نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113420
 • تمام سکه (طرح جدید) 1117000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1113000
 • نیم سکه 570000
 • ربع سکه 298000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3552
 • یورو 3998
 • پوند 4750
 • صد ین 3500
 • درهم امارات 974
 • لیر ترکیه 1222
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 33 Arrow up
  دلار 31324
 • 30 Arrow up
  یورو 35183
 • 218 Arrow up
  پوند 41565
 • 189 Arrow up
  فرانک 32113
 • 279 Arrow up
  صد ین 30503
 • 9 Arrow up
  درهم امارات 8528
منابع دیگر:
 • تفاهم
 • صبح اقتصاد
 • اعتماد
 • کسب و کار
 • دنیـای خودرو‌

چرا کسی مسئولیت سوانح اسکانیا را عهده نمی‌گیرد؟

عمده جابه‌جایی‌های مسافران در جاده‌های برون‌شهری کشور با اتوبوس‌های اسکانیایی صورت می‌گیرد که به علت سهم 70 درصدی این خودروها در سوانح جاده‌ای کشور، به اتوبوس مرگ شهرت گرفته‌اند. اما در این میان کسی عهده‌دار مسئولیت سوانح آن نیست.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی آنا، با شنیدن خبر حوادث جاده‌ای و سوانح مربوط به حمل‌ونقل ناوگان عمومی، نخستین نامی که در ذهن‌ها نقش می‌بندد، اسکانیا است. هر چند ناوگان حمل‌ونقل عمومی و جاده‌ای کشور انتخاب‌ زیادی برای نوسازی ناوگان خود جز با اسکانیا ندارد اما عموما با شنیدن این نام هم اذهان عمومی با حوادث جاده‌ای و آتش‌سوزی‌ها همراه خواهد شد.
سوانح اسکانیا و آتش‌سوزی‌های این اتوبوس طی سال‌های گذشته جان بسیاری از شهروندان ایرانی را در جاده‌های کشور گرفته و خانوده‌های بسیاری را نیز داغدار کرده است.
آمار پلیس راهور از سهم 70 درصدی اتوبوس‌های اسکانیا در سوانح جاده‌ای کشور حکایت دارد اما هیچ دستگاهی حاضر به قبول مسئولیت سوانح اتوبوس‌های اسکانیا نیست و به نظر می‌رسد اسکانیا همچنان مسافران جاده را به کام مرگ بکشاند.
البته سازمان راهداری کشور دوره‌هایی را برای نظارت بر استاندارد اتوبوس‌های اسکانیا در بازه‌های زمانی مختلف ترتیب داده است اما از طرفی مدعی است که استانداردسازی خودورها در حیطه وظایفش نیست. آن طور که داوود کشاورزیان رئیس این سازمان اخیرا درباره آتش‌سوزی خودروهای اسکانیا عنوان کرده استانداردسازی خودروها جزو وظایف سازمان راهداری نیست و زمانی که یک خودرو وارد چرخه فعالیت می‌شود، مردم می‌توانند از آن استفاده کنند. به عبارتی اگر حتی خودروی وارد چرخه شده، غیراستاندارد هم باشد و یا اشکلاتی در این باره داشته باشد، تنها به صرف ورود به چرخه، قابلیت استفاده از سوی مردم را خواهد داشت.
این در حالی است که قیمت بلیت اتوبوس‌های برون شهری از هفته جاری با افزایش قیمت 20 درصدی همراه شده است و بیش‌ترین سهم ناوگان حمل و نقل جاده‌ای را نیز اتوبوس‌های اسکانیا تشکیل می‌دهند. با این تفاسیر می‌شود این طور تعبیر کرد که مردم باید پول بیش‌تری را برای سفر با اتوبوس‌های مرگ در جاده‌ها متبل شوند در حالی که هنوز تکلیف نهاد مسئول برای استانداردسازی این خودروها مشخص نیست.
اما در این میان جواد هدایتی مدیرکل دفتر ایمنی و ترافیک سازمان راهداری می‌گوید باید درباره جایگاه ایمنی وسایط حمل‌ونقل به ویژه اسکانیا بر اساس عمر و میزان پیمایش آن قضاوت کرد و در آمار مربوط به سوانح، میزان پیمایش وسیله نقلیه بسیار مهم است؛ به عبارتی امکان دارد ماشینی قدیمی به علت فرسودگی روزانه 50 کیلومتر هم راه نرود؛ در این صورت احتمال تصادف آن نیز کم‌تر است و این امر در آمار به عنوان سهم کم‌تر در تصادفات ذکر می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه سازمان راهداری بازدید از اسکانیا را از اتوبوس‌های تولید سال 83 آغاز کرده‌ است، اظهار می‌کند: همه اتوبوس‌های دارای مجوز تردد از سازمان راهداری رفع نقص شده‌اند و اتوبوس‌های هم که در فراخوان رفع نقص و ایمنی اتوبوس‌های اسکانیا از سوی سازمان راهداری شرکت نکرده‌اند، کارت هوشمندشان غیرفعال شده است.
اما مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام می‌کند که بر اساس گزارش کمیسیون ایمنی راه‌ها، دو سوم سوانح مربوط به اتوبوس‌های اسکانیا به دلیل عوامل انسانی ناشی از دست‌کاری سیستم‌های الکتریکی برای اضافه کردن امکانات بیشتر، خواب‌آلودگی راننده، رفتار سوء راننده و تخطی از سرعت مطمئنه بوده است.
این بدین معناست که اسکانیا به خودی خود در سوانح جاده‌ای سهم نداشته و نقش عوامل انسانی در بروز این سوانح پر رنگ‌تر است.
امیر جعفرپور با بیان اینکه نواقص خودرو و همچنین نبود راه‌های استاندارد نیز به میزان یک‌سوم در سوانح رانندگی اتوبوس‌های اسکانیا سهم دارند، عنوان می‌کند که متاسفانه فرهنگ اشتباه دستکاری خودرو برای افزودن قطعات و امکانات جدید در کشور جا افتاده است و همین امر بسیاری از سوانح رانندگی را رقم می‌زند. از سوی دیگر سیستم الکتریکی اسکانیا به هم فشرده است و هر گونه دستکاری در آن برای افزودن قطعه و تحمیل بار الکتریکی بیشتر موجب ایجاد حرارت می‌شود.
آن طور که مدیرکل حمل و نقل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار می‌کند بر اساس گزارش‌ها میزان رضایت‌مندی از اتوبوس‌های اسکانیا در بخش حمل‌ونقل درون‌شهری مطلوب است و سوانح اسکانیا در مقایسه با سایر برندها بزرگ‌نمایی می‌شوند. همچنین برخی نواقص موجود در اسکانیا مربوط به فرآیند بهره‌برداری است.
جعفرپوراظهار کرده بود: باید دید چه کم‌کاری در تولید این اتوبوس‌ها برای بخش ‌برون‌شهری صورت می‌گیرد که ما شاهد بیشتر بودن چگالی حوادث آن در راه‌های کشور هستیم. باید با یک نگاه غیرمتعصبانه و تشکیل نشست مشترک میان سازندگان، وزرات راه و شهرسازی، وزارت کشور، سازمان ملی استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و پلیس این مشکلات بررسی و رفع شود.
اما آنچه که مهم است بر اساس آمار سازمان راهداری اکنون چیزی در حدود 3 هزار و 800 دستگاه اتوبوس اسکانیا دارای کارت هوشمند هستند که با توجه به سهم این اتوبوس‌ها از وسایط حمل‌و نقل عمومی ضرورت توجه بیش‌تر به استانداردسازی این خودرو‌ها بیش از پیش است.

۹۵/۰۶/۱۹
۱۳:۵۸

حدود یک میلیون دستگاه خودرو سالانه وارد چرخه حمل و نقل کشور می شود/ بهره وری پایین ناوگان کامیون

خرم آباد - ایرنا - رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشور گفت: سالانه حدود یک میلیون دستگاه خودرو تولید و وارد چرخه حمل و نقل کشور می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، داود کشاورزیان روز پنجشنبه در مراسم معارفه مدیر کل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان افزود: ایمنی راههای کشور در اولویت قرار دارد و اقداماتی از جمله خط کشی، ترمیم تابلو و علائم، پاکسازی حریم و اصلاح دوربرگردان ها در هر شرایطی به ویژه تنگناهای مالی باید انجام شود.
وی با بیان اینکه نباید نبود اعتبار بهانه ای برای عدم انجام این فعالیت ها شود، اظهار کرد: مدیران شهرستان ها باید با حضور میدانی در جاده ها، از نزدیک وضعیت ایمنی محورهای مواصلاتی را رصد کنند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشور همچنین با تاکید بر دقت در انتخاب پیمانکاران افزود: حمل و نقل عمومی جاده ای روز به روز در حال کاهش است و استقبال از این ناوگان کاهش یافته است.
***آیین نامه جدید شرکت های حمل و نقل عمومی مسافربری به زودی اجرایی می شود
کشاورزیان همچنین ادامه داد: آیین نامه جدیدی در خصوص شرکت های مسافربری ابلاغ شده که در آینده نزدیک اجرایی می شود.
وی گفت: بر این اساس همکاری اتوبوس ها با شرکت ها و شعبه های همنام در سراسر کشور الزامی شده و با ایجاد برند سازی، بر کیفیت خدمات افزوده می شود.
وی اضافه کرد: در این راستا سرویس های مسافربری یا باید در چارچوب برندهای موجود و به صورت هماهنگ در سراسر کشور فعالیت کنند و یا درصورت توان، برند جدیدی را ایجاد نمایند.
کشاورزیان اظهار کرد: در این آیین نامه، هر سوریس حمل و نقل باید تنها با یک شرکت مشخص همکاری کند و ازین پس همکاری وسایط نقلیه با چندین شرکت حمل و نقل قابل قبول نخواهد بود.
وی با تاکید بر ضرورت اجرای این آیین نامه گفت: قانون جدید، بقای هیچ شرکتی را تضمین نمی کند مگر اینکه به روز شده و کیفیت خدمات آن افزایش یابد.
***بهره وری حمل و نقل کامیون پایین است
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشور همچنین گفت: به دلیل عرضه بیش از حد کامیون و نبود تقاضا، بهره وری این ناوگان پایین است.
کشاورزیان افزود: سامانه نوبت گیری مجازی در کشور راه اندازی شده تا انتظار چندین روزه کامیون داران از مبدا و مقصد به حداقل کاهش یابد.
وی همچنین نوسازی ناوگان را از سیاست های در دستور کار عنوان کرد و گفت: وزارت نفت موظف است بخشی از هزینه های نوسازی ناوگان را پرداخت نماید که این اقدام در مراحل نهایی بوده و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می شود.
وی اظهار کرد: در این راستا، به تدریج محدودیت هایی برای ناوگان فرسوده اعمال خواهد شد و از تردد این خودروها جلوگیری می شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشور همچنین در خصوص نوسازی ناوگان مسافر از جمله سواری، ون، مینی بوس و اتوبوس گفت: برای این مهم 70 درصد قیمت خودرو در قالب تسهیلات به متقاضی پرداخت و بخشی از سود وام نیز از محل منابع داخلی سازمان تامین می شود.
در این مراسم علی زندی فر به عنوان مدیر کل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان منصوب شد.
7269/

منابع دیگر:
 • عصر خودرو
۹۵/۰۶/۱۸
۱۴:۱۱

رئیس سازمان راهداری: ایمنی راه های کشور در اولویت قرار دارد

خرم آباد - ایرنا - رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشور گفت: ایمنی راه های کشور در اولویت قرار دارد و اقداماتی از جمله خط کشی، ترمیم تابلو و علائم، پاکسازی حریم و اصلاح دوربرگردان ها در هر شرایطی از جمله در تنگناهای مالی نیز باید انجام شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، داود کشاورزیان روز پنجشنبه در مراسم معارفه مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان، افزود: نبود اعتبار نباید بهانه ای برای انجام ندادن این فعالیت ها باشد و مدیران شهرستان ها باید با حضور میدانی در جاده ها، از نزدیک وضعیت ایمنی محورهای مواصلاتی را رصد کنند.
وی همچنین با تاکید بر دقت در انتخاب پیمانکاران افزود: حمل و نقل عمومی جاده ای روز به روز در حال کاهش است و استقبال از این ناوگان کاهش یافته است.
کشاورزیان با بیان اینکه، آیین نامه جدیدی در خصوص شرکت های مسافربری ابلاغ شده که در آینده نزدیک اجرایی می شود، گفت: بر این اساس همکاری اتوبوس ها با شرکت ها و شعبه های همنام در سراسر کشور الزامی شده و با ایجاد برندسازی، بر کیفیت خدمات افزوده می شود.
وی اضافه کرد: در این راستا سرویس های مسافربری یا باید در چارچوب برندهای موجود و به صورت هماهنگ در سراسر کشور فعالیت کنند و یا درصورت توان، برند جدیدی را ایجاد نمایند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشور اظهار کرد: در این آیین نامه، هر سرویس حمل و نقل باید تنها با یک شرکت مشخص همکاری کند و ازین پس همکاری وسایط نقلیه با چندین شرکت حمل و نقل قابل قبول نخواهد بود.
وی با تاکید بر ضرورت اجرای این آیین نامه گفت: قانون جدید، بقای هیچ شرکتی را تضمین نمی کند مگر اینکه به روز شده و کیفیت خدمات آن افزایش یابد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشور همچنین گفت: به دلیل عرضه بیش از حد کامیون و نبود تقاضا، بهره وری این ناوگان پایین است.
کشاورزیان افزود: سامانه نوبت گیری مجازی در کشور راه اندازی شده تا انتظار چندین روزه کامیونداران از مبدا و مقصد به حداقل کاهش یابد.
وی نوسازی ناوگان را از سیاست های در دستور کار عنوان کرد و گفت: وزارت نفت موظف است بخشی از هزینه های نوسازی ناوگان را پرداخت نماید که این اقدام در مراحل نهایی بوده و عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می شود.
وی اظهار کرد: در این راستا، بتدریج محدودیت هایی برای ناوگان فرسوده اعمال خواهد شد و از تردد این خودروها جلوگیری می شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای کشورهمچنین در خصوص نوسازی ناوگان مسافر از جمله سواری، ون، مینی بوس و اتوبوس گفت: برای این مهم 70 درصد قیمت خودرو در قالب تسهیلات به متقاضی پرداخت و بخشی از سود وام نیز از محل منابع داخلی سازمان تامین می شود.
در این مراسم علی زندی فر به عنوان مدیر کل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان منصوب شد.
7269/1860

منابع دیگر:
 • آفتاب
۹۵/۰۶/۱۸
۱۴:۲۵

پیش بینی نصب دو هزار دستگاه دوربین کنترل سرعت در جاده های کشور

خرم آباد - ایرنا - رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: پیش بینی می شود در 2 سال آینده حدود 2 هزار دستگاه دورببن جدید در مسیرهای مواصلاتی برای ثبت تخلفات سرعت لحظه ای و متوسط نصب شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، داود کشاورزیان روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در خرم آباد افزود: قرارداد تجهیز راههای شریانی کشور به دوربین ثبت تخلفات سرعت از سال 93 انجام و ابتدای 94 عملیاتی شده است.
وی اظهار کرد: جاده های کشور با توجه به میزان ترافیک و تردد اولویت بندی شده اند و تاکنون حدود 500 دستگاه دوربین جدید در جاده ها نصب شده است.
وی همچنین در خصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل گفت: کمترین سود بانکی برای تسهیلات نوسازی مینی بوس در نظر گرفته شده ولی به دلیل اینکه قشر مرتبط با این ناوگان درآمد کافی ندارند ، استقبال از نوسازی مینی بوس در کشور کاهش یافته است.
کشاورزیان با بیان اینکه متاسفانه مجوزی برای پرداخت بلاعوض به منظور نوسازی ناوگان مینی بوس وجود ندارد، افزود: معادل 70 درصد قیمت مینی بوس تسهیلات چهار درصد پرداخت می شود اما به دلیل تغییر سلیقه مردم و کاهش استفاده از این وسیله، صاحبان مینی بوس رغبتی برای دریافت این اعتبارات ندارند.
وی ادامه داد: همچنین سواری کرایه و سواری شخصی رقیب سرسختی هستند که اجازه نمی دهند ناوگان مینی بوس تجدید حیات کرده و نوسازی شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور برای معرفی رئیس جدید این اداره در لرستان به خرم آباد سفر کرده است.
7269/6060

منابع دیگر:
 • آفتاب
 • اقتصاد تهران
۹۵/۰۶/۱۸
۱۴:۳۲

35 هزار کیلومتراز شریان های جاده ای کشور تحت پوشش دوربین های ثبت سرعت قرار می گیرند

خرم آباد - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: 35 هزار کیلومتراز شریان های جاده ای کشور تحت پوشش دوربین های ثبت سرعت قرار می گیرند.

به گزارش ایرنا، داود کشاورزیان پنجشنبه در آیین افتتاحیه پاسگاه راهنمایی و راهنمایی کوهدشت – اسلام آباد غرب افزود: استفاده از تجهیزات برای کنترل ترافیک جاده ای یک ضرورت است که در این راستا دوربین های ثبت سرعت لحظه ای و متوسط در 35 هزار کیلومتراز شریان های جاده ای کشور نصب می شوند.
وی افزود: علاوه بر نصب دوربین های ثبت سرعت نصب تجهیزات کنترل هوشمند جاده ها نیز در دست اقدام است که امیدواریم در سالهای آینده به اجرایی شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: محدودیت اعتباری دولت در سالهای گذشته در بخش جاده ای زیاد بوده و با این حال زمانی که 1000 هزار میلیارد ریال بودجه طرح های در دست اجراست و بودجه ای که تخصیص می یابد 40 تا 50 هزار میلیارد ریال است چه توقعی داریم که این پروژه ها بدون تاخیر به بهره برداری برسند.
کشاورزیان اضافه کرد: افزایش روزافزون بودجه جاری شرایطی را فراهم کرده که روش های تامین اعتبار امروز جوابگوی تامین نیازهای کشور نیست؛ بنابراین باید روش های جدیدی برای تامین اعتبار ساخت زیربناهای کشور تامین شود.
وی بیان کرد: بسیاری از کشورها از محل وضع عوارض سوخت طرح های زیربنایی خود در بخش جاده ای را ساخته اند و ما هم باید عوارضی را برای سوخت تامین کنیم و در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهیم تا زیرساخت ها را ایجاد کند وگرنه با این روش های تامین اعتبار ساخت سریع زیرساخت های جاده ای شدنی نیست. معتقدیم که بهترین راه برای این کار وضع عوارض بر سوخت مصرفی کشور اعم از بنزین و گازوئیل است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: وقتی که بحث تعیین عوارض برای سوخت مطرح می شود فقط به بحث تورم زایی این پیشنهاد توجه می شود اما از ایجاد زیرساخت های حمل و نقل و اشتغالزایی غفلت می شود.
کشاورزیان اضافه کرد: وقتی وضعیت جاده خراب باشد خسارت بیشتری به خودرو وارد می شود و اگر جاده درست باشد هزینه کمتری صرف رفع خسارت ها می شود.
وی با بیان اینکه مهمترین مشکل ما در تصادفات جاده ای خطای انسانی به دلیل سرعت زیاد و عدم رعایت قوانین راهنمایی است، افزود: تعریض جاده ها خیلی وقوع تصادفات را کم نمی کند؛ بلکه نوع تصادفات را تغییر می دهد. در واقع موقعی تلفات به حداقل می رسد که مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت و از رفتارهای پر خطر پرهیز کنند و از طرفی کیفیت خودروهایی که در کشورمان تولید می شود را نیز با دیگر کشورها باید در نظر بگیریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پلیس راه سهم اصلی را در کاهش تلفات جاده ای دارد اما آنها هم برای کنترل راهها نیاز به تجهیزات نظیر پاسگاه و دوربین دارند که ساخت پاسگاه ها وظیفه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است.
کشاورزیان اظهار کرد: در حال حاضر ساخت پاسگاه پیش ساخته بتنی در دستور کار این سازمان بوده که قرارداد آن نیز منعقد و دو نمونه از این پاسگاه ها نیز ساخته شده است.
وی اضافه کرد: قرار شده جاهایی که باید پاسگاه داشته باشند نیاز آنجا با استفاده از پاسگاه های پیش ساخته بتنی رفع شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در لرستان هم اگر نقاطی نیاز به احداث پاسگاه راهنمایی و رانندگی است و یا اینکه ساختمان پاسگاه ها فرسوده شده با استفاده از پاسگاه های پیش ساخته بتنی نیاز آنها را برطرف می کنیم.
7266/6001

منابع دیگر:
 • اطلاعات
۹۵/۰۶/۱۹
۱۳:۵۷

نصب ٢ هزار دوربین مدار بسته در جاده‌های کشور تا دو سال آینده

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به نصب ٥٠٠ دوربین مداربسته در جاده های کشور عنوان کرد که طی دو سال آینده ٢ هزار دوربین مداربسته دیگر در جاده‌های کشور نصب می‌شود.

به گزارش ایسنا، کشاورزیان در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان بیان کرد: برای نوسازی ناوگان حمل و نقل تسهیلاتی ویژه قرار دادیم که متاسفانه استقبال از آن خوب نبود.
وی اظهار کرد: ما حاضر شدیم که با سود چهار درصد، ٧٠ درصد قیمت خرید مینی بوس نو را به متقاضیان اعطا کنیم که به دلیل پایین بودن درآمد رانندگان مینی بوس از این طرح استقبال نشد.
کشاورزیان اضافه کرد: سلیقه مردم در حمل و نقل عوض شده و اکثر آنها ترجیح میدهند با ماشین شخصی خود جابه جایی ها صورت گیرد و همین قضیه نیز مشکل نوسازی ناوگان را با مشکل مواجه کرده است.
این مسئول ادامه داد: در بحث تجهیز شریان‌های جاده‌ای به دوربین‌های مداربسته ثبت تخلف ورود خوبی داشتیم؛ ٥٠٠ دوربین جدید در جاده‌های کشور نصب شد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور یادآور شد: طی دو سال آینده ٢ هزار دوربین مداربسته دیگر در جاده‌های کشور نصب خواهد شد تا تخلفات را ثبت و ضبط کنند. دوربین‌های نصب شده سرعت لحظه ای و متوسط وسائل حمل و نقل را ثبت خواهند کرد و در این صورت میزان تخلفات کمتر می شود.
وی کفت: ملاک ما در نصب دوربین‌های مداربسته در جاده هایی است که ترافیک بیشتری دارند و میزان تخلف در آنجا بیشتر است.

منابع دیگر:
 • خبر اقتصادی
 • اکو فارس
 • بنا نیوز
 • عصر خودرو
۹۵/۰۶/۱۸
۱۶:۱۸

سیاست راه و شهرسازی، ارتقای کیفیت حمل‌ و نقل و نگهداری از جاده‌هاست

معاون وزیر راه و شهرسازی در آیین تکریم و معارفه مدیران کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان، بیان کرد: ادغام راهداری و حمل‌ونقل با یکدیگر مسوولیت‌ها را بیشتر کرده است.

به گزارش ایسنا، کشاورزیان در آیین تکریم و معارفه مدیران کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان بیان کرد: موضوع نگهداری و بهره‌برداری راه‌ها یکی از اولویت‌های این سازمان است. یک بخش از وظایف سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، نگهداری راه‌هاست که اولویت ما در انجام این مسوولیت توجه به بحث ایمنی است.
وی گفت: راهداری و ایمنی آنها در راهداری بسیار اهمیت دارد و در هیچ شرایطی نباید فراموش شود، چرا که بحث جان انسان‌ها در میان است. از دیگر وظایف سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، ارتقای ایمنی با هزینه‌های پایین و انجام پروژه‌هایی چون احیای خط‌کشی‌ها، اصلاح شانه خاکی، اصلاح شیب، پاکسازی حریم، اصلاح تقاطع‌ها، اصلاح دوربرگردان‌ها و ساخت تقاطع همسطح است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در انجام پروژه‌های مربوط به حفظ ایمنی راه‌ها هیچ بهانه‌ای از جمله نبود اعتبار پذیرفته نیست و باید بیش از پیش به این مساله توجه کرد. لکه‌گیری، درزگیری و کارهای حفاظتی از دیگر وظایف سازمان راهداری است تا عمر راه‌ها ارتقاء پیدا کند. مدیران راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای باید در انتخاب پیمانکاران دقت بسیاری کنند و ملاک انتخاب آنها کیفیت کارشان باشد.
این مسوول گفت: در کنار راهداری، حمل‌ونقل مسافر، کالا و نوسازی ناوگان‌ها بسیار مهم است و در حوزه حمل‌ونقل مسافر باید کیفیت کار را ارتقاء داد.
معاون وزیر راه‌ و شهرسازی ادامه داد: سالانه یک میلیون دستگاه حمل‌ونقل تولید می‌شود و برای فروش به مردم عرضه می‌شود؛ شرکت‌ها، راننده‌ها و ناوگان باید با هم یک تیم باشند تا کیفیت کار خود را بالا ببرند.
کشاورزیان اضافه کرد: هدف ما این است که بخشی از وظایف دولت در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای را به شرکت‌های تعاونی محول کنیم به همین خاطر از این پس برای تاسیس شعبه شرکت‌های تعاونی نیاز به ارائه‌ی ناوگان نیست. تلاش ما این است که شرکت‌های تعاونی را از لحاظ کیفیت ارزیابی و رتبه‌بندی کنیم تا مردم در انتخاب‌شان بهترین‌ها را انتخاب کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که سیاست راهداری در بخش حمل‌ونقل ارتقاء کیفیت است، خاطر نشان کرد: قصد داریم با تغییر برخی آیین‌نامه و تصویب آنها فضایی ایجاد کنیم که اگر شخصی مایل بود به کار حمل‌ونقل مسافر بپردازد این امکان برایش فراهم باشد و انحصاری که در تهران در برخی شرکت‌های تعاونی وجود دارد رفع شود.  
این مسوول افزود: آیین‌نامه جدید در بخش حمل‌ونقل بقای هیچ‌کس را  تامین نمی‌کند مگر این‌که شرکتی خود را اصلاح کند.
وی با اشاره به بخش حمل‌ونقل کالا گفت: سیاست سازمان در این حوزه، ارتقاء بهره‌وری است. در حال حاضر به دلیل نبود تقاضا شاهد بهره‌وری پایین در این بخش هستیم؛ نوبت‌گیری مجازی به تازگی در این بخش راه‌اندازی شده و از مبدا نوبت گرفته می‌شود و حمل‌ونقل به موقع انجام می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که سیاست سازمان، نوسازی ناوگان است، اظهار کرد: وزارت نفت موظف است زمینه بخشی از این نوسازی ناوگان‌ها را فراهم کند و به زودی عملیات اجرای آن آغاز می‌شود و به ترتیب محدودیت‌هایی را برای ناوگان فرسوده اعلام خواهیم کرد. در حوزه نوسازی ناوگان، مسافربری عمده اتکاء ما به منابع داخلی سازمان است.
کشاورزیان افزود: 70 درصد قیمت خودروی ناوگان مسافربری به شکل وام پرداخت خواهد شد و بخشی از سود این وام را از محل منابع داخلی سازمان تامین خواهیم کرد.

منابع دیگر:
 • بنا نیوز
 • تفاهم
 • تجارت
 • کائنات
 • مناقصه مزایده
 • صدای اصلاحات
۹۵/۰۶/۱۸
۱۷:۴۰

تعیین عوارض بر بنزین و گازوئیل برای کمک به زیرساخت‌های جاده‌ای

معاون وزیر راه معتقد است که بهترین راه برای اصلاح زیرساخت‌های حمل‌ونقل، وضع عوارض بر سوخت مصرفی کشور اعم از بنزین و گازوئیل است.

