نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 93402
 • تمام سکه (طرح جدید) 915000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 910000
 • نیم سکه 460000
 • ربع سکه 255000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3665
 • یورو 3880
 • پوند 5505
 • صد ین 2970
 • درهم امارات 1000
 • لیر ترکیه 1285
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 10 Arrow up
  دلار 30096
 • 9 Arrow up
  یورو 31833
 • 188 Arrow up
  پوند 45403
 • 125 Arrow up
  فرانک 29307
 • 20 Arrow up
  صد ین 24494
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8194

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان منصوب شد

به گزارش خبرگزاری مهر، درحکم محمد فرهادی خطاب به رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان آمده است: انتظار می رود با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف ریاست پارک را برپایه قوانین، سیاست ها و در چارچوب  برنامه ها و جایگاه تشکیلاتی مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری همه مدیران اعضای هیات علمی و کارکنان گرامی، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا کنید.
خاطرنشان می شود، خالد سعيدی عضو هیات علمی و استاد گروه تحصیلی فیزیک دانشگاه کردستان است.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۱:۴۰

وزیر علوم رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان را منصوب کرد

وزیر علوم با صدور حکمی خالد سعیدی سرپرست پارک علم و فناوری استان کردستان را به سمت ریاست این پارک علمی منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، خالد سعیدی سرپرست پارک علم و فناوری استان کردستان به پیشنهاد وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و از سوی محمدفرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سمت ریاست این پارک علمی فناوری منصوب شد.
درحکم محمد فرهادی خطاب به سعیدی آمده است: انتظار می‌رود با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف ریاست پارک را برپایه قوانین، سیاست‌ها و در چارچوب برنامه‌ها و جایگاه تشکیلاتی مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه‌های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری همه مدیران  اعضای هیئت علمی و کارکنان گرامی ، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایفا کنید.
خالد سعیدی عضو هیئت علمی و استاد گروه تحصیلی فیزیک دانشگاه کردستان است. 

۹۴/۰۹/۰۹
۱۲:۳۲

ساماندهي آموزش عالي کشور؛ با اجراي طرح آمايش

 وزير علوم:  ساماندهي آموزش عالي کشور؛ با اجراي طرح آمايش   به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دکتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در نشست شوراي دانشگاه علم و صنعت ايران گفت: طرح آمايش آموزش عالي که اين روزها در دستور کار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار دارد، ساماندهي آموزش عالي را محقق مي سازد و رشد کمي به وجود آمده را تعديل مي‌کند.
در اين نشست دکتر فرهادي، دانشگاه علم و صنعت ايران را يک دانشگاه داراي سابقه و قدمت و تأثيرگذار ارزيابي کرد و در ادامه به مسائل و دغدغه هاي مطرح شده از سوي اعضاي اين شورا پاسخ گفت.
وزير علوم با اشاره به 1500 ميليارد تومان بدهي سنواتي دانشگاه‌ها، پرديس هاي دانشگاهي را بستر خوبي براي درآمدزا کردن دانشگاه‌ها دانست و افزود: بناي وزارت علوم بر تعطيل کردن پرديس ها نيست، بلکه بر ارتقاي کيفي آنهاست و پرديس ها بايد دقيقاً چارچوب هاي آموزش عالي را رعايت کنند. وي در ادامه به افزايش ديپلماسي کشور پس از برجام اشاره و اظهار اميدواري کرد که دانشگاه‌ها با جذب دانشجوي خارجي بتوانند در ارتقاي فرهنگ ايراني اسلامي هم نقش مؤثري داشته باشند.
دکتر فرهادي در پايان ضمن اظهار تأسف از اينکه نتوانسته است در جمع دانشجويان و استادان شرکت کند، اظهار داشت: در اولين فرصت فراهم شده در نشستي با حضور استادان و دانشجويان شرکت مي کند.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۴

انتصابات

 انتصابات   با حكم دكتر فرهادي؛
انتصاب رئيس پارک علم و فناوري استان کردستان
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزير علوم رئيس پارک علم و فناوري استان کردستان را منصوب کرد.
براساس پيشنهاد معاون پژوهش و فناوري ، وزير علوم، تحقيقات و فناوري با صدور حکمي دکتر خالد سعيدي، سرپرست پارک علم و فناوري استان کردستان را به سمت رياست اين پارک علمي منصوب کرد.
گفتني است دکتر خالد سعيدي عضو هيئت علمي و استاد گروه تحصيلي فيزيک دانشگاه کردستان است.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۴

افزایش همکاری بانک ملت با وزارت علوم

تفاهمنامه همکاری بین بانک ملت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق رفاه دانشجویی با حضور مسوولان ارشد این سازمان‌ها منعقد شد.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این تفاهمنامه که به امضای دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و علی رستگار مدیرعامل بانک ملت رسید، سطح همکاری‌های دو سازمان را از طریق تمرکز حساب‌های وزارت و واحدهای تابعه و گسترش بسترهای مناسب برای ارائه خدمات و تسهیلات بانکی ارتقا خواهد داد. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم امضای این تفاهمنامه با قدردانی از اقدامات خوب بانک ملت، این بانک را بانکی پیشرو در عرصه نوآوری‌ها و انجام پروژه‌های بزرگ خواند و اظهار کرد: بانک ملت در حمایت از سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر، تامین مالی پروژه‌های مهم و حیاتی و حمایت از تولید عملکرد خوبی داشته است. وی حمایت بانک ملت از علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان را شایسته قدردانی دانست و گفت: جامعه دانشگاهی و پارک‌های علم و فناوری هم با توجه به پتانسیل‌ها و زیرساخت‌های بانک ملت باید همکاری بیشتری با این بانک داشته باشند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فعالیت بیش از ۱۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور تاکید کرد که گردش مالی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری بیش از ‌هزار میلیارد تومان بوده است. به گفته وزیر علوم، زمینه‌های همکاری زیادی میان مجموعه این وزارتخانه با بانک ملت وجود دارد که می‌تواند در نهایت به پیشرفت علمی اقتصادی کشور منتج شود.
 
 علی رستگار، مدیرعامل بانک ملت هم با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای نهایی کردن تفاهمنامه میان بانک ملت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: ما سال‌ها پیش نخستین شعبه را در دانشگاه تهران با هدف حمایت از تجاری‌سازی دانش از طریق اعطای تسهیلات و صدور کارت‌های الکترونیک برای دانشجویان دائر کردیم و امیدواریم با عملیاتی شدن این تفاهمنامه، خدمات مناسبی را به مجموعه وزارت علوم و کل جامعه دانشگاهی کشور ارائه کنیم. وی سامانه محب بانک ملت را در نظام بانکی کشور بی نظیر خواند و ادامه داد: این سامانه نشانه برتری بانک ملت در زمینه فناوری اطلاعات است که باعث وفاداری و افزایش سطح رضایت مشتریان بزرگ شده است. رستگار با بیان این نکته که بانک ملت از دیرباز ارتباطات خوبی با دانشگاه‌های بزرگ کشور داشته است، گفت: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از محورهای مهم فعالیت‌های این بانک است. وی همچنین با اشاره به آمادگی این بانک برای فعالیت در دوران پساتحریم تاکید کرد: تمامی مقدمات لازم برای صدور کارت‌های ارزی فراهم شده است . دکتر امید، معاون اداری مالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در سخنانی اظهار کرد: در این سال‌ها تسهیلات خوبی بدون تشریفات اداری پیچیده از سوی بانک ملت برای کارهای پژوهشی و فناوری اختصاص داده شده است و به همین دلیل هم‌اکنون دانشگاه‌ها و پارک‌های فناوری، بانک ملت را به‌عنوان بانک حامی علم و فناوری می‌شناسند. وی استحکام زیرساخت‌های بخش فناوری اطلاعات را از مهم‌ترین ویژگی‌های بانک ملت خواند و اضافه کرد: این قابلیت می‌تواند در مرحله جدید که وزارت علوم در حال سامانه سپاری فعالیت‌های مالی خود است، بسیار موثر واقع شود. بر اساس این گزارش، علاوه‌بر امضا و تبادل تفاهمنامه میان بانک ملت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تفاهمنامه‌ای نیز میان این بانک و صندوق رفاه دانشجویی منعقد شد که به امضای علی رستگار، مدیرعامل بانک ملت و دکتر یزدان‌مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویی رسید.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۰۲

وزیر علوم رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان را منصوب کرد

 براساس پیشنهاد معاون پژوهش و فناوری ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی  دکتر خالد سعیدی، سرپرست  پارک علم و فناوری استان کردستان را به سمت ریاست این پارک علمی منصوب کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درحکم دکتر محمد فرهادی خطاب به دکتر سعیدی آمده است: انتظار می رود با توکل به خداوند سبحان، ماموریت و وظایف ریاست پارک را برپایه قوانین،سیاست ها و در چارچوب  برنامه ها و جایگاه تشکیلاتی مصوب به انجام رسانید، بایسته است با پیروی از آموزه های اسلامی، مبانی علمی، راهبردهای دولت تدبیر و امید و جلب همکاری همه مدیران  اعضای هیئت علمی و کارکنان گرامی ، نقشی شایسته در تحقق اهداف نظام علم و فناوری و نقش آفرینی آن در اقتصاد دانش بنیان و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ایفا نمایید.
گفتنی است  دکتر خالد سعيدي عضو هیئت علمی و استاد گروه تحصیلی فیزیک دانشگاه کردستان است. 

۹۴/۰۹/۰۹
۱۱:۴۲

پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار شد

پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو در ايران با حضور دکتر مجتبي شریعتی نياسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس کمیته، دکتر  حسين سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل  و نائب رئیس کمیته، دکتر سعدالله نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران، در محل اين کمیسیون برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ارائه گزارش اجمالی از سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو، بررسی و تصویب آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو و بحث، تبادل نظر  در مورد برنامه کار کمیته ملی آموزش عالی محورهاي دستور کار این جلسه بود.
 در ابتدا دستاوردهای سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو شامل: تصویب چارچوب عمل جهانی آموزش 2030، تصویب گزارش مقدماتی مدیر کل در مورد تدوین کنوانسیون جهانی تأیید و به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی آموزش عالی، عضویت ایران در شورای اجرائی یونسکو، تصویب دو توصیه نامه مهم بین‌المللی شامل: آموزش فنی و حرفه ای و آموزش و یادگیری بزرگسالان، تصویب دو مرکز منطقه ای مقوله دوم یونسکو در زمینه آموزش در منطقه آسیا و اقیانوسیه شامل: مرکز نوآوری آموزش عالی در شنزن( جمهوری خلق چین) و مؤسسه بین المللی زبان مادری داکار (بنگلادش) مطرح شد و ضرورت ظرفیت سازی ملی در خصوص عملیاتی کردن این موارد ارائه شد.
دستور کار بعدی نشست بررسی آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو بود که پس از بررسی و اصلاح بخشي از موارد این آیین نامه به تصویب رسید.
در ادامه جلسه ، با توجه به محورهای برنامه عمل آموزش عالی یونسکو که شامل بین المللی کردن آموزش عالی، تقویت ارتباط بین آموزش و پژوهش، پیوند آموزش عالی و بازار کار،‌ ارتقا ي کیفیت آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی، پاسخگویی آموزش عالی به نیاز های توسعه، آینده نگری در آموزش عالی و فرصت های یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور بحث و تبادل نظر صورت گرفت و مقرر شد اعضای کمیته با توجه به حوزه فعالیت و زمینه کاری خود، مسئولیت پیگیری هر کدام از موارد فوق را به عهده بگیرند و تقسیم کار در این زمینه صورت گرفت.
همچنين دراين جلسه دکتر حسين سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر مسعود شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر جليل اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی، دکتر علي اصغر رستمی ابوسعیدی رئیس دانشگاه پیام نور، دکتر علي وطنی معاون علمی و پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر حسین زاده لطفی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حسن ظهور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر محدثه محب حسینی، رئیس بخش آموزش کمیسیون ملی یونسکو و دبیر اين کمیته حضور داشتند .
گفتنی است، جلسات کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو ماهانه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۵۵

بررسی‌ طرح آمایش آموزش عالی درجلسه هفته آینده ستاد نقشه علمی

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: بررسی طرح آمایش آموزش عالی به جلسه هفته آینده ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور موکول شد .
به گزارش ایسکانیوز به نقل از مهر، مجتبی شریعتی نیاسر، درباره آخرین وضعیت طرح آمایش آموزش عالی گفت: حدود دو ماه پیش این طرح برای بررسی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شد.
او گفت: ما به رسانه‌ها اعلام کرده بودیم که تا پایان شهریورماه طرح آمایش آموزش عالی را به اتمام رسانده و به شورا ارایه می دهیم که به وعده خود عمل کردیم.
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به هفتادمین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: دراین جلسه قرار بود، این طرح بررسی شود که به دستور نرسیده و به جلسه بعدی موکول شد.
معاون آموزشی وزارت علوم گفت: در این طرح، ساماندهی آموزش عالی، ماموریت گرایی، رابطه هدفمند اشتغال و تحصیل و یکپارچه‌سازی نظام پذیرش دانشجو درتمام مقاطع تحصیلی مطرح شده است .
او گفت: با تصویب و ابلاغ این طرح، آموزش عالی یک مسیر هدفمند و معناداری را دنبال خواهد کرد که امیدواریم وضعیتی که امروز به لحاظ عدم ارتباط تحصیل و اشتغال شاهد آن هستیم در قالب این طرح حل شود.
20104

۹۴/۰۹/۰۹
۱۱:۴۸

توزیع اعتبارات دانشگاه ها بر اساس وضعیت کیفی/ بهترین دانشگاه های کشور فرسوده اند

معاون وزیر علوم از آغاز مدل جدید توزیع اعتبار بر اساس استانداردهای دانشگاهها در سال 95 خبر داد.

دکتر امید معاون مالی اداری وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه و کنکور گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، گفت: در سال 93 با توافق سازمان مدیریت مدلی برای تأمین نیاز دانشگاه‌ها فراهم کردیم که از سال 93 در حال اجرا است و توزیع اعتبارات بین دانشگاه‌ها براساس همین مدل طراحی شده است.
و باعث شده که نسبت به سال قبل رشد خوبی داشته باشیم و میانگین رشد 25 درصدی را نسبت به سال 93 داشتیم و به علت اجرای آن در سال اول نتوانستیم اشکالات اساسی آن را پیدا کنیم. 
وی ادامه داد: در نیمه اول سال 94 برخی اشکالات این مدل نمایان شد و در اردیبهشت به روز رسانی شروع شد و مدل نهایی هفته پیش کامل شد.که در مدل جدید بر اساس فعالیت های دانشگاه‌ها در زمینه های آموزشی فرهنگی و پژوهشی،‌انجام خواهد شد وبه ازای هر 18 دانشجو یک استاد هیئت علمی، در دانشگاه‌های استاندارد باید وجود داشته باشد که برای تحقق این امر نزدیک به 8 هزار میلیارد اعتبار لازم است در حالی که در مدل سال گذشته‌ کیفیت وجود نداشت و تعداد پایان‌نامه‌ها و خدمات رفاهی و کارهای پژوهشی اهمیتی نداشت. 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: جای تاسف است که پارکهای علم و فناوری اعتباری حدود 2 میلیارد تومانی را دریافت می‌کنند و بودجه ما برای پارکهای علم و فناوری در سال آینده 150 میلیارد تومان پیش بینی شده است که 20 درصد آن را خود پارکهای علم و فناوری تامین می‌کنند و 80 درصد آن به کمک دولت تامین خواهد شد و تلاش ما آن است که در پایان برنامه ششم توسعه این کمک 80 درصدی به 50 درصد کاهش یابد. 
وی در همین خصوص گفت: کمک ما در حال حاضر به دانشگاه‌ها نیز حدود 75 درصد است و 25 درصد آن به عهده دانشگاه است و ما قصد داریم که هر سال با کاهش 5 درصدی کمکهای خود به دانشگاه‌ها را به 50 درصد برسانیم و همانطور که می‌دانیم در دنیا بخشی از شهریه به عهده دولت است و قسمت اعظم آن به کمک مردم و کارهای پژوهشی خود آن دانشگاه انجام می‌شود. 
به عنوان مثال در کشور آمریکا بخش زیادی از اعتبارات به کمک مردم تامین می‌شود که در کشور ما اینگونه نیست و با هدف‌گذاری های انجام شده می‌خواهیم اعتبارات پژوهشهای کاربردی افزایش یابد. 
وی در خصوص کمک خیرین گفت: در کشورمان در حوزه خیرین کارهای خوبی انجام شده است و خیرین در توسعه کارهای زیر ساختی مثل ساخت خوابگاه‌، به ما بسیار کمک کردند.
امید درباره فرسودگی زیربناها نیز گفت: تعدادی از دانشگاه‌ها ساختمان‌های قدیمی دارند که اغلب مربوط به سال 1313 است و قدمتی نزدیک به 80 سال دارند که تا حدودی مرمت شده‌اند حتی یکی از دانشکده‌های دانشگاه تهران 115 سال پیش  تاسیس شده است و امروز به عنوان یکی از موزه‌های جانور شناسی مطرح است این ساختمان‌ها به خاطر ارزشی که دارند امکان تخریب وجودندارد و از طرفی دیگر تعمیرات آنها پر هزینه است. چند سال پیش مقاوم سازی آنها انجام شد و پیشنهاد ما این است که این امر را در اولویت قرار دهیم و برای مقاوم سازی حتما باید تجهیزات به روز شود. 
بهترین دانشگاه های کشور فرسوده اند
همین چند سال پیش به همین علت کتابخانه دانشگاه تهران آتش گرفت بنابراین باید بازسازی به طور مستمر انجام شود. پیشنهاد شده تا آنها را مرمت و بازسازی کنند و امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و برآورد ما برای بازسازی 10 دانشگاه برتر کشور بودجه 550 میلیارد تومانی است و امیدواریم که بخشی از آن تحقق یابد.
نکته‌ دیگری که در این مورد وجود دارد این است که بازسازی 30 درصد ساخت دوباره دانشگاه‌ها هزینه و زمان لازم دارد. و یک ساختمان دانشگاهی به طور میانگین با یک سال و نیم زمان بازسازی خواهد شد . البته تعدادی از خوابگاه‌های ما نیز این مشکل را دارد و جای تاسف است که نخبگان ما مجبورند درهمین خوابگاه‌ها زندگی کنند . 
وی درباره بودجه‌های عمرانی نیز گفت: اعتباری حدود 800 تا 900 میلیارد تومانی را برای پروژه‌های عمرانی نیاز داریم و برای پروژه‌هایی که 5 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارند حدودا اعتبار 4 هزار میلیاردی را لازم داریم که البته تعدادی از پروژه‌هایی که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند به بهره برداری رسیده است و امسال نیز حدود 200 هزار متر مربع از این تجهیزات به بهره برداری می‌رسد. 
و اگر این روند ادامه داشته باشد نتایج خوبی در بر خواهد داشت. 

۹۴/۰۹/۰۹
۱۲:۰۲

ضیاء هاشمی در نشست اعضای کمیته مسابقات ملی مناظره: مسابقات مناظره نمونه اعلای کرسی‌های آزاداندیشی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشستی با اعضای هیئت اجرایی مسابقات ملی مناظره دانشجویان از این مسابقات به عنوان نمونه اعلای کرسی‌های آزاد اندیشی نام برد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید ضیا هاشمی با تقدیر از رویکرد کلان به برگزاری مسابقات مناظره، گفت: با توجه به اینکه در دوره‌های قبل در سطح محدودی برگزار می‌شد، گسترش این طرح از لحاظ اثر بخشی عمل بسیار موثری است.
 
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در ادامه با تقدیر از جهاد دانشگاهی در خصوص ایجاد بسترهای مشارکت دانشجویان گفت: امیدوارم مسئولیت اجرای اینگونه مسابقه‌ها بر عهده جهاد دانشگاهی باقی بماند. همه ارگان‌ها و نهادهای دولتی باید در اجرای هر چه بهتر مسابقات کمک کنند اما با توجه به سابقه مدیریتی جهاد دانشگاهی، این سازمان باید بتواند فارغ از احتیاج و وابستگی به سایر ارگان‌ها مانند گذشته به بهترین نحو مسابقات را برگزار کند.
 
وی با تبیین اهمیت مناظره‌ها و اثرگذاری آن در بهبود سطح فرهنگی دانشجوبان افزود: برگزاری مسابقات مناظره نمونه اعلای کرسی‌های آزاد اندیشی است. از طرفی مجموعه جهاد در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و ترویج فرهنگ آزاد اندیشی همواره پیشگام بوده است. لذا فرهنگ جهاد دانشگاهی و خود این نهاد نمادی از آزاد اندیشی است.
 
هاشمی با اشاره به بیانات و تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد آزاد اندیشی گفت: ایده‌آل ما رونق گرفتن جریان آزاد اندیشی در قالب رایج است. لذا گفت‌وگو، مناظره، آزاداندیشی و جریان یافتن اندیشه‌ها باید به عادت ثانوی تبدیل شود. همچنین وجود انضباط، جدیت و راهبردهای مشارکت جویانه از نکات ارزشمند این مناظرات است. من فکر می‌کنم در راستای گسترش کرسی‌های آزاد اندیشی تا امروز الگویی بهتر از این مسابقات، در کشور نداشتیم.
 
وی افزود: روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی در جامعه دانشگاهی به سختی پیش می‌رود. دلیل آن هم بیشتر وجود معذوریت‌های احساسی و اجتماعی است، تا موانع قانونی و اداری. به هر حال در جامعه نوعی احساس نگرانی در مورد این مسائل وجود دارد که باعث می‌شود در این راستا به سختی پیش برویم. این مسابقات کمک می‌کند الگوها و نمونه‌های موفقی از کرسی‌های آزاد اندیشی به جامعه دانشگاهی معرفی شود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: مطمئنا اگر جریان آزاد اندیشی، از مرحله‌ای بگذرد، مقدماتی را طی کند و دانشگاهیان نتایج مثبت آن را ببینند؛ خیلی زود از آن استقبال خواهند کرد.
 
هاشمی با اشاره به گسترش کمّی افراد و گروه‌های مشارکت کننده در مسابقات ملی مناظره گفت: افزایش گروه‌های مشارکت کننده، جهشی ارزشمند، الهام بخش و امیدوار کننده است، تا کل جریان آزاد اندیشی هم به یک جهشی دست پیدا کند. از این رو همه مسئولان باید در راستای گسترش این طرح با افتخار مشارکت و همکاری کنند.
 
این استاد دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر همکاری و حمایت وزارت علوم از این طرح ابراز کرد: باید از ظرفیت رسانه‌ای کشور در راستای معرفی هر چه بیشتر این مسابقات استفاده کرد. اگر امکان پخش زنده این مسابقات فراهم شود، عمل بسیار ارزشمندی خواهد بود.
 
گفتنی است، در ابتدای این نشست مهندس کاظمی، رئیس سازمان دانشجویان به ارائه گزارشی از مرحله‌های پیشین این مسابقات و مسائل مربوط به آن پرداخت.
 
مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره از ۲۸ تا ۳۰ آذر با شرکت دوازده تیم از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.
 

۹۴/۰۹/۰۹
۱۲:۲۳

ضیا هاشمی: مسابقات مناظره دانشجویی نمونه اعلای کرسی‌های آزاداندیشی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در نشستی با اعضای هیئت اجرایی مسابقات ملی مناظره دانشجویان از این مسابقات به عنوان نمونه اعلای کرسی‌های آزاد اندیشی نام برد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تقدیر از رویکرد کلان به برگزاری مسابقات مناظره، گفت: با توجه به اینکه در دوره‌های قبل در سطح محدودی برگزار می‌شد، گسترش این طرح از لحاظ اثر بخشی عمل بسیار موثری است.
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم در ادامه با تقدیر از جهاد دانشگاهی در خصوص ایجاد بسترهای مشارکت دانشجویان گفت: امیدوارم مسئولیت اجرای اینگونه مسابقه‌ها بر عهده جهاد دانشگاهی باقی بماند. همه ارگان‌ها و نهادهای دولتی باید در اجرای هر چه بهتر مسابقات کمک کنند اما با توجه به سابقه مدیریتی جهاد دانشگاهی، این سازمان باید بتواند فارغ از احتیاج و وابستگی به سایر ارگان‌ها مانند گذشته به بهترین نحو مسابقات را برگزار کند.
وی با تبیین اهمیت مناظره‌ها و اثرگذاری آن در بهبود سطح فرهنگی دانشجوبان افزود: برگزاری مسابقات مناظره نمونه اعلای کرسی‌های آزاد اندیشی است. از طرفی مجموعه جهاد در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و ترویج فرهنگ آزاد اندیشی همواره پیشگام بوده است. لذا فرهنگ جهاد دانشگاهی و خود این نهاد نمادی از آزاد اندیشی است.
هاشمی با اشاره به بیانات و تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد آزاد اندیشی گفت: ایده‌آل ما رونق گرفتن جریان آزاد اندیشی در قالب رایج است. لذا گفت‌وگو، مناظره، آزاداندیشی و جریان یافتن اندیشه‌ها باید به عادت ثانوی تبدیل شود. همچنین وجود انضباط، جدیت و راهبردهای مشارکت جویانه از نکات ارزشمند این مناظرات است. من فکر می‌کنم در راستای گسترش کرسی‌های آزاد اندیشی تا امروز الگویی بهتر از این مسابقات، در کشور نداشتیم.
وی افزود: روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی در جامعه دانشگاهی به سختی پیش می‌رود. دلیل آن هم بیشتر وجود معذوریت‌های احساسی و اجتماعی است، تا موانع قانونی و اداری. به هر حال در جامعه نوعی احساس نگرانی در مورد این مسائل وجود دارد که باعث می‌شود در این راستا به سختی پیش برویم. این مسابقات کمک می‌کند الگوها و نمونه‌های موفقی از کرسی‌های آزاد اندیشی به جامعه دانشگاهی معرفی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: مطمئنا اگر جریان آزاد اندیشی، از مرحله‌ای بگذرد، مقدماتی را طی کند و دانشگاهیان نتایج مثبت آن را ببینند؛ خیلی زود از آن استقبال خواهند کرد.
هاشمی با اشاره به گسترش کمّی افراد و گروه‌های مشارکت کننده در مسابقات ملی مناظره گفت: افزایش گروه‌های مشارکت کننده، جهشی ارزشمند، الهام بخش و امیدوار کننده است، تا کل جریان آزاد اندیشی هم به یک جهشی دست پیدا کند. از این رو همه مسئولان باید در راستای گسترش این طرح با افتخار مشارکت و همکاری کنند.
این استاد دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر همکاری و حمایت وزارت علوم از این طرح ابراز کرد: باید از ظرفیت رسانه‌ای کشور در راستای معرفی هر چه بیشتر این مسابقات استفاده کرد. اگر امکان پخش زنده این مسابقات فراهم شود، عمل بسیار ارزشمندی خواهد بود.
در ابتدای این نشست کاظمی، رئیس سازمان دانشجویان به ارائه گزارشی از مرحله‌های پیشین این مسابقات و مسائل مربوط به آن پرداخت.
مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره از 28 تا 30 آذر با شرکت دوازده تیم از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۲:۳۷

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم عنوان کرد؛ روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی به سختی پیش می‌رود

دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم گفت: روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی در جامعه دانشگاهی به سختی پیش می‌رود، دلیل آن هم بیشتر وجود معذوریت‌های احساسی و اجتماعی است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس، «دکتر سید ضیا هاشمی» معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در نشستی با تقدیر از رویکرد کلان برگزاری مسابقات مناظره، گفت: با توجه به اینکه در دوره‌های قبل در سطح محدودی برگزار می‌شد، گسترش این طرح از لحاظ اثر بخشی عمل بسیار موثری است.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در ادامه با تقدیر از جهاد دانشگاهی در خصوص ایجاد بسترهای مشارکت دانشجویان گفت: امیدوارم مسئولیت اجرای اینگونه مسابقه‌ها بر عهده جهاد دانشگاهی باقی بماند. همه ارگان‌ها و نهادهای دولتی باید در اجرای هر چه بهتر مسابقات کمک کنند اما با توجه به سابقه مدیریتی جهاد دانشگاهی، این سازمان باید بتواند فارغ از احتیاج و وابستگی به سایر ارگان‌ها مانند گذشته به بهترین نحو مسابقات را برگزار کند.
وی با تبیین اهمیت مناظره‌ها و اثرگذاری آن در بهبود سطح فرهنگی دانشجوبان افزود: برگزاری مسابقات مناظره نمونه اعلای کرسی‌های آزاد اندیشی است. از طرفی مجموعه جهاد در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و ترویج فرهنگ آزاد اندیشی همواره پیشگام بوده است. لذا فرهنگ جهاد دانشگاهی و خود این نهاد نمادی از آزاد اندیشی است.
هاشمی با اشاره به بیانات و تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد آزاد اندیشی گفت: ایده‌آل ما رونق گرفتن جریان آزاد اندیشی در قالب رایج است. لذا گفت‌وگو، مناظره، آزاداندیشی و جریان یافتن اندیشه‌ها باید به عادت ثانوی تبدیل شود. همچنین وجود انضباط، جدیت و راهبردهای مشارکت جویانه از نکات ارزشمند این مناظرات است. من فکر می‌کنم در راستای گسترش کرسی‌های آزاد اندیشی تا امروز الگویی بهتر از این مسابقات، در کشور نداشتیم.
وی افزود: روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی در جامعه دانشگاهی به سختی پیش می‌رود. دلیل آن هم بیشتر وجود معذوریت‌های احساسی و اجتماعی است، تا موانع قانونی و اداری. به هر حال در جامعه نوعی احساس نگرانی در مورد این مسائل وجود دارد که باعث می‌شود در این راستا به سختی پیش برویم. این مسابقات کمک می‌کند الگوها و نمونه‌های موفقی از کرسی‌های آزاد اندیشی به جامعه دانشگاهی معرفی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: مطمئنا اگر جریان آزاد اندیشی، از مرحله‌ای بگذرد، مقدماتی را طی کند و دانشگاهیان نتایج مثبت آن را ببینند؛ خیلی زود از آن استقبال خواهند کرد.
هاشمی با اشاره به گسترش کمّی افراد و گروه‌های مشارکت کننده در مسابقات ملی مناظره گفت: افزایش گروه‌های مشارکت کننده، جهشی ارزشمند، الهام بخش و امیدوار کننده است، تا کل جریان آزاد اندیشی هم به یک جهشی دست پیدا کند. از این رو همه مسئولان باید در راستای گسترش این طرح با افتخار مشارکت و همکاری کنند.
این استاد دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر همکاری و حمایت وزارت علوم از این طرح ابراز کرد: باید از ظرفیت رسانه‌ای کشور در راستای معرفی هر چه بیشتر این مسابقات استفاده کرد. اگر امکان پخش زنده این مسابقات فراهم شود، عمل بسیار ارزشمندی خواهد بود.
خاطر نشان می‌شود، مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره از ۲۸تا ۳۰آذر با شرکت دوازده تیم از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۳:۵۰

معاون آموزشی وزارت علوم در کرمان: ۸۵ درصد دانشجویان در مراکز آموزشی شهریه‌پرداز تحصیل می‌کنند

معاون آموزشی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری گفت: بیش از ۸۵ درصد دانشجویان کشور در مراکز آموزشی شهریه‌پرداز و بالغ بر ۱۳ درصد از دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی بدون شهریه مشغول به تحصیل هستند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از کرمان، مجتبی شریعتی نیاسر در بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان، با تاکید براینکه بهره‌وری دانشگاه آزاد اسلامی به مراتب از دانشگاه‌های دولتی بیشتر است، بیان داشت: از سال ۸۴ تا کنون، تعداد موسسات آموزش عالی دولتی به بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است. 
وی تعداد مراکز آموزش عالی در کشور را ۲۸۰۰ مرکز عنوان کرد و گفت: بالغ بر چهار میلیون و هشتصد هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند. 
شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه بیش از ۸۵ درصد دانشجویان کشور در مراکز آموزشی شهریه‌پرداز و بالغ بر ۱۳ درصد از دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی بدون شهریه مشغول به تحصیل هستند، افزود: بخش غیردولتی به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند خلاء آموزش عالی را پر کند. 
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از اهتمام بابک آل طه، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در توسعه زیر ساخت‌های دانشگاه قدردانی کرد و گفت: نظام دولتی قادر و توانمند نیست که بتواند کلیه‌ی تقاضاهای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را پوشش دهد. 
وی خواستار تقویت آموزش عالی در بخش غیر دولتی شد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت، توانست در گسترش آموزش عالی به سراسر کشور نقش موثری ایفا کند. 
شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه بیش از ۷۵ هزار عضو هیات علمی رسمی در کشور مشغول به تدریس و تحقیق هستند، افزود: ۱۴۳ مرکز آموزش عالی دولتی در کشور مشغول به فعالیت بوده و بیش از۵۰ درصد از این مراکز دولتی از استاندارد‌ها و شاخص‌های مناسب برخوردار نیستند که در قالب طرح آمایش آموزش عالی و سطح بندی، درصدد ساماندهی وضعیت آموزش عالی در این دانشگاه‌ها هستیم. 
وی خواستار توسعه رشته‌های تحصیلی متناسب با نیازهای جامعه و رعایت شاخص‌های آموزش عالی شد و گفت: همه ساله، بیش از ۷۰۰ هزار نفر دانشجو از دانشگاه‌های سراسر کشور فارغ التحصیل می‌شوند.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۳:۵۵

پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو

پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو صبح امروز در محل کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.
به گزارش ایسکانیوز، پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو 9 آذرماه 1394 با حضور آقایان دکتر شریعتی معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (رئیس کمیته)، دکتر سالارآملی قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (نائب رئیس کمیته)، دکتر نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران، دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، دکتر شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی، دکتر رستمی ابوسعیدی رئیس دانشگاه پیام نور، دکتر وطنی معاون علمی و پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر حسین زاده لطفی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ظهور عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف و خانم دکتر محب حسینی، رئیس بخش آموزش کمیسیون ملی یونسکو (دبیرکمیته) برگزار شد.
این جلسه با دستور کار ارائه گزارش اجمالی از سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو، بررسی و تصویب آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو و بحث، تبادل نظر در مورد برنامه کار کمیته ملی آموزش عالی برگزار شد.
در ابتدای این جلسه دستاوردهای سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو شامل، تصویب چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 ، تصویب گزارش مقدماتی مدیر کل در مورد تدوین کنوانسیون جهانی تأیید و به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی آموزش عالی، عضویت ایران در شورای اجرائی یونسکو، تصویب دو توصیه نامه مهم بین‌المللی شامل: آموزش فنی و حرفه ای و آموزش و یادگیری بزرگسالان، تصویب دو مرکز منطقه ای مقوله دوم یونسکو در زمینه آموزش در منطقه آسیا و اقیانوسیه شامل: مرکز نوآوری آموزش عالی در شنزن( جمهوری خلق چین) و مؤسسه بین المللی زبان مادری داکار (بنگلادش) مطرح شد و ضرورت ظرفیت سازی ملی در خصوص عملیالتی کردن این موارد به بحث و تبادل گذاشته شد.
دستور کار بعدی نشست بررسی آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو بود که پس از بررسی و اصلاح یکسری از موارد این آیین نامه به تصویب رسید.
در ادامه جلسه ، با توجه به محورهای برنامه عمل آموزش عالی یونسکو که شامل بین المللی کردن آموزش عالی، تقویت ارتباط بین آموزش و پژوهش، پیوند آموزش عالی و بازار کار،‌ ارتقا کیفیت آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی، پاسخگویی آموزش عالی به نیاز های توسعه، آینده نگری در آموزش عالی و فرصتهای یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قرار شد اعضای کمیته با توجه به حوزه فعالیت و زمینه کاری خود، مسئولیت پیگیری هر کدام از موارد فوق را بعهده بگیرند و تقسیم کار در این زمینه صورت گرفت.
گفتنی است، جلسات کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو یکبار در ماه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی برگزار می‌شود.
20101

۹۴/۰۹/۰۹
۱۴:۴۴

با حضور معاون آموزشی وزارت علوم صورت گرفت؛ تصویب بخش هایی از آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو

خبرگزاری میزان- پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو با تصویب بخش هایی از آیین نامه این کمیته برگزار شد.

