نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114480
 • تمام سکه (طرح جدید) 1174000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1153000
 • نیم سکه 610000
 • ربع سکه 328000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3874
 • یورو 4205
 • پوند 4870
 • صد ین 3390
 • درهم امارات 1085
 • لیر ترکیه 1045
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32364
 • 184 Arrow up
  یورو 34622
 • 343 Arrow up
  پوند 40622
 • 15 Arrow up
  فرانک 32391
 • 418 Arrow up
  صد ین 28117
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8812

استقبال نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور از مجموعه كتاب هاي بيمه براي كودكان

با استقبال نهادكتابخانه هاي عمومي كشور از مجموعه كتاب هاي بيمه براي كودكان، بيمه مركزي ۷۰۰ نسخه كتاب " تا سه نشه بازي نشه" از اين مجموعه را به اين نهاد هديه كرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مركزي، پيرو درخواست و استقبال نهادكتابخانه هاي عمومي كشور براي معرفي و در اختيار گذاشتن كتاب خوب و سالم براي پرورش فكري جامعه و نيز اقدام عملي در مسير اجراي سياست هاي سال ۱۳۹۵، انتشارات بيمه مركزي  ۷۰۰ نسخه كتاب "تا سه نشه بازي نشه" را به اين نهاد هديه داد.
شايان ذكر است، انتشارات بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران با هدف گسترش فرهنگ بيمه،اقدام به  چاپ و نشر كتاب در گروه هاي سني مختلف نموده و تا كنون ۱۱ عنوان كتاب از مجموعه بيمه براي كودكان به چاپ رسانده است كه برخي از عناوين اين مجموعه به چاپ ششم نيز رسيده است.
لازم به ذكر است، نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور سه هزار و سيصد كتابخانه در سطح كشور را تحت پوشش دارد كه كتابهاي مذكور در مرحله نخست بين ۷۰۰ كتابخانه توزيع خواهد شد. 

منابع دیگر:
 • خرد و کلان
۹۵/۱۱/۰۹
۰۱:۰۸

هشدار بیمه مرکزی نسبت به فروش محصول توسط سودجویان

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی اطلاعیه ای از هموطنان خواست مراقب سوء استفاده افراد و شرکت ها با عنوان بیمه مرکزی برای فروش محصولات باشند.

به گزارش ایبِنا ، بیمه مرکزی اعلام کرد: در سال های اخیر اشخاصی سود جو و فاقد هویت با دسترسی به بانک اطلاعات و مشخصات بیمه گذاران، از طریق تماس تلفنی با هموطنان و اعلام مشخصات بیمه نامه وسیله نقلیه یا مشخصات فردی افراد و معرفی خود به عنوان نماینده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بعضاً با تهدید هموطنان به ابطال بیمه نامه شخص ثالث و یا شمول جریمه، اقدام به فروش اجباری محصولاتی مانند کارت امدادخودرو، کارت سلامت، کارت دندانپزشکی، کارت هوشمند بیمه تکمیلی و ... می کنند و بدلیل اینکه این کالاها و خدمات اغلب فاقد اصالت و کیفیت هستند، موجب اعتراض شهروندان می شوند.
با وجود اطلاع رسانی های متعدد صورت گرفته توسط روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مدتی است تعداد تماس های هموطنان برای استعلام اصالت این محصولات و ارتباط آن با بیمه مرکزی و یا اعلام اعتراض نسبت به افشای اطلاعات بیمه نامه و مشخصات فردی ایشان افزایش یافته است.
لذا به هموطنان گرامی توصیه می شود در خرید این محصولات دقت نمایند و در صورت تماس از سوی این افراد، اطلاعات آنها را برای پیگیری قانونی در اختیار بیمه مرکزی قرار دهند.

منابع دیگر:
 • بانکداری الکترونیک
۹۵/۱۱/۰۷
۱۷:۲۸

بیمه مرکزی محصول فروشی ندارد

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از هموطنان خواست مراقب افراد و شرکت‌هایی که در اقدامی سودجویانه از عنوان این بیمه برای فروش ...

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از هموطنان خواست مراقب افراد و شرکت‌هایی که در اقدامی سودجویانه از عنوان این بیمه برای فروش محصولات اجباری مانند کارت امداد خودرو، کارت سلامت و کارت دندانپزشکی سوءاستفاده می‌کنند، باشند. به گزارش روابط عمومی بیمه‌مرکزی، در سال‌های اخیر اشخاصی سودجو و فاقد هویت با دسترسی به بانک اطلاعات و مشخصات بیمه‌گذاران، از طریق تماس تلفنی با هموطنان و اعلام مشخصات بیمه‌نامه وسیله نقلیه یا مشخصات فردی افراد و معرفی خود به‌عنوان نماینده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بعضا با تهدید هموطنان به ابطال بیمه‌نامه شخص ثالث یا شمول جریمه، اقدام به فروش اجباری محصولاتی مانند کارت‌های هوشمند بیمه تکمیلی، امدادخودرو، سلامت و دندانپزشکی می‌کنند و به‌دلیل اینکه این کالاها و خدمات اغلب فاقد اصالت و کیفیت هستند، موجب اعتراض شهروندان می‌شوند.براساس این گزارش، با وجود اطلاع‌رسانی‌های متعدد ازسوی روابط عمومی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مدتی است تعداد تماس‌های هموطنان برای استعلام اصالت این محصولات افزایش یافته است.به هموطنان گرامی توصیه می‌شود در خرید این محصولات دقت کنند و در صورت تماس از سوی این افراد، اطلاعات آنها را برای پیگیری قانونی در اختیار بیمه مرکزری قرار دهند.

منابع دیگر:
 • بیمه صنعت نفت
 • بنکر
 • ملت بازار
۹۵/۱۱/۰۹
۰۲:۱۲

جام باشگاه های کشتی آزاد جهان؛ ترکیب نمایندگان ایران مشخص شد

خبرگزاری آریا- ترکیب تیم های بیمه رازی و ستارگان ساری، نمایندگان کشورمان در رقابت های جام باشگاه های کشتی آزاد جهان اعلام شد.
به گزارش آریا به نقل از فدراسیون کشتی؛ رقابت های کشتی آزاد جام باشگاه های جهان روزهای 10 و 11 آذرماه در شهر خارکف اوکراین برگزار می شود. ترکیب تیم های اعزامی ایران به این رقابت ها به شرح زیر است:
بیمه رازی:
57کیلوگرم: حسن رحیمی – یونس سرمستی
61کیلوگرم: مسعود اسماعیل پور- ایمان صادقی
65کیلوگرم: سوسلان رامونوف
70کیلوگرم: ختیگ سابولوف
74 کیلوگرم: بهمن تیموری- رضا افضلی
86 کیلوگرم: علیرضا کریمی
97 کیلوگرم: عباس طحان- امیر محمدی
125 کیلوگرم: پرویز هادی
سرمربی: غلامرضا محمدی
مربیان: سید مراد محمدی- صادق گودرزی- علیرضا نوایی
سرپرست: کیومرث محرابی
ستارگان ساری:
57کیلوگرم: سید مصطفی دامادی
61کیلوگرم: مهران شیخی
65کیلوگرم: رضا عبداله پور- سجاد ذبیحی
70کیلوگرم: سبحان محمدزاده- صائب کلانتری
74کیلوگرم: علی شفیع زاده- کیانوش نادری
86کیلوگرم: مجتبی گلیج – سید محمد ساداتی
97کیلوگرم: الیاس بختیاری- حامد طالبی زرین کمر
125کیلوگرم: جابر صادق زاده
سرمربی: مرتضی قربانی
مربیان: محسن دلیری- علی دومیرکلاهی

۹۵/۰۹/۰۲
۱۱:۴۳

ارائه بیمه های آتش سوزی همراه کسب و کار و بیمه جامع مدیران و ساختمان

خبرگزاری آریا- خداد فاجعه آمیز ساختمان پلاسکو نبود سیستم مدیریتی را در بسیاری از جوانب روشن ساخت. یکی از این جنبه ها، عدم توجه به ریسک های موجود و بروز وقایعی بر اثر خسارت ناشى از خطرهاى گوناگون از جمله وقوع حریق یا آتش‏سوزى به اموال و بنای ساختمان است. وسیله حرارتى براى تولید گرما یا پختن غذا، اتصالى برق، معیوب بودن وسیله برقى و آتش‏بازى کودکان شایع‏ترین علت‏هاى شعله‏ور شدن آتش در ساختمان است
به گزارش خبرگزاری آریا، از بروز حوادث نمی توان جلوگیری کرد؛ حوادثی که در یک لحظه می تواند سرنوشت افراد را برای همیشه تغییر دهد ولی با انجام اقداماتی می توان از بروز برخی از آنها پیشگیری و یا پس از وقوع حوادث، خسارت های ناشی از آنها را تعدیل کرد و تخفیف داد.
بر این اساس، بیمه ملت محصولات بیمه های آتش سوزی خود را در قالب دو طرح بیمه آتش سوزی "بیمه همراه کسب و کار" و "بیمه جامع مدیران و ساختمان" مخصوص مشاغل، اصناف و مجتمع های مسکونی و اداری تکمیل نموده است. به گزارش روابط عمومی بیمه ملت و به نقل از اداره بیمه های آتش سوزی، طرح "بیمه همراه کسب و کار ملت" مخصوص واحدهای تجاری و اصناف، شامل بیمه آتش سوزی، حوادث و مسئولیت و طرح "بیمه جامع مدیران و ساختمان" مخصوص برج ها، مجتمع ها و آپارتمانها مسکونی و اداری شامل بیمه آتش سوزی و مسئولیت راه اندازی و برای ارائه خدمات به مشتریان و بیمه گذاران محترم با پوشش های مناسب و نرخ های رقابتی آماده خدمت رسانی می باشد.
خاطرنشان می سازد، در طرح "بیمه همراه کسب و کار" خسارتهای ناشی از حریق، صاعقه و انفجار، زلزله و آتشفشان، هزینه اجاره اسکان موقت بیمه گذار در اثر وقوع حریق، صاعقه و انفجار، مسئولیت مالی و جانی در قبال اشخاص ثالث در برابر خطر حریق و انفجار، غرامت فوت و نقص عضو و از کارافتادگی دائم و هزینه پزشکی ناشی از حریق، صاعقه و انفجار را حداکثر تا سقف تعهدات مندرج در قرارداد بیمه، قابل جبران است و در طرح "بیمه جامع مدیران و ساختمان" خسارتهای ناشی از حریق، صاعقه و انفجار و مسئولیت "مالی و جانی" مدیریت ساختمان در قبال اشخاص ثالث در برابر خطر حریق و انفجار، حداکثر تا سقف تعهدات مندرج در قرارداد بیمه قابل جبران خواهد بود و چنانچه در نتیجه وقوع حوادث فوق، خسارتهای جانی و مالی به افراد ثالث وارد آید و موجب مسئولیت هیات مدیره ساختمان (بیمه گذار) گردد، بیمه گر تا سقف تعهدات مندرج در این بیمه نامه و رعایت کلیه قوانین و مقررات بیمه ای نسبت به جبران خسارت اقدام می نماید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به نمایندگی های سراسرکشور مراجعه یا با شماره تلفن 85333 (مرکز ارتباط با مشتریان) تماس حاصل نمایید.

۹۵/۱۱/۰۸
۱۲:۴۲

اهم اخبار اقتصادی ایرنا در هفته گذشته؛ تداوم مثبت شدن تراز تجاری کشور و کاهش نرخ تورم

تهران- ایرنا- تداوم کاهش نرخ تورم در دی‌ماه و مثبت شدن تراز تجاری مثبت کشور در 10 ماه، افزایش 43.5درصدی پرداخت تسهیلات بانکی در 9 ماه، افزایش ضریب نفوذ بیمه به 2.1درصد در دولت یازدهم و تسهیلات دولت برای کسبه زیان‌دیده پلاسکو از جمله مهمترین اخبار هفته گذشته در بخش اقتصادی است.

به گزارش ایرنا، اقتصاد کشور در هفته گذشته (منتهی به هشتم بهمن ماه)با رویدادهای مهمی همراه بود که برخی از آنها را مرور می کنیم.
** طرح دولت برای پیشرو کردن 200 نخبه اقتصادی
طرحی در دولت در دستور کار قرار دارد که بر اساس آن 200 نخبه اقتصادی به عنوان پیشرو در توسعه کشور ایفای نقش کنند و بقیه افراد پشت سر آنها قرار گیرند.
** تعیین قیمت شکر
سازمان حمایت مصرف کنندگان وتولید کنندگان اعلام کرد : کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت فروش شکر بسته‌بندی را درب مغازه برای مصرف‌کننده هرکیلو گرم 32 هزار ریال تصویب و ابلاغ کرد.
** پرداخت بیش از 128 میلیارد ریال به 67 واحد زیان‌دیده پلاسکو
بیمه ایران اعلام کرد: بیش از 128 میلیارد ریال به 67 واحد زیان دیده ساختمان پلاسکو پرداخت شده و رسیدگی به سایر پرونده واحدهایی که تخریب نشده نیازمند اجازه مسئولان برای بازدید محلی است.
** بازگشت 80 درصدی معاملات ارزی بانک سپه به زمان پیش از تحریم ها
مدیرعامل بانک سپه اعلام کرد که این بانک توانسته با اجرای برجام، در یکسال اخیر 4.4 میلیارد دلار معاملات ارزی داشته باشد که 80 درصد حجم معاملات این بانک تا پیش از تحریم ها بوده است.
** نرخ تورم دی ماه در 8.6 درصد باقی ماند
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: نرخ تورم در 12 ماهه منتهی به دیماه 139 امسال (بهمن 94 تا دی ماه 95) نسبت به مدت مشابه (بهمن 93 لغایت دی 94) معادل 8.6 درصد ثبت شد.
** بازنگری دستورالعمل فعالیت صرافی‌ها
قائم مقام بانک مرکزی از بازنگری دستورالعمل فعالیت صرافی ها متاسب با شرایط پسابرجام در شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: صرافی ها باید در فعالیت های خُرد ارزی از جمله تامین ارز مسافرتی هموطنان و یا حواله های با رقم اندک فعالیت کنند.
** فشار سپرده‌گذاران بزرگ برای دور زدن نرخ‌های مصوب سود
قائم مقام بانک مرکزی از رفتار برخی سپرده گذاران بزرگ بانکی انتقاد کرد و گفت: امروز در حالی که نرخ سود بانک ها به دلیل کاهش نرخ تورم به طور واقعی مثبت شده است، این دسته از سپرده گذاران به نظام بانکی فشار وارد می کنند که سبب رعایت نشدن نرخ سودهای مصوب می شود.
** سیف: بخشی از فعالیت‌های ارزی به بانکها منتقل می شود
رییس کل بانک مرکزی درباره بازگشت بانک ها به نظام ارزی کشور و فعال شدن کارگزاری ها در تجارت خارجی ایران گفت: کارها در حال انجام است و بزودی بخشی از کار صرافی ها را به نظام بانکی منتقل می کنیم.
** همتی: افزایش ضریب نفوذ بیمه به 2.1 درصد دردولت یازدهم
رییس کل بیمه مرکزی می گوید، ٢١٠ واحد در ساختمان تجاری پلاسکو بیمه آتش سوزی بودند و 14 شرکت بیمه ای در این خصوص درگیر هستند.
** رشد 43.5 درصدی اعطای تسهیلات بانکی در 9 ماهه امسال
تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی در 9 ماهه امسال سه بیلیارد و 824 هزار و 500 میلیارد ریال (382 هزار و 450 میلیارد تومان) بود که در همسنجی با دوره مشابه پارسال 43.5 درصد معادل یک بیلیارد و 159 هزار و 600 میلیارد ریال (115 هزار و 960 میلیارد تومان) افزایش یافت.
** اتلاف سالیانه 10 میلیارد مترمکعبی آب در بخش کشاورزی
معاون آب و آبفای وزارت نیرو اعلام کرد بر پایه یک پژوهش، بخش کشاورزی با سهم 92 درصدی مصرف آب، سالیانه 10 میلیارد مترمکعب از آن را تلف می کند.
** نیلی: شاغلان عمده فقیران کشور هستند
مشاور اقتصادی رییس جمهوری با بیان اینکه شاغلان عمده فقیران کشور را به خود اختصاص داده اند، گفت: 68 درصد فقرا شاغلان، 24 درصد صاحبان درآمد بدون کار و 4 درصد بیکاران هستند.
** امضای 7 تفاهم‌نامه جذب سرمایه خارجی با بیش از 3 میلیارد دلار در چابهار
هفت تفاهم نامه جذب سرمایه گذاری خارجی در حاشیه همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار سواحل مکران با بیش از سه میلیارد دلار با حضور معاون اول رئیس جمهوری در چابهار امضا شد.
** فروش بیش از 18 هزار میلیارد ریال سهم دولت تا پایان دی ماه
سازمان خصوصی سازی از فروش 18 هزار و 462 میلیارد ریال سهم دولتی در بورس، فرابورس و مزایده از آغاز امسال تا پایان دی ماه (10 ماهه) خبر داد.
** 288میلیون دلار مازاد تراز تجاری در 10ماه
گمرک ایران گزارش عملکرد تجارت خارجی کشور در 10 ماهه امسال را منتشر کرد که بر اساس آن، صادرات غیرنفتی به 35 میلیارد و 270میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 8.37 درصد افزایش داشته و نشان از تراز مثبت تجاری است.
** دستور دولت برای بخشودگی مالیات کسبه پلاسکو
وزیر امور اقتصادی و دارایی دستور تشکیل کمیته ویژه ای برای یاری رسانی مالیاتی، بانکی و بیمه ای به واحدهای فعال آسیب دیده در ساختمان پلاسکو را صادر کرد.
** زنگنه: دولت تصمیمی برای افزایش قیمت گاز در سال آینده ندارد
وزیر نفت درباره خبرهای مربوط به افزایش قیمت گاز در سال آینده گفت: دولت چنین تصمیمی نگرفته است.
** حفظ پیشتازی ایران در تولید نفت از یک میدان مشترک با عراق
مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید نفت در فاز نخست این میدان را فراتر از پیش بینی ها خواند و گفت: اکنون، میزان تولید در میدان یادآوران نسبت به طرف عراقی بیشتر است.
** آمادگی برای شکایت از ترکمنستان به داوری بین المللی
معاون وزیر نفت اعلام کرد مراحل شکایت از شرکت گاز ترکمنستان در دیوان داوری بین المللی لاهه را آغاز کرده ایم و اگر مذاکره درباره موارد اختلافی به نتیجه نرسد، در 2 تا سه ماه آتی به این اقدام دست می زنیم.
** افزایش قیمت کره ناشی از رشد دو برابری قیمت های جهانی است
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش عمده کره مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شود و افزایش قیمت کره در داخل کشور ناشی از افزایش دو برابری قیمت‌های جهانی این محصول لبنی است.
** حداکثر قیمت مصرف‌کننده برنج‌های وارداتی مشخص شد
در هفته گذشته، کارگروه تنظیم بازار، حداکثر قیمت مصرف کننده برنج های وارداتی را ابلاغ کرد که براساس آن، حداکثر قیمت مصرف کننده هر کیلو برنج هندی مرغوب 38 هزار ریال، اروگوئه 26 هزار ریال و سایر برنج های وارداتی 20 هزار ریال اعلام شد.
** صادرات 45 هزارتن گوشت مرغ در هشت ماه امسال
رئیس اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی کشور گفت: هشت ماهه امسال صادرات مرغ به رقم 45 هزار تن رسید که با تدابیر اتخاذ شده، انتظار می رود تا پایان 95 این رقم ارتقا یابد.
** ضایعات کشاورزی 18 میلیون نفر را سیر می کند
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برآوردهای ما نسبت به ضایعات بخش کشاورزی نشان می دهد موادغذایی که سالیانه از دست می دهیم، به طور تقریبی می تواند بین 16 تا 18 میلیون نفر را سیر کند.
اقتصام** 9186** 2023** خبرنگار: هما همت خواه ** انتشاردهنده: لطیف نکوئی
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco

منابع دیگر:
 • ایران اکونومیست
 • صدای صنعت
۹۵/۱۱/۰۹
۰۹:۵۱

برگزاری لیگ برتر فوتسال استان

هفته چهارم لیگ برتر فوتسال استان با چهار دیدار برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، از قزوین ؛ در بازی های این هفته، زیتون طلایی طارم 6 بر 4 استقلال بیدستان را شکست داد، رهروان شاهد محمدیه ۳بر 2 بیمه آرمان را مغلوب کرد، ایثار آبیک هم 4بر 3 ستارگان اسفرورین را برد و پردیس اسفرورین ۴ بر 3 شهرداری شال را شکست داد.
بازی های این هفته در سالن شهید رجایی برگزار شد.

۹۵/۱۱/۰۸
۱۳:۳۵

بررسى پیام ها و پیامدهاى حادثه پلاسکو «روحیه بسیجى» و «همدلى ملى» سرمایه بى پایان ملت ایران

