نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114990
 • تمام سکه (طرح جدید) 1193000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1155000
 • نیم سکه 610000
 • ربع سکه 324999
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3855
 • یورو 4245
 • پوند 4875
 • صد ین 3390
 • درهم امارات 1085
 • لیر ترکیه 1070
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32359
 • 37 Arrow up
  یورو 34802
 • 271 Arrow up
  پوند 40479
 • 45 Arrow up
  فرانک 32441
 • 181 Arrow up
  صد ین 28661
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8810

انتصابات

 انتصابات   سرپرست معاونت اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم منصوب شد
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در حکمي دکتر محمدحسين اميد را به سمت سرپرستي معاونت اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري منصوب کرد.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۱:۲۵

احمدی در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه شهیدبهشتی: خلاقیت در فضای شور و نشاط دانشگاه‌ها ظهور پیدا می‌کند

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: فضای دانشگاه باید فضای شور و نشاط و آرامش باشد و در این فضاست که خلاقیت ظهور پیدا می‌کند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه شهیدبهشتی که امروز در این دانشگاه برگزار شد، گفت: مسئولیت در دانشگاه بسیار سخت است؛ سخت تر از آن گرفتن امانت و پس دادن امانت است که طهرانچی این امانت را درست تحویل گرفت و بهتر از آن تحویل داد.
 
وی افزود: در حکمرانی نوین در دنیا همه بازیگران تغییر پیدا کردند، فرآیندها عوض شدند و شاخص ها نیز تغییر کرده است؛ که باید آنها را بپذیریم و با این دیدگاه در حکمرانی دانشگاه عمل کنیم و به این نتیجه برسیم که ابزار قدرت و حکمرانی در دست دانش است.
 
احمدی ادامه داد: حالا دیگر سلاح ابزار نفوذ نیست؛ کسی که عالمانه فکر می کند و آینده نگری می کند، او حاکم است؛ نه کسی که شعار می دهد. ما داریم به این سمت می رویم که با حفظ ارزش های خودمان، نوع حکمرانی را تغییر دهیم. اگر معلمی به دانشجو پرخاش می کند، فکر حاکمیتی ندارد ؛ اما فکر دانشجو تسخیر شود، آن معلم حاکمیت دارد.
 
معاون پژوهشی وزیر علوم ادامه داد: کم کم حاکمیت در مغزها، دل ها و رفتار در نرم افزارها ظهور می کند و نمی توانیم با گوشه نشینی به مرجعیت علمی برسیم بلکه باید با استانداردهای بین المللی حضور فعال داشته باشیم و با حفظ ارزش های فرهنگی و اعتقادی اما با رویکرد جهانی، پیش برویم.
 
احمدی گفت: دانشگاه ما باید نوع اندیش و خلاق در حل مشکلات کشور باشد و در عین حال در صحنه بین المللی تراز باشد. در حال حاضر ما مسیر رشد علمی را با قدرت جلو می بریم؛ که این را مسئولان و وزیر علوم نمی گویند، بلکه آمارهای بین المللی می گویند.
 
احمدی با تاکید بر ایجاد شور و نشاط در دانشگاه گفت: فضای دانشگاه باید فضای شور و نشاط و آرامش باشد. در این فضاست که خلاقیت ظهور پیدا می کند و این رویکرد در دولت یازدهم در حال انجام است و هر روز شاهد هستیم که دانشگاه های رشد می کند و باید برای ادامه این رشد در دانشگاه ها باید از ابزار دانش برای حکومت استفاده کنیم.
 
در ادامه حجت الاسلام پورذهبی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه شهیدبهشتی گفت: من 15 ماه است که در دانشگاه شهیدبهشتی هستم. در این مدت دانشگاه پیشرفت چشمگیری داشته  و در مدت پنج سالی که طهرانچی، رئیس دانشگاه بود، دانشگاه در همه زمینه ها پیشرفت کرده است.
 
وی گفت: به گفته مقام معظم رهبری یک مدیر باید شجاع، سخت کوش و هوشمند باشد که این فضا در دانشگاه شهیدبهشتی تحقق پیدا کرده و امیدوارم این روند رو به جلو را ادامه دهیم.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۲۸

معاون وزیر علوم: نشاط در دانشگاه ها موجب ایجاد خلاقیت می شود

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: در فضای شور، نشاط و آرامش است که خلاقیت در دانشگاه ها ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وحید احمدی صبح امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تسلیت حادثه آتش سوزی در تهران گفت: در حکمرانی نوین جهانی دانشگاه و دانش به معنی ابزار قدرت و حکمرانی درست دانش است.
معاون پژوهشی وزیر علوم ادامه داد: این نگرشی نو است. ابزار نفوذ دیگر صلاح نیست آن کسی که عالمانه فکر می کند، برنامه ریزی، مدیریت و آینده نگری می کند آن حاکم است نه آن کسی که شعار می دهد.
وی گفت: حاکمیت بر مغزها، دل ها و رفتارها نظام نوین جهانی است که در نرم افزارها در حال ظهور است.
احمدی افزود: دانشگاه ما باید دانشگاهی نواندیش، نوآور، خلاق و حل کننده مشکلات مملکت باشد. در سطح بین المللی صاحب تراز باشد و باید مسیر رشد علمی را با قدرت جلو ببریم و فضای دانشگاه فضایی باشد پر از نشاط، آرامش و حیات. در فضای شور و نشاط و آرامش، خلاقیت ایجاد می شود و در فضای مشارکت فعال دانشجو، استاد و کارمند زندگی و نوآوری رشد می یابد. اگر این روند پیگیری شود، ما شاهد فضای زنده دانشگاه ها هستیم.
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: حکومت بر دانشگاه حکومت سختی است در عین حال که آسان است چون باید از ابزار مدیریتی دانش استفاده شود.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۱۴

معاون وزیر علوم:‌ شاهد فضای سر زنده در دانشگاه ها هستیم

تهران - ایرنا - معاون پژوهشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امروزه شاهد فضای سرزنده در دانشگاه ها هستیم گفت: در فضای مشارکت فعال دانشجو، استاد و کارمند ، زندگی و نوآوری رشد می یابد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، وحید احمدی روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه شهید بهشتی گفت: مسوولیت در نظام ما به ویژه در عرصه فرهنگ وعلم امانت است که نگه داشتن وتحویل دادن آن هر دو سخت است.
امروز محمد حسن صدوق جایگزین محمد مهدی طهرانچی شد.
معاون وزیر علوم در ادامه گفت: در حکمرانی نوین جهانی دانشگاه و دانش به معنای ابزار قدرت و حکم رانی درست دانش است .
احمدی افزود: امروزه ابزار نفوذ دیگر سلاح نیست، کسی که عالمانه فکر می کند و برنامه ریزی مدیریتی و آینده نگری دارد، او صاحب اسلحه و حاکم است .
وی ادامه داد: فضای دانشگاه باید فضایی سرشار از آرامش و حیات و شور ونشاط باشد و در چنین فضایی خلاقیت ایجاد می شود.
در ادامه این مراسم سید حسن صدوق سرپرست جدید دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: امیدوارم بتوانم از دانش رییس قبلی در ادامه مدیریت دانشگاه بهره مند شوم.
وی گفت: معتقدم کار کردن در دانشگاه به مراتب سخت تر و پیچیده تر از انجام وظیفه در یک وزارتخانه است.
صدوق در ادامه خطاب به اساتید دانشگاه افزود: افرادی که متاع ما را می خرنند دانشجویان هستند و ما باید کاری کنیم که آنها به آینده امیدوار باشند.
وی با بیان اینکه نباید کارها و اقداماتی انجام دهیم که دانشجویان مایوس شوند خاطر نشان کرد ما باید دانشجویان را نسبت به دین و وطن و میهن خود وفادار و امیدوار نگاه داریم و کمال جویی را در آنها تقویت کنیم .
سرپرست جدید دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد : می گویند دانشگاه امنیتی شده است، اگر ما درست عمل کنیم دانشجو چنین احساسی را نخواهد داشت.
*‌ دانشگاه شهید بهشتی در رنکینگ جهانی 80 پله صعود کرد
رییس سابق دانشگاه شهید بهشتی گفت: دانشگاهیان این مرکز علمی توانستند دوباره رشد طلایی علمی دانشگاه شهید بهشتی را رقم بزنند و ما در کیفیت بخشی به مقالات رشد بسیار مناسبی داشیتم و توانستیم در رنکینگ ها هر سال 80 پله صعود کنیم .
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ،محمد مهدی طهرانچی روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: دانشگاه شهید بهشتی در پایگاه جهانی کیواس جز 5 دانشگاه اول است .
وی گفت روزی که کار خود را آغاز کردم همیشه به این می اندیشدم که در مراسم تودیع چه خواهم گفت : و خدا را شاهد می گیرم که طی این مدت هیچ گاه در خدمت به دانشگاه کوتاهی نکردم .
وی ادامه داد: هنگامی که این سمت را بدست گرفتم 520 عضو هیات علمی 60 هکتار زمین و 13 دانشکده داشتیم اما امروز 870 عضو هیات علمی ، 120 هکتار زمین 10 پژوهشکده 18 هزاردانشجو و 19 دانشکده داریم .
رییس سابق دانشگاه شهید بهشتی افزود: این دانشگاه بالاترین رشد بودجه سال 96 را دارد که مقرر شده 145 میلیارد تومان را باید خود دانشگاه تامین کند.
وی یادآور شد : دانشگاه شهید بهشتی در طی هفته گذشته میزبان مجمع دانشگاهی ایران و جهان عرب بود و روسا و معاونین 10 دانشگاه جهان عرب میهمان ما بودند. پس از افتتاحیه این مراسم فردای آن روز وزیرعلوم با من تماس گرفت لطف کرده و گفت که می خواهد فرد دیگری را به عنوان رییس دانشگاه بهشتی بفرستد .
طهرانچی ادامه داد: بنده گفتم این مراسم قرار است در این دانشگاه برگزار شود.
وی افزود: همچنین در سفری که به روسیه به همراه دو نفر دیگر داشته ام گفتم این فردی که در کنار من است به عنوان رییس جدید انتخاب شده وقرار است تا یک ماه دیگر جایگزین من شود برهمین اساس از چند ماه پیش جلسات دانشگاه را با فرد جدید اداره می کردیم.
بر اساس این گزارش در حاشیه این مراسم طهرانچی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر شایعه برکناری اش به دلیل انتشار اخباری در مورد تحصیل یکی از اعضای دولت گفت: بنده چیزی نمی دانم و مسوولیت من بهمن ماه تمام می شود .
فراهنگ **1085**9187** 1823 خبرنگار : حمید رضا بازگشاء انتشاردهنده : طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۰۴
۱۶:۱۹

فضای دانشگاه باید فضای شور، نشاط و آرامش باشد/ طهرانچی دانشگاه را بهتر از آنچه تحویل گرفته بود پس داد

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: مسئولیت در دانشگاه بسیار سخت است؛ سخت‌تر از آن گرفتن امانت و پس دادن امانت است که طهرانچی رئیس سابق دانشگاه شهیدبهشتی این امانت را درست تحویل گرفت و بهتر از آن تحویل داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم امروز ( دوشنبه 4 بهمن) در مراسم تودیع و معارفه رئیس و سرپرست دانشگاه شهیدبهشتی گفت: مسئولیت در دانشگاه بسیار سخت است؛ سخت‌تر از آن گرفتن امانت و پس دادن امانت است که طهرانچی این امانت را درست تحویل گرفت و بهتر از آن تحویل داد.
وی افزود: در حکمرانی نوین در دنیا همه بازیگران تغییر پیدا کردند، فرآیندها عوض شدند و شاخص‌ها نیز تغییر کرده است؛ که باید آنها را بپذیریم و با این دیدگاه در حکمرانی دانشگاه عمل کنیم و به این نتیجه برسیم که ابزار قدرت و حکمرانی در دست دانش است.
احمدی ادامه داد: حالا دیگر سلاح، ابزار نفوذ نیست؛ کسی که عالمانه فکر می‌کند و آینده نگری می‌کند، او حاکم است؛ نه کسی که شعار می دهد. ما داریم به این سمت می رویم که با حفظ ارزش های خودمان، نوع حکمرانی را تغییر دهیم. اگر معلمی به دانشجو پرخاش می کند، فکر حاکمیتی ندارد ؛ اما فکر دانشجو تسخیر شود، آن معلم حاکمیت دارد.
معاون پژوهشی وزیر علوم ادامه داد: کم کم حاکمیت در مغزها، دل‌ها و رفتار در نرم افزارها ظهور می کند و نمی توانیم با گوشه نشینی به مرجعیت علمی برسیم بلکه باید با استانداردهای بین المللی حضور فعال داشته باشیم و با حفظ ارزش های فرهنگی و اعتقادی اما با رویکرد جهانی، پیش برویم.
احمدی گفت: دانشگاه ما باید نوع اندیش و خلاق در حل مشکلات کشور باشد و در عین حال در صحنه بین‌المللی تراز باشد. در حال حاضر ما مسیر رشد علمی را با قدرت جلو می‌بریم؛ که این را مسئولان و وزیر علوم نمی‌گویند، بلکه آمارهای بین المللی می‌گویند.
احمدی با تاکید بر ایجاد شور و نشاط در دانشگاه گفت: فضای دانشگاه باید فضای شور و نشاط و آرامش باشد. در این فضاست که خلاقیت ظهور پیدا می کند و این رویکرد در دولت یازدهم در حال انجام است و هر روز شاهد هستیم که دانشگاه‌های رشد می‌کند و باید برای ادامه این رشد در دانشگاه‌ها باید از ابزار دانش برای حکومت استفاده کنیم.
در ادامه حجت‌الاسلام پورذهبی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه شهیدبهشتی گفت: من 15 ماه است که در دانشگاه شهیدبهشتی هستم. در این مدت دانشگاه پیشرفت چشمگیری داشته  و در مدت پنج سالی که طهرانچی، رئیس دانشگاه بود، دانشگاه در همه زمینه ها پیشرفت کرده است.
وی گفت: به گفته مقام معظم رهبری یک مدیر باید شجاع، سخت کوش و هوشمند باشد که این فضا در دانشگاه شهیدبهشتی تحقق پیدا کرده و امیدوارم این روند رو به جلو را ادامه دهیم.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۷:۰۵

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ یکپارچه سازی نظام پذیرش دکتری از منظر حقوقی بررسی می شود

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: موضوع یکپارچه سازی روند نحوه پذیرش دانشجو در دوره دکتری در دفتر حقوقی وزارت علوم درحال بررسی است.

وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موضوع یکپارچه سازی پذیرش در دوره های دکتری تاکنون ۲ بار در شورای گسترش آموزش عالی بررسی شده است.
وی افزود: این موضوع در جلسات مختلف کارشناسی شده است اما باتوجه به اینکه مشکل حقوقی ایجاد نشود بنابراین دفتر حقوقی وزارت علوم نیز موضوع یکپارچه سازی نحوه پذیرش در دوره های دکتری را بررسی خواهد کرد.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: در مصوبه مجلس شورای اسلامی موضوع پذیرش در دوره های دکتری پژوهش محور مطرح شده است و برای اینکه تعارضی در قانون ایجاد نشود موضوع به دفتر حقوقی نیز ارجاع شده است.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۰:۰۳

نشاط در دانشگاه‏ها موجب ایجاد خلاقیت می‏شود

 میز خبر   معاون وزیر علوم:
نشاط در دانشگاه‏ها موجب ایجاد خلاقیت می‏شود
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: در فضای شور، نشاط و آرامش است که خلاقیت در دانشگاهها ایجاد می‏شود.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وحید احمدی در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تسلیت حادثه آتش‏سوزی در تهران گفت: در حکمرانی نوین جهانی دانشگاه و دانش به معنی ابزار قدرت و حکمرانی درست دانش است.
معاون پژوهشی وزیر علوم ادامه داد: این نگرشی نو است. ابزار نفوذ دیگر صلاح نیست آن کسی که عالمانه فکر می‎کند، برنامه‏ریزی، مدیریت و آینده‎نگری می‎کند آن حاکم است نه آن کسی که شعار می‎دهد.
احمدی افزود: دانشگاه ما باید دانشگاهی نواندیش، نوآور، خلاق و حل‏کننده مشکلات مملکت باشد.
در سطح بین‏المللی صاحب تراز باشد و باید مسیر رشد علمی را با قدرت جلو ببریم و فضای دانشگاه فضایی باشد پر از نشاط، آرامش و حیات. در فضای شور و نشاط و آرامش، خلاقیت ایجاد می‏شود و در فضای مشارکت فعال دانشجو، استاد و کارمند زندگی و نوآوری رشد می‏یابد. اگر این روند پیگیری شود، ما شاهد فضای زنده دانشگاهها هستیم.
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: حکومت بر دانشگاه حکومت سختی است در عین حال که آسان است چون باید از ابزار مدیریتی دانش استفاده شود.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۱:۲۵

نشاط در دانشگاه‌ها موجب ایجاد خلاقیت می‌شود

وحید احمدی، معاون پژوهشی وزیر علوم در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه شهید بهشتی با تسلیت حادثه آتش‌سوزی در تهران گفت: «در حکمرانی نوین جهانی دانشگاه و علم به معنی ابزار قدرت و حکمرانی درست دانش است». او در ادامه گفت: «این نگرشی نو است و در حقیقت آن کسی که عالمانه فکر می‌کند، برنامه‌ریزی، مدیریت و آینده‌نگری دارد، او حاکم اصلی است نه آن کسی که فقط شعار می‌دهد.» احمدی افزود: «حاکمیت بر مغزها، دل‌ها و رفتارها، همان نظم نوین جهانی است که در نرم‌افزارها در حال ظهور است.» او اضافه کرد: «دانشگاه ما باید دانشگاهی نواندیش، نوآور، خلاق و حل‌کننده مشکلات مملکت باشد، در سطح بین‌المللی صاحب تراز باشد و باید مسیر رشد علمی را با قدرت جلو ببرد، در حقیقت فضای دانشگاه، باید فضایی باشد پر از نشاط، آرامش و حیات.»

۹۵/۱۱/۰۵
۰۵:۰۶

در شورای سیاستگذاری دبیران مناطق ده گانه آموزش عالی کشور تاکید شد حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان

نشست هم‌اندیشی شورای سیاستگذاری دبیران مناطق ده‌گانه امور اداری و پشتیبانی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، با محوریت گزارش عملکرد مناطق و کارگروه‌های مربوطه و بررسی شیوه‌نامه اجرایی مناطق برگزار شد. در این نشست محمدحسین امید سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با دبیران مناطق ده‌گانه که به صورت ویدئو‌کنفرانس برگزار شد، بر لزوم برگزاری این گونه نشست‌ها در راستای برقراری دولت الکترونیک و اجرای مدیریت سبز به صورت ویدئو کنفرانس تاکید کرد. او با توجه به هماهنگی انجام شده با سازمان اداری و استخدامی کشور و تایید آن سازمان مبنی‌بر تبدیل وضعیت کارکنان دانشگاه‌ها که در آزمون‌های ادواری سال‌های گذشته قبول شده بودند، بر رعایت قوانین و مقررات مربوطه و تسریع در انجام فرآیند تبدیل وضعیت، همچنین لزوم مطابقت رشته تحصیلی افراد با شرایط احراز شغل قابل تخصیص در پست‌های بلا تصدی پیشنهادی براساس طرح طبقه‌بندی مشاغل و نیز دارا بودن شماره شناسه قراردادی صادره از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور، تاکید کرد. در ادامه این نشست محمدباقر شیخی مدیرکل امور اداری و پشتیبانی ساماندهی منابع انسانی را موضوعی بااهمیت در نظام آموزش عالی کشور دانست و گفت: «مقوله ساماندهی و جذب نیروی انسانی در حوزه ستاد به صورت ویژه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.» شیخی در قسمت دیگری از سخنان خود بر لزوم مدیریت منابع و برنامه‌ریزی برای صرف منابع تاکید کرد و با بیان اینکه باید از منابع موجود مالی و انرژی استفاده بهینه کرد، افزود: «در بحث پشتیبانی با استفاده از فناوری‌های نوین و صرفه‌جویی باید به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان حرکت کنیم.» در ادامه احمد میرباقری مشاور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و دبیر ستاد امور رفاهی برنامه‌های این ستاد را مبنی‌بر استفاده از ظرفیت سازمان‌ها و دیگر وزارتخانه‌ها و همچنین دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برای بهره‌برداری در زمینه‌های رفاهی تشریح کرد.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۵:۰۶

تقدیرمعاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری از مرکز علمی و کاربردی پارسیان

به جهت کسب دستاوردهای پژوهشی وفناوری ، مرکز آموزش علمی کاربردی پارسیان طی سال تحصیلی جاری حائز نشان برتر ودریافت لوح تقدیر از وزارت علوم ف تحقیقات و فناوری شد .

اقتصادگردان- به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی شرکت آموزش گردشگران بنیاد مرکز علمی کاربردی پارسیان ، مراسم تقدیر از مرکز آموزش علمی کاربردی پارسیان که با حضور معاون وزیر علوم ، تحقیقات و رئیس دانشگاه علمی کاربردی برگزار  و تندیس و  لوح مرکز به رئیس مرکز علمی کاربردی پارسیان  اهدا شد.
بنابراین گزارش  مرکز علمی و کاربردی  پارسیان با سابقه بیست ساله  فعالیت های آموزشی درسطح مقاطع کاردانی وکارشناسی در حوزه صنعت گردشگری و هتلداری  توانسته جایگاه  مناسبی  را در بخش آموزشهای تخصصی این  صنعت  پیدا کند .
 گفتنی است  مرکز علمی کاربردی پارسیان  با استفاده از اساتید مجرب و کارازموده این صنعت در کنار فعالیت های آموزشی خود ، فعالیت های پژوهشی را نیز به صورت مستمر و جدی دنبال می کند که در این بخش به دست آورد های قابل ملاحظه ای دست یافته و از سوی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان تهران به عنوان واحد برتر شناخته شده است.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۷:۵۰

احمدی: طهرانچی دانشگاه را بهتر از آنچه تحویل گرفته بود پس داد

احمدی گفت: دانشگاه ما باید نوع اندیش و خلاق در حل مشکلات کشور باشد و در عین حال در صحنه بین‌المللی تراز باشد. در حال حاضر ما مسیر رشد علمی را با قدرت جلو می‌بریم؛ که این را مسئولان و وزیر علوم نمی‌گویند، بلکه آمارهای بین المللی می‌گویند.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: مسئولیت در دانشگاه بسیار سخت است؛ سخت‌تر از آن گرفتن امانت و پس دادن امانت است که طهرانچی رئیس سابق دانشگاه شهیدبهشتی این امانت را درست تحویل گرفت و بهتر از آن تحویل داد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از فارس، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم امروز ( دوشنبه 4 بهمن) در مراسم تودیع و معارفه رئیس و سرپرست دانشگاه شهیدبهشتی گفت: مسئولیت در دانشگاه بسیار سخت است؛ سخت‌تر از آن گرفتن امانت و پس دادن امانت است که طهرانچی این امانت را درست تحویل گرفت و بهتر از آن تحویل داد.
وی افزود: در حکمرانی نوین در دنیا همه بازیگران تغییر پیدا کردند، فرآیندها عوض شدند و شاخص‌ها نیز تغییر کرده است؛ که باید آنها را بپذیریم و با این دیدگاه در حکمرانی دانشگاه عمل کنیم و به این نتیجه برسیم که ابزار قدرت و حکمرانی در دست دانش است.
احمدی ادامه داد: حالا دیگر سلاح، ابزار نفوذ نیست؛ کسی که عالمانه فکر می‌کند و آینده نگری می‌کند، او حاکم است؛ نه کسی که شعار می دهد. ما داریم به این سمت می رویم که با حفظ ارزش های خودمان، نوع حکمرانی را تغییر دهیم. اگر معلمی به دانشجو پرخاش می کند، فکر حاکمیتی ندارد ؛ اما فکر دانشجو تسخیر شود، آن معلم حاکمیت دارد.
معاون پژوهشی وزیر علوم ادامه داد: کم کم حاکمیت در مغزها، دل‌ها و رفتار در نرم افزارها ظهور می کند و نمی توانیم با گوشه نشینی به مرجعیت علمی برسیم بلکه باید با استانداردهای بین المللی حضور فعال داشته باشیم و با حفظ ارزش های فرهنگی و اعتقادی اما با رویکرد جهانی، پیش برویم.
احمدی گفت: دانشگاه ما باید نوع اندیش و خلاق در حل مشکلات کشور باشد و در عین حال در صحنه بین‌المللی تراز باشد. در حال حاضر ما مسیر رشد علمی را با قدرت جلو می‌بریم؛ که این را مسئولان و وزیر علوم نمی‌گویند، بلکه آمارهای بین المللی می‌گویند.
احمدی با تاکید بر ایجاد شور و نشاط در دانشگاه گفت: فضای دانشگاه باید فضای شور و نشاط و آرامش باشد. در این فضاست که خلاقیت ظهور پیدا می کند و این رویکرد در دولت یازدهم در حال انجام است و هر روز شاهد هستیم که دانشگاه‌های رشد می‌کند و باید برای ادامه این رشد در دانشگاه‌ها باید از ابزار دانش برای حکومت استفاده کنیم.
در ادامه حجت‌الاسلام پورذهبی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه شهیدبهشتی گفت: من 15 ماه است که در دانشگاه شهیدبهشتی هستم. در این مدت دانشگاه پیشرفت چشمگیری داشته و در مدت پنج سالی که طهرانچی، رئیس دانشگاه بود، دانشگاه در همه زمینه ها پیشرفت کرده است.
وی گفت: به گفته مقام معظم رهبری یک مدیر باید شجاع، سخت کوش و هوشمند باشد که این فضا در دانشگاه شهیدبهشتی تحقق پیدا کرده و امیدوارم این روند رو به جلو را ادامه دهیم.

