نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 93656
 • تمام سکه (طرح جدید) 920000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 918000
 • نیم سکه 467000
 • ربع سکه 258000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3320
 • یورو 3740
 • پوند 5090
 • صد ین 2730
 • درهم امارات 904
 • لیر ترکیه 1238
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 28970
 • 0
  یورو 32159
 • 0
  پوند 44219
 • 0
  فرانک 30767
 • 0
  صد ین 23094
 • 0
  درهم امارات 7888

برق نیوز بررسی می کند: پلمب شیر مازوت نیروگاه ها، راهکاری برای جلوگیری از تولید برق با مازوت!

صبح امروز با حضور مسوولان قضایی و اجرایی استان درمحل نیروگاه منتظر قائم شیر شبکه اصلی انتقال سوخت مازوت و 12مخازن فرعی بسته شد. این خبری بود که از چند ماه قبل پیش بینی شده بود تا سریال پلمب شیرمازوت نیروگاه ها همچنان ادامه داشته باشد. نیروگاه شهیدمنتظری اصفهان و نیروگاه شازند اراک هم قبلا با این ترفند از استفاده از مازوت منع شده بودند.

سرویس صنعت برق نیوز: علیرغم اینکه با استدلال های علمی و فنی بارها مشخص شده که نیروگاه های برق تنها دلیل افزایش آلودگی این شهرها نیستند ولی بدلیل بزرگ بودن و در دید بودن نیروگاه‌ها و دود خروجی آنها، افکار عمومی بیشتر آنرا مسبب آلودگی محیط زیست خود می دانند نه خودروها و کارخانجات کوچک و ...
جالب است بدانید که هزینه مازوت مصرفی نسبت به هزینه گاز 2.5 تا 3 برابر بیشتر است. قیمت گاز مصرفی برای نیروگاه ها کمتر از مازوت است و به عبارتی می توان گفت برق تولیدی از گاز با هزینه کمتری تولید می شود اما در کشور ما به دلیل عدم تولید گاز کافی و همچنین نبود فرایند درستی برای استقاده از مازوت، این سوخت را به نیروگاه ها تحمیل کرده تا نیروگاه ها مجبور به استفاده از مازوت شوند.
برخلاف تصور و نظر عموم مردم، هزینه مازوت در مقایسه با گاز برای تولید یک کیلووات برق بین 2.5 تا 3 برابر گرانتر است این درحالی است که عموم مردم تصور می کنند چون مازوت ارزانتر از گاز است نیروگاه ها از آن استفاده می نمایند. بدلیل کمبود تولید گاز در کشور نیروگاه ها مجبور به استفاده از مازوت هستند که این موضوع علاوه بر آسیب به تجهیزات نیروگاهی باعث پایین آمدن راندمان نیروگاه ها بین 1 تا 1.5 درصد نیز می شود.
به گزارش برق نیوز، در دوسال گذشته چندین نیروگاه به دلیل فشارهای زیست محیطی با پلمب شیر مازوت از سوی مراکز قضایی روبه رو شده و این نوع برخورد به ابتکاری برای نهادهای زیست محیطی کشور تبدیل شده است.
نیروگاه شهید محمد منتظری و نیروگاه اصفهان از دوسال گذشته تاکنون با فشار زیادی از سوی افکار عمومی و اداره محیط زیست اصفهان و شورای شهر روبه رو بود. نیروگاه شازند اراک هم مانند نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان با فشار شدیدی در تولید برق با مازوت مواجه بود. در جدیدترین فشارهای وارد شده به بخش نیروگاهی ایران، شیر مازوت نیروگاه منتظر قائم کرج هم پلمب شد.
صبح امروز با حضور مسوولان قضایی و اجرایی استان در محل نیروگاه منتظر قائم شیر شبکه اصلی انتقال سوخت مازوت و 12مخازن فرعی بسته شد. این خبری بود که از چند ماه قبل پیش بینی شده بود تا سریال پلمب شیرمازوت نیروگاه ها همچنان ادامه داشته باشد.
گرچه این کار به دخالتی در صنعت تولید برق می ماند و مراجع تصمیم گیرنده خود به خوبی می دانند این نیروگاه ها با اخذ مجوزهای زیست محیطی اقدام به ساخت این نیروگاه ها کرده و بر این اساس به تولید برق پرداخته اند اما این کار یا برای همیشه به نظریه آلودگی های شهرهای بزرگ توسط نیروگاه ها پایان می دهد یا آنرا اثبات می کند که می تواند برای دیگر نیروگاه ها هم بکار گرفته شده و برای همیشه مازوت رو از چرخه تولید برق خارج کنند.
استفاده از مازوت برای نیروگاه های حرارتی نیز اثرات مخربی را پی دارد و میدیران نیروگاهی نیز راغب به استفاده از این سوخت نیستند اما از طرفی فشار وزارت نیرو در تامین برقی مصرفی مردم و کمبود نیروگاه در کشور، و از طرف دیگر کمبود تامین گاز در زمستان و عدم همکاری وزارت نفت با وزارت نیرو در تامین گاز مصرفی نیروگاه ها باعث شده تا از مازوت که دارای آلایندگی بالایی است استفاده شود.
مازوت را می توان قبل از ورود به نیروگاه گوگردزدایی کرد و تا حد زیادی از آسیب های زیست محیطی و آلایندگی آن کاست. پروژه ای که برای وزا ت نفت هزینه بر بوده و ترجیح می دهد این فشار بر وزارت نیرو باشد تا وزارت نفت. امروزه به راحتی می توان مازوت خروجی از پتروشیمی ها را تصفیه کرد و خروجی آن را به خورد نیروگاه ها داد. اما چرا این اتفاق نمی افتد؟

۹۴/۰۳/۱۹
۱۱:۲۶

وزیر نیرو :چالش آب از اصلی ترین چالشهای جهان در دهه آینده است

دوشنبه – ایرنا- وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در «همایش بین المللی آب برای حیات » در تاجیکستان گفت: چالش آب از اصلی ترین چالشهای جهان در دهه آینده است.

«حمید چیت چیان» در این همایش که امروز در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شده است ، با تاکید بر اهمیت آب و نقش آن در دنیا اظهار داشت : چالشهای آبی همچون خشکسالی،سیلاب و بیماریهایی قابل انتقال از طریق آب در دهه آینده از اصلی ترین چالشهای جهانی بوده و ضرورت دارد که به نحو شایسته مدیریت شود.
وی افزود: این چالشها باید با تغییر رویکرد، مدیریت شوند و باید این نکته مدنظر باشد که آب یکی از مولفه های اصلی توسعه اقتصادی و اجتماعی و شرط اساسی برای امنیت است.
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سیستم به هم پیوسته منابع آب و ضرورت همکاری دولتها و همه ذینفعان تاکید کرد که ما باور داریم مدیریت مشارکتی ذینفعان تنها راه غلبه بر این بحران است.
چیت چیان با اشاره به اینکه دیپلماسی آب ایران مشخص است و ما بر اساس این دیپلماسی به سمتی پیش خواهیم رفت که استفاده عادلانه و عاقلانه از منابع آب برای همه فراهم باشد گفت: دیپلماسی آب ایران بر محور همکاری برای رسیدن به یک سند مشترک با کشورهای منطقه استوار است و هدف ما توسعه همکاریها در چارچوب معاهدات موجود است و آب عاملی است که همکاریها را در همه جنبه ها فراهم می سازد.
چیت چیان با اشاره به پروژه های متعددی که توسط جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف از جمله تاجیکستان برای استفاده بهینه از منابع آب در حال اجرا است گفت: آرزو می کنم که نتایج این همایش در دستیابی به اهداف خود موفق باشد.
همایش بین المللی آب برای حیات برای بررسی نتایج عملکرد دهساله جامعه بین المللی در خصوص استفاده از منابع آب با حضور بیش از 1500 نفر از مقامات و کارشناسان برجسته 90کشور و 50 سازمان بین المللی در کاخ سامان شهر دوشنبه و باسخنان امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان گشایش یافت.
آساق*312*1579

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۳۹

یادداشت اقتصادی/ صرفه‌جویی 800 میلیاردی تولید برق با افزایش خرید گاز از ترکمنستان

خبرگزاری تسنیم: در حالی برای تولید برق در استان‌های شمال شرقی از سوخت مایع استفاده می‌شود که استفاده از گاز وارداتی از ترکمنستان به جای این سوخت، بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی برای کشور به همراه دارد.

بر اساس آمارهای رسمی وزارت نیرو، در سال 93 برای تأمین برق در استان­های خراسان شمالی، خراسان رضوی و گلستان، 639 میلیون لیتر گازوئیل، 817 میلیون لیتر نفت کوره و 5 میلیارد متر مکعب گاز مصرف شده است (1). در حالی برای تولید برق در این استانها از گازوئیل و نفت کوره استفاده می­‌شود که تولید برق با گاز صرفه اقتصادی بیشتری دارد. چون تولید میزان مشخصی برق با استفاده از گازوئیل و نفت کوره به ترتیب 93% و 19% هزینه بیشتری نسبت به تولید همان میزان برق با گاز، لازم دارد. با در نظر گرفتن قیمت 69 سنت، 46 سنت و 36 سنت به ترتیب برای یک لیتر گازوئیل، یک لیتر نفت کوره و یک متر مکعب گاز وارداتی از ترکمنستان (2 و 3)، جایگزین کردن گازوئیل و نفت کوره مصرفی نیروگاه­های این استانهای کشور با گاز وارداتی از ترکمنستان می‌توانست موجب صرفه جویی 272 میلیون دلاری (معادل بیش از 800 میلیارد تومان) در سال 93 شود. با انجام این جایگزینی علاوه بر کسب منفعت اقتصادی برای دولت، مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف نفت کوره در نیروگاه­های این استانها نیز مرتفع می­‌شود. با توجه به هزینه­‌های اقتصادی و زیست محیطی ناشی از تولید برق با این دو فرآورده نفتی، لازم است که جایگزینی این دو فرآورده با گاز در دستور کار دولت قرار بگیرد.
با توجه به همسایگی این سه استان با کشور ترکمنستان و وجود منابع گازی فراوان در این کشور، برای تأمین گاز مورد نیاز تولید برق در این استان­ها دو گزینه­‌ی واردات گاز از ترکمنستان و انتقال گاز از میادین جنوبی کشور به این استان­ها مطرح می­‌شوند. با توجه به فاصله­‌ی زیاد این استان­ها با میادین گازی جنوب کشور و همچنین وجود تقاضاهای متنوع و متعدد برای گاز این میادین، به نظر می­آید واردات گاز از ترکمنستان در بلند مدت گزینه مناسب­تری نسبت به انتقال گاز از جنوب کشور به این استان­ها است. مهم‌ترین چالش پیش روی تحقق این راهکار، نگرانی از قطعی مقطعی گاز وارداتی از ترکمنستان است. برای رفع این چالش لازم است که دولت عقد قرارداد بلند مدت خرید تضمینی گاز ترکمنستان را دستور کار قرار دهد.
* محمد مهدی رحیمی رضویه

۹۴/۰۳/۱۹
۱۲:۰۸

آمادگي شرکت چيني براي سرمايه گذاري 3 ميلياردي در قم

قم / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی
یک شرکت چینی برای سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری در قم اعلام آمادگی کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رئیس هیات مدیره شرکت سومک چین به همراه جمعی از فعالان اقتصادی کشورش برای گسترش روابط اقتصادی با استان قم با استاندار دیدار و گفتگو کردند.
وی در خصوص این دیدار گفت: این شرکت آمادگی دارد تا 3میلیارد دلار بعنوان فاینانس در بخش انرژی در قم سرمایه گذاری کند، بشرطی که شرکتهای خصوصی30 و شرکتهای دولتی 15 درصد آورده اولیه را تامین کنند.
حجت الاسلام والمسلمین صالحی منش استاندارقم هم در این جلسه با اشاره به ظرفیت ها و نیازهای قم، شیرین کردن آب و تامین برق را اولویت سرمایه گذاری در این استان دانست و گفت : در قم با وجود شهرک های صنعتی و همچنین موقعیت جغرافیایی و وجود منابع انرژی چون گاز و خورشید زمینه لازم برای سرمایه گذاری در تولید برق به روش های ترکیبی فراهم است.
شرکت سومک یک شرکت دولتی چین است که با واردات و صادرات کارش را آغاز کرد و امروز در حال تبدیل شدن به یک شرکت تخصصی در زمینه تولید برق است این شرکت امروز در کشورهای آمریکا ،کانادا ،تایوان، چین و چندین کشور اروپایی در زمینه انرژی فعالیت دارد.
0002

۹۴/۰۳/۱۹
۱۱:۵۰

حاشیه های توافق نفتی ایران و روسیه ادامه دارد تداوم سایه ابهام، حتی با وجود اجرا!

