نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113740
 • تمام سکه (طرح جدید) 1211000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1175000
 • نیم سکه 662000
 • ربع سکه 378000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3756
 • یورو 4180
 • پوند 4860
 • صد ین 3430
 • درهم امارات 1036
 • لیر ترکیه 1078
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32450
 • 174 Arrow up
  یورو 35461
 • 184 Arrow up
  پوند 41815
 • 231 Arrow up
  فرانک 32410
 • 204 Arrow up
  صد ین 28630
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8833

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی : ارائه خدمات الکترونیکی صنعت بیمه در حال آمادگی است

تحقق شاخص های بیمه ای تعریف شده بیمه ای در دولت الکترونیک بدون همکاری مدیران آی تی شرکتها امکانپذیر نیست.

به گزارش ندای مردم ،قاسم نعمتی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی در گردهمایی مدیران فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیران خودروی صنعت بیمه کشور با تاکید بر جمع آوری اطلاعات آنلاین شخص ثالث از سوی بیمه مرکزی گفت: ارائه خدمات الکترونیکی صنعت بیمه در شرف آمادگی و بالندگی است.
نعمتی با اشاره به ضرورت ارائه خدمات الکترونیکی توسط صنعت بیمه کشور و هم راستا با سایر حوزه های بانکی، مالیاتی، پست و… گفت: تحقق شاخص های بیمه ای تعریف شده بیمه ای در دولت الکترونیک بدون همکاری مدیران آی تی شرکتها امکانپذیر نیست.
وی با تاکید بر این نکته که سامانه سنهاب) سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه( متعلق به کل صنعت بیمه است گفت: این سامانه آبروی صنعت بیمه است و ما باید برای استقرار این سامانه تلاش مضاعفی را داشته باشیم.
نعمتی از آنلاین نمودن جمع آوری اطلاعات و داده های صنعت بیمه به عنوان یکی از اهداف سمینار یاد کرد و اضافه کرد: قانون و تکالیف بیمه ای امکان و اجازه ماندن در زمان حال را به ما نمی دهد و اکنون موضوعاتی مانند پاسخ به اصالت سنجی بیمه نامه ها، تعیین وضعیت بیمه شهروندان، مبارزه با پولشویی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان نمونه ای از مطالبه های قانون از صنعت بیمه و بیمه مرکزی مطرح است که تحقق این موضوع بدون راه اندازی سامانه مطمئن اطلاعات خودرویی امکان پذیر نیست.
مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی از تسریع در ارائه مقدمات لازم بمنظور ارائه خدمات الکترونیک بیمه ای به عنوان یکی از ضرورت های حال حاضر صنعت بیمه یاد کرد و گفت: یکی از برنامه های صنعت بیمه جایگزینی کارتهای الکترونیکی به جای بیمه نامه های کاغذی است و در این زمینه باید راهکارهای لازم برای تحقق و عملیاتی کردن این موضوع بررسی شود.
نعمتی اضافه کرد، بالندگی زمانی اتفاق می افتد که بانک های اطلاعاتی کامل با یکدیگر مرتبط و مراوده اطلاعاتی داشته باشند و نتیجه آن الکترونیکی شدن سرویس ها و سهولت در انجام کارها و شفافیت در اطلاعات خواهدبود.
گفتنی است، در این گردهمایی مدیران نظارت فنی، برنامه ریزی و توسعه نیز به ارائه مطالب در خصوص وضعیت شاخص های خودرو و بررسی کارتی کردن بیمه شخص ثالث و حذف کاغذ پرداختند و شرکت در کارگاه آموزشی در حوزه امنیت نیز از دیگر بخش های این سمینار بود.

منابع دیگر:
 • اقتصاد تهران
۹۶/۰۲/۲۳
۰۹:۵۸

دکتر همتی اعلام کرد : پرداخت خسارت جانباختگان معدن یورت، شهدای پلاسکو و قطار دامغان

اقتصادی - ایران نو: رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بابیان پرداخت سریع خسارت دیدگان پلاسکو و قطار دامغان، اعلام کرد، جانباختگان حادثه معدن یورت گلستان تحت پوشش بیمه مسئولیت بودند و خسارت آنها پرداخت خواهد شد.

به گزارش "ایران نو" دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی تأکید کرد؛ با توجه به پوشش بیمه مسئولیت معدن یورت گلستان توسط شرکت
سهامی بیمه آسیا در حد 210 میلیون تومان برای هر نفر، شرکت مذکور مبلغ خسارت را به بازماندگان جانباختگان حادثه در اسرع وقت پس از طی مراحل
قانونی پرداخت خواهد کرد.
دکتر همتی در مورد بیمه شهدای آتش‎نشان حادثه پلاسکو نیز تأکید کرد: خوشبختانه فرآیند تعیین انحصار وراثت به نتیجه رسیده و امروز خسارت مربوط به
بیمه عمر و حادثه آتش‎نشانان برای هر نفر 223 میلیون تومان توسط شرکت بیمه کارآفرین پرداخت شد و تا پایان هفته دیه مربوط به بیمه مسئولیت آنها نیز
در حد 190 میلیون تومان برای هر نفر به بازماندگانشان پرداخت خواهد شد.
رئیس کل بیمه مرکزی ج.ا. ایران در پاسخ به سئوالی در مورد پرداخت خسارت جانباختگان قطار دامغان نیز گفت: شرکت بیمه پارسیان خسارت بیمه
مسئولیت 20 نفر از جانباختگان را پرداخت کرده است و به تدریج بقیه را نیز با تکمیل پرونده آنها پرداخت می‎کند.
دکتر همتی تأکید کرد؛ علی‎رغم زمان‎بر بودن پروسه تعیین ورّاث و فرایند تعیین تکلیف و پرداخت خسارت این نوع بیمه‎نامه‎ها که از نوع مسئولیت است،
مسئولین شرکت‎های بیمه تلاش می‎کنند در حداقل زمان ممکن تعهدات خود را ایفا نمایند.
به گزارش "ایران نو" دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی تأکید کرد؛ با توجه به پوشش بیمه مسئولیت معدن یورت گلستان توسط شرکتسهامی بیمه آسیا در حد 210 میلیون تومان برای هر نفر، شرکت مذکور مبلغ خسارت را به بازماندگان جانباختگان حادثه در اسرع وقت پس از طی مراحل قانونی پرداخت خواهد کرد. دکتر همتی در مورد بیمه شهدای آتش‎نشان حادثه پلاسکو نیز تأکید کرد: خوشبختانه فرآیند تعیین انحصار وراثت به نتیجه رسیده و امروز خسارت مربوط به بیمه عمر و حادثه آتش‎نشانان برای هر نفر 223 میلیون تومان توسط شرکت بیمه کارآفرین پرداخت شد و تا پایان هفته دیه مربوط به بیمه مسئولیت آنها نیز در حد 190 میلیون تومان برای هر نفر به بازماندگانشان پرداخت خواهد شد. رئیس کل بیمه مرکزی ج.ا. ایران در پاسخ به سئوالی در مورد پرداخت خسارت جانباختگان قطار دامغان نیز گفت: شرکت بیمه پارسیان خسارت بیمه مسئولیت 20 نفر از جانباختگان را پرداخت کرده است و به تدریج بقیه را نیز با تکمیل پرونده آنها پرداخت می‎کند. دکتر همتی تأکید کرد؛ علی‎رغم زمان‎بر بودن پروسه تعیین ورّاث و فرایند تعیین تکلیف و پرداخت خسارت این نوع بیمه‎نامه‎ها که از نوع مسئولیت است، مسئولین شرکت‎های بیمه تلاش می‎کنند در حداقل زمان ممکن تعهدات خود را ایفا نمایند.

۹۶/۰۲/۲۳
۰۵:۵۷

تاکيد بر جمع آوري اطلاعات آنلاين بيمه شخص ثالث

خبرگزاري آريا-گردهمايي مديران فناوري اطلاعات و ارتباطات و مديران خودروي صنعت بيمه کشور با تاکيد بر جمع آوري اطلاعات آنلاين شخص ثالث از سوي بيمه مرکزي برگزارشد.
به گزارش خبرگزاري آريا، مديرکل فناوري اطلاعات و ارتباطات بيمه مرکزي در اين همايش گفت: ارائه خدمات الکترونيکي صنعت بيمه در شرف آمادگي و بالندگي است.
سيد قاسم نعمتي با اشاره به ضرورت ارائه خدمات الکترونيکي در صنعت بيمه کشور و هم راستا با ساير حوزه هاي بانکي، مالياتي، پست و... گفت : تحقق شاخص هاي بيمه اي تعريف شده بيمه اي در دولت الکترونيک بدون همکاري مديران آي تي شرکتها امکانپذير نيست.
وي با تاکيد بر اين نکته که سامانه سنهاب (سامانه نظارت و هدايت الکترونيکي بيمه) متعلق به کل صنعت بيمه است ، گفت : اين سامانه آبروي صنعت بيمه است و ما بايد براي استقرار اين سامانه تلاش مضاعفي را داشته باشيم.
نعمتي از آنلاين کردن جمع آوري اطلاعات و داده هاي صنعت بيمه به عنوان يکي از اهداف سمينار ياد کرد و اضافه کرد: قانون و تکاليف بيمه اي امکان و اجازه ماندن در زمان حال را به ما نمي دهد و موضوع هايي مانند پاسخ به اصالت سنجي بيمه نامه ها، تعيين وضعيت بيمه شهروندان، مبارزه با پولشويي، مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان نمونه اي از مطالبه هاي قانون از صنعت بيمه و بيمه مرکزي مطرح است که تحقق اين موضوع بدون راه اندازي سامانه مطمئن اطلاعات خودرويي امکان پذير نيست.
مدير کل فناوري اطلاعات و ارتباطات بيمه مرکزي از تسريع در ارائه مقدمات لازم به منظور ارائه خدمات الکترونيک بيمه اي به عنوان يکي از ضرورت هاي حال حاضر صنعت بيمه ياد کرد و گفت: يکي از برنامه هاي صنعت بيمه جايگزيني کارت هاي الکترونيکي به جاي بيمه نامه هاي کاغذي است و در اين زمينه بايد راهکارهاي لازم براي تحقق و عملياتي کردن اين موضوع بررسي شود .
نعمتي اضافه کرد : بالندگي زماني اتفاق مي افتد که بانک هاي اطلاعاتي کامل با يکديگر مرتبط و مراوده اطلاعاتي داشته باشند و نتيجه آن الکترونيکي شدن سرويس ها و سهولت در انجام کارها و شفافيت در اطلاعات خواهد بود.
در اين گردهمايي مديران نظارت فني، برنامه ريزي و توسعه نيز به ارائه مطالب در خصوص وضعيت شاخص هاي خودرو و بررسي کارتي کردن بيمه شخص ثالث و حذف کاغذ پرداختند و شرکت در کارگاه آموزشي در حوزه امنيت نيز از ديگر بخش هاي اين سمينار بود.

منابع دیگر:
 • صنعت بیمه
 • دنیای بانک
۹۶/۰۲/۲۳
۰۹:۳۰

نمایشگاه پلی بین صنعت نشر ایران و دنیای فرانسه‌زبان است

امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام نمایشگاه کتاب تهران گفت: این نمایشگاه نه تنها ارتباط خوبی بین صنعت نشر دو کشور فراهم می‌کند، بلکه پلی است بین صنعت نشر ایران و دنیای فرانسه‌زبان که گستره آن بیش از جغرافیای کشور فرانسه است.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست «سیاست‌های نشر فرانسوی زبان در جهان» با حضور «ژان کلود گی بوئن» مدیرکل دفتر بین‌المللی چاپ فرانسه، «اریستد اولیویر» مدیرکل مرکز نشر فرانسه، دکتر «امیرمسعود شهرام‌نیا» قائم‌مقام نمایشگاه کتاب تهران، «داوود موسایی» مدیر کمیته ناشران خارجی و «محمود آموزگار» رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در سالن بین‌الملل نمایشگاه کتاب برگزار شد.
 
سخنرانان در این نشست با ارائه گزارشی از روند تولید کتاب، نحوه و میزان صادرات، تعداد عناوین و شمارگان کتاب، سیاست‌های توسعه در صنعت نشر و... ضمن تبیین کلیتی از سازوکار صنعت نشر  فرانسه به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند.
تفاهم‌نامه‌های فرهنگی زمینه‌ساز تعاملات دو کشور
قائم‌مقام نمایشگاه کتاب تهران، در ابتدای نشست با اشاره به روابط فرهنگی و نمایشگاهی بین ایران و فرانسه، به حضور متقابل در نمایشگاه کتاب دو کشور اشاره کرد و افزود: «شش سال است که ایران در نمایشگاه کتاب فرانسه به‌طور مستمر حضور پیدا می‌کند. نمایشگاه کتاب فرانسه از جهات مختلف برای ما مهم است. زیرا این نمایشگاه نه تنها ارتباط خوبی بین صنعت نشر دو کشور فراهم می‌کند، بلکه پلی است بین صنعت نشر ایران و دنیای فرانسه‌زبان که گستره آن بیش از جغرافیای کشور فرانسه است.»
 
دکتر شهرام‌نیا ضمن اشاره‌ای مختصر به تاریخچه روابط دو کشور در زمینه حضور در نمایشگاه‌های کتاب گفت: «بنا به تفاهم‌های صورت‌گرفته ما از شش سال پیش در نمایشگاه کتاب پاریس شرکت می‌کنیم. البته در سال اول، کشور ما در این رویداد فرهنگی-اقتصادی به‌صورت خیلی محدودی حاضر بود، ولی در مارس سال گذشته ما حضور بسیار پرررنگی داشتیم. به‌طوری که با حمایت وزارت علوم 8 دانشگاه ایرانی در این رویداد بین‌المللی حضور داشتند. چند ناشر در غرفه ملی ایران، 4 نویسنده و 4 هنرمند (به‌صورت خاص در حوزه تصویرگری) ما را در این نمایشگاه پراهمیت کتاب همراهی می‌کردند. حضور چشم‌گیری نیز در بخش جنبی به مناسبت نوروز داشتیم. بازدید رئیس جمهور فرانسه از غرفه ایران و دیدار با وزیر فرهنگ این کشور از جمله برنامه‌های ما در آخرین نمایشگاه پاریس بود.»
 
وی افزود: در دو سال گذشته دو گروه مختلف، به‌عنوان نماینده ناشران، به دو کشور سفر کردند و به انتقال تجربیات و دانش فنی خود پرداختند. امروز نیز به‌عنوان کشور میهمان از فرانسه و از پاریس به‌عنوان شهر میهمان در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران میزبانی می‌کنیم. تفاهم‌نامه‌های فرهنگی که بین دو کشور وجود دارد می‌تواند زمینه‌ساز تعاملات بیشتری شود.
 
سیستم فروش تک‌نرخی کتاب در فرانسه
«ژان کلود گی بوئن» صحبت‌هایش را با ابراز خوشحالی از دیدار با معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر سید‌عباس صالحی، آغاز کرد. وی همچنین دیدار و گفتگو با فعالان حوزه نشر، برای بسط و گسترش روابط بین دو کشور در زمینه صنعت نشر را بسیار خوب ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که این دیدارها نتایج درخور توجهی داشته باشد.
 
مدیرکل دفتر بین‌المللی چاپ فرانسه، با به نمایش گذاشتن نمودارها و جداولی، درباره امکانات چاپ کتاب‌های فرانسوی و صادرات آن به اقصی‌ نقاط جهان توضیحات مبسوطی ارائه داد. وی گفت: «در رابطه با میزان درآمد از محل چاپ کتاب‌های فرانسوی ما پس از سال 2000 یک جهش 30درصدی و بعد از سال 2010 یک جهش 25درصدی داشتیم. بعد از آن با 10درصد کاهش فروش روبه‌رو شدیم. چیزی که اهمیت دارد این است که صنعت نشر فرانسه، که در جایگاه پنجم جهان قرار دارد، وضعیتی قابل دفاع دارد.»
 
