نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113560
 • تمام سکه (طرح جدید) 1163000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1140000
 • نیم سکه 609000
 • ربع سکه 319000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3970
 • یورو 4235
 • پوند 4890
 • صد ین 3390
 • درهم امارات 1115
 • لیر ترکیه 1170
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 25 Arrow up
  دلار 32374
 • 145 Arrow up
  یورو 33940
 • 167 Arrow up
  پوند 39841
 • 79 Arrow up
  فرانک 31689
 • 140 Arrow up
  صد ین 27583
 • 7 Arrow up
  درهم امارات 8814

آیا پایان نامه از مقطع کارشناسی حذف می شود؟

آمار بالای تخلفات در زمینه آماده سازی پایان نامه تا جایی بالا رفته است که مسئولان شورای عالی انقلاب فرهنگی حذف آن از مقطع کارشناسی را قدمی هرچند کوچک در جهت کاهش تخلفات بدانند.

فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموز؛ صبح روز گذشته محمدرضا مخبر دزفولی که سمت دبیری شورای عالی انقلاب فرهنگی را بر عهده دارد در حاشیه برگزاری اولین اجلاس ملی کمیته های دستگاهی کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره دانشگاههای سراسر کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شده بود اعلام کرد: بسیاری از اعضای شورای انقلاب فرهنگی عقیده دارند که پایان نامه باید از دوره کارشناسی حذف شود چراکه یکی از آسیب های جدی درخصوص موضوع پایان نامه فروشی اجبار تدوین پایان نامه در دوره کارشناسی بوده است.
مخبر دزفولی در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد:موضوع حذف پایان نامه از مقطع کارشناسی در حال بررسی است و این موضوع با وزیر علوم هماهنگ میشود.
 
مقطع کارشناسی نیازی  به ارائه پایان نامه ندارد
هفته گذشته هم در هفتصد و نودمین جلسه شوری انقلاب فرهنگی که با ریاست دکتر حسن روحانی تشکیل شده بود مخبر درفولی اعلام کرد: باید درخصوص وضعیت پایان نامه ها در کشور،برخی مقررات تغییر کند زیرا در مقطع تحصیلی کارشناسی ضرورتی به تهیه پایان نامه وجود ندارد این موضوع مورد تاکید وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد بود و ابلاغ آن نیز در جلسه آینده صورت خواهد گرفت.
 
زمزمه حذف پایان نامه از کارشناسی ارشد!
البته اوایل سال 88  و زمان ریاست وزیر وقت در وزارت علوم ،موضوع حذف پایان نامه از دوره کارشناسی ارشد هم مطرح شده بود و دکتر محمد حسینی که در آن زمان در سمت قائم مقام وزیر قرار داشت ،درباره تغییرات احتمالی در دوره‌های کارشناسی ارشد  در مصاحبه خود با همشهری آنلاین گفته بود: امسال قرار است برخی دانشگاه‌ها، شیوه جدیدی را بیازمایند که در آن «آموزش» ،محور قرار می‌گیرد. بر این اساس دیگر پایان نامه خودبه‌خود از گردونه کار خارج می‌شود، چرا که این امر وقت بسیاری از دانشجو را می‌گیرد و «استاد راهنما» هم به واسطه اینکه درگیر پایان نامه است، نمی‌تواند به سایر امور رسیدگی کند.
اعلام این خبر از سوی قائم مقام وزیر علوم درآن زمان واکنش های متفاوتی را از سوی کارشناسان در پی داشت و برخی از آنها مخالف اجرای این طرح شده بودند.
از جمله این مخالفان دکتراسلام ناظمی معاون آموزشی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی بود که اظهار داشت: این خبر خیلی غافلگیر‌کننده بود،هر چند چارچوب آن مشخص نشده است.
طبق گفته های ناظمی:حذف پایان نامه از مقطع گارشناسی ارشد نمیتوانست طرح مناسبی باشد و به اعتقاد و این طرح تاثیر منفی بر کیفیت تحصیلات تکمیلی دارد.
زیرا اصولا هدف تحصیلات تکمیلی دانش پژوهی است. به عبارت بهتر پژوهش محور است و به سمتی می‌رود که ایده‌های نو پدید آید، افکار جدید نمودار شود و خلاقیت ایجاد شود. اگر هدف صرفا کلاس و امتحان باشد که دیگر آن را نمی‌توان تحصیلات تکمیلی قلمداد کرد؛زیرا تا قبل از این مقطع دانشجویان بر همین روند بوده‌اند یعنی از ابتدای تحصیلات تا مقطع کارشناسی ارشد وضع بر همین منوال است.
اما موضوعی که در حال حاضر بیش ازهرچیز دیگری در زمینه فوق در شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری حائز اهمیت است موضوع حذف پایان نامه از دوره کارشناسی است.
اگرچه ارائه پایان نامه پس از اتمام دوران تحصیل تنها به برخی رشته های مقطع کارشناسی مربوط می شود اما باید دید تصمیم گیری فرهادی پس از جلسات شورای انقلاب فرهنگی چه سرنوشتی را برای دانشجویان مقطع لیسانس رقم خواهد زد

۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۴۶

حذف پایان‌نامه لیسانس با حضور وزیر علوم بررسی می‌شود

محمدرضا مخبردزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: «موضوع حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی در حال بررسی است و این موضوع با وزیر علوم هماهنگ می‌شود.» او افزود: «یکی از آسیب‌های جدی درخصوص موضوع پایان‌نامه‌فروشی اجبار تدوین پایان‌نامه در دوره کارشناسی بوده است.»

۹۵/۱۰/۱۴
۰۳:۴۵
منابع دیگر:
 • حمایت
 • فرهیختگان
 • اعتماد
 • شهروند
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۰/۱۴
۰۸:۴۷
۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۳۷
۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۴۲

انتقاد معاون وزیر علوم از زیر سئوال بردن رشد علمی کشور

تهران-ایرنا-معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، از زیرسئوال بردن رشد علمی کشور از سوی عده ای با وجود ارائه و اعلام واقعیات آماری از سوی پایگاه ها و نمایه های علمی معتبر دنیا انتقاد کرد.

دکتر وحید احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا در خصوص اینکه گفته می شود شتاب و رشد علمی کشورمان کاهش داشته است، به گزارش اخیر ارائه شده از سوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت به صورت مشترک در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و با تاکید براینکه این گزارش دقیقا بر اساس معیارهای بین المللی تنظیم و ارائه شده است گفت: ایران در دنیا از وضعیت علمی خوبی برخوردار است.
وی افزود: این ادعای ما نیست بلکه بر اساس آمار ارائه شده از سوی برخی از نمایه های استنادی معتبر و شناخته شده علمی همچون اسکوپوس(Scopus ) یا آی اس آی(ISI) است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با انتقاد از کسانی که سعی در نفی رشد علمی کشور دارند، وضعیت و روند شتاب فعلی علم و فناوری در کشور و در شرایط فعلی را مناسب ارزیابی کرد.
وی گفت: این افراد نبایستی سعی کنند که تاییدات آماری و واقعیات مطرح شده از سوی مراجع علمی دنیا از وضعیت علمی کشورمان را زیر سوال برده و اثرگذاری علمی ایران را در دنیا نفی کنند.
معاون وزیر علوم در ادامه اظهارکرد: همانطور که رهبرمعظم انقلاب بارها تاکید کرده اند کشور باید از رشد علمی بالایی بهره مند شود، ضمن اینکه ایشان بارها در محافل مختلف به وضعیت خوب علمی کشورمان اشاره داشته اند.
دکتر احمدی در ادامه اظهارکرد:طبق گزارش اعلام شده ایران در چهاریا پنج رشته اصلی های تک (High-Tech) مانند نانو، بایو، مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک رتبه های تک رقمی پنجم و ششم دنیا را در اختیار دارد و در منطقه نیز رتبه های اول و دوم را داراست.
وی با اشاره به اینکه، تا سال 2011 هیچ اسمی از دانشگاه های کشورمان در رتبه بندی لایدن و تایمز نبوده است، گفت: این درحالی است که در حال حاضر اسامی 14 دانشگاه در این رتبه بندی مطرح می باشد و این به معنای آن است که رشد بالایی داشته ایم.
دکتر احمدی با بیان اینکه به لحاظ نرخ رشد مقالات علمی کشورمان در سال 2015 با رشد حداقل 12 درصدی برخوردار بوده است گفت: این عدد قابل توجهی است و ایران توانست رتبه سوم دنیا را کسب کند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد:این درحالی است که برخی از کشورهای بزرگ دنیا در این بخش شاهد رشد منفی بوده اند.
وی با تاکید براینکه کشورمان بایستی همواره شتاب علمی رو به جلو خود را حفظ کند در عین حال انتظار دستیابی به رشد صددرصدی علمی را برای کشورهایی که در سال های قبل از رشد بالایی برخوردار بوده اند را تا حدودی سخت دانست و افزود: هم اکنون وضعیت شتاب علمی در کشورهای پیشرفته همچون آمریکا نیز همچون 20 سال قبل نیست.
دکتر احمدی ادامه داد: بعنوان مثال اگر ما در سال 2005 چهار هزار مقاله تولیدات علمی داشتیم با تولید 4 هزار مقاله دیگر در سال 2006 از رشد صد درصدی برخوردار می شدیم اما هم اکنون ما 40 هزار مقاله داریم که ما برای سال بعد یک دفعه نمی توانیم 40 هزار دیگر اضافه کنیم بلکه حداکثر 5 تا 10 هزار مقاله در سال بعد اضافه شود که این تنها رشد 20 تا 25 ایجاد خواهد کرد.
وی در عین حال با تاکید براینکه، رقبای علمی کشورمان در حال حاضر نه کشورهای ضعیف بلکه کشورهای پیشرفته دنیا می باشند افزود: اینگونه کشورها مانند کره جنوبی در طول سال های گذشته سرمایه گذاری های مناسبی را در بخش تامین زیرساخت های پژوهشی خود داشته اند.
دکتر احمدی با بیان اینکه، هم اکنون سهم پژوهش کره جنوبی در تولید ناخالص داخلی (GDP) رقم 4.2 درصد است افزود: این درحالی است که این سهم در کشورمان در سال 94 حدود 48 صدم درصد بوده است و امسال اگر تمام بودجه جدول 14 به پژوهش اختصاص داده شود این سهم حداکثر به یک درصد افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه انجام حمایت های همه جانبه از جمله تخصیص اعتبار مناسب علمی و پژوهشی، ایجاد بستر ارتباطی با مراکز علمی و پژوهشی موفق دنیا و همچنین تامین زیرساخت های لازم همچون تجهیزمراکز علمی به آزمایشگاه ها و شبکه های کامپیوتری و اینترنتی قوی را به منظور رقابت علمی تنگاتنگ با کشورهای صاحب نام را بسیار مهم و اثرگذار دانست.
علمی ** 1836 **1440
خبرنگار: یوسف درویشی** انتشار: معصومه گلشن

۹۵/۱۰/۱۳
۱۴:۰۶

آیین گشایش ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری

گروه دانشگاه: ششمین همایش سراسری موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «یادگیری مفاهیم علمی در موزه‌ها» 14 الی 16 دی‌ماه 95، با حضور چهره‌های سرشناس علمی و فرهنگی داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی موزه علوم و فناوری، ششمین همایش سراسری موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «یادگیری مفاهیم علمی در موزه‌ها» در تاریخ‌ 14 الی 16 دی‌ماه 95، با حضور چهره‌های سرشناس علمی و فرهنگی داخلی و خارجی برگزار می‌شود.
موزه ملی علوم و فناوری ایران هرساله اقدام به برگزاری همایشی تخصصی در حوزه موزه‌های علوم و فناوری می‌کند. به همین منظور مراسم افتتاحیه ششمین همایش سالانه موزه ملی علوم و فناوری فردا سه‌شنبه 14 دی‌ماه جاری در محل موزه ملی علوم و فناوری تهران برگزار خواهد شد.
همچنین در این  مراسم وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سعد‌اله نصیری‌قیداری، دبیر کل کمسیون ملی یونسکو در ایران، سیدمحمد بهشتی‌شیرازی، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، سیداحمد محیط‌طباطبایی، نایب رئیس ایکوم در ایران و دو مهمان خارجی؛ مانوی سِت، استاد دپارتمان موزه‌شناسی مؤسسه موزه ملی هند و میکو‌مارکوس میلیکوسکی، مدیر ایده‌پردازی مرکز علم هروکای فنلاند و تنی چند از رؤسای دانشگاه‌ها حضور خواهند داشت.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۵۶

انتقاد معاون وزیر علوم از زیر سئوال بردن رشد علمی کشور

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، از زیرسئوال بردن رشد علمی کشور از سوی عده ای با وجود ارائه و اعلام واقعیات آماری از سوی پایگاه ها و نمایه های علمی معتبر دنیا انتقاد کرد.

دکتر وحید احمدی در خصوص اینکه گفته می شود شتاب و رشد علمی کشورمان کاهش داشته است، به گزارش اخیر ارائه شده از سوی دو وزارتخانه علوم و بهداشت به صورت مشترک در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و با تاکید براینکه این گزارش دقیقا بر اساس معیارهای بین المللی تنظیم و ارائه شده است گفت: ایران در دنیا از وضعیت علمی خوبی برخوردار است.
وی افزود: این ادعای ما نیست بلکه بر اساس آمار ارائه شده از سوی برخی از نمایه های استنادی معتبر و شناخته شده علمی همچون اسکوپوس(Scopus ) یا آی اس آی(ISI) است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با انتقاد از کسانی که سعی در نفی رشد علمی کشور دارند، وضعیت و روند شتاب فعلی علم و فناوری در کشور و در شرایط فعلی را مناسب ارزیابی کرد.
وی گفت: این افراد نبایستی سعی کنند که تاییدات آماری و واقعیات مطرح شده از سوی مراجع علمی دنیا از وضعیت علمی کشورمان را زیر سوال برده و اثرگذاری علمی ایران را در دنیا نفی کنند.
معاون وزیر علوم در ادامه اظهارکرد: همانطور که رهبرمعظم انقلاب بارها تاکید کرده اند کشور باید از رشد علمی بالایی بهره مند شود، ضمن اینکه ایشان بارها در محافل مختلف به وضعیت خوب علمی کشورمان اشاره داشته اند.
دکتر احمدی در ادامه اظهارکرد:طبق گزارش اعلام شده ایران در چهاریا پنج رشته اصلی های تک (High-Tech) مانند نانو، بایو، مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک رتبه های تک رقمی پنجم و ششم دنیا را در اختیار دارد و در منطقه نیز رتبه های اول و دوم را داراست.
وی با اشاره به اینکه، تا سال 2011 هیچ اسمی از دانشگاه های کشورمان در رتبه بندی لایدن و تایمز نبوده است، گفت: این درحالی است که در حال حاضر اسامی 14 دانشگاه در این رتبه بندی مطرح می باشد و این به معنای آن است که رشد بالایی داشته ایم.
دکتر احمدی با بیان اینکه به لحاظ نرخ رشد مقالات علمی کشورمان در سال 2015 با رشد حداقل 12 درصدی برخوردار بوده است گفت: این عدد قابل توجهی است و ایران توانست رتبه سوم دنیا را کسب کند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد:این درحالی است که برخی از کشورهای بزرگ دنیا در این بخش شاهد رشد منفی بوده اند.
وی با تاکید براینکه کشورمان بایستی همواره شتاب علمی رو به جلو خود را حفظ کند در عین حال انتظار دستیابی به رشد صددرصدی علمی را برای کشورهایی که در سال های قبل از رشد بالایی برخوردار بوده اند را تا حدودی سخت دانست و افزود: هم اکنون وضعیت شتاب علمی در کشورهای پیشرفته همچون آمریکا نیز همچون 20 سال قبل نیست.
دکتر احمدی ادامه داد: بعنوان مثال اگر ما در سال 2005 چهار هزار مقاله تولیدات علمی داشتیم با تولید 4 هزار مقاله دیگر در سال 2006 از رشد صد درصدی برخوردار می شدیم اما هم اکنون ما 40 هزار مقاله داریم که ما برای سال بعد یک دفعه نمی توانیم 40 هزار دیگر اضافه کنیم بلکه حداکثر 5 تا 10 هزار مقاله در سال بعد اضافه شود که این تنها رشد 20 تا 25 ایجاد خواهد کرد.
وی در عین حال با تاکید براینکه، رقبای علمی کشورمان در حال حاضر نه کشورهای ضعیف بلکه کشورهای پیشرفته دنیا می باشند افزود: اینگونه کشورها مانند کره جنوبی در طول سال های گذشته سرمایه گذاری های مناسبی را در بخش تامین زیرساخت های پژوهشی خود داشته اند.
دکتر احمدی با بیان اینکه، هم اکنون سهم پژوهش کره جنوبی در تولید ناخالص داخلی (GDP) رقم 4.2 درصد است افزود: این درحالی است که این سهم در کشورمان در سال 94 حدود 48 صدم درصد بوده است و امسال اگر تمام بودجه جدول 14 به پژوهش اختصاص داده شود این سهم حداکثر به یک درصد افزایش خواهد یافت.
وی در ادامه انجام حمایت های همه جانبه از جمله تخصیص اعتبار مناسب علمی و پژوهشی، ایجاد بستر ارتباطی با مراکز علمی و پژوهشی موفق دنیا و همچنین تامین زیرساخت های لازم همچون تجهیزمراکز علمی به آزمایشگاه ها و شبکه های کامپیوتری و اینترنتی قوی را به منظور رقابت علمی تنگاتنگ با کشورهای صاحب نام را بسیار مهم و اثرگذار دانست.
منبع:ایرنا
204/200

۹۵/۱۰/۱۳
۱۷:۴۹

جامعه علمی، جهاد می‌کند

اقتصاد ایران: معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: با وجود تحریم‌های جامعه علمی ما، پژوهشگران و محققان دانشگاهی جهاد علمی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در مراسم رونمایی از ماشین آلات CNC‍ شش محوره از پژوهش گران برتر دانشگاه صنعت شریف با حضور معاون وزیر علوم تقدیر شد.
وحید احمدی معاون پژوهشی وزیر علوم در سخنانی که در سالن همایش های دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد افزود: فعالیت در عرصه پژوهشی جهت گیری اصلی ما در زمینه علمی محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه صنعتی شریف و چند دانشگاه دیگر جزء دانشگاه های مورد تحریم هستند گفت: پژوهشگران و محققان این دانشگاه‌های برتر در عرصه پژوهشی و علمی با وجود تحریم های موجود فعالیتی جهاد گونه دارند.
احمدی افزود: گفتمان پژوهشی و علمی باید برای همه افراد روشن شود و دانشگاه های کشورمان در عرصه گفتمان سازی و فرهنگ سازی علمی نقش اساسی دارند.
وی در پایان به فعالیت دانشگاه های کارآفرین اشاره کرد و گفت: دانشگاه های کارآفرین باید در کشور توسعه یابند و برنامه اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در عرصه علمی و پژوهشی باید گسترش دانشگاه کارآفرین است.
در پایان این مراسم از 43 پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف که در 12 بخش علمی فعالیت چشمگیری داشتند تقدیر به عمل آمد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۷:۳۹

پیام سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی به مناسبت برگزاری چهارمین دوره مسابقات قهرمان کشوری دانشجویان

دکتر محمد حسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی و سرپرست عالی چهارمین دوره مسابقات قهرمان کشوری دانشجویان دختر و پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی به مناسبت برگزاری این مسابقات پیامی صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در متن این پیام آمده است:
مایه افتخار و مباهات است که عمده جمعیت کشور عزیزمان را جوانان متعهد و دارای بصیرت علمی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی تشکیل داده‌اند که خود متضمن سلامت جامعه خواهند بود. به یقین شما جوانان با حضور در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی خواهید توانست به درک بالایی از تمام جنبه‌های دینی و آداب و فرهنگ غنی ایران عزیز دست یابید. غنای فرهنگ کشور عزیزمان همواره زبانزد تمامی اقوام تاریخ بوده تا جایی که امروزه پیشرفت‌های چشمگیر علمی، فرهنگی و ورزشی همگی نشان از لیاقت، شایستگی و توانمندی‌های جوانان این مرز و بوم دارد.
مسابقات ورزشی فرصت مغتنمی است تا دانشجویان عزیز در مقام عمل، بسیاری از تجارب آینده زندگی شخصی، شغلی و مدیریتی خود را نظیر سعه‌صدر، بالا بردن تحمل‌ها، تعامل و رفاقت در عین رقابت سالم، قانون‌مداری و قانون‌پذیری و بسیاری از ارزش‌های نهفته که در ذات ورزش است محک بزنند.
از دانشجویان عزیز انتظار دارد تا میدان ورزش را محلی برای تمرین دوستی و تلاشی برای رشد و تعالی تمام ابعاد وجودی در نظر بگیرند و از هیچ‌گونه تلاش و کوششی در جهت دستیابی به جوهره وجودی انسانیت دریغ نکنند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

خلاقیت هندسی پذیر نیست

خبرگزاری آریا-نشست هم اندیشی ثابت قدم شهردار رشت با دکتر ایرجی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره ملی رویش هفتم با حضور فاطمه شیرزاد سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت ، دکتر مختار جباری مشاور عالی شهردار ، حق جو مدیر حراست شهرداری رشت ، فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت ، دکتر جعفری خواه عضو شورای سیاست گذاری جشنواره ملی رویش هفتم ، گنجی مدیر نوسازی و تحول اداری شهرداری ، گل احضار معاون سرمایه انسانی در شهرداری رشت برگزار شد
به گزارش خبرگزاری آریا از رشت سید محمدعلی ثابت قدم دراین نشست با اشاره به تاکید بر ضرورت ارتباطات بین المللی موجود در راستای تبادلات فرهنگی اذعان داشت : شهرداری رشت با تکیه بر رویکرد محله محوری اقدام به برقراری رویکردهای ارتباطی از طریق دو رکن رسانه و کارکرد مدیریت شهری نمود.
شهردار رشت با اشاره به فعالیت سرای محلات رشت اذعان داشت : شهروند با آموزش حقوق شهروندی مجاب به برقراری مشارکت اجتماعی خواهد شد
وی با تاکید بر راه اندازی مرکز خلاقیت در شهر رشت افزود : امروز مرکز خلاقیت شهرداری رشت که برگرفته از سازمان بین الملی یونسکو است ایده های مبتنی بر نگاه خلاقانه شهروندان راگرفته و در از آنها در راستای توسعه شهر گام بر میدارد.
ثابت قدم با بیان اینکه خلاقیت هندسی پذیر نیست یادآور شد : نگاه مجموعه مدیریت شهرداری رشت در خصوص برگزاری جشنواره رویش در رشت آشنائی شهروندان و شناخت شهروندان با ایده خوب و خلاقیت مثبت است.
شهردار رشت تصریح کرد : شهری که میخواهد مشارکت معنادار داشته باشد باید دارای شهروندانی خلاق و ایده پرداز باشد.
وی از امادگی شهر رشت برای برگزاری جشنواره رویش در سال آتی خبرداد و اذعان داشت : نگاه شهرداری رشت در راستای جشنواره رویش ، اخذ ایده از کف خیابان و ارائه آن به دانشجویان و نخبگان جهت پرورندان ایده است ، لذا امید است با برگزاری جشنواره ها در شهر رشت به دید کلان جغرافیای در عرصه مشارکت اجتماعی دست یافت.
ثابت قدم هفته پژوهش را بهترین زمان برگزاری این جشنواره خواند و گفت : هدف اصلی در برگزاری جشنواره رویش در شهر رشت برند سازی این شهر در سطح ملی و بین المللی است.
نقش موثر جشنواره ملی رویش در پرورش خلاقیت و ایجاد مراکز متعدد کارآفرینی
سخنگوی شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با گرامیداشت ، روز نهم دی روز بصیرت و آگاهی اظهار داشت: دوران دانشجویی دوران رویش افکار و اندیشه است
فاطمه شیرزاد با اشاره به نقش موثر دانش جویان در حماسه های ملی و تاریخی تصریح کرد : دانسجویان ایران در همه ادوار تاریخ بسیار خوش درخشیدند و ایران دارای نخبگان به نامی در عرصه بین المللی است.
وی با اشاره به جایگاه ویژه ایران در خاورمیانه خاطرنشان کرد : جشنواره ملی رویش در پرورش خلاقیت و ایجاد مراکز متعدد کارآفرینی نقش موثری دارد.
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت اذعان داشت : مجموعه مدیریت شهری شهر رشت به عنوان یک مرکز صاحب نظر کمک بسیار زیادی میتواند در برگزاری این جشنواره داشته باشد.
فاطمه شیرزاد با اشاره به استقبال مجموعه مدیربت شهری در پذیرش ایده های خلاق اذعان داشت : چندی پیش حوزه مدیریت شهری شهر رشت با سیاست گذاری های شورا که نقش زیادی در توسعه و بالندگی شهر دارند اقدام به برگزاری همایش و استارتاپ گلدانهای ترافیکی نمودند که با استقبال خوبی از سوی دانشجویان مواجه شد . در این راستا دو ایده مورد تقدیر و مابقی نیز در سایر حوزه ها به کار گرفته شد.
وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که آینده کشورمان به دست دانشجویان امروز رقم خواهد خورد باید زمینه را به گونه ای فراهم کرد تا دانشجویان ضمن داشتن بصیرت سیاسی و با ارائه ایده های نو علاوه بر توسعه شهر و جامعه ، نسبت به شغل و تامین معیشت خود اطمینان حاصل نمایند.
دانشجویان نقطه اتصال کف جامعه و نخبگان ابزاری و فکری هستند
مختار جباری با اشاره به تحولات جدی در سطح شهر رشت اذعان داشت : شهر به واسطه نوع رویکرد خود در راستای توسعه اقتصاد منطقه ای خود ملزوماتی دارد که بخشی از این ملزومات به همکاریهای بین بخشی سازمانها و نهادها برمیگردد.
مشاور عالی شهردار مجموعه دانشگاهی را مجموعه ای بسیار مهم خواند و گفت : اگر طبقات جامعه را به چند لایه تقسیم کنیم مابین لایه نخبگان و کف جامعه چند لایه دیگری وجود خواهد داشت که دانشجویان نقطه اتصال کف جامعه و نخبگان ابزاری و فکری هستند.
وی افزود : اگر قرار است در رشت فرآیند مشارکت اجتماعی و برندسازی رخ دهد باید بوسیله دانشجویان ارتباط بین دو لایه کف جامعه و نخبگان برقرار نمود
برگزاری جشنواره رویش در رشت با رویکرد فیلدهای مطرح در سازمان یونسکو
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به ارتباط موضوعات جشنواره رویش با 7 فیلد شهرهای خلاق دنیا اذعان داشت : از آنجاییکه ادبیات ، صنایع دستی ، خوراک شناسی ، هنر های رسانه ای ، موسیقی ، سینما و دیزاین 7 فیلد مطرح در سازمان بین المللی یو نسکو هستند می توان به دلیل ارتباط موضوعی آنها با محورهای فرهنگی ، اجتماعی ، مذهبی و هنری جشنواره ملی رویش ، این جشنواره را با رویکردهای فوق در شهر خلاق خوراک رشت برگزار کرد.
فاطمه قدیمی حرفه با اشاره به شعار جهانی بیندیش و محلی عمل کن گفت : این شعار به عمل در شهر رشت تبدیل شده است
مدیر برنامه های یونسکو در شهرخلاق رشت افزود : جشنواره رویش را میتوان با تعریف در سه سطح محلی ، ملی و بین المللی و با همکاری شهرداری رشت با وزارت علوم و با پیشنهاد به کمیسیون ملی یونسکو - ایران برگزار کرد.
جشنواره رویش یک جشنواره فرهنگی علمی است
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره ملی رویش نیز ضمن قدردانی از مجموعه مدیریت شهرداری در استقبال از برگزاری جشنواره ملی رویش در شهر رشت اظهار داشت : از 2200 واحد دانشگاهی فعال در ایرات 110 دانشگاه وابسته به وزارت علوم است که دانشگاه تهران بزرگترین آنهاست.
ایرجی با اشاره به 350 موسسه غیرانتفاعی در کشور تصریح کرد : مجموعه دانشگاههای ستادی پیام نور و دانشکده های فنی و حرفه ای و دانشگاههای غیر انتفاعی با پشتیبانی وزارت علوم فعالیت های فرهنگی ، اجتماعی و مذهبی متنوعی دارند.
وی افزود : در هر دانشگاهی برای اینکه تحرک فرهنگی اجتماعی فعال شود یک جشنواره برگزار می شود.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم جشنواره رویش رایک جشنواره فرهنگی فرهنگی علمی خواند و تصریح کرد : در بخش انجمن های علمی جشنواره حرکت و در بخش نشریات جشنواره نشریات هرساله برگزار میشود.
رئیس شورای سیاست گذاری جشنواره ملی رویش دانشگاه گیلان را سرمایه ملی دانست و گفت : خوشبختانه شهردار رشت دانشگاه را جدا از شهر و سیاست های شهر نمی داند ، لذا شایسته است تا با حمایت های شهردار و دیگر مسئولین استان این دانشگاه را در سطح بین المللی مطرح نمود.
انتهای پیام /ش
سیده فریبا حسینی خبرنگار آریا در رشت

۹۵/۱۰/۱۴
۰۸:۵۷

ایجاد کمیته‌های اخلاق پژوهشی در بیش از 70 دانشگاه

محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به مصادیق تقلب و تخلفات علمی گفت: «به‌منظور رسیدگی به این نوع تخلفات با ارسال آیین‌نامه‌ای در بیش از 70 دانشگاه وابسته به وزارت علوم کمیته‌های اخلاق در پژوهش راه‌اندازی شده و اقدام به بررسی تخلفات احتمالی در این زمینه شده است.» شریفی در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در وزارت علوم در دو بخش نسبت به پیشگیری و رسیدگی به تخلفات علمی اقدام شده، گفت: «بخشی از این اقدامات جنبه‌های پیشگیرانه دارد که این اقدامات برای جلوگیری از بروز تخلفات علمی و بخش دیگر اقدامات ما در جهت برخورد با تخلفات است.» او اضافه کرد: «بخشی از تخلفات می‌تواند شامل کپی‌برداری و استفاده از مقالات بدون ذکر نام باشد.»

۹۵/۱۰/۱۴
۰۳:۴۵
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۲۳
۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۳۱

ایجاد کمیته‌های اخلاق پژوهشی در بیش از 70 دانشگاه

اقتصادتهران: مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به مصادیق تقلب و تخلفات علمی، گفت: به منظور رسیدگی به این نوع تخلفات با ارسال آیین‌نامه‌ای در بیش از 70 دانشگاه وابسته به وزارت علوم کمیته‌های اخلاق در پژوهش راه‌اندازی شده و اقدام به بررسی شکایات و تخلفات احتمالی در این زمینه شده است.
دکتر محسن شریفی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در وزارت علوم در دو بخش نسبت به پیشگیری و رسیدگی به تخلفات علمی اقدام شده است، اظهار کرد: بخشی از این اقدامات جنبه‌های پیشگیرانه دارد که این اقدامات برای جلوگیری از بروز تخلفات و بدرفتاری‌های علمی است و بخش دیگر اقدامات ما در جهت رسیدگی و برخورد با تخلفات است.
وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه از تخلفات علمی خاطرنشان کرد: بخشی از تخلفات می‌تواند شامل کپی برداری و استفاده از مقالات منتشر شده توسط سایر دانشجویان و محققان بدون ذکر نام باشد و تصور ما بر این است که دانشجویان و یا پژوهشگران به دلیل ناآگاهی مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند؛ ولی از نظر قانون این نوع اقدامات مصادیق تخلف است.
شریفی اضافه کرد: به منظور افزایش آگاهی‌ها اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم که یکی از این موارد برگزاری دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌ها است. در این کارگاه‌های آموزشی دانشجویان و اعضای هیات علمی با مصادیق تخلفات علمی آشنا می‌شوند.
وی این اقدام را در راستای پیشگیری از تخلفات علمی دانست.
ایجاد کمیته‌های اخلاق
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد کمیته اخلاق علمی- پژوهشی در وزارت علوم را از دیگر اقدامات نام برد و یادآور شد: در این کمیته اصول و موازین اخلاق علمی استخراج و علاوه بر بارگذاری در سایت وزارت علوم، به دانشگاه‌ها ارسال شده است تا از این طریق دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با اصول و موازین اخلاق علمی آشنا شوند.
تعیین مصادیق تخلف علمی
شریفی به اقدامات این وزارتخانه در زمینه برخورد با متخلفان حوزه‌های علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: رسیدگی به این تخلفات از یک سو نیاز به شناسایی، بررسی، اثبات و میزان تخلف دارد و از سوی دیگر نیازمند صدور حکم برای جرایم تخلفات علمی است که جنبه‌های حقوقی دارد.
وی با بیان اینکه در کمیته اخلاق پژوهش وزارت علوم با حضور حقوقدانان مصادیق تخلفات، استخراج و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است، اضافه کرد: در این ابلاغیه مواردی چون کپی برداری و استفاده از یک مقاله که قبلا منتشر شده است و ارجاعی به آن مقاله نشده باشد، استفاده از بخشی از کتاب بدون ذکر نام مؤلف، انتشار مقاله از پایان‌نامه‌ها بدون نام بردن از دانشگاه و یا مرکز پژوهشی و یا عدم درج اسامی افراد درگیر در تولید مقاله از جمله مصادیق تخلفات علمی و پژوهشی ذکر شده است.
شریفی با تاکید بر اینکه در این ابلاغیه فرایند بررسی و شناسایی تخلفات نیز تعیین شده است، خاطرنشان کرد: برای این منظور کارگروه‌هایی با نام کمیته اخلاق در پژوهش در معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها متشکل از 3 نفر عضو ثابت و دو نفر متخصص مرتبط با موضوع تشکیل ‌شده است.
وی ماموریت این کارگروه را بررسی و کارشناسی شکایات و تخلفات احتمالی در دانشگاه ذکر کرد و یادآور شد: این کارگروه اقدام به تهیه ادله‌هایی برای متهم و یا رفع اتهام از متهمان دانشگاهی کرده است و نتیجه کارشناسی این کارگروه بدون صدور حکمی در اختیار مراجع حقوقی ذی‌صلاح قرار می‌گیرد ولی باید تاکید شود که نقش حقوقی برای این کارگروه و کمیته تعیین نشده است.
آغاز به کار کمیته‌های اخلاق در دانشگاه‌ها
شریفی از ابلاغ آیین‌نامه نحوه رسیدگی به تخلفات پژوهشی احتمالی به دانشگاه‌ها خبر داد و اظهار کرد: با ابلاغ این آیین‌نامه در بیش از 70 دانشگاه کمیته و کارگروه بررسی تخلفات و یا کمیته اخلاق تشکیل شده است و این کمیته‌ها در حال بررسی پرونده‌ها و شکایات هستند.
وی با تاکید بر اینکه این کارگروه‌ها اخیرا در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم تشکیل شده است، از ارسال گزارش‌هایی از سوی این کمیته‌ها خبر داد.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ایجاد این کمیته‌ها را راهکاری برای ارائه مشاوره و کارشناسی به مراکز حقوقی دانست و گفت: در خصوص تقلبات علمی اخیر نیز از این کمیته‌ها گزارش‌هایی را دریافت کردیم، ولی این گزارش‌ها مرجع حقوقی ندارند و تا زمانی که مراجع حقوقی این گزارش‌ها را تایید نکنند، فاقد اعتبار حقوقی است؛ ولی این کمیته‌ها کار کارشناسی در این زمینه انجام داده‌اند.
شریفی تاکید کرد: ایجاد این کمیته‌ها برای پیشگیری از تخلفات و تقلبات علمی بسیار مؤثر خواهد بود.
اقدامات دفتر سیاستگذاری پژوهشی در خصوص تقلبات اخیر
شریفی با اشاره به اقدامات عملی وزارت علوم در زمینه بررسی تقلبات علمی اخیر، یادآور شد: ما در حوزه پژوهشی تمام مقالات تهیه شده در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم را مورد بررسی قرار دادیم و به تفکیک دانشگاه‌ها مشخص شد که سهم دانشگاه‌ها در این تخلف به چه میزان بوده، هر فرد در چند مقاله مشارکت داشته و نقش هر فرد در تهیه 58 مقاله اعلام شده از سوی «نیچر» تعیین شد.
وی با تاکید بر اینکه بررسی جامعی در این خصوص انجام شده است، افزود: نتایج این بررسی را استخراج کرده و در اختیار دانشگاه‌ها قرار دادیم تا این نتایج در کمیته‌های اخلاق مورد بررسی قرار گیرد تا در صورت نیاز پیگیری‌های حقوقی صورت گیرد.
شریفی تدوین لایحه مقابله با تخلفات علمی را از دیگر اقدامات مؤثر این وزارتخانه دانست و یادآور شد: این لایحه می‌تواند در پیشگیری و مقابله با تخلفات علمی موثر باشد؛ ضمن آنکه شیوه‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های مرتبط با آن باید با دقت بالا تدوین شود تا بتوانیم به اهداف مورد نظر در این زمینه دست یابیم.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۹:۱۳

۶ دانشمند ایرانی در میان ۳۰۰۰ دانشمند برتر دنیا/۱۳ دانشگاه جزو یک درصدهای دنیا

بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی در جمع ۳۰۰۰ دانشمند برتر دنیا، نام شش دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود؛ ضمن آنکه در ابتدای سال ۲۰۱۷ نام ۱۳ دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر درج شده است.

