نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 92410
 • تمام سکه (طرح جدید) 907000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 905000
 • نیم سکه 456000
 • ربع سکه 251000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3274
 • یورو 3711
 • پوند 5191
 • صد ین 2680
 • درهم امارات 890
 • لیر ترکیه 1232
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 29159
 • 72 Arrow up
  یورو 33189
 • 53 Arrow up
  پوند 46341
 • 8 Arrow up
  فرانک 31790
 • 16 Arrow up
  صد ین 23752
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 7939

از تالار چه خبر

  اعلام قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها| عباس شعری‌مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار کرد: تعیین نرخ جدید خوراک پتروشیمی‌ها از سوی مقام‌های وزارتخانه‌های نفت، اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت درحال نهایی شدن است و به‌زودی اعلام می‌شود.
  بازگشایی نماد پالایشی‌ها| محمدرضا معتمد رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس درخصوص نمادهای پالایشی گفت: به‌زودی گزارش شفاف‌سازی اعلامیه اخیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به پالایشی‌های بورس روی سامانه کدال منتشر خواهد شد. وی از بازگشایی نماد معاملاتی شرکت‌های پالایشی در روز دوشنبه خبر داد و گفت: همزمان با انتشار گزارش شفاف‌سازی، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بورس این فرصت را خواهند داشت تا نسبت به تحلیل و بررسی اثر اعلامیه اخیر اقدام کنند و درنهایت نسبت به شایعه‌سازی‌ها جلوگیری شود.
  بازرسی از 60 شرکت| روح‌الله نجفی دبیر کمیته مبارزه با پولشویی سازمان بورس مهم‌ترین اقدامات انجام شده این حوزه را اعلام کرد و از ارسال دو مورد گزارش معاملات مشکوک به دبیرخانه شورایعالی مبارزه با پولشویی خبر داد و گفت: تا به حال از 60 شرکت و مجموعه نهادهای تحت نظارت به منظور کنترل رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی بازرسی به عمل آمده است.
  ارزش روز پرتفوی سهام عدالت| درحال حاضر تعداد شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت 60 شرکت هستند که ارزش قطعی برآوردی آنها 428‌هزار و 725‌میلیارد ریال و ارزش روز آنها 634‌هزار و 68‌میلیارد ریال عنوان شده است. از 60 شرکت حاضر در این پرتفو، 49 شرکت به صورت قطعی حضور دارند که ارزش قطعی برآوردی آنها 300‌هزار و 870‌میلیارد ریال است.
 

منابع دیگر:
 • سیاست روز
 • هدف و اقتصاد
 • اقتصاد پویا
 • جهان اقتصاد
 • ابرار اقتصادی
 • شهروند
 • تجارت
 • اخبار صنعت
 • دنیای اقتصاد

قيمت خريد سهام در بورس جذاب شد

 قيمت خريد سهام در بورس جذاب شد  با وجود اينکه قيمت‌ها در بورس کاهش يافته و به اعتقاد کارشناسان بازار سرمايه زمان جذاب خريد سهام فرا رسيده اما بورس همچنان از نوسانات ساعتي رنج مي‌برد و ترس بر اين بازار سايه افکنده است.
به گزارش مهر، بازار سرمايه کشورمان اين روزها با دريافت سيگنال‌هاي مثبت از بخش‌هاي مختلف، تا حدودي بهبود يافته و از نظر وضعيت ارزش کل معاملات، روند شاخص‌ها و غيره تاحدودي مثبت شده است به طوري که شاخص کل بورس در هفته اي که گذشت، با افزايش 1.99 درصدي به 63 هزار و 559 واحد رسيد. اين متغير در قياس با ابتداي سال 1.6 درصد رشد داشته است.
در عين حال رئيس جمهور در هفته گذشته مطرح کرد که نمي توان آثار همه سياست‌ها را به سرعت در همه بازارها از جمله بازار سرمايه مشاهده کرد، دولت بر بازار سرمايه نظارت دارد، اما دخالت مستقيم ندارد؛ همچنين اين بازار را نبايد در کوتاه مدت ببينيم، بلکه بايد تاثيرات آن را در بلندمدت مشاهده کنيم.
وي اضافه کرد: اساس بازار سرمايه به رونق اقتصادي وابسته است و من نيز در بلندمدت مسير بازار سرمايه را مثبت مي‌بينم.اين سخنان رئيس جمهور در حالي مطرح شد که علي طيب نيا وزير امور اقتصادي و دارايي هم طي سخناني عنوان کرد که در شرايطي که اکثر تحليلگران معتقدند براساس شرايط واقعي سهام بنگاه هاي حاضر در بورس از ارزش مطلوبي برخوردار است و هيچ دليلي براي فروش آنها وجود ندارد، قاعدتاً براساس منطق اقتصادي هم اکنون زمان خريد سهام است.
وي گفت: اگر از بنده سؤال کنند که دارايي خود را در چه بخشي سرمايه گذاري کنم، قطعاً در شرايط فعلي و با توجه به ساير بازارها، با نگاه بلندمدت بازار سرمايه را معرفي مي کنم و قطعا اين بازار بسيار مطمئن و قابليت سرمايه گذاري دارد؛ در چنين شرايطي برخي فعالان اقدام به عرضه سهام مي کنند و همين عرضه موجب کاهش قيمت سهام به زير ارزش واقعي مي شود که به طور طبيعي سهامداران خرد از اين فرآيند ضرر مي کنند. به طور معمول سهامداران بزرگ با نظر مشاوران معاملات را انجام مي دهند و به همين دليل کمتر دچار رفتار هيجاني مي شوند.طيب نيا افزود: يش بيني هايي که وجود دارد اين است که در بلندمدت بازار سرمايه بازدهي مناسبي براي فعالان اقتصادي خواهد داشت و از اين روند استقبال خواهيم کرد. يقيناً دولت از رونق بازار سرمايه حمايت مي کند و تمام تلاش دولت در دو سال گذشته اين بود تا مشکلات بازار سرمايه شناسايي و مرتفع شود تا يک بازار سرمايه شفاف و کاملاً رقابتي با بازدهي مناسب براي مردم داشته باشيم.
روزهاي پررونق در راه است
بازار سرمايه به اين صحبت هاي اميد بخش طي روزهاي اخير تا حدودي واکنش مثبت نشان داده به طوري که در هفته گذشته طي يک روز شاخص کل بورس که به مثابه دماسنج بورس است، حدود هزار واحد افزايش يافت و اميدي دوباره به بازار سرمايه و سرمايه گذاران بخشيد. در عين حال برخي از کارشناسان بورسي مطرح مي کنند که روزهاي پر رونق بورس در راه است و سرمايه گذاران در اين شرايط به تدريج وارد اين بازار خواهند شد.حجم معاملات بورس در هفته گذشته به ميزان 160 ميليارد تومان نشان دهنده اين است که تا حدودي روند بازار تعديل شده است و سرمايه گذاران نسبت به آينده آن اميدوار شده اند. نکته مهم ديگر اين است که قيمت‌ها در حال حاضر به شدت کاهش يافته و همين امر باعث شده است که جذابيت‌ها براي خريد سهام تشديد شود.در عين حال پرداخت‌هاي سود نقدي شرکت‌هاي بورسي در مجامع آنها باعث شده است که قيمت سهام اين شرکت‌ها با سود همراه باشد.
موافقان و مخالفان حمايت دولت
پيش از اين هم مسئولان دولتي در زمان افت بازار سرمايه سعي داشتند تا از طريق تشکيل صندوق توسعه بازار وارد شوند، اما در نهايت عملکرد دولت از طريق اين صندوق موجبات اعتراض سهامداران بزرگ بورس را در پي داشت.
با اين وضعيت دولتي ها حال تغيير موضع داده اند مبني بر اينکه اعتقاد جدي وجود دارد که در بازار سرمايه هيچ مقامي مجاز به دخالت نيست و بايد اجازه دهيم قيمت سهام براساس شرايط بازار به صورت کاملاً رقابتي تعيين شود و فقط در زمان هيجاني شدن بازار اين صندوق وارد عمل شود.حمايت‌هاي دولت از بازار سرمايه موافقان و مخالفاني دارد و برخي از کارشناسان ارشد بورس معتقدند که بازار سرمايه کشورمان چون نوپا است و برخاسته از بازار پولي است نياز به حمايت دارد و برخي ديگر هم معتقدند که دولت نبايد در بازار سرمايه دخالت کند و اين امر باعث ترس سهامداران خواهد شد.
ورود قيمت‌ها به محدوه جذاب
در اين زمينه حامد ستاک کارشناس بازار سرمايه گفت: با توجه به نزول بلندمدتي که در بازار سرمايه وجود داشته است، قيمت‌ها در محدوده جذابي براي خريد قرار گرفته اند. ورود قيمت‌ها به محدوده جذاب و گمانه زني فعالان بازار سرمايه از نتيجه مذاکرات هسته اي موجبات برتري تقاضا بر عرضه را فراهم کرده است، البته همچنان ترس بر سر بازار سرمايه سايه افکنده و همين ترس نوسانات ساعتي را در بورس ايجاد کرده است.ستاک با بيان اينکه افراد ريسک پذير اقدام به خريد سهام خواهند کرد و سرمايه گذاران ريسک گريز غالبا تماشاگر هستند يا از اين بازار خارج مي شوند، در پاسخ به اين سئوال که آيا در بهبود روند بورس حمايت‌هاي عملياتي از سوي دولت تاثيرگذار بوده است؟ گفت: اقدام عملياتي از سوي دولت انجام نشده است.