به گزارش ایسنا،  کشاورزیان در مراسم افتتاح پاسگاه راهنمایی و راهنمایی کوهدشت – اسلام‌آباد غرب که با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان اظهار کرد: افزایش روزافزون بودجه‌های جاری شرایطی را فراهم کرده که روش‌های تامین اعتبار امروز جوابگوی تامین نیازهای کشور نیست.
وی با بیان اینکه باید روش‌های جدیدی برای تامین اعتبار ساخت زیربناهای کشور لحاظ شود، افزود: بسیاری از کشورها از محل وضع عوارض سوخت، طرح‌های زیربنایی خود در بخش جاده‌ای را ساخته‌اند و ما هم باید به این سمت برویم. این عوارض باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده شود تا زیرساخت‌ها را ایجاد کند.
معاون وزیر راه بیان کرد: با روش‌های فعلی تامین اعتبار ساخت سریع زیرساخت‌های جاده‌ای و حمل‌ونقل شدنی نیست. بهترین راه برای این کار وضع عوارض بر سوخت مصرفی کشور اعم از بنزین و گازوئیل است.
 وی یادآور شد: وقتی که بحث تعیین عوارض برای سوخت مطرح می‌شود فقط به بحث تورم‌زایی توجه می‌شود اما از ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل و اشتغالزایی غافل می‌شویم.
کشاورزیان در ادامه با بیان اینکه 35 هزار کیلومتراز شریان‌های جاده‌ای کشور تحت پوشش دوربین‌های ثبت سرعت قرار می‌گیرند، گفت: استفاده از تجهیزات برای کنترل ترافیک یک ضرورت بوده که در این راستا دوربین‌های ثبت سرعت لحظه‌ای و متوسط در 35 هزار کیلومتراز شریان‌های جاده‌ای کشور نصب می‌شوند.
وی تصریح کرد: نصب تجهیزات کنترل هوشمند جاده‌ها نیز به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌ها در دست اقدام بوده و امیدواریم در سال‌های آینده اجرایی شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: وقتی جاده خراب باشد خسارت بیشتری به خودرو وارد می‌شود و اگر جاده درست باشد هزینه کمتری صرف رفع خسارت‌ها می‌شود.
وی مهمترین مشکل در تصادفات جاده‌ای را خطای انسانی به دلیل سرعت زیاد و عدم رعایت قوانین راهنمایی دانست و اضافه کرد: تعریض جاده‌ها وقوع تصادفات را کاهش نمی‌دهد بلکه نوع تصادفات را تغییر می‌دهد.
این مسئول بیان کرد: زمانی تلفات به حداقل می‌رسد که مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت و از رفتارهای پر خطر پرهیز کنند و از طرفی کیفیت خودروهایی که در کشور تولید می‌شود، ارتقاء یابد.
وی گفت: پلیس راه سهم اصلی را در کاهش تلفات جاده‌ای دارد اما برای کنترل راه‌ها نیاز به وجود تجهیزات نظیر پاسگاه و دوربین است.

منابع دیگر:
 • عصر خودرو
 • هدانا
 • خبر اقتصادی
 • تجارت آنلاین
 • اقتصادآنلاین
 • دانا
 • عصراقتصاد
 • حسبان
 • جوان
 • کار و کارگر
 • آسیا
 • آرمان امروز
 • اعتماد
۹۵/۰۶/۱۹
۱۳:۱۶

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور: پلیس راه سهم اصلی را در کاهش تلفات جاده‌ای دارد

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: پلیس راه سهم اصلی را در کاهش تلفات جاده‌ای دارد.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان،  کشاورزیان در مراسم افتتاح پاسگاه راهنمایی و راهنمایی کوهدشت – اسلام‌آباد غرب که با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان اظهار کرد: افزایش روزافزون بودجه‌های جاری شرایطی را فراهم کرده که روش‌های تامین اعتبار امروز جوابگوی تامین نیازهای کشور نیست.
وی با بیان اینکه باید روش‌های جدیدی برای تامین اعتبار ساخت زیربناهای کشور لحاظ شود، افزود: بسیاری از کشورها از محل وضع عوارض سوخت، طرح‌های زیربنایی خود در بخش جاده‌ای را ساخته‌اند و ما هم باید به این سمت برویم. این عوارض باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده شود تا زیرساخت‌ها را ایجاد کند.
معاون وزیر راه بیان کرد: با روش‌های فعلی تامین اعتبار ساخت سریع زیرساخت‌های جاده‌ای و حمل‌ونقل شدنی نیست. بهترین راه برای این کار وضع عوارض بر سوخت مصرفی کشور اعم از بنزین و گازوئیل است.
 وی یادآور شد: وقتی که بحث تعیین عوارض برای سوخت مطرح می‌شود فقط به بحث تورم‌زایی توجه می‌شود اما از ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل و اشتغالزایی غافل می‌شویم.
کشاورزیان در ادامه با بیان اینکه 35 هزار کیلومتراز شریان‌های جاده‌ای کشور تحت پوشش دوربین‌های ثبت سرعت قرار می‌گیرند، گفت: استفاده از تجهیزات برای کنترل ترافیک یک ضرورت بوده که در این راستا دوربین‌های ثبت سرعت لحظه‌ای و متوسط در 35 هزار کیلومتراز شریان‌های جاده‌ای کشور نصب می‌شوند.
وی تصریح کرد: نصب تجهیزات کنترل هوشمند جاده‌ها نیز به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌ها در دست اقدام بوده و امیدواریم در سال‌های آینده اجرایی شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: وقتی جاده خراب باشد خسارت بیشتری به خودرو وارد می‌شود و اگر جاده درست باشد هزینه کمتری صرف رفع خسارت‌ها می‌شود.
وی مهمترین مشکل در تصادفات جاده‌ای را خطای انسانی به دلیل سرعت زیاد و عدم رعایت قوانین راهنمایی دانست و اضافه کرد: تعریض جاده‌ها وقوع تصادفات را کاهش نمی‌دهد بلکه نوع تصادفات را تغییر می‌دهد.
این مسئول بیان کرد: زمانی تلفات به حداقل می‌رسد که مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت و از رفتارهای پر خطر پرهیز کنند و از طرفی کیفیت خودروهایی که در کشور تولید می‌شود، ارتقاء یابد.
وی گفت: پلیس راه سهم اصلی را در کاهش تلفات جاده‌ای دارد اما برای کنترل راه‌ها نیاز به وجود تجهیزات نظیر پاسگاه و دوربین است.
خبرگزاری ایسنا
خبرنگار:

۹۵/۰۶/۱۹
۱۴:۴۷

تسنیم گزارش می‌دهد افزایش نرخ عوارض آزادراهی با شیب 15 درصد/ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاران از جیب مردم

به فاصله ۷۲ ساعت پس از اعلام معاون وزیر راه برای دریافت ۶۰۰۰ میلیارد تومان عوارض جاده‌ها از مردم، مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری وزارت راه از افزایش ۱۴.۶ درصدی نرخ عوارض آزادراهی در کشور خبر داد.

 به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، داوود کشاورزیان دوشنبه هفته جاری در مراسم رونمایی از سامانه مدیریت  روسازی راه‌های کشور با بیان این که مردم باید هزینه نگهداری راه ها را پرداخت کنند، گفته بود: باید از مصرف کننده نهایی از راه های کشور از طریق عوارض سالانه 5 تا 6 هزار میلیارد تومان دریافت کرد.
وی با بیان این که منابع نگهداری راه ها بسیار محدود است، اظهار کرد: باید 200 هزار کیلومتر راه کشور را تعمیر  نگهداری کنیم که منابعی که در اختیار ما قرار می گیرد بسیار کمتر از نیازهاست. باید سالانه 2 میلیارد دلار برای نگهداری راه ها هزینه کنیم اما این رقم سال گذشته بیشتر از 2 هزار میلیارد تومان نبود.
وی با بیان این که سال گذشته به همین مقدار بدهی بالا آوردیم، افزود: این روند نمی تواند ادامه یابد و توان پیمانکاران محدود است و باید هر چه زودتر فکری برای تامین منابع پایدار برای نگهداری راه ها شود. مصرف کننده نهایی هزینه راه ها را بپذیرد. این واقعیتی است که باید قبول کنیم یا این که از منابع دولتی هزینه ها را تامین کند یا این که مصرف کننده  نهایی در قالب عوارض سوخت، عوارض خودرو و عوارض جاده ها هزینه های نگهداری راه های کشور را پرداخت کند.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: معتقدم در قالب عوارض سوخت باید این کار را انجام دهیم، اگر سالانه 100 تومان به ازای هر لیتر عوارض کسب کنیم سالانه 5 تا 6 هزار میلیارد تومان تامین می شود و می توانیم راه ها را به طور مطلوب نگهداری کنیم. نتایج این کار به خود مردم برمی گردد.به اعتقاد بنده تصمیم عاقلانه ای است که دولت باید تسلیم شده و منابع مورد نیاز را از این طریق تامین کند.
حال پس از گذشت سه روز مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری وزارت راه از افزایش 14 درصدی نرخ عوارض آزادراهی در کشور خبر داد و گفت: محاسبات کمیته کارشناسی حاکی از افزایش 20 درصدی نرخ عوارضی بود، اما وزیر راه با توجه به صلاح کاربران شبکه آزادراهی دستور تعدیل نرخ ها را صادر کرد.
مهدی حیدری با اشاره به نرخ جدید عوارضی آزادراه‌های کشور اظهار کرد: سالانه بعد از بررسی صورت های مالی و میزان هزینه-درآمد نسبت به محاسبه متوسط نرخ رشد عوارض اقدام می‌شود و نرخ عوارض آزادراهی در سال جاری 14.6 درصد به طور متوسط در کل شبکه آزادراهی افزایش یافت.  اما ممکن است این میزان از آزادراهی به آزادراه دیگر متفاوت باشد.
وی افزود: بر اساس محاسبات انجام شده از سوی دفتر مشارکت و سرمایه گذاری‌های وزارت راه و شهرسازی نرخ بالاتری برای عوارض آزادراهی سال 95 محاسبه شد به طوری که کمیته کارشناسی  نرخ پیشنهادی را با افزایش میانگین 20 درصدی نسبت به سال گذشته با در نظر گرفتن درآمد-هزینه، مانده مطالبات و طول دوره باقی‌مانده از قرار داد در نظر گرفت اما وزیر راه و شهرسازی در کنار متغیرهای مالی با مد نظر قرار دادن سایر پارامترها و با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی  کشور و در نظر گرفتن صرفه و صلاح کاربران شبکه آزادراهی دستور تعدیل نرخ عوارضی از 20 به 14 درصد را صادر کرد.
به گفته حیدری بیشترین میزان افزایش نرخ عوارض مربوط به آزادراه قم-کاشان با 19 درصد و کمترین میزان برای آزادراه تهران-شمال بدون هیچگونه افزایش قیمت است و بعد از آن آزادراه پل زال-اندیمشک با   13.2 درصد افزایش قیمت داشته است.
حیدری با بیان این‌که مهمترین درآمد یک آزادراه اخذ عوارض از کاربران آن است گفت:بر اساس مفاد قرارداد و  جداول پیوست آن مکلفیم در چهارچوب قانون و آیین نامه اجرایی، سالانه با دریافت صورت های مالی و گزارش هزینه درآمد و بررسی مفاد آن نسبت به تعیین نرخ عوارض سالانه اقدام کنیم و هدف اصلی ما تحقق برنامه های زمان‌بندی پیوست قرارداد سالانه و جلوگیری از ایجاد وقفه در این مسیر است. به همین منظور بعد از بررسی صورت‌های مالی و پارامترهای اصلی آن از جمله میزان درآمد و هزینه‌های سالانه، میزان مانده مطالبات از کل سرمایه گذاری انجام شده با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی نسبت به تعدیل نرخ عوارض سالانه اقدام می شود.
وی دلیل افزایش نرخ عوارضی را ایجاد جذابیت فضای کسب و کار برای سرمایه گذاری بخش خصوصی اعلام کرد و افزود:‌ برای دستیابی به توسعه اقتصادی توجه به موضوع توسعه زیرساخت ها و حفظ شبکه حمل و نقل موجود است و این نیازمند هزینه های گزافی است که دولت با توجه شرایط اقتصادی قادر تامین ٖآن نباشد. لذا مشارکت بخش خصوصی نیازمند ایجاد جذابیت و فضای کسب و کار مناسب است.

منابع دیگر:
 • الف
 • افکار نیوز
 • 3 بی ان
 • سیبنا
 • بانکداری ایرانی
 • سراج 24
۹۵/۰۶/۱۸
۱۰:۲۱

اجرایی شدن آیین نامه جدید شرکت های حمل و نقل عمومی مسافربری

آیین نامه جدید شرکت های حمل و نقل عمومی مسافربری به زودی اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون وزیر راه و شهرسازی در خرم آباد با بیان اینکه آیین نامه جدیدی در باره شرکت های مسافربری ابلاغ شده و در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد گفت: بر این اساس همکاری اتوبوس ها با شرکت ها و شعبه های همنام در سراسر کشور الزامی شده است و با ایجاد برند سازی، بر کیفیت خدمات افزوده می شود.
داوود کشاورزیان افزود: در اجرای این آیین نامه سرویس های مسافربری یا باید در چار چوب برندهای موجود و به صورت هماهنگ در سراسر کشور فعالیت کنند و یا درصورت توان، برند جدیدی را ایجاد نمایند.
وی گفت: در این آیین نامه، هر سرویس حمل و نقل باید تنها با یک شرکت مشخص همکاری کند و ازین پس همکاری وسایط نقلیه با چندین شرکت حمل و نقل قابل قبول نخواهد بود.
آقای کشاورزیان با تاکید بر ضرورت اجرای این آیین نامه گفت: قانون جدید، بقای هیچ شرکتی را تضمین نمی کند مگر اینکه به روز شده و کیفیت خدمات آن افزایش یابد.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۸:۲۱

نصب 500 دستگاه دوربین ثبت تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل کشور از نصب 500 دستگاه دوربین ثبت تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آبا، داوود کشاورزیان پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران از نصب 500 دستگاه دوربین ثبت تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور خبر داد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل کشور گفت: از بین 500 دستگاه دوربین نصب شده، تعدادی از آن‌ها در حال استفاده بوده و برای استفاده از مابقی آنها در حال تامین برق موردنیاز و خدمات مربوط و دیتای آنها هستیم.
وی افزود: این دوربین‌ها با ثبت سرعت لحظه‌ای و متوسط تخلفات مربوط را هم ضبط می‌کنند و کم کردن سرعت با نزدیک شدن به آنها برای فرار از تخلف نتیجه‌ای ندارد.
کشاورزیان در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با آتش‌سوزی خودروهای اسکانیا اظهار کرد: استانداردسازی خودروها جزو وظایف ما نیست و زمانی که یک خودرو وارد چرخه فعالیت شود، مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل کشور با اشاره به ناوگان مینی‌بوس‌رانی خاطرنشان کرد: کمترین سود تسهیلات برای به نوسازی و تغییر آنها تعلق گرفته و ما مجوزی برای پرداخت بلاعوض به منظور تغییر و نوسازی این ناوگان نداریم، بنابراین متاسفانه به دلیل استقبال نشدن از این طرح همچنان موفق به اجرای کامل این طرح نشده‌ایم.

منابع دیگر:
 • تسنیم
 • وزارت راه
 • میزان
۹۵/۰۶/۱۸
۱۳:۴۸

را‌ه‌اندازی نوبت‌دهی مجازی برای کامیون‌داران

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل گفت: به زودی نوبت‌دهی مجازی برای کامیون‌داران راه‌اندازی می‌شود که به موقع کامیون‌داران بتوانند برای بارگیری خود از طریق مجازی ثبت‌نام کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، داود کشاورزیان دقایقی پیش در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان لرستان در خرم‌آباد اظهارداشت: اداره کل حمل و نقل پایانه‌ها به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادغام شده که این هم نگهداری راه‌ها را بر عهده دارد و هم بهره‌برداری از آنها را، از این رو ادغام این سازمان به عنوان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای می‌تواند بر تسهیل کار مردم تأثیرگذار باشد.
وی عنوان کرد: یکی از اولویت‌های ما در سازمان راهداری و حمل و نقل کشور، نگهداری از راه‌ها است که یکی از آنها بحث ایمنی در بخش‌های مختلف است و باید گفت در هیچ شرایطی بحث ایمنی راه‌ها نباید ترک شود.
کشاورزیان تصریح کرد: مابقی کارهای ما در راهداری جزء واجبات هستند اما اگر اعتبار وجود داشته باشد می‌توانیم در بحث ایمنی شاهد ارتقای ایمنی با هزینه کم باشیم.
این مسئول، احیای خط‌کشی‌ها، اصلاح شانه خاکی، اصلاح شیب‌ها، اصلاح تقاطع‌ها، دور برگردان‌ها، ساخت تقاطع‌های غیرهمسطح و ... می‌تواند با هزینه‌های کمتری صورت گیرد و شاهد ارتقای ایمنی در سطح راه‌ها باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه روکش آسفالت در راه‌ها هزینه‌بر است ما می‌توانیم به خاطر کاهش هزینه لکه‌گیری را در اولویت قرار دهیم.
کشاورزیان از مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان لرستان خواست در انتخاب پیمانکاران نهایت دقت را به کار گیرند و صرفاً به اعداد و ارقام کمی آنها نباید توجه کرد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: یکی دیگر از اولویت‌های ما در بحث حمل و نقل، کالا و مسافر است که در این زمینه نوسازی ناوگان عمومی و باری باید در اولویت قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه در بحث حمل و نقل مسافر ارتقای کیفی کار مهم است و با توجه به اینکه سالانه یک‌میلیون دستگاه خودرو تولید می‌شود، در بحث حمل و نقل مسافر عمومی ما شاهد کاهش جابه‌جایی در جاده‌ها هستیم بخاطر اینکه مردم بیشتر با خودروهای شخصی خود مسافرت می‌کنند.
وی از مدیران شرکت‌های حمل و نقل و مسافری خواست که شبکه جدید حمل و نقل مسافربری در سطح کشور وصل شوند تا شاهد ساماندهی شرکت‌ها در سراسر کشور باشیم.
کشاورزیان عنوان کرد: در بحث حمل و نقل کالا به دلیل عرضه بیش از حد ما شاهد کاهش بار در سطح کشور هستیم و علت آن نیز وجود عرضه مازاد بر تقاضا در بخش‌ها است.
معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: به زودی نوبت‌دهی مجازی برای کامیون‌داران راه‌اندازی می‌شود که به موقع کامیون‌داران بتوانند برای بارگیری خود از طریق مجازی ثبت‌نام کنند.
وی از فرسوده بودن برخی از کامیون‌ها خبر داد و گفت: متاسفانه برخی از کامیون‌هایی که در حال فرسوده بودن هستند همچنان در سطح جاده‌ها فعالیت می‌کنند اما به زودی برای برخورد با خودروهای فرسوده محدودیت‌هایی را قائل می‌شویم که برخی از این خودروهای فرسوده مجبور به نوسازی شوند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: 70 درصد قیمت خودرو را سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به متقاضیان به شکل وام پرداخت می‌کند و بخشی از سود این وام را از محل منابع داخلی نیز تأمین می‌کنیم.
لازم به ذکر است؛ در ادامه این مراسم از زحمات حسن رحمانیان مدیرکل پیشین سازمان حمل و نقل پایانه‌های لرستان تقدیر و علی زندی‌فر به عنوان مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان منصوب شد.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۴:۲۶

18 کیلومتر از محور چهارخطه خرم‌آباد به کوهدشت افتتاح شد

با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی 18 کیلومتر از محور چهارخطه خرم‌آباد به کوهدشت افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، عصر امروز با حضور داوود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل کشور، هوشنگ بازوند استاندار لرستان و جمعی از مسئوولان لرستانی 18 کیلومتر از چهارخطه خرم‌آباد به کوهدشت از شهرستان دوره چگنی تا پل کشکان افتتاح شد.
براساس این گزارش بیش از 70 میلیارد ریال هزینه این قطعه شده است.
لازم به ذکر است، محور خرم‌آباد به کوهدشت یکی از محورهای پرخطر در لرستان است که هر ساله شاهد تلفات زیادی در این محور هستیم.

منابع دیگر:
 • افکار نیوز
 • تسنیم
۹۵/۰۶/۱۸
۱۵:۰۸

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛ تسهیلات کم‌بهره برای نوسازی ناوگان مینی‌بوس کشور پرداخت می‌شود

خرم آباد - معاون وزیر راه و شهرسازی از پرداخت تسهیلات کم بهره برای نوسازی ناوگان مینی بوس کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، داود کشاورزیان ظهر پنجشنبه در مراسم معارفه مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سازمان راهداری کمترین سود را برای ارائه تسهیلات مورد نیاز برای نوسازی ناوگان مینی بوس در نظر گرفته است، اظهار داشت: متاسفانه به دلیل اینکه قشر کمی از این ناوگان استفاده می کنند و میزان درآمد رانندگان این ناوگان کم است استفاده از تسهیلات ناوگان مینی بوس علیرغم اینکه سود آن چهار درصد است کمتر مورد استقبال قرار می گیرد.
 وی با اشاره به اینکه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای مجوزی برای پرداخت بلاعوض برای نوسازی ناوگان ندارد، افزود: حداکثر کاری که سازمان راهداری می تواند برای این منظور انجام دهد دادن تسهیلات کم بهره است که برای این منظور آمادگی داریم ۷۰ درصد قیمت هر مینی بوس را به صورت تسهیلات پرداخت کنیم.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور سواری های شخصی و کرایه ای را رقیبان سخت مینی بوس دانست و گفت: طی سال های اخیر تمایل مردم بیشتر به استفاده از سواری های شخصی است و میزان استفاده آن ها از حمل و نقل عمومی کاهش یافته است که این امر موجب شده است که ناوگان مینی بوسی ما نتواند تجدید حیات کرده و نوسازی شود.
کشاورزیان با اشاره به اینکه قرارداد مذاکرات تجهیز راه های شریانی کشور به دوربین ثبت تخلفات سرعت از سال ۹۳ انجام شده است، عنوان کرد: این قرارداد از ابتدای سال ۹۴ عملیاتی شد و در حال نصب دوربین در جاده ها هستیم که برای این منظور جاده ها با توجه به میزان ترافیک و تردد اولویت بندی شده اند.
وی با اشاره به اینکه تا کنون کار نصب حدود ۵۰۰ دستگاه دوربین جدید در جاده های کشور در دستور کار قرار گرفته است، افزود: البته همه این دوربین ها عملیاتی نشده اند زیرا تامین برق و انتقال دیتا برای آن ها زمانبر بوده و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که به زودی همه این ۵۰۰ دوربین نصب خواهند شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در برنامه زمان بندی که پیش بینی شده شاید با قدری تاخیر و در طول دو سال آینده حدود دو هزار دستگاه دوربین جدید در سطح جاده ها اضافه خواهد شد که این دوربین های جدید که هم سرعت لحظه ای و هم سرعت متوسط را ثبت می کنند به ثبت تخلفات سرعت نصب خواهند شد.

منابع دیگر:
 • تسنیم
۹۵/۰۶/۱۸
۱۳:۵۵

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛ راه‌اندازی سامانه نوبت‌گیری مجازی در حوزه حمل‌ونقل کالای کشور

خرم آباد - معاون وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی سامانه نوبت گیری مجازی در حوزه حمل و نقل کالای کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، داوود کشاورزیان ظهر پنجشنبه در مراسم معارفه مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان به موضوع ادغام سازمان راهداری و حمل و نقل اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع نگهداری راه ها و بهره برداری از آن ها در یکدیگر ادغام شده و ادغام این دو دستگاه فعالیت و کارهای مردم را تسهیل خواهد کرد.
ضرورت ارتقا ایمنی جاده های کشور
وی با اشاره به اینکه بخش مهمی از وظایف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به نگهداری راه ها مربوط می شود، عنوان کرد: اولویت سازمان در نگهداری راه ها بحث ایمنی است و این امر جزء واجبات کارهای سازمان راهداری است که نباید در هیچ شرایطی ترک شود لذا هیچ عذری در خصوص عدم توجه به بحث ایمنی راه ها از سوی مدیران پذیرفته نیست.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور افزود: کارهای مربوط به ارتقاء ایمنی که عمدتا کم هزینه هستند شامل احیاء خط کشی ها، ترمیم تابلوها و علائم، اصلاح شانه خاکی راه، اصلاح شیب راه، پاکسازی حریم، اصلاح تقاطع ها و ... هستند باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و سازمان راهداری در هر شرایطی ولو وجود تنگناهای اعتباری حداقل اعتبار برای حفظ ایمنی راه ها را دارد لذا نباید نبود اعتبار بهانه ای برای انجام امور مربوط به تامین ایمنی راه ها وجود داشته باشد.
کشاورزیان گفت: مدیران راهداری استان ها نباید در دفتر خود نشسته بلکه بابد به طور مداوم به جاده ها سر زده و وضعیت ایمنی راه ها را بررسی کنند و در صورت مشاهده یک مورد که باعث ایجاد تصادف خواهد شد سریعا آن را برطرف کنند.
تولید یک میلیون دستگاه خودرو در کشور
وی انجام کارهای حفاظتی کم هزینه را از دیگر فعالیت های حوزه راهداری دانست و بیان داشت: روکش آسفالت از جمله کارهای حفاظتی پرهزینه در حوزه راهداری بوده که که به جای آن می توان کارهای کم هزینه تری مانند لکه گیری و درزگیری انجام داد که این کارهای کم هزینه از راه های کشور که از سرمایه های ملی محسوب می شوند حفاظت می کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از وظایف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای را بحث حمل و نقل مسافر و کالا  دانست و عنوان کرد: سیاست سازمان راهداری در بحث حمل و نقل مسافر ارتقاء کیفیت کار است و از آنجا که همه ساله قریب به یک میلیون دستگاه خودرو تولید شده و به مردم فروخته می شود حمل و نقل عمومی جاده ای روز به روز رو به کاهش است و مردم کمتر سراغ حمل و نقل عمومی می روند.
کشاورزیان با تاکید بر اینکه برای ارتقاء کیفیت کار در حوزه حمل و نقل مسافر باید شرکت ها، رانندگان و ناوگان کشور همگی در یک شبکه سیری تحت نام واحد فعالیت کنند، افزود: در آیین نامه جدید سازمان شرایط تاسیس شعبه ها و نمایندگی های حمل مسافر تسهیل شده است به طوری که دیگر برای تاسیس شعبه و نمایندگی نیاز به ارائه ناوگان نبوده بلکه متقاضیان تنها باید دفاتری در داخل پایانه داشته باشند و شرکتی را به عنوان نماینده یک شرکت اصلی تاسیس کنند و همه این شرکت ها باید در شبکه سیر یک شرکت فعالیت کنند.
بخش نامه جدید شرکت های حمل و نقل مسافربری اجرا می شود
وی با بیان اینکه بر اساس آیین نامه جدید اگر هر تعاونی در نقطه ای شعبه نداشته باشد حق برقراری سرویس در آن منطقه را ندارد، اضافه کرد: این سیاست در راستای برند سازی و شکل گیری شرکت هایی که بتوانند شبکه سیری در کشور طراحی کرده و در این شبکه نسبت به جابجایی مسافران اقدام کنند همچنین با این اقدام سعی داریم بخشی از وظایف دولت را به شرکت ها واگذار کنیم.  
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با اشاره به اینکه سازمان به دنبال ارزیابی شرکت های مسافرتی برای انتخاب بهتر مردم است، بیان داشت: بخش نامه جدید شرکت های حمل و نقل مسافربری ابلاغ شده و به زودی عملیاتی و الزامی خواهد شد.
کشاورزیان سیاست سازمان راهداری در بخش حمل و نقل جاده ای را ارتقاء کیفیت از طریق برندسازی دانست و گفت: اگر کسی بخواهد در خرم آباد شرکت مسافربری تاسیس کند نمی تواند در شهر بزرگتری شعبه راه اندازی کند مگر اینکه شرایط شهر بزرگتر را تامین کند با این اقدام تلاش داریم انحصاری که در حوزه حمل و نقل مسافر در تهران وجود دارد را تغییر داده و فضایی فراهم کنیم که اگر فرد جدیدی علاقمند به امر حمل و نقل مسافر را دارد در این زمینه اقدام کند.
وی یادآور شد: آیین نامه جدید شرکت های حمل و نقل مسافر بقای هیچ شرکتی را تامین نمی کند مگر اینکه شرکت ها خود را به روز و اصلاح کنند لذا از مدیران شرکت های حمل و نقل مسافر درخواست می شود به سرعت خود را با آیین نامه جدید تطبیق دهند.
راه اندازی سامانه نوبت گیری مجازی در حوزه حمل و نقل کالا
معاون وزیر راه و شهرسازی سیاست سازمان راهداری در بخش حمل و نقل کالا را ارتقاء بهره وری دانست و تصریح کرد: در شرایط فعلی به دلیل عرضه بیش از حد کامیون و نبود تقاضا در بخش کالا شاهد بهره وری پایین در این حوزه هستیم به طوری که یک کامیون برای بارگیری باید چندین روز در نوبت بماند.
کشاورزیان افزود: اخیرا سامانه نوبت گیری مجازی در حوزه حمل و نقل کالا در کشور راه اندازی شده است تا انتظار چندین روزه کامیون داران از مبدا و مقصد به حداقل کاهش یابد.
وی با بیان اینکه یکی از سیاست های اصلی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نوسازی ناوگان است گفت: بر اساس قانون رفع موانع تولید وزارت نفت موظف است از محل صرفه جویی بخشی از هزینه نوسازی ناوگان را پرداخت کند و قرارداد این موضوع تقریبا در مراحل نهایی بوده و به زودی عملیات اجرای آن آغاز خواهد شد که با اجرای این عملیات به تدریج محدودیت هایی برای ناوگان فرسوده اعمال خواهد شد و از تردد آن ها جلوگیری می شود.
افزایش شدید قیمت اتوبوس در کشور
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور با بیان اینکه در زمینه نوسازی ناوگان مسافر عمده اتکاء سازمان به منابع داخلی خود است، تصریح کرد: قراردادهای متعددی با تولیدکنندگان اتوبوس، مینی بوس، ون و سواری منعقد کرده ایم و به تدریج برندهای اروپایی وارد ناوگان کشور خواهد شد.
کشاورزیان گفت: برای نوسازی ناوگان فرسوده کشور حدود ۷۰ درصد قیمت خودرو به صورت تسهیلات پرداخت خواهد شد و بخشی از سود این تسهیلات را از محل منابع داخلی سازمان پرداخت خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه قیمت اتوبوس طی چند سال اخیر افزایش قیمت نسبتا شدیدی داشته است، افزود: اکنون اتوبوس هایی که در داخل کشور تولید می شود حدود ۸۰۰ میلیون تومان بوده و سازمان راهداری نمی تواند بیشتر از ۳۵۰ میلیون تومان برای خرید اتوبوس تسهیلات پرداخت کند.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۵:۱۵

با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی؛ پاسگاه پلیس راه «کوهدشت - اسلام آباد» در لرستان افتتاح شد

خرم آباد - پاسگاه پلیس راه کوهدشت - اسلام آباد در حوزه استحفاظی لرستان افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر پنجشنبه مراسم افتتاح پاسگاه پلیس راه کوهدشت - اسلام آباد که در مسیر کریدور غرب کشور و در تقاطع سه راهی زانوگه - کیلومتر ۲۰ شهرستان کوهدشت واقع شده است با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، استاندار لرستان و دیگر مسئولین استانی افتتاح شد.
بنا براین گزارش، پروژه پاسگاه پلیس راه کوهدشت - اسلام آباد در دو فاز اجرا شده که فاز اول آن شامل یک ساختمان اصلی و دو ساختمان جنبی است.
مساحت ساختمان اصلی این پاسگاه ۴۴۴ متر مربع بوده و در مجموع در فاز اول این پروژه حدود پنج میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
فاز دوم پروژه پاسگاه پلیس راه کوهدشت - اسلام آباد شامل محوطه سازی و اجرای رمپ های ورود و خروجی بوده که حدود هشت میلیارد و ۹۷۸ میلیون ریال برای آن هزینه شده است.

