نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114270
 • تمام سکه (طرح جدید) 1197000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1163000
 • نیم سکه 626000
 • ربع سکه 333000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3816
 • یورو 4215
 • پوند 4860
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1068
 • لیر ترکیه 1068
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32367
 • 8 Arrow up
  یورو 34912
 • 566 Arrow up
  پوند 40419
 • 61 Arrow up
  فرانک 32602
 • 36 Arrow up
  صد ین 28742
 • 0
  درهم امارات 8812

بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به طور سرزده از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهادی با حضور در جمع اعضای هیات علمی و کارکنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و به ذکر خاطره‌ای از روزهای منتهی به 12 بهمن سال 1357 و حضور در بهشت زهرا(س) پرداخت.
وی از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی  به عنوان اتاق فکر وزارت علوم یاد کرد که می‌تواند در برنامه‌ریزی فعالیت‌ها و پاسخگویی وزارت علوم به نیازهای جامعه نقش ایفا کند و بهتر است در این زمینه از صاحب نظرانی که دغدغه‌های علمی و فرهنگی دارند، استفاده کند.
دکتر فرهادی ضمن تقدیر از آثار تولید شده، ترجمه و تالیف و پژوهش های مرتبط با فرهنگ دانشگاهی و آموزش عالی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی  اظهار داشت: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی از نتایج این پژوهش‌ها و کتاب‌های منتشره استفاده کرده و طرح های پژوهشی مرتبط با حوزه فرهنگ و جامعه را به این پژوهشکده واگذار کنند.
وزیر علوم تاکید کرد: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به آینده نگاری آموزش عالی توجه بیشتری بکند و برای انجام پژوهش‌های لازم در خصوص رشته‌های تحصیلی بین رشته‌ای و کاربردی شدن رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی برنامه ریزی کند.
در ادامه این نشست دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ضمن تشکر از حضور وزیر علوم در این پژوهشکده و با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را ارائه کرد.
وی گفت: تاکنون در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی230 عنوان کتاب تالیف و ترجمه شده است که 25 عنوان آن  متعلق به دو سال اخیر است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ماموریت اصلی این پژوهشکده را انجام مطالعات فرهنگی و اجتماعی، آموزش عالی و علم و فناوری دانست و گفت: این پژوهشکده حامی انجمن های علمی علوم انسانی است و  در برگزاری همایش ها و  انتشار مشترک آثار علمی با این انجمن ها همکاری می کند.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت علوم، این پژوهشکده بتواند نقش پررنگ تری در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی‌های آموزش عالی کشور ایفا کند.
وی در خصوص ساختار پژوهشکده اظهار داشت: گروههای پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی شامل گروههای مطالعات اجتماعی، مطالعات فرهنگی، مطالعات زنان و مطالعات آینده‌نگر است که همه این گروه‌ها و اعضای هیات علمی آن دارای برنامه پژوهشی سه ساله هستند.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر میرزایی گفت: برنامه سال 1396 پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، اختصاص یک میز پژوهشی برای هر هضو هیات علمی است تا بر اساس ماموریت و اعتبار مالی مشخص، فعالیت‌های پژوهشی خود را انجام دهد و در خصوص موضوع پژوهشی خود به تشکیل اتاق فکر، انتشار کتاب ، برگزاری همایش و تعریف طر ح‌های پژوهشی مبادرت کند.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۹:۳۶

رئیس دانشگاه منابع طبیعی گرگان: وزیر علوم تحقیقات و فناوری به گلستان سفر می کند

گرگان- رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از سفر یک روزه وزیر علوم تحقیقات و فناوری به گلستان خبرداد.

علی نجفی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلام خبر سفر یک روزه وزیر علوم در روز شنبه ۱۶ بهمن، اظهار کرد: نخستین برنامه حضور محمد فرهادی به استان گلستان ادای احترام به مقام شهدای گرانقدر خواهد بود که این مراسم بر سر مزار شهید خان احمدی که در سایت منابع دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تدفین شده، انجام می شود.
نجفی نژاد افزود: نشست با ریاست، معاونین و مدیران دانشگاه جامع گلستان برنامه بعدی وزیر علوم و هیأت همراه در استان خواهد بود.
وی بیان کرد: شرکت در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان که با حضور استاندار گلستان و تنی از چند از مدیران استاند گلستان، دیگر برنامه سفر خواهد بود.
نجفی نژاد گفت: نشست با روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان گلستان، پایان بخش سفر امروز است.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۵۰

وزیر علوم تحقیقات و فناوری وارد گرگان شد

گرگان- وزیر علوم تحقیقات و فناوری در مراسمی با حضور استاندار و نمایندگان مجلس وارد گرگان شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی صبح شنبه با استقبال استانداری گلستان، نمایندگان مجلس و مسئولان استانی وارد فرودگاه گرگان شد.
فرهادی قرار است در سفری یک روزه به گرگان، پس از اداری احترام به مقام شهدا در دانشگاه منابع طبیعی، نشست با ریاست، معاونین و مدیران دانشگاه جامع گلستان دیدار داشته باشد.
شرکت در مراسم جشن انقلاب و افتتاح آزمایشگاه تحقیقات آب و رسوب دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان که با حضور استاندار گلستان و تنی از چند از مدیران استاند گلستان، دیگر برنامه سفر است.
وی در پایان این سفر، با روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان گلستان دیدار خواهد داشت.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۳:۰۶

رونمایی روحانی از ماهواره های «ناهید» و «پیام»

رئیس جمهوری در مراسم روز فناوری فضایی: امروز مطالعه و تحقیق علمی، بدون فضای مجازی و اینترنت ممکن نیست
سوسن صادقی
نیم نگاه
در  مراسم روز فناوری فضایی حسن روحانی رئیس جمهوری از ماهواره‌های «ناهید ١»، «پیام امیرکبیر» و سامانه «انتقال مداری سامان ١» رونمایی کرد
ماهواره سنجشی تا دو سال و نیم دیگر در مدار قرار می‌گیرد. قرارداد  تولید ماهواره مخابراتی ناهید 2 نیز امضا شده است تا در  کنار خرید ماهواره، خدشه‌ای به فناوری‌های بومی وارد نشود و بتوانیم   فناوری‌های بومی را نیز در کشور تولید کنیم
//////////////////////////////////////////
مراسم روز فناوری فضایی دیروز با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین دهقان وزیر دفاع، محمد فرهادی وزیر علوم، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم روحانی از ماهواره‌های «ناهید ١»، «پیام امیرکبیر» و سامانه «انتقال مداری سامان ١» رونمایی کرد و  در بخشی از سخنان خود گفت: اینکه فقط متکی به خرید از خارج باشیم یا تجربه دنیا را کنار بگذاریم؛ هر دو غلط است باید از توان بومی دانشمندان خود و تجارب جهانی به طور توأم استفاده کنیم.
امکان‌پذیـــر نبـــودن تحقیـــق ‌بدون فضای مجازی
رئیس جمهوری در این مراسم که با شعار «فناوری فضایی، اقتصاد مقاومتی، آینده‌ای توانمند» برگزار شد گفت: به لحاظ اینکه انقلاب ما دارای پیام برای نسل‌های آینده و جهان است ما پیام‌رسان نیاز داریم و اندیشمندان، متخصصان، کارگزاران و کسانی که در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالیت‌های اجرایی، تحقیقاتی و عملیاتی تلاش می‌کنند، در حقیقت ارتباط بین انسان‌ها را تسهیل می‌کنند.
روحانی با تأکید بر اینکه انقلاب ما دارای یک پیام بزرگ است و همه باید  پیام‌رسان انقلاب به نسل‌های آینده و جهانیان باشیم، افزود: خدمت در مسیر ارتباطات برای این است که پیام مردم آسان‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر به دست دیگران برسد. رئیس‌ جمهوری افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید وسیله انتقال پیام دینی، فرهنگی، علمی و سیاسی مردم ایران باشد و با ارائه خدمات ارتباطی میان جامعه ایران و جامعه جهانی ارتباط برقرار کند.
روحانی با بیان اینکه امروز مطالعه و تحقیق در زمینه‌های گوناگون علمی، ‌بدون فضای مجازی و اینترنت امکان‌پذیر نیست، گفت: امروز حتی علمای بزرگ و مراجع نیز به نوعی به این ارتباط متکی شده‌اند، چرا که تقریباً تمام کتب فقهی مهم و روایات گوناگون در فضای مجازی منتشر و دسترسی از این طریق به آنها نیز تسهیل شده است.
روحانی با تجلیل از تلاش‌های همه متخصصان و دانشمندان فعال در علوم فضایی گفت: امروز علم فضا برای ما بسیار حائز اهمیت است و باید به تلاش‌های خود ادامه دهیم، چرا که تکنولوژی فضایی موجب قدرت و اقتدار ما می‌شود و هر چه توانمندی و قدرت ما در علم بیشتر شود، صیانت از کشور و عزت ما ارتقا خواهد یافت. روحانی با اشاره به رونمایی از ماهواره‌های جدید سنجشی و مخابراتی خاطرنشان کرد: امروز پس از برجام، فرصت لازم به دست آمده تا هم از تجربه دیگران استفاده کنیم و هم با اراده و کوشش مضاعف بتوانیم دستاوردهای بیشتری که باعث بروز و توسعه ملی می‌شود، داشته باشیم.
بهره‌برداری از فاز یک دولت الکترونیک
در این مراسم محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن ارائه گزارش از فعالیت‌های این وزارتخانه به رئیس جمهوری، گفت: از زمانی که سازمان فضایی به وزارت ارتباطات برگشته است در تلاش هستیم تا دو مسیر حمایت از فناوری فضایی و تولید ماهواره‌های ملی سنجشی و مخابراتی را به موازات هم دنبال کنیم.
واعظی با بیان اینکه ماهواره سنجشی تا دو سال و نیم دیگر در مدار قرار می‌گیرد، افزود: قرارداد  تولید ماهواره مخابراتی ناهید 2 نیز امضا شده چرا که هدف این است تا در کنار خرید ماهواره، خدشه‌ای به فناوری‌های بومی وارد نشود و بتوانیم فناوری‌های بومی را نیز در کشور تولید کنیم. در این راستا برای ساخت ماهواره دانشگاه‌ها را متمرکز کرده‌ایم تا از کارهای موازی جلوگیری کرده و زودتر به نتیجه برسیم.
محمود واعظی در این مراسم از افتتاح فاز اول دولت الکترونیک با حضور رئیس جمهوری نیز خبر داد و خطاب به روحانی گفت: یکی از تأکیدات شما راه‌اندازی دولت الکترونیک بود، بنابراین اکنون تمام زیرساخت‌های راه‌اندازی دولت الکترونیک و هماهنگی‌های آن انجام شده است و بزودی به بهره‌برداری می‌رسد. واعظی به اجرای حقوق شهروندی نیز اشاره کرد و افزود: ماده 26 حقوق شهروندی به ما ابلاغ شده است و در تلاش هستیم تا بتوانیم دسترسی آزاد به اطلاعات را در کشور فراهم کنیم. در تلاش هستیم تمام مردم از اینترنت برخوردار شده و شکاف دیجیتالی را کاهش دهیم چرا که تأکید مقام رهبری و رئیس جمهوری صیانت از فضای مجازی (که یکی از اصل‌های توسعه است)، است. وزیر ارتباطات با بیان اینکه فاز اول شبکه ملی اطلاعات، نسل‌های ارتباطی 3 و 4 را نیز راه‌اندازی کرده‌ایم، گفت: سعی داریم در شبکه ملی اطلاعات تکنولوژی بومی و کسب و کارها توسعه یابد. از سوی دیگر اشتغال دانش بنیان برای ما بسیار مهم است، از این‌رو خوشحال هستیم که با ایجاد 100 هزار کسب و کار، در اشتغال سهمی داریم. البته قرار است در سال آینده نیز 120 هزار شغل دیگر ایجاد کنیم. واعظی در ادامه افزود: در 3 سال گذشته درآمدزایی از ICT سه برابر شده و به 40 میلیارد تومان رسیده است ولی باید تا پایان برنامه ششم توسعه به 100هزار میلیارد تومان افزایش یابد. توانستیم رشد تولید ناخالص ملی را از 2.7 به 5 درصد برسانیم ولی هدف اصلی رشد سالانه 19.6 درصد است. واعظی گفت: با برداشته شدن تحریم‌ها نیز توانسته‌ایم فضای جدیدی را در عرصه ماهواره، مخابرات و ICT ایجاد کرده و در کنار آن تحقیق و توسعه، همکاری‌های بین‌المللی را نیز گسترش دهیم. وزیر ارتباطات به فعالیت‌های پست نیز اشاره کرد و گفت: پست که (355 میلیارد تومان) زیانده بود اکنون با کارهای انجام شده به شرکت سود ده تبدیل و با تصویب اساسنامه آن در مجلس از بلاتکلیفی خارج شده است. بزودی 2 شرکت جدید پست خصوصی  نیز راه‌اندازی خواهد شد تا با رقابتی کردن بر کیفیت خدمت‌رسانی آن بیفزاییم.
اختیار قرار گرفتن ۵ نقطه مداری جدید در مدار زمین
در این مراسم محسن بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران نیز از ثبت و در اختیار قرار گرفتن ۵ نقطه مداری جدید در مدار زمین خبر داد و گفت: پیوست نخستین طرح طراحی و ساخت ماهواره عملیاتی سنجشی «پارس یک» نهایی شده است و امیدواریم با اجازه رئیس جمهوری آغاز این طرح را اعلام کنیم.
 بهرامی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در ۳ سال اخیر در حوزه فضا افزود: کشور ما در حال عبور از دوران تحقیقات و رسیدن به عرصه دستیابی به محصولات فضایی عملیاتی است تا فناوری فضایی را به یک فناوری کاربردی و راهبردی تبدیل کند. رئیس سازمان فضایی ایران برنامه‌ریزی را نشأت گرفته از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای کاربردی کردن فناوری فضایی در زندگی عادی مردم عنوان کرد و گفت: در دوره پسابرجام مذاکرات خوبی برای تأمین ماهواره‌های ملی سنجش از دور و مخابراتی با کشورهای صاحب نام عرصه فضا صورت گرفته است تا علاوه بر نیاز کاربردی، شرایط لازم برای انتقال دانش فنی ساخت ماهواره نیز در کشور فراهم شود. وی افزود: در همین حال رشد و توسعه بومی فناوری فضایی را با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی در کشور به کار گرفته‌ایم که از جمله اقدامات صورت گرفته می‌توان به شروع ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۲، به‌روزرسانی ماهواره ظفر علم و صنعت، اتمام ماهواره دوستی و رونمایی از ماهواره پیام امیرکبیر اشاره کرد.
بهرامی در زمینه توسعه کاربردهای فضاپایه از جمله پایش محصولات کشاورزی، تهیه منحنی طول رشد محصولات کشاورزی و نیز پایش توسعه اراضی کشاورزی همراستا با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و گفت: همچنین همراستا با این فعالیت‌ها در حوزه امکانات زمینی نیز اقدامات مؤثری صورت گرفته است.
وی با اشاره به توسعه تعاملات پس از برجام و عقد تفاهمات برای رفع نیاز بخش فناوری فضایی کشور، درباره همکاری با سازمان فضایی همکاری‌های آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) گفت: طراحی و ساخت رصدخانه بین‌المللی اجرام فضایی با مشارکت ایران توسط این سازمان در حال انجام است. همچنین ایران در ساخت ماهواره مشترک سنجشی اپسکو نیز مشارکت دارد.
به گفته بهرامی، میزبانی نشست سران اپسکو در مهرماه سال ۹۶ در تهران انجام می‌شود و بر این اساس ایران پیشنهاد مسابقه ساخت ماهواره مکعبی را با حضور کشورهای عضو این سازمان ارائه داده که در حال نهایی شدن است. رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به ثبت موقعیت‌های مداری ایران در مدار زمین گفت: در دولت گذشته به دلیل عدم پرتاب ماهواره و قراردادن آن در مدار زمین، امتیاز نقاط مداری زهره یک، زهره دو و زهره سه از ایران سلب شد اما ما در سال ۹۰ اقدام به ثبت ۱۴ موقعیت مداری در مدار زمین آهنگ کردیم و در سال ۹۵ نیز ۵ موقعیت مداری جدید برای ایران در مدار زمین به ثبت رسید.
 

۹۵/۱۱/۱۴
۰۰:۰۰

بازديد وزير علوم از دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي

 بازديد وزير علوم از دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي    وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري در بازديد از دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي، از نزديک در جريان فرايند ارزيابي و انتخاب آثار برگزيده اين جشنواره قرار گرفت.به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، در اين بازديد دکتر محمد فرهادي با قدرداني از دست‌اندرکاران دبيرخانه هشتمين جشنواره بين‌المللي فارابي، بر ضرورت توجه بيشتر به علوم انساني تاکيد کرد و جايگاه جشنواره بين‌المللي فارابي را به عنوان بزرگ‌ترين جشنواره علوم انساني در کشور، گامي مهم براي تجليل از عالمان علوم انساني ارزيابي کرد.
همچين دکتر حسين ميرزايي، رئيس دبيرخانه جشنواره فارابي نيز با تشکر از توجه خاص وزير علوم به اين جشنواره گفت: «برگزاري جشنواره فارابي، باعث شکل گيري ايجاد شبکه نخبگان علوم انساني کشور مي‌شود.»
رئيس دبيرخانه جشنواره فارابي افزود: «يکي از مهم‌ترين برنامه‌هاي جشنواره فارابي، شناساندن مفاخر علوم انساني به عموم مردم است و در اين راستا قصد داريم با همکاري و هماهنگي شهرداري تهران از تبليغات محيطي شهر براي شناساندن اين مفاخر بهره بگيريم.»او در ادامه گفت: «يکي ديگر از برنامه‌هاي اين دبيرخانه، ترجمه و چاپ آثار ايران‌شناسان و اسلام‌شناساني است که در هشت دوره جشنواره بين‌المللي فارابي به عنوان آثار برتر انتخاب شده‌اند.»

۹۵/۱۱/۱۴
۰۱:۳۸

بازدید وزیر علوم از دبیرخانه جشنواره فارابی و پژوهشکده مطالعات فرهنگی

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ضمن بازدید از دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی، از نزدیک در جریان فرایند ارزیابی و انتخاب آثار برگزیده این جشنواره قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، محمد فرهادی در این بازدید ضمن قدردانی از دست اندرکاران دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی، بر ضرورت توجه بیشتربه علوم انسانی تاکید کرد و جایگاه جشنواره بین المللی فارابی را به عنوان بزرگ ترین جشنواره علوم انسانی در کشور، گامی مهم در جهت تجلیل از عالمان علوم انسانی ارزیابی کرد.
حسین میرزایی رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی نیز با تشکر از توجه خاص وزیر علوم به این جشنواره گفت: برگزاری جشنواره فارابی، عملا نوعی فراهم آوردن مقدمات شکل گیری شبکه نخبگان علوم انسانی کشور است.
رئیس دبیرخانه جشنواره فارابی افزود: یکی از مهم ترین برنامه های جشنواره فارابی، شناساندن مفاخر علوم انسانی به عموم مردم است و در این راستا قصد داریم با همکاری و هماهنگی شهرداری تهران از تبلیغات محیطی شهر در جهت شناساندن این مفاخر بهره بگیریم.
وی در ادامه گفت: یکی دیگر از برنامه های این دبیرخانه، ترجمه و چاپ آثار ایران‌ شناسان و اسلام ‌شناسانی است که در هشت دوره جشنواره بین المللی فارابی به عنوان آثار برتر انتخاب شده‌اند.
جشنواره بین المللی فارابی در جایگاه مهم‌ترین رخداد علوم انسانی کشور به زودی برگزار می شود. 
** وزیر علوم، از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد 
در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به طور سرزده از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد. 
محمد فرهادی با حضور در جمع اعضای هیئت علمی و کارکنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، سالگرد پبروزی انقلاب اسلامی را تبریک و به ذکر خاطره ای از روزهای منتهی به 12 بهمن سال 1357 و حضور در بهشت زهرا (س) پرداخت. 
وی از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به عنوان اطاق فکر وزارت علوم ذکر کرد که می تواند در برنامه ریزی فعالیت ها و پاسخگویی وزارت علوم به نیازهای جامعه نقش ایفا کند و بهتر است در این زمینه از نظرات صاحبنظران دارای دغدغه های علمی و فرهنگی استفاده کند. 
فرهادی ضمن تقدیر از آثار تولید شده، ترجمه و تالیف و پژوهش های مرتبط با فرهنگ دانشگاهی و آموزش عالی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از نتایج این پژوهش ها و کتاب های منتشره استفاده کرده و طرح های پژوهشی مرتبط با حوزه فرهنگ و جامعه را به این پژوهشکده واگذار کنند. 
وزیر علوم تاکید کرد: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به آینده نگاری آموزش عالی توجه بیشتری کند و برای انجام پژوهش های لازم در خصوص رشته های تحصیلی بین رشته ای و کاربردی شدن رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی برنامه ریزی کند. 
در ادامه این نشست حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ضمن سپاس از حضور وزیر علوم در این پژوهشکده و با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گزارشی از فعالیت های انجام شده در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را ارائه کرد. 
وی گفت: تاکنون در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی230 عنوان کتاب تالیف و ترجمه شده است که 25 عنوان آن متعلق به دو سال اخیر است. 
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ماموریت اصلی این پژوهشکده را انجام مطالعات فرهنگی و اجتماعی، آموزش عالی و علم و فناوری دانست و گفت: این پژوهشکده حامی انجمن های علمی علوم انسانی است و در برگزاری همایش ها و انتشار مشترک آثار علمی با این انجمن ها همکاری می کند. 
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت علوم، این پژوهشکده بتواند نقش پررنگ تری در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های آموزش عالی کشور ایفا کند. 
وی در خصوص ساختار پژوهشکده اظهار داشت: گروه های پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی شامل گروههای مطالعات اجتماعی، مطالعات فرهنگی،مطالعات زنان و مطالعات آینده نگر است که همه این گروهها و اعضای هیئت علمی آن دارای برنامه پژوهشی سه ساله هستند. 
میرزایی گفت: برنامه سال 1396 پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، اختصاص یک میز پژوهشی برای هر هضو هیئت علمی است تا بر اساس ماموریت و اعتبار مالی مشخص، فعالیت های پژوهشی خودرا انجام دهد و در خصوص موضوع پژوهشی خود به تشکیل اطاق فکر، انتشار کتاب ، برگزاری همایش و تعریف طر ح های پژوهشی مبادرت کند. 
کد خبر: 288754

۹۵/۱۱/۱۳
۱۳:۳۹

بازدید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

اقتصاد ایران: در اولین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به طور سرزده از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهادی با حضور در جمع اعضای هیات علمی و کارکنان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و به ذکر خاطره‌ای از روزهای منتهی به 12 بهمن سال 1357 و حضور در بهشت زهرا(س) پرداخت.
وی از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به عنوان اتاق فکر وزارت علوم یاد کرد که می‌تواند در برنامه‌ریزی فعالیت‌ها و پاسخگویی وزارت علوم به نیازهای جامعه نقش ایفا کند و بهتر است در این زمینه از صاحب نظرانی که دغدغه‌های علمی و فرهنگی دارند، استفاده کند.
دکتر فرهادی ضمن تقدیر از آثار تولید شده، ترجمه و تالیف و پژوهش های مرتبط با فرهنگ دانشگاهی و آموزش عالی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی اظهار داشت: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی از نتایج این پژوهش‌ها و کتاب‌های منتشره استفاده کرده و طرح های پژوهشی مرتبط با حوزه فرهنگ و جامعه را به این پژوهشکده واگذار کنند.
وزیر علوم تاکید کرد: پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به آینده نگاری آموزش عالی توجه بیشتری بکند و برای انجام پژوهش‌های لازم در خصوص رشته‌های تحصیلی بین رشته‌ای و کاربردی شدن رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی برنامه ریزی کند.
در ادامه این نشست دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ضمن تشکر از حضور وزیر علوم در این پژوهشکده و با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را ارائه کرد.
وی گفت: تاکنون در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی230 عنوان کتاب تالیف و ترجمه شده است که 25 عنوان آن متعلق به دو سال اخیر است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، ماموریت اصلی این پژوهشکده را انجام مطالعات فرهنگی و اجتماعی، آموزش عالی و علم و فناوری دانست و گفت: این پژوهشکده حامی انجمن های علمی علوم انسانی است و در برگزاری همایش ها و انتشار مشترک آثار علمی با این انجمن ها همکاری می کند.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت علوم، این پژوهشکده بتواند نقش پررنگ تری در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی‌های آموزش عالی کشور ایفا کند.
وی در خصوص ساختار پژوهشکده اظهار داشت: گروههای پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی شامل گروههای مطالعات اجتماعی، مطالعات فرهنگی، مطالعات زنان و مطالعات آینده‌نگر است که همه این گروه‌ها و اعضای هیات علمی آن دارای برنامه پژوهشی سه ساله هستند.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر میرزایی گفت: برنامه سال 1396 پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، اختصاص یک میز پژوهشی برای هر هضو هیات علمی است تا بر اساس ماموریت و اعتبار مالی مشخص، فعالیت‌های پژوهشی خود را انجام دهد و در خصوص موضوع پژوهشی خود به تشکیل اتاق فکر، انتشار کتاب ، برگزاری همایش و تعریف طر ح‌های پژوهشی مبادرت کند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۴
۱۰:۰۷

دیدار معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق

دکتر سید ضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با جمعی از مدیران و مسئولان فرهنگی آموزش عالی کشوردر سفر به عراق، با سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، در این دیدار هاشمی با تاکید بر تعاملات میان دانشجویان و دانشگاهیان دو کشور تاکید و گفت: برنامه های فرهنگی مختلفی در دانشگاه های کشور داریم، ولی در حوزه تعامل با دانشگاهیان سراسر دنیا و دانشگاه های همسو در کشورهای مختلف نیاز به برنامه های منسجم داریم. ما در صدد هستیم تعاملات بین دانشگاه ها و بین دانشجویان دو کشور را افزایش دهیم که باید با برنامه ریزی به این مهم دست پیدا کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم همچنین در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در عراق ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته توسط رایزنی فرهنگی ایران در حوزه دانشگاهی گفت: هدف این هیئت فرهنگی از حضور در عراق بررسی ظرفیت‌های فرهنگی بین دوکشور برای تعاملات دانشگاهی و فرهنگی است که با توجه به حضور زائران عراقی در ایران و سفر زوار ایرانی به عتبات عالیات عراق در صورت مدیریت شدن می تواند اثرات ارزشمندی در زمینه روابط بین دو کشور داشته باشد.
او افزود: با توجه به جایگاه زیارتی حرم امام رضا(ع)، طرح ویژه ای جهت اعزام زائران دانشگاهی به مشهد مقدس داشته‌ایم و در طول مسیر و ایام اقامت برنامه‌های مختلفی برای زائران برگزارکرده‌ایم. در حوزه عتبات هم ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برنامه‌های مختلف و اثربخشی دارند که بهتر است در کنار این برنامه‌ها، نشست‌ها و جلسات علمی را هم داشته باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین فقیهی،رئیس ستاد عمره وعتبات دانشگاهیان نیز با اشاره به اولین اعزام دانشگاهیان به عتبات گفت: در اولین سال که برنامه اعزام عتبات دانشگاهیان راه اندازی شد، دو تا سه هزار نفر به عتبات اعزام شدند، ولی در سال95 حدود ۴۵ هزار نفر به عتبات عالیات اعزام شده‌اند. این سفر تاثیر عمیقی بر فضای فرهنگی دانشگاه‌ها و خانواده های زائران دانشگاهی دارد و ما در زمان ثبت نام و قرعه کشی با دانشگاهیان متقاضی فراوانی روبرو هستیم.
204/200

۹۵/۱۱/۱۳
۱۴:۰۵

آغاز بکار دبیرخانه دائم جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری

خبرگزاری آریا - در آستانه دهه مبارک فجر و با حضور دکتر وحید احمدی دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، دبیرخانه دائمی جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری، در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز به کار کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در نشستی که به همین منظور در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد، دکتر احمدی در سخنانی گفت: به دنبال سرعت روزافزون پیشرفت‌های تکنولوژیک و گستردگی و پیچیدگی آنها، تاثیر مباحث علمی و تخصصی و فناوری با حوزه‌های اجتماعی و زندگی روزمره مردم، تعامل دوسویه بین کارگزاران علمی و فناورانه با جامعه بیش از پیش ضرورت یافته است و برقراری این ارتباط نیازمند زبانی است که اقشار مختلف جامعه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و از نتایج آن بهره‌مند شوند.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر دست‌اندرکاران حوزه‌های تخصصی و علمی برای آگاهی از نتایج تصمیمات خود و دستیابی به زاویه نگاه اقشار مختلف مردم نیازمند زبان ارتباطی مشترک هستند. در این راستا هیچ زبانی گویاتر از زبان هنر نیست، علاوه بر این موارد از دیرباز پدیدآمدن فناوری‌های نوین مخلوق تخیل خلاقانه محسوب می‌شده که به‌واسطه زبان هنر و تصویر به منصه ظهور رسیده و پس از آن صورت واقعیت به خود گرفته است.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بهره‌گیری از زبان هنر، فرصتی فراهم آورده است که بازیگران عرصه فناوری و مردم نزدیک‌تر شده و با زبانی موجز، گویا و خلاق با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
همچنین در این نشست که با حضور جمعی از هنرمندان در عرصه‌های مختلف از جمله عکاسی، کاریکاتور، انیمیشن و هنرهای تجسمی برگزار شد، جشنواره هنری عتف مورد آسیب‌شناسی قرار گرفت و درخصوص اهداف و سایر محورهای مورد نظر برای دوره‌های بعدی بحث و تبادل نظر شد.
گفتنی است در پایان این نشست و با تشکیل شورای سیاست‌گذاری جشنواره هنری عتف، دبیرخانه دائمی این جشنواره رسما آغاز به‌کار کرد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۸:۱۷

معاون وزیر علوم:خیرین به ایجاد خوابگاه های دانشجویی متاهلین کمک کنند

شیراز - ایرنا - معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و قائم مقام رئیس ستاد خیرین آموزش عالی بر لزوم افزایش مشارکت خیرین در ایجاد خوابگاه ویژه متاهلین تاکید کرد.

دکتر محمدحسین امید پنجشنبه در همایش خیرین وزارت علوم و فناوری در شیراز اظهار داشت : خیرین درسال های گذشته در زمینه تامین و ساخت خوابگاه های دانشجویی متاهلین گام های مهمی برداشته اند ولی همچنان در این حوزه نیازهای فراوان وجود دارد.
وی ادامه داد: وزارت علوم در احداث طرح های خیر ساز مشارکت فعال دارد ، با اجرای طرح 50 درصد ، نیمی از تامین هزینه طرح های خیر ساز توسط وزارت علوم تعهد می شود ، امسال 100 میلیارد تومان در این حوزه اختصاص یافته است .
امید با بیان اینکه طی سالهای اخیر400 هزار متر مربع فضای آموزشی و علمی به فضاهای دانشگاه ها با مشارکت خیرین اضافه شده است گفت : 100 هزار متر مربع از این فضا در سال جاری ساخته شده ، 10 پروژه بزرگ خیرساز در دهه فجر امسال با مشارکت خیرین افتتاح می شود .
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت:‌تعداد دانشجویان کشور از 170 هزار دانشجو در ابتدای انقلاب به 4.5 میلیون دانشجو افزایش یافته است و حدود 10 هزار نفر از دانشجویان و نخبگان علمی کشور اکنون تحت حمایت و پوشش کمک های خیرین قرار دارند، خیرین می توانند در این موارد کمک بیشتری داشته باشند و برای تعالی علم و دانش در کشور گام بردارند.
امید همچنین در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : توسعه ازدواج دانشجویی از جمله تاکیدات رهبر معظم انقلاب است، دانشگاه ها در این زمینه اقدامات مناسب انجام داده اند ، گستردش این سنت حسنه نیاز به مشارکت خیرین دارد، ایجاد خوابگاههای دانشجویی می تواند به توسعه ازدواج های دانشجویی منجر شود .
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم همچنین گفت : به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی ، ایجاد مجموعه های ورزشی و فرهنگی ، احداث اماکن علمی و پژوهشی و توسعه سخت افزارها در دانشگاه و توجه به زیربناها از جمله مواردی است که خیرین می توانند در آن مشارکت بیشتر داشته باشند .
امید ادامه داد:کمک خیرین معطوف به کمک های مالی به تنهایی نمی شود ، ما از کمک های فکری و ایده پردازی خیرین هم استقبال می کنیم و معتقدیم بسیاری از موارد رشد و بالندگی در دانشگاه ها با کمک های فکری خیرین به دست آمده است .
در این همایش سه روزه که 150 نفر از خیرین وزارت علوم حضور دارند راهکارهای توسعه فعالیت های خیرخواهانه در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بررسی می شود .
خبرنگار : نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6113 / 1876

۹۵/۱۱/۱۴
۱۱:۱۸

معاون وزیر علوم : خیرین به ایجاد خوابگاه های دانشجویی متاهلین کمک کنند

شیراز - ایرنا - معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و قائم مقام رئیس ستاد خیرین آموزش عالی بر لزوم افزایش مشارکت خیرین در ایجاد خوابگاه ویژه متاهلین تاکید کرد.

دکتر محمدحسین امید پنجشنبه در همایش خیرین وزارت علوم و فناوری در شیراز اظهار داشت : خیرین درسال های گذشته در زمینه تامین و ساخت خوابگاه های دانشجویی متاهلین گام های مهمی برداشته اند ولی همچنان در این حوزه نیازهای فراوان وجود دارد.
وی ادامه داد: وزارت علوم در احداث طرح های خیر ساز مشارکت فعال دارد ، با اجرای طرح 50 درصد ، نیمی از تامین هزینه طرح های خیر ساز توسط وزارت علوم تعهد می شود ، امسال 100 میلیارد تومان در این حوزه اختصاص یافته است .
امید با بیان اینکه طی سالهای اخیر400 هزار متر مربع فضای آموزشی و علمی به فضاهای دانشگاه ها با مشارکت خیرین اضافه شده است گفت : 100 هزار متر مربع از این فضا در سال جاری ساخته شده ، 10 پروژه بزرگ خیرساز در دهه فجر امسال با مشارکت خیرین افتتاح می شود .
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت:‌تعداد دانشجویان کشور از 170 هزار دانشجو در ابتدای انقلاب به 4.5 میلیون دانشجو افزایش یافته است و حدود 10 هزار نفر از دانشجویان و نخبگان علمی کشور اکنون تحت حمایت و پوشش کمک های خیرین قرار دارند، خیرین می توانند در این موارد کمک بیشتری داشته باشند و برای تعالی علم و دانش در کشور گام بردارند.
امید همچنین در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : توسعه ازدواج دانشجویی از جمله تاکیدات رهبر معظم انقلاب است، دانشگاه ها در این زمینه اقدامات مناسب انجام داده اند ، گستردش این سنت حسنه نیاز به مشارکت خیرین دارد، ایجاد خوابگاههای دانشجویی می تواند به توسعه ازدواج های دانشجویی منجر شود .
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم همچنین گفت : به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی ، ایجاد مجموعه های ورزشی و فرهنگی ، احداث اماکن علمی و پژوهشی و توسعه سخت افزارها در دانشگاه و توجه به زیربناها از جمله مواردی است که خیرین می توانند در آن مشارکت بیشتر داشته باشند .
امید ادامه داد:کمک خیرین معطوف به کمک های مالی به تنهایی نمی شود ، ما از کمک های فکری و ایده پردازی خیرین هم استقبال می کنیم و معتقدیم بسیاری از موارد رشد و بالندگی در دانشگاه ها با کمک های فکری خیرین به دست آمده است .
در این همایش سه روزه که 150 نفر از خیرین وزارت علوم حضور دارند راهکارهای توسعه فعالیت های خیرخواهانه در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بررسی می شود .
خبرنگار : نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6113 / 1876

۹۵/۱۱/۱۴
۱۱:۱۹

همزمان با دهه مبارک فجر بهره برداری از ۱۰ پروژه خیرساز در زمینه فضاهای دانشگاهی در کشور

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و قائم مقام رئیس ستاد خیرین آموزش عالی کمکهای خیرین معطوف به مسایل مالی نیست و ما از افکار و ایده های آنان نیز استقبال میکنیم.

به گزارش پانا فارس، دکتر محمدحسین امید صبح امروز در همایش خیرین وزارت علوم و فناوری در شیراز بیان کرد: امسال ۱۰۰ میلیارد تومان به خوابگاههای متاهلین تخصیص یافته است و وزارت علوم در احداث طرح های خیر ساز مشارکت فعال دارد ، با اجرای طرح 50 درصد ، نیمی از تامین هزینه طرح های خیر ساز توسط وزارت علوم تعهد می شود
 وی افزود: خیرین درسال های گذشته در زمینه تامین و ساخت خوابگاه های دانشجویی متاهلین گام های مهمی برداشته اند ولی همچنان در این حوزه نیازهای فراوان وجود دارد.
امید با بیان اینکه طی سالهای اخیر400 هزار متر مربع فضای آموزشی و علمی به فضاهای دانشگاه ها با مشارکت خیرین اضافه شده است گفت : 100 هزار متر مربع از این فضا در سال جاری ساخته شده ، 10 پروژه بزرگ خیرساز در دهه فجر امسال با مشارکت خیرین افتتاح می شود .
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت:‌تعداد دانشجویان کشور از 170 هزار دانشجو در ابتدای انقلاب به 4.5 میلیون دانشجو افزایش یافته است و حدود 10 هزار نفر از دانشجویان و نخبگان علمی کشور اکنون تحت حمایت و پوشش کمک های خیرین قرار دارند، خیرین می توانند در این موارد کمک بیشتری داشته باشند و برای تعالی علم و دانش در کشور گام بردارند.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم همچنین گفت : به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی ، ایجاد مجموعه های ورزشی و فرهنگی ، احداث اماکن علمی و پژوهشی و توسعه سخت افزارها در دانشگاه و توجه به زیربناها از جمله مواردی است که خیرین می توانند در آن مشارکت بیشتر داشته باشند .
امید ادامه داد:کمک خیرین معطوف به کمک های مالی به تنهایی نمی شود ، ما از کمک های فکری و ایده پردازی خیرین هم استقبال می کنیم و معتقدیم بسیاری از موارد رشد و بالندگی در دانشگاه ها با کمک های فکری خیرین به دست آمده است .
در این همایش سه روزه که 150 نفر از خیرین وزارت علوم حضور دارند راهکارهای توسعه فعالیت های خیرخواهانه در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بررسی می شود .
 

۹۵/۱۱/۱۴
۱۲:۰۹

اختصاص 100 میلیارد تومان به طرح‌های 50 درصدی خیران آموزش عالی

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال جاری 100 میلیارد تومان برای طرح‌های 50 درصدی خیران آموزش عالی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمدحسین امید ظهر امروز در دومین گردهمایی ملی سه‌روزه خیران آموزش عالی کشور با اشاره به اینکه در گذشته پنج و یا شش بنیاد خیران فعال در آموزش عالی کشور وجود داشت که این تعداد هم‌اکنون به 61 بنیاد رسیده که ثبت و یا در حال ثبت شدن هستند، اظهار داشت: ستاد بنیاد خیران آموزش عالی علاوه‌بر حمایت مادی و معنوی به دانشجویان، تعداد بسیاری از دانشجویان نخبه را زیرپوشش قرار داده است.
وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از 10 طرح عمرانی و علمی توسط خیران افتتاح و یا در حال بهره‌برداری است که این حرکت انسان‌دوستانه همچنان ادامه دارد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و آموزش عالی تصریح کرد: در سال گذشته به‌دلیل مشکل مالی و اعتباری دولت نتوانسته‌ایم اعتبار ویژه‌ای را به بنیاد خیران اختصاص دهیم و با تلاش‌های انجام‌شده در سال جاری با درنظر گرفتن ردیف مستقل در بودجه وزارت علوم بخشی از اعتبارات از محل طرح‌های  50 درصدی تأمین و پرداخت شده است.
امید بیان داشت: از طریق فروش اوراق مشارکت اعتبار مناسبی در سال جاری برای تسریع در روند اجرایی طرح‌های عمرانی و علمی پرداخت شده است.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۲:۳۳

معاون وزیر علوم خبر داد: مستند سازی اموال دانشگاهها/ تدوین ۱۰ لایحه در حوزه آموزش عالی

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها با کمک مسئولان ریاست جمهوری خبر داد .

به گزارش خبرنگار مهر، سومین نشست مدیران دفاتر حقوقی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در دانشگاه شهید بهشتی با حضور دکتر تسلیمی قایم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت و سرپرست دانشگاه شهید بهشتی در تالار علامه طباطبایی برگزار شد .
آماده سازی ۱۰ لایحه در حوزه آموزش عالی برای تقدیم به هیات دولت
 دکتر محمد روشن به اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای منطقه بندی دانشگاه‌ها، اشاره کرد و گفت: بحث منطقه بندی دانشگاه ها یکی از مصوبات قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که هم اکنون دانشگاه ها ذیل ۱۰ منطقه فعالیت می کنند و مسئولیت فعالیت آنها برعهده دبیران مناطق دانشگاهی است.
وی در ادامه به تعالی بخشی به نقش کارشناسان حقوقی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری در قالب دفاتر حقوقی اشاره کرد و گفت: وزیرعلوم تحقیقات و فناوری با صدور پیامی در اختتامیه نشست دوم مدیران حقوقی دانشگاه ها (چهارم شهریور) به تعالی بخشی به نقش کارشناسان حقوقی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری در قالب دفاتر حقوقی تاکید کرده بود که این مهم مستمراً باید مورد توجه روسا و مدیران دانشگاه ها قرارگیرد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در ادامه به نهضت مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: مستند سازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها با کمک مسئولان ریاست جمهوری درحال انجام است، باید دقت لازم صورت گیرد تا به حقوق دانشگاه ها خدشه ای وارد نشود.
وی از ماموریت های پیش روی معاونت حقوقی وزارت علوم و مدیران حقوقی دانشگاه ها به تدوین لوایح قانونی برای نسخ اصلاح و انشاء قوانین در حوزه آموزش عالی و ارسال به دولت اشاره کرد و اظهار داشت: ابتدا با واگذاری مطالعات و مبانی نظری هر موضوع به مناطق داوطلب  و استفاده از ظرفیت علمی استادان حقوق در دانشگاه های مختلف موضوعات مرتبط با حوزه آموزش عالی احصاء و سپس زیر ساخت های نظری آن تدوین و در این جلسه مورد بحث و بررسی و تدقیق قرار خواهند گرفت.
روشن خاطرنشان کرد: کلنگ هیچ پروژه دانشگاهی نباید به زمین بخورد مگر اینکه مالکیت دانشگاه در آن منطقه تایید و مسجل شده و اسناد مالکیت آن اخذ شده باشد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در ادامه خطاب به مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: شما لوایح و آیین نامه هایی را برای رسیدگی و اجرا در دانشگاه ها برای ما ارسال کرده اید که برخی از موضوعات از آرزوها است، برخی باید مبانی نظری به ویژه فقهی آن تایید شود تا مغایرتی با شرع نداشته باشد. برخی با آیین نامه های مصوب هیات وزیران قابل اجرا است ولی خوشبختانه با همکاری مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و نمایندگان مجلس برخی در همین مدت اندک تدوین و ارائه شده و اکنون در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است.
وی به لوایح (مالیات پژوهش، مقابله با تقلب در تولید آثار علمی)، اشاره کرد که برخی در کمیسیون های مرتبط تصویب شدند و اکنون در انتظار طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و متعاقباً تایید شورای نگهبان هستند.
روشن خاطرنشان کرد: مواد یک تا سه قانون احکام دائمی توسعه نیز که گشایش قابل توجه و اساسی برای استقلال و اداره دانشگاه ها و مراکز پژوهشی است، تصویب و منتظر انتشار آن هستیم، با تصویب تبصره ۲ ماده ۸۲ در برنامه ششم توسعه گام مهمی در تامین سخت افزار دانشگاه ها برداشته شده است که عبارت است از: در دوره هایی که اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای احداث، توسعه، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی و کمک آموزشی، پژوهشی، ورزشی و خدمات رفاهی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی هزینه کنند، این هزینه ها به عنوان هزینه های قابل قبول معاملاتی مورد محاسبه قرار گیرد یعنی سرمایه گذاری اشخاص حقیقی در آموزش عالی به عنوان مالیات محسوب می شود .
ایجاد ساختار مناسب دفاتر حقوقی
وی خطاب به مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: ضمن اصلاح ساختار و ایفای نقش کارشناسی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری، وظیفه شما در دانشگاه ها، صیانت از حقوق و ساحت علم، عالم و متعلم، قانون گرایی، تلاش برای استفاده از ظرفیت های قانونی در تقدیم دادخواست، حضور عالمانه دقیق و جدی در فرآیند دادرسی، اجرای بدون تنازل احکام صادره دادگاه ها پس از قطعیت، همکاری صادقانه با نهادهای نظارتی، مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها، رصد لوایح و طرح های مطروحه در مجلس شورای اسلامی و ارائه نظر در راستای ماموریت کلان نظام دانشگاهی است .
روشن افزود: بر اساس مصوبه لایحه توسعه ششم هزینه های ساخت و ساز در دانشگاه و تجهیز آزمایشگاه به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۳:۴۹

معاون وزیر علوم خبر داد مستند سازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها با کمک مسئولان ریاست جمهوری

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها با کمک مسئولان ریاست جمهوری خبر داد .

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سومین نشست مدیران دفاتر حقوقی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در دانشگاه شهید بهشتی با حضور دکتر تسلیمی قایم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت و سرپرست دانشگاه شهید بهشتی در تالار علامه طباطبایی برگزار شد .
 
 محمد روشن به اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای منطقه بندی دانشگاه‌ها، اشاره کرد و گفت: بحث منطقه بندی دانشگاه ها یکی از مصوبات قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که هم اکنون دانشگاه ها ذیل ۱۰ منطقه فعالیت می کنند و مسئولیت فعالیت آنها برعهده دبیران مناطق دانشگاهی است.
 
وی در ادامه به تعالی بخشی به نقش کارشناسان حقوقی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری در قالب دفاتر حقوقی اشاره کرد و گفت: وزیرعلوم تحقیقات و فناوری با صدور پیامی در اختتامیه نشست دوم مدیران حقوقی دانشگاه ها (چهارم شهریور) به تعالی بخشی به نقش کارشناسان حقوقی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری در قالب دفاتر حقوقی تاکید کرده بود که این مهم مستمراً باید مورد توجه روسا و مدیران دانشگاه ها قرارگیرد.
 
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در ادامه به نهضت مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: مستند سازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها با کمک مسئولان ریاست جمهوری درحال انجام است، باید دقت لازم صورت گیرد تا به حقوق دانشگاه ها خدشه ای وارد نشود.
 
وی از ماموریت های پیش روی معاونت حقوقی وزارت علوم و مدیران حقوقی دانشگاه ها به تدوین لوایح قانونی برای نسخ اصلاح و انشاء قوانین در حوزه آموزش عالی و ارسال به دولت اشاره کرد و اظهار داشت: ابتدا با واگذاری مطالعات و مبانی نظری هر موضوع به مناطق داوطلب  و استفاده از ظرفیت علمی استادان حقوق در دانشگاه های مختلف موضوعات مرتبط با حوزه آموزش عالی احصاء و سپس زیر ساخت های نظری آن تدوین و در این جلسه مورد بحث و بررسی و تدقیق قرار خواهند گرفت.
 
روشن خاطرنشان کرد: کلنگ هیچ پروژه دانشگاهی نباید به زمین بخورد مگر اینکه مالکیت دانشگاه در آن منطقه تایید و مسجل شده و اسناد مالکیت آن اخذ شده باشد.
 
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در ادامه خطاب به مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: شما لوایح و آیین نامه هایی را برای رسیدگی و اجرا در دانشگاه ها برای ما ارسال کرده اید که برخی از موضوعات از آرزوها است، برخی باید مبانی نظری به ویژه فقهی آن تایید شود تا مغایرتی با شرع نداشته باشد. برخی با آیین نامه های مصوب هیات وزیران قابل اجرا است ولی خوشبختانه با همکاری مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و نمایندگان مجلس برخی در همین مدت اندک تدوین و ارائه شده و اکنون در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است.
 
وی به لوایح (مالیات پژوهش، مقابله با تقلب در تولید آثار علمی)، اشاره کرد که برخی در کمیسیون های مرتبط تصویب شدند و اکنون در انتظار طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و متعاقباً تایید شورای نگهبان هستند.
 
روشن خاطرنشان کرد: مواد یک تا سه قانون احکام دائمی توسعه نیز که گشایش قابل توجه و اساسی برای استقلال و اداره دانشگاه ها و مراکز پژوهشی است، تصویب و منتظر انتشار آن هستیم، با تصویب تبصره ۲ ماده ۸۲ در برنامه ششم توسعه گام مهمی در تامین سخت افزار دانشگاه ها برداشته شده است که عبارت است از: در دوره هایی که اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای احداث، توسعه، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی و کمک آموزشی، پژوهشی، ورزشی و خدمات رفاهی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی هزینه کنند، این هزینه ها به عنوان هزینه های قابل قبول معاملاتی مورد محاسبه قرار گیرد یعنی سرمایه گذاری اشخاص حقیقی در آموزش عالی به عنوان مالیات محسوب می شود .
 