فرابورس تجربه ورود تعاوني‌ها را دارد

 فرابورس تجربه ورود تعاوني‌ها را دارد  رئيس اداره عمليات بازار فرابورس ايران با اشاره به ورود بخش تعاون به بازار سرمايه، از معاملات روان شرکت بيمه تعاون به عنوان نماينده بخش تعاون در بازار پايه ياد کرد.به گزارش فرابورس، بهنام محسني با اشاره به معاملات 3 هزار ميليارد ريالي روز گذشته در بازارهاي مختلف فرابورس گفت: در معاملات بازار پايه شاهد داد و ستد 7 ميليون و 700 هزار سهم شرکت بيمه تعاون به ارزش 11 ميليارد و 940 ميليون ريال بوديم که بيشترين حجم و ارزش اين بازار را به خود اختصاص داد.وي با اشاره به موافقت رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار با ورود تعاوني‌ها به بازار سرمايه خاطرنشان کرد: معاملات بيمه تعاون به عنوان نماينده شرکت‌هاي تعاوني در فرابورس ايران حاکي از آمادگي فرابورس براي ورود ديگر شرکت‌هاي تعاوني به بازار پايه است.به گفته محسني، بازار پايه فرابورس بستر مناسبي براي معاملات شرکت‌هاي تعاوني خواهد بود.

اخبار

نگاهي بر صورت هاي مالي “ونفت”
شرکت سرمايه گذاري صنعت نفت در دوره 12 ماهه منتهي به 29 اسفند ماه 93 مبلغ 629 ميليارد و 87 ميليون ريال سود انباشته در حسابهاي خود منظور کرد.شرکت سرمايه گذاري صنعت نفت صورت هاي مالي يکساله گذشته خود را بصورت حسابرسي نشده منتشر کرد.بر اساس اين گزارش “ونفت” در سال گذشته مبلغ 247 ميليارد و 937 ميليون ريال درآمد حاصل از سرمايه گذاري و فروش سرمايه گذاريها داشت.از درآمد اين شرکت هزينه هاي اداري، عمومي و هزينه هاي عملياتي کسر شد و سود عملياتي دوره به مبلغ 140 ميليارد و 180 ميليون ريال رسيد.از سود عملياتي نيز هزينه هاي مالي کسر و درآمدهاي متفرقه به آن افزوده شد و معادل 155 ميليارد و 422 ميليون ريال سود خالص بدست آمد و بر اين اساس مبلغ 127 ريال سود به ازاي هر سهم محقق شد.
بورس بي جان شد
شاخص بورس تهران که از چهارشنبه گذشته روند صعودي خود را بعد از مدتها آغاز کرده بود، روزگذشته با افزايش و در نهايت کاهش مواجه شد و رمق خود را از دست داد.به گزارش ايسنا، روند صعودي بورس تهران و افزايش هزار واحدي شاخص و رشد قيمت سهام شرکتها عمر چنداني نداشت و بورس تهران در دومين روز معاملاتي هفته دوباره به مسير نزولي خود برگشت.به اين ترتيب بورس تهران که بيشتر منتظر مشخص شدن نتيجه مذاکرات هسته‌اي بوده و در سردرگمي ناشي از مذاکرات به سر مي برد،در ابتداي معاملات روزگذشته ابتدا افت کرد و سپس در ميانه معاملات روند نزولي در پيش گرفت، اما در نهايت به رقم قبلي خود برگشت و در کانال 63 هزار و 810 واحد متوقف شد.در بازارروزگذشته اثر گذاري منفي شرکتهاي بورسي بيشتر بود به طوري که شرکتهاي نفت و گاز پارسيان، ارتباطات سيار، هلدينگ خليج فارس، مخابرات، بانک پاسارگاد و بانک ملت موجب افت ناچيز 25 واحدي شاخص بورس شدند و در مقابل شرکتهاي سرمايه گذاري گروه توسعه ملي، پتروشيمي خارک و بانک صادرات به همراه چادرملو و تاپيکو مانع از افت بيشتر شاخص شدند.
برگشت اعلاميه صورت‌حساب يارانه پالايشي‌هاي بورس
يک مقام مسئول در سازمان بورس از انتشار گزارش شفاف‌سازي شرکت‌هاي پالايشي در روز جاري خبر داد و گفت: فردا دوشنبه نماد معاملاتي پالايشي‌ها با مکانيزم بازگشايي با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف 50 درصد بازگشايي مي‌شود.محمدرضا معتمد در گفت‌وگو با فارس، گفت: به احتمال 99 درصد گزارش شفاف‌سازي اعلاميه اخير شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي به پالايشي‌هاي بورس بر روي سامانه کدال منتشر خواهد شد.وي افزود: در اين گزارش شفاف‌سازي، سازمان بورس به طور مستقيم نسبت به علت توقف و بازگشايي نماد معاملاتي 5 شرکت پالايشي در 3 روز معاملاتي گذشته اقدام به اطلاع‌رساني خواهد کرد.اين مقام مسئول از بازگشايي نماد معاملاتي شرکت‌هاي پالايشي طي فردا دوشنبه خبر داد و گفت: همزمان با انتشار گزارش شفاف‌سازي در روز جاري، معامله‌گران و سرمايه‌گذاران بورس اين فرصت را خواهند داشت تا فردا نسبت به تحليل و بررسي اثر اعلاميه اخير اقدام و در نهايت نسبت به شايعه‌سازي‌ها جلوگيري شود.معتمد فرايند بازگشايي نماد معاملاتي 5 شرکت پالايشي را با رويه عادي و با محدوديت دامنه نوسان قيمت تا سقف 50 درصد عنوان کرد و افزود: در اعلاميه‌اي که به شرکت‌هاي پالايشي ابلاغ شده بود، براساس اخبار دريافتي و با توجه به محاسباتي که ميان شرکت ملي پالايش و پخش با پالايشگاه‌ها وجود دارد، درآمدهاي ديده شده در اين اعلاميه برگشت داده شده است.به گفته اين مقام مسئول، از اين پس تلاش مي‌شود فرايند توقف و بازگشايي نمادهاي معاملاتي در بازار سهام به گونه‌اي پيگيري شود که تا حد امکان ضمن بررسي پيگيري‌هاي نظارتي، با توقف نماد معاملاتي شرکت‌ها گره زده نشود.
دليل نوسانات بورس
مديرعامل کارگزاري بانک اقتصاد نوين علت نوسانات اخير بورس را اعلام کرد و گفت: علت نوسانات اخير بورس تهران رفتار نوسان گيران کوتاه مدت در بازار است، زيرا سرمايه‌گذاران بلندمدت هنوز وارد بازار نشده و منتظر مشخص شدن نتيجه مذاکرات هسته‌اي هستند.نصرالله برزني در گفت‌وگو با ايسنا، علت نوسانات روزهاي اخير بورس را اعلام کرد و گفت: بررسي حرکت قيمت سهام شرکت‌ها و شاخص‌هاي بورس در يکسال اخير نشان مي‌دهد که رفتار سهامداران بازار سرمايه تحت تاثير مذاکرات هسته‌اي بوده و متناسب با اخباري است که از مذاکرات منتشر مي‌شود.وي افزود:بنابراين زمانيکه اخبار مثبتي از مذاکرات منتشر مي‌شود، انتظار خوش بينانه سهامداران را دامن مي‌زد که مي‌توان آثار آن را در حرکت قيمت سهام شرکت‌ها مشاهده کرد.البته دلايلي چون کاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانکي در روند بازار تاثيرگذار بود اما مهم‌ترين عامل تاثير گذار در روند فعلي بورس مسائل هسته‌اي بوده و بورس تهران بيشتر به اين موضوع واکنش نشان مي دهد.برزني به نوسانات اخير بورس اشاره کرد و گفت:در حال حاضر تصميم سرمايه‌گذاران بر اساس آينده اتخاذ مي‌شود، لذا افزايش هزار واحدي شاخص در روز چهارشنبه گذشته به علت انتشار اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌اي و به تبع آن کاهش قيمت ارز بوده که اين تصور را در اذهان سرمايه‌گذاران ايجاد کرد که مذاکرات به نتيجه رسيده است.

بورس با حرکتی سینوسی در صبر و انتظار

تهران- ایرنا- 17 ماه نزول مداوم بازار سهام موجب شده تا سهامداران در فضای بی رمق معاملات همچنان در فضای صبر و انتظار به سر ببرند.

به گزارش ایرنا، سهامداران تالار شیشه ای این روزها بیشتر از ماه های گذشته منتظر اعلام نتایج مذاکرات و رفع ابهام هسته ای هستند به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاران دیگر همانند گذشته به اخبار و شنیده های لحظه ای از مذاکرات توجه ندارند و تنها منتظر اعلام نتیجه نهایی هستند.
همین موضوع موجب شده بازارسهام این روزها به طور سینوسی گاهی اندکی رشد یابد و گاهی اندکی نزول را تجربه کند.
حرکت سینوسی شاخص کل بورس به گونه ای است که به عنوان مثال در حالی که شاخص کل بورس روز سه شنبه هفته گذشته با 117واحد رشد پس از چندین روز نزول به روندی مثبت بازگشت و در روز چهارشنبه همین هفته هزار واحد رشد را تجربه کرد.
اما در همین حال شاخص کل با وجود رشد 276 واحدی در روز شنبه هفته جاری در روز یکشنبه 25 واحد افت را تجربه کرد.
علاوه بر این، در ماه های گذشته سرمایه گذاران در بازار سهام، با رخوت و کسادی مواجه بودند به نحوی که این شرایط خود را در معاملات، در قیمت ها و حتی در انتظارات سرمایه گذاران نشان می داد، سبب شد تا گردی از بی رمقی فضای بورس را در بر گیرد.
البته ناگفته نماند که در هفته های اخیر ارزش معاملات روزانه مدام در حال افزایش است که از نکات مهم و مثبت این روزهای بازار است.
البته گروهی از کارشناسان بازار سرمایه، در پاسخ و تبیین شرایط کنونی بازار سهام دلایل متعددی عنوان می شود برای نمونه برخی تعیین تکلیف نشدن مذاکرات هسته ای را دلیل فضای بی رونقی بازار می دانند و گروهی نیز رفتار حقوقی ها را دلیل رخوت بازار می دانند.