وی با اشاره به نمودارهای نمایش داده شده، در رابطه با تعداد عناوین کتاب‌های چاپ شده، میزان آن را در حال افزایش چشم‌گیر ارزیابی کرد و گفت: «نموداری که در بازه زمانی 1995 تا 2015 تعداد عناوین نسخه‌های چاپ شده را نشان می‌دهد در حال افزایش مستمر است و این افزایش را می‌توان به یک‌سوم تعبیر کرد. صنعت چاپ فرانسه روال خوبی را پیش گرفته است. با این همه در حدود یک‌سال گذشته اوضاع تا حدودی مشکل‌آفرین شده است و این ممکن است به دلیل فضای حاکم به‌خاطر انتخابات ریاست جمهوری اخیر در فرانسه باشد. این میزان چاپ ما را به فکر کردن در مورد پدیده‌های دیگر وادار می‌کند. پدیده‌هایی چون مصرف‌گرایی را می‌توان تحلیل و به این موضوع ارتباط داد.»
 
در ادامه چکیده‌ای از گزارش «گی بوئن» همراه با  ارائه جداول میزان فروش، عناوین مختلف، تعداد نسخه‌ها و... ارائه شد و وی در توضیح این جداول گفت: «من متعجبم که میزان فروش کتاب‌های علمی در فرانسه 3درصد است، ولی امروز آقای وزیر به من گفتند که میزان فروش آن در ایران 10درصد است. فرهنگ لغت 7/2 درصد فروش را به خود اختصاص داده و در 20 سال گذشته حدود 25 درصد بوده است. ادبیات حدود 4/1 میزان فروش، کتاب‌های مصور 10درصد فروش و کتاب‌های عملی 4/13 درصد فروش را شامل شده است. کتاب کودکان نیز 7/13 میزان فروش و 6/20 درصد تعداد نسخه‌ها (5/1 درصد کل فروش) را در برداشته است اما کتاب‌های هنری میزان فروش‌شان کم شده و به 4درصد رسیده است و جالب است که کتاب‌های اینترنتی، که در ابتدا صفر درصد بود، الان به 20درصد رسیده است. این وضعیت در کشور آلمان هم به همین‌گونه است.»
 
این مقام عالی‌رتبه صنعت نشر فرانسه در رابطه با فروشگاه‌ها و درگاه‌های فروش اضافه کرد: میزان فروش باشگاه‌های کتاب‌ از 9/26 درصد به 12 درصد کاهش پیدا کرده است و جالب است بدانید که در فرانسه فروشگاه‌های فرهنگی بزرگ، فروش کمتری دارند و در مقابل در هایپرمارکت‌ها ما با افزایش فروش کتاب‌ها روبه‌رو‌ هستیم. ضمنا میزان فروش کتاب‌فروشی‌ها از 34درصد به 26درصد کاهش پیدا کرده است و گویا این میزان کاهش فروش به‌خاطر این است که آن‌ها به زنجیره انتشارات متصل نیستند.»
 
«گی بوئن» در رابطه با سیستم‌ها و سازوکارهای فروش توضیحاتی در رابطه با یک سیستم تک‌نرخی ارائه کرد: «اقتصاددانان بر این باورند که صنعت چاپ مثل صنعت سینما به هنر و ارائه هنر مربوط است و سازوکار ویژه‌ای را نیاز دارد. ما نیازمند فضاهای بزرگی هستیم تا بتوانیم کتاب‌ها را برای فروش در معرض دید همگان قرار دهیم. فرانسه همراه با 24 کشور دیگر جهان، یک سیستم ثابت‌کننده قیمت را در نظر گرفته است. هر ناشری قیمت کتاب‌ها را مشخص می‌کند و همه کتاب‌فروشی‌ها و فروشگاه‌ها باید با همان قیمت (تک نرخی) بفروشند.»
 
وی در مورد معایب و محاسن این روش فروش گفت: «درست است که در این حالت رقابت در قیمت‌گذاری به‌وجود نمی‌آید، ولی این روش، رقابت در زمینه خدمات را به‌دنبال دارد. جالب است بدانید که این سیستم منجر به ایجاد تورم در حوزه کتاب نشده است. در فرانسه نیز کتاب در مقایسه با لوازم جانبی با سرعت کمتری به‌فروش می‌رسد. برای کتاب‌های دیجیتال هم قیمت‌گذاری ثابت وجود دارد. ما اولین کشوری هستیم که این عمل را انجام دادیم.»
 
«گی بوئن» افزود: بحث انحصار نشر اینترنتی و اتخاذ سیاست‌های جدید برای مقابله با انحصارطلبی شرکت‌های بزرگ، بخش پایانی گزارش این فرانسوی مسلط بر صنعت نشر بود. او در این باره گفت: «ایده ما این است که نباید این حوزه به‌صورت انحصاری در دست چند شرکت بزرگ چون آمازون، فیس‌بوک و گوگل باشد. ما فکر می‌کنیم که صنعت چاپ باید ابتدا به محتوا‌سازی بپردازد و سپس سراغ انتشار و ارائه برود. بنابراین ما با همراهی تمامی ناشران فرانسوی توانستیم محیطی را برای جمع‌آوری کتاب‌های اینترنتی به زبان‌های مختلف فراهم بیاوریم.»
 
در پایان و در جمع‌بندی «ژان کلود گی بوئن» از ارائه ساختارمند کتاب‌ها ابراز رضایت کرد و با تاکید به این نکته که اگر نویسنده‌ای نباشد ناشری وجود ندارد و اگر ناشری نباشد نویسنده‌ای نیست، سخنانش را با اشاره به مباحث حقوقی حوزه نشر پایان داد: «یک همبستگی بین ناشر و نویسنده وجود دارد و این مفهوم در ساختار حق تألیف معنا پیدا می‌کند که قانونی روشن‌فکرانه و در عین حال اقتصادی است که میزان فروش ناشر حق تالیف نویسنده را تضمین می‌کند. در سطح بین‌المللی نیز از طریق به اشتراک گذاشتن این قانون می‌توان احقاق حق کرد. خبر خوب این است که بسیاری از ناشران و نویسندگان ایرانی در حال پیوستن به این برنامه جامع هستند.»
 
توسعه توامان اقتصادی و محتوایی صنعت نشر فرانسه
«اریستد اولیویر»، دیگر میهمان ویژه نشست «سیاست‌های نشر فرانسوی زبان در جهان»، توسعه توامان اقتصادی و محتوایی صنعت نشر فرانسه را مهمترین سیاست مرکز نشر فرانسه دانست و گفت: «توسعه این صنعت در دو بخش انجام می‌شود: مرحله اول حق کتاب‌های ترجمه شده را در کشور مبدأ پرداخت کنیم و در مرحله دوم، به دنبال احقاق حقوق ناشران فرانسوی در زمینه صادرات باشیم.»
 
وی که بیشتر با محوریت صادرات کتاب به ایراد سخنانش پرداخت، میزان صادرات صنعت نشر فرانسه را 675 میلیون یورو (20درصد میزان کل تولید) ارزیابی کرد. این به این معنی است که از هر 5 کتاب فرانسوی  یک جلد آن صادر می‌شود.
 
در ادامه، مدیر کل مرکز نشر فرانسه گزارش مختصری در رابطه با کشورهای مقصد صادرات کتاب‌های فرانسوی و میزان صادرات ارائه کرد: در جایگاه اول کشورهای فرانسوی زبان مقصد صادرات ما هستند و کشورهایی چون سوئیس، کانادا، بلژیک، لوکزامبورگ (پنج کشور فرانسوی زبان اروپا) 55 درصد صادرات را به خود اختصاص می‌دهد. در جایگاه دوم کشورهای فرانسوی زبان آفریقایی قرار می‌گیرند. 15 کشور که 4 درصد صادرات را شامل می‌شود. سه کشور مصر، الجزایر و تونس 55 درصد کل فروش کشورهای آفریقایی را به خود اختصاص داده‌اند. در جایگاه بعدی، کشورهای غیرفرانسوی زبان حدود 10درصد فروش را به خود اختصاص داده‌اند.»
«اولیویر» با ترسیم دورنمایی از جایگاه و میزان صادرات کتاب در کشور فرانسه در بخش بعدی، به چگونگی انجام صادرات و روند آن پرداخت. وی ضمن اشاره به «تضمین ارسال و حمل‌ونقل کتاب» به عنوان دو فعالیت اصلی در حوزه صادرات کتاب گفت: «به دلیل وجود مشکلات در زمینه بازپرداخت، ناشران از ما طراحی یک سیستم بیمه‌ای را خواستار شدند. میزان این بیمه در طول بازه زمانی مورد بحث (1995 تا 2015) در حدود 120میلیون یورو بوده است. با راه‌اندازی بیمه ما توانستیم آسایش خیال و فراق بال برای ناشران فراهم بیاوریم تا به دیگر کارها و فعالیت‌های خود بپردازند.
 
مدیر کل مرکز نشر فرانسه ادامه داد: درخواست از ناشران برای بالا بردن کیفیت کتاب‌ها و همچنین استفاده از سیستم حمل‌ونقل هوایی در مسافت‌های دور و حمل‌ونقل زمینی برای مسافت‌های نزدیک و همچنین از طریق پست، از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در راستای بهبود صادرات کتاب فرانسوی به اقصی نقاط دنیا است.

۹۶/۰۲/۲۲
۱۵:۱۲

نجات پلنگ از تله سیمی در پارک ملی پاوبند مازندران

ساری- یک قلاده پلنگ نر که در تله سیمی گرازگیر کشاورزان مازندرانی گرفتار شده بود، با تلاش یگان حفاظت محیط زیست از مرگ حتمی نجات یافت .

رئیس پارک ملی پابند جمعه شب به خبرنگار ایرنا گفت که یک قلاده پلنگ نر پنج ساله که در تله سیمی گرازگیر کشاورزان در حوالی پارک ملی پابند گرفتار شده بود، با حضور بموقع کارشناسان محیط زیست از مرگ حتمی نجات داده شد.
علی کلانه افزود : کارشناسان محیط زیست پس از بیهوشی پلنگ با اسحله با زنده گیری ،این حیوان کمیاب را به حیات وحش سمسکنده در شهرستان ساری منتقل کردند.
به گفته وی پلنگ زخمی هم اکنون تحت مراقبت دامپزشکان قرار دارد.
این دومین پلنگ نری است که در کمتر از سه ماه گذشته در تله گرازگیر کشاورزان مازنی در منطقه شرق این استان گرفتار می شود.
15 اسفند ماه سال گذشته نیز یک قلاده پلنگ در تله گراز گیر کشاورزان شرق مازندران گرفتار شده بود که با وجود تلاش دامپزشکان برای نجات آن موثر واقع نشد و پس از چند روز رها شدن از تله ، تلف شد.
کشاورزان مازنی برای جلوگیری از هجوم گرازهای وحشی گرسنه به اراضی کشاورزی همه ساله در آستانه برداشت محصول ، تله های سیمی را در مبادی ورودی این حیوانات نصب می کنند که گاهی این موانع باعث گرفتار شدن سایر حیوانات منطقه هم می شود.
در سال های گذشته چند قلاده از پلنگ جنگل های مازندران که گونه تحت حمایت نیز محسوب می شود توسط برخی افراد سودجو و دامداران منطقه کشته شدند که با اجرای طرح پرداخت غرامت حمله پلنگ به دامداران در دولت یازدهم ، شکار این گونه کمیاب توسط دامداران و کشاورزان کاهش چشمگیری یافت.
با انعقاد قرارداد دو جانبه بین سازمان محیط زیست و ' بیمه ما ' در یک سال اخیر حدود 40 دامدار خسارت دیده از پلنگ ، غرامت دریافت کردند و 150 دامدار دیگر نیز در نوبت دریافت غرامت قرار دارند که مجموع این غرامت ها به حدود پنج میلیارد و 700 میلیون ریال می رسد.
خبرنگار : حسین فلاحتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
6982/1654

منابع دیگر:
 • جماران
 • فراسخن
 • تابناک
 • بانکداری ایرانی
۹۶/۰۲/۲۲
۲۳:۴۰

سرپرست فرمانداری اهواز: به هیات مدیره پاساژ رضوان اخطار ایمنی داده شده بود

سرپرست فرمانداری اهواز گفت: شهرداری چندین بار در خصوص موارد ایمنی به این پاساژ تذکر و اخطار داده بود و مقرر شده بود که هیات مدیره این پاساژ نسبت به اصلاح نقص‌های ایمنی اقدام کند. نبی‌الله خون‌میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، در خصوص آتش‌سوزی پاساژ رضوان اهواز اظهار کرد: ظهر روز پنجشبنه پاساژ رضوان اهواز دچار آتش‌سوزی شد و متاسفانه این حادثه، دیر و در ساعت 13:34 دقیقه به آتش‌نشانی اعلام شد و آتش‌نشانی نیز در مدت 4 دقیقه خود را به محل حادثه رساند.
وی افزود: با توجه به این‌که در زمان وقوع حادثه، پاساژ تعطیل شده و درهای پاساژ قفل بود، آتش‌نشانان برای ورود به پاساژ و مهار حریق ناچار به شکستن قفل درب ورودی پاساژ شدند. با توجه به این‌که عمده اجناس و کالاهای موجود در پاساژ رضوان اهواز منسوجات، لوازم خرازی و در مجموع مواد سریع اشتعال بودند، حریق به سرعت در تمام پاساژ گسترش یافت.
فداکاری آتش‌نشانان موجب جلوگیری سرایت آتش به بانک‌ها و پاساژ‌های همجوار شد
سرپرست فرمانداری اهواز ادامه داد: با وجود گسترش حریق در تمام واحدها و نقاط پاساژ رضوان، تلاش و فداکاری آتش‌نشانان موجب جلوگیری سرایت آتش به بانک‌ها، پاساژ‌ها و مغازه‌های همجوار شد. در جریان عملیات اطفای حریق، هشت آتش‌نشان و یک نفر از شهروندان مصدوم شدند.
خون‌میرزایی با اشاره به کمک‌رسانی دیگر شرکت‌ها و دستگاه‌ها از جمله شرکت نفت برای اطفای حریق پاساژ رضوان اهواز، تصریح کرد: بلافاصله پس از مهار حریق در پاساژ رضوان اهواز، جلسه مدیریت بحران شهرستان اهواز در ساعت 19:00 با حضور هیات مدیره این پاساژ و سایر دستگاه‌ها، اصناف و اتحادیه‌های مربوطه برگزار و گزارشی توسط هیات مدیره این پاساژ ارائه شد.
وی عنوان کرد: بر اساس گزارش هیات مدیره پاساژ رضوان اهواز در جلسه مدیریت بحران روز پنجشنبه، شهرداری چندین بار در خصوص موارد ایمنی به این پاساژ تذکر و اخطار داده بود و مقرر شده بود که هیات مدیره این پاساژ نسبت به اصلاح نقص‌های ایمنی اقدام کند.
درباره علت حریق و عمدی بودن حادثه نمی‌توان اظهارنظر کرد
سرپرست فرمانداری اهواز با بیان اینکه حادثه آتش‌سوزی پاساژ رضوان هنوز علت‌یابی نشده است، گفت: هنوز در رابطه با علت حریق و همچنین عمدی بودن این حادثه نمی‌توان اظهارنظر کرد. در جلسه مدیریت بحران روز پنجشنبه، علت‌یابی فوری حادثه آتش‌سوزی پاساژ رضوان و ارائه گزارشی از آن به ستاد مدیریت بحران اهواز به تصویب رسید.
خون‌میرزایی با اشاره به خسارت مالی قابل توجه حادثه آتش‌سوزی پاساژ رضوان اهواز، بیان کرد: 44 باب مغازه در پاساژ رضوان اهواز وجود داشت که 83 درصد از آنها تحت پوشش بیمه قرار دارند. بر اساس مصوبات جلسه مدیریت بحران روز پنجشنبه، مقرر شده است که تحت نظر شرکت بیمه ایران، مساله بیمه خسارت ناشی از آتش‌سوزی و دیگر موارد این حادثه پیگیری شود.
هیات مدیره پاساژ درخواست اعطای تسهیلات و محل موقت نداشتند
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد بیمه بیکاری برای کارگران شاغل در این پاساژ که واجد شرایط هستند، برقرار شود. در این جلسه هیات مدیره درخواستی مبنی بر اعطای تسهیلات به کسبه این پاساژ و همچنین اختصاص محل و مکانی برای کسب و کار موقت مغازه‌داران این پاساژ نداشتند و تنها بر بازسازی از تمام این پاساژ تاکید کردند.
سرپرست فرمانداری اهواز در خصوص امتناع شهردار اهواز از مصاحبه با خبرنگاران در روز و محل حادثه آتش‌سوزی پاساژ رضوان، اظهار کرد: شهردار مکلف است در خصوص چنین مواردی به خبرنگاران پاسخ بدهد و همچنین شهردار مکلف است در مورد حادثه آتش‌سوزی پاساژ رضوان اهواز به افکار عمومی پاسخ دهند. البته هنوز علت‌یابی این حادثه انجام نشده، اما آنچه که شهرداری در رابطه با آن مسئول بود، باید گفته شود.
به گزارش ایسنا؛ ساعت 13:34 دقیقه روز پنجشنبه (21 اردیبهشت‌ماه) آتش‌سوزی در پاسخ رضوان اهواز که بزرگ‌ترین مرکز خرید لوازم خرازی و منسوجات واقع در مرکز اهواز است، به آتش‌نشانی گزارش شد. در پی گستردگی حریق، دستگاه‌هایی نظیر نفت، آبفا، و ... نیز خودروهای اطفای حریق و نجات برای کمک به اطفای حریق به محل حادثه اعزام کردند.
بنا به گفته مدیرعامل آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز در اثر این حادثه 44 باب مغازه پاساژ رضوان اهواز به کلی در آتش سوختند. مهار حریق در پاساژ رضوان اهواز، حدود پنج ساعت به طول انجامید.