وقتى که همه توجه ها و تلاش ها باید معطوف بر نجات جان آتش نشانان مى بود، کاسبان درد و رنج مردم از این اتفاق هم نگذشتند و به دور از هرگونه خطر، شروع به لجن پراکنى کرده تا از این آب گل آلود ماهى مراد خود را بگیرند و به مقاصد کثیف سیاسى خود برسند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حادثه آتش سوزى و فروریختن ساختمان پلاسکو در قلب تهران، با توجه به خسارت هاى جانى و مالى، قلب هر انسان نوع دوست و به ویژه تمامى ایرانیان با هر نوع فکر و عقیده اى را به درد آورد. در این حادثه دلخراش، از یک سو اوج ایثار و فداکارى آتش نشانان قهرمان به نمایش درآمد و از سوى دیگر خانواده هایى داغدار عزیزان خود شدند.
حضور تمامى مسؤولان دست اندرکار در صحنه و پیام هاى صادرشده از سوى مسؤولان نظام، از پیام رهبر معظم انقلاب گرفته تا پیام هاى سران قوا و دیگران، همگى از عمق، ابعاد، آثار و پیامدهاى این حادثه تلخ و ناگوار حکایت مى کند. به طور قطع، هر حادثه بزرگ، به اندازه بزرگى اش درس ها و عبرت هاى بزرگ و فراوانى خواهد داشت. آنچه بسیار مهم و باارزش است، توجه جدى مسؤولان کشور در تمامى سطوح و همه آحاد مردم به این درس ها و عبرت ها است؛ از همین رو این حادثه را نباید به فراموشى سپرد و به راحتى از کنار آن عبور کرد. باید بر روى این حادثه تأمل کرد و از درس هاى آن عبرت گرفت. رسانه هاى کشور و به ویژه رسانه ملى، در این زمینه رسالت بزرگى بر دوش دارند که نباید آن را فراموش کنند.
درباره این واقعه چند نکته گفتنى است:
1. سرمایه اجتماعى: در حالى که در سال هاى گذشته صدها شبکه ماهواره اى و انبوهى از شبکه هاى مجازى در یک قالب کارى تعریف شده به دنبال آن بوده اند که ایمان، وحدت، عرق ملى و روحیه ایثارگرى در جامعه اسلامى ما را مذموم کنند؛ اما فداکارى آتش نشانان و قدرشناسى ملت در سراسر کشور نشان داد که جامعه ما با انباشتى از سرمایه اجتماعى و همدلى ملى روبه رو است و در برهه هاى حساس جنبه هاى خود را نشان مى دهد.
قبل از واقعه ساختمان پلاسکو و احساس همدلى آحاد مردم نسبت به آتش نشان ها و قدرشناسى عمومى از فدارکارى آنان، نمونه هاى مشابه «همدلى ملى» و قدردانى مردم را در تجلیل از شهداى غواص و هم چنین مدافعین حرم شاهد بوده ایم.
رمز و راز «همدلى ملى» و احساس مشترک مردم، تجلیل از ایثارگرى و شهادت طلبى براى اهداف والا و مقدس است. مردم ایران با قدرشناسى و بر اساس فطرت الهى با آتش نشان ها، شهداى غواص و مدافعین حرم برخورد نمودند. پاسداشت ایثار و فداکارى، نشانه ى مهمِ زنده بودن «هویت ملى و دینى» و رستاخیز فطرى مردم ایران است.
2. صداوسیما: رسانه ملى مهم ترین نقش را در اطلاع یابى مردم از این رخداد داشته و با پوشش لحظه به لحظه آن در حال داغ نگه داشتن این موضوع است و اجازه نداده رسانه ها و شبکه هاى غربى، مدیریت افکار عمومى را در این مسأله به دست گیرند؛ ازاین رو این رسانه باید آرام آرام از فضاى احساسى ایجاد شده در اطراف این موضوع به مباحث تکنیکى و فنى آینده نگرى در بحران و مقابله با آن بپردازد.
3. مدیریت بحران: یکى از فرصت هایى که این موضوع براى نظام ایجاد کرد، ظرفیت شناسى «ستاد مدیریت بحران» بود؛ ستادى که در سال 1387 زیر نظر وزارت کشور شروع به کار کرد و قرار بود از زلزله بم (1382) به عنوان یک هشدار براى مقابله با تهدیدات و آسیب ها استفاده کند؛ اما با گذشت 13 سال از این رخداد، حادثه پلاسکو نشان داد، این ستاد باید ظرفیت ها و قابلیت هاى خود را افزایش دهد.امید است این حادثه مسؤولان و ما مردم را بیشتر با اهمیت زیست انسانى و محیطى و لوازم آن آشنا کند و در این حادثه و عبرت هاى آن تأمل بیشترى شود.
آخرین روز دى ماه با خبر تلخى آغاز شد، وقوع آتش سوزى در ساختمان 54 ساله پلاسکو که در برابر شعله هاى عظیم آتش تاب نیاورد و در انتها فروریخت و دلاوران آتش نشان را در خود فرو برد. حادثه اى که در کنار خسارت اقتصادى عظیم خود، منجر به تلفات جانى جبران ناپذیرى شد و بهترین جوانان عرصه ایثار و فداکارى را از ملت شریف ایران گرفت.
بعد از فروریختن پلاسکو تلاش هاى همه جانبه براى نجات آتش نشانان محبوس شده در زیر آوار آغاز شد. تلاش هایى که در عمق فاجعه، جلوه گاه ایثار، تلاش و همت جهادى مردم براى نجات این جوانان ازجان گذشته بود، از تشکیل صف در برابر پایگاه هاى اهدا خون گرفته تا تهیه مواد غذایى براى تلاشگران امداد و نجات، حضور تیم هاى امداد و نجات شهرهاى دیگر در تهران براى تسریع کمک رسانى به مصدومان حادثه و هم چنین برگزارى مراسم دعا و توسل براى نجات آتش نشان هاى محبوس در آوار توسط مردم و هیئات مذهبى که تسلایى بود بر آلام داغ دیدگان این حادثه.
اما در این میان نکته اى که بیش ازپیش مردم داغدار را آزرده خاطر کرد، آغاز بحث وجدل ها و سیاسى کردن موضوع فروریختن ساختمان پلاسکو در فضاى رسانه اى بود، مردم چشم انتظار و دل نگرانى که رسانه ها را به امید خبر نجات عزیزانشان دنبال مى کردند با فضایى روبه رو شدند که گویى مسأله نجات دلاوران و قهرمانان آتش نشان به مسأله دست دو تبدیل شده و موضوع اصلى، بهره بردارى از فاجعه پلاسکو براى تسویه حساب هاى سیاسى است.
وقتى که همه توجه ها و تلاش ها باید معطوف و متمرکز بر نجات جان آتش نشانان مى بود، کاسبان درد و رنج مردم از این اتفاق هم نگذشتند و به دور از هرگونه خطر، شروع به لجن پراکنى کرده تا از این آب گل آلود ماهى مراد خود را بگیرند و به مقاصد کثیف سیاسى خود برسند، آن هم درحالى که آتش نشان هاى ازجان گذشته محبوس در زیر میلیون ها تن آهن و بتن با مرگ دست وپنجه نرم مى کردند.
در این میان، پیام حکیمانه و به موقع مقام معظم رهبرى درباره حادثه آتش سوزى و ریزش ساختمان پلاسکو، حجت را بر مسؤولین تمام و راه را بر کاسبان درد و رنج مردم بست:
«حادثه ى دردناک آتش سوزى و فروریختگى ساختمان در مرکز شهر مایه اندوه و تأسف و نگرانى عمیق اینجانب است. شهامت و فداکارى آتش نشانانى که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه ى خطیر شده و در حال فداکارى متعهدانه به امتحانى دشوار گرفتار آمده اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانى و اندوه، آکنده مى سازد.
در حال حاضر همه ى تلاش ها باید براى نجات جان گرفتارشدگان جهت دهى شود. رسیدگى به علل حادثه مسأله ى بعدى است.
از همه مسؤولان مى خواهم همان گونه که در این چند ساعت، تلاش کرده اند کار مجاهدانه ى خود را ادامه دهند و وظیفه ى فورى را بر هر حرف وحدیثى مقدم بدارند.خداوند کمک فرماید، ان شاءالله.»
ایشان در جایگاه پدرى دلسوز و دل نگران که از داغ فرزندانِ آتش نشان خود اندوهگین است، مسؤولین را از درگیر شدن در بازى هاى سیاسى این حادثه بر حذر داشته و تأکید مى کنند همه تلاش ها باید در راستاى کمک و نجات آتش نشان هاى درگیر در این حادثه جهت دهى شود. درجه اول اهمیت در این زمان نجات جان کسانى که در خط مقدم ایثار و فداکارى براى نجات جان مردم قرار دارند و علت یابى چرایى وقوع این حادثه و مشخص شدن مقصرین، مسأله اى است که باید پس از اتمام عملیات نجات مورد بررسى قرار بگیرد.
هم چنین نکته ى شاخص پیام مقام معظم رهبرى که باید در ادامه و حتى پس از پایان این حادثه نصب العین مسؤولین قرار بگیرد، «عمل به وظیفه» و دورى از حرف وحدیث هاى حاشیه اى است که اگر عمل به وظیفه که چیزى جز «تلاش مجاهدانه» براى خدمت به مردم نیست، توسط مسؤولین موردتوجه قرار گیرد، دیگر در آینده شاهد چنین فجایعى نخواهیم بود.
*    تجلیل از حماسه با شکوه آتش نشانان
در میان مشاغل گوناگونى که در جامعه امروز وجود دارد، برخى حرفه ها و شغل ها براى تأمین آرامش، امنیت، سلامت و مقابله با حوادث و بحران هاى احتمالى و... ایجاد شده اند که در پرتو آن ها افراد جامعه در امنیت و آرامش به سر می برند. کسانى که به این قبیل حرفه ها روى مى آورند پیش از نیاز شغلى، از عشق وانگیزه بالایى براى خدمت رسانى به مردم برخوردارند؛ مردان و زنانى که روز و شب، در سرما و گرما و سخت ترین شرایط براى خدمت به همنوعان خود در آماده باش کامل قرار دارند.
یکى از این اقشار آتش نشان ها هستند که دشوارى ها، خطرات و زیان هاى ناشى از نوع کار آن ها بسیار زیاد است. واژه مقدس آتش نشان همیشه فرشته نجات را براى مردم و جامعه تداعى مى کند. آتش نشان ها معمولا براى نجات جان انسان ها، در برخى موارد حیوانات، حفاظت از ثروت هاى عمومى و ملى و ارائه خدمات بشردوستانه پاى در راه مأموریت خود مى گذارند.
به جرأت مى توان گفت خطرات ناشى از حرفه آن ها با فعالیت نیروهاى نظامى و امنیتى که مشغول پاسدارى از امنیت و تمامیت ارضى کشور، به ویژه در نقاط صفر مرزى هستند، برابرى مى کند. به همین دلیل هم قانونگذار مشخص کرده که هرگاه مأمور آتش نشانى در راه انجام وظیفه جان خود را از دست بدهد، شهید محسوب شود.
در واقع، آتش نشان ها به دل آتش مى زنند تا هم از جان و هم از مال مردم حفاظت کنند. آن ها با علم به خطرات آتش، به استقبال شعله ها مى روند تا حتى جان یک نفر را نجات دهند؛ لذا باید گفت که آتش نشانى شغل نیست، بلکه عشق است و اگر کسى عاشق نباشد نمى تواند در جرگه این اسطوره هاى ایثار قرار گیرد.
آتش نشان ها همان طور که از اسمشان پیداست براى فرو نشاندن شعله هاى آتش وارد میدان مى شوند؛ خواه این آتش سوزى محدود و جزئى باشد، خواه عظیم و خطرناک، مانند آتش سوزى ساختمان پلاسکو که به فروریختن کامل این ساختمان 15 طبقه منجر شد و عده اى از این مردان جهادگر و شجاع در زیر انبوهى از آوارهاى سنگین گرفتار شدند. حادثه اى که نه تنها خانواده هاى این عزیزان را داغدار کرد، بلکه عموم مردم ایران را در بهت و ماتم فرو برد. اما باز هم دوستان و همکاران شان باید بسیج مى شدند تا آن ها را از زیر خروارها خاک و سنگ و آهن و... نجات دهند، یا پیکرهاى شان را به خانواده هاى شان بسپارند.
در این حادثه سهمگین از دقایق اولیه وقوع حادثه تلاش هاى طاقت فرساى آتش نشانان به طور زنده و مستقیم از رسانه ملى در معرض دیدگان ملت ایران و جهان قرار گرفت و مردم فهیم ایران هم در سراسر کشور قدردان و دعاگوى هموطنان خود در آتش نشانى بودند و عشق و محبت خود را با اهداى خون و دسته هاى گل به آتش نشانان در مناطق مختلف کشور نشان دادند.
اگرچه مشاهده صحنه هایى از بى توجهى و کم توجهى برخى از مردم به عمق حادثه که با تجمع غیرضرورى در ساعات اولیه وقوع و گرفتن عکس هاى سلفى و... حتى برخى حرکت هاى نامناسب در برابر دوربین زنده تلویزیون دل انسان را به درد مى آورد، اما قاطبه مردم قلب شان براى آتش نشانانى مى تپید که ساعت ها در زیر آوار محبوس شده بودند.
البته ناگفته نماند تنها سازمان آتش نشانى و خدمات ایمنى تهران که یکى از سازمان هاى وابسته به شهردارى تهران است، درگیر حادثه ساختمان پلاسکو نبود و از همان ساعات اول سازمان ها و نهادهاى مختلف امدادى با مدیریت و محوریت شهردارى تهران با تمام امکانات به میدان آمدند اما بار اصلى در مدیریت و اجرا بر عهده مدیریت شهرى بود که با مشى جهادى و مدیریت لحظه به لحظه صحنه حادثه را پیگیرى مى کرد. باشد تا با احساس مسؤولیت مردم و مسؤولان، دیگر شاهد چنین حوادث ناگوارى نباشیم.
*    پیشگیرى، بهترین روش اداى دین به شهداى آتش نشان
اگر زاویه نگاه خود را نسبت به فروریختن ساختمان پلاسکو تغییر دهیم، مى بینیم که این حادثه بیشتر از جنبه احساسى و عاطفى اش از دردى بزرگ در لایه هاى پنهان زندگى اجتماعى مردم ایران فریاد مى زند.
جایى که نادیده گرفتن توصیه هاى ایمنى و تمرکز بیش از حد بر نفع شخصى باعث مى شود تا هزینه چند صد میلیونى ایمن سازى ساختمانى مانند پلاسکو 1000 میلیارد تومان خسارت مستقیم را به مجموع ساکنان آن تحمیل کند.
خیلى ساده و ملموس است که خسارت روحى و روانى که در چند روز گذشته بر مردم تحمیل شد بسیار بیشتر از خسارت مالى واردشده بر مالکان ساختمان پلاسکو است.
این قبیل بى مبالاتى اخلاقى فراگیر در کشور سال هاست حوادث دردناک بزرگى را به مردم تحمیل کرده است و شاید بتوان گفت بزرگترین علت وقوع چنین حوادثى، تمرکز بیش از حد بر نفع شخصى و نادیده گرفتن منافع عمومى و از آن مهم تر فراموش شدن مسؤولیت هاى اجتماعى هر کدام از ما شهروندان است.
سالهاست تولید خودروهاى بى کیفیت، انبوه سازى بدون در نظر گرفتن استانداردهاى حداقلى، بى توجهى به قوانین راهنمایى و رانندگى، نادیده گرفتن اصول ایمنى به دلایل واهى، حوادث تلخ و غم بار زیادى را به مردم تحمیل کرده است.
این سبک زندگى در درازمدت، یک ملت بزرگ و داراى سرمایه بزرگ فرهنگ دینى و ملى را به قهقرا خواهد برد و تاریخ کهن و تعالیم اخلاقى نادیده گرفته شده، تاب مقاومت در برابر حس بى مسؤولیتى جمعى را نخواهند داشت.
شاید اگر ساکنان پلاسکو در طول ده سال گذشته یک بار و فقط یک بار به ایمن سازى این ساختمان مى اندیشیدند، امروز شاهد از دست دادن چندین شهروند فداکار و مسؤولیت پذیر کشورمان نبودیم.
آتش نشان هاى شهید پلاسکو قبل از هر چیز در آتش بى توجهى تک تک افرادى سوختند که حداقل اصول ایمنى اولیه را نادیده گرفتند و تمام تمرکز خود را صرفا متوجه کسب درآمد کردند. اگر ما مردم ایران با جامعه آتش نشان کشور احساس همدردى مى کنیم، بهترین روش بروز و ظهور این همدردى، ایمن کردن تمام مکان هایى است که ممکن است در آینده جان جوانان غیورى چون شهید آتش نشان بهنام میرزاخانى را بگیرد.
تاریخ ایران نشان مى دهد فرهنگ ایثار در میان مردم ما شدیدا عمیق و درونى است و تبدیل به یک هنجار شده است اما چه خوب مى شود اگر این روحیه ایثار در پیشگیرى از رویدادهاى دردناکى چون آتش سوزى ساختمان پلاسکو بروز کند.
حادثه پلاسکو از خطاى جمع کوچکى ناشى شد که منافع جمع بزرگترى از کارگران و کسبه ساختمان را درگیر کرد و تذکر ندادن اصول ایمنى توسط کسبه ساختمان خطاى دیگرى بود که براى مدتى آرامش را از مردم ایران سلب کرد. متاسفانه هزینه هایى که از محل نادیده گرفته شدن وظایف شهروندى به مردم ایران تحمیل مى شود بسیار زیاد است و دامنه گسترده اى از موضوعات فرهنگى و اجتماعى را شامل مى شود تا حدودى که حتى نهادهاى مسؤول هم گاهى در مقابل آن درمانده مى شوند.
*    درس هاى حادثه پلاسکو
آتش سوزى ساختمان 54 ساله پلاسکو درس هایى زیادى را در ارتباط با برخوردهاى داخلى و خارجى با این موضوع به ما آموخت که نیازمند برگزارى برنامه هاى مختلف براى موشکافى و بررسى ابعاد مختلف آن است.
یکى از درس هاى این حادثه که این روزها در رسانه هاى مختلف به صورت پراکنده به آن پرداخته مى شود، پایین بودن آمار بیمه شدن اموال و سرمایه هاى مالکان و صاحبان مراکز تجارى مستقر در پلاسکو است.
براساس آمارهاى اعلام شده، 560 واحد در مجتمع تجارى پلاسکو فعال بود. 15 هزار میلیارد ریال خسارت به این واحدها وارد شده است و سه هزار کارگر نیز بیکار شدند. بخش زیادى از کسبه این ساختمان در صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن بودند که 99 درصد آنان از این واحدها به عنوان «مرکز پخش» استفاده مى کردند. هم چنین 180 واحد در این ساختمان تولیدکننده و فروشنده دیگر اقلام بودند.
اکنون در گرماگرم اقداماتى که در ارتباط با حادثه آتش سوزى و به دنبال آن فروریختن ساختمان پلاسکو انجام مى شود، براساس تخمین هاى اولیه رقم 15 هزار میلیارد ریال (1500 میلیارد تومان) به عنوان خسارت اولیه اعلام مى شود که این رقم مى تواند در ادامه بررسى هاى دقیق ابعاد دیگر حادثه افزایش نیز داشته باشد.
براساس اعلام بیمه مرکزى ایران از رقم خسارت بالا، فقط 35 درصد اموال و دارایى هاى موجود در ساختمان پلاسکو بیمه بوده و براى همین منظور نیز رقمى کمتر از 490 میلیارد ریال (49 میلیارد تومان) خسارت به افراد پرداخت می شود که با یک محاسبه سرانگشتى خسارات پیش بینى شده پرداختى در مقابل رقم خسارات وارده بسیار ناچیز است و احتمال افزایش خسارت در مراحل بعدى و محاسبات دقیق تر نیز بسیار زیاد است.
البته افرادى که اقدام به بیمه کردن اموال خود کرده اند نیز شاید پیش بینى چنین روزى را با این ابعاد گسترده براى هدر رفت یکباره سرمایه ها و دارایى ثابت و جارى خود نمى کردند زیرا براساس اعلام بیمه مرکزى، این افراد نیز بعضا به دلیل پایین اعلام کردن سرمایه براى عدم پرداخت حق بیمه واقعى، داراى پوشش هاى ناکافى از 500 میلیون ریال تا چند میلیارد ریال هستند که دریافت خسارات نیز از شرکت هاى بیمه گزار فقط بخشى از خسارت هاى وارده به آن ها را تأمین مى کند.
این امر نشان مى دهد در کنار توجه ناکافى به امر ایمنى و زوایاى مختلف آن، بى توجهى به اخذ پوشش هاى مناسب و کافى بیمه اى براى جبران خسارت هاى وارده به عنوان یک رویه غلط در کشور فراگیر شده است.
با توجه به آنچه که گذشت باید گفت نظر به این که برخى بیمه ها فاقد اجبارند، یکى از امورى که باید با همکارى و ارایه مشوق هاى لازم از سوى مسؤولان بیمه اى کشور به صورت عمومى و سراسرى انجام شود، گسترش فرهنگ بیمه در ابعاد مختلف است تا مردم هنگام مواجهه با بلایاى مختلف در کنار مشکلات روحى و روانى ناشى از آن، با موضوع تأمین منابع مالى براى جبران خسارت مواجه نشوند.
پیش از حادثه آتش سوزى ساختمان پلاسکو نیز موضوع سرمازدگى باغ هاى مناطق مختلف کشور مطرح شد و از این بابت شمارى از کشاورزان پس از یک سال زحمت در نهایت محصولاتشان دچار سرمازدگى شد و از بین رفت و آن هایى که بیمه نبودند دچار خسارت شدند.هم چنین اکنون شمارى از شهروندان به دلیل نداشتن بیمه شخص ثالث و تصادف رانندگى در پشت میله هاى زندان و دور از خانواده به سر مى برند.
با توجه به این که فقط از مجموعه 43 حادثه طبیعى (نه انسان ساز) در جهان نزدیک به 34 مورد آن در ایران بروز می کند باید گفت که کشور به گسترش فرهنگ بیمه به عنوان یک اقدام پیشگیرانه بسیار مفید و ضرورى نیاز دارد و این مهم در ارتباط با بیمه منازل مسکونى مردم در برابر زلزله و آتش سوزى بیش از پیش احساس مى شود و در کنار عزم مردم، کمک بیشتر مسؤولان بیمه را نیز مى طلبد.
بى دلیل نیست که این روزها خبرهایى حاکى از بسترى شدن برخى از کسبه پلاسکو در بیمارستان منتشر شده است آن هم به دلیل زیان هاى چند میلیاردى ناشى از این حادثه و نداشتن بیمه. بر اساس اخبار منتشر شده، بعد از حادثه پلاسکو تاکنون نزدیک به یک هزار نفر از کسبه مستقر در خیابان جمهورى اسلامى اقدام به پوشش بیمه اى سرمایه هاى ثابت و جارى خود کرده اند تا در صورت بروز حادثه که هیچگاه خبر نمى کند، بتوانند بخشى از خسارت هاى خود را جبران کنند.
در صورتى که 600 واحد پلاسکو را به عنوان یک جامعه آمارى در نظر بگیریم، فقط 35 درصد از آن ها بیمه بوده اند؛ با تعمیم این آمار به سراسر کشور مى توان گفت هنوز دارایى، سرمایه و املاک 65 درصد دیگر از افراد جامعه فاقد پوشش بیمه اى است که ضرورت توجه به موضوع بیمه و گسترش فرهنگ آن را مى طلبد.
*    درس ها و عبرت هاى حادثه پلاسکو
به طور قطع، هر حادثه بزرگ، به اندازه بزرگى اش درس ها و عبرت هاى بزرگ و فراوانى خواهد داشت. آنچه بسیار مهم و باارزش است، توجه جدى مسؤولان کشور در تمامى سطوح و همه آحاد مردم به این درس ها و عبرت ها است؛ از همین رو این حادثه را نباید به فراموشى سپرد و به راحتى از کنار آن عبور کرد. باید بر روى این حادثه تأمل کرد و از درس هاى آن عبرت گرفت. رسانه هاى کشور و به ویژه رسانه ملى، در این زمینه رسالت بزرگى بر دوش دارند که نباید آن را فراموش کنند.
البته بزرگ ترین آفت در مسیر بهره گیرى از درس ها و عبرت هاى چنین حوادث و رخدادهایى، تکرار چنین حوادث در صحنه هاى دیگر است. همگان باید واقعیت هاى صحنه را مشاهده کرده و هر کس ازجمله مسؤولان و مردم به نوبه خود، به این پرسش پاسخ دهند که چه باید کرد تا این قبیل حوادث در دیگر نقاط پایتخت و دیگر نقاط کشور تکرار نشود؟ همگان باید با مرور واقعه از آتش سوزى گرفته تا فروریختگى برج پلاسکو و عملیات امداد و نجات و آواربردارى، ببینند تا چه اندازه براى مواجه شدن با چنین پدیده اى آمادگى دارند. به طور قطع، امکان تکرار حادثه ساختمان پلاسکو در هر لحظه و هر مکان دیگرى وجود دارد؛ اما با هوشیارى و انجام کارهاى لازم در وقت خود، می توان از وقوع این قبیل حوادث جلوگیرى کرد یا از عمق و ابعاد و خسارات مالى و جانى آن کاست. از میان تمامى درس ها و عبرت هاى بزرگ و فراوان این حادثه، سه درس بزرگ را باید بیش از همه مورد توجه قرار داد:
1. ایمن سازى بناها
ساختمان هاى مشابه برج پلاسکو در تهران و دیگر شهرهاى کشور وجود دارد؛ ساختمان هایى با کاربرى مسکونى و تجارى که از استانداردها و ایمنى لازم برخوردار نیستند. با نگاهى عمیق و راهبردى، مى توان گفت برخى از مناطق و محله هاى قدیمى تهران و برخى کلان شهرها و حتى شهرهاى کوچک، به لحاظ بافت هاى فرسوده، در برابر حوادث و بلایاى طبیعى، چون سیل و زلزله کمترین ایمنى را دارند. اگر خداى ناکرده روزى در تهران با این تراکم جمعیت، زلزله اى رخ دهد، تصور آن صحنه هاى احتمالى به ویژه در بافت هاى فرسوده، با نیم نگاهى به صحنه هاى دهشتناک فروریختگى برج پلاسکو و حوادث بعدى آن چگونه است؟ مردم و مسؤولان چگونه با آن حادثه احتمالى روبه رو خواهند شد؟ به قول معروف «حادثه خبر نمى کند».
بنابراین همگان باید پیام فروریختگى برج پلاسکو را جدى بگیرند و بازسازى، نوسازى و ایمن سازى تمامى بافت هاى فرسوده و بناهاى ناایمن را در دستور کار خود قرار دهند. در این زمینه، مسؤولان در قواى سه گانه، وظیفه سیاست گذارى، قانون گذارى و طرح ریزى راهبردى دارند. مردم هم در این اقدام بزرگ و ملى، نقش مهم و برجسته اى دارند. تمامى افراد و خانواده هایى که در بناهاى فاقد ایمنى و بافت هاى فرسوده زندگى مى کنند، باید به فکر علاج واقعه پیش از وقوع آن باشند.
مسؤولان با خاستگاه هاى جریانى و حزبى، با هر گرایش و سلیقه اى، هنگامى که در جایگاه مسؤولیت قرار مى گیرند، باید دلسوزانه براى حل مسائل و مشکلات کشور از قبیل موضوع مورد نظر، با تمام توان وقت گذاشته، با همت هاى بالا و عزم و اراده هاى پولادین قدم بردارند.
2. مسائل اصلى را تباه نکنیم
آتش نشان جانفشانى که به خاطر جان و حتى مال مردم، دل به آتش مى زند و با شنیدن صداى منع همکارش مى گوید «مال مردم است»، دقیقا همان احساس تعهد و ایثارى را دارد که یک رزمنده در دفاع از مرز یا حرم اهل بیت(ع) از خود نشان مى دهد. گره هاى بزرگ را فداکاران گشوده اند، همچنان که افتادن برخى از گره هاى بزرگ در زیست اجتماعى و فرهنگى و اقتصادى و سیاسى مردم، زیر سر اشرافیت خودبنیاد و مستأثر (در هر شکل و شمایلى) است.
رهبر معظم انقلاب 24 مهر 1391 در جمع بسیجیان خراسان شمالى و در تبیین همین موضوع مهم فرمودند: «ایثار، نقطه مقابل استئثار است. استئثار یعنى هرچه که وجود دارد، ما براى خودمان بخواهیم. گاهى در برخى از دعاهاى ائمه(علیهم السلام) از مستأثرین شکایت شده است. مستأثرین یعنى آن کسانى که هرچه هست، براى خودشان می خواهند، دنبال منافع شخصى و دست اندازى به داشته هاى دیگرانند. ایثار، نقطه مقابل این است؛ یعنى از سهم و حق خود براى دیگران گذشت کردن... پایین تر از قله هاى ایثار (آن ها که جانشان را کف دست گرفتند)، صرف نظر کردن و گذشتن از منافع کوتاه مدت مادى است که ما براى خودمان تعریف مى کنیم. آن جا که مى بینیم رسیدن به یک حق شخصى، معنایش این است که از حقوق دیگران و از قانون عبور کنیم، اینجا مهار و زمام نفس خود را به دست بگیریم.»
متأسفانه برخى اوقات، همّ و غمّ شمارى از مدیران ما در رده هاى گوناگون صرف تخلیه هیجان ها و حبّ و بغض هاى شخصى و جناحى و سیاسى مى شود و مصالح بزرگ ملى را چنان زیر دست و پا مى اندازند که مصداق «تضییع الاصول و التمسک بالفروع» مى شود؛ مسائل اصلى و مهم تباه مى شوند و حاشیه ها و مسائل فرعى، نصب العین مدیران قرار مى گیرند. خسارت بزرگى است که تصمیم گیرى و اقدام یا امتناع برخى مدیران و سیاستمداران، نقطه مقابل این تذکر امیرمومنان(ع) به ابن عباس باشد: «فلایکن افضل ما نلت فى نفسک من دنیاک بلوغ لذه او شفاء غیظ... نباید برترین چیزى که در نفس خود از دنیایت به آن مى رسى، دستیابى به لذتى یا فرونشاندن آتش خشمى باشد بلکه باید خاموش کردن آتش باطل یا زنده کردن حقى باشد.» (نامه 66 نهج البلاغه)
هرچه زمان بیشتر مى گذرد، حکمت و اهمیت نامگذارى پیاپى 2 سال اخیر به عنوان «دولت و ملت، همدلى و همزبانى» و «اقتصاد مقاومتى، اقدام و عمل» بیشتر آشکار مى شود. نقطه مقابل همدلى، «تفرقه» و بدتر از آن، فرسایش و اصطکاک و استهلاک ظرفیت هاى ملى است و در مقابل اقدام و عمل، گفتار درمانى و بى عملى و مجادله زدگى قرار دارد.
مدیران دستگاه ها بعضا خود را با سخنران و نظریه پرداز و منتقد و رقیب انتخاباتى دستگاه تحت مدیریت خود اشتباه مى گیرند؛ دوست دارند همچنان حرف بزنند و نقد کنند و به گردن دیگران بیندازند و سیاه نمایى کنند و انجام مسؤولیت هاى تعهدکرده را به رفتارهاى ساختارشکن یا هزینه از منافع کلان ملى مشروط کنند و... به هزار بهانه متوسل شوند و هر کارى بکنند، جز همان مسؤولیتى که پذیرفته اند. سنت الهى بر این است که موفقیت بر مدار وحدت باشد و ناکامى، میوه تفرقه؛ چنان که امیرمؤمنان فرمود عبرت بگیرید از سرنوشت پیشینیان و «ملتزم باشید به هر آنچه موجب عزت آن ها شد؛ ازجمله پرهیز از تفرقه و پایبندى به الفت... و اجتناب کنید از هر کارى که کمر آن ها را شکست و قدرت شان را به ناتوانى تبدیل کرد؛ از کینه و عداوت هایى که نسبت به هم در دل هایشان جا گرفته بود و خصومت هایى که در سینه ها نسبت به یکدیگر انباشته بود و رویگردانى از هم. و تخاذل الایدى. و دست از یارى هم کشیدن و یکدیگر را خوار کردن...» (خطبه 192 نهج البلاغه). امام هم چنین در خطبه 34 سوگند خورد و فرمود «غُلِبَ و الله المُتَخاذِلون: به خدا سوگند، آن ها که یکدیگر را خوار کردند، مغلوب و مقهور شدند» و در خطبه 27 لب به شکوا گشود که چرا دعوتش به جهاد اجابت نمى شود و سپس فرمود: «تواکلتم و تخاذلتم حتى شُنَّتِ الغارات. آن قدر مسؤولیت ها را گردن یکدیگر انداختید و همدیگر را خوار کردید تا غارتگران تاختند.»
رفاه زدگى و تدارک بساط زندگى اشرافى، یک مصیبت بزرگ براى کار و خدمت مجاهدت آمیز است. براى هموار کردن مسیرهاى ناهموار و برداشتن موانع بزرگ از سر راه پیشرفت، روحیه جهادى لازم است. اشرافیت زدگى و سهم خواهى ، بیمارى بزرگى است که به جان هر مدیر و مدیریتى بیفتد، زمین گیر مى کند. به تعبیر مولاى متقیان «خداوند شکر را برعهده شما نهاده و امر خویش را به شما واگذاشته و در میدان محدود دنیا مهلتى به شما داده تا سبقت بگیرید. پس کمربندها را محکم کنید. و لا تجتمع عزیمهْ و ولیمهْ . و عزم و اراده مجاهدت با سورچرانى و رفاه طلبى یک جا جمع نمى شود.» (خطبه 241) وقتى قبیله گرایى و اشرافیت و رفاه اطرافیان و خاصان اولویت شد، همواره بودجه براى خدمت به مردم کم مى آید حال آن که براى حقوق و پاداش هاى نجومى، محدودیت مشابهى نزد مدیران مذکور دیده نمىشود.
اگر پیامبر اعظم(س) فرمودند «جدوا و اجتهدوا... بکوشید و سخت بکوشید و نافرمانى نکنید که همانا هر کس بنا کند و ویران ننماید، بناى او ارتفاع مى گیرد هرچند که کوچک باشد اما کسى که مى سازد و ویران مى کند، بنایش برافراشته نمى شود»، آلوده شدن به همت هاى غیرالهى و غیرانقلابى، راهزن نیت و عمل مسؤولین است. آن جا که غرض ها از ابتدا یا در میانه راه آلوده مى شوند، انحراف آغاز مى شود و کارها و وعده ها نیمه کاره مى ماند. این حکمت والا از امیرمومنان(ع) است که فرمود «العمل العمل، ثم النهایهْ النهایهْ ، و الاستقامهْ الاستقامهْ ، ثم الصبر و الورع...» (خطبه 176) فرمود: در کار پشتکار داشته باشید و به سرانجام برسانید و استقامت و مداومت به خرج دهید و آن را به چاشنى شکیبایى و پارسایى بیامیزید. کارها و برنامه ها و شعارهاى خوب معمولا هیجان انگیزند اما در میانه راه که سختى ها پدیدار یا اولویت ها گم مى شود، آن برنامه ها نیز به حاشیه مى افتند. اما به تعبیر پیامبر اعظم(ص) رحم و لطف خداوند، شامل آن هاست که کار را محکم و استوار به سرانجام برسانند؛ «رحم الله أمرأ عمل عملا فأتقنه (فأحکمه).»
غرق شدگى در حجم سیاست بازى و مجادلات و منازعات سیاسى، جفاى بزرگى در حق مردم و انقلاب است و متاسفانه برخى رسانه ها نقش بزرگى در این «احتجاب» مدیران و مسؤولان نسبت به اولویت ها و مشکلات اصلى دارند. آن ها به جاى ایفاى نقش آینه، وارونه نمایى مى کنند، حاشیه ها را جاى اولویت ها و اصول را به عنوان مسائل فرعى جا مى زنند، جنجال مى آفرینند و هو مى کنند و آدرس غلط مى دهند و در مسیر اقدام و عمل هاى ملى انحراف مى آفرینند. برخى از آن ها ابزار دست مدیران اشرافى اند و در واقع چون خریده شده اند، استقلال و صلاحیت نقادى و ارزیابى و بازنمایى صادقانه را از دست داده اند و برخى دیگر، فراتر از دعواهاى جناحى و سیاسى، نفوذى و پایگاه رسانه اى دشمنان خارجى هستند هرچند که خود را طرفدار این مدیر یا آن حزب و جناح جا بزنند.
3. آمادگى براى سفر آخرت
درس بزرگ دیگر این حادثه دلخراش، آماده بودن براى سفر آخرت است. عزیزانى که در کسوت آتش نشان، جان خود را براى نجات دیگر انسان ها فدا کردند، آیا ساعاتى پیش از این حادثه، تصور چنین رخت بر بستن از دنیاى فانى را داشتند؟ این نوع رفتن ها از دنیایى که محل عبور همگان است، براى هر فردى با هرجایگاه و هر موقعیتى امکان وقوع دارد. به طور قطع، اگر همگى براى این نوع رفتن ها، آمادگى داشته باشیم، بسیارى از رفتارها و مواضع را اصلاح خواهیم کرد. بنابراین، این درس بزرگ را هم باید جدى گرفت. جدى گرفتن این درس به ویژه از سوى مسؤولان کشور در تمامى سطوح، انگیزه هاى آنان را براى انجام مسؤولیت ها و وظایف بر اساس این درس بزرگ تقویت خواهد کرد؛ زیرا مى دانند روزى باید در قبال مسؤولیتى که بر عهده گرفته اند، در پیشگاه حضرت حق پاسخگو باشند.

منابع دیگر:
 • شهر فردا
 • بسیج
۹۵/۱۱/۰۸
۰۸:۲۱

طرح بیمه همراه کسب و کار و بیمه جامع مدیران و ساختمان

شرکت بیمه ملت از طراحی بیمه همراه کسب و کار و بیمه جامع مدیران و ساختمان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بیمه ملت ؛ محصولات بیمه های آتش سوزی خود را در قالب دو طرح بیمه آتش سوزی "بیمه همراه کسب و کار" و "بیمه جامع مدیران و ساختمان" مخصوص مشاغل، اصناف و مجتمع های مسکونی و اداری تکمیل کرده است.
طرح "بیمه همراه کسب و کار ملت" مخصوص واحدهای تجاری و اصناف، شامل بیمه آتش سوزی، حوادث و مسئولیت و طرح "بیمه جامع مدیران و ساختمان" مخصوص برج ها، مجتمع ها و آپارتمانها مسکونی و اداری شامل بیمه آتش سوزی و مسئولیت راه اندازی و برای ارائه خدمات به مشتریان و بیمه گذاران محترم با پوشش های مناسب و نرخ های رقابتی آماده خدمت رسانی است.
در طرح "بیمه همراه کسب و کار" خسارتهای ناشی از حریق، صاعقه و انفجار، زلزله و آتشفشان، هزینه اجاره اسکان موقت بیمه گذار در اثر وقوع حریق، صاعقه و انفجار، مسئولیت مالی و جانی در قبال اشخاص ثالث در برابر خطر حریق و انفجار، غرامت فوت و نقص عضو و از کارافتادگی دائم و هزینه پزشکی ناشی از حریق، صاعقه و انفجار را حداکثر تا سقف تعهدات مندرج در قرارداد بیمه، قابل جبران است.
در طرح "بیمه جامع مدیران و ساختمان" خسارتهای ناشی از حریق، صاعقه و انفجار و مسئولیت "مالی و جانی" مدیریت ساختمان در قبال اشخاص ثالث در برابر خطر حریق و انفجار، حداکثر تا سقف تعهدات مندرج در قرارداد بیمه قابل جبران خواهد بود.
چنانچه در نتیجه وقوع حوادث فوق، خسارتهای جانی و مالی به افراد ثالث وارد آید و موجب مسئولیت هیات مدیره ساختمان (بیمه گذار) شود ، بیمه گر تا سقف تعهدات مندرج در این بیمه نامه و رعایت همه قوانین و مقررات بیمه ای نسبت به جبران خسارت اقدام می کند.
متقاضایان برای کسب اطلاعات بیشتر به نمایندگی های سراسرکشور مراجعه کنند یا با شماره تلفن 85333 (مرکز ارتباط با مشتریان) تماس بگیرند.
بنابر این گزارش ، رخداد فاجعه آمیز ساختمان پلاسکو نبود سیستم مدیریتی را در بسیاری از جوانب روشن کرد.
یکی از این جنبه ها، بی توجهی به ریسک های موجود و بروز وقایعی بر اثر خسارت ناشى از خطرهاى گوناگون از جمله وقوع حریق یا آتش‏سوزى به اموال و بنای ساختمان است.
وسیله حرارتى براى تولید گرما یا پختن غذا، اتصالى برق، معیوب بودن وسیله برقى و آتش‏بازى کودکان شایع‏ترین علت‏هاى شعله‏ور شدن آتش در ساختمان است.
از بروز حوادث نمی توان جلوگیری کرد؛ حوادثی که در یک لحظه می تواند سرنوشت افراد را برای همیشه تغییر دهد اما با اقداماتی می توان از بروز برخی از آنها پیشگیری یا پس از وقوع حوادث، خسارت های ناشی از آنها را تعدیل کرد و تخفیف داد.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۶:۱۰

بیمه‌های بانکدار، بیمه‌گذاران را دور می‌زنند

اقتصاد اقتصاد کلان - اعتماد نوشت:بیمه‌های بانکدار، با سپرده‌گذاری حق‌بیمه‌های بیمه‌گذاران عمر و زندگی در حساب‌های بانکی، سود بیشتری را نصیب خود کرده و بیمه‌گذاران را دور می‌زنند.