۹۴/۰۴/۰۱
۰۸:۰۹

اقتصاد در آینه مطبوعات/ ۳۰۰ لیزینگ آزادند هرچه می‌خواهند بکنند/ سر تولید بی‌کلاه ماند/ امید به رونق بازار خودرو

گروه اقتصاد: سر تولید بی‌کلاه ماند، روح قانون نادیده گرفته می‌شود، ۳۰۰ لیزینگ آزادند هرچه می‌خواهند بکنند، اسم شغل از خود شغل مهم‌تر است!، امید به رونق بازار خودرو از میانه تابستان و تالار شیشه‌ای قرمزپوش شد، از مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های اقتصادی صبح امروز هستند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، مهم‌ترین عناوین صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی صبح امروز، دوشنبه، 1 تیرماه، به شرح زیر است:
نتایج رقابت فصلی چهار بازار
ریشه یارانه‌ای بهار عربی
قیمت نفت پس از توافق
نرخ بیکاری جوانان 21/5 درصد شد
فاجعه نابودی ذخایر آب در زیر زمین
یارانه تولید نرسید
صنعت در پساتحریم
کلید اقتصاد بازار در دست اصناف
کریدور تسهیلات برای کارآفرینان
بهبود فضای کسب و کار همچنان در کما
روح قانون نادیده گرفته می‌شود
تنفس بازار سهام برای تداوم صعود؟
بازار ایران رونق می‌گیرد؟
سر تولید بی‌کلاه ماند
چگونه 720 میلیارد دلار را خرج واردات کردند؟
37 درصد شاغلان کشور در جست‌وجوی شغلی جدید
صنعت گردشگری زیر آوار "خودتحریمی"
یارانه صنعت چشم‌انتظار تعهد نوبخت
قیمت خرید سهام در بورس جذاب شد
300 لیزینگ آزادند هرچه می‌خواهند بکنند
اسم شغل از خود شغل مهم‌تر است!
تشکل‌های خصوصی در سکوی پرش
بانک‌ها منابع کافی برای وام 60 میلیونی را ندارند
امید به رونق بازار خودرو از میانه تابستان
برنامه راهبردی 2 ساله صنعت تدوین شد
مصرف‌نکنندگان سوخت جایزه ویژه می‌گیرند
60 برند ترک برای ویران کردن پوشاک به ایران آمدند
بازار سکه در تب مذاکرات
غیرمجازهای بانکی به صف شدند
تالار شیشه‌ای قرمزپوش شد

۹۴/۰۴/۰۱
۰۹:۰۰

رئیس اداره نظارت بازار فرابورس ایران مطرح کرد استقبال کم‌نظیر معامله‌گران فرابورسی از پذیره‌نویسی بیمه تجارت‌نو

خبرگزاری پانا : رئیس اداره نظارت بازار فرابورس ایران از استقبال کم‌نظیر معامله‌گران برای پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت در شرف تأسیس بیمه تجارت‌نو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، رئیس اداره نظارت بازار فرابورس ایران با اشاره به داد و ستد 3 میلیارد و 150 میلیون ورقه بهادار به ارزش 6 هزار و 392 میلیارد و 510 میلیون ریال در معاملات آخرین روز خردادماه فرابورس ایران، از استقبال کم‌نظیر معامله‌گران برای پذیره‌نویسی سهام در دست انتشار شرکت در شرف تأسیس بیمه تجارت‌نو خبر داد.
افسانه اروجی اظهار داشت: در اولین روز پذیره‌نویسی، از یک میلیارد و 750 میلیون ورقه سهام در دست انتشار بیمه تجارت‌نو، بیش از 98 درصد معادل یک میلیارد و 726 میلیون و 335 هزار و 876 ورقه به ارزش 863 میلیارد و 167 میلیون و 938 هزار ریال فروخته شد.
رئیس اداره نظارت بازار فرابورس ایران تصریح کرد: البته ارزش اسمی هر سهم بیمه تجارت‌نو معادل یک هزار ریال است که 50 درصد مبلغ سهام تعهد شده توسط پذیره نویسان به صورت نقدی در زمان پذیره‌نویسی پرداخت می‌شود و مابقی ارزش اسمی هر سهمدر تعهد پذیره نویسان خواهد بود که حداکثر ظرف مدت 2 سال از تاریخ ثبت شرکت و بر اساس اعلام آتی شرکت وصول خواهد شد.
اروجی با بیان اینکه میزان استقبال از پذیره‌نویسی نشان می‌دهد که بازار سرمایه محل مناسبی برای تامین مالی جهت تاسیس شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی است، اضافه کرد: ارزش معاملات افراد حقیقی در این پذیره‌نویسی 412 میلیارد و 167 میلیون و 938 هزار ریال و افراد حقوقی 451 میلیارد ریال به ثبت رسیده است.
وی بیان داشت: در حالی که طی امروز، آیفکس با روند صعودی به عدد 703.13 واحد رسید، بیشترین حجم و ازرش معاملات مربوط به داد وستد 29 میلیون و 960 هزار ورقه حق تقدم توکاریل با رقم 23 میلیارد و 290 میلیون ریال بود.
در روز پایانی خردادماه در بازار اوراق با درآمد ثابت، 464 هزار و 240 ورقه اجاره سه ماهه مپنا خرید و فروش شد و بیشترین حجم معاملات ETF همبه صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد با معامله یک میلیون و 130 هزار سهم اختصاص یافت.
همچنین، در حالی که امروز شرکت‌های بیمه دی، سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین و بیمه نوین بیشترین افزایش قیمت را به نام خود ثبت کردند، پتروشیمی امیرکبیر، فن‌آوا کارت و شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود با بیشترین افت قیمت روبرو شدند.
علاوه بر این، در روز جاری نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه دی و پتروشیمی مارون پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم، بازگشایی شد.

۹۴/۰۴/۰۱
۰۸:۲۵

معامله شکر شش تولیدکننده کشور در بورس کالای ایران

خبرگزاری پانا: روز یکشنبه 31 خردادماه، 500 تن شکرسفید کارخانه قند تربت جام، 500 تن شکرسفید کارخانه قند فریمان، 250 تن شکرسفید شرکت کشت و صنعت دعبل،250 تن شکرسفید شرکت کشت و صنعت دهخدا، 250 تن شکرسفید شرکت کشت و صنعت فارابی و 250 تن شکرسفید کارخانه قند امیرکبیر در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران دادوستد شد.

به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، تالار مذکور همچنین شاهد معامله 2615 تن ذرت دانه ای، 495 تن برنج و 20 تن کنجاله سویا پرک بود.
1780تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران به قیمت 183 هزار و 576 ریال در تالار محصولات صنعتی و معدنی معامله شد.
این شرکت همچنین، 620 تن مس مفتول را به قیمت 190 هزار و 615 ریال به فروش رساند. از دیگر محصولات معامله شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می توان به دو هزار تن انواع مس کم عیار، 190 تن سولفور مولیبدن و سه تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد.
علاوه بر این، 270 تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان معامله را به قیمت 191 هزار و 165 ریال تجربه کرد.
تالار محصولات صنعتی و معدنی همچنین شاهد معامله 760 تن شمش هزارپوندی 99.7 مجتمع آلومینیوم هرمزگان(هرمزال) به قیمت 63 هزار و 760 ریال بود.
این گزارش همچنین حاکی است، در این روز، در حالی 2477 تن انواع قیر، 27 هزار تن وکیوم باتوم، 1359 تن ماده شیمیایی و 360 تن گوگرد در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی دادوستد شد که تالار صادراتی شاهد معامله 14 هزار و 200 تن انواع قیر و 400 تن عایق رطوبتی بود.
براساس این گزارش، در این روز و در مجموع، حدود 57 هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از یکهزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله شد.