وی خطاب به مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: ضمن اصلاح ساختار و ایفای نقش کارشناسی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری، وظیفه شما در دانشگاه ها، صیانت از حقوق و ساحت علم، عالم و متعلم، قانون گرایی، تلاش برای استفاده از ظرفیت های قانونی در تقدیم دادخواست، حضور عالمانه دقیق و جدی در فرآیند دادرسی، اجرای بدون تنازل احکام صادره دادگاه ها پس از قطعیت، همکاری صادقانه با نهادهای نظارتی، مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها، رصد لوایح و طرح های مطروحه در مجلس شورای اسلامی و ارائه نظر در راستای ماموریت کلان نظام دانشگاهی است .
 
روشن افزود: بر اساس مصوبه لایحه توسعه ششم هزینه های ساخت و ساز در دانشگاه و تجهیز آزمایشگاه به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود

۹۵/۱۱/۱۴
۱۴:۰۲

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد تدوین لوایح اصلاح قوانین در حوزه آموزش عالی ماموریت اصلی مدیران حقوقی دانشگاه‌ها

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، ماموریت اصلی مدیران حقوقی دانشگاه‌ها را تدوین لوایح برای اصلاح قوانین موجود و انشای قوانین جدید در حوزه آموزش عالی و ارسال آن به دولت برای طی فرآیند قانونی اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد روشن در مراسم افتتاحیه سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: بر اساس بخشنامه اخیر وزیر علوم به روسای دانشگاه‌ها، مدیران حقوقی به عنوان مشاور رئیس دانشگاه منصوب می‌شوند و در تمام کمیته‌ها و شوراهای دانشگاه‌ها حضور پیدا کرده و نظر حقوقی خود را در خصوص قراردادها اعلام می‌کنند.
وی افزود: در دومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها که شهریور ماه در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد، مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه‌ها به عنوان یک اولویت اعلام شد و تاکنون اقدامات عملی خوبی در این راستا انجام شده و برای بسیاری از اراضی و ساختمان‌های دانشگاه‌ها سند رسمی اخذ شد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: براساس پیام وزیر علوم به اختتامیه دومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها، بخشنامه‌ای تدوین شد که با تصویب ایشان در دی ماه امسال به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که این بخشنامه جایگاه مدیران حقوقی را ارتقا داد.
دکتر روشن در ادامه گفت:در نشست امروز تعدادی از پیشنهادهای مناطق حقوقی در خصوص قوانین آموزش عالی بررسی می‌شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اظهار داشت: در فاصله دومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها تاکنون ، توانستیم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تشکیل مناطق دهگانه حقوقی در دانشگاه‌ها را عملی کنیم و احکام دبیران مناطق نیز صادر شود.
دکتر روشن گفت: بخشی از پیشنهادات رسیده به دبیرخانه نشست مدیران حقوقی، هم اکنون در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است مانند تبصره 2 ماده 82 که براساس آن در دوره‌ای که اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی برای احداث، توسعه و تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی و کمک آموزشی، پژوهشی، ورزشی و خدمات رفاهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی هزینه کنند این هزینه به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی مورد محاسبه قرار می‌گیرد که این مصوبه سرمایه گذاری در آموزش عالی را افزایش می دهد.
وی افزود: لایحه مقابله با تخلفات علمی نیز که از سوی وزارت علوم به دولت و سپس مجلس شورای اسلامی ارسال شده است در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در کمیسیون آموزش و تحقیقات در حال بررسی است.
 معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تاکید کرد: وظیفه مدیران حقوقی در دانشگاه‌ها، صیانت از حقوق و ساحت علم، عالم و متعلم، قانون گرایی، تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی در تقدیم دادخواست، حضور عالمانه دقیق و جدی در فرآیند دادرسی، اجرای بدون تنازل احکام صادره دادگاه‌ها پس از قطعیت، همکاری صادقانه با نهادهای نظارتی، رصد لوایح و طرح‌های مطروحه در مجلس شورای اسلامی و ارائه نظر در راستای ماموریت کلان نظام دانشگاهی است .
دکتر روشن گفت: انجام مطالعات نظری و تدوین مبانی علمی در خصوص موافقت و مخالفت با لوایح و طرح های مرتبط با وزارت علوم از مهم ترین وظایف مدیران حقوقی در دانشگاه ها است.
گفتنی است، پس از مراسم افتتاحیه، سومین نشست مدیران حقوقی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با تشکیل دو کارگروه، وضع قوانین جدید در حوزه آموزش عالی و اصلاح قوانین آموزش عالی در دانشگاه شهید بهشتی ادامه خواهد داشت.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۵:۴۱

معاون آموزشی وزارت علوم: سند 2030 نشان از اقتدار ایران در تدوین برنامه های فراملی دارد

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از 25 برابر شدن تعداد دانشجویان کشور از ابتدای انقلاب تاکنون خبرداد و گفت: امروز توجه نکردن دانشگاه ها به ماموریت گرایی و فاصله گرفتن مراکز آموزشی از استانداردهای آموزشی دو مقوله ای هستند که موجب به وجود آمدن صندلی های خالی در مراکز آموزش عالی  شده اند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه اصفهان، مجتبی شریعتی نیاسر امروز(پنجشنبه) در جمع خبرنگاران در دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: امروز در بخش آموزش دانشگاهی در دنیا حرف برای گفتن داریم و افتخار می کنیم که در این زمینه پیشرفت خوبی داشته ایم و می توانیم بگوییم نیاز نیست دانشجویانمان برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کنند.
وی با اشاره به حضور خود در نشست معاونین منطقه 6 دانشگاهی کشور گفت: منطقه 6 دانشگاهی کشور مشتمل بر استان های اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری است که در این نشست مشکلات بررسی و ابهام زدایی برای معاونین این دانشگاه ها انجام شد و مشکلات آنها نیز شنیده و برای رفع آن تلاش می شود.
در منطقه 6 دانشگاهی کشور 430 هزار دانشجو وجود دارد
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: منطقه شش دانشگاهی کشور از جهت هیئت علمی در جایگاه سوم و از نظر تعداد دانشجو در جایگاه پنجم کشور قرار دارد. در واقع 9 هزار عضو هیئت علمی که 11 درصد هیئت علمی کل کشور محسوب می شود و 430 هزار دانشجو  که 9.8 درصد دانشجویان کل کشور است از این میزان دانشجو در منطقه شش دانشگاهی 70 درصد جمعیت دانشجویی آن متعلق به استان اصفهان، 19 درصد استان یزد و 11 درصد به استان چهارمحال و بختیاری تعلق دارد.
شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه میانگین محصلان دکترای تخصصی منطقه شش از میانگین کشوری بالاتر است،  گفت: در کل کشور میانگین تحصیل در مقطع دکتری 1.96 است این در حالی است که این میزان در منطقه شش 3 درصد است و باید اعلام کرد که در این منطقه 23 درصد دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند.
96 درصد دانشجویان، رشته غیر پزشکی و 3.5 درصد پزشکی هستند
وی تاکید کرد: 76 درصد دانشجویان دانشگاه های این سه استان در دو حوزه علوم انسانی و فنی و مهندسی تحصیل می کنند که 45 درصد از آنها در دانشگاه های دولتی مشغول به دانش افزایی هستند. در کل کشور نیز 96 درصد دانشجویان غیر پزشکی و 3.5 درصد در پزشکی تحصیل می کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تعداد دانشجویان فعلی دانشگاه ها نسبت به ابتدای انقلاب اسلامی، افزود: تعداد دانشجویان فعلی دانشگاه های کشور نسبت به ابتدای انقلاب اسلامی 25 برابر شده است و 5 برابر از میانگین جهانی نیز بالاتر است که این موضوع نشان می دهد پس از انقلاب یک رویکرد جدی برابر آموزش به وجود آمده است که جمعیت دانشجویان کشور از 175 هزار نفر در سال 1357 به چهار میلیون و 350 هزار نفر در سال 95 رسیده است.
شریعتی نیاسر به بررسی افزایش تعداد اعضای هیئت علمی نیز بین سال های 57 تا 95 پرداخت و گفت: در سال 1357 هفت هزار و 230 عضو هیئت علمی در سراسر کشور داشته ایم که این میزان در سال جاری به 80 هزار نفر رسیده است. در واقع تعداد اعضای هیئت علمی 11 برابر شده است. تعداد مراکز آموزش عالی نیز از 232 در سال 1357 به دو هزار 800 مرکز آموزش عالی در سال جاری رسیده است که در این مهم هم تعداد مراکز آموزشی 12 برابر شده است.
امروز 55 درصد دانشجویان دختر هستند
وی با تاکید بر این موضوع که رشد بسیار زیادی در همه زمینه های علمی، آموزشی و دانشگاهی پس از انقلاب رخ داده است، گفت: امروز همه رشته های مطرح دنیا در کشور ما نیز دکتری تخصصی دارند، این در حالی است که در ابتدای انقلاب اسلامی بسیاری از دختران به آموزش عالی فکر نمی کردند، اما امروز 55 درصد آموزش عالی را دختران تشکیل می دهند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه جمعیت دانشجویی امروز نسبت به سال 92 کاهش 5 درصدی پیدا کرده است، افزود: در سیاست های آموزش عالی در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به سال 92 رشد 25 درصدی داشته است. همچنین در مقطع دکتری تخصصی نیز نزدیک به 40 درصد رشد را داریم و در کل در مقطع کارشناسی ارشد در سال جاری نسبت به سال 92 رشد 37 درصدی داشته ایم.
شریعتی نیاسر در خصوص جلوگیری از رشد بی رویه رشته ها گفت: برای این منظور در مراکز دولتی وابسته 60 درصد، در مراکز غیرانتفاعی،6.4 درصد در مراکز پیام نور 27 درصد و در مراکز آموزشی وابسته به سایر دستگاه ها 95 درصد رشته ها را کاهش داده ایم تا در این زمینه ساماندهی انجام بگیرد.
8 نکته کلیدی طرح آمایش آموزش عالی
وی به طرح آمایش آموزش عالی اشاره و اظهار کرد: منطقه بندی نظام آموزش عالی، مدیریت منطقه ای، ماموریت گرایی دانشگاه ها، ارتقا کیفیت مراکز آموزش عالی، ایجاد نظام یکپارچه آموزش مهارتی، نظام یکپارچه سنخیت و پذیرش، ساماندهی مراکز آموزشی و ایجاد رابطه بین اشتغال و تحصیل از جمله مهمترین مباحثی است که باید در این طرح آمایش به آن برسیم.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تشریح برخی از این مباحث پرداخت و افزود: برای مثال در بخش ماموریت گرایی دانشگاه ها، دانشگاه پیام نور باید روی ماموریت خود که غیر حضوری است فعالیت داشته باشد و تا اطلاع ثانوی این دانشگاه باید از ورود به دوره های تجربی خودداری کند و از ورود به دوره های تخصصی بپرهیزد.
شریعتی نیاسر به دانشگاه های جامع علمی کاربردی و غیرانتفاعی هم اشاره کرد و گفت: علمی کاربردی و غیرانتفاعی نباید وارد مباحث غیر کاربردی و غیر مهارتی شوند و دانشگاه ها باید ورودهای خود را بر اساس آنچه ماموریت یافته اند پایه گذاری کنند.
وی با اشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی طی 10 سال استقرار می یابد، ادامه داد: سامانه HES.MSRT.ir سامانه یکپارچه سازی آموزش عالی است که برای کل کشور تعریف شده است که بر اساس آن رشته ها، فضاهای آموزشی، اطلاعات و آمار دقیق مراکز آموزشی در آن قرار گرفته است که با 18 هزار رمز عبور برای مراکز مختلف می تواند تحول را در اصلاح و بازنگری برنامه های درسی کل کشور ایجاد کند.
رویکرد وزارت علوم به روز کردن بحث آموزش است
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: رویکرد وزارت خانه بر به روز کردن برنامه های کارورزی، مهارت و کاربردی شدن دروس است. به همین منظور موصبه شورای عالی برنامه ریزی برنامه های درسی مراکزآموزش عالی هر 5 سال بررسی خواهد شد، چراکه متاسفانه برخی از برنامه های درسی با عمری بیش از 10 سال حتی برخی دیگر دارای برنامه های 30 ساله هستند که باید یقینا به روز شوند.
چرا در دانشگاه ها صندلی خالی داریم؟
شریعتی نیاسر به بحث صندلی های خالی اشاره کرد و افزود: آنچه در عرف می گویند که چند صدهزار صندلی خالی وجود دارد در این زمینه پیش از آنکه اعداد و ارقام مهم باشد باید معنی و مفهوم صندلی خالی روشن شود. اینکه سه عامل وجود دارد که صندلی خالی برای آموزش عالی به وجود می آید که دو عامل بسیار مهم و اساسی هستند.
وی به دو عامل مهم و اساسی ایجاد صندلی خالی در مراکز آموزشی اشاره کرد و گفت: عدم توجه دانشگاه ها به ماموریت گرایی و فاصله گرفتن مراکز آموزشی از استانداردهای آموزشی دو مقوله ای هستند که امروز موجب به وجود آمدن صندلی های خالی شده اند. ما برای رفع این مشکل باید استانداردهای خود را اصلاح و به ماموریت های دانشگاهی توجه کنیم. اگر این دو موضوع به نحو احسنت انجام شود خود به خود مشکل صندلی خالی دانشگاه ها حل می شود. البته درست است که کاهش دانشجو عامل سوم ایجاد صندلی های خالی در دانشگاه ها محسوب می شود، اما دو عنصر ماموریت گرایی و استانداردسازی بسیار نقش مهم و اساسی تری را ایفا می کنند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ایجاد برخی پژوهشگاه ها در دانشگاه به خصوص پژوهشگاه شاخص پژوه در دانشگاه اصفهان اظهار کرد: کمیسیون ماده 9 وظیفه اش رسیدگی به مراکز غیردولتی است که تخلف کرده اند. یکی از راه کارهای مبارزه با تخلفات نظام سطح بندی مراکز غیردولتی و تعریف سطح عملکردی آنها است که از 5 تا یک سطح بندی شده اند که با این تعریف تاکنون 28 مرکز غیر دولتی به علت عملکرد خوب به دانشگاه ارتقا پیدا کرده اند.
130 دانشجوی شاخص پژوه واجد شرایط و مابقی خارج ضوابط تحصیل کردند
شریعتی نیاسر ادامه داد: از طرف دیگر برخی از این مراکز صدها دانشجوی غیرقانونی پذیرش کرده اند که با آنها به شدت برخورد خواهد شد و قطعا دستگاه های ستادی هم پیگری موضوع را انجام و هم نسبت به لغو فعالیت چنین مراکزی اقدام خواهند کرد، اما در خصوص پژوهشگاه شاخص پژوه باید گفت نزدیک به 130 دانشجو واجد شرایط اعلام شده اند، اما مابقی دانشجویان این پژوهشگاه خارج از ضوابط هستند. آنهایی که واجد شرایط هستند شرایط ادامه تحصیل خواهند داد و بقیه هم به صورت موردی رسیدگی خواهند شد.
وی اضافه کرد: در بحث پژوهشگاه شاخص پژوه همچنان پرونده در حال بررسی و رسیدگی قرار دارد و هنوز نظر قطعی صادر نشده، اما سعی ما این است که در این مجموعه تر و خشک با یکدیگر نسوزند و باید حقوق افراد را رعایت کنیم.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به بحث سند 2030 و برخی صحبت های مطرح شده پیرامون آن اشاره و اظهار کرد: این سند یک پیشنویس است که برای فراگیر کردن آموزش برای تمام اقشار در نظر گرفته شده و صرفا یک پیشنویس بیشتر نیست و هیچ مقام عالی هم آن را امضا نکرده است. این پیشنویس توسط یونسکو در تهران تدوین شده است و می تواند مود نقد و بررسی هم قرار بگیرد.
شریعتی نیاسراضافه کرد: تدوین پیش نویس سند 2030 نشان از اقتدار ایران در تدوین برنامه های فراملی دارد.
وی به بحث رابطه بین اشتغال و تحصیل ورود کرد و گفت: ما برنامه های آموزشی خود را با مرکز آمار و وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی در حال بررسی هستیم تا دو رویکرد مهم را به دست آوریم ابتدا اینکه دقیق مشخص شود چه تعداد فارغ التحصیل بیکار داریم و دوم اینکه ضریب تمرکز مکانی آموزش را به دست بیاوریم چراکه متاسفانه وضعیت برنامه ریزی در گذشته به خصوص در بخش آموزش ضعیف بوده است و برنامه ریزی ها بدون توجه به ابعاد مختلف تدوین شده اند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: انصافا به افق آینده آموزشی ایران بسیار امیدوار هستم چرا که احساس می کنم مسئولان به بحث برنامه ریزی بیشتر توجه می کنند و قطعا در چند سال آینده ماحصل برنامه ریزی های امروز را خواهیم دید.
کد خبرنگار:13023

۹۵/۱۱/۱۴
۱۵:۴۷

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم بررسی لایحه وزرات علوم برای مقابله با تخلفات علمی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ماموریت‌ها و وظایف مدیران حقوقی دانشگاه‌های و مراکز آموزش عالی اشاره کرد و از بررسی لایحه وزرات علوم برای مقابله با تخلفات علمی در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور که صبح امروز در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد، گفت: «براساس بخشنامه اخیر وزیر علوم به روسای دانشگاه‌ها، مدیران حقوقی به عنوان مشاور رئیس دانشگاه منصوب می‌شوند و در همه کمیته‌ها و شوراهای دانشگاه‌ها باید حضور داشته باشند و نظر حقوقی خود را درباره قراردادها بیان کنند.»
روشن ادامه داد: «در دومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها که شهریور امسال در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد، مستند‌سازی اموال غیرمنقول دانشگاه‌ها به عنوان یک اولویت اعلام شد و تاکنون اقدامات عملی خوبی در این زمینه انجام شده و برای بسیاری از اراضی و ساختمان‌های دانشگاه‌ها سند رسمی دریافت شده است.»
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم افزود: «براساس پیام وزیر علوم به اختتامیه دومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها، بخشنامه‌ای تدوین شد که با تصویب ایشان در دی امسال به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که این بخشنامه جایگاه مدیران حقوقی را ارتقا داد. در نشست امروز تعدادی از پیشنهادهای مناطق حقوقی درباره قوانین آموزش عالی بررسی می‌شود.»
او گفت: «در فاصله دومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها تا‌کنون‌، توانستیم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تشکیل مناطق دهگانه حقوقی در دانشگاه‌ها را عملی کنیم و احکام دبیران مناطق نیز صادر شود. بخشی از پیشنهادات ارسال‌شده به دبیرخانه نشست مدیران حقوقی، اکنون در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، مانند تبصره 2 ماده 82 که براساس آن در دوره‌ای که اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای احداث، توسعه و تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی و کمک آموزشی، پژوهشی، ورزشی و خدمات رفاهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی هزینه کنند، این هزینه به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی مورد محاسبه قرار می‌گیرد و این مصوبه سرمایه‌گذاری در آموزش عالی را افزایش می‌دهد.»
او افزود: «لایحه مقابله با تخلفات علمی نیز که از سوی وزارت علوم به دولت و سپس مجلس شورای اسلامی ارسال شده است در کمیسیون قضایی مجلس تصویب شده و در حال حال حاضر در کمیسیون آموزش و تحقیقات در حال بررسی است.»
ترویج قانون‌گرایی در جامعه از وظایف دانشگاه‌ها است
روشن به وظایف مدیران حقوقی در مراکز آموزش عالی اشاره کرد و گفت: «وظیفه مدیران حقوقی در دانشگاه‌ها، صیانت از حقوق و ساحت علم، عالم و متعلم، قانون‌گرایی، تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی در تقدیم دادخواست، حضور عالمانه دقیق و جدی در فرآیند دادرسی، اجرای بدون تنازل احکام صادره دادگاه‌ها پس از قطعیت، همکاری صادقانه با نهادهای نظارتی، رصد لوایح و طرح‌های مطروحه در مجلس شورای اسلامی و ارائه نظر برای ماموریت کلان نظام دانشگاهی است.»
او در پایان گفت: «انجام مطالعات نظری و تدوین مبانی علمی درباره موافقت و مخالفت با لوایح و طرح‌های مرتبط با وزارت علوم از مهم‌ترین وظایف مدیران حقوقی در دانشگاه‌ها است.»
در ادامه این همایش دکتر محمدسعید تسلیمی، قائم‌مقام وزیر علوم هم گفت: «تذکر و اخطار مراجع قانونی تکلیف‌آور است ولی در حادثه پلاسکو دیدیم که علی‌رغم تذکرات آتش‌نشانی، صاحبان مغازه‌های پلاسکو به تذکرات توجهی نکردند و این امر به شهادت عده‌ای از اخطار‌دهندگان یعنی آتش‌نشانان منجر شد. ما باید فعالیت پیشگیرانه از بروز بحران را داشته باشیم و نقاط بحران‌خیز را در همه بخش‌ها شناسایی کنیم. در این حوزه رعایت قوانین و ارائه تذکرات به مدیران اجرایی و بخش خصوصی در حوزه آموزش عالی کشور از وظایف دانشگاه‌ها است.»
قائم‌مقام وزیر علوم افزود: «مسئولیت دانشگاه‌ها ترویج قانون‌گرایی در جامعه است زیر قانون‌گرایی شرایط زندگی بهتری را برای همه جامعه به دنبال دارد. حق و تکلیف همیشه همراه انسان است و خداوند پیوسته انسان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و ما باید به انجام کارهای خوب و بالاتر از آن توجه کنیم.»
در ادامه این همایش و پس از مراسم افتتاحیه، دو کارگروه برای بررسی وضع قوانین جدید در حوزه آموزش عالی و اصلاح قوانین آموزش عالی تشکیل شد.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۵:۵۰

سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم هزینه صدمیلیارد تومانی وزارت علوم برای احداث طرح‌های خیرساز در سال 95

قائم مقام رئیس ستاد خیران آموزش عالی بر لزوم افزایش مشارکت خیران در ساخت خوابگاه به ویژه برای دانشجویان متاهل و توسعه ازدواج‌های دانشجویی تاکید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همایش خیران وزارت علوم و فناوری از امروز در شیراز آغاز شده است و تا 16 بهمن ادامه دارد، در این همایش سه روزه که ۱۵۰ نفر از خیران وزارت علوم در آن حضور دارند، راهکارهای توسعه فعالیت‌های خیرخواهانه در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بررسی می‌شود. دکتر محمدحسین امید، قائم‌مقام رئیس ستاد خیران آموزش عالی در مراسم افتتاحیه این همایش گفت: «خیران آموزش عالی در سال‌های گذشته در زمینه تامین و ساخت خوابگاه‌های دانشجویی متاهلان گام‌های مهمی برداشته‌اند ولی همچنان در این حوزه نیازهای فراوانی وجود دارد. وزارت علوم در احداث طرح‌های خیر‌ساز مشارکت فعال دارد و با اجرای هر طرح‌، تامین هزینه نیمی از آنها از سوی وزارت علوم تعهد می‌شود که امسال ۱۰۰ میلیارد تومان به این حوزه اختصاص یافته است.»
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم ادامه داد: «در سال‌های اخیر چهارصد هزار مترمربع فضای آموزشی و علمی به فضاهای دانشگاه‌ها با مشارکت خیران اضافه شده است. صد هزار متر‌مربع از این فضا امسال ساخته شده است و ۱۰ پروژه بزرگ خیرساز در دهه فجر امسال با مشارکت خیران افتتاح می‌شود.»
او افزود: «تعداد دانشجویان کشور از ۱۷۰ هزار دانشجو در ابتدای انقلاب به ۴.۵ میلیون دانشجو افزایش یافته است و حدود ۱۰ هزار نفر از دانشجویان و نخبگان علمی کشور اکنون زیر چتر حمایتی و پوشش کمک‌های خیران قرار دارند و خیران می‌توانند در این موارد کمک بیشتری داشته باشند و برای تعالی علم و دانش در کشور گام بردارند. توسعه ازدواج دانشجویی از جمله تاکیدات رهبر معظم انقلاب است و دانشگاه‌ها در این زمینه اقدامات مناسب انجام داده‌اند. اما گسترش این سنت حسنه نیاز به مشارکت خیران‌ دارد و در این زمینه ایجاد خوابگاه‌های دانشجویی می‌تواند به توسعه ازدواج‌های دانشجویی منجر شود.»
امید گفت: «به‌روز‌رسانی تجهیزات آزمایشگاهی، ایجاد مجموعه‌های ورزشی و فرهنگی، احداث اماکن علمی و پژوهشی و توسعه سخت‌افزارها در دانشگاه و توجه به زیربناها از جمله مواردی است که خیران می‌توانند در آن مشارکت بیشتر داشته باشند. کمک خیران معطوف به کمک‌های مالی نمی‌شود، ما از کمک‌های فکری و ایده‌پردازی آنها هم استقبال می‌کنیم و معتقدیم بسیاری از موارد رشد و بالندگی در دانشگاه‌ها با کمک‌های فکری آنها به دست آمده است.»

۹۵/۱۱/۱۴
۱۶:۰۸

تعداد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در دولت یازدهم 37 درصد افزایش یافت

اصفهان-ایرنا-معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعداد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در دولت یازدهم در سال 95 نسبت به سال 92 بیش از 37 درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی نیاسر روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در دانشگاه اصفهان افزود: تعداد دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در سال 95 نسبت به سال 92حدود 25 درصد و تعداد دانشجویان مقطع دکترا حدود 40 درصد رشد داشته است.
وی تعداد دانشجویان کنونی در سطح کشور را چهار میلیون و 350 هزار نفر اعلام و اظهار کرد: جمعیت دانشجویی در زمان حاضر نسبت به سال 92 حدود 7 درصد کاهش یافته که مهمترین دلیل آن کاهش جمعیت کشور در سنین 18 تا 22 سال است.
معاون وزیر علوم با اشاره به رشد 12 درصدی تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور در دولت یازدهم گفت: ما علاوه بر رشد کمی بدنبال هدفمند کردن مراکز و رشته های دانشگاهی، ارتقای کیفی و اقتدار و استقلال دانشگاه ها هستیم.
شریعتی نیاسر با اشاره به رشد بی رویه رشته های دانشگاهی در گذشته افزود: در مراکز دولتی وابسته به وزارت علوم 60 درصد، در مراکز پیام نور 27 درصد، در مراکز غیر انتفاعی 6.4 درصد و در مراکز وابسته به سایر دستگاه ها 95 از رشد رشته ها را کاهش داده ایم.
وی با اشاره به اینکه در کشور دوهزار و 200 برنامه درسی وجود دارد، تصریح کرد: حدود 600 برنامه از میان آنها دارای عمر بیش از 10 سال بود که 90 درصد آنها در دولت یازدهم با رویکرد کارآفرینی، کاربردی و مهارتی، بازنگری و به روز شد.
معاون وزیر علوم همچنین با بیان اینکه تعداد دانشجویان کشور نسبت به سال 57 حدود 25 برابر شده است، گفت: تعداد دانشجویان ما نسبت به میانگین جهانی، پنج برابر بیشتر است.
وی با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی، رویکرد جدی به آموزش عالی داشته است، افزود: اکنون کشور دارای 80 هزار عضو هیات علمی است که نسبت به سال 57 حدود 11 برابر شده است.
وی تعداد مراکز آموزش عالی در کشور در زمان حاضر را دو هزار و 800 واحد اعلام و تصریح کرد: این تعداد نسبت به سال 57 حدود 12 برابر شده است.
شریعتی نیاسر با بیان اینکه رشد همه شاخص های آموزش عالی در کشور از افتخارات نظام بشمار می رود، گفت: تعداد دانشجویان دختر در دانشگاه های کشور در اوائل انقلاب بسیار کم بود اما اکنون 55 درصد جمعیت دانشجویی را بانوان تشکیل می دهند.
*** طرح آمایش آموزش عالی در دستور کار دولت یازدهم ***
معاون وزیر علوم با اشاره به طرح آمایش آموزش عالی که اسفند 94 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید، گفت: اولویت های این طرح از جمله منطقه ای کردن آموزش عالی، مدیریت منطقه ای، ماموریت گرایی دانشگاه ها، ارتقای کیفیت، ایجاد نظام یکپارچه آموزش های مهارتی و سنجش و پذیرش، ایجاد رابطه هدفمند بین اشتغال و تحصیل و ساماندهی موسسه ها در دستور کار وزارت علوم قرار دارد.
وی با بیان اینکه آموزش عالی کشور به 10 منطقه تقسیم شده است، افزود: این کار با هدف اعمال نظام مدیریت منطقه ای، تفویض اختیار به مناطق و هم افزایی بیشتر برای نیل به توسعه انجام شده است.
شریعتی نیاسر اظهار کرد: همچنین بر اساس این طرح مقرر شده است که دانشگاه پیام نور فقط بر روی آموزش های نیمه حضوری و غیرحضوری تمرکز کند و از ورود به رشته های تجربی و دوره های تخصصی دکترا خودداری کند.
وی ادامه داد: همچنین مقرر شده که دانشگاه های علمی کاربردی و فنی و حرفه ای از پرداختن به تحصیلات تکمیلی و رشته های غیرمهارتی، پرهیز و ورودی هایشان را بر اساس ماموریت خود تنظیم کنند.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه اجرای طرح آمایش آموزش عالی یکی از برنامه های وزارت علوم در راستای اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته ، تحقق کامل طرح آمایش آموزش عالی کشور به حدود 10 سال زمان نیاز دارد.
*** در صورت رعایت استانداردها، صندلی های خالی دانشگاه ها از بین می رود***
معاون وزیر علوم همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در باره صندلی های خالی در دانشگاه ها گفت: سه عامل باعث ایجاد این پدیده شده که شامل کاهش جمعیت دانشجویی، بی توجهی به ماموریت گرایی و فاصله گرفتن از استانداردهاست.
وی با بیان اینکه در باره ماموریت گرایی و استانداردها، در گذشته غفلت شده بود، افزود: بی توجهی به استانداردهای آموزش عالی و ظرفیت های استاندارد کلاس و پذیرش دانشجو باعث ایجاد این پدیده شده است.
به گفته وی، اگر استانداردها رعایت و ماموریت ها، طبق اصول خود اجرا شود، معضل صندلی خالی نیز خود بخود حل خواهد شد.
وی همچنین در باره فعالیت یک پژوهشگاه غیردولتی در دانشگاه اصفهان، با بیان اینکه موضوع این پژوهشگاه در دست بررسی است،توضیح داد: نزدیک به 130 دانشجوی این پژوهشگاه را قانونی اعلام کردیم اما مابقی دانشجویان آن خارج از ضوابط هستند و وزارت علوم برای افرادی که حداقل شرایط را داشته باشند، تدبیری می اندیشد.
شریعتی نیاسر با یادآوری اینکه کمیسیون ماده 9 وزارت علوم وظیفه رسیدگی به تخلف مراکز غیردولتی را بر عهده دارد، افزود: در این کمیسیون با تعداد قابل توجهی از مراکز غیر دولتی متخلف برخورد شده است.
به گفته وی، برخی از این مراکز بیش از ظرفیت تعیین شده، دانشجو پذیرش کرده و از آنها پول گرفته اند که بشدت با آنها برخورد می شود.
وی تصریح کرد: از طرفی در راستای برنامه های ایجابی 27 مرکز غیردولتی بواسطه سطح بندی بالا به سطح دانشگاه ارتقاء یافتند.
معاون وزیر علوم در باره سند 2030 نیز گفت: این سند یک پیش نویس برای فراگیر کردن آموزش برای همه اقشار جامعه و بر اساس شعار یونسکوست که در زمان حاضر در حد یک پیش نویس است و هنوز هیچ مقام عالی آن را امضاء نکرده است.
وی تاکید کرد: تنظیم این پیش نویس نشانه اقتدار ایران در تدوین برنامه های فراملی است.
سند آموزش ملی 2030 برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار بویژه اهداف مرتبط با بهداشت، رشد اقتصادی و اشتغال پایدار تولید و مصرف پایدار و تغییر اقلیم، در سالجاری تدوین شده است.
معاون وزیر علوم همچنین با بیان اینکه در دولت یازدهم برنامه ریزی آموزشی بر اساس اطلاعات مرکز آمار و وزارت کار صورت گرفته است، گفت: این کار با توجه به اینکه چقدر دانش آموخته بیکار داریم و با توجه به ضریب تمرکز مکانی (میزان ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی هر استان) انجام می شود تا رشته های تحصیلی در هر استان با توجه به نیازهای آن تعریف و ارائه شود.
شریعتی نیاسر با تاکید براینکه وضعیت برنامه ریزی ما در این زمینه در گذشته نامطلوب و بدون توجه به ابعاد مختلف بوده است، افزود: رمز موفقیت در برنامه ریزی درسی در گرو هماهنگی ارکان مختلف است.
به گفته وی، دلیل بیکاری در برخی رشته ها مانند کشاورزی این است که بخش کشاورزی ما از دانش آموختگان این رشته ها بخوبی استفاده نکرده است.
ت/3011/ 6027 خبرنگار: آسیه معینی* انتشار: شکراللهی

۹۵/۱۱/۱۴
۱۶:۲۰

مستند سازی اموال دانشگاهها/ تدوین 10 لایحه در حوزه آموزش عالی

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم از مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها با کمک مسئولان ریاست جمهوری خبر داد .

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سومین نشست مدیران دفاتر حقوقی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در دانشگاه شهید بهشتی با حضور دکتر تسلیمی قایم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت و سرپرست دانشگاه شهید بهشتی در تالار علامه طباطبایی برگزار شد .
آماده سازی ۱۰ لایحه در حوزه آموزش عالی برای تقدیم به هیات دولت
به اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای منطقه بندی دانشگاه‌ها، اشاره کرد و گفت: بحث منطقه بندی دانشگاه ها یکی از مصوبات قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که هم اکنون دانشگاه ها ذیل ۱۰ منطقه فعالیت می کنند و مسئولیت فعالیت آنها برعهده دبیران مناطق دانشگاهی است.
وی در ادامه به تعالی بخشی به نقش کارشناسان حقوقی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری در قالب دفاتر حقوقی اشاره کرد و گفت: وزیرعلوم تحقیقات و فناوری با صدور پیامی در اختتامیه نشست دوم مدیران حقوقی دانشگاه ها (چهارم شهریور) به تعالی بخشی به نقش کارشناسان حقوقی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری در قالب دفاتر حقوقی تاکید کرده بود که این مهم مستمراً باید مورد توجه روسا و مدیران دانشگاه ها قرارگیرد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در ادامه به نهضت مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: مستند سازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها با کمک مسئولان ریاست جمهوری درحال انجام است، باید دقت لازم صورت گیرد تا به حقوق دانشگاه ها خدشه ای وارد نشود.
وی از ماموریت های پیش روی معاونت حقوقی وزارت علوم و مدیران حقوقی دانشگاه ها به تدوین لوایح قانونی برای نسخ اصلاح و انشاء قوانین در حوزه آموزش عالی و ارسال به دولت اشاره کرد و اظهار داشت: ابتدا با واگذاری مطالعات و مبانی نظری هر موضوع به مناطق داوطلب  و استفاده از ظرفیت علمی استادان حقوق در دانشگاه های مختلف موضوعات مرتبط با حوزه آموزش عالی احصاء و سپس زیر ساخت های نظری آن تدوین و در این جلسه مورد بحث و بررسی و تدقیق قرار خواهند گرفت.
روشن خاطرنشان کرد: کلنگ هیچ پروژه دانشگاهی نباید به زمین بخورد مگر اینکه مالکیت دانشگاه در آن منطقه تایید و مسجل شده و اسناد مالکیت آن اخذ شده باشد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در ادامه خطاب به مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: شما لوایح و آیین نامه هایی را برای رسیدگی و اجرا در دانشگاه ها برای ما ارسال کرده اید که برخی از موضوعات از آرزوها است، برخی باید مبانی نظری به ویژه فقهی آن تایید شود تا مغایرتی با شرع نداشته باشد. برخی با آیین نامه های مصوب هیات وزیران قابل اجرا است ولی خوشبختانه با همکاری مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و نمایندگان مجلس برخی در همین مدت اندک تدوین و ارائه شده و اکنون در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است.
وی به لوایح (مالیات پژوهش، مقابله با تقلب در تولید آثار علمی)، اشاره کرد که برخی در کمیسیون های مرتبط تصویب شدند و اکنون در انتظار طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و متعاقباً تایید شورای نگهبان هستند.
روشن خاطرنشان کرد: مواد یک تا سه قانون احکام دائمی توسعه نیز که گشایش قابل توجه و اساسی برای استقلال و اداره دانشگاه ها و مراکز پژوهشی است، تصویب و منتظر انتشار آن هستیم، با تصویب تبصره ۲ ماده ۸۲ در برنامه ششم توسعه گام مهمی در تامین سخت افزار دانشگاه ها برداشته شده است که عبارت است از: در دوره هایی که اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای احداث، توسعه، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی و کمک آموزشی، پژوهشی، ورزشی و خدمات رفاهی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی هزینه کنند، این هزینه ها به عنوان هزینه های قابل قبول معاملاتی مورد محاسبه قرار گیرد یعنی سرمایه گذاری اشخاص حقیقی در آموزش عالی به عنوان مالیات محسوب می شود .
ایجاد ساختار مناسب دفاتر حقوقی
وی خطاب به مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: ضمن اصلاح ساختار و ایفای نقش کارشناسی در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری، وظیفه شما در دانشگاه ها، صیانت از حقوق و ساحت علم، عالم و متعلم، قانون گرایی، تلاش برای استفاده از ظرفیت های قانونی در تقدیم دادخواست، حضور عالمانه دقیق و جدی در فرآیند دادرسی، اجرای بدون تنازل احکام صادره دادگاه ها پس از قطعیت، همکاری صادقانه با نهادهای نظارتی، مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه ها، رصد لوایح و طرح های مطروحه در مجلس شورای اسلامی و ارائه نظر در راستای ماموریت کلان نظام دانشگاهی است .
روشن افزود: بر اساس مصوبه لایحه توسعه ششم هزینه های ساخت و ساز در دانشگاه و تجهیز آزمایشگاه به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۸:۵۵

معاون وزیر علوم مطرح کرد وجود 50 هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری در کشور/ بحران ظرفیت خالی در دانشگاه‌ها/ مردم بدانند که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد!/ چاره‌ای جز مهارتی کردن رشته‌ها نیست

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود گفت: درحال حاضر در کشور 50 هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمدحسین امید عصر امروز در نشست هماهنگی، توجیهی مدیران مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، اظهار داشت: زمان آن رسیده است که مردم بدانند که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود که دانشگاه علمی کاربردی باید در این راستا حرکت کند.
وی افزود: امروز 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری داریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند 2 هزار هیات علمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای جذب دانشجو و توسعه مراکز، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما سامان‌دهی استادان دانشگاه است که به‌زودی هیات ارزیابی تمام استادان را ازلحاظ علمی و صلاحیت‌های تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.
این مقام مسؤول جذب استادان هیات علمی را در دانشگاه جامع علمی کاربردی منوط به طی فرایند گزینش ندانست و گفت: استادانی که هیات علمی دانشگاه‌های دولتی و آزاد هستند را می‌توان بدون گزینش جذب کرد و این افراد نیاز به طی مراحل فرایند استخدامی ندارند، افزون‌بر اینکه به‌زودی فراخوانی برای ثبت‌نام استادان در سراسر کشور خواهیم داد تا بهترین‌ها را جذب دانشگاه کنیم.
وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در شش ماه آینده توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار خواهد شد.
امید در ادامه نیز ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما 130 هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌که ظرفیت دانشگاه 850 هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است که روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.
این مقام مسؤول افزود: در حال حاضر در دانشگاه‌های روزانه دولتی به دلیل فشارهای سیاسی و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش دانشجو افزایش‌یافته و این امر به‌طور طبیعی از شمار دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی خواهد کاست و ما چاره‌ای نداریم که در این رقابت به سمت رشته‌های مهارتی برویم تا دانشجو را برای بازار کار تربیت کنیم.
وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز 500 نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور تنها 50 دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال است.
امید همچنین خاطرنشان کرد: امروز ما در دانشگاه، بحران ظرفیت خالی داریم که باید تا پایان برنامه توسعه ششم 800 هزار دانشجوی مهارتی را تحویل جامعه دهیم که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی بوده و جالب است که تنها جایی که هم می‌تواند توسعه کیفی داشته باشد و هم کمی، این دانشگاه است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما مانند دانشجویان نظری دستشان در جیب دولت باشد، بنابراین رشته‌های تحصیلی ما باید شغل‌محور بوده و دانشجو را برای بازار کار مهیا کند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد و گفت: در راستای کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و ماهر کردن دانشجویان در رشته‌ها معاونت سنجش را در این دانشگاه ایجاد کردیم که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی خواهد کرد.
وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن 20 میلیون دلار در برنامه توسعه ششم برای خرید تجهیزات دانشگاهی به دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات که با بهره چهار درصد خواهد بود به دانشگاه‌هایی تخصیص خواهد یافت که فعالیت بهتری داشته باشند، افزون‌بر اینکه در راستای توانمندسازی مراکز به دنبال بستن قرارداد با یک بانک داخلی نیز هستیم.
انتهای پیام/2448/ن

۹۵/۱۱/۱۴
۲۰:۵۴

رییس سازمان امور دانشجویان خبر داد ابلاغ آیین نامه "دانشجویان شاغل به تحصیل خارج از کشور" تا قبل پایان سال

رییس سازمان امور دانشجویان با اشاره به بازنگری آیین نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، گفت: بازنگری این آیین نامه در مراحل نهایی خود قرار دارد و تا قبل از پایان سال تحصیلی ابلاغ می شود.

دکتر مجتبی صدیقی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر اظهار داشت: در حال حاضر بحث بازنگری آیین‌نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور در شورای انتقال وزارت علوم انجام شده است و مشورت‌ها و هماهنگی‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته که کار جمع‌بندی نقطه‌نظرات از شورای انتقال و دانشگاه‌های پذیرنده این دانشجویان دریافت شده و به طور کلی در مرحله نهایی این بازنگری قرار داریم و پس از تایید نهایی در دفتر حقوقی، به امضای وزیر خواهد رسید.
وی در ادامه با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا قبل از پایان سال جاری، تاکید کرد:  اساس کار آیین‌نامه این است که وزارت علوم در مقاطع کارشناسی که صندلی‌های خالی بیشتری وجود دارد امکانات و تسهیلات بیشتری نیز برای انتقال دانشجویان فراهم کند. در واقع کار انتقال دانشجویان در این دوره با سهولت انجام می‌گیرد.
رئیس سازمان دانشجویان خاطرنشان کرد: براساس آیین‌نامه فوق امکان انتقال دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارد، اما نکته قابل توجه این است که انتقال در این مقاطع نیز باید با نظر دانشگاه مقصد صورت بگیرد. اما در دوره کارشناسی به دلیل وجود فضای بازتر معمولا با تصمیم شورای انتقال، پذیرش در دانشگاه‌ها به راحتی انجام می‌گیرد.
دکتر صدیقی در پایان اظهار کرد: اگرچه ظرفیت‌های خالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای پذیرش و انتقال دانشجویان در دانشگاه کم است و باید در این زمینه نظر دانشگاه مقصد اعمال شود اما در مجموع سیاست ما در وزارت علوم این است که تسهیلات بهتری برای انتقال دانشجویان در تمامی مقاطع فراهم کنیم.

۹۵/۱۱/۱۵
۰۲:۳۸

سرپرست معاونت اداری مالی وزارت علوم تاکید کرد؛ لزوم افزایش مشارکت خیرین در ساخت خوابگاه دانشجویان متاهل

سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و قائم مقام رئیس ستاد خیرین آموزش عالی بر لزوم افزایش مشارکت خیرین در ساخت خوابگاه ویژه دانشجویان متاهل تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین امید در همایش خیرین وزارت علوم و فناوری در شیراز اظهار داشت : خیرین آموزش عالی درسال های گذشته درزمینه تامین و ساخت خوابگاه های دانشجویی متاهلین گام های مهمی برداشته اند ولی همچنان در این حوزه نیازهای فراوان وجود دارد.
وی افزود: وزارت علوم در احداث طرح های خیر ساز مشارکت فعال دارد وبا اجرای هرطرح، تامین هزینه نیمی ازاین طرح های خیرساز توسط وزارت علوم تعهد می شود که امسال ۱۰۰ میلیارد تومان در این حوزه اختصاص یافته است .
دکترامید با بیان اینکه طی سال های اخیر۴۰۰ هزار متر مربع فضای آموزشی و علمی به فضاهای دانشگاه ها با مشارکت خیرین اضافه شده
است، گفت : ۱۰۰ هزار متر مربع از این فضا در سال جاری ساخته شده و۱۰ پروژه بزرگ خیرساز در دهه فجر امسال با مشارکت خیرین افتتاح می شود .
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت:تعداد دانشجویان کشور از ۱۷۰ هزار دانشجو در ابتدای انقلاب به ۴.۵ میلیون دانشجو افزایش یافته است و حدود ۱۰ هزار نفر از دانشجویان و نخبگان علمی کشور اکنون تحت حمایت و پوشش کمک های خیرین قرار دارند و خیرین می توانند در این موارد کمک بیشتری داشته باشند و برای تعالی علم و دانش در کشور گام بردارند.
دکترامید همچنین در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت : توسعه ازدواج دانشجویی از جمله تاکیدات رهبرمعظم انقلاب است و دانشگاه ها در این زمینه اقدامات مناسب انجام داده اند وگسترش این سنت حسنه نیاز به مشارکت خیرین‌دارد و در این خصوص ایجاد خوابگاه های دانشجویی می تواند به توسعه ازدواج های دانشجویی منجر شود .
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم همچنین گفت : به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی ، ایجاد مجموعه های ورزشی و
فرهنگی ، احداث اماکن علمی و پژوهشی و توسعه سخت افزارها در دانشگاه و توجه به زیربناها از جمله مواردی است که خیرین می توانند در آن مشارکت بیشتر داشته باشند .
دکترامید درپایان گفت:کمک خیرین معطوف به کمک های مالی به تنهایی نمی شود ، ما از کمک های فکری و ایده پردازی خیرین هم استقبال می کنیم و معتقدیم بسیاری از موارد رشد و بالندگی در دانشگاه ها با کمک های فکری خیرین به دست آمده است .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این همایش سه روزه که ۱۵۰ نفر از خیرین وزارت علوم در آن حضور دارند، راهکارهای توسعه فعالیت های خیرخواهانه در دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی بررسی می شود .

۹۵/۱۱/۱۶
۰۹:۲۷

رئیس سازمان امور انشجویان: منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شد

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: براساس پیگیری‌های انجام شده، منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شد.