در شرایطی که مسوولان بیمه‌گریزی ایرانی‌ها را نقد می‌کنند و برای گسترده‌تر شدن فرهنگ بیمه تلاش می‌شود؛ رفتارهای منفعت‌طلبانه بیمه‌ها، مردم را برای خرید محصولات بیمه‌ای دلسرد می‌کند.
شاید جز ایران در کمتر کشوری ببینید که بانک‌ها بیمه‌داری ‌کنند و منافع مالی این دو بخش به هم گره خورده باشد. این گره‌خوردگی منافع، آنجا مورد نقد قرار می‌گیرد که منافع بیمه‌گذاران را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.
داستان درباره سودی است که بیمه‌ها موظفند به بیمه‌گذاران عمر و زندگی پرداخت کنند. در واقع بر اساس قانون، شرکت‌های بیمه‌ متعهد می‌شوند با پولی که هر سال از بیمه‌گذاران دریافت می‌کنند؛ سرمایه‌گذاری کرده و سود حاصل از این سرمایه‌گذاری را به حساب بیمه‌گذار واریز کنند.قانون می‌گوید این سود باید ٨٥ درصدش به بیمه‌گذار و ١٥ درصد به شرکت بیمه تعلق گیرد.
ترفند بیمه‌ها برای دور زدن بیمه‌گذار
اما بیمه‌ها چه می‌کنند؟ برای آنکه سهم‌شان را از این سود به دست آمده بالا ببرند؛ ترفندی به کار می‌برند - البته در بیمه‌های بانکدار کاربرد دارد- که به آنها اجازه می‌دهد سودی بسیار بالاتر از پیش‌بینی‌ها را کسب کنند. بر اساس این ترفند شرکت‌های بیمه، حق بیمه‌های دریافتی از بیمه‌گذاران عمر و زندگی را با توجه به وجود خلأ قانونی، تماما در بانک‌های خودشان سپرده‌گذاری می‌کنند. از آنجا که نرخ سود سپرده‌های بانکی امروز ١٥ درصد است؛ سودی که به بیمه‌گذاران اعلام و به حساب آنها واریز می‌شود حول و حوش این رقم است. اما درسوی دیگر ماجرا این بیمه‌ها در بانک‌های خودشان منابعی به دست آورده‌اند که با سرمایه‌گذاری آنها در بازارها و بخش‌های مختلف سود ٢٥ تا ٣٠ درصدی می‌برند.
خلأ قانونی اشاره شده را در آیین‌نامه ٦٠ می‌توانید ببینید. آیین‌نامه‌ای که مشخصا می‌گوید بیمه‌ها موظفند حداقل ٣٠ درصد از حق بیمه‌ها را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند اما هیچ حداکثری را مشخص نکرده و دست بیمه‌ها را برای سپرده‌گذاری صد درصدی این منابع در بانک‌ها باز گذاشته است. بنابراین بیمه‌های بانکدار ترجیح می‌دهند؛ حق‌بیمه‌های تجمیع شده به خصوص در بخش بیمه‌های عمر و زندگی را تماما به حساب‌های بانک خود ببرند تا نهایتا رقمی حدود ١٥ درصد سود به بیمه‌گذاران بپردازند و خودشان با سرمایه‌گذاری سپرده‌ها در دیگر بازارها، سودهای کلان‌تری در جیب بگذارند.
برای روشن‌تر شدن ماجرا با مثال موضوع را توضیح می‌دهیم. فرض کنید بیمه «الف» با حق بیمه‌های جمع شده در حساب ذخیره ریاضی، تصمیم‌ می‌گیرد در بورس، فرابورس، بازار مسکن و... به نسبت‌های تعریف شده سرمایه‌گذاری ‌کند. آخر سال مالی هم مشخص می‌شود از تمام سرمایه‌گذاری‌های خود در این یک سال توانسته حدود ٢٥ درصد سود به دست آورد. شرکت بیمه بر اساس قانون موظف است ٨٥ درصد از این ٢٥ درصد سود به دست آمده را به حساب بیمه‌گذار واریز کند و ١٥ درصد دیگر را خود شرکت بردارد.
حال بیمه «ب» به جای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها کل حق‌بیمه‌ها را در بانک متعلق به خود سپرده‌گذاری می‌کند. آخر سال مالی سودی که به بیمه‌گذار اعلام می‌شود ١٥ درصد نرخ سود رسمی سپرده‌های بانکی است که ٨٥ درصدش به حساب بیمه‌گذار و ١٥ درصدش به حساب بیمه می‌رود. اما بیمه «ب» با پولی که در بانک خود سپرده‌گذاری کرده در بخش‌های بورس، فرابورس، بازار مسکن و... سرمایه‌گذاری می‌کند و ٢٥ درصد سود می‌برد که هیچ سهمی از آن برای بیمه‌گذار تعریف نشده است.
برنامه‌ریزی برای رشد ٥٠ درصدی بدون اصلاح قوانین
شاید آیین‌نامه ٦٠ -که هیچ محدودیتی برای بیمه‌ها در خصوص سپرده‌گذاری بانکی ندیده است- در کشورهای دیگر مشکلی ایجاد نکند اما در ایران به دلیل منافع مشترکی که بین بانک‌ها و بیمه‌ها وجود دارد خلأ قانونی بزرگی ایجاد می‌شود که نهایتا حقوق بیمه‌گذاران را تضییع می‌کند.
ضریب نفوذ بیمه همواره در ایران پایین بوده و سال‌ها فرهنگ‌سازی و سعی در ارتقای جایگاه بیمه این ضریب نفوذ را به ١/٢ درصد رسانده است. این عدد در ابتدای فعالیت دولت ٧/١ درصد بود که هم‌اکنون به ١/٢ درصد رسید به این مفهوم که در ٤ سال ٤/٠ درصد رشد داشته‌ایم. اما مشکل اصلی در صنعت بیمه، بیمه‌های عمر هستند. رییس کل بیمه مرکزی هم بر این موضوع اذعان دارد و در نشستی که هفته پیش با خبرنگاران داشت، ضریب نفوذ پایین بیمه‌های عمر را مشکل صنعت بیمه دانست.
عبدالناصر همتی پرتفوی بیمه عمر را ١٣ درصد عنوان کرد. این پرتفوی هرچند در سال‌های گذشته رشد داشته و از ٩ درصد به ١٣ درصد رسیده اما همچنان نفوذ کمی در جامعه دارد. همتی البته ابراز امیدواری کرد ظرف دو، سه سال آینده این پرتفوی رشدی ٥٠ درصدی را تجربه کند اما می‌دانیم که برای رسیدن به چنین رشدی باید انگیزه لازم برای بیمه‌گذاران نیز فراهم شود.
در جامعه‌ای که به فرهنگ قضا و قدری عادت دارد، جا انداختن بیمه کار سختی است. حال در این شرایط سخت اگر بیمه‌ها نیز قابل اطمینان نباشند، کار پیچیده‌تر هم می‌شود. به همین منظور انتظار از بیمه مرکزی این است تا حد امکان خلأهای قانونی را برطرف کند و زمینه را برای شکل‌گیری این فرهنگ فراهم آورد.
همتی البته هفته گذشته سعی کرد یکی از نگرانی‌های بیمه‌گذاران را برطرف کند. او در نشستی خبری گفت: برای آنکه حقوق بیمه‌گذاران کامل در محصولات خریداری شده آنها رعایت شود، خریداران بیمه عمر می‌توانند برای اطمینان به حوزه نظارت بیمه مرکزی مراجعه و با کارشناسان این بخش مشورت‌های لازم را داشته باشند. علاوه بر این می‌توانند از طریق کارگزاری‌ها بیمه‌نامه‌ را خریداری کنند که مشاوران خوبی هستند.
3535

۹۵/۱۱/۰۹
۱۰:۰۱

رئیس هیات مدیره شرکت بیمه دانا در گفتگو با «نسیم آنلاین»: واحدهای صنفی پلاسکو رغبتی برای خرید بیمه نامه دانا نداشتند

رضا جعفری از اینکه خرید بیمه نامه آتش سوزی در کشور نهادینه نشده ابراز تاسف کرده و گفته چنانچه صدور بیمه نامه آتش سوزی اجباری شود، شاهد خسارت های اینچنینی نخواهیم بود

رئیس هیات مدیره شرکت بیمه دانا اعلام کرد که واحدهای صنفی ساختمان پلاسکو تقاضایی از این شرکت برای صدور بیمه نامه برای خود نشان نداده اند و افزوده که حتی شبکه فروش شرکت هم برای فروش بیمه نامه در پلاسکو فعالیت خود را انجام داده اما آنها رغبتی برای خرید بیمه نامه دانا از خود نشان نداده اند.
در بررسی‌های به عمل آمده، تنها 35 درصد واحد های صنفی از خیل عظیم واحدهای صنفی درآتش سوخته ساختمان پلاسکو تحت پوشش تعهدات بیمه‌ای قرار داشته‌اند که در شرکت های بزرگ صنعت بیمه ،به ترتیب بیمه ایران، آسیا و البرز رتبه‌های اول تا سوم را از آن خود کرده‌اند و بیمه دانا،سهمی در بیمه کردن واحدهای صنفی حادثه دیده این ساختمان تجاری بر عهده نداشت.
ظاهرا دو دلیل را میتوان برای عدم حضور برخی شرکت های بیمه ای از جمله دانا برای پوشش خسارت اخیر در ساختمان پلاسکو نام برد؛ بالا بودن ریسک در ساختمان کهنه و قدیمی ساختمان پلاسکو و بی میلی صاحبان واحدهای صنفی برای خرید بیمه نامه از این شرکتها.!
رضا جعفری در گفتگو با «نسیم آنلاین» تاکید کرده که واحد های صنفی موجود در پلاسکو تمایلی برای بیمه کردن واحدهای خویش از ناحیه دانا نداشته اند.
ساختمان پلاسکو یکی از ساختمان‌های قدیمی و تجاری تهران با قدمتی 53 ساله از 8 صبح سی ام دی ماه دچار آتش سوزی گسترده شد اما در حوالی ظهر، به طور کامل فرو ریخت.
گفته می‌شود 600 واحد تولیدی در ساختمان پلاسکو فعال بوده که دستکم 500 واحد آن را تولیدی پیراهن دوزی تشکیل می‌داد.
15 هزار میلیارد ریال خسارت به این واحدها وارد شده و سه هزار کارگر در این سانحه بیکار شدند. درحال حاضر، دستکم 30 شرکت بیمه ای درصنعت بیمه کشور فعال هستند.
بیمه مرکزی اعلام کرده: 35 درصد واحدها یعنی ٢١٠ واحد در ساختمان تجاری پلاسکو بیمه آتش سوزی بودند و 14 شرکت بیمه ای در این زمینه درگیرند که این نهاد ناظر،خسارت وارده را 490 میلیارد ریال برآورد کرد ه است.
از قرار معلوم، اداره آتش سوزی شرکت بیمه دانا در بخشنامه ای به واحد ها و شعب این شرکت بیمه ای درخواست کرده که چنانچه برای ساختمان پلاسکو و یا ساختمان های اطراف حادثه بیمه نامه ای صدار کرده اند به این شرکت اعلام دارند که تا اکنون هیچ پاسخی دال بر صدور بیمه نامه اظهار نشده است.
رئیس هیات مدیره شرکت بیمه دانا از اینکه خرید بیمه نامه آتش سوزی در کشور نهادینه نشده ابراز تاسف کرده و گفته چنانچه صدور بیمه نامه آتش سوزی اجباری شود، شاهد خسارت های اینچنینی نخواهیم بود و اضافه کرد که در صورت بروز حوادث غیر مترقبه هم شرکت ها بلافاصله نسبت به پوشش خسارتها مبادرت خواهند ورزید.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۱:۴۹

سندیکای بیمه گران به پوست اندازی نیاز دارد /حضور یک زن در گزینه های پیشنهادی سندیکا برای اولین بار

آیین- در حالیکه گزینه های مختلفی جهت تصدی بر این تشکل صنفی مطرح شده اما همچنان نام قدمای صنعت نسبت به سایرین پررنگ تر است این در حالی است که پس از گذشت سالها از عمر سندیکای بیمه گران ، این تشکل صنفی نیاز به پوست اندازی دارد.
به گزارش سایت تحلیلی خبری آیین به نقل از ریسک نیوز،در حالیکه کمتر از دو هفته دیگر تا انتخاب دبیر کل جدید سنیدکای بیمه گران باقی نمانده گزینه های پیشنهادی مختلفی مطرح می شود.
دیروز روزنامه دنیای اقتصاد به برخی از این گزینه های اشاره داشته که در میان گزینه های محتمل نام افرادی چون مسعود حجاریان، سهامیان‌مقدم، علی‌فتحعلی، مهدی‌سامری، غلامعلی ثبات و سارا حقیقی‌وند به چشم می خورد.
در این گزارش آمده است ، مسعود حجاریان مدیرعامل انجمن حرفه‌ای ایران و فتحعلی مدیرعامل پیشین بیمه آرمان به «دنیای اقتصاد» گفته اند که این سمت را نمی‌پذیرند.
سندیکا به پوست اندازی نیاز دارد
به گزارش خبرنگار ریسک نیوز در حالیکه گزینه های مختلفی جهت تصدی بر این تشکل صنفی مطرح شده اما همچنان نام قدمای صنعت نسبت به سایرین پررنگ تر است این در حالی است که پس از گذشت سالها از عمر سندیکای بیمه گران ، این تشکل صنفی نیاز به پوست اندازی دارد.
به نظر می رسد حالا دیگر زمان دادن فرصت به جوان ترهایی است که در صورت قرار گرفتن د رحاشیه ، توانمندی و قابلیت هایشان سوخت خواهد شد و شاید گذشتگان با وجود تلاش هایی که برای ارتقاء صنعت داشته اند بهتر است اکنون دیگر به سهم خود قانع باشند.
متاسفانه در ساختارهای داخلی صنعت بیمه و از جمله سندیکای بیمه گران دیوارهای آهنینی ایجاد شده که نفوذ را عمدتا غیر ممکن ساخته و شاید بتوان گفت واپس گرایی را در صنعت بیمه رقم زده است.
سهم پایین صنعت بیمه در اقتصاد ، لنگیدن فناوری اطلاعات در صنعت بیمه ، تمرکز بر فروش ثالث و ... آفاتی است که در نتیجه عدم چرخش نخبگان در صنعت حاصل شده است.
البته در میان نام هایی پیشنهادی اسامی مهدی سامری از موسسین جوان بیمه تجارت نو ، غلامعلی ثبات ، مشاور فنی سندیکای بیمه‌گران ایران و سارا حقیقی وند مشاور جوان امور بین‌الملل سندیکای بیمه‌گران ایران و عضو کمیسیون تخصصی شورای‌عالی بیمه دارای مدارک حرفه‌ای بیمه از موسسه بیمه چارتر لندن نیر به چشم می خورد که از نیروهای جوان و پر توان صنعت بیمه محسوب می شوند.
سهم اندک زنان در صنعت بیمه
ریسک نیوز پیش ازین به سهم اندک زنان در صنعت بیمه پرداخته است و اینکه چرا نگاه مرد سالارانه حاکم در صنعت مانع پرورش و بالندگی زنان در این صنعت شده است.
گفتنی است با توجه به حضور زنان اثر گذار در بدنه کارشناسی صنعت و شعب و نمایندگی ها حضور آنها در مراتب بالاتر ضروری است .
این بی توجهی به حضور زنان در صنعت بیمه در حالی است که بخش عمده سکان فنی صنعت در دست زنان است.

۹۵/۱۱/۰۸
۱۹:۳۴

خداحافظی ناگهانی یکی از مدیران خوشنام صنعت بیمه

اقتصادتهران: دکتر یونس مظلومی، مدیرعامل شرکت بیمه رازی در یک اقدام غیر منتظره و با انتشار نامه ای از بیمه رازی خداحاظی کرد. در متن پیام این فعال صنعت بیمه آمده است:
“چقدر زود شش سال و پنج ماه از زمانی که به عنوان مدیر عامل بیمه رازی منصوب شدم گذشت.
در این مدت با کمک همکاران و مدیران شرکت کارهای خوبی در بیمه رازی انجام شد. شش سال پر تلاطم و پرچالش که خوشبختانه در همه این تلاطمات با کمک همه ذینفعان از جمله نمایندگان، کارکنان، مدیران ، هیئت مدیره و سهامداران به موفقیتهای بزرگی دست پیدا کردیم.
بیمه رازی به یک برند قوی و خوشنام چه در بین همکاران صنعت بیمه و چه در نزد مردم تبدیل شده است.
خسارتهای معوق بیمه گذاران و زیان دیدگان بروز شده است و رضایت بیمه گذاران در بالاترین حد خود قرار دارد.
هیچ پرونده شکایتی در هیچ مرجع قضایی علیه بیمه رازی وجود ندارد و این در شرایطی است که بیش از دو میلیون بیمه گذار و بیمه شده همینک تحت پوشش بیمه رازی هستند.
مدیرانی که در بیمه رازی انتخاب شدند چه مدیران ستادی و چه مدیران استانی همه بر مبنای دانش وتجربه و شایستگیها و قابلیتهای فردی انتخاب شدند و از تک تک آنها سپاسگذارم که بهترین عملکرد را در طول مدت همکاری داشته اند.
برند قوی و خوشنام بیمه رازی باعث انتخاب این شرکت در مجامع بسیار مهم از جمله عضویت در هیت رئیسه کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل و عضویت در هیئت مدیره انجمن مدیران صنایع گردید.
شش سال پیاپی تندیس و گواهینامه رعایت حقوق مصرف کنندگان به بیمه رازی گردید که دو سال اخیر آن تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف کننده بوده است و امیدوار هستیم که چند روز دیگر برای سومین سال متوالی این تندیس به بیمه رازی به جهت عملکرد سال ٩4 أعطا گردد.
آموزش کارکنان و نمایندگان بعنوان یک استراتژی اصلی در بیمه رازی در نظر گرفته شد و آموزش های انجام شده بعنوان یکی از ابزارهای پیاده سازی ابزار مدیریت دانش توانست که سطح دانش کارکنان و نمایندگان بیمه رازی بطور محسوسی ارتقا دهد.
جلساتی که در راستای پیاده سازی مدیریت دانش با نمایندگان در تهران و استانها برگزار میکردیم یکی دیگر از رموز موفقیت بیمه رازی در این شش سال بود چرا که نمایندگان بعنوان خط مقدم فروش میتوانستند نقاط قوت و ضعف سازمان را به ما منتقل کنند و از فرصتها و تهدید های موجود در بازار رقابت ما را آگاه سازند.
اجرای استراتژی الگوی واحد شعب یکی دیگر از رموز موفقیت بود در این مدت توانستیم تمام شعب و مراکز خدمات رسانی را به صورت متحدالشکل درآوریم و زیبایی و جذابیت فیزیک محل ارائه خدمت تاثیرات مطلوبی را در روحیه کارکنان و جذابیت برای مشتریان گذاشته است.
برندینگ، تبلیغات اثر بخش و ارتباط خوب با رسانه ها نیز از دیگر استراتژی های بیمه رازی بود که علی الخصوص در دو سه سال اخیر با بهترین کیفیت ممکن انجام شد.
همچنین توانستیم برای اولین بار در صنعت بیمه رتبه اعتباری بین المللی از یک موسسه رتبه بندی معتبر در اتحادیه اروپا أخذ نماییم.
قطعا به مانند هر کار دیگری نواقص و نقاط ضعف زیادی هم بوده که نتوانستیم آنها را برطرف نماییم
اینک که در بهمن ماه ٩5 از این شرکت جدا می شوم برای این شرکت آرزوی موفقیت میکنم و بار دیگر از تک تک همکاران، نمایندگان، مدیران، اعضا هیات مدیره و سهامداران تشکر مینمایم و امیدوارم همیشه بیمه رازی را بهتر و موفق تر ببینم و به آن افتخار کنم.”
یونس مظلومی ٩5/١١/٧
پایگاه خبری اقتصادتهران ضمن تشکر از دکتر مظلومی برای زحماتی که در صنعت بیمه کشیده است برای این مدیر کاربلد، آرزوی توفیق و سربلندی می کند.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۲:۵۸

اخذ نمایندگی بیمه رازی

اخذ نمایندگی بیمه رازی
بانک و رسانه : شرکت بیمه رازی در نظر دارد جهت توسعه شبکه فروش خود در مناطق شمال، شمال شرقی و شمال غربی شهر تهران و همچنین در کلیه شهرستان های کشور، اقدام به جذب متقاضیان نمایندگی با مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت بیمه یا کارشناسی مرتبط (حقوق، حسابداری، آمار، کلیه گرایش های مدیریت، مالی و اقتصاد) نماید.
متقاضیان با تجربه بیمه ای و دارا بودن دفتر ملکی و یا امکان تهیه دفتر در مناطق یاد شده و دارا بودن نمایندگی فروش بیمه های عمر و زندگی در اولویت خواهند بود. از علاقمندان دعوت می گردد جهت کسب اطلاعات بیشتر به آدرس: خیابان گاندی جنوبی،کوچه۱۳، پلاک۱۴، طبقه۷، امور شعب و نمایندگان بیمه رازی مراجعه نمایند و در شهرستانها به شعب ذیربط مراجعه فرمایید.
تلفن تماس امور شعب و نمایندگان: ۰۲۱-۸۶۷۵۷۰۰۰ (داخلی۴۹۰ ) و ۰۹۳۵-۹۵۰۳۲۷۳

۹۵/۱۱/۰۷
۱۹:۵۰

اولین خسارت بیمه ملت در رابطه با پلاسکو

بیمه ملت به یکی از بیمه گذاران حادثه پلاسکو خسارتی معادل 618،750،000 ریال را پرداخت کرد.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )،با توجه به اینکه مرهونات واحد هایی از آن ساختمان تحت پوشش بیمه ملت قرار داشته اند، خسارت مربوط به یکی از بیمه گذاران پرداخت شد. زمان صدور این بیمه نامه 23 آذرماه سال جاری بوده است و بیمه گذار مرهونات غیرصنعتی خود را نزد شرکت بیمه ملت بیمه اموال کرده بود.
ضمن تسلیت به خانواده هایی که عزیزانشان را در این حادثه از دست دادند اعلام می نماید، همانگونه که پیشتر نیز از سوی بیمه ملت اعلام شده بود، این شرکت آمادگی خود را جهت بررسی و رسیدگی سریع به خسارت زیان دیدگان تحت پوشش اعلام می دارد.

۹۵/۱۱/۰۹
۱۱:۰۴

پلیس، همیار شرکت‌های بیمه

پول‌نیوز - مسئولان شرکت‌های بیمه با تقویت پل‌های ارتباطی با کارکنان پلیس راه راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می‌توانند در راستای کاهش ضریب ریسک بیمه‌های اتومبیل گام بردارند.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز ، جانشین رییس پلیس راه راهور ناجا در سومین همایش مدیریت ریسک و بیمه با رویکرد بیمه‌های اتومبیل، ضمن بیان این مطلب، به تجزیه و تحلیل تصادف‌های رانندگی کشور از سال 84 تا 94 پرداخت و در ادامه خاطرنشان‌کرد: ایجاد بانک حوادث رانندگی موجبات تسریع و تسهیل در پرداخت خسارت‌ها به رانندگان، افزایش رضایت‌مندی خسارت‌دیدگان و شناسایی رانندگان پرخطر و پرداخت‌های غیرواقعی را فراهم می‌کند.
سرهنگ ابراهیم وهاب‌زاده بهبود رفتارهای پرخطر رانندگان را یکی از عوامل کاهش ضریب ریسک بیمه‌های اتومبیل دانست و گفت: علاوه بر شرایط جوی، جاده‌ها و خودرو، کنترل رفتارهای رانندگان عامل اثرگذار در کاهش تصادف‌های جاده‌ای و شهری است.
وی درخصوص رفتارهای پرخطر رانندگان بیان‌کرد: بی‌توجهی به جلو، خستگی و خواب‌الودگی، تخطی از سرعت مطمئن، سبقت غیرمجاز، انحراف به چپ و نیز رعایت نکردن حق‌تقدم عبور از اهم رفتارهای پرخطر رانندگان است.
جانشین رییس پلیس راه راهور ناجا اظهارکرد: تشکیل کارگروه تدوین، اجرا و ارزیابی طرح‌های کنترل و مقابله با رفتارهای پر‌خطر کاربران ترافیک متشکل از خبرگان و صاحب‌نظران پلیس راهور و بیمه مرکزی؛ تقویت بعد بازدارندگی مجازات‌های تخلفات رانندگی حادثه آفرین (اعمال محرومیت‌های اجتماعی، افزایش جریمه مالی و ...)؛ توسعه و گسترش تجهیزات الکترونیکی مدیریت ترافیک برای ایجاد قابلیت یا امکان نظارت برخط و موثر بر رفتارهای ترافیکی رانندگان؛ مشارکت فعال مراکز دانشگاهی و پژوهشی در انجام مطالعات رفتاری و الزامی شدن حضور در دوره‌های آموزش‌های کاربردی رفتاری برای رانندگان در مقاطع زمانی سه ساله ازجمله راهکارهای کاهش تصادف‌های رانندگی و ضریب ریسک بیمه‌های اتومبیل است.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۳:۰۳

فروش بیمه نامه آتش‌سوزی ۴ برابر شد

جای خالی ایمنی و بیمه پس از حادثه عظیم آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکوی تهران، بیش از هرزمان دیگری به چشم آمد.
درحالی که خلأ بیمه و ایمنی سال هاست موضوع بحث کارشناسان اقتصادی است، اما گستردگی حادثه پلاسکو که در کنار از بین رفتن چندین میلیارد تومان سرمایه جان تعدادی از آتش‌نشانان و کسبه را نیز گرفته است، بیمه را در صدر توجه کسانی قرار داده است که شاید تا پیش از این نیازی به خرید بیمه نامه احساس نمی‌کردند. حالا پس از گذشت پنج روز از حادثه ساختمان پلاسکو تعداد متقاضیانی که برای خرید بیمه نامه آتش‌سوزی یا تکمیل و تمدید آن به شرکت‌های بیمه مراجعه می‌کنند چند برابر شده است، هرچند به گفته عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی این استقبال از خرید بیمه نامه هم پس از مدتی فروکش می‌کند و شرایط به روال سابق باز می‌گردد.این درحالی است که برخی از کارشناسان صنعت بیمه و از جمله رئیس پژوهشکده بیمه اعتقاد دارد که تنها با افزایش فروش بیمه نامه مشکل حل نمی‌شود و باید ریسک‌های موجود درکشور مدیریت شود.براساس آمارهای رسمی بیمه مرکزی ایران در سال ۱۳۹۴ سهم بیمه آتش‌سوزی از کل بازار بیمه ۴.۷ درصد بوده است که این سهم در آبان سال‌جاری به ۳.۸۸ درصد رسیده است.
خرید بیمه نامه چند برابر شد
در چند روزی که از حادثه پلاسکو می‌گذرد، تعداد کسانی که برای خرید بیمه نامه آتش‌سوزی به شرکت‌های بیمه مراجعه می‌کنند با افزایش چشمگیری مواجه شده است به طوری که مسئولان بیمه از۲ تا ۴ برابر شدن متقاضیان خرید بیمه نامه آتش سوزی خبر می‌دهند.
محمد رضایی، مدیربیمه‌های آتش‌سوزی بیمه ایران دراین باره به «ایران» گفت: این حادثه دردناک تأثیر زیادی روی کسانی که بیمه نبوده‌اند داشته است به طوری که براساس آمارهای مقدماتی فروش بیمه نامه آتش‌سوزی دراین شرکت دو برابر افزایش یافته است.
به گفته وی، عمده متقاضیانی که برای خرید بیمه نامه آتش‌سوزی به نمایندگی‌های بیمه مراجعه می‌کنند فعالان اقتصادی و کسبه‌ای هستند که سعی دارند ریسک خود را پوشش دهند.مشکانی، مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه پارسیان از افزایش شدید تقاضا برای خرید بیمه نامه آتش‌سوزی در روزهای اخیر خبر می‌دهد.به گفته وی در فاصله روزهای شنبه تا سه‌شنبه هفته جاری حدود ۱۳۰۰ تقاضای خرید بیمه نامه داشته‌ایم که در مقایسه با قبل ۳ تا ۴برابر بیشتر شده است.
وی درباره ترکیب این متقاضیان توضیح داد: درمیان متقاضیان خرید بیمه نامه آتش‌سوزی بسیاری از واحدهای مسکونی نیز دیده می‌شود و این موج خرید تنها به کسبه محدود نمی‌شود. وی ادامه داد: درکنار خرید بیمه نامه‌های جدید بسیاری از کسانی که بیمه هستند نیز برای تکمیل بیمه نامه خود مراجعه کرده‌اند. ازآنجا که کم بیمه گی یکی از مشکلات مهم صنعت بیمه است، بسیاری از خریداران بیمه سعی می‌کنند تا حداقل پوشش‌های بیمه را خریداری کنند ولی در زمان بروز حادثه این موضوع به زیان آنها تمام می‌شود. برهمین اساس بسیاری از بیمه شدگان آتش‌سوزی برای اینکه سقف پوشش‌های بیمه‌ای خود را افزایش دهند به شرکت مراجعه کرده‌اند.
مشکانی همچنین با اشاره به اینکه فروش بیمه نامه آتش‌سوزی نیازمند بازدید محل و بررسی ایمنی آن است، گفت: برهمین اساس تعداد زیادی از متقاضیان برای طی مراحل بازدید و صدور بیمه نامه در صف انتظار قراردارند.این مقام مسئول درپاسخ به این سؤال که هزینه متوسط بیمه آتش‌سوزی برای یک واحد مسکونی چقدر است، اظهارکرد:یک واحد مسکونی با پوشش مالی ۱۰۰ میلیون تومان سالانه باید ۲۷ هزار تومان حق بیمه بپردازد که البته این بیمه نامه شامل آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار می‌شود.
فروش بیمه نامه تنها راه چاره نیست
اما رئیس پژوهشکده بیمه نگاه متفاوت تری به موضوع دارد. وی در گفت‌و‌گو با ایران اعتقاد دارد که تنها افزایش فروش بیمه نامه معضل ریسک و مدیریت آن را حل نمی‌کند. غدیرمهدوی گفت: وقتی که ریسک موجود بالا و ایمنی پایین باشد تنها باعث ضرر و زیان بیشتر شرکت‌های بیمه و انتقال آن به بیمه شونده‌ها می‌شود.وی با اشاره به اینکه یک ساختمان حتی نوساز تنها یک ساعت در مقابل آتش دوام می‌آورد، گفت: درحالی که ساختمان پلاسکو سه ساعت در آتش می سوخت نباید اجازه داده می‌شد کسی وارد آن شود. اما متأسفانه درایران مردم به استقبال خطر می‌روند و تمام شاخص‌ها مانند تصادفات جاده‌ای که ۵ برابر میانگین جهانی آن است این موضوع را تأیید می‌کند.به گفته وی ایرانی‌ها در ریسک گریزی درمیان ۱۰۰ کشور دنیا رتبه ۹۸ را دارند به این معنا که از ریسک فرار نمی‌کنند. برهمین اساس کارگران کلاه ایمنی نمی‌گذارند و رانندگان نکات ایمنی را رعایت نمی‌کنند.
مهدوی تأکید کرد: درهمین راستا مهم‌ترین وظیف بیمه مرکزی ایران مدیریت ریسک و کاهش آن است نه افزایش فروش بیمه نامه. حتی اگر این بیمه هم اجباری شود فرقی نمی‌کند و خسارات آن باقی می‌ماند. باید با یک برنامه دقیق ریسک را با نظارت و همکاری دستگاه‌ها کاهش داد. همان کاری که ژاپن وآلمان توانستند در ۵ سال تعداد کشته‌های تصادفات خود را به نصف کاهش دهند که این کار با نظارت جدی و فرهنگ‌سازی ممکن شد.
در حالی که در سال ۲۰۰۰ تعداد کشته‌های رانندگی ژاپن ۷ هزار نفر بود این تعداد در سال ۲۰۰۶ به ۳ هزار نفر کاهش یافت. به گفته وی، در ژاپن با سه تخلف خاص رانندگی گواهینامه باطل می‌شود ولی درایران اگر راننده متخلف خودرو خود را بفروشد تمام سوابق آن پاک می شود. بنابراین تنها با فرهنگ‌سازی، نظارت و ایمنی می‌توان این معضل را حل کرد.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۲:۲۹

نامه بیمه تجارت نو به فرابورس

مدیرعامل بیمه تجارت نو سوالات مطرح شده از سوی رئیس اداره نظارت بر ناشران فرابورسی در خصوص صورت های مالی ۹ ماهه این شرکت را پاسخ داد.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از ایبِنا، در نامه سیدمحمد عباس زادگان به صابر جعفروند آذر آمده است: با عنایت به اینکه مبلغ ۲۴۸ هزار و ۷۹۳ میلیون ریال از سود سپرده های بانکی مربوط به دوره قبل از تاسیس است، لذا با در نظر گرفتن مبلغ فوق الذکر درصد افزایش سود سپرده های بانکی ۲۱ درصد است؛ همچنین با توجه به اینکه براساس سیاست های بانک مرکزی نرخ سود سپرده های بانکی کاهش قابل ملاحظه ای در طول دوره مالی مورد اشاره داشته، لذا کاهش رشد سود سپرده های این شرکت نیز مشمول مصوبه فوق الذکر شده و با وجود افزایش فروش و وصول حق بیمه ها از رشد ۲۱ درصد برخوردار شده است.
در ادامه این نامه تصریح شده است: با عنایت به اینکه مبلغ ۲۲ هزار و ۶۱۳ میلیون ریال از هزینه های اداری و عمومی مربوط به هزینه های قبل از بهره برداری است، لذا با در نظر گرفتن مبلغ فوق الذکر رشد هزینه های اداری معادل ۴۳,۵ درصد است که ناشی از افزایش پرسنل، احتساب هزینه استهلاک و هزینه های تکمیل و تجهیز شعب است که در شرکت های تازه تاسیس و مشابه امری اجتناب ناپذیر است.
به گفته عباس زادگان، از آنجایی که سهم هر شرکت از هزینه عوارض نیروی انتظامی توسط بیمه مرکزی به شرکت های بیمه ابلاغ می شود و نهاد ناظر بیمه ای برای سال جاری تاکنون هیچ سهمی را برای شرکت تجارت نو ابلاغ نکرده، بنابراین شناسایی این هزینه در صورت های مالی منوط به اعلام آن توسط بیمه مرکزی است.
براساس بخشنامه سازمان بورس و اوراق بهادار، صورت های مالی بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و همچنین شرکت های بیمه باید براساس استاندارد IFRS تنظیم شود.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۱:۴۸

اظهارات معاون فني بيمه البرز درباره حادثه پلاسكو

معاون فني بيمه البرز با تسليت جان باختن تعدادي از آتش نشانان و شهروندان در حادثه پلاسكو گفت: سازه اين ساختمان در سال هاي ۹۱ و ۹۲ به مدت دو سال تحت پوشش بيمه آتش سوزي و خطرات طبيعي بيمه البرز قرار داشت.