۹۴/۰۴/۰۱
۰۸:۳۵

عبدا... گل و آينده سياسي ترکيه

رضا سعيد محمدي

در پي ناکامي حزب عدالت و توسعه براي کسب اکثريت مطلق آراء انتخابات پارلماني، مردم اين کشور در انتظار تحولي بزرگ در عرصه سياست هاي داخلي و خارجي دولت مي باشند. در بيست و پنجمين انتخابات پارلماني ترکيه که در 17 خرداد برگزار شد، حزب حاکم عدالت و توسعه به رغم تبليغات گسترده و تمهيدات وسيعي که براي کسب پيروزي تدارک ديده بود، نتوانست به اکثريت لازم براي تشکيل دولت مستقل، اصلاح قانون اساسي و تغيير نظام پارلماني به رياستي دست پيدا کند. به اين ترتيب، حزب حاکم ناگزير است که براي تشکيل دولت يا با يکي از احزاب پيروز در صحنه انتخابات ائتلاف کند و يا ظرف سه ماه، نسبت به برگزاري انتخابات زودهنگام اقدام نمايد.
در مورد ائتلاف با احزاب پيروز تا کنون هيچ يک از آنها همکاري با حزب حاکم را نپذيرفته است. آنها اعلام کرده اند که با حزب عدالت و توسعه ائتلاف نخواهند کرد، زيرا خاطره تلخي از رفتار دولت اردوغان با احزاب مخالف دارند. داود اوغلو – نخست وزير و دبير کل حزب عدالت و توسعه - در جريان تبليغات انتخاباتي خود برخورد تحقير آميزي با احزاب مخالف داشت. اين حزب در طول سال هاي حکومت خود نه تنها براي نظرات آنها بهايي قائل نشد، بلکه رفتارش با آنها خصمانه بود.
حزب حرکت ملي گرا براي ائتلاف با حزب عدالت و توسعه و شرکت در دولت داود اوغلو شرايطي تعيين کرده است. چنانچه حزب حاکم اين شرايط را نپذيرد، ناگزير خواهد بود تا ظرف مهلت قانوني، انتخابات زودرس برگزار نمايد. البته بسيار بعيد است که در صورت برگزاري اين انتخابات، حزب عدالت و توسعه بتواند کرسي هاي بيشتري را به دست آورد. اردوغان با شعار وحدت اسلامي، رفع محدوديت از حجاب، مبارزه با فساد و توسعه روابط با کشورهاي اسلامي توانست اکثريت آراء مردم را تصاحب کند، اما در ميانه راه با عدول از وعده هاي انتخاباتي خود مسير گذشته را تغيير داد و با دامن زدن به اختلافات مذهبي، سرکوب علويان، آلوده شدن اطرافيانش به فساد مالي و حمايت از تروريست هاي تکفيري در جنگ با دولت قانوني سوريه، تا حد زيادي محبوبيت خود را از دست داد. احزاب مخالف تا کنون اسناد زيادي را عليه اردوغان و نزديکانش منتشر کرده اند و پيش بيني مي شود که در آينده نيز براي کسب امتيازات بيشتر از جريان حاکم، اسناد جديدي را از پنهان کاري هاي دولت افشا کنند. پروفسور محمود ارول قليچ - دبير کل بخش پارلماني سازمان همکاري هاي اسلامي - گفت: «آرزوي حزب عدالت و توسعه براي کسب رهبري جهان اسلام، هزينه سنگيني را بر دوش ترکيه گذاشت. عملکرد اين حزب باعث شد که ترکيه متحدان سنتي خود را از دست بدهد»
در حال حاضر، اوضاع اقتصادي ترکيه رو به وخامت است. در سال هاي گذشته مردم شاهد نوعي رونق اقتصادي در کشورشان بودند که همين امر موجب محبوبيت اردوغان و حزب حاکم شده بود. اما امروز اقتصاددانان ترکيه بر اين باورند که رشد اقتصادي ترکيه بادکنکي و غير واقعي بوده و اکنون نشانه هاي افول آن در حال ظهور است. در واقع، سرمايه گذاري هاي خارجي عمدتا در فعاليت هاي غير مولد به کار گرفته شده و صاحبان سرمايه در صورت احساس خطر مي توانند به آساني سرمايه هاي خود را از کشور خارج کنند. با تغيير شرايط سياسي دولت بلافاصله ارزش لير ترکيه به شدت کاهش يافت و شاخص بورس اين کشور سير نزولي به خود گرفت. مؤسسه مالي و اعتباريHSBC که به عنوان يک شرکت بزرگ چند مليتي در 73 کشور جهان سرمايه گذاري کرده و در ترکيه 298 شعبه دارد، بلافاصله بعد از اعلام نتايج انتخابات اعلام نمود که سرمايه هاي خود را از اين کشور خارج مي کند.
بدون شک، حزب حاکم ديگر نمي تواند سياست هاي جاه طلبانه خود را دنبال کند، زيرا هيچ يک از احزاب پيروز در انتخابات با سياست هاي دولت اردوغان از جمله اقدامات تجاوزکارانه آن عليه سوريه و عراق موافق نيستند. اين روند نهايتا به تضعيف حزب حاکم منجر خواهد شد. از هم اکنون نشانه هاي تغيير در ساختار تشکيلاتي و سياست هاي اين حزب به چشم مي خورد. عبدا... گل - رئيس جمهور سابق ترکيه - از انحصار طلبي حزب عدالت و توسعه انتقاد کرده و گفته است که مردم خواهان يک دولت ائتلافي هستند. آنچه مسلم است داوداوغلو با شرايط موجود ديگر قادر نخواهد بود تا تمام اعضاي حزب را براي ادامه همکاري با خود متقاعد نمايد. رجب طيب اردوغان - رئيس جمهور - نيز که بيش از 13 سال رهبري اين حزب را بر عهده دارد، به دليل اشتباهات فاحش سياسي، نفوذ سابق خود را در حزب از دست داده است. برخي از اعضاي حزب از عبدا... گل - منتقد دولت و حزب - خواسته اند که به فعاليت‌هاي حزبي خود باز گردد. حتي اين احتمال نيز وجود دارد که حزب حاکم دچار انشعاب شود که در اين صورت از آراء آن کاسته خواهد شد. در پي انتخاب اردوغان به عنوان رئيس جمهور جديد، عبدا... گل به دليل مخالفت با سياست هاي افراطي وي ديگر حاضر به همکاري با دولت جديد نشد و از حزب عدالت و توسعه کناره گرفت. گويا او پيش بيني کرده بود که حزب اردوغان در انتخابات پارلماني با شکست مواجه خواهد شد. وي بعد از انتخابات اعلام کرد: «به شرطي که اردوغان در امور پارلمان دخالت نکند، حاضر است نخست وزير دولت ائتلافي شود.» چنانچه وي به فعاليت حزبي خود بازگردد مي تواند به کمک همفکران خود در حزب، مسير آن را در جهت اعتدال و عقلانيت سياسي قرار دهد. در اين صورت مي توان اميدوار بود که حزب اسلام گراي عدالت و توسعه با دستور کاري جديد مبتني بر مردمسالاري ديني به جايگاه اوليه خود باز گردد. به اين ترتيب، دولت ترکيه قادر خواهد بود تا نقش مثبت و سازنده‌ اي را در حل بحران‌ هاي منطقه‌ ايفا کند.
جالب است که ناکامي حزب عدالت و توسعه در کسب اکثريت مطلق مجلس موجب خوشحالي رژيم صهيونيستي و مقامات اروپايي و آمريکايي شد. رژيم صهيونيستي از آن جهت اظهار شادماني نمود که ترکيه ديگر قادر نخواهد بود تا به يک کشور قدرتمند اسلامي مانند جمهوري اسلامي ايران در منطقه تبديل شود. به خصوص که رهبران حزب حاکم داراي تفکر اخواني بوده و سابقه حمايت از جنبش حماس و اعزام کشتي کمک هاي بشردوستانه براي مردم غزه را در کارنامه سياسي خود دارند. اوباما به احزاب پيروز در انتخابات پارلماني ترکيه تبريک گفت و با اين موضع گيري نشان داد که از شکست حزب عدالت و توسعه خشنود است. جف راتکه – معاون وزير خارجه آمريکا - نيز گفت: «بي صبرانه منتظر همکاري با پارلمان و دولت جديد ترکيه هستيم». مقامات اروپايي هم به نوعي از پيروزي احزاب مخالف ابراز خوشحالي نمودند. اين در حالي است که ترکيه با حمايت هاي مادي و معنوي خود از تکفيري هاي داعش و ساير گروه هاي تروريستي در عراق و سوريه و تضعيف نظام حاکم در هر دو کشور، خدمت بزرگي به غرب و رژيم صهيونيستي کرده است.
خوشحالي اروپايي ها به يک عامل تاريخي باز مي گردد و آن خاطره تلخي است که از سيطره دولت عثماني بر گستره وسيعي از خاک اروپا به ياد دارند. غرب مايل نيست که بار ديگر شاهد بازگشت سلاطين عثماني به کشورهاي منطقه باشد. از اين رو، پارادوکس واگرايي و همگرايي حاکم بر روابط غرب و رژيم صهيونيستي با دولت اسلام گراي ترکيه کاملا قابل درک است.
آنچه مسلم است ادامه حکومت اسلام گراي کنوني در ترکيه، هم به نفع مردم مسلمان اين کشور است و هم در جهت منافع کشورهاي مسلمان منطقه خواهد بود، مشروط بر اين که از سياست هاي طايفه اي و افراط گرايانه فاصله بگيرد. تلاش ها بايد در جهت تعديل سياست هاي نا متعادل و بعضا غير اسلامي حزب حاکم هدايت شود. عقلاي حزب عدالت و توسعه بايد تمام تلاش خود را براي بازگرداندن اعتبار اوليه حزب و قرار دادن آن در مسير صحيح مردمسالاري به کار گيرند. چنانچه بازگشت عبدا... گل که از نيروهاي معتدل و محتاط حزب عدالت و توسعه به شمار مي رود با اين هدف انجام گيرد، اين حزب فرصت آن را خواهد داشت که ترکيه را در جهت توسعه و پيشرفت و ايفاي نقش سازنده در تحولات منطقه و همگرايي جهان اسلام راهبري وهدايت نمايد.
عضویت در خبرنامه