منابع دیگر:
 • فارس
 • ایرنا
 • تسنیم
۹۵/۰۶/۱۸
۱۶:۵۷

افزايش ۹۵ درصدي عوارض آزادراهي در ۳۰ ماه اخير تخت‌گاز وزارت راه و شهرسازی در آزادسازی عوارض آزاد‌راه‌ها

بررسي روند افزايش نرخ عوارض آزادراهي حاكي است كه طي ۳۰ ماه اخير در سه مرحله نرخ عوارض با شيب نسبتا تند حدود ۹۵ درصدی گران شده است.

بررسي روند افزايش نرخ عوارض آزادراهي حاكي است كه طي ۳۰ ماه اخير در سه مرحله نرخ عوارض با شيب نسبتا تند حدود ۹۵ درصدی گران شده است. با ديدگاه سرمايه‌داري مسئولان وزارت راه و شهرسازي به زودي شاهد افزايش نرخ عوارض آزادراه‌ها، بزرگراه‌ها، راه‌هاي اصلي و حتي راه‌هاي روستايي خواهيم بود؛ افزايشي كه احتمالاً شيب آن چندان ملايم نخواهد بود.
در ماه‌هاي ابتدايي حضور عباس آخوندي در ساختمان دادمان وي مدعي شد: با جديت پيگيريم كه نظام تعرفه عبور را آزاد كنيم تا آزادراه‌ها كلاً در اختيار سرمايه‌گذاران قرار گيرد. در بحث راهسازي و راهداري بايد سالانه 6 هزار ميليارد تومان براي استانداردسازي راه‌ها هزينه كنيم اما عمده توجهات در سال‌هاي گذشته راهسازي بوده و به راهداري توجهي نشده است.
هنوز سالگرد اظهارات آخوندي فرا نرسيده بود كه با چراغ سبز وزارت راه و شهرسازي عوارض عبور از آزادراه‌هاي كشور به‌طور ميانگين 20 تا 50 درصد افزايش يافت. يكسال بعد يعني در هفته دولت سال 94 نرخ عوارض عبور از آزادراه‌ها حدود 33 درصد گران شد، بدين ترتيب طي يك بازه يك ساله نرخ عوارض حدود 80 درصد افزايش می‌يابد.
اين در حالي است كه به سبك و سياق دو سال گذشته وزارت راه و شهرسازي يكبار ديگر به طور ميانگين نرخ عوارض عبور از آزادراه‌هاي كشور را 14/6 درصد افزايش داده است؛ اقدامي که به گفته حيدري مديركل دفتر مشاركت و جذب سرمايه‌گذاري وزارت راه و شهرسازي با هدف جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي انجام شده است: «دليل افزايش نرخ عوارض را ايجاد جذابيت فضاي كسب و كار براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي است. براي دستيابي به توسعه اقتصادي توجه به موضوع توسعه زيرساخت‌ها و حفظ شبكه حمل‌و‌نقل موجود لازم است و اين نيازمند هزينه‌هاي گزافي است كه دولت با توجه به شرايط اقتصادي قادر به تأمين آن نیست. بنابراين  مشاركت بخش خصوصي نيازمند ايجاد جذابيت و فضاي كسب و كار مناسب است.»
  
جاده صاف‌كني براي رشد بهاي سوخت با هدف توسعه زير ساخت
معاون وزير راه تلاش دارد تا با تئوريزه كردن مزاياي برخورداري از جاده‌هاي باكيفيت، در حقيقت از محل رشد هزينه‌هاي مردم با افزايش هزينه سوخت براي انجام پروژه، تأمين مالي كند، اين در حالي است كه هزينه‌هاي مردم در دولت روحاني افزايش يافته است.
به گزارش «جوان»، رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي راهداري كشور به عنوان يكي از معاونان وزير راه و شهرسازي به جاي آن كه از محل صرفه‌جويي و رشد بهره‌وري منابع لازم را براي اجراي پروژه‌هاي عمراني تأمين كند، درصدد است تا با رشد نرخ سوخت درآمد بيشتري را براي پروژه‌هايي كه گران به اجرا درمي‌آيد تأمين كند!
كشاورزيان طي روزهاي گذشته مكرراً در مصاحبه‌هاي خود عنوان كرده كه مردم بايد هزينه ساخت، تعمير و نگهداري راه را پرداخت كنند، اين در حالي است كه تاكنون نيز غير از اين نبوده است اما با اين حال گويي وي در تلاش است تا با رشد عوارض سوخت منابع براي پروژ‌ه‌هاي گران حوزه راه را تأمين كند. معاون وزير راه معتقد است كه بهترين راه براي اصلاح زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل، وضع عوارض بر سوخت مصرفي كشور اعم از بنزين و گازوئيل است.
كشاورزيان در مراسم افتتاح پاسگاه راهنمايي و راهنمايي كوهدشت – اسلام‌آباد غرب با حضور جمعي از مسئولان استان و شهرستان اظهار كرد: افزايش روزافزون بودجه‌هاي جاري شرايطي را فراهم كرده كه روش‌هاي تأمين اعتبار امروز جوابگوي تأمين نيازهاي كشور نيست.
وي با بيان اينكه بايد روش‌هاي جديدي براي تأمين اعتبار ساخت زيربناهاي كشور لحاظ شود، افزود: بسياري از كشورها از محل وضع عوارض سوخت، طرح‌هاي زيربنايي خود در بخش جاده‌اي را ساخته‌اند و ما هم بايد به اين سمت برويم. اين عوارض بايد در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار داده شود تا زيرساخت‌ها را ايجاد كند. معاون وزير راه بيان كرد: با روش‌هاي فعلي تأمين اعتبار ساخت سريع زيرساخت‌هاي جاده‌اي و حمل‌ونقل شدني نيست. بهترين راه براي اين كار وضع عوارض بر سوخت مصرفي كشور اعم از بنزين و گازوئيل است.
 وي يادآور شد: وقتي كه بحث تعيين عوارض براي سوخت مطرح مي‌شود فقط به بحث تورم‌زايي توجه مي‌شود اما از ايجاد زيرساخت‌هاي حمل و نقل و اشتغالزايي غافل مي‌شويم.
كشاورزيان در ادامه با بيان اينكه 35 هزار كيلومتر از شريان‌هاي جاده‌اي كشور تحت پوشش دوربين‌هاي ثبت سرعت قرار مي‌گيرند، گفت: استفاده از تجهيزات براي كنترل ترافيك يك ضرورت بوده كه در اين راستا دوربين‌هاي ثبت سرعت لحظه‌اي و متوسط در 35 هزار كيلومتر از شريان‌هاي جاده‌اي كشور نصب مي‌شوند.
وي تصريح كرد: نصب تجهيزات كنترل هوشمند جاده‌ها نيز به عنوان يكي ديگر از فعاليت‌ها در دست اقدام بوده و اميدواريم در سال‌هاي آينده اجرايي شود. رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي كشور گفت: وقتي جاده خراب باشد خسارت بيشتري به خودرو وارد مي‌شود و اگر جاده درست باشد هزينه كمتري صرف رفع خسارت‌ها مي‌شود.
  
بليت اتوبوس ۲۰ درصد گران شد
از سوی دیگر همزمان با دور دوم سفرهاي تابستاني نرخ كرايه اتوبوس‌هاي برون‌شهري ۲۰‌درصد افزايش يافت، براي دومين بار است كه طي سال جاري قيمت بليت اتوبوس‌هاي برون‌شهري گران مي‌شود.
اواسط اسفند ماه سال گذشته مانند سال‌هاي اخير 20 درصد به نرخ كرايه بليت اتوبوس‌هاي مسافربري برون‌شهري افزوده شد؛ قيمتي كه معمولاً پس از پايان تعطيلات (نيمه‌هاي فروردين سال بعد) به روال قبلي بازمي‌گشت. اما امسال افزايش 20درصدي بر‌خلاف هميشه به كل سال تعميم يافت و به قيمت قبلي بازنگشت.
اين در حالي است كه با ابلاغ اتحاديه شركت‌هاي تعاوني مسافربري كشور از ساعت 23 چهارشنبه 20 درصد به قيمت بليت اتوبوس افزوده شده است، به اين ترتيب طي 6 ماه اخير نرخ بليت اتوبوس 40 درصد افزايش يافته است.

۹۵/۰۶/۱۹
۲۱:۰۹

 استانداردسازی خودروها جزو وظایف سازمان راهداری نیست

ترابر نیوز: رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل کشور با اشاره به نصب ۵۰۰ دستگاه دوربین ثبت تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور گفت: استانداردسازی خودروها جزو وظایف ما نیست و زمانی که یک خودرو وارد چرخه فعالیت شود، مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

ترابر نیوز: به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، داوود کشاورزیان در جمع خبرنگاران از نصب ۵۰۰ دستگاه دوربین ثبت تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور خبر داد.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل کشور گفت: از بین ۵۰۰ دستگاه دوربین نصب شده، تعدادی از آن‌ها در حال استفاده بوده و برای استفاده از مابقی آنها در حال تامین برق موردنیاز و خدمات مربوط و دیتای آنها هستیم.
وی افزود: این دوربین‌ها با ثبت سرعت لحظه‌ای و متوسط تخلفات مربوط را هم ضبط می‌کنند و کم کردن سرعت با نزدیک شدن به آنها برای فرار از تخلف نتیجه‌ای ندارد.
کشاورزیان در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با آتش‌سوزی خودروهای اسکانیا اظهار کرد: استانداردسازی خودروها جزو وظایف ما نیست و زمانی که یک خودرو وارد چرخه فعالیت شود، مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل کشور با اشاره به ناوگان مینی‌بوس‌رانی خاطرنشان کرد: کمترین سود تسهیلات به نوسازی و تغییر آنها تعلق گرفته و ما مجوزی برای پرداخت بلاعوض به منظور تغییر و نوسازی این ناوگان نداریم، بنابراین متاسفانه به دلیل استقبال نشدن از این طرح همچنان موفق به اجرای کامل این طرح نشده‌ایم.
 

۹۵/۰۶/۱۹
۱۴:۲۸

 تعریض جاده‌ها نوع تصادفات را تغییر می‌دهد

ترابر نیوز: معاون وزیر راه: مهمترین مشکل در تصادفات جاده‌ای را خطای انسانی به دلیل سرعت زیاد و عدم رعایت قوانین راهنمایی دانست و اضافه کرد: تعریض جاده‌ها وقوع تصادفات را کاهش نمی‌دهد بلکه نوع تصادفات را تغییر می‌دهد.

ترابر نیوز:
معاون وزیر راه معتقد است که بهترین راه برای اصلاح زیرساخت‌های حمل‌ونقل، وضع عوارض بر سوخت مصرفی کشور اعم از بنزین و گازوئیل است.
به گزارش ایسنا،  کشاورزیان در مراسم افتتاح پاسگاه راهنمایی و راهنمایی کوهدشت – اسلام‌آباد غرب که با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان اظهار کرد: افزایش روزافزون بودجه‌های جاری شرایطی را فراهم کرده که روش‌های تامین اعتبار امروز جوابگوی تامین نیازهای کشور نیست.
وی با بیان اینکه باید روش‌های جدیدی برای تامین اعتبار ساخت زیربناهای کشور لحاظ شود، افزود: بسیاری از کشورها از محل وضع عوارض سوخت، طرح‌های زیربنایی خود در بخش جاده‌ای را ساخته‌اند و ما هم باید به این سمت برویم. این عوارض باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار داده شود تا زیرساخت‌ها را ایجاد کند.
معاون وزیر راه بیان کرد: با روش‌های فعلی تامین اعتبار ساخت سریع زیرساخت‌های جاده‌ای و حمل‌ونقل شدنی نیست. بهترین راه برای این کار وضع عوارض بر سوخت مصرفی کشور اعم از بنزین و گازوئیل است.
 وی یادآور شد: وقتی که بحث تعیین عوارض برای سوخت مطرح می‌شود فقط به بحث تورم‌زایی توجه می‌شود اما از ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل و اشتغالزایی غافل می‌شویم.
کشاورزیان در ادامه با بیان اینکه 35 هزار کیلومتراز شریان‌های جاده‌ای کشور تحت پوشش دوربین‌های ثبت سرعت قرار می‌گیرند، گفت: استفاده از تجهیزات برای کنترل ترافیک یک ضرورت بوده که در این راستا دوربین‌های ثبت سرعت لحظه‌ای و متوسط در 35 هزار کیلومتراز شریان‌های جاده‌ای کشور نصب می‌شوند.
وی تصریح کرد: نصب تجهیزات کنترل هوشمند جاده‌ها نیز به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌ها در دست اقدام بوده و امیدواریم در سال‌های آینده اجرایی شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور گفت: وقتی جاده خراب باشد خسارت بیشتری به خودرو وارد می‌شود و اگر جاده درست باشد هزینه کمتری صرف رفع خسارت‌ها می‌شود.
وی مهمترین مشکل در تصادفات جاده‌ای را خطای انسانی به دلیل سرعت زیاد و عدم رعایت قوانین راهنمایی دانست و اضافه کرد: تعریض جاده‌ها وقوع تصادفات را کاهش نمی‌دهد بلکه نوع تصادفات را تغییر می‌دهد.
این مسئول بیان کرد: زمانی تلفات به حداقل می‌رسد که مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت و از رفتارهای پر خطر پرهیز کنند و از طرفی کیفیت خودروهایی که در کشور تولید می‌شود، ارتقاء یابد.
وی گفت: پلیس راه سهم اصلی را در کاهش تلفات جاده‌ای دارد اما برای کنترل راه‌ها نیاز به وجود تجهیزات نظیر پاسگاه و دوربین است.
انتهای پیام
 

۹۵/۰۶/۲۰
۰۸:۴۶

استان لرستان ميزبان معاون وزير راه و شهرسازي

خبرایران:معاون وزير راه وشهرسازي به منظور معرفي نخستين مديركل راهداري و حمل و نقل جاده اي استاني پس از ادغام حوزه راهداري و حمل و نقل جاده اي و بهره برداري از چند طرح عمراني به استان لرستان سفر كرد.

به گزارش خبرایران از روابط عمومي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي مهندس داود كشاورزيان معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس اين سازمان با تاكيد بر برنامه هاي سازمان بر ارتقائ خدمات به هموطنان ، اظهار داشت: سالانه حدود یک میلیون دستگاه خودرو تولید و وارد چرخه حمل و نقل کشور می شود لذا موضوع ایمنی راههای کشور در اولویت برنامه ها ي سازمان قرار دارد و اقداماتی از جمله خط کشی، ترمیم تابلو و علائم، پاکسازی حریم و اصلاح دوربرگردان ها در هر شرایطی به ویژه تنگناهای مالی باید بيش از گذشته انجام شود.
 
وی با بیان اینکه نباید نبود اعتبار بهانه ای برای عدم انجام این فعالیت ها  و ماموريت ها شود افزود : مدیران شهرستان ها باید با حضور میدانی در جاده ها، از نزدیک وضعیت ایمنی محورهای مواصلاتی را رصد کنند.
 
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای با تاکید بر اينكه استفاده از حمل و نقل عمومی جاده ای روز به روز در حال کاهش است و استقبال از این ناوگان کاهش یافته است  گفت  : آیین نامه جدیدی در خصوص شرکت های مسافربری ابلاغ شده که در آینده نزدیک اجرایی می شو كه در راستاي افزايش بهره وري در بخش خواهد بود  كه بر این اساس همکاری اتوبوس ها با شرکت ها و شعبه های همنام در سراسر کشور الزامی شده و با ایجاد برند سازی، بر کیفیت خدمات افزوده می شود.
 
مهندس كشاورزيان در ادامه اضافه کرد: در این راستا سرویس های مسافربری یا باید در چارچوب برندهای موجود و به صورت هماهنگ در سراسر کشور فعالیت کنند و یا درصورت توان، برند جدیدی را ایجاد نمایندر این آیین نامه، هر سرویس حمل و نقل باید تنها با یک شرکت مشخص همکاری کند و از این پس همکاری وسایل نقلیه با چندین شرکت حمل و نقل قابل  قبول خواهد بود .
 
وی با تاکید بر ضرورت اجرای این آیین نامه گفت: قانون جدید، بقای هیچ شرکتی را تضمین نمی کند مگر اینکه به روز شده و کیفیت خدمات آن افزایش یابد.
 
"بهره وری حمل و نقل کامیون پایین است"
 
 
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل و جاده ای در بخش ديگري از سخنان خود پايين بودن بهره وري در بخش حمل و نقل كالا را در كشور مهم دانست و تاكيد كرد : به دلیل عرضه بیش از حد کامیون و نبود تقاضا، بهره وری این ناوگان پایین است. لذا در جهت افزايش بازدهي سامانه نوبت گیری مجازی در کشور راه اندازی شده تا انتظار چندین روزه کامیون داران از مبدا و مقصد به حداقل کاهش یابد.
 
وی همچنین نوسازی ناوگان را از سیاست های در دستور کار عنوان کرد و تصريح كرد: وزارت نفت موظف است بخشی از هزینه های نوسازی ناوگان را پرداخت نماید که این اقدام در مراحل نهایی بوده و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می شود.
 
وی اظهار کرد: در این راستا، به تدریج محدودیت هایی برای ناوگان فرسوده اعمال خواهد شد و از تردد این خودروها جلوگیری می شود.
 
معاون وزير راه و شهرسازي  همچنین در خصوص نوسازی ناوگان مسافر از جمله سواری، ون، مینی بوس و اتوبوس گفت: برای این مهم ٧٠ درصد قیمت خودرو در قالب تسهیلات به متقاضی پرداخت و بخشی از سود وام نیز از محل منابع داخلی سازمان تامین می شود.
 
بر اساس اين گزارش استاندار لرستان در اين مراسم به تبديل شدن برخی  محورها و مقاطع جاده  هاي استان به نقاط پرحادثه و از بين رفتن سرمايه هاي ملي در اثر سوانح رانندگي اشاره كرد و گفت: ادغام راهداري و حمل و نقل پايانه‌ها با يكديگر تصميم عقلاني بود و تدبير پشت آن هست، ولي كار بسيار سختي است و مسئوليت‌ها بيشتر شده‌اند.
 
وي اضافه كرد: تلفات جاده‌اي استان ٩.٧ درصد رشد منفي داشته است و در مقايسه با ميانگين كشوري درصد قابل قبولي است.
 
هوشنگ بازوند با بیان اینکه استان لرستان در مسیر کریدور شمال به جنوب و محور بازرگان به بندر امام قرار گرفته، اظهار کرد: مسیر ازنا به شازند در استان مرکزی به محور تقریبا پر حادثه ای تبدیل شده است.
 
استاندار لرستان همچنین با بیان اینکه برخی تقاطع های استان مشکل ساز هستند اظهار كرد: تقاطع پلیس راه دورود - خرم آباد باعث سردرگمی رانندگان می شود.
 
بازوند ادامه داد: همچنین مشکلات زیست محیطی در محور بین المللی کوهدشت- پلدختر به دلیل عبور تانکرهای عراقی و بروز حادثه برای این خودروها، ایجاد شده که استان برای جبران این خسارت ها نیازمند کمک مالی است.
 
استاندار لرستان همچنین یکی از شاخص های توسعه پایدار را دارا بودن راههای مناسب و سیستم حمل و نقل کارآمد دانست و گفت: کاهش تلفات، حفاظت از سرمایه های ملی، زیرساخت توسعه گردشگری و شاخص های توسعه پایدار به ایجاد محورهای مواصلاتی مطلوب بستگی دارد.
 
وی ادامه داد: امروزه قیر برای روکش آسفالت مناسب نبوده و باید همانند سایر کشورهای دنیا ازروکش های بتنی استفاده شود که این نوآوری باید در گردنه ها و نقاط حادثه خیز استان به اجرا در آيد.
 
اين گزارش مي افزايد در اين مراسم حسن رحماني مدير كل اسبق حمل و نقل و پايانه هاي استان گزارشي از عملكرد و علي زندي فر مدير كل جديد راهداري و حمل و نقل جاده اي برنامه هاي خود را ارائه كردند .
 
در پايان اين مراسم نيز با حضور معاون وزير راه و شهرسازي و استاندار از خدمات رحماني تقدير و حكم انتصاب زندي فر ابلاغ گرديد .
 
 
 
"افتتاح چند پروژه عمراني در استان لرستان "
 
 
در سفر يك روزه معاون وزير راه و شهرسازي به استان لرستان و با حضورنماينده مردم شهرستان هاي كوهدشت و رومشكان در مجلس شوراي اسلامي و رئيس كميسيون قضايي مجلس و دیگر مسئولین استانی دو طرح عمراني افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت .
 
پاسگاه پليس راه كوهدشت -اسلام آباد واقع در سه راهي زانوگه اولين پروژه اي بود كه در ادامه سفر رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي و هئيت همراه افتتاح شد
 
مهندس داود كشاورزيان معاون وزير راه و شهرسازي در جمع خبرنگاران از نصب ٢٠٠٠ سامانه و دوربین کنترل سرعت در جاده های کشور خبر داد و گفت: پیش بینی می شود در دو سال آینده حدود دو هزار دستگاه دوربين  جدید در مسیرهای مواصلاتی برای ثبت تخلفات سرعت لحظه ای و متوسط نصب مي شود ، طرح اجرايي اين سامانه ها در راههاي شرياني كشور  از سال ٩٣ آغاز و ابتدای ٩٤ عملیاتی شده است.
 
وی اظهار کرد: جاده های کشور با توجه به میزان ترافیک و تردد اولویت بندی شده اند و تاکنون حدود ٥٠٠  دستگاه دوربین جدید در جاده ها نصب شده است.
 
 اضافه مي نمايد پاسگاه پليس راه كوهدشت - اسلام آباد  در حوزه استان لرستان و در ٢٠ كيلومتري شهرستان كوهدشت در يك منطقه مهم در دو فاز با اعتباری حدود ١٤  میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید، که فاز اول آن شامل یک ساختمان اصلی و دو ساختمان جانبي و فاز دوم پروژه پاسگاه پلیس راه کوهدشت - اسلام آباد شامل محوطه سازی و اجرای رمپ‌های ورودي و خروجی بوده که حدود هشت میلیارد و ٩٧٨ میلیون ریال برای آن هزینه شده است.
 
پروژه ديگر كه با حضور مهندس داود كشاورزيان مورد بهره برداري قرار گرفت ١٨ كيلومتر مسير چهار خطه به عنوان بخشی از محور ٨٦ کیلومتری خرم آباد - كوهدشت بود كه از محورهاي پر سانحه رانندگي استان محسوب مي گردد و با اعتباري معادل  ٢٧ میلیارد تومان به اتمام رسيده بود .
 
اضافه مي نمايد مدير كل دفتر  فني و امور پيمانها ، دفتر رياست و مدير كل راهداري و حمل و نقل جاده اي استان كرمانشاه مهندس داود كشاورزيان را در اين سفر همراهي مي كردند .