به گزارش گروه اجتماعی میزان، پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو با حضور معاون آموزشی وزارت علوم و قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل برگزار شد که در این جلسه تصویب آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو بررسی شد که بخش هایی از این آیین نامه اصلاح و در نهایت تصویب شد.
همچنین محورهای برنامه عمل آموز عالی شامل بین المللی شدن، تقویت ارتباط میان آموزش و پژوهش، پیوند آموزش عالی و بازار کار، ‌ ارتقا کیفیت آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی، پاسخگویی آموزش عالی به نیازهای توسعه، آینده نگری در آموزش عالی و فرصت های یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور مورد بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قرار شد اعضای کمیته با توجه به حوزه فعالیت و زمینه کاری خود، مسئولیت پیگیری هر یک از این موارد را برعهده گیرند و تقسیم کار در این زمینه صورت گرفت.
گفتنی است، جلسات کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو یکبار در ماه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

۹۴/۰۹/۰۹
۱۴:۴۸

آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو تصویب شد

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو با حضور معاون آموزشی وزارت علوم و قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل برگزار شد که در این جلسه تصویب آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو بررسی شد که بخش هایی از این آیین نامه اصلاح و در نهایت تصویب شد.
همچنین محورهای برنامه عمل آموزش عالی شامل بین المللی شدن، تقویت ارتباط میان آموزش و پژوهش، پیوند آموزش عالی و بازار کار، ‌ ارتقا کیفیت آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی، پاسخگویی آموزش عالی به نیازهای توسعه، آینده نگری در آموزش عالی و فرصت های یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور مورد بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قرار شد اعضای کمیته با توجه به حوزه فعالیت و زمینه کاری خود، مسئولیت پیگیری هر یک از این موارد را برعهده گیرند و تقسیم کار در این زمینه صورت گرفت.
گفتنی است، جلسات کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو یکبار در ماه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۴:۴۹

معاون فرهنگی وزیر علوم در نشست با اعضای کمیته مسابقات مناظر: مناظرات دانشجویی نمونه اعلای کرسی‌های آزاداندیشی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشستی با اعضای هیئت اجرایی مسابقات ملی مناظره دانشجویان از این مسابقات به عنوان نمونه اعلای کرسی‌های آزاداندیشی نام برد.
به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر سید ضیا هاشمی با تقدیر از رویکرد کلان به برگزاری مسابقات مناظره، گفت: با توجه به اینکه در دوره‌های قبل در سطح محدودی برگزار می‌شد، گسترش این طرح از لحاظ اثر بخشی، عمل بسیار موثری است.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در ادامه با تقدیر از جهاد دانشگاهی در خصوص ایجاد بسترهای مشارکت دانشجویان گفت: امیدوارم مسئولیت اجرای اینگونه مسابقه‌ها بر عهده جهاد دانشگاهی باقی بماند. همه ارگان‌ها و نهادهای دولتی باید در اجرای هر چه بهتر مسابقات کمک کنند اما با توجه به سابقه مدیریتی جهاد دانشگاهی، این سازمان باید بتواند فارغ از احتیاج و وابستگی به سایر ارگان‌ها مانند گذشته به بهترین نحو مسابقات را برگزار کند.
وی با تبیین اهمیت مناظره‌ها و اثرگذاری آن در بهبود سطح فرهنگی دانشجویان افزود: برگزاری مسابقات مناظره نمونه اعلای کرسی‌های آزاد‌اندیشی است. از طرفی مجموعه جهاد در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و ترویج فرهنگ آزاد اندیشی همواره پیشگام بوده لذا فرهنگ جهاد دانشگاهی و خود این نهاد نمادی از آزاد اندیشی است.
هاشمی با اشاره به بیانات و تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد آزاد اندیشی گفت: ایده‌آل ما رونق گرفتن جریان آزاد اندیشی در قالب رایج است لذا گفت‌وگو، مناظره، آزاداندیشی و جریان یافتن اندیشه‌ها باید به عادت ثانوی تبدیل شود. همچنین وجود انضباط، جدیت و راهبردهای مشارکت جویانه از نکات ارزشمند این مناظرات است. من فکر می‌کنم در راستای گسترش کرسی‌های آزاد اندیشی تا امروز الگویی بهتر از این مسابقات، در کشور نداشتیم.
او افزود: روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی در جامعه دانشگاهی به سختی پیش می‌رود. دلیل آن هم بیشتر وجود معذوریت‌های احساسی و اجتماعی است، تا موانع قانونی و اداری. به هر حال در جامعه نوعی احساس نگرانی در مورد این مسائل وجود دارد که باعث می‌شود در این راستا به سختی پیش برویم. این مسابقات کمک می‌کند الگوها و نمونه‌های موفقی از کرسی‌های آزاد اندیشی به جامعه دانشگاهی معرفی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: مطمئنا اگر جریان آزاد اندیشی، از مرحله‌ای بگذرد، مقدماتی را طی کند و دانشگاهیان نتایج مثبت آن را ببینند؛ خیلی زود از آن استقبال خواهند کرد.
هاشمی با اشاره به گسترش کمّی افراد و گروه‌های مشارکت کننده در مسابقات ملی مناظره گفت: افزایش گروه‌های مشارکت کننده، جهشی ارزشمند، الهام بخش و امیدوار کننده است، تا کل جریان آزاد اندیشی هم به یک جهشی دست پیدا کند. از این رو همه مسئولان باید در راستای گسترش این طرح با افتخار مشارکت و همکاری کنند.
این استاد دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر همکاری و حمایت وزارت علوم از این طرح ابراز کرد: باید از ظرفیت رسانه‌ای کشور در راستای معرفی هر چه بیشتر این مسابقات استفاده کرد. اگر امکان پخش زنده این مسابقات فراهم شود، عمل بسیار ارزشمندی خواهد بود.
در ابتدای این نشست مهندس کاظمی، رئیس سازمان دانشجویان به ارائه گزارشی از مرحله‌های پیشین این مسابقات و مسائل مربوط به آن پرداخت.
به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان،مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره از ۲۸ تا ۳۰ آذر با شرکت دوازده تیم از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۴:۵۶

در پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو تصویب شد

آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو در پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو تصویب شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو، پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو 9 آذرماه 1394 با حضور شریعتی معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (رئیس کمیته)، سالارآملی قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (نائب رئیس کمیته)، نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی، شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای، اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی، رستمی ابوسعیدی رئیس دانشگاه پیام نور، وطنی معاون علمی و پژوهشی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسین زاده لطفی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، ظهور عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف و خانم دکتر محب حسینی، رئیس بخش آموزش کمیسیون ملی یونسکو (دبیرکمیته) برگزار شد.
در این جلسه مسائلی نظیر ارائه گزارش اجمالی از سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو، بررسی و تصویب آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو و بحث، تبادل نظر در مورد برنامه کار کمیته ملی آموزش عالی بررسی شد.
در ابتدای این جلسه دستاوردهای سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو شامل تصویب چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 ، تصویب گزارش مقدماتی مدیر کل در مورد تدوین کنوانسیون جهانی تأیید و به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی آموزش عالی، عضویت ایران در شورای اجرائی یونسکو، تصویب دو توصیه نامه مهم بین‌المللی شامل آموزش فنی و حرفه‌ای و آموزش و یادگیری بزرگسالان، تصویب دو مرکز منطقه ای مقوله دوم یونسکو در زمینه آموزش در منطقه آسیا و اقیانوسیه شامل: مرکز نوآوری آموزش عالی در شنزن( جمهوری خلق چین) و مؤسسه بین المللی زبان مادری داکار (بنگلادش) مطرح شد و ضرورت ظرفیت سازی ملی در خصوص عملیالتی کردن این موارد به بحث و تبادل گذاشته شد.
دستور کار بعدی نشست بررسی آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو بود که پس از بررسی و اصلاح یکسری از موارد این آیین نامه به تصویب رسید.
در ادامه جلسه با توجه به محورهای برنامه عمل آموزش عالی یونسکو که شامل بین المللی کردن آموزش عالی، تقویت ارتباط بین آموزش و پژوهش، پیوند آموزش عالی و بازار کار،‌ ارتقا کیفیت آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی، پاسخگویی آموزش عالی به نیاز های توسعه، آینده نگری در آموزش عالی و فرصتهای یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قرار شد اعضای کمیته با توجه به حوزه فعالیت و زمینه کاری خود، مسئولیت پیگیری هر کدام از موارد فوق را بعهده بگیرند و تقسیم کار در این زمینه صورت گرفت.
جلسات کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو یکبار در ماه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۵:۴۴

آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو تصویب شد

پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو با اصلاح بخش هایی آیین نامه این کمیته برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو با حضور معاون آموزشی وزارت علوم و قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل برگزار شد که در این جلسه تصویب آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو بررسی شد که بخش هایی از این آیین نامه اصلاح و در نهایت تصویب شد.
همچنین محورهای برنامه عمل آموزش عالی شامل بین المللی شدن، تقویت ارتباط میان آموزش و پژوهش، پیوند آموزش عالی و بازار کار، ‌ ارتقا کیفیت آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی، پاسخگویی آموزش عالی به نیازهای توسعه، آینده نگری در آموزش عالی و فرصت های یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور مورد بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قرار شد اعضای کمیته با توجه به حوزه فعالیت و زمینه کاری خود، مسئولیت پیگیری هر یک از این موارد را برعهده گیرند و تقسیم کار در این زمینه صورت گرفت.
گفتنی است، جلسات کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو یکبار در ماه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی برگزار می‌شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۶:۰۶

آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو تصویب شد

پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو با اصلاح بخش هایی آیین نامه این کمیته برگزار شد.
به گزارش ایسکانیوز به نقل از مهر، پنجمین جلسه کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو با حضور معاون آموزشی وزارت علوم و قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل برگزار شد که در این جلسه تصویب آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو مورد بررسی قرار گرفت.
در این جلسه آیین نامه کمیته ملی آموزش عالی یونسکو بررسی شد که بخش هایی از این آیین نامه اصلاح و در نهایت تصویب شد.
همچنین محورهای برنامه عمل آموزش عالی شامل بین المللی شدن، تقویت ارتباط میان آموزش و پژوهش، پیوند آموزش عالی و بازار کار، ‌ ارتقا کیفیت آموزش عالی، اخلاق در آموزش عالی، پاسخگویی آموزش عالی به نیازهای توسعه، آینده نگری در آموزش عالی و فرصت های یادگیری مادام‌العمر و رویکردهای یادگیری باز و از راه دور مورد بحث و تبادل نظر صورت گرفت و قرار شد اعضای کمیته با توجه به حوزه فعالیت و زمینه کاری خود، مسئولیت پیگیری هر یک از این موارد را برعهده گیرند و تقسیم کار در این زمینه صورت گرفت.
گفتنی است، جلسات کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو یکبار در ماه با حضور اعضای حقیقی و حقوقی کمیته ملی برگزار می‌شود.
20104

۹۴/۰۹/۰۹
۲۲:۴۹

تقاضای معاون وزیر علوم از نهادهای خارج از دانشگاه

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حفظ کرامت دانشگاه را نکته مهمی دانست و بر حفظ آن تاکید کرد.
به گزارش ایسکانیوز به نقل از مهر، دکتر سیدضیاء هاشمی، با اشاره به ورود برخی نهادهای خارج از دانشگاه به مسایل درون‌دانشگاهی گفت: تقاضای ما از همه عزیزان خارج از دانشگاه و همه نهادهای دولتی، قضایی، انتظامی و امنیتی این بوده که به استقلال دانشگاه احترام گذارند؛ چراکه استقلال دانشگاه مورد تاکید همه‌ ما و به نفع همه است.
او با بیان اینکه در دانشگاه قوانین و ضوابط خیلی روشن و مفیدی وجود دارد، ابراز امیدواری کرد، با اجرای این قوانین، بهترین وضعیت در دانشگاه‌ها جریان پیدا کند.
معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه حفظ کرامت دانشجو را نکته مهمی دانست و با تاکید بر اجرای همه قوانین، گفت: همه آموزه‌ها و مقدسات دینی برای ما مهم است و مطمئنیم که خود دانشجویان نسبت به آموزه‌های دینی اهتمام دارند و اگر موارد انگشت‌شمار و محدودی نسبت به این موارد بی‌توجه باشند، قطعا قاطبه‌ دانشگاهیان خواهان جلوگیری از این رفتارها هستند.
او با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از آموزه‌های متعالی اسلام است، گفت: این فریضه موجب اعتلا و ترقی جامعه و پیشرفت دانشگاه و یک آموزه‌ بسیار دقیق و ظریف است که بدون آن دقت‌ها و ظرافت‌های کارشناسانه اخلاقی و علمی‌ نباید اجرا شود.‌
هاشمی گفت: آمران به معروف و ناهیان از منکر به عنوان کسانی که کار عبادی و فرهنگی انجام می‌دهند، محدود به یک عده خاص نیستند و عموم مسلمین و متدینین باید نسبت به این موضوع دغدغه‌ و توجه داشته باشند، ولی کسانی باید این کار را انجام ‌دهند که شرایط و توانمندی‌های لازم را دارند.
20104

۹۴/۰۹/۰۹
۲۲:۴۹

معاون وزیر علوم: اعطای مجوز رشته‌ها باید تقاضامحور باشد

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه اعطای مجوز رشته‌ها باید تقاضامحور باشد، گفت:‌ آموزش عالی کشور بر اساس سیاست تعریف‌شده‌ای حرکت می‌کند و قرار نیست که یک دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرش کند و همه رشته‌های تحصیلی را دارا باشد.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در جمع اعضای هیات رئیسه و استادان هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان گفت: اگر امروز قائل باشیم که آموزش عالی کشور روند رو به رشدی داشته است، آن را از لطف و توجه خداوند می‌دانیم و اعتقاد داریم با خرد جمعی،‌ خیرخواهی و صمیمیت همه افراد است که نظام آموزش عالی در همه زمینه های فعالیت خود موفق خواهد بود.
وی با اشاره به وضعیت نظام آموزش عالی کشور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در آن دوران حدود 170 هزار دانشجو در سراسر کشور در دانشگاه ها تحصیل می‌کردند اما امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی، در میدان دادن به جوانان برای تحصیل و توجه به علم و دانش، حدود چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در دانشگاه های کشور اعم از دولتی،‌ غیرانتفاعی و آزاد اسلامی تحصیل می کنند که این رشد تعداد دانشجو، پنج برابر بیشتر از استاندارد دنیاست و ما به عنوان متولیان این نظام، باید با جدیت به دنبال چگونگی استفاده از این دانشجویان و رفع مشکلات جامعه توسط این قشر تحصیلکرده باشیم.
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به گسترش دانشگاه ها چه در بخش خصوصی و چه دولتی، یادآور شد: رسیدن به این تعداد دانشجو و گسترش فضای دانشگاهی باید در پایان برنامه ششم اتفاق می‌افتاد که ما الان با آن روبرو هستیم. بنابراین برای سامان دادن به آهنگ توسعه آموزش عالی، مشورت، اقدامات و سیاست های انقباضی را در بخش آموزش عالی در پیش گرفته‌ایم که از جمله این سیاست‌ها عدم صدور مجوز تاسیس مراکز جدید آموزشی و کنترل اعطای مجوز رشته چه در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی است. سعی ما بر این است که اعطای مجوز رشته ها تقاضامحور باشد و آموزش عالی کشور بر اساس سیاست تعریف‌شده‌ای حرکت کند و قرار نیست که یک دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرش کند و همه رشته‌های تحصیلی را دارا باشد.
شریعتی سخنان و توصیه های مهم مقام معظم رهبری را یادآور شد و گفت: رهبر معظم انقلاب برای نظام آموزش عالی در بخش فرهنگی و آموزشی نکاتی را یادآور شدند که ما به عنوان مسئولان با جدیت به دنبال اجرایی کردن منویات رهبری نظام در بخش آموزشی هستیم.
معاون وزیر علوم در این باره گفت: ما بر اساس آن توصیه ها، تاکید جدی بر کیفیت آموزش که شاخصه اصلی آموزشی دانشگاه هاست، داریم و نکته دیگر توجه به طرح آمایش در آموزش عالی است که تاکنون در دوره های مختلف با جدیت پیگیری نشده ولی ما بنا داریم آن را دنبال کنیم و به خاطر اهمیت فوق العاده آن، تدوین سند آمایش نظام آموزش عالی را در بهمن سال گذشته آغاز کردیم و اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال رسیدگی است که تدوین و تصویب آن موجب اعتلای آموزش عالی و بسترسازی برای حرکت آینده است.
وی مهمترین هدف های طرح آمایش را ماموریت‌دار کردن دانشگاه،‌ سامان دهی مراکز آموزش عالی،‌ یکپارچه سازی نظام پذیرش دانشجو،‌ کیفی سازی آموزش عالی،‌ رابطه هدفمند اشتغال و تحصیل و سطح بندی مراکز آموزش عالی کشور دانست و یادآور شد: در دانشگاه‌های غیردولتی، این سطح‌بندی را به صورت آزمایشی انجام داده‌ایم و در سال آینده رسماً عملیاتی خواهد شد.
معاون آموزشی وزیر علوم درخصوص دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: از زمان آغاز به کارم در وزارت علوم، جلسات خوب و متعددی با ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان آموزشی قبلی و فعلی داشته‌ایم که با همکاری و تعامل، نتایج خوبی هم از این جلسات گرفته‌ایم. به عنوان متولی نظام آموزشی، دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان یکی از دانشگاه های بسیار خوب و معتبر قبول داریم که از جمله واحدهای موفق این دانشگاه می توان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان را نام برد که یکی از افتخارات ماست.
براساس گزارش سایت دانشگاه آزاد، شریعتی نیاسر تأکید کرد: وظیفه داریم کاروان بزرگ آموزش عالی کشور را هدفمند هدایت کنیم تا این کاروان با نیروی انسانی ماهر و مجرب، اهداف نظام اسلامی را پیش ببرد.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۲۱

معاون وزیر علوم خبر داد؛ مجوز تاسیس مراکز جدید آموزشی داده نمی‌شود/ کنترل مجوز رشته‌های تحصیلی

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه اعطای مجوز رشته‌ها باید تقاضامحور باشد، گفت:‌ آموزش عالی کشور بر اساس سیاست تعریف‌شده‌ای حرکت می‌کند و قرار نیست که یک دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرش کند و همه رشته‌های تحصیلی را دارا باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پانا، مجتبی شریعتی نیاسر گفت: اگر امروز قائل باشیم که آموزش عالی کشور روند رو به رشدی داشته است، آن را از لطف و توجه خداوند می‌دانیم و اعتقاد داریم با خرد جمعی،‌ خیرخواهی و صمیمیت همه افراد است که نظام آموزش عالی در همه زمینه های فعالیت خود موفق خواهد بود.
وی با اشاره به وضعیت نظام آموزش عالی کشور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در آن دوران حدود 170 هزار دانشجو در سراسر کشور در دانشگاه ها تحصیل می‌کردند اما امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی، در میدان دادن به جوانان برای تحصیل و توجه به علم و دانش، حدود چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در دانشگاه های کشور اعم از دولتی،‌ غیرانتفاعی و آزاد اسلامی تحصیل می کنند که این رشد تعداد دانشجو، پنج برابر بیشتر از استاندارد دنیاست و ما به عنوان متولیان این نظام، باید با جدیت به دنبال چگونگی استفاده از این دانشجویان و رفع مشکلات جامعه توسط این قشر تحصیلکرده باشیم.
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به گسترش دانشگاه ها چه در بخش خصوصی و چه دولتی، یادآور شد: رسیدن به این تعداد دانشجو و گسترش فضای دانشگاهی باید در پایان برنامه ششم اتفاق می‌افتاد که ما الان با آن روبرو هستیم. بنابراین برای سامان دادن به آهنگ توسعه آموزش عالی، مشورت، اقدامات و سیاست های انقباضی را در بخش آموزش عالی در پیش گرفته‌ایم که از جمله این سیاست‌ها عدم صدور مجوز تاسیس مراکز جدید آموزشی و کنترل اعطای مجوز رشته چه در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی است. سعی ما بر این است که اعطای مجوز رشته ها تقاضامحور باشد و آموزش عالی کشور بر اساس سیاست تعریف‌شده‌ای حرکت کند و قرار نیست که یک دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرش کند و همه رشته‌های تحصیلی را دارا باشد.
شریعتی سخنان و توصیه های مهم مقام معظم رهبری را یادآور شد و گفت: رهبر معظم انقلاب برای نظام آموزش عالی در بخش فرهنگی و آموزشی نکاتی را یادآور شدند که ما به عنوان مسئولان با جدیت به دنبال اجرایی کردن منویات رهبری نظام در بخش آموزشی هستیم.
معاون وزیر علوم در این باره گفت: ما بر اساس آن توصیه ها، تاکید جدی بر کیفیت آموزش که شاخصه اصلی آموزشی دانشگاه هاست، داریم و نکته دیگر توجه به طرح آمایش در آموزش عالی است که تاکنون در دوره های مختلف با جدیت پیگیری نشده ولی ما بنا داریم آن را دنبال کنیم و به خاطر اهمیت فوق العاده آن، تدوین سند آمایش نظام آموزش عالی را در بهمن سال گذشته آغاز کردیم و اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال رسیدگی است که تدوین و تصویب آن موجب اعتلای آموزش عالی و بسترسازی برای حرکت آینده است.
وی مهمترین هدف های طرح آمایش را ماموریت‌دار کردن دانشگاه،‌ سامان دهی مراکز آموزش عالی،‌ یکپارچه سازی نظام پذیرش دانشجو،‌ کیفی سازی آموزش عالی،‌ رابطه هدفمند اشتغال و تحصیل و سطح بندی مراکز آموزش عالی کشور دانست و یادآور شد: در دانشگاه‌های غیردولتی، این سطح‌بندی را به صورت آزمایشی انجام داده‌ایم و در سال آینده رسماً عملیاتی خواهد شد.
معاون آموزشی وزیر علوم درخصوص دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: از زمان آغاز به کارم در وزارت علوم، جلسات خوب و متعددی با ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان آموزشی قبلی و فعلی داشته‌ایم که با همکاری و تعامل، نتایج خوبی هم از این جلسات گرفته‌ایم. به عنوان متولی نظام آموزشی، دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان یکی از دانشگاه های بسیار خوب و معتبر قبول داریم که از جمله واحدهای موفق این دانشگاه می توان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان را نام برد که یکی از افتخارات ماست.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۸:۴۰

عضویت دوباره ایران در هیأت اجرایی یونسکو

ایسنا| معاون آموزشی وزیر علوم از عضویت مجدد ایران در هیأت اجرایی یونسکو بعد از گذشت یک دهه خبر داد. مجتبی شریعتی نیاسر، با اشاره به جلسه دیروز یونسکو اظهار کرد: در این جلسه مباحث خوبی مطرح شد که یکی از مهم‌ترین آنها عضویت مجدد ایران بعد از 10‌سال در هیأت اجرایی یونسکو بود که با 128 رأی از مجموع حاضر در یونسکو صورت گرفت. او با بیان این‌که از 196 کشور فقط 58 کشور در این هیأت حضور دارند، تأکید کرد: عضویت مجدد ایران در این هیأت گام بسیار خوبی است. معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به جایزه ابن‌سینا، اظهارکرد: امسال این جایزه که به پیشنهاد کشور ایران طراحی شده به یک دانشمند مسلمان پاکستانی که رئیس فرهنگستان علوم پاکستان است تعلق گرفت و این جایزه دارای اهمیت ویژه‌ای از نظر اخلاق و علم و فناوری بوده و جایگاه ایران را در محافل بین‌المللی نشان می‌دهد.
 

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۸

دکتر روشن :افتخار می‌کنیم که می‌توانیم در همان افق ۱۴۰۴ به رتبه برتر و اول منطقه نائل شویم

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به دشواری‌های تداوم شتاب علمی کشور، گفت: افتخار می‌کنیم که می‌توانیم در همان افق ۱۴۰۴ به رتبه برتر و اول منطقه نائل شویم و امیدواریم سازوکارهای لازم جهت تحقق این هدف مهم برای دانشگاه‌ها تأمین شود که دو سازوکار اصلی ایجاد عزم و اراده جدی و ملی و دیگری رساندن سهم بودجه پژوهشی به چهار درصد از بودجه ملی است.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر محمد روشن در آیین تکریم سرپرست پیشین و معارفه رییس جدید دانشگاه شهید چمران اهواز با تبریک هفته بسیج به همه بسیجیان که در زمان جنگ حماسه‌های پرشوری آفریدند ، اظهار امیدواری کرد که بتوانیم به‌خوبی بسیج، این میراث امام راحل (ره) را پاسداری و صیانت کنیم تا بتواند به اهداف و مأموریت‌های خود که همان صیانت از کیان انقلاب اسلامی است، بپردازد.
وی با بیان این‌که دانشگاه‌ها با توجه به وضعیت قبلی و از سوی دیگر وظیفه آموزش و پژوهش خود، با شیب مناسبی از نظر رشد علمی پیش رفته‌اند، ضمن ابراز امیداوری از این‌که این شتاب علمی همچنان استمرار داشته باشد، افزود: کشور ما روزی در جایگاه‌های مختلف علمی در جهان رتبه‌های دو رقمی و در برخی موارد سه رقمی را کسب کرده است. طبیعی است که وقتی در این عرصه شتاب می‌گیریم می‌توان به سرعت مراحلی را پشت سر گذاشت و توفیق‌هایی را به‌دست آورد اما هر چه این شتاب بیشتر شود رقبای سخت‌تری نیز پیش رو خواهیم داشت که پشت سر گذاشتن آن‌ها بسیار سخت است.
وی با بیان این‌که برای دستیابی به این هدف سازوکارهای مختلفی باید به‌کار گرفته شود، نخستین سازوکار لازم را ایجاد یک عزم ملی و جدی و اراده قوی در دانشگاهیان عنوان کرد و با ابراز خرسندی از این‌ که البته این عزم و اراده در جامعه دانشگاهی وجود دارد، گفت: دومین نیاز اساسی اعتبارات و بودجه‌هایی است که برای تحقق این هدف لازم است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به این‌که سرجمع همه بودجه‌های پژوهشی کشور ۰٫۴۷ درصد بودجه کشور است و هنوز حتی نیم درصد از بودجه کشور به حوزه پژوهش اختصاص نیافته است، تصریح کرد: این بودجه تنها بودجه وزارت علوم نیست بلکه مجموع همه اعتباراتی است که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت پژوهشی وزارت علوم، آموزش و پرورش و دیگر نهادها و دستگاه‌های اجرایی که کار پژوهشی انجام می‌دهند، به این حوزه اختصاص داده شده است و به ۰٫۴۷ درصد از بوجه کل کشور رسیده است در حالی که هدفگذاری این حوزه رسیدن به چهار درصد از بودجه ملی کشور برای پژوهش است. اگر قرار است آموزش عالی به آن هدف اصلی خود برسد باید یک عزم و اراده ملی در کنار آن قرار بگیرد و بتواند سازوکارهای مادی را فراهم کند.
دکترروشن همچنین با اشاره به موقعیت و حوزه اثر دانشگاه شهید چمران اهواز این دانشگاه را با توجه به موقعیت آن یکی از دانشگاه‌هایی دانست که همیشه هدف نظام آموزش عالی کشور بوده و آموزش عالی به آن امید بسته است و گفت: خوشبختانه دانشگاه شهید چمران، دانشگاه زایایی بوده که حداقل ۵+۱ دانشگاه از آن به ظرفیت نظام آموزش عالی کشور اضافه شده است.
وی در توضیح علت بیان ۵+۱ دانشگاه، بیان کرد: در واقع از همه دانشگاه‌های کشور یک دانشگاه علوم پزشکی منتزع شده است اما خوشبختانه این دانشگاه علاوه بر آن ۵ دانشگاه دیگر را تربیت و مستقل کرد که آن‌ها هم به راه خود ادامه می‌دهند. از این نظر کمتر استانی در کشور وجود دارد که دانشگاه مادر آن دانشگاه‌پرور هم باشد که دانشگاه شهید چمران دارای این ویژگی بوده است.
دکترروشن با بیان این‌که “العبد یدبر و الله یقدر” تصریح کرد: ما تدبیر کردیم اما تدبیر ما به گونه‌ای دیگر تقدیر شد‎؛ ما انسان‌هایی تکلیف‌مدار هستیم که در نهایت امر خود را به خداوند واگذار می‌کنیم. اکنون هم در این مرحله تفویض هستیم که لازم است به برادر ارجمند دکتر رعایایی که در این مدت مسئولیت دانشگاه شهید چمران را بر عهده داشتند، خسته نباشید عرض کنم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اذعان بر این‌که دکتر رعایایی هنگامی که از مرز دانشگاه صیانت کرد تصورش از این اقدام دفاع از حیثیت دانشگاهیان بوده است، این طرز نگاه و عمل را شایسته تکریم و تقدیر دانست و افزود: این چیزی است که در رزومه دکتر رعایایی برای همیشه ثبت خواهد شد؛ همچنین استقامت و پایداری در انجام امور و عدم تزلزل در اراده وی تا روز آخر از بهترین یادگارهای ایشان است اما به هر صورت تقدیر این‌گونه رقم خورد که در این دوی امدادی کار به برادر دیگری سپرده شود.
دکترروشن همچنین با بازخوانی پیشینه دکتر خواجه و سابقه وی در ریاست دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیردولتی، تصریح کرد: فکر می‌کنم داشتن چنین پیشینه‌ای علاوه بر امتیازات علمی دکتر خواجه این توفیق را به ایشان می‌دهد که دانشگاه باز هم بتواند یک گام به جلو پیش برود؛ مسئولان پیشین، دانشگاه شهید چمران را تا آنجا پیش بردند که امروز می‌توان به وجود این دانشگاه افتخار کرد البته این دانشگاه همیشه از زمان جندی شاپور تاکنون منشأ افتخار بوده است ولی باید این روند را افتخارآمیزتر ادامه دهد.
وی همچنین با آرزوی سلامت و توفیق بیشتر برای دکتر رعایایی، برای دکتر خواجه که این مسئولیت را قبول کردند نیز از خداوند منان آرزوی توفیق کرد که بتواند کارهای بنیادین را در دانشگاه رقم بزند و با بیان این‌که یکی از نعمت‌های دانشگاه شهید چمران برخورداری از وجود و حضور حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی است، افزود: ایشان از جمله کسانی است که همواره معین دانشگاه بوده است و هیچ‌گاه نظرات، نوع نگاه و پیگیری‌های وی نه تنها مانع فعالیت‌های دانشگاه نبوده بلکه به ارتقای دانشگاه نیز یاری رسانده است که امیدوارم ایشان هم مانند همیشه همه تلاش خود را به کار گیرند تا فرد جدید از توفیقات بیشتری برخوردار باشد.

منبع: وزارت‌علوم

۹۴/۰۹/۰۹
۱۶:۳۶

بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از پژوهشگاه ژنتیک

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به همراه دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری صبح امروزاز بخش‌های مختلف پژوهشگاه ژنتیک و مهندسی زیست فناوری از جمله بخش پایلوت تولید نیمه صنعتی داروهای نوترکیب و پپتیدی، آزمایشگاه گیاهی، نمایشگاه توانمندی ها و تولیدات پژوهشگاه و مرکز رشد زیست فناوری بازدید کردند.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت:کشور در حوزه زیست فناوری ظرفیت  بسیاربالایی دارد که از آن  جمله می توان به  وجود پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اشاره کرد که در حوزه زیست فناوری بسیار توانمند است و جزو قطب های منطقه ای بیوتکنولوژی به شمار می رود.
 وی افزود :ما خرسندیم بگوییم که امروزه سیاستگذاری وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری به گونه ای است که فعالیت این پژوهشگاه و سایر پژوهشگاه های خود را براساس تقاضای جامعه و جامعه علمی کشور ماموریت محور و تقاضا محور سازماندهی نموده است.
همچنین در این مراسم دکتر ستاری ضمن ابراز خرسندی از توانمندی های علمی این پژوهشگاه گفت :امکانات و فعالیت های  پژوهشگاه بالاتر از انتظار من بود، یکی از مشکلات علم بیوتکنولوژی کشور این است که مجموعه ها از هم دور هستند و باید آنها را به هم نزدیک تر کرد به عنوان مثال باید مراکز دیگر از قابلیت ها و توانمندی های این پژوهشگاه استفاده کنند و همکاری های علمی بین مجموعه ها در زمینه تبادل دانشجو و استاد بیشتر شود.
وی ادامه داد: جای خوشحالی دارد که پژوهشگاه ژنتیک حتی در مورد زیست بازار نیز فعالیت داشته و وجود مرکز رشد در این پژوهشگاه برای ساماندهی پژوهشگران و تشکیل شرکت های دانش بنیان از نقاط قوت است.
وی در خصوص سرمایه گذاری بر روی این شرکت ها ، اخذ مجوزهای  لازم و پیشبرد امور مربوطه به پژوهشگاه قول همکاری و مساعدت  داد.
دکتر ستاری در پایان افزود: ما حتی آمادگی داریم برای همکاری در پروژه های مشترک از جمله تولید هورمون رشد که جزو تحقیقات و تولیدات علمی پژوهشگاه برای خدمت به کشور است ، سرمایه گذاری کنیم.
منبع: وزارت‌علوم

۹۴/۰۹/۰۹
۲۳:۴۴

اعطای مجوز رشته‌ها باید تقاضامحور باشد

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه اعطای مجوز رشته‌ها باید تقاضامحور باشد، گفت:‌ آموزش عالی کشور بر اساس سیاست تعریف‌شده‌ای حرکت می‌کند و قرار نیست که یک دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرش کند و همه رشته‌های تحصیلی را دارا باشد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه اعطای مجوز رشته‌ها باید تقاضامحور باشد، گفت:‌ آموزش عالی کشور بر اساس سیاست تعریف‌شده‌ای حرکت می‌کند و قرار نیست که یک دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرش کند و همه رشته‌های تحصیلی را دارا باشد.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در جمع اعضای هیات رئیسه و استادان هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان گفت: اگر امروز قائل باشیم که آموزش عالی کشور روند رو به رشدی داشته است، آن را از لطف و توجه خداوند می‌دانیم و اعتقاد داریم با خرد جمعی،‌ خیرخواهی و صمیمیت همه افراد است که نظام آموزش عالی در همه زمینه های فعالیت خود موفق خواهد بود.
وی با اشاره به وضعیت نظام آموزش عالی کشور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در آن دوران حدود 170 هزار دانشجو در سراسر کشور در دانشگاه ها تحصیل می‌کردند اما امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی، در میدان دادن به جوانان برای تحصیل و توجه به علم و دانش، حدود چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در دانشگاه های کشور اعم از دولتی،‌ غیرانتفاعی و آزاد اسلامی تحصیل می کنند که این رشد تعداد دانشجو، پنج برابر بیشتر از استاندارد دنیاست و ما به عنوان متولیان این نظام، باید با جدیت به دنبال چگونگی استفاده از این دانشجویان و رفع مشکلات جامعه توسط این قشر تحصیلکرده باشیم.
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به گسترش دانشگاه ها چه در بخش خصوصی و چه دولتی، یادآور شد: رسیدن به این تعداد دانشجو و گسترش فضای دانشگاهی باید در پایان برنامه ششم اتفاق می‌افتاد که ما الان با آن روبرو هستیم. بنابراین برای سامان دادن به آهنگ توسعه آموزش عالی، مشورت، اقدامات و سیاست های انقباضی را در بخش آموزش عالی در پیش گرفته‌ایم که از جمله این سیاست‌ها عدم صدور مجوز تاسیس مراکز جدید آموزشی و کنترل اعطای مجوز رشته چه در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی است. سعی ما بر این است که اعطای مجوز رشته ها تقاضامحور باشد و آموزش عالی کشور بر اساس سیاست تعریف‌شده‌ای حرکت کند و قرار نیست که یک دانشگاه در همه مقاطع تحصیلی دانشجو پذیرش کند و همه رشته‌های تحصیلی را دارا باشد.
شریعتی سخنان و توصیه های مهم مقام معظم رهبری را یادآور شد و گفت: رهبر معظم انقلاب برای نظام آموزش عالی در بخش فرهنگی و آموزشی نکاتی را یادآور شدند که ما به عنوان مسئولان با جدیت به دنبال اجرایی کردن منویات رهبری نظام در بخش آموزشی هستیم.
معاون وزیر علوم در این باره گفت: ما بر اساس آن توصیه ها، تاکید جدی بر کیفیت آموزش که شاخصه اصلی آموزشی دانشگاه هاست، داریم و نکته دیگر توجه به طرح آمایش در آموزش عالی است که تاکنون در دوره های مختلف با جدیت پیگیری نشده ولی ما بنا داریم آن را دنبال کنیم و به خاطر اهمیت فوق العاده آن، تدوین سند آمایش نظام آموزش عالی را در بهمن سال گذشته آغاز کردیم و اکنون در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال رسیدگی است که تدوین و تصویب آن موجب اعتلای آموزش عالی و بسترسازی برای حرکت آینده است.
وی مهمترین هدف های طرح آمایش را ماموریت‌دار کردن دانشگاه،‌ سامان دهی مراکز آموزش عالی،‌ یکپارچه سازی نظام پذیرش دانشجو،‌ کیفی سازی آموزش عالی،‌ رابطه هدفمند اشتغال و تحصیل و سطح بندی مراکز آموزش عالی کشور دانست و یادآور شد: در دانشگاه‌های غیردولتی، این سطح‌بندی را به صورت آزمایشی انجام داده‌ایم و در سال آینده رسماً عملیاتی خواهد شد.
معاون آموزشی وزیر علوم درخصوص دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: از زمان آغاز به کارم در وزارت علوم، جلسات خوب و متعددی با ریاست دانشگاه آزاد اسلامی و معاونان آموزشی قبلی و فعلی داشته‌ایم که با همکاری و تعامل، نتایج خوبی هم از این جلسات گرفته‌ایم. به عنوان متولی نظام آموزشی، دانشگاه آزاد اسلامی را به عنوان یکی از دانشگاه های بسیار خوب و معتبر قبول داریم که از جمله واحدهای موفق این دانشگاه می توان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان را نام برد که یکی از افتخارات ماست.
براساس گزارش سایت دانشگاه آزاد، شریعتی نیاسر تأکید کرد: وظیفه داریم کاروان بزرگ آموزش عالی کشور را هدفمند هدایت کنیم تا این کاروان با نیروی انسانی ماهر و مجرب، اهداف نظام اسلامی را پیش ببرد.
انتهای پیام

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۵۳

تاکید ضیاء هاشمی بر حفظ کرامت دانشگاه توسط نهادهای خارج از دانشگاه

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حفظ کرامت دانشگاه را نکته مهمی دانست و بر حفظ آن تاکید کرد.
سیدضیاء هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ورود برخی نهادهای خارج از دانشگاه به مسایل درون‌دانشگاهی عنوان کرد: تقاضای ما از همه عزیزان خارج از دانشگاه و همه نهادهای دولتی، قضایی، انتظامی و امنیتی این بوده که به استقلال دانشگاه احترام گذارند؛ چراکه استقلال دانشگاه مورد تاکید همه‌ ما و به نفع همه است.
وی با بیان اینکه در دانشگاه قوانین و ضوابط خیلی روشن و مفیدی وجود دارد، ابراز امیدواری کرد، با اجرای این قوانین، بهترین وضعیت در دانشگاه‌ها جریان پیدا کند.
معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه حفظ کرامت دانشجو را نکته مهمی دانست و با تاکید بر اجرای همه قوانین، خاطرنشان کرد: همه آموزه‌ها و مقدسات دینی برای ما مهم است و مطمئنیم که خود دانشجویان نسبت به آموزه‌های دینی اهتمام دارند و اگر موارد انگشت‌شمار و محدودی نسبت به این موارد بی‌توجه باشند، قطعا قاطبه‌ دانشگاهیان خواهان جلوگیری از این رفتارها هستند.
وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از آموزه‌های متعالی اسلام است، تصریح کرد: این فریضه موجب اعتلا و ترقی جامعه و پیشرفت دانشگاه و یک آموزه‌ بسیار دقیق و ظریف است که بدون آن دقت‌ها و ظرافت‌های کارشناسانه اخلاقی و علمی‌ نباید اجرا شود.‌
هاشمی تاکید کرد: آمران به معروف و ناهیان از منکر به عنوان کسانی که کار عبادی و فرهنگی انجام می‌دهند، محدود به یک عده خاص نیستند و عموم مسلمین و متدینین باید نسبت به این موضوع دغدغه‌ و توجه داشته باشند، ولی کسانی باید این کار را انجام ‌دهند که شرایط و توانمندی‌های لازم را دارند.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۲:۳۰