مجتبی صدیقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش پوشش وام‌های دانشجویی در سال جاری گفت: تعرفه‌های وزارت علوم در حوزه وام‌های دانشجویی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است به طوری که وام ویژه دکتری برای دانشجویان غیرشاغل امسال افزایش یافته است و در نیمسال اخیر تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو از این وام‌ها استفاده کرده‌اند و ثبت‌نام برای نیمسال بعدی نیز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه به هر دانشجو ۶۵۰ هزارتومان الی ۷۵۰ هزارتومان ماهانه پرداخت می شود، ادامه داد: براساس پیگیری‌هایی که انجام شد امکان استفاده از اعتبارات دولتی در حوزه خوابگاه‌ها فراهم شد و منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شده و ما می‌توانیم از محل بودجه‌های عمومی برای ساخت خوابگاه‌ها استفاده کنیم. اگرچه سعی داریم از منابع غیردولتی نظیر کمک خیرین و غیره در این زمینه کمک بگیریم.
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: بنیاد خیرین ۱۵ خرداد نیز متعهد شده اند که بعد اتمام فاز نخست خوابگاه سازی که همان ۱۳ خوابگاه دخترانه است، فاز بعدی ساخت خوابگاه ها را آغاز کنند.
وی با اشاره به محدودیت استفاده از خوابگاه‌ها برای دانشجویان سنواتی اشاره کرد و گفت: این محدودیت به منظور رعایت عدالت و استفاده همه دانشجویان از ظرفیت‌های خوابگاهی انجام می‌گیرد چراکه تعداد خوابگاه‌ها محدود است و همه باید بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۰۴

معاون آموزشی وزارت علوم اولویت های طرح آمایش آموزش عالی را اعلام کرد

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: ایجاد رابطه هدفمند بین اشتغال و تحصیل، ماموریت‌گرایی و ارتقای کیفیت از جمله اولویت های طرح آمایش آموزش عالی است

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر درحاشیه نشست منطقه‌ای دانشگاه‌های منطقه 6 در دانشگاه اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار داشت : در طرح آمایش آموزش عالی که در اسفند 94 به تصویب شورای عالی فرهنگی رسید، مواردی از قبیل منطقه‌ای کردن تحصیلات آموزشی، مدیریت منطقه‌ای، ماموریت‌گرایی، ارتقای کیفیت، ایجاد نظام یکپارچه مهارت‌های آموزش، ایجاد نظام سنخیت و پذیرش ساماندهی مراکز آموزشی و تحصیل و ایجاد رابطه هدفمند بین اشتغال و تحصیل مطرح شده که هم اکنون در مراکز آموزش عالی سراسر کشور در حال انجام است .
دکتر شریعتی‌نیاسرگفت: زمانی که امام خمینی از 22 بهمن به عنوان یوم‌الله نام می‌برند، بی‌حکمت نیست و این نام‌‎گذاری به واسطه ارزش این روز است و یک مبدأ ارزشمند و مهم در تاریخ نظام جمهوری اسلامی است.
وی افزود: به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم که پیش و پس از این تاریخ چه توفیقاتی را کسب کرده و چگونه یک مبدأ تاریخی را پشت سر گذاشتیم.
معاون آموزشی وزارت علوم تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب گام‌های بلندی در تحصیلات عالی داشته‌ایم و امروز در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن در حوزه‌های آموزش نیروهای متخصص داریم و امروز زمانی نیست که جوانان‌مان را تشویق به تحصیل در خارج کنیم زیرا پتانسیل‌های موجود در کشور بالا است.
وی تصریح کرد: امروز در نشست منطقه‌ای دانشگاه‌های منطقه 6 حضور پیدا کردیم که شامل دانشگاه‌های استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری است و هدف اصلی این نشست شنیدن مشکلات دانشگاه‌های این منطقه و هدف دوم نیز این بود که سیاست‌های آموزش عالی را برای مدیران منطقه 6 به تصویر بکشیم و هدف سوم نیز ابهام‌زدایی از برخی از مشکلاتی بود که از لحاظ قانونی مسئولان دانشگاهی با آن درگیر بودند.
دکترشریعتی‌نیاسر عنوان کرد: به لحاظ آماری منطقه 6 هم به جهت هیئت علمی و هم به جهت بدنه دانشگاهی جایگاه ویژه‌ای دارد و این منطقه به لحاظ هیئت علمی در رتبه سوم قرار دارد و به لحاظ جمعیت دانشجویی نیز در مرتبه پنجم کشور قرار دارد و در بین 10 منطقه این رتبه‌ را کسب کرده است.
وی خاطر نشان کرد: آموزش عالی شامل 10 منطقه است و منطقه 6 به لحاظ هیئت علمی 9 هزار نفر جمعیت دارد که شامل 11 درصد از جمعیت هیئت علمی کشور است  وهمچنین این منطقه 430 هزار دانشجو دارد که 9.8 درصد دانشجویان کشور را شامل می شود.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد: آمار دانشجویان در منطقه 6 به تفکیک استانی بدین گونه است که 70 درصد دانشجویان در استان اصفهان، 19 درصد در استان یزد و 11 درصد در استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته اند.
وی مطرح کرد: از لحاظ تعداد دانشجویان دکتری تخصصی نیز این منطقه از میانگین کشوری بالاتر است و در حالی که میانگین کشوری 1.96 درصد است، در منطقه 6 این آمار حدود 3 درصد است و در این منطقه حدود 23 درصد در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند.
دکترشریعتی‌نیاسر متذکر شد: در منطقه 6 بالغ بر 17 درصد جمعیت هیئت علمی دانشیار به بالا هستند و نزدیک به 40 درصد دانشجویان این منطقه در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند که از این آمار نزدیک به 76 درصد در حوزه علوم انسانی و فنی و مهندسی مشغول به تحصیل هستند.
وی با بیان اینکه در کل کشور تنها حدود 3.5 درصد از جمعیت دانشجویان در رشته پزشکی در حال تحصیل هستند، ادامه داد: به لحاظ تعداد دانشجو نسبت به سال 57 تا به امروز تقریباً 25 برابر افزایش داشته‌ایم که از میانگین جهانی در همین بازه زمانی 5 برابر بیشتر است.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اذعان کرد: جمعیت دانشجویان در سال 57 حدود 175 هزار نفر در کل کشور بوده است اما این آمار در حال حضور 4 میلیون 350 هزار نفر است  که حدود 25 برابر افزایش یافته است؛ هم‌چنین در سال 57  تنها 7230 نفر هیئت علمی داشتیم اما امروز بالغ بر 80 هزار نفر عضو هیئت علمی داریم که 11 برابر شده است.
وی در ادامه افزود: در سال 57 تعداد مراکز آموزشی عالی 232 مرکز بود اما امروز 2800 مرکز آموزش علمی داریم که تقریباً این آمار 12 برابر شده است؛ دکترای تخصصی نیز در ابتدای انقلاب در ایران وجود نداشت اما امروز تقریباً در همه رشته‌های مطرح دنیا دکترای تخصصی داریم.
دکترشریعتی‌نیاسر عنوان کرد: رشد بسیاری فزآیندی در همه بخش‌ها داشتیم که از میانگین جهانی هم بالاتر رفته است؛ همچنین در اوایل انقلاب درصد دختران در نظام آموزشی بسیار پائین بوده است اما امروز بالغ بر 55 درصد از دانشجویان دختر هستند که این توجه نظام به گستره نظام عالی در همه بخش‌های علمی بوده است.
وی در ادامه به ارائه آماری از ابتدای سال 92 تا اکنون پرداخت و گفت: جمعیت دانشجویی در این مدت  7 درصد کاهش پیدا کرده است که طبیعی است و این به واسطه کاهش جمعیت کشور و کاهش جمعیت جوانان کشور بوده است؛ در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به سال 92 حدود 25 درصد رشد داشتیم و در دکترای تخصصی نیز نزدیک به 40 درصد رشد بوده که این آمار مربوط به جمعیت دانشجویی است و در بخش تحصیلات تکمیلی نیز نسبت به سال 92 نزدیک به 37 درصد رشد داشتیم.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه روند هدفمندی را در این وزارتخانه دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: در مدت مذکور 12 درصد در هیئت علمی رشد داشتیم و به دنبال این هستیم که رشد کمی و کیفی مراکز دانشگاهی و رشته‌ها را به صورت هدفمند دنبال کنیم.
وی بیان کرد: در راستای موارد مطرح شد تقریباً 60 درصد مقابل رشد بی‌رویه رشته‌ها را گرفتیم که این همه در جهت هدفمند کردن رشته‌هاست.
وی عنوان کرد: همچنین در قالب کیفیت نیز منشور کیفیت در حال نهایی شدن است و بخش دیگری در آمایش ساماندهی مؤسسات است که بیشتر، مؤسسات کم برخوردار مطرح هستند که مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند؛ از همین رو قرار شد این موسسات در تعامل با دانشگاه‌های برخوردار که دانشگاه‌های معین نامیده می‌شوند، از امکانات آن‌ها استفاده کنند.
دکترشریعتی‌نیاسر مطرح کرد: تحقق کامل آمایش ملی آموزش عالی زمان بر است؛ سامانه‌ای در آموزش عالی ایجاد شده است که سامانه یکپارچه آماری که بخش آموزش آن تکمیل شده و اطلاعات زیادی در آن بارگزاری شده است و بزرگ‌ترین حسن آن تمرکز آمار است که سطح دسترسی‌های مختلفی به این سامانه برای دانشگاه‌های کشور ایجاد شده و حدود 18 هزار رمز عبور برای مراکز مختلف تاکنون ایجاد شده است.
وی افزود: اصلاح برنامه‌های درسی بیش از 90 درصد سیستم آموزشی کشور که بیش از 10 سال قدمت داشته‌اند نیز صورت گرفته است؛ در کشور بالغ بر 2200 برنامه درسی رشته مقطع مختلف داریم که حدود 600 برنامه بیش از 10 سال قدمت داشتند و برخی از آن‌ها حتی قدمت 30 ساله داشته‌اند که بیشتر آن‌ها به روز شده و با رویکرد جدید به روزرسانی، کاربردی و کارکردی شده‌اند.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه طبق قانون جدید برنامه‌های درسی 5 سال یک بار باید بررسی شوند، تصریح کرد: این موضوع مورد توجه قرار گرفت تا از این به بعد شاهد گذشتن زمان زیادی از برنامه‌های درسی نباشیم.
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان گفت: در استان‌هایی مثل اصفهان، یزد و شیراز باید به معماری و هنر توجه بیشتر داشته باشیم و اکنون فارغ‌التحصیلان در رشته هنر بسیار کم هستند
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۰۸

رئیس سازمان امور انشجویان: منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شد

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: براساس پیگیری‌های انجام شده، منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی صدیقی با اشاره به افزایش پوشش وام‌های دانشجویی در سال جاری گفت: تعرفه‌های وزارت علوم در حوزه وام‌های دانشجویی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است به طوری که وام ویژه دکتری برای دانشجویان غیرشاغل امسال افزایش یافته است و در نیمسال اخیر تعداد ۱۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو از این وام‌ها استفاده کرده‌اند و ثبت‌نام برای نیمسال بعدی نیز آغاز شده است.
 
وی با بیان اینکه به هر دانشجو ۶۵۰ هزارتومان الی ۷۵۰ هزارتومان ماهانه پرداخت می شود، ادامه داد: براساس پیگیری‌هایی که انجام شد امکان استفاده از اعتبارات دولتی در حوزه خوابگاه‌ها فراهم شد و منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شده و ما می‌توانیم از محل بودجه‌های عمومی برای ساخت خوابگاه‌ها استفاده کنیم. اگرچه سعی داریم از منابع غیردولتی نظیر کمک خیرین و غیره در این زمینه کمک بگیریم.
 
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: بنیاد خیرین ۱۵ خرداد نیز متعهد شده اند که بعد اتمام فاز نخست خوابگاه سازی که همان ۱۳ خوابگاه دخترانه است، فاز بعدی ساخت خوابگاه ها را آغاز کنند.
 
وی با اشاره به محدودیت استفاده از خوابگاه‌ها برای دانشجویان سنواتی اشاره کرد و گفت: این محدودیت به منظور رعایت عدالت و استفاده همه دانشجویان از ظرفیت‌های خوابگاهی انجام می‌گیرد چراکه تعداد خوابگاه‌ها محدود است و همه باید بتوانند از این امکانات استفاده کنند

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۲۴

ابلاغ آیین نامه "دانشجویان شاغل به تحصیل خارج از کشور" تا قبل پایان سال

رییس سازمان امور دانشجویان با اشاره به بازنگری آیین نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، گفت: بازنگری این آیین نامه در مراحل نهایی خود قرار دارد و تا قبل از پایان سال تحصیلی ابلاغ می شود.

به گزارش ایسکانیوز؛ مجتبی صدیقی اظهار داشت: در حال حاضر بحث بازنگری آیین‌نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور در شورای انتقال وزارت علوم انجام شده است و مشورت‌ها و هماهنگی‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته که کار جمع‌بندی نقطه‌نظرات از شورای انتقال و دانشگاه‌های پذیرنده این دانشجویان دریافت شده و به طور کلی در مرحله نهایی این بازنگری قرار داریم و پس از تایید نهایی در دفتر حقوقی، به امضای وزیر خواهد رسید.
وی در ادامه با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا قبل از پایان سال جاری، تاکید کرد: اساس کار آیین‌نامه این است که وزارت علوم در مقاطع کارشناسی که صندلی‌های خالی بیشتری وجود دارد امکانات و تسهیلات بیشتری نیز برای انتقال دانشجویان فراهم کند. در واقع کار انتقال دانشجویان در این دوره با سهولت انجام می‌گیرد.
رئیس سازمان دانشجویان خاطرنشان کرد: براساس آیین‌نامه فوق امکان انتقال دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارد، اما نکته قابل توجه این است که انتقال در این مقاطع نیز باید با نظر دانشگاه مقصد صورت بگیرد. اما در دوره کارشناسی به دلیل وجود فضای بازتر معمولا با تصمیم شورای انتقال، پذیرش در دانشگاه‌ها به راحتی انجام می‌گیرد.
صدیقی در پایان اظهار کرد: اگرچه ظرفیت‌های خالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای پذیرش و انتقال دانشجویان در دانشگاه کم است و باید در این زمینه نظر دانشگاه مقصد اعمال شود اما در مجموع سیاست ما در وزارت علوم این است که تسهیلات بهتری برای انتقال دانشجویان در تمامی مقاطع فراهم کنیم.
منبع: مهر
203/200

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۵۴

احداث اکو پارک در دانشگاه‌های سراسر کشور/ استقرار دولت الکترونیک در وزارت علوم با هدف کاهش هزینه و صرفه‌جویی انرژی

معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: با همکاری پژوهشگاه نیرو اکوپارک‌ها در دانشگاه‌های کشور احداث و دولت الکترونیک در وزارت علوم مستقر شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین امید معاون مالی اداری وزارت علوم صبح امروز در مراسم اولین نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه‌های کشور در حوزه مدیریت سبز در سالن الغدیر سازمان برنامه بودجه با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای انقلاب اظهار داشت: با توجه به اینکه توسعه پایدار یکی از برنامه‌های اصلی دولت یازدهم و وزارت علوم است، لذا در طی سه سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده و خوشبختانه در سازمان برنامه و بودجه انگیزه زیادی برای اجرای برنامه مدیریت سبز وجود دارد.
 
وی بیان کرد: با توافق‌های صورت گرفته دستورالعملی برای ایجاد ستادهایی در دانشگاه‌های سراسر کشور تحت عنوان مدیریت سبز تنظیم و در همین راستا از طرف روسای دانشگاه اقداماتی پیشنهاد شده که در حال بررسی است.
 
امید ادامه داد: برای تشویق دانشگاه‌ها از طرح‌های مدیریت سبز حمایت می‌شود و یک ردیف بودجه‌ای در بودجه 96 برای این نوع طرح‌ها و پشتیبانی و حمایت از آن در نظر گرفته شده است.
 
وی عنوان کرد: در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر کارهای خوبی صورت گرفته و در همین راستا پروژه زمین گرمایی که در دانشگاه یزد با حضور وزیر علوم افتتاح می‌شود اقدام مناسبی در راستای بهینه سازی مصرف انرژی و منابع خدادادی خواهد بود.
 
امید با بیان اینکه در راستای بهینه سازی مصرف انرژی پروژه‌ای در دانشگاه رفسنجان به بهره‌برداری رسیده، افزود: به علت کم آبی نیمه جنوبی کشور و برای آبیاری فضای سبز دانشگاه‌ها پروژه استفاده از آب محل پساب‌ها و استفاده از سیستم‌های نوین آبی و آبیاری فضای سبز دانشگاه‌ها مورد بهره‌برداری قرار گرفته تا مشکل کم‌آبی برطرف شود.
 
امید ادامه داد: بر طبق توافقنامه‌ای که بین وزیر علوم و نیرو صورت گرفته، قرار شد اکوپارک‌ها و دانشگاه‌ها با هدف استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر احداث شود و در این راستا دستورالعمل‌ آن به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شده و بخش خصوصی به همراه وزارت علوم و پژوهشگاه نیرو بهره‌برداری اکوپارک‌ها را بر عهده دارند و در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند.
وی تصریح کرد: در سه سال اخیر اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در وزارت علوم و برخی از دانشگاه‌ها انجام شده و تمام فعالیت‌های مالی که جزو سخت‌ترین قسمت وزارتخانه محسوب می‌شود به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و خوشبختانه جلسات وزارت علوم با روسای دانشگاه‌ها به صورت ویدئو کنفرانس با کاهش مصرف انرژی، هزینه‌ها و افزایش راندمان کاری صورت می‌گیرد.
معاون مالی اداری وزارت علوم گفت: در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی و دانشجویی در آینده سامانه‌ای به بهره‌برداری می‌رسد که بخش عمده‌ای از استقرار دولت الکترونیک در وزارت علوم با عنوان طرح اقتصاد مقاومتی مطرح است و همه دانشگاهها به صورت یکپارچه در این سامانه مستقر می‌شوند و وزارت علوم به مدیریت توسعه پایدار باور دارد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۰۳

از بیکاری جوان و مسؤول بی‌خیال تا ذهنیت شوم کاپیتالیستی و استثمار نوین

بیکاری جوانان مملکت به‌ویژه قشر تحصیل‌کرده، غمنامه‌ای است که امروز کم خانواده‌ای را می‌توان یافت با آن روزگار سپری نکند و غصه‌دار این معضل بزرگ نباشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، قصد ما در اینجا تحلیل بیکاری و دادن آمارهای بی‌فایده از جنس آمار دادن مسؤولان نیست که باید گفت پس از انقلاب و رشد آموزش عالی در کشور و ازدیاد جمعیت جوانان تحصیل‌کرده، به‌یک‌باره کشور با یک بحران دهشتناک به‌نام بیکاری روبه‌رو شد؛ یعنی زمانی‌که ما بی‌ضابطه و بدون توجه به نیازهای واقعی کشور، درب دانشگاه‌ها را باز کردیم و رشدی قارچ‌گونه را در مملکت موجب شدیم به این بهانه که وظیفه وزارت علوم تنها توسعه آموزش عالی در کشور است، باید منتظر چنین روزهایی می‌بودیم که با یک لشکر از جوانان تحصیل‌کرده با توقع بالا از زندگی مواجه خواهیم شد.
بدبختی بزرگ در آموزش عالی از زمانی شروع شد که بدون دوراندیشی و ترسیم یک آینده‌نگری منطقی از شرایط کشور، در باغ سبز دانشگاه‌های متعددی را حتی در دوردست‌ترین نقاط مملکت که ضرورتی نیز برای آن حس نمی‌شد، برای جوانان بازکرده و طوری نشان داده شد که همه‌چیز درگرو گرفتن یک مدرک دانشگاهی است و این تب‌وتاب دکتر و مهندس شدن، چنان ولوله‌ای را در خانواده‌ها ایجاد کرد که هیچ‌کس به ذهنش نرسید که چند سال بعد بااین‌همه دکتر و مهندس بیکار چه باید کرد و البته آن‌ها که جیبشان از این قبل پرپول می‌شد، دیگر کاری به بیکاری پس از تحصیل جوانان نداشتند، مهم پول شهریه بود که در صندوق می‌رفت!
فاجعه بیکاری گسترده قشر جوان تحصیل‌کرده تنها حرف ما نیست، به‌طوری‌که چند روز پیش محمدحسین امید معاون وزیر علوم در جمع رؤسای دانشگاه‌های علمی کاربردی استان فارس گفت در حال حاضر 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری در کشور داریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به آن اضافه می‌شود و مردم باید بدانند که دیگر مدرک به درد کسی نمی‌خورد!
از زمانی هم که بالاخره تصمیم بر این شد که باید دولت را کوچک کرده و کار را به مردم و بخش خصوصی سپرد که در اینجا نیز استثماری نوین در حال شکل‌گیری است و در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، درب‌های استخدام دولتی نیز به روی جوانان یکی پس از دیگری بسته و بسته‌تر شد و آن رؤیاهای شیرین پشت‌میزنشینی نیز به‌یک‌باره بر باد رفت که به دلیل بزرگ بودن دولت در اوایل انقلاب تا سال‌ها بعد و جذب نیروی بسیار از سوی آن، همگان این ذهنیت را داشتند که بالاخره با گرفتن مدرکی به استخدام دولت درمی‌آیند.
 این تغییر و تحولات ساختاری و آزمون‌وخطاهای پی‌درپی در کشورهای درحال‌توسعه‌ای مانند ایران، طبیعی است و نباید انتظاری بیش از این داشت اما بدبختی این است که چوب این زیر و روشدن‌های گاه‌به‌گاه را باید جوانانی بخورند که هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌های کلان نداشته و تنها قربانی تصمیم‌های بی‌خردانه و غیرکارشناسی مسؤولانی شده‌اند که یا سواد کافی را برای حل مشکل بیکاری نداشته و یا در اصل دغدغه‌ای برای این کار حس نمی‌کرده‌اند.
مشکل بیکاری جوانان تحصیل‌کرده با اشاره‌های گذرایی که در بالا شد در کشور ما فراگیر و این مشکل در شهرهایی مانند شیراز فاجعه‌بارتر از نقاط دیگر شده، چراکه ساختار طبیعی استان فارس به‌گونه‌ای است که سمت‌وسوی کشاورزی آن از گذشته قوی بوده و در حال حاضر این بخش نیز با بحران کم‌آبی و رکود روبه‌رو شده و نبود صنایع و کارخانه‌های تولیدی بزرگ در فارس نیز بر شدت بیکاری جوانان افزوده است.
شوربختانه سوء‌تدبیرها، سیاسی‌کاری‌های خودخواهانه، جناح‌بازی‌های بچه‌گانه و از همه مهم‌تر تنها به فکر جیب خود بودن‌های برخی مسؤولان این استان نیز در سال‌های گذشته در به وجود آمدن بحران بیکاری در فارس، کم نقش نداشته و مجموع این هنرها! به‌اضافه ناتوانمندی‌های معمول در طول این سال‌ها بوده که روزبه‌روز این استان را نسبت به سایر استان‌های دیگر عقب‌تر رانده است.
مسعود رضایی نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با اظهار شرمندگی از برخورد با جوانان بیکار، می‌گوید: من هرجا که رفتم شرمنده جوانانی شدم که برای اشتغال مراجعه کرده و من جوابی برای آن‌ها نداشتم؛ که به‌راستی چه کسی پاسخگوی خیل عظیم جوانان بیکار مملکت است؟
ذکر این نکته ضروری است که علاوه‌بر اجرای سیاست‌های اشتباه از سوی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران مملکتی در به وجود آمدن مشکل بیکاری، مسئله مهم دیگر نهادینه شدن تفکر بسیار غلط و خانمان‌برانداز راحت‌طلبی و پشت‌میزنشینی در بین مردم بوده که این پدیده شوم و خطرناک نیز مانند سایر پدیده‌های مشابه، وارداتی بوده چراکه در فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی ما، کار کردن بزرگ‌ترین تفریح قلمداد شده است.
به‌هرحال مشکل بیکاری جوانان تحصیل‌کرده امروز ما ریشه در چند سال سیاست‌های اشتباه در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در حوزه‌های گوناگونی مانند دانشگاه، صنعت و... داشته و نمی‌توان آن را به شخص و زمان خاصی نسبت داد، اما این مشکل امروز به شکل دیگری رخ‌داده و آن نوعی اشتغال البته از نوع استثماری آن است! که باید گفت صد رحمت به آن بیکاری که حداقل عزت و شرف انسان در آن حفظ خواهد شد.
امروز بسیاری از کارفرمایان در همین شهر شیراز از واحدهای کوچک که یک نفر در آن مشغول است تا واحدهای بزرگ‌تر خصوصی، جوانی را با هزار منت و گزینش با کم‌ترین حد حقوق به کار می‌گیرند و یک نوبت کامل کاری از وی انتظار فعالیت دارند و اگر اعتراضی نیز از جانب آن جوان بخت‌برگشته به این وضعیت شد، بسیار راحت عذر او را خواهند خواست، چراکه هزاران جوان تحصیل‌کرده برای همان کار با حقوق بخورونمیر صف‌ کشیده‌اند و این یعنی استثمار نوین از جوانی که هیچ آینده‌ای برای وی نمی‌توان متصور شد و سوءاستفاده از وضعیتی که برای جوانان در این کشور ایجاد شده است.
با نهایت تأسف باید گفت در مملکت اسلامی که سازوکارش با جامعه منفور سرمایه‌داری زمین تا آسمان متفاوت است ما به خاطر سوء‌تدبیرها و تفکرات اشتباه در ایجاد ساختارهای بنیادین، همان راه غرب را رفتیم و طوری مملکت را پیش بردیم که 10 درصد سرمایه‌دار در این کشور به شکلی زندگی کنند که 90 درصد بقیه هرروز به آن‌ها نگاه کرده و حسرت بخورند و دیده پر آب کنند که این هشداری بزرگ برای تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران مملکت است که بدانند این وضعیت و اثرات سوء روانی آن بسیار زودتر ازآنچه فکر می‌کنند گریبان جامعه را خواهد گرفت.
بنا به آماری که کامران باقری لنکرانی وزیر اسبق بهداشت چندی پیش به خبرنگار فارس در مورد فاصله طبقاتی 17 برابری دهک اول و آخر در کشور داد، یک حس بسیار ناخوشایند در انسان تبلور پیدا می‌کند که در مملکت اسلامی چرا شرایط باید این‌گونه باشد؟ اینکه یک خانواده درآمد یک روزش 17 برابر خانواده دیگر باشد با کدام منطق و عرفی سازگار است، آن‌هم در جامعه اسلامی که برابری و عدالت از بنیانی‌ترین مباحث در آن است.
به‌هرحال در پایان این یادداشت که فشرده یک سینه سخن را در شرحی پریشان به خوانندگان عرضه کردیم، قصد ما بیشتر نگاه به پدیده بیکاری و تبعات آن در جامعه با نگاهی ژرف به ریشه و اصل بیچارگی‌های امروز در این زمینه و باید به فکر چاره بود، پیش از آنکه پرده‌های حرمت و احترام دریده شود و صبوری مردم و نسل جوان جایش را به چیز دیگری دهد که مطرح کردن آن در اینجا شایسته نیست، گرچه که وضعیت امروز نیز چندان حال خوشی را به ما نشان نمی‌دهد و این صبوری‌های ظاهری خون‌های بسیاری در جگر دارد؛ به قول خواجه اهل راز:
ترسم که اشک در غم ما پرده‌در شود/ این راز سربه‌مهر به عالم سمر شود
گویند سنگ لعل شود در مقام صبر / آری شود ولیکن به خون‌جگر شود
و این قصه پر غصه بیکاری نسل جوان و جگرخونی آن نه حکایتی است که بتوان در یک مقاله کوتاه تمام ابعاد آن را واکاوی کرد و این ماجرا سری دراز دارد که به قول مولانا:
شرح این غصه و این سوز جگر/ این زمان بگذار تا وقت دگر

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۴۰

توسعه اکو پارک‌ها در دانشگاه‌ها/ هدف دولت الکترونیک در وزارت علوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی است

معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: با همکاری پژوهشگاه نیرو اکوپارک‌ها در دانشگاه‌های کشور احداث و دولت الکترونیک در وزارت علوم مستقر شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین امید معاون مالی اداری وزارت علوم صبح امروز در مراسم اولین نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه‌های کشور در حوزه مدیریت سبز در سالن الغدیر سازمان برنامه بودجه با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای انقلاب اظهار داشت: با توجه به اینکه توسعه پایدار یکی از برنامه‌های اصلی دولت یازدهم و وزارت علوم است، لذا در طی سه سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده و خوشبختانه در سازمان برنامه و بودجه انگیزه زیادی برای اجرای برنامه مدیریت سبز وجود دارد.
 
وی بیان کرد: با توافق‌های صورت گرفته دستورالعملی برای ایجاد ستادهایی در دانشگاه‌های سراسر کشور تحت عنوان مدیریت سبز تنظیم و در همین راستا از طرف روسای دانشگاه اقداماتی پیشنهاد شده که در حال بررسی است.
 
امید ادامه داد: برای تشویق دانشگاه‌ها از طرح‌های مدیریت سبز حمایت می‌شود و یک ردیف بودجه‌ای در بودجه 96 برای این نوع طرح‌ها و پشتیبانی و حمایت از آن در نظر گرفته شده است.
 
وی عنوان کرد: در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر کارهای خوبی صورت گرفته و در همین راستا پروژه زمین گرمایی که در دانشگاه یزد با حضور وزیر علوم افتتاح می‌شود اقدام مناسبی در راستای بهینه سازی مصرف انرژی و منابع خدادادی خواهد بود.
 
امید با بیان اینکه در راستای بهینه سازی مصرف انرژی پروژه‌ای در دانشگاه رفسنجان به بهره‌برداری رسیده، افزود: به علت کم آبی نیمه جنوبی کشور و برای آبیاری فضای سبز دانشگاه‌ها پروژه استفاده از آب محل پساب‌ها و استفاده از سیستم‌های نوین آبی و آبیاری فضای سبز دانشگاه‌ها مورد بهره‌برداری قرار گرفته تا مشکل کم‌آبی برطرف شود.
 
امید ادامه داد: بر طبق توافقنامه‌ای که بین وزیر علوم و نیرو صورت گرفته، قرار شد اکوپارک‌ها و دانشگاه‌ها با هدف استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر احداث شود و در این راستا دستورالعمل‌ آن به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شده و بخش خصوصی به همراه وزارت علوم و پژوهشگاه نیرو بهره‌برداری اکوپارک‌ها را بر عهده دارند و در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند.
وی تصریح کرد: در سه سال اخیر اقدامات زیادی برای استقرار دولت الکترونیک در وزارت علوم و برخی از دانشگاه‌ها انجام شده و تمام فعالیت‌های مالی که جزو سخت‌ترین قسمت وزارتخانه محسوب می‌شود به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد و خوشبختانه جلسات وزارت علوم با روسای دانشگاه‌ها به صورت ویدئو کنفرانس با کاهش مصرف انرژی، هزینه‌ها و افزایش راندمان کاری صورت می‌گیرد.
معاون مالی اداری وزارت علوم گفت: در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی و دانشجویی در آینده سامانه‌ای به بهره‌برداری می‌رسد که بخش عمده‌ای از استقرار دولت الکترونیک در وزارت علوم با عنوان طرح اقتصاد مقاومتی مطرح است و همه دانشگاهها به صورت یکپارچه در این سامانه مستقر می‌شوند و وزارت علوم به مدیریت توسعه پایدار باور دارد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۰۳

دانشگاه های نخبه پرور 2 سال محروم از بودجه حمایتی

تخصیص نیافتن اعتبار کافی به دانشگاه های نخبه پرور، ماموریت این دانشگاه ها را تحت تاثیر قرارداده و باعث شده است این دانشگاه ها نتوانند از تمامی توان وظرفیت خود برای تولید علم و انجام تحقیق وپژوهش استفاده کنند.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، طی سال های اخیر؛ با وجود تاکیدقوانین برنامه چهارم وپنجم توسعه بر لزوم حمایت ویژه از دانشگاه های برتر ویا به اصطلاح دانشگاه های نخبه پرور، مرور چندین دوره تخصیص اعتبار به دانشگاه ها موید آن است که نه تنها حمایت ویژه ای از این دانشگاه ها صورت نمی گیرد بلکه تخصیص نیافتن اعتبار کافی به دانشگاه های نخبه پرور، ماموریت این دانشگاه ها رانیز تحت تاثیر قرارداده و باعث شده است این دانشگاه ها نتوانند از تمامی توان وظرفیت خود برای تولید علم و انجام تحقیق وپژوهش استفاده کنند.اما با این حال وبا وجود همه بی توجهی ها، ظرفیت بالای علمی دانشگاه های برتر که تنها تعداد معدودی از دانشگاه های کشور را شامل می شود؛ باعث شده است که این دانشگاه ها بیشترین درصد تولیدات علمی کشور وبیشترین سهم درتربیت نیرو های متخصص ونخبه را به خود اختصاص دهند.
در چنین شرایطی بدیهی است که حمایت ویژه از این دانشگاه ها بدون شک جهش قابل توجهی در زمینه رشد علمی کشور ایجاد خواهد کرد. دانشگاه های نخبه پرور مکان و بستر مناسبی برای رشد و پرورش نخبگان محسوب می شوند واز این حیث نیاز مند توجه ویژه و کافی هستند، اما متاسفانه نبود اعتبارات کافی در طول سال های گذشته باعث شده است که دانشگاه های نخبه پرور کشور نتوانند زیر ساخت ها وامکانات مناسبی را برای دانشجویان برجسته خود فراهم کنند.علاوه بر این ها برخی از این دانشگاه ها برای توسعه فضا های تحقیقاتی مناسب از جمله ایجاد و یا توسعه مراکز رشد ونوآوری با مشکل مواجه اند. این موضوع باعث شده است نتوانند جایگاه برتر خود را در تربیت نیروی انسانی متخصص و نخبه حفظ کنند و درعین حال برای حفظ کیفیت پژوهشی وآموزشی خود مطابق با استاندارد های جهانی پیش بروند.
حذف بودجه حمایتی دانشگاه های برتر از ردیف بودجه 95
با وجود تاکید اسناد بالا دستی از جمله قوانین برنامه چهارم وپنجم توسعه بر لزوم حمایت ویژه از دانشگاه های برتر ویا به اصطلاح دانشگاه های نخبه پرور،  متاسفانه طبق آن چه معاون اداری مالی وزارت علوم عنوان کرده است، طی 2سال گذشته یعنی سال های 94 و 95 بودجه حمایتی دانشگاه های برتر که از سوی دولت به این مراکز اختصاص می یافت، از ردیف بودجه حذف شده است. محمد حسین امید در این خصوص می گوید: بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر در ردیف بودجه سال 95 دیده نشده و این ردیف بودجه حذف شده است و علاوه براین،  بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر کشور در سال 94 نیز به این دانشگاه ها اختصاص پیدا نکرد .
وی خاطرنشان می کند: طبق قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه دولت باید به دانشگاه های برتر زیر مجموعه وزارتخانه های علوم و بهداشت برای توسعه فعالیت های علمی و آموزشی کمک مالی کند بنابراین دولت مجاز است از 10دانشگاه برتر وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و 5 دانشگاه برتر وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که دارای عملکرد برجسته در راستای گسترش مرز های دانش و فناوری هستند، حمایت مالی و حقوقی و پشتیبانی ویژه کند. بر این اساس درخصوص بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر منتظر برنامه ششم هستیم.
ادامه سناریوی کمبود اعتبار دانشگاه های نخبه پرور در سال 96
با وجود مشکلات مالی دانشگاه های برتر در سال های گذشته، ظاهرا بودجه سال 96 نیز روی خوشی به این دانشگاه ها نشان نداده و قرار است سناریوی کمبود اعتبارات دانشگاه های نخبه پرور همچنان ادامه پیدا کند، چرا که این روز ها لایحه بودجه سال 96 درحالی به مجلس ارائه شده است که رشد چندانی را برای اعتبارات دانشگاه های برتر نشان نمی دهد. بررسی ها نیز حاکی از رشد تنها 9 درصدی اعتبارات این دانشگاه هاست و این وضعیت بیانگر آن است که گویا در سال 96 نیز دانشگاه های برتر باید با مشکلات ناشی از کمبود اعتبارات دست وپنجه نرم کنند.
دکتر احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در این باره می گوید: در حال حاضر تمامی دانشگاه ها با مشکل کمبود اعتبار مواجه اند و این مسئله در مورد دانشگاه های برتر که ماموریت های ویژه ای را هم دنبال می کنند بیشتر نمود دارد، به طوری که ما اکنون به سختی دانشگاه را اداره می کنیم. وی تصریح می کند:با وجود مشکلات بودجه ای که دولت در سال 94-95 با آن مواجه بود، اعتباراتی در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت اما واقعیت این است که نیاز دانشگاه های برتر به بودجه خیلی بیشتر ازاین هاست.
به گفته معتمدی ، باتوجه به این که طی سال های گذشته بودجه دانشگاه ها به صورت کامل اختصاص داده نشده بنابراین کسری هایی که از سال قبل منتقل شده است؛ برای ما مشکل ساز بوده به طوری که بسیاری از طرح های عمرانی ما تقریبا متوقف شده است ودر مورد طرح های پژوهشی نیز با وجود آن که تلاش می کنیم با اختصاص سهمی از بودجه جاری کمبود ها راجبران کنیم، اما مشکلات همچنان به قوت خود باقی است چرا که وقتی بودجه کسری دارد نمی توان حقوق و دستمزد ها و هزینه های آب وبرق را داد در نتیجه دانشگاه ها با حجمی از مشکلات مالی در حوزه های پرداخت حقوق، آموزش و پژوهش مواجه می شوند بنابراین در چنین شرایطی اولین جایی که تحت فشار قرار می گیرد حوزه های کلیدی از جمله بخش تحقیقات و تجهیزات پژوهشی وآزمایشگاهی است که بودجه آن ها تحت تاثیر وضعیت مالی دانشگاه، خود به خود کاهش پیدا می کند. به طوری که روند تحقیقات به کندی پیش می رود و همچنین خرید تجهیزات هم متوقف می شودودر نتیجه شاهد هستیم که تجهیزات مورد نیاز به روز رسانی نمی شود ودانشگاه ناچار است با تجهیزات و زیر ساخت های پژوهشی فرسوده فعالیت های تحقیقاتی خود را پیش ببرد.
او می گوید:در حال حاضر دانشگاه های کشور به شدت به بودجه دولتی وابسته اند و همین موضوع باعث می شود در شرایط بحرانی وکمبود بودجه، دانشگاه ها نیز در تنگنا باشنددر حالی که راه حل این موضوع آن است که دانشگاه ها مسیری را طی کنند که از میزان وابستگی شان به بودجه های دولتی بکاهد به این مفهوم که درآمد های ما باید از طریق دانش فنی وتولید فناوری وفروش اختراعات تامین شود تا ما بتوانیم به درآمد برسیم اما واقعیت این است که رسیدن به همین جایگاه هم نیاز مند بودجه و حمایت های دولتی است.
دکتر سلطانخواه رئیس بنیاد ملی نخبگان در دولت دهم که هم اکنون ریاست کمیسیون نخبگان وآینده نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده دارد، می گوید: موضوع حمایت از دانشگاه های نخبه پرور ؛ در قانون برنامه چهارم وپنجم مورد تاکید قرار گرفته است.در قانون برنامه پنجم تاکید شده است 10دانشگاه برتر کشور باید همه ساله از سوی وزارت علوم مورد حمایت های مالی ویژه و خاص قرار گیرند در حالی که متاسفانه این اتفاق چندان عملی نشده است. براین اساس یکی از سیاست های بنیاد ملی نخبگان در زمان دولت های نهم ودهم حمایت از استعداد های برتر دانش آموزی ودانشجویی بود که در این راستا دانشگاه های برتر که محل رشد استعداد های برتر دانشجویی بودند، در مقاطعی مورد حمایت قرارگرفتند به طوری که میزان حمایت از دانشگاه های برتر نیز براساس میزان تراکم دانشجویان واستعداد های برتر موجود درهردانشگاه تعیین می شدو دانشگاه هایی که بیشترین استعداد های برتر را در خود جای داده بودند، بر اساس برنامه های تعریف شده مورد حمایت قرارمی گرفتند.
وی با بیان این که در حال حاضر حمایت از دانشگاه های نخبه متناسب با شان آن ها نیست، تصریح می کند:آنچه واضح است این است که تمامی دانشگاه ها برای اداره امور آموزشی و پژوهشی خود، نیاز مند منابع مالی اندو هر چه این منابع مالی بیشتر باشد دانشگاه ها بهتر می توانند ماموریت های خود را دنبال کنند. از طرف دیگر منابع مالی کشور محدود است ولی این محدودیت ها نباید موجب شود که دانشگاه ها با مشکل مواجه شوند بلکه باید سیاست هایی اتخاذ شود تامحدودیت های مالی کمترین آثار منفی را  بردانشگاه ها داشته باشد به این مفهوم که منابع مالی به صورت عادلانه بین آن ها تقسیم شود وازآنجا که استعداد های برتر ما پراکندگی شان درهمه دانشگاه ها یکسان نیست و تنها تعدادی ازدانشگاه ها را شامل می شود بنابراین به راحتی می توان روند حمایت از این دانشگاه ها را تسریع کرد.
وی می گوید: اگر ما شعار حفظ ونگهداری نیروی انسانی نخبه و پرورش استعداد ها را می دهیم و قصد داریم که نخبگان کشور را حفظ کنیم و در عین حال به روند توسعه علمی کشور شتاب ببخشیم، یکی از سیاست های جدی ومهم کشور باید حمایت خاص ازدانشگاه های نخبه پرور باشد. تا این دانشگاه ها بتوانند ماموریت خود را مبنی بر تربیت نیروی متخصص قوی وتوانمند و نخبه وهمچنین انجام فعالیت های تحقیقاتی وپژوهشی و پروژه های کلان به خوبی پیش ببرند. دکتر محمد مهدی تهرانچی رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به مشکلات بودجه ای دانشگاه های نخبه پرور تاکید می کند: توجه به دانشگاه های نخبه پرور باید به عنوان یک برنامه کلان دردستورکار مسئولان ذیربط قرارگیرد و این مهم محقق نمی شودمگر باهمکاری و هماهنگی وزارت علوم وبنیاد ملی نخبگان و ایجاد یک تعامل جدی با دانشگاه هایی که مهد پرورش نخبگان به شمارمی روند.
در همین حال دکتر وحید احمدی معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم در خصوص کمبود اعتبارات دانشگاه های برتر می گوید: حل مشکل بودجه دانشگاه های برتر موضوعی است که ما هم دروزارت علوم به دنبال آن هستیم و همواره تلاش می کنیم اعتبارمناسبی را برای این دانشگاه ها دریافت کنیم، به طوری که در جلسات مختلفی که با نمایندگان مجلس وسازمان مدیریت وبرنامه ریزی داشته ایم بار ها از جایگاه این دانشگاه ها و بودجه آن ها دفاع کرده ایم تا هم سطح کلی دانشگاه ها را بالا ببریم و هم این که دانشگاه های تراز بالا را مورد حمایت بیشتر قرار دهیم اما متاسفانه با توجه به محدودیت های موجود؛  این اعداد آن طور که انتظار می رود محقق نمی شود. وی ادامه می دهد: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ردیفی را برای حمایت از دانشگاه های بزرگ در نظر گرفته است که سال گذشته مقادیری از آن تخصیص پیدا کرد و امسال نیز این اعتبار باید تخصیص پیدا می کرد اما هنوز محقق نشده است که در این باره رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی قول هایی را برای تامین اعتبار دانشگاه های بزرگ و دارای تراز بالاداده اند و ما امیدواریم که این مبلغ تا پایان سال تخصیص پیدا کند.
منبع: خراسان

۹۵/۱۱/۱۶
۱۲:۱۷

در آستانه دهه مبارک فجر؛ آغاز به کار دبیرخانه دائمی جشنواره هنری عتف

دبیرخانه دائمی جشنواره هنری عتف در آستانه دهه مبارک فجر با حضور دکتر وحید احمدی دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و معاون پژوهش و ...

فناوری وزارت علوم در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز بکار کرد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از پرتال دبیرخانه شورای عالی عتف؛ دبیرخانه دائمی جشنواره هنری عتف در آستانه دهه مبارک فجر با حضور دکتر وحید احمدی دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در موزه هنرهای معاصر تهران آغاز بکار کرد.
در نشستی که به همین منظور امروز در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد دکتر احمدی دبیرکل شورای عالی عتف گفت: بدنبال سرعت روزافزون پیشرفت های تکنولوژیک و گستردگی و پیچیدگی آنها، تاثیر مباحث علمی و تخصصی و فناوری با حوزه های اجتماعی و زندگی روزمره مردم، تعامل دوسویه بین کارگزاران علمی و فناورانه با جامعه بیش از پیش ضرورت یافته است و برقراری این ارتباط نیازمند زبانی است که اقشار مختلف جامعه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و از نتایج آن بهره مند شوند؛ از سوی دیگر دستاندرکاران حوزه های تخصصی و علمی برای آگاهی از نتایج تصمیمات خود و دستیابی به زاویه نگاه اقشار مختلف مردم نیازمند زبان ارتباطی مشترک هستند. در این راستا هیچ زبانی گویاتر از زبان هنر نیست، علاوه بر این موارد از دیرباز پدید آمدن فناوری های نوین مخلوق تخیل خلاقانه محسوب می شده که بواسطه زبان هنر و تصویر به منصه ظهور رسیده و پس از آن صورت واقعیت به خود گرفته است.
وی افزود: بهره گیری از زبان هنر فرصتی فراهم آورده است که بازیگران عرصه فناوری و مردم نزدیکتر شده و با زبانی موجز، گویا و خلاق با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
در این نشست که با حضور جمعی از هنرمندان در عرصه های مختلف از جمله عکاسی، کاریکاتور، انیمیشن و هنرهای تجسمی برگزار شد، جشنواره هنری عتف مورد آسیب شناسی قرار گرفت و درخصوص اهداف و سایر محورهای مورد نظر برای دوره های بعدی بحث و تبادل نظر شد.
در پایان و با تشکیل شورای سیاستگذاری جشنواره هنری عتف، دبیرخانه دائمی این جشنواره رسما آغاز بکار کرد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۸:۱۸

پرونده 12 طرح کلان ملی فناوری مختومه شد

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: در جلسه سه شنبه شب شورای عالی عتف پرونده 12 طرح کلان ملی به دلیل نداشتن حامی ، با نظر کمیسیون های تخصصی ،مختومه اعلام شد.احمدی در گفت وگو با مهرافزود:هم اکنون 22 طرح کلان ملی دارای اولویت است و به عنوان طرح های متناسب با موضوع اقتصاد مقاومتی تعیین شدند که قرار است اعتبارات اجرای این طرح ها تامین شود.13 طرح کلان ملی نیز به عنوان طرح های با اولویت دوم در نظر گرفته شده اند که این طرح ها باتوجه به ملاحظات اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم و نیاز ملی مورد بازبینی و بازنگری قرار می گیرند و در صورت تایید کارگروه مربوطه تامین اعتبار می شوند.وی با بیان این که در جلسه شورای عالی عتف اساسنامه سازمان های عامل 4 منطقه ویژه علم و فناوری تصویب شد، گفت: در این جلسه اساسنامه مربوط به استان آذربایجان شرقی، بوشهر، خراسان رضوی و یزد تصویب شد.همچنین در این جلسه موضوع اولویت های علم و فناوری کشور مطرح و به دستگاه های اجرایی مهلت داده شد نظرات خود را در این زمینه به شورای عتف ارائه کنند.در نهایت این اولویت هادر کمیسیون دائمی شورای عتف تصویب نهایی خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۱:۱۰

رسالت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، حل مشکلات منطقه خود است

صفحه شهرستان: چابهار- خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید در برطرف کردن مشکلات منطقه موثر باشند و دانشگاهی که به مسائل پیرامون خود بی‌توجه باشد به خوبی به رسالت خود عمل نکرده است.
دکتر مجتبی صدیقی در پنجاه و نهمین گردهمایی معاونان دانشجویی سراسر کشور دردانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید مشکلات منطقه خود را با انجام طرح‌های پژوهشی و مطالعاتی برطرف کنند. وی همچنین به ظرفیت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اشاره کرد و گفت: دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار باید به سمت بین‌المللی شدن و جذب دانشجویان خارجی جهت تحصیل در این دانشگاه گام بردارد.معاون وزیر علوم با اشاره به افزایش روحیه نشاط در محیط‌های دانشگاهی گفت: در بخش دانشجویی باید به نیازهای روحی، روانی و فرهنگی دانشجویان توجه کارشناسی شود و لازم است با برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی در سطح دانشگاه، زمینه ارتقای نشاط آنها را فراهم کنیم.وی بیان کرد: دانشجویان باید پویا باشند و همیشه دانشگاه باید بدنبال کیفی سازی فعالیت‌ها باشد.صدیقی گفت: استفاده دانشجویان از کارها و امور دانشگاه می‌تواند بخشی از مشکلات را حل کند.وی ادامه داد: امکانات بالفعل محدود و امکانات بالقوه خیلی زیاد است.وی بر فعالیت نهضت خیرین در دانشگاهها تاکید کرد و افزود: باید مشارکت خیرین را در کارهای دانشگاهی زنده کنیم. معاون وزیر علوم خواستار جذب دانشجو در دانشگاه تخصصی دریانوردی و علوم دریایی چابهار شد و افزود: پیگیری لازم برای مرتفع شدن برخی از مشکلات این دانشگاه انجام خواهد شد. وی اظهار امیدواری کرد که فعالیت‌ها و اقدامات رئیس جدید دانشگاه دریانوردی وعلوم دریایی بتواند برنامه‌ها را بخوبی پیش ببرد. نماینده مردم شهرستانهای چابهار، کنارک، قصرقند و بخش مرکزی نیکشهر نیز اظهار داشت: دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار در طول بیش از چهار دهه فعالیت علمی و آموزشی توانسته نقش مهمی در توسعه سواحل مکران داشته باشد.عبدالغفور ایران نژاد افزود: چابهار در مسیر توسعه قرار گرفته است و دولت اقدامات خوبی را برای آبادانی این منطقه در دست اجرا دارد.وی از تلاش‌های شبانه روزی استاندار سیستان وبلوچستان در پیگیری اجرای طرح‌های کلان توسعه‌ای قدردانی کرد و افزود: حضور شخص استاندار در جمع مردم سیل زده کنارک و چابهار و همدردی با مردم محروم قابل تحسین است.وی توجه بیشتر دولت تدبیروامید برای ارتقای شاخص‌های بهداشتی، آموزشی، زیربنایی و محرومیت زدایی حوزه انتخابیه چابهار، نیکشهر، کنارک وقصرقند را خواستار شد.رئیس جدید دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نیز با معرفی این دانشگاه اظهار داشت: این دانشگاه در سال 1353 راه انداری شده است و هم اینک 5 دانشکده، 32 رشته تخصصی، بیش از 100عضو هیات علمی متخصص و بیش از 3600دانشجو در حال تحصیل دارد.محمود نصیری افزود: رشته‌های تخصصی حوزه دریا در این دانشگاه وجود دارد که نمونه آن رشته‌های شیلاتی تا مقطع دکتری ایجاد شده است تا بتوانیم گام‌های مثبتی برای توسعه سواحل مکران و تربیت نیروی انسانی در حوزه شیلات برداریم.وی خواستار توجه بیشتر به دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار شد و افزود: این دانشگاه نقش مهمی در ایجاد اشتغال نیروهای متخصص دارد بطوریکه بیش از هزار نفر از دانش آموخته‌های این دانشگاه در ناوگان کشتیرانی تجاری اقیانوس پیمای کشور از کاپیتان کشتی تا مهندسین موتور تحت نظارت کنوانسیون‌های بین‌المللی سازمان جهانی دریانوردی و سازمان بنادر و دریانوردی مشغول فعالیت هستند.در این مراسم دکتر محمود نصیری به عنوان رئیس جدید دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار معرفی و از خدمات امین بهزادمهر رئیس سابق این دانشگاه قدردانی شد.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۲:۰۱

شريعتي‌نياسر خبر داد: افزايش 25 برابري دانشجويان نسبت به اول انقلاب

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از افزايش 25 برابري دانشجويان نسبت به اول انقلاب خبر داد.به گزارش خبرگزاري فارس از اصفهان، مجتبي شريعتي‌نياسر در نشستي خبري بيان کرد: در سال 57 تعداد مراکز آموزشي عالي 232 مرکز بود اما امروز 2800 مرکز آموزش علمي داريم که تقريباً اين آمار 12 برابر شده است؛ دکتراي تخصصي نيز در ابتداي انقلاب را در ايران وجود نداشت اما امروز تقريباً در همه رشته‌هاي مطرح دنيا دکتراي تخصصي داريم.وي عنوان کرد: رشد بسيار فزآينده اي 
در همه بخش‌ها داشتيم که از ميانگين جهاني هم بالاتر رفته است؛ همچنين در اوايل انقلاب درصد دختران در نظام آموزشي بسيار پايين بوده است اما امروز بالغ بر 55 درصد از دانشجويان دختر هستند که اين توجه نظام به گسترده نظام عالي در همه بخش‌هاي علمي بوده است.معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از افزايش 25 برابري دانشجويان نسبت به اول انقلاب خبر داد.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۰:۰۲

معاون وزير علوم مطرح کرد: وجود 50 هزار دانش‌آموخته بيکار با مدرک دکتري در کشور

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: در حال حاضر در کشور 50 هزار دانش‌آموخته بيکار با مدرک دکتري داريم.به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، محمدحسين اميد در نشست هماهنگي، توجيهي مديران مراکز جامع علمي کاربردي استان فارس، اظهار داشت: زمان آن رسيده است که مردم بدانند که ديگر مدرک به درد نمي‌خورد و بايد به دنبال افزايش مهارت‌ها در رشته‌هاي گوناگون بود که دانشگاه علمي کاربردي بايد در اين راستا حرکت کند.وي افزود: امروز 50 هزار دانش‌آموخته بيکار در مقطع دکتري داريم که سالانه 30 هزار نفر نيز به اين آمار اضافه مي‌شود، در حالي ‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهي که بيشترين جذب را در اين زمينه دارد، تنها مي‌تواند 2 هزار هيئت علمي را در سال به کار گيرد و اين نشان مي‌دهد که بايد به سمت مهارتي کردن رشته‌ها برويم و مردم نيز بدانند که ديگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد.رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور با اشاره به برنامه‌هاي جديد اين دانشگاه براي جذب دانشجو و توسعه مراکز، تصريح کرد: يکي از برنامه‌هاي جديد ما ساماندهي استادان دانشگاه است که به‌زودي هيئت ارزيابي تمام استادان را ازلحاظ علمي و صلاحيت‌هاي تدريس پايش خواهد کرد و براي آنان نيز کارت صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدريس کنند.وي جذب استادان هيئت علمي را در دانشگاه جامع علمي کاربردي منوط به طي فرايند گزينش ندانست و گفت: استاداني که هيئت علمي دانشگاه‌هاي دولتي و آزاد هستند را مي‌توان بدون گزينش جذب کرد و اين افراد نياز به طي مراحل فرايند استخدامي ندارند، افزون‌بر اينکه به‌زودي فراخواني براي ثبت‌نام استادان در سراسر کشور خواهيم داد تا بهترين‌ها را جذب دانشگاه کنيم.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۰:۰۳

بحران ظرفیت خالی در دانشگاه‌ها وجود 50 هزار دانش‌آموخته دکتری در کشور

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود گفت: درحال حاضر در کشور 50 هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری داریم.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود گفت: درحال حاضر در کشور 50 هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری داریم.
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محمدحسین امید عصر امروز در نشست هماهنگی، توجیهی مدیران مراکز جامع علمی کاربردی استان فارس، اظهار داشت: زمان آن رسیده است که مردم بدانند که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود که دانشگاه علمی کاربردی باید در این راستا حرکت کند.
وی افزود: امروز 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری داریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند 2 هزار هیات علمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در ادامه با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای جذب دانشجو و توسعه مراکز، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما سامان‌دهی استادان دانشگاه است که به‌زودی هیات ارزیابی تمام استادان را ازلحاظ علمی و صلاحیت‌های تدریس پایش خواهد کرد و برای آنان نیز کارت صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند.
این مقام مسؤول جذب استادان هیات علمی را در دانشگاه جامع علمی کاربردی منوط به طی فرایند گزینش ندانست و گفت: استادانی که هیات علمی دانشگاه‌های دولتی و آزاد هستند را می‌توان بدون گزینش جذب کرد و این افراد نیاز به طی مراحل فرایند استخدامی ندارند، افزون‌بر اینکه به‌زودی فراخوانی برای ثبت‌نام استادان در سراسر کشور خواهیم داد تا بهترین‌ها را جذب دانشگاه کنیم.
وی همچنین با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهار داشت: در شش ماه آینده توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار خواهد شد.
امید در ادامه نیز ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما 130 هزار دانشجو جذب کردیم درحالی‌که ظرفیت دانشگاه 850 هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پرشده است که روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.
این مقام مسؤول افزود: در حال حاضر در دانشگاه‌های روزانه دولتی به دلیل فشارهای سیاسی و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش دانشجو افزایش‌یافته و این امر به‌طور طبیعی از شمار دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی خواهد کاست و ما چاره‌ای نداریم که در این رقابت به سمت رشته‌های مهارتی برویم تا دانشجو را برای بازار کار تربیت کنیم.
وی با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز 500 نفر است، تصریح کرد: برخی مراکز ما در کشور تنها 50 دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال است.
امید همچنین خاطرنشان کرد: امروز ما در دانشگاه، بحران ظرفیت خالی داریم که باید تا پایان برنامه توسعه ششم 800 هزار دانشجوی مهارتی را تحویل جامعه دهیم که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی بوده و جالب است که تنها جایی که هم می‌تواند توسعه کیفی داشته باشد و هم کمی، این دانشگاه است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان، خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما مانند دانشجویان نظری دستشان در جیب دولت باشد، بنابراین رشته‌های تحصیلی ما باید شغل‌محور بوده و دانشجو را برای بازار کار مهیا کند.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از نهادینه کردن نظام کنترل کیفیت رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد و گفت: در راستای کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و ماهر کردن دانشجویان در رشته‌ها معاونت سنجش را در این دانشگاه ایجاد کردیم که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی خواهد کرد.
وی در ادامه با اشاره به در نظر گرفته شدن 20 میلیون دلار در برنامه توسعه ششم برای خرید تجهیزات دانشگاهی به دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان داشت: بدون شک استفاده از این تسهیلات که با بهره چهار درصد خواهد بود به دانشگاه‌هایی تخصیص خواهد یافت که فعالیت بهتری داشته باشند، افزون‌بر اینکه در راستای توانمندسازی مراکز به دنبال بستن قرارداد با یک بانک داخلی نیز هستیم.

