نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 189540
 • تمام سکه (طرح جدید) 2004000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1920000
 • نیم سکه 981000
 • ربع سکه 563000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 4200
 • یورو 7500
 • پوند 8583
 • صد ین 5750
 • درهم امارات 1734
 • لیر ترکیه 1402
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 42000
 • 0
  یورو 49441
 • 0
  پوند 56559
 • 0
  فرانک 42097
 • 0
  صد ین 37910
 • 0
  درهم امارات 11437

طرح های شتابزده مجلس

همزمان با پایان دولت دهم و شمارش معکوس برای آغاز دولت یازدهم زمزمه‌های بعضی بازگشت‌ها در ساختار اجرایی کشور به گوش می‌رسد؛ احیای سازمان مدیریت و جدایی وزارت راه و شهرسازی از نمونه‌هایی است که اشارتی از سوی رئیس‌جمهور منتخب و نزدیکان وی کافی بود تا عده‌ای در مجلس به دنبال طرحی در آن زمینه باشند. واقعیت این است که آنچه در موضوع ادغام وزارتخانه‌ها رخ داد نه یک عزم جدی برای کوچک سازی دولت بلکه سلسله‌ای از واکنش‌ها به رفتار دولت بود که به قانون‌‌گذاری‌های مکرر و در عین حال بعضا متناقض بدل شد. پرونده ادغام وزارتخانه‌ها از دی ماه سال 89 گشوده شد و اینطور که مشهود است گویا همچنان این پرونده باز است و کشمکش‌های دو ساله نتوانسته پایان خوشی برای این پرونده رقم بزند؛ جز اینکه با احتمال بازگشت به 21 وزارتخانه این سوال پیش می‌آید که حجم زیادی از وقت دولت و مجلس در این مدت زمان آیا صرف آزمون و خطا شده است؟ در مورد ادغام وزارتخانه‌ها نیز اکبر ترکان، از گزینه‌های احتمالی وزارت در دولت یازدهم، ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی را یک ادغام عجولانه و ناشی از عدم شناخت وظایف این دو وزارتخانه می‌داند. وی با تاکید بر لزوم جداسازی این دو وزارتخانه، معتقد است اگر بنا به ادغام است بهتر است راه و ترابری با ارتباطات ادغام شود.
هرچند بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان بر این باورند که ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از ابتدا هم کار درستی نبود، اما تفکیک این دو، آن هم در مرحله انتقال دولت را حرکتی شتابزده و بعضا سیاسی تلقی می‌کنند. در عین حال که این ادغام‌ها بر اساس ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه صورت گرفته و تفکیک مجدد آنها خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است. یکی از مواردی که مجلسی‌ها حکم خود را در برنامه پنجم توسعه نقض کردند، تشکیل وزارت ورزش و جوانان بود که صرفا برای پاسخگو کردن معاونان رئیس‌جمهور به مجلس و امکان نظارت بر آنها، یک وزارتخانه تشکیل شد تا تعداد وزارتخانه‌ها که با کش و قوس‌های زیاد به 17 رسیده بود، باز هم به 18 برسد و حکم برنامه پنجم توسعه معطل بماند. نمونه دیگر طرح دوفوریتی بود که پس از آن ازسوی نمایندگان مجلس تدوین و ارائه شد که احمدی‌نژاد، وزیر ارتباطات را برکنار کرد و علی نیکزاد، وزیر مسکن و شهرسازی را به سرپرستی این وزارتخانه منصوب کرد و زمزمه‌های تشکیل وزارت امور زیربنایی شنیده شد. به نظر می‌رسد این دیدگاه که ادغام‌ها بیش از آنکه فنی و کارشناسی باشد سیاسی بوده و بعضا بر اساس آزمون و خطا شکل گرفته است بیراه هم نباشد، چرا که مروری بر رفتار مجلس در زمینه کاهش تعداد وزارتخانه‌ها حکایت از چندگانگی در برخوردها دارد.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۷:۱۴

ادغام‌هایی که تفکیک می‌شوند

مریم آریایی -پرونده ادغام وزارتخانه‌ها از دی ماه سال ۸۹ گشوده شد، اما گویا همچنان این پرونده باز است و با احتمال بازگشت به ۲۱ وزارتخانه این پرسش پیش می‌آید که آیا حجم زیادی از وقت دولت و مجلس در این مدت صرف آزمون و خطا شده است؟
همزمان با پایان دولت دهم و شمارش معکوس برای آغاز دولت یازدهم زمزمه‌های بعضی بازگشت‌ها در ساختار اجرایی کشور به گوش می‌رسد؛ احیای سازمان مدیریت و جدایی وزارت راه و شهرسازی از نمونه‌هایی است که اشارتی از سوی رئیس‌جمهور منتخب و نزدیکان وی کافی بود تا عده‌ای در مجلس به دنبال طرحی در آن زمینه باشند. گاه سبقت گرفتن در تغییر ساختارها تا حدی پیش می‌رود و زمزمه‌ طرح‌هایی به گوش می‌رسد که با تصمیمات پیشین مجلسی‌ها در مغایرت کامل است، تصمیماتی که پافشاری بر آنها به مناقشه‌هایی دامنه‌دار در زمان خود بدل شده بود. برای نمونه زمزمه‌های طرحی این روزها به گوش می‌رسد تا تعداد وزارتخانه‌ها که با حکم برنامه پنجم توسعه و بعد از طی کردن پروسه پر کش و قوس میان دولت و مجلس سرانجام کاهش یافت، دوباره به همان تعداد 21 و پیش از اجرایی شدن حکم برنامه پنجم برای کوچک شدن دولت بازگردد.
وقتی قانون برنامه سوراخ می‌شود
اعتراض به نقض قانون برنامه پنجم توسعه که باید قانون محکمی باشد، اعتراضی نبود که صرفا از بیرون از نهاد مجلس مطرح شود، در مجلس نیز اعتراضات بسیاری در این زمینه مطرح شد، از جمله عبدالرضا مصری، عضو هیات رئیسه مجلس و وزیر سابق رفاه در جریان بررسی این طرح گفت: مجلس که خودش برنامه پنجم را تصویب می‌کند نباید خودش با وضع قانون جدید آن را لغو کند. قوانینی که با رای کم در مجلس تصویب می‌شود، نهایتش این خواهد شد که ما قانون برنامه را سوراخ می‌کنیم. واقعیت این است که آنچه در موضوع ادغام وزارتخانه‌ها رخ داد نه یک عزم جدی برای کوچک سازی دولت بلکه سلسله‌ای از واکنش‌ها به رفتار دولت بود که به قانون‌‌گذاری‌های مکرر و در عین حال بعضا متناقض بدل شد. احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مذاکرات مجلس با اذعان به این موضوع به همکارانش گوشزد کرده بود که: « در طول 6 ماه اخیر ما بر اساس رفتار دولت و رئیس‌جمهور قانون وضع کردیم و بعضا پیش‌گویی هم در این زمینه داشتیم که این کار درست نیست و ما نباید بر این اساس قانون وضع کنیم.»
احتمـــال تشکیل
21 وزارتخانه
احمد جباری، نماینده مردم بندرلنگه و عضو کمیسیون عمران مجلس که خود از امضا‌کنندگان طرح تفکیک وزارتخانه راه و شهرسازی است درباره زمزمه‌های طرحی که تعداد وزارتخانه‌ها را به 21 می‌رساند، به فارس می‌گوید: از این طرح اطلاعی ندارم اما طرحی که ما تهیه کرده‌ایم تفکیک وزارت راه و شهرسازی است و پیش از تعطیلات تابستانی تهیه شد و حدود 70 امضا داشت.
این عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید می‌کند: نظر ما بر این بود که طرح در کمیسیون عمران نیز ارائه و با حضور کارشناسان، بررسی شود و سپس به هیات رئیسه تقدیم شود. ممکن است در خلال بحث‌های کارشناسی نقطه نظرات دیگری نیز مطرح شود که ضرورت دارد به طرح اضافه شود.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۷:۱۴

اعلام آمادگی ایران برای ساخت خانه در کشورهای دیگر و نیاز 6 میلیونی در کشور

با توجه به آخرین آمار اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی که حداقل شش میلیون خانه برای 12 میلیون جوان ایرانی در آستانه ازدواج لازم است و با وجود 400 هزار خانه خالی باید بیش از 5.5 میلیون واحد مسکونی ساخته شود تا فقط نیاز جوانان تامین شود لذا دولت باید عزم خود را جزم کند و با استفاده از توان فنی - مهندسی و سرمایه بخش خصوصی این میزان تقاضا را تامین کند.
در همین شرایط وزیر راه و شهرسازی برای ساخت خانه و انبوه‌سازی در کشورهای دیگر اعلام آمادگی کرده است. این درحالیست که تعداد متقاضیان مسکن کشور به غیر از جوانان کم نیست و بر آمار متقاضایان در آستانه ازدواج می‌افزاید و ساخت و سازها نباید تنها مختص به جوانان در آستانه ازدواج باشد بلکه باید نیاز عده‌ کثیری که همچنان اجاره‌نشین یا متقاضی خرید خانه هستند را تامین کند تا با عرضه مناسب تقاضای بازار پاسخ داده شود.
به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با توجه به افزایش جمعیت کشور و اضافه شدن جمعیت در حال ازدواج،‌ هر سال با افزایش متقاضیان مسکن روبرو هستیم که برخی معتقدند مهاجرت به شهرها نیاز به مسکن شهری را افزایش داده است اما برخی دیگر افزایش جمعیت در دهه 60 پس از انقلاب را موجب این همه نیاز مسکن عنوان می‌کنند و می‌گویند اکنون جوانان در آستانه 3سن ازدواج هستند و به خانه مستقل نیاز دارند.
برخی معتقدند بازار امروز مسکن کشور به انبوه‌سازی، صنعتی‌سازی و ادامه ساخت و سازهای مسکن مهر به ویژه در کلان‌شهرها بیش از ساخت و سازهای به اصطلاح تکی نیاز دارد.
آمارهای رسمی بیانگر تعدد متقاضیان است؛ به گونه‌ای که سال گذشته بیش از نیم میلیون قرارداد اجاره در کشور منعقد شد و این بدین معنی است که با فرض تمدید سالانه هر قرارداد، امسال بیش از نیم میلیون قرارداد مسکن منعقد می‌شود و در این میان با افزایش ازدواج‌ها و مهاجرت به شهرها بر تعداد مستاجران نیز افزوده می‌شود.
در حالی‌که به روزهای پایانی دولت دهم و آغاز کار دولت یازدهم نزدیک می‌شویم،‌ مسئولان و مردم در انتظار برنامه‌ها و تصمیمات دولت جدید برای تامین مسکن اقشار مختلف هستند و با توجه به اینکه دولت تدبیر و امید ادامه پروژه مسکن مهر را جزء برنامه‌های خود عنوان کرده امید می‌رود با ادامه این طرح و ساخت و سازهای انبوه به ویژه در کلان‌شهرها نیاز بازار تامین شود تا کمبود عرضه بر قیمت‌ها دامن نزند.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۵۴

پردیس در دام قیمت های تخمینی

مسکن مهر پردیس از زمان اولین ثبت نام خود تاکنون سه بار افزایش قیمت داشته وهچنان قیمت ها را تخمینی اعلام می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران ، اوایل خرداد ماه سال گذشته،مدیر عامل شهر جدید پردیس از آغاز ثبت نام مسکن مهر در این شهر خبر داد و آورده متقاضیان را بنا به متراژ واحد،15 تا 25 میلیون تومان اعلام کرد. 
درست چند روز بعد از این خبر و قبل از شروع ثبت نام،این قیمتها به 15 تا 30 میلیون تومان تغییر یافت. 
براساس این گزارش؛ ثبت نام مسکن مهر در 16 خرداد ثبت نام از طریق دفاتر پستی آغاز شد و متقاضیان ،فرض را بر واریز 5 میلیون اولیه و واریز حداکثر 25 میلیون تومان در طول اجرای پروژه گذاشته و مدارک خود را ارسال کردند. 
یک ماه گذشت و متقاضیانی که با تکیه بر دارایی های اندک خود،با هزار امید و آرزو بعد از دریافت پیامک برای انتخاب پروژه خود به سوله های عمران پردیس فراخوانده شده بودند، با بنری مواجه شدند که کاخ آرزوی خانه دارشدن بسیاری از آنها را فروریخت. 
این در حالی است که در این بنر آورده اولیه به جای 15 تا 30 میلون تومانی که اعلام شده بود،20 تا 32 میلیون تومان نوشته شده بود و آورده اولیه که 5 میلیون اعلام شده بود، تنها برای یک پروژه 5 میلیون و برای سایر پروژه ها 10 میلیون تومان بود. 
از همه جالبتر ،به جای اینکه این مبالغ طبق وعده مسوولان در طول اجرای پروژه و بنا بر پیشرفت فیزیکی آنها مطالبه شود،با اقساط سنگین به فاصله 3 ماه و کلا در 8 ماه مطالبه می شد. 
تعداد زیادی از متقاضیانی که با اعتماد به صحبتهای اولیه مدارک خود را ارسال کرده بودند، با دیدن این شرایط ناچار به انصراف شدند درحالیکه این افراد به دلیل ثبت شدن مشخصاتشان در سامانه عمران پردیس،بعد از انصراف ،برای 2 سال در پردیس و 3 سال در سایر نقاط از ثبت نام در مسکن مهر محروم می شدند.
***ارزش ریالی پله های صعود را طی می کند
بر اساس این گزارش؛ حداکثر افزایش قیمت مسکن مهر طبق گفته نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی، 13 درصد بوده ، در حالی که افزایش های اخیر و به خصوص  با اعلام خبری مبنی بر 3 تا 4 میلیون تومانی، نشان دهنده آن است که همچنان بر قیمت مسکن مهر اضافه می شود.  
 حال این سوال برای بسیاری از متقاضیان مسکن مهر مطرح است که با چند میلیون تومان صاحب مسکن مهر می شوند؟
بر پایه این گزارش؛ ارزش ریالی هر واحد مسکن مهر با در نظر گرفتن وام، اکنون از 36 تا 41 میلیون تومان به 67 تا 71 میلیون تومان رسیده است.
این در حالی است که بسیاری از گروه های کم درآمد جامعه خود را آماده می کردند تا با سپردن 15 میلیون تومان آورده نقدی و 25 میلیون تومان وام، صاحب خانه شوند  و واحدهایی مناسب با تجهیزات کامل و قیمتی حدود 40 میلیون تومان در مجموع تحویل بگیرند، اما اکنون میزان آورده مشتری از مبلغ وام 25 میلیون تومانی بالاتر نرفته و رقم آورده نقدی مردم به 32 تا 46 میلیون تومان در شهر پردیس رسیده است.
پرداخت این میزان آورده که پرداخت آن در حد توان مالی بسیاری از خانوارهای کم درآمد جامعه نیست و در نتیجه برخی از متقاضیان که امیدوار شده بودند روزی صاحب خانه می شوند، اکنون در صف انصرافی ها هستند و با ناامیدی نسبت به آینده این طرح نگاه می کنند.
لازم به ذکر است ؛ سیدعلی لطفی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و نماینده وزیر راه و شهرسازی در پردیس دلایل این افزایش قیمت را این طور اعلام کرده است: دستورالعمل افزایش قیمت که سال گذشته ابلاغ شده بود برای واحدهای مسکونی فاز 11 (کوزو) اعمال نشده بود و در سال جاری و پس از بررسی‌های کارشناسی این افزایش قیمت در حد 4 میلیون تومان تعیین شده که به آورده اولیه متقاضیان افزوده خواهد شد. 
در همین راستا علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی چندی پیش اعلام کرده بود که هیچ دولتی تاکنون نتوانسته بود با 5 میلیون تومان مردم را خانه دارکند اما این دولت آرزو خانه دار شدن با پول کم را محقق کرده است. 
 در حالی که اگر از روز اول مبالغ و شرایط اقساط به درستی اعلام میشد،این افراد هم میتوانستند با تکیه بر دارایی خود در سایر نقاط مانند پرند که قیمت پایینتری داشت ثبت نام کرده و از گردونه مسکن مهر خارج نشوند. 
با وجود افزایش قیمت اولیه، تعدادی از متقاضیان تا به امروز نیز اقساط خود را واریز کردند و حالا درست چند روز قبل از زمان واریز قسط سوم،با افزایش قیمت دیگری مواجه شده اند. 
این بار قیمتها از 20 تا 32 میلیون تومان به 28 تا 42 میلیون تومان افزایش یافته است و شرکت عمران پردیس با تکیه بر جمله : "این قیمتها تخمینی است" همچنان راه را برای افزایش قیمتهای آتی باز گذاشته اند.
با وجود شرایط سخت برای متقاضیان، مسوولان مسکن مهر پردیس از هرگونه پاسخگویی خودداری می کنند .

منابع دیگر:
 • اقتصاد پرس
۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۰۰

اجرای طرح پایلوت سکونتگاه های غیررسمی در 5 استان

معاون وزی راه و شهرسازی گفت: در کشور از سال 1381 با همکاری مشترک دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک جهانی در پنج شهر زاهدان، بندرعباس، کرمانشاه، سنندج و تبریز بصورت پایلوت طرح ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی در حال انجام است.

مجید کیان پور درگفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، با بیان اینکه در کشور از سال 1381با همکاری مشترک دولت جمهوری اسلامی ایران و بانک جهانی در پنج شهر زاهدان، بندرعباس، کرمانشاه، سنندج و تبریز بصورت پایلوت طرح ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی در حال انجام است، گفت: تجارب ارزشمندی در ارتباط با شیوه مداخله در این سکونتگاهها صورت گرفته  و قابل تعمیم به سایر شهرهای کشور است.
وی ادامه داد: استفاده ازظرفیت ها، سرمایه های اجتماعی موجود در این گونه سکونتگاه ها، یادگیری جمعی و ظرفیت سازی و نهاد سازی مردمی، آموزش های شهروندی، مهارت آموزی، در رویکرد های جهانی نیز عنوان گردید.
کیان پور در ادامه تصریح کرد: تقویت بنیه اقتصادی خانوارها تاکید بر نقش و مشارکت ساکنان در بهبود و رویکرد شرایط زندگی همراه با توجه به نظرات، خواسته ها و اولویت بندی نیازهای ساکنان است.
وی با اشاره به اینکه پذیرش موضوع توسط مدیریت شهری شرط مقدم و مسلم درساماندهی  سکونتگاه های غیر رسمی است، افزود: در نقش بخش دولتی  نقشی تسهیل کننده و هماهنگ کننده و نه صرفا تامین کننده است.
معاون وزیر راه وشهر سازی در ادامه توضیح داد: با توجه به تمهیدات قانونی و نقش دولت، با ایجاد انگیزه هایی که توسط منابع دولتی امکان پذیر ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی صورت گرفت.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران در ادامه خاطر نشان کرد: با استفاده از منابع درونی این اجتماعات، ظرفیتهای بالقوه(موجود) و سرمایه های اجتماعی می توان برنامه ای جامع ویکپارچه مدیریت شهری جهت توانمندسازی و ساماندهی این محدوده ها تدوین و اجرایی نمود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۵:۰۱

رودهن/نیکزاد؛ قطار پروژه مسکن مهر متوقف نخواهد شد

وزیر راه و شهرسازی گفت : مسکن مهر با وجود همه انتقاداتی که نسبت به آن شده است طرحی ملی در دولت خدمت گذار بوده است و قطار آن در آینده هم به حرکت خود ادامه می دهدهدف ما رفع نیاز های مردم در حوزه مسکن بوده است.

نیکزاد در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران رودهن گفت:مسکن مهر با وجود همه انتقاداتی که نسبت به آن شده است طرحی ملی در دولت خدمتگذار بوده است و قطار آن در آینده هم به حرکت خود ادامه می دهد هدف ما رفع نیاز هایمخردم در حوزه مسکن بوده است تا در این راستا قدمی بزرگ برای ملت ایران برداشتهباشیم .
وی در ادامه این مطلب با اشاره به ارائه خدمات زیر بنایی درحوزه ساخت مسکن مهر تصریح کرد :در ساخت مسکن مهر در مناطقی مانند هشتگرد و پردیس وسایر نقاط مختلف کشور نخست دنبای تقویتزیرساخت ها در این مناطق مانند آب و برق و گاز بودیم که تا کنون هم مراسم مختلفیدر رابطه با افتتاح خط لوله چنین خدماتی مانند گاز بودیم .
وزیر راه   و شهرسازی اضافه کرد :ما کلید مسکن ها درپروژه مهر را زمانی به متقاضیان می دهیم که آنها وقتی درب منزل خود را باز می کنندمشکلی در زمینه خدمات زیر ساختی نداشته باشند و با حاشیه امنیت د اخلی زیر سقفمنزل خود سکنا گزینند در غیر این صورت نمی توان خدمات دولت را نمایان کرد.
نیکزاد در خاتمه اظهار داشت :ما در پروژه های مسکن مهر درحوزه راه های مواصلاتی به ویژه در مسکن مهر شهرستان پردیس فعالیت خوبی را با احداثپل ها و تونل های متععد داشتیم تا در این زمینه هم در قالب توسعه راه ها بتوانیمخدماتی ارزشمند به مردم ارائه دهیم/س 

منابع دیگر:
 • ایران اکونومیست
۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۰۲

فرماندار طالقان با وزیر راه و شهرسازی دیدار کرد

خبرگزاری پانا:فرماندار طالقان از قول مساعد علی نیکزاد وزیر راه وشهرسازی در خصوص رفع مشکلات وتخصیص اعتبار اجرای پروژه راه هشتگرد -طالقان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری پانا؛ در این دیدار که در نهاد ریاست جمهوری انجام شد ساسان دلاویز فرماندار طالقان در خصوص جاده هشتگرد به طالقان گفتگو و همچنین مشکلات پیش رو این پروژه را با وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد.
وزیر راه و شهرسازی نیز قول مساعد برای رفع این مشکلات و تخصیص اعتبار ویژه برای اجرای این پروژه داد.
نیکزاد همچنین اظهار داشت: پیمانکار پروژه طالقان موسوم به جاده سبز نیز مشخص شده است و در حال مذاکره و انعقاد قرارداد هستیم.
گفتنی است جاده سبز از از هشتگرد آغاز و از طالقان عبور خواهد کرد و به شهرستان تنکابن در استان مازندران منتهی خواهد شد.
جاده سبز طالقان یکی از زیباترین جاده های کشور خواهد شد که دارای جاذبه های مختلف گردشگری است.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۱۳

عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با تسنیم: ادغام راه و مسکن از ابتدا اشتباه بود/وزیر پرتوانی مثل نیکزاد هم از پس وزارتخانه عریض‌وطویل برنیامد

خبرگزاری تسنیم: عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه نیکزاد وزیر پرتوان و کارآمدی است، ولی با این حال به خاطر گستردگی حوزه راه و مسکن از پس این وزارتخانه عریض و طویل برنیامد، گفت: ادغام وزارت راه و مسکن از همان ابتدا اشتباه و بدون مطالعه بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عملکرد وزارت راه‌ و شهرسازی در همان ماه‌های ابتدایی فعالیت باعث شد تا برخی نمایندگان مجلس هشتم انتقاداتی را متوجه عالی‌ترین مقام این وزارتخانه یعنی علی نیکزاد کنند. نام بردن از نیکزاد به‌عنوان «وزیر مسکن مهر» تنها گوشه‌ای از کنایه‌هایی بود که برخی بهارستانی‌ها با استفاده از آن به‌طور غیرمستقیم عملکرد وی را در مدیریت بر وزارت عریض و طویل راه و شهرسازی نشانه رفته بودند. حال پس از گذشت دو سال، نمایندگان مجلس نهم دست به کار شده‌اند.
اخبرا تعدادی از نمایندگان که در بین آنها اعضای کمیسیون‌های مختلف مجلس به چشم می‌خورد طرح انتزاع وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی را به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده‌اند.
عضو کمیسیون عمران مجلس به‌عنوان یکی از امضا کنندگان طرح انتزاع معتقد است گستردگی وزارت راه و شهرسازی و عدم نظارت کافی باعث شده تا در دو سال توفیق چندانی در زیرساخت های دو حوزه‌ راه و مسکن نداشته باشیم. مشروح گفت‌وگوی خبرگزاری تسنیم با علی‌نعمت چاردولی را در ادامه می‌خوانید؛
هدف از طرح انتزاع وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی چیست؟
چاردولی: ابتدا جا دارد از وزیر راه و شهرسازی تشکر کنیم ، وزیر پرتوانی بود و از نیروهای توانمندی در حوزه کاری خودش استفاده کرد. اما واقعیت است که حوزه حمل و نقل یک دنیاست؛ از راه روستایی و ریلی گرفته تا حمل ونقل هوایی و دریایی. حوزه راه یک حوزه بسیار گسترده‌ای است.
این در حالی است که مسکن دنیای متفاوتی دارد. هر چند در زمینه راهسازی تا حدودی موفق بوده‌ایم اما در حوزه مسکن با وجود ساخت‌وساز مسکن –که دولت کارنامه خوبی به جا گذاشته-موفق نبوده‌ایم. چراکه  هیچ نظارتی بر قیمت مسکن و اجاره‌بها وجود ندارد. این نشاندهنده این است که وقتی یک وزارتخانه گسترده می‌شود توان لازم در بخش‌های اجرایی کاهش می‌یابد.
گویا بر اساس آمار دولتی‌ها ساخت انواع راه در سال‌های اخیر چند برابر شده است؟!
چاردولی: دولت در ساخت بزرگراه‌ و راه‌آهن عملکرد خوبی دارد، اما در راه روستایی اصلا موفق نبوده‌ایم،درست است که آمارهایی در این زمینه منتشر می‌شود، اما برای صحت ادعای آمار دولت در این بخش کافی است نگاهی به ساخت راه روستایی در سال‌های 90 و 91 بیاندازیم.
این مسئله به نوعی نشان‌دهند این است که بخش‌هایی از وزارت راه و شهرسازی به دست فراموشی سپرده شده است؟
چاردولی: بله، همین‌گونه است. وقتی گستره کار زیاد می‌شود توانایی‌ها کم می‌شود و در یک بخش کارهایی انجام  می‌شود، اما بخش‌های دیگر رها می‌شود. از طرف دیگر تخصص افراد در این دو حوزه متفاوت است، یعنی افرادی که تخصص در راه و حمل و نقل دارند تخصص در مسکن و شهرسازی کمتر است و بالعکس. یکی از مواردی هم که اشاره شد در بحث حمل و نقل، در جاده‌ای توجه کرده‌ایم اما در بعد نرم‌افزاری متاسفانه توجه خاصی به آن نشده است.
متاسفانه اصلا نظارتی در قیمت مسکن و رهن و اجاره نیست، این نشان می‌دهد یک وزارتخانه به تنهایی توانایی انجام این همه کار را ندارد و اگر تفکیک شود می‌تواند به این قبیل امور رسیدگی کند.
به نظر می‌رسد با تفکیک وزارت راه و شهرسازی و تشکیل مجدد وزارت مسکن و شهرسازی، وزیر بعدی هم در برابر نوسانات قیمتی بازار مسکن پاسخگو نباشد.
چاردولی: به نظرم در بحث افزایش قیمت‌های مسکن مهم‌ترین عاملی که نقش‌آفرینی می‌کند نبود همین نظارت است، از این رو باید یک معاونت نظارت در وزارتخانه جدید تشکیل شود. البته با یک معاونت نظارتی در  بدنه یک وزارتخانه شاید این مشکل حل نشود و کنترل قیمت‌ها تحت تاثیر مسائل دیگری هم قرار دارد.اگر وزارتخانه جدا شود، وزارت مسکن و شهرسازی می‌تواند وزارتخانه قوی شود و اینچنین معاونتی داشته باشد تا بر بازار نظارت کند.
اصل مشکل ما نبود نظارت کافی است، الان همین عدم نظارت در مسکن به خصوص در مسکن مهر باعث شده تا  تعاونی های متعددی در شهرستان‌ها ایجاد شود که هر کدام از آنها یک سازی می‌زنند و  هیچ تعاونی مبتنی بر قیمت‌گذاری وزارت راه و شهرسازی نیست. یعنی یک جا پکیج نصب می‌شود یکجا نصب نمی‌کنند، یک تعاونی کابینت را نصب می‌کند اما تعاونی دیگر این کار را انجام نمی‌دهد. متاسفانه تعاونی‌ها عملکرد بسیار بهم ریخته‌ای دارند چون نظارتی وجود ندارد. در حال حاضر هر تعاونی برای خودش کاری انجام می‌دهد و چون نظارتی نیست وارد بحث رانت مافیای پول و ثروت شده‌اند.
شرایط به گونه‌ای است که یک جراح متخصص ساختمان ساز شده، استاد دانشگاه، معلم، بازاری و... همه وارد حوزه ساخت و ساز شده‌اند، در حالی که ساختمان‌سازی کار هر کسی نیست. ساختمان سازی قانون و چارچوب دارد. یعضی تعاونی‌ها در اختیار افرادی قرار گرفته که اصلا صلاحیت این کار را ندارد.
صرف داشتن مدرک عمران دلیل نیست، یا این‌که طرف شرکت داشته باشد. باید توانمندی و توان اجرایی ، صلاحیت حرفه‌ای، تجربه کاری داشته باشد که متاسفانه هیچکدام از اینها بررسی نشده است. در برخی از مسکن‌های مهر یک فونداسیون بسته شده و پس از 5 سال هیچ کاری برای آن صورت نگرفته است و هر چه پیگیری می‌کنند کسی پاسخگو نیست.
البته تا همین چند سال پیش به گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی تعاونی‌ها عملکرد خوبی داشتند و در خصوص کاهش قیمت‌تمام شده مسکن مهر با یکدیگر رقابت داشتند.
بله، تا ابتدای سال 90 عملکرد تعاونی‌ها در ساخت مسکن مهر بسیار عالی بود، ولی از اواسط سال 90 وضعیت بهم ریخت.
دولت جدید سه سناریو برای ساماندهی حوزه‌های راه و مسکن دارد که شامل تشکیل وزارت حمل و نقل و ارتباطات، وزارت راه و ترابری یا وزارت عمران و شهرسازی است. آیا در این رابطه با نمایندگان مجلس صحبتی شده است؟
چاردولی: تا امروز خیر.
یعنی هنوز رایزنی در این رابطه با اعضای کمیسیون عمران نشده است؟
چاردولی: خیر تاکنون کسی از دولت جدید اصلا صحبتی نکرده است. اگر قرار باشد وارد چنین بحثی شوند حتما  باید بیایند در کمیسیون عمران مجلس نظرشان را بدهند بحث و گفت‌وگو شود تا این‌بار حداقل ادغام و انتزاع بدون مطالعه نباشد.
مانند ادغام وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی؟
چاردولی: بعضی کارهای بدون مطالعه ضربه بزرگی به مملکت وارد کرده است. باور کنید خیلی ضربه خورده‌ایم به خاطر هیمن ادغام‌ها. با تداخل کارها، برنامه‌ها اجرا نشده است. شاید یکی از مشکلاتی که امروز با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم همین تداخل‌هاست. کارها به افرادی سپرده شد که هیچ تخصصی نداشتند.  در انتزاع هم معتقدم اگر قرار است این دو وزارتخانه جدا شوند، باید مطالعه شود. یعنی با مطالعه منطقی باید ببینیم حمل و نقل به کجا نزدیک‌تر است به راه نزدیک تر است یا به مسکن. چون حمل و نقل درون‌شهری و برون‌شهری داریم که با یکدیگر متفاوت هستند. نمی شود که یک خط هواپیمایی با مسکن ادغام کرد. ادغام کار اشتباهی بود که صورت گرفت.

منابع دیگر:
 • نسیم آنلاین
۹۲/۰۴/۲۴
۰۸:۰۸

قادرمرزی: اطلاعات وزیر از وضعیت زیر ساخت های مسکن مهر دقیق نیست مسکن مهر منهای زیر ساخت

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، در واکنش به اظهارات غیر کارشناسی وزیر راه و شهرسازی، گفت: اقدامات رفاهی و خدماتی طرح مسکن مهر در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور بسیار ضعیف بوده و یا حتی چنین امکاناتی وجود ندارد، لذا اظهارات نیکزاد غیرکارشناسی و بی اطلاع وی از وضعیت سایت های مسکن مهر است.

حامد قادرمرزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه زیرساخت‌های مسکن مهر بسیار نامناسب است، گفت: اظهارات وزیر راه و شهرسازی در مورد اینکه در سایت‌های مسکن مهر تمام اقدامات رفاهی وجود دارد، غیر کارشناسی و به دلیل بی‌اطلاعی از اوضاع و احوال مسکن مهر است.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخی مدیران استانی برای خوش خدمتی به وزیر راه و شهرسازی، سخنان بی‌پایه و اساس در اختیار وی قرار می‌دهند، افزود: اقدامات رفاهی و خدماتی طرح مسکن مهر در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور بسیار ضعیف بوده و یا حتی چنین امکاناتی وجود ندارد، لذا اظهارات نیکزاد ادعایی بیش نیست.
وی تصریح کرد: دولت به جای دخالت مستقیم در طرح مسکن مهر باید آنرا به مردم واگذار می‌کرد، کاری که در روستاهای کشور جواب داد، اما در کلان شهرهایی همچون تهران توفیقی نداشته است.
قادرمرزی با اشاره به اینکه طرح مسکن مهر، طرح بزرگی بود که دولت از اجرای دقیق آن سربلند بیرون نیامد، اظهار کرد: طرح مسکن مهر با توجه به دارا بودن نقاط ضعف کلی بویژه در مورد زیرساخت‌ها، پروژه‌ای پر اشکال از طرف دولت نهم و دهم بود، هرچند در روستاهای کشور توانست افراد فاقد مسکن را صاحب‌خانه کند.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه مسکن مهر باید در دولت یازدهم نیز ادامه یابد، خاطر نشان کرد: پروژه مسکن مهر طرح خوب و مناسب جهت خانه دار کردن مردم تلقی می‌شود که با ایجاد تغییراتی کلی و بویژه واگذاری ساخت و سازها به مردم می‌تواند در دولت آینده نیز ادامه پیدا کند.
شایان ذکر است، اخیرا وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده، سایت‌های مسکن مهر تمام اقدامات رفاهی از قبیل گازرسانی، آبرسانی و برق‌رسانی و حتی شبکه فاضلاب را دارا هستند./
پایان پیام

منابع دیگر:
 • آریا
 • اقتصاد پرس
 • بهار
۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۲۶

با حضور وزیر راه مشکلات پروژه راه جاده هشتگرد به طالقان بررسی شد

فرماندار طالقان در دیدار با وزیر راه و شهرسازی مشکلات پروژه راه جاده هشتگرد به طالقان را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس از طالقان به نقل از روابط عمومی فرمانداری طالقان، ساسان دلاویز در این دیدار که در نهاد ریاست جمهوری انجام شد، درباره جاده هشتگرد به طالقان با وزیر راه گفت‌وگو کرد و همچنین مشکلات پیش روی این پروژه را با وی مطرح کرد.
وزیر راه و شهرسازی نیز قول مساعد برای رفع این مشکلات و تخصیص اعتبار ویژه برای اجرای این پروژه داد.
علی نیکزاد بیان داشت: پیمانکار پروژه طالقان موسوم به جاده سبز نیز مشخص شده است و در حال مذاکره و انعقاد قرارداد هستیم.
گفتنی است جاده سبز از هشتگرد آغاز و از طالقان عبور خواهد کرد و به شهرستان تنکابن در استان مازندران منتهی خواهد شد.
جاده سبز طالقان یکی از زیباترین جاده‌های کشور خواهد شد که دارای جاذبه‌های مختلف گردشگری است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۵۲

فارس گزارش می‌دهد تکرار آزمون و خطا در چیدمان وزارتخانه‌‌ها/ ادغام‌هایی که تفکیک می‌شوند

پرونده ادغام وزارتخانه‌ها از دی ماه سال 89 گشوده شد، اما گویا همچنان این پرونده باز است و کشمکش‌های دو ساله نتوانسته پایان خوشی برای این پرونده رقم بزند جز اینکه با احتمال بازگشت به 21 وزارتخانه این سوال پیش می‌آید که حجم زیادی از وقت دولت و مجلس در این مدت زمان آیا صرف آزمون و خطا شده است؟

همزمان با پایان دولت دهم و شمارش معکوس برای آغاز دولت یازدهم زمزمه‌های بعضی بازگشت‌ها در ساختار اجرایی کشور به گوش می‌رسد؛ احیای سازمان مدیریت و جدایی وزارت راه و شهرسازی از نمونه‌هایی است که اشارتی از سوی رئیس‌جمهور منتخب و نزدیکان وی کافی بود تا عده‌ای در مجلس به دنبال طرحی در آن زمینه باشند.
گاه سبقت گرفتن در تغییر ساختارها تا حدی پیش می‌رود و زمزمه‌ طرح‌هایی به گوش می‌رسد که با تصمیمات پیشین مجلسی‌ها در مغایرت کامل است، تصمیماتی که پافشاری بر آنها به مناقشه‌هایی دامنه‌دار در زمان خود بدل شده بود. برای نمونه زمزمه‌های طرحی این روزها به گوش می‌رسد تا تعداد وزارتخانه‌ها که با حکم برنامه پنجم توسعه و بعد از طی کردن پروسه پر کش و قوس میان دولت و مجلس سرانجام کاهش یافت، دوباره به همان تعداد 21 و پیش از اجرایی شدن حکم برنامه پنجم برای کوچک شدن دولت بازگردد.
تغییر دولت، تغییر اولویت
گرچه پیش از انتخابات آنچه برای مجلسی‌ها در اولویت بود بیشتر حول محور تحقیق و تفحص و بحث‌های نظارتی پیش می‌رفت؛ اما با تغییر دولت، مجلس هم وارد فاز دیگری شده است؛ طرح احیای سازمان مدیریت و الحاق سازمان بهره‌وری در آن و درعین حال امضای 70 نماینده پای طرحی که وزارت راه و ترابری و مسکن و شهرسازی را از هم جدا می‌کند حکایت از این تغییر رویکرد دارد.
هرچند بسیاری از نمایندگان مجلس و کارشناسان بر این باورند که ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از ابتدا هم کار درستی نبود، اما تفکیک این دو، آن هم در مرحله انتقال دولت را حرکتی شتابزده و بعضا سیاسی تلقی می‌کنند. در عین حال که این ادغام‌ها بر اساس ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه صورت گرفته و تفکیک مجدد آنها خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است.
به نظر می‌رسد این دیدگاه که ادغام‌ها بیش از آنکه فنی و کارشناسی باشد سیاسی بوده و بعضا بر اساس آزمون و خطا شکل گرفته است بیراه هم نباشد، چرا که مروری بر رفتار مجلس در زمینه کاهش تعداد وزارتخانه‌ها حکایت از چندگانگی در برخوردها دارد.
یکی از مواردی که مجلسی‌ها حکم خود را در برنامه پنجم توسعه نقض کردند، تشکیل وزارت ورزش و جوانان بود که صرفا برای پاسخگو کردن معاونان رئیس جمهور به مجلس و امکان نظارت بر آنها، یک وزارتخانه تشکیل شد تا تعداد وزارتخانه‌ها که با کش و قوس‌های زیاد به 17 رسیده بود، باز هم به 18 برسد و حکم برنامه پنجم توسعه معطل بماند.
نمونه دیگر طرح دوفوریتی بود که  پس از آن ازسوی نمایندگان مجلس تدوین و ارائه شد که  احمدی‌نژاد، وزیر ارتباطات را برکنار کرد و علی نیکزاد، وزیر مسکن و شهرسازی را به سرپرستی این وزارتخانه منصوب کرد و  زمزمه‌های تشکیل وزارت امور زیربنایی شنیده شد.
وقتی قانون برنامه سوراخ می‌شود
اعتراض به نقض قانون برنامه پنجم توسعه که باید قانون محکمی باشد، اعتراضی نبود که صرفا از بیرون از نهاد مجلس مطرح شود، در مجلس نیز اعتراضات بسیاری در این زمینه مطرح شد، از جمله عبدالرضا مصری، عضو هیئت رئیسه مجلس و وزیر سابق رفاه در جریان بررسی این طرح گفت: مجلس که خودش برنامه پنجم را تصویب می‌کند نباید خودش با وضع قانون جدید آن را لغو کند. قوانینی که با رای کم در مجلس تصویب می‌شود، نهایتش این خواهد شد که ما قانون برنامه را سوراخ می‌کنیم.
واقعیت این است که آنچه در موضوع ادغام وزارتخانه‌ها رخ داد نه یک عزم جدی برای کوچک سازی دولت بلکه سلسله‌ای از واکنش‌ها به رفتار دولت بود که به قانون‌‌گذاری‌های مکرر و در عین حال بعضا متناقض بدل شد. احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در مذاکرات مجلس با اذعان به این موضوع به همکارانش گوشزد کرده بود که :« در طول 6 ماه اخیر ما بر اساس رفتار دولت و رئیس جمهور قانون وضع کردیم و بعضا پیش‌گویی هم در این زمینه داشتیم که این کار درست نیست و ما نباید بر این اساس قانون وضع کنیم.»
هر احتمالی ممکن است، حتی 21 وزارتخانه
احمد جباری، نماینده مردم بندرلنگه و عضو کمیسیون عمران مجلس که خود از امضا‌کنندگان طرح تفکیک وزارتخانه راه و شهرسازی است درباره زمزمه‌های طرحی که تعداد وزارتخانه‌ها را به 21 می‌رساند، به خبرنگار فارس می‌گوید: از این طرح اطلاعی ندارم اما طرحی که ما تهیه کرده‌ایم تفکیک وزارت راه و شهرسازی است و پیش از تعطیلات تابستانی تهیه شد و حدود 70 امضا داشت.
وی ادامه می‌دهد: این طرح هنوز تقدیم هیئت رئیسه مجلس نشده است و همچنان در مرحله جمع‌آوری امضا است.
این عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید می‌کند: نظر ما بر این بود که طرح در کمیسیون عمران نیز ارائه و با حضور کارشناسان، بررسی شود و سپس به هیئت رئیسه تقدیم شود. ممکن است در خلال بحث‌های کارشناسی نقطه نظرات دیگری نیز مطرح شود که ضرورت دارد به طرح اضافه شود.
وی در عین حال اینکه برخی نمایندگان ممکن است به دنبال بازگشت به 21 وزارتخانه باشند را هم دور از ذهن ندانست و گفت که ممکن است در جریان بررسی‌ها، چنین مواردی نیز مطرح و تصویب شود.
هرچند ادغام وزارتخانه‌ها با مصوبه مجلس آن هم در قانون برنامه پنج‌ساله کشور صورت گرفت، اما این نماینده مجلس معتقد است که ادغام زمانی می‌تواند موثر باشد که شرایط با ثباتی وجود داشته باشد اما این ادغام‌ها در چنین شرایطی انجام نشده و به همین دلیل ضروری است تا در آنها تجدید نظر شود.
حکایت همچنان باقی است
پرونده ادغام وزارتخانه‌ها از دی ماه سال 89 گشوده شد و اینطور که مشهود است گویا همچنان این پرونده باز است و کشمکش‌های دو ساله نتوانسته پایان خوشی برای این پرونده رقم بزند؛ جز اینکه با احتمال بازگشت به 21 وزارتخانه این سوال پیش می‌آید که حجم زیادی از وقت دولت و مجلس در این مدت زمان آیا صرف آزمون و خطا شده است؟
جباری در پاسخ به اینکه چرا طرح‌هایی از این دست از جمله احیای سازمان مدیریت و تفکیک وزارتخانه‌ها درست همزمان با انتقال دولت مطرح می‌شود، اظهار می‌دارد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند کار مجلس ریل‌گذاری برای حرکت دولت است و عزم نمایندگان این است تا دولت جدید با اصلاح این ساختارها بتواند موفق‌تر عمل کند.
با این همه به نظر می‌رسد پیش از آنکه مجلس به فکر ریل‌گذاری بیفتد، رئیس جمهور منتخب و نزدیکان وی جهت این ریل‌ها را تعیین کرده‌اند؛ چنانکه در زمینه احیای سازمان مدیریت شاهد بودیم که احیای این سازمان به عنوان یکی از برنامه‌های دولت منتخب، به فاصله کوتاهی در قالب طرح فوریتی در مجلس مصوب شد.
28 خرداد ماه یعنی اولین سه شنبه بعد از انتخابات، یک فوریت طرح تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و بهره‌وری با امضای 225 نفر از نمایندگان در صحن بهارستان به تصویب رسید و بر اساس این طرح نمایندگان خواستار ادغام معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و تشکیل مجدد سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بهره‌وری شدند.
در مورد ادغام وزارتخانه‌ها نیز اکبر ترکان، از گزینه‌های احتمالی وزارت در دولت یازدهم، ادغام وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن و شهرسازی را یک ادغام عجولانه و ناشی از عدم شناخت وظایف این دو وزارتخانه می داند. وی با تاکید بر لزوم جداسازی این دو وزارتخانه، معتقد است اگر بنا به ادغام است بهتر است راه و ترابری با ارتباطات ادغام شود.
دو فوریت جداسازی راه و شهرسازی به زودی در صحن
ایرج ندیمی، نماینده مردم لاهیجان و از طراحان طرح تفکیک وزارتخانه یادشده اما تبعیت مجلس از سیگنالهایی که از بیرون فرستاده می‌شود را رد می‌کند و معتقد است که نمایندگان بر اساس تجربه و مشکلاتی که در اثر ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی پیش آمد به دنبال جداسازی آنها هستند.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به خبرنگار فارس می‌گوید: طرح تفکیک وزارت راه و شهرسازی مدت زیادی است که در بین نمایندگان مطرح است اما اکنون طرح آن تهیه و نهایی شده و بین نمایندگان توزیع شده است.
وی می‌گوید:‌ حجم کار بالای وزارتخانه ادغام شده، کمبود بودجه‌های عمرانی و مشکلات دیگری موجب شد تا نمایندگان به فکر جدا سازی این دو وزارتخانه بیفتند.
به گفته وی طرح یاد شده با قید دو فوریت تهیه، چاپ و توزیع شده است و در توجیه دو فوریت آن می‌گوید: ما به دنبال این هستیم تا پیش از آغاز به کار دولت جدید تکلیف این وزارتخانه‌ها مشخص شود تا اینگونه نباشد که وزیری معرفی شود و بعد از آن مجددا نیاز به معرفی وزرای جدید باشد.
با این شرایط به نظر می‌رسد که جداسازی این وزارتخانه‌ها هم قسمت تازه‌ای از سریال دو فوریتی‌های مجلس باشد که ممکن است برگ دیگری به آزمون و خطاها اضافه ‌کند، چرا که مشخص نیست دولت آینده چگونه می‌خواهد تکلیف خود را با حکم برنامه پنجم برای کاهش تعداد وزارتخانه‌ها چگونه روشن کند، اینکه نظرات دیگری هم در این زمینه وجود دارد که قابل تامل است. از جمله اینکه محمد شریعتمداری وزیر اسبق بازرگانی می‌گوید: «من موافق تفکیک دوباره وزارتخانه‌های ادغام‌شده نیستم، ما می‌دانیم که هر سه اسباب‌کشی معادل یک آتش‌سوزی خسارت ایجاد می‌کند، جدا‌کردن دوباره وزارتخانه‌های ادغام‌شده کار صحیحی نیست. اینکه ما یک تصمیمی ‌بگیریم بعد ظرف دو یا سه سال از آن تصمیم برگردیم، رویه خوبی نیست. وظایف بسیاری در جریان این جا‌به‌جایی‌ها روی زمین می‌ماند، هزینه‌های فراوانی می‌شود و منابعی حتما اتلاف می‌شود. بنابراین بهتر است به جای برگشتن از ادغام کمک کنیم ادغام‌ها در مسیر درست قرار بگیرند و مداخله دولت در اقتصاد کمتر شود.»
گزارش از مریم آریایی

منابع دیگر:
 • جهان نیوز
 • بازارخبر
 • تین نیوز
 • فرهیختگان‌آنلاین
 • رویداد
 • صراط نیوز
۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۵۵

اختصاصی فارس/ متن طرح انتزاع وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی + اسامی امضاءکنندگان

نمایندگان مجلس طرحی را با 60 امضا و با قید دو فوریت تقدیم هیئت رئیسه کردند که در صورت تصویب نهایی، وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از یکدیگر تفکیک می‌شوند.