سیدضیاء هاشمی: روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی در جامعه دانشگاهی به سختی پیش می‌رود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشستی با اعضای هیئت اجرایی مسابقات ملی مناظره دانشجویان از این مسابقات به عنوان نمونه اعلای کرسی‌های آزاد اندیشی  نام برد.
به گزارش شفقنا، دکتر سید ضیا هاشمی با تقدیر از رویکرد کلان به برگزاری مسابقات مناظره، گفت: با توجه به اینکه در دوره‌های قبل در سطح محدودی برگزار می‌شد، گسترش این طرح از لحاظ اثر بخشی عمل بسیار موثری است.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در ادامه با تقدیر از جهاد دانشگاهی در خصوص ایجاد بسترهای مشارکت دانشجویان گفت: امیدوارم مسئولیت اجرای اینگونه مسابقه‌ها بر عهده جهاد دانشگاهی باقی بماند. همه ارگان‌ها و نهادهای دولتی باید در اجرای هر چه بهتر مسابقات کمک کنند اما با توجه به سابقه مدیریتی جهاد دانشگاهی، این سازمان باید بتواند فارغ از احتیاج و وابستگی به سایر ارگان‌ها مانند گذشته به بهترین نحو مسابقات را برگزار کند.
او با تبیین اهمیت مناظره‌ها و اثرگذاری آن در بهبود سطح فرهنگی دانشجوبان افزود: برگزاری مسابقات مناظره نمونه اعلای کرسی‌های آزاد اندیشی است. از طرفی مجموعه جهاد در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و ترویج فرهنگ آزاد اندیشی همواره پیشگام بوده است. لذا فرهنگ جهاد دانشگاهی و خود این نهاد نمادی از آزاد اندیشی است.
هاشمی با اشاره به بیانات و تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد آزاد اندیشی گفت: ایده‌آل ما رونق گرفتن جریان آزاد اندیشی در قالب رایج است. لذا گفت‌وگو، مناظره، آزاداندیشی و جریان یافتن اندیشه‌ها باید به عادت ثانوی تبدیل شود. همچنین وجود انضباط، جدیت و راهبردهای مشارکت جویانه از نکات ارزشمند این مناظرات است. من فکر می‌کنم در راستای گسترش کرسی‌های آزاد اندیشی تا امروز الگویی بهتر از این مسابقات، در کشور نداشتیم.
او افزود: روند شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه‌پردازی در جامعه دانشگاهی به سختی پیش می‌رود. دلیل آن هم بیشتر وجود معذوریت‌های احساسی و اجتماعی است، تا موانع قانونی و اداری. به هر حال در جامعه نوعی احساس نگرانی در مورد این مسائل وجود دارد که باعث می‌شود در این راستا به سختی پیش برویم. این مسابقات کمک می‌کند الگوها و نمونه‌های موفقی از کرسی‌های آزاد اندیشی به جامعه دانشگاهی معرفی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: مطمئنا اگر جریان آزاد اندیشی، از مرحله‌ای بگذرد، مقدماتی را طی کند و دانشگاهیان نتایج مثبت آن را ببینند؛ خیلی زود از آن استقبال خواهند کرد.
هاشمی با اشاره به گسترش کمّی افراد و گروه‌های مشارکت کننده در مسابقات ملی مناظره گفت: افزایش گروه‌های مشارکت کننده، جهشی ارزشمند، الهام بخش و امیدوار کننده است، تا کل جریان آزاد اندیشی هم به یک جهشی دست پیدا کند. از این رو همه مسئولان باید در راستای گسترش این طرح با افتخار مشارکت و همکاری کنند.
این استاد دانشگاه تهران در ادامه با تاکید بر همکاری و حمایت وزارت علوم از این طرح ابراز کرد: باید از ظرفیت رسانه‌ای کشور در راستای معرفی هر چه بیشتر این مسابقات استفاده کرد. اگر امکان پخش زنده این مسابقات فراهم شود، عمل بسیار ارزشمندی خواهد بود.
براساس گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان، در ابتدای این نشست مهندس کاظمی، رئیس سازمان دانشجویان به ارائه گزارشی از مرحله‌های پیشین این مسابقات و مسائل مربوط به آن پرداخت.
مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره از ۲۸ تا ۳۰ آذر با شرکت دوازده تیم از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۵:۴۹

بازديد معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ازدانشگاه ايلام

دکترمحمدحسين اميد معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري ازدانشگاه ايلام بازديد كرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دراين بازديد دکتراميد پس از بازديد اجمالي شهر ايلام و کسب اطلاع از آثار تخريب سيلاب اخير، دردانشگاه ايلام حضور يافت.
دكتر اميد به همراه دکتر علي اکبري رئيس دانشگاه ايلام و جمعي از مسئولان اين دانشگاه با حضور در گلزار شهداي گمنام دانشگاه ايلام و نثار فاتحه به روح پاك اين بزرگواران اداي احترام كردند ودرادامه از پروژه هاي عمراني دانشگاه، شامل راه هاي دسترسي و تأسيسات زيربنايي، دانشکده هاي علوم انساني و کشاورزي و پروژه استخر وموارد ديگر بازديد كردند . 
سپس دکتراميد در نشستی با حضور رئيس دانشگاه و معاون پشتيباني و منابع انساني مسائل مختلف مورد بحث و بررسي قرار گرفت.
در اين جلسه دکترملابهرامي معاون پشتيباني و منابع انساني دانشگاه ايلام گزارش کاملي از وضعيت بودجه، نيروي انساني، پروژه هاي عمراني، شاخص هاي عملکرد کليدي و توانمندي هاي دانشگاه ارائه كرد.
همچنين دکتراميد در جمع خبرنگاران به طرح نظرات خود درباره سياست هاي وزارت علوم و نيز وضعيت دانشگاه ايلام پرداخت.
گفتني است آخرين برنامه وي جلسه با اعضاي هيئت رئيسه دانشگاه بود که طي آن موفقيت هاي دانشگاه و زمينه هاي دستيابي به اهداف آتي مطرح شد.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

انتصاب معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد به سمت رئیس شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در ا

دکتر علی یوسفی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد با حکم دکتر سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها به سمت رئیس شورای هماهنگی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها در استان خراسان رضوی منصوب شد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، این شورا با هدف هماهنگی، هم افزایی، انسجام بخشی دستگاه های عضو و سایر نهادهای دست اندرکار در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها، برنامه ریزی برای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بویژه سند دانشگاه اسلامی در حوزه فرهنگی و اجتماعی و تعیین ساز و کار مناسب برای هماهنگی برنامه های فرهنگی و اجتماعی در سطح دستگاه ها و سایر نهادهای مرتبط در حوزه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها ایجاد شده است.
بر پايه اين گزارش، این شورا متشکل از معاون فرهنگی و اجتماعی بزرگ ترین دانشگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در استان به عنوان رئیس، معاون فرهنگی و اجتماعی بزرگ ترین دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان معاون، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی و معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان به عنوان عضو می باشند.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

بازديد معاون اداري مالي و مديريت منابع وزارت علوم از باشگاه خبرنگاران جوان

دكتر محمد حسين اميد معاون اداري مالي و مديريت منابع وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري  با حضور در باشگاه خبرنگاران جوان از بخش هاي مختلف اين رسانه خبري بازديد كرد .
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، در ادامه اين بازديد دكتر اميد در نشستي خبري  به سوالات خبرنگاران باشگاه خبرنگاران جوان پاسخ گفت .

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۵۵

رحیم‌زاده: دانشگاه محل فعالیت‌های غیراصیل نیست/تنوع سلائق و تحقق اهداف فرهنگی

گروه اندیشه: مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم گفت: باید در انتقال اعتقادات دینی به دانشجویان نهایت دقت انجام شود در واقع دانشگاه را باید از فعالیت‌های غیر حقیقی، غیر پایدار و غیر اصیل خلوت کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، فریدون رحیم‌زاده، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات امروز، 9 آذر در نشست بررسی اقتضائات سیاستگذاری برنامه‌های فرهنگی دانشگاه‌ اراک گفت: صحبت پیرامون مباحث فرهنگی بسیار سخت است و برای ایراد بیانات در این راستا باید علم وافی و کافی وجود داشته باشد.
فرهنگ؛ مقوله‌ای سهل و ممتنع
وی بحث در حوزه فرهنگ را از جمله مؤلفه‌های سهل و ممتنع خواند و تصریح کرد: همه تصور می‌کنند با مؤلفه فرهنگ آشنا هستند و می‌توانند ساعت‌ها در این رابطه صحبت کنند، همه افراد جامعه نظرگاه فرهنگی دارند ازاین رو در نظر عموم مردم فرهنگ یک حوزه ساده تعریف می‌شود.
رحیم‌زاده به تشریح ممتنع بودن مقوله فرهنگ پرداخت و اظهار کرد: وقتی افراد وارد عرصه فرهنگ می‌شوند خواهند دید این مبحث دارای لایه‌های بسیار تودرتو و پیچیده‌ای است که فعالیت در این حوزه را سخت می‌کند، شاید برخی از افراد به دلیل این امر که حوزه کار فرهنگی ساده به نظر می‌آید خیلی حرف‌ها می‌زنند و متقاضی هم پیدا می‌کنند.
این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به مقایسه فعالیت در حوزه فرهنگ با مباحث آموزشی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: مقایسه، حل‌المسائل است، در حوزه آموزشی و پژوهشی آئین نامه‌ها و عرصه‌ها مشخص است، اما در حوزه فرهنگ به دلیل گستردگی این حوزه دارای لایه‌های بسیار پیچیده است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید برنامه‌ریزی‌ها با دقت بیشتری همراه باشد.
وی با بیان این نکته که لایه‌های مختلف فرهنگ باعث می‌شود تا ابعاد، زوایا و نتایج این عرصه ناشناخته بماند، اظهار کرد: در حوزه فرهنگی و انسانی جایی که مباحث ذهنی به وجود می‌آید ولو اینکه روش‌ها معین و اهداف تعریف شده باشد باز هم نمی‌توان تضمین کرد که نتیجه معین باشد.
رحیم‌زاده در بخشی از سخنان خویش ضمن اشاره به این مطلب که نهاده‌های ما در دانشگاه‌ها با ستانده‌های ما تفاوت دارد، گفت: فضا و محیط دانشگاه با غیردانشگاه متفاوت است و این مهم باید همواره مدنظر قرار گیرد.
تنوع سلائق در دانشگاه اجتناب‌ناپذیر است
مدیرکل دفتر سیاستگذاری وزیرات علوم و تحقیقات دانشگاه را محلی برای کسب آموزش و پژوهش برشمرد و اضافه کرد: تنوع و سلائق مختلف در دانشگاه‌ها به واسطه گذر جوانان از فرایند کنکور امری اجتناب‌ناپذیرست، دانشگاه‌ها همه ساله دانشجویانی با قومیت‌ها، طبقات اجتماعی و فرهنگ و سنن مختلف پذیرش می‌کند؛ بنابراین باید برای گروه‌های خاص برنامه‌های متناسب با فرهنگ و سنن آنان در نظر گرفت تا اینکه اهداف دانشگاه در حوزه فرهنگ محقق شود.
منطق دانشجو گفت‌وگو و تبادل نظر است
وی ضمن اشاره به این نکته که دانشگاه محل عقلانیت و تجمع سازمان یافته جوانان است، اضافه کرد: احترام به نظر برخی از افراد که گمان می‌برند پادگان‌ها و محل‌های ورزشی نیز محل تجمع جوانان است واجب است؛ اما در پادگان قوانینی تعریف شده است که سربازان نباید تخطی کنند یا در محل‌های ورزشی اگر افراد رفتاری ببینند که خلاف نظر آنان باشد با سر و صدا و بیان سخنان رکیک برخورد می‌کنند.
رحیم‌زاده در تکمیل سخنان خود گفت: دانشگاه محلی برای گفت‌وگو و مطرح کردن مباحث روز دنیاست و اگر نظری مخالف بیان شود دانشجویان با بحث‌ و گفت‌وگو سعی می‌کنند یا متقاعد شوند یا طرف مقابل را متقاعد کنند تا نتیجه لازم کسب شود.
وی با استناد به کلام بزرگان دینی علم را مقدس خواند و تصریح کرد: آیا حکم تقدس علم به دانشگاه تسری پیدا می‌کند و دانشگاه مقدس می‌شود، قداست بخشیدن به علوم دانشگاهی لاجرم رفتاری را می‌طلبد که به مبانی علمی و دانشگاهی قداست ببخشد.
رحیم‌زاده در ادامه به تفاوت حوزه و دانشگاه نیز اشاره کرد و افزود: محور و موضوعیت حوزه علمیه به خودی خود مقدس است، با توجه به اینکه از کلام وحیانی بالاتر نداریم فعالان این حوزه سعی دارند آنقدر به سطح علمی خود را ارتقا دهند تا بتوانند کلام وحی را درک کنند و هیچ تقابلی با این موضوع ندارند.
وی همچنین دانشگاه را محل پرسشگری و نقد برشمرد و با بیان این مطلب که گفت‌وگو در قالب دعوت به نقد است، تصریح کرد: انتظار یکسان کردن دانشگاه و یک دست کردن آنان هوسی برنیامدنی است.
برنامه‌ریزی بدون مشارکت دانشجوعملاً نتیجه‌ای ندارد
رحیم‌زاده برلزوم استفاده از مشارکت‌های دانشجویی در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی تأکید کرد و افزود: از دانشجویانی که در برنامه‌ریزی مشارکت نداشته باشند نمی‌توان انتظار داشت در عرصه عمل حضور داشته باشند، دانشجو با قرار گرفتن در فضای برنامه‌ریزی سعی می‌کند به همان میزان در عرصه‌های عملی نیز حضور فعال داشته باشد و برنامه‌ها را بدون نقص عملیاتی کند.
وی ضمن اشاره به اینکه دانشجویان دارای هویت حقوقی و حقیقی هستند، کارت دانشجویی به دانشجو هویت حقوقی می‌بخشد که ارتکاب خطا منجر به اخراج وی می‌شود، این مهم تنها سلب حقوقی است اما یک دانشجو دارای هویت حقیقی همچون امید، ترس، ایدئولوژی، نفرت و ... نیز هست که باید به آنان نیز توجه شود.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پایان تصریح کرد: اگر ذهن و فکر دانشجویان را طی دوران دانشجویی با پیام‌های مختلف پرکنیم جایی برای دریافت پیام درست و ارزشی باقی نمی‌ماند؛ ازاین رو باید در انتقال مباحث و تأثیرگذاری آن بر ذهن، تفکرات و اعتقادات دینی آنان نهایت دقت صورت گیرد درواقع دانشگاه را باید از فعالیت‌ عرصه‌های غیر حقیقی، غیر پایدار و غیر اصیل خلوت کرد.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۴:۵۲

رئیس‌جمهور روز دانشجو به دانشگاه تهران می‌رود

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم از حضور دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان در دانشگاه تهران به مناسبت روز ۱۶ آذر «روز دانشجو» خبر داد.
فضل الله ایرجی در گفت‌وگویی در مورد برنامه‌های ۱۶ آذر، «روز دانشجو» گفت: روز ۱۶ آذر در تقویم ملی ما «روز دانشجو» نام گرفته و برای این روز برنامه‌های متنوعی را پیش بینی کرده‌ایم.
 وی ادامه داد: مهمترین برنامه این روز که برنامه ملی وزارت علوم نیز محسوب‌ می‌شود حضور دکتر روحانی، رئیس‌ جمهور کشورمان در دانشگاه تهران است که با حضور دانشجویان برگزار می شود .
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه مراسم ۱۶ آذر سبقه و رنگ دانشجویی خواهد داشت، افزود: در این برنامه تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان نهادهای دانشجویی با در نظر گرفتن تنوع فعالیت‌های دانشجویی، فرصتی خواهند یافت که مسایل و درخواست‌های خود را با رئیس جمهور مطرح کنند و طبعا رئیس جمهور نیز سخنرانی کرده و این برنامه خاتمه خواهد یافت.
فضاسازی محوطه و خوابگاه‌های دانشگاه به مناسبت روز دانشجو
وی با اشاره به برنامه دانشگاه‌های مختلف کشور ‌در روز دانشجو خاطرنشان کرد: از تمام دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ایم در این روز فضاسازی مناسبی در محوطه دانشگاه‌ها  و خوابگاه‌ها  ایجاد کنند.
برگزاری کرسی های آزاد اندیشی
ایرجی یادآورشد: همچنین از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم، دراین روز برنامه‌های جذاب و مفیدی در قالب کرسی‌های آزاد اندیشی و میزگرد با حضوراساتید دانشگاهی ترتیب دهند که تمام این برنامه‌ها درحال انجام است و اخبارآن برروی سایت های مرتبط اعلام می شود.
دعوت از شخصیت‌های علمی برای سخنرانی به مناسبت روز دانشجو
ایرجی افزود: از دیگر برنامه‌هایی که برای این روز برنامه ریزی شده سخنرانی چهره‌های علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها است معمولا به مناسبت این روز، چهره‌ها در اکثر دانشگاه‌ها سخنرانی دارند که در همه این موارد بر رعایت قوانین و ضوابط مرتبط با فعالیت‌های فرهنگی هنری اجتماعی توسط برگزار کنندگان تاکید شده است.
رعایت عدالت در تخصیص امکانات به تشکل های مختلف
وی ادامه داد: همچنین تاکید شده عدالت بین تشکل‌های دانشجویی با در نظرداشتن تنوع سلیقه‌ها جهت اعطای مجوز، امکانات و تخصیص زمان و مکان مناسب برای برگزاری مراسم، رعایت شود.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم افزود: همچنین به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم، از روز دانشجو برای نکوداشت شهدای دانشگاهی و دانشجویی به ویژه شهدای دانشجوی هویزه استفاده کنند.
نکوداشت شهدای دانشجوی هویزه
وی یادآورشد: ۱۶ دی روز شهدای هویزه نامیده شده که ما برای این روز نیز برنامه داریم. اما درحال حاضر از ۱۳ دانشگاهی که شهدای هویزه از آن دانشگاه‌ها هستند درخواست کرده ایم در روز ۱۶ آذر برای نکوداشت شهدای دانشجو تدارک ویژه ای ببینند.
حمایت دانشگاه‌ها از ویژه نامه‌های دانشجویی ۱۶ آذر
وی افزود: همچنین از دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ایم، از نشریات دانشجویی و ویژه نامه‌هایی که این نشریات متناسب این روز منتشر می کنند حمایت شود.
برگزاری نمایشگاه و مسابقات فرهنگی
ایرجی خاطرنشان کرد: برگزاری مسابقات فرهنگی، مسابقه پیامکی، نمایشگاه کتاب، عکس و اسناد با موضوع ۱۶ آذر و ایجاد یک فضای فرهنگی مناسب، توام با نشاط و پویا از دیگر برنامه های دانشگاه‌ها دراین روز است.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: از دانشگاه‌ها خواسته ایم از دانشجویان و نخبگان دانشجویی با فضا سازی مناسب تجلیل کرده و تعامل حداکثری با مجامع و تشکل‌های دانشجویی در برگزاری مراسم این روزداشته باشند.
منبع:مهر
برچسب ها: ایران
، حسن روحانی
، دانشگاه
، 16آذر
، ندای ایرانیان

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۳۵

دیدار مدیرکل امور فناوری وزارت علوم با رئیس بخش آسیایی کمپانی اورنج

دکترخسرو پیری مدیرکل امورفناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران و دکترجین مایکل رئیس بخش آسیایی کمپانی چند ملیتی اورنج در شهر فناوری پانکیو تکنوولی کره جنوبی دیدارو گفتگو کردند.

به گزارش عیارآنلاین،در این دیداردکتر پیری  و دکترجین مایکل پیرامون سرمایه گذاری کمپانی اورنج برروی ایده های برتر فناوری اطلاعات و انتقال فناوری در زمینه فناوری اطلاعات به ایران با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.
همچنین در این دیدار دکترپیری در سخنانی با اشاره به توان بالای دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت : هم اکنون درپارک های علم و فناوری ایران محصولات فناورانه ارتباطی فراوانی تولید می شود ولی مشکل اصلی ، کمبود سرمایه گذاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری خارجی است و این آمادگی وجود دارد که با یک تعامل سازنده ارتباط خوبی بین کمپانی اورنج و شرکت های دانشگاهی مرتبط ایجاد شود.
همچنین دکتر پیری از مدیران کمپانی اورنج برای بازدید از توانمندی های فناورانه ایران دعوت به عمل آورد.
سپس دکتر مایکل در سخنانی گفت: کمپانی اورنج بزرگ ترین کمپانی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرانسه محسوب می شود که دارای ۱۷۰هزار پرسنل می باشد و درسال بیش از ۲۵۰ میلیون نفر مشتری داشته و گردش مالی آن نیز بیش از ۵۰ میلیارد دلار درسال است.
وی افزود: انحصار ارتباطات تعدادی زیادی از کشورها متعلق به این کمپانی بوده و حتی شرکت هایی مانند اپل نیز در آن کشورها مجوز فروش گوشی و تبلت را از این کمپانی دریافت می کنند.
وی همچنین درادامه علاقه کمپانی اورنج را سرمایه گذاری برروی ایده های برتر کشورهای آسیایی دانست وگفت : از این نظر ایران هم یکی از کشورهای مورد علاقه اورنج بوده است ولی به خاطر وجود تحریم ها امکان سرمایه گذاری وجود نداشت و هم اکنون که تحریم ها در حال برداشته شدن است این فضا وجود دارد که توان، پتانسیل و ایده های جوانان ایرانی را شناسایی و برروی آن ها سرمایه گذاری کرد و درداخل ایران به فناوری های برتر اطلاعاتی دست یافت.
وی همچنین علاقه مندی خود را برای بازدید از پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایران ابراز کرد.
منبع: وزارت‌علوم

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۳۷

مدیرکل امور فناوری وزارت علوم: باید سرمایه گذاری بخش غیردولتی در تحقیق و توسعه نوآوری تقویت شود

مدیرکل امور فناوری وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در دومین روز از برنامه آموزشی سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری در شهر سئول کره جنوبی گفت: درمقوله فناوری و نوآوری، ورود بخش خصوصی و غیر دولتی درحوزه های تحقیق و توسعه فناوری و نوآوری از مهم ترین برنامه های وزارت علوم است.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر خسرو پیری، ضمن ارایه گزارشی از توانمندی های منابع انسانی و تعداد دانشجویان در ایران به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و نیز رتبه خوب ایران از نظر تعداد مقالات علمی و پژوهشی اظهار داشت : به دنبال اتخاذ روش های مناسب برای  ارتباط صحیح و مناسب بخش صنعت با دانشگاه هستیم.
وی گفت: ساختار و سازمان علم و فناوری ایران نیازمند برنامه ریزی قوی مبتنی بر آینده نگری، نیازسنجی و امکان سنجی است.
منبع: وزارت‌علوم

۹۴/۰۹/۰۹
۱۸:۳۸

در دیدار مدیران پژوهشی ایران و عراق،با تاسیس پارک علم وفناوری مشترک در نقاط مرزی دو کشور موافقت شد

در دیدار مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم و مدیرکل تحقیقات و فناوری وزارت آموزش عالی عراق، طرفین در موضوع تاسیس پارک های مشترک علم و فناوری در استان های همجوار و تبادل فناوری و محصولات دانش بنیان به توافق رسیدند.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر امور فناوری وزارت علوم  در دیدار با  پروفسور قسان حمیدعبدالمجید مدیر کل تحقیقات و و فناوری وزارت آموزش عالی کشور عراق، ضمن اشاره به انعقاد یک تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه علوم دریایی خرمشهر و دانشگاه بصره در موضوع بهره وری از دریا و آب های مشترک گفت : در دانشگاه های بیشتری در غرب و جنوب غربی ایران و استان های شرقی عراق علاوه بر تحقیقات مشترک در زمینه های فناوری می توان با راه اندازی پارک های علم و فناوری مشترک همکاری های فناورانه را ارتقا داد.
 همچنین پروفسور قسان حمیدعبدالمجید با  اشاره به زمینه های مشترک تاریخی علمی، فرهنگی و اجتماعی و دینی دو کشورهمسایه گفت: ایران و عراق می توانند در زمینه های مختلف علم و فناوری با یکدیگر همکاری نمایند، گرچه در زمینه هایی همانند تبادل دانشجو و استاد کم و بیش این همکاری وجود دارد ولی کافی نیست.
 وی افزود:  در زمینه های مختلف تحقیقاتی به ویژه در موضوعاتی که اشتراکات زیادی وجود دارد همچون نفت و انرژی، کشاورزی و اختصاصا در موضوع خرما و نیشکر می توان تعاملات بیشتری انجام داد و این ظرفیت وجود دارد که کارهای پژوهشی مشترکی به ویژه در سطح دانشگاه ها انجام داد.
در ادامه  این دیدار دکتر خوش قلب  رئیس حوزه ریاست معاونت پژوهش و فناوری در سخنانی به ظرفیت خوب کشور عراق در خرید محصولات دانش بنیان و به ویژه در اقلیم کردستان اشاره کرد و گفت : نظر به اینکه کشور عراق یکی از کشورهای هدف در صادرات محصولات پارک های علم و فناوری و مراکز رشد ایران است می توان با تعاملات بیشتر در سطح دو وزارت علوم و آموزش عالی دو کشور، صادرات و واردات محصولات دانش بنیان تولید شده در پارک های علم و فناوری را توسعه کمی و کیفی داد.
وی افزود : این ظرفیت در ایران وجود دارد که علاوه بر صادرات محصولات دانش بنیان در زمینه های مهارت افزایی و نوآوری که توانمندی ایران بالاست به فناوران جوان و تازه کار عراقی انتقال تجربیات انجام گیرد.
گفتنی است در پایان این نشست دو طرف در خصوص ایجاد پارک ها و مراکز رشد و فناوری مشترک، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و انتقال تجربیات در زمینه های فناوری و نوآوری به توافق رسیدند.

منبع: وزارت‌علوم

۹۴/۰۹/۰۹
۱۸:۳۸

بازدید مدیران پژوهشی وزارت علوم از کمپانی سامسونگ در کره جنوبی

به دعوت انستیتو سیاستگذاری و برنامه ریزی در علم و فناوری کشور کره جنوبی KISTEP) )که مسئولیت هماهنگی و تعیین بودجه های تحقیق و توسعه علم و فناوربی کره را عهده دار است ،دکتر خسرو پیری مدیر کل فناوری و دکتر حسن خوش قلب رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سفر به کره جنوبی از مجموعه مرکز نوآوری و موزه فناوری و نوآوری کمپانی سامسونگ بازدید کردند.

به گزارش عیارآنلاین،در این بازدید مدیر مرکز نوآوری شرکت سامسونگ در سخنانی گفت : این شرکت سرمایه گذاری زیادی برروی نوآوری انجام داده است و این موضوع در رأس فعالیت های کمپانی قرار دارد.
وی افزود : ما با شعار هر چه را که با جریان الکتریسیته کار می کند باید بسازیم فعالیت خود را شروع کردیم و خوشبختانه تاکنون در زمینه های فناورانه زیادی همچون ساخت انواع گوش های تلفن ثابت و همراه، کامپیوتر و لب تاب، یخچال و ماشین لباسشویی، وسایل مختلف آشپزخانه و سایر وسایل الکتریکی در سطح بین الملل به توفیقات ارزنده ای رسیده ایم که تمام این موفقیت ها مدیون اهمیت این کمپانی به نوآوری است.
وی در ادامه گفت :شرکت سامسونگ از نظر هزینه کرد تحقیق و توسعه رتبه دوم دنیا را داراست و همین موضوع آن را در سطح بین المللی در طراز اول قرار داده و هم اکنون محصولات سامسونگ نزدیک به ۲۰ درصد صادرات کره را تشکیل می دهند و حدود ۴۵۰ هزار نفر پرسنل در قالب ۸۰ شرکت بزرگ بین المللی در آن فعالیت می کنند که سود خالصی معادل بیش از  ۳۵ میلیارد دلار در سال دارد.
همچنین هیئت ایرانی از موزه فناوری و نوآوری شرکت سامسونگ و انواع فناوری های ساخته شده در آن بازدید کرد و کارشناسان هر بخش تکامل فناوری را در محصولات شان تشریح کردند.
منبع: وزارت‌علوم

۹۴/۰۹/۰۹
۲۳:۴۴

همکاری های علمی و فناوری ایران و کشور سورینام گسترش می یابد

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در حاشیه برنامه آموزشی برای سیاستگذاران عالیرتبه نوآوری در علم و فناوری ، با مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت آموزش، علوم و فرهنگ سورینام دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش عیارآنلاین،در دیدار دکتر خسرو پیری با ‘یوشا پرماتی آدین’ مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت آموزش، علوم و فرهنگ سورینام مقرر شد همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور آغاز شود.
وی خاطر نشان کرد :مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت علوم سورینام در این دیدار تاکید کرد که هر چند کشورش حدود ۳۰ سال قبل از استعمار هلند رهایی یافته و دارای منابع ارزشمند طبیعی همچون نفت، طلا و بوکسیت است اما در مباحث فناوری، در آغاز راهی طولانی قرار دارد و نیازمند همکاری کشورهایی همچون ایران است.
 دکتر پیری افزود: هیئت سورینامی همچنین آموزش قشر تحصیلکرده برای آشنایی با فناوری های نو شامل بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، نفت و پتروشیمی را از اولویت های آموزش کشورشان عنوان و اعلام کردند که ایران در این زمینه ها توانمندی لازم را برای ارائه به دانشگاهیان سورینام دارا است.
مدیرکل امور فناوری وزارت علوم تصریح کرد: ما نیز در این دیدار، آمادگی ایران برای انتقال تجربیات علمی و فناوری در حوزه دانش های نوین به سورینام را اعلام کردیم و معتقدیم این کشور می تواند بازار خوبی برای صادرات محصولات دانش بنیان تولید شده در پارک ها و مراکز رشد و فناوری ایران باشد.
گفتنی است سورینام کشوری کوچک در آمریکای جنوبی و در همسایگی برزیل است که منابع غنی نفت، طلا و بوکسیت دارد ،این کشور در سال ۱۹۸۰ از استعمار کامل هلند رهایی یافت ولی زبان اصلی مردم آن هنوز هلندی است.

منبع: وزارت‌علوم

۹۴/۰۹/۰۹
۲۳:۴۴

۲ سالن نمایشگاه هفته پژوهش به الکامپ اختصاص می یابد

به گزارش خبرگزاری مهر، باقر بحری، سخنگوی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در امور نمایشگاه الکامپ ۲۰۱۵ با اشاره به همزمانی برگزاری این نمایشگاه با نمایشگاه پژوهش در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران اظهار داشت: با توجه به درخواست‌های فراوان شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات برای حضور در نمایشگاه و کمبود فضا، با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توافق کردیم که سالن‌های ۷ و ۲۷ به جای نمایشگاه پژوهش، به نمایشگاه الکامپ اختصاص یابد و با توجه به این توافق، شرکت‌های دانش بنیان حوزه ICT در این دو سالن حضور خواهند داشت.
سخنگوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در امور نمایشگاه الکامپ گفت: ۳۵۰ شرکت خصوصی در فضایی بالغ بر ۲۰ هزار متر مربع در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت؛ علاوه بر این فضا، تعداد زیادی از سازمان‌های دولتی در ۲۵۰۰ متر مربع دستاوردها و خدمات خود را ارائه خواهند کرد.
وی با بیان اینکه به دلیل برگزاری ضعیف نمایشگاه در دوره‌های گذشته، رتبه (Grade) الکامپ در میان نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران نزول پیدا کرده است، گفت: با وجود این کاهش رتبه، مذاکرات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با شرکت سهامی نمایشگاه‌ها سبب شد که میزان فضای اختصاص داده شده به الکامپ، ۲۰ هزار متر مربع و برابر با نمایشگاه‌های گرید A باشد.
بحری افزود: یکی از موضوعات بسیار مهم برای ما مساله شفاف‌سازی برگزاری نمایشگاه است و حتما هزینه‌ها، درآمدها و چگونگی برگزاری نمایشگاه به صورت کاملا شفاف در اختیار اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای قرار خواهد گرفت.
وی استقبال شرکت‌های خارجی از نمایشگاه‌ الکامپ را بالا پیش‌بینی کرد و گفت: در نمایشگاه جیتکس از بسیاری از شرکت‌های خارجی برای بازدید از الکامپ دعوت به عمل آمد و آنها نیز برای سفر به ایران و حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند و فکر می‌کنیم حجم بازدیدکنندگان خارجی نمایشگاه بالا باشد.
سخنگوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در امور نمایشگاه الکامپ افزود: پاویون کشور چین در نمایشگاه امسال برپا خواهد شد و علاوه بر آن شرکت‌هایی از کشورهای مختلف از جمله تایوان، امارات، ایرلند، روسیه و آمریکا در این نمایشگاه غرفه خواهند داشت.
به گزارش مهر، نمایشگاه ایران الکامپ ۱۳۹۴ از ۲۳ آذرماه به مدت ۴ روز در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا خواهد شد.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۵:۱۴

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تصمیمات دانشگاه آزاد پیرامون رشته‌های بدون مجوز فاقد وجاهت قانونی است

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای پیرامون رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اعلام کرد: تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد و تصمیمات متخذه و اعلام شده دانشگاه آزاد فاقد وجاهت قانونی است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این وزارتخانه در زمینه رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اطلاعیه‌ای صادر کرد.
دراین اطلاعیه آمده است: عطف به انتشار خبری مبنی بر تصویب تمام رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال  67، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای روشن شدن افکار عمومی، مواردی را یاد آور می‌شود.
در بند اول این اطلاعیه اعلام شده است: کمیته 3 نفره مورد نظر در خبر مذکور،  از سال 1374 و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های77، 85، 89، 93، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
بند دوم این اطلاعیه عنوان کرده است: بر اساس ماده 3 اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می‌شود.
در بند سوم این اطلاعیه آمده است: به استناد این مصوبات، تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد.
در بند چهارم آمده است: بنابر موارد فوق، تصمیمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانونی است.
در بند پنجم این اطلاعیه عنوان شده است: خبر مذکور در شرایطی اعلام می شود که وزارت علوم برای ساماندهی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد  از هیچ کمک و همراهی دریغ نورزیده است.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۶:۳۹

اطلاعیه وزارت علوم درباره رشته های فاقدمجوز دانشگاه آزاد

تهران-ایرنا-وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص رشته های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، در این اطلاعیه آمده است: عطف به انتشار خبری مبنی بر تصویب همه رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال 67، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت روشن شدن افکار عمومی، مواردی را یادآور شد.
در این اطلاعیه آمده است: کمیته سه نفره مورد نظر در خبر مذکور، از سال 1374 و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های77، 85، 89، 93، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
در این اطلاعیه افزوده شده است بر اساس ماده 3 اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می شود.
براساس این اطلاعیه، به استناد این مصوبات، تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد. بنابر موارد فوق، تصمیمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانونی است.
وزارت علوم دراین اطلاعیه آورده است: خبر مذکور در شرایطی اعلام می شود که وزارت علوم برای ساماندهی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد از هیچ کمک و همراهی دریغ نورزیده است.
فراهنگ**9187**1569

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۰۴

اطلاعیه وزارت علوم درباره رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد

وزارت علوم درباره رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاداسلامی اطلاعیه‌ای صادر کرد که در بخشی از آن آمده حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با مجوز شورای گسترش وزارتین تعیین می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه ای صادر كرد که به شرح زیراست:
عطف به انتشار خبری مبنی بر تصویب تمام رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال  ۶۷، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت روشن شدن افكار عمومی، موارد زیر را یاد آور می شود:
كمیته ۳ نفره مورد نظر در خبر مذكور از سال ۱۳۷۴ و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های۷۷، ۸۵، ۸۹، ۹۳، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
بر اساس ماده ۳ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می شود.
به استناد این مصوبات، تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد.
بنابر موارد فوق، تصمیمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانونی است.
خبر مذكور در شرایطی اعلام می شود كه وزارت علوم جهت ساماندهی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد از هیچ كمک و همراهی دریغ نورزیده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۸:۱۸

اطلاعیه وزارت علوم درخصوص رشته های فاقد مجوز دانشگاه آزاداسلامی

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری درخصوص رشته های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه ای صادر كرد.

به گزارش خبرگزاری پانا، دراین اطلاعیه آمده است :
عطف به انتشار خبری مبنی بر تصویب كلیه رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال 67، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت روشن شدن افكار عمومی، موارد زیر را یاد آور می شود:
1- كمیته 3 نفره مورد نظر در خبر مذكور، از سال 1374 و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های77، 85، 89، 93، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
2- بر اساس ماده 3 اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می شود.
3- به استناد این مصوبات، تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد.
4- بنابر موارد فوق، تصمیمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانونی است.
5- خبر مذكور در شرایطی اعلام می شود كه وزارت علوم جهت ساماندهی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد از هیچ كمك و همراهی دریغ نورزیده است. 

۹۴/۰۹/۰۹
۲۱:۱۰

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد تصمیمات دانشگاه آزاد در مورد رشته‌های بدون مجوز فاقد وجاهت قانونی است

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای پیرامون رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اعلام کرد: تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد و تصمیمات متخذه و اعلام شده دانشگاه آزاد فاقد وجاهت قانونی است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، تحقیقات و فناوری، این وزارتخانه در زمینه رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اطلاعیه‌ای صادر کرد.
 
دراین اطلاعیه آمده است: عطف به انتشار خبری مبنی بر تصویب تمام رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال  ۶۷، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای روشن شدن افکار عمومی، مواردی را یاد آور می‌شود.
 
در بند اول این اطلاعیه اعلام شده است: کمیته ۳ نفره مورد نظر در خبر مذکور،  از سال ۱۳۷۴ و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های۷۷، ۸۵، ۸۹، ۹۳، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
 
بند دوم این اطلاعیه عنوان کرده است: بر اساس ماده ۳ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می‌شود.
 
در بند سوم این اطلاعیه آمده است: به استناد این مصوبات، تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد.
 
در بند چهارم آمده است: بنابر موارد فوق، تصمیمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانونی است.
 