۹۵/۱۱/۰۴
۲۲:۱۵

برگزاری نشست هیئت رئیسه دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم

نشست هیئت رئیسه دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور دکتروحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این نشست با هدف هم اندیشی و طرح و بررسی مسائل پژوهشی و فناوری، مشکلات و برنامه های توسعه دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری برگزارشد.
دراین نشست مقررشد روند اعطای مجوز مراکز رشد خوشه‌های فناوری و مراکز نوآوری به دانشگاه جامع علمی کاربردی با هدف بهبود فرآیندها، رفع کاستی ها و شفاف سازی در عملکرد مراکز بازنگری و به روز رسانی شود.
همچنین دراین نشست مذاکرات و توافقاتی نیز مبنی بر اعطای مجوز وزارت علوم تحقیقات و فناوری به مجلات و نشریات موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی صورت گرفت.
گفتنی است تفاوت ساختاری در ماهیت آموزشی و پژوهشی این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه های کشور، تاکید بر نگرش کاربردی و عملیاتی آن در تولید محصولات، دستاوردها و اجرای پروژه‌های مختلف و لزوم توجه به معیارها و شاخص های ارزیابی خاص این دانشگاه درحوزه پژوهش و فناوری از دیگر موارد مطرح شده دراین نشست بود که مقرر شد طی نشست های اختصاصی به طور جامع به آنها پرداخته شود.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

از سوی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اعضای شورای علم و فناوری استان لرستان منصوب شدند

در احکامی از سوی دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و به پیشنهاد دکتر محمودرضا شاکرمی رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان، سه عضو جدید شورای پارک علم و فناوری استان به مدت دو سال منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این احکام دکتر حسین جهانگیر مدیرعامل شرکت داروسازی بهداشتی، دکتر فرهاد نامداری عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان و محمدرضا صفی‌خانی رئیس صنعت، معدن و تجارت استان لرستان، به عنوان اعضای جدید شورای پارک علم و فناوری استان لرستان منصوب شدند.
بر پایه این گزارش، در بخشی از این احکام آمده است: با استناد به ماده 12 اساسنامه پارک‌های علم و فناوری و بنا به پیشنهاد رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان به موجب این حکم به مدت 2 سال به عنوان عضو شورای پارک علم و فناوری استان لرستان منصوب می‌شوید. امید است با عنایت الهی، تلاش و کوشش جناب‌عالی زمینه لازم برای جلب مشارکت متخصصان و مسئولان استان فراهم شود.
شورای پارک علم و فناوری پس از هیئت امنا، بالاترین نهاد تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری پارک علم و فناوری استان است.
گفتنی است پیش از این دکتر محمودرضا شاکرمی رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان؛ به عنوان رئیس شورا، دکتر کامران عادلی سرپرست معاونت پشتیبانی و فناوری پارک، به عنوان دبیر شورا و همچنین دکتر حسن ترابی سرپرست مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان خرم آباد و دکتر محمد فیضیان معاون پژوهش و فناوری دانشگاه لرستان نیز به عنوان اعضای شورا منصوب شده بودند.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

ثبت نام مرحله دوم وام ویژه دکتری از دوم بهمن ماه آغاز می شود

تهران - ایرنا - رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: ثبت نام مرحله دوم وام ویژه دکتری مربوط به فصل زمستان از دوم بهمن ماه آغاز شده است.

به گزارش ایرنا از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ذوالفقار یزدان مهر افزود: تمامی وام های دانشجویی مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی 96 - 95 دانشجویان پرداخت شده است.
وی ادامه داد: وام ویژه دکتری از مهر سال جاری با تأکید و حمایت وزارت و همچنین حمایت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی با رویکرد جدید آغاز شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: در مرحله اول این وام بیش از 12 هزار و 500 نفر ثبت نام کردند که حدود 250 میلیارد ریال به آنان پرداخت شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان از آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ویژه دکتری خبر داد و عنوان کرد: سامانه ثبت نام تقاضای وام از روز دوم بهمن ماه فعال شده و تا 30 بهمن ماه امکان ثبت نام متقاضیان این وام فراهم است.
یزدان‌ مهر اضافه کرد: با توجه به اینکه در صددیم این وام را تا پایان اسفند سال جاری به دانشجویان پرداخت کنیم، لازم است معاونان دانشجویی دانشگاه ها حداکثر تا 23 بهمن ماه فهرست دانشجویان متقاضی را بررسی، تأیید و به صندوق ارسال کنند.
وی به مبلغ این وام اشاره کرد و گفت: مبلغ این وام برای دانشجویانی که موضوع پایان‌نامه آنان کاربردی و یا تقاضا محور و مورد تأیید شورای پژوهشی دانشگاه باشد، ماهیانه 7 میلیون و 500 هزار ریال و مبلغ وام سایر دانشجویان واجد شرایط 6 میلیون و 500 هزار ریال است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به شرایط بازپرداخت این وام هم اشاره کرد و اظهار داشت: بازپرداخت وام ویژه دکتری همانند سایر وام‌های دانشجویی برای کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند 2 سال و 9 ماه و برای سایر غیرمشمولین 9 ماه پس از تاریخ فارغ­ التحصیلی حداکثر در اقساط 60 ماهه خواهد بود.
یزدان‌مهر به زمان بندی پرداخت تسهیلات نیمسال دوم اشاره کرد و افزود: دانشجویان عزیز می توانند جهت اطلاع از زمان ثبت نام و جدول زمان بندی پرداخت تسهیلات در نیمسال دوم 96 - 95 به قسمت بخشنامه ­ها در سایت صندوق رفاه دانشجویان(www.swf.ir) مراجعه کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان تأکید کرد: با برنامه ریزی انجام شده، در صورت همکاری دانشگاه‌ها، وام‌های ویژه دکتری و تحصیلی قبل از پایان اسفند سال جاری پرداخت خواهد شد.
فراهنگ ** 1085 ** 1071 ** دریافت کننده: ناهید پورمند ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۱/۰۴
۱۲:۴۷

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ویژه مقطع دکترا

تهران-ایرنا- رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پرداخت تمامی وام‌های دانشجویی مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی 96-95 دانشجویان خبر داد و گفت: ثبت نام مرحله دوم وام ویژه مقطع دکترا مربوط به فصل زمستان از دوم بهمن آغاز شده است.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، ذوالفقار یزدانمهر افزود: وام ویژه دکترا از مهرماه سال جاری با تاکید وزیر علوم و حمایت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی با رویکرد جدید آغاز شده است.
وی اضافه کرد: در مرحله اول این وام بیش از 12 هزار و 500 نفر ثبت نام کردند که حدود 250 میلیارد ریال به آنان پرداخت شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان از آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ویژه دکترا خبر داد و اظهار کرد: سامانه ثبت نام تقاضای وام از روز گذشته دوم بهمن ماه فعال شده و تا 30 بهمن ماه جاری امکان ثبت نام متقاضیان این وام فراهم است.
یزدان مهر اضافه کرد: با توجه به اینکه قرار است این وام تا پایان اسفند ماه سال جاری به دانشجویان پرداخت شود، معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها باید حداکثر تا 23 بهمن لیست دانشجویان متقاضی را بررسی، تأیید و به صندوق ارسال کنند.
وی به مبلغ این وام اشاره کرد و افزود: مبلغ این وام برای دانشجویانی که موضوع پایان نامه آنان کاربردی و یا تقاضا محور و مورد تأیید شورای پژوهشی دانشگاه باشد ماهیانه 7 میلیون و 500 هزار ریال و مبلغ وام سایر دانشجویان واجد شرایط 6 میلیون و 500 هزار ریال است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به شرایط بازپرداخت این وام هم اشاره کرد و گفت: بازپرداخت وام ویژه دکترا همانند سایر وام های دانشجویی برای کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند 2 سال و 9 ماه و برای سایر غیرمشمولان 9 ماه پس از تاریخ فارغ التحصیلی حداکثر در اقساط 60 ماهه خواهد بود.
یزدان مهر به زمان بندی پرداخت تسهیلات نیمسال دوم اشاره کرد و گفت: دانشجویان می توانند برای اطلاع از زمان ثبت نام و جدول زمان بندی پرداخت تسهیلات در نیمسال دوم 96-95به قسمت بخشنامه ها درسایت صندوق رفاه دانشجویان(www.swf.ir) مراجعه کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان تأکید کرد: با برنامه ریزی انجام شده درصورت همکاری دانشگاه ها وام های ویژه دکترا و سایر وام ها قبل از پایان اسفند ماه سال جاری پرداخت خواهد شد.
فراهنگ**9187**1027** دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا** انتشار دهنده: دهقانی

۹۵/۱۱/۰۴
۱۷:۳۷

قائم مقام وزیر علوم خبر داد؛ اجرایی شدن ۴۴ درصد تفاهم نامه ها با دانشگاه های خارج از کشور

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از افزایش اجرایی شدن تفاهم نامه ها با دانشگاه های خارجی خبر داد و گفت: امسال ۴۴ درصد تفاهم نامه ها اجرایی شده است.

دکتر حسین سالارآملی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آمار تفاهم نامه هایی که درسال جاری منعقد شده است گفت: در سال جاری برنامه ما این بود که فشار را از عقد تفاهم نامه ها خارج کرده و به اجرای تفاهم نامه ها تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: براساس آمار، تفاهم نامه هایی که در سال ۹۴ اجرایی شد حدود ۲۶ درصد بود که  این میزان امسال به ۴۴ درصد رسیده است و تمرکز ما اجرایی کردن تفاهم نامه ها است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل وزارت علوم درباره تفاهم نامه های منعقد شده با کشور اتریش نیز گفت: تفاهم نامه ها با کشور اتریش از قبل منعقد شده بود و فقط این مساله مانده بود تا نقشه راه فعالیت خودمان را برای چند سال آینده تبیین کنیم.
وی افزود: نقشه راه به همراه وظایف دانشگاه ها، کارگروه ها و مجموعه کسانی که دراین قضایا کار می کنند مشخص شده است.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۸:۴۱
منابع دیگر:
 • قدس
۹۵/۱۱/۰۵
۰۹:۱۹

آغاز ثبت نام وام ویژه دکتری

دنیای بانک: رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: ثبت نام مرحله دوم وام ویژه دکتری مربوط به فصل زمستان از دوم بهمن ماه آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ذوالفقار یزدان مهر افزود: تمامی وام های دانشجویی مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی 96 - 95 دانشجویان پرداخت شده است.
وی ادامه داد: وام ویژه دکتری از مهر سال جاری با تأکید و حمایت وزارت و همچنین حمایت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی با رویکرد جدید آغاز شده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان افزود: در مرحله اول این وام بیش از 12 هزار و 500 نفر ثبت نام کردند که حدود 250 میلیارد ریال به آنان پرداخت شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان از آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ویژه دکتری خبر داد و عنوان کرد: سامانه ثبت نام تقاضای وام از روز دوم بهمن ماه فعال شده و تا 30 بهمن ماه امکان ثبت نام متقاضیان این وام فراهم است.
یزدان‌ مهر اضافه کرد: با توجه به اینکه در صددیم این وام را تا پایان اسفند سال جاری به دانشجویان پرداخت کنیم، لازم است معاونان دانشجویی دانشگاه ها حداکثر تا 23 بهمن ماه فهرست دانشجویان متقاضی را بررسی، تأیید و به صندوق ارسال کنند.
وی به مبلغ این وام اشاره کرد و گفت: مبلغ این وام برای دانشجویانی که موضوع پایان‌نامه آنان کاربردی و یا تقاضا محور و مورد تأیید شورای پژوهشی دانشگاه باشد، ماهیانه 7 میلیون و 500 هزار ریال و مبلغ وام سایر دانشجویان واجد شرایط 6 میلیون و 500 هزار ریال است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان به شرایط بازپرداخت این وام هم اشاره کرد و اظهار داشت: بازپرداخت وام ویژه دکتری همانند سایر وام‌های دانشجویی برای کسانی که مشمول خدمت سربازی هستند 2 سال و 9 ماه و برای سایر غیرمشمولین 9 ماه پس از تاریخ فارغ­ التحصیلی حداکثر در اقساط 60 ماهه خواهد بود.
یزدان‌مهر به زمان بندی پرداخت تسهیلات نیمسال دوم اشاره کرد و افزود: دانشجویان عزیز می توانند جهت اطلاع از زمان ثبت نام و جدول زمان بندی پرداخت تسهیلات در نیمسال دوم 96 - 95 به قسمت بخشنامه ­ها در سایت صندوق رفاه دانشجویان(www.swf.ir) مراجعه کنند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان تأکید کرد: با برنامه ریزی انجام شده، در صورت همکاری دانشگاه‌ها، وام‌های ویژه دکتری و تحصیلی قبل از پایان اسفند سال جاری پرداخت خواهد شد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۶:۴۷

اجرایی شدن 44 درصد تفاهم نامه ها با دانشگاه های خارج از کشور

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از افزایش اجرایی شدن تفاهم نامه ها با دانشگاه های خارجی خبر داد و گفت: امسال 44 درصد تفاهم نامه ها اجرایی شده است.

به گزارش پارس نیوز ، دکتر حسین سالارآملی در خصوص آمار تفاهم نامه هایی که درسال جاری منعقد شده است گفت: در سال جاری برنامه ما این بود که فشار را از عقد تفاهم نامه ها خارج کرده و به اجرای تفاهم نامه ها تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: براساس آمار، تفاهم نامه هایی که در سال 94 اجرایی شد حدود 26 درصد بود که این میزان امسال به 44 درصد رسیده است و تمرکز ما اجرایی کردن تفاهم نامه ها است.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل وزارت علوم درباره تفاهم نامه های منعقد شده با کشور اتریش نیز گفت: تفاهم نامه ها با کشور اتریش از قبل منعقد شده بود و فقط این مساله مانده بود تا نقشه راه فعالیت خودمان را برای چند سال آینده تبیین کنیم.
وی افزود: نقشه راه به همراه وظایف دانشگاه ها، کارگروه ها و مجموعه کسانی که دراین قضایا کار می کنند مشخص شده است.
***

۹۵/۱۱/۰۵
۰۹:۰۸

ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشجویی به دانشگاه‌ها+ متن کامل

شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم توسط شورای مرکزی ناظر بر نشریات این وزارتخانه تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم توسط شورای مرکزی ناظر بر نشریات این وزارتخانه تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
بنابراین گزارش، وظیفه صدور امتیاز انتشار نشریات دانشگاهی و نظارت بر آنها و برگزاری دوره‌های آموزشی برای دست اندرکاران این عرصه و انجام دیگر امور مربوط به نشریات در دانشگاه‌ها، بر عهده کمیته‌ 9 نفره‌ای به نام کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی است که سه عضو آن (دو نفر اصلی و یک نفر علی البدل) با برگزاری انتخابات میان مدیران مسئول نشریات فعال هر دانشگاه (در نیمسال دوم تحصیلی هر سال و نهایتا تا پایان اسفند ماه) انتخاب می‌شوند.
علاوه بر این هر دستگاه آموزش عالی، شورایی به نام شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی دارد که وظیفه آن، نظارت بر کار کمیته‌های ناظر و رسیدگی به اعتراضات ناشی از تصمیمات و عملکرد شوراهای فرهنگی دانشگاه‌ها در امور نشریات دانشگاهی و تفسیر مقررات و تدوین برنامه آموزشی سالانه نشریات دانشگاهی و تنظیم و تصویب شیوه نامه‌های اجرایی و رسیدگی به دیگر امور مربوط به نشریات دانشگاهی در سطح آن دستگاه است که سه عضو آن (دو نفر اصلی و یک نفر علی البدل) از طریق برگزاری انتخابات میان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی (نهایتا تا نیمه خرداد ماه هرسال) انتخاب می شوند.
گفتنی است، برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر یا شورای مرکزی ناظر بر نشریات در مجموعه وزارت علوم در سالیان گذشته، بعضا با مشکلات و یا اعتراضاتی همراه بوده که بیش از هر چیز دیگری ناشی از ابهامات و اشکالات و نواقص موجود در شیوه‌نامه برگزاری انتخابات بود. همین امر موجب شد که شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم پس از بررسی مسائل و مشکلات موجود در انتخابات سالیان گذشته و دیگر مقررات انتخاباتی کشور و اخذ نظر کارشناسان فرهنگی و حقوقی و دانشجویان فعال در نشریات دانشگاهی، شیوه نامه جدیدی برای برگزاری انتخابات تدوین و تصویب کند.
به گفته یکی از مدیران مسئول نشریات دانشجویی در شیوه‌نامه جدید سعی شده تا بسیاری از ابهامات و نواقص موجود در شیوه نامه‌های قبلی از میان رفته و روند برگزاری انتخابات از ابتدا تا انتها و شرایط کاندیداها و رأی دهندگان و ساز و کار نظارت بر انتخابات روشن شده و مشارکت دانشجویان در فرآیند برگزاری انتخابات و نظارت بر آن افزایش یابد.
همچنین شفافیت در برگزاری انتخابات و لزوم اطلاع رسانی درباره مراحل آن و صورتجلسات مربوط به انتخابات و امکان حضور و نظارت مدیران مسئول نشریات دانشگاهی در فرآیند انتخابات و تصریح به حق اعتراض و شکایت ایشان و تعیین ساز و کارهای مشخص برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی، از دیگر نکاتی است که شیوه نامه جدید به آن پرداخته شده است.
گفتنی است در شیوه نامه‌های قبلی در انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم، برای هر دانشگاه (به نسبت تعداد نشریات فعال آن) سهمیه حق رأیی در نظر گرفته شده بود که این سهمیه حق رأی در شیوه نامه جدید افزایش یافته است. نکته مهم دیگر در این شیوه نامه تصریح به حق حضور (بدون حق رأی) عضو علی البدل در جلسات کمیته‌های ناظر و شورای مرکزی ناظر است که نشان دهنده دیدگاه تدوین کنندگان این شیوه نامه برای استفاده بیش از پیش از ظرفیت‌های دانشجویی در فعالیت‌های فرهنگی است.
لازم به ذکر است علاقمندان برای مطالعه این شیوه‌نامه می‌توانند از فایل زیر را دانلود کنند.
(    )

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۲۹

سامان خلیلیان خبر داد وزارت علوم نخستین دوره نمایشهای خیابانی را برگزار می‌کند

وزارت علوم نخستین دوره نمایشهای خیابانی را به موضوعیت مسائل اجتماعی برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، مدیر دفتر تئاتر خیابانی از برگزاری نخستین دوره نمایشهای خیابانی توسط وزارت علوم با موضوع آسیبهای اجتماعی خبر داد. این برنامه با محوریت اعتیاد، طلاق و مفاسد اخلاقی در چهار بخش تئاتر خیابانی، تئاتر شورایی، تئاتر محیطی و آلترناتیو برگزار می‌شود.
مهلت ارسال طرح و ایده نمایش 20 بهمن ماه است و نتایج اولیه در 24 بهمن اعلام می‌شود. ارسال لوح‌فشرده فیلم اثر نیز تا نهم اسفند و اعلام نهایی آثار برگزیده نیز در تاریخ 15 اسفند خواهد بود. این جشنواره 22 تا 27 فروردین در سراسر کشور برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پست الکترونیک namayesh95@gmail.com یا نشانی دبیرخانه  تهران، شهرک قدس، خیابان خوردین، خیابان هرمزان، نبش پیروزان جنوبی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طبقه 12، دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی، واحد سیاستگذاری امور اجتماعی- تلفن: 82233207(021) تماس گیرند.
در فراخوان این جشنواره آمده است گروه‌های متقاضی شرکت‌کننده می‌بایست در صورت نیاز امکان حضور در محل اجراهای مورد نظر ستاد جشنواره را داشته باشند. ستاد برگزاری به گروه‌های شرکت‌کننده کمک هزینه اجرایی متناسب با (تعداد اجرا، تعداد افراد، گروه‌های نمایشی، بعد مسافت و تنوع اجرا) پرداخت می‌کند. در صورت اعزام گروه‌های شرکت‌کننده به دانشگاه‌های همجوار در استان یا کشور به تناسب، کمک هزینه سفر پرداخت می‌شود. از تمامی گروه‌های شرکت‌کننده با اهداء لوح و تندیس تقدیر به عمل خواهد آمد.
فرمهای لازم برای ثبت‌نام در این جشنواره را می‌توانید در ضمیمه این خبر بارگذاری کنید.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۹:۰۴

توسط وزارت علوم صورت گرفت ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشجویی به دانشگاه‌ها

شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم توسط شورای مرکزی ناظر بر نشریات این وزارتخانه تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

به گزارش « قدس آنلاین »، شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم توسط شورای مرکزی ناظر بر نشریات این وزارتخانه تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
بنابراین گزارش، وظیفه صدور امتیاز انتشار نشریات دانشگاهی و نظارت بر آنها و برگزاری دوره‌های آموزشی برای دست اندرکاران این عرصه و انجام دیگر امور مربوط به نشریات در دانشگاه‌ها، بر عهده کمیته‌ 9 نفره‌ای به نام کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی است که سه عضو آن (دو نفر اصلی و یک نفر علی البدل) با برگزاری انتخابات میان مدیران مسئول نشریات فعال هر دانشگاه (در نیمسال دوم تحصیلی هر سال و نهایتا تا پایان اسفند ماه) انتخاب می‌شوند.
علاوه بر این هر دستگاه آموزش عالی، شورایی به نام شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی دارد که وظیفه آن، نظارت بر کار کمیته‌های ناظر و رسیدگی به اعتراضات ناشی از تصمیمات و عملکرد شوراهای فرهنگی دانشگاه‌ها در امور نشریات دانشگاهی و تفسیر مقررات و تدوین برنامه آموزشی سالانه نشریات دانشگاهی و تنظیم و تصویب شیوه نامه‌های اجرایی و رسیدگی به دیگر امور مربوط به نشریات دانشگاهی در سطح آن دستگاه است که سه عضو آن (دو نفر اصلی و یک نفر علی البدل) از طریق برگزاری انتخابات میان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی (نهایتا تا نیمه خرداد ماه هرسال) انتخاب می شوند.
گفتنی است، برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر یا شورای مرکزی ناظر بر نشریات در مجموعه وزارت علوم در سالیان گذشته، بعضا با مشکلات و یا اعتراضاتی همراه بوده که بیش از هر چیز دیگری ناشی از ابهامات و اشکالات و نواقص موجود در شیوه‌نامه برگزاری انتخابات بود. همین امر موجب شد که شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم پس از بررسی مسائل و مشکلات موجود در انتخابات سالیان گذشته و دیگر مقررات انتخاباتی کشور و اخذ نظر کارشناسان فرهنگی و حقوقی و دانشجویان فعال در نشریات دانشگاهی، شیوه نامه جدیدی برای برگزاری انتخابات تدوین و تصویب کند.
به گفته یکی از مدیران مسئول نشریات دانشجویی در شیوه‌نامه جدید سعی شده تا بسیاری از ابهامات و نواقص موجود در شیوه نامه‌های قبلی از میان رفته و روند برگزاری انتخابات از ابتدا تا انتها و شرایط کاندیداها و رأی دهندگان و ساز و کار نظارت بر انتخابات روشن شده و مشارکت دانشجویان در فرآیند برگزاری انتخابات و نظارت بر آن افزایش یابد.
همچنین شفافیت در برگزاری انتخابات و لزوم اطلاع رسانی درباره مراحل آن و صورتجلسات مربوط به انتخابات و امکان حضور و نظارت مدیران مسئول نشریات دانشگاهی در فرآیند انتخابات و تصریح به حق اعتراض و شکایت ایشان و تعیین ساز و کارهای مشخص برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی، از دیگر نکاتی است که شیوه نامه جدید به آن پرداخته شده است.
گفتنی است در شیوه نامه‌های قبلی در انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم، برای هر دانشگاه (به نسبت تعداد نشریات فعال آن) سهمیه حق رأیی در نظر گرفته شده بود که این سهمیه حق رأی در شیوه نامه جدید افزایش یافته است. نکته مهم دیگر در این شیوه نامه تصریح به حق حضور (بدون حق رأی) عضو علی البدل در جلسات کمیته‌های ناظر و شورای مرکزی ناظر است که نشان دهنده دیدگاه تدوین کنندگان این شیوه نامه برای استفاده بیش از پیش از ظرفیت‌های دانشجویی در فعالیت‌های فرهنگی است.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۱۳