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای سلامی طرحی را با 60 امضا و با قید دو فوریت تقدیم هیئت رئیسه کردند که در صورت تصویب نهایی، وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از یکدیگر منتزع و تفکیک می‌شوند.متن طرح مذکور و اسامی امضا‌ءکنندگان آن به شرح ذیل است:ریاست محترم مجلس شورای اسلامیاحتراما طرح ذیل که به امضای 60 نفر از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌گردد:مقدمه دلایل توجیهیباتوجه به عدم پاسخگویی مناسب تداخل وظایف و کثرت حوزه‌های تحت پوشش دو وزارتخانه راه وترابری و مسکن و شهرسازی و تحت‌تأثیر قرار گرفتن مسائل این دو وزارتخانه و بالطبع غفلت یا کم‌تأثیری بعضی از حوزه‌های دیگر متناسب با شرح وظایف وزارتخانه از جمله راه‌ روستایی، دریانوردی، ریلی، هوایی، بزرگراه‌ها و راهداری و یا اولویت‌بخشیدن به مسائلی چون مسکن و اهتمام ویژه به شهرسازی و معماری اسلامی - ایرانی و احیای بافت‌های فرسوده شهری، ضرورت دارد تا بر اساس تجربه موجود در دولت جدید حسب تمایل مطروحه مجدداً دو وزارتخانه مذکور با همه وظایف، اختیارات، امکانات و اعتبارات به وضعیت سابق برگشته تا پاسخگوی نمایندگان و ملت شریف، جوامع فنی و مهندسی، کارکنان، راهداران و دیگر مجموعه‌های ذینفع گردد؛ لذا طرح ذیل با قید دو فوریت تقدیم مجلس محترم شورای اسلامی می‌گردد.انتزاع و تفکیک وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازیماده 1- از تاریخ تصویب این قانون وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی از انتزاع وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌گردد؛ شرح وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های یادشده همان وظایف و اختیارات دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی سابق خواهد بود.ماده 2- ردیف‌های بودجه‌ای وزارتخانه‌های مذکور به ترتیب به شماره 148000 و 133500 می‌باشد و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌ جمهور موظف است اعتبارات و بودجه سال 1392 وزارتخانه راه و شهرسازی به شماره 153000 را حسب وظایف و اختیارات دو وزارتخانه به ردیف‌های بودجه‌ای 148000 و 133500 ابلاغ نماید.ماده 3- کلیه امکانات، تعهدات، اختیارات، نیروی انسانی، اموال منقول و غیرمنقول وزارت راه و شهرسازی به وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی حسب وظایف و اختیارات منتقل می‌شود.ماده 4- در کلیه قوانین به جای وزارت راه و شهرسازی و وزیران به ترتیب وزارتخانه‌ و وزیران یادشده جایگزین می‌گردند.ندیمی، اسفنانی، فلاحی باباجان، محمدزاده، علوی،‌امامی، عبدالرضا عزیزی، نکو، طلا، میرمرادزهی، کاشانی، مددی، مروی، نعمتی، کریمی قدوسی، اسماعیلی، برومندی، قائدرحمت، بهمئی، سقایی، حاجی‌دلیگانی، محمدی، رحیم زارع، زمانیان دهکردی، خسروی سهل‌آبادی، میرمحمدی، الیاس طاهری، موسوی لارگانی، عباسپور، فتح‌الله حسینی، منوچهری،‌ فیروزی، منصوری‌آ رانی، الله‌وردی دهقانی، امیری خامکانی، خدایی سوری، چهاردولی، بزرگواری، عبدالله‌زاده، نوروزی، شوشتری، شفیعی، نیازآذری، احمدی لاشکی، سیدهادی حسینی، رجبی، محمدتقی توکلی، رضا رحمانی، جباری، سیدعلی طاهری، نظری مهر، نگهبان سلامی، پشنگ، علی‌لو، منصوری بیدکانی، سیدباقر حسینی، یوسفیان ملا، شجاعی کیاسری، قاسم عزیزی و قادر مرزی.

منابع دیگر:
 • مارین نیوز
 • شبکه خبر دانشجو
 • اقتصاد پرس
 • تین نیوز
 • دنیای صنعت
 • خانه ملت
 • رویداد
 • آفتاب نیوز
 • اکونیوز
 • خراسان
 • اعتماد
 • همشهری
 • جهان اقتصاد
 • نسیم آنلاین
 • دنیای اقتصاد
۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۰۷

در حاشیه جلسه هیئت دولت صورت گرفت اعطای 50 میلیون تومان و یک دستگاه آپارتمان به شرط تأهل به اعضای تیم ملی والیبال

هیئت دولت با اعطای 50 میلیون تومان جایزه نقدی و یک دستگاه آپارتمان به شرط تأهل از اعضای تیم ملی والیبال کشورمان تقدیر کردند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران عصر امروز و در حاشیه جلسه هیئت دولت مورد تقدیر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و هیئت دولت قرار گرفتند.
هیئت دولت به دلیل درخشش بازیکنان تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی ایران مبلغ 50 میلیون تومان جایزه نقدی به آنان اعطا کرد و همچنین با مساعدت رئیس‌جمهور و دستور مستقیم به وزیر مسکن قرار شد تا به هر کدام از بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی والیبال یک دستگاه آپارتمان به شرط تأهل اختصاص یابد.
در این مراسم علاوه بر کادر فنی و بازیکنان تیم ملی والیبال رئیس فدراسیون والیبال نیز حضور داشت.
بازیکنان تیم ملی والیبال نیز با اعطای یک توپ والیبال امضاء شده و پیراهن معروف کاپیتان تیم ملی والیبال از رئیس‌جمهور به دلیل حمایت‌های بی‌شائبه‌اش تشکر کردند.

منابع دیگر:
 • تابناک
 • نامه‌نیوز
 • فرارو
 • بورس نیوز
 • ویوان نیوز
 • اطلاعات
 • بی‌باک
 • جمهوری اسلامی
 • اقتصاد ایران آنلاین
 • جهان نیوز
 • برنا
 • روزنامه تابناک
 • فردا نیوز
 • شفاف
 • افکار نیوز
 • تسنیم
۹۲/۰۴/۲۳
۱۷:۳۴

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با فارس: افزایش وزراتخانه‌ها بروکراسی را بیشتر می‌کند/بهبود اقدامات بعد از ادغام

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه افزایش تعداد وزارتخانه‌ها موجب افزایش بروکراسی در کشور می‌شود، گفت: از زمانی که این وزارتخانه‌ها ادغام شده‌اند، کارها و اقدامات بهتر انجام می‌شود.

موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، درباره طرح تفکیک مجدد وزارتخانه‌های ادغامی در مجلس گفت: براساس برنامه پنجم توسعه تعداد وزارتخانه‌ها باید به 17 برسد که الان با تشکیل وزارت ورزش، 18 وزارتخانه داریم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی نمایندگان بر این نظر هستند که وزارت مسکن از وزارت راه یا بازرگانی از صنعت جدا شود، اما فکر می‌کنم تعداد وزارتخانه‌ها در کشور زیاد است.
وی با بیان اینکه تعداد زیاد وزارتخانه‌ها موجب افزایش بروکراسی در کشور شده است، گفت: از زمانی که این وزارتخانه‌ها ادغام شده، کارها و اقدامات بهتر انجام شده است.
ثروتی با اشاره به اینکه رتبه ایران به لحاظ شاخص کسب و کار در بین 185 کشور، 145 است، گفت: بروکراسی و طولانی شدن دریافت مجوزها در ادارات از جمله دلایل این مسئله است.
این نماینده مجلس گفت: برای مثال در حال حاضر ساخت و ساز توسط مردم انجام می‌شود و نیازی به وزارتخانه مستقل مسکن نیست.
وی اضافه کرد: زمانی که تعداد وزارتخانه‌های تصمیم‌گیر در یک موضوع زیاد باشد، مسائل و مشکلات را به گردن یکدیگر می‌اندازند؛ بنابراین هر چه تعداد وزارتخانه‌ها کم شود به نفع مردم است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: نظر اغلب نمایندگان مجلس این است که وزارتخانه‌های ادغامی نباید تفکیک شود و درست نیست که هر مجلسی که عوض می‌شود مصوبات مجلس قبل را لغو کند.
ثروتی گفت: بنده نیز طرح نمایندگان برای تفکیک وزارتخانه‌ها را امضا نکردم و اعلام کردم که این کار عاقلانه‌ای نیست.
وی درباره تعداد امضاهای جمع شده برای تفکیک وزارتخانه‌ها گفت: برخی از همکاران مثل بنده به صراحت اعلام مخالفت می‌کنند و طرح را امضا نمی‌کنند، اما برخی دیگر طرح را امضا می‌کنند و بعداً هنگام رأی‌گیری، رأی مثبت نمی‌دهند.

۹۲/۰۴/۲۴
۱۰:۰۷

اعلام نتایج ارزیابی های وزارت راه و شهرسازی از میزان رعایت مقررات ملی ساختمان در کشور

دستگاههای برتر متولی امر ساخت و ساز کشور در پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان در قزوین معرفی شدند.
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی اداره کل راه وشهرسازی استان قزوین در پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان در استان قزوین، با حضور سیدمهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رییس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، ابوالفضل صومعلو معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و جمعی از مسئولان استانی و کشوری و مهندسان در سالن مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار گردید دستگا های برتر کشوری معرفی شدند و تندیس عالی مقررات ملی ساختمان و لوح تقدیر را دریافت نمودند.
مدیر کل مقررات ملی ساختمان در خصوص دستگاه های برتر پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان اظهار داشت: در ارزیابی های امسال هفت اداره کل راه و شهرسازی، هفت سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری قزوین و شش اداره کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان دستگاه های برتر مقررات ملی ساختمان انتخاب شده اند.
هوایی در خصوص معرفی ادارات کل راه و شهرسازی برتر کشور به ترتیب از استانهای قزوین، فارس، تهران، بوشهر، کرمان، سیسان و بلوجستان و آذربایجان شرقی نام برد و با اهدا تندیس عالی مقررات ملی ساختمان و لوح تقدیر از آنها تشکر نمود.
وی همچنین در خصوص سازمان نظام مهندسی ساختمانها از استانهای قزوین، گلستان، قم، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی و کرمان نام برد، و نیز از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استانهای مرکزی، قم، یزد، قزوین، گلستان و مازندران به عنوان استانهای برتر تقدیر و تشکر نموده و تنها شهرداری نمونه کشوری شهرداری قزوین بود که موفق به اخذ تندیس عالی مقررات ملی ساختمان و لوح تقدیر از مدیر مقررات ملی ساختمان گردید.
محمدنادر محمدزاده مدیر کل راه و شهرسازی استان قزوین در ادامه یادرآور شد: مضاف بر روند گذشته این همایش ها که تنها از شهرداران مراکز استانها تقدیر به عمل می آمد، در این دوره برای اولین بار از شهردار شهر محمدیه به عنوان یک شهرداری ویژه در رعایت مقررات ملی ساختمان به خصوص در اجرای مسکن مهر قدردانی شد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۶:۵۴

همه استانها به شبکه ریلی متصل می‌شوند

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 20 استان به شبکه ریلی متصل شده و 8000 کیلومتر راه آهن در حال ساخت است، گفت: با تکمیل آنها همه استانها به شبکه ریلی متصل می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی نیکزاد اعلام کرد: راه آهن کشور به منظور درآمدزایی و رشد ترانزیت از نقاط مختلف مرزی از جمله گرگان- اینچه برون، خواف-هرات، چابهار-سرخس, شلمچه، خسروی و دیگر موارد به کشورهای همسایه و به کشورهای آسیای مرکزی، چین و روسیه متصل و می شود.
وی گفت: آمار لکوموتیوها و واگن های مسافری در سال 1392 به ترتیب به 786 و 1779 دستگاه رسیده است که رشد 1.4 و 1.6 برابری را در دولت نهم و دهم نشان می دهد.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: تا سال 1384 در کشور 121 فروند هواپیما داشتیم که در دولت نهم و دهم به 224 فروند هواپیما رسیده است و رشد 1.9 برابری نشان می دهد.
نیکزاد اظهار داشت: در بخش اتوبوس های برون شهری هم اکنون 1900 دستگاه مشغول به کار است  که رشد 1.6 برابری نسبت به سال های 76 تا 84 دارد.
وی گفت: همچنین آمار کامیونها و تریلرها در دولت های نهم و دهم به 37200 دستگاه رسیده است که نسبت به هشت سال قبل رشد دو برابری را نشان می دهد.
وی افزود: در حمل بار در کشور از 282 میلیون تن در سال 84 به 405 میلیون تن در سال 1392 رسیده ایم که رشد 1.6 برابری داشته است.
نیکزاد گفت: با وجود تحریم های ظالمانه پنج میلیون تن ترانزیت در سال 1384 به 11.7 میلیون تن رسیده است که رشد 2.3 برابری نشان می دهد.
وزیر راه و شهرسازی یکی از برنامه های دولت را اتصال همه خطوط ریلی داخلی به خطوط بین المللی اعلام کرد و گفت: در حال حاضر توان صادرات خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور را داریم و از کارشناسان و متخصصان دانشگاهی دعوت می کنیم در بحث قطار های سریع السیر وارد شوند.
وی با اشاره به حمایت از بخش خصوصی تصریح کرد: حمایت دولت از بخش خصوص به منظور رفع مشکلات این حوزه ادامه دارد و در سال جاری که حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی نامگذاری شده است، از خرید حداکثر ظرفیت تولید کارخانه های واگن سازی حمایت می کنیم.
وی با بیان اینکه باید ایران را در حوزه صنعت و تکنولوژی با رتبه های اول مقایسه کنیم، اظهار داشت: باید به سمت راه اندازی قطارهای سریع السیر حرکت کنیم و دولت در این زمینه اهتمام ویژه دارد و از سرمایه گذاران در حوزه حمل و نقل کشور حمایت می کنیم.

منابع دیگر:
 • اقتصاد پرس
 • بازارخبر
 • شاسا
 • تین نیوز
 • ایلنا
 • رسالت
 • ابرار اقتصادی
 • عصراقتصاد
 • ایران
 • جهان اقتصاد
 • تفاهم
 • واحد مرکزی خبر
 • باشگاه خبرنگاران
 • نسیم آنلاین
 • جام جم آنلاین
 • ریال نیوز
 • اکونیوز
 • دولت
 • صبح اقتصاد
 • خورشید
۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۲۲

رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت: کار بی وقفه و خودداری از آسودگی و استراحت، امتیاز بزرگ دولت/ احساس شرم نکردن در بیان «اهداف، انگیزه ها و شیوه های انقلابی در مجامع جهانی» از کارهای بزرگ دولت بود / رشنه خدمت را رها نکنید

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان در دیدار رئیس جمهور و هیأت وزیران، کار و تلاش شبانه روزی و بسیار پرحجم، و برجسته کردن شعارهای انقلاب در عرصه های داخل و خارج را از ویژگیهای تحسین برانگیز دولت خواندند و از زحمات و تلاشهای آقای احمدی نژاد و همکاران وی صمیمانه قدردانی کردند.
ایشان گزارشهای اعضای دولت در این جلسه را، نمایی از کارها و خدمات انجام شده خواندند و افزودند: لازم است این گزارشها به اطلاع مردم برسد.
رهبر انقلاب با اشاره به تلاش برخی مخالفین، رسانه های خارجی و برخی ها در داخل برای نادیده گرفتن تلاشهای دولت افزودند: بعضی حتی کارهای ملموس دولت را نیز انکار می کنند اما مهم این است که تلاشها و زحمات انجام شده در فضای عمومی کشور بیان و ثبت شود.
حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری کارهای خوب و تلاشهای شبانه روزی دولت خاطرنشان کردند: در 8 سال اخیر همه احساس و درک کردند که رئیس جمهور محترم و همکاران ایشان، با تحمل سختی ها، نسبت به همه دولتها و دوره های دیگر، کارهای بسیار پرحجم و پرشتابی انجام می دهند که این واقعیت، نکته برجسته و قابل تقدیری است.
رهبر انقلاب با اشاره به خودداری دولت از استفاده از امتیازات «مسئولان دیگر کشورها» تأکید کردند: بی اعتنایی به امتیازات، کار بی وقفه و خودداری از آسودگی و استراحت، امتیاز بزرگ این دولت است و همه کسانی که در صدد قضاوت هستند باید به این نکات با ارزش توجه کنند.
رهبر انقلاب، طرح و تقویت شعارهای انقلاب را کاری ضروری برشمردند و افزودند: جبهه ضد انقلاب سعی فراوان کرده که این شعارها را کمرنگ و محو نماید و آنها را به تدریج به ضدارزش تبدیل کند اما موفق نشده است که علت اصلی آن، هوشیاری امام بزرگوار در طرح و تثبیت این شعارهاست.
ایشان وصیتنامه امام را لُبِ ارزشهای مورد نظر آن عزیز به عرش سفر کرده خواندند و با توصیه به مسئولان برای مراجعه مستمر به این وصیتنامه تأکید کردند: اظهارات و نوشته های امام بینات و محکمات انقلاب است نه متشابهاتی که بتوان تحریف کرد یا تغییر دارد.
رهبر انقلاب با تجلیل از اقدام دولت در برجسته کردن شعارهای انقلاب در داخل و خارج افزودند: احساس شرم نکردن در بیان «اهداف، انگیزه ها و شیوه های انقلابی در مجامع جهانی»، از جمله کارهای بزرگ دولت است.
حضرت آیت الله خامنه ای با توصیه به اعضای هیأت دولت برای جهت گیری انقلابی در تمام فعالیتهای آینده افزودند: امثال شما مدیران شایسته و کارآمد لازم است تلاش کنید تا رویکرد انقلابی را در فعالیتهای خود حفظ کنید.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قرائت فرازهایی از وصیت حضرت امیرالمومنین علی (ع) به فرزند بزرگوارشان امام حسن (ع) در نهج البلاغه، گفتند: حضرت علی (ع) در این فرازها دو سفارش ارزشمند برای عبور از مسیر سخت، طولانی و پرتلاطم دنیا به سوی قیامت بیان می کنند: 1- اندازه گیری و فراهم کردن توشه لازم برای این مسیر 2- سبک کردن بار خود در این مسیر
ایشان انجام واجبات و ترک محرمات را حداقل توشه لازم برای عبور به سلامت از مسیر دنیا بسوی قیامت خواندند و افزودند: البته این حداقل ها زمینه جذب انوار الهی را فراهم خواهند کرد.
در پایان این دیدار که آخرین جلسه آقای احمدی نژاد و اعضای هیأت وزیران با رهبر انقلاب بود، رئیس جمهور و اعضای کابینه وی یک جلد قرآن از دست حضرت آیت الله خامنه ای هدیه گرفتند.
اقامه نماز مغرب و عشا، عکس یادگاری و افطار به این دیدار معنویت و صمیمت خاص بخشیده بود.
در آغاز این جلسه، آقای احمدی نژاد از حمایتها و ارشادات و لطف و عنایت حضرت آیت الله خامنه ای در طول فعالیت دولتهای نهم و دهم تشکر و خطاب به مقام معظم رهبری تأکید کرد: همه ما در هر شرایطی در خدمت انقلاب، کشور و حضرتعالی خواهیم بود.
رئیس جمهور پایبندی بر اصول و ارزشهای انقلاب اسلامی، خدمت بی منت به مردم و پرکاری را از ویژگیهای برجسته دولتهای نهم و دهم برشمرد و تأکید کرد: در طول 8 سال گذشته نسل جدیدی از مدیران متعهد، مردمی و متخصص به جامعه عرضه شدند.
آقای احمدی نژاد افزود: در این دوره سعی کردیم نهادی از مدیران انقلابی و اسلامی را که برجسته ترین وجهه آنها خدمت به مردم و احترام به آنها و حمایت از حقوق مردم بود، به نمایش بگذاریم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولتهای نهم و دهم با تمام توان وارد عرصه خدمتگزاری به مردم شدند و بسیاری از کارهای مانده بر زمین و یا مانده در آرزوها را اجرایی کردند.
آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور نیز در این دیدار گزارش کوتاهی از عملکرد این معاونت در زمینه های کنترل بازار، ایجاد اشتغال، حمایت از تولید، هدفمند کردن یارانه ها، مبارزه با مفاسد اقتصادی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توسعه صادرات و تدابیر ویژه اقتصادی برای مقابله با تحریم ها بیان کرد.
آقای حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی در این جلسه با اشاره به بحران اقتصادی جهانی چشم انداز اقتصاد ایران را به رغم اعمال تحریم های شدید و فراگیر روشن و امیدوار کننده ارزیابی کرد.
وزیر اقتصاد با یادآوری تکانه های ارزی در سال گذشته، از «اولویت بندی مصارف ارزی»، «راه اندازی مرکز مبادلات ارزی» و «کنترل ورود و خروج ارز به کشور» به عنوان اهم تدابیر دولت یاد کرد و درخصوص اقدامات دولت درخصوص کنترل نقدینگی و مهار تورم نیز گزارشی داد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی، حوزه صادرات و بخش های گردشگری و بیمه از افزایش نرخ ارز منتفع شدند و کالاهای وابسته به ارز و واردات تحت فشار قرار گرفتند.
وزیر اقتصاد از افزایش شاخص توسعه انسانی کشور خبر داد و تأکید کرد: تولید ناخالص داخلی به مرز یک هزار میلیارد تومان و رتبه ایران به رتبه هفدهمی اقتصاد دنیا رسید، ذخایر خارجی کشور فراتر از 100 میلیارد دلار شد و مجموعه تعهدات خارجی کشور به 3/14 میلیارد دلار رسید که معادل یک سوم میزان بدهی خارجی کشور در سال 84 است.
آقای نامجو وزیر نیرو در گزارشی از صنعت آب و برق و اقدامات انجام شده در این حوزه ها گفت: ظرفیت برق کشور در آغاز دولت نهم 38100 مگاوات بود که اکنون به بیش از 69500 مگاوات رسیده است.
وی با اشاره به ساخت 69 سد ملی در 8 سال گذشته، افزود: ظرفیت حجم ذخایر سدها اکنون به پنجاه و دو و نیم میلیارد متر مکعب رسیده است.
وزیر نیرو به کاهش پنج درصد از اوج مصرف برق و دو درصد از مصرف انرژی به واسطه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز اشاره کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این دیدار گزارشی از رشد شاخصهای مختلف در دولتهای نهم و دهم بیان کرد.
رشد 2/7 درصدی سرمایه گذاری، افزایش صد درصدی تولید خودرو، افزایش تولید فولاد به 24 میلیون تن در سال 91 و افزایش تولید سیمان از 33 میلیون به 80 میلیون تن از جمله نکات گزارش آقای غضنفری بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد تولید محصولات پتروشیمی در 8 سال اخیر به 248 میلیون تن رسیده و استخراج مواد معدنی 5/2 برابر شده است.
براساس گزارش آقای غضنفری، صادرات غیرنفتی نیز با احتساب میعانات گازی در 8 سال اخیر با رشد حدود 6 برابری به 215 میلیارد دلار رسید ضمن اینکه صادرات غیرنفتی در مجموع 22 درصد رشد داشته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از ذخیره سازی اطمینان بخش کالای اساسی در کشور خبر داد.
آقای دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گزارش خود این آمارها را بیان کرد:
افزایش اساتید تمام از 750 نفر به 1400 نفر، جذب هیجده هزار عضو هیأت علمی، افزایش تعداد دانشجویان از دو میلیون و سیصد هزار نفر به چهار میلیون و چهارصد هزار نفر، افزایش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد از نود و دو هزار نفر به چهار صد و شصت هزار نفر و رشد دانشجویان مقطع دکترا از نوزده هزار نفر به پنجاه و شش هزار نفر.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص ارتباط صنعت با دانشگاه افزود: تاکنون 45 طرح کلان ملی با همکاری صنعت تعریف شده که در 55 دانشگاه در حال اجرا است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با ارائه آمار میزان افزایش تعداد پزشکان عمومی، متخصص، فوق تخصص، دارو ساز، دندانپزشک و پیرا پزشک از ارتقای شاخص نیروی انسانی متخصص خبر داد.
آقای طریقت منفرد تجهیز و بهره برداری از هزار تخت بیمارستانی، افزایش ناوگان اورژانس بیمارستانی، اجرای طرح پزشک خانواده و سرمایه گذاری برای تقویت تولید دارو در داخل را جزو نقاط برجسته بخش سلامت کشور برشمرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در گزارش خود، قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و ایجاد صندوق ملی نوآوری را از نکات بارز عملکرد این معاونت خواند.
خانم سلطانخواه گفت در حوزه فناوری نانو در منطقه اول و در جهان هشتم هستیم ضمن اینکه در فناوری زیستی نیز در تولید مقاله در منطقه اول و در جهان سیزدهم هستیم و در حال حاضر 207 مرکز در حوزه پیشرفته سلولهای بنیادی مشغول فعالیتند.
وزیر جهاد کشاورزی نیز در گزارش خود با اشاره به اجرای طرحهای آبیاری در 830 هزار هکتار از اراضی کشور و انجام عملیات آبخیزداری در 9 میلیون و 190 هزار هکتار از اراضی خاطرنشان کرد: از سال 84 تاکنون، ظرفیت صنایع فرآوری به 24 میلیون و ششصد هزار تن رسیده که با پایان طرحهای مصوب، این ظرفیت و همچنین ظرفیت دامی و شیلات کشور افزایش خواهد یافت.
آقای خلیلیان گفت: در سال گذشته صادرات محصولات کشاورزی، 23 درصد افزایش یافته است.
وزیر راه و شهرسازی ساخت 63 هزار و 351 کیلومتر انواع راه در هشت سال اخیر را تحول در حوزه زیر ساخت دانست.
آقای نیکزاد همچنین از اتمام مقاوم سازی یک میلیون و 600 هزار مسکن روستایی و اجرای هشت هزار و 878 طرح هادی در روستاها خبر داد و خاطر نشان کرد: اجرای مسکن مهر، آثار مثبتی در رفع مشکل مسکن در شهرهای مختلف به همراه داشته است.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی در این جلسه با استناد به گزارشهای مجامع اقتصادی جهانی، اجرای قانون هدفمندی در ایران را الگویی موفق برای دیگر کشورها خواند.
آقای فرزین مدیریت مصرف انرژی را از جمله اهداف تحقق یافته هدفمندی خواند و گفت: تا پایان سال 91، بالغ بر 32 میلیارد دلار در مصرف حاملهای انرژی صرفه جویی شده است.تأثیر مثبت پرداخت یارانه ها در اوضاع اقتصادی خانوارها بویژه در روستاها و کنترل قاچاق حاملهای انرژی از دیگر مسائلی بود که آقای فرزین به آنها اشاره کرد.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی گفت: در عرض 2 سال موجودیت این صندوق، با 52 میلیارد دلار ذخیره به رتبه بیستم در میان صندوقهای توسعه ملی در جهان رسیده ایم.
آقای بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در گزارش خود با اشاره به مجموعه ای از محدودیت های خارجی و تحریم ها گفت: با وجود همه این فشارها، ذخایر ارزی کشور در سالهای اخیر به بیش از یکصد میلیارد دلار افزایش یافته، ضمن آنکه توانسته ایم 5/27 میلیارد دلار از بدهی های خود را کاهش دهیم.
وی مهار تورم در عدد 5/30 درصد با وجود افزایش سه برابری نرخ ارز و کاهش نقدینگی به عدد 8/30 درصد را از جمله اقدامات بانک مرکزی برشمرد.
آقای بهمنی همچنین به پیشرفتهای سیستم بانکی در نظام پرداخت و بانکداری الکترونیک اشاره کرد.
وزیر نفت نیز ظرفیت گاز قابل استحصال کشور را 3/3 تریلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: 2200 جایگاه CNG هم اکنون در حال بهره برداری است.
آقای قاسمی با اشاره به افزایش صادرات محصولات پتروشیمی و 60 واحد پتروشیمی در حال ساخت در کشور، خط لوله اتیلن غرب از عسلویه تا تبریز را طولانی ترین خط اتیلن دنیا خواند.
وزیر نفت توجه به میادین مشترک نفت و گاز را جزو اولویت های دولت بیان کرد و افزود: برغم تحریم صادرات نفت و پتروشیمی به 30 کشور در حال انجام است و ایران تا سال آینده به صادر کننده بنزین تبدیل میشود.
آقای حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گزارش خود به تأسیس معاونت قرآن و عترت و افزایش مؤسسات قرآنی به دو هزار مؤسسه و برپایی جشنواره های قرآنی و همچنین حمایت از فعالیتهای فرهنگی مساجد اشاره کرد.
تأسیس بنیاد ملی بازیهای رایانه ای، تأسیس بنیاد ادبیات داستانی و بنیاد ملی مد و لباس از جمله اقداماتی بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آنها اشاره کرد و افزود: در حوزه مطبوعات اکنون بیش از 5 هزار نشریه منتشر می شود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۷:۲۸

یک و نیم میلیون خانه روستایی آسیب‌پذیر داریم

امید سلیمی‌بنی
جشن تحویل یک میلیون و 600 هزار خانه روستایی نوسازی شده، هفته گذشته در کرمان برگزار شد؛ خانه‌هایی که احتمال ویرانی آنها در زلزله‌ها می‌رفت. زلزله و سیل در ایران، موضوعی عادی است، ولی کشته شدن هزاران تن از شهروندان و دهوندان بر اثر زلزله، موضوعی عادی نیست. زلزله دو ریشتری هفته گذشته تهران، بار دیگر به یادمان آورد در صورتی که به نوسازی و مقاوم کردن خانه‌ها، به ویژه در روستاها پرداخته نشود، فجایعی مانند تلفات زلزله منجیل، بم و ارسباران در انتظار کشور است. معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن، در گفت‌وگو با «اعتماد» تایید کرد با وجودی که از تکلیف پیش‌بینی شده در قوانین برنامه توسعه چهارم و پنجم جلوتر هستیم، ولی هنوز بیش از یک و نیم میلیون باب خانه روستایی در کشور، در معرض آسیب هستند و در صورتی که زلزله سری به آنجا بزند، باز هم فاجعه به وجود می‌آید. عزیز‌الله مهدیان همچنین در آستانه 20 مرداد، نخستین سالروز زلزله آذربایجان شرقی، از بازسازی تمام خانه‌های روستایی ویران شده در زلزله پارسال خبر داد و گفت کار بازسازی خانه‌های شهری زلزله‌زده نیز تا پاییز، تمام می‌شود.
هنوز ویرانی‌های زلزله از دغدغه‌های اصلی مردم و مسوولان است. آیا بنیاد مسکن خانه‌های روستایی را ایمن‌سازی کرده؟
قانون برنامه چهارم و پنجم تکلیف کرده سالانه 200 هزار واحد روستایی مقاوم‌سازی شود. در جمع، از برنامه عقب نیستیم. امسال که 8 سال از برنامه گذشته، بنیاد مسکن توانسته بیش از یک میلیون و 600 هزار واحد روستایی را مقاوم‌سازی کند ولی با توجه به اینکه بیش از 3 میلیون واحد روستایی در کشور وجود دارد، هنوز هم حدود یک و نیم میلیون واحد مسکن آسیب‌پذیر روستایی در کشور داریم و باید اینها نوسازی شوند.
وام 12ونیم میلیون تومان برای مقاوم‌سازی و نوسازی خانه‌های روستایی داده می‌شود. چرا هنوز این رقم درشت از خانه‌های آسیب‌پذیر وجود دارد؟
در برخی استان‌ها، تعدادی از اهالی روستاها از این تسهیلات استقبال نکرده‌اند. چون مثلا در یک روستا، فقط افراد سالمند و پیرزنان و پیرمردان مانده‌اند، بچه‌ها مهاجرت کرده‌اند به شهر و به جز سالمندان کسی نیست. آنها نیز رغبتی برای نوسازی خانه خود ندارند. در برخی از مناطق، وضعیت معیشتی و درآمد اندک باعث شده از این طرح استقبال نکنند.
چرا تسهیلات بازسازی به صورت راحت‌تری به دست روستاییان نمی‌رسد تا این مشکلات هم برطرف شود؟
واقعیت این است که در طول اجرای برنامه‌های دوم و سوم توسعه، روستاییان مشکلات عدیده‌یی در این باره داشتند و باعث شد اعتبار اندک پیش‌بینی شده آن سال‌ها را نیز نتوانیم جذب کنیم. مشکل عمده این بود که تسهیلات در مقابل تضمین مورد قبول بانک‌ها پرداخت می‌شد و عمدتا روستاییان برای دادن تضمین‌هایی از جمله سند مالکیت، مشکل داشتند. مشکل دوم نیز نرخ بالای سود تسهیلات بود. بعضا این تسهیلات با نرخ وام مسکن پرداخت می‌شد و مثلا 14 درصد سود داشت و روستاییان برای بازپرداخت مشکل داشتند. روند پرداخت وام پیچیده و مشکل بود. خوشبختانه در برنامه چهارم و پنجم توسعه این مشکلات حل شد. مقرر شد بانک‌ها در مقابل سفته به مردم تسهیلات بدهند و دولت نیز بازپرداخت این وام‌ها را تضمین کند. مابه‌التفاوت سود وام‌ها نیز توسط دولت، پرداخت می‌شود و دولت با بانک‌ها قرارداد می‌بندد و مردم فقط 5 درصد از سود را به بانک‌ها می‌پردازند. تسهیلات نوسازی روستایی بنیاد مسکن را هم‌اکنون با سفته و سود 5 درصد به مردم پرداخت می‌کنیم.
اگر این آسان‌سازی، باعث شده روستاییان از مقام‌سازی خانه‌هایشان استقبال کنند، چرا در زلزله آذربایجان شرقی مطرح شد سیمان و بتن به بسیاری از روستاهای آسیب دیده هرگز نرسیده است؟
ما هنوز در برخی از مناطق روستایی مشکل استقبال مردم را داریم. هر چند این را نیز باید گفت که پس از زلزله‌های آذربایجان شرقی و بوشهر و سراوان، روستاییان اکنون مراجعه بیشتری برای مقاوم‌سازی خانه‌های خود دارند ولی متاسفانه عملکرد بانک‌ها، کند شده و حتی اکنون پس از گذشت 4 ماه از سال، برخی از بانک‌های عامل، تسهیلات سال 92 خود را به استان‌ها ابلاغ نکرده‌اند. بنیاد مسکن به این نتیجه رسیده هم‌اکنون در روستاهایی که مقاوم‌سازی نشده، خانه به خانه، به روستاییان سرکشی کند و هشدار بدهد اگر حادثه پیش آمد، شما خودتان مقصرید. یک فرمی نیز درست کرده‌ایم و این موضوع را به روستاییان ابلاغ می‌کنیم، ولی باز هم برخی از هموطنان روستایی ما رغبت به مقاوم‌سازی خانه‌های خود ندارند. مشکل دیگر این است که طبق قانون، میزان وام باید سالانه متناسب با تورم، 15 درصد افزایش یابد. دو سال است این افزایش صورت نگرفته و حالا همان 12 و نیم میلیون تومان سال 90 پرداخت می‌شود. پیشنهاد کرده‌ایم این مبلغ به 16 میلیون تومان افزایش یابد.
این مقدار وام برای نوسازی یک خانه روستایی که معمولا جمعیت بیشتری نسبت به خانواده شهری دارد، کافی است؟
معمولا تسهیلات نوسازی شهرهای کوچک و روستاها، صددرصد رقم مورد نیاز برای ساخت مسکن در آنجا نیست. برای همین می‌بینیم در برخی روستاها، 50 درصد هزینه توسط بنیاد مسکن تامین می‌شود و مابقی هزینه‌های ساخت خانه را روستایی‌ها تامین می‌کنند. در برخی خانه‌ها تا دو برابر تسهیلات ما، روستاییان هزینه کرده‌اند. تعهد بنیاد مسکن، در بخش بازسازی و بهسازی خانه‌های روستایی، ساخت بنایی دارای سازه مقاومت است که سفت‌کاری کامل شده، درب و پنجره آن نصب شده و گچ و خاک می‌شود. بعد هم خود روستاییان هستند که بقیه سازه را تکمیل می‌کنند. خانه‌هایی که ما می‌سازیم، قابل سکونت است. این خانه‌ها همه، نقشه دارند و حساب شده‌اند و در قالب ضوابط و مقررات مهندسی ساختمان تنظیم شده‌اند. حتی شبکه نظام فنی روستایی زیرنظر سازمان نظام مهندسی کشور ایجاد کرده‌ایم و 11 هزار نفر مهندس و تکنسین ناظر روستایی را در سراسر کشور در دو هزار دفتر فنی به کار گرفته‌ایم تا خانه‌های روستایی از نظر مهندسی، مطلوب ساخته شوند. این خانه‌ها در حوادث طبیعی، خسارت کلی نمی‌بینند و تاکنون هیچ سقفی از این خانه‌ها روی سر کسی خراب نشده است.
بنیاد مسکن در بازسازی خانه‌های روستایی بیش از شهرهای کوچک فعال است. در آذربایجان شرقی که سال گذشته زلزله آمد، خانه‌های شهری نیز در شهرهایی مانند اهر و ورزقان آسیب دید. چرا به شهرهای کوچک، توجه زیادی نمی‌شود؟
در اکثر شهرهای کوچک نیز اقدامات بنیاد مسکن برای مقاوم‌سازی مسکن انجام شده. زمانی که در ورزقان زلزله آمد، تازه این منطقه، تبدیل به شهر شده بود و نسبت به شهرهای کوچک نیز شهر بزرگی محسوب می‌شود. این شهر حدود 2 هزار واحد مسکونی دارد و 50 درصد خانه‌ها از تسهیلات مسکن روستایی استفاده کرده بودند و در زلزله پارسال، آسیب ندیده بودند. تنها 800 خانه بودند که استفاده نکرده بودند. مطمئن باشید در زلزله پارسال اگر این تسهیلات به ورزقانی‌ها پرداخت نشده بود، خسارت بسیار زیادتر بود. شهرهای پرجمعیت نیز از این تسهیلات استفاده کرده و در زلزله‌ها آسیب نمی‌بینند. یعنی سقف روی هیچ کس تخریب نمی‌شود ولی خانه‌ها خسارت می‌بینند که عموما قابل مرمت است. در شهر ورزقان نیز همه خانه‌های آسیب‌دیده تعمیر و بازسازی شده‌اند. در زلزله پارسال آذربایجان حدود 20 هزار مسکن روستایی و نزدیک به 22 هزار واحد شهری آسیب دیده بودند. از این تعداد 18 هزار واحد شهری در حد تعمیر آسیب دیده بودند و حدود 4500 واحد شهری نیز تخریب شده بود. تا سالگرد زلزله در مناطق روستایی کار احداث 20 هزار واحد روستایی تمام می‌شود. هم‌اکنون پیشرفت فیزیکی ما 95 درصد است و در مناطق شهری نیز همان چند ماه اول واحدهای تعمیری تمام شد و کارهای نوسازی نیز در حال انجام است. چون در شهرها، خانه‌سازی، باعث ارزش افزوده می‌شود و باید از شهرداری پروانه ساخت بگیرند و مسائلی از این قبیل باعث شده روند نوسازی کندتر از روستاها باشد. لذا حجم بازسازی خانه‌های تخریب شده در شهرها، چند برابر میزان قبل از تخریب است. تلاش می‌کنیم در مناطق شهری نیز حداکثر تا پایان شش ماهه اول امسال بازسازی تمام شود.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۱:۰۵

بازی سیاست در آپارتمان های مهر

روز گذشته دولت، لایحه انتقال قطعی مالکیت اراضی مسکن مهر به مردم را به مجلس تقدیم کرد. این لایحه با واکنش‌های متفاوت کارشناسان همراه شده؛ به‌طوری که بعضی تقدیم این لایحه و انتقال مالکیت اراضی مسکن مهر به مردم را در مقطع زمانی فعلی، سیاسی و بعضی دیگر این اقدام را کاملا غیرسیاسی و خیرخواهانه و به نفع مردم قلمداد می‌کنند.
نظرات متفاوت کارشناسان درباره تقدیم لایحه مذکور توسط دولت به مجلس درباره انتقال مالکیت اراضی مسکن مهر به مردم و سیاسی بودن یا نبودن این اقدام، درحالی است که به نظر می‌رسد این لایحه واکنش‌های متفاوتی را در بین اقشار مختلف مردم داشته باشد زیرا امکان صاحب مسکن مهر شدن با قیمت صفر و مجانی منتفی شده و اقشار کم‌درآمد دیگر نمی‌توانند انتظار داشته باشند بدون پرداخت پول صاحبخانه شوند زیرا با واریز مابه‌التفاوت‌های مختلف در گذشته انتظار می‌رود پس از تصویب لایحه مذکور هم دولت بابت انتقال مالکیت اراضی مسکن مهر، مبالغی را از متقاضیان بابت این انتقال مالکیت دریافت کند و به نظر می‌رسد بسیاری از متقاضیان مسکن مهر با تصویب این لایحه و ادامه روند کنونی نتوانند پولی در ازای صاحبخانه شدن بپردازند.
در این میان انتشار خبر افزایش دوباره قیمت مسکن مهر پردیس و نیز تعیین مهلت پایان ماه رمضان برای واریز مبالغ جدید همچون اخبار پیشینی که به بررسی مسائل مسکن مهر شهر پردیس می‌پرداخت، واکنش‌ها و ابراز نظرهای گسترده‌ای را برانگیخته است که همچنان ادامه دارد.
فردین یزدانی، کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با بهار این اقدام را متناقض با اهداف اولیه مسکن مهر عنوان کرد و با انتقاد از این لایحه در مقطع زمانی فعلی، لایحه مذکور را سیاسی ارزیابی کرد و گفت: «در صورتی که مالکیت بعضی از واحدهای نیمه‌کاره مسکن مهر را به مردم واگذار کنیم، شائبه سیاسی‌کاری دولت در این واگذاری‌ها مطرح می‌شود و نشان می‌دهد این لایحه غیرکارشناسی است.» یزدانی معتقد است با این اقدام دولت، بازار
دست‌وپا شکسته‌ای که در چند سال اخیر برای مسکن مهر راه افتاده بود، به نوعی رسمی می‌شود.
این یعنی از بین بردن سرمایه‌گذاری و پول دولت که ممکن است در بعضی واحدهای نیمه‌کاره شائبه سیاسی و غیرکارشناسی بودن را تقویت کند. یزدانی همچنین با اشاره به این نکته که با این اقدام در واقع دولت به بخشی از خانوار ایرانی زمین مجانی اعطا می‌کند، گفت: می‌توان این ادعا را مطرح کرد که در این واگذاری‌ها دولت بین مردم تفاوت قائل می‌شود و عدالت را رعایت نمی‌کند. وی ارزش کل زمین‌های مسکن مهر را بالغ بر 30‌هزار‌میلیارد تومان ارزیابی کرد و واگذاری اراضی مذکور را به نوعی تزریق نقدینگی و غیرکارشناسی دانست.
این کارشناس بازار مسکن همچنین معتقد است دریافت پول توسط دولت در ازای واگذاری مالکیت اراضی مسکن مهر به مردم سبب شکل‌گیری و رونق بازار تجاری می‌شود که خود منجر به رواج بهره سوبسید‌دار در بازار می‌شود. این یعنی راه‌اندازی غیرکارشناسی یک تجارت! وی با مطرح کردن امکان دریافت پول در ازای انتقال مالکیت اراضی مسکن مهر به مردم، خاطرنشان کرد که ممکن است بعضی از اقشار کم‌درآمد توانایی پرداخت مبالغ مذکور را نداشته باشند. یزدانی در پایان با اشاره به سیاسی بودن انتقال یک‌دفعه و ناگهانی مالکیت اراضی مسکن مهر که با پول بیت‌المال ساخته شده است، این کار را کاملا اشتباه دانست. اما نظر امیر بیگدلی دیگر کارشناس بازار مسکن درباره این لایحه
متفاوت است. وی معتقد است این اقدام کاملا خیر‌خواهانه، درست و غیرسیاسی است و باید آن را به فال نیک گرفت.
وی با اشاره به ساخت 500-400‌هزار واحد در طرح‌های مختلف در دولت‌های قبلی، ساخت شش‌میلیون واحد در پروژه مسکن مهر را بزرگ‌ترین پروژه عمرانی کشور دانست و با اشاره به صفر رساندن قیمت‌های زمین در این پروژه، امکان خریدوفروش و قابلیت انتقال مالکیت اراضی مذکور را مثبت دانست و به نفع مردم ارزیابی کرد و متذکر شد که مردم باید بتوانند اختیار مسکن خود را به دست بگیرند. وی در پایان با اشاره به بی‌سابقه بودن این پروژه عمرانی، سیاسی بودن تقدیم این لایحه را رد کرد.
خاطرنشان می‌شود که در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: در اجرای اصول 31 و 43 قانون اساسی جمهوری‌اسلامی ایران و مفاد بندهای 39 و 41 سیاست‌های کلی نظام - مصوب 1383 - مبنی بر ایجاد زمینه و بسترسازی مناسب برای تامین مسکن مناسب برای آحاد ملت به‌خصوص اقشار کم‌درآمد و با توجه به این‌که براساس تبصره 2 ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی انتقال قطعی مالکیت دولت در واگذاری اراضی به متقاضیان مسکن مهر امکان‌پذیر نیست و این امر مشکلاتی را برای اشخاص ذی‌نفع ایجاد کرده است، بنابراین با هدف ضرورت تثبیت مالکیت اشخاص و پایداری امنیت اقتصادی و تضمین مالکیت مشروع، «لایحه الحاق یک تبصره به ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی» برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس می‌شود. این لایحه که به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به تصویب هیات وزیران رسیده است، برای طی تشریفات قانونی از سوی رییس‌جمهوری تقدیم مجلس شد.
براساس ماده واحده این لایحه، طبق تبصره 3 الحاقی به ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی - مصوب 1389 - انتقال قطعی مالکیت دولت در اراضی مجموعه‌های مسکن مهر در چارچوب قوانین مربوط مجاز و از شمول تبصره 2 خارج است.
براساس تبصره 2، ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، انتقال قطعی مالکیت دولت در واگذاری اراضی ملی، دولتی و موات به متقاضیانی که از تاریخ ابلاغ این قانون به بعد شروع به تشکیل پرونده درخواست اراضی می‌کنند ممنوع بوده و قوانین مغایر لغو می‌شود لکن صدور سند مالکیت اعیانی احداثی پیش‌بینی شده در طرح مصوب و پس از اجرای کامل طرح و تایید هیات نظارت مندرج در قانون اصلاح ماده 33 اصلاحی قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور مصوب 9 تیرماه 1386 مجمع تشخیص مصلحت نظام، بلامانع بوده و بهره‌برداری از اراضی مذکور به صورت اجاره، حق بهره‌برداری یا حق انتفاع و در قالب طرح مصوب، مجاز است.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۳:۰۲
۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۱۲