حدود 10 ماه از امضای تفاهم‌نامه بین ایران و روسیه در مسکو می‌گذرد و آنطور که وزیر نفت کشورمان اعلام کرده قرارداد نفتی دوکشور از این هفته عملیاتی می شود؛ اما در حالی که اعلام شده روسیه از ایران نفت وارد می کند، روس ها این موضوع را رد کرده اند و همچنان ابهام‌هایی در این قرارداد وجود دارد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، در پی تحریم های اعمال شده علیه ایران و روسیه، دو کشور مذاکراتی را با یکدیگر انجام دادند و سرانجام 14 مرداد ماه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای در سکوت کامل خبری توسط بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان و الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در مسکو به امضا رسید که هدف آن همکاری‌ تجاری و اقتصادی دو کشور در تعدادی از بخش‌ها اعلام شد.
یک ماه پس از این تفاهم‌نامه هیات روسی به تهران سفر کرد که نتیجه آن امضای سند همکاری مشترک دو کشور درحوزه های صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، گردشگری، امور بانکی، فناوری و انرژی و امور مرزی بود اما در حالی که انرژی یکی از زمینه های همکاری دو کشور اعلام شد، هیچ یک از طرفین به صورت رسمی اقدام به تشریح جزییات این همکاری‌ها نکردند و از همان ابتدا گمانه زنی‌ها حاکی از آن بود که توافق بر سر فروش نفت ایران از طریق روسیه است.
در این زمینه در حالی که بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان تهاتر کالای روس ها با نفت ایران را همواره رد کرده و اعلام کرده که نمی‌گوید جزییات این قرارداد به چه صورت است، بر اساس اخبار منتشر شده احتمالا این هفته تهاتر نفت و کالا با روسیه آغاز می شود و روسیه در ازای نفت وارداتی، گندم و یک سری تجهیزات و مصالح ساختمانی به ایران صادر خواهد کرد.
زنگنه گفته است که "ما امیدواریم طرف روسی این هفته اولین واردات نفت از ایران را شروع کند. بخش عمده این معامله بر اساس پول نقد است و ما از این پول برای واردات کالا از روسیه استفاده خواهیم کرد. ایران باید بداند که روسیه به چه مقدار نفت نیاز دارد."
وی با اشاره به اینکه مقدار واردات نفت روسیه بسیار کمتر از 500 هزار بشکه در روز و در ازای پول نقد است و ایران از این پول برای خرید کالاهای روسی نظیر فولاد، گندم و فرآورده های نفتی استفاده خواهد کرد، اعلام کرده براساس این قرارداد قزاقستان و بلاروس می‌توانند نفت ایران را از روسیه بخرند زیرا آنها جزو اتحادیه گمرکی اورآسیا هستند.
وزیر نفت ایران بدون اشاره به جزئیات گفته که روسیه همچنین در ازای واردات نفت در زمینه پروژه های مختلف با ایران همکاری خواهد کرد.
اما الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه پس از این اظهارات زنگنه، گفته که کشورش برنامه ای برای واردات نفت از ایران ندارد و نفت ایران برای اجرای قراردادهای شرکتهای روسی به وسیله فعالیتهای سوآپ استفاده نخواهد شد.
وی با اشاره به اینکه با این حال، معامله گران روسی می توانند به ایران در فروش نفت خامش در بازارهای بین المللی کمک کنند و ایران نیز می تواند پول دریافتی از فروش نفت خود را برای خرید کالاهای روسی استفاده کند تاکید کرده که ما خودمان یک کشور تولیدکننده نفت هستیم و قصد خرید نفت از ایران را نداریم.
در این زمینه سید محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران هفته گذشته در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت مذاکرات نفتی با روسیه اظهار کرد: آنچه قرار است انجام شود تهاتر نیست.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت در توضیح جزییات توافق نفتی دوکشور گفته بود: بنا شده روس‌ها نفت ما را بخرند و صادر کنند و از محل وجوه آن ما بتوانیم کالاهای مورد نیاز را از سراسر دنیا خریداری کنیم.
وزیر نفت کشورمان در نشست فروردین‌ ماه خود با خبرنگاران درباره تهاتر نفت ایران با کالای روسیه که طی یک سال گذشته همواره تکذیب شده و اینکه روس‌ها اعلام کرده‌اند تهاتر نفت ایران با کالا آغاز شده است، اظهار کرد: الان هم می‌گویم که چیزی برای تهاتر امضا نکرده‌ایم.
زنگنه درباره ادعای روس‌ها مبنی بر اینکه تهاتر آغاز شده است، گفت: به حرف من دقت کنید؛ همیشه گفته‌ام توافقی درباره تهاتر امضا نکرده‌ایم، یک چیزی امضا کرده‌ایم، اما عنوانش تهاتر نبوده و حرفم هم درست است.
شائبه تهاتر از کی به میان آمد؟
بر این اساس، داستان تهاتر نفتی ایران و روسیه از سال ۲۰۱۱ که فروش نفت ایران با چالش‌های جدی روبه‌رو شد، آغاز شد و در شرایطی که ایران در پی راهکارهایی برای دور زدن تحریم‌ها و مقابله با پیامدهای منفی آن بود بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
زمستان سال1392 بود که رویترز از مذاکرات ایران و روسیه به منظور مبادله نفت در برابر کالا خبر داد و اعلام کرد: در صورتی که دو طرف به توافق برسند، مسکو روزانه بالغ بر 500 هزار بشکه از نفت ایران را به‌ازای صادرات کالا و تجهیزات خریداری می‌کند.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۲:۲۷