۹۵/۰۶/۱۹
۱۷:۱۷

عوارض آزادراهي و نرخ بليت اتوبوس‌هاي برون‌شهري افزايش يافت ويراژ گراني در جاده‌هاي برون‌شهري

عوارض آزادراهي و نرخ بليت اتوبوس‌هاي برون‌شهري افزايش يافت
گروه راه و شهرسازي  
همزمان با افزايش 14درصدي نرخ عوارض آزادراه‌ها، نرخ بليت اتوبوس‌هاي بين‌شهري نيز 20درصد افزايش يافت. در همين حال، وزارت راه و شهرسازي طرحي در دست بررسي و اقدام دارد كه به موجب آن، بر سوخت مصرفي وسايل نقليه (اعم از بنزين و گازوييل) با هدف اصلاح زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل، عوارض وضع خواهد شد.
 بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها به عنون اصلي‌ترين مسيرهاي شرياني براي ارتباط شهرهاي بزرگ، كوچك به يكديگر هستند. از سوي ديگر از آنجايي كه پس از افزايش جمعيت شهرهاي بزرگ ظرفيت كافي براي برآورده ساختن نيازهاي آنها را نداشتند كم‌كم شهرهاي حومه‌يي مانند پرديس، پرند و... براي اسكان مردم ساخته شدند و از آنجايي كه مردم ساكن اين شهرها به دلايل مختلف در راه‌ها شهرهاي بزرگ و اصلي مانند تهران و... در تردد بودند، اهميت بزرگراه‌ها و آزادراه‌هاي ارتباطي بين آنها دوچندان شد.
از آنجايي كه تردد در اين راه‌ها بسيار زياد است وزارت راه و شهرسازي و سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌يي هزينه‌هايي را تحت عنوان عوارض جاده‌يي از ماشين‌هاي سبك و سنگيني كه از اين مسيرها عبور مي‌كنند، دريافت مي‌كنند كه البته مبلغ اين عوارض سالانه و با صلاحديد سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌يي افزايش پيدا مي‌كند.
 اما در روزهاي گذشته اخباري مبني بر افزايش ناگهاني قيمت عوارض آزادراهي توسط وزارت راه و شهرسازي منتشر شد.
 افزايش 14 درصدي نرخ عوارض آزادراه‌ها
در همين رابطه مهدي حيدري، مديركل دفتر مشاركت و جذب سرمايه‌گذاري وزارت راه و شهرسازي با اعلام افزايش متوسط ۱۴ درصدي نرخ عوارضي گفت: بيشترين ميزان افزايش نرخ عوارضي مربوط به آزادراه قم-كاشان است كه ۱۹درصد رشد داشت.
به گفته حيدري، سالانه بعد از بررسي صورت‌هاي مالي و ميزان هزينه-درآمد نسبت به محاسبه متوسط نرخ رشد عوارض اقدام مي‌شود و نرخ عوارض آزادراهي در سال جاري 14.6درصد به‌طور متوسط در كل شبكه آزادراهي افزايش يافت‌ اما ممكن است اين رقم در آزادراه‌هاي مختلف متفاوت ‌باشد.
حيدري ادامه مي‌دهد: بر اساس محاسبات انجام شده از سوي دفتر مشاركت و سرمايه‌گذاري‌هاي وزارت راه و شهرسازي نرخ بالاتري براي عوارض آزادراهي سال 13۹۵ محاسبه شد به‌طوري كه كميته كارشناسي نرخ پيشنهادي را با افزايش ميانگين ۲۰درصدي نسبت به سال گذشته با در نظر گرفتن درآمد-هزينه، مانده مطالبات و طول دوره باقيمانده از قرارداد در نظر گرفت؛ اما وزير راه و شهرسازي در كنار متغيرهاي مالي با مد نظر قرار دادن ساير پارامترها و با توجه به شرايط اجتماعي و اقتصادي كشور و در نظر گرفتن صرفه و صلاح كاربران شبكه آزادراهي دستور تعديل نرخ عوارضي از ۲۰ به ۱۴درصد را صادر كرد.
 بيشترين و كمترين نرخ عوارض آزادراهي
به گفته مديركل دفتر مشاركت و جذب سرمايه‌گذاري وزارت راه و شهرسازي، بيشترين ميزان افزايش نرخ عوارضي مربوط به آزادراه قم-كاشان با ۱۹درصد و كمترين ميزان براي آزادراه تهران-شمال بدون هيچ‌گونه افزايش قيمت است و بعد از آن آزادراه پل زال-انديمشك است كه‌ 13.2درصد افزايش قيمت داشته است.
 حيدري با اشاره به نحوه تعيين نرخ عوارض آزادراهي گفت: پروژه‌هاي آزادراهي در قالب قانون احداث پروژه‌هاي عمراني بخش راه و ترابري از طريق مشاركت بانك‌ها و ساير منابع پولي و مالي كشور با مشاركت بخش خصوصي انجام مي‌شود به همين خاطر بخش خصوصي در قالب ‌قرارداد با وزارتخانه براي انجام شدن فرآيند استهلاك سرمايه خود بايد از درآمدهاي حاصل از آزادراه به اين امر اقدام كند.
حيدري با بيان اينكه «مهم‌ترين درآمد يك آزادراه اخذ عوارض از كاربران آن است»، گفت: ما بر اساس مفاد قرارداد و جداول پيوست آن مكلف هستيم در چارچوب قانون و آيين‌نامه اجرايي، سالانه با دريافت صورت‌هاي مالي و گزارش هزينه درآمد و بررسي مفاد آن نسبت به تعيين نرخ عوارض سالانه اقدام كنيم و هدف اصلي ما تحقق برنامه‌هاي زمانبندي پيوست قرارداد سالانه و جلوگيري از ايجاد وقفه در اين مسير است.
وي افزود: به همين منظور بعد از بررسي صورت‌هاي مالي و پارامترهاي اصلي آن از جمله ميزان درآمد و هزينه‌هاي سالانه، ميزان مانده مطالبات از كل سرمايه‌گذاري انجام شده با در نظر گرفتن مسائل اجتماعي نسبت به تعديل نرخ عوارض سالانه اقدام مي‌شود.
مديركل دفتر مشاركت و جذب سرمايه‌گذاري وزارت راه و شهرسازي اضافه كرد: طبق دستور وزير راه و شهرسازي كميته سه نفره متشكل از معاون برنامه‌ريزي و اقتصاد حمل و نقل، رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌يي و ‌مشاور وزير راه و شهرسازي در امور مهندسي و ساخت (برهاني)، مسوول بررسي صورت‌هاي مالي و گزارش‌هاي هزينه-درآمد و جداول محاسباتي مي‌شوند و در نهايت تصميم نهايي اين كميته به وزير راه و شهرسازي ارسال مي‌شود سپس وي به استناد قانون نسبت به تنفيذ نرخ‌هاي نهايي اقدام و سپس نرخ‌هاي نهايي به شركت‌هاي آزادراهي ابلاغ مي‌شود.
حيدري با بيان اينكه ‌افزايش نرخ عوارضي براي ايجاد جذابيت فضاي كسب و كار براي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي است‌، تصريح كرد: براي دستيابي به توسعه اقتصادي توجه به موضوع توسعه زيرساخت‌ها و حفظ شبكه حمل و نقل موجود است و اين نيازمند هزينه‌هاي گزافي است كه دولت با توجه به شرايط اقتصادي قادر به تامين آن نيست، بنابراين مشاركت بخش خصوصي نيازمند ايجاد جذابيت و فضاي كسب و كار مناسب است.
 عوارض آزادراه تهران- پرديس
اما گراني عوارض آزادراهي تنها مختص به شهرهاي بزرگ نماند و هفته گذشته اخباري مبني بر افزايش عوارض آزادراهي تهران- پرديس نيز منتشر شد.
آزادراه تهران – پرديس كه از ابتداي افتتاح به دليل برخي مشكلات ايمني با حاشيه‌هايي همراه بود در سال‌هاي گذشته نيز به عنوان يكي از گران‌ترين آزادراه‌هاي منطقه قلمداد شده و در حالي كه در بسياري از پروژه‌ها انتظار اين است كه با گذشت زمان افتتاح يا نرخ عوارض برداشته شده يا محدود شود، همچنان در مسير افزايش عوارض قدم بر مي‌دارد، به‌طوري كه تنها در طول ماه‌هاي گذشته و پس از آنكه نرخ عوارض براي خودروهاي سواري از ۲۵۰۰ به ۳۰۰۰تومان افزايش يافت، حالا نيز سازمان راهداري اعلام كرده نرخ جديد در اين آزادراه ۳۵۰۰تومان در نظر گرفته مي‌شود.
اين در حالي است كه هنوز بسياري از راننده‌هايي كه به‌طور دايمي در اين آزادراه‌ها حركت مي‌كنند از نبود امكانات جانبي و حتي تجهيزات نوررساني به جاده انتقاد دارند و معتقدند در طول اين سال‌ها و با وجود دريافت عوارض بالا بسياري از شرايط لازم هنوز تعريف نشده است.
 افزايش 20 درصدي قيمت بليت اتوبوس
اما موضوع افزايش قيمت‌ها تنها به عوارض جاده‌يي ختم نشد و همزمان با دور دوم سفرهاي تابستاني نرخ كرايه اتوبوس‌هاي برون‌شهري براي دومين بار در سال جاري ۲۰درصد افزايش يافت. اواسط اسفندماه سال گذشته مانند سال‌هاي اخير 20درصد به نرخ كرايه بليت اتوبوس‌هاي مسافربري برون‌شهري افزوده شد، قيمتي كه معمولا پس از پايان تعطيلات (نيمه‌هاي فروردين سال بعد) به روال قبلي بازمي‌گشت. اما امسال افزايش 20درصدي بر‌خلاف هميشه به كل سال تعميم يافت و به قيمت قبلي بازنگشت.
اين در حالي است كه با ابلاغ اتحاديه شركت‌هاي تعاوني مسافربري كشور از ساعت 23 چهارشنبه 20 درصد به قيمت بليت اتوبوس افزوده شده است، به اين ترتيب طي 6ماه اخير نرخ بليت اتوبوس 40 درصد افزايش يافته است.
 عوارض سوخت هم در راه است
در عين حال، معاون وزير راه معتقد است كه بهترين راه براي اصلاح زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل، وضع عوارض بر سوخت مصرفي كشور اعم از بنزين و گازوييل است.
داوود كشاورزيان گفت: افزايش روزافزون بودجه‌هاي جاري شرايطي را فراهم كرده كه روش‌هاي تامين اعتبار امروز جوابگوي تامين نيازهاي كشور نيست.
به گفته رييس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌يي، بايد روش‌هاي جديدي براي تامين اعتبار ساخت زيربناهاي كشور لحاظ شود.
كشاورزيان تصريح كرد: بسياري از كشورها از محل وضع عوارض سوخت، طرح‌هاي زيربنايي خود را در بخش جاده‌يي ساخته‌اند و ما هم بايد به اين سمت برويم. اين عوارض بايد در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار داده شود تا زيرساخت‌ها را ايجاد كند.
به عقيده معاون وزير راه با روش‌هاي فعلي تامين اعتبار ساخت سريع زيرساخت‌هاي جاده‌يي و حمل‌ونقل شدني نيست. بهترين راه براي اين كار وضع عوارض بر سوخت مصرفي كشور اعم از بنزين و گازوييل است. وقتي كه بحث تعيين عوارض براي سوخت مطرح مي‌شود، فقط به بحث تورم‌زايي توجه مي‌شود اما از ايجاد زيرساخت‌هاي حمل و نقل و اشتغالزايي غافل مي‌شويم.
 

عوارض آزادراهی کشور به طور متوسط 15 درصد افزایش یافت؛ مسیریابی ورود سرمایه‌گذاران

صفحه مسکن و عمران: گروه حمل‌ونقل- نگهداری و بهبود وضعیت روسازی بزرگراه‌های کشور که همواره به دلیل تغییرات آب و هوایی در معرض آسیب‌های جدی هستند برای دولت هزینه زیادی را به دنبال دارد. رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اعلام کرد: سالانه پنج تا شش هزار میلیارد تومان هزینه نگهداری و بازسازی جاده‌های کشور است و خود مردم باید این هزینه را پرداخت کنند. همچنین رییس مرکز تحقیقات راه و مسکن نیز در این ارتباط اعلام کرده است: منحنی اضمحلال راه‌ها نزولی است و در صورت عدم رسیدگی بازسازی آنها هزینه بیشتری به اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد. با گذشت چند روز از این اظهارات وزارت راه و شهرسازی از افزایش 6/14 درصدی نرخ عوارض آزادراهی کشور خبر داده است و به نظر می‌رسد مسوولان این وزارتخانه به دنبال مسیریابی برای ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از طریق ایجاد جذابیت‌های
مالی هستند.
براساس آخرین گزارش‌های وزارت راه وشهرسازی ساخت هر کیلومتر آزادراه جدید بیش از 10 میلیارد تومان هزینه دارد. مسوولان راهداری همواره اعلام می‌کنند که منابع محدودی برای تعمیر و نگهداری از جاده‌ها در اختیار دولت است به طوری که سالانه کمتر از یک‌دوم یا یک‌سوم هزینه‌ها تامین می‌شود. در حال حاضر بیش از 200 هزار کیلومتر راه کشور برای تعمیر و نگهداری به هزینه دولت نیاز دارند و دولت هم منابع کافی در اختیار ندارد. در حالی که هزینه نگهداری راه‌ها دو میلیارد دلار اعلام می‌شود، از میزان سال گذشته تنها دو هزار میلیارد تومان تامین شد.
بر همین اساس تامین هزینه ایجاد و توسعه راه‌های کشور در کنار هزینه‌های نگهداری از این راه‌ها به اندازه‌ای است که دولت توانایی پرداخت آن را ندارد و ناگزیر به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیازمند است. سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آزادراه‌های کشور نیز تنها در صورتی محقق می‌شود که ساخت آزادراه برای سرمایه‌گذاران دارای توجیه اقتصادی باشد و تنها منبع درآمد آزاد راه‌ها دریافت عوارض است.
بر همین اساس پس از اعلام معاون وزیر راه برای دریافت شش هزار میلیارد تومان عوارض جاده‌ها از مردم، مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری وزارت راه از افزایش 6/14 درصدی نرخ عوارض آزادراهی در کشور خبر داد. مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری وزارت راه از افزایش 14درصدی نرخ عوارض آزادراهی در کشور خبر داد و گفت: محاسبات کمیته کارشناسی حاکی از افزایش 20 درصدی نرخ عوارضی بود اما وزیر راه با توجه به صلاح کاربران شبکه آزادراهی دستور تعدیل نرخ‌ها را صادر کرد. مهدی حیدری با اشاره به نرخ جدید عوارضی آزادراه‌های کشور اظهار کرد: سالانه بعد از بررسی صورت‌های مالی و میزان هزینه- درآمد نسبت به محاسبه متوسط نرخ رشد عوارض اقدام می‌شود و نرخ عوارض آزادراهی در سال‌جاری 6/14 درصد به‌طور متوسط در کل شبکه آزادراهی افزایش یافت اما ممکن است این میزان از آزادراهی به آزادراه دیگر متفاوت باشد.
وی افزود: براساس محاسبات انجام شده از سوی دفتر مشارکت و سرمایه‌گذاری‌های وزارت راه‌وشهرسازی نرخ بالاتری برای عوارض آزادراهی سال 95 محاسبه شد به‌طوری که کمیته کارشناسی نرخ پیشنهادی را با افزایش میانگین 20 درصدی نسبت به سال گذشته با در نظر گرفتن درآمد- هزینه، مانده مطالبات و طول دوره باقی‌مانده از قرارداد در نظر گرفت اما وزیر راه‌وشهرسازی در کنار متغیرهای مالی با مدنظر قرار دادن سایر پارامترها و با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور و در نظر گرفتن صرفه و صلاح کاربران شبکه آزادراهی دستور تعدیل نرخ عوارضی از 20 به 14 درصد را صادر کرد.
به‌گفته حیدری، بیشترین میزان افزایش نرخ عوارض مربوط به آزادراه قم- کاشان با 19 درصد و کمترین میزان برای آزادراه تهران- شمال بدون هیچ‌گونه افزایش قیمت است و بعد از آن آزادراه پل زال- اندیمشک 2/13 درصد افزایش قیمت داشته است.
حیدری با بیان اینکه مهمترین درآمد یک آزادراه اخذ عوارض از کاربران آن است، گفت: براساس مفاد قرارداد و جداول پیوست آن مکلفیم در چارچوب قانون و آیین‌نامه اجرایی، سالانه با دریافت صورت‌های مالی و گزارش هزینه درآمد و بررسی مفاد آن نسبت به تعیین نرخ عوارض سالانه اقدام کنیم و هدف اصلی ما تحقق برنامه‌های زمان‌بندی پیوست قرارداد سالانه و جلوگیری از ایجاد وقفه در این مسیر است به همین منظور بعد از بررسی صورت‌های مالی و پارامترهای اصلی آن از جمله میزان درآمد و هزینه‌های سالانه، میزان مانده مطالبات از کل سرمایه‌گذاری انجام شده با در نظر گرفتن مسایل اجتماعی نسبت به تعدیل نرخ عوارض سالانه اقدام می‌شود.وی دلیل افزایش نرخ عوارضی را ایجاد جذابیت فضای کسب و کار برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اعلام کرد و افزود:‌ برای دستیابی به توسعه اقتصادی توجه به موضوع توسعه زیرساخت‌ها و حفظ شبکه حمل‌ونقل موجود است و این نیازمند هزینه‌های گزافی است که دولت با توجه به شرایط اقتصادی قادر به تامین آن نباشد بنابراین مشارکت بخش خصوصی نیازمند ایجاد جذابیت و فضای کسب‌وکار مناسب است. erah58 ؛ erah98

یک مسئول وزارت راه و شهرسازی: میانگین نرخ عوارض آزادراهی در کشور14 درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه گذاری وزارت راه و شهرسازی از افزایش 14 درصدی نرخ عوارض آزادراهی به طور میانگین خبر داد و گفت: محاسبات کمیته کارشناسی حاکی از افزایش 20 درصدی نرخ عوارضی بود، اما وزیر راه و شهرسازی دستور تعدیل نرخ ها را صادر کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهدی حیدری پیرامون نرخ جدید عوارضی آزادراه های کشور، افزود: سالانه بعد از بررسی صورت های مالی و میزان هزینه-درآمد نسبت به محاسبه متوسط نرخ رشد عوارض اقدام می شود و نرخ عوارض آزادراهی در سال جاری 14.6 درصد به طور متوسط در کل شبکه آزادراهی افزایش یافت.
وی یادآور شد: ممکن است میزان عوارض، هریک از آزادراه ها با دیگری متفاوت باشد و بر اساس محاسبات انجام شده از سوی دفتر مشارکت و سرمایه گذاری های وزارت راه و شهرسازی نرخ بالاتری برای عوارض آزادراهی سال 95 محاسبه شد به طوری که کمیته کارشناسی نرخ پیشنهادی را با افزایش میانگین 20 درصدی نسبت به سال گذشته با در نظر گرفتن درآمد-هزینه، مانده مطالبات و طول دوره باقی مانده از قرار داد در نظر گرفت.
وی گفت: وزیر راه و شهرسازی در کنار متغیرهای مالی با مد نظر قرار دادن سایر شاخص ها و با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور و در نظر گرفتن صرفه و صلاح کاربران شبکه آزادراهی، دستور تعدیل نرخ عوارضی از 20 به 14 درصد را صادر کرد.
به گفته حیدری بیشترین میزان افزایش نرخ عوارض مربوط به آزادراه قم- کاشان با 19 درصد و کمترین میزان برای آزادراه تهران- شمال بدون هیچگونه افزایش قیمت است و بعد از آن آزادراه پل زال - اندیمشک با 13.2 درصد افزایش قیمت داشته است.
این مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی در زمینه نحوه تعیین نرخ عوارض آزادراهی گفت: پروژه های آزادراهی در قالب قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع پولی و مالی کشور با مشارکت بخش خصوصی انجام می شود.
وی اضافه کرد: بخش خصوصی در قالب قرارداد با وزارتخانه برای انجام شدن فرایند استهلاک سرمایه خود باید از درآمدهای حاصل از آزادراه اقدام کند.
به گفته حیدری، مهمترین درآمد یک آزادراه اخذ عوارض از کاربران آن است و بر اساس مفاد قرارداد و جداول پیوست آن مکلف هستیم در چهارچوب قانون و آیین نامه اجرایی، سالانه با دریافت صورت های مالی و گزارش هزینه درآمد و بررسی مفاد آن نسبت به تعیین نرخ عوارض سالانه اقدام کنیم.
وی افزود: بنابراین، پس از بررسی صورت های مالی و شاخص های اصلی آن از جمله میزان درآمد و هزینه های سالانه، میزان مانده مطالبات از کل سرمایه گذاری انجام شده با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی نسبت به تعدیل نرخ عوارض سالانه اقدام می شود.
مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه گذاری وزارت راه و شهرساز، اضافه کرد: بر اساس دستور وزیر راه و شهرسازی کمیته ای سه نفره، مسئول بررسی صورت های مالی و گزارش های هزینه-درآمد و جداول محاسباتی می شوند و در نهایت تصمیم نهایی این کمیته به وزیر راه و شهرسازی ارسال می شود که وی نسبت به تنفیض نرخ های نهایی اقدام و سپس نرخ های نهایی به شرکت های آزادراهی ابلاغ می شود.
حیدری گفت: افزایش نرخ عوارضی به منظور ایجاد جذابیت فضای کسب و کار برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است و اضافه کرد: برای دستیابی به توسعه اقتصادی توجه به موضوع توسعه زیرساخت ها و حفظ شبکه حمل و نقل موجود ضرورت دارد.
وی یادآور شد: ساخت این بزرگراه ها، نیازمند هزینه های گزافی است که دولت با توجه شرایط اقتصادی قادر به تامین آن نیست، بنابراین، مشارکت بخش خصوصی نیازمند ایجاد جذابیت و فضای کسب و کار مناسب است.
اقتصام**2022** 1559

منابع دیگر:
 • آفتاب
 • آنا
 • ایسکانیوز
 • صدا و سیما
 • ایسنا
 • آفتاب نیوز
 • آریا
 • تابناک
 • الف
 • اکوپارس
 • خبر اقتصادی
 • خبرآنلاین
 • تهران‌پرس
 • ایران آنلاین
 • پول نیوز
 • فرصت امروز
۹۵/۰۶/۱۸
۱۱:۱۶

عوارض، آزادراه‌سازان را به عرصه باز می‌گرداند

برآوردهای ارائه شده از سوی وزارت راه وشهرسازی حاکی از آن است که ساخت هر کیلومتر آزادراه جدید در منطقه‌ای مناسب هزینه‌ای بیش از 10 میلیارد تومانی دارد و این به معنای آن است که اتصال دو شهر نزدیک به یکدیگر نیز به سرمایه‌ای کلان احتیاج خواهد داشت، سرمایه‌ای که تنها سرمایه گذاران غیر دولتی توانایی عرضه آن را دارند و این عرضه قطعا مقدماتی مهم نیاز دارد.

به گزارش ایسنا، در طول سال‌های گذشته با وجود آنکه دولت قبل به کلنگ زنی بسیاری از طرح‌های عمرانی جدید پرداخت اما به دلیل نبود منابع دولتی لازم و البته از بین رفتن رابطه مستقیم میان سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولت، بسیاری از این طرح‌ها یا متوقف شدند و یا با سرعتی بسیار پایین به کار خود ادامه دادند.
وزارت راه وشهرسازی دولت یازدهم برای انکه بتواند بار دیگر تمام کارگاه‌های عمرانی ایران را فعال کند تنها یک راه پیش روی خود داشت و آن افزایش حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در این پروژه‌ها بود.
در گام نخست تلاش شد، با تسویه بخش زیادی از بدهی‌های معوقه سال‌های گذشته اعتماد از دست رفته این سرمایه گذاران بازگردد و از سوی دیگر نقشه‌ی راهی طراحی شد که هدف آن آسوده کردن خیال سرمایه گذاران از سودآوری مشارکتشان بود، موضوعی که یکی از نشانه‌های آن تلاش برای مدیریت نرخ عوارض جاده‌ای است.
هرچند در طول سال‌های گذشته با این رویکرد غلط که از مردم حمایت شود، نرخ عوارض آزادراهی پایین نگه داشته شده بود اما وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد برای افزاش مساحت آزادراهی کشور نیاز به حضور سرمایه گذاران خواهد بود و با توجه به اینکه این پیمانکاران تنها سودی که متصور هستند در دریافت عوارض جاده‌ای است از این رو باید فکری جدی به حال آن کرد تا این رویکرد پذیرفته شده جهانی که مصرف کننده نهایی باید بهای استفاده از خدمات را بپردازد بار دیگر در دستور کار قرار گیرد، موضوعی که در روزهای گذشته نیز تصمیمی جدید درباره آن اتخاذ شد.
بر اساس اعلام مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری وزارت راه و شهرسازی محاسبات کمیته کارشناسی حاکی از افزایش ۲۰ درصدی نرخ عوارضی بود، اما آخوندی با توجه به صلاح کاربران شبکه آزادراهی دستور تعدیل نرخ ها را صادر کرد تا نرخ عوارض آزادراهی در سال جاری ۱۴.۶ درصد به طور متوسط در کل شبکه آزادراهی افزایش یابد. طبق گفته حیدری این نرخ‌ها نسبت به هر آزادراه متفاوت است و برای مثال بیشترین میزان افزایش نرخ عوارض مربوط به آزادراه قم-کاشان با ۱۹ درصد و کمترین میزان برای آزادراه تهران-شمال بدون هیچگونه افزایش قیمت است و بعد از آن آزادراه پل زال-اندیمشک با ۱۳.۲ درصد افزایش قیمت داشته است. با وجود آنکه تلاش وزارت راه بر کاهش نسبی نرخ‌ها نسبت به آنچه از سوی کارگروه‌ها مطرح شده بوده است اما تاکید بر این نکته که تنها راه درآمدی آزادراه‌ها استفاده منابع حاصل از این عوارض است نشان از رویکردی بسیار مهم دارد که در آینده سیاست‌های راه‌سازی ایران را تحت الشعاع قرار خواهد داد، موضوعی که اگردر کوتاه مدت مورد پسند نباشد در بلند مدت کارگشا است.

منابع دیگر:
 • خبر اقتصادی
 • عصر خودرو
 • ایران اکونا
۹۵/۰۶/۱۹
۱۰:۱۶

کاهش ۲۱ درصدی تلفات جاده‌ای در دوره ۵ ساله

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادحمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اعلام خبر کاهش ۲۱ درصدی تلفات جاده‌ای در دوره ۵ ساله، گفت: برنامه‌های مدون و عملیاتی برای ادامه‌دار کردن روند فعلی در دستور کار قرار می گیرد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امیرامینی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادحمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اعلام خبر کاهش ۲۱ درصدی تلفات جاده‌ای در دوره ۵ ساله، گفت: برنامه‌های مدون و عملیاتی برای ادامه‌دار کردن روند فعلی در دستور کار قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه امار ۱۶ هزار تلفات در سال رقم سنگینی است اما دلیل نمی‌شود اقدامات خوبی که تا این زمان انجام شده را نبینیم و به سیاه نمایی‌ها پاسخ ندهیم، گفت: متاسفانه به دلیل انتشار آمار اشتباه از سوی نهادهای بین المللی و قراردادن نام ایران هم ردیف کشورهای ضعیف آفریقایی و بعضا عربی در تلفات جاده‌ای، اقدامات خوب در این حوزه به چشم نمی آیید.
وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی ما خصوصا در بحث راه ها، ایمنی راه‌ها و در راستای آن کاهش آمار تلفات جاده‌ای است، گفت: معمولا گزارش‌هایی که ارایه می شود حاوی نکات کامل و مثبتی است، با این حال لازم است که تحقیقات مطالعاتی و پژوهشی، عملیاتی شود و دنبال راهکار و تدوین برنامه ای مدون برای کاهش سریع تلفات جاده‌ای بود.
به گفته امینی بحث ایمنی سوال نمانیدگان مجلس شورای اسلامی از آخوندی بود که ریشه در عدم اطلاع رسانی صحیح در کاهش تلفات و اقدامات انجام شده در این حوزه دارد.
امینی با اعلام اینکه در این میان رقم کاهش ۲۱ درصدی تلفات جاده‌ای در بازه ۵ ساله اتفاق خوبی بود که تحت تاثیر اخبار جهانی مبنی بر رتبه بالای ایران در مرگ و میرهای جاده‌ای و عدم اطلاع رسانی درست به چشم نیامد، گفت:ما باید برای دقیق کردن اطلاعات و استانداردسازی اطلاعات و ارتقای کیفیت داده‌های تصادفات، برنامه عاجل برای ورود به نهادهای بین المللی داشته باشیم و این کار را باید از وزارت بهداشت و سازمان راهداری بخواهیم.
 معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی به دیدارهای اخیر خود با دبیرکل تراسیکا اشاره کرد و توضیح داد: دبیرکل تراسیکا معتقد بود بر حسب آمارهای بین‌المللی شمار تلفات جاده‌ای در ایران به ۲۴ هزار نفر می رسد که بنده توضیح دادم این آمار اشتباه است و در حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار کشته وجود دارد اما نهادهای بین المللی مربوط با ضریب بخشی آماری آن آمار را  ارایه می‌دهند و اقدامات ما را زیر سوال می‌برند.
امینی با تاکید بر ضرورت تمرکز دستگاه‌های مرتبط  بر یک موضوع و عدم موازی کاری، گفت: تاکنون هر دستگاهی به زعم خود اقدام کرده است اما اگر می‌خواهیم کاهش روند افزایشی تلفات جاده‌ای را داشته باشیم باید وارد جزییات شویم و اقدامات هوشمندانه انجام دهیم.
به گفته امینی با وجود محدودیت اعتباری، همه دستگاه‌های مربوط با چنگ و دندان سعی کرده‌اند ایمنی راه‌ها را در دستور کار قرارداده و برای آن هزینه کنند.