دکتر خوش‌قلب، مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با ایسنا، به وضعیت تولیدات علمی ایران اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به رویکرد وزارت علوم در راستای افزایش کیفیت تولیدات علمی و ارتقای جایگاه کیفی مراکز دانشگاهی و علمی و با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده، خوشبختانه شاهد رشد معنی‌دار کیفیت هم در تولیدات علمی و هم در جایگاه کیفی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در سال‌های اخیر هستیم.
وی ادامه داد: به طوری که هم‌اکنون مطابق گزارش پایگاه ISI ایران به میزان ۲.۲ درصد علم برتر دنیا را تولید می‌کند و این در حالی است که مطابق گزارش این پایگاه سهم ایران از تولیدات علمی دنیا ۱.۸ درصد است. با این آمار مشاهده می‌شود میزان تولیدات مقالات ایران بیشتر در زمره تولیدات برتر طبقه‌بندی می‌شوند.
بهبود وضعیت تولیدات علمی ایران
خوش قلب اضافه کرد: طبق گزارش پایگاه ISI، کیفیت تولیدات علمی ایران از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ با ۱۷ پله ارتقاء و بهبود از رتبه ۳۷ به ۲۰ دنیا ارتقاء یافته است.
وی با بیان اینکه ایران دارای رتبه اول از نظر شتاب تولیدات علمی برتر دنیا است، خاطرنشان کرد: رشد تولیدات برتر ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد و با این رشد ایران دارای رتبه اول جهانی از نظر تولیدات برتر علمی است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین اظهار کرد: در شاخص مقالات باکیفیت که به عنوان مقالات چاپ شده در مجلات معتبر چارک اول شناخته می‌شوند، ایران در سال ۲۰۱۵ تعداد ۷ هزار و ۸۰۰ مقاله در مجلات باکیفیت چارک اول منتشر کرده است که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۳۰۰ مقاله رشد داشته است.
جایگاه کیفی مقالات ایران در پایگاه‌های بین‌المللی
خوش‌قلب به جایگاه ایران در نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: درخصوص جایگاه کیفی مراکز علمی و دانشگاهی در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر دنیا از جمله تایمز، لایدن، QS و شانگهای تعداد دانشگاه‌های ایرانی معرفی‌شده به عنوان دانشگاه‌های برتر در سه سال اخیر رشد چشمگیری داشته ‌است؛ به طوری که در رتبه‌بندی لایدن هم‌اکنون ۱۴ دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی شده است.
به گفته وی، تا سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاهی از ایران در این رتبه‌بندی به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی نشده بود.
خوش قلب، به وضعیت ایران در رتبه‌بندی تایمز اشاره کرد و افزود: تا سال ۲۰۱۲ تنها یک دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه برتر در این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی طبقه‌بندی شده بود؛ ولی هم‌اکنون در شروع سال ۲۰۱۷ نام ۱۳ دانشگاه در این طبقه‌بندی مشاهده می‌شود.
وی تاکید کرد: در نظام رتبه‌بندی شانگهای تاکنون نام دو دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر جای گرفته است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: علاوه بر آن در نظام رتبه‌بندی QS، در سال ۲۰۱۶ تعداد ۵ دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه‌های برتر دنیا معرفی شده است در حالی‌که این تعداد در سال ۲۰۱۲ تنها دو دانشگاه بوده است.
به گفته وی، رتبه ایران از نظر دارا بودن تعداد دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی تایمز با ۱۷ پله ارتقاء از رتبه ۳۲ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۱۵ ارتقاء و بهبود یافته است.
تعداد دانشمندان برتر ایران در گزارش‌های جهانی
خوش قلب به بیان تعداد دانشمندان برتر ایران پرداخت و گفت: از نظر تعداد دانشمندان برتر حاضر در داخل ایران، حدود ۲۰۰ دانشمند ایرانی در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۳ نفر از دانشمندان ایرانی در لیست یک درصدها قرار داشتند.
وی اظهار کرد: از این لحاظ ما رشد کیفی مطلوبی را داشته‌ایم.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین تاکید کرد: بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی، در جمع ۳ هزار دانشمند برتر دنیا، نام ۶ دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۰:۳۷

۶ دانشمند ایرانی در میان ۳۰۰۰ دانشمند برتر دنیا/۱۳ دانشگاه جزو یک درصدها

بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی در جمع ۳۰۰۰ دانشمند برتر دنیا، نام شش دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود؛ ضمن آنکه در ابتدای سال ۲۰۱۷ نام ۱۳ دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر درج شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر خوش‌قلب، مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با ایسنا، به وضعیت تولیدات علمی ایران اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به رویکرد وزارت علوم در راستای افزایش کیفیت تولیدات علمی و ارتقای جایگاه کیفی مراکز دانشگاهی و علمی و با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده، خوشبختانه شاهد رشد معنی‌دار کیفیت هم در تولیدات علمی و هم در جایگاه کیفی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در سال‌های اخیر هستیم.
 
وی ادامه داد: به طوری که هم‌اکنون مطابق گزارش پایگاه ISI ایران به میزان ۲.۲ درصد علم برتر دنیا را تولید می‌کند و این در حالی است که مطابق گزارش این پایگاه سهم ایران از تولیدات علمی دنیا ۱.۸ درصد است. با این آمار مشاهده می‌شود میزان تولیدات مقالات ایران بیشتر در زمره تولیدات برتر طبقه‌بندی می‌شوند.
 
بهبود وضعیت تولیدات علمی ایران
 
خوش قلب اضافه کرد: طبق گزارش پایگاه ISI، کیفیت تولیدات علمی ایران از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ با ۱۷ پله ارتقاء و بهبود از رتبه ۳۷ به ۲۰ دنیا ارتقاء یافته است.
 
وی با بیان اینکه ایران دارای رتبه اول از نظر شتاب تولیدات علمی برتر دنیا است، خاطرنشان کرد: رشد تولیدات برتر ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد و با این رشد ایران دارای رتبه اول جهانی از نظر تولیدات برتر علمی است.
 
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین اظهار کرد: در شاخص مقالات باکیفیت که به عنوان مقالات چاپ شده در مجلات معتبر چارک اول شناخته می‌شوند، ایران در سال ۲۰۱۵ تعداد ۷ هزار و ۸۰۰ مقاله در مجلات باکیفیت چارک اول منتشر کرده است که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۳۰۰ مقاله رشد داشته است.
 
جایگاه کیفی مقالات ایران در پایگاه‌های بین‌المللی
 
خوش‌قلب به جایگاه ایران در نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: درخصوص جایگاه کیفی مراکز علمی و دانشگاهی در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر دنیا از جمله تایمز، لایدن، QS و شانگهای تعداد دانشگاه‌های ایرانی معرفی‌شده به عنوان دانشگاه‌های برتر در سه سال اخیر رشد چشمگیری داشته ‌است؛ به طوری که در رتبه‌بندی لایدن هم‌اکنون ۱۴ دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی شده است.
 
به گفته وی، تا سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاهی از ایران در این رتبه‌بندی به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی نشده بود.
 
خوش قلب، به وضعیت ایران در رتبه‌بندی تایمز اشاره کرد و افزود: تا سال ۲۰۱۲ تنها یک دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه برتر در این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی طبقه‌بندی شده بود؛ ولی هم‌اکنون در شروع سال ۲۰۱۷ نام ۱۳ دانشگاه در این طبقه‌بندی مشاهده می‌شود.
 
وی تاکید کرد: در نظام رتبه‌بندی شانگهای تاکنون نام دو دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر جای گرفته است.
 
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: علاوه بر آن در نظام رتبه‌بندی QS، در سال ۲۰۱۶ تعداد ۵ دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه‌های برتر دنیا معرفی شده است در حالی‌که این تعداد در سال ۲۰۱۲ تنها دو دانشگاه بوده است.
 
به گفته وی، رتبه ایران از نظر دارا بودن تعداد دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی تایمز با ۱۷ پله ارتقاء از رتبه ۳۲ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۱۵ ارتقاء و بهبود یافته است.
 
تعداد دانشمندان برتر ایران در گزارش‌های جهانی
 
خوش قلب به بیان تعداد دانشمندان برتر ایران پرداخت و گفت: از نظر تعداد دانشمندان برتر حاضر در داخل ایران، حدود ۲۰۰ دانشمند ایرانی در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۳ نفر از دانشمندان ایرانی در لیست یک درصدها قرار داشتند.
 
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین تاکید کرد: بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی، در جمع ۳ هزار دانشمند برتر دنیا، نام ۶ دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود.
منبع: ایسنا
 

۹۵/۱۰/۱۴
۰۸:۲۴

با موافقت نمایندگان صورت می گیرد؛ مصوبه مجلس برای شفاف سازی حوزه پژوهش/ثبت پروژه های پژوهشی و رساله های تحقیقاتی در سامانه سمات

نمایندگان مردم در خانه ملت، موافقت کردند که پروژه های پژوهشی و رساله های دستگاه های اجرایی در سامانه سمات ثبت شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه، 14 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه با بند ج ماده 80 این لایحه موافقت کردند.
براساس بند ج ماده 80 این لایحه دستگاههای اجرائی موظفند به‌منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یک سال از تاریخ تصویب این قانون، سازوکار اجرائی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
در تبصره این بند نیز آمده است: نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعات امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب 1353- و آیین‌نامه اجرائی آن- مصوب 1354- در آیین‌نامه‌ای که سازمان و وزارتخانه های دفاع، اطلاعات و تحقیقات و فناوری اطلاعات پس از تایید ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، معین می‌شود./

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۱۲

با موافقت نمایندگان؛ وزارت علوم مکلف به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه ای شد

نمایندگان مردم در خانه ملت، وزارت علوم را مکلف به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی تا پایان سال دوم برنامه کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه 14 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه کشور با بند (ک) ماده 80 این لایحه موافقت کردند.
بر اساس بند (ک) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم برنامه اقدام نماید./

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۲۲

۶ دانشمند ایرانی در میان ۳۰۰۰ دانشمند برتر دنیا

بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی در جمع ۳۰۰۰ دانشمند برتر دنیا، نام شش دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود؛ ضمن آنکه در ابتدای سال ۲۰۱۷ نام ۱۳ دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر درج شده است.
دکتر خوش‌قلب، مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با ایسنا، به وضعیت تولیدات علمی ایران اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به رویکرد وزارت علوم در راستای افزایش کیفیت تولیدات علمی و ارتقای جایگاه کیفی مراکز دانشگاهی و علمی و با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده، خوشبختانه شاهد رشد معنی‌دار کیفیت هم در تولیدات علمی و هم در جایگاه کیفی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در سال‌های اخیر هستیم.
وی ادامه داد: به طوری که هم‌اکنون مطابق گزارش پایگاه ISI ایران به میزان ۲.۲ درصد علم برتر دنیا را تولید می‌کند و این در حالی است که مطابق گزارش این پایگاه سهم ایران از تولیدات علمی دنیا ۱.۸ درصد است. با این آمار مشاهده می‌شود میزان تولیدات مقالات ایران بیشتر در زمره تولیدات برتر طبقه‌بندی می‌شوند.
 
*بهبود وضعیت تولیدات علمی ایران
خوش قلب اضافه کرد: طبق گزارش پایگاه ISI، کیفیت تولیدات علمی ایران از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ با ۱۷ پله ارتقاء و بهبود از رتبه ۳۷ به ۲۰ دنیا ارتقاء یافته است.
وی با بیان اینکه ایران دارای رتبه اول از نظر شتاب تولیدات علمی برتر دنیا است، خاطرنشان کرد: رشد تولیدات برتر ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود ۱۹ درصد رشد را نشان می‌دهد و با این رشد ایران دارای رتبه اول جهانی از نظر تولیدات برتر علمی است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین اظهار کرد: در شاخص مقالات باکیفیت که به عنوان مقالات چاپ شده در مجلات معتبر چارک اول شناخته می‌شوند، ایران در سال ۲۰۱۵ تعداد ۷ هزار و ۸۰۰ مقاله در مجلات باکیفیت چارک اول منتشر کرده است که این میزان نسبت به سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۳۰۰ مقاله رشد داشته است.
 
*جایگاه کیفی مقالات ایران در پایگاه‌های بین‌المللی
خوش‌قلب به جایگاه ایران در نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: درخصوص جایگاه کیفی مراکز علمی و دانشگاهی در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر دنیا از جمله تایمز، لایدن، QS و شانگهای تعداد دانشگاه‌های ایرانی معرفی‌شده به عنوان دانشگاه‌های برتر در سه سال اخیر رشد چشمگیری داشته ‌است؛ به طوری که در رتبه‌بندی لایدن هم‌اکنون ۱۴ دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی شده است.
به گفته وی، تا سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاهی از ایران در این رتبه‌بندی به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی نشده بود.
خوش قلب، به وضعیت ایران در رتبه‌بندی تایمز اشاره کرد و افزود: تا سال ۲۰۱۲ تنها یک دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه برتر در این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی طبقه‌بندی شده بود؛ ولی هم‌اکنون در شروع سال ۲۰۱۷ نام ۱۳ دانشگاه در این طبقه‌بندی مشاهده می‌شود.
وی تاکید کرد: در نظام رتبه‌بندی شانگهای تاکنون نام دو دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر جای گرفته است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: علاوه بر آن در نظام رتبه‌بندی QS، در سال ۲۰۱۶ تعداد ۵ دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه‌های برتر دنیا معرفی شده است در حالی‌که این تعداد در سال ۲۰۱۲ تنها دو دانشگاه بوده است.
به گفته وی، رتبه ایران از نظر دارا بودن تعداد دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی تایمز با ۱۷ پله ارتقاء از رتبه ۳۲ در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۱۵ ارتقاء و بهبود یافته است.
*تعداد دانشمندان برتر ایران در گزارش‌های جهانی
خوش قلب به بیان تعداد دانشمندان برتر ایران پرداخت و گفت: از نظر تعداد دانشمندان برتر حاضر در داخل ایران، حدود ۲۰۰ دانشمند ایرانی در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا در سال ۲۰۱۵ قرار گرفته‌اند. در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۷۳ نفر از دانشمندان ایرانی در لیست یک درصدها قرار داشتند.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین تاکید کرد: بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی، در جمع ۳ هزار دانشمند برتر دنیا، نام ۶ دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۶:۱۹

6 دانشمند ایرانی در میان 3000 دانشمند برتر جهان

بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی در جمع 3000 دانشمند برتر دنیا، نام شش دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود؛ ضمن آنکه در ابتدای سال 2017 نام 13 دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر درج شده است.
به گزارش ایسنا، دکتر خوش‌قلب، مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به وضعیت تولیدات علمی ایران اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به رویکرد وزارت علوم در راستای افزایش کیفیت تولیدات علمی و ارتقای جایگاه کیفی مراکز دانشگاهی و علمی و با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده، خوشبختانه شاهد رشد معنی‌دار کیفیت هم در تولیدات علمی و هم در جایگاه کیفی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در سال‌های اخیر هستیم.
وی ادامه داد: به طوری که هم‌اکنون مطابق گزارش پایگاه ISI ایران به میزان 2.2 درصد علم برتر دنیا را تولید می‌کند و این در حالی است که مطابق گزارش این پایگاه سهم ایران از تولیدات علمی دنیا 1.8 درصد است. با این آمار مشاهده می‌شود میزان تولیدات مقالات ایران بیشتر در زمره تولیدات برتر طبقه‌بندی می‌شوند.
بهبود وضعیت تولیدات علمی ایران
خوش قلب اضافه کرد: طبق گزارش پایگاه ISI، کیفیت تولیدات علمی ایران از سال 2012 تا 2016 با 17 پله ارتقاء و بهبود از رتبه 37 به 20 دنیا ارتقاء یافته است.
وی با بیان اینکه ایران دارای رتبه اول از نظر شتاب تولیدات علمی برتر دنیا است، خاطرنشان کرد: رشد تولیدات برتر ایران در سال 2015 نسبت به سال 2014 حدود 19 درصد رشد را نشان می‌دهد و با این رشد ایران دارای رتبه اول جهانی از نظر تولیدات برتر علمی است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین اظهار کرد: در شاخص مقالات باکیفیت که به عنوان مقالات چاپ شده در مجلات معتبر چارک اول شناخته می‌شوند، ایران در سال 2015 تعداد 7 هزار و 800 مقاله در مجلات باکیفیت چارک اول منتشر کرده است که این میزان نسبت به سال 2012 تعداد 1300 مقاله رشد داشته است.
جایگاه کیفی مقالات ایران در پایگاه‌های بین‌المللی
خوش‌قلب به جایگاه ایران در نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: درخصوص جایگاه کیفی مراکز علمی و دانشگاهی در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر دنیا از جمله تایمز، لایدن، QS و شانگهای تعداد دانشگاه‌های ایرانی معرفی‌شده به عنوان دانشگاه‌های برتر در سه سال اخیر رشد چشمگیری داشته ‌است؛ به طوری که در رتبه‌بندی لایدن هم‌اکنون 14 دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی شده است.
به گفته وی، تا سال 2012 هیچ دانشگاهی از ایران در این رتبه‌بندی به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی نشده بود.
خوش قلب، به وضعیت ایران در رتبه‌بندی تایمز اشاره کرد و افزود: تا سال 2012 تنها یک دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه برتر در این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی طبقه‌بندی شده بود؛ ولی هم‌اکنون در شروع سال 2017 نام 13 دانشگاه در این طبقه‌بندی مشاهده می‌شود.
وی تاکید کرد: در نظام رتبه‌بندی شانگهای تاکنون نام دو دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر جای گرفته است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: علاوه بر آن در نظام رتبه‌بندی QS، در سال 2016 تعداد 5 دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه‌های برتر دنیا معرفی شده است در حالی‌که این تعداد در سال 2012 تنها دو دانشگاه بوده است.
به گفته وی، رتبه ایران از نظر دارا بودن تعداد دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی تایمز با 17 پله ارتقاء از رتبه 32 در سال 2012 به رتبه 15 ارتقاء و بهبود یافته است.
تعداد دانشمندان برتر ایران در گزارش‌های جهانی
خوش قلب به بیان تعداد دانشمندان برتر ایران پرداخت و گفت: از نظر تعداد دانشمندان برتر حاضر در داخل ایران، حدود 200 دانشمند ایرانی در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا در سال 2015 قرار گرفته‌اند. در سال 2014 تعداد 173 نفر از دانشمندان ایرانی در لیست یک درصدها قرار داشتند.
وی اظهار کرد: از این لحاظ ما رشد کیفی مطلوبی را داشته‌ایم.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین تاکید کرد: بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی، در جمع 3 هزار دانشمند برتر دنیا، نام 6 دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۳۹

کمک هزینه دانشجویان غیرایرانی افزایش یافت

مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کمک هزینه دانشجویان غیر ایرانی شاغل به تحصیل افزایش یافت و از ابتدای سال 96 اجرایی می شود.

صمد حاج جباری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان کمک هزینه دانشجویان غیر ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه های داخل 80 تا 90 درصد افزایش یافته و از ابتدای سال 96 اجرایی می شود. 
وی گفت: از سال 92 تاکنون میزان این کمک هزینه هر ساله افزایش یافته و نسبت به سالهای گذشته بهتر شده است.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۲۶

تحصیل 23 هزار دانشجوی خارجی در ایران

مدیرکل دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در برنامه ششم توسعه، 75 هزار دانشجوی غیرایرانی مشغول به تحصیل می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، صمد حاج جباری از تحصیل بیش از 23 هزار دانشجوی خارجی در کشور خبر داد و گفت: در دانشگاه های مناطق آزاد و سایر دانشگاه های ایران از 72 کشورجهان، دانشجو در حال تحصیل هستند.
او گفت: دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران مجوز تدریس به زبان انگلیسی را دریافت کرده اند.
حاج جبارب افزود: عراق بیشترین تعداد دانشجوی غیر بورسیه را در ایران داراست.
دانلود

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۰۸

خبرخوش برای جاماندگان کنکور ارشد سال 96

کلیه متقاضیان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های مورخ 4، 8 و 95/10/9 مربوط به اصلاحات دفترچه راهنما، نسبت به مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت‌نامی خود اقدام و در صورت تمایل نسبت به ویرایش اطلاعات اقدام نمایند.

به گزارش افکارنیوز ، بنا بر اعلامسازمان سنجش آموزش کشور، به منظور مساعدت و همراهی با داوطلبانی که در مهلت مقرر موفق به ثبت‌نام در آزمون‌ ورودی تحصیلات تکمیلی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 و بیست و دومین دوره المپیاد علمی- دانشجویی کشور نگردیده‌اند، این دسته از متقاضیان می توانند در بازه زمانی 95/12/1 لغایت 95/12/3 نسبت به ثبت‌نام از طریق سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.
همچنین اطلاع‌ آن دسته از داوطلبان شرکت کننده در آزمون‌ ورودی تحصیلات تکمیلی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 که در زمان مقرر (از تاریخ 95/10/1 لغایت 95/10/11) در آزمون مزبور ثبت‌نام نموده‌اند می رساند، اطلاعات ثبت‌نامی داوطلبان از روز یکشنبه مورخ 95/12/1 لغایت روز سه‌شنبه مورخ 95/12/3 بر روی پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. لذا کلیه متقاضیان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های مورخ 4، 8 و 95/10/9 مربوط به اصلاحات دفترچه راهنما، نسبت به مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت‌نامی خود اقدام و در صورت تمایل نسبت به ویرایش اطلاعات اقدام نمایند.
بنا بر اطلاعیه و برنامه زمانی سازمان سنجش آموزش کشور، زمان انتشار اطلاعیه دریافت کارت و برگزاری آزمون در نشریه پیک سنجش و سایت اینترنتی سازمان، 96/1/28 لغایت 96/2/4 بوده و زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، پنجشنبه 7 و جمعه 8 اردیبهشت 1396 خواهد بود.
گفتنی است افرادی که علاقمند به ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و سراسری 96 هستند می توانند با مطالعه برخی اصلاحات در مواد آزمون و رشته‌های امتحانی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد سال 1396 و دریافت دفترچه راهنمای آزمون 96 مبادرت به ثبت نام کنند.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۱۴

تدوین سند دانشگاه کارآفرین علوم کشاورزی گرگان

در مراسمی با حضور مسؤولان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، پژوهشگران و فناوران برتر این دانشگاه معرفی و تقدیر شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد هادی معیری معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این مراسم که در تالار خلیج فارس دانشگاه برگزار شد، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشی و فناوری این دانشگاه پرداخت و گفت: در امور پژوهشی 106 مورد تصویب گزارش نهایی طرح تحقیقاتی، بررسی 180 پرونده مستندات اعتبار ویژه پژوهشی اساتید، 203 مورد مقاله ،ISI و 104 مورد مقاله غیر ISI معتبر را انجام دادیم.
دکتر محمد هادی معیری اظهار کرد: برگزاری نخستین استارتاپ تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، افتتاح کلینیک مادر تخصصی و پیگیری طرح کلان ملی مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز از دیگر اقدامات پژوهشی و فناوری دانشگاه است.
وی از تدوین سند دانشگاه کارآفرین و انعقاد تفاهم نامه‌هایی با اداره کل استاندارد، میراث فرهنگی و آب منطقه‌ای به عنوان اقدامات موثر در حوزه پژوهشی دانشگاه یاد کرد.
معیری یادآور شد: در سال گذشته دو مورد اعزام اعضای هیأت علمی به فرصت مطالعاتی خارج از کشور ،7 مورد اعزام به فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج از کشور، اعزام 12 مورد اعضای هیأت علمی به همایشهای خارج از کشور در سال 95 به همراه انتشار 16 عنوان کتاب از دیگر فعالیتهای حوزه پژوهشی و فناوری است.
دکتر کاشانی نژاد در ادامه مراسم به نمایندگی از پژوهشگران برتر دانشگاه، با بیان اینکه امروزه دانشگاه‌های نسل سوم دارای اهمیت زیادی هستند، به آماری از بیکاران فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف اشاره کرد و گفت: رشته‌های کشاورزی در حد وسط این آمار قرار دارند.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه باید در بحث اشتغال وارد شود، اظهار کرد: دانشجویانی که وارد دانشگاه می‌شوند باید با محیط بازار کار آشنا شوند.
کاشانی نژاد به اهمیت علم و تولید علم در دانشگاه اشاره کرد و گفت: رتبه بندی جهانی تایمز که یکی از رتبه بندی های مهم دنیا در بخش دانشگاهی است، 90 درصد از پارامتر های رتبه بندی دانشگاه ها را به موضوع علم و تولید علم اختصاص داده است. لذا ما باید در این زمینه تلاش خود را افزایش و راه رسیدن به آن را پیدا کنیم.
وی بحث بین المللی کردن فعالیت‌های دانشگاه را یک ظرفیت بسیار خوب عنوان و بر استفاده و بهره برداری بهینه از این فرصت تاکید کرد.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در ادامه مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: طی 60 سال فعالیت علمی این دانشگاه، تا سال 1370 دوره اول فعالیت های آموزشی مورد توجه قرار داشت از سال 1370 دوره دوم فعالیتها به صورت پژوهشی ادامه پیدا کرد و در حال حاضر دوره سوم که تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین است، مورد توجه قرار دارد که همه همکاران در خصوص اجرای سند دانشگاه کارآفرین متعهد هستند.
دکتر نجفی نژاد افزود: اساتید به عنوان رکن اصلی دانشگاه در نهادینه کردن روحیه خودباوری جهت انجام فعالیتهای کارآفرینانه شناخته می شوند تا بتوانند دانشجویان را در ادامه مسیر کارآفرینی همراهی کنند.
وی عنوان کرد: طبق ابلاغیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تشکیل مرکز نوآوری در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در دست اقدام است.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان خاطرنشان کرد: همچنین آیین نامه راه اندازی قطبهای علمی به دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی از سوی وزارتخانه ابلاغ شده که امیدواریم تا سال آینده، حداقل 10 قطب علمی در زمینه های مختلف در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، فعالیت خود را آغاز کنند.
در پایان مراسم از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در بخش های مختلف تقدیر به عمل آمد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۲:۰۸

دانشگاه یاسوج شانزدهمین دانشگاه برتر کشور شد

گروه فرهنگی: پایگاه معتبر علم سنجی بین‌المللی «سایماگو »در آخرین گزارش خود برترین دانشگاه‌های ایران در سال2016 را اعلام کرد که در این میان دانشگا یاسوج در رتبه 16 دانشگاه‌های کشور قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کهگیلویه و بویراحمد، به نقل از روابط عمومی دانشگاه یاسوج، بر پایه این گزارش دانشگاه تهران با کسب رتبه 9، علوم پزشکی تهران رتبه 12 و صنعتی شریف رتبه 15 دانشگاه‌های غرب آسیا به ترتیب رتبه اول تا سوم دانشگاه‌های ایران را در این دسته‌بندی کسب کرده‌اند.
براین اساس، دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاه‌های ایران قرار گرفت که این رتبه در بین همه دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، آزاد و غیرانتفاعی است که به لحاظ رشد شاخص‌های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
یادآور می‌شود، در این رتبه‌بندی ایران با 99 مؤسسه، ترکیه با 70 مؤسسه و مصر با 30 مؤسسه رتبه اول تا سوم در منطقه غرب آسیا را داشته‌اند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۲:۲۳

کسب رتبه 16دانشگاه یاسوج در بین دانشگاههای کشور

پایگاه معتبر علم سنجی بین المللی «سایماگو »در آخرین گزارش خود برترین دانشگاههای ایران در سال2016 را اعلام کرد که دانشگاه یاسوج در رتبه 16دانشگاههای کشور قرارگرفت.

به گزارش گروه  استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج؛ به گزارش روابط عمومی دانشگاه یاسوج، بر پایه این گزارش دانشگاه تهران با کسب رتبه 9، علوم پزشکی تهران رتبه 12 و صنعتی شریف رتبه 15 دانشگاههای غرب آسیا به ترتیب رتبه اول تا سوم دانشگاههای ایران را دراین دسته بندی کسب کرده اند.
براین اساس، دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاههای ایران قرار گرفت که این رتبه در بین همه دانشگاههای تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، آزاد و غیرانتفاعی است که به لحاظ رشد شاخص های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
گفتنی است در این رتبه بندی ایران با 99 موسسه، ترکیه با 70 موسسه و مصر با 30 موسسه رتبه اول تا سوم در منطقه غرب آسیا را داشته‌اند.
دانشگاه یاسوج 6هزار دانشجو دارد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۲:۴۲

به میزبانی دانشگاه گلستان؛ نشست روابط عمومی دانشگاه‌های منطقه ۲ کشور در گرگان برگزار می شود

گرگان- هفتمین نشست تخصصی مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه ۲ کشور به میزبانی دانشگاه گلستان برگزار می شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: هفتمین نشست تخصصی مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه دو کشور، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۴ و ۱۵ دی ماه در دانشگاه گلستان برگزار می شود.
محمد مهدی اسلامی افزود: هدف از برگزاری این نشست برنامه ریزی درخصوص اجرای دومین جشنواره روابط عمومی ها و خبرنگاران منطقه دو کشور است که اردیبهشت ماه سال آینده در یکی از دانشگاه های استان مازندران برگزار خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: برگزاری کارگاه آموزشی روابط عمومی و بایست های رسانه توسط حجت الاسلام و المسلمین فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و کارگاه آموزشی روابط عمومی در عصر جهانی شدن توسط دکتر احسان مکتبی مشاور امور اجتماعی استاندار گلستان طی این دو روز برگزار می شود.
وی یاداور شد: نشست با علی اصغر طهماسبی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان، فرهاد یغمائی ریاست دانشگاه گلستان و علی یازرلو دبیر شورای اطلاع رسانی از دیگر برنامه های درنظر گرفته شده برای این نشست است.
گفتنی است: براساس تقسیم بندی جدید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، دانشگاه های گیلان، گلستان و مازندران جز دانشگاه ها و پارکهای علم و فناوری منطقه دو کشور محسوب می شوند.

۹۵/۱۰/۱۳
۲۰:۱۷

هم‌اندیشی مدیران ارزیابی کیفیت دانشگاه‌های برتر کشور در دانشگاه تهران

نشست هم‌اندیشی مدیران واحدهای نظارت و ارزیابی کیفیت دانشگاه‌های سطح یک کشور، ۱۳ دی ماه در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، این نشست با حضور رؤسای مرکز ارزیابی دانشگاه‌های سطح یک کشور، با محورهای تاریخچه تأسیس واحد، مدل طراحی و الگوبرداری شده ارزیابی کیفیت، دستاوردهاو نتایج ارزیابی کیفیت، تجربیات انجام ارزیابی کیفیت، ‌وضعیت موجود واحد ارزیابی کیفیت و به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد.
دکتر نادر حقانی، رییس مرکز ارزیابی کیفیت دانشگاه تهران، هدف از برگزاری این نشست را آگاهی از فعالیت‌هایی دانست که در دانشگاه‌های سطح یک کشور در حوزه ارزیابی کیفیت انجام شده است. وی افزود: «بعد از ارایه نظریات شرکت‌کنندگان، مدلی طراحی می‌شود که بتوانیم بر اساس آن و با مشارکتی که حاصل از این نشست است، در راستای ارتقای کیفیت نظام آموزشی کشور سهمی را ایفا نماییم».
وی با اشاره به اینکه اولین نشستی که قبلاً برگزار شد، درواقع هم‌اندیشی بود و با تعداد کمتری انجام گرفت، گفت: «در دومین نشست از تمامی ۱۳ دانشگاه‌های سطح یک کشور دعوت شد و تقریباً تمامی مدعوین حضور پیدا کرده‌اند».
رییس مرکز ارزیابی کیفیت دانشگاه تهران، با اعلام اینکه وزارت علوم، ‌ تحقیقات و فناوری ارزیابی کیفیت در هر استان را به دانشگاه شاخص آن استان ارجاع داده است، گفت: «دانشگاه تهران نیز به عنوان ارزیابی‌کننده دیگر مؤسسات آموزشی استان انتخاب شده است و هدف ما از این نشست، جمع‌آوری نظرات و پیشنهاد‌های دانشگاه‌های دیگر برای انجام بهینه نقشی است که دانشگاه ‌تهران می‌تواند در ارزیابی مؤسسات داشته باشد».
دکتر نادر حقانی، ‌افزود: «مرکز ارزیابی کیفیت دانشگاه تهران آیین‌نامه‌ای دارد که فعالیت‌های دانشگاه را در چهار حوزه آموزش و پژوهش، فرهنگ و امور دانشجویان و مدیریت مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این ارزیابی بر اساس یک‌رشته شاخص‌ها، اندازه‌گیری و نتایج به‌دست آمده از آن مورد تحلیل قرار می‌گیرد و در نهایت برای ریاست دانشگاه ارسال می‌شود».
وی افزود: «این شاخص‌ها را وزارت علوم، ‌ تحقیقات و فناوری به صورت پراکنده به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده بود، اما در سال ۱۳۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی تقریباً در همه حوزه‌های فعالیت مؤسسات آکادمیک و علمی، شاخص‌هایی را تعریف کرد و ما این شاخص‌ها را مبنای اولیه قرار داده و در هر دانشگاه به‌خصوص دانشگاه تهران شاخص‌های تعریف‌شده را در یک سامانه جمع‌آوری و در اختیار واحدهای دانشگاه قرار دادیم. کمیته‌های تخصصی این شاخص‌ها را بر اساس استنباط از سایت‌های دانشگاه، اشراف به حوزه خود و نتایجی که از تعاملات حاصل شده است تغییر می‌دهند و یا تکمیل می‌کنند و این شاخص‌ها از طریق پرسش‌نامه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد».
دکتر نادر حقانی، با تأکید بر تداوم این نشست‌ها برای حصول نتایج عملی افزود: «با آگاهی از فعالیت‌هایی که هر یک از دانشگاه‌ها انجام می‌دهند، در نهایت یک مدل همکاری استخراج می‌شود تا بر اساس آن بتوانیم برای دانشگاه تهران و هم برای استانی که در آن فعالیت می‌نماییم و در نهایت برای کشور ارتقای کیفیت را به همراه داشته باشیم».
وی گفت: «دانشگاه تهران با توجه به اینکه یک دانشگاه جامع است و تقریباً" در همه حوزه‌های علمی فعالیت دارد، دارای تجربه وسیعی است، اما دانشگاه‌های دیگر هم برتری‌های خود را نشان می‌دهند و این آگاهی‌یافتن از نقاط قوت یکدیگر منجر به ارتقا می‌شود و اگر دانشگاه تهران ارتقا پیدا کند، به سهم خود منجر به ارتقای آموزش عالی کشور می‌شود».
رییس مرکز ارزیابی کیفیت در پایان تصریح کرد: «در دانشگاه تهران بحث ما از ارزیابی نقطه‌ای و جزیره‌ای خارج شده است و با توجه به رویکرد ریاست دانشگاه، به دنبال ارزیابی یکپارچه سیستم دانشگاهی هستیم و تلاش ما این است که یک نظام یکپارچه ارزیابی کیفیت را مستقر نماییم».
201

۹۵/۱۰/۱۴
۰۸:۳۸

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ دانشگاه فردوسی مرجع تبادل علمی و آموزشی با هند شد

رئیس دانشگاه فردوسی گفت: این دانشگاه از سوی وزارت علوم به عنوان مرجع تبادل علمی و آموزشی میان ایران و کشور هند شد.