وزیرنفت: حرف هایی مبتنی بر افزایش مجدد قیمت بنزین دروغ است

ایلنا: در حال حاضر قیمت فوب خلیج فارس در مورد گازوییل نزدیک به ١٢٠٠ تا ١٣٠٠ تومان و با محاسبه حمل و نقل و فروش و جایگاه به بالای ١٥٠٠ تومان می رسد در حالی که گازوییل را ٣٠٠ تومان قیمت گذاشتیم. متوسط نرخ بنزین هم در سال گذشته ٧٩٠ تومان بود و ٣٠ درصد بنزین کشور را با قیمت ١٠٠٠ تومان و ٧٠ درصد را با نرخ ٧٠٠ تومان می فروختیم.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه در برنامه زنده تلویزیونی اقتصاد ایران، در پاسخ به سوالی در مورد دلایل تک نرخی شدن قیمت بنزین و برخی اظهار نظرها درباره افزایش مجدد قیمت بنزین در روزهای آینده هم، تصریح کرد: من هم شنیدم که برخی از افراد چنین مسائلی را مطرح کرده اند اما روز گذشته هم اعلام کردم که این حرفها دروغ است و الان دیگر برنامه ای برای افزایش قیمت نداریم و همین رشد قیمت بنزین را هم با تمام کراهت انجام دادیم.
وی خاطرنشان کرد: کراهت از این منظر که می دانیم بالاخره به مردم فشار وارد می شود اما چاره ای نبود و قانون به ما حکم کرده که تا پایان برنامه پنجساله پنجم قیمت بنزین و دیگر فرآورده های نفتی به ٩٠ درصد قیمت فوب خلیج فارس برسد البته این قانون در سالهای گذشته اجرایی نشده بود.
زنگنه افزود: در حال حاضر قیمت فوب خلیج فارس در مورد گازوییل نزدیک به ١٢٠٠ تا ١٣٠٠ تومان و با محاسبه حمل و نقل و فروش و جایگاه به بالای ١٥٠٠ تومان می رسد در حالی که گازوییل را ٣٠٠ تومان قیمت گذاشتیم. متوسط نرخ بنزین هم در سال گذشته ٧٩٠ تومان بود و ٣٠ درصد بنزین کشور را با قیمت ١٠٠٠ تومان و ٧٠ درصد را با نرخ ٧٠٠ تومان می فروختیم. مجموع این دو نرخ حدود ٨٠٠ تومان می شد که حالا ١٠٠٠ تومان شده است.
وی با بیان اینکه با این اقدام ما علاوه بر اجرای تعهدات قانونی یک مشکل بزرگ در کشور یعنی چند نرخی بودن فرآورده ها را حذف کردیم، افزود: با این روش بنزین تک نرخی ١٠٠٠ تومان دارد و دیگر سهمیه هم اعمال نمی شود زیرا سهمیه به نظر ما اسراف ایجاد و فرد احساس می کرد اگر سهمیه اش را مصرف نکند چیزی را از دست داده است.
وی اظهار داشت: مثلا به بسیاری از تاکسی ها سهمیه اختصاص می یافت اما برخی از آنها مصرف نمی کردند و آن را می فروختند و همین شرایط در اقتصاد آن بخش اختلال ایجاد می کرد. ما به آنها سهمیه داده ایم تا کار کنند اما با فروش آن سهمیه درآمد کسب و کمتر کار می کنند.
وزیر نفت با تاکید بر آنکه تک نرخی شدن حتما برای اقتصاد کشور منفعت دارد، تصریح کرد: در همین تصمیم گیری قیمت CNG را افزایش ندادیم تا مصرف آن بیشتر شود و در همین مدت هم شاهد افزایش گرایش به مصرف CNG هستیم و افزایش مصرف محسوس است. در عین حال جذابیت هایی را ایجاد کردیم تا جایگاه داران بتوانند بیشتر کار کنند.
زنگنه تصریح کرد: رسیدن به دیگر اهداف، فساد موجود در شیوه چند نرخی را حذف کردیم.
وی با بیان اینکه سهمیه های ٧٠٠ تومانی تا شهریور ماه محفوظ است، افزود: بهتر است مردم عجله ای برای مصرف سهمیه نداشته باشند و تا شهریور ماه آرام مصرف کنند. طبق برآورد ما آنچه در کارت های وجود دارد، کمتر از ٣٠ درصد مصرف است.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه کارت های سوخت همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و کارآیی زیادی دارد، گفت: فایده این کارت ها کسب اطلاعات و مدیریت مصرف است و در عین حال جلو بسیاری از فسادها را می گیرد. مثلا سال گذشته متوجه شدیم تمام موتورسیکلت ها و خودروهایی که متوقف شده اند سهمیه می گیرند و بعد آنها را قطع کردیم.
وی افزود: البته سهمیه برای نفت و گاز را همچنان داریم اما برای آن سیستم گذاشته ایم و امسال مرحله نخست را شروع می کنیم و امیدواریم تا میانه سال ٩٥ تمام خودروهایی که گازوییل یا نفت و گاز مصرف می کنند بر مبنای پیمایش سوخت دریافت کنند.
وی ادامه داد: هر خودرو با دستگاهی که روی آن نصب می شود، کنترل می شود و هر میزان فعالیت داشته باشد، سوخت می گیرد. پارسال قیمتهای ٢٥٠ و ٥٠٠ تومان را داشتیم که الان ٣٠٠ تومان شده و برای گاز مایع هم چند قیمت بود که همه را ٢٣٠ تومان کردیم و در نفت سفید هم قیمت ها را دست نزدیم چون بین روستاییان مصرف دارد و نفت کوره هم بین مردم مصرفی ندارد و با این شرایط اصل هدف یعنی تک نرخی شدن را محقق کردیم و قانون را هم اجرا کردیم. این روند را آرام جلو بردیم و امیدوارم که نرخ مصرف هم بویژه در بنزین با این شرایط کاهش پیدا کند.
وزیر نفت با اشاره به جلسه روز جمعه اوپک در وین، گفت: طبق گزارش دبیرخانه اوپک در این فصل ٢ میلیون بشکه افزایش عرضه نسبت به تقاضا داریم. با این میزان در کل سال اگر اوپک روزانه ٣٠ میلیون بشکه نفت تولید کند ٧٠٠ هزار بشکه افزایش عرضه و اگر ٣٠میلیون و ٥٠٠ هزار میلیون بشکه تولید کند، ١,٢ میلیون بشکه متوسط افزایش عرضه سالانه در بازار است و این میزان به قیمت ها فشار می آورد.
وی خاطرنشان کرد: اعضای اوپک به هر دلیلی اعتقاد داشتند که ما نباید کاهش تولید داشته باشیم تا قیمت ها افت داشته باشد و نفت های گران (نفت شیل) دیگر اقتصادی نباشد.
وی با بیان اینکه ما روی این تصمیم حرفی نداشتیم و تنها روی زمان و نحوه انجام آن اختلاف داشتیم و معتقد بودیم که یک مرتبه نمی توان این کار را انجام داد، افزود: آنها مخالف بودند و می گفتند این کار باید سریع انجام شود و جواب می دهد.
وی اضافه کرد: الان معلوم شده که از نظر توسعه و سرمایه گذاری شیل نفت و شیل گاز آسیب دیده و در ماه نوامبر ١٦٠٠ دکل در این بخش ها فعال بوده که این میزان در حال حاضر به ٦٠٠ دستگاه رسیده است؛ اما تولید این نوع نفت هنوز افت نکرده و با بالابردن بازدهی و کارایی شرایط را جبران کرده اند. به عبارتی همان حرف ایران که می گفت این سیاست یکباره جواب نمی دهد و زمانبر است تایید شده اما آنها می گویند ٦ ماه دیگر صبر کنیم و رفتار بازار را ببینیم.
وزیر نفت با اشاره به اینکه قیمت ها به دلیل افزایش عرضه تحت فشار است و همه اعضای اوپک هم این مسئله را قبول دارند اما برخی می گویند با وجود این وضع، این تصمیم اعمال شود، افزود: اوپک جایی نیست که همه با هم مذاکره کنند تا یکدیگر را قانع کنند. همه می دانند چه می خواهند و چه می کنند و قبل از آمدن تصمیمات شان را گرفته اند و می گویند نه. البته اوپک شرایط سخت تر داشته و از این مرحله هم عبور می کند.
زنگنه در پاسخ به این سئوال که آیا دستهای پنهان در این تصمیمات وجود دارد؟ تصریح کرد: اینها دیگر بحثهای سیاسی است. هیچ وقت نمی توان در نفت گفت که سیاست دخالت ندارد. نفت در حوزه اقتصاد سیاسی است.
وی تصریح کرد: هر تصمیمی در اوپک باید با اجماع باشد و اوپک در ماه نوامبر نتوانست به هیچ اجماعی برسد و به همین دلیل همان سقف قبلی محفوظ ماند، الان هم به اجماع نرسید و همان تصمیم قبلی برقرار ماند.
وزیر نفت با اشاره به برنامه خود برای ایجاد و تکمیل زنجیره تولید در نفت و گاز کشور، گفت: زنجیره ای از تولیدات نظیر پتروشیمی ها و پالایشگاهها می تواند ذیل تولید نفت و گاز وجود داشته باشد و طبق بیانات مقام معظم رهبری از خام فروشی جلوگیری شود و نمونه آن هم همین پروژه سیراف است.
زنگنه افزود: حدود ٨ میلیارد دلار سرمایه گذاری از طرف فاینانس چین و صندوق توسعه ملی تامین شده و ال.سی آنها باز و قطعی شده اما نیاز بیشتری به سرمایه گذاری داریم تا بتوانیم صنعت پتروشیمی را که برنامه توسعه آن کاملا مشخص است، پیش ببریم و ظرف کمتر از هفت سال تولید ایران به حدود ٧٥ میلیارد دلار برسد و در عین حال صنایع پایین دستی پتروشیمی را هم در ذیل این صنعت پیش ببریم.
وی به خصوصی سازی پتروشیمی در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: این مجموعه در این روند خسارت های جبران ناپذیری دید و ما تقریبا یک شرکت مشرف به موت را تحویل گرفتیم و حالا باید دوباره احیا شود تا بتواند ماموریت های جدید را به عنوان یک سازمان توسعه ای انجام دهد.
زنگنه در ادامه گفت: ٧٠٠ میلیارد بشکه نفت در مخازن وجود دارد و برآورد ما این است که با این میزان، ضریب بازیافت بیش از ٢٠٠ میلیارد بشکه را می توانیم برداشت کنیم که حدود ٣٠ درصد می شود. حالا اگر بتوانیم حتی یک درصد این میزان ضریب بازیافت را افزایش دهیم حدود ٧ میلیارد بشکه نفت به دست می آوریم و با این قیمت های حدود ٦٠ دلار حدود ٤٠٠ میلیارد دلار می شود و برای رسیدن به این هدف هرچقدر خرج کنیم باز هم ارزش دارد.
وزیر نفت همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد تامین خوراک گاز شرکتهای خصوصی فعال در صنایع، گفت: نمی دانم منظور کدام شرکت است؛ در حال حاضر گاز را به صنایع حدود ١١٠ تومان می دهیم که کمتر از ٤ سنت است. همین گاز در ترکیه با وجود افت قیمت بالای ٣٠ سنت است و من فکر نمی کنم جایی در دنیا به همین راحتی و این قیمت عرضه شود.
وی افزود: بالاترین قیمت گاز عرضه شده برای پتروشیمی ها ١٣ سنت است البته قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که در سال گذشته در مجلس تصویب شد به ما تکلیف کرده که قیمت های جدیدی را با توجه به نکاتی عرضه کنیم و در بخش پتروشیمی هم اگر کسی در صنایع پایین دستی سرمایه گذاری کرد زنجیره تخفیف را بدهیم.
زنگنه خاطرنشان کرد: اما با این وجود نرخ گاز عرضه شده به صنایع کاهش پیدا نمی کند و این نرخ فعلی کم است و برای صنایع آتی و سرمایه گذاران خارجی هم نرخ گاز نرخ تعیین کننده نیست و نرخهای ما هم خوب است.
وی ادامه داد: اولویت نخست ما در گاز فروش داخلی است زیرا اقتصاد کشور را فعال می کند، البته در صادرات همسایه ها را اولویت داده ایم اما اینکه به هر قیمتی بخواهیم گاز را به هر نقطه دنیا بفرستیم معنا ندارد و داخل مصرف کنیم بهتر است.
وزیر نفت با اشاره به برنامه آغاز به کار پروژه پالایشگاهی سیراف با حضور معاون رئیس جمهوری، که در عسلویه انجام شد، گفت: در جریان توسعه ٢٧ فاز پارس جنوبی حدود یک میلیون بشکه در روز تولید میعانات گازی داریم. ١٢٠ هزار بشکه از این تولیدات میعانات خوراک پتروشیمی ها شده و بقیه آن صادر می شود. یک پالایشگاه ٣٦٠ هزار بشکه ای به نام ستاره خلیج فارس داریم که امیدواریم فاز اول آن اواخر امسال بهره برداری شود. همچنین ١٢٠ هزار بشکه هم برای پالایشگاه دوم شیراز در نظر گرفته شده است.
وی افزود: ٤٨٠ هزار بشکه باقی می ماند که اگر این مقدار را پالایش و فرآورش کنیم دیگر در این زمینه به نظر مقام معظم رهبری که همان پرهیز از خام فروشی بود، می رسیم.
وی با بیان اینکه این مجتمع ٤٨٠ هزار بشکه ای میعانات گازی در واقع ٩ مالک دارد، افزود: این مجموعه ٨ پالایشگاه ٦٠ هزار بشکه است که هر کدام گروهی از شرکتهای بخش خصوصی مالک آنها هستند و یک مجموعه پشتیبان و زیرساخت هم هست که به این شرکت ها خدمات می دهد. راه اندازی هر کدام از این پالایشگاهها حدود ٣٠٠ میلیون دلار هزینه دارد و در مجموع ٢,٥ میلیارد دلار می شود. هزینه ایجاد این شرکت زیرساخت هم حدود ٥٠٠ تا ٦٠٠ میلیون دلار است و می توان گفت که در مجموع این پروژه سیراف حدود ٣ میلیارد دلار ارزش دارد.
زنگنه با تاکید بر اینکه تولیدات پالایشگاههای سیراف برای صادرات است و در داخل کشور نیازی به آن نداریم، گفت: ٧٠ درصد تجهیزات مورد نیاز این پالایشگاهها در داخل قابل تولید و تامین است.
وزیر نفت با اشاره به افتتاح فاز ١٢ در اواخر سال گذشته و ویژگی های این فاز از پارس جنوبی، اظهار داشت: مسئله مهم آن است که سال گذشته ١٢٠ میلیون مترمکعب تولید روزانه گاز را بالا بردیم.
وی گفت: ما در بدترین شرایط تحریم ها، کاهش قیمت نفت، کاهش درآمد شرکت ملی نفت و بدون کمک شرکتهای خارجی این ١٢٠ میلیون متر مکعب گاز را تولید کردیم و فاز ١٢ را به نتیجه رساندیم و این فاز از ایرانی ترین فازها بوده است،
وزارت نفت گزارش داد، زنگنه در این برنامه خاطرنشان کرد: من در دیدارم با شرکتهای خارجی در ملاقاتهای وین به آنها گفتم که شما پس از تحریمها وارد ایران و بازار آن می شوید اما این را بدانید که ایران الآن با ایران ١٢ سال قبل متفاوت است و تغییرات زیادی در ظرفیتهای کار و تولید و مهندسی و فناوری ایجاد شده است.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۲:۴۵

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری: نفت و گاز یک دارایی است نه تولید/ تاکنون 8 هزار میلیارد دلار نفت تولید و مصرف شده

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: نفت و گاز یک دارایی است نه تولید متأسفانه به اشتباه در اقتصاد کلان از نفت به عنوان درآمد در بودجه استفاده می‌کنند در حالی که نفت حقوق بین‌المللی است که باید به ارزش افزوده بالاتری تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار نفت گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران، محمدرضا مقدم معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری در چهارمین کنگره ملی مهندسی صنعت نفت اظهار داشت: بزرگترین دارایی کشور ما منابع نفت و گاز است به طوری که ایران دارنده بزرگترین ذخایر نفت و گاز است که حدود 8 هزار میلیارد دلار تولید و مصرف کرده است.
وی تصریح کرد: اگر بر اساس قیمت 100 دلاری محاسبه شود این قیمت عدد معقولی است و پیش‌بینی می‌شد در بلندمدت قیمت نفت افزایش چشمگیری داشته باشد.
مقدم تأکید کرد: در حال حاضر چیزی حدود 30 هزار میلیارد دلار باقی مانده است که اگر درست مدیریت کنیم و در حوزه فناوری ساختاری و سازمانی تسلط کافی داشته یاشیم می‌توانیم این اعداد را ارتقا دهیم و با این میزان ضریب برداشت از میادین افزایش پیدا می‌کند در حال حاضر نزدیک 60 تا 70 درصد در بلندمدت برداشت خواهد شد. با این روش ارزش دارایی به دو برابر ارتقا پیدا می‌کند.
معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری اضافه کرد: در بحث اکتشاف گاز، در ابتدا باید کارهای اصولی صورت گیرد چرا که ذخایر ما به مراتب بالاتر است در بخش افزایش ضریب بازیافت میادین مشترک وسیع‌تر است و دنیا به این باور رسیده که باید امنیت انرژی در کنار رشد اقتصادی قرار گیرد چرا که رفاه و امنیت در سایه رشد اقتصادی محقق می‌شود که این امر رابطه مستقیم با امنیت انرژی دارد.
وی تصریح کرد‌: زمانی امنیت انرژی به وجود می‌آید که مسائل زیست محیطی در کنار آن لحاظ شود که باید در این زمینه تعاملاتی برقرار شود زمانی که این تعاملات محقق شد انتقال تکنولوژی همسو با آن صورت می‌گیرد.
مقدم اضافه کرد: آینده صنعت نفت توأم با رشد تکنولوژی و رشد و گسترش نفت و گاز در بخش‌های مختلف است باید ما به عنوان کشوری که دارای منابع نفت و گاز فراوان هستیم به این موضوع توجه بیشتری داشته باشیم که آیا مصرف انرژی در کشور در حال حاضر به صورت درست استفاده می‌شود یا نه باید تغییر و تحولاتی در تفکرات خودمان داشته باشیم چرا که نفت و گاز یک دارایی است نه تولید.
معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری تأکید کرد: متأسفانه به اشتباه در اقتصاد کلان ما از نفت به عنوان درآمد صحبت می‌شود در حالی که این منبع عظیم حقوق بین‌المللی است که باید به ارزش افزوده بالاتری تبدیل شود نه تنها باید درست برداشت کنیم باید در مصرف هم صرفه جو باشیم. هرگز امکان ندارد با توسعه فناوری به جایی برسیم باید مدیریت درستی در این راستا داشته باشیم.
مقدم گفت: ایران در عرصه صنعت نفت و گاز پیشتاز است و در این زمینه باید جهشی قابل قبول در علم و تکنولوژی و دانش و فناوری داشته باشیم که این دانش و فناوری باید از جنسی باشد که در راستای توسعه اقتصاد کشور حرکت کند ما متأسفانه در این زمینه مغفول مانده‌ایم باید توسعه دانش و فناوری طراحی و به سمت تجاری‌سازی حرکت کنیم تا بتوانیم با تکیه بر سیاست‌ها به خلق و نوآوری برسیم.
 
معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: متأسفانه در کشور ما نظام نوآوری ملی به صورت کامل شکل نگرفته است و عوامل و زیرساخت‌هایی با تکیه بر شبکه‌ای از بازیگران صورت گیرد تا بتواند با یکپارچگی به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کند.
وی ادامه داد: نمی‌توانیم تولیدکننده محصول نوآورانه باشیم مگر اینکه نفت به صورت درست و منطقی مصرف کنیم باید در این خصوص تفکرات عوض شود.
مقدم اضافه کرد: 52 مخزن اساسی تقریبا 20 تا 30 میلیارد دلار در اختیار مراکز تحقیقاتی است که یک میدان گازی وسیعی را به همراه دارد.ما به عنوان پژوهش و فناوری کار مناسبی را انجام دادیم که با گذشته متفاوت است همان طور که وزیر نفت تأکید کردند این کار پیوند اعضا است اگر رعایت نکنیم پس می‌زنیم باید مراقب باشیم تا تفکر را متکی بر نظام ملی نوآورانه حرکت دهیم.
وی ادامه داد: دستورالعمل سیاست‌گذاری و نظارت یکی از موضوعات دیگر است که تقریبا باید در این زمینه چهار آیین نامه تهیه و تنظیم شود که یکی از قواعد بازی است یا حوزه نظارتی بر آنها نظارت نماید.
وی گفت: در حال حاضر در دانشگا‌ه‌ها باید یک ساختار حرفه‌ای شکل بگیرد تا بر اساس شاخص‌ها خروجی مناسبی را داشته باشیم. آنچه که الان شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ توسعه تکنولوژی در اجرای پروژه‌ها با هر یک درصد افزایش ضریب برداشت حجم بزرگی از درآمد را به دنبال دارد باید به سمت تجاری‌سازی حرکت کرد چرا که در این خصوص زیرساخت شورایی در سطح بین‌المللی طراحی شده است تا به نهادها در حوزه سیاست‌گذاری و نظارت کمک کند و آنچه که از قبل آن بیرون می‌آید دستور ساختار سازمان اجرای طرح در مراکز دانشگاهی است که ابلاغ شده است.
مقدم خاطرنشان کرد: امیدواریم با این ساختار جدید علاوه بر سامانه بالادستی که ارتقا پیدا می‌کند سرمایه اصلی را با مدیریت دانش هدایت کنیم.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۲:۴۲

8 شرکت اروپایی به دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه پالایشگاهی سیراف ایران هستند

خبرگزاری تسنیم: مدیر شرکت زیرساخت‌های پالایشگاه‌های سیراف در گفتگو با رویترز عنوان کرد که ۸ شرکت اروپایی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این پروژه عظیم پالایشگاهی هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک مقام ایرانی روز گذشته در گفتگو با رویترز گفت که همزمان با تلاش کشور برای افزایش ظرفیت پالایشگاهی خود و کاهش وابستگی به واردات، هشت شرکت اروپایی به دنبال سرمایه‌گذاری در پروژه 2.8 میلیارد دلاری پالایشگاه سیراف در ایران هستند.
رویترز در ادامه گزارش داد که ایران - که پنجمین تولید کننده بزرگ نفت در مجموعه اوپک است - منابع عظیم نفت و گاز دارد اما فاقد ظرفیت (کافی) پالایش است که باعث شده است این کشور به میزان بسیار زیادی به واردات این محصولات متکی باشد.
علیرضا صادق‌آبادی، مدیر شرکت زیرساخت‌های پالایشگاه‌های سیراف با اشاره به تلاش ایران برای خودکفایی به رویترز گفت: «این پروژه برای وضعیت کنونی طراحی شده است».
«البته با رفع تحریم‌ها، شرکت‌های خارجی بیشتری به سرمایه‌گذاری در ایران علاقه‌مند می‌شوند».
وی گفت که یک شرکت آسیایی، که نامی از آن به میان نیاورد، و یک شرکت ایرانی با یکدیگر بر روی بخش‌های خاصی از این پالایشگاه همکاری خواهند داشت.
صادق‌آبادی افزود: «ما از بین هشت شرکت اروپایی آن‌هایی را انتخاب خواهیم کرد که خواهان مشارکت هستند». وی از ذکر نام این شرکت‌ها خودداری کرد.
قرار است پروژه پالایشگاه سیراف برای پالایش و فرآوری 480 هزار بشکه نفت در روز، طی 38 ماه آینده (حدود سه سال) تکمیل شود. به گفته صادق‌آبادی هشت واحد پالایشگاهی از سوی شرکت‌های خصوصی با استفاده از منابع مالی خود آن‌ها ساخته خواهند شد.
وبگاه خبری وزارت نفت ایران - شانا - اخیرا به نقل از بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران نوشت: «با ساخت پالایشگاه‌های سیراف، گام مهمی برای جلوگیری از خام‌فروشی (نفت و میعانات گازی) برداشته خواهد شد».
صادق‌آبادی در ادامه گفت که پالایشگاه سیراف ظرفیت فرآوری 270 بشکه نفتا، 30 هزار بشکه گاز مایع، و 40 هزار بشکه کروزن را خواهد داشت.
به گفته وی حدود 60 درصد میعانات گازی سیراف به نفتا که دارای ارزش افزوده بیشتری است تبدیل خواهند شد، ماده‌ای که از آن برای تولید محصولات پلاستیکی استفاده می‌شود.
وی افزود: «تقاضا برای نفتا در حال افزایش است و پروژه سیراف قادر به تولید نفتای بیشتر برای صادرات به بازارهای مواد شیمایی در آسیا خواهد بود».
صادق‌آبادی افزود: «طرح ایران به دنبال فروش محصولات پالایش‌شده در بلند مدت است ... که باعث ایجاد اشتغال در کشور همچنین کمک به اقتصاد ما می‌شود».

۹۴/۰۳/۱۹
۰۹:۲۱

جهانگیری: دولت برای حل مشکلات پارس جنوبی اراده جدی دارد

خبرگزاری میزان:معاون اول رییس جمهور از بخشهای مختلف فاز ۱۹ پارس جنوبی بازدید کرد و با توضیحات وزیر نفت در جریان میزان پیشرفت فیزیکی، مشکلات و طرح توسعه این فاز قرار گرفت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان اسحاق جهانگیری در جریان سفر به عسلویه، پس از آغاز عملیات اجرایی طرح پالایشی سیراف، از فاز ۱۹ پارس جنوبی بازدید کرد و سپس در جلسه‌ای با حضور مدیران، مجریان و پیمانکاران طرح های توسعه پارس جنوبی حضور یافت. 
معاون اول رئیس‌جمهور در این جلسه با قدردانی از تلاش و زحمات مدیران، مجریان و پیمانکاران طرح های توسعه پارس جنوبی خاطرنشان کرد: مهمترین پروژه های کشور در بخش نفت و گاز در پارس جنوبی وجود دارد و یکی از بخشهایی که در دوران تحریم متحمل فشار گردید، همین پروژه هاست.
وی با اشاره به مشکلات مربوط به تکمیل و توسعه فازهای پارس جنوبی تصریح کرد: این اراده در دولت جدی است که باید راهکارهایی برای حل مشکلات فازهای پارس جنوبی پیدا کنیم.
جهانگیری ادامه داد: دولت به دنبال راهکارهایی برای تامین مالی اجرای پروژه‌ها و طرح‌های توسعه فازهای پارس جنوبی است و این امر از اهمیت ویژه‌ای برای دولت برخوردار است. 
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: بزودی جلسه‌ای با حضور مسئولین شرکت نفت، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و دیگر مسئولین ذیربط برگزار و برای حل مشکلات پارس جنوبی و تامین مالی، راهکارهایی پیدا خواهیم کرد.
در این جلسه مدیران، مجریان و پیمانکاران طرح‌های توسعه پارس جنوبی هر کدام در سخنانی مشکلات و محدودیت‌های موجود را مطرح کردند. 
در این نشست ضمن تشریح وضعیت فازهای مختلف پارس جنوبی، گزارشی از طرح توسعه فاز ۱۹ ارائه و چالش‌ها و تنگناهای پیش روی آن مطرح شد.
انتهای پیام/

۹۴/۰۳/۱۹
۱۴:۱۲

صادرات فرآورده‌های نفتی جان می‌گیرد

به گزارش نفت ما ، سیاست‌گذاری برای میزان صادرات فرآورده‌های نفتی اگرچه توسط دولت صورت می‌گیرد اما بخش عمده آن توسط بخش‌خصوصی در حال انجام است و از این محل درآمدهای ارزی کلانی عاید کشور می‌شود، بخش‌خصوصی فعال در این حوزه به دنبال لغو تحریم‌های همه‌جانبه است زیرا در صورت لغو ناقص تحریم‌ها مشکلات این بخش حل نخواهد شد. کشورهای عضو اوپک در پنجم ژوئن بار دیگر دور هم جمع شدند تا درباره سقف تولید و موارد دیگر تصمیم‌گیری کنند که خروجی آن تثبیت تولید 30میلیون بشکه در روز بود. بدون شک این تصمیم‌گیری نمی‌تواند در افزایش قیمت نفت‌خام تأثیرگذار باشد هرچند که براساس تحلیل‌های صورت گرفته به‌زودی تمایل برای خرید این ماده باارزش افزایش خواهد یافت.
با این وجود در کنار بی‌نتیجه بودن نشست اوپک، فعالان بخش‌خصوصی در انتظار به سرانجام رسیدن تفاهم‌نامه نهایی میان ایران و گروه 1+5 است، تفاهم‌نامه‌ای که متن آن در حال نگارش است. انتظارها برای لغو تحریم‌های نفتی است اما سوال اینجاست که آیا با لغو این تحریم‌ها، صادرات فرآورده‌های نفتی از وضعیت بهتری برخوردار خواهد بود؟
لغو ناقص تحریم دردی را درمان نمی‌کند
حسن خسروجردی، رییس اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران در این زمینه با اشاره به اینکه نشست اوپک تأثیر خاصی نداشت و تنها برگزار شد بدون اینکه دستاورد خاصی داشته باشد، به «فرصت‌امروز» می‌گوید: «‌اتحادیه برنامه‌ای دارد و براساس آن فعالیت خود را ادامه می‌دهد، اما بدون شک لغو تحریم‌های نفتی در صادرات فرآورده‌های نفتی اثرگذار خواهد بود، گرچه باید این لغو تحریم‌ها همه‌جانبه باشد، زیرا لغو ناقص تحریم‌ها نمی‌تواند مشکلات را حل و فصل کند.‌»‌ تحریم‌های نفتی و لغو آن اگرچه می‌تواند سهمیه صادرات نفت‌خام را برای کشور افزایش دهد اما اگر تحریم‌های اعمال شده از جمله در بخش حمل‌و‌نقل، بیمه و سوییفت برداشته نشود مشکلات گذشته پابرجا خواهد بود.
 
هم‌اکنون بیشتر مشکلات فعالان در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی در بخش حمل، نحوه انتقال ارز و غیره است؛ موضوعی که باید در نگارش متن توافقنامه نهایی به آن توجه شود. خسروجردی در این زمینه می‌گوید: «بخش‌خصوصی فعال در صنعت نفت بعد از اعمال تحریم‌ها توانست با اعمال راهکارهای متعددی مشکلات کشور را حل کند و در شرایط کنونی با کسب تجربه‌های متعدد می‌تواند در کنار دولت همراه خوبی باشد. به همین دلیل اگر تمامی تحریم‌ها در مراحل مختلف برداشته نشود نمی‌تواند برای ما اثربخش باشد. از این رو معتقدیم اگر امتیازی داده می‌شود باید برابر باشد و در برابر آن امتیاز دریافت کنیم.‌»‌
اعمال هزینه‌های مازاد به دلیل تحریم
مهــدی اسپندیـــاری، عضو هیات‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران با اشاره به اینکه جلسه اوپک نتیجه خاصی نداشت تا بر روند صادرات فرآورده‌های نفتی تأثیرگذار باشد به
«فرصت امروز» می‌گوید: «براساس اعلام وزیر نفت در صورت لغو تحریم‌های نفتی، ایران افزایش تولید خواهد داشت. البته در حال حاضر به دلیل تثبیت تولید اوپک تأثیر مختصری بر قیمت‌های جهانی داشته است اما در نهایت تنها چیزی که می‌تواند تأثیر واقعی داشته باشد، نحوه تعامل گروه 1+5 با ایران است.‌»‌
وی با اشاره به اینکه امید بر این است که تفاهم‌نامه نهایی ایران با گروه 1+5 منعقد شود، می‌افزاید: «‌‌براساس روند مذاکرات، ایران برای دوران پساتحریم در حال برنامه‌ریزی است و اگر موافقت‌نامه نهایی امضا شود، فضای کار برای صنعت نفت به خصوص صادرات مساعد و رو به رشد خواهد بود و اگر هم نتیجه مثبت نباشد به اعتقاد من شرایط برای فعالیت‌های این صنعت بسیار وخیم‌تر خواهد شد.‌»‌ عضو هیأت رییسه اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی‌ با اشاره به اینکه در مرحله‌ای قرار داریم که باید تکلیف خود را بادنیا مشخص کنیم، می‌گوید: ‌‌«‌صادرات فرآورده‌های نفتی به شرایط خاصی نیاز دارد که در فضای تحریم‌ برای ما هزینه‌ساز شده، برای نمونه در حمل‌و‌نقل، بیمه و نحوه انتقال ارز مشکل ایجاد کرده است.‌»‌‌
منبع: فرصت امروز
 

۹۴/۰۳/۱۹
۰۸:۵۶

مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک: واگن پارس اراک رتبه نخست تعمیرات اساسی واگنهای باری کشور را کسب کرد

اراک -ایرنا- مدیرعامل شرکت واگن پارس اراک گفت: شرکتهای زیر مجموعه واگن پارس اراک با انجام سرویس های منظم دوره ای واگنهای باری در خطوط ریلی رتبه نخست تعمیرات اساسی این واگنها را در کشور کسب کردند.