منابع دیگر:
 • وزارت راه
 • عصر خودرو
 • اقتصادنیوز
 • تعادل
 • عصراقتصاد
 • تجارت
۹۵/۰۶/۱۹
۱۲:۲۰

معاون وزیر راه و شهرسازی در اراک: ارائه لایحه شناسایی نقاط حادثه‌خیز کشور به مجلس/130 هزار میلیارد تومان برای ساماندهی راه‌های کشور مورد نیاز است

معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزیر راه وشهرسازی گفت: ۱۳۰ هزار میلیارد تومان برای راه‌های اصلی، بهسازی بزرگراه‌ها، آزاد راه‌ها و راه‌آهن در کشور مورد نیاز است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، علیرضا محفوظی ظهر امروز در سفر یک روزه خود به استان مرکزی و در جمع خبرنگاران با اشاره به محورهای مواصلاتی استان مرکزی اظهار داشت: در این بازدیدها آزاد راه خمین-اراک اجرائی شده که 35کیلومتر بوده و 20کیلومتر از آن به انجام رسیده و امیدواریم که 15 کیلومتر باقی‌مانده این طرح در سفر هیئت دولت به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: با وجود کمبود اعتبارات امیدواریم استفاده از ظرفیت‌های پیمانکاران و از محل اسناد خزانه بخشی از پروژه‌های راه‌وشهرسازی را اجرائی کنیم.
معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزیر راه وشهرسازی تصریح کرد: در باند دوم در محور محلات به خمین  در حال اجرا شدن بوده که 11 کیلومتر به سمت محلات و 2.5 کیلومتر از خمین به الیگودرز است و  به تقاطع غیرهم‌سطح خمین اعتبارات داده شده و امیدواریم به زودی تردد در آن اجرائی شود.
محفوظی بیان کرد: این میزان اعتبار برای احداث راه‌های اصلی، بهسازی راه‌های اصلی، دوبانده کردن آزاد راه‌ها و خطوط ریلی درنظر گرفته شده و در قانون پیوست بودجه وجود دارد و در حال حاضر 7500 میلیارد تومان اعتبار نیاز بوده تا این پروژه‌ها به اتمام برسد.
وی ادامه داد: امروز در جریان بازدید از پروژه‌های راه و شهرسازی  استان مرکزی شاهد انجام پروژه های خوبی بودیم که مسئولان استانی با همکاری خوبی که با هم داشتند توانسته اند به اقدامات خوبی دست یابند و پروژه های راه و شهرسازی را به خوبی انجام شده است.
ساخت جاده خمین- اراک از پیشرفت خوبی برخوردار بوده است
معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بازدیدهای انجام شده از طرح‌های استان مرکزی گفت: بازدید از پروژهای محور دلیجان -نراق که با استفاده از اعتبارات استانی 3/5 کیلومتر زیرسازی برای آن انجام شده و اگر استان اعتبار لازم را تخصیص دهد این میزان راه تا اواخرمهرماه یا اوایل آبان ماه  به بهره‌برداری می‌رسد و با توجه به اینکه برای این راه اعتباراتی از ردیف ملی در نظر گرفته شده باید فقط از اعتبارات استانی برای آن تخصیص یابد.
محفوظی ادامه داد: در محور دلیجان -محلات که بخش زیادی از آن انجام شده و درشهر باقرآباد که شورا راه را تعریض کردند آسفالت راه آن به عهده راه وشهرسازی استان واگذار شده است. 
وی خاطرنشان کرد: با آسفالتی که راه وشهرسازی انجام می‌دهد این جاده ایمن‌تر شده و دغدغه و مشکلات مردم حل شده و در رابطه با جاده محلات 16 کیلومتر از کمربندی این شهر باید تکمیل شود و درحال حاضر 5 کیلومتر آن انجام شده و بقیه هم دردست اجرا است.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: از محلات به خمین در حدود 3.5 کیلومتر جاده اجرایی شده و مابقی در آینده نزدیک تکمیل شده و دو تقاطع درشهرستان خمین در حال اجرا بوده و و برای آن از اعتبارات استانی اعتباری در نظر گرفته شده و در این منطقه سبب کاهش ترافیک می‌شود.
محفوظی ادامه داد: با اجرایی شدن محور محلات به خمین ترافیکی که از اصفهان شروع  شده و تا الیگودرز  ادامه دارد و تا خمین می‌رسد و از 34 کیلومتری که دراستان است 11 کیلومتر آن  تا 3 ماه آینده به بهره برداری رسیده و  برای 8 کیلومتر باقی مانده  با  پیمانکار مذاکره شده و درآینده نزدیک  اجرایی می‌شود.
وی افزود: ساخت جاده خمین- اراک از پیشرفت خوبی برخوردار بوده و امیدواریم با حضور رئیس جمهور در استان شاهد به بهره برداری رسیدن آن به طور کامل بوه و به‌طور کامل زیر بار ترافیک برود و اگر می‌خواهیم که شاهد پیشرفت درحوزه راه باشیم باید از ظرفیت پیمانکاران استفاده کرده و مطالبات آنها را به موقع پرداخت کنیم.
دستورالعمل و ضوابط شناسایی نقاط حادثه‌خیز کشور در قالب لایحه به مجلس فرستاده شد
معاون وزیر راه و شهرسازی از ارسال دستورالعمل و ضوابط شناسایی نقاط حادثه‌خیز کشور در قالب لایحه به مجلس خبر داد و گفت: به منظور شناسایی نقاط حادثه خیز در کشور دستورالعمل و ضوابطی به مجلس شورای اسلامی فرستاده شده و در حال حاضر مقدمات اجرای کار انجام شده و امیدواریم با پایان یافتن تعطیلات مجلس  تصویب شده و به عنوان قانون درآید.
محفوظی بیان کرد: شناسایی نقاط حادثه خیز در کشور به صورت موردی انجام می‌شود و کارها در این زمینه براساس اولویت بندی  انجام شده و دررابطه با قطار سریع السیر تهران -قم -اصفهان هم مقدمات آن انجام شده و عملیات اجرای آن با شتاب مناسبی شروع شود .

۹۵/۰۶/۱۸
۱۸:۴۹

تسنیم گزارش می‌دهد افزایش 95 درصدی عوارض آزادراهی در 30 ماه اخیر

بررسی روند افزایش نرخ عوارض آزادراهی حاکی است که طی ۳۰ ماه اخیر در سه مرحله نرخ عوارض با شیب نسبتا تندی حدود ۹۵ درصد گران شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در ماه‌های ابتدایی حضور عباس آخوندی در ساختمان دادمان بود که وی در گردهمایی استانداران از افزایش عوارض آزادراه‌ها به‌عنوان یکی از برنامه‌های خود رونمایی کرد.
وی در این‌باره گفته بود: نگاه ما به آزادراه‌ها، کریدوری است و فقط به جسم راه توجه نمی‌کنیم بلکه اگر شد به دنبال تأسیس شهر صنعتی و بنادر خشک در آزادراه‌ها هستیم و در همین چارچوب بنا داریم 18 آزادراه را برای سرمایه‌گذاری، اعلام عمومی کنیم.
وی تاکید کرد: با جدیت پیگیریم که نظام تعرفه عبور را آزاد کنیم و همچنین دنبال می‌کنیم تا سهم دولت را در این سرمایه‌گذاری‌ها به صفر برسانیم تا آزادراه ها کلاً در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد. در بحث راهسازی و راهداری باید سالانه شش هزار میلیارد تومان برای استانداردسازی راه‌ها هزینه کنیم اما عمده توجهات در سال‌های گذشته راهسازی بوده و به راهداری توجهی نشده است.
هنوز سالگرد اظهارات آخوندی فرا نرسیده بود که با چراغ سبز وزارت راه و شهرسازی عوارض عبور از آزادراه‌های کشور به‌طور میانگین 20 تا 50 درصد افزایش یافت. یکسال بعد یعنی در هفته دولت سال 94 نرخ عوارض عبور از آزادراه‌ها بدون سر و صدا حدود 33 درصدی گران شد، افزایش عوارض آزادراه‌های تهران-پردیس، قزوین-رشت، تهران-ساوه و ساوه-همدان نمونه‌هایی بود که سال گذشته روی داد. به این ترتیب طی یک بازه یک ساله نرخ عوارض حدود 80 درصدی افزایش یابد.
این در حالی است که به سبک و سیاق دو سال گذشته وزارت راه و شهرسازی یکبار دیگر به طور میانگین نرخ عوارض عبور از آزادراه‌های کشور را 14.6 درصد افزایش داده است. اقدامی به گفته حیدری مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری وزارت راه و شهرسازی با هدف جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی انجام شده است: «دلیل افزایش نرخ عوارضی را ایجاد جذابیت فضای کسب و کار برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است. برای دستیابی به توسعه اقتصادی توجه به موضوع توسعه زیرساخت ها و حفظ شبکه حمل و نقل موجود است و این نیازمند هزینه های گزافی است که دولت با توجه شرایط اقتصادی قادر تامین ٖآن نباشد. لذا مشارکت بخش خصوصی نیازمند ایجاد جذابیت و فضای کسب و کار مناسب است.»
به گزارش تسنیم،‌کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سخت به دنبال دریافت تمام هزینه‌های نگهداری راه‌های کشور از مصرف‌کننده نهایی یعنی مردم است. وی چند روز پیش در این‌باره گفته بود:  «هر چه زودتر فکری برای تامین منابع پایدار برای نگهداری راه ها شود. مصرف کننده نهایی هزینه راه ها را بپذیرد. این واقعیتی است که باید قبول کنیم یا این که از منابع دولتی هزینه ها را تامین کند یا این که مصرف کننده  نهایی در قالب عوارض سوخت، عوارض خودرو و عوارض جاده ها هزینه های نگهداری راه های کشور را پرداخت کند.معتقدم در قالب عوارض سوخت باید این کار را انجام دهیم، اگر سالانه 100 تومان به ازای هر لیتر عوارض کسب کنیم سالانه 5 تا 6 هزار میلیارد تومان تامین می شود و می توانیم راه ها را به طور مطلوب نگهداری کنیم. نتایج این کار به خود مردم برمی گردد.به اعتقاد بنده تصمیم عاقلانه ای است که دولت باید تسلیم شده و منابع مورد نیاز را از این طریق تامین کند.»
با طرز فکر کنونی مسئولان وزارت راه و شهرسازی خیلی دور از انتظار نیست که در آینده‌ای نزدیک یکبار دیگر شاهد افزایش نرخ عوارض آزادراه‌های کشور و در ادامه بزرگراه‌ها، راه‌های اصلی و حتی راه‌های روستایی باشیم. افزایشی که احتمالا شیب آن چندان ملایم نخواهد بود.

منابع دیگر:
 • اقتصاد ایران آنلاین
 • وطن امروز
۹۵/۰۶/۱۹
۰۳:۲۷

با حضور وزیر راه و شهرسازی بهره برداری از قطعه چهارم محور فریمان به تربت جام

طرح راه با حضور وزیر راه و شهرسازی در خراسان رضوی بهره برداری شد.

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی خبرگزاری صداوسیما قطعه چهارم محور فریمان به تربت جام با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و جمعی از مسئولان کشوری و استانی به بهره برداری رسید. طول قطعه چهارم این مسیر 15کیلومتر با عرض تمام شده 11متر است که برای ساخت آن 38 میلیارد و 833میلیون ریال هزینه شده و اعتبار مورد نیاز برای اتمام ساخت آن نیز 38میلیارد و 833میلیون ریال است.
طول کل محور 235کیلومتر است و یکی از مهمترین راه های شریانی و ترانزیتی شرق کشور به شمار می رود.

منابع دیگر:
 • اکو فارس
۹۵/۰۶/۱۸
۰۸:۳۳

نرخ عوارضی آزادراه‌ها‌ گران شد/ بیشترین افزایش‌ قیمت در آزادراه‌ قم-کاشان‌

مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه‌گذاری وزارت راه و شهرسازی از افزایش متوسط ۱۴ درصدی نرخ عوارضی آزادراه‌ها خبر داد و گفت: بیشترین میزان افزایش نرخ عوارضی مربوط به آزادراه قم-کاشان با ۱۹ درصد رشد است.

‌به گزارش خبرگزاری فارس، سالانه بعد از بررسی صورت‌های مالی و میزان هزینه-درآمد نسبت به محاسبه متوسط نرخ رشد عوارض اقدام می‌شود و نرخ عوارض آزادراهی در سال جاری ۱۴.۶ درصد به طور متوسط در کل شبکه آزادراهی افزایش یافت‌ اما ممکن است این رقم در آزادراه‌های مختلف، متفاوت ‌باشد.
این را مهدی حیدری در گفت‌و‌گو با ‌پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفته و مدعی است‌: بر اساس محاسبات انجام شده از سوی دفتر مشارکت و سرمایه‌گذاری‌های وزارت راه و شهرسازی نرخ بالاتری برای عوارض آزادراهی سال ۹۵ محاسبه شد به طوری که کمیته کارشناسی نرخ پیشنهادی را با افزایش میانگین ۲۰ درصدی نسبت به سال گذشته با در نظر گرفتن درآمد-هزینه، مانده مطالبات و طول دوره باقی‌مانده از قرار داد در نظر گرفت اما وزیر راه و شهرسازی در کنار متغیرهای مالی با مد نظر قرار دادن سایر پارامترها و با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی  کشور و در نظر گرفتن صرفه و صلاح کاربران شبکه آزادراهی دستور تعدیل نرخ عوارضی از ۲۰ به ۱۴ درصد را صادر کرد.
به گفته حیدری بیشترین میزان افزایش نرخ عوارضی مربوط به آزادراه قم-کاشان با ۱۹ درصد و کمترین میزان برای آزادراه تهران-شمال بدون هیچگونه افزایش قیمت است و بعد از آن آزادراه پل زال-اندیمشک‌  ۱۳.۲ درصد افزایش قیمت داشته است.
مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه گذاری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به نحوه تعیین نرخ عوارض آزادراهی بیان داشت: پروژه‌های آزادراهی در قالب قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع پولی و مالی کشور با مشارکت بخش خصوصی انجام می شود به همین خاطر بخش خصوصی در قالب ‌قرار داد با وزارتخانه برای انجام شدن فرایند استهلاک سرمایه خود باید از درآمدهای حاصل از آزادراه به این امر اقدام کند.
حیدری با بیان اینکه «مهمترین درآمد یک آزادراه اخذ عوارض از کاربران آن است» گفت: ما بر اساس مفاد قرارداد و  جداول پیوست آن مکلف هستیم در چهارچوب قانون و آیین نامه اجرایی، سالانه با دریافت صورت‌های مالی و گزارش هزینه درآمد و بررسی مفاد آن نسبت به تعیین نرخ عوارض سالانه اقدام کنیم و هدف اصلی ما تحقق برنامه های زمان‌بندی پیوست قرارداد سالانه و جلوگیری از ایجاد وقفه در این مسیر است
وی افزود: به همین منظور بعد از بررسی صورت‌های مالی و پارامترهای اصلی آن از جمله میزان درآمد و هزینه‌های سالانه، میزان مانده مطالبات از کل سرمایه گذاری انجام شده با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی نسبت به تعدیل نرخ عوارض سالانه اقدام می شود.
مدیرکل دفتر مشارکت و جذب سرمایه گذاری وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی کمیته سه نفره متشکل از معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل، رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ‌مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مهندسی و ساخت (برهانی)، مسئول بررسی صورت‌های مالی و گزارش های هزینه-درآمد و جداول محاسباتی می‌شوند و در نهایت تصمیم نهایی این کمیته به وزیر راه و شهرسازی ارسال می‌شود سپس وی به استناد قانون نسبت به تنفیذ نرخ‌های نهایی اقدام و سپس نرخ‌های نهایی به شرکت های آزادراهی ابلاغ می‌شود.
حیدری با بیان اینکه ‌افزایش نرخ عوارضی به منظور ایجاد جذابیت فضای کسب و کار برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است‌، تصریح کرد: برای دستیابی به توسعه اقتصادی توجه به موضوع توسعه زیرساخت‌ها و حفظ شبکه حمل و نقل موجود است و این نیازمند هزینه‌های گزافی است که دولت با توجه شرایط اقتصادی قادر به تامین آن نیست بنابراین مشارکت بخش خصوصی نیازمند ایجاد جذابیت و فضای کسب و کار مناسب است.
بنابراین گزارش کاربران می‌توانندجدول نرخ‌های جدید عوارضی آزادراه‌ها را از اینجا مشاهده کنند.

منابع دیگر:
 • دانشجو
 • الف
 • تابناک
 • شما نیوز
 • ایران جیب
 • بسیج
 • میزان
 • جنوب نیوز
 • ایلنا
 • تین نیوز
 • پایتخت
 • داغ نیوز
 • دنده 6
 • صبحانه آنلاین
 • اکونیوز
 • بسیج پرس
 • ایران اکونومیست
 • اقتصادنیوز
 • ناطقان
 • دنیای بانک
 • اکو فارس
 • ندای انقلاب
 • شفاف
 • 598
 • وب‌گردی
 • اکسین پرس
 • تیتر یک
 • آرا نیوز
 • تازه نیوز
 • عصر خودرو
 • قم‌نیوز
 • اطلاعات
 • ابتکار
۹۵/۰۶/۱۸
۱۰:۲۹

معاون وزیر راه و شهرسازی؛ ۱۳۰هزارمیلیاردتومان بودجه برای تکمیل راه‌هاوخطوط ریلی کشورنیازاست

اراک- معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزیر راه و شهرسازی گفت: برای احداث و تکمیل راه های اصلی، بزرگراه ها، آزادراه ها و خطوط ریلی کشور، ۱۳۰هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا محفوظی بعد از ظهر پنجشنبه در حاشیه بازدید از پروژه های راهسازی استان مرکزی در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:  لایحه تشکیل شورای عالی ایمنی حمل و نقل کشور چندی پیش به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که کلیات آن به تصویب رسیده است.
وی افزود: شورای عالی ایمنی حمل و نقل برای نخستین بار در کشور با هدف ارتقای ایمنی در حوزه راه ها و حمل و نقل شکل گرفته و می تواند گام موثری در ارتباط با ارتقای ایمنی حمل و نقل جاده ای باشد.
محفوظی اظهار داشت: این لایحه به کمیسیون تخصصی عمران مجلس ارجاع شده وکلیات آن هفته گذشته به تصویب رسیده و مقرر شد با آغاز به کار مجلس جزییات آن برای تصویب مورد بررسی قرار گیرد.
معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ریاست این شورا بر عهده رییس جمهور است و دبیری آن را هم معاون اول رییس جمهور به عهده دارد و دستگاه هایی که به نوعی در افزایش ایمنی راه ها موثر و مرتبط باشند نظیر پلیس راهور، ناجا و... و تعدادی از وزرا نیز در این شورا عضو هستند.
محفوظی بیان داشت:  برای احداث و راهسازی و تکمیل راه های اصلی، بزرگراه ها،  آزادراه ها و خطوط ریلی کشور ۱۳۰هزار میلیارد تومان اعتبار با احتساب هزینه های امروز نیاز است اما اعتباری که هم اکنون برای این پروژها و طرح ها پیش بینی شده ، ۷۵۰میلیارد تومان است.
وی محور خمین به سمت الیگودرز را یکی از اولویت های راهسازی استان مرکزی اعلام کرد و گفت: خوشبختانه ۱۱کیلومتر از این محور در دست اجرا است و ۲۴کیلومتر مابقی نیز با تخصیص اعتبار اجرا خواهد شد.

منابع دیگر:
 • آفتاب
۹۵/۰۶/۱۸
۱۹:۲۲

عدم اطلاع رسانی صحیح در کاهش تلفات و اقدامات انجام شده در این حوزه

اکو ویژن: معاون برنامه‌ریزی و اقتصادحمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اعلام خبر کاهش ۲۱ درصدی تلفات جاده‌ای در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ می‌گوید: متاسفانه به دلیل انتشار آمار اشتباه از سوی نهادهای بین‌المللی و قراردادن نام ایران هم ردیف کشورهای ضعیف آفریقایی و بعضا عربی در تلفات جاده‌ای، اقدامات خوبی که در این حوزه انجام شده است، به چشم نمی‌آید.

ترابر نیوز: به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امیرامینی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادحمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اعلام خبر کاهش ۲۱ درصدی تلفات جاده‌ای در دوره ۵ ساله، گفت: برنامه‌های مدون و عملیاتی برای ادامه‌دار کردن روند فعلی در دستور کار قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه امار ۱۶ هزار تلفات در سال رقم سنگینی است اما دلیل نمی‌شود اقدامات خوبی که تا این زمان انجام شده را نبینیم و به سیاه نمایی‌ها پاسخ ندهیم، گفت: متاسفانه به دلیل انتشار آمار اشتباه از سوی نهادهای بین المللی و قراردادن نام ایران هم ردیف کشورهای ضعیف آفریقایی و بعضا عربی در تلفات جاده‌ای، اقدامات خوب در این حوزه به چشم نمی آیید.
وی با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی ما خصوصا در بحث راه ها، ایمنی راه‌ها و در راستای آن کاهش آمار تلفات جاده‌ای است، گفت: معمولا گزارش‌هایی که ارایه می شود حاوی نکات کامل و مثبتی است، با این حال لازم است که تحقیقات مطالعاتی و پژوهشی، عملیاتی شود و دنبال راهکار و تدوین برنامه ای مدون برای کاهش سریع تلفات جاده‌ای بود.
به گفته امینی بحث ایمنی سوال نمانیدگان مجلس شورای اسلامی از دکتر آخوندی بود که ریشه در عدم اطلاع رسانی صحیح در کاهش تلفات و اقدامات انجام شده در این حوزه دارد.
امینی با اعلام اینکه در این میان رقم کاهش ۲۱ درصدی تلفات جاده‌ای در بازه ۵ ساله اتفاق خوبی بود که تحت تاثیر اخبار جهانی مبنی بر رتبه بالای ایران در مرگ و میرهای جاده‌ای و عدم اطلاع رسانی درست به چشم نیامد، گفت:ما باید برای دقیق کردن اطلاعات و استانداردسازی اطلاعات و ارتقای کیفیت داده‌های تصادفات، برنامه عاجل برای ورود به نهادهای بین المللی داشته باشیم و این کار را باید از وزارت بهداشت و سازمان راهداری بخواهیم.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی به دیدارهای اخیر خود با دبیرکل تراسیکا اشاره کرد و توضیح داد: دبیرکل تراسیکا معتقد بود بر حسب آمارهای بین‌المللی شمار تلفات جاده‌ای در ایران به ۲۴ هزار نفر می رسد که بنده توضیح دادم این آمار اشتباه است و در حدود ۱۵ تا ۱۶ هزار کشته وجود دارد اما نهادهای بین المللی مربوط با ضریب بخشی آماری آن آمار را ارایه می‌دهند و اقدامات ما را زیر سوال می‌برند.
امینی با تاکید بر ضرورت تمرکز دستگاه‌های مرتبط بر یک موضوع و عدم موازی کاری، گفت: تاکنون هر دستگاهی به زعم خود اقدام کرده است اما اگر می‌خواهیم کاهش روند افزایشی تلفات جاده‌ای را داشته باشیم باید وارد جزییات شویم و اقدامات هوشمندانه انجام دهیم.
به گفته امینی با وجود محدودیت اعتباری، همه دستگاه‌های مربوط با چنگ و دندان سعی کرده‌اند ایمنی راه‌ها را در دستور کار قرارداده و برای آن هزینه کنند.
      

منابع دیگر:
 • ترابر نیوز
۹۵/۰۶/۱۹
۱۴:۱۱
منابع دیگر:
 • آسیا
 • پیام زمان

ادارات راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در اردبیل راه‌اندازی می‌شوند

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: براساس مصوبه شورای اداری با تشکیل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در مرکز استان اردبیل، در شهرستان‌ها نیز این ادارات تشکیل و راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، علی رحمتی عصر امروز در نشست با جمعی از خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: بر این اساس با تفکیک وظایف معاونت راهداری وزارت راه و شهرسازی و ادغام آن به حمل و نقل و پایانه‌ها از این به بعد ادارات کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در مرکز استان و شهرستان‌ها تشکیل می‌شود.
وی تصریح کرد: براساس چارت جدید ما نیز در صدد راه‌اندازی این اداره کل در استان و 10 شهرستان هستیم که با این ادغام 320 نفر از نیروی انسانی رسمی، پیمانی و قراردادی حوزه راهداری به همراه 150 نفر نیروی فصلی راهداری به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای منتقل می‌شوند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گفت:‌ با توجه به اینکه ما بیش از این به غیر از بیله‌سوار که پایانه مرزی داشتیم، در هیچ شهرستانی اداره‌ای به نام حمل و نقل و پایانه‌ها نداشتیم که در چارت جدید ادارات راه و شهرسازی شهرستان‌ها با نام اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در شهرستان‌ها فعالیت می‌کنند.
رحمتی افزود: با این فعالیت‌ها از این به بعد فعالیت ما هم در حوزه راهداری و هم حمل و نقل جاده‌ای گسترده‌تر است به طوری که ما در بحث راهداری نظیر برف‌روبی، نگهداری، نصب علائم و تابلوها، روکش آسفالت و همچنین خط‌کشی محورهای مواصلاتی با استفاده از نیروی انسانی که از حوزه راهداری منتقل می‌شود، قادر هستیم به هموطنان ارائه خدمات کنیم.
وی بیان کرد: در هفته جاری به صورت کامل این ادغام انجام می‌شود که امیدواریم در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بتوانیم به مسؤولیت خود به شکل شایسته عمل کنیم.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۷:۳۳

استاندار لرستان تاکید کرد؛ ضرورت رفع نقاط حادثه‌خیز در محورهای مواصلاتی لرستان

خرم آباد - استاندار لرستان بر ضرورت رفع نقاط حادثه خیز در محورهای مواصلاتی این استان تالکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر پنجشنبه در مراسم معارفه مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان با اشاره به اینکه با اقدامات مناسبی که در حوزه راهداری استان صورت گرفته تلفات جاده ای استان رشد منفی داشته است، اظهار داشت: تلفات جاده ای استان حدود سه درصد رشد منفی داشته است به طوری که لرستان در این زمینه نسبت به میانگین کشور وضعیت مطلوبی دارد.
وی بیان داشت: مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان سرمایه ای حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در اختیار داشته که باید از این سرمایه به خوبی حفاظت کند.
استاندار لرستان وجود راه های مواصلاتی خوب و حمل و نقل کارآمد را از شاخص های توسعه پایدار دانست و گفت: زمان پوست اندازی راهداری کشور فرا رسیده است که برای این پوست اندازی در حوزه راهداری و نگهداری راه ها به نوآوری جدید نیاز است و با شیوه های قدیم نمی توان از این ثروت بزرگ نگهداری کرد.
بازوند افزود: به منظور کاهش سوخت مصرفی خودردوها در جاده، برای کاهش تلفات جاده ای و ... باید روی شاخص های نگهداری راه و نوآوری در این زمینه کار شود.
وی ایجاد شیارهای عرضی در جاده های کشور را موجب خسارات فراوان در فصل زمستان دانست و بیان داشت: ایجاد این شیارهای عرضی برای روکش جاده ها و قیر یارانه ای دیگر جوابگو نبوده بلکه ما باید به سمت استفاده و ایجاد روکش های بتنی در سطح جاده ها برویم.
استاندار لرستان ادامه داد: در نقاطی که پرحادثه بوده و آسفالت در آنجا جواب نمی دهد باید روکش بتنی انجام داد و وجود قیر در گردنه ها نیز موجب تصادف و خسارت می شود لذا باید در این نقاط از روکش بتنی استفاده شود.
بازوند به وجود نقاط حادثه خیز زیادی در لرستان که موجب تصادفات می شود، اشاره کرد و تصریح کرد: شهر خرم آباد مرکز تلاقی دو کریدور اصلی کشور یعنی کریدور شمال به جنوب و کریدور مرز بازرگان به بدر امام بوده که نیاز به حمایت دارد.
وی با بیان اینکه برخی محورهای موجود در استان از نقطه پر حادثه به محورهای پر حادثه تبدیل شده اند، عنوان کرد: محور ازنا – شازند تقریبا به محور پرحادثه ای تبدیل شده است که برای رفع مشکلات آن نیازمند کمک سازمان راهداری از محل نقاط حادثه خیز هستیم.
استاندار لرستان به برخی تقاطع های مشکل ساز استان اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال تقاطع پلیس راه دورود - خرم آباد موجب سرگردانی رانندگان شده است همچنین جاده کوهدشت - پلدختر که جاده ای بین المللی بوده و انواع تانکرهای عراقی برای حمل نفت از آن عبور می کنند و علاوه بر مشکلات زیست محیطی مشکلات زیادی برای استان ایجاد کرده است لذا از سازمان راهداری و وزارت راه و شهرسازی انتظار داریم برای رفع مشکلات آن کمک کنند.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۵:۴۱

مدیرکل سابق راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان خبر داد؛ نصب ۱۹ دوربین نظارت تصویری در سطح جاده‌های لرستان

خرم آباد - مدیرکل سابق راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان از نصب ۱۹ دوربین نظارت تصویری در سطح جاده های این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن رحمانی ظهر پنجشنبه در مراسم معارفه مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان به اقدامات این اداره کل اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون ۱۹ دوربین نظارت تصویری و ۵۲ دستگاه تردد شمار برخط در لرستان فعال بوده که از طریق دوربین های نظارت تصویری شرایط ترافیک و وضعیت جاده های استان قابل رصد و پیگیری است.
وی افزود: بر اساس گزارش های دریافتی از تردد شمارهای برخط در سال ۹۴ تعداد ۸۱ میلیون و ۲۶ هزار و ۵۱۹ دستگاه انواع وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی استان تردد داشته اند که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۳ افزایش ۱۴.۷ درصدی داشته اند.
 مدیرکل سابق راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان سهم وسایل نقلیه سنگین از کل ترددهای سال گذشته در محورهای استان ۱۸ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۱۲۶ تردد معادل ۲۴ درصد کل ترددها دانست و اضافه کرد: متوسط سرعت وسایل نقلیه در محورهای استان ۸۳ کیلومتر بر ساعت بوده که نسبت به سال ۹۳ حدود دو کیلومتر افزایش داشته است.
رحمانی بیشترین ترددهای صورت گرفته در محورهای مواصلاتی استان طی سال ۹۴ را مربوط به محور سه راهی چالان چولان - دورود دانست و گفت: کمترین تردد مربوط به محور بیران شهر - بروجرد بوده است.
وی از دیگر اقدامات مرکز مدیریت راه های استان در سال ۹۴ را نصب و راه اندازی تابلوی ترافیک نمای برخط در محور خرم آباد - بروجرد دانست و بیان داشت: طی سال گذشته در ۲۵ مدرسه واقع در حاشیه راه ها کار ایمن سازی صورت گرفته و ۱۴ دستگاه دوربین سیار سرعت سنج تعمیر شده است.
مدیرکل سابق راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان بیان داشت: در سال گذشته دو هزار و ۶۹۶ فقره پروانه عبور بارهای ترافیکی در استان صادر شد و ۴۳۱ مورد متخلف اضافه تناژ اعمال قانون شدند.
رحمانی به کاهش ۹.۱ درصدی تعداد کشته شدگان تصادفات جاده ای برون شهری و روستایی استان در سال ۹۴ اشاره کرد و گفت: تعداد این کشته شدگان در سال ۹۳ حدود ۴۰۸ نفر بود که در سال ۹۴ به ۳۷۱ نفر کاهش یافت و لرستان موفق شد رتبه چهارم در زمینه کاهش تلفات جاده ای در کشور را کسب کند.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۵:۵۵

ساماندهی تردد وانت‌بارهای سیستان و بلوچستان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان گفت: به منظور ایجاد نظم در تردد وانت بارهای برون شهری و در راستای ارتقای سطح ایمنی جاده ها، تردد ناوگان وانت بار در مسیرهای برون شهری استان ساماندهی می شود.