محمدکافی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: باتوجه به سفر نخست وزیر کشور هند به ایران طی چند ماه گذشته و وجود تعامل دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه های کشور هند وزارت علوم این دانشگاه را به عنوان مرجع تبادل علمی و آموزشی میان ایران و کشور هند تعیین کرد.
وی افزود: براین اساس تعاملات علمی، آموزشی و تکنولوژیک دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور هند از طریق دانشگاه فردوسی مشهد دنبال و پیگیری خواهد شد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: فعالیت های کشور ایران با هند فراتر از فعالیت های علمی و آموزشی است و موضوعات تکنولوژیک نیز مورد توجه است.
کافی اظهار داشت: قرار است دو کشور در حوزه مشارکت در شرکت های دانش بنیان و تبادل تجربیات در این زمینه با یکدیگر فعالیت کنند.
وی اضافه کرد: انجام طرح های تحقیقاتی مشترک، کارگاه های علمی و آموزشی مشترک و تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور هند و ایران پیگیری می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، همکاری علمی میان دو کشور ایران و هند در حوزه های فناوری اطلاعات، علوم و فناوری زیستی، انرژی و انرژی های تجدید پذیر، مدیریت منابع آب، علوم و فناوری مواد و علوم و فناوری هوافضا صورت می گیرد.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۸:۵۹

تجمع ۳ روزه دانشجویان تربیت مدرس در اعتراض به گرفتن پول بابت دروس جبرانی

دانشجویان تربیت مدرس در اعتراض به گرفتن پول بابت دروس جبرانی از روزانه‌هاسه روز دست به تجمع زدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، "تا شهریه پابرجاست وعده ما همین جاست"  شعاری اعتراضی که صدای آن در سه روز اخیر از سوی دانشجویان تربیت مدرس بارها در دانشگاه بلند شد. براساس آیین‌نامه سال 94 وزارت علوم، به دانشگاه‌ها این اجازه داده شده که بابت دروس جبرانی از دانشجو پول دریافت کنند.
یک فعال صنفی دانشگاه تربیت مدرس در همین رابطه به خبرنگار ایلنا، می‌گوید: « بر مبنای آیین‌نامه ابلاغی وزارت علوم در سال ۹۴ در مورد دروس جبرانی مبلغی از دانشجویان روزانه باید اخذ شود و دست دانشگاه را باز گذاشته بود که هرچقدر که می‌خواهند از دانشجو بگیرند.»
این دانشجو درباره هزینه اخذ شده از دانشجویان مدعی شد: «رقم‌ها متفاوت است؛ از ۳۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۸۰۰ هزار تومان! دروس جبرانی برای ورودی‌های امسال در نظر گرفته شده که البته اصلا لازم نبوده است؛ دروس جبرانی را برای دانشجویی در نظر می‌گیرند که از رشته نامرتبطی می‌آید یا در کنکور در آن درس ضعیف بوده است؛ به طور مثال دانشجوی رتبه ۱ ما از رشته مرتبط هم آمده، اما باید ۴۰۰ هزار تومان بابت دروس جبرانی بدهد.»
وی افزود: «شنبه ۸ صبح بچه‌ها به معاون آموزشی نامه‌ای با امضای ۲۵۰ نفر از دانشجویان دادند و تجمع از‌ همان روز ساعت ۱۱ در ساختمان مرکزی آغاز شد؛ درخواست ما این بود که آیین‌نامه وزارت علوم حذف شود، چرا که غیرقانونی است از دانشجوی روزانه پول بگیرید. در نهایت در پی این اعتراض‌ها معاون آموزشی در جمع ما حاضر شد و گفت؛ من کاره‌ای نیستم و ابلاغیه آمده و صرفا مجری هستم. ما هم گفتیم شما نماینده ما هستید و باید کاری کنید.»
یک فعال صنفی دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: «خبر پرداخت هزینه برای دروس جبرانی را چند روز قبل از انتخاب واحد دادند و گفتند باید بدهی را بدهید تا سایت باز شود.‌ در حالی که همان روز اول گفتند؛ سایت باز است، اما بسته بود. روز دوم درخواست ما این بود که معاون آموزشی در جمع ما حاضر شود که باز هم نیامد. روز دوم رییس دانشگاه آمد و هیچ اعتنایی نکرد. و روز گذشته بعد از سه روز اعتراض به بچه‌ها گفتند که سایت دانشگاه باز است و تا اردیبهشت پرداخت بدهی‌ها تمدید شده است.»

۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۳۸

در گفتگو با مهر اعلام شد: شرکت در جلسات دانش افزایی شرط امتیاز ارتقای اساتید

دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها گفت: بخشی از امتیازات آیین نامه ارتقاء اساتید مربوط به شرکت در دوره های دانش افزایی است و تا کنون حدود ۱۶ هزار نفر از اساتید در این دوره ها شرکت کرده اند.

حجت الاسلام روح الله شاطری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سند دانشگاه اسلامی گفت: در حال حاضر مشغول دریافت گزارش از دستگاه ها درباره روند اجرایی سازی سند دانشگاه اسلامی هستم.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت علوم و وزارت بهداشت، هرکدام موظف هستند گزارش های اقدامات انجام شده در نظام های چهارگانه سند، یعنی نظام های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و مدیریتی را به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ارایه کنند.
دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها افزود: وزارت بهداشت گزارش اقدامات نظام فرهنگی و آموزشی را ارایه داده و جلسه آینده دانشگاه آزاد اسلامی گزارش اقدامات اجرای سند را در نظام های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی ارایه خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: دوره های دانش افزایی که در دانشگاه ها برای اساتید برگزار می شود، از مصوبات سند دانشگاه اسلامی است و در حال حاضر حدود ۱۶ هزار نفر از اساتید دانشگاه ها در این  دوره های دانش افزایی شرکت کرده اند.
وی تصریح کرد: در ماده یک آیین نامه ارتقاء بخشی از امتیازات اساتید از محل شرکت در این جلسات دانش افزایی است و در واقع آموزش ضمن خدمت، برای استادان در حوزه های معرفت و مهارت افزایی است.
شاطری ادامه داد: در این جلسات مباحث سیاسی، اعتقادی تعلیم و تربیت اسلامی و روش های تربیتی برای اساتید برگزار می شود و یکی از راه‌های ارتقاء اساتید شرکت در این جلسات است.  
وی ادامه داد: آیین نامه ارتقا استادان و دانشگاه ها که اخیرا بازنویسی و تصویب شد یکی از مصوبات شورای اسلامی شدن دانشگاه ها بود.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۴۳

تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به روز چهارم رسید/ مطالبه اصلی معترضان حذف «تمام و کمال» و «بی قید و شرط» شهریه لحاظ شده برای دروس جبرانی

مصوبه وزارت علوم برای دریافت هزینه از دانشجویان دولتی باعث شد که برای چهارمین روز شاهد تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس باشیم، دانشجویانی که حذف «تمام و کمال» و «بی قید و شرط» این هزینه را مطالبه اصلی خود عنوان کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سال گذشته، وزارت علوم آیین‌نامه‌ای را ابلاغ کرد که طی آن دانشجویان می‌بایست هزینه دروس جبرانی را پرداخت کنند و این قانون باعث شد تا صدای بسیاری از دانشجویان دربیاید و شاهد تجمع‌های اعتراضی نیز در برخی از دانشگاه‌ها بودیم.
اخیرا هم دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس وقتی متوجه شدند که باید این هزینه را بپردازند، از طرفی هم زمانی که برای انتخاب واحد به سامانه گلستان مراجعه کردند با بسته بودن این سامانه به علت عدم پرداخت هزینه دروس جبرانی مواجه شدند، تصمیم گرفتند نسبت به این روند اعتراض کنند و این تصمیم باعث شد که امروز برای چهارمین روز شاهد تجمع این دانشجویان در اعتراض به این مسئله باشیم.
این دانشجویان حذف «تمام و کمال» و «بی قید و شرط»  هزینه لحاظ شده برای دروس جبرانی در اسرع وقت و باز شدن «آنی» سایت گلستان برای انتخاب واحد را از خواسته‌های اصلی خود بیان کردند که حالا به دلیل تجمع یکی از آنها یعنی باز شدن سامانه انتخاب واحد محقق شده، اما همچنان انتخاب واحد مشروط به پرداخت هزینه دروس جبرانی است.
یکی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در همین رابطه گفت: مهمترین مسائلی که باعث شد کار به تجمع دانشجویان بکشد بحث دریافت هزینه دروس جبرانی و از آن مهم‌تر بحث افزایش میزان شهریه‌ها بود.
وی افزود: اخیرا دانشگاه تربیت مدرس طبق نامه‌ای به معاونت‌های آموزشی تمام دانشکده‌ها اعلام کرده که دانشجویان تا اردیبهشت برای پرداخت و انتخاب واحد این ترم به طور مشروط مهلت دارند. ما از فرصت انتخاب واحد استفاده خواهیم کرد اما نسبت به این هزینه زوری و غیرقانونی اعتراض داریم.
علی دانشجوی دیگری است که در دانشگاه تربیت مدرس تحصیل می‌کند، وی هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، نسبت به این اقدام وزارت علوم اعتراض کرد و گفت: متاسفانه مسئولان هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای ندارند. رئیس دانشگاه از میان تجمع‌کنندگان عبور می‌کند و حتی حاضر نیست یک دقیقه به صدای آنها گوش دهد.
 یکی از نمایندگان دانشجویان معترض هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، به صنفی بودن این تجمع تاکید کرد و گفت: هیچ جریان و گروهی حق ندارد از این تجمع بهره‌برداری سیاسی کند، این تجمع صرفا یک تجمع صنفی است و فقط اعتراض ما نسبت به هزینه‌های لحاظ شده برای دروس جبرانی است.
وی ادامه داد: دانشگاه تربیت مدرس طبق برنامه تدوین شده‌اش قرار بود در سال 1404 خودش را به یکی از سه دانشگاه برتر خاورمیانه و یکی از 200 دانشگاه برتر جهان برساند، حال آیا با این روند این موضوع امکان پذیر است؟
وی افزود: تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس یک تجمع صنفی است و اصلا سیاسی نیست، ولی متاسفانه مسئولان هیچ کدام پاسخ‌گو نیستند، البته چندان بعید نبود که درد مردم را نفهمند و پاسخی ندهند وگرنه در این وضعیت بد اقتصادی دانشجو را مجبور به پرداخت هزینه نمی‌کردند.
وی تاکید کرد: اکثر مدیران گروه از پولی بودن واحدهای جبرانی بی‌اطلاع بودند و الان هم نسبت به این ظلم معترض هستند، حتی استادی را سراغ داریم که کلاس درس را به نشانه اعتراض ترک کرد.
گفتنی است دانشجویان معترض که امروز برای چهارمین روز به تجمع اعتراضی خود ادامه می‌دهند، در بیانیه‌ای اعلام کردند: امروز گرد هم آمده‌ایم تا نه بگوییم به دانشگاه‌مان و به ساختار و مدیریتش (بخاطر فرصت طلبی و وقت شناسی‌اش). درست چند روز مانده به انتخاب واحد ترم آینده و امتحانات ترم جاری. تو و من دانشجو را در گوشه رینگ بی قانون، بی رحمانه و بی منطق می‌گذارد و می‌خواهد بر خلاف نص صریح قانون اساسی ما را از حق آموزش رایگان محروم کند.
در ادامه تاکید شده است: آری، درد غریب‌تر از آن است که دریابند و پاسخ، غریب تر از آن که بفهمند. بر این باوریم، که سه روز، مقدمه، کافی است تا متن، فریاد برآرد و دانشگاه و مدیریت نا کارآمدش، و هر آن شخص و نهادی که چنین شرط نامنصفانه‌ای را، چنین ظالمانه بر ما بسته است، در وادی انتقاد گزنده و ملامت و قضاوت عموم بیاندازیم.
در قسمت دیگری از این بیانیه آمده است: مدیریت خاموش و بی‌تفاوت، این سکوت نازیبا و این رویکرد غیرقانونی و تبعیض آمیز، ما را بر آن می دارد تا عزم خود را برای احقاق حق مسلم‌مان، جزم‌تر کنیم.
در پایان تاکید شده است: دادخواهی‌ها و اعتراضات برحق، درست در زمانی به اقدامات تند و نه چندان متعارف، تغییر ماهیت می‌دهند، که یا شنیده نمی‌شوند و یا تمایلی به پاسخ‌شان نیست. اما، آنچه بر کسی پوشیده نیست، مشی و مطالبه قانونی و برحق ماست. ما ثابت قدم و پیوسته به حق‌مان، به اعتراضاتمان به شکل گسترده‌تر ادامه خواهیم داد و مطالبه اصلی‌مان حذف «تمام و کمال» و «بی قید و شرط» شهریه ظالمانه و تحمیلی لحاظ شده برای دروس جبرانی در اسرع وقت و باز شدن «آنی» سایت گلستان برای انتخاب واحد است.
به گزارش خبرگزاری فارس، دانشجویان معترض می‌گویند قصد دارند تا رسیدن به مطالبات خود به تجمع ادامه دهند. حال باید دید تکلیف این مصوبه وزارت علوم چه خواهد شد، اینکه آیا وزارت علوم کوتاه می‌آید یا دانشجویان باید هزینه را بپردازند، در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۴۶

انعقاد تفاهم‌نامه ميان دانشگاه تهران و 2 دانشگاه‌ فرانسوي

 انعقاد تفاهم‌نامه ميان دانشگاه تهران و 2 دانشگاه‌ فرانسوي   دانشگاه تهران با 2 دانشگاه «نانت» و «پونسه شوسه» کشور فرانسه تفاهم‌نامه همکاري امضا کرد.به گزارش دانشگاه تهران، مسئولان آموزش عالي و تحقيق کشور فرانسه با رئيس دانشگاه تهران ديدار کردند که اين ديدار منجر به انعقاد سه تفاهم‎نامه همکاري شد.اين تفاهم‎نامه‏ها ميان دانشگاه تهران و دانشگاههاي نانت و پونسه کشور فرانسه منعقد شد.
محمود نيلي احمدآبادي رئيس دانشگاه تهران در اين جلسه گزارشي از فعاليت‌هاي بين‌المللي صورت‌ گرفته و نيز فعاليت‌هاي جاري دانشگاه در زمينه ارتباطات بين‌المللي ارائه کرد.رئيس هيأت فرانسوي نيز با اشاره به قراردادهاي منعقد ‌شده پيشين ميان دانشگاه تهران و دانشگاه‌هاي کشور فرانسوي از جمله دوره مشترک ميان دانشکده فني دانشگاه تهران و دانشگاه «انسام‌« فرانسه بر برقراري و ادامه ارتباط با دانشگاه تهران تاکيدکرد.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۲:۰۷

رئیس دانشگاه ‌علامه‌طباطبایی: 192 کرسی ترویجی برگزار شده است

رئیـس دانـــشــگاه علامه‌طباطبایی خبر داد طی سال‌های گذشته 192 کرسی ترویجی در این دانشگاه برگزار شده است. حسین سلیمی در اولین اجلاس ملی کمیته‌های دستگاهی کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره دانشگاه‌های سراسر کشور در دانشگاه علامه گفت: «این دانشگاه تجربه زیادی در زمینه برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی دارد و از 16 نظریه جدید ثبت‌شده در کشور، 6 نظریه مربوط به دانشگاه علامه‌طباطبایی است.» او افزود: «برای رونق کرسی‌های نظریه‌پردازی، حمایت‌هایی در زمینه ترفیع و ارتقای اعضای هیات‌علمی، اعطای گرنت و چاپ نظریه‌ها در مجلات معتبر صورت گرفته است.» رئیس دانشگاه علامه‌طباطبایی اضافه کرد: «برنامه داریم نظریه‌پردازی را به‌عنوان جریان اصلی در حیات دانشگاهی و پژوهشی بدل کنیم.»
سلیمی تاکید کرد: «دانشگاه صرفا محل تربیت افراد برای حضور در بازار کار و تولید ثروت نیست بلکه دانشگاه درواقع باید معرفت‌محور باشد.» او در ادامه گفت: «پس از دوران انقلاب صنعتی با به وجود آمدن پلی‌تکنیک‌ها، گونه جدیدی از دانشگاه‌ها شکل گرفت که هدف این دانشگاه‌ها تنها تربیت افراد برای ورود به صنعت و خلق ثروت بود و بر این اساس دانشگاه‌ها از هدف اصلی خود دور شدند.»
براساس اطلاعیه نظام وظیفه اعلام شد
تعیین‌تکلیف وضعیت نظام وظیفه دانشجویان پسر تا قبل از امتحانات
براساس اطلاعیه نظام وظیفه از ورود دانشجویان پسر ورودی مهر 95 که وضعیت نظام وظیفه آنها مشخص نیست، در جلسه امتحان خودداری می‌شود. طبق بند 18 آیین‌نامه نظام وظیفه، از ورود به جلسه امتحانات پایان ترم نیمسال اول سال تحصیلی 96-95 دانشجویانی که معافیت تحصیلی آنها ناقص یا وضعیت نظام وظیفه نامشخص دارند، جلوگیری خواهد شد. این دسته از دانشجویان تا قبل از آغاز امتحانات فرصت دارند نسبت به تعیین‌تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود به کارشناس نظام وظیفه آموزش دانشگاه مراجعه کنند. عواقب ناشی از عدم مراجعه در زمان اعلام‌شده، برعهده خود دانشجو خواهد بود.
ویژه علاقه‌مندان به رشته معارف انجام می‌شود
ثبت‌نام کارشناسی‌ارشد دانشگاه معارف اسلامی تا 20 دی
ثبت‌نام کارشناسی‌ارشد دانشگاه معارف اسلامی برای نیمسال اول سال تحصیلی 97 - 96 تا 20 دی 95 ادامه دارد. دانشگاه معارف اسلامی برای نیمسال نخست سال تحصیلی 97-96 از طریق آزمون اختصاصی کارشناسی‌ارشد از میان خواهران و برادران طلبه واجد شرایط دانشجو می‌پذیرد. مدرسی معارف اسلامی گرایش مبانی نظری اسلامی، مدرسی معارف اسلامی گرایش اخلاق اسلامی، مدرسی معارف اسلامی گرایش تاریخ و تمدن اسلامی، مدرسی معارف اسلامی گرایش انقلاب اسلامی، مدرسی معارف اسلامی گرایش آشنایی با منابع اسلامی (قرآن و متون)، توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش مدیریت فرهنگی، توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش تبلیغ دین و توسعه و تبلیغ فرهنگ دینی گرایش مشاوره رشته‌هایی است که واجدان شرایط می‌توانند در مقطع کارشناسی‌ارشد ثبت‌نام و شرکت کنند.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم خبر داد
مشارکت بخش خصوصی با دانشگاه‌ها در احداث نیروگاه
مهرالله رخشانی‌مهر، مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد امکان مشارکت بخش خصوصی در احداث نیروگاه‌های خورشیدی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی فراهم شده است. مهرالله رخشانی‌مهر با اشاره به برنامه‌های دولت تدبیر و امید و وزارت علوم در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: «در نشستی که با حضور مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) در دفتر معاونت توسعه‌ علمی و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار و مقرر شد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی متقاضی جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی براساس زمین‌های در اختیار و با همکاری سازمان انرژی‌های نو (سانا) نسبت به مشارکت بخش خصوصی اقدام کنند.» او افزود: «مقرر شد بخش خصوصی به‌عنوان سرمایه‌گذار جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی اقدام و علاوه‌بر مشارکت در تولید برق از پنل‌های خورشیدی در بخشی از سود ناشی از آن نیز سهیم شوند.»

۹۵/۱۰/۱۴
۰۳:۴۵

وظیفه دانشگاه‌ها در فضای انتخابات بیان مطالبات مردم است

محمود نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران گفت: «یکی از وظایف دانشگاه‌ها در فضای انتخابات، بیان مطالبات واقعی مردم است.» او در مراسم تقدیر از کانون‌های فرهنگی برگزیده دانشگاه تهران گفت: «ما در دانشگاه در حوزه‌های آموزش و پژوهش نیز باید فعالیت فرهنگی را در اولویت قرار دهیم.»

۹۵/۱۰/۱۴
۰۳:۴۵

رهبر انقلاب در دیدار نخبگان و مدال‌آوران دانشگاه شریف: دلیل پیشرفت‌های علمی و صنعتی آمریکا در۱۵۰ سال گذشته بکارگیری اقتصاد مقاومتی است

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز با جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی دانشگاه صنعتی شریف دیدار کردند و در این دیدار، مدال‌های کسب شده از سوی نخبگان در مسابقات و المپیادهای کشوری و جهانی به رهبر معظم انقلاب اسلامی اهدا شد.
رهبر انقلاب اسلامی، دیدار با جمعی از نخبگان جوان علمی کشور را، باز شدن پنجره‌ای به سوی یک باغ دلگشا و ورود هوای تازه، و فروزان‌تر شدن امیدها به تحقق اهداف والای نظام و کشور، توصیف کردند و گفتند: من شکرگزار خداوند متعال به سبب وجود جوانهای خوب، صالح و نخبه کشور هستم و این جوانان نیز باید شکرگزار نعمت نخبگی و ظرفیت‌ها و استعدادهای بالای خود باشند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مطالب مطرح شده از جانب نخبگان علمی را مطالبی پخته، صحیح، دقیق و منطبق با آرمانها خواندند و تأکید کردند: هسته‌های نخبگی که همچون گلخانه‌هایی در سراسر کشور پراکنده هستند، قطعاً آینده کشور را سرشار از عطر علم و تجربه و استعداد و تدین و انقلابی‌گری خواهند کرد.
ایشان با اشاره به فراگیر شدن گفتمان تولید علم در کشور و پدیدار شدن نتایج عملی آن، افزودند: تلاش و حرکت علمی در کشور به هیچ وجه نباید کُند یا متوقف شود بلکه باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.
رهبر انقلاب اسلامی مدال‌های نخبگان علمی را بسیار با ارزش و نماد استعداد درونی و هویت والای این جوانان دانستند و خاطرنشان کردند: ارزش معنوی این مدال‌ها بسیار بالاتر از ارزش مادی آن است و به همین دلیل من مدال‌های اهدایی جوانان نخبه را با کمال میل و با افتخار می‌پذیرم اما بعد به خود آنان باز خواهم گرداند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، موضوعِ تعهد دینی و انقلابی را در کنار تلاش علمی بسیار مهم ارزیابی و تأکید کردند: پیشرفت علمی به تنهایی یک ملت و کشور را سعادتمند نخواهد کرد بلکه همراه شدن حرکت علمی با آرمان‌های والای معنوی و انقلابی، زمینه‌ساز به سامان رسیدن مسائل کشور و الگو شدن آن برای منطقه و دنیای اسلام و جهان خواهد بود.
ایشان دلیل شکافها، کمبودها و سستی‌های کنونی بنیان تمدن غرب را با وجود پیشرفت‌های فراوان مادی آن، نبود معنویت و آرمان‌های الهی دانستند و گفتند: انحراف‌های گوناگون فکری، عملی و اخلاقی، متلاشی شدن بنیان خانواده، خشونت روزافزون، فساد اخلاقی و خودکشی‌ها در جوامع غربی به‌ویژه آمریکا، ناشی از همین موضوع است، برخی از متفکرین و اندیشمندان آمریکایی صراحتاً به این شکافها و آسیب‌ها و نبود اخلاق، اذعان می‌کنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به خشونت‌های روزافزون در جامعه آمریکا و کشتار به ‌وسیله سلاح، افزودند: آدمکشی و رواج اسلحه در آمریکا به یک مشکل جدی تبدیل شده است که علاج آن، توقف استفاده از سلاح در میان مردم است اما به دلیل سلطه مافیای کمپانی‌های اسلحه‌سازی در آمریکا، هیئت حاکمه این کشور جرأت غیرقانونی کردن استفاده از سلاح را ندارد.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، «اهتمام جدی به آرمان‌های دینی و الهی و تعهد انقلابی» را لازمه پیشرفت واقعی کشور دانستند و تأکید کردند: این موضوع باید در همه عرصه‌های کشور اعم از اقتصاد، سیاست، کار علمی، اداره کشور و گزینش مدیران مورد توجه ویژه قرار گیرد.
ایشان سومین عامل برای پیشرفت کشور را، «ثبات و ایستادگی در راه دین و انقلاب» برشمردند و گفتند: انجام کارهای بزرگ همچون پیروزی انقلاب اسلامی و یا موفقیت در ۸ سال دفاع مقدس و همچنین مقابله با فشارها و تعارض‌ها علیه نظام اسلامی، به دلیل انسانهایی بوده است که دارای ثبات قدم و ایستادگی بودند و در مسیر دین و انقلاب دچار انحراف و تزلزل نشدند و از افراد متزلزل در راه دین و انقلاب باید حذر و پرهیز کرد.
رهبر انقلاب اسلامی، «حضور جهادی» در عرصه‌های گوناگون، خصوصاً میدان‌های تأثیرگذار برای آینده کشور را از دیگر عوامل موفقیت و پیشرفت دانستند و افزودند: اقدام جهادی به معنای خسته نشدن در مقابل سختی‌ها و موانع، و ایمان به مسیر و حرکت براساس فکر و منطق است.حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای نسل جوان کنونی را بسیار توانا‌تر، آگاه‌تر و هوشمندتر از نسل اول انقلاب برشمردند و با اشاره به جنبش دانشجویی تأکید کردند: جنبش دانشجویی به معنای حرکت جهادی در مسیر و در خدمت آرمان‌های انقلاب است و نه بر ضد آرمانها سخن گفتن.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: من جوانهای مؤمن و انقلابی را بسیار دوست دارم و از آنها، در هر کجا باشند پشتیبانی می‌کنم و وظیفه رؤسا و مسئولین دانشگاهها و وزرای مربوطه، حمایت مضاعف از جوانان مؤمن و انقلابی در دانشگاهها است.
ایشان همچنین با اشاره به سخنان یکی از دانشجویان نخبه درخصوص ایجاد شرایط لازم برای بانوان نخبه خاطرنشان کردند: مسئولان دانشگاهها باید تسهیلات و شرایطی را فراهم کنند که زنان دانشجو و محقق، علاوه بر انجام کارهای علمی خود، بتوانند وظیفه همسرداری و نگهداری از فرزندان را نیز انجام دهند و مجبور به کنار گذاشتن مسیر علمی خود نشوند.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به سخنان یکی از نخبگان علمی درخصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کردند و گفتند: اقتصاد مقاومتی یک اندیشه تجربه شده در دنیا است و فقط اختصاص به ما ندارد.
ایشان چگونگی بهره‌برداری از اقتصاد مقاومتی را منوط به اهداف کشورها دانستند و افزودند: جدای از نحوه جهت گیری و بهره‌برداری، این موضوع که اقتصاد مقاومتی کشور را در برابر تکانه‌های گوناگون جهانی اعم از بدخواهانه یا غیربدخواهانه، حفظ خواهد کرد یک اصل پذیرفته شده است.
رهبر انقلاب اسلامی دلیل پیشرفتهای علمی و صنعتی آمریکا در یکصد و پنجاه سال گذشته را، به کارگیری اقتصاد مقاومتی دانستند و خاطرنشان کردند: البته آمریکایی‌ها این اندیشه را در جهت مادی‌گری و پول به کار گرفتند اما همین تجربه پذیرفته شده جهانی را می‌توان با جهت‌گیری متعالی‌تری به کار گرفت.
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، امکانات و ظرفیت‌های طبیعی کشور را بسیار متنوع و گسترده و البته ناشناخته خواندند و تأکید کردند: وجود چنین ظرفیت‌هایی یک اقبال بلند برای نسل جوان است که با بهره‌گیری از آنها، کشور را به پیشرفت همزمان مادی و معنوی برسانند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، دکتر فتوحی رئیس ‌دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به نقش برجسته این دانشگاه در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و اقتدار و شکوفایی علمی کشور و با بیان گزارشی از دستاوردها و برنامه‌های دانشگاه صنعتی شریف گفت: دانشگاه صنعتی شریف تلاش دارد در پیشرفت و ارتقای علمی پایدار و درون‌زای کشور و مشارکت در حل مسائل ملی، نقش موثر داشته باشد.
در ابتدای این دیدار نیز آقایان:
- مرتضی حسنی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف و دارنده مدال برنز المپیاد فیزیک کشوری
- محمدسعید سرافراز دانشجوی دکترای مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و دارنده مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری
- مهدی یوسفی برگزیده و فعال اقتصادی جهان اسلام
و خانم سارا مشحون دانشجوی دکترای نانوفناوری و دارنده مدال طلای المپیاد نجوم کشوری و نیز تعداد دیگری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود را بیان کردند.
مهم‌ترین محورهای سخنان دانشجویان به این شرح است:
- انتقاد از تعارض ساختارهای علمی کشور با جهت‌گیری توحیدی انقلاب اسلامی و لزوم قرار گرفتن حداکثری دانشگاه بر روی ریل انقلاب اسلامی
- امکان‌پذیر بودن تحول در دانشگاه با تکیه بر هسته‌های خودجوش انقلابی و ضرورت اعتماد به جوانان مؤمن
- انتقاد از میدان ندادن به جوانان انقلابی توسط مسئولان
- لزوم اتحاد کشورهای اسلامی و کاهش اتکاء به نظام سلطه با اشتراک‌گذاری مدل اقتصاد مقاومتی
- لزوم انعطاف‌پذیری بیشتر نظام دانشگاهی در رابطه با دانشجویان متأهل و ضرورت فراهم آوردن زمینه‌های تحصیل و اشتغال این دسته از دانشجویان
- ضرورت برنامه ریزی برای ارائه آموزش‌هایی که دانشجویان را برای زندگی توانمند می‌کند
- انتقاد از عدم توازن در انتخاب رشته و ضرورت برگزاری المپیادهای معتبر در همه رشته‌ها
- پیشنهاد راه‌اندازی دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی
- ضرورت اصلاح و تجدید نظر در برخی ساختارها و مبانی برنامه‌ریزی کشور
(نیوزهاب سیاسی،solo37،cenghl75)

۹۵/۱۰/۱۴
۰۶:۰۸

در پایگاه علم سنجی بین المللی سایماگو/ کسب رتبه برتر دانشگاه یاسوج در کشور

پایگاه معتبر علم سنجی بین المللی سایماگو در آخرین گزارش خود بر‌ترین دانشگاههای ایران در سال2016 را اعلام نمود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل ازپایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو پایگاه معتبر علم سنجی بین المللی سایماگو در آخرین گزارش خود بر‌ترین دانشگاههای ایران در سال2016 را اعلام نمود.
دانشگاه تهران (با کسب رتبه 9 در میان دانشگاههای منطقه غرب آسیا)، علوم پزشکی تهران (با کسب رتبه 12 در میان دانشگاههای منطقه غرب آسیا) و صنعتی شریف (با کسب رتبه 15 در میان دانشگاههای غرب آسیا) به ترتیب اول تا سوم دانشگاههای ایران دسته بندی شده‌اند.
دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاههای ایران قرار گرفت. لازم به ذکر است این رتبه در بین همه دانشگاههای تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، آزاد و غیرانتفاعی است که به لحاظ رشد شاخص‌های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
گفتنی است در این رتبه بندی ایران با 99 موسسه، ترکیه با 70 موسسه و مصر با 30 موسسه رتبه اول تا سوم در منطقه غرب آسیا را داشته‌اند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۳
۱۲:۰۹

جهش 114 پله ای دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رتبه‌ بندی سال 2016 سایماگو

استان‌ها مازندران - دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل توانست با جهش 114 پله ای خود در میان برترین دانشگاه های دنیا قدرت نمایی کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین مازندران ، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل توانسته است رتبه 584 را در بین دانشگاه های دنیا و رتبه 11 را از میان کلیه دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های علوم پزشکی، آزاد و پژوهشگاه‌های تحقیقاتی کشور کسب نماید.
بررسی رتبه دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بین دانشگاه‌های دنیا و ایران نشان می‌دهد که روند رو به رشد دانشگاه در سال‌های اخیر صعودی بوده که توانسته است از رتبه 698 دنیا در سال 2012 به 584 در سال 2016 ارتقا یابد و هم‌چنین رتبه خود را در کشور از 32 (در سال 2012) به رتبه 11 (در سال 2016) برساند و هم اکنون در بین دانشگاه های صنعتی کشور حائز رتبه چهارم باشد.
گفتنی است نظام رتبه‌ بندی سایماگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که بر اساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزشی عالی کشور های مختلف موجود در بانک اطلاعات یاسکوپوس آن‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنند.
این نظام رتبه‌ بندی درسال 2016 ذیل سه دسته شاخص اصلی از جمله «کیفیت؛برتری در مرجعیت علمی ،تاثیر نرمال شده و مدارک علمی نمایه‌ شده بین‌المللی،تعداد کل نویسندگان مؤثر یک مؤسسه،مرجعیت علمی ،همکاری بین‌المللی ،پرنفوذ ترین مجلات علمی جهان و برتری علمی»، «نوآوری؛ دانش نوآوری و تاثیر تکنولوژیکی»و «مباحث اجتماعی ؛تعداد پیوندهای دریافتی وب سایت مؤسسه ،حجم صفحات اینترنتی مؤسسه با در نظر گرفتن سهم هر شاخص با زیرمجموعه ‌های اصلی آن» ،دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و علمی را مورد ارزیابی قرارداده است و در این رتبه‌ بندی تعداد 5147 دانشگاه و مؤسسه برتر ارزیابی و رتبه‌ بندی شده‌اند.
لازم به ذکر است بنابر آمار منتشرشده در پایگاه علم‌ سنجی سایماگو،ایران صاحب رتبه نخست تولید علم در منطقه غرب آسیاست و در این رتبه‌ بندی دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی شریف، رتبه‌های 1 تا 3 را در بین دانشگاه های کشور کسب کرده‌اند.
48

۹۵/۱۰/۱۳
۱۴:۴۲

تدوین سند دانشگاه کارآفرین علوم کشاورزی گرگان

اقتصاد ایران: در مراسمی با حضور مسؤولان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، پژوهشگران و فناوران برتر این دانشگاه معرفی و تقدیر شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد هادی معیری معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این مراسم که در تالار خلیج فارس دانشگاه برگزار شد، به ارائه گزارشی از فعالیت‌های پژوهشی و فناوری این دانشگاه پرداخت و گفت: در امور پژوهشی 106 مورد تصویب گزارش نهایی طرح تحقیقاتی، بررسی 180 پرونده مستندات اعتبار ویژه پژوهشی اساتید، 203 مورد مقاله ،ISI و 104 مورد مقاله غیر ISI معتبر را انجام دادیم.
دکتر محمد هادی معیری اظهار کرد: برگزاری نخستین استارتاپ تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، افتتاح کلینیک مادر تخصصی و پیگیری طرح کلان ملی مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز از دیگر اقدامات پژوهشی و فناوری دانشگاه است.
وی از تدوین سند دانشگاه کارآفرین و انعقاد تفاهم نامه‌هایی با اداره کل استاندارد، میراث فرهنگی و آب منطقه‌ای به عنوان اقدامات موثر در حوزه پژوهشی دانشگاه یاد کرد.
معیری یادآور شد: در سال گذشته دو مورد اعزام اعضای هیأت علمی به فرصت مطالعاتی خارج از کشور ،7 مورد اعزام به فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج از کشور، اعزام 12 مورد اعضای هیأت علمی به همایشهای خارج از کشور در سال 95 به همراه انتشار 16 عنوان کتاب از دیگر فعالیتهای حوزه پژوهشی و فناوری است.
دکتر کاشانی نژاد در ادامه مراسم به نمایندگی از پژوهشگران برتر دانشگاه، با بیان اینکه امروزه دانشگاه‌های نسل سوم دارای اهمیت زیادی هستند، به آماری از بیکاران فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف اشاره کرد و گفت: رشته‌های کشاورزی در حد وسط این آمار قرار دارند.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه باید در بحث اشتغال وارد شود، اظهار کرد: دانشجویانی که وارد دانشگاه می‌شوند باید با محیط بازار کار آشنا شوند.
کاشانی نژاد به اهمیت علم و تولید علم در دانشگاه اشاره کرد و گفت: رتبه بندی جهانی تایمز که یکی از رتبه بندی های مهم دنیا در بخش دانشگاهی است، 90 درصد از پارامتر های رتبه بندی دانشگاه ها را به موضوع علم و تولید علم اختصاص داده است. لذا ما باید در این زمینه تلاش خود را افزایش و راه رسیدن به آن را پیدا کنیم.
وی بحث بین المللی کردن فعالیت‌های دانشگاه را یک ظرفیت بسیار خوب عنوان و بر استفاده و بهره برداری بهینه از این فرصت تاکید کرد.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز در ادامه مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: طی 60 سال فعالیت علمی این دانشگاه، تا سال 1370 دوره اول فعالیت های آموزشی مورد توجه قرار داشت از سال 1370 دوره دوم فعالیتها به صورت پژوهشی ادامه پیدا کرد و در حال حاضر دوره سوم که تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین است، مورد توجه قرار دارد که همه همکاران در خصوص اجرای سند دانشگاه کارآفرین متعهد هستند.
دکتر نجفی نژاد افزود: اساتید به عنوان رکن اصلی دانشگاه در نهادینه کردن روحیه خودباوری جهت انجام فعالیتهای کارآفرینانه شناخته می شوند تا بتوانند دانشجویان را در ادامه مسیر کارآفرینی همراهی کنند.
وی عنوان کرد: طبق ابلاغیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تشکیل مرکز نوآوری در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در دست اقدام است.
رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان خاطرنشان کرد: همچنین آیین نامه راه اندازی قطبهای علمی به دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی از سوی وزارتخانه ابلاغ شده که امیدواریم تا سال آینده، حداقل 10 قطب علمی در زمینه های مختلف در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، فعالیت خود را آغاز کنند.
در پایان مراسم از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در بخش های مختلف تقدیر به عمل آمد.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۳
۱۳:۰۰

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌کند اولین دوره كاربردی میان‌مدت مدیریت اجرایی (MBA) (منبع: سایت اتاق تهران: www.TCCIM.ir)

اتاق تهران در راستای ارائه خدمات آموزشی به فعالان اقتصادی، با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر یک دوره كاربردی میان‌مدت مدیریت اجرایی (MBA) با گرایش عمومی برای مدیران و کارشناسان ارشد در بنگاه‌های اقتصادی برگزار می‌کند.