محمد محمدی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: شرکت واگن پارس با دارا بودن دو شرکت زیرمجموعه با نامهای 'احیا صنعت ادوات' و 'تاو' بخش قابل توجهی از تعمیرات اساسی واگن های باری در خطوط ریلی کشور را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی های راه آهن کشور، واگن پارس در بین 24 شرکت مرتبط با حوزه ریلی و تعمیرات واگن توانست با کسب 79درصد از مجموع خدمات ارایه شده به واگنهای باری رتبه اول را به دست آورد.
وی بیان کرد: مهندسان و تکنسین های این شرکت در ارزیابی های این دوره توسط راه آهن با انجام 603 عملیات بهسازی و تعمیرات اساسی واگنهای باری به این موفقیت دست یافتند.
وی ادامه داد: شرکتهای ریلی مستقر در استانهای اصفهان، تهران، هرمزگان و کرمان نیز به ترتیب با ارایه خدمات تعمیرات اساسی در واگنهای باری در جایگاههای بعدی قرار گرفتند.
به گفته محمدی، واگن پارس در سال 92 نیز با عملکرد مطلوب و ارایه خدمات لازم در حوزه واگنهای باری با انجام 629 عملیات تعمیرات اساسی توانسته بود رتبه نخست را در بین دیگر استانهای کشور از آن خود کند.
شرکت واگن پارس اراک یکی از واحدهای مادر تخصصی در حوزه ساخت و تعمیرات اساسی خودروهای ریلی در خاورمیانه است که در سال ۱۳۵۴ تاسیس شد.
این شرکت در سال ۱۳۶۴ با سرمایه گذاری سازمان نوسازی صنایع ایران به یکی از زیر مجموعه های این سازمان پیوست.
واگن های مسافری، باری، ترنست، مترو و لوکوموتیو از جمله محصولاتی است که در شرکت واگن پارس اراک تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می شود.ک/3
7112/6012/1352

۹۴/۰۳/۱۹
۰۹:۳۴

توسعه حمل‌ونقل ریلی چگونه امکان‌پذیر است؟/ نیاز صنعت ریلی به 7 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

اقتصاد > صنعت - در شرایطی که امکان استفاده از ناوگان هوایی داخل برای حمل کالا، آن هم در حجم‌های زیاد وجود ندارد و کرایه حمل ناوگان خارجی نیز بالاست، توسعه راه‌آهن به عنوان یکی از بهترین شیوه‌های حمل‌ونقل است باید به صورت اساسی مورد توجه قرار گیرد.

مجید سلیمی‌بروجنی
برنامه توسعه حمل‌ونقل ریلی به صورت جدی در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گرفته و بودجه‌ای نیز برای آن در نظر گرفته شده است. توسعه حمل‌ونقل ریلی آن‌چنان که شایسته بوده، هیچ‌گاه مورد توجه دولت‌های پیشین قرار نگرفته و ظرفیت‌های این حوزه همواره بدون استفاده باقی مانده است.
ظاهر امر گویای این است که دولت یازدهم عزم جدی در این زمینه دارد و طبق برآوردها، حجم کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز در این زمینه حدود 7 میلیارد دلار و زمان اجرای آن نیز 10 سال پیش‌بینی شده است.
در قرن حاضر یکی از راهکارهای توسعه اقتصاد، بهبود و گسترش زیرساخت‌های بخش حمل‌ونقل است. ناکارآمد بودن بخش حمل‌ونقل، زمینه‌ساز کند شدن ساختار پیشرفت در هر جامعه‌ای خواهد شد. توسعه حمل‌ونقل ریلی سال‌ها پیش از این باید رخ می‌داد. اقتصاد کشور ما شدیدا نیازمند توسعه حمل‌ونقل ریلی است.
در حال حاضر نیاز است که حمل‌ونقل ریلی به مناطق مهمی وارد شود مانند چابهار به زاهدان، خراسان، افغانستان و بعد از آن، آسیای میانه که می‌تواند نقش مهمی در توسعه واردات و صادرات داشته باشد.
ایران کشوری است که به لحاظ وسعت پراکنده است و فاصله بین مبادی ورودی کالا و نقاط جمعیتی زیاد است و در چنین شرایطی توسعه حمل‌ونقل ریلی جزو ضروریات قرار دارد. حمل‌ونقل ریلی براساس برآوردها، برای مسافت‌های بالاتر از 800 کیلومتر به صرفه است. با توجه به هزینه‌های بالای سوخت حمل‌ونقل جاده‌ای و همچنین حوادث بالای جاده‌ای، ضروری است که با ساخت خط‌های متعدد سرعت حمل‌ونقل را بالا ببریم و با این کار، میزان زیادی از هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم که در حوزه حمل‌ونقل می‌پردازیم، کاسته می‌شود.
خوشبختانه هم دولت و هم مجلس به نیاز مبرم کشور به توسعه حمل‌ونقل ریلی آگاه شده‌اند و هر دو به سمتی رفته‌اند تا این زیرساخت مهم و تاثیرگذار اقتصاد کشور را توسعه دهند. بسیاری از سرمایه‌گذاران، علاقه‌مندی خود را برای ورود به این بخش و ساخت خطوط راه‌آهن ابراز کرده‌اند و حاضر هستند که بازپرداخت سرمایه‌گذاری‌شان در یک بازه 8 تا 10 ساله صورت گیرد. بدین جهت، ما نباید نگرانی زیادی در خصوص تامین منابع مالی این حوزه داشته باشیم.
مرتبط کردن خطوط ریلی کشورما با کشورهای همسایه ضمن افزایش حجم مبادلات تجاری با همسایگان به توسعه صادرات و واردات ما نیز کمک می‌کند. این کمک در زمینه حمل محصولات کشاورزی چشم‌گیرتر خواهد بود؛ چراکه این طیف از محصولات حجیم بوده و هزینه حمل‌ونقل آن نیز زیاد است.
امروزه با توجه به کاستی‌هایی که در حوزه‌های حمل‌ونقل زمینی، هوایی و دریایی داریم، نیاز به توسعه ناوگان حمل‌ونقل ریلی محسوس‌تر است؛ چراکه با توجه به موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران، می‌توان از طریق مرتبط کردن راه‌آهن کشور با همسایگان هم حمل‌ونقل بین‌المللی را افزایش داد و هم به ایجاد حمل‌ونقل ترکیبی کمک کرد.
برقراری ارتباط ریلی با همسایگان به تنهایی نمی‌تواند چندان مفید باشد، بلکه باید مشکلات و نارسایی‌های شبکه داخلی را در زمینه زیرساخت‌ها، پراکندگی شبکه و سرعت برطرف کنیم؛ چراکه سرعت حمل‌ونقل ریلی در کشور پایین است و در برخی نقاط استراتژیک از وجود راه‌آهن محروم هستیم.
امکانات حمل‌ونقل ریلی به صورت زنجیره‌وار به هم مرتبط هستند. به همین دلیل نارسایی در هر بخش می‌تواند بر بازدهی و عملکرد کل ناوگان تاثیر منفی بگذارد و همان‌گونه که در شرایط تحریم اتفاق افتاد، با کم‌کاری ما در هر یک از حوزه‌های حمل‌ونقل، راه برای ورود رقبای خارجی باز و سهم ما از بازار کم می‌شود.
در شرایطی که عملا امکان استفاده از ناوگان هوایی داخل برای حمل کالا، آن هم در حجم‌های زیاد وجود ندارد و کرایه حمل ناوگان خارجی نیز بالاست، توجه به نقاط قوت کشور در این حوزه باید جزو اولویت‌ها باشد و توسعه راه‌آهن به عنوان یکی از بهترین شیوه‌های حمل‌ونقل است که مصرف انرژی را نیز کاهش می‌دهد و به همین دلیل، توسعه آن یکی از برنامه‌هایی است که باید به صورت اساسی و جامع به آن پرداخت.
22539

۹۴/۰۳/۱۹
۱۰:۲۷

قیمت روز سکه و دلار در بازار تهران

روز نو : جدول قیمت انواع سکه و ارز در بازار روز سه‌شنبه منتشر شد. 
 
 نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه‌شنبه در بازار ۹۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان، طرح قدیم ۹۱۶ هزار تومان، نیم سکه ۴۶۷ هزارتومان، ربع سکه ۲۵۹ هزارتومان و سکه گرمی ۱۷۹ هزارتومان اعلام شد. 
 
همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۹۳ هزار و ۶۳۷ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۱۷۸ دلار است. 
 
در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۳۰۷ تومان، هر یورو را ۳۷۲۰ تومان، هر پوند را ۵۰۶۰ تومان و هر درهم امارات را ۹۰۰ تومان اعلام کردند.
جدول قیمت سکه و ارز در روز سه‌شنبه
(قیمت‌ها به تومان)
نوع سکهقیمت بازارسکه‌تمام‌طرح‌جدید۹۱۸۵۰۰سکه‌تمام‌طرح‌قدیم۹۱۶۰۰۰نیم سکه۴۶۷۰۰۰ربع سکه۲۵۹۰۰۰گرمی۱۷۹۰۰۰هر گرم طلای ۱۸ عیار۹۳۶۳۷نوع ارز دلار۳۳۰۷یورو۳۷۲۰پوند۵۰۶۰درهم۹۰۰

۹۴/۰۳/۱۹
۱۶:۰۲

شاخص بورس به پایین‌ترین رقم در سال جاری رسید

اتاق نیوز: با افت ۶۳۴ واحدی، شاخص بورس به پایین ترین سطح خود در سالجاری رسید.

شاخص بورس که معاملات امسال را از ارتفاع ۶۲ هزار و ۵۳۲ واحد شروع کرده و تا مرز ۷۱ هزار واحد نیز پیش رفته بود، سرانجام پس از ۸۱ روز به پایین ترین سطح خود در سالجاری رسید و با افت ۶۳۴ واحدی در روز جاری تا کانال ۶۲ هزار و ۳۱۷ واحد عقب نشینی کرد.
بر اساس این گزارش؛ این افت چشمگیر نماگر بازار سهام امروز در حالی رقم خود که بازار سرمایه با حجم کم رمق معاملات مواجه بود؛ به طوری که تعداد ۳۱۲ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۷۷ میلیارد تومان در ۳۳ هزاز نوبت دست به دست شد و نمادهای معاملاتی فولاد، فارس، شبندر و وبصادر بیشترین اثر منفی را بر روند حرکتی دماسنج بازار سرمایه داشتند.
شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نیز در روزجاری همگی منفی بودند به طوری که شاخص قیمت(وزنی – ارزشی) ۲۶۵ واحد، کل(هموزن) ۱۰۱ واحد، قیمت(هموزن) ۸۹ واحد، آزادشناور ۸۲۸ واحد، بازار اول ۴۶۴ واحد و بازار دوم ۱۲۶۸ واحد ریزش را به خود دیدند.
بازارهای فرابورس ایران نیز امروز روز منفی را سپری کردند به طوری که با دادوستد ۸۰ میلیون ورقه به ارزش ۱۰۹ میلیارد تومان در ۲۱ هزار نوبت، آیفکس ۶٫۸ واحد افت کرد و تا ارتفاع ۶۹۱ هزار واحد عقب نشست.
توقف نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع فولاد آلیاژی یزد، فرآورده های تزریقی ایران، داروسازی جابرابن حیان، سرمایه گذاری آتیه دماوند، حق تقدم شرکتهای عمران و توسعه فارس،پارس دارو،فولاد آلیاژی ایران، اوراق مشارکت شرکت سنگ آهن گهر زمین، درخشان تهران و بازگشایی نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی زاگرس، سرمایه گذاری توسعه وعمران استان کرمان، صنعتی مینو و تولید برق عسلویه مپنا هم از دیگر اتفاقات امروز بازار سرمایه بود.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۵:۵۶

رییس کل بانک مرکزی: همه بانک ها مجاز به پرداخت تسهیلات 60 میلیون تومانی خرید خانه هستند

تهران - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی گفت: با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار تمام بانک ها می توانند با توجه به منابع مالی خود بدون پس انداز تا سقف 60 میلیون تومان به متقاضیان خرید خانه تسهیلات پرداخت کنند.