چشم انداز قیمت مسکن مبهم است

در حالی که انتظار می‌رفت بازار مسکن پس از انتخابات از رکود انتظاری خارج،قیمت ها مشخص و معاملات به جریان بیفتد، گزارشها از حجم پائین معاملات و تعلل در خرید و فروش مسکن به دلیل ابهام در چشم انداز قیمت‌ها خبر می‌دهند.
اگر چه بازار مسکن پس از انتخابات از رکود انتظاری سنگین خارج شده است، اما وضعیت هنوز راضی کننده نیست، میزان معاملات افزایش نیافته است و دلیل آن هم مشخص نبودن آینده بازار مسکن و بی ثباتی قیمت مسکن است.
بنابراین گزارش، این روزها متقاضیان با مراجعه به بنگاه‌های مسکن همواره این سوالات را می پرسند که چرا بعد از انتخابات ریاست جمهوری هنوز قیمتها مشخص نیست،آیا برای کاهش قیمت منتظر بمانیم یا اینکه برای جلوگیری از ضرر بیشتر سریعتر اقدام به خرید کنیم؟
برای پاسخ به این پرسش ها که آیا قیمت مسکن در یکی دو ماه آینده افزایش یا کاهش خواهد یافت به سراغ برخی از کارشناسان مسکن رفتیم تا نظرات آنها را در این خصوص جویا شویم.
قیمت مسکن تغییری نمی کند
ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در پاسخ به این سؤال که بازار مسکن همچنان در حالت رکود انتظاری مانده آیا قیمت مسکن در ماه‌های آینده افزایش و یا کاهش می‌ِ‌یابد، گفت: قیمت مسکن نه افزایش و نه کاهش می‌یابد و در همین حالتی که هست باقی می‌ماند البته تا مشخص شدن وضعیت برنامه‌ریزی‌های دولت یازدهم باید صبر کرد.
وی ادامه داد: پس از مشخص شدن وضعیت برنامه اقتصادی دولت یازدهم قیمت مسکن بر روی یک پایه مشخص خواهد ایستاد و قیمت تعیین می‌شود.
کاهش قیمت در گرو ارزانی مصالح ساختمانی
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان اضافه کرد: افزایش و یا کاهش قیمت مسکن بستگی به برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم دارد، اگر برنامه تولید مسکن داشته باشد و از افزایش قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری کند مطمئنا قیمت مسکن کاهش خواهد یافت.
رهبر خاطر نشان کرد: اگر قیمت مصالح ساختمانی کاهش و تولید مسکن رونق یافت، مطمئنا قیمت مسکن افزایش نخواهد یافت اما اگر این برنامه به هر نحوی اجرا نشود بر روی قیمت‌ها تأثیر خواهد گذاشت.رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در پاسخ به این سؤال که ایده ‌آل‌ترین برنامه دولت یازدهم در حوزه مسکن را چه می‌دانید، گفت: دولت یازدهم که بر سر کار بیاید به این سرعت نمی‌تواند برای بازار مسکن برنامه‌ریزی کند و کار درازمدتی را می‌طلبد.
وی افزود: اگر بخواهیم به این مسئله توجه کنیم باید دولت یازدهم تا یک مدتی برنامه‌ریزی‌های خود را اعلام و عملیاتی کند، در آن موقع می‌توان متوجه شد که چه سرنوشتی برای بازار مسکن رقم خواهد خورد.رهبر ادامه داد: به عنوان مثال دولت یازدهم باید برنامه‌های خود را در حوزه مسکن به عینه نشان دهد تا مردم نیز متوجه شوند که دولت برنامه مشخصی برای بخش مسکن دارد.
وی افزود: دولت یازدهم نیز همانند دولت نهم و دهم طرح مسکن مهر را باید ادامه دهد چرا که به مردم تعهد دارند واحدهای مسکونی را تحویل متقاضیان بدهند.وی اظهار داشت: به هر حال دولت جدید برای اینکه نشان دهد در حال تلاش برای ساماندهی بازار مسکن و تولید و رونق ساخت مسکن است باید برنامه‌ای همانند مسکن مهر داشته باشد که مردم به عینه آن را ببینند و تلاش‌های دولت را حس کنند.
پول های سرگردان به دنبال مسکن
مجتبی بیگدلی رئیس انجمن کارآفرینان مسکن و ساختمان گفت: بنده حامی دولت جدید هستم اما دولت روحانی هنوز برنامه مشخصی برای بخش مسکن ارائه نداده است.
بیگدلی ادامه داد: در مذاکرات حضوری هم این ضعف را به روحانی گفته‌ایم اما یک مقدار بخش مسکن و تحلیل‌هایی که به وی داده شده تحلیل‌های کاملی نبوده است.
وی اضافه کرد: دولت یازدهم که می‌خواهد تشکیل شود اولا باید یک وزیر جسور و کاری بر مسند وزارت راه و شهرسازی بیاید چرا که وزارت راه و شهرسازی یک وزارتخانه کارآفرینی است و وزارتخانه‌ای است که ۹۵ درصد تکالیف این وزارتخانه را بخش خصوصی انجام می‌دهد.
به گفته وی، پس باید یک وزیری بر سر کار بیاید که ارتباط تنگاتنگی با بخش خصوصی داشته باشد.
بیگدلی با اشاره به اینکه اگر یک وزیر جسور بر سر کار نیاید عقب‌‌گرد خواهیم داشت و وعده‌های دولت یازدهم را نیز زیر سؤال می‌برد، گفت:آن پول‌های سرگردانی که به بازار سکه و ارز رفته بودند به بورس آمده‌اند و به زودی در همین روزهای آتی این نقدینگی سرگردان به بازار ملک و مسکن می‌آیند.
وی ادامه داد: بنابراین اگر دولت برنامه مشخصی ندهد و شخص توانمندی بر رأس وزارت راه و شهرسازی قرار نگیرد به مشکل خواهیم خورد.
کنترل نقدینگی و سونامی قیمت مسکن
بیگدلی با بیان اینکه کسی که ۱۵ سال وزیر بوده نباید مجددا وزیر شود و دولت باید از بخش خصوصی برای وزارت راه و شهرسازی استفاده کند،تاکید کرد: اینکه قیمت مسکن در آینده چه می‌شود باید گفت که یک رکودی همواره بعد از انتخابات بوده است اما نبض این مریض را که بازار بیمار مسکن است را می‌گیریم، آلارم و علائمی به ما می‌دهد و آن این است که سرمایه‌های سرگردان که ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به بورس هجوم آورده است به بازار مسکن می آید.
وی ادامه داد: اگر دولت برنامه یک و نیم میلیون واحد مسکونی را مورد توجه قرار دهد یک ثباتی در بازار مسکن ایجاد می‌شود اما به هر حال افزایش قیمت خواهیم داشت و تنها دچار آن سونامی قیمت مسکن نخواهیم شد.
رئیس انجمن کارآفرینان مسکن و ساختمان افزود: دولت اگر برنامه‌های مشخص در حوزه مسکن و یک وزیر قدرتمند را به عرصه نیاورد و از افرادی که ۱۵ سال وزیر بودند دست نکشد به مشکل می‌خوریم.
وی با اشاره به اینکه ما محکوم به تولید مسکن هستیم گفت: هیچ دولتی نتوانسته در ۵۰ سال گذشته از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کند چرا که اقتصاد کشور با تورم عجین است.
وی افزود:روند افزایش قیمت مسکن همسو با تورم اشکال ندارد اما اگر این روند و چرخه کارآفرینی را تداوم ببخشیم حتما نیاز مسکن را تأمین خواهیم کرد و از افزایش قیمت جهشی مسکن جلوگیری خواهیم کرد.
وی گفت: بنده احساس خطر می‌کنم چرا که اگر یک وزیر قدرتمند بر سر کار نیاید و وزیری بر سر کار بیاید که امتحان خود را پس داده است سونامی قیمت مسکن حتما اتفاق خواهد افتاد.
به گفته وی، ورود نقدینگی به بازار مسکن بهتر از ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه است، چرا که باعث تولید مسکن و پس از آن در پی داشتن اشتغال خواهد بود.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۵:۰۰

مردم مشکلات مسکن مهر را به مسوولان اطلاع دهند

ورامین ، تهران بزرگ – معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری شهرستان ورامین از متقاضیان مسکن مهر خواست تا مشکلات مربوط به پروژه های مسکن مهر را به مسوولان اطلاع دهند.

محمدعلی یاسینی روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:طرح مسکن مهر از جمله اقدامات ماندگار دولت های نهم و دهم است که نقش بسیار مهمی در تأمین مسکن مردم داشته است .
وی اظهارکرد:متأسفانه برخی افراد در ارزیابی های خود از این طرح بی انصافی و سیاست بازی می کنند .
معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری شهرستان ورامین
گفت : طرح مسکن مهر با فعال سازی ظرفیت های بلا استفاده یا کمتر استفاده شده در راستای تولید مسکن و تنظیم این بازار شکل گرفت و دولت زمین های دولتی بلااستفاده و بدون کاربری را طی مراحل قانونی مشخص و برای تأمین نیاز مسکن به هموطنان واگذار کرد.
وی اظهار کرد: واگذاری اعیان زمین های دولتی به صورت قراردادهای بلند مدت ۹۹ ساله از یک سو و ارائه تسهیلات بانکی ارزان قیمت از سوی دیگر باعث کاهش قیمت تمام شده مسکن شد و مردم و بسیاری از انبوه سازان را برای ساخت مسکن تشویق کرد که این امر باعث تعادل در عرضه و تقاضای بازار مسکن و تعدیل قیمت آن شد .
یاسینی گفت:اگر افزایش ناگهانی قیمت مصالح و اجزاء هزینه های تمام شده احداث ساختمان ناشی از تورم داخلی و جهانی اتفاق نمی افتاد مردم شیرینی اجرای این طرح را بیش از گذشته احساس می کردند.
وی افزود:در اجرای هر طرح بزرگ و مهم نظیر مسکن مهر ممکن است نواقصی نیز وجود داشته باشد که این مشکلات در اجرای طرح مسکن مهر به دلیل عدم تجربه وسبقه اجرای چنین طرحی برجسته تر به نظر می رسد .
معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری شهرستان ورامین
گفت : در شهرستان ورامین بیش از ۲۲ هزار واحد تسهیلات بانکی مسکن مهر پیش بینی شده که البته دو ویژگی اساسی اجرای این طرح در ورامین در ارائه تسهیلات به پروژه های خرد با تعداد واحد محدود و نیز عدم تمرکز پروژهای انبوه سازی مناطق حاشیه شهر باعث موفقیت اجرای آن در این شهرستان شد .
وی گفت : اجرای موفق طرح مسکن مهر در شهرستان ورامین باعث شد تا تجربیات گذشته انبوه سازی دولتی در شهر تهران که در برخی از مواد با عدم استقبال مردم مواجه شد را نداشته و منجر به حاشیه نشینی و یا دیگر عوارض اجتماعی نشود.
یاسینی تصریح کرد : با توجه به حجم بالای ساخت مسکن و نیز حساسیت های موجود ، مشکلاتی در بخش مسکن مهر ورامین به چشم می خورد که باید به درستی و جدیت به آن پرداخته شود.
وی افزود : پروژه های مسکونی انبوه ساز مسکن در ورامین همگی به صورت خودمالکی شکل گرفته و اگرچه این پروژه ها از واگذاری زمین های دولتی محروم بوده اند ولی از تسهیلات بانکی ارزان قیمت ۲۰۰ میلیون ریالی و برخی تسهیلات مالی دیگر نظیر تغییر کاربری ، بخشودگی های و تخفیف های قانونی که صرفا به عنوان مسکن مهر به پروژه های مذکور تعلق گرفته است.
یاسینی افزود : درابتدای اجرای این طرح ، متقاضیان واجد شرایط از طریق تعاونی ها ثبت نام به عمل آوردند که این امر به دلیل برخی از مشکلات متوقف شد و مقرر گردید تا افراد واجد شرایط به طور مستقیم از طریق اداره مسکن و شهر سازی اقدام کنند.
وی اظهار کرد:برخی از تعاونی ها ، مشخصات افراد متقاضی را در اختیار مالکان پروژه ها قرار داده بودند و به نام این افراد تسهیلات دریافت کرده بودند که لازم است به طورشفاف این امر به افراد معرفی شده از سوی تعاونی ها و مالکان اطلاع رسانی صورت گیرد .
تهرام/۷۲۵۴ /۱۶۰۰/

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۳۳

اجرای سایر تعهدات مسکن مهر باید با برنامه ریزی و همت پیگیری شود

زنجان - استاندار زنجان گفت: اجرای سایر تعهدات مسکن مهر باید با برنامه ریزی و همت قبلی مسوولان پیگیری شود.

به گزارش ایرنا، محمد رئوفی نژاد روز یکشنبه در ستاد مسکن مهر استان زنجان افزود: طی سه سال گذشته این استان همواره در رده برترین استانهای کشور در تحویل، ساخت مسکن و عمل به تعهدات انجام شده قرار داشته است.
وی یادآورشد: این موفقیت نتیجه تلاش شبانه روزی تمام مسوولان در این بخش بوده است.
رئوفی نژاد تاکید کرد: باید با همین روحیه برای ساخت و آماده سازی باقی مانده تعهدات این استان برای سال ۹۲ تلاش کرد.
استاندار زنجان، گفت: از مجموع ۸۶ هزار واحد مسکونی مورد تعهد این استان، ۱۹ هزار واحد مسکونی باقی مانده است.
وی خاطر نشان کرد: عملیات اجرایی ۹ هزار واحد مسکونی این میزان تعهد همزمان با آخرین سفر رییس جمهوری در مهر شهر زنجان آغاز شد.
رئوفی نژاد بر لزوم تشکیل دو کمیته برای پیگیری ساخت و تحقق تعهد باقی مانده و رسیدگی به مشکلات واحدهای مسکونی واگذار شده به مردم تاکید کرد.
استاندار زنجان، گفت: واحدهای مسکونی تعهد شده به مردم باید بر اساس زمانبندی صورت گرفته تحویل داده شود.
۷۳۱۹/۵۹۶

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۳۵

یکهزار و 2واحد مسکن مهر در ممسنی فارس احداث شده است

شیراز -فرماندار شهرستان ممسنی گفت :از یکهزار و ۲واحد مسکن مهر ساخته شده در این شهرستان تعداد ۶۰۸واحد ان به متقاضیان واگذار شده است .

به گزارش ایرنا سید جواد هاشمی یکشنبه در نشست مسکن مهر شهرستان با اشاره به اینکه واحدهای واگذاری با تمام انشعابات کامل بوده است افزود: بقیه واحدها نیز درمرحله اتمام کار می باشند که در آینده نزدیک به متقاضیان واگذار خواهد شد.
هاشمی دراین جلسه از اداره تعاون کار ورفاه وامور اجتماعی ، وراه وشهرسازی خواست تاچنانچه مشکلی سد راه پروژه مسکن مهر قرار دارد دراسرع وقت مورد بررسی قرار داده ونسبت به رفع آن اقدام نمایند.ک/۲
۷۳۶۶/ ۶۶۷

۹۲/۰۴/۲۳
۰۶:۲۲

جلوه هایی از خدمات دولت در استان مرکزی / پنج هزار و 600 واحد مسکن مهر توسط بنیاد مسکن استان مرکزی تحویل شد

اراک - از آغاز طرح مسکن مهر در سال ۸۷ ، تاکنون پنج هزار و ۶۰۰ واحد مسکن مهرتتوسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ،در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در استان مرکزی ساخته و به اقشار کم درآمد تحویل شده است .

محمد رضا رضافرخ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: دراجرای این طرح که با هدف کمک به بهسازی سریع واحد های غیر مستحکم و خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد در دستور کار قرار گرفته ، سهمیه مسکن مهر بنیاد مسکن استان مرکزی هشت هزار و ۹۴۱ واحد تعیین شده بود که شش هزار و ۹۵۳واحد خودمالک و یکهزار و ۹۸۸واحد ۹۹ ساله بوده است .
رضا فرخ بیان کرد: طبق برنامه ریزی ، تا پایان سال آینده بیش از ۴۰۰۰ واحد مسکونی دیگر توسط این بنیاد تکمیل و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد،هم اینک یکهزار و ۵۴۱ واحد مسکن مهر در ۲۵ شهر استان در مراحل ساخت و ساز و نازک کاری قرار دارد.
وی اظهار کرد: بر اساس قانون، پرداخت تسهیلات به متقاضیان برای صنعتی سازی مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت ۲۵۰ میلیون ریال و برای سایر موارد ۲۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت ۲۰ ساله تعریف شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی ادامه داد:میانگین مساحت هر واحد مسکن مهر ساخته شده در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان مرکزی ۲۰۰ متر است./۳
۵۶۰/ ۵۵۶

منابع دیگر:
 • ایلنا
۹۲/۰۴/۲۳
۰۶:۲۵

رییس شورای مسکن کاشمر: خرید و فروش مسکن مهر ممنوع است

فرماندار شهرستان کاشمر گفت: هیچ یک از تعاونی‌های مسکن مهر حق تعیین قیمت نهایی را برای متقاضیان ندارند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، مهدی فروزان در جلسه شورای مسکن اظهار کرد: هر تعاونی که مبلغی مازاد بر مبلغ تعیین شده در کارگروه استان به عنوان قیمت تمام شده دریافت کرده، باید پاسخگو باشد و مبلغ مازاد را باز پرداخت کند.
وی ادامه داد: کارگروهی به ریاست معاونت عمرانی استاندار در استان تشکیل می‌شود و در آن کارگروه هریک از تعاونی‌ها باید هزینه‌های خود را ارائه کنند تا پس از بررسی، قیمت تمام شده هر واحد در این کارگروه تعیین شود.
وی با اشاره به این‌که هدف از مسکن مهر خانه‌دار شدن افراد کم درآمد است، گفت: تمام توان و ظرفیت شهرستان را برای اتمام پروژه و تحویل مسکن مهر در هفته دولت به کار خواهیم بست تا این مهم محقق شود.
فروزان خاطرنشان کرد: خرید و فروش مسکن مهر ممنوع است و هیچ یک از افرادی که در مسکن مهر ثبت نام کرده‌اند، حق خرید و فروش و انتقال واحد خود را به شخص دیگری را ندارند.
وی با بیان این‌که هم اکنون 4 هزار و 802 واحد مسکن مهر در سطح شهرستان فعال است که تاکنون هزار و 241 واحد تحویل داده شده است، بیان کرد: هم اکنون هزار و 850 واحد آماده افتتاح است و درهفته دولت تعهد می‌دهیم سایر واحدها که بیش از دو هزار و 500 واحد است، به اتمام برسد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۲۸

رییس هیات مدیره مهندسان مشاور ایران: واگذاری زمین مسکن مهر با طرح اولیه مغایرت دارد

رییس هیات مدیره مهندسان مشاور ایران گفت: واگذاری مالکیت زمین مسکن مهر با آنچه در ابتدا در پروژه مسکن مهر 99 ساله مطرح شده، مغایرت دارد.
علی نوذر‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره‌ ارائه لایحه انتقال مالکیت اراضی مسکن مهر به مردم از سوی دولت به مجلس اظهار کرد: براساس آنچه در ابتدا گفته شده بود، مسکن مهر به عنوان مسکن 99 ساله و بدون زمین به متقاضیان داده شد.
وی افزود: در صورت انتقال مالکیت اراضی مسکن مهر به مالکان، عرصه و اعیانی یکجا به فروش می‌رود که این امر به واگذاری امتیاز این واحدها دامن می‌زند.
رییس هیات مدیره مهندسان مشاور ایران با بیان این‌که پروژه مسکن مهر و تصمیمات گرفته شده در آن کارشناسی نبوده است، تاکید کرد: در ابتدا ساخت این واحد‌ها به خارج از شهر، احیای بافت فرسوده ، تجدید‌نظر در شرایط پذیرش متقاضیان این واحدها و اکنون هم انتقال مالکیت اراضی این ساختمان‌ها تصمیماتی غیر کارشناسی است.
نوذرپور معتقد است: در صورت انتقال مالکیت به مالکان مسکن مهر، قیمت این واحدها افزایش می‌یابد و خرید و فروش آنها رونق می‌گیرد.
وی در پیشنهاد خود به دولت جدید درباره‌ی انتقال مالکیت مسکن مهر به مالکان گفت: بهتر است مدیریت مسکن از دست دولت خارج شود و به صورت محلی و با همکاری شوراها و شهرداری صورت گیرد.
رییس هیات مدیره مهندسان مشاور ایران با اشاره به قانون شهرداری‌ها مصوب سال 34 گفت: هنوز این قانون که در آن به وظایف شهرداری براساس قانون عمران، نوسازی و اصلاحات ذکر شده بود، نقض نشده است.
وی با بیان این‌که پس از انقلاب اسلامی، زمین و مالکیت مسکن برای محرومان به صورت مسکن حمایتی در نظر گرفته شد، گفت: در صورتی که قیمت زمین از قیمت مسکن خارج شود، مسکن و عرصه و اعیانی بودن فروش آن نیز مشکلات کمتری دارد.
به گزارش ایسنا، امروز لایحه "الحاق یک تبصره به ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی" از سوی رییس‌جمهور تقدیم مجلس شد که بر اساس این لایحه، دولت خواستار انتقال قطعی مالکیت اراضی مجموعه‌های مسکن مهر به مردم شده است.
این لایحه بنا به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به تصویب هیات وزیران رسیده و برای طی تشریفات قانونی از سوی رییس‌جمهور تقدیم مجلس شد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۰۱

انتقاد نماینده فریدن نسبت به گرانی مسکن مهر در این حوزه

نماینده مردم فریدن در تذکر شفاهی خود به وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت بالای مسکن مهر در شهرستان‌های حوزه انتخابیه ظلم به مردم است.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسفنانی نماینده مردم فریدون و عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک انتخاب روحانی به عنوان رییس جمهور یازدهم در تذکر خود به وزیر راه وشهرسازی گفت: عدم پرداخت طلب پیمانکاران منجر به نارضایتی شده است و وزیر راه وشهرسازی باید در این مورد اقدامی انجام دهد.
وی همچنین با اشاره به وضع نامناسب راه‌های استان اصفهان گفت: متاسفانه تلفات این جاده‌ها بسیار بالاست و هنوز برای ایمن‌سازی آنها اعتبارات کافی تامین نشده است.
اسفنانی در بخش دیگری از اظهارات خود در تذکری خطاب به وزیر نیرو گفت: در حدود 80 روستا در استان اصفهان با وجود اینکه 1.5 میلیون مترمکعب آب دارند اما آب بهداشتی آشامیدنی در دسترس ندارند و هنوز با تانکر به آنها آبرسانی می‌شود در این زمینه باید وزیر اقدامات مقتضی را انجام دهد.
نماینده فریدون در پایان خطاب به وزیر بهداشت گفت: منطقه از کمبود پزشک متخصص به خصوص در حوزه زنان ارتوپدی و جراح رنج می‌برد و باید به این مسئله رسیدگی شود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۴۴

واگذاری زمین مسکن مهر قیمت خانه را افزایش می‌دهد؟

لایحه واگذاری اراضی مسکن مهر به مردم امروز از سوی رییس‌جمهور به مجلس ارائه شد که باید دید در صورت تصویب آیا باعث افزایش خرید و فروش‌ها و افزایش قیمت خانه می‌شود؟
به گزارش خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) پروژه مسکن مهر از سال 86 به منظور خانه‌دار شدن اقشار ضعیف در کشور بدین صورت آغاز شد که دولت زمین آن را تامین کند و مراکز بهداشتی، تجاری، فرهنگی، راه و کلانتری را نیز در اختیار مردم قرار دهد و متقاضیان هم پس از پذیرش پنج شرط ، فقط بهای ساخت این واحدها را بپردازند.
از ابتدای طرح قرار بود متقاضیان فقط بهای ساخت این واحدها را بپردازند و زمین‌های خانه‌های مهر به صورت اجاره 99 ساله باشند اما مدتی پیش اخباری مبنی بر انتقال قطعی اراضی مسکن مهر به متقاضیان از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی مطرح شد و برخی کاندیداهای ریاست جمهوری نیز واگذاری زمین‌های مسکن مهر به متقاضیان را در برنامه‌های تبلیغاتی‌شان مطرح کردند.
در این میان وزیر راه و شهرسازی نیز ماه پیش اعلام کرد: اگر بزرگان نظام اجازه دهند زمین‌های مسکن مهر به متقاضیان واگذار شود، ما مخالفتی نمی‌کنیم اما اجاره 99 ساله زمین‌های مسکن مهر به این دلیل است که این خانه‌ها را در اختیار مردم قرار دهیم و همان اجاره 99 ساله بماند لذا اگر اراضی مسکن مهر واگذار شود، خرید و فروش‌ها نیز زیاد می‌شود و در قیمت مسکن موثر است.
اما این طرح بنا به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به تصویب هیات وزیران رسید و برای طی تشریفات قانونی امروز - یکشنبه - از سوی رییس‌جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
طبق تبصره 2 ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، انتقال قطعی مالکیت دولت در واگذاری اراضی ملی، دولتی و موات به متقاضیانی که از تاریخ ابلاغ این قانون به بعد شروع به تشکیل پرونده درخواست اراضی می‌کنند، ممنوع است که با الحاق تبصره 3 به ماده 9 قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، انتقال قطعی مالکیت دولت در اراضی مجموعه‌های مسکن مهر در چارچوب قوانین مربوط مجاز و از شمول تبصره 2 خارج است.
در این باره عده‌ای از کارشناسان معتقدند که واگذاری مالکیت زمین مسکن مهر با آنچه در ابتدا در پروژه مسکن مهر 99 ساله مطرح شده، مغایرت دارد و در صورت انتقال مالکیت اراضی مسکن مهر به مالکان، عرصه و اعیانی یکجا به فروش می‌رود که این امر به واگذاری امتیاز این واحدها دامن می‌زند.
در این زمینه علی نوذر‌پور، رییس هیات مدیره مهندسان مشاور ایران به ایسنا گفت: در صورت انتقال مالکیت به مالکان مسکن مهر، قیمت این واحدها افزایش می‌یابد و خرید و فروش آنها رونق می‌گیرد.
به اعتقاد وی پروژه مسکن مهر و تصمیمات گرفته شده در آن کارشناسی نبوده است؛ در ابتدا ساخت این واحد‌ها به خارج از شهر، احیای بافت فرسوده ، تجدید‌نظر در شرایط پذیرش متقاضیان این واحدها و اکنون هم انتقال مالکیت اراضی این ساختمان‌ها تصمیماتی غیر کارشناسی است.
با توجه به اینکه واگذاری اراضی مسکن مهر به واگذاری امتیاز این واحدها ( که امری غیر قانونی است) دامن می‌زند یا در صورت آزاد شدن خرید و فروش مسکن مهر، باعث رونق بازار این واحدها و افزایش قیمت آنها می‌شود و طبیعتا بر قیمت‌های بازار نیز تاثیرگذارست، انتظار می‌رود این لایحه از دید کارشناسی بررسی شود تا این از این هدف که مسکن را از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل کنیم، دور نشویم.

منابع دیگر:
 • جهان اقتصاد
۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۵۷

متقاضیان مشاغل آزاد مسکن مهر ایلام در آستانه‌ی خانه دار شدن

مدیر عامل مسکن مهر مشاغل آزاد ایلام از متقاضیان مسکن خواست آورده‌های خود را جهت تکمیل مرحله نهایی ساخت این آپارتمان‌ها پرداخت کنند تا هرچه سریع‌تر واحدهای خود را تحویل گیرند.
صادق کسایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام‌، اظهار کرد: آخرین مراحل ساخت یک هزار و 176 واحد مسکن مهر مشاغل آزاد در حال انجام است و با توجه به رایزنی‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته ‌و همکاری خوب همه‌ی دستگاه‌های اجرایی استان به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه شهردار ایلام در جلسه تامین مسکن استان به ریاست استاندار مکلف شده است مجوز پایان کار این واحدها را صادر کند، گفت: بانک مسکن استان به هریک از متقاضیان مبلغ دو میلیون و 500هزار تومان تسهیلات پرداخت می‌کند ‌که در صورت تحقق به تکمیل و تحویل واحدها خواهد انجامید.
مدیرعامل مسکن مهر مشاغل آزاد ایلام گفت: هم‌اکنون مبالغ مورد نیاز جهت مجوز برق و آب ساختمان‌ها باید پرداخت شود که تسهیلات می‌تواند این مشکل را حل کند.
مسوول فنی مسکن مهر مشاغل آزاد ایلام از تلاش‌های مدیر کل راه و شهرسازی استان تقدیر کرد و گفت: مسوولان برای ایجاد مدرسه و دیگر امکانات رفاهی در اطراف این واحدها در تلاش هستند.
کسایی برگزاری جلسه‌ی اخیر تامین مسکن استان، دستورات استاندار و هماهنگی مسوولان در این نشست را در پیشبرد و تسریع روند کار بسیار موثر دانست و پیشنهاد کرد: تا تکمیل نهایی واحدها این نشست‌ها باید بصورت هفتگی برگزار شود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۳۱

ضرورت تداوم روند حرکت منسجم استان زنجان در ساخت «مسکن مهر»

استاندار زنجان گفت: حرکت منسجم استان زنجان در زمینه‌ی «مسکن مهر» تا پایان باید تداوم یابد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی زنجان، ظهر امروز «محمد رئوفی‌نژاد» ظهر امروز در جلسه‌ی شورای مسکن با تبریک ماه مبارک رمضان، تصریح کرد: همه‌ی تلاش‎ها در استان در زمینه‌ی «مسکن مهر» در راستای پاسخ‎دهی به مطالبات و نیاز مردم انجام شده است.
وی افزود: مجموع تلاش‎ها در زمینه‌ی «مسکن مهر» استان در طی چند سال پیش سبب شد تا استان زنجان همواره در اکثر شاخص‎ها و عملکردهای «مسکن مهر» جز استان‎های پیشتاز در سطح کشور باشد.
نماینده عالی دولت در استان زنجان با اشاره به لزوم تداوم حرکت منسجم در زمینه‌ی «مسکن مهر» در استان افزود: باید با همان انرژی و انگیزه‌ی اولیه اقدامات لازم در زمینه‌ی «مسکن مهر» انجام شود و به هیچ‌عنوان نباید از آهنگ حرکت کارها کاسته شود زیرا عقب‌ماندگی در شاخص‌ها و عملکردهای «مسکن مهر» برازنده استان نیست.
استاندار زنجان یادآور شد: تعهد استان در زمینه‌ی «مسکن مهر» 86 هزار واحد بود که از این تعداد 67 هزار واحد تحویل متقاضیان گشته و 19 هزار واحد نیز باقی‌مانده است که از این تعداد نیز 9000 واحد کلنگ‎زنی شده است.
رئوفی‌نژاد با بیان این‌که کارهای انجام شده در زمینه‌ی احداث مسکن کار خیر و جز باقیات و صالحات است، خاطرنشان کرد: باید اقدامات لازم در زمینه‌ی برطرف کردن مشکلات واحدهای تحویل داده شده انجام شود.
به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه نیز «حافظ باباپور»، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان تصریح کرد: مجموع کل پروژه «مسکن مهر» استان زنجان 86 هزار واحد است که از این تعداد 66 هزار و 721 واحد افتتاح و 19 هزار و 279 واحد نیز در حال احداث است.
وی با اشاره به درصد پراکندگی پروژه‌های «مسکن مهر» در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت استان براساس نوع طرح، گفت: درصد پراکندگی پروژه‌های «مسکن مهر» خود ساکنان 42 درصد، گروهی چند خانواری 14 درصد و «مسکن مهر» 99 سال تفاهم 3 جانبه 44 درصد است.
این مقام مسوول با اشاره به این‌که از ابتدای کار تاکنون 4 مرحله افتتاح «مسکن مهر» انجام شده است، افزود: در مرحله‌ی نخست افتتاح که در سال 82 انجام شد 3 هزار 527 واحد افتتاح شد، در مرحله‌ی دوم در سال 90 تعداد 10 هزار و 214 واحد، در سال 91 تعداد 6 هزار و 780 واحد و در سال 92 نیز تعداد 8 هزار واحد افتتاح شد.
باباپور با بیان این‌که آخرین مرحله افتتاح «مسکن مهر» با حضور رئیس جمهور انجام شد، خاطرنشان کرد: شهرداری تعامل خوبی در زمینه‌ی صدور پایان کار «مسکن مهر» داشته است.
به گزارش ایسنا، در ادامه این جلسه نیز «احمد حاجی‌زاده»، مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان با اشاره به پیشرفت فیزیکی پروژه‎های «مسکن مهر» در شهرهای زیر 25 هزار نفر، افزود: ثبت نام متقاضیان 89 درصد، پروانه‌ی ساختمانی 89 درصد، فونداسیون 78 درصد، اسکلت 75 درصد، سفت‎کاری 70 درصد و نازک‎کاری از پیشرفت فیزیکی 64 درصدی برخوردار است.
وی در ادامه با اشاره به آمار ساخت واحدهای «مسکن مهر» در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت به تفکیک شهرستان‎ها در سال 90 و 91، گفت: طی این سال‎ها در شهر ابهر یک هزار و 803 واحد، طارم یک هزار و 78 واحد، خدابنده یک هزار و 141 واحد، ماهنشان 482 واحد، زنجان 262 واحد، ایجرود 241 واحد و در کل 5007 واحد ساخته شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان اظهار کرد: در سال 92 ارزیابی استان‎ها براساس سند تفکیکی که در پرونده‎های «مسکن مهر» 99 ساله بود انجام شده است هم‌چنین 56 درصد از واحدهای مسکونی در راستای طرح ویژه‌ی بهسازی مسکن روستایی نوسازی و مقاوم‌سازی شده‌اند.
براساس این گزارش، در ادامه این جلسه نیز «علی‌اکبر کریمی»، معاون عمرانی استاندار زنجان با اشاره به مشکلات به وجود آمده در زمینه‌ی تبدیل وام‎های «مسکن مهر» به فروش اقساطی، تصریح کرد: صدور دفترچه‌ی اقساط مستلزم صدور سند است که در استان زنجان در این زمینه مشکلاتی به وجود آمده است که اقدامات لازم برای برطرف کردن این مشکلات باید انجام شود.
وی با بیان این‌که هم‌اکنون هیچ پروژه‌ای در شهرداری در زمینه‌ی پایان کار با مشکل مواجه نیست، افزود: باید اقدامات لازم در زمینه‌ی برطرف کردن مشکلات به وجود آمده میان بانک و اداره‌ی ثبت اسناد زنجان انجام شود تا مردم متحمل ضرر نشوند.
این مقام مسوول با اشاره به ضرورت تداوم روند سابق بانک مسکن در زمینه‌ی پروژه‎های «مسکن مهر»، خاطرنشان کرد: بانک مسکن باید مانند سنوات پیشین روند خود را در زمینه‌ی «مسکن مهر» ادامه دهد هم‌چنین کمک‌های لازم به اداره‌ی ثبت اسناد داده شود تا فرآیند صدور اسناد مالکیت انجام شود.

منابع دیگر:
 • فارس
۹۲/۰۴/۲۳
۱۵:۰۹

115 باب مسکن محرومان درنقاط مختلف شهرستان خلخال ساخته می‌شود

فرماندار شهرستان خلخال گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و سهمیه ابلاغی 115 باب مسکن محرومان در نقاط مختلف شهرستان خلخال برای محرومان و اقشار ضعیف جامعه ساخته خواهد شد.
به گزارش ایسنا، هوشنگ محمدی فرماندار خلخال در جلسه بررسی مشکلات مسکن محرومان شهرستان خلخال با اشاره به اینکه بیشترین سهمیه ابلاغی استان در راستای ساخت مسکن برای محرومان به شهرستان خلخال اختصاص یافته است، گفت: با برنامه‌ ریزی‌های انجام شده و سهمیه ابلاغی 115 باب مسکن محرومان در نقاط مختلف شهرستان خلخال برای محرومان و اقشار ضعیف جامعه ساخته خواهد شد.
وی افزود: خدمت‌رسانی به محرومان جامعه و کسانی که توانایی ساخت مسکن ندارد در اولویت برنامه‌های دستگاه‌های ذیربط شهرستان قرار گرفته و می‌طلبد با همکاری و تعامل در ساخت این مسکن‌ها نهایت تلاش و جدیت را به کار گیریم.
وی افزود: بیشترین سهمیه ساخت مسکن محرومان در سال جاری به شهرستان خلخال اختصاص یافته که در 115 باب در نقاط مختلف روستایی ساخته خواهد شد.
فرماندار شهرستان خلخال گفت: تمامی اقدامات اولیه در تهیه لیست‌های تحت پوشش در روستاها آماده شده است که در تلاش هستیم با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این مسکن‌ها در سریع‌ترین زمان ساخته شود.
در ادامه، بهروز محمدی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان خلخال نیز از آمادگی بنیاد مسکن شهرستان برای آغاز عملیات ساخت مسکن برای محرومان خبرداد و بیان داشت: با همکاری کمیته امداد و بهزیستی شهرستان خلخال و ارسال پرونده‌ها مقدمات معرفی به بانک این واحدها برای محرومان آماده است و ما انتظار داریم که نهایت همکاری از سوی دستگاه‌های ذیربط در شهرستان در خدمت بیشتر به این محرومان را شاهد باشیم.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۶:۲۶

یک کارشناس: ورود سوداگری به مسکن مهر با واگذاری اراضی به مردم

یک کارشناس مسکن گفت: واگذاری مالکیت اراضی مسکن مهر به مردم کار درستی نیست و انتقال مالکیت این اراضی باعث ورود سوداگری به مسکن مهر و خروج متقاضیان واقعی از این پروژه می‌شود.
احمدرضا سرحدی در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره لایحه پیشنهادی دولت به مجلس مبنی بر واگذاری اراضی مسکن مهر به متقاضیان اظهار کرد: این اقدام کارشناسی و درست به نظر نمی‌رسد و به طور حتم دلیل ورود سوداگری‌ها به مسکن مهر می‌شود.
به گفته وی درحال حاضر سوداگری وارد مسکن مهر شده است حال اگر واگذاری مالکیت زمین نیز صورت گیرد، سوداگری در این در خرید و فروش‌ این واحدها افزایش می‌یابد و مسکن مهر به "بازار مسکن مهر" تبدیل می‌شود.
این کارشناس معتقد است: با واگذاری مالکیت زمین به مردم، مسکن مهر از رسالت خود خارج می‌شود و به دست دلالان می‌افتد.
سرحدی با بیان اینکه این واحدها با منابع مالی دولتی ساخته شده است و از امکانات عمومی بهره ‌می‌برند، افزود: کارشناسان و مسئولان باید مانع واگذاری مالکیت اراضی به مردم شوند تا مسکن مهر به سودجویان بازار تحویل داده نشود و با مطالعه بیشتر در این ‌باره بگذارند مسکن مهر دست نیازمندان مسکن باقی بماند.

۹۲/۰۴/۲۴
۱۰:۰۳

سرپرست فرماندار گیلانغرب خبر داد: سرپرست فرماندار گیلانغرب خبر داد: ۱۰۰ واحد مسکن مهر در گیلانغرب واگذار می‌شود

سرپرست فرمانداری شهرستان گیلانغرب از رونداحداث مجتمع ۱۰۰ واحدی فاز ۳ مسکن مهر گیلانغرب بازدید و از واگذاری قریب الوقوع این واحد‌ها به مالکین خبر داد.

ایلنا: سرپرست فرمانداری گیلانغرب با بیان اینکه کار احداث واحدهای مسکونی مجتمع ۱۰۰ واحدی فاز ۳ مسکن مهر این شهرستان تقریبا به اتمام رسیده، گفت: پس از اتصال تاسیسات آب، برق و گاز این مجتمع به شبکه شهری این واحد‌ها آماده واگذاری به مالکان آن‌ها خواهد بود.
به گزارش ایلنا از گیلانغرب، جبار فرامرزی در عین حال با انتقاد از روند کند پیشرفت طرح‌های مسکن مهر این شهرستان افزود: عملیات محوطه سازی و دیوارکشی حیاط این مجتمع نیز شروع شده و امیدواریم با رفع مشکل انشعاب تاسیسات آن این واحد‌ها در اسرع وقت واگذار شوند.
فرامرزی گفت: تعداد ۴۵ واحد از این مجتمع به خانوارهای فاقد مسکن تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد و ۵۵ واحد نیز به مشاغل آزاد واگذار می‌شود.
سرپرست فرمانداری گیلانغرب تاکید کرد: مجتمع ۱۰۰ واحدی فاز ۳ مسکن مهر گیلانغرب در مساحت ۸۰۰۰ متر زیربنا در ۵ طبقه با هزینه ۳۷۷ میلیارد ریال احداث شده که سهم آورده متقاضیان برای هر واحد ۱۳۸ میلیون ریال و ۲۵۰ میلیون ریال نیز تسهیلات مسکن مهر است.
در فاز اول ۱۲۰ واحد تکمیل و به متقاضیان واگذار شده و دو مجتمع فاز ۲ و فرهنگیان نیز در دست اجرا و درحال احداث هستند.

۹۲/۰۴/۲۳
۰۸:۴۳

اردبیل/ 8 هزار واحد مسکن مهر افتتاح می‌شود

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل گفت:‌ همزمان با هفته دولت هشت هزار و 160 واحد مسکن مهر در استان اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اردبیل / سید کمال‌الدین میرجعفریان در جلسه بررسی آخرین وضعیتپروژه‌های افتتاحی در هفته دولتاظهار داشت: 703 پروژه عمرانی و اقتصادی در هفته دولت در استان اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد.
وی تصریح کرد: علاوه بر اینپروژه‌ها هشت هزار و 160 واحد مسکن مهر هم در این هفته به بهره‌برداری می‌رسد.
معاون امور عمرانی استانداراردبیل خاطر نشان کرد: تعدادی از پروژه‌ها در سطح شهرستان‌ها توسط شهرداران و تعدادی نیز توسط دهیاران تکمیل و بهره‌برداریمی‌شود.
میرجعفریان اضافه کرد: تلاشمی‌شود هرگونه نقص در مورد تکمیل پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولت بر طرف و این پروژه‌ها همزمان با این هفتهافتتاح شود.
وی بیان کرد: هرگونه تخصیصمنابع مالی و اعتباری از محل اعتبارات استانی و ملی بااولویت پروژه‌های قابل افتتاح در هفته دولتپرداخت می‌شود/س.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۳۶

استاندار همدان خواستار شد: سرعت بخشیدن به واگذاری واحدهای مسکن مهر در استان همدان

خبرگزاری پانا: استاندار همدان خواستار سرعت بخشیدن به واگذاری واحدهای مسکن مهر در استان شد و گفت: نصب انشعابات این واحدها هرچه زودتر انجام شود و به متقاضیان واگذار شوند.

به گزارش خبرگزاری پانا، "علی محمد آزاد" در شورای مسکن استان بیان کرد: واحدهای مسکن مهر یک نیاز اساسی و مهم برای مردم است و شرکت های خدمات رسان باید در تسریع خدماتی همچون آب، برق و گاز این واحدها تلاش کنند.
وی همچنین خواستار تسریع در روند اجرای طرح های مسکن مهر نیمه تمام در استان شد و اظهار کرد: این طرح ها باید هرچه زودتر تکمیل و به متقاضیان واگذار شوند.
استاندار تاکید کرد: همچنین واحدهای آماده تحویل در بلوک ها باید به مروز زمان به اداره ثبت اسناد معرفی شوند تا این دستگاههای مرتبط و مردم در دریافت اسناد دچار مشکل نشوند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان نیز در این نشست گفت: با اقدامات انجام شده برای یک هزار و 600 واحد مسکن مهر در شهرستان همدان به شرط تامین زمین مورد نیاز که.مجوز گرفته شده که در این زمینه وزیر مسکن هم موافقت کرده است
"سقندلی" بیان کرد: در زمینه خدمات زیربنایی پروژه ها تعداد واحدهای مسکن مهر که عملیات اجرایی آنها به مرحله 100 درصد رسیده و تمام شده دو هزار و 66 واحد در استان است که این واحدها عمدتا در شهرستان همدان قرار دارند و در این زمینه هم اقدامات لازم انجام شده است.
 

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۱۶

قیمت مسکن مهر دو برابرشد !

خبرگزاری پانا: پروژه مسکن مهر پردیس در حومه تهران بعد از سه بار افزایش قیمت نه تنها به متقاضیان تحویل نشده بلکه مدیر عامل پروژه مسکن مهراز افزایش قیمت مجدد این پروژه خبر می دهد.با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مسکن،‌پروژه مسکن مهرپردیس با توجه به نزدیکی به تهران با استقبال شهروندان مواجه شد.

به گزارش پانا، در حالیکه که مسکن مهر به عنوان یکی از افتخارات و دستاوردهای دولت دهم معرفی می شود ،پروژه مسکن مهر پردیس در حومه تهران بعد از سه بار افزایش قیمت نه تنها به متقاضیان تحویل نشده بلکه مدیر عامل پروژه مسکن مهراز افزایش قیمت مجدد این پروژه خبر می دهد.
با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره بها در تهران و ناتوانی دولت در مدیریت بازار مسکن ،‌پروژه مسکن مهرپردیس با توجه به نزدیکی به تهران با استقبال شهروندان مواجه شد اما با خلف وعده مکرر مسئولان و افزایش چند باره قیمت، اکنون بسیاری از متقاضیان از دریافت مسکن ناامید شده اند.
بررسی های خبرنگار ما حاکیست دور جدید ساخت مسکن مهر پردیس شامل پروژه های فاز یازده، هشت و پنج است که قرار بود به ترتیب با آورده 25 ،‌27 و 32 میلیون تومانی و در مدت 18 ماه با امکانات کامل به متقاضیان تحویل گردد.
اما اکنون هریک از این پروژه ها با افزایش قیمتی بین 7 تا 12 میلیون تومان موا جه شده اند که مشکلات زیادی را برای متقاضیان که از اقشار آسیب پذیر جامعه هستند ایجاد کرده است ،‌از سوی دیگر این افرایش قیمت ها در حالی انجام می گیرد که در برخی پروژه ها مثل پروژه فاز پنج به دلیل سوءمدیریت، پروژه مدتهاست که بر زمین مانده و هیچ گونه فعالیت ساخت و ساز درآن دیده نمی شود.به گزارش خبرنگار ما مسئولان شرکت انجمن انبوه سازان مجری فاز پنج پردیس عدم پرداخت هزینه ها از سوی شرکت عمران پردیس مجری مسکن مهر پردیس را عامل اصلی رکود در این فاز اعلام کرده و از ادامه ساخت و ساز سرباز می زنند که همین موضوع موجبات سر گردانی 8000 نفر از متقاضیان پروژه را فراهم کرده است.
به گزارش خبرنگارما در دور جدید نابسامانی ها ، مدیر عامل شهر جدید پردیس از پیشنهاد افزایش ۳ میلیون تومانی آورده متقاضیان خبر داد و گفت:این افزایش آورده با هدف تسریع در خانه دار شدن متقاضیان انجام می گیرد و این در حالیست که علی نیکزاد وزیر راه و شهر سازی در بازدیدی که اخیرا از پروژه های مسکن مهر پردیس داشت به مردم اطمینان داد که مسکن پردیس هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهد داشت.
سید مهدی هدایت در خصوص افزایش آورده متقاضیان مسکن مهر پردیس افزود: آورده متقاضیان مسکن مهر شهر پردیس افزایش پیدا نکرده است ولی شکل آن اینگونه است که چون ما در سطح کشور عموما پروژه‌های مسکن مهر به خاطر نبود خدمات زیر بنایی و تکمیل آب و برق معمولا با تأخیر افتتاح و تحویل مردم می‌شوند برنامه‌ریزی که وزیر راه و شهرسازی انجام داده‌اند قرار بر این شد که پروژه‌های پردیس در جهت تحویل سریع پروژه‌ها یک افزایش آورده ای را در نظر بگیرد.
هدایت تاکید کرد: در برآوردی که ما کردیم 3 میلیون تومان بابت خدمات زیربنایی به آورده متقاضیان پیشنهاد شده است که افزایش پیدا کند که این افزایش حدود 3 میلیون تومان است. وی ادامه داد: اگر یک کاری توسط یک پیمانکار در وسط کار متوقف شود اجرای مجدد کار توسط یک پیمانکار دیگر 6 ماه تشریفات قانونی آن زمان می‌برد و طبیعتا قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت.
ما مدیرعامل شهر جدید پردیس در حالی ادامه فعالیت پیمانکاران را به عنوان توجیه افزایش قیمت پروژه های مسکن پردیس اعلام می کند که پیمانکاران برخی از فازهای مسکن مهرنظیر فاز پنج بدلیل بدقولی مسئولان اصولا کار را ترک کرده و مدتهاست هیچ گونه ساخت و سازی در محدوده این پروژه هاانجام نمی شود.
بر این اساس تعدادی از متقاضیان مسکن مهر پردیس در تماس با خبرنگاران اظهار داشتند در حالیکه در موارد زیادی برداشتی از حساب متقاضیان انجام نشده، مسئولان شرکت عمران به طور مرتب از افزایش آورده متقاضیان سخن می گویند و معلوم نیست که متقاضیان که بیشتر آنها را اقشار آسیب پذیر جامعه و زوج های جوان تشکیل می دهند چگونه می توانند این افزایش قیمت ها ی میلیونی رابپردازند.
 

۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۲۵

مدیرکل شهرسازی اصفهان خبر داد: 7 هزار میلیارد تومان برای ساخت 163 هزار واحد مسکن مهر

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: از ابتدای ساخت پروژ‌های مسکن مهر در اصفهان، بیش از هفت هزار میلیارد تومان در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری شده است.

محمود محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به اینکه این استان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه ساخت مسکن مهر به شمار می‌رود، اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی برای هر یک از استان‌های کشور، سهمی را در ساخت واحدهای مسکن مهر مشخص کرده که بر این اساس، سهم استان اصفهان نیز 163 هزار واحد تعیین شده است.
وی با بیان اینکه مسکن مهر استان اصفهان نیز همانند دیگر استان‌های کشور در دو بخش شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت تقسیم‌بندی می‌شود، افزود: آنگونه که در مباحث کارشناسی به نتیجه رسیده‌ایم، سهم شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت استان، 74 هزار واحد مسکونی مهر است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان سهم شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت استان اصفهان از مسکن مهر را نیز 31 هزار واحد عنوان کرد و گفت: از این تعداد، 47 هزار واحد مسکن مهر استان اصفهان نیز در شهرهای جدید مانند بهارستان، مجلسی و فولادشهر ساخته می‌شود.
وی بیان کرد: 10 هزار واحد مسکن مهر استان اصفهان نیز در بافت‌های فرسوده تصویب شده ساخته می‌شود که تاکنون بخشی از این واحدها ساخته شده و مابقی واحدها نیز در حال ساخت است.
محمودزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، یکی از مهمترین تاثیرات ساخت واحدهای مسکن مهر پس از خانه‌دار شدن تمامی اقشار جامعه را، اشتغال‌زایی در زمینه ساخت این واحدها عنوان و تصریح کرد: واحدهای مسکن مهر استان اصفهان به تنهایی 250 هزار فرصد شغلی را برای افراد مختلف ایجاد کرده‌اند.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۲۲

در تذکرات شفاهی نمایندگان مطرح شد انتقاد از بی‌توجهی به خشکی دریاچه ارومیه و گرانی مسکن مهر

خبرگزاری تسنیم: ۵ تن از نمایندگان مجلس، امروز در صحن خانه ملت تذکرات شفاهی خود را مطرح کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، 5 تن از نمایندگان خانه ملت در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تذکرات شفاهی خود را قرائت کردند.
محمد علی اسفنانی نماینده مردم فریدون شهر در مجلس در تذکر شفاهی به وزیر مسکن اظهار داشت: جای تعجب است که در محروم‌ترین نقطه کشور گران‌ترین ساختمان‌ها در مسکن مهر به پای مردم درآمده است و این ظلم مضاعف به محرومیت مردم است.
وی طی تذکر به وزیر بهداشت ادامه داد: علی‌رغم تأکید و پیگیری منطقه ما فاقد پزشک متخصص به حد کافی است.
سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس به عنوان دومین نماینده تذکر دهنده با بیان اینکه مجلس باید همکاری‌ لازم را با دولت یازدهم داشته باشد، گفت: دولت یازدهم باید از وزرایی که توانمد باشند استفاده کند تا مشکلات کشور برطرف شود.
وی خطاب به رئیس جمهور منتخب افزود: حسن روحانی توجه ویژه‌ای به شهر اصفهان داشته باشد چرا که بیشترین پرداختی به خزانه توسط اصفهان صورت می‌گیرد ولی از نظر بودجه ما ردیف 29 را در بودجه داریم و از کمترین بودجه تملک دارایی برخورداریم.
نماینده مردم فلاورجان همچنین در تذکر به وزیر نیرو تأکید کرد: آب آشامیدنی در شهرستان‌های اصفهان و این شهر با کمبود روبرو است که در این زمینه وزیر نیرو باید توجه ویژه داشته باشد.
موسوی لارگانی در پایان گفت: استانداری اصفهان تخلفات زیادی دارد که درخواست دارم تا تحقیق و نفحص از این استانداری در دستور کار قرار گیرد.
در ادامه ابراهیم نکو نماینده مردم رباط کریم در مجلس طی سخنانی در تذکر شفاهی به وزیر آموزش و پرورش اظهار دشت: از وزیر آموزش و پرورش می‌خواهم که جلوی اظهارنظرهای غیرمنصفانه برخی از زیردستان خود را بگیرد چرا که یکی از معاونان وی در خصوص میزان دستمزد معلمان اظهارات عجیبی را مطرح کردند. آیا این اظهار نظرها کارشناسی است؟
وی در ادامه به وزیر راه تذکر داد و گفت: وزیر راه قول داد که از 14 مدرسه نیمه کاره 9 مدرسه را تکمیل کند، بنابراین این موضوع را وزیر آموزش و پرورش باید پیگیری کند.
مهدی عیسی‌زاده نماینده مردم میاندوآب در مجلس به عنوان چهارمین نماینده تذکر دهنده با اشاره به مشکل دریاچه ارومیه گفت: آب دریاچه ارومیه مانند بمب اتم آذربایجان غربی و شرقی را تهدید می‌کند و 75 درصد دریاچه ارومیه خشک شده است و هر روز که می‌گذرد این نفس‌ها به پایان خود نزدیک‌تر می‌شود.
در خاتمه محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس در تذکر اول خود به وزیر صنعت گفت: من در خصوص عدم فعالیت معادنی که تحت نظر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران هستند به وزیر صنعت تذکر می‌دهم.
وی در تذکر دوم به وزیر صنعت خاطرنشان کرد: شرکت ملی مس ایران رهاترین شرکت اقتصادی است و اعضای هیئت مدیره این شرکت به کارمندان این شرکت تبدیل شده‌اند و من نیز 4 ماه است که تقاضای تحقیق و تفحص از این شرکت را داده‌ام، لذا برای حل این مشکل از رئیس مجلس می‌خواهم که در این زمینه با وزیر صنعت جلسه بگذارد.
انتها‌ی‌پیام/

۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۱۲

مدیر اعتباری بانک مسکن در گفت‌وگو با تسنیم: 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن مهر معوق شد

خبرگزاری تسنیم: مدیر امور اعتباری و سرمایه گذاری بانک مسکن میزان معوقات تسهیلات مسکن مهر را ۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

ذبیح‌الله نعمتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این پرسش که تاکنون چه میزان تسهیلات به پروژه‌های طرح مسکن مهر پرداخت شده است، افزود:‌ آنچه که برای ما مهم است پولی است که توسط بانک مسکن در این زمینه پرداخت شده که تاکنون 47 هزار میلیارد تومان قرارداد امضا شده است.
وی تصریح کرد: از ابتدای آغاز طرح مهر تاکنون 38 هزار میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات توسط بانک مسکن برای پروژه‌های طرح مذکور پرداخت شده است.
وی با بیان این‌که مردم در حال پرداخت اقساط هستند و مشکلی در این زمینه نداریم، خاطرنشان کرد: البته به‌طور طبیعی مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و هرچند اکثر متقاضیان اقساط خود را پرداخت می‌کنند، بعضی از اقساط طبق معمول معوقه می‌شود.
مدیر امور اعتباری و سرمایه گذاری بانک مسکن در پاسخ به این پرسش که متقاضان طرح مسکن مهر تاکنون چقدر از تسهیلات را بازپرداخت کرده‌اند، گفت: بهتر است بگوییم که معوقه بانک در طرح مسکن مهر چقدر است، در حال حاضر حدود 4 هزار میلیارد تومان معوقه تسهیلات پرداخت مسکن مهر داریم.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۱۲

در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر استان مازندران قرارداد 60 هزار واحد مسکن مهر در مازندران منعقد شد

خبرگزاری تسنیم: استاندار مازندران از عقد قرارداد ۶۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر مازندران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، سید علی اکبر طاهایی عصر امروز در جلسه شورای مسکن استان با اشاره به اینکه ساخت بالغ بر 57 هزار و 300 واحد مسکن مهر در برنامه شهرهای با جمعیت بالای 25 هزار نفر مازندران قرار داشت، اظهارکرد: تاکنون تعداد 60 هزار و 165 واحد در این شهرها عقد قرار داد شده که پنج درصد فراتر از برنامه پیش بینی شده است.
وی با اشاره به 11هزار و 592 پروژه و 60 هزار و 115 واحد مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار استان، یاد آور شد: بیش از 50 درصد از این واحدها، افتتاح و در سامانه به ثبت رسیده است.
استاندار مازندران با بیان اینکه مسکن مهر که برای ایرانیان سرپناهی از مهر فراهم آورد، به صورت پروژه ای ماندگار بدل شد، تصریح کرد: این خدمت در خدمات ادوار دولت های پس از انقلاب اسلامی، به عنوان اقدامی ارزشمند به یادگار خواهد ماند.
رئیس شورای مسکن مازندران با اشاره به اینکه با اهتمام دولت ، برخی پروژه های مسکن مهر مازندران با انجام مراحل نهایی خدمات رسانی، در آستانه افتتاح است، بر تسریع در ارائه خدمات تکمیلی به این پروژه ها تاکید کرد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۶:۴۸

مدیرکل شهرسازی قزوین خبر داد: سکونت 45 هزار قزوینی در 450 هکتار بافت فرسوده

خبرگزاری تسنیم: مدیرکل راه و شهرسازی قزوین گفت: براساس آخرین ارزیابی های انجام شده ۴۵ هزار نفر از جمعیت شهر قزوین در بافت فرسوده زندگی می کنند که ۴۵۰ هکتار از مساحت قزوین را شامل می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، نادر محمد زاده امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حوزه روشنایی راه‌ها قزوین از استان های برتر کشور است به طوری که در رده اول و دوم قرار دارد و همچنین استان قزوین در نگهداری راه ها نیز وضعیت خوبی دارد به طوری که سالانه نزدیک به 700 میلیون تومان بدون محاسبه هزینه برق برای نگهداری آن صرف می شود.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون سه کیلومتر به روشنایی راه‌های استان قزوین اضافه شده است که به نظر می رسد با توجه به تردد بالای خودرو در محورهای استان قزوین این امر ضرورت دارد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین در خصوص بافت فرسوده استان قزوین گفت: استان قزوین مثل بیشتر نقاط کشور سهم زیادی در شهرهای بافت فرسوده دارد به طوری که در این خصوص کمک های خوبی انجام شده تا بافت فرسوده نوسازی شود.
وی افزود: امروز موضوع نوسازی بافت فرسوده جایگاه خوبی را پیدا کرده است و در این خصوص پرداخت تسهیلات 30میلیونی، کاهش عوارض ساختمانی و کمک هایی که در خدمات زیر بنایی می شود در کنار افزایش تراکم کمیسیون ماده 5 موجب رونق در نوسازی بافت فرسوده شده است که این موضوع را به خوبی در میزان جواز صادر شده شاهد هستیم.
محمدزاده گفت: به عنوان نمونه میزان جواز صادره از سوی شهرداری منطقه یک قزوین نشان می دهد که این شهرداری که روزی یکی از کم درآمدترین شهرداری های استان بود امروز و با اجرایی شدن موضوع نوسازی بافت  فرسوده یکی از پر درآمدترین مناطق شهرداری قزوین تبدیل شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین تصریح کرد: نوسازی بافت فرسوده نقش تاثیرگذاری دارد که یکی از مهم ترین این موارد افزایش ایمنی و آسایش برای مردم است چراکه افراد زیادی هستند که خانه هایشان استحکام لازم را ندارد.
وی اضافه کرد: بنابراین می توان از فضای موجود شهر که خدمات زیر بنایی نیز در آن وجود دارد بهره برد که این کار همانا استفاده از ثروت های موجود است.
محمدزاده گفت: استفاده از فضای فرسوده برای توسعه شهر موجب می شود که با بهره وری از زمین در شهرها، در توسعه شهرها نیز کمتر به سمت اراضی کشاورزی و غیر کشاورزی برویم.
وی توضیح داد: بافت فرسوده با سه شاخص شناسایی می شود که شاخص اول فرسوده بودن ابنیه است که این امر را به ناپایداری تعبیر می کنیم، شاخص دوم نفوذ ناپذیری و گذرهای باریک است و شاخص سوم وجود قطعات کوچک است که به ریز دانگی تعبیر می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین افزود: براساس آخرین ارزیابی ها در شهر قزوین نقاطی وجود دارد که می توانیم از بافت فرسوده خارج کنیم چراکه گذرها عقب نشینی شده است البته در حوزه بافت فرسوده در بخش تجمیع موفقیت کمتری داشته ایم.
وی گفت: امروز سازندگان در حوزه بافت فرسوده دارای تبحر خاصی شده اند به گونه ای که یک سازنده در بافت فرسوده قزوین به تنهایی 450 واحد مسکونی ساخته است که کار بزرگی است چون در حوزه مسکن مهر این کار را یک پیمانکار انجام می دهد حال آنکه آنجا نقشه واحدی وجود دارد و این کار در قالب نقشه واحدی پیاده و اجرا می شود.
محمدزاده اظهار کرد: براساس آخرین ارزیابی های انجام شده 45 هزار نفر از جمعیت شهر قزوین در بافت فرسوده زندگی می کنند که 450 هکتار از مساحت قزوین را شامل می شود.
وی گفت: در راستای نوسازی بافت فرسوده در سه و نیم سال اخیر سه هزار واحد بافت فرسوده نوسازی شده است و امروز استقبال خوبی در این زمینه وجود دارد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین افزود: در حوزه برق گلایه ای که به وزارت نیرو است که بخشی از مصوبات اجرا شده و آنچه در زمینه هزینه های ترانس و سایر موضوعات اخذ می شود باید با تلاش و پیگیری بررسی شود تا روند فعلی اصلاح شود.
وی بیان کرد: در حوزه تراکم بافت فرسوده نیز مذاکراتی را با شورای شهر داشته ایم و نامه نگاری انجام شده تا امکان ساخت و ساز با تراکم بیشتری انجام گردد البته شهرداری 70 درصد این عوارض را می بخشد.
محمدزاده گفت: در خصوص کندی یا تندی وام 30 میلیونی اشکال وارده را می پذیرم که به نظر می رسد این روند باید اصلاح شود البته از طرفی نیز قرار نیست به همه متقاضیان بافت فرسوده به یک میزان وام پرداخت شود زیرا در یک واحد مسکونی ممکن است وام 30 میلیون به لحاظ متراژ پایین با هزینه ساخت یکسان بوده و یا ازآن بیشتر شود این در حالی است که بانک تنها موظف است 70 درصد هزینه ساخت و ساز را پرداخت کند.
وی افزود: از این رو وام 30 میلیونی به صورت کامل تنها به واحدهایی پرداخت می شود که هزینه ساخت و ساز آنها با توجه به متراژ شان از 70 درصد قیمت تمام شده بیشتر نشود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۷:۱۷

موسوی لارگانی مطرح کرد: اخذ مالیات از خانه‌های خالی به ضرر احتکارکنندگان

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به بررسی لایحه اخذ مالیات از خانه‌های خالی در کمیسیون متبوع خود، گفت:اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه، نه‌تنها باعث افزایش عرضه و تقاضا در بازار مسکن خواهد شد، بلکه این امر می‌تواند این بازار را از دست برخی محتکرین نجات دهد.

سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی لایحه قانون جامع مالیات در کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: املاک بسیاری در تهران و کلان شهرهای دیگر وجود دارد که متاسفانه مالکین آنها نه حاضر به فروش آنها بوده و نه اینکه قصد اجاره دادن ملک خود را دارند، که این موضوع اثر تورمی بر بازار مسکن گذاشته است.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، افزود: افرادی که ملک خود را ساخته ولی مورد استفاده قرار نمی‌دهند و حاضر به اجاره دادن آن نیز نیستند به طور حتم باید سالیانه مالیاتی به دولت پرداخت کنند.
وی تصویب اخذ مالیات از خانه‌های خالی را باعث افزایش عرضه مسکن در کشور دانست و تصریح کرد: اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه، نه‌تنها باعث افزایش عرضه و تقاضا در بازار مسکن خواهد شد، بلکه این امر می‌تواند این بازار را از دست برخی محتکرین نجات دهد.
لارگانی با بیان اینکه در شرایط کنونی کمبود خاصی در بازار مسکن احساس می‌شود، اظهار کرد: گرفتن مالیات از ملک‌های خالی، به رکود فعلی بازار مسکن خاتمه خواهد داد، لذا با اجرای این قانون انتظار می‌رود قیمت مسکن و اجاره بها در سراشیبی قرار بگیرد.
این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به طرح مسکن مهر، عنوان کرد: مسکن مهر از طرح‌های مناسب دولت‌های نهم و دهم تلقی می‌شود، اما با وجود ادامه این پروژه، تا به حال قیمت مسکن با کاهش محسوسی مواجه نشده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، خاطر نشان کرد: تصویب قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی در صحن علنی مجلس و تایید آن از طرف شورای نگهبان، راهی است که می‌تواند بسیاری از افراد را صاحب‌خانه کرده و نرخ اجاره بها را نیز در شهری همچون تهران کنترل و تعدیل کند./
پایان پیام

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۳۶

خجسته: کمیسیون شوراهای مجلس کلیات طرح انتقال پایتخت اداری -سیاسی از تهران را تصویب کرد

رئیس کمیسیون شوراها گفت: کلیات طرح انتقال پایتخت سیاسی و اداری از تهران در جلسه امروز کمیسیون تصویب شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛ امیر خجسته رئیس کمیسیون شورارها و امور داخلی کشور با اشاره به جلسه عصر امروز این کمیسیون، گفت: در جلسه امروز طرح انتقال پایتخت از تهران مطرح شد.
وی افزود: هدف از ارائه این طرح در جهت تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت و به منظور بررسی، جمع بندی و اظهار نظر در خصوص تراکم زدایی از تهران و انتقال پایتخت سیاسی و اداری آن به جهت سازماندهی شهر تهران است.
رئیس کمیسیون شوراها با اشاره به مشکلات فعلی شهر تهران، تصریح کرد: معضلات متعدد موجود در شهر تهران در حوزه های ترافیک، امور اجتماعی، زیست محیطی و مسائل امنیتی به نحوی است که لازم است تا راهکاری بلند مدت و کوتاه مدت برای حل این مشکلات در نظر گرفته شود.
خجسته با اشاره به حضور کارشناسان مربوطه از وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری، مرکز پژوهش‌های مجلس و نهادهای مرتبط با طرح، افزود: در این طرح نظرات کارشناسی نهادهای ذی ربط و نظرات اعضای کمیسیون شوراها اخذ شده و در نهایت کلیات این طرح در جلسه امروز کمیسیون شوراها به تصویب رسید.
به گفته امیر خجسته، با تصویب نهایی این طرح با تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت، راهبردهای پیشنهادی برای سامان دهی پایتخت و مکان یابی مناسب با حضور نمایندگان ارشد هر سه قوه جمع بندی و اجرایی خواهد شد.
رئیس کمیسیون شوراها همچنین به دیگر دستور‌کار امروز این کمیسیون اشاره کرد و گفت: طرح واگذاری امور اهنمایی و رانندگی کلان شهرها به شهرداری طرحی در راستای دستیابی به مدیریت واحد شهری است. حرکت کشور به سمت استقرار مدیریت یک پارچه شهری از جمله مهمترین سیاستهای کلان کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور می باشد که برنامه هایی در این حوزه تهیه شده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی تصریح کرد: در این جلسه سردار مومنی رئیس پلیس راهور ناجا با استقبال از نهایی شدن این طرح پیشنهاد داد که به صورت آزمایشی این طرح در کلان شهر مشهد عملیاتی شود./
پایان پیام

۹۲/۰۴/۲۳
۱۷:۲۳

مدیر ساختمان و مسکن اداره‌ کل راه و شهرسازی کردستان: 4 هزار واحد مسکن مهر در کردستان آماده بهره‌برداری است

مدیر ساختمان و مسکن اداره‌ کل راه و شهرسازی کردستان با اشاره به بهره‌برداری از 20 هزار واحد مسکن مهر در استان گفت: 4 هزار واحد دیگر نیز در حال حاضر آماده بهره‌برداری است.

خسرو ویسی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در سنندج مجموع واحدهای مسکن مهر استان را 41 هزار واحد اعلام کرد و افزود: در مجموع 41 هزار واحد قرارداد مشارکت طرح مسکن مهر از شهرداری پروانه ساخت گرفته‌اند. به گفته وی، فنداسیون 40 هزار و 500 واحد تمام شده و 35 هزار واحد نیز اسکلت‌بندی شده است. وی خاطرنشان کرد: سقف‌بندی 34 هزار واحد، سفت‌کاری 32 هزار واحد و نازک‌کاری 24 هزار واحد از مجموع 41 هزار واحد مسکن مهر سهم استان کردستان به پایان رسیده است. مدیر ساختمان و مسکن اداره‌ کل راه و شهرسازی استان کردستان با بیان اینکه از آغاز اجرای این طرح تاکنون 20 هزار واحد مسکن مهر در استان به بهره‌برداری رسیده است، گفت: 10 هزار واحد از این تعداد در  سفر رئیس جمهوری در فروردین‌ماه امسال به بهره‌برداری رسید. به گفته ویسی، در حال حاضر نیز 4 هزار واحد مسکن مهر در استان آماده بهره‌برداری است. وی در پاسخ به این سؤال که علت تاخیر در بهره‌برداری از پروژه‌های مسکن مهر در استان چیست، گفت: هیچ‌گونه تأخیری در بهره‌برداری از این 4 هزار واحد وجود ندارد. این مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای افتتاح‌ 4 هزار واحد آمادگی داریم و هر کدام از متقاضیان این واحدها که دفترچه قسط خود را از بانک مسکن تحویل گرفته باشند می‌توانند واحد خود را تحویل بگیرند. مدیر ساختمان و مسکن اداره ‌کل راه و شهرسازی کردستان تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که تا پایان سال کاری بهره‌برداری از واحدهای مسکن مهر استان را به اتمام برسانیم و تنها تعداد محدودی از آن را به سال آینده موکول کنیم. ویسی مشکلات اقتصادی را مهم‌ترین عامل تاخیر در بهره‌برداری از واحدهای مسکونی عنوان کرد و گفت: از یک سال گذشته مشکلات اقتصادی یکی از اساسی‌ترین موانع سد راه ساخت و بهره‌برداری از مسکن‌های مهر بوده است. وی خاطرنشان کرد: گرانی و تورم اثر خود را بر مصالح ساختمانی، دستمزدها و هزینه پایانی واحدهای مسکن مهر گذاشته و در این پروسه سرعت بعضی از پروژه‌ها کند و تعدادی نیز متوقف شده است. ویسی تصریح کرد: به خاطر بازار خوبی که برای اکیپ‌های بومی استان در کردستان عراق درست شده است اکثر قریب به اتفاق اکیپ‌های بومی ما نیز در سلیمانه و اربیل کردستان عراق مشغول به کار هستند. مدیر ساختمان و مسکن اداره‌ کل راه و شهرسازی کردستان فصل‌کاری محدود را یکی دیگر از مشکلات سر راه مسکن مهر استان عنوان کرد و افزود: اقلیم کردستان متأثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است و این توده‌ها موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها شده و فصل کاری را در استان به 6 ماه و حتی کمتر تقلیل داده است. ویسی اضافه کرد:  ارتفاعات و رشته کوه‌های متعدد کردستان، استان را به یکی از استان‌های سخت برای ساخت و ساز تبدیل کرده و آماده‌سازی زمین را در آن سخت و هزینه‌بردار کرده است. وی در پایان با اشاره به تأثیر اجرای مسکن مهر در کنترل بازار مسکن گفت: زمانی که مشکلات اقتصادی وجود نداشت به واسطه عرضه مسکن مهر بازار کنترل شد ولی بعد از آن قسمتی از سرمایه‌های سرگردان به سوی مسکن آمد و بورس بازی ناشی از آن بازار کاذبی را به وجود آورد و قیمت‌ها به صورت حبابی بالا رفتند که این افزایش قیمت‌ها هیچ ربطی به بحث‌های منطقی مسکن ندارد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۳۶

فرماندار خلخال: اختصاص بیشترین سهمیه ساخت مسکن محرومان اردبیل به شهرستان خلخال

فرماندار شهرستان خلخال گفت: بیشترین سهمیه ابلاغی استان در راستای ساخت مسکن برای محرومان به شهرستان خلخال اختصاص یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، هوشنگ محمدی صبح امروز در جلسه بررسی مشکلات مسکن محرومان شهرستان خلخال اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و سهمیه ابلاغی 115 باب مسکن محرومان در نقاط مختلف شهرستان خلخال برای محرومان و اقشار ضعیف جامعه ساخته خواهد شد.
وی افزود: خدمت‌رسانی به محرومان جامعه و کسانی که توانایی ساخت مسکن ندارد در اولویت برنامه‌های دستگاه‌های ذیربط شهرستان قرار گرفته و می‌طلبد با همکاری و تعامل در ساخت این مسکن‌ها نهایت تلاش و جدیت را به کار گیریم.
وی افزود: بیشترین سهمیه ساخت مسکن محرومان در سال جاری به شهرستان خلخال اختصاص یافته که در 115 باب در نقاط مختلف روستایی ساخته خواهد شد.
فرماندار شهرستان خلخال گفت: تمامی اقدامات اولیه در تهیه لیست‌های تحت پوشش در روستاها آماده شده است که در تلاش هستیم با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این مسکن‌ها در سریع‌ترین زمان ساخته شود.
محمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ماه میهمانی خدا توجه به نیازمندان و اقشار کم درآمد جامعه و صله‌ارحام را به تمامی اهالی سفارش کرده و خواستار حضور معنوی در توجه به محرومان شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، بهروز محمدی رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان خلخال نیز از آمادگی بنیاد مسکن شهرستان برای آغاز عملیات ساخت مسکن برای محرومان خبر داد و بیان داشت: با همکاری کمیته امداد و بهزیستی شهرستان خلخال و ارسال پرونده‌ها مقدمات معرفی به بانک این واحدها برای محرومان آماده است و ما انتظار داریم که نهایت همکاری از سوی دستگاه‌های ذیربط در شهرستان در خدمت بیشتر به این محرومان را شاهد باشیم.
همچنین بهرام علی‌قلیزاده و پرویز مصطفایی روسای کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی شهرستان خلخال در سخنان جداگانه‌ای  با ابراز خوشحالی برای ساخت مسکن محرومان از آمادگی کامل در همکاری برای ساخت این واحدها خبر دادند.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۰۳

معاون استاندار زنجان: بانک مسکن از تقسیط وام‌های مسکن مهر در زنجان خودداری می‌کند

معاون استاندار زنجان گفت: بانک‌ مسکن از تقسیط وام‌های مسکن مهر در استان خودداری می‌کند که این امر مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، علی اکبر کریمی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای مسکن استان اظهار کرد: در حال حاضر در زمینه تبدیل وام‌های مسکن مهر به فروش اقساطی و صدور دفترچه اقساط که مستلزم صدور سند بوده در استان زنجان مشکلاتی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بانک مسکن به دلیل عدم ارائه سند مالکیت، فرایند فروش اقساطی را تعطیل کرده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه نسبت به عملکردی که در تحویل واحدها داشتیم، عقب مانده‌ایم.
معاون امور عمرانی استاندار زنجان با بیان اینکه بانک از تقسیط خودداری می‌کند این در حالی است که واحدها به مردم تحویل داده شده است، تصریح کرد: این موضوع به مردم ضرر می‌رساند.
وی با اشاره به اینکه این مشکل بین بانک و اداره کل ثبت اسناد استان زنجان ایجاد شده است، یادآور شد: بانک باید به اقدامات خود تداوم بخشد تا جریمه و مشکلی برای مردم ایجاد نشود.
کریمی اضافه کرد: برای پروژه‌های مسکن مهر، بانک مسکن باید روند سابق خود را در استان زنجان پیش گیرد.
مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان نیز اظهار کرد: 5 هزار و 7 واحد مسکونی مهر در شهرهای زیر 25 هزار واحد استان و در قالب اجاره 99 ساله و خود مالکی ارائه شده است.
احمد حاجی‌زاده تصریح کرد: 56 درصد از واحدهای مسکونی روستایی نیز در استان زنجان نوسازی و مقاوم‌سازی شده است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۰۰

رئیس اتحادیه انبوه‌سازان اصفهان خبر داد موفقیت‌ 97 درصدی طرح‌های مسکن مهر در اصفهان

رئیس اتحادیه انبوه‌سازان استان اصفهان گفت: قسمتی از پروژه‌های مسکن مهر که توسط انبوه‌سازان با عنوان تفاهم‌نامه‌های سه جانبه ساخته شده ‌است بالای 97 درصد موفقیت داشته است.

احمد تولی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در زمینه پیشرفت طرح‌های مسکن مهر قبل از سال 90 اظهار کرد: مسکن مهرهایی که قبل از سال 90 توسط اتحادیه انبوه‌سازان آغاز شده است مانند مسکن مهر فولادشهر و شاهین‌شهربه اتمام رسیده است، در شهرضا رو به اتمام است و در دولت‌آباد حدود 70 درصد آن به اتمام رسیده است.
وی ادامه داد: با تمام پیشرفت‌ها در تمام پروژه‌های مسکن مهر، تنها در پروژه مسکن مهر بهارستان با بحران مواجه شده‌ایم که علت آن گرانی‌هایی است که در بحث مسکن به‌وجود آمد، پروژه‌های دیگر به دلیل اینکه زودتر آغار شده‌اند با مشکل گرانی روبه‌رو نبوده‌اند و تنها مسکن مهر بهارستان به دلیل تاخیر در آغاز طرح و تحویل زمین به مدت یک ساله با مشکل گرانی روبرو شده است.
رئیس اتحادیه انبوه‌سازان استان اصفهان با بیان اینکه این مشکلات سبب شده است تا این پروژه‌ها با قیمت بالاتری عرضه شود و با بحران روبرو شود، تصریح کرد: این مشکلات نیز قابل حل است، اما به دلیل عدم همکاری سازمان عمران بهارستان تاکنون هیچ‌گونه اقدامی در این زمینه انجام نشده است، اما این به وضوح روشن است قیمت‌ها باید با توجه به گرانی‌ها و افزایش هزینه‌ها اصلاح شوند.
*هیچ‌گونه افزایش قیمتی در مسکن مهر شاهین‌شهر نداشته‌‌ایم
وی شایعات موجود در زمینه افزایش قیمت 10 میلیون تومانی در مسکن مهر شاهین‌شهر را کذب دانست و گفت: در مورد پروژه مسکن مهر بهارستان افزایش قیمت را  به طور قطع خواهیم داشت، اما در مسکن مهر شاهین‌شهر و فولادشهر هیچ‌گونه افزایش قیمت نخواهیم داشت و تفاوت قیمت 10 میلیون تومان از قیل نیز در قراردادها مشخص بوده و باید پرداخت می‌شده است.
تولی ادامه داد: یک واحد مسکونی در مسکن مهر شاهین‌شهر حدود 35 میلیون تومان تمام می‌شود که 25 میلیون تومان آن وام است که انبوه‌ساز از بانک دریافت کرده و اقساط آن را خریداران باید پرداخت کنند و 10 میلیون تومان باقی مانده را خریدار باید پرداخت کند که از زمان قرارداد نیز واضح و مشخص بوده است.
وی موارد مصرف این مبالغ پرداخته شده را به شرح زیر دانست و گفت: تمام این هزینه‌ها صرف ساخت‌ و ساز نمی‌شود بلکه قسمتی برای انشعابات برق، گاز و آب، خیابان‌کشی، جدول‌گذاری، تیرگذاری برق و موارد دیگر که مازاد بر هزینه ساخت است که از قبل توسط انبوه‌ساز به شرکت‌های خدماتی واریز شده و در واقع متقاضی بدهی خود را پرداخت می‌کند یعنی پولی که زمانی انبوه‌ساز برای خرید این خدمات پرداخت کرده متقاضی باید به آنها پرداخت کند.
رئیس اتحادیه انبوه‌سازان استان اصفهان هزینه‌های زیربنایی و روبنایی را به ازای هر واحد مسکونی دو میلیون تومان دانست و گفت: این مبلغ را وزارتخانه مشخص می‌کند که یک میلیون از محل وام که در نظر گرفته شده و یک میلیون نیز خود متقاضی باید پرداخت کند که این مقدار کافی است.
وی تصریح کرد: هیچ‌گونه افزایش قیمت در پروژه‌های مسکن مهر شاهین‌شهر فولاد‌شهر و در کل هیچ یک از پروژه‌هایی که قبل از سال 90 آغاز شده است نداریم، پروژه‌هایی هم که بعد از سال 90 آغاز شده است در حال اجرا هستند که به طور حتم افزایش قیمت به آنها تعلق می‌گیرد.
*تمام طرح‌های مسکن مهر تحویل داده شده‌اند
تولی در زمینه میزان پیشرفت طرح‌های مسکن مهر گفت: آن قسمتی که توسط انبوه‌سازان با عنوان تفاهم‌نامه‌های سه جانبه ساخته شده ‌است و بالای 97 درصد موفقیت داشته و به جرات می‌توانم بگویم طرحی نداشتیم که تحویل نداده باشیم و حال حاضر یا تحویل داده شده و یا در حال تحویل است.
وی ادامه داد: این طرح‌ها از نظر کیفیت نیز قابل قبول بوده و تنها پروژه‌ای که با مشکل روبرو است پروژه مسکن مهر بهارستان در فولادشهر است که به مرحله سندگذاری رسیده است و روند خوبی را طی می‌کند.
رئیس اتحادیه انبوه‌سازان استان اصفهان اظهار کرد: طرح‌های مسکن مهر در چند سال گذشته توانسته قیمت مسکن را پایین نگه دارد، اما به تازگی که افزایش قیمت داشتیم مسکن مهر نیز به همراه آن افزایش داشته است، اما نه مسکن مهری که در حال ساخت است بلکه طرح‌هایی که تحویل داده شده است و به طور طبع متقاضی می‌تواند آنها با قیمت بیشتری بفروشد.
وی تعامل دستگاه‌های دولتی در پروژه‌های مسکن مهر را متفاوت دانست و گفت: دستگاه‌های دولتی در پروژه‌های مختلف متفاوت عمل کرده‌اند، در بعضی موارد خوب و در بعضی دیگر ضعیف بوده‌اند، اما در مجموع با تلاشی که مجموعه انبوه‌سازان و وزارت راه‌ و شهرسازی کردند قابل تقدیر است که در این میان بهترین همکاری را بانک مسکن داشته است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۱۲

مدیرعامل بانک مسکن استان زنجان خبر داد پرداخت تسهیلات به 496 واحد مسکونی مهر در زنجان

مدیرعامل بانک مسکن استان زنجان گفت: در سال جاری به 496 واحد مسکونی مهر در استان تسهیلات مسکن پرداخت شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، محمدرضا زهروی پیش از ظهر امروز در جلسه شورای مسکن استان اظهار کرد: مجموع تسهیلات پرداخت شده طی سال جاری توسط بانک مسکن به متقاضیان مسکن مهر، 184 میلیارد ریال بوده است.
وی با اشاره به اینکه تسهیلاتی به 108 واحد مسکونی مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت در استان زنجان پرداخت شده است، تصریح کرد: در مجموع 23 هزار میلیون ریال برای این واحدها پرداخت شده است.
مدیرعامل بانک مسکن استان زنجان با بیان اینکه برای احداث بیش از 12 هزار واحد مسکونی مهر در روستاهای استان تسهیلاتی توسط بانک مسکن ارائه شده است، یادآور شد: بیش از یک‌هزار و 900 واحد مسکونی نیز در بافت فرسوده استان احداث شده است.
وی خاطرنشان کرد: به منظور احداث واحدهای مسکونی در بافت فرسوده استان زنجان 310 میلیارد ریال اعتبار پرداخت شده است.
زهروی ادامه داد: در مجموع تسهیلاتی بالغ بر 7 هزار و 66 میلیارد ریال به منظور احداث 46 هزار و 553 واحد مسکونی مهر در استان زنجان توسط بانک مسکن پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه برخی از پرونده‌ها به دلیل اینکه متقاضیان مدارک خود را تکمیل نکرده‌اند، عودت داده شده است، اضافه کرد: فروش اقساطی 12 هزار و 235 واحد مسکونی مهر نیز در استان انجام شده است.
مدیرعامل بانک مسکن استان زنجان گفت: در زمینه تعاونی مسکن مهر زنجان مقرر بود سند مالکیت این واحدها به دست بانک برسد که فقط تعداد اندکی سند دریافت کرده‌ایم.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۵۲

فارس در گفت‌و‌گو با کارشناسان بررسی کرد بازار مسکن در انتظار برنامه‌های دولت جدید/ قیمتها به سرعت کاهش نمی‌یابد

در حالی که انتظار می‌رفت بازار مسکن پس از انتخابات از رکود انتظاری خارج، قیمت ها مشخص و معاملات به جریان بیفتد، گزارشها از حجم پائین معاملات و تعلل در خرید و فروش مسکن به دلیل ابهام در چشم انداز قیمت‌ها خبر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اگر چه بازار مسکن پس از انتخابات از رکود انتظاری سنگین خارج شده است، اما وضعیت هنوز راضی کننده نیست، میزان معاملات افزایش نیافته است و دلیل آن هم مشخص نبودن آینده بازار مسکن و بی ثباتی قیمت مسکن است.
بنابراین گزارش، این روزها متقاضیان با مراجعه به بنگاه‌های مسکن همواره این سوالات را می پرسند که چرا بعد از انتخابات ریاست جمهوری هنوز قیمتها مشخص نیست،آیا برای کاهش قیمت منتظر بمانیم یا اینکه برای جلوگیری از ضرر بیشتر سریعتر اقدام به خرید کنیم؟ 
برای پاسخ به این پرسش ها که آیا قیمت مسکن در یکی دو ماه آینده افزایش یا کاهش خواهد یافت به سراغ برخی از کارشناسان مسکن رفتیم تا نظرات آنها را در این خصوص جویا شویم.
*رهبر: تا مشخص شدن برنامه دولت یازدهم قیمت مسکن تغییری نمی کند
ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در پاسخ به این سؤال که بازار مسکن همچنان در حالت رکود انتظاری مانده آیا قیمت مسکن در ماه‌های آینده افزایش و یا کاهش می‌ِ‌یابد، گفت: قیمت مسکن نه افزایش و نه کاهش می‌یابد و در همین حالتی که هست باقی می‌ماند البته تا مشخص شدن وضعیت برنامه‌ریزی‌های دولت یازدهم باید صبر کرد.
وی ادامه داد: پس از مشخص شدن وضعیت برنامه اقتصادی دولت یازدهم قیمت مسکن بر روی یک پایه مشخص خواهد ایستاد و قیمت تعیین می‌شود.
*تولید مسکن و کاهش قیمت مصالح ساختمانی قیمت مسکن را کاهش می دهد
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان اضافه کرد: افزایش و یا کاهش قیمت مسکن بستگی به برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم دارد، اگر برنامه تولید مسکن داشته باشد و از افزایش قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری کند مطمئنا قیمت مسکن کاهش خواهد یافت.
رهبر خاطر نشان کرد: اگر قیمت مصالح ساختمانی کاهش و تولید مسکن رونق یافت، مطمئنا قیمت مسکن افزایش نخواهد یافت اما اگر این برنامه به هر نحوی اجرا نشود بر روی قیمت‌ها تأثیر خواهد گذاشت.
رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در پاسخ به این سؤال که ایده ‌آل‌ترین برنامه دولت یازدهم در حوزه مسکن را چه می‌دانید، گفت: دولت یازدهم که بر سر کار بیاید به این سرعت نمی‌تواند برای بازار مسکن برنامه‌ریزی کند و کار درازمدتی را می‌طلبد.
 وی افزود: اگر بخواهیم به این مسئله توجه کنیم باید دولت یازدهم تا یک مدتی برنامه‌ریزی‌های خود را اعلام و عملیاتی کند، در آن موقع می‌توان متوجه شد که چه سرنوشتی برای بازار مسکن رقم خواهد خورد.
رهبر ادامه داد: به عنوان مثال دولت یازدهم باید برنامه‌های خود را در حوزه مسکن به عینه نشان دهد تا مردم نیز متوجه شوند که دولت برنامه مشخصی برای بخش مسکن دارد.
وی افزود: دولت یازدهم نیز باید همانند دولت نهم و دهم طرح مسکن مهر را باید ادامه دهد چرا که به مردم تعهد دارند واحدهای مسکونی را تحویل متقاضیان بدهند.
وی اظهار داشت: به هر حال دولت جدید برای اینکه نشان دهد در حال تلاش برای ساماندهی بازار مسکن و تولید و رونق ساخت مسکن است باید برنامه‌ای همانند مسکن مهر داشته باشد که مردم به عینه آن را ببینند و تلاش‌های دولت را حس کنند.
*بیگدلی:پول های سرگردان جذب تولید نشود، مسکن گران می شود
مجتبی بیگدلی رئیس انجمن کارآفرینان مسکن و ساختمان گفت: بنده حامی دولت جدید هستم اما دولت روحانی هنوز برنامه مشخصی برای بخش مسکن ارائه نداده است.
بیگدلی ادامه داد: در مذاکرات حضوری هم این ضعف را به روحانی گفته‌ایم اما یک مقدار بخش مسکن و تحلیل‌هایی که به وی داده شده تحلیل‌های کاملی نبوده است.
وی اضافه کرد: دولت یازدهم که می‌خواهد تشکیل شود اولا باید یک وزیر جسور و کاری بر مسند وزارت راه و شهرسازی بیاید چرا که وزارت راه و شهرسازی یک وزارتخانه کارآفرینی است و وزارتخانه‌ای است که 95 درصد تکالیف این وزارتخانه را بخش خصوصی انجام می‌دهد.
به گفته وی، پس باید یک وزیری بر سر کار بیاید که ارتباط تنگاتنگی با بخش خصوصی داشته باشد.
بیگدلی با اشاره به اینکه اگر یک وزیر جسور بر سر کار نیاید عقب‌‌گرد خواهیم داشت و وعده‌های دولت یازدهم را نیز زیر سؤال می‌برد، گفت:آن پول‌های سرگردانی که به بازار سکه و ارز رفته بودند به بورس آمده‌اند و به زودی در همین روزهای آتی این نقدینگی سرگردان به بازار ملک و مسکن می‌آیند.
وی ادامه داد: بنابراین اگر دولت برنامه مشخصی ندهد و شخص توانمندی بر رأس وزارت راه و شهرسازی قرار نگیرد به مشکل خواهیم خورد.
*کنترل نقدینگی از سونامی قیمت مسکن جلوگیری می کند
بیگدلی با بیان اینکه کسی که 15 سال وزیر بوده نباید مجددا وزیر شود و دولت باید از بخش خصوصی برای وزارت راه و شهرسازی استفاده کند،تاکید کرد: اینکه قیمت مسکن در آینده چه می‌شود باید گفت که یک رکودی همواره بعد از انتخابات بوده است اما نبض این مریض را که بازار بیمار مسکن است را می‌گیریم، آلارم و علائمی به ما می‌دهد و آن این است که سرمایه‌های سرگردان که 400 تا 500 هزار میلیارد تومان به بورس هجوم آورده است به بازار مسکن می آید.
وی ادامه داد: اگر دولت برنامه یک و نیم میلیون واحد مسکونی را مورد توجه قرار دهد یک ثباتی در بازار مسکن ایجاد می‌شود اما به هر حال افزایش قیمت خواهیم داشت و تنها دچار آن سونامی قیمت مسکن نخواهیم شد.
رئیس انجمن کارآفرینان مسکن و ساختمان افزود: دولت اگر برنامه‌های مشخص در حوزه مسکن و یک وزیر قدرتمند را به عرصه نیاورد و از افرادی که 15 سال وزیر بودند دست نکشد به مشکل می‌خوریم.
*محکوم به تولید مسکن هستیم
وی با اشاره به اینکه ما محکوم به تولید مسکن هستیم گفت: هیچ دولتی نتوانسته در 50 سال گذشته از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کند چرا که اقتصاد کشور با تورم عجین است.
وی افزود:روند افزایش قیمت مسکن همسو با تورم اشکال ندارد اما اگر این روند و چرخه کارآفرینی را تداوم ببخشیم حتما نیاز مسکن را تأمین خواهیم کرد و از افزایش قیمت جهشی مسکن جلوگیری خواهیم کرد.
*سونامی قیمت مسکن در صورت انتخاب یک وزیر ضعیف
وی گفت: بنده احساس خطر می‌کنم چرا که اگر یک وزیر قدرتمند بر سر کار نیاید و وزیری بر سر کار بیاید که امتحان خود را پس داده است سونامی قیمت مسکن حتما اتفاق خواهد افتاد.
*حاجیان: قیمت مسکن در صورت جمع آوری نقدینگی کاهش می یابد
بابک حاجیان کارشناس مسکن گفت: به هیچ عنوان جواب صریح و مشخص در مورد آینده بازار و قیمت مسکن نمی‌توان ارائه کرد چرا که باید منتظر مشخص شدن سیاست‌های دولت روحانی ماند.
وی ادامه داد: اگر دولت یازدهم به سمت مدیریت جمع‌آوری نقدینگی برود انتظار این است که قیمت مسکن کاهش یابد اما اگر نتواند این کار را انجام دهد نباید چشم‌انداز خوبی برای کاهش قیمت مسکن انتظار داشت.
وی تاکید کرد:عملکرد دولت نهم و دهم را دیدیم و شرایط کشور را هم می‌دانیم، دولت یازدهم که نمی‌تواند در یک شب همه مشکلات راحل کند، بنابراین باید دید آیا رئیس‌جمهور منتخب مکانیزم‌های قدرت جمع آوری نقدینگی را دارد.
حاجیان اضافه کرد:اگر دولت یازدهم بتواند نقدینگی 500 هزار میلیارد تومانی را جمع‌آوری کند و به سمت تولید ببرد حداقل باید 2 سال روی آن کار کند.
وی گفت:اگر این نقدینگی از بازار سهام به بازار مسکن و یا ارز و سکه برود تفاوتی نخواهد کرد چون نقدینگی هنوز در جامعه روان است پس مهم این است که نقدینگی به بخش تولید کالا و خدمات و حتی مسکن برگردد.
* تردید در کاهش قیمت مسکن طی ۳ ماه آینده
وی ادامه داد: اینکه بگوییم قیمت مسکن در سه ماه آینده کاهش خواهد یافت این طور نیست و دلیلی هم برای آن نمی‌بینیم چرا که هزینه ساخت مسکن بالا است و باید اذعان شود که هزینه ساخت تنها یکی از مؤلفه‌های تعیین قیمت مسکن است.
به گفته وی، آنچه که در تعیین قیمت مسکن تأثیر دارد دلایل زیادی دارد چون مسکن فرابخشی است.
حاجیان افزود: اگر دولت بتواند منابع نقدینگی فراوان را به سمت تولید ببرد افرادی که نقدینگی آنها در بازار سهام است سرمایه خود را به سمت تولید خواهند برد، بنابراین بعید است که در یکی یا دو سال آینده دولت آن چنان قدرت و ضمانت اجرایی داشته باشد که بخواهد سریعا در تمام قیمت‌ها از جمله مسکن تأثیر بگذارد.
به گفته وی، ورود نقدینگی به بازار مسکن بهتر از ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه است، چرا که باعث تولید مسکن و پس از آن در پی داشتن اشتغال خواهد بود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۵۲

اشتباه تاریخی در صورت واگذاری مالکیت زمین‌های مسکن مهر

واگذاری مالکیت زمین‌های مسکن مهر، می‌تواند مشکلات بسیاری را در آینده ایجاد کند که از آن جمله می‌توان به کاهش اختیارات دولت بر روی زمین‌های شهری و همچنین افزایش هزینه‌های توسعه طرح‌های شهری برای شهرداری‌ها اشاره کرد.