 این دوره آموزشی به گونه‌ای طراحی شده است که مدیران بنگاه‌های اقتصادی با مفاهیم نوین مدیریتی آشنا شوند و توانایی تدوین برنامه و اجرای آن را برای موفقیت در فضای رقابتی کسب کنند. برابر اعلام مرکز آموزش اتاق تهران مخاطبان این دوره آموزشی مدیران ارشد و میانی بنگاه‌های اقتصادی هستند که با ثبت‌نام در این دوره می‌توانند در این دوره یکساله حضور یابند.
برنامه آموزشی این دوره شامل 12 درس است و برای هر درس 20 ساعت آموزش در نظر گرفته شده است که کل دوره آموزشی را به 240 ساعت می‌رساند. کلاس‌های دوره کاربردی میان‌مدت مدیریت اجرایی روزهای چهارشنبه  از ساعت 16 تا 20 و پنج‌شنبه از 8 صبح تا 12 برپا می‌شود.
فعالان اقتصادی و اعضای اتاق تهران که برای حضور در این دوره آموزشی ثبت‌نام می‌کنند باید دارای حداقل مدرک کارشناسی، سه سال سابقه فعالیت کاری مرتبط و آشنایی با زبان انگلیسی داشته باشند. حاضران در این دوره آموزشی با توجه به ارزیابی عملکردشان در طول دوره، گواهینامه معتبر پایان دوره کاربردی یک‌ساله MBA  برابر ضوابط و مقررات دانشگاه امیرکبیر دریافت می‌کنند که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
دوره آموزشی کاربردی میان‌مدت مدیریت اجرایی از بهمن ماه سال 1395 آغاز می‌شود و متقاضیان و علاقمندان به حضور در این دوره می‌توانند با دریافت فرم‌ ثبت‌نام و ارسال مدارک تا پایان دی ماه حضور خود را قطعی کنند. بنا بر اعلام مرکز آموزش اتاق تهران و با توجه به محدودیت ظرفیت و لزوم یكسان‌سازی فضای حرفه‌ای دوره، با بررسی سوابق و تجارب و در صورت لزوم مصاحبه حضوری نسبت به انتخاب و پذیرش افراد اقدام می‌شود. محل برگزاری این دروه آموزشی ساختمان آموزش اتاق تهران است.
(اعضای اتاق تهران و فعالان اقتصادی در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن‌های 88107752 و 88107726 تماس بگیرند.)
• دریافت فایل

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۲۱

رونمایی از نخستین ماشین ابزار cnc شش محوره ایرانی

اقتصاد ایران: نخستین ماشین ابزار CNC‍ شش محوره ایرانی که توسط پژوهشگران ایرانی ساخته شده است عصر امروز با حضور معاون وزیر علوم رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نخستین ماشین ابزار CNC‍ شش محوره ایرانی که توسط پژوهشگران ایرانی از دانشگاه‌های صنعتی شریف و علمی کاربردی ساخته شده است عصر امروز با حضور معاون وزیر علوم، رئیس دانشگاه صنعتی شریف و چند شرکت دانش بنیان دانشگاهی رونمایی شد.
ماشین ابزارهای CNC‍ شش محوره تاکنون در انحصار کشورهایی چون امریکا، انگلیس و فرانسه بوده است و کشور ما به دلیل تحریم‌های موجود امکان دسترسی به این ماشین ابزارهای خارجی را نداشتند.
پژوهشگران دانشگاهی کشورمان در مدت 6 ماه توانستند این دستگاه را بسازند.
ماشین ابزارهای CNC‍ شش محوره در صنایع مختلف کاربرد دارد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۷:۰۹

رنجنامه انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی باهنر شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی باهنر شیراز در اعتراض به فشارهایی دانشگاهی و غیردانشگاهی به این تشکل، رنجنامه ای منتشر کرد.
به گزارش دریافتی انصاف نیوز، متن کامل این رنجنامه در پی می آید:
… وَإِنْ حَکَمْتَ فَاحْکُمْ بَیْنَهُمْ بِالْقِسْطِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ
…اگر داوری کردی میان آنان به عدل داوری کن که خداوند دادگران را دوست دارد / مائده -42
با آغاز دوران دولت تدبیر و امید در سال 1392 تصور غالب بر این بود مسیر برای حفظ استقلال دانشگاه ها هموار شود تا دانشگاه بتواند پس از گذران ایام تاریک و خموش گذشته توان از دست رفته ی خود را برای تاثیر گذاری مجدد برحوادث و امور کشور باز یابد. نسیم این امر اما خیلی دیر به دانشگاها رسید. و در میانه ی راه حوادث تلخ و ناگوار دامن گیر دانشگاه ها و فعالان دانشجویی شد. دیری نپایید که تشدید و بازگشت فضای امنیتی به دانشگاه ها و اعمال محدودیت های روز افزون دامان تصمیم گیری مدیران و کنشگران دلسوز دانشجویی را گرفت و در یکی از اخرین پرده های این نبرد ناجوانمردانه تمامیت خواهی اقلیتی پر سرو صدا از وزیر دانای دولت یازدهم قربانی گرفت اما این پایان کار نبوده و نیست!
زان یار دلنوازم شکریست با شکایت گر نکته دان عشقی بشنو تو این حکایت
بی مزد بود و منت هرخدمتی که کردم یارب مباد کس را مخدوم بی عنایت
آنچه در این رنجنامه به صورت گزارش خواهید خواند تنها بخشی از بی تدبیری وظلم صورت گرفته به فعالان دانشجویی دانشکده ی فنی مهندسی شهید باهنر شیراز و ارگان مطبوعاتی آن (نشریه ی ندای دانشجو) می باشد که این ندا را در نطفه خفه کردند و اجازه ی رسیدن آن به گوش اندک مسئولان دلسوز و طالب تضارب آرا و مشارکت دانشجویان در عرصه های سیاسی و فرهنگی را ندادند!
پس از تاسیس انجمن اسلامی در دولت قبل چند سال رکود و عدم فعالیت دانشجویان اصلاحطلب در این مرکز آموزشی که موجب گشته بود دانشکده ی باهنر شیراز تبدیل به حیاط خلوت اقلیتی تندرو شود از مهرماه سال گذشته با همکاری معاونت وقت دانشجویی انجمن اسلامی دانشکده فنی شهید باهنر شیراز مجددا فعال شد و این روند با سرعت چشمگیری رو به رشد بود لیکن تمامیت خواهان مستبد تاب و تحمل دیدن این فعالیت ها را نداشتند و اعتبار و شأن دانشگاه را به کرات با دخالت و ورود افراد و نهاد هایی غیر مسئول تنها تشکل دانشجویی غیر هم سو با اقلیت تندرو یعنی انجمن اسلامی دانشکده شهید باهنر شیراز را تحت فشار قرار دادند و در یک فضای غبار آلود حوزه ی مسئولیت ها و تصمیم گیرندگان واقعی را از هم گسستند ! لازم به ذکراست در اندک زمانی که فضا تا حدودی برای فعالیت انجمن اسلامی دانشکده ی شهید باهنر مساعد بود این تشکل اقدام به اخذ مجوز نشریه ای دانشجویی با نام (ندای دانشجو) را در دستور کار خود قرار داد که این مجوز با موافقت شورای نظارت بر نشریات دانشجویی صادر ودر تاریخ 11/3 /1395 وطی نامه ی شماره ی 1402/610/11 به دبیرانجمن اسلامی جناب آقای کمال بویر ابلاغ گردید.
در این میان فعالیت های انجمن اسلامی دانشکده با مانع تراشی ها ی فراوانی روبه رو بود که گاه و بی گاه با مساعدت معاونت دانشجوی وقت موفق به اجرای برنامه های خود می شد. مرز میان پاسخ قانونی با اعمال فشار به بهانه ی مصالح خود ساخته قابل تشخیص نبود لذا بار دیگر برخوردهای حذفی و سلیقه ای آفت جان دانشگاه شد ودر یک تغییر ناگهانی تنها مسئول دانشکده که با دانشجویان وتشکلهای دانشجویی همراه بود از کار برکنار شد ! و قریب به دو ماه کرسی معاونت دانشجویی این دانشگاه خالی بود که خود بهانه ای جدید برای عدم صدور مجوز برای فعالیتهای انجمن اسلامی دانشکده ی شهید باهنر بود. گاهی درخواست مجوز یک میزگرد ساده ی دانشجویی که نه مهمانی دعوت شده بود و نه موضوع حساسی داشت سه الی چهار هفته معطل می ماند! البته این محدودیت و معطلی ها تنها برای انجمن اسلامی بود و تشکلهای نور چشمی بدون گذراندن مراحل قانونی بصورت شفاهی برای هر برنامه ای مجوز دریافت می کردند! با وجود همه ی فشار ها و محدودیت ها انجمن اسلامی در موارد متعددی با هزینه های شخصی فعالیت های خود را اهمیت داد و بالاخره شماره ی اول نشریه ی ندای دانشجو در آبان ماه 1395 چاپ و منتشر گردید و با وجود ایرادهایی جزیی که از روی بی تجربگی در آن صورت گرفته بود با استقبال چشم گیر دانشجویان وبسیاری از اساتید ومسئولان مرکز قرار گرفت.
در این بین بالاخره پس از چندماه سردرگمی مسئول اسبق حراست دانشکده به معاونت دانشجویی دانشگاه شهید باهنر منصوب گردید تا مجددا دوره ای از خفقان بر تشکلهای مستقل وآزادی خواه آغاز شود!
آغاز مسئولیت ایشان مقارن با آذر ماه 1395 بود. در همان زمان پس از مدت ها دوندگی انجمن اسلامی موفق به کسب مجوز برای برگزاری مراسم 16 آذرشده بود. پس از ایجاد موانع بسیار بر سر برگزاری مراسم روز دانشجو که گاهی آن را تا آستانه ی لغو پیش برد بالاخره با فشار بسیار، ریاست دانشکده جناب آقای دکتر علویان مهر با اجرای این مراسم توسط انجمن اسلامی موافقت نمودند. شماره ی دوم نشریه ی ندای دانشجو نیز با تلاش فراوان اعضای هیئت تحریریه و سردبیر محترم این نشریه به صورت ویژه نامه برای تاریخ مذکور آماده ی چاپ بود. اما افسوس که این ویژه نامه هرگز چاپ نشد. در حالی فایل شماره ی دوم نشریه ندای دانشجو در تاریخ 6 آذرماه 1395 در اختیار امور فرهنگی دانشکده که متولی چاپ نشریات دانشجوئی در این مرکز است تحویل داده شده بود و مسئولان قول صد درصدی داده بودند که تا تاریخ 11 آذرماه نسخه ی چاپی نشریه را در تیراژ 1000 عدد در اختیار انجمن اسلامی قرار دهند ناگهان با چرخشی 180 درجه ای مسئولان و به بهانه های واهی از چاپ نشریه اجتناب کردند!
ابتدا در اقدامی آشکارا خلااف قانون از اعضای هیات تحریریه و سردبیر خواسته شد که بخشی از مطالب و تصاویر مندرج در نشریه را حذف یا سانسور کنند! سردبیر نشریه برای رفع بهانه به ناچار بخشی از تصاویر و مطالب را طبق میل مسوولان از جمله مسوول روابط عمومی دانشکده که حالا او را به عنوان متولی انجام امور مربوط به نشریه معرفی میکرده اند اصلاح نمود.
لکن ایشان پس از این اقدام سردبیر نیز از چاپ نشریه خود داری نمود و این امر را به گردن معاونت تازه کار امور دانشجویی انداختند و خواستار اخذ یک دست نوشته از ایشان مبنی بر اجازه ی چاپ نشریه شدند.
این کش و قوس ها تا تاریخ 15 آذرماه یعنی یک روز مانده به مراسم روز دانشجو و موعد توزیع ویژه نامه ی ندای دانشجو که برای این روز تدارک دیده شده بود ادامه داشت . سرانجام دبیر انجمن اسلامی به همراه سردبیر محترم نشریه در حالی که علیرغم درخواست های مکرر موفق به ملاقات دکتر علویان مهر ریاست دانشکده جهت تعیین تکلیف وضعیت نشریه نشدیم با اصرار فراوان سرانجام به چاپ 200 نسخه از ویژه نامه ی ندای دانشجو برای تاریخ 16 آذرماه رضایت دادند؛ دریغا همان هم انجام نشد و مسئولان قول خود را زیر پا گذاشتند و از چاپ آن ممانعت به عمل آوردند!
در اقدام جالب دیگری وقتی دبیر انجمن برای پیگیری امور نشریه به دفتر روابط عمومی دانشگاه مراجعه کردم با مورد عجیب و غیر اخلاقی مواجه شدم که ایشان یک نسخه از نشریه را با پرینتر خود چاپ نموده بودند و قصد داشتند آن را در اختیار حراست دانشکده و دیگر مسئولان مربوط و نا مربوط قرار دهند به طوری که بدون اینکه نشریه برای روز دانشجو چاپ شده باشد تقریبا همه ی مسئولان مربوط و نامربوط دانشکده از محتوای آن که با زحمت فراوان اعضای هیات تحریریه تهیه شده بود مطلع بودند و این مصداق بارز خیانت در امانت است!
چه گوییم که درد زیاد است و این رنج نامه تنها برای بیان بخشی از این بی مهری ها مجال دارد.
خلاصه اینکه نشریه نه در آن تاریخ و نه در هیچ تاریخ دیگری چاپ نشد و معاونت محترم دانشجویی در اقدام جالبی دیگر منکر مجوز صادره از جانب شورای نظارت بر نشریات دانشجویی شدند و مجددا با بهانه‌جویی‌های واهی حق مسلم دانشجویان و انجمن اسلامی برای داشتن ارگان رسمی را منوط به دستور از تهران و طی دوباره روندهای طی‌شده سابق کردند.
با همه این توضیحات در حالی که چشم امید دانشجویان و فعالین مدنی به تدبیر دولت و وزارت علوم برای باز کردن فضا و برداشتن موانع از سر راه فعالین دانشجویی است شاهدیم در برخی دانشگاه ها از جمله این دانشکده نه تنها مساعدتی انجام نمی گیرد بلکه معدود مسوولان همراه و مدبر به راحتی کنار گذاشته می شوند و جای آن را کسانی می گیرند که با تمام توان اقدام به مانع تراشی بر سر راه تشکل های دانشجویی مستقل و آزادی خواه می نمایند.
ریاست محترم دانشگاه نیز در قبال این مشکلات هیچ همراهی نکرده اند و عموما از پذیرش مسئولیت این اقدامات خودداری میکنند. در حالیکه توقع این است که ایشان که منصوب دولت یازدهم هستند مجری سیاست های دولت در راستای باز شدن فضای دانشگاه ها باشند.
آنچه بیان شد تنها بخشی از بی مهری هاییست که در قریب به یک سال گذشته نسبت به این تشکل دانشجویی روا شده است حال آنکه همین مسوولین برای تشکل های دانشجویی وابسته به نهاد های ثروت و قدرت که با تمام توان علیه دولت و تخریب چهره ی آن فعالیت میکننده ماننده مادری مهربان عمل کرده و با در اختیار گذاشتن بودجه های نامحدود، صدور مجوزهای آنی و فراهم کردن انواع امکانات مادی و معنوی آن ها را هر چه بیشتر در ماموریت خود که همان تخریب دولت و نا امیدی مردم است یاری می‌کنند. اینان توسط مدیران میانی دولت تدبیر و امید انجام میگیرد، مدیرانی که مانند مارهای پرورش یافته در آستین پرورش دهندگان خود را نیش میزنند .
امید است که این توضیحات توانسته باشد تا حدودی مشکلات و موانع موجود را به گوش مسوولین امر برساند و نیز امید است که اراده ای برای اصلاح این روند نا عادلانه وجود داشته باشد و مناسب دولتی در اختیار مسئولین همسو با سیاست های دولت قرار گیرد تا این مسوولین بتوانند تعادل را در چنین مراکزی بر قرار کنند وبه این تک صدایی و تمامیت خواهی پایان بخشند. والسلام
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۳
۲۱:۵۳

نشست روابط عمومی دانشگاه‌های منطقه 2 کشور در گرگان برگزار می شود

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- هفتمین نشست تخصصی مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 2 کشور به میزبانی دانشگاه گلستان برگزار می شود.

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا) - هفتمین نشست تخصصی مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 2 کشور به میزبانی دانشگاه گلستان برگزار می شود.
مدیر روابط عمومی دانشگاه گلستان در گفتگو با ذاکرنیوز اظهار کرد: هفتمین نشست تخصصی مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه دو کشور، روزهای سه شنبه و چهارشنبه 14 و 15 دی ماه در دانشگاه گلستان برگزار می شود.
محمد مهدی اسلامی افزود: هدف از برگزاری این نشست برنامه ریزی درخصوص اجرای دومین جشنواره روابط عمومی ها و خبرنگاران منطقه دو کشور است که اردیبهشت ماه سال آینده در یکی از دانشگاه های استان مازندران برگزار خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: برگزاری کارگاه آموزشی روابط عمومی و بایست های رسانه توسط حجت الاسلام و المسلمین فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و کارگاه آموزشی روابط عمومی در عصر جهانی شدن توسط دکتر احسان مکتبی مشاور امور اجتماعی استاندار گلستان طی این دو روز برگزار می شود.
وی یاداور شد: نشست با علی اصغر طهماسبی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان، فرهاد یغمائی ریاست دانشگاه گلستان و علی یازرلو دبیر شورای اطلاع رسانی از دیگر برنامه های درنظر گرفته شده برای این نشست است.
گفتنی است: براساس تقسیم بندی جدید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، دانشگاه های گیلان، گلستان و مازندران جز دانشگاه ها و پارکهای علم و فناوری منطقه دو کشور محسوب می شوند.

۹۵/۱۰/۱۳
۲۳:۱۶

دانشگاه فردوسی مرجع تبادل علمی و آموزشی با هند شد

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: این دانشگاه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان مرجع تبادل علمی و آموزشی میان ایران و کشور هند معرفی شده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: این دانشگاه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان مرجع تبادل علمی و آموزشی میان ایران و کشور هند معرفی شده است.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، محمدکافی گفت: باتوجه به سفر نخست وزیر کشور هند به ایران طی چند ماه گذشته و وجود تعامل دانشگاه فردوسی مشهد با دانشگاه های کشور هند وزارت علوم این دانشگاه را به عنوان مرجع تبادل علمی و آموزشی میان ایران و کشور هند تعیین کرد.
وی افزود: براین اساس تعاملات علمی، آموزشی و تکنولوژیک دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور هند از طریق دانشگاه فردوسی مشهد دنبال و پیگیری خواهد شد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: فعالیت های کشور ایران با هند فراتر از فعالیت های علمی و آموزشی است و موضوعات تکنولوژیک نیز مورد توجه است.
کافی اظهار داشت: قرار است دو کشور در حوزه مشارکت در شرکت های دانش بنیان و تبادل تجربیات در این زمینه با یکدیگر فعالیت کنند.
وی اضافه کرد: انجام طرح های تحقیقاتی مشترک، کارگاه های علمی و آموزشی مشترک و تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور هند و ایران پیگیری می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، همکاری علمی میان دو کشور ایران و هند در حوزه های فناوری اطلاعات، علوم و فناوری زیستی، انرژی و انرژی های تجدید پذیر، مدیریت منابع آب، علوم و فناوری مواد و علوم و فناوری هوافضا صورت می گیرد.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۱۴

نشست روابط عمومي دانشگاه‌هاي منطقه ۲ كشور در گرگان برگزار مي شود

هفتمین نشست تخصصی مدیران روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه ۲ کشور به میزبانی دانشگاه گلستان برگزار می شود.

به گزارش  کاوشگران روابط عمومی به نقل از مهر، مدیر روابط عمومی دانشگاه گلستان در گفتگو با  مهر  اظهار کرد: هفتمین نشست تخصصی مدیران روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه دو کشور، روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۴ و ۱۵۵ دی ماه در دانشگاه گلستان برگزار می شود .
محمد مهدی اسلامی افزود: هدف از برگزاری این نشست برنامه ریزی درخصوص اجرای دومین جشنواره روابط عمومی ها و خبرنگاران منطقه دو کشور است که اردیبهشت ماه سال آینده در یکی از دانشگاه های استان مازندران برگزار خواهد شد .
وی خاطر نشان کرد: برگزاری کارگاه آموزشی روابط عمومی و بایست های رسانه توسط حجت الاسلام و المسلمین فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و کارگاه آموزشی روابط عمومی در عصر جهانی شدن توسط دکتر احسان مکتبی مشاور امور اجتماعی استاندار گلستان طی این دو روز برگزار می شود .
وی یاداور شد: نشست با علی اصغر طهماسبی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان، فرهاد یغمائی ریاست دانشگاه گلستان و علی یازرلو دبیر شورای اطلاع رسانی از دیگر برنامه های درنظر گرفته شده برای این نشست است .
گفتنی است: براساس تقسیم بندی جدید وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، دانشگاه های گیلان، گلستان و مازندران جز دانشگاه ها و پارکهای علم و فناوری منطقه دو کشور محسوب می شوند .

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۳۹

برگزاری کارگاه آموزشی اصول و شیوه های صحیح سرمایه گذاری در بورس در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در راستای توسعه فرصت های کارآفرینی در جامعه و با هدف آشنا کردن اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه با شیوه های صحیح سرمایه گذاری در بورس، کارگاهی آموزشی با عنوان اصول و شیوه های صحیح سرمایه گذاری در بورس برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیروس اسدیان رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه شهید مدنی آذربایجان اظهار داشت: در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری درخصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های مادی و جلوگیری از شیوه های ناصحیح سرمایه گذاری و جهت دهی مثبت به این سرمایه ها با هدف رشد و اعتلای کشور و ایجاد فرصت های کارآفرینی و اشتغال در جامعه، گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه با حمایت‌های معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه دوره مذکور را برگزار کرد .
وی افزود : با توجه به وجود ارتباط و هماهنگی مطلوب دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با بورس منطقه ای استان، از مهندس عابدینی مدیر بورس منطقه ای استان برای تدریس در این کارگاه دعوت شد که مورد استقبال استادان و کارکنان دانشگاه نیز قرار گرفت.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

انعقاد تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های علمی ، فرهنگی و پژوهشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های علمی ، فرهنگی و پژوهشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، به همت گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت و جامعه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، جلسه مشترکی باهدف تعامل، هم اندیشی و توسعه مناسبات بین اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی و دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان با حضور جمعی از مدیران آن اداره کل و رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، روسای دانشکده ها و مدیران گروه‌های آموزشی تشکیل شد و راهکارهای گسترش تعاملات علمی، آموزشی و فرهنگی را بررسی کردند.
در این نشست دکتر ولی زاده رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ، ابراز امیدواری کرد با آغاز این مراودات علمی، دانشگاه و آموزش و پرورش بتوانند از پتانسیل بالای یکدیگر در جهت ارتقای سطح فعالیت های علمی و پژوهشی ، استفاده بهینه کرده و در نهایت پیامد و خروجی این گونه تعاملات منجر به حل مشکلات جامعه بویژه نظام آموزش و پرورش شود.
مدیر کل آموزش و پرورش استان نیز از گسترش بیش از پیش تعاملات دو جانبه استقبال کرد و گزارش جامعی از موفقیت های آموزش و پرورش استان درسه سال اخیراز جمله جذب بیش از 90 درصدی نوآموزان، پوشش تحصیلی نزدیک به صد در صدی در دوره ابتدایی، سه برابر شدن جذب کمک های خیرین در آموزش و پروش و کسب رتبه دوم پس از استان تهران در کسب رتبه‌های تک و دو رقمی توسط استان خبر داد.
دکتر سیروس اسدیان رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت و جامعه در این خصوص اظهار داشت: بر اساس سیاست های دانشگاه، همواره در تلاشیم تا ارتباط سازنده ای با صنعت و سازمان های مختلف داشته باشیم و دعوت از دکتر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان نیز در همین راستا و با هدف ارتقای سطح همکاری های علمی، پژوهشی و فرهنگی ، استفاده همزمان از قابلیت ها و توانمندی های یکدیگر، افزایش فعالیت های پژوهشی مشترک و ارتقای سطح مراودات علمی انجام شد.
وی در ارتباط با تفاهم‌نامه منعقده و تصمیمات اتخاذ شده گفت: در این تفاهم نامه مقرر شد با نظر مساعد مدیر کل آموزش و پرورش استان دو نفر از اعضای هیئت علمی گروه علوم تربیتی به عضویت شورای تحقیقات اداره کل آموزش و پرورش درآیند و موانع اداری کارورزی و پروژه‌های تحقیقاتی دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، در آموزش و پرورش برطرف شود.
دکتر اسدیان خاطرنشان کرد: در این تفاهم نامه همچنین مقرر شد از ظرفیت استادان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان جهت تدریس در دوره های ضمن خدمت معلمان استفاده شود.
گفتنی است در این جلسه با پیشنهاد دکتر ولی زاده رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، مقرر شد همایش مشترکی تحت عنوان "حقوق شهروندی ، وظایف دانشگاه و آموزش و پرورش" با اداره کل استان در آینده نزدیک برگزار شود.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی دانشگاه صنعتی قم و شرکت آب و فاضلاب استان قم

در راستای تقویت و گسترش نظام مند همکاری مشترک و درجهت استفاده مطلوب از ظرفیت ها و توانمندی های علمی، پژوهشی و نوآوری دانشگاه صنعتی قم و شرکت آب و فاضلاب استان قم تفاهم نامه ای بین این دو نهاد منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، براساس این تفاهم نامه دانشگاه صنعتی قم ایده ها، اختراعات و نوآوری های خود را که مورد استفاده شرکت آب و فاضلاب می باشد ، در اختیار این شرکت قرارمی دهد.
همچنین مشارکت فعال و موثر دانشگاه در طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی-کاربردی موردنیاز شرکت، همکاری موثر طرفین در برگزاری کارگاه های آموزشی، نشست ها، کنفرانس های تخصصی و همایش های علمی، ایجاد اتاق فکر مشترک بین مسئولان شرکت و اعضای هیئت علمی دانشگاه ازجمله مفاد این تفاهم نامه می باشد.
گفتنی است این تفاهم نامه در 7 ماده با امضای دکتربهرام خوشنویسان رئیس دانشگاه صنعتی قم و مهندس علی صادق پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان منعقد شد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

تصویب آیین نامه پژوهانه و طرح های پژوهشی داخلی مجتمع آموزش عالی لارستان

آئین نامه پژوهانه و طرح های پژوهشی داخلی مجتمع آموزش عالی لارستان تصویب شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراشرف منصوری مدیر پژوهش مجتمع آموزش عالی لارستان از تصویب آئین‌نامه پژوهانه اعضای هیئت علمی و طرح‌های تحقیقاتی داخلی درکمیسیون دائمی هیئت امنا خبر داد و گفت: به منظور تشویق و ترغیب اعضای هیئت علمی به انجام فعالیت های پژوهشی هدفمند، هزینه‌کرد بهینه اعتبارات، ارزش‌ گذاری علمی و ایجاد رقابت سالم در این حوزه، آئین‌نامه پژوهانه اعضای هیئت علمی درمجتمع آموزش عالی لارستان تدوین و درکمیسیون دائمی هیئت امنا تصویب شد.
وی درادامه به تدوین و تصویب آئین‌نامه طرح‌های تحقیقاتی داخلی مجتمع آموزش عالی لارستان اشاره کرد و افزود: رشد و توسعه تحقیقات، میسرکردن فرآیند اجرای طرح‌های مختلف، حمایت از فعالیت‌های پژوهشی مورد علاقه استادان و دانشجویان، ایجاد بستر مناسب برای ارتباط با صنایع از طریق جهت‌دهی به پروژه‌های تحقیقاتی و تأمین امکانات و تجهیزات پژوهشی دانشگاه از اهداف اصلی آئین نامه طرح‌های تحقیقاتی داخلی است.
گفتنی است دراین راستا مجتمع آموزش عالی لار جهت تسهیل در روند بررسی و اجرای طرح‌های تحقیقاتی، آیین نامه مربوط را تدوین و تصویب کرده است.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

ثبت بیش از 100 اختراع محققان دانشگاه وپارک علم و فناوری دانشگاه

مخترعان دانشگاه سمنان و پارک علم و فناوری این دانشگاه بیش از یکصد اختراع را دربخش های مختلف به ثبت رساندند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیف ا... سعدالدین رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبرگفت: تا کنون 108 اختراع به نام دانشگاه سمنان و پارک علم و فناوری این دانشگاه در حوزه های مختلف به ثبت رسیده که توانسته نقش به سزایی در به ثبت رسانیدن اختراعات مخترعان جوان استان سمنان داشته باشد.
وی با اشاره به فعالیت دفتر مرجع منطقه ای مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان افزود: فرهنگ سازی و ایجاد باور عمومی برای ثبت اختراعات از رسالت های مهم این دفتر است .
دکترسعدالدین حق انحصاری نسبت به ساخت، صادرات، واردات و عرضه برای فروش را از مزیت های ثبت اختراع برشمرد و گفت: اختراعات حداکثر تا 20 سال از تاریخ ثبت دارای اعتبار هستند و هرگونه کپی برداری، تولید و فروش توسط غیر، پیگرد قانونی خواهد داشت.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان جدید بودن، نوآوری طرح و دارای گام ابتکاری بودن و کاربرد صنعتی و تجاری سازی طرح را از معیارهای ارزیابی اختراع برای ثبت عنوان کرد و گفت: پس از ثبت طرح به عنوان اختراع در اداره کل ثبت اختراعات کشور، مخترع می تواند پس از اخذ گواهی ثبت اختراع، نسبت به تقویت معیارهای علمی و عملی ثبت اختراع و سپس برای اخذ تأییدیه علمی یا ثبت اختراع بین المللی اقدام کند .
وی افزود: در تأییدیه های علمی اختراع، میزان جدید بودن ثبت اختراع، میزان ابتکاری بودن و میزان کاربردی بودن و تجاری سازی ثبت اختراع مورد ارزیابی قرارمی گیرد و اعتبار سنجی در مورد اختراع انجام می پذیرد.
دکترسعدالدین درادامه گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از زمان شروع فعالیت خود تاکنون بیش از 800 داوری ثبت اختراع به انجام رسانده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه سمنان در مسیر توسعه و نوآوری به عنوان دانشگاه کارآفرین حرکت می کند افزود: برنامه بعدی پارک علم و فناوری برای توسعه فعالیت های مالکیت فکری و ثبت پتنت بین المللی (Patent) ثبت علائم تجاری و طرح های صنعتی در سطح استان سمنان است که به همین منظور تاکنون دوره ها و کارگاه های آموزشی تخصصی برگزار و کارشناسان این حوزه نیز آموزش های لازم را کسب کرده اند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

همکاری مشترک پژوهشی دانشگاه حکیم سبزواری با دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و انستیتو پاستور تهران

دکتررسول زیدآبادی استادیار دانشگاه حکیم سبزواری از همکاری مشترک پژوهشی خود با دانشکده علوم ورزشی دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و انستیتو پاستور تهران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترزیدآبادی دراین خصوص گفت: این طرح مشترک پژوهشی با موضوع “بررسی نقش فعالیت بدنی در تعدیل اثرات میدان الکترومغناطیسی کم فرکانس تلفن همراه بر فعالیت حرکتی موش آزمایشگاهی” با همکاری دانشکده علوم ورزشی دانشگاه‌ حکیم سبزواری، دانشکده علوم ورزشی دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و انستیتو پاستور تهران از حدود یک سال پیش شروع شده است.
استادیار گروه رفتار حرکتی (علوم ورزشی) دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه این طرح در پی بررسی اثرات این میدان‌ الکترومغناطیسی کم فرکانس تلفن همراه بر میزان فعالیت حرکتی می باشد، گفت: تحقیقات قبلی بنده با این گروه در زمینه اثرات میدان الکترومغناطیسی کم فرکانس تلفن همراه بر حافظه و یادگیری موش آزمایشگاهی و نقش فعالیت بدنی در تعدیل اثرات مخرب این میدان‌ها که در سال 1392 به پایان رسید، حاکی از اثرات مثبت فعالیت بدنی بلندمدت در کاهش اثرات مخرب این میدان‌ها بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری یادآورشد: نتایج این طرح حاکی از کاهش فعالیت حرکتی موش‌های در معرض امواج بود، به طوری که فعالیت بدنی نتوانست از کاهش فعالیت حرکتی ناشی از میدان‌ الکترو­مغناطیسی کم­ فرکانس تلفن همراه جلوگیری کند.
دکترزیدآبادی با تاکید براینکه هم اکنون در مراحل پایانی این طرح هستیم عنوان داشت: یکی از مقالات استخراج شده از این طرح در شماره آخر مجله علوم پزشکی فیض کاشان به چاپ رسیده است.
استادیار دانشگاه حکیم سبزواری با عنوان این مهم که پیشرفت تکنولوژی و کاربرد روزافزون وسایل الکترونیکی در زندگی بشر علی رغم ایجاد رفاه، خطرات بیولوژیکی زیادی را به همراه داشته و نگرانی‌های زیادی را دراین خصوص ایجاد کرده است، گفت: طی قرن گذشته محیط اطراف ما به شدت تحت تاثیر میدان های الکترومغناطیسی کم فرکانس یا (Extremely low frequency electromagnetic field (ELF_EMF; 0_300 Hz وسایل الکترونیکی ساخت بشر قرار گرفته است.
وی ادامه داد: امروزه اثرات بیولوژیک میدان های الکترومغناطیس به طور وسیعی مورد توجه مجامع علمی قرارگرفته است.
دراین میان تلفن‌هاى همراه یکى از مهم ترین منابع ایجادکننده این میدان‌ها هستند که بدلیل کاربرد گسترده این وسیله، توجه بسیاری از مجامع علمى و پزشکی به اثرات بیولوژیک و روان شناختی این سیستم ارتباطى معطوف شده است.
استادیار گروه رفتار حرکتی (علوم ورزشی) دانشگاه حکیم سبزواری در خاتمه یادآورشد: اگرچه امروزه ورود تلفن های همراه به زندگی بشر باعث گسترش ارتباطات شده است، اما نگرانی های ناشی از اثرات میدان‌های الکترومغناطیسی کم فرکانس این وسیله ارتباطی بر عملکرد موجود زنده بویژه بر فعالیت حرکتی و شناختی او جزو بحث برانگیزترین موضوعات باقی مانده است.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