به گزارش ایرنا، ولی االله سیف روز سه شنبه در حاشیه مراسم رونمایی از حساب صندوق پس انداز خانه اولی ها در گفت و گو با خبرنگاران افزود: البته این زمانی عملی است که حساب بانک ها در نزد بانک مرکزی به حد قرمز نرسیده باشد.
وی تصریح کرد: هم اکنون برخی از بانک ها به دلیل اینکه حساب آنها نزد بانک مرکزی در پایان سال گذشته قرمز شد، نمی توانند وام پروسه پرداخت تسهیلات شوند اما به تدریج با تجهیز منابع وارد این پروسه خواهند شد، ضمن اینکه برخی از بانک ها پرداخت وام را در این بخش آغاز کرده اند.
رییس کل بانک مرکزی یادآورشد: برای خانه دار شدن مردم مدل های متنوعی به تدریج وارد نظام بانکی می شود و لیزینگ مسکن نیز که هدف جامعه خاصی را تامین می کند به تدریج وارد نظام بانکی خواهد شد.
سیف با بیان اینکه بانک مسکن به تدریج با ابتکاراتی که در بخش پرداخت تسهیلات انجام گرفته برای اقشار مختلف تامین مالی می کند، گفت: دولت با استفاده از تجربیات بین المللی بهترین شیوه ها را برای اجرا انتخاب می کند و این سیاست ها با همراهی وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی و بانک مسکن به مورد اجرا گذاشته می شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به وضعیت بانک مسکن یادآورشد: شرایط نامناسب گذشته سبب شد از ظرفیت های بانک مسکن نا به جا استفاده شود و با اقدامات جدیدی که توسط بانک مسکن آغاز شده این بانک به وظیفه اصلی خود برگشته تا با ارایه ایده های جدید در حوزه ساخت و ساز و خرید مسکن با اخذ مجوزهای قانونی بتواند به وظایف قانونی خود عمل کند.
سیف افزود: برای استفاده از تسهیلات مسکن عوامل زیادی دخیل هستند، در دسترس بودن تسهیلات برای مردم و قشرهای هدف، نحوه بازپرداخت این تسهیلات و تامین منابع بانکی از مواردی است که برای افزایش وام مسکن باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه هرگونه محصول جدید برای دریافت تسهیلات بانکی باید مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد، گفت: بانک مرکزی هرگونه پیشنهادی را در این بخش مورد بررسی قرار می دهد تا دستاوردهای اقتصادی دولت در زمینه کنترل تورم تحت تاثیر قرار نگیرد.
سیف در پایان خصوص لیزینگ مسکن نیزاظهارداشت: تمامی ایده ها و مدل ها بر روی میز است و به تدریج اجرایی می شود، لیزینگ مسکن را نیز به تدریج به نظام بانکی معرفی می کنیم تا تحرک بیشتری در بخش مسکن ایجاد شود.
اقتصام(3)1108

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۱۷

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد درآمد ۴ هزار میلیارد تومانی دولت از حذف یارانه ثروتمندان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت تا پایان سال از محل حذف یارانه نقدی ثروتمندان ۴ هزار میلیارد تومان هزینه‌های خود را کاهش می‌دهد.

هادی قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد حذف یارانه ثروتمندان طبق قانون اظهار داشت: دولت در این زمینه اقداماتی کرده و تاکنون درآمدی از این محل کسب کرده است و اگر بیشتر شود رقم قابل توجه خواهد بود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود، با اقدام حدود 4 تا 5 هزار میلیارد تومان هزینه دولت در بخش هدفمندی کاهش یابد، تصریح کرد: به نظر می‌رسد با تدبیر این کار انجام می‌شود تا در پایان سال حدود 6 میلیون نفر حذف شوند و حداقل 4 هزار میلیارد تومان از این محل کسب کند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برای اقشار ثروتمند رقم یارانه ناچیز است، بیان داشت: طبقات بالای درآمدی مطلوبیت این رقم کم بوده و راحت‌تر از آن می‌گذرند و در مراحل بعدی و طبقات پایین‌تر این چسبندگی بیشتر می‌شود.
قوامی در مورد اینکه رئیس سازمان مدیریت از پرداخت 200 میلیارد تومان یارانه تولید در 3 ماه امسال خبر داده است، یادآور شد: این رقم کمی بوده و تاکنون گزارشی به مجلس ارائه نشده است.
وی در مورد تک‌نرخی شدن بنزین گفت: نرخ بنزین هزار تومانی در جایگاه‌ها به صورت آزاد وجود داشت و اقتصاد غیررسمی جمع خواهد شد و پولی که جیب برخی افراد با داشتن کارت سوخت می‌رفت، اکنون برای دولت خواهد بود و ابتدا انتظار بود قیمت بنزین به 1500 تومان برسد.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۱:۲۸

وزیر اقتصاد به موزامبیک رفت

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در راس هیات بلند پایه اقتصادی برای شرکت در چهلمین اجلاس گروه بانک توسعه اسلامی به موزامبیک سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی طیب نیا را در این سفر، محمد خزاعی معاون وزیر و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، محمد پاریزی معاون امور بانکی، بیمه و نظارت بر اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و علی اصغر یوسف نژاد معاون حقوقی و امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی را همراهی می کنند.
مراسم افتتاحیه رسمی نشست سالانه گروه بانک توسعه اسلامی روز چهارشنبه (فردا) برگزار خواهد شد و پس از آن، اعضای هیات عامل، طی دو روز، در سه جلسه کاری شرکت می کنند.
علی طیب نیا در جریان این سفر، با احمد محمد علی رییس بانک توسعه اسلامی و وزرای اقتصادی دیگر کشورهای عضو، دیدار و گفتگو خواهد کرد.
در حاشیه اجلاس مذکور، نمایشگاه نوآوری و فنآوری کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برگزار می شود که از کشورمان، نمایندگان مرکز همکاری های فنآوری و نوآوری رییس جمهور در آن حضور دارند.
در چهلمین اجلاس بانک توسعه اسلامی که در "مرکز بین المللی کنفرانس جواکیوم چیسانو" شهر "ماپوتو" موزامبیک برگزار می شود، برندگان جوایز "اقتصاد اسلامی"، "علوم و تکنولوژی" و "نقش زنان در توسعه" معرفی خواهند شد.
ایران از بزرگ ترین سهامداران بانک توسعه اسلامی، به عنوان یکی از موسسات بزرگ مالی    توسعه ای بین المللی و از نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی است که تاکنون نهادهای دولتی و بخش خصوصی از تسهیلات مالی آن استفاده کرده اند.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۴:۰۱

سخنگوي دولت: در شرايط سخت تورم را مهار و رشد اقتصادي را مثبت کرديم

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی 1394/03/19
سخنگوی دولت گفت: دولت در شرایطی تورم را مهار و رشد اقتصادی را مثبت کرد که به لحاظ درآمدی شدیدا در مضیقه بود و درامد 120 میلیارد دلاری آن به 24 میلیارد دلار کاهش یافت.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ، محمد باقر نوبخت در نشست هفتگی با خبرنگاران افزود: این دولت علاوه بر اجرای طرح تحول سلامت، و با وجود تداوم تحریمها و تقلیل منابع و کاهش ارزش نفت به زیر 80 دلار در هر بشکه ، موفق شد تورم 45 درصدی کشور را که عامل بازدارنده رشد اقتصادی است به حدود 15 درصد کاهش دهد و رشد منفی اقتصاد را هم به رشدی مثبت تبدیل کند.
وی افزود: البته ما از این اقدامات راضی نیستیم و امیدواریم اقدامات موثرتری برای بهبود شرایط اقتصادی مردم انجام دهیم.
نوبخت برنامه ششم توسعه کشور را برنامه ای با سمت گیری رساندن اقتصاد به وضع مطلوب دانست و تاکید کرد: همین طرح تحول سلامت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها صورت پذیرفت منتهی دولت بجای توزیع مستقیم منابع بین مردم ، درامدهای حاصله را معطوف به بند ب ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه به سمت کاهش هزینه های درمانی مردم سوق داد.
وی افزود: در جلسات قبلی گزارش افزایش تولید در بخشهای صنعت و معدن و کشاورزی را به اطلاع مردم رساندم و در جلسات دیگر هم این اطلاع رسانی ادامه می یابد و همه این تلاشها در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی با اشاره به افزایش قیمت حاملهای سوخت گفت: همه انتخابهای دولت بین خوب و خوبتر نیست و ما ناچار بودیم برای اجرای قانون مصوب مجلس قیمت بنزین را افزایش دهیم ضمن اینکه این امر به کاهش مصرف، کاهش آلودگی هوا و کاهش قاچاق هم منجر می شود.
تصویر با صدا دارد

۹۴/۰۳/۱۹
۱۲:۱۵

رمپنا

مپنا

۹۴/۰۳/۱۹
۱۰:۵۰

بمپنا

مپنا

۹۴/۰۳/۱۹
۱۲:۳۳

معاون وزير خارجه آمريکا: توافق جامع با ايران، ابدي خواهد بود/تحريم ها به حالت تعليق در مي آيند