در بند پنجم این اطلاعیه عنوان شده است: خبر مذکور در شرایطی اعلام می شود که وزارت علوم برای ساماندهی رشته‌ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد  از هیچ کمک و همراهی دریغ نورزیده است.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۰۸

وزارت علوم اعلام کرد: بر اساس ماده ۳ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می‌شود اطلاعیه وزارت علوم درخصوص رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش «نسیم»، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه‌ای صادر کرد.
دراین اطلاعیه آمده است:
عطف به انتشار خبری مبنی بر تصویب کلیه رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون تصویب رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال 67، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت روشن شدن افکار عمومی، موارد زیر را یاد آور می‌شود:
1- کمیته 3 نفره مورد نظر در خبر مذکور، از سال 1374 و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال‌های 77، 85، 89، 93، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
2- بر اساس ماده 3 اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می شود.
3- به استناد این مصوبات، تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد.
4- بنابر موارد فوق، تصمیمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانونی است.
5- خبر مذکور در شرایطی اعلام می شود که وزارت علوم جهت ساماندهی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد از هیچ کمک و همراهی دریغ نورزیده است.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۸:۲۲

اطلاعیه وزارت علوم درباره رشته های فاقدمجوز

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص رشته های فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش بولتن نیوز،در این اطلاعیه آمده است: عطف به انتشار خبری مبنی بر تصویب همه رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب سال 67، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت روشن شدن افکار عمومی، مواردی را یادآور شد.
در این اطلاعیه آمده است: کمیته سه نفره مورد نظر در خبر مذکور، از سال 1374 و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های77، 85، 89، 93، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
در این اطلاعیه افزوده شده است بر اساس ماده 3 اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می شود.
براساس این اطلاعیه، به استناد این مصوبات، تعیین ظرفیت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید از طریق شورای گسترش صورت پذیرد. بنابر موارد فوق، تصمیمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانونی است.
وزارت علوم دراین اطلاعیه آورده است: خبر مذکور در شرایطی اعلام می شود که وزارت علوم برای ساماندهی رشته ها و مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد از هیچ کمک و همراهی دریغ نورزیده است

۹۴/۰۹/۰۹
۲۱:۵۸

عناوین روزهای هفته پژوهش اعلام شد

بسیج پرس -
از سوی وزارت علوم، عناوین روزهای هفته پژوهش با شعار «پژوهش، فناوری، عزم ملی و رویکرد جهانی» اعلام شد.

به گزارش بسیج پرس؛ هفته پژوهش از ۲۲ آذرماه تا ۲۷ آذرماه برگزار می‌شود که در این هفته وزارت علوم برنامه‌های مختلفی از جمله برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، تجلیل از پژوهشگران برگزیده و فن‌بازار ملی را دارد.
عناوین هفته پژوهش به شرح زیر است:
۲۲ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و مدرسه»
۲۳ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و صنعت»
۲۴ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و دانشگاه کارآفرین»
۲۵ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و حامیان پژوهشی»
۲۶ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و اقتدار ملی و اقتصاد مقاومتی»
۲۷ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و حوزه و دانشگاه»
همچنین در روز ۲۷ آذرماه با عنوان «پژوهش، فناوری و حوزه و دانشگاه»، به موضوع پژوهش در علوم انسانی با نگاه ویژه ای پرداخته خواهد شد.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۶:۴۴

اطلاعيه وزارت علوم درخصوص رشته هاي فاقد مجوز دانشگاه آزاداسلامي

وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري درخصوص رشته هاي فاقد مجوز دانشگاه آزاد اسلامي اطلاعيه اي صادر كرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دراين اطلاعيه آمده است :
عطف به انتشار خبري مبني بر تصويب كليه رشته هاي بدون مجوز دانشگاه آزاد اسلامي بر اساس قانون تصويب رشته هاي دانشگاه آزاد اسلامي مصوب سال  67، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري جهت روشن شدن افكار عمومي، موارد زير را ياد آور مي شود:
1- كميته 3 نفره مورد نظر در خبر مذكور،  از سال 1374 و به دنبال مصوبات بعدي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال هاي77، 85، 89، 93، موضوعيت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانوني است.
2- بر اساس ماده 3 اساسنامه اصلاحي دانشگاه آزاد اسلامي، حدود فعاليت آموزشي آن دانشگاه از حيث مقطع و رشته تحصيلي، با توجه به مجوز شوراي گسترش آموزش عالي وزارتين تعيين مي شود.
3- به استناد اين مصوبات، تعيين ظرفيت دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي نيز بايد از طريق شوراي گسترش صورت پذيرد.
4- بنابر موارد فوق، تصميمات متخذه واعلام شده فاقد وجاهت قانوني است.
5- خبر مذكور در شرايطي اعلام مي شود كه وزارت علوم جهت ساماندهي رشته ها و مقاطع تحصيلي دانشگاه آزاد  از هيچ كمك و همراهي دريغ نورزيده است.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

۳۳ دانشگاه ایران درجمع دانشگاه های یک درصد برتر بین المللی

دکترمحمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: ۳۳ دانشگاه ازجمهوری اسلامی ایران درجمع دانشگاه های یک درصد برتر بین المللی دنیا جای گرفتند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر دهقانی دراين خصوص گفت: استنادها اصلی ترین شاخص مرجعیت علمی دردنیای علم مدرن محسوب می شوند. استنادها بیانگر میزان استفاده از علمی هستند که تولید شده است. پایگاه های استنادی معتبرترین مجلات بین المللی را نمایه سازی می کنند، اما تمامی نتایج پژوهشی منتشر شده درمجلات نمایه شده دراین پایگاه ها استناد دریافت نمی کنند. تعداد اندکی از مقالات پژوهشی هستند که بخش بزرگی از استنادهای دنیای علم را به خود اختصاص می دهند. انجام پژوهش هایی که استنادهای بالایی را دریافت كنند سبب مرجعیت تولید کنندگان علم می گردد. بنابراین دانشگاه های کشور باید بکوشند تا پژوهشگرانشان را به سمت انجام پژوهش های موثرتر رهنمون كنند.
وي افزود: پایگاه طلایه داران علم آی.اس.آی (ISI/ESI) به معرفی دانشگاه های یک درصد برتر دنیا می پردازد. دانشگاه های یک درصد برتر دنیا به تولید علمی پرداخته اند که اثرگذارتر بوده است. طلایه داران علم دانشگاه های دنیا را بر حسب تعداد کل استنادهایی که در بازه زمانی 10 سال اخیر دریافت کرده اند به صورت نزولی مرتب سازی کرده و سپس دانشگاه های یک درصد برتر را انتخاب می کند. درآخرین فهرست اعلام شده، ۳۳ دانشگاه ایرانی در پایگاه طلایه داران علم آی.اس.آی به عنوان دانشگاه های یک درصد برتر دنیا معرفی شده اند. قبلا ۳۰ دانشگاه از ایران در این فهرست قرارداشتند که هم اکنون به ۳۳ دانشگاه افزایش یافته است.
سرپرست ISC گفت: 14 دانشگاه ازمجموع دانشگاه های جامع، ۱۰ دانشگاه و موسسه از علوم پزشکی، ۷ دانشگاه صنعتی و همچنین دانشگاه آزاداسلامی و دانشگاه پیام نور دراین فهرست قراردارند. دانشگاه های الزهرا (س)، گیلان و پیام نور دانشگاه های هستند که به تازگی در دسته دانشگاه های یک درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: از میان دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شهیدبهشتی، شیراز، تهران، تبریز، کرمان، اصفهان، ایران، بقیه الله (عج) و انستیتو پاستور در زمره دانشگاه های یک درصد برتر دنیا قرارگرفته اند. ازمیان دانشگاه های صنعتی، دانشگاه صنعتی اصفهان، شیراز، امیرکبیر، شریف، بابل، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و علم و صنعت ایران دردسته دانشگاه های یک درصد برتر بین المللی قرار گرفتند. همچنین دربین دانشگاه های جامع، دانشگاه های تربیت مدرس،  شهیدباهنرکرمان، تهران، فردوسی مشهد، تبریز، رازی، سمنان،  کاشان،  بوعلی سینا،  شیراز، الزهرا (س)، ارومیه، یاسوج و گیلان توانسته اند جزو دانشگاه های یک درصد برتر دنیا قرارگیرند.
دكتردهقانی در پایان گفت:  برای دستیابی به مرجعیت علم و فناوری در جهان براساس اولین بند سیاست های کلان علم و فناوری یکی از شاخص های مهم  میزان استنادها به انتشارات علمی یک کشور می باشد این امر بیانگر میزان تکیه نظام جهانی علم بر علم آن کشور است. دنیای علم امروز استنادها را به عنوان یکی از شاخص های اصلی مرجعیت پذیرفته است. براساس مستندات موجود برای افزایش میزان استنادها و اثر گذاری علمی لازم است دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور در حوزه دیپلماسی علم و فناوری و اثرگذاری اقتصادی  نیز گام های اساسی بردارند.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

آغاز ثبت نام پذيرش دانشجو ارشد بدون آزمون در دانشگاه شريف

به گزارش خبرگزاري موج، ثبت نام پذيرش دوره‌هاي بدون آزمون دانشگاه صنعتي شريف براي دانشجويان ممتاز اين دانشگاه از ديروز ۹ آذر آغاز و تا ۲۵ آذر ادامه دارد.
دانشجويان کارشناسي ورودي سال ۹۱ و دانشجويان ۲ رشته اي سال ۹۰ مي‌توانند براي ثبت نام در دوره‌هاي بدون آزمون اين دانشگاه اقدام کنند.
زمان تقريبي اعلام نتايج پذيرش در اين دوره اواسط بهمن ۹۴ است که پذيرش نهايي داوطلبان منوط به تأييد سازمان سنجش است.

۹۴/۰۹/۱۰
۱۰:۰۸

آغاز ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان تکمیل ظرفیت کنکور از 14 آذر

صفحه خبر: مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت‌نام پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری سال 94 از 14 آذر ماه خبر داد.
حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان، گفت: تعداد 95 هزار و 674 داوطلب نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته‌های تحصیلی مرحله تکمیل ظرفیت و رشته‌های تحصیلی دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی آزمون سراسری سال 94 که پذیرش در آنها بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اقدام کرده‌اند که از این تعداد 56 هزار و 903 نفر زن و 38 هزار و 771 نفر مرد هستند.
وی ادامه داد:‌ فهرست اسامی تعداد 58 هزار و 386 پذیرفته شدگان نهایی رشته‌های مذکور از بعدازظهر روز گذشته هشتم آذر ماه روی سایت سازمان قرار گرفته که از این تعداد 32 هزار و 800 نفر زن و 25 هزار و 586 نفر مرد هستند. همچنین 108 نفر بر اساس آزمون (در رشته‌های پزشکی) پذیرفته شده‌اند که از این تعداد 64 نفر زن و 44 نفر مرد هستند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان در مورد زمان ثبت‌نام پذیرفته شدگان نهایی توضیح داد: چنانچه دانشگاهی که داوطلب در آن پذیرفته شده است برنامه زمانی مشخصی را برای ثبت‌نام اعلام نکرده است، داوطلبان ضرورت دارد در یکی از روزهای شنبه 14، یکشنبه 15 و دوشنبه 16 آذر با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۰:۰۱

زمان ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تكميل ظرفيت و با سوابق تحصيلي آزمون سراسري سال 1394

 با اعلام نتايج؛  زمان ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان تكميل ظرفيت و با سوابق تحصيلي آزمون سراسري سال 1394    به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور، اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور در رابطه با اعلام نتايج نهايي پذيرفته‌شدگان مرحله تكميل ظرفيت وهمچنين رشته‌هاي مختلف تحصيلي دانشگاه پيام‌نور و موسسات آموزش عالي غيردولتي– غيرانتفاعي در مرحله پذيرش صرفاً با سوابق تحصيلي آزمون سراسري سال 1394 منتشر شد.
زمان ثبت‌نام
پيرو اطلاعيه مورخ 4/9/94، بدين‌وسيله از كليه داوطلباني كه اسامي آنان به عنوان پذيرفته‌ شده نهايي در يكي از رشته‌هاي تحصيلي مرحله تكميل ظرفيت و يا رشته‌هاي مختلف تحصيلي دانشگاه پيام‌نور و يا موسسات آموزش عالي غيردولتي_غيرانتفاعي در مرحله پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي آزمون سراسري سال 1394 اعلام گرديده است، دعوت مي‌نمايند كه با در دست داشتن مدارك لازم (مدارك مندرج در بند ج اطلاعيه مورخ 17/6/94 با عنوان «اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درخصوص اعلام اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي رشته‌هاي مختلف تحصيلي متمركز در آزمون سراسري سال 1394» قابل مشاهده در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان) و با رعايت ضوابط ذيل در تاريخهاي تعيين شده براي ثبت‌نام به دانشگاه يا مؤسسه آموزش عالي ذيربط مراجعه نمايند.
زمان انتشار نتايج معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي مقطع كارداني بومي گروه آموزش پزشكي
ضمناً فهرست اسامي معرفي‌شدگان چند برابر ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي مقطع كارداني بومي گروه آموزش پزشكي (شامل رشته‌هاي تحصيلي اتاق عمل، هوشبري، بهداشت عمومي گرايش بهداشت خانواده، بهداشت عمومي گرايش مبارزه با بيماريها، بهداشت محيط، بهداشت‌ حرفه‌اي، تكنسين سلامت دهان، علوم آزمايشگاهي، مامايي و مدارك پزشكي)، كه گزينش نهايي آنها به روش نيمه‌متمركز صورت مي‌پذيرد در روز سه شنبه مورخ 17/9/94 اعلام خواهد شد.
الف - كليه قبول ‌شدگان لازم است قبل از مراجعه به دانشگاه و يا موسسات محل قبولي، براي اطلاع از برنامه زماني ثبت‌نام، نحوه مراجعه و مدارك مورد نياز، به پايگاه اطلاع‌رساني موسسات ذيربط مراجعه نمايند.
در صورتي كه برنامه زماني مشخصي در پايگاههاي اطلاع‌رساني ذيربط درج نشده باشد داوطلبان مي‌بايست با همراه داشتن اصل مدارك براي ثبت‌نام به دانشگاهها يا مؤسسات آموزش عالي در يكي از روزهاي شنبه تا دوشنبه مورخ 14، 15 و 16/9/94 به آدرس دانشگاه يا مؤسسه آموزش عالي ذيربط مراجعه نمايند، بديهي است عدم مراجعه به موقع پذيرفته‌شدگان براي ثبت‌نام به منزله انصراف قطعي از تحصيل آنان تلقي خواهد شد.
ب - داوطلباني كه اسامي آنان به عنوان پذيرفته‌شده نهايي مرحله تكميل ظرفيت هر يك از رشته‌هاي تحصيلي پذيرش با آزمون، اعلام گرديده، برابر ضوابط اعلام ‌شده در صورت داشتن قبولي اوليه، قبولي آنان در رشته قبلي لغو مي‌گردد و منحصراً مي‌بايست در رشته پذيرفته‌ شده (قبولي جديد) مرحله تكميل ظرفيت ثبت‌نام و ادامه تحصيل دهند. ضمناً اين دسته از داوطلبان براي ثبت‎نام در رشته قبولي جديد نياز به انصراف از رشته قبولي قبلي ندارند و با آنان در اين خصوص همانند دانشجوي انتقالي رفتار خواهد شد.
ج - پذيرفته شدگان رشته‌هاي تحصيلي پذيرش صرفاً با سوابق تحصيلي چنانچه قبلاً در رديف پذيرفته‌شدگان آزمون سراسري سال 1394 نيز بوده باشند مي‌بايست از دو رشته قبولي اعلام شده يكي را به دلخواه انتخاب و ادامه تحصيل نمايند. بديهي است ثبت‌نام و ادامه تحصيل داوطلب در يك رشته به منزله انصراف از رشته ديگر تلقي خواهد شد.
د- كليه پذيرفته‌شدگان رشته‌هاي تحصيلي پذيرش صرفاً با سوابق تحصيلي در مراكز دانشگاهي پيام نور و يا موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي - غير دولتي به شرط اخذ مدرك پيش دانشگاهي و يا مدرك كارداني (فوق ديپلم) حداكثر تا تاريخ 30/11/94 مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصيل در رشته قبولي خود مي‌باشند.
در غير اينصورت قبولي آنان كان لم يكن خواهد بود.
ضمناً داوطلبان گرامي مي‌توانند سوالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتي سازمان به نشانيwww.Sanjesh.org و يا با شماره‌ تلفن 42163-021 در ميان بگذارند و از مراجعه حضوري به اين سازمان خودداري فرمايند.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۴

نحوه ثبت‎نام در آزمون كارشناسي ارشد و المپياد علمي دانشجويي‌ كشور اعلام شد

 نحوه ثبت‎نام در آزمون كارشناسي ارشد و المپياد علمي دانشجويي‌ كشور اعلام شد   به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور، اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تاريخ و نحوه ثبت‎نام در آزمون ورودي تحصيلات تكميلي (دوره‌هاي كارشناسي ارشد ناپيوسته) سال1395 و دوره بيست و يكم المپياد علمي دانشجويي كشور منتشر شد.
در اين اطلاعيه آمده است؛ بدين وسيله به اطلاع كليه متقاضيان ثبت‎نام و شركت در آزمون ورودي تحصيلات تكميلي (دوره‌هاي كارشناسي ارشد ناپيوسته) سال 1395 و بيست و يكمين دوره المپياد علمي دانشجويي كشور مي‌رساند كه ثبت‎نام براي شركت در آزمون مذكور منحصراً بصورت اينترنتي از روز دوشنبه مورخ 16/09/94 آغاز و در روز يكشنبه مورخ 22/09/94 پايان
مي‌پذيرد.
لذا كليه متقاضيان، ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‎نام و شركت در آزمون مذكور اقدام نمايند.
هزينه ثبت‌نام
با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آن‌ها فعال مي‌باشد، با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 300.000 (سيصد هزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام نسبت به ثبت‌نام اقدام نمايند.
لازم به توضيح است آزمون مذكور در تاريخهاي 16 و 17/2/95 برگزار خواهد شد.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۴

اطلاعات موردنیاز داوطلبان برای ثبت‌نام در دوره‌های کارشناسی ارشد پیام نور

بسیج پرس - سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌ای ضوابط شرکت در آزمون فراگیر دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور را اعلام کرد که براین اساس آزمون در روز پنجشنبه 13 اسفند 1394 برگزار می‌شود.

به گزارش بسیج پرس؛ سازمان سنجش با صدور اطلاعیه‌ای در رابطه با ثبت‌نام در آزمون فراگیر دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور اعلام کرد:  بدین وسیله به اطلاع کلیه متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور مهرماه سال 1395 می‌رساند که ثبت‌نام برای شرکت در آزمون مذکور از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان از روز دوشنبه 9 آذر آغاز و در روز یکشنبه 15 آذر پایان می‌پذیرد. لذا تمام داوطلبان متقاضی ثبت‌نام که دارای شرایط عمومی و اختصاصی به شرح ذیل هستند، می‌توانند در آزمون مذکور ثبت‌نام و شرکت کنند.شرایط ثبت‌نام:
الف) هر داوطلب ‌بر اساس ‌علاقه ‌فقط می‌تواند در یک کدرشته‌ امتحانی (بر اساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون)‌، ثبت‌نام‌ و در امتحان مربوط شرکت‌ کند.
ب) داوطلبان لازم است که پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما، به ‌منظور ثبت‌نام‌ شخصاً به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org  مراجعه و نسبت به تکمیل تقاضانامه ثبت‌نامی اینترنتی اقدام کنند.
ثبت‌نام‌ برای شرکت‌ در آزمون ‌سال 1395 به روش ذیل امکان‌پذیر است: مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش برای تهیه کارت اعتباری ثبت نام (سریال 12 رقمی) و دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام. تهیه فایل عکس اسکن شده داوطلب بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام.آماده کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام. ثبت نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در زمان مقرر ( 9 آذر 1394 تا 15 آذر 1394)
با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور و پرداخت مبلغ 65 هزار تومان وجه ثبت‌نام برای شرکت در آزمون اقدام کنند.
 تذکرات‌ مهم:
1- مندرجات فرم تقاضانامه باید دقیق و صادقانه تکمیل شود. مسئولیت‌ صحت‌ تمام مندرجات‌ تکمیل‌ شده‌ (مندرجات‌ فرم‌ تقاضانامه) به‌ عهده‌ داوطلب‌ خواهد بود.
پس از پایان مهلت مرحله ویرایش اطلاعات تقاضانامه، اعمال هیچ‌گونه تغییری در مندرجات فرم‌ تقاضانامه‌ ثبت‌نام امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین،‌ داوطلب‌ باید در زمان تکمیل اطلاعات تقاضانامه نهایت دقت را به کار گیرد.
هر موقع‌ مشخص‌ شود که‌ داوطلب،‌ حقایق‌ را کتمان‌ کرده یا واجد یکی از شرایط و ضوابط مندرج‌ در  دفترچه‌ راهنما  نیست، در هر مرحله‌ایی از آزمون‌ (ثبت‌نام‌، شرکت‌ در آزمون‌، پذیرفته‌شدن‌، حین‌ تحصیل‌ در دانشگاه ‌و ...) محروم‌ خواهد شد.
 دستورالعمل و نحوه تکمیل تقاضانامه ثبت نام اینترنتی
به داوطلبان توصیه می‌شود که مطابق دستورالعمل مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام، ابتدا فرم پیش نویس تقاضانامه مندرج در دفترچه مذکور را تکمیل کرده و سپس بر اساس فرم پیش‌نویس با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش، اطلاعات لازم را بر اساس بندهای برنامه نرم‌افزاری ثبت نام وارد کنند. راهنمای جامع نحوه تکمیل فرم در برنامه نرم افزاری ثبت نام اینترنتی موجود است و داوطلبان برای کسب اطلاع بیشتر می‌توانند به این راهنما مراجعه کنند.
داوطلبان لازم است که در درج اطلاعات ثبت‌نام دقت کنند. بدیهی است که در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در موارد قید شده در تقاضانامه ثبت‌نام با مدارک داوطلب، در صورت پذیرفته شدن در آزمون، قبولی وی (کان لم یکن) تلقی شده و از ادامه تحصیل داوطلب جلوگیری خواهد شد.
 زمان توزیع کارت اینترنتی، برگزاری و محل آزمون
براساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده، آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور مهرماه سال 1395 در روز پنجشنبه مورخ 13 اسفند 1394 برگزار خواهد شد. داوطلبان لازم است که از روز سه‌شنبه مورخ 11 اسفند 1394 لغایت روز چهارشنبه 12 اسفند 1394 با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش نسبت به تهیه پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای شرکت در آزمون اقدام کنند. محل آزمون داوطلبان براساس استان و شهرستان محل اقامت مندرج در بند 28 تقاضانامه تعیین می‌شود؛ لذا مقتضی است که داوطلبان با مراجعه به جدول شماره 5  دفترچه راهنمای  ثبت‌نام و درج کد مربوط به استان و شهر محل اقامت در تقاضانامه ثبت‌نام اقدام کنند.
 نـکات و توصیه‌های مـهم‌
1) با توجه به تأثیر 20 درصدی معدل دوره‌ کارشناسی، اکیداً توصیه می‌شود که داوطلبان، معدل دوره کارشناسی خود را با توجه به توضیحات مندرج در دفترچه با دقت درج کنند. شایان ذکر است که معدل کارشناسی تراز شده و میانگین وزنی آنها تأثیر 20 درصدی در نمره کل داوطلبان خواهد داشت.
2) اگر از طریق کافی نت اقدام به ثبت‌نام می‌کنید، تأکید می‌شود که تمام مراحل ورود اطلاعات ثبت‌نامی را شخصاً انجام دهید یا بر انجام امور مربوط، در کافی‌نت نظارت مستقیم داشته باشید.
3) با توجه به ورود اطلاعات ثبت‌نامی‌ توسط متصدیان کافی‌نت‌ها، متأسفانه اطلاعات معمولاً با اشتباهاتی در تقاضانامه درج می‌شود یا عکس ارسالی اشتباه است، مسئولیت هرگونه خطا در این مورد متوجه شخص داوطلب است و سازمان سنجش آموزش کشور به هیچ وجه امکان اصلاح اشتباهات مذکور را ندارد و هیچ‌گونه عذری در این زمینه پذیرفته نخواهد شد. بخصوص چنانچه عکس ارسالی داوطلب اشتباه باشد فردبه عنوان متخلف تلقی و براساس قانون مربوط به تخلف و تقلب باوی رفتار خواهدشد.
4) توصیه‌ می‌شود که داوطلبان پس از تکمیل تقاضانامه، دریافت شماره پرونده 6 رقمی و کدپیگیری 16 رقمی، یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و مندرجات آن را کنترل و نزد خود نگهداری کنند.
5) هرگونه‌ تغییری از طریق‌ نشریه پیک‌ سنجش‌، پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش و در صورت لزوم ‌از طریق رسانه‌های گروهی ‌اعلام ‌خواهد شد.
6) در صورت‌ لزوم‌، داوطلبان می‌توانند از طریق سیستم پاسخگویی اینترنتی (غیرحضوری) سازمان اقدام کرده یا در ساعات اداری با شماره تلفن گویای 021-42163 با روابط عمومی ‌سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور تماس‌ بگیرند.

۹۴/۰۹/۱۰
۱۰:۱۱

پایان نامه دکتری برتر از دانشگاه خواجه نصیر انتخاب شد

علی اصغر جعفری، استاد تمام دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انجمن «آکوستیک و ارتعاشات»، انجمنی زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری است که هرساله کنفرانسی با این عنوان برگزار می کند تا پایان نامه کاربردی و برتر این حوزه  را انتخاب کند.
وی با بیان اینکه پنجمین کنفرانس «آکوستیک و ارتعاشات» در دانشکده مکانیک دانشگاه تهران برگزار شد، افزود: در این دوره از کنفرانس آکوستیک و ارتعاشات، پایان نامه برتر از دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر انتخاب شد.
جعفری اظهار داشت: این پایان نامه مقطع دکتری با عنوان  «ارتعاشات غیر خطی تیر شناور تحت بار متحرک با روش های جدید» توسط سید ابوذر افتخاری انجام گرفته است.
وی با بیان اینکه این پایان نامه ۴ سال به طول انجامیده است، اظهار داشت: کاربرد این پایان نامه در مورد اسکله اهای روی آب کاربرد دارد. حاصل کار این پایان نامه استخراج ۲۰ مقاله بین المللی بوده که در مجلات  علمی معتبر دنیا به چاپ رسیده است.
وی تاکید داشت: چاپ ۲۰ مقاله از یک پایان نامه برای دانشگاه خواجه نصیر بی سابقه بوده است.
جعفری با بیان اینکه فراخوان این کنفرانس، دوماه قبل از برگزاری اعلام می شود، گفت: دانشجویان در هر مقطع و دانشگاهی ( اعم از دولتی، غیر دولتی، پیام نور، آزادو...)، اساتید، صنعت گران که در رشته آکوستیک و ارتعاشات فعالیت می کنند، می توانند در این کنفرانس شرکت داشته باشند.
به گفته وی، ابتدا ۴۰ پایان نامه در سطوح مختلف به دبیرخانه این کنفرانس ارائه شد که از این تعداد ۱۵ پایان نامه در مقطع دکتری بود. ۶ پایان نامه دکتری داوری شدند که در نهایت یک پایان نامه برتر از دانشگاه خواجه نصیر انتخاب شد. 
وی افزود: همچنین پایان نامه برتر در مقطع ارشد از دانشگاه تبریز انتخاب شد.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۱:۴۲

پاسخ رییس دانشگاه علم و صنعت به حاشیه‌سازی درباره "هیات علمی‌های قراردادی"

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: در سال 1393، به 114 عضو هیئت علمی قراردادی اطلاع رسانی شد که از این پس، تمدید قراردادها با توجه به نتایج ارزیابی های آموزشی و پژوهشی افراد صورت خواهد گرفت و برای ارزیابی ها نیز آیین نامه ای تدوین شد.
به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر برخوداری در نشست هیئت رئیسه دانشگاه علم و صنعت ایران که با حضور وزیر علوم تشکیل شد، گفت: ارزیابی‌های آموزشی و پژوهشی اعضای هیات علمی به مدت یک ماه در کمیته ای از زوایای مختلف آموزشی، پژوهشی، تعامل با دانشجو و سایر موارد، مورد بررسی موشکافانه قرار گرفت و نهایتا حدود 10 نفر از این 114 نفر بر اساس ضوابط آیین نامه، ضعیف تشخیص داده شدند و قرارداد آنها شش ماهه تمدید و مقرر شد تا در آخر ترم مجدداٌ وضعیت علمی آنان مورد بازنگری قرار گیرد و اگر عملکرد آنان بیانگر حرکت در راستای ارتقا باشد، قرارداد آنان تمدید شود.
او گفت: اعضای هیئت علمی قراردادی، در سال‌های گذشته از همه ابزارهای لازم برای بهبود ارتقای کیفیت تدریس و پژوهش خود برخوردار بودند و تصمیم گیری در مورد آنها بر اساس شاخص‌های علمی بوده و آنچه صورت گرفته است دقیقاً با قوانین و مقررات مصوب منطبق بوده است. حدود 10 نفر از اعضای هیئت علمی حتی در بدو استخدام قراردادی نیز در فرآیند جذب شرکت نکرده بودند که قرارداد آنان نیز شش ماهه تمدید شد تا در این فاصله مراحل قانونی را طی کنند.
رییس دانشگاه علم و صنعت در خصوص حاشیه سازی های مبنی بر این که استادان ارزشی شامل تمدید قرارداد شش ماهه شده اند، گفت: آیا برداشت از این گزاره نمی تواند این باشد که مابقی استادان که شامل تمدید قرارداد شده اند افراد ارزشی و متعهد نیستند؟
کمبود بودجه در دانشگاه مسبب کاهش استفاده استادان از فرصت های مطالعاتی
دکتر سیدین، معاون اداری و مالی دانشگاه، گزارشی از وضعیت اعتبارات و بودجه دانشگاه ارائه کرد و گفت: کمبود بودجه در دانشگاه باعث کاهش استفاده استادان از فرصت های مطالعاتی و شرکت در کنفرانس های بین‌المللی شده و در طول سال، فقط حدود 3 یا 4 نفر از اعضای هیئت علمی فرصت استفاده از این امکان را پیدا می‌کنند.
او حفظ کیفیت در دوره تحصیلات تکمیلی را از مهم‌ترین دغدغه های دانشگاه عنوان کرد و راه حل برون رفت از بحران مالی را کسب درآمدهای اختصاصی برای دانشگاه دانست.
موفقیت دانشگاه علم و صنعت ایران در کسب رتبه اول بین دانشگاه‌های کشور
دکتر محمدی، معاون پژوهشی دانشگاه، نیز به موفقیت دانشگاه علم و صنعت ایران در کسب رتبه اول بین دانشگاه‌های کشور اشاره کرد و گفت: مرکزی که این دانشگاه را رتبه اول کشور ارزیابی کرده است بیشتر به نقش تعاملات بین المللی، ارجاعات و ارتباط با صنعت توجه دارد.
او با ارائه پیشنهاد ایجاد یک سیستم ارزیابی داخلی در کشور و منطقه، گفت: این سیستم کمک می‌کند تا در رتبه بندی دانشگاه‌ها و سایر موارد، به سیستم ارزیابی داخلی متکی باشیم.
دکتر کلانتر، معاون آموزشی دانشگاه، نیز توجه جدی دانشجویان به بحث کیفیت تدریس در دانشگاه را مد نظر قرار داد و گفت: ارزیابی استادان از نظر دانشجویان یک ضرورت محسوب می شود.
دکتر اکبری، معاون دانشجویی دانشگاه، به تعداد دانشجویان استفاده کننده از خوابگاه‌ها و دیگر امکانات دانشجویی اشاره کرد و گفت: خانواده ها تمایل شدید دارند که فرزندانشان در خوابگاه‌ها سکونت کنند، حتی خانواده هایی که دارای تمکن مالی مناسبی هم هستند، به استفاده فرزندانشان از خوابگاه‌ها تمایل دارند.
او ضمن اشاره به کمبود بودجه دانشگاه در بازسازی و تعمیر خوابگاه‌ها گفت: اگر مبلغ 6 تا 7 میلیارد تومان مورد نیاز برای بازسازی خوابگاه‌ها تامین نشود، خوابگاه‌های ما تا چند سال آینده با مشکل روبرو خواهد بود.
دکتر شریعت معاون فرهنگی دانشگاه، فضای شاداب و پرنشاط دانشگاه را مورد تأکید قرار داد و این امر را مرهون وجود مراکز مشاوره دانشجویی فعال و کارآمد در دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه آخرین زنجیره ای است که آموزش در آنجا صورت می گیرد و ما باید از این فرصت حداکثر استفاده را ببریم.
او تعداد انجمن های علمی دانشجویی را 17 انجمن اعلام کرد و کسب پنج رتبه در جشنواره حرکت در سال جاری را محصول فضای شاداب و پرنشاط دانشجویی دانست.

۹۴/۰۹/۰۹
۲۳:۰۰

رئیس دانشگاه علم و صنعت در گفت‌و‌گو با میزان: سازمان امور دانشجویان اعلام کرده، هزینه برخی از دانشجویان بورسیه را پرداخت نمی‌کند

خبرگزاری میزان- رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: اداره بورس، هزینه شهریه دانشجویان بورسیه را تقبل کرده؛ تنها مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که سازمان امور دانشجویان اعلام کرده که هزینه برخی از دانشجویان بورسیه را پرداخت نمی‌کند.

محمد علی برخورداری در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی میزان در رابطه با جذب دانشجویان بورسیه در دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: مسئولیت بورس با اداره بورس‌ها است که طبق آئین ابلاغ شده به دانشگاه‌ها دانشجو را ثبت‌نام و جذب می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: اداره بورس، هزینه شهریه دانشجویان بورسیه را تقبل کرده تنها مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که سازمان امور دانشجویان اعلام کرده که هزینه برخی از دانشجویان بورسیه را پرداخت نمی‌کند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت با بیان این مطلب که برخی از دانشجویان با هزینه شخصی خود باید ادامه تحصیل دهند، تصریح کرد: در شهریور امسال بود که ابلاغیه اصلی سازمان امور دانشجویان کشور، مبنی بر اینکه دانشجویان بورسیه، بدون پرداخت هزینه ای ثبت نام شوند به دانشگاه‌ها صادر شد.
برخورداری با اشاره به افرادی که مشکلات کبره سن داشتند، ادامه داد: این نوع از دانشجویان که مشکل کبره سن دارند، بسیار محدود است. افرادی که طبق قانون شرایط بورسیه را نداشتند، بورس‌شان لغو شده است.
وی مطرح کرد: در دانشگاه علم و صنعت تنها یک نفر به دلیل اینکه مشکلش قانونی بود، سهمیه بورسیه اش لغو شد و مابقی دانشجویان بورسیه، طبق ابلاغیه کتبی از سازمان امور دانشجویان ثبت نام و در حال تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت با اذعان به اینکه در دانشگاه علم و صنعت 25 تا 30 دانشجو مشکل بورسیه داشتند که باید هزینه برای ادامه تحصیل را خودشان پرداخت می‌کردند، افزود: با ابلاغیه از وزارت علوم از این تعداد دانشجو برای ادامه تحصیل، هیچ هزینه شخصی دریافت نکرده ایم.
انتهای پیام/

۹۴/۰۹/۱۰
۰۸:۱۷

رئیس جمهور روز دانشجو به دانشگاه تهران می‌رود

فضل الله ایرجی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد برنامه‌های ۱۶ آذر، «روز دانشجو» گفت: روز ۱۶ آذر در تقویم ملی ما «روز دانشجو» نام گرفته و برای این روز برنامه‌های متنوعی را پیش بینی کرده‌ایم.
 وی ادامه داد: مهمترین برنامه این روز که برنامه ملی وزارت علوم نیز محسوب‌ می‌شود حضور دکتر روحانی، رئیس‌ جمهور کشورمان در دانشگاه تهران است که با حضور دانشجویان برگزار می شود .
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه مراسم ۱۶ آذر سبقه و رنگ دانشجویی خواهد داشت، افزود: در این برنامه تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان نهادهای دانشجویی با در نظر گرفتن تنوع فعالیت‌های دانشجویی، فرصتی خواهند یافت که مسایل و درخواست‌های خود را با رئیس جمهور مطرح کنند و طبعا رئیس جمهور نیز سخنرانی کرده و این برنامه خاتمه خواهد یافت.
فضاسازی محوطه و خوابگاه‌های دانشگاه به مناسبت روز دانشجو
وی با اشاره به برنامه دانشگاه‌های مختلف کشور ‌در روز دانشجو خاطرنشان کرد: از تمام دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ایم در این روز فضاسازی مناسبی در محوطه دانشگاه‌ها  و خوابگاه‌ها  ایجاد کنند.
برگزاری کرسی های آزاد اندیشی
ایرجی یادآورشد: همچنین از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم، دراین روز برنامه‌های جذاب و مفیدی در قالب کرسی‌های آزاد اندیشی و میزگرد با حضوراساتید دانشگاهی ترتیب دهند که تمام این برنامه‌ها درحال انجام است و اخبارآن برروی سایت های مرتبط اعلام می شود.
دعوت از شخصیت‌های علمی برای سخنرانی به مناسبت روز دانشجو
ایرجی افزود: از دیگر برنامه‌هایی که برای این روز برنامه ریزی شده سخنرانی چهره‌های علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها است معمولا به مناسبت این روز، چهره‌ها در اکثر دانشگاه‌ها سخنرانی دارند که در همه این موارد بر رعایت قوانین و ضوابط مرتبط با فعالیت‌های فرهنگی هنری اجتماعی توسط برگزار کنندگان تاکید شده است.
رعایت عدالت در تخصیص امکانات به تشکل های مختلف
وی ادامه داد: همچنین تاکید شده عدالت بین تشکل‌های دانشجویی با در نظرداشتن تنوع سلیقه‌ها جهت اعطای مجوز، امکانات و تخصیص زمان و مکان مناسب برای برگزاری مراسم، رعایت شود.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم افزود: همچنین به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم، از روز دانشجو برای نکوداشت شهدای دانشگاهی و دانشجویی به ویژه شهدای دانشجوی هویزه استفاده کنند.
نکوداشت شهدای دانشجوی هویزه
وی یادآورشد: ۱۶ دی روز شهدای هویزه نامیده شده که ما برای این روز نیز برنامه داریم. اما درحال حاضر از ۱۳ دانشگاهی که شهدای هویزه از آن دانشگاه‌ها هستند درخواست کرده ایم در روز ۱۶ آذر برای نکوداشت شهدای دانشجو تدارک ویژه ای ببینند.
حمایت دانشگاه‌ها از ویژه نامه‌های دانشجویی ۱۶ آذر
وی افزود: همچنین از دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ایم، از نشریات دانشجویی و ویژه نامه‌هایی که این نشریات متناسب این روز منتشر می کنند حمایت شود.
برگزاری نمایشگاه و مسابقات فرهنگی
ایرجی خاطرنشان کرد: برگزاری مسابقات فرهنگی، مسابقه پیامکی، نمایشگاه کتاب، عکس و اسناد با موضوع ۱۶ آذر و ایجاد یک فضای فرهنگی مناسب، توام با نشاط و پویا از دیگر برنامه های دانشگاه‌ها دراین روز است.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: از دانشگاه‌ها خواسته ایم از دانشجویان و نخبگان دانشجویی با فضا سازی مناسب تجلیل کرده و تعامل حداکثری با مجامع و تشکل‌های دانشجویی در برگزاری مراسم این روزداشته باشند.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۸:۵۷

در آستانه روز دانشجو؛ روحانی ۱۶ آذر به دانشگاه تهران می‌رود

در مراسم ۱۶ آذر تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه تهران با در نظر گرفتن تنوع فعالیت‌های دانشجویی، فرصتی خواهند یافت که مسایل و درخواست‌های خود را با رئیس جمهور مطرح کنند و طبعا رئیس جمهور نیز سخنرانی خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، روز ۱۶ آذر در تقویم ملی ما «روز دانشجو» نام گرفته و برای این روز وزارت علوم برنامه‌های متنوعی را پیش بینی کرده است که مهمترین آن حضور دکتر روحانی، رئیس‌ جمهور کشورمان در دانشگاه تهران است که با حضور دانشجویان برگزار می‌شود .
 