به گزارش تابناک سیستان و بلوچستان به نقل از گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان علی خانقائی اظهار داشت: به این منظور تمامی ناوگان باری (وانت بار) برون شهری که نسبت به جابجایی کالا اقدام می کنند از ابتدای آبان ماه امسال ملزم به دریافت بارنامه هستند و باید نسبت به ثبت نام و دریافت کارت هوشمند اقدام کنند.
وی با اشاره به اینکه از ابتدای آغاز طرح، پلیس از تردد ناوگان فاقد کارت هوشمند و بارنامه جلوگیری می کند از رانندگان خواست تا نسبت به دریافت کارت از طریق دفاتر صدور کارت هوشمند در سیستان و بلوچستان اقدام کنند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان گفت: در راستای بالا رفتن مهارت، افزایش آگاهی و آشنایی با قوانین حمل بار این رانندگان ملزم به گذراندن دوره های آموزشی هستند.
خانقائی اظهار داشت: گذراندن این دوره ها باعث جلوگیری از تخلف، کاهش خطرات ناشی از عدم اطلاع در حمل کالا وافزایش کارایی رانندگان می شود.

۹۵/۰۶/۱۸
۰۷:۴۳

نمایشاه خودرو ارومیه(۲۷) طرح جایگزینی خودروهای فرسوده تجاری از سوی ماموت اجرا می شود

عصر خودرو- گروه صنعتی ماموت در حاشیه نخستین نمایشگاه خودرو ارومیه نسبت به اجرای طرح جایگزینی خودرهای فرسوده با حمایت و تسهیلات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور اقدام کرد.

به گزارش پایگاه خبری «عصرخودرو»، در این طرح کشنده اسکانیا جی 400 با قیمت پایه 400 میلیون تومان و تریلر کفی سه محور با قیمت 70 میلیون تومان عرضه می شود.
بر اساس این گزارش گروه صنعتی ماموت 320 میلیون تومان برای کشنده و 56 میلیون تومان برای تریلر تسهیلات با نرخ 18 درصد در نظر گرفته است که نیمی از آن توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به صورت یارانه پرداخت می شود.
همچنین بنابر اعلام ماموت مدت باز پرداخت تسهیلات 84 ماه است.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۹:۰۳

مدیر راهداری راه و شهرسازی خراسان شمالی: مسافران وهم استانی های ازاسکان درحاشیه مسیرهاورودخانه هااجتناب کنند

مدیر راهداری راه و شهرسازی خراسان شمالی با اشاره به ورود سامانه بارشی از مسافران و هم استانی ها خواست تا از اسکان در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و رفتن به ارتفاعات اجتناب کنند.

 به گزارش خبرگزاری پانا به نقل ازاداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی، محمد مشتری، با اعلام این خبر اظهار داشت: طبق پیش بینی سازمان هواشناسی بیانگر جو ناپایداری در استان می باشد که وزش باد شدید، افزایش ابر، رگبار و رعد و برق (با احتمال تگرگ) و روند کاهش دما پیش بینی می گردد.
وی بیان کرد: با توجه به احتمال تشدید بارشها طی امروز بعدازظهر تا صبح پنج شنبه همراه با باد شدید به ویژه در نوار شمالی ، مرکزی و جاده های منتهی به استان گلستان ، اختلال در رفت و آمد جاده ای ، جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی معابر قابل انتظار می باشد،بنابراین از مسافران و شهروندان این استان که به نقاط مختلف تفریحی و حاشیه رودخانه ها سفر می کنند توصیه می شود تا از اقامت در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری کنند. 
مشتری خاطرنشان کرد: به رانندگان عبوری از سطح استان توصیه می شود نكات ایمنی را رعایت كنندو بر رعایت سرعت مطمئنه و فاصله طولی تاكید كرد.
مدیر راهداری راه و شهرسازی خراسان شمالی همچنین از تمامی رانندگان خواست قبل از حرکت، از طریق شماره ارتباطی 05832261000 مركز مدیریت راههای استان و شماره 141 مرکز مدیریت راه های کشور، از آخرین وضعیت مسیر تا تردد خود مطلع شوند تا با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به حرکت کنند .

۹۵/۰۶/۱۸
۱۰:۱۶

اعمال محدودیت ترافیکی در محور کندوان/ جاده چالوس عصر جمعه یک‌طرفه می‌شود

سرپرست نمایندگی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چالوس از اعمال محدودیت ترافیکی در محور کندوان خبر داد و گفت: تردد انواع خودرو از ساعت 15 روز جمعه 19 شهریور تا ساعت یک بامداد روز شنبه 20 شهریور از کرج به‌سمت مرزن آباد ممنوع است.

زمان اکبرپور  صبح امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان چالوس با اشاره به اینکه تردد انواع خودرو از ساعت 15 روز جمعه 19 شهریور تا ساعت یک بامداد روز شنبه 20 شهریور از کرج به‌سمت مرزن‌آباد ممنوع است، اظهار کرد: تردد از ساعت 18 روز جمعه تا ساعت یک بامداد روز شنبه از 15 کیلومتری جنوب مرزن‌آباد به‌سمت کرج یک‌طرفه خواهد بود.
وی با بیان اینکه این محدودیت ترافیکی با توجه به پیش‌بینی ورود مسافران به مازندران برای تعطیلات عید سعید قربان نیز اعمال می‌شود، افزود: بر اساس اعلام پلیس راه مازندران به احتمال زیاد تردد وسیله نقلیه از ساعت 15 روز دوشنبه 22 شهریورماه تا یک بامداد روز سه‌شنبه 23 شهریور از کرج به مرزن‌آباد نیز ممنوع می‌شود.
سرپرست نمایندگی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان چالوس در پایان با اشاره به اینکه سطح جاده چالوس به‌دلیل ریزش باران خیس و جاده لغزنده است، گفت: در حال حاضر ترافیک در محور کرج چالوس روان بوده و مشکل خاصی  در این زمینه وجود ندارد اما از رانندگان می‌خواهیم نهایت توجه و ایمنی را رعایت کنند.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۱:۵۱

طی مراسمی؛ مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان معرفی شد

خرم آباد - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان لرستان معرفی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پیش از ظهر پنجشنبه مراسم معارفه مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان برگزار شد و ضمن معرفی علی زندی فر به عنوان مدیرکل جدید این اداره کل از زحمات حسن رحمانی مدیرکل سابق این اداره کل تقدیر به عمل آمد.
در این مراسم معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، استاندار لرستان و فعالان بخش راهداری و جاده ای استان حضور داشتند.
بنا براین گزارش، حسن رحمانی بیش از دو سال در سمت مدیرکل حمل و نقل و پایانه های لرستان مشغول فعالیت بود که به گفته وی به دلیل مشکلات خانوادگی مجبور به کنار رفتن از این سمت شد.
همچنین علی زندی فر از مدیران بومی لرستان بوده که سابقه فعالیت در دو حوزه راه و شهرسازی و حمل و نقل و پایانه ها را در کارنامه کاری خود دارد.

منابع دیگر:
 • تسنیم
 • فارس
 • افکار نیوز
 • تابناک
 • ایرنا
۹۵/۰۶/۱۸
۱۱:۴۹

وجود 49 نقطه حادثه‌خیز در چهارمحال و بختیاری

مدیر راهداری اداره‌کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون 49 نقطه حادثه‌خیز و پر تصادف در استان شناسایی شده است که با تأمین اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال و تخصیص منابع، عملیات لازم برای رفع این نقاط انجام خواهد شد.

به گزارش افکارنیوز،
شهرام ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از افزایش آمار تصادفات استان نسبت به سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: عمده‌ترین علت اصلی تصادفات در استان، سبقت غیرمجاز، انحراف به چپ و سرعت غیرمجاز است.
وی با اشاره به افزایش آمار تصادفات در سال جاری، اظهار کرد: برای کاهش تصادفات در نقاط حادثه‌خیز استان، عملیاتی از جمله ترانشه‌بری جهت افزایش دید در قوس، اصلاح شیب شیروانی، نصب علائم ایمنی، آشکارسازی و نصب چراغ راهنما در حال انجام شدن است.
ندیمی در ادامه افزود: تاکنون 49 نقطه حادثه‌خیز و پر تصادف در استان شناسایی شده است که با تأمین اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال و تخصیص منابع، تمامی عملیات مذکور انجام خواهد شد.
وی از بهره‌برداری سه بزرگراه، شهرکرد- بروجن به طول 30 کیلومتر، کمربندی سامان به طول 7.5کیلومتر و سفیددشت- زرین‌شهر به طول 14 کیلومتر در سال جاری خبر داد و گفت: در سال گذشته نیز کمربندی بروجن به طول 12 کیلومتر و بزرگراه شهرکرد- بن به طول 19 کیلومتر به بهره‌برداری رسید.
مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان اظهار کرد: 2852 کیلومتر از راه‌های استان روکش آسفالت دارند و 215 کیلومتر از محورهای استان چهارخطه شده‌اند.
نعیمی، تعداد تابلو اخطاری و انتظامی نصب شده در سال گذشته را 7900 عدد، عنوان و خاطرنشان کرد: 1470 کیلومتر از راه‌های استان خط‌کشی شدند و تاکنون 22 نقطه مستعد تصادف و 88 پیچ خطرناک اصلاح شدند.
به گفته وی، 215 کیلومتر بزرگراه، یک هزار و 136 کیلومتر راه اصلی و فرعی و دو هزار 381 کیلومتر راه روستایی در استان وجود دارد که یک هزار 501کیلومتر از راه روستایی آسفالته است.
ندیمی، نصب دوربین ثبت سرعت را یکی از روش‌های موثر در ایمن کردن راه‌ها دانست و افزود: تاکنون دوربین‌های ثبت سرعت در محورهای فرخشهر- شهرکرد (روبروی قطب صنعتی شهرکرد)، فارسان – شهرکرد (روبروی سه‌راهی هفشجان)، آلونی- سه‌راهی گوشکی (روبروی روستای مرادان) و سامان – شهرکرد (روبروی گاوداری) نصب شده است. بر اساس راه‌های شریانی، میزان تردد و آمار تخلفات صورت گرفته، 21 کیلومتر از محور شهرکرد – اصفهان و 180 کیلومتر محور شهرکرد – بروجن – لردگان تا تیرماه 96 مجهز به دوربین‌های ثبت سرعت می‌شوند.
ندیمی با اشاره به اینکه 50 درصد راه‌های شریانی استان به صورت بزرگراه درآمده‌اند، تصریح کرد: وجود بزرگراه‌ها نشان‌دهنده توسعه چشم‌گیر راه‌های استان طی سال‌های اخیر است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود این همه اقدامات میزان تصادفات زیاد است، گفت: رعایت نشدن مقررات راهنمایی و رانندگی، عدم توجه به علائم اخطاری و انتظامی نصب شده در سطح راه‌ها، ایمنی کم وسایل نقلیه، عدم شناخت و آگاهی از علائم ایمنی توسط رانندگان و وجود راه‌های دسترسی غیرمجاز عامل تصادفات است.
ندیمی خاطر نشان کرد: به دلیل اهمیت بالای محور لردگان – ایذه و ترانزیتی بودن مرکز به جنوب کشور که نقش مهمی در انتقال بار صنایع استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان دارد پیشنهاد می‌شود بزرگراه لردگان – ایذه احداث شود زیرا اقتصادی و پربازده خواهد بود.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۲:۰۹

آمادگی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران درروزهای پایانی تابستان

مهندس احمد آفرین محمدزاده،مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران گفت: با توجه به اینکه روزهای پایانی شهریورماه با اوج سفرهای تابستانی همراه می باشد و جاده های ارتباطی بالایی برخوردار می باشد،لذا این اداره کل ضمن آمادگی و حضور موثر اکیپ ها و گشت های راهداری در طول محورها به منظور فراهم نمودن سفری مطلوب و ایمن برای هموطنان و مسافران عزیز را دارا می باشد.

وارش نیوز: به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران ، مهندس احمد آفرین محمدزاده،مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران گفت: با توجه به اینکه روزهای پایانی شهریورماه با اوج سفرهای تابستانی همراه می باشد و جاده های ارتباطی بالایی برخوردار می باشد،لذا این اداره کل ضمن آمادگی و حضور موثر اکیپ ها و گشت های راهداری در طول محورها به منظور فراهم نمودن سفری مطلوب و ایمن برای هموطنان و مسافران عزیز را دارا می باشد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: امنیت و آرامش در سفر از اهمیت بالایی برخوردار است و تمام تلاش همکاران راهداری و حمل و نقل جاده ای ایجاد جاده های امن و آرام برای سفر پرخاطره برای هموطنان می باشد.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران :تعداد شرکت های مسافربری فعال در استان مازندران را165 شرکت و تعداد ناوگان فعال مسافربری را 7637 دستگاه که شامل ( اتوبوس 227دستگاه ، مینی بوس : 1105دستگاه ، سواری : 6305 دستگاه) ذکر کرد.
مهندس محمدزاده با تاکید بربرنامه ریزی به موقع و مناسب برای سفر تصریح کرد: همشهریان و مسافران محترم می توانند نظرات، پیشنهادها و شکایات خود را از طریق تلفن گویا 33248002یا سامانه پیامگیر 3000143 یا به صورت کتبی به آدرس : ساری- خ معلم – اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای ارسال نمایند.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۴:۱۳

آخرین وضعیت ترافیکی راه‌های پرتردد؛ ترافیک سنگین در محور چالوس

خبرگزاری میزان- بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در محور مواصلاتی کرج_چالوس در مقاطع آوران_سد کرج و گچسر_کندوان ترافیک سنگین است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای محور مواصلاتی کرج_چالوس به عنوان یکی از پرتردد ترین جاده ها در تعطیلات پایان هفته شناخته شده، از همین رو وضعیت ترافیکی آن اهمیت دارد.
 
در این مسیر حدفاصل بیلقان_آوران مسیر تهران_ چالوس ترافیک نیمه سنگین گزارش شده، همچنین آوران_سد کرج در مسیر رفت ترافیک سنگین است.
 
مقاطع گچسر_کندوان و کندوان_مرزن آباد نیز ترافیک سنگین و نمیه سنگین اعلام شده است.
 
شایان ذکر است حرکت خودرو در باقی مقاطع این مسیر روان گزارش شده است.

منابع دیگر:
 • شمال نیوز
۹۵/۰۶/۱۸
۰۹:۴۵

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور منتشر کرد: جدول وضعیت ترافیک لحظه‌ای راه‌های اصلی و فرعی استان تهران -۱

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور در گزارشی که به شکل جدول تفکیک شده ارایه شده، وضعیت ترافیک محورهای اصلی و فرعی استان تهران را برای آگاهی شهروندان محترم منتشر کرده است.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی آخرین وضعیت ترافیک راه‌های اصلی و فرعی استان تهران به شرح زیر است:

منابع دیگر:
 • تین نیوز
۹۵/۰۶/۱۹
۰۸:۲۸

تردد درراه های گلستان بااحتیاط انجام می شود/جاده گرگان -ساری باز شد

گرگان - ایرنا- مدیر کل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به ریزش شدید باران چهارشنبه شب در استان و طغیان رودخانه ها، اعلام کرد که اینک مشکلی در طول راه های استان وجود ندارد و تمام جاده ها باز است، اما به دلیل لغزندگی سطح مسیر، تردد با احتیاط انجام می شود.

مهندس ابراهیم مبارک قدم صبح پنجشنبه به ایرنا اعلام کرد: بر اثر شدت ریزش باران و طغیان رودخانه دنگلان- گرجی محله در حاشیه بزرگراه گرگان- ساری این مسیر در حدفاصل تقاطع یساقی تا کردکوی از ساعت 21 شب گذشته تا شش صبح امروز پنجشنبه، از سوی پلیس راه مسدود اعلام شد که اینک با انجام اقدامات راهداری بازگشایی شده ،اما به دلیل لغزندگی سطح جاده، رفت و آمد در آن با احتیاط در جریان است.
وی با یادآوری ریزش باران شدید در سایر مسیرهای استان اضافه کرد: شدت زیاد باران و جاری شدن روان آب در سطح جاده ها، خساراتی به ابنیه فنی، پل ها و روکش آسفالت برخی از محورهای ارتباطی استان وارد آمده است که میزان این خسارت ها پس از بررسی های کارشناسی، اعلام خواهد شد.
مبارک قدم اظهارکرد: مطابق پیش بینی های هواشناسی، ناپایداری هوای استان تا امشب تداوم دارد و
از هم استانی ها درخواست می شود که در ایام بارشی از سفرهای غیر ضروری و تردد و اسکان در حاشیه رودخانه ها پرهیز کرده و توصیه های ایمنی را جدی بگیرند.
به گفته مبارک قدم، توجه به نکات ایمنی در حین رانندگی از جمله رعایت سرعت مجاز و فاصله طولی و پرهیز از سبقت غیرمجاز و بستن کمربند ایمنی از نکات ضروری دیگر برای سفری امن می باشد.
مدیرکل راه و شهرسازی گلستان یادآور شد: مرکز مدیریت راه های استان با شماره 5-01732223131 و تلفن گویای 141 و سامانه پیامکی 1000141 در طول شبانه روز برای اعلام آخرین وضعیت جوی و راه های استان در خدمت مسافران و کاربران جاده ها می باشد.
مبارک قدم تاکید کرد که کاربران جاده ها حتما قبل از تردد و سفر با این شماره ها تماس حاصل کرده تا در طول مسیر با مشکلی مواجه نشوند.
وی افزود: راهداران، گشت ها، اکیپ ها و ایستگاههای راهداری در طول راه های استان مستقر بوده و رانندگان در صورت بروز هرگونه مشکل در اسرع وقت آنان و مسوولان ستاد بحران منطقه را مطلع کنند.
در استان گلستان بالغ بر پنج هزار کیلومتر بزرگراه،راه اصلی، فرعی و روستایی وجود دارد.
به گزارش ایرنا، بارش های سیل آسا از عصر چهارشنبه در نقاط مختلف استان گلستان و بویژه شهرهای مرکزی و غرب آن آغاز شد و آبگرفتگی معابر ، ورود آب در برخی نقاط به منازل و مراکز تجاری ، طغیان برخی رودخانه ها از جمله گرجی محله برخی از مشکلات ایجاد شده براثر آن بود.
همچنین جاری شدن روان آب در خیابانها و معابر گرگان و کردکوی در مواردی به سیلاب تبدیل شده بود.
در این ارتباط رییس پلیس راه گلستان شب گذشته تایید کرد که جاده ترانزیتی گرگان - ساری در حوزه استحفاظی شهرستان کردکوی بر اثر طغیان رودخانه گرجی محله و جریان شدید سیلاب ناشی از بارندگی رگباری مسدود شده است.
سرهنگ علی عبدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: ماموران راهداری و پلیس راه خودروهای عبوری و مسافران تابستانی را برای ادامه مسیر به جاده فرعی و روستایی جایگزین هدایت کرده اند، اما به سبب ترافیک سنگین و نامناسب بودن محور با کندی تردد و در مواردی توقف کامل خودروها مواجهیم.
وی خاطرنشان کرد: ماموران دستگاههای ذیربط تلاش می کنند جاده را بازگشایی کنند ،هرچند شرایط جوی مساعد نیست و بارندگی شدید همچنان ادامه دارد.
از سوی دیگر مرکز مدیریت راه های گلستان وضعیت هوای صبح پنجشنبه استان را نیمه ابری تا تمام ابری همراه با بارش پراکنده اعلام کرد.
همچنین طبق اعلام روز گذشته هواشناسی گلستان، این بارش ها تا غروب امروز ادامه خواهد داشت.
1648

منابع دیگر:
 • آفتاب
۹۵/۰۶/۱۸
۰۸:۵۳

بهره برداری 2 قطعه از طرح چهار خطه خرم آباد -کوهدشت

خرم آباد - ایرنا - 2 قطعه از طرح چهارخطه خرم آباد به کوهدشت روز پنجشنبه با حضور رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای کشور به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در حاشیه بهره برداری از این طرح ها گفت: این بخش از طرح چهارخطه خرم آباد - کوهدشت به طول 18 کیلومتر با اعتبار 270 میلیارد ریال اجرا شده است.
علی علیخانی افزود: مسیر چهار خطه خرم آباد - کوهدشت 86 کیلومتر طول دارد که تاکنون 55 کیلومتر آن به بهره برداری رسیده و برای اتمام این طرح 600 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
در آیین بهره برداری از این طرح جمعی از مسئولین استان حضور داشتند.
7266/6060

منابع دیگر:
 • آفتاب
 • صدا و سیما
 • عصر خودرو
۹۵/۰۶/۱۸
۱۴:۲۲

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان: مسیراهواز- چذابه تا دو سال آینده چهارخطه خواهد شد

اهواز- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان گفت:مسیر اهواز- چذابه تا سال 1397 چهارخطه خواهد شد وتا همان زمان نیز پارکینگی به مساحت یکصد هکتار نیز در این منطقه احداث می شود.

به گزارش ایرنا منوچهر رحمانی روز جمعه در حاشیه بازدید استاندار خوزستان از پروژه های عمرانی راه سازی جاده های منتهی به مرز چذابه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: جاده اهواز - سوسنگرد به طول 55 کیلومتر چهارخطه شده است
و مسیر سوسنگرد به بستان و بستان به چذابه به طول 55 کیلومتر نیز در حال چهار خطه شدن است .
وی افزود: اعتبارمورد نیز برای این پروژه حدود یک هزار میلیارد ریال است که در زمان حاضر کار 20 کیلومتر روی زمین آغاز شده و امید می رود که در سال جاری بتوانیم مسیر را دو طرفه و در سال اینده تمامی مسیر را چهارخطه کنیم.
مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان ادامه داد: بی شک در بدترین شرایط ممکن تمامی مسیر اهواز تا چذابه تا دو سال آینده چهارخطه خواهد شد و دیگر شاهد ترافیک سنگین در این منطقه در ایام اربعین نخواهیم بود.
وی بیان کرد: همچنین درخصوص پارکینگ در پایانه مرزی چذابه نیز برنامه هایی در دستور کار قرار گرفته که قرار است در مساحت حدود یکصد هکتار یک پارکینگ احداث شود.
رحمانی تصریح کرد: این پروژه باتوجه به زمان کوتاهی که تا اربعین باقی مانده است در سال جاری به صورت کامل اجرایی نشده و تنها 30 درصد آن را برای خوردوهای زائران آماده کنیم.
استاندار خوزستان روز جمعه به همراه جمعی از مدیران کل استان به منظور بررسی روند پیشروی پروژه های عمرانی منتهی به مرز چذابه ، از جاده های سوسنگرد، بستان و پایانه مرزی چذابه بازدید کرد و همچنین بر روند سریعتر احداث پارکینگ برای زائران اربعین حسینی تاکید کرد.
مرز چذابه در 110 کیلومتری غرب اهواز یکی از مسیرهای اصلی تردد زائران کربلای معلی است که در ایام اربعین مورد توجه زائران است و به همین دلیل طی سه سال گذشته اقدامات اساسی برای تعریض جاده یاد شده انجام گرفته و نیز در مرز چذابه پارکینگهای رو بازی برای زائران در نظر گرفته شده است.
7152/6064

منابع دیگر:
 • عصر ما
۹۵/۰۶/۱۹
۱۳:۵۵

آسفالت 6 کیلومتر از راه های حوزه استحفاظی ملایر

رئیس راه و شهرسازی ملایر از آسفالت رگلاژی 6 کیلومتر راه اصلی و فرعی در محور همدان - ملایر، ملایر - اراک در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان؛ جواد نگاهداری در خصوص اقدامات راهداری اداره راه و شهرسازی شهرستان ملایر اظهار کرد: رگلاژ 9.5 کیلومتر راه‌های روستایی در جاده کشتارگاه (محور همدان) کنارگذر حاجی‌آباد – کوسج خلیل به شهرک شوشاب جاده گلدسته در مردادماه امسال انجام شده است.
وی افزود: 6 کیلومتر راه اصلی و فرعی در محور همدان - ملایر، ملایر - اراک ظرف یک ماه گذشته آسفالت رگلاژی شده است.
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان ملایر ادامه داد: چهار تقاطع فرعی و اصلی در رمپ ورودی بیغش (محور اراک) و ورودی روستای بهاره از محور اصلی ورودی روستای واشان از محور ورودی محمودآباد و قیرزدگی در یک‌هزار و 400 مترمربع در محور آوزمان(حسین‌آباد) و محور ملایر - همدان اصلاح شده است.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۰:۴۸

عبور و مرور روان در جاده های گلستان

تردد روان در راه ها و جاده های گلستان در جریان است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان؛ مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: رفت و آمد در محور گرگان- کردکوی، حدفاصل تقاطع یساقی تا کردکوی به دلیل لغزنده بودن جاده با احتیاط در جریان است.
ابراهیم مبارک‌قدم افزود: بارش های شدید روز گذشته به ابنیه فنی، پل‌ها و روکش آسفالت خسارت وارد کرده و پس از بررسی کارشناسی میزان خسارت اعلام می شود.
وی ادامه داد: رانندگان از سفرهای غیرضروری و تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها پرهیز کرده و توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند.
مبارک قدم گفت: مرکز مدیریت راه‌های استان با شماره ۵-۰۱۷۳۲۲۲۳۱۳۱ و تلفن گویای ۱۴۱ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱ آخرین وضعیت راه ها را اعلام می کند.
گلستان بیش از پنج هزار کیلومتر بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی وجود دارد.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۲:۱۴

رئیس اداره ایمنی، ترافیک و حریم راههای اداره کل راه وشهرسازی خراسان شمالی : تمام فعالیتهای راهسازی در خراسان شمالی تعطیل می شود

رئیس اداره ایمنی، ترافیک و حریم راههای اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی شهریور ماه و افزاش حجم ترافیک محورهای مواصلاتی استان ،پیرو تصمیمات اخذشده در ششمین کمیسیون مدیریت اجرایی ایمنی راههای استان ، تمامی فعالیت های کارگاهی راهسازی در محورهای مواصلاتی استان تعطیل میشود.