منابع دیگر:
 • نکونیوز
 • باشگاه خبرنگاران
۹۶/۰۲/۲۳
۱۰:۴۵

پاسخ به دلواپسان؛ اگر تسنیم دستی برای یاری یوز دراز نمی کند، برای شکستن دست ایثارگران اقدام نکند

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه ممکن است درک اهمیت آموزش و مشارکت همگانی و موضوع همکاری داوطلبانه مردم برای حفظ محیط زیست کشور برای خبرگزاری تسنیم مشکل باشد!، گفت: اگر دستتان را برای یاری یوز دراز نمی کنید، برای شکستن دست ایثارگران از آن استفاده نکنید.

به گزارش خبرگزاری برنا، هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در پاسخ به خبر منتشر شده در خبرگزاری تسنیم با عنوان "یوزپلنگ را در زیستگاه‌ها حفظ کنید نه روی کانکس و لیوان و پیراهن!" ، گفت: اگرچه همواره درباره وضعیت بحرانی گونه در خطر انقراض یوزپلنگ، گزارش های زیادی بوسیله پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ارائه شده است اما خبرگزاری تسنیم هر از چند گاهی به تناسب اوضاع سیاسی، تنها بخش هایی از آن گزارش ها را انتخاب و مورد استفاده قرار می دهد بدون آنکه در مورد اقدامات در حال انجام یا انجام یافته برای جلوگیری از انقراض این گونه تحقیقی انجام دهد.
جوکار افزود: وقتی صحبت از عوامل تهدید کننده یوز می شود، حضور دام در زیستگاه ها و وجود بعضی جاده ها از جمله عوامل مهم و دارای نقش های پر رنگ هستند اما علاوه بر این ها، ده ها عامل شناخته و ناشناخته دیگر نیز بر این جمعیت کوچک بجا مانده موثرند.
وی با طرح این پرسش که آیا آنچنان که تسنیم نوشته، سازمان حفاظت محیط زیست در مورد عوامل تهدید کننده جمعیت یوز اقدامی صورت نداده است؟، خاطرنشان کرد: در مورد ایمن سازی جاده ها همانگونه که  تسنیم اطلاع دارد اما بنا به مصالح سیاسی، اطلاع رسانی درست نمی کند! سازمان حفاظت محیط زیست در گام نخست به منظور فراهم کردن زیرساخت های لازم جهت انجام اقدامی ماندگار نه نمایشی، با کمک مشاوران تخصصی، برای تعیین نقاط حادثه خیز و ارائه نقشه ای از این نقاط به وزارت راه و شهرسازی اقدام کرد.
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ادامه داد: در همین حال گروه دیگری به بررسی راه حل های ممکن برای ایمن سازی جاده ها به منظور جلوگیری از تصادفات جاده ای تجربیات جهانی در این زمینه را مورد بررسی قرار داد و اعلام نمود که در ادامه گزینه ای در داغ ترین محدوده خطر انتخاب و برای اجرا بطور فنی بررسی شد. 
وی با اعلام اینکه وزارت راه و شهرسازی برای اجرای فاز نخست این پروژه مبلغ ۱۰ میلیارد ریال تخصیص اعتبار داشته است، گفت: در حال حاضر با انتخاب پیمانکار مراحل اجرای پروژه در حال انجام است.
جاده هایی که تسنیم مدعی است قلب زیستگاه های یوز را شکافته اند پیش از شناسایی زیستگاه های یوز ایجاد شده اند!
جوکار با اشاره به بخشی از گزارش تسنیم مبنی بر اینکه "در حالی که از بین رفتن یوزپلنگ‌ها در تصادفات جاده‌هایی که بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی احداث شده و قلب زیستگاهشان را شکافته است..."، خاطرنشان کرد: جاده های مورد بحث همگی از جاده های اصلی مسیرهای ترانزیت کشور هستند و از بیش از نیم قرن پیش وجود داشته اند. 
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اضافه کرد: به عبارت دیگر قبل از آنکه ما زیستگاه های یوز را شناسایی کنیم، این جاده ها وجود داشته اند و این موضوع که این جاده ها بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی قلب زیستگاه های یوز را شکافته اند، واقعیت ندارد.
جلوگیری از تمامی پروژه های در تعارض با حفاظت از یوزپلنگ
وی ضمن تاکید بر این موضوع که به رغم تقاضاهای متعدد برای ساخت جاده و توسعه معادن در محدوده زیستگاه های یوز، سازمان حفاظت محیط زیست با هیچ یک از این پروژه ها موافقت نکرده، تصریح کرد: طبق دستور اکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از انجام تمامی پروژه های در تعارض با حفاظت از یوزپلنگ همچون جاده بافق- کوهبنان و معدن D۱۹ جلوگیری شده است. 
این مقام مسئول با بیان اینکه موضوع "آزاد سازی زیستگاه های اصلی یوز از دام" بدون شک از جمله اولویت های اقدام برای حفاظت از یوپلنگ قرار دارد، اظهار کرد: اما این اقدام، آنگونه که خبرگزاری تسنیم و  آن گمان می کنند، راه حلی ابتدایی و سهل و آسان نیست.
جوکار با بیان اینکه از مجموع زیستگاه های ده گانه یوز در شش استان، سه منطقه با مسئله حضور دام در زیستگاه مواجه هستند، گفت: از این بین، ذخیره گاه زیستکره توران و پناهگاه حیات وحش میاندشت با مشکل تعارض دام مواجه اند. 
پاک سازی عشایر و دامداران از توران و میاندشت در حال حاضر، امکان عملی ندارد
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی یادآوری کرد: حل مشکل دام در این دو منطقه به دلیل مسائل مربوط به اقوام، اقتصاد و اشتغال هیچ گاه آسان نبوده و حتی در دوران پیش از انقلاب نیز به رغم اختیارات زیاد و پشتیبانی قاطع حکومت وقت از سازمان حفاظت محیط زیست وقت، هرگز موفقیتی در "پاک سازی" این مناطق حاصل نشد.
به گفته وی، به همین دلیل سازمان حفاظت محیط زیست در سه سال اخیر بجای" پاک سازی" عشایر و دامداران این مناطق که در حال حاضر امکان عملی ندارد، با تشکیل ستاد کنترل دام زیر نظر فرمانداران شاهرود و جاجرم و عضویت دستگاه های مرتبط مانند ادارات منابع طبیعی، امور عشایری، شبکه دامپزشکی و نیروی محترم انتظامی در این ستاد، نسبت به کاهش عوارض حضور دامداران در این مناطق اقدام کرده  است. 
جوکار با بیان اینکه ستاد کنترل دام با بودجه سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات ذی ربط اداره می شود، افزود: این ستاد از طریق جذب نیروی کمکی همزمان با فصل حضور دام در زیستگاه ها؛ نسبت به کنترل دائمی تعداد دام، سگ گله، بیماری های مشترک، زمان ورود و خروج و جلوگیری از چرای غیر مجاز اقدام می کند و  عوارض حضور دام ها را به حداقل می رساند. 
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی همچنین به مطالعه ای در دست انجامی اشاره کرد که با اصلاح روش های دام پروری و ایجاد معیشت های جایگزین در بلند مدت، خروج منطقی دام از توران و میاندشت را ممکن می سازد.
امیدوارم برای مطالعه گزارش کار اکیپ اجرایی ستاد کنترل دام در زیستگاه یوز فرصت داشته باشید!
این مقام مسئول ضمن انتقاد از گزارش مغرضانه و خلاف واقعیت تسنیم، گفت: اگرچه  تسنیم حتی به منطقه مراجعه نکرده تا از شکل گیری و اقدام های این ستاد در فصل حضور دام اطلاع داشته باشد اما امیدوارم حداقل برای مطالعه گزارش کار اکیپ اجرایی ستاد فرصت داشته باشد.
جوکار اشاره ای هم به قوانین و چارچوب همکاری های بین المللی داشت و افزود: بعید است که خبرگزاری تسنیم مطلع نباشند که مبنای همکاری های بین المللی برخلاف ادعای این گزارش گفتگوهای خبری نیست و تنها مبنای تصمیم گیری، گزارش های رسمی ارسالی از سوی پروژه برای متخصصان و تصمیم گیران است.
وی به خبرگزاری تسنیم پیشنهاد داد: در صورتی که شک دارد سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری برنامه توسعه ملل متحد و سمن های همکار داخلی و بین المللی موفق به جلوگیری از انقراض گونه ارزشمند یوز نشده است و آن را دروغ می پندارد، به مقاله های منتشر شده در سال پیش از شروع اقدامات رجوع کند و ببیند که در مورد انقراض یوز آسیایی و برداشتن این گونه از روی نقشه پراکندگی جهانی چه مقاله هایی منتشر شده بود تا جایی که دیگر کوچکترین امیدی برای ادامه نسل این گونه مهم باقی نمانده بود.
درک اهمیت آموزش و مشارکت همگانی مردم برای حفظ محیط زیست کشور برای تسنیم مشکل است!
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در خصوص نقش بستن تصویر یوز بر روی کانکس، لیوان، پیراهن، اتوبوس واحد شهر نیشابور، هواپیما های معراج، پیراهن دونده ایتالیایی، تخم مرغ سفره هفت سین، ورود مطالب مربوط به حفاظت از یوز در کتاب های درسی از طریق همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش و بی شمار اقدامات مشابه دیگر، گفت: آنچه امروز می بینید از دستاوردهای بی سابقه در آموزش و مشارکت همگانی برای حفظ محیط زیست این کشور است. آنجا که اقشار متنوعی از مردم عزیز ایران، داوطلبانه به یاری سازمان حفاظت محیط زیست می آیند تا مسئولیت خود را برای حفظ ارزش های کشورشان ادا کنند. 
جوکار ادامه داد: البته ممکن است درک اهمیت آموزش و مشارکت همگانی و موضوع همکاری داوطلبانه مردم برای حفظ محیط زیست کشور برای خبرگزاری تسنیم مشکل باشد! اما پرسش من از شما این است که آیا این کارهای زیبای مردمی اهمیت آموزشی و فرهنگ سازی ندارد؟ و دیگر آنکه آیا تصور می کنید سازمان حفاظت محیط زیست برای انجام این خیزش های مردمی از سهم حفاظت از یوزپلنگ و زیستگاه های آن، ریالی به این مردم کمک کرده است؟
اگر تسنیم دستی برای یاری یوز دراز نمی کند، برای شکستن دست ایثارگران اقدام نکند
وی خطاب به خبرگزاری تسنیم، گفت: خواهش می کنم اگر دستتان را برای یاری یوز دراز نمی کنید برای شکستن دست ایثارگران از آن استفاده نکنید.
این مقام مسئول ادامه داد: از مردی می گویید که با تمام پس انداز زندگیش کاروان یوز را می سازد و بجای نا امید کردن هم میهنانش تصمیم می گیرد که باقیمانده عمر خود را با این کانکس به روستاها، شهر ها و جاده ها سفر کند و مروج فرهنگ حفظ حیات وحش و نماد آن یوز آسیایی باشد. او از طبس به تهران می آید تا معصومه ابتکار با دعای خیر بدرقه اش کند و می خواهد که پیام رسان خوبی برای محیط زیست کشور باشد. از او می گویید که لیوان هایی با نقش یوز سفارش داده و هدیه می دهد و می گوید این لیوان باید روی میز باشد که ما این مخلوق زیبای کشورمان را فراموش نکنیم و تا می توانیم یاریش کنیم.
جوکار اضافه کرد: یکی از سمن ها برای خود تکلیف کرده تا هر سال به محیط بانان پر تلاش عرصه حفاظت از یوزپلنگ هدایایی نفیس دهد تا از سختی کارشان با قدردانی مردم کاسته شود. آرش نور آقایی مردی آزاده از قلب مردم، ایده بی نظیر نقش یوز روی پیراهن تیم ملی را پیگیری کرد و به یمن عملی شدن آن ایده، امروز هیچ ایرانی از حضور و اهمیت یوز در کشورش بی خبر نیست. بیمه دانا که هر آنچه می توانسته برای حمایت از یوز، محیط بانان و خانواده هایشان انجام داده و رئیس جمهور هم با تقدیر از این اقدام خواسته تا دیگران را نیز برای سهیم شدن در حفظ محیط زیست کشور تشویق کند. 
مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: این ها تنها بخشی از مشارکت های مردمی برای حفاظت از محیط زیست و به ویژه یوز است که خبرگزاری تسنیم با بی انصافی، تمام آن ها را زیر سوال برده است فارغ از آنکه از خود بپرسد به عنوان رسانه ای که آگاهی بخشی به جامعه وظیفه اصلی آن است در این مسیر چه گامی برداشته است؟!

۹۶/۰۲/۲۳
۱۳:۱۶

در حال تکمیل/ رئیس سازمان بازرسی کل کشور در کرج: البرز به دلیل نزدیکی به پایتخت محلی امنی برای یقه سفیدان است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: استان البرز به دلیل نزدیکی به پایتخت محل امنی برای یقه سفیدان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، ناصر سراج در آیین تکریم و معارفه مدیرکل بازرسی استان البرز که پیش ازظهر امروز با حضور استاندار البرز، نمایندگان مردم در مجلس، شهردار کرج و اعضای شورای قضایی و شورای معاونان استان در دادگستری البرز برگزار شد اظهار داشت: آقای دهقان با حضور خود در استان‌های مختلف منشا خدمات بسیاری در استان‌هایی که حضور داشتند بوده‌اند.
وی با بیان اینکه علت جابه‌جایی وی با توجه به شعار رهبری در سال 96 تولید و اشتغال بود که شاخه‌ای از اقتصاد مقاومتی است، بیان کرد: اداره‌کل بانک و بیمه ما در کشور باید بیش از 20 هزار شعبه بانک را مورد بررسی قرار دهد.
قاضی سراج با اشاره به اینکه اگر بخواهیم تولید و اشتغال در کشور را بیشتر کنیم باید نقدینگی بخش خصوصی و تولید را افزایش دهیم، عنوان کرد: این کار  راهی جز تقویت بانک‌ها ندارد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد: یکی از دلایل انتخاب آقای فراهانی برای اداره بازرسی کل البرز اشراف کامل وی به مسائل و مشکلات کرج است.
وی با بیان اینکه ما برای مچ‌گیری نیامده‌ایم و برای دستگیری آمده‌ایم، افزود: اما مچی را که نتوانیم اصلاح کنیم، قطع می‌کنیم.
وی با بیان اینکه استان استراتژیک البرز دو خاصیت فرصت و تهدید را توامان دارد، گفت:   این استان به لحاظ نزدیکی به پایتخت مکان امنی برای یقه سفید‌ها و فرار از امنیت و ناجا و دستگاه قضایی تهران است.
خبر در حال تکمیل است...

۹۶/۰۲/۲۳
۱۴:۰۸

پورحسین مطرح کرد: وجود 11 میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در کشور/ورود روزانه 380 تن آلاینده موتورهای کابراتوری به هوای تهران

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به وجود 11 میلیون موتورسیکلت کابراتوری در کشور، گفت: این وسیله نقلیه 5 برابر خودروها آلایندگی ایجاد کرده و روزانه 380 تن آلاینده به هوای تهران تزریق می کند.