بر اساس این گزارش، در این برنامه تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان نهادهای دانشجویی با در نظر گرفتن تنوع فعالیت‌های دانشجویی، فرصتی خواهند یافت که مسایل و درخواست‌های خود را با رئیس جمهور مطرح کنند و طبعا رئیس جمهور نیز سخنرانی خواهند کرد.
 
همچنین امسال به ۱۳ دانشگاهی که شهدای هویزه از آن دانشگاه‌ها هستند اعلام شده است که در روز ۱۶ آذر برای نکوداشت شهدای دانشجوی هویزه تدارک ویژه‌ای ببینند علاوه بر اینکه روز ۱۶ دی به نام این شهدا نام گذاری شده و معاونت فرهنگی وزارت علوم برنامه‌های خاص خودش را برای آن روز دارد.
 
 

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۴۵

دبیر ستاد آب، خشکسالی و محیط زیست معاونت علمی در گفت و گو با خراسان خبرداد: «هارپ» در ایران وارد مرحله آینده پژوهی شد

زهراحاجیان- گروه آینده پژوهی  پروژه « هارپ» در دانشگاه تهران تشکیل شد. دبیر ستاد توسعه فناوری آب ، خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری با اعلام این خبرگفت :با توجه به ضرورت ورود جدی مراکزعلمی برای مطالعه در زمینه فناوری «هارپ» ، گروه آینده پژوهی  «هارپ»  در دانشگاه تهران ایجاد شده، تا با انجام مطالعات تخصصی تر در خصوص  ابعاد مختلف این فناوری از جمله صحت مباحث مطرح شده در این زمینه ، مفید یا غیر مفید بودن آن و به طور کلی باید ها ونباید های  ورود ایران به این پروژه  را بررسی کند . دکتر بهرامی درگفت وگو با خراسان افزود: تا کنون مطالب محدودی درباره ابعاد پروژه « هارپ » منتشر شده و آنچه منتشر شده است نیز جنبه های علمی آن را کمترمورد توجه قرار می دهد . در بسیاری موارد، این پروژه با موضوع  یونیزاسیون جو بالا وجو پایین اشتباه می شود، تا جایی که حتی برخی مبحث  باروری ابرها  را هم با هارپ اشتباه می گیرند. در حالی که اساسا « هارپ»  با لایه های بالایی جوویونوسفر سروکار دارد، بنابراین باید  دانشگاه ها در این زمینه فعال شوند و مطالعات  تخصصی بیشتری  انجام شود . در این راستا یک گروه آینده پژوهی را دردانشگاه تهران فعال کردیم تا بررسی جامع تری انجام شود.به گزارش ایسنا، جزئیات فناوری «هارپ» همچنین به تازگی توسط ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی در یک پانل تخصصی خبرگان این حوزه بررسی شد. دکتر بهرامی، دبیر ستاد با تاکید بر ضرورت کار مطالعاتی و ورود جدی مراکز علمی اظهار کرد: از کاربردهایی که برای فناوری «هارپ» ذکر شده، تعدیل آب و هوا ست. وی درباره پروژه هارپ خاطرنشان کرد: این پروژه از طرح های راهبردی آمریکاست که تجهیزات آن در چندین نقطه دنیا و از جمله در آلاسکا در سال 1998 در زمینی به ابعاد بزرگ تر از یک زمین فوتبال نصب شده و توانایی ارسال امواج الکترومغناطیس به لایه یونوسفر و تقویت آن و هدایت امواج برگشتی را دارد. برحسب ادعای آمریکایی ها، برخی گزارش ها حاکی است که از این فناوری برای یافتن معادن زیرزمینی استفاده می کنند. همچنین گزارش های تایید نشده ای از تاثیر این فناوری روی زلزله و ایجاد خشکسالی هدایت شده وجود دارد.شایان ذکر است که معاون آموزش و پژوهش وقت سازمان محیط زیست دراواخر سال 89 در گفت و گو با خراسان درباره کاربردهای «هارپ» گفته بود: با این فناوری با استفاده از امواج فوق کوتاه رادیویی امکان جا به جایی ابرها، بارورسازی ابرها و کاهش خشکسالی و از بین بردن سکون هوا فراهم می شود. این پروژه انقلاب عظیمی در عرصه تغییرات آب و هوایی ایجاد می کند. وی در توضیح ماهیت این فناوری تصریح کرده بود که«هارپ» یک فناوری است که برپایه انتشار امواج رادیویی فوق العاده قدرتمند و فوق کوتاه بنا نهاده شده ، امواجی که انعکاس و انتشار آن ها در سطح یونوسفر یا همان سطح فوقانی جو، باعث ایجاد یک میدان یونی یا موج یونی می شود، در چنین شرایطی امواج الکترومغناطیسی ارسال شده بار دیگر به زمین برگشت داده می شود. این امواج از انرژی حرارتی و انرژی مغناطیسی برخوردار هستند. بنابراین انرژی حاصل از آن ها را می توان در یک نقطه خاص متمرکز وآثار مختلفی ایجاد کرد.
طبق تعاریف موجود، هارپ( HAARP) یک پروژه تحقیقاتی است که برای بررسی و تحقیق درباره لایه یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی راه اندازی شده است. سیستم هارپ در آلاسکا از مجموعه ای از آنتن های مخصوص (180 برج آلومینیمی به ارتفاع 23 و 50 متر) تشکیل و روی زمینی به مساحت 23 هزار متر مربع نصب شده است. این آنتن ها امواج مافوق کوتاه ELF/ULF/VLF را تولید و به یونوسفر پرتاب می کنند. امواج آنتن ها پس از اصابت به یونوسفر و بازگشت به زمین، قادرند نه تنها به عمق دریا بلکه به اعماق زمین نیز وارد شوند .درحوزه رادیوترموگرافی، وقتی یک موج کوتاه به داخل زمین فرستاده می شود، به لایه های مختلف برخورد می کند و آن ها را به لرزه در می آورد و از این لرزش صدایی با فرکانس مخصوص تولید می کند و به سطح زمین باز می گرداند و ژئولوژیست ها از صدای بازگشتی قادرند مخازن زیرزمین را شناسایی کنند.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۴

نشست ابراهیم اصغرزاده و رضا خاتمی در دانشگاه تهران رمزگشايي از «معماي اسفند»

 
شرق: نشست «معمای اسفند» با حضور ابراهیم اصغرزاده و محمدرضا خاتمی عصر دیروزدر دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد. اصغرزاده، سخنران اول این مراسم، گفت: «دولت روحانی مأموریت تاریخی و بزرگی دارد و نمی‌تواند نقش بی‌طرف را در آینده داشته باشد و باید عملیات و اقداماتی در صیانت از رأی مردم انجام دهد». به گزارش «آنا» نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: «دولت روحانی باید از دستاورد خود که همان برجام است دفاع کند و مجلسی شکل بگیرد که مکمل پیروزی‌های به‌دست‌آمده در عرصه سیاست خارجی باشد».در ابتدای این مراسم اصغرزاده با اشاره به فعالیت‌های مردم ایران برای استقرار قانون، اظهار کرد: «در تمام مراحل بعد از مشروطیت مردم ایران برای قانون قیام کردند و این قانون‌خواهی هم در انقلاب اسلامی وجود داشت. این چه معنایی دارد که یک عده فکر کنند از ما بهتران هستند و به خودشان اجازه بدهند که در برابر قانون بایستند و بدون شناسنامه در برابر اتفاقات گردن‌فرازی کنند». این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: «آیا واقعا مملکت نیاز به لباس‌شخصی دارد؟ نظام نیازی ندارد که یک عده در خیابان راه بیفتند و به سخنرانی حمله کنند و در مقابل دولت مشروع و قانونی بی‌نظمی ایجاد کنند». او تأکید کرد: «لباس‌شخصی‌ها یک پارازیت در نظام قانونی هستند. دولت آقای روحانی در مقابل نیروهای پارازیت که می‌خواهند انتخابات سالم را مخدوش کنند چه کاری می‌خواهد انجام دهد؟» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: «در این نظام رهبری وجود دارد که حرف او در انتخابات سال 92 باعث تحول‌های زیادی شد که گفتند رأی مردم حق‌الناس است و تأکید کردند حتی اگر مخالف نظام هستید، به خاطر کشورتان در انتخابات شرکت کنید». اصغرزاده با اشاره به بحران منطقه تأکید کرد: «ما می‌خواهیم ثابت کنیم که اسلام می‌تواند با دموکراسی سازگار باشد، اما این نیروهای فشار گویا با ریختن در خیابان‌ها می‌خواهند ثابت کنند که این سازگاری وجود ندارد». این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: «قابل‌قبول نیست که لباس‌شخصی‌ها برای مسئولان ما تعیین‌تکلیف کنند. وقتی رهبری می‌گوید رأی مردم حق‌الناس است؛ یعنی این نظام هیچ ترسی از صندوق رأی ندارد». اصغرزاده همچنین در بخش دیگری از سخنان عصر امروز خود به اقدامات رئیس‌جمهوری سابق اشاره کرد و گفت: «احمدی‌نژاد و اصولگرایان استاد انسداد سیاسی هستند». او با اشاره به گزارش اخیر وزارت کشور از وضعیت اجتماعی گفت: «مسائل گزارش‌شده از سوی وزارت کشور مربوط به یک دهه اخیر است و به همین دلیل اصولگرایان باید پاسخ‌گو باشند». اصغرزاده در میانه‌های مراسم در اعتراض به اینکه از ورود دانشجویان سایر دانشگاه‌ها به این برنامه ممانعت کرده بودند، جلسه را به حالت تعلیق درآورد. اصغرزاده در ادامه گفت: «احمدی‌نژاد در ابتدای ریاست‌جمهوری خود گفت انقلاب دوم فرهنگی را انجام می‌دهیم و در واقع منظور او این بود که دانشگاه‌ها را با خاک یکسان می‌کند چون او مخالف نهادهای مدنی بود». همچنین به گزارش «ایرنا»، این فعال اصلاح‌طلب، تصریح کرد: «اگر هر چشم‌پوشی از اتفاقات آتی انجام شود، دستاوردهای روحانی از بین خواهد رفت. انتخابات آینده بسیار مهم است چراکه تکمیل حرکت سال 92 است». اصغرزاده با بحرانی‌خواندن اوضاع منطقه گفت: «در چنین شرایطی ما نیازمند صلح هستیم و تمام گروه‌های سیاسی اعم از چپ و راست باید به این موضوع توجه نشان دهند و کشور را از صلح دور نکنند. او همچنین درباره افراد حزب‌اللهی نیز گفت: «حزب‌الله شهروندی خوب است و این مهم باید لحاظ شود. انتخابات آینده میزان التزام ما را به قانون نشان خواهد داد». اصغرزاده در ادامه به تبیین جنبش‌های دانشجویی پرداخت و گفت: «جنبش دانشجویی حقیقت‌خواه بوده است و در تمامی مراحل نیز مقابل خشکه‌مقدس‌ها و کسانی که می‌خواستند تصویر حجری ارائه دهند ایستاد. به دنبال عقلانیت‌بودن، در پی بهبود کارهارفتن، در فکر مردم‌بودن و... از ویژگی‌های جنبش دانشجویی بوده است». اصغرزاده تصریح کرد: «دانشجو و جنبش دانشجویی هیچ‌گاه در مسیر فسادها و مفسدان نبوده و عملکرد مناسبی داشته است. انجمن‌های دانشجویی باید فراکسیون‌بندی شوند و این مهم باید در رأس کار دانشجویان قرار گیرد». این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه به صلح اشاره کرد و با انکار هرگونه جنگ و جنگ‌طلبی، گفت: «مردم ایران نشان داده‌اند که همیشه به دنبال صلح بوده و هستند و مردم باید به کسانی رأی دهند که سیاست‌مداران صلح و مذاکره هستند. ملت ایران در دو سال گذشته که مذاکرات هسته‌ای انجام می‌شد،‌ نشان داد به‌دنبال صلح‌طلبی بوده و هستند و انصافا نیز دولت روحانی و تیم هسته‌ای پرونده خوبی را از خود بر جای گذاشته‌اند. عینک‌اعتدال‌داشتن بسیار حائزاهمیت است، اما این بدان معنا نیست که سکوت کنیم و دفاع از حق مردم به معنی ساکت‌بودن نیست». او افزود: «اصلاح‌طلبان حتما خنثی نخواهند بود و هویت خود را حفظ خواهند کرد. اصلاح‌طلبان و حتی روحانی موتور محرکه خود را از دانشجویان و جنبش دانشجویی دریافت کردند».
محمدرضا خاتمی: تصور شکل‌گیری مجلس ششم دور از ذهن است
همچنین محمدرضا خاتمی، سخنران دوم این مراسم با بیان اینکه انتظار نداریم در این انتخابات تحول عظیمی رخ دهد، گفت: «تصور شکل‌گیری مجلس ششم یا مجالس اول دور از تصور ذهنی است». نایب‌رئیس اسبق مجلس ششم در ابتدای سخنان خود با اشاره به بهبود اوضاع کشور، گفت: «امیدوارم سال آینده مراسم روز دانشجو را در حالی برگزار کنیم که هیچ دانشجویی دارای محرومیت تحصیلی نباشد». خاتمی گفت: مجلسی ایده‌آل است که پرسشگر باشد و همه دستگاه‌ها را وادار به پاسخ‌گویی کند». او تأکید کرد: «از این به بعد که میتینگ‌های انتخاباتی شروع می‌شود جای رقابت درونی وجود ندارد و باید وحدت شکل بگیرد. ما اجازه نداریم در جایی که یک نماینده می‌خواهد، دو نفر کاندیدا شوند». این نماینده سابق مجلس گفت: «منافع ملی مردم در رفاه، صلح و آرامش زیستن است. منافع ملی مردم در این است که جوانان به آینده امیدوار باشند». همچنین به گزارش «ایرنا» خاتمی در ادامه سخنان خود، افزود: «دانشگاه باید مرکز جوشش فکر و اندیشه باشد و دانشجویان همواره محور همه تحولات در امور سیاسی و اجتماعی کشور ما بوده‌اند». او با اشاره به ازدست‌دادن فرصت‌های طلایی در اختیار کشورمان در زمان دولت سابق، گفت: «این فرصت‌ها به آسانی از دست می‌رود، چه فرصت‌های مادی و چه فرصت‌های معنوی و انسانی‌ای که در این کشور وجود دارد. اتلاف منابع مادی را نیاز ندارد مثال بزنیم که چقدر در طول سالیان گذشته بوده است». این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تأکید بر لزوم بررسی ابعاد برخی عقب‌ماندگی‌ها و راه‌های برون‌رفت از آن، خاطر نشان کرد: «ما نمی‌توانیم به تجربه دنیا بی‌توجه باشیم؛ کشورهایی که پیشرفت کردند و عقب‌افتادگی‌هایشان را جبران کردند، تجربه‌هایی است که ما هم در انقلاب‌مان و نظام خود قبول کردیم».
 

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۶

علي مطهري در دانشگاه سهند تبريز: افراد آزاده به صرف انتقاد رد صلاحيت نشوند

 
 
گروه سياسي/ نهم آذرماه انجمن اسلامي دانشگاه صنعتي سهند تبريز ميزبان علي مطهري، نماينده مجلس بود. اين برنامه در آستانه روز دانشجو و براي بزرگداشت ۱۶ آذر ماه توسط انجمن اسلامي دانشگاه صنعتي سهند تبريز ترتيب داده شده بود. با اينكه پيش‌بيني مي‌شد استقبال پر شوري از اين مراسم توسط دانشجويان اين دانشگاه به عمل‌ آيد از اين رو اقدامات لازم در اين باره صورت پذيرفته بود. با اين حال نيم ساعت مانده به شروع مراسم تمامي صندلي‌هاي آمفي‌تئاتر شهيد آويني پر شد و مسوولان انجمن ناگزير شدند تمهيدات ويژه‌اي را اختيار كنند و صندلي‌هايي در راهرو‌ها و سالن‌هاي اطراف چيده شد تا خيل عظيم دانشجوياني كه براي شنيدن سخنان اين نماينده جسور مجلس گرد آمده بودند، بتوانند از اين مراسم استفاده كنند. علي مطهري در اين مراسم سوالي مطرح كرد كه آيا ما بعد از انقلاب به جنبش دانشجويي نياز داريم يا نه؟ و خود در مقام پاسخ عنوان كرد كه نقد قدرت وظيفه جنبش دانشجويي است و همواره مورد نياز است و نقد قدرت بايد پيوسته انجام شود، چرا كه در غير اين صورت حكومت‌ها فاسد خواهند شد و لذا قدرت نبايد در خلوت قرار گيرد و همواره بايد نقد شود. در اين بخش سخنان علي مطهري به پايان رسيد و بعد از آن مراسم پرسش و پاسخ عمومي آغاز شد. وي در ادامه همچنين گفت: در برابر گروه‌هاي فشار نيز بايد مقاومت كرد و با آنها برخورد كرد چرا كه اين حركات به جاي كمك به انقلاب به آن آسيب مي‌زند. علي مطهري در مورد احتمال ردصلاحيت‌ها نيز افزود: اينگونه بود كه شوراي نگهبان به استنادات چهار گانه عمل مي‌كرد اما بعد‌ها گفت كه اين نظارت استصوابي است و صلاحيت كانديد‌اها بايد احراز شود نه اينكه عدم صلاحيت او احراز شود. اما نمي‌شود كه اين افراد را به خاطر انتقادي كه در اين دوره داشتند يا در راهپيمايي شركت كرده‌اند يا در ستاد فرد خاصي بودند رد صلاحيت كرد و اين كار درستي نيست كه سبب مي‌شود افراد آزاده حذف شوند. وي در ادامه يادآور شد: معتقدم تركيب شوراي نگهبان بهتر شده و افراد معتدل‌تري وارد آن شدند و احتمال مي‌دهم در انتخابات مجلس آتي وضعيت بهتري داشته باشند. سپس نماينده بسيج دانشجويي چند خطي از كتاب علي مطهري متعلق به دهه هفتاد در رابطه با اصلاح‌طلبي خواند كه گفته شده بود «اصلاح‌طلبان را بايد غربگرا خواند» و از دانشجويان خواست كه به خاطر احترام به اربعين كف نزنند كه مطهري نيز در پاسخ عنوان كرد كه اين كف زدن‌ها براي شادي نيست و نشانه تشكر و قدرداني است كه اين بخش از سخنان ايشان نيز با تشويق حضار مواجه شد. در پاسخ به بخش اول سوال نيز افزودندكه در آن دوره افرادي داشتيم كه عقايد آنها زياد با اسلام سازگار نبود و اين جمله به خاطر آنها گفته شده است. بازداشت‌هاي اخير روزنامه‌نگاران نيز از موضوعاتي بود كه اين نماينده مجلس به آنها پرداخت و بيان كرد من با اصل بازداشت مخالف نيستم اما با اين مخالف هستم. در رابطه با تخلفاتي كه در دوره رياست‌جمهوري قبل رخ داده بود نيز مطهري گفت: در زمان آقاي احمدي‌نژاد تخلفات بسيار گسترده‌اي صورت گرفت كه بعضي از آنها بعدا مشخص شد و مهم‌ترين تخلف ايشان قانون‌شكني بود. چرا كه مي‌گفت من قانوني را كه شخصا مخالف قانون اساسي بدانم اجرا نمي‌كنم.
 

۹۴/۰۹/۱۰
۰۴:۰۹

سه دانشگاه روز گذشته میزبان پنج اصلاح‌طلب بود رمزگشایی اصلاح‌طلبان از معمای اسفند

مریم وحیدیان/ تقویم کاری چهره‌های سیاسی این روزها شلوغ‌تر از همیشه است. مناظره‌ها و سخنرانی‌های دانشگاهی در آستانه روز دانشجو و
سه ماه مانده به انتخابات فعالین سیاسی را ترغیب می‌کند تا دعوت دانشجویان را بی‌پاسخ نگذارند. این فضا برای اصلاح‌طلبان نسبت به اصولگرایان رنگ و بوی دیگری دارد چه آنکه آنها در طول سال‌های دولت نهم و دهم کمتر اجازه حضور در دانشگاه را می‌یافتند اما در دولت حسن روحانی اگرچه هنوز دانشگاه‌ها با مطلوب دوران اصلاحات فاصله دارند اما اندک روزنه‌های باز شده نیز فرصت مغتنمی است که اصلاح‌طلبان بنای از دست دادنش را ندارند. فرصتی که اگرچه در مواردی با فشارهای غیرقانونی و تهدیدهای پیدا و پنهان از دست می‌رود اما با همراهی مسوولان دانشگاه هنوز می‌توان از آنها استفاده کرد. روند برنامه‌های سیاسی دانشگاه‌ها با برگزاری مراسم سالگرد دوم خرداد ٧٦ شکل و شمایل دیگری به خود گرفت. حضور عباس عبدی و سعید حجاریان پس از سال‌ها در دانشگاه تهران و سالن شهید چمران پیام روشن دولت روحانی بود. پیامی که نشان داد دولت می‌خواهد درهای دانشگاه را به روی چهره‌های موثر اصلاح‌طلب باز کند. گشایش فضای سیاسی در دانشگاه با حضور محمد رضا عارف، چهره دانشگاهی اصلاح‌طلبان رنگ و بوی دیگری گرفت و پس از آن محمد رضا خاتمی، ابراهیم اصغرزاده، علی شکوری راد، الیاس حضرتی، آذر منصوری، الهه کولایی، رسول منتجب نیا و چندین چهره اصلاح‌طلب دیگر راهی سالن اجتماعات دانشگاه‌های مختلف شدند تا هر یک به بهانه افتتاح تشکلی دانشجویی یا به مناسبتی سیاسی به بیان مواضع خود و جبهه اصلاحات بپردازند. حالا در فاصله کمتر از یک هفته تا ١٦ آذر خاطره‌انگیز بار دیگر دانشجویان دانشگاه‌های مختلف و به ویژه تهرانی‌ها تدارک گسترده‌ای دیده‌اند. اصلاح‌طلبان نیز هرچند با انواع فشارها و تهدیدها از بیرون و درون دانشگاه مواجه هستند اما تلاش می‌کنند از این فرصت بهره لازم را ببرند. دیروز هم یکی از همین مواقع شلوغ دانشگاه بود. در تهران ابتدا میزگرد نقش احزاب و رسانه‌ها در نقش آفرینی اعتماد دولت و ملت با حضور الیاس حضرتی، مدیرمسوول روزنامه اعتماد و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، مجید فراهانی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان، حمید رضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و ناصر ایمانی، عضو شورای سردبیری روزنامه رسالت برگزار شد. پس از آن محمد رضا خاتمی و ابراهیم اصغرزاده به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران در همایشی با عنوان معمای اسفند حاضر شدند. دیروز همچنین آذر منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد نیز سخنران اصلی همایش زنان و چالش‌های پیش رو در دانشگاه اصفهان بود. انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه نیز در این ایام برنامه‌های سیاسی و انتخاباتی خود را پیگیری می‌کند. روز گذشته این تشکل سیاسی عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نشستی با حضور محسن رهامی، جواد اطاعت و الیاس حضرتی برگزار کرد. فصل رونق نشست‌های سیاسی و دانشجویی فرا رسیده و احزاب و گروه‌های سیاسی تلاش می‌کنند تا در برگزاری پرشور انتخابات ٧ اسفند نقش خود را به خوبی ایفا کنند.
نشست نقش احزاب و رسانه‌ها در اعتماد‌آفرینی میان دولت و ملت روز گذشته در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با حضور الیاس حضرتی، ناصر ایمانی، مجید فراهانی و حمیدرضا ترقی برگزار شد.
الیاس حضرتی با تاکید بر اینکه لازمه انسجام هر جمعی وجود اعتماد متقابل است، گفت: ضرورت وجود اعتماد بین ملت و دولت به معنای عام کلمه بیش از هر چیزی احساس می‌شود. در سال‌های حکومت رژیم شاه نیز همین بی‌اعتمادی بین حاکمیت و ملت سبب شد تا همه اظهارات مملکتی به عکس تفسیر شود. وی افزود: اگر بخواهیم بین حاکمیت و مردم اعتماد ایجاد شود باید مردم بتوانند به راحتی صحبت کنند. دانشجو به خاطر حرف زدن نباید ستاره‌دار شود. نجواهای درگوشی باید از میان برداشته شوند و همه فرصت ابراز عقاید خود را داشته باشند. حضرتی تصریح کرد: اگر جامعه مشکلاتش را ابراز نکند مانند بیماری می‌شود که تا دم مرگ دردش را نمی‌دانند و به ناگاه می‌میرد. اگر جامعه مشکلات و درد خود را بیان نکند چگونه می‌توان این مشکلات را رفع کرد؟ و این برای نظام خطرناک است. الیاس حضرتی در این نشست گفت: احزاب برآمده از تفکرات جامعه هستند و مجموع تفکرات، در نهایت با چند حزب ملی و غیرملی نمایندگی می‌شوند؛ پنج حزب که درست و حسابی و ریشه‌دار باشند. حضرتی ادامه داد: احزاب باید خلاصه تفکرات موجود در جامعه باشند، ما با نظام حزبی و احزاب و مطبوعات همچنان بلاتکلیف هستیم. وی اضافه کرد: در تجارب بشری نظام حزبی یک تجربه است و نظام حزبی یعنی اینکه احزاب بیایند و آن‌که اکثریت را آورد، مسوولیت را با اختیاراتش قبول کند و مکانیزم آن در جهان وجود دارد. حضرتی اظهار کرد: باید به سمت نظام حزبی رفت و فکری برای آن کرد تا احزاب به تبع آن، جدی شوند. وی در خصوص مطبوعات هم گفت: کسی مخالف خط قرمزها نیست اما استانداردسازی این خطوط مهم است، مگر می‌شود سرنوشت مطبوعات را به سلیقه افراد گذاشت؟ حضرتی گفت: در کشور استعدادهای قوی و نابغه‌هایی داریم که توانایی اداره و راه‌اندازی یک روزنامه با شمارگان
١٠ میلیون را هم دارند. وی همچنین با بیان اینکه اعتماد منشأ بقا و تداوم نشاط خانواده‌ها و جامعه است، گفت: ریشه‌های اعتماد بر پایه صداقت و درست گفتن می‌تواند پایدار باشد. وی افزود: هر گونه دوگانگی و راست نگفتن ریشه‌های اعتماد را می‌سوزاند. حضرتی اضافه کرد: اگر دولت‌ها می‌خواهند درون مردم ریشه‌های محکمی داشته باشند، نباید خود را از آنها جدا بدانند. وی ادامه داد: در این ساختار باید راستگویی و درست گفتن یک فرهنگ شده و بستر آن فراهم شود. حضرتی افزود: اگر بخواهیم اعتماد ریشه داشته باشد باید مردم به راحتی صحبت کنند و به راحتی بیان کنند. آزادی اندیشه و گفتار داشته و احساس نگرانی و ناامنی نکنند. وی در ادامه گفت که وزارت فرهنگ و ارشاد سهم کوچکی در کل فرهنگ کشور دارد و اختیارات و مسوولیت‌هایی برای آن تعریف می‌شود و به دلیل کمبود اختیارات نباید مسوول تمامی حوزه‌های فرهنگی باشد. من از همان ابتدا پیشنهاد انحلال وزارت ارشاد را دادم. اکنون وزارت ارشاد اختیارات محدودی دارد. بودجه فرهنگی را در کشور نهادهای دیگر می‌گیرند اما وزارت ارشاد باید پاسخگو باشد. حضرتی افزود: دولت با بیشترین مشکلات اقتصادی روبه‌رو است و هر دولتی در این مشکلات سهمی دارد که در طول سی سال گذشته بی‌سابقه است؛ دولت به حمایت ویژه نیاز دارد. حضرتی همچنین گفت کسی مخالف نقد و انتقاد نیست و دولت نباید از انتقاد ناراحت شود. وی در خصوص برجام گفت: بی‌انصافی است وزیر امور خارجه و مجموعه دولت که لحظه به لحظه با رهبری خود را تنظیم و سیاست‌ها و موافقتنامه‌ها را با شرایط مختلف اعلام کردند بگوییم خائن هستند. وی افزود: بزرگ‌ترین پروژه یعنی برجام در این دولت پیگیری شد. مذاکره‌کنندگان کاری بسیار سخت را به عهده داشتند. آنها باید ضمن صیانت از حقوق مردم مساله را حل کنند. اینکه عده‌ای در دولت قبل تنها شعار می‌دادند مساله‌ای را حل نمی‌کرد، بلکه کشور را دچار معضلات اساسی می‌کرد. حضرتی با بیان اینکه عده‌ای به نام ولایت فقیه گرز گرانی ساخته‌اند تا بر سر دلسوزان کشور بکوبند، گفت: آنها پرونده سیاهی برای خود ایجاد کرده‌اند و با این رفتار به انقلاب ضربه می‌زنند. وی افزود: آنها در دولت روحانی از هیچ کاری برای به شکست کشاندن دولت در مساله برجام کوتاهی نکردند.
ناصر ایمانی: نقش احزاب و رسانه‌ها در اعتمادآفرینی دولت و ملت ضعیف است
عضو سابق سردبیری روزنامه رسالت گفت: نقش احزاب و رسانه‌ها را در اعتمادآفرینی دولت و ملت ضعیف ارزیابی می‌کنم. ناصر ایمانی افزود: شعار سال رهبری به عنوان سیاستگذاری سال یکی از شاخص‌های موثر در همدلی و همزبانی در جهت اعتماد دولت و ملت است. این فعال رسانه‌ای اصولگرا ادامه داد: اعتماد میان دولت و ملت یک بحث نظری است و مربوط به همه زمان‌ها می‌شود و کشورها تلاش دارند اعتماد بین ملت و دولت را بیشتر کنند. این فعال رسانه‌ای اصولگرا افزود: اعتماد بین ملت و دولت بر اساس اقناع افکار عمومی از سوی دولت‌ها محقق می‌شود که بسیار اعتمادزاست، اگر مردم احساس کنند که دولت به دنبال رفع مشکلات و تنگناهای مردم است و نه صرفا به دنبال منافع خود، این امر اثرگذار خواهد بود. ایمانی با اشاره به اینکه در کشور خیلی حزب نداریم، گفت: متاسفانه رسانه‌ها کمبود احزاب را یدک می‌کشند و تعدادی حزب هم که داریم تنها در موسم انتخابات فعال می‌شوند. وی افزود: اگرچه تنها احزاب مقصر نیستند و مشکل درون حکومت است. ایمانی با اشاره به نقش رسانه‌ها گفت: چقدر رسانه‌ها دولت را تخریب می‌کنند یا مجیزگوی دولت‌ها هستند به جای اینکه منتقد صحیح باشند. این فعال رسانه‌ای اضافه کرد: در موضوع فساد، رسانه‌ها بسیار ضعیف عمل کردند و در کشورها بسیاری از موارد فساد توسط رسانه‌ها مطرح شد و قوه قضاییه بر اساس اسناد، به آنها رسیدگی می‌کند.
مجید فراهانی: هیچ حاکمیتی مستقل از مردم نمی‌تواند تصمیمات صحیح اتخاذ کند
مجید فراهانی هم با تبیین چهار نقش مهم دولت و حاکمیت در قبال رسانه‌ها و احزاب این نقش‌ها را شامل تامین آزادی‌های مشروع مشروح در قانون اساسی، تسهیل‌گری رسانه‌ها و احزاب، حمایت مادی و معنوی از تمام رسانه‌ها فارغ از دیدگاه‌های سیاسی آنها و مشورت‌گیری از رسانه‌ها و احزاب و دعوت از آنها برای اتاق فکر دانست. فراهانی که در نشست نقش احزاب و رسانه‌ها در اعتمادآفرینی میان دولت و ملت حضور یافته بود، گفت: دولت وظیفه دارد آزادی‌های مشروع رسانه‌ها و احزاب را تامین کند که در طول سال‌ها و دوران‌های گذشته توسط جریان‌ها و دستگاه‌های مختلف مورد نقض و اشکال در جامعه واقع شده است. دبیرکل حزب ندای ایرانیان اضافه کرد: مشورت‌گیری از رسانه‌ها و احزاب دیگر نقش دولت در قبال اینهاست و هیچ حاکمیتی مستقل از مشورت مردم و رسانه‌ها و احزاب نمی‌تواند تصمیمات صحیحی اتخاذ کند. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: اگر در اتاق فکر از احزاب و رسانه‌ها دعوت نشود و دولت از آنها نظر نگیرد، این احتمال وجود دارد که جهت‌گیری‌ها، نظرات و تصمیمات صحیح نباشد. فراهانی همچنین چهار نقش و وظیفه برای رسانه‌ها و احزاب را در قبال دولت نظارت بر دولت و حاکمیت، انتقال دغدغه‌های ملت از جامعه به سمت دولت و حاکمیت، حمایت از دولت در طی طریق مسیر توسعه و نقش نقادی و انتقاد از دولت و حاکمیت برشمرد. وی افزود: احزاب و رسانه‌ها به عنوان بازوان اصلی جامعه مدنی نقش نظارتی بر دولت در فعل و انفعالات حاکمیت و قدرت و کارهای انجام شده در قوای سه‌گانه دارند. فراهانی گفت: احزاب و رسانه‌ها ذره‌بین به دست، کارها و فعالیت‌های دولت را رصد می‌کنند و این حق را دارند که اگر ایرادی دیدند اشاره کنند. این فعال حزبی خاطرنشان کرد: کسانی که به قدرت می‌رسند در عمل به واسطه جایگاهی که دارند از مردم، دغدغه‌ها و آرمان‌های آنها فاصله می‌گیرند و این شکاف بین قدرت و مردم شناخته شده است.
ترقی: عمده احزاب با مطالبات مردم و شعار سال فاصله دارند
حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی هم در این نشست گفت: فعالان سیاسی صرفا اعلام موضع می‌کنند ولی عملا نه کاره‌ای هستند که نقشی ایفا کنند و نه کار حزبی را می‌توان مشاهده کرد. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه نقش احزاب و رسانه‌ها در تحقق شعار سال به چند دسته تقسیم می‌شود، گفت: احزاب و فعالان سیاسی و رسانه‌ها و دولت‌هایی هستند که معتقد به شعار بوده وبرای تحقق آن تلاش می‌کنند. وی ادامه داد: رسانه‌ها واحزاب، فعالان سیاسی و دولت‌هایی هم هستند که در حد رفع تکلیف شعارها را تبیین می‌کنند ولی گروه سومی نیز هستند که به این شعارها باور ندارند و حتی برخی اوقات گفتمانی دیگر را جایگزین این شعارها می‌کنند. ترقی افزود: شعاری که رهبری در سال جاری نامگذاری کردند در شرایطی بود که در حوزه مطالبات معیشتی، دشمن تلاش داشت نظام را ناکارآمد و خدشه‌دار کند تا با ایجاد نوعی نارضایتی اجتماعی، ساختار نظام را تحت تاثیر قراردهد. وی تصریح کرد: همان طور که رهبری همواره از کیان دولت‌ها حمایت کرده‌اند، همه باید از این کیان حمایت کنند.(نیوزهاب انتخابات)

۹۴/۰۹/۱۰
۰۵:۲۱

رئیس‌جمهور روز دانشجو به دانشگاه تهران می‌رود

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم از حضور دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان در دانشگاه تهران به مناسبت روز ۱۶ آذر «روز دانشجو» خبر داد.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم از حضور دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان در دانشگاه تهران به مناسبت روز ۱۶ آذر «روز دانشجو» خبر داد.
فضل الله ایرجی در گفت‌وگو با مهر در مورد برنامه‌های ۱۶ آذر، «روز دانشجو» گفت: روز ۱۶ آذر در تقویم ملی ما «روز دانشجو» نام گرفته و برای این روز برنامه‌های متنوعی را پیش بینی کرده‌ایم.
 وی ادامه داد: مهمترین برنامه این روز که برنامه ملی وزارت علوم نیز محسوب‌ می‌شود حضور دکتر روحانی، رئیس‌ جمهور کشورمان در دانشگاه تهران است که با حضور دانشجویان برگزار می شود .
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه مراسم ۱۶ آذر سبقه و رنگ دانشجویی خواهد داشت، افزود: در این برنامه تشکل‌های دانشجویی و نمایندگان نهادهای دانشجویی با در نظر گرفتن تنوع فعالیت‌های دانشجویی، فرصتی خواهند یافت که مسایل و درخواست‌های خود را با رئیس جمهور مطرح کنند و طبعا رئیس جمهور نیز سخنرانی کرده و این برنامه خاتمه خواهد یافت.
فضاسازی محوطه و خوابگاه‌های دانشگاه به مناسبت روز دانشجو
وی با اشاره به برنامه دانشگاه‌های مختلف کشور ‌در روز دانشجو خاطرنشان کرد: از تمام دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ایم در این روز فضاسازی مناسبی در محوطه دانشگاه‌ها  و خوابگاه‌ها  ایجاد کنند.
برگزاری کرسی های آزاد اندیشی
ایرجی یادآورشد: همچنین از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم، دراین روز برنامه‌های جذاب و مفیدی در قالب کرسی‌های آزاد اندیشی و میزگرد با حضوراساتید دانشگاهی ترتیب دهند که تمام این برنامه‌ها درحال انجام است و اخبارآن برروی سایت های مرتبط اعلام می شود.
دعوت از شخصیت‌های علمی برای سخنرانی به مناسبت روز دانشجو
ایرجی افزود: از دیگر برنامه‌هایی که برای این روز برنامه ریزی شده سخنرانی چهره‌های علمی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاه‌ها است معمولا به مناسبت این روز، چهره‌ها در اکثر دانشگاه‌ها سخنرانی دارند که در همه این موارد بر رعایت قوانین و ضوابط مرتبط با فعالیت‌های فرهنگی هنری اجتماعی توسط برگزار کنندگان تاکید شده است.
رعایت عدالت در تخصیص امکانات به تشکل های مختلف
وی ادامه داد: همچنین تاکید شده عدالت بین تشکل‌های دانشجویی با در نظرداشتن تنوع سلیقه‌ها جهت اعطای مجوز، امکانات و تخصیص زمان و مکان مناسب برای برگزاری مراسم، رعایت شود.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم افزود: همچنین به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم، از روز دانشجو برای نکوداشت شهدای دانشگاهی و دانشجویی به ویژه شهدای دانشجوی هویزه استفاده کنند.
نکوداشت شهدای دانشجوی هویزه
وی یادآورشد: ۱۶ دی روز شهدای هویزه نامیده شده که ما برای این روز نیز برنامه داریم. اما درحال حاضر از ۱۳ دانشگاهی که شهدای هویزه از آن دانشگاه‌ها هستند درخواست کرده ایم در روز ۱۶ آذر برای نکوداشت شهدای دانشجو تدارک ویژه ای ببینند.
حمایت دانشگاه‌ها از ویژه نامه‌های دانشجویی ۱۶ آذر
وی افزود: همچنین از دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ایم، از نشریات دانشجویی و ویژه نامه‌هایی که این نشریات متناسب این روز منتشر می کنند حمایت شود.
برگزاری نمایشگاه و مسابقات فرهنگی
ایرجی خاطرنشان کرد: برگزاری مسابقات فرهنگی، مسابقه پیامکی، نمایشگاه کتاب، عکس و اسناد با موضوع ۱۶ آذر و ایجاد یک فضای فرهنگی مناسب، توام با نشاط و پویا از دیگر برنامه های دانشگاه‌ها دراین روز است.
مدیرکل امور فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: از دانشگاه‌ها خواسته ایم از دانشجویان و نخبگان دانشجویی با فضا سازی مناسب تجلیل کرده و تعامل حداکثری با مجامع و تشکل‌های دانشجویی در برگزاری مراسم این روزداشته باشند.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۰۲