 به گزارش خبرنگارپانا از خراسان شمالی، علی پرتونیا افزود: تعطیلی فعالیتهای کارگاهی راهسازی ایناستان از 1395/06/21 تا 1395/07/03 انجام میشود. پرتونیا گفت: به همین منظور به تمامی پیمانکاران راهسازی دستور داده شده تا نسبت به ایمنسازی محدوده کارگاهی خوداقدام لازم را انجام دهند.
وی افزود: پیمانکاران مجاب شدهاند تا علاوه بر ایمنسازی همه عملیات اجرایی را نیز در محدوه پیمان خود متوقف کنند تا برایخودروهای عبوری اتفاق و حادثه ناگواری نیفتد.
محور بجنورد به جنگل گلستان که در آن عملیات راهسازی برای دو طرفه کردن آن هم اکنون در دست اجراست، یکی ازپرترددترین محورهای کشور محسوب میشود که سالانه افزون بر ۲۰ میلیون نفر از این محور تردد میکنند.
هم اکنون بخشهای زیادی از این محور ۱۵۰ کیلومتری دو طرفه است.

منابع دیگر:
 • مهر
۹۵/۰۶/۱۸
۱۰:۴۴

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان: همه راه‌های استان گلستان باز و تردد با احتیاط در جریان است

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به بارش شدید باران از شب گذشته در استان و طغیان رودخانه‌ها، گفت: اکنون مشکلی در طول راه‌های استان وجود ندارد و همه راه‌ها باز هستند اما به علت لغزندگی سطح جاده‌ها، تردد در آن‌ها با احتیاط برقرار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گلستان، ابراهیم مبارک قدم اظهار داشت: بر اثر شدت ریزش باران و طغیان رودخانه دنگلان- گرجی محله در حاشیه بزرگراه گرگان- کردکوی، حدفاصل تقاطع یساقی تا کردکوی در این بزرگراه از ساعت 23 شب گذشته تا 6 صبح امروز، از سوی پلیس راه استان مسدود اعلام شد که با انجام اقدامات راهداری و تلاش امدادگران، هم‌اکنون بازگشایی شده اما به علت لغزندگی سطح جاده، رفت و آمد در آن با احتیاط در جریان است.
وی با اشاره به اینکه به دنبال ریزش باران‌های دیشب در دیگر محورهای استان با مشکل خاصی روبرو نبودیم، افزود: به علت شدت باران و جاری شدن روان آب در سطح جاده، خساراتی به ابنیه فنی، پل‌ها و روکش آسفالت برخی از محورهای ارتباطی استان وارد آمده که میزان این خسارت‌ها پس از بررسی‌های کارشناسی، اعلام می‌شود.
مبارک قدم اظهارکرد: براساس پیش بینی‌های هواشناسی، وضعیت ناپایداری هوای استان تا امشب تداوم دارد و از هم استانی‌ها درخواست می‌شود که از سفرهای غیرضروری و تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها پرهیز کرده و توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند.
به گفته مبارک قدم، توجه به نکات ایمنی در هنگام رانندگی مانند رعایت سرعت مجاز و فاصله طولی و پرهیز از سبقت غیرمجاز و بستن کمربند ایمنی از نکات ضروری دیگر برای سفری امن است.
در استان گلستان بیش از 5 هزار کیلومتر بزرگراه،راه اصلی، فرعی و روستایی وجود دارد.

منابع دیگر:
 • کسب و کار
 • مهر
 • تعادل
 • نسل فردا
۹۵/۰۶/۱۸
۱۰:۱۶

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی: شبکه راه‌های اصلی و بزرگراهی محلات و دلیجان ارتقا می‌یابد

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: شبکه راه‌های اصلی و بزرگراهی محلات و دلیجان ارتقا می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از محلات، مجیدرضا نصرالله‌نژاد ظهر امروز در جریان سفر یک‌ روزه معاون وزیر راه وشهرسازی به محلات بر ضرورت ایمنی راه‌های محلات و دلیجان اظهار داشت: بهبود وضعیت ایمنی راه‌های شهرستان‌های محلات و دلیجان و افزایش طول راه‌های بزرگراهی، اصلی و فرعی برون شهری این شهرستان‌ها همواره یکی از دغدغه‌های ما در سال‌های اخیر بوده است.
وی افزود: بنابراین مصمم هستیم با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اعتبارات تخصیصی موضوع ارتقا شبکه راه‌های اصلی و بزرگراهی این 2 شهرستان را در راستای اتصال به 2 بزرگراه سلفچگان– دلیجان– اصفهان و همچنین اراک– خمین به سرانجام برسانیم.
نصرالله‌نژاد با اشاره به اقدامات اخیر این اداره کل در حوزه ساخت و توسعه راه‌های اصلی و بزرگراهی این 2 شهرستان گفت: با تلاش‌های انجام شده در سال 95 دو پروژه شاخص "احداث باند دوم زیرآب در محور دلیجان –محلات" را به طول 5 کیلومتر و صرف اعتبار 60 هزار میلیون ریال و همچنین "احداث 6.5 کیلومتر از باند دوم محور خمین-محلات" را با صرف اعتبار 70 هزار میلیون ریال آماده افتتاح داریم که در سفر هیئت دولت رسما به بهره‌برداری می‌رسند.
وی با اشاره به پروژه محور مواصلاتی خمین– محلات افزود: از سال گذشته 9 کیلومتر دیگر از بزرگراه 48 کیلومتری خمین-محلات را در دستور کار داشته‌ایم که از این مقدار راه 6.5 کیلومتر را آماده افتتاح داشته و 2.5 کیلومتر از بزرگراه تا پایان سال مالی تکمیل می‌شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی اضافه کرد: با احتساب این افتتاح در پایان 6 ماهه نخست امسال 29 کیلومتر از بزرگراه فوق دو بانده شده و برای تکمیل 19 کیلومتر باقیمانده متناسب با ردیف‌های بودجه اختصاص یافته و اعتبارات ابلاغی آمادگی داریم در سریع‌ترین زمان ممکن این بزرگراه را در سال‌های آتی به صورت کامل تحویل دهیم.
نصرالله‌نژاد با اشاره به پروژه محور زیرآب اضافه کرد: احداث 10 کیلومتر از محور 16 کیلومتری زیرآب که به عنوان رینگ جنوبی برون شهری شهرستان محلات به سمت دلیجان و خمین می‌تواند نقش موثری را در کاهش سوانح جاده‌ای این منطقه داشته باشد را از سال گذشته در دستور کارداشته‌ایم که 5 کیلومتر از این محور آماده افتتاح بوده و احداث 5 کیلومتر باقی‌مانده تا پایان سال مالی به بهره‌برداری می‌رسد.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۷:۱۹

خراسان شمالی تعطیلی 14 روزه همه فعالیت‌های راهسازی

فعالیت‌های کارگاهی راهسازی خراسان شمالی از 21شهریور تا 3 مهرماه تعطیل خواهد شد

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان شمالی رئیس اداره ایمنی، ترافیک و حریم راه‌های اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: با نزدیک شدن به روزهای پایانی شهریورماه و افزایش ترافیک محورهای مواصلاتی استان، با هدف ارتقای ایمنی، همه فعالیت‌های کارگاهی راهسازی در این محورها تعطیل می‌شود.
علی پرتونیا افزود: فعالیت‌های کارگاهی راهسازی این استان از 21شهریور تا 3 مهرماه تعطیل خواهد شد.
وی گفت: به همین سبب، به پیمانکاران راهسازی ابلاغ شد تا محدوده کارگاهی خود را ایمن کنند. همچنین مجاب شدند تا همه عملیات‌ اجرایی را نیز در محدوه پیمان خود متوقف کنند تا برای خودروهای عبوری، حادثه ناگواری رخ ندهد.

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
۹۵/۰۶/۱۸
۱۰:۳۲

مشکلی در طول راه‌های گلستان وجود ندارد

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان با اشاره به ریزش شدید باران از شب گذشته در استان و طغیان رودخانه‌ها گفت: مشکلی در طول راه‌های استان وجود ندارد و تمام راه‌ها باز هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان به نقل از اداره روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان گلستان، ابراهیم مبارک‌قدم اظهار کرد: بر اثر شدت ریزش باران و طغیان رودخانه دنگلان- گرجی‌محله در حاشیه بزرگراه گرگان- کردکوی، حدفاصل تقاطع یساقی تا کردکوی در این بزرگراه از ساعت 23 شب گذشته تا شش صبح امروز پنجشنبه، از سوی پلیس راه استان مسدود اعلام شد که با انجام اقدامات راهداری و تلاش امدادگران، هم اینک بازگشایی شده اما به دلیل لغزندگی سطح جاده، رفت و آمد در آن با احتیاط در جریان است.
وی با اشاره به اینکه به دنبال ریزش باران‌های دیشب در سایر محورهای استان با مشکل خاصی روبرو نبوده‌ایم، افزود: به دلیل شدت زیاد باران و جاری شدن روان آب در سطح جاده، خساراتی به ابنیه فنی، پل‌ها و روکش آسفالت برخی از محورهای ارتباطی استان وارد آمده که میزان این خسارت‌ها پس از بررسی‌های کارشناسی، متعاقبا اعلام خواهد شد.
مبارک‌قدم اظهارکرد: مطابق پیش‌بینی‌های هواشناسی، وضعیت ناپایداری هوای استان تا امشب تداوم دارد و از هم‌استانی‌ها درخواست می‌شود که از سفرهای غیرضروری و تردد و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها پرهیز کرده و توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرند.
به گفته مبارک‌قدم توجه به نکات ایمنی در حین رانندگی از جمله رعایت سرعت مجاز و فاصله طولی و پرهیز از سبقت غیرمجاز و بستن کمربند ایمنی از نکات ضروری دیگر برای سفری امن است.
مدیرکل راه و شهرسازی گلستان خاطرنشان کرد: مرکز مدیریت راه‌های استان با شماره 5-01732223131 و تلفن گویای 141 و سامانه پیامکی 1000141 در طول شبانه‌روز برای اعلام آخرین وضعیت جوی و راه‌های استان در خدمت مسافران و کاربران جاده‌ها است.
مبارک‌قدم تاکید کرد که کاربران جاده‌ها حتما قبل از تردد و سفر با شماره‌های مذکور تماس حاصل کرده تا در طول راه‌ها با مشکل خاصی مواجه نشوند.
وی افزود: ماموران،گشت‌ها، اکیپ‌ها و ایستگاه‌های راهداری در طول راه‌های استان مستقر بوده و در صورت بروز هرگونه مشکل در اسرع وقت آنان و مسوولان ستاد بحران منطقه را مطلع کنند.
در استان گلستان بالغ بر 5 هزار کیلومتر بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی وجود دارد.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۱:۲۴

افتتاح 5 پروژه راه‌سازی در سفر هیأت دولت به استان مرکزی

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: پنج پروژه شاخص در حوزه راه‌سازی به ارزش 47 هزار و 300 میلیون ریال در سفر هیئت دولت به استان مرکزی افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، مجید نصرالله‌نژاد ظهر امروز در بازدید معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزارت راه و شهرسازی در سفر یک‌ روزه به استان مرکزی و بازدید از پروژه‌های ساخت و توسعه راه‌های شهرستان‌های دلیجان،  محلات و خمین اظهار کرد: با توجه به مشکلات و موانع موجود در کشور و کمبود منابع اعتباری در استان حجم پروژه‌های آماده افتتاح در حوزه راه در دلیجان، محلات و خمین بسیار قابل توجه است.
وی با اشاره به میزان اعتبارات مورد استفاده در این پروژه‌ها افزود: به منظور اجرای پروژه‌های راه سازی در شهرستان‌های دلیجان، محلات و خمین 700 هزار میلیون ریال هزینه شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی تصریح کرد: پنج پروژه شاخص در حوزه ساخت و توسعه راه‌های اصلی و فرعی با مجموع طول 27.5 کیلومتر به ارزش 47 هزار و 300 میلیون ریال آماده افتتاح در سفر هیئت دولت به استان مرکزی است.
نصرالله‌نژاد خاطرنشان کرد: با توجه به شریانی بودن محورهای مواصلاتی شهرستان‌های دلیجان، محلات و خمین خوشبختانه وضعیت راه‌های اصلی و فرعی این شهرستان‌ها ارتقا داشته که تعدادی از این پروژه‌ها در سفر رئیس جمهور به استان مرکزی به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه رفع مشکلات محورهای مواصلاتی استان خاطرنشان کرد: در زمینه رفع مشکلات مربوط به محورهای مواصلاتی سلفچگان، دلیجان و اصفهان 70 کیلومتر از این محور  شریانی با 150 هزار میلیون ریال اعتبار بهسازی شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در حوزه راه‌های استان مرکزی و پروژه‌های آماده افتتاح در این حوزه گفت: تکمیل قطعه اول و دوم بزرگراه اراک- خمین با 158 هزار میلیون ریال اعتبار به طول مجموع 11 کیلومتر است که تا یک ماه آینده این بزرگراه 61 کیلومتری به طور کامل افتتاح خواهد شد، همچنین افتتاح 5 کیلومتر از محور خمین ـ قورچی‌باشی به عرض 12.6 با اعتبار 35 هزار میلیون ریال در دستور کار قرار دارد.
نصرالله‌نژاد بیان کرد: در شهرستان‌های محلات و دلیجان دو پروژه شاخص احداث باند دوم محور موسوم به زیرآبی به طول پنج کیلومتر با اعتبار 60 هزار میلیون ریال و احداث 6.5 کیلومتر از بزرگراه محلات- خمین با اعتبار 70 هزار میلیون آماده بهره‌برداری است.
بازدید از روند پیشرفت ساخت راه اصلی دلیجان- نراق که در صورت تامین اعتبار تا پایان سال مالی آینده به بهره‌برداری می‌رسد از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزارت راه و شهرسازی به این استان بوده است.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۶:۰۶

تکمیل باند دوم محور دلیجان ـ نراق نیازمند 50 میلیارد ریال اعتبار است

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: تکمیل باند دوم محور دلیجان ـ نراق نیازمند 50 میلیارد ریال اعتبار است که در صورت تأمین اعتبار تا پایان سال مالی آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، مجید نصرالله‌نژاد ظهر امروز در بازدید معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزارت راه و شهرسازی از مراحل ساخت باند دوم محور دلیجان–نراق که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی انجام شد، اظهار کرد: ساخت باند دوم محور دلیجان ـ نراق به طول 7 کیلومتر تاکنون پیشرفت خوبی را داشته که در صورت تأمین اعتبار تا پایان سال مالی آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه در روند اجرای این پروژه تاکنون 17 هزار میلیون ریال هزینه شده است، افزود: با توجه به پتانسیل‌های ویژه فرهنگی ـ اجتماعی و گردشگری منطقه تاریخی نراق و همچنین به عنوان راه دسترسی مشهد اردهال و اهمیت غار نخجیر، از سال گذشته ساخت 7 کیلومتر از این محور 11 کیلومتری در دستور کار قرار گرفته و هم‌اکنون با پیشرفت مطلوبی در حال اجراست.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی تصریح کرد: با تلاش‌های انجام شده در این پروژه تاکنون 3 هزار متر اساس، 6 هزار متر زیر اساس، 7 هزار متر عملیات خاکی، 112 هزار متر مکعب خاک‌برداری، 84 هزار متر مکعب خاکریزی، 11 تن آرماتوربندی و 932 متر مکعب بتن‌ریزی با صرف اعتباری 17 هزار میلیون ریال انجام شده است، همچنین 7 دستگاه آبرو (دهانه دو متری) نیز در این پروژه اجرا شده است.
نصرالله‌نژاد ادامه داد: 7 کیلومتر از باند دوم محور دلیجان ـ نراق هم‌اکنون در مرحله اجرای لایه اساس قرار دارد که برای تکمیل نیازمند تخصیص 50 میلیارد ریال اعتبار است و در صورت تأمین به موقع منابع مالی تا پایان سال مالی آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

منابع دیگر:
 • بسیج
۹۵/۰۶/۱۸
۱۶:۳۴

هراز یک‌طرفه شد

رئیس اداره راه و شهرسازی لاریجان مازندران گفت: تردد در محور مواصلاتی هراز از مسیر شمال به جنوب یک‌طرفه شد.

یوسف جغتا دقایقی قبل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس از شهرستان آمل، اظهار کرد: از ساعت 16 امروز محور مواصلاتی هراز از مسیر شمال به جنوب برای تردد روان و کاهش بار ترافیکی یک طرفه شد.
وی افزود: اعمال محدودیت ترافیکی از منطقه آب اسک به سمت تهران گزارش شده است.
رئیس اداره راه و شهرسازی لاریجان مازندران با اعلام اینکه هم‌اکنون آسمان منطقه لاریجان آفتابی و در برخی مناطق نیمه‌ابری است، تصریح کرد: رانندگانی که قصد تردد در این محور مواصلاتی را دارند از سبقت و سرعت بی‌جا خودداری کرده و احتیاط را سرلوحه کار قرار دهند.
این مسؤول بیان کرد: با نزدیک شدن به روزهای پایانی تابستان شاهد حجم زیادی از تردد خودروها از تهران به شمال کشور هستیم که عمده رانندگان مسیر مواصلاتی هراز را برای تردد انتخاب می‌کنند.
جغتا با اشاره به اینکه جاده شریانی هراز هر روز دارای تردد و رفت و آمد نسبتا بالا است، خاطرنشان کرد: صبح امروز شاهد رفت و آمد زیاد و ترافیک نیمه‌سنگین در این محور بودیم.
وی یادآور شد: بسیاری از همشهریان آملی نیز برای سپری کردن تعطیلات در مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای لاریجان بودند که امر باعث افزایش آمد و شد خودروها در دو سمت آمل به تهران و برعکس شده است.

منابع دیگر:
 • دانا
 • تراز
۹۵/۰۶/۱۹
۱۷:۲۱

عدم توجه رو به جلو راننده نیسان جان 2 نفر را گرفت

مسؤول مرکز مدیریت راه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: در تصادف محور زنجان ـ قزوین عدم توجه به جلو راننده نیسان، جان دو نفر را گرفت.

مسعود خوشکام امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: تردد در محورهای استان زنجان روان بوده و مشکلی در این زمینه مشاهده نمی‌شود.
وی با اشاره به وقوع یک مورد تصادف در محورهای زنجان تصریح کرد: این حادثه در محور آزادراه زنجان ـ قزوین به وقوع پیوسته است.
مسؤول مرکز مدیریت راه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به اینکه محل دقیق این حادثه کیلومتر ٩١ باند جنوبی آزادراه زنجان – قزوین است، عنوان کرد: این حادثه ساعت 4 و 30 دقیقه بامداد رخ داده است.
خوشکام با اشاره به اینکه در این تصادف ابتدا یک دستگاه کامیون واژگون شده است، افزود: در ادامه حادثه یک دستگاه وانت نیسان با کامیون مذکور برخورد داشته است.
وی در توضیح جزئیات حادثه با بیان اینکه واژگونی کامیون در ساعت 4 و 30 دقیقه بامداد به وقوع پیوسته است، اضافه کرد: برخورد نیسان در ساعت 5 و 15 دقیقه رخ داده است.
مسؤول مرکز مدیریت راه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان تبیین کرد: براساس گزارش پلیس‌راه علت حادثه عدم توجه به جلو توسط راننده وانت نیسان اعلام شده است.
خوشکام، نوع تصادف را فوتی اعلام و اظهار کرد: متاسفانه در این حادثه دو نفر جان خود را از دست داده‌اند.
مسؤول مرکز مدیریت راه‌های اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان ادامه داد: مورد تصادف با حضور عوامل راهداری، پلیس‌راه، اورژانس و هلال احمر پاکسازی شد.

۹۵/۰۶/۱۹
۱۸:۴۸

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی تاکید کرد: ۳۰کیلومتر از محور خمین-محلات تا پایان سال جاری دوبانده می‌شود

اراک- مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: حدود ۳۰کیلومتر از محور ۴۸کیلومتری خمین-محلات، تا پایان سال جاری دو بانده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مجیدرضا نصرالله نژاد صبح پنجشنبه در حاشیه بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از پروژهای مواصلاتی محلات و دلیجان در جمع خبرنگاران گفت: بخشی از باند دوم پروژه زیرآب در محور محلات به دلیجان و باند دوم محور خمین به محلات در سفر هیات دولت بهره برداری می شود.
مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی بیان کرد: بهبود وضعیت راهی شهرستان های محلات و دلیجان و افزایش طول راه های بزرگراهی این شهرستان ها یکی از دغدغه های راه و شهرسازی استان در سال های اخیر بوده است.
وی افزود: مصمم هستیم با توجه به برنامه ریزی ها و اعتبارات تخصیص یافته، موضوع ارتقای شبکه راه های اصلی و بزرگراهی این دو شهرستان را در راستای اتصال به دو محور سلفچگان-دلیجان-اصفهان و همچنین اراک - خمین به سرانجام برسانیم.
نصرالله نژاد در ادامه بیان داشت: در سال جاری دو پروژه احداث باند دوم زیر آب در محور دلیجان - محلات را به طول پنج کیلومتر، با صرف اعتبار ۶۰میلیارد ریال و همچنین  احداث ۶.۵کیلومتر از باند دوم محور خمین - محلات را با صرف اعتبار ۷۰میلیارد ریال آماده افتتاح داریم که در سفر آتی رییس جمهور و هیات همراه به بهره برداری می رسد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در مورد محور مواصلاتی خمین - محلات اظهار داشت: از سال گذشته احداث ۹کیلومتر دیگر از بزرگراه ۴۸کیلومتری خمین - محلات را در دستور کار داشته ایم که از این مقدار ۶.۵ کیلومتر را آماده افتتاح داریم و ۲.۵ کیلومتر از بزرگراه مذکور نیز تا پایان سال تکمیل می شود.
وی خاطرنشان ساخت: با احتساب این افتتاح در پایان شش ماهه نخست سال جاری ۲۹کیلومتر از بزرگراه فوق دو بانده شده و برای تکمیل ۱۹کیلومتر باقیمانده نیز متناسب با ردیف های بودجه اختصاص یافته واعتبارات ابلاغی آمادگی داریم در سریع ترین زمان این پروژه را تکمیل کنیم.
نصرالله نژاد در مورد پروژه زیرآب گفت: احداث ۱۰کیلومتر از محور ۱۶کیلومتری زیرآب که در واقع رینگ جنوبی برون شهری شهرستان محلات به سمت دلیجان و خمین است نقش موثری در کاهش سوانح جاده ای این منطقه داشته باشد که در حال حاضر پنج کیلومتر از این محور آماده افتتاح است.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۲:۰۲

معاون وزیر راه و شهرسازی: بخشی از محور نراق-دلیجان تا پایان مهرماه سال جاری دوبانده می‌شود

محلات-معاون حقوقی، امورمجلس و استان‌های وزیر راه وشهرسازی گفت: روند پیشرفت پروژه های راهسازی محلات و دلیجان نسبتا خوب است وتاپایان مهرماه امسال، ۳.۵کیلومتر ازمحور نراق-دلیجان دوبانده می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا محفوظی ظهر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در حاشیه بازدید از طرح های راه سازی شهرستان های دلیجان و محلات اظهار داشت: با توجه به وضعیت اعتبارات و تخصیص آن، پیشرفت پروژه های راه سازی شهرستان های محلات و دلیجان از یک روند منطقی و خوب برخوردار است.
وی افزود: باید از ظرفیت پیمانکار به درستی استفاده شود تا کار همچنان با سرعت و شتاب مناسب ادامه پیدا کند.
محفوظی خاطرنشان کرد: ۱۱کیلومتر از کمربندی جاده زیرآب و ۲.۵کیلومتر از جاده صفی آباد هنوز باقی مانده که باید به انجام برسد و امیدواریم با اعتباری که تخصیص پیدا می کند هر چه زودتر بهره برداری شود.
وی افزود: از محور نراق به دلیجان نیز بازدید شد و با استفاده از امکانات اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی این پروژه آغاز شده و امیدواریم تا پایان مهرماه سال جاری ۳.۵ کیلومتر از این محور به بهره برداری برسد.
معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استان‌های وزارت راه و شهرسازی افزود: تعریض بلوار شهید غفاری محلات جزو تعهدات ما نیست و باید دستور سید محمد پژمان، مدیر عامل سابق سازمان ملی زمین و مسکن مورد بررسی قرار بگیرد و هر کجا لازم است مساعدت انجام شود.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۵:۳۲

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان: محور اهواز - چذابه تا سال ۹۷ چهارخطه می شود

اهواز ـ مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان گفت: پیش بینی می کنیم در بدترین شرایط مالی محور اهواز -چذابه تا سال ۹۷ به طول ۱۶۰ کیلومتر چهار خطه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر رحمانی پیش از ظهر جمعه در بازدید از مرز چذابه اظهار کرد: از اهواز تا سوسنگرد ۵۵ کیلومتر باید چهار خطه شود و در بازدید امروز به دنبال این بودیم که از سوسنگرد تا بستان و از بستان تا چذابه را چهار خطه کنیم.
وی افزود: در حال حاضر ۲۰ کیلومتر این پروژه را روی زمین آغاز کرده ایم که در مرحله اول برای امسال بتوانیم مسیر را دوطرفه کنیم ولی امید می رود تا سال ۹۶ بتوانیم کل مسیر را به صورت چهار خطه داشته باشیم.
مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان تصریح کرد: پیش بینی می کنیم در بدترین شرایط مالی محور اهواز -چذابه تا سال ۹۷ به طول ۱۶۰ کیلومتر چهار خطه شود.
رحمانی ادامه داد: امسال سیاست این است که از مسیر بستان به چذابه مسیر را دوطرفه کنیم ولی این عملیات تا سال آینده و سال ۹۷ تکمیل می شود.
وی عنوان کرد: در بازدید امروز بحث پارکینگ مرز چذابه نیز به وسعت ۱۰۰ هکتار مطرح شد که امسال برای احداث آن نمی رسیم ولی تلاش می کنیم تا ۳۰ هکتار آن را امسال برای پارک خودروها آماده کنیم.
رحمانی گفت: ۲۰۰ متر تکمیلی هم که منتهی به گیت خروجی مرز می شود نیز مقرر شد تا با همکاری پایانه های استان را آسفالت کنیم.
به گزارش مهر، در بازدید امروز استاندار خوزستان، نیکو معاون اقصادی استاندار خوزستان، مصدقی مدیرکل پایانه های حمل و نقل و پایانه های استان، پیمانکاران، فرماندار دشت آزادگان، ساعدی نماینده مردم هویزه و دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی، سردار اسحاقی و نیروهای فرماندهی مرزبانی خوزستان حضور داشتند.

منابع دیگر:
 • خوزنا
 • روزان‌نیوز
 • قدس
۹۵/۰۶/۱۹
۱۴:۴۰

خبر خوش مهندس کلانی در خصوص راه رباط خان

پایگاه خبری طبس: رئیس اداره راه و شهرسازی اداره طبس گفت: پروژه روکش مسیرسه راهی جعفری-رباط خان-محور یزد امسال آغاز می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس، صادق کلانی رئیس اداره راه و شهرسازی اداره طبس گفت: قیر مورد نیاز پروژه با پیگیری‌های انجام گرفته به میزان دو هزار و ۷۰۰ تن تامین گردیده است که به صورت مرحله ای و با توجه به پیشرفت کار اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: در فاز اول پروژه ۵۳۵ تن از سهمیه مذکور و جهت اجرای ۱۶ کیلومتر روکش محور فوق اختصاص یافته است.
کلانی ضمن بازدید از محور فوق افزود: این پروژه با مشارکت اداره محترم صنعت و معدن و معدن داران منطقه و اهالی روستای رباط خان اجرا خواهد گردید.
کلانی هزینه اجرای پروژه فوق را حدود ۵۰ میلیارد ریال اعلام نمود که وظیفه راه و شهرسازی تامین قیر مورد نیاز می باشد و مابقی به صورت مشاوکتی تامین و اجرا خواهد شد.
صادق کلانی همچنین به طور ویژه از مساعدت جناب آقای دکتر امیرحسنخانی نماینده محترم مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی به دلیل پیگیری‌های مستمر در حوزه راه‌های منطقه و همچنین جناب آقای مهندس جعفری مدیرکل محترم راه و شهرسازی استان خراسان جنوبی تقدیر و تشکر نمود.