شکور پورحسین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره توقف شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری، گفت: این اقدام در جهت بهبود وضعیت کلانشهرها به ویژه تهران بسیار مناسب است زیرا این وسیله نقلیه 5 برابر خودروها آلایندگی ایجاد کرده به گونه ای که روزانه 380 تن آلاینده به هوای تهران تزریق می کند.
90 درصد موتورسیکلت های موجود در تهران کاربراتوری و عمده آنها ساخت کشور چین است
نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه 90 درصد موتورسیکلت های موجود در تهران کاربراتوری و عمده آنها ساخت چین است، گفت: علاوه بر بروز آسیب ها و تخلفات راکبان موتورسوار عمده آلایندگی های صوتی و زیست محیطی پایتخت ناشی از تردد موتورسیکلت های کاربراتوری غیراستاندارد است بنابراین به مرور باید در جهت جایگزینی این موتورسیکلت ها با موتورسیلکت های برقی اقدام کرد.
مجلس در لایحه هوای پاک الزامات و تکالیفی را برای تردد و خرید و فروش وسایل نقلیه موتوری فرسوده و آلاینده تعیین کرده است
وی با بیان اینکه مجلس در لایحه هوای پاک الزامات و تکالیفی را برای تردد و خرید و فروش وسایل نقلیه موتوری فرسوده و آلاینده تعیین کرده است، ادامه داد: بر اساس مصوبه ای از این لایحه خرید و فروش و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع و تمامی اشخاص حقیقی وحقوقی دارنده یا مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه‌سنگین، سنگین و موتورسیکلت مکلف شدند وسایل‌نقلیه خود را پس از اتمام سن فرسودگی از رده خارج و مسؤولیت خود را از این جهت، نزد یکی از مؤسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند که به این ترتیب  از تردد موتورسیکلت های کاربراتوری و فرسوده که نقش زیادی در آلایندگی هوای کلانشهرها دارد جلوگیری خواهد شد.
توقف تولید موتورسیکلت های کاربراتوری و فرسوده نیازمند اراده جدی دولت و توجه به اجرای مصوبات مربوطه است
نماینده مردم پارس آباد و بیله سوار در مجلس دهم، با بیان اینکه توقف تولید موتورسیکلت های کاربراتوری و فرسوده نیازمند اراده جدی دولت و توجه به اجرای مصوبات مربوطه است، تصریح کرد: به صورت جدی نیاز است دولت به تدریج و با اتخاذ تدابیر و سیاست های لازم از تردد موتورسیکلت های کاربراتوری در پایتخت و دیگر کلانشهرها جلوگیری کند زیرا موتور وسیله نقلیه قشر ضعیف جامعه بوده و حتی برخی از طریق این وسیله نقلیه امرار معاش می کنند.
تردد 11 میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در کشور/ این تعداد به اندازه 44 میلیون خودرو آلایندگی ایجاد می کنند
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، از تردد 11 میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در کشور خبر داد و گفت: این تعداد موتورسیکلت به اندازه 44 میلیون خودرو آلایندگی ایجاد می کنند و در افزایش آلایندگی هوای کلانشهرها نقش آنها حائز اهمیت است./

منابع دیگر:
 • تابناک
۹۶/۰۲/۲۳
۱۱:۲۶

گزارش سرپرست فرمانداری از حادثه آتش سوزی پاساژ رضوان

فرمانداری شهرستان اهوازگزارش حادثه آتش سوزی پاساژ رضوان را از زبان سرپرست فرمانداری منتشرکرد

دکتر نبی اله خون میرزائی سرپرست فرمانداری شهرستان اهوازدر خصوص آتش سوزی روز گذشته پاساژ رضوان گفت:این حادثه در حدود ساعت 13:43 دقیقه ظهر دیروز به آتش نشانی گزارش شد وبلافاصله کمتر از چهار دقیقه آتش نشانی با سرعت عمل کافی از نزدیکترین ایستگاه به محل آتش سوزی اعزام شدند.
وی افزود:چون درب های پاساژ بسته بودند وبا تاخیر به آتش نشانی اعلام کردند،زمانی که آتش نشانی به آنجا رسید، آتش گسترش پیدا کرده بود.
سرپرست فرمانداری شهرستان اهواز ادامه داد:متاسفانه در این پاساژ هم واحد های فروش و هم انبار و عمده کالاهایی که در این پاساژ بوده منسوجات و لوازم خرازی و بطور کلی لوازم اشتغال پذیر بودند.
دکتر خون میرزائی افزود: متاسفانه این آتش سوزی در زمان تعطیلی پاساژ اتفاق افتاد ودرب های پاساژقفل بودند و تیم آتش نشانی مجبور شدند، قفل درب ورودی پاساژرا بشکنند تا بتوانند آتش را مهار کنند.
وی ادامه داد:آتش به تمام پاساژگسترش پیدا کرده بود ولی اقدام فداکارانه پرسنل کارآزموده آتش نشانی باعث شده بود،آتش در محدوده پاساژمدیریت و محدودشود و از سرایت به مغازه ها،بانک ها و پاساژهای همجوارجلوگیری شود.
سرپرست فرمانداری شهرستان اهواز در خصوص وضعیت مصدومان حادثه دیده در این آتش سوزی گفت: متاسفانه پرسنل آتش نشانی با توجه به اینکه دود و گاز تولیدی از آتش بسیارشدید بود، تعدادی از نیروهای آتش نشانی مصدوم شدند و خوشبختانه خسارت و آسیب هایی که به این نیروها وارد شده بود سطحی و سرپایی درمان شدند و 2 نفر از آنها نیز به بیمارستان منتقل شدند که خوشبختانه حالشان رضایت بخش است.
خون میرزائی اضافه کرد: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشت و به کسی آسیب وارد نشد، ولی متاسفانه خسارت های مالی قابل توجهی بوده است.
وی به حضور به موقع اعضا مدیریت بحران در محل حادثه اشاره کرد و گفت:بسیج،پلیس راهور،نیروی انتظامی،حاجی زاده مدیر کل بحران استانداری خوزستان و رده های مختلف مدیریت شهرداری بویژه شهرداری منطقه یک،شهردار و معاونین شهردار کلانشهراهواز،ادارات مختلف شهرستان گاز،برق ،فوریت های پزشکی،اورژانس، هلال احمرو نظام مهندسی و دیگرهمکاران از ابتدا تا انتهای حادثه و باعث شد که دستگاه های ذیربط درمحل حضور داشته باشند و با همکاری و تعامل اتفاق پیش آمده را به خوبی مدیریت کنند.
سرپرست فرمانداری شهرستان اهوازگفت: بیش از هرچیز سرعت عمل و رسیدگی به موقع آتش نشانی و همکاری پلیس راهور در ساعت ترافیک در سرعت عمل کار تاثیرگذار بود واز سرایت آتش به مغازه ها ی همجوار جلوگیری شد.
خون میرزائی ادامه داد:حسب دستور دکترشریعتی استاندارخوزستان ،دکتر بحرینی معاون اقتصادی استاندار به نمایندگی ازاستاندارخوزستان، مدیریت کار را تحت نظر داشت وپس از حضور یافتن در محل حادثه ، راهنمایی های لازم و سودمند را انجام دادند وخوشبختانه آتش مهار شد.
وی گفت: بلافاصله پس ازحادثه، جلسه مدیریت بحران شهرستان اهواز در اولین فرصت کاری ساعت 19:30با حضور دستگاه های دست اندرکار،ادارات مسئول،هیات مدیره پاساژو همه دستگاه های دیربط ،اتاق اصناف و اتحادیه های صنوف مرتبط و نظام مهندسی تشکیل شد و گزارش رخداد ارائه شد.
سرپرست فرمانداری شهرستان اهواز به مصوبات این جلسه اشاره کرد، و گفت:در این جلسه مقرر شد دستگاه های تخصصی علت حادثه را بررسی کنند و به ستاد مدیریت بحران شهرستان گزارش کنند.
دکتر خون میرزائی افزود:در این جلسه همچنین مقررشد آتش نشانی تا اطمینان کامل از اطفاء آتش در محل حضور داشته باشند و کانون آتش و حادثه را تحت نظرو مدیریت داشته باشند.
وی ادامه داد:مقرر شد،نیروی انتظامی در محل حادثه استقرار داشته باشد تا از حوادث ناگوار در محل جلوگیری شود.
سرپرست فرمانداری شهرستان اهوازگفت:با هماهنگی هیات مدیره و همکاری کسبه بازار با نظارت نیروی انتظامی و همکاری شهرداری پاساژتخلیه شود و بر اساس گزارش سازمان نظام مهندسی خوشبختانه ساختمان قابل بازسازی است و با هماهنگی شهرداری نسبت به بازسازی ساختمان اقدام شود.
دکترخون میرزائی با بیان اینکه شرکت های بیمه ای در اسرع وقت و همکاری در ایام تعطیل خسارت وارده را بررسی می کنند افزود: در حال حاضر برابر دقیق از خسارت نداریم و مستلزم گزارش شرکت های بیمه ای در این زمینه است.
وی با اشاره به اینکه 83درصد از مغازه های این پاساژ بیمه بودند،گفت:شرکت های بیمه ای مختلفی در اینجا خدمات ارائه کردند و قرار شد تحت نظرسرپرستی بیمه ایران این کار را انجام دهند و بیمه بیکاری نیز، کارگران بیکاری شاغل در این پاساژ که واجد شرایط هستند، بیمه بیکاری برای این افراد برقرار کنند.
سرپرست فرمانداری شهرستان اهوازهمچنین اضافه کرد:دستگاه های مرتبط با با این حادثه کارهای ارباب رجوع این حادثه از جمله کسبه را خارج از نوبت و در اسرع وقت انجام دهند.
خون میرزائی گفت: در مجموع با سرعت عملی که دستگاه ها انجام دادند، به جز خسارت مالی برجای مانده و آسیب های نگرانی روانی کسبه که خسارت مالی دیده اند ،مشکل خاص دیگری نیست و امیدواریم با همکاری بین بخشی تحت مدیریت بحران استان عوارض این کار کمتر شود.
وی هشدار داد:متاسفانه پاساژهای زیادی در سطح شهراهواز در معرض خطرات مشابه هستند و لازم است که کسبه و هیات مدیره و مدیران پاساژها تمهیدات لازم را برای جلوگیری از چنین اتفاق هایی بیاندیشند و ما نیز در آینده در خصوص این ساختمان ها حسب وظایف قانونی عمل خواهیم کرد.
سرپرست فرمانداری شهرستان اهواز در پایان از شهروندان خواست در مواقع که با حادثه رو برو شدند در مسیر حادثه ازدحام نکنند تا دستگاه های خدمات رسان بتوانند به سهولت کارخدمات خودشان را که با جان و مال مردم سروکار دارند به خوبی انجام دهند.

۹۶/۰۲/۲۳
۰۹:۴۷

بعد از 20سال دستگاه‌های مسئول در کنترل آلودگی‌هوا مشخص شدند

جامعه محیط زیست - قانون جلوگیری از آلودگی هوا بعد از 22 سال با تصویب لایحه هوای پاک در مجلس منسوخ و قانون جدید جای آن را گرفت.