۹۴/۰۴/۰۱
۰۴:۴۳

دعواي 140 هزار ميلياردي دولتي‌ها با خريداران مخابرات به کجا مي‌رسد؟

تابناک- برنده بزرگ‌ترين معامله تاريخ بورس ايران، با مشارکت 2 شرکت «سرمايه گذاري توسعه اعتماد» به نسبت ۴۶ درصد و «شهريار مهستان» به نسبت ۸ درصد (هر دو سهامي عام)، و شرکت «گسترش الکترونيک مبين ايران» (سهامي خاص) به نسبت ۴۶ درصد، تشکيل شده است.
هفدهم دي‌ماه ۸۵، پس از مشخص شدن کليات چگونگي واگذاري مخابرات در شوراي سياست‌گذاري اصل ۴۴ وزارت ارتباطات، موضوع خصوصي‌سازي مخابرات در جلسه هيئت دولت مطرح و مقرر شد، شرکت‌هاي مخابراتي‌ يکپارچه و در قالب واگذاري سهام شرکت مادر تخصصي مخابرات ايران، در فرآيند خصوصي‌سازي قرار گيرند.
نوزدهم مرداد ۸۷، 5 درصد از سهام هفتمين شرکت مشمول اصل ۴۴ با هدف کشف قيمت، به قيمت ۱۵۰۰ ريال در بورس اوراق بهادار عرضه و در 8 دقيقه به فروش رفت. در گام دوم، ۵۰ درصد به علاوه يک سهم از سهام شرکت مخابرات در بورس عرضه شد‌ و از ساعت ۱۱ و ۱۵ دقيقه صبح روز پنجم مهرماه ۸۸، از ميان دو متقاضي خريد، «کنسرسيوم اعتماد مبين» موفق شد پس از ۳۹ دقيقه، ۲۲ ميليارد و ۹۳۶ ميليون و ۸۲۷ هزار و ۸۲۷ سهم از سهام شرکت مخابرات را به قيمت هر سهم ۳۴۰ تومان و ۹ ريال و به ارزش کلي ۷۷ هزار و ۹۸۵ ميليارد ريال خريداري کند.
براي قطعي شدن معامله، خريدار ۳۰ روز کاري از زمان برنده شدن فرصت داشت، ۲۰ درصد از قيمت کل معامله معادل ۱۵۶۰ ميليارد تومان را ‌نقدي به حساب خزانه کشور واريز کند و ۸۰ درصد مانده بايد‌ با اقساط 8 ساله و در 16 قسط ۴۸۴ ميليارد توماني، به حساب خزانه دولت واريز شود.
برنده بزرگ‌ترين معامله تاريخ بورس ايران، با مشارکت شرکت‌هاي «سرمايه گذاري توسعه اعتماد» به نسبت ۴۶ درصد و «شهريار مهستان» به نسبت ۸ درصد (هر دو سهامي عام)، و شرکت «گسترش الکترونيک مبين ايران» (سهامي خاص) به نسبت ۴۶ درصد، تشکيل شده است. دو شرکت نخست ـ که در سال‌هاي ۸۳ و ۸۵ تأسيس شده‌اند از شرکت‌هاي زيرمجموعه بنياد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است و شرکت گسترش الکترونيک مبين ايران ـ که فعاليت خود را از سال ۸۶ آغاز کرده ـ صددرصد متعلق به گروه توسعه اقتصادي تدبير و از زيرمجموعه‌هاي ستاد اجرايي فرمان امام (ره) بود.
هر چند در آن دوران نيز اين واگذاري حرف و حديث‌هاي زيادي ‌به دنبال داشت و عده زيادي از سياسيون و حتي نمايندگان مجلس آن را غير قانوني مي‌دانستند و برخي‌ بر بازگشت مخابرات به دولت تأکيد داشتند،‌ اين معامله به هر شکل صورت پذيرفت.
امروز پس از گذشت بيش از 6 سال از اين قضيه، بار ديگر اين مسأله به صدر اخبار باز‌گشته است. ماجرا از آنجا آغاز مي‌شود که يکي از مديران مخابرات واگذاري شرکت را خلاف قانون ‌و مبلغ واقعي مخابرات را 140 هزار ميليارد دانسته است. در واکنش به اين ادعاها، شرکت مبين نت اقدام به واگذاري کليه سهام خود به صورت بلوک کرده ‌و اعلام داشته که حاضر است، 100 درصد سهام خود را به پايين تر از يک سوم 140 هزار ميليارد تومان نيز عرضه کند.
اما برخي ‌رسانه‌ها بر اين باورند که اين اقدام، تنها يک شوي خبري است، زيرا کسي نخواهد توانست، اين شرکت را ‌يکجا خريداري کند و پس از اينکه واگذاري صورت نگرفت، شرکت مبين نت با فشار بر دولت، تعرفه‌هاي مخابراتي را که شديدا از سوي دولت کنترل مي‌شود،‌ افزايش خواهد داد.
سيد مصطفي سيد‌هاشمي، مدير عامل شرکت اعتماد مبين، در گفت‌و‌گو با تابناک در خصوص اتفاق رخ داده و در واکنش به اين سخنان تصريح کرد: شرکت ما هيچ نيتي مبني بر اينکه بخواهد با دولت مقابله کند‌، ندارد. دولت را برگزيده مردم مي‌دانيم و هيچ دعوايي با دولت نداريم. دولت در ‌سال‌هاي گذشته و در ارائه خدمات و توسعه زير‌ساخت‌ها زحمات زيادي‌ کشيده است؛ بنابراين، ما اين برداشت را که اعتماد مبين مي‌خواهد با دولت مقابله کند، تکذيب مي‌کنيم.
اين نماينده اسبق مجلس گفت: اين يک بحث اقتصادي است. شرکت توسعه اقتصادي اعتماد مبين تصميم گرفته است صد درصد سهام خود را عرضه کند، و اين اقدام به سخناني که اخيرا از سوي دولتي‌ها مطرح شده، ربطي ندارد؛ بنابراين، به دور از همه جنجال‌ها ـ که رسانه‌ها مطرح مي‌کنند ـ اين شرکت قصد فروش سهام خود را دارد.
وي در ادامه يادآور شد: اين يک شرکت سهامي خاص است و قابل عرضه در بورس نيست. ما از طريق کنسرسيوم آن را از مخابرات خريداري کرديم و پس از آن نيز شرکت مخابرات اعتماد مبين، در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسيده و اداره اين سهام را بر عهده گرفت.
سيد‌هاشمي در پاسخ به اينکه چه کسي قادر است اين شرکت را خريداري کند، گفت: هر کسي مي‌تواند در قالب کنسرسيوم اين سهام را خريداري کند. زماني هم که ما اين شرکت را خريداري کرديم، با کمک کنسرسيوم موفق به اين کار شديم. قطعا توان خريد اين موضوع خارج است؛ هر چند ‌اگر يک شرکت بتواند آن را بخرد، اعمال مديريت آن آسان‌تر باشد.
وي گفت: دولت به دليل اينکه قانون، اجازه خريد را به او نمي‌دهد، نمي‌تواند سهام اين شرکت را خريداري کند؛ اما ما به اميد اينکه خريدار در بازار باشد، شرکت را عرضه کرده ايم؛ بنابراين، نبود‌ خريدار در بازار براي ما توفيق نيست، توفيق ما در فروش اين قضيه است.
اين نماينده اسبق مجلس با اشاره به سخنان قنبري، معاون وزير ارتباطات در خصوص ارزش واقعي سهام مخابرات نيز گفت: در اين باره ادعا شده بود که ارزش سهام مخابرات 140 هزار ميليارد تومان است که ما پاسخ آن را داده ايم. ما حاضريم نه تنها سهام را به قيمت نصف اين مبلغ واگذار کنيم که حتي ‌به کمتر از يک سوم آن ـ که چيزي کمتر از 46 هزار ميليارد تومان هم مي‌شود ـ نيز واگذار کنيم و خواهش کرديم اگر کسي تمايل دارد، خود را معرفي کند.
وي خاطرنشان کرد: ما خوشحال مي‌شويم که خريداران از قدرت خريد و مديريت بالايي برخوردار باشند، چون شرکت اعتماد مبين، به جز سهم مخابرات در قزاقستان‌ ساختمان‌هاي متفاوتي دارد و براي خود برند شده است و خريدار غير از 50+1 سهم مخابرات، ارزش‌هاي ديگري را نيز به دست خواهد آورد.
مدير عامل شرکت نامبرده در‌باره درآمد‌هاي اين شرکت نيز گفت: سودي که عايد شرکت مي‌شود از حدود 300 ميليارد تومان به 1100 ميليارد تومان مي‌رسد. قرار بود اين سود براي سال جاري 1100 ميليارد تومان شود که در پايان 550 ميليارد تومان به شرکت رسيد.
وي در پاسخ به اينکه اگر شرکت واگذار نشود، چه برنامه‌اي داريد، گفت: با قدرت و قوت کار خود را ادامه خواهيم داد.
همچنين وي در پاسخ به اينکه آيا امکان افزايش تعرفه‌ها وجود دارد، گفت: 4 سال است‌ ما در‌خواست افزايش تعرفه‌ها را داده ايم. در دولت قبل هم تغييراتي در مورد آبونمان و موارد ديگر صورت گرفت، ولي در دولت جديد چنين اتفاقي نيفتاده است.
وي گفت: دولت يازدهم دستور هم کد‌هاي جديد را به شرکت داد و شرکت اعتماد مبين در اين قضيه، حدود 270 ميليارد تومان متضرر شد. همچنين قيمت‌ها را از پالس به دقيقه و از دقيقه به ثانيه تبديل کردند، به همين دليل در اين قضايا مخابرات به شدت زيان ديده ‌و ‌بيشتر امورات خود را از ‌تلفن همراه اداره کرده است.
وي افزود: ما نمي‌خواهيم به ما سود بدهند. ما سود خود را از بهره‌وري به دست مي‌آوريم؛ اما دستکم قيمت تمام شده را به ما بدهند. به هر حال تعرفه‌ها دست دولت است و اگر شرکت واگذار نشود، ما بار ديگر درخواست افزايش تعرفه‌ها را به دولت خواهيم داد.
عضویت در خبرنامه

۹۴/۰۴/۰۱
۰۹:۰۱

در گفتگو با امیر عباس کنی عنوان شد: رشد سه مرحله ای قیمت سهام پس از مذاکرات هسته ای

این عامل باعث ایجاد رفتاری هیجانی در بین فعالان بازار سرمایه شده تا بدون هیچ دلیل قابل توجیهی به خرید و فروش سهام در بورس روی آوردند چراکه هیچ اتفاق بنیادی خاص و تغییری در درآمدهای ملی کشور ایجاد نشده است.