۹۵/۱۱/۱۴
۲۲:۳۱

ابلاغ آیین نامه ؤدانشجویان شاغل به تحصیل خارج از کشورژ تا قبل پایان سال

رییس سازمان امور دانشجویان با اشاره به بازنگری آیین نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، گفت: بازنگری این آیین نامه در مراحل نهایی خود قرار دارد و تا قبل از پایان سال تحصیلی ابلاغ می شود.
به گزارش جماران، دکتر مجتبی صدیقی با اعلام این خبر اظهار داشت: در حال حاضر بحث بازنگری آیین‌نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور در شورای انتقال وزارت علوم انجام شده است و مشورت‌ها و هماهنگی‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته که کار جمع‌بندی نقطه‌نظرات از شورای انتقال و دانشگاه‌های پذیرنده این دانشجویان دریافت شده و به طور کلی در مرحله نهایی این بازنگری قرار داریم و پس از تایید نهایی در دفتر حقوقی، به امضای وزیر خواهد رسید.
وی در ادامه با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا قبل از پایان سال جاری، تاکید کرد: اساس کار آیین‌نامه این است که وزارت علوم در مقاطع کارشناسی که صندلی‌های خالی بیشتری وجود دارد امکانات و تسهیلات بیشتری نیز برای انتقال دانشجویان فراهم کند. در واقع کار انتقال دانشجویان در این دوره با سهولت انجام می‌گیرد.
رئیس سازمان دانشجویان خاطرنشان کرد: براساس آیین‌نامه فوق امکان انتقال دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارد، اما نکته قابل توجه این است که انتقال در این مقاطع نیز باید با نظر دانشگاه مقصد صورت بگیرد. اما در دوره کارشناسی به دلیل وجود فضای بازتر معمولا با تصمیم شورای انتقال، پذیرش در دانشگاه‌ها به راحتی انجام می‌گیرد.
دکتر صدیقی در پایان اظهار کرد: اگرچه ظرفیت‌های خالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای پذیرش و انتقال دانشجویان در دانشگاه کم است و باید در این زمینه نظر دانشگاه مقصد اعمال شود اما در مجموع سیاست ما در وزارت علوم این است که تسهیلات بهتری برای انتقال دانشجویان در تمامی مقاطع فراهم کنیم.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۱/۱۵
۰۸:۴۵

دانشگاه های نخبه پرور دو سال است بودجه حمایتی نگرفته‌اند

طی سال های اخیر؛ با وجود تاکیدقوانین برنامه چهارم وپنجم توسعه بر لزوم حمایت ویژه از دانشگاه های برتر ویا به اصطلاح دانشگاه های نخبه پرور، مرور چندین دوره تخصیص اعتبار به دانشگاه ها موید آن است که نه تنها حمایت ویژه ای از این دانشگاه ها صورت نمی گیرد بلکه تخصیص نیافتن اعتبار کافی به دانشگاه های نخبه پرور، ماموریت این دانشگاه ها رانیز تحت تاثیر قرارداده و باعث شده است این دانشگاه ها نتوانند از تمامی توان وظرفیت خود برای تولید علم و انجام تحقیق وپژوهش استفاده کنند.

روزنامه خراسان: طی سال های اخیر؛ با وجود تاکیدقوانین برنامه چهارم وپنجم توسعه بر لزوم حمایت ویژه از دانشگاه های برتر ویا به اصطلاح دانشگاه های نخبه پرور، مرور چندین دوره تخصیص اعتبار به دانشگاه ها موید آن است که نه تنها حمایت ویژه ای از این دانشگاه ها صورت نمی گیرد بلکه تخصیص نیافتن اعتبار کافی به دانشگاه های نخبه پرور، ماموریت این دانشگاه ها رانیز تحت تاثیر قرارداده و باعث شده است این دانشگاه ها نتوانند از تمامی توان وظرفیت خود برای تولید علم و انجام تحقیق وپژوهش استفاده کنند.اما با این حال وبا وجود همه بی توجهی ها، ظرفیت بالای علمی دانشگاه های برتر که تنها تعداد معدودی از دانشگاه های کشور را شامل می شود؛ باعث شده است که این دانشگاه ها بیشترین درصد تولیدات علمی کشور وبیشترین سهم درتربیت نیرو های متخصص ونخبه را به خود اختصاص دهند. در چنین شرایطی بدیهی است که حمایت ویژه از این دانشگاه ها بدون شک جهش قابل توجهی در زمینه رشد علمی کشور ایجاد خواهد کرد. دانشگاه های نخبه پرور مکان و بستر مناسبی برای رشد و پرورش نخبگان محسوب می شوند واز این حیث نیاز مند توجه ویژه و کافی هستند، اما متاسفانه نبود اعتبارات کافی در طول سال های گذشته باعث شده است که دانشگاه های نخبه پرور کشور نتوانند زیر ساخت ها وامکانات مناسبی را برای دانشجویان برجسته خود فراهم کنند.علاوه بر این ها برخی از این دانشگاه ها برای توسعه فضا های تحقیقاتی مناسب از جمله ایجاد و یا توسعه مراکز رشد ونوآوری با مشکل مواجه اند. این موضوع باعث شده است نتوانند جایگاه برتر خود را در تربیت نیروی انسانی متخصص و نخبه حفظ کنند و درعین حال برای حفظ کیفیت پژوهشی وآموزشی خود مطابق با استاندارد های جهانی پیش بروند.
 
حذف بودجه حمایتی دانشگاه های برتر از ردیف بودجه 95
با وجود تاکید اسناد بالا دستی از جمله قوانین برنامه چهارم وپنجم توسعه بر لزوم حمایت ویژه از دانشگاه های برتر ویا به اصطلاح دانشگاه های نخبه پرور،  متاسفانه طبق آن چه معاون اداری مالی وزارت علوم عنوان کرده است، طی 2سال گذشته یعنی سال های 94 و 95 بودجه حمایتی دانشگاه های برتر که از سوی دولت به این مراکز اختصاص می یافت، از ردیف بودجه حذف شده است. محمد حسین امید در این خصوص می گوید: بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر در ردیف بودجه سال 95 دیده نشده و این ردیف بودجه حذف شده است و علاوه براین،  بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر کشور در سال 94 نیز به این دانشگاه ها اختصاص پیدا نکرد . وی خاطرنشان می کند: طبق قانون برنامه چهارم و پنجم توسعه دولت باید به دانشگاه های برتر زیر مجموعه وزارتخانه های علوم و بهداشت برای توسعه فعالیت های علمی و آموزشی کمک مالی کند بنابراین دولت مجاز است از 10دانشگاه برتر وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و 5 دانشگاه برتر وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که دارای عملکرد برجسته در راستای گسترش مرز های دانش و فناوری هستند، حمایت مالی و حقوقی و پشتیبانی ویژه کند. بر این اساس درخصوص بودجه حمایتی دولت از دانشگاه های برتر منتظر برنامه ششم هستیم.
ادامه سناریوی کمبود اعتبار دانشگاه های نخبه پرور در سال 96
با وجود مشکلات مالی دانشگاه های برتر در سال های گذشته، ظاهرا بودجه سال 96 نیز روی خوشی به این دانشگاه ها نشان نداده و قرار است سناریوی کمبود اعتبارات دانشگاه های نخبه پرور همچنان ادامه پیدا کند، چرا که این روز ها لایحه بودجه سال 96 درحالی به مجلس ارائه شده است که رشد چندانی را برای اعتبارات دانشگاه های برتر نشان نمی دهد. بررسی ها نیز حاکی از رشد تنها 9 درصدی اعتبارات این دانشگاه هاست و این وضعیت بیانگر آن است که گویا در سال 96 نیز دانشگاه های برتر باید با مشکلات ناشی از کمبود اعتبارات دست وپنجه نرم کنند. دکتر احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفت وگو با خراسان در این باره می گوید: در حال حاضر تمامی دانشگاه ها با مشکل کمبود اعتبار مواجه اند و این مسئله در مورد دانشگاه های برتر که ماموریت های ویژه ای را هم دنبال می کنند بیشتر نمود دارد، به طوری که ما اکنون به سختی دانشگاه را اداره می کنیم. وی تصریح می کند:با وجود مشکلات بودجه ای که دولت در سال 94-95 با آن مواجه بود، اعتباراتی در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت اما واقعیت این است که نیاز دانشگاه های برتر به بودجه خیلی بیشتر ازاین هاست. به گفته معتمدی ، باتوجه به این که طی سال های گذشته بودجه دانشگاه ها به صورت کامل اختصاص داده نشده بنابراین کسری هایی که از سال قبل منتقل شده است؛ برای ما مشکل ساز بوده به طوری که بسیاری از طرح های عمرانی ما تقریبا متوقف شده است ودر مورد طرح های پژوهشی نیز با وجود آن که تلاش می کنیم با اختصاص سهمی از بودجه جاری کمبود ها راجبران کنیم، اما مشکلات همچنان به قوت خود باقی است چرا که وقتی بودجه کسری دارد نمی توان حقوق و دستمزد ها و هزینه های آب وبرق را داد در نتیجه دانشگاه ها با حجمی از مشکلات مالی در حوزه های پرداخت حقوق، آموزش و پژوهش مواجه می شوند بنابراین در چنین شرایطی اولین جایی که تحت فشار قرار می گیرد حوزه های کلیدی از جمله بخش تحقیقات و تجهیزات پژوهشی وآزمایشگاهی است که بودجه آن ها تحت تاثیر وضعیت مالی دانشگاه، خود به خود کاهش پیدا می کند. به طوری که روند تحقیقات به کندی پیش می رود و همچنین خرید تجهیزات هم متوقف می شودودر نتیجه شاهد هستیم که تجهیزات مورد نیاز به روز رسانی نمی شود ودانشگاه ناچار است با تجهیزات و زیر ساخت های پژوهشی فرسوده فعالیت های تحقیقاتی خود را پیش ببرد. او می گوید:در حال حاضر دانشگاه های کشور به شدت به بودجه دولتی وابسته اند و همین موضوع باعث می شود در شرایط بحرانی وکمبود بودجه، دانشگاه ها نیز در تنگنا باشنددر حالی که راه حل این موضوع آن است که دانشگاه ها مسیری را طی کنند که از میزان وابستگی شان به بودجه های دولتی بکاهد به این مفهوم که درآمد های ما باید از طریق دانش فنی وتولید فناوری وفروش اختراعات تامین شود تا ما بتوانیم به درآمد برسیم اما واقعیت این است که رسیدن به همین جایگاه هم نیاز مند بودجه و حمایت های دولتی است.
 
دکتر سلطانخواه رئیس بنیاد ملی نخبگان در دولت دهم که هم اکنون ریاست کمیسیون نخبگان وآینده نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده دارد، در گفت وگو با خراسان می گوید: موضوع حمایت از دانشگاه های نخبه پرور ؛ در قانون برنامه چهارم وپنجم مورد تاکید قرار گرفته است.در قانون برنامه پنجم تاکید شده است 10دانشگاه برتر کشور باید همه ساله از سوی وزارت علوم مورد حمایت های مالی ویژه و خاص قرار گیرند در حالی که متاسفانه این اتفاق چندان عملی نشده است. براین اساس یکی از سیاست های بنیاد ملی نخبگان در زمان دولت های نهم ودهم حمایت از استعداد های برتر دانش آموزی ودانشجویی بود که در این راستا دانشگاه های برتر که محل رشد استعداد های برتر دانشجویی بودند، در مقاطعی مورد حمایت قرارگرفتند به طوری که میزان حمایت از دانشگاه های برتر نیز براساس میزان تراکم دانشجویان واستعداد های برتر موجود درهردانشگاه تعیین می شدو دانشگاه هایی که بیشترین استعداد های برتر را در خود جای داده بودند، بر اساس برنامه های تعریف شده مورد حمایت قرارمی گرفتند. وی با بیان این که در حال حاضر حمایت از دانشگاه های نخبه متناسب با شان آن ها نیست، تصریح می کند:آنچه واضح است این است که تمامی دانشگاه ها برای اداره امور آموزشی و پژوهشی خود، نیاز مند منابع مالی اندو هر چه این منابع مالی بیشتر باشد دانشگاه ها بهتر می توانند ماموریت های خود را دنبال کنند. از طرف دیگر منابع مالی کشور محدود است ولی این محدودیت ها نباید موجب شود که دانشگاه ها با مشکل مواجه شوند بلکه باید سیاست هایی اتخاذ شود تامحدودیت های مالی کمترین آثار منفی را  بردانشگاه ها داشته باشد به این مفهوم که منابع مالی به صورت عادلانه بین آن ها تقسیم شود وازآنجا که استعداد های برتر ما پراکندگی شان درهمه دانشگاه ها یکسان نیست و تنها تعدادی ازدانشگاه ها را شامل می شود بنابراین به راحتی می توان روند حمایت از این دانشگاه ها را تسریع کرد. وی می گوید: اگر ما شعار حفظ ونگهداری نیروی انسانی نخبه و پرورش استعداد ها را می دهیم و قصد داریم که نخبگان کشور را حفظ کنیم و در عین حال به روند توسعه علمی کشور شتاب ببخشیم، یکی از سیاست های جدی ومهم کشور باید حمایت خاص ازدانشگاه های نخبه پرور باشد. تا این دانشگاه ها بتوانند ماموریت خود را مبنی بر تربیت نیروی متخصص قوی وتوانمند و نخبه وهمچنین انجام فعالیت های تحقیقاتی وپژوهشی و پروژه های کلان به خوبی پیش ببرند.
 
دکتر محمد مهدی تهرانچی رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی نیز با اشاره به مشکلات بودجه ای دانشگاه های نخبه پرور تاکید می کند: توجه به دانشگاه های نخبه پرور باید به عنوان یک برنامه کلان دردستورکار مسئولان ذیربط قرارگیرد و این مهم محقق نمی شودمگر باهمکاری و هماهنگی وزارت علوم وبنیاد ملی نخبگان و ایجاد یک تعامل جدی با دانشگاه هایی که مهد پرورش نخبگان به شمارمی روند. در همین حال دکتر وحید احمدی معاون پژوهش وفناوری وزیر علوم در خصوص کمبود اعتبارات دانشگاه های برتر می گوید: حل مشکل بودجه دانشگاه های برتر موضوعی است که ما هم دروزارت علوم به دنبال آن هستیم و همواره تلاش می کنیم اعتبارمناسبی را برای این دانشگاه ها دریافت کنیم، به طوری که در جلسات مختلفی که با نمایندگان مجلس وسازمان مدیریت وبرنامه ریزی داشته ایم بار ها از جایگاه این دانشگاه ها و بودجه آن ها دفاع کرده ایم تا هم سطح کلی دانشگاه ها را بالا ببریم و هم این که دانشگاه های تراز بالا را مورد حمایت بیشتر قرار دهیم اما متاسفانه با توجه به محدودیت های موجود؛  این اعداد آن طور که انتظار می رود محقق نمی شود. وی ادامه می دهد: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ردیفی را برای حمایت از دانشگاه های بزرگ در نظر گرفته است که سال گذشته مقادیری از آن تخصیص پیدا کرد و امسال نیز این اعتبار باید تخصیص پیدا می کرد اما هنوز محقق نشده است که در این باره رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی قول هایی را برای تامین اعتبار دانشگاه های بزرگ و دارای تراز بالاداده اند و ما امیدواریم که این مبلغ تا پایان سال تخصیص پیدا کند.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۱:۱۳

50 هزار دکتر بیکار به دنبال شغل

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود، گفت: «درحال حاضر در کشور 50 هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری داریم. براساس آمار وضعیت اشتغال در کشور متناسب با میزان فارغ ‌التحصیلان نیست.»

به گزارش ملیت به نقل از روزنامه آرمان،به‌طور طبیعی دانش‌آموختگان دکتری شغل خود را در دانشگاه می‌بینند، در حالی که در بهترین حالت در بین پنج تا شش هزار نفر از 20 هزار نفر شرکت کننده دارای مدرک دکتری، جذب دانشگاه می‌شوند و این موضوع به این معنا است که سالانه 15 هزار فارغ التحصیل دکتری به جامعه تحویل داده می‌شود، در شرایطی که جای مناسبی برای اشتغال آنها مشخص نشده است. رو گذشته محمدحسین امید، معاون وزیر علوم اظهارکرد: زمان آن رسیده مردم بدانند که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود که دانشگاه علمی کاربردی باید در این راستا حرکت کند. او افزود: امروز 50 هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری داریم که سالانه 30 هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند دو هزار هیات علمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد. او با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای جذب دانشجو و توسعه مراکز تصریح‌کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما ساماندهی استادان دانشگاه است که به‌زودی هیات ارزیابی تمام استادان را از لحاظ علمی و صلاحیت‌های تدریس پایش خواهد کرد و برای آنها نیز کارت صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند. امید جذب استادان هیات علمی را در دانشگاه جامع علمی کاربردی منوط به طی فرایند گزینش ندانست و گفت: استادانی را که هیات علمی دانشگاه‌های دولتی و آزاد هستند می‌توان بدون گزینش جذب کرد و این افراد نیازبه طی مراحل فرایند استخدامی ندارند، افزون‌بر اینکه به‌زودی فراخوانی برای ثبت‌نام استادان در سراسر کشور خواهیم داد تا بهترین‌ها را جذب دانشگاه کنیم. او با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهارکرد: در شش ماه آینده توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار خواهد شد.مهارت‌آموزی جزو اولویت‌ها قرار می‌گیرد
این مقام مسئول ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما 130 هزار دانشجو جذب کردیم، درحالی‌که ظرفیت دانشگاه 850 هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پر شده است که روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت. امید افزود: در حال حاضر در دانشگاه‌های روزانه دولتی به دلیل فشارهای سیاسی و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش دانشجو افزایش‌یافته و این امر به‌طور طبیعی از شمار دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی خواهد کاست و ما چاره‌ای نداریم که در این رقابت به سمت رشته‌های مهارتی برویم تا دانشجو را برای بازار کار تربیت کنیم. او با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز 500 نفر است، تصریح‌کرد: برخی مراکز ما در کشور تنها 50 دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال است. امید خاطرنشان کرد: امروز ما در دانشگاه، بحران ظرفیت خالی داریم که باید تا پایان برنامه توسعه ششم 800 هزار دانشجوی مهارتی را تحویل جامعه دهیم که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی بوده و جالب است که تنها جایی که هم می‌تواند توسعه کیفی داشته باشد و هم کمی، این دانشگاه است و باید از این ظرفیت استفاده کرد. رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما همچون دانشجویان نظری دستشان در جیب دولت باشد، بنابراین رشته‌های تحصیلی ما باید شغل‌محور بوده و دانشجو را برای بازار کار مهیا کند. امید از نهادینه‌کردن نظام کنترل کیفیت رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد و گفت: در راستای کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و ماهر کردن دانشجویان در رشته‌ها معاونت سنجش را در این دانشگاه ایجاد کردیم که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی خواهد کرد. به گزارش فارس، ‌او با اشاره به در نظر گرفته شدن 20 میلیون دلار در برنامه توسعه ششم برای خرید تجهیزات دانشگاهی به دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان کرد: بدون شک استفاده از این تسهیلات که با بهره چهار درصد خواهد بود، به دانشگاه‌هایی تخصیص خواهد یافت که فعالیت بهتری داشته باشند، افزون‌بر اینکه در راستای توانمندسازی مراکز به دنبال بستن قرارداد با یک بانک داخلی نیز هستیم.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۴۰

ابلاغ آیین نامه “دانشجویان شاغل به تحصیل خارج از کشور”

اقتصادتهران: رییس سازمان امور دانشجویان با اشاره به بازنگری آیین نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، گفت: بازنگری این آیین نامه در مراحل نهایی خود قرار دارد و تا قبل از پایان سال تحصیلی ابلاغ می شود.
دکتر مجتبی صدیقی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر اظهار داشت: در حال حاضر بحث بازنگری آیین‌نامه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور در شورای انتقال وزارت علوم انجام شده است و مشورت‌ها و هماهنگی‌هایی نیز در این زمینه صورت گرفته که کار جمع‌بندی نقطه‌نظرات از شورای انتقال و دانشگاه‌های پذیرنده این دانشجویان دریافت شده و به طور کلی در مرحله نهایی این بازنگری قرار داریم و پس از تایید نهایی در دفتر حقوقی، به امضای وزیر خواهد رسید.
وی در ادامه با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور تا قبل از پایان سال جاری، تاکید کرد: اساس کار آیین‌نامه این است که وزارت علوم در مقاطع کارشناسی که صندلی‌های خالی بیشتری وجود دارد امکانات و تسهیلات بیشتری نیز برای انتقال دانشجویان فراهم کند. در واقع کار انتقال دانشجویان در این دوره با سهولت انجام می‌گیرد.
رئیس سازمان دانشجویان تصریح کرد: براساس آیین‌نامه فوق امکان انتقال دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیز وجود دارد، اما نکته قابل توجه این است که انتقال در این مقاطع نیز باید با نظر دانشگاه مقصد صورت بگیرد. اما در دوره کارشناسی به دلیل وجود فضای بازتر معمولا با تصمیم شورای انتقال، پذیرش در دانشگاه‌ها به راحتی انجام می‌گیرد.
دکتر صدیقی در پایان اظهار کرد: اگرچه ظرفیت‌های خالی در مقاطع تحصیلات تکمیلی برای پذیرش و انتقال دانشجویان در دانشگاه کم است و باید در این زمینه نظر دانشگاه مقصد اعمال شود اما در مجموع سیاست ما در وزارت علوم این است که تسهیلات بهتری برای انتقال دانشجویان در تمامی مقاطع فراهم کنیم.

۹۵/۱۱/۱۵
۱۲:۰۹

ديدار مسئولين فرهنگي دانشگاه هاي كشور با سفير ايران در عراق

رييس ستاد،عمره و عتبات دانشگاهيان كشور به همراه معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم و جمعي از مديران فرهنگي نهادها و دستگاه هاي دانشگاهي با سفير ايران در عراق ديدار و گفتگو كردند.

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج از عراق به نقل از سايت لبيك، دكتر ضياهاشمي؛ معاون فرهنگي و اجتماعي وزير علوم در اين نشست با اشاره به برنامه هاي فرهنگي مختلفي كه در دانشگاه هاي كشور دنبال مي شود، گفت: در حوزه تعامل با دانشگاهيان سراسر دنيا و دانشگاه هاي همسو در كشورهاي مختلف نياز به برنامه هاي منسجم داريم و در صدد آن هستيم تا تعاملات بين دانشگاه ها و دانشجويان دو كشور را افزايش دهيم.
وي افزود: با توجه به جايگاه زيارتي حرم امام رضا(ع)، طرح ويژه اي جهت اعزام زائرين دانشگاهي به مشهد مقدس داشته ايم و در طول مسير و ايام دوره هاي اعزام برنامه هاي مختلفي براي زائرين برگزار نموده ايم.در حوزه عتبات هم ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان به حق برنامه هاي مختلف و اثربخشي دارند كه بهتر است در كنار اين برنامه ها، نشست ها و جلسات علمي را هم داشته باشيم.
حجت الاسلام والمسلمين فقيهي؛رئيس ستاد عمره وعتبات دانشگاهيان نيز با اشاره به اولين اعزام دانشگاهيان به عتبات گفت: در اولين سال كه عتبات دانشگاهيان راه اندازي شد، دو تا سه هزار نفر به عتبات اعزام شدند، ولي حالا الحمدالله حدود ٤٥ هزار نفر در سال ٩٥ به عتبات عاليات اعزام شده اند.اين سفر تاثير عميقي بر فضاي فرهنگي دانشگاه ها و خانواده هاي زائرين دانشگاهي دارد و ما در زمان ثبت نام و قرعه كشي با دانشگاهيان متقاضي فراواني روبرو هستيم.
وي افزود:عليرغم آنكه براي سفر عتبات دانشگاهيان وام در نظر گرفته شده است، اما در صدد آنيم با تمهيداتي ويژه طرح هايي خاص براي اعزام دانشجوها با عنوان سفرهاي ارزان قيمت برنامه ريزي كنيم كه نيازمند آن است كه دستگاه هاي مختلف در اين زمينه ياري كنند.
درادامه اين ديدار آقاي دانايي فر سفير ايران در عراق هم با اشاره به اينكه شرايط ايران براي روابط با عراق در زمينه هاي مختلف هموار است، اظهار داشت: ما به آينده خوشبين هستيم و هدفمان اين است كه بين اين دو كشور روابط عميقي وجود داشته باشد و اين روابط با برنامه ريزي ايجاد خواهد شد، آنچه كه مي تواند همه روابط را موثرتر كند، برنامه ريزي فرهنگي خواهد بود.
سفير ايران در عراق افزود: آموزش عالي كشور خواستار ارتباط علمي- فرهنگي بيشتري با دانشگاه هاي عراق است و اين جاي تشكر دارد.ما نيازمند برنامه فرهنگي- آموزشي بين دو كشور هستيم و از مراكز آموزش عالي ايران تقاضا داريم اين برنامه را اصلي و مهم تلقي كنند .
گفتني است، هيئت مسئولين فرهنگي دانشگاه هاي كشور در سفر خود به عراق ضمن ديدار با مسئولين مختلف از برنامه هاي فرهنگي عتبات دانشگاهيان بازديد خواهند كرد.

۹۵/۱۱/۱۵
۱۱:۴۶

منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شد

وی با بیان اینکه به هر دانشجو 650 هزارتومان الی 750 هزارتومان ماهانه پرداخت می شود، ادامه داد: براساس پیگیری‌هایی که انجام شد امکان استفاده از اعتبارات دولتی در حوزه خوابگاه‌ها فراهم شد و منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شده و ما می‌توانیم از محل بودجه‌های عمومی برای ساخت خوابگاه‌ها استفاده کنیم. اگرچه سعی داریم از منابع غیردولتی نظیر کمک خیرین و غیره در این زمینه کمک بگیریم.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: براساس پیگیری‌های انجام شده، منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شد.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، مجتبی صدیقی با اشاره به افزایش پوشش وام‌های دانشجویی در سال جاری گفت: تعرفه‌های وزارت علوم در حوزه وام‌های دانشجویی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است به طوری که وام ویژه دکتری برای دانشجویان غیرشاغل امسال افزایش یافته است و در نیمسال اخیر تعداد 12 هزار و 500 دانشجو از این وام‌ها استفاده کرده‌اند و ثبت‌نام برای نیمسال بعدی نیز آغاز شده است.
وی با بیان اینکه به هر دانشجو 650 هزارتومان الی 750 هزارتومان ماهانه پرداخت می شود، ادامه داد: براساس پیگیری‌هایی که انجام شد امکان استفاده از اعتبارات دولتی در حوزه خوابگاه‌ها فراهم شد و منع ساخت خوابگاه توسط وزارت علوم در برنامه ششم برداشته شده و ما می‌توانیم از محل بودجه‌های عمومی برای ساخت خوابگاه‌ها استفاده کنیم. اگرچه سعی داریم از منابع غیردولتی نظیر کمک خیرین و غیره در این زمینه کمک بگیریم.
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: بنیاد خیرین 15 خرداد نیز متعهد شده اند که بعد اتمام فاز نخست خوابگاه سازی که همان 13 خوابگاه دخترانه است، فاز بعدی ساخت خوابگاه ها را آغاز کنند.
وی با اشاره به محدودیت استفاده از خوابگاه‌ها برای دانشجویان سنواتی اشاره کرد و گفت: این محدودیت به منظور رعایت عدالت و استفاده همه دانشجویان از ظرفیت‌های خوابگاهی انجام می‌گیرد چراکه تعداد خوابگاه‌ها محدود است و همه باید بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۵۵

قائم مقام وزیر علوم: مسئولیت دانشگاه ها ترویج قانون گرایی در جامعه است

قائم مقام وزیر علوم در سومین نشست مدیران حقوقی دانشگاه ها در مرکز همایش های دانشگاه شهید بهشتی گفت : مسئولیت دانشگاه ها ترویج قانون گرایی در جامعه است زیر قانون گرایی شرایط زندگی بهتری را برای کل آحاد جامعه در پی دارد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد سعید تسلیمی در این مراسم گفت: تذکر و اخطار مراجع قانونی تکلیف آور است ولی در حادثه پلاسکو دیدیم که علیرغم تذکرات آتش نشانی، صاحبان مغازه های پلاسکو به تذکرات توجهی نکردند و این امر به شهادت عده ای از اخطار دهندگان یعنی آتش نشانان منجر شد.
وی افزود: ما باید فعالیت پیشگرانه از بروز بحران را داشته باشیم و نقاط بحران خیز  را در همه بخش ها شناسایی کنیم که در این حوزه رعایت قوانین و ارائه تذکرات به مدیران اجرایی و بخش خصوصی در حوزه آموزش عالی کشور از وظایف دانشگاه ها است.
    قائم مقام وزیر علوم گفت: حق و تکلیف همیشه همراه انسان است و خداوند پیوسته انسان را مورد ارزیابی قرار می دهد و ما باید به انجام کارهای خوب و بالاتر از آن احسنیّت اعمال توجه کنیم.
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۲۸

نقش دانشگاه در قانون‌گرایی

قائم مقام وزیر علوم گفت: مسئولیت دانشگاه‌ها ترویج قانون گرایی در جامعه است زیرا قانون‌گرایی شرایط زندگی بهتری را برای کل آحاد جامعه در پی دارد.به گزارش ایسنا، محمدسعید تسلیمی در این مراسم گفت: تذکر و اخطار مراجع قانونی تکلیف‌آور است ولی در حادثه پلاسکو دیدیم که علیرغم تذکرات آتش‌نشانی، صاحبان مغازه‌های پلاسکو به تذکرات توجهی نکردند و این امر به شهادت عده‌ای از اخطاردهندگان یعنی آتش نشانان منجر شد. وی افزود: ما باید فعالیت پیشگیرانه از بروز بحران را داشته باشیم و نقاط بحران خیز را در همه بخش‌ها شناسایی کنیم که در این حوزه رعایت قوانین و ارائه تذکرات به مدیران اجرایی و بخش خصوصی در حوزه آموزش عالی کشور از وظایف دانشگاه‌ها است.قائم مقام وزیر علوم گفت: حق و تکلیف همیشه همراه انسان است و خداوند پیوسته انسان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و ما باید به انجام کارهای خوب و بالاتر از آن احسنیّت اعمال توجه کنیم.
**خط قرمز سازمان تامین اجتماعی
معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بسته شدن واحدهای تولیدی خط قرمز سازمان تامین اجتماعی است، گفت: هیچ واحد تولیدی به دلیل بدهی بیمه‌ای تعطیل نشده است.به گزارش مهر، محمد حسن زدا گفت: از ابتدای سال جاری و با اجرای قانون بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش حساب نهایت همکاری و مساعدت برای رفع مشکلات و پرداخت بدهی بیمه‌ای کارفرمایان صورت گرفته است.وی با اشاره به برخی مطالب منتشر شده در شبکه‌ها‌ی اجتماعی در رابطه با بدهی بیمه‌ای شرکت کنتور سازی ایران، گفت: از ابتدای سال جاری و با اجرای قانون بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش حساب، این شرکت برای استفاده از مزایای بخشودگی جرائم مراجعاتی داشته است.زدا ادامه داد: ما برای بخشودگی جرائم و تقسیط اصل حق بیمه این شرکت اعلام آمادگی کردیم اما مسئولین شرکت اقدامات لازم را انجام ندادند و مدارک مورد نیاز را به تامین اجتماعی ارائه نکردند.زدا با تاکید بر آمادگی سازمان تامین اجتماعی برای مساعدت به واحدهای دارای بدهی، افزود: بهترین شرایط برای رفع مشکلات بیمه‌ای تمامی کارفرمایان از جمله شرکت مورد اشاره فراهم شده است تا با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی با پرداخت یا تقسیط اصل حق بیمه از بخشودگی جرائم برخوردار شوند.
**امتحانات پایه دهم نهایی نیست
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: ورود ارزشیابی شایستگی محور چشم‌اندازی دوساله برای اجرایی شدن را نیاز دارد. مهدی نوید ادهم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درخصوص وضعیت امتحانات دانش‌آموزان پایه دهم گفت:
تا زمانی که مصوبه‌ای جدید در شورای عالی
نداشته باشیم، مصوبات قبلی در تمامی مقاطع تحصیلی به قوت خود باقی است.وی ادامه داد: بنابراین ارزشیابی توصیفی دوره ابتدایی و آیین نامه ارزشیابی مقطع متوسطه براساس روال قبل فعالیت کرده و قانون‌ها برقرار است.دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش پیرامون ارزشیابی شایستگی محور بیان کرد: این نوع ارزشیابی فعلا درحد پیشنهاد بوده و مطرح شدن در صحن شورا در دستور کار قرار دارد.
نوید ادهم اظهار داشت: نظام ارزشیابی در تمام مقاطع براساس مفاد سند تحول بنیادین باید
شکل گیرد که در این راستا ضرورت توجه به ارزشیابی شایستگی محور مورد توجه است.وی افزود: اکنون ارزشیابی‌ها‌ براساس حافظه‌محوری شکل گرفته اند و ساحت‌ها‌ی شش‌گانه تربیتی لحاظ نشده است.
**دستمزد قدرت پس انداز می‌یابد
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه با وجود افزایش بسیار بالای حداقل دستمزد در چند دوره، عقب‌افتادگی مزد واقعی در کشور جبران نشد، گفت: درصورتی‌که ساختار اقتصاد اصلاح شود، دستمزد قدرت پس انداز پیدا می‌کند.سیدحسن هفده‌تن در گفتگو با تسنیم، با بیان اینکه جلسات شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار خواهد شد، گفت:
با توجه به اینکه قیمت تمام شده تولید بالاست، کارفرما به جای سایر عوامل تولید، دستش به دستمزد می‌رسد. در صورتی که سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید پایین است.هفده‌تن با بیان اینکه دستمزد کارگران باید قدرت پس انداز پیدا کند، اظهار کرد: برای آنکه به سمت یک نظام واقعی مزدی برویم که در آن مزد قدرت خریدی را که طی 30 سال گذشته از دست داده دوباره به دست بیاورد و بهره‌وری عوامل تولید بالا برود باید مسئله قیمت تمام شده تولید را حل کنیم چون مزد در قیمت تمام شده قابل اصلاح است.
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۵۳

یزدان‌مهرخبر داد اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان وام شهریه به صندوق رفاه

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اختصاص ۴۵ میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان وام شهریه به صندوق رفاه خبر داد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص پرداخت وام شهریه دانشجویان گفت: در چند روز اخیر با دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه برای حل مشکل پرداخت وام شهریه دانشجویان ، مبلغ 45 میلیارد و 540 میلیون تومان به صندوق رفاه ابلاغ شد.
 
وی افزود: در حال حاضر در حال رایزنی با خزانه هستیم که این مبلغ به حساب صندوق واریز شود؛ تا بتوانیم بخشی از نیاز دانشجویان را در خصوص وام شهریه پاسخ دهیم. تاکنون نیز از بخش درآمد اختصاصی بالای 40 میلیارد تومان وام شهریه پرداخت کرده ایم.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۴:۴۶

در گفت‌وگو با پانا عنوان شد؛ جزئیات ثبت‌نام وام ویژه دکتری

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اعلام اینکه ثبت نام وام ویژه دکتری آغاز شده است، گفت: مهلت ثبت نام متقاضیان دریافت این نوع وام تا پایان بهمن ماه تعیین شده است.

ذوالفقار یزدان مهر در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، در توضیح جزئیات اعطای وام ویژه دکتری گفت: ثبت نام وام ویژه دکتری در نیمسال دوم تحصیلی آغاز شده است و تا پایان بهمن ماه ادامه دارد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با بیان اینکه رویکرد اعطای وام ویژه دکتری در سال جاری تغییر کرده است، گفت: در نیمسال اول تحصیلی سال جاری بیش از 12 هزار نفر ثبت نام کردند و حدود 250 میلیون تومان به این افراد تسهیلات وام پرداخت شد.
وی با بیان اینکه فرایند پرداخت وام ویژه دکتری تا پایان سال جاری انجام می شود، گفت: وام ویژه دکتری تا پایان اسفند ماه سال جاری به دانشجویان متقاضی پرداخت می شود.
یزدان مهر اضافه کرد: دانشگاه ها می بایست لیست دانشجویان متقاضی وام را برای بررسی و تایید به صندوق رفاه دانشجویان ارسال کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به شرایط بازپرداخت وام ویژه دکتری نیز توضیح داد: این نوعع وام هم مانند سایر تسهیلاتی که به دانشجویان پرداخت می شود، در اقساط پس از فارغ التحصیلی ارائه خواهد شد.
 

۹۵/۱۱/۱۵
۰۱:۱۸

چتر حمایتی وزارت علوم از دانشجویان حاضر در آمریکا کوچک است دانشجویان ایرانی آمریکا می‌توانند برای بازگشت هر دانشگاهی را انتخاب کنند/ تسهیل تحصیل دانشجویان در کشورهای اروپایی، روسیه و ژاپن

دستور دونالد ترامپ برای جلوگیری از ورود اتباع 7 کشور مسلمان به آمریکا برنامه‌های 12 هزار دانشجوی ایرانی را حداقل برای ۹۰ روز به‌حالت تعلیق درآمده و زندگی آن‎ها را به هاله‌ای از ابهام تبدیل کرده است.

علی فراهانی، گروه دانشگاه آنا: رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا؛ 28 ژانویه (8 بهمن) دستور توقف صدور ویزا برای اتباع ایرانی و 6 کشور دیگر که عمدتا مسلمان هستند را امضا و صادر کرد. حالا دیگر هیچ‌یک از دانشجویان ایرانی حق به ورود به خاک کشور آمریکا ندارند.
تعداد دانشجویان ایرانی در ایالات متحده آمریکا نزدیک به ۱۲هزار نفر است. تعدادی از آن‌ها برای دیدار با خانواده‌های خود به کشورشان سفر کرده‌اند، اما با دستور اخیر رئیس جمهوری آمریکا کارت ورودشان به مدت 90 روز به این کشور باطل شده است و دیگر قادر به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور نیستند. بعضی از دانشجویان ایرانی هم هنوز در آمریکا حضور دارند خروج از این کشور برایشان به معنای رها کردن همه آن چیزهایی است که در آمریکا ساخته‌اند.
با آغوش باز پذیرای استادان و دانشجویان ایرانی هستیم
چندی قبل؛ دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس هیأت مؤسس و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در واکنش به اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از پذیریش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌ آزاد اسلامی خبر داد و تأکید کرد با آغوش باز پذیرای استادان و دانشجویان ایرانی هستیم.
حال این پرسش مطرح می‌شود که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران چه برنامه‌ای برای حمایت از دانشجویان ایرانی که در ایالات متحده آمریکا دچار مشکل شده‌اند دارد؟ آیا دانشجویان ایرانی که کشورشان را برای ادامه تحصیل به آمریکا ترک‎ کرده‌اند حاضر به ادامه تحصیل در ایران هستند؟
تأثیر فرمان ترامپ بر توسعه علم و فناوری کشورمان صفر است!
دکتر حسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در این باره به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، گفت: «در دستور اخیر رئیس جمهوری آمریکا دو نکته حائز اهمیت است. اولاً تأثیر فرمان آقای ترامپ بر توسعه علم و فناوری کشورمان صفر است! به این دلیل که آمریکا هیچ‌وقت جزو کشورهای هدف و راهبردی جمهوری اسلامی ایران در توسعه علم و فناوری نبوده است. ثانیاً کشورمان دارای علم درون‌زاست و ما بر پای خودمان ایستاده‌ایم. یعنی در زمینه علم و فناوری کشورهای دیگر دست جمهوری اسلامی را نگرفته‌اند و از زمین ما را بلند کنند!»
او افزود: «با توجه به نکاتی که پیشتر به آن‎ها اشاره کردم باید بگویم که در سطح کلان، دستور آقای ترامپ در زمینه علم و توسعه فناوری کشورمان بی‌اثر است.»
سالارآملی، بعد از تشریح عدم تأثیرگذاری فرمان ترامپ بر توسعه علمی کشور، به برنامه‌ وزارت علوم نسبت به دانشجویان ایرانی اشاره کرد و گفت: «ما با وزیرعلوم و معاون دانشجویی جلسه‌ای را درباره مشکلات پیش آمده برای دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا تشکیل دادیم و به راهکارهایی دست یافتیم.»
انتخاب با دانشجویان؛ دانشگاه‌های اروپایی یا ایرانی!
رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‎المللی وزارت علوم درباره نتایج جلسه توضیح داد: «هرکدام از عزیزان که بخواهند در ایران به تحصیلات خود ادامه دهند؛ آماده پذیرای آن‎ها در بهترین دانشگاه‎های کشور هستیم. ما برای دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا تسهیلات ایجاد می‎کنیم و باید با معاونت دانشجویی در تماس باشند. این عزیزان هر دانشگاهی را که انتخاب کنند می‌توانند در آن ادامه تحصیل دهند!»
قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل قبول دارد که اگر دانشجویان ایرانی قصد تحصیل در کشور را داشتند هیچ‌وقت ایران را ترک نمی‎کردند و در دانشگاه‎های داخل کشور به تحصیلات خودشان ادامه می‌دادند، اما از طرفی معتقد است که شرایط جدیدی برای دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا به وجود آمده است که ممکن است باعث شود آن‌ها تجدیدنظر کنند.
اخطار و اعتراض وزارت خارجه به حافظ منافع آمریکا در ایران
سالارآملی، به یکی دیگر از راهکارهای وزارت علوم درباره ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی اشاره کرد و افزود: «برنامه دیگر وزارت علوم تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا به اروپا یا کشورهایی مانند ژاپن، کره‎جنوبی، روسیه و چین است. بنابراین وزارت علوم در حد مقدورات، امکانات خودمان را در اختیار آن‌ها قرار می‏‌دهیم.»
او رایزنی دو وزارت علوم و امور خارجه را با سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا برای حل مشکل رد می‌کند اما از اخطار وزارت امور خارجه به حافظ منافع آمریکا خبر می‌دهد: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به ما اطلاع داده است که در این باره با سفارت سوئیس مکاتباتی را انجام داده است. مقامات ایرانی حتی سفیر سوئیس را احضار و اعتراضات خودشان را به او اعلام کردند. به این دلیل که اقدام دولت آمریکا خلاف حقوق بشر و رفتارهای متمدنانه‌ است.»
با همه این‌ها وزارت علوم امکان حمایت‌های بیشتر از دانشجویانی که حالا با مشکل روبه‌رو شده‌اند را ندارد.
مشکل دانشجویان و استادان ایرانی چیست؟
بسیاری از دانشجویان و استادان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا زمان صدور دستور ترامپ در آمریکا حضور داشته‌اند. بنابراین آن‌ها مشکلی بابت ورود به آمریکا ندارد اما دستور ترامپ بر زندگی آن‌ها هم اثرات زیادی داشته است. یک استاد ایرانی که در نیویورک آمریکا زندگی می‌کند به آنا گفته است: «دانشجویان ایرانی نمی‌توانند به کشورشان سفر کنند. آن‌هایی هم که در آمریکا حضور دارند قادر به دعوت همسر، فرزندان یا پدرو مادرشان نیستند چراکه به هیچکس ویزا داده نمی‌شود.»
به گفته این استاد ایرانی افرادی که ویزا دارند دیگر نمی‌توانند به آمریکا سفر کنند چون ویزای آنها لغو شده است و افرادی که دارای گرین کارت هستند فعلا مشکلی ندارند اما دعوت از پدر و مادر و... همچنان غیرممکن است.
او گفت: «استادانی که ویزای کار دارند قادر به خروج از این کشور نیستند چرا که دیگر نمی‌توانند به آمریکا برگردند. بنابراین استادان ایرانی شاغل در دانشگاه‌های آمریکا قادر به شرکت در کنفرانس‌های علمی سایر کشورها نیستند. زیرا پس از خروج از آمریکا نمی‌توانند به این کشور بازگردند.»
به گفته این استاد دانشگاه تا اطلاع ثانوی اجازه کار موقت دانشجویان فارغ‌التحصیل هم تمدید نمی‌شود.