زهرا داستانی: در روزهای گذشته آخرین اصلاحات لایحه هوای پاک در مجلس انجام شد و پرونده این لایحه بعد از مدت‌ها برررسی و اصلاح در مجلس بسته شد. لایحه‌ای که بعد از 22 سال جایگزین قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا شد که سال 74 به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسیده بود. قانونی که مشترکات بسیاری با لایحه هوای پاک داشت اما نتوانسته بود به توفیقات خوبی در این باره دست یابد.22 سال پیش قانونی مشتمل بر سی و شش ماده و چهارده تبصره در جلسه روز یکشنبه سوم اردیبهشت ماه 1374 در مجلس شورای‌اسلامی تصویب شد که 10 روز بعد به تأیید شورای نگهبان رسید. قانونی که به موجب آن هر عملی که سبب آلودگی هوا می‌شد، ممنوع بود. این قانون که برای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی تصویب شده بود کلیه دستگاه‌ها، مؤسسات و اشخاص حقیقی و حقوقی را موظف می‌کرد تا مقررات و سیاست‌های مقرر را در راستای پاکسازی و حفاظت هوا از آلودگی‌ها رعایت کنند اما در طول این سال‌ها آنقدر قوی نبود تا بتواند نقش موثری در کاهش آلودگی‌ها داشته باشد.لایحه هوای پاک اما پس از 22 سال در دولت یازدهم و توسط سازمان محیط زیست به مجلس تقدیم شد و از ابتدای سال 96 در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. این لایحه که متن کاملی از آن همچنان در دسترس نیست سرانجام پس از بحث و بررسی‌های فراوان در 19 اردیبهشت به تصویب نهایی رسید و به یک قانون تبدیل شد. اما این لایحه به چه قوانینی اشاره دارد؟ بر اساس آنچه که محمد مجابی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده مهمترین مسئله‌ای که این لایحه به آن پرداخته بحث جرم انگاری آلودگی هوا است. مبحثی که باعث شد تا برای بسیاری از خودروسازان، واردکنندگان، صاحبان صنایع و حتی صاحبان خودرو و موتوسیکلت نیز قانون و مجازات تعیین شود.بخشی از قوانین و مقرراتی که در لایحه هوای پاک آمده و به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است به شرح زیر است:قانونشرحکاهش سن معاینه فنیپیش از این معافیت از معاینه فنی برای همه وسایل نقلیه پنج سال بود. بر اساس مصوبه مجلس، معافیت معاینه فنی برای خودروهای عمومی و دولتی یک سال و برای سایر خودروها چهار سال معین شد.ضمانت دو ساله پیمایش برای خودروسازان و واردکنندگانکلیه خودروسازان و واردکنندگان مکلف شدند ضمانت دو ساله یا 40 هزار کیلومتر پیمایش را اعمال کنند و اگر در این مدت قطعات کنترل آلودگی خودروها آسیب دید موظف هستند این قطعات را تعویض کنند.قوانین و ضوابط استقرار صنایعبر اساس این قانون تمام مراحل استقرار، تاسیس، بهره برداری و توسعه صنایع باید زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست صورت گیرد؛ این سازمان موظف است که در دو برهه زمانی یک ماهه ضوابط قانونی را اعمال کند.جرایم موتورخانه‌های آلایندهبحث کنترل موتورخانه‌های کلیه ساختمان‌های داخل شهر، اعم از اداری، دولتی و مسکونی مورد توجه لایحه هوای پاک قرار گرفت و بر اساس آن کلیه ساختمان‌ها موظف شدند نسبت به اصلاح موتورخانه‌های خود اقدام کنند، در غیر این صورت موتورخانه‌های آلاینده جریمه می‌شوند.استاندارد حامل‌های انرژیاستاندارد حامل‌های انرژی از جمله بنزین، نفت و گاز به عنوان یکی از مواد لایحه هوای پاک به تصویب نمایندگان مجلس رسیده است. وزارت نفت مکلف شد حداکثر سه سال پس از لازم الاجرا شدن قانون هوای پاک، سوخت تولیدی کشور از جمله بنزین، نفت سفید و نفت کوره را مطابق استانداردهای ملی عرضه کند و سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شد از فعالیت پالایشگاه‌های فاقد سوخت استاندارد جلوگیری به عمل آورد.تصمیم دو سر سود مجلس با بکارگیری فارغ التحصیلان بیکار محیط زیستبا تصویب مجلس شورای اسلامی، کلیه مراکز و واحدهای صنعتی و تولیدی 50 نفر به بالا مکلف به ایجاد واحدهای سلامت، بهداشت و محیط زیست (HSE) و به کارگیری نیروی متخصص محیط زیست هستند، بر اساس این مصوبه انتظار می رود تعداد زیادی از فارغ التحصیلان محیط زیست امسال در سال تولید و اشتغال جذب این مراکز شوند.واریز درآمد حاصل از لایحه هوای پاک به حساب خزانهدرآمدهای حاصل از اجرای قانون هوای پاک به حساب خزانه داری کل کشور واریز می‌شود تا صرفا در قالب بودجه سنواتی جهت مقابله با منابع آلوده کننده هوا هزینه شود. همچنین 20 درصد از وجوه مذکور از طریق موسسه عمومی غیر دولتی صندوق ملی محیط زیست به منظور ارائه تسهیلات و به منابع آلاینده هوا اختصاص می یابد.تکالیف سازمان محیط زیست برای جلوگیری از انتشار امواج غیرمجاز رادیوییبا تصویب مجلس و براساس ماده 30 لایحه هوای پاک، سازمان مکلف است با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به جلوگیری از انتشار کلیه امواج غیرمجاز رادیویی، الکترومغناطیسی، پرتوهای یون‌ساز و غیریون‌ساز اقدام و به‌منظور حصول اطمینان از عدم افزایش میزان و شدت امواج و پرتوهای یون‌ساز و غیریون‌ساز از حدود مجاز تعیین‌شده در هوای آزاد، شبکه پایش مربوط را راه‌اندازی نماید.جرایم نقدی برای تولیدکنندگان آلاینده‌های صوتیاشخاص حقیقی و حقوقی که حدود مجاز انتشار امواج و پرتوهای موضوع این ماده را رعایت نکنند برای اولین‌بار به پنجاه میلیون(50.000.000)تا دویست میلیون(200.000.000) ریال جریمه نقدی محکوم و درصورت تکرار علاوه بر پرداخت حداکثر جریمه نقدی، به ضبط اموال و تجهیزات مرتبط نیز محکوم می‌شوند.پخش برنامه‌های تولید شده در حوزه محیط‌زیست با تخفیف 50 درصدی از رسانه ملیبا تصویب مجلس سازمان صداوسیما مکلف است برنامه‌های تولید شده در زمینه حفاظت از محیط زیست که به تایید سازمان محیط زیست رسیده باشد را با 50 درصد بها در قالب آگهی و برنامه‌های آموزشی پخش کند.جریمه صنایع آلاینده به میزان 3 تا 5 برابر خسارت وارده به محیط زیستبراساس مصوبه اخیر مجلس چنانچه هریک از این واحدها استانداردهای لازم را در بخش آلودگی آب و هوا و... رعایت نکنند، سه تا پنج برابر آسیبی که به محیط زیست رسانده اند، جریمه خواهند شد.تمهیدات مجلس برای ایجاد کمربند سبز شهرها و روستاهای تحت تاثیر گرد و غباربراساس این قانون وزارت راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی موکلف به ایجاد تمهیداتی برای کمربند سبز شهرها و روستاهای تحت تاثیر رخدادهای گرد و غبار شدند.تکلیف سازمان جنگل‌ها و مراتع به مهار حداقل 300هزارهکتار از کانون‌های تولید گردوغباربراساس این قانونی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری را در قالب لایحه هوای پاک مکلف شدند سالانه حداقل معادل 300 هزار هکتار نسبت به اجرای اقدامات مقابله با پدیده گردوغبار با اجرای عملیات بیابان‌زدایی در مناطق بحرانی، کانون‌ها و زیست‌بوم‌های حساس اقدام کنند.افزایش 30 درصدی سالیانه تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیروزارت نیرو مکلف شده نسبت به توسعه، تولید و عرضه انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک به نحوی اقدام کند که حداقل 30 درصد افزایش سالانه ظرفیت برق کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود.ممنوعیت سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی و انباشت پسماند بیمارستانی و صنعتی در فضای بازانباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضاهای باز و یا سوزاندن آن و انباشت پسماند خانگی و ساختمانی در فضای باز توسط شهرداری‌ها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع اعلام و برای متخلفین جریمه در نظر گرفته شد.تهیه طرح جامع و تفصیلی شهرهاوزارت راه و شهرسازی موظف شد هنگام تهیه طرح جامع و تفصیلی شهرها، شهرک‌ها، شهرک‌های جدید و طرح های هادی روستایی و یا توسعه مناطق به نحوی برنامه ریزی کند که فصل جداگانه‌ای از مطالعات به بررسی مسائل زیست محیطی اختصاص پیدا کند و همینطور از نظر فضای سبز و فضای باز، اقدامات زیست محیطی را با تایید سازمان حفاظت محیط زیست انجام دهد.انجام عملیات بیابان زدایی در مناطق بحرانیوزارت جهاد کشاورزی مکلف شد با مشارکت مردم و دستگاه‌های اجرایی محلی و سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های مردم نهاد داخلی، عملیات بیابان زدایی در مناطق بحرانی و زیست بوم‌های حساس را انجام دهد.تکمیل شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای گرد و غباروزارت راه و شهرسازی (سازمان هواشناسی) مکلف شد با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای گرد و غبار را تکمیل کند.ایجاد حریم سبز در بزرگراه‌ها و کمربند سبز شهرها و روستاهای برای کاهش گرد و غباروزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی مکلف شدند از محل بودجه، منابع مالی در اختیار اعم از عوارض و وجوه عمومی طی پنج سال در برنامه‌ای که به تایید سازمان حفاظت محیط زیست برسد، حریم سبز بزرگراه‌ها و کمربند سبز شهرها و روستاهای تحت تاثیر رخدادهای گرد و غبار را ایجاد کنند.تکلیف دولت به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای مهار ریزگردهابراساس این قانون دولت مکلف شد تا به‌منظور ایجاد همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی جهت جلوگیری از ایجاد رخداد گرد و غبار و نیز کاهش خسارات و پیامدهای مخرب آن در سطح کشور و منطقه با هماهنگی و همکاری نهادهای بین‌المللی ذی‌ربط و مشارکت کشورهای مؤثر و متأثر منطقه، اقدامات لازم را به‌عمل آورد.اختصاص حق‌آبه تالاب‌ها برای جلوگیری از گرد و غبارطبق این لایحه به دولت تکلیف شده است که برای جلوگیری از گرد و غبار ناشی از کشورهای منطقه، فعالیت‌های مشترک با آن‌ها تعریف کند تا بتواند از طریق این اقدامات جلوی ایجاد گرد و غبار را بگیرد.واحدهایی که از انجام بازرسی ماموران به محیط زیست استنکاف کنند به جریمه نقدی محکوم می‌شوندواحدهایی صنعتی که از انجام بازرسی ماموران سازمان محیط زیست برای نمونه برداری و تعیین میزان آلودگی ناشی از فعالیت‌شان استنکاف کنند، به جریمه نقدی درجه 7 و 4 محکوم می‌شوند.تکلیف مجلس به واحدهای تولیدی و صنعتی برای انتقال واحدهای آلاینده به خارج از مناطق مسکونیبراساس این قانون در مواردی که کاهش یا از بین بردن آلودگی ناشی از مراکز صنعتی، تولیدی، معدنی، ‌خدماتی، ‌عمومی و کارگاهی تنها از طریق انتقال تمام یا بخشی از خطوط تولید یا تأسیسات یا اماکن آن‌ها به‌ نقاط مناسب امکان‌پذیر نبوده و یا فعالیت مراکز مذکور در مناطق مسکونی سلامت ساکنان آن مناطق را به‌خطر بیندازد، مالکان و مدیران واحد، موظفند در مهلت تعیین‌شده در طرح انتقال، نسبت به انتقال واحد مربوطه اقدام کنند.تکلیف وزارت کشور برای افزایش 5 درصدی ناوگان حمل و نقل عمومی شهرهابا مصوبه مجلس، وزارت کشور موظف شد سالانه 5 درصد ناوگان حمل و نقل عمومی را در شهرها و کلانشهرها با اولویت شهرهای بزرگ افزایش دهد.معافیت وسایل نقلیه هیبریدی تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزودهبه موجب این قانون خودروهای برقی - بنزینی، موتور سیکلت و خودروهای الکتریکی تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.جریمه خودروهای فرسوده به ازای هر روز ترددبراساس این قانون پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی خودروهای فرسوده را به ازای هر روز تردد در مناطقی که ممنوع اعلام شده جریمه می‌کند.گارانتی خودروهای داخلی و خارجی حداقل دو سالبراساس این قانون تمامی خودروسازان داخلی و وارد کنندگان خودروهای خارجی را مکلف کردند تا حداقل 2 سال تمام نسبت به گارانتی خودروهای مشتریان خود اقدام کنند.ممنوعیت پیش فروش و یا فروش وسایل نقلیه موتوری با آلاینده‌های زیادبراساس این قانون پیش فروش و یا فروش وسایل نقلیه موتوری که حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون را رعایت نکنند، ممنوع است.تصویب بیمه فرسودگی خودروهاطبق لایحه هوای پاک، بیمه مرکزی مکلف است برای خودروها از زمان خرید، بیمه پس‌اندازی لحاظ کند تا پس از مدتی که خودرو فرسوده می‌شود با دریافت پلاک خودرو،‌ مبلغی را به دارنده آن پرداخت کند و به ترتیب، سازمان بیمه و بیمه‌گذار بتوانند از امکانات تعویض خودرو برخوردار شوند.شفافیت مهمترین نقطه قوت لایحه هوای پاکمحمد درویش، مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره نقاط قوت و تفاوت این لایحه با قانون جلوگیری از آلودگی هوا به «خبرآنلاین» گفت: در این قانون برای اولین بار وظایف 16 نهاد و سازمان و وزارتخانه‌ای که به صورت مستقیم بر روی آلودگی هوا موثر هستند، به تفکیک مشخص شده‌ است و در نتیجه امکان پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری و مطالبه‌گری برای تک تک شهروندان وجود دارد.او افزود: بعد از این قانون شفافیت به شکل کاملا محسوس و روشن وجود دارد که شهرداری، وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهادکشاورزی، صدا و سیما، آموزش و پرورش و دیگر نهادهایی که اسمشان در این قانون آمده است چه وظایفی را برای کاهش آلودگی هوا برعهده دارند. درویش یکی از نقاط مثبت این قانون را تفکیک وظایف هر نهاد اعلام کرد و گفت: هر لکنتی که در این لایحه به وجود بیاید کسی نمی‌تواند مثل زمین فوتبال، توپ ناکارآمدی خود را به زمین حریف شوت کند و بگوید که من مقصر نیستم. این مهمترین ویژگی بارز این قانون است که در قوانین قبلی وجود نداشت.او افزود: تا دو دهه پیش بسیاری از طراحان شهری فکر می‌کردند که اگر در قلب شهرها اتوبان‌های بزرگ احداث و میدان‌ها را تبدیل به تقاطع‌های غیر همسطح کنند، اتوبان‌ها را دو طبقه و پارکینگ‌های طبقاتی ایجاد کنند و تسهیلات بیشتری برای روان شدن ترددها ایجاد کنند، می‌توانند مشکل آلودگی هوا و ترافیک را برطرف کنند اما امروز متوجه شده‌اند که کشیدن اتوبان‌هایی مثل نواب در وسط شهر یک خطای راهبردی است و نه تنها نمی‌تواند مشکل را حل کند بلکه می‌تواند مشکلات بیشتری را برای کلان‌شهرهایی مثل تهران ایجاد کند. تلاشی که شهردار تهران در طول 12 سال برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک انجام داده است، اما نه تنها نتوانست مشکلی را حل کند بلکه چراغ سبزهایی بوده که به خودرو محوری داده و سبب شده تا به موازات افزایش اتوبان‌ها تعداد بیشتری تردد در سطح شهر اتفاق افتد.مدیر کل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروزه اما دنیا به این سمت پیش رفته است که باید موبلمان شهری به سود انسان محوری تغییر کند. یعنی ما باید به سمت گسترش حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی، مسیرهای ایمن دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی پیش برویم. مسائلی که تا پیش از این در قوانین وجود ندارد ولی در لایحه هوای پاک دیده شده است.او افزود: این لایحه نه تنها امنتیاز ویژه‌ای به این موارد و نکات داده است بلکه آن را الزامی کرده است. در حقیقت شهرداری‌ها موظف هستند که به سمت ایجاد فضای تنگ‌تر برای خودروهای شخصی بروند و با گسترش سیستم و فضاهای حمل و نقل عمومی، دوچرخه سواری و پیاده روی مردم را برای استفاده داوطلبانه از آنها تشویق کنند.درویش با اشاره به تسهیلاتی که لایحه هوای پاک برای تولید خودروها ارائه کرده، گفت: همچنین در لایحه هوای پاک تسهیلات ویژه‌ای ایجاد شده تا کارخانه‌ها به سمت تولید خودروها و موتورسیکلت‌های هیبرید، برقی بروند، در حالی که در قانون گذشته این موارد دیده نشده بود.47235

منابع دیگر:
 • اکونیوز
 • جماران
۹۶/۰۲/۲۳
۱۱:۳۲

آغاز جشنواره فروش "طرح رحمت" در بیمه ملت

روابط عمومی بیمه ملت - شرکت بیمه ملت در جشنواره "طرح رحمت" خود که به مناسبت فرارسیدن اعیاد سعید نیمه شعبان و فطر برگزار می شود؛ از تاریخ 22 اردیبهشت ماه لغایت 5 تیرماه، تخفیف های ویژه ای را برای هموطنان عزیز در نظر گرفته است.

ایران اکونومیست - به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، خریداران بیمه نامه های زندگی، بدنه اتومبیل، عمر و حوادث، مسئولیت و آتش سوزی می توانند از تخفیفات 10 تا 50 درصدی در رشته های مذکور بهره مند شوند.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نمایندگی های فروش بیمه ملت در سراسر کشور مراجعه یا با مرکز ارتباط با مشتریان بیمه ملت با شماره تلفن 85333-021 تماس حاصل نمایند.

منابع دیگر:
 • صنعت بیمه
۹۶/۰۲/۲۳
۱۰:۴۹

بیمه‌آسیا 150 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

معاون بیمه‌های اموال بیمه‌آسیا در نشستی چک 150 میلیارد ریالی به عنوان علی‌الحساب خسارت وارد شده به شرکت کروز را تحویل مسئولان این شرکت داد.

بیمه‌آسیا 150 میلیارد ریال به عنوان علی‌الحساب خسارت وارد شده به شرکت کروز پرداخت کرد.
به گزارش روابط‌عمومی بیمه‌آسیا، معاون بیمه‌های اموال بیمه‌آسیا در نشستی چک 150 میلیارد ریالی به عنوان علی‌الحساب خسارت وارد شده به شرکت کروز را تحویل مسئولان این شرکت داد.
بنا بر اعلام معاونت بیمه‌های اموال بیمه‌آسیا، شرکت کروز تحت پوشش بیمه‌آسیا قرار دارد وبا توجه به اهمیت و فوریت این موضوع و خط مشی بیمه‌آسیا در پرداخت خسارت‌های بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، پرونده خسارت شرکت کروز به صورت ویژه در دست رسیدگی است و پس از دریافت اسناد و مدارک بیمه‌گذار و گزارش‌های کارشناسی شرکت‌ ارزیاب خسارت، مابقی خسارت در چارچوب بیمه‌نامه صادر شده، پرداخت خواهد شد.
این گزارش می افزاید،کارخانه شرکت کروز در مورخ1396/1/24دچار آتش سوزی شد که خساراتی به ساختمان ها،موجودی و ماشین آلات وارد شد و به دلیل اهمیت موضوع و وسعت خسارت ،روز بعد از حادثه توسط مدیر عامل،معاون فنی بیمه های اموال و مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه آسیا مورد بازدید قرار گرفت.

منابع دیگر:
 • فراسو نیوز
 • ایستانیوز
 • دنیای بانک
 • شبکه خبری ایبنا
 • پول نیوز
 • دیوان اقتصاد
 • نیوزبانک
 • آریا
 • بینا
 • کوتاه آنلاین
۹۶/۰۲/۲۳
۱۱:۰۲

رشد 200 درصدی فروش محصول منحصر بفرد " سپرده زندگی " بیمه ملت

بیمه ملت از رشد 200 درصدی فروش بیمه "سپرده زندگی" بهره برده است. مدیر بیمه های زندگی بیمه ملت با اعلام این خبر، افزود: بدنبال استقبال گسترده متقاضیان از بیمه "سپرده زندگی" بیمه ملت، فروش این محصول با افزایش 200 درصدی مواجه شد.