بخش علمی «گفتمان ملی حماسه» به وزارت علوم واگذار شد

اقتصاد ایران: گفتمان ملی حماسه، تلاش علمی- فرهنگی است که بمنظور افزایش نشاط ملی با هدف بهره‌وری و تقویت روحیه سازندگی با همکاری تمامی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت؛ گفتمان علمی و اندیشه ورزی اندیشمندان جامعه، بخش مهمی از این برنامه است که نظر به جایگاه وزارت علم، تحقیقات و فناوری این مهم به آن وزارت‌خانه واگذار شد تا با بهره‌مندی از قابلیت‌های موجود در بین استادان و دانشجویان، فهم علمی حماسه تبیین و تعریف شود.
این گزارش حاکی است به‌زودی کارگروهی از مسئولان و اندیشمندان وزارت علوم برای تجزیه و تحلیل موضوع و تعیین چگونگی اجرای میزهای علمی با محور فرهنگ حماسه در سراسر کشور تشکیل خواهد شد.
میزهای علمی با منش «کرسی آزاداندیشی» در سطح استادان و دانشجویان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند و نتایج حاصله در مجلداتی منتشر خواهد شد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۴۷

توسط وزارت علوم صورت گرفت ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات

شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم توسط شورای مرکزی ناظر بر نشریات این وزارتخانه تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

به گزارش تحلیل ایران ،شیوه‌نامه اجرایی برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم توسط شورای مرکزی ناظر بر نشریات این وزارتخانه تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
بنابراین گزارش، وظیفه صدور امتیاز انتشار نشریات دانشگاهی و نظارت بر آنها و برگزاری دوره‌های آموزشی برای دست اندرکاران این عرصه و انجام دیگر امور مربوط به نشریات در دانشگاه‌ها، بر عهده کمیته‌ 9 نفره‌ای به نام کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی است که سه عضو آن (دو نفر اصلی و یک نفر علی البدل) با برگزاری انتخابات میان مدیران مسئول نشریات فعال هر دانشگاه (در نیمسال دوم تحصیلی هر سال و نهایتا تا پایان اسفند ماه) انتخاب می‌شوند.
علاوه بر این هر دستگاه آموزش عالی، شورایی به نام شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی دارد که وظیفه آن، نظارت بر کار کمیته‌های ناظر و رسیدگی به اعتراضات ناشی از تصمیمات و عملکرد شوراهای فرهنگی دانشگاه‌ها در امور نشریات دانشگاهی و تفسیر مقررات و تدوین برنامه آموزشی سالانه نشریات دانشگاهی و تنظیم و تصویب شیوه نامه‌های اجرایی و رسیدگی به دیگر امور مربوط به نشریات دانشگاهی در سطح آن دستگاه است که سه عضو آن (دو نفر اصلی و یک نفر علی البدل) از طریق برگزاری انتخابات میان مدیران مسئول نشریات دانشگاهی (نهایتا تا نیمه خرداد ماه هرسال) انتخاب می شوند.
گفتنی است، برگزاری انتخابات کمیته‌های ناظر یا شورای مرکزی ناظر بر نشریات در مجموعه وزارت علوم در سالیان گذشته، بعضا با مشکلات و یا اعتراضاتی همراه بوده که بیش از هر چیز دیگری ناشی از ابهامات و اشکالات و نواقص موجود در شیوه‌نامه برگزاری انتخابات بود. همین امر موجب شد که شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم پس از بررسی مسائل و مشکلات موجود در انتخابات سالیان گذشته و دیگر مقررات انتخاباتی کشور و اخذ نظر کارشناسان فرهنگی و حقوقی و دانشجویان فعال در نشریات دانشگاهی، شیوه نامه جدیدی برای برگزاری انتخابات تدوین و تصویب کند.
به گفته یکی از مدیران مسئول نشریات دانشجویی در شیوه‌نامه جدید سعی شده تا بسیاری از ابهامات و نواقص موجود در شیوه نامه‌های قبلی از میان رفته و روند برگزاری انتخابات از ابتدا تا انتها و شرایط کاندیداها و رأی دهندگان و ساز و کار نظارت بر انتخابات روشن شده و مشارکت دانشجویان در فرآیند برگزاری انتخابات و نظارت بر آن افزایش یابد.
همچنین شفافیت در برگزاری انتخابات و لزوم اطلاع رسانی درباره مراحل آن و صورتجلسات مربوط به انتخابات و امکان حضور و نظارت مدیران مسئول نشریات دانشگاهی در فرآیند انتخابات و تصریح به حق اعتراض و شکایت ایشان و تعیین ساز و کارهای مشخص برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی، از دیگر نکاتی است که شیوه نامه جدید به آن پرداخته شده است.
فارس نوشت : در شیوه نامه‌های قبلی در انتخابات شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم، برای هر دانشگاه (به نسبت تعداد نشریات فعال آن) سهمیه حق رأیی در نظر گرفته شده بود که این سهمیه حق رأی در شیوه نامه جدید افزایش یافته است. نکته مهم دیگر در این شیوه نامه تصریح به حق حضور (بدون حق رأی) عضو علی البدل در جلسات کمیته‌های ناظر و شورای مرکزی ناظر است که نشان دهنده دیدگاه تدوین کنندگان این شیوه نامه برای استفاده بیش از پیش از ظرفیت‌های دانشجویی در فعالیت‌های فرهنگی است.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۲:۱۷

اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت آزمون سراسری امروز اعلام می شود

تهران - ایرنا - مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی 6 هزار و 970 پذیرفته شده نهایی رشته های تحصیلی متمرکز و نیمه متمرکز در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 95 ساعت 20 امروز(دوشنبه) اعلام می شود.

حسین توکلی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا افزود: داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سنجش به نشانی www.sanjesh.org وضعیت قبولی خود را مشاهده کنند.
وی اظهار کرد: پذیرفته شدگان ضرورت دارد با به همراه داشتن مدارک لازم که بر روی سایت سنجش قرار می گیرد، برای ثبت نام در روزهای 6 یا 9 بهمن ماه به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند.
توکلی ادامه داد: همچنین باید پذیرفته شدگان قبل از مراجعه حضوری به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل قبولی، برای اطلاع از مکان و مدارک مورد نیاز، به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه مربوطه مراجعه کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: در صورتی که برنامه زمانی خاصی از سوی دانشگاه یا موسسه آموزش عالی برای ثبت نام اعلام نشده باشد، داوطلبان 6 یا 9 بهمن ماه حضوری به مکان مربوطه مراجعه کنند.
** اسامی قبول شدگان دانشگاه فرهنگیان و رشته های کاردانی
به گفته توکلی، اسامی قبول شدگان نیمه متمرکز آزمون سراسری 95 شامل فرهنگیان و رشته های کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ) در آزمون سراسری 95، ششم بهمن ماه بر روی سایت سنجش قرار می گیرد.
وی افزود: پذیرفته شدگان ضرورت دارد مطابق برنامه زمانی مندرج روی سایت سنجش، برای انجام مراحل ثبت نام به دانشگاه مربوطه مراجعه کنند.
** 15 بهمن، زمان برگزاری آزمون پیام نور
توکلی ادامه داد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر بهمن ماه 95 پیام نور(نوبت هفدهم ) 15 بهمن ماه با تعداد 54 هزار و 866 داوطلب برای پذیرش در 1400 رشته محل در بیش از 190 رشته گرایش در پنج گروه آموزشی در 82 شهرستان برگزار می شود.
وی تصریح کرد: پرینت کارت شرکت در این آزمون 12 بهمن سال 95 بر روی سایت سنجش قرار می گیرد.
توکلی گفت: داوطلبان 12 تا 14 بهمن ماه فرصت دارند با مراجعه به سایت سنجش نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور اقدام کنند.
فراهنگ ** 9022 ** 1071 ** خبرنگار: رقیه نوری ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۳۴

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ، نحوه پرینت کارت و برگزاری آزمون دوره‌های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور پذیرش بهمن ماه (نوبت هفدهم) سال 1395

خبرگزاری آریا - ضمن آرزوی موفقیت برای داوطلبانی که در آزمون دوره‌های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام­نور بهمن ماه (نوبت هفدهم) سال 1395 ثبت‌نام نموده‌اند، نظر داوطلبان گرامی را به موارد ذیل دررابطه باتوزیع کارت وبرگزاری آزمون معطوف می­دارد: الف‌ - نحوه‌ و زمان پرینت کارت شرکت در آزمون
ضمن آرزوی موفقیت برای داوطلبانی که در آزمون دوره‌های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام­نور بهمن ماه (نوبت هفدهم) سال 1395 ثبت‌نام نموده‌اند، نظر داوطلبان گرامی را به موارد ذیل دررابطه باتوزیع کارت وبرگزاری آزمون معطوف می­دارد:
الف‌ - نحوه‌ و زمان پرینت کارت شرکت در آزمون
کارت‌ شرکت در‌ آزمون‌ کلیه‌ داوطلبان‌ از روز سه‌­شنبه مورخ 95/11/12 برای مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. لذا کلیه‌ داوطلبان‌ متقاضی شرکت‌ در آزمون‌، برای شرکت در جلسه امتحان باید در تاریخ تعیین شده به شرح فوق به پایگاه اطلاع رسانی مذکور مراجعه و با وارد نمودن اطلاعات شناسنامه‌ای (نام، نام‌خانوادگی، شماره ملی، سال تولد و ...) و یا اطلاعات ثبت‌نامی (شماره پرونده و کد رهگیری و ...) از کارت شرکت در آزمون خود یک نسخه پرینت تهیه و براساس آدرس و زمان تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه نمایند. بدیهی است برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و هم­چنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است.
ب‌ - درخصوص مندرجات کارت شرکت در آزمون چنانچه مغایرتی مشاهده شد، داوطلبان لازم است به شرح زیر اقدام نمایند:
1ـ با توجه به اطلاعات مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون، چنانچه داوطلبان مغایرتی در اطلاعات مندرج در بندهای 1، 2، 4، 5، 6، 9، 10، 11، 12و 15 (شامل نام­خانوادگی، نام، سال تولد، شماره شناسنامه، کد ملی، مؤسسه فارغ‌التحصیلی، تاریخ فارغ‌التحصیلی، معدل مقطع کارشناسی، معدل مقطع کاردانی «مربوط به دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ناپیوسته»، و کدرشته‌ محلهای انتخابی براساس اولویت علاقه داوطلب) کارت شرکت در آزمون مشاهده نمودند، لازم است برای اصلاح مورد یا موارد مذکور حداکثر تا تاریخ 95/11/14 منحصراً به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان مراجعه و با ورود به قسمت ویرایش اطلاعات نسبت به اصلاح موارد اقدام نمایند و در صورتیکه نسبت به بندهای 3 و 8 (جنس و معلولیت) تفاوتی مشاهده نمودند ضروری است مطابق ساعت و تاریخ اعلام شده در بند «ج» به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه‌ی رفع نقص حوزه مربوطه (به شرح جدول شماره 2) مراجعه نمایند.
2ـ چنانچه عکس الصاقی به کارت ورودی داوطلب با چهره وی مغایرت داشته باشد لازم است شخص داوطلب همراه با دو قطعه عکس و کارت ملی یا شناسنامه عکسدار برای اصلاح کارت، مطابق ساعت و تاریخ اعلام شده در بند «ج» به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه‌ی رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمایند. در غیر این صورت فرد به عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات با وی رفتار خواهد شد.
ضمناً سایر اطلاعات مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون هر داوطلب بر اساس اطلاعات مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام که توسط خود داوطلب تکمیل گردیده، در نظر گرفته شده است.
تذکر:
1- چنانچه مغایرتی در اطلاعات مندرج در سهمیه ثبت نامی (بند 7) کارت شرکت در آزمون شما وجود دارد (برای داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان، سپاه پاسداران (سازمان بسیج مستضعفین) ‌و یا وزارت جهاد کشاورزی) لازم است برای روشن شدن وضعیت سهمیه خود تا تاریخ 95/11/16 به ارگان مربوطه مراجعه نمایید.
داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه های بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروی مسلح جهت اعلام مغایرت حداکثر تا تاریخ 14/11/95 منحصراً به سایت اینترنتی سازمان سنجش (قسمت ویرایش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضیحات مندرج در سایت نسبت به اصلاح موارد اقدام نمایند.
2- چنانچه کارت شرکت در آزمون داوطلب فاقد عکس می­باشد و یا چنانچه عکس روی کارت وی دارای اشکالاتی از جمله، فاقد مهر، واضح نبودن عکس و یا اشتباه عکس می­باشد ضروری است ضمن همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون، 2 قطعه عکس 4 ×3 و کارت ملی یا شناسنامه عکسدار مطابق ساعت و تاریخ اعلام شده در بند «ج» به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه‌ی رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه کرده و موضوع را پیگیری نموده تا مشکل برطرف گردد.درغیر اینصورت فرد به عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات باوی رفتار خواهدشد.
3- داوطلبان برای آگاهی بیشتر از ضوابط آزمون، برگ راهنمای شرکت در آزمون را که بر روی سایت قرار دارد پرینت نموده و نسبت به مطالعه دقیق آن اقدام نمایند.
ج - آدرس و محل‌ رفع نقص کارت شرکت در آزمون
نماینده سازمان سنجش در روز پنجشنبه مورخ 95/11/14 صبح از ساعت 8:30 الی 12:00 و بعدازظهر از ساعت 14:00 الی 17:00 در باجه‌ی رفع نقص حوزه مربوطه مستقر خواهد شد. برای اطلاع آن دسته از داوطلبانی که براساس توضیحات بند «ب» ملزم به مراجعه به نماینده رفع نقص کارت سازمان می­گردند، آدرس و محل تشکیل باجه رفع نقص کارت شرکت در ‌آزمون به شرح جدول شماره 2 می‌باشد.
د‍ ـ تذکرهای‌ مهم‌
1- در زمان حضور در جلسه آزمون، همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون‌، اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار الزامی است.
2- فرآیند برگزاری آزمون از ساعت‌ 8:30 (هشت و سی دقیقه‌) صبح روز جمعه 95/11/15 آغاز می‌گردد.
3- در ورودی ِحوزه­های امتحانی رأس‌ ساعت‌ 8:00 (هشت صبح) بسته خواهد شد لذا داوطلبان لازم است قبل از بسته شدن درهای ورود به جلسه آزمون در حوزه امتحانی حاضر باشند.
4- هر داوطلب برای حضور در جلسه آزمون باید علاوه بر پرینت کارت شرکت در آزمون، اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مدادتراش، مداد پاکن و یک سنجاق و یا سوزن به همراه داشته باشد.
5- داوطلبان باید از آوردن وسایل اضافی از جمله کیف دستی، ساک دستی، پیجر، تلفن همراه، دستبند هوشمند، ساعت هوشمند، جزوه، کتاب، ماشین‌حساب، هرگونه نُت و یادداشت و نظایر آن و همچنین وسایل شخصی به جلسه آزمون اکیداً خودداری نمایند. بدیهی است که به همراه داشتن هر کدام از وسایل مندرج در این بند به عنوان تقلب و تخلف تلقی و با داوطلبان ذیربط براساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری که بخشی از آن در بند «هـ» آمده است، رفتار خواهد شد.
6- با توجه به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور در جهت بهبود و ارتقاء کیفی حوزه‌های برگزاری آزمون، نیاز به نظرات شما به عنوان معتبرترین منبع اخذ داده و اطلاعات برای ارزیابی حوزه­ها دارد، خواهشمند است نسبت به تکمیل نمودن پرسشنامه ارزیابی حوزه امتحانی خود در آزمون ورودی دوره‌های فراگیر مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام­نور سال 1395 از تاریخ 95/11/15 لغایت 95/11/21 بصورت اینترنتی از طریق سایت این سازمان اقدام نمائید.
ه‍ - قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری
ماده 5- تخلفات و جرایم در این قانون مشتمل بر موارد زیر است:
الف- ارتکاب هرگونه عملی که موجب بی‌نظمی در برگزاری آزمون گردد یا همراه داشتن هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه­های حافظه‌دار.
ب- ارتکاب هرگونه عمل خلاف مقررات که آزمون داوطلب را از نظر علمی خدشه دار سازد از قبیل:
1- ارائه مدرک یا گواهی مجعول یا تصویر گواهی مجعول برای شرکت در آزمون.
2- تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه امتحانی یا دست‌اندرکاران آزمون از قبیل عوامل اجرایی و طراحان سئوال برای تخلف در آزمون.
3- ثبت‌نام در آزمون با هویت مجعول یا شرکت در جلسه آزمون به جای داوطلب اصلی.
ج- استفاده از هرگونه وسیله غیرمجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه­های حافظه‌دار.
د- کمک به داوطلب خارج از ضوابط برگزاری آزمون برای پاسخ به سئوالات.
ه‍- دسترسی غیرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبان یا استفاده غیر مجاز از آنها.
و- هرگونه تغییر غیرمجاز سئوالات، اوراق و پاسخنامه‌های داوطلبان یا سایر مدارک و دفاتر مربوط به آزمون.
ز- افشای سئوالات آزمون یا تلاش در جهت دستیابی و افشای آن یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون به هر نحو.
ح- خرید یا فروش سئوالات آزمون یا پاسخ آنها یا شرکت یا معاونت در این امر قبل یا حین برگزاری آزمون اعم از اینکه سئوالات یا پاسخ آنها واقعی یا غیرواقعی باشد.
ماده 6- هیأت‌های رسیدگی به تخلفات، صلاحیت صدور حکم به مجازات­های زیر را درباره متخلفان دارند:
الف- در مورد مشمولان بند (الف) ماده (5): اخطار کتبی با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذی­ربط یا محرومیت از گزینش در آزمون همان سال.
ب- در مورد مشمولان بند (ب) یا بند (ج) ماده (5): محرومیت از گزینش علمی در آزمون همان سال و ابطال قبولی داوطلب در همان سال و محرومیت از شرکت در آزمون از یک تا ده سال بعد.
تبصره- آرای هیأت‌های بدوی جز در مورد مشمولان بند (الف) ماده (6) این قانون قابل تجدید نظر خواهی در هیأت تجدید نظر رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها می‌باشد.
ماده 7- در مورد مشمولان بندهای (د)، (هـ)، (و) (ز) و (ح) ماده (5) هیأت‌های رسیدگی متهم را برای رسیدگی و اعمال جزای نقدی از ده میلیون (10.000.000) ریا ل تا یک میلیارد (1.000.000.000) ریال یا حبس از یک تا پنج سال یا هر دو مجازات به محاکم دادگستری معرفی می‌نمایند.
ماده 8 – ارتکاب هر یک از اعمال موضوع ماده (5) چنانچه در قالب عضویت در یک گروه یا شبکه باشد، موجب تشدید مجازات می‌شود و تشکیل دهنده و سرکرده گروه یا شبکه به حداکثر مجازات محکوم می‌گردد. مجازات هر یک از اعضاء که در ارتکاب تخلفات و جرایم فوق دخالتی نداشته باشند حسب مورد حداقل مجازات ذکر شده برای مرتکب می‌باشد.
ماده 9- رسیدگی در هیأت‌های رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها مانع از رسیدگی برابر سایر قوانین جزایی یا رسیدگی در هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری یا هیأت‌های انتظامی اعضای هیأت علمی یا کمیته‌های انضباطی دانشجویان نیست و مرتکب علاوه بر مجازات مندرج در مواد (6) و (7) این قانون به مجازات مقرر در سایر قوانین و مقررات محکوم می‌گردد.
ماده 10- در صورت محکومیت قطعی فردی به یکی از مجازات­های مندرج در این قانون، به استثنای مجازات مندرج در بند (الف) ماده (6)، هیات رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها، قبولی وی در آزمون را ابطال می‌نماید. در این صورت مؤسسه آموزشی مربوط از صدور و اعطای هرگونه گواهی یا مدرک به وی خودداری خواهد نمود، و چنانچه گواهی فارغ‌التحصیلی به وی اعطاء شده باشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا وزارت آموزش و پرورش یا دانشگاه آزاد اسلامی ملزم به ابطال آن گواهی هستند.
ماده 11- چنانچه با بررسی‌های فنی و علمی، بین نمرات و رتبه اکتسابی داوطلبی و سوابق تحصیلی وی مغایرت­های غیرمتعارف مشهود و اساسی از قبیل عدم تطابق معدل دیپلم و دوره پیش‌دانشگاهی با رتبه و نمره اکتسابی در آزمون وجود داشته باشد، با تأیید هیأت‌های بدوی رسیدگی به تخلفات در آزمون‌ها از داوطلب در یک یا چند درس عمومی و اختصاصی امتحان مجدد به عمل می‌آید. تعیین وضعیت نهایی آزمون این داوطلب، بر اساس نتایج حاصل از امتحان مجدد بر عهده هیأت بدوی است.
ماده 12- هر مؤسسه یا آموزشگاه علمی و آموزشی که برای افزایش آمادگی داوطلبان شرکت در آزمون‌های مورد بحث این قانون فعالیت می‌کند، چنانچه در تخلفات ماده (5) مشارکت داشته باشد، مجوز تأسیس آن لغو می‌شود و مدیران مسؤول آنها، علاوه بر محرومیت دائمی از تأسیس و اداره این گونه مراکز، به مجازات‌های پیش‌بینی شده در این قانون و سایر قوانین محکوم می‌شوند، و چنانچه مؤسسه یا آموزشگاه فاقد مجوز باشد، مجازات مدیران مسؤول آنها حداکثر مجازات مندرج در ماده (6) است.
تبصره- در مورد آموزشگاه­هایی که فاقد مجوز باشند علاوه بر اقدام مراجع قانونی ذی­ربط مدعی‌العلوم نیز می‌تواند رأساً نسبت به اعلام جرم و پیگیری تخلفات آنان اقدام نماید.
در خاتمه اضافه می‌نماید که داوطلبان درصورت لزوم می‌توانند سئوال یا سئوالات خود را در این خصوص از این تاریخ لغایت پایان روز پنج­شنبه 95/11/14 همه روزه بغیر ااز ایان تعطیل و در وقت اداری با بخش پاسخگویی اینترنتی این سازمان و یا شماره ‌تلفنهای‌ 42163-021 در میان بگذارند.
دریافت فایل جداول مربوط به شهرستان های محل برگزاری آزمون و رفع نقص احتمالی کارت شرکت در آزمون ورودی دوره های فراگیر تحصیلات تکمیلی (دانش پذیری کارشناسی ارشد) پذیرش بهمن ماه (نوبت هفدهم) سال 1395 فرمت PDF
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۳۰

پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های نیمه‌متمرکز فردا معرفی می‌شوند

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان رشته‌های نیمه‌متمرکز فردا چهارشنبه 6 بهمن منتشر می‌شود.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این خبر گفت: فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های مختلف تحصیلی نیمه‌متمرکز دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پردیس‌های دانشگاه‌ فرهنگیان و رشته‌های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی) در آزمون سراسری سال 95 فردا چهارشنبه 6 بهمن‌ماه 95 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.
دکتر توکلی تاکید کرد: کلیه پذیرفته‌شدگان ضرورت دارد مطابق برنامه زمانی مندرج در اطلاعیه‌ای که همراه فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد جهت انجام مراحل ثبت‌نام به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل مراجعه و ثبت‌نام نمایند.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۹:۲۷

جزئيات توزيع كارت و برگزاري آزمون فراگير كارشناسي ارشد پيام نور

 جزئيات توزيع كارت و برگزاري آزمون فراگير كارشناسي ارشد پيام نور   اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تاريخ، نحوه پرينت كارت و برگزاري آزمون دوره‌هاي فراگير كارشناسي ارشد دانشگاه پيام نور پذيرش بهمن ماه (نوبت هفدهم) سال 1395 منتشر شد.
در بخشي از اين اطلاعيه آمده است؛ ضمن آرزوي موفقيت براي داوطلباني كه در آزمون دوره‌هاي فراگير مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه پيام­ نور بهمن ماه (نوبت هفدهم) سال 1395 ثبت‌نام نموده‌اند، نظر داوطلبان گرامي را به موارد ذيل دررابطه با توزيع کارت و برگزاري آزمون معطوف مي‎دارد:
الف‌ - نحوه‌ و زمان پرينت كارت شركت در آزمون
كارت‌ شركت در‌ آزمون‌ كليه‌ داوطلبان‌ از روز سه‌‎شنبه مورخ 12بهمن95 براي مشاهده و پرينت بر روي پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش كشور قرار خواهد گرفت.
لذا كليه‌ داوطلبان‌ متقاضي شركت‌ در آزمون‌، براي شركت در جلسه امتحان بايد در تاريخ تعيين شده به شرح فوق به پايگاه اطلاع‏رساني مذكور مراجعه و با وارد نمودن اطلاعات شناسنامه‌اي (نام، نام‌خانوادگي، شماره ملي، سال تولد و...) و يا اطلاعات ثبت‌نامي (شماره پرونده و كد رهگيري و...) از كارت شركت در آزمون خود يك نسخه پرينت تهيه و براساس آدرس و زمان تعيين شده بر روي كارت شركت در آزمون، به حوزه امتحاني مربوط مراجعه نمايند.
بديهي است براي شركت در جلسه آزمون همراه داشتن پرينت كارت شركت در آزمون و همچنين اصل كارت ملي و يا اصل شناسنامه عكسدار و ارائه آن الزامي است.
ب‌ - درخصوص مندرجات کارت شرکت در آزمون چنانچه مغايرتي مشاهده شد، داوطلبان لازم است به شرح زير اقدام نمايند:
1ـ با توجه به اطلاعات مندرج بر روي كارت شركت در آزمون، چنانچه داوطلبان مغايرتي در اطلاعات مندرج در بندهاي 1، 2، 4، 5، 6، 9، 10، 11، 12و 15 (شامل نام­خانوادگي، نام، سال تولد، شماره شناسنامه، كد ملي، مؤسسه فارغ‌التحصيلي، تاريخ فارغ‌التحصيلي، معدل مقطع كارشناسي، معدل مقطع كارداني «مربوط به دانشجويان يا فارغ‌التحصيلان مقطع كارشناسي ناپيوسته»، و كدرشته‌ محلهاي انتخابي براساس اولويت علاقه داوطلب) كارت شركت در آزمون مشاهده نمودند، لازم است براي اصلاح مورد يا موارد مذكور حداكثر تا تاريخ 14بهمن95 منحصراً به پايگاه اطلاع رساني اين سازمان مراجعه و با ورود به قسمت ويرايش اطلاعات نسبت به اصلاح موارد اقدام نمايند و در صورتي كه نسبت به بندهاي 3 و 8 (جنس و معلوليت) تفاوتي مشاهده نمودند ضروري است مطابق ساعت و تاريخ اعلام شده در بند «ج» به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه‌ رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمايند.
2ـ چنانچه عكس الصاقي به كارت ورودي داوطلب با چهره وي مغايرت داشته باشد لازم است شخص داوطلب همراه با دو قطعه عكس و كارت ملي يا شناسنامه عكسدار براي اصلاح كارت، مطابق ساعت و تاريخ اعلام شده در بند «ج» به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه‌ي رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمايند. در غير اين صورت فرد به عنوان متخلف تلقي و برابر مقررات با وي رفتار خواهد شد.
ضمناً ساير اطلاعات مندرج بر روي كارت شركت در آزمون هر داوطلب بر اساس اطلاعات مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام كه توسط خود داوطلب تكميل گرديده، در نظر گرفته شده است.
1- چنانچه مغايرتي در اطلاعات مندرج در سهميه ثبت‏نامي (بند 7) كارت شركت در آزمون شما وجود دارد (براي داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه رزمندگان، سپاه پاسداران (سازمان بسيج مستضعفين) ‌و يا وزارت جهاد كشاورزي) لازم است براي روشن شدن وضعيت سهميه خود تا تاريخ 16بهمن95 به ارگان مربوطه مراجعه نماييد.
داوطلبان متقاضي استفاده از سهميه‎هاي بنياد شهيد و امور ايثارگران و ستاد كل نيروي مسلح جهت اعلام مغايرت حداكثر تا تاريخ 14بهمن95 منحصراً به سايت اينترنتي سازمان سنجش (قسمت ويرايش اطلاعات) مراجعه و با توجه به توضيحات مندرج در سايت نسبت به اصلاح موارد اقدام نمايند.
2- چنانچه كارت شركت در آزمون داوطلب فاقد عكس مي‏باشد و يا چنانچه عكس روي كارت وي داراي اشكالاتي از جمله، فاقد مهر، واضح نبودن عكس و يا اشتباه عكس مي‌باشد ضروري است ضمن همراه داشتن پرينت كارت شركت در آزمون، 2 قطعه عكس 4 ×3 و كارت ملي يا شناسنامه عكسدار مطابق ساعت و تاريخ اعلام شده در بند «ج» به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه‌ي رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه كرده و موضوع را پيگيري نموده تا مشكل برطرف گردد.درغير اين صورت فرد به عنوان متخلف تلقي و برابر مقررات باوي رفتار خواهدشد.
3- داوطلبان براي آگاهي بيشتر از ضوابط آزمون، برگ راهنماي شركت در آزمون را كه بر روي سايت قرار دارد پرينت نموده و نسبت به مطالعه دقيق آن اقدام نمايند.
ج - آدرس و محل‌ رفع نقص كارت شركت در آزمون
نماينده سازمان سنجش در روز پنجشنبه مورخ 14بهمن95 صبح از ساعت 8:30 الي 12:00 و بعدازظهر از ساعت 14:00 الي 17:00 در باجه‌ رفع نقص حوزه مربوطه مستقر خواهد شد. براي اطلاع آن دسته از داوطلباني كه براساس توضيحات بند «ب» ملزم به مراجعه به نماينده رفع نقص كارت سازمان مي‏گردند، آدرس و محل تشكيل باجه رفع نقص كارت شركت در ‌آزمون به شرح جدول شماره 2 مندرج در اطلاعيه بر روي سايت سازمان سنجش مي‌باشد.
د‍ ـ تذكرهاي‌ مهم‌
1- در زمان حضور در جلسه آزمون، همراه داشتن پرينت كارت شركت در آزمون‌، اصل كارت ملي و يا اصل شناسنامه عكسدار الزامي است.
2- فرآيند برگزاري آزمون از ساعت‌ 8:30 (هشت و سي دقيقه‌) صبح روز جمعه 15بهمن95 آغازمي‌گردد.
3- در ورودي ِحوزه‎هاي امتحاني رأس‌ ساعت‌ 8:00 (هشت صبح) بسته خواهد شد لذا داوطلبان لازم است قبل از بسته شدن درهاي ورود به جلسه آزمون در حوزه امتحاني حاضر باشند.
4- هر داوطلب براي حضور در جلسه آزمون بايد علاوه بر پرينت كارت شركت در آزمون، اصل كارت ملي و يا اصل شناسنامه عكسدار، چند مداد سياه نرم پررنگ، مدادتراش، مداد پاك‎كن و يك سنجاق و يا سوزن به همراه داشته باشد.
5- داوطلبان بايد از آوردن وسايل اضافي از جمله كيف دستي، ساك دستي، پيجر، تلفن همراه، دستبند هوشمند، ساعت هوشمند، جزوه، كتاب، ماشين‌حساب، هرگونه نُت و يادداشت و نظاير آن و همچنين وسايل شخصي به جلسه آزمون اكيداً خودداري نمايند. بديهي است كه به همراه داشتن هر كدام از وسايل مندرج در اين بند به عنوان تقلب و تخلف تلقي و با داوطلبان ذيربط براساس قانون رسيدگي به تخلفات و جرايم در آزمونهاي سراسري كه بخشي از آن در بند «هـ» آمده است، رفتار خواهد شد.
6- با توجه به اينكه سازمان سنجش آموزش كشور در جهت بهبود و ارتقاء كيفي حوزه‌هاي برگزاري آزمون، نياز به نظرات شما به عنوان معتبرترين منبع اخذ داده و اطلاعات براي ارزيابي حوزه‏ها دارد، خواهشمند است نسبت به تكميل نمودن پرسشنامه ارزيابي حوزه امتحاني خود در آزمون ورودي دوره‌هاي فراگير مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه پيام­نور سال 1395 از تاريخ 15بهمن لغايت 21بهمن 95 به صورت اينترنتي از طريق سايت اين سازمان اقدام نمائيد.
در خاتمه اضافه مي‌نمايد كه داوطلبان درصورت لزوم مي‌توانند سوال يا سوالات خود را از اين تاريخ لغايت پايان روز پنجشنبه 14بهمن95 همه روزه به غير از ايام تعطيل و در وقت اداري با بخش پاسخگويي اينترنتي اين سازمان و يا شماره ‌تلفنهاي‌ 42163-021 در ميان بگذارند.
امكان دريافت فايل جداول مربوط به شهرستانهاي محل برگزاري آزمون و رفع نقص احتمالي كارت شركت در آزمون ورودي دوره هاي فراگير تحصيلات تكميلي (دانش‏پذيري كارشناسي ارشد) پذيرش بهمن ماه (نوبت هفدهم) سال 1395 بر روي سايت سازمان سنجش در متن همين اطلاعيه فراهم است.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۱:۲۵

اعلام اسامی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت آزمون سراسری

صفحه خبر: مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی 6 هزار و 970 پذیرفته شده نهایی رشته‌های تحصیلی متمرکز و نیمه متمرکز در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 95 اعلام شد.
حسین توکلی افزود: داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سنجش به نشانی www.sanjesh.org وضعیت قبولی خود را مشاهده کنند.
وی افزود: پذیرفته شدگان ضرورت دارد با به همراه داشتن مدارک لازم که بر روی سایت سنجش قرار می‌گیرد، برای ثبت نام در روزهای 6 یا 9 بهمن ماه به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند.
توکلی ادامه داد: همچنین باید پذیرفته شدگان قبل از مراجعه حضوری به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل قبولی، برای اطلاع از مکان و مدارک مورد نیاز، به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه مربوطه مراجعه کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: در صورتی که برنامه زمانی خاصی از سوی دانشگاه یا موسسه آموزش عالی برای ثبت نام اعلام نشده باشد، داوطلبان 6 یا 9 بهمن ماه حضوری به مکان مربوطه مراجعه کنند.
به گفته توکلی، اسامی قبول شدگان نیمه متمرکز آزمون سراسری 95 شامل فرهنگیان و رشته‌های کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی) در آزمون سراسری 95، ششم بهمن ماه بر روی سایت سنجش قرار می‌گیرد.
وی افزود: پذیرفته شدگان ضرورت دارد مطابق برنامه زمانی مندرج روی سایت سنجش، برای انجام مراحل ثبت نام به دانشگاه مربوطه مراجعه کنند.
توکلی ادامه داد: آزمون کارشناسی ارشد فراگیر بهمن ماه 95 پیام نور(نوبت هفدهم) 15 بهمن ماه با تعداد 54 هزار و 866 داوطلب برای پذیرش در 1400 رشته محل در بیش از 190 رشته گرایش در پنج گروه آموزشی در 82 شهرستان برگزار می‌شود.
وی تصریح کرد: پرینت کارت شرکت در این آزمون 12 بهمن سال 95 بر روی سایت سنجش قرار می‌گیرد.
توکلی گفت: داوطلبان 12 تا 14 بهمن ماه فرصت دارند با مراجعه به سایت سنجش نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۲:۰۱

درخواست وزیر علوم عراق از ایران برای بورسیه شدن دانشجویان

خبرگزاری میزان- وزیر علوم عراق گفت: تقاضای بورسیه دانشجویان عراقی در دانشگاه های ایران را داریم که با همکاری وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های برتر ایران صورت گیرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با  هدف توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی با عبدالرزاق وزیر علوم و آموزش عالی عراق دیدار و گفتگو کرد.
عبدالرزاق وزیر علوم و آموزش عالی کشور عراق در این دیدار گفت: حضور هیات‌های دانشگاهی ایران فرصت مناسبی برای تداوم همکاری‌های علمی برای کشور عراق است و امیدواریم این سفرها منجر به تبادل اساتید و دانشجویان بیشتری شود.
وی ادامه داد: به منظور سرعت‌ دادن به جذب دانشجویان، بهتر است تفاهم نامه ای میان طرفین به امضا برسد تا از تاخیر در جذب دانشجویان عراقی جلوگیری شود و برای تسریع در این کار، مسئولان مربوطه عراقی ظرف مدت یک هفته یادداشتی را تدوین خواهند کرد تا پس از امضای طرفین به زودی اجرایی شود.
وزیر علوم و آموزش عالی کشور عراق افزود: برنامه داریم دوره‌هایی برای کادر علمی و اساتید دانشگاه‌های عراقی، کلاس‌های آموزشی برای کتابداری و تجهیز کتابخانه، روش تدریس و تحقیق و کتابخانه الکترونیک برای تعداد ۱۰۰ نفر در بازه‌های زمانی مختلف برگزار شود.
عبدالرزاق گفت: از برگزاری بخشی از دوره‌ها در ایران و بخشی دیگر در عراق استقبال می‌کنیم و تقاضای بورسیه برای دانشجویان عراقی داریم که با همکاری وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های برتر ایران صورت گیرد.
احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این جلسه عنوان کرد: در حال حاضر ۱۴ هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.
وی عنوان کرد: حدود ۵۵ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشگاه۱۶۰ دانشجو خارجی دارد که بیشتر این دانشجویان از کشور عراق هستند.
معتمدی عنوان کرد: آمادگی لازم در زمینه جذب دانشجویان و همچنین تبادل اساتید و برگزاری دوره‌های کوتاه‌ مدت آموزشی برای اساتید و دانشجویان عراقی را داریم.
وی خاطرنشان کرد: برای جذب دانشجوی خارجی نیز برخی ساز و کارها را تدوین کرده‌ایم و حداقل هزینه را برای دانشجویان نسبت به دیگر کشورها در نظر گرفته‌ایم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: پیشنهاد ما این است که بر اساس همکاری‌های نفتی که بین وزارتخانه‌های نفت ایران و عراق برقرار است، وزارت علوم و آموزش عالی عراق اعزام دانشجویان رشته‌های مهندسی نفت و گرایش‌های آن را از طریق معرفی وزارت نفت عراق به ایران برای آموزش توسط دانشگاه امیرکبیر پیگیری کند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۰۲

دومین شعبه دانشگاه امیرالمؤمنین در شوش راه‌اندازی شد

مدیر دانشگاه امیرالمؤمنین(ع) اهواز از افتتاح شعبه این دانشگاه در شهرستان شوش، شامگاه گذشته سوم بهمن‌ماه خبر داد.
 
دکتر ناصر سودانی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اعلام این خبر اظهار کرد: پذیرش دانشجو در شعبه شوش دانشگاه، بهمن‌ماه از طریق تکمیل ظرفیت در رشته کلام شیعه در مقطع کارشناسی ارشد آغاز می‌شود.
 
وی ظرفیت پذیرش در این مقطع را 10 نفر اعلام کرد و گفت: دانشگاه امیرالمؤمنین در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته‌های مختلف کلام شیعه، علوم قرآن و حدیت، فقه و مبانی حقوق، اقتصاد اسلامی، تاریخ اسلامی و ... دانشجو می‌پذیرد. هم‌اکنون دانشگاه مجوز پذیرش دانشجو در 6 رشته کارشناسی، چهار رشته کارشناسی ارشد و 2 رشته مقطع دکتری را دارد.
 
مدیر دانشگاه امیرالمؤمنین(ع) اهواز در خصوص برنامه‌های این دانشگاه برای گسترش تعداد رشته‌ها، تصریح کرد: ما همچنان به دنبال گسترش رشته‌ها در اهواز و شوش هستیم اما وزارت علوم تا حدی در اعطای مجوزها کُند عمل می‌کند.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۱۹

راهکارهای گسترش علمی دانشگاه تبریز با دانشگاه های فرانسه بررسی شد

تبریز - ایرنا - قائم مقام رییس دانشگاه تبریز گفت: راهکارهای گسترش همکاری های علمی میان دانشگاه تبریز و دانشگاه های فرانسه با حضور پییر آندره لوت، رایزن علمی و فنی سفارت فرانسه در تهران بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، حمیدرضا قاسم زاده روز دوشنبه در این دیدار با بیان اینکه سابقه آموزش عالی در تبریز به بیش از 700 سال قبل بر می گردد، افزود: دانشگاه تبریز پس از تهران به عنوان دومین دانشگاه قدیمی کشور و از پرافتخارترین دانشگاه های ایران و منطقه، در سال 1326 با دو دانشکده پزشکی و ادبیات شروع به فعالیت کرد.
وی ادامه داد: در زمان حاضر دانشگاه تبریز با بیش از 24 هزار دانشجو و حدود 850 نفر عضو هیات علمی، به عنوان یکی از دانشگاه‌های بر‌تر و جامع ایران، در داخل و خارج از کشور حضوری فعال داشته و بیش از 70 تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های مختلف جهان منعقد کرده است.
رایزن علمی و فنی سفارت فرانسه در تهران، نیز در این دیدار با اشاره به سابقه همکاری علمی فی مابین دو کشور، گفت: در سپتامبر سال 2014 میلادی و با انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی برونو فوشه، سفیر فرانسه در ایران و دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران این همکاری وارد مرحله جدیدی از تبادل دانش فی مابین شد.
پییر آندره لوت، با بیان اینکه در حال حاضر دانشجویان مختلفی از همه قاره ها در دانشگاه های فرانسه تحصیل می کنند، افزود: بیش از 56 هزار پروفسور و استاد وظیفه دانش افزایی 300 هزار دانشجوی خارجی شاغل در رشته های مختلف تحصیلی دانشگاه های فرانسه را برعهده دارند.
وی ادامه داد: هم اینک بیش از یک هزار و 700 نفر دانشجوی ایرانی در رشته های علوم انسانی، علوم پایه، مدیریت و اقتصاد، حقوق و به خصوص پزشکی در دانشگاه های فرانسه مشغول به تحصیل هستند.
مدیر گروه آموزشی زبان فرانسه دانشگاه تبریز نیز در این نشست گفت: این دانشگاه به تازگی به عضویت مجمع دانشگاه های فرانسه زبان در آمده که در آن تمهیدات ویژه ای را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در تمامی رشته ها و امکان بهره مندی آنها از بورس دانشگاه های فرانسه در اختیار گذاشته می شود.
شکرالله اسداللهی اضافه کرد: گروه زبان فرانسه بر اساس همکاری های فی ما بین بخش فرهنگی سفارت و دانشگاه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی را برای گذراندن دوره های آموزشی و تحقیقاتی و بازآموزی در دانشگاه های فرانسه و استفاده از فرصت های مطالعاتی یک ماهه و 45 روزه، معرفی می کند.
خبرنگار: مینا بازگشا ** انتشاردهنده:محمد رستگار
6120/6183

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۴۶

دانشگاه اصفهان مسئول کارگروه ملی همکاری با کره جنوبی شد

اصفهان- ایرنا- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه اصفهان را به عنوان مسئول کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های بین المللی با کشور کره جنوبی برگزید.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی دانشگاه اصفهان روز دوشنبه اعلام کرد: در حکمی از سوی قائم مقام وزیر علوم در امور بین المللی و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی این وزارتخانه، مسئولیت کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی و بین المللی با کشور کره جنوبی به دانشگاه اصفهان واگذار شد.
دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین المللی در حکمی خطاب به دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان مسئولیت این کارگروه را به مدت 2 سال به این دانشگاه واگذار کرد.
در این حکم آمده است: برنامه ریزی و تلاش آن دانشگاه برای محقق کردن اهداف و وظایف مندرج در کارگاه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی و بین المللی و استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های مراکز علمی و دانشگاهی با ایجاد هم افزایی میان این ساختار، آینده ای روشن از تحکیم همکاری های مربوطه با ژاپن و جمهوری کره جنوبی را به ارمغان خواهد آورد.
پیش از این دانشگاه اصفهان از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان مرجع علمی ارتباط با دانشگاه های کره ای و ژاپنی انتخاب شده بود.
با توجه به این موضوع، همایش روز آموزش عالی کره جنوبی با هدف توسعه همکاری های علمی با این کشور آبان امسال در دانشگاه اصفهان برگزار شد.
بدنبال سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیات همراه در پاییز امسال به کره جنوبی، این دو کشور موافقت کردند که همکاری های خود را در حوزه آموزش عالی توسعه داده و زمینه های گسترش آن را بیش از پیش فراهم سازند.
دانشگاه اصفهان با حدود 15 هزار دانشجو و 660 عضو هیات علمی یکی از دانشگاه های برتر کشور است.
کره جنوبی با حدود 50 میلیون تن جمعیت حدود 500 دانشگاه دارد که تعدادی از آنها در جمع 50 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.
ت/3011/ 6022 خبرنگار: آسیه معینی - انتشار دهنده : عمادی

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۱۲

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه خبر داد: فعالیت 19 واحد فعال در مرکز رشد دانشگاه ایلام

مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه ایلام بابیان اینکه توسعه کارآفرینی و خلاقیت اساس اقتصاد هر کشوری است، گفت: 19 واحد فعال در مرکز رشد دانشگاه ایلام مستقر است.
دکتر «رضا یگانه» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: یکی از ابزارهای رشد اقتصادی که به منظور کارآفرینی فارغ التحصیلان دانشگاهی تأسیس و زمینه حضور آنان در شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم ساخته است مرکز رشد دانشگاه ایلام است.
وی افزود: افراد خلاق و صاحب طرح با ارائه ایده خود به مرکز رشد، و ورود به مرحله پیش رشد، به پردازش ایده و خلاقیت خود در این مرکز پرداخته که همه امکانات لازم برای تبدیل دستاوردهای علمی، تحقیقاتی آنان به تولید محصولات قابل ارائه به بازار فراهم می‌شود.
یگانه با بیان اینکه واحدها با تولید محصول مد نظر خود به مرحله رشد، ارتقاء می یابند، اضافه کرد: امسال که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده است، فعالیت‌های چشمگیری با تکیه بر شعار دانشگاه، که همان دانشگاه خلاق و کارآفرین است، صورت گرفته است.
مدیر مرکز رشد دانشگاه ایلام با اشاره به ضرورت تحقق اقتصاد دانش بنیان، آن را یکی از سیاست‌های وزارت علوم عنوان و خاطرنشان کرد: توسعه کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری پایه و اساس اقتصاد و استفاده از نیروی خلاق و کارآفرین باعث افزایش قدرت اقتصادی هر کشوری است.
وی با اشاره به اقتصاد وابسته به نفت کشور خاطر نشان کرد: راه فاصله گرفتن از این اقتصاد ناکارآمد توجه به مقوله کارآفرینی و تقویت آن در سطح ملی است.
یگانه با اشاره به برنامه‌های مرکز رشد در راستای توسعه کارآفرینی، گفت: برگزاری اولین استارت آپ در حوزه فناوری اطلاعات و جشنواره ایده‌های ثروت‌ساز که از استقبال بسیار خوب دانشجویان و علاقه‌مندان به حوزه فناوری روبه رو شد از جمله فعالیت‌های مرکز رشد دانشگاه ایلام است.
وی با اشاره به فعالیت‌های یکسال گذشته مرکز رشد تصریح کرد: راه‌اندازی محل جدید و مستقر کردن واحدهای فناور، افتتاح دفتر تحقیقات شرکت پالایش گاز، راه اندازی دفتر استانداردسازی، برگزاری کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای بطور خاص کارگاه انرژی خورشیدی از جمله اقدامات مرکز رشد به شمار می‌آید.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه ایلام افزود: مرکز رشد دانشگاه ایلام، از سال 90 تاکنون 128 طرح دریافت کرده است که از این تعداد 39 طرح پذیرفته شده است که از بین 39 طرح 11 طرح خروج موفق و 12 مورد خروج ناموفق داشته است و در حال حاضر 19 واحد فعال در مرکز رشد دانشگاه ایلام مستقر شده است.
یگانه با بیان اینکه از تعداد 19 واحد مستقر در مرکز، 11 واحد از اعضاء هیأت علمی دانشگاه هستند، اضافه کرد: در حال حاضر واحدهای مستقر در مرکز، در زمینه‌های گیاهان دارویی، برق، مکانیک، بیوگاز، سنگ‌های قیمتی، پزشکی، فعالیت می‌کنند.
مدیر مرکز رشد دانشگاه ایلام، گفت: در یک سال گذشته تقریبا 15 واحد فناور در مرکز رشد پذیرش شده است، که 3 واحد فناور از مرحله پیش رشد به رشد ارتقاء پیدا کرده است.
وی به اولین جشنواره ایده های ثروت ساز که در دانشگاه ایلام برگزار شد، اشاره و عنوان کرد: قریب به 196 ایده به مرکز رشد ارسال شد که از 73 ایده پذیرش شده ؛ 19 ایده در حوزه کشاورزی 26 ایده در حوزه ارتباطات و 28 ایده در حوزه صنعت و چند ایده هم در حوزه پزشکی وجود داشت که مورد داوری 15 نفر از اساتید قرار گرفتند و از 73 ایده که در مرحله ابتدایی پذیرش شد 12 ایده اول پذیرفته شدند و 19 ایده نیز شایسته تقدیر قرار گرفتند.
یگانه با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای استارت آپ‌های سلامت و گیاهان دارویی، صورت گرفته است، یادآور شد: اولین استارت آپ حوزه فناوری اطلاعات که با همکاری پارک علم و فناوری استان نیز برگزار شد که در راستای تحقق دانشگاه کارآفرین و هدایت ایده‌های خلاق و نوآور و تولید ثروت توسط مرکز رشد دانشگاه ایلام برگزار شد که نزدیک به 103 نفر شرکت کننده با 65 ایده حضور داشتند که از بین این ایده ها 10 ایده برتر انتخاب و این تعداد در قالب 10 تیم طی سه روز و با 15 مربی شروع به کار کردند، که در پایان روز سوم، 10 ایده برتر در حضور چهار داور و تمام شرکت کنندگان ارائه شد و در نهایت 3 تیم به عنوان اول تا سوم انتخاب شدند.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه ایلام در پایان با تأکید بر ضرورت تحقق اقتصاد دانش بنیان، حمایت از واحدهای فناور را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با اتکا به نیرو و تولید داخلی، از واردات محصولات خارجی بی نیاز شده، و اقتصاد مقاومتی در عمل محقق می‌شود

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۲۱

با حضور رایزن علمی و فنی سفارت فرانسه در تهران؛ راهکارهای گسترش علمی دانشگاه تبریز با دانشگاه های فرانسه بررسی شد

راهکارهای گسترش همکاری های علمی میان دانشگاه تبریز و دانشگاه های فرانسه  با حضور پییر آندره لوت، رایزن علمی و فنی سفارت فرانسه در تهران بررسی شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجانشرقی، قائم مقام رییس دانشگاه تبریز در این نشست با بیان اینکه سابقه آموزش عالی در تبریز به بیش از هفتصد سال قبل بر می گردد، گفت: در دوره جدید نیز دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه قدیمی کشور و از پرافتخارترین دانشگاه های ایران و منطقه، در سال 1326 با دو دانشکده پزشکی و ادبیات شروع به فعالیت نمود.
دکتر حمیدرضا قاسم زاده افزود: دانشگاه تبریز با بیش از 24 هزار دانشجو و  حدود 850 نفر هیات علمی، به عنوان یکی از دانشگاه‌های بر‌تر و جامع کشور، در داخل و خارج کشور حضوری فعال داشته و  بیش از 70 تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های مختلف جهان انجام داده است.
وی در بخش دیگر سخنان خود، به ارائه توانمندی ها، ظرفیت ها و  امکانات آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه تبریز پرداخت.
رایزن علمی و فنی سفارت فرانسه در تهران، نیز در این نشست با اشاره به سابقه همکاری علمی فی مابین دو کشور، گفت: در سپتامبر سال 2014 میلادی و با انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی برونو فوشه، سفیر فرانسه در ایران و دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران این همکاری وارد مرحله جدیدی از تبادل دانش فی مابین شد.
پییر آندره لوت، با بیان اینکه در حال حاضر دانشجویان مختلفی از همه قاره ها در دانشگاه های فرانسه تحصیل می کنند، افزود: بیش از 56 هزار پروفسور و استاد وظیفه دانش افزایی 300 هزار دانشجوی خارجی شاغل در رشته های مختلف تحصیلی دانشگاه های فرانسه را برعهده دارند.
وی، افزود: هم اینک بیش از 1700نفر دانشجوی ایرانی در رشته های علوم انسانی، علوم پایه، مدیریت و اقتصاد، حقوق و مخصوصا پزشکی در دانشگاه های فرانسه مشغول به تحصیل هستند.
بر پایه همین گزارش، مدیر گروه آموزشی زبان فرانسه دانشگاه تبریز نیز در این نشست گفت: این دانشگاه اخیرا به عضویت مجمع دانشگاه های فرانسه زبان در آمده که در آن تمهیدات ویژه ای را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در تمامی رشته ها و امکان بهره مندی آنها از بورس دانشگاه های فرانسه در اختیار گذاشته می شود.
دکتر الله شکر اسداللهی اضافه کرد: گروه زبان فرانسه بر اساس همکاری های فی ما بین بخش فرهنگی سفارت و دانشگاه، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی را برای گذراندن دوره های آموزشی و تحقیقاتی  و بازآموزی در دانشگاه های فرانسه و استفاده از فرصت های مطالعاتی یک ماهه و 45 روزه، معرفی می نماید.
گفتنی است در ادامه این دیدار پییر آندره لوت، رایزن علمی و فنی سفارت فرانسه در تهران از پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی، کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد، موزه و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز بازدید کرد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۵۲

اعزام 45 هزار دانشجو به عتبات عالیات در سال 95

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به اعزام 45 هزار دانشجو به عتبات عالیات در سال 95 گفت: اعزام دانشگاهیان در دوره شانزدهم از اول بهمن ماه آغاز شده و تا پایان فروردین ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حجت الاسلام فقیهی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در دانشگاه تبریز اظهار کرد: تعداد ثبت‌نام عتبات عالیات در بین دانشجویان در طول یک‌ سال گذشته افزایش یافته است.
وی با اشاره به اعزام 45 هزار دانشجو به عتبات عالیات در سال 95 گفت: در دوره پانزدهم 17 هزار و 500 نفر اعزامی و در کاروان شانزدهم 83 هزار نفر ثبت نام کرده‌اند و البته ثبت‌نام دختران، پسران و متاهلین است.
فقیهی با بیان اینکه در استان آذربایجان‌شرقی 3 هزار و 600 نفر ثبت‌نام کرده است، گفت: از این استان 500 نفر اعزامی در قالب 13 کاروان به عتبات و عالیات خواهیم داشت و کمیت را نمی‌خواهیم فدای کمیت کنیم.
فقیهی با بیان اینکه اکثر کاروان‌های دانشجویی هوایی بوده و دو هتل در نجف متمرکز در نظر گرفته شده است، گفت: هر روز یک کاروان زمینی و دو کاروان هوایی تا فروردین اعزام می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه در پانزدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات در مجموع 440 کاروان اعزام شدند، تصریح کرد: در اعزام دانشگاهیان به عتبات به دنبال افزایش کمی نیستیم، بنا داریم برنامه فرهنگی با کیفیتی برای این قشر فرهیخته کشور برگزار کنیم.
فقیهی با اشاره به اینکه اعزام دانشگاهیان در دوره شانزدهم از اول بهمن ماه آغاز می‌شود و تا پایان فروردین ماه ادامه خواهد داشت، افزود: برای بهبود ارائه خدمت رسانی به دانشگاهیان، هتل های محل اسکان در شهرهای نجف و کربلا تغییر کرد.
وی گفت: برگزاری مسابقه، ارسال مجله زمزم تا یک‌ سال، برنامه‌ریزی برای سفر به قم بعد از سفر کربلا  و ارتباط تلگرامی و سایر برنامه‌ها از جمله برنامه‌های بعد از سفر محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه از 25 سال گذشته در کار فرهنگی هستم، گفت: هیچ برنامه‌ای به اندازه عمره و عتبات‌ تاثیرگذار نبوده و بسیار مفید است.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود: بسیاری از دانشجویان مراجعه می‌کنند که به سفر عتبات بروند ولی با توجه به ضعف زیرساختی عراق چنین امکانی وجود ندارد.
وی گفت: شعار سال امسال ما سبک زندگی حضرت فاطمه (س) به دلیل اینکه از ابتدای سال 96 مصادف با ولادت حضرت فاطمه(س) است و انتهای سال نیز ولادت ایشان است.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاه‌هیان اذعان داشت: تفاهم نامه‌ای برای وام دانشجویان با وزارت علوم داریم که دانشجو علاوه بر وام بانک ملت می‌تواند از این وام با مبلغ 750 هزار تومان استفاده کنند.
فقیهی با اشاره به اینکه 83 هزار نفر امسال ثبت‌نام برای عتبات داشتیم، گفت: عمره و یا عتبات اثر خاصی رو فرزندان دارد و فردی داشتیم که بعد از سفر دگرگون شده است.
وی ادامه داد: امسال 5 گروه دانشگاهی اعم از اساتید، کارمندان، دانشجویان متاهل، دانشجویان دختر مجرد و دانشجویان پسر مجرد به عتبات اعزام می شوند، در این دوره نیز مانند دوره قبل بر اساس تفاهم نامه ای که با اداره گذرنامه منعقد شده است، مجوز خروج از کشور دانشجویان پسر اخذ می شود.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاه‌هیان بیان کرد: یکی از دغدغه‌های ما در زمینه آغاز سفر امنیت بود و خدا را شکر تا  امروز یک مورد هم دچار مشکل در زمینه امنیت نداشتیم و البته ما دقت‌های لازم را انجام داده‌ایم.
وی با بیان اینکه همه کاروان‌ها به سامرا می‌روند و مشکلی برای اعزام نداریم، گفت: بعد ار فراهم سازی امنیت در سوریه حتما به این شهر نیز برنامه خواهیم داشت.
رئیس ستاد عمره عتبات دانشگاهی تصریح کرد: نباید به دانشگاهیان به چشم اینکه اهل نماز نیستند نگاه کنیم باید انعکاس رفتار آنها در برنامه های مذهبی و اعتکاف ها و سفرهای معنوی بیش از مردم دیگر هستند.
فقیهی اعلام کرد: امسال برای نخستین بار زوج‌های جوانی که قصد دارند زندگی خود را بعد از زیارت کربلا و نجف آغاز کنند، خارج از نوبت اعزام خواهند شد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۶:۱۵

درخواست وزیر علوم عراق از ایران برای بورسیه شدن دانشجویان

تهران-ایرنا- وزیر علوم عراق گفت: تقاضای بورسیه دانشجویان عراقی در دانشگاه های ایران را داریم که با همکاری وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های برتر ایران صورت گیرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی با عبدالرزاق وزیر علوم و آموزش عالی عراق دیدار و گفتگو کرد.
عبدالرزاق وزیر علوم و آموزش عالی کشور عراق در این دیدار گفت: حضور هیات‌های دانشگاهی ایران فرصت مناسبی برای تداوم همکاری‌های علمی برای کشور عراق است و امیدواریم این سفرها منجر به تبادل اساتید و دانشجویان بیشتری شود.
وی ادامه داد: به منظور سرعت‌ دادن به جذب دانشجویان، بهتر است تفاهم نامه ای میان طرفین به امضا برسد تا از تاخیر در جذب دانشجویان عراقی جلوگیری شود و برای تسریع در این کار، مسئولان مربوطه عراقی ظرف مدت یک هفته یادداشتی را تدوین خواهند کرد تا پس از امضای طرفین به زودی اجرایی شود.
وزیر علوم و آموزش عالی کشور عراق افزود: برنامه داریم دوره‌هایی برای کادر علمی و اساتید دانشگاه‌های عراقی، کلاس‌های آموزشی برای کتابداری و تجهیز کتابخانه، روش تدریس و تحقیق و کتابخانه الکترونیک برای تعداد 100 نفر در بازه‌های زمانی مختلف برگزار شود.
عبدالرزاق گفت: از برگزاری بخشی از دوره‌ها در ایران و بخشی دیگر در عراق استقبال می‌کنیم و تقاضای بورسیه برای دانشجویان عراقی داریم که با همکاری وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های برتر ایران صورت گیرد.
احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این جلسه عنوان کرد: در حال حاضر 14 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.
وی عنوان کرد: حدود 55 درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشگاه160 دانشجو خارجی دارد که بیشتر این دانشجویان از کشور عراق هستند.
معتمدی عنوان کرد: آمادگی لازم در زمینه جذب دانشجویان و همچنین تبادل اساتید و برگزاری دوره‌های کوتاه‌ مدت آموزشی برای اساتید و دانشجویان عراقی را داریم.
وی خاطرنشان کرد: برای جذب دانشجوی خارجی نیز برخی ساز و کارها را تدوین کرده‌ایم و حداقل هزینه را برای دانشجویان نسبت به دیگر کشورها در نظر گرفته‌ایم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: پیشنهاد ما این است که بر اساس همکاری‌های نفتی که بین وزارتخانه‌های نفت ایران و عراق برقرار است، وزارت علوم و آموزش عالی عراق اعزام دانشجویان رشته‌های مهندسی نفت و گرایش‌های آن را از طریق معرفی وزارت نفت عراق به ایران برای آموزش توسط دانشگاه امیرکبیر پیگیری کند.
فراهنگ**9187**1823 دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا* انتشار: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۰۴
۱۷:۲۵

مقاوم سازی ساختمان های دانشگاه تهران

رییس دانشگاه تهران از مقاوم سازی ساختمان های این دانشگاه تا تیرماه سال آینده خبر داد.

محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران در گفت وگو با حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: متاسفانه سیستم های برق و تاسیسات دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه بسیار فرسوده و قدیمی بود، بنابراین خطر بروز آتش سوزی در این ساختمان وجود داشت که اقدام به مقاوم سازی این ساختمان کردیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه وزارت علوم بخشی از منابع مالی برای مقاوم سازی و بازسازی ساختمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه را داده است.
رییس دانشگاه تهران بیان کرد: همچنین وزارت علوم قرار بود منابع مالی مقاوم سازی ساختمان دانشکده ادبیات دانشگاه را نیز فراهم کند.
نیلی احمدآبادی تصریح کرد: تمام ساختمان های پردیس مرکزی دانشگاه تهران عمری بیش از ۵۰ سال دارند بنابراین این ساختمان ها نیازمند بازسازی و مقاوم سازی هستند.
وی تاکید کرد: برای جلوگیری از بروز حوادث به دلیل فرسودگی ساختمان ها کمیته ای تحت عنوان کمیته HSE در این دانشگاه تشکیل شده است و در این کمیته از ظرفیت های دانشگاه برای افزایش کیفیت ساختمان ها استفاده می کند.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۸:۰۰

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان با حضور در دفتر ایسنا مطرح کرد: دانشگاه بوعلی سینا همدان جزء 7 دانشگاه برتر کشور در زمینه ارجاع مقالات است

معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان گفت: دانشگاه بوعلی سینا همدان جزء 7 دانشگاه برتر کشور در زمینه ارجاع مقالات وتاثیرگذاری علم است.
حسن ختن‌لو با حضور در دفتر ایسنا، منطقه همدان اظهارکرد: دانشگاه بوعلی سینا همدان طی چند سال اخیر در لیست دانشگاه‌های یک درصد موثر جهان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: 4دانشمند از اساتید این دانشگاه نیز به عنوان دانشمندان یک درصد موثر جهان معرفی شده‌اند و جزء 5 دانشگاه برتر کشور درزمینه تعداد دانشمندان یک درصد موثر جهان است.
وی از افزایش 20 درصدی چاپ مقالات خارجی این دانشگاه خبر داد و تصریح کرد: در سال 2016 بیش از 8500 ارجاع به مقالات دانشگاه بوعلی سینا همدان در پایگاه‌ ISI انجام گرفته این در حالی است که در سال قبل میزان این ارجاعات 7000مورد بوده است.
وی به شاخص هرش که نشانگر کیفیت مقالات است اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شاخص کیفیت مقالات دانشگاه بوعلی 70 است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 63 بوده، 6 پله ارتقا یافته است.
ختن‌لو خاطرنشان کرد: این دانشگاه به لحاظ شاخص هرش که همان شاخص کیفیت مقالات است از دانشگاه‌های ممتاز کشور به شمار می‌رود.
گرنت پرداختی دانشگاه بوعلی سینا بسیار مناسب است
وی به مقالات داخلی و علمی و پژوهشی اشاره کرد و گفت: طی سال اخیر 900 مقاله داخلی و علمی و پژوهشی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه به چاپ رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 750 مورد بوده است تقریبا 20 درصد افزایش داشته است.
وی مناسب بودن میزان گرنت پرداختی به اعضای هیئت علمی برای فعالیت‌های پژوهشی را از جمله دلایل افزایش 20 درصدی چاپ مقالات در سال جاری عنوان کرد و گفت: با وجود تنگنا‌های مالی موجود در دانشگاه، اما همیشه سعی بر این بوده که میانگین گرنت پرداختی به پژوهشگران بیش از 10 میلیون تومان و به موقع باشد که نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور بسیار مناسب است.
ختن‌لو ادامه داد: افزایش ظرفیت دردوره‌های تحصیلات تکمیلی نیز از دیگر عوامل تاثیر‌گذار در افزایش چاپ مقالات علمی و پژوهشی بوده است.
رشد 20 درصدی چاپ مقالات در دانشگاه بوعلی
معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان یادآور شد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر این دانشگاه  در زمینه چاپ مقالات رشد مداوم و پایداری داشته به‌طوریکه در سال گذشته نیز شاهد رشد 20 درصدی در این زمینه بوده‌ایم و نوسان چندانی مشهود نبوده است.
وی به ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: در هر یک از دانشکده‌های این دانشگاه مسئولینی برای ارتباط با صنعت موظف کرده‌ایم تا فعالیت مضاعفی در این زمینه داشته باشیم به طوری که در ارتباط با صنعت جهش خوبی ایجاد شده است.
ختن‌لو خاطرنشان کرد: از مجموع یک درصد اعتبارات پژوهشی دستگاه‌های اجرایی طی سال‌های اخیر استفاده حداکثری صورت گرفته است به طوری که در این راستا 20طرح پژوهشی تقاضا محور تعریف شده است.
وی تصریح کرد: طی سال گذشته سمیناری با حضور صاحبان صنایع مختلف و شرکت‌ها در دانشکده مهندسی برگزار شد که این سمینار موجب ایجاد ارتباط با این افراد شده و چندین طرح پژوهشی نیز در این زمینه منعقد شد.
وی خاطرنشان کرد: نتایج این ارتباط‌ها طی چند سال اخیر بیشتر نمایان خواهد شد.
چاپ بیش از 85 عنوان کتاب در دانشگاه بوعلی
معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان به چاپ کتاب توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: طی سال 94 و اواسط سال جاری بیش از 85 عنوان کتاب توسط اعضای هیئت علمی این دانشگاه به چاپ رسیده است که حاکی از رشد 25 درصدی نسبت به سال‌های ماقبل خود بوده است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه بوعلی تقریبا 16 عنوان مجلات علمی و پژوهشی دارد که به صورت فصل‌نامه به چاپ می‌رسد که یک مورد از این مجلات به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.
ختن‌لو ادامه داد: در پی این هستیم که این مجلات را بین‌المللی کنیم و در نمایه‌های مقالات ISI ثبت کنیم .
وی یادآور شد: تمامی این 16 عنوان مجله به صورت الکترونیکی نیز منتشر می‌شوند.
وی به کسب درآمد از طریق فروش علم اشاره کرد و گفت: طی سال‌های اخیر از طریق فروش علوم این مجلات به برخی از شرکت‌ها درآمد‌هایی نیز کسب کرده‌ایم.
فعالیت مرکز رشد دانشگاه با مشارکت 30 شرکت
ختن‌لو به مرکز رشد دانشگاه اشاره کرد و گفت: این مرکز رشد با مشارکت 30 شرکت در حال فعالیت است که از جمله آنها می‌توان به چهار شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد همچنین دانشگاه با پرداخت تسهیلاتی به این شرکت‌ها حمایت‌های مادی و معنوی لازم را از آنها انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: دانشگاه در پی این بوده که تبدیل علم به فناوری و پژوهش‌های کاربردی را از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان عملی سازد.
ختن‌لو به پارک علم و فناوری اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه برخی از اعضای هیئت علمی و دانشجویان شرکت‌هایی فناور ودانش‌بنیان در پارک علم و فناوری، که نوآوری و کارآفرینی در فعالیت‌های پژوهشی را در این حوزه نیز پی می‌گیریم.
 وی یادآور شد: دبیر کارگروه پژوهش و فناوری در استان به دانشگاه بوعلی واگذار شده است که در این زمینه تقریبا 14 جلسه با دستگاه‌های مختلف استانی برگزار شده است که سیاست‌گذاری‌های مورد نیاز در این زمینه تصویب شده است.
معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان تصریح کرد: برخی از اعضای هیئت علمی دانشکده کشاورزی طرح پژوهشی درباره جمع‌آوری پسماند‌های پلاستیکی در زمین‌های کشاورزی داشته‌اند به طوری که نمونه اولیه یک دستگاهی که قادر به جمع آوری سماند‌های حاصل از کشت برخی محصولات کشاورزی است ساخته شده و در پی تولید انبوه این ماشین‌آلات هستیم.
وی از انتخاب یکی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه به عنوان پژوهشگر برتر کشوری خبر داد و تصریح کرد: هر ساله 10 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به عنوان پژوهشگران برتر کشوری انتخاب می‌شوند که در سال جاری نیز دکتر مجذوبی به عنوان پژوهشگر برتر کشوری در زمینه مهندسی بوده است.
وی ادامه داد: طی 4 سال اخیر از میان 10 پژوهشگر برتر کشور یک نفر از دانشگاه بوعلی سینا بوده است که این افتخار نصیب کمتر دانشگاهی در کشور می‌شود.
وی یادآور شد: طی سال جاری دانشگاه بوعلی سینا به عنوان تنها دانشگاه کشور، موفق به دریافت 2 جایزه خوارزمی شده است.
ختن‌لو به حضور 45 دستگاه و مراکز آموزش عالی در هفته پژوهش در نمایشگاه همدان به منظور ارائه دستاورد‌های پژوهشی خود اشاره کرد وگفت: موزه علم و فناوری نیز در سال جاری در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال مخاطبان واقع شد.
وی خاطرنشان کرد: در راستای توجه به پژوهش در مدارس نیز غرفه‌ای در اختیار اداره کل آموزش و پرورش قرار گرفت تا مباحث پایه‌ای پژوهش را از ابتدا فرا بگیرند.
وی به تقدیر از پژوهشگران برتر در هفته پژوهش اشاره کرد وگفت: در سال جاری 27 پژوهشگر برتر استان انتخاب شد که 6 نفر از این پژوهشگران از دانشگاه بوعلی بودند همچنین از 100 نفر از دانش‌آموزان پژوهشگر در استان نیز تقدیر شد.
ختن‌لو به نقش و جایگاه دانشجویان در فعالیت‌های پژوهشی پرداخت و گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی سهم ویژه‌ای در انجام فعالیت‌های پژوهشی دارند به طوری که بدون حضور و مشارکت این افراد انجام این فعالیت‌ها امکان پذیر نیست.
معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان تصریح کرد: طی سال‌های اخیر برنامه بر این بوده که 15 درصد از بودجه دانشگاه به فعالیت‌های پژوهشی اختصاص یابد، به  طوری که درسال‌ جاری 10.5 درصد از بودجه دانشگاه معادل 11 میلیارد تومان به فعالیت‌های پژوهشی اختصاص یافت به طوری که در سال 96 این میزان به 12 درصد ارتقا یافته است.
 زیرساخت‌های آزمایشگاهی دانشگاه بوعلی فرسوده است
ختن‌لو در بخش دیگری از سخنانش به زیرساخت‌های پژوهشی این دانشگاه اشاره کردو گفت: متاسفانه آزمایشگاه‌های این دانشگاه فرسوده است و نیاز به به روز سازی این دستگاه‌ها مشهود است.
وی خاطرنشان کرد:آزمایشگاهی مرکزی در دانشگاه راه‌اندازی شده است که دستگاه‌ها و تجهیزات گرانبها در این مرکز نگهداری می‌شود و مابقی دانشکده‌ها در صورت نیاز به این دانشکده رجوع خواهند کرد.
وی یادآور شد: وجود تحریم‌ها در سال‌های گذشته نیز عاملی برای تهیه نشدن برخی دستگاه‌ها بوده است اما برای جبران این ضعف، نمایشگاهی هر ساله از تولیدات داخلی برگزار می‌شود که هر ساله دانشگاه بوعلی تقریبا یک میلیارد تومان از این نمایشگاه که با 50درصدتخفیف تولیدات را به نمایش می‌گذارد خرید می‌کند.
باید بیش از 105 میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی خریداری شود
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر اعتبارات ارزی بسیاری از دانشگاه‌ها قطع شده است که در صورت تامین ارز مورد نیاز خرید‌های لازم انجام می‌گیرد.
ختن‌لو اضافه کرد: بیش از 105 میلیارد تومان باید تجهیزات برای آزمایشگاه‌های دانشگاه خریداری شوذ تا حداقل‌های ممکن تأمین شود.
وی در ادامه تصریح کرد: کمبود زیرساخت‌های پژوهشی همچون آزمایشگاه‌ها و استهلاک وسایل و امکانات موجود در صورت عدم تعمیر و تجهیز دوباره آنها تهدید بزرگی برای فعالیت‌های پژوهشی استان به شمار می‌رود.
معاون پژوهشی دانشگاه بوعلی سینا همدان تصریح کرد: دانشگاه بوعلی در زمینه‌های شیمی، شیمی آلی تولید دارو، آلودگی‌های محیط زیست،برق ، کامپیوترو الکتروشیمی و حوزه آب وحوزه علوم انسانی و مسائل آسیب‌های اجتماعی و...آمادگی لازم برای انجام پژوهش‌های بیشتر را دارد.
 وی در پایان خاطرنشان کرد: فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه در سطح منطقه‌ای با مشارکت برق باختر، امور آب استان کرمانشاه، و در سطح استان ،شرکت شهرک‌های صنعتی، امور آب استان، آموزش و پرورش، آب وفاضلاب استان، اداره کل راه‌وترابری وبسیاری از شرکت‌های خصوصی و سایر دستگاه‌های استان ارتباط برقرار کرده و طرح‌های مشترکی با یکدیگر اجرا کرده‌ایم همچنین در سطح ملی نیز با وزارت راه و شهرسازی ، وزارت آموزش و چرورش و وزارت دفاع پژوهش‌های مشترکی با یکدیگر داشته‌ایم.
 

۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۳۲

وزیر علوم و آموزش عالی عراق در دیدار با احمد معتمدی مطرح کرد تقاضای بورسیه دانشجویان عراقی در ایران

سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف توسعه همکاری‌های علمی و آموزشی با عبدالرزاق وزیر علوم و آموزش عالی عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر علوم و آموزش عالی کشور عراق در دیدار با معتمدی از تقاضای بورسیه دانشجویان عراقی در دانشگاه‌های ایران سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که با همکاری وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های برتر ایران صورت گیرد. عبدالرزاق افزود: «حضور هیات‌های دانشگاهی ایران فرصت مناسبی برای تداوم همکاری‌های علمی برای کشور عراق است و امیدواریم این سفرها منجر به تبادل استادان و دانشجویان بیشتری شود. به‌منظور سرعت‌ دادن به جذب دانشجویان، بهتر است تفاهمنامه‌ای میان طرفین به امضا برسد تا از تاخیر در جذب دانشجویان عراقی جلوگیری شود و برای تسریع در این کار، مسئولان مربوطه عراقی ظرف مدت یک هفته یادداشتی را تدوین خواهند کرد که پس از امضای طرفین به‌زودی اجرایی شود.» وزیر علوم و آموزش عالی کشور عراق در ادامه گفت: «برنامه داریم دوره‌هایی برای کادر علمی و استادان دانشگاه‌های عراقی، کلاس‌های آموزشی برای کتابداری و تجهیز کتابخانه، روش تدریس و تحقیق و کتابخانه الکترونیک برای تعداد 100 نفر در بازه‌های زمانی مختلف برگزار شود.» عبدالرزاق گفت: «از برگزاری بخشی از دوره‌ها در ایران و بخشی دیگر در عراق استقبال می‌کنیم و تقاضای بورسیه برای دانشجویان عراقی داریم که با همکاری وزارت علوم عراق و دانشگاه‌های برتر ایران صورت گیرد.» معتمدی نیز در این جلسه عنوان کرد: «در حال حاضر 14 هزار دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند. حدود 55 درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند. این دانشگاه160 دانشجو ی خارجی دارد که بیشتر این دانشجویان از کشور عراق هستند.» او افزود: «آمادگی لازم در زمینه جذب دانشجویان و همچنین تبادل استادان و برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی برای استادان و دانشجویان عراقی را داریم. »

۹۵/۱۱/۰۵
۰۵:۰۶

دانشجویان را به دین و وطن امیدوار نگه داریم

سرپرست جدید دانشگاه شهید بهشتی:
دانشجویان را به دین و وطن امیدوار نگه داریم
سیدحسن صدوق، سرپرست جدید دانشگاه شهید بهشتی در مراسم تودیع خود، وفادار و امیدوار نگهداشتن دانشجویان نسبت به دین و وطن را مهم دانست. او در این مراسم با گرامیداشت یاد شهید شهریاری و تسلیت به مناسبت حادثه آتش‌سوزی در تهران گفت: «کار کردن در دانشگاه از یک وزارتخانه پیچیده‌تر است.» او ادامه داد: «من دو خاطره شخصی دارم، یکی از این خاطره‌ها برمی‌گردد به سال 60 که من مسئول حوزه کنکور در دانشکده ادبیات بودم که برای حفظ سوالات، شب را در پشت بام دانشکده خوابیدم، سال 68 که جنگ بود ما دوره‌های شبانه‌ای در این دانشگاه داشتیم و چون مجبور بودیم برق‌ها را خاموش کنیم، من با تنخواهی که در اختیار داشتم، چراغ‌هایی را تهیه کرده بودم و در زمانی که خاموشی بود، از آن چراغ‌ها استفاده می‌کردیم.» صدوق ادامه داد: «در سمت سفیر، در یونسکو که بودم، مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به من گفت ما جنگ را پشت سر گذاشته‌ایم. سعی کنید مشکلی در خارج از کشور ایجاد نکنید. اگر سلاح‌های پیشرفته داشته باشیم ولی دانشگاه‌های ما کیفی نباشند، هیچ سودی عاید ما نخواهد شد. صدوق خطاب به استادان حاضر در جلسه گفت: «این دانشجویان‌ هستند که متاع ما را می‌خرند. ما باید کاری کنیم که آنها به آینده کشور امیدوار باشند. »
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خبر داد
اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان تکمیل ‌ظرفیت آزمون سراسری
حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور دیروز از اعلام اسامی 6 هزار و 970 پذیرفته شده نهایی رشته‌های تحصیلی متمرکز و نیمه‌متمرکز در مرحله تکمیل‌ظرفیت آزمون سراسری 95 خبر داد. توکلی افزود: «داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سنجش به نشانی www. sanjesh. org وضعیت قبولی خود را مشاهده کنند.» او تاکید کرد: «پذیرفته‌شدگان ضرورت دارد با به همراه داشتن مدارک لازم که روی سایت سنجش قرار می‌گیرد، برای ثبت‌نام در روزهای 6 یا 9 بهمن به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند.» توکلی ادامه داد: «همچنین باید پذیرفته‌شدگان قبل از مراجعه حضوری به دانشگاه یا موسسه آموزش عالی محل قبولی، برای اطلاع از مکان و مدارک مورد نیاز، به پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه مربوطه مراجعه کنند.»توکلی ضافه کرد: «در صورتی که برنامه زمانی خاصی از سوی دانشگاه یا موسسه آموزش عالی برای ثبت‌نام اعلام نشده باشد، داوطلبان 6 یا 9 بهمن حضوری به مکان مربوطه مراجعه کنند.» به گفته مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، اسامی قبول‌شدگان نیمه‌متمرکز آزمون سراسری 95 شامل فرهنگیان و رشته‌های کاردانی گروه آموزش پزشکی (پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی ) در آزمون سراسری 95، ششم بهمن روی سایت سنجش قرار می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۵:۰۶

مقاوم‌سازی دانشکده حقوق دانشگاه تهران در برابرآتش‌سوزی

محمود نیلی‌احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران گفت: «مقاوم‌سازی ساختمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه به دلیل احتمال خطر آتش‌سوزی، تا تیرماه سال آینده به اتمام می‌رسد.» او اضافه کرد: «باتوجه به اینکه سیستم‌های برق و تاسیسات دانشکده بسیار فرسوده و قدیمی بود اقدام به مقاوم‌سازی این ساختمان کردیم.»

۹۵/۱۱/۰۵
۰۵:۰۶
۹۵/۱۱/۰۵
۰۹:۲۷

آزمایشگاه مرکزی شماره2 دانشگاه لرستان با حضور وزیر علوم افتتاح می‌شود

استان‌ها لرستان - مهرنوشت:رئیس دانشگاه لرستان از افتتاح آزمایشگاه مرکزی شماره2 این دانشگاه با حضور وزیر علوم خبر داد.

خسرو عزیزی با اشاره به اینکه یکی از سیاست های وزارت علوم در راستای حرکت به سمت دانش های نسل سوم و مهارت آفرین و شرکت های دانش بنیان این است که بستر لازم فراهم شود، اظهار داشت: در این رابطه تعدادی واحد مسکونی بدون استفاده را احیا کردیم و یک ساختمان مناسب و به روز برای ایجاد آزمایشگاه مرکزی شماره 2 دانشگاه لرستان مهیا شد.
وی تصریح کرد: مجهز ترین تجهیزات آزمایشگاهی و به روزترین امکانات از جمله اتاقک رشد و تجهیزات کشت بافت در این آزمایشگاه مستقر است.
رئیس دانشگاه لرستان با بیان اینکه نزدیک به 500 میلیون تومان برای تهیه ساختمان های آن هزینه شده است، تصریح کرد: این آزمایشگاه طی هفته آینده و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح می شود.
48

۹۵/۱۱/۰۴
۱۸:۰۰

اعزام ۴۵ هزار دانشجو به عتبات عالیات در سال ۹۵

دین و اندیشه > دین - همشهری آنلاین:
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با اشاره به اعزام ۴۵ هزار دانشجو به عتبات عالیات در سال ۹۵ گفت: اعزام دانشگاهیان در دوره شانزدهم از اول بهمن ماه آغاز شده و تا پایان فروردین ماه ادامه خواهد داشت.
به گزارش فارس، حجت‌الاسلام فقیهی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: تعداد ثبت‌نام عتبات عالیات در بین دانشجویان در طول یک‌ سال گذشته افزایش یافته است.
وی با اشاره به اعزام 45 هزار دانشجو به عتبات عالیات در سال 95، گفت: در دوره پانزدهم 17 هزار و 500 نفر اعزامی و در کاروان شانزدهم 83 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و البته ثبت‌نام دختران، پسران و متاهلین است.
فقیهی با بیان اینکه در استان آذربایجان‌ شرقی 3 هزار و 600 نفر ثبت‌نام کرده است، گفت: از این استان 500 نفر اعزامی در قالب 13 کاروان به عتبات و عالیات خواهیم داشت و کمیت را نمی‌خواهیم فدای کمیت کنیم.
فقیهی با بیان اینکه اکثر کاروان‌های دانشجویی هوایی بوده و دو هتل در نجف متمرکز در نظر گرفته شده است، گفت: هر روز یک کاروان زمینی و دو کاروان هوایی تا فروردین اعزام می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه در پانزدهمین دوره اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات در مجموع 440 کاروان اعزام شدند، تصریح کرد: در اعزام دانشگاهیان به عتبات به دنبال افزایش کمی نیستیم، بنا داریم برنامه فرهنگی با کیفیتی برای این قشر فرهیخته کشور برگزار کنیم.
فقیهی با اشاره به اینکه اعزام دانشگاهیان در دوره شانزدهم از اول بهمن ماه آغاز می‌شود و تا پایان فروردین ماه ادامه خواهد داشت، افزود: برای بهبود ارائه خدمت‌رسانی به دانشگاهیان، هتل‌های محل اسکان در شهرهای نجف و کربلا تغییر کرد.
وی گفت: برگزاری مسابقه، ارسال مجله زمزم تا یک‌ سال، برنامه‌ریزی برای سفر به قم بعد از سفر کربلا و ارتباط تلگرامی و سایر برنامه‌ها از جمله برنامه‌های بعد از سفر محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه از 25 سال گذشته در کار فرهنگی هستم، گفت: هیچ برنامه‌ای به اندازه عمره و عتبات‌ تاثیرگذار نبوده و بسیار مفید است.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان افزود: بسیاری از دانشجویان مراجعه می‌کنند که به سفر عتبات بروند ولی با توجه به ضعف زیرساختی عراق چنین امکانی وجود ندارد.
وی گفت: شعار سال امسال ما سبک زندگی حضرت فاطمه (س) به دلیل اینکه از ابتدای سال 96 مصادف با ولادت حضرت فاطمه(س) است و انتهای سال نیز ولادت ایشان است.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاه‌هیان اذعان داشت: تفاهم‌نامه‌ای برای وام دانشجویان با وزارت علوم داریم که دانشجو علاوه بر وام بانک ملت می‌تواند از این وام با مبلغ 750 هزار تومان استفاده کنند.
فقیهی با اشاره به اینکه 83 هزار نفر امسال ثبت‌نام برای عتبات داشتیم، گفت: عمره و یا عتبات اثر خاصی بر روي فرزندان دارد و فردی داشتیم که بعد از سفر دگرگون شده است.
وی ادامه داد: امسال 5 گروه دانشگاهی اعم از اساتید، کارمندان، دانشجویان متاهل، دانشجویان دختر مجرد و دانشجویان پسر مجرد به عتبات اعزام می شوند، در این دوره نیز مانند دوره قبل بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با اداره گذرنامه منعقد شده است، مجوز خروج از کشور دانشجویان پسر اخذ می‌شود.
رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاه‌هیان بیان کرد: یکی از دغدغه‌های ما در زمینه آغاز سفر امنیت بود و خدا را شکر تا امروز یک مورد هم دچار مشکل در زمینه امنیت نداشتیم و البته ما دقت‌های لازم را انجام داده‌ایم.
وی با بیان اینکه همه کاروان‌ها به سامرا می‌روند و مشکلی برای اعزام نداریم، گفت: بعد ار فراهم‌سازی امنیت در سوریه حتما به این شهر نیز برنامه خواهیم داشت.
رئیس ستاد عمره عتبات دانشگاهی تصریح کرد: نباید به دانشگاهیان به چشم اینکه اهل نماز نیستند نگاه کنیم باید انعکاس رفتار آنها در برنامه‌های مذهبی و اعتکاف ها و سفرهای معنوی بیش از مردم دیگر هستند.
فقیهی اعلام کرد: امسال برای نخستین بار زوج‌های جوانی که قصد دارند زندگی خود را بعد از زیارت کربلا و نجف آغاز کنند، خارج از نوبت اعزام خواهند شد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۸:۳۸

هشدار رئیس دانشگاه درباره خطر آتش‌سوزی ساختمان‌های فرسوده دانشگاه تهران

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
رئیس دانشگاه تهران گفت: مقاوم‌سازی ساختمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به دلیل احتمال خطر آتش‌سوزی، از سال ۹۴ آغاز شده و تا تیر ماه سال ۹۶ به اتمام می‌رسد.
به گزارش مهر، محمود نیلی احمدآبادی با بيان اين مطلب گفت: با توجه به اینکه سیستم‌های برق و تاسیسات دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بسیار فرسوده و قدیمی بود بنابراین خطر بروز آتش‌سوزی در این ساختمان وجود داشت که اقدام به مقاوم‌سازی این ساختمان کردیم.
وی افزود: وزارت علوم، تحقيقات و فناوري منابع مالی لازم برای مقاوم‌سازی و بازسازی ساختمان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران را تامین کرده است و قرار بود برای مقاوم‌سازی دیگر ساختمان‌های این دانشگاه نیز بودجه لازم تامین شود.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: همچنین وزارت علوم قرار بود منابع مالی مقاوم‌سازی ساختمان دانشکده ادبیات دانشگاه را نیز فراهم کند.
نیلی احمدآبادی گفت: تمام ساختمان‌های پردیس مرکزی دانشگاه تهران عمری بیش از ۵۰ سال دارند بنابراین این ساختمان‌ها نیازمند بازسازی و مقاوم‌سازی هستند.
وی تاکید کرد: برای جلوگیری از بروز حوادث به دلیل فرسودگی ساختمان‌ها، کمیته‌ای تحت عنوان کمیته HSE در این دانشگاه تشکیل شده است و در این کمیته از ظرفیت‌های دانشگاه برای افزایش کیفیت ساختمان‌ها استفاده می‌کند.

۹۵/۱۱/۰۴
۲۰:۱۱

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان به عنوان پرتالیف ترین پژوهشگر ایران معرفی شد

دکتر مسعود صلواتی نیاسر عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان به عنوان پرتالیف ترین پژوهشگر ایران معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کاشان گفت: دکتر مسعود صلواتی نیاسر عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان پرتالیف ترین پژوهشگر ایرانی در سال 2016 معرفی شد.
دکتر مجید منعم زاده اظهار داشت: بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، همچنین دانشگاه کاشان با 846 طرح، رتبه چهارم حمایت از طرح های پژوهشی را در بین دانشگاه های جامع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

ادای احترام دانشگاهیان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به جامعه آتش‌نشانان کشور

هیئت رئیسه دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با حضور در ایستگاه‌ مرکزی آتش‌نشانی با پرسنل زحمتکش آتش‌نشان ابراز همدردی کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیئت رئیسه دانشگاه ضمن گرامیداشت شهادت قهرمانانه جمعی از آتش نشانان دلیر کشورمان که در حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکوی تهران به شهادت رسیدند، ضمن آرزوی صبر جمیل و اجر جزیل برای خانواده این عزیزان یادآور شدند که نام و یاد پر آوازه این شهدای گرانقدر برای همیشه در تاریخ پُرافتخار ایران اسلامی خواهد درخشید.
همچنین هیئت رئیسه دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در ایستگاه آتش‌نشانی مرکزی شهرستان خرمشهر حضور یافته و با پرسنل زحمت‌کش آتش‌نشانی ابراز همدردی کرده و به یاد شهدای آتش‌نشان تاج گلی را تقدیم پرسنل زحمتکش آتش‌نشانی کردند.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

استاد زبان فارسی دانشگاه تبریز، معاون علمی آسیایی انجمن جهانی فرهنگ عامه شد

دکتر مهری باقری، استاد بازنشسته دانشگاه تبریز به سمت معاون علمی آسیایی انجمن جهانی تحقیقات فرهنگ عامه و روایات سنتی(ISFNR) انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در حاشیه برگزاری هفدهمین کنگره بین المللی انجمن جهانی تحقیقات فرهنگ عامه و روایات سنتی(ISFNR) که در میامی آمریکا برگزار شد، از سوی مجمع عمومی، استاد دانشگاه تبریز به سمت معاون علمی آسیایی این انجمن بین المللی انتخاب شد.
دکتر مهری باقری، استاد بازنشسته رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تبریز است و چاپ و ارائه 76 مقاله در نشریات ISI و علمی پژوهشی، تالیف 10عنوان کتاب، ارائه 17 مقاله در همایش های ملی و بین المللی، اجرای دو طرح پژوهشی، تدریس و راه اندازی کرسی ایران شناسی و زبان فارسی در دانشگاه بارسلون، مدیریت گروه فرهنگ و زبان های باستان دانشگاه تبریز، مدیریت گروه های آموزشی رشته های سه گانه ایرانشناسی در بنیاد ایران شناسی، عضویت در شورای بین المللی پذیرش اعضای جهانی تحقیقات فولکلریک، عضو یت انجمن فولکلور در آکادمی علوم و ادبیات فنلاند، انتخاب به عنوان پژوهشگر برجسته و نمونه دانشگاه تبریز، انتخاب به عنوان نخستین بانوی برگزیده در نخستین همایش چهره های ماندگار کشور، استاد نمونه کشوری، نخبه برگزیده کشوری و برگزیده انجمن آثار و مفاخر فرهنگی از جمله سوابق علمی و اجرایی وی به شمار می رود.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

دوره دانش افزایی استادان دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد

نهمین دوره آموزشی طرح ضیافت اندیشه و معرفت افزایی اعضای هیئت علمی دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در مراسم افتتاح این دوره حجت الاسلام یوسف خیری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هنر اسلامی تبریز، دوره های ضیافت اندیشه را نقطه عطفی برای انتقال اخلاق اسلامی و مفاهیم تعلیم و تربیت دانست و افزود : استادان دانشگاه ها لازم است در مباحث اعتقادی ، دینی و اخلاقی گام نهاده و حرکتی با شتاب در تحول حوزه های علمی و فرهنگی دانشگاه ها بردارند.
وی رسیدن به مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه علم و جنبش نرم افزاری را از جمله مهم ترین اهداف طرح ضیافت اندیشه دانست .
گفتنی است در این طرح یکروزه حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه از استادان برجسته حوزه و دانشگاه به تعریف و تبیین نظریه چیستی معرفت و انگیزه و راه های حصول به آن در فلسفه اسلامی پرداخت

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

دانشگاه الزهرا(س) در زمره یک درصد برتر دانشگاه‌ها در حوزه شیمی قرار گرفت

نظام رتبه بندی پایگاه شاخص‌های اساسی علم (Essential Science Indicators)براساس اطلاعات مقالات دارای بیشترین استناد در پایگاه‌ آی.اس.آی هر دو ماه یکبار به ارائه دانشگاه‌های برتر دنیا براساس کیفیت تحقیقات شان می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین رتبه‌بندی، دانشگاه‌هایی که براساس تعداد استنادها در یکی از رشته‌های 22 گانه در جمع دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی یک درصد برتر دنیا قرارگرفته باشند، معرفی می‌شوند. درآخرین رتبه‌بندی این نظام تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشور به 43 مورد افزایش یافته است.
این نظام رتبه‌بندی، براساس چهار شاخص شامل: تعداد مدارک نمایه شده در برترین مجلات بین‌المللی، تعداد کل استنادهای دریافت شده توسط هر دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی، نسبت تعداد استنادها به ازای مدارک و تعداد مقالات داغ و پراستناد، دانشگاه‌ها یا مؤسسات تحقیقاتی که در زمره یک درصد برتر دنیا قرارگرفته باشند را رتبه‌بندی می‌کنند.
گفتنی است دراین نظام رتبه‌بندی دانشگاه الزهرا(س) توانسته در حوزه شیمی جزو یک درصد برتر قرارگیرد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