۹۵/۱۱/۱۵
۱۰:۵۲

یزدان مهر خبر داد افزایش اعتبارات وام شهریه دانشگاه آزاد/ بیشترین بدهی صندوق رفاه مربوط به دانشگاه آزاد است

​رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: با توجه به اختصاص رقم جدید وام شهریه، به زودی مبلغ مناسبی را برای دانشجویان دانشگاه آزاد واریز خواهیم کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص اختصاص وام شهریه به دانشجویان دانشگاه آزاد گفت: از ابتدای سال 95 ده میلیارد تومان وام شهریه از محل درآمد اختصاصی به دانشجویان دانشگاه آزاد اختصاص دادیم.
 
وی افزود: چون تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد زیاد است، بیشترین درخواست وام شهریه از سوی دانشجویان این دانشگاه است و بیشترین بدهی را نیز این دانشگاه به صندوق رفاه دارد.
 
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم یادآور شد: با توجه به اینکه رقم جدید اختصاص داده شده به وام شهریه به ما ابلاغ شده، مبلغ مناسبی را به زودی برای دانشگاه آزاد واریز خواهیم کرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۵:۰۷

گزارشی از پیامدهای محدودیت های ایجاد شده با فرمان ترامپ بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی در امریکا

دونالد ترامپ حدود یک هفته پیش فرمانی را با عنوان «حفاظت از امریکا در مقابل حملات تروریستی» امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به امریکا به مدت سه ماه معلق و بازدید شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایرانیان به امریکا درهمین مدت زمان ممنوع شد.

ایران آنلاین /این موضوع زندگی خیلی از دانشجویان ایرانی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. بر اساس آمارهای وزارت علوم تعداد دانشجویان ایرانی که در امریکا تحصیل می‌کنند بالای 11 هزار نفر است. همچنین طبق گزارش مؤسسه تحقیقاتی واشنگتن، حدود 20 درصد دانشجویان ایرانی که در خارج تحصیل می‌کنند، در امریکا هستند. بیش از 50 درصد دانشجویان ایرانی در امریکا در رشته‌های مهندسی تحصیل می‌کنند، یک‌سوم آنها دختران هستند، 75 درصد آنها در رشته‌های مربوط به STEM (علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) در حال تحصیل‌اند که بالاترین درصد میان 20 کشور برتر در این زمینه است. ایران یازدهمین کشور از نظر تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در امریکاست. با این حال این روزها خیلی از دانشجویانی که در امریکا تحصیل می‌کنند نسبت به این فرمان جدید ترامپ ناراضی هستند آنها در صفحه‌های شخصی و اجتماعی خود نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و گفتند این رفتارغیر انسانی و توهین‌آمیز است. مریم یکی از دانشجویان ایرانی در امریکا از وضعیت بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی می‌گوید: «اینجا همه نگران هستند که در نهایت وضعیت‌شان چه می‌شود. مهم‌ترین موضوع ما هم‌اکنون این است که نمی‌توانیم به کشورمان سفر کنیم. اگر مشکلی برای فامیل‌مان ایجاد شود نمی‌توانیم در کنار آنها باشیم . ما قانونی از ایران به امریکا آمدیم و این قانون وضعیت ما را بلاتکلیف می‌کند اینجا همه دانشجویان ایرانی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.»مهدیه یکی دیگر از دانشجویان ایرانی در امریکا در این باره می‌گوید: «فعلاً که نمی‌توانیم وارد کشور شویم تا ببینیم که بعد از سه ماه رئیس جمهوری امریکا چه دستوری را صادر می‌کند اما این ظلم در حق ایرانی‌هاست. ایرانی‌هایی که آزاری به کسی در این مملکت نداشتند. جالب اینجاست که مردم امریکا با ما همدلی می‌کنند. در دانشگاه همه در کنار ما هستند و این خوشحال‌مان می‌کند.»علی، دانشجوی دکتری دانشگاهی در کالیفرنیا نیز می‌گوید که کارت ورود او به امریکا باطل شده است. او در صفحه شخصی فیس‌بوک خود خبر داده که یک ایمیل دریافت کرده که در آن آمده کارت ورودش به امریکا باطل شده است. یعنی اگر او از امریکا خارج شود دیگر نمی‌تواند بازگردد.
به‌طور کلی افراد دانشجو و متقاضی تحصیل و کسب مهارت در امریکا از 3 نوع ویزا می‌توانند استفاده کنند. رایج‌ترین نوع ویزای دانشجویی F1 نام دارد. این ویزا برای دانشجویانی که تمام وقت مشغول تحصیل هستند صادر می‌شود و تأیید پذیرش از دانشگاه مقصد و دارا بودن شرایط مالی تحصیل، از جمله شروط اخذ آن است. اغلب دانشجویان خارجی با استفاده از این ویزا وارد امریکا می‌شوند. نوع دیگر ویزای تحصیلی «M1» است که این ویزا صرفاً یک سال اعتبار داشته و دارنده آن برای کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای غیردانشگاهی می‌تواند از آن استفاده کند. نوع دیگر ویزا« J1 »است که نیاز به پشتیبان مالی و معرف در امریکا دارد که این پشتیبان باید به تأیید وزارت امورخارجه این کشور برسد. این نوع ویزا برای فرصت مطالعاتی به افراد مختلف داده می‌شود و نیز مدت زمان مشخص و البته متغیری دارد. فرهاد فارغ‌التحصیل روان شناسی است که برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس دانشگاه شیکاگو را انتخاب کرده است که حالا قانون جدید ایالات متحده امکان تحصیل او در امریکا را گرفته است. او دو سالی است که برای این دانشگاه اقدام کرده: «خیلی شرایط بدی است. همه زندگی‌ام را این موضوع تحت تأثیر قرار داده است. هنوز معلوم نیست که چه اتفاقی قرار است رخ دهد با این همه کاری جز انتظار از دست ما برنمی‌آید. تمام نگرانیم این است که این قانون بعد از سه ماه تمدید شود.نامه نگاری هم که با دانشگاه کردم آنها همه چیز را مسکوت گذاشتند تا ببینند بعد از 90 روز ترامپ چه تصمیمی نهایی می شود. «در این بین کسانی هم در مرحله ارسال مدارک برای دانشگاه‌ها هستند و نمی‌دانند اگر پذیرش خود را بگیرند امکان دریافت ویزا برای آنها وجود دارد یا نه؟ مهناز یکی از همین دانشجویان است: «امیدوارم سریعتر این قانون برداشته شود. با دوستانم در امریکا حرف می‌زنم، می‌گویند آنقدر فشار اجتماعی روی ترامپ است که بعد از 90 روز این قانون را ملغی می‌کند باید فقط منتظر باشیم که ببینیم چه اتفاقی می‌افتد اما این رفتار رئیس جمهوری امریکا واقعاً نژادپرستانه است. او هنوز نیامده همه کاری برای اذیت ایرانی‌ها می‌کند.»
تنها 4 دانشجوی بورسیه در امریکا وجود دارد
سالار آملی قائم مقام امور بین‌الملل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این باره به خبرنگار «ایران» گفت: «چندین ‌سال است که توسعه علمی کشور ما بدون اتکا به کشورهایی مانند انگلستان و امریکا انجام شده است. ما چندین ‌سال است که ارتباط علمی با کشور انگلستان نداریم و ارتباط علمی ما با کشور امریکا نیز به علت دوران تحریمی که درآن قرار داشتیم، درحداقل قرار داشت ولی با وجود این شاهد رشد و توسعه علمی درکشور بودیم.
درحال حاضر از کشور ما هیچ دانشجوی بورسیه‌ای در امریکا حضور ندارد، تنها 4 دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده است و هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اند و بزودی فارغ‌التحصیل خواهند شد. این دانشجویانی که در امریکا هستند خودشان با هزینه شخصی رفته‌اند. با این حال در شورای معاونین وزارت علوم درباره این موضوع بحث و بررسی شد. ما در این شورا موضوع را جمع‌بندی کردیم. اگر دانشجوی ایرانی که در امریکا تحصیل می‌کند بخواهد به خاطر مشکلاتی به تهران بازگردد می‌تواند مدارک تحصیلی خودش را برای معاونت دانشجویی وزارت علوم ارسال کند تا ما براساس دانشگاهی که دانشجو تحصیل می‌کند دانشگاه معتبری را برایش در نظر بگیریم.»وی تأکید کرد: «دفتر حافظ منافع ایران در امریکا باز است همچنین دفتر ایران در نمایندگی سازمان ملل هم می‌تواند پاسخگوی دانشجویان ایرانی باشد. دانشجویانی که می‌خواهند درباره چگونگی رفت و آمد به ایران اطلاعات به دست آورند می‌توانند به این دفاتر مراجعه کنند. با این حال این موضع دولت امریکا است و ما نمی‌توانیم بیشتر از این برای دانشجویان کاری انجام دهیم.»/روزنامه ایران
اخبار مرتبط :
هدف تحریم های شتابان ترامپ علیه ایران از زبان موسویان+ فیلم
ممنوعیت ورود اتباع ایران به کویت تکذیب شد
کاخ سفید: گرین‌کارت‌دارها شامل فرمان اجرایی ترامپ نمی‌شوند

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۰۴

بهارستانی ها به داد صندوق رفاه رسیدند / افزایش 2 برابری وام شهریه در کمیسیون تلفیق

پس از نامه نگاری ها و پیگیری های انجام شده بالاخره بودجه سال 96 صندوق رفاه وزارت علوم توسط نمایندگان مجلس نسخه پیچی شده ودو برابر شد.

فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموزش؛ انگار پیگیری های وزارت علومی ها برای حل مشکل پرداخت وام شهریه در صندوق رفاه نتیجه داده است ،چراکه هفته گذشته ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از افزایش بودجه و وام شهریه توسط مجلسی ها خبر داده و گفته: 12 بهمن ماه، در کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس، بحث وام شهریه دانشجویان مطرح شد که اعضای این کمیسیون ،رقم اختصاص داده شده به آن و بودجه 96 را افزایش دادند.این در حالی است که پیشنهاد دولت برای سال آینده 45 میلیارد تومان بود وکمیسیون تلفیق آن را به 90 میلیارد تومان افزایش داد.
به گفته یزدان مهر: سال گذشته سازمان برنامه بودجه 37 میلیارد تومان وام شهریه تخصیص داده بود که صندوق رفاه حدود 200 میلیارد تومان از محل درآمد اختصاصی وام شهریه پرداخت کرد.
این خبر قطعا برای دانشجویان در کلیه مقاطع تحصیلی خوشایند خواهد بود چرا که تا پیش از این، قرار گیری وام شهریه در ردیف طرح های عمرانی باعث عدم توجه کافی به آن می شد.
دستور وام شهریه از سوی معاون اول رئیس جمهور صادر شد
با این حال در دهه اول بهمن ماه سال جاری هم اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری دستور تخصیص وام شهریه را صادر کرد و این بار خبرگزاری مهر از قول رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نوشت: در صورتی که ۱۰۰ درصد وام شهریه، یعنی حدود ۵۰ میلیارد تومان وام شهریه تخصیص داده شود تا اندازه ای می تواند مشکل این وام را حل کند و هرمقداری که دولت برای وام شهریه اختصاص دهد، مبلغی بیش از آن نیز صندوق رفاه دانشجویان از درآمدهای اختصاصی صندوق برای وام شهریه اختصاص داده و مشکل را برطرف خواهد کرد.
نامه نگاری ها به ثمر نشست
انگار پرداخت وام شهریه بیش از هرموضوع دیگری دست صندوق رفاه را بسته است و بیش از خود وزارت علوم و سازمان های دیگر نیاز به بودجه دارد و این موضوع باعث شد تا وزیر علوم شخصا دست به قلم شده و نامه ای به معاون اول رئیس جمهور در خصوص هم ردیف قرار دادن صندوق رفاه با سایر دانشگاه ها بنویسد و مشکلات پیش بینی شده در صورت عدم پرداخت به موقع منابع را یاداور شود.
یزدانمهر در همان زمان به خبرگزاری دانشجو گفت :نامه ای که به جهانگیری نوشته شده، به نوبخت، رئیس سازمان مدیریت داده شده وما منتظر جواب سازمان مدیریت هستیم.
وام شهریه دانشگاه آزاد پرداخت نشد!
طبق اظهارات رئیس صندوق رفاه دانشجویان :برای ترم اول دانشگاه ها از درآمد اختصاصی، وام های شهریه را پرداخت کردیم، اما وام های شهریه دانشگاه آزاد را نتوانستیم پرداخت کنیم،چون دانشجویان دانشگاه آزاد همه شهریه پرداز هستند، به دلیل اختصاص ندادن بودجه مشکلات زیادی برای این دانشجویان ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه به دلیل اختصاص ندادن بودجه ،سمنابع صندوق هم کاهش یافته است،اعلام کرده بود: سعی کردیم به تعدادی از دانشجویان که در اولویت بودند در ترم اول سال تحصیلی جاری مبلغی وام شهریه بدهیم ، اما تعداد زیادی از دانشجویان نتوانستند این وام را دریافت کنند.
با تمام این ها گفته می شود از ابتدای سال 95 تا کنون مبلغی در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان وام شهریه به دانشجویان پرداخت شده که ۳۷ میلیارد تومان آن توسط دولت بوده است و جالب اینجاست که مهمترین مشکل در آموزش عالی عدم تناسب رشد کیفی با رشد کمی تلقی می شود!

۹۵/۱۱/۱۶
۰۷:۳۳

مدیرکل امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد ارسال ۵۰ پیشنهاد در حوزه قانون‌گذاری به وزارت علوم

حجت السلام و المسلمین دکتر ابراهیمی مدیرکل امور مجلس وزارت علوم گفت: پس از تشکیل مناطق ده گانه مدیران حقوقی دانشگاه‌ها، ۵۰ پیشنهاد در حوزه آموزش عالی به شورای سیاستگذاری این مناطق در ستاد وزارت علوم ارسال شده است که پس از بررسی، موارد مصوب به دولت ارسال خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دبیر سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها گفت: پس از ابلاغ مسئولیت دبیری این همایش از سوی معاون حقوقی و امور مجلس، شورای سیاست‌گذاری این نشست تشکیل و 8 نشست را برای برگزاری بهتر همایش امروز برگزار کرد.
وی افزود: در مکاتبه با مدیران حقوقی دانشگاه‌ها و روسای مراکز آموزش عالی خواسته شد که مواردی را که در حوزه آموزش عالی به ایجاد یا اصلاح قانون نیاز دارد را به وزارت علوم اعلام کنند که تاکنون 50 پیشنهاد دریافت شده است و در نشست امروز حدود 15 پیشنهاد مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد.
دبیر سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها گفت: در همایش امروز سه کارگروه وضع قوانین جدید آموزش عالی، اصلاح قوانین آموزش عالی و تدوین و اصلاح مقررات آموزش عالی تشکیل می‌شود و نتیجه بررسی‌های کارشناسی به ستاد وزارت علوم اعلام خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۶:۰۶

مدیرکل امور مجلس وزارت علوم : از سوی مدیران حقوقی دانشگاهها ۵۰ پیشنهاد در حوزه قانونگذاری به وزارت علوم ارسال شده است

حجت السلام و المسلمین دکتر ابراهیمی مدیرکل امور مجلس وزارت علوم گفت: پس از تشکیل مناطق ده گانه مدیران حقوقی دانشگاه ها، ۵۰ پیشنهاد در حوزه آموزش عالی به شورای سیاستگذاری این مناطق در ستاد وزارت علوم ارسال شده است که پس از بررسی، موارد مصوب به دولت ارسال خواهد شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دبیر سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: پس از ابلاغ مسئولیت دبیری این همایش از سوی معاون حقوقی و امور مجلس ، شورای سیاستگذاری این نشست تشکیل شد و 8 نشست  را برای برگزاری بهتر همایش امروز برگزار کرد.
وی افزود: در مکاتبه با مدیران حقوقی دانشگاه ها و روسای مراکز آموزش عالی خواسته شد که مواردی را که در حوزه آموزش عالی به ایجاد یا اصلاح قانون نیاز دارد را به وزارت علوم اعلام کنند که تاکنون 50 پیشنهاد دریافت شده است و در نشست امروز حدود 15 پیشنهاد مورد بررسی کارشناسی قرار می گیرد.
دبیر سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه ها گفت: در همایش امروز سه کارگروه وضع قوانین جدید آموزش عالی، اصلاح قوانین آموزش عالی و تدوین و اصلاح مقررات آموزش عالی تشکیل می شود و نتیجه بررسی های کارشناسی به ستاد وزارت علوم اعلام خواهد شد
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۰۸

مدیرکل امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد ارسال 50 پیشنهاد در حوزه قانون‌گذاری به وزارت علوم

حجت السلام و المسلمین دکتر ابراهیمی مدیرکل امور مجلس وزارت علوم گفت: پس از تشکیل مناطق ده گانه مدیران حقوقی دانشگاه‌ها، 50 پیشنهاد در حوزه آموزش عالی به شورای سیاستگذاری این مناطق در ستاد وزارت علوم ارسال شده است که پس از بررسی، موارد مصوب به دولت ارسال خواهد شد.

ایران آنلاین / دبیر سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها گفت: پس از ابلاغ مسئولیت دبیری این همایش از سوی معاون حقوقی و امور مجلس، شورای سیاست‌گذاری این نشست تشکیل و 8 نشست را برای برگزاری بهتر همایش امروز برگزار کرد.
وی افزود: در مکاتبه با مدیران حقوقی دانشگاه‌ها و روسای مراکز آموزش عالی خواسته شد که مواردی را که در حوزه آموزش عالی به ایجاد یا اصلاح قانون نیاز دارد را به وزارت علوم اعلام کنند که تاکنون 50 پیشنهاد دریافت شده است و در نشست امروز حدود 15 پیشنهاد مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد.
دبیر سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها گفت: در همایش امروز سه کارگروه وضع قوانین جدید آموزش عالی، اصلاح قوانین آموزش عالی و تدوین و اصلاح مقررات آموزش عالی تشکیل می‌شود و نتیجه بررسی‌های کارشناسی به ستاد وزارت علوم اعلام خواهد شد./
ایسنا

۹۵/۱۱/۱۴
۱۶:۴۵

ارایه دستاوردهای اجرایی ۳۰ دانشگاه در حوزه مدیریت سبز

حدود ۳۰ دانشگاه در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز دستاوردهای اجرایی خود را در این حوزه ارایه می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز در ایام مبارک دهه فجر در محل سازمان برنامه و بودجه کشور تشکیل می شود.
در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرائی دانشگاه ها، مؤسسات آموزشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز حدود ۳۰ دانشگاه منتخب دستاوردهای اجرائی خود را در حوزه مدیریت سبز عرضه می کنند.
اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز ساعت ۱۰ صبح روز شنبه مورخ  ۱۶ بهمن ۹۵ با حضور  معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم  و جمعی از مسئولان این وزارت و سازمان برنامه و بودجه کشور افتتاح می شود و تا روز سه شنبه  ۱۹ بهمن ۹۵ ادامه خواهد داشت.
گفتنی است تمام دانشگاه های کشور می توانند با هماهنگی اداره کل  نظارت طرح های عمرانی وزارت علوم از این نمایشگاه بازدید کنند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۴:۲۷

افتتاح 147 طرح عمرانی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور همزمان با دهه فجر

وزرات علوم، تحقیقات و فناوری از بهره‌برداری 147 طرح عمرانی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور همزمان با سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همزمان با سی‌و‌هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ۱۴۷ طرح عمرانی شامل فضاهای آموزشی، کمک آموزشی، ورزشی، رفاهی، خوابگاهی، آزمایشگاهی و اداری به مساحت ۲۴۵هزار مترمربع در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور به بهره‌برداری می‌رسد.
از مجموع طرح‌هایی که قرار است در این ایام افتتاح شوند، 41 طرح مربوط به واحدهای استانی دانشگاه پیام‌نور، 15 طرح در واحدهای استانی دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای، 7 طرح در مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم ‌و‌ فناوری، 6 طرح در واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی‌کاربردی و 5 طرح در دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر بهره‌برداری می‌شوند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۵:۳۸

۱۴۷ طرح عمرانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دهه فجر افتتاح می‌شود

همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ۱۴۷ طرح عمرانی شامل فضاهای آموزشی، کمک آموزشی، ورزشی، رفاهی، خوابگاهی،آزمایشگاهی و اداری به مساحت ۲۴۵هزار مترمربع در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، از میان 147 طرحی که در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری می‌رسد، 41 طرح در واحدهای استانی دانشگاه پیام نور، 15طرح در واحدهای استانی دانشگاه فنی و حرفه‌ای، 7 طرح در مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری 6 طرح در واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی و 5 طرح در دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار دارد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۶:۰۸

همزمان با دهه فجر صورت می‌گیرد؛ بهره‌برداری از 147 طرح عمرانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی

همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ۱۴۷ طرح عمرانی شامل فضاهای آموزشی، کمک آموزشی، ورزشی، رفاهی، خوابگاهی،آزمایشگاهی و اداری به مساحت ۲۴۵هزار مترمربع در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به بهره‌برداری می رسد.

به گزارش ایسنا و به نقل روابط عمومی وزارت علوم، از میان 147 طرحی که  در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره‌برداری می‌رسد، 41 طرح در واحدهای استانی دانشگاه پیام نور، 15طرح در واحدهای استانی دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای، 7 طرح در مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم‌وفناوری،  6 طرح در واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی و 5 طرح در دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار دارد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۷:۳۷

در ایام دهه فجر دایر می‌شود؛ نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها و پارکهای فناوری در حوزه مدیریت سبز

اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز در ایام مبارک دهه فجر در محل سازمان برنامه و بودجه کشور دایر می‌شود.

به گزارش ایسنا،  در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز حدود 30 دانشگاه منتخب دستاوردهای اجرایی خود را در حوزه مدیریت سبز عرضه می‌کنند.
اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز ساعت 10 صبح روز شنبه، 16 بهمن ماه با حضور  معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم  و جمعی از مسؤولان این وزارت و سازمان برنامه و بودجه کشور افتتاح می‌شود و تا روز سه شنبه 19 بهمن ادامه خواهد داشت.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، تمام دانشگاه‌های کشور می‌توانند با هماهنگی اداره کل نظارت طرح‌های عمرانی وزارت علوم از  این نمایشگاه بازدید کنند.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۸:۵۲

دانشگاه‌های برتر کشور زیر فشار کمبود بودجه/ پردیس‌های پولی جوابگوی نیازهای دانشگاه نیست

یکی از مهمترین ماموریت‌های دانشگاه‌ها تولید علم و فناوری است که به گفته برخی، مشکلات بودجه‌ای مانع رسیدن به این هدف می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دانشگاه‌ها این روزها حال خوشی ندارند و چشم‌انتظار تصویب لایحه بودجه‌ای هستند که قرار است حالشان را دگرگون کند. برخی از دانشگاه‌ها اعلام کرده‌اند که کسری بودجه در سال 90، عرصه را بر آنان تنگ کرده و در صورت ادامه این شرایط، آنان با بحران روبه‌رو می‌شوند.
بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶ بودجه دانشگاه های کشور حدود ۱۳.۵ درصد رشد کرده است اما سهم رشد دانشگاه های برتر کشور تنها ۹ تا ۱۰ درصد است؛ رشدی که شاید تنها جوابگوی حقوق کارکنان دانشگاه ها باشد و نتواند نفس تازه ای به آموزش و پژوهش کشور ببخشد.
دانشگاه‌ها نیز که همه ساله ظرفیت خود را به سازمان سنجش اعلام می کنند تا بر اساس آن پذیرش صورت گیرد با اعلام نتایج کنکور متوجه شدند که ظرفیت مازادی نیز به آنها تحمیل شده است. از طرفی بودجه اختصاص یافته به دانشگاه ها در سال ۸۶ بی گمان همگان را در همان نگاه اول متوجه کسری بودجه می کرد.
طی سال‌های اخیر تعداد دانشجویان در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها افزایش یافته است اما متاسفانه امکانات و شرایط رفاهی به تناسب افزایش دانشجویان شاهد رشد چشمگیری نبوده است.
بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ و مادر کشور، برای فرار از تنگنای مالی در سال‌های اخیر به تاسیس پردیس دانشگاهی و جذب دانشجوی پولی روی آورده‌اند، اما وقتی شهریه برخی رشته‌های این پردیس‌ها اعلام شد، آب پاکی را بر دست بسیاری از متقاضیانی ریخت که نه خودشان میلیونر بودند و نه خانواده‌شان می‌توانست از پس شهریه‌های میلیونی این شعبه از دانشگاه‌ها بر آید.
از طرفی، این شرایط معمولا از سوی دانشجویانی که شهریه نمی‌دهند مورد انتقاد قرار می گیرد به طوری که آنان دانشجویان پولی را در کنار خود، مهمانان ناخوانده می‌دانند.
مسوولان دانشگاه تهران چه می‌گویند؟
محسن میرحاجی، معاون سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در خصوص مشکلات آموزشی دانشگاه تهران به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: متاسفانه دانشجویان پولی دانشگاه تهران از همان امکاناتی بهره می‌برند که ما از آن استفاده می‌کنیم. حتی استادانمان هم یکی است و تازه آنها می‌توانند از استادان بازنشسته دانشگاه هم استفاده کنند.
محسن جعفری،‌ دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران هم با بیان اینکه نباید رفته رفته دانشگاه تهران به یک دانشگاه خصوصی تبدیل شود، ادامه داد: اگر این مکانیسم تاسیس پردیس‌های پولی دانشگاه تهران ادامه یابد، در بلندمدت اعتبار مدارک دانشگاه تهران هم پایین می‌آید. اصلا به نظر من نباید در خصوص دانشگاه‌های بزرگ دولتی،‌ این‌گونه رفتار شود که رفته‌رفته دانشگاه‌های مطرح دولتی، شکل دانشگاه خصوصی را به خود بگیرد.
وضعیت بودجه ای برای دانشگاه های کوچک‌تر
طبق گفته روسای دانشگاه ها، در سال آینده وضعیت بودجه ای برای دانشگاه های کوچک تر مطلوب است اما نمی توان انتظار داشت دانشگاه های بزرگ و برتر کشور به دلیل شیب بسیار ملایم رشد بودجه خود در سال آینده شرایط مطلوب آموزشی و پژوهشی را دنبال کنند.
 کاهش وابستگی دانشگاه تهران به بودجه دولت
محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران اظهار داشت: در آینده نزدیک دانشگاه تهران با کمک حامیان خود می‌تواند وابستگی‌اش را حتی از بودجه‌های دولتی کاهش دهد و وقتی در دانشگاهی وابستگی به بودجه‌های دولتی کاهش یابد، یعنی رشد واقعی علم و دانش و جهت‌گیری دقیق و سریع و اصولی برای توسعه کشور اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: البته این بدان معنا نیست که دانشگاه تهران به بودجه دولتی فکر نمی‌کند، بلکه به این معنی است که دانشگاه‌های معتبر دنیا بخش کوچکی از منابع خود را از دولت می‌گیرند و مابقی از دستاوردها و کمک پشتیبان‌ها، خیرین و نیکوکاران به دست می‌آید.
رشد ناچیز بودجه دانشگاه تهران
دانشگاه تهران در لایحه سال ۹۶ رشد بودجه ای ۱۰ درصدی داشته که این رشد نمی تواند زمینه توسعه فعالیت های این دانشگاه را در حوزه های مختلف به خصوص حوزه بین الملل فراهم کند.
رییس دانشگاه تهران بر لزوم کاهش وابستگی دانشگاه‌ها به بودجه‌های دولتی تاکید کرد و گفت: اگرچه معتقد نیستم که بودجه‌های دولتی به طور کامل از دانشگاه حذف شود اما کمک و پشتیبانی خیرین و نیک‌اندیشان می‌تواند بسیار اثرگذارتر باشد.
محمد حسین امید معاون اداری و مالی وزارت علوم در این خصوص گفت: طبق برنامه پنجم توسعه، دانشگاه ها باید وابستگی خود را به منابع مالی دولتی در زمینه هزینه های جاری کم می کردند که از ابتدای دولت یازدهم این موضوع مدنظر قرار گرفت.
وی اضافه کرد: این در حالی است که بر اساس پیش بینی‌ها میزان استفاده از درآمد اختصاصی در دانشگاه ها در پایان سال ۹۵ به ۳۵ درصد و در پایان سال ۹۶ به ۴۰ درصد برسد.
وی عنوان کرد: در نظر داریم تا پایان برنامه ششم میزان استفاده از درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها در هزینه های جاری را به ۵۰ درصد برسانیم.
مقایسه بودجه دانشگاه‌ها در سال‌های 93 و 94
مقایسه بین بودجه سال 93 و 94 دانشگاه‌ها نشان می‌دهد که سال گذشته نیز دانشگاه تهران بیشترین بودجه را به خود اختصاص داد. این در حالی است که در سال های گذشته دانشگاه تهران از نظر اختصاص بودجه در راس دانشگاه ها قرار داشت.
حرکت خلاف جهت دانشگاه‌ها؛ نتیجه کمبود بودجه
رئیس دانشگاه صنعتی شریف عنوان کرد: ما نمی توانیم به بودجه دولتی متکی باشیم و این کمبود بودجه باعث شده که برخی از دانشگاه ها به سمت و سویی حرکت کنند که در رسالت آنها نیست و دانشگاه شریف نیز دانشگاهی نیست که به این سمت و سو سوق یابد.
این دانشگاه در سال 45 فعالیت خود را با 400 دانشجو آغاز کرد و امروز دارای 13 هزار دانشجو و 13 دانشکده است که رشد خیلی خوبی داشته است.
وی با بیان این پرسش که "آیا بودجه دانشگاه نیز به همین نسبت رشد خوبی داشته است؟" گفت: متاسفانه اینگونه نبوده است. برای دانشگاه ها ماموریت خاصی تعریف نشده است و دانشگاه ها تنها به دنبال جذب دانشجو در مقاطع مختلف هستند، بدون اینکه به ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها توجه شده باشد.
اگر به 10 سال گذشته نگاه کنیم در دانشگاه ها، نهاد یا سازمانی که مستقیما در قالب تشکیلات مدرن، دانشجویان و دانشگاه را پشتیبانی کند، وجود نداشت. این در حالی است که امروزه تغییرات شگرفی در این عرصه ایجاد شده و اولین تجربه این تشکیلات در قالب بنیاد حامیان دانشکده فنی شکل گرفته است.
بر اساس آخرین رده‌بندی‌های جهانی که اخیرا اعلام شده دانشگاه تهران جزو برترین‌ دانشگاه‌های کشور است بنابراین هرگونه پشتیبانی از این دانشگاه به نوعی تضمین آینده و تضمین توسعه پایدار کشور محسوب می‌شود چرا که جهت‌گیری اصلی این دانشگاه، همان حرکت به سمت توسعه است و تمامی برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و غیره در همین راستا تدوین شده است.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۸:۰۴

به‌زودی وضعیت کارکنان قراردادی وزارت علوم مشخص می‌شود

دبیر گردهمایی مدیران اداری مالی و مدیریت منابع دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور گفت: با توجه به سیاستگذاری وزارت علوم یکی از برنامه‌ها ارائه راهکار و پیشنهاد درباره نحوه و چگونگی تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی است تا با تصویب طرح جامع بتوانیم در آینده‌ای نزدیک کارکنان قراردادی را تبدیل وضعیت کنیم
به گزارش ایسنا، منطقه همدان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی همدان، نبی‌الله سپهری در هفتمین گردهمایی مدیران اداری مالی و مدیریت منابع دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور در دانشگاه صنعتی همدان، اظهار کرد: این گردهمایی به منظور بهره‌مندی از خردجمعی و نقطه‌نظرات و پیشنهادات مدیران مالی دانشگاههای منطقه 4 کشور برگزار شده است.
وی افزود: از دیگر اهداف برگزاری این گردهمایی مشارکت‌جویی و بهره‌مندی از مشارکت مدیران  اداری مالی دانشگاهها در سیاستگذاریهای وزارت علوم است.
وی با بیان اینکه دردولت تدبیر و امید و بنابراسناد بالادستی وظایفی برعهده معاونت اداری مالی قرار داده شده است، اظهارکرد: با توجه به سیاستگذاری وزارت علوم یکی از برنامه‌های ما در گردهمایی ارائه راهکار و پیشنهاد درباره نحوه و چگونگی تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی است تا با تصویب طرح جامع بتوانیم در آینده‌ای نزدیک کارکنان قراردادی را تبدیل وضعیت کنیم.
به گفته دبیر گردهمایی معاونان اداری مالی دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی کشور، دردولت یازدهم فرصت هم‌نظری و هم‌افزایی در دانشگاهها فراهم شده است و این مهم را باید از طریق شوراهای مناطق نهادینه و ساختاری عملی برای آن تهیه کنیم.
 مدیر اداری و مالی دانشگاه صنعتی همدان نیز در این گردهمایی با اشاره به اینکه دانشگاهها الگوهای اصلی تمدنها هستند که رفتارها را ترویج می‌دهند، گفا: تلاش برای ترویج روح استقلال و بهره‌مندی از دانش باید در دستورکار قرار گیرد و این اهداف را منابع مالی دانشگاهها دنبال کرده و برگزاری 6 گردهمایی نیزدر این راستا بوده است.
قاسمی بیان کرد: شوراهای ۱۰گانه مناطق را در سطح کشور فعال شده است تا وزارت علوم بتواند با استفاده از نظرات اساتید و مدیران دانشگاهها سیاستها و تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
وی به نامگذاری امسال با نام سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" اشاره کرد و گفت: باید دانشگاهها به ویژه حوزه‌های اداری و مالی و مدیریت منابع توانمندیهای خود را توسعه و تقویت کنند تا هم دولت از این منبع دانشی برخوردار شود و هم توصیه و نظراتی که ارائه می‌شود، در تمامی دانشگاهها به اجرا درآید.
گفتنی است؛ در این نشست درباره فعالیتها، جلوگیری از دوباره‌کاری، صرفه‌جویی در هزینه‌های اجرای طرحها در کنار تنوع، افزایش وسعت فعالیتها و نحوه تبدیل وضعیت نیروهای قراردادای مطالبی بیان شد و در پایان این نشست رأی‌گیری برای انتخاب دبیر مدیران اداری مالی و مدیریت منابع دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور انجام شد و نبی‌الله سپهری برای یکسال دیگر در سمت خود ابقا شد.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۱:۳۹

ابراز نگرانی اعضای ستاد نقشه جامع علمی در رابطه با سند 2030/ عدم ممنوعیت برای حضور سخنرانان انتخاباتی در دانشگاه‌ها/ ولایتی بر کرسی ریاست هیات امناء دانشگاه آزاد

علی رغم اینکه آموزش عالی روزهای سرد زمستانی را سپری می‌کند هنوز هم اعتراضات به سند 2030 از سوی کارشناسان، دانشگاهیان و مسئولان داغ و آتشین است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، علی رغم اینکه آموزش عالی روزهای سرد زمستانی را سپری می‌کند هنوز هم اعتراضات به سند 2030 از سوی کارشناسان، دانشگاهیان و مسئولان داغ و آتشین است.
*ابراز نگرانی اعضای ستاد نقشه جامع علمی در رابطه با سند 2030
منصور کبگانیان دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت: ما سند 2030 را به عنوان سند رسمی نمی‌شناسیم، زیرا اسناد جمهوری اسلامی باید از مراحلی بگذرند و تصویب شوند و متأسفانه به نظر می‌رسد این سند تعهداتی را برای نظام ایجاد می‌کند که نگرانی‌هایی برای آینده وجود دارد.
وی افزود: متأسفانه هنوز اصلاحات لازم در رابطه با این سند صورت نگرفته و مقرر شده است مستندات کارشناسان آموزش و پرورش و وزارت علوم و تحلیل‌های دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی در جلسه بعدی ستاد بررسی شود.
*انتخاب ولایتی به عنوان رئیس هیات امنا دانشگاه آزاد
علی اکبر ولایتی که قبلا با حکم رهبر معظم انقلاب به ریاست هیات موسس دانشگاه آزاد منصوب شده بود در اولین جلسه هیات امناء این دانشگاه با اتفاق آرای اعضا به عنوان رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی نیز انتخاب شد.
*ممنوعیتی برای حضور سخنرانان انتخاباتی در دانشگاه نداریم
سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: آنچه سیاست ما برای انتخابات است، در چارچوب قانون صورت می‌گیرد و فعالیت‌هایی که ناظر بر تقویت آگاهی و مشارکت سیاسی مردم باشد، انجام می‌شود. براساس قانون، ما فعالیت‌های تبلیغاتی برای یک فرد یا جناح نداریم و مباحث ما ناظر به روشنگری و شفافیت انتخاباتی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اظهار داشت: برای برگزاری برنامه‌های انتخاباتی هیچ ممنوعیتی در زمینه حضور افراد در دانشگاه‌ها وجود ندارد مگر اینکه از سوی مراجع قانونی منعی وجود داشته باشد. خط قرمز ما فقط قانون و محدودیت‌های قانونی است و ما هیچ خط قرمز دیگری نداریم ولی در اجرای قوانین جدی هستیم.
هاشمی گفت: ما در چارچوب قوانین و ضوابط موجود، زمینه لازم را برای مشارکت حداکثری فراهم می‌کنیم و هیچ ممنوعیتی جز از سوی مراجع قانونی برای حضور افراد در دانشگاه‌ها نداریم و هرکسی منع قانونی ندارد می‌تواند در دانشگاه حضور داشته باشد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: برنامه‌های رسمی انتخابات از زمانی شروع می‌شود که تبلیغات رسمی و قانونی آغاز شود. البته برنامه‌هایی که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود تبلیغاتی نیست بلکه برنامه‌هایی تحلیلی و تبیینی است.
*اختصاص 100 میلیارد به طرح‌های 50 درصدی خیران آموزش عالی
محمدحسین امید معاون وزیر علوم، تحقیقات و آموزش عالی اظهار داشت: ستاد بنیاد خیران آموزش عالی علاوه‌بر حمایت مادی و معنوی به دانشجویان، تعداد بسیاری از دانشجویان نخبه را زیرپوشش قرار داده است. بهره‌برداری از 10 طرح عمرانی و علمی توسط خیران افتتاح و یا در حال بهره‌برداری است که این حرکت انسان‌دوستانه همچنان ادامه دارد.
معاون وزیر علوم، تحقیقات و آموزش عالی تصریح کرد: در سال گذشته به‌دلیل مشکل مالی و اعتباری دولت نتوانسته‌ایم اعتبار ویژه‌ای را به بنیاد خیران اختصاص دهیم و با تلاش‌های انجام‌شده در سال جاری با درنظر گرفتن ردیف مستقل در بودجه وزارت علوم بخشی از اعتبارات از محل طرح‌های  50 درصدی تأمین و پرداخت شده است.
*افزایش وام شهریه دانشجویان به 90 میلیارد تومان در سال آینده
ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با بیان اینکه تمام وام های دانشجویی نیمسال اول پرداخت شده است، گفت: سامانه ثبت نام تقاضای وام دکترا از روز دوم بهمن ماه فعال شده و تا 30 بهمن ماه امکان ثبت نام متقاضیان این وام فراهم است.
یزدان‌مهر در رابطه با بودجه در نظر گرفته شده برای وام شهریه دانشجویان هم گفت: روز گذشته در کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس بحث وام شهریه دانشجویان مطرح شد که اعضای کمیسیون تلفیق رقم اختصاص داده شده به وام شهریه و بودجه 96 را افزایش دادند.
وی افزود: پیشنهاد دولت 45 میلیارد تومان برای سال 96 بود که کمیسیون تلفیق آن را به 90 میلیارد تومان افزایش داد.سال گذشته سازمان برنامه بودجه 37 میلیارد تومان وام شهریه تخصیص داده بود که صندوق رفاه حدود 200 میلیارد تومان از محل درآمد اختصاصی وام شهریه پرداخت کرد.
*در نظر گرفتن تمهیدات برای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا
محمد فرهادی وزیر علوم در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به لغو ویزای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا و با توجه به اینکه تعدادی دانشجویان مقطع دکتری باید بخشی از دوره شش ماهه را در دانشگاه‌های معتبر بگذرانند تمهیداتی در نظر گرفته شده که سقف زمان تحصیل برای این افراد لحاظ نشود و بتوانند در کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.
وی در رابطه با تأیید مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد گفت: مدارک تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آن‌ها مجوز رسمی و قانونی داشته باشد آماده است. شهریه بورسیه‌ها نیز تا آخر دوره‌ها پرداخت شده یا درحال پرداخت است و برخی از آن‌ها نیز باید از سوی اعضای هیأت امنای دانشگاه‌ها تأیید شوند.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۷:۵۰

با حضور مدیران و روسای دانشگاهها؛ دانشگاهیان فردا با آرمان های امام راحل تجدید میثاق می کنند

مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری فردا با حضور مدیران وزارت علوم و روسای دانشگاه ها و دانشجویان برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، همزمان با سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت ۱۰ صبح فردا ۱۷ بهمن ماه در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می شود.
شعار محوری برنامه های دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به مناسبت ایام دهه فجر «دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری» است.
همچنین برنامه های مختلفی مانند سخنرانی، شعرخوانی، نمایش، مسابقه کتابخوانی، مقاله نویسی با محوریت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۴۳

دانشگاهیان با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق می‌کنند

مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، معمار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری روز یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ با حضور مدیران وزارت علوم و جمعی از روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و کارکنان دانشگاهها و دانشجویان برگزار می شود.

به گزارش ایلنا، همزمان با سی و هشتمین  سالگرد انقلاب اسلامی  و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۷ بهمن ۹۵ در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می شود.
بر اساس این گزارش، شعار محوری برنامه های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی  به مناسبت ایام دهه فجرسالجاری" دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری" است و برنامه های مختلفی مانندسخنرانی، شعرخوانی، نمایش،مسابقه کتابخوانی، مقاله نویسی  با پیروزی انقلاب اسلامی ایران در موسسات آموزش عالی برگزار می شود. 
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۵۵

ارائه دستاوردهای اجرایی 30 دانشگاه در حوزه مدیریت سبز

30 دانشگاه در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، دستاوردهای اجرایی خود را در این حوزه ارائه می‌دهند. اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز در ایام مبارک دهه فجر در سازمان برنامه و بودجه کشور تشکیل می‌شود.
در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز، حدود 30 دانشگاه منتخب دستاوردهای اجرایی خود را در حوزه مدیریت سبز عرضه می‌کنند. این نمایشگاه شنبه، 16 بهمن با حضور معاون اداری و مالی وزارت علوم و جمعی از مسئولان سازمان برنامه و بودجه افتتاح می‌شود و تا سه‌شنبه، 19 بهمن 95 ادامه خواهدداشت.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۲:۲۲

وزارت علوم منتشر کرد؛ مقایسه‌ عملکرد آموزشی وزارت علوم در سال 1357 و 1395

وزارت علوم گزارش وضعیت حوزه‌های مختلف سال 1395 را در مقایسه با سال 1357 منتشر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی ؛ وزارت علوم گزارش وضعیت حوزه‌های مختلف سال 1395 را در مقایسه با سال 1357 منتشر کرد.وضعیت حوزه آموزشی این گزارش به شرح زیر است:
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۳
۱۶:۰۱

طرح دوفوریتی آموزش‌های مدیریت بحران و پسابحران در دستور کار وزارت علوم قرار گیرد

اقتصاد ایران: عضو هیات علمی دانشگاه آزاد با تاکید بر این‌که آموزش‌های مدیریت بحران و پسابحران باید در همه سطوح وجود داشته باشد، گفت: دانشگاهیان نباید تصور کنند که تنها این امر مربوط به مقاطع تحصیلی مدارس است و در دانشگاه نیازی به این کار نیست و رسانه‌ها نیز باید این امر را از وزارت علوم، دانشگاه آزاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطالبه کنند تا همانند یک طرح دوفوریتی در دستور کار وزارت علوم قرار گیرد.