به گزارش شمانیوز ، جناتی با اشاره به اینکه بیمه سپرده زندگی یکی از محصولات ویژه بیمه ملت با رویکرد مشتری مداری است، اظهار داشت: حق بیمه در این محصول سررسید مشخصی ندارد و بیمه گذار در هر زمان می تواند حق بیمه خود را به مبلغ دلخواه پرداخت نماید.
وی افزود، در این بیمه نامه علاوه بر امکان پرداخت حق بیـمه بر اساس توان مالی مشتریان در زمان دلخواه، امکان دریافـت کل سـرمایه گذاری به صورت یکجا و یا دریافت مســتمری در پایان قرارداد و پرداخت سـود حاصـل از مشـارکت در منافع به بیمــه گذار علاوه بر ســود تضـمینی در نظر گرفته شده است و بیمه گذار با خرید این بیمه نامه می تواند از مزایایی نظیراخذ وام بدون نیاز به ضامن یا تهیه وثایق ملکی استفاده نماید.
مدیر بیمه های زندگی بیمه ملت عنوان کرد: بیمه ملت برای علاقمندان به خرید بیمه های زندگی علاوه بر مراجعه به نمایندگان و مطالعه بروشورها، امکان استعلام حق بیمه براساس توانایی خرید بیمه گذاران، اطلاع از سود حاصل از مشارکت و محاسبه سود سالیانه را در سایت خود به آدرس www.melat.ir فراهم نموده است.
منبع: روابط عمومی بیمه ملت

منابع دیگر:
 • شرح خبر
 • بیمه برتر
 • بانک برتر
 • حریم نیوز
 • ملت بازار
 • سفیر سلامت
 • خبر ویژه
 • ارتباطات برتر
 • ساخت برتر
 • خبر رسمی
 • خودرو برتر
 • دیوان اقتصاد
۹۶/۰۲/۲۳
۱۰:۳۰

افتتاح و راه اندازی شعب بیمه «ما» در رفسنجان و سیرجان

شعب جدید بیمه «ما» در راستای اهداف مشتری مدارانه در شهرهای رفسنجان و سیرجان افتتاح شد.

به گزارش ملت بازار، مراسم افتتاح شعب جدیدبیمه «ما» در سیرجان و رفسنجان با حضور مدیرعاملاین شرکت، معاون فنی، مدیر امور شعب و مدیر امور نمایندگان و کارگزاران برگزار شد.
همچنین در ابتدای این مراسم هرندی رییس شعبه کرمانبیمه «ما» خلاصه ای از آمار فروش شعبه های کرمان، سیرجان و رفسنجان ارائه کرد.
رییس شعبه کرمان اظهارداشت: فعالیت نمایندگیبیمه «ما» در کرمان بر مبنای خدمت رسانی سریع ، دقیق و شفاف تمام مشتریان برای حفظ و رضایتمندی آنهارا بر اساس اصل مشتری مداری است.
بر اساس این گزارش ، در ادامه مراسم قربانیمعاون فنی بیمه «ما» به تحلیل آمار ارائه شدهو برنامه های آینده پرداخت.
وی همچنین نقطه نظرات خود در خصوص چگونگی یافتنبازارهای سالم جهت فروش بیمه نامه را تشریح و از شبکه فروش و پرسنل شعبه درخواست کرد تا تمام تلاش خود در جهت رسیدن به اینهدف را به کار گیرند
همچنین در ادامه صفدری با تاکید بر اهمیت و جایگاه مشتریمداری در این شرکت گفت: تمامی اقدامات و فعالیت های شعب و نمایندگان شبکه فروش بایدبر محور مشتری مداری و رعایت حقوق آنان و افزایشرضایت بیمه گذاران و تکریم ارباب رجوع صورتبگیرد.
مدیرعامل بیمه «ما» توجه به اصول بازاریابی را مد نظر قرار داده و چگونگیمذاکره کردن به روش نوین و رعایت حقوق مشتریان را تعریف کرد.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

منابع دیگر:
 • کوتاه آنلاین
 • خرد و کلان
 • ایستانیوز
 • افق تازه
 • دیوان اقتصاد
 • شما نیوز
۹۶/۰۲/۲۳
۱۳:۰۲

استفاده از تکنیک های بازاریابی عامل پیشرفت شعب بیمه معلم

موفقیت بیمه معلم مرهون طراحی واجرای برنامه بلند مدتی است که در بیمه معلم کلید خورد و همچنان بصورت مستمر اجرا می شود.
فراسو / “مصطفی آخوندزاده“ مدیر شعبه بیمه معلم در کرمان است. وی از سال 84 به عنوان کارشناس خسارت، فعالیت خود را در حوزه بیمه آغاز کرد. و هم اکنون به عنوان مدیر شعبه کرمان فعالیت می کند البته شعبه ای که در سطح کشور به عنوان یکی از برترین های بیمه معلم شناخته می شود.
مدیر شعبه کرمان بیمه معلم، دلیل اصلی موفقیت را مرهون طراحی و اجرای برنامه بلند مدتی می داند که در بیمه معلم کلید خورده و تاکنون به صورت خستگی ناپذیر اجرا می شود.
این مدیر منتخب در ادامه بر تعامل با محیط پیرامون به ویژه سازمانها و ارگانهای دولتی و مدیریت ریسک جهت تحقق اهداف بازاریابی تاکید می کند.
آخوند زاده همچنین تاکید بسیاری بر تمرکز بر روی بیمه های عمر دارد و در این باره می گوید: می توانم بگویم در زمینه بیمه عمر تقریبا جز شعبات اول هستیم.
مدیر شعبه ممتاز بیمه معلم فعالیت در بازارهای خرد و بهره گیری از نمایندگان حرفه ای در این بازارها را مهمترین ابزار موفقیت خود معرفی می کند و بر بهبود منابع انسانی و تقویت شبکه فروش پای می فشرد.
مصطفی آخوندزاده مدیر شعبه کرمان بیمه معلم که استفاده از تکنیک های بازاریابی در کنار خدمات پیش بینی شده در پوشش های بیمه ای بیمه معلم را برای تحقق اهداف شعبه بسیار مهم تلقی می کند و در توصیه به همکاران خود می گوید: برای مشاهده رونق و پیشرفت شعبه هر چه بیشتر به فکر ارایه خدمات مطلوب باشید .

منابع دیگر:
 • صنعت بیمه
 • شما نیوز
 • کوتاه آنلاین
۹۶/۰۲/۲۳
۰۹:۳۳

قدردانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از بیمه سینا

معاونت مالی و پشتیبانی بیمه سینا بخاطر اجرای قانون اسناد ملی ایران مورد تقدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار گرفت.
به گزارش فراسو ، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به پاس تلاش و اهتمام قابل تقدیر معاونت مالی و پشتیبانی شرکت بیمه سینا در اجرای قانون اسناد ملی ایران نسبت به ساماندهی اسناد و همچنین
انتقال اسناد و مدارک ارزشمند به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، با اهدای لوح تقدیر از این شرکت بیمه ای قدردانی کرد.

۹۶/۰۲/۲۳
۰۹:۳۳

پاسخ بانک ملت به اخبار منتشره در برخی از رسانه ها

پیرو درج خبر مندرج در یکی از خبرگزاری ها تحت عنوان «3700 میلیارد تومان خوردند و بردند» بانک ملت توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایسکانیوز از روابط عمومی بانک ملت، پیرو درج خبری در یکی از خبرگزاری ها در تاریخ 19 اردیبهشت ماه 96 تحت عنوان «3700 میلیارد تومان خوردند و بردند»، به اطلاع می رساند که مطلب منتشره با واقعیت انطباق ندارد. ضمن آنکه اعلام مبالغ واهی و بزرگ نمایی شده از سوی نگارنده مطلب به وضوح حاکی از عدم درک صحیح ایشان از اعداد و ارقام و نداشتن آشنایی با ضوابط و فرآیندهای ناظر بر اعطای تسهیلات در نظام بانکی است.
بر این اساس، از رسانه های محترمی که خبر فوق را منتشر کردند، انتظار می رود به منظور حفظ اعتبار خود و اجتناب از تشویش اذهان عمومی، از انتشار مطالب غیرقابل اتکاء و فاقد مستندات موجه خودداری فرمایند.
دریافت کننده: رویا ذوالفقاری انتشاردهنده:

۹۶/۰۲/۲۱
۱۵:۰۷

تقدیر رییس کمیسیون اصل نود از عملکرد بانک صادرات ایران

​داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل نود با ارسال نامه‌ای از عملکرد بانک صادرات ایران در استان قزوین قدردانی کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنا بر اعلام بانک صادرات، نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز از اقدامات بانک صادرات که بستر لازم برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مورد تایید و تاکید مقام معظم رهبری را فراهم کرده و همچنین عملکرد مطلوب در زمینه پرداخت تسهیلات تکلیفی و ازدواج تقدیر کرد.
بانک صاردات ایران در سال ٩٥ با هدف افزایش رونق اقتصادی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط را در دستور کار قرار داد و در این زمینه با پرداخت بیش از ٤٠ هزار میلیارد ریال تسهیلات، بیش از ١١ هزار بنگاه را مجددا در مدار تولید قرارداد.

۹۶/۰۲/۲۱
۲۱:۲۶

اعطای جوایز به برندگان باشگاه مشتریان بانک آینده

بانک آینده اعلام‌کرد: به ­مناسبت ولادت با سعادت حضرت قائم (عج)، برندگان باشگاه مشتریان بانک آینده، طرح «لبخند زیر یک سقف»، جوایز خود را دریافت کردند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، جوایز برندگان پنجمین طرح باشگاه مشتریان، با حضور اعضای هیات‌مدیره و معاونان بانک، به برندگان، اهدا شد.
طرح «لبخند زیر یک سقف» طی بازه زمانی اول آذرماه لغایت اول اسفندماه سال 1395 و به منظور گسترش فرهنگ بهره­‌برداری از بانکداری نوین و نیز ایجاد ارزش افزوده از سوی بانک آینده به مرحله اجرا درآمد.
ششمین طرح باشگاه مشتریان بانک آینده، با جوایز و هدایای ارزنده، از 22 اردیبهشت‌ماه سال جاری، آغاز شده و در تاریخ 10 شهریورماه امسال هم­زمان با عید سعید قربان، خاتمه می­‌یابد.

۹۶/۰۲/۲۲
۱۲:۱۱

ادعای بی پاسخ بانکی در جدال انتخاباتی

در مناظره سوم کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری که با محوریت موضوعات اقتصادی برگزار شد، طبق انتظار این بانک‌ها بودند که محلی برای جدال و چالش بین نامزدها قرار گرفتند. در این بین نام چند بانک و اتهاماتی در مورد آنها رد و بدل شد ولی توضیح و دفاعیاتی از سمت طرف‌های مقابل ارائه نشده و موضوع در ابهام باقی ماند.

 به گزارش ایسنا، امروز -جمعه- آخرین مناظره بین شش نامزد ریاست‌جمهوری برگزار و محورهای متفاوت اقتصادی مورد سوال و بحث قرار گرفته است. در این بین پای بانک‌ها نیز به میان بحث باز شد. البته این موضوع بین دو نفر یعنی محمد باقر قالیباف و اسحاق جهانگیری بود.
ماجرا از بحث درباره برنامه برای مقابله موثر با قاچاق و مدیریت واردات شروع شد که جهانگیری در  اظهاراتش از قالیباف خواست تا در مورد زمانیکه در ستاد مبازه با قاچاق کالا بوده است توضیح دهد.  وی نیز در پاسخ خود موضوعات بانکی را هم در کنار سایر موارد مورد اشاره قرار داد. قالیباف از اینکه وقتی مدیر بانکی تعیین می‌کنید که بیش از 400 میلیارد تومان را جابجا می‌کند و قطعا در این شرایط قاچاق کالا اتفاق می‌افتد، سخن گفت.
در ادامه جهانگیری نیز به قالیباف گفت که شما بیشترین تخلف را در بانک‌های نزدیک به خود داشته‌اید. در اظهارات او نام دو بانک به صراحت اعلام شد و خطاب به قالیباف گفت که می‌دانید بانک «قوامین» امروز چه مشکلاتی دارد؟ می‌دانید در بانک شهر چه می‌گذرد؟  شما بانک سرمایه را به یک مفسد اقتصادی واگذار کردید.
قالیباف نیز بدون اینکه دفاعی از مسایل مطرح شده درباره خود در حوزه بانکی در مورد بانکهای قوامین، سرمایه و شهر داشته باشد از آن موضوع گذشت و گفت که شما دولت بودید و باید جلوی تخلفات را می‌گرفتید. وی همچنین گریزی هم البته بدون توضیح به مسئولیت برادر اسحاق جهانگیری در بانک گردشگری زد.
در حالی پای چند بانک در این مناظره پیش آمده و از تخلف طرف‌های مقابل در آنها سخن گفته شد که در این بین نه توضیحی در مورد چگونگی تخلفات وجود داشت و نه افراد مورد اتهام در مورد این بانک‌ها از خود و بانک نام برده شده دفاع کردند و ماجرا در ابهام باقی ماند.
نام بانک‌ها در فضایی که شفاف‌سازی نشد به میان آمد که این خود برای شبکه بانکی نکته‌ای منفی به شمار می‌رود. این در حالی است که با توجه به شرایط حساس بانک‌ها و تجربه واکنش سریع سپرده‌گذاران به تخلفات بانکی و نام‌هایی که از آنها برده‌ می‌شود، می‌تواند حساسیت مردم را نسبت به بانکهای نامبرده و اعلام اینکه در چه وضعیتی هستند بیشتر کند.
با این حال اخیرا تنها در توضیحات رئیس کل بانک مرکزی در مورد  شرایط شهرداری و بانک شهر آمده بود که در حال حاضر شهرداری تهران یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی است و بدهی حدود 5000 تا 6000 میلیارد تومانی به بانک‌ها دارد. در عین حال که کلیه پروژه‌هایی که شهردار تهران از آن سخن گفته و می‌گوید مترو، بزرگراه صدر و یا امثال آن را در تهران ساخته و به بهره‌برداری رسانده است از منابعی بوده که از طریق بانک‌ها تأمین شده است پس چرا این‌ها را اعلام نمی‌کنند؟
سیف البته اشاره‌ای هم به تخلفات در بانک شهر به عنوان زیرمجموعه شهرداری داشته و اعلام کرد در این بانک نیز تمامی اصول به درستی رعایت نشده و شاهد آن بوده‌ایم که شهرداری برای انجام عملیات خود این بانک را مجبور به انجام اموری می‌کند که برخلاف چارچوب نظام بانکی است. با این حال حوزه نظارتی بانک مرکزی همواره این موضوع را مورد بررسی قرار داده و پیگرد قانونی داشته است.
البته این اعلام رئیس کل بانک مرکزی با هیچ تکذیبی از سوی ستاد قالیباف و یا شهرداری تهران همراه نشد.
 در مورد بانک گردشگری نیز که به رابطه آن با برادر اسحاق جهانگیری هم اشاره شد گرچه وی توضیحی در این باره نداد اما طبق توضیحی که بانک گردشگری  درباره شایعاتی در مورد تعلق درصد عمده‌ای از سهام این بانک به شخصی خاص داشت، آمده است که ضوابط و مقررات بانکی در راستای رعایت حد نصاب فردی و گروهی در سهامداری بانکهای غیردولتی امری تخصصی بوده و کاملا توسط بانک مرکزی و سایر نهادهای نظارتی به طور شفاف مورد رصد قرار می‌گیرد.
با این حال اکنون کاندیداها که موضوع را مطرح کردند پاسخ ندادند که ماجرای بانک شهر، قوامین، واگذاری بانک سرمایه به یک مفسد اقتصادی و بانک گردشگری چیست؟ و مشخص نشد جریان مدیری که 400 میلیارد تومان را جابجا کرده صحت دارد یا خیر؟ مناسب آن است  که در جدال انتخاباتی بین کاندیداها اگر موضوعی در رابطه با بانک‌ها مطرح می‌شود طرفین با توجه به شرایط حساس شبکه بانکی و امنیت مورد نیاز سپرده‌گذاران، درباره مسایل مطرح شده توضیح و پاسخ کافی داشته و فضای مبهم را برای مخاطبان شبکه بانکی شفاف کنند.

۹۶/۰۲/۲۲
۱۸:۵۲

معافیت پرداخت جرائم برای مشتریان بانک کشاورزی

بانک کشاورزی جرائم دیر کرد تسهیلات خود را می بخشد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان،مدیرستادی شعب بانک کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: افرادی که از بانک کشاورزی تا سقف 250 میلیون ریال تسهیلات دریافت کرده اند در صورتی که اقساط خود را تسویه کنند ازمعافیت پرداخت جرائم و سود دیرکرد تسهیلات برخوردار می شوند.
 