احمد صفرزاده در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار صدا و سيما افزود: در سال ۹۲ بعد از بازديد ايمني كارشناسان ارزياب شركت بيمه البرز و به علت رعايت نشدن برخي توصيه هاي ايمني از سوي مالك اين ساختمان، بيمه نامه مذكور تمديد نشد. 
صفرزاده با بيان اين‌كه هنگام آتش سوزي ساختمان پلاسكو، يازده واحد اين ساختمان تحت پوشش بيمه آتش سوزي بيمه قرار داشت، گفت: دو واحد كه در برج اصلي تخريب شده، بود به طور كامل از بين رفت و به همين خاطر ديروز و امروز دو ميليارد ريال به آنها خسارت پرداخت شد. 
وي افزود: ۹ واحد ديگر بين طبقات يك تا سه قسمت پشتي ساختمان پلاسكو واقع در خيابان منوچهري قرار دارد كه آسيب جدي نديده است و به محض پاكسازي محل، بيمه البرز ارزيابان خود را براي ارزيابي خسارت و تشكيل پرونده و پرداخت خسارت احتمالي اعزام خواهد كرد.
مراجعه براي خريد بيمه آتش سوزي ۵۰۰ برابر افزايش دارد 
معاون فني بيمه البرز گفت: خريد بيمه آتش سوزي بعد از حادثه پلاسكو ۵۰۰ برابر افزايش نشان مي دهد.
صفرزاده با ابراز تاسف از حادثه پلاسكو و تسليت جان باختن تعدادي از مردم و آتش‌نشانان گفت: پس از وقوع اين حادثه ميزان خريد بيمه آتش سوزي به نسبت قبل از اين حادثه، ۵۰۰ برابر افزايش يافته است. 
احمد صفرزاده در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما افزود: بيشتر مراجعه كنندگان ما اصناف، مغازه‌داران و صاحبان حرفه هاي خرد هستند. 
وي با بيان اين‌كه پاساژها و ساختمان هاي بزرگ به لحاظ سنجش ريسك و خطرپذيري بايد پيش از امضاي قرارداد بيمه آتش‌سوزي ، با حضور كارشناسان ارزياب بيمه مورد ارزيابي قرار گيرد، گفت : چون بيشتر كساني كه در روزهاي اخير به شركت‌هاي بيمه براي انعقاد قرارداد بيمه آتش سوزي مراجعه مي كنند از صاحبان حرفه‌هاي خرد هستند ، اين قراردادها به سرعت منعقد مي شود. 
صفرزاده افزود : بر مبناي قانون، فعالان اقتصادي مكلف هستند كه مسئوليت هر نوع خسارت و حوادث ناشي از فعاليت شغلي خود را كه ممكن است به افراد ديگر وارد كنند، تحت پوشش بيمه مسئوليت قرار دهند و اگر در بروز حادثه بر مبناي نظر مراجع قضائي مقصر حادثه، بيمه‌نامه نداشته باشد و مقصر قلمداد شود ، موظف است خود به تنهايي، خسارت زيان ديدگان را جبران كند.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۱:۴۷

اقدام خداپسندانه بیمه آسیا از حفظ جنگل‌های ایران تا تجهیز مدارس مناطق محروم

همه ساله میلیارد ها تومان هزینه برای چاپ سررسید از سوی بنگاه‌های اقتصادی کشور صرف می شود و این هزینه ها از جایی تامین می شود که جز خسران و زیان بزرگ برای ثروت‌های ملی ندارد، زیرا میلیون‌ها نسخه سررسید که بعضا هیچ سودی برای شرکتها ندارد در نتیجه قطع درختان بیشتر امکان پذیر خواهد بود.

همه ساله میلیارد ها تومان هزینه برای چاپ سررسید از سوی بنگاه‌های اقتصادی کشور صرف می شود و این هزینه ها از جایی تامین می شود که جز خسران و زیان بزرگ برای ثروت‌های ملی ندارد، زیرا میلیون‌ها نسخه سررسید که بعضا هیچ سودی برای شرکتها ندارد در نتیجه قطع درختان بیشتر امکان پذیر خواهد بود.
همه ساله میلیارد ها تومان  هزینه برای چاپ سررسید از سوی بنگاه‌های اقتصادی کشور صرف می شود و این هزینه ها از جایی  تامین می شود  که جز خسران و زیان بزرگ برای ثروت‌های ملی ندارد،  زیرا میلیون‌ها  نسخه سررسید که بعضا هیچ سودی برای شرکتها ندارد در نتیجه قطع درختان بیشتر امکان پذیر خواهد بود.
 به گزارش بانكداري ايراني، بیمه آسیا در کار تحسین برانگیز سعی کرد با عدم انتشار  سررسید دو اقدام خداپسندانه انجام دهد.  نخست اینکه از قطع و هدر دادن جنگل‌ها که سرمایه فرزندان این مرز و بوم است جلوگیری کرد و در مرحله بعدی این پول را برای منطقه محروم در نظر بگیرد تا به تحصیل فرزندان این مناطق محروم تخصیص دهد.
بر اساس این گزارش، بیمه آسیا در تداوم انجام فعالیت های فرهنگی ـ آموزشی به ویژه در مناطق محروم کشور، هزینه چاپ و توزیع سررسید سال 1396 را به تهیه نوشت افزار برای توزیع در مدارس مناطق محروم کشور اختصاص داد .
 بنابراین گزارش ، نوشت افزارهای اختصاصی بیمه آسیا با رویکرد استفاده بهینه از امکانات تبلیغاتی و اطلاع رسانی با هدف معرفی بیمه به شکلی ساده برای دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی طراحی شده است .
 گفتنی است ساخت مدرسه در منطقه سرباز استان سیستان و بلوچستان و تهیه و توزیع توپ های ورزشی در مدارس مناطق محروم کشور از دیگر فعالیت های فرهنگی ـ آموزشی بیمه آسیاست که مورد استقبال چشمگیر مسوولان آموزشی مناطق محروم کشور قرار گرفته است .

۹۵/۱۱/۰۷
۱۱:۴۵

سرپرست بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه رازی با اشاره به حادثه پلاسکو: به بیمه به دید کالای لوکس نگاه نکنیم

مدیر بیمه‌های مسئولیت، مهندسی و سرپرست بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه رازی با بیان اینکه نباید به بیمه به عنوان کالای لوکس نگاه شود می گوید قیمت بیمه‌های آتش‌سوزی آنقدر بالا نیست که مالکان ساختمان‌ها بگویند نمی‌توانند آن را بپردازند.

اقتصادگردان- محمد باباکردی با اشاره به حادثه پلاسکو و اینکه بیمه رازی در اطراف یا داخل این ساختمان بیمه‌نامه‌ای نداشته است، اظهار کرد: بیمه آتش سوزی باید جدی گرفته شود و درست تر این است که تمام ساختمان‌ها این بیمه‌نامه را داشته باشند، البته مهم‌تر از این موضوع این است که کلیه اماکن باید از سیستم اطفا حریق بهره‌مند باشند تا در صورت بروز حادثه زیان‌ها به حداقل برسد.
وی ادامه داد: در حال حاضر ساختمان‌های قدیمی‌ای وجود دارد که آسانسورهایشان نیاز به تعمیر و نوسازی دارد و همچنین سیستم اطفا حریقشان باید نوسازی و بازنگری شود در نتیجه ذی نفع های آن ساختمان ها باید به فکر این موارد باشند.
مدیر بیمه های مسئولیت، مهندسی و سرپرست بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه رازی با بیان اینکه مردم باید به بیمه به عنوان یک کالای ضروری نگاه کنند، گفت: در حال حاضر شرکت‌های بیمه از همه نظر سعی می کنند فرهنگ بیمه را گسترش داده و در این مورد تبلیغات داشته باشند، ولی علیرغم این موضوع مردم نیز خود باید به اهمیت و ضرورت بیمه نگاه ویژه داشته باشند و به آن به عنوان یک کالای لوکس نگاه نکنند چرا که الان اگر واحدهای پلاسکو بیمه‌نامه آتش‌سوزی داشتند مالکان آنها حداقل از بابت خسارت‌های مالی خیالشان راحت بود.باباکردی با اشاره به اینکه قیمت بیمه‌های آتش سوزی نسبتا کم است، تشریح کرد: قیمت بیمه‌های آتش‌سوزی بالا نیست که مالکان بگویند از عهده‌اش بر نمی‌آیند در نتیجه نباید در این مورد سهل انگاری شود چرا که می‌توانیم با حق بیمه‌ای نازل دارایی مان را بیمه کنیم تا لااقل از این گونه حوادث آسیبِ مالی نبینیم.وی در پایان اظهار کرد: درست است که داشتن بیمه‌نامه برای مالک، قوت قلب است. اما امیدوارم که چنین حوادثی هرگز رخ ندهد چرا که در هر حال زیان‌های جانیِ آن به هیچ طریقی قابل جبران نیست.

۹۵/۱۱/۰۸
۱۸:۱۴

کلاهبرداری هایی از جنس خودزنی

این روزها برخی افراد سودجو با شگردهای حرفه ای اقدام به خودزنی و ایجاد ضرب و جرح عمدی در برخی نقاط بدنشان اقدام به کلاهبرداری می کنند.

اقتصادگردان- به گزارش روابط عمومی بیمه رازی به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این روزها برخی افراد سودجو به شیوه های جدیدتری اقدام به اخاذی و کلاهبرداری می کنند.
شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید واقعا از چه نوع کلاهبرداری ها صحبت می کنیم اما جالب تر این که همین افراد سودجو برای رسیدن به مال نامشروع به قیمت خودزنی و وارد کردن آسیب ها و جراحت های ساختگی در اندام های بدنشان هم پیش می روند.
براساس اظهار نظر و گزارش های مستند پزشکی قانونی، خودزنی و ایجاد ضرب و جرح های عمدی با شگردهای حرفه ای، این روزها تبدیل به فرصتی برای کسب درآمد برخی متخلفان شده است.
افرادی که حاضرند به قیمت شکستن استخوان ها، ایجاد زخم ها و جراحت های گسترده در بدن و حتی شکستن دندان هایشان از بیمه ها خسارت بدنی کلان بگیرند.
 استفاده از روش های نوین برای تشخیص ضرب و جرح های ساختگی؛
دکترمحمد حسین میرجلیلی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، گفت: یکی از پدیده هایی که در سالهای اخیر در پزشکی قانونی شناخته شده تصادفات ساختگی رانندگی است و افرادی که برای کسب مال نامشروع صدماتی را بصورت مصنوعی در بدن خودشان ایجاد می کنند.
رئیس پزشکی قانونی منطقه مرکزی تهران افزود: این افراد سودجو پس از ضرب و جرح اندام های بدنشان به پزشکی قانونی می آیند تا از نظریه کارشناسی این مرجع قانونی استفاده کنند و دیه بگیرند.
وی تصریح کرد: از آنجایی که آمار چنین کلاهبرداری هایی رو به افزایش است ما روش های تشخیصی مناسبی برای تشخیص صدمه ناشی از تصادف و یا خودزنی داریم.
میرجلیلی ادامه داد: پزشکی قانونی الگوهایی را ثبت کرده که از سراسرکشور جمع آوری شده است و در هنگام مواجه با نمونه های مشابه تشخیص می دهیم که تصادف ساختگی است.
وی افزود: ضرب و جرح ها در قسمت های مختلف بدن انجام می شود اما جراحتی که در یک حادثه واقعی ایجاد شده با جراحتی که بصورت مصنوعی انجام گرفته قابل تشخیص است چنانکه الگویی که در شکستگی ساختگی ایجاد می شود با الگوی واقعی در تصادف متفاوت و قابل تشخیص است.
-تصادفات ساختگی برای دریافت دیه؛
یونس مظلومی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت : برخی افراد سودجو در جامعه از فرصت استفاده می کنند و دست به اعمال متقلبانه می زنند تا با خودزنی و طراحی تصادفات ساختگی از نهادهای بیمه گر دیه دریافت کنند.
مدیرعامل بیمه رازی با اشاره به پرونده های تشکیل شده در محاکم قضایی درباره تصادفات ساختگی افزود:
یشتر افرادی که دست به این عمل مجرمانه می زنند معتاد یا کارتن خواب هستند.
مدیر عامل بیمه رازی تصریح کرد: از آنجایی که کلاهبرداران در چنین پرونده هایی انگیزه مالی دارند تصادفات ساختگی را طراحی می کنند و حتی بدن خودشان را نیز زخمی می کنند که پس از مراجعه به محاکم قضایی پرونده آنها به پزشکی قانونی ارجاع می شود و محاکم قضایی نیز بر اساس نظر کارشناسی پزشکی قانونی رای صادر می کنند.
مظلومی با اشاره به برخی اخبار درباره سقط جنین های ساختگی افزود : تصادفات منجر به شکستن استخوان های ران و ساعد هم در پرونده ها دیده می شود که البته مبالغ دیه آنها هم بسیار سنگین است.با توجه به این، افراد سودجو از هر فرصتی برای کلاهبرداری و کسب مال نامشروع استفاده می کنند،‌
مسئولان و متولیان رسیدگی به پرونده تصادفات و بیمه ها باید به فکر چاره باشند.
_ ثبت اطلاعات حادثه دیدگان رانندگی در یک سامانه جامع؛
میرزایی، معاون بیمه مرکزی با اشاره به شکل گیری سامانه ثبت حوادث رانندگی گفت: قانون جدید بیمه شخص ثالث احکام و تکالیفی را برای دستگاه های مرتبط با حوادث رانندگی پیش بینی کرده است.وی افزود: یکی از مهمترین اقدامات، راه اندازی سامانه حوادث رانندگی توسط دولت است که
اطلاعات همه حادثه دیدگان رانندگی باید در این سامانه ثبت شود.
میرزایی تصریح کرد:‌ همه نهادها از جمله پلیس، هلال احمر، پزشکی قانونی، قوه قضاییه، وزارت
بهداشت و بیمه ها باید اطلاعات مرتبط را در این سامانه ثبت کنند و قطعا اگر این اطلاعات سراسری ثبت شود فرصت های سودجویی و تخلفات افراد کلاهبردار کاهش پیدا خواهد کرد.
_ضرورت تشکیل مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به پرونده حوادث رانندگی؛
اما علی افتخاری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما با اشاره به ضرورت تشکیل یک مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به حوادث رانندگی گفت: قوه قضاییه در تلاش است که مجتمع های تخصصی رسیدگی به پرونده های قضایی تصادفات و امور بیمه ای را راه اندازی کند.
وی افزود: پیش بینی شده در این مجتمع ها همه مراجع مرتبط مثل پلیس، مراجع قضایی ،پزشکی قانونی و شرکتهای بیمه بصورت نزدیک کنارهم قرار بگیرند تا در صورت وقوع هر گونه جرمی رسیدگی شود.
مدیر کل پیشگیری های قضایی قوه قضاییه تصریح کرد: در 2 سال گذشته با تاملی که با بیمه ها داشته ایم این مجتمع در اهواز تاسیس شده که روند مطلوبی داشته و حقوق مردم بدون اطاله دادرسی به آنها برگردانده شده است.
بر اساس این گزارش؛ اگر چه متخلفان و کلاهبرداران با خودزنی اقدام به اخاذی از بیمه های می کنند اما قانون برای افرادی که دست به چنین اعمال مجرمانه ای می زنند جرم انگاری کرده و مجازات هایی هم برای این کلاهبرداران حرفه ای پیش بینی شده است.
2 سال حبس و جزای نقدی در انتظار عاملان ایجاد تصادفات ساختگی؛
علیرضا خانی زاده قاضی دادسرای ناحیه 32 (راهور) از دو سال حبس و جزای نقدی برای کلاهبردارانی که تصادفات ساختگی را طراحی می کنند خبر داد.
وی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بخشی از پرونده هایی که به دادسرای ناحیه 32 ارجاع می شود مربوط به تصادفات رانندگی و ضرب و جرح های ساختگی است.
وی گفت: برخی افراد سودجو به قصد کلاهبرداری صحنه های تصادف ساختگی و زخم های مختلف در اندام هایشان ایجاد می کنند تا بتوانند از بیمه دیه دریافت کنند.
خانی زاده در پاسخ به این سوال که در قانون چه مجازات هایی برای چنین افرادی پیش بینی شده است، افزود: براساس قانون بیمه اجباری که امسال به تصویب رسیده خسارت های وارده به شخص براساس مواد 61 و 62 این قانون بررسی و برای تصادفات ساختگی ، انجام اعمال متقلبانه مثل تعویض خودرو در صحنه تصادف و ایجاد خسارت های عمدی بدنی جرم انگاری شده است.
وی ادامه داد: این مجازات برای خود شخص خلافکار تعیین شده و حتی اگر قبل از دریافت خسارت نیز ساختگی بودن تصادف مشخص شود براساس قانون اتهام فرد مذکور شروع جرم خواهد بود که برای آن هم مجازات در نظر گرفته شده است.
اقدامات قاطعانه قانونی نشان می دهد که از این پس کلاهبردارانی که در طمع دریافت خسارات های بدنی ساختگی هستند، دیگر حاشیه امنی ندارند و از آنجایی که پیگیری پرونده تصادفات و ضرب و جرح های ساختگی فرآیندی پیچیده دارد ؛ تشکیل مجتمع قضایی رسیدگی به حوادث رانندگی و بیمه ها راهکاری مطمئن برای کاهش سوء استفاده افراد کلاهبردار است.

۹۵/۱۱/۰۸
۱۸:۱۸

بررسی ابعاد کناره گیری یک مدیر بیمه ای جوان اختلافات سهامداری در صنعت بیمه از مرز هشدار گذشت / ولع سهامداران بانکی تمامی ندارد

وضعیت سهامداری در صنعت بیمه مدتهاست که به مرز هشدار رسیده و دخالت سهامدار عمده در امور اجرائی شرکت بیمه و در تنگنا قرار گرفتن مدیر عامل بارها تکرار شده است./

به گزارش ریسک نیوز،رفتار سهامدار در صنعت بیمه باز هم مسئله ساز و به جدائی یک مدیر جوان و خوش فکر دیگر از یک شرکت بیمه منجر گردید.
وضعیت سهامداری در صنعت بیمه مدتهاست که به مرز هشدار رسیده و دخالت سهامدار عمده در امور اجرائی شرکت بیمه و در تنگنا قرار گرفتن مدیر عامل بارها تکرار شده است.
البته که کناره گیری مظلومی ، مدیر خوشنام و حرفه ای که توانست برند بیمه رازی را احیاء کند اولین نیست و می تواند آخرین هم نباشد؛ اما می تواند درسهایی برای مسئولان و فعالان صنعت بیمه داشته باشد که دست کم دامنه چنین تغییراتی را به حداقل برسانند.
تزریق امیال پر نوسان سهامداران به هیات مدیره غیر مستقل
اگر در صنعت بیمه استقرار اصول حاکمیت شرکتی الزام آور شود طبعا سهامداران نمی توانند امیال پر نوسان و غیر کارشناسی خویش را به راحتی از طریق هیات مدیر غیر مستقل پی بگیرند.
سهامداران اگر چه می توانند مدعی باشند که در خصوص ما یملک خود مختارند و می توانند هر تصمیمی را اتخاذ کنند؛ اما در دنیای امروز سهامداران باید بیاموزند که اثر تصمیمات آنان تنها منحصر به دایره دارایی های آنان نیست و علاوه بر منافع شخصی ، منافع صنعتی که شرکت آنان در اکوسیستم آن تنفس می کند را متاثر خواهد کرد.
به تعبیر دیگر وقتی یک مدیر که عملکرد وی نشان از سلامت و موفقیت در شرکت تحت مدیریت وی دارد به راحتی تغییر می کند این هشدار را به صنعت می دهد که عملکرد، معیار مناسبی برای استمرار و ثبات مدیریت در صنعت بیمه نیست و باید مسیرهای دیگری را برای حفظ سمت جستجو کرد. چنین روندی طبعا نتایج بسیار زودرس و زیان آوری را بر بدنه صنعت وارد کرده و باعث می شود تا سلامت صنعت به خطر افتد.
وقتی مطامع سهامداران عمده زمینه انحراف صنعت بیمه می شود
سهامداران در اکوسیستم اقتصادی امروز جهان می آموزند که وظیفه آنان انتخاب هیات مدیره مستقل و دارای فکر است تا از این طریق هرم مدیریت شرکت بیمه بتواند بیمه گری کند.نکته مهم در اینجا آن است که هیات مدیره دو وظیفه مهم دارد اول آنکه موظف است بیمه گری کند و دوم آنکه با تصمیمات مناسب سود مورد انتظار را از طریق تیم هیات اجرایی برای شرکت محقق کند. بر اساس این دو وظیفه مهم ، هیات مدیره نمی تواند اهدافی را بخاطر مطامع سهامدار دنبال کند که خارج از حوزه بیمه گری است. به تعبیر دیگر سهامدار نمی تواند به بهانه خرید بیمه بانکداری خود را تحکیم بخشد.
برای رسیدن به چنین نقطه ای طی شدن دو روند ضرورت دارد. اول اینکه سهامدارن اخلاق را در کسب و کار رعایت کنند. پایبندی به اصول کسب و کار یکی از مهمترین اصولی است که به ثبات صنعت و در عین حال به سود خود آنان خواهد بود. متاسفانه توجه به سودهای کوتاه مدت موجب می شود برخی سهامدران اصول کسب وکار و منافع کلان صنعت و منافع عموم را در نظر نگرفته و زمینه انحراف در صنعت را فراهم آورند. طبیعی است در یک صنعت متزلزل زمینه های فساد بیش از انجام فعالیت ها سالم است.
فرایض و وظایف ناظر
روند دوم عزم رسیدن به نقطه ای است که ناظر صیانت از حقوق کلیه ذی نفعان صنعت بیمه را فریضه خود بداند. تفاوت فریضه و وظیفه در ان است که ناظر می تواند مدعی شود که وظیفه خود را انجام داده حال چه نتیجه ای حاصل شده برای وی اهمیت ندارد اما اگر فریضه و مسئولیت باشد بیمه مرکزی هیچ گاه از خطوط قرمز خود عدول نکرده و مسامحه و مماشات نمی کند.
طبیعی است بهانه های متعدد برای مماشات در وضعیت حال اقتصاد ما وجود دارد که می تواند محمل برای فرار نهاد ناظر از انجام مسئولیت های بنیادین آن شود. اما نباید از یاد برد که ناظر بجای مماشات می تواند در تحقق مسئولیت های خود مسیر های متفاوت در عین حال عقب ننشستن از خطوط قرمز که همانا حفظ حقوق کلیه ذی نفعان است را در دستور کار نگهدارد.
شاید برخی این پیشنهاد را بدهند که نهاد ناظر اجازه ندهد تغییر مدیریت شکل گیرد در حالی که چنین فرایندی نیز عملا به زیان شرکت است. در حالی که هیات مدیره در اثر فشار سهامدار بر تغییر مدیرعامل تاکید دارد حتی اگر بنا بر الزامات ناظر نتواند چنین رای را صادر کند مدیرعامل قادر به انجام وظایف نیست و به ناچار و برای حفظ اعتبار خود استعفا خواهد داد. لذا ناظر توجه به دو روندی که پیش از این ذکر شد ضروری است. به تعبیر دیگرسهامداران باید بیاموزند نقش سهامداری خود را به درستی ایفا و ضمن پایبندی به اصول کسب و کار از دخالت در تصمیمات هیات مدیره دوری گزینند. شاید مهمترین نقش سهامدار انتخاب اعضای هیات مدیره مستقل و خلاق باشد به طوری که شرکت را قادر ساز از محل بیمه گری و نه فعالیت های غیر مجاز زیر لوای بیمه سود مناسب شناسایی کند.
بر اساس این گزارش به نظر می رسد یا تغییر اخیر مدیر عامل بیمه رازی ، پیاده سازی حاکمیت شرکتی باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد چرا که دیر زمانی است که فعالان صنعت بیمه هشدار داده اند که با وجود وضعیت فعلی سهامداری ، مدیران بیمه ای درخطر برکناری قرار دارند.
البته رئیس کل بیمه مرکزی طی نشست خبری که هفته گذشته برگزار شد از تدوین آیین نامه حاکمیت شرکتی و در دستورکار گرفتن آن در شورای عالی بیمه خبر داد.
ولع سهامداران بانکی
عدم شکل گیری چرخه بانک – بیمه در ایران ، دخالت بانک ها درعملکرد شرکتهای بیمه ، صدور بیمه نامه از سوی بانک ها بدون اخذ تاییدیه از نهاد ناظر بیمه ای ، تحمیل انعقاد قرارداد بیمه نامه با شرکتهای بیمه زیر مجموعه بانک ها به بیمه گذاران ، تاثیر در تغییرات مدیریتی یک شبه و ... چالش هایی است که همیشه محل مناقشه بیمه گران بوده است.
این چالش ها سبب شده ، بسیاری از منتقدان حضور بانک ها را در ترکیب سهامداری شرکتهای بیمه خطر ناک بدانند چرا که اغلب بانک ها نیز اگر چه در ظاهر 20 درصد مجاز سهام شرکت بیمه را دارا هستند اما در باطن تسلط بیش از 70 درصدی بر شرکت بیمه دارند و این امر عملا بانک ها را به عنوان بدترین سهامداران شرکتهای بیمه تبدیل کرده است، این در حالی است ، که بانک ها و بیمه ها با توجه به ماهیت عملکردی خود می توانند در تکمیل زنجیره خدمات به مشتری و ایجاد یک سوپرمارکت مالی جذاب، نقش حرفه ای و موثری را ایفا کنند .
از دیدگاه بسیاری از کارشناسان اقتصادی ، سهامداران بانکی بدترین نوع سهامداری هستند که ممکن است برای شرکتهای بیمه وجود داشته باشد آن هم به دلیل مقایسه سودی که از عملیات بانکی و بیمه ای بدست می اید به طوریکه در همه جای دنیا اگر عملیات بیمه گری 5درصد سود داشته باشد سودی معقول است و مابقی مربوط یه سرمایه گذاری است در حالیکه درایران این رابطه برقرار نیست.

۹۵/۱۱/۰۸
۲۳:۵۳

دو هفته تا انتخاب دبیرکل سندیکای بیمه‌گران

چهارده بهمن‌ماه، دوره دبیرکلی علی‌اکبر اولیا در سندیکای بیمه‌گران ایران به پایان می‌رسد. به گفته رمضانی مدیر روابط عمومی سندیکای بیمه‌گران، اولیا با پایان دوره کاری خود یکی از سمت‌های پیشنهادی را پذیرفته و به سازمان امور اداری و استخدامی می‌رود

به گزارش سرمدنیوز: فعالان بازار بیمه به‌دنبال انتخاب دبیرکل جدید سندیکای بیمه‌گران هستند. عبدالمحمود ضرابی، نایب رئیس شورای عمومی سندیکا دراین باره به «دنیای اقتصاد» گفت: اعضای سندیکا نفرات پیشنهادی خود را معرفی کرده و قرار شده افراد مذکور با ارائه رزومه خود به سندیکا در انتظار تصمیم اعضا برای انتخاب دبیرکل باشند. ضرابی افزود: سندیکای بیمه‌گران دو هفته دیگر تشکیل جلسه داده و دراین باره تصمیم‌گیری می‌کند. 
در اخبار غیررسمی نام افراد آشنایی مانند مسعود حجاریان، سهامیان‌مقدم، علی‌فتحعلی، مهدی‌سامری، غلامعلی ثبات و خانم حقیقی‌وند اعلام می‌شود. حجاریان مدیرعامل انجمن حرفه‌ای ایران و فتحعلی مدیرعامل پیشین بیمه آرمان گفتند که این سمت را نمی‌پذیرند. مهدی سامری، مشاور طرح و برنامه و نوآوری سندیکا که تاسیس بیمه تجارت نو را در کارنامه خود دارد یکی از نفرات پیشنهادی است. سامری مقاله‌ای با عنوان نقش نهاد‌های مالی (صنعت بیمه) در توسعه اقتصادی و به‌ویژه اقتصاد بدون نفت دارد.
 او اعتقاد دارد بیمه نقشی بی‌بدیل در دو بخش حمایتی و پشتیبانی از سایر بخش‌های اقتصادی و درآمدی آنها دارد. سهامیان مقدم، مدیرعامل اسبق بیمه ایران که نزدیک ۷ سال رئیس شورای عمومی سندیکا بود، یکی دیگر از نفرات پیشنهادی است. در این اواخر قبول مدیریت عاملی بیمه میهن و بیمه تعاون به او پیشنهاد شد، اما او نپذیرفت و اینک عضو هیات‌مدیره بیمه کارآفرین است.غلامعلی ثبات پیشنهاد دیگری است، او در حال حاضر مشاور فنی سندیکای بیمه‌گران ایران است، او سال‌ها پیش مدير طرح و برنامه بيمه‌مركزي ايران و دبير شوراي عالي بیمه بود.اما در این بین، برای اولین بار نام یک خانم برای قبولی دبیرکلی سندیکا پیشنهاد شده است.سارا حقیقی‌وند، مشاور امور بین‌الملل سندیکای بیمه‌گران ایران و عضو کمیسیون تخصصی شورای‌عالی بیمه دارای مدارک حرفه‌ای بیمه از موسسه بیمه چارتر لندن است.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۰:۳۹

پرداخت 40میلیارد ریال خسارت آتش سوزی پلاسکو توسط شرکت بیمه آسیا

بیمه آسیا 40میلیارد ریال ازخسارت زیاندیدگان آتش سوزی ساختمان پلاسکو را پرداخت کرد.

به گزارش شمانیوز، فرامرز خجیر ، معاون فنی مدیر عامل بیمه آسیا در بیمه های اموال با اشاره به تشکیل 52 پرونده مربوط به واحد های آسیب دیده در آتش سوزی ساختمان پلاسکو تاروز چهارشنبه مورخ1395/11/6، گفت: با توجه به لزوم تکریم بیمه گذاران و پرداخت سریع خسارت وارده شده به واحد های تحت پوشش بیمه آسیا، مبلغ 40 میلیارد ریال طی 30 فقره چک به زیاندیدگان آتش سوزی ساختمان پلاسکوپرداخت شده است.
بنابر این گزارش، معاون فنی مدیر عامل بیمه آسیا در بیمه های اموال با تصریح پرداخت خسارت واحد های آسیب دیده در کوتاه ترین زمان ممکن و تاکید بر استفاده صنوف از پوشش های مناسب و کافی برای واحد های تجاری و تولیدی ، اظهار داشت:صنوف کشور می توانندبا پرداخت حداقل حق بیمه ،از انواع بیمه نامه های آتش سوزی بیمه آسیا با تسهیلات و شرایط ویژه بهرمند شوند.
گفتنی است بیمه آسیا به عنوان بزرگترین بیمه خصوصی کشورو حائز رتبه اول در گروه موسسات بیمه ای شرکت های برتر کشور برای سومین سال متوالی با یکصد شعبه و 2500نمایندگی در سراسر کشور آماده ارائه خدمات بیمه ای به ویژه بیمه های آتش سوزی به هموطنان می باشد.
منبع:روابط عمومی بیمه آسیا

۹۵/۱۱/۰۹
۱۰:۳۵

اقدام خداپسندانه بیمه آسیا از حفظ جنگل‌های ایران تا تجهیز مدارس مناطق محروم

همه ساله میلیارد ها تومان هزینه برای چاپ سررسید از سوی بنگاه‌های اقتصادی کشور صرف می شود و این هزینه ها از جایی تامین می شود که جز خسران و زیان بزرگ برای ثروت‌های ملی ندارد، زیرا میلیون‌ها نسخه سررسید که بعضا هیچ سودی برای شرکتها ندارد در نتیجه قطع درختان بیشتر امکان پذیر خواهد بود.

به گزارش شمانیوز،بیمه آسیا در کار تحسین برانگیز سعی کرد با عدم انتشار سررسید دو اقدام خداپسندانه انجام دهد. نخست اینکه از قطع و هدر دادن جنگل‌ها که سرمایه فرزندان این مرز و بوم است جلوگیری کرد و در مرحله بعدی این پول را برای منطقه محروم در نظر بگیرد تا به تحصیل فرزندان این مناطق محروم تخصیص دهد.
بر اساس این گزارش، بیمه آسیا در تداوم انجام فعالیت های فرهنگی ـ آموزشی به ویژه در مناطق محروم کشور، هزینه چاپ و توزیع سررسید سال 1396 را به تهیه نوشت افزار برای توزیع در مدارس مناطق محروم کشور اختصاص داد .
بنابراین گزارش ، نوشت افزارهای اختصاصی بیمه آسیا با رویکرد استفاده بهینه از امکانات تبلیغاتی و اطلاع رسانی با هدف معرفی بیمه به شکلی ساده برای دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی طراحی شده است .
گفتنی است ساخت مدرسه در منطقه سرباز استان سیستان و بلوچستان و تهیه و توزیع توپ های ورزشی در مدارس مناطق محروم کشور از دیگر فعالیت های فرهنگی ـ آموزشی بیمه آسیاست که مورد استقبال چشمگیر مسوولان آموزشی مناطق محروم کشور قرار گرفته است .
منبع:بانکداری ایرانی

۹۵/۱۱/۰۹
۱۰:۳۵

«لبخند بیمه همراهتونه» فاز دوم کمپین تبلیغاتی بیمه معلم

فاز دوم کمپین بزرگ تبلیغات بیمه معلم آغاز شد.
  به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از روابط عموم بیمه معلم، القای رضایت مشتری در «لبخند پس از حادثه» به ذهن مخاطب، هدف نهایی این کمپین است.
 
«لبخند بیمه همراهتونه» شعاری است که در این فاز کمپین استفاده شده است. کمپین بزرگ تبلیغاتی ۱۳۹۵ بیمه معلم با هدف تثبیت جایگاه برند در سراسر کشور رونمایی شده است.

۹۵/۱۱/۰۹
۰۹:۰۰

اقتصاد ایران و جهان در هفته ای که گذشت

در هفته جاری مهمترین رخداد بازار سهام می توان به بازگشایی منفی همراه افت حدود40 درصدی نماد وبملت و موافقت وزیر صنعت با عرضه سیمان صادراتی در بورس کالا اشاره کرد.

