نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 96265
 • تمام سکه (طرح جدید) 942000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 942000
 • نیم سکه 485000
 • ربع سکه 272000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3330
 • یورو 3755
 • پوند 5145
 • صد ین 2785
 • درهم امارات 909
 • لیر ترکیه 1258
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 32 Arrow up
  دلار 28460
 • 365 Arrow up
  یورو 31889
 • 661 Arrow up
  پوند 44003
 • 473 Arrow up
  فرانک 30559
 • 31 Arrow up
  صد ین 23761
 • 9 Arrow up
  درهم امارات 7749
منابع دیگر:
 • سیاست روز
 • اقتصاد پویا
 • همبستگی
 • همدلی
 • نقدینه
 • عصر بانک
 • ایمنا
 • پول‌پرس
 • پولی مالی
 • تین نیوز
 • ریال نیوز
 • بینا
۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۳۸
منابع دیگر:
 • پول‌پرس
 • ایستانیوز
 • ریسک نیوز
 • خبر اقتصادی
۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۳۸

با رشد ۴۶درصدی حق بیمه تولیدی محقق شد بیمه کوثر در رتبه پنجم شرکتهای بیمه خصوصی کشور

نرخ رشد حق‌بیمۀ تولیدی شرکت بیمۀ‌کوثر در سال۹۳ نسبت‌به سال قبل از آن، ۴۶درصد افزایش یافت و از لحاظ میزان فروش در بین شرکتهای خصوصی صنعت بیمه در جایگاه پنجم قرار گرفت .
به گزارش ریسک نیوز،به نقل از روابط‌عمومی و اعلام مدیر برنامه‌ریزی و پایش استراتژیک بیمۀ‌کوثر؛ حق‌بیمۀ تولیدی شرکت در سال گذشته به 711میلیارد تومان رسید که این امر نشان از تحقق برنامه‌های پیش‌بینی شده در حوزه‌های مختلف است.
ابوالفضل آقادادی گفت: سهم رشتۀ شخص‌ثالث و مازاد، درمان و زندگی به‌ترتیب حدود 54، 11 و 14درصد از حق‌بیمۀ تولیدی شرکت بوده است.
وی افزود: باتوجه‌به عملکرد مناسب بیمه‌های زندگی در سال‌ گذشته، استراتژی شرکت مبنی‌بر تمرکز بر این رشتۀ بیمه‌ای در سال‌جاری، همچنان مورد توجه است.
مدیر برنامه‌ریزی و پایش استراتژیک شرکت از رشد دوبرابری سهم پرتفوی بیمه‌های زندگی شعب سراسر کشور از پرتفوی شرکت خبر داد و اظهارداشت: سهم بیمه‌های زندگی در سال93 در شعب به 3درصد حق‌بیمۀ تولیدی شرکت رسیده که بیشترین درصد سهم بیمه‌های زندگی از پرتفوی هر شعبه به‌ترتیب مربوط‌به پنج شعبۀ سمنان، گلستان، یزد، البرز و لرستان و بیشترین میزان فروش ریالی بیمه‌های زندگی مربوط‌به پنج شعبۀ تهران، البرز، فارس، یزد و گیلان بوده است.
ابوالفضل آقادادی با اشاره به اینکه نسبت خسارت شرکت در سال گذشته به 47درصد رسیده است، خاطرنشان‌کرد: در سال گذشته حدود 335 میلیارد تومان خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت شده است که سهم رشته‌های شخص‌ثالث و مازاد، درمان و زندگی از کل خسارت‌ها در سال93 به‌ترتیب حدود 51، 16 و 12درصد بوده است.
وی با بیان اینکه سهم حق‌بیمۀ تولیدی 11شعبه از پرتفوی شرکت  بالاتر از سهم حق‌ بیمۀ آن استان‌ها در کشور بوده است، تصریح‌کرد: بیشترین رشد فروش سال