محمد علی خائف زاده افزود: از زمان اجرای بخشیدگی جرائم دیر کرد که از اسفند سال گذشته شروع شده بود تا پایان فروردین ماه امسال، حدود 3 هزار پرونده مشمول این بخشودگی شده است.
 
 وی با بیان این که این طرح تا پایان اردیبهشت ماه جاری ادامه دارد از  دریافت کنندگان تسهیلات بانک کشاورزی در سطح استان خواست هرچه سریع تر از این فرصت مطلوب استفاده کنند.
 
مدیرستادی شعب بانک کشاورزی استان همچنین افزود: بخشنامه این طرح به تمامی شعب بانکهای کشاورزی در سراسر استان ابلاغ شده و هم اکنون در دو شیفت صبح و عصر آماده ارائه خدمات هستند .
 

۹۶/۰۲/۲۱
۱۲:۲۷

معتقدم قانون بانکداری باید به کل تغییر کند/ بدون ایجاد گردشگری فعال مسئله بیکاری حل نمی‌شود

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بهره های بانکی باعث رکود تولید و سرمایه گذاری در کشور می‌شود لذا معتقدم قانون بانکداری ما باید به کل تغییر کند.

به گزارش خبرنگار گروه انتخابات باشگاه خبرنگاران جوان، سید مصطفی هاشمی طبا نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در برنامه تبلیغاتی خود در شبکه خبر به بیان دیدگاه‌ها و برنامه های خود پرداخت.
وی در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای برای رونق تولید و مشکل بنگاه‌های کوچک و متوسط دارید اظهار داشت: مجموعه دستورالعملی که به نام اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده یک منظومه قوی برای اقتصاد کشور است که طبیعتا اشتغال مفید همراه آن تهیه شده است. 
هاشمی طبا افزود: اما عاملان این مجموعه یعنی مدیران کشور از یک طرف و مردمی که باید عملا این سیاستها را اجرایی کنند باید آمادگی داشته باشند اگر مدیران و دست اندرکاران زمینه های این امر را فراهم کنند ولی کسانی که باید اجرا کننده سیاستها باشند آمادگی نداشته باشند طبیعتا این سیاست‌ها به ثمر نخواهد رسید.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به دفاع مقدس اظهار داشت: ما الگوی دفاع مقدس را داریم که در آن مردم برای دفاع از وطن خود به جبهه رفتند و با خون خود مرزهای کشور را حفظ کردند و هم اکنون هم این روحیه باید در همه مردم ایجاد شود.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی از دو مجموع تولید و خدمات تشکیل شده گفت: تولید عبارت از تولید کشاورزی و صنعت است و در ارائه خدمات نیز ما صنعتی به نام توریسم را داریم.
هاشمی طبا ادامه داد: در بحث کشاورزی باید اصلاح کشاورزی را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم با سیستم‌های جدید کار کنیم و در بحث اقتصاد صنعتی نیز تولیدات ما حتما باید با کیفیت صادراتی باشد تا بتوانیم بازارهای صادراتی متنوعی را در نظر بگیریم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در هر دو بحث تولید و صنعتی متاسفانه اتفاقهای زیادی افتاده که نمی توانند باعث ایجاد شغل شوند چرا که اتوماسیون در صنعت و مکانیزاسیون هم در کشاورزی به وجود آمده بنابراین باید به بحث خدمات به خصوص موضوع گردشگری توجه کرد که می‌تواند زمینه اشتغال در کشور را فراهم کند.
وی با بیان  اینکه حدود 3 میلیون بیکار در کشور داریم که هر سال 1 میلیون نفر جویای کار به آن اضافه می شوند، اظهار داشت: بعضا شعار داده می شود که در یک سال، 1 یا 2 میلیون شغل ایجاد می کنیم. گفتن این حرف کار ساده ای است اما تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری به خاطر این است که ایشان آگاه هستند که ایجاد اشتغال چقدر سرمایه و کار می خواهد و به سادگی امکان پذیر نیست.
هاشمی طبا گفت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هر یک نیاز به یک راهکار و نقشه راه دارد و اگر بخواهیم این کار به خوبی انجام شود ضروری است که یک بسیج عمومی در این زمینه ایجاد شود و همه با  عشق و علاقه کار کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه نباید دائم برای دولت خرج تراشی کنیم تصریح کرد: دولت اکنون امکان پرداخت‌های مالی و تامین هزینه های جاری کشور را ندارد و طرحهای عمرانی نیز به زمین افتاده است.
وی با تاکید بر اینکه در کشور پیچیدگی مالی بوجود دارد و باید با اجرای اقتصاد مقاومتی این موضوع درست شود گفت: در اقتصاد مقاومتی باید دقیق عمل کنیم و مردم نیز آماده پذیرش مسائل کلی و مشکلات جامعه شود چراکه با حرف کار درست نمی شود.
هاشمی طبا ادامه داد: در برنامه های سوم، چهارم و پنجم توسعه به مباحث زیست محیطی تاکید شده ولی فکر نمی کنم بیش از 10 در صد آن عملیاتی شده باشد چرا که انجام این تعهدات اعتبارات خاص می طلبد و دولت نیز توان مالی انجام این وظایف را ندارد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص اینکه دولت احتمالی شما با هدفمندی یارانه ها چکار خواهد کرد گفت: یارانه ها باید هدفمند توزیع شود که متاسفانه این موضوع صورت نگرفته است فکر میکنم تنها راه کمک به محرومین این است یارانه ها به صورت عمومی قطع شود و بودجه آن به افراد نیازمند اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه نباید موضوع تساوی را عدالت تصور کنیم افزود: پولی که به عنوان یارانه به مردم پرداخت می شود چیزی به جامعه اضافه نمی کند و فقط مردم عادت می کنند که هر ماه پولی را دریافت کنند.
هاشمی طبا در خصوص مشکلات بانکداری و سود بالای تسهیلات گفت: معتقدم بانکهای ما بانک نیستند چرا که ما یکسری عقود اسلامی را که در صدر اسلام مربوط به ارتباطات افراد بوده را بر بانکی که یک پدپده جدید اروپایی است سوار کردیم و بانکها را به صورت موسسات سرمایه گذاری و بنگاه درآوردیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: سودهای بانکی ما رقم بالایی است، وقتی آن را پایین می آوردند موسساتی در کنار آن دارند که قراردادها را ببندد.
وی با اشاره به اینکه بهره های بانکی باعث رکود تولید و سرمایه گذاری در کشور می‌شود اظهار داشت: بر این اساس خیلی ها هم اکنون علاقه دارند فعالیت اقتصادی نکنند و پولشان را در بانکها قرار دهند و همچنین بنده معتقدم قانون بانکداری ما باید به کل تغییر کند.
هاشمی طبا در پاسخ به این سوال که اگر در بستگان شما کسی پرونده قضایی داشته باشد در این خصوص شما چه اقدامی خواهید کرد گفت: در این گونه موارد دخالت نمی کنم اما سعی می کنم تا اطلاعات کافی جهت رسیدگی به پرونده را ارائه کنم.
وی درباره برنامه هایش برای رفع مشکل بیکاری جوانان اظهار داشت: موضوع اقتصاد مقاومتی باید زمان بندی شود اما نه من برنامه دارم و نه برنامه زمان بندی برای آن دیده ام.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: هر برنامه ای که بخواهد انجام بشود نیاز به سرمایه گذاری داخلی و خارجی، تکنولوژی و بازاریابی هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور دارد که البته این کار مشکلی است.
هاشمی طبا تصریح کرد: ما باید به کارافرینان احترام بگذاریم. هر کسی کارافرین و سرمایه گذار نمی شود تعداد کارافرینان هر کشور که دانش تخصصی دارند کم است و ما باید قدر آنها را بدانیم.
وی با بیان اینکه کارافرینان متخصص جز 4 درصدی هستند که برخی از آن نام می برند ادامه داد: ما میان انسان ها خط کشی کرده ایم که عده ای خوبند و عده ای بد. ما باید بدانیم هر کسی که در کشور ما سرمایه گذاری می کند و اشتغال افرینی می کند مورد احترام ما است و این گونه خط کشی های مالی، نژادی و مذهبی که عده ای آن را انجام می دهند در وحدت کشور تاثیر خواهد گذاشت و ما باید در این زمینه هوشیار باشیم و با آنها برخورد کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: باید کاری کنیم که اصناف اعتماد و احساس کنند به مملکت خدمت می کنند نه اینکه به آنها زالو صفت بگوییم، زمانی که ما این حرف را می زنیم همه کارخانه دارها می ترسند و این خلاف وحدتی است که در جامعه ما باید باشد.
هاشمی طبا بیان داشت: همه این سرمایه گذاری ها یک طرف اما آنچه می تواند در کشور و اشتغال آن موثر باشد مسئله گردشگری است.
وی با بیان اینکه بدون گردشگری مسئله بیکاری حل نمی شود گفت: متاسفانه ما در حال حاضر فقط در حال اعزام گردشگر به کشورهای خارجی هستیم در حالی که باید این ارتباط دو طرفه باشد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که بعد ریاست جمهوری مردم چگونه می توانند با شما ارتباط بگیرند اظهار داشت: امام راحل این موضوع را فرموده اند اما نگفته اند که ما در کشور نمایش ایجاد کنیم. فکر کنید من رئیس جمهور شوم و با یک اتومبیل روباز به جمع مردم بروم و عده ای من را تا ورزشگاه دنبال کنند و در آنجا حرف هایم را گوش کنند آیا این ارتباط با مردم است؟
هاشمی طبا افزود: تصمیمات رئیس جمهور بسیار مهم است و او باید از وضعیت مملکت اطلاعات کافی داشته باشد. واگذاری اختیارات به استاندار و فرمانداران مهم است اما زمانی که می خواهیم ارتباط رودرو داشته باشیم نمی توانیم با تمام هشتاد میلیون جمعیت ایران رودرو دیدار کنیم اما می توانیم راه های دیگری چون ایمیل و فکس را در اختیار مردم قرار دهیم تا با رئیس جمهور ارتباط داشته باشند.
وی با بیان اینکه در برخی از کشورهای دیکتاتور، می بینیم که افراد جامعه مقابل پای رئیس جمهور به خاک می افتند اما این ارتباط رودرو نیست ادامه داد: مردم می توانند از طریق راه هایی که گفته شد اطلاعات خود را به رئیس جمهور برسانند و رئیس جمهور نیز از رسانه ملی جوابگو باشد مانند کاری که امام (ره) می کردند ایشان زیاد میان مردم نبودند اما درد مردم را می دانستند و اطلاعات آنها را می گرفتند و از طریق رسانه ملی با آنها گفت و گو می کردند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: رئیس جمهور باید صادقانه با مردم روبه رو شود و کارهایی که می تواند انجام دهد و آن دسته از کارهایی که نمی تواند به مردم بگوید که نمی توانم. ما باید همه اطلاعات را به راستی بگوییم نه اینکه گوشه ای از آن را منتقل کنیم ما باید اطلاعات درست را بازگو کنیم.
هاشمی طبا خاطر نشان کرد: یک تصمیم درست رئیس جمهور در کشور قابل اجرا است و مهم این است که درست و صادقانه با مردم صحبت کنیم.
وی در خصوص مسئله ساده زیستی گفت: من زندگی راحت و عادی دارم و دغدغه ای برای داشتن زندگی خاص ندارم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ساده زیستی بدان معنا نیست که دوربین را به خانه کسی ببرند و نوع زندگیش را به گونه ای نمایش دهند که ساده زیست است ادامه داد: در حال حاضر عده ای از مقامات کشور در کاخ ها زندگی می کنند البته این را باید بگویم کاخ هایی که در کشور ماست کاخ های عظیمی نیست که بخواهیم بزرگشان کنیم. در زمینه ساده زیستی باید بگویم روح این موضوع یعنی مسئله کاخ نشینی مهم است که انسان بتواند در خودش استکبار را حس نکند.
هاشمی طبا افزود: در زندگی من نیز مسئله ساده زیستی از ابتدا وجود داشته و در زمانی که متصدی پستی بودم هرگز احساس نکردم که یک سمت بالا دارم بلکه همیشه این حس را داشتم که یک خدمتی به عهده گرفتم که باید آن را انجام دهم.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه تا چه میزان به رسانه ها آزادی خواهید داد بیان داشت: اگر لازم باشد باید هزینه کرد تا در کشور منتقد پیدا شود چرا که اطلاعاتی که به دست مسئولین می رسد فیلتر شده است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مطبوعات در قانون مشروطه رکن چهارمند و باید آزاد باشند اما اگر کسی بخواهد از این آزادی سوء استفاده کند قانون هست و باید با آن رسانه برخورد شود.
هاشمی طبا خاطر نشان کرد: همه باید در مقابل قانون یکسان باشند و این در مورد مطبوعات نیز صدق می کند که همه آنها در مقابل قانون به یک نگاه دیده شوند. انتقادات آنها باید مورد توجه قرار گیرد اما اگر سوء استفاده ای صورت گرفت و اطلاعات غلط داده شد با آن رسانه برخورد شود.
وی در خصوص برنامه هایش جهت جلوگیری از ورود کالای خارجی به کشور اظهار داشت: من چون خود متصدی پست وزارت صنایع بودم نسبت به کالای ایرانی عرق دارم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت برای تامین هزینه ها نیاز به واردات دارد افزود: در بودجه سال 96 مجلس 35 هزار میلیارد به بودجه اضافه کرد که دولت برای تامین آن نیاز به بودجه دارد.
هاشمی طبا گفت: زمانی که کسی می گوید می خواهم یارانه ها را سه برابر کند باید ببیند این مبلغ را از کجا می خواهد تامین کند، ضمن اینکه اصل این موضوع غلط است اصلا امکان چنین کاری وجود ندارد همین امسال مقدار بودجه تصویب شده دولت حق ندارد بدون تصویب مجلس از جایی پول دریافت کند و حتی اجازه خرج کردن هم ندارد و یک محدودیت کامل قانونی برایش ایجاد شده است بنابراین دولت برای اینکه پول های مورد نیاز خود اعم از پرداخت یارانه، مبالغ بازنشستگی که در حال حاضر بخشی از آن به دولت بازگشته است اجازه واردات بیش از حد می دهد به همین خاطر به یک اجبار دچار شده است.
وی بیان داشت: من خود عرق حمایت از کالای ایرانی را دارم تا جایی که می شود واردات کم شود به خصوص در خصوص کالاهایی که مشابه آن در ایران تولید می شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عده ای فکر می کنند فقط باید به بازار جهانی فکر کرد گفت: آنها فکر می کنند که باید صادرات و واردات را به مردم واگذار کنیم اما من می گویم همین هایی که دائما از کلمه مردم استفاده می کنند به آن ها علاقه ای ندارند و از این کلمه سوء استفاده می کنند.
هاشمی طبا گفت: من در صورت رئیس جمهور شدن سعی می کنم کمتر واردات انجام دهم اما زمانی که پول برای کشور کم بیاید باید از محلی تامین شود که برای آن یا باید پول چاپ کنیم یا تامین مالی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه روند امروز جامعه روند خطرناکی است ادامه داد: ما می خواهیم حقوق معلم ها را دو برابر کنیم پس باید حقوق سایر کارمندان را نیز افزایش دهیم، همه می گویند می خواهیم کارهای مختلفی انجام دهیم اما پول کجاست؟ وقتی همه مسائلی که گفته می شود به اجرا گذاشته می شود می بینیم که پولی در دست نیست.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص طرح های عمرانی گفت: امسال 70 هزار میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی در نظر گرفته شد که تا این لحظه حدود 6 تا 7 هزار میلیارد آن پرداخت شده و تا آخر سال نیز چیزی بیش از 15 هزار میلیارد تومان پرداخت خواهد شد به همین خاطر سایر طرح های عمرانی خوابیده است.
هاشمی طبا در بخش پایانی سخنانش خاطر نشان کرد: در کنار این کمبود بودجه برای پروژه های عمرانی برخی پروژه های اجرا شده مانند سد گتوند که باعث شوری و از بین رفتن نخلستان های خوزستان شده نیاز به یک طرح جدید دارد که برای آن نیاز به بودجه است و همین اکنون هم به خاطر خسارت های زیست محیطی باید برای خوزستان فکری شود که آن هم نیاز به پول دارد.
 