در حوزه اقتصاد کلان: در هفته جاری بر اساس گزارش مرکز آمار ایران تورم دی ماه 6.9 درصد اعلام شد که نسبت به تورم 7.2 درصدی در آذر ماه حدود 0.3 درصد کاهش داشته است. همچنین خبر عبور اقتصاد ایران از تولید ناخالص داخلی ۱.۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. بر این اساس و با توجه به برآوردهای صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2016 به 1.459 تریلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به سال قبل از آن 81 میلیارد دلار افزایش داشته است. بر اساس این گزارش ایران توانسته است در این سال جایگاه خود به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را حفظ کند. در اواخر هفته مجوز تسویه بدهی ١٤.٦ هزارمیلیاردی دولت به ٨ بانک بورسی و دولتی منتشر شد. هیئت وزیران با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، به سازمان برنامه و بودجه اجازه داد از محل حساب مازاد دارایی‌های خارجی ایران نزد بانک مرکزی، بدهی های دولت به بانکهای عامل را تا سقف 14هزار و 620 میلیارد تومان، تسویه کند. در اواخر هفته جزئیات رشد اقتصادی در نیمه اول امسال توسط دولت منتشر شد. بر این اساس، ساختمان ۱۳- درصد، معدن ۷.۳- درصد و صنایع و معادن ۰.۹- درصد را نشان می دهد. آنگونه که آمارهای رسمی نشان می دهد، رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه سال ۸۳، در نیمه اول امسال ۷.۴ درصد و تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه بدون نفت هم در این مدت، ۰.۹ درصد است.
در حوزه صنعت و مسکن: یک مقام مسئول اعلام کرد: واردات کاشی و سرامیک 40 درصد کاهش و صادرات 7درصد رشد دارد. رییس انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک ایران، ارزش صادرات 10 ماهه کاشی و سرامیک تولیدکنندگان کشور را برپایه اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی 100 میلیون متر مربع به ارزش 272 میلیون دلار اعلام کرد که از نظر وزنی 7درصد رشد و از نظر ارزش 29درصد کاهش دارد. در اوایل هفته جزئیات قرارداد سیمانی سه‌جانبه بین دولت و بخش خصوصی منتشر شد. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت:یک قرارداد سه‌جانبه بین صنعت سیمان (انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان به نمایندگی از این صنعت)، وزارت راه‌وشهرسازی و بانک مسکن برای پروژه‌های راه‌سازی و ابنیه‌ها به امضا رسید که براساس آن 2 میلیون تن سیمان از طریق سازمان برنامه‌ریزی کشور تامین بودجه می‌شود تا وزارت راه‌وشهرسازی خرید را انجام داده و پرداخت آن از طریق بانک مسکن صورت گیرد. طی چهارشنبه این هفته بانک مرکزی از افزایش بیش از ۹ درصدی قیمت مسکن طی امسال خبر داد. طبق این گزارش متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه معاملات ملکی شهر تهران در دی ماه سال سال جاری ۴۴,۹ میلیون ریال است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۱.۴ و ۹.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد. در انتهای هفته خبر عقد قرارداد شرکت زیمنس با یک شرکت ایرانی برای تامین ۱۲ قطار کمپرسور مورد استفاده در دو مرکز فرآوری گاز طبیعی منتشر شد. شرکت زیمنس قراردادی با شرکت همپا انجنیرینگ ایران برای تامین 12 قطار کمپرسور مورد استفاده در دو مرکز فرآوری گاز طبیعی امضا کرده است. بر اساس این قرارداد، این شرکت این قطارهای کمپرسور را برای استفاده در مجتمع های گازی ای که توسط شرکت پالایش پارسیان سپهر اداره می شود تحویل خواهد داد. این اولین سفارش بزرگ ثبت شده در بخش نفت و گاز از زمان لغو تحریم ها است.
در حوزه نفت و انرژی: طی یکشنبه قیمت خوراک گاز مجتمع‎های پتروشیمی در آذر‎ ماه ٣٤٥٤ ریال تعیین شد. معاونت برنامه ریزی وزارت نفت پیش تر قیمت هر مترمکعب استاندارد گاز طبیعی را در آبان ماه سه هزار و ٢٦٦ ریال تعیین و اعلام کرده بود.  در هفته جاری خبری مبنی بر آغاز صادرات گاز ایران به عراق پس از ماه‌ها انتظار منتشر گردید. طی دوشنبه این هفته خبر ممنوعیت افزایش قیمت آب، برق و بنزین در سال ۹۶ اعلام شد. کمیسیون تلفیق بودجه 96 تصمیم گرفت درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه ها در سال آینده، معادل درآمد سال 95 یعنی همان 48 هزار میلیارد تومان باشد. معنی مصوبه این است که قیمت آب و حامل‌های انرژی شامل بنزین، گازوئیل، گاز،نفت سفید و برق در سال 96 نسبت به سال 95 هیچ گونه تغییری نخواهد کرد و افزایش نخواهد یافت. در اواسط هفته خبر صادرات نخستین محموله نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس منتشر شد بر این اساس نخستین محموله نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس از سوی مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت به یکی از کشورهای همسایه ایران در خلیج فارس صادر شده است؛ حجم این محموله،حدود ٢٨٠ هزار بشکه است. دومین محموله نفتای پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز در حال بارگیری برای صادرات است. پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس در حال ساخت است. طی چهارشنبه هفته جاری روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس از تولید پروپان و بوتان در فاز١٩ پارس جنوبی خبر داد. بر این اساس واحدهای تولید پروپان و بوتان فاز ١٩پارس جنوبی با هدف تکمیل زنجیره ارزش در این فاز، به بهره برداری خواهند رسید. ردیف نخست واحدهای ١١٣، ١١٤ و ١١٥ (LPG Treatment) از روز سه شنبه وارد مدار تولید شده و هم اکنون از هرکدام از این واحدها، ١٤ تن پروپان و ١٤ تن بوتان در ساعت تولید می شود. تا پایان بهمن ماه نیز، ردیف چهارم پالایشگاه این فاز راه اندازی شده و به این ترتیب تمامی چهار ردیف شیرین سازی پالایشگاه این فاز توان تولید گاز در سطح تعریف شده را خواهند داشت. در حال حاضر روزانه حدود ١٦ میلیون متر مکعب گاز از این سکو و ١٤ میلیون متر مکعب گاز ترش فازهای ٦تا٨ در این فاز شیرین سازی و در مجموع روزانه ٢٨ میلیون متر مکعب گاز شیرین به شبکه سراسری ارسال می شود. در انتهای این هفته خبر پهلوگیری ۲ سوپرتانکر ایران در روتردام هلند برای تحویل ۴ میلیون بشکه نفت منتشر شد. 2 سوپرتانکر ایرانی برای اولین بار پس از 5 سال وقفه، ماه آینده به منظور تحویل نزدیک به 4 میلیون بشکه نفت خام در بندر روتردام هلند پهلوگیری خواهند کرد. این دو سوپر تانکر به ترتیب در روزهای 7 و 11 فوریه به ساحل هلند خواهند رسید و نفت خام و سبک ایران را در بندر رتردام تخلیه خواهند کرد. این محموله ها توسط شرکت ملی نفت ایران برای فروش به شرکت شل به روتردام ارسال شده اند.
در حوزه حمل و نقل و خودرو: سخنگوی شورای سیاست گذاری خودرو اعلام کرد: در ۱۰ ماهه امسال یک میلیون و ۷۹ هزارو ۴۶۲ دستگاه انواع خودرو توسط خودروسازان داخلی کشور تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش یافته است. در اوایل این هفته با خبر زمان ورود محصولات مشترک ایران خودرو و پژو مواجه شدیم که بر این اساس پژو 2008 اسفند ماه امسال به بازار می آید، پژو  301 در پاییز سال آینده و پژو 208 نیز سال آینده وارد بازار ایران می شود. همچنین با خبر قرارداد نوسازی 5000 دستگاه کامیون فرسوده مواجه شدیم و بر این اساس معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: قرارداد نوسازی ناوگان ۵ هزار دستگاه کامیون فرسوده بین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و کارخانه سازنده ماموت به امضاء رسید. در قرارداد نوسازی ناوگان کامیونی جاده‌ای، وزارت نفت مکلف است از محل صرفه جویی سوخت بخشی از هزینه‌های نوسازی ناوگان را تأمین کند. در انتهای این هفته سایت خبری دریایی سی ترید از برقراری خط کانتینری جدید میان بنادر ایرانی و مناطق داخل سرزمینی فرانسه و بندر لاهاور این کشور از سوی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خبر داد. در اواخر هفته با تیتر چین زیر پای خودروهای مسی مواجه شدیم بر این اساس صنعت خودروسازی چین، رشد بی‌سابقه‌ای را در سال 2016 تجربه کرده است. در این میان، خودروهای الکتریکی که مصرف مس در آن‌ها بیش از خودروهای عادی است، گوی سبقت را در تولید از سایر وسایل نقلیه ربوده‌اند. طی چهارشنبه جاری با خبر پیشنهاد ‌خارجی‌ها برای حضور در بانکرینگ بندر شهید رجایی و افزایش سهم ایران از بازار ۱۰ میلیارد دلاری منطقه مواجه شدیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه چند شرکت خارجی با شریک ایرانی پیشنهاد حضور در بندر شهید رجایی و سوخت‌رسانی به کشتی‌ها (بانکرینگ) در منطقه را ارائه دادند، گفت: 400 میلیون نفر پشت بنادر ایران از خدمات‌ بنادر ما استفاده می‌کنند و این شامل جمعیت کشور ایران، کشورهای همسایه و کشورهای CIS در آسیای میانه است. سالانه بیش از 40 هزار کشتی بزرگ از طریق تنگه هرمز عبور می‌کنند که نیازمند خدمات هستند. بازار منطقه در حوزه بانکرینگ حدود 10 میلیارد دلار است که ما نیز باید ‌سهمی از این کیک داشته باشیم و این بستگی به میزان سرمایه‌گذاری و بازاریابی مناسب دارد.
در حوزه معدن و فلزات:. بر اساس آمار منتشر شده از گمرک جمهوری اسلامی ایران در 9 ماه ابتدایی سال جاری میزان صادرات محصولات فولادی (بدون احتساب سنگ آهن خام) در حدود 4٫6 میلیون تن به قیمت 2٫2 میلیارد دلار بوده و میزان واردات این محصولات نیز در حدود 3٫3 میلیون تن به قیمت 2٫1 میلیارد دلار بوده است. آمارهای مربوط به افزایش چشمگیر صادرات فولاد در سال جاری تنها مربوط به صادرات فولاد خام (خام فروشی) است و در زمینه صادرات محصولات ابتدایی و محصولات ساخته شده نهایی که ارزش افزوده بیشتری دارند، افزایش چندانی حاصل نشده است.
در حوزه بانک و بیمه: محمود بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رئیس سابق بانک مرکزی گفت: در برنامه ششم توسعه، بانک ها می توانند برای افزایش سرمایه از محل فروش دارایی های مازاد اقدام کنند. همچنین در این هفته و به نقل از روزنامه اقتصادی «لِزِکو» فرانسه، تهران با افزون بر 140 شرکت بیمه و بیمه اتکایی مذاکره کرده است. این گزارش با اشاره به اطلاعات منتشره توسط بیمه مرکزی ایران، اضافه کرد: در میان بیمه هایی خارجی که تاکنون با ایران مذاکره کرده اند، شرکت های فرانسوی، آلمانی انگلیسی، ژاپنی و سوئیسی بیش از دیگران علاقه مند به حضور در بازار ایران هستند. در این هفته به بانکها مجوز بخشودگی سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان داده شد. همچنین رییس کل بانک مرکزی از انتقال بخشی از فعالیت های ارزی به بانک ها خبر داد و گفت: بزودی بخشی از کار صرافی ها را به نظام بانکی منتقل می کنیم.
بازار سرمایه
به گزارش کارگزاری آبان، در هفته جاری مهمترین رخداد بازار سهام می توان به بازگشایی منفی همراه افت حدود40 درصدی نماد وبملت و موافقت وزیر صنعت با عرضه سیمان صادراتی در بورس کالا اشاره کرد.  عیسی حسین پناه (مدیریت نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس) از سمت خود کناره گیری کرد تا راهی سپرده گذاری مرکزی و عضو هیات مدیره این شرکت شود همچنین محسن خدابخش معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی ، جانشین وی شد. طی هفته جاری مدیرعامل فرابورس از راه اندازی شاخص بدهی تاپایان امسال خبر داد. مدیرعامل فرابورس گفت: تا آخر امسال شاخص بدهی که ویژه اوراق و بازار بدهی است راه اندازی می شود. اکنون، معاملات اوراق بدهی در شاخص فرابورس لحاظ نمی شود و شاخص فرابورس برگرفته از بازار اول و دوم فرابورس است. در این هفته خبر تولید سیمان چاه نفت در کارخانه سیمان کرمان منتشر شد. مدیرعامل کارخانه سیمان کرمان با اشاره به اینکه سیمان چاه نفت کرمان از کیفیت بالایی برخوردار است افزود: مازاد این محصول به کشورهای نفت خیز آسیا میانه صادر می شود. سیمان چاه نفت علاوه بر میدانهای نفتی در سکوهای نفتی دریایی در حفر و استخراج چاههای نفت کاربرد دارد و در اطراف لوله های استخراج تزریق می شود و در برابر دما و فشار از آن محافظت می کند. در این هفته خبر بهره ‌برداری از ۳ پروژه بزرگ و توسعه‌ای چادرملو در دهه فجر منتشر شد. بر این اساس قرار است همزمان با دهه فجر امسال بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگ چادرملو شامل کارخانه فولاد 1 میلیون تنی چادرملو، کارخانه نورد 500 هزار تنی ابرکوه و نیروگاه 500 مگاواتی اردکان انجام شود. همچنین مدیرعامل شرکت آهن و فولاد ارفع از تولید ۴۰۰ هزار تنی آهن و فولاد ارفع در ۸ ماهه نخست امسال خبر داد.
 
 

۹۵/۱۱/۰۸
۰۹:۰۹

بیمه ها برای جبران خسارت های حادثه پلاسکو آستین بالا زدند

ساختمان تجاری پلاسکو در محدوده خیابان جمهوری تهران ساعت 8 صبح سی ام دی ماه دچار حریق شد که پس از سه ساعت و نیم تلاش آتش نشانان برای مهار آتش، 15 طبقه ساختمان به طور کامل فروریخت.

شفا آنلاینبیمه و بانکخسارت های جانی و مالی ناشی از ریزش ساختمان پلاسکو تهران در پنجشنبه گذشته، همت شرکت های بیمه برای کمک رسانی به آسیب دیدگان و جبران بخشی از لطمه ها را می طلبد.
به گزارش شفا آنلاین ، ساختمان تجاری پلاسکو در محدوده خیابان جمهوری تهران ساعت 8 صبح سی ام دی ماه دچار حریق شد که پس از سه ساعت و نیم تلاش آتش نشانان برای مهار آتش، 15 طبقه ساختمان به طور کامل فروریخت.
در این حادثه چندین آتش نشان به همراه برخی کسبه این مجتمع زیر آوار ماندند که عملیات آواربرداری و جست و جوی پیکر جانباختگان هنوز ادامه دارد.
همچنین یک هزار و ٢٠٠ واحد در مجتمع تجاری پلاسکو وجود داشت که براساس آمارها 560 واحد، فعال بود. 15 هزار میلیارد ریال خسارت به این واحدها وارد شده است و سه هزار کارگر نیز بیکار شدند.
بخش زیادی از کسبه این ساختمان در صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن بودند که 99 درصد آنان از این واحدها به عنوان «مرکز پخش» استفاده می کردند. 180 واحد در این ساختمان تولیدکننده و فروشنده دیگر اقلام بودند.
در این ساختمان 400 واحد پیراهن دوز، 6 واحد کشباف، هشت واحد صنف خیاطان و 20 واحد تولیدی کفش فعال بود.
برای جبران خسارت های وارد شده شرکت های بیمه اقدام هایی انجام دادند.
رییس کل بیمه مرکزی چهارم بهمن ماه اعلام کرد: 35 درصد واحدها یعنی ٢١٠ واحد در ساختمان تجاری پلاسکو بیمه آتش سوزی بودند و 14 شرکت بیمه ای در این زمینه درگیرند.
«عبدالناصر همتی» خسارت وارد شده را 490 میلیارد ریال برآورد کرد و گفت: قهرمانان آتش نشان نیز پوشش بیمه ای عمر، تکمیلی و بیمه مسوولیت دارند که پس از محرز شدن، پرداخت می شود.
در همین پیوند، مدیرعامل بانک شهر اعلام کرد: بیمه شهر وابسته به این بانک بر پایه بیمه نامه ای که با سازمان آتش نشانی دارد، کامل ترین بیمه عمر و حوادث را برای این سازمان و آتش نشانان فراهم کرده است.
به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، «حسین محمد پورزرندی» افزود: آتش نشانان، سازمان آتش نشانی و ماشین های این سازمان، زیر پوشش این بیمه نامه قرار دارند.
پورزرندی گفت: تاکنون شمار دقیق شهیدان و همچنین میزان خسارات این حادثه مشخص نشده است که به طور حتم پس از برآورد هزینه‌ها، اقدام های لازم در این زمینه صورت می گیرد.
وی اعلام کرد: بانک شهر پس از این حادثه در نامه‌ای به شهردار تهران اعلام آمادگی کرده است با همه توان برای جبران خسارت ها و همدردی با خانواده شهیدان آتش نشان همکاری داشته باشد.
شرکت بیمه البرز نیز خسارت یکی از زیاندیدگان حادثه پلاسکو را به مبلغ یک میلیارد و 700 میلیون ریال پرداخت کرد.
به گزارش روابط عمومی این بیمه، بیمه البرز در همان ساعت های اولیه پس از وقوع حادثه آتش‌سوزی پلاسکو با تشکیل ستاد ویژه ای به تشکیل پرونده، بررسی و محاسبه میزان خسارت وارد شده به بیمه‌گزاران زیاندیده خود را آغاز کرد و نخستین چک خسارت را در کمتر از یک هفته به یکی از واحدهای تجاری زیر پوشش، پرداخت کرد.
معاون فنی بیمه البرز نیز در این زمینه گفت: سازه این ساختمان در سال های 1391 و 1392 به مدت دو سال زیر پوشش بیمه آتش سوزی و خطرات طبیعی بیمه البرز قرار داشت.
«احمد صفرزاده» افزود: از سال 1392 پس از بازدید کارشناسان ارزیاب شرکت بیمه البرز و به علت رعایت نشدن برخی توصیه های ایمنی از سوی مالک این ساختمان، بیمه نامه تمدید نشد.
صفرزاده اعلام کرد هنگام آتش سوزی ساختمان پلاسکو، 11 واحد این ساختمان زیر پوشش بیمه آتش سوزی قرار داشت.
به گفته وی، دیروز و امروز به 2 واحد که در برج اصلی تخریب شده بودند، 2میلیارد ریال خسارت پرداخت شد.
وی افزود: 9 واحد دیگر بین طبقات یک تا سه قسمت پشتی ساختمان پلاسکو واقع در خیابان منوچهری قرار داشتند که آسیب جدی ندیده اند و به محض پاکسازی محل، بیمه البرز ارزیابان خود را برای ارزیابی خسارت و تشکیل پرونده و پرداخت خسارت احتمالی به محل اعزام می کند.
معاون فنی بیمه البرز گفت: خرید بیمه آتش سوزی پس از حادثه پلاسکو 500 برابر افزایش نشان می دهد.
وی افزود: بیشتر کسانی که در روزهای اخیر به شرکت‌های بیمه برای انعقاد قرارداد بیمه آتش سوزی مراجعه می کنند از صاحبان حرفه‌های خرد هستند.
صفرزاده یادآوری کرد: بر مبنای قانون، فعالان اقتصادی مکلفند مسئولیت هر نوع خسارت و حوادث ناشی از فعالیت شغلی خود را که ممکن است به افراد دیگر وارد کنند، زیر پوشش بیمه مسئولیت قرار دهند و اگر در بروز حادثه بر مبنای نظر مراجع قضایی، مقصر حادثه بیمه‌نامه نداشته باشد و مقصر قلمداد شود، موظف است به تنهایی، خسارت زیاندیدگان را جبران کند.
همچنین معاون فنی مدیرعامل بیمه آسیا در امور بیمه اموال اعلام کرد تا ششم بهمن ماه (امروز) 52 پرونده مربوط به واحد های آسیب دیده در آتش سوزی ساختمان پلاسکو تشکیل شده است.
به گزارش روابط عمومی این بیمه، «فرامرز خجیر» گفت: با توجه به لزوم تکریم بیمه گذاران و پرداخت سریع خسارت به واحد های زیر پوشش، 40 میلیارد ریال در 30 فقره چک به زیاندیدگان آتش سوزی ساختمان پلاسکو پرداخت شد.
وی با تاکید بر استفاده صنوف از پوشش های مناسب و کافی برای واحد های تجاری و تولیدی افزود: صنوف کشور می توانند با پرداخت حداقل حق بیمه از انواع بیمه نامه های آتش سوزی با تسهیلات و شرایط ویژه بهرمند شوند.
مدیرعامل و رییس هیات مدیره بیمه ایران نیز اعلام کرد: نزدیک به یکصد واحد از واحدهای تولیدی و تجاری ساختمان پلاسکو زیر پوشش بیمه آتش سوزی و خطرات تبعی بیمه ایران بودند.
به گفته «محسن پورکیانی»، سرمایه زیر پوشش بیمه این واحدها متفاوت و از یک میلیارد و 500 میلیون تا 10 میلیارد ریال بوده است.
بیمه ایران اعلام کرد تا شامگاه پنجم بهمن ماه بیش از 128 میلیارد ریال به 67 واحد زیاندیده ساختمان پلاسکو پرداخت شد و رسیدگی به سایر پرونده واحدهایی که تخریب نشده است به اجازه مسئولان برای بازدید محلی نیاز دارد.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۷:۴۶

حمله پلنگ ها به دامداری در یکی از روستاهای نوشهر

نوشهر- ایرنا - دهیار روستای 'سنگسرا' نوشهر در استان مازندران از حمله پلنگ های گرسنه به دامداری یکی از اهالی این روستا خبرداد و گفت : در جریان این حمله 2 راس گاو تلف شدند.

روستای سنگسرا با جمعیتی دستکم 260 خانوار یکی از روستاهای بخش مرکزی نوشهر است که از جنوب به عرصه های جنگلی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی نوشهر و از شمال به دریای خزر محدود است.
ظفر مظاهری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این اتفاق روز گذشته در این روستا رخ داده است.
وی گفت : به دلیل همجواری این روستا با منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در محدوده نوشهر هر ازگاهی شاهد حمله حیوانات وحشی حمایت شده به دامداری های این روستا هستیم.
وی اظهار داشت : این موضوع بارها با شبکه دامپزشکی و حفاظت محیط زیست شهرستان نوشهر در میان گذاشته شد ولی تا به حال این پی گیری ها نتیجه ای نداشته است .
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهرنیز در پاسخ به خبرنگار ایرنا دراین زمینه اظهار بی اطلاعی کرد و اما درعین حال از دامداران مالباخته این شهرستان خواست که نگران نباشند و شرکت های بیمه نسبت به پرداخت غرامت خسارت ها اقدام خواهند کرد.
کامبیزمحسن سلطانی افزود : برای بررسی بیشتر موضوع امروز کارشناسان این سازمان به روستای مورد نظر اعزام می شوند و پس از تهیه گزارشی مستند از آنچه که رخ داده است ، اقدامات لازم برای پرداخت غرامت به دامدار مالباخته در جریان حمله پلنگ انجام می دهند.
وی با بیان اینکه پلنگ های این منطقه بیمه هستند، گفت : بر اساس تفاهم نامه ای که امسال بین وزارت جهادکشاورزی و شرکت بیمه 'ما' امضا شد تمامی پلنگ های موجود در جنگل های این شهرستان زیر پوشش بیمه این شرکت قرار گرفته اند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نوشهر در عین حال از پرداخت 12 مورد حق غرامت در ارتباط با حمله پلنگ از سوی شرکت بیمه ما به دامداران مالباخته درسال جاری خبرداد و گفت : دراین مدت به هر دامدار مالباخته از 20 میلیون ریال تا 56 میلیون ریال غرامت پرداخت شده است.
محسن سلطانی ، تجاوز و دست اندازی به طبیعت مانند ایجاد جاده های جنگلی و درپی آن جابه جا شدن نسل حیات وحش را از علت های اساسی پیدایش چنین اتفاقاتی در این منطقه معرفی کرد و گفت که با اینکه غذای اصلی پلنگ ها ، گرازها هستند ولی متاسفانه این نوع حیوانات منقرض شده اند و بنابراین پلنگ ها ناگزیرند برای تامین غذا به پایین دست و حاشیه روستاها روی آورند.
شهرستان نوشهر با داشتن حدود 220 هزار هکتار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و برخورداری از گونه های حیات وحش نظیر مرال ، شوکا ، کل بز ، خرس قهوه ای ، پلنگ ، قرقاول ، کبک دریایی و معمولی در غرب مازندران واقع است.
خبرنگار: مهراب زکی پور کینجی **انتشار دهنده:سید محسن حسن نیا
7078 /1602/1899

۹۵/۱۱/۰۹
۰۹:۵۶

وقایع‌نگاری یک فاجعه قابل پیش‌بینی-روز هفتم از تعویق تشییع تا کشف پیکر تازه

احمد ابوالفتحی
روزنامه بهارروز گذشته وقایع مرتبط با فروریختن ساختمان پلاسکو را از ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه مرور کردیم. اما ظهر سه‌شنبه پایان ماجرا نبود. ماجرا هنوز هم ادامه دارد. امروز وقایعی که در حوالی یک فاجعه قابل پیش‌بینی رخ داده است را از ظهر روز سه‌شنبه تا ظهر چهارشنبه مرور خواهیم کرد و این مرور را در روزهای بعد هم ادامه خواهیم داد.
***
سه‌شنبه ساعت سیزده
آواربرداری بدون یافتن پیکر تازه ادامه دارد. قهرمان امروز، پزشکی قانونی است که همه منتظرند نتیجه آزمایش‌های احراز هویت را از زبان مسئولان آن بشنوند. مدیرکل پزشک قانونی استان تهران، درباره احراز هویت پیکرهایی که به پزشک قانونی تحویل داده شده می‌گوید: «در این مدت 15 خانواده از آتش‌نشانان و 4 خانواده از افراد عادی به ما مراجعه کرده‌اند و ما از آن‌ها نمونه DNA گرفتیم و آنها نیز فرم احراز هویت را تکمیل کرده‌اند. تا امروز 5 پیکر به پزشکی قانونی تحویل داده شده که هویت این افراد هنوز قطعی نشده است و ما در حال آزمایش‌های لازم هستیم و فردا نتیجه نهایی را اعلام خواهیم کرد.» شناسایی اما تا فردا طول نخواهد کشید. پیش از پایان روز سه‌شنبه، نتایج احراز هویت اعلام خواهد شد.
پانزده
ضلع غربی ساختمان پلاسکو که در مجاورت ساختمان پاساژ کویتی‌ها قرار دارد، در حال تخلیه شدن است و آتش‌نشانان از شب گذشته پیشرفت خوبی در این قسمت از ساختمان داشته‌اند. امیدواری دراین‌باره که در ضلع غربی ساختمان پیکر تازه‌ای یافته شود بسیار است. هر چند که هنوز در این قسمت جسدی یافت نشده و فقط چند کپسول آتش‌نشانی به‌دست آمده است. این کپسول‌ها صاحبانی هم داشته‌اند. صاحبانشان کجا هستند؟
شانزده
شهردار منطقه دوازده می‌گوید مکان‌های متفاوتی برای انتقال کسبه پلاسکو پیشنهاد شده است. هم شهرداری هم کسبه منطقه 12 و هم مالک پاساژ پلاسکو برای انتقال کسبه به دنبال مکان مناسبی می‌گردند. بنیادمستضعفان که مالک پاساژ پلاسکو است؛ ساختمان زنجیره‌ای قدس را برای این کسبه درنظرگرفته است. هم مردم و هم مسئولان دغدغه وضعیت حالِ حاضرِ کسبه پلاسکو را دارند اما ما باید درنهایت با درنظر گرفتن نزدیکی محل برای مردم و همچنین کسبه پاساژ پلاسکو، تصمیم‌گیری کنیم. باتوجه به اینکه مدیریت بحران برعهده شهردار تهران است؛ ما از روز اول تمامی پرسنل‌مان را در شیفت‌های مختلف برای کمک‌رسانی به منطقه اعزام کردیم.وضع کسبه پلاسکو یادآور کودکان یتیم است. همه برای سرنوشت آن‌ها در حال تصمیم‌گیری هستند. از این همه دلسوز اما آیا بخاری بلند خواهد شد؟ از زمین پلاسکو بخار فراوانی بلند می‌شود. جوری که مهی بسیار غلیظ کارگاه آواربرداری را پوشانده، این بخارها اما به زودی فروخواهند نشست. به همراه آن‌ها آیا دلسوزی برای کسبه هم فروکش خواهد کرد؟
هجده
افزایش مصدومان. سخنگوی اورژانس تعداد مصدومان را 204 نفر اعلام می‌کند. 49 نفر از این افراد به بیمارستان اعزام شده‌اند و از آن میان تنها یک‌نفر هنوز بستری است. این افزایش مصدوم با دود غلیظ پلاسکو ارتباط مستقیم دارد. دود هم برآمده از گرمای حدود پانصد درجه سانتیگرادی آوارهاست. این میزان گرما حیرت‌انگیز است. آیا یافته نشدن پیکر تازه با این گرمای ذوب‌کننده در ارتباط است؟ ساعاتی بعد، شهرام گیل‌آبادی معاون شهردار تهران، در توئیتی ادیبانه این فرضیه را مطرح خواهد کرد.
بیست‌ودو
براساس اطلاعیه سازمان پزشکی قانونی احراز هویت شش فوتی حادثه پلاسکو به اتمام رسیده است و این افراد به شرح زیر اعلام هویت شده اند: هویت آتش نشانان شهید: بهنام میرزاخانی، علی امینی و فریدون علی تبار. همچنین هویت 3 شهروند فوت شده در حادثه پلاسکو که تاکنون از زیر آوار خارج شده‌اند عبارت است از: حیدر پهلوانی، جواد حسینقلی‌زاده و محمود محسنی.هنوز جسد دیگری از زیر آوارها بیرون کشیده نشده است.
بیست‌وسه
بیمه ایران اعلام کرد که بیش از 128 میلیارد ریال به واحدهای زیان‌دیده در فاجعه پلاسکو پرداخت شده است. مدیریت بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه ‌ایران در اطلاعیه‌ای با اشاره به اینکه ساختمان پلاسکو از دو بخش برج پلاسکو در 15 طبقه و پاساژ پلاسکو در 5 طبقه تشکیل ‌شده بود، افزود: در اثر حادثه آتش‌سوزی، برج 15 طبقه پلاسکو به طور کامل تخریب شده که خسارات وارده به این بخش به جز یک‌مورد که امر کارشناسی آن در حال بررسی است، براساس تعهدات بیمه‌نامه، به‌طور کامل پرداخت شده است.در ادامه این اطلاعیه آمده است: پاساژ پلاسکو (بخش‌شمالی) متحمل خساراتی شده که با توجه به ضوابط و مقررات بیمه‌نامه، نیازمند بازدید از محل و انجام امر کارشناسی است که به‌دلیل ملاحظات ایمنی و امنیتی، اکنون امکان بازدید کارشناسی مقدور نیست و پس از اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی‌ربط، اقدامات لازم برای کارشناسی و پرداخت خسارت به بیمه‌گذاران این بخش نیز به عمل خواهد آمد.این اطلاعیه برای اولین‌بار ابهام در مورد بخشی از پلاسکو که ویران نشده است را کمتر می‌کند. عکس‌هایی از مغازه‌های سالم باقی‌مانده در پلاسکو منتشر شده بود که به ابهام بیشتر دامن زده بود و البته کسی هم برای رفع ابهام کوششی نکرد. اطلاعیه بیمه هم برای رفع ابهام نیست، رفع ابهام از تبعات آن است.
چهارشنبه یک بامداد
امدادگران مشغول کارند. سخنگوی ستاد بحران پلاسکو می‌گوید: «چنانچه امروز آواربرداری به پایان نرسد تدابیر تازه‌ای اندیشیده خواهد شد.» از دیگر خبرها این است که تشییع پیکرها روز پنج‌شنبه برگزار خواهد شد. این خبر اما تا چند ساعت دیگر ارزشش را از دست خواهد داد. چرا که صبح چهارشنبه اعلام خواهد شد که تشییع به تعویق افتاده است.
هفت صبح
هنوز هیچ خبری از پیکر تازه نیست. آواربرداری به پایان نزدیک می‌شود. برآوردها اما این است که روند تا پایان هفته ادامه خواهد داشت. دستگاه‌های بتن‌ریز هم به محل فاجعه آورده شده‌اند. به‌نظر می‌رسد مسئولان ستاد بحران قصد دارند با دیوارریزی در قسمت جنوبی ساختمان ترددِ اتومبیل‌های شخصی را آزاد کنند. به این صورت آواربرداری از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو متوقف خواهد شد و طبق گفته مسئولان ستاد بحران؛ پس از این آواربرداری تنها از پارکینگی که در ضلع شمالی ساختمان پلاسکو قرار دارد؛ انجام می‌شود.
نه صبح
کشف یک پیکر تازه. این را سخنگوی ستاد بحران پلاسکو اعلام می‌کند. به گفته او امکان خارج کردن پیکر از زیر آوار هنوز وجود ندارد و این کار باید در مراحل پایانی آواربرداری انجام شود. آواربرداری همچنان ادامه دارد و تاکنون به مدت 145 ساعت عملیات آواربرداری و امداد و نجات در محل حادثه انجام گرفته است و بیش از 15 هزار تن ضایعات شامل آهن شکسته، نخاله و بتن در قالب 1100 دستگاه کمپرسی از این محل خارج شده است.سخنگو درباره بتن‌ریزی هم توضیح می‌دهد: «در حال کشیدن دیواری در محل پاساژ قدیم پلاسکو هستیم تا خیابان جمهوری را از محل این ساختمان جدا کنیم. با این کار از روز شنبه محدوده خیابان جمهوری بازگشایی می‌شود و از ضلع شمال شرقی ساختمان کار دنبال خواهد شد تا کسبه محل نیز بتوانند به کار خود ادامه دهند. ظرف امروز و فردا کار آواربرداری به پایان رسیده و به طبقه همکف خواهیم رسید، پنج الی شش متر نیز از این طبقه آواربرداری خواهیم تا چنانچه فرد یا افرادی در این طبقه بودند به آنها دسترسی پیدا کنیم. در شب گذشته با بررسی مجدد نقشه‌ها و مطالعات میدانی فرمانده عملیاتی میدان کانالی در ضلع شرقی ساختمان حفر کردیم که به اتاقک تاسیسات برقی ساختمان رسیدیم و پس از برش دیواره اتاقک دو آتش‌نشان وارد محوطه شدند اما هیچ فردی در آن نقطه حضور نداشت و عملیات همچنان ادامه دارد.»
ساعت یازده
جلال ملکی (سخنگوی ستاد بحران حادثه پلاسکو) درخصوص آخرین فعالیت‌ها و همچنین کاستی‌های عملیات می‌گوید: متاسفانه باید بگوییم حرارت طبقات پایینی بسیار زیاد است به حدی که ما یکی از ستون‌های ساختمان را دیروز ساعت پنج و نیم عصر از زیر آوار بیرون کشیده‌ایم ولی هم‌اکنون هم این ستون حرارت دارد، این نشان می‌دهد که حرارت حاصل از آتش‌سوزی همه چیز را در طبقات پایین از بین برده است.ملکی به عملیات حفر تونل و رسیدن به اتاقک برق ساختمان اشاره می‌کند و می‌گوید: بامداد روزچهارشنبه در طی بررسی مجدد نقشه‌ها در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو تونلی حفر شد و آتش‌نشانان با حضور مقام قضایی وارد اتاقک برق شدند. در اتاقک هیچ جسدی وجود نداشت و راه ورودی اتاقک هم بر اثر ریزش آوار کاملا مسدود شده بود. میزان پیشرفت آواربرداری بخش دیگر صحبت‌های سخن‌گو است: «تاکنون موفق شدیم 85 درصد آوارها را از محل حادثه خارج کنیم و 15 درصد باقیمانده هم در روزهای آینده کاملا تخلیه خواهد شد.»سخنگوی اورژانس هم تعداد مصدومان را 207 نفر اعلام می‌کند. دو نفر بیشتر از آمار دیروز.
ساعت دوازده
پیکر یکی از آتش‌نشانانی که زیر آوار مانده بود، در ضلع شمال غربی پیدا شد. جلال ملکی می‌گوید: لحظاتی پیش پیکر یکی از شهدای آتش‌نشان در ضلع شمال غربی ساختمان پلاسکو پیدا و از زیر آوار خارج شد. احتمال یافت شدن پیکرهای دیگری نیز در ساعات پیش رو وجود دارد. پیکر کشف شده از طریق مدارکی که همراهش بوده، قابل شناسایی است.پس از آنکه پیکر یکی از آتش‌نشانان در ضلع شمال غربی ساختمان پلاسکو در زیر آوار کشف شد، عواملی انتظامی در آن محوطه حلقه زدند. نیروهای امدادی نیز دقایقی پیش بار دیگر تابوت حمل پیکر را به ضلع شمال غربی ساختمان پلاسکو بردند. عملیات آواربرداری متوقف و جستجو آغاز شده است. دقایقی بعد پیکر یک آتش‌نشان دیگر یافت شد. با یافتن این پیکر؛ شمار آتش‌نشانان شهید به پنج نفر رسیده است.
ساعت سیزده
طبق گزارش‌های به‌دست آمده سگ‌های سپکا (سگ‌های پلیس کارآزموده ناجا) ظهر روز چهارشنبه محلی که آتش‌نشانان در آن مفقود شده بودند را کشف کرده و ماموران امداد و نجات توانستند در یکی از دو محل کشف شده توسط این سگ‌ها؛ پیکر 2 تن از آتش‌نشانان شهید را پیدا کنند.در حال حاضر مربیان سگ سپکا در حال جستجو برای یافتن دیگر پیکرها هستند. لازم به ذکر است این ماموران در محل یاد شده یک عدد ساعت، یک شارژر موبایل و یک چکمه سفید خدماتی را پیدا کردند و احتمال می‌رود در این محل پیکرهای دیگری متعلق به آتش نشانان یا شهروندان وجود داشته باشد.
ساعت سیزده و سی
تشییع به تعویق می‌افتد. به احتمال فراوان به‌خاطر یافته شدن پیکرهای تازه. تعداد پیکرهای تازه‌ای که یافته می‌شوند. هنوز زمان مجدد تشییع اعلام نشده است. آنچه به صورت رسمی اعلام می‌شود این است که تعویق به خواست خانواده‌ها بوده است. از همان اول هم اعلام پنج‌شنبه به عنوان زمان تشییع، در حالی که بنا به گفته شهردار در همان روزهای اول فاجعه، مشخص بود که آواربرداری تا پایان هفته ادامه خواهد داشت. از طرف دیگر خبرهایی درباره پشت‌پرده تعویق هم منتشر شده است. گویا بین تصمیم‌گیران اختلافاتی بوده و هست،«شنیده‌ها حاکی است، اختلاف بر سر برگزاری مراسم تشییع برای روز پنجشنبه میان مدیران شهرداری بالا گرفته است و شورای تامین هم با توجه به ناهماهنگی موجود از خود سلب مسئولیت نموده است.»
ساعت چهارده
پیکر سه تن دیگر از جانباختگان پلاسکو لحظاتی پیش از میان آوارها خارج شد. پیکرها روی دست آتش‌نشانان و با فریادهای الله اکبر و لااله الا الله و یا حسین به سمت خودروهای ویژه حمل این پیکرها هدایت شدند. با کشف این سه پیکر تعداد پیکرهای کشف شده از صبح امروز تا کنون به پنج تن رسید.ملکی به اعلام آخرین وضعیت تفحص و جست‌وجو در منطقه پلاسکو می‌پردازد و می‌گوید: در ادامه عملیات جست‌وجو در ضلع شمال غربی قبلا پیکر دو نفر را کشف کرده بودیم و لحظاتی قبل پیکر سه تن دیگر نیز پیدا شد. این سه تن به فاصله یک متر در کنار یکدیگر قرار گرفتند و هر سه آتش‌نشان بودند که به پزشکی قانونی منتقل شدند. کماکان در این قسمت و نقاط دیگر به جست‌وجو ادامه می‌دهیم و در مجموع تاکنون پیکر 8 نفر از شهدای آتش‌نشان پیدا شده و به دنبال کشف پیکر 8 تن دیگر هستیم. به گفته ملکی، حجم آتش در قسمت شمال غربی ساختمان پلاسکو بوده که بیشتر محبوس‌شدگان نیز در این بخش هستند.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۴:۵۸