سه دانشگاه ایران در میان 500 مؤسسه سبز جهان قرار گرفت

دانشگاه‌های زنجان، فردوسی مشهد، و تهران در فهرست مؤسسات برتر جهان در نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» قرارگرفتند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک» گزارش سال 2016 خود را دربارۀ توسعۀ پایدار در مؤسسه‌های آموزشی ـ پژوهشی منتشر کرده که بر پایۀ آن دانشگاه‌های «زنجان»، «فردوسی مشهد»، و «تهران» توانسته‌اند در فهرست مؤسسه‌های برتر این نظام رتبه‌بندی قرارگیرند.
«گرین‌متریک» از شش شاخص کلیدی " محیط زیست و زیرساخت"، "انرژی و تغییرات اقلیمی"، "مدیریت پسماند"، "آب"، "حمل و نقل"، و "آموزش" برای رتبه‌بندی مؤسسه‌ها استفاده می‌کند.
با هدف ارائۀ چشم‌اندازی جامع از شرایط و سیاست‌های مرتبط با محیط زیست و توسعۀ پایدار در دانشگاه‌های کشورهای گوناگون راه‌اندازی شده است.
«گرین‌متریک» ابزاری برای جلب توجه مدیران و سیاست‌گذاران در محیط‌های دانشگاهی فراهم آورده و سالانه بیش از 10هزار مؤسسه توسط این نظام رتبه‌بندی ارزیابی می‌شوند که فهرست 500 مؤسسه برتر بر روی وب منتشر می‌شود.
همچنین بر پایۀ گزارش سال 2016 رتبه‌بندی «گرین‌متریک»، «University of California Davis» دارای بیش‌ترین امتیاز و سبزترین مؤسسۀ دنیا است.
گفتنی است علاقه مندان برای آگاهی از جزئیات امتیازات در هر شاخص و دانشگا‌های برتر جهان به وبگاه http://nema.irandoc.ac.ir/ مراجعه کنند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

دانشگاه یاسوج شانزدهمین دانشگاه برتر کشور شناخته شد

پایگاه معتبر علم سنجی بین المللی سایماگو در آخرین گزارش خود برترین دانشگاه های ایران در سال2016 را اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، براساس این گزارش دانشگاه تهران (با کسب رتبه 9 در میان دانشگاه های منطقه غرب آسیا)، علوم پزشکی تهران (با کسب رتبه 12 در میان دانشگاه های منطقه غرب آسیا) و صنعتی شریف (با کسب رتبه 15 در میان دانشگاه های غرب آسیا) به ترتیب اول تا سوم دانشگاه های ایران دسته بندی شدند.
دانشگاه یاسوج نیز با جهشی چشمگیر نسبت به سنوات گذشته در رتبه شانزدهم این جدول در میان دانشگاه های ایران قرارگرفت.
همچنین این رتبه در بین همه دانشگاه های تابعه وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه های آزاد اسلامی و غیرانتفاعی است که به لحاظ رشد شاخص های آموزشی و پژوهشی رتبه قابل توجهی است.
گفتنی است دراین رتبه بندی ایران با 99 موسسه، ترکیه با 70 موسسه و مصر با 30 موسسه رتبه اول تا سوم در منطقه غرب آسیا را داشته‌اند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

کلنگ مجتمع فرهنگی دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان به زمین زده شد

در حاشیه نشست خیرین بنیاد حامیان علم و فناوری، آئین کلنگ زنی احداث پروژه ساختمان مجتمع فرهنگی دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان با حضور امام جمعه و فرماندار قوچان، هیئت رئیسه دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان، هیئت مدیره بنیاد حامیان علم و فناوری و جمع کثیری از خیرین قوچانی مقیم استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر بهشتی رئیس دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جذب کمک های خیرین گرانقدر و در راستای توسعه خدمات آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و رفاهی دانشجویان بنیاد دانشگاهی با اعضایی دلسوز تشکیل و راه اندازی شد و از مهم‌ترین ثمرات آن می توان به تامین فضای کمک آموزشی آزمایشگاه ها و کارگاه‌هابه مساحت 1500 متر مربع توسط خیر ارزشی مهندس سراجیان، حمایت از دانشجویان مستعد و نخبه نیازمند و همچنین حمایت از تحقیقات علمی و پژوهشی دانشجویان برتر اشاره کرد.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دستجردی امام جمعه قوچان نیز با اشاره به عظمت مقوله علم و دانش، آن را مهم‌ترین مسئله در هر شهر برشمرد و گفت: اگر مسیر خوبی در این زمینه طی شده باشد مسائل فرهنگی و اجتماعی نیز حل خواهد شد.
وی با قدردانی از حضور همه خیرخواهان قوچانی اعم از ساکن استان و یا اقصی نقاط ایران اسلامی افزود: کمک خیرین به علم و دانش تنها در مسائل مادی خلاصه نمی شود و باید همگی دست در دست یکدیگر قوچان را مجدداً به جایگاه رفیعش در فتح قله های علمی و معرفتی و فرهنگی برسانیم.
در ادامه فرماندار قوچان در خصوص اهمیت دانشگاه ها اظهار داشت: از ابتدای دوره مسئولیت تلاش و فکر ما در مجموعه شهرستان ، معرفی و شناساندن قوچان به عنوان یک قطب دانشگاهی بوده که در موضوع منطقه ویژه اقتصادی نیز از اولویت های اصلی ما همین قطب دانشگاهی بوده است.
گفتنی است در پایان این مراسم کلنگ احداث مجتمع فرهنگی دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان توسط امام جمعه و فرماندار شهرستان در کنار سایر خیرین حاضر به زمین زده شد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

با حضور خیر قوچانی، از تابلو یادبود ساختمان 1500 متری آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان رونمایی شد

با همت بنیاد حامیان علم و فناوری و با حضور خیرین نیک اندیش قوچانی مقیم استان، امام جمعه و فرماندار قوچان، اعضای هیئت رییسه و مدیران دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان و اعضای هیئت مدیره بنیاد حامیان علم و فناوری در این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر بهشتی رئیس دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به حاضران گزارش مبسوطی از موفقیت های مجموعه در زمینه های آموزشی، پژوهشی، عمرانی و تاسیسات زیربنایی و رفاه دانشجویی ارائه کرد.
وی در خصوص فعالیت های ارزنده بنیاد دانشگاهی قوچان ضمن ابراز خرسندی از نگاه ویژه خیرین قوچانی گفت: با یاری خداوند متعال توانسته ایم در قالب طرح های 50 درصدی عمرانی وزارت علوم؛ پروژه احداث ساختمان آزمایشگاه ها و کارگاه ها به مساحت 1500 متر مربع با همت خیر گرامی مهندس علی سراجیان با هزینه ای بالغ بر 22 میلیارد ریال را به 95درصد پیشرفت فیزیکی برسانیم که در استان خراسان پس از دانشگاه بزرگ فردوسی به عنوان دومین دانشگاه در جذب حمایت خیرین در این سطح به این مهم دست یافته ایم.
دکتر بهشتی همچنین از دیگر فعالیت های مهم بنیاد در سال گذشته به حمایت بی سابقه خیرین گرانقدر، تخصیص مبلغ 400 میلیون ریال در قالب وام های بلاعوض شهریه و تغذیه به دانشجویان بی بضاعت اشاره کرد.
در ادامه فرماندار و امام جمعه قوچان پیرامون اهمیت مشارکت خیرین در مراکز علمی و فرهنگی سخنانی ایراد کردند و جلسه با بحث و تبادل نظر با حاضرین در جلسه در زمینه توسعه این فعالیت های خداپسندانه ادامه یافت.
گفتنی است در خاتمه از تابلوی یادبود ساختمان آزمایشگاه ها و کارگاه ها توسط خیر گرامی و مسئولان حاضر رونمایی شد .

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

جهش رتبه دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در سال 2016 در رتبه‌بندی سایماگو

براساس آمار منتشر شده در پایگاه علم‌سنجی سایماگو در سال 2016 که از پایگاه داده Scopus به عنوان مرجع اطلاعات خود بهره می‌گیرد، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل توانسته است رتبه 584 را در بین دانشگاه های دنیا و رتبه 11 را از میان کلیه دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های علوم پزشکی، آزاد اسلامی و پژوهشگاه‌های تحقیقاتی کشور کسب کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بررسی رتبه دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل بین دانشگاه‌های دنیا و ایران نشان می‌دهد که روند رو به رشد دانشگاه در سال‌های اخیر صعودی بوده که توانسته است از رتبه 698 دنیا در سال 2012 به 584 در سال 2016 ارتقا یابد و هم‌چنین رتبه خود را در کشور از 32 (در سال 2012) به رتبه 11 (در سال 2016) برساند و هم اکنون در بین دانشگاه های صنعتی کشور حائز رتبه چهارم باشد.
نظام رتبه‌بندی سایماگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که بر اساس تعداد مقالات علمی مؤسسات آموزشی عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس آن‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنند.
این نظام رتبه‌بندی در سال 2016 ذیل سه دسته شاخص اصلی از جمله «کیفیت؛ برتری در مرجعیت علمی، تاثیر نرمال شده و مدارک علمی نمایه‌شده بین‌المللی، تعداد کل نویسندگان مؤثر یک مؤسسه، مرجعیت علمی، همکاری بین‌المللی، پرنفوذترین مجلات علمی جهان و برتری علمی»، «نوآوری؛ دانش نوآوری و تاثیر تکنولوژیکی» و «مباحث اجتماعی؛ تعداد پیوندهای دریافتی وب سایت مؤسسه، حجم صفحات اینترنتی مؤسسه با درنظر گرفتن سهم هر شاخص با زیر مجموعه‌های اصلی آن»، دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و علمی را مورد ارزیابی قرار داده است و در این رتبه‌بندی تعداد 5147 دانشگاه و مؤسسه برتر ارزیابی و رتبه‌بندی شده‌اند.
بنا بر آمار منتشر شده در پایگاه علم‌سنجی سایماگو، ایران صاحب رتبه نخست تولید علم در منطقه غرب آسیاست و در این رتبه‌بندی دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه صنعتی شریف، رتبه‌های 1 تا 3 را در بین دانشگاه های کشور کسب کرده‌اند.
بر پایه این گزارش، دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اقدامات مؤثری را در راستای ارتقای دانشگاه در رتبه های معتبر بین المللی به انجام رسانده است که می توان به ورود دانشگاه به نظام بندی های بین المللی از قبیل US News، Times Higher Education (THE)، Profiles Project، Round University Ranking (RUR) وShanghai Jiaotong Academic Ranking of World Universities (ARWU) اشاره کرد.
گفتنی است علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.scimago.com مراجعه کنند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

رئیس دانشگاه جیرفت :تولیدات علمی دانشگاه جیرفت 15 درصد رشد داشته است

رئیس دانشگاه جیرفت با اشاره به دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه گفت: تولیدات علمی دانشگاه جیرفت در پنج سال اخیر به طور متوسط سالانه 15 درصد رشد داشته و این یک دستاورد بزرگ برای مردم استان کرمان است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترناصر برومند با بیان اینکه دانشگاه کانون پژوهش است افزود: پژوهش یکی از ارکان مهم هر دانشگاه محسوب می شود لذا دانشگاه جیرفت به عنوان بزرگ ترین مرکز آموزش عالی جنوب کرمان در این راستا گام برمی دارد.
وی تصریح کرد: دانشگاه جیرفت با بسترسازی مناسب برای انجام پژوهش در علوم مختلف درصدد ارتقا و همچنین تبدیل دانشگاه از یک نسل به نسل دوم و سوم است بنابراین این دانشگاه به دنبال ایجاد دانشگاهی کارآفرین و پیگیر برنامه های اقتصاد مقاومتی از طریق تحقق اقتصاد دانش بنیان است.
وی از آموزش و پژوهش به عنوان 2 بال دانشگاه یاد کرد و خاطرنشان کرد: اگر آموزش خوبی به دانشجویان ارائه نشود نمی توان انتظار انجام پژوهش های علمی و راهبردی را داشت، بر این اساس باید به این 2 مقوله در کنار هم و در راستای تحقق اهداف دانشگاه توجه ویژه شود.
رئیس دانشگاه جیرفت با بیان اینکه ارتقای جایگاه دانشگاه بدون پژوهش علمی و اثرگذار امکان پذیر نیست گفت: اعضای هیئت علمی دانشگاه جیرفت تاکنون بیش از 402 مقاله را در مجله های داخلی و خارجی منتشر کرده و از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 138 مقاله به چاپ رسیده که بیانگر اعتلای پژوهش و تحقیق در این دانشگاه است.
دکتر برومند با بیان اینکه افزایش کمیت تولید علم تنها یکی از ابعاد تولید علم است افزود: هدایت مقالات به سمت نیازهای کشور مهم ترین مسئله فعلی در علم کشور است اما در عین حال انتشار نتایج پژوهش در معتبرترین مجلات بین‌ المللی نیز باید در دستور کار پژوهشگران باشد.
وی تصریح کرد: یکی از اهداف مهم دانشگاه جیرفت تقویت حلقه واصل علم و صنعت است که در جنوب کرمان این امر محقق نشده و لذا باید با همکاری سایر دستگاه های اجرایی این امر محقق شود.
دکتر برومند در ادامه به افزایش کیفیت پایان نامه های دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه جیرفت اشاره و بیان کرد: مشارکت دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در حوزه پژوهش، تحقیقات و فعالیت های دانش بنیان ضروری است و دانشگاه جیرفت با تمام توان از این مهم حمایت می کند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۱۲

راه اندازی دفتر امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه پیام نور

مدیر کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم اعلام کرد: دفتر امور کنسولی دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه پیام نور در ماه جاری راه اندازی می شود.

صمد حاج جباری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت ایجاد دفاتر کنسولی دردانشگاه ها گفت: پیش از این دفاتر کنسولی در دانشگاه‌های شیراز، اصفهان، مشهد، قم، قزوین، کرمان، تهران و علوم پزشکی تهران راه اندازی شده است.
وی ادامه داد: دفتر امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه پیام نور بعد از امتحانات پایان ترم راه اندازی می شود.
مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم با بیان اینکه این دفاتر با هدف رفاه حال دانشجویان غیر ایرانی و تسهیل امور تحصیلی آنان راه اندازی می شود، افزود: دانشجویان غیر ایرانی برای تمدید اقامت، مهاجرت، صدور ویزا و به طور کلی امور کنسولی خود باید به دفتر کنسولی مرکزی در تهران مراجعه می کردند که با راه اندازی این دفاتر در برخی استان ها و دانشگاه‌ها از تردد این دانشجویان کاسته شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۳ هزار دانشجوی خارجی در کشور حضور دارند و ظرفیت دانشگاه های ما بیشتر از نیاز کشور و جوانان ماست، بنابراین سیاست آموزش عالی به سمت پذیرش دانشجوی خارجی سوق یافته است.
مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم یادآورشد: همچنین در برنامه ششم یعنی تا پایان سال ۹۹، برنامه ریزی شده است که تعداد دانشجویان غیرایرانی به ۷۵ هزار دانشجو افزایش یابد.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۳۵

ارائه آخرین دستاوردهای نوین علمی در شرکت های دانش بنیان خراسان

رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت : آخرین دستاوردهای نوین کشور در شرکت های دانش بنیان خراسان توسعه می یابد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، دکتر سید حسن علم الهدایی در نشست خبری گفت: تولید مشتقات خون مخصوصا فاکتور هشتم برای بیماران هموفیلی با روش نو ترکیب ، تولید داروهای کمیاب سرطانی ، واکسن ، انسولین وکِیت های اندازه گیری ، تحقیق و بررسی امنیت سلامت غذا در جامعه و همچنین فعالیت در حوزه های فرهنگی ، زیارت ، كشاورزي ، انرژی ، ict ، نفت ، گاز و پتروشیمی از فعالیت های شرکت های دانش بنیان خراسان است.
وی با اشاره به استقرار شرکت های دانش بنیان در شهرستان سرخس گفت : در جهت ایجاد زیر ساخت های لازم برای حضور شرکت ها و استفاده از ظرفیت های این شهرستان در قالب استقرار نمایندگی پارک علم و فناوری خراسان در سرخس طبق تفاهم نامه امضا شده در صورت اجرایی شدن گام بلندی برداشته خواهد شد .
رئیس پارک علم و فناوری خراسان در این جلسه همچنین افزود : با توجه به وجود نیروهای متخصص ، کارآمد و البته تاثیرگذار و بکارگیری آنان در سطح شهرستان ، برگزاری دوره های آموزشی با توجه به نیاز سنجی منطقه ، ایده پروری در سطح شهرستان با همکاری دانشگاه ها و همچنین استانداردسازی محصولات گیاهی ، دارویی و ... از جمله برنامه های قابل اجرا در جهت استقرار شرکت های دانش بنیان در این شهرستان می باشد .
حسین سنجرانی فرماندار سرخس هم در این جلسه گفت : در حال حاضر 20 هزار خانوار وابسته به وزارت نفت ساکن سرخس هستند که 2500 نفر افراد تحصیل کرده جز کارکنان رسمی وزارت نفت می باشند که پتانسیل بالایی در جهت توسعه کیفی و کمی ایجاد زیر ساخت های لازم برای استقرار شرکت های دانش بنیان در این شهرستان را دارند .
وی افزود : با توجه به وجود منابع طبیعی و البته نیروهای کارآمد و متخصص وبا همکاری دستگاه ها و نهادهای اجرایی شهرستان می شود چشم انداز روشنی را در آینده ای نه چندان دور متصور شد .

۹۵/۱۰/۱۳
۱۳:۰۴

مرکز پارک علم و فناوری شهرستان دهلران افتتاح شد

دهلران-دفتر پارک علم و فناوری شهرستان دهلران با حضور جمعی از مسئولان استانی و محلی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس پارک علم و فناوری  استان ایلام ظهر امروز در این آیین گفت: این مرکز علاوه بر مشاوره به جوانان می تواند زمینه رونق کسب‌ و کارهای نوپای محلی و هدایت آنها به سمت توسعه‌یافتگی نقش‌آفرینی کند.
کامران طاهرپور اظهار داشت: خوشبختانه شهرستان دهلران یکی از شهرستان های با استعداد استان ایلام است و ایجاد این دفتر می تواند نیروهای فارغ التحصیل که دارای ایده و خلاقیت علمی هستند را حمایت کند.
وی بیان داشت: در این مرکز علاوه بر مشاوره برگزاری کلاس های کار گاهی نیز برای رفاه حال فاغ التحصیلان واز همه مهتر حمایت از ایده های آنها در دستور کار خود دارد.
وی افزود: افرادی که دارای ایده و خلاقیت هستند با مراجعه به این دفتر علاوه بر تشکیل پروند حمایت های لازم نیز از آنها صورت خواهد گرفت.
طاهر پور بیان داشت: امیدواریم این مرکز بتواند با مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و توسعه شتاب‌دهنده‌ها و کسب‌وکارهای نوپا در استان زمینه اشتغال‌زایی و فعالیت جوانان را فراهم کند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۴:۰۹

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری: زمینه فرآوری گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری فراهم شود

شهرکرد- رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت: زمینه توسعه واحدهای فرآوری گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری فراهم شود.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل پیر علی بعد از ظهر دوشنبه در نشست توسعه گیاهان دارویی چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه زمینه فرآوری گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری فراهم شود، اظهار داشت: نباید گیاهان دارویی به صورت خام فروخته شوند.
وی با اشاره به ضرورت راه اندازی صنایع فراوری گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری، عنوان کرد: توسعه صنایع فراوری گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری موجب افزایش شغل و درامد در سطح استان می شود.
رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: توسعه شرکت های دانش بنیان در مسیر توسعه کشت و فراوری گیاهان دارویی در این استان ضرورت دارد.
وی با اشاره به اینکه رویش گیاهان دارویی در این استان یکی از ظرفیت های مهم به شمار می رود، عنوان کرد: باید از این ظرفیت در راستای توسعه استان استفاده کرد.
۱۳۰۰گونه گیاهی در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است
مدیر کل منابع طبیعی وآبخیز داری استان چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست عنوان کرد:  بیش از یک هزار و ۳۰۰ گونه گیاهی در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است که بخش قابل توجهی از آنها دارای خاصیت دارویی هستند.
علی محمدی مقدم عنوان کرد: شرایط آب و هوایی چهارمحال و بختیاری زمینه رویش بسیار از گیاهان دارویی را در این استان فراهم کرده است.
وی عنوان کرد: مراتع استان چهارمحال و بختیاری مهمترین منابع برای توسعه و کشت گیاهان دارویی است.
مدیر کل منابع طبیعی وآبخیز داری استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: احیای مراتع با توسعه کشت گیاهان دارویی محقق می شود و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

۹۵/۱۰/۱۳
۲۰:۴۱

امضاء تفاهمنامه همکاری پژوهشگاه موادوانرژی و پارک علم وفناوری استان آذربایجان شرقی

کرج-ایرنا- مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی و پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی تفاهمنامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه به منظور هم افزایی و همکاری های مشترک، به امضای سیدامیرحسین زمزمیان سرپرست مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی و محمدعلی حسین پور فیضی رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی رسیده است.
در این تفاهم نامه بر همکاری مشترک در تبادل اطلاعات و امکانات، استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های علمی و فنی، پژوهشی، آموزشی، آزمایشگاهی، فرهنگی، کارآفرینی، اجرایی و قانونی در جهت حمایت از فناوران و صاحبان ایده، تاکید شده است.
یکی از ملاحظات اساسی در این تفاهمنامه برای پژوهشگاه مواد و انرژی، ظرفیت های موجود در استان آذربایجان شرقی است.
با عنایت به نظر معاون صنایع کوچک شهرک های صنعتی کشور، هدف این است که شهرک علم و فناوری تبریز به هاب فنآوری تبدیل شود. بیش از 8 هزار واحد قطعه سازی ریلی، هوا فضا، راه آهن و نفت و گاز به عنوان صنایع مادر در استان آذربایجان شرقی فعالیت می کنند که باید این صنایع را به روز نگه داشته و تبریز را به قطبی از قطعه سازی کشور تبدیل کرد.
همچنین تاکنون 500 واحد صنعتی واجد شرائط در این استان شناسایی شده، که 270 واحد از این تعداد دانش بنیان شده است و برای حصول تعامل فیمابین و به خصوص برای پژوهشگاه و واحدهای فنآور مرکز رشد، ظرفیت بسیار قابل ملاحظه ای برای همکاری در چارچوب این تفاهم نامه خواهد بود.
در این تفاهم نامه، امکان استفاده از امکانات و تجهیزات قانونی طرفین، ارائه راهکارهای مناسب و همکاری در جذب و تامین اعتبارات و حمایت های مالی و معنوی برای حمایت از فناوران و شرکت های فناور و دانش بنیان و نیز استفاده از امکانات و توانمندی های فکری، تجربی، پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه ای و ارتباطات بین الملل مرکز رشد پژوهشگاه در راستای ارائه خدمات، داوری ایده های شرکت های متقاضی عضویت در پارک علم و فناوری و مراکز رشد وابسته به آن، به عنوان محورهای همکاری قید شده است.
همچنین جهت نظارت، ارزیابی و حسن اجرای این تفاهم نامه،کارگروه مشترکی با ترکیب دو نماینده تام الاختیار طرفین، ظرف مدت یک ماه پس از تاریخ امضای تفاهم نامه تشکیل می گردد. در مرحله بعد و پس از مبادله تفاهم نامه ، مقرر شده است که برای درک و شناخت و شناسائی ظرفیت های تفاهم نامه نمایندگان طرفین کلیه موارد را بررسی و اعلام نمایند.
لازم به ذکر است، اعتبار این تفاهم نامه که در 10 ماده و 2 نسخه تنظیم شده است، به مدت 5 سال می باشد و درصورت تمایل طرفین، قابل تمدید می باشد.
7417/1535خبرنگار:منصورجمشیدی**انتشار دهنده:داریوش غفاری

۹۵/۱۰/۱۴
۰۷:۳۸

گسترش همکاری مرکز رشد پژوهشگاه مواد با پارک علم و فناوری آذربایجان‌شرقی

مرکز رشد پژوهشگاه موادوانرژی و پارک علم‌وفناوری آذربایجان شرقی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛این تفاهم نامه در راستای هم‌افزایی و همکاری‌های مشترک، به امضای دکتر سیدامیرحسین زمزمیان، سرپرست مدیریت مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی و دکتر محمدعلی حسین پور فیضی، رییس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی رسیده است.
در این تفاهم‌نامه بر همکاری مشترک در تبادل اطلاعات و امکانات، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی و فنی، پژوهشی، آموزشی، آزمایشگاهی، فرهنگی، کارآفرینی، اجرایی و قانونی در جهت حمایت از فناوران و صاحبان ایده تاکید شده است.
یکی از ملاحظات اساسی در این تفاهم‌نامه  برای پژوهشگاه مواد و انرژی، ظرفیت‌های موجود در استان آذربایجان شرقی است.
بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه مواد، با عنایت به نظر معاون صنایع کوچک شهرک‌های صنعتی کشور هدف این است که شهرک فناوری تبریز به هاب فناوری و تکنولوژی تبدیل شود، در این راستا بیش از 8 هزار واحد قطعه‌سازی ریلی، هوا فضا، راه آهن و نفت و گاز به عنوان صنایع مادر در استان آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند که باید این صنایع را به روز نگه داشته و تبریز را به قطبی از قطعه‌سازی کشور تبدیل کرد. همچنین تاکنون 500  واحد صنعتی واجد شرایط در این استان شناسایی شده که 270 واحد از این تعداد دانش‌بنیان شده است و برای حصول تعامل طرفین و به خصوص برای پژوهشگاه و واحدهای فناور مرکز رشد، ظرفیت بسیار قابل ملاحظه‌ای برای همکاری در چارچوب این تفاهم‌نامه خواهد بود.
در این تفاهم‌نامه، امکان استفاده از امکانات و تجهیزات قانونی طرفین، ارائه راهکارهای مناسب و همکاری در جذب و تامین اعتبارات و حمایت‌های مالی و معنوی برای حمایت از فناوران و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و نیز استفاده از امکانات و توانمندی‌های فکری، تجربی، پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه‌ای و ارتباطات بین‌الملل مرکز رشد پژوهشگاه در راستای ارائه خدمات، داوری ایده‌های شرکت‌های متقاضی عضویت در پارک علم و فناوری و مراکز رشد وابسته به آن، به عنوان محورهای همکاری قید شده است.
همچنین جهت نظارت، ارزیابی و حسن اجرای این تفاهم‌نامه،کارگروه مشترکی با ترکیب دو نماینده تام الاختیار طرفین، ظرف مدت یک ماه پس از تاریخ امضای تفاهم‌نامه تشکیل می‌شود. در مرحله بعد و پس از مبادله تفاهم‌نامه مقرر شده است که برای درک و شناخت و شناسایی ظرفیت‌های تفاهم‌نامه نمایندگان طرفین تمام موارد را بررسی و اعلام کنند.
اعتبار این تفاهم‌نامه که در 10 ماده و 2 نسخه تنظیم شده است، به مدت 5 سال بوده و درصورت تمایل طرفین، قابل تمدید است.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۹:۳۰

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی: شورای عالی برنامه‌ریزی از گفتار شهید مطهری درس بگیرد

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: شهید مطهری در کتاب آینده انقلاب اسلامی یک برنامه‌ریزی برای حوزه‌های علمیه می‌نویسند که خوب است شورای عالی برنامه‌ریزی از گفتار شهید مطهری درس بگیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مالک شجاعی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی در نشست رویکرد ترجمه فرهنگی در سیره پژوهی که در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد، گفت: در یک مقطعی ترجمه از یونان به جهان اسلام ترجمه فرهنگی می‌شود.
وی افزود: در دوران معاصر علوم انسانی جای علم را می‌گیرد و در این انتقال‌ها ترجمه فرهنگی به معنای عام اتفاق می افتد.
شجاعی با اشاره به فریضه خام خود، عنوان کرد: در روزگار ما اگر کسی بخواهد با رویکرد ترجمه فرهنگی سیره‌پژوهی کند باید بداند که ترجمه از چه دالان‌های تاریخی و تمدنی عبور کرده است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی اظهار داشت: در ترجمه آموختیم که ترجمه تسلط به زبان مبدا و مقصد، فهم بافت‌های فرهنگی و تمدنی است.
وی با بیان اینکه مطالعات ترجمه یک حوزه بسیار جذاب و قابل اعتنا دارد، گفت: در تمدن اسلامی و تمدن غرب ادوار مختلف برای ترجمه وجود داشته است، در جریان‌های ترجمه اتفاقات عجیبی می‌افتد که امکان یا امتناع از ترجمه دارد.
شجاعی افزود: در نگاه اول شاید به ذهن ما برسد که امکان ترجمه لفظ به لفظ وجود دارد اما اینکه مثلا ایمان را با چه لفظی در زبان انگلیسی برگردانیم انتقال آن دقیق باشد اهیمت دارد، چرا که داستان ترجمه واژه به واژه با ترجمه فرهنگی متفاوت است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: در ترجمه میان فرهنگی چرایی، چه چیزی، میزان، تاثیر رسمی و غیر رسمی و واحد ترجمه اهمیت دارد.
وی بیان داشت: گرایش‌های غالب در حوزه مطالعات ترجمه جدی است، در مطالعات فلسفی حوزه امکان و امتناع ترجمه صحبت‌های جدی وجود دارد، یک نگاه مکانیکی به ترجمه و صرف ترجمه کلمه به کلمه کافی نیست.
شجاعی با بیان اینکه اینکه خیر غایی در تمدن ما چیست و آیا برای فرهنگ‌های دیگر قابل ترجمه است، عنوان کرد: مطالعات تاریخی و ادبی ترجمه بسیار به ما کمک می‌کند، ایدئولوژی در ترجمه بسیار مهم است که در ترجمه فرهنگی کمک می‌کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی درباره مطالعات در حوزه فرهنگی گفت: فرهنگ به هر جایی که نشانی از رد پای انسان داشته باشد گفته می‌شود در واقع هرجا مهر انسان خورده باشد.
وی درباره ترجمه فرهنگی بیان داشت: در ترجمه فرهنگی باید ابتدا به این سوال پاسخ داد که آیا می‌توان امر قدسی را به زبان امروز یعنی زبان علوم انسانی ترجمه کرد، ما هر چه در خودمان ذوب شویم و در ترجمه فرهنگی و تمدنی غلط بخوریم به ترجمه خوب دست پیدا می‌کنیم.
شجاعی افزود: یک ترجمه خوب و قابل اعتنا که پررهرو نبود ترجمه فرهنگی شهید مطهری در سیره و دین است، ما در سنت‌های دینی خود یک حوزه معرفتی به نام کلام داریم که صورت‌بندی، تبین، آسیب‌شناسی و پاسخ به شبهات در عقاید دینی را دارد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: یک مفهوم جدیدی به نام کلام جدید در جهان اسلام امروز متولد می‌شود که در همه آنها متلکم به مثابه مترجم فرهنگی بین متن مقدس و جامعه امروز خود ایستاده است، متکلمان الهی‌دانان فرهنگ دینی هستند، متلکم سعی می‌کند به قدر طاقت بشری علوم دینی را منتقل کند.
وی افزود: شهید مطهری در کتاب آینده انقلاب اسلامی یک برنامه‌ریزی برای حوزه‌های علمیه می‌نویسند که خوب است شورای عالی برنامه‌ریزی که به جان کیفیت در علوم انسانی افتاده از گفتار شهید مطهری درس بگیرد.
شجاعی اظهار داشت: در حوزه علوم انسانی بدون توجه به مختصات و مولفات ترجمه فرهنگی برنامه‌ریزی می‌شود که حیرت آور است.
وی گفت: شهید مطهری برنامه‌ای را برای حوزه‌های علمیه می‌دهد که قلب تپنده آن کلام است ایشان 26 مورد آورده که جزو وظایف فعلی حوزه علمیه است.
شجاعی عنوان کرد: شهید مطهری در مجموعه آثار سیره پژوهانه خود مواردی را آوردند که در جلد 16، 17 و 18 دقیقا ناظر بر سیره‌پژوهی فرهنگی است، شما مقدمه عدل الهی ایشان را خیلی جدی بگیرید ایشان در اینجا تعریفی از خود ارائه می‌دهد که به مثابه مترجم فرهنگ در گفتمان دینی است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی بیان داشت: شهید مطهری می‌فرماید: شاید اگر به صد و خرده آثار من نگاه کنید فکر کنید که من نگاه ژورنالیستی داشتم اما این بنده از حدود 20 سال پیش که قلم به دست گرفتم مقاله یا کتابی نوشتم تنها چیزی که در نوشته‌هایم هدف قرار دادم حل مشکلات و پاسخ به سوالاتی است که در مسائل اسلامی عصر ما مطرح است هدف گره‌گشایی از دغدغه‌ها و مشکلات جامعه بوده است.
وی افزود: در کتاب «محمد خاتم پیامبران» شهید مطهری که قبل از انقلاب منتشر شده است بزرگان اندیشه دینی روزگار ما همچون مرحوم آیت الله طباطبایی، شریعتی، و آیت‌الله طالقانی همه مقاله دادند، همه به این پرسش جواب دادند پیام حضرت محمد(ص) به زمانه ما چیست، ما در این زمینه غفلت کردیم و آنرا به مراکزی واگذار کردیم که کمترین بهره را از احادیث منابع دینی دارند.
شجاعی گفت: شهید مطهری در آثار خود درباره ضرورت مواجه فرهنگی با دین موانع ترجمه فرهنگی دین در جهان اسلام بحث کرده است همچنین درباره زمینه و معنا شناسی آن و امانیسم اسلامی صحبت کردند.
وی افزود: همچنین شهید مطهری درباره علت اینکه چرا شیعه می‌تواند نسبت به اهل سنت در ترجمه کامیاب تر باشد نیز صحبت کرده است، مولفه‌های فرهنگی امکان شکل‌گیری خوارج در زمان را بحث کردند.
شجاعی در پایان با اشاره به سخنی از دیلتای خاطرنشان کرد: ما عالمان علوم انسانی فقیران غنی هستیم یعنی یک غنای تمدنی و فرهنگی قابل اعتنا است فلسفه معاصر یا باید هستی شناسی ما باشد یا باید از زمان انسان معاصر خداحافظی کند./201/807/ب1

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۲۱

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان: دانشگاه سمنان در مسیر توسعه و نوآوری به عنوان دانشگاه کارآفرین حرکت می‌کند

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان گفت: تا کنون ۱۰۸ اختراع به نام دانشگاه سمنان و پارک علم و فناوری این دانشگاه در حوزه‌های مختلف به ثبت رسیده که توانسته نقش بسزايي در به ثبت رسانيدن اختراعات مخترعين جوان استان سمنان داشته باشد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سیف الله سعدالدین، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام ثبت بیش از ۱۰۰ اختراع توسط مخترعین دانشگاه سمنان گفت: تا کنون 108 اختراع به نام دانشگاه سمنان و پارک علم و فناوری این دانشگاه در حوزه های مختلف به ثبت رسیده که توانسته نقش بسزايي در به ثبت رسانيدن اختراعات مخترعين جوان استان سمنان داشته باشد.
 