بازار سرمایه همبستگی بسیار زیادی با درآمد ملی و رشد اقتصادی کشور دارد و به صورت یک آینه بیانگر واقعیت های اقتصاد می باشد.
رئیس هیئت مدیره کارگزاری راهبرد سرمایه گذاری ایران سهام در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: نتیجه عملکرد کمی و کیفی سازمان بورس اوراق بهادار همبستگی مستقیم و شدیدی با درآمد ملی دارد اما متأسفانه در شرایط فعلی عامل جدید دیگری که جنبه سیاسی و اقتصادی دارد پیدا شده است.
امیر عباس کنی در ادامه افزود: این عامل باعث ایجاد رفتاری هیجانی در بین فعالان بازار سرمایه شده تا بدون هیچ دلیل قابل توجیهی به خرید و فروش سهام در بورس روی آوردند چراکه هیچ اتفاق بنیادی خاص و تغییری در درآمدهای ملی کشور ایجاد نشده است.
کنی در رابطه با پیش بینی وضعیت آینده بازار بورس گفت: پیش گویی کوتاه مدت و یا بلند مدت نه تنها کار جالبی نیست بلکه راحت هم نمی باشد چراکه آینه ی سالمی از آمارهای اقتصادی کشور وجود ندارد اما به طور کلی پیش بینی من از روند مذاکرات و این عامل تأثیر گذار بسیار مثبت می باشد و دلیلی ندارد جو و اخبار منفی را در بازار ترویج دهیم.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه در رابطه با شروع سیر صعودی بورس اظهار داشت: به نظر می رسد بعد از انتشار اخبار مثبت نتیجه توافق هسته ای روند رو به رشد آغاز شود اما این سیر صعودی از سیر نزولی کنونی سخت تر خواهد بود. کشور ما به دلیل ربوی بودن فروش استقراضی در شرایط نزولی وجود ندارد و در این شرایط بهتر است تماشاگر بازار باشیم اما در شرایط صعودی باید ابتدا به بررسی وضعیت اقتصاد کلان، صنعت و در نهایت انتخاب سهام برجسته شرکت ها بپردازیم.
وی تصریح کرد: دیدگاه کوتاه مدت شناسایی سهام برای خرید چند روز با اینکه امکان بازدهی خوبی داشته باشد اما اصلاً رفتار درستی نبوده و قطعاً بازدهی سرمایه گذاری در بلند مدت را نخواهد داشت.
امیر عباس کنی با نگاهی تکنیکالی در خصوص رشد قیمت سهام و شاخص بورس گفت: به نظر من این رشد در سه مرحله 6 ماهه صورت خواهد گرفت به این شکل که بعد از هر مرحله رشد، به اندازه یک سوم آن اصلاح قیمت را در پیش خواهیم داشت که البته لازم به ذکر است در مرحله سوم، درجه زاویه سیر صعودی 70 درصد می باشد به این معنا که در این مرحله انتهایی قیمت سهام و شاخص به اندازه 70 درصد افزایش خواهند یافت اما همه این شرایط در بلند مدت یعنی بیش از یکسال و شش ماه اتفاق می افتد.
بازگشت به ابتدای صفحه ارسال به دوستان نسخه چاپی

۹۴/۰۴/۰۱
۰۸:۳۳

دوشنبه 1 تیر 1394 نتایج رقابت فصلی چهار بازار

بهار سال 94 در شرایطی به پایان رسید که بار دیگر بازار پول با ثبت بازدهی حدودا 5 درصدی صدرنشین بازارهای کشور در سه ماه اول سال شد. در این میان بازار سهام با ثبت بازدهی 2 درصدی در رتبه بعدی جای گرفت و بازارهای ارز و سکه به ترتیب با زیان‌های 1/ 1 و 6/ 2 درصدی در رتبه‌های بعدی جای گرفتند. نگاهی به بازار سهام نشان می‌دهد گرچه این بازار در این مدت بازدهی حتی 13 درصدی را نیز به‌دنبال خوش‌بینی به بیانیه تفاهم لوزان تجربه کرده بود، اما در ادامه، ابهامات مذاکرات و برخی معضلات در صنایع بورسی سبب بازگشت قیمت‌ها به مسیر نزولی شد. با این حال، در یک ماه اخیر قرار گرفتن قیمت‌ها در سطوح مناسب باعث کاهش شدید دامنه نوسان قیمتی در این بازار شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در سه ماه اخیر، از 36 گروه فعال بورسی 17 صنعت با رشد و 19 صنعت با افت شاخص همراه شدند. در بازار ارز نیز میانگین قیمتی دلار در بازار تهران از 3517 تومان در دی‌ماه 93 برای پنجمین ماه متوالی به 3315 تومان در خردادماه سال جاری رسیده است که حکایت از افت 7/ 5 درصدی دارد. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» همچنین از کاهش انحراف معیار نرخ آزاد دلار از 78 تومان در بهار 93 به 15 تومان در بهار 94 حکایت دارند که تاییدی بر روند بازدهی کاهشی شاخص بازار ارز است.

مالی پرس؛ فصل بهار بازارهای مالی در شرایط کاملا رکودی سپری شد تا بار دیگر شاهد یکه‌تازی بازار پول به عنوان پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری باشیم. در خرداد ماه، گرچه بازار سهام توانست رشد 2/ 0 درصدی را تجربه کند، اما بازارهای ارز و سکه مسیر نزولی خود از ابتدای سال را ادامه دادند؛ بنابراین، سپرده‌های بانکی با نرخ متوسط بازدهی 7/ 1 درصدی ماهانه، همچنان بهترین محل برای سرمایه‌گذاری محسوب ‌شدند. در حالی بازارهای ارز و سکه روند نزولی تقریبا یکنواختی را تجربه کردند که بازار سهام خیزهایی، هرچند نیمه‌تمام را در این مدت تجربه کرده است که بر تغییر رفتار سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور تاکید می‌کند. بر این اساس، سفته‌بازان از بازارهایی مثل ارز و سکه خارج شدند و بازار سهام که محل حضور سرمایه‌گذاران واقعی است، آمادگی بیشتری برای جذب سرمایه‌ها پیدا کرده است. با این حال، فضای نسبتا رکودی در کل اقتصاد و انتظار برای مذاکرات هسته‌ای به وضوح در معاملات بورس تهران مشاهده می‌شود؛ به طوری که در این مدت، اختلاف بیشترین و کمترین مقدار شاخص کل بورس حدود 1500 واحد (معادل 4/ 2 درصد اختلاف) بود. در این میان، بررسی «دنیای اقتصاد» از عملکرد صنایع بورسی نیز نشان می‌دهد این گروه‌ها نیز وضعیت مشابهی داشتند و نوسانات محدودی را در خرداد‌ماه تجربه کردند.
 