پرداخت خسارت بیمه البرز به بیمه‌گزاران زیان دیده پلاسکو

خبرایران:بیمه البرز پرداخت خسارت به بیمه‌گزاران زیان‌دیده پلاسکو که تحت پوشش این شرکت بوده‌اند را آغاز کرد.

به گزارش خبرایران به نقل از روابط عمومی بیمه البرز، اولین بیمه‌گزار زیان‌دیده در آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو با حضور در شرکت بیمه البرز چک خسارت خود را از این شرکت دریافت کرد.
بنا بر این گزارش، بیمه البرز در همان ساعات اولیه پس از وقوع حادثه آتش‌سوزی پلاسکو با تشکیل ستاد ویژه ای به تشکیل پرونده و بررسی  و محاسبه میزان خسارت وارد شده به بیمه‌گزاران زیان‌دیده خود پرداخت و اولین چک خسارت را در کمتر از یک هفته به یکی از واحدهای تجاریی که تحت پوشش بیمه البرز بود، پرداخت کرد.
این گزارش حاکی است ساختمان پلاسکو تهران ساعت 7:59 صبح روز پنجشنبه 30 دی  دچارآتش سوزی شد و در ساعت 11:30 به دلیل گسترش و سرایت آتش سوزی فروریخت.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۶:۰۳

بازیکن تیم تکواندوی بانوان بیمه رازی در جایگاه اول تکواندو کشوری ایستاد

خبرایران : دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز در مسابقات لیگ دسته اول تکواندو باشگاه‌های بانوان کشور جام کوثر با غلبه بر حریفان خود در مجموع با 147 امتیاز عنوان نفر اول کشور را به دست آورد.

 به گزارش خبرایران از روابط عمومی بیمه رازی ،نیان شامحمدی تکواندوکار باشگاه ورزشی المپیک شهرستان سقز در تیم باشگاه بیمه رازی با شکست تکواندوکاران تیم‌های البرز و باشگاه شمال شرق تهران در دور رفت و برگشت و در وزن دوم خود در رنکینگ اول باز هم در جایگاه اول کشور و صدرنشین جدول قرار گرفت.
شامحمدی در این مسابقات ابتدا بازیکن البرز را با نتجه 12 بر صفر و در بازی دوم حریف قدرتمند تیم شمال شرق تهران را 35 بر 14 شکست داد.
 

۹۵/۱۱/۰۸
۰۱:۰۹

مدیرعامل بانک ملت درخصوص وضعیت سودآوری و برخی ابهامات آماری شفاف‌سازی کرد وعده‌های مثبت درباره آینده «وبملت»

سامان‌دهی سرفصل «مشاع»؛ تقویت روزافزون درآمدهای «غیرمشاع»
وعده‌های مثبت درباره آینده «وبملت»

گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل بانک ملت پس از بازگشایی نماد بانک ملت در بورس تهران و به منظور شفاف‌سازی درخصوص عملکرد بانک در شرایط کنونی، پنج‌شنبه در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. در شرایط کنونی و در حالی‌که موجی از نگرانی‌های سهامداران گروه بانکی به کل بازار سرایت کرده است، شاید پاسخگویی کامل و شفاف‌سازی از سوی مدیران بانکی به جای تن دادن به اخبار، اعداد و هیاهوی رسانه‌ها بتواند فضای ملتهب کنونی را آرام سازد. حدود 7 ماه است که از دوران ریاست مدیرعامل جدید بانک ملت می‌گذرد. مدیرعامل این بانک در این نشست خبری به حرکت بانک ملت در مسیر پیشرفت اشاره کرد. وی پس از شفاف‌سازی درخصوص برخی اطلاعات نادرستی که در روزهای اخیر و پس از بازگشایی نماد بانک ملت شنیده می‌شود، دستاوردهای ماه‌های اخیر بانک را برشمرد. تلاش برای حذف زیان در بخش درآمدهای مشاع، افزایش چشمگیر گشایش‌های اعتباری، تبادلات ارزی و همچنین توسعه روابط بین‌المللی نسبت به سال گذشته، حرکت به سمت درآمدهای کارمزد محور، تلاش برای فروش املاک و دارایی‌های مازاد و کاهش گستردگی غیرمولد از مهم‌ترین‌ برنامه‌های محوری بانک ملت عنوان شد. در این میان به کاهش 7/ 1 درصدی بهای تمام‌شده پول برای بانک نسبت به سال گذشته و همچنین تلاش روزافزون برای افزایش درآمدهای ارزی با افزایش حجم تبادلات شعب بین‌المللی بانک و همچنین تاسیس شعب جدید در کشورهای مختلف اشاره شد.
از توقف تا بازگشایی «وبملت»
هفته گذشته بانک ملت پس از حدود 7 ماه توقف به بازار بازگشت. این سهم در روزهای پایانی تیرماه سال جاری با توجه به ابهامات و تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم متوقف شد. پس از کش و قوس‌های فراوان و لحاظ الزامات بانک مرکزی در صورت‌های مالی مجمع بانک ملت نیز برگزار شد. با الزامات اولیه بانک مرکزی، سود حدود یک هزار میلیارد تومانی بانک ملت برای سال مالی 94، با اعمال بیش از 3 هزار میلیارد تومان ذخیره در حساب‌ها، به زیان 2 هزار میلیارد تومانی در پایان مجمع تبدیل شد. این موضوع موجی از نگرانی سهامداران را به دنبال داشت. مجامع سایر بانک‌ها نیز به همین ترتیب با لحاظ مقادیر سنگینی از ذخایر به پایان رسید. با وجود متوقف بودن نماد بانک‌ها در بورس تهران اما تبدیل سودهای پیش‌بینی‌شده از سوی بانک‌ها به زیان‌های چشمگیر، نگرانی فراوانی را در بازار سهام به دنبال داشت.
بانک مرکزی این ذخایر را برای جلوگیری از شناسایی سودهای موهومی از سوی بانک‌ها الزامی می‌دانست و گام لازم برای ایجاد روابط بانکی بین‌المللی را متناسب‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها همگرا با استانداردهای بین‌المللی (IFRS) عنوان کرد. درخصوص بانک ملت کسری ذخایری که بانک‌ مرکزی به آن اشاره داشت مواردی مانند شناسایی سود روی تسعیر ارز، مطالبات مشکوک‌الوصول، نحوه شناسایی سود و وجه التزام روی بدهی‌های دولت و محاسبات آکچوئری را شامل می‌شد. در این میان در رایزنی با بانک مرکزی در پی حذف ذخایر غیر ملزم در صورت‌های مالی خود برآمدند. با رسانه‌ای شدن مشکلات بانک‌ها پای رئیس دولت نیز به حل مشکلات بانکی باز شد. سرانجام نیز صورت‌های مالی بانک‌ها با حذف یا تعدیل موقت بخشی از ذخایر منتشر شد. در این میان بانک ملت نیز صورت‌های مالی 9-6 ماهه را ارائه کرد تا آماده بازگشایی شده و امکان معامله دوباره سهام آن وجود داشته باشد. بانک ملت که با لحاظ افزایش سرمایه 25درصدی (از مبلغ 4 هزار میلیارد تومان به 5 هزار میلیارد تومان در تیرماه سال جاری) در قیمت پایانی 193 تومان بسته شده بود، با فشار فروش و نگرانی سهامداران ریزش حدود 38 درصدی را تجربه کرد. شاید کمتر کسی در بازار سهام چنین ریزشی را برای سهام این بانک متصور بود. این ریزش بار دیگر هیاهوی رسانه‌ای را به دنبال داشت. در این میان انتشار برخی اعداد و ارقام ناصحیح و شیوع هر چه بیشتر فضای منفی باعث شد سرانجام، مدیرعامل بانک ملت به منظور شفاف‌سازی درخصوص عملکرد این بانک و همچنین کاهش نگرانی سهامداران در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد.
رد شایعات و آمار غلط
هادی اخلاقی در این گفت‌وگو به برخی آمار و اطلاعات اشتباه که از رسانه‌های مختلف منتشر می‌شود، اشاره کرد و در ادامه گفت: در حالی‌که 7 ماه از دوره ریاست جدید می‌گذرد اما قصد ما بر این بوده که ابتدا آنچه باید، در عمل انجام شود تا بتوانیم بر اساس واقعیت‌ها و عملیات بانک، گزارش‌هایی را از عملکرد خود ارائه دهیم. وی در ابتدا مطابق با آنچه در بالا اشاره شد دلایل ریزش سودآوری بانک ملت را برشمرد. لزوم تاییدیه بانک مرکزی بر صورت‌های مالی پس از اظهار نظر حسابرس قانونی باعث شد صورت‌های مالی بانک دستخوش تغییر شود. وی در ادامه افزود: از میزان ذخایری که بانک ملت باید بر اساس‌نامه‌ بانک مرکزی ابلاغی به مجمع سهامداران بانک، در نظر می‌گرفت، 250 میلیارد تومان بابت کسری ذخایر آکچوئری و 950 میلیارد تومان بابت کسری ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول لحاظ شد. در این میان حدود 550 میلیارد تومان از کسری ذخایر مشکوک‌الوصولی که بانک مرکزی به آن اشاره کرده بود با توجه به ارائه مدارک و مستندات لازم حذف شد. همچنین حذف ذخایر حدود 800 میلیارد تومانی سود شناسایی‌ شده از وجه التزام روی مطالبات از بخش دولتی و همچنین 555 میلیارد تومان سود ناشی از تسعیر ارز نیز با ارائه استدلال‌هایی از سوی بانک مرکزی پذیرفته شد و بنا است که تا پایان سال نهایی شود.
اخلاقی در ادامه گفت: پس از لحاظ ذخایر لازم در صورت‌های مالی و ارائه سودآوری بانک ملت بر اساس سرمایه جدید 5 هزار میلیارد تومانی قیمت هر سهم بانک ملت که پیش از توقف 193 تومان بود با ریزش مواجه شد.اخلاقی در ادامه گفت: تا زمانی‌که عملکرد میان‌دوره‌ای منتشر نشده بود امکان اینکه تنها با صحبت از روند رو به پیشرفت بانک دفاع کنیم وجود نداشت. در شرایط کنونی نیز بانک می‌تواند آن‌چه برای سال جاری در پیش‌بینی براساس عملکرد میان‌دوره‌ای ابلاغ کرده، محقق سازد. در بخش تلفیقی بیش از 70 درصد از EPS (سود هر سهم) محقق شده است. بخشی از این درآمد به عملیات درونی و بخش دیگر به شرکت‌های زیرمجموعه اختصاص دارد. وی همچنین به تلاش برای بانک در جهت کاهش نرخ جذب سپرده‌ها اشاره کرد و افزود: نرخ جذب منابع نسبت به سال گذشته افت 7/ 1 درصدی را نشان می‌دهد. جذب منابع با نرخ‌های بالا و غیرقابل توجیه در سیاست بانک جایی ندارد. در این میان ممکن است بخشی از منابع با توجه به نرخ‌های جذاب در بازار از بانک خارج شوند اما نمی‌توان با هدف جذب منابع زیان‌های سنگین را بر دوش بانک نهاد، زیرا بسیاری از نرخ‌هایی که در شرایط کنونی در بازار پرداخت می‌شود اصلا توجیه‌پذیر نیست.
چارچوب شناسایی سود از تسعیر ارز
اخلاقی درخصوص نحوه شناسایی سود از تسعیر ارز گفت: دستورالعمل بانک مرکزی در این خصوص به این موضوع اشاره دارد که اگر فردی از یک تاریخ مشخصی به قبل یا بعد از آن کالایی را وارد کرده باشد یا گشایشی انجام داده باشد، مشمول این موضوع می‌شود که بانک نرخ ارز را مرجع تشخیص دهد و بانک مرکزی نیز خود را موظف می‌داند که تفاوت آن تا نرخ ارز مبادله‌ای را پوشش دهد، البته این موضوع باید ثابت شود که این ارز بر اساس دستورالعمل پرداخت شده است. مدیرعامل «وبملت» در ادامه افزود: حدود 95 درصد اعدادی که به بانک مرکزی در این خصوص ارائه شده مورد تایید حسابرس قرار گرفته است. در این میان اقلام دیگری نیز وجود داشته که با توجه به دستور اخیر بانک مرکزی به دنبال حسابرسی ویژه هستیم تا اطلاعات به‌صورت شفاف ارائه شود و بانک مرکزی بتواند در مورد آن اظهار نظر کند.
سرانجام مطالبات از دولت
اخلاقی درخصوص مطالبات از دولت گفت: پرداخت این بدهی به این منوط شده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی به‌عنوان نهادی که وظیفه تعیین میزان بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف را عهده‌دار است، تایید کند. بر این اساس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، خزانه‌داری کل کشور و معاونت بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی توافق کردند که محاسبه سود روی بدهی‌های دولت ادعای قابل دفاعی است که نحوه محاسبه نیز در پیشنهادی ارائه شد. در این شرایط وزیر محترم اقتصاد و دارایی این نامه پیشنهادی را به ریاست محترم دولت و هیات‌ وزیران ارائه کرد تا تعیین تکلیف شود. در نتیجه بانک مرکزی نیز این موضوع را پذیرفت که بانک می‌تواند فعلا این اقلام که در گذشته لازم به تعدیل تشخیص داده شده بود، در شرایط کنونی از لیست تعدیلات حذف شود.
رشد 300 درصدی عملیات ارزی بانک ملت
اخلاقی پتانسیل‌های بین‌المللی بانک ملت را نقطه قوتی برای افزایش درآمد این بانک عنوان کرد. وی در ادامه افزود: حجم عملیات ارزی نسبت به سال گذشته رشد 300 درصدی را تجربه کرده است. این رقم در سال گذشته 2 میلیارد و 680 میلیون دلار بوده که تاکنون به 7 میلیارد و 800 میلیون دلار رسیده است. با اطمینان می‌توان گفت که تا پایان سال این عدد به 10 میلیارد دلار خواهد رسید. در دوره پیش‌از برجام شبکه بانکی از فعالیت‌های بین‌المللی خارج شده بود.
در این شرایط اعتبارات اسنادی که سال گذشته 112 میلیون دلار بود (از ابتدای 94 تا دی‌ماه آن سال) از ابتدای سال جاری تا پایان دی به یک میلیارد و 172 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است (رشد 946درصدی). در 50 روز باقیمانده تا پایان سال این عدد به 3 میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند؛ بخش قابل توجهی از این عدد در هفته پیش رو محقق می‌شود. در بخش حواله‌های ارزی از یک میلیارد و 392میلیون دلار در سال گذشته به 6 میلیارد و 340میلیون دلار رسیده است. در مدت مشابه سال گذشته 2 میلیارد دلار حجم عملیاتی ارزی بوده که در سال جاری این عدد به 7 میلیارد و 733میلیون دلار رسیده است (رشد 285 درصدی). افزایش قابل توجه LC را می‌توان به مصوبه هفته‌های اخیر بانک مرکزی مرتبط دانست که بر آن اساس دلار علی‌الحساب 3600 تومان و تسویه بر اساس نرخ سنا انجام می‌شود. این موضوع باعث شده برخی از LCهای بلندمدت نیز بازگشایی شود. اخلاقی در ادامه گفت: این رویکرد در سال 96 تداوم خواهد یافت. وی به فعالیت شعب بانک ملت در استانبول، آنکارا، ازمیر ترکیه، ایجاد 150 روابط کارگزاری در سراسر دنیا، تلاش برای حضور در دیگر کشورها و افزایش کارآیی شعب در ارمنستان و همچنین کره جنوبی اشاره کرد. در این جلسه همچنین مدیرعامل «وبملت» ادعای ادغام بانک سرمایه در بانک ملت را بی اساس خواند. وی به برنامه شرکت برای جذب نقدینگی از طریق افزایش سرمایه اشاره کرد و گفت: گرچه دولت امکان حضور در این افزایش سرمایه را ندارد اما احتمالا راهکاری برای این موضوع در نظر گرفته ‌می‌شود.
از عرضه به‌پرداخت تا حکم دادگاه انگلیس
از دیگر نکاتی که در این جلسه به آن اشاره شد، عرضه سهام به‌پرداخت ملت به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ شرکت در حوزه تبادلات الکترونیک بود. علیرضا لک زایی قائم مقام بانک ملت، به سهم 23درصدی به‌پرداخت از حجم تراکنش‌های PSP و سهم 32درصد از مبالغ تراکنش‌ها اشاره کرد. وی در ادامه گفت: 47 درصد از سهم بازار پذیرندگان اینترنتی که حاشیه سود بالاتری را نسبت به PSP‌ها دارد در اختیار به‌پرداخت است. این شرکت استفاده از سیستم‌ NFC برای پرداخت الکترونیکی با نصب نرم‌افزاری روی گوشی موبایل را در برنامه سال آینده دارد. وی همچنین به 840 هزار پوز این شرکت در شرایط کنونی اشاره کرد که برنامه افزایش تعداد به یک میلیون دستگاه وجود دارد. لک زایی از پذیره‌نویسی این شرکت در هفته گذشته در بورس تهران خبر داد و بیان کرد که در مرحله نخست 10 درصد از سهام این شرکت عرضه می‌شود که این مقدار تا 25 درصد افزایش خواهد یافت. این عرضه احتمالا طی هفته‌های ‌آینده انجام خواهد شد. مدیر عامل بانک ملت همچنین به ارائه 116 هزار و 500 فقره قرض‌الحسنه ازدواج به مبلغ 1120 میلیارد تومان از ابتدای سال اشاره کرد. وی درخصوص شکایت بانک ملت نیز گفت: تاکنون اجازه داده شده که مدارک از سوی ما به دادگاه ارائه شود. با این حال راهی بسیار دشوار وجود دارد. دادگاه اولیه تا سه ماه دیگر با ارائه دلایل شکایت برگزار می‌شود که پس از آن ادامه روند بررسی می‌شود.
eban09؛ebamel01

۹۵/۱۱/۰۹
۰۵:۲۱

الزامات ایفای نقش موثر نظام‌بانکی در تامین مالی تولید بررسی شد میوه ممنوعه در بانکداری