تولید بیش از 800 عنوان مقاله در دانشگاه سمنان

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان از تولید حدود 850 عنوان مقاله از سوی اعضای هیئت علمی این دانشگاه از ابتدای امسال تا کنون خبر داد .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ؛ دکتر علی حقیقی اصل با اعلام این خبر افزود : تولید مقالات علمی به نسبت اعضای هیئت علمی این دانشگاه در وضعیت خوبی قرار دارد به طوری که به ازای هر عضو هیئت علمی حدود دو و نیم مقاله تولیدشده است .
دکتر حقیقی با اشاره به فعالیت 370 عضو هیئت علمی در دانشگاه سمنان افزود : این مقالات علمی –پژوهشی و علمی ترویجی در ژورنال های مختلف داخلی و خارجی و به صورت ISI و ISC منتشر شده اند که البته روند تولید مقالات همچنان ادامه دارد و تا پایان سال پژوهشی این رقم افزایش خواهد یافت .
وی از انتشار 34 عنوان کتاب در 10 ماهه امسال هم خبر داد و گفت : در این بخش سرانه انتشار کتاب به نسبت اعضای هیئت علمی از بسیاری از دانشگاه های مطرح کشور در وضعیت مطلوب ترو بالاتری قرار دارد .
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان با اشاره به انتخاب انتشارات دانشگاه سمنان به عنوان ناشر برتر استانی در سومین دوسالانه کتاب سال استان که چندی پیش برگزار شد اشاره کرد و ادامه داد : چندین کتاب دیگر نیز از سوی انتشارات این دانشگاه که تالیف و ترجمه اعضای هیئت علمی آن است در دست چاپ است و این آمار تا پایان امسال افزایش خواهد یافت .
دکتر حقیقی انتشار 11 عنوان مجله علمی را از دیگر فعالیت های پژوهشی دانشگاه سمنان برشمرد و تصریح کرد: از این تعداد 10 مجله دارای اعتبار علمی -پژوهشی و ISI و یک مجله هم دارای اعتبار علمی – ترویجی است .
وی به کیفیت مطالب منتشر شده در این مجلات اشاره کرد و گفت : با بررسی وضعیت ضریب تاثیر نشریات کشور از سوی پایگاه ISC که سال گذشته انجام شد ، شش مجله علمی - پژوهشی دانشگاه سمنان توانستند در زمره با کیفیت ترین مجلات کشور قرار گیرند که از این میان مجله روانشناسی بالینی دانشگاه سمنان موفق به دریافت مرتبه Q1 و بالاترین IF از سوی پایگاه ISC و به عنوان یکی از بالاترین و بهترین نشریات کشور معرفی شد .
دکتر حقیقی انعقاد تفاهم نامه را از دیگر موفقیت های دانشگاه سمنان دانست و گفت : با توجه به انجام پژوهش های مختلف از سوی اعضای هیئت علمی این دانشگاه ، موسسات مختلف دولتی و خصوصی استقبال خوبی برای انعقاد تفاهم نامه و انجام طرح های تحقیقاتی و پژوهشی با دانشگاه سمنان داشته اند به طوری که از ابتدای امسال تا کنون بیش از 15 تفاهم نامه منعقد شده است .
وی همچنین به اتمام 16 طرح پژوهشی درون دانشگاهی از ابتدای امسال اشاره کرد و افزود : 45 عنوان طرح پژوهشی از سوی اعضای هیئت علمی برای بررسی به این معاونت پیشنهاد شده که نتایج بسیار خوبی را در بخش های مختلف شامل اختراع ، تولید مقالات معتبر علمی داشته است .
دکتر حقیقی گفت : با تفاهم نامه ای که بین دانشگاه سمنان و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ریاست جمهوری منعقد شد 12 عنوان طرح به این صندوق ارسال شد که بیشتر این طرح ها منجر به انعقاد قرار داد پژوهشی شدند .
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان خاطر نشان کرد : کسب این موفقیت ها نشان از افزایش رشد کیفی و کمی بخش پژوهش و بنیه علمی اعضای هیئت علمی دانشگاه سمنان دارد و امیدواریم بیش از پیش شاهد پیشرفت های بیشتری در این زمینه باشیم .

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

حضور عضو هیئت علمی دانشگاه هانکوک کره جنوبی در دانشگاه الزهرا(س)

دکتر دال سونگ یو استاد گروه فارسی دانشگاه مطالعات خارجی هانکوک، از بخش‌های مختلف دانشگاه الزهرا (س) بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشست مشترکی که با حضور دکتر دال سونگ یو، دکتر قهرمانی رئیس دانشکده ادبیات و دکتر حناچی رئیس دفتر همکاری های علمی- بین المللی و دکتر کریمی مدیر مرکز آزفای دانشگاه الزهرا(س) برگزار شد، وضعیت آموزش زبان فارسی و فرهنگ ایرانی در کره جنوبی مورد بحث قرار گرفت و سایر زمینه‌های همکاری علمی بین المللی بین دانشگاه الزهرا (س) و دانشگاه هانکوک بررسی شد.
همچنین با توجه به زمینه‌های مساعد همکاری‌های علمی- بین المللی بین دو دانشگاه، امضای تفاهم نامه بین طرفین انجام گرفت.
گفتنی است در پایان این نشست دکتر سونگ یو از دانشکده ادبیات و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان (آزفا) بازدید کرد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

19 واحد فعال در مرکز رشد دانشگاه ایلام مستقر است

دکتررضا یگانه، مدیر مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه ایلام، در خصوص فعالیت‌های این مرکز به عنوان یکی از ابزارهای رشد اقتصادی که به منظور کارآفرینی فارغ التحصیلان دانشگاهی تأسیس و زمینه حضور آنان در شرکت های دانش بنیان را فراهم ساخته است توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، وی گفت: افراد خلاق و صاحب طرح با ارائه ایده خود به مرکز رشد، و ورود به مرحله پیش رشد، به پردازش ایده و خلاقیت خود در این مرکز پرداخته که همه امکانات لازم برای تبدیل دستاوردهای علمی، تحقیقاتی آنان به تولید محصولات قابل ارائه به بازار فراهم می شود.
دکتر یگانه با بیان اینکه واحدها با تولید محصول مد نظر خود به مرحله رشد، ارتقا می یابند، افزود: امسال که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده ، فعالیت های چشمگیری با تکیه بر شعار دانشگاه، که همان دانشگاه خلاق و کارآفرین است، صورت گرفته است.
مدیر مرکز رشد دانشگاه ایلام، با اشاره به ضرورت تحقق اقتصاد دانش بنیان، آن را یکی از سیاست های وزارت علوم عنوان و خاطرنشان کرد: توسعه کارآفرینی، خلاقیت و نوآوری پایه و اساس اقتصاد، واستفاده از نیروی خلاق و کارآفرین باعث افزایش قدرت اقتصادی هر کشوری می باشد.
وی با اشاره به اقتصاد وابسته به نفت کشور خاطرنشان کرد: راه فاصله گرفتن از این اقتصاد ناکارآمد توجه به مقوله کارآفرینی و تقویت آن در سطح ملی است.
دکتر یگانه با اشاره به برنامه های مرکز رشد در راستای توسعه کارآفرینی، گفت: برگزاری اولین استارت آپ در حوزه فناوری اطلاعات، و جشنواره ایده های ثروت ساز که از استقبال بسیار خوب دانشجویان و علاقه مندان به حوزه فناوری روبه رو شد از جمله فعالیت های مرکز رشد دانشگاه ایلام است.
وی با اشاره به فعالیت های یک سال گذشته مرکز رشد تصریح کرد: راه اندازی محل جدید و مستقر کردن واحدهای فناور، افتتاح دفتر تحقیقات شرکت پالایش گاز، راه اندازی دفتراستانداردسازی، برگزاری کارگاه های فنی و حرفه ای بطور خاص کارگاه انرژی خورشیدی از جمله اقدامات مرکز رشد به شمار می آید.
وی افزود: مرکز رشد دانشگاه ایلام، از سال 90 تاکنون 128 طرح دریافت کرده است که از این تعداد 39 طرح پذیرفته شده که از بین 39 طرح 11 طرح خروج موفق و 12 مورد خروج ناموفق داشته و در حال حاضر 19 واحد فعال در مرکز رشد دانشگاه ایلام مستقر شده است.
دکتر یگانه با بیان اینکه از تعداد 19 واحد مستقر در مرکز، 11 واحد از اعضای هیئت علمی دانشگاه هستند، اضافه کرد: در حال حاضر واحد های مستقر در مرکز، در زمینه های گیاهان دارویی، برق، مکانیک، بیوگاز، سنگ های قیمتی، پزشکی، فعالیت می کنند.
مدیر مرکز رشد دانشگاه ایلام گفت: در یک سال گذشته تقریبا 15 واحد فناور در مرکز رشد پذیرش شده است، که 3 واحد فناور از مرحله پیش رشد به رشد ارتقا پیدا کرده است.
وی به اولین جشنواره ایده های ثروت ساز که در دانشگاه ایلام برگزار شد، اشاره و عنوان کرد: قریب به 196 ایده به مرکز رشد ارسال شد که از 73 ایده پذیرش شده ؛ 19 ایده در حوزه کشاورزی 26 ایده در حوزه ارتباطات و 28 ایده در حوزه صنعت وچند ایده هم در حوزه پزشکی وجود داشت که مورد داوری 15 نفر از استادان قرار گرفتند و از 73 ایده که در مرحله ابتدایی پذیرش شد 12 ایده اول پذیرفته شدند و 19 ایده نیزشایسته تقدیر قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی های لازم برای اجرای استارت آپ های سلامت و گیاهان دارویی، صورت گرفته است، یادآور شد:اولین استارت آپ حوزه فناوری اطلاعات که با همکاری پارک علم و فناوری استان نیز برگزار شد، در راستای تحقق دانشگاه کارآفرین و هدایت ایده های خلاق و نوآور و تولید ثروت توسط مرکز رشد دانشگاه ایلام برگزار شد که نزدیک به 103 نفر شرکت کننده با 65 ایده حضور داشتند که از بین این ایده ها 10 ایده برتر انتخاب و این تعداد در قالب 10 تیم طی سه روز و با 15 مربی شروع به کار کردند، که در پایان روز سوم، 10 ایده برتر در حضور چهار داور و تمام شرکت کنندگان ارائه شد و در نهایت 3 تیم به عنوان اول تا سوم انتخاب شدند.
وی در پایان با تأکید بر ضرورت تحقق اقتصاد دانش بنیان، حمایت از واحدهای فناور را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: با اتکا به نیرو و تولید داخلی، از واردات محصولات خارجی بی نیاز شده، و اقتصاد مقاومتی در عمل محقق می شود.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه تفرش و جهاد دانشگاهی استان مرکزی

رئیس دانشگاه تفرش از عقد تفاهم‌نامه همکاری میان این دانشگاه با جهاد دانشگاهی استان مرکزی در دهه مبارک فجر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمدقاسم سحاب رئیس دانشگاه تفرش گفت: پیش‌نویس این تفاهم‌نامه با عنایت به مذاکرات گذشته و ارزیابی از شرایط و توانایی‌های طرفین تنظیم و پس از اعمال نظرات اصلاحی در دهه مبارک فجر به امضای طرفین خواهد رسید.
وی احداث دفتر به‌عنوان شعبه جهاد دانشگاهی استان مرکزی در دانشگاه تفرش به‌عنوان پایگاه جهت فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در منطقه، همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی با استفاده از توان علمی اعضاء هیئت علمی دانشگاه تفرش، همکاری در اجرای پروژه‌های پژوهشی در حوزه‌های مختلف با توجه به استعداد دانشگاه تفرش ازجمله راه‌اندازی گیاهان دارویی و گیاه‌پزشکی، انرژی‌های نو و استفاده از انرژی خورشید و باد و معرفی توان بهره‌برداری از ابررایانه دانشگاه تفرش به صنایع استان از سوی جهاد دانشگاهی و استفاده این نهاد جهت انجام پروژه‌های پژوهشی از این ابررایانه را ازجمله موضوعات و زمینه‌های همکاری بین طرفین در این تفاهم‌نامه برشمرد.
رئیس دانشگاه تفرش افزود: به‌منظور هم‌ سو کردن توان اجرایی دانشگاه‌های استان و بهره‌گیری از توان جهاد دانشگاهی به‌عنوان حلقه ارتباطی بین جامعه صنعت و دانشگاه مقرر شد طرفین جهت تشکیل یک کنسرسیوم متشکل از دانشگاه‌های استان و جهاد دانشگاهی تلاش کنند.
وی بررسی زمینه‌های همکاری فرهنگی، چاپ کتاب، انتشارات و موارد مشابه در این حوزه را از دیگر موضوعات مطرح‌شده در این تفاهم‌نامه همکاری عنوان کرد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج شیمیدان برجسته کشور شد

دکترهجیر کریمی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج از انتخاب عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج به عنوان شیمیدان برجسته کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکریمی دراین خصوص گفت: به پیشنهاد کمیته شیمی معدنی و تصویب هیئت مدیره انجمن شیمی ایران دکترمرتضی منتظر ظهوری عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه یاسوج به عنوان شیمیدان برجسته و جوان کشور در سال 95 انتخاب و معرفی شد.
وی افزود: درمراسم افتتاحیه نوزدهمین کنگره شیمی ایران که در تاریخ 3 – 5 اسفندسال جاری دردانشگاه شیراز برگزارمی‌شود از این شیمیدان برجسته تجلیل می‌شود.
معاون دانشگاه یاسوج گفت: همچنین دکترمنتظرظهوری درمراسم افتتاحیه این کنگره سخنرانی خواهد کرد.
گفتنی است دکترمنتظر ظهوری در مرتبه استادی و مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه یاسوج است.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

"مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا (س)" به طور رسمی افتتاح شد

مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا (س) به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا(س) باحضور دکترواعظ مهدوی معاون توسعه امورعلمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، دکترمحمد تقی خانی رئیس کمیسیون دائمی هیئت امنای دانشگاه الزهرا(س)، دکترغلامرضا گرایی نژاد نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و عضو هیئت امنای دانشگاه، دکترسعدالله نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، دکترانسیه خزعلی رئیس دانشگاه و دبیرهیئت امنای دانشگاه الزهرا (س) و سایر مقامات عالی و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اعضای هیئت امنا، اعضای هیئت علمی و کارکنان این دانشگاه درسایت شرقی رسما راه اندازی و افتتاح شد .
گفتنی است این مجموعه متمرکز دارای یک سالن آمفی تئاتر با گنجایش 750 نفر، یک سالن جانبی با گنجایش 100 نفر و سه سالن مجزا جهت برگزاری نشست های تخصصی است، سالن های مذکور دارای امکانات سمعی و بصری پیشرفته و لابی های مجزا جهت برگزاری نمایشگاه های تخصصی است.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

فعالیت 780 نشریه فعال دانشجویی در دانشگاه پیام نور

مدیرکل فرهنگی و فوق برنامه دانشگاه پیام نور از فعالیت 780 نشریه فعال دانشجویی در این دانشگاه خبرداد.

به گزارش ایسکانیوز، سید ابوالحسن ترابی درحاشیه کارگاه آموزشی جهاد کبیر در پرتو انسان شناسی دینی در بندرگناوه گفت: محور برنامه های سال جاری بخش فرهنگی دانشگاه پیام نور، آموزش قرآن کریم است که تلاش شد زمینه های ارتباطی و فنی لازم آن را با امضای تفاهم نامه با سازمانها، نهادها و موسسه های مختلف قرآنی معاونت قرآنی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، جهاد دانشگاهی و سایر دستگاههایی که در این زمینه فعالیت دارند، فراهم کنیم.
وی با اشاره به امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک واجب فراموش شده اظهارکرد:با توجه به تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی ستاد احیای این فریضه را در تهران فعال کردیم.
مدیرفرهنگی دانشگاه پیام نور گفت: در سطح مراکز و واحد های دانشگاه پیام نور شوراهای امر به معروف و نهی از منکر آغاز بکار کرده است و تحت عنوان 'طلایه داران معروف فعالیت دارند و امسال اولین کارگاه آموزشی به صورت ویدیو کنفرانس در کل کشور برگزار شد.
وی اظهارکرد: دراین طرح آموزشی علاوه بر موضوع حجاب به دیگر معروفات نیز توجه شده که پرهیز از اسراف و بهینه کردن مصرف براساس شعارسال مدنظر بوده است.
ترابی با بیان اینکه برنامه های فرهنگی دیگری نیز در سطح کانون های فرهنگی دانشگاه اجرا می شود، گفت: استان بوشهر در سال جاری توانست در جشنواره سراسری رویش دانشگاههای کشور که در دانشگاه امیر کبیر برگزار شد، رتبه برتر را بدست آورد.
وی افزود: در بیستمین دوره جشنواره قرآنی و عترت کشور درسال جاری 9 دانشجوی دانشگاه پیام نور رتبه کسب کردند که نفر اول قرائت از دانشگاه پیام نور استان تهران بود.
مدیرفرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه دو جشنواره برای استان بوشهر تدارک شده که جلوه های عاشورا در دفاع مقدس درصورت تامین اعتبار در دستور کار قرار گرفته است، گفت: در بحث کانون های فرهنگی امسال نیز دانشگاه پیام نور در جمع دانشگاههای کشور خوش درخشید و پنج رتبه از پنج استان را بدست آورد که یکی از آنها بوشهر بود.
مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور اظهارکرد: این دانشگاه در زمینه تعدد نشریات دانشجویی موفق عمل کرد و هم اینک حدود 780 نشریه فعال دارد و در مراسم تیتر 10 که در بهمن ماه برگزار خواهد شد شرکت خواهیم کرد.
وی در پایان با بیان اینکه برگزیدگان سال گذشته در 20 حوزه نشریات دانشجویان کشور از این دانشگاه بوده است، خاطرنشان کرد: امسال نیز در صدد برگزاری جشنواره نشریات کشوری در استان هرمزگان هستیم و نفرات برتر به مسابقات ملی که وزارت علوم برگزار خواهد کرد، راه می یابند.
منبع: ایسنا
205/200

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۵۹

مدیرفرهنگی دانشگاه خبر داد؛ آغاز بکار شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه پیام نور

مدیرفرهنگی دانشگاه پیام نور گفت: در سطح مراکز و واحد های دانشگاه پیام نور شوراهای امر به معروف و نهی از منکر آغاز بکار کرده است و تحت عنوان طلایه داران معروف فعالیت دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه پیام نور، سید ابوالحسن ترابی گفت: محور برنامه های سال جاری بخش فرهنگی دانشگاه پیام نور، آموزش قرآن کریم است که تلاش شد زمینه های ارتباطی و فنی لازم آن را با امضای تفاهم نامه با سازمان‌ها، نهادها و موسسه های مختلف قرآنی معاونت قرآنی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، جهاد دانشگاهی و سایر دستگاه‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند، فراهم کنیم.
وی با اشاره به امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک واجب فراموش شده اظهار کرد: با توجه به تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی ستاد احیای این فریضه را در تهران فعال کردیم.
مدیر فرهنگی دانشگاه پیام نور گفت: در سطح مراکز و واحد های دانشگاه پیام نور شوراهای امر به معروف و نهی از منکر آغاز بکار کرده است و تحت عنوان طلایه داران معروف فعالیت دارند و امسال اولین کارگاه آموزشی به صورت ویدیو کنفرانس در کل کشور برگزار شد.
وی اظهار کرد: در این طرح آموزشی علاوه بر موضوع حجاب به دیگر معروفات نیز توجه شده که پرهیز از اسراف و بهینه کردن مصرف براساس شعار سال مدنظر بوده است.
مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه پیام نور کشور اظهارکرد: این دانشگاه در زمینه تعدد نشریات دانشجویی موفق عمل کرده و هم اینک حدود ۷۸۰ نشریه فعال دارد و در جشنواره تیتر ۱۰ که در بهمن ماه برگزار خواهد شد شرکت خواهیم کرد.
وی یادآورشد: برگزیدگان سال گذشته در ۲۰ حوزه نشریات دانشجویان کشور از این دانشگاه بوده است.
ترابی گفت: امسال نیز در صدد برگزاری جشنواره نشریات کشوری در استان هرمزگان هستیم و نفرات برتر به مسابقات ملی که وزارت علوم برگزار خواهد کرد، راه می یابند.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۰۳

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی آذربایجان غربی و فعالان اقتصادی استان

تفاهم نامه همکاری میان واحد استانی آذربایجان غربی دانشگاه جامع علمی کاربردی و فعالان اقتصادی و بانک های استان با حضورسرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست دکترامید بزرگ حداد سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: هیئت رئیسه جدید این دانشگاه با عزم جدی در صدد کیفی سازی رشته های مهارتی و حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم است.
وی افزود: دانشگاه جامع با برخورداری از چابکی و چالاکی خود باید با شناسایی ظرفیت های شغلی و مزیت های نسبی در هر استان شغل های مورد نیاز و مورد تقاضای صنعت را شناسایی کند تا بتواند دروس رشته های تحصیلی را تدوین کند.
سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به فعالیت های ارزشمند واحد استان آذربایجان غربی در زمینه های کارآفرینی و برگزاری مدرسه کسب و کار تاکید کرد: گام نهادن در راستای اشتغال زایی استان فعالیت مهم به شمار می رود.
دکترعزتی راد سرپرست واحد استانی آذربایجان غربی دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز دراین جلسه با بیان اینکه در عصر حاضر دانشگاه ها باید در پویایی اقتصاد منطقه خود نقش آفرینی داشته باشند، گفت: تحقق این امر مستلزم وجود برنامه های درسی و پژوهشی در راستای مزیت های رقابتی استان است تا با همکاری جامعه کارآفرینی، ایجاد شرکت های دانش بنیان را محقق سازد.
وی افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی دراین استان توانسته در مسیر رسالت وجودی خود قدم بردارد و به عنوان حلقه وصل اشتغال و کار آفرینی مطرح شود.
موسی زاده سرپرست دفتر امور پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز دراین جلسه ضمن تبیین فرآیند ایده پردازی موردنظر و تأیید دانشگاه برای دانشجویان، گفت: مراکز رشد دانشگاه جامع به صورت تخصصی و خوشه های فناوری هستند که این مسئله باعث تخصصی شدن ایده ها می شود.
درادامه این نشست هریک از فعالان اقتصادی ازجمله صاحبان صنایع، سرمایه گذاران، ایده پردازان و کارآفرینان استان نیز هریک به سخنرانی و ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.
گفتنی است درپایان این نشست با حضور سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه، تفاهم نامه های همکاری میان واحد استانی آذربایجان غربی دانشگاه جامع علمی کاربردی و اداره کل ارتباطات و فناوری، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیریت شعب بانک توسعه و تعاون، شرکت شهرک های صنعتی، آزمایشگاه میکروبیولوژیک علوم پزشکی استان و همچنین شرکت ساحل اتحاد، شرکت ایران پاش با هدف توسعه فعالیت های آموزشی، پژوهشی و حمایت از ایده های برتر منعقد شد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل: ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان اردبیل برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بکارگیری می‌شود

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: درصدد هستیم از تمامی ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان استان اردبیل با هدف تحقق سیاستهای ارزشمند اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، عبدالقیوم قلی‌پوری صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی مدیرکل و معاونان صدا و سیما در اردبیل اظهار داشت: با توجه به این‌که شرکتهای دانش‌بنیان در تحقق سیاستهای ارزشمند اقتصاد مقاومتی نقش مهم و اساسی دارند، بنابراین نیاز است که از تمامی ظرفیت‌های شرکتهای دانش‌بنیان اردبیل با هدف تحقق سیاستهای ارزشمند اقتصاد مقاومتی استفاده شود تا از این طریق بتوانیم به رشد و پیشرفت در منطقه برسیم.
وی افزود:‌ باید به این‌ نکته توجه داشته باشیم که جوانان فعال در عرصه علم و فناوری به عنوان رزمندگان جبهه اقتصاد مقاومتی هستند که باید از تمام توان خود در راستای رسیدن به رشد و توسعه استفاده نمایند تا بتوانیم از این طریق به منویات مقام معظم رهبری و تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی در منطقه جامه عمل بپوشانیم.
رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: در حال حاضر در استان اردبیل 45 شرکت دانش‌بنیان در حال فعالیت هستند که انتظار داریم با همکاری صدا و سیما بتوانیم اهداف خود را در آینده‌ای نزدیک محقق ساخته و از ظرفیتهای شرکتهای دانش‌بنیان  به صورت کاملا عملی استفاده کنیم.
قلی‌پوری بیان کرد: تولید برنامه‌های مناسب و هنرمندانه برای شناساندن استعدادها، دستاوردها و قابلیتهای بالای علمی پارک علم و فناوری توسط صدا و سیما می‌تواند تمام تلاش و اهتمام ما را به نتایج موفق و تاثیرگذار برساند که به طور حتم از این طریق می‌توانیم شاهد رشد و توسعه منطقه باشیم.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز اردبیل نیز در این جلسه تصریح کرد: با توجه به این‌که در تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی، شرکت‌های دانش‌بنیان سهم مهم و اثرگذاری دارند و جوانان نخبه و پرتلاش در واقع جهاد علمی انجام می‌دهند، می‌توان گفت که ایده‌پردازان با این کار می‌توانند نظام اسلامی را در مقابل توطئه‌های مختلف دشمنان سربلند کرده و نقشه‌های شوم دشمنان را خنثی سازند.
عبدالله مددی افزود: ما تمام تلاش خود را برای حمایت از طرحهای دانش‌بنیان انجام می‌دهیم و در برنامه‌های رسانه ملی خود به معرفی فعالان عرصه علمی و صاحبان علم که درصدد تبدیل علم به ثروت هستند، بیشتر استفاده خواهیم کرد تا از این طریق بتوانیم مسیر ایده‌پردازان و خلاقان استان را هموار و روشن سازیم.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۰۳

استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان اردبیل برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: درصدد هستیم از تمامی ظرفیت شرکتهای دانش‌بنیان استان اردبیل با هدف تحقق سیاستهای ارزشمند اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازاردبیل؛عبدالقیوم قلی‌پوری در جلسه هم‌اندیشی مدیرکل و معاونان صدا و سیما در اردبیل اظهار داشت: با توجه به این‌که شرکتهای دانش‌بنیان در تحقق سیاستهای ارزشمند اقتصاد مقاومتی نقش مهم و اساسی دارند، بنابراین نیاز است که از تمامی ظرفیت‌های شرکتهای دانش‌بنیان اردبیل با هدف تحقق سیاستهای ارزشمند اقتصاد مقاومتی استفاده شود تا از این طریق بتوانیم به رشد و پیشرفت در منطقه برسیم.
وی افزود:‌ باید به این‌ نکته توجه داشته باشیم که جوانان فعال در عرصه علم و فناوری به عنوان رزمندگان جبهه اقتصاد مقاومتی هستند که باید از تمام توان خود در راستای رسیدن به رشد و توسعه استفاده نمایند تا بتوانیم از این طریق به منویات مقام معظم رهبری و تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی در منطقه جامه عمل بپوشانیم.
رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: در حال حاضر در استان اردبیل 45 شرکت دانش‌بنیان در حال فعالیت هستند که انتظار داریم با همکاری صدا و سیما بتوانیم اهداف خود را در آینده‌ای نزدیک محقق ساخته و از ظرفیتهای شرکتهای دانش‌بنیان به صورت کاملا عملی استفاده کنیم.
قلی‌پوری بیان کرد: تولید برنامه‌های مناسب و هنرمندانه برای شناساندن استعدادها، دستاوردها و قابلیتهای بالای علمی پارک علم و فناوری توسط صدا و سیما می‌تواند تمام تلاش و اهتمام ما را به نتایج موفق و تاثیرگذار برساند که به طور حتم از این طریق می‌توانیم شاهد رشد و توسعه منطقه باشیم.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۴۲

با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛ نهاد توسعه فناوری‌های نرم معارف اسلامی در قم راه‌اندازی می‌شود

قم - رئیس پارک علم فناوری استان قم از راه‌اندازی نهادی به نام توسعه فناوری‌های نرم و معارف اسلامی با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در قم خبر داد.

سید حسین اخوان علوی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های شهر مذهبی قم در حوزه صنایع علوم انسانی کم نظیر است، گفت: فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی خلاق علاوه بر جنبه اقتصادی، رویکرد هویت ساز دارند.
وی با اشاره به اقدامات پارک علم و فناوری استان قم در حوزه توسعه فناوری علوم انسانی و معارف اسلامی، بیان کرد: قم به عنوان یکی از نخستین شهرهایی بود که نسبت به راه‌اندازی مرکز رشد علوم انسانی اقدام کرد.
فعالیت بیش از ۲۵ واحد فناور در مرکز رشد علوم انسانی قم
رئیس پارک علم و فناوری استان قم با اعلام اینکه بیش از ۲۵ واحد فناور در مرکز رشد علوم انسانی قم فعال هستند، اظهار کرد: در حال حاضر تقویت و فرهنگ‌سازی تولید و توسعه محصولات فناوری نرم با رویکرد سبک زندگی اسلامی در اولویت برنامه‌های پارک قرار دارد.
اخوان علوی با ابراز خرسندی از موفقیت در برگزاری نخستین نمایشگاه فناوری نرم در استان قم، گفت: خوشبختانه برخی از صاحبان ایده حوزه علوم انسانی توانستند با سرمایه گذاران و نخبگان فنی و مهندسی همکاری و یا هم افزایی کنند.
وی با اشاره به برنامه‌های فرا استانی پارک در حوزه فناوری‌های نرم، افزود: پارک علم و فناوری قم مدیریت و راهبری کمیته توسعه و تجاری سازی علوم انسانی و هنر شورای پژوهش و توسعه علوم انسانی وزارت علوم را برعهده دارد.
این متولی حوزه علم و فناوری استان قم از ارتباط با ستاد فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور خبر داد و گفت: در این رابطه به بررسی و تبیین دست‌یابی به شاخص‌های ارزیابی فناوری‌های نرم و فهرست سازی خدمات و کالاهای حوزه علوم انسانی پرداخته‌ایم.
ضرورت ورود حوزه به فناوری علوم انسانی
اخوان علوی حمایت و معرفی شرکت‌های فعال و توانمند در حوزه فناوری‌های نرم را بسیار حیاتی و مثبت ارزیابی کرد و گفت: در این راستا با مشارکت و هم افزایی با نخبگان حوزوی به تدوین طرح تشکیل نهادی با رویکرد توسعه فناوری‌های نرم و معارف اسلامی اقدام کرده‌ایم.
وی در پاسخ به این سئوال که تشکیل چنین نهادی به موازات مرکز رشد علوم انسانی چه ضرورتی دارد، گفت: حوزه معارف اسلامی کاملا تخصصی و ساختارمند است و نیاز به علما و دین‌شناسان زبده دارد، لذا ورود فناوری به حوزه دین متقضیات خاص خود را دارد.
رئیس پارک علم و فناوری استان قم افزود: برخورداری از ظرفیت غنی و گسترده حوزه‌های علمیه به گسترش علوم اسلامی کمک شایانی خواهد کرد.
اخوان علوی با طرح این مطلب که دست یابی به اقتصاد مقاومتی تنها از بستر شرکت‌های دانش بنیان امکان پذیر است، گفت: مقام معظم رهبری بارها و به صورت مصداقی بر حمایت از پارک‌های علم و فناوری و صاحبان ایده تأکید کرده‌اند.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۰:۵۳

inpia.ir دعوت به جلسه B2B صنعتگران با شرکت‌های مستقر در مرکز رشد فناوری+ جدول حوزه فعالیت شرکت ها

کمیسیون آموزش انجمن ملی پلاستیک نشست معرفی و شناسایی شرکت های مستقر در مرکز رشد فناوری پژوهشگاه پلیمر را با فعالین صنعت پلاستیک کشور برگزار می کند.

به گزارش اینپیا ، شرکت های مستقر در مرکز رشد فناوری که دانش محور، ایده محور و دارای گروه کاری مشخص هستند، در زمینه های کاری اشاره شده در جدول این خبر، آماده همکاری اند. متن فراخوان کمیسیون آموزش انجمن ملی پلاستیک به شرح زیر است:
فراخوان برگزاری نشستB2B) Business-to-Business) صنعتگران با شرکتهای مستقر در مرکز رشد فناوری پیرو تفاهم نامه فی مابین "انجمن ملی صنایع پلاستیک" و "پلیمر ایران با پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران" به اطلاع کلیه صاحبان محترم صنایع پلاستیک عضو انجمن می رساند، این دو سازمان درنظر دارند جهت معرفی و ایجاد زمینه همکاری بین شرکتهای تحت پوشش مرکز رشد فناوری پژوهشگاه پلیمر و فعالین صنعت پلاستیک کشور درنظر دارد که نشست معرفی و شناسایی این شرکتها را به صورت رودررو (B2B) در محل پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار نمایند. لازم به ذکر است، کلیه شرکتهای فوق الذکر دانش بنیان می باشند، بطوریکه تاکنون برخی از آنها موفق به دریافت مجوز دانش بنیان گردیده اند و سایرین اقدامات لازم برای کسب مجوز مربوطه را انجام داده اند.
این شرکتها عموما مشخصات و ویژگی هایی دارند، از جمله: - دانش محور هستند و روی حداقل یک زمینه تخصصی دارای تجربه و اجرای پروژه اجرا شده هستند. - شرکتهای کوچک هستند. - ایده محور هستند. - دارای گروه کاری مشخص هستند. - و... از جمله مزایای حضور در این نشست می توان به موارد ذیل اشاره نمود: - آشنایی با شرکتهای تازه تاسیس و فعال در حوزه های مشابه - طرح نیازها و پیشنهادات متقابل - آشنایی با مواد، محصولات و خدمات متعلق به شرکتهای مرتبط - پیشنهاد پیوستن واحدهای نوپا به شرکتهای بزرگ - پیشنهاد فروش دانش فنی به کارخانجات - مبادلات و مراودات اقتصادی - ایجاد فعالیت های مشترک تولیدی - خرید تمام یا بخشی از سهام این شرکتها در قالب همکاریهای تجاری - واگذاری بخشی از فعالیتهای سازمان بزرگتر نظیر تحقیق، توسعه، مهندسی و ... - تعریف پیشنهاد اجرای پروژه های با موضوع تخصصی جهت اجرا توسط این سازمانها شرکتها زمینه های کاری به شرح زیر در جدول (1) قابل مشاهده است:
جدول (1) : حوزه فعالیت های مطرح در این شرکتها
زمینه کاری
محصولات
1
لاستیک- کامپوزیت
قطعات لاستیکی، مخازن سوخت انعطاف پذیر، شلنگ های هیدرولیکی، قطعات لاستیکی، پلاستیکی و کامپوزِیت با استفاده از فناورِی نانو، قطعات کامپوزیتی و لاستیکی با استفاده از ضد شعله ها با مقاومت حرارتی بالا، قطعات کامپوزیتی شناورهای دریایی، الیاف پت با مقاومت بالا، تولید دستکش های Glove Box
2
کفپوش های رزینی
آببندکف، پوششکف، پوشش کف ضخیم، کفپوش چندلایه، کفپوشهای خودتراز شونده، کفپوشهای یکپارچه، کفپوشهای خودترازشونده با کارایی سنگین، کفپوشهای یکپارچه با کارایی سنگین
3
مستربچ و کامپاند
افزودنی آنتی میکروبیال، افزودنی تخریب پذیرکننده پلیمرها، مستربچ آنتی میکروبیال، مستربچ نرم کننده، مستربچ هسته زا، کامپاندهای پلیمری برپایه پلی آمید، کامپاندهای ضد شعله و خودخاموش شونده
4
محصولات نانو گرافیتی
انجام پروژه های پژوهشی، تولید و فروش محصولات نانوگرافیت، گرافن، گرافن اکسید، تولید و فروش پلیمرهای رسانا، آزمایشگاه تخصصی بیش از 131 محصول پلیمری، تعیین MRS لوله های پلیمری، تعیین طول عمر محصولات پلیمری در شرایط کاربردی متفاوت، طراحی و پیاده سازی ایزو 12125 در آزمایشگاه های پلیمری، آنالیز معکوس، طراحی و ساخت دستگاه آزمون فشار اتصالات تحت خمش و آزمون دوام شیرالات پلیمری، طراحی و ساخت محیط آب و هوایی برای انجام آزمون های چرخه فرابنفش و رطوبت
5
مستربچ و کامپاند
پلیمرهای بهینه شده، رنگهای ضد خوردگی و پوششهای صنعتی، مواد پلیمری و شیمیایی مورد مصرف در صنعت ساختمان و سایر صنایع، محصولات تاخیر انداز شعله
6
صنایع دارویی
ساخت گالنهاَی بیست لیتری برای استفاد در کاربردهاَی نفتی و دارویی، ساخت گسکت(ایربگ) از جنس سیلیکون، فیلتر ضد انفجاری دستگاه گلات
7
دایرةالمعارف علمی و صنعتی
بانک اطلاعات مواد اولیه، آمار بورس، سرویس های خبری، سرویس های علمی
8
خدمات فنی مهندسی
اجرای پروژه های شیمیایی و پتروشیمیایی، خدمات مهندسی طراحی پایه و مهندسی تفصیلی، مدلسازی و شبیه سازی فرآیندهای پتروشیمیایی، طراحی و ساخت انواع راکتورهای فشار بالا و متوسط، طراحی وساخت اکسترودرهای آزمایشگاهی، طراحی و ساخت کوره های حرارتی و ...
9
قطعات یکبار مصرف مورد نیاز در صنعت داروسازی
آمیزه لاستیکی مورد استفاده برای درپوش ویال، آمیزه لاستیکی مورد استفاده در سرنگ های یکبار مصرف
10
خدمات مشاوره ای و فنی، تحقیق و توسعه
مشاور فنی و تولید، خرید و راه اندازی خطوط، بهبود محصول، حل مشکلات فرآیندی، تشخیص نواقص دستگاه، فرمولاسیون کامپاندهای پایه PVC، بهبود خواص با طراحی فرمولاسیون با مواد نانو،
11
سایت آموزشی
خدمات آموزشی، خدمات فنی مهندسی، بانک اطلاعاتی، اخبار عمومی و تخصصی
12
محصولات پلیمری ، مشاوره و عیب یابی و ایجاد بانک های اطلاعاتی فنی
تولید فیلامنت های پرینترهای سه بعدی، ارائه بانک اطلاعاتی مواد اولیه، مشاوره و عیب یابی، مهندسی فروش
لذا خواهشمند است، در صورت تمایل به شرکت در این نشست با دفتر انجمن تماس حاصل فرمائید.
با آروزی توفیق
انجمن ملی صنایع پلاستیک

۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۱۳

برگزاری کارگاه آموزشی مقدماتی تحقیق و توسعه توسط پارک علم و فناوری استان لرستان

پارک علم و فناوری استان لرستان با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی مقدماتی تحقیق و توسعه (R&D) و نقش و استقرار آن در بنگاه‌های صنعتی و معدنی کشور کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این دوره دو روزه با هدف ارتقای سطح آگاهی و دانش مدیران و کارشناسان شرکت‌ها در زمینه انجام تحقیقات کاربردی و همچنین نحوه استفاده از سایت‌های تحقیقاتی، طراحی و اجرای طرح های پژوهشی مرتبط با خطوط تولیدی مختلف برگزار شد.
دکتر محمودرضا شاکرمی رئیس پارک علم و فناوری استان لرستان در این خصوص گفت: با توجه به رسالت و ماموریت پارک علم و فناوری، رویکرد مدیریتی این پارک، تعامل بیشتر با سازمان‌ها و ادارات بویژه با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است و خوشبختانه این دیدگاه متقابل در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز وجود دارد.
وی افزود: یکی از جنبه های این تعامل برگزاری دوره های آموزشی مشترک در راستای توسعه صنایع استان است که دوره R&D نیز در همین راستا برگزار شد و درنظر داریم به صورت سالانه دوره‌های مقدماتی و پیشرفته R&D را با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار کنیم.
سرپرست پارک علم وفناوری استان لرستان ضمن ابراز اطمینان از نقش موثر این دوره ها در توسعه صنایع استان تصریح کرد: در قدم بعدی واحدهای تحقیق و توسعه صنایع در صورت داشتن ایده‌های نو، امکان استقرار در پارک علم و فناوری و بهره‌مندی از مزایای قانونی مناطق آزاد تجاری را خواهند داشت.
دکتر مهدی زاهدی مدرس کارگاه در خصوص اهمیت برگزاری دوره تحقیق و توسعه گفت: یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه رقابت و رقابت پذیری در بنگاه های صنعتی و معدنی، افزایش تولیدات به سبک رقابت پذیر هم سو با نیازهای جدید مشتریان می باشد. لذا بر این اساس توسعه محصولات و خدمات جدید می‌تواند یکی از ابزارهای توسعه قلمداد شود. از این رو دوره R&D به توانمندسازی مدیران و کارشناسان واحدهای صنعتی در این امر و آماده سازی آنها به منظور حضور موفق‌تر در بازارهای بین المللی و یک سهم قابل قبول از بازارهای بین‌الملل منجر خواهد شد.
وی افزود: هم سو و هم راستا با اقتصاد مقاومتی و افزایش توانمندی های داخلی و حضور موفق در بازارهای جهانی، توسعه مفاهیم دانشی در امر تولیدات بر پایه فناوری‌های نوین امری الزامی و در شرایط کنونی انکارناپذیر است.
دکتر زاهدی افزود: یکی از مهم‌ترین عوامل تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش توان صادرات و اشتغال مولد، توسعه محصولات جدید و تجاری سازی ایده‌های است که می توان بر پایه آن در تجارت آزاد سهم قابل قبولی برای ایران قائل شد. بر همین اساس توسعه مغزافزاری شرکت‌های دانش بنیان و سایر شرکت‌های صنعتی و معدنی از اولویت‌های آموزشی سازمان‌های متولی نظیر پارک‌های علم و فناوری و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌هاست.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۳

برگزاری سخنرانی علمی «حقوق و فناوری اطلاعات» در ایرانداک

سخنرانی علمی «حقوق و فناوری اطلاعات» از سلسله نشست‌های شهروندی در جامعه اطلاعاتی با سخنرانی دکتر همایون حبیبی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر بهزاد دوران، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران درمحل ایرانداک برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، اولین سخنرانی علمی از سلسله نشست‌های شهروندی در جامعه اطلاعاتی با موضوع «حقوق و فناوری اطلاعات» با سخنرانی دکتر همایون حبیبی، عضو هیئت علمی گروه حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر بهزاد دوران، عضو هیئت علمی ایرانداک و دبیری یلدا خسروی دانشجوی دکتری حقوق بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود.
گفتنی است، ایرانداک این سخنرانی را با همکاری دانشگاه علامه طباطبایی، انجمن فرهنگ، رفتار و اخلاق شهروندی و انجمن علمی مدیریت اطلاعات ایران در تالار سخن برگزار می کند.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

تجلیل از 2 شرکت مستقر در پارک علم و فناوری استان لرستان به عنوان صادر کنندگان نمونه استان لرستان

در آیین تجلیل از صادرکنندگاه نمونه استان لرستان که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برگزار شد از صادرکنندگان نمونه استان در سال 95 تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این همایش از صادر کنندگاه برتر لرستان در سه بخش صنعت، معدن و کشاورزی تجلیل شد که از بین برترین های استان لرستان دو شرکت از شرکت های فناور پارک علم و فناوری استان لرستان مورد تقدیر قرار گرفتند.
در این همایش از شرکت آهک هیدراته و صنعتی لرستان با مدیر عاملی دکتر محمد خاکی در بخش معدن و همچنین از شرکت داروسازی دکتر جهانگیر، با مدیریت عاملی دکتر حسین جهانگیر به عنوان صادرکنندگان فعال استان در سال 95 با اهدا لوح و تندیس تقدیر شد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۰۴

بخش علمی گفتمان ملی حماسه به وزارت علوم واگذار شد

گفتمان ملی حماسه، تلاش علمی- فرهنگی است که بمنظور تقویت روحیه و افزایش نشاط ملی با هدف بهره‌وری، ارتقاء مهارت و کیفیت تولید و زندگی و تقویت روحیة سازندگی با همکاری تمامی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی آغاز شده و به سمت تکوین و تکامل حرکت می‌کند.

به گزارش ایسنا، گفتمان علمی و اندیشه ورزی اندیشمندان جامعه، بخش مهمی از این برنامه است که نظر به جایگاه وزارت علم، تحقیقات و فناوری این مهم به آن وزارت‌خانه واگذار شد تا با بهره‌مندی از قابلیت‌های موجود در بین استادان و دانشجویان، فهم علمی حماسه تبیین و تعریف شود.
این گزارش حاکی است به زودی کارگروهی از مسئولان و اندیشمندان وزارت علوم برای تجزیه و تحلیل موضوع و تعیین چگونگی اجرای میزهای علمی با محور فرهنگ حماسه در سراسر کشور تشکیل خواهد شد.
میزهای علمی با منش «کرسی آزاداندیشی» در سطح استادان و دانشجویان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند و نتایج حاصله در مجلداتی منتشر خواهد شد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۰:۴۲

بخش علمی «گفتمان ملی حماسه» به وزارت علوم واگذار شد

گفتمان ملی حماسه، تلاش علمی- فرهنگی است که بمنظور افزایش نشاط ملی با هدف بهره‌وری و تقویت روحیه سازندگی با همکاری تمامی سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی خانه فرهنگ ایثار و مقاومت؛  گفتمان علمی و اندیشه ورزی اندیشمندان جامعه، بخش مهمی از این برنامه است که نظر به جایگاه وزارت علم، تحقیقات و فناوری این مهم به آن وزارت‌خانه واگذار شد تا با بهره‌مندی از قابلیت‌های موجود در بین استادان و دانشجویان، فهم علمی حماسه تبیین و تعریف شود.
این گزارش حاکی است به‌زودی کارگروهی از مسئولان و اندیشمندان وزارت علوم برای تجزیه و تحلیل موضوع و تعیین چگونگی اجرای میزهای علمی با محور فرهنگ حماسه در سراسر کشور تشکیل خواهد شد.
میزهای علمی با منش «کرسی آزاداندیشی» در سطح استادان و دانشجویان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند و نتایج حاصله در مجلداتی منتشر خواهد شد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۰۳

بخش علمی گفتمان ملی حماسه به وزارت علوم واگذار شد

گفتمان ملی حماسه، تلاش علمی- فرهنگی است که بمنظور تقویت روحیه و افزایش نشاط ملی با هدف بهره‌وری، ارتقاء مهارت و کیفیت تولید و زندگی و تقویت روحیة سازندگی آغاز شده و به سمت تکوین و تکامل حرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی خانه فرهنگایثار و مقاومت؛ گفتمان علمی و اندیشه ورزی اندیشمندان جامعه،بخش مهمی از این برنامه است که نظر به جایگاه وزارت علم، تحقیقات و فناوری این مهمبه آن وزارت‌خانه واگذار شد تا با بهره‌مندی از قابلیت‌های موجود در بین استادان ودانشجویان، فهم علمی حماسه تبیین و تعریف شود.
این گزارش حاکی است به زودی کارگروهی ازمسئولان و اندیشمندان وزارت علوم برای تجزیه و تحلیل موضوع و تعیین چگونگی اجرایمیزهای علمی با محور فرهنگ حماسه در سراسر کشور تشکیل خواهد شد.
میزهای علمی با منش «کرسی آزاداندیشی» در سطحاستادان و دانشجویان برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند و نتایج حاصله در مجلداتی منتشرخواهد شد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۰۹