به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس‌، سایت عیارآنلاین نوشت: در روزهای گذشته دولت لایحه ای را به مجلس ارایه کرده است که در صورت تصویب مالکیت زمین های مسکن مهر به مالکان منتقل خواهد شد که در این خصوص لازم است نکاتی مورد توجه قرار بگیرد.
از جمله اصول سیاستی مسکن مهر تخصیص زمین با هزینه صفر و به صورت اجاره 99 ساله به متقاضیان مسکن مهر بوده است. واگذاری مالکیت زمین های مسکن مهر به منزله نادیده انگاشتن اصول منطقی و دقیق برنامه مسکن مهر است و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و تبعات منفی آن در آینده نزدیک به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.
مسکن مهر یکی از موفق ترین طرح های دولت در سالهای گذشته بوده است که متاسفانه در صورت اتخاذ این تصمیم ثمرات و برکات آتی برنامه مسکن مهر  از بین رفته و فلسفه وجودی آن زیر سوال می رود.
لازم به ذکر است که قیمت زمین سهم عمده ای در قیمت نهایی مسکن دارد و حذف این سهم تاثیر بسزایی در کاهش قیمت مسکن برای متقاضیان مسکن مهر داشته است و با ادامه این سیاست در سالهای آتی می توان امیدوار بود این سهم بیش از این هم برای متقاضیان کاهش یابد.
بر خلاف سیاست های ناکارآمد گذشته که زمین های دولتی به قیمت روز به سازندگان واگذار می شد و به تبع آن تورم زمین در قیمت نهایی مسکن توسط سازندگان اعمال می شد در برنامه مسکن مهر دولت با تخصیص زمین های دولتی در قالب اجاره بلند مدت 99 ساله عملاً گام مهم و صحیحی در راستای اصلاح سیاست های ناکارآمد گذشته برداشته است.
 علت عدم واگذاری مالکیت زمین های مسکن مهر به متقاضیان آن است که باید توجه داشت زمین یک منبع کمیاب اجتماعی است و همچنین در اقتصاد کلان زمین کالایی منحصر بفرد است یعنی اینکه زمین غیر قابل جانشین و غیر قابل جا به جایی است و به عبارتی ساده تر نمی شود زمین را تولید و تکثیر کرد و یا  مانند سایر کالاها از خارج وارد کرد. پس لازم است مدیریت و تخصیص بهینه منابع زمین در دستور کار متولیان سیاست گذاری در بخش زمین و مسکن قرار بگیرد.
دولت دو راه پیش رو داشته است یکی اینکه مثل دوره های قبل زمین را به قیمت روز واگذار می کرد که در این صورت کما فی سابق این سیاست غلط موجب افزایش قیمت زمین و مسکن در سالهای گذشته می شد و یا اینکه مالکیت این زمین ها را بدون دریافت هزینه واگذار کند که این کار نیز عقلانی نیست.
اما راه سوم هم این بوده است که این زمین ها به شکل اجاره بلند مدت 99 ساله در اختیار متقاضیان مسکن مهر قرار بگیرد که در این حالت دولت با در دست داشتن مالکیت این زمین ها در آینده می تواند برای توسعه طرح های شهری یا تولید مسکن جدید از این ظرفیت مجددا استفاده کند که متاسفانه دولت با واگذاری مالکیت این زمین ها اشتباه تاریخی مرتکب خواهد شد و بسیاری از منابع ملی و محدود زمین کشور را از دست خواهد داد و این سرمایه اجتماعی را برای آیندگان به هدر خواهد داد.
واگذاری مالکیت این زمین ها، مشکلات بسیاری را در آینده می تواند ایجاد بکند که از آن جمله می توان به کاهش اختیارات دولت بر روی زمین های شهری و همچنین افزایش هزینه های توسعه طرح های شهری برای شهرداری ها اشاره کرد که این موضوع خود از مشکلات توسعه خدمات شهری و بالا رفتن هزینه های تملک و اجرای طرح ها در بسیاری از شهرداری های کشور در حال حاضر می باشد.
درحال حاضر هیچگونه مشکلی در خصوص به ارث گذاشتن اعیان واحدهای مسکن مهر وجود ندارد و صاحبان آنها می توانند مالکیت اعیان مسکونی این واحدها را منتقل بکنند.
 
بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

منابع دیگر:
 • تسنیم
۹۲/۰۴/۲۳
۱۵:۱۳

مدیر شهرسازی راه و شهرسازی خراسان شمالی: طرح جامع شهر مرزی راز تصویب شد

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی از تصویب طرح جامع شهر مرزی راز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی، روزبه دادجو اجرای طرح جامع شهر راز را بر اساس جمعیت هفت هزار و 500 نفری تا سال 98 عنوان کرد.
وی این طرح در محدوده‌ای به وسعت 199.4 هکتار شامل کاربری‌های مورد نیاز ساکنان شهر با تراکم ناخالص پیشنهادی 37.61 نفر در هکتار و حریمی به مساحت 2 هزار و 225 هکتار تهیه شده و بعد از تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسیده است.
دادجو تصریح کرد: بر اساس این طرح مقرر شد جمعیت پایه بر مبنای سرشماری سال 90 محاسبه شده و افق طرح جامع با حفظ سطوح، سرانه و جمعیت پیشنهادی به سال 1405 افزایش یابد.
وی گفت: تمام باغات پیرامون شهر نیز که در وضع موجود به شکل یکپارچه است از محدوده شهر خارج و باغاتی که امکان خروج از محدوده را ندارند در ضوابط و مقررات اساس طرح جامع به عنوان اساس طرح ذکر است.
مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی افزود: بر اساس این مصوبه آن دسته از اراضی که در خارج از محدوده و درون شهر قرار دارد در صورت تغییر کاربری و پروانه ساختمانی صادره ناشی از مجوزهای قانونی از مراجع ذی‌صلاح استانی تا زمان قبل از تصویب طرح در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با همان کاربری در حریم شهر تثبیت شده و باقی می‌مانند.
وی ابراز امیدواری کرد: با اجرای دقیق این طرح توسط دستگاه‌های مربوطه زمینه توسعه کالبدی و در نتیجه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و آسایش و رفاه و سلامت محیط زیست شهروندان این شهر هر چه بیشتر فراهم شود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۸:۰۴

توسط اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی انجام می‌شود برخورد با تخلفات حوزه عمران شهری و روستایی

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی با تخلفات حوزه عمران شهری و روستایی برخورد می‌کند.

خلیل محبت‌خواه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به بازپس‌گیری اراضی ملی از زمین‌خواران در آذربایجان غربی، اظهار داشت: تاکنون 750 هکتار از این اراضی از افراد سودجو پس گرفته شده است.
وی با اشاره به برنامه‌های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در ارتباط با جلوگیری از تضییع حقوق مردم در شهرهای مختلف استان، تصریح کرد: مقابله با زمین‌خواران و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز از جمله این برنامه‌ها است.
محبت‌خواه به همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی با اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی اشاره کرد و ابراز داشت: با تخلفات انجام شده در حوزه عمران شهری و روستایی با قاطعیت برخورد می‌شود.
مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی افزود: حفظ و صیانت از منابع ملی در دستور کار اداره کل راه و شهرسازی استان قرار دارد تا با برخورد با افراد سود جو و زمین‌خواران از گسترش ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری شود.
وی وجود سکونت‌گاه‌های غیرمجاز در آذربایجان غربی را به عنوان نقاط ناامن و آسیب آفرین عنوان کرد و گفت: در این زمینه باید آگاه‌سازی لازم انجام شود و افراد جامعه با آسیب‌های وارد شده از این سکونت‌گاه‌ها آشنا شوند.
محبت‌خواه با اشاره به نامنظم شدن شهر با ساخت و سازهای غیرمجاز اشاره کرد و یادآور شد: با این کار مبلمان شهری خدشه دار می‌شود و چهره شهر ناموزون می‌شود.
وی اضافه کرد: بررسی سند مالکیت توسط متقاضیان زمین الزامی است و برای انجام استعلام‌های لازم می‌توانند به اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی و ادارات تابعه مراجعه کنند.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۹:۳۳

اجاره‌بها همچنان در نقطه اوج/ اجاره بها در آپارتمانهای کمتر از 60 متر

خبرگزاری مهر - گروه اقتصادی: با گذشت 23 روز از تابستان، اجاره با نرخهای سرسام آوری تعیین می شود و نوسان نرخ در دیگر بازارها تاثیری را در این بخش نداشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، وضعیت اجاره بها با گذشت حدود 23 روز از فصل تابستان همچنان در نقطه اوج قرار دارد و کاهش چندانی نداشته است، به همین جهت فعالان بازار مسکن معتقدند رکود تورمی دیگر بازارهای سرمایه ای اجازه کاهش قیمت را در این بخش نمی دهد.
در واقع نوسان قیمت در دیگر بازارها از جمله ارز، نوعی رکود را در بخش مسکن بوجود آورده است که به دلیل ارتباط مستقیم میان این بازارها نرخ اجاره نه تنها کاهشی نداشته است بلکه با بهای سرسام آوری تعیین می شود این در حالی است که اغلب متقاضیان با کاهش نرخ ارز و سکه به انتظار ارزانی اجاره بها بودند.
اما تفاوتی که میان این بازارها وجود دارد اینست که اغلب مردم متقاضی مستقیم بازار سکه و ارز نیستند اما بطور مستقیم متقاضی بازار مسکن به شمار می روند که همین امر هم فشار اقتصادی بیشتری را به مردم وارد می کند.
در حقیقت مسکن به عنوان یک کالای اساسی در سبد خانوار یکی از نیازهای مهم حدود 22 میلیون خانوار شهری و روستایی به شمار می رود که نیاز به سیاست گذاری صحیح برای کنترل قیمت ها دارد تا نیاز بخش زیادی از متقاضیان پاسخ داده شود. در هر صورت نرخ های بازار اجاره همچنان با افزایش سرسام آوری از زمستان سال گذشته، تعیین می شود و اغلب مستاجران را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
اجاره بها در واحدهای کمتر از 60 متر
براساس گزارش میدانی خبرنگار مهر، در خیابان دولت واحدی 57 متری و نوساز با پارکینگ و انباری با 70 میلیون تومان رهن کامل اجاره داده می شود و برای واحدی 56 متری و نوساز در ستارخان، 50 میلیون تومان اجاره و ماهیانه 600 هزار تومان تعیین شده است.
همچنین در شهران یک دستگاه آپارتمان 60 متری نوساز 52 میلیون تومان رهن داده می شود و در میدان رازی برای یک دستگاه آپارتمان 58 متری یکخوابه و نوساز با پارکینگ و انباری، 30 میلیون تومان رهن کامل، در نظر گرفته شده است.
در بلوار فردوس میدان سازمان برنامه یک واحدی 57 متری یک خوابه، با عمر یکساله و تمامی امکانات با 38 میلیون تومان رهن و 300 هزار تومان به اجاره می رسد و برای واحدی 57 متری و نوساز در سهروردی شمالی 50 میلیون تومان رهن و ماهی 600 هزار تومان اجاره تعیین شده است.
واحدی دو خوابه با مساحت 60 مترمربع و نوساز با پارکینگ و انباری با نرخ 38 میلیون تومان رهن کامل داده می شود و برای یک واحد 65 متری در فردوس شرق، یک خوابه با عمر یکساله 65 میلیون تومان رهن کامل، تعیین شده است.
در پونک خیابان ایران زمین یک واحد 60 متری و یکخوابه با پارکینگ و انباری و عمر 4 ساله با شرایط 10 میلیون تومان رهن و یک میلیون و 150 هزار تومان اجاره داده می شود و در جیحون یک واحد 60 متری و دوخوابه با عمر 2 ساله و پارکینگ و انباری با 36 میلون تومان رهن کامل به اجاره می رسد.
یک دستگاه آپارتمان به مساحت 56 متر و دوخوابه با عمر 4 ساله در دامپزشکی 30 میلیون تومان رهن کامل داده می شود و در پونک یک واحد 60 متری نوساز و یک خوابه با انباری با شرایط 63 میلیون تومان به اجاره گذاشته شده است.
 
 
 
 
 

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۱۴

واکنش متقاضیان مسکن مهر/آقای احمدی نژاد چرا گوش های خود را محکم گرفته اید؟

اقتصاد > مسکن - ابراز نظر مخاطبان خبرآنلاین و متقاضیان مسکن مهر پردیس نسبت به افزایش قیمت مداوم این پروژه ادامه دارد.

انتشار خبر افزایش دوباره قیمت مسکن مهر پردیس و نیز تعیین مهلت پایان ماه رمضان برای واریز مبالغ جدید همچون اخبار پیشینی که به بررسی مسایل مسکن مهر شهر پردیس می پرداخت، واکنش ها و ابراز نظرهای گسترده ای را برانگیخته است که یک روز پس از انتشار خبر همچنان ادامه دارد.
در میان 34 نظری تا لحظه تنظیم این گزارش منتشر شده نتیجه زیر حاصل شده است:
بالاترین رای مثبت(47)
بیشترین رای منفی(6)
یحیی: از آقای پیرفرشی تشکر می کنم که به ما متقاضیان ترحم کردند و تا پایان ماه مبارک رمضان مهلت دادند. امیدوارم ایشان هم مهلت ماه مبارک رو غنیمت بشمارند و استغفار کنند چرا که با بی تدبیری دامنه دارشون امیدهای بسیاری از خانواده ها رو ناامید کردند.
ایرانی: ماشاالله...کامنتها رو خوندم باید بگم همه فقط غر زدند و ایراد گرفتند و از موضع خودشون نگاه میکنند! دوستان چرا نمیاید واقع بین باشید و بگید با سی چهل میلیون تو همون پردیس یه اتاق هم نمیتونید بخرید، چرا انقدر ناشکرید، تو این یکساله،آپارتمان تو پردیس بیش از 100 درصد گرون شده و کلا گرونی تو همه حوزه ها اثر کرده، پس نا شکری نکنید و کمی هم بهشون حق بدید،پارسال به یه خانواده 8 فرزندی که همه بی خونه هستند و پیشنهاد ثبت نام پردیس دادم، حاضر نیستند همین الان، 70 میلیون هم امتیازشون رو بفروشند!
 
نظر آقا یا خانم ایرانی از این حیث با عدم محبوبیت رو به رو شده که تنها نظری محسوب می شود که دیدگاهی مخالف 33 نظر دهنده دیگر ابراز کرده است به طوری که بلافاصله پس از انتشار آن پاسخی این چنینی به آن داده شده است:"آقا یا خانم ایرانی شما مثل اینکه نفست از جای گرم بلند میشه آخه تا کسی بی پول نباشه درد بی پولی رو نمیدونه آخه ما اگه 40 میلیون پول داشتیم که همون پارسال یه خونه وامدار توی محله های پایین تر توی تهران می خریدیم امسالم چند برابر میفروختیم دیگه پولمونو دست اینا نمی دادیم که برامون هر روز یه ساز بزنند برای خونه هایی که هنوز هیچی ندارند معلومه شما هم از دار و دسته اونایی که اینقدر طرفداریشونو می کنی پردیس هم از صدقه سری همین مسکن مهر قیمت هاش بالا رفتن وگرنه تا چندسال پیش کسی بهش نگاه هم نمی کرد."
فارغ از این مجادله بخشی از انتقاد مخاطبان خبرآنلاین به تصمیم تازه مدیران پروژه مسکن مهر پردیس به این شرح است:
مخاطبی با نام مستعار"ع" انتقاد خودش را این گونه نوشته است: آقا این چه وضعی پیش آوردن دقیقه به دقیقه قیمتُ بالا میبرن والا دیگه پول ندارم اگه پول داشتم که سراغ مهر نمی رفتم حالا هی ببرین بالا هی ببرین بالا بعد منت بذارید که چنین است و چنان.
خواننده ای با نام"سیناد ایرانی" هم افزایش قیمت های مسکن مهر را این گونه تفسیر کرده است: "متقاضیان مسکن مهر پردیس آماده افزایش قیمت به شرح ذیل باشند 2 درصد بابت نصب اف اف و انجام محوطه سازی آن (کچ دور دیوار برای اف اف) 3 درصد برای ایجاد گذرگاه عبور امن گربه های موذی 1.5 درصد برای محوطه سازی و خط کشی معابر شهرک ها 1 درصد برای رنگ آمیزی اتاق نگهبانی و نصب پرده برای آن 3 درصد برای انداختن فرش قرمز، روبان و قیچی و پذیرایی از مسئولین در زمان افتتاح و جلوگیری از نشت آب و فاضلاب به دلیل کثرت مراجعین در روز افتتاح 5 درصد برای محوطه سازی های احتمالی آینده 2 درصد دیگر برای هزینه احتمالی برگزاری جلسات احتمالی در خصوص تصمیم گیری احتمالی برای محوطه سازی های احتمالی."
مخاطب بدون نام دیگری ضمن مرور روند افزایش قیمت مسکن مهر پردیس از خدا استمداد طلبیده است:" شورشو در آوردند,با 15,20,25 میلیون 3تا پروژه تعریف کردند خرداد 91 و مردم هم استقبال کردند و درخواستشون رو پست کردند, بعد پیامک دادن شرایطتون احراز شده بیاین واسه انتخاب پروژه و ثبت نام که اینجا بود قیمتا تغییر کرد و شد 20,27,32 میلیون همون 3تا پروژه بعدم که هنوز چند ماه نگذشته بود دوباره قیمتا تغییر کردو شد 28,32,42 میلون جالب که با بی شرمی تمام برای اینکه این افزایش50% با نرخ اعلام شده توسط وزارتخانه که ماکزیمم 13% بود بخورونن متراژ هرواحدو با واحد همسایه بغلی در نظر گرفتن که عادی جلوه کنه و حالا هم که ظاهرا همون ارزونترین پروژه که 28 میلیون بودو رسوندن به 37میلیون,...واقعا کم آوردم نمیدونم چیکار باید بکنم نرخ رشد قیمت این واحدها شبیه رشد باکتریهاست تو محیط کشت...خدایا بفریادمون برس."
شاهین هم به گلایه از وعده های محقق نشده محمود احمدی نژاد پرداخته و نوشته است:" من فکر میکنم مسکن مهر پردیس و اراضی پردیس قراره با نیاوران و فرمانیه برابری کنه !!! آقای احمدی نژاد این بود دولت مهر گستر ؟ این بود مسکن مهر؟ این بود حمایت از اقشار آسیب پذیر ؟ شما که بیشتر به فکر خالی کردن جیب ما مستضعفین هستین به کجا میخواهید بروید ؟ چرا اینقدر ظلم و بی عدالتی ؟ ما در حال له شدن هستیم آقای نیکزاد آقای احمدی نژاد . البته میدانم گوشهای خود را محکم گرفته اید تا صدای ما را نشنوید من و امثال من شما را به خاطر این ظلم نخواهیم بخشید و ..."
 
اما سیاستمدار میانه رو هم به عنوان اولین مخاطبی که برای این مطلب نظرش را ارسال کرده نوشته است:"حالا بچه ها همه با هم احمدی نژاد متشکریم !"
3131

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۳۴

دولت با تقدیم لایحه ای به مجلس خواستار شد؛ انتقال قطعی مالکیت اراضی مجموعه های مسکن مهر به مردم

بر اساس تبصره 3 الحاقی به ماده (9) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی -مصوب 1389-، انتقال قطعی مالکیت دولت در اراضی مجموعه های مسکن مهر در چارچوب قوانین مربوط مجاز و از شمول تبصره(2) خارج است به عبارتی دولت در این لایحه خواستار انتقال قطعی مالکیت اراضی مجموعه های مسکن مهر به مردم شده است

لایحه "لایحه الحاق یک تبصره به ماده(9) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی" از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، لایحه "لایحه الحاق یک تبصره به ماده(9) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی" که بنا به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به تصویب هیئت وزیران رسیده است، برای طی تشریفات قانونی از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد.
در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: در اجرای اصول (31) و (43) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و مفاد بندهای (39) و (41) سیاست های کلی نظام-مصوب 1383- مبنی بر ایجاد زمینه و بسترسازی مناسب برای تامین مسکن مناسب برای آحاد ملت به خصوص اقشار کم درآمد و با توجه به اینکه بر اساس تبصره(2) ماده(9) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی انتقال قطعی مالکیت دولت در واگذاری اراضی به متقاضیان مسکن مهر امکانپذیر نیست و این امر مشکلاتی را برای اشخاص ذینفع ایجاد کرده است، لذا با هدف ضرورت تثبیت مالکیت اشخاص و پایداری امنیت اقتصادی و تضمین مالکیت مشروع، "لایحه الحاق یک تبصره به ماده(9) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی" برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس می شود.
بر اساس ماده واحده این لایحه، طبق تبصره 3 الحاقی به ماده (9) قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی -مصوب 1389-، انتقال قطعی مالکیت دولت در اراضی مجموعه های مسکن مهر در چارچوب قوانین مربوط مجاز و از شمول تبصره(2) خارج است.
یادآور می شود، بر اساس تبصره 2- ماده 9 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، انتقال قطعی مالکیت دولت در واگذاری اراضی ملّی، دولتی و موات به متقاضیانی که از تاریخ ابلاغ این قانون به بعد شروع به تشکیل پرونده درخواست اراضی می کنند ممنوع بوده و قوانین مغایر لغو می‌شود لکن صدور سند مالکیت اعیانی احداثی پیش بینی شده در طرح مصوب و پس از اجراء کامل طرح و تأیید هیئت نظارت مندرج در قانون اصلاح ماده (33) اصلاحی قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگلها و مراتع کشور مصوب 9/4/1386 مجمع تشخیص مصلحت نظام، بلامانع بوده و بهره برداری از اراضی مذکور به صورت اجاره، حق بهره برداری و یا حق انتفاع و در قالب طرح مصوب، مجاز است.

منابع دیگر:
 • ایسنا
 • اقتصاد پرس
 • فارس
 • پانا
 • ایرنا
 • مهر
 • تسنیم
 • ایلنا
 • خانه ملت
 • خراسان
 • گسترش صنعت
 • دنیای اقتصاد
۹۲/۰۴/۲۳
۰۹:۵۱

آیا دولت به دنبال واگذاری مالکیت زمین های مسکن مهر است؟ - لایحه‎ای که نقض غرض از اجرای طرح مسکن مهر است/ اشتباه تاریخی در صورت واگذاری مالکیت زمین‌های مسکن مهر

لایحه‎ای که نقض غرض از اجرای طرح مسکن مهر است/ اشتباه تاریخی در صورت واگذاری مالکیت زمین‌های مسکن مهر
 در روزهای گذشته دولت لایحه ای را به مجلس ارایه کرده است که در صورت تصویب مالکیت زمین های مسکن مهر به مالکان منتقل خواهد شد که در این خصوص لازم است نکاتی مورد توجه قرار بگیرد.
به گزارش رجانیوز، از جمله اصول سیاستی مسکن مهر تخصیص زمین با هزینه صفر و به صورت اجاره ۹۹ ساله به متقاضیان مسکن مهر بوده است. واگذاری مالکیت زمین های مسکن مهر به منزله نادیده انگاشتن اصول منطقی و دقیق برنامه مسکن مهر است و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و تبعات منفی آن در آینده نزدیک به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.
مسکن مهر یکی از موفق ترین طرح های دولت در سالهای گذشته بوده است که متاسفانه در صورت اتخاذ این تصمیم ثمرات و برکات آتی برنامه مسکن مهر  از بین رفته و فلسفه وجودی آن زیر سوال می رود.
لازم به ذکر است که قیمت زمین سهم عمده ای در قیمت نهایی مسکن دارد و حذف این سهم تاثیر بسزایی در کاهش قیمت مسکن برای متقاضیان مسکن مهر داشته است و با ادامه این سیاست در سالهای آتی می توان امیدوار بود این سهم بیش از این هم برای متقاضیان کاهش یابد.
بر خلاف سیاست های ناکارآمد گذشته که زمین های دولتی به قیمت روز به سازندگان واگذار می شد و به تبع آن تورم زمین در قیمت نهایی مسکن توسط سازندگان اعمال می شد در برنامه مسکن مهر دولت با تخصیص زمین های دولتی در قالب اجاره بلند مدت ۹۹ ساله عملاً گام مهم و صحیحی در راستای اصلاح سیاست های ناکارآمد گذشته برداشته است.
   علت عدم واگذاری مالکیت زمین های مسکن مهر به متقاضیان آن است که باید توجه داشت زمین یک منبع کمیاب اجتماعی است و همچنین در اقتصاد کلان زمین کالایی منحصر بفرد است یعنی اینکه زمین غیر قابل جانشین و غیر قابل جا به جایی است و به عبارتی ساده تر نمی شود زمین را تولید و تکثیر کرد و یا  مانند سایر کالاها از خارج وارد کرد. پس لازم است مدیریت و تخصیص بهینه منابع زمین در دستور کار متولیان سیاست گذاری در بخش زمین و مسکن قرار بگیرد.
دولت دو راه پیش رو داشته است یکی اینکه مثل دوره های قبل زمین را به قیمت روز واگذار می کرد که در این صورت کما فی سابق این سیاست غلط موجب افزایش قیمت زمین و مسکن در سالهای گذشته می شد و یا اینکه مالکیت این زمین ها را بدون دریافت هزینه واگذار کند که این کار نیز عقلانی نیست.
اما راه سوم هم این بوده است که این زمین ها به شکل اجاره بلند مدت ۹۹ ساله در اختیار متقاضیان مسکن مهر قرار بگیرد که در این حالت دولت با در دست داشتن مالکیت این زمین ها در آینده می تواند برای توسعه طرح های شهری یا تولید مسکن جدید از این ظرفیت مجددا استفاده کند که متاسفانه دولت با واگذاری مالکیت این زمین ها اشتباه تاریخی مرتکب خواهد شد و بسیاری از منابع ملی و محدود زمین کشور را از دست خواهد داد و این سرمایه اجتماعی را برای آیندگان به هدر خواهد داد.
واگذاری مالکیت این زمین ها، مشکلات بسیاری را در آینده می تواند ایجاد بکند که از آن جمله می توان به کاهش اختیارات دولت بر روی زمین های شهری و همچنین افزایش هزینه های توسعه طرح های شهری برای شهرداری ها اشاره کرد که این موضوع خود از مشکلات توسعه خدمات شهری و بالا رفتن هزینه های تملک و اجرای طرح ها در بسیاری از شهرداری های کشور در حال حاضر می باشد.
درحال حاضر هیچگونه مشکلی در خصوص به ارث گذاشتن اعیان واحدهای مسکن مهر وجود ندارد و صاحبان آنها می توانند مالکیت اعیان مسکونی این واحدها را منتقل بکنند.
 
 منبع: عیارآنلاین
کد خبر:162409 -

۹۲/۰۴/۲۳
۱۵:۳۲

قیمت مسکن مهر پردیس برای چندمین بار افزایش یافت مسکن پردیس ؛ هزار وعده خوبان یکی وفا نکرد!

مسکن مهر که به عنوان یکی از افتخارات و دستاوردهای دولت دهم معرفی می شود ،پروژه مسکن مهر پردیس در حومه تهران بعد از سه بار افزایش قیمت نه تنها به متقاضیان تحویل نشده بلکه مدیر عامل پروژه مسکن مهراز افزایش قیمت مجدد این پروژه خبر می دهد.با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره بها در تهران و ناتوانی دولت در مدیریت بازار مسکن ،‌پروژه مسکن مهرپردیس با توجه به نزدیکی به تهران با استقبال شهروندان مواجه شد

شفاف: در حالیکه که مسکن مهر به عنوان یکی از افتخاراتو دستاوردهای دولت دهم معرفی می شود ،پروژه مسکن مهر پردیس در حومه تهران بعد ازسه بار افزایش قیمت نه تنها به متقاضیان تحویل نشده بلکه مدیر عامل پروژه مسکنمهراز افزایش قیمت مجدد این پروژه خبر می دهد.
با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره بها در تهران وناتوانی دولت در مدیریت بازار مسکن ،‌پروژه مسکن مهرپردیس با توجه به نزدیکی بهتهران با استقبال شهروندان مواجه شد اما با خلف وعده مکرر مسئولان و افزایش چندباره قیمت، اکنون بسیاری از متقاضیان از دریافت مسکن ناامید شده اند.
بررسی های خبرنگار ما حاکیست دور جدید ساخت مسکنمهر پردیس شامل پروژه های فاز یازده، هشت و پنج است که قرار بود به ترتیب باآورده 25 ،‌27 و 32 میلیون تومانی و در مدت 18 ماه با امکانات کامل به متقاضیانتحویل گردد.
اما اکنون هریک از این پروژه ها با افزایش قیمتی بین 7 تا 12 میلیون تومانموا جه شده اند که مشکلات زیادی را برای متقاضیان که از اقشار آسیب پذیر جامعههستند ایجاد کرده است ،‌از سوی دیگر این افرایش قیمت ها در حالی انجام می گیرد کهدر برخی پروژه ها مثل پروژه فاز پنج به دلیل سوءمدیریت، پروژه مدتهاست که بر زمین مانده و هیچ گونه فعالیتساخت و ساز درآن دیده نمی شود.به گزارش خبرنگار ما مسئولان شرکت انجمن انبوه سازانمجری فاز پنج پردیس عدم پرداخت هزینه ها از سوی شرکت عمران پردیس مجری مسکن مهرپردیس را عامل اصلی رکود در این فاز اعلام کرده و از ادامه ساخت و ساز سرباز میزنند که همین موضوع موجبات سر گردانی 8000 نفر از متقاضیان پروژه را فراهم کردهاست.
به گزارش خبرنگارما در دور جدید نابسامانی ها ، مدیرعامل شهر جدید پردیس از پیشنهاد افزایش ۳ میلیونتومانی آورده متقاضیان خبر داد و گفت:این افزایش آورده با هدف تسریع در خانه دارشدن متقاضیان انجام می گیرد و این در حالیست که علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی در بازدیدی که اخیرا از پروژه های مسکن مهر پردیس داشت به مردم اطمینان دادکه مسکن پردیس هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهد داشت.
سید مهدی هدایت در گفت و گو با  فارس در خصوص افزایش آورده متقاضیان مسکن مهر پردیس افزود: آوردهمتقاضیان مسکن مهر شهر پردیس افزایش پیدا نکرده است ولی شکل آن اینگونه است که چونما در سطح کشور عموما پروژه‌های مسکن مهر به خاطر نبود خدمات زیر بنایی و تکمیل آبو برق معمولا با تأخیر افتتاح و تحویل مردم می‌شوند برنامه‌ریزی که وزیر راه و شهرسازیانجام داده‌اند قرار بر این شد که پروژه‌های پردیس در جهت تحویل سریع پروژه‌ها یک افزایشآورده ای را در نظر بگیرد.
هدایت تاکید کرد:در برآوردی که ما کردیم 3 میلیون تومان بابت خدماتزیربنایی به آورده متقاضیان پیشنهاد شده است که افزایش پیدا کند که این افزایشحدود 3 میلیون تومان است. وی ادامه داد: اگر یک کاری توسط یک پیمانکاردر وسط کار متوقف شود اجرای مجدد کار توسط یک پیمانکار دیگر 6 ماه تشریفات قانونی آنزمان می‌برد و طبیعتا قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت.
 ما مدیرعامل شهر جدیدپردیس در حالی ادامه فعالیت پیمانکاران را به عنوان توجیه افزایش قیمت پروژه هایمسکن پردیس اعلام می کند که پیمانکاران برخی از فازهای مسکن مهرنظیر فاز پنج بدلیل بدقولی مسئولان اصولا کار را ترک کرده ومدتهاست هیچ گونه ساخت و سازی در محدوده این پروژه هاانجام نمی شود.
بر این اساستعدادی از متقاضیان مسکن مهر پردیس در تماس با خبرنگار ما اظهار داشتند در حالیکهدر موارد زیادی برداشتی از حساب متقاضیان انجام نشده ، مسئولان شرکت عمران به طورمرتب از افزایش آورده متقاضیان سخن می گویند و معلوم نیست که متقاضیان که بیشترآنها را اقشار آسیب پذیر جامعه و زوج های جوان تشکیل می دهند چگونه می توانند اینافزایش قیمت ها ی میلیونی رابپردازند.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۳۳

بی تفاوتی دست اندرکاران صنعت ساختمان به هبلکس

زمانی که نمونه این محصول را به دو نفر از اعضای نظام مهندسی برخی استان‌ها نشان دادم، آنها اطلاعات کافی در مورد بلوک هبلکس نداشتند و این مسئله برای کشور ما که یک کشور زلزله‌خیز است، می‌تواند یک فاجعه باشد.

دو هفته نامه پیام ساختمان: با مهندس محمد مهدی نثاری مدیر عامل شرکت کارخانجات بنای سبک قدس رضوی در خصوص بلوک های هبلکس به عنوان یکی از فناوری های نوین در صنعت ساختمان و مزایای آن گفتگویی داشتیم که در ذیل می خوانید:
•         لطفاً توضیحاتی در مورد تاریخچه و نحوه فعالیت شرکت ارائه کنید.
   
  فعالیت شرکت ما از سال 1353 با نام تجاری هبلکس آغاز شده است. در آن زمان واقف کارخانه با واردکردن یک خط تولید از کشور لهستان، اقدام به تولید این محصول می‌کند که با پیروزی انقلاب و بروز نابسامانی‌ها، از نصب قطعات ماشین‌آلات منصرف می شود اما پس از مدتی کارخانه را راه‌اندازی می‌کند. از سال 1372 کارخانه با ظرفیت 300 مترمکعب در دو شیفت کاری با ظرفیت 300 متر مکعب شروع به تولید رسمی می‌کند. با توجه به اینکه این کارخانه اولین کارخانه در زمینه تولید بلوک ‌های سیمانی هوادار است و همچنین به علت عدم توجه مسئولان، به طور طبیعی چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد . در حال حاضر کارخانجات شرکت بنای سبک قدس رضوی در دو خط تولیدی در حال فعالیت است که خط دوم تولیدی آن حدود 5/1 سال است که به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت تولید را تا هزار مترمکعب افزایش داده است. علاوه بر این از سال 1388 شرکت بنای سبک به این فکر افتاد تا مواد اولیه‌ تولید این بلوک را که تا آن زمان از خارج کشور وارد می‌شد، با کمک پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف تولید کند. این ماده که همان پودر آلومینیوم می‌باشد هنوز هم از طرف بسیاری شرکت‌های صنعتی‌ساز در رابطه با تولید بلوک سبک مورد توجه است. تولید پودر آلومینیوم از این جهت اهمیت داشت که در صنایع نظامی هم بسیار حائز اهمیت بوده و از طرف خارجی‌ها مورد تحریم واقع شده بود. خوشبختانه این خط تولید که توانایی تولید روزانه 600 کیلوگرم خمیر آلومینیوم را دارد، در دهه فجر سال گذشته افتتاح و فعال شده که بخشی از مازاد تولید آن را به بازار عرضه می‌کنیم. تولید ضایعات که امری بدیهی در کارخانه‌ها است ما را بر آن داشت تا در جهت تکمیل سبد محصولات مان، از این ضایعات پوکه معدنی را هم تولید کنیم؛ بنابراین خط تولید پوکه هم در فروردین  92 افتتاح شد که محصولات مان به نجف، کربلا، اربیل و سلیمانیه عراق صادر می‌شود.
    
•         در مورد خواص و ویژگی‌های بلوک هبلکس برای مخاطبان ما توضیحاتی ارائه کنید.
               علیرغم اینکه بلوک هبلکس دارای مزیت‌های بی‌شماری در صنعت ساختمان است، متأسفانه سازمان هایی مانند وزارت راه و شهرسازی، نظام مهندسی ساختمان  و شهرداری‌ها هیچ‌کدام در این مبحث کار نکرده و هنوز هم برای بسیاری از مهندسان کشور، رنگ زرد بلوک آجر، آرام‌بخش‌تر از بلوک‌های سفید است. شاید این علاقه به مصالح سنتی به این دلیل است که گمان می رود مصالح جدید مقاومت و استحکام لازم را ندارد و شاید هم افزایش چند درصدی قیمت در ابتدای کار را مشاهده کرده و به صرفه بودن هزینه در انتهای کار را مورد توجه قرار نمی‌دهند.  
    سالانه در کشور بیش از چهار هزار میلیارد تومان برای پختن آجر سفال هزینه می‌شود. یعنی خاک نباتی را که می‌توان بسیار حائز اهمیت باشد و کشورهای عربی آرزوی داشتن چنین خاکی را دارند، با هزینه بسیار بالا تبدیل به آجر و سفال می‌کنند، در صورتی که مواد مورد استفاده ما در تولید بلوک سبک هوادار اتوکلاو شده، ضایعات سیلیس، آهک‌های درجه دو و سه و مقداری سیمان است که با توجه به ضرری که سیلیس برای طبیعت دارد، کارخانه‌های تولید شیشه و سرامیک موظفند، سیلیس ضایعاتی خودشان را به هر نحوی از طبیعت دور کنند. جالب اینکه همین ماده سیلیس و آهک کمک زیادی به جلوگیری از ورود حشرات و جانوران موذی می‌کند. از جمله مزایای این بلوک ‌ها می‌توان به سبک بودن آنها اشاره کرد. همان طور که می‌دانید کشور ما زلزله خیر بوده و هر ساله تعداد زیادی از خانه‌های سنتی در اثر وقوع زلزله از بین می‌روند؛ بنابراین سیاست‌ها باید به سمت سبک سازی برود. وزن این بلوک در حدود 500 کیلوگرم بر هر مترمکعب است که حدود 25 درصد وزن آجر سنتی است. تولید پنل‌های دیواری اقدام مهمی است که توسط شرکت ما در ارتباط با سبک سازی و سریع سازی برای اولین بار صورت گرفته که اکنون وارد مقوله بازاریابی آن شده‌ایم. ما با استفاده از این پنل‌ها، فضای 25 متری را کمتر از 5 ساعت احداث می‌کنیم. این پنل‌ها در طول 5 متر و عرض 20 و 15 سانتی‌متر، با ارتفاع 60 سانتی‌متر تولید می‌شود. بنابراین با 5 عدد از این پانل‌ها می‌توان یک دیوار را اجرا کرد که با توجه به صیقلی بودن سطوح نیازی به گچ و خاک و سیمان حداقل در مراحل اولیه نداریم. البته چون این کار برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود، ما در حال همکاری با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هستیم تا بتوانیم جزئیات اجرایی را از آنها بگیریم اما متأسفانه با وجود تلاش‌های فراوان هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.
   از دیگر مزایای این محصول می‌توان به عایق بودن در برابر گرما، سرما و رطوبت اشاره کرد. بر اساس آمار، مصرف انرژی‌ در کشور ما نسبت به اروپا حدود سه برابر بوده که این مسئله به خاطر عایق نبودن ساختمان‌های ماست. ضریب انتقال حرارت در آجر فشاری 81/1 است که این ضریب در سفال 52/1 می‌باشد درحالی‌که این رقم در بلوک‌های هبلکس ما در حدود صفر است. مزیت دیگر این محصول سرعت اجرای بالا به دلیل طول و عرض آن است. به طور مثال سرعت ساخت یک تیغه 10 سانتی‌متری با آجر با یک تیم اجرایی حدود 17 متر است ولی با بلوک‌های ما به حدود 45 متر می‌رسد. بنابراین این سریع سازی باعث صرفه‌جویی در پرداخت حق‌الزحمه عوامل اجرایی می‌گردد. علاوه بر این در حدود 20 درصد بار مرده ساختمان کاهش می‌یابد.
 
•         سبکی بلوک هبلکس چقدر باید باشد تا به مقاومت آن آسیبی نرسد؟
                  در دیوارهای غیر باربر که برای جدا کردن فضاها استفاده می‌شود، نیاز به مقاومت خاصی نیست و هرچه سبک سازی کنیم به نفع جامعه است چرا که در مواقع بحرانی بلای جان ساکنان نمی‌شود اما در دیوارهای باربر و پیرامونی و همچنین سقف‌ها بحث مقاومت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و ما این موضوع را مد نظر قرار می‌دهیم.  به طور کلی مقاومت فشاری 35 و وزن تقریبی 500 کیلوگرم در هر مترمکعب می‌تواند انتظارات را برآورده کند.
 
 
•         اگر مزایای دیگری هم مد نظرتان است، بفرمایید.
    از دیگر مزایای این بلوک مقاومت در برابر آتش است. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده این بلوک می‌تواند بیش از چهار ساعت در برابر آتش مقاومت کند که این یک ویژگی منحصربه‌فرد است. یکی دیگر از مزیت‌های این محصول کاهش مصرف ملات تا 20 درصد است چرا که مقاومت یک دیوار 10 سانتی‌متری با این بلوک در مقابل حرارت، گرما، سرما و صوت با مقاومت یک دیوار 50 سانتی‌متری با آجر و 35 سانتی‌متری با سفال برابری می‌کند. حتی جالب است بدانید به دلیل اینکه ما این بلوک‌های بتنی را به عراق صادر می‌کنیم،  واکنش بلوک را در برابر گلوله هم مورد آزمایش قراردادیم که خوشبختانه در این مورد هم بلوک خرد و یا منفجر نشد چرا که حالت اسفنجی دارد. نکته مهم دیگر در رابطه با این بلوک ها این است که اجرای تأسیسات مکانیکی و برقی بر روی این بلوک ‌ها به خوبی و راحتی صورت گرفته و با ایجاد یک شیار می‌توان تأسیسات را از آن عبور داد.
    
•         با توجه به اینکه شما صادراتی هم به کشور عراق دارید، می‌خواهیم بدانیم دولت در این رابطه چقدر از شما حمایت کرد؟ 
   ما مراجعه‌ای به دولت نداشته ایم اما قطعاً نگاه دولت به صادرات باید نگاه مشوقانه‌ای باشد .متأسفانه آن طور که باید از صادرات حمایت نمی‌شود و این کم ‌لطفی را در سازمان‌هایی مانند اتاق بازرگانی و مرکز توسعه ایران و عراق شاهد هستیم. البته شاید یک دلیل این بی‌توجهی اقدامات برخی صادرکنندگان باشد؛ صادرکنندگانی که ارز دولتی دریافت می‌کنند ولی ارزی که به دست می‌آورند را به نرخ آزاد می‌فروشند و حاضر نیستند آیین‌نامه‌های الزام‌آور دولت را اجرا کنند.  
 
  •         در پایان اگر صحبت خاصی دارید، بفرمایید. 
   سال گذشته در شهرداری تهران 400 هزار پروانه صادر شده اما ما در تهران به میزان 400 هزار مترمربع فروش بلوک نداشته‌ایم. این مسئله به عدم اطلاع سازندگان، مهندسان و متخصصان نسبت به این محصول برمی‌گردد. حتی بسیار تأسف‌آور است؛ زمانی که نمونه این محصول را به دو نفر از اعضای نظام مهندسی برخی استان‌ها نشان دادم، آنها اطلاعات کافی در مورد بلوک هبلکس نداشتند و این مسئله برای کشور ما که یک کشور زلزله‌خیز است، می‌تواند یک فاجعه باشد. به هر حال امیدواریم نشریات و جراید و همچنین مسئولان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان نه تنها در این بخش، بلکه در ضرورت صنعتی سازی، فرهنگ‌سازی لازم را انجام دهند.
 
 
 

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۲۷

گزارش میدانی خبرنگار «نسیم» از زابل، از پیشروی نامطلوب پروژه مسکن مهر این شهرستان حکایت دارد/ با وجود گذشت بیش از شش سال از پروژه ساخت مسکن مهر در زابل، تاکنون هیچ یک از واحدها به مردم تحویل داده نشده است

به گزارش خبرنگار «نسیم»، قرار بوده فاز اول پروژه مسکن مهر این شهرستان با 96 واحد تا پایان سال 90 به متقاضیان تحویل شود.
بر اساس این گزارش ساختمان‌های مسکن مهر زابل از امکانات سرمایشی و گرمایشی، درب، گچ‌کاری و سیستم فاضلاب مناسبی برخوردار نیستند.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۶:۱۵

مجوز 15 دفتر خدمات مسافرت هوایی تعلیق شد

خبرگزاری تسنیم: مسوول دبیرخانه کمیته فنی سازمان هواپیمای کشوری از تعلیق ۱۵مجوز دفتر خدمات مسافرت هوایی در بازرسی های تابستانی از استان های خراسان رضوی، فارس و اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسین اکبری افزود: در بازرسی‌های انجام شده کارشناسان کمیته فنی این سازمان از استان های خراسان رضوی، فارس و اصفهان در ایام پیک مسافرت های تابستان 92 قبل از ماه مبارک رمضان، 15مجوز دفتر خدمات مسافرت هوایی تعلیق شد.
وی تصریح کرد:  براساس بازرسی‌های به عمل آمده از 150 دفتر خدمات مسافرت هوایی در استان های مذکور طی مدت یاد شده 3 فقره مجوز به دلیل عدم رعایت قوانین و تطبیق با آئین نامه دفاتر خدمات مسافرت هوایی لغو شد.
مسوول دبیرخانه کمیته فنی سازمان هواپیمای کشوری خاطرنشان کرد: دور دوم بازرسی‌ها از پایان ماه مبارک رمضان آغاز و تا مهرماه سال جاری ادامه خواهد داشت.
اکبری افزود: کمیته تخلفات و رسیدگی به شکایات دفاتر خدمات مسافرت هوایی سازمان هواپیمایی کشوری طی تیرماه سال جاری نسبت به بررسی شکایات و تخلفات حدود 100 پرونده تخلف دفتر خدمات مسافرت هوایی و جلب رضایت شاکیان پرونده ها اقدام کرده است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۰۱

استاندار بوشهر خواستار شد راه‌اندازی خطوط پروازی بوشهر به عراق و روسیه

خبرگزاری تسنیم:استاندار بوشهر خواستار راه‌اندازی خطوط پروازی بوشهر به عراق و روسیه شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، فریدون حسنوند در نشست با مدیر کل فرودگاه های استان بوشهر و قائم مقام هواپیمایی اترک اظهار کرد: استان بوشهر دارای ظرفیت بسیار بالایی است و استفاده از این ظرفیت‌ها سبب رشد و پیشرفت استان می‌شود.
وی با اشاره به جایگاه استان بوشهر افزود: توسعه فرودگاه و افزایش خطوط پروازی اهمیت زیادی دارد و باید در این راستا اقدامات اساسی و لازم انجام شود.
استاندار بوشهر خواستار راه‌اندازی خطوط پروازی بوشهر به عراق و روسیه شد و خاطرنشان کرد: برقراری ارتباط هوایی با حوزه خلیج فارس و همچنین ارتباط هوایی با عراق و روسیه از نیازهای استان است و برقراری این خطوط گامی در راستای توسعه و پیشرفت استان است.
حسنوند گفت: راه‌اندازی خط پروازی بوشهر به نجف یا بغداد مسئله مهمی است که انتظار داریم انجام شود و استانداری بوشهر همکاری لازم برای صدور مجوز از طریق حج و زیارت را انجام می‌دهد.
وی گفت: ایجاد خطوط پروازی بوشهر - اهواز و بوشهر- اصفهان و همچنین بوشهر - قشم اهمیت زیادی دارد و بخش زیادی از نیازهای مردم استان را مرتفع می‌کند و از مسئولان فرودگاه استان می‌خواهیم این مسئله را عملیاتی کنند.
استاندار بوشهر بر لزوم ساماندهی و کیفیت‌بخشی به پرواز بوشهر - مشهد تاکید و اظهار کرد: افزایش تعداد پروازهای بوشهر به مشهد به ویژه در تابستان موجبات رضایت‌مندی مردم می‌شود و باید تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.
حسنوند تصریح کرد: افزایش کیفیت خدمات پروازی و رضایتمندی مسافران امر مهمی است که باید مورد توجه شرکت‌های هواپیمایی قرار گیرد و به هر میزان کیفیت خدمات پرواز افزایش یابد، استقبال مسافران بیشتر می‌شود.
استاندار بوشهر با تاکید بر لزوم ارائه آموزش‌های لازم به مهمانداران هواپیما و سایر کارکنان فرودگاه گفت: ارائه آموزش‌های مهمانداری، دیسپاچینگ، خدمات فرودگاهی، خدمات عملیاتی و عملیات پروازی به پرسنل سبب بهبود خدمات‌رسانی می‌شود.
حسنوند افزود: استفاده از اساتید مجرب و تامین امکانات و تجهیزات مورد نیاز باید مورد تاکید قرار گیرد و استانداری بوشهر آمادگی کامل برای حمایت و پشتیبانی از این امر مهم را دارد.
وی تاکید کرد: در بحث آموزش، دانشگاه علمی کاربردی استانداری آمادگی همه نوع همکاری را برای پیشرفت روند کار دارد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۸:۵۸

نماینده مردم اردبیل در مجلس: مسئولان استانی در نگهداری از خطوط هوایی قصور کرده‌اند

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان استانی در نگهداشت و صیانت از خطوط هوایی برقرار شده در سال‌های اخیر قصور کرده‌اند و به همین دلیل تعداد پروازهای برقرار شده این استان به شدت کاهش یافته است.