دانشگاه یزد در زمینه طراحی سلول های خورشیدی مقام دوم را دارد

دکتر عباس بهجت دبیر ستاد هفته فناوری نانو در استان و عضو هیئت علمی دانشگاه یزد گزارشی از برنامه‌های هفته استانی نانو و پیشرفت استان در زمینه فناوری نانو را ارائه کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، وی کار بر روی سلول‌های خورشیدی نسل سوم را یکی از امتیازات برجسته استان یزد در زمینه فنآوری نانو برشمرد و گفت: این سلول‌ها نانوساختار بوده و به سلول‌های خورشیدی نانوساختاری معروف هستند و ما در زمینه سلول‌های خورشیدی نسل سوم در دانشگاه یزد در کشور در رتبه دوم هستیم.
دبیر ستاد بزرگداشت هفته نانو فنآوری در ادامه با معرفی اجمالی این فناوری گفت: فناوری نانو یعنی کارکردن با مواد در ابعاد اتم، یعنی با فناوری نانو با تغییر در چینش مواد خواص آنها را تغییر می‌دهیم خواصی که مواد به طور معلومی دارای آن نیستند.
وی در خصوص برنامه‌های استانی گفت: پیشنهاد برگزاری هفته استانی فناوری نانو توسط ستاد توسعه فناوری نانو ریاست‌جمهوری و استانداری یزد در استان صورت گرفت که در سه حوزه دانشجویی، دانش‌آموزی و صنعت با همکاری دانشگاه، آموزش و پرورش و استانداری یزد برگزارشد.
وی در خصوص اهمیت فناوری نانو با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه توصیه کردند این فناوری را با گفتمان‌سازی به عموم مردم معرفی کنید تأکید کرد: این فناوری باید ایجاد ثروت کند و مناسب رفاه حال مردم باشد، به همین دلیل ستاد توسعه فناوری تصمیم گرفت با برنامه‌ریزی در هفت استان کشور هفته فناوری نانو را به منظور معرفی دستاوردهایی که در کشور و استفاده آنها در صنعت به عموم مردم  معرفی کند.
دکتر بهجت با اشاره به اینکه استان یزد یک استان صنعتی است در خصوص اقداماتی که در انتقال این علم به بخش تولید صورت گرفته‌ است، گفت: این فناوری در کل کشور در حال انجام است و درحال حاضر در رتبه هفتم دنیا قرار داریم. تاکنون عمدتا فعالیت‌ها در حوزه تحقیقاتی و آزمایشگاهی در کل کشور بوده است به همین دلیل این ستاد در نظر دارد که با توجه به صنعتی بودن استان یزد به‌ویژه در صنعت سرامیک و کاشی و نساجی استان دستاوردهای جدید را معرفی کند تا صاحبان صنعت با آگاهی بیشتر از فواید این فناوری این علم را در صنعت به‌کار گیرند.
وی تصریح کرد :با ایجاد دبیرخانه دایمی فناوری نانو در حوزه معاونت پژوهش و فنآوری دانشگاه یزد قطب‌های دیگری مانند گردشگری و میراث فرهنگی، انرژی‌های تجدیدپذیر به‌خصوص انرژی‌های خورشیدی، همچنین در زمینه نانو فناوری هوافضا نیز می‌تواند دایر شود و با همکاری همه دست‌اندرکاران به عنوان یک مرجع بتوانیم دستاوردهای کشور را برای دانشگاه‌ها و صاحبان صنایع معرفی کنیم.
دبیر ستاد هفته فناوری استان یزد، چشم‌انداز آینده این فناوری را در کشور و استان اینگونه عنوان کرد: فناوری علمی است که باعث ثروت می‌شود و کشور را توانمند می‌سازد، هم اکنون در منطقه از لحاظ علمی رتبه اول و رتبه هفتم دنیا هستیم که رشد بسیار سریعی داشته و انتظار می‌رود همین سرعت را داشته باشد اما احتیاج به حمایت بیشتری است تا این علم، کاربردی شود و در حال حاضر ستاد توسعه فناوری نانو، تحقیقات کاربردی را مورد حمایت قرار می‌دهد.
دکتر بهجت در خصوص کاشی و سرامیک که یکی از مهم ترین صنايع استان است گفت: نانو در رشته‌های مختلف نظیر علوم، مهندسی، پزشکی، زیست‌شناسی و همه رشته‌های مهندسی مثل مواد کاربرد دارد. در واقع نانو فناوری یک علم بین رشته‌ای است. در استان یزد نیز دو قطب صنعتی استان یعنی نساجی و کاشی و سرامیک نیز این فناوری کار شده است. در صنعت نساجی در پارچه‌های نساجی و در صنعت کاشی و سرامیک روی رنگ و لعاب آنها کار شده و در دانشگاه یزد نیز پژوهشگران بر روی این دو صنعت کار کرده و به نتایج مطلوبی نیز رسیده‌اند.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

نشست دکتر علی اکبری با بانوان عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام

این نشست با حضور دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه و دکتررضازاده مشاور و رئیس حوزه ریاست و پیرزاد نیا، مشاور در امور بانوان واعضای هیئت علمی در سالن جلسات حوزه ریاست برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ابتدای این نشست دکتر رضازاده با تقدیر و تشکر از حضور همکاران هیئت علمی که دعوت جلسه را پذیرفته و حضور یافته اند هدف از تشکیل جلسه را گفتگو و تبادل افکار به عنوان روش و مرامی برای رسیدن به اهداف دانشگاه دانست.
وی ضمن اشاره به تصمیم و دغدغه رئیس دانشگاه از همان آغاز مدیریت در تعیین مشاور در حوزه بانوان، از پیشنهاد برگزاری این جلسه از سوی دکتر پیرادنیا تشکر و گفتگوی صریح و صادقانه حاضرین را گامی مؤثر و شروعی خوب برای همفکری در انجام بهتر امور قلمداد کرد.
دکتر پیرزاد نیا با بیان برخی مشکلات و ارائه راهکارهای مناسب خواستار بهبود شرایط و رسیدگی به آنان شد و با توجه به کمرنگ بودن حضور بانوان در نقش هایی مدیریتی و به تبع آن ایجاد مشکل در ارتقاآنها، خواستار اختصاص سهم بیشتر بانوان در این حوزه شد.
دکتر محمد علی اکبری، رئیس دانشگاه  ایلام نیزدر جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه ایلام گفت: ما وظیفه ای بیش از اداره دانشگاه، بیش از تدریس و نگراش مقاله داریم و آن ایجاد فرآیندها و رویه های مطلوب و کار آمد است در واقع به جای اینکه فقط به حل مشکل یک عضو هیئت علمی، یک دانشجو یا یک کارمند فکر کنیم باید در پی ایجاد فرهنگی کارآمد برای رفع و رجوع مشکلات و رشد جمعی همه اعضای خانواده دانشگاه باشیم.
رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه بنابر همان رسالتی که ما را به هم نزدیک می کند و از ما انتظار می رود که جامعه را به پیش ببریم نیاز ما به شما همکاران نه برای دانشگاه بلکه برای رونق ایلام و اعتلای ایران است افزود: چه کسی می تواند بهتر از ما جریان تبعیض مطرح در جامعه را تغییر دهد. اگر ما این تغییر را صورت ندهیم این تبعیض از میان نخواهد رفت، و این جز با اعتماد به نفس و استفاده صحیح از استعدادهایمان میسر نخواهد شد.
دکتر علی اکبری با اشاره به اینکه اگر بخواهیم مشکل تبعیض در دانشگا و استان را حل کنیم چه زبانی نافزتر مؤثر تر از زبان اعضای هیئت علمی دانشگاه برای حل مشکل زنان در سطح جامعه وجود ندارد بیان داشت: فلسفه این جلسه این است که بدانیم تعدادمان کم نیست، از جایگاه مناسب برخورداریم و اینکه می توانیم و این باور و منش ماست.
وی افزود: همه ما باید تلاش کنیم که در جایگاه واله و شایسته بمانیم و از مواضع خود عقب ننشینیم، تجربه ما از همکاری و مدیریت بانوان مثبت است بنابراین،  این اهتمام را افزون کنیم تا این فرصتی نو برای ساختن بیشتر و بهتر دانشگاه ایجاد کنیم.
دکتر اکبری در بخش پایانی سخنان خود گفت: مطمئن باشد از نظرات شما استفاده می شود، از نظر مدیریت دانشگاه تفاوت شایستگی افراد در قالب جنسیت نمی گنجد و از این نظر میان  خانم ها و آقایان فرقی نیست.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل جزو دانشگاه های برتر کشور در حوزه دیپلماسی علمی اعلام شد

اسامی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی برتر کشور در حوزه دیپلماسی علمی اعلام شد و در بین دانشگاه‌های صنعتی به ترتیب دانشگاه صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، صنعتی بابل، خواجه نصرالدین طوسی و صنعتی امیرکبیر بیشترین میزان پژوهش‌های مشترک بین المللی را تولید کرده‌اند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دكتر محمدجواد دهقانی سرپرست ISC اعلام کرد: دیپلماسی علمی و فناوری یکی از مهم‌ترین سیاست‌های آموزش عالی کشور بویژه در سال‌های اخیر است. سند سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری نیز جایگاه ویژه‌ای را به دیپلماسی علم و فناوری اختصاص داده است. از همین رو دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور در تلاشند تا به توسعه روابط با سایر دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی دنیا بپردازند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اظهار داشت: توجه به دیپلماسی علم و فناوری فقط مختص به جمهوری اسلامی ایران نبوده بلکه هم اکنون کشورهای پیشرو در حوزه علم و فناوری نیز به اهمیت این موضوع واقف و شدیدا در این زمینه فعال شده‌اند. از آنجايی که پژوهش سنگ زیرین فناوری است، این دسته از کشورها انجام پژوهش‌های مشارکتی را در صدر فعالیت‌هایشان قرار داده‌اند. این سیاست و پشتیبانی‌های مختلف مالی باعث شده تا شبکه تعاملات علمی این گروه از کشورها به صورت وسیعی گسترش یابد، همچنین تعاملات فناوری بین آنها نیز در طول یک دهه گذشته گسترش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
وی افزود: انجام پژوهش‌های مشترک فراملی، یکی از مهم‌ترین روش‌های تعیین میزان فعالیت و موفقیت دانشگاه ها در حوزه دیپلماسی علمی است، این روش در سطح بین المللی نیز از مقبولیت زیادی برخوردار است. در این روش دو یا چندین پژوهشگر از دو یا چند کشور به انجام تحقیق یا تحقیقات مشترک می‌پردازند و هنگامی که نتایج در مجلات بین المللی منتشر می شود، امکان سنجش میزان فعالیت هر کشور در حوزه دیپلماسی علمی میسر می‌شود.
دكتر دهقانی تصریح کرد: بررسی تولیدات علمی کشور در فاصله سال‌های 2014-2012 در معتبرین مجلات بین المللی در پایگاه استنادی آی.اس.آی نشان می دهد که  22 درصد تولیدات علمی کشور به صورت مشارکتی با سایر کشورهای جهان تولید شده است.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

رئیس دانشگاه پیام نور لرستان: پژوهش‎های انجام شده دانشگاه تقاضامحور هستند

رئیس دانشگاه پیام نور لرستان گفت: به منظور تجاری‎سازی دستاوردهای مبتکرین و مخترعین در تمام واحدهای این دانشگاه دفتر ارتباط با صنعت راه‎اندازی شده است.
دکتر محمدرضا جعفری در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، اظهار کرد: در راستای ارتباط دانشگاه با صنعت در دانشگاه پیام نور استان دو مرکز رشد و فناوری با همکاری پارک علم و فناوری در نورآباد و بروجرد راه‎اندازی شده است.
وی اضافه کرد: همچنین اولین شرکت دانش بنیان در استان تحت عنوان نورپردازان افلاک توسط اعضای علمی استان با مشارکت دانشگاه پیام نور استان امسال راه‎اندازی شده است.
رئیس دانشگاه پیام نور لرستان یادآور شد: در راستای تجاری‎سازی دستاوردهای مبتکرین و مخترعین در تمام واحدهای دانشگاه پیام نور استان دفتر ارتباط با صنعت راه‎اندازی شده است.
جعفری گفت: بیشتر پژوهش‎های انجام شده در این دانشگاه تقاضامحور است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون 2 طرح با راه و شهرسازی، 4 طرح با صنعت، معدن و تجارت تصویب و چندین طرح با اداره برق و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در شرف تصویب است.
خبرگزاری ایسنا
خبرنگار:

۹۴/۰۹/۱۰
۰۷:۲۶

رئیس دانشگاه پیام‌نور گلستان: ثبت‎نام کارشناسی‎ارشد فراگیر پیام‎نور تا 15 آذرماه ادامه دارد

رئیس دانشگاه پیام‌نور گلستان با بیان اینکه فرآیند ثبت‎نام برای شرکت در آزمون کارشناسی‎ارشد فراگیر پیام‎نور از 9 آذر آغاز شده است، گفت: ثبت‎نام از متقاضیان تا 15 آذرماه جاری ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، قربان شهریاری صبح امروز در گفت‎وگو با خبرنگاران استان گلستان اظهار کرد: فرآیند ثبت‎نام برای شرکت در شانزدهمین آزمون دوره‎های کارشناسی‎ارشد فراگیر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام می‎گیرد.
وی از متقاضیان خواست پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و فراهم کردن مدارک مبادرت به ثبت‎نام کنند و تصریح کرد: پرداخت هزینه ثبت‎نام اینترنتی 650 هزار ریال است که باید از طریق کارت‎های متصل به شبکه بانکی شتاب صورت گیرد.
آزمون کارشناسی‎ارشد در 7 رشته انجام می‎گیرد
رئیس دانشگاه پیام نور گلستان با اشاره به اینکه پذیرش دانشجو در هفت رشته کارشناسی‎ارشد انجام می‎گیرد، افزود: رشته‎های جغرافیا با گرایش برنامه‎ریزی روستایی، ریاضی گرایش جبر در مرکز گنبدکاووس، تاریخ و فلسفه در مرکز گرگان، زبان و ادبیات عرب در بندرترکمن، روانشناسی در واحد کردکوی و مدیریت بازرگانی در واحد علی‎آبادکتول دانشجو می‎پذیرد.
به گفته شهریاری آزمون نوبت شانزدهم دوره‎های کارشناسی‎ارشد فراگیر دانشگاه پیام‎نور همزمان با سراسر کشور در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.
256 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام‌نور گلستان تحصیل می‎کنند
وی درخصوص تعداد دانشجویان کارشناسی‎ارشد در حال تحصیل دانشگاه پیام‎نور گلستان گفت: در حال حاضر 256 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور استان گلستان مشغول به تحصیل هستند.
به گزارش خبرنگار فارس ثبت‎نام نوبت شانزدهم آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‎نور از روز دوشنبه 9 آذر آغاز و تا 15 آذرماه ادامه دارد.
اتباع غیرایرانی برای ثبت‌نام باید شرایط لازم را داشته باشند، گذرنامه دارای پروانه اقامت یا حداقل 6 ماه اعتبار باشد، دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی، کارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در سال 1395 صادره از سوی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور از جمله شرایط لازم است.

۹۴/۰۹/۱۰
۱۰:۳۱

خواست‌هاي دانشجويان دانشكده فني انقلاب اسلامي

طبق آيين‌نامه آموزشي وزارت علوم مصوب سال 91 سنوات مجاز دانشجويان کارداني و کارشناسي ناپيوسته 5 ترم و تعداد واحد‌هاي درسي لازم گذرانده شده براي اخذ مدرک تحصيلي 68 الي 72 واحد است، و دانشجويان ورودي مهر 92 برنامه تحصيل و زندگي خود را بر اساس آيين نامه وقت سازماندهي كرده‌اند. ‎‏ حال آنکه در آيين‌نامه جديد وزارت علوم مصوب اسفند 93 ،تعداد سنوات مجاز براي ورودي‌هاي 93 و 94 و همچنين تمامي کساني که اشتغال به تحصيل دارند 4 ترم عنوان شده و اين در حالي است که چارت درسي کارشناسي ناپيوسته در بسياري از رشته‌هاي دانشکده فني انقلاب اسلامي دانشگاه فني و حرفه‌اي ورودي 92 و 93، به عنوان مثال مهندسي کنترل، به‌صورت 80 واحدي ارائه شده است. همچنين در همين مرکز تقريبا همه رشته‌هاي کارداني ناپيوسته مانند گرافيک، چاپ، مکانيک، متالوژي و معماري، چارت درسي به‌صورت 5 ترمي و در78 الي 84 واحد ارائه شده كه متناقض و قابل اعتراض است.‏
لغو تعهدات قبلي از سوي دانشگاه و اعلام ناگهاني کاهش سنوات مجاز و شرط اخذ شهريه از دانشجويان روزانه براي انتخاب واحد ، که هيچ برنامه‌ريزي براي پرداخت 3 تا 6 ميليون ريال براي شهريه ترم 5 خود نداشتند، در کنار مواردي مانند عدم تعلق خوابگاه به ايشان و همچنين 2 برابر شدن مبلغ ژتون غذا ، فشار رواني شديدي را بر آنان وارد ساخته و از آنجا که آيين‌نامه يادشده در اسفند 93 به تصويب رسيده ، به لحاظ قانوني براي ورودي‌هاي 94 به بعد لازم‌الاجرا است و عطف به ماسبق اين بخشنامه و اعمال آن به ورودي‌هاي پيشين، غيرمنصفانه و غير عادلانه است.
مورد ديگر، افزايش تعرفه شهريه‌هاي ثابت و متغير در طول ترم تابستان است و اين در حالي است كه دانشجويان پس از گرفتن واحدهاي درسي، قادر به استرداد شهريه اوليه نيستند و به ناچار از سوي دانشگاه در عمل انجام شده قرار مي‌گيرند و مجبور به پرداخت شهريه مي‌شوند. كه اميدواريم مسئولان براي حل مشكلات يادشده چاره‌انديشي كنند.
دانشجويان دانشكده فني انقلاب اسلامي

۹۴/۰۹/۱۰
۰۰:۰۱

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین عنوان کرد راهیابی 31 طرح برتر استان قزوین به جشنواره سراسری ایده‌های برتر

رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: 31 طرح برتر از استان قزوین به جشنواره سراسری ایده‌های برتر که در استان یزد برگزار می‌شود، راه یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، یوسف گرجی در ستاد هماهنگی هفته پژوهش که صبح امروز در سالن جلسات استانداری قزوین و به ریاست استاندار برگزار شد اظهار داشت: پارک علم و فناوری در سراسر کشور مسئول برگزاری جشنواره ایده‌های برتر وزارت علوم را بر عهده دارد.
وی افزود: امسال جشنواره ایده‌های برتر در استان یزد با شرکت بیش از دو هزار و 563 طرح برگزار می‌شود که استان قزوین با 31 طرح برتر در این جشنواره شرکت دارد که امیدواریم رتبه‌های برتر این جشنواره را کسب کند.
رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین تصریح کرد: 34 طرح دیگر نیز در حال بررسی است که به این جشنواره ارسال شود، این در حالی است که پارک علم و فناوری استان قزوین در تلاش است تا طرح‌هایی که دارای ساختار مطلوب و مناسبی باشند را به شرکتهای دانش‌بنیان معرفی کرده و به مراکز رشد نیز هدایت کند.
گرجی درباره آثار ارسال شده به دبیرخانه نمایشگاه‌ پژوهش و فناوری استان قزوین خاطرنشان کرد: برای ثبت ایده‌های برتر در پارک علم و فناوری استان، دو کارگروه تشکیل و یک سایت راه‌اندازی شده است تا صاحبان ایده‌های برتر بتوانند ایده‌های خود را به آسانی ثبت کنند.
وی افزود: در این راستا طرحهای زیادی بررسی و در مرحله نخست 12 طرح انتخاب شده که به بخش ارزیابی نمایشگاه پژوهش و فناوری ارسال شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان قزوین گفت: جوانان خلاق و مبتکر نباید از ارائه و عرضه ایده‌های خود به دلیل ترس از شکست خودداری کنند، چرا که این ایده‌ها می‌توانند در افکار جوانان جرقه ایجاد کرده و ایده‌های نوتری را خلق کند.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۱:۲۷

مسئولیت هیئت داوران مسابقات مناظره به پژوهشگاه علوم انسانی واگذار شد

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم هیئت داوران مرحله کشوری چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران را به عهده گرفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، داوری مرحله کشوری چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان را استادهای عضو هیئت علمی دانشگاه‌‍‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به عهده دارند و مسئولیت راهبری و هماهنگی اساتید هیئت داوران به عهده پژوهشگاه علوم انساسی و مطالعات فرهنگی گذاشته شده است.
هر مسابقه توسط استادهای عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات عالی داوری می‌شود. این داوران بر اساس معیارهایی که در فرم امتیاز دهی وجود دارد گروه‌های مناظره کننده را ارزیابی می‌کنند.
هماهنگی انسجام تیمی، رعایت اخلاق مناظره، توجه به فرآیند علمی و مستدل در طول مناظره، خلاقیت در طرح مسئله و نتیجه‌گیری از جمله معیارهایی است که برای سنجش گروه‌ها در نظر گرفته شده است.
هر یک از گروه‌ها می‌تواند بر اساس این معیارها تا سقف هزار و ششصد امتیاز، کسب کند.
مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره دانشجویان، از ۲۸ تا ۳۰ آذر و با شرکت ۱۲ تیم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.
 تیم‌هایی از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در این مرحله حضور دارند.
 

۹۴/۰۹/۰۹
۱۲:۱۴

سرپرست پارک علم و فناوری قزوین: ایده‌های برتر به سمت مراکز دانش‎بنیان هدایت می‌شود

سرپرست پارک علم و فناوری قزوین گفت: در مجموع 64 طرح برتر در استان ارائه شده است که موارد برتر را به سمت مراکز رشد هدایت می‌کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان قزوین نیز ارتقا یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، یوسف گرجی در جلسه شورای سیاست‌گذاری هفته پژوهش استان قزوین که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس ابلاغی که در خصوص برگزاری جشنواره ایده‌های برتر پارک علم و فناوری این استان داده شده است، اقدامات لازم در این زمینه صورت گرفت.
وی افزود: پارک علم و فناوری در سطح کشور مسئول اصلی برگزاری جشنواره ایده‌های برتر بوده و هر سال جشنواره کشوری ایده‌های برتر در یکی از استان‌های کشور برگزار می‌شود که جشنواره سال جاری نیز در یزد است.
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین با اشاره به آمار ایده‌های برتر شرکت‌کننده در جشنواره ملی ایده‌های برتر کشور اضافه کرد: در جشنواره ایده‌های برتر سال جاری دو هزار و 563 ایده برتر از سراسر کشور شرکت کرده‌اند و این استان 34 ایده به این جشنواره ارسال کرده است.
گرجی ادامه داد: نمایشگاه ملی ایده‌های برتر علاوه‌ بر سطح استانی در سطح کشور نیز برگزار می‌شود که وظیفه برگزاری نمایشگاه سال جاری بر عهده استان ایلام است.
وی عنوان کرد: ایده‌های برتر بر اساس لزوم فراهم کردن بستر کسب و کار در جامعه ایجاد شده است و در این راستا نیز سعی کرده‌ایم دو کارگروه علمی و اجرایی را در پارک علم و فناوری استان قزوین فعال کنیم.
سرپرست پارک علم وفناوری استان قزوین تصریح کرد: در کنار کارگروه‌ها سایت جشنواره نیز فعال شده تا اطلاع‌رسانی لازم در خصوص نحوه برگزاری جشنواره ایده‌های برتر به دانشگاه‌ها به ویژه مراکز رشد هشت‌گانه انجام شود.
گرجی گفت: در نخستین مرحله 12 طرح به دبیرخانه جشنواره ایده‌های برتر ارسال شد که به بخش ارزیابی علمی نمایشگاه ارجاع داده شده است.
وی بیان کرد: همچنین در کارگروه علمی استانی نیز 31 طرح ارسال شده را در دست ارزیابی قرار گرفته که در این زمینه برخی از ایده‌های مطرح شده بسیار خوب است.
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین افزود: 34 طرح استانی برای حضور در نمایشگاه هفته پژوهش این استان در بخش ایده‌های برتر ارسال شده که ارزیابی عملی آن‌ها در حال انجام است.
گرجی با تأکید بر لزوم هدایت ایده‌های نو به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان استان قزوین اضافه کرد: در مجموع 64 طرح برتر در این استان ارائه شده که موارد برتر را به سمت مراکز رشد هدایت می‌کنیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان استان قزوین نیز ارتقا یابد.
وی با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره ایده‌های نو در استان قزوین خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم دبیرخانه دائمی مخصوص برگزاری ایده‌های برتر استانی دایر کرده و در طول سال فعالیت‌های متعددی داشته باشیم، یقیناً تعداد ایده‌های برتر این استان افزایش می‌یابد.
سرپرست پارک علم و فناوری استان قزوین اظهار کرد: در سطح کشور در حوزه ایده‌های برتر، جشنواره‌های متعددی با عناوین مختلف برگزار می‌شود.
عباسعلی درافشانی نیز در این جلسه عنوان کرد: از دستگاه‌های اجرایی استان قزوین انتظار می‌رود برای حضور گسترده در نمایشگاه هفته پژوهش این استان همکاری لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی در مورد برگزاری برنامه‌های هفته پژوهش در استان قزوین ضرورت دارد، تصریح کرد: در خصوص فضاسازی در سطح جامعه صدا و سیمای مرکز قزوین باید در کنار سایر رسانه‌های این استان فعالیت‌ها و اقدامات لازم را انجام دهد.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار قزوین یادآور شد: دبیری مراسم‌ها و برنامه‌های مختلف هفته پژوهش بر عهده دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین بوده و در سطح دانش‌آموزی نیز اداره کل آموزش و پرورش این استان متولی برگزاری برنامه‌های ویژه دانش‌آموزان است.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۳:۲۷

پژوهشگاه علوم انسانی مسئولیت هیئت داوران مسابقات مناظره را به عهده گرفت

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم، هیئت داوران مرحله کشوری چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران را به عهده گرفت.
به گزارش سرویس «دانشگاهی» ایسنا، داوری مرحله کشوری چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان را استادهای عضو هیئت علمی دانشگاه‌‍‌ها و موسسات آموزش عالی کشور به عهده دارند و مسئولیت راهبری و هماهنگی اساتید هیئت داوران به عهده پژوهشگاه علوم انساسی و مطالعات فرهنگی گذاشته شده است.
هر مسابقه توسط استادهای عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات عالی داوری می‌شود. این داوران بر اساس معیارهایی که در فرم امتیاز دهی وجود دارد گروه‌های مناظره کننده را ارزیابی می‌کنند. هماهنگی انسجام تیمی، رعایت اخلاق مناظره، توجه به فرآیند علمی و مستدل در طول مناظره، خلاقیت در طرح مسئله و نتیجه‌گیری از جمله معیارهایی است که برای سنجش گروه‌ها در نظر گرفته شده است. هر یک از گروه‌ها می‌تواند بر اساس این معیارها تا سقف هزار و ششصد امتیاز، کسب کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان دانشجویان، مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره دانشجویان، از 28 تا 30 آذر و با شرکت 12 تیم در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود. تیم‌هایی از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در این مرحله حضور دارند.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۴:۴۸

ارسال سالانه یک میلیون دلار محصولات فناورانه به کشورهای دیگر

رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت: سالانه یک میلیون دلار محصولات فناورانه به دیگر کشورها صادر می‌شود.

علی معتمد زادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران در گفتگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: به طور میانگین سالانه یک میلیون دلار محصولات فناورانه به دیگر کشورها صادر می‌شود تعداد شرکت‌های مستقر در این پارک 85 پارک است و کشورهای امارات متحده عربی، افغانستان‌، ترکیه‌، عراق‌، ترکمنستان، فنلاند، ایتالیا و آلمان مقصد صادرات محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان مازندران است. 
وی در ادامه تاکید کرد: شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مازندران برای ایده و طرح‌های علمی به منظور تجاری سازی در فن بازارهای تهران شرکت می‌کردند ولی با برگزاری فن بازار در مازندران این فرصت و امکان برای شرکت‌های فناور استان فراهم می‌شود تا ایده و طرح‌های نو خود را در معرض دید سرمایه گذاران قرار دهند. 
معتمد زادگان با اشاره به راهبرد اصلی این پارک علم و فناوری تصریح کرد: یافتن بازارهای جدید صادرات محصولات شرکتهای دانش‌بنیان راهبرد اصلی این پارک است و تا کنون تولید 60 نوع محصول این شرکتها تجاری شده است و این روند با حمایت‌های دولتی سرعت می‌گیرد. 
رئیس پارک علم و فناوری مازندران بیان کرد: دیگ‌های زغال سوز، لیرز تک، خشک کن ایستاده شالی و دستگاه‌های زیبا سازی پوست به عنوان بخشی از محصولات صادراتی شرکتهای دانش‌بنیان مازندران است. 
وی در پایان خاطر نشان کرد: هم‌اکنون 150 شرکت دانش بنیان در مازندران فعال هستند که 85 شرکت در پارک علم و فناوری و مراکز رشد مستقر هستند.
برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۶:۰۰

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان: نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه سمنان 14 تا 18 آذر برگزار می شود

سمنان - ایرنا - رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، همزمان با هفته پژوهش در پارک علم و فناوری این دانشگاه در چهاردهم تا هجدهم آذر 94 خبر داد.

سیف الله سعدالدین روز سه شنبه به خبرنگاران گفت : این نمایشگاه با موضوع ایجاد فن بازارهای عمومی و تخصصی در موضوع های اولویت دار و کمک به بازاریابی صادرات و خدمات پس از فروش محصولات شرکتهای دانش بنیان برگزار می شود.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش در پارک علم و فناوری واقع در کنار دانشکده هنر دانشگاه سمنان در بلوار جوان، اظهار کرد : 45 غرفه شامل 15 غرفه مربوط به دستگاه های اجرایی، 13 غرفه موسسه های آموزشی و فناوری و 17غرفه شرکت های فناوری بخش خصوصی در این نمایشگاه ارایه می شود.
سعدالدین، آشنایی با توانمندیهای دستگاه ها و موسسه های آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی، هم افزایی دانش های کاربردی موجود در زمینه های عمومی و تخصصی، ایجاد زمینه تجاری سازی محصولات و ایده های فناورانه و توسعه فعالیت های علوم کاربردی را مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه عنوان کرد.
رییس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت : آئین افتتاحیه این نمایشگاه همزمان با آئین افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور، روز 14 آذر در تالار دانش دانشگاه سمنان برگزار می شود.
ساعت بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار دانشگاه سمنان در روزهای 15 و 16 آذر از ساعت 9 تا 17 و روز 17 آذر ساعت 9 تا 13 تعیین شده و آئین اختتامیه این نمایشگاه نیز عصر روز 17 آذر برگزار می شود.
22 تا 27 آذر در کشور هفته پژوهش نامگذاری شده است.
پارک علم و فناوری دانش سمنان از آغاز فعالیت از سال 1387 تاکنون 200 واحد فناور را در مراحل پیش رشد، رشد و استقرار، جذب کرده است که از این تعداد 20 درصد، به صورت موفق از چرخه حمایتی خارج شده اند.
6103/6026

۹۴/۰۹/۱۰
۱۰:۱۹

مدیر گروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی: نمی توان از تنوع منابع در تمدن مصادر اسلامی صرف نظر کرد

خبرگزاری رسا ـ حجت الاسلام بابایی با تأکید بر اینکه در تمدن مصادر اسلامی نمی توان از تنوع منابع صرف نظر کرد، گفت: منابع قابل حذف نیست تا منابع غیربومی و غیر اسلامی جایگزین شود بنابراین رابطه تنوع و تکثر منابع اسلامی باید تضمین شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام حبیب الله بابایی مدیر گروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در دومین پیش نشست هفته علمی با عنوان «مصادر تمدن نوین اسلامی» که بعدازظهر دوشنبه 9 آذر ماه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، در رابطه با شکل گیری تمدن اسلامی گفت: ابتدا باید در نظر گرفت که سرمنشأ تمدن اسلامی از کجا و شامل چه منابع و مصادری است.
 
وی در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: شکل گیری تمدن در گذشته و آینده به لحاظ نظری و تجربی منبع و مصدر مشخصی نداشته است و نمی توان منبع مشخصی را برای آن در نظر گرفت، در بحث مصادر تمدن اسلامی با موضوع تنوع و تکثر نیز مواجه هستیم، باید در نظر گرفت که اسلامی بودن یک تمدن و هویت چگونه شکل می گیرد، معیار و شاخص آن چیست اگر شامل مصادر دینی باشد به تمدن اسلامی نزدیک و در غیر ان صورت از تمدن اسلامی فاصله دارد.
 
مدیر گروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: مصادر تمدن اسلامی شامل منابعی است که از فرآیند اسلامی و برگفته از آن بنا شده است، در پیشینه این مقاله برخی نقاط تاریخ تمدن اسلامی به صورت خلاصه پرداخته شده است، یکی از مهم ترین ویژگی آن تأکید بر قرآن کریم است که مورد قبول همه مسلمانان بوده است و بر شخصت کاریزمای پیامبر (ص) تأکید می کند.
 
حجت الاسلام بابایی با بیان اینکه در این مقاله زبان، جزء منابع شکل گیری امت اسلامی است، گفت: منبع دیگر فضای فرهنگی امت اسلامی است، مفهوم فرهنگ در ادبیات مدرن پیشینه و اهمیت فراوان داشته است و در بحث به روز کردن مطالب و دینی کردن مباحث کمک می کند.
 
وی با تأکید بر اینکه در تمدن مصادر اسلامی نمی توان از تنوع منابع صرف نظر کرد، اظهار داشت: منابع قابل حذف نیست تا منابع غیربومی و غیر اسلامی جایگزین شود بنابراین رابطه تنوع و تکثر منابع اسلامی باید تضمین شود.
 
حجت الاسلام بابایی با طرح این سوال که باید در نظر گرفت که طبقه بندی فرهنگی و تمدنی چگونه است، گفت: این دسته بندی خیز هویت اسلامی و تأکید بر تنوع و تکثر، صرف نظر از منبع ترجمه در قلمرو اسلام است، شامل منابع نقلی نیست منابع شهودی عرفانی را در بر می گیرد.
 
مدیر گروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی عنوان کرد: تفکیک تمدن اسلامی با تمدن در سرزمین اسلامی که مسیحی و یهودی حضور دارند یک نوع مغالطه تاریخی است، در این مقاله 15 صفحه ای به نوعی چالش ها مطرح می شود و بیشتر از آن در حد تز دکتری است.
 
وی اظهار داشت: در بحث مرکزیت مصادر تمدن منبع مورد غفلت نبوده آنچه سبب شده است که هویت تمدن حذف شود تأکید بر مصدر دیگر نیست و مربوط به حاشیه ها است، پیامبر (ص) فرمودند که علم را هر جا فرا بگیرید اگر در علوم دانش های اجتماعی منابع دینی به رسمت شاخته نشود هویت اسلامی هم نخواهد داشت.
 
حجت الاسلام بابایی با اشاره به مصادر تمدنی خاطرنشان کرد: در نظام چینش هویت شکل می گیرد تعریف تمدن در این مقاله این است که عناصر هویت تمدن را نشان می دهد، مناسبات انسانی بین انسان و طبعیت نیست، تمدن بین انسان و انسان شکل می گیرد و بر اساس نظام انسانی است.
 
وی در ادامه بیان کرد: تمدن مفهوم ارزش و هنجار است و برای همین وارد فرهنگ می شود، مفهوم تمدن و فرهنگ جدا است، ژانر اصلی فرهنگ و پرداختن آن در معماری اشتباه بزرگ سکولاریزه شدن فرهنگ و تمدن است، چرا که ساختمان ها و برج ها در مناسبات انسانی گم شده است و این مقاله بر اساس این نگاه پیش رفته است.
 
مدیرگروه مطالعات تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با انتقاد از اینکه کتاب قرآن کریم به عنوان یک منبع برای مقاله علمی به رسمت شناخته نشده است، گفت: در دانشگاه های کشورهای غربی مسأله فرهنگ فیلد اصلی مطالعاتی است و علوم انسانی در مسیر تمدن اسلامی در حوزه عملیاتی است، در حوزه علوم انسانی در حد نظریه به شبهات سکولار پاسخ داده شده است اما در عمل مبتلا به این جریان هستیم.
 
محمد محمودپور استاد تاریخ و تمدن ملل اسلامی در ادامه نشست در نقد صحبت های حجت الاسلام بابابی در رابطه با تنوع و تکثر در تمدن، گفت: تکثر و تنوع  ذات هر تمدن است و در این بحث پارادکس معنایی ایجاد نمی کند.
 
وی خاطرنشان کرد: در تعریف تمدن اسلامی دو بحث کلی است اینکه تمدن وجود دارد یا ندارد، اینکه تمدن اسلامی فقط منتقل کننده تمدن ایران بوده است در این رابطه دکتر زرین کوب در کتاب کارنامه اسلامی مادر تمدن اسلامی را برآمده از قرآن کریم و نه مرکز خلافت اموی و عباسی می داند.
 