دکتر نصراللهی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد حادثه حریق و ریزش ساختمان پلاسکو و حواشی آن با بیان اینکه بیشتر تجمع‌کنندگان صاحبان مغازه‌های پاساژ، کارگران و خانواده‌های نگران بودند که جان و مال‌شان در معرض تهدید قرار گرفته بود، اظهار کرد: بنابراین طبیعی بود که در خیابان همیشه شلوغ جمهوری، حدود 4 هزار کارگر و تولیدکننده شاغل در پلاسکو ، چشم از ساختمان برنگردانند و سرنوشت آن را نظاره‌گر باشند و تعدادی هم با رفتار نادرست، تا حدودی امدادرسانی را با مشکل مواجه کنند.
وی ادامه داد: در حادثه پلاسکو، برخی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برای پوشاندن ضعف مدیریتی خود، تجمع مردم و عدم همکاری آن‌ها را تا حد زیادی بزرگنمایی کرده‌اند، در حالی‌که حتی اگر حرف‌شان درست باشد و تجمع همه مردم در محل حادثه از روی کنجکاوی و فرهنگ نادرست بوده باشد، در این صورت نیز باید از دانشگاهیان، مسؤولان و اهالی رسانه پرسید که چه کرده‌اند که مردم در این مواقع به جای کمک کردن و راه باز کردن برای گرفتن عکس سلفی جمع می‌شوند.
نصراللهی تاکید کرد: از حدود 40 بحران در دنیا،‌ بیش از 30 بحران در ایران از جمله سیل، ریزگردها، بارش برف، توفان، آلودگی هوا در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، تجربه شده است که باعث آسیب به جان و مال مردم شده، بنابراین ضروری است تا دانشگاهیان و متولیان امور آموزشی هم، به نحوی دغدغه آموزش و مداخله برای مدیریت و پیشگیری بحران را داشته باشند.
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال با انتقاد از اینکه دانشگاهیان نیز همانند بسیاری از بخش‌ها، آموزش در زمینه رفتارهای هنگام وقوع بحران را دغدغه اصلی خود نمی‌دانند، پیشنهاد کرد: آموزش پیشگیری و مدیریت بحران و امداد و نجات در سطوح و رشته‌های مختلف درسی مدارس و دانشگاه‌ها گنجانده شود و دانشجویان در هر رشته و مقطعی متناسب با رشته تحصیلی مباحث مرتبط با خود را در زمینه بحران در قالب پیش‌نیاز اجباری یا واحدهای اصلی آموزش ببینند و تجربیات مثبت و منفی مدیریت بحران درجهان بویژه ایران را مرور کنند.
دکتر نصراللهی نگاه و رویکرد بخشی، مقطعی و رویدادی و توصیفی از بحران را از مشکلات مدیران بحران در کشور دانست و گفت: این نوع نگاه و رویکرد موجب شده است مسؤولان، مردم، رسانه‌ها و دانشگاهیان فقط زمانی عمق بحران‌ها را حس کنند که اتفاق می‌افتند، در حالی‌که مدیریت بحران، طیفی از اقدامات و تدابیری است که قبل،‌ حین و بعد از حادثه را دربر می‌گیرد.
وی افزود: اگر مسؤولان نسبت به بحران حساس باشند و در این زمینه آموزش‌های لازم را ارائه دهند، تا مقدار زیادی از وقوع بسیاری از بحران‌ها پیشگیری می‌شود و یا پیامدهای منفی آن به حداقل می‌رسد.
نصراللهی با بیان اینکه اگر در بحران‌های مختلف گذشته از جمله برف اخیر در مازندران، آموزش‌ها و هشدارهای بموقع و کافی به مردم داده شده بود تا بدانند که چطور از مرکبات و اموال خود مراقبت کنند، یک سال زحمت آنها فنا نمی‌شد، گفت: در حادثه پلاسکو عدم آموزش و آمادگی‌های ناکافی عوامل مختلف، درکنار ضعف تجهیزات و مدیریت و محدود شدن در اخطار، هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل کرده است.
وی افزود: در حال حاضر دانشگاهیان، مرجع و رهبران افکار هستند و در تحقیقات سال‌های اخیر که در بین مردم انجام شده است، نشان داده شده که دانشگاهیان بیشترین نقش را در رهبری افکار در حال حاضر دارند. به همین جهت ضروری است که حداقل دانشگاهیان و دانشجویان آگاهی داشته باشند که در زمان وقوع بحران‌ها و پس از بحران چگونه باید رفتار کنند و چه اقداماتی انجام دهند.
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال بر ضرورت ایجاد واحد درسی مدیریت بحران و پسا بحران در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: هر دانشجویی باید متناسب با رشته خود آموزش‌های لازم در این حوزه را ببیند و بداند در مواقع بحران چه عکس‌العملی باید نشان دهد. به طور مثال کسی که در رشته ارتباطات تحصیل می‌کند، حتما بداند که رسانه‌ها در مواقع بحران چه عکس‌العملی باید از خود نشان دهند و واحد مربوط به مدیریت بحران را دانشجویان این رشته طی کنند و یا فردی که در حوزه پزشکی یا مهندسی تحصیل می‌کند، باید آموزش‌های مرتبط با وظیفه خود را در این زمینه ببیند.
نصراللهی ادامه داد: متاسفانه با وجود اینکه در سال‌های گذشته تغییرات زیادی در رشته‌های مختلف ایجاد شده است، اما عناوین و واحدهای درسی تغییری نکرده‌اند و بسیاری از عناوین قدیمی هستند و یا کارآمد نیستند. بنابراین به نظر می‌رسد بهتر است برخی عناوین حذف شوند و یا اگر ضروری هستند، 2 واحد درسی در مقاطع لیسانس، ارشد و دکترا در خصوص مدیریت بحران و پسابحران به درس‌های دانشگاهی اضافه شود.
وی خاطرنشان کرد: ضروری است که این کار در دانشگاه‌ها از همین امسال پیگیری شود و دانشگاهیان اقدامی فوری در جهت ایجاد این واحد درسی انجام دهند؛ چرا که کشور ما در معرض آسیب‌های زیادی از جمله سیل، زلزله، برف و باران قرار دارد و این آموزش‌ها به کاهش آسیب‌های این بلایا کمک بسیاری خواهد کرد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۶
۰۳:۵۸

/ضرورت گنجاندن «رفتارهای مدیریت پسابحران» در دروس دانشگاه‌ها/ طرح دوفوریتی آموزش‌های مدیریت بحران و پسابحران در دستور کار وزارت علوم قرار گیرد

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر این‌که آموزش‌های مدیریت بحران و پسابحران باید در همه سطوح وجود داشته باشد، گفت: دانشگاهیان نباید تصور کنند که تنها این امر مربوط به مقاطع تحصیلی مدارس است و در دانشگاه نیازی به این کار نیست و رسانه‌ها نیز باید این امر را از وزارت علوم، دانشگاه آزاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطالبه کنند تا همانند یک طرح دوفوریتی در دستور کار وزارت علوم قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانا دکتر اکبر نصرالهی در مورد حادثه حریق و ریزش ساختمان پلاسکو و حواشی آن با بیان اینکه بیشتر تجمع‌کنندگان صاحبان مغازه‌های پاساژ، کارگران و خانواده‌های نگران بودند که جان و مال‌شان در معرض تهدید قرار گرفته بود، اظهار کرد: بنابراین طبیعی بود که در خیابان همیشه شلوغ  جمهوری، حدود 4 هزار کارگر و تولیدکننده شاغل در پلاسکو ، چشم از ساختمان برنگردانند و سرنوشت آن را نظاره‌گر باشند و تعدادی هم با رفتار نادرست، تا حدودی امدادرسانی را با مشکل مواجه کنند.
وی ادامه داد: در حادثه پلاسکو، برخی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برای پوشاندن ضعف مدیریتی خود، تجمع مردم و عدم همکاری آن‌ها را تا حد زیادی بزرگنمایی کرده‌اند، در حالی‌که حتی اگر حرف‌شان درست باشد و تجمع همه مردم در محل حادثه از روی کنجکاوی و فرهنگ نادرست بوده باشد، در این صورت نیز باید از دانشگاهیان، مسؤولان و اهالی رسانه پرسید که چه کرده‌اند که مردم در این مواقع به جای کمک کردن و راه باز کردن برای گرفتن عکس سلفی جمع می‌شوند.
نصرالهی تاکید کرد: از حدود 40 بحران در دنیا،‌ بیش از 30 بحران در ایران از جمله سیل، ریزگردها، بارش برف، توفان، آلودگی هوا در ماه‌ها و هفته‌های اخیر، تجربه شده است که باعث آسیب به جان و مال مردم شده، بنابراین ضروری است تا دانشگاهیان و متولیان امور آموزشی هم، به نحوی دغدغه آموزش و مداخله برای مدیریت و پیشگیری بحران را داشته باشند.
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال با انتقاد از اینکه دانشگاهیان نیز همانند بسیاری از بخش‌ها، آموزش در زمینه رفتارهای هنگام وقوع بحران را دغدغه اصلی خود نمی‌دانند، پیشنهاد کرد: آموزش پیشگیری و مدیریت بحران و امداد و نجات در سطوح و رشته‌های مختلف درسی مدارس و دانشگاه‌ها  گنجانده شود و دانشجویان در هر رشته و مقطعی متناسب با رشته تحصیلی مباحث مرتبط با خود را در  زمینه بحران در قالب پیش‌نیاز اجباری یا واحدهای اصلی آموزش ببینند و تجربیات مثبت و منفی مدیریت بحران درجهان بویژه ایران را مرور کنند.
دکتر نصرالهی نگاه و رویکرد بخشی، مقطعی و رویدادی و توصیفی از بحران را  از مشکلات مدیران بحران در کشور دانست و گفت: این نوع نگاه و رویکرد موجب شده است مسؤولان، مردم، رسانه‌ها و دانشگاهیان فقط زمانی عمق بحران‌ها را حس کنند که اتفاق می‌افتند، در حالی‌که مدیریت بحران، طیفی از  اقدامات و تدابیری است که قبل،‌ حین و بعد از حادثه  را دربر می‌گیرد.
وی افزود: اگر مسؤولان نسبت به بحران حساس باشند و در این زمینه آموزش‌های لازم را ارائه دهند، تا مقدار زیادی از وقوع بسیاری از بحران‌ها پیشگیری می‌شود و یا پیامدهای منفی آن به حداقل می‌رسد.
نصرالهی با بیان اینکه اگر در بحران‌های مختلف گذشته از جمله برف اخیر در مازندران، آموزش‌ها و هشدارهای بموقع و کافی به مردم داده شده بود تا بدانند که چطور از مرکبات و اموال خود مراقبت کنند، یک سال زحمت آنها فنا نمی‌شد، گفت: در حادثه پلاسکو عدم آموزش و آمادگی‌های ناکافی عوامل مختلف، درکنار ضعف تجهیزات و مدیریت و محدود شدن در اخطار، هزینه‌های بسیاری را به کشور تحمیل کرده است.
وی افزود: در حال حاضر دانشگاهیان، مرجع و رهبران افکار هستند و در تحقیقات سال‌های اخیر که در بین مردم انجام شده است، نشان داده شده که دانشگاهیان بیشترین نقش را در رهبری افکار در حال حاضر دارند. به همین جهت ضروری است که حداقل دانشگاهیان و دانشجویان آگاهی داشته باشند که در زمان وقوع بحران‌ها و پس از بحران چگونه باید رفتار کنند و چه اقداماتی انجام دهند.
مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران شمال بر ضرورت ایجاد واحد درسی مدیریت بحران و پسا بحران در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: هر دانشجویی باید متناسب با رشته خود آموزش‌های لازم در این حوزه را ببیند و بداند در مواقع بحران چه عکس‌العملی باید نشان دهد. به طور مثال کسی که در رشته ارتباطات تحصیل می‌کند، حتما بداند که رسانه‌ها در مواقع بحران چه عکس‌العملی باید از خود نشان دهند و واحد مربوط به مدیریت بحران را دانشجویان این رشته طی کنند و یا فردی که در حوزه پزشکی یا مهندسی تحصیل می‌کند، باید آموزش‌های مرتبط با وظیفه خود را در این زمینه ببیند.
نصرالهی ادامه داد: متاسفانه با وجود اینکه در سال‌های گذشته تغییرات زیادی در رشته‌های مختلف ایجاد شده است، اما عناوین و واحدهای درسی تغییری نکرده‌اند و بسیاری از عناوین قدیمی هستند و یا کارآمد نیستند. بنابراین به نظر می‌رسد بهتر است برخی عناوین حذف شوند و یا اگر ضروری هستند، 2 واحد درسی در مقاطع لیسانس، ارشد و دکترا در خصوص مدیریت بحران و پسابحران به درس‌های دانشگاهی اضافه شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ضروری است که این کار در دانشگاه‌ها از همین امسال پیگیری شود و دانشگاهیان اقدامی فوری در جهت ایجاد این واحد درسی انجام دهند؛ چرا که کشور ما در معرض آسیب‌های زیادی از جمله سیل، زلزله، برف و باران قرار دارد و این آموزش‌ها به کاهش آسیب‌های این بلایا کمک بسیاری خواهد کرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۸:۵۸

دانشگاهیان فردا با آرمان های امام راحل تجدید میثاق می کنند

شعار محوری برنامه های دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به مناسبت ایام دهه فجر «دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری» است.

خبرنامه دانشجویان ایران: مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری فردا با حضور مدیران وزارت علوم و روسای دانشگاه ها و دانشجویان برگزار می شود.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، همزمان با سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی و ایام دهه مبارک فجر، مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با آرمان های انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، ساعت 10 صبح فردا 17 بهمن ماه در محل حرم مطهر امام راحل برگزار می شود.
شعار محوری برنامه های دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به مناسبت ایام دهه فجر «دانشگاه اسلامی، اقتصاد مقاومتی و مشارکت حداکثری» است.
همچنین برنامه های مختلفی مانند سخنرانی، شعرخوانی، نمایش، مسابقه کتابخوانی، مقاله نویسی با محوریت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۵۶

تقدير از 40 دانشجوي نمونه کشوري

 معاون سازمان امور دانشجويان:  تقدير از 40 دانشجوي نمونه کشوري   معاون دانشجويان داخل سازمان امور دانشجويان گفت: 40 نفر از دانشجويان نمونه کشوري از وزارتخانه‎هاي علوم و بهداشت تقدير مي‎شوند.ابوالحسن رياضي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زمان برگزاري مراسم دانشجويان نمونه کشوري گفت: فرايند دانشجويان نمونه در دانشگاهها انجام شده و به ستاد نيز اعلام شده است.
وي ادامه داد: اعضاي هيات داوري در پنج گروه تخصصي تشکيل و پرونده‌هاي ارسالي دانشگاهها توسط اعضاي هيات داوران بررسي شد.معاون دانشجويان داخل سازمان امور دانشجويان وزارت علوم افزود: در حال حاضر فهرست وزارت علوم تکميل شده و تا آن جا که من اطلاع دارم فهرست وزارت بهداشت نيز تکميل شده و پيشنهاد شده از 40 نفر از دانشجويان نمونه کشوري تقدير شود.
وي درباره زمان برگزاري مراسم تقدير از دانشجويان نمونه کشوري نيز گفت: پيشنهادي که ما ارائه داده‌ايم، برگزاري مراسم در هفته اول اسفند ماه است و منتظريم تا درصورت پاسخ مثبت دفتر رياست جمهوري مراسم را برگزار کنيم.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۱:۳۸
۹۵/۱۱/۱۴
۰۸:۱۰

تقدیر از 40 دانشجوی نمونه کشوری

ابوالحسن ریاضی درباره زمان برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری نیز گفت: پیشنهادی که ما ارایه داده ایم، برگزاری مراسم در هفته اول اسفند ماه است و منتظریم تا در صورت پاسخ مثبت دفتر ریاست جمهوری مراسم را برگزار کنیم.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان گفت: 40 نفر از دانشجویان نمونه کشوری از وزارتخانه های علوم و بهداشت تقدیر می شوند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، ابوالحسن ریاضی با اشاره به زمان برگزاری مراسم دانشجویان نمونه کشوری گفت: فرایند دانشجویان نمونه در دانشگاه ها انجام شده و به ستاد نیز اعلام شده است.
وی ادامه داد: اعضای هیات داوری در پنج گروه تخصصی تشکیل و پرونده های ارسالی دانشگاه ها توسط اعضای هیات داوران بررسی شد.
معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم افزود: در حال حاضر فهرست وزارت علوم تکمیل شده و تا آنجا که من اطلاع دارم فهرست وزارت بهداشت نیز تکمیل شده و پیشنهاد شده از 40 نفر از دانشجویان نمونه کشوری تقدیر شود.
وی درباره زمان برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه کشوری نیز گفت: پیشنهادی که ما ارایه داده ایم، برگزاری مراسم در هفته اول اسفند ماه است و منتظریم تا در صورت پاسخ مثبت دفتر ریاست جمهوری مراسم را برگزار کنیم.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۵:۱۴

تحصیل 6000دانشجو در دانشگاه یاسوج

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: 6000 دانشجو در دانشگاه یاسوج مشغول به تحصیل هستند.
به گزارش ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد دکتر محمودرضا رحیمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این دانشگاه با صلابت و قدرت در حال رشد و تعالی است، افزود: تمرکز دانشگاه یاسوج بر اجرای سیاستهای ابلاغی وزارت علوم است که رشد و توسعه این دانشگاه را به همراه داشت.
وی بیان کرد: تمرکز بر ایجاد دانشگاههای نسل سوم است یعنی دانشگاههایی که در پرتو تولید علوم کاربردی،  ثروت آفرینی کنند.
رئیس دانشگاه یاسوج خاطرنشان کرد: پژوهش و آموزش توامان باید در جهت ثروت آفرینی همراه باشند که این سیاست به جد در دولت تدبیر و امید پیاده سازی و دنبال می‌شود.
رحیمی تصریح کرد: کاربردی کردن پژوهش، کیفی نمودن آموزش و توسعه روابط بین الملل با دانشگاهها و موسسات معتبر علمی دنیا از مهمترین سیاستهای وزارت علوم در دولت تدبیر و امید است که دانشگاه یاسوج نیز در راستای همین سیاست ها و این سه محور حرکت می‌کند.
وی با بیان اینکه 6000 دانشجو در دانشگاه یاسوج تحصیل می کنند و 230 عضو هیات علمی در این دانشگاه مشغول تدریس هستند، ادامه داد: سطح کیفی دانشگاه نسبت به دانشگاههای هم تراز خود بالاتر است که این مسأله به توان علمی بالای همکاران هیئت علمی ما در دانشگاه بر می گردد.
رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به رتبه های ممتاز کسب شده توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه در زمینه های مختلف عنوان کرد: حضور دو دانشجوی نمونه کشوری در دو سال گذشته در دانشگاه یاسوج وزن و اعتبار خاص دانشگاه یاسوج در بین دانشگاههای کشور را نشان می دهد.
رحیمی امتیاز ویژه دانشگاه یاسوج در مقایسه با دانشگاههای بزرگتر و باسابقه تر را، جوان بودن و پویا بودن عنوان و تاکید کرد: کسب موفقیت ها و امتیازات در دانشگاه یاسوج مرهون همین دو عامل است.
وی در خصوص وضعیت پارک علم و فناوری استان بیان کرد:  متاسفانه سالهای سال این مساله حل نشده مانده بود اما اکنون در دولت تدبیر و امید به همت استاندار محترم استان، دانشگاه یاسوج و حوزه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سفر ریاست جمهوری مصوب و اعتبار ویژه ای برای راه اندازی این مرکز علمی اختصاص داده شد.
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: چهار میلیارد تومان هدیه سفر ریاست محترم جمهوری برای پارک علم و فناوری استان تخصیص داده شد و در بودجه سال 96 نیز دو میلیارد تومان بودجه اختصاصی برای این پارک در نظر گرفته شده است.
رحیمی ضمن تشکر از پیگیری های ویژه استاندار، افزود: عمده مشکلات حل شده و جناب استاندار به شدت پیگیر هستند.
وی اضافه کرد: به حول و قوه الهی دانشگاه یاسوج بعنوان دانشگاه مادر استان کهگیلویه و بویراحمد با صلابت در حال رشد و تعالی است و تمام کسانی که دوستدار رشد و توسعه همه جانبه علم و دانش در استان هستند در کنار دانشگاه و همگام با این موفقیت ها از دانشگاه حمایت می کنند و امیدوارم شاهد رشد و پیشرفت هرچه بیشتر فرزندان این استان باشیم.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۴:۵۹

تصرف ساختمان دانشگاه علم‌وصنعت واحد نور ! + پاسخ رییس دانشگاه

روز گذشته ۱۲ بهمن ماه جاری تعداد زیادی از کارکنان فرمانداری با همراهی نیروی انتظامی شهرستان نور در اقدامی غیر مرسوم وارد حریم و ساختمان دانشگاه علم و صنعت نور شده و با شکستن قفل‌های امنیتی کلاس‌ها و اتاق‌های دانشگاه، تجهیزات دانشگاه را بیرون ریخته و تجهیزات خود را در آن مستقر کردند.

به گزارش ایسنا، در پی این اقدام، یکی از کارکنان دانشگاه و یکی از دانشجویان به دلیل ضرب ‌وشتم و درگیری ایجاد شده به بیمارستان منتقل شده و دانشجو به صورت سرپایی درمان شده، ولی کارمند واحد نور در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.
رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور ضمن تایید این خبر، در واکنش به تصرف ساختمان دانشگاه علم و صنعت واحد نور توسط فرمانداری اظهار کرد: دانشجویان این دانشگاه به پردیس مرکزی دانشگاه منتقل خواهند شد و از سال آینده در این واحد پذیرش دانشجو نخواهیم داشت.
دکتر مهدی علائیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دانشگاه علم و صنعت ایران چندین سال است که در شهرستان نور مازندران شعبه‌ای را بنا به درخواست مردم و مقامات این منطقه افتتاح کرده که فعالیت رسمی آن از سال 91 آغاز شده و در این زمینه ساختمانی از سوی فرمانداری شهرستان نور به مدت 4 سال برای انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و جذب دانشجو در اختیار این دانشگاه قرار گرفته بود. در واقع این دانشگاه فعالیت‌های خود را ابتدا با جذب دانشجو در دو گرایش آغاز کرده و امروزه تعداد گرایش‌های این واحد به عدد 14 رسیده است.
وی در ادامه تصریح کرد: به طور کلی تعداد 300 دانشجو در 14 گرایش مختلف و مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت واحد نور مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور خاطرنشان کرد: تعهداتی که در ابتدای آغاز فعالیت‌های آموزشی و افتتاح این واحد صورت گرفت، این بود که مدیریت علمی و مجوزهای لازم برای جذب دانشجو و گرایش‌های این دانشگاه از سوی وزارت علوم را دریافت کنیم و در قبال آن مسؤولان استان متعهد شدند ساختمان و امکانات مالی راه‌اندازی واحد را در اختیار ما قرار دهند. در واقع ساختمان فعلی ابتدا بنای نیمه‌کاره بود که قرار شد دانشگاه علم و صنعت متناسب با فضای آموزشی در این ساختمان هزینه و از آن استفاده کند. همچنین شورای گسترش وزارت علوم مجوز راه‌اندازی تعیین‌رشته را به ما داده بود.
دکتر علائیان تاکید کرد: من هفته گذشته با فرمانداری شهرستان نور جلسه‌ای داشتم که در این جلسه عنوان کردم به دلیل کسالت و بستری شدن مدتی در دانشگاه حضور ندارم. متاسفانه نیروهای فرمانداری با وجود اینکه از عدم حضور من اطلاع داشتند، با کمک نیروهای انتظامی وارد حریم دانشگاه شدند که در جریان این اقدام تعدادی از کارکنان و دانشجویان این دانشگاه را مورد ضرب و شتم قرار دادند.
وی افزود: رفتار مسوولان فرمانداری با دانشگاه علم و صنعت واحد نور ناشایست بود؛ چراکه این نوع برخوردها زیبنده جامعه علمی نیست و اساتید و دانشجویان این دانشگاه در این اتفاق مورد بی‌احترامی و بی‌حرمتی فرمانداری قرار گرفتند.
به گفته رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور، این نوع برخورد مسوولان فرمانداری با دانشگاه علم و صنعت واحد نور در حالی صورت گرفت که ما با استاندار مازندران جلسه‌ای گذاشته بودیم که در آن متعهد شد مسوولان امکانات مورد نیاز ادامه فعالیت این دانشگاه را فراهم بیاورند و اجازه داده شود تا اختصاص ساختمان جدید بتوانیم به فعالیت‌های آموزشی خود ادامه دهیم.
دکتر علائیان اضافه کرد: در ورود نیروهای فرمانداری به دانشگاه متاسفانه هیچ نهادی از جمله 110 و صداوسیما به کمک ما نیامدند و این نیروها تابلوی دانشگاه را شکستند و تجهیزات دانشگاه را بیرون ریختند و در حال حاضر دانشجویان این دانشگاه که دقیقاً در نیمسال تحصیلی دوم قرار دارند، بلاتکلیف بوده و دچار ترس و وحشت شده‌اند.
به گفته وی، دانشگاه علم و صنعت نمی‌تواند از بودجه خود برای راه‌اندازی واحدی در خارج از تهران صرف کند و اگر قرار باشد در بیرون از پردیس مرکزی واحدی راه‌اندازی شود، باید مقامات محلی هزینه‌های مالی آن را تامین کنند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور خاطرنشان کرد: در حال حاضر تصمیم دانشگاه درخصوص ادامه فعالیت در واحد نور این است که این دانشجویان به پردیس مرکزی دانشگاه یعنی تهران بازگردانده شوند تا در آنجا بتوانیم ساختمان و یا قسمتی را در اختیار بگیریم که دانشجویان بتوانند تا فارغ‌التحصیلی در این مکان تحصیل کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از سال آینده پذیرش دانشجو در دانشگاه علم و صنعت واحد نور به طور کلی قطع خواهد شد و امکان فعالیت این واحد وجود ندارد و در حال حاضر نیز ماموران نیروی انتظامی ساختمان دانشکده را تصرف کرده‌اند و هر دانشجو و کارمندی را که در آن محوطه باشند، بازداشت می‌کنند.
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برای روشن شدن تمامی زوایای این اتفاق از طریق بخش‌های مختلف خود به دنبال پاسخ فرمانداری و نیروی انتظامی بوده و هر زمان که پاسخ گرفته شود، از طریق  این خبرگزاری منتشر خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۵:۲۴

عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان: افزایش بی‌رویه تحصیلات تکمیلی باعث آسیب جامعه می‌شود

استاد فیزیک دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه دوره‌های تحصیلات تکمیلی با رشد بی‌رویه خود آسیب‌های شدیدی برای جامعه امروز ما داشته، گفت: ما در شهریور سال ۹۲ حدود ۴۰ هزار دانشجو دکترا در کشور داشتیم؛ اما این همه دانشجو دکترا را می‌خواهیم کجا قرار دهیم؟

 
اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از کرددانش، محمدرضا ستاره، عضو هیئت علمی رشته فیزیک دانشگاه کردستان در نشست مجمع بسیج اساتید که امروز همزمان با آغاز دهه فجر در دانشگاه کردستان برگزار شد، گفت: بزرگترین دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران استقلال سیاسی بود؛ اما برای اینکه ما بتوانیم در تمام زمینه ها به استقلال برسیم چاره ای نداریم جز اینکه به سمت علم برویم البته علم نه از بعد کمی؛ بلکه منظور بعد کیفی علم است.
 
وی افزود: هر چند کشور در حوزه تولید علم و مقاله در رتبه خوبی قرار دارد؛ اما در بحث کیفی علم، رتبه قابل توجهی نداریم به این دلیل که کمیت را چسبیده ایم و کیفیت را رها کرده ایم.
 
عضو هیئت علمی رشته فیزیک دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه دوره های تحصیلات تکمیلی با رشد بی رویه خود آسیب های شدیدی برای جامعه امروز ما داشته گفت: ما در شهریور سال ۹۲ حدود ۴۰ هزار دانشجو دکترا در کشور داشتیم, اما این همه دانشجو دکترا را میخواهیم کجا قرار دهیم؟ مقالاتی که این دانشجویان دکترا تولید می کنند چه میزان کیفیت دارند و کاربردی هستند؟ نتبیجه این سیاست می شود مقاله فروشی و دزدی علمی و کپی برداری و .... امروز همه افراد می خواهند دکتر شوند درحالی که باید راس قله ها دکتراهای کشور باشند.
 
این استاد فیزیک دانشگاه کردستان تصریح کرد: ما فقط می خواهیم آمار دانشجویان را افزایش دهیم اما این همه افزایش در سطح تحصیلات تکمیلی را می خواهیم چیکار؟ مقام معظم رهبری در ابلاغیه  سیاست های کلی برنامه توسعه پیوست فرهنگی را در پروژه های ملی و ...الزامی دانسته اند حال وقت آن نرسیده که تبعات عظیم اجتماعی، اقتصادی؛ فرهنگی و ...پروژه جذب بی رویه دانشجوی تحصیلات تکمیلی را در جامعه بررسی کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه باید نظارت بیشتری بر دوره های دکترا شود و توازنی بین کیفیت و کمیت در وزارت علوم برقرار باشد، گفت: مطالبات مقام معظم رهبری در بحث تولید علم بسیار متفاوت است با آن چیزی که امروز دانشگاه های ما دنبال می کنند نتیجه افزایش بی رویه جذب دانشجو در مقاطع ارشد دکترا خروجی جز هدردادن انرژی، سرمایه و زمان جوانان ما ندارد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۵:۲۴

اختتامیه نخستین دوره تربیتی- آموزشی الصافات دانشجویان دانشگاه خوارزمی برگزار شد

آیین اختتامیه نخستین دوره تربیتی - آموزشی الصافات دانشگاه خوارزمی با حضور دانشجویان خواهر و برادر و مسئولان دانشگاهی استان البرز در شهر قم برگزار شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، آیین اختتامیه نخستین دوره تربیتی -  آموزشی الصافات بسیج دانشجویی دانشگاه خوارزمی با حضور دانشجویان خواهر و برادر و مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه خوارزمی و مسئول بسیج دانشجویی البرز در جمکران قم برگزار شد.
 
حسین عسکری، مسئول بسیج دانشجویی استان البرز در آغاز این مراسم گفت: یکی از آرزوهای بنده، فراگیری این دوره های فکری - تربیتی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان البرز است. بسیار ضروری و مهم است که دانشجویان به ویژه دوستان بسیج دانشجویی با جدیت تمام به سوی کارهای فکری و فرهنگی بروند.
 
وی با اشاره به اهمیت کار فکری در بسیج، افزود: بصیرت در نظر، شجاعت در عمل در پی دارد. از نسبت بین نظر و عمل، این ارتباط معنادار را می توان شناسایی کرد.
 
عسکری تصریح کرد: کسانی که در روزهای سخت این مملکت و تاریخ پر فراز و نشیبش، زمین گیر شدند و به ثواب عمل نکردند و از قضا هم از خواص بودند، به نظر می رسد که از بصیرت در نظر، برخوردار نبودند، کسی که بصیرت در نظر داشته باشد در عمل نیز شجاعانه ظاهر خواهد شد.
 
وی ادامه داد: در تعالیم اسلامی بین حوزه عمل و نظر، گسستی وجود ندارد و این تمدن غرب بود که بین این ها جدایی انداخت، به همین خاطر می بینیم که در اواخر قرن نوزدهم، مکتبی با عنوان پراگماتیسم  (مکتب اصالت عمل) متولد می شود. آنها می گویند عیار حقیقت، عبارت است از سودمندی و فایده عملی آن چیز و نه انطباق آن با واقعیت عینی. در واقع در پراگماتیسم، حقیقت هر چیز به وسیله نتیجه نهایی آن سنجیده می‌ شود.
 
مسئول بسیج دانشجویی البرز افزود: وقتی تاریخ فلسفه غرب را می خوانیم، می گویند که پراگماتیسم، اوج انحطاط فلسفه غرب است. یعنی این ها از حوزه نظر غافل شده و گسستی آزار دهنده بین حوزه نظر و عمل به وجود آوردند.
 
وی اظهار کرد: در علم شناسی سکولار، این گسست بین نظر و عمل به چشم می خورد ولی در علم شناسی اسلامی، این دو، پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند. به طوری که همگام با معرفت در حوزه نظر، از ما عمل صالح نیز خواسته می شود و نمی شود بین این دو مهم، جدایی انداخت.
 
عسکری تصریح کرد: متاسفانه امروزه در سیاست گذاری های علم و پژوهش در وزارت علوم و فناوری، بار دیگر تحت تاثیر ادبیات علم شناسی سکولار، نوپراگماتیسم و انتظاری منفعت طلبانه و سوداگرانه از علم، این بار با استفاده از مفاهیمی چون کاربردی سازی دانش، تجاری سازی دانش و دانشگاه های نسل سوم، به ویژه در حوزه علوم انسانی بازتولید و ترویج می شود.
 
وی گفت: بی تردید این نوع نگاه به شکاکیت علمی و نگاه مادی و کالایی به علم در دانشگاه ها دامن خواهد زد. البته ما الگوهای کاربردی سازی بومی خود را داریم که ریشه در علم نافع مورد اشاره در ادبیات دینی دارد. این مهم بایستی توسط علم شناسان مسلمان استخراج و به جامعه علمی معرفی شود.
 
حجت الاسلام ابراهیم زاده، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه خوارزمی در ادامه این مراسم گفت: علت برتری انسان به ملائک علم او است.
 
وی تصریح کرد: اسلام مبتنی بر خرد، عقل و اندیشه است و در روایات برای اعمال ما اگر بخواهد ثواب داده شود در روز قیامت هر عملی که بر پایه عقل باشد ثواب داده می شود.
 
مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه خوارزمی گفت: یکی از مواردی که جزء موفقیت های درجه یک امام خمینی(ره) به شمار می آمد استقامت و صبر و حوصله امام بود.
 
در این مراسم، عماد هلالات، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خوارزمی اهداف و چارچوب های آموزشی این دوره را تشریح کرد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۶:۵۶

رئیس دانشگاه یاسوج: 6 هزار دانشجو در دانشگاه یاسوج تحصیل می‌کنند‌

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: حدود 6 هزار دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف در دانشگاه یاسوج به تحصیل مشغول هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، محمودرضا رحیمی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تمرکز دانشگاه یاسوج بر اجرای سیاست‎های ابلاغی وزارت علوم و ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم است که این موضوع، رشد و توسعه این دانشگاه را به همراه داشته است.
وی افزود: کاربردی کردن پژوهش، کیفی نمودن آموزش و توسعه روابط بین‌الملل با دانشگاه‌ها و موسسات معتبر علمی دنیا از مهم‎ترین سیاست‎های وزارت علوم است که دانشگاه یاسوج نیز در راستای همین سیاست‌ها و حول این 3 محور حرکت می‌کند.
رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به تحصیل حدود 6 هزار دانشجو در این دانشگاه، گفت: سطح کیفی دانشگاه نسبت به دانشگاه‎های هم تراز خود بالاتر است که این مسئله به توان علمی بالای حدود 230 هیئت علمی ما در دانشگاه برمی‌گردد.
رحیمی تصریح کرد: رتبه‎های ممتازی توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه یاسوج در زمینه‌های مختلف کسب شده که از آن جمله می‌توان به حضور دو دانشجوی نمونه کشوری در دو سال گذشته در این دانشگاه اشاره داشت که وزن و اعتبار خاص دانشگاه یاسوج در بین دانشگاه‎های کشور را نشان می‌دهد.
وی عنوان کرد: امتیاز ویژه دانشگاه یاسوج در مقایسه با دانشگاه‎های بزرگ‎تر و باسابقه‎تر، جوان و پویا بودن این دانشگاه به شمار می‌رود که کسب موفقیت‌ها و امتیازات در دانشگاه یاسوج مرهون همین دو عامل است.
رئیس دانشگاه یاسوج در خصوص وضعیت پارک علم و فناوری استان هم گفت: این مساله سال‌های زیادی حل نشده باقی مانده بود که با تلاش استاندار، دانشگاه یاسوج و حوزه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در سفر رئیس‌جمهور به استان مصوب و اعتبار ویژه‌ای برای راه‌اندازی آن اختصاص داده شد.
رحیمی ابراز کرد: در سفر رئیس‌جمهور به استان حدود 4 میلیارد تومان برای احداث پارک علم و فناوری استان تخصیص داده شد و در بودجه سال 96 نیز بودجه اختصاصی برای این پارک در نظر گرفته شده است.
***

۹۵/۱۱/۱۳
۱۸:۰۷

معاون دانشگاه محقق اردبیلی: کیفیت آموزش های مراکز آموزش عالی اردبیل ارتقا می‌یابد

معاون اجرایی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در راستای بهبود عملکرد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان و افزایش کیفیت آموزش های این مراکز، هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان بازدیدهای منظم و مستمری از این مراکز انجام می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، احمد یوسفیان دارانی بعد از ظهر امروز در جلسه هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل اظهار داشت: نظارت و ارزیابی نقش موثری در بهبود عملکرد دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دارد و باید تلاش شود تا این نظارتها توسعه و گسترش یابد.
وی با قدردانی از اقدامات هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان و انجام بازدیدهای منظم و مستمر از واحدها و مراکز آموزش عالی استان اردبیل تصریح کرد: انتظار می‌رود نتایج نظارت و ارزیابی زمینه‌ساز رشد آموزش عالی استان شود.
یوسفیان دارانی بیان کرد: برنامه‌ریزی علمی برای تربیت نیروی انسانی با کیفیت در دانشگاهها مستلزم شناخت وضعیت موجود و آگاهی از میزان فاصله آن با وضعیت مطلوب و مورد انتظار است که این امر توسط هیئت نظارت و ارزیابی به خوبی انجام می‌شود.
رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل نیز با استقبال از نظارت دقیق هیئت استانی بر عملکرد واحدها و مراکز پیام نور استان گفت: دانشگاه پیام نور استان در ایام‌الله دهه فجر اقدام به افتتاح چندین طرح از جمله سالن بزرگ تربیت بدنی خواهد کرد.
افسر روحی با تأکید بر اهمیت امکانات رفاهی و دانشجویی از توجه ویژه واحد استانی دانشگاه پیام نور به توسعه امکانات رفاهی و زیباسازی فضای مراکز و واحدهای دانشگاهی خبر داد.
دبیر هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان و مدیر نظارت و ارزیابی دانشگاه محقق اردبیلی نیز با تبریک آغاز ایام الله دهه فجر و تقدیر از کارگروه ها و کارشناسان نظارت و ارزیابی گفت: در سال جاری چندین مورد بازدید در زمان های مختلف و ایام امتحانات از مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور استان اردبیل انجام شده است.
محمد ضارب‌نیا اظهار کرد: توجه به کیفیت نظامهای آموزش عالی از اهمیت روزافزونی برخوردار است و هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان با تدوین شاخصها و استخراج نتایج کیفی و کمی بازدیدهای خود در سال 95 گام های موفقیت آمیزی را در راه ساختارسازی برای اعتبارسنجی و تضمین کیفیت نظامهای آموزش عالی استان برداشته است.
وی تصریح کرد: کارگروه ها به بررسی فرم«الف» و تکمیل فرم«ب» و بررسی مواردی از جمله فضای مراکز و واحدها، آموزش، پژوهش، امتحانات، وب سایت مراکز و بسیاری مسائل دیگر پرداخته است که در این امر دانشگاه پیام نور استان همکاری صمیمانه‌ای با هیئت نظارت و ارزیابی داشته و در اصلاح موارد پیشرو بوده که قابل تقدیر است.
دبیر هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل بیان کرد: ابلاغیه‌های این گزارشها پس از تصویب هیئت نظارت و ارزیابی استان در قالب فرم «ج» به مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۳
۱۹:۳۸

برگزاری هفتمین گردهمایی مدیران اداری مالی موسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور دردانشگاه صنعتی همدان

گردهمایی مدیران اداری مالی ومدیریت منابع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور در دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، گردهمایی مدیران اداری مالی ومدیریت منابع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور با حضور معاون دکتر حسینیان معاون اداری مالی ومدیریت منابع دانشگاه صنعتی همدان و مدیران دانشکاه های  اداری و مالی منطقه 4 کشور ظهر امروز در دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد.
دبیر گردهمایی مدیران اداری مالی ومدیریت منابع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور در افتتاحیه این گردهمایی که امروز در دانشگاه صنعتی همدان برگزارشد گفت: این گردهمایی به منظور بهره مندی از خرد جمعی ونقطه نظرات و پیشنهادات مدیران مالی دانشگاههای منطقه 4 کشور برگزار شده است.
مهندس نبی الله سپهری بیان کرد: از دیگر اهداف برگزاری این گردهمایی مشارکت جویی و بهره مندی از مشارکت مدیران و مدیران اداری مالی دانشگاه ها در سیاست گذاری های وزارت علوم است.
وی با بیان اینکه دردولت تدبیر و امید و بنابر اسناد بالادستی وظایفی برعهده معاونت اداری مالی قرار داده شده است، اظهارداشت: با توجه به سیاست گذاری وزارت علوم یکی از برنامه های ما در گردهمایی ارائه راهکار و پیشنهاد در خصوص نحوه و چگونگی تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی می باشد تا با تصویب طرح جامعه بتوانیم در آینده ای نزدیک کارکنان قراردادی را تبدیل وضعیت نماییم.
به گفته دبیر گردهمایی معاونین اداری مالی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور دردولت یازدهم فرصت هم نظری و هم افزایی در دانشگاه ها فراهم شده است و این مهم را باید از طریق شوراهای مناطق نهادینه و ساختاری عملی برای آن تهیه کنیم.
 مدیر اداری و مالی دانشگاه صنعتی همدان نیز در این گردهمایی با اشاره به اینکه دانشگاه ها الگوهای اصلی تمدن ها هستند که رفتارها را ترویج می دهند، افزود: تلاش برای ترویج روح استقلال و بهره مندی از دانش باید در دستورکار قرار گیرد و این اهداف را منابع مالی دانشگاه ها دنبال کرده و برگزاری شش گردهمایی نیزدر این راستا بوده است.
قاسمی بیان کرد: شوراهای ۱۰ گانه مناطق را در سطح کشور فعال شده است تا وزارت علوم بتواند با استفاده از نظرات اساتید و مدیران دانشگاه ها سیاست ها و تصمیمات لازم را اتخاذ کند.
وی به نامگذاری امسال با نام سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل اشاره کرد و گفت: باید دانشگاه ها به ویژه حوزه های اداری و مالی و مدیرت منابع توانمندی های خود را توسعه و تقویت کنند تا هم دولت از این منبع دانشی برخوردار شود و هم توصیه و نظراتی که ارائه می شود در تمامی دانشگاه ها به اجرا درآید.
گفتنی است در این نشست در خصوص فعالیت ها، جلوگیری از دوباره کاری، صرفه جویی در هزینه های اجرای طرح ها در کنار تنوع، افزایش وسعت فعالیت ها و نحوه تبدیل وضعیت نیروهای قرارادای مطالبی را بیان داشتند.
در پایان این نشست رای گیری برای انتخاب دبیر مدیران اداری مالی ومدیریت منابع دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی منطقه 4 کشور انجام شد و مهندس نبی الله سپهری برای یکسال دیگر در سمت خود ابقا شد.
 

۹۵/۱۱/۱۴
۰۹:۳۳

سرپرست دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: توجه معاونت حقوقی وزارت علوم به صیانت از فضای دانشگاهی

سرپرست دانشگاه شهید بهشتی گفت: صیانت از فضای دانشگاهی در بخش حقوقی وزارت علوم باید مورد توجه قرار گیرد .

به گزارش خبرنگار مهر، سومین نشست مدیران دفاتر حقوقی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در دانشگاه شهید بهشتی با حضور دکتر تسلیمی قایم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت و سرپرست دانشگاه شهید بهشتی در تالار علامه طباطبایی برگزار شد.
دکتر سید حسن صدوق گفت: در کشور ما به علم و دانش بهای زیادی داده می شود، بسیاری از پدران و مادرانی که در کشور ما هستند حتی خانه های خود را نزدیک دانشگاه ها می سازند تا به نوعی فرزندان آنها وارد دانشگاه شوند و این توجه به دانشگاه در تمامی اقشار کشور مشاهده می شود.
وی ادامه داد: صیانت از فضای دانشگاهی در بخش حقوقی وزارت علوم  باید مورد توجه قرار گیرد برخی ساختمان های دانشگاهی کشور دعواهای ناحقی بین آنها وجود دارد که باید این موارد توسط معاونت حقوقی وزارت علوم رسیدگی و توجه شود.
سرپرست دانشگاه شهید بهشتی به تعداد گسترده رشته های دانشگاهی و حضور دانشجویان در این رشته ها در کشور اشاره کرد و گفت: تمام این دانشجویان امید کشور هستند و باید در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و فناوری این فعالیت به وجود آید که دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در عرصه های مختلف علمی بعد از فارغ التحصیلی وارد این حوزه ها شوند.
وی افزود: پروژهای دانشگاهی باید در زمینه های فرهنگی، فناوری و اقتصادی فعال تر باشد، ما باید بتوانیم ارتباط بین دانشگاه و صنعت را هرچه بیشتر و محکم تر توسعه دهیم تا این پیوند بین دانشگاه و صنعت ایجاد شود و صنعت بتواند از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها استفاده کند.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۳:۵۱

توجه معاونت حقوقی وزارت علوم به صیانت از فضای دانشگاهی

سرپرست دانشگاه شهید بهشتی گفت: صیانت از فضای دانشگاهی در بخش حقوقی وزارت علوم باید مورد توجه قرار گیرد .

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سومین نشست مدیران دفاتر حقوقی دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در دانشگاه شهید بهشتی با حضور دکتر تسلیمی قایم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت و سرپرست دانشگاه شهید بهشتی در تالار علامه طباطبایی برگزار شد.
دکتر سید حسن صدوق گفت: در کشور ما به علم و دانش بهای زیادی داده می شود، بسیاری از پدران و مادرانی که در کشور ما هستند حتی خانه های خود را نزدیک دانشگاه ها می سازند تا به نوعی فرزندان آنها وارد دانشگاه شوند و این توجه به دانشگاه در تمامی اقشار کشور مشاهده می شود.
وی ادامه داد: صیانت از فضای دانشگاهی در بخش حقوقی وزارت علوم  باید مورد توجه قرار گیرد برخی ساختمان های دانشگاهی کشور دعواهای ناحقی بین آنها وجود دارد که باید این موارد توسط معاونت حقوقی وزارت علوم رسیدگی و توجه شود.
سرپرست دانشگاه شهید بهشتی به تعداد گسترده رشته های دانشگاهی و حضور دانشجویان در این رشته ها در کشور اشاره کرد و گفت: تمام این دانشجویان امید کشور هستند و باید در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و فناوری این فعالیت به وجود آید که دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در عرصه های مختلف علمی بعد از فارغ التحصیلی وارد این حوزه ها شوند.
وی افزود: پروژهای دانشگاهی باید در زمینه های فرهنگی، فناوری و اقتصادی فعال تر باشد، ما باید بتوانیم ارتباط بین دانشگاه و صنعت را هرچه بیشتر و محکم تر توسعه دهیم تا این پیوند بین دانشگاه و صنعت ایجاد شود و صنعت بتواند از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها استفاده کند.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۹:۰۷

نامه شورای صنفی دانشگاه صنعتی ارومیه به معاون آموزشی وزارت علوم

شورای صنفی دانشگاه صنعتی ارومیه درخصوص عدم دسترسی دانشجویان به سیستم مدیریت آموزش این دانشگاه نامه ای به معاون آموزشی وزارت علوم ارسال کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در نامه شورای صنفی دانشگاه صنعتی ارومیه آمده است: «دانشگاه صنعتی ارومیه در اقدامی عجیب و تامل برانگیز، سیستم مدیرت آموزش دانشجویان بدهکار، اعم از دانشجویان روزانه و شبانه را بسته است.
شورای صنفی دانشجویان به عنوان نمایندگان بر حق همه دانشجویان طی نامه ای خطاب به ریاست دانشگاه و معاونت اداری و پشتیبانی خواستار رفع این محدودیت بودند.
سیستم مدیریت سما به مدت محدود ۳ روز باز شد ولی مجددا در روز انتخاب واحد بسته شد. در حالیکه چند روز بیشتر نیست امتحانات دانشجویان تمام شده است و هنوز نمرات اکثر دروس ثبت نشده است و هر ورودی تنها یک روز فرصت انتخاب واحد دارد؛ دانشگاه طی اطلاعیه ای اعلام داشته است به دانشجویان بدهکار فرصت انتخاب واحد نخواهد داد.
در حالیکه ۱۵ بهمن ماه آخرین روز انتخاب واحد در دانشگاه صنعتی ارومیه است تا کنون دانشجویان بدهکار نتوانسته اند واحدهای درسی خود را برای ترم آتی اخذ کنند. بعد از بسته شدن سیستم سما دانشجویانی که توانایی پرداخت بدهی را داشتند، بدهی خود را پرداخت کردند ولی متاسفانه عده زیادی از دانشجویان توان پرداخت بدهی را نداشته و دانشگاه نیز، انتخاب واحد و مشاهده نمرات را منوط به پرداخت بدهی کرده است.
مستحضر هستید که عدم اجازه مشاهده نمرات دروس، مغایر ماده ۱۷ منشور حقوق دانشجویی است.
دانشگاه صنعتی ارومیه فاقد خوابگاه ملکی بوده و دانشجویان برای اسکان در خوابگاه های خودگردان تحت نظارت دانشگاه، قبل از شروع ترم تقریبا ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می کنند. تسویه بدهی آموزشی در کنار پرداخت شهریه خوابگاه ها در این شرایط اقتصادی جامعه فشار روز افزونی را به دانشجویان و خانواده هایی که توان تامین مخارج فرزندشان را ندارند وارد کرده است. 
لذا خواهشمند است در این مورد رسیدگی های لازم را به عمل آورید.»

۹۵/۱۱/۱۵
۱۱:۵۱

دومین کنگره شهدای دانشجو در مشهد برگزار می‌شود

گروه فرهنگی: دومین کنگره شهدای دانشجو با حضور مسئولان استانی، وزیر بهداشت و علوم و جمعی از مسئولان سپاه، 15 اسفندماه در مشهد برگزار می‌شود.