دنیای اقتصاد: هفته گذشته، نمایندگانی از 4 ضلع بازار پول، چالش‌های نظام بانکی و راهکارهای مقابله با آن را در همایشی تخصصی بررسی کردند. در یکی از پنل‌های همایش «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری تولید» که هفته گذشته به همت گروه‌رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» برگزار شد، تصمیم‌سازان نظام بانکی، بانکداران، سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی، اضلاع بحث‌هایی بودند که در دو محور اصلی دنبال شد؛ نخست معرفی و شناسایی چالش‌های فعلی نظام بانکی و دوم علل به‌وجود آمدن معضلات و راهکارهای مقابله با این وضعیت. به عقیده کارشناسان، مجموعه معضلات کنونی، بانک‌های کشور را به استفاده از میوه ممنوعه منابع بانک مرکزی وادار می‌کند. پنل تخصصی «الزامات ایفای نقش موثر نظام بانکی در بحث تامین مالی» در ششمین همایش سیاست‌های پولی «دنیای اقتصاد» با حضور علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، پرویز عقیلی‌کرمانی مدیرعامل بانک خاورمیانه، ابراهیم مقدم نودهی مدیرعامل بانک تجارت، حمید تهرانفر معاون سابق نظارتی بانک مرکزی و علی سنگینیان رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران برگزار شد.
چالش اول، عدم تعادل نرخ سود
در بحث شناسایی چالش‌های نظام بانکی، موضوعات مختلفی از سوی سخنرانان مطرح شد. رئیس پژوهشکده پولی و بانکی یکی از چالش‌های فعلی را عدم تعادل نرخ‌ها در بازار پول و سرمایه عنوان کرد. علی دیواندری اشاره کرد که با هر اوراقی که اکنون در بازار سرمایه منتشر می‌شود، بانک‌ها در سپرده‌ها با مشکل مواجه می‌شوند. او همچنین به اوراق خزانه اسلامی نیز اشاره‌کرد، طبق توصیف او اوراقی که در سال 25 درصد سود می‌دهند عملا مردم را از سپرده‌گذاری در بانک‌ها دور می‌کنند.دیواندری در جایگاه یکی از تصمیم‌گیران نظام بانکی کشور، تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی را به‌عنوان یک مساله جدی مطرح کرد. در این زمینه انتقاد او به بنگاه‌هایی بود که تحت پوشش مالی قرار می‌گیرند. دیواندری با بیان اینکه بررسی‌های سطحی هم نشان می‌دهد بنگاه‌ها تحت نظام روش‌های سنتی و قدیمی کار می‌کنند، گفت: «۸۰ درصد بنگاه‌ها با روش‌های سنتی کار می‌کند و تامین مالی چنین بنگاهی منجر به عدم بازگشت سرمایه می‌شود او تامین مالی چنین بنگاه‌هایی را کمک به رکود اقتصادی دانست.رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی تصریح کرد:‌ «تامین مالی بنگاه‌ها از محل سپرده‌های مردم با مشکل جدی مواجه می‌شود زیرا تامین مالی برای بنگاه‌ها برای فعالیت مولد اقتصادی نیست، بلکه بهایی برای پر کردن برخی از موارد است.»
چالش دوم، عدم درآمدزایی بانک‌ها
مدیرعامل بانک تجارت در بحث چالش‌ها موضوعات دیگری را موردنظر قرار داد. محمد ابراهیم مقدم نودهی، «عدم افزایش سرمایه و عدم درآمدزایی، وجود تسهیلات معوق و فریز شده، عدم فروش دارایی‌های تملیکی و دارایی‌های بانک‌ها» را مهم‌ترین چالش‌های بانک‌ها برشمرد. او از دید یک بانکدار، تامین منابع گران برای بانک‌ها را معضل خواند. طبق گفته مدیرعامل بانک تجارت، بانک‌ها در یک چرخه معیوب ناچار به جمع‌آوری سپرده‌های مردم می‌شوند. مقدم نودهی در این زمینه گفت: «زمانی که نمی‌توان منابع گران‌قیمت را جذب کرد، رویکرد به سمت جمع‌آوری سپرده‌ها تغییر می‌کند، اما با وجود رقابت‌هایی که وجود دارد، جذب سپرده مایه زیان خواهد شد چرا که اگر به سپرده‌ها حتی سود 15 درصد تعلق گیرد، با وجود نرخ تسهیلات 18 درصدی، بازهم باید نسبت به تامین مالی از بازار بین بانکی، ۴ درصد ضرر بدهیم.»مدیرعامل بانک تجارت در ادامه، چرخه معیوبی را که موجب می‌شود بانک‌ها مجبور به سپرده‌گیری با نرخ سود بالاتر شوند، توصیف کرد. توصیف این چرخه به این شکل بود: «زمانی که حجم سپرده‌ها به دلیل رقابت کاهش پیدا می‌کند، تسهیلاتی که داده شده به آن سرعت باز نمی‌گردد، در نتیجه بانک‌ها مجبور می‌شوند از میوه ممنوعه بانک مرکزی استفاده کنند که در نهایت بدهکار می‌شوند و بانک مرکزی نیز آنها را به اندازه 34 درصد مبلغ جریمه می‌کند؛ در نتیجه مقدار جریمه بالا و عدم وصول به موقع مطالبات، بانک‌ها به اجبار به سمت پرداخت نرخ بالای سود سپرده‌ها می‌روند.» مدیرعامل بانک تجارت «عدم پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها» را یکی دیگر از مشکلات نظام بانکی عنوان کرد وگفت: «دولت بدهی‌های خود را به بانک‌ها پرداخت نکرده است که امیدواریم این بدهی به‌زودی وصول شود تا مقداری نقدینگی به بانک‌ها سرازیر شود.»
چالش سوم، نگاه نادرست‌بازیگران بازار پول
پرویز عقیلی کرمانی، یکی از بنیانگذاران بانک‌های خصوصی در ایران از منظری دیگر مساله افزایش سرمایه و انواع آن را مورد تاکید قرار داد. او راه‌های اشتباه طی شده در این مسیر را نیز شرح داد. به عقیده مدیرعامل بانک خاورمیانه، «افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی» یک راه‌حل غلط بوده که تاکنون تداوم یافته است؛ زیرا برای افزایش دارایی بانک‌ها، تنها راه‌حل مناسب افزایش و خلق پول جدید است.عقیلی کرمانی خواستار آن بود که فعالان نظام بانکی نگاه واقع‌بینانه‌تری به معضلات داشته باشند و اقدامات جدی‌تری را انجام دهند. برای نمونه او درخصوص مشکلاتی که موسسات مالی و اعتباری در ماه‌های اخیر به آن دچار شده‌اند، گفت: «به موسساتی که نمی‌توانند فعالیت درست داشته باشند، نباید امکان فعالیت داده شود. زیرا برای حفظ هر موسسه‌ای که با مشکل مواجه می‌شود از ثروت ملی استفاده می‌شود.» در واقع به عقیده عقیلی کرمانی، نوع نگاه سیاستگذاران یکی از چالش‌های فعلی نظام بانکی است.
چالش چهارم، مسوولیت مالی نظام بانکی
معاون سابق نظارتی بانک مرکزی در این پنل توجهات را به توقعات تامین مالی بیش از حد از نظام بانکی معطوف کرد. حمید تهرانفر که سابقه سیاستگذاری را در کارنامه خود دارد، از اظهارنظرهای افراد خارج از گود اقتصاد در مورد مسائل بانکی هم انتقاد کرد. او که عضو هیات‌مدیره بانک صادرات است و از منظر یک بانکدار نیز صاحب‌نظر است، از تاثیر اظهارات اشخاص دارای تریبون بر انباشت مشکلات فعلی نظام بانکی گلایه کرد. توصیه تهرانفر به بانک‌ها این است: «بانک‌ها باید اصول و قواعد خود را رعایت کنند تا مدیران بانکی در هر شرایطی بهترین تصمیم را بگیرند و براساس شرایط روز اقتصاد و سیستم بانکی تصمیم‌گیری کنند.» او معتقد است که بانک‌ها نباید تحت فشارهای خارجی تصمیمات خود را تغییر دهند.تهرانفر از توقعات بی‌پشتوانه از شبکه بانکی نیز انتقاد کرد. او در این زمینه گفت: «در زمینه تامین مالی نیز باید به این نکته توجه داشت که یکی از مشکلات نقدینگی کشور، تعداد کثیر پروژه‌هایی است که هر روز استارت می‌خورد و کسی روی بحث تامین مالی، توجهی ندارد. همانند فاجعه پلاسکو که از منابع بانکی به‌منظور جبران لطمات این حادثه استفاده شد.» اشاره او در بحث به فاجعه پلاسکو و اتفاقات مشابه آن، به نوع نگاه مسوولان به نظام بانکی برای حل مشکلات در این موضوعات بود. او قوانین برنامه پنجم توسعه را نیز یکی از چالش‌های نظام بانکی معرفی کرد زیرا طبق گفته او، اگر تامین مالی از سوی بانک‌ها حذف شود، دیگر چیزی در این برنامه نمی‌ماند.معاون نظارتی سابق بانک مرکزی به‌طور کلی، رویکردهایی را که نظام بانکی در پیش گرفته نادرست دانست. عضو هیات‌مدیره بانک صادرات گفت: «در ایران همواره تبلیغات درباره عقد سپرده‌گذاری انجام می‌شود تا پرداخت تسهیلات. این در شرایطی است که در کشورهای دیگر، این رویه معکوس است؛ زیرا در ایران بار تامین مالی اقتصاد بر دوش بانک‌ها قرار دارد.» تهرانفر «پرداخت وام ازدواج» را از دیگر چالش‌های پیش روی نظام بانکی دانست و گفت: «پرداخت وام ازدواج، یکی دیگر از تسهیلاتی است که توقع آحاد مردم از شبکه بانکی برای پرداخت آن بسیار بالا است. سوال اینجا است که در گذشته که وام ازدواج پرداخت نمی‌شد، چطور مردم می‌توانستند ازدواج کنند.»
چالش پنجم، بازار سرمایه ناکارآمد
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران قدم اول در رفع چالش‌ها را پذیرفتن مشکلات عنوان کرد. علی سنگینیان عدم استقلال و قدرت کافی بانک مرکزی را از دیگر معضلات موجود دانست. او همچنین به دلایل عدم اقبال به تامین سرمایه از طریق بازار سرمایه پرداخت که این امر باعث می‌شود بار مالی شدیدی بر دوش نظام بانکی کشور باشد.سنگینیان با اشاره به سهم پایین بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌ها عنوان کرد: «سال‌هاست که مسوولان تمام تلاش خود را برای افزایش نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی به کار برده‌اند، اما واقعیت این است که در حال حاضر شرایط برای رسیدن به این مهم وجود ندارد.» به عقیده این فعال اقتصادی بزرگ بودن دولت و شرکت‌های شبه دولتی، شکل‌دهنده این وضعیت بوده است. سنگینیان همچنین یکی از علت‌های دیگر عدم اقبال به بازار سرمایه را وضعیت شرکت‌های موجود در آن عنوان کرد. او با اشاره به روند شتابان کاهش سود پیش‌بینی شده شرکت‌ها گفت: «سود شرکت‌ها در سال 93 بالغ بر 65 هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال جاری به 46هزار میلیارد تومان رسید. این موضوع به وضوح نشان از وضعیت بد شرکت‌های موجود در بازار سهام دارد. طبیعتا با چنین روندی انگیزه ورود به این بازار به شدت کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه باید بپذیریم شرایط برای تامین مالی از طریق بازار سرمایه وجود ندارد.»
راهکارهای درآمدزایی
مدیرعامل بانک تجارت برای تحقق درآمدزایی بانک‌ها، توجه به مساله کارمزدها را مورد تاکید قرار داد. به عقیده او مابه‌التفاوت نرخ‌های سود باید از کارمزدها دریافت شود، اما این مساله در کشور ما به‌دلیل نبود زیرساخت‌های کافی عملی نمی‌شود. او همچنین یکی از راهکارهای دیگر جان‌بخشی به نظام بانکی را برقراری ارتباطات بین‌الملل عنوان کرد. هرچند مقدم معتقد است در شرایط فعلی این امکان نیز فراهم نشده است.این مدیر بانکی در این زمینه گفت: «زمانی که ارتباط بین‌الملل برقرار باشد، مواد اولیه با ریفاینانس و یوزانس وارد کشور می‌شود و ماشین‌آلات مورد نیاز با فاینانس‌ها پوشش داده می‌شود.» مقدم نودهی ادامه داد: «در گذشته تامین منابع با فاینانس‌ها و یوزانس‌ها که 15 درصد آن از سوی ما پرداخت می‌شد کارآیی گردش مالی را با افزایش مواجه می‌کرد.» به گفته وی، این تامین نه تنها گردش مالی را افزایش می‌داد؛ بلکه اصل آن به موقع بازمی‌گشت و فقط سود آن در جریان مالی قرار می‌گرفت. مدیرعامل بانک تجارت، روند برقراری ارتباطات بین‌المللی بعد از برجام را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «تعداد گشایش اعتبار با افزایش همراه بوده است، اما حجم گشایش‌ها هنوز هم پایین است که یکی از دلایل این موضوع ایجاد توقع تسهیلات‌دهی به‌شمار می‌رود.»مقدم نودهی ادامه داد: «یکی از مشکلاتی که در برقراری ارتباط وجود دارد به خود نظام بانکی کشور بازمی‌گردد. در فاصله‌ای که ایجاد شده هنوز هم بانک‌ها نتوانسته‌اند برخی از استانداردها را رعایت کنند که همین موضوع باعث شده بانک‌های خارجی تمایلی به ایجاد ارتباط با ما نداشته باشند.» عقیلی کرمانی، مدیرعامل بانک خاورمیانه نیز شرایط مورد نیاز برای بازگشایی «ال‌سی مدت‌دار» را این‌طور توصیف کرد: «اگر «کمیته بازل» در ایران پیاده‌سازی شود و علاوه بر آن، اگر صورت‌های مالی نیز اصلاح شود، می‌توان انتظار داشت که
«ال‌سی مدت‌دار» باز شود.»
اصلاح با سازوکاری درونی
مدیرعامل بانک تجارت، خواستار حمایت بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی و دولت برای خروج از مشکلات بانکی شد؛ موضوعی که از سمت عقیلی کرمانی و سنگینیان رد شد. عقیلی کرمانی در این زمینه معتقد است کمک از خارج مجموعه بانکی برای حل چالش‌ها نادرست است. مدیرعامل بانک خاورمیانه در این زمینه گفت: «اینکه ما در چاله هستیم و دوباره کسی کمک کند بیرون بیاییم، راه چاره نیست؛ چراکه دوباره با سیستم فعلی در چاله فرو می‌افتیم. بنابراین باید صورت‌های مالی اصلاح شود و آنچه در دنیا مرسوم است را در پیش گرفت. به این معنا که صورت‌های مالی بر اساس IFRS (استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی) تهیه شده و کفایت سرمایه اصلاح شود.»مدیرعامل بانک خاورمیانه اعتقاد دارد مشکلات فعلی نظام بانکی و راه‌حل آنها، باید از سوی بازار بررسی شود؛ او گفت که بحث‌های تئوریک محض نمی‌توانند راهگشای بازار باشند و واقعیت‌های موجود بازار در آنها کمتر درنظر گرفته می‌شود. عقیلی در این زمینه گفت: «دانشگاه نمی‌تواند راه‌حل کارآمد و مثبتی را ارائه کند. به‌عبارتی بر اساس تجربه راه‌حل سریع و کارآمد توسط بازار ارائه می‌شود.»علی سنگینیان نیز تاکید کرد: «تجربه نشان داده کمک دولت برای رفع بحران بانکی آن هم به هر طریقی، پیامدهای بزرگی را در دوره‌های بعدی در پی خواهد داشت.»
راهکار تامین مالی بنگاه‌ها
مقدم نودهی از پوشش مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط حمایت کرد. او در این زمینه گفت: «باید بنگاه‌های کوچک و زود‌بازده راه‌اندازی شوند؛ چراکه 4/ 59 درصد از جذب کارگرها از سوی همین بنگاه‌های کوچک صورت می‌گیرد و در عین حال کمتر هم معوقات ایجاد می‌کنند؛ بنابراین باید این بنگاه‌ها را تقویت کرد.» اما سازوکار حمایتی بحثی است که مقدم نودهی آن را مورد توجه قرار داد. او در این زمینه گفت: «باید این بنگاه‌ها به‌صورت زنجیره‌ای راه‌اندازی شوند. از طرفی اگر برایشان مواد اولیه فراهم می‌کنیم، امکان فروش محصولاتشان را نیز در برنامه قرار دهیم. باید بنگاه‌های کوچک و متوسط را تقویت کرد تا به سمت بنگاه‌های بزرگ حرکت کنند.»علی دیواندری نیز معتقد است بنگاه‌های بزرگ نباید تحت تامین مالی شبکه بانکی قرار گیرند. رئیس پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد که باید به سمتی حرکت کنیم که تامین مالی کارگاه‌های اقتصادی بزرگ از سوی بازار سرمایه تامین شود.
نگاه واقع‌بینانه در راهکارها
درحالی ‌که حمید تهرانفر در مورد دارایی‌های منجمد بانک‌ها معتقد است بانک‌ها برای فروش اموال مازاد خود جدی هستند، اما فروش این اموال به‌دلیل رکود بازار مسکن سخت است، مدیرعامل بانک خاورمیانه تاکید کرد که بانک‌ها باید واقعیات موجود در بازار را بپذیرند. عقیلی کرمانی گفت: «شرایط را باید به‌نحوی پیش ببریم که برای ملک‌های بانکی مزایده بگذاریم و بهترین نرخی که می‌آید را به عنوان نرخ بازار بپذیریم.» این مدیر بانکی تاکید کرد: « نباید به قیمتی که بانک‌ها می‌گویند، انتظار داشته باشیم که این ملک فروخته شود؛ بلکه باید به نرخ بازار قیمت‌گذاری کنیم.» عقیلی کرمانی با پافشاری بر جمع کردن بانک‌های زیان‌ده در کشور گفت: «بانک‌ها هم‌اکنون در حال فشار آوردن روی اقتصاد هستند و به‌نظر هم می‌رسد نگه داشتن این وضعیت به همه اقتصاد ایران لطمه می‌زند.»عقیلی کرمانی در ادامه گریزی به تجربیات کره جنوبی زد و در این زمینه گفت: «باید از تجربیات بانکی این کشور استفاده کرد؛ زیرا این کشور ۳۳ بانک داشت که براساس کفایت سرمایه 6 بانک به‌صورت کامل بسته و 6 بانک نیز در بقیه ادغام شدند. از این رو، باید در ایران نیز برنامه درست و حسابی بدون فشار و دخالت دولت و آتش زدن منابع ملی، داشته باشیم.» مدیرعامل بانک خاورمیانه با بیان اینکه قرار نیست صندوق توسعه ملی را مکلف به افزایش سرمایه بانک‌ها کنیم، گفت: «این روند درستی نیست. بنابراین بانک‌ها اگر در یک برنامه سه ساله، بتوانند به شرایط مناسب برگردند، می‌توانیم اجازه دهیم که ادامه دهند تا اصلاح شود.» او ادامه داد: «آنهایی هم که نمی‌توانند رقابت کنند، باید آنها را از گردونه خارج کنیم و طی یک دوره سه تا چهار‌ساله اقدامات جدی انجام دهیم.»
اصلاح شیوه‌ها
تهرانفر، معاون سابق نظارتی بانک مرکزی بیشتر بر اصلاح شیوه‌ها در نظام بانکی تاکید کرد. او موضوعات اصلی را که بانک مرکزی باید در حال‌حاضر پیگیری کند دو مورد دانست: «کاهش نرخ سود بانکی» و «برخورد با متخلفان و بدهکاران سیستم بانکی».به گفته تهرانفر، نرخ سود اعلام شده، بیشتر از طریق چانه‌زنی تعیین شده و این‌گونه نیست که از طریق قواعد حاکم بر بازار باشد که این شیوه نیاز به تغییر دارد. او از اینکه بیشتر کسانی که مطالبات معوق بانکی دارند به‌جای مراجعه به بانک به نمایندگان مجلس شورای‌اسلامی و مسوولان دولتی برای استمهال تسهیلات مراجعه می‌کنند نیز انتقاد کرد.
(eotba12،eban09،ebnt22)

۹۵/۱۱/۰۹
۰۵:۲۴

معاون اقتصادی وزیر کشور خبر داد جلسه مهم بانک صادرات ایران برای بررسی طرح توجیهی شرکت پدیده شاندیز

معاون اقتصادی وزیر کشور از جلسه مسئولین بانک صادرات ایران با مدیران شرکت پدیده شاندیز خبر داد.

به گزارش ایسنا، بابک دین پرست از جلسه مسئولین بانک صادرات ایران با مدیران شرکت پدیده شاندیز،‌ برای بررسی طرح توجیهی فنی، ‌مالی و اقتصادی شرکت پدیده شاندیز، ‌به منظور اعطای 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات مورد نیاز شرکت توسط کنسرسیوم بانکی منتخب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در روز پنجشنبه مورخ 7/ 11/ 95 خبر داد.
رئیس کارگروه ویژه پیگیری مسائل شرکت پدیده شاندیز، افزود: بلافاصله پس از اعلام رسمی تشکیل کنسرسیوم بانکی از سوی بانک مرکزی و موافقت آن بانک با اعطای تسهیلات 5 هزارمیلیارد ریالی به شرکت پدیده شاندیز، طرح توجیهی مورد نظر بانک توسط مدیران شرکت تهیه و به بانک مرکزی ارسال شد. بانک مرکزی نیز طرح مذکور را به بانک صادرات ایران که محوریت و عاملیت کنسرسیوم بانکی را برعهده دارد، ارجاع کرد.
دین‌پرست در این ارتباط اضافه کرد: مدیرعامل بانک صادرات ایران نیز طرح موصوف را جهت بررسی اولیه به مدیریت شعب آن بانک در استان خراسان رضوی ارسال و با هماهنگی به عمل آمده، به منظور تسریع در تحقق این موضوع، یکی از اعضای هیأت مدیره بانک صادرات نیز از سوی مدیرعامل بانک، به عنوان مسئول مستقیم هماهنگی و پیگیری موضوع، به وزارت کشور معرفی شد.
پس از حدوداً یک ماه بررسی‌های اولیه،‌ نهایتاً مدیریت شعب بانک صادرات در استان خراسان رضوی،‌ طرح توجیهی مورد نظر را در تاریخ 2/ 11/ 95، برای بانک صادرات ایران ارسال کرده است.
دین پرست در ادامه افزود: از دیگر الزامات بانک مرکزی و به تبع آن بانک صادرات ایران برای اعطای تسهیلات بانکی، ‌تعیین تکلیف بدهی و تعهدات قطعی شرکت به سازمان امور مالیاتی، ‌سازمان تأمین اجتماعی،‌ شهرداری شاندیز و جهاد کشاورزی بوده است که الحمدلله با توجه به اقدامات گسترده‌ای که طی دو ماه اخیر برای تعیین تکلیف موارد اعلامی صورت پذیرفته است، نتایج اقدامات و توافقات انجام شده درخصوص این موارد نیز، بصورت مستند به بانک صادرات ایران منعکس و اعلام شده است.
رئیس کارگروه ویژه پیگیری مسائل شرکت پدیده شاندیز، در خاتمه اظهار امیدواری کرد که با توجه به نظر مثبت مسئولین بانک مرکزی و بویژه رئیس کل بانک و همچنین مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک صادرات ایران، هرچه سریعتر شاهد اتمام فرآیند قانونی اعطای تسهیلات و در نتیجه تخصیص تسهیلات مورد نیاز برای شروع بکار مجدد فعالیت‌های عمرانی و ساختمانی پروژه شاندیز باشیم.

۹۵/۱۱/۰۷
۰۸:۵۷

اعلام آمادگی بانک صنعت و معدن برای پرداخت تسهیلات ویژه به آسیب دیدگان ساختمان پلاسکو

متعاقب دستور ویژه وزیر اقتصاد به سازمان ها و معاونت های زیرمجموعه این وزارتخانه برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان حادثه تاسف بار پلاسکو، بانک صنعت و معدن برای اعطای تسهیلات با شرایط ویژه به واحدهای تولیدی خسارت دیده در این حادثه اعلام آمادگی کرد.

به گزارش ایلنا، علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن طی نامه ای به علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، ضمن ابراز همدردی و عرض تسلیت به مناسبت درگذشت جمعی از آتش نشانان در حادثه ساختمان پلاسکوی تهران و با توجه به خسارت شدید واحدهای تولیدی مستقر در این ساختمان، اعلام کرد: بانک صنعت و معدن به عنوان بانک تخصصی و توسعه ای در حوزه صنعت و در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، آمادگی خود را برای اعطای تسهیلات با شرایط ویژه به واحدهای تولیدی خسارت دیده اعلام می کند.
بر اساس این نامه، بانک صنعت و معدن همچنین تمهیدات لازم برای تامین و واگذاری احتمالی مکان های صنعتی در اختیار خود در شهرک های صنعتی اطراف تهران را، برای راه اندازی مجدد واحدهای تولیدی مزبور اندیشیده است.
در این طرح، تسهیلات با دوره پرداخت طولانی مدت، طراحی شده که با همکاری و هماهنگی اتاق اصناف، اتحادیه های تولیدی استان تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرا خواهد شد.
گفتنی است، نحوه مراجعه خسارت دیدگان و شرایط ویژه اعطای تسهیلات مذکور در اطلاعیه ای جداگانه  اطلاع رسانی خواهد شد.
 

۹۵/۱۱/۰۷
۱۱:۲۵

مطالبات معوق؛ عاملی برای شناسایی زیان بانک ها

بازار سرمایه از اواخر تیرماه امسال به دلیل برخی ابهامات در برگزاری مجامع عمومی بانک ها، چشم انتظار بازگشت دومین صنعت بزرگ بازار سرمایه در تالار شیشه‌ای بود که دلیل اصلی این غیبت طولانی مدت و افت قیمت بعد از بازگشایی بی‌شک به رفتار سازمان بورس مربوط نمی‌شد بلکه علت آن الزام بانک ها به استانداردسازی صورت های مالی بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی(IFRS) بود.

به گزارش ایلنا از "سنا" اسماعیل محمدی، کارشناس مسائل اقتصادی و نظام پولی مالی کشور با بیان این مطلب، گفت: مجامع بانک های بورسی در سال مالی اخیر دیرتر از معمول برگزار شد چون هنوز بانک مرکزی در مورد برگزاری مجامع برخی بانک ها به نتیجه نرسیده و به دنبال راهکاری است که مشکلات بانک ها را برطرف کند تا عملکرد آنها به صورت شفاف و کامل مشخص شود.
وی با بیان اینکه علت تاخیر در برگزاری مجمع شرکت ها این است که بانک مرکزی از وضعیت بانک ها نگرانی دارد و می خواهد از وضع آنها مطمئن شود، گفت: بازار پول نهاد اصلی اقتصاد کشور است و بانک مرکزی باید مطمئن شود که نظام پولی سالم، شفاف و پویا است و هیچ مشکلی ندارد تا سایر بخش های اقتصادی نیز بتوانند با استفاده از خدمات بانک ها توسعه پیدا کنند.
محمدی اظهار داشت: تاخیر در برگزاری مجامع به ویژه برای بانک های سهامی عام امر مطلوبی نیست چون سرمایه گذاران منتظرند از سرمایه گذاری خود منتفع شوند اما بانک مرکزی قصد دارد تا اگر مجمعی برگزار می شود اطلاعات شفاف و دقیق باشد و اطلاعات دقیقی به سهامداران و ذینفعان داده شود.
این کارشناس نظام بانکی با بیان اینکه بانک ها باید با همکاری بانک مرکزی شفافیت مورد نیاز نظام پولی – مالی را ایجاد کنند تا بانک مرکزی اجازه برگزاری مجامع را به آنها بدهد، تصریح کرد: صنعت بانکداری که وزن مهمی در بازار سرمایه دارد به دلیل مشکلات سیستم بانکداری با چالش هایی مواجه است و عدم برگزاری مجامع بانکی نیز به این چالش اضافه شده است.
به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی به اعتقاد بسیاری از کارشناسان معوقات بانکی یکی دیگر از معضلات جدی بانک ها است.
وی با بیان اینکه مطالبات معوق بانکی در جهان به چالشی در بازار پول تبدیل شده است که تاثیر مستقیم بر رفتارهای اقتصادی و نوسان همه متغیرهای اقتصادی دارد، گفت: در ایران هم یکی از مهم ترین چالش‌های فراروی نظام بانکی کشور در سال های اخیر، سیر فزاینده مطالبات معوق بوده است. بانک‌محور بودن بازار پولی و مالی کشور هم آن را تشدید می کند.
محمدی با اشاره به حدود 100 هزار میلیارد تومان معوقه بانکی اظهار داشت: شکی نیست که عدم برگشت یا برگشت دیرهنگام این حجم از مطالبات بانک ها خود به عاملی در شناسایی زیان تبدیل می شود.
آرایش جدید بانکی ها دلیل ضرر و زیان
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه گزارشگری مالی بانک ها بر اساس استانداردهای متعارف جهانی موضوع های مهمی است که در لایحه بانک مرکزی و لایحه بانکداری هم توجه شده است، اظهار داشت: رویه‌های حسابداری و گزارش‌دهی مالی بانک‌ها و موسسات اعتباری ایرانی علاوه بر انطباق با استانداردهای حسابداری ملی برای اینکه زمینه لازم برای حضور بانک‌های ایرانی را در عرصه‌های بین المللی فراهم کند تا روابط مالی و تجاری کشور امکان گسترش بیش از پیش بیابد، باید با معیارهای گزارشگری مالی پذیرفته شده جهانی نیز انطباق داشته باشد.
وی گفت: دولت یازدهم با سیاست‌های پولی منضبط نرخ40 درصدی تورم را تک‌رقمی کرده و کاهش نرخ سود بانکی نیز همچنان در اولویت است اما مقاومت برخی بانک ها و موسسه های مالی و رقابت منفی در افزایش نرخ سود سپرده ها سبب شده شکاف سود بخش تولید با سود سپرده ها بیشتر شود که در نهایت به زیان بانک ها تمام می شود.
این کارشناس بازار پول و سرمایه خاطر نشان کرد: این رقابت منفی اگر ادامه یابد زیان بانک ها را بیشتر خواهد کرد. بنابراین برخی کارشناسان معتقدند رفتار بازار سرمایه درباره نمادهای بانکی کاملا درست و منطقی و در جهت حفظ حقوق سهامداران است.
 وی افزود: خوشبختانه بازار سرمایه از ضریب نقد شوندگی بالایی برخوردار است و در مقایسه با سایر بازارهای اقتصادی مانند، سکه، ارز و مسکن از پویایی بیشتری برخوردار است و حتی برخی ها می گویند بازار سرمایه  می تواند الگویی برای توسعه واقعی تولید باشد و مسیر اقتصاد مقاومتی از همین بازار باید عبور کند.
محمدی با بیان اینکه نمادهای بانکی و گروه های اقتصادی قرار نیست با هر قیمتی و همیشه و در هر شرایطی باز باشند، گفت: گاهی نیاز است نمادها بسته بماند تا پدیده نافرمانی اقتصادی که گاهی در دیگر بازارها مانند سکه و ارز و مسکن در برهه ای از زمان اتفاق افتاده شرایط ظهور و بروز در بازار سرمایه را نداشته باشد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بورس با تکیه بر شاخص های اقتصاد واقعی و بخش مولد و اطلاعات شفاف به حرکت خود ادامه می دهد و همه این تلاش ها در بلند مدت به نفع سهامداران است.
وی اظهار داشت: اگر بانک ها با معوقات و زیان وارد بورس شوند احتمال افت شاخص ها در کوتاه مدت چند هفته ای وجود دارد اما شفافیت عملکرد بانک ها و نظم پولی سبب خواهد شد در بلندمدت شاهد رشد پایدار و واقعی شاخص ها باشیم.
 

۹۵/۱۱/۰۸
۱۱:۴۰

مدیر شعب بانک انصار خراسان جنوبی: 6 پروژه توسط بانک انصار در خراسان جنوبی احداث می‌شود

مدیر شعب بانک انصار خراسان جنوبی گفت: بانک انصار خراسان جنوبی در مناطق محروم استان ۴ مدرسه و ۲ خانه بهداشت می‌سازد که در سال آینده افتتاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، مصطفی معلمی پیش از ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: بانک انصار در کشور 595 شعبه و 85 باجه دارد که در استان خراسان جنوبی 8 شعبه مشغول فعالیت است.
وی افزود: 134 هزار و 500 مشتری با 178 هزار سپرده اعم از قرض الحسنه، سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی مشغول به فعالیت هستند که از ابتدای حضور نماینده ولی فقیه در بانک انصار تمامی عقود مورد استفاده در تسهیلات بانکی با تأیید نمایندگی ولی فقیه در بانک اجرا می‌شود.
مدیر شعب بانک  انصار خراسان جنوبی گفت: در بانک انصار 5 هزار و 650 پرونده قرض‌الحسنه را در مدت 2 سال اخیر پرداخت کرده و در موضوع قعود اسلامی بانک انصار تاکنون خوب عمل کرده است.
مدیرشعب بانک انصار خراسان جنوبی گفت: در 34 استان کشور بانک انصار خراسان جنوبی در ردیف آخر قرار دارد زیرا مردم بیشتر پول‌های خود را در بانک به صورت سپرده گذاشته و سود دریافت می‌کنند و ما در استان مصرف کننده نداریم و اقتصاد در امر بانکی در استان ضعیف است.
معلمی افزود: بانک انصار در خراسان جنوبی 6 پروژه را دنبال کرده که این تعداد شامل 4 مدرسه و دو خانه بهداشت است که پیش‌بینی می‌شود تا سال 96 این پروژه‌ها تکمیل و افتتاح شود.
وی بیان کرد: در 9 ماه امسال به 4 هزار پرونده تسهیلات در بخش‌های مختلف پرداخت شده است.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۳:۱۵

توضیح بانک تجارت درباره گاوصندوق های شعبه پلاسکو

روابط عمومی بانک تجارت در پی به دنبال انتشار اخباری مربوط به کشف گاوصندوق های ساختمان پلاسکو ، توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ در اطلاعیه روابط عمومی بانک تجارت آمده است :
شعبه بانک تجارت در ساختمان پلاسکو مجهز به یازده گاوصندوق شامل چهار صندوق حاوی وجوه نقد و اوراق بهادار، اسناد، وثایق مشتریان و هفت صندوق کوچک باجه های شعبه بوده که اسناد و وجوه این هفت صندوق در زمان وقوع حادثه به صندوق های اصلی شعبه منتقل شده است.
همچنین اطلاعات مربوط به مشخصات این گاوصندوق ها به طور کامل به مراجع مسئول در آواربرداری ساختمان پلاسکو اعلام و نماینده قانونی بانک جهت تحویل گاوصندوق ها نیز به این مراجع معرفی شده است.
در ادامه این اطلاعیه آمده است : با توجه به اعلام مسئولان محترم انتظامی مستقر در محل آواربرداری ساختمان پلاسکو مبنی بر خارج شدن تعداد 135 گاوصندوق از میان آوار این ساختمان ، بانک تجارت مجددا آمادگی خود را برای همکاری جهت شناسایی و تحویل گاوصندوق های متعلق به این بانک اعلام می دارد.
شعبه 270 بانک تجارت ، تنها واحد بانکی فعال در مجتمع تجاری پلاسکوی تهران بود و در پی حادثه آتش سوزی این مجتمع همه خدمات شعبه مذکور از روز شنبه دوم بهمن ماه از طریق شعبه سعدی جنوبی بانک تجارت کد 262 به نشانی خیابان سعدی جنوبی پایین تر از چهارراه استقلال(مخبرالدوله) روبروی ساختمان سینگر ارائه می شود.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۳:۳۴

فروش اوراق گواهی سپرده بانک رفاه تمدید شد

مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام مرحله دهم بانک رفاه تا روز یکشنبه تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، روابط عمومی بانک رفاه کارگران اعلام کرد : اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام مرحله دهم تا 10 بهمن فروخته می شود.
نرخ سود علی الحساب این اوراق سالیانه 15.5درصد و سود اوراق بصورت ماهانه از طریق شعب بانک پرداخت خواهد شد.

۹۵/۱۱/۰۷
۱۷:۱۳

همکاری بانک ملی با بانک های بزرگ بین المللی

مدیرعامل بانک ملی ایران گفت : با همکاری با بانک های بزرگ بین المللی شرایط سهل و آسانی را برای رونق کسب و کار برای مشتریان فراهم می کنیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، محمدرضا حسین زاده با تاکید بر ضرورت تداوم فعالیت ها و اقدامات مورد نیاز برای ارتقا فرهنگ مشتری مداری در بانک گفت: مشتریان بانک ملی ایران ولی نعمتان ما هستند و ارائه بهترین و سریعترین خدمات بانک وظیفه آحاد کارکنان است.
حسین زاده در بازدید از بخش های مختلف شعب ساری ،بابل و بابلسر به جایگاه ویژه بانک ملی ایران نزد مشتریان و صاحبان صنایع این استان اشاره کرد و گفت : یکی از امتیازات این استان ، موقعیت استراتژیک و همجواری آن با 4 کشور همسایه خزر است همچنین واقع شدن این استان در مسیر حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب از دیگر امتیازات استان بوده که باید به بهترین نحو از آن برای جذب منابع استفاده و بهره برداری کرد.
وی با اشاره به رقابت در عرصه های داخلی و بین المللی افزود: استان مازندران بویژه ساری و شهرهای ساحلی به عنوان قطب های اقتصادی و گردشگری در کشور مطرح هستند و شعب بانک ملی ایران در استان باید با برنامه ریزی مناسب ، خدمات مورد نیاز صادر کنندگان ، کشاورزان و صنایع مختلف را به مشتریان ارایه کنند.
حسین زاده ضمن دیدار و گفت و گو با کارکنان شعب با تاکید بر ضرورت ایجاد رضایتمندی مشتریان از تمامی خدمات بانک، گفت: بانک ملی ایران خدمات گسترده ای در حوزه بانکداری الکترونیک و خدمات بین الملل دارد که باید با گشاده روئی در اختیار مشتریان ، صنایع و واحدهای تولیدی قرار گیرد.
افزایش 93 هزار میلیارد ریالی سرمایه بانک ملی ایران
هیات محترم دولت تخصیص مبلغ 200 هزار میلیارد ریال برای افزایش سرمایه بانک های دولتی را تصویب کرد که 93 هزارمیلیارد ریال آن به افزایش سرمایه بانک ملی ایران اختصاص دارد.
حسین زاده مدیرعامل بانک ملی ایران که در جمع کارکنان این بانک در مازندران سخن می کفت با اعلام این مطلب افزود: بقیه این مبلغ که معادل 107 هزار میلیارد ریال است به بانک های دیگر اختصاص یافته است.
وی چنین مصوبه ای را پس از پیروزی انقلاب اسلامی بی سابقه دانسته و از همه کسانی که در تصویب این امر مهم نقش داشته اند تقدیر و تشکر کرد.
حسین زاده افزود: با این افزایش سرمایه،نسبت کفایت سرمایه بانک ملی ایران به 6 درصد خواهدرسیدکه یک بهبود بسیارمناسب نسبت به قبل است.
وی در ادامه از دولت محترم تدبیر و امید بویژه وزیرمحترم امور اقتصادی و دارائی،سازمان مدیریت و برنامه ریزی،بانک مرکزی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قدردانی و تشکر کرد.
همچنین وجوه جوایز برندگان سی و هفتمین مرحله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران که اسامی آنها قبلا از طریق سایت این بانک، اعلام شده بود به حساب های آنها واریز شد.
بنابر گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، 95 جایزه 500 میلیون ریالی کمک هزینه خرید مسکن، 495 کمک هزینه خرید خودرو داخلی هر یک به ارزش 300 میلیون ریال، 1395 کمک هزینه ازدواج هر یک به ارزش 100 میلیون ریال، 1395 کمک هزینه تحصیلی هر یک به ارزش 30 میلیون ریال، 2395 کارت خرید صنایع دستی و فرش دستباف هریک به ارزش 5 میلیون ریال و بیش از 800 هزار فقره جایزه نقدی 700 هزار ریالی، جوایز این مرحله از قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران بود.
تاکید بر توسعه نوآوری و بانکداری نوین
محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران همچنین این هفته با حضور در شرکت داده‌ ورزی سداد از بخش‌های فنی و طرح‌های خاص و نوآورانه این شرکت را بررسی کرد.
محمدرضا حسین‌زاده ضمن تاکید بر لزوم تمرکز بیشتر گروه داده‌ورزی سداد بر طرح‌های بانکداری نوین، حمایت همه‌ جانبه مدیریت بانک ملی ایران را از این شرکت در مسیر نوآوری و تعریف و اجرای طرح‌های استراتژیک در این حوزه اعلام کرد.
در این جلسه برخی از مدیران ارشد شرکت مذکور نظرات خود را در زمینه موضوعات نوآورانه در دست اجرا ابراز داشتند و حسین زاده نیز رهنمودهای لازم را ارائه کرد.