سیف ا... سعدالدین با اشاره به فعالیت دفتر مرجع منطقه اي مالكيت فكري پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان افزود: فرهنگ سازی و ایجاد باور عمومی برای ثبت اختراعات از رسالت های مهم این دفتر است. اختراعات حداکثر تا 20 سال از تاریخ ثبت دارای اعتبار هستند و هرگونه کپی برداری، تولید و فروش توسط غیر، پیگرد قانونی خواهد داشت.
 
سعدالدین جدید بودن، نوآوری طرح و دارای گام ابتکاری بودن و کاربرد صنعتی و تجاری سازی طرح را از معیارهای ارزیابی اختراع برای ثبت عنوان کرد و اظهار داشت: پس از ثبت طرح به عنوان اختراع در اداره کل ثبت اختراعات کشور، مخترع می تواند پس از اخذ گواهی ثبت اختراع، نسبت به تقویت معیارهای علمی و عملی ثبت اختراع و سپس برای اخذ تأییدیه علمی یا ثبت اختراع بین المللی اقدام نماید.
وی گفت: در تأییدیه های علمی اختراع، میزان جدید بودن ثبت اختراع، میزان ابتکاری بودن و میزان کاربردی بودن و تجاری سازی ثبت اختراع مورد ارزیابی قرار می گیرد و اعتبار سنجی در مورد اختراع انجام می پذیرد.
 
وی با بیان اینکه دانشگاه سمنان در مسیر توسعه و نوآوری به عنوان دانشگاه کارآفرین حرکت می کند خاطر نشان کرد : برنامه بعدی پارک علم و فناوری برای توسعه فعالیت های مالکیت فکری و ثبت پتنت بین المللیثبت علائم تجاری و طرح های صنعتی در سطح استان سمنان است که به همین منظور تاکنون دوره ها و کارگاه های آموزشی تخصصی برگزار و کارشناسان این حوزه نیز آموزش های لازم را کسب کرده اند.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۲:۱۳

تجدید نظر درتعرفه گمرکی کالاهای دانش‌بنیان تولید داخل

ایرنا: تعرفه گمرکی کالاهای دانش‌بنیان تولید داخل به منظور حمایت از تولید محصولات دانش‌بنیان داخلی تجدید نظر می‌شود. شرکت سنجش فناوری خاورمیانه عضو پارک فناوری پردیس با نظارت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی ایران، به منظور حمایت از تولید محصولات دانش بنیان داخلی روی تعرفه گمرکی کالاهای دانش‌بنیان تولید داخل تجدید نظر خواهد کرد. به همین منظور از تمام شرکت‌هایی که داری شرایطی از قبیل فروش بالای 8 میلیارد تومان شرکت در سال 1394، فروش حداقل 2 میلیارد تومان محصول طبق اظهارنامه مالیاتی در سال 1394، دریافت استانداردهای فنی و علمی محصول مورد نظراز مراجع ذی‌صلاح داخلی و بین‌المللی، واردات محصول مورد نظر طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی بالای 10 میلیارد تومان در سال 1394و نیز حداقل 50 میلیارد تومان اندازه بازار داخلی محصول ‌باشند دعوت می‌شود تا با تکمیل فرم پیوست و ارسال آن در این طرح شرکت کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. متقاضیان تا 20 دی ماه سال جاری فرصت دارند تا فرم تکمیل شده را همراه با مدارک به آدرس tarrif@sanjeshco.com ارسال کنند.
×

۹۵/۱۰/۱۴
۰۲:۰۵

فصلنامه مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم انسانی عضو کمیته بین‌المللی اخلاق نشر شد

عضویت فصلنامه علمی- پژوهشی «مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم انسانی» در کمیته بین‌الملل اخلاق نشر (COPE) تأیید شد.

به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، درخواست عضویت این فصلنامه در کمیته بین‌الملل اخلاق نشر (COPE) تأیید شده است.
کوپ، دستورالعمل‌ها و پیشنهادهایی را برای سردبیران و ناشران و داوران مجلات تهیه کرده ‌است که در زمان برخورد با انواع سوءرفتارهای پژوهشی می‌توانند از آن کمک بگیرند و طبق آن رفتار کنند.
این کمیته اقدام به راه‌اندازی فروم‌هایی کرده است که بتوان موارد خاص را به صورت مجزا طرح و بررسی کرد. البته کوپ به بررسی مسائل فردی نمی‌پردازد ولی در عوض سردبیران را تشویق می‌کند که از بررسی موارد توسط یک گروه مناسب اطمینان حاصل کنند.
پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تاکنون 31 شماره از فصلنامه علمی- پژوهشی «مطالعات میان‌رشته‌ای در علوم انسانی» را تهیه و منتشر کرده است.
 علاقمندان می‌توانند برای ارسال آثار خود به سایت این فصلنامه مراجعه کنند. 
 

۹۵/۱۰/۱۳
۱۲:۴۲

هفتمین نشست روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه 5 کشور

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا)- هفتمین نشست مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه 5 کشور به میزبانی پارک علم و فناوری استان ایلام برگزار می‌شود.

شبکه اطلاع رسانی روابط عمومی ایران (شارا) - هفتمین نشست مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری منطقه 5 کشور به میزبانی پارک علم و فناوری استان ایلام برگزار می‌شود.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسن افشارزاده، مدیر روابط عمومی پارک علم و فناوری ایلام از برگزاری هفتمین نشست مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 5 کشور به میزبانی پارک علم و فناوری استان ایلام خبر داد.
وی هدف از برگزاری این نشست راهماهنگی هر چه بیشتر بین روابط عمومی های منطقه و دانشگاه ها اعلام کرد و افزود: ارتقا سطح فناوری در منطقه، برنامه ریزی در مسیر تبدیل ایده ها به تجاری سازی، تبادل تجربه ها و نو آوری های دانشگاه ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری، آشنایی هر چه بیشتر دانشگاه ها با دستاوردهای پارک های علم و فن آوری و حرکت به سمت تشکیل شرکت های دانش بنیان را از دیگراهداف برگزاری این نشست ها دانست.
مدیر روابط عمومی پارک علم و فناوری ایلام اعلام کرد: این نشست با حضور مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 5 کشور چهارشنبه 15 دی ماه ساعت 9 صبح در سالن شهید رضایی نژاد پارک علم و فناوری استان ایلام برگزار می‌شود.
افشارزاده گفت: برگزاری کارگاه آسیب های فضای مجازی، و بازدید از نمایشگاه محصولات فناورانه از مهمترین برنامه های جانبی این نشست است.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۰۸

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان:هرمزگان باید رنگ و بوی فناوری به خود بگیرد

پارک علم و فناوری هرمزگان در راستای ترغیب هرمزگانی ها بویژه قشر دانشگاهی به فناوری و ثبت ایده و اختراعات اقدام به برگزاری دوره آموزشی یک روزه کرد و در این دوره استادان، دانشجویان، فناوران و علاقه مندان به حوزه اختراع و نوآوری با اسناد ثبت اختراع آشنا شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترعلی فتی رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در آغاز این دوره با بیان اینکه هرمزگان یک استان تجاری است و فناوری کمک زیادی به توسعه و پیشرفت آن خواهد کرد، افزود: ما به دنبال این هستیم تا هرمزگان رنگ و بوی فناوری به خود گیرد از این رو تلاش ما بر این بوده تا مقدمات این توسعه را طبق سیاست های تعیین شده جلو ببریم.
وی افزود : پارک علم و فناوری هرمزگان بخشی از ماموریت خود را به ترویج فناوری اختصاص داده که در این مسیر کارگاه ها و رویدادهای متفاوتی برای گروه ای مختلف جامعه برگزار می شود.
رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان در ادامه گفت : اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و استادان نیز با توجه به پژوهش هایی که انجام می دهند می توانند سرعت بیشتری به فناوری در هرمزگان بدهند از این رو یکی از جامعه هدف پارک علم و فناوری هرمزگان، استادان و دانشجویان هستند که خوشبختانه استقبال خوبی از سوی دانشگاه ها در این زمینه می شود.
گفتنی است کارگاه آموزشی بررسی و تحلیل اسناد ثبت اختراع با حضور دکتر کامران باقری و با همکاری مرکز رشد دانشگاه هرمزگان و سنجش دانش صنعت جنوب توسط پارک علم و فناوری هرمزگان برگزار شد و این دوره آموزشی با عنوان بررسی و تحلیل اسناد ثبت اختراع به مدت یک روز در دانشگاه هرمزگان برگزارشد و شرکت کنندگان با جزئیات ثبت اختراعات در ایران و دیگر کشورها، روش های دسترسی و تحلیل اطلاعات اختراعات و کاربردهای آن، اطلاعات اختراعات و کاربردهای آن آشنا شدند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

ازواحد فناور مستقر در پارک علم و فناوری قزوین تقدیر شد

موسسه برگه زرینه قلم عماد مورد تقدیر مسئولان و استادان کشوری و استانی در پارک علم و فناوری قزوین قرارگرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درنشست تخصصی هنرهای سنتی با محوریت نگارگری مکتب قزوین که با حضور مسئولان و استادان برجسته صنایع دستی درسالن مهندس سیدمحمد بهشتی واقع در بنای تاریخی داعی برگزارشد از موسسه برگه زرینه قلم عماد از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان قزوین تقدیر به عمل آمد.
علاوه براین، ثبت نشان جغرافیایی گلیم ارداق و رونمایی از نشان تجاری دستان و کتاب نقش و نگار یکی دیگر از محورهای این نشست تخصصی بود.
در نشست تخصصی هنرهای سنتی با محوریت نگارگری مکتب قزوین مقالاتی درخصوص نقش مناظر در کاشی‌کاری شهرستان قزوین، بررسی و تطبیق مکتب نقاشی قزوین و عثمانی، نیمه دوم قرن دهم هجری، شکوه کتاب آریایی ایرانی در مکتب قزوین، مطالعه اسطوره‌ها در نگاره‌های فال‌نامه پراکنده و مطالعه فنی و علمی نقاشی‌های روی چوب خانه حاج فتحعلی قزوین ارائه شد.
دکتر نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، دکتربیدخام مدیر کل اموربانوان استانداری قزوین، دکتر پیله‌فروش عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان و جمعی از هنرمندان و صنعت گران استان قزوین در نشست یاد شده حضور داشتند.
همچنین نخستین نمایشگاه فناوری‌های نرم و ششمین جشنواره منطقه‌ای ابداعات و اختراعات رویش کوهرنگ درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان قم برگزارشد و شرکت برگه زرینه قلم عماد از واحد های فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان قزوین نیز با حضور در این عرصه، توانمندی های خود را به نمایش گذاشت.
گفتنی است جشنواره منطقه‌ای ابداعات و اختراعات رویش با حضور استان های قزوین، قم، تهران، اصفهان، البرز، مرکزی و چهارمحال و بختیاری با محوریت بنیاد نخبگان استان قم و همکاری سایر دستگاه‌ها و هم زمان با نمایشگاه فناوری‌های نرم با محوریت پارک علم و فناوری استان قم برگزارشد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

طرح‌های واحد فناور پارک علم و فناوری قزوین جزو 100 طرح برتر کشور قرارگرفت

طرح‌های واحد فناور مستقر درپارک علم و فناوری استان قزوین در سومین جشنواره فناوری‌های پیشرفته جزو 100 طرح برتر کشور قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سومین جشنواره بین‌المللی تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته در کرمان برگزارشد و شرکت دانش‌بنیان آشکار پرتو پویا با ارائه طرح‌های فناورانه خود، در میان 100 طرح برتر برجسته حوزه فناوری در سطح کشور قرار گرفت.
همچنین نمایشگاه جنبی این جشنواره در تاریخ 7 و 8 بهمن ماه سال جاری در جزیره کیش به منظور ارائه طرح‌ها و ایجاد فرصت‌های مناسب تجاری، سرمایه‌گذاری و تبادل فناوری با حضور شرکت‌ها، مخترعین، فناوران و تجار ایرانی و خارجی برگزارمی‌شود.
گفتنی است خانه هوشمند امن، دوربین ایکس دیجیتال و عیار سنج فلزات گران‌بها، سه مورد از طرح‌های برگزیده و برجسته شرکت آشکار پرتو پویا می‌باشد که درسومین جشنواره بین‌المللی تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته ارائه شد و مورد توجه مسئولان برگزاری این جشنواره قرار گرفت.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

نشست فرماندار سرخس با رئیس پارک علم و فناوری خراسان

حسین سنجرانی فرماندار سرخس با دکترسیدحسن علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان دراین پارک دیدارو گفتگو کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلم الهدایی دراین نشست گفت: شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان فعالیت های گسترده ای را در تولید آخرین یافته های علمی در کشور به خود اختصاص داده اند که می توان به تولید مشتقات خون مخصوصا فاکتور هشتم برای بیماران هموفیلی با روش نو ترکیب، تولید داروهای کمیاب سرطانی، واکسن ، انسولین وکِیت های اندازه گیری، تحقیق و بررسی امنیت سلامت غذا درجامعه و همچنین فعالیت درحوزه های فرهنگی، زیارت، کشاورزی ، انرژی، ict ، نفت ، گاز و پتروشیمی اشاره کرد.
وی با اشاره به استقرار شرکت های دانش بنیان درشهرستان سرخس افزود: درجهت ایجاد زیر ساخت های لازم برای حضور شرکت ها و استفاده از ظرفیت های این شهرستان در قالب استقرار نمایندگی پارک علم و فناوری خراسان در سرخس طبق تفاهم نامه امضا شده در صورت اجرایی شدن گام بلندی برداشته خواهد شد .
رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: با توجه به وجود نیروهای متخصص، کارآمد و البته تاثیرگذار و به کارگیری آنان در سطح شهرستان، برگزاری دوره های آموزشی با توجه به نیاز سنجی منطقه، ایده پروری درسطح شهرستان با همکاری دانشگاه ها و همچنین استانداردسازی محصولات گیاهی، دارویی از جمله برنامه های قابل اجرا درجهت استقرار شرکت های دانش بنیان دراین شهرستان می باشد .
حسین سنجرانی فرماندار سرخس هم دراین جلسه گفت: درحال حاضر 20 هزار خانوار وابسته به وزارت نفت ساکن سرخس هستند که 2500 نفر افراد تحصیل کرده جزو کارکنان رسمی وزارت نفت می باشند که پتانسیل بالایی درجهت توسعه کیفی و کمی ایجاد زیرساخت های لازم برای استقرار شرکت های دانش بنیان در این شهرستان را دارند .
وی افزود: با توجه به وجود منابع طبیعی و البته نیروهای کارآمد و متخصص وبا همکاری دستگاه ها و نهادهای اجرایی شهرستان می شود چشم انداز روشنی را در آینده ای نه چندان دور متصور شد .

۹۵/۱۰/۱۳
۱۵:۱۰

پیامدهای انتقال رشته‌های روان شناسی بالینی و سلامت به وزارت بهداشت

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور پیامدهای علمی، حقوقی، اجرایی و اجتماعی انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت به وزارت بهداشت را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباسعلی اللهیاری با اشاره به این که 6 ماه پیش وزیر بهداشت طی نامه ای به رییس جمهور اعلام می کند که برخی رشته‌ها در وزارت علوم به دلیل مشکلاتی که دانشجویان در حوزه های بالینی و کلینیکی دارند باید به وزارت بهداشت انتقال پیدا کند، اظهار داشت: ریاست جمهور پس از آن نامه طی دستوری اعلام می‌کند که تمام رشته های مرتبط با وزارت بهداشت باید در این وزارتخانه متمرکز باشد و در این میان رشته های روان شناسی بالینی و سلامت نیز جزو رشته هایی بود که باید از وزارت علوم به وزارت بهداشت انتقال پیدا می کرد.
وی افزود: پس از طرح این موضوع، طی جلسه هایی که با همکاران خود در شورای مرکزی، کمیسیون های روان شناسی بالینی و سلامت، شوراهای استانی و نخبگان کشور در حوزه های روان شناسی و مشاوره داشتیم، نامه ای کارشناسی و مستدل با مبانی علمی، حقوقی، اجرایی و اجتماعی حضور رئیس جمهور، دفتر مقام معظم رهبری، اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس مجلس و قوه قضائیه، ریاست کمیسیون های آموزش و تحقیقات و بهداشت و درمان مجلس ارسال شد که خوشبختانه به دلیل این که آن نامه کارشناسی شده بود، انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت متوقف شد.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، ادامه داد: اخیرا بحث هایی مطرح شده  است که بر اساس آن 2 وزارتخانه بهداشت و علوم کارگروهی را تشکیل داده اند و نمایندگانی از این وزارتخانه ها تصمیمی مبنی بر انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت گرفته اند. هر چند به طور رسمی مصوبه ای از این کارگروه بیرون نیامد اما مصاحبه های وزارت بهداشت و نوع موضع گیری ها خبر از تصمیم‌گیری در خصوص انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت می داد.
نماینده سابق مجلس، گفت: بر اساس همین شنیده ها و اظهار نظرها با پی گیری های مختلف، جلسه فوق العاده شورای مرکزی سازمان در 22 آذر سال جاری با دستور بررسی راه کارهای پیشگیری از این انتقال با حضور نمایندگان وزارت علوم و بهداشت تشکیل شد که طی آن بحث های مفصلی صورت گرفت و در آن پیامدهای انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت مطرح شد.
وی افزود: در همان جلسه، شورای مرکزی، کارگروهی با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و جمعی از روان‌شناسان و مشاوران جهت بررسی بیشتر موضوع تشکیل گردید، همچنین با تنظیم نامه‌ای به رئیس جمهوری، نگرانی اعضاء جامعه روان شناسی و مشاوره کشور را به ایشان انتقال دادیم و خواستار عدم انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزار ت علوم به وزارت بهداشت شدیم.
رئیس اسبق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصریح کرد: در اول دی ماه سال جاری نیز در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، جلسه ای با ابتکار خدایاری فرد؛ رئیس دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و با حضور مدیران گروه روان شناسی و مشاوره و رؤسای دانشکده های روان شناسی مستقر در تهران تشکیل و بیانیه‌ای پیشنهادی تنظیم شد که در آن مبانی علمی، حقوقی، اجرایی و اجتماعی این انتقال بیان شده بود، همچنین در همان جلسه کارگروهی 10 نفره شکل گرفت که در نهایت بیانیه‌ای نهایی با توافق همه اعضاء تنظیم شد.
وی افزود: بیانیه تنظیم شده در جلسه دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران که توسط 36 نفر از اساتید حاضر در جلسه به امضاء رسیده بود به سازمان ارسال و مقرر شد تا با امضای ریاست سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شود و لذا با تدبیری که اندیشیده شد به لطف الهی این نامه به امضاء 500 نفر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه های کشور رسید که جای تقدیر دارد.
وی ادامه داد: دیروز، یکشنبه 12 دی ماه سال جاری نیز با محمد مهدی زاهدی؛ رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین پژمان فر؛ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلسات جداگانه‌ای را برگزار کردیم و ضمن تقدیم بیانیه و ضمائم آن، توضیحات تکمیلی را در خصوص اشکال‌های موجود در زمینه انتقال رشته‌ها به وزارت بهداشت ارائه کردیم.
وی افزود: زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز مخالفت شدید با این انتقال طی تماس تلفنی با فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مخالفت خود را با این انتقال اعلام کردند که وزیر علوم نیز مخالفت خود را به این انتقال اعلام کردند. سپس با حضور در دفتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تقدیم بیانیه فوق خواستار دیدار مشترکی با حضور کارگروه 10 نفره تشکیل شده در جلسه دانشکده علوم انسانی دانشگاه تهران گشتیم که امید است در اسرع وقت بتوانیم توضیحات تکیملی را در این جلسه به استحضار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برسانیم.
نماینده سابق مجلس، گفت: امروز نیز این نامه حضور دفتر مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، رئیس جمهور و رئیس شورای انقلاب فرهنگی روحانی، رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس شورای اسلامی و سایر اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد و از روسای 3 قوه خواستار ملاقات حضوری جهت بیان مشکلات این انتقال شدیم.
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور، یادآور شد: بنده ضمن تشکر از تمامی همکاران، سران 3 قوه و مسئولان تصمیم گیرنده تقاضا می‌کنم با توجه به اینکه این که بار اصلی سلامت روانی، اجتماعی و معنوی جامعه بر دوش اعضاء سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور است و اعضاء این سازمان به صورت عالمانه، عاشقانه و مسئولانه در حال ایفای این وظیفه خطیر هستند و هرگونه اقدام نسنجیده و شتابزده‌ای می‌تواند بر این عظم راسخ اثرات منفی داشته باشد، از هر گونه اقدام شتابزده و بدون بررسی و در نظر گرفتن پیامدهای علمی، حقوقی، اجرایی و اجتماعی انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت جلوگیری کنند چرا که در صورت این انتقال  نا امیدی جدی در جامعه روان شناسی و مشاوره کشور ایجاد و موجب سرخوردگی جامعه روان شناسان و مشاوران می شود.
وی افزود: بار دیگر تقاضا می‌کنم تا مسئولان ذیربط به این موضوع توجه جدی کنند و از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار می‌رود به تمامی بندهای این نامه که حاکی از مشکلات جدی در زمینه انتقال رشته‌های روان‌شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت است توجه ویژه کنند.
 اللهیاری ادامه داد: با عنایت خاصی که ریاست جمهور و سایر مسئولان عالی رتبه به نخبگان کشور دارند امیدواریم هر چه زودتر شاهد اعلام مخالفت جدی و علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس و سایر دستگاه ها و ارگان های ذیربط با این موضوع باشیم تا آرامش و امید به جامعه روان شناسی و مشاوره کشور بازگردد.
وی با تاکید بر توجه و حساسیت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور نسبت به مهارت های بالینی کافی و لازم متقاضیان پروانه اشتغال حرفه ای، تصریح کرد: به مسئولان ذیربط اطمینان می دهیم که در این سازمان تنها به متقاضیانی پروانه اشتغال حرفه ای داده می شود که به مهارت های بالینی کافی و لازم دست پیدا کرده اند. این نقطه نظر درباره سایر گرایش های روان شناسی و مشاوره نیز صدق می کند.
رئیس اسبق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: از مسئولان وزارت بهداشت به ویژه وزیر بهداشت خواستاریم تا با همان همتی که موجب شکل گیری و اجرای طرح تحول نظام سلامت شد، ظرفیت های کلیدی این وزارتخانه را در اختیار دانشجویان رشته های روان شناسی بالینی و سلامت وزارت علوم نیز قرار دهند که این موضوع می تواند در قالب تفاهم نامه و برنامه مشترک با راه اندازی شورای گسترش مشترک صورت گیرد تا بعد بالینی دانشجویانی که در وزارت علوم تحصیل می کنند نیز تقویت شود.
وی ادامه داد: همچنین از وزارت بهداشت خواهشمندیم به جای کمرنگ کردن ظرفیت رشته های روان شناسی بالینی و سلامت در وزارت علوم، با همت والا ظرفیت پذیرش دانشجو در گرایش های بالینی و سلامت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را افزایش دهد چرا که برا که بر اساس بررسی کارشناسی انجام شده، کشور ما در مقایسه با کشورهای در حال توسعه که به ازای هر 500 خانوار یک روان شناس یا مشاور دارند، ما به ازای هر 4 هزار و 500 خانوار یک روان شناس و مشاور داریم.
این در حالی است که این آمار در استان های محروم  به ازای هر 15 هزار خانوار یک روان شناس یا مشاور است.این آمار در تهران که بیشترین دانشگاه های روان شناسی و مشاوره را دارد به ازای هر 2 هزار و 500 خانوار یک روان شناس یا مشاور است که انتظار می رود وزارت بهداشت با تمام توان و ظرفیت به تربیت این دانشجویان برای جبران این خلاء بپردازد.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاور کشور با تائید استقلال دستگاه ها خواستار وحدت رویه میان وزارتخانه های بهداشت و علوم برای کار مشترک در این زمینه شد.
وی افزود: این دغدغه وجود دارد که در برخی واحدهای دانشگاه های آزاد و پیام نور امکانات کافی برای تدریس رشته های روان شناسی بالینی و سلامت وجود ندارد، که انتظار می رود این نواقص بر طرف شود چرا که سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به دانش آموختگان ضعیف و فاقد مهارت بالینی کافی، پروانه اشتغال حرفه ای نمی دهد.
الهیاری از طرح ارزیابی دانشگاه های کشور در زمینه روان شناسی و مشاوره توسط این سازمان خبر داد و گفت: در حال ارزیابی دانشگاه های مختلف کشور در زمینه آموزش روان شناسی و مشاوره هستیم و یکی از شاخص های ما آمار قبولی و عدم قبولی این افراد در کمیسیون های مختلف سازمان است.
وی تاکید کرد: طبق قانون، بررسی صلاحیت حرفه ای و تخصصی تمام روان شناسان و مشاوران و همچنین صدور پروانه اشتغال حرفه‌ای بر عهده سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور است. اعم از اینکه این دانش آموختگان فارغ التحصیلان دانشگاههای وزارت بهداشت و درمان باشند یا دانش آموخته دانشگاههای زیر مجموعه وزارت علوم یا دانشگاه آزاد باشند یا حتی فارغ التحصیلان دانشگاههای خارج از کشور. مطابق نص صریح قانون مرجع انحصاری صدور مجوز تنها و تنها سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور است.
رئیس اسبق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با ابراز خرسندی از توجه ویژه ای که در برنامه ششم توسعه به موضوع روان شناسی و مشاوره شده است، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه نیز به موضوع فراگیری خدمات روان شناختی و مشاوره ای پرداخته شده است تا اقشار کم درآمد نیز بتوانند از این خدمات بهره مند شوند، همچنین به پیشنهاد سازمان نظام روان شناسی و مشاور کشور آموزش مهارت های مشاوره پیش از ازدواج، پیشگیری از اعتیاد و پوشش بیمه ای خدمات روان شناختی و مشاوره ای در برنامه ششم توسعه قرار گرفته و توسط مجلس محترم تصویب شده است.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، خاطر نشان کرد: امیدوارم در آینده ای نه چندان دور بتوانیم فاصله خود را با کشورهای توسعه یافته کم کنیم و مردم کشورمان طبق رهنمود مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به اهمیت ضرورت مراجعه به روان‌شناس و مشاور مومن و دارای اخلاق حرفه‌ای پی ببرند و با بهره مندی از خدمات روان شناختی و مشاوره ای زندگی سالم و پر نشاطی داشته باشند.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۶:۰۹

۱۶ دی ماه برگزار می‌شود؛ مراسم سالگرد شهدای هویزه توسط بسیج دانشجویی استان خوزستان

مراسم سالگرد شهدای هویزه توسط بسیج دانشجویی استان خوزستان با حضور بیش از ۵۰ خانواده شهید حماسه هویزه از سراسر کشور، همرزمان شهدای هویزه، عشایر خونگرم دشت آزادگان، دانشجویان دانشگاه‌های استان و مسئولان کشوری و استانی ۱۶ دی در محل زیارتگاه شهدای هویزه برگزار می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، برنامه های آیین بزرگداشت سی و ششمین سالگرد حماسه هویزه و شهادت شهید علم الهدی و یارانش اعلام شد.
 
کریمی، دبیر شورای فرهنگی زیارتگاه شهدای هویزه گفت: جلسات برنامه ریزی مراسم بزرگداشت سی و ششمین سالگرد شهادت هویزه آفرینان از آذرماه در استانداری خوزستان با حضور معاون استاندار و امام جمعه موقت اهواز، فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان و برخی مدیران کل) برگزار شد.
 
جلسات دیگری نیز به ریاست سردار شاهوارپور و فرماندهان عالی استان و اعضای هیات امنای زیارتگاه شهدای هویزه و اعضای شورای اداری شهرستان هویزه در محل مزار شهدای هویزه برگزار شد تا این مراسم ملی به بهترین شکل موجود برگزار شود.
 
وی برنامه های مراسم سالگرد را به شرح زیر اعلام کرد: اولین مراسم به مناسبت 16 دی (روز ملی شهدای دانشجو) چهارشنبه 15 دی ماه از ساعت 15 تا 17 در باغ موزه دفاع مقدس تهران با حضور قالیباف شهردار تهران جهت تجلیل از خانواده های شهدای دانشجوی حماسه هویزه و شهدای دانشجوی مدافع حرم برگزار خواهد شد.
 
کریمی افزود: مراسم اصلی سالگرد شهدای هویزه نیز توسط بسیج دانشجویی استان خوزستان با همکاری شورای اداری شهرستان هویزه، جهادکشاورزی خوزستان، بنیاد شهید و امورایثارگران، کنگره ملی شهدای دانشجو و مشارکت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) ودانشگاه های استان با حضور بیش از 50 خانواده شهید حماسه هویزه از سراسر کشور، همرزمان شهدای هویزه، عشایر خونگرم دشت آزادگان، دانشجویان دانشگاه های استان و مسوولین کشوری و استانی ساعت 9 صبح روز 5شنبه 16 دی در محل زیارتگاه شهدای هویزه برگزار خواهد شد.
 
سخنرانی سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رونمایی از کتاب و اثر موسیقایی و تجلیل از خانواده های معظم شهدای هویزه از برنامه های این مراسم خواهد بود.
وی ادامه داد: علاوه بر ایستگاه های صلواتی مردم منطقه، مواکب پذیرایی از زائران اباعبدالله الحسین (ع) در مرز چذابه پذیرایی ناهار زائران و مهمانان شهدا را در روز 16 دی عهده دار خواهند بود.
کریمی اضافه کرد: تصاویر و پرچم های روی قبور مطهر شهدای هویزه و سربندهای ورودی نیز سالی یکبار همزمان با مراسم 16 دی تعویض می شود که در حال حاضر اکیپ های مختلفی در حال گلکاری و آماده سازی فضاهای مختلف زیارتگاه، اسکان و اجرای مراسم هستند.
وی همچنین از مراسم دیگری در شام 16 دی در مسجد امام رضای شهر هویزه جهت بزرگداشت شهدای هویزه خبر داد و گفت: اهالی خونگرم شهرستان هویزه که خود از میزبانان و همرزمان شهدای هویزه و خانواده های معظم شان بوده اند، نیز مراسم دیگری را در شام 16 دی با حضور مردم و مسوولین شهرستان و خانواده های معظم شهدای هویزه برگزار خواهند کرد که سخنران این مراسم نیز سردار شاهوارپور (فرمانده سپاه حضرت ولی عصر خوزستان) خواهد بود.
وی افزود:آخرین مراسم نیز 23 دی بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد امام خمینی (ره) شهرک شهید محلاتی تهران جهت بزرگداشت شهدای هویزه و سالگرد مرحوم سردار سید علی علم الهدی، جانشین فقید دفتر نظامی فرماندهی معظم کل قوا و برادر شهید حسین علم الهدی با سخنرانی سرلشکر رحیم صفوی و شعرخوانی صابر خراسانی برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۷:۲۹

رئیس سازمان نظام روان شناسی عنوان کرد؛ تبعات انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت به وزارت بهداشت