۹۵/۰۶/۱۸
۲۲:۰۶

جزئیات انتقال راهداری و تشکیل اداره‌کل راهداری آذربایجان غربی/ راهداری كشور در مسيری جديد

طرح انتقال مدیریت راهداری از اداره کل راه و شهرسازی به اداره کل حمل و نقل و پایانه‌های استان آذربايجان غربی با حضور معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آغاز بکار کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی عبدالهاشم حسن نیا معاون راهداری این سازمان در جلسه ای که به منظور انتقال مدیریت راهداری وحمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی و تشکیل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان برگزار شد، اظهار داشت: این مهم در راستای اجرای مصوبه شورای عالی اداری کشور و هم چنین دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی در بین ادارات  کل راه و شهرسازی و حمل و نقل و پایانه های کشور اجرا می شود که یکی از پیامدهای مهم آن تخصصی تر شدن حوزه حمل و نقل جاده ای و تمرکز برروی برنامه های در دست اقدام در جهت نگهداری از محورهای مواصلاتی و ارائه خدمات به هموطنان عزیزمان است.
 حسن نیا با بیان اینکه ادغام راهداری با اداره های کل حمل و نقل و پایانه های استان ها به عنوان یک فرصت برای خدمت بیش از پیش  به هموطنان محسوب می شود، اضافه کرد: آذربایجان غربی بعنوان یکی از استان های با ظرفیت حمل و نقلی بسیار بالا به شمار می رود که با توجه به وجود  ٥ مرز رسمی زمینی فعال در آن توجه به توسعه راههای ترانزیتی، افزایش ایمنی ترددهای جاده ای، نظارت دقیق و موثر در جهت کاهش خطرات در محورهای ارتباطی و کیفی سازی خدمات باید مورد عنایت ویژه و خاص تمامی مدیران دستگاه های مسئول در این زمینه قرار گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: راه ها به عنوان یکی از اصلی ترین شاخص‌های توسعه و مهمترین زیربناها و زیرساخت های لازم برای پیشرفت جوامع در ابعاد گوناگون به ویژه از جنبه های اقتصادی مطرح است و اهمیت راهداری و حفظ راه ها در شرایط مناسب و مطلوب به وضوح آشکار می گردد.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با قدردانی از تلاش های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی بعنوان متولی پیشین بخش راهداری استان گفت : با تفکیک این بخش از مجموعه  اداره کل راه و شهرسازی انتظار می رود تعاملات و همکاری ها بین اداره جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای و اداره کل راه و شهرسازی بهتر از پیش ادامه یابد چرا که می توان با تکیه بر ظرفیت های علمی و کارشناسی اداره کل راه و شهرسازی استان نسبت به ارتقاء مجموعه راهداری و حمل و نقل جاده ای در جهت دستیابی به اهداف توسعه ای کوتاه و بلند مدت در سریع ترین زمان ممکن اقدام کرد.
در ادامه سفر معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ضمن بازدید از چگونگی اجرای مراحل انتقال بین دو اداره و انتقال زیرساخت ها، ابنیه ها، ماشین آلات و ساختمان های اداری برای مدیرکل و مجموعه كاركنان راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی آرزوی موفقیت کرد.
بر اساس این گزارش مدیران کل راهداری و حمل و نقل جاده ای و راه و شهرسازی  آذربایجان غربی نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها  بر ضرورت اجرایی نمودن تمامی برنامه ها و طرح های سازمان در جهت کیفی سازی خدمات تاكید نمودند همچنین در این مراسم از زحمات و تلاش های روسای پیشین ادارات راه و شهرسازی شهرستان های آذربایجان غربی با اهدای لوح از سوی معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای قدردانی و ابلاغ مسئولیت راهداری واحدهای شهرستانی توسط مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای انجام شد.​

منابع دیگر:
 • کرد‌پرس
۹۵/۰۶/۱۹
۱۲:۰۴

تشریح وضعیت توسعه راه‌های استان خراسان رضوی در دولت تدبیر و امید/ رکوردشکنی استان با بهسازی بیش از ۳ هزار کیلومتر راه‌/ ساخت بزرگ‌ترین تونل کشور در خراسان رضوی

مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی گفت: در طول دولت تدبیر و امید توانستیم ۳ هزار و ۵۷۰ کیلومتر از راه‌های استان را بهسازی سطح رویه کنیم.

محمدرضا اخون عبداللهيان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به اقدامات انجام شده در استان خراسان رضوی جهت توسعه و بهسازی راه‌ها در طول دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید، ما موفق به انجام بهسازی سطح رویه راه‌های استان به طول ۳ هزار و ۵۷۰ کیلومتر شدیم که این اقدام خود یک رکورد کشوری محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: در خصوص بهسازی راه‌های روستایی در دولت یازدهم، ما ۵۰۵ کیلومتر از این نوع راه را آسفالت کردیم این عمل باعث شد که روستاها بالا ۵۰ هزار نفر جمعیت تا حدود ۹۰ درصد توانایی استفاده از راه‌های روستایی را داشته باشند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی ادامه داد: رکورد احداث و آسفالت راه‌های بین شهری، باند دوم بزرگراه‌ها به ترتیب میزان ۵۲۷ کیلومتر و ۲۸۰ کیلومتر افزایش داشته همینطور در دریافت قیر تهاتری و رایگان در مجموع به میزان ۲۱۲ هزار تن استان خراسان رضوی در رتبه اول کشوری قرار دارد.
عبداللهيان به دیگر دستاوردهای استان در طول دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: ما توانستیم با شرکت خصوصی ایمیدرو در پروژه خواف- سلامی به طول ۲۵ کیلومتر با ارزش بالغ بر ۳۷۵ میلیارد ریال مشارکت کنیم.
وی از پروژه‌های مهم افتتاح شده در دولت تدبیر و امید یاد کرد و گفت: بخشی از کنار گذر تربت جام به طول ۶ کیلومتر، بخشی از محور مشهد- سرخس به طول ۱۵ کیلومتر، بخشی از چناران شامل ۱۴.۲ کیلومتر در باند چهارم و نیز کنار گذر رباط سفید به طول ۷.۵ کیلومتر از پروژه‌های مهم افتتاح شده در این دولت بودند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی در اشاره به اولویت استفاده از امکانات و اعتبارات استان برای پروژه‌ها گفت: پروژه محور درگز- دوغایی به طول ۹۵ کیلومتر که شامل بزرگ‌ترین تونل کشور به طول ۳ هزار و ۷۸۰ کیلومتر است، پروژه باند دوم سه راهی شادمهر به کاشمر به طول ۵۴ کیلومتر، ادامه دو بانده کردن مهنه- گناباد به طول ۱۰ کیلومتر از پروژه‌هایی هستند که اولویت استفاده از منابع و اعتبارت استانی را به دلیل بالا بودن جایگاه‌شان در روند توسعه اقتصاد استان به خود اختصاص داده‌اند و از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

۹۵/۰۶/۱۹
۱۰:۳۴

استاندار: برخی نقاط جاده ای لرستان به محور پرحادثه تبدیل شده اند

خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: بخشهایی از جاده های استان به محور پرحادثه تبدیل شده اند که رفع این مناطق پرخطر نیازمند مساعدت مالی است.

به گزارش ایرنا، هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در آیین معارفه مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان افزود:نقاط پرحادثه فراوانی در محورهای استان وجود دارد که موجب بروز تصادف و از دست رفتن سرمایه های ملی می شود.
وی با بیان اینکه لرستان در مسیر کریدور شمال به جنوب و محور بازرگان به بندر امام (ره) قرار گرفته، اظهار کرد: مسیر ازنا به شازند در استان مرکزی به محور تقریبا پر حادثه ای تبدیل شده است.
استاندار لرستان همچنین با بیان اینکه برخی تقاطع های استان مشکل ساز هستند گفت: تقاطع پلیس راه دورود - خرم آباد باعث سردرگمی رانندگان می شود.
بازوند ادامه داد: همچنین مشکلات زیست محیطی در محور بین المللی کوهدشت - پلدختر به دلیل عبور تانکرهای عراقی و بروز حادثه برای این خودروها، ایجاد شده که استان برای جبران این خسارت ها نیازمند کمک مالی است.
استاندار لرستان همچنین یکی از شاخص های توسعه پایدار را دارا بودن راههای مناسب و سیستم حمل و نقل کارآمد دانست و گفت: کاهش تلفات، حفاظت از سرمایه های ملی، زیرساخت توسعه گردشگری و شاخص های توسعه پایدار به ایجاد محورهای مواصلاتی مطلوب بستگی دراد.
وی ادامه داد: امروزه قیر برای روکش آسفالت مناسب نبوده و باید همانند سایر کشورهای دنیا از روکش های بتنی استفاده شود که این نوآوری باید در گردنه ها و نقاط حادثه خیز استان نیز اجرا شود.
در این مراسم علی زندی فر به عنوان مدیرکل جدید راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان معرفی شد.
7269/6060

۹۵/۰۶/۱۸
۱۴:۴۸

نماینده مردم کوهدشت در مجلس: چهار خطه مسیر رومشکان - پل سیمره اجرایی شود

خرم آباد - ایرنا - نماینده مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی خواستار تکمیل چهار خطه مسیر رومشکان پل سیمره شهرستان کوهدشت شد.

به گزارش ایرنا، الهیار ملکشاهی روز پنجشنبه در آیین افتتاح پاسگاه راهنمایی و رانندگی کوهدشت – اسلام آباد غرب که با حضور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اساسی ترین مشکلات ما جاده بابازید - پل سیمره است که در حوزه شهرستانهای کوهدشت و رومشکان قرار دارد.
وی اظهار داشت :این جاده محل تردد تعداد بسیار زیادی ماشین های سنگین و باری است و در ایامی که ماشین های عراقی نیز به کشورمان وارد می شوند مردم فاصله 60 کیلومتری این مسیر را بیش از سه ساعت طول می کشد که طی کنند.
ملکشاهی بیان داشت: بیش از 90 سال از احداث جاده بابازید – پل سیمره می گذرد در واقع این جاده برای حجم ترافیکی آن زمان ساخته شده و نه ترافیکی که الان وجود دارد.
نماینده مردم کوهدشت گفت: هر روز شاهد تصادفات وحشتناکی در جاده بابازید – پل سیمره هستیم و تعداد زیادی از مردم کشته می شوند.
ملکشاهی بیان کرد: چهار خطه بابازید – پل سیمره از مسیر کرمانشاه تا نزدیک پل سیمره و از طرف پلدختر تا رومشکان هم تکمیل شده و فقط چهار خطه بین رومشکان تا پل سیمره باقی مانده که انتظار داریم تکمیل شود؛ البته این جاده را به عنوان جاده فرعی معرفی می کردند در حالی که این جاده محل تردد اکثر مردم غرب کشور و کشور عراق به قسمت جنوب ایران است.
وی اضافه کرد: اولین مشکل ما که مشکل حادی برای مردم شهرستان کوهدشت محسوب می شود جاده کوهدشت - زانوگه بوده که حدود 15 تا 16 کیلومتر است ولی واقعا تردد در آن به خصوص در غروب ها به چیزی شبیه فاجعه تبدیل می شود چون تردد به سختی در آن صورت می گیرد.
نماینده مردم کوهدشت گفت: حدود شش کیلومتر از جاده کوهدشت – زانوگه اصلاح شده اما در این مسیر نقطه حادثه خیز نعل شکسته وجود دارد که امیدواریم این گردنه اصلاح شود.
ملکشاهی همچنین خواستار اصلاح گردنه شهید داراب کوشکی و گردنه پای آستان شد و افزود: سال گذشته بر اساس تفاهم نامه ای که بین استانداران لرستان، ایلام و کرمانشاه در حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی منعقد شد مقرر شد که جاده کوهدشت - اولاد قباد - کرمانشاه احداث شود که در قسمت کرمانشاه قسمتی از کار انجام شده است.
وی اظهار کرد: بر اساس این تفاهم نامه بنا شد که پلی روی روخانه سیمره در منطقه چم آستان احداث شود که متاسفانه استان لرستان فعلا به تعهدات خودش عمل نکرده است. اگر این جاده احداث شود فاصله کوهدشت تا کرمانشاه بیش از یک ساعت کاهش می یابد.
7266/6001

۹۵/۰۶/۱۹
۱۳:۵۷

استاندار لرستان:در راهداري و نگه داري راه‌ها نوآوري ايجاد شود

استاندار لرستان گفت: در راهداري و نگه داري راه‌ها نوآوري ايجاد شود.
‌به گزارش ‌ايسنا منطقه،هوشنگ بازوند در مراسم توديع و معارفه مديران راهداري و حمل و نقل جاده‌اي لرستان، بيان كرد: ادغام راهداري و حمل و نقل پايانه‌ها با يكديگر تصميم عقلاني بود و تدبير پشت آن هست، ولي كار بسيار سختي است و مسئوليت‌ها بيشتر شده‌اند.
وي اضافه كرد: تلفات جاده‌اي استان ٩.٧درصد رشد منفي داشته است و در مقايسه با ميانگين كشوري درصد قابل قبولي است.
بازوند اظهار كرد: در حوزه راه استان سرمايه‌ذاگري ١٥ميليارد توماني صورت گرفته كه لازم است از آن حفاظت كرد.
اين مسئول ادامه داد: توسعه بايدار استان نياز به شاخص است و راه‌هاي مواصلاتي و حمل نقل كارآمد شاخص‌هاي مهمي در توسعه هستند.
استاندار لرستان يادآور شد: در راهداري و نگه‌داري راه‌ها بايد نوآوري ايجاد شود تا به نتايج بهتري برسيم.
بازوند خاطر‌نشان كرد: بايد تلفات جاده‌اي را كم كرد و لازمه تحقق اين هدف بهتر كردن وضعيت جاده‌ها است.
وي افزود: شيارهاي عرضي در محورها خسارات زيادي ايجاد مي‌كند و بايد براي آنها راهكار داشت.
استاندار لرستان با اشاره به اينكه قير هم براي روكش آسفالت جوابگو نيست، گفت: بايد به سمت روكش‌هاي بتني برويم و و نياز اصلي جاده‌هاي استان به روكش‌هاي بتني است.
اين مسئول ادامه داد: نقاط حادثه خيز فراواني در جاده و راه‌هاي استان وجود دارد كه عدم رسيدگي به آنها باعث از دست رفتن سرمايه‌هاي مادي و معنوي استان مي‌شود.
بازوند يادآور شد: لرستان محل تلاقي دو كريدور است، به همين خاطر نياز به حمايت داريم.
وي خاطر نشان كرد: انواع تانكرهاي عراق در محور كؤهدشت - بلدختر حادثه خيز هستند و خسارات جبران نابذيري به همراه دارند كه رفع اين مشكل نيازمند تمهيدات ويژه است.
در پايان اين مراسم از زحمات حسن رحماني،مدير كل سابق راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان تقدير و علي زندي فرد به عنوان مدير كل راهداري و حمل نقل جاده‌اي لرستان معرفي شد.
خبرگزاری ایسنا
خبرنگار:

۹۵/۰۶/۱۸
۱۶:۱۰

استاندار لرستان: مشکلات محورهای پرحادثه استان لرستان برطرف شود

استاندار لرستان گفت: مشکلات نقاط پرحادثه استان لرستان که منجر به تصادفات و از بین رفتن سرمایه ملی می‌شود برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان لرستان که در سالن بانک صادرات خرم‌آباد برگزار شد اظهار داشت: طی سال‌های اخیر تلفات جاده‌ای استان لرستان رشد منفی سه درصد داشته به‌طوری‌که رشد منفی تلفات از 9.7 به 6.5 درصد رسیده است.
وی  با بیان اینکه برای توسعه پایدار نیاز به شاخص اصلی است و شاخص اصلی وجود راه‌های مواصلاتی خوب و حمل‌ونقل کارآمد است، افزود: سرمایه 15 هزار میلیارد تومانی در اختیار مدیرکل جدید راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای لرستان قرار می‌گیرد که باید از آن حفاظت کند و برای حفاظت از آن نیاز به ابزارهایی دارد.
استاندار لرستان به لزوم ایجاد نوآوری در راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان تأکید کرد و گفت: برای کاهش تلفات جاده‌ای و حفاظت از سرمایه ملی باید شاخص‌ها ایجاد و از راه نگهداری شود.
وی بابیان اینکه توسعه پایدار به شاخص‌های راه بستگی دارد و نیازمند نوآوری است، عنوان کرد: اینکه امروزه در جاده‌ها شیارهای عرضی ایجاد شود جواب‌گو نیست و در فصل زمستان خسارت‌های زیادی به بار می‌آورد.
بازوند تصریح کرد: امروز حتی قیر به‌عنوان ابزار و روکش اولیه برای جاده دیگر جواب‌گو نیست و باید به سمت روکش بتنی برویم بنابراین لازم است در نقاط پرحادثه و گردنه‌ها که آسفالت پاسخ‌گو نیست از رو کش بتنی استفاده شود.
وی بیان کرد: استان لرستان در بحث راه نیازمند مساعدت است چراکه در سطح استان نقاط پرحادثه فراوانی وجود دارد که منجر به تصادفات و از بین رفتن سرمایه ملی می‌شود و این در حالی است که مرکز لرستان مرکز تلاقی دو کولی دور اصلی کشور است.
استاندار لرستان اظهار داشت: برخی از محورهای استان از نقطه پرحادثه تبدیل به محورهای پرحادثه شده‌اند به‌طوری‌که محور ازنا – شازند اکنون تقریباً به یک محور پرحادثه تبدیل‌شده است و برای رفع مشکل آن نیازمند مساعدت هستیم.
وی به مشکل‌دار بودن برخی از تقاطع‌های استان لرستان اشاره کرد و افزود: جاده کوهشت به پلدختر که یک محور بین‌المللی است با مشکل مواجه شده به‌طوری‌که با عبور انواع تانکرهای عراقی حامل سوخت و واژگونی آن‌ها  خساراتی به محیط‌زیست وارد کرده است.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۵:۵۲

نماینده مردم اراک در مجلس: محور مواصلاتی خنداب ـ اراک به قتلگاه مردم تبدیل شده است‌/راه‌های استان مرکزی زیبنده مردم ‌نیست

نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب درمجلس شورای اسلامی گفت: جاده خنداب ـ اراک قتلگاه مردم شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، مهدی مقدسی عصر امروز در جریان بازدید یک روزه معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزیر راه و شهرسازی  و بازدید از پروژه‌های راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به مشکلات مردم در محور مواصلاتی خنداب به اراک اظهار داشت: متاسفانه این جاده به قتلگاه مردم تبدیل شده و هفته یا ماهی نمی‌گذرد که در آنجا تلفات انسانی نداشته باشیم.
وی افزود: تمام آسفالت این جاده خراب شده و یکی از موضوعاتی که یکی از دلایل کشته شدن افراد می‌شود همین امر بوده که البته توجه به جاده‌های استان سبب کاهش تلفات انسانی می‌شود.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: استان مرکزی در موقعیت جغرافیایی مهمی در بخش حمل و نقل و جاده‌ای قرار دارد که شهرهای زیادی را به یکدیگر متصل می‌کند و پذیرای تعداد زیادی از مردم کشور در محورهای مواصلاتی است.
مقدسی عنوان کرد: توجه به شهر و جاده‌های شهرستان خمین به این دلیل که این شهر زادگاه امام خمینی (ره) است باید بیشتر مورد توجه باشد چرا که مسافران زیادی برای دیدن بیت امام (ره) به این شهر می‌آیند.
وی افزود: انتظار داریم با توجه به اینکه درشهرهای خنداب و کمیجان جمعیت زیادی زندگی می‌کنند و جاده‌های نامناسب این دو شهرستان سبب تلفات انسانی زیادی می‌شود به بخش راه این دو شهرستان توجه جدی کرد.
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما وظیفه سنگینی در برابر مردم به عهده داریم و درخواستمان این است که در سفر هیئت دولت به استان شاهد تصویب مصوباتی درباره شرایط جاده‌های این 2 شهر باشیم.
مقدسی ادامه داد: در ارتباط با محور اراک ـ خمین اقدامات خوبی انجام شده و مدیران و مسئولان استان در ارتباط با این جاده اقدامات مناسبی را انجام داده‌اند.
وی عنوان کرد: امیدواریم در سفر هیئت دولت به استان بتوانیم مسئولان را به بازدید این دو شهرستان آورده و آنها از نزدیک با مشکلات این منطقه آشنا شده و در جهت رفع موانع و مشکلات گام‌های مناسبی را بردارند.
مقدسی افزود: راه‌های استان مرکزی زیبنده مردم این استان نیست و مسئولان باید برای رسیدن شرایط به بهترین شکل تلاش کنند.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۹:۴۳

شناسایی نقاط حادثه‌خیز محور شهرضا ـ اصفهان

فرماندار شهرضا گفت: برای کاهش آمار تصادفات رانندگی اقداماتی همانند شناسایی نقاط حادثه‌خیز شهری و برون‌شهری، نصب جداکننده نیوجرسی و گاردریل در محور شهرضا به اصفهان و محور کمربندی شهرضا انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرضا، محسن گلابی بعد از ظهر امروز در کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرضا با اشاره به اهمیتی سلامتی و حفظ آن در جامعه، اظهار کرد: شهرستان شهرضا یکی از شهرستان‌های فعال در زمینه بهداشت و درمان است و در بسیاری از موارد در این زمینه سرآمد است.
وی با اشاره به اقدامات شاخصی که در این زمینه انجام شده است، گفت: در شهرستان شهرضا با استفاده حداکثری از توان خود در زمینه‌های نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی، جلوی شیوع بسیاری از بیماری‌ها را گرفته‌ایم.
فرماندار شهرضا شبکه دامپزشکی را به عنوان قسمت مهمی از بحث درمان و پیشگیری از بیماری‌ها در شهرستان دانست و عنوان کرد: شبکه دامپزشکی شهرضا با استفاده از اقدامات پیشگیرانه مهم و ذخیره واکسن برای جلوگیری از بیماری‌های دامی و مشترک دامی و انسان جلوی شیوع این بیماری‌ها را در شهرستان گرفت.
وی ادامه داد: این شبکه مانع از ایجاد تب برفکی در شهرستان و ایجاد مراکز کانون‌های گسترده این بیماری در شهرستان شده است.
گلابی با اشاره به اقدامات مهمی که در حوزه درمان شهرستان انجام شده است، خاطر نشان کرد: اورژانس شهرضا یکی از اورژانس‌های فعال در سطح کشور در زمینه تصادفات است که حوزه بسیار گسترده‌ای را زیر پوشش خود گرفته است.
وی یکی از اقدامات مهم در یک سال گذشته را اقدامات انجام شده در حوزه راه و شهرسازی برای کاهش تصادفات دانست و عنوان کرد: برای کاهش آمار تصادفات رانندگی و تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از آن‌ها، اقداماتی همانند شناسایی نقاط حادثه‌خیز شهری و برون‌شهری، نصب نیوجرسی و گاردریل در محور شهرضا به اصفهان و محور کمربندی شهرضا انجام شده است.
فرماندار شهرضا فرهنگ‌سازی را یکی از موارد مورد نیاز در کاهش تصادفات دانست و گفت: امیدواریم با انجام یک سری اقدامات مانند تعریض مسیر شهرضا به مبارکه و ایجاد اداره حمل و نقل پایانه‌های شهرستان شهرضا شاهد کاهش بیشتر میزان تصادفات در شهرستان باشیم.
وی افزود: متاسفانه بخش زیادی از تصادفات شهرستان در حوزه موتورسیکلت‌ها و تردد بدون کلاه ایمنی آن‌ها در سطح شهرستان اتفاق می‌افتد.

۹۵/۰۶/۱۸
۱۸:۱۴

اقبال محمدیان: 145هزارتن آسفالت برای شهرهای رامهرمز و رامشیر فراهم شد

اقبال محمدیان اظهار کرد: 145هزارتن آسفالت برای شهرهای رامهرمز و رامشیر و بخش های اطراف با پیگیری هایی که از وزیر راه و شهرسازی انجام دادیم فراهم شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رامهرمزنیوز:نماینده مردم رامهرمز و رامشیر نتیجه جلسه خود با وزیر راه و شهرسازی را این گونه تشریح کرد: برای چهار بخش مشراگه ، سلطان آباد ، ابوالفارس و  رودزرد به ترتیب 40،35،30 و 30هزارتن آسفالت فراهم شد که نامه های آنها هم تحویل بخشداران می شود.
اقبال محمدیان در ادامه گفت: برای درون شهر رامهرمز و رامشیر در نامه دومم به وزیر راه و شهرسازی دستور آسفالت به میزان 10هزار تن را گرفتم که از بخشداران محترم و رئیس اداره راه جناب طریفی می خواهم تا با پیگیری این موضوعات زمینه آسفالت شدن این مناطق را در همین سال فراهم کنند.
وی ادامه داد: در بحث آب شرب در جلسه هفته گذسته که با وزیر نیرو داشتم  مجوز سه دستگاه آب شیرین کن با مشارکت بخش خصوصی برای شهرهای رامهرمز ، ماهشهر و شادگان اخذ شد که ظرفیت تولید روزانه 10هزار متر مکعب آب شرب را برای رامهرمز فراهم می کند و این کار با اعتباری بالغ بر 10میلیارد و 400 میلیون تومان انجام خواهد شد.
وی در پایان اظهار کرد: در بحث آب شرب روستایی طی دعوتی که از استاندار داشتیم در این موضوع جناب استاندار بشدت با حفر چاه ها ی جدید مخالف بودند که البته دلایل این مخالفت نیز خالی شدن سفره های زیرزمینی و آسیب پذیر شدن منطقه در برابر زلزله و دیگر مسائل می باشد که برای حل این موضوع در حال پیگیری هستیم.

۹۵/۰۶/۱۹
۲۰:۲۸

6 توصیه به مسافران روزهای پایانی تابستان

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر به مناسبت تعطیلات پیش رو و سفرهای مردم در روزهای پایانی تابستان اطلاعیه ای، توصیه های را به مسافران و گردشگران در شش بند صادر کرد. به گزارش"توریسم آنلاین"به نقل ازایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن گرامیداشت و تبریک اعیاد قربان و غدیر و با توجه به پایان تعطیلات تابستانی مدارس و دانشگاه ها طی اطلاعیه ای، توصیه هایی را برای اطلاع عموم مسافران و گردشگران ارائه کرد.
متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:
1- با عنایت به اعلام وزارت آموزش و پرورش مبنی بر بازگشایی مدارس سراسر کشور در روز شنبه سوم مهر ماه وهمچنین فعالیت سایر مراکز دانشگاهی، لذا به عموم هموطنان عزیز که از فرصت تعطیلات تابستان برای سفر های زیارتی و سیاحتی بهره مند شده اند توصیه می شود، زمان بازگشت سفر خود را به گونه ای مدیریت نمایند که بازگشت آنان با روزهای اول و دوم مهرماه مصادف نشود.
2- به تمامی مسافران و گردشگران توصیه می گردد با عنایت به اینکه 22 و 30 شهریور ماه تعطیل رسمی می باشد، اصلح است بازگشت خود را به گونه ای مدیریت نمایند تا در روزهای پایانی هفته آخر به شهر های خود عزیمت نموده و روز های آغازین هفته آینده را به فراهم نمودن مقدمات جهت آغاز با نشاط سال تحصیلی فرزندان خود اختصاص دهند.
3- به مسافران، گردشگران و زائران گرامی توصیه می شود در مسیر بازگشت ضمن حفظ آرامش خود در ترافیک های احتمالی، نهایت همکاری را با پلیس راهور ناجا و مأموران راهداری بعمل آورده و از توقف های غیرضروری در حاشیه جاده ها و سایر نقاط که موجب ترافیک می شود خودداری نمایند.
4- همچنین لازم است ستادهای اجرایی خدمات سفر استانها و تمامی دستگاه های عضو ستاد ضمن آماده باش کامل در روزهای پایانی شهریور ماه، نسبت به ارائه خدمات مناسب سفر و اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران و زائران، اقدامات پیشگیرانه لازم را معمول داشته و با استقرار در اماکن پر ازدحام مسافران و در مبادی ورودی و خروجی شهرها نسبت به مدیریت سفر های بازگشت هموطنان اقدام نمایند.
5 - به مسافران، گردشگران و زائران گرامی توصیه می شود برای کسب اطلاعات راههای کشور با شماره 141 سازمان راهداری یا شماره 120 راهور ناجا و برای کسب اطلاعات از وضعیت جوی و آب هوایی مسیر سفر با شماره 134 سازمان هواشناسی تماس حاصل نمایند و با کسب اطلاعات کافی سفری ایمن و با آرامش را برای خود و خانواده برنامه ریزی نمایند.
6 - هموطنان عزیز می توانند قبل از شروع سفر و یا حین سفر اطلاعات مورد نیاز خود را در خصوص هر کدام از جزئیات سفر از طریق سامانه ملی اطلاعات گردشگری به شماره 09629 اخذ نمایند.
همچنین اگر پیشنهاد و یا شکایتی از بخشهای خدمات سفر داشته باشند نیز با شماره مذکور تماس گرفته و با ارائه نقطه نظرات خود ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر را در برنامه ریزی های آتی یاری نمایند.

۹۵/۰۶/۱۸
۰۴:۲۳