۹۵/۱۱/۰۸
۱۷:۴۶

سود 24 میلیارد تومانی بانک ملت به مدد چشم‌پوشی از برخی هزینه‌ها

در صورت های مالی حسابرسی نشده بانک ملت برای 9 ماهه اول امسال 24 میلیارد تومان سود خالص عملکرد شناسایی شده در حالی که در برخ هزینه‌ها، رقمی برای مطالبات مشکوک الوصول و هزینه مزایای بازنشستی کارکنان (اکچوئری) در نظر گرفته نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، از صورت‌های مالی 9 ماهه بانک ملت (حسابرسی نشده) رونمایی شد، اقدامی که مجوزی بود برای بازگشایی نماد این بانک در تابلوی بورس.
بر اساس این صورت ها، در 9 ماهه اول امسال، در بخش درآمد فعالیت های مشاع، سود بانک ملت از تسهیلات اعطایی 9 هزار و 889 میلیارد تومان، سود حاصل از سپرده گذاری ها و سرمایه گذاری ها 1671 میلیارد تومان بود. مجموع درآمدهای مشاع 11 هزار و 555 میلیارد تومان محاسبه شده است.
اما سود علی الحساب پرداختی به سپرده گذاران 11 هزار و 609  میلیارد تومان بوده است، با این وجود در مقابل عنوان « کسری (مازاد) پرداختی به سپرده های سرمایه گذاری» عدد صفر درج شده است.
در بخش درآمدهای غیرمشاع، سود و وجه التزام دریافتی (جریمه دیرکرد) 2 هزار و 420 میلیارد تومان، کارمزد دریافتی 746 میلیارد تومان و سایر درآمدها 104 میلیارد تومان ارزیابی شده است.
طبق این گزارش، جمع درآمد غیرمشاع 4 هزار و 208 میلیارد تومان بوده است.
اما در بخش هزینه ها، هزینه های اداری و عمومی 2 هزار و 485 میلیارد تومان، هزینه های مالی و سود پرداختی به سپرده های ارزی 1585 میلیارد تومان و سایر هزینه ها 54 میلیارد و 904 میلیون تومان ثبت شده است.
نکته جالب توجه عدم تعیین هزینه برای دو مولفه هزینه مطالبات مشکوک الوصول و هزینه مزایای بازنشستگی کارکنان (اکچوئری) است. در برابر این دو عنوان عدد صفر درج شده است.
بانک ملت در صورت های مالی 9 ماهه سال گذشته 296 میلیارد تومان برای هزینه مطالبات مشکوک الوصول اعتبار ذخیره کرده بود اما در 9 ماهه اول امسال هیچ اعتباری پیش بینی نکرده است.
به گزارش فارس، سود خالص بانک ملت در 9 ماهه اول امسال 24 میلیارد و 18 میلیون تومان است،اما در صورتی که هزینه مطالبات مشکوک الوصول و اکچوئری هم محاسبه و در صورت هزینه ها درج می شد، قطعا این بانک در 9 ماهه اول امسال با زیان مواجه شده بود.
عنوان ارقام به میلیارد تومان الف- درآمدهای مشاع   سود تسهیلات  اعطایی 9 هزار و 883 سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاری ها هزار و 671 جمع درآمدهای مشاع 11 هزار و 551 کسر می شود: سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری 11 هزار و 609 کسری (مازاد) پرداختی به سپرده گذاران 0 سهم سود سپرده گذاران 11 هزار و 609 سهم سود بانک و درآمد حق الوکاله 54 ب- درآمدهای غیرمشاع   سود و وجه التزام دریافتی (جریمه دیرکرد) 2 هزار و 420 کارمزد دریافتی 746 سایر درآمدها 104 جمع درآمد غیرمشاع 4 هزار و 208 ج- هزینه ها   هزینه های اداری و عمومی 2 هزار و 485 هزینه مطالبات مشکوک الوصول 0 هزینه مزایای بازنشستگی کارکنان (اکچوئری) 0 هزینه های مالی و سود پرداختی به سپرده های ارزی 158 سایر هزینه ها 54.9 سود خالص 24 سود سهام مصوب 0

۹۵/۱۱/۰۸
۱۲:۵۷

تجارت آزاد و مخالفان آن

دکتر موسی غنی‌نژاد
روی کار آمدن دونالد ترامپ در ایالات‌متحده آمریکا نقطه اوج جریان سیاسی مهمی در سپهر سیاسی دنیای غرب به حساب می‌آید که از چندی پیش به دلایل مختلف آغاز شده بود. با فروپاشی سوسیالیسم واقعا موجود در اتحاد شوروی در دهه پایانی سده بیستم، به‌نظر می‌رسید سوسیالیسم به معنای اقتصاد مبتنی‌بر برنامه‌ریزی متمرکز به پایان نظری و عملی خود رسیده است.
روی آوردن چین کمونیست به تجارت آزاد که یک دهه قبل از فروپاشی شوروی آغاز شده بود و موفقیت‌های چشمگیرش در رشد اقتصادی و مغلوب کردن فقر، مهر تایید دیگری بود بر اهمیت نظام بازار آزاد. به‌نظر می‌رسید اجتناب‌ناپذیر بودن چنین نظامی برای هر گونه پیشرفت اقتصادی مقبولیت همگانی یافته است. در پی فروپاشی شوروی و بلوک سیاسی شرق و روی آوردن چین به اقتصاد جهانی، صحنه سیاست بین‌المللی نیز تحول اساسی یافت و رقابت ایدئولوژیک میان سوسیالیسم و سرمایه‌داری از آن رخت بربست. اما همه این رویدادها به معنای پایان تضاد و رقابت میان قدرت‌های سیاسی در عرصه جهانی نبود. به‌رغم از بین رفتن رقابت ایدئولوژیک (غرب سرمایه‌داری و شرق سوسیالیستی)، سیاست‌های سلطه‌طلبانه و امپریالیستی به بهانه‌ها و با ایدئولوژی‌های جدید ادامه یافت. به راه انداختن جنگ‌های افغانستان و عراق از سوی ایالات‌متحده آمریکا و بعدتر سیاست‌های توسعه‌طلبانه روسیه در اروپا و ضمیمه کردن کریمه، مصداق‌های بارزی از این سیاست‌ها است. اما پیش بردن هر سیاستی نیازمند توجیه ایدئولوژیک آن برای افکار عمومی است. به‌نظر می‌رسد حال که رقابت میان سوسیالیسم و سرمایه‌داری موضوعیت خود را از دست داده، ایدئولوژی‌های ناسیونالیستی جایگزین آنها می‌شود. سیاستمداران به‌صورت بنیادی و غریزی با اقتصاد آزاد مخالفند؛ چراکه تن دادن به آن به معنای محدود کردن قدرت سیاسی است. اگر در سال‌های پس از جنگ دوم جهانی و دوران جنگ سرد، آمریکا با شعار دفاع از آزادی در مقابل سوسیالیسم، سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود را توجیه می‌کرد، در دوران پس از فروپاشی سوسیالیسم و اقبال همگانی به تجارت آزاد و جهانی شدن، لازم بود بهانه‌های جدیدی برای تمرکز و تشدید قدرت سیاسی، سیاست‌های سلطه‌طلبانه و محدود کردن اقتصاد آزاد تراشیده شود. ناسیونالیسمی که ترامپ آن را نمایندگی می‌کند در برگیرنده مجموعه این گونه بهانه‌ها است. او آشکارا به‌دنبال سیاست‌های حمایتی اقتصادی و محدود کردن تجارت آزاد است. لغو معاهدات آمریکا درخصوص تجارت آزاد با دیگر کشورها، دیوار کشیدن در برابر جریان آزاد نیروی کار مهاجر، انواع حمایت‌های تعرفه‌ای و غیر آن در برابر رقابت خارجی جملگی حکایت از سیاست ناسیونالیستی روشنی دارد که با هدف‌های پوپولیستی ایجاد اشتغال برای آمریکاییان، باز گرداندن عظمت گذشته و...، قدرت سیاسی را بر اقتصاد مسلط می‌گرداند. نکته طنز‌آمیز در این میان موضع روشنفکران مخالف بازار آزاد یا جهانی شدن است که مطابق معمول همه رذالت‌های جوامع بشری را ناشی از سرمایه‌داری یا به اصطلاح خودشان از نئولیبرالیسم می‌دانند. این روشنفکران که دیگر مانند سابق نمی‌توانند به صراحت زیر پرچم سوسیالیسم شعارهای خود را پیش ببرند، این بار مسائل مختلف و متفاوتی از قبیل افزایش نابرابری، تخریب محیط زیست و تضییع حقوق زنان و این اواخر برآمدن ناسیونالیسم افراطی راست‌گرا در اروپا و آمریکا را محصول سیاست‌های نئولیبرالیستی و فرآیند جهانی شدن اقتصاد معرفی می‌کنند. روشنفکرانی که از به قدرت رسیدن ناسیونالیسم پوپولیستی در اروپا و آمریکا به درستی نگران شده‌اند ظاهرا متوجه سهم خود در ایجاد این جریان سیاسی خطرناک نیستند. آنها اغلب از کنار این واقعیت به‌راحتی می‌گذرند که جار و جنجال‌های نامربوطشان درباره مضرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تجارت آزاد و جهانی شدن، آتش تهیه تبلیغات ناسیونالیست‌های افراطی و پوپولیست‌ها را فراهم کرده است. از آنجا که آنها توجه کافی به ساز و کار اقتصاد آزاد ندارند، قادر به درک این واقعیت نیستند که منطق اقتصادی بزرگ‌ترین چالش در برابر قدرت سیاسی و زیاده‌روی‌های آن است. معرفی دونالد ترامپ میلیاردر به‌عنوان نتیجه و نماد تجارت آزاد در حقیقت تداوم و تشدید اشتباه پیشین است. هیچ سرمایه‌دار یا تاجر موفقی به خودی خود نماد اقتصاد آزاد نیست و نمی‌تواند باشد. کسی که به اوج موفقیت اقتصادی می‌رسد، ترجیح می‌دهد روند رقابت آزاد محدود شود تا خطری متوجه موقعیت ممتاز او نشود. دفاع از تجارت آزاد، دفاع از موقعیت ممتاز و انحصاری میلیاردرها و ثروتمندان نیست؛ بلکه برعکس باز کردن راه برای به چالش کشیدن موقعیت آنها است. به‌علاوه ترامپ در مقام سیاستمدار چه قبل و چه بعد از پیروزی در انتخابات، صرف‌نظر از وضعیت اقتصادی و عقاید اجتماعی‌اش، خود را در برابر چالش منطق اقتصادی می‌دید و برای فائق آمدن بر آن از شعارهای مخالفان جهانی شدن و تجارت آزاد، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم سود می‌جست. اکنون این روشنفکران مخالف بازار آزاد با تناقض آزار‌دهنده‌ای روبه‌رو شده‌اند: برخی شعارهای همیشگی آنها درباره جهانی شدن را کسی می‌خواهد محقق سازد که به شدت از سیاست‌های او در سایر زمینه‌ها (حقوق زنان، حفاظت از محیط‌زیست و آزادی‌های مدنی) بیمناک هستند. این واقعیت تناقض‌آمیز در اروپا و به‌طور کلی در همه کشورها درخصوص ناسیونالیسم پوپولیستی صدق می‌کند. نگرانی بحق روشنفکران در باره مسائلی از قبیل افزایش نابرابری در توزیع ثروت، تخریب محیط‌زیست، تضییع حقوق زنان و نقض آزادی‌ها و حقوق مدنی بسیار با ارزش و ستودنی است. اما برای پیش بردن این اهداف نیکو لازم است به تناقض آزار‌دهنده‌ای که به آن اشاره شد، به درستی فکر کنند و پاسخ دهند. آیا این تناقض ریشه در تحلیل‌های نادرست درباره تجارت آزاد ندارد؟
(نیوزهاب سیاسی؛ge1001)

۹۵/۱۱/۰۹
۰۴:۵۷

با شناسایی نمونه‌های موفق، مسیر جدید رقابت‌پذیری صنعتی رصد شد 6 تجربه از تجمیع بنگاه‌ها

دنیای اقتصاد: ادغام بنگاه‌های کوچک در راستای کاهش هزینه‌ و افزایش رقابت‌پذیری ازجمله طرح‌هایی است که در سال‌های اخیر به دفعات از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شده، اما این طرح به‌دلیل عدم توجه به اهمیت موضوع، نبود انگیزه کافی برای بنگاه‌ها، فقدان برنامه‌ای منسجم و هدفمند و نبود زیرساخت‌های اقتصادی و حقوقی تاکنون به نتیجه نرسیده است.
ادغام بنگاه‌های کوچک از شیوه‌های رایج در دنیا محسوب می‌شود که اجرایی کردن آن توسعه این بنگاه‌ها را به همراه دارد. صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها به‌ویژه هزینه‌های مبادلاتی، ارتقای کارآیی و هم‌افزایی میان شرکت‌ها از دیگر مزایای اجرای این طرح محسوب می‌شود. با توجه به اینکه اجرای این طرح می‌تواند افزایش راندمان بنگاه‌های تولیدی را به همراه داشته باشد اجرای آن در کشور ما که با تعدد بنگاه‌های کوچک و خرد مواجه است ضروری به نظر می‌رسد. در همین راستا موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، گزارشی از تجربه کشورهای موفق در ادغام بنگاه‌های صنعتی منتشر کرده است. تجربه‌های متعدد بین‌المللی حاکی از وجود سیاست‌های مشخصی در ترغیب ادغام بنگاه‌ها و شکل‌گیری بنگاه‌های بزرگ مقیاس به‌خصوص در مقاطعی از توسعه به‌منظور ارتقای توان رقابت بین‌المللی آنهاست که گویای تقدم سیاست صنعتی بر سیاست رقابتی است.
در این گزارش برای تقویت طرح ادغام بنگاه‌ها پیشنهاد شده لایحه تجارت که دربردارنده رویه‌های شکلی ادغام است هرچه سریع‌تر قانونی شود و اصلاحاتی در قانون سیاست‌های کلی اصل 44 که ناظر بر حقوق رقابت است با هدف تامین انعطاف‌های لازم انجام شود. همچنین نظام صدور مجوز تاسیس فعالیت‌های صنعتی نیز نیازمند در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به ظرفیت‌های تولید موجود و شرایط رقابت است. این در حالی است که باید درخصوص عدم بازدارندگی نظام مالیاتی نسبت به ادغام هم اطمینان حاصل شود.
مطالعه موردی دو صنعت فولاد و داروسازی در کشور نیز حاکی از آن است که صرف‌نظر از چند بنگاه بزرگ دولتی فولاد که از حداقل ظرفیت تولید برخوردارند، وضعیت سایر بنگاه‌ها به‌دلیل تعدد و تکثر واحدهای کوچک در هردو صنعت بسیار اندک است. از سوی دیگر در صنعت فولاد با حجم عظیمی از صدور مجوز‌های تاسیس، بدون درنظر گرفتن ظرفیت تولید و آمایش سرزمینی مواجه هستیم که در مراحل اولیه فعالیت و در اولویت نخست برای ادغام قرار دارند. در صنعت داروسازی نیز وجود چند هلدینگ بزرگ دولتی، فرصتی برای ادغام واحدها یا خطوط با تولیدات مشابه در هر هلدینگ برای دستیابی به صرفه‌های مقیاسی فراهم آورده است که در اولویت برای ادغام هستند. تلاش‌های پیشین در این خصوص به جهت مشکلات حقوقی، مدیریتی، منابع انسانی، فرهنگی و تعارضات منافع سهامداران تاکنون ناکام مانده است.
ظهور شرکت‌های بزرگ از دل ادغام‌ها
برای اطلاع از روند ادغام و نحوه ظهور شرکت‌های بزرگ در سطح ملی و بین‌المللی، در این گزارش 6کشور مورد بررسی قرار گرفته است که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:
ژاپن: چشم بادامی‌ها در حال حاضر از اعضای گروه هشت و یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان و پیشرو در زمینه تحقیق و توسعه محسوب می‌شوند. وزارت تجارت بین‌الملل و صنعت ژاپن بر این باور است که بنگاه‌های بزرگ مقیاس، لازمه ارتقای فنی و رقابت موثر بنگاه‌های ژاپنی با همتایان غربی به‌شمار می‌روند، به همین دلیل ادغام بنگاه‌های پیشرو در صنایع کلیدی را مورد تشویق قرار داده‌اند. در سال 1963 وزارت تجارت بین‌الملل و صنعت ژاپن «لایحه اقدامات فوق‌العاده برای توسعه صنایع خاص» را برای تقویت قابلیت رقابت بین‌المللی صنایع خودرو، پتروشیمی و فولاد از طریق ادغام و تعدیل و عقلایی سازی به مجلس ژاپن ارائه کرد. وزارت تجارت بین‌الملل و صنعت ژاپن نیز طی دهه 1950 و 1960 میان بنگاه‌های بزرگ دارای انحصار چندجانبه که صادرات و سهم از بازار بین‌المللی هدف مهم آنها بود رقابت سرمایه‌گذاری ترتیب داد. یکی از علل رشد و توسعه اقتصادی ژاپن را یقینا باید در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی و صنعتی مناسب و هدفمند دانست.
ازجمله این سیاست‌ها می‌توان به حمایت از شکل‌گیری و فعالیت بنگاه‌های بزرگ اشاره داشت که نزدیک به یک قرن و ربع در زمره اولویت‌های برنامه‌ریزی اقتصادی این کشور بوده است. هدف از اتخاذ چنین رویکردی، افرایش صرفه‌های مقیاسی و ارتقای توان رقابت شرکت‌های ژاپنی در بازارهای بین‌المللی بوده است. ژاپن حتی در چشم‌انداز ساختار صنعتی سال 2040 خود درصدد اصلاح کاهش سودآوری ناشی از تعدد بنگاه‌های خود در هریک از رشته فعالیت‌های صنعتی از طریق تسهیل ادغام بنگاه‌ها برآمده است.
کره‌جنوبی: کره جنوبی در حال حاضر یکی از قدرت‌های بزرگ اقتصادی دنیا به شمار می‌رود. اقتصاد این کشور در رده دوازدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان و سومین اقتصاد در آسیا قرار دارد. مطالعه ساختارهای اقتصادی و نظام‌های حقوقی این کشور می‌تواند نکات مفید و آموزنده‌ای برای سایر کشورهای در حال توسعه ازجمله ایران داشته باشد. یکی از علل موفقیت برنامه‌ریزی اقتصادی در این شبه‌جزیره، اتخاذ رژیم ادغامی مناسب است. سیاست‌گذاران کره‌جنوبی در دو دهه آخر قرن بیستم متناسب با شرایط و زیرساخت‌های اقتصاد، یکی از اولویت‌های اقتصادی کره را بر مبنای حمایت از شکل‌گیری بنگاه‌های بزرگی که توان رقابت در بازارهای بین‌المللی و صادرات به اقصی نقاط جهان برای کسب درآمد و ارزآوری را داشته باشند، قرار دادند. تجربه رقابت مدیریت شده کره در دهه 70 و 80 دربردارنده سیاست‌های مشخصی در ترغیب ادغام بنگاه‌ها وشکل‌گیری بنگاه‌های بزرگ مقیاس است. در کره جنوبی ادغام شرکت‌ها یکی از مصادیق ترکیب میان بنگاه‌ها به‌شمار می‌آید که در ماده 7 قانون تنظیم انحصارات و تجارت منصفانه مورد اشاره قرار گرفته‌اند. امروزه، مقامات کره معیار محدود شدن اساسی رقابت را عمدتا با ملاک‌ها و ضابطه‌هایی اقتصادی می‌سنجند که آنها را از قوانین و مقررات کشورهای توسعه یافته نظیر ایالات متحده و اتحادیه اروپا اقتباس کرده‌اند.
چین: چین با هدف ارتقای قابلیت رقابت بنگاه‌های خود پس از الحاق به سازمان جهانی تجارت و با الهام از ژاپن، سیاست ادغام بنگاه‌های صنعتی را در دستورکار قرار داد تا این بنگاه‌ها با دستیابی به صرفه‌های مقیاس، تنوع و قابلیت سرمایه‌گذاری گسترده در بازاریابی و خدمات به مشتریان و انجام تحقیق و توسعه بتوانند با بنگاه‌های بزرگ خارجی در بازارهای جهانی رقابت کنند. این سیاست صنعتی در چین به‌ویژه در خودروسازی، موتورسیکلت‌سازی و صنایع الکترونیک که پراکندگی و تعدد بالایی داشتند و در خصوص قابلیت رقابت بین‌المللی آنها نگرانی‌هایی وجود داشت با نقش فعالانه دولت صورت گرفت. برنامه‌های حمایتی دولت چین از ادغام و تملک را می‌توان ازجمله در قالب تبدیل بدهی به سهام، خرید سهام و برخی رفتارهای ترجیحی و حتی اقدامات سلبی (از قبیل عدم اعطای تسهیلات و برق به بنگاه‌های سرباز زننده از ادغام) مشاهده کرد.
آلمان: این کشور در حالی در زمره کشورهای توسعه یافته و از بزرگ‌ترین صادرکنندگان در بازارهای بین‌المللی محسوب می‌شود که پس از شکست در جنگ جهانی دوم و تجربه اشغال و تجزیه، دچار ویرانی‌های عظیمی در زیرساخت‌های نظام اقتصادی خود شده بود. در مطالعه صورت گرفته در خصوص آلمان روشن شد که برنامه‌ریزان اقتصادی این کشور برای رسیدن به این جایگاه، ازجمله سیاست‌هایی که در پیش گرفتند که به نظریه «اقتصاد بازار اجتماعی» مشهور است، بهره برده‌اند. اگرچه در این ایده رقابت آزاد نقش محوری در پیشبرد اقتصاد خواهد داشت؛ اما بنگاه‌ها به کلی به حال خود رها نمی‌شوند و هم برای ورود به بازارهای رقابتی و هم در صورت شکست و حذف از بازار از حمایت‌های دولت برخوردار خواهند شد. در آلمان به‌منظور تشکیل بنگاه‌های بزرگ که توان رقابت مناسب در عرصه بین‌المللی داشته باشند و بتوانند این کشور را کماکان در صدر کشورهای صادرکننده جهان حفظ کنند، معافیت‌هایی پیش‌بینی شده است.
هند: قانون رقابت هند نیز به دولت مرکزی این کشور اختیارات مهمی را تفویض کرده است که امکان ادغام بدون رعایت ضوابط رقابتی را فراهم می‌سازد. مطابق ماده 41 دولت هند می‌تواند هر گروه از بنگاه‌ها را بر اساس ملاحظات منافع عمومی و امنیتی از اعمال قانون رقابت یا هر گونه مقررات آن، تا مدتی معین مشمول معافیت کند.
مالزی: اهمیت فعالیت بنگاه‌های بزرگ و برخوردار از توان رقابتی برای موفقیت در عرصه‌های جهانی باعث شد بخش شرکتی مالزی با بهره‌گیری از سیاست‌گذاری‌های دولت و اصلاحات قانونی و مقرراتی انجام شده در کشور، حوزه‌هایی مانند نفت و گاز، فعالیت‌های مالی، بیمه، بانکداری و صنایع به ادغام و تملک روی آورد تا به منافع ناشی از ادغام در بازارهای مختلف دست یابد. براساس اطلاعات منتشرشده ارزش معاملات مربوط به ادغام و تملک در مالزی درسال 2014 بالغ بر 90 میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با ارزش معاملات مربوط به سال 2010 که معادل 43 میلیارد دلار گزارش شده، افزایش شدیدی داشته است. مطالعات انجام شده درباره عملکرد بنگاه‌های مالزی پس از ادغام نشان می‌دهد طی سال‌های مختلف و تحت تاثیر عوامل گوناگون، نوساناتی در عملکرد و میزان موفقیت این بنگاه‌ها وجود دارد.
ge1001

۹۵/۱۱/۰۹
۰۵:۱۷

تاکتیک ایران برای پذیرش در سازمان تجارت جهانی در عصر ترامپ چیست؟ سه سناریو برای الحاق ایران

دنیای اقتصاد: سرنوشت عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی با حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید چگونه رقم خواهد خورد؟ هرچند ایران سال‌ها است درصدد الحاق به WTO است، اما سیاست‌های رئیس‌جمهور جدید ایالات‌متحده، نگرانی‌هایی درباره توسعه تجارت آزاد با دنیا به‌وجود آورده است. به‌گونه‌ای که نگاه‌های دوسویه‌ای از جانب کارشناسان و فعالان اقتصادی درخصوص تاثیر ترامپ بر الحاق ایران به WTO وجود دارد. برخی کارشناسان با نگاهی خوش‌بینانه به حضور ترامپ در کاخ سفید اعتقاد دارند که تاجر بودن رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌تواند برای الحاق ایران، امیدوارکننده باشد. چراکه کار تجارت با تجارت آزاد گره خورده و قطعا ترامپ به‌عنوان یک تاجر نمی‌خواهد از سایر رقبای خود عقب بماند. از طرفی برخی دیگر نیز بر این باورند که سیاست‌های ترامپ، روند عضویت ایران در سازمان WTO را پیچیده‌تر خواهد کرد. البته عده‌ای هم معتقدند هنوز برای اظهارنظر در این مورد زود است چراکه شرایط کنونی الحاق ایران به WTO فعلا نیازمند یکسری فعالیت‌های داخلی است.
الحاق ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی (WTO) که با سابقه 20 ساله فعالیت این سازمان مطابقت دارد، هنوز به نتیجه نرسیده است. طولانی شدن فرآیند الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی از دو بعد قابل بررسی است. به اعتقاد کارشناسان، یک بعد این قضیه به حل مسائل سیاسی و اجماع و حمایت اعضای سازمان تجارت جهانی مربوط می‌شود. بعد دیگر این موضوع از جنبه اقتصادی قابل بررسی است؛ به‌طوری‌که ایران باید در تنظیم رژیم تجاری کشور که نقش تعیین‌کننده‌ای برای الحاق به سازمان مذکور دارد، گروه کاری مرتبط با الحاق را قانع کند. پس از اجرای برجام، بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کردند که همکاری اقتصادی با دنیا و فرآیند الحاق به سازمان تجارت جهانی با سرعت بیشتری طی خواهد شد. به‌گونه‌ای که در آخرین نشست سازمان تجارت جهانی نیز توماری با امضای بیش از 60 کشور عضو WTO به هیات رئیسه این سازمان داده شد که براساس آن کشورهای امضاکننده خواهان تسریع در الحاق ایران به این سازمان شدند. اما سیاست‌های ترامپ، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، نگرانی‌های جدیدی را در کنار نواقص و موانع دیگر برای الحاق، به‌وجود آورده است. سیاست‌هایی که به نظر می‌رسد نافی تجارت آزاد است. گروهی از قانون‌گذاران دو حزب عمده سیاسی آمریکا سال گذشته کاخ سفید را در مخالفت با پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی تحت فشار گذاشتند و عنوان کردند این اقدام موجب محدودیت در توانایی آمریکا در وضع تحریم‌هایی علیه ایران در آینده می‌شود. اظهار نظر اخیر کارشناسان نشان می‌دهد سیاست‌های اقتصادی دونالد ترامپ می‌تواند موجب بزرگ‌ترین تغییر در مبادلات تجاری آمریکا با جهان برای دهه‌ها شود. چرا که او تهدید کرده تعدادی از توافق‌های مبتنی بر تجارت آزاد را لغو خواهد کرد؛ تا جایی که حتی پیشنهاد خروج آمریکا از سازمان تجارت جهانی را مطرح کرده بود.
کارشناسان معتقدند اگرچه آمریکا در تمامی این سال‌ها همواره تلاش کرده، مانع از حضور ایران به‌عنوان عضو رسمی در سازمان تجارت جهانی شود، اما پس از برجام، فرصتی فراهم شد تا مسوولان ایرانی مذاکرات خود را به‌طور غیررسمی با آمریکا و کشورهای عضو این سازمان از سربگیرند، اما متاسفانه اقدامی برای انجام این کار صورت نگرفت. حتی شاهد بودیم آمریکا به‌عنوان مخالف اصلی الحاق ایران به این سازمان، در فضای به‌وجود آمده در پسابرجام، برای پیوستن ایران به WTO مخالفتی نکرد و حتی سکوت پیشه کرد که این می‌توانست سینگال مثبتی به مسوولان ما باشد تا از این فرصت استفاده کنند، این در شرایطی است که هیچ اقدامی از سوی مقامات ایرانی صورت نگرفت. این گروه، علت ناکامی ایران در پیوستن به این سازمان مهم تجاری جهان را وجود برخی ناهماهنگی‌ها بین مسوولان داخلی کشور عنوان می‌کنند. به گفته آنها، وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی تجارت کشور از یکسو و وزارت امور خارجه به‌عنوان متولی دستگاه سیاسی کشور از سوی دیگر، در این زمینه کوتاهی کردند و قادر نبودند این موضوع را از طریق دیپلماسی سیاسی و اقتصادی پیش ببرند. به گفته آنها، با روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید آمریکا، قطعا مسیر الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی پیچیده‌تر از قبل خواهد شد. زیرا ترامپ همواره در سخنرانی‌های انتخاباتی خود موضع روشنی در مخالفت با برجام از خود نشان داده بود، به‌گونه‌ای که حتی بسیاری از مشاوران وی، نظر مثبتی نسبت به توافق هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 نداشتند. در چنین حالتی وضعیت پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی دشوار خواهد بود. از این رو، قطعا اتخاذ سیاست‌های غلط رئیس‌جمهور آمریکا، تجارت آزاد جهان را با چالش روبه‌رو خواهد کرد و انعکاسی که می‌تواند برای ایران به همراه داشته باشد، این است که الحاق ایران با WTO با وجود سیاست‌های دولت ترامپ با مشکل جدی مواجه خواهد بود. البته در این میان نمی‌توان نقش کشورهای عربی به خصوص عربستان را در سنگ‌اندازی برای الحاق به این سازمان نادیده گرفت.
از این رو، به گفته کارشناسان، تنها راهی که پیش روی ایران باقی می‌ماند این است که وزارت امور خارجه بستر را برای رایزنی با دولت آمریکا و سایر کشورها فراهم کند تا کارشناسان اقتصادی کشور نیز آماده رایزنی برای حل و فصل این مشکل شوند. هفته گذشته با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در اتاق بازرگانی تهران، بخش خصوصی نیز رسما خواهان ورود این عضو کابینه دولت برای رایزنی با همتایان خارجی خود به منظور جلب رضایت آنها برای الحاق ایران به WTO شد. فعالان بخش خصوصی بر این باورند که دستگاه سیاست خارجی به همراه سایر مقامات ارشد کشور می‌توانند در این باره کمک کنند.
نواقص داخلی الحاق
اگرچه 20 سال از زمان تاسیس سازمان تجارت جهانی می‌گذرد، اما منافع و زیاده‌خواهی کشورهای غربی و آمریکا از یکسو و کم و کاست‌های اقتصادی کشورمان از سوی دیگر، دست به دست هم داده تا همواره برای عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی سنگ‌اندازی شود. زیرساخت‌های گشوده شدن مرزهای ایران برای ورود به فضای بین‌المللی و تجارت آزاد هنوز آن‌طور که انتظار می‌رود فراهم نیست؛ تسهیل فضای کسب‌وکار و به روزرسانی استانداردهای کشور از جمله این زیرساخت‌ها است. از سویی تسلیم رژیم تجاری ایران هم یکی از موارد دیگری است که پیش‌نیاز ورود به مذاکره برای الحاق است. این پیش‌نیاز مهم و ضروری، هنوز تکمیل نشده و همین تعلل، می‌تواند روند الحاق را نیز طولانی‌تر کند؛ بنابراین برخی اعتقاد دارند هنوز برای پرداختن به تاثیر ترامپ در الحاق ایران به WTO زود است؛ چراکه اقدامات داخلی برای الحاق، هنوز انجام نشده است.
تجارت ترامپ
در کنار اظهاراتی که نشان می‌دهد حضور ترامپ در کاخ سفید می‌تواند روند پذیرش عضویت ایران را در سازمان تجارت جهانی با مشکل مواجه کند، برخی از دیدگاه‌ها نیز حاکی از آن است که ترامپ به‌عنوان یک تاجر، نمی‌تواند اعتقاد خود را به تجارت آزاد از دست دهد. چراکه تاجر و تجارت آزاد دو جزء لاینفک هستند و تجارت، محدودیت نمی‌شناسد. این گروه معتقدند ترامپ یک تاجر موفق است و قطعا از رقبایش جا نمی‌ماند. در دوره تحریم‌ها بازار بزرگ ایران به ناچار در اختیار کشورهای بلوک شرق آسیا و چین قرار گرفته بود. در این شرایط، آمریکا نتوانسته سهمی از این بازار وسیع داشته باشد و از سایر رقبای خود جا مانده است. حال با توجه به گشایش‌های بین‌المللی، چشم‌پوشی از بازار ایران برای آمریکایی‌ها سخت است و ترامپ به‌عنوان یک تاجر قطعا با مزیت‌های ایران آشنا است. از این رو این امکان وجود دارد که منفعت‌خواهی ترامپ، در الحاق ایران تاثیر مثبت بگذارد.
ge1001

۹۵/۱۱/۰۹
۰۵:۲۰