منصور حقیقت‌‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل به وضعیت نامطلوب پروازهای هوایی به مقصد اردبیل اشاره کرد و اظهار داشت: ما همچنان راه‌اندازی شرکت هواپیمایی سبلان‌ایر را به عنوان یک شرکت خصوصی پیگیری می‌کنیم که امیدواریم با استقرار این شرکت خطوط هوایی اردبیل از وضعیت نابسامان کنونی خارج شود تا به نیازهای مردم استان در پروازهای مستقیم به مناطق مختلف کمکی جدی صورت گیرد.
وی عنوان کرد: در دوران استانداری بنده با دعوت از شرکت‌های آتا، آسمان، ایران‌ایر، ماهان و چندین شرکت فعال در حوزه هواپیمایی سعی شد خطوط هوایی به مقصد اردبیل راه‌اندازی شود اما هم اکنون شاهد کنسل شدن بسیاری از این پروازها به مقصد اردبیل هستیم.
عضو مجمع نمایندگان استان با انتقاد شدید از عملکرد مسئولان استان در حفظ و نگهداری نکردن این خطوط افزود: مدیر ارشد استان باید با تعصب ویژه از این امر صیانت می‌کرد که متاسفانه این نگهداری و مراقبت صورت نگرفته و اکثر شرکت‌ها به دلیل مشکلاتی که داشتند و همچنین حمایت نشدن از سوی مسئولان استانی نسبت به حفظ و برقراری خطوط هوایی خود بی‌رغبت شدند.
حقیقت‌پور یادآور شد: بنده در ماه‌های اخیر با مسئولان چند شرکت رایزنی داشتم و قرار است بعد از ماه مبارک رمضان یک فروند ایر‌باس به همت شرکت ایران ایر به خطوط هوایی اردبیل اضافه شود و با رایزنی که با مدیرعامل هواپیمایی ماهان داشتیم آنها قول مساعد دادند تا نسبت به برقراری مجدد پروازهای اقدام لازم را انجام دهند.
حقیقت‌پور تصریح کرد: با شرکت هواپیمایی ایران ایر نیز رایزنی‌ها انجام شده که کاپیتان پرورش مدیرعامل ایران‌ایر قول مساعد داده‌ است تا در آینده نزدیک خطوط هوایی کنسل شده را به اردبیل برقرار کنند که انتظار می‌رود با فعال شدن شرکت هواپیمایی سبلان‌ایر بخشی از نیازهای مردم منطقه به پروازهای مستقیم به پایتخت و سایر مناطق پاسخی منطقی داده باشیم.
اردبیل صاحب بزرگترین مرکز تفریحی سرپوشیده منطقه می‌شود
وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس در اردبیل ابراز داشت: بزرگترین مرکز تفریحی سرپوشیده در فضای 110 هزار متر‌مربع در شورابیل اجرا می‌شود که امیدواریم با بهره‌برداری از آن اهالی در تمام فصول بتوانند از این فضای تفریحی ـ توریستی استفاده کنند چرا که دایر شدن چنین مراکزی و پروژه‌های عظیم حق مردم اردبیل است.
این نماینده مجلس از دریافت مجوز برای راه‌اندازی شهرک داروسازی خبر داد و گفت: احداث این شهرک با توجه به راه‌اندازی دانشکده داروسازی در این استان لازم و بسیار ضروری است که با راه‌اندازی آن تعداد قابل توجهی از جوانان منطقه مشغول به کار خواهند شد.
حقیقت‌پور همچنین از احداث شهرک صنایع تکمیلی پتروشیمی در اردبیل خبر داد و تصریح کرد: توافقات اولیه برای راه‌اندازی این شهرک تبدیلی و تکمیلی انجام شده و ظرف هفته آینده با سرمایه‌گذار این پروژه نشستی برگزار خواهیم کرد تا مقدمات اجرای آن فراهم شود.
وی اظهار داشت: با رفع مشکلات و معایب سرمایه‌گذار در کارخانه پتروشیمی اردبیل احداث این مجموعه عظیم صنعتی به همت سرمایه‌گذاران در دستور کار قرار گرفته که قطعاً با تامین خوراک آن و تولید کود آمونیاک زمینه بهره‌برداری از شهرک صنایع تبدیلی پتروشیمی نیز فراهم خواهد شد.
پیگیر احداث راه‌آهن سرعین ـ سراب ـ بستان‌آباد هستیم
حقیقت‌پور یادآور شد: مردم اردبیل در روزهای آینده اخبار خوبی را از عملیاتی شدن پروژه راه‌آهن سرعین ـ نیر ـ سراب ـ بستان‌آباد خواهند شنید چرا که در این پروژه عظیم که با هدف توسعه زیر‌ساخت‌های گردشگری و تردد راحت گردشگران و مسافران انجام می‌شود قرار است کارهای عملیاتی به شکل مناسب و شایسته صورت گیرد.
وی در پایان گفت‌وگوی خود با خبرنگار فارس در اردبیل با مناسب خواندن این پروژه به جای راه‌آهن اردبیل ـ میانه خاطرنشان کرد: راه‌آهن اردبیل ـ میانه که سال‌هاست همچنان بلاتکلیف به حال خود رها شده بود و امید زیادی نیز به افتتاح آن در آینده نزدیک وجود ندارد به جای آن می‌توان از راه‌آهن سرعین ـ نیر ـ سراب و اتصال به خط راه‌آهن آذربایجان شرقی استفاده کرد تا بخشی از نواقص و کوتاهی‌ها در این زمینه جبران شود.

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۱۵

مدیرکل فرودگاه‌های کرمان خبر داد برقراری تعاملات الکترونیکی فراسازمانی در فرودگاه کرمان

مدیرکل فرودگاه‌های استان کرمان گفت: زمینه لازم برای برقراری تعاملات الکترونیکی فراسازمانی در فرودگاه بین‌المللی کرمان ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، محمد نخعی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ارتباط مکاتباتی «برید» با شرکت‌ها و سازمان‌های مخاطب در فرودگاه کرمان شکل گرفته و زمینه لازم برای برقراری تعاملات الکترونیکی فراسازمانی در فرودگاه بین‌المللی کرمان ایجاد شده است.
وی بیان کرد: راهکار ارتقای دقت، حساسیت بیشتر و تسریع امور بدون خطا نقش موثری در بهبود انتقال و تبادل پیام در عرصه هوانوردی و فرودگاهی دارد و در این ارتباط طرح اتصال مکاتبات الکترونیکی و تبادل اطلاعات مورد نیاز بین‌سازمانی در مرحله نخست با شرکت‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی، ماهان و یکی از موسسات طرف قرارداد اجرایی شد.
مدیرکل فرودگاه‌های استان کرمان از آماده‌سازی این بستر ارتباطی از طریق اینترنت و سامانه تحت وب اتوماسیون اداری خبر داد و خاطرنشان کرد: از این پس تمام مکاتبه‌ها، اطلاعیه‌ها و سایر موارد مرتبط با این اداره کل به شیوه الکترونیک در حال انجام است.
نخعی زمان انجام این عملیات اتصال را پنج روز اعلام و در ارتباط با هزینه برقراری این ارتباط تصریح کرد: تمام مراحل این اجرا توسط همکاران واحد فناوری اطلاعات این اداره کل با استفاده از سه محور کاربری با هزینه یک میلیون و 500 هزار ریال برنامه‌ریزی نرم‌افزاری به بهره‌برداری رسیده است.
وی از مطالعه و پیش‌بینی گسترش ارتباطات نوین به سایر دستگاه‌های مورد نیاز در مرحله دوم این طرح در آینده‌ای نزدیک خبر داد و بر ادامه فعالیت در این حوزه تاکید کرد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۴۹

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری/ پرداخت تسهیلات برای خرید سه فروند هواپیمای میان برد 737 در هرمزگان تصویب شد

بندرعباس - خبرگزاری مهر: طرح خرید سه فروند هواپیمای میان برد 737 با پایه پروازی هرمزگان به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، پرداخت تسهیلات به طرح خرید سه فروند هواپیمای میان برد به شرط اینکه پایه پروازی این هواپیماها استان هرمزگان باشد، ظهر یکشنبه در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان هرمزگان به تصویب رسید.
رضا بدیعی فرد مدیرکل فرودگاههای هرمزگان در این جلسه، عنوان کرد: این طرح مربوط به شرکت شهباز سپهر صالح یکی از شرکتهای زیرمجموعه هواپیمایی آریا است که براساس آن سه فروند هواپیمای 737 میان برد خریداری می شود و مجموع سرمایه مورد نیاز برای اجرای این طرح 35 میلیون دلار است که 11 میلیون دلار آن آورده متقاضی اجرای طرح است و مابقی باید به صورت تسهیلات بانکی پرداخت شود.
وی ادامه داد: با توجه اینکه شرکت هواپیمایی آریا از زیرساختهای لازم در فرودگاه بندرعباس برخوردار است، پایه پروازی این سه فروند هواپیما در بندرعباس خواهد بود.
مدیرکل فرودگاههای هرمزگان افزود: این طرح برای 220 نفر به صورت مستقیم و برای بیش از هزار نفر دیگر نیز به طور غیر مستقیم شغل ایجاد می کند و در صورت پرداخت تسهیلات مورد نیاز طی پنج ماه آینده این تعداد هواپیما خریداری و به خطوط هوایی کشور اضافه می شود.
بدیعی فرد گفت: با توجه به تعداد هواپیماها و صندلی هواپیمای موجود در کشور، میزان تقاضا در عرصه مسافرت هوایی کشور هفت برابر میزان عرضه است که افزایش تعداد هواپیما به این نیاز پاسخ خواهد گفت.
به گزارش مهر، تسهیلات مورد نیاز این طرح از محل صندوق توسعه ملی پرداخت خواهد شد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۶:۱۵

هواپیماهای مدرن چطور باعث کاهش تلفات سوانح هوایی شده‌اند؟

دانش > فناوری - اگر به جای یک فروند بوئینگ 777 در حادثه اخیر فرودگاه سن‌فرانسیسکو, یکی از هواپیماهای قدیمی خطوط داخلی ما دچار سانجه می شد, چند نفر جان خود را از دست می دادند؟

مجید جویا: در روزهای آغازین عصر پرواز، هواپیماها برای نجات از سقوط طراحی نمی‌شدند. البته آنها می‌توانستند پرواز کنند، ولی وقتی مشکلی پیش می‌آمد، نمی‌شد کاری برای نجات جان خلبان یا مسافرین پرواز از مرگ انجام داد. در سال 1917/1296، یک خلبان جوان به نام هیو دی‌هیون، در حالی که مشغول انجام آخرین پرواز دوره تمرین خود برای نیروی هوایی سلطنتی کانادا بود، با یک هواپیمای دیگر برخورد کرد. او از یک سقوط 150 متری جان سالم به در برد، اما خلبان هواپیمای دیگر جان خود را از دست داد.
دی‌هیون به بررسی و مطالعه در مورد ایده‌ای پرداخت که خود، آن را «ارزش تصادف» می‌نامید و بر روی کاهش آسیب‌ها‌ در جریان یک سقوط متمرکز بود. او مانکن‌هایی برای مدل سازی سقوط طراحی کرد و آن گونه که تاریخ‌دانی به نام ایمی گاندولف در دی ماه گذشته در مقاله‌ای در نشریه تاریخ فناوری Technology and Culture نوشته است، طرفدار کارامدی کمربندهای ایمنی و طراحی امن‌تر صندلی‌های هواپیما بود تا خود آنها در هنگام برخورد، به تهدیدی برای جان مسافر تبدیل نشوند.
به نوشته گاندولف، «هنگامی که او در میانه دهه 1950/1330 بازنشسته شد، اجتناب از سانحه به عنوان یک عامل قابل اندازه‌گیری پذیرفته شده بود؛ دانش عمیق‌تری از آثار سقوط و برخورد بر روی بدن انسان وجود داشت، و مسئولیت سوانح مربوط به تولید بازتعریف شده و بین سازندگان و مصرف کنندگان تقسیم شده بود».
تا اندازه‌ای به دلیل وجود پژوهشگرانی مانند دی‌هیون بود که ایمنی هوایی در مقایسه با روزهایی که صندلی‌ها فقط به کف هواپیما پیچ می‌شدند و از جنس پلاستیک‌هایی ساخته می‌شدند که هنگام آتش سوزی گازهای سمی از خود متصاعد می‌کردند، تا این اندازه پیشرفت کرده و ایده «ارزش تصادف» که دی‌هیون مطرح کرد، یکی از دلایل عمده نجات این همه انسان در سانحه پیش آمده برای پرواز شماره 214 هواپیمایی آسیانا در فرودگاه سان فرانسیسکو در هفته گذشته بوده است. سانحه‌ای که فقط دو کشته داشت، که تازه یکی از آنها هم در اثر برخورد با ماشین‌های امدادی فرودگاه بود.
بیل والدوک، استاد ایمنی دانشگاه علوم هوایی ایمبری- ریدل در آریزونا می‌گوید: «بوئینگ 777 که دچار سانحه شد، یک هواپیمای بسیار بسیار محکم است. طراحی آن خیلی بالاتر از استاندارد است. بوئینگ در آن مدل بخصوص، خیلی جاها را تقویت کرده و بهینه سازی‌های خیلی زیادی انجام داده که با حداقل‌های موجود، فاصله چشمگیری دارد». این تقویت‌ها، که صندلی‌ها و کف سالن هم از آن جمله‌اند، هواپیما را اندکی سنگین‌تر کرده، ولی در مقابل توانایی تحمل ضربه آن را هم بالا برده است.
صندلی های 16G
در سانحه شنبه گذشته، خدمه پرواز برای این که مسافران را از هواپیما بیرون ببرند، مجبور شدند که کمربند ایمنی چند نفر از مسافران را با چاقو ببرند. مایک اولیری، مدیر عامل شرکت شرکت هواپیمایی رایان‌ایر (که پروازهای ارزان قیمت انجام می‌دهد)، سال گذشته در حالی که از ایده بخش «فضای ایستاده» (مانند اتوبوس‌های داخل شهری) در هواپیما پشتیبانی می‌کرد، ادعا کرد که کمربندهای ایمنی در هواپیماها مطلقا بی‌فایده هستند. آخر وقتی هواپیمای شما با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت در حال برخورد با زمین است، چطور یک تکه کوچک پارچه می‌تواند جان شما را نجات دهد؟ ولی مسئله این است که وقتی ارزش تصادف مطرح می‌شود، خود صندلی هواپیما، (و نشستن روی آن) نقشی حیاتی در نجات جان شما بازی می‌کنند. صندلی‌های هواپیماهای تجاری، مانند آنهایی که در بوئینگ 777 استفاده شده‌اند، برای جذب موج ضربه در هنگام تصادف طراحی شده‌اند.
بخش اعظم دانسته‌های ما در مورد چگونگی تحمل ضربه از سوی بدن انسان، مرهون سرهنگ جان استپ است، یک افسر پزشکی ارتش ایالات متحده که در سال 1945/1324 داوطلب شد تا به عنوان «ضربه گیر انسانی» در تحقیقات اداره جنگ شرکت کند تا دریابند که چگونه می‌توان مطمئن شد که خلبان‌های بیشتری از سوانح هوایی نجات می‌یابند. در صحراهای کالیفرنیا و نیومکزیکو در دهه‌های 1940/1320 و 1950/1330، استپ روی صندلی یک موشک می‌نشست و موضوع یک سری آزمایش در مورد نحوه توانایی بدنش در تحمل شتاب منفی بود. او در آخرین آزمایش خود، نیرویی بیشتر از 40 برابر جاذبه زمین را تحمل کرد، و به رغم این که چند استخوان بدنش شکست، توانست رکورد حد تحمل بشر در شتاب را به خود اختصاص دهد. پژوهش‌های او در نهایت منجر به ایمنی بیشتر سوانح، هم در هواپیماها و هم در خودروها شد، هرچند یکی از نتیجه گیری‌های او که بیشترین حفاظت بدن در جریان یک سانحه هوایی در حالتی اتفاق می‌افتد که سرنشین پشت به جهت حرکت هواپیما نشسته باشد، هیچگاه جدی گرفته نشد. شاید فقط به این دلیل که پشت به جهت حرکت نشستن، خیلی عجیب به نظر می‌رسد.
همان گونه که سرهنگ استپ ثابت کرد، بدن انسان، اگر محکم در جای خود بسته شده باشد، می‌تواند نیرویی برابر با تقریبا 40g (40 برابر نیروی وزن) را تحمل کند. شاید اگر شما در معرض چنین نیرویی قرار بگیرید، مهره پشتتان بشکند، حتی اگر یکی از صندلی‌های این هواپیماها از شما حفاظت کنند. کوین کولمان، استاد هوانوردی و هوافضا در دانشگاه ایالتی متروپولیتن دنور می‌گوید: «اگر نیروی برخورد بدنه هواپیما به بتون زمین فرودگاه را در نظر بگیرید، نتیجه نهایی شکستن کمر اکثر مسافران خواهد بود. از دید خلبان، صندلی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مانند یک آکاردئون در خود فرو بروند تا بخشی از انرژی را تلف کنند». وی می‌افزاید که به رغم این که صندلی‌های مسافران اندکی متفاوت طراحی شده‌اند، اما آنها هم ساختار مشابهی دارند. صندلی‌های هواپیماهای تجاری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بدون شکستن، بتوانند نیرویی برابر با 16g را تحمل کنند.
آتش و قانون 90 ثانیه
در خیلی از موارد، برخورد تنها بخشی از خطر است و نگرانی اصلی آتش‌سوزی است. قابلیت احتراق سوخت جت فقط اندکی کمتر از بنزین است، چراکه عمدتا از کروزین تشکیل شده که نقطه اشتعال (پایین‌ترین دمایی که در آن سوخت قابلیت اشتعال دارد) بالاتری دارد. مواد ضد آتش در دیواره‌ها، صندلی‌ها و موکت کف بدنه، به کند شدن سرعت انتشار آتش کمک می‌کنند، و هنگامی که آتش بیرون بزند، مواد جدید‌تر گازهای سمی را که در صندلی‌های هواپیماهای چند دهه پیش وجود داشتند، آزاد نمی‌کنند. روشنایی کف سالن، که (طبق استانداردهای سازمان فدرال هوانوردی ایالات متحده) زمان مجاز تخلیه مسافران را تا 20 درصد افزایش می‌دهد، به خروج مردم از هواپیما هنگامی که پر از دود شده است، کمک می‌کند.
مقررات هوانوردی فدرال که از سال 1967/1346 آغاز شده‌اند، ملزم می‌دارند که در هواپیماهایی با بیش از 44 نفر ظرفیت، بتوان در شرایط اضطراری، تمام مسافران و خدمه را در کمتر از 90 ثانیه تخلیه کرد؛ حتی اگر نیمی از خروجی‌ها بسته شده باشند (همان گونه که در حادثه این هفته اتفاق افتاد).
کناره‌ها
هم سازندگان هواپیما و هم خود شرکت‌های هواپیمایی، آزمایش‌هایی را انجام می‌دهند که مطمئن شوند می‌توانند به استاندارد 90 ثانیه برسند. در مورد سانحه آسیانا، دو سرسره خروجی اضطراری هواپیما که باید به بیرون باز شوند، در داخل بدنه باد شده بودند، و دو نفر از خدمه را در جای خود محبوس کرده بودند، که در نهایت به کمک تبر آتش‌نشان‌ها نجات یافتند. می‌خواهید بدانید چرا سرسره‌ها اضطراری هواپیما (که قابلیت استفاده به عنوان قایق نجات راهم دارند) دیگر زرد رنگ نیستند؟ آنها یک پوشش آلومینیومی دارند تا آنها را از گرمای تابشی ناشی از آتش محافظت کند، در نتیجه دیگر آن گونه که در حادثه مرگ‌بار آتش سوزی سال 1978/1357 در لس آنجلس رخ داد، نمی‌سوزند.
درهای خروجی بازشونده به جلو
به رغم این که سرسره‌های خروج اضطراری این بوئینگ 777 به مشکل برخوردند، طراحی درهای این مدل هواپیما به گونه‌ای است که ساده‌تر از درهای مدل‌های قدیمی‌تر باز شوند و این موضوع به کاهش زمان تخلیه کمک می‌کند. آنها به سمت جلو می‌لغزند و از ورودی فاصله می‌گیرند، به این ترتیب استفاده از آنها ساده‌تر از درهای فشاری مانند درهای بوئینگ 737 است که در آنها شما باید در را اندکی به سمت داخل می‌کشیدید تا بتوانید آن را باز کنید. والدوک می‌گوید: «این سیستم‌های جدید درها خیلی خوب کار می‌کنند و سرسره‌های اضطراری کمی سریع‌تر باد می‌شوند».
پس از این سانحه، هیات ملی ایمنی حمل و نقل ایالات متحده در مورد این احتمال که صندلی‌های هواپیمایی 777 از جای خود در آمده باشند و همچنین دلیل این امر که چرا برخی سرسره‌های اضطراری درست عمل نکردند، تحقیق خواهد کرد. با توجه به بازرسی‌های جاری، بوئینگ از پاسخ‌گویی در مورد طراحی‌های ایمنی در هواپیماهایش خودداری کرد. ایرباس، هواپیماساز اروپایی رقیب بوئینگ هم از هر گونه اظهار نظری در این خصوص سر باز زده است.
53271

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۰۳

ساماندهی جاده قدیم بستان آباد - میانه از خواسته های اصلی مردم منطقه است

بستان آباد، تبریز- ساماندهی و آسفالت ریزی جاده قدیم بستان آباد - میانه از خواسته های اصلی مردم منطقه است.

بی شک نقش ارتباطی و ترانزیتی راهها در پیشرفت هر منطقه و به موازات آن پیشرفت کشور موثر بوده و از اصلی ترین فاکتورهای توسعه به شمار می رود.
جاده بستان آباد - میانه به علت نداشتن استانداردهای لازم، با تصادفات زیاد وسایل نقلیه سنگین همراه بوده و با وجود افتتاح آزاد راه زنجان - تبریز از راه های پر رفت و آمد استان محسوب می شود.
یکی از راننده ها به خبرنگار ایرنا گفت: مسوولان نباید از این جاده که بار ترافیکی زیادی دارد، چشم پوشی کنند.
حیدر دادروان افزود: تخریب بعضی از قسمت های این جاده باعث شده در حین رانندگی مسیر ماشین منحرف شده و کنترل ماشین از دست راننده خارج شود.
یکی دیگر از رانندگان کامیون نیز اظهارکرد: متاسفانه جاده در بعضی از قسمت ها طوری تخریب شده که در صورت انحراف به راست هم نمی شود چاله ها را رد کرد.
حسن زینالی ادامه داد: همین چاله ها باعث تصادف من با یک اتوبوس شد که بیش از ۲۰۰ میلیون ریال خسارت متحمل شدم و کسی جوابگوی آن نیست.
یکی از مسافربرهای منطقه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: نبود راه استاندارد باعث شده هر ماه برای تعمیر خودرو و جلوبندی آن به مکانیک مراجعه کنیم.
بیوک با عصمت افزود: من از اهالی روستای مسیر این جاده هستم و هر هفته شاهد تصادف در این مسیر می باشم.
نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: این جاده از استانداردهای جاده ای خارج شده و نیازمند توجه ویژه است.
غلامرضا نوری با بیان اینکه این مسیر نیازمند چهار خطه شدن و رسیدگی اساسی است، ابراز امیدواری کرد مسوولان با مطالعه و فراهم کردن بسترهای مناسب در جهت رفع نواقص این جاده مسیر را برای ترانزیت مسافر و کالا استاندارد سازی کنند.
فرماندار شهرستان بستان آباد نیز با اشاره به وضعیت نامطلوب این جاده تا قره چمن خواستار تسریع در بهینه سازی این مسیر شد.
الیاس گل محمد زاده گفت: به علت وجود کارخانه های فولاد در این مسیر و عبور و مرور کامیون های سبک و سنگین نیاز به چهار خطه شدن این مسیر کاملا محسوس است.
سرپرست راه و شهرسازی بستان آباد نیز از تامین اعتبار برای ترمیم این جاده خبر داد و گفت: ۴۰ میلیارد ریال تامین اعتبار شده و بهسازی این مسیر به زودی شروع می شود.
قاسم قمری افزود: به محض تامین قیر، تعمیر و بهینه سازی اسفالت شروع می شود.
وی با بیان اینکه مسیر بستان آباد به سمت سراب بهینه سازی و لکه گیری شده ابراز امیدواری کرد: به زودی این مسیر نیز اسفالت ریزی شود.
۷۲۳۹/۷۰۴/۵۸۷

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۱۱

تکمیل طرح کمربندی عجب شیر نیازمند حمایت مسوولان است

عجب شیر، مراغه - فرماندار عجب شیر با اشاره به تکمیل نشدن طرح تعریض کمربندی این شهرستان با گذشت شش سال از آغازعملیات اجرایی آن، گفت: تکمیل این طرح برای کاستن ازمیزان وقوع حوادث رانندگی در این محور نیازمند حمایت همه جانبه مسوولان ذیربط است.

اژدر علمی روز یکشنبه در جلسه شورای ترافیک این شهرستان افزود: عملیات این طرح در سال ۸۶ آغاز شده و با وجود اجرای بخشی از اقدامات زیرساختی در این محور ۱۰ کیلومتری، تکمیل نشدن آن همچنان از معضلات و دغدغه های جدی مردم است.
وی اظهارکرد: مسوولان ذیربط باید به این طرح ملی نگاه ویژه ای داشته باشند تا مردم و مسافران از خدمات آن بهره بیشتری ببرند.
فرماندار عجب شیر با اشاره به اینکه طبق وعده مسوولان این محور ارتباطی قرار بود با حدود ۲۸۰ میلیارد ریال اعتبار در مدت دو سال به بهره برداری برسد، گفت: با گذشت شش سال از آغاز این طرح فقط ۶۰ درصد آن آماده سازی شده است.
علمی با تاکید بر ایمن سازی مسیرهای خطر ساز منطقه اضافه کرد: پیمانکار این محور به علت تخصیص ندادن به موقع اعتبارها، ادامه عملیات اجرایی آن را به صورت نیمه کاره رها کرده است.
وی از اداره راه و شهرسازی خواست نسبت به نصب علایم، ترمیم و نصب تابلوهای مسیر نما و جهت نما روی گاردریل ها، نصب و ترمیم سرعت گیرهای پلاستیکی، پاکسازی محور شانه، حریم راه و پارکینگ ها و خط کشی محورهای اصلی حوزه استحفاظی اقدام کند.
وی خواستار سرعت دهی در احداث میدان امام سجاد(ع) در مسیر ترانزیتی این شهرستان شد و گفت: احداث این میدان از سال ۸۹ تصویب شده ولی به علت برخی مشکلات فنی در آن به بهره برداری نرسیده است.
جلوگیری از سد معبر مغازه داران، برخورد با سد معبر خودروهای در پیاده روها، نصب تابلوهای در برخی نقاط شهر و ایجاد سرعت گیر در دو نقطه شهر در شورای ترافیک عجبشیر تصویب شد.
۷۴۸۵/۵۹۰/۵۸۷

۹۲/۰۴/۲۳
۰۲:۱۹

راه روستایی للـه بند - دراسله سوادکوه بهسازی و آسفالت شد

ساری - رییس اداره راه و شهرسازی سوادکوه از آسفالت راه روستایی للـه بند - دراسله این شهرستان به طول ۲ کیلومتر با هزینه ای بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال خبر داد.

شیروان مظلومی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : شهرستان سوادکوه به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی و همچنین کوهستانی بودن منطقه از جمله شهرستانهایی است که روستاهایی زیادی در آن واقع شده است.
وی بیان داشت : راه روستایی لله بند _ دراسله ۲۷ کیلومتر طول دارد که از این مقدار ۲۰ کیلومتر در سالهای گذشته زیرسازی و آسفالت شد.
رییس اداره راه و شهرسازی سوادکوه افزود : با بهسازی این راه روستایی نزدیک به ۲۰ روستا با ۵۱۰ خانوار از نعمت یک راه مناسب و ایمن برخوردار شدند.
از هفت هزار و ۷۰۷ کیلومتر راه روستایی مازندران ، ۶۵۵ کیلومتر در شهرستان سوادکوه واقع شده است.ک/۳
۷۳۳۱/۵۰۳

۹۲/۰۴/۲۳
۰۵:۲۶

فرماندار شیراز تاکید: جاده دسترسی به معادن دوکوهک در سریعترین زمان احداث شود

این جاده از جنوب منطقه دوکوهک عبور کرده و معادن موجود در منطقه را به بزرگراه حسینی الهاشمی متصل می‌کند اما متاسفانه احداث آن تاکنون نیمه کاره مانده است.

ایلنا: فرماندار و رییس شورای تامین شهرستان شیراز ضمن اعلام ضرب العجل برای انتقال راه دسترسی معادن دوکوهک و عبور کامیون‌های حامل مواد ساختمانی گفت: با پایان این فرصت از عبور کامیون‌ها در شهرک فجر دوکوهک جلوگیری به عمل خواهد آمد.
به گزارش خبرنگار ایلنا از شیراز، جواد زرین کلاه در جلسه‌ای که به منظور بررسی مشکلات و موانع انتقال راه عبوری کامیون‌های حامل بار در منطقه دوکوهک تشکیل شده بود؛ با تشریح پیشینه پیگیری مسایل مربوط به عبور و مرور کامیون‌ها از درون منطقه دوکوهک و شهرک فجر، اظهار داشت: در سال ۱۳۸۸ و پس از بازدید استاندار وقت از این منطقه و تشکیل جلسه‌ای در این خصوص مقرر شده است تعدادی از دستگاه‌ها از جمله شهرداری، مجتمع صنعتی فجر و انجمن تولید کنندگان شن و ماسه بصورت مشارکتی نسبت به احداث جاده‌ای در ضلع جنوبی دوکوهک اقدام کنند تا از این راه برای همیشه عبور و مرور کامیون‌ها از طریق آن انجام شود و مزاحمت‌های ایجاد شده برای شهروندان در این منطقه پایان یابد اما متاسفانه این تصمیم از سوی برخی افراد و دستگاه‌های مسئول عملیاتی نشده است.
فرماندار شیراز ادامه داد: اینجاده از جنوب منطقه دوکوهک عبور کرده و معادن موجود در منطقه را به بزرگراه حسینی الهاشمی متصل می‌کند اما متاسفانه احداث آن تاکنون نیمه کاره مانده است.
رییس شورای برنامه ریزی شهرستان شیراز در ادامه خطاب به دستگاه‌های مسئول عنوان کرد: ادارات و دستگاه‌هایی که بر اساس توافقنامه سال ۱۳۸۸ مسئولیت احداث اینجاده را پذیرفته‌اند موظف به اجرای تعهدات خود هستند و سازمان صنعت، معدن و تجارت، صاحبان معادن، مجتمع صنعتی فجر، اداره راه و شهر سازی نیز در این پروژه مشارکت خواهند کرد.
فرماندار شیراز همچنین به موضوع الحاق روستای دوکوهک به شهر شیراز اشاره و تصریح کرد: با توجه این الحاق شهرداری نیز موظف است ضمن همکاری با سایر دستگاه‌ها نسبت به احداث هرچه سریع‌تر اینجاده اقدام کند تا تردد کامیون‌ها از جاده احداثی جدید انجام شود.
وی در ادامه بر لزوم پیگیری موضوع تا حصول نتیجه تاکید کرد و گفت: برای پیگیری روند پیشرفت احداث اینجاده کارگروهی به مسئولیت معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری و با حضور مسئولان دستگاه‌هایی که بر اساس مصوبات دارای مسئولیت در این مورد هستند تشکیل شود و تا به سرانجام کار، موضوع را رسیدگی کنند.
زرین کلاه افزود: این کارگروه موظف شد تا برنامه زمان بندی برای احداث اینجاده تهیه کند تا پس از پایان زمان تعیین شده از تردد کامیون‌ها در جاده شهرک فجر دوکوهک جلوگیری شود و زمان پایان کار و افتتاح جاده جدید در کوتاه‌ترین زمان نیز رسما اعلام شود.
فرماندار شیراز در این جلسه علاوه بر بررسی سوابق موضوع، از عدم پایبندی به تعهدات در اجرای توافقات صورت گرفته توسط برخی دستگاه‌ها در رابطه با انتقال این راه انتقاد کرد و از جدیت فرمانداری شیراز در پیگیری مطالبات مردم این منطقه خبر داد.

منابع دیگر:
 • موج
۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۰۹

مازندران / انعقاد ساخت جاده انحرافی سد هراز آمل درمازندران

فرماندار شهرستان آمل،از انعقاد قرارداد جدید دولت با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای ساخت جاده انحرافی سد مخزنی هراز به طول 11کیلومتر و اختصاص 2 هزار و 300 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح مهم خبر داد.

اکبرزاده در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران مازندران گفت: ساخت دو تونل انتقال آب اکنون در مراحل پایانی قرار دارد و پس از اتمام آن تا چند ماه آینده ساخت بدنه اصلی سد هراز نیز آغاز می شود.
وی از سد مخزنی هراز آمل با ظرفیت تنظیم آب بیش از 650میلیون مترمکعب به عنوان بزرگترین سد مخزنی در شمال کشور یادکرد و افزود: سد هراز از مهمترین مصوبه های دولت نهم درسفر استانی به مازندران بوده و با بهره برداری از آن مشکلات کم آبی حدود 100هزارهکتار اراضی کشاورزی و آب آشامیدنی یک میلیون نفر از ساکنان پنج شهر مازندران برطرف خواهد شد.
فرماندار آمل، همچنین با بیان اینکه دولت در سال های گذشته حدود 2800میلیارد تومان برای تعریض وچهاربانده شدن جاده هراز هزینه کرده است، تصریح کرد: هم اکنون نیز 11پیمانکار برای اتمام طرح چهاربانده کردن جاده هراز فعال است و برابر برنامه زمان بندی شده پیش می رود.
اکبرزاده، ساخت بیمارستان160تخته خوابه، دانشکده فنی دخترانه ، تونل امامزاده هاشم به عنوان بزرگترین تونل جاده ای کشور، ساخت دهها دهنه پل بزرگ شهری وجاده ای، اجرایی شدن ساخت نخستین دانشگاه فناوریهای نوین کشور و نیز اجرایی شدن هفت هزار و721 واحد مسکن مهر را به عنوان مهمترین طرح های بهره برداری واجرا شده دولت نهم ودهم در شهرستان آمل اعلام کرد.
وی با بیان اینکه با بهره برداری از بزرگترین بیمارستان 220تخته خوابی بخش خصوصی در آمل تعداد بیمارستانهای دولتی وخصوصی در این شهرستان به حدود 10بیمارستان افزایش خواهد یافت، یادآورشد: در این راستا وزارت بهداشت ودرمان نیز باید تلاش جدی برای ارتقاء دانشکده پرستاری وپیراپزشکی آمل به دانشگاه مستقل را داشته باشد واین مهم از خواسته های جدی مردم شهرستان آمل است.
شهرستان آمل حدود 400هزارنفر جمعیت دارد./س

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۵۳

آغاز عملیات بهسازی و روکش آسفالت کمربندی لاهیجان

سرپرست اداره راه وشهرسازی لاهیجان ازآغاز عملیات بهسازی و روکش آسفالت کمربندی لاهیجان خبر داد.

 به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران،مجاوری با اعلام این مطلب گفت: باهدف افزایش ایمنی تردد و ارتقای کیفی سطح را ه و رفع خرابی های موجود، عملیات بهسازی و روکش آسفالت کمربندی لاهیجان بطور مقطعی آغاز شد.
وی افزود:کمربندی لاهیجان به طول 7 کیلومتر در محور اصلی رشت- چابکسر واقع است که به صورت مقطعی ، نقاط آسیب دیده روکش وبازسازی می شوند.
وی افزود: برای اجرای این پروژه اعتباری افزون بر 3 میلیاردو 500 میلیون ریال درنظر گرفته شده است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۱۵

گزارش تسنیم از مشکلات ورودی‌های کرج کلان‌شهر کرج تشنه هویت است/ نمادها در ورودی شهرها هویت سازند

خبرگزاری تسنیم: وجود اقوام و فرهنگ‌های مختلف در استان البرز و به تبع آن شهر کرج، منظری آشفته را به وجود آورده که البته هنوز می توان به آن قالبی تازه داد و با ایجاد نمادی برگرفته از بخش‌های مشترک این اقوام و فرهنگ‌ها، به آن هویتی مستقل و ویژه بخشید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، کلانشهر کرج با استان شدن و سرریز جمعیتی با تنوع قومیت های مختلف فرهنگی و اجتماعی این روزها تشنه تر از پیش نیازمند هویت بخشی به ورودی ها و خروجی های شهر که نقش بی بدیلی در شاکله و بدنه اصلی شهر دارند؛ می باشد.
کرج در گذشته‌ای نه چندان دور، با توجه به آب و هوای مناسب و وجود منابع آبی چون رودخانه کرج، باغ شهری زیبا و سبز با درختان کهن و بی‌شمار بوده ‌است که آثار آن هنوز هم در شهر به چشم می‌خورد. سوای از این امر وجود چهره های فاخر و نامی در این شهر اهمیت این کلانشهر را بیش از پیش می کند.
طی 40 سال اخیر و با هجوم جمعیت از سراسر ایران به این شهر، رفته رفته باغ‌های آن تخریب و با مناطق مسکونی و راه‌ها جایگزین شده است.
طبق آمار رسمی در سال  1391،جمعیت این کلانشهر به  1،967،005 نفر رسید که از این جهت در حال حاضر پس از شهرهای تهران و مشهد به‌عنوان سومین شهر پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود. این شهر در میان کلان‌شهرهای ایران با رشد جمعیت سالانهٔ 3/14 درصد بالاترین رشد جمعیت را دارد.
در این راستا عنصر ورودی به عنوان یکی از اجزای لاینفک شهر محسوب می شود که این امر زمینه ساز ادراک هویت شهری و به دنبال آن کلیت شهر است.
در این بحث، تطابق و سازگاری المان های شهری با هویت شهر مهمترین رویکردی است که در بکارگیری عناصر زیباسازی شهر از دید کارشناسان این حوزه همواره مورد تاکید قرار گرفته است.
مشاغل مزاحم، سد معبر و استقرار دکه‌ها، معضل مبادی ورودی کرج
رئیس شورای اسلامی شهر کرج در این رابطه با اشاره به وجود برخی مسائل و مشکلات موجود در محدوده ورودی و خروجی های کرج، اظهارکرد: حضور مشاغل مزاحم، سد معبر و استقرار دکه ها در محدوده های عنوان شده از جمله مسائلی است که باعث ایجاد تداخل در وضعیت مبادی ورودی و خروجی های تعریف شده برای شهر کرج است.
محمود دادگو در توضیحاتی در خصوص مبادی ورودی و خروجی کرج با بیان اینکه، این ورودی و خروجی ها در قالب محدوده شهر تعریف می شوند، بیان کرد: ورودی و خروجی های شهر در قالب محدوده شهر کرج، شامل مناطق گلشهر، مهرشهر، کیانمهر، قزلحصار، سهرابیه، اتوبان تهران، ماهدشت و محمد شهر می شود.
وی گفت: پرداختن به مبحث ساماندهی مبادی ورودی و خروجی های کرج و اجرای طرح های عمرانی در این مبادی ضمن نیاز داشتن به همکاری مسئولان ذیربط نیاز به تعامل عموم شهروندان دارد.
رئیس شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: ساماندهی و اجرای طرح های عمرانی در خصوص ایجاد تغییر و تحول در مبادی ورودی و خروجی کرج نیاز به تعامل و همکاری همه مسئولان دارد.
دادگو اظهار کرد: زیباسازی سیما و منظر شهر از خروجی های مثبت و موثر پرداختن به مقوله کار کارشناسی است که باید مورد توجه ویژه مسئولان ذیربط قرا گیرد.
رئیس شورای اسلامی شهر کرج با اذعان بر وجود مشکلات ملموس در خصوص ورودی ها و خروجی های شهر کرج، گفت: بی شک ورودی ها و خروجی های شهر دچار بلاتکلیفی و نواقص شده اند اما آنچه مسلم است این است که این مبادی تابع ضوابط و معیارهای خاصی هستند که به نحوی در چارچوب حریم و محدوده  شهری گنجانده می شوند.
وی با اذعان بر اینکه در خصوص مبادی ورودی و خروجی کرج تا کنون به وضعیت مطلوب نرسیده ایم، بر ضرورت ساماندهی این مهم تاکید کرد.
رئیس شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر ضرورت تعریف نماد برای کرج، عنوان کرد: تحقق این مهم ضمن ساماندهی سیما و منظر شهری به ویژه در یکی از مهمترین مبادی این کلانشهر، تعیین هویت برای این کلانشهر است.
این مسئول با یادآوری تعامل و همکاری های ارزنده استانداری و فرمانداری در امور مختلف شهری با مجموعه مدیریت شهری اعم از شورای اسلامی شهر و شهرداری، اظهار داشت: این ارگان ها نقش اساسی در ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کرج ایفا می کنند.
دادگو با بیان اینکه، مهمترین ورودی و خروجی شهر کرج، مسیر اتوبان است، گفت: این اتوبان به عنوان مسیر کمربندی است که با توجه به نقشه شهر تعریف می شود که بر این اساس مبادی ورودی و خروجی استان البرز در مسیر اتوبان از گرمدره  آغاز و به  خروجی قزوین منتهی می شود.
وی با بیان اینکه، ورودی و خروجی ها در مرکز استان البرز به هم آمیخته شده اند، بیان کرد: همکاری با وزارت راه برای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی ها لازم است.
ورودی‌ و خروجی شهر اولین منظر پیش روی بینندگان است
شهردار کلانشهر کرج نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما لزوم هویت بخشی به کلانشهر کرج در مبادی ورودی این شهر را یادآور شد و گفت: ورودی شهر یکی از مهمترین بخش هایی است که در نگاه اول نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و این امر لزوم ایجاد نمادی ماندگار و برگرفته از تاریخ و هویت کرج را می طلبد.
سیدعلی آقازاده با بیان اینکه این مهم هم اکنون در دست بررسی است بهره گیری از ایده های خلاق را در این زمینه موثر دانست و خواستار همکاری شهروندان در صورت داشتن ایده و طرح در این زمینه شد.
طراحی المان در دستور کار است
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهری، به‌کارگیری طرح های خلاق و بدیع را در این حوزه راهگشا دانست و گفت: رسالت سازمان استفاده از طرح های نو و تازه است تا فضای شهر هرچه بیشتر مطلوب حال شهروندان باشد.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهری در خصوص ساماندهی ورودی شهر کرج نیز اظهار داشت: درحال حاضر ورودی و خروجی مناسبی برای شهر کرج تعریف نشده است و از این رو انجام این مهم در اولویت های کاری قرار دارد.
صدرایی ایجاد المان و یادمان ها در مبادی ورودی و خروجی شهر کرج و مناطق حومه آن را از جمله برنامه های آتی این سازمان برشمرد.
به هر روی ضرورت دارد تا در این راستا طرح های کارآ و مطلوب به منظور ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کرج، عملیاتی شود و فعالیت های عمرانی در این زمینه باید با توجه به اولویت های مشخص و با تکیه بر مولفه هایی از جمله، هدف گذاری و برنامه ریزی تعریف شود و سپس در پروسه ساماندهی قرار گیرد.
در این خصوص می طلبد که با توجه به وجود بافت تاریخی متعدد، حضور هنرمندان و فرهیختگان کشور در این استان، در کنار ویژگی های اقلیمی و منطقه ای شاخصه هایی مملو از طرح های زیباسازی با محور اقدامات کارشناسی و با بهره گیری از ایده های خلاق مدیران و دیگر هنرمندان سطح شهر اجرایی شوند تا شهرمان شاهد نمادی ماندگار و در خور شان باشد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۴۴

معاون وزیر راه در گفت‌وگو با فارس خبر داد آغاز ثبت‌نام برای نوسازی ناوگان عمومی برون‌شهری/ ارائه تسهیلات با سود کم

رئیس سازمان راهداری از ارائه تسهیلات 100 میلیون تومانی نوسازی کامیون‌ و اتوبوس‌ با نرخ سود 15 درصد و بازپرداخت 7 ساله و ثبت نام در استان‌ها خبر داد و گفت: این تسهیلات از محل وجوه اداره شده سازمان پرداخت می‌شود.