راحله حسینی، نماینده دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کنگره شهدای دانشجو در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، در خصوص هدف از اجرایی شده این برنامه، تصریح کرد: وزارت علوم، بهداشت و بسیج کل کشور در جلسه‌ای به این نتیجه رسیده بودند که یاد و خاطره شهدای دانشجو به صورت یک دست در کل کشور و هر استان در روز شهدای دانشجو گرامی داشته شود.
وی ادامه داد: بعد از برگزاری کنگره شهدا به صورت یک دست، اطلاعات جامع شهدا از این طریق جمع‌آوری شده و به تهران ارسال شود از طرفی هم هر استانی در دانشگاه ویژه‌ای برنامه‌ای در خصوص یاد و خاطره شهدای دانشجو داشته باشد و یکی از آن برنامه‌ها بحث رسیدگی و تکریم خانواده شهدا است. حسینی ادامه داد: این کنگره که هر دو ساله یک دانشگاه میزبان آن می‌شود سال گذشته به میزبانی دانشگاه فردوسی برگزار شد و امسال دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزبان آن خواهد بود.
وی از حضور مسئولان استانی، وزیر بهداشت و علوم و جمعی از مسئولان سپاه از جمله سردار قاآنی خبر داد و تصریح کرد: این برنامه با رویکرد هنری و دفاع مقدس با حضور بازیگران مطرح کشور، سید جواد هاشمی و رضا ایرامنش برگزار می‌شود.
نماینده دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کنگره شهدای دانشجو عنوان کرد: دومین کنگره شهدای دانشجو 15 اسفندماه، ساعت 17:30 در تالار ابن سینا واقع در چهار راه دکتری مشهد به همراه تقدیر از 30 خانواده شهدا و 9 خانواده شهدای حرم برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۲:۴۲

ساخت مدرنترین گلخانه‌تحقیقاتی در دانشگاه زنجان

زنجان ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس دانشگاه زنجان از آغاز ساخت فاز نخست یکی از مدرنترین گلخانه‌های تحقیقاتی در این دانشگاه خبر داد.
خلیل جمشیدی که در نشست برگزیدگان و شورای دانشگاه زنجان سخن می‌گفت، افزود: قرارداد مطالعه و ساخت این فاز با پیمانکار بسته شده است.‏
‏ وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی کلکسیون و مزرعه گیاهان دارویی با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف پرورش50 گونه گیاه در باغ گیاهان دارویی دانشگاه زنجان،گفت: در پژوهشکده زیستی دانشگاه زنجان، طرح تولید عوامل کنترل بیولوژیک برای تولید محصولات ارگانیک در گلخانه با گواهی ثبت اختراع، اجرا شده است.
اواجرای طرح چند قلوزایی گوسفند نژاد افشار را از دیگر طرح‌های موفق دانشگاه زنجان اعلام کرد وافزود: این طرح با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شده است و از ظرفیت‌های قابل قبول استان به شمار می‌آید.
رئیس دانشگاه زنجان با اشاره به راه‌اندازی آزمایشگاه کشت جنین،گفت: انتقال تکنولوژی و دانش فنی این طرح از کشور استرالیا در حال انجام است و طرح تجاری سازی انجماد اسپرم گوسفند برای انجام تلقیح مصنوعی جانوران نیز در پژوهشگاه دانشگاه زنجان اجرا می‌شود.
جمشیدی با اعلام این که برخی از پروژه‌های علمی دانشگاه زنجان در قالب مشارکت‌های بین‌المللی اجرامی شود، افزود: در این راستا تفاهمنامه‌هایی با دانشگاه‌های معتبر بسته شده که در برخی موارد به اقدام‌ها و فرصت‌های مطالعاتی برای استادان هم منجر شده است. همچنین استادان برای تدریس به دانشگاه‌های معتبری در کلمبیا، روسیه و آلمان اعزام شده‌اند.
وی نسبت شاخص دانشجو به استاد در دانشگاه زنجان را یک به 24 اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، این نسبت در پایان برنامه ده ساله، به یک به 20 می‌رسد.
رئیس دانشگاه زنجان همچنین مدیریت در نحوه بستن قراردادهای درآمدزا و افزایش میزان این درآمدها را از رویدادهای شاخص این دانشگاه دانست و افزود: با تحقق این رویدادها، دانشگاه زنجان حرکتی در جهت خلاف رشد تورم خواهد داشت و با صرفه‌جویی‌های انجام شده، شاهد مدیریت هزینه‌ها خواهیم بود.
وی بهره برداری از استخر دانشگاه وساختمان جدید دانشکده کشاورزی، در کنار تکمیل دانشکده هنر و معماری، بهره برداری از پیست دوومیدانی دانشگاه زنجان ظرف یک ماه آینده و تکمیل زمین چمن این مجموعه تا تابستان سال آینده را از مهمترین اقدام‌های عمرانی دانشگاه زنجان بر شمرد وگفت: مشکل بیست ساله فاضلاب دانشگاه با پیگیری‌های انجام شده در سفر هیأت دولت و تخصیص اعتبار، 50 درصد پیشرفت داشته و اگر بقیه اعتبار این طرح نیز تخصیص یابد، می‌توان تابستان سال آینده شاهد بهره برداری از آن بود.
جمشیدی وضع بودجه‌ای دانشگاه را مطلوب ارزیابی کرد و یادآور شد: با اتخاذ سیاست‌های راهبردی، بودجه دانشگاه تا سال آینده 31 درصد رشد خواهد داشت.
وی در باره ارتقای ارائه خدمات به دانشجویان گفت: در این حیطه اقدام‌هایی در حوزه غربالگری، پیشگیری از اعتیاد و طرح پایش سلامت روان و سیمای زندگی انجام می‌شود.
رئیس دانشگاه زنجان اعلام کرد: این دانشگاه موفقیت‌هایی از جمله رتبه نخست مدیریت سبز بین دانشگاه‌های کشور و نیز رتبه نخست در اجرای طرح عفاف و حجاب را کسب کرده است.
وی از پیش‌بینی و اختصاص 30 هکتار زمین برای ساخت پارک علم و فناوری خبر داد و افزود: بهتر است که پارک علم و فناوری در مجاورت سایت اصلی دانشگاه جامع و مادر استان ساخته شود.‏
‏*تربیت و تامین نیرو‌های متخصص ‏
استاندار زنجان نیز در این نشست‌به خلاءهای موجود در آموزش تکنیسین‌ها در کارگاه‌ها و مراکز تولیدی و صنعتی اشاره کرد و گفت: کاردانان و تکنیسین‌های بخش‌های تولیدی و صنعتی، به منزله پلی میان مهندسین و کارگران شاغل در مجموعه‌ها و کارگاه‌ها به شمار می‌آیند، ولی در کشور در زمینه تربیت و تامین این نیرو‌ها خلاء و کمبود جدی وجود دارد.
اسدالله درویش امیری با اشاره به این که استان زنجان در حوزه معدن از ویژگی‌های متمایزی نسبت به دیگر استان‌های کشور برخوردار است، اعلام کرد: از 80 درصد معادن مطالعه شده و شناخته شده کشور، حدود 40 درصد در استان زنجان قرار دارد که به دنبال اخذ مجوزهای لازم به منظور بهره‌برداری مناسب‌تر از این نعمت خدادادی هستیم.
وی بخش صنعت را یکی از محورهای توسعه استان زنجان دانست وتاکید کرد:دانشگاه باید نقش اساسی و همراهی بیشتری برای توسعه صنعت استان داشته باشد.
اوبا اشاره به وضع مطلوب استان زنجان در سه مولفه اصلی آب، خاک و هوا، یادآور شد: با حمایت‌های دولت یازدهم در این بخش، میزان تولیدات کشاورزی استان 5ر2 برابر بیشتر از میزان مصرف استان است.
استاندار زنجان راه اندازی پارک علم و فناوری در استان را ضروری دانست و گفت: در صورتی که وزارت علوم مجوزهای لازم را صادر کند، این استان می‌تواند در دهه فجر
امسال صاحب پارک علم
و فناوری شود.
درویش امیری همچنین بر ضرورت ایجاد ثبات در بخش مدیریت مراکز آموزش عالی در کشور تاکید کرد و گفت: هرچه عمر مدیریت‌ها در مراکز آموزش عالی طولانی‌تر شود، به اهداف مدیریتی بیشتری دست می‌یابیم و تجربه سال‌های گذشته مراکز آموزش عالی کشور، موید این مطلب است.
او با اشاره به این که در حوزه‌های علمی و مراکز آموزش عالی باید رفتارها سنجیده‌تر و برخوردها دقیق‌تر باشد، افزود: با توجه به این که دانشگاه‌ها محل اجتماع جمعی از صاحبنظران و اندیشه پردازان در حوزه‌های مختلف و در سطح بسیار عالی است، بنابراین مدیران دانشگاه‌ها باید قدرت تحمل و تعامل بالایی داشته باشند. زیرا مدیریت در محیطی که همه اهل فکر و پژوهش و دانش و صاحبنظرند، دشوار است.
استاندار زنجان فعالیت و تعامل بین مدیریت، اعضای هیات علمی و دانشجویان را مطلوب دانست و افزود: باید کارنامه دانشگاه در حوزه پژوهش و دانش بر اساس شرایط کشور مورد قضاوت قرار گیرد تا با رفع نقایص موجود به ایده آل‌ها برسیم.‏

۹۵/۱۱/۱۳
۲۲:۵۵

به همت دفتر همکاري هاي علمي بين‌المللي دانشگاه مازندران صورت گرفت: کارگاه آموزشي ارزيابي جامع آب هاي جاري ايران و امضاي تفاهم نامه با دانشگاه هامبورگ آلمان

بابلسر - خبرنگار رسالت:
 کارگاه آموزشي ارزيابي جامع آب هاي جاري ايران در قرن 21 با حضور اساتيد دانشگاه هامبورگ آلمان و دانشگاه ايران دردانشگاه مازندران برگزارشد. به گزارش روابط عمومي دانشگاه به نقل از دفتر همکاري هاي علمي بين‌المللي دانشگاه مازندران، کارگاهي تحت عنوان ارزيابي جامع آب هاي ايران(خليج فارس و درياي خزر و...) در قرن 21 از منظر ژئوفيزيک، اقيانوس شناسي، محيط زيست و تغييرات اقليمي در دانشگاه مازندران با همکاري دانشگاه هامبورک برگزار شد.
 در اين کارگاه نمايندگان بسياري از سازمان ها و موسسات پژوهشي داخلي از جمله اداره بنادر، وزارت نيرو، سازمان هواشناسي ، 
سازمان زمين شناسي و سازمان آب شرکت داشتند. طي جلسات جداگانه اي که همين روز با سازمان هاي مذکور برگزار گرديد مشکلات و نيازمندي هاي آنها مورد بررسي قرار گيرد. در جلسه تکميلي که با حضور هيئت آلماني و نمايندگان دانشگاه مازندران در محل وزارت علوم برگزار مي شود، مسئله چگونگي انتقال سخت افزاري و نحوه انتقال فناوري مربوطه مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۰:۰۲

مدارک این زیر مجموعه دانشگاه تهران بی اعتبار شد

اداره کل امور حقوقی دانشگاه تهران، در خصوص شرکت پژوهشگران و نوآوران دانشگاه تهران، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش بولتن نیوز ، اداره کل امور حقوقی دانشگاه تهران، در خصوص شرکت پژوهشگران و نوآوران دانشگاه تهران، اطلاعیه‌ای صادر کرد.
در این اطلاعیه آمده است:
به اطلاع می رساند براساس مقررات قانونی و مصوبات وزارت علوم، صدور هرگونه مدرک درسطح همتراز و معادل و مشابه آن، توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ممنوع بوده و غیرقانونی است و دانشگاه تهران نیز هیچ گونه مجوزی جهت صدور چنین مدارکی به هیچ مرکزی صادر ننموده است.
دراین راستا کلیه مدارکی که توسط شرکت پژوهشگران و نوآوران دانشگاه تهران صادر شده بی اعتبار بوده و مورد تأیید این دانشگاه و وزارت علوم تحقیقات و فناوری نمی باشد.
آگهی انحلال این شرکت نیز که در روزنامه رسمی کشور به شماره 20600 مورخ 1394/09/02 صفحه 47 منتشر شده و در نشانی سایت آن شرکت نیز اطلاع رسانی شده است، در نشانی های زیر در دسترس است:

۹۵/۱۱/۱۴
۱۴:۲۸

تخصیص5 میلیارد تومان اعتبار جهت تکمیل پروژه دانشکده مهندسی قوچان

رئیس دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان از تخصیص 5 میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره 36 با تخصیص 100 در صدی جهت تکمیل پروژه دانشکده مهندسی قوچان خبر داد.

علی‌اصغر بهشتی ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به این مطلب که جهت اجرای کل پروژه دانشکده مهندسی اعتباری بالغ‌بر 11 میلیارد تومان نیاز بود تصریح کرد: این پروژه با 6 میلیارد تومان و 58 درصد پیشرفت فیزیکی تنها حدود 1 میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشته است که با توجه به بدهی پیمانکاری ادامه کار دشوار شده بود و خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مبلغ 5 میلیارد تومان اعتبار از محل تبصره 36 با دستور مستقیم معاونت رئیس‌جمهور، با تخصیص 100 درصدی در قالب اسناد و اوراق برای دانشگاه اختصاص داده شد که انشاء ا... در صورت تخصیص به‌موقع اعتبارات تا مهر سال 96 به پایان خواهد رسید.
مسئول کمیته دانشجویی ستاد دهه فجر قوچان بابیان اینکه 83 برنامه در حوزه دانشجویی در شهرستان قوچان جهت اجرا برنامه‌ریزی‌شده است گفت: مهم‌ترین و شاخص‌ترین برنامه‌های ستاد، برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی با عنوان "کتاب من زنده هستم" توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان، مسابقات عکاسی با عنوان "حماسه حضور" توسط موسسه آموزش عالی اترک، مسابقات ورزشی طناب‌کشی و تنیس روی میز توسط دانشکده فنی شهید رجایی، مسابقه شعار برگزیده استکبارستیزی توسط دانشگاه فنی و مهندسی قوچان، مسابقه آشپزی دانشجویی توسط دانشگاه پیام نور و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای داخلی دانشگاه‌ها در محل مصلی قوچان است.
وی ادامه داد: سخنران قبل از خطبه‌های نماز جمعه 15 بهمن نیز مسئول کمیته دانشجویی ستاد دهه فجر قوچان است، تا دستاوردهای علمی و نقش دانشگاه‌ها را در قبل و پس از انقلاب برای نمازگزاران بیان کند.
علی‌اصغر بهشتی با اشاره به این مطلب که جهت اجرای کل پروژه دانشکده مهندسی اعتباری بالغ‌بر 11 میلیارد تومان نیاز است تصریح کرد: این پروژه با 6 میلیارد تومان و 58 درصد پیشرفت فیزیکی تنها حدود 1 میلیارد تومان تخصیص اعتبار داشته است که با توجه به بدهی پیمانکاری کار دشوار شده بود که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور مبلغ 5 میلیارد تومان اعتبار در قالب ماده 36 با دستور مستقیم معاونت رئیس‌جمهور با تخصیص 100 درصدی در قالب اسناد و اوراق برای دانشگاه اختصاص داده شد که انشاء ا... در صورت تخصیص به‌موقع اعتبارات تا مهر سال 96 به پایان خواهد رسید.
رئیس دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان گفت: باعث افتخار است که دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان پس از دانشگاه فردوسی مشهد و حکیم سبزواری بیشترین دانشجو و بالاترین اعتبار ملی را در سطح استان خراسان رضوی داشته است و طی 2سال گذشته اعتبارات هزینه‌ای دانشگاه از 6 میلیارد تومان به 15 میلیارد تومان افزایش پیداکرده و ازنظر کیفیت آموزشی و هیات علمی و دانشجو نیز پیشرفت بهتری نسبت به دیگر دانشگاه‌های استان داشته است.
وی با اشاره به این مطلب که سرانه فضای آموزشی دانشگاه در 2 سال گذشته 2 برابر شده است خاطرنشان کرد: در جذب رشته‌های آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد علیرغم سیاست‌های انقباضی، مجوز 4 رشته مکانیک گرایش طراحی کاربردی، برق گرایش مخابرات، برق گرایش کنترل، شیمی گرایش جداسازی برای دانشگاه گرفته شد.
علی‌اصغر بهشتی با اظهار این مطلب که در حال حاضر 2860 دانشجو در 34 رشته و گرایش در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند گفت: در بخش اعضای هیات علمی پیشرفت زیادی حاصل‌شده است و از 42 عضو به 64 عضو افزایش داشته‌ایم، در بخش نیروهای حق‌التدریس نیز 130 نفر عضو به شکل غیرمستقیم در حال فعالیت‌اند، 30 نفر نیروی شرکتی و اخیراً نیز با جذب نیرو کارمندان دانشگاه از 39 نفر به 45 نفر افزایش نیرو داشته‌ایم که این در راستای رسیدن به استانداردها و معیارهای وزارت علوم می‌باشد.

۹۵/۱۱/۱۴
۱۵:۴۱

تصرف ساختمان دانشگاه علم‌وصنعت واحد نور! + پاسخ رییس دانشگاه

اقتصاد ایران: روز گذشته(12 بهمن ماه) تعداد زیادی از کارکنان فرمانداری با همراهی نیروی انتظامی شهرستان نور در اقدامی غیر مرسوم وارد حریم و ساختمان دانشگاه علم و صنعت نور شده و با شکستن قفل‌های امنیتی کلاس‌ها و اتاق‌های دانشگاه، تجهیزات دانشگاه را بیرون ریخته و تجهیزات خود را در آن مستقر کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دانشگاه علم و صنعت ایران واحد نور، در پی این اقدام، یکی از کارکنان دانشگاه و یکی از دانشجویان به دلیل ضرب ‌وشتم و درگیری ایجاد شده به بیمارستان منتقل شده و دانشجو به صورت سرپایی درمان شده، ولی کارمند واحد نور در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است.
رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور ضمن تایید این خبر، در واکنش به تصرف ساختمان دانشگاه علم و صنعت واحد نور توسط فرمانداری اظهار کرد: دانشجویان این دانشگاه به پردیس مرکزی دانشگاه منتقل خواهند شد و از سال آینده در این واحد پذیرش دانشجو نخواهیم داشت.
دکتر مهدی علائیان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: دانشگاه علم و صنعت ایران چندین سال است که در شهرستان نور مازندران شعبه‌ای را بنا به درخواست مردم و مقامات این منطقه افتتاح کرده که فعالیت رسمی آن از سال 91 آغاز شده و در این زمینه ساختمانی از سوی فرمانداری شهرستان نور به مدت 4 سال برای انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و جذب دانشجو در اختیار این دانشگاه قرار گرفته بود. در واقع این دانشگاه فعالیت‌های خود را ابتدا با جذب دانشجو در دو گرایش آغاز کرده و امروزه تعداد گرایش‌های این واحد به عدد 14 رسیده است.
وی در ادامه تصریح کرد: به طور کلی تعداد 300 دانشجو در 14 گرایش مختلف و مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت واحد نور مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور خاطرنشان کرد: تعهداتی که در ابتدای آغاز فعالیت‌های آموزشی و افتتاح این واحد صورت گرفت، این بود که مدیریت علمی و مجوزهای لازم برای جذب دانشجو و گرایش‌های این دانشگاه از سوی وزارت علوم را دریافت کنیم و در قبال آن مسؤولان استان متعهد شدند ساختمان و امکانات مالی راه‌اندازی واحد را در اختیار ما قرار دهند. در واقع ساختمان فعلی ابتدا بنای نیمه‌کاره بود که قرار شد دانشگاه علم و صنعت متناسب با فضای آموزشی در این ساختمان هزینه و از آن استفاده کند. همچنین شورای گسترش وزارت علوم مجوز راه‌اندازی تعیین‌رشته را به ما داده بود.
دکتر علائیان تاکید کرد: من هفته گذشته با فرمانداری شهرستان نور جلسه‌ای داشتم که در این جلسه عنوان کردم به دلیل کسالت و بستری شدن مدتی در دانشگاه حضور ندارم. متاسفانه نیروهای فرمانداری با وجود اینکه از عدم حضور من اطلاع داشتند، با کمک نیروهای انتظامی وارد حریم دانشگاه شدند که در جریان این اقدام تعدادی از کارکنان و دانشجویان این دانشگاه را مورد ضرب و شتم قرار دادند.
وی افزود: رفتار مسوولان فرمانداری با دانشگاه علم و صنعت واحد نور ناشایست بود؛ چراکه این نوع برخوردها زیبنده جامعه علمی نیست و اساتید و دانشجویان این دانشگاه در این اتفاق مورد بی‌احترامی و بی‌حرمتی فرمانداری قرار گرفتند.
به گفته رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور، این نوع برخورد مسوولان فرمانداری با دانشگاه علم و صنعت واحد نور در حالی صورت گرفت که ما با استاندار مازندران جلسه‌ای گذاشته بودیم که در آن متعهد شد مسوولان امکانات مورد نیاز ادامه فعالیت این دانشگاه را فراهم بیاورند و اجازه داده شود تا اختصاص ساختمان جدید بتوانیم به فعالیت‌های آموزشی خود ادامه دهیم.
دکتر علائیان اضافه کرد: در ورود نیروهای فرمانداری به دانشگاه متاسفانه هیچ نهادی از جمله 110 و صداوسیما به کمک ما نیامدند و این نیروها تابلوی دانشگاه را شکستند و تجهیزات دانشگاه را بیرون ریختند و در حال حاضر دانشجویان این دانشگاه که دقیقاً در نیمسال تحصیلی دوم قرار دارند، بلاتکلیف بوده و دچار ترس و وحشت شده‌اند.
به گفته وی، دانشگاه علم و صنعت نمی‌تواند از بودجه خود برای راه‌اندازی واحدی در خارج از تهران صرف کند و اگر قرار باشد در بیرون از پردیس مرکزی واحدی راه‌اندازی شود، باید مقامات محلی هزینه‌های مالی آن را تامین کنند.
رئیس دانشگاه علم و صنعت واحد نور خاطرنشان کرد: در حال حاضر تصمیم دانشگاه درخصوص ادامه فعالیت در واحد نور این است که این دانشجویان به پردیس مرکزی دانشگاه یعنی تهران بازگردانده شوند تا در آنجا بتوانیم ساختمان و یا قسمتی را در اختیار بگیریم که دانشجویان بتوانند تا فارغ‌التحصیلی در این مکان تحصیل کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از سال آینده پذیرش دانشجو در دانشگاه علم و صنعت واحد نور به طور کلی قطع خواهد شد و امکان فعالیت این واحد وجود ندارد و در حال حاضر نیز ماموران نیروی انتظامی ساختمان دانشکده را تصرف کرده‌اند و هر دانشجو و کارمندی را که در آن محوطه باشند، بازداشت می‌کنند.
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برای روشن شدن تمامی زوایای این اتفاق از طریق بخش‌های مختلف خود به دنبال پاسخ فرمانداری و نیروی انتظامی بوده و هر زمان که پاسخ گرفته شود، از طریق این خبرگزاری منتشر خواهد شد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۳
۱۶:۲۸

رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی: تمرکز دولت یازدهم بر گسترش کیفی دانشگاه‌ها بوده است

رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی گفت: تمرکز دولت یازدهم بر گسترش کیفی دانشگاه‌ها بوده است.

جلیل مسعودی فرد در گفت‌و گو با ایسنا، اظهار کرد: در  دولت دکتر روحانی، گسترش کمی مراکز آموزش عالی متوقف شده و بیشتر تمرکز بر کیفی‌سازی آموزش است. زیرا با توجه به گسترش کمی مراکز آموزش عالی در دهه‌ 80 و 90 و کاهش جمعیت جوان مشخص بود که این مراکز با بحران نبود دانشجو مواجه می‌شوند.
مسعودی فرد با اشاره به گسترش کمی و کاهش کیفی مراکز آموزش عالی، در سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: وزارت علوم مهم‌ترین هدف خود را کنترل کمی دانشگاه‌‎ها و بالا بردن کیفیت آن‌ها قرار داده است.
رئیس دانشگاه‌های پیام نور خراسان‌شمالی تصریح‌ کرد: این مشکل شامل حال دانشگاه پیام نور نیز شده و حجم بالای کتاب‌ها، سنگین بودن محتوای مطالب درسی، معدل دانشجویی پایین‌تر و تعداد محدود کلاس‌ها نیز سبب شده تا از دانشگاه پیام نور مانند سابق استقبال نشود.
مسعودی فرد اظهار کرد: به عبارت دیگر دانشجویان جوان متقاضی کلاس‌های بیشتری هستند که با سیستم پیام نور که به صورت نیمه مترکز است، مطابقت ندارد.
وی ادامه‌ داد: متمرکز بودن آزمون‌ها نیز منجر به سخت‌تر شدن محتوای آزمون شده و امید است به دلایلی از جمله کیفیت آموزش و نیمه حضوری بودن دانشگاه، بتوانیم دانشجویان بیشتری جذب کنیم تا از این طریق از تعطیلی واحدهای کوچکتر جلوگیری شود.  

۹۵/۱۱/۱۵
۱۲:۴۴

رقابت بیش از960 داوطلب در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد

960 داوطلب در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد در هرمزگان به رقابت پرداختند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بندرعباس،عبدالکریم قائدی سرپرست دانشگاه پیام نور استان هرمزگان گفت: از این تعداد 509 نفر مرد و 458 نفر زن هستند.
وی افزود: این امتحان در سه حوزه مرکز بندرعباس، قشم و بندرلنگه برگزار شد.
سرپرست دانشگاه پیام نور استان هرمزگان  گفت:ظرفیت پذیرش در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور دوره بهمن‌ در کل کشور 33 هزار و 800 نفر است.
 عبدالکریم قائدی افزود: نتایج نهایی این آزمون دهه دوم اسفند 95 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی  www.sanjesh.org اعلام خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۱:۳۸

امروز؛ آخرين مهلت دريافت کارت شرکت در آزمون ارشد پيام‌نور

 امروز؛ آخرين مهلت دريافت کارت شرکت در آزمون ارشد پيام‌نور    مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با تاکيد بر اين‌که تاکنون 37 درصد داوطلبان آزمون ارشد پيام‌نور کارت ورود به جلسه خود را دريافت کرده‌اند، گفت: اين آزمون روز جمعه 15 بهمن‌ماه برگزار مي‌شود.
دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب، اظهار کرد: براساس برنامه زماني اعلام‌شده، کارت شرکت در آزمون کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام نور از روز سه‌شنبه 12 بهمن‌ماه سال 1395 بر روي سايت سنجش آموزش کشور قرار گرفته، لذا داوطلبان مي‌توانند حداکثر تا ساعت 24 امروز پنج‌شنبه، چهاردهم بهمن‌ماه جاري با مراجعه به اين سايت نسبت به دريافت پرينت اين آزمون و برگ راهنماي مربوط اقدام کنند.وي در ادامه تصريح کرد: تا ساعت هشت صبح چهارشنبه 13 بهمن‌ماه تعداد 20 هزار و 100 داوطلب يعني حدود 37 درصد از داوطلبان نسبت به دريافت پرينت کارت شرکت در جلسه آزمون فوق اقدام کرده‌اند.مشاور عالي آموزش سنجش کشور در پايان خاطرنشان کرد: آزمون کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام نور صبح روز جمعه، 15 بهمن‌ماه جاري در 82 شهر برگزار مي‌شود.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۱:۳۸

اعلام زمان اعلام نتایج آزمون فراگیر ارشد پیام‌نور

صفحه خبر: آزمون فراگیر ارشد دانشگاه پیام نور، 15 بهمن‌ماه بصورت همزمان در 82 شهرستان مختلف در سراسر کشور برگزار شد نتایج این آزمون دهه دوم اسفند اعلام می‌شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، صبح دیروز رئیس دانشگاه و هیات همراه با حضور در دانشگاه پیام نور مرکز تهران غرب از حوزه آزمون کارشناسی ارشد فراگیر نوبت هفدهم بازدید کردند.
طی این آزمون 54 هزار و 866 داوطلب برای پذیرش در 1400 رشته‌محل در بیش از 190 رشته گرایش و در پنج گروه آموزشی شامل گروه‌های علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و گروه آزمایشی هنر به رقابت پرداختند.
ظرفیت پذیرش در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور دوره بهمن‌ماه 33 هزار و 800 نفر می‌باشد و نتایج نهایی این آزمون دهه دوم اسفند 95 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اعلام می‌شود.
در حاشیه این مراسم دکتر رستمی ابوسعیدی و هیات همراه ضمن بازدید از بخش‌های مختلف دانشگاه پیام نور مرکز تهران غرب به مناسبت دهه فجر، با حضور بر مزار شهدای گمنام با آرمان‌های این شهدای گرانقدر تجدید میثاق کردند.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۲:۰۰

اعلام نتایج نهایی آزمون ‌ارشد پیام نور در اسفندماه

آزمون فراگیر ارشد دانشگاه پیام نور، دیروز به به صورت همزمان در 82 شهرستان در سراسر کشور برگزار شد. طی این آزمون، 54 هزار و 866 داوطلب برای پذیرش در هزار و 400 رشته‌محل در بیش از 190 رشته گرایش و در پنج گروه آموزشی شامل گروه‌های علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و گروه آزمایشی هنر به رقابت پرداختند. ظرفیت پذیرش در آزمون فراگیر کارشناسی‌ارشد دانشگاه پیام نور دوره بهمن، 33 هزار و 800 نفر است و نتایج نهایی این آزمون دهه دوم اسفند 95 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اعلام می‌شود. علی‌اصغر رستمی‌ابوسعیدی، رئیس دانشگاه پیام نور و هیات همراه با حضور در دانشگاه پیام نور مرکز تهران‌غرب به‌مناسبت دهه مبارک فجر از حوزه آزمون کارشناسی‌ارشد فراگیر نوبت هفدهم بازدید کرد. ابوسعیدی و هیات همراه ضمن این بازدید، با حضور بر مزار شهدای گمنام با آرمان‌های این شهدای گرانقدر تجدید میثاق کردند.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۲:۳۷

آزمون فراگیر ارشد پیام‌نور برگزار شد/اعلام نتایج نهایی در اسفند ماه

آزمون فراگیر ارشد دانشگاه پیام‌نور، 15 بهمن ماه بصورت همزمان در 82 شهرستان مختلف در سراسر کشور برگزار شد.

آفتاب‌نیوز : طی این آزمون 54 هزار و 866 داوطلب برای پذیرش در 1400 رشته‌محل در بیش از 190 رشته گرایش و در پنج گروه آموزشی شامل گروه‌های علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و گروه آزمایشی هنر به رقابت پرداختند.
ظرفیت پذیرش در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور دوره بهمن‌ماه 33 هزار و 800 نفر است و نتایج نهایی این آزمون دهه دوم اسفند 95 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org اعلام می‌شود.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه پیام‌نور، دکتر رستمی ابوسعیدی، رئیس دانشگاه پیام نور و هیات همراه با حضور در دانشگاه پیام نور مرکز تهران‌غرب به مناسبت دهه فجر از حوزه آزمون کارشناسی ارشد فراگیر نوبت هفدهم بازدید کردند.
به گزارش ایسنا، دکتر رستمی ابوسعیدی و هیات همراه ضمن این بازدید، با حضور بر مزار شهدای گمنام با آرمان‌های این شهدای گرانقدر تجدید میثاق کردند.

۹۵/۱۱/۱۵
۱۴:۴۷

در سلسله نشست‌های پژوهشی جامعه شناسی زائر و زیارت تأکید شد؛ ضرورت فهم دقیق از تنوع فرهنگی زائران

عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: تنوع فرهنگی زائران و مؤلفه‌های وابسته به آن، نیازمند فهم دقیق از انواع اجتماعات زائران و لوازم آن است.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از روزنامه قدس ، جامعه شیعی به دلیل محوریت زیارتگاه و حرم‌های شریف ائمه اطهار(ع) با موضوع و اصل مهم و مبنایی «امامت و ولایت» بیش از دیگران نیازمند شناخت صحیح و درست از مقوله زیارت است و متخصصان علوم اجتماعی، زبان شناسی، تاریخ، اقتصاد و هر شاخه دیگری از علوم که در زمینه انجام پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی با محوریت شناخت اساسی و مطمئن و معتبر زیارت بتواند کمک کند باید در این زمینه وارد میدان عمل شوند و قطعاً جهان تشیع در این مورد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که جهانیان را می‌تواند، مورد خطاب قرار دهد.
سلسله نشست‌های پژوهشی جامعه شناسی زائر و زیارت با موضوع «زیارت و صورت بندی تاریخی هویت شیعی» در محل مدیریت پژوهش و برنامه‌ریزی آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.
دکتر جبار رحمانی عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه به بیان اهمیت زیارت در بین مسلمانان و بویژه شیعیان پرداخت و افزود: هر چند مهم‌ترین علت و جاذبه زیارت در بین مسلمانان و شیعیان دوازده امامی تقرب الهی و عشق و محبت به خاندان وحی و ائمه اطهار(ع) است، اما نباید مؤلفه‌های هویت تاریخی شیعی و مباحث و موضوعاتی که امروزه در مقوله زیارت تأثیرگذار هستند، مورد غفلت واقع شود.
دکتر رحمانی گفت: در زمینه مؤلفه‌های تاریخی هویت شیعی باید دوره‌بندی‌های مختلف تشیع را از هم تفکیک کرد، ضمن اینکه لازم است در مورد ابعاد مختلف این هویت نیز دقت خاصی داشته باشیم.
وی ادامه داد: هویت تاریخی شیعی را اگر به مثابه هویتی اجتماعی و فرهنگی در نظر بگیریم، برای دوره‌های مختلف تشیع و پیروان آن صورت بندی‌های گوناگون وجود داشته است.
رحمانی اشاره کرد: هر چند شیعیان 12 امامی به عنوان دینداران و مسلمانانی که با اعتقاد به جانشینی ائمه اطهار(ع) بعد از رسول اکرم(ص)، دارای مذهب و اعتقاد صحیح اسلامی در این زمینه هستند، شناخته می‌شوند، اما شواهد و قراین و صفحات تاریخ نشان می‌دهد که شیعیان به عنوان گروه و مذهبی راستین همواره در حکومت‌های کشورهای اسلامی (به غیر از ایران و چند کشور معدود) تحت سرکوب و فشار قرار داشته‌اند.
عضو هیأت علمی این پژوهشکده تصریح کرد: هر چند که در بعضی از موارد و مقاطع تاریخی شیعیان، زمام حکومت را در دست داشته‌اند، اما به طور کلی، هویت تاریخی شیعه بیانگر اعمال رنج و سختی از سوی حکمرانان کشورهای اسلامی بر این گروه از مسلمانان است.
وی از «زیارت» به عنوان مقوله و آیین تأثیرگذار و کلیدی در بین شیعیان جهت تقرب به ذات اقدس الهی یاد کرد و افزود: زیارتگاه‌ها و مراقد شریف ائمه اطهار(ع) در بین شیعیان از جایگاه و احترام خاصی برخوردار هستند و هر چند افراد و قومیت‌های گوناگونی با عقاید و آداب و رسوم متنوعی به امر زیارت و رفتن به زیارتگاه‌ها می‌پردازند، اما از آنجا که مذهب تشیع دارای منابع غنی و مطمئن از اصول صحیح اسلامی در این زمینه است، بنابراین بحث زیارت در بین شیعیان هم فوق‌العاده مهم‌تر و خاص‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد.
این پژوهشگر اجتماعی معتقد است: امروزه زیارت اشکال و انواع بسیار متفاوتی پیدا کرده است و شاهد تحولات کمی و کیفی عظیمی در این مقوله هستیم. به عبارت دیگر در جهان امروز، هم انواع و اقسام الگوهای جدید زیارت را شاهد هستیم و هم امکان کمیت بالای زائر و زیارت را برای حضور در زیارتگاه‌ها و افزایش زائران را مشاهده می‌کنیم، به گونه‌ای که امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی و فراهم بودن بسیاری از امکانات می‌توان حتی در یک روز به صورت رفت و برگشت به زیارتگاه و مرقد شریف امام بزرگواری چون حضرت رضا(ع) مشرف شد و همچنین امکان زیارت مجازی نیز فضای جدیدی را در این زمینه به وجود آورده است.
وی خاطرنشان کرد: توجه به فرآیندهای توسعه زیارت و همچنین توسعه کمی و کیفی زیارتگاه‌ها و رشد حضور زائران بیشتر در این مکان‌ها، از جمله مقوله‌ها و موضوعاتی است که از سوی خبرگان و نخبگان و متخصصان مربوطه در این زمینه باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد و ضروری است که شناخت صحیح و درستی از فضاهای زیارتی در زمینه امر زائر و زیارت صورت گیرد.
رحمانی ادامه داد: شناخت صحیح و انجام پژوهش‌های اجتماعی درست و مرتبط در این زمینه می‌تواند، در جهت سیاستگذاری‌های دقیق و اصولی و منطبق با واقعیت در این موارد کمک شایانی بکند.
این عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه تنوع فرهنگی زائران و مؤلفه‌های وابسته به آن، نیازمند فهم دقیق از انواع اجتماعات زائران و لوازم آن است، افزود: به همین دلیل مطالعات اجتماعی و فرهنگی زیارت یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در جامعه فعلی کشور ماست که الزاماً باید توسط متخصصان علوم اجتماعی و با توجه به شرایط و فرآیندهای انجام یک کار تحقیقاتی و علمی انجام شود.
وی متذکر شد: هر چند سازمان‌ها، نهادها، دستگاه‌ها و... که متولی رسیدگی به امور دینی و مذهبی و اداره زیارتگاه‌ها هستند، شاید تحقیقات و پژوهش‌هایی در این زمینه انجام داده باشند، اما به نظر می‌رسد، این تحقیقات یا کافی نبوده و یا از نظر علمی و تخصصی دارای جامعیت و شرایط و مؤلفه‌های موردنظر نبوده‌اند.
این پژوهشگر علوم اجتماعی تأکید کرد: وقتی مقوله و پدیده باعظمتی با عنوان «زیارت» و «زیارتگاه» در جهان تشیع وجود دارد، لازم است، شناخت و درک عمیق و درستی نسبت به این موضوع از سوی عموم مردم (عموم شیعیان) و بویژه از سوی متخصصان و نخبگان و فرهیختگان علوم اجتماعی، علوم انسانی و... حاصل شود.
وی یادآور شد: جامعه شیعی به دلیل محوریت زیارتگاه و حرم‌های شریف ائمه اطهار(ع) با موضوع و اصل مهم و مبنایی «امامت و ولایت» بیش از دیگران نیازمند شناخت صحیح و درست از مقوله زیارت است و متخصصان علوم اجتماعی، زبان شناسی، تاریخ، اقتصاد و هر شاخه دیگری از علوم که در زمینه انجام پژوهش‌های اجتماعی و فرهنگی با محوریت شناخت اساسی و مطمئن و معتبر زیارت بتواند کمک کند باید در این زمینه وارد میدان عمل شوند و قطعاً جهان تشیع در این مورد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که جهانیان را می‌تواند، مورد خطاب قرار دهد.
رحمانی با بیان اینکه پژوهش‌های اجتماعی و علمی امروزه می‌تواند در سیاستگذاری زیارت مورد توجه مسؤولان و مدیران تصمیم‌گیر و سیاستگذار در این زمینه قرار گیرد، اظهار داشت: شیعیان، امروزه علاوه بر مؤلفه‌های دینی، کلامی و فلسفی در امر زیارت باید به وجه فرهنگی و پژوهشی و اجتماعی این مقوله نیز توجه اساسی داشته باشند، هر چند اعتقاد راسخ داریم که اصول و آداب صحیح زیارت از نظر مذهبی و دینی را باید از طریق علمای دینی و خبرگان و نخبگان مذهبی که با تحقیق و پژوهش به این اصول از قرآن کریم و سنت و سیره حضرات معصومین و ائمه اطهار(ع) دست یافته‌اند، فرا گرفت و ترویج کرد و گسترش داد./1325//102/خ

۹۵/۱۱/۱۳
۱۸:۳۹

در فن‌بازار پارک علم‌وفناوری تهران صورت می‌گیرد؛ رونمایی از 10 محصول برتر/انعقاد تفاهم‌نامه نخستین پارک فناوری ICT

فن‌بازار و مراسم رونمایی از محصولات شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری، 17 بهمن‌ماه جاری برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مراسم رونمایی از 10 محصول برتر شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی،  هم‌زمان با دهه مبارک فجر با حضور جمعی از شخصیت‌های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه‌گذاران، مشاوران تخصصی و مدیران واحدهای فناور برگزار می‌شود.
در این مراسم میزهای تجاری در اختیار سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و افرادی که در حوزه فناوری فعالیت دارند، قرار داده می‌شوند تا با یکدیگر به مذاکره بپردازند.
نخستین آزمایشگاه کسب‌وکار کشور درباره این رویداد راه‌اندازی می‌شود. همچنین تفاهم‌نامه نخستین پارک فناوری تخصصی ICT کشور به امضا خواهد رسید. 
برگزاری پانل سیاست‌های تجاری‌سازی فناوری با حضور مقامات و مدیران ارشد دولتی و خصوصی از دیگر برنامه‌های برگزاری این رونمایی و فن‌بازار است. 
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هم‌زمان با برگزاری رویداد رونمایی و فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مسابقه سرمایه‌گذاری مجازی نیز برگزار می‌شود. این مسابقه با هدف آشنایی افراد حاضر در مراسم با نحوه سرمایه‌گذاری و معیارهایی که باید در سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود، برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۷:۴۶

رونمایی از 10 محصول برتر/ انعقاد تفاهم‌نامه نخستین پارک فناوری ICT

فن‌بازار و مراسم رونمایی از محصولات شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری، 17 بهمن‌ماه جاری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مراسم رونمایی از 10 محصول برتر شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، با همکاری ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، هم‌زمان با دهه مبارک فجر با حضور جمعی از شخصیت‌های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه‌گذاران، مشاوران تخصصی و مدیران واحدهای فناور برگزار می‌شود.
 
در این مراسم میزهای تجاری در اختیار سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و افرادی که در حوزه فناوری فعالیت دارند، قرار داده می‌شوند تا با یکدیگر به مذاکره بپردازند.
 
نخستین آزمایشگاه کسب‌وکار کشور درباره این رویداد راه‌اندازی می‌شود. همچنین تفاهم‌نامه نخستین پارک فناوری تخصصی ICT کشور به امضا خواهد رسید.  
 
برگزاری پانل سیاست‌های تجاری‌سازی فناوری با حضور مقامات و مدیران ارشد دولتی و خصوصی از دیگر برنامه‌های برگزاری این رونمایی و فن‌بازار است.  
 
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هم‌زمان با برگزاری رویداد رونمایی و فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مسابقه سرمایه‌گذاری مجازی نیز برگزار می‌شود. این مسابقه با هدف آشنایی افراد حاضر در مراسم با نحوه سرمایه‌گذاری و معیارهایی که باید در سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود، برگزار خواهد شد.
 

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۳۲

از سوی سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع انجام شد تحویل نخستین کشتی اقیانوس شناسی به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

نخستین کشتی اقیانوس شناسی با نام کاوشگر خلیج فارس که به دست متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برای اولین بار در کشورمان طراحی و ساخته شده است به صورت رسمی در مراسمی در بندر عباس به آب انداخته و به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا، امیر رستگاری در مراسم تحویل دهی این کشتی طی سخنانی با گرامیداشت دهه مبارک فجر گفت: مدیران و متخصصان زبده و کارآمد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با الهام از روح بلند و ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و در اجرای فرامین حکیمانه فرمانده معظم کل قوا برای نخستین بار در کشور موفق شدند، کشتی اقیانوس شناسی با قابلیت و توانمندی بسیار بالا را مطابق با استانداردهای جهانی طراحی و تولید کنند.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در تشریح ویژگی های این کشتی اقیانوس شناسی اظهار داشت: کشتی اقیانوس شناسی کاوشگر خلیج فارس با برد عملیاتی 3 هزار مایل دریایی، ماندگاری 40 روز در دریا، سرعت 15 گره دریایی دارای قدرت مانور پذیری بسیار عالی است، سیستم های ارتباط ماهواره ای، سیستم رانش پیشرفته CPP، سیستم انتقال داده و سیستم DP در تثبیت دینامیکی کشتی مجهز است.
وی گفت : این شناور همچنین به سه نوع آزمایشگاه و 2 سرد خانه مجهز است و تائیدیه موسسه های معتبر داخلی و خارجی دریافت کرده است و در  تحقیقات در زمینه فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، زمین شناسی، ژئوفیزیک دریا، هواشناسی تخصصی شامل اتمسفر و اقلیم شناسی و نقشه برداری دریا کاربرد دارد.
رستگاری تصریح کرد: این شناور که 85 سامانه مکانیکی، تاسیساتی، تحرک و رانش، برق و الکترونیک، ناوبری و مخابرات در آن تعبیه شده، 150 مرکز صنعتی، پژوهشی، دانشگاهی و دانش بنیان و نیز سازمان ها و صنایع مختلف وزارت دفاع با صرف بیش از سیصد هزار ساعت کار و انجام حدود 12 هزار فعالیت اجرایی در ساخت آن نقش داشته اند.
رئیس سازمان صنایع دریایی از این پروژه بعنوان یکی از نمادهای برجسته اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود: اعمال تحریم های دشمنان در این حوزه منجر به خلق این دستاورد مهم ملی گردید.
رستگاری  تقویت روحیه خودباوری و خود اتکایی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دریایی، بومی سازی فناوری نوین، ایجاد و تقویت شبکه همکاران توانمند در زنجیره ی تامین و ساخت زیر سامانه ها، صرفه جویی ارزی اشتغال زایی و تربیت نیروی انسانی متخصص در طراحی و مهندسی ساخت را از دستاوردهای این پروژه برشمرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۲:۳۳

توسط وزارت دفاع؛ نخستین کشتی اقیانوس شناسی «کاوشگر خلیج فارس» به آب انداخته شد

نخستین کشتی اقیانوس شناسی با نام کاوشگر خلیج فارس پس از تحویل به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، به آب انداخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، در پنجمین روز از دهه مبارک فجر نخستین کشتی اقیانوس شناسی با نام کاوشگر خلیج فارس که به دست متخصصان افتخار آفرین سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع برای اولین بار در کشورمان طراحی و ساخته شده است به صورت رسمی در مراسمی در بندر عباس به آب اندازی و به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحویل داده شد.
امیر رستگاری در مراسم تحویل دهی این کشتی طی سخنانی با گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر گفت: مدیران و متخصصان زبده و کارآمد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با الهام از روح بلند و ملکوتی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و در اجرای فرامین حکیمانه فرمانده معظم کل قوا برای نخستین بار در کشور موفق شدند، کشتی اقیانوس شناسی با قابلیت و توانمندی بسیار بالا را مطابق با استانداردهای جهانی طراحی و تولید کنند.
رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در تشریح ویژگی های این کشتی اقیانوس شناسی اظهار داشت: کشتی اقیانوس شناسی کاوشگر خلیج فارس با برد عملیاتی ۳ هزار مایل دریایی، ماندگاری ۴۰ روز در دریا، سرعت ۱۵ گره دریایی دارای قدرت مانور پذیری بسیار عالی است، سیستم های ارتباط ماهواره ای، سیستم رانش پیشرفته CPP، سیستم انتقال داده و سیستم DP در تثبیت دینامیکی کشتی مجهز است.
وی گفت : این شناور همچنین به سه نوع آزمایشگاه و ۲ سرد خانه مجهز است و تائیدیه موسسه های معتبر داخلی و خارجی دریافت کرده است و در  تحقیقات در زمینه فیزیک دریا، شیمی دریا، زیست شناسی دریا، زمین شناسی، ژئوفیزیک دریا، هواشناسی تخصصی شامل اتمسفر و اقلیم شناسی و نقشه برداری دریا کاربرد دارد.
امیر رستگاری تصریح کرد: این شناور که ۸۵ سامانه مکانیکی، تاسیساتی، تحرک و رانش، برق و الکترونیک، ناوبری و مخابرات در آن تعبیه شده، ۱۵۰ مرکز صنعتی، پژوهشی، دانشگاهی و دانش بنیان و نیز سازمان ها و صنایع مختلف وزارت دفاع با صرف بیش از سیصد هزار ساعت کار و انجام حدود ۱۲ هزار فعالیت اجرایی در ساخت آن نقش داشته اند.
رئیس سازمان صنایع دریایی از این پروژه بعنوان یکی از نمادهای برجسته اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود : اعمال تحریم های دشمنان در این حوزه منجر به خلق این دستاورد مهم ملی شد.
امیر رستگاری  تقویت روحیه خودباوری و خود اتکایی در تلاشگران عرصه علم و صنعت دریایی، بومی سازی فناوری نوین، ایجاد و تقویت شبکه همکاران توانمند در زنجیره ی تامین و ساخت زیر سامانه ها، صرفه جویی ارزی اشتغال زایی و تربیت نیروی انسانی متخصص در طراحی و مهندسی ساخت را از دستاوردهای این پروژه برشمرد.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۲:۳۷

کبگانیان در گفت‌وگو با فارس: شورایعالی انقلاب فرهنگی برای ایجاد تمهیدات ویژه به دانشجویان ایرانی محصل در آمریکا کمک می‌کند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر وزارت علوم و بهداشت در زمینه ایجاد تمهیدات لازم برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا مشکلی داشته باشند شورایعالی انقلاب فرهنگی آمادگی کمک دارد.

منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس در رابطه با چگونگی ایجاد تمهیدات لازم برای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های کشور آمریکا گفت:‌ برنامه‌ریزی برای این موضوع به عهده وزارت علوم و بهداشت است، ولی اگر این دو وزارتخانه مسئله را بررسی کردند و با مشکلی مواجه بودند، می‌توانند گزارش کار را به ما ارجاع دهند و ما پیگیری کنیم.
وی افزود: بخش جدی کار یعنی تعاملات و مراودات بین‌المللی برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ما در ستاد جامع نقشه علمی کشور نیز بر روی این موضوع کار می‌کنیم، ولی در گزارشاتی که تاکنون از دستگاه‌ها گرفتیم، چنین مسئله‌ای مطرح نشده است که در صورت مطرح شدن آن را بررسی می‌کنیم.
کبگانیان ادامه داد: هفته گذشته در جلسه‌ای با حضور وزیر امور خارجه، وزیر علوم، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت آسیب‌ها و موانع برای این موضوع بررسی شد، ولی هنوز گزارشی در رابطه با ایجاد مشکل در زمینه فراهم آوردن تسهیلات برای تحصیل دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا مطرح نشده است. اگر گزارشی ارائه شود، ما آمادگی کمک داریم.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۵
۱۱:۲۱

ابطحی در گفتگو با مهر اعلام کرد؛ کمیته ۳ نفره بررسی مدرک تحصیلی «فریدون» ۱۹ بهمن تشکیل جلسه می‌دهد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، از تشکیل نخستین جلسه کمیته بررسی مدرک تحصیلی حسین فریدون در روز سه شنبه ۱۹ بهمن خبر داد.

سیدمحمدجواد ابطحی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تشکیل کمیته ۳ نفره بررسی مدرک تحصیلی حسین فریدون دستیار ارشد رئیس جمهور، اظهار داشت: در گام نخست، از مسئولان ذیربط از جمله رئیس سابق و معاون پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی، رئیس دانشکده، مدیر وقت گروه، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و آقای فریدون دعوت کرده ایم تا با آنها صحبت کنیم و پاسخ هایشان را دریافت کنیم.
وی افزود: البته ابتدا با مسئولان دانشگاهی و وزارت علوم صحبت می‌کنیم و در مرحله بعد از آقای فریدون دعوت خواهیم کرد؛ این جلسه سه شنبه هفته آینده (۱۹ بهمن ماه) در محل کمیسیون آموزش و تحقیقات برگزار می‌شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: مسائل مختلفی در رابطه با پرونده تحصیلی آقای فریدون وجود دارد که باید بررسی شود؛ از جمله پذیرش بدون آزمون، معدل تحصیلی، گذراندن برخی دروس و تعهدات دانشجویی که همه اینها بررسی خواهد شد.
گفتنی است، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جلسه یکشنبه هفته اخیر کمیته سه نفره ای متشکل از «سیدمحمدجواد ابطحی، محمد قمی و کارن خانلری» برای بررسی ابهامات و شبهات موجود درباره نحوه پذیرش حسین فریدون برادر ودستیار حسن روحانی رئیس جمهور در دوره دکترای روابط بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی، تشکیل داد. 

۹۵/۱۱/۱۵
۱۱:۳۶

تجهیز آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌های دانشگاه غیرانتفاعی برای ترم جدید تحصیلی

رییس موسسات غیردولتی و دانشگاه‌های غیر انتفاعی گفت: تمام مراکز دانشگاه‌های غیرانتفاعی آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌های خود را برای شروع ترم جدید تحصیلی تجهیز کرده‌اند.

علی آهون منش رییس موسسات غیردولتی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی در گفت و گو با 
خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره به تجهیز کتابخانه ها و آزمایشگاه‌های این دانشگاه برای شروع سال تحصیلی جدید اظهار داشت: برای شروع سال تحصیلی جدید تمامی دانشگاه‌های غیر انتفاعی سراسر کشور اقدام به تجهیز ازمایشگاه‌های خود کرده‌اند تا دانشجویان برای تحقیق و پژوهش با هیچ مشکلی مواجه نشوند.
 
وی بیان کرد: دانشگاه‌های غیرانتفاعی هیچ بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کند و تمام هزینه‌های خود مانند تجهیز آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌های خود را از محل شهریه دانشجویان تامین می‌کند اما با تمام این حرف‌ها این مسئله مانع از نبود امکانات در هنگام شروع ترم جدید تحصیلی نمی‌شود.
 