استاد تاریخ و تمدن ملل اسلامی با بیان اینکه قرآن اساسی ترین متن برای مضامین تمدن سازی است، افزود: تمدن مصر و ایران برآمده از دین اسلام برای وحی است، ایده این طرح خاص تمدن اسلامی است که از سوی تمدن یونان و کشورهای دیگر اقتباس و شکل گرفته است.
 
محمودپور خاطرنشان کرد: بررسی قرآن رویکرد مسلمان به علم آموختن و فراگیری آن حتی در چین است که مسلمانان سبب به وجود آمدن این جنبش شدند که در روم هم سابقه نداشته است و ایده اساسی مهم در تمدن های دیگر است.
 
وی با بیان اینکه برخی تمدن اسلامی را زبان عربی، فکر ایرانی، خیال هندی و زور ترکی می دانند، ابراز داشت: در طول تاریخ اسلام از تمدن اسلامی اینگونه برداشت می شود اما اما خیال هندی همیشه وجود داشته است و ترکیب مصدر تمدن اسلامی از قرآن است.
 
محمودپور با اشاره به تفاوت تعریف تمدن با فرهنگ گفت: بین فرهنگ و تمدن فرق است، فرهنگ نرم افزار و تمدن سخت افزار است، محمد صدری در کتاب مفهوم تمدن فرهنگ به نماد اشاره می کند و اینکه انسان برای معاش این کار را انجام می دهند.
 
استاد تاریخ و تمدن ملل اسلامی با بیان اینکه پیامبر(ص) مبدع تمدن است، خاطرنشان کرد: ایده آن از توحید و عبادت از ساختن مسجد از سوی پیامبر (ص) بوده است، در رابطه با اینکه تمدن اسلامی با علم تفاوت دارد زریاب خویی گفته است که تمدن اسلامی در قرن چهار در اوج بوده است و بعد از آن تمدن افول کرده است در حالی که این اتفاق نیفتده است، در قرن چهارم  وقتی عالم یا فقیهی کشته می شود در اندولس مراسم عزاداری برپا می شده است، تفاوت بین علوم و تمدن در کنار اخلاق و ادبیات و فقه اشتباه است و اینگونه نبوده که تمدن با علم متفاوت باشد.
 
وی قرآن را مصدر تمدن اسلامی دانست و عنوان کرد: عواملی که سبب پیدایش تمدن اسلامی می شود از دوره پیامبر(ص)، ائمه اطهار(ع)، علما و روحانیان در حوزه دین انجام شده است و برای این بوده است که عوامل به مصدر قرآن و سنت باز گردد.
 
محمودپور با بیان اینکه اگر از خرده فرهنگ ها اقتباس شود جای فرهنگ را می گیرد، گفت: فرهنگ ها باید  طوری بازخوانی شود تا دانش برسیم که ایده جواب گوی نیاز مردم شود، تعریف تمدن اسلامی در علوم پاسخ عاقلانه به نیاز مردم است این پاسخ به روز و مقابله با خرده فرهنگ ها است.
 
استاد تاریخ و تمدن ملل اسلامی در پایان صحبت های خود خاطرنشان کرد: تمدن مثل هر واژه تعاریف مختلفی دارد باید تعریفی برای هدف شود و صحبت از مصادر اسلامی و نگاه آینده این دو در حالت گفتاری تنها امکان پذیر نیست و در عمل قابل مشاهده است./818/202/ب1

۹۴/۰۹/۱۰
۱۰:۲۰

معاون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کشور مطرح کرد: تشکل‌های مردمی مانع تمرکز قدرت می‌شوند

معاون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کشور گفت: مردم به‌طور مستقیم تصمیم‌گیر نیستند ولی تصمیم‌ساز هستند و در تصمیم‌گیری‌ها نقش دارند و تشکل‌های مردمی می‌تواند مانع از متمرکز شدن قدرت باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آساره خبر،اشرف بروجردی، معاون پژوهشگاه علوم انسانی کشور عصر دوشنبه، در نشست تخصصی سازمان‌های مردم نهاد لرستان که در سالن شهید آوینی ارشاد اسلامی خرم‌آباد برگزار شد، گفت: دو  هدف در رویکرد شکل‌گیری تشکل‌ها وجود داشت، اولین رویکرد توزیع قدرت بود یعنی قدرت نباید متمرکز باشد و برای این‌کار مردم مناسب است.
وی افزود: مردم به‌طور مستقیم تصمیم‌گیر نیستند ولی تصمیم‌ساز هستند و در تصمیم‌گیری‌ها نقش دارند و تشکل‌های مردمی می‌تواند مانع از متمرکز شدن قدرت باشد.
معاون پژوهشگاه علوم انسانی گفت: تمرکز قدرت آغاز فساد در بین مجموعه‌ها است و در آیین ما نیز آمده هیچ کس حق ندارد خود را بالاتر از دیگران بداند و تاکید آیین الهی بر این است که امانت‌ها را به اهلش بسپارید و  کدام امانت بالاتر از سرپرستی و هدایت مردم است و تمرکز قدرت می‌تواند این فساد را ایجاد کند و برای جلوگیری از این‌کار باید مشارکت کند.
وی با بیان این‌که دومین هدف از تشکل سازمان‌های مردم نهاد ایجاد مشارکت مردم بود، عنوان کرد: در آیین اعتقادات ما نیز آمده که ما همه با هم برای هم و در کنار هم تلاش کنیم و خطوط مشترک را بر باورهای انفرادی مقدم بدانیم.
بروجردی گفت: در جامعه باید خطوط مشترک باشد و همین جمله  همدلی و همزبانی گویاترین مسئله برای این امر است و حتی در ادبیات ما نیز بر همدلی تأکید شده است.
وی افزود: همزبانی یعنی قدرت گفت‌وگو، مذاکره بیان مسئله و ارائه منطق را داشته باشید و  این می‌تواند مقدمه رسیدن به رشد و تعالی باشد.
معاون پژوهشگاه علوم انسانی خاطرنشان کرد: برداشتن گام به جلو سبب کوتاهی راه و پیشرفت می‌شود و ما نیز انتطار داریم شما با همدلی، همزبانی، مذاکره و گفت‌و‌گو برای توسعه کشور و توسعه آیین و تعالی ایران تلاش کنند و همه با هم پای صندوق‌های رای بروند.
بروجردی عنوان کرد: تشکل‌های غیر دولتی به ما کار جمعی، سازمان یافته و مشارکتی را یاد می‌دهند ولی متاسفانه هنوز هم قانون برای تشکل‌های غیر دولتی نداریم و فقط یک آئین‌نامه داریم.
وی تصریح کرد: امیدواریم در دوره آینده شاهد شکل‌گیری قانون برای این عزیزان باشد و در تعامل با هم راهی برای دستیابی به جامعه‌ای برخوردار پیدا کنیم .
معاون پژوهشگاه علوم انسانی گفت: در لرستان نیز فرهیختگان زیادی داریم که امید است این فرصت به‌وجود بیاید که از وجود آن‌ها استفاده شود.

۹۴/۰۹/۱۰
۱۰:۲۳

بازدید استاندار لرستان از پروژه عمرانی پارک علم و فناوری استان لرستان

استاندار لرستان و هیئت همراه از پروژه عمرانی پارک علم و فناوری استان لرستان در محل پردیس آیت‌اله کمالوند بازدید کرده و در جریان پیشرفت پروژه‌های عمرانی این پارک قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در خلال این بازدید اقداماتی شامل صدورو دستور پیگیری اخذ سند زمین از سوی استاندار لرستان ، مساعدت استاندار لرستان جهت تسطیح و آماده سازی راه دسترسی پروژه و اعلام حمایت رئیس دانشگاه لرستان مبنی بر همکاری با پارک علم و فناوری جهت همکاری در واگذاری سند زمین به پارک صورت گرفت.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

اولین همایش ملی ورزش و سرطان در پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی

اولین همایش ملی ورزش و سرطان درپژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی درتاریخ 8 و9 بهمن ماه 94 درمحل جزیره کیش برگزارمي شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با همکاری پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی و پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران، اولین همایش ملی ورزش و سرطان را با هدف تبادل آخرین دستاوردهای بنیادی، توسعه ای و کاربردی، در حوزه ورزش و سرطان و حرکت در راستای تأمین نیازهای جامعه و آگاهی بخشی به عموم مردم برگزارمی کند.
حضوردانشمندان و پژوهشگران برجسته داخلی، فرصت مغتنمی جهت ارتقاي سطح علمی و کاربردی بومی و منطقه‌ای در حوزه ورزش و سرطان را فراهم می آورد.
هم چنین پیش بینی نشست های جانبی درقالب کارگاه های علمی تخصصی، چالش ها و چشم اندازهای جدیدی را دراین حوزه به ویژه برای پژوهشگران جوان و تصمیم‌ سازان کشور ترسیم خواهد کرد.
گفتني است آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات 30/09/1394 و
تاریخ اعلام نتیجه داوری چکیده مقالات 16/10/1394 مي باشد.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۷:۴۵

منتظمی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو: حادثه دانشگاه یاسوج ناشی از حضور فتنه گران در دانشگاه است

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به حادثه اخیر دانشگاه آزاد یاسوج گفت: این اتفاقات نشانگر آن است که وزارت علوم و دانشگاه‌ها مانع از حضور فتنه گران در دانشگاه‌ها نشدند.

متین منتظمی،دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص حادثه دانشگاه آزاد یاسوج گفت: اتفاقی که در دانشگاه آزاد یاسوج رخ داده و یا به طور کلی بحثی بود که ما بار‌ها به وزارت علوم هشدار داده بودیم و در مطالبتمان اعلام کردیم که خطر حضور فتنه گران و حامیان فتنه در دانشگاه همچنان قشر دانشجو را تهدید می‌کند.
 
دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اضافه کرد: بار‌ها این تذکرات را دادیم متاسفانه گوش شنوایی نیست. تا موقعه‌ای که وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها بخواهند فضا را برای فتنه گران باز کنند باید منتظر فتنه گری‌های بیشتری باشیم.
 
وی ادامه داد: با این عملکرد وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها باید منتظر این باشیم که دیگران با چوب و چماق بریزند روی دانشجویان و آن‌ها را کتک زده و افراطی خطاب کنند در صورتی که این فتنه گران امتحان خود را پس دادند؛ چرا وزارت علوم و دانشگاه آزاد این افراد را امتحان می‌کنند؟ آزموده را آزمودن خطاست، تا زمانی که جلوی این افراد گرفته نشود باید منتظر فتنه‌های بیشتری باشیم.
 
 
منتظمی خاطر نشان کرد: خوشبختانه دانشجویان انقلابی و جنبش دانشجویی اجازه فتنه گری‌های بیشتر را به این‌ها نمی‌دهند اما با این وجود این افراد فتنه انگیزی‌های خود را ادامه خواهند داد.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۳:۵۹

واکنش نگاهداری به اظهارات مسئولان دانشگاه آزاد: توسعه دانشگاه آزاد منوط به تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است

معاون راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: توسعه دانشگاه آزاد منوط به تأیید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، متعاقب گفت‌وگوی علوی فاضل معاون سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی و استناد وی به مصوبه "انتخاب نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیئت سه نفره تائید رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی" ، بابک نگاهداری گفت: از سال 1374 تاکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی نماینده‌ای را به منظور عضویت و فعالیت در کمیته مزبور انتخاب نکرده و این امر به دلیل تغییر رویکرد کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی در نحوه ورود به تعیین رشته‌های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی بوده است.
وی افزود: بر اساس بند 17 مصوبه "بازنگری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص آموزش عالی" مصوب سال 1377، خط مشی‌های اساسی آموزش عالی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و طبق بند 20 همان مصوبه کلیه موضوعات مربوط به آموزش‌ دانشگاهی علی الاطلاق توسط شورای عالی برنامه‌ریزی وزارتین علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مورد تصمیم گیری قرار می‌گیرد.
معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: علاوه بر این مطابق ماده 3 مصوبه "راهکارهای ارتقاء عملکرد دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علم و فناوری" مصوب جلسه 605 شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 8/3/1386، توسعه کمی دانشگاه آزاد اسلامی از جمله توسعه و تصویب رشته های تحصیلی جدید منوط به تأیید و تصویب وزارتین علوم و بهداشت است.
نگاهداری گفت: پیرو همین رویکرد کلان نگر شورای عالی انقلاب فرهنگی، این شورا ماده واحده "نحوه تعیین و اعمال ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی" را در تاریخ 30/10/1393 تصویب کرده که دانشگاه آزاد اسلامی مکلف اجرای این مصوبه است.
وی افزود: نهایتاً طبق تبصره یک ماده 12 " اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی" هر نوع ایجاد رشته دراین دانشگاه، با تأیید وزارتین علوم و بهداشت و وفق ماده 3 اساسنامه تعیین حدود فعالیت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی از حیث مقطع و رشته تحصیلی با توجه به مجوز شوراهای گسترش آموزش عالی وزارتین مزبور  قابل پذیرش است.
معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: معاون محترم سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی بر خلاف این مصوبات روشن، اعلام کرده که هیئت سه نفره متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی مرجع تصمیم گیری در مورد گسترش و تاسیس رشته های تحصیلی در این دانشگاه است.
 نگاهداری افزود: استناد به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1367  در حالی که قانون مزبور صرفا مربوط به یک بخش جزیی از دانشگاه آزاد اسلامی بوده و طی دو دهه اخیر و بر اساس رویکردهای تغییر یافته شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه آموزش عالی موضوعیت خود را از دست داده، فاقد وجاهت قانونی است.
وی ادامه داد:  این موضوع که معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در سال 1393در یک فهرست کلی مشتمل بر قوانین متعدد، قانون مصوب سال 1367 را نیز جزء قوانین منسوخ نشده به شمار آورده؛ صرفا به این معناست که این قانون بر اساس  قوانین مصوب خود مجلس شورای اسلامی نسخ نشده و این سخن لزوما به معنای اعتبار فعلی آن نیست و ممکن است قوانین غیر منسوخ به  قوانین غیرمنسوخ متروک و بلاموضوع تبدیل شوند.
معاون نظارت و راهبری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: استناد دانشگاه آزاد اسلامی به مصوبه سال 74 شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگی فرد مورد نظر بدون استعلام از  این شورا مبنی بر این که آیا نمایندگی مزبور کماکان پس از گذشت 20 سال باقی است یا خیر، جای تعجب دارد.
وی افزود: عدم اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سال های اخیر در انتخاب و معرفی نماینده خود در کمیته سه نفره مذکور، به طور روشن  مبین عدم موضوعیت این نمایندگی به  علت مصوبات بعدی شورای عالی در سال های 77 و 85 و 89 و 93 است.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۵:۳۵

یادداشت وارده یک دانشجو/ پیشنهاد اضافه شدن درس «موفقیت‌شناسی» به واحدهای عمومی دانشگاه‌ها

محمدعلی نژادیان، دانشجوی دانشگاه آزاد پردیس، پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد در سال 93 و مولف کتاب های موفقیت شناسی، موفقیت شناسی فرهنگی و اقتصادی، مبانی و اصول موفقیت شناسی و.. در یادداشتی که به خبرگزاری آنا ارسال کرده، از پیشنهاد خود به «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» برای اضافه شدن درسی با عنوان «موفقیت‌شناسی» به واحد‌های عمومی و رشته‌های دانشگاهی خبر داده و خواستار پیگیری آن شده است.

متن این یادداشت را می‌خوانید:
در سال 1392 در کتاب "موفقیت شناسی" صفحه 18 برای اولین بار پیشنهاد اضافه شدن یک درس با عنوان موفقیت شناسی به واحدهای عمومی دانشگاه ها را مطرح نمودم و سپس به کلیه مسئولین دولتی و غیردولتی نیز مکاتبه کردم و در برخی خبرگزاری ها و شبکه 4 نیز عنوان شد.
آخرین نتیجه ای که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حاصل شد: جواب امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ( مورخ 20/01/93) بود و بعد از آن نیز از معاونت محترم پژوهشی وزارتخانه تماس گرفتند و فرمودند که دولت (دهم) در حال عوض شدن است و باید صبور باشی ولی همانطور که در نامه ذکر شده است ما ارجاع داده ایم به کمیته جامعه شناسی و روان شناسی معاونت آموزشی برای بررسی و نتیجه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می نماییم چرا که تصمیم اضافه شدن دروس عمومی دانشگاه ها با وزارت علوم نیست و وزارت علوم نهایتا می تواند پیشنهاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی بدهد و روال به این صورت است که بعد از قبول شورا سازمان سمت (سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها) برای گردآوری و تهیه یک کتاب اقدام می کند. (البته ایشان پیشنهاد دادند که مستقیم نیز با شورای عالی انقلاب فرهنگی مکاتبه داشته باشم که همین کار را انجام داده ام ولی شورا تا به امروز جوابی ارائه نکرده است). البته برای رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی)، ریاست محترم جمهوری، بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه ها و خیلی مراکز دیگر از سال 1392 نیز ارسال نموده ام و تا به امروز در همه تالیفات خود پیشنهاد عملی در زمینه موفقیت شناسی را همچنان ادامه داده و خواهم داد...البته پروسه طولانی در این مسیر قرار دارد ولی اینجانب ناامید نمی شوم و پیگیر خواهم بود.
لذا از مسئولین تقاضا دارم با نگاهی علمی به موضوع موفقیت شناسی توجه کنند چرا که می تواند تحول و چارچوبی جدید در علوم انسانی به وجود آورد و به عنوان یک علم جدید در علوم انسانی به نام ایران ثبت گردد! به امید روزی که در همه کشورها به موضوع موفقیت شناسی به صورت علمی و دانشگاهی پرداخته شود.
در ادامه برای آشنایی خوانندگان، خلاصه‌ای از مباحث موفقیت‌شناسی را مطرح می‌کنم:
مطرح نمودن موضوع موفقیت شناسی ( Successology):
موضوع موفقیت شناسی را به صورت مکتوب و منظم برای اولین بار در فصل اول کتاب موفقیت شناسی با ارائه مبانی موفقیت شناسی، نظریه موفقیت شناسی و فلسفه موفقیت شناسی ارائه نمودم و سعی کردم با نگاهی علمی به موضوع موفقیت شناسی بپردازم.
قابل ذکر است در ابتدا تصمیم داشتم نام این کتاب را ( دایره المعارف موفقیت در قرن 21 ) بگذارم ولی زمانی که عمیق تر اندیشه کردم، دیدم تنها دایره المعارف موفقیت ( قرآن کریم ) است. به همین دلیل به فکر نام دیگری برای این کتاب بودم تا این که نام ( موفقیت شناسی ) به ذهنم خطور نمود و این نام را برگزیدم . قابل ذکر است تا مورخ 22/05/1391 که پیش نویس نهایی این کتاب آماده گردید، در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با نام "موفقیت شناسی" کتاب، مقاله، پایان نامه و ... بطور رسمی ثبت نشده است و حتی به طور غیر رسمی نیز اینجانب منبع و مطلبی با این عنوان در ایران ندیده ام. لذا می توان گفت این مکتوب اولین کتاب تالیف شده و انتشار یافته با نام " موفقیت شناسی " در ایران است. امیدوارم این اثر بتواند قدمی در ایجاد و ترویج موضوع موفقیت شناسی در راستای پاسخگویی به نیاز های نسل امروز و فردا باشد و زمینه تالیف کتاب های ارزنده تری را در این مبحث فراهم آورد.
مباحث اصلی موفقیت شناسی (نتایج تحقیق):
· ارائه موضوع موفقیت شناسی
· ابداع و تعریف مبانی موفقیت شناسی
· ارائه نظریه موفقیت شناسی
· ارائه فلسفه موفقیت شناسی
· ارائه تعریف مطلق از موفقیت و شکست در دو بعد خرد و کلان
· ارائه مسیر موفقیت در دو بعد خرد و کلان
· و...
مدت زمان تحقیق در موضوع موفقیت شناسی:
تحقیقات در موضوع موفقیت شناسی حدود یک سال و نیم روزانه حداقل 8 ساعت کار تحقیقاتی و پژوهشی و تهیه فیش های تحقیقاتی بسیار در علوم انسانی و موفقیت انسان و...بوده است.
مباحث مطرح شده در مبانی موفقیت شناسی :
1. تعریف موفقیت شناسی
2. تعریف بخش های موفقیت شناسی ( تقسیم بندی از لحاظ هدف، موضوع و روش )
مباحث مطرح شده در نظریه موفقیت شناسی :
با ارائه نظریه موفقیت شناسی سعی شده است تا اهمیت و جایگاه دین به عنوان زیربنای موفقیت انسان با دلیل و برهان شرح داده شود. (همان طور که می دانید، انسان موجود پیچیده ای می باشد، به همین علت نمی توان صرفا با "علم روانشناسی" به شناخت و بررسی انسان و موفقیت او پرداخت، لذا برای موفقیت شناسی نیاز است، معارف مختلفی از جمله "معرفت های دینی و فلسفی" که در اولویت اول قرار دارند، مطالعه و بررسی شوند. زیرا دین الهی کیمیایی در خود دارد که مس وجود انسان را زر می کند).
مباحث مطرح شده در فلسفه موفقیت شناسی :
بر اساس نظریه موفقیت شناسی نیاز بر این هست فلسفه موفقیت شناسی مطرح شود لذا در این بخش برای ارائه تعریف مطلق و قابل درک از مفهوم موفقیت، فلسفه موفقیت شناسی را مطرح نمودم و در حقیقت تعریف ابعاد ( هستی ،آگاهی،چرایی،چیستی و چگونگی ) برای موفقیت است .
روش تحقیق موضوع موفقیت شناسی:
قابل ذکر است که بیشتر تحقیقات به صورت کتابخانه ای بوده است (یعنی موضوع تحقیق از نظر روش از آغاز تا انتها بیشتر متکی بر یافته های تحقیق کتابخانه ای بوده است)
مدت زمان تالیف کتاب موفقیت شناسی :
شروع تالیف کتاب موفقیت شناسی 30/11/1389 بوده و پیش نویس اولیه آن مورخ 24/10/1390 حاضر شده است و جهت بررسی و نظر خواهی خدمت اساتید و صاحبنظران محترم ارائه شد ( هر چند اگر ایرادی باقی مانده باشد به عهده اینجانب است ) و در تاریخ 22/05/1391 پیش نویس نهایی آماده و جهت ثبت و دریافت فیپا به سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران ارائه گردید و در نهایت در تاریخ 20/09/1391 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نشر این کتاب را صادر نمود و در اردیبهشت 1392 در نمایشگاه بین المللی کتاب رونمایی شد. همچنین این کتاب بر اساس درخواست نامه شماره 6808 مورخ 15/12/1391 که تسلیم دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران شد در تاریخ 19/12/1391 به استناد بند 1 ماده 2 قانون حمایت حقوق مولفان ،مصنفان و هنرمندان –مصوب 1348- تحت شماره 3786 جلد یک دفتر گواهی ثبت اثر ادبی و هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ( معاونت حقوقی ،امور مجلس و استانها ) به نام محمدعلی نژادیان به ثبت رسمی و قانونی رسید و مراتب ثبت آن در روزنامه رسمی به شماره 19818 تاریخ 24/12/1391 آگهی شده است .
ایده های کاربردی در موضوع موفقیت شناسی ارائه شده است:
در این راستا این حقیر در خصوص موارد فوق الذکر در تالیفات خود، برنامه کتابنامه در شبکه چهار سیما، مصاحبه با خبرگزاری باشگاه خبرنگاران و...به مسئولین محترم نظام جمهوری اسلامی ایران چند پیشنهاد عملی ارائه کرده ام و پیشنهادات خود را در قالب یک طرح پژوهشی با جزئیات برای رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) و مسئولین نظام و دولت دهم و یازدهم ارسال نموده ام.
* پیشنهاد اول: اضافه شدن یک درس با موضوع موفقیت شناسی به واحد های عمومی دانشگاه ها. (البته پایه این درس می تواند از مدارس شروع شود و در دانشگاه ادامه یابد)
* پیشنهاد دوم: با توجه به پتانسیلی که موضوع موفقیت شناسی دارد می تواند به عنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی اضافه شود.
* پیشنهاد سوم: طرح تاسیس "بنیاد موفقیت شناسی ایران" که دارای زیر مجموعه هایی با نام مراکز موفقیت شناسی در حوزه های مختلف(علمی، نظامی، سیاسی، اقتصادی، دینی، ورزشی و...) است. برای رسیدن به موفقیت فردی،گروهی و موفقیت کشورها در همه زمینه ها شایسته است که این بنیاد تاسیس شود و به صورت متمرکز و علمی به تحقیق و پژوهش در خصوص موفقیت افراد،گروه ها و کشورها در همه زمان ها ( گذشته،حال و آینده) پرداخته شود.این بنیاد با بررسی، شناخت، کشف و تحلیل شرایط، ویژگی ها، ظرفیت ها، پدیده ها و…که در موضوعات مختلف از جمله دین،سیاست،اقتصاد و… برای رسیدن به موفقیت وجود دارد از منظر موفقیت شناسی بررسی می نماید تا همه نسل ها بتوانند از این نتایج بهره مند گردند.
* پیشنهاد چهارم: همچنین طرح تاسیس "بنیاد بین المللی موفقیت شناسی" را به سازمان ملل متحد و یونسکو ارسال نموده ام (ترجمه متن انگلیسی در انتهای کتاب های مبانی و اصول موفقیت شناسی و همچنین کتاب موفقیت شناسی فرهنگی و اقتصادی قرار دارد).
* پیشنهاد پنجم: در تیرماه سال 1393 طی نامه ای کلیات طرح اضافه شدن یک شبکه یا برنامه تلویزیونی و رادیویی با نام "موفقیت شناسی" را به جناب آقای مهندس عزت اله ضرغامی ریاست محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ارائه نموده ام...و در این کتاب نیز این پیشنهاد را به جناب آقای دکتر محمد سرافراز ریاست فعلی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می کنم.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۶:۲۴

برنامه های واحد تبریز در هفته پژوهش؛ اساتید پژوهشگر در اولیت دریافت مبلغ پژوهانه

در دنیای کنونی ما علم تنها راه نجات و پیشرفت نیست. اگرچه اندوختن علم به سهم خود نقش مهمی را در توسعه جامعه ایفا می‌کند اما استفاده صرف از دانسته‌های پیشین تنها ما را به سوی مصرف گرایی اطلاعات خواهد برد.
زهرا داستانی: پژوهش یکی از راه‌هایی است که می‌تواند جامعه دانشگاهی ایران را از آفتی به نام مصرف گرایی علمی رها کند. شیوه علمی جدیدی که بر پایه تحقیق و مشاهدات جاری تولید می‌شود و متکی به پژوهش و تحقیق است.
با این وجود گسترش پژوهش در جامعه دانشگاهی و علمی نیازمند فرهنگ سازی است. به همین منظور ۲۵ آذر از سوی «شورای فرهنگ عمومی» کشور به نام «روز پژوهش» نامگذاری شده و وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» نیز از سال ۱۳۷۹ چهارمین هفته آذر ماه را به نام هفته پژوهش نامگذاری کرده است.
دانشگاه‌ها به عنوان تنها نهادی که می‌توانند مولد علمی جدید به واسطه گسترش فرهنگ پژوهش باشند، برنامه‌های مختلفی را به مناسبت هفته پژوهش برگزار می‌کنند. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه حضوری جهان با بیشترین گستردگی و پراکندگی واحدهای دانشگاهی در سطح کشور یکی از نهادهایی آموزشی است که تمام توان خود را برای توسعه پژوهش به کار گرفته است.
اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در یک سال پژوهشی
دکتر حسن پور، مدیر کل پژوهش واحد تبریز در گفت‌وگو با ایسکانیوز با اشاره به اقدامات و برنامه‌های یک سال پژوهشی در این واحد دانشگاهی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در مدت یک سال پژوهشی یعنی از مهر ماه سال 93 تا 94، 74 طرح پژوهشی خاتمه یافته و 32 مورد قرار داد طرح پژوهشی منعقد شده داشته است.
او در ادامه با بیان اینکه این واحد دانشگاهی در طول یک سال پژوهشی 12 مورد همایش و سخنرانی برگزار کرده است، گفت: واحد تبریز توانسته 39 نفر از اساتید این واحد دانشگاهی را برای حضور در همایش‌ها و سخنرانی‌های داخلی و خارجی به کشورهای مختلف اعزام کند.
مدیر کل پژوهش واحد تبریز با بیان اینکه این واحد دانشگاهی 679 مقاله چاپ شده در مجلات معتبر داخلی و خارجی داشته، گفت: همچنین 5 کتاب تألیفی، 2 کتاب ترجمه شده را نیز به مرحله چاپ و توزیع رسانده است.
او همچنین از برگزاری 5 کارگاه آموزشی با محوریت پژوهشی و 2 سمینار ملی در یک سال پژوهشی در این واحد خبر داد.
حسن پور با بیان اینکه واحد تبریز 43 انجمن علمی مصوب دارد، گفت: 5 مجله علمی پژوهشی در وزارت علوم و یک مجله علمی ترویجی دارد که 3 مجله دیگر در حال اخذ مجوز از وزارت علوم است.
او با اشاره به مراکز تحقیقاتی و واحدهای فناور این واحد دانشگاهی گفت: واحد تبریز 3 مرکز تحقیقاتی فعال و 7 واحد فناور در کارنامه خود دارد. همچنین مرکز رشد مرکزی واحد تبریز جزو مراکز رشد اقماری است.
اقدامات پژوهشی صورت گرفته در واحد تبریز
تعداد
طرح پژوهشی خاتمه یافته
74
قرار داد طرح پژوهشی منعقد شده
32
همایش و سخنرانی
12
اعزام اساتید به همایش‌ها و سخنرانی‌های داخلی و خارجی
39
مقاله چاپ شده در مجلات داخلی و خارجی
679
کتاب تألیفی
5
کتاب ترجمه شده
2
کارگاه آموزشی
5
سمینار ملی
2
مدیر کل پژوهش واحد تبریز، از وجود 2 شرکت دانش بینان پویا در این واحد دانشگاهی خبر داد و گفت: علاوه بر این 3 شرکت در مسیر دانش بنیان شدن هستند و مراحل آخر را سپری می‌کنند.
حسن پور در ادامه گفت: در سال گذشته 2 نفر از اساتید واحد تبریز جزو یک درصد دانشمندان برتر دنیا در پایگاه اسکوپوس معرفی شده اند.
او همچنین از ثبت 2 اختراع در یک سال پژوهشی در این واحد دانشگاهی خبر داد.
مدیر کل پژوهش واحد تبریز با بیان اینکه سامانه آزمایشگاهی ساها این واحد دانشگاهی توان ارائه خدمت در سطح دانشگاه آزاد اسلامی و هم در سطح سایر ارگان‌ها در کشور را دارد، گفت: واحد تبریز در توان دارد تا 250 خدمت آزمایشگاهی را در سامانه ساها به مراکز دانشگاهی و سازمان ها ارائه کند و از طریق آن کسب درآمد کند.
او در ادامه از برگزاری مراسمی به مناسبت هفته پژوهش در روز 25 آذرماه در واحد تبریز خبر داد و گفت: در این مراسم از 5 نفر از اساتیدی که موفق به کسب امتیاز پژوهشگر برتر شده‌اند تجلیل به عمل خواهد آمد.
حسن پور در ادامه گفت: همچنین در این مراسم از 2 انجمن علمی برتر و 3 نفر از پژوهشگران برتر باشگاه پژوهشگران جوان و یک نفر از مخترعین برتر نیز تجلیل خواهد شد.
مدیر کل پژوهش واحد تبریز با اشاره به اختصاص 20 میلیون تومان از کل بودجه پژوهشی برای برگزاری مراسم هفته پژوهش گفت: به اساتید برتر مبلغ یک میلیون تومان اهدا خواهد شد.
او با اشاره به سایر حمایت‌های این واحد دانشگاهی از پژوهشگران و اساتید گفت: واحد تبریز برای حمایت از اساتید پژوهشگر، طرح‌های پژوهشی آنها را در اولیت دریافت مبلغ پژوهانه قرار می دهد و مسیر را برای برای رسیدن این اساتید به مرتبه استاد راهنما هموار می‌کند.
20104

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۰۷

مدارک تشکیل کمیته برای تصویب رشته ها را منتشر می‌کنیم

فرهاد حسین زاده لطفی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: کمیته سه نفره برای تصویب رشته های این دانشگاه تشکیل شده است و نمایندگان وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت جلسات را امضا کرده اند.
وی تاکید کرد: کمیته سه نفره مربوط به تصویب رشته های دانشگاه آزاد تشکیل شده است و صورت جلسات آن نیز موجود است بنابراین اگر لازم باشد صورت جلسات را منتشر خواهیم کرد.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد گفت: این درحالی است که صورت جلسه مربوط به به جلسات این کمتیه نزد وزارت علوم نیز موجود است.
وی اظهار داشت: نماینده رسمی و قانونی وزارت علوم در تمامی جلسات مربوط به تصویب رشته های دانشگاه آزاد در کمیته سه نفره حضور داشت.
به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه آزاد اعلام کرد که تمامی رشته محل های این دانشگاه تصویب شده و این درحالی است که برخی از این رشته محل ها توسط کمیته سه نفره متشکل از نماینده دانشگاه، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم مصوب شده است. این درحالی است که وزارت علوم طی اطلاعیه رسمی اعلام کرد كمیته ۳ نفره مورد نظر از سال ۱۳۷۴ و به دنبال مصوبات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال های۷۷، ۸۵، ۸۹، ۹۳، موضوعیت خود را از دست داده و فاقد وجاهت قانونی است.
همچنین بر اساس ماده ۳ اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی، حدود فعالیت آموزشی آن دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی، با توجه به مجوز شورای گسترش آموزش عالی وزارتین تعیین می شود.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۰۹

تصمیم‌گیری درباره فعال‌سازی پارک‌های علم و فناوری در دهمین جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان از برگزاری دهمین جلسه هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا،، دکتر شهرام لک گفت: جلسه هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان با حضور عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، دکتر حسین‌زاده لطفی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علوی فاضل رئیس مرکز هماهنگی امور هیات‌های امنای استانی، دکتر زرهانی رئیس سازمان سما، آیت اله حسن‌زاده امام جمعه موقت اهواز، دکتر سعدون‌زاده نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، دکتر امید علی کرمزاده چهره ماندگار ریاضی در کشور، دکتر صفایی مقدم نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اسماعیل ایدنی نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آیت الله احمدی شاهرودی نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در محل سالن جلسات ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان راس ساعت ۱۵ امروز سه شنبه ۱۰ آذرماه سال جاری برگزار می‌شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان از بررسی و تصمیم‌گیری درباره فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و دانش‌بنیان در سال ۱۳۹۴، تصمیم‌گیری درباره فعال سازی پارک‌های علم و فناوری و طرح شهرک فن آوری، بررسی اساسنامه مجمع خیرین دانشگاهی به عنوان اهم موضوعات در دستور کار دهمین دوره جلسه هیات امنا دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان خبر داد.
همچنین لک از بررسی اساسنامه مجمع خیرین دانشگاهی برای نخستین بار در میان دانشگاه‌های کشور از سوی دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان خبر داد.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۳۴

نابغه ايراني، مغز متفكر قدرتمندترين شتاب‌دهنده ذرات دنيا در چين

چين در نظر دارد شتاب‌دهنده ذراتي به بزرگي دو برابر LHC سرن اروپا احداث كند و پروفسور نيما اركاني‌حامد، فيزيكدان ايراني الاصل انستيتو مطالعات پيشرفته امريكا به عنوان مغز متفكر پروژه حضور خواهد داشت.
وي سي و دومين نفر در ليست صد نابغه زنده دنيا است و از ۱۴سالگي در نظريه و قوانين نيوتون تحقيق كرده است. نيما اركاني‌حامد درحال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و داراي كرسي استادي در دانشگاه پرينستون است. اين كرسي از سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۵۵ در انحصار آلبرت اينيشتين بوده است و پس از اعلام نظريه عملكرد جهان اركاني، از او دعوت شده كه در طرح تونل شتاب‌دهنده سويس (LHC) كه با هزينه بالغ بر ۵ ميليارد دلار ساخته شده، رهبري آزمايش‌ها را بر عهده داشته باشد. او دكتراي خود را در سال ۱۹۹۷ دريافت كرد و براي ادامه تحصيل در پست دكتري به بخش اسلاك در دانشگاه استانفورد رفت. درحال حاضر چين از اين نابغه ايراني براي پيشبرد پروژه شتاب‌دهنده خود دعوت به عمل آورده است. چين به‌طور رسمي اعلام كرده كه فاز نخست ساخت اين پروژه عظيم را در سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد كرد. آنچه كه در چين ساخته خواهد شد دو برابر شتاب‌دهنده LHC اروپا و ۷برابر قدرتمندتر از آن خواهد بود. هم‌اكنون شتاب‌دهنده LHC سرن در اروپا بزرگ‌ترين ماشين واحد در دنيا محسوب مي‌شود كه شامل تونل بزرگي به درازاي ۲۷كيلومتر مي‌شود. اما تونل برخورد‌دهنده پوزيترون الكترون چرخشي مدور (CEPC) چين بين ۵۰ تا ۱۰۰ كيلومتر درازا خواهد داشت و اين يعني مساحتي به بزرگي منطقه‌يي كه منهتن امريكا را شامل خواهد شد. گفته مي‌شود شهر كينگهوانگداو در شمال چين و در ابتداي ديوار بزرگ اين كشور مكان احتمالي ساخت اين پروژه عظيم زيرزميني خواهد بود.
اين مجموعه عظيم در دو بخش ساخته مي‌شود. بخش نخست شامل مطالعه ذره بوزون‌هيگز و سرنوشت آن در نتيجه يك برخورد مي‌شود. بخش دوم نيز كه قرار است كار ساخت آن در سال ۲۰۴۰ شروع شود برخورد‌دهنده عظيم پروتون – پروتون (SPPC) نام دارد.
پروفسور اركاني‌حامد درخصوص اين پروژه مي‌گويد: بدون شك چين در آينده پيشگام تمام كشورهاي جهان در اين عرصه خواهد بود. حضور اين فيزيكدان ايراني الاصل در چنين پروژه عظيمي براي چين يك اعتبار بزرگ محسوب مي‌شود و درحالي كه مقامات عالي‌رتبه اين كشور از فيزيكدانان و دانشمندان شناخته شده جهان در حوزه فيزيك دعوت به همكاري در اين پروژه كرده‌اند اما همكاري اركاني‌حامد ارزشي متفاوت براي آنها دارد. وي درباره ويژگي‌هاي اين پروژه مي‌گويد: يك شهر دايره‌يي شكل منحصربفرد را تصور كنيد كه در اين پروژه شكل مي‌گيرد و پيشگامان فيزيك ذرات از سراسر جهان در آن حضور پيدا مي‌كنند. در اين شهر شركت‌هاي فعال در زمينه فناوري‌هاي نوين فرصتي ايده‌آل براي توسعه تحقيقات خود خواهند داشت. بسياري بر اين باورند كه پروفسور نيما اركاني‌حامد كه به عنوان سي و دومين نفر در فهرست ۱۰۰ نابغه زنده دنيا نيز شناخته مي‌شود اينيشتين زمان است.