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص نوسازی انواع ناوگان عمومی جاده‌ای برون‌شهری اعم از کامیون، اتوبوس و سواری کرایه اظهار داشت: نوسازی ناوگان به خصوص در حمل و نقل جاده‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است.
وی ادامه داد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تلاش بسزایی داشته است تا بتوان در این زمینه با ایجاد تسهیلات مناسب نسبت به نوسازی ناوگان اقدام کرد.
* پرداخت 100 میلیون تومان تسهیلات نوسازی کامیون‌ها با نرخ سود 15 درصد
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در بحث نوسازی ناوگان کامیونی و تریلی‌ها سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای طی تفاهم‌نامه‌ای با بانک مسکن مبلغ 100 میلیون تومان تسهیلات نوسازی ناوگان پرداخت می‌کند.
افندی‌زاده تصریح کرد: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های هر استان برای دریافت تسهیلات و نوسازی ناوگان ثبت نام کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات هفت ساله با نرخ سود 15 درصد است که با توجه به مدت بازپرداخت طولانی آن امکان مناسبی را برای نوسازی ناوگان در بخش حمل و نقل کالا فراهم کرده است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: برای نوسازی ناوگان کامیونی تفاهم‌نامه‌ای هم با خودروسازها منعقد کرده‌ایم که شامل شرکت‌های سایپا، ایران‌خودرو، ارس‌خودرو، باران خودرو پرشیا است.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: علاقه‌مندان می‌توانند با انتخاب نوع وسیله نقلیه از کارخانه‌های مذکور، برای نوسازی ناوگان خود اقدام کنند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: البته سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آمادگی دارد با سایر کارخانه‌های خودروساز دیگر نیز تفاهم‌نامه امضاء کند و آنها را در لیست خود داشته باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: البته مبلغی نیز توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به عنوان ارزش اسقاطی خودرو‌ در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که این رقم متناسب با نوع وسیله نقلیه است.
* پرداخت 100 میلیون تومان تسهیلات 7 ساله نوسازی اتوبوس‌ها
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: برای نوسازی اتوبوس‌های برون‌شهری نیز مبلغ 100 میلیون تومان تسهیلات از طریق بانک مسکن با شرایط بازپرداخت هفت ساله و نرخ سود 15 درصد پرداخت می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: طی قرارداد سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شرکت عقاب‌افشان و سایر شرکت های خودروساز بسته به انتخاب متقاضی، آماده هستند تا اتوبوس برای نوسازی ناوگان اختصاص دهند.
وی اظهار داشت: تمامی ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های استان‌ها آماده هستند تا با کمک انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی نسبت به ثبت‌نام متقاضیان اقدام کنند.
* پرداخت تسهیلات 40 میلیون تومانی نوسازی ناوگان مینی‌بوسی
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: همچنین مبلغ 40 میلیون تومان برای نوسازی ناوگان مینی‌بوسی از طریق بانک مهر اقتصاد ایران با نرخ سود چهار درصد و مدت زمان بازپرداخت چهار ساله پرداخت می‌شود.
وی تصریح کرد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای دریافت مینی‌بوس، با برخی خودروسازها قرارداد منعقد کرده و با برخی دیگر از آنها در حال انعقاد قرارداد است.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با تأکید بر اینکه متقاضیان می‌توانند از این شرایط به بهترین نحو استفاده کنند، گفت: البته در این میان مبلغی توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به عنوان ارزش اسقاطی خودروها در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که این رقم متناسب با نوع وسیله نقلیه است.
* پرداخت 10 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود چهار درصد برای نوسازی سواری‌ها
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین برای نوسازی سواری‌های کرایه برون‌شهری مبلغ 10 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود چهار درصد و بازپرداخت چهار ساله در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: متقاضیان نوسازی ناوگان سواری کرایه نیز می‌توانند با مراجعه به ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های استان، نسبت به ثبت نام برای دریافت تسهیلات و خرید سواری‌ها اقدام کنند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: بابت نوسازی ناوگان سواری کرایه و دریافت خودرو‌های اسقاطی، مبلغی نیز توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به عنوان ارزش اسقاطی خودروها دراختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
* بکارگیری سهل‌ترین روش ‌ارائه تسهیلات برای نوسازی ناوگان
افندی‌زاده تصریح کرد: سعی کرده‌ایم بتوانیم نسبت به نوسازی ناوگان و ارائه تسهیلات به متقاضیان نوسازی، خدمات مناسبی ارائه شود.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تأکید کرد: تمامی ادارات کل حمل و نقل و پایانه‌های استان‌ها آماده ثبت‌نام متقاضیان هستند و متقاضیان تنها در مرحله آخر برای دریافت تسهیلات به تهران مراجعه می‌کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: همچنین تلاش شده است تسهیل‌ترین نحوه پرداخت تسهیلات بانکی برای متقاضیان در نظر گرفته شود، مثلاً برای دریافت ضامن حداکثر دو نفر و اغلب یک ضامن در نظر گرفته شده است و این ساده‌ترین شرایطی بود که تسهیلات از طریق بانک‌ها قابل پرداخت است.
* فعلاً ثبت‌نام نوسازی ناوگان انجام می‌شود/ متقاضیان بشتابند
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه فعلاً ثبت‌نام انجام می‌شود، اضافه کرد: متناسب با سقف وجوه اداره شده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، این تسهیلات پرداخت می‌شود و‌ تا سقف وجوه‌ اداره‌ شده سازمان تکمیل شود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۰۲

فرماندار خلخال خبر داد آسفالت 12 محور روستایی در شهرستان خلخال

فرماندار شهرستان خلخال گفت: در سال جاری 12 محور روستایی با 67 کیلومتر مسافت در سه بخش مرکزی، خورش رستم و شاهرود خلخال آسفالت خواهد شد.

هوشنگ محمدی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل با تقدیر از پیگیری‌های نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی و پیگیری مصوبات و تصمیمات برای شهرستان خلخال اظهار داشت: با تلاش‌های شبانه‌روزی نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس مبلغ 10میلیارد تومان از وزارت راه و شهرسازی اخذ شده و به زودی مراحل آسفالت در این مسیر‌ها انجام خواهد شد.
وی یادآور شد: هم اکنون در شهرستان خلخال در مسیر‌های روستایی 45 کیلومتر آماده آسفالت وجود دارد که انتظار می‌رود اداره راه و شهرسازی شهرستان خلخال با تسریع در روند عملیات آسفالت موجبات رضایت‌مندی اهالی روستاهای خلخال را برآورده سازد.
محمدی ادامه داد: با تخصیص این اعتبار و هزینه آن در بهسازی راه‌های روستایی خلخال رتبه آسفالت راه‌های روستایی شهرستان خلخال ارتقا خواهد یافت.
فرماندار شهرستان خلخال تاکید کرد: در 15 روز آینده تشریفات اداری و قرارداد‌های لازم جهت آغاز آسفالت در مسیر‌های یاد شده آغاز خواهد شد.
این مسئول مسیر‌های اعلام شده را برندق - جعفرآباد، آهو چنارلق، سه‌راهی برندق به سجهرود، سه‌راهی برندق - سفیدآب - اسبو، کجل دیز، سه‌راهی کرین به تیل، راه روستایی لرد به میانرودان، علی‌آباد - ماجولان ، اسبو و اسکستان، ترزنق یلوجه، سه‌راهی - هشجین به ترازوج، هشجین گلوجه در سه بخش مرکزی، خورش رستم و شاهرود عنوان کرد.
محمدی افزود: در دو روستای نی‌احمد بیک و هواشانق از توابع شهرستان کوثر نیز کار آسفالت راه‌های روستایی ادامه خواهد داشت.
فرماندار شهرستان خلخال تصریح کرد: حقیقتاً در چند سال اخیر این پیگیری و تلاش از سوی نماینده خلخال و کوثر بی‌نظیر بوده و جای تشکر و قدردانی دارد.
وی گفت: اعتبار چهار برابری جذب شده برای شهرستان خلخال به حوزه راه‌های روستایی اختصاص یافته که این امر موجبات خوشحالی مردم خلخال را در روستاها به دنبال داشته است و مردم قدردان خدمات دولت در رسیدگی به راه‌های روستایی هستند.
محمدی در پایان سخنان خود به خبرنگار فارس در اردبیل ابراز داشت: شهرستان خلخال و کوثر در جنوب استان اردبیل از پایین‌ترین متوسط آسفالت راه‌های روستایی برخوردار بوده‌اند که با پیگیری‌های اخیر نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی بالغ بر10 میلیارد تومان برای آسفالت راه‌های روستایی شهرستان‌های خلخال و کوثر اخذ شده است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۰۰

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان قم خبر داد کسب رتبه نخست ملی کاهش تصادفات جاده‌ای توسط قم

مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان قم از کسب رتبه نخست کشوری در کاهش تصادفات برون شهری و روستایی توسط این اداره کل خبر داد.

مصطفی عباسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم اظهار کرد: براساس آمار سالانه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، استان قم رتبه نخست کشوری را در کاهش تصادفات و تلفات برون شهری و روستایی در دو ماه نخست سال جاری کسب کرده است.
وی افزود: این آمار توسط دفتر آمار ایمنی و ترافیک سازمان متبوع هر ساله با مقایسه درصد تصادفات و تلفات برون شهری و روستایی در دو ماه نخست هر سال با سال گذشته در سراسر کشور اعلام می‌شود.
مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی استان قم با بیان اینکه استان قم بیشترین درصد کاهش یعنی 9.28 رشد منفی نسبت به دو ماه نخست سال گذشته را داشته است، گفت: به همین دلیل قم رتبه نخست کشوری را در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌‌ماه سال جاری به دست آورده است.
وی گفت: استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان هر یک به ترتیب با کاهش 4.24 و 3.22 درصدی رتبه‌های دوم و سوم آمار کاهش تصادفات و تلفات برون شهری و روستایی را در دو ماه نخست سال جاری در مقایسه با دو ماه نخست سال گذشته کسب کرده‌اند.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۴۷

فارس گزارش می‌دهد جاده مرگبار در انتظار رسیدگی مسئولان / تعریض جاده گهرباران مازندران در انتظار بودجه

بیش از چهار سال از آغاز عملیات تعریض جاده گهرباران می‌گذرد اما اقداماتی بسیار کوچکی در این مسیر گرفته است که باید با همت مسئولان و تزریق بودجه این جاده مرگ تعریض شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، شهرستان تازه تاسیس میاندرود با دارا بودن ویژگی‌های منحصربه‌فرد و توریستی بودن خود از نگاه مسئولان استان مازندران بی‌مهری‌های فراوانی شده است.
شهرستانی که با دارا بودن نیروی کار فراوان، زمین‌های کشاورزی حاصلخیز و مناظر بکر و دست نخورده می‌تواند در تمام فواصل سال میزبان مسافران و توریست‌ها از سراسر کشور باشد.
شهرستان میاندرود با در اختیار داشتن چندین کیلومتر از سواحل دریای خزر و جنگل‌های سرسبز این استان همه ساله میزبان ده‌ها هزار مسافر از تمام نقاط کشور است.
اما این میزبانی و جذب مسافران به چه قیمت؟ نمی‌توان با قیمت جان مسافران برای شهرستان میاندرود توریست و مسافر جذب کرد.
چند سالی است که مسافران دریای خزر، شهرستان میاندرود را با جاده مرگش می‌شناسند و از گذر در جاده گهرباران برای رسیدن به دریای خزر هراس دارند.
این روزها جاده گهرباران روزها و شب‌های سختی را سپری می‌کند و روزی را بدون حادثه دردناک به خود نمی‌بیند و این جاده هر روز برای خود قربانی می‌گیرد تا شاید نگاه مسئولان استان مازندران تغییر کند و چاره‌ای برای این جاده بیاندیشند.
جاده‌ای که از سوی نمایندگان ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی و معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران به جاده مرگ خوانده شده است، پس چرا اقدامات مؤثری از سوی مسئولان استانی برای این جاده مرگبار صورت نمی‌گیرد.
جاده گهرباران با متصل بودن به نیروگاه شهید سلیمی، بندر امیر‌آباد، کارخانه نکاچوب، فرودگاه بین‌المللی دشت ناز، شرکت دامپروری مهدشت، حیاط وحش دشت ناز، پادگان آموزشی ولیعصر (عج)، شرکت شیمیایی و ناحیه صنعتی میاندرود هر روز شاهد رفت و آمد حدود 300 دستگاه تریلر نفتکش و یدکش است که هر لحظه برای روستائیان حاضر در حاشیه این جاده خطراتی مرگبار به وجود می‌آورند.
 
جاده‌ای که در امتداد آن حدود 30 روستا قرار دارد و جمعیت ثابت آن به بیش از 40 هزار نفر می‌رسد و هر روز عبور و مرور ادوات کشاورزی در آن صورت می‌گیرد، مسلما چاره‌ای جز رفت و آمد در یک راه باریک و تک‌بانده را ندارند.
وجود فرودگاه بین‌المللی دشت‌ناز در حاشیه این جاده یک امتیاز و برند معتبری می‌تواند برای جاده گهرباران باشد، در صورتی که هر بار با سفرهای دولت نهم و دهم به استان مازندران و گذر از گوشه‌ای از این جاده اقدامات جزیی برای دید رئیس جمهور و هیت همراه وی صورت گرفته است و دیگر نقاط جاده که به پاسگاه گهرباران و دریای خزر متصل می‌شود از نگاه وزرای کشور به دور مانده است.
مسیری که به پاسگاه گهرباران متصل می‌شود از دل زمین‌های حدود 3هزار هکتاری دشت ناز عبور می‌کند که روستائیان حاشیه جاده گهرباران، یکی از علت‌های عقب‌ماندگی این منطقه را وجود زمین‌های دشت ناز می‌دانند.
 
روستائیان منطقه گهرباران اعتقاد دارند که جاده گهرباران باید با همت و همکاری شرکت دشت ناز، نیروگاه شهید سلیمی نکا، بندر امیرآباد و اداره راه و شهرسازی استان مازندران تعریض شود.
یکی از روستائیان منطقه گهرباران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: هر روز شاهد عبور و مرور تعداد بسیار زیادی از تریلرهای نفتکش نیروگاه شهید سلیمی نکا در این جاده هستیم.
سید رضا رزاقی با انتقاد شدید از روند کندی تعریض جاده گهرباران گفت: چهار سال قبل برای تعریض جاده گهرباران اقداماتی صورت گرفت و هر مدت کوتاهی آمدند و یک قسمتی کوچکی را تعریض کردند و باز برای مدت طولانی کار را رها کردند و رفتند.
وی با اشاره به اینکه یک طرف جاده گهرباران که از وسط روستای «زید» عبور می‌کند را تعریض کردند، افزود: همین یک طرف جاده که همه و همه دو کیلومتر هم نمی‌شود را بعد چهار سال زیرسازی کردند که حدود سه سال این یک طرف جاده در روستای زید، شانه نداشت.
رزاقی ادامه داد: وقتی همین یک طرف جاده در روستا شانه نداشت، هر روز تصادف می‌شد و مینی‌بوس های خطی این مسیر برای اینکه مسافران این روستا را پیاده کنند، مجبور می‌شدند در وسط جاده بیاستند که از پشت‌سر تصادف بسیار زیادی می‌شد که چند نفر از روستائیان پس از تصادف تا پای مرگ هم رفتند.
 
وی به مرگ یکی از روستائیان اشاره کرد و گفت: در یک سال پیش به‌ خاطر نداشتن روشنایی و استاندارد نبودن جاده، یک جوان با یک خودرو تصادف کرد و پس از چند ساعت جنازه‌ این جوان را که چندین ماشین از روی آن رد شده بود پیدا کردیم.
رزاقی اظهار داشت: وقتی تریلرهای نفتکش نیروگاه شهید سلیمی نکا و بندر امیرآباد از این جاده تنگ و باریک عبور می‌کنند و خطرهای زیادی برای مردم ایجاد می‌کنند، پس چرا نباید این شرکت‌ها و حتی دشت ناز همت کنند و این جاده را تعریض کنند.
وی با اشاره به زمین‌های حدود 3هزار هکتاری دشت ناز گفت: این همه زمین در این منطقه وجود دارد و از طرفی تریلرهای نیروگاه شهید سلیمی و بندر امیرآباد از این منطقه عبور می‌کنند پس چرا نباید این شرکت‌ها فکری به حال این جاده مرگ بکنند.
رزاقی با طرح سوالی خاطرنشان کرد: آیا جان مردم منطقه برای مسئولان مهم نیست؟
وی در پایان بیان کرد: مردم منطقه گهرباران از همه سازمان‌ها و شرکت‌هایی که از این مسیر رفت و آمد می‌کنند می‌خواهند تا به وضع این جاده رسیدگی کنند.
 
پس از تعریض جاده گهرباران از ابتدای سه‌راه اسلام آباد تا چهار راه دشت ناز حدود چهار سال می‌گذرد اما اقداماتی که در این مسیر صورت گرفته، همانند تعریض یک سمت جاده و پایان زیرسازی آن دیگر هیچ فعالیتی در آن به چشم نمی آید جز یک سری کارهای نمادین کوچک و پاک کردن صورت مسئله که پاسخگو نیست.
با تعریض قسمتی از این جاده و حذف شانه‌های آن دیگر حتی رانندگان برای توقف کوتاه و یا نقص فنی خودروی خود دیگر قادر به توقف در حاشیه و شانه راست جاده نیستند و در نتیجه همین مسئله باعث تصادف‌های مرگباری در این مسیر شده است.
همچنین خبرهایی مبنی بر اختصاص 3 میلیارد تومان برای ادامه این پروژه به گوش می‌رسد اما در چند روز اخیر هیچ گونه فعالیتی در این منطقه صورت نگرفته است و روستائیان شهرستان میاندرود چشم انتظار تزریق بودجه به این پروژه هستند.
این مسیر از روشنایی و علایم اخطاری راهنمایی و رانندگی برخوردار نیست و رانندگان هر لحظه خطر منحرف شدن به سمت شانه راست را احساس می‌کنند.
 
با توجه به اینکه جاده گهرباران راه ارتباطی حدود 30 روستا و نیروگاه شهید سلیمی نکا، بندر امیرآباد، زمین‌های دشت ناز و چندین شرکت صنعتی دیگر است، راه فعلی برای این تعداد حمل و نقل مناسب نیست.
مردم روستائیان جاده گهرباران از مسئولان استان مازندران به ویژه اداره کل راه و شهرسازی مازندران خواستار اجرای طرح تعریض این جاده تا پاسگاه گهرباران هستند.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۲۶

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین خبر داد پیشرفت 65 درصد ‌قطعه نخست جاده قزوین ـ الموت ـ تنکابن

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین از پیشرفت 65 درصدی در اجرای قطعه نخست جاده قزوین ـ الموت ـ تنکابن خبر داد و گفت: در قطعه دوم، عملیات ابتدایی در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، نادر محمدزاده بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: سال 91 از نظر اعتباری سال سختی بود اما در عین حال چند طرح اساسی در حوزه راه و شهرسازی در استان قزوین پیگیری و اجرا شد که پیشرفت خوبی داشته‌اند.
وی افزود: مهم‌ترین طرحی که ابتدای سال جاری آغاز شد، فاز دوم محور قزوین ـ الموت ـ تنکابن بود که تاکنون پیشرفت خوبی داشته است به طوری که در استان قزوین حدود 20 کیلومتر بازگشایی شده است.
این مسئول اضافه کرد: دو طرف دهانه یکی از تونل‌ها به طور کامل باز شده و آمادگی آغاز حفاری ورودی تونل را پیدا کرده و در تونل دیگر نیز به ورودی تونل رسیده‌ایم.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین با بیان اینکه اصلی‌ترین تونل این مجموعه حدود 300/4 کیلومتر طول دارد و یکی از بزرگترین تونل‌های کشور به شمار می‌رود، عنوان کرد: امیدواریم در دو هفته آینده موفق شویم به ورودی این تونل دست یابیم و عملیات اجرایی دهانه ورودی تونل را آغاز کنیم.
محمدزاده تصریح کرد: استان مازندران عملیات اجرایی کیلومتر 34 تا 40 طرح را آغاز کرده است اما با توجه به اینکه در این قسمت از طرح که در استان مازندران واقع شده، وجود جنگل و زمین‌های زراعی موجب شده طرح با مشکلاتی رو به رو شود.
وی ادامه داد: باید با اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست هماهنگی‌های بیشتری انجام شود تا آسیبی به محیط زیست و منابع طبیعی وارد نشود.
محمدزاده بیان کرد: برای اینکه سرعت انجام طرح افزایش یابد، از دهانه خروجی تونل چهار کیلومتری نیز عملیات اجرایی را آغاز می‌کنیم زیرا در خروجی تونل جنگل نداریم و این احتمال می‌رود که به این طریق سرعت کار در قسمت مازندران افزایش یابد.
این مسئول اظهار داشت: برای قطعه نخست جاده قزوین ـ الموت ـ تنکابن که در استان قزوین واقع شده تاکنون حدود 50 میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل این قطعه 100 میلیارد تومان دیگر نیز نیاز است.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین با اشاره به اینکه برای قطعه دوم نیز همین مبلغ با پیش پرداخت در اختیار مجری طرح قرار گرفته است، افزود: میزان اعتبار مورد نیاز برای اجرای قطعه دوم 411 میلیارد تومان و اعتبار لازم برای بهسازی یک قطعه از این جاده که در استان مازندران واقع شده 50 میلیارد تومان است.
محمدزاده اضافه کرد: در مجموع ساخت این جاده به حدود 550 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که 450 میلیارد تومان آن از محل سهام تأمین می‌شود و امیدواریم باقی‌مانده این مبلغ از بودجه سنواتی و کمک‌هایی از سفر مقام معظم رهبری، تأمین شود.
وی ادامه داد: در صورتی که عملیات اجرایی این طرح بر اساس زمان‌بندی پیش رود امیدواریم قطعه نخست این طرح که طول آن 62 کیلومتر است در سال آینده به بهره‌برداری برسد.
این مسئول با اشاره به محدودیت‌های عملیات اجرایی این طرح گفت: به دلیل شرایط جوی ایام کار در این طرح محدود است به طوری که از اردیبهشت تا اواخر مهر ماه امکان اجرای عملیات قطعه نخست این طرح وجود دارد بنابر این زمان تأمین منابع مالی بسیار حائز اهمیت است.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود سه میلیون خودرو در سال از این مسیر عبور کند، اظهار کرد: با بهره‌برداری از این طرح مسیر قزوین به تنکابن حدود 180 کیلومتر کوتاه‌تر می‌شود که این موضوع در صرفه‌جویی میزان سوخت خودروهایی که در این مسیر تردد می‌کنند نقش مهمی دارد.
محور قزوین ـ رحیم‌آباد ـ کلاچای از راه‌های مناسب کشور است
محمدزاده با اشاره به روند اجرایی طرح قزوین ـ رحیم‌آباد ـ کلاچای گفت: سال گذشته مصوبه‌ای از دولت برای این محور گرفتیم که یک صد میلیارد تومان اعتبار از محل فروش سهام برای آن در نظر گرفته شود که به زودی مناقصه آن انجام و پس از انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی طرح تا پایان شهریور ماه سال جاری آغاز می‌شود.
وی افزود: این طرح نیز یکی از طرح‌های مهم اداره کل راه و شهرسازی قزوین به شمار می‌رود که محور باراجین آغاز مسیر است و از مسیرهای شاهرود، نقطه‌ای بین رجایی‌دشت و رازمیان که با شاهرود تلاقی دارد و از آنجا به ارتفاعات بالادست لشکان منتقل می‌شود.
به گفته این مسئول آغاز عملیات اجرایی این طرح از شاهرود به سمت انتهای محور استان قزوین به مناقصه گذاشته می‌شود و عملیات اجرایی ادامه این طرح که در استان گیلان واقع شده است به صورت مستقل به وسیله اداره کل راه و شهرسازی گیلان به اجرا در می‌آید.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین خاطرنشان کرد: این مسیر پل ارتباطی استان قزوین با استان گیلان است و با توجه به شیب‌ها، پیچ‌ها و شرایط اقلیمی که برای راه در مسیر اجرای این طرح وجود دارد، از لحاظ کیفیت دسترسی از راه‌های مناسب کشور است.
محمدزاده با اشاره به روند اجرایی طرح احداث جاده بویین زهرا به ساوه گفت: این طرح در تأمین منابع با مشکلاتی رو به رو بود که در حال حاضر با توجه به رفع این موانع حدود 20 کیلومتر از این مسیر آمادگی آسفالت شدن و بهره‌برداری را دارد.
وی افزود: این طرح در مجموع 70 کیلومتر است که  35 کیلومتر آن در استان قزوین واقع شده و از محورهای پرتردد و پرحادثه به شمار می‌رود که امیدواریم هرچه زودتر عملیات اجرای 15 کیلومتر باقی‌مانده نیز اجرا شود.
این مسئول با بیان اینکه محور قزوین ـ کورانه از طرح‌های فاقد اعتبار مصوب است، گفت: با توجه به اینکه این طرح بدون اعتبار مصوب آغاز شده موفق به اتمام عملیات اجرایی نشده است.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین افزود: پیگیری‌های زیادی برای تأمین منابع صورت گرفته است اما با توجه به اینکه این طرح اعتبار مصوب ندارد و شروع طرح‌های جدید در شرایط اعتباری فعلی تقریباً ناممکن است، با کمک گرفتن از محل‌های اعتباری مختلف امیدواریم شرایط این طرح بهبود یابد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۶:۲۶

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین: همه راه‌های اصلی قزوین بزرگراه می‌شوند

مدیرکل راه و شهرسازی قزوین با بیان اینکه همه راه‌های اصلی قزوین در حال تبدیل شدن به بزرگراه هستند، گفت: در صورت تأمین منابع و تکمیل طرح‌های در دست اجرا هیچ گونه راه اصلی در استان قزوین وجود ندارد که تبدیل به بزرگراه نشده باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، نادر محمدزاده بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت: در استان قزوین در مجموع شش هزار و 500 کیلومتر راه داریم که یک هزار و 500 کیلومتر آن راه‌های اصلی، فرعی، بزرگراه و آزادراه و نیز پنج هزار کیلومتر آن راه‌های روستایی هستند.
محمدزاده افزود: قزوین ـ بویین زهرا و قزوین ـ تاکستان طرح‌های تبدیل راه اصلی به بزرگراه بودند که اجرا شدند و محورهای قزوین ـ آبیک، شامی‌شاپ ـ ابهر و همچنین شامی‌شاپ ـ خرمدره که بیش از 70 درصد آن انجام شده، از جمله طرح‌های تبدیل راه اصلی به بزرگراه به شمار می‌روند که در دست اجرا هستند.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین عنوان کرد: در حال حاضر پنج هزار کیلومتر راه روستایی در سطح استان قزوین داریم که بیش از نصف این مجموعه آسفالت است اما نیاز به روکش جدید دارد.
محمدزاده تصریح کرد: اولویت آسفالت‌ریزی و روکش را به روستاهای دارای بیش از  50 خانوار اختصاص داده‌ایم که در حال حاضر حدود 120 کیلومتر راه روستایی در این قبیل روستاها موجود است که راه آسفالته ندارند.
وی افزود: اداره کل راه و شهرسازی قزوین سعی دارد از کمک‌های وزارت راه و شهرسازی، اعتبارات ملی و از محل تأمین قیر، راه‌های مربوط به این دسته از روستاها را که در اولویت آسفالت راه قرار دارند، آسفالت کند.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مشکلات راه‌های روستایی باید ریشه‌ای حل شود، گفت: اگر قرار است مشکل راه‌های روستایی سطح کشور حل شود باید به صورت ریشه‌ای در مجلس رفع شود زیرا اعتباراتی که هر ساله به راه‌های روستایی سطح کشور اختصاص می‌یابد به اندازه‌ای نیست که راه‌های روستایی را نگهداری و آسفالت کند.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین بیان کرد: با توجه به رقم اعتباری که هر ساله به راه‌های روستایی سطح کشور اختصاص می‌یابد اگر قرار باشد اولویت‌ها را تعریف کنیم و بخواهیم فقط راه‌های روستایی اولویت‌دار کشور را آسفالت کنیم حداقل به 40 سال زمان نیاز داریم.
محمدزاده افزود: بنابر این مجلس باید به صورت فوری برنامه‌ای را برای این موضوع تدوین کند و برای یک دوره پنج ساله وضعیت تمام راه‌های روستایی سطح کشور را بهبود بخشد؛ مانند برنامه‌ای که برای مقاوم‌سازی مدارس انجام شد و موفقیت‌آمیز بود.
وی اظهار داشت: روستاهای کنونی با گذشته فرق دارند زیرا ارتباطات مورد نیاز فعلی روستاییان به دلیل شرایطی که وجود دارد بیشتر از گذشته است و نیاز به راه روستایی آسفالته از ضروریات به شمار می‌رود.
این مسئول عنوان کرد: هر کیلومتر راه روستایی به طور میانگین 200 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که با توجه به اینکه استان قزوین 120 کیلومتر راه روستایی دارد، برای زیرسازی و آسفالت راه‌های روستایی سطح استان قزوین 24 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین تصریح کرد: برخی موارد که راه‌های روستایی در مسیرهای کوهستانی قرار دارند، به ازای هر کیلومتر 400 میلیون تومان اعتبار برای زیرسازی و آسفالت نیاز دارند و این درحالی است که سالانه بیشتر از 50 میلیارد تومان اعتبار به راه‌های روستایی استان قزوین اختصاص نمی‌یابد که این مبلغ نیز برخی سال‌ها مانند سال گذشته کمتر نیز می‌شود.
محمدزاده گفت: تمام 120 کیلومتر راه روستایی استان قزوین در دستور کار قرار دارد و عملیات اجرایی آن‌ها درحال انجام است به طوری که بین 60 تا 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی افزود: همه ساله برای اجرای طرح راه‌های روستایی بودجه اختصاص می‌یابد اما چون مبلغ آن کم و محدود است، عملیات اجرایی این طرح‌ها نیز به کندی پیش می‌رود.
محمدزاده بیان کرد: اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح‌های راه‌های روستایی استان قزوین از سه محل منابع ملی، منابع استانی و قیر تأمین می‌شود به نحوی که مقداری از قیر مورد نیاز آسفالت راه‌های روستایی از پالایشگاه‌ها دریافت می‌شود و در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد.
افزایش سه کیلومتری در حوزه روشنایی راه‌های قزوین
این مسئول با اشاره به وضعیت روشنایی راه‌های قزوین گفت: استان قزوین در وضعیت روشنایی راه‌ها جزو دو استان نخست کشور است و از لحاظ نگهداری نیز وضعیت خوبی دارد.
محمدزاده افزود: سالانه حدود 700 میلیون تومان اعتبار برای نگهداری تجهیزات روشنایی راه‌های استان قزوین هزینه می‌شود و در سال جاری نیز حدود سه کیلومتر در محور بین عوارضی و دانشگاه آزاد به روشنایی راه‌های استان اضافه شد که امیدواریم با تأمین منابع خط روشنایی راه‌های استان قزوین را بیش از پیش افزایش دهیم.
وی با اشاره به روند اجرای طرح پل شرکت نفت بیان کرد: این طرح از مصوبات سفر هیئت دولت به استان قزوین بود که از پیشرفت فیزیکی خوبی نیز برخوردار است.
این مسئول با اشاره به اینکه اعتبار مورد نیاز برای تکمیل طرح یاد شده حدود پنج میلیارد تومان است، افزود: طرح احداث پل شرکت نفت یک طرح مشارکتی سه‌جانبه بین اداره کل راه و شهرسازی، شرکت نفت و شهرداری قزوین است.
محمدزاده ادامه داد: با وجود اینکه قرار بود اعتبار مورد نیاز این طرح به صورت مساوی از سوی نهادهای یاد شده تأمین شود، در نهایت امر مقرر شد 50 درصد اعتبار مورد نیاز به وسیله وزارت راه و شهرسازی، 25 درصد از سوی شهرداری قزوین و 25 درصد هم از جانب شرکت نفت تأمین شود.
مدیرکل راه و شهرسازی قزوین اضافه کرد: 25 درصد از اعتبار مورد نیاز طرح که قرار شده به وسیله شهرداری تأمین شود در قسمت روسازی و آسفالت پل هزینه می‌شود و بنابر این شهرداری قزوین تا رسیدن طرح به این مرحله مبلغی پرداخت نمی‌کند.
محمدزاده ادامه داد: سهم وزارت راه و شهرسازی در حال تأمین است و اگر شرکت نفت نیز بتواند سهم خود را تامین کند، به زودی طرح کامل می‌شود.
وی بیان کرد: این طرح شامل دو دهانه پل است که امیدواریم بتوانیم تا حداکثر سه ماه آینده یکی از این پل‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۷:۴۶

با گذشت سه سال کمربندی سوم اردبیل تنها 9 کیلومتر عملیاتی شده است

با گذشت سه سال از آغاز عملیات کمربندی سوم اردبیل که مباحث مختلفی در آن مطرح شده تنها 9 کیلومتر از این مسیر تاکنون احداث شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، روند اجرایی این پروژه که بسیار کند به نظر می‌رسد به رغم شائبه تعطیلی این پروژه در ماه‌های گذشته عملیات اجرایی آن رضایت‌بخش به نظر نمی‌رسد به طوریکه قرار بود این پروژه بعد از پنج سال به بهره‌برداری برسد که تنها 9 کیلومتر آن زیرسازی شده و آماده آسفالت می‌باشد.
در زمان کلنگ‌زنی این پروژه در دوران استانداری منصور حقیقت‌پور مباحث مختلفی در مورد اهمیت و ضروریت نداشتن این پروژه و به جای آن پرداختن به تکمیل ضعف‌های کمربندی دوم مطرح بود که همچنان نیز همین نگرش و دیدگاه که اردبیل نیاز به کمربندی سوم ندارد، این پروژه روند بسیار کند و غیر قابل قبولی را سپری کرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، استاندار اردبیل عصر امروز در جریان بازدید از مراحل اجرایی این پروژه گفت: حدود یک کیلومتر از کمربندی سوم اردبیل آماده آسفالت‌ریزی است.
اکبر نیکزاد افزود: تاکنون حدود 9 کیلومتر از مسیر کمربندی سوم اردبیل اجرا شده و یک کیلومتر از این میزان آماده آسفالت‌ریزی است.
وی با اشاره به اثرگذاری آن در کاستن از ترافیک موجود در برخی مسیرهای پرتردد شهر اردبیل تصریح کرد: اداره کل راه و شهرسازی استان به عنوان کارفرمای پروژه کمربندی سوم اردبیل ترتیبی اتخاذ نماید که در مورد گسترش شهر در حد فاصل کمربندی دوم تا کمربندی سوم از هم اینک مطالعات لازم انجام تا پس از اتمام پروژه یاد شده در توسعه افقی شهر مشکلی در مورد زیرساخت‌ها وجود نداشته باشد.
در این بازدید که اعضای کمیسیون ماده پنج استان نیز حضور داشتند، استاندار اردبیل برای مساعدت به ادامه اجرای این پروژه قول مساعد داد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۹:۵۲

مهماندار به مهر خبر داد؛ اعتیاد رانندگان جاده ای کاهش نیافته است/ انجام تست اعتیاد از رانندگان

فرمانده پلیس راه با اعلام اینکه آمار رانندگان معتاد حمل و نقل عمومی در کشور کاهش نیافته است، گفت: ماموران به صورت رندم در جاده ها از رانندگان تست اعتیاد می گیرند.

سردار محمدرضا مهماندار در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به تصادفات جاده ای، پلیس کنترل وبژه ای روی سلامت رانندگان ناوگان حمل و نقل جاده ای دارد و از این رانندگان به صورت رندم تست اعتیاد گرفته می شود. براساس آمارها میزان اعتیاد در رانندگان حمل و نقل عمومی نسبت به گذشته تفاوت چندانی نکرده است.
وی ادامه داد: دفترچه رانندگان معتاد در صورت مثبت بودن آزمایش باطل شده و این افراد علاوه بر 6 ماه محرومیت از رانندگی و جریمه دومیلیون ریالی، به مراجع قضایی معرفی می شوند.
به گفته فرمانده پلیس راه، علاوه بر تست اعتیاد ناوگان حمل و نقل عمومی، کنترلهای لازم در تمامی سال وجود دارد و پلیس با کنترل دفترچه آنها، ساعت کارکرد این رانندگان را کنترل می کند. ضمن اینکه در مقاطع مختلف کلاسهای آموزشی لازم برای این رانندگان برگزار شده و بازرسان نامحسوس در اتوبوسها حضور دارند.
فرمانده پلیس راه با اعلام اینکه کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی از حساسیت بیشتری برخوردار است، افزود: البته این امر یک فرآیند فرابخشی است که دستگاههای دیگر از جمله سازمان راهداری نیز باید بیش از این در حوزه آموزش حرفه ای رانندگان فعالیت کنند. با ارتقای ایمنی، ارایه آموزش های به روز و نظارت پلیس حوادث این ناوگاندر حال کاهش است.
وی با رد این موضوع که تصادف ناوگان حمل و نقل عمومی بار افزایش یافته است، تصریح کرد: نمی توان گفت وقتی در یک تصادف یک طرف حادثه کامیون است، راننده این خودرو مقصد بوده و در بسیاری از تصادفات خودروی سواری مقصر است. البته وجود کامیون در تصادف باعث شدت حادثه می شود.
مهماندار با انتقاد از اینکه توزیع حمل و نقل در کشور مناسب نیست، گفت: تردد هر گونه وسیله نقلیه عمومی بار، مسافر و سواری در جاده های کشور دارای ترکیب مناسبی نیست و باید در این حوزه تجدید نظر شود. به همین دلیل است که پلیس محدودیت هایی را در جاده ها اعمال می کند که همین امر باعث  کاهش سوانح می شود. اگرچه ممکن است زمان سفر همزمان با اجرای محدودیت ها افزایش یابد اما  ترکیب تردد در جاده ها باید مورد بازنگری قرار  گرفته و محدودیتهایی اعمال شود.
فرمانده پلیس راه به حوادث مرحله اول طرح تابستانی اشاره کرد و افزود: در مرحله نخست طرح تابستانه که تا ابتدای ماه مبارک رمضان به اجرا در آمد تصادفات جاده ای 30 درصد کاهش یافت. البته آمار نهایی تلفات از سوی سازمان پزشکی قانونی اعلام می شود.
 

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۰۰

معاون ستاد حمل و نقل و سوخت در گفتگو با تین نیوز: ◄ خط مشی تعاونی‌های حمل و نقل را وزارت راه تعیین می کند نه وزارت تعاون

تین نیوز | معاون ستاد حمل و نقل و سوخت با بیان اینکه برخی تعاونی های حمل و نقلی خود را زیر مجموعه وزارت تعاون می دانند، گفت: تمامی تعاونی‌های این حوزه زیر مجموعه وزارت راه و مسکن و شهرسازی بوده و غیر از این اشتباه محض است.
امیر جعفر پور در گفتگو با خبرنگار تین نیوز، با اشاره به طرح نوسازی ناوگان برون شهری اظهار داشت: تمام تلاش‌‌ها در جهت استفاده کامل از ظرفیت‌های موجود در ماده 163 قانون برنامه پنجم توسعه و برای جلوگیری از افزایش عمر ناوگان برون شهری و مشارکت رانندگان به منظور تعویض با صفر کیلومتر یا جابجایی با کمتر از 3 سال است.
 
وی با توجه به سخنان رئیس تعاونی‌های مسافری کشور مبنی بر لزوم بازنگری قوانین حمل و نقل تصریح کرد: طرح مدیریت یکپارچه در حمل و نقل از جمله مسایلی است که در اذهان جا نیفتاده است.
معاون ستاد سوخت ضمن مخالفت با نظارت 18 ارگان بر روی حمل و نقل کشور بیان داشت: این رقم به صورت بخشی به 54 ارگان می‌رسد.
جعفر پور در ادامه افزود: معاون گردشگری رئیس جمهور، وزارت اطلاعات، وزارت صنعت، پلیس و ... به نوعی تاثیرگذار یا تاثیرپذیر  از حمل و نقل هستند و باید بدانند ابلاغیه به عنوان قانون باید از یک مرجع صادر شود.
وی با اشاره به تبصره ماده قانون نظام صنفی یادآور شد: در این رابطه قانون خاصی وجود دارد که تبعیت از وزارت راه و مسکن یا احتمالا وزارت راه و ترابری را الزام می داند.
معاون ستاد سوخت و حمل و نقل تاکید کرد: فرهنگ سازی از سوی رسانه‌ها باید به گونه ای باشد که قانونگذاری را از جانب وزارت راه و مسکن نشان دهد تا سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر منافع ملی را به منافع سازمان‌های تابعه و زیرمجموعه ترجیح ندهند.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۰۴

کاهش 100 درصدی سوانح ریلی سیستان و بلوچستان در سال‌جاری

مدیرکل راه‌آهن جنوب شرق از کاهش 100 درصدی سوانح ریلی در سه ماهه‌ی نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش در استان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی سیستان و بلوچستان، «سیدمصطفی داوودی» افزود: ارتقائ سطح ایمنی سیر و جابه‌جایی مطمئن مسافر و بار از اولویت‌های اصلی راه‌آهن جنوب شرق کشور است و در سال‌جاری در مقایسه با شاخص‌های موجود نسبت به سال پیش شاهد ارتقای ایمنی سیر قطارها در این اداره‌کل هستیم.
وی با اشاره به قرار گرفتن بخشی از محور ریلی «زاهدان - بم» در مسیر هجوم شن‌های روان و ماسه‌های بادی گفت: هم‌اکنون محدوده‌ی استحفاظی راه آهن جنوب شرق از نقطه صفر مرزی در ایستگاه میل ۷۲ و شهر میرجاوه آغاز و پس از عبور از شهر زاهدان وارد منطقه زیبا و کوهستانی رودماهی شده که برای گذر از ۲۰ تونل به طول تقریبی شش کیلومتر و حدود 1000 دستگاه پل کوچک و بزرگ نظیر پل شوره گز با ۶۸۰ متر طول و تونل ۵۴۵ متری شماره ۲۰ وارد منطقه‌ی کویری و ماسه‌گیر شوره گز شده و پس از طی ۴۵ کیلومتر مناطق ماسه‌گیر و بحرانی که در معرض هجوم شن‌های روان و ماسه بادی قرار دارند به شهر فهرج در استان کرمان می‌رسد.
مدیرکل راه‌آهن جنوب شرق کشور افزود: علاوه بر مشکل هجوم ماسه‌های بادی و شن‌های روان معضلاتی مانند ریزشی بودن ترانشه‌های بحرانی به علت عدم احداث دیوارهای حائل، وجود گذرگاه‌های غیرمجاز، احداث نشدن دیوارهای برگشتی و جان پناه در اکثر تونل‌ها، عدم راه‌اندازی تجهیزات رادیویی و عدم ارتباط مراکز پشتیبان و نبود علائم الکتریکی در همه‌ی ایستگاه‌های محور «زاهدان- فهرج» مواردی هستند که سیر ایمن قطارها را با مشکل مواجه می‌کند.
وی با اشاره به وقوع چند سانحه کوچک ریلی توسط قطارهای مسافری و باری در سال گذشته در راه‌آهن جنوب شرق، گفت: در سه ماهه‌ی نخست سال پیش تعداد چهار سانحه در این اداره‌کل رخ داده بود که نسبت به مدت مشابه آن در سال جاری با لطف و عنایت پروردگار و تلاش بی‌شائبه‌ی کارکنان، هیچ حادثه‌ای رخ نداده است.
داوودی خاطر نشان کرد: علل اصلی کاهش این حوادث را برطرف شدن مشکلات مناطق ماسه‌گیر و استقرار ماشین‌آلات مکانیزه و کارگران زحمتکش ماسه روب در نقاط بحرانی، بازدیدهای محسوس و نامحسوس از ایستگاه‌های بین راهی، آموزش نیروی انسانی، برگزاری منظم جلسات ارتقاء ایمنی و پرسش و پاسخ با حضور معاونان و مهندسان فنی ناحیه بوده است.
داودی با تاکید بر تلاش این اداره‌کل برای ارتقائ سطح ایمنی و کاهش سوانح ریلی افزود: ارتقای ایمنی سیر و حرکت، شناسایی نقاط حادثه‌خیز و حذف آنها، ایجاد گالری و گذرگاه‌ها در طول خطوط راه‌آهن جنوب شرق از اقدامات آتی این اداره‌کل است چون وظیفه‌ی ما در قبال مردم و مسافران فراهم کردن بهترین امکانات و ایمن‌ترین شرایط است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۳۲

با اختصاص ۶۸۱ میلیارد تومان؛ عملیات اجرای راه آهن چابهار، زاهدان به مشهد به زودی آغاز می‌شود

در پایان سال گذشته رتبه چهارم کشور در ساخت مسکن مهر به سیستان و بلوچستان تعلق گرفت.

ایلنا: معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: برای آغاز عملیات اجرای راه آهن چابهار، زاهدان و مشهد دو موافقتنامه نامه توسط هیئت وزیران با اختصاص ۶۸۱ میلیارد تومان اعتبار از محل فروش سهام‌ نیروگاه چابهار و فولاد خوزستان مصوب شده و به زودی توسط قرارگاه خاتم آغاز می‌شود.
به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود میری در جلسه شورای تامین مسکن استان با بیان مطلب بالا اظهار کرد: با توجه به تصویب ترک تشریفات اجرای این پروژه، عملیات ساخت توسط قرارگاه خاتم به زودی آغاز می‌شود و با اجرای این پروژه شرق کشور متحول می‌شود.
دبیر شورای تامین مسکن سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در سال ۹۰ و ۹۱ تعداد ۲۱۰۶۴ واحد مسکن مهر در سیستان‌و‌بلوچستان افتتاح شده است، ابراز داشت: نزدیک به ۱۰ هزار واحد آن طی ۶ سال و ۱۰۱۲۴ واحد آن هم کمتر از دو سال به بهره‌برداری رسیده است.
معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: در پایان سال گذشته رتبه چهارم کشور در ساخت مسکن مهر به استان تعلق گرفت و در بحث مقررات ملی ساختمان نیز نظام مهندسی استان رتبه نخست کشور را کسب کرد.
میری با موفق خواندن عملکرد کوتاه مدت استان در مدیریت جدید، اضافه کرد: قبل از مدیریت جدید استان در ۱۰ ماه گذشته، بزرگراه زاهدان به زابل دو قطعه عقد قرارداد داشته و با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد اداره می‌شد که پس از این مدت ضمن اتمام این دو قطعه به طول بیش از ۵۰ کیلومتر، دو قطعه جدید نیز قرار داد آن منعقد شد و اکنون پیشرفت فیزیکی قابل توجهی دارد.
وی افزود: فعال نگه داشتن پروژه بزرگراه زاهدان به زابل که ۵۸ میلیارد تومان بدهی دارد کار بسیار دشواری است ولی با کوشش مدیریت استان محقق شد.
رئیس کمیته ایمنی و حمل و نقل جاده‌ای سیستان و بلوچستان در مورد بزرگراه زاهدان به بم که از سال ۸۵ ساخت آن کلید خورده است، نیز تصریح کرد: در مدت ۵۲ ماه از اجرای این پروژه فقط ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی در ۴۲ کیلومتر نخست داشته‌ایم ولی امروز با گذشت ۱۰ ماه، ۳۱ کیلومتر آن آسفالت و دو قرارداد ۳۰ کیلومتری هم منعقد شده و تا پایان شهریور نیز ۸ کیلومتر جدید زیر بار ترافیک می‌رود.
معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: همه این موفقیت‌ها با توجه به نوسانات بازار و کمبود رغبت از سوی پیمانکاران صورت گرفته است، البته نگاه ویژه دولت و نظام به سیستان و بلوچستان ستودنی است.
وی همچنین به توافقنامه استانداری با فرودگاه زاهدان اشاره کرد و تصریح داشت: با توافقنامه استانداری و فرودگاه زاهدان بیش از ۳۰ میلیارد تومان برای احداث باند دوم فرودگاه‌ بین‌المللی زاهدان برای فعالیت هواپیما‌های پهن پیکر در نظر گرفته شده‌است که سهم هریک از دو دستگاه ۱۵ میلیارد تومان است.
می‌ری ضمن اشاره به پیشنهاد استاندار سیستان‌و‌بلوچستان در مورد پروژه انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی ایران، اظهار کرد: با این پیشنهاد استان‌های کرمان و فارس نیز از این منبع بی‌پایان بهره‌مند ساخت.
وی ادامه داد: در لایحه بودجه ۹۲ میزان ۴ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان برای مطالعه انتقال آب از دریای عمان تا فلات مرکزی ایران پیش‌بینی و به تصویب مجلس رسیده ‌است.
معاون عمرانی استاندار با بیان اینکه احداث تصویه خانه سیستان ۱۳۲ میلیارد تومان هزینه در بر داشته و از ابتدای امسال به صورت آزمایشی وارد مدار بهر‌برداری شده است، گفت: گل‌آلود بودن آب زابل در ابتدای امسال به دلیل اینکه نزدیک به ۴۰ سال شبکه انتقال آب، آب فاقد تصویه را منتقل می‌کرد، بوده است.
دبیر شورای تامین مسکن استان در باره برنامه ریزی دولت برای ارتقاء سطح خدمات درمانی استان نیز ابراز داشت: در حوزه بهداشت و درمان ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی برای مردم سیستان‌و‌بلوچستان در نظر گرفته شده است که تا کنون بیش از ۲۰۰ مورد آن آماده شده و تمام این پروژه ‌ها به لطف سفر‌های رئیس ستاد طرح‌های مهر ماندگار، تخصیص ۱۰۰ درصد یافته است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۲۸

فارس/ بیش از 11 هزار کیلومتر شبکه ریلی در حال ساخت در کشور

معاون وزیر راه و شهر سازی افـزود : یکی از راهبرد های وزارت راه و شهرسازی ، توسعه ی شبکه های ریلی در کشور است که بیش از 11هزار کیلومتر شبکه ی ریلی در دست ساخت است و تلاش ما بر این است که کلیه مراکز استانی به شبکه ی ریلی وصل شود .