۹۶/۰۲/۲۱
۲۳:۰۰

قطع موقت شبانه خدمات بانکداری الکترونیکی، به‌منظور ارتقای تجهیزات زیرساخت شبکه‌ای بانک

به­‌منظور ارزش آفرینی برای مشتریان عزیز از طریق ارتقای تجهیزات زیرساخت شبکه­‌ای بانک، از ساعت 00:01 روز جمعه مورخ 1396/02/22 لغایت ساعت 6 صبح همان ­روز، خدمات الکترونیکی بانک آینده، قطع می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک آینده اطلاعیه به شرح زیر اعلام گردید.
به استحضار کلیه مشتریان محترم می‌­رساند؛ به­‌منظور ارزش آفرینی برای مشتریان عزیز از طریق ارتقای تجهیزات زیرساخت شبکه­‌ای بانک، از ساعت 00:01 روز جمعه مورخ 1396/02/22 لغایت ساعت 6 صبح همان ­روز، خدمات الکترونیکی بانک آینده، قطع می‌باشد.
شایان ذکر است؛ که کلیه خودپردازهای بانک آینده، حتی در ساعات مذکور در حال خدمت رسانی خواهند بود.
ضمن پوزش فراوان، مشتریان محترم بعد از ساعت یاد شده، می‌­توانند؛ کماکان به روال عادی، از کلیه خدمات الکترونیکی بانک آینده، بهره‌مند شوند.
از این‎که در جهت ارتقای خدمات دریافتی خود از بانک، این مشکل را چند ساعت تحمل می‎فرمایید؛ جداً سپاسگزاری می‌نماییم.

۹۶/۰۲/۲۱
۱۳:۵۲

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ نظام بانکی بزرگترین مانع تولید/سوددهی بانک‌ها جلوی تولیدرامی‌گیرد

یک کارشناس اقتصادی گفت: نظام بانکی کشور نه تنها از تولید حمایت نمی‌کند بلکه اصلی‌ترین مانع تولید، درحال حاضر است.

مرتضی زمانیان در گفتگو با مهر درباره اینکه آیا نظام بانکی کشور به خوبی از تولید حمایت می‌کند؟ اظهارداشت: نظام بانکی کشور نه تنها از تولید حمایت نمی‌کند بلکه درحال حاضر اصلی‌ترین مانع تولید نظام بانکی است.
مدیر گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاستگذاری تصریح کرد: هیچ تولیدی در رقابت با سیستم بانکی مقرون به صرفه نیست و عملاً برای بسیاری از تولیدکننده‌کنندگان مقرون به صرفه است که زمین و سرمایه خود را بفروشد و آن را در بانک بگذارد و از این طریق سود آوری داشته باشد بنابراین بانک الان رقیب بخش تولید و رقیب بسیار قدرتمندی است.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بنابراین نظام بانکی مانع بخش تولید شده، بنابراین نه تنها حمایت نمی‌کند بلکه فعلاً  مشکل اصلی بخش تولید هم است. البته لازم به توجه است که نمی تواند نظام بانکی را به عنوان جزیی منفک از اقتصاد به شمار آورد و در واقع نظام بانکی بخشی از شبکه آسیب دیده اقتصادی کشور است که هم اکنون به عنوان مانعی برای بخش تولید کشور به شمار می رود.
زمانیان همچنین درباره اینکه با ادامه این وضع نظام بانکی، وضعیت اقتصاد ایران چه خواهد شد؟ گفت: بخش سودده بانکی در حال حاضر همه پول‌های مردم را جذب خود کرده است و بخش زیادی از پول‌ها در حساب‌های سرمایه گذاری بانک‌ها قرار گرفته که سود به آن تعلق می‌گیرد.
وی ادامه داد: با این سود قطعاً به نفع کسی نیست که تولید کند ضمن اینکه روز به روز هم به دلیل این سود بالا به میزان نقدینگی (همان سپرده‌های مردم) افزوده می شود. از سوی دیگر هم تولید کننده‌ای وجود ندارد که بتواند این پول را به عنوان تسهیلات از بانک‌ها دریافت کند و در نتیجه به دلیل عدم سودآری در فعالیت‌های بانکی، روز به روز بر حجم تعهدات بانکی افزوده می شود که این خود می تواند منشا ورشکستگی بزرگی در بخش بانکی شود که در صورتی که دولت برنامه ای برای خروج از آن نداشته باشد در صورت بروز دولت ممکن است مجبور به خلق حجم عظیمی از نقدینگی با عوارض خاص خود در اقتصاد شود. .
زمانیان گفت: فعلاً تا زمانی که سود بانکی بالاست اگر تورم هم پایین باشد، هیچ تولیدی نیست و فقط حجم پول‌ها در بانک‌ها زیاد می‌شود اگر روزی قرار باشد سود بانکی کاهش یابد و تولید و خرید و فروش کالاهای دیگر مقرون به صرفه شود، آن زمان مردم پولشان را از حساب سرمایه گذاری به حساب‌های جاری انتقال خواهند داد و احتمالا چند صد هزار میلیارد تومان شروع به خرج شدن در بخش‌های مختلف اعم از مسکن، ارز، طلا خواهد شد که آسیب ها و تورم احتمالی ناشی از آن برای کشور بسیار زیاد خواهد بود.
وی افزود: بنابراین در شرایط کنونی و بدون اقدامات اصلاحی دو حالت برای ما قابل تصور خواهد بود. سود بالای بانکی همراه با رکود و تورم پایین به دلیل ساکن بودن پول (یا همان سپرده ها)، یا کاهش سود همزمان با تورم یا شوک بزرگ در برخی بازارهای خاص در کشور. در این شرایط کشور شدیدا اقدامات اصلاحی در بویژه در بخش بانکی است ظاهراً الان چنین برنامه‌ای مطرح نیست
مدیر گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاستگذاری توضیح داد: مساله اول نرخ بالای سود بانکی است که حجم بالای مطالبات وصول نشده بانکها یکی از دلایل آن است. رئیس بانک مرکزی هم در ماه گذشته به این اذعان کرد که بانک‌های در حال ورشکستگی، این سودهای بالا را می‌دهند. در واقع پیشنهاد سود بالا توسط بانک‌ها، مردم به جای خرج کردن پول (انتقال به حساب دیگران) که لازمه ایجاد تقاضا و سرمایه گذاری است، آنرا صرفا در حسب خود نگه می دارند. با وجود این سود بالا و با توجه به پایین بودن تورم و رکود اصلی ترین فعالیت مقرون به صرفه در کشور گذاشتن پول در حساب سرمایه گذاری در بانک‌ها است. حفظ شرایط موجود یعنی تولید غیرمقرون به صرفه و رکود عمیق خواهد بود.
زمانیان ادامه داد: مورد دوم این است که با نرخ سود بالای بانکی، بانک‌ها روز به روز به مردم بدهکارتر می‌شوند و میزان پولی که دستگاه های خودپرداز به مردم نشان می‌دهند به شدت بالا می رود (حجم نقدینگی خلق شده بنابر نقل موجود در طول ۴ سال اخیر ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بوده) که نتیجه همین رشد نمایی سودهای بانکی است. اما چرا این نقدینگی منجر به تورم نمی‌شود؟ در واقع مردم انگیزه ای برای هزینه‌کرد نقدینگی (پول خود در بانک) ندارند. از سوی دیگر به دلیل رکود و سود بالا کسی از بانکها تسهیلات نمی گیرد و بانکها منبع درآمدی ندارند و صرفا متناسب با عدد فزاینده ای که به سپرده های مردم متعهد هستند روز بروز بدهکارتر می‌شوند.
وی گفت: سوما در شرایط موجود و بدون برنامه مشخص برای خروج از رکود اگر سود بانکی کم شود مردم سپرده های خود را از حسابهای سپرده گذاری به حساب جاری/قرض الحسنه منتقل می‌کنند (به تعبیر عامیانه بیرون کشیدن پول از بانک) تا آن را خرج کنند. تصور کنید که چند صد هزار میلیارد پول وارد گردش تبادل کشور شده و احتمالا با توجه به عدم انگیزه مردم برای نگهداری پول سرعت گردش بالایی خواهد داشت چه آثاری می تواند بر بخش های مختلف اقتصای و تورم در کشور داشته باشد.
زمانیان افزود: مورد چهارم این است که حجم عظیم انتقال پول از حسابی به حسابی دیگر توسط مردم می‌تواند بسیاری از بانکها که حجم زیادی از سپرده های آنها خارج می شود را نیز ورشکست نماید. ضمن این ورشکستگی بزرگ، گردش سریع پول از حسابی به حسابی که همراه با تقاضا است همراه است چه شوک قیمتی به بازارهای ارز و طلا و مسکن وارد خواهد ساخت؟ و این گردش پول و تقاضا ادامه خواهد یافت که بعضی از آن به نام بمب نقدینگی یاد می کنند. در واقع نقدینگی مردم در بانک ها با شدت تمام در حال افزایش بوده و این حجم به برکت رکود و سود بالای بانکی به حالت سکون باقی مانده و تورمی هم به همراه ندارد. این فنر فشرده ممکن است هر زمان با آزاد شدن خود کشور را به بحران تورم مبتلا سازد. از این حیث تورم پایین را نمی توان یک دستاورد بزرگ به شمار آورد زیرا یک سکون ناپایدار پول در نظام بانکی همراه با رکود و امکان بمب تورمی است.

۹۶/۰۲/۲۲
۱۰:۳۵

بانک توسعه صادرات، سپرده محور نیست

خبرگزاری میزان- باجه بانک توسعه صادرات ایران در کاشان در آستانه نیمه شعبان به شعبه ارتقا پیدا کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری میزان، علی صالح ابادی  در این مراسم گفت:این بانک سپرده محور نیست و کمتر کسی در این بانک سپرده گذاری می‌کند و علت ان هم نرخ سود ۱۵ درصد آن است.
وی افزود: نرخ سود تسهیلاتی که از منابع خود بانک به صادرکنندگان پرداخت می‌شود، ۱۶ تا ۱۸ درصد است و اگر صادرکننده نمونه و دارای سابقه مثبت در زمینه صادارت باشد تسهیلات را با نرخ ۱۶ درصد دریافت می‌کند.
صالح آبادی همچنین از سپرده دیگری با نرخ ۱۶ درصد خبر داد و گفت: صندوق توسعه ملی از مرداد پارسال این نوع سپرده را نزد بانک توسعه صادرات ایران سپرده گذاری کرد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: اگر بتوانیم این نرخ را به ۱۱ درصد تبدیل کنیم، تسهیلات با نرخ مناسب به صادرات کنندگان پرداخت خواهد شد.
صالح ابادی اظهار داشت: تسهیلات بانک توسعه صادرات ایران هم ارزی و هم ریالی است و نرخ تسهیلات ارزی در این بانک حدود ۶ درصد است که به شکل یورو و درقالب سرمایه در گردش پرداخت می‌شود؛ بنابراین گزارش بانک توسعه صادرات ایران که از دو سال قبل با عنوان باجه به متقاضیان خدمات ارائه می‌کرد، به عنوان چهل و یکمین شبعه بانک توسعه صادرات ایران در کاشان افتتاح شد.
بانک توسعه صادرات ایران تن‌ها بانک تخصصی دولتی کشور است که رسالت آن با توجه به هدف‌های کلان اقتصادی کشور، کمک به توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی، گسترش خدمات فنی و مهندسی و افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با سایر کشورهاست.
بانک توسعه صادرات در استان سمنان هم با پرداخت ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بیشترین پرداختی تسهیلات رونق تولید را در میان بانک‌های عامل داشته است.
بانک ملت ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، بانک ملی ۱۴ میلیارد تومان، بانک سپه ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و بانک کشاورزی نیز به میزان ۲ میلیارد تومان تسهیلات رونق اشتغال به واحدهای صنعتی و کشاورزی پرداخته اند.
بانک توسعه صادرات ایران تن‌ها بانک تخصصی دولتی کشور است که رسالت آن با توجه به هدف‌های کلان اقتصادی کشور، کمک به توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی، گسترش خدمات فنی و مهندسی و افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی با سایر کشورهاست.
بانک توسعه صادرات ایران ۴۱ شعبه در کشور دارد.
انتهای پیام/

۹۶/۰۲/۲۱
۱۸:۴۷

سایه پنهان افزایش درآمد

دکتر پویا جبل‌عاملی
توهم پولی یکی از خصیصه‌های جامعه است که می‌تواند در کوتاه‌مدت رخ دهد. هر چند در بلندمدت به‌نظر اجماع اقتصاددانان توهم پولی وجود ندارد. اما توهم پولی به چه معناست؟ وقتی افراد نه به قدرت خرید خود بلکه به میزان اسمی درآمد خویش توجه کنند، توهم پولی صورت می‌گیرد. به‌عبارت دیگر در کوتاه‌مدت، شهروندان بیشتر به مقدار اسمی آنچه به‌دست می‌آورند، اهمیت می‌دهند. نکته‌ای که موجب می‌شود برخی سیاست‌گذاران از این مساله به نفع خود بهره‌برداری کنند.
سیاست‌گذارانی که به فکر رفاه کل جامعه در طولانی‌مدت نیستند و تنها بر این نظرند تا در یک مقطع زمانی خاص نشان دهند که سیاستگذارانی دلسوز و فداکار هستند، از طریق چاپ پول و با هدف ارضای این تصور، از نردبان قدرت بالا می‌روند و برای خود موقعیت ایجاد می‌کنند.
نمونه بارز این توهم پولی، آغاز یارانه نقدی در دولت پیشین بود که شاید موجب شد تا بخشی از شهروندان، دولت را برای این اقدام تحسین کنند. اما این تحسین دیری نپایید که به ضد خود بدل شد. وقتی دولت پیشین نمی‌توانست بین درآمد و هزینه هدفمندی یارانه‌ها توازنی ایجاد کند، مجبور بود از منابع بانک مرکزی به عناوین مختلف مانند تنخواه استفاده کند و این معنایی جز چاپ پول و آوار شدن تورم روی دوش همان شهروندانی که ابتدا از یارانه نقدی شاد بودند، نداشت. توهم پولی رنگ باخت، مردم دریافتند که یارانه داده شده تبعاتی بیش از منافع آن، بر قدرت خریدشان داشت. چرا چنین شد؟ چرا هدفمندسازی یارانه‌ها از طریق نقد کردن یارانه‌های کالایی به چنین سرانجامی رسید؟ علت اصلی آن بود که دولت از طریق یارانه‌ها، هزینه‌ای را برای دولت ایجاد کرده بود بدون آنکه درآمد ناشی از افزایش حامل‌های انرژی بتواند آن را پوشش دهد. در حالی که از همان ابتدا مشخص بود دولت نمی‌تواند هزینه هدفمندی را بپردازد، باز اقدام به چنین کاری کرد؛ زیرا قصد داشت از توهم پولی مردم بهره ببرد.
امروز بار دیگر، در مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری، نمایی بارز از سوء‌استفاده از توهم پولی به چشم می‌خورد. در حالی که در طول دوران دولت فعلی که بخشی از آن هم در مجلس پیشین بود که از منظر سیاسی در جبهه مخالف دولت قرار داشت، همه دلسوزان به‌دنبال راهکاری می‌گشتند تا بتوانند همین یارانه فعلی را بدون کمک بانک مرکزی پرداخت کنند و مجلس پیشین نیز راهکار اصلی را بر کاهش یارانه‌بگیران می‌دانست و مشخص است که در حال حاضر منبعی برای افزایش یارانه نقدی آن هم به میزان سه برابر وجود ندارد و این کار جز با چاپ پول میسر نیست. هیچ گزارش رسمی و هیچ کار کارشناسانه‌ای وجود نداشته و نخواهد داشت که بتواند در حال حاضر منبعی برای افزایش سه برابری یارانه نقدی داشته باشد. تاکید بر این جهش تنها استفاده از توهم پولی است تا بتوان اقبال عمومی ایجاد کرد؛ اما آیا رای‌دهندگان با توجه به تجربه گذشته بار دیگر در دام توهم پولی خواهند افتاد؟ بدون تردید آنان هوشمندتر از گذشته هستند لیکن به هر رو استفاده از توهم پولی چه به نتیجه برسد و چه نرسد، نشان از آن دارد که برای رسیدن به هدف، وسیله توجیه شده است.
نیوزهاب سیاسی،ge1001

۹۶/۰۲/۲۳
۰۶:۰۸