خبرگزاري آريا-آنتوني بلينکن معاون وزير خارجه آمريکا با بيان اينکه بسياري از تحريمها بايستي به حالت تعليق درآيند و نبايد براي يک مدت طولاني رفع شوند، گفت : توافق جامع با ايران يک توافق ابدي خواهد بود و منقضي نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاري آريا ،بلينکن در اظهاراتي در نشست جهاني کميته يهوديان آمريکا در واشنگتن گفت: من امروز موضوع ديگري را با شما در ميان مي گذارم.اين موضوع در راس موضوعات ما بر سر ميز مذاکره با ايران است.آمريکا و اسرائيل به طور مشترک معتقدند که ايران نبايد تحت هيچ شرايطي اجازه دسترسي به سلاح اتمي داشته باشد. زماني که موضوع اين هدف راهبردي مطرح مي شود ،هيچ اختلافي بين آمريکا و اسرائيل وجود ندارد.
وي افزود:ما همچنان معتقديم که بهترين راه براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح اتمي از طريق يک توافق راستي آزمايانه است که نگراني هاي مشروع جامعه بين المللي را برطرف کند و به عنوان يک موضوع عملي گسترش مواد شکاف پذير ايران براي ساخت سلاح اتمي را غيرممکن کند.
معاون وزير خارجه آمريکا گفت:ضرب الاجل سي ام ژوئن به سرعت در حال فرا رسيدن است و ما هنوز توافقي فراگير را نداريم و همچنان شانس وجود دارد اما ما به آن نرسيده ايم.اگر ما  به مسائل کليدي که به آنها  نيازمنديم  نرسيم آنگاه ما به  توافق نخواهيم رسيد.اما جان کري وزير خارجه در لوزان در ماه آوريل اعلام کرد که توافقي که ما بر روي آن کار مي کنيم  تمامي چهار مسير رسيدن ايران به مواد شکاف پذير از جمله در نطنز،فوردو،راکتور آب سنگين اراک و ديگر مسيرهاي پنهاني احتمالي  براي يک سلاح را مسدود خواهد کرد.
وي افزود : براي بستن اين مسيرها هر توافق جامعي بايد شامل محدوديتهايي منحصر به فرد درباره برنامه اتمي ايران و داراي نظارت فوق العاده و شفافيت عميق باشد تا توانايي جامعه بين المللي براي رديابي هرگونه تلاش اين کشور براي گريز هسته اي را چه به طور آشکار و چه به طور نهان داشته باشد.
 التزامات هر توافق بايستي دوره هاي زماني متفاوت داشته باشد
بلينکن گفت : اجازه بدهيد از فرصت امروز براي رفع برخي نگراني ها در مورد توافقي که ما بر روي آن کار مي کنيم ،استفاده کنم. من بايد بگويم که بسياري از اين نگراني ها به طور ساده بي مورد و دور از حقيقت هستند.اول از همه توافقي که ما بر روي رسيدن به آن کار مي کنيم منقضي نخواهد شد. التزامات هر توافق بايستي دوره هاي زماني متفاوت داشته باشد.از جمله اين الزامات ملزم بودن ايران به تمامي تعهداتش بر اساس معاهده ان.پي .تي از جمله توليد نکردن سلاح اتمي و همچنين قوانين سختگيرانه دسترسي و نظارت بر اساس پروتکل الحاقي  است که اين موارد بايستي تا ابد ادامه پيدا کند.
وي افزود:در مقابل بايد به اين موضوع توجه داشته باشيم که  در صورت نبود يک توافق،تعهدات ايران تحت طرح اقدام مشترک که ما به آن رسيديم به فوريت از بين مي رود و آنگاه ايران برنامه غني سازي در سطح صنعتي را با دهها هزار سانتريفيوژ سرعت خواهد بخشيد.
بلينکن گفت:در وهله دوم اين توافق بايد آنچنان سطح گسترده اي از شفافيت ايجاد کند که اگر ايران در عمل به تعهداتش بر اساس تعهدات بين المللي کوتاهي کرد و ما به اين موضوع پي برديم  آنگاه ما بايد زمان لازم براي برخورد ديپلماتيک و در صورت ضرورت ديگر راهها را در اختيار داشته باشيم.
تحريمها بايستي به حالت تعليق درآيند
وي ادامه داد ؛ بسياري  از تحريمها بايستي به حالت تعليق درآيند و نبايد براي يک مدت طولاني رفع شوند به طوريکه اگر ايران در عمل به تعهداتش کوتاهي کرد ؛ بتوانيم به طور اتوماتيک آنها را دوباره وضع کنيم.
اين مقام وزارت خارجه آمريکا گفت:در وهله سوم ما نبايد با اين توافق تا مادامي که تضمين دسترسي آژانس بين المللي انرژي اتمي به سايت هاي اتمي ايران و راستي آزمايي برنامه اتمي اين کشور فراهم نشود ،موافقت کنيم.
بلينکن افزود : در وهله چهارم به طور ساده  براي جلوگيري از دستيابي ايران به مواد لازم براي توليد سلاح اتمي هيچ گزينه اي بهتر از توافقي جامع که تمامي سازو کارهاي اعلاني آن در توافق لوزان از طرف ما تنظيم شد،وجود ندارد.
بلينکن افزود: من بايد به شما بگويم که متاسفانه اين نوعي خيال پردازي است که تصور کنيم ايران به طور ساده در برابر هر درخواست ما  و با افزايش فشارها و از راه تحريم ها تسليم شود. ايران در زمان جنگ با عراق دچار خسارات فراوان شد و با وجود فشار هاي فزاينده  در يک دهه اخير از صد و پنجاه سانتريفيوژ در سال دو هزار و دو به نوزده هزار سانتريفيوژ  تا پيش از توافق موقت با ما رسيده است.
وي ادامه داد ، شرکاي ما به خاطر اين با تحريمها موافقت کردند تا ايران بر سر ميز مذاکره حاضر شود و به توافقي برسيم که تمامي منافع ما را تامين کند .
وي گفت:تاکنون با وجود اينکه اين وضع ضررهاي اقتصادي براي برخي از کشورها به همراه داشته است ما اين کشورها را در صحنه حفظ کرده ايم زيرا آنها به اين موضوع اعتقاد دارند که ما درباره ديپلماسي و رسيدن به راه حلي ديپلماتيک جدي هستيم.اگر آنها اين اعتقاد را از دست بدهند آنگاه اين آمريکا است و نه ايران که در خطر انزوا قرار مي گيرد و آنگاه تحريم هايي که ما بر روي آنها به سختي کار کرده  و ايجاد کرده ايم از هم خواهد پاشيد.
بلينکن گفت: به آنهايي که حالا اقدام نظامي عليه ايران را بدون پيمودن آخرين کيلومتر ديپلماتيک ترجيح مي دهند بايد بگويم که شما لازم است به اين موضوع توجه کنيد که اين اقدام در وهله نخست سبب از بين رفتن ائتلاف تحريمهاي بين المللي مي شود  و در وهله دوم برنامه اتمي ايران را در بهترين حالت خود تنها به چند سال پيش بازخواهد گرداند.در آن حالت ايران يک برنامه اتمي جديد را در زير زمين ايجاد خواهد کرد و به طرف سلاح اتمي حقيقي با سرعت حرکت خواهد کرد.با يک توافق جامع که ما در تلاشيم که به آن برسيم ما شانس بيشتري در اختيار خواهيم داشت.
 به مخالفان  توافق بگويم که اگر ما به توافق رسيديم شما تعهدي بر عهده داريد
مقام وزارت خارجه آمريکا در ادامه افزود:آمريکا همچنان معتقد است و از روز اول هم اينگونه بوده است که نبود توافق بر توافق بد برتري دارد.ما فرصت هاي زيادي در طول جريان مذاکرات براي رسيدن به توافق بد داشته ايم اما ما اين کار را نکرده ايم و نخواهيم کرد.ما مي دانيم که همانند توافق موقت که به آن رسيديم هرگونه توافق جامع تحت بررسي دقيق مشروع شهروندان،کنگره و نزديکترين شرکاي ما قرار دارد.ما از اين دقت استقبال مي کنيم و با هرگونه توافقي که با آن موافق نباشيم،موافقت نخواهيم کرد.در اين حال بايد به مخالفان  توافق بگويم که اگر ما به توافق رسيديم شما تعهدي بر عهده داريد .اينجا آمريکا است و شما بايد به طور دقيق به مردم آمريکا بگوييد که چه کاري صورت خواهيد داد.
وي گفت : همه شما به خوبي به خاطر مي آوريد که پس از امضاي طرح جامع مشترک چگونه ما توانستيم اين مذاکرات جامع را شروع کنيم.افرادي بودند که به ما گفتند که مرتکب خطايي راهبردي شده ايم.آنها گفتند که ايران متعهد نخواهد بود و رژيم تحريم ها که در طول سالها ايجاد شده است از هم خواهد پاشيد.آنها گفتند که ما امنيت و ايمني ملت خود و هم پيمانانمان را در خطر افکنده ايم.اما رئيس جمهور اوباما و جان کري وزير خارجه اعلام کردند که آمريکا و شرکاي ما از جمله اسرائيل  و تمامي جهان پس از طرح اقدام مشترک امن تر  شده است.
وي ادامه داد ، اين دقيقا همان چيزي بود که روي داد. يک سال و نيم پيش  برنامه اتمي ايران با تمام سرعت به طرف ايجاد يک زرادخانه بزرگتر در حرکت بود ،ما شاهد ظرفيت بزرگ غني سازي اورانيوم و توليد پلوتونيم تسليحاتي و حتي کاهش زمان هاي گريز هسته اي بوديم.اما امروز ايران به تعهداتش تحت طرح اقدام مشترک پايبند است.پيشرفت برنامه اتمي آن متوقف شده است و در برخي حيطه هاي کليدي براي اولين بار در يک دهه اخير به عقب بازگردانده شده است.امروز به خاطر توافق موقت بازرسان بين المللي و آژانس به طور روزانه به تاسيسات غني سازي ايران دسترسي دارند و ما درک عميقتري از برنامه اتمي اين کشور داريم.آنها همچنين نکات جديدي درباره توليد سانتريفيوژ در ايران ،معادن اورانيوم و ديگر تاسيسات آموخته اند.آنها قادر بوده اند که اين موضوع را که ايران به تعهداتش پايبند است،راستي آزمايي کنند.
بلينکن گفت:اگر ما به توافق جامع برسيم اين موضوع نه تعهد ما براي حمايت از آنهايي که در ايران به دنبال احترام بيشتر به حقوق جهاني و حاکميت قانون هستند ،تغيير مي دهد و نه به آن پايان مي دهد.ما به پافشاري خود بر روي اين موضوع که ايران، سعيد عابديني ،امير حکمتي،جيسون رضائيان  را آزاد کند و در پيدا کردن رابرت لوينسون ما را کمک کند،ادامه مي دهيم.
وي در ادامه گفت:رسيدن به توافق جامع با ايران تعهد ما به مبارزه با اقدامات ايران براي گسترش بي ثباتي و حمايت از تروريسم را تغيير نخواهد داد.اين موضوع با توافق و يا بدون توافق تغيير نخواهد يافت.اما يک ايران بدون سلاح اتمي به مراتب از جسارت کمتري براي اقدامات بي ثبات کننده در منطقه برخوردار خواهد بود.اين موضوع فشار را براي ايجاد يک  مسابقه تسليحاتي در منطقه کاهش خواهد داد و سبب تقويت رژيم ان.پي.تي خواهد شد.به طور خلاصه اين توافق مي تواند گامي مهم در جهت امنيت جهاني بيشتر براي آمريکا،اسرائيل و براي تمامي هم پيمانانمان در منطقه  باشد.

۹۴/۰۳/۱۹
۰۹:۳۳

چرا ظریف برای چند ساعت به مسقط رفت؟

روز نو :  وزیر خارجه ایران دیروز به عمان سفر کرد؛ سفری کوتاه و چند ساعته سفری که درباره دلایل و اهدافش توضیحی داده نشده است. اما احتمالا بی ارتباط با مذاکرات انصارالله یمن و آمریکا در مسقط نیست.
   
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیروز در یک سفر از پیش اعلام نشده برای چند ساعت به عمان سفر کرد. این دومین سفر او ظرف دو هفته گذشته است.
او پنجم خرداد ماه نیز پیش از سفر به کویت به منظور شرکت در چهل و دومین اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی، بر اساس برنامه ای از پیش اعلام شده توقف چند ساعته ای در مسقط عمان داشت.
در این توقف کوتاه در مسقط موافقتنامه تعیین مرز دریایی بین سلطنت عمان و جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان به امضای وزیر امور خارجه ایران و وزیر کشور عمان رسید.
اما اخبار منتشر شده پس از این سفر حکایت از آن داشت که اهداف سفر وزیر خارجه ایران به عمان بیش از امضای موافقتنامه تعیین مرز دریایی بود.
بر اساس آنچه خبرگزاری های بین المللی و رسانه های منطقه ای مدعی شدند، چند روز پس از انجام این سفر برای نخستین بار مذاکراتی میان هیاتی از آمریکا و هیاتی از انصارالله یمن و همچنین هیاتی از جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
در همین حال 11 خردادماه خبرگزاری رویترز به نقل از راجح بادی سخنگوی دولت مستعفی یمن که در عربستان مستقر است ضمن اعلام این خبر مذاکره مقاماتی از آمریکا با یک هیات دیپلماتیک جنبش انصارالله یمن در شهر مسقط عمان گفته بود: هیات انصارالله به وسیله یک هواپیمای آمریکایی از صنعا به مسقط رفته است.
حریم هوایی یمن از سوی ائتلاف تحت‌رهبری عربستان از زمان آغاز تجاوزات نظامی سعودی‌ها به یمن بسته شده است و همه پروازها از مبدا یا از مقصد یمن باید نخست با هماهنگی ائتلاف عربی صورت بگیرد.
بنابراین اینکه هواپیمایی توانسته است از فرودگاه صنعا به هوا بلند شود حتما با هماهنگی ائتلاف بوده است. به نوشته رویترز این دیدار به درخواست طرف آمریکایی صورت گرفت.
این نخستین دیدار یک هیات آمریکایی با نمایندگانی از جنبش انصارالله یمن از زمان آغاز حملات نظامی عربستان به یمن از ششم فروردین امسال بوده است.
همزمان با انتشار این خبر روزنامه البیان امارات به نقل از منابع خود در خبری مدعی شد که هیات ایرانی در مسقط (پایتخت عمان) مشغول گفت‌وگو با یک هیئت انصارالله و طرف آمریکایی است.
این منابع در ادامه اظهارات خود به روزنامه البیان گفتند که «اسماعیل ولد الشیخ احمد» فرستاده سازمان ملل در امور یمن به تضمین‌هایی از تمامی اطراف دست یافته مبنی بر اینکه در کنفرانس صلح ژنو برای یمن شرکت خواهند کرد و او انتظار دارد که این کنفرانس در نیمه اول ماه جاری میلادی برگزار شود. بر این اساس برای آنکه چنین تضمین هایی حاصل شود، تهران نیز در مذاکرات غیرمستقیمی که میان انصارالله و آمریکا در عمان برگزار شده، شرکت کرده است. 
این خبر را تاکنون هیچ یکی از مقامات رسمی تایید نکرده اند.
بر اساس آخرین زمان اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد، کنفرانس صلح یمن در ژنو سوئیس 24 خرداد( 14 ژوئن) برگزار می شود.
جمهوری اسلامی ایران یکی از مهمترین بازیگران تحولات منطقه ای احتمالا از جمله دعوت شدگان به این کنفرانس خواهد بود، هرچند هنوز دعوتنامه ای برای شرکت ایران در این کنفرانس ارسال نشده است.
با این حال درصورت صحت ادعای رسانه های غربی و عربی و درباره مذاکرات سه جانبه ایران، جنبش انصارالله و آمریکا در مسقط که هموراه نقش میانجی در تحولات بین المللی را ایفا کرده است می توان این احتمال را از هم اکنون مطرح کرد که جمهوری اسلامی ایران از جمله حاضران در این کنفرانس خواهد بود.
بنابراین در آستانه برگزاری کنفرانس صلح یمن در ژنو سفر کوتاه و از پیش اعلام نشده وزیر خارجه خارجه به عمان احتمالا بی ارتباط با تحولات یمن از یک سو و از سوی دیگر مذاکرات سه جانبه ایران، جنبش انصارالله یمن و آمریکا نیست.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۵:۵۴

گزارش اختصاصی فارس از یک فشار تحریمی دیگر حرکت دولت آمریکا با چراغ خاموش برای تنگتر کردن حلقه تحریم ایران

ظاهرا دولت آمریکا دستور جدیدی صادر کرده که طبق آن مبالغ حواله شده از کشورهای همسایه ایران به بانک‌های سایر کشورها باید مورد استعلام قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود این مبلغ به ایران یا فردی با ملیت ایرانی مربوط نمی‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که ایران و گروه 1+5 در آستانه ضرب‌الاجل 30 ژوئن در حال مذاکره برای رسیدن به توافق جامع هستند و در این بین، نحوه لغو تحریم‌ها به یکی از مهمترین چالش‌های تیم مذاکره‌کننده تبدیل شده، خبر رسیده دولت آمریکا حکم جدیدی به سیستم‌های بانکداری سراسر جهان ابلاغ کرده که حلقه تحریم‌ها علیه ایران را تنگتر ساخته است.
طبق دستور جدیدی که دولت آمریکا ابلاغ کرده، اگر مبالغ بالای 50 هزار دلار از کشورهای همسایه ایران، سوریه، کره شمالی، برمه، میانمار، سودان، کوبا به هر بانکی در سایر کشورها حواله شود، بانک مقصد باید از بانک مبدا استعلام کند که این مبلغ از کشورهای مذکور حواله نشده و یا متعلق به افراد یا ملیت‌های مربوط به این کشورها نیست.
بر اساس این خبر، اگر بانک مبدا، تایید کند که مبلغ حواله شده به هر یک از کشورهای فوق یا ملیت‌های فوق مربوط می‌شود، این مبلغ بلوکه می‌شود.
در واقع، طبق این حکم، بانک مبدا باید «گواهی‌ دهد» که این مبلغ از کشورهای مذکور حواله نشده تا در صورتی که بعدها خلاف این مسئله به اثبات رسید، با توجه به متن همین گواهی، بانک مورد نظر مورد مجازات قرار گیرد.
نکته اینجاست در شرایطی که مذاکرات برای حل مسئله هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها در جریان است، دولت آمریکا با چراغ خاموش در حال تنگتر کردن حلقه تحریم‌هاست که در این صورت، کار معاملات تجار ایرانی با سایر کشورها، بیش از پیش دشوار خواهد شد.
در واقع، بعد از اعمال تحریم‌های مربوط به سیستم‌ بانکی ایران، امکان ارسال حواله از شرکت‌ها و تجار ایرانی به طرف‌های خارجی سلب شد، از این رو آنها برای انجام معاملات خارجی ناچار بودند مبلغ مورد معامله را به صرافی کشور دیگری حواله کنند و صرافی مقصد پول حواله شده را از طریق بانک کشور خود به کشور مقصد ارسال کند.
اما با توجه به این حکم جدید، بانک مبدا باید «گواهی‌ کند» که این پول مربوط به کشورهای ذکر شده نیست و در صورتی که از این امر تخطی کند، با مجازات روبرو خواهد شد.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۵:۰۵

پیشنها روسیه برای ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای در مصر

روسیه به قاهره پیشنهادی مبنی بر ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای در مصر برای تولید برق داد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی "ارم نیوز"، این پیشنهاد از سوی "سرگئی کرینکو"، رئیس هیات مدیره شرکت "روس اتم" در دیدار با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر مطرح شد. این مقام روسی عنوان داشت که این نیروگاه دربردارنده چهار واحد تولید نیروی برق با بالاترین میانگین امنیت هسته‌ای است.
این طرح همچنین 20 هزار فرصت شغلی در زمینه زیرساختی و شش هزار فرصت شغلی در زمینه اجرایی به وجود می‌آورد و همچنین بورسیه‌های آموزشی در زمینه هسته‌ای به هزار دانشجوی مصری در دانشگاه‌های روسیه داده می‌شود.
علاء یوسف، سخنگوی ریاست جمهوری مصر نیز اعلام کرد که توافق شده است که مذاکرات و هماهنگی در سطوح مختلف ادامه داشته باشد چرا که مصر تمایل دارد بهترین پیشنهاد بین‌المللی را برای تاسیس ایستگاه‌ نیروی هسته‌ای با کمترین هزینه و براساس بهترین استانداردهای بین‌المللی انتخاب کند تا اجرای آن در کوتاه‌ترین دوره زمانی ممکن صورت بگیرد.

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۳۱

اولاند: اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه روسیه را تا پایان امسال تمدید خواهد کرد

خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهور فرانسه تاکید کرد که اتحادیه اروپا احتمالا تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه به خاطر درگیری‌های شرق اوکراین را تا پایان امسال تمدید خواهد کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس خبری پس از نشست رهبران گروه 7 در آلمان تصریح کرد که این احتمال وجود دارد که پیشنهاد مربوط به تمدید تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه به مقام های اروپایی ارائه شود.
نشست رهبران اروپایی قرار است طی ماه جاری برگزار شود. بررسی تحریم های اعمال شده علیه روسیه یکی از مهمترین موضوعات این نشست خواهد بود. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز در کنفرانس خبری جداگانه ای تاکید کرده بود که گروه 7 آماده تشدید تحریم ها علیه روسیه است.
مرکل گفت: رهبران گروه 7 خواستار آن هستند که روسیه و اوکراین از مفاد توافقنامه آتش بس که 12 فوریه در مینسک به امضا رسیده است، تبعیت کنند.
از آغاز بحران اوکراین تاکنون بیش از 6400 نفر کشته و هزاران نفر دیگر آواره شده اند. بحران اوکراین موجب شده تا روابط آمریکا و روسیه به پایین ترین سطح پس از پایان جنگ سرد برسد.

۹۴/۰۳/۱۹
۰۸:۵۹

Tanzanian Government raises Retail Fuel Prices

Tanzania's Energy and Water Utilities Regulatory Authority (EWURA) raised the retail prices of petrol and diesel on June 4. The move is influenced by a rise in global oil prices and a weakening of the local currency, noted EWURA. The petrol price was increased by 5.34% and diesel by 5.16% over May.
However, kerosene prices remained unchanged from the earlier review in May. The regulator increased the price of petrol in the commercial capital Dar es Salaam to TZS1,966 (USD0.91) a litre, diesel to TZS1,782 (USD0.82) a litre (Downstream Today).
mapna

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۴۸

Saudi Aramco Cuts Rig Fees By 50 Percent

Saudi Aramco has agreed a deal with the US’ Hercules Offshore that will see the day rate for three jack-up rigs slashed by 50 per cent.
The state-owned oil major originally issued a contract termination for one of the rigs, but has reached a compromise agreement with the company. Aramco will now pay $67,000 a day for the three rigs for the period of January 1, 2015 to December 31, 2016. This is down from the original deal of $135,000 a day.
MEED reported in February that Aramco was asking rig providers for huge discounts on rigs, but the figure being cited at the time was only 25 per cent. The new deal represents a much larger figure and an indication of the aggressive cost savings Aramco is now pursuing.
mapna

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۴۹

Iraq Mobilising Force to Protect Oil Assets

The Iraqi government is forming a 27,000-strong security to protect the country’s oil and energy assets from the threat of Islamic State in Iraq and Syria (Isis).
Oil Minister Adel Abdel Al-Mahdi said at the Opec meeting in Vienna that the new force would be drawn from an existing energy police force controlled by the Interior Ministry, the UK’s Telegraph newspaper reported.
The force will receive extra training and equipment, the minister added.
Since Isis’ expansion into northern Iraq in June 2014 it has posed a significant threat to Iraq’s energy infrastructure.
Isis and Iraqi security forces have been engaged in a long battle over the control of the country’s largest refinery at Baiji, north of Baghdad.
Iraq’s major southern oil fields and export infrastructure have been largely unaffected by the violence. Most of the country’s oil assets are located in Shia-majority areas where Isis as relatively less support than the areas the Islamist militants control in the north and west of the country.
mapna

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۵۰

Oman Oil Production Increased in May

Oman increased its production of oil and condensates by 1.5 per cent in May compared with the previous month, pumping an average of 974,990 barrels a day (b/d).
Citing a report from the Oil and Gas Ministry, Times of Oman reported that Omani crude exports increased by 3.7 per cent month on month to 819,587 b/d, with most of the crude going to Asian markets.
The sultanate produced 943,000 b/d of crude and other liquids in 2014, marginally down on the previous year and below its target of 955,000 b/d.
The Oil and Gas Ministry is aiming to increase production an average of 980,000 b/d in 2015.
Despite lower crude prices and Oman having some of the highest oil production costs in the region, Oil and Gas Minister Mohammed al-Rumhy assured the country’s oil industry in April that investment on new projects would not slow.
mapna

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۵۰

Abu Dhabi Solar Project Triples Capacity

Abu Dhabi’s Masdar is to increase the capacity of its Noor 1 solar photovoltaic project from 100MW to 350MW, according to Bruce Stedall, power network development department manager at the UAE’s Transco.
The project will be relocated from Suneiha in the Western Region to Suweihan.
It may now be tendered by a different client.
“There has always been an issue in the power sector around the obligation to demonstrate that one has procured the least cost plant,” says Stedall. “The question is whether Masdar should do that, or Abu Dhabi Water & Electricity Company.”
Masdar restarted prequalification for the project in late 2014, but never released a list of prequalifiers. There is still no timeline for the tendering of the project.
mapna

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۵۰

Kuwait IWPPs To Be Tendered in July

The Kuwait Authority for Private Partnerships (KAPP) will issue a request for proposals for Al-Zour North 2 and al-Khiran independent power and water projects (IWPPs) at the end of Ramadan, in July, according to Nayef al-Haddad, engineering specialist, KAPP, speaking at MEED’s Mena Power conference.
The list of prequalified developers is currently waiting for approval from the Council of Ministers. KAPP hopes to issue the list in the next few days.
“On 7 May Al-Zour North 1 IWPP produced its first megawatt within 18 months of financial closure, and early commercial operations are expected to begin in June 2015,” says Al-Haddad. With this project we have gained back the trust and interest of international developers, and the framework will be duplicated for next project.”
The deadline for Al-Zour North 2 will be slightly before Al-Khiran to stagger bids for developers.
Al-Abdaliyya integrated solar combined cycle power plant will also be tendered along the same timeframe, as it is a smaller project. KAPP hopes developers will participate in all three projects, despite the challenges for the latter.
“Developers have expressed concern on timing all at once, but you have seen how much power demand is increasing,” says Al-Haddad. “We at KAPP among the public authorities facing a lot of challenges from other agencies to meet our obligations and release tenders. Energy is the main infrastructure point for all projects, for example with housing, people can’t move in if it is not connected. The list of prequalified developers in impressive and we have good interest.”
KAPP would also like to see more involvement from local banks on the financing side. However, smaller local banks will need to form consortiums and be supported by the Central Bank of Kuwait for currency hedging.
mapna

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۵۱

Egypt Plans Four Water Treatment PPP Projects

Egypt is planning to develop four new water treatment plants under the public-private partnership (PPP) model.
Details of the four projects, which have not previously been announced, were revealed by Atter Ezzat Hannoura, director for PPP Central Unit, Ministry of Finance, Egypt, at the MEED Mena Water conference in Abu Dhabi on 8 June.
“We received notification from the Ministry of Housing and Utilities and Prime Minister’s office a few days ago that four water treatment plants will be developed as PPP [projects],” Hannoura told the conference.
Hannoura said that the projects will be fast-tracked and that the tendering process will begin in the fourth quarter of 2015.
“At least two of them will be [tendered] in the fourth quarter of this year, and the other two in January 2016,” added Hannoura.
Two of the plants will have a potable water treatment capacity of 70,000 cubic metres a day (cm/d), one will have a capacity of 90,000 cm/d and the largest plant will have a capacity of 150,000 cm/d.
mapna

۹۴/۰۳/۱۹
۱۳:۵۱