به گزارش خبرنگار باشگاهخبرنگاران مرکز فارس،  صادقیگفت: به خاطر موقعیت خاص استان فارس بیشترین شبکه ی ریلی در سطح کشور در این استاندر حال ساخت است.
معاونوزیر راه و شهر سازی گفت: هم اکنون100 کیلومتر ازطرح راه آهن شیراز - گل گوهر کهاستان فارس را به سمت کرمان و هرمزگان متصل می کند در حال اجرا است و به زودی قطعه4 به مناقصه گذاشته می شود./س

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۲۲

فارس/ کوتاه شدن 40 کیلومر راه با راه اندازی راه آهن شیراز - گل گهر

راه اندازی راه آهن شیراز – گل گهر مسیر تهران بـه بندرعباس و بـوشهر را 40 کیلومتر کوتاه تر می‏کند.

به گزارش خبرنگار باشگاهخبرنگاران مرکز فارس، معاون وزیر راه و شهر سازی گفت: هم اکنون100 کیلومتر ازطرحراه آهن شیراز - گل گوهر که استان فارس را به سمت کرمان و هرمزگان متصل می کند درحال اجرا است و به زودی قطعه 4 به مناقصه گذاشته می شود. صادقیگفت: استان فارس از استانهای مـهم و استراتژیک کشور است که همه ورودی های شمال و
جنوبآن از ورودی های مهم بین المللی است و بنادر جنوبی را به شمالی متصل می کند.
معاونوزیر راه و شهر سازی افـزود : یکی از راهبرد های وزارت راه و شهرسازی ، توسعه یشبکه های ریلی در کشور است که بیش از 11هزار کیلومتر شبکه ی ریلی در دست ساخت استو تلاش ما بر این است که کلیه مراکز استانی به شبکه ی ریلی وصل شود .
صادقیادامه داد: به خاطر موقعیت خاص استان فارس بیشترین شبکه ی ریلی در سطح کشور در ایناستان در حال ساخت است.
اجرایطرح راه آهن شیراز - گل گوهر در طرحی 4 ساله بهمن ماه سال 90 آغاز شد.
بابهره برداری از این مسیر ریلی طول خط آهن در استان فارس به هزار و 594 کیلومتر میرسد./س

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۲۵

فارس/ اختصاص بیش از 120 میلیارد تومان برای اجرای راه آهن شیراز – گل گهر کرمان

معاون وزیر راه و شهر سازی در استهبان فارس اعتبار لازم برای اجرای این طرح را بیش از 120 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این اعتبار از محل تملک داری سرمایه ای،اوراق مشارکت و سهام شرکت های دولتی تامین شده است.

به گزارش خبرنگار باشگاهخبرنگاران مرکز فارس، 
صادقیبا مثبت ارزیابی کردن پیشرفت این طرح ملی گفت: این طرح تاکنون بیش از10 درصدپیشرفت داشته است.
اینراه آهـن از مسیر شیراز - فسا - استهبان - نی‏ریز - قطرویه می‏گذرد و به گل گهرمتصل می‏شود.
طولاین راه آهن345 کیلومتر است و مسیر تهران بـه بندرعباس و بـوشهر را 40 کیلومترکوتاه تر می‏کند./س

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۱۲

یادداشت اقتصادی غفلت خودخواسته یا اشتباه سهوی؟

خبرگزاری تسنیم:عملیاتی نشدن اهداف کاهش ۴۰ درصدی زمان و ۳۰ درصدی هزینه‌ حمل در محور اصلی کریدور ترانزیتی شمال ـ جنوب به علت محدودیت ترانزیت بار از کشورمان، باعث شده تا تعریف این محور راهبردی از مسیر ایران منفعت اقتصادی برای ما نداشته باشد.

عدم توفیق حمل و نقل ریلی به عنوان شیوه‌ حمل در نظر گرفته شده برای حمل بار در این کریدور مهم‌ترین عامل بروز این وضعیت است.
مدیران شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بارها مهم‌ترین عامل عدم توفیق راه‌آهن برای حمل بار در کریدور شمال ـ جنوب را عدم اتصال شبکه ریلی کشور به مرز آستارا عنوان کرده‌اند و در نشست‌های مختلف با اعضای کریدور در تلاش برای جلب موافقت اعضا به منظور سرمایه‌گذاری در محور ریلی قزوین ـ رشت ـ آستارا بوده‌اند.
این انحصار اعلام شده در مسیر کریدور شمال ـ جنوب درحالی صورت می‌گیرد که براساس نقشه‌های مورد تایید مراجع بین المللی، کریدور شمال جنوب در شمال ایران به سه شاخه تقسیم می‌شود که شاخه‌ غربی از مرز آستارا، شاخه‌ مرکزی از بندر امیرآباد و شاخه‌ شرقی نیز از مرز اینجه برون امتداد می‌یابد.
تلاش برای تکمیل مسیر ریلی قزوین ـ‌ رشت ـ آستارا، با ادعای فعال شدن کریدور شمال ـ جنوب در حالی صورت می‌گیرد که در حال حاضر بندر امیرآباد به شبکه‌ ریلی کشور متصل است و امکان جابجایی بار از بندرعباس تا بندر امیرآباد بوسیله‌ی قطار وجود دارد.
بدیهی است خط آهن فعلی که از گرمسار به سمت بندر امیرآباد امتداد دارد به علت قدمت توانایی حمل حجم بالایی از بار را در طی سال ندارد اما گزارش‌های کارشناسان نشان می‌دهد هزینه‌ افزایش ظرفیت این خط بسیار کمتر از هزینه‌ی تکمیل راه‌آهن قزوین ـ‌ رشت ـ آستارا است.
البته ضروری است به این نکته توجه شود که  در صورت افزایش جذب بار در کریدور شمال ـ جنوب محدودیت‌های مربوط به کشتیرانی در دریای خزر باعث خواهد شد تا نیازمند توسعه ی دیگر شاخه‌های کریدور برای افزایش ترانزیت بار از مسیر ایران باشیم.
باتوجه به اصرار مسئولان راه‌آهن برای تکمیل راه‌آهن قزوین رشت آستارا برای فعال شدن ترانزیت در کریدور شمال -جنوب در حالی که مسیر موجود با هزینه‌ای به مراتب کمتر قابلیت فعال شدن را دارد به نظر می‌رسد کریدور شمال جنوب بهانه‌ای برای پروژه‌ کم اولویت اتصال دو استان گیلان و اردبیل به شبکه ریلی است.
*مهدی ساسانی-کارشناس حمل‌ونقل

۹۲/۰۴/۲۳
۱۵:۱۷

معاون اداره کل تنظیم و نظارت بر بازار راه‌آهن خبر داد آغاز دور جدید پیش‌فروش بلیت قطار از چهارشنبه هفته جاری

معاون اداره کل تنظیم و نظارت بر بازار راه‌آهن از آغاز دور جدید پیش‌فروش بلیت قطار برای حد فاصل تاریخ‌های یازدهم مردادماه تا دهم شهریور 92 خبر داد.

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، علی کاظمی‌منش با اعلام این خبر، در مورد دور جدید پیش فروش بلیت قطار اظهار داشت: دور جدید پیش‌فروش بلیت‌های قطار از ساعت هشت صبح روز چهارشنبه 26/4/92 آغاز خواهد شد.
وی افزود: پیش فروش بلیت قطارهای شرکت رجاء از ساعت هشت صبح و پیش فروش بلیت قطارهای 10 شرکت حمل و نقل مسافری ریلی در سامانه جامع برنامه‌ریزی و نظارت بر فروش بلیت قطار راه‌آهن از ساعت 10 صبح همان روز آغاز می‌شود.
‌معاون اداره کل تنظیم و نظارت بر بازار راه‌آهن‌ گفت: متقاضیان می‌توانند با مراجعه حضوری به آژانس‌های مسافرتی و یا پایگاه اینترنتی WWW.RAJA.IR اقدام به تهیه بلیت کنند.
کاظمی‌منش تصریح کرد: بلیت‌های عرضه شده برای همه قطار‌های مسافری داخلی و حدفاصل 11/5/92 الی10/6/92 است.
‌معاون اداره کل تنظیم و نظارت بر بازار راه‌آهن‌ اضافه کرد: فروش بلیت قطارهای بین المللی سه شنبه 25/4/92 ساعت 10 صبح انجام خواهد شد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۱:۱۵

نماینده مردم خلیل‌آباد در مجلس: خلیل‌آباد به راه‌آهن سراسری می‌پیوندد

نماینده مردم خلیل‌آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی گفت: خلیل‌آباد و کاشمر به راه‌آهن سراسری بافق ـ کاشمر ـ مشهد و تهران می‌پیوندد.

محمد اسماعیل‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بردسکن اظهار داشت: از آنجا که شهرهای کاشمر و خلیل‌آباد و بردسکن جزو شهرهای تجاری و اقتصادی محسوب می‌شوند، دولت بر آن شد تا با فروش 7 میلیارد و 900 میلیون تومان اوراق مشارکت موافقت کند.
وی افزود: مطالعات این طرح بزرگ آغاز شده است و در این راستا شیب ورود سرمایه‌دار به منطقه سرعت گرفته است.
اسماعیل‌نیا گفت: در کار اجرایی با کسی تعارف نداریم و برای دفاع از مردم منطقه خود و حل مشکلات آنان کوتاهی نخواهم داشت.
نماینده مردم کاشمر اظهار داشت: با همکاری نمایندگان مردم شهرهای تربت‌حیدریه، تربت‌جام و فرمانداران شهرهای مذکور با سرعت روند کار ساخت فرودگاه شهید مدرس در دست پیگیری است و در حال حاضر این فرودگاه مصوب شده است و مبلغ 30میلیارد ریال اعتبار برای آن گذاشته شده است.
وی با بیان اینکه شهرهای اطراف این فرودگاه بیش از 2 میلیون نفر جمعیت دارد، افزود: ساخت فرودگاه شهید مدرس می‌تواند مرکزی برای سازمان هواپیمایی کشوری باشد.
اسماعیل‌نیا تجاری بودن منطقه اطراف این فرودگاه، خیل دانشجو و هیئت علمی و مسافت 10ساعته با اتوبوس و یا قطار را امری ضروری برای ساخت و راه‌اندازی این فرودگاه دانست.
وی همچنین از ایجاد کلانتری در بخش ششطراز شهرستان خلیل‌آباد خبر داد و افزود: با پیگیری‌های انجام شده و همکاری خوب شورا و مردم این بخش، به‌ زودی مرکز انتظامی این بخش افتتاح می‌شود.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ساخت ایجاد پژوهشکده انگور در خلیل‌آباد خبرداد و توضیح بیشتر را به آینده موکول کرد.
به گفته وی برای ساخت این مرکز 2 هکتار زمین توسط شهرستان در اختیار دانشگاه علم و فرهنگ گذاشته شده است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۳۱

انصاری به مهر خبرداد: آغاز پیش فروش بلیط قطار در فارس

شیراز - خبرگزاری مهر: مدیر کل راه آهن استان فارس از آغاز پیش فروش بلیط قطار در این استان خبر داد.

مهرداد انصاری در گفتگو با خبرنگار مهر در این رابطه گفت: پیش فروش بلیط قطار برای 11 مردادماه تا 10 شهریورماه به مقصد تهران و مشهد از روز چهارشنبه در استان فارس آغاز می شود.
وی ادامه داد: متقاضیان می توانند برای دریافت بلیط به سایت شرکت مراجعه و نسبت به خریداری آن اقدام کنند.
مدیر کل راه آهن استان فارس بیان کرد: در این راستا پیش فروش بلیط قطارهای شرکت رجا از ساعت هشت صبح و پیش فروش بلیط قطارهای 10 شرکت حمل و نقل مسافری ریلی از ساعت 10 صبح همان روز آغاز می شود.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۶:۴۵

◄ چالش‌های اجرای طرح جامع حمل و نقل از دیدگاه کاربران تین‌نیوز

تین‌نیوز | انتشار مطلبی درباره طرح جامع حمل و نقل در تین‌نیوز، واکنش‌های بسیاری از سوی مخاطبان به دنبال داشت.
مدتی پیش، تین‌نیوز اقدام به انتشار مطلبی با عنوان «طرح جامع حمل و نقل؛ میراثی برای دولت یازدهم» که به روند آغاز و توقف طرح جامع حمل و نقل به عنوان سندبالادستی توسعه حمل و نقل کشور پرداخته بود.
چنانکه در گزارش پیشین نیز اشاره شد، تهیه و تدوین طرح جامع حمل و نقل، از اواخر دولت هشتم آغاز شد و در دولت نهم نیز ادامه یافت اما در فاز پنجم متوقف و کنار گذاشته شد. به نظر می‌رسد این موضوع، علاوه بر تین‌نیوز، دغدغه بسیاری از کاربران نیز بوده است، چنانکه بسیاری از مخاطبان، نظرات مختلف و پیشنهادهایی را در راستای پیگیری این طرح، ارایه کرده‌اند.
ناتمام ماندن طرح به خاطر عدم تامین مالی، بهانه سودجویان است
کاربری که خود را «یکی از نمایندگان وزارت راه در مطالعات طرح جامع حمل و نقل» معرفی کرده است، فاز پنجم، یعنی فازی که طرح در آن متوقف شده است را مهم‌ترین فاز این پروژه کلان می‌داند. این فاز مربوط به انتخاب مناسب‌ترین پروژه‌ها و اولویت‌بندی پروژه‌های اجرایی بوده است.
وی با اشاره به این‌که برخی افراد، عدم تامین مالی را علت نیمه کاره ماندن طرح جامع می‌دانند می‌گوید: «این ظاهر موضوع است و دلیل موجهی نیست زیرا در وزارت راه، صدها برابر اعتبار لازم برای طرح جامع حمل و نقل، سالانه تامین و مصرف می‌شود و دامنه اختیارات وزیر به قدری است که بتواند اعتبار این طرح را به طرق قانونی با جابجایی منابع موجود تامین کند.»
به اعتقاد این نماینده پیشین وزارت راه در طرح جامع حمل و نقل، در فقدان چنین طرحی، موضوع انتخاب پروژه‌ها و اولویت‌بندی بین آنها، در اختیار مقامات وزارت راه خواهد بود و می‌توانند هر ساله اعتبار هر طرح را کاهش یا افزایش دهند. بدین ترتیب وی فقدان طرح جامع حمل و نقل را وسیله‌ای برای سودجویی می‌داند.
وی همچنین وجود برخی نواقص که موجب توقف طرح شده است را نادرست دانسته و می افزاید: «البته مطالعات انجام شده نواقصی داشته ولی راه برای اصلاح آنها بسته نیست و این مطالعات مانند هر مطالعه مفصل دیگری نمی‌تواند همه کارشناسان را راضی کند و اگر چارچوب طرح جامع، ولو با نواقص تصویب می‌شد، می‌شد در طول زمان و در مراحل متعدد، به تدریج نواقص آن را رفع نمود.»
این کاربر تین‌نیوز، اهمال مسئولان را عامل بی سرانجام ماندن این طرح، علیرغم تاکید برنامه پنجم توسعه بر آن می‌داند ومی‌گوید: «به همین دلیل راه برای کلنگ‌زنی صدها پروژه باز شده است و منابع مالی طرح‌های عمرانی راه و راه آهن در صدها پروژه، به نحو دلخواه مقامات پخش شده است و اگر تا سی سال آینده هم پروژه جدیدی شروع نشود، پروژه‌های کلنگ خورده و در دست اقدام تمام نخواهند شد.»
دولت‌ نهم و دهم حق انتخابی برای دولت‌های بعد باقی نگذاشت
یکی دیگر از کاربران تین‌نیوز که خود را «کارشناس کهنه کار راه و ترابری» معرفی کرده معتقد است اگر طرح جامع حمل و نقل سر و سامان داده می‌شد، کلنگ‌زنی‌های پی در پی و دادن "وعده‌های توخالی" به مردم ممکن نبود و به همین دلیل عمدا در این راستا اهمال صورت گرفته است.
وی می‌گوید: «در حال حاضر به اندازه‌ای کلنگ پروژه‌های متعدد زده شده که به تناسب اعتبارات برای سی سال بعد هم کافی است، یعنی تا سی سال هم نمی‌توان این پروژه‌های کلنگ‌خورده را تمام کرد. دولت نهم و دهم همه طرح‌های آینده را مشخص کرده‌اند و حق انتخابی برای دولت‌های بعد نمانده است.»
این کاربر معتقد است وقتی مسئولی درباره این طرح به عنوان تکلیف برنامه پنجم، بازخواست نمی‌شود، ناتمام ماندن طرح عجیب نیست و کارها روال "نامطلوب" خود را طی خواهند کرد.
شرکت مشاور طرح، توانایی قبل را ندارد
یکی دیگر از کاربران تین‌نیوز، اطلاعاتی درباره روند اجرایی این طرح در سال‌های پیش ارایه می‌کند و می‌گوید: «مطالعات طرح جامع حمل و نقل به مشاور ایرانی مترا با همکاری مشاور فرانسوی اژیس واگذار شده است. 10 سال قبل، موقع واگذاری مطالعات، مشاور مترا به عنوان مهم‌ترین مشاور دولتی در امور راه و راه آهن کشور فعالیت می‌کرد اما در سال‌های اخیر این مشاور به بخش غیردولتی واگذار شده و فعالیت آن نیز به مراتب محدودتر از سال‌های قبل شده و برخی از کارشناسان مجرب خود را از دست داده است.»
به اعتقاد این کاربر این شرکت مشاور، اکنون کادر قوی و پشتوانه مالی پیشین خود را ندارد و مثل قبل، قادر به انجام و پیگیری طرح جامع حمل و نقل نیست.
جذب حداکثری کارشناسان قبلی طرح، ضروری است
سیدمرتضی ناصریان، یکی دیگر از کاربران تین‌نیوز است که نظر خود را درباره طرح جامع حمل و نقل ارایه کرده است. وی نیز همچون دیگران، این طرح را تکلیف قانونی برنامه پنجم توسعه می‌داند و معتقد است علاوه بر این طرح، در بخش‌های دیگری از سیاست‌های کلان کشورمان به حمل و نقل اشاره شده است. وی می‌گوید: «اگر به سیاست‌های کلی بخش حمل و نقل که مقام معظم رهبری ابلاغ فرموده‌اند توجه شود اولین کلمات آن بر ضرورت ایجاد نظام جامع حمل و نقل اشاره دارد.»
وی معتقد است با وجود همه مشکلات مطرح شده، چاره‌ای جز تکمیل مطالعات طرح جامع حمل و نقل نیست. این کاربر برای سریع‌تر به نتیجه رسیدن این طرح، پیشنهاداتی ارایه می‌کند که به شرح زیرند:
«- در وزارت، مسئول کلی طرح جامع و مجری طرح از سوی وزیر تعیین شود. این مجری باید تمام وقت به این طرح بپردازد.
- ضمن جذب حداکثری کارشناسان قبلی، مسئول مطالعات طرح جامع در ذیل مجری طرح، کمبودها با جذب برخی متخصصین مجرب جبران شود.
- مجری طرح به موازات ردیف 2 با مشاور مطالعات برای نحوه تکمیل کار از حیث دامنه کار لازم، هزینه و زمان توافق کند و توافق به عنوان قرارداد متمم منعقد شود.
- پنج مشاور مستقل برای تکمیل و به روز کردن هر کدام از پنج فاز مطالعات، تعیین شوند که ذیل نظر و مسئولیت مشاور اصلی به موازات هم، این کار را ساماندهی و تکمیل کنند.
- ساختار تصویب مطالعات در کمیته‌هایی مشابه آنچه در دوره وزارت بهبهانی ابلاغ شد مشخص و معتبر شمرده شود.
- مدت معینی برای تکمیل فاز یک با استفاده از نظر مجری طرح و کارشناسان گذاشته شود و سپس نتایج روی سایت برای اظهار نظر اشخاص و سازمان‌های دولتی و غیردولتی قرار داده شود و سازمان‌های تابعه وزارت، موظف به اظهار نظر در مدت معین باشند و نتایج کار، نهایتا در کمیته تصویب مطالعات مشخص شود.
- مشابه بند فوق برای بقیه فازها و به موازات فاز یک صورت پذیرد. البته تکمیل هر فاز، اندکی فاصله زمانی از فاز قبل لازم دارد.
مطالعات فازهای قبل قدیمی شده‌ و نیروی انسانی هدر رفته است
یکی دیگر از مخاطبان تین‌نیوز که خود را «ناظر مجرب طرح جامع حمل و نقل» معرفی می‌کند، مشکلات زیادی را بر سر راه ادامه این طرح می‌بیند، مشکلاتی که به شرح زیرند:
«- آیا مطالعات فازهای قبلی را قبول کنیم و فاز 5 را بر مبنای فازهای قبل انجام دهیم، با توجه به این‌که علاوه بر نواقص موجود در فازهای قبل، با گذشت زمان مدارک فازهای قبل تا حدودی قدیمی شده‌اند.
- آیا مشاور مطالعات طرح جامع، حاضر به تکمیل آن می‌باشد؟ با گذشت زمان، آن مشاور سازماندهی قبل را ندارد و قادر یا متمایل به تکمیل نخواهد بود و در چارچوب قراردادی هم به خاطر وقفه‌های طولانی، ادعای هزینه‌های مضاعف را خواهد داشت که در چارچوب قرارداد، قابل پرداخت نخواهد بود.
- در بدنه کارفرما، کدام واحد یا کدام نیروی سازمانی برای تصمیم‌گیری و نظارت بر کار و پیشبرد طرح وجود دارد؟ زیرا اکنون معاونت آموزش، تحقیقات و فناوری منحل شده است. پژوهشکده حمل و نقل به دانشگاه علم و صنعت واگذار شده و معدود نیروهای مجرب در ستاد وزارت راه هم با سیاست‌های غلط معاون وزیر، حذف و پراکنده شده‌اند. اکنون کسانی با طرح جامع آشنا بودند و آن را هدایت می‌کردند در وزارت نیستند یا پراکنده شده‌اند. در دوره وزارت بهبهانی نیز کمیته‌هایی برای نظارت و تصویب مطالعات طرح جامع تشکیل شد که عملاً از هم پاشیده شده‌اند. اهمیت این مشکل بیش از دو مشکل قبل است زیرا تکمیل مطالعات فازهای قبل و اصلاح قرارداد مشاور را با داشتن پول می‌توان جبران کرد ولی سازماندهی نیروی انسانی متبحر که بالاترین سرمایه یک سازمان محسوب می‌شود با پول مقدور نیست.
به اعتقاد این کاربر، پراکنده شدن نیروهای درگیر در طرح جامع حمل و نقل، بزرگ‌ترین سرمایه این طرح را که همان نیروی انسانی است به هدر داده که جبران آن آسان نیست. به گفته وی «در دوره وزارت نیکزاد، نه تنها طرح جامع حمل و نقل راکد ماند بلکه لوازم تکمیل مطالعات هم منهدم شد.»
به گزارش تین‌نیوز، طرح جامع حمل و نقل که از آن به عنوان سندبالادستی حمل و نقل کشورمان یاد می‌شود، اکنون به عنوان میراثی از چند دولت به دولت یازدهم رسیده است و کارشناسان و دلسوزان حوزه حمل و نقل ایران امیدوارند که دولت یازدهم، نگاه متفات و سازنده‌ای به این طرح داشته باشد؛ به ویژه که در برنامه پنجم توسعه نیز بر اجرای آن تاکید شده است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۲:۳۷

◄ جوابیه شرکت جوپار به خبر تین نیوز درباره دونرخی کردن قیمت بلیت قطار

تین نیوز | در پی درج خبری مبنی بر ارایه قیمت بلیت قطار با دو نرخ متفاوت، در سامانه فروش اینترنتی بلیت قطارهای مسافری جوپار، که روز گذشته در تین نیوز منتشر شد، روابط عمومی این شرکت جوابیه ای به تین نیوز ارسال کرده است.
به گزارش تین نیوز، متن جوابیه ارسالی جوپار عینا در زیر آمده است:
«با سلام
احتراماً پیرامون خبر منتشره در آن سایت مورخ 1392.04.22 با عنوان "اقدامی عجیب از سوی شرکت جوپار: دونرخی کردن بلیت قطار (+عکس)" توضیحات ذیل ارسال می‌گردد. مستدعیست در اجرای ماده 23 قانون مطبوعات نسبت به انتشار این توضیحات اقدام نمایید.

- قیمت‌های بلیت بر اساس مصوبه ابلاغی از سوی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران بوده و دستگاه نظارت راه‌آهن برکلیه قیمت‌ها اشراف و نظارت کامل دارد.
   
- قیمت بلیت مسیر مشهد شامل قیمت پایه بلیت (برمبنای نرخ تعرفه و مسافت کیلومتراژ طی شده بوده که در حال حاضر 266.000 ریال می‌باشد). بیمه مسافری و سهم کارمزد آژانس و پشتیبانی به این مبلغ اضافه می‌گردد. بنابراین قیمت تمام شده بلیت در مسیر مشهد 280.000 ریال تعیین گردیده و لازم‌الاجراست.
در پایان خاطرنشان می‌سازد: رسالت خبرنگاری ایجاب می‌کند که قبل از "انتشار مطالب خلاف واقع" که شائبه بدبینی را در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کند با مسئولین ذیربط تماس گرفته شود تا ضمن بررسی صحت و سقم یک خبر، مطالبی صحیح و مفید منتشر شود.
علیهذا با توجه به تکرار این موضوع در گذشته در صورت تکرار و انتشار اخبار  کذب از طریق مراجع ذیصلاح قضائی پیگیری خواهد شد.»
                                                                                                          فرازی
                                                                                       مدیر روابط عمومی و بازرسی»

۹۲/۰۴/۲۳
۱۴:۵۵

رد ابهام در مزایده بندر امیرآباد

اخبار مناطق آزاد، اخبار بنادر

۹۲/۰۴/۲۴
۰۷:۱۰
۹۲/۰۴/۲۴
۰۸:۵۶
منابع دیگر:
 • اعتماد
۹۲/۰۴/۲۴
۰۸:۴۲

ممتحنان ومدرسان مراکزآموزش دریانوردی خوزستان بااصلاحات نوین کنوانسیون STCWآشناشدند

اهواز- سرپرست واحد طرح و توسعه اداره کل بنادر ودریانوردی خوزستان از برگزاری دوره آموزشی آشنایی با اصلاحات ۲۰۱۰ کنوانسیون STCW جهت ممتحنان آزمون های دریانوردی و مدرسان مراکز آموزشی استان خوزستان خبرداد.

به گزارش یکشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، جهانگیر نجاتیبا اعلام این خبر گفت:به منظور آشنایی مدرسان مراکز آموزشی و ممتحنان آزمون های دریانوردی با اصلاحات ۲۰۱۰ کنوانسیون STCW،دوره آموزشی آشنایی با اصلاحات ۲۰۱۰ کنوانسیون STCW برای مدرسان مراکز آموزشی و ممتحنان آزمون های دریانوردی در این اداره کل برگزار شد.
در ادامه بیان داشت: این دوره در راستای الزامات کنوانسیون STCW و ابلاغ اداره کل امور دریانوردان به منظور آشنایی مدرسان و ممتحنان با اصلاحات ۲۰۱۰ کنوانسیون STCW در سه مرحله برای ۶۰ نفر از مدرسان مراکز آموزشی و ممتحنان آزمون های دریانوردی استان برگزار شد.
ایشان در پایان اظهار داشت که کلیه ی دوره ها در مراکز آموزشی و آزمون های دریانوردی در اداره امتحانات از اول ژوئیه ۲۰۱۳ مصادف با دهم تیرماه ۹۲ طبق اصلاحات ۲۰۱۰ کنوانسیون STCW برگزار خواهد شد.
۶۴۳/۶۴۱

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۵۰

رییس سازمان بنادر در گفت‌وگو با ایسنا: تحریم بندر رجایی مخالف مقررات بین‌المللی دریانوردی است

رییس سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: تحریم بندر رجایی مخالف مقررات بین‌المللی دریانوردی است.
عطا‌ءالله صدر - معاون وزیر راه و شهرسازی - در گفت‌وگو با خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: هیچ کدام از کشورهای عضو جامعه بین‌المللی دریانوردی حق ندارند سیاست‌هایی اتخاذ کنند که پیامد آن ایجاد محدودیت برای کشورهای عضو این جامعه باشد و لاینرها را با مشکل مواجه ‌کند.
وی با اشاره به تحریم بندر شهید رجایی، اظهار کرد: تحریم بیش از آنکه اثرات مخرب اقتصادی داشته باشد اثرات تبلیغی و روانی به دنبال دارد.
صدر افزود: تحریم اخیر استکبار مبنی بر نبود تردد یا تعامل لاینرها با بندر شهید رجایی مخالف مقررات بین‌المللی برای تامین ایمنی کشتی‌های تجاری و توسعه بازار کشتیرانی در سطح دنیاست.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که بیش از 90 درصد واردات و صادرات کالا از طریق حمل و نقل دریایی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: بنادر تجاری ما در حوزه تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی وغیر نفتی در سه ماهه ابتدای امسال با 7.62 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود 37 میلیون و 328 هزار تن رسیده است.
وی یادآور شد: طی سه ماهه سال گذشته 34 میلیون و 686 هزار تن کالای نفتی وغیر نفتی در بنادر تجاری کشور تخلیه و بارگیری شد.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که صادرات کالاهای غیر نفتی از طریق بنادر طی سه ماهه نخست امسال 28 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: ترانزیت کالاهای غیر نفتی در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 36 درصد افزایش یافته است و در زمینه ترانزیت فرآورده‌های نفتی نیز حدود دو درصد رشد داشته‌ایم.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۰:۲۳

خوزستان/ شناور 1000 تنی «آرمان» آماده به آب‌اندازی می‌شود

شناور یک‌هزار تنی که با مشارکت بخش خصوصی در قالب طرح‌های زودبازده و با حمایت‌های اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان طراحی و ساخته شده، آماده برای به آب‌اندازی است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران ،  مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان اظهار کرد: یک فروند شناور یک‌هزار تنی که با مشارکت بخش خصوصی در قالب طرح‌های زودبازده و با حمایت‌های اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان طراحی و ساخته شده، آماده به آب اندازی است.
ابراهیم ایدنی تصریح کرد: در یکی از این طرح‌ها که با حمایت‌های اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان به ثمر رسید، یک فروند دوبه موتوردار یک‌هزار تنی به نام آرمان در کارگاه کشتی سازی آبادان کشتی نوح با مشارکت بخش خصوصی ساخته و آماده به آب اندازی شد.
وی با اشاره به اجرای طرح‌های زودبازده در زمینه فعالیت کارگاه‌های شناور سازی در بنادر استان خوزستان عنوان کرد: ایجاد فرصت‌های شغلی برای نیروهای بومی منطقه، گسترش فعالیت‌های دریانوردی و توسعه کسب و کار و تجارت در منطقه از اهم مزایای فعالیت این کارگاه‌های محلی است.
گفتنی است که این کارگاه کشتی سازی بخش خصوصی فعالیت خود را در زمینه ساخت شناورهای کوچک را با حمایت‌های اداره کل بنادر دریانوردی استان خوزستان از سال 1387 آغاز کرده است./ج1

۹۲/۰۴/۲۳
۱۰:۰۸

با احداث آزمایشگاه سنجش پارامترهای آب و هوایی به زودی 5 مشکل اساسی هواشناسی کشور برطرف می‌شود

رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص پژوه گفت: با احداث آزمایشگاه سنجش پارامترهای آب و هوایی در پژوهشگاه شاخص پژوه به زودی پنج مشکل اساسی هواشناسی کشور بررسی و برطرف می‌شود.

امیر محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: با احداث آزمایشگاه سنجش پارامترهای آب و هوایی در پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص پژوه و راه‌اندازی آن تا هفته آینده، بخشی از  مشکلات هواشناسی کشور برطرف می‌شود.
وی ادامه داد: این آزمایشگاه مجهز به دستگاه‌های سنجش پارامترهای آب و هوایی مانند؛ دما، فشار، رطوبت، ساعت آفتابی، ساعت خورشیدی و سنجش سمت و سوی باد است و اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کند.
رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص پژوه با بیان اینکه سه هزار ایستگاه سینوتیک سنجش آب و هوایی در کل کشور مستقر است، اضافه کرد: تمامی تجهیزات این ایستگاه‌ها از نظر معیارهای استاندارد با یکدیگر مشابه است تا اطلاعات جمع‌آوری شده نیز در یک سطح باشند.
وی تاکید کرد: هدف از راه‌اندازی آزمایشگاه سنجش پارامترهای آب و هوایی در پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص پژوه، انجام امور پژوهشی و آموزشی است.
محمودزاده با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه از این پس میان ‌این پژوهشگاه با سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه مباحث مربوط به مدیریت بحران و هواشناسی با حضور پژوهشگران پژوهشگاه شاخص پژوه در قالب قراردادهای پژوهشی انجام می‌گیرد.
وی افزود: تحلیل سینوپتیکی و ترمودینامیکی پایداری وضعیت جوی و اثرات آن بر کیفیت هوای کلان شهرها، تحلیل دینامیکی و ترمودینامیکی بارش‌های شدید سواحل جنوبی دریای خزر و مدل‌سازی خیزآب در سواحل دریای عمان از جمله مباحث پژوهشی است که توسط پژوهشگران این مرکز انجام می‌گیرد.
رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران‌های طبیعی شاخص پژوه ادامه داد: پایش مداوم و مدل‌سازی توفان‌های گرد و خاک در منطقه خاورمیانه و انتشار آن به سمت غرب ایران و تاثیر توفان‌های گرد و غبار در کلان شهرها از دیگر مواردی است که این پژوهشگاه با تحقیقات خود سعی در برطرف نمودن این مشکلات دارد.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۳:۲۵

مهر گزارش می‌دهد/ چهارمحال و بختیاری خنک‌ترین استان جنوبی کشور/ افزایش مسافران در پی گرمای هوا

شهرکرد - خبرگزاری مهر: در حالی که بسیاری از استان‌های جنوبی دمای هوای بالای 50 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کنند، استان چهارمحال و بختیاری با دمای هوای بسیار کم در رده خنک‌ترین استان‌های کشور قرار گرفته و ورود مسافران جنوبی به این استان روز به روز در حال افزایش است.

به گزارش خبرنگار مهر، در دامنه‌های کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس چهارمحال و بختیاری به خاطر شرایط توپوگرافی و خاص جغرافیایی جزو خنک‌ترین و پاک‌ترین استان‌های کشور است که در این ایام مسافران زیادی به این استان به دلیل هوای خنک و پاک بودن هوا وارد این استان شده‌اند.
دمای هوا در برخی از نقاط کشور به بیش از 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و خنک ترین شهر این استان شهرکرد است با میانگین دمای 11 درجه سانتی گراد است که همین امر موجب شده است که این استان میزبان مسافرانی از سرتاسر کشور به بالخص استان‌های جنوبی باشد.
در این ایام که بیشتر استان‌های کشور دارای هوای گرم بودند در این استان شاهد هوای خنک و مطبوعی در چهارمحال و بختیاری هستیم.
با توجه به آغاز ماه مبارک رمضان در پارک‌ها و مکان‌های گردشگری این استان شاهد مسافران هستند که چادرهای مسافرتی را در کنار خیابان‌ها برپا کرده‌اند و گرمای هوا در اکثر استان های کشور موجب ورود مسافران به این استان شده است.
چهارمحال و بختیاری استانی دارای هوای پاک و بدور از گرد و غبار
مدیر کل هواشناسی استان چهار محال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته شهرکرد با 11 درجه سانتی گراد خنک‌ترین نقطه  و مال خلیفه با 39 درجه سانتی گراد گرم‌ترین نقطه استان چهارمحال و بختیاری بوده‌است، اظهار داشت: این استان با پایین ترین دما جز استان‌های خنک کشور است.
شاهرخ پارسا بیان داشت: بر اساس نقشه‌های پیش یابی عددی از روز دوشنبه تا پنج شنبه این هفته در نواحی جنوبی استان شاهد افزایش دما بین سه تا پنج درجه هستیم.
پارسا با بیان اینکه با توجه به وزش باد در استان شاهد غبار رقیق در استان بوده ایم، بیان داشت: تاکنون گرد و غبار وارد این استان نشده است.
وی با اشاره به اینکه در طی پنج سال در این استان پدیده خشکسالی وجود داشته است، اذعان داشت: در این استان کاهش باران 135 درصدی در استان وجود داشته است.
پارسا با بیان اینکه در این استان درگیر خشکسالی آب شناسی هستیم، بیان داشت: برای مقابله به خشکسالی آب شناسی باید از آب‌های زیرزمینی استفاده کمتری صورت گیرد و نیاز به ترسالی درسال‌های آتی است.
وی با بیان اینکه مردم استان و مسافرانی ورودی به استان باید در مصرف آب به خصوص مصرف آب‌های زیر زمینی صرفه جویی داشته باشند، عنوان کرد: سطح برخورد در این استان کاهش پیدا کرده و بیشتر کاهش سطح برخوردار در شهرستان لردگان بوده است.
افزایش ورود مسافر به چهارمحال و بختیاری
معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در این ایام مسافر ورودی به استان افزایش چشم‌گیری داشته است، اظهار داشت: به این استان از تمامی نقاط کشور حضور مسافر وجود داشته است.
حیدر صادقی با بیان اینکه علاوه‌بر ورودی مسافر استان‌های اصفهان و خوزستان که بیشترین مسافر ورودی به این استان را خود اختصاص داده‌اند، بیان داشت: مسافران از استان‌های بوشهر، تهران، کرمان، یزد و استان‌های جنوبی عمده مسافران ورودی به این استان هستند.
صادقی بیان داشت: بیشترین مکان‌های تاریخی مورد بازدید مسافران ورودی به این استان حاشیه زاینده رود در شهرستان سامان، مناطق دیدنی کوهرنگ، سیاسرد و امامزاده حمزه علی بروجن بوده است.
وی با بیان اینکه در ماه رمضان شیفت بندی مراکز ارائه دهنده خدمات به مسافرین از سوی این اداره کل در راستای آسایش و راحتی مسافران انجام شده است، بیان داشت: در سطح استان 14 کمپینگ که توسط شهرداری‌ها و ستاد های شهرستانی اداره و نظارت می‌شوند وجود دارد.
گردشگران در خصوص پسماندها مدیریت کنند
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نسبت میانگین دما کمتر استان به استان‌های حاشیه‌های خلیج فارس و استان‌های همجوار عنوان کرد: سفر به استان در این ایام افزایش داشته است و استان چهارمحال و بختیاری یک استان طبیعی است که همین مقوله طبیعت گردی این استان موجب جذب گردشگر و مسافر به استان شده است.
سعید یوسف‌پور بیان داشت: توصیه ما به هم استانی‌ها، مسافرین و گردشگران این استان این است در خصوص پسماندی‌های تولیدی توجه لازم را داشته باشند و پسماندها را در سطل‌‌های زباله و محل های مناسب دفع کنند و از پراکندگی زباله‌ها در طبیعت و مکان های تفرحی و گردشگری خوداری نمایند.
وی با بیان اینکه با برای حفاظت از محیط زیست سه رکن آب خاک و هوا باید دستگاه های زیر مجموعه نیز اقدام کنند، بیان داشت: با توجه به پراکندگی اماکن های گردشگری در استان، جمع آوری و دفع زباله در این استان مشکل مواجه است که این امر هماهنگی و همکاری دستگاه‌های از قبیل شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری، اداره راه و شهرسازی، بخشداران محلی  و... را می‌طلبد.
یوسف‌پور با بیان اینکه در مکان های گردشگری و تفرجگاه‌های استان زیرساخت‌های از قبیل وجود سطل‌های زباله بزرگ و... در راستای حفظ محیط زیست فراهم نشده است، اذعان داشت: در تالاب چغاخور و گندمان شاهد حجم زیادی زباله هستیم که در سال به مناسبت‌های مختلف بیش از 10 بار توسط تشکل‌های مردم نهاد، کارکنان اداره محیط زیست و شهرداری عملیات پاکسازی در این مناطق صورت می‌گیرد.
وی تصریح کرد: دفع زباله های داخل شهری و روستایی با شهرداری و دهیاران و دفع زباله های خارج شهر و روستا با بخشداران محلی با کمک دهیاری ها و شهردارا منطقه و اداره راه و شهرسازی است.
یوسف‌پور افزود: تولید زباله در استان چهارمحال و بختیاری 540 تن در شبانه روز است.
...........................
گزارش از زهرا مرادی 

۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۳۴

رشد ۱۰ برابری عملیات کانتینری در بنادر کشور

رشد ۹۴ درصدی ظرفیت ناوگان تجاری دریایی، افزایش ۳۲۱ درصدی ظرفیت کانتینری بنادر، افزایش ۷۷ درصدی مساحت بنادر، افزایش ۶۴ درصدی تعداد بنادر کوچک و سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری دولت و بخش خصوصی در بنادر تنها بخشی از اقدامات موثر دولت های نهم و دهم در سالهای اخیر در زمینه توسعه بنادر تجاری کشور است.
به گزارش مانا؛در جمهوری اسلامی ایران حدود ۹۰ درصد از صادرات و واردات کالا از بنادر و اسکله های بازرگانی و پایانه های دریایی صورت می گیرد که به عبارتی بنادر ایران دروازه های اصلی ورود و خروج کالا به شمار می آیند.
هم اکنون ۱۱ بندر اصلی تجاری و ۸۲ بندر کوچک در حاشیه سواحل شمال و جنوبی کشور مشغول به فعالیت هستند که افزایش ظرفیت اسمی بنادر در دولت نهم و دهم ۷۱ میلیون تن بوده که نسبت به ظرفیت اسمی بنادر در پایان سال ۸۳ (انتهای دولت اصلاحات) معادل ۷۳ درصد رشد داشته و به بیش از ۱۸۴ میلیون تن رسیده است.
* رشد ۱۰ برابری عملیات کانتینری
عملیات کانتینری بنادر طی ۱۵ سال گذشته بیش از ۱۰ برابر شده است و بندر شهید رجایی که مهمترین بندر کانتینری کشور است در میان بنادر کانتینری دنیا از رتبه ۹۶ در سال ۸۲ به رتبه ۴۴ در پایان سال ۹۰ صعود کرده است.
*افزایش ۳۲۱ درصدی ظرفیت کانتینری بنادر
براساس این گزارش، ظرفیت کانتینری بنادر در ۷.۵ سال فعالیت دولت نهم و دهم (تا پایان سال ۱۳۹۱) ۵.۲ میلیون TEU (واحد شمارش کانتینر) معادل ۳۲۱ درصد افزایش یافته و به رقم هفت میلیون و ۱۰۰ هزار TEU رسیده است. این در حالی است که ظرفیت کانتینری کشور در پایان سال دولت اصلاحات حدود یک میلیون و ۸۲۵ هزار TEU بوده است.
* ۹۴ درصد افزایش ظرفیت ناوگان تجاری دریایی
با روی کار آمدن دولت نهم در شهریور ماه ۱۳۸۴ متولیان حمل و نقل دریایی کشور بحث افزایش ظرفیت ناوگان تجاری دریایی کشور را در اولویت کار خود قرار داده و با برنامه ریزی و مدیریت صحیح رتبه نخست در منطقه خاورمیانه از نظر ظرفیت و عمر ناوگان دریایی تجاری را از آن جمهوری اسلامی ایران کردند.
افزایش ظرفیت ایجاد شده در طول ۷.۵ سال دولتهای نهم و دهم در ناوگان تجاری دریایی بیش از دو میلیون و ۹۱ هزار تن بوده است. این در حالی است که دولت اصلاحات در این بخش طی هشت سال، ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تن افزایش ظرفیت فراهم کرد. بنابراین متوسط عملکرد سالانه دولت های نهم و دهم در مقایسه با دولت اصلاحات رشدی ۹۴ درصدی را در این بخش نشان می دهد.
*جابجایی بیش از ۱۴ میلیون نفر مسافر
در بخش جابجایی مسافر در بنادر کشور نیز طی دولت های نهم و دهم شاهد روند افزایشی ظرفیت مسافر دریایی در بنادر کشور بودیم به گونه ای که در مدت ۷.۵ سال، ۹ میلیون و ۲۷۵ هزار نفر ظرفیت جابه جایی مسافر از طریق بنادر کشور افزایش یافته است. این در حالی است که عملکرد هشت ساله دولت اصلاحات در این زمینه منجر به افزایش ظرفیتی معادل با سه میلیون و ۲۵۰ هزار نفر شده بود. متوسط عملکرد سالانه دولتها در این زمینه نیز حکایت از افزایش ۲۰۴ درصدی عملکرد دولت های نهم و دهم نسبت به دولت اصلاحات دارد. میزان کنونی ظرفیت جابه جایی مسافر در بنادر کشور بیش از ۱۴ میلیون نفر است.
* سرمایه گذاری چهار میلیارد دلاری بخش خصوصی
از اقدامات موثر دیگری که طی سالهای دولت نهم و دهم صورت گرفته تبدیل بنادر اصلی کشور به مناطق ویژه اقتصادی است که حاصل آن جلب مشارکت قابل توجه بخش خصوصی در توسعه پس کرانه بنادر است.
طی سال های اخیر علاوه بر معادل دو میلیارد دلار سرمایه گذاری که از منابع سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه بنادر کشور صرف شد به همین میزان نیز توسط بخش خصوصی در توسعه پس کرانه بنادر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بنادر سرمایه گذاری شده است.
براساس این گزارش، مجموع سرمایه گذاری زیربنایی توسط سازمان بنادر در بنادر کشور در پایان سال ۱۳۸۳ معادل دو هزار و ۸۹۲ میلیارد ریال بوده که در پایان سال ۹۱ این رقم به بیش از ۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است.
متوسط سالانه این سرمایه گذاری در دولت های نهم و دهم معادل ۳ هزار و ۴۳۹ میلیارد ریال است.
در جذب سرمایه غیردولتی در بنادر کشور نیز کل سرمایه گذاری جذب شده تا پایان سال ۸۳ حدود ۲ هزار و ۱۵۷ میلیارد ریال بوده است در حالی که در دولت های نهم و دهم متوسط سالانه جذب سرمایه بخش خصوصی معادل دو هزار و ۹۹۵ میلیارد ریال بوده است. بنابراین مجموع سرمایه گذاری غیردولتی در بنادر کشور طی دولت های نهم و دهم افزون بر ۲۰ هزار و ۹۶۴ میلیارد ریال است که حدود ۱۰ برابر سنوات گذشته است.
* ۱۱۹ میلیون تن متوسط سالانه تخلیه و بارگیری
در بحث مقایسه شاخص های عملیاتی دریایی و بندری در دولت های نهم و دهم باید یادآور شد که متوسط تخلیه و بارگیری کالای نفتی و غیرنفتی در این مدت سالانه ۱۱۹ میلیون تن بوده که نسبت به دولت قبل (سالانه ۷۴ میلیون تن) معادل ۶۱ درصد رشد داشته و همچنین متوسط جابه جایی مسافر دریایی در دولت نهم و دهم نیز با ۱۷۶ درصد رشد نسبت به دولت اصلاحات از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال به حدود شش میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سال رسیده است.
همچنین متوسط تخلیه و بارگیری کالای کانتینری در دولت نهم و دهم سالانه دو میلیون و ۳۰۰ هزار TEU است که نسبت به پایان سال ۸۳ معادل ۷۱ درصد رشد داشته است.

۹۲/۰۴/۲۳
۱۵:۴۰

پیگیری حرف مردم

احداث جاده از امام زاده هوگند به رقه در برنامه نیست
یکی از مخاطبان یکشنبه، 9 تیر در پیامی آورده بود که «ریاست اداره راه و شهرسازی بشرویه، راه امام زاده هوگند به رقه منتظر اقدام عملی شماست.» رئیس اداره راه و شهرسازی بشرویه پاسخ داد: جاده روستای هوگند به رقه آسفالت است و در حال حاضر راه دسترسی به امام زاده هوگند وجود دارد. به گفته «زیبائیان»، احداث جاده از امام زاده هوگند به رقه در برنامه کاری این اداره نیست و برای این که موضوع عملی شود ابتدا باید مطالعات در این زمینه انجام شود.

۹۲/۰۴/۲۴
۰۱:۰۵

پیام مردمی

اخبار مسکن

۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۱۶

پیام مردمی

اخبار مسکن

۹۲/۰۴/۲۴
۰۹:۱۳