۹۴/۰۹/۱۰
۰۰:۱۵

ادامه واکنش‌ها به حادثه حمله به آذر منصوری در دانشگاه یاسوج سخنگوی وزارت کشور: با کسانی که خلاف قانون عمل کنند برخورد می‌کنیم

گروه سیاسی| با ادامه دامنه حملات نیروهای خودسر به سخنرانی‌های اصلاح‌طلبان در شهرهای مختلف برخی از فرمانداران و مسئولان دولتی روز گذشته از افزایش تمهیدات و ضرورت برخورد با قانون‌شکنان سخن گفته‌اند و ازجمله فرمانداری بویراحمد با تأکید بر قانونی بودن سخنرانی خانم منصوری تأکید کرده است که با عوامل قانون‌شکن برخورد می‌شود.  در این همین باره سیدشهاب‌الدین چاووشی، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران به خبرگزاری ایلنا گفته است: دولت با تخلفاتی که به نقض حریم امنیت ملی و امنیت هیأت‌ها و گردشگران خارجی منجر شود، برخورد مقتضی را خواهد داشت. معاون سیاسی و اجتماعی استانداری تهران در مورد تأمین امنیت انتخابات در استان تهران خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای در ستاد انتخابات در وزارت کشور پیش‌بینی شده است در همین راستا در هر استانی متولی تأمین امنیت انتخابات کمیته امنیت است.
چاوشی همچنین در مورد برخی موارد ازجمله تجمعات غیر‌قانونی و توهین به مسئولان در مراسم مذهبی یادآور شد: توصیه‌های کلی استاندار در این مورد این بود که ما از ظرفیت‌های ملی که متعلق به آحاد ملت است، درست استفاده کنیم و برای تقویت علقه‌های ملی، سیاسی و مذهبی ملت، در مورد برخی رفتار‌ها که در حاشیه برخی مراسم‌هاي رسمی و ارزشی اتفاق می‌افتد و خیلی از دلسوزان نظام قبول ندارند، تلاش شده که مراسم و جلسات مربوط به مباحث ملی کشور مدیریت شود تا برخی جریان‌های سیاسی خاص نتوانند در آن مراسم‌ها نظرات خود را اعمال کنند. او همچنین گفته است: به تدریج به این سمت پیش می‌رویم که جلسات عمومی که متعلق به یک حزب و جناح خاص نیست درست مدیریت شود تا شاهد حواشی آن نباشیم.
به گفته آقای چاوشی آزادی اجتماعاتی که به صورت قانونی شکل گرفته باشد، در قانون تضمین شده است. دولت هم تکلیف دارد که امنیت تجمعات قانونی را برقرار کرده و از حواشی آن جلوگیری کند. تلاش بر این است که در سطح استان تهران هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم، دقت‌ها را بیشتر کنیم تا افرادی که در معرض کاندیداتوری هستند یا بحث‌هایی برای گفتن در انتخابات دارند با رعایت چارچوب‌های لازم بتوانند حضور پیدا کرده و رقابت کنند. لازمه رقابت برگزاری اجتماعات هم هست که باید امنیت آن برقرار شود. سخنگوی وزارت کشور نیز در واکنش به حادثه حمله به آذر منصوری در دانشگاه یاسوج روز گذشته گفته است: سیاست وزارت کشور حمایت از کلیه نشست‌های قانونی و دارای مجوز است و پسندیده نیست در جامعه اسلامی ما کسی بخواهد چنین اجتماعاتی را به هم بزند.
او همچنین گفته است: امروز قانون برابر شرع است و به هیچ بهانه‌ای پسندیده نیست که اجتماع دارای مجوز به هم بخورد؛ زیرا هرگونه نقض قانون نقض شرع محسوب می‌شود. فرمانداری استان بویر احمد نیز در واکنش به حوادث روز یکشنبه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده است: نشست دانشجویی که نظم آن از سوی برخی مختل شد دارای مجوز قانونی بوده است و افراد خاطی مورد پیگرد قرار خواهند گرفت. در این بیانیه آمده است: در هنگام ورود سخنران به داخل سالن محل برگزاری در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی، گروهی از معترضین (که به گفته شاهدان برخی افراد غیردانشجو نیز در بین آن‌ها حضور داشته‌اند) با سر دادن شعار و ایجاد جو التهاب مانع برگزاری سخنرانی شده که با مشاجرات و درگیری مختصری بین دانشجویان دعوت‌کننده و معترضین گردید که دعوت‌کنندگان و مسئولان دانشگاه سخنران را به خارج از دانشگاه هدایت کردند و سخنران مدعو در این حادثه آسیبی ندید.
این بیانیه همچنین در ادامه یادآوری کرده است: فرماندار بویر احمد به‌عنوان مسئول تأمین امنیت شهرستان و مجری قانون حسب وظیفه ذاتی با حضور در دانشگاه برای آرام نمودن فضا و برگزاری قانونی جلسه تلاش نمود که با مخالفت معترضین به نتیجه نرسید. علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت که آذر منصوری هم از اعضای شورای مرکزی آن است نیز روز گذشته در واکنش به حمله به سخنرانی خانم منصوری در دانشگاه یاسوج به ایسنا گفته است: هر جناحی همان‌طور که برای خود حق مشارکت سیاسی قایل است، باید برای جناح‌ رقیب نیز حق مشارکت قایل شود؛ اما مشکل کشور ما که یک مشکل فرهنگی است، این است که یک جناح خود را معادل نظام می‌داند و طرف مقابل را ضد نظام وانمود کرده و همه تلاش خود را می‌کند تا حقوق اولیه طرف مقابل ازجمله برگزاری میتینگ‌ و سخنرانی‌ را سلب کند.
به گفته دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران حفظ آرامش توسط اصلاح‌طلبان در دوره‌ انتخابات فقط بخش کوچکی از تلاش برای حفظ امنیت فعالیت‌ها و کنش‌های سیاسی، ازجمله اجتماعات، در فضای انتخابات است. بخش بزرگتر برعهده نهادهایی است که وظیفه حفظ نظم و امنیت جامعه را برعهده دارند. این نهادها باید وظایف قانونی خود را درست بشناسند و به درستی به آن عمل کنند.
آذر منصوری روز یکشنبه به دعوت انجمن اسلامی دانشگاه آزاد واحد یاسوج به این شهر رفت تا در افتتاحیه مراسم انجمن فرهنگ و سیاست شرکت کند. این مراسم با وجود داشتن مجوز از سوی شورای تأمین استان از سوی جمعیتی که نیروهای خودسر و شماری از غیردانشجویان خوانده شدند درون دانشگاه به تشنج کشیده شد و نهایتاً آذر منصوری بدون آن‌که صدمه‌ای ببیند به کمک تعدادی از دانشجویان اصلاح‌طلب از دانشگاه خارج شد؛ هر چند برخی منابع از قصد حمله به وی با چاقو خبر داده‌اند اما خانم منصوری به خبرگزاری ایلنا گفت که در این حادثه آسیب ندیده است.
 

۹۴/۰۹/۱۰
۰۲:۰۸

فيلمبرداري براي روز مبادا!

آرمان - مطهره شفيعي: زماني ناطق نوري در مجلسي رئيس بود كه نمايندگانش اگرچه با يكديگر اختلاف سليقه و نظر داشتند اما هيچگاه براي به كرسي نشاندن ديدگاه خود و حذف رقيب از روش‌هاي ناجوانمردانه استفاده نمي‌كردند. در آن دوران به ويژه پيش از مجلس ششم آنچه اهميت داشت نرسيدن به هدف نماينده بلكه اجماع بر نظري بود كه منافع ملي را تامين كند هر چند ماهيت مجلس هم تصويب قوانيني در راستاي تقويت منافع ملي است اما راهكارهاي رسيدن به آن متفاوت است. برخي كه سياست را جدا از وكالت ملت مي‌دانند از راهكارهاي قانوني و تعامل با ساير نمايندگان سعي در تحقق اهداف خود مي‌كنند اما برخي هم هستند كه سياست را بر تعامل ترجيح مي‌دهند كه از اين دسته دوم معدود نمايندگاني براي رسيدن به خواسته خود متوسل به شيوه‌هايي مي‌شوند كه با اخلاق سازگاري ندارد. به‌طور حتم برخي از اين بي‌اخلاقي‌ها از ديد افراد حوزه‌هاي انتخابيه پنهان نمي‌ماند و براي دور بعد انتخابات، اعتراض خود را در برگه راي با عدم درج نام افرادي كه اخلاق پارلماني را رعايت نكردند نشان خواهند داد. محمد دامادي يكي از نمايندگان مجلس است كه شاهد بي‌اخلاقي‌هايي در پارلمان بوده و امروز بر ضرورت حذف آن بيش از گذشته تاكيد دارد. نماينده ساري با اشاره به برخي بداخلاقي‌ها در جريان استيضاح وزرا در مجلس خاطرنشان كرد: «عده‌اي تراژدي درست مي‌كنند. چند وقت است كه در مجلس باب شده، فيلم و كليپ مي‌آورند نشان مي‌دهند يا از مكالمات يكديگر فيلم مي‌گيرند و ضبط مي‌كنند و مي‌روند اسنادي استخراج مي‌كنند كه طرف كجا درس خوانده و بچه و نوه چه كسي است! در حالي كه به‌نظر من، اين گفتمان صحيحي نبوده و برازنده جمهوري اسلامي نيست كه به نام نماينده مجلس يا رقيب انتخاباتي، مسائل شخصي ديگران را علني كنند.»
افشاي بي‌اخلاقي‌ها در پارلمان
فيلمبرداري از اظهارات غيررسمي نماینده‌ای توسط نماينده‌ای ديگر كاري ناپسند است چرا كه در تمام دنيا حيطه گفتمان رسمي با خصوصي تفاوت‌هاي آشكاري دارد و اگر نماينده‌اي به عنوان مثال نظر مخالف خود را درباره يك طرح يا يك فرد در جمعي غيررسمي و به قولي در گعده‌اي بيان مي‌كند به‌طور حتم نبايد آن را موضع نهايي آن نماينده تلقي كرد؛ چرا كه ممكن است طي مذاكرات و لابي‌هايي نظر مخالف او تبديل به موافق شود و در آن زمان فيلمبردار از صحنه مخالفت علاوه بر اينكه خود را در تنگنا قرار مي‌دهد اعتماد نسبت به خودش را هم از ديگران سلب مي‌كند. اما اگر موضوع مهمي به‌صورت دوستانه و در خفايي دور از جمع مطرح شود و نماينده‌اي با بي‌اخلاقي از آن فيلم بگيرد يا صداي گوينده موضوع را پنهاني ضبط كند تا در موقعي كه نياز به حمايت آن نماينده داشته باشد آن را به عنوان ابزار فشار به ‌كار گيرد ديگر نمي‌توان عنوان نماينده مردم را براي او به‌كار برد چرا كه به‌طور حتم ساكنان هر حوزه انتخابيه مجلس با فشارهاي سياسي و تهديد ديگران از سوي نمايندگانشان مخالف هستند. در اين راستا فاطمه راكعي نماينده سابق مجلس مي‌گويد: تلاشمان بايد در اين راستا باشد كه به سمت انطباق بيشتر ديانتمان بر سياستمان و بالعكس پيش برويم تا مسئوليت انجام رفتار اخلاقي - ديني در تك‌تك مردم و به تناسب آن در نمايندگان جامعه نيز گسترش يابد و اعضاي پارلمان در هنگام تصويب قوانين يا انجام وظايف نمايندگي، مسئولانه‌تر و اخلاق‌مدارانه‌تر رفتار كنند. در صورتي كه فردي خود را نماينده واقعي مردم در مجلس شوراي اسلامي بداند به عنوان فردي با وجدان، متعهد و متخلق در سطوح مختلف مسائل اجتماعي به عنوان حامي منافع ملي و توقعات مردمي، حاضر خواهد شد و اجازه نخواهد داد كه حقوق موكلانش در عرصه‌هاي گوناگون تضييع شود.
فيلم‌ها فقط از نمايندگان نيست
برخي نمايندگان هم هستند كه روشي نو ابداع كرده‌اند يعني اگر در مقام مخالف برای سخنرانی وقت مي‌گيرند ترجيح مي‌دهند صحبتي كوتاه داشته باشند و پس از آن فيلم‌هايي را به نمايش بگذارند كه تاييد‌كننده مخالفت‌هاي آنها باشد. در مجالس گذشته اين روش مرسوم نبود چرا كه به اعتقاد برخي موجبات بدبيني را در كشور فراهم و اعتمادها به حداقل نزول مي‌كرد. در ادامه به چند نمونه پخش فيلم از سوي نمايندگان اشاره مي‌شود. در زمان استيضاح آخوندي در قامت وزير راه بود كه برخي از نمايندگان مرتب شعار سر مي‌دادند و يكي از مخالفان وزير اقدام به پخش فيلمي در صحن علني مجلس كرد. در ارديبهشت سال گذشته هم جواد كريمي قدوسي نماينده مشهد به نمايندگي از سوال‌كنندگان فيلم مستند اظهارات ظريف در شبكه‌ اي.‌بي.‌سي آمريكا را در صحن علني مجلس پخش كرد. در اين فيلم ظريف در پاسخ به سوال خبرنگار مبني بر اينكه شما و رئيس‌جمهوري واقعه هولوكاست را محكوم كرديد اما رهبر انقلاب در بخش انگليسي سايت خود، هولوكاست را افسانه خوانده است پخش شد. پس از آن فرمايشات مقام معظم رهبري در جمع خبرگان درباره افسانه خواندن هولوكاست پخش شد. اما اين پايان ماجرا نبود چنانكه در جلسه استيضاح فرجي‌دانا به عنوان وزير علوم دولت يازدهم هم نقوي‌حسيني نماينده مخالف وزير علوم فيلمي از اظهارات فرجي‌دانا و توفيقي در يك نشست دانشجويي پخش كرد. در اين فيلم وزير علوم درباره انتصاب‌های خود در دانشگاه‌ها و به كار‌گيري افراد پرحاشيه، گفته بود: «شما يك موردش را به من بگوييد، من واقعا برادر جان متاسفم براي سيستم اطلاعاتي كشور كه اينقدر عقب مانده است كه چيزي را كه شما مي‌دانيد را سيستم اطلاعاتي نمي‌داند. اگر يكي از افرادي كه من در دانشگاه منصوب کرده‌ام منتسب به فتنه باشد بگوييد من همين الان تعيين تكليف مي‌كنم.» فرجي‌دانا در ادامه درباره جعفر توفيقي كه از سوي وزير علوم به عنوان مشاور منصوب شده و مورد گلايه دانشجويان قرار گرفت هم تصریح کرد: در آن روز مشخص كه دانشگاه تهران يك گله‌اي از آتش بود، تكليف خودش ديد كه دانشگاه را كنترل بكند. اشاره وزير علوم به سخنراني توفيقي در يك نشست در دانشگاه تهران در جريان حوادث سال88 است. فيلم اين سخنراني در جريان راي اعتماد به جعفر توفيقي به عنوان نخستين وزير پيشنهادي دولت هم نمايش داده شد. اما هميشه اين فيلم‌ها پخش نمي‌شود مثل 19مهر امسال كه آنا نوشت؛ حميد رسايي خواستار پخش فيلمي شد كه علي لاريجاني در قامت رئيس مجلس با آن مخالفت كرد. اين نماينده عضو جبهه پايداري در جريان بررسي كليات طرح اقدام متناسب جمهوري اسلامي در اجراي برجام درخواست اخطار قانون اساسي داد و درحالي كه درخواست كرده بود فيلمي در صحن مجلس به ‌نمايش درآيد و رئيس مجلس با وي مخالفت كرده بود، اظهار كرد: نمي‌شود يك فيلم يك دقيقه‌اي از آقا پخش كرد! در نهايت فيلم و ضبط صدا داستان جديد مجلسيان نهم البته از نوع اصولگراياني غيرميانه‌رو است و آنها به جاي ابزار اقناع ترجيح مي‌دهند براي نيل به اهدافشان فيلم‌هايي را به عنوان سند رو كنند؛ هر چند مي‌دانند فيلم انتخابات مجلس دهم در اسفندماه پاسخ آن فيلم‌هايي خواهد بود كه در چهار سال حضورشان در مجلس به نمايش گذاشتند!

۹۴/۰۹/۱۰
۰۴:۰۷

گفت‌وگو با مردی که عمرش را وقف جانبازان کرد؛ جایزه جهانی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی برای «پدر علم سم شناسی ایران»

گروه فرهنگی- زهره کهندل - شب گذشته،-دوشنبه شب نهم آذر- شبی پرافتخار برای ایرانیان بود. یک پژوهشگر ایرانی، برنده یک جایزه معتبر جهانی شد.

پروفسور «مهدی بلالی مود»، پدر علم سم شناسی ایران و پزشک مجروحان شیمیایی و بیماری‌های بیولوژیکی، دوشنبه شب، برنده جایزه جهانی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی شد. او و دکتر «السترهی»، متخصص سم شناسی بالینی از انگلستان موفق به دریافت جایزه سازمان جهانی منع گسترش سلاح‌های شیمیایی شدند. این دو دانشمند در حضور نمایندگان رسمی ‌192 کشور عضو این سازمان، جایزه را کسب کردند. استاد بلالی به پیشنهاد کنوانسیون ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی ایران به عنوان نامزد دریافت جایزه سازمان جهانی منع گسترش سلاح‌های شیمیایی انتخاب و پس از بررسی‌های این سازمان با توجه به فعالیت‌های چشمگیر و ارزشمندی که در این عرصه داشته، برگزیده شد. پیش از سفر استاد به هلند برای دریافت این جایزه، با او گفت و گو کردیم که می‌خوانید.
   فرزند مود
نیمه شهریورماه سال 21 بود که در روستای مود به دنیا آمد. آن زمان مود این‌قدر بزرگ نبود، روستایی بود از توابع بیرجند. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مود، زاهدان و بیرجند گذراند. قدیم‌ها دو رشته طبیعی و ریاضی بود. دکتر بلالی به خاطر علاقه به رشته شیمی ‌و تأثیری که دبیر شیمی‌روی او داشت، کنکور شیمی‌ داد و به این امید که شاگرد اول‌های هر رشته را بورسیه خارج از ایران می‌کنند، سال اول و دوم را شاگرد اول شد، ولی آخر سال دوم اعلام کردند که چون شاگرد اول‌هایی که به خارج از ایران بورسیه شده‌اند بر ضد رژیم شاه فعالیت کرده‌اند، دیگر شاگرد اول‌ها را بورسیه نمی‌کنند. او تعریف می‌کند: آن زمان ایران، کارشناسی ارشد و دکترای رشته شیمی‌ نداشت. وقتی دیدم که با لیسانس شیمی‌ یا باید دبیر شوم یا در یک کارخانه کار کنم، این مرا اغنا نمی‌کرد، برای همین کنکور پزشکی دادم و قبول شدم. می‌خواستم شیمی ‌را ر‌ها کنم که رئیس دپارتمان شیمی ‌از من حمایت کرد. همزمان سال سوم شیمی ‌و سال اول پزشکی را خواندم تا در خرداد سال 1343 خورشیدی لیسانس شیمی‌گرفتم.
  در دسترس همه
وقتی دانشجوی پزشکی بود، شیمی‌هم تدریس می‌کرد. او از وقتی کلاس پنجم دبیرستان بود، تدریس را آغاز کرد و بیش از نیم قرن تدریس کرده است. آخرین کتابش درباره آثار مسمومیت با گاز‌های جنگی اعصاب است که انتشارات بین المللی اشپرینگر آن را زیر چاپ دارد.
بلالی می‌گوید: به توصیه همکارانم در خارج از ایران، کتاب‌هایم را به زبان انگلیسی می‌نویسم تا برای همه قابل استفاده باشد. پنج کتاب را در چهار سال گذشته نوشتم. کتابی را برای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نوشته که راهنمای درمان مجروحان شیمیایی است. کتابی درباره آثار گاز‌های خردل که در شب گذشته در حاشیه مراسم اهدای جایزه، از آن رونمایی شد. این کتاب هفت نویسنده دارد که دکتر بلالی به عنوان رئیس هیأت مولفان است و نویسندگانی از کشور‌های آمریکا، انگلیس، آلمان، بلژیک و استرالیا در نوشتن این کتاب مشارکت دارند. این کتاب به نمایندگان 192 کشور عضو سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تقدیم می‌شود.
  چرا پروفسور بلالی؟
دکتر بلالی برای خدمات درمانی و انتشار کتاب‌ها و مقاله‌های بین المللی درباره گاز‌های شیمیایی جنگی و همکاری‌هایی که از بدو تأسیس سازمان از سال 1937 تاکنون در راستای درمان بیماران شیمیایی داشته، مستحق گرفتن این جایزه بود.
در یک دهه اخیر دامنه همکاری‌های او با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وسیع‌تر شد. اداره شورای علمی‌ مشورتی سازمان و نشست‌های مربوط به عوامل شیمیایی جنگی را برعهده داشت. او که در سال‌های آغاز جنگ، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه «ادینبرو» بود، می‌گوید: به خاطر عشق خدمت به مردم و وطنم و بویژه کمک به جانبازان شیمیایی به کشورم برگشتم.
در آن زمان، تنها سم شناس پزشکی کشور، دکتر بلالی بود. تأکید دارد که به خاطر احساس گناه و وظیفه بود که برگشت. در آن زمان سم شناس پزشکی دیگری در کشور نبود.  یک عامل برگشت دکتر بلالی به ایران، همسرش بود. او می‌گوید:  به همسرم می‌گفتم آخر هفته برویم بیرون شهر، او می‌گفت؛ چطور ما اینجا برویم تفریح در حالی‌که مردم کشورمان در آتش جنگ دارند می‌سوزند. در زمان بمباران‌های شیمیایی، بیشترین غافلگیری ما به خاطر کمبود و نبود امکانات بود. در سال 1362 اولین سمینار بین‌المللی پزشکی در هتل استقلال تهران برگزار شد که رئیس جمهور وقت، آیت ا... خامنه‌ای در سخنرانی افتتاحیه نسبت به احتمال حملات شیمیایی و بیولوژیکی هشدار دادند و تأکید کردند که در این زمینه باید از لحاظ پزشکی اقدام کنید. آن‌موقع چند مورد مشکوک به بیماری‌های شیمیایی وجود داشت، ولی من با آمادگی کامل فرم‌های ثبت نشانه‌های بالینی و فرابالینی را برای جانبازان شیمیایی تهیه کرده بودم. او تعریف می‌کند؛ زمانی که بمباران شیمیایی می‌شد، 300-200 تا مجروح شیمیایی را با چند تا هواپیما می‌آوردند، فرودگاه مشهد و پیاده می‌کردند.
  تشکیل ستادی اضطراری در دفتر دانشگاه
در آن زمان هنوز دانشگاه علوم پزشکی از دانشگاه فردوسی جدا نشده بود و دانشگاه یک دفتر برای معاون امور پزشکی داشت که در آنجا ستاد درمان مجروحان شیمیایی را تشکیل داده بودیم و راهنمای درمانی برای همکاران می‌نوشتیم تا به مجروحان رسیدگی کنند. در آن زمان تمام بخش‌های بیمارستان امام رضا(ع) و قائم(عج)، شده بود بخش مسمومین. همکار و دوست تحصیلکرده‌ای که دانش آموخته فوق تخصص غدد از آمریکا و رئیس بخش داخلی بیمارستان بود، می‌گفت، با چنین تخصصی از آمریکا برگشتیم و اینجا داری ما را سم شناس بالینی می‌کنی! برای اینکه دیگر بیمار داخلی در بیمارستان نمی‌خوابید، تمام بخش‌ها پر بود از بیماران شیمیایی.
  چرا در مشهد؟
مجروحان شیمیایی را به این خاطر به مشهد می‌آوردند که دکتر بلالی، بخش مسمومین و آزمایشگاه سم شناسی دانشکده پزشکی مشهد را در سال 51 تاسیس کرده بود. او تیرماه سال 57 با بورسیه وزارت علوم به اسکاتلند رفته بود تا دکترای تخصصی بگیرد. بهمن ماه همان سال انقلاب شد و بورسیه‌شان قطع. او با هزینه شخصی ادامه تحصیل داد. دوره سه ساله دکترای تخصصی را در کمتر از دو سال و نیم به پایان رساند. تعریف می‌کند: وقتی «پی.اچ.دی» گرفتم، جنگ آغاز شده بود. مرا آنجا نگه داشتند و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه ادینبرو شدم. قصد برگشت نداشتم، چون بورسیه و حقوقم قطع شده بود، ولی وقتی بمباران شیمیایی شروع شد، احساس وظیفه کردم و برگشتم. آن زمان شبانه روزی کار می‌کردم. علاوه بر درمان بیماران، پزشکان و پرستاران را هم باید آموزش می‌دادم و راهنمایی می‌کردم. پزشک ارتش از جبهه به خانه زنگ می‌زد که چکار کنم و من راهنمایی می‌کردم. گاهی در شبانه روز دو ساعت هم نمی‌خوابیدم.
  تو خودت هم شیمیایی شدی!
پدرش به او گفته بود که بابا تو خودت هم شیمیایی شدی! چشم‌هات قرمز شده و همیشه سرفه می‌کنی، خودت هم به این بیماری دچار شدی. او پاسخ داده بود: پدرجان، این‌ها مربوط به خستگی کار است. به گفته بلالی، آن زمان همه کادر پزشکی مراقب بودند که به عوارض شیمیایی مبتلا نشوند.
این استاد ادامه می‌دهد: ما با عشق کار می‌کردیم. ضمن کار درمانی، کار پژوهشی هم داشتیم. کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کردم، استاد پروازی به شهر‌های تهران، شیراز، کرمان و اصفهان بودم که در مورد درمان بیماران شیمیایی، به کادر پزشکی آنجا آموزش بدهم. از آن به بعد مجروحان شیمیایی را به شهر‌های دیگر هم می‌بردند، چون آمادگی پذیرش داشتند.
او همزمان با کار درمانی، پروژه‌های پژوهشی درباره عوامل شیمیایی را  نیز انجام می‌داد. نخستین کنگره جهانی عوامل شیمیایی و بیولوژیکی جنگی را پروفسور هنریکس در بلژیک در جولای 1984 برگزار کرد که دکتر بلالی به عنوان رئیس جلسه به این کنگره علمی ‌دعوت شد. در آن زمان گروهی از پزشکان ایرانی نیز از سوی بنیاد شهید وقت به این کنگره اعزام شده بودند.
بلالی می‌گوید: از همان زمان مسیر تحقیقاتی ما آغاز شد و ادامه پیدا کرد تا جایی که اکنون در حوزه درمان مجروحان شیمیایی و بیماری‌های بیولوژیکی، حرف اول را در دنیا می‌زنیم. این تحقیقات مورد قبول مجامع بین‌المللی بوده و هست. هربار بنا بوده درباره مجروحان شیمیایی کار علمی‌شود، از ما دعوت به همکاری شده است. دستاورد‌های پژوهشی محققان ایرانی، کمک زیادی به درمان بهتر مجروحان شیمیایی جهان کرده است، هم در راستای کمک به سبک زندگی بهترشان و هم کمک به درمان بهتر آن‌ها و پیشگیری از ابتلا به سرطان.
  دردناک ترین خاطره
جانبازان شیمیایی برای دکتر بلالی مثل برادران و فرزندانش هستند. او تعریف می‌کند: شبی به من زنگ زدند که یک هواپیما مجروح آمده و بیمارستان‌ها، پر بود و جا نداشت. مانده بودیم که با 100 مجروح شیمیایی جدید چه کنیم، کجا ببریمشان و درمان کنیم. ضمن اینکه این مجروحان آلوده بودند. در ابتدای بخش، یک حمام سیار و موقت درست کرده بودیم تا وقتی مجروحان می‌آیند، در آنجا شست‌وشو شوند و لباسشان عوض شود. لباس‌ها آلوده بود و سوزانده می‌شد. شرایط بسیار سختی بود. وقتی عکس‌های آن زمان را می‌بینم، اشک‌هایم جاری می‌شود. او یاد خاطره‌ای دردناک می‌افتد: سرباز جوانی را آوردند که لباس محافظتی نداشت و همه بدنش پر از تاول بود.
پشت بدنش از گردن تا روی زانو، تاول‌های ریزو درشت و قرمز زده بود، نمی‌توانست به پشت بخوابد و مجبور بود که دمر دراز بکشد. روی سینه و شکمش هم تاول زده بود، اما کمتر. هروقت عکس او را می‌بینم، اشک می‌ریزم. بعد از دو هفته مراقبت، شهید شد. انتظار نداشتم که از دنیا برود، سرباز دیگری بود که سوختگی شیمیایی شدیدتری داشت، اما زنده ماند.
  خواستم در مسیر علم خدمت کنم
او همیشه سعی کرده کارش را درست و دقیق انجام بدهد و با بیمارانش احساساتی برخورد نکند، چون اگر نتواند بیماری را از مرگ نجات دهد، موجب افسردگی اش می‌شود و نمی‌تواند به بیماران دیگر برسد. دکتر بلالی می‌گوید: برخی بیمارانی که خیلی برای مداوایشان تلاش کردم و حتی ارتباط عاطفی با آن‌ها داشتم، از دست دادم، اما سعی کردم که روی فکر و کارم اثر نگذارد تا بتوانم در مسیر علم خدمت کنم. سعی کردم ظرفیت روانی خودم را بالا ببرم تا بتوانم کار را انجام دهم. او ادامه می‌دهد: ما سال‌های سختی را پشت سر گذاشتیم، هفت سال بسیار دشوار. از سال 1362 تا 1369 بویژه در سال 1367 که مربوط به حملات شیمیایی حلبچه بود. به خاطر آموزش‌های دکتر بلالی، مجروحان حلبچه در همان منطقه درمان شدند، چون تعداد پزشکان و پرستاران آموزش دیده زیاد شده بود.
  ماجرای یک شماره گرانقیمت
او بیمارانی از شهر‌های مختلف داشت از شیراز، کرمان، ساری و بابل که هنوز با دکتر در ارتباط هستند و گاهی به او سر می‌زنند. بلالی تعریف می‌کند: یکی از جانبازان شیمیایی که درمانش کردم، مهندس مخابرات بود. اولین تلفن همراهی که وارد مشهد شد را برای من آورد. شماره رندی هست که اکثر جانبازان شیمیایی، آن را حفظ کرده‌اند، البته به خاطر رند بودن شماره، احتمال اشتباه گرفتن آن هم زیاد است. یکی از آشنایان به من می‌گفت، این شماره رند وسرراست است، آن را هفت میلیون تومان می‌خرم. به او گفتم، این شماره را عزیزی به من داده است که آن را هفت میلیارد تومان هم نمی‌فروشم.به باور او، این شماره متعلق به تمام جانبازان شیمیایی است.
قصه یک ازدواج شیمیایی
او روز‌های زوج به مطبش می‌رود، فقط برای رسیدگی به امور جانبازان شیمیایی. دو نفر از مراجعان دکتر برای عرض تبریک به دیدن او می‌آیند. آقای مهری و آقای کاظم نژاد، هر دو جانباز شیمیایی هفتاد درصد هستند که قصه جالبی دارند. دکتر بلالی موجب وصلت آن‌ها شده بود؛ یک جوان بسیجی جانباز شیمیایی با دختر یک درجه دار ارتش که او هم جانباز شیمیایی بود. دکتر تعریف می‌کند: این جوان بسیجی عاشق دختر درجه دار ارتش شده بود، ازدواج می‌کند. وقتی این را گفته بود، آقای مهری مخالفت کرده بود. آن وقت‌ها آقای کاظم نژاد، جوان بود و من متوجه علاقه او و دختر آقای مهری، به هم شده بودم. پا درمیانی کردم که این دوتا به هم برسند.
او می‌گوید: من به خاطر جانبازان شیمیایی برگشتم و به آن‌ها مدیونم، چون موجب شدند که به وطنم برگردم. برخی همکارانم به من ایراد می‌گرفتند که تو اشتباه کردی برگشتی، در حالی‌که امروز مرا می‌بینند که به هموطنانم خدمت کردم و کار‌های علمی ‌خودم را در سطح بین‌المللی پی گرفتم.

۹۴/۰۹/۰۹
۲۰:۵۳

۳۵۰ شرکت خصوصی در نمایشگاه الکامپ بیست و یکم

بر اساس اعلام سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، ۳۵۰ شرکت خصوصی در بیست و یکمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک حضور دارند. 
اتاق خبر – سخنگوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در امور نمایشگاه الکامپ اعلام کرد که ۳۵۰ شرکت خصوصی در فضایی بالغ بر بیست هزار مترمربع در نمایشگاه الکامپ امسال حضور دارند. علاوه بر این فضا، تعداد زیادی از سازمان‌های دولتی در ۲۵۰۰ مترمربع دستاوردها و خدمات خود را ارائه خواهند کرد.
باقر بحری سخنگوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) کشور در امور الکامپ گفت:
با توجه به درخواست‌های فراوان شرکت‌های ICT برای حضور در نمایشگاه و کمبود فضای در نظر گرفته شده، با وزارت علوم توافق کردیم که سالن‌های ۷ و ۲۷ به‌جای نمایشگاه پژوهش، به نمایشگاه الکامپ اختصاص یابد. با توجه به این توافق، شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فناوری اطلاعات در این دو سالن حضور خواهند داشت.
بحری معتقد است که به دلیل برگزاری ضعیف نمایشگاه در دوره‌های گذشته، رتبه آن در میان نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران نزول پیدا کرده است. باوجوداین کاهش رتبه، مذاکرات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با شرکت سهامی نمایشگاه‌ها سبب شد تا میزان فضای اختصاص داده شده به الکامپ، بیست هزار مترمربع و برابر با نمایشگاه‌های بین‌المللی رتبه A کشور باشد.
سخنگوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در امور نمایشگاه الکامپ اعلام کرد:
در نمایشگاه جیتکس از شرکت‌های خارجی زیادی برای بازدید از الکامپ دعوت به عمل آمد و آنها نیز برای سفر به ایران و حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند. به همین دلیل برآورد ما این است که حجم بازدیدکنندگان خارجی نمایشگاه بالا باشد. پاویون کشور چین در نمایشگاه امسال برپا خواهد شد و علاوه بر آن شرکت‌هایی از کشورهای مختلف ازجمله تایوان، امارات، ایرلند، روسیه و آمریکا در این نمایشگاه غرفه خواهند داشت.
نمایشگاه ایران الکامپ ۱۳۹۴ (Iran Elecomp 2015) از ۲۳ تا ۲۶ آذرماه به مدت ۴ روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران واقع در اتوبان شهید چمران برگزار می‌شود.

۹۴/۰۹/۰۹
۱۸:۱۰

به همت کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، همایش ملی کاربرد فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی برای توانمندسازی معلولان برگزار می

به همت کمیسیون ملی یونسکو در ايران ، همایش ملی کاربرد فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی برای توانمندسازی معلولان 14 و 15 آذرماه در مؤسسه مطالعات و توسعه مدیریت انسانی پاسارگاد برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، همایش ملی کاربرد فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی برای توانمندسازی معلولین با حضور دکتر سعدالله نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران، استرکیش لاروش رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، جمعی از مسئولان و صاحب‌نظران در این حوزه برگزار می شود.
این همایش با هدف ترویج حقوق و نیازهای اساسی معلولین، تشویق همه ذی‌نفعان به اتخاذ اقدام‌هایی ملموس برای توانمندسازی افراد معلول از طریق کاربرد مؤثر فن‌آوری های اطلاعاتی و ارتباطی، ارتقاي آگاهی‌های عمومی در مورد اهمیت و پیچیدگی معلولیت و مسائل فنی مرتبط با آن، ارتقاي آگاهی‌های عمومی و افزایش آگاهی‌های اجتماعی از مسائل مربوط به معلولیت به منظور پیشگیری از انگشت‌نما شدن و تبعیض و برای توانمندسازی معلولان جهت مشارکت کامل‌تر در جامعه، شناسایی چالش‌ها و موانع تدوین برنامه‌ها و خدمات ملموس برای معلولان و کاربران ICTها در حوزه‌های مرتبط با معلولان برگزار خواهد شد.
از ديگر اهداف اين همايش مي توان به اشتراک‌گذاری راهکارهای فنی و اقدامات بهینه درخصوص موضوع نشست و تشویق افراد فعال درحوزه‌های کاری مرتبط با معلولیت، سیاست‌گذاری، صنعت، دانشگاه، جامعه مدنی و سایر حوزه‌ها به گفت‌وگوی سازنده، بررسی و بومی‌سازی توصیه‌ها و دستاوردهای اولین کنفرانس بین‌المللی با عنوان «از حذف تا توانمندسازی: نقش فن‌آوری های اطلاعاتی و ارتباطی برای افراد معلول» (که توسط سازمان یونسکو از 24 تا 26 نوامبر 2014 در دهلی‌نو، هند برگزار شد) اشاره كرد.
در این همایش نشست های جانبی با محوریت فراهم‌آوردن امکان دسترسی به دانش و اطلاعات برای معلولین، چارچوب جهانی، قوانین موجود، سیاست‌گذاری‌ها و راهبردهای فناوری‌های اطلاعات در ایران و ظرفیت‌سازی در راستای توانمندسازی، ابزارها و زیرساخت‌های مورد نیاز بهزیستی برگزار می شود.
همچنین نشست فراگیری و ترویج یادگیری کیفی و بخش آموزش یونسکو با محوریت تعریف اولویت‌های ملی در قانونگذاری، سیاست‌گذاری و راهبردهای موجود و پیوند آنها با موارد موجود با تأکید بر ورزش، دانش‌آموزان، دانشجویان و جوانان، شناسایی شکاف‌های موجود در نظام آموزشی و اقدام‌های بالقوه برای ایجاد فضایی برای توانمندسازی و ابزارها و زیرساخت‌های مرتبط با آن از جمله طرح‌های جهانی یادگیری، ابزارها، محتوا و خدمات مرتبط با آن با تأکید بر ورزش، دانش‌آموزان،دانشجویان و جوانان و ارزیابی و ایجاد ظرفیت‌های سازمانی برای ذی‌نفعان کلیدی با تأکید بر ورزش، دانش‌آموزان، دانشجویان و جوانان برگزار می شود.
 

۹۴/۰۹/۱۰
۰۹:۵۵