 
رفت و برگشت‌های صنایع بورسی
بازار سهام در حالی معاملات خود در خرداد را آغاز کرد که دماسنج این بازار در کانال 63 هزار واحدی قرار داشت؛ به این ترتیب، یازده روز ابتدایی این ماه نوسانات محدودی در کانال مزبور رقم خورد. در ادامه اما برخی نگرانی‌ها از مذاکرات هسته‌ای موجب شکست این سطح حمایتی و ورود به کانال 62 هزار واحدی شد و حدود 7 روز معاملاتی در این کانال باقی ماند. پایان هفته گذشته اما، موج دیگری از خوش‌بینی در این بازار شکل گرفت و موجب پس گرفتن کانال 63 هزار واحدی شد و تا پایان ماه نیز در این کانال باقی ماند. به این ترتیب، در مجموع 21 روز معاملاتی ماه گذشته، 14 روز در کانال
63 هزار واحدی سپری شد. رسیدن قیمت‌ها به سطوح مناسب (نسبت قیمت به درآمد این بازار حدود 4/ 5 مرتبه است) مانع افت بیشتر قیمت‌ها شده است، در حالی که انتظار برای نتیجه مذاکرات هسته‌ای از تحریک تقاضا جلوگیری می‌کند. بنابراین، افت و خیزهای ممتد در معاملات و با دامنه نوسان محدود نتیجه طبیعی چنین شرایطی بود. بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد این موضوع در میان صنایع مختلف بورسی نیز وجود داشته است. به این ترتیب، در عمده گروه‌های بورسی، تعداد روزهای مثبت و منفی در 21 روز معاملاتی تقریبا یکسان بوده است؛ به طوری که در میان 37 گروه بورسی، در 21 صنعت اختلاف تعداد روزهای مثبت و منفی کمتر از 3 روز بوده است. صنایع مزبور 67 درصد ارزش کل بازار را تشکیل داده‌اند که نشان می‌دهد افت و خیزهای قیمتی در این صنایع به صورت دوره‌ای رقم خورده است. در واقع، به جز برخی صنایع معدود، وضعیت تعادلی در روند قیمتی سایر گروه‌ها را شاهد بودیم. به عنوان مثال، در گروه‌هایی مثل دارو و دستگاه‌های برقی تعداد روزهای مثبت بیش از روزهای منفی بوده است؛ وضعیت مناسب سودآوری شرکت‌های دارویی در مجامع سالانه و امیدواری نسبی به ثبات سودآوری این گروه علت اصلی این امر بوده است. درباره گروه دستگاه‌های برقی نیز برخی حمایت‌ها از سوی سهامداران حقوقی به دلیل مسائل مدیریتی عامل بیشتر بودن تعداد روزهای مثبت از منفی بوده است. از سوی دیگر، برخی گروه‌ها مثل سیمان و کانه‌های فلزی تعداد روزهای منفی بیشتری داشتند. مازاد عرضه سیمان و آینده نه چندان روشن این صنعت و همچنین افت شدید قیمت‌های جهانی سنگ آهن و کمبود تقاضای آن مهم‌ترین عوامل روند منفی این گروه‌ها بودند.
 
 
پتانسیل‌های رشد بازار سهام
حرکت کم‌نوسان قیمت‌ها در بورس تهران حاوی نشانه‌های متعددی است. در شرایطی که حدود 18 ماه از دوران رکود بورس می‌گذرد و نسبت قیمت به درآمد بازار به کمتر از متوسط تاریخی (6 مرتبه) رسیده است، طبیعی است که شرایط برای چرخش این مسیر نزولی فراهم شود. با این حال، جذابیت سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک، نظیر سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت و همچنین انتظار برای نتیجه مذاکرات هسته‌ای باعث شده است تا سرمایه‌گذاران تمایلی برای ورود به این بازار نداشته باشند. در این میان، اخبار هسته‌ای نیز با رفتار هیجانی برخی سفته‌بازان همراه است و افرادی که نگاهی بلندمدت به این بازار دارند هنوز راهی بورس تهران نشده‌اند که این امر سبب می‌شود رشد پایداری در بازار سهام مشاهده نشود.
هجوم سهامداران به بازار سهام در شرایط خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای، طی دوره‌های اخیر نشان می‌دهد بر خلاف تصور عمومی نقدینگی زیادی در حالت آماده‌باش برای ورود به این بازار به سر می‌برد. نمونه این امر را می‌توان در معاملات فروردین ماه مشاهده کرد که در کمتر از چند هفته، بیش از 400 میلیارد تومان نقدینگی جدید از سوی سهامداران حقیقی وارد این بازار شد. رشد بیش از 100 درصدی کدهای سهامداری نسبت به سال 90 نشان می‌دهد جایگاه بازار سهام در میان مردم بهبود چشمگیری یافته است و به محض مناسب شدن شرایط، سیل عظیمی از نقدینگی می‌تواند به این بازار ورود کند. با این حال، سهامداران باید توجه داشته باشند که حتی در صورت نهایی شدن توافق هسته‌ای، اثرگذاری این موضوع در میان‌مدت و بلندمدت خواهد بود. بنابراین، نگاه کوتاه‌مدت و نوسان‌گیری‌های پرریسکی که برخی سهامداران اخیرا در ذهن دارند، رفتار مناسبی برای حضور در بازار سهام محسوب نمی‌شود و بیشتر بی‌اطمینانی نسبت به وضعیت این بازار می‌شود.
 
 
یک ماه با بازارها
در خرداد ماه، شاخص کل بورس تهران رشد 2/ 0 درصدی را تجربه کرد و در پایان در رقم 63 هزار و 810 واحدی ایستاد. به این ترتیب، از ابتدای سال نیز بازدهی بازار سهام به بیش از 2 درصد رسید. این در حالی بود که بازار ارز با افت قیمت همراه شد؛ به طوری هر دلار آمریکا در خرداد ماه 1/ 1 درصد افت را تجربه کرد و در نهایت به قیمت 3280 تومان معامله شد و زیان خود از ابتدای سال را به 8/ 1 درصد رساند. در بازار سکه نیز، وضعیت نزولی بود و هر سکه طرح جدید با افت ماهانه 6/ 2 درصدی همراه و در نهایت به قیمت 916 هزار تومان معامله شد.
 
معاملات ضعیف در بورس تهران 
ماه گذشته، در مجموع 7 میلیارد و 240 میلیون سهم به ارزش 1349 میلیارد تومان در 789 هزار و 724 دفعه معامله شدند (با حذف معاملات بلوکی). بررسی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد متوسط حجم و ارزش معاملات روزانه در این مدت به ترتیب 345 میلیون سهم و 642 میلیارد ریال بوده است که نسبت به ماه مشابه قبل 30 و 43 درصد کاهش را نشان می‌دهد. این موضوع بار دیگر بر وضعیت رکودی این بازار تاکید می‌کند. در این شرایط، مشارکت سهامداران حقیقی به‌شدت کاهش یافته است و در حالی که در دو ماه ابتدایی سال حدودا 58 درصد در معاملات مشارکت داشتند، فعالیت آنها در معاملات (خرید و فروش) در ماه گذشته به 49 درصد کاهش یافته است. همچنین برای نخستین‌بار در سال جاری، تغییر مالکیت به نفع سهامداران حقوقی رقم خورده است (69 میلیارد تومان در مجموع ماه). هر چند در ماه گذشته نیز فشار فروش از سوی سهامداران حقیقی را شاهد بودیم (تغییر مالکیت به نفع حقوقی‌ها)، اما عرضه مبین سبب شد تا در مجموع ماه، تغییر مالکیت به نفع سهامداران حقیقی باشد.
 
برآیند صفر در صنایع 
از سوی دیگر، بررسی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در میان 37 گروه بورسی، 16 صنعت با رشد شاخص و 18 صنعت با افت قیمت همراه بودند. در این میان، گروه‌های زراعت، حمل‌و‌نقل و سایر معادن به ترتیب با 23، 12 و 11 درصد رشد بهترین عملکرد را در خردادماه از نظر رشد شاخص به ثبت رساندند. از سوی دیگر، محصولات چوبی، لاستیک و چاپ به ترتیب با 19، 11 و 10 درصد افت شاخص، زیان‌ده‌ترین گروه‌های بورسی در ماه گذشته بودند. همچنین، از نظر معاملات نیز صنایع خودرو، بانک و شیمیایی به ترتیب بیشترین حجم معاملات را در خرداد ماه به خود اختصاص دادند. در میان 10 صنعت با بیشترین حجم معاملات، خودرو با رشد 4/ 2 درصدی بیشترین بازدهی را داشت و در مقابل گروه انبوه‌سازی با افت 8/ 5 درصدی شاخص، بیشترین زیان ماهانه را تجربه کردند. خوش‌بینی به مذاکرات هسته‌ای و افزایش قابل‌توجه تولیدات در گروه خودرو، به خوبی در معاملات و روند این گروه نیز مشخص است. از نظر نسبت قیمت به درآمد نیز، گروه‌های منسوجات، وسایل ارتباطی و خودرو به ترتیب با P/ Eهای 6/ 24، 1/ 18 و 6/ 14 مرتبه بیشترین نسبت مزبور را در اختیار داشتند. از سوی دیگر، مخابرات، چندرشته‌ای صنعتی و لاستیک نیز به ترتیب با 7/ 3، 7/ 3 و 4 مرتبه، کمترین نسبت قیمت به درآمد را در اختیار گرفتند.
 

منابع دیگر:
 • اتاق بازرگانی تهران
 • رویکرد
 • ایران اکونومیست
۹۴/۰۳/۳۱
۱۷:۱۹

عبدالله گل و آینده سیاسی ترکیه

دولت بهار: "در پی ناکامی حزب عدالت و توسعه برای کسب اکثریت مطلق آراء انتخابات پارلمانی، مردم این کشور در انتظار تحولی بزرگ در عرصه سیاست‌های داخلی و خارجی دولت می‌باشند."