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، نسبت به تبعات انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر عباسعلی اللهیاری با اشاره به اینکه ۶ ماه پیش وزیر بهداشت طی نامه ای به ریاست جمهوری اعلام می کند که برخی رشته ها در وزارت علوم به دلیل مشکلاتی که دانشجویان در حوزه های بالینی و کلینیکی دارند باید به وزارت بهداشت انتقال پیدا کند، اظهار داشت: رئیس جمهوری پس از آن نامه طی دستوری اعلام می کند که تمام رشته های مرتبط با وزارت بهداشت باید در این وزارتخانه متمرکز باشد و در این میان رشته های روان شناسی بالینی و سلامت نیز جزو رشته هایی بود که باید از وزارت علوم به وزارت بهداشت انتقال پیدا می کرد.
وی افزود: پس از طرح این موضوع، طی جلسه هایی که با همکاران خود در شورای مرکزی، کمیسیون های روان شناسی بالینی و سلامت، شوراهای استانی و نخبگان کشور در حوزه های روان شناسی و مشاوره داشتیم، نامه ای کارشناسی و مستدل با مبانی علمی، حقوقی، اجرایی و اجتماعی حضور ریاست جمهوری، دفتر مقام معظم رهبری، اعضای شورای عالی انقلاب  فرهنگی، رئیس مجلس و قوه قضائیه، ریاست کمیسیون های آموزش و تحقیقات و بهداشت و درمان مجلس ارسال شد که خوشبختانه به دلیل این که آن نامه کارشناسی شده بود، انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت متوقف شد.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ادامه داد: اخیرا بحث هایی مطرح شده  است که بر اساس آن دو وزارتخانه بهداشت و علوم کارگروهی را تشکیل داده اند و نمایندگانی از این وزارتخانه ها تصمیمی مبنی بر انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت گرفته اند. هر چند به طور رسمی مصوبه ای از این کارگروه بیرون نیامد اما مصاحبه های وزارت بهداشت و نوع موضع گیری ها خبر از تصمیم‌گیری در خصوص انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت می داد.
وی گفت: بر اساس همین شنیده ها و اظهار نظرها با پی گیری های مختلف، جلسه فوق العاده شورای مرکزی سازمان در ۲۲ آذر ۹۵ با دستور بررسی راه کارهای پیشگیری از این انتقال با حضور نمایندگان وزارت علوم و بهداشت تشکیل شد که طی آن بحث های مفصلی صورت گرفت و در آن پیامدهای انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت مطرح شد.
اللهیاری افزود: در همان جلسه، شورای مرکزی، کارگروهی با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و جمعی از روان‌شناسان و مشاوران جهت بررسی بیشتر موضوع تشکیل گردید، همچنین با تنظیم نامه ای به ریاست جمهوری، نگرانی اعضاء جامعه روان شناسی و مشاوره کشور را به ایشان انتقال دادیم و خواستار عدم انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزار ت علوم به وزارت بهداشت شدیم.
وی تصریح کرد: در اول دی ماه سال جاری نیز در دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، جلسه ای با ابتکار دکتر خدایاری فرد؛ رئیس دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و با حضور مدیران گروه روان شناسی و مشاوره و رئوسای دانشکده های روان شناسی مستقر در تهران تشکیل و بیانیه ای پیشنهادی تنظیم شد که در آن مبانی علمی، حقوقی، اجرایی و اجتماعی این انتقال بیان شده بود، همچنین در همان جلسه کارگروهی ۱۰ نفره شکل گرفت که در نهایت بیانیه ای نهایی با توافق همه اعضاء تنظیم شد.
اللهیاری افزود: بیانیه تنظیم شده در جلسه دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران که توسط ۳۶ نفر از اساتید حاضر در جلسه به امضاء رسیده بود به سازمان ارسال گردید و مقرر گردید تا با امضای ریاست سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال گردد و لذا با تدبیری که اندیشیده شد به لطف الهی این نامه به امضاء ۵۰۰ نفر از اعضاء هیئت علمی دانشگاه های کشور رسید که جای تقدیر و تشکر دارد.
وی ادامه داد: روز گذشته نیز روسای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، کمیسیون فرهنگی مجلس و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلسات جداگانه‌ای را برگزار کردیم و ضمن تقدیم بیانیه و ضمائم آن، توضیحات تکمیلی را در خصوص اشکال های موجود در زمینه انتقال رشته‌ها به وزارت بهداشت ارائه کردیم.
اللهیاری ادامه داد: رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ضمن ابراز مخالفت شدید با این انتقال طی تماس تلفنی با دکتر فرهادی وزیر علوم، مخالفت خود را با این انتقال اعلام نمود که وزیر علوم نیز مخالفت خود را به این انتقال اعلام نمود. سپس با حضور در دفتر دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تقدیم بیانیه خواستار دیدار مشترکی با حضور کارگروه ۱۰ نفره تشکیل شده در جلسه دانشکده علوم انسانی دانشگاه تهران شدیم که امید است در اسرع وقت بتوانیم توضیحات تکیملی را در این جلسه به استحضار دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برسانیم.
وی گفت: امروز نیز این نامه حضور دفتر رهبری، ریاست جمهوری و رئیس شورای انقلاب فرهنگی، ریاست قوه قضائیه و ریاست مجلس شورای اسلامی و سایر اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال گردید و از روسای سه قوه خواستار ملاقات حضوری جهت بیان مشکلات این انتقال شدیم.
رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره یادآور شد: بنده ضمن تشکر از تمامی همکاران، سران ۳ قوه و مسئولان تصمیم گیرنده تقاضا می‌کنم با توجه به اینکه این که بار اصلی سلامت روانی، اجتماعی و معنوی جامعه بر دوش اعضاء سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور است و اعضای این سازمان به صورت عالمانه، عاشقانه و مسئولانه در حال ایفای این وظیفه خطیر هستند و هرگونه اقدام نسنجیده و شتابزده‌ای می‌تواند بر این عظم راسخ اثرات منفی داشته باشد، از هر گونه اقدام شتابزده و بدون بررسی و در نظر گرفتن پیامدهای علمی، حقوقی، اجرایی و اجتماعی انتقال رشته های روان شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت جلوگیری کنند چرا که در صورت این انتقال  نا امیدی جدی در جامعه روان شناسی و مشاوره کشور ایجاد و موجب سرخوردگی جامعه روان شناسان و مشاوران می شود.
وی افزود: بار دیگر تقاضا می‌کنم تا مسئولان ذیربط به این موضوع توجه جدی کنند و از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار می‌رود به تمامی بندهای این نامه که حاکی از مشکلات جدی در زمینه انتقال رشته‌های روان‌شناسی بالینی و سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت است توجه ویژه کنند.
اللهیاری ادامه داد: با عنایت خاصی که ریاست جمهوری و سایر مسئولان عالی رتبه به نخبگان کشور دارند امیدواریم هر چه زودتر شاهد اعلام مخالفت جدی و علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس و سایر دستگاه ها و ارگان های ذیربط با این موضوع باشیم تا آرامش و امید به جامعه روان شناسی و مشاوره کشور بازگردد.
وی با تاکید بر توجه و حساسیت سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور نسبت به مهارت های بالینی کافی و لازم متقاضیان پروانه اشتغال حرفه ای، تصریح کرد: به مسئولان ذی ربط اطمینان می دهیم که در این سازمان تنها به متقاضیانی پروانه اشتغال حرفه ای داده می شود که به مهارت های بالینی کافی و لازم دست پیدا کرده اند. این نقطه نظر درباره سایر گرایش های روان شناسی و مشاوره نیز صدق می کند.
اللهیاری اظهار داشت: از مسئولان وزارت بهداشت به ویژه وزیر محترم خواستاریم با همان همتی که موجب شکل گیری و اجرای طرح تحول نظام سلامت شد، ظرفیت های کلیدی این وزارتخانه را در اختیار دانشجویان رشته های روان شناسی بالینی و سلامت وزارت علوم نیز قرار دهند که این موضوع می تواند در قالب تفاهم نامه و برنامه مشترک با راه اندازی شورای گسترش مشترک صورت گیرد تا بعد بالینی دانشجویانی که در وزارت علوم تحصیل می کنند نیز تقویت شود.
وی ادامه داد: همچنین از وزارت بهداشت خواهشمندیم به جای کمرنگ کردن ظرفیت رشته های روان شناسی بالینی و سلامت در وزارت علوم، با همت والا ظرفیت پذیرش دانشجو در گرایش های بالینی و سلامت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را افزایش دهد چرا که بر اساس بررسی کارشناسی انجام شده، کشور ما در مقایسه با کشورهای در حال توسعه که به ازای هر ۵۰۰ خانوار یک روان شناس یا مشاور دارند، ما به ازای هر ۴ هزار و ۵۰۰ خانوار یک روان شناس و مشاور داریم. این در حالی است که این آمار در استان های محروم  به ازای هر ۱۵ هزار خانوار یک روان شناس یا مشاور است. این آمار در تهران که بیشترین دانشگاه های روان شناسی و مشاوره را دارد به ازای هر ۲ هزار و ۵۰۰ خانوار یک روان شناس یا مشاور است که انتظار می رود  وزارت بهداشت با تمام توان و ظرفیت به تربیت این دانشجویان برای جبران این خلاء بپردازد.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاور کشور با تایید استقلال دستگاه ها خواستار وحدت رویه میان وزارتخانه های بهداشت و علوم برای کار مشترک در این زمینه شد.
اللهیاری افزود: این دغدغه وجود دارد که در برخی واحدهای دانشگاه های آزاد و پیام نور امکانات کافی برای تدریس رشته های روان شناسی بالینی و سلامت وجود ندارد، که انتظار می رود این نواقص بر طرف شود چرا که سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به دانش آموختگان ضعیف و فاقد مهارت بالینی کافی، پروانه اشتغال حرفه ای نمی دهد.
وی از طرح ارزیابی دانشگاه های کشور در زمینه روان شناسی و مشاوره توسط این سازمان خبر داد و گفت: در حال ارزیابی دانشگاه های مختلف کشور در زمینه آموزش روان شناسی و مشاوره هستیم و یکی از شاخص های ما آمار قبولی و عدم قبولی این افراد در کمیسیون های مختلف سازمان است.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره تاکید کرد: طبق قانون، بررسی صلاحیت حرفه ای و تخصصی تمام روان شناسان و مشاوران و همچنین صدور پروانه اشتغال حرفه‌ای بر عهده سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور است. اعم از اینکه این دانش آموختگان فارغ التحصیلان دانشگاههای وزارت بهداشت و درمان باشند یا دانش آموخته دانشگاههای زیر مجموعه وزارت علوم یا دانشگاه آزاد باشند یا حتی فارغ التحصیلان دانشگاههای خارج از کشور. مطابق نص صریح قانون مرجع انحصاری صدور مجوز تنها و تنها سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور می‌باشد.
اللهیاری با ابراز خرسندی از توجه ویژه ای که در برنامه ششم توسعه به موضوع روان شناسی و مشاوره شده است، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه نیز به موضوع فراگیری خدمات روان شناختی و مشاوره ای پرداخته شده است تا اقشار کم درآمد نیز بتوانند از این خدمات بهره مند شوند، همچنین به پیشنهاد سازمان نظام روان شناسی و مشاور کشور آموزش مهارت های مشاوره پیش از ازدواج، پیشگیری از اعتیاد و پوشش بیمه ای خدمات روان شناختی و مشاوره ای در برنامه ششم توسعه قرار گرفته و توسط مجلس محترم تصویب شده است.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، خاطر نشان کرد: امیدوارم در آینده ای نه چندان دور بتوانیم فاصله خود را با کشورهای توسعه یافته کم کنیم و مردم شریف کشورمان طبق رهنمود مقام معظم رهبری به اهمیت ضرورت مراجعه به روان‌شناس و مشاور مومن و دارای اخلاق حرفه‌ای پی ببرند و با بهره مندی از خدمات روان شناختی و مشاوره ای زندگی سالم و پر نشاطی داشته باشند.

۹۵/۱۰/۱۳
۲۰:۲۹

تکالیف دولت برای افزایش تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال تعیین شد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان و در ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، ماده 80 این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.
به موجب مصوبه مجلس، به منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:
الف - به دولت اجازه داده می‌شود به منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاه‌های کشور و تعاملات بین‌المللی طی اجرای قانون برنامه ششم در طی برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی-کاربردی در داخل کشور در چهارچوب سیاست‌های شورایعالی انقلاب فرهنگی اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیأت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرایی که با پیشنهاد سازمان و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، مشخص خواهد شد.
ب - ماده 56 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به همراه الحاقات و تبصره آن مصوب سال 1393 در طول اجرای قانون برنامه ششم تنفیذ می‌شود. تمامی شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل سه درصد (3%) از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه زیر نظر شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری منظور نمایند.
تبصره 1 - آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره 2- دولت نسبت به تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه‌ها در ابعاد اسلامی‌سازی، بومی‌سازی، کارآمدی و روزآمدی با ایجاد تغییرات و اصلاحات در امور مربوط به سرفصل‌ها و کتاب‌های درسی و تربیت استاد و انتخاب دانشجو اهتمام و آن را در اولویت قرار دهد.
ج - دستگاه‌های اجرایی موظفند به منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یکسال از تاریخ تصویب این قانون، ساز و کار اجرایی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعیت امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب 1353- و آیین‌نامه اجرایی آن- مصوب 1354- در آیین‌نامه‌ای که با همکاری وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اطلاعات پس از تأیید ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، معین می‌شود.
د - تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون موظفند به منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران و حمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌گیری از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یکسال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه کرده و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجرا درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
و - دولت مجاز است به منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مطابق قانون بودجه سنواتی نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل پنجاه و یک درصد (51%) از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
ز - دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقای سطح فناوری در شرکت‌های ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» مطابق قانون بودجه سنواتی و قوانین موضوعه را حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیأت وزیران، عملیاتی نماید.
ح - سازمان مکلف است در راستای مأموریت جهاد دانشگاهی در سند نقشه علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی‌های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها با هماهنگی سایر مراجع ذیربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
ط - دستگاه‌های اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چهارچوب قرارداد با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاه‌ها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
ی - به دانشگاه پیام‌نور اجازه داده می‌شود با همکاری دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌های داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزش‌های مجازی (الکترونیکی)، نیمه‌حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
ک- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم اجرای قانون برنامه ششم اقدام کند.
ل- شهریه دانشجویان داخل کشور تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات برنامه مستقل توسط سازمان تأمین می‌شود.
وکلای ملت با 164 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از 219 نماینده حاضر در صحن علنی، این ماده را به تصویب رساندند.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۴۸

با موافقت نمایندگان؛ تعیین سازوکار و نقشه تحقق اقتصاد دانش بنیان کشور/ دولت مکلف به گسترش تعاملات علمی با دانشگاه های بین المللی شد

نمایندگان مردم در خانه ملت، سازوکار و نقشه تحقق اقتصاد دانش بنیان کشور را با تاکید بر افزایش نقش مردم تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه، 14 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه با ماده 80 این لایحه با 164 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 80 این لایحه آمده است: به‌منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:
الف - به دولت اجازه داده می‌شود به‌منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاههای کشور و تعاملات بین‌المللی در طی اجرای قانون برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاههای معتبر بین‌المللی و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و فنی و حرفه‌ای، دانشگاه جامع علمی کاربردی در داخل کشور در چارچوب سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیأت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرائی که با پیشنهاد سازمان و دستگاههای اجرائی ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، مشخص خواهد می شود.
ب – ماده 56 قانون و الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مواد مالی دولت (2) و تبصره آن مصوب 4/12/1393 در طول اجرای قانون برنامه تنفیذ می گردد.
تبصره- دولت نسبت به تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه ها در ابعاد اسلامی‌سازی، بومی سازی، کارآمدی و روزآمدی با ایجاد تغییرات و اصلاحات در امور مربوط به سرفصل ها و کتابهای درسی و تربیت استاد و انتخاب دانشجو اهتمام ورزیده و آن را در اولویت قرار دهد.
کلیه شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل سه درصد (3%) از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه زیر نظر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری منظور نمایند.
تبصره - آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاههای اجرائی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
ج - دستگاههای اجرائی موظفند به‌منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یک سال از تاریخ تصویب این قانون، سازوکار اجرائی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعات امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب 1353- و آیین‌نامه اجرائی آن- مصوب 1354- در آیین‌نامه‌ای که سازمان و وزارتخانه های دفاع، اطلاعات و تحقیقات و فناوری اطلاعات پس از تایید ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، معین می‌شود.
د - تمامی دستگاههای اجرائی موضوع این قانون موظفند به‌منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران وحمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهرهمندی از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یک‌سال، برنامههای عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه کرده و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجراء درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
و - دولت مجاز است به‌منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل پنجاه و یک درصد (51%) از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
ز - دستگاههای اجرائی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقاء سطح فناوری در شرکتهای ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکتهای دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» را مطابق قانون برنامه بودجه سنواتی و قوانین موضوعه حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیأت وزیران، عملیاتی نماید.
ح - سازمان مکلف است مطابق قانون بودجه سنواتی در راستای ماموریت جهاد دانشگاهی در سند علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهها با هماهنگی سایر مراجع ذیربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
ط - دستگاههای اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چارچوب قرارداد با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاهها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
ی - به دانشگاه پیام نور اجازه داده می شود با همکاری دانشگاههای معتبر بین المللی و دانشگاههای داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزشهای مجازی       (الکترونیکی)، نیمه حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
ک- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم برنامه اقدام نماید.
ل- شهریه دانشجویان داخل کشور تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات ردیف مستقل توسط سازمان تأمین می شود./

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۵۰

طبق مصوبه مجلس در برنامه ششم تکالیف دولت برای افزایش تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال تعیین شد

نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه تکالیف دولت برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری و تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال را تعیین و تصویب کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان و در ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، ماده 80 این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.
 
به موجب مصوبه مجلس، به منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:
 
الف - به دولت اجازه داده می‌شود به منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاه‌های کشور و تعاملات بین‌المللی طی اجرای قانون برنامه ششم در طی برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی-کاربردی در داخل کشور در چهارچوب سیاست‌های شورایعالی انقلاب فرهنگی اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیأت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرایی که با پیشنهاد سازمان و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، مشخص خواهد شد.
 
ب - ماده 56 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به همراه الحاقات و تبصره آن مصوب سال 1393 در طول اجرای قانون برنامه ششم تنفیذ می‌شود. تمامی شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل سه درصد (3%) از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه زیر نظر شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری منظور نمایند.
 
تبصره 1 - آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
 
تبصره 2- دولت نسبت به تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه‌ها در ابعاد اسلامی‌سازی، بومی‌سازی، کارآمدی و روزآمدی با ایجاد تغییرات و اصلاحات در امور مربوط به سرفصل‌ها و کتاب‌های درسی و تربیت استاد و انتخاب دانشجو اهتمام و آن را در اولویت قرار دهد.
 
ج - دستگاه‌های اجرایی موظفند به منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یکسال از تاریخ تصویب این قانون، ساز و کار اجرایی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
 
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعیت امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب 1353- و آیین‌نامه اجرایی آن- مصوب 1354- در آیین‌نامه‌ای که با همکاری وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اطلاعات پس از تأیید ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، معین می‌شود.
 
د - تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون موظفند به منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران و حمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌گیری از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یکسال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه کرده و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجرا درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
 
و - دولت مجاز است به منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مطابق قانون بودجه سنواتی نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل پنجاه و یک درصد (51%) از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
 
ز - دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقای سطح فناوری در شرکت‌های ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» مطابق قانون بودجه سنواتی و قوانین موضوعه را حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیأت وزیران، عملیاتی نماید.
 
ح - سازمان مکلف است در راستای مأموریت جهاد دانشگاهی در سند نقشه علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی‌های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها با هماهنگی سایر مراجع ذیربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
 
ط - دستگاه‌های اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چهارچوب قرارداد با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاه‌ها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
 
ی - به دانشگاه پیام‌نور اجازه داده می‌شود با همکاری دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌های داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزش‌های مجازی (الکترونیکی)، نیمه‌حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
 
ک- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم اجرای قانون برنامه ششم اقدام کند.
 
ل- شهریه دانشجویان داخل کشور تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات برنامه مستقل توسط سازمان تأمین می‌شود.
 
وکلای ملت با 164 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از 219 نماینده حاضر در صحن علنی، این ماده را به تصویب رساندند.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۵۱

مجلس راهکارهای گسترش همکاری‌های دانشگاهی و پژوهشی در مدیریت علمی کشور را تعیین کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه تمهیدات و راهکارهایی را برای دولت به منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین المللی دانشگاهی در مدیریت علمی کشور برای دولت در نظر گرفتند.

به گزارش ایسنا، براساس ماده ۸۰ لایحه برنامه ششم توسعه به دولت اجازه داده می شود، که به‌منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور اقدامات زیر را به عمل آورد:
الف -  به دولت اجازه داده می‌شود به‌منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاه‌های کشور و تعاملات بین‌المللی در طی اجرای قانون برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی وپژوهش و دانشگاه جامع علمی کاربردی فنی و در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حرفه‌ای در داخل کشور اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیأت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرائی که با پیشنهاد سازمان و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، مشخص می شود.
ب- ماده ۵۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی ۲ و تبصره آن در طول اجرای قانون برنامه تنفیذ می شود.
همچنین کلیه شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند، به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل سه درصد (۳%) از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه منظور نمایند.
تبصره - آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره- دولت نسبت به تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه‌ها در ابعاد اسلامی‌سازی، بومی سازی، کارآمدی و روزآمدی با ایجاد تغییرات و اصلاحات در امور مربوط به سرفصل‌ها و کتاب‌های درسی و تربیت استاد و انتخاب دانشجو اهتمام و آن را در اولویت قرار دهد.
ج - دستگاه‌های اجرائی موظفند به‌منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یک سال از تاریخ تصویب این قانون، سازوکار اجرائی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعات امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب ۱۳۵۳- و آیین‌نامه اجرائی آن- مصوب ۱۳۵۴- در آیین‌نامه‌ای که با همکاری سازمان و وزارتخانه های دفاع، اطلاعات و علوم تحقیقات فناوری پس از تایید ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیات وزیران می رسد.
د - تمامی دستگاه‌های اجرائی موضوع این قانون موظفند به‌منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران وحمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌مندی از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یک‌سال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجراء درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
و - دولت مجاز است به‌منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل پنجاه و یک درصد (۵۱%) از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
ز - دستگاه‌های اجرائی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقاء سطح فناوری در شرکت‌های ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» را مطابق قانون بودجه سنواتی حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیأت وزیران، عملیاتی نماید.
 ح - سازمان مکلف است مطابق قانون بودجه سنواتی در راستای ماموریت جهاد دانشگاهی در سند نقشه علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهها با هماهنگی سایر مراجع ذیربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
ط - دستگاههای اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چارچوب قرارداد با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاهها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
 ی - به دانشگاه پیام نور اجازه داده می شود با همکاری دانشگاههای معتبر بین المللی و دانشگاههای داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزشهای مجازی(الکترونیکی)، نیمه حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
ک- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم برنامه اقدام نماید.
ل- شهریه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات ردیف مستقل توسط سازمان تامین می شود.
به گزارش ایسنا، این ماده از لایحه برنامه ششم توسعه با ۱۶۴ رای موافق، ۴ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماینده حاضر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۰:۵۹

در برنامه ششم توسعه؛ تکالیف دولت برای تحقق اقتصاد دانش بنیان تعیین شد

تکالیف دولت برای تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشورتعین شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی موادی از لایحه برنامه ششم توسعه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
 نمایندگان با تصویب ماده مقرر کردند به‌منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:
 الف - به دولت اجازه داده شود به‌منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاههای کشور و تعاملات بین‌المللی در طی برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاههای معتبر بین‌المللی و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فنی و حرفه‌ای و دانشگاه های علمی و کاربردی در داخل کشور در چارچوب قواعد فرهنگی اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیأت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرائی که با پیشنهاد سازمان و دستگاههای اجرائی ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، مشخص خواهد شد.
 ب - ماده ۵۶ قانون انطباق برخی مواد مصوب سال ۹۳ در طول اجرای قانون برنامه تنفیذ می شود.کلیه شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل سه درصد (۳%) از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه منظور نمایند.
 ج - دستگاههای اجرائی موظفند به‌منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یک سال از تاریخ تصویب این قانون، سازوکار اجرائی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعیت امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب ۱۳۵۳- و آیین‌نامه اجرائی آن- مصوب ۱۳۵۴- در آیین‌نامه‌ای که با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، معین می‌شود.
  د - تمامی دستگاههای اجرائی موضوع این قانون موظفند به‌منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران وحمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌مندی از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یک‌سال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجراء درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
تبصره - آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاههای اجرائی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
و - دولت مجاز است به‌منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل پنجاه و یک درصد (۵۱%) از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
 ز - دستگاههای اجرائی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقاء سطح فناوری در شرکتهای ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکتهای دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» مطابق بودجه سنواتی و قوانین موضوعه را حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیأت وزیران، عملیاتی نماید.
  ح - سازمان مکلف است مطابق قانون بودجه سنواتی در راستای ماموریت جهاد دانشگاهی در نقشه علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهها با هماهنگی سایر مراجع ذیربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
ط - دستگاههای اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چارچوب قرارداد با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاهها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
ی - به دانشگاه پیام نور اجازه داده می شود با همکاری دانشگاههای معتبر بین المللی و دانشگاههای داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزشهای مجازی (الکترونیکی)، نیمه حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
ک- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم اجرای قانون برنامه اقدام نماید.
 ل- شهریه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات ردیف مستقل توسط سازمان تأمین می شود.
نمایندگان با ۱۶۴ رای موافق ۴ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماینده حاضر در مجلس این ماده را به تصویب رساندند.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۰۴

تکالیف دولت برای افزایش تنظیم رابطه میان تحصیل و اشتغال تعیین شد

نمایندگان مجلس تکالیف دولت را برای افزایش تنظیم رابطه میان تحصیل و اشتغال مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نمایندگان در صحن علنی امروز (سه‌شنبه 14 دی ماه) مجلس در ادامه رسیدگی به مواد لایحه برنامه ششم توسعه ماده 80 این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.
براین اساس ماده 80 تصریح می‌کند:
به منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:
الف - به دولت اجازه داده می‌شود به منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاه‌های کشور و تعاملات بین‌المللی طی اجرای قانون برنامه ششم در طی برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی-کاربردی در داخل کشور در چهارچوب سیاست‌های شورایعالی انقلاب فرهنگی اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیأت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرایی که با پیشنهاد سازمان و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، مشخص خواهد شد.
ب - ماده 56 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) به همراه الحاقات و تبصره آن مصوب سال 1393 در طول اجرای قانون برنامه ششم تنفیذ می‌شود. تمامی شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل سه درصد (3%) از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه زیر نظر شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری منظور نمایند.
تبصره 1 - آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره 2- دولت نسبت به تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه‌ها در ابعاد اسلامی‌سازی، بومی‌سازی، کارآمدی و روزآمدی با ایجاد تغییرات و اصلاحات در امور مربوط به سرفصل‌ها و کتاب‌های درسی و تربیت استاد و انتخاب دانشجو اهتمام و آن را در اولویت قرار دهد.
ج - دستگاه‌های اجرایی موظفند به منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یکسال از تاریخ تصویب این قانون، ساز و کار اجرایی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعیت امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب 1353- و آیین‌نامه اجرایی آن- مصوب 1354- در آیین‌نامه‌ای که با همکاری وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و اطلاعات پس از تأیید ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، معین می‌شود.
د - تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون موظفند به منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران و حمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌گیری از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یکسال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه کرده و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجرا درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
و - دولت مجاز است به منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان مطابق قانون بودجه سنواتی نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل پنجاه و یک درصد (51%) از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
ز - دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقای سطح فناوری در شرکت‌های ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» مطابق قانون بودجه سنواتی و قوانین موضوعه را حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیأت وزیران، عملیاتی نماید.
ح - سازمان مکلف است در راستای مأموریت جهاد دانشگاهی در سند نقشه علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی‌های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها با هماهنگی سایر مراجع ذیربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
ط - دستگاه‌های اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چهارچوب قرارداد با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاه‌ها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
ی - به دانشگاه پیام‌نور اجازه داده می‌شود با همکاری دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌های داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزش‌های مجازی (الکترونیکی)، نیمه‌حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
ک- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم اجرای قانون برنامه ششم اقدام کند.
ل- شهریه دانشجویان داخل کشور تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات برنامه مستقل توسط سازمان تأمین می‌شود.
وکلای ملت با 164 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از 219 نماینده حاضر در صحن علنی، این ماده را به تصویب رساندند.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۰۸

در ادامه بررسی جزییات برنامه ششم تعیین سازوکار و نقشه تحقق اقتصاد دانش بنیان

نمایندگان مجلس ، سازوکار و نقشه تحقق اقتصاد دانش بنیان کشور را با تاکید بر افزایش نقش مردم تصویب کردند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (سه شنبه، 14 دی) مجلس شورای اسلامی در بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه با ماده 80 این لایحه با 164 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
 
در ماده 80 این لایحه آمده است: به‌منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:
 
الف) به دولت اجازه داده می‌شود به‌منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاه های کشور و تعاملات بین‌المللی در طی اجرای قانون برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاه های معتبر بین‌المللی و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و فنی و حرفه‌ای، دانشگاه جامع علمی کاربردی در داخل کشور در چارچوب سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیئت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرایی که با پیشنهاد سازمان و دستگاه های اجرایی ذی‌ربط به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، مشخص خواهد می شود.
 
ب) ماده 56 قانون و الحاق برخی مواد قانون تنظیم بخشی از مواد مالی دولت (2) و تبصره آن مصوب 1393.12.04 در طول اجرای قانون برنامه تنفیذ می گردد.
 
تبصره- دولت نسبت به تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه ها در ابعاد اسلامی‌سازی، بومی سازی، کارآمدی و روزآمدی با ایجاد تغییرات و اصلاحات در امور مربوط به سرفصل ها و کتاب های درسی و تربیت استاد و انتخاب دانشجو اهتمام ورزیده و آن را در اولویت قرار دهد.
 
کلیه شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت های وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسئله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل 3 درصد از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه زیر نظر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری منظور نمایند.
 
تبصره - آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه های اجرایی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.
 
ج) دستگاه های اجرایی موظفند به‌منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یک سال از تاریخ تصویب این قانون، سازوکار اجرایی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسانند.
 
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعات امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب 1353- و آیین‌نامه اجرایی آن- مصوب 1354- در آیین‌نامه‌ای که سازمان و وزارتخانه های دفاع، اطلاعات و تحقیقات و فناوری اطلاعات پس از تایید ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، معین می‌شود.
 
د) تمامی دستگاه های اجرایی موضوع این قانون موظفند به‌منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران وحمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهرهمندی از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یک‌سال، برنامه های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه کرده و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجرا درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
 
و) دولت مجاز است به‌منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل 51 درصد از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
 
ز) دستگاه های اجرایی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقای سطح فناوری در شرکت های ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکت های دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» را مطابق قانون برنامه بودجه سنواتی و قوانین موضوعه حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیئت وزیران، عملیاتی نماید.
 
ح) سازمان مکلف است مطابق قانون بودجه سنواتی در راستای ماموریت جهاد دانشگاهی در سند علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها با هماهنگی سایر مراجع ذی ربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
 
ط) دستگاه های اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چارچوب قرارداد با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاه ها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
 
ی) به دانشگاه پیام نور اجازه داده می شود با همکاری دانشگاه های معتبر بین المللی و دانشگاه های داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزش های مجازی (الکترونیکی)، نیمه حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
 
ک) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم برنامه اقدام نماید.
 
ل) شهریه دانشجویان داخل کشور تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات ردیف مستقل توسط سازمان تأمین می شود.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۱۵

مجلس راهکارهای گسترش همکاری‌های دانشگاهی و پژوهشی در مدیریت علمی کشور را تعیین کرد

خبرگزاری شبستان:نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه تمهیدات و راهکارهایی را برای دولت به منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین المللی دانشگاهی در مدیریت علمی کشور برای دولت در نظر گرفتند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه ۱۴ دی )و در بررسی برنامه ششم توسعه در ماده  ۸۰ این لایحه به دولت اجازه دادند، به‌منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور اقدامات زیر را به عمل آورد:
الف -  به دولت اجازه داده می‌شود به‌منظور ارتقای علمی و رقابت بین دانشگاه‌های کشور و تعاملات بین‌المللی در طی اجرای قانون برنامه نسبت به ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی وپژوهش و دانشگاه جامع علمی کاربردی فنی و در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی حرفه‌ای در داخل کشور اقدام نماید. نحوه سرمایه‌گذاری مشترک، تسهیل تعاملات ارزی و تردد اعضای هیأت علمی و دانشجویان در آیین‌نامه اجرائی که با پیشنهاد سازمان و دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، مشخص می شود.
ب- ماده ۵۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی ۲ و تبصره آن در طول اجرای قانون برنامه تنفیذ می شود.
همچنین کلیه شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای وابسته و تابعه به استثنای صندوق‌های بیمه و بازنشستگی موظفند، به‌منظور حمایت از پژوهش‌های مسأله‌محور و تجاری‌سازی پژوهش و نوآوری، در اجرای سیاست‌های کلی برنامه معادل حداقل سه درصد (۳%) از سود قابل تقسیم سال قبل خود را برای مصرف در امور تحقیقاتی و توسعه فناوری در بودجه سالانه منظور نمایند.
تبصره - آیین‌نامه اجرائی این بند به پیشنهاد سازمان و با همکاری دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
تبصره- دولت نسبت به تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشگاه‌ها در ابعاد اسلامی‌سازی، بومی سازی، کارآمدی و روزآمدی با ایجاد تغییرات و اصلاحات در امور مربوط به سرفصل‌ها و کتاب‌های درسی و تربیت استاد و انتخاب دانشجو اهتمام و آن را در اولویت قرار دهد.
ج - دستگاه‌های اجرائی موظفند به‌منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یک سال از تاریخ تصویب این قانون، سازوکار اجرائی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند.
تبصره- نحوه عمل در خصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعات امنیتی، دفاعی و دارای طبقه‎بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی- مصوب ۱۳۵۳- و آیین‌نامه اجرائی آن- مصوب ۱۳۵۴- در آیین‌نامه‌ای که با همکاری سازمان و وزارتخانه های دفاع، اطلاعات و علوم تحقیقات فناوری پس از تایید ستاد کل نیروهای مسلح به تصویب هیات وزیران می رسد.
د - تمامی دستگاه‌های اجرائی موضوع این قانون موظفند به‌منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران وحمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور و تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌مندی از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور،‌ طی مدت یک‌سال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه و از سال دوم اجرای برنامه به مرحله اجراء درآورند. بنیاد ملی نخبگان مکلف است گزارش سالانه عملکرد این بند را به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.
و - دولت مجاز است به‌منظور پیشتازی در اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برای توسعه و انتشار فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به حمایت مالی از پژوهش‌های تقاضامحور مشترک با دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و حوزه‌های علمیه در موارد ناظر به حل مشکلات کشور، مشروط به اینکه حداقل پنجاه و یک درصد (۵۱%) از هزینه‌های آن را کارفرما و یا بهره‌بردار تأمین و تعهد کرده باشد، اقدام نمایند.
ز - دستگاه‌های اجرائی موضوع این قانون برای گسترش بهره‌وری دانش‌بنیان، ارتقاء سطح فناوری در شرکت‌های ایرانی تمهیدات لازم را جهت تسهیل مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور و فعالان اقتصادی کشور در زنجیره تولید بین‌المللی فراهم آورند. سازمان مکلف است طرح «ارتقای مشارکت فعالان اقتصادی در زنجیره تولید بین‌المللی» را مطابق قانون بودجه سنواتی حداکثر تا پایان سال اول برنامه تدوین و پس از تصویب هیأت وزیران، عملیاتی نماید.
 ح - سازمان مکلف است مطابق قانون بودجه سنواتی در راستای ماموریت جهاد دانشگاهی در سند نقشه علمی کشور و بهره‌برداری از توانمندی های نهاد مذکور در جهت تحقق توسعه فرهنگی، علمی و فناوری، آموزشی و تسهیل اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهها با هماهنگی سایر مراجع ذیربط برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد.
ط - دستگاههای اجرایی مجازند در راستای توسعه، انتشار و کاربست فناوری، مالکیت فکری، دانش فنی و تجهیزاتی را که در چارچوب قرارداد با دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و فناوری دولتی ایجاد و حاصل شده است، به دانشگاهها و موسسات یاد شده واگذار نمایند.
 ی - به دانشگاه پیام نور اجازه داده می شود با همکاری دانشگاههای معتبر بین المللی و دانشگاههای داخل نسبت به ایجاد قطب (هاب) بین‌المللی جهت ارائه آموزشهای مجازی(الکترونیکی)، نیمه حضوری، باز و از راه دور اقدام نماید.
ک- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم برنامه اقدام نماید.
ل- شهریه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از محل اعتبارات ردیف مستقل توسط سازمان تامین می شود.
 

۹۵/۱۰/۱۴
۱۱:۲۶

سند ملی آموزش 2030 قانون می‌شود/تدوین سند با مشارکت 30 کارگروه

دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه سند ملی آموزش از سوی دولت برای تبدیل شدن به قانون،‌ به مجلس ارائه می‌شود،‌ گفت: سند ملی آموزش به هیچ‌وجه محرمانه نبوده و 30 کارگروه در تدوین این سند مشارکت داشته‌اند.