آهون منش ادامه داد: اگر موسسات غیر دولتی که استانداردهای لازم را که از سوی وزارت علوم ابلاغ شده در زمان مقرر رعایت نکنند جذب دانشجو در این مراکز دانشگاهی صفر می‌شود و دانشجویانش در صورت تمایل می‌توانند به مراکز مجاور و نزدیک شهر محل سکونت خود مراجعه کنند.
وی تاکید کرد: تاکنون 40 مرکز غیردولتی و دانشگاه های غیر انتفاعی مجوز جذب شان صفر شده و در صورت رفع معایب و رسیدن به استانداردهای لازم و ابلاغی وزارت علوم می‌توانند دوباره اقدام به جذب دانشجو کنند.
رییس موسسات غیردولتی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی گفت: تمام مراکز دانشگاه غیر انتفاعی مانع از ورود دانشجویان بدهکار به واحدها نشده و تمامی دانشجویان به شرط پرداخت شهریه خود در امتحانات خود شرکت کرده‌اند.

۹۵/۱۱/۱۶
۰۷:۰۶

نتایج ابلاغ سند تغییرات عناوین درسی رشته علوم اجتماعی چیست؟ تربیت فارغ‌التحصیلانی ناکارآمد

تغییر سرفصل‌ها و عناوین دروس رشته علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی نمونه‌ای از فعالیت کارگروه علوم اجتماعی شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی است که اخیرا ابلاغ شده است. این ابلاغ چند وقتی است که حواشی ایجاد کرده و با اعتراض استادان و فعالان علوم اجتماعی همراه بوده است.‌ شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی، شورایی است که به علت مفروض گرفتن مبنای غربی علوم انسانی تدریس شده در دانشگاه‌های ایران، در پی اسلامی‌سازی علوم است. امری که بعد از انقلاب اسلامی تا‌کنون همواره با شدت و ضعف‌هایی پیگیری شده است. شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز برای تحقق این هدف، طی مصوبه‌ای در جلسه 650 مورخ 21/7/1388 «شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی» را تاسیس کرده است. این شورا با ریاست حداد عادل، در کارگروه‌های مختلفی تعریف شده که یکی از این کارگروه‌ها، علوم اجتماعی است. نتیجه این اتفاقات بیرون آمد ن گاه به گاه مصوبه‌هایی است که همیشه با نقد و نظرات متفاوت همراه بوده و بحث‌های مفصلی را به دنبال داشته است.
اختلاف بر سر تغییرات
این بار تغییرات گریبانگیر حوزه علوم اجتماعی شده است. چندی پیش کارگروه علوم اجتماعی به ریاست غلامرضا جمشیدیها، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، ماحصل فعالیت‌هایش را به منظور بازنگری در عنوان‌های دروس کارشناسی رشته پژوهشگری علوم اجتماعی در متنی ابلاغ کرده که با واکنش اهالی این حوزه همراه بوده است. با توجه به اینکه تغییراتی که در این شورا تصویب شود برای تمام دانشگاه‌ها لازم‌الاجرا‌ست، استادان این حوزه به خصوص اعضای انجمن جامعه‌شناسان ایران را به این تغییرات حساس‌تر کرده است. مساله اصلی از جلسه 17 آذر 95 آغاز شد. در این جلسه پیش‌نویسی از این تغییرات ارائه شد که بنا به گفته جمشیدیها، مدیر کارگروه علوم اجتماعی، بدون در نظر گرفتن تغییرات نهایی و بدون اجازه در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. از نظر او باعث به وجود آمدن واکنش‌های تند به این مساله این اقدام نادرست بوده است. اما دغدغه اعضای انجمن جامعه شناسی با این مساله از این منظر بود که چرا این برنامه برای بررسی در اختیار انجمن جامعه‌شناسی ایران قرار نگرفته است.
جمشیدیها مدعی است که پیش از این برای همه گروه‌ها از طریق ایمیل پیغام داده شده است تا دانشگاه‌های ایران نظرات خود را درباره برنامه برای آنها بفرستند؛ اما بنابر گفته او جز پنج، شش نفر کسی به آنها جواب نداده است. او حتی بر این امر هم تاکید دارد که برای این تغییرات دانشگاه‌های مهم سراسر دنیا در حوزه جامعه‌شناسی را مورد رصد و مطالعه قرار داده‌اند و درس‌های مهم آنها را در نظر گرفته‌اند و بعد از این اقدامات بوده که یک سرفصل اولیه را پیشنهاد کرده‌اند. با این توصیفات اعضای حاضر در جلسه می‌گویند که اغلب مدیر‌گروه‌های علوم اجتماعی دانشگاه‌ها با برخی تغییرات مخالفت جدی داشته‌اند، ولی رئیس جلسه با اینکه رای‌گیری انجام شود، مخالفت کرده و معتقد بوده که در این خصوص نهادهای بالادستی مثل شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی باید پاسخ بدهند.
نامه به رئیس‌جمهور
با تمام این تفاصیل گویا متن نهایی همچنان نتوانسته رضایت اعضای انجمن جامعه‌شناسی را جلب کند و همین نارضایتی مبنای نوشتن یک نامه اعتراضی به رئیس‌جمهور شده است. نظر نهایی انجمن جامعه‌شناسی به این متن هنوز بر پایه این اصل است که آنها تناقضات و نقاط ضعف متعددی در این سند می‌بینند و تصویب و اجرای عجولانه آن را قبل از مداقه کافی به ضرر ارتقا و تحول علوم اجتماعی در ایران می‌دانند. از سوی دیگر انجمن جامعه‌شناسی درچند نشست متوالی به ارزیابی این سند می‌پردازد که نتیجه آن به صورت خلاصه در پنج محور قابل بررسی است: 1- دربرداشتن نتایج منفی این تغییرات به جهت نداشتن پشتوانه علمی و عدم مقبولیت، 2- این کار با مشارکت دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی مرتبط و در مجموع به کمک «خرد جمعی» صورت نگرفته است، 3- با توجه به گستردگی روز‌افزون شاخه‌های علوم اجتماعی و تنوع مسائل، تهیه عناوین و برنامه یکسان برای اجرا در یک دوره آموزشی در سطح کارشناسی غیرقابل قبول و ناکارآمد است، 4- تفکیک امر برنامه‌ریزی درسی برای رشته‌های علوم انسانی از وزارت علوم بر اساس تصمیمی غیر‌کارشناسانه در دولت قبلی اتخاذ شده که تصمیم صحیحی نبوده است و 5- برنامه پیشنهادی کنونی منجر به تربیت فارغ‌التحصیلانی ناکارآمد خواهد شد که نه توانایی حل مسائل مبرم اجتماعی را دارند نه توانایی افزودن علمی و نظری به این رشته.
انجمن با برشمردن معایب این سند در نهایت درپی آن است که روند فعلی در تغییر و تحول باید متوقف بشود و شرایطی فراهم شود تا اختیارات برنامه‌ریزی درسی به خود دانشگاه‌ها واگذار شود. با توجه به اینکه طرح تغییر سرفصل‌های رشته علوم سیاسی که از طریق همین شورای تحول ساماندهی شده بود به علت نارضایتی استادان این رشته و نامه‌نگاری آنها با رئیس‌جمهور متوقف شده است، احتمالا باید منتظر دستور توقف این ابلاغ از سوی روحانی باشیم.

۹۵/۱۱/۱۴
۰۲:۲۲

گزارشی از پیامدهای محدودیت های ایجاد شده با فرمان ترامپ بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی در امریکا

هدی هاشمی
نیم نگاه
بیش از 50 درصد دانشجویان ایـــــــرانی در امریکا در رشته‌های مهندسی تحـــــــصیل می‌کنند، یک‌سوم آنها دختران هستند، 75 درصد آنها در رشته‌های مربوط بــــــــه STEM (علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) در حال تحصیل‌اند که بالاترین درصد میان 20 کشور برتر در این زمینه است.
دونالد ترامپ حدود یک هفته پیش فرمانی را با عنوان «حفاظت از امریکا در مقابل حملات تروریستی» امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به امریکا به مدت سه ماه معلق و بازدید شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله ایرانیان به امریکا درهمین مدت زمان ممنوع شد. این موضوع زندگی خیلی از دانشجویان ایرانی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. بر اساس آمارهای وزارت علوم تعداد دانشجویان ایرانی که در امریکا تحصیل می‌کنند بالای 11 هزار نفر است. همچنین طبق گزارش مؤسسه تحقیقاتی واشنگتن، حدود 20 درصد دانشجویان ایرانی که در خارج تحصیل می‌کنند، در امریکا هستند. بیش از 50 درصد دانشجویان ایرانی در امریکا در رشته‌های مهندسی تحصیل می‌کنند، یک‌سوم آنها دختران هستند، 75 درصد آنها در رشته‌های مربوط به STEM (علوم پایه، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) در حال تحصیل‌اند که بالاترین درصد میان 20 کشور برتر در این زمینه است. ایران یازدهمین کشور از نظر تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در امریکاست. با این حال این روزها خیلی از دانشجویانی که در امریکا تحصیل می‌کنند نسبت به این فرمان جدید ترامپ ناراضی هستند آنها در صفحه‌های شخصی و اجتماعی خود نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و گفتند این رفتارغیر انسانی و توهین‌آمیز است. مریم یکی از دانشجویان ایرانی در امریکا از وضعیت بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی می‌گوید: «اینجا همه نگران هستند که در نهایت وضعیت‌شان چه می‌شود. مهم‌ترین موضوع ما هم‌اکنون این است که نمی‌توانیم به کشورمان سفر کنیم. اگر مشکلی برای فامیل‌مان ایجاد شود نمی‌توانیم در کنار آنها باشیم . ما قانونی از ایران به امریکا آمدیم و این قانون وضعیت ما را بلاتکلیف می‌کند اینجا همه دانشجویان ایرانی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.»
مهدیه یکی دیگر از دانشجویان ایرانی در امریکا در این باره می‌گوید: «فعلاً که نمی‌توانیم وارد کشور شویم تا ببینیم که بعد از سه ماه رئیس جمهوری امریکا چه دستوری را صادر می‌کند اما این ظلم در حق ایرانی‌هاست. ایرانی‌هایی که آزاری به کسی در این مملکت نداشتند. جالب اینجاست که مردم امریکا با ما همدلی می‌کنند. در دانشگاه همه در کنار ما هستند و این خوشحال‌مان می‌کند.»
علی، دانشجوی دکتری دانشگاهی در کالیفرنیا نیز می‌گوید که کارت ورود او به امریکا باطل شده است. او در صفحه شخصی فیس‌بوک خود خبر داده که یک ایمیل دریافت کرده که در آن آمده کارت ورودش به امریکا باطل شده است. یعنی اگر او از امریکا خارج شود دیگر نمی‌تواند بازگردد.
به‌طور کلی افراد دانشجو و متقاضی تحصیل و کسب مهارت در امریکا از 3 نوع ویزا می‌توانند استفاده کنند. رایج‌ترین نوع ویزای دانشجویی F1 نام دارد. این ویزا برای دانشجویانی که تمام وقت مشغول تحصیل هستند صادر می‌شود و تأیید پذیرش از دانشگاه مقصد و دارا بودن شرایط مالی تحصیل، از جمله شروط اخذ آن است. اغلب دانشجویان خارجی با استفاده از این ویزا وارد امریکا می‌شوند. نوع دیگر ویزای تحصیلی «M1» است که این ویزا صرفاً یک سال اعتبار داشته و دارنده آن برای کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای غیردانشگاهی می‌تواند از آن استفاده کند. نوع دیگر ویزا« J1 »است که نیاز به پشتیبان مالی و معرف در امریکا دارد که این پشتیبان باید به تأیید وزارت امورخارجه این کشور برسد. این نوع ویزا برای فرصت مطالعاتی به افراد مختلف داده می‌شود و نیز مدت زمان مشخص و البته متغیری دارد. فرهاد فارغ‌التحصیل روان شناسی است که برای ادامه تحصیل در دوره فوق لیسانس دانشگاه شیکاگو را انتخاب کرده است که حالا قانون جدید ایالات متحده امکان تحصیل او در امریکا را گرفته است. او دو سالی است که برای این دانشگاه اقدام کرده: «خیلی شرایط بدی است. همه زندگی‌ام را این موضوع تحت تأثیر قرار داده است. هنوز معلوم نیست که چه اتفاقی قرار است رخ دهد با این همه کاری جز انتظار از دست ما برنمی‌آید. تمام نگرانیم این است که این قانون بعد از سه ماه تمدید شود.
نامه نگاری هم که با دانشگاه کردم آنها همه چیز را مسکوت گذاشتند تا ببینند بعد از 90 روز ترامپ چه تصمیمی نهایی می شود. «در این بین کسانی هم در مرحله ارسال مدارک برای دانشگاه‌ها هستند و نمی‌دانند اگر پذیرش خود را بگیرند امکان دریافت ویزا برای آنها وجود دارد یا نه؟ مهناز یکی از همین دانشجویان است: «امیدوارم سریعتر این قانون برداشته شود. با دوستانم در امریکا حرف می‌زنم، می‌گویند آنقدر فشار اجتماعی روی ترامپ است که بعد از 90 روز این قانون را ملغی می‌کند باید فقط منتظر باشیم که ببینیم چه اتفاقی می‌افتد اما این رفتار رئیس جمهوری امریکا واقعاً نژادپرستانه است. او هنوز نیامده همه کاری برای اذیت ایرانی‌ها می‌کند.»
تنها ۴ دانشجوی بورسیه در امریکا وجود دارد
سالار آملی قائم مقام امور بین‌الملل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این باره به خبرنگار «ایران» گفت: «چندین ‌سال است که توسعه علمی کشور ما بدون اتکا به کشورهایی مانند انگلستان و امریکا انجام شده است. ما چندین ‌سال است که ارتباط علمی با کشور انگلستان نداریم و ارتباط علمی ما با کشور امریکا نیز به علت دوران تحریمی که درآن قرار داشتیم، درحداقل قرار داشت ولی با وجود این شاهد رشد و توسعه علمی درکشور بودیم.
درحال حاضر از کشور ما هیچ دانشجوی بورسیه‌ای در امریکا حضور ندارد، تنها ۴ دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده است و هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اند و بزودی فارغ‌التحصیل خواهند شد. این دانشجویانی که در امریکا هستند خودشان با هزینه شخصی رفته‌اند. با این حال در شورای معاونین وزارت علوم درباره این موضوع بحث و بررسی شد. ما در این شورا موضوع را جمع‌بندی کردیم. اگر دانشجوی ایرانی که در امریکا تحصیل می‌کند بخواهد به خاطر مشکلاتی به تهران بازگردد می‌تواند مدارک تحصیلی خودش را برای معاونت دانشجویی وزارت علوم ارسال کند تا ما براساس دانشگاهی که دانشجو تحصیل می‌کند دانشگاه معتبری را برایش در نظر بگیریم.»وی تأکید کرد: «دفتر حافظ منافع ایران در امریکا باز است همچنین دفتر ایران در نمایندگی سازمان ملل هم می‌تواند پاسخگوی دانشجویان ایرانی باشد. دانشجویانی که می‌خواهند درباره چگونگی رفت و آمد به ایران اطلاعات به دست آورند می‌توانند به این دفاتر مراجعه کنند. با این حال این موضع دولت امریکا است و ما نمی‌توانیم بیشتر از این برای دانشجویان کاری انجام دهیم.»
solo37

۹۵/۱۱/۱۶
۰۴:۳۲

گزارش «تجارت آنلاین » از بازار مکاره پايان‌نامه‌نویسی در کشور؛ چند می‌گیری "پایان نامه" بنویسی؟!

تجارت آنلاین _ محمدخادمي: پايان نامه فروشي موضوع جديدي است که در سال‌هاي اخير به جان علم و پژوهش در دانشگاه رخنه کرده، اين موضوع به جايي رسيده است که اين روزها پايان نامه در مراکز تايپ و تکثير و کتاب فروشي‌ها به راحتي خريد و فروش مي‌شود و ديگر خبري از آن جنب و جوش دانشجويان براي انجام تحقيقات و پژوهش نيست.

دانشجويان با هزينه‌هاي هنگفت اقدام به خريد اين پايان نامه‌ها مي‌کنند تا بتوانند بدون دردسر از دانشگاه فارغ التحصيل شوند؛ دانشجويان مهم‌ترين علت خريد پايان نامه را بي توچهي مسئولان دانشگاه‌ها مي‌دانند، آنها معتقدند براي تهيه يک پايان نامه تحقيقات و پژوهش‌هاي بسياري صورت مي‌گيرد، اما مسئولان دانشگاه هيچ گاه اين تحقيقات را براي استفاده در اختيار نهادهاي اجرايي قرار نمي‌دهند و تنها اين پايان نامه‌ها را در گوشه کتابخانه دانشگاه‌ها نگهداري مي‌کنند و اين عامل دلسردي دانشجويان براي پژوهش است، به همين خاطر آنها ترجيح مي‌دهند يک پايان نامه بدون کاربرد تهيه کنند؛ در اين ميان مسئولان دليل خريد و فروش پايان نامه را راحت طلبي عده اي اندک از دانشجويان مي‌دانند که تنها به دنبال به دست آوردن مدرک تحصيلي هستند.
در ادامه اين گزارش بيشتر از فعاليت پايان نامه فروشي آگاه مي‌شويد:
خريدپايان نامه به صرفه تر است
بازار خريد و فروش پايان نامه در پايتخت ميدان انقلاب روبه روي دانشگاه تهران است، براي اينکه از چند و چون خريد و فروش پايان نامه جويا شويم، سري به مراکز فروش پايان نامه زده‌ايم.
«حسين_ م»يکي از خريداران پايان نامه است او که در رشته کشاورزي يکي از واحدايه دانشگاه آزاد تهران مشغول به تحصيل است، به ما مي‌گويد:«هزينه اين پايان نامه که پرداخت مي‌کنيم، خيلي به صرفه تر از آن است که خودم به دنبال تحقيقات باشم و در آخر نيز استاد مي‌خواهد اين پايان نامه را در گوشه کتابخانه دانشگاه نگهداري کند.»
او ادامه مي‌دهد:« براي پايان نامه ليسانسم خيلي تلاش کردم، کلي مصاحبه، پرسش نامه، آزمايش ،تحقيق و بررسي کردم و بيش از 4ماه وقت برايش گذاشتم و پايان نامه جامع و کاملي تهيه کردم، موضوع پايان نامه‌ام در خصوص کاهش مصرف آب در زمين‌هاي کشاورزي به ويژه در مناطق خشک وبياباني بود، که متاسفانه هيچ توجهي به اين پايان نامه صورت نگرفت، به همين خاطر تصميم گرفتم پايان نامه مقطع کارشناسي ارشدم را خريداري کنم.»
در خارج از کشور به پايان نامه اهميت مي‌دهند
يکي ديگر از دانشجوياني که براي خريد پايان نامه به ميدان انقلاب آمده، « مينا _ج» دانشجوي رشته عمران يکي از دانشگاه‌هاي تهران است. او در اين باره مي‌گويد:« خيلي از دانشجويان براي پايان نامه فارغ التحصيلي شان به اين مکان‌ها مراجعه مي‌کنند و به راحتي نيز فارغ التحصيل مي‌شود.»
او ادامه مي‌دهد:« پايان نامه‌ها در دانشگاه‌هاي کشور به شکل نمادين است و هيچ وقت مورد استفاده قرار نمي‌گيرد، به طور مثال يکي از دوستانم در دانشگاه آلمان تحصيل مي‌کند و برايمان تعريف کرده که در آنجا شرکت‌هاي خصوصي و نهادهاي دولتي و حتي سازمان‌هاي امنيتي و نظامي‌براي انجام تحقيقات و پژوهش‌هايشان از دانشجويان دانشگاه‌ها کمک مي‌گيرند، به اين شکل که دانشگاه‌ها دانشجويان را براساس رشته تحصيلي شان به مراکز مربوط به رشته شان معرفي مي‌کنند تا براي آن مرکز پژوهش و تحقيقات انجام دهند و قبل از اين فعاليت آن مرکز هزينه اي را به دانشجو پرداخت مي‌کند، اين کار 2 فايده اساسي دارد، يک اينکه دانشجو با انگيزه و توان بيشتر تحقيقات خودرا انجام مي‌دهند تا تحقيق شان مورد بهره برداري قرار بگيرد و دانشگاه اين فعاليت را به عنوان پايان نامه دانشجو در نظر مي‌گيرد و هم اينکه شرکت‌ها و نهادهاي مربوط با هزينه کمتربه تحقيق و پژوهش موضوع مورد نيازشان دسترسي پيدا مي‌کنند.»  
«محمد رضا _ي» دانشجو رشته برق دانشگاه شريف است، او که به همراه يکي از دوستانش براي خريد پايان نامه به ميدان انقلاب مراجعه کرده است نظر ديگري دارد، مي‌گويد:« بسياري از همکلاسي‌هايم در تحصيلات شان بسيار موفق هستند و حتي از دانشگاه‌هاي خارج از کشور بورسيه شده‌اند، اما همين افراد نمي‌توانند دو صفحه مقاله بنويسند، نه که بگويم سواد ندارند، بلکه بسيار با معلومات هستند تنها پژوهش و مقاله نويسي را بلد نيستند، اين درحالي است که در کشورهاي پشرفته به دانش آموزان مقاله و ايده نويسي را آموزش مي‌دهند، اما در کشورما در زمان فارغ التحصيلي دانشگاه از دانشجو مي‌خواهد پايان نامه بنويسد، که طبيعتا کار دشواري را پيش فردي که‌اموزش نديده است مي‌گذارند.»
قيمت پايان نامه چند؟
در اين گزارش سراغ پايان نامه فروشان را گرفته‌ايم، نام اين فروشنده بيش خبرنگار«تجارت» محفوط مي‌ماند، او که خود يکي از دانشجويان ممتاز از دانشگاه‌هاي معتبر کشور است، مي‌گويد :« من خودم دانشگاهي بودم و در جريان هستم بسياري از دانشجويان نمي‌توانند به دلايل گوناگون پايان نامه تهيه کنند، اما من چون استعداد اين کار را دارم بعد از فارغ التحصيلي تصميم گرفتم به جاي اينکه بروم استخدام اداره اي بشوم و ماهي 2ميليون حقوق بگيرم کسب و کار پايان نامه فروشي راه‌اندازي کردم و در ماه 8تا10 ميليون تومان کاسبي مي‌کنم.»
او که سه سال است وارد اين کار شده و تاکنون بيش از 50 پايان نامه تهيه و به فروش رسانده است، مي‌گويد:« تنها دانشجويان تهراني نيستند که به ما مراجعه مي‌کنند، بلکه از شهرهاي ديگر نيز براي خريد پايان نامه مراجعه کننده داريم.»
او درپاسخ به سوال خبرنگار«تجارت»در باره اينکه پايان نامه‌ها را به چه قيمت به فروش مي‌رسانيد؟ پاسخ مي‌دهد:« قيمت هر پايان نامه متفاوت است، طبيعتا پايان نامه مقطع کارشناسي ارشد و دکترا نسبت به مقطع کارشناسي و فوق ديپلم گران تر است.
کارداني(فوق ديپلم)500هزار تومان، کارشناسي يک ميليون تومان، کارشناسي ارشد 2ميليون و دکترا بين 4تا 15 ميليون تومان معامله مي‌شود؛ البته پايان نامه براي دانشجويان رشته فني و مهندسي کمي‌متفاوت است، به طور مثال براي مقطع کارشناسي ارشد فني و مهندسي از 2ميليون تا 6ميليون تومان به فروش مي‌رسد، علت اين امر نيز به دليل تخصصي بودن اين رشته تحصيلي است.»
اين فروشنده پايان نامه مي‌افزايد:« يک سوم مبلغ توافقي مان قبل از تحويل پايان نامه از دانشجو دريافت مي‌شود و در زمان تحويل پايان نامه مابقي مبلغ آن دريافت مي‌شود، مدت زمان تحويل پايان نامه بين 20تا30 روز است و براي رشته‌هاي فني بين 40تا60 روز زمان مي‌برد.»
او در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار«تجارت» درباره اينکه کار درستي است که پايان نامه‌ها را کپي برداري مي‌کنيد و در اختيار ديگران قرار مي‌هيد؟پاسخ مي‌دهد:« تعدادي از همکارانم اين کار را انجام مي‌دهند، اما بيشتر افرادي که در اين صنف فعاليت دارند پايان نامه جديد به دست مشتريانشان مي‌رسانند، ما حتي در صورتي که دانشجو بخواهد بخشي از کار پايان نامه اش را خودش انجام دهد مثل مصاحبه، پرسش نامه و تايپ هزينه کمتري از آنها دريافت مي‌کنيم و به نوعي کار ما کمک کردن به دانشجو است و در قبال اين کمک کردن هزينه اي دريافت مي‌کنيم.»
اين فروشنده پايان نامه مي‌افزايد:« بيشتر افرادي که به پايان نامه نياز دارند دانشجوهاي هستند که وقت آزاد ندارد و به نوعي کارمند هستند به همين منظور به مراکز فروش پايان نامه مراجعه مي‌کنند.»
به گفته او در يک مرکز فروش پايان نامه بين 5تا8 نفر کار مي‌کنند، شغل‌هاي مانند تراکت پخش کن؛ تايپيست، صحافي کار، موضوع پرداز و گردآوري کننده اطلاعات مشغول به فعاليت هستند. يکي ديگر از پايان نامه فروشان ميدان انقلاب «علي رضا_ ق» است، او تحصيلات دانشگاهي ندارد، اما در کارش بسيار حرفه اي به نظر مي‌رسد، به خبرنگار ما مي‌گويد:« گاهي تعدادي از دانشجويان به ما مراجعه مي‌کنند و در خواست دارند مقاله اي به نام آنها در نشريات تخصصي که به شکل بين المللي است چاپ کنيم، که اين کار را با مبلغي بين 3تا5 ميليون تومان انجام مي‌دهيم، البته نوشتن مقاله برعهده آنها است و ما فقط رابط دانشجو با نشريات بين المللي هستيم، بيشتر اين نشريات هم براي کشورهاي آسياي ميانه و آسيا شرقي است که با دريافت پول اين کار را انجام مي‌دهند.»
او که مدام در حال کار کردن با کامپيوتر است در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره اينکه تاکنون از سوي نهادهاي مربوط مورد پاسخگويي قرار نگرفته‌ايد؟ پاسخ مي‌دهد:« تاکنون هيچ مشکلي برايمان وجود نداشته است، اما اگر بنده و همکارانم پايان نامه اي را کپي کنيم و صاحب آن پايان نامه از اين موضوع آگاه شود و از ما شکايت کند آن وقت بايد به مراجع قضايي پاسخگو باشيم که البته مراجع قضايي نيز با يک تعهد نامه از ما گذشت مي‌کنند و با يک معذرت خواهي از شاکي رضايت مي‌گيريم. نيروي انتظامي‌نيز کاري به کار ما ندارد.»
کميسيون آموزش پيگيري مي‌کند
يکي از وظايف کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي‌نظارت بر وزارت خانه علوم و تحقيقات است، خبرنگار«تجارت» در اين گزارش تلاش کرده نظر تعدادي از اعضاي کمسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي‌را جويا شود.
«اسفنديار اختياري»يکي از اعضاي اين کمسيون است، مي‌گويد:« در حال حاضر تمامي‌پايان نامه دانشجويان دانشگاه دولتي در وزارت علوم ثبت مي‌شود و در اين خصوص تخلفي صورت نمي‌گيرد، به همين منظور نمايندگان مجلس در تلاش هستند تا در برنامه ششم توسعه وزارت علوم را مجاز کنند تا پايان نامه دانشجويان دانشگاه‌هاي آزاد، پيام نور و غيرانتفايي نيز ثبت شود.»
او ادامه مي‌دهد:« خريد پايان نامه به دو شکل است، نخست اينکه عده اي پايان نامه را کپي مي‌کنند و عده ديگر پايان نامه با موضوع جديد تهيه و تنظيم شده از سوي افراد ديگر را خريداري مي‌کنند؛ که هر دو روش غير قانوني است.»
پيشگيري بايد صورت بگيرد
از ديگر اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي‌«محمدباقرعبادي» است، او نيز در اين خصوص مي‌گويد:« متاسفانه تخلفات علمي‌اين روزها به شکل نمادين صورت مي‌گيرد و تنها راه حل آن نيز پيشگيري از وقوع اين نوع جرايم است که در مرحل نخست دانشگاه‌ها بايد نظارت خود را بيشتر کنند.»
به گفته اين نماينده مجلس تخلفات علمي‌و فرهنگي موضوع جديدي است که بايد براي آن برنامه ريزي شود و نهادهاي انتظامي‌و قوه قضاييه بايد برخوردهاي لازم را داشته باشند؛ چرا که تنها موضوع پايان نامه دانشجويان نيست، بلکه تعدادي از تاليف گران کتاب‌ها کل کتابشان را به شکل کپي برداري از اينترنت تهيه مي‌کنند و حتي اين متخلفان زحمت نمي‌کشند که علائم ويرايشي آن کتاب را تغيير دهند، که در اين زمينه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌بايد با دقت مجوز چاپ کتاب‌ها را صادر کند.»
او درپاسخ به سوال خبرنگار «تجارت» درخصوص اينکه کميسيون تحقيقات و آموزش‌هاي مجلس تاکنون به فروش پايان نامه‌هاي ورود پيدا کرده است؟ پاسخ مي‌دهد:« در کميسيون تحقيقات و آموزش‌هاي مجلس چند کميته تخصصي وجود دارد که اين کميته‌ها فعاليت‌هاي در زمينه‌اموزش و پرورش، تحقيقات علمي‌و بهداشتي به شکل کاربردي و تخصصي انجام مي‌دهد و اين کميته‌ها موضوع پايان نامه فروشي را بررسي کرده‌اند و اقداماتي را براي پيشگيري اين تخلفات علمي‌صورت خواهند داد.»
در اروپا هم تخلفات علمي‌صورت مي‌گيرد
« حبيب ا...دهمرده » عضو ديگر کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي‌ دراين باره معتقد است:« در هر سيستم درصدي خطا وجود دارد، در حوزه‌اموزش عالي نيز افرادي هستند که تخلفات را انجام مي‌دهند که در اين زمينه مسئولان دانشگاه و اساتيد بايد نظارت و پيشگيرهاي را در خصوص صحت و سقم پايان نامه دانشجويان در نظر بگيرند.»
او درپاسخ به سوال خبرنگار «تجارت» درباره اينکه‌اماري از تخلفات متخلفان در زمينه پايان نامه غير قانوني وجود دارد؟ پاسخ مي‌دهد:« آماري در اين خصوص وجود ندارد، اما کميسيون به شکل مداوم جلساتي را در خصوص تخلفات علمي‌و آموزشي برگزار مي‌کند و در صورت نياز از وزير علوم نيز براي ارائه توضيحات به کميسيون دعوت خواهد شد تا پاسخ گوي سوالات نمايندگان باشد.»
اين نماينده مجلس که مقطع دکتراي خود را در کشور انگلستان گذرانده است، مي‌افزايد:« در کشور‌هاي اروپايي نيز تخلفات علمي‌صورت مي‌گيرد، اما در صورتي که اين افراد اين پايان نامه‌هاي غير قانوني را ارائه دهند و مدرک شان را نيز بدست آورند به دليل اينکه در رشته تحصيلي شان کار کشته نيستند نمي‌توانند شغل مناسبي در زمينه رشته تحصيلي شان بدست آورند.»
«دهمرده » درپاسخ به سوال ديگر خبرنگار«تجارت» درباره اينکه تعدادي از دانشجويان معتقد اند پايان نامه‌هايشان را در مقطع ليسانس با زحمات زياد به شکل ميداني، تحقيقاتي و کارشناسي در قالب هزاران صفحه تهيه کرده‌اند و نهايتا بعد از فارغ التحصيلي پايان نامه شان در کتابخانه دانشگاه خاک مي‌خورد و هيچ استفاده از پايان نامه شان نمي‌شود، به همين منظور شوق و ذوقي براي تهيه پايان نامه مقطع ارشد و دکترا ندارند،
 آيا اين نوع تفکر درست است؟ پاسخ مي‌دهد:« ببينيد، دانشجو بايد وظيفه اش را انجام دهد، بي توجهي مسئولان ربطي به کم کاري دانشجويان ندارد.» دانشگاه‌ها بايد رسيدگي کنند. «وحيد احمدي» معاون پژوهشي وزارت علوم تخقيقات،فناوري نيز در اين باره مي‌گويد:« بررسي لايحه مقابله با پايان‌نامه‌فروشي در دستور کار کميسيون آموزش اين وزارات قرار گرفته است و براي برخورد با دانشجو و استاد خاطي آيين‌نامه‌اي را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرديم. همچنين يکي از ملاک‌هاي اصلي ما براي پايان نامه‌ها اين است که اينها را ما ماموريت گرا کنيم تا تخلفاتي نظير کپي سازي و يا مشابهت‌هاي اين مورد صورت نگيرد.»
به گفته «احمدي»با ورود طرح‌هاي پژوهشي مانند صنعت، نفت و وزارت دفاع قصد ما بر اين است که پايان نامه‌هاي اين طرح‌ها را به سمت تقاضا محور شدن سوق دهيم.
وي مي‌افزايد:«: با مکاتباتي که انجام داديم قرار شد پايان نامه‌هاي اين مراکز ثبت شوند تا تخلف صورت نگيرد و صرفا تصويب لايحه براي اين موضوع کافي نيست و بايد مجموعه‌اي از راهکارها براي جلوگيري از اين اتفاقات در نظر گرفته شود.»

۹۵/۱۱/۱۶
۱۰:۱۲

میزگرد بررسی «سند آموزش 2030»/2 اخوان فرد: اجرای غیرقانونی «سند آموزشی 2030» سوی دولت

حقوقدان برجسته کشور در خصوص امضای تعهدنامه«سند آموزشی 2030» توسط دولت گفت:در مسیر قانونی، نماینده جمهوری اسلامی مطلب را به هیات دولت منتقل می کند و اگر تصویب شد، به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی ارجاء می شود، در کمیته های مختلف بررسی می شود و نهایتا در صحن علنی تصویب یا رد می شود، اتفاقی که در این سند آموزشی نیفتاده است!

به گزارش سرویس بسیج جامعه زنان خبرگزاری بسیج ، مسعود اخوان فرد، استاد دانشگاه و کارشناس حقوق بین الملل در نشست نقد و بررسی چند جانبه «سند آموزشی 2030» با این مقدمه که این بحث علمی است و تبعا از رهگذر بحث علمی کسی آزرده خاطر نمی شود، گفت: فضای مباحث علمی قابلیت نقد علمی و دقت در مبانی، متون داخلی و بین المللی را فراهم می کند، پس من در اینجا از همه دست اندرکاران مباحث علمی در دانشگاه، مجامع علمی و مجموعه های پژوهش کشور می خواهم که با یک نگاه علمی و دقت در تخصص و تخصص های گوناگون مرتبط با این سند توجه کنند.وی افزود: این سند، یک سند آموزشی است و مباحث آموزشی در کشور ما جایگاه های متنوعی دارد و وزارت خانه های مختلفی مانند وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت علوم پزشکی در این موضوع مرتبط باشند، پس لازم است که به این مقوله نگاهی فرادستی شود و از نگاه تک جانبه به این موضوع، پرهیز شود.
این استاد حقوق بین الملل تصریح کرد: باید در نقد علمی این سند توجه شود که اسناد بین المللی را دارای ظرفیت ها و پتانسیل های مختلف هستند که اگر بهره گرفته شود به عنوان یک فرصت است در غیر این صورت ممکن است به تهدید تبدیل شود.
وی تصریح کرد: از منظر نظام حقوق جمهوری اسلامی ایران، مهمترین قانون ما، قانون اساسی است، پس برای بررسی ابعاد حقوقی این اسناد به قانون اساسی مراجعه کنیم، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصل 77 صریحا اشاره می کند که «عهدنامه ها, مقاوله نامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.» در این خصوص از شورای محترم نگهبان به عنوان مفسر رسمی و قانونی این متن قانونی بارها سوال شده است و بیش از10 تفسیر وجود دارد اما همه حول این محور است که اگر تعهد بین المللی ایجاد شود، طبعا باید از ساز و کار مجلس شورای اسلامی بگذرد اما اگر تعهد بین المللی نیست و آن را به عنوان یک نزاکت سیاسی تلقی می کنیم، به تعبیر دقیقتر از نظر حقوقی یک باید وجود ندارد، ما می توانیم مسیر دیگری را طی کنیم.
اخوان فرد افزود: من به طور خاص به این سند، یعنی برنامه 2030 آموزش یونسکو و اسناد دیگری که وجود دارد، مراجعه کردم و همین مطلب که عرض کردم، مورد توجه قانون مدنی جمهوری اسلامی هست، ماده 9 قانون مدنی می گوید: «مقررات عهودی که بر طبق قانون اساسی بین دولت ایران و سایر دول منعقد شده باشد در حکم قانون است.» پس این دو وجه قضیه می گوید، اگر تعهدی برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شود، به عنوان باید قانونی، ما تابع آن هستیم البته اگر از ساز و کار صریح مذکور بگذرد، سوالی که مطرح است این است که آیا این مقوله از منظر حقوق بین الملل هم مورد قبول است؟ بله، زیرا این سند، یک سند مخفی نیست، به همه زبان های زنده دنیا ترجمه شده است، پس بحث پنهانی ندارد.
این استاد حقوق بین الملل گفت: ما دو مکتب فکری در حقوق بین الملل داریم که یک مکتب فکری فوق طبیعی یا فطری است و دیگری مکتب حقوق وضعی یا مکتب اصالت اراده که کشور ما و اکثر نظام های حقوقی دنیا مکتب اصالت اراده را انتخاب کردند، یعنی حقوق داخلی ما مقدم بر حقوق بین المللی است، به عبارت دیگر ما اساسا نمی توانیم بدون بررسی قبلی در نظام حقوق داخلی کشور یک الزام را پیاده کنیم. طبعا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل 77 به همین موضع دقت دارد.
وی افزود: هر چند در اصول دیگری هم به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر این اصول تاکید شده اما در اصل دیگری نیز تاکید می کند، اصل 125 قانون اساسی نیز به این موضوع تاکید دارد و تکلیف قوه مجریه را مشخص می کند، در این اصل صراحتا می گوید که «امضای عهد نامه ها، مقاوله نامه ها, موافقت نامه ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت ها و همچنین امضای پیمان های مربوط به اتحادیه های بین المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور یا نماینده قانونی اوست.»
اخوان فرد در پاسخ به این سوال که «آیا تعهدات به وجود آمده مغایر با قانون اساسی است یا خیر؟» نیز گفت: ما برعکس مطرح می کنیم که اساسا تعهدی بر جمهوری اسلامی ایران ایجاد نمی کند، مگر اینکه از این مسیر حرکت کند، در برجام هم همینطور بود، بحث شفاف و روشن بود، یعنی اگر چیزی غیر این باشد تعهد بین المللی ایجاد نشده است و قانون ایجاد نمی شود.
وی تصریح کرد: اسناد بین المللی در ابتدای کار ضمن اینکه بسیط و ساده بیان می کنند و زیاد جزئیات را اشاره نمی کنند، اما نگاه جامعه الاطراف دارند، به طور خاص در بسیاری از کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی پس از چند سال پروتکل های الحاقی داریم، آیا در زمان تصویب آن کنوانسیون به این نکته توجه نکردند؟
این استاد دانشگاه، افزود: چرا، اما در عرصه روابط بین الملل با حرکت گام به گام و تدریجی با موضوعی مواجهیم، در گام اول، کنوانسیونی که با حداقل متن ایجاد شده است، به تصویب می رسد، اما در پروتکل های بعدی با سیاست های ارتباطات مختلف و فضاهای ویژه به نوعی به آن ها تحمیل می شود یا تشویق می شوند، روش های مختلفی وجود دارد.
وی گفت: در ارتباط با این موضوع ممکن است گاهی اوقات سوال شود که مسئولین ما امضا کردند، ما ضمن احترام به مسئولین می گویم که مسئولین حق امضا را دارند به شرط رعایت ضوابط مندرج در قانون اساسی؛ طبعا امضای یک معاهده به معنای تصویب آن نیست، تبعا وقتی می خواهد یک مسیر قانونی ایجاد شود، نماینده جمهوری اسلامی مطلب را به هیات دولت منتقل می کند، اگر تصویب شد، به صورت لایحه قانونی به مجلس شورای اسلامی ارجاء می شود، در کمیته های مختلف بررسی می شود و نهایتا در صحن علنی تصویب یا رد می شود، بنابراین امضای مسئولین جمهوری اسلامی به عنوان یک مقوله صرف امضا نباید تعهد ایجاد کند.
اخوان فرد گفت: مسئولین نظام باید به این موضوع توجه کنند که این شرط قانونی و حقوقی ما و به تعبیری قانون عامره ماست، که همه از جمله طرف خارجی باید آن را رعایت کند؛ زیرا یک اصطلاح حقوقی داریم تحت این عنوان که اگر در یک کنوانسیون به هر کلمه، اصطلاح و متن حقوقی اشاره شود، مورد نظر و قبول است؛ یعنی وقتی در این اسناد به معاهده داکا در سال 2000 ، اشاره دارید یعنی جزو تعهدات شما هست، جالب این است که در این اسناد که مراجعه کردم در تک تک موارد اسناد 2000، 2001، 2014 و 2015 به آن اشاره دارد، پس متوجه باشیم که با یک سند ساده مواجه نیستیم، سند چون از مسیر ساده به پیچیده رسیده، سند پیچ در پیچ، تو در تو و حامل بحث های له و علیه است.
وی افزود: نکته دیگر حقوقی که در این رابطه است، اینکه ما باید به آینده یک حرکت را در چارچوب معاهده بین المللی به آن توجه کنیم، که هنگام اختلاف در بند یا ماده ای از این تعهد یا معاهده بین المللی چه باید کرد؟ ممکن است من برداشتی داشته باشم که طرف دیگر من این برداشت را نداشته باشد، پس مرجع حل اختلاف یا تفسیر این معاهده بین المللی چیست؟
این استاد حقوق اظهار کرد: متاسفانه با بررسی این اسنادی که مرتبط با بحث امروز است، مشاهده کردم که در این معاهده، هیچ مرجعی مشخص نشده است، آیا توجه نداشتند؟ سابقه معاهدات بین المللی نشان می دهد که هرجا قصد داشتند، گذاشتند و برعکس. پس اینجا مرجع مشخص نیست، پس چه باید کرد؟ تبعا باید به مرجع ذی ربط حقوقی که این معاهده را ایجاد کننده مراجعه شود، اما یک بحث حقوقی ایجاد می شود که آیا تفسیر یونسکو با چارچوب ارزشی و موارد مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی هم خوانی دارد؟ در بسیاری از اصول قانون اساسی همخوانی ندارد، از جمله اصول 3 و 4 که بایدها و نبایدهای بسیار مهم داخلی و بین المللی است، به طور مشخص قاعده ای در حقوق داریم به نام «قاعده نفی سبیل» که مندرج در قرآن هم هست، که ما سلطه و تسلط بیگانه بر مقدرات داخلی خود را نمی پذیریم، در همین رابطه ما مقوله این سند را با عناوینی مواجه می شویم که با اساس مباحث ما در تعارض آشکار است، صریحا می گوید: «هدایت و رهبری و محوریت نگاه یونسکو در این اسناد باید مورد توجه قرار گیرد» یعنی چه؟ چنین چیزی را در مباحث حقوقی به راحتی نمی توان پذیرفت.
وی افزود: به طور مثال در این معاهده تعدادی اصطلاح و عبارت مطرح شده که به مهارت های زندگی اشاره می کند ، این را در چه قالبی مطرح می کند؟ آیا مهارت زندگی همان است که در غرب مطرح می شود به این عنوان که باید قبل از دبستان آموزش مسائل جنسی مطرح شود؟ آموزش دختران و پسران! لفظ بسیار مبهم و چند پهلو است، چه نوع آموزشی؟ آیا مباحث صرفا علمی؟ چه محدوده ای؟ خطوط قرمز چیست؟ ما در بحث آموزش حدود صریحی در قانون اساسی داریم، در قانون اساسی و به جز این در موازین شرع مقدس اسلام این اصل صریحا بیان می شود، در اصل 4 قانون اساسی صریحا اعلام شده که همه قوانین و مقررات مدنی، جزائی، مالی، اقتصادی و ... همه چیز باید مطابق شرع مقدس باشد و هرچه خلاف شرع باشد، مورد قبول نیست؛ اینجا ما با برخی عناوین مواجهیم که با آن ها چالش داریم!
این کارشناس حقوق بین الملل تصریح کرد: شاید برخی بگویند که شما بدبین هستید، اما ما دلیل داریم، در دوره های قبل، زمانی که گرایش به سمت بین المللی شدن از سوی دولت وقت ایجاد شده بود، بعضی تعهدات پذیرفته شد که با شرع مقدس اسلام تعارض داشت و از حساس ترین استان های کشور، به طور مشخص استان خوزستان و سیستان و بلوچستان آغاز شد و به دلیل تعارض با ارزش های مقدس اسلامی چالش های بسیار بدی را ایجاد کرد!
وی ادامه داد: در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران، دستگاه های مختلف بر اساس حقوق اساسی استقلال نسبی دارند، در بسیاری از کشورهای دنیا هم این وجود دارد، یعنی قوه مجریه به اندازه قوه مقننه و قضائیه ما استقلال دارد، به تعبیری با یک منظومه سه قوه ای مواجهیم که راس آن رهبری و ولایت امر قرار دارد، بنابراین هر گونه امضایی که بار حقوقی برای کشور ایجاد کند، تبعا تبعات حقوقی هم دارد، بار حقوقی که ایجاد می کند برای نظام حقوقی و حاکمیت ماست و ممکن است اگر یک بار انجام شود با نوعی تساهل و تسامح از آن گذشت اما واقعیت این است که اگر بارها این روش غیر حقوقی و غیرصحیح توجه و تکرار شود، ممکن است بهانه دست بیگانه بدهد که نوعی عرف ایجاد شده است که این خود بسیار لغزنده و چالش برانگیز است.
وی تصریح کرد: کشور ما پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تحت نظام ستم شاهی با انواع و اقسام مشکلات حقوق بشری مواجه بود، هیچ اعلامیه، بیانیه و مصوبه ای علیه نظام ستم شاهی پهلوی تحت عنوان نقض حقوق بشر نمی بینیم اما به محض شروع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می بینیم که دائما اینگونه قطعنامه ها و مصوبات از طریق سازمان های بین المللی، شورای امنیت، یونسکو، اتحادیه اروپا و خیلی جاهای دیگر با آن برخورد داریم، آیا ما این مسیر را پیش بینی کرده ایم که بهانه دست آنها ندهیم؟؛ به تعبیر دیگر ما باید در ایجاد مسیر صحیح قانونی از هر گونه سایش و فرسایش قانونی جلوگیری کنیم و این به عنوان یکی از اصول بنیادین حقوق بین المللی است.
اخوان اظهار کرد: ما وقتی کاری انجام ندادیم در فضای بین المللی با بسیاری از فشارها مواجهیم، اینجا با بی توجهی به قوانین حقوقی ممکن است بهانه هم دست دشمن داده باشیم، تبعا می تواند به اهرم فشار تبدیل شود، اما در عرصه بین الملل یاد گرفته ایم که به موازین خودمان تبعیت کنیم.
وی افزود: در این جا لازم می دانم که به موازین امام(ره) اشاره کنم، کسانی که مدعی پیروی از خط امام هستند، در شرایطی که به زعم بیگانگان، ما در اوج ضعف روابط بین الملل بودیم حضرت امام(ره) حکم سلمان رشتی را اعلام کردند که این یک بحث حقوقی دقیق بین المللی بود، همانطور که نامه ای را برای گورباچف نوشت و هدایت گر بود، در اینجا هم حضرت امام(ره) می خواستند که قوانین بین الملل را ارتقاء بدهند، یاد بدهند که توهین به اعتقادات بیش از یک میلیارد انسان به عنوان مسلمانان کره زمین، حرکتی است که با هیچ یک از موازین اسلامی و شرع مقدس اسلام سازگاری ندارد، مگر تا به حال یاد نگرفتند که به بهانه آزادی بیان می شود به هر کسی توهین کرد، امام(ره) این را یاد داد.
این استاد حقوق بین الملل گفت: ما به عنوان پیروان چنین شخصیت بزرگواری تاکید می کنیم که از دولت و مسئولین محترمی که داعیه پیروی از خط امام(ره) و مقام معظم رهبری راه دارند، انتظار می رود که با این نگاه اصالت به درون و پرهیز از هر گونه حرکت تحقیرآمیز، ما در عرصه بین المللی جای فرود، فراز و ذوق زدگی بدون وجه و امثال اینها نیست.
لایحه قانونی، طرح قانونی، پیشنهاد مطالب در تشخصیص مصلحت به رهبر ارائه می شود و پس از تصویب ایشان اجرا می شود، پس صرف ارائه سند از طرف دولت هیچ الزام حقوقی ایجاد نمی شود.
اخوان فرد گفت: اصطلاحات برای ما روشن نیست، مبهم است، تفسیر با کی است؟ برای ما مشخص است که از نظر قانون اساسی ما، ما باید تفسیر کنیم، آموزش مهارت های زندگی، آموزش دختر و پسر، آموزگاران صاحب صلاحیت، از نظر چه کسی؟ پذیرش رهبری و هدایت یونسکو؛ برابری جنسیتی، تک تک عناوینی است که در سند آمده است.
وی افزود: در این رابطه وقتی می خواهیم امضا کنیم، حداقل مثل کنوانسیون حقوق زنان که مطرح شد، نوشتند که مشروط به رعایت شرع مقدس اسلام و موارد مندرج در قانون اساسی که هرچه خارج از آن باشد، مورد تایید ما نیست، پس در این جا نیز باید به حق شرط، یا حق تحفظ در این مقوله توجه شود.

۹۵/۱۱/۱۶
۱۲:۲۳