به گزارش دولت بهار، یادداشت روزنامه خراسان منتشر شده در روز دوشنبه اول تیرماه با عنوان "عبدالله گل و آینده سیاسی ترکیه" به قلم رضا سعید محمدی را در ذیل می‌خوانید:
در پی ناکامی حزب عدالت و توسعه برای کسب اکثریت مطلق آراء انتخابات پارلمانی، مردم این کشور در انتظار تحولی بزرگ در عرصه سیاست های داخلی و خارجی دولت می باشند.
در بیست و پنجمین انتخابات پارلمانی ترکیه که در 17 خرداد برگزار شد، حزب حاکم عدالت و توسعه به رغم تبلیغات گسترده و تمهیدات وسیعی که برای کسب پیروزی تدارک دیده بود، نتوانست به اکثریت لازم برای تشکیل دولت مستقل، اصلاح قانون اساسی و تغییر نظام پارلمانی به ریاستی دست پیدا کند.
به این ترتیب، حزب حاکم ناگزیر است که برای تشکیل دولت یا با یکی از احزاب پیروز در صحنه انتخابات ائتلاف کند و یا ظرف سه ماه، نسبت به برگزاری انتخابات زودهنگام اقدام نماید.
در مورد ائتلاف با احزاب پیروز تا کنون هیچ یک از آنها همکاری با حزب حاکم را نپذیرفته است. آنها اعلام کرده اند که با حزب عدالت و توسعه ائتلاف نخواهند کرد، زیرا خاطره تلخی از رفتار دولت اردوغان با احزاب مخالف دارند. داود اوغلو – نخست وزیر و دبیر کل حزب عدالت و توسعه - در جریان تبلیغات انتخاباتی خود برخورد تحقیر آمیزی با احزاب مخالف داشت.
این حزب در طول سال های حکومت خود نه تنها برای نظرات آنها بهایی قائل نشد، بلکه رفتارش با آنها خصمانه بود.
حزب حرکت ملی گرا برای ائتلاف با حزب عدالت و توسعه و شرکت در دولت داود اوغلو شرایطی تعیین کرده است. چنانچه حزب حاکم این شرایط را نپذیرد، ناگزیر خواهد بود تا ظرف مهلت قانونی، انتخابات زودرس برگزار نماید.
البته بسیار بعید است که در صورت برگزاری این انتخابات، حزب عدالت و توسعه بتواند کرسی های بیشتری را به دست آورد. اردوغان با شعار وحدت اسلامی، رفع محدودیت از حجاب، مبارزه با فساد و توسعه روابط با کشورهای اسلامی توانست اکثریت آراء مردم را تصاحب کند، اما در میانه راه با عدول از وعده های انتخاباتی خود مسیر گذشته را تغییر داد و با دامن زدن به اختلافات مذهبی، سرکوب علویان، آلوده شدن اطرافیانش به فساد مالی و حمایت از تروریست های تکفیری در جنگ با دولت قانونی سوریه، تا حد زیادی محبوبیت خود را از دست داد.
احزاب مخالف تا کنون اسناد زیادی را علیه اردوغان و نزدیکانش منتشر کرده اند و پیش بینی می شود که در آینده نیز برای کسب امتیازات بیشتر از جریان حاکم، اسناد جدیدی را از پنهان کاری های دولت افشا کنند.
پروفسور محمود ارول قلیچ - دبیر کل بخش پارلمانی سازمان همکاری های اسلامی - گفت: «آرزوی حزب عدالت و توسعه برای کسب رهبری جهان اسلام، هزینه سنگینی را بر دوش ترکیه گذاشت. عملکرد این حزب باعث شد که ترکیه متحدان سنتی خود را از دست بدهد»
در حال حاضر، اوضاع اقتصادی ترکیه رو به وخامت است. در سال های گذشته مردم شاهد نوعی رونق اقتصادی در کشورشان بودند که همین امر موجب محبوبیت اردوغان و حزب حاکم شده بود.
اما امروز اقتصاددانان ترکیه بر این باورند که رشد اقتصادی ترکیه بادکنکی و غیر واقعی بوده و اکنون نشانه های افول آن در حال ظهور است. در واقع، سرمایه گذاری های خارجی عمدتا در فعالیت های غیر مولد به کار گرفته شده و صاحبان سرمایه در صورت احساس خطر می توانند به آسانی سرمایه های خود را از کشور خارج کنند.
با تغییر شرایط سیاسی دولت بلافاصله ارزش لیر ترکیه به شدت کاهش یافت و شاخص بورس این کشور سیر نزولی به خود گرفت. مؤسسه مالی و اعتباریHSBC که به عنوان یک شرکت بزرگ چند ملیتی در 73 کشور جهان سرمایه گذاری کرده و در ترکیه 298 شعبه دارد، بلافاصله بعد از اعلام نتایج انتخابات اعلام نمود که سرمایه های خود را از این کشور خارج می کند.
بدون شک، حزب حاکم دیگر نمی تواند سیاست های جاه طلبانه خود را دنبال کند، زیرا هیچ یک از احزاب پیروز در انتخابات با سیاست های دولت اردوغان از جمله اقدامات تجاوزکارانه آن علیه سوریه و عراق موافق نیستند.
این روند نهایتا به تضعیف حزب حاکم منجر خواهد شد. از هم اکنون نشانه های تغییر در ساختار تشکیلاتی و سیاست های این حزب به چشم می خورد. عبدا... گل - رئیس جمهور سابق ترکیه - از انحصار طلبی حزب عدالت و توسعه انتقاد کرده و گفته است که مردم خواهان یک دولت ائتلافی هستند.
آنچه مسلم است داوداوغلو با شرایط موجود دیگر قادر نخواهد بود تا تمام اعضای حزب را برای ادامه همکاری با خود متقاعد نماید. رجب طیب اردوغان - رئیس جمهور - نیز که بیش از 13 سال رهبری این حزب را بر عهده دارد، به دلیل اشتباهات فاحش سیاسی، نفوذ سابق خود را در حزب از دست داده است. برخی از اعضای حزب از عبدا... گل - منتقد دولت و حزب - خواسته اند که به فعالیت‌های حزبی خود باز گردد.
حتی این احتمال نیز وجود دارد که حزب حاکم دچار انشعاب شود که در این صورت از آراء آن کاسته خواهد شد. در پی انتخاب اردوغان به عنوان رئیس جمهور جدید، عبدا... گل به دلیل مخالفت با سیاست های افراطی وی دیگر حاضر به همکاری با دولت جدید نشد و از حزب عدالت و توسعه کناره گرفت. گویا او پیش بینی کرده بود که حزب اردوغان در انتخابات پارلمانی با شکست مواجه خواهد شد.
وی بعد از انتخابات اعلام کرد: «به شرطی که اردوغان در امور پارلمان دخالت نکند، حاضر است نخست وزیر دولت ائتلافی شود.» چنانچه وی به فعالیت حزبی خود بازگردد می تواند به کمک همفکران خود در حزب، مسیر آن را در جهت اعتدال و عقلانیت سیاسی قرار دهد.
در این صورت می توان امیدوار بود که حزب اسلام گرای عدالت و توسعه با دستور کاری جدید مبتنی بر مردمسالاری دینی به جایگاه اولیه خود باز گردد. به این ترتیب، دولت ترکیه قادر خواهد بود تا نقش مثبت و سازنده‌ ای را در حل بحران‌ های منطقه‌ ایفا کند.
جالب است که ناکامی حزب عدالت و توسعه در کسب اکثریت مطلق مجلس موجب خوشحالی رژیم صهیونیستی و مقامات اروپایی و آمریکایی شد. رژیم صهیونیستی از آن جهت اظهار شادمانی نمود که ترکیه دیگر قادر نخواهد بود تا به یک کشور قدرتمند اسلامی مانند جمهوری اسلامی ایران در منطقه تبدیل شود.
به خصوص که رهبران حزب حاکم دارای تفکر اخوانی بوده و سابقه حمایت از جنبش حماس و اعزام کشتی کمک های بشردوستانه برای مردم غزه را در کارنامه سیاسی خود دارند.
اوباما به احزاب پیروز در انتخابات پارلمانی ترکیه تبریک گفت و با این موضع گیری نشان داد که از شکست حزب عدالت و توسعه خشنود است. جف راتکه – معاون وزیر خارجه آمریکا - نیز گفت: «بی صبرانه منتظر همکاری با پارلمان و دولت جدید ترکیه هستیم». مقامات اروپایی هم به نوعی از پیروزی احزاب مخالف ابراز خوشحالی نمودند. این در حالی است که ترکیه با حمایت های مادی و معنوی خود از تکفیری های داعش و سایر گروه های تروریستی در عراق و سوریه و تضعیف نظام حاکم در هر دو کشور، خدمت بزرگی به غرب و رژیم صهیونیستی کرده است.
خوشحالی اروپایی ها به یک عامل تاریخی باز می گردد و آن خاطره تلخی است که از سیطره دولت عثمانی بر گستره وسیعی از خاک اروپا به یاد دارند. غرب مایل نیست که بار دیگر شاهد بازگشت سلاطین عثمانی به کشورهای منطقه باشد.
از این رو، پارادوکس واگرایی و همگرایی حاکم بر روابط غرب و رژیم صهیونیستی با دولت اسلام گرای ترکیه کاملا قابل درک است.
آنچه مسلم است ادامه حکومت اسلام گرای کنونی در ترکیه، هم به نفع مردم مسلمان این کشور است و هم در جهت منافع کشورهای مسلمان منطقه خواهد بود، مشروط بر این که از سیاست های طایفه ای و افراط گرایانه فاصله بگیرد.
تلاش‌ها باید در جهت تعدیل سیاست های نا متعادل و بعضا غیر اسلامی حزب حاکم هدایت شود. عقلای حزب عدالت و توسعه باید تمام تلاش خود را برای بازگرداندن اعتبار اولیه حزب و قرار دادن آن در مسیر صحیح مردم‌سالاری به کار گیرند.
چنانچه بازگشت عبدالله گل که از نیروهای معتدل و محتاط حزب عدالت و توسعه به شمار می‌رود با این هدف انجام گیرد، این حزب فرصت آن را خواهد داشت که ترکیه را در جهت توسعه و پیشرفت و ایفای نقش سازنده در تحولات منطقه و همگرایی جهان اسلام راهبری وهدایت نماید.
 
      

۹۴/۰۴/۰۱
۰۳:۴۳