سعدالله نصیری قیداری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درخصوص روند قانونی تشکیل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به تشکیل سازمان جهانی یونسکو پس از جنگ جهانی دوم اظهار کرد: از دلایل تشکیل سازمان جهانی یونسکو می‌توان به پناه آوردن مردم به فرهنگ، آموزش و علم به عنوان سه عنصر اصلی جهت دستیابی به صلح و عدالت اشاره کرد. البته این سه عنصر در نظام دینی ما نیز از اولویت برخوردار است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت بسیاری از مصوبات کنونی در سطح جهان، 1400 سال پیش در آموزه‌های دینی ما مورد تاکید قرار گرفته بوده است.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران ضمن بیان اینکه کمیسیون ملی یونسکو در ایران قبل از انقلاب و بر اساس مصوبه مجلس تشکیل شد، افزود: پس از انقلاب و در 29 شهریور ماه سال 66 اساسنامه این کمیسیون اصلاح و متناسب با اصول و موازین اسلامی در کنار پیگیری اهداف سازمان یونسکو شکل تازه‌ای به خود گرفت.
وی به برخی از ماده‌های اساسنامه این کمیسیون اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال طبق ماده یک اساسنامه کمیسیون ملی یونسکو، این کمیسیون مرکز عمل و اداره برنامه‌های سازمان یونسکو در ایران است. همچنین بندهای یک و دو ماده 2 نیز مشارکت در فعالیت‌های یونسکو با الهام از اصول اسلامی و اهداف یونسکو از طریق همکاری با سازمان جهانی یونسکو را مورد تاکید قرار داده است.
نصیری ادامه داد: بند 6 ماده 2 اساسنامه نیز تعمیم آموزش و مبارزه با بی‌سوادی از طریق همکاری با یونسکو را مورد اشاره قرار داده است و از طرفی بند 8 ماده 2، بند6 ماده 8 و بند 3 ماده 13 ارتباط بین یونسکو و سازمان‌های دولتی و غیردولتی را به عهده کمیسیون ملی یونسکو گذارده که البته این موضوع همواره در دولت‌های مختلف قبل و بعد از انقلاب مورد تاکید بوده است.
وی همچنین بند 10 ماده 2 اساسنامه مبنی بر همکاری در اجرای طرحها و برنامه‌های دولت در چارچوب فعالیت‌های یونسکو را نیز مورد اشاره قرار داد و از وظایف شورای عالی کمیسیون ملی یونسکو به عنوان رکن اول کمیسیون، تصویب برنامه‌های اصولی در قالب برنامه‌های فعالیت‌های عمومی یونسکو عنوان کرد.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران افزود: همچنین بند 3 ماده 10 اساسنامه نیز بر طرح و تعقیب نظرات و پیشنهادهای ایران در کنفرانس عمومی و سایر مجامع یونسکو تاکید کرده است.
نصیری ضمن اشاره به بندهای یک و 2 ماده 10 اساسنامه مبنی بر کسب نظر از دولت درخصوص مشارکت در برنامه‌ریزی و اجرا یا ارزیابی برنامه‌ها و فعالیت‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی یونسکو اظهار کرد: پیگیری نظرها و پیشنهادهای دولت در مورد اجرای تصمیمات و توصیه‌های سازمان یونسکو از دیگر الزامات است همچنین اقدامات مربوط به طرح‌های مناسب با نیازهای کشور در مورد تعلیم و تربیت و علوم و فرهنگ و ارتباطات در بند 5 ماده 13 مورد تاکید قرار گرفته است.
وی ادامه داد: تاکنون 13 کمیته تخصصی در گروه‌های آموزش، علوم طبیعی، علوم انسانی، ارتباطات و فرهنگ در رابطه با تهیه و مطالعه طرح‌های مناسب با نیازهای کشور در کمیسیون تشکیل شده است.
وی بند 6 ماده 13 مبنی بر تهیه اسناد بر اجرای برنامه‌های یونسکو و نظارت بر آنها را مورد اشاره قرار داد و گفت: بند 2 ماده 13، گزارش‌دهی در رابطه با فعالیت‌های کمیسیون ملی یونسکو به صورت سالانه را مورد تاکید قرار داده است که البته در گذشته نیز اقدامات متعددی در این زمینه انجام شده است.
5 گروه فعال در کمیسیون ملی یونسکو
وی در ادامه با بیان اینکه 5 گروه فعال در کمیسیون ملی یونسکو وجود دارد که هر کدام از آنها تعدادی کمیسیون تخصصی دارند و براساس آیین‌نامه‌های مصوب شورای اجرایی کمیسیون اعضای حقیقی و حقوقی همچون چهره‌های ماندگار، کارشناسان زبده، معاونان وزرا و وزرا در این کمیسیون‌ها عضویت دارند که انواع فعالیت‌ها را در حوزه‌های آموزش، فرهنگ، علوم انسانی، علوم اجتماعی، اطلاعات و ارتباطات انجام می‌دهند.
نصیری اظهار کرد: به عنوان مثال یکی از وظایف گروه فرهنگ ثبت مواریث فرهنگی در فهرست جهانی یونسکو است که تاکنون حدود 33 نفر از مشاهیر، 10 میراث مکتوب، 20 میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی را در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسانده‌ایم.
به گفته نصیری علی رغم محدودیت‌های یونسکو برای کشورها، ایران تقریبا برای 40 سال آینده لیست برای ثبت در فهرست جهانی دارد.
وی با تاکید بر اینکه سازمان یونسکو یک چهارراه فرهنگی است که با حضور هوشیارانه و با بصیرت می‌توانیم ذخایر فرهنگی و ارزشی خود را در چارچوب قوانین کشور، در آنجا ابراز کنیم، گفت: با مجوز یونسکو حدود 13 کرسی در دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف تاسیس شده است که براساس توافقنامه امضا شده بین یونسکو و دانشگاه و وزارتخانه میزبان گزارش¬هایی را ارائه می‌کنیم و تمدید فعالیت این مراکز در گرو ارزیابی و تایید سازمان یونسکو است.
عدم اجرای بیانیه‌های یونسکو در صورت مغایرت با اسناد بالادستی کشور
نصیری در ادامه ضمن اشاره به تاریخ چند هزار ساله ایران و روند تولید علم در دهه‌های اخیر، گفت: ایران حرفهای بسیار زیادی برای طرح در جوامع بین‌المللی دارد و با توجه به نقش یونسکو در تبادل فرهنگ بین حدود 200 کشور، مسائل مربوط به بین‌المللی‌سازی فعالیت‌های آموزش عالی مورد توجه قرار گرفته است که البته مسوولیت اصلی این موضوع با مرکز همکاری‌های بین‌المللی و علمی وزارت علوم است که کمیسیون ملی یونسکو نیز با این مرکز همکاری نزدیکی دارد.
وی تصریح کرد: کمیسیون ملی یونسکو از طریق ارتباط با کمیسیون‌های ملی کشورهای دیگر به خصوص کشورهای منطقه می‌تواند با دیپلماسی علمی و فرهنگی در فضای بین‌المللی حضور داشته باشد و شاخص‌ها و تجربیات بین‌المللی را در رابطه با ارتقای کیفیت و تعریف منابع جدید مالی و تکنولوژی آموزشی دنیا را به کشور منتقل کند.
نصیری تاکید کرد: البته هیچ‌کدام از بیانیه‌ها، توصیه‌ها و کنوانسیون‌های یونسکو اجباری و الزام آور نیست چراکه فضای یونسکو فضای تشویق و ترغیب است به گونه‌ای که در صورت مغایرت بیانیه‌ای با ارزش‌ها و اهداف ملی و اسناد بالادستی کشور، عدم اجرای آن به صورت رسمی اعلام می‌شود.
وی ضمن بیان اینکه اولویت همواره با اسناد بالادستی و قوانین کشور است، بر تطبیق آنها با قوانین کشور و البته بومی‌سازی تاکید کرد.
"سند آموزش برای همه" توفیق چندانی نداشت
وی در ادامه به برنامه آموزش 2030 اشاره کرد و گفت: سابقه این برنامه به دهه‌های قبل باز می‌گردد؛ زمانی که فعالیت‌هایی قبل از سال 2000  در سازمان یونسکو انجام و در نهایت منجر به تدوین سند آموزش برای همه از 2000 تا 2015 شد.
نصیری ادامه داد: در سال 1380 نیز سند ملی آموزش برای همه در بخشی از وزارت آموزش و پرورش کشور تدوین و کارگروهی برای اجرای این سند تشکیل شد.
وی با بیان اینکه این سند در سطح دنیا به طور متوسط توفیق چندانی نداشت و در کشور ما نیز از 6 هدف مدنظر، 3 هدف تا حدی به پیشرفت رسید، افزود: گسترش آموزش پیش از دبستان، آموزش ابتدایی و متوسطه رایگان، برابرسازی فرصت‌های آموزشی برای پسران و دختران، کاهش نرخ بی‌سوادی بزرگسالان، توصیه مهارتهای جوانان و بزرگسالان و بهبود همه جنبه‌های کیفیت در آموزش مجموع اهداف مدنظر بوده است که با حضور 186 کشور بدون هیچ‌گونه بازی سیاسی یا تهاجم فرهنگی یا نفوذ در داکار تصویب شد.
وی با بیان اینکه این اهداف با پشتوانه قوی در اسناد بالادستی ما موجود است، الزامات تهیه سند ملی را مورد اشاره قرار داد و افزود: در سال‌های گذشته سازمان یونسکو به واسطه جلوگیری از نفوذ کشورهای استعمارگر و قدرت طلب توانسته بین اکثر کشورهای دنیا خوشنام باشد. این سازمان تلاش دارد کشورها را ملزم به سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش کند.
لزوم ایفای نقش ایران در تدوین قوانین جهانی
وی با بیان اینکه ایران برای تدوین قوانین جهانی هیچ ضعفی ندارد، گفت: باید براساس آرمان‌ها و تجربیات و پتانسیل‌های کارشناسان و استادان دانشگاه‌ها و صاحبنظران در سطح جهانی حضور یابیم.
وی ضمن بیان اینکه سند ملی آموزش 2030 فقط نباید محدود به وزارت آموزش و پرورش شود، اظهار کرد: همه نهادهای ذی‌ربط آموزش باید در این مسئله حضور یابند زیرا علاوه بر آموزش رسمی ابتدایی و راهنمایی و متوسطه و دانشگاهی مسائل آموزش سلامت، آموزش‌های اجتماعی، مسوولیت پذیری اجتماعی، آموزش در مورد اشتغال و کارآفرینی مورد تاکید قرار گرفته است در نتیجه باید وزارتخانه‌های دیگر نیز پشتیبانی‌های برنامه‌ای و بودجه‌ای کنند تا این سند نسبت به سند آموزش برای همه موفق‌تر عمل کند.
وی در ادامه با بیان اینکه سند آموزش 2030 از اهداف بیانیه اینچئون در چارچوب عمل برای توسعه پایدار سازمان ملل است، گفت: نبود فقر، به صفر رساندن گرسنگی، سلامت مطلوب و رفاه، آموزش با کیفیت مادام‌العمر برابر و فراگیر برای همه، برابری فرصت‌های برابر آموزش برای پسران و دختران (که البته این اصطلاح را برابری جنسیتی درسند ملی به کار بردیم)، آب سالم و تاسیسات بهداشتی، انرژی پاک، قابل دسترس بودن شغل شرافتمندانه، رشد اقتصادی، صنعت نوآوری و زیرساخت، کاهش نابرابری‌ها شهرها و جوامع پایدار، تولید و مصرف مسوولانه، اقدام برای اقلیم، زندگی زیر آب، زندگی روی زمین، صلح عدالت و توانمند مشارکت برای اهداف توسعه پایدار از جمله اهداف بوده است.
وی با بیان اینکه سند ملی آموزش 2030 در راستای هدف " آموزش با کیفیت مادام العمر  و فراگیر برای همه" در دستور کار قرار گفت، افزود: برخی از رسانه‌ها به هر دلیلی این موضوع را به عنوان دریچه نفوذ ذکر کردند در حالی که ما ازقبل پیگیر این مسائل بودیم از طرفی اگر به این موضوعات وارد نشویم جملاتی در اسناد ذکر می‌شود که با ارزشهای ما سازگار نیست.
وی ادامه داد: در ویرایش اول سند در اردیبهشت ماه سال گذشته، بیانیه اول اینچئون کره تصویب شد که وزیر آموزش و پرورش وقت و سه تن از نمایندگان مجلس در این خصوص نظارت خود را اعلام کردند.
وی افزود: کمیسیون ملی نیز طی سه جلسه در کمیسیون علمی و فناوری دولت تمام موارد را عنوان و قرار شد سند ملی آموزش توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شود که تمام اقدامات تدوین با 30 کارگروه انجام شد چراکه عقیده بر این بود افرادی که قرار است این سند را اجرایی کنند بهتر است در روند تدوین نیز حضور داشته باشند.
سند ملی آموزش به هیچ وجه محرمانه نیست
نصیری با اشاره به اینکه آنچه که تدوین شده ویرایش اول است که به محض رونمایی روی سایت قرار می‌گیرد؛ گفت: این سند به هیچ وجه محرمانه نبوده و از روز نخست تشکیل کارگروه‌ها تمام گزارشات روی سایت کمیسیون بارگذاری شده است.
به گفته وی بعد از اعمال نظرات کارشناسان متعدد و تنظیم ویرایش نهایی به صورت لایحه توسط دولت به مجلس می‌رود تا به عنوان مصوبه قانونی برای اجرا ابلاغ شود. همچنین در روز رونمایی 6 نفر از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و 7 نفر از شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور خواهند داشت.
وی در پایان با بیان اینکه دنیا در حال تحول است و ما در چارچوب سیاست‌ها باید برای کنوانسیون¬ها احترام قائل شویم گفت: اینکه عنوان می‌شود اطلاعات کشور را ارائه می‌کنیم، درست نیست؛ بلکه ما بر اساس پروتکل‌های بین‌المللی عمل می‌کنیم. وقتی اطلاعات مربوط به رعایت استانداردهای آموزشی در تدوین کتب مختلف، درصد بی سوادی و باسوادی و غیره را ارائه نکنید، ضد انقلاب این اطلاعات را جعل و چهره کشور را مخدوش جلوه می‌دهد. البته باید در ارائه این گونه آمارها چشمان‌مان باز باشد.

۹۵/۱۰/۱۴
۱۲:۰۳

تنها دانشگاهی که به مجلس، وزارت علوم و سایر دستگاه‌ها، گزارش عملکرد داده، دانشگاه آزاد اسلامی است

صفحه خبر: تنها دانشگاهی که به مجلس، وزارت علوم و سایر دستگاه‌های مرتبط گزارش مستند ارائه داده، دانشگاه آزاد اسلامی است، این درحالیست که موسسات غیرانتفاعی آموزش عالی، علمی کاربردی و پیام نور از سال 93 تا کنون گزارش امکانات، اساتید، فضاها و تجهیزات خود را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه نداده‌اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هیات امنای استان مرکزی که در سازمان مرکزی برگزار شد، ضمن تشکر از حضور استاندار و دیگر اعضا، به چالش‌های پیش روی دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: ما در دانشگاه آزاد اسلامی با سه چالش کاهش جمعیت دانشجویی، وجود 2300 رقیب و کم لطفی‌ها و حتی کارشکنی مواجه هستیم.
وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی خوشبختانه در 3 سال اخیر مجموع اندوخته‌های واحدهای این دانشگاه مثبت بوده است، البته این به معنی نبود واحد زیان ده نیست بلکه حاصل تلاش تمامی واحدها برای جبران واحدهای زیان ده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی همواره با برخوردهای سیاسی مواجه بوده است، گفت: تاکنون 2 بار تحقیق و تفحص از دانشگاه‌ها صورت گرفته که هر دو بار از دانشگاه آزاد اسلامی بوده و تاکنون کسی از دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور و دیگر دانشگاه‌ها سوالی در راستای امکانات و فضاهای آموزشی نکرده است. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گفت: زمانی که دانشگاه آزاد اسلامی تمامی امکانات و فضاهای مناسب را دارد، و استانداردهای آموزش عالی را رعایت می‌کند، چرا باید با عدم حمایت از این دانشگاه و عدم استفاده از امکانات و شرایط آن، باری بر دوش دولت قرار گیرد؟
وی به نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: درحال حاضر نسبت استاد تمام وقت به دانشجو 1 به 47 است که این نسبت در کشور 1 به 64 است.
دکتر میرزاده با اشاره به رتبه جهانی تولید علم در دانشگاه ‌آزاد اسلامی گفت: رتبه دانشگاه آزاد اسلامی در 4 سال اخیر رشد بسزایی داشته و امروز این دانشگاه توانسته با کسب رتبه 162، در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد. کسب این رتبه تنها حاصل تلاش حدود 40 واحد جامع دانشگاه‌آزاد اسلامی است که مجری دوره دکتری هستند.همچنین 53 درصد از کل تولیدات علمی دانشگاه در مدت مذکور بوده است.
وی با بیان اینکه توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی موجب اشتغالزایی شده است، گفت: اگر توسعه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه نبود، قطعاً تعداد فارغ‌التحصیل بیکار در کشور افزایش پیدا می‌کرد چراکه توسعه تحصیلات تکمیلی بستر مناسبی برای جذب اعضای هیات علمی فراهم کرده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین با تاکید بر حذف کاغذ و راه‌اندازی اتوماسیون اداری در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور گفت: در راستای سرعت بخشی به انجام امور و تکریم ارباب رجوع 35 سامانه در 3 سال گذشته راه‌اندازی شده است و اکنون 53 سامانه در سیستم اتوماسیون دانشگاه برای حوزه‌های مختلف دانشگاه بکار گرفته شده است.
شایان ذکر است، بودجه استان مرکزی با اصلاحاتی و با تاکید بر تقویت حوزه پژوهشی و تامین سهم بودجه پژوهشی از محل دانش بنیان به تصویب اعضای جلسه هیات امنای استان رسید.
بودجه استان مرکزی از حیث منابع و مصارف 270 میلیارد تومان و از حیث درآمد و هزینه 212 میلیارد تومان به تصویب اعضا رسید.

۹۵/۱۰/۱۴
۰۲:۰۲

16 دی ماه برگزار می‌شود؛ مراسم سالگرد شهدای هویزه توسط بسیج دانشجویی استان خوزستان

مراسم سالگرد شهدای هویزه توسط بسیج دانشجویی استان خوزستان با حضور بیش از 50 خانواده شهید حماسه هویزه از سراسر کشور، همرزمان شهدای هویزه، عشایر خونگرم دشت آزادگان، دانشجویان دانشگاه‌های استان و مسئولان کشوری و استانی 16 دی در محل زیارتگاه شهدای هویزه برگزار می‌شود.

به گزارش بولتن نیوز ، برنامه‌های آیین بزرگداشت سی و ششمین سالگرد حماسههویزه و شهادت شهید علم الهدی و یارانش اعلام شد. کریمی (دبیر شورای فرهنگیزیارتگاه شهدای هویزه) با اعلام این خبر افزود: جلسات برنامه ریزی مراسم بزرگداشتسی و ششمین سالگرد شهادت هویزه آفرینان از آذرماه در استانداری خوزستان (با حضورمعاون محترم استاندار و امام جمعه موقت اهواز، فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج)خوزستان و برخی مدیران کل) برگزار گردید.
جلسات دیگری نیز به ریاست سردارشاهوارپور و فرماندهان عالی استان و اعضای هیات امنای زیارتگاه شهدای هویزه واعضای محترم شورای اداری شهرستان هویزه در محل مزار شهدای هویزه برگزار گردید تااین مراسم ملی به بهترین شکل موجود برگزار شود. وی برنامه‌های مراسم سالگرد را بهشرح زیر اعلام کرد: اولین مراسم بمناسبت 16 دی (روز ملی شهدای دانشجو) چهارشنبه 15دی ماه از ساعت 15 الی 17 در باغ موزه دفاع مقدس تهران با حضور دکتر قالیبافشهردار محترم تهران جهت تجلیل از خانواده‌های شهدای دانشجوی حماسه هویزه و شهدایدانشجوی مدافع حرم برگزار خواهد گردید.
کریمی افزود: مراسم اصلی سالگرد شهدایهویزه نیز توسط بسیج دانشجویی استان خوزستان با همکاری شورای اداری شهرستان هویزه،جهادکشاورزی خوزستان، بنیاد شهید و امورایثارگران، کنگره ملی شهدای دانشجو ومشارکت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) ودانشگاه های استان با حضور بیش از 50خانواده شهید حماسه هویزه از سراسر کشور، همرزمان شهدای هویزه، عشایر خونگرم دشتآزادگان، دانشجویان دانشگاه‌های استان و مسوولین کشوری و استانی ساعت 9 صبح روز 5 شنبه16 دی در محل زیارتگاه شهدای هویزه برگزار خواهدگردید. سخنرانی دکتر سید ضیاءهاشمی (معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) رونمایی از کتاب واثر موسیقایی و تجلیل از خانواده‌های معظم شهدای هویزه از برنامه‌های این مراسمخواهد بود.
وی ادامه داد: علاوه بر ایستگاه‌های صلواتی مردممنطقه، مواکب پذیرایی از زائران اباعبدالله الحسین (ع) در مرز چذابه پذیرایی ناهارزائران و مهمانان شهدا را در روز 16 دی عهده دار خواهند بود.
کریمی اضافه کرد: تصاویر و پرچم‌های روی قبور مطهرشهدای هویزه و سربندهای ورودی نیز سالی یکبار همزمان با مراسم 16 دی تعویض می‌گرددکه در حال حاضر اکیپ‌های مختلفی در حال گلکاری و آماده سازی فضاهای مختلفزیارتگاه، اسکان و اجرای مراسم می‌باشند.
وی همچنین از مراسم دیگری در شام 16 دی در مسجدامام رضای شهر هویزه جهت بزرگداشت شهدای هویزه خبر داد و گفت: اهالی خونگرمشهرستان هویزه که خود از میزبانان و همرزمان شهدای هویزه و خانواده‌های معظمشان بوده‌اند،نیز مراسم دیگری را در شام 16 دی با حضور مردم و مسوولین شهرستان و خانواده‌های معظمشهدای هویزه برگزار خواهند کرد که سخنران این مراسم نیز سردار شاهوارپور (فرماندهسپاه حضرت ولی عصر خوزستان) خواهد بود.
وی افزود: آخرین مراسم نیز 5 شنبه 23 دی بعد ازنماز مغرب و عشا در مسجد امام خمینی (ره) شهرک شهید محلاتی تهران جهت بزرگداشتشهدای هویزه و سالگرد مرحوم سردار سید علی علم الهدی (جانشین فقید دفتر نظامیفرماندهی معظم کل قوا و برادر شهید حسین علم الهدی) با سخنرانی سرلشکر رحیم صفوی وشعرخوانی صابر خراسانی برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۳
۲۳:۵۶

بدنه نحیف آموزش عالی در بودجه سال آتی

اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به کم بودن سهم آموزش عالی در بودجه سال آتی، می‌گویند که بیکار ننشسته‌اند و در رایزنی‌های خود برآنند اعتبارات حوزه آموزش عالی برای سال ۹۶ را افزایش دهند.

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از سهم آموزش عالی در بودجه سال 96 ناراضی هستند و تلاش و تکاپویی برای استفاده از ابزارهای قانونی خود به منظور افزایش اعتبارات این حوزه دارند .
 
یکی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق اعلام کرد سهم آموزش و پژوهش هر ایرانیز در بودجه سال آتی، ۷۰۰هزار تومان است.
 
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزایش اعتبارات پژوهشی، تجهیزات، آزمایشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و موسسات دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها را پیشنهاد داده و نسبت به اعتباراتی که دولت به این امور اختصاص داده انتقاد داشتند.
 
استفاده از اعتبارات "صندوق توسعه ملی" برای امور پژوهشی و دانشگاهی کشور، پیشنهاد نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است که امیدوارند در کمیسیون تلفیق رای بیاورد.  
 
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرگزاری خانه ملت وضعیت بودجه آموزش‌عالی در بودجه96 را مورد مداقه قرار دادند.
 
 بودجه فناوری و تحقیقات باید افزایش یابد
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این خصوص گفت: دولت در حد توان برای بودجه بخش آموزش‌عالی ارقامی را در نظر گرفته اما کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در بحث تحقیقات و به‌روز‌آوری آموزش‌عالی نظراتی را برای افزایش این ارقام داده است.
داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه قسمتی از بودجه آموزش‌عالی نسبت به سال گذشته حدود 10درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: ارقامی که دولت در بودجه آموزش‌عالی در بودجه 96 در نظر گرفته نسبتا بد نیست اما کمیسیون آموزش معتقد است باید در بحث فناوری و تحقیقات، ارقام افزایش پیدا کند و در این زمینه پیشنهادات خوبی تنظیم کرده و ابعاد مختلفی را نیز در بحث آموزش‌عالی مورد توجه قرار داده که درخواست‌ها و پیشنهادات مورد نظر در کمیسیون آموزش تصویب شده است و به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه می‌شود.
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش کمیسیون برای بهبود شرایط بودجه آموزش‌عالی تصریح کرد: ‌کمیته‌های کمیسیون آموزش از جمله کمیته آموزش‌عالی جلسات متعددی را با مسئولین اجرایی وزارت علوم داشتند و در جلسات فعال بوده و نظرات آنها را دریافت و نظرات خود را ارائه دادند؛ ترکیبی از نظرات بعد از بررسی و تجزیه و تحلیل و چکش‌کاری در کمیسیون به تصویب رسید.
 
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: پیشنهادهای مصوب شده در کمیسیون آموزش در کمیسیون تلفیق ارائه خواهد شد و اگرچه تعداد آنها زیاد است ولی مهمترین آنها در بحث به‌روز‌آوری تحقیقات و پژوهش به خصوص در دانشگاه‌ها است؛ همچنین افزایش بودجه دانشگاه‌ها نیز مورد توجه بود که به طور جدی به آن پرداخته شد.
 
رشد اعتبارات دانشگاه‌های بزرگ در بودجه ۹۶ ;کمتر از ۱۰درصد است
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق معتقد است متوسط رشد آموزش‌عالی در بودجه سال آینده ۱۳.۸ است اما در نگاهی جزئی‌تر می‌توان دریافت که رشد اعتبارات بعضی از دانشگاه‌های بزرگ زیر ۱۰ درصد است.
جواد ساداتی نژاد
 
سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد وضعیت اعتبارات آموزش‌عالی در بودجه96 گفت: متوسط رشد آموزش‌عالی در بودجه سال آینده 13.8 است اما اگر بخواهیم به طور تکی و بخشی ورود کنیم، رشد اعتبارات بعضی از دانشگاه‌های بزرگ زیر 10 درصد است.
 
نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اسناد بالادستی و توصیه مقام معظم رهبری، رشد علمی و علم و فناوری یکی از موضوعات فوق‌العاده مهم و نیاز ضروری در افق چشم‌انداز است؛ این رشد در دانشگاه‌های بزرگ که بخش بزرگی از حوزه حرکت علمی را نیز برعهده دارند نباید شکننده باشد و لازم است تا دقت و عنایت ویژه‌ای به آن شود.
 
وی با اشاره به اینکه از نظر بودجه‌ای در حوزه رشد و فناوری به حمایت بیشتری نیاز داریم تصریح کرد: علی‌رغم اینکه برخی از دانشگاه‌های کوچک و تازه تاسیس، رشد مناسبی در بودجه 96 داشتند اما درصد رشد بودجه دانشگاه‌های بزرگ زیر 10درصد است و نشان می‌دهد که نیاز به حمایت بیشتری در حوزه بودجه‌ای است.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس برای بهبود وضعیت بودجه آموزش عالی تلاش می‌کند تا از منابعی که می‌توان در آن بخش در نظر گرفت، رشد مناسب و بهتری را داشته باشیم تا در حوزه علم و فناوری کشور در سال 96 دچار چالش نشویم.
 
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق ادامه داد: به دلیل محدودیت‌هایی که در بررسی بودجه وجود دارد دست مجلس برای تغییرات گسترده در آن باز نیست لذا دولت باید در لایحه بودجه اولویت‌ها را لحاظ می‌کرد؛ مثلا فناوری جزء اولویت‌های اولیه است و به دلیل اینکه علم قدرت آفرین است لذا مجلس تلاش خواهد کرد با ایجاد منابع جدید در حوزه‌های مختلف تا حدودی وضعیت بودجه آموزش عالی را بهبود دهد.
 
دولت رشد ۳درصدی بودجه آموزش‌عالی را مدنظر دارد
رییس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش مجلس با انتقاد از بودجه آموزش‌عالی در بودجه ۹۶ گفت: برای محقق شدن اهداف حوزه دانشگاهی باید بسترهای لازم فراهم کرد که نیازمند سرمایه‌گذاری است.
حبیب‌اله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره وضعیت آموزش عالی در بودجه سال آتی گفت: به نسبت متوسط رشد بودجه کل کشور نسبت به سال گذشته که حدود 10 درصد است، رشد بودجه آموزش‌عالی 3درصد است که در کل خوب نیست لذا با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی پرسودترین بخش سرمایه‌گذاری است، انتظار می‌رود ‌دولت این بخش را پررنگ‌تر و قوی‌تر ببیند.
 
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر کمیسیون آموزش ‌مجلس در این زمینه بحث کرده و در برخی موارد احکامی را پیشنهاد داده است و امیدواریم در کمیسیون تلفیق رای آورده و به صحن علنی بیاید تا از آن دفاع کنیم ولی اصل مطلب این است که آنچه از دولت در بخش بودجه آموزش‌عالی انتظار می‌رفت، با این لایحه کنونی قابل قبول نیست و توقع داشتیم سهم آموزش‌عالی را به صورتی که شأن و منزلت آن است، لحاظ کنند.
 
دهمرده تصریح کرد: در اهمیت مباحثی همچون کارآفرینی، درآمدی از نوآوری‌های علمی و نخبگان حرف‌های زیادی زده می‌شود اما حرف و عمل مسئولان هم‌خوانی و هم‌سویی ندارد زیرا عملیاتی کردن این پیشنهادها و ایده‌ها ساز و کار خود را می‌خواهد. بنابراین برای محقق شدن اهداف حوزه دانشگاهی از دانشجو و اساتید باید بسترهای لازم و امکانات متناسب را فراهم کرد اما این اتفاق در بودجه 96 نیفتاده است.
 
رییس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به پیشنهادهای کمیسیون آموزش مجلس برای بودجه آموزش‌عالی گفت: کمیسیون آموزش درباره استفاده از برخی منابع صحبت‌هایی کرده و پیشنهادهایی را داده است اما باید منابع در آمدی مشخص شود تا بتوان برای بهتر شدن بودجه آموزش عالی از آن بهره گرفت.
 
زیر و بم بودجه آموزش عالی در لایحه بودجه96 ؛ سهم آموزش و پژوهش هر ایرانی 700هزار تومان
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه۹۶، سهم آموزش و پژوهش هر ایرانی را ۷۰۰هزار تومان دانست و از تلاش مجلس برای افزایش اعتبارات حوزه آموزش عالی خبر داد.
قاسم احمدی‌لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به وضعیت اعتبارات در نظر گرفته شده برای آموزش عالی در بودجه96 گفت: رشد بودجه آموزش‌عالی در بودجه 96 متفاوت است؛ در حوزه آموزش پزشکی، حدود 27 درصد رشد داشته که نسبتا خوب است اما میزان رشدی که بودجه آموزش‌عالی و وزارت علوم نسبت به سال گذشته داشته حدود 13.7 است.
 
وضعیت بودجه سالانه دانشگاه‌های مادر در لایحه دولت خوب نیست
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه رشد بودجه آموزش‌عالی در برخی از دانشگاه‌ها بیشتر و در برخی دانشگاه‌ها کمتر بوده است؛ در دانشگاه‌های مادر مثل شریف، دانشگاه تهران و ...  به جز دانشگاه شهید بهشتی (که به خاطر منحل شدن دانشگاه شهید عباسپور و واگذاری آن به دانشگاه شهید بهشتی وضعیت بدی ندارد)، وضعیت خوبی را شاهد نیستیم و بایستی گفت وضعیت حوزه آموزش‌عالی نسبت به پیشرفت کل بودجه بدتر است.
 
33هزار میلیارد تومان سهم آموزش و پرورش در لایحه بودجه 96
وی ادامه داد: در حوزه آموزش، پژوهش و تحقیقات 47 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که از این رقم 33 هزار میلیارد تومان سهم آموزش و پرورش است و مابقی آن برای کل حوزه‌های آموزش‌عالی در حوزه‌های مختلف فنی و حرفه‌ای و امثالهم است. سهم پژوهش نیز قابل توجه نیست.
 
پیشرفت قابل توجه بودجه سازمان امور دانشجویان
عضو کمیسیون آموزش مجلس در کمیسیون تلفیق ادامه داد: در حوزه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از رقم بودجه 936میلیاردی که سال گذشته داشت در بودجه96 به 1024میلیارد رسید و وضعیت آنها به نسبت وضعیت خوبی است. رقم بودجه صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران نیز به 19میلیارد رسید. پارک‌های علم و فناوری نیز پیشرفت کرده‌اند اما قابل توجه نبوده است. 281 میلیارد بودجه سازمان امور دانشجویان در سال گذشته امسال به 326 میلیارد رسیده که پیشرفت آن قابل توجه است.
 
سهم آموزش و پژوهش برای هر نفر 700هزار تومان
وی افزود: اگر به رقم 371هزار میلیارد بودجه عمومی دولت که 320 هزارمیلیارد آن منابع عمومی و 51 هزار میلیارد آن منابع اختصاصی است، دقت کنیم، سهم آموزش و پژوهش که شامل عمومی، فنی‌حرفه‌ای، عالی و ... است برای هر نفر 700هزار تومان در نظر گرفته شده و قابل توجه نیست و باید سهم این بخش‌ها بیشتر شود.
 
رشد 116 درصدی حوزه آموزش نسبت به سال 92 / سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی، 56 صدم درصد
عضو کمیته آموزش‌عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به میزان رشد اندک بودجه آموزش‌عالی در بودجه 96 تاکید کرد: ممکن است در مقایسه گفته شود 210هزار میلیارد تومان بودجه92 به 320هزار میلیارد در سال96 رسیده و 52 درصد رشد داشته اما اگرچه در بودجه حوزه آموزش، عدد 21هزار میلیارد تومان به 47هزار میلیارد رسیده و 116درصد رشد داشته ولی سهم پژوهش از GDP (تولید ناخالص داخلی) بدون احتساب جدول14 معادل 56 صدم درصد است و این نشان می‌دهد وضعیت آموزش‌عالی در این حوزه‌ها وضعیت خوبی نیست؛ بنابراین از نظر کل بودجه سهم آموزش‌عالی 6تا 7هزار میلیارد تومان است و آیا دانشگاه‌های کشور می‌توانند با این رقم دانشگاه خود را بگردانند؟ لذا اگر غیر از بحث درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها، به آنها کمک نشود، مطمئناً در کار خود می‌مانند.
 
درخواست بازنشستگی اساتید دانشگاه در پی هفت برابر شدن پاداش پایان خدمت
احمدی‌لاشکی با بیان اینکه سال گذشته نیز تخصیص کامل و صددرصد بودجه دانشگاه‌ها صورت نگرفت، گفت: در سال گذشته اعتبارات اختصاص یافته برای پرداخت حقوق و مزایای هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها پاسخگو نبود؛ لذا نیاز است امسال این موضوع را نیز درنظر بگیریم.
 
عضو کمیته آموزش‌عالی کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد:  کمیسیون تلفیق برنامه ششم، پاداش پایان خدمت را هفت برابر حقوق و دستمزد اعلام کرد که این امر باعث شد اخباری مبنی بر اینکه بیش از 3هزار و پانصد استاد تمام اعلام بازنشستگی کرده‌اند، به گوش برسد تا بتوانندتا قبل از اجرایی شدن این قانون از خدمت فارغ شده و پاداش خود را دریافت کنند؛ چنین مسائلی خطری است که از نظر علمی کشور را تهدید می‌کند.
 
مجلس به دنبال افزایش تسهیلات برای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی است
وی با بیان این که کمیسیون آموزش مجلس برای بهبود وضعیت بودجه آموزش‌عالی پیشنهاداتی آماده کرده است، تصریح کرد: در یکی از بحث‌های تبصره4 لایحه دولت در بند(د) به صندوق توسعه ملی اجازه داده تا 400 میلیون دلار تسهیلات ارزی برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی، تحقیقاتی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش‌عالی اختصاص دهد که 300میلیون آن را برای وزارت علوم گذاشته و 100میلیون دلار از آن به بهداشت و درمان و حوزه آموزش‌پزشکی در آموزش‌عالی خواهد داد.
 
احمدی‌لاشکی افزود: کمیسیون آموزش اعلام کرد که 150میلیون دلار دیگر نیز به مبلغ فوق اضافه شود که در کمیسیون آموزش تصویب شد و امیدوارم در کمیسیون تلفیق نیز بتوانیم کمک و دفاع کنیم تا رای بیاورد. در کمیسیون آموزش از 150میلیون دلار پیشنهاد شده 75میلیون دلار را برای بحث پژوهش‌سراها و هنرستان‌های آموزش و پرورش و 75میلیون دیگر را در حوزه فنی‌و‌حرفه‌ای و آموزش‌عالی در نظر گرفتیم تا بتوانند از آن بهره مند شوند.
 
بخشی از عوارض سیگار به حوزه آموزش عالی برسد
عضو کمیته آموزش‌عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به چگونگی تأمین منابع برای این امور گفت: مثلا به ازای هر نخ سیگار عوارضی مشخص شد، برای گاز نیز عوارضی مشخص شد و کمیسیون آموزش مجلس پیشنهاداتی را در خصوص نحوه هزینه‌کرد این موارد به ویژه در حوزه آموزش عالی آماده کرد اما منتظریم این پیشنهاد‌ها در کمیسیون تلفیق بودجه 96 رای بیاورد؛ اگر این پیشنهاد‌ها رای بیاورد میتوان امیدوار شد که حرکتی اتفاق افتاده اما اگر رای نیاورد برای دوستان آموزش‌عالی امیدوار کننده نیست.

۹۵/۱۰/۱۳
۱۱:۵۹