نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114250
 • تمام سکه (طرح جدید) 1199000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1174000
 • نیم سکه 633000
 • ربع سکه 363000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3728
 • یورو 4240
 • پوند 4838
 • صد ین 3425
 • درهم امارات 1021
 • لیر ترکیه 1081
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32460
 • 34 Arrow up
  یورو 36329
 • 331 Arrow up
  پوند 41068
 • 21 Arrow up
  فرانک 33478
 • 81 Arrow up
  صد ین 29513
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8837

تاکید رئیس کل بیمه مرکزی بر شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های بیمه

به گزارش روزان، دکتر همتی در نشست صمیمی‌با مدیران عامل شرکت‌های بیمه بر ضرورت شفافیت صورت‌های مالی و کفایت ذخایر شرکت‌های بیمه در راستای حمایت از ذی‌نفعان صنعت بیمه تاکید کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی‌و امور بین‌الملل، در نشست صمیمی‌روز گذشته مدیران عامل شرکت‌های بیمه با رئیس کل بیمه مرکزی که به دعوت سندیکای بیمه گران ایران صورت گرفت، موضوعات مهمی‌چون اجرای آیین‌نامه حاکمیت شرکتی، بیمه درمان تکمیلی و ذخایر شرکت‌های بیمه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
دکتر همتی، ضمن قدردانی از شرکت‌های بیمه که در تامین و پوشش خسارت‌های مهم و متعدد سال95 فعالانه حضور داشتند گفت: تداوم حمایت بیمه مرکزی از شرکت‌های بیمه به عنوان یک اصل همیشه پابرجاست.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین از انسجام و هماهنگی شرکت‌های بیمه در صدور بیمه‌نامه اتومبیل‌های صفر کیلومتر نیز تقدیر کرد و گفت: سیاست اتخاذ‌شده برای صدور این نوع بیمه‌نامه و با راهبری بیمه ایران باید ادامه یابد.
ایجاد 806 شغل در استان کرمان، حاصل افتتاح 7 طرح صنعتی با تسهیلات بانک صنعت‌ومعدن
با استفاده از تسهیلات بانک صنعت و معدن 7 طرح صنعتی در استان کرمان به بهره‌برداری رسیده و برای 806 نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، طرح‌های یاد‌شده از 46 میلیون یورو تسهیلات ارزی و 21 میلیارد تومان تسهیلات ریالی این بانک استفاده کرده‌اند.
7 طرح صنعتی بانک صنعت و معدن در استان کرمان شامل صنایع فولاد کرمان، صنایع فولاد هما، فولاد تنبور، فولاد زرند ایرانیان، فرآوران زغال‌سنگ پابدانا، شرکت آماتیس شهر بابک و پارس پپتک می‌شود.
گفتنی است؛ 5 طرح صنعتی نیز با 436 میلیون یورو تسهیلات ارزی و 8 میلیارد تومان تسهیلات ریالی بانک صنعت و معدن در استان کرمان در حال اجرا هستند که با تکمیل و راه اندازی آنها 950 شغل مستقیم ایجاد می‌شود.
بانک سینا و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون، تفاهمنامه همکاری امضا کردند
بانک سینا و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون به منظور ارائه خدمات هر چه بیشتر به مشتریان اعتباری خود، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی‌ بانک سینا، با امضای این تفاهمنامه، بانک سینا و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون در چارچوب قوانین و مقررات جاری، اقدامات متقابل را جهت تسهیل در دریافت تسهیلات و صدور انواع ضمانتنامه‌ها به منظور ارائه وثیقه تسهیلات دریافتی متقاضیان واجد شرایط فراهم خواهند آورد.
بر اساس بخشی از مفاد این تفاهمنامه، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون نسبت به صدور ضمانتنامه به نام متقاضیان و واجدین شرایط به میزان حداکثر 70 درصد اصل سود و تسهیلات بانک، (به عنوان وثیقه) اقدام خواهد کرد.
تیزر تبلیغاتی «شهر در اندیشه نشر» بهترین آگهی در اردیبهشت‌ماه
به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی‌ بانک شهر، تیزر تبلیغاتی«شهر در اندیشه نشر» که به مناسبت سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تهیه شده بود، به عنوان تیزر برتر در اردیبهشت ماه در گروه بانک‌ها و موسسات مالی، از سوی پایگاه نمایش آن‌لاین آگهی‌های تلویزیونی ایران(مدیا آرشیو) معرفی شد. بر این اساس، درگیر کردن بیننده در ابتدا و در یک موقعیت حساس، توجه به زندگی روزمره افراد، حس مستند‌گونه حاکم بر تکنیک تصویر‌برداری آگهی و نورپردازی مطلوب آن، حس باورپذیری و در نتیجه همذاد‌پنداری گروه مخاطبین، از دلایل گزینش آن به عنوان یکی از برترین‌های تیزر تبلیغاتی تلویزیونی در اردیبهشت است.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۷:۰۳

آموزش های نوین لازمه اشتغال آفرینی است

کرج-ایرنا-مدیرکل تعاون، کارورفاه اجتماعی استان البرزبا بیان اینکه روش های سنتی نمی تواند نیروی انسانی را به سمت بازار کار هدایت کند، گفت:آموزش های نوین مهارتی لازمه اشتغال آفرینی در عصر کنونی است.

اسماعیل خلیلی روز سه شنبه درجلسه شورای کارآفرینی استان البرزافزود: امروزه با رشد تکنولوژی وفناوری های مدرن بر اساس دانش روز، دانش آموختگان دیگر تمایلی به اشتغال در کارهای سنتی ندارند و روش های سنتی برای ایجاد اشتغال کافی نیست .
وی اضافه کرد: باید روش ها و ابزار جدید به یاری توسعه اشتغال بیایند که یکی از این نمونه ها در سالجاری از سوی وزارت متبوع به عنوان طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی مطرح شد.
وی در خصوص اجرای طرح اشتغال محور برای آموزش مهارت شغلی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت : این طرح با هدف افزایش قابلیت جذب واشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت وتجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی وکسب وکار در دانش آموختگان،ارتقا اخلاق وصلاحیت حرفه ای دانش آموختگان وبه منظور فراهم ساختن زمینه انتقال دانش از دانش آموخته به بنگاه اقتصادی طراحی شده است.
خلیلی نقش کارآفرینان استان را به عنوان یکی از مهمترین مولفه های اجرای این طرح ، مهم ارزیابی کرد و خاطرنشان کرد: اجرای طرح کارورزی از سوی کارآفرینان می تواند بعنوان یک طرح اشتغال محور با افزایش شایستگی های حرفه ای ومهارتی دانش آموختگان دانشگاهی براساس دانش روز، زمینه توسعه فرهنگ کارشایسته وفعالیتهای کارآفرینی در استان را فراهم آورد.
وی با اشاره به دستورالعمل اجرایی طرح کارورزی دانش آموختگان بیان داشت : وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در این طرح بعنوان ناظر ستادی کشور و ادارات کل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان ها نیز بعنوان ناظر استانی طرح در استان ها است .
وی خاطر نشان کرد : دانش آموختگان ( به عنوان کارورز ) و کارفرمایان متقاضی (واحدپذیرنده) حائز شرایط طبق مفاد دستورالعمل طرح کارورزی دانش آموختگان که در سایت karvarzi.mcls.gov.ir به آن اشاره شده می توانند با مراجعه به سامانه مذکور و ثبت نام در آن از مزایای طرح کارورزی و جزئیات شرایط این طرح آگاه و بهره مند شوند.
خلیلی همچنین ضمن تشریح بخشهای مختلف اجرایی این طرح برای کارورزان و کارفرمایان تاکید کرد: این طرح فقط یک دوره آموزش عملی و کاربردی است و هیچگونه حقی برای کارورز و تعهدی برای واحد پذیرنده کارورز برای جذب و استخدام موقت یا دائمی برابر قانون کار و تامین اجتماعی ایجاد نمی کند .
وی تاکید کرد: در این طرح فقط دستگاه ناظر بر اساس مقررات جاری صنعت بیمه و در قالب قرارداد با یکی از شرکت های بیمه گر مورد تایید بیمه مرکزی کشور نسبت به پوشش بیمه مسئولیت مدنی کارورزان اقدام می کند.
خلیلی افزود:واحدهای پذیرنده در صورت به کارگیری و جذب کارورزان مقطع کارشناسی و بالاتر، از مزایای مشوق(معافیت) حق بیمه سهم کارفرما به مدت 2 سال بهره مند خواهد شد.
رئیس کانون کارآفرینان استان البرزنیز با مثبت ارزیابی کردن اجرای این طرح دراستان و کشور به منظور توسعه مهارت آموزی فارغ التحصیلان دانشگاهی افزود : اجرای طرح کارورزی می تواند خلا فقدان مهارت آموزی میان دانشگاه وصنعت را با افزایش سطح مهارت شغلی دانش آموختگان دانشگاهی در محیطهای کار واقعی براساس فناوریهای روز و نیاز بازار کار فراهم آورد.
علی رضایی افزود : دولت این طرح را برنامه ریزی کرده و ما کارآفرینان با تمام وجود از آن استقبال می کنیم که بتوانیم معضل بیکاری را به حداقل برسانیم .
وی خاطرنشان کرد : این طرح با حمایت از صنایع موجود و نیز حفظ اشتغال موجود در راستای مهارت اموزی می تواند پیوند میان دانشجو و صنایع را بوجود اورد.
وی افزود: اصل مشکل ما کارآفرینی وترویج فرهنگ کار است که امیدواریم از این زمینه در فرهنگ سازی کار استفاده بهینه شود.
2098/ 6155خبرنگار: مریم صوفی** انتشار دهنده : محمد عزیزپور

منابع دیگر:
 • جماران
۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۵۲

تیم فوتسال فرهنگیان میاندوآب مقابل امید پیروزی به تساوی رسید

تیم فوتسال فرهنگیان در جام رمضان میاندوآب مقابل تیم امید پیروزی به تساوی چهار بر چهار رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از میاندوآب، ظهر امروز مسابقات فوتسال جام رمضان در چهار رده نوجوانان، جوانان، آزاد و کارمندان برگزار شد.
در رده نوجوانان تیم فوتسال آذربایجان قره‌ورن مقابل تیم فوتسال شاهد نوین چهار بر صفر به برتری رسید، در دومین دیدار این رده تیم نوجوانان پیروزی در مصاف تیم فوتسال متحدان قره‌ورن به میدان رفت و با نتیجه پنج بر یک به پیروزی رسید.
در رده جوانان بازی اول بین تیم‌های فوتسال فرهنگیان و امید پیروزی برگزار شد که درنهایت تلاش دو تیم تساوی چهار بر چهار بود که هر تیم یک امتیاز از این دیدار کسب کرد، در دومین دیدار این رده تیم فوتسال بیلیارد استار سه بر صفر تیم منتظران را شکست داد.
در رده کارمندان تیم فوتسال شرکت گاز چهاربرج مقابل تیم نظام مهندسی صف‌آرایی کرد و در پایان پنج بر یک به پیروزی رسید و سه امتیاز این دیدار را از آن خود کرد، تیم فوتسال مدافعان حرم در دومین دیدار رده کارمندان به مصاف تیم فوتسال بیمه پاسارگاد رفت و در پایان سه بر صفر پیروز این میدان شد.
در رده آزاد این مسابقات تیم ائلیمیز در اولین دیدار به مصاف تیم آذربایجان قره‌ورن رفت. این دیدار در پایان 40 دقیقه با تساوی یک بر یک دو تیم به پایان رسید، در آخرین دیدار امروز تیم فوتسال جواد حصاری و سیمینه‌رود مقابل هم صف‌آرایی کردند که در یک دیدار نزدیک تیم فوتسال سیمینه‌رود دو بر یک به پیروزی رسید و سه امتیاز این دیدار را به دست آورد.
رقابت‌های جام رمضان فوتسال میاندوآب در چهار رده نوجوانان، جوانان، آزاد و کارمندان با حضور بیش از 40 تیم برگزار می‌شود.
انتهای پیام/1024/2ب

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۲۶

تاکید رئیس کل بیمه مرکزی بر شفافیت صورت های مالی شرکت های بیمه

دکتر همتی در نشست صمیمی با مدیران عامل شرکت های بیمه بر ضرورت شفافیت صورت های مالی و کفایت ذخایر شرکت های بیمه در راستای حمایت از ذینفعان صنعت بیمه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، در نشست صمیمی روز گذشته مدیران عامل شرکت های بیمه با رئیس کل بیمه مرکزی که به دعوت سندیکای بیمه گران ایران صورت گرفت، موضوعات مهمی چون اجرای آیین نامه حاکمیت شرکتی، بیمه درمان تکمیلی و ذخایر شرکت های بیمه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
دکتر همتی، ضمن قدردانی از شرکت های بیمه که در تامین و پوشش خسارت های مهم و متعدد سال95 فعالانه حضور داشتند گفت: تداوم حمایت بیمه مرکزی از شرکت های بیمه به عنوان یک اصل همیشه پابرجاست.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین از انسجام و هماهنگی شرکت های بیمه در صدور بیمه نامه اتومبیل های صفر کیلومتر نیز تقدیر کرد و گفت: سیاست اتخاذ شده برای صدور این نوع بیمه نامه و با راهبری بیمه ایران باید ادامه یابد.
دکتر همتی همچنین بر ضرورت شفافیت صورت های مالی و کفایت ذخایر شرکت های بیمه در راستای حمایت از ذینفعان صنعت بیمه تاکید کرد و در خصوص نحوه اجرای آیین نامه حاکمیت شرکتی و ارزیابی ریسک صحیح بیمه درمان با مدیران عامل بحث و گفتگو کرد.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۴۱

اصلاح نرخ های بیمه درمان تکمیلی در سندیکا

آیین- ویرایش جدید نرخ و شرایط بیمه درمان تکمیلی در سندیکای بیمه گران تهیه و به بیمه مرکزی ارسال شد. به گزارش سایت تحلیلی خبری آیین بنابر اعلام روابط عمومی سندیکای بیمه گران، پس از جلسات متعدد کارشناسی در کارگروه تخصصی بیمه درمان و کمیسیون فنی سندیکا ، نرخ های بیمه تکمیلی اصلاح و ویرایش جدید نرخ و شرایط این نوع بیمه نامه به بیمه مرکزی ارسال شد.
لازم به ذکر است با توجه به زیان دهی و نابسامانی بیمه تکمیلی درمان و هشدار مدیران عامل شرکت های بیمه در این خصوص ، ضرورت بازنگری در شرایط پوشش بیمه های درمان و کنترل هزینه های نامتعارف این رشته اولویت کاری سندیکا در سال جدید بود.
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۲۳

بررسی چالش عدم توسعه بیمه های باربری از سوی بیمه معلم

گفتگویی با محمد حبیبی مدیر باربری، کشتی و هواپیمای بیمه معلم مطرح شد.
بیمه های باربری بعنوان قدیمی ترین رشته بیمه ای جهان همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و از سوی دیگر به دلیل تاثیرگذاری در شاخص تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان، موقعیت قابل توجه ای در پرتفوی شرکتهای بیمه یافته است، از این روی با محمد حبیبی، مدیر بیمه های باربری ، کشتی و هواپیمای بیمه معلم بعنوان یکی از شرکت های فعال و مطرح داخلی در حوزه بیمه های صنعت حمل و نقل در رابطه با جایگاه بیمه باربری گفتگو کرده ایم.
بیمه های باربری در رونق تجارت داخلی و خارجی از چه جایگاهی برخوردار می باشد؟
باید گفت یکی از اصلی ترین و قدیمی ترین پوشش های بیمه ای ٬ بیمه های دریایی هستند؛ پژوهشگران براین باورند که بیمه به شکل امروزی با بیمه های دریایی شروع شده و ما امروزه می توانیم نقش آن را در حمل و نقل و توسعه تجارت به خوبی مشاهده کنیم. به طور کلی بیمه نامه های باربری به سه دسته تقسیم میشود: داخلی، وارداتی و صادراتی تقسیم می شود. در دسته اول بیمه های باربری داخلی تابع قوانین داخلی و مقررات بیمه مرکزی هستند، در حالی که بیمه های صادراتی و وارداتی (ترانزیت) از موازین و مقررات و شرایط خاص بین المللی تبعیت می‌کندکه نمونه های بارز این پوشش ها عبارتند از کلوزهای A،B،C لازم بذکر است که حداقل این پوشش ها مربوط به کلوز c و بالاترین پوششها به کلوز A یا پوشش بیممه ای تمام خطر ALL RISK می باشد. این بیمه نامه ها باعث شده اند که حمل و نقل ، تجارت به این راحتی که ما امروز شاهد آن هستیم انجام پذیر باشد و رونق گیرد.
بر اساس آمار های موجود امروزه بیمه نقش تاثیر گذاری در حمل و ‌نقل تجارتی داشته به ترتیبی که روزانه 45میلیارد دلار در سراسر جهان با پوشش ریسک بیمه ای جابجا می شود. بیمه های باربری در حال حاضر از چه موقعیتی در پرتفوی شرکت های بیمه برخوردار می باشد؟
در حال حاضر سهم بیمه های باربری از صنعت بیمه کشور نزدیک 2درصد است، آمار سال های گذشته را که مرور می کنیم نزدیک2 درصد پرتفوی صنعت بیمه یعنی چیزی بالغ بر 130یا140میلیارد تومان پرتفوی این رشته است که در حال گسترش هم هست. نکته این که سالیانه تقریبا بین 10تا15 درصد این رشته رشد داشته است. البته امیدواریم با اتفاقاتی که در پسابرجام می افتد وضعیت این رشته بهتر شود.
بعنوان یکی از کارشناسان و مدیران برجسته بیمه های باربری، چالش های این رشته بیمه ای در صنعت بیمه کشور شامل چه مواردی می شود؟
یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی بیمه های باربری در کشور، متاسفانه ضعف دانش فنی نزد شبکه فروش در صنعت بیمه است.که این موضوع از چالش های اساسی صنعت بیمه است . باید توجه داشت که چون این رشته تخصصی است نماینده هایی که دانش فنی این رشته را دارند با نمایندگان سایر رشته ها قابل مقایسه نیستند.
اصولا کسی که بخواهد در این رشته کار کند و بتواند بازاری را جذب کند باید اطلاعات مربوط به بازرگانی ، حمل ونقل و گمرک را داشته باشد. به همین دلیل نیز معمولا نمایندگان خیلی جذب بازاریابی این بیمه نامه نمی شوند. البته نمایندگانی که در صنعت بیمه تبحر و دانش لازم در حوزه حمل و نقل را کسب کرده اند خیلی موفق بوده اند. خوشبختانه بیمه معلم در حوزه صنعت حمل و نقل موفق عمل کرده است و با برگزاری دوره های آموزشی در استان ها نمایندگان در این حوزه با الفبای این رشته آشنا شده اند. یکی دیگر از چالش های موجود در حوزه باربری عدم استفاده از نرم افزارها است. بهره گیری از تکنولوژی جدید در حوزه باربری خیلی در صنعت بیمه رایج نیست ، لیکن بیمه معلم به دلیل توسعه رشته حمل ونقل داخلی، اقدام به طراحی و فعال نمودن نرم افزارهای خاص مربوط به این رشته کرده که هم اکنون درحال بهره برداری می باشد. نقش نظام بانکی را در توسعه بیمه های حمل و نقل چگونه ارزیابی می فرمائید؟ این یک واقعیت است که در حال حاضر بخش عمده تجارت در دنیا از طریق بانک ها انجام می شود. (از طریق سیستم گشایش اعتبار اسنادی) در این رابطه نقش بیمه ها در کنار بانک ها بسیار تاثیر گذار است. اما متاسفانه ما در طی چهار پنج سال گذشته باتوجه به شرایطی که بر اثر تحریم ها داشتیم خیلی نتوانستیم از نقش بانک ها در کشور در این حوزه بهره برداری کنیم. در بحث صادرات با گشایش سیستم اعتبارات اسنادی بین المللی حتما بیمه های حمل و نقل وارداتی و صادراتی رونق خواهد گرفت. البته توجه داشته باشید که در بحث ال سی های ریالی اتفاقات مثبتی افتاده و بعضی بانک ها خیلی به این مقوله ورود پیداکرده اند .در این حوزه ما شاهد آن هستیم که معاملات و مبادلات تجارت داخلی با استفاده از ال سی های ریالی انجام می شود که البته هنوز سهمش خیلی ناچیز است از این رو امیدواریم این سهم با همکاری سایر بانک ها گسترش پیدا کند تا ما بتوانیم شاهد شکوفایی تجارت و رونق وتوسعه ی بیمه های حمل و نقل باشیم. منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

۹۶/۰۳/۲۳
۱۳:۱۵

مرگ تدریجی سرمایه در بازار سهام

معامله‌گران بورس تهران دیروز در حالی کم‌عمق‌ترین معاملات سهام را شاهد بودند که انتشار برخی خبرهای ناامیدکننده و بی‌تحرکی حقوقی‌ها باعث شد نماگرهای منتخب بورس تهران با کاهش دسته‌جمعی به کار خود پایان دهند.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )،شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز دوشنبه 22 خرداد ماه 96 با کاهش 306 واحدی روی عدد 79 هزار و 564 واحد ایستاد. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش 59 واحدی عدد 17 هزار و 110 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 310 واحدی به رقم 86 هزار و 584 واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 223 واحدی ب ه رقم 54 هزار و 962 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 615 واحدی عدد 177 هزار و 783 واحد را به نمایش گذاشت. دیروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 7 واحدی به 897 واحد رضایت داد. به نوشته اعتماد، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندرعباس با 77 واحد ،صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 25 واحد و پالایش نفت تهران با 20 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه صنعتی بارز با 9 واحد، نیرو ترانس با 7 واحد و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با 6 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از 76 میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن 353 میلیون و 874 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 30 هزار و 880 نوبت داد و ستد بود. دیروز همچنین بلوک 10/3 درصدی سهام غیرمدیریتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه از سوی شرکت‌های بیمه مرکزی، بیمه ایران، بیمه البرز و بیمه آسیا به قیمت پایه هر سهم هزار و 300 تومان روانه میز فروش فرابورس شد. بر اساس این گزارش بورس تهران در حالی شاهد گشایش اغلب نمادهای معاملاتی متوقف بازگشته از مجامع عادی سالیانه بود که گشایش این نمادها در قیمت‌های منفی یا بی‌اقبالی خریداران برای جمع‌آوری سهام از پدیده‌های بازار رکودزده سهام ایران بود.

۹۶/۰۳/۲۳
۰۹:۰۵

بایدها و نبایدهای صنعت بیمه از نگاه دکتر مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون

دکتریونس مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون در مصاحبه با روزنامه عصر ارتباط و درخصوص انتظارات صنعت بیمه از دولت دوازدهم گفت :انتظارات صنعت بیمه از دولت باید توسط رییس کل بیمه مرکزی و دبیرکل سندیکا مطرح شود ، اما نظر شخصی بنده به عنوان کارشناس این است که صنعت بیمه می تواند جایگاه بالاتری را در اقتصاد کشور داشته باشد ونیازمند حمایت دولت است .

وی افزود : یکی ازدلایل عدم رشد صنعت بیمه بنا به گفته اکثر کارشناسان ومدیران این صنعت عوارض مختلفی مانند پرداخت مالیات برارزش افزوده است که طی این چند سال فشارزیادی به این صنعت وارد کرده است .
مظلومی ادامه داد : درهیچ کشوری بر روی حق بیمه ، مالیات برارزش افزوده وضع نمی شود وهمچنین پرداخت عوارض مختلفی مانند پرداخت عوارض به وزارت بهداشت و. . برای صنعت بیمه مشکلاتی را ایجاد می کند ومهمترین خواسته ما حذف عوارض از حق بیمه ها است .
مدیرعامل بیمه تعاون درمورد بیمه عمر ونقش آن برزندگی افراد جامعه اظهار داشت : اصلی ترین علت عدم استقبال از این بیمه نامه درکشور، مباحث فرهنگی است . درچند سال اخیر با توجه به تلاش شرکت های بیمه در زمینه بیمه عمر فرهنگ سازی لازم در این بخش صورت نگرفته است .
وی درخصوص تنظیم صورت های مالی شرکت های بیمه برمبنای استانداردهای بین المللی( IFRS )ادامه داد : به طور کلی می توان گفت " IFRS " به ضرر شرکت های بیمه نیست وتنها اقلامی که درصورت های مالی درج می شوند را شفاف سازی می کند وبا اجرای آن صورت های مالی ارائه شده توسط شرکت های بیمه در پایان دور ه مالی به واقعیت نزدیک تر خواهد شد . استانداردهای بین المللی باعث ایجاد حصول اطمینان در میان ذی نفعان شرکت های بیمه خواهد شد .
مظلومی درمورد تاثیر صنعت بیمه در زمینه اشتغال زایی بیان داشت : صنعت بیمه با توسعه سهم صنعت قطعا می تواند کمک بسیار زیادی به اشتغال زایی کند.
وی خاطر نشان کرد :صنعت بیمه با برخورداری از ظرفیت های کافی می تواند به ورود ارز وصادرات خدمات بیمه ای به خارج از کشور نیز کمک کند ، اما درکل این خواسته کاملا آرمان گرایانه و دور از ذهن است ولی اگر این صنعت بخواهد می تواند به درآمدهای ارزی نیز کمک کند.
مدیرعامل بیمه تعاون درخصوص امانت داری شرکت های بیمه درمورد اطلاعات بیمه گزاران خود تصریح کرد :اطلاعات بیمه گذاران در اختیار بیمه گران امانت است ونباید فاش شود، مگر اینکه بر مبنای رای قضایی باشد که در این صورت باید در اختیار آنها قرارگیرد . در غیر این صورت اطلاعات مشتریان و ذی نفعان شرکت های بیمه محرمانه است و نباید در اختیار کل جامعه قرار بگیرد .
مظلومی درمورد بزرگترین ریسک هایی که صنعت بیمه با آن روبه رو است ، افزود: متاسفانه درچند سال اخیر با خصوصی شدن شرکت های بیمه رقابت های نادرستی بین آنها ایجاد شده است و شرکت های بیمه منافع بلند مدت خود را فدای منافع کوتاه مدت کرده اند وبه سمتی رفته اند که ممکن است فعالیت آنها سود اوری لازم را نداشته باشد .
وی ادامه داد : با توجه به رقابتی شدن شرکت های بیمه، در زمینه دریافت قراردادهای بیمه درمان تکمیلی ، تعرفه های خدمات درمانی در دو وسه سال اخیر افزایش یافته است وباعث زیان ده شدن بیمه درمان تکمیلی شده است .در صورت ادامه این موضوع خسارت وزیان هنگفتی به صنعت بیمه وارد خواهدشد . به طور کلی مهمترین چالش صنعت بیمه افزایش ضریب خسارت شرکت های بیمه در رشته بیمه درمان تکمیلی است .
مدیرعامل بیمه تعاون با اشاره به حاکمیت شرکتی وتاثیر آن برصنعت بیمه گفت : حاکمیت شرکتی تنها مربوط به صنعت بیمه نیست و در کل دنیا مطرح است و سهامداران جز تا کلان را نیز شامل می شود .
وی ادامه داد : شرکت ها ی بیمه ، فقط شامل سهامداران وکارکنان شرکت ها نمی شود، بلکه قشر عظیمی از جامعه را رد برمی گیرد.اعمال حاکمیت شرکتی کمک به حفظ منافع ذی نفعان می کند تا منافع آنها فدای برخی دیگر نشود، به عنوان مثال ؛ منافع بیمه گذاران فدای منافع سهامداران نشود و تمامی ذی نفعان شرکت های بیمه از حقوق مساوی وعدالت برخوردار شوند .
مظلومی با توجه به دستور رییس کل بیمه مرکزی مبنی برافزایش سرمایه شرکت های بیمه تا پایان سال اضافه کرد : این دستور رییس کل بیمه مرکزی مصوبه هیات دولت است وبا توجه به قانونی شدن آن شرکت های بیمه موکلف به رعایت آن هستند.
مدیرعامل بیمه تعاون درمورد تاثیر برجام برصنعت بیمه تصریح کرد : برجام و ورود شرکت های بیمه خارجی به کشور ، موجب بالندگی ، توسعه ورشد صنعت بیمه وهمچنین افزایش کیفیت این صنعت خواهدشد.
وی ادامه داد : صنعت بیمه زوایای گوناگونی دارد که یکی از ابعاد آن دانش فنی است . در طول این سالها که ارتباط ما به دلیل تحریم ها با صنعت بیمه جهان قطع شده بود ، منجر به عدم توسعه یافتگی این صنعت شده است اما با ورود بیمه های خارجی کمک به استفاده از تکنولوژی روز دنیا می شود.
مدیرعامل بیمه تعاون با اشاره به اینکه سامانه سنهاب بیمه مرکزی منجر به متمرکز شدن اطلاعات بیمه ای می شود ، افزود : این سامانه به بیمه مرکزی کمک کرده تا نظارت های دقیق تری را برشرکت های بیمه داشته باشد و شرکت ها ی بیمه باید از یک سری اطلاعات ودیتاهای موجود در این سامانه بهره مند شوند و هرگونه عملیات صدور بیمه و پرداخت خسارت از طریق این سامانه انجام شود و نباید کاربران مجبور به وارد کردن اطلاعات به صورت دستی دراین سامانه شوند.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۶:۳۰

6 مصوبه مجمع بیمه ما

گروه سایبان - سود 170 ریالی هر سهم شرکت بیمه ما در جلسه مجمع عمومی عادی سالانه که با حضور سهامداران این شرکت برگزار شد، مورد تصویب قرار گرفت.
به گزارش پایگاه خبری رازپول، بیمه مجلسه مجمع عمومی عادی سالانه و عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت بیمه ما روز 21 خرداد 96 با حضور 73.7 درصد سهامداران جهت بررسی و تصویب صورت های مالی منتهی به 30 اسفند 95 و انتخاب اعضا جدید هیات مدیره برگزار شد.
بنابراین گزارش مجمع به ریاست روستا به نمایندگی از بانک ملت، مقیم زاده از گروه مالی ملت، غنی از توسعه مالی آیندگان، رسولی نماینده سازمان بورس، قزلباش نماینده بیمه مرکزی، شیرازی حسابرس و بازرس قانونی، وثوق مدیرمالی و صفدری مدیرعامل شرکت برگزار شد.
طبق صورت های مالی ارائه شده در مجمع جمع درآمدهای شرکت مبلغ 3 هزار و 722 میلیارد ریال بوده که نسبت به این مبلغ در سال مالی 94 با رشد 36 درصدی همراه بود و سود خالص شرکت 350 میلیارد ریال اعلام شد که نسبت به سال مالی ماقبل 15 درصد افزایش یافت.
همچنین سود پایه هر سهم که در سال مالی 94 مبلغ 304 ریال بود، در سال مالی 95 به مبلغ 350 ریال رسید و در نهایت طبق تصویب مجمع تقسیم سود 170 ریالی رای آورد.
الف) تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به 30/12/95
صورت‌های مالی سال مالی منتهی به 30/12/95 شرکت مورد تصویب قرار گرفت.
سود نقدی هر سهم به ­­مبلغ 170 ریال تصویب گردید.
مؤسسه حسابرسی «بهراد مشار» به‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس اصلی شرکت و موسسه حسابرسی «هشیار بهمند» به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب گردیدند.
روزنامه‌ دنیای اقتصاد به‌عنوان روزنامه‌ کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت انتخاب گردید.
حق حضور اعضای غیرموظف هیئت‌مدیره مبلغ 000ر500ر14 ریال تصویب گردید.
مبلغ 000ر3 میلیون ریال پاداش برای اعضای هیئت مدیره شرکت مورد تصویب قرار گرفت.
ب) تصمیمات مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده
اعضای اصلی هیئت مدیره:
شرکت تعاونی مصرف کارکنان بانک ملت
شرکت مدیریت سرمایه آتیه خواهان
شرکت تدبیرگران بهساز ملت
شرکت اقتصاد گستر قهرمان
شرکت تعاونی خردمندان صابر عصر
اعضای علی البدل هیئت مدیره:
شرکت تعاونی اعتبار کارکنان بانک ملت
شرکت تعاونی معین آتیه خواهان

۹۶/۰۳/۲۲
۱۳:۲۰

گزارش عملکرد سامانه رسیدگی به شکایات بیمه گزاران ثبت 778 مورد شکایت از بیمه‌گران در سال 96

در 3 ماه ابتدای سال گذشته تعداد 843 مورد شکایت از شرکت‌های بیمه به ثبت رسیده که از این میزان 440 مورد شکایت ناوارد بوده است.

به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه از گزارش عملکرد سامانه رسیدگی به شکایات بیمه گزاران نشان می دهد از ابتدای سال جاری تاکنون 778 مورد شکایت علیه بیمه‌گران به ثبت رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فارسی ، در 83 روز گذشته از سالجاری (یکم فروردین‌ماه تا 21 خردادماه) بالغ بر 778 مورد شکایت علیه شرکت‌های بیمه در سامانه بیمه مرکزی ثبت شده که بر این اساس آمار متوسط روزانه شکایت‌ها به 10 مورد در روز می‌رسد.
همچنین در میان شرکت‌های بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی، بیمه ایران بیش‌ترین میزان شکایت‌های واصله را با 194 مورد به خود اختصاص داده است که پس از آن بیمه رازی با 71 مورد و بیمه پارسیان با 61 مورد بیش‌ترین میزان شکایت ثبت شده را داشته‌اند.
این در حالی است که بیمه‌ ایران معین با ثبت یک مورد شکایت، تجارت نو با ثبت 2 مورد و سرمد با ثبت 3 مورد شکایت در انتهای این فهرست قرار دارند.
بر اساس این گزارش بیمه ایران با 25 روز صرف وقت، از همه شرکت‌های بیمه دیرتر به شکایات خود پاسخ داده است که پس از آن شرکت‌های بیمه سینا با 24 روز و بیمه‌های ایران معین و تعاون با 23 روز قرار دارند. این در حالی است که بیمه سرمد تنها با صرف یک روز سریع ترین زمان پاسخگویی به شکایات را داشته است و شرکت‌های بیمه معلم، آرمان و نوین با 3 روز و بیمه تجارت نو با 4 روز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
همچنین طی این مدت 322 مورد از شکایت‌های ثبت شده وارد نبوده است. این در حالی است که در 3 ماه ابتدای سال گذشته تعداد 843 مورد شکایت از شرکت‌های بیمه به ثبت رسیده که از این میزان 440 مورد شکایت ناوارد بوده است.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۴:۳۵

مدیرعامل بیمه تعاون ؛ جایگاه صنعت بیمه در اقتصاد باید ارتقا پیدا کند

یونس مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون در مصاحبه ای درخصوص انتظارات صنعت بیمه از دولت دوازدهم گفت :انتظارات صنعت بیمه از دولت باید توسط رییس کل بیمه مرکزی و دبیرکل سندیکا مطرح شود، اما نظر شخصی بنده به عنوان کارشناس این است که صنعت بیمه می تواند جایگاه بالاتری را در اقتصاد کشور داشته باشد ونیازمند حمایت دولت است.

به گزارش ملت بازار،یونس مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون در مصاحبه ای درخصوص انتظارات صنعت بیمه از دولت دوازدهم گفت :انتظارات صنعت بیمه از دولت باید توسط رییس کل بیمه مرکزی و دبیرکل سندیکا مطرح شود ، اما نظر شخصی بنده به عنوان کارشناس این است که صنعت بیمه می تواند جایگاه بالاتری را در اقتصاد کشور داشته باشد ونیازمند حمایت دولت است.
وی افزود : یکی ازدلایل عدم رشد صنعت بیمه بنا به گفته اکثر کارشناسان ومدیران این صنعت عوارض مختلفی مانند پرداخت مالیات برارزش افزوده است که طی این چند سال فشارزیادی به این صنعت وارد کرده است.
مظلومی ادامه داد : درهیچ کشوری بر روی حق بیمه ، مالیات برارزش افزوده وضع نمی شود وهمچنین پرداخت عوارض مختلفی مانند پرداخت عوارض به وزارت بهداشت و. . برای صنعت بیمه مشکلاتی را ایجاد می کند ومهمترین خواسته ما حذف عوارض از حق بیمه ها است .
مدیرعامل بیمه تعاون درمورد بیمه عمر ونقش آن برزندگی افراد جامعه اظهار داشت : اصلی ترین علت عدم استقبال از این بیمه نامه درکشور، مباحث فرهنگی است . درچند سال اخیر با توجه به تلاش شرکت های بیمه در زمینه بیمه عمر فرهنگ سازی لازم در این بخش صورت نگرفته است .
وی درخصوص تنظیم صورت های مالی شرکت های بیمه برمبنای استانداردهای بین المللی( IFRS )ادامه داد : به طور کلی می توان گفت " IFRS " به ضرر شرکت های بیمه نیست وتنها اقلامی که درصورت های مالی درج می شوند را شفاف سازی می کند وبا اجرای آن صورت های مالی ارائه شده توسط شرکت های بیمه در پایان دور ه مالی به واقعیت نزدیک تر خواهد شد . استانداردهای بین المللی باعث ایجاد حصول اطمینان در میان ذی نفعان شرکت های بیمه خواهد شد .
مظلومی درمورد تاثیر صنعت بیمه در زمینه اشتغال زایی بیان داشت : صنعت بیمه با توسعه سهم صنعت قطعا می تواند کمک بسیار زیادی به اشتغال زایی کند.
وی خاطر نشان کرد :صنعت بیمه با برخورداری از ظرفیت های کافی می تواند به ورود ارز وصادرات خدمات بیمه ای به خارج از کشور نیز کمک کند ، اما درکل این خواسته کاملا آرمان گرایانه و دور از ذهن است ولی اگر این صنعت بخواهد می تواند به درآمدهای ارزی نیز کمک کند.
مدیرعامل بیمه تعاون درخصوص امانت داری شرکت های بیمه درمورد اطلاعات بیمه گزاران خود تصریح کرد :اطلاعات بیمه گذاران در اختیار بیمه گران امانت است ونباید فاش شود، مگر اینکه بر مبنای رای قضایی باشد که در این صورت باید در اختیار آنها قرارگیرد . در غیر این صورت اطلاعات مشتریان و ذی نفعان شرکت های بیمه محرمانه است و نباید در اختیار کل جامعه قرار بگیرد .
مظلومی درمورد بزرگترین ریسک هایی که صنعت بیمه با آن روبه رو است ، افزود: متاسفانه درچند سال اخیر با خصوصی شدن شرکت های بیمه رقابت های نادرستی بین آنها ایجاد شده است و شرکت های بیمه منافع بلند مدت خود را فدای منافع کوتاه مدت کرده اند وبه سمتی رفته اند که ممکن است فعالیت آنها سود اوری لازم را نداشته باشد .
وی ادامه داد : با توجه به رقابتی شدن شرکت های بیمه، در زمینه دریافت قراردادهای بیمه درمان تکمیلی ، تعرفه های خدمات درمانی در دو وسه سال اخیر افزایش یافته است وباعث زیان ده شدن بیمه درمان تکمیلی شده است .در صورت ادامه این موضوع خسارت وزیان هنگفتی به صنعت بیمه وارد خواهدشد . به طور کلی مهمترین چالش صنعت بیمه افزایش ضریب خسارت شرکت های بیمه در رشته بیمه درمان تکمیلی است .
مدیرعامل بیمه تعاون با اشاره به حاکمیت شرکتی وتاثیر آن برصنعت بیمه گفت : حاکمیت شرکتی تنها مربوط به صنعت بیمه نیست و در کل دنیا مطرح است و سهامداران جز تا کلان را نیز شامل می شود .
وی ادامه داد : شرکت ها ی بیمه ، فقط شامل سهامداران وکارکنان شرکت ها نمی شود، بلکه قشر عظیمی از جامعه را رد برمی گیرد.اعمال حاکمیت شرکتی کمک به حفظ منافع ذی نفعان می کند تا منافع آنها فدای برخی دیگر نشود، به عنوان مثال ؛ منافع بیمه گذاران فدای منافع سهامداران نشود و تمامی ذی نفعان شرکت های بیمه از حقوق مساوی وعدالت برخوردار شوند .
مظلومی با توجه به دستور رییس کل بیمه مرکزی مبنی برافزایش سرمایه شرکت های بیمه تا پایان سال اضافه کرد : این دستور رییس کل بیمه مرکزی مصوبه هیات دولت است وبا توجه به قانونی شدن آن شرکت های بیمه موکلف به رعایت آن هستند.
مدیرعامل بیمه تعاون درمورد تاثیر برجام برصنعت بیمه تصریح کرد : برجام و ورود شرکت های بیمه خارجی به کشور ، موجب بالندگی ، توسعه ورشد صنعت بیمه وهمچنین افزایش کیفیت این صنعت خواهدشد.
وی ادامه داد : صنعت بیمه زوایای گوناگونی دارد که یکی از ابعاد آن دانش فنی است . در طول این سالها که ارتباط ما به دلیل تحریم ها با صنعت بیمه جهان قطع شده بود ، منجر به عدم توسعه یافتگی این صنعت شده است اما با ورود بیمه های خارجی کمک به استفاده از تکنولوژی روز دنیا می شود.
مدیرعامل بیمه تعاون با اشاره به اینکه سامانه سنهاب بیمه مرکزی منجر به متمرکز شدن اطلاعات بیمه ای می شود ، افزود : این سامانه به بیمه مرکزی کمک کرده تا نظارت های دقیق تری را برشرکت های بیمه داشته باشد و شرکت ها ی بیمه باید از یک سری اطلاعات ودیتاهای موجود در این سامانه بهره مند شوند و هرگونه عملیات صدور بیمه و پرداخت خسارت از طریق این سامانه انجام شود و نباید کاربران مجبور به وارد کردن اطلاعات به صورت دستی دراین سامانه شوند.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

۹۶/۰۳/۲۲
۱۳:۵۱

نمادهای معاملاتی «ما،پتایر،ددام، کگاز، غشهد،غشهدح» آماده حراج مجدد شدند

نماد معاملاتی شرکت های بیمه ما(ما)،تولیدی ایران تایر(پتایر)، داروسازی زاگرس فارمد پارس(ددام)،شیشه و گاز(کگاز)، شهد ایران(غشهد)،حق تقدم شرکت شهد ایران(غشهدح) با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی آماده انجام معامله شد.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

۹۶/۰۳/۲۳
۱۰:۱۳

ظریف عازم نروژ شد

به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایرنا، وزیر امور خارجه در این سفر دو روزه ضمن حضور در مجمع اسلو، دیدارهای دوجانبه ای با مقامات شرکت کننده در این مجمع خواهد داشت و در خصوص مسایل منطقه ای و بین المللی با آنان بحث وتبادل نظر می کند.
ظریف همچنین دیدارهای دوجانبه با مقامات نروژی دارد که در این دیدارها در خصوص روابط دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و نروژ تبادل نظر می شود و آخرین تحولات منطقه و تحولات جهانی مورد بررسی قرار می گیرد.
رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران خردادماه سال گذشته نیز به اسلو سفر کرد و ضمن حضور و سخنرانی در نشست اسلوفروم 2016، با برخی مقامات نروژی و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت و گو کرد.
صلح ساری در عصر جدید ژئوپلتیک موضوع نشست مجمع اسلو در سال جاری است.
براساس اطلاعات سایت این مجمع، شرکت کنندگان در مجمع اسلو فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جان کری وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده آمریکا، تابوامبکی رییس جمهور سابق افریقای جنوبی، کوفی عنان دبیرکل اسبق سازمان ملل، جفری فلتمن معاون دبیرکل سازمان ملل در أمور سیاسی، وزرای خارجه ایران،کنیا ،أندونزی، سودان، اردن، بوسنی و هرزه گوین، فنلاند ،کرواسی
و برخی دیگر از نمایندگان عالی رتبه سایر کشورها خواهند بود.
مجمع اسلو در سال 2003 ابتدا به صورت یک جمع محدود متشکل از میانجیگران مختلف برگزار شد. در اولین دور از اجلاس مجمع تنها 17 کشور مشارکت داشتند، اما در حال حاضر نمایندگانی بالغ بر 100 کشور جهان هر ساله در اجلاس این مجمع شرکت می کنند.
این مجمع طی دو روز کاری برگزار می شود و از اهداف عمده اجلاس سالانه مجمع اسلو، تسهیل تبادل صریح نقطه نظرات از سوی مقامات ارشد کشورهایی است که تلاش می کنند طرفین درگیر با یکدیگر را به یافتن راه حل هایی مبتنی بر مذاکرات تشویق کنند.
همچنین برگزاری مجمع اسلو در واقع یک تمرین و تلاش به منظور موفق عمل کردن در اعمال میانجیگرانه در منازعات است. موضوع و تم مطرح در هر رویداد در نظر گرفته شده معمولا خود منجر به شروع مباحث مختلف شده و در پی آن سوالات مختلفی را مطرح کرده و نهایتا رویکردهایی جدید و یا غیر متعارف را برای کنترل منازعات و چالش ها پیشنهاد وارایه می کند.
معمولا مجمع اسلو گروهی متشکل از میانجیگران برجسته و دیگر کنشگران روند صلح را که به دنبال حل منازعات مسلحانه از طریق گفت و گو و مفاهمه هستند، گرد هم جمع می آورد. مباحت و گفت و گوهای مشارکت کنندگان و مدعوین عالی، معطوف به مسایل مربوط به منازعات مسلحانه می شود.
شرکت کنندگان نیز معمولا از میان مقامات ارشد کشورها، شخصیت های عمده سازمان ملل، سازمان های بین الدولی و منطقه ای، به همراه نمایندگان رسمی کشورها، سازمان های خصوصی، نمایندگان طرف های درگیر، گزارشگران و خبرنگاران جنگی، تحلیلگران مسایل مختلف مربوط به منازعات مسلحانه، روشنفکران و کارشناسان مختلف برگزار می شود.
تاکنون در مجمع اسلو شخصیت هایی هم چون کوفی عنان، جیمی کارتر، کاترین اشتون و برخی از روسای جمهور سابق کشورهای جهان هم چون رییس دولت اصلاحات، اوبو سانچو، سانتوس و تنی چند دیگر از روسای جمهور به انضمام شخصیت هایی هم چون خاویر سولانا، جری آدامز و دیگر مقامات و شخصیت های بین المللی و سیاسی شرکت کرده اند.
در سال های اخیر علاوه بر نمایندگانی از دولت افغانستان و گروه طالبان، نمایندگانی از دولت سوریه و مخالفان دولت آن کشور در مجمع اسلو شرکت داشته اند.
میزبانی مجمع بر عهده وزارت امور خارجه نروژ و مرکز گفت و گوی بشر دوستانه است که مرکز اخیر سازمانی خصوصی در امور دیپلماسی واقع در سوئیس است. مجمع اسلو به عنوان یک رویداد سالانه جهانی و معمولا در ماه ژوئن در اسلو برگزار می شود.
مجمع اسلو به منظور رسیدگی به مجادلات و چالش های کشورهای آسیایی و آفریقایی نیز هر دو سال یک بار اجلاس هایی در آفریقا و آسیا برگزار می کند.
مشارکت در مجمع اسلو منحصرا از طریق دعوتنامه بوده و تمامی مباحث مطروحه در آن بر اساس قوانین حاکم بر «چتم هاوس» صورت پذیرفته و قابل انتشار در رسانه های گروهی دنیا نیست.
١٠:٣٨ - 1396/03/22 / شماره : ٢٠٤٥٨ / تعداد نمایش : ١٢ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۰۸:۲۵

انقلاب خودروهای برقی به رهبری چین

چین به عنوان دومین اقتصاد جهان اینک به شدت درگیر معضل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خود است، معضلی که بخش عمده ای از آن ناشی از آلودگی های کارخانجات است اما از سوی دیگر، بخش دیگری از این آلودگی نیز از خودروها ناشی می شود.
به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایرنا، از سوی دیگر، چین در حال حاضر در تلاش است که جایگزین ایالات متحده در صدر اقتصادهای جهان شود و پرواضح است که رقابت اصلی در این حوزه نیز میان همین دو کشور خواهد بود و مشخصا چین به هیچ وجه علاقه ای به شکست خوردن در این زمینه ندارد.
* جایگاه چین در استفاده از خودروهای برقی در جهان
بر اساس آمار، کشور چین تا دسامبر سال 2016 موفق به فروش 645 هزار و 708 دستگاه خودروی برقی شد و این در حالی است که مجموع فروش خودروهای برقی در کل اروپا در همان مقطع زمانی معادل 637 هزار و 552 دستگاه بوده است.
از سوی دیگر، ایالات متحده به عنوان نزدیکترین رقیب چین در عرصه خودروهای برقی، در مقطع زمانی مشابه تعداد 570 هزار و 187 دستگاه از این خودروها را به فروش رسانده است.
همچنین برای بررسی میزان فروش خودروهای جدید (غیرمستعمل) در چین به تفکیک سال، باید این گونه گفت که در سال 2011 تنها 8 هزار و 159 دستگاه خودروی برقی جدید در این کشور به فروش رسیده بود، حال آنکه ادامه ارقام حاکی از رشد باور نکردنی این امر در چین دارد.
فروش این خودروها در سال 2012 در چین به 12 هزار و 791 دستگاه افزایش یافت، سال 2013 فروش آن به 17 هزار و 642 دستگاه رسید، در سال 2014 به 74 هزار و 763، در سال 2015 به 331 هزار و 90 و در نهایت در سال 2016 با ثبت رکورد 507 هزار دستگاه به اوج خود رسید.
در این مقطع زمانی، رشد فروش خودروهای برقی به یکباره رخ داد و شاید کمتر کسی باور می کرد که این افزایش فروش محقق شود.
* آینده خودروهای برقی در چین
نشریه فوربس (Forbes) در مورد آینده خودروهای برقی در کشور چین نوشته است: «این کشور با رسیدن به سقف فروش بیش از 10 میلیون و 500 هزار دستگاه خودروی برقی تا سال 2025، انقلاب خودروهای برقی را رهبری خواهد کرد.»
این نشریه پیش بینی کرده است که چین همچنان در سال 2025 با فروش 10 میلیون 600 هزار دستگاه خودروی برقی، پیشتاز این صنعت خواهد بود و 30 درصد از کل بازار جهانی متعلق به این کشور می شود.
همچنین برخی گزارش ها در مور آینده و سیاست های چین در قبال بازار خودروهای برقی حاکیست که اقتصاد دوم جهان به شکل قاطعانه ای در صدر این صنعت قرار گرفته است.
چین به دنبال کسب سهم 11 درصدی از بازار فروش خودروهای برقی تا سال 2020 است. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت می نماید که تولیدکنندگان خودرو در جهان، همواره سیاست هایی که چین اجرا می کند را دنبال می کنند.
در حالی که خودروسازان آمریکایی در سال گذشته 17 میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو در طول یک سال به فروش رساندند، چینی ها موفق شدند با فروش بیش از 28 میلیون دستگاه خودرو بازار خود را رشد دهند؛ هر چند که فروش خودروهای چینی همچنان به سرعت رو به افزایش است.
* زیرساخت ها و جایگاه های شارژ
چین در نظر دارد با توجه به افزایش استفاده از خودروهای برقی در این کشور، در پایان سال جاری میلادی 800 هزار جایگاه شارژ جدید ایجاد کند که از این تعداد، 100 هزار جایگاه آن عمومی خواهد بود.
این در حالی است که در سال 2016 میلادی در مجموع 100 هزار جایگاه شارژ خودروهای الکتریکی در چین ساخته شد و تعداد این جایگاه ها را به 150 هزار جایگاه افزایش داد.
در حال حاضر، 14 هزار کیلومتر از بزرگراه های چین مجهز به جایگاه های شارژ هستند که به طور میانگین در هر 48.6 کیلومتر، یک جایگاه شارژ تعبیه شده است.
گفتنی است؛ طی سال گذشته میلادی خودروهای برقی در چین در مجموع 1.2 میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف کردند که معادل صرفه جویی 400 هزار تن بنزین است.
در شهر پکن به عنوان پایتخت چین و شهر شانگهای اینک فاصله جایگاه های شارژ به کمتر از 5 کیلومتر رسیده و شهرهای بزرگ دیگر مانند گوانگجو نیز در آستانه دستیابی به چنین هدفی هستند.
بر اساس سیزدهمین برنامه 5 ساله چین (2016 تا 2020)، این کشور به هدف تعبیه جایگاه های شارژ در سرتاسر کشور برای برطرف کردن نیاز 5 میلیون خودروی برقی دست خواهد یافت.
* تسهیلات برای گسترش استفاده از خودروهای برقی
دولت جمهوری خلق چین به منظور تشویق مردم و افزایش استفاده از خودروهای برقی در این کشور، این خودروها را مشمول معافیت از مالیات (از 6 هزار تا 10 هزار دلار برای هر خودرو) کرده است.
این در حالی است که آمریکا به عنوان نزدیک ترین رقیب چین در حوزه خودروهای برقی، شرایط متفاوتی را تجربه می کند و دولت دونالد ترامپ، به شدت به دنبال حذف معافیت مالیاتی 7 هزار و 500 دلاری خرید خودروهای برقی است.
علاوه بر این امر، عوامل دیگر را نیز باید در نظر گرفت؛ در حالی که «تسلا» و «شورولت» به عنوان مهمترین تولیدکنندگان خودروهای برقی در آمریکا، خودروهای خود را در سال آینده با برچسب قیمتی حدود 35 هزار دلار به بازار عرضه خواهند کرد، چین همچنان ترجیح می دهد که نسخه های بسیار ساده تر و سبک تر از خودروهای برقی تولید کند؛ خودروهایی که قیمت برخی از معادل های آنها تنها 5 هزار دلار است و حتی رانندگی بسیاری از این خودروهای سبک برقی در چین، نیازی به اخذ گواهینامه و پلاک هم ندارد.
در چنین شرایطی، مشخص است که چین هرچه بیشتر بر موضوع گسترش و توسعه استفاده از خودروهای برقی در داخل کشور و فروش محصولات خود در سایر کشورها، تمرکز خواهد کرد.
چین که قصد دارد به هر نحوی به اقتصاد اول جهان تبدیل شود، باید در تمامی زمینه ها موفق به حصول این امر شود.
دولت و حزب کمونیست چین قصد دارند این کشور را به اولین قدرت جهان در این صنعت تبدیل کنند چرا که آنان معتقدند انقلاب در این زمینه می‌تواند جهان را از فاجعه زیست محیطی نجات دهد و بدون تغییر در سوخت خودروها، سخنی از نقطه عطف در حفظ محیط زیست نمی‌توان زد.
١٠:٣٥ - 1396/03/22 / شماره : ٢٠٤٥٧ / تعداد نمایش : ١٢ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۰۸:۲۵

عدم شفاف سازی هزینه تبلیغات، پاشنه آشیل انتخابات

به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایرنا، در کشور ما، شفاف سازی تبلیغات انتخابات یکی از مباحثی است که پس از اعلام نتیجه آرا مطرح شده و هر یک از رقبا، درصدد برجسته سازی میزان هزینه تبلیغات رقیب و زیر سوال بردن منبع درآمدی این هزینه ها می شوند.
این درحالی است که در کشورهای توسعه یافته به سبب وجود قانونی مبنی بر لزوم تعیین نوع هزینه ها و منابع آن، موضوع کاملا حل شده است و شفافیت هزینه ها، اعتماد عمومی را به همراه دارد.
به منظور بررسی خلاء قوانین انتخاباتی ایران در باره هزینه های تبلیغاتی نامزدها و ضرورت وضع قانون شفاف سازی هزینه ها در جهت جلب اعتماد عمومی به نظام و جلوگیری از آسیب های اجتماعی، گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا با «بهمن کشاورز» حقوقدان و «سیدم حمدامین قانعی راد» جامعه شناس گفت و گو کرد.
به اعتقاد این کارشناسان، کشورهای مبتنی بر نظام دموکراسی که آرای مردمی تحکیم بخش آن است، بر موضوع خدشه دار شدن سلامت انتخابات و رای دادن، حساسیت و توجه ویژه ای دارند چرا که می دانند افراد متخلف به دنبال جریان‌سازی در نهادهای مدنی هستند تا افرادی را وارد این نهادها کنند که سرسپرده آنان باشند. بر همین اساس، با قانونمند کردن هزینه ها و منابع تبلیغات انتخاباتی، در تلاش برای جلوگیری از نفوذ جریان های فرصت طلب هستند؛ آن چه خلا آن در کشور ما محسوس است.
**خلاء قانونی بسترساز عدم شفافیت انتخابات
شفاف‌سازی هزینه‌های تبلیغات انتخاباتی از موضوعات مهم و بحث برانگیزی است که پیش و پس از انتخابات، حربه ای برای حمله رقبای انتخاباتی به یکدیگر بوده و هست اما اینکه چرا موضوعی با این درجه از اهمیت همچنان از سوی قانونگذاران و مسوولان نادیده انگاشته می‌شود و بارها در پیچ و خم طولانی قانونگذاری در کشور گم شده است جای تعجب دارد.
موضوعی که کشاورز در گفت و گو با ایرنا به آن اشاره کرد و گفت: براساس قانون مدون کنونی، کاندیداها تکلیفی در مورد ابراز و روشن کردن این که هزینه های تبلیغاتی خود را چگونه و از کجا تامین کرده اند ، ندارند و این مسئله یکی از ضعف های بزرگ نظام انتخاباتی ما است.
تنها موارد ممنوع برای نامزدها که در قانون مشخص شده، استفاده از امکانات دولتی و عمومی برای تبلیغات است اما در استفاده از کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی منعی ندارند. در حالی که با تصویب یک قانون روشن و پیش بینی راهکارها و ضمانت اجرای مشخص، می توان با این معضل و چالش برخورد کرد.
به بیان کشاورز، نمی توان نفس استفاده از این کمک ها را به معنای تخلف، جرم یا خلاف اخلاق تلقی کرد اما آن چه مسلم است روشن شدن این موارد برای عموم مردم، تکلیف آنان را برای انتخابات بعدی روشن خواهد کرد.
این حقوقدان در ادامه افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، لایحه «سیاست‌های کلی انتخابات» را ابلاغ کرد اما به منظور اجرایی شدن و عملیاتی شدن این لایحه، تصویب قوانین عادی و اجرایی لازم به نظر می رسد و همین خلا قانونی، ضمانت اجرایی این لایحه را کمرنگ کرده است.
«بند 4 این سیاست های کلی بر تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان و تشکل‌های سیاسی و اعلام به مراجع ذی‌صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی تاکید دارد.»
وی افزود: در بیشتر کشورها که از سیستم حزبی بهره مند هستند این موارد تحت ضابطه است و باید به نحوی اعلام شود که همه مردم بدانند و مشخص باشد هر حزب یا هر کاندیدایی از چه منابعی برای تبلیغات انتخابات خود استفاده کرده است. همین شفافیت، عموم مردم را برای شرکت در انتخابات بعدی ترغیب می کند.
**شفاف سازی؛ ابزار راستی آزمایی نامزدها و رفع شائبه نفوذ
ارایه گزارش دقیق و شفاف درباره میزان هزینه‌های تبلیغاتی و منبع تامین آن، از عوامل تاثیرگذار در پیروزی نامزدها در هر انتخاباتی به شمار می رود چرا که عموم مردم با علم به منبع هزینه های سنگین تبلیغات و میزان آن، با اطمینان و اعتماد در تعیین سرنوشت خود و نظام مشارکت می کنند. به عبارتی شفاف سازی هزینه ها، ترازویی برای سنجش صداقت نامزدها و ابزار جذب اعتماد عمومی است.
حق مردم است که بدانند این اشخاص حقیقی یا حقوقی تامین‌کننده این هزینه‌ها، به قصد قربت و اجرای فریضه ملی و اقتصادی این کار را می‌کنند یا در پس این کمک‌ها هدف دیگری نهفته است. موضوعی که قانعی راد در گفت و گو با ایرنا مطرح کرد.
وی گفت: به طور معمول، کمک های مالی به نامزدهای انتخاباتی، یکی از کانال های نفوذ به شمار می رود که در عرصه سیاستگذاری کشور هم تاثیرگذار است. به عبارتی دیگر، برخی به قصد راهیابی به ارکان اجرایی و قانون گذاری کمک می کنند و توقع دارند بلافاصله این انتفاع برایشان حاصل شود و تصدی مسوولیت و پست و مقام سیاسی را بر عهده بگیرند.
به بیان این جامعه شناس، نهاد انتخابات قرار نیست بر روی معاملات و مبادلات پولی استوار باشد بلکه باید بدون این که نقش های مبادلاتی برجسته شود، بیان کننده حمایت های سیاسی اجتماعی از یک نامزد باشد. یعنی نباید اجازه داد که سیاست کالایی شود.
«کمک هواداران به سیاستمداران قابل انکار نیست اما مردم می خواهند اطمینان پیدا کنند که نامزدهای حاضر در صحنه از طریق مبادله پنهان و زد و بند و به صورت مافیایی پیروز نشده اند و این حمایت ها معقول و در چارچوب شفافی قرار دارند. برای رفع این شائبه، باید نامزدها و حامیان مالی آنان درباره هزینه‌ها شفاف‌سازی کنند.»
قانعی راد در ادامه این گفت و گو، خلاء قانونی در مسیر شفاف سازی را مشکل بزرگ نهاد انتخابات عنوان کرد که براساس آن ، نمی توان سایه شائبه و ابهام را از سر انتخابات برداشت.
وی افزود: هر چند که سالهاست در کشور انتخابات برگزار می شود اما این نهاد صیقل نخورده و همواره در هاله ای از ابهام و عدم شفافیت کار کرده است، برخی هم منافع خود را در همین عدم شفافیت دیده و بر تداوم آن صحه گذاشته اند.
بر همین مبنا، کسانی که به نهاد انتخابات و نقش آن بر سیاست و فرهنگ جامعه اعتقاد دارند و بر این باور هستندکه این نهاد یک نهاد مهم و امنیت ساز است، بایست در جهت قانونمند کردن و شفاف سازی آن بکوشند.
١٠:٤٣ - 1396/03/22 / شماره : ٢٠٤٥٩ / تعداد نمایش : ١٣ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۰۸:۲۵

تقویت روابط با ایران، چشم انداز پارلمان جدید فرانسه

به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایرنا، روز گذشته بار دیگر پیش بینی نظرسنجی ها در زمینه پیروزی قاطع حزب مکرون در دور نخست انتخابات پارلمانی فرانسه محقق شد و شگفتی دیگری در عرصه سیاست این کشور رقم خورد.
شکست سنگین حزب سوسیالیست که اکثریت مجلس را در دست داشتند، در کنار نتایج بسیار ضعیف حزب راست افراطی جبهه ملی که انتظار می رفت وزنه قابل توجهی در پارلمان جدید علیه دولت مکرون تشکیل دهند؛ از دیگر شگفتی های این انتخابات بود. انتخاباتی که تحلیلگران برآیند آن را تقویت جایگاه رئیس جمهوری و نخست وزیر جدید فرانسه ارزیابی می کنند.
بی تردید آنچه بیش از نتایج داخلی انتخابات پارلمانی فرانسه برای رهبران جهان مهم است، ارزیابی شاخص ها و مزیت های نسبی پارلمان جدید و شناسایی راهبردهای نوین برای تعامل بیشتر با ساختار جدید سیاسی فرانسه در چارچوب منافع کشورشان است.
بی شک در شرایط یاد شده، رهبران اتحادیه اروپا به دلیل سیاست های همگرایانه رئیس جمهوری فرانسه، بیش از پیش خرسند هستند؛ چراکه تقویت جایگاه مکرون در عرصه داخلی را به منزله قدرت بیشتر این کشور در حمایت از اتحادیه اروپا ارزیابی می کنند.
در این میان، تحلیل گران معتقدند که به دلیل رویکرد اقتصادی مکرون و سیاست تعاملی وی با رهبران جهان، چشم انداز روابط ایران و فرانسه نیز در دوران پارلمان جدید این کشور، روشن تر از گذشته خواهد کرد و باید در انتظار گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور باشیم.
برای درک بهتر این موضوع، باید در مرحله نخست سابقه سیاسی مکرون در دوران حضورش در کابینه فرانسوا اولاند رئیس جمهوری سابق فرانسه و برنامه های اقتصادی وی و در مرحله بعدی ارزیابی در مورد نتایج همسویی پارلمان فرانسه با مکرون جوان داشت.
در گام نخست مولفه های متعددی مطرح می شود که در بین آنها پیشینه مثبت امانوئل مکرون در گسترش روابط اقتصادی با کشورمان، راهبرد اقتصادی وی برای توسعه بازار آزاد و گسترش روابط تجاری و اقتصادی با جهان و در نهایت اتخاذ نکردن مواضع منفی علیه ایران پیش، حین و پس از کارزار انتخابات ریاست جمهوری، به چشم می آید.
از طرف دیگر تحلیل گران معتقدند که سابقه طولانی روابط اقتصادی ایران و فرانسه و همکاری های گسترده صنعتی به ویژه در عرصه خودروسازی، از جمله مولفه هایی است که می تواند به عنوان پیش زمینه ای قوی و مزیتی مهم برای ظهور عصری جدید در روابط دو کشور باشد.
به نظر می رسد که مکرون جوان که پیش زمینه چهره یک اقتصاددان و سیاستمداری که پیشتر با حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان بر سر یک میز نشسته و توافق های بسیاری امضاء کرده است، با تکرار پیروزی روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران و روی کار آمدن مکرون در قامت رئیس جمهوری جدید فرانسه، تحولی قابل توجه در روابط دو کشور ایجاد کند.
در گام نهایی باید در نظر داشت که شکل گیری یک پارلمان همسو با سیاست های رئیس جمهوری فرانسه، می تواند نقش کاتالیزور را در توسعه روابط این کشور اروپایی با دیگر کشورهای جهان به ویژه جمله ایران داشته باشد.
بی شک حمایت قاطع پارلمان فرانسه از برنامه های رئیس جمهوری این کشور، دست مکرون را برای اجرای سیاست های اقتصادی که نتیجه آن تعامل بیشتر با شرکای تجاری و صنعتی همچون ایران است، بازتر می کند و ره آورد این شرایط می تواند به شتاب گیری روند رو به رشد توسعه همکاری های دو کشور منجر شود.
در صورت تحقق شرایط یاد شده می توان انتظار داشت که توافقنامه های مشترکی که در حوزه هایی مختلفی همچون خودروسازی، راه، شیلات و راه آهن امضاء شده است، هرچه سریعتر عملیاتی شود و سرمایه گذاری خارجی حاصل از آن در کشورمان افزایش یابد.
جالب است بدانیم که بر اساس گزارش «موریل پنیکاد» سفیر فرانسه در سرمایه گذاری های بین المللی و مدیرعامل شرکت «بیزینس فرانس»، حجم سرمایه گذاری فرانسه در ایران و حجم تجارت دوجانبه دو کشور در حال افزایش است و در پایان سال 2015، میزان سرمایه گذاری فرانسه در ایران، به رقم340 میلیون یورو رسید و از زمان اجرای برجام افزون بر 300 شرکت فرانسوی از ایران بازدید کرده و بیش از 2 هزار شرکت برای همکاری با طرف های ایرانی ابراز علاقه کرده اند.
از همین رو است که تحلیل گران معتقدند در دوران پسابرجام و در شرایطی که دولت امانوئل مکرون سیاست های باز اقتصادی به ویژه با شرکای دیرین این کشور را دنبال می شود و حال که حمایت قاطع پارلمان فرانسه پشتوانه رئیس جمهوری این کشور است، شرایط برای توسعه همکاری ها با ایران نیز چشم انداز بسیار روشن تری نسبت به گذشته خواهد داشت.
١٠:٠٤ - 1396/03/23 / شماره : ٢٠٤٦٥ / تعداد نمایش : ٤ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۱۰:۲۶

تا کنون هیچ خودروی قاچاقی به وزارت امور خارجه واگذار نشده است

مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی از آمادگی این سازمان جهت بررسی درخواستهای متقاضیان برای فروش به شرط صادرات خودروهای قاچاق خبر داد .
به گزارش دنیای اخبار به نقل از روابط عمومی سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی ، امین دلیری با اعلام این خبر افزود : براساس وظایف تصریح شده در قانون تاسیس سازمان ، وظیفه تعیین تکلیف اموال به تملک درآمده دولت بر عهده این سازمان است و طبق آئین نامه مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سه شیوه فروش داخلی ، فروش به شرط صادرات و امحاء برای تعیین تکلیف کالاهای قاچاق پیش بینی شده است ، بنابراین کالاهایی که امکان عرضه داخلی ندارد ، به شرط صادرات قابل فروش می باشد که در این راستا آماده بررسی تقاضای متقاضیان اعم از دستگاههای حاکمیتی و بخش خصوصی هستیم .
دلیری در توضیح خبر مربوط به فروش خودرو به وزارت امور خارجه افزود : اصولا تامین نیازهای دستگاهها و مراجعه آنان برای مذاکره با مسئولین سازمان یک امر بدیهی و جاری است ، وزارت امور خارجه نیز صرفا مذاکراتی در خصوص طرح برخی از نیازها از جمله تامین خودرو ، با سازمان اموال تملیکی داشته است ، ولی این مذاکرات تا کنون به واگذاری خودرو اعم از متروکه ، ضبطی یا قاچاق به آن دستگاه نشده است ، لذا خبر مربوط به خرید و واگذاری خودروهای قاچاق لوکس به وزارت امور خارجه واقعیت ندارد .
وی در ادامه افزود : سازمان اموال تملیکی کلیه فروش اموال خود را در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه به انجام رسانده و با متقاضیان حقیقی و حقوقی در چارچوب آن عمل می نماید و از نظر قانونی هم ، هیچگونه منعی برای این نوع فروش و واگذاری ها وجود ندارد ، مگر در مواردیکه قوانین خارج از سازمان ، استثنائاتی برای آن قائل شده باشد .
١١:٢٢ - 1396/03/23 / شماره : ٢٠٤٧٠ / تعداد نمایش : ١ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۲۷

ابراز رضایت دولت از درآمدهای ناشی از مالیات و گمرک در سال جاری

به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایلنا ، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با بیان این که امروز به تشریح آخرین گزارش دریافت‌ها و پرداخت‌های سال 1395 خواهیم پرداخت، گفت: بودجه سال 95 یک ویژگی‌هایی داشت، بودجه به واسطه اراده مردم توسط نمایندگان تصویب شد.
او ادامه داد: بودجه اقتصادی مهم است اما بیش از این که اعداد و ارقام مهم باشد تاثیر آن بر زندگی مردم است.
نوبخت با اشاره به اینکه بودجه برنامه مالی دولت است، عنوان کرد: پیش‌بینی منابع و مصارف آن در بودجه مهم است تا ما را به اهداف برساند.
سخنگوی دولت گفت: منابع ما در سال 95 بالغ بر 294 هزار میلیارد تومان بود که این رقم به 283 میلیارد هزار تومان رسید.
او در ادامه عنوان کرد: از محل درآمدها بودجه 93 درصد تحقق پیدا کرده است و سهم درآمدهای گمرکی 98 درصد بود و سایر درآمدها 83 درصد است.
رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: امسال درآمد مالیات و گمرک خوب بوده است. سهم واگذاری سرمایه از محل بودجه نیز 79 درصد تحقق پیدا کرده است.
او در ادامه افزود: مورد دیگر واگذاری دارایی‌های مالی است که 63 هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌ایم که بیشتر از پیش‌بینی ما درآمد کسب شد. یعنی تحقق 108 درصدی است.
نوبخت در ادامه به محل مصرف درآمدها اشاره کرد و گفت: شاید گفته شود باید درآمدها صرف کارهای عمرانی شود این خوب است، مگر می‌شود کمیته امداد، دانشگاه و یا نیروهای مسلح را نادیده گرفت اما باید مصارف عمرانی و اجرایی باشد.
او تاکید کرد : سال گذشته بدون کسری بودجه منابع را مصرف کردیم.
١٠:١١ - 1396/03/23 / شماره : ٢٠٤٦٨ / تعداد نمایش : ٨ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۲۷

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو:

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو گفت: برگزاری پنجمین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو و ماشین آلات تهران در راستای انجام مسئولیت و مشارکت در تحقق حداکثری اقتصاد مقاومتی است.
غلامرضا بخشی زاده در گفت و گو با ستاد خبری پنجمین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو و ماشین آلات تهران، در تبیین این موضوع اظهارداشت: اتحادیه ها و صنوف یکی از بازوهای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور هستند که اگرچه به لحاظ قانونی برابر ماده 30 قانون نظام صنفی نمی توانند در امور کسبی دخالت کنند اما باید وظایف قانونی و مسئولیت های خود را در این راستا عمل نمایند.
وی در اشاره به برخی از مشکلات این صنف بیان کرد: صنف لوازم یدکی به صورت جزیره های پراکنده و غیرمتمرکز هر کدام به راه خود می روند و در این میان نه تنها فرصت هم افزایی و همکاری از بین می رود بلکه امکان سوء استفاده فراهم می شود که یکی از نشانه های آن ورود کالاهای بی کیفیت، بی اصالت، تقلبی و بعضاً قاچاق است.
رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی خودرو ادامه داد: از سوی دیگر مردم انتظار دارند باتوجه به پیشرفت های فرهنگی – اجتماعی رویه های قبلی به روز شده و برای انجام اموری نظیر سرویس و نگهداری خودرو، تعمیر و تنظیم آن مراجعات مکرر، اتلاف وقت و ابهام در نحوه خدمات رسانی را شاهد نباشند که این موضوع نیازمند هم افزایی بیش از پیش اعضاء صنف و صنوف مرتبط است.
بخشی زاده در پایان تاکید کرد: ما به عنوان راهکاری در جهت رفع نواقص یاد شده نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو و ماشین آلات تهران را هر ساله برگزار می کنیم تا بتوانیم با گردهم آوردن فعالان زنجیره تامین، توزیع و خدمات به اهداف اشاره شده و مدنظر رسیده و برای ارتقاء سطح کمی و کیفی صنف گامی موثر برداریم.
شایان ذکر است پنجمین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو و ماشین آلات تهران از تاریخ 10 لغایت 14 تیرماه با شعار شبکه توزیع، حامی تولید و اشتغال در محل نمایشگاه های برج میلاد برگزار خواهد شد. متقاضیان حضور می توانند با مراجعه به سایت Scampu.com برای حضور در این نمایشگاه ثبت نام نمایند.
١١:٢٥ - 1396/03/23 / شماره : ٢٠٤٧١ / تعداد نمایش : ٩ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۲۹

توسعه نیم هکتاری فضای سبز در محور خیابان رنجبر منطقه 10

شهردار منطقه از بهسازی و ساماندهی نقاط بی دفاع شهری و توسعه نیم هکتاری فضای سبز خیابان رنجبر در مسیر ادامه طرح بزرگراه یادگار امام (ره) برای رفاه حال شهروندان خبر داد.
به گزارش دنیای اخبار، عباس بابازاده ضمن اعلام این خبر با اشاره به اجرای تمهیدات مناسب برای جلب رضایت شهروندان گفت: پس از تصویب اجرای ادامه طرح بزرگراه یادگار امام(ره) و اتصال آن با گذر از خیابان رنجبر به میدان حق شناس در منطقه 17، با تخصیص اعتبار 27 میلیارد تومانی املاک ریزدانه در مسیر طرح تملک و آزاد سازی شد.
وی با اشاره به تاکیدات دکتر قالیباف شهردار تهران در نظارت ستادی اخیر از منطقه مبنی بر ساماندهی نقاط بی دفاع، ایجاد امکانات خدماتی و رفاهی در راستای رفاه حال شهروندان و خدمت رسانی بهینه به آنان افزود: از ابتدای اسفند سال 1395 تا پایان اردیبهشت ماه سال 1396، طی طرحی جهادی به منظور رفاه حال شهروندان، توسعه سرانه های فضای سبز، ساماندهی نقاط بی دفاع شهری، زیباسازی با هدف ایجاد دید بصری بهتر و بهسازی امکانات منطقه و ... فضاهای بی دفاع شهری و آزاد شده در مسیر خیابان رنجبر بر اساس نیازهای محله در راستای ارائه خدمات عمومی به شهروندان مناسب سازی شد.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته خاطرنشان کرد: مدیریت شهری منطقه اجرای نقاشی دیواری جدارهای مشرف به گذر یادگار امام (ره)، تخریب املاک دارای خطر، نصب ست های ورزشی و برج های نوری، ساماندهی محل استقرار کارگران فصلی، احداث محل اسیکت، احداث پارکینگ های موقت، احداث 6 بوستانک و در مجموع توسعه نیم هکتاری فضای سبز مفید با کاشت گونه های گیاهی دارای قابلیت جابجایی در خیابان رنجبر را در دستور کار خود قرار داده و تاکنون از بسیاری از موارد ذکر شده، بهره برداری نموده است.
شهردار منطقه با اشاره به اهتمام مدیریت شهری برای خدمات رسانی شایسته و بهینه و رفع غدغه های به حق شهروندان، خواستار حمایت و همکاری آنان از اجرای طرح های شهری شد.
١١:٣٠ - 1396/03/23 / شماره : ٢٠٤٧٢ / تعداد نمایش : ٣ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۲۹

کمک به درمان بیماران، استراتژی تازه بانک ملی ایران در حوزه مسئولیت های اجتماعی

به گزارش دنیای اخبار به نقل از روابط عمومی بانک ملی،مسئولیت اجتماعی، مفهومی نوین است که تاکید می کند شرکت ها، سازمان و نهادهای مالی، نباید تنها به دنبال کسب سود باشند. آنها بخشی از درآمد یا سود خود را به نفع اجتماع مصرف می کنند تا از این طریق هم برند خود را نمایان تر و هم نفعی فراگیر برای جامعه ایجاد کنند.
بانک ملی ایران، بانکی «مردمی» است و از این رو به مسئولیت اجتماعی خود بسیار اهمیت می دهد. هیات مدیره بانک ملی ایران به این موضوع توجه خاص دارد و بسته به شرایط جامعه، نیازسنجی های انجام شده و نیز توانایی مالی بانک، منابعی را به این منظور در نظر می گیرد.
به عنوان مثال، هیات مدیره بانک برای سال جاری بیش از 62 میلیارد ریال بودجه، به منظور مشارکت در طرح های عام المنفعه تصویب کرد.
مشارکت در 30 طرح عام المنفعه از جمله آزادسازی زندانیان غیرعمد ستاد دیه کشور، بازسازی شیرخوارگاه، مساعدت مالی به انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی، اهدای آمبولانس، ساخت و احداث مدارس، درمانگاه و مسجد در مناطق محروم کشور از این جمله است.
در همین راستا، به تازگی و در روزهای ماه مبارک رمضان، بانک ملی ایران برای آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد یک میلیارد تومان کمک کرد.
بانک ملی ایران به طور مستمر مسائل جامعه را رصد می کند و بسته به نیاز، منابع «مسئولیت های اجتماعی» را به سمت هدف هدایت می کند.
در مقطعی از زمان، نتیجه بررسی ها نشان می داد که کشور با کمبود مدرسه رو به روست. از این رو، بانک ملی ایران پرچم دار احداث مدرسه در کشور شد و به تبع آن بانک ها، موسسات مالی و خیرین هم به این امر مبارک رو آوردند.
امروزه اما شرایط تغییر کرده، به طوری که احساس می شود کشور با کمبود منابع در حوزه پزشکی و بیمارستانی، به خصوص در مناطق محروم رو به روست. امروز افراد بسیاری در کشور با آسیب دیدگی های جسمی ناشی از بیماری دست و پنجه نرم می کنند، بدون این که بتوانند از پس هزینه های درمان بر آیند.
من به چشم خود شاهد بودم که کودکان حاضر در یک مرکز درمان سرطان، چطور با بیماری درگیر بودند، به طوری که هر بیننده ای از مشاهده آن صحنه ها آزرده می شد.
هزینه درمان چنین بیماری هایی زیاد است و متاسفانه بروز آنها در مناطق محروم نیز بیشتر به چشم می آید. از این رو بانک ملی ایران در دوره جدید، تمرکز خود را بر این موضوع قرار داده و تلاش می کند سهم خود را در ایفای مسئولیت اجتماعی، این گونه ایفا کند.
١٢:١٧ - 1396/03/23 / شماره : ٢٠٤٧٤ / تعداد نمایش : ٣ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۳
۱۲:۲۹

٤٠ روز بعد از حادثه معدن زمستان یورت از شرایط ناایمن دیگر معادن زغال سنگ آزادشهر بی هوا، بی داربست، بی ایمنی

سلامت نیوز: آنجا زیر خروارها خاک و سنگ و زغال، هوا نیست و داربست نیست و آفتاب نیست و ایمنی نیست؛ هرچه هست روی سخت و سنگ و تیز زغال است و بوی هرازگاه گاز و تن مردان رنجور که پول گذران زندگی شان را از آن زیر، از دل کوه و تونلهای تنگ معدن درمی‌آورند.
به گزارش سلامت نیوز شهروند نوشت: ٤٤ مرد کارگر در «زمستان یورتِ» آزادشهر در شمال شرق ایران اما حالا ٤٠ روز است که دیگر صبح ها آن چکمه های مشکی و لباس کار سیاه و گرد گرفته شان را تن نمی‌کنند و دیگر دستهای مردانه سختشان، سنگ های زغال را از معدن قدیمی‌شان از دل بالاترین کوهی که اطرافشان دیده اند خارج نمی‌کنند؛ دستهای آنها ٤٠ روز است که دست بچه ها و همسرها و پدرها و مادرهای روستایی شان را رها کرده‌اند و عوضش خاک مرطوب روستاهایی شبیه بهشت، سایه سرشان شده، باز هم بی هوا، در قبرهای گود، شبیه آنچه در همه سالهای کارشان، در معدن بهشان گذشت.
٤٤ مرد کارگر روستایی در آزادشهر حالا ٤٠ روز است که نیستند اما همکارهایشان هنوز هستند و هنوز در دل دیگر معادن زغال سنگ آن منطقه کار می‌کنند؛ اوضاع از هم گسیخته ایمنی هنوز به جاست و آنها می‌گویند هرلحظه منتظر آوار شدن سقف تونل بر سرشان و انفجارهای تازه اند؛ شبیه آنچه در «زمستان یورت» اتفاق افتاد.
«رفتن و آمدنمان با خداست»
«اصغر» یکی از «گنجی وطنی»هاست؛ یکی از مردانی که ٩‌سال هر روز عصر از روستای وطن به معدن زمستان یورت رفت و شب‌ها خسته و با «رویی سیاه» به خانه برگشت. او حالا یک‌سال است که دیگر «معدن‌کار» نیست؛ او را وقتی به اداره کار درباره وجود نداشتن تهویه در معدن و ایمن نبودن آن عریضه برد، به بهانه‌ای اخراج کردند. کوچه‌های خاکی روستای سبز وطن و زیر آفتاب بهار که این‌جا بهاری‌تر از همه جاست، فرصت خوبی است برای «اصغر» تا از وضع بقیه معادن منطقه آزادشهر بگوید؛ از معادنی که او آنها را خوب می‌شناسد.
«اصغر» ٣٧ ساله است و از ‌سال ٨٥ تا اردیبهشت ٩٤ در معدن زمستان یورت کار کرده است، تا وقتی که پیمانکار دیگر ادامه کار او را خوش نداشت: «یک‌بار من رفتم اداره کار و گزارش کردم که معدنمان تهویه هوا ندارد، هنوز به خانه نرسیده بودم که پیمانکار زنگ زد گفت آقا چرا رفته‌ای اداره کار، فلان حرف را زده‌ای. پیمانکار برایم پرونده‌سازی کرد که مثلا مشکل جسمی‌دارم. من را فرستاد دکتر و دکتر هم گفت که اگر این آقا مشکلی دارد، داخل معدن ایجاد شده است. مشکلی هم که الان دارد، لطمه‌ای به کارش در معدن نمی‌زند؛ خلاصه پیمانکار نتوانست من را به این شکل از معدن اخراج کند و به شکل دیگری اخراجم کرد.»
«زمستان یورت غربی و شرقی»، «معدن قشلاق رودبار»، «فارسیان»، «معدن عبدالرضا سوسرایی»، «معدن صفری»، «معدن آقای جاهدی» که به دلیل خاکستر بالا کارش خوابیده است؛ اینها نام دیگر معادنی است که در منطقه آزادشهر، زغال سنگ استخراج می‌کنند.
«اصغر» که ٩‌سال در بخش‌های سینه کار یا پیشروی، در بخش گزن که یک راهرو به سمت لایه زغال است و در بخش استخراج معدن زمستان یورت کار کرده، از شرایط این معدن‌ها بیشتر از بقیه خبر دارد. بعد از این‌که در معدن دچار حادثه شد او را به بخش تعمیرات فرستادند. «بعد از این‌که دیسک کمر گرفتم من را به بخش ریل‌کشی فرستادند و یک روز زغال بار می‌کردم، مچ پایم شکست. بعد از آن دو ماه من را به بخش تعمیرات فرستادند و بعدش که می‌خواستند از کارگرها کم کنند، من را هم کم کردند و از معدن بیرون آمدم.»
او بیشتر معادن منطقه آزادشهر را خوب می‌شناسد، مثل کف دستش؛ یا خودش یا بیشتر دوستانش بخشی از عمرشان را زیر لایه‌های پنهان زغال سنگ و پوشیده در دل کوه‌های شمال شرق، آرام و بی‌صدا کار کرده‌اند. برای همین است که با اطمینان می‌گوید ٧٠‌درصد معادن این منطقه تهویه هوا ندارند و برای کارگرانشان ایمن نیستند: «مثلا این‌جا معدنی به نام «ص» هست که کلا به‌طور مداربسته کار می‌کند و از پایین، نفر می‌رود و می‌آید، از بالا هیچ‌گونه دِویل و تهویه‌ای ندارد. بیشتر معادن این منطقه تهویه ندارند و اگر هم دارند مثل معدن زمستان یورت، به اندازه و استاندارد نیست.»
گنجی وطن شرایط استاندارد بودن یا نبودن معادن را خوب می‌شناسند، این‌که کارگر کجا ایمن است و کجا نیست: «معادن زغال سنگ زیرزمینی باید در هر ٩ متر، یک دویل تهویه از بالا داشته باشند، یک دویل نفررو از پایین. موضوع این است که در معادنی مثل زمستان یورت، دویل نفررو از پایین را می‌زنند ولی از بالا دویل تهویه را نمی‌زنند. آنها فقط می‌خواهند زغالشان را استخراج کنند و به این فکر نمی‌کنند که اگر یک وقت، پایین بخوابد کارگر لااقل می‌تواند از بالا فرار کند. در همین معدن زمستان یورت هم اگر تونل، دویل تهویه از بالا داشت، کارگر در معدن نمی‌ماند و نمی‌مرد. حتی اگر لایه پایینی که زیر پایه کار است دویل تهویه داشت، کارگرها می‌آمدند داخل راسته و از تونل پایینی خارج می‌شدند. به هرحال غیرقانونی کارکردن صاحبان معدن باعث شد که کارگران در معدن بمیرند.»
«معدن برای معدن‌کارها ریه نمی‌گذارد.» این جمله، حرف مشترک همه کارگران معادن زغال سنگ است. اصغر گنجی وطن هم در همه سال‌های کار کردن در معدن، همه تجربیات بقیه همکارهایش را از سر گذرانده؛ از سختی نفس کشیدن تا ضررهای جسمی‌و بدنی. «زمانی که در معدن کار نمی‌کردم، به‌طور مرتب فوتبال بازی می‌کردم، شاید ١٠ بار زمین فوتبال را دور می‌زدم و به نفس‌نفس زدن هم نمی‌افتادم ولی الان یک‌بار که زمین فوتبال را دور بزنم به نفس‌نفس می‌افتم یا بالا رفتن از سربالایی‌ها برایم سخت است. به دلیل گرد و خاکی که در معدن زغال سنگ وجود دارد، خواهی‌نخواهی ریه خراب می‌شود ولی خب، وقتی ٩‌سال در این شرایط کار کنی و هیچ استانداردی هم رعایت نشود و حتی روزانه یک لیوان شیر هم در طول کار به دستت ندهند، مشخص است که آدم دچار مشکل می‌شود.»
حتما الان خانواده‌تان از این‌که دیگر در معدن کار نمی‌کنید، خوشحالند.
«از یک لحاظ بله، ولی از یک لحاظ هم وقتی معاشمان نمی‌گذرد، سخت است. حتما شما می‌دانید که بیمه ما را در این سال‌ها به‌عنوان دفتردار و کتابدار ریخته‌اند، این خودش برای ما ضرر است. در کارهایی مثل معدن که سخت و زیان‌آور است باید ٤‌درصد سختی کار در بیمه لحاظ شود ولی برای ما بیمه عادی رد شده است.»
مشکل اما فقط تهویه هوا در این معادن نیست: «بازرس‌هایی که از اداره کار می‌آیند، هیچ آموزشی ندیده‌اند، حتی وقتی می‌آیند، داخل معدن نمی‌روند و فقط مثلا به حمامی‌که در معدن هست یا اتاق تعویض لباس یا ناهارخوری سرکشی می‌کنند. اگر بازرس اداره کار وارد باشد باید به داخل کارگاه بیاید و اگر ببیند در معدنی دویل تهویه وجود ندارد باید کار را بخواباند ولی بازرس اداره کار معدن زمستان یورت هیچ وقت این کار را نکرد.»
ولی با وجود همه این سختی‌ها، باز هم تعداد زیادی از جوانان این منطقه در معادن این‌جا کار می‌کنند.
«چاره‌ای ندارند، مگر چاره دیگری هم هست؟ الان مثلا من از وقتی که از معدن بیرون آمده‌ام، زنبور گرفته‌ام که کاری برای خودم دست و پا کنم ولی پول ندارم که کندو بخرم یا شکر بخرم و ... . الان از کندوفروش به‌طور نسیه ١٠ تا کندو گرفته‌ام و باید یک ماه دیگر تسویه کنم، مانده‌ام که چطور تسویه کنم.»
«رفتن و آمدنمان با خداست.» این تک جمله «اصغر گنجی وطن» درباره خلاصه کار کردن در معدن است.
«مهندس معدنی که برود معدن و بمیرد مهندس نیست»
«محمد گنجی‌وطن»، برادرش را در حادثه انفجار در معدن زمستان یورت از دست داد. بیشتر مردان خانواده و فامیل او مثل بقیه اهالی روستای «وطن» برای گذراندن زندگی‌شان در معادن زغال‌سنگ اطراف کار می‌کنند. او می‌گوید ایمن نبودن معادن زغال‌سنگ، به مدیریت بخش خصوصی برمی‌گردد. «معدن زمستان یورت غربی و شرقی متعلق به شرکت البرز شرقی است که کلا به صورت پیمانکاری کار می‌کند. آنها قرارداد سفید را به ما می‌دادند و باید امضا می‌کردیم، اگر هم امضا نمی‌کردیم، فردا تقی به توقی می‌خورد، کارگری که ٢٠‌سال کار کرده با کارگری که تازه به معدن آمده، هیچ فرقی برایشان نداشت. همین چندوقت پیش یک کارگر را که سابقه زیادی داشت و برای حق و حقوقش اعتراض کرده بود، بیرون انداختند.»
«حسین گنجی‌وطن» یکی از کارگرانی است که در آن روزهای سخت اردیبهشتی، ٤٠ روز پیش از امروز وقتی شنید معدن زمستان یورت ریزش کرده و ٤٤ کارگر زیر خروارها آهن و زغال مانده‌اند، تعجب نکرد؛ او هم مثل خیلی از همکارهایش آن‌جا را خوب می‌شناخت، نه‌تنها آن‌جا که بقیه معادن آزادشهر را. حالا هم که ایستاده اول جاده خاکی که راه باریک جنگلی را به بالای کوه و معدن زمستان یورت می‌رساند، نشانی از تعجب روی صورت چروکش نیست، هرچه هست خستگی است و غم کارگران از دست رفته. او همه آن روزها را با بقیه همکارهایش به کمک نیروهای امدادی رفت تا اگر می‌شود جان کارگران معدن را نجات بدهد؛ ولی نشد که بشود. گنجی وطن حالا با صدایی خسته و رویی شرمنده از شرایط کار در معدن زغال‌سنگ می‌گوید و دیگر معادن آزادشهر: «استان ما صفر است از کارگاهش گرفته تا معدنش. کارگاهی که دو‌هزار متر است و یک دویل طبیعی ندارد. همه معدن‌های دیگر هم همین است. من در معدن شاهکوه و تونل دیگری بالاتر از این‌جا کار کرده‌ام، آنها ایمنی ندارند و فقط فکر تولیدند.»
رسیدگی به شما از نظر تغذیه چطور است؟ می‌گویند شیر توزیع نمی‌شود.
«هیچی نمی‌دهند، شیر کجا بود؟ نه شیر می‌دهند، نه حقوق، نه بیمه. حقوق ما از ‌سال ٩٣ که این آقا آمده چهارماه حقوق و سنواتش مانده. ٩٥ هم سه ماه مانده. بیمه از ٩٤ سه ماه مانده است، برج‌های ١٠ و ١١ و ١٢. از ٩٥ دوباره شروع کردند به بیمه ربختن ولی ماه ٥ و ٦ را نریختند.»
در همه سال‌هایی که در این معادن کار می‌کنید، تابه‌حال شده بود که انفجار به این شدت اتفاق افتاده باشد؟
«بوده ولی نه به این شدت. دستگاه‌های سنجش هوا همه خرابند و مال زمان تأسیس معدن‌اند. الان دستگاه‌های جدید جی‌پی‌سی‌ان درآمده که حتی یک لکه هم دود باشد بو می‌کشد. کی این دستگاه‌ها را دارد؟ مهندسانی که روز تا غروب بیرون‌اند. به جای این‌که بدهند به جایی که با جان کارگر بازی نشود، دست مهندس می‌دهند که دور دور می‌زند و وارد معدن نمی‌شود.»
«محمد سادین»، ٦٧ساله است. او ١٤‌سال در معادن زغال‌سنگ کار کرده و تجربه همه این سال‌ها او را آن‌قدر پخته کرده که وقتی می‌خواهد از شرایط ناایمن این معادن حرف بزند، عصبانیت را از صدایش بدزدد. سادین در این سال‌ها در معادن ایمن هم کار کرده است، مثلا یکی از معادن شاهرود: «هیچ معدنی مثل این‌جا نیست. آن‌جا آن‌قدر مرتب بود که هر سی متر یک هواکش داشت. خیلی که دیگر فاصله داشت سی متر بود.»
این منطقه چند معدن دارد؟
«آزادشهر ١٠ معدن زغال‌سنگ دارد که همه‌اش دست بخش خصوصی است.»
چند کارگر در معدن زمستان یورت کار می‌کنند؟
« زیاد. در حدود ٤٠٠ نفر.»
چند مهندس و کارشناس؟
«مهندس زیاد دارد ولی اسمشان مهندس است. در همین انفجار سه چهار تا از آنها رفتند توی معدن مردند. مهندسی که برود توی معدن و بمیرد مهندس نیست. مهندس باید برود ١٠ نفر را نجات بدهد نه این‌که بمیرد. آمدند چهارتا آوردند به آنها می‌گویند مهندس. کارگر باید با امکانات و هوا برود داخل معدن، نه این‌که دست خالی. این‌طوری فیل هم باشی می‌افتی. به خاطر عمق خیلی کم مهندسانی آوردند که حد پایین‌اند.»
آژیر خطر در بیشتر معادن زغال سنگ ایران
کمیل ترقی، مسئول ایمنی معادن کارمزد و سرپرست ایمنی شرکت سامان، سوادکوه، جزو نخستین افرادی بود که بعد از انفجار و ریزش معدن زمستان یورت برای کمک و برقراری ایمنی به آنجا رفت.
او سالها مسئول ایمنی معادن مختلف در استان مازندران بوده و حالا در گفتگو با «شهروند» مثل خیلی ها، سپردن معادن ایران به بخش خصوصی را دلیل ناایمن بودن آنها می‌داند: «در تمام دنیا بدون هیچ استثنا معادن مخصوصا معادن پایه مثل ذغال سنگ، آهن و ... تحت پوشش دولتند و یارانه دولتی به آنها تعلق می‌گیرد چون این معادن هزینه های زیادی دارند و حتی تامین ایمنی معادن درجه چهار، میلیاردها تومان هزینه می‌برد.قانون مدنی ایران می‌گوید که کلیه چاه‌های نفتی و معادن اعم از زیرزمین و روباز و فلزات سنگین و گران قیمت جزو بیت المال و تحت تکفل دولتند ولی ما می‌بینیم که چیزی را که بیت المال بوده داده اند به بخش خصوصی و مشکل همه اش از همینجاست.»
ترقی شرایط جهانی معادن زغال سنگ را اینطور ارزیابی می‌کند: «قیمت زغال سنگ به صورت جهانی است و چون بیشتر معادن جهان یارانه دولتی می‌گیرند، قیمت هم بر اساس همین یارانه تعیین می‌شود ولی ما در ایران این یارانه را نداریم، به همین دلیل قیمت خرید ما از تولید پایین تر است.» و ادامه می‌دهد:« در سال ٩٥، برای تولید یک تن زغال سنگ چیزی نزدیک به ٢٢٠ تا ٢٣٠ هزار تومان هزینه می‌کردیم، ولی دولت ١٥٠ هزار تومان می‌خرید. در اصل، ضرر می‌دهیم اما برای جبران این ضرر، هزینه کارگری را کم می‌کنند، از تعمیر و نگهداری می‌زنند و از چوب کمتر استفاده می‌شود، همه اینها ریسک بروز حوادث را به شدت افزایش می‌دهد.» به گفته او، در تمام دنیا، کار معدن به سمت معدن کاری سبز می‌رود و دلیلی ندارد که ماهانه ده ها درخت برای یک معدن بریده شود: «در تمام دنیا، به سمت مکانیزه کردن پیش می‌روند اما ما هنوز در هزینه چوبمان مانده ایم.
تازمانیکه این مشکلات به صورت اساسی ریشه کن نشود، نمی‌شود وضع را بهبود بخشید، معادن زغال سنگ اولین شغل سخت دنیا شناخته می‌شوند حتی اگر هم به بخش خصوصی واگذار شوند. پیمانکاران معدن به هیج وجه نمی‌توانند برای جبران ضرر در معدن، بالانس برقرار کنند، همین هم می‌شود که از نکات ایمنی و سلامت کارگران می‌زنند.» او در میان معدن های موجود در کشور، تنها معدن استاندارد و دارای تجهیزات را معدن پروده طبس می‌داند:« این معدن با ضخامت بالای دو متر مکانیزه است، تجهیزات و مانیتورینگ دارد، هنوز انگلیسی ها در این معدن مشغول به کار هستند، این معدن دولتی است و تجهیزات بهتری نسبت به سایر معادن دارد، آنهایی که خصوصی هستند، واقعا نابود شده اند.» او ادامه می‌دهد: «در ایران فرهنگ غلطی هست که بچه های ایمنی را به چشم زحمت و بهانه و هزینه تراشی می‌بینند. در حالی که تا مدیران ما به تفکر ایمنی آگاه نشوند، این اتفاقها به جاست. اینکه من مسئول ایمنی اگر هزینه ای برای ایمنی می‌کند برای این است که جلوی حادثه ای مثل یورت را بگیرد و کلی هزینه دیگر علاوه بر جان انسانها از بین برود. از نظر مدیران ما اینها خرج تراشی است وقتی می‌خواهیم با آنها درباره ایمنی حرف می‌زنیم، قبلش باید اعصابمان را آرام کنیم، آنها نمی‌خواهند گوش کنند، چون دیدشان خرج تراشی است در حالی که ما ضامن جان هزارها کارگر هستیم، من هم حتما احساس خطر می‌کنم. تا وقتی ما را به چشم مزاحم ببینند، نمی‌شود در کشور کارشان را انجام دهند.»
مسئول ایمنی معادن کارمزد و سرپرست ایمنی شرکت سامان در ادامه می‌گوید که مسئولان فنی و ایمنی که از طرف نظام مهندسی و معادن به کار گرفته می‌شوند، تحت پوشش بهره بردار قرار می‌گیرند: «وقتی قرار است کارفرمای آنها پیمانکار باشد، دستش زیر ساطور آنها می‌رود. اگر این کارشناسان ایمنی بخواهند ایراد بگیرند بهره بردار، پول او را نمی‌دهد و وقتی مستقل باشند می‌توانند ایستادگی کنند. کسی مثل من که هر روز می‌رود معدن، همه نکات را می‌داند او آگاه است، بر وضع گاز و اکسیژن و ... اشرافیت دارد ولی کسی که ماهی یک بار به معدن می‌آید قطعا آگاه نخواهد بود.» او می‌گوید وضع ایمنی بیشتر معادن در ایران اصلا رضایت بخش نیست: «همه اساتید این را قبول دارند، بارها در گزارش‌هایشان ذکر کرده اند و در صنف ما پوشیده نیست. کسانی که رشته شان معدن کاری است و رشته تحصیلی شان معدن بوده است، می‌دانند که آژیر خطر در معادن زغال سنگ از سال ٩٠ به بعد به صدا درآمده. از سال ٩٠ قیمت زغال افزایش نداشته است. حقوق کارگر سالانه ١٤ درصد بالا می‌رود، فلز و لوازم و ... گران می‌شود ولی قیمت محصول همان می‌ماند. تورم و سیاست‌های دولت قبل تاثیر منفی زیادی در وضع معادن داشت. قیمت لوازم بالا رفت، ضرر دادیم. ما الان دنبال این هستیم لااقل ضرر ندهیم.»
ترقی در ادامه چند دلیل را عامل ریزش معدن زمستان یورت می‌داند: «طراحی ناصحیح معدن یکی از این دلایل بود. قانون طراحی معدن می‌گوید که همه معادن زیرزمینی از دو راه مجزا باید راه فرار داشته باشند، این معدن کلا یک دهنه داشت برای ورود و خروج کارگرو کارگاه‌های استخراج، الزاما طبق آیین نامه ایمنی و قانون کار در معادن باید از طریق زیرمیله و سرمیله راه ورود و خروج داشته باشند. در حالی که این موضوع در یورت کور بوده است.در فاصله حدود ٢٠٠ متر باید یک دویل برای تهویه تعبیه می‌شده است که این هم نبود.» او ادامه می‌دهد: «انجام تهویه طبیعی در معادن زغال سنگ زیرزمینی اکیدا ممنوع است، باید هوارسانی به صورت تهویه مرکزی یا موضعی انجام شود که متاسفانه ونتیلاتور را هم ما گذاشتیم بعد حادثه. در این معدن هیچ هوایی به صورت خوراک مصنوعی داده نمی‌شده است. از طرف دیگر، این معدن، مداربسته بوده است یعنی از هیچ کانالی به سطح دسترسی نداشته است. در محیط داخل کوه محصور مانده است. همه اینها باعث شد که وقتی انفجار و آتش سوزی رخ داده، هیچ راه فراری نداشته باشند و همه کشته شوند.»

۹۶/۰۳/۲۳
۱۱:۱۳

اذعان معاون وزیر صنعت به خام‌فروشی مواد معدنی در دولت یازدهم

معاون معدنی وزیر صنعت با تأکید بر اینکه باید جلوی صادرات مواد خام معدنی را گرفت اظهار کرد: ما عوارض صادرات کنسانتره را صفر و عوارض صادرات گندله سنگ آهن را 15 درصد وضع کردیم.
به گزارش خبرگزاری فارس، جعفر سرقینی در یک نشست خبری اظهار داشت پیشنهاد وزارت صنعت در مورد وضع عوارض صادرات مواد خام معدنی به شورای اقتصاد ارایه خواهد شد. وزیر صنعت در پی نامه‌ای که در خصوص خام فروشی مواد معدنی نوشتم، دستور تشکیل کمیته مربوطه را صادر کرد تا این موضوع سریعا بررسی شود.
وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته عوارض صادرات سنگ آهن برعکس وضع شده بود، گفت در سال 92 عوارض صادرات سنگ آهن صفر بود، عوارض صادرات کنسانتره سنگ آهن 30 درصد و گندله 35 درصد بود.
معاون معدنی وزیر صنعت اضافه کرد: از نظر ما این عوارض برعکس وضع شده بود زیرا هرچقدر ارزش افزوده یک ماده معدنی بیشتر باشد باید به سمت کاهش عوارض صادرات پیش برویم، اما شرایط وضع عوارض صادرات سنگ آهن طوری است که کسی تمایلی به سرمایه‌گذاری در زمینه فراوری سنگ آهن را ندارد.
سرقینی با تأکید بر اینکه باید جلوی صادرات مواد خام معدنی را گرفت، تصریح کرد ما عوارض صادرات کنسانتره را صفر و عوارض صادرات گندله سنگ آهن را 15 درصد وضع کردیم. وقتی جلوی صادرات سنگ آهن خام را گرفتم گفتند کمونیست و سوسیالیست هستم، اما من کار خودم را انجام می‌دهم.
وی همچنین با اشاره به تلاش برخی فعالان حوزه سنگ آهن برای جلوگیری از افزایش عوارض صادرات سنگ آهن خام، گفت وقتی داشتیم این موضوع را به انتها می‌رساندیم تشکل‌های مربوطه این مسئله را به همه جا کشاندند زیرا می‌خواهند سود بیشتری داشته باشند. دولت ، طبق ماده 37 قانون رفع موانع تولید می‌تواند برای صادرات مواد معدنی با ارزش افزوده پایین، عوارض وضع کند.
معاون وزیر صنعت در مورد وضعیت معادن سنگ آهن نیز اظهار داشت: هم‌اکنون 221 معدن فعال سنگ آهن داریم و برای 146 معدن نیز پروانه بهره‌برداری صادر شده که حدود 60 پروانه هنوز غیرفعال است. حدود 70 تا 80 معدن کوچک سنگ آهن نیز تعطیل شده‌اند. در حال حاضر دولت برای حمل سنگ آهن سنگان تا بندرعباس 20 دلار یارانه گازوئیل پرداخت می‌کند که اگر این یارانه نبود، فعالیت معدن نیز با مشکل روبرو می‌شد.
معاون وزیر صنعت در پاسخ به این سؤال که نظر کارشناسی شما در مورد تأثیر جداسازی وزارت صنعت و بازرگانی بر وضعیت بخش معدن با توجه به تداخل برخی تصمیم‌گیری‌ها از جمله تصمیم گیری راجع به صادرات مواد معدنی چیست؟ اظهار داشت: این سؤال شما برای من دردسرساز است اما من به لحاظ کارشناسی با جداسازی وزارت صنعت و بازرگانی مخالف هستم.
سرقینی در خصوص نتایج حاصل از بررسی علت حادثه معدن ذغال‌ سنگ زمستان‌ یورت گفت: کمیته حقیقت‌یاب هنوز نظر نهایی خود را اعلام نکرده ولی دو احتمال در این خصوص مطرح است، یکی باتری مشکوک است که گفته می‌شد برای روشن کردن لوکوموتیو به داخل معدن برده شده و دیگری اگزوز لوکوموتیو است که می‌گویند خنک‌کن نداشته و همین مسئله باعث حادثه شده است.
وی با بیان اینکه در معادن کوچک کشور از کمترین آموزش‌ها برخوردار هستیم، افزود: عدم ورود ماشین‌آلات نو به معادن کشور یکی از دلایل بروز حوادث در بخش معدن است. ضمن اینکه وزارت صنعت مسئول نظارت بر استانداردهای معدنکاری است، ولی نظارت بر رعایت استانداردهای ایمنی بر عهده وزارت کار است.
معاون وزیر صنعت همچنین در مورد بحث‌های مطرح‌ شده از سوی برخی مسئولان وزارت کار مبنی بر بازگشت کارگران معدن زمستان‌ یورت به کار خود طی روزهای آینده، گفت: این معدن تا اطلاع ثانوی تعطیل است و تا زمانی که وزارتخانه‌های کار و صنعت مطمئن نباشند، اجازه ورود کارگران به معدن داده نخواهد شد.
به گفته سرقینی، بیمه آسیا اعلام کرده که مبالغ مربوط به بیمه معدنکاران را به محض تعیین‌ تکلیف پرداخت خواهد کرد.
***

منابع دیگر:
 • هشدار نیوز
۹۶/۰۳/۲۳
۰۵:۳۹

« سمینار فروش بیمه های عمر »

به گزارش فراسو ،در این سمینار که با حضور آقای سلیمانیا به عنوان مدرس، سرپرست واحد توسعه بازار شرکت بیمه امید، ریاست و نمایندگان شعب ارس و ماکو در تاریخ های 4 و 5 خرداد ماه سال جاری در شهر جلفا و ماکو برگزار
شد، ضمن ارائه و تبیین الزامات فروش موفق و توسعه مهارتهای فردی در فروش بیمه نامه های عمر، مباحث مربوط به تکنیک های مذاکره، بهبود ارتباطات ، نیازشناسی مشتری، رهبری و … مورد بحث و بررسی قرار
گرفت. امید است با عزم جدی نمایندگان شرکت و اهتمام بیش از پیش به فروش آگاهانه بیمه های عمر در آینده ای نزدیک، رشد فروش شرکت بیمه امید را در این رشته بیمه ای شاهد باشیم.

۹۶/۰۳/۲۳
۱۰:۰۳

شرکت وصول مطالبات معوق بانک ملی ایران تشکیل می شود

خبرگزاری آریا-عضو هیات مدیره بانک ملی ایران اعلام کرد: به منظور تعیین تکلیف و کاهش هر چه بیشتر مطالبات غیر جاری، تشکیل شرکت وصول مطالبات معوق بانک در دستور کار قرار گرفته است.
به گزارش خبرگزاری آریا،برات کریمی با بیان این که مطالبات معوق، منابع بانک را قفل می کند، افزود: وصول این مطالبات باعث می شود گردش منابع ایجاد شده و مشتریان بیشتری از آن نفع ببرند.
وی با اشاره به اینکه بانک ملی ایران هم اکنون از روش های معمول، وصول مطالبات معوق خود را پیگیری می کند، اظهار کرد: تشکیل شرکت وصول مطالبات معوق راهکار مناسبی به منظور تسریع در امور مربوطه است.
کریمی با اشاره به این که ایده تشکیل چنین شرکتی در بانک ملی ایران از چندی پیش وجود داشته است، گفت: تشکیل این شرکت به منظور وصول مطالبات خرد است و از آنجا که وصول این گونه مطالبات، نقدی است، سود حاصل از این اقدام برای بانک زیاد است و هزینه کردن برای تشکیل چنین شرکتی توجیه اقتصادی خواهد داشت.
عضو هیات مدیره بانک ملی ایران با تاکید بر این که اقدامات کارشناسی برای تشکیل شرکت وصول مطالبات معوق انجام شده است، اظهار کرد: مطمئنم اثر مثبت این کار به هزینه اش می ارزد، چون نتیجه موفق آن در بانک های دیگر تجربه شده است.
کریمی همچنین اظهار امیدواری کرد با شرایط پیش رو، فعالیت این شرکت در سال جاری آغاز شود.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۲:۲۸

بانک پارسیان با صلابت و در فضایی آرام به کار خود ادامه می دهد

خبرگزاری آریا-این بانک در فضای آرام به کار خود ادامه می دهد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از امتداد نیوز،همزمان با تجمعات گسترده سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین در مقابل شعب این موسسه و بانک مرکزی تصاویر و ویدیوهایی در فضای مجازی در حال انتشار است که نشان از تجمع سپرده گذاران موسسه ثامن الحجج در مقابل بانک پارسیان به عنوان متولی بازپرداخت این وجوه دارد. در واقع باید گفت ماجرا از هفته‌ها قبل از انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد، یعنی زمانی که فضای شبکه بانکی درگیر اظهارات برخی از مسئولین خارج از این حوزه و همچنین شایعاتی در رابطه با ورشکسته بودن بانک‌ها شد. موضوعی که گرچه بارها از سوی مقامات بانک مرکزی مورد توضیح قرار گرفت، اما همچنان جوی ناآرام را بر سپرده‌گذاران نظام بانکی حاکم کرده است. کوروش پرویزیان مدیر عامل بانک پارسیان و رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مورد تصاویر و ویدیوهایی که این روزها در شبکه مجازی دست به دست می شود گفته است تصاویر منتشرشده مربوط به زمان حال نیست و مربوط به زمانی است که بانک پارسیان عاملیت رسیدگی به تعهدات تعاونی اعتباری منحله ثامن‌الحجج را بر عهده داشته است. اما متاسفانه هم اکنون این تصاویر توسط عده‌ای با قصد و نیت قبلی با عنوان ورشکستگی بانک پارسیان در فضای مجازی منتشر شده است. پرویزیان، البته نسبت به شرایط فعلی بانک پارسیان به سپرده‌گذاران آن اطمینان داد و گفت که این بانک در فضای آرام به فعالیت خود ادامه می‌دهد. براین اساس هم اکنون بانک پارسیان حمایت از کسب و کار و شرکت های دانش بنیان و بنگاه های تولیدی، همراهی با دولت در پروژ ه های عمرانی و طرح آبرسانی به نقاط محروم کشور، خرید تضمینی گندم کشاورزان، اعطای تسهیلات ازدواج ، اشتغالزایی، حمایت از انجمن های خیریه مانند سازمان بهزیستی، کمیته امداد را در برنامه خود دارد و برترین بانک خصوصی کشور بر اساس رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی و حضور پیاپی سالانه به عنوان 10 شرکت برتر سال معرفی شده است. لازم به توضیح است که بانک پارسیان بانکی مدرن و موفق در بانکداری الکترونیک است که 90 درصد از تراکنش های ان غیر حضوری است و از طرح هایی همچون طرح نوسازی ناوگان تاکسی های فرسوده- تفاهم نامه با صندوق ضمانت صادرات، همراهی و تقاهم نامه با صندوق توسعه ملی، رونمایی از خدمت جدید NFC (پرداخت بدون کارت) را انجام می دهد. حدود98 درصد از سپرده گذاران ثامن الحجج تعیین تکلیف شدند و بانک پارسیان به عنوان بانک عامل به تعهدات خود پایبند است. باید یادآور شد که به دنبال جریان انحلال تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج که در دو سال گذشته اتفاق افتاد، بانک پارسیان به عنوان کانال ارتباطی بانک مرکزی از بهمن‌ ماه سال 1394 مسئولیت رسیدگی به تعهدات سپرده‌ گذاران این تعاونی را برعهده گرفت و براساس فرآیندی مرحله‌ای به حساب‌های آنها از طریق خط اعتباری حدود 2500 میلیاردی بانک مرکزی رسیدگی کرد، اما در آن زمان با توجه به این که سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج باید برای تعیین تکلیف امور خود به شعب بانک پارسیان مراجعه می‌کردند، گاها تجمعاتی در مقابل این بانک داشته و موجب اختلال در امور مشتریان پارسیان می‌شدند. ماجرای انتشار شایعات درباره‌ ورشکستگی و وضعیت نابسامان بانک‌ها در شرایطی مدتی است ادامه دار شده که چندی پیش ولی الله سیف- رئیس کل بانک مرکزی- به این موضوع واکنش نشان داده و با رد شایعات اعلام کرده این بانک در حال ساماندهی فعالیت موسسات غیرمجاز بوده و در این جریان هیچ مشکلی برای بانک‌ها و موسسات مجاز وجود ندارد. در عین حال که کمره‌ای – مدیر نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی – نیز تاکید کرده بود که هیچ خطری بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای مجوز بانک مرکزی را تهدید نمی‌کند و مشکلی برای سپرده گذاران آنها ایجاد نخواهد شد. این در حالی است که بانک‌ها و موسسات تحت نظارت این بانک همواره در پایش بوده و اقدامات برای دریافت ذخائر کافی برای مطالبات و جلوگیری از درآمدهای موهوم آنها به عمل آمده است.http://www.emtedadnews.com/373024/

۹۶/۰۳/۲۲
۱۴:۵۷

در گفت و گو با ایرنا؛ یک اقتصاددان: ادغام بانک ها، مشکل نظام بانکی را حل نمی کند

تهران- ایرنا- یک اقتصاددان ادغام بانک ها را برای حل مشکل پایین بودن نسبت کفایت سرمایه و مطالبات معوق آنها ناکافی دانست و گفت: ادغام به اصلاح حساب های بانک ها و اعمال حاکمیت بر بانک های خصوصی کمک نمی کند و تنها به کاهش هزینه ها منجر می شود.

نسبت ﻛﻔﺎﻳﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺣﺎﺻﻞ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﭘﺎﻳﻪ (ﻃﺒﻖ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺍﺭﺍﺋﻪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺁﺋﻴﻦﻧﺎﻣﻪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﭘﺎﻳﻪ ) ﺑﻪ ﻣﺠﻤﻮﻉ ﺩﺍﺭﺍیی های ﻣﻮﺯﻭﻥ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﺿﺮﺍﻳﺐ ﺭﻳﺴﻚ ﺑﺮﺣﺴﺐ ﺩﺭﺻﺪ (ﻃﺒﻖ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﺍﺭﺍﺋﻪ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻣﺎﺩﻩ پنج ﺍﻳﻦ ﺁﺋﻴﻦﻧﺎﻣﻪ) است. حداقل نسبت کفایت سرمایه برای کلیه بانک ها و موسسه های اعتباری هشت درصد تعیین می شود.ﺑﺎﻧﻚ ﻣﺮﻛﺰﻱ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﻣﻲﺗﻮﺍﻧﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩﻱ ﮐﻪ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺩﻫﺎﻱ ﺑﻴﻦﺍﻟﻤﻠﻠﻲ ﻭ ﻳﺎ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺣﻔﻆ ﺳﻼﻣﺖ ﺑﺎﻧﮏ ﻫﺎ ﻭ ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﻱ ﺍﻗﺘﻀﺎء کند ﺣﺪﻭﺩ ﺑﺎﻻﺗﺮﻱ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻤﺎﻡ ﻳﺎ ﺑﺮﺧﻲ ﺍﺯ بانک ها و ﻣﻮﺳﺴﺎﺕ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﻱ ﺗﻌﻴﻴﻦ کند.
«عباس هشی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: نخستین بار نیست که موضوع ادغام بانک ها برای حل بخشی از مشکلات این بخش را می شنویم؛ بلکه در فاصله سال های 1374 تا 1380 نیز این موضوع مطرح شد.
به گفته وی، در آن زمان بانک های تجاری دولتی مانند صادرات، ملت و تجارت به صندوقی برای بانک مرکزی تبدیل شده بودند و در عمل مدیریت آنها به دست بانک مرکزی و وزارت اقتصاد بود و آزادی عملی نداشتند.
وی ادامه داد: در آن دوره بحثی از موسسه های غیرمجاز نبود و فقط بنیاد مستضعفان یک موسسه مالی را بدون مجوز بانک مرکزی تاسیس کرد و جالب اینکه نسبت های صورت های مالی آن، از همه بانک های دولتی در آن زمان بهتر بود و سودآوری آن نیز به چندین برابر بانک های دولتی می رسید.
عضو شورای عالی جامعه حسابداران رسمی ایران یادآوری کرد، آن زمان نیز نرخ سوده سپرده و نرخ بهره تسهیلات در اختیار دولت بود و مدیریت ضعیف بر بانک های دولتی سبب شده بود این بانک ها یا زیانده باشند یا سود قابل ملاحظه ای نداشته باشند.
هشی یادآوری کرد در دهه هشتاد خورشیدی بحث موسسه های غیرمجاز به وجود آمد و ادامه داد: در دوران ریاست آقای (طهماسب) مظاهری بر بانک مرکزی، وی آقایان عبده تبریزی و شیرکوند را برای بررسی موضوع غیرمجازها به شیراز اعزام کرد که نتیجه آن کشف دهها صندوق قرض الحسنه غیرمجاز بود که گفته می شود یکی از دلایل برکناری مظاهری نیز همین موضوع بود.
** جذب مدیران دارای عملکرد نامناسب به خصوصی ها
این کارشناس بانکی گفت: الزام اینکه بانک های خصوصی باید به دست کسانی اداره شود که سابقه مدیریت بانکی داشته باشند، بنای بدی در دهه 1380 بود که سبب شد مدیرانی با عملکرد نامطلوب در بانک های دولتی، به بانک های خصوصی ورود کنند.
هشی ادامه داد: اگر مدیران بانک های دولتی هنر مدیریت داشتند، بانک های دولتی در آن دوران به آن روزگار و صورت های نامطلوب مالی گرفتار نمی شد.
«در آن دوران شاهد مهاجرت مدیران بانک های دولتی به بخش خصوصی بودیم که یا وجه نقد از موسسه ها و بانک های خصوصی طلب می کردند یا در سهام آن بانک سهیم می شدند».
** موسسان بانک دنبال منابع آن هستند نه کسب سود از عملیات
این حسابرس بانکی یادآوری کرد نرخ سود سپرده و نرخ سود تسهیلات از سوی نهاد ناظر کنترل می شود، از این رو در بانک های خصوصی سهامدار نباید انتظار سود زیاد داشته باشد؛ زیرا اینطور نیست که بانک بتواند در تعیین نرخ سود تسهیلات و نرخ سود سپرده مانور بدهد.
وی اضافه کرد: در چنین شرایطی هر کس می خواهد بانک راه اندازی کند، می خواهد از منابع وام بانک استفاده کند؛ زیرا در مقایسه با نرخ پول در بازار آزاد، نرخ تسهیلات بانکی به مراتب ارزان تر است.
«بلایی که در دهه 60 بر سر نظام بانکی آمد، وجود بازار موازی پول در بازار بود که در اصطلاح به آن نزول می گفتند و در دهه 80 برابر سه درصد بود؛ یعنی به ازای هر 100 ریال، سه ریال سود به پول تعلق می گرفت و حتی نرخ رهن و اجاره ملک نیز بر همین مبنا محاسبه می شد.»
»گسترش نیاز مردم به منابع مالی موجب شد عده ای از متقاضیان پول به بازار ثانویه مراجعه کنند که بازار غیررسمی به شمار می رفت و نرخ سود در آن به ماهیانه پنج درصد نیز می رسید».
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با این اوصاف در حالتی که نرخ تسهیلات با نرخ های 11 تا 18 و حتی 28 درصدی از یک بانک و موسسه مالی و حتی تسهیلات 38 درصدی از نهادهایی چون لیزینگ و صندوق های تامین سرمایه گرفته می شد که در حقیقت حیات خلوت بانک ها به شمار می روند، باز هم شخص از منابع دریافتی سود می برد؛ زیرا نرخ بهره در بازار ثانویه دستکم 60 درصد بود.
به گفته وی، بانک مرکزی با تدوین و ابلاغ مقررات مربوط به ایجاد محدودیت در پرداخت تسهیلات به ذی نفع واحد تلاش می کند جلو این اقدام ها را در بانک ها بگیرد و اینگونه نباشد که سهامداران بانک ها، دریافت کننده اصلی منابع آن بانک باشند.
وی تاکید کرد تا اجرای کامل این مقررات و رعایت آن، مسیر زیادی پیش روی نظام بانکی قرار دارد.
** مشکل مطالبات مشکوک الوصول در نظام بانکی
این کارشناس اقتصادی در ادامه به برخی مشکلات و نقاط ضعف نظام بانکی کشور اشاره کرد و گفت: اکنون نسبت های پایه کفایت سرمایه در صورت های مالی بانک ها مناسب نیست در حالی که بانک مرکزی حداقل نسبت کفایت سرمایه را هشت درصد می داند.
هشی ادامه داد: مشکل دیگر ترازنامه بانک ها به مطالبات معوق آنها باز می گردد یعنی تسهیلاتی پرداخت شده که بازپرداخت آن به تعویق افتاده و منابع به بانک بازنگشته است.
این حسابرس بانکی به موضوع مطالبات مشکوک الوصول در نظام بانکی اشاره کرد و افزود: کسر ذخیره قانونی برای این دسته از مطالبات نیز مشکل دیگر بانکهاست که لازم است استانداردهایی مناسبی در این بخش تدوین شود.
هشی تاکید کرد: از آنجا که مرجع تدوین استانداردها هم خود استاندارد می نویسد و هم حسابرس بانک دولتی و خصوصی است، استانداردها به گونه ای نوشته نشده که مشکلات و نقاط ضعف را رفع کند.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: وجود چنین اشکالاتی در ترازنامه بانک ها سبب می شود محاسبه سود و زیاد بانک ها با اشتباه باشد و نتیجه آن سبب نارضایتی سهامدار و نگرانی سپرده گذار شود.
** شفافیت، راه علاج مشکل نظام بانکی
این کارشناس اقتصادی تدوین دستورالعمل های صورت های مالی بانک ها بر مبنای استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (آی.اف.آر.اس- IFRS) را یکی از اقدام های مهم بانک مرکزی برای افزایش نظارت بر نظام بانکی کشور دانست که زمینه را برای ایجاد شفافیت در نظام بانکی فراهم می کند.
هشی گفت: یکی از مشکلات اصلی ترازنامه بانک ها، دارایی های سمی آنهاست که املاک و مستغلات بخش عمده آن را تشکیل می دهد که اکنون بیش از 45 درصد دارایی بیشتر بانک ها را در بر می گیرد.
وی ادامه داد: بخشی از این دارایی های سمی به سرمایه گذاری بانک ها در بخش ساختمان و مسکن باز می گردد که به دلیل رکود در بازار، منابع آن به بانک بازنگشته است.
به گفته وی، بخشی از این املاک نیز ناشی از تملیک املاکی است که بدهکاران بانکی بابت تضمین در برابر دریافت تسهیلات به بانک داده اند.
هشی گفت: یکی از مشکلات در زمینه تامین وثیقه های بانکی این است که طبق قانون بانک می تواند تا 80 درصد ارزش ملک، تسهیلات بدهد اما کارشناسان با قیمتگذاری غیرواقعی، قیمت ملک را بیشتر از قیمت واقعی آن به بانک اعلام می کنند و در نتیجه در زمانی که بانک آن را به تملیک در می آورد متوجه می شود ارزش واقعی ملک کمتر از تسهیلات پرداخت شده است.
«مشکل این است که معیار قانونی برای تعیین ارزش ملک و مقرراتی برای پاسخگویی کارشناس در قبال عملکرد نادرست خود نداریم».
** بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی مستقل عمل کند
این تحلیلگر اقتصادی حفظ ارزش پول ملی را وظیفه اصلی بانک مرکزی برشمرد و گفت: از آغاز انقلاب تاکنون به دلایل مختلفی مانند شرایط تحریم و جنگ تحمیلی، هنر رییسان بانک مرکزی جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی بود که آقایان قاسمی، نوربخش و سیف توانستند در این زمینه موفق باشند.
هشی ادامه داد: توجه به انضباط نظام بانکی، وظیفه دیگر بانک مرکزی است که برای تحقق آن باید بانک مرکزی استقلال داشته باشد یا دستکم مستقل عمل کند و جلو تاسیس غیرمجازها را بگیرد و با متقلبان برخورد کند.
وی تاکید کرد به دلیل استقلال ناکافی، زور بانک مرکزی به سهامداران موسسه های غیرمجاز نمی رسد و اگر بانک مرکزی اقدامی هم برای ساماندهی غیرمجازها انجام دهد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی فشار می آورند.
«استقلال بانک مرکزی در دهه 60 از آن سلب و رییس آن به کارمند دولت تبدیل شد. بانک مرکزی در محدوده اندکی که استقلال دارد، تلاش می کند اوضاع را سامان دهد اما واقعیت این است که همگان فردی را برای بانک مرکزی می خواهند که کارمند آنها باشد نه اینکه مستقل عمل کند».
** ادغام فقط سبب صرفه جویی در هزینه ها می شود
این کارشناس اقتصادی گفت: در چنین شرایطی، ادغام خوب به نظر می رسد اما مهم این است که از آن چه استفاده ای ببریم؛ زیرا به یقین این ادغام سبب صرفه جویی در هزینه های بانک می شود.
هشی ادامه داد: اما اینکه آیا این ادغام به اصلاح حساب های بانک ها کمک می کند، باید گفت نه؛ چون بدهکاران معوق نظام بانکی، به طور ذاتی بدهکارند و فرقی نمی کند بدهی آنها مربوط به کدام بانک باشد و حتی با ادغام بانک ها این مشکل به قوت خود باقی می ماند.
این حسابرس بانکی ادامه داد: این ادغام حتی مشکل نسبت کفایت سرمایه بانک ها به دارایی های آنها را نیز حل نمی کند؛ زیرا در ادغام، سهامدار بانک ادغام شده، سهام جدید بانک مقصد را صاحب می شود و اتفاقی نمی افتد.
«پاسخ به این سوال که «آیا این ادغام به این منجر می شود که بانک مرکزی می تواند اعمال حاکمیت با بانک های خصوصی داشته باشد» هم منفی است».
هشی گفت: در شرایط کنونی برخی سهامداران بانک های خصوصی به دلیل پشتوانه حمایتی خود در دور زدن نرخ های سودهای رسمی، دست همه را از پشت بسته اند و بانک مرکزی نیز در این مدت نتوانسته است از پس آنها برآید.
وی افزود: حال اگر چند بانک کوچک نیز در این بانک ها ادغام شوند، تغییری در ترکیب سهامداران اصلی آن به وجود نمی آید که تن به حاکمیت بانک مرکزی بدهند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025*1961*مصاحبه: لیلا جودی* انتشار: مریم مسعود

۹۶/۰۳/۲۲
۱۲:۴۴

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران: سودهای کاغذی با ابلاغیه جدید بانک مرکزی کاهش می یابد

تهران - ایرنا - مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران می گوید، اطلاعات جدیدی که قرار است بانک ها در صورت های مالی خود منعکس کنند، مبتنی بر ریسک است که نتیجه آن کاهش سودهای کاغذی در ترازنامه بانک ها است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی صالح آبادی ابلاغیه جدید بانک مرکزی به بانک ها در خصوص ارائه صورت های مالی حاوی اطلاعات جامع تر را متکی بر نگاه «آینده نگر» دانست و گفت: یعنی فقط گذشته نگر نیست و آینده را نیز خواهد دید.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی از سال گذشته در ارایه صورت های مالی بحث استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) را مطرح کرده است، افزود: اینکه صورت های مالی بانک ها بایستی حاوی اطلاعات جامع تری باشد، با صورت های مالی سنتی متفاوت است؛ در صورت های مالی سنتی که قبلا تهیه می شد ریسک ها مطرح نبود و صرفاً یک نوع گزارشگری از اطلاعات گذشته بانک ها بود.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران ادامه داد: شیوه کاری جدید تعیین می کند که برای مثال بانک در قالبی استاندارد، ریسک نقدینگی، ریسک اعتباری، ریسک عملیاتی و دیگر ریسک های موجود در بانک را افشا و به نحوی در صورت های مالی منعکس کند تا فردی که صورت مالی را می خواند بتواند تحلیل بهتری از صورت بانک به دست بیاورد؛ در حالی که در صورت مالی سنتی، چنین تحلیل جامعی وجود ندارد.
به گفته رئیس اسبق سازمان بورس و اوراق بهادار، کسی که صورت های مالی جدید را می خواند، می تواند ریسک بانک را بهتر ارزیابی کند و در نتیجه در خصوص وضعیت بانک به تحلیل های دقیق تری دست یابد؛ زیرا که نوعی نگاه آینده نگر بر این صورت مالی حاکم است.
صالح آبادی در پاسخ به اینکه بانک ها برای تنظیم صورت های مالی خود بر اساس الگوهای نمونه بانک مرکزی و سازمان حسابرسی تا چه اندازه آمادگی دارند و آیا احتمال تکرار اتفاقات سال گذشته و تاخیر در تدوین صورت های مالی و تعویق مجامع وجود دارد، گفت: بانک ها به تدریج دارند خود را با روش های نوین و استاندارد تطبیق می دهند.
سال گذشته با سیستم های اطلاعاتی و مراکز اطلاعات و نرم افزارها در بعضی بانک ها شرایط لازم برای گزارشگری جامع مهیا نبود و بانک مرکزی پذیرفت که برخی از این اشکالات طبیعی بوده است .
وی افزود: در این فرآیند کلی، مجموعه سیستم بانکی را باید نگاه کرد؛ البته در بانک توسعه صادرات دیتابیس ها اصلاح شده است تا بتوانیم اطلاعات مالی خود را در تاریخ مقرر برسانیم اما در برخی بانک ها اگر آمادگی کافی وجود نداشته نباشد، ممکن است با تأخیرهایی مواجه شوند.
صالح آبادی اطمینان داد: به تدریج که نرم افزارها و مراکز اطلاعاتی دیتا بیس ها ارتقاء یابد، صورت های مالی نیز تکمیل خواهد شد. اگرچه ممکن است در سال اول، اطلاعاتی در برخی صورت های مالی کامل نباشد و جاهای خالی وجود داشته باشد.
وی در پاسخ به اینکه اصلاح و استانداردسازی صورت های مالی بانک ها چه تاثیری در جلوگیری از خطر ورشکستگی آنها دارد و آیا نقطه پایانی بر سودهای کاغذی در بازار سهام خواهد بود یا خیر، اظهار داشت: این تحول باعث می شود بانک ها، هم از وضعیت خود و هم سهامدارانشان تحلیل دقیق تری داشته باشند؛ لذا کمکی در جهت آسیب شناسی و حرکت به سمت حل مشکلات خواهد بود.
وی در عین حال افزود: البته نمی توان گفت که سودهای کاغذی به طور کامل حذف می شود اما در جهت بهبود، حرکت خواهد شد.
این مدیر بانکی تاکید کرد: اگر ما ریسک را نبینیم به این مفهوم نیست که ریسک وجود ندارد؛ دیدن ریسک باعث می شود که برای کاهش آن برنامه ریزی صورت بگیرد.
وی ادامه داد: به نظرمی رسد اقدام جدید، مقدمه ای باشد برای اینکه سیستم بانکی بیشتر به نحوه حل و فصل مسایل و مشکلاتی که با آن درگیر است، فکر کند و از مخاطرات و ریسک هایی که ممکن است با آن روبرو باشد پیشگیری کند.
به گزارش ایرنا، تیرماه هر سال فصل برگزاری مجامع عمومی شرکت ها است که در آن عملکرد مالی بنگاه های اقتصادی در یک سال مالی سنجیده می شود و در مجمع عمومی آن شرکت به اطلاع سهامداران می رسد.
سال گذشته به دلیل صورت های مالی جدید ابلاغی بانک مرکزی که بر مبنای استانداردهای جدید گزارشگری بین المللی (IFRS) تهیه شده بود، اغلب مجامع عمومی بانک ها با تاخیر برگزار شد.
صورت های مالی مورد نظر بانک مرکزی اواخر پارسال با توجه به نظر کارشناسان و حسابداران بازنگری و بار دیگر به شبکه بانکی ابلاغ شد و بانک مرکزی اعلام کرد برای سال 1395 هیچگونه اغماضی را در رعایت نکردن این استانداردها نمی پذیرد زیرا یکی از الزام های پیوستن نظام بانکی ایران به سیستم جهانی، رعایت این استانداردهاست که زبان جهان شمول حسابداری و حسابرسی بنگاه های اقتصادی به شمار می رود.
به تازگی بانک مرکزی در بخشنامه ای به بانک ها و موسسات اعتباری بار دیگر تاکید کرد که صورت های مالی آنها باید بر مبنای نمونه ابلاغی که مبتنی بر استانداردهای جدید تدوین شده، تدوین کنند تا اجازه برگزاری مجمع عمومی به آنها داده شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025**تنظیم: لیلا جودی*انتشار:مرضیه فاتحی

۹۶/۰۳/۲۲
۱۳:۴۷

ماجرای تجمع مقابل یک بانک خصوصی

به دنبال جریان اخیر انتشار اخبار، تصاویر و شایعاتی درباره ورشکستگی بانک‌ها به تازگی تصاویری منتشر شده که از تجمع سپرده‌گذاران بانک پارسیان و احتمال ورشکستگی آن حکایت دارد، در حالی که اصلا این تصاویر متعلق به زمان حال نیست و ماجرای دیگری دارد.

به گزارش ایسنا، از هفته‌های مانده به انتخابات ریاست جمهوری بود که فضای شبکه بانکی درگیر اظهارات برخی از مسئولین خارج از این حوزه و همچنین شایعاتی در رابطه با ورشکسته بودن بانک‌ها شد، موضوعی که گرچه بارها از سوی مقامات بانک مرکزی مورد توضیح قرار گرفت، اما همچنان جوی ناآرام را بر سپرده‌گذاران نظام بانکی حاکم کرده است.
این در حالی است که در مدت اخیر در کنار ناآرامی‌ها و تجمعات ناشی از مشکلات پیش آمده برای موسسه اعتباری کاسپین شاهد بودیم سپرده‌گذاران برخی از موسسات مجاز نیز تحت تاثیر شایعات موجود در فضای مجازی درباره‌ شرایط فعلی بانک‌ها و موسسات اعتباری تحرکاتی داشته‌اند که البته با واکنش مسوولان این موسسات و ایجاد اطمینان به سپرده‌گذاران همراه بود.
از روزهای گذشته نیز در شبکه‌های مجازی تصاویر و ویدئوهایی منتشر می‌شود که نشان می‌دهد تجمعی مقابل شعب پارسیان شکل گرفته و مردم برای دریافت سپرده‌های خود تلاش می‌کنند.
در حالی این تصاویر عجیب به نظر می‌رسد که پیگیری موضوع از کوروش پرویزیان – مدیر عامل بانک پارسیان  و رئیس بانک‌های خصوصی – با این توضیحات همراه بود که تصاویر منتشره مربوط به زمان حال نیست و به دوره زمانی که بانک پارسیان عاملیت رسیدگی به تعهدات تعاونی اعتباری منحله ثامن‌الحجج را بر عهده داشت بر می‌گردد که اکنون با سوء‌استفاده توسط عده‌ای از اشخاص نا آگاه با قصد و غرض تهیه و منتشر می‌شود.
پرویزیان، البته نسبت به شرایط فعلی بانک پارسیان به سپرده‌گذاران آن اطمینان داد و گفت که این بانک در فضای آرام به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
باید یادآور شد که به دنبال جریان انحلال تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج که در دو سال گذشته اتفاق افتاد، بانک پارسیان به عنوان کانال ارتباطی بانک مرکزی از بهمن‌ ماه سال ۱۳۹۴ مسئولیت رسیدگی به تعهدات سپرده‌ گذاران این تعاونی را برعهده گرفت و براساس فرآیندی مرحله‌ای به حساب‌های آنها از طریق خط اعتباری حدود ۲۵۰۰ میلیاردی بانک مرکزی رسیدگی کرد، اما در آن زمان با توجه به این که سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج باید برای تعیین تکلیف امور خود به شعب بانک پارسیان مراجعه می‌کردند، گاها تجمعاتی در مقابل این بانک داشته و موجب اختلال در امور مشتریان پارسیان می‌شدند.
ماجرای انتشار شایعات درباره‌ ورشکستگی و وضعیت نابسامان بانک‌ها در شرایطی مدتی است ادامه دار شده که چندی پیش ولی الله سیف- رئیس کل بانک مرکزی- به این موضوع واکنش نشان داده و با رد شایعات اعلام کرده این بانک در حال ساماندهی فعالیت موسسات غیرمجاز بوده و در این جریان هیچ مشکلی برای بانک‌ها و موسسات مجاز وجود ندارد.
در عین حال که کمره‌ای – مدیر نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی – نیز تاکید کرده بود که هیچ خطری بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای مجوز بانک مرکزی را تهدید نمی‌کند و مشکلی برای سپرده گذاران آنها ایجاد نخواهد شد. این در حالی است که بانک‌ها و موسسات تحت نظارت این بانک همواره در پایش بوده و اقدامات برای دریافت ذخائر کافی برای مطالبات و جلوگیری از درآمدهای موهوم آنها به عمل آمده است.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۰:۴۳

با امضای تفاهم نامه همکاری بین کمیته امداد و بانک ملی اعلام شد پرداخت۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان کمیته امداد

مهندس سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد و محمدرضا حسین زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران به منظور تسهیل و تسریع در ارائه تسهیلات به مددجویان واجد شرایط تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش ایسنا، مهندس فتاح در این مراسم با اشاره به همکاری  بانک ملی در پرداخت میزان تسهیلات به مددجویان تحت حمایت کمیته امداد، گفت: تعامل و همکاری بانک ملی با این نهاد موجب شده است که سقف تسهیلات پرداختی در سال جاری به ۹۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد. سال گذشته تعهد بانک ملی برای ارائه تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است که با افزایش ۳ برابری این مبلغ در سال جاری به ۹۰۰ میلیارد تومان رسید.
 فتاح با بیان اینکه  بانک ملی طی ۶ سال گذشته 1500 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال زایی پرداخت کرده است، یادآور شد: با همکاری بانک ملی در پرداخت تسهیلات اشتغال زایی به مددجویان، ۱۳۰  هزار خانوار تحت حمایت  این نهاد خودکفا شده و از چرخه حمایتی خارج شده‌اند.
رئیس کمیته امداد با بیان اینکه این نهاد بازوی اجرایی نظام در امر ایجاد اشتغال مددجویان است، افزود: کمیته امداد با  شناسایی و معرفی افراد نیازمند و واجد شرایط به بانک های عامل به منظور توانمند سازی  و خوداتکایی آنان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می کند.
 به گزارش سایت خبری کمیته امداد، محمد رضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی ایران نیز با اشاره به اینکه کمیته امداد الگوی موفق اشتغال زایی در کشور است گفت: بانک ملی ایران آمادگی دارد تا برای کمک به محرومان از تمامی ظرفیت های خود استفاده کند و برای توانمندسازی مددجویان در کنار کمیته امداد باشد.
شایسته ذکر است در حاشیه این مراسم، ضیافت افطاری بانک ملی برای ایتام تحت حمایت کمیته امداد برگزار شد.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۲:۱۰

وزیر اقتصاد در مجلس: در نحوه نظارت بر عملکرد بانک‌ها بازنگری شود

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: بر اساس قانون، نظارت بر عملکرد بانک‌ها و موسسات مالی بر عهده بانک مرکزی است و وزارت اقتصاد و دارایی شأن قانونی برای این موضوع ندارد و همانطور که بارها درخواست کرده‌ام باید در نحوه نظارت بر عملکرد بانک‌ها بازنگری شود.

به گزارش ایسنا، طیب‌نیا که به منظور پاسخگویی به سوال تعدادی از نمایندگان در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: اجرای طرح مسکن مهر به علت عدم تخصیص منابع مالی مورد نیاز برای آنها باعث بدهکار شدن حساب‌های بانک مسکن نزد بانک مرکزی شد و برای ادامه اجرای این طرح دولت قبل 45 هزار میلیارد تومان از منابع پایه پولی بانک مرکزی را مورد استفاده قرار داد.
وی افزود: این شیوه تأمین مالی باعث تحمیل تورم به جامعه و افزایش نقدینگی شد. در حالی که مجموعه پایه پولی که در بانک مرکزی در طول تاریخ فعالیت خود مورد استفاده قرار گرفته رقمی حدود 45 هزار میلیارد تومان بود و در دوره چندساله در دولت وقت معادل همین رقم تنها برای طرح مسکن مهر بخ پایه پولی کشور اضافه شد.
طیب‌نیا تصریح کرد: برای اینکه در دولت تدبیر و امید شاهد تحمیل تورم جدید به جامعه نباشیم تصمیم گرفته شد ادامه طرح مسکن مهر از طریق منابع حاصل از بازپرداخت تسهیلات مسکن باشد و منابع حاصل از این محل صرف تکمیل پروژه‌های نیمه کاره شود و قرار شد از محل وصولی‌های تسهیلات طرح مسکن مهر با در نظر گرفتن یک دوره تنفس سه‌ساله خط اعتباری برای تکمیل پروژه‌ها به کار گرفته شود و در این دوره حدود یک میلیون و 753 هزار واحد تکمیل شد و تعدادی از این واحدها نیز به دلیل جانمایی اشتباهی که در گذشته انجام شده بود و دلایل دیگری از این دست متقاضی نداشت.
وزیر اقتصاد ادامه داد: تاکنون 51 هزار و 600 میلیارد تومان قرارداد اعطای تسهیلات منعقد شده،‌ همچنین تدبیر دیگری که دولت برای تأمین منابع صندوق مسکن یکم اندیشید استفاده از بخشی از منابع تسهیلات مسکن مهر بود و در این میان با توجه به تنفس منابع بانک مسکن نرخ سود تسهیلات پرداختی نیز تک‌رقمی شد و در حال حاضر نیز 180 هزار فقره حساب با مانده 4 هزار میلیارد تومان برای دریافت تسهیلات افتتاح شد.
ادامه دارد...

۹۶/۰۳/۲۲
۱۳:۵۲

برخورداری از مزایای ویژه، برای شعب بانک سپه که یکی از کارکنان آن حافظ کل قرآن شود

مدیرعامل بانک سپه در مسابقات قرائت قرآن کریم و اذان بانک سپه گفت: هر یک از شعب بانک که یکی از کارکنان آن حافظ کل قرآن شود، به مدت یک سال از مزایای یک درجه بالاتر بهرمند می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمد کاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه مدیران و کارکنان این بانک را به انس بیشتر با قرآن دعوت کرد و گفت: در تمدید طرح سال گذشته، هر یک از کارکنان بانک سپه که حافظ ۱۰ جز قرآن کریم باشند سمت سازمانی آنها یک درجه ارتقا می‌یابد.
چقازردی در مراسم تقدیر از همکاران حافظ ۱۰ جز قرآن بیان کرد: برگزاری مسابقات قرآن و اذان در بانک سپه جزو مهم‌ترین مسابقات و مراسمی است که در این بانک برگزار می‌شود.
مدیرعامل بانک سپه با تاکید بر ضرورت تقویت فرهنگ قرآنی و نقش آن در تزکیه و سلامت محیط کاری و ارایه خدمات به مشتریان و اشاره به رابطه بین کارآمدی شعب و تعهد و سلامت کاری مدیران و کارکنان آن، همچنین تقید به رعایت موازین شرعی و فقهی در ارایه خدمات بانکداری در چارچوب قانون عملیات بانکداری بدون ربا، افزود: چنانچه یکی از کارکنان شعب بانک سپه موفق به حفظ کل قرآن شود آن شعبه به مدت یک سال از مزایای یک درجه بالاتر بهره‌مند می‌شود.
وی افزود: وقتی یکی از کارکنان شعبه حافظ کل قرآن باشد آثار و برکات معنوی آن بر عملکرد کل شعبه تاثیر می‌گذارد و فضای شعبه پاک و معنوی می‌شود.
وی با بیان اینکه در کنار قرآن باید به نهج‌البلاغه نیز توجه کرد، افزود: برگزاری مسابقات قرائت قرآن و اذان و طنین انداختن صدای دلنشین آن آثار و برکات معنوی فراوانی برای بانک به ارمغان می‌آورد.
چقازردی با اشاره به اینکه توفیقات به‌دست آمده در بانک سپه به دلیل وجود نیروهای متعهد و مجرب است، گفت: بدون تردید وجود نیروی متدین و کارآمد در بانک سپه اصلی‌ترین عامل در موفقیت و شاخص‌های عملکردی بانک سپه بوده است.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۹:۱۴

نرخ حق‌الوکاله بانک شهر در سال 96 اعلام شد

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های سرمایه گذاری بانک شهر در سال 1396 معادل 3 درصد اعلام شد‌.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، در راستای قانون عملیات بانکی بدون ربا و اجرای ضوابط بانک مرکزی و بر اساس مصوبه هیات مدیره این بانک، نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت دار بانک شهر در سال 1396، معادل 3 درصد تصویب و اعلام شد.
گفتنی است، حق‌الوکاله مبلغی است که بانک‌ها می‌توانند در قبال به کارگیری منابع سپرده شده توسط سپرده‌گذاران در امور اطای تسهیلات و سرمایه گذاری‌های اقتصادی بانک، از آنان دریافت کنند.
 

۹۶/۰۳/۲۲
۱۲:۴۱

مدیر عامل بانک تجارت: به دنبال افزایش تعامل با مشتریان ارزنده هستیم

مدیر عامل بانک تجارت در ضیافت افطاری با مشتریان ارزنده، بر عزم این بانک در ارتقای سطح خدمات و شاخص های مشتری مداری تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بانک تجارت در مراسمی که شامگاه بیستم خرداد ماه مصادف با ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) برگزار شد، مدیر عامل، اعضای هیات مدیره و معاونین مدیر عامل بانک تجارت در محفلی صمیمانه با مشتریان بانک دیدار و گفتگو کردند و ضمن آگاهی از نظر آنها، به تشریح برنامه های این بانک برای توسعه ارتباطات با مشتریان و معرفی ظرفیت های سوپر مارکت مالی بانک برای ارائه بسته های خدماتی جامع مطابق با نیازهای شاخه های مختلف کسب و کار پرداختند.محمد ابراهیم مقدم مدیر عامل بانک تجارت در خاتمه این مراسم، در گفتگویی با اشاره به برگزاری جلسات هم اندیشی با مشتریان یادآور شد: برگزاری اینگونه نشست ها فرصتی برای ابراز تعهد پایدار ما به حفظ منافع و افزایش رضایتمندی مشتریان است و می کوشیم تا در این جلسات از درخواست ها و مشکلات آنان آگاهی پیدا کرده و برای رفع آن اقدام کنیم. مدیر عامل بانک تجارت افزود: این بانک افتخار می کند که مشتریانش از جمله قدیمی ترین و وفادارترین مشتریان شبکه بانکی هستند. به همین منظور برای افزایش این تعامل و همدلی به دنبال برنامه ریزی دقیق تری هستیم تا این ارتباط در طول سال استمرار یافته و از طریق ارتباط مستقیم مدیران ارشد بانک با مشتریان و برنامه ریزی برای پاسخگویی به انتظارات آنان، شاخص های مشتری مداری در بانک تجارت ارتقاء یابد.
انتخاب اعضای جدید هیات مدیره بانک تجارت
با برگزاری مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک تجارت ، ترکیب اعضای هیات مدیره این بانک تغییر یافت.
در این نشست که با حضور 81 سهامداران و نمایندگان دولت جمهوری اسلامی ایران، شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و بازرس قانونی برگزار شد ابتدا « عسگری مازانی» رییس مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک تجارت توضیحاتی در خصوص روند قانونی معرفی اعضای هیات مدیره و چگونگی رأی گیری برای انتخاب آنان ارائه داد.
پس از سخنان رییس مجمع، رأی گیری برای انتخاب چهار نامزد معرفی شده برای تصدی عضویت درهیات مدیره بانک تجارت که صلاحیت آنها از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مورد تایید قرار گرفته است ، برگزار شد که با تایید سهامداران آقایان محمد ابراهیم مقدم، عباس اشرف نژاد ، غلامحسین مظفری و هیبت اله سمیع با رأی اکثریت مطلق حاضرین در مجمع به عنوان اعضای هیات مدیره بانک تجارت انتخاب شدند.
همچنین با تصمیم مجمع، مقررشد انتخاب عضو پنجم هیات مدیره بانک تجارت و دو عضو علی البدل برای عضویت در هیات مدیره این بانک در جلسه مجمع عادی سالیانه این بانک صورت گیرد.
پس از برگزاری مجمع جلسه هیات مدیره این بانک نیز برگزار شد که با تصمیم اعضاء ، هیبت اله سمیع به عنوان رییس هیات مدیره و محمد ابراهیم مقدم به عنوان نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل این بانک تجارت انتخاب شدند.
بانک تجارت به عنوان یکی از بانک های تجاری مشمول اصل 44 قانون اساسی از اردیبهشت ماه سال 88 به جرگه بانک های خصوصی کشور پیوست.
کریمی « مدیر عامل جدید شرکت سیمرغ تجارت»
مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل پیشین و جدید شرکت سیمرغ تجارت برگزار شد.
در این مراسم که با حضور حق وردی قائم مقام و اوضاعی معاون مدیرعامل این بانک در امور فناوری اطلاعات برگزار شد ضمن تقدیر از زحمات « پشمانی » مدیر عامل پیشین شرکت سیمرغ تجارت ، « علی رضا کریمی» به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت معرفی شد.
کریمی پیش از این مسئولیت های مختلفی را در حوزه ی فناوری اطلاعات بانک تجارت داشته است که می توان به مدیر امور بانکداری متمرکز و عضویت در کارگروه راهبری COre Banking این بانک اشاره کرد.
280 ریال سود برای هر سهم بیمه تجارت نو
مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه تجارت برای هر سهم این شرکت 280 ریال سود مصوب کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه تجارت نو با حضور 98% سهامداران در محل سالن غدیر بانک تجارت برگزار شد.
در این جلسه پس از تعیین اعضای هیات مدیره، گزارش عملکرد مالی این شرکت برای دوره مالی 352 روزه منتهی به 30 اسفند 1395 توسط عباس زادگان، مدیر عامل بیمه تجارت نو قرائت شد. وی ضمن ارایه گزارش عملکرد سال گذشته شرکت، به معرفی برنامه ها و اقدامات پیش بینی شده در سال 1396 پرداخت که از جمله می توان به الگوی انگیزشی برای نمایندگان فروش، راه اندازی آموزش مجازی برای شبکه فروش و رتبه بندی شعب این شرکت اشاره کرد.
عباس زادگان، یکی از راهبردهای اصلی بیمه تجارت نو را «استقرار شبکه بانک و بیمه» عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود در سال جاری ضریب نفوذ بیمه نامه های شرکت با افزایش روبرو شود.
همچنین با افزایش صدور مجوز به نمایندگان فروش، تعداد نمایندگان شرکت از 150 به 400 نفر افزایش پیدا خواهد کرد.
پس از ارایه گزارش مالی از سوی مدیر عامل حسابرس قانونی شرکت، گزارش خود را قرائت و صورت های مالی شرکت را تایید کرد. در ادامه این جلسه سهامداران صورت های مالی شرکت و تقسیم 280 ریال سود به ازای هر سهم را تصویب کردند.
همچنین دیگر دستورهای جلسه از جمله سود تقسیمی به میزان 280 ریال به ازای هر سهم، انتخاب بازرسی قانونی و حسابرسی مستقل (اصلی و علی البدل) برای سال مالی
جاری ، تعیین حق الزحمه اعضای هیت مدیره به میزان یک درصد سود تقسیمی به صورت ناخالص، تعیین روزنامه جهت درج آگهی های شرکت و تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیات مدیره همچون سال گذشته به تصویب رسید.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۶:۵۵

طیب نیا در صحن علنی تشریح کرد؛ اقدامات بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات مسکن مهر و خانه اولی ها

وزیر اقتصاد برای پاسخ به سوال نماینده درود و ازنا درخصوص مدیریت منابع مالی بانک مسکن، عملکرد بانک مسکن در پرداخت تسهیلات به مسکن مهر و خانه اولی ها را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سوال پنج نماینده از وزیر اقتصاد درخصوص عدم بازگشت منابع حاصل از بازپرداخت مسکن مهر توسط بانک مسکن به بانک مرکزی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
مجید کیان پور نماینده مردم درود و ازنا به نمایندگی از چهار نماینده دیگر این سوال را مطرح کرد.
طیب نیا در ابتدا گفت: براساس قانون پولی و بانکی نظارت بر موسسات پولی و بانکی برعهده بانک مرکزی است و قانونگذار در این زمینه وظیفه ای به وزارت اقتصاد نداده است.
وی از نمایندگان و رئیس مجلس خواست این رویه را اصلاح کند.
در ا دامه مجید کیان پور نماینده مردم درود و ازنا فرصت حضور طیب نیا در مجلس را مغتنم شمرد و مشکلات سپرده گذاران موسسه مالی و اعتباری آرمان و کاسپین را مطرح کرد و گفت: هزارن نفر در موسسات مالی و اعتباری آرمان و کاسپین سپرده گذاری کردند اما امروز هیچکس حاضر به پاسخگویی نیست.
وی در ادامه به موضوع سوال بازگشت و گفت: ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از وجوه تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن بازگشته است و بانک مسکن نیز بجای بازگرداندن این تسهیلات به بانک مرکزی جهت فعال شدند خط اعتباری در بازار بین بانکی از آن استفاده می کند.
در ادامه طیب نیا وزیر اقتصاد گفت: در فرایند اجرای طرح مسکن مهر و پرداخت تسهیلات به متقاضیان به علت اینکه دولت وقت منابع لازم را در اختیار بانک مسکن قرار نداده بود، حساب های بانک مسکن نزد بانک مرکزی منفی شده بود. به همین دلیل بانک مرکزی ناچار به خلق ۴۵ هزار میلیارد تومان پول پرقدرت و در نتیجه افزایش پایه پولی و تورم شد.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: تا این زمان کل پول خلق شده توسط بانک مرکزی ۴۵ هزارمیلیارد تومان بود، اما دولت وقت فقط برای یک پروژه ۴۵هزار میلیاردتومان پول پرقدرت خلق کرد.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم خود را متعهد به مسکن مهر به گونه ای که موجب خلق پول و افزایش تورم نشود، می دانست گفت: تصمیم گرفتیم به این مبلغ چیزی اضافه نشود بلکه از طریق  بازگشت اقساط مسکن مهر بقیه واحدها تکمیل گردد. بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار میزان تسهیلات مسکن مهر از ۲۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت که این امر موجب شد سقف کلی منابع مورد نیاز برای تسهیلات مسکن مهر به ۵۵ هزار میلیاردتومان افزایش یابد.
وی اظهار داشت: بر این اساس مقرر شد از محل وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر با دوره تنفس سه ساله خط اعتباری بانک مرکزی، اعتبار مورد نیاز تامین شود.
طیب نیا گفت: از دو میلیون ۳۶۶ هزار مسکن مهر وعده داده شده دولت تاکنون یک میلیون ۷۵۳ هزار و ۲۷۸ واحد مسکن مهر را تکمیل کرده است.
وی ادامه داد: در اواخر سال گذشته با تصمیم شورای پول و اعتبار تسهیلات مسکن مهر از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت. با اجرای این سیاست ها ۵۱ هزار و ۶۰۰ میلیاردتومان قرارداد اعطای تسهیلات منعقد شد.
طبیب نیا به اشاره به رکود بخش مسکن از اوایل سال ۹۱ گفت: راه حل دولت طرح خانه اولی ها بود، یکی از مشکلات ما کسری منابع برای ایفای تعهدات بود با توجه به عدم توان مالی دولت برای تامین کسری مقرر شد کسری مذکور از محل بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر با استهمال خطوط بانک مرکزی تامین شود که این امر به تصویب شورای پول و اعتبار هم رسید.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه از اواخر سال ۹۵ نرخ سود تسهیلات را تک رقمی کردیم گفت: بر این اساس ۱۸۰ هزار حساب افتتاح شد و ۹هزار تسهیلات پرداخت شد. در این راستا ۳هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات مسکن اولی ها در نظر گرفته شد و علاوه بر این اجازه انتشار ۷ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت به بانک مسکن با سود ۲۰ درصد داده شد.
وی در جمع بندی اظهارات خود عنوان کرد: بر این اساس کل منابعی که بانک مرکزی در اختیار بانک مسکن هقرار داد ۴۵هزار میلیارد ت ومان بود، منابعی که با باز پرداخت اقساط به بانک مسکن بازگشت ۱۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود. با افزایش تسهیلات مسکن مهر بانک مسکن ۵۱ هزار میلیاردتومان به تسهیلات بانک مسکن اختصاص داده از این محل دو هزار و ۶۵۰ میلیاردتومان سود اوراق مشارکت پرداخت کرد، ۵۳۰ میلیاردتومان به بانک مرکزی پرداخت نموده، هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان به دولت مالیات پرداخت کرد، ۳ هزار و ۷۰۰ میلیاردتومان نیز به صندوق پس انداز خانه اولی ها پرداخت شد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: بنابراین در کل بانک مسکن ۵۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات داده است که بیشتر از منابعی است که بانک مرکزی در اختیار آن قرار داده است. لذا منابعی برای بانک مسکن جهت استفاده در بازار بین بانکی باقی نمانده است.
طیب نیا در پایان خطاب به نمایندگان گفت: بنده بالاترین رای اعتماد را از مجلس گرفته ام در طی  چهار سال گذشته رای اعتماد شما پشتیبان ما بوده است و این اعتماد بالاترین سرمایه دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
در پایان کیان پور نماینده درود و ازنا نیز از پاسخ های وزیر قانع شد.

۹۶/۰۳/۲۲
۱۳:۴۷

ترمیم ساختار پکیده: زمان عمل

مرتضی نظری
میراث دولت روحانی در چهار سال آینده بر اساس میزان اجماعی رقم خواهد خورد که می‌تواند با سایر قوه‌ها و بازیگران کلیدی کشور ایجاد کند. دلیل این امر آن است که چالش‌های اساسی کشور در مقطع کنونی به مرحله‌ای از گستردگی و پیچیدگی رسیده‌اند که نه می‌توان مانند گذشته از آنها چشم‌پوشی کرد و نه می‌توان به تنهایی و با ماموریت‌های بخشی برای آنان راهکار تجویز کرد.
پرتگاه‌ سیستم مالی که هم‌اکنون کشور را تهدید می‌کند، یکی از این نوع مشکلات است که از نظر نویسنده نیازمند اقدام عاجل و فوری دولت دوازدهم است.
بخش مالی، تمامی اقتصاد نیست؛ ولی قاطعانه می‌توان ادعا کرد که سقوط آن به معنای سقوط کل اقتصاد کشور است. در حال حاضر، دارایی‌های موهومی و سمی، کفایت‌سرمایه بانک‌ها، ساختارهای مدیریت ریسک و فعالیت‌های موسسات مالی غیرمجاز و غیرکارآمد، سیستم بانکی کشور را زمین‌گیر کرده است؛ به‌نوعی که احتمال ایجاد وحشت بانکی در صورت وارد‌شدن شوک‌های قوی به اقتصاد دور از انتظار نیست. در سویی دیگر، تقریبا تمامی صندوق‌های بازنشستگی کشور در بازپرداخت تعهدات خود به اعضایشان دچار زحمت هستند و با در نظر گرفتن روند جمعیتی کشور و آمارهای بازار کار، ناپایداری آنان تهدیدی اساسی برای معیشت بخش قابل‌توجهی از خانوارهای کشور و نیز بودجه دولت است.
در مورد بانک‌ها، انتخاب‌های سیاستی حول دو موضوع اصلی «نحوه توزیع زیان دارایی» و «ترمیم مجدد سرمایه بانک‌ها» شکل می‌گیرد. هر نوع برنامه نجات اقتصادی که از طرف دولت برای خرید سهام بانک‌های مشکل‌دار، اصلاح‌ساختاری آنان و فروش دوباره آنها در بازار سرمایه ارائه شود، نیازمند دولتی است که از لحاظ مالی توانمند باشد و بتواند مخاطرات اخلاقی این فرآیند را به‌خوبی مدیریت کند. حتی اگر این دو شرط برآورده شوند، بازتوزیع منابع از مردم عادی مالیات‌دهنده به بازیگرانی که با رفتار ریسکی خود شرایط فعلی را به‌وجود آورده‌اند، موضوعی است که می‌تواند بازخوردهای سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای برای مجریان به‌وجود آورد و همچنین سیگنال اطلاعاتی نامناسبی به سایرینی که رفتارهای ریسکی مشابه در بازار دارند، ارسال می‌کند. در شرایط فعلی کشور، این گزینه خارج از استطاعت مالی دولت است که البته انتشار اوراق بدهی در بازارهای بین‌المللی می‌تواند راهکاری برای تامین مالی آن باشد. البته با توجه به ساختارهای سیاسی داخلی و خارجی و نیز مسائل فنی موجود، تحقق یافتن چنین راهکاری در کوتاه‌مدت دور از انتظار است.
گزینه دیگر این است که بانک‌مرکزی دارایی‌های سمی و موهومی بانک‌های مشکل‌دار را در قبال دین آنها به بانک مرکزی و به همراه وثایق مرتبط خریداری کند و بعد از ساختار‌بندی و پالایش این دارایی‌ها آنها را در بازار به فروش برساند. با فرض اینکه بانک‌های مشکل‌دار وثیقه‌های مرتبط به دارایی‌های خود را داشته باشند، این راهکار با افزایش شدید پایه پولی همراه خواهد بود. اگرچه نقدینگی مستقل از شرایط اقتصاد لزوما به تورم منجر نمی‌شود، شرایط متزلزل اقتصادی کشور این سیاست را با خطرهای قابل‌توجهی همراه می‌سازد. حفظ تمرکز نهاد بانک مرکزی بر وظایف خطیر خود در نظارت بر بازار پولی و پیاده‌سازی سیاست‌های پولی، برخی کشورها با تجربه مشابه را به این سمت سوق داده است که شرکت‌های مدیریت دارایی را زیر نظر بانک مرکزی ایجاد کنند. این شرکت‌ها به‌صورت تخصصی به امر بازسازی شرکتی و پیگیری مطالبات غیر‌جاری بانک‌ها می‌پردازند. البته موفقیت شرکت‌های مدیریت دارایی، شدیدا وابسته به‌وجود زیرساخت‌های قانونی کارآ برای حل‌و‌فصل موضوعات ورشکستگی شرکت‌ها و مذاکره در باب تعهدات و قیمت‌گذاری آنها است و در غیاب چنین قوانینی اقدامات اتخاذی توفیق چندانی نخواهند داشت.
با بررسی مسیرهای پیش‌رو به‌نظر می‌رسد اصلاح‌کنندگان برای بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های موجود، چاره‌ای جز تحمیل زیان نخواهند داشت. اگرچه در ساختارهای استاندارد حسابداری پروتکل‌های مدونی برای برخورد با این موضوع در ترازنامه موجود است، اختلاط دارایی‌های دولت و سایر نهادها با دارایی‌ بانک‌ها در کشور، چنین فرآیندی را پیچیده‌تر خواهد کرد. دولت، سایر قوا و بازیگران کلیدی اقتصاد کشور باید به اجماعی در جهت چگونگی پیاده‌سازی این اقدام دست یابند که بار سنگین ایجاد این اجماع بر دوش دولت است. علاوه‌بر این، همزمان با شروع این فرآیند باید مکانیزمی برای شارژ مجدد بانک‌ها و جایگزینی این دارایی‌ها ارائه شود. چنین مسیری نیازمند آن است که منابع تامین مالی بانک‌ها متنوع‌تر شوند و باید از طریق بومی‌سازی و ارائه محصولات مالی مرتبط که در صنعت بانکداری جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به این مهم پرداخته شود. تلاش برای ترمیم بانک‌ها، بدون ارائه محصولات نوآورانه‌ و صرفا با تکیه بر سهام و سپرده، نتیجه‌ای جز گسترش پایه پولی نخواهد داشت.
برای صندوق‌های بازنشستگی نیز برنامه مشابهی در گستردگی اصلاحات موردنیاز است. عدم تعادل شدید بین جریان ورودی و خروجی این صندوق‌ها، بدهی‌های دولتی، روندهای مدیریتی مخرب و نبود نهادهای ناظر از دلایل اصلی وضعیت بغرنج صندوق‌های بازنشستگی در شرایط فعلی است. اجماع بدنه سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران کشور برای اصلاح قوانین متعددی که در طول سالیان گذشته تنها به تقویت جریان خروجی صندوق‌ها پرداخته‌اند و خودداری از دخالت‌های سیاسی و مقطعی در نحوه سرمایه‌گذاری منابع این صندوق‌ها، از حیاتی‌ترین اقدامات موردنیاز برای ترمیم وضعیت صندوق‌ها در بلندمدت است. در این میان، راهکارهای جبران کسری منابع در شرایط فعلی، همچون راهکارهای ارائه‌شده برای نظام بانکی چندان خوشایند نیستند. با توجه به ضعف مالی دولت و در غیاب تغییرات بنیادین در میزان جمعیت شاغل کشور، محدود کردن جریان خروجی صندوق‌های بازنشستگی از طریق کنترل نرخ رشد پرداخت‌های بازنشستگی یا افزایش جریان ورودی منابع به صندوق‌ها از طریق افزایش سهم کسورات بازنشستگی از دستمزد کارکنان کشور و افزایش سن بازنشستگی، اصلی‌ترین راهکارها برای کنترل بحران در مقطع کنونی هستند.
گستردگی و پیچیدگی چالش‌های موجود در حوزه مالی، نباید سیاست‌گذاران را از درگیر شدن با آنها دلسرد کند؛ زیرا با توجه به منابع فعلی دیگر این امکان وجود ندارد که با رویکردهای معمول دهه‌های گذشته به جلو حرکت کنیم. البته باید اشاره کرد که در جوامع با نرخ تنزیل اجتماعی بالا، سیاست‌گذاران از هرگونه اقدامی که هزینه‌های کوتاه‌مدت ولی منافع گسترده بلندمدت دارد، خودداری می‌کنند. از این رو امید است با ارتقای سطح حساسیت شهروندان به این موضوع، همراهی آنان و درک وضعیت خطیری که کشور در آن قرار دارد، از هزینه‌های سیاسی و اجتماعی این اصلاحات کاسته شده و دولت دوازدهم نیز هرچه سریع‌تر با تصمیماتی قاطع و حساب‌شده از سقوط کشور در پرتگاه مالی جلوگیری کرده و نوید‌دهنده رشد‌های پایدار اقتصادی در سال‌های آینده باشد.
نیوزهاب سیاسی؛esanb؛ge1001

۹۶/۰۳/۲۳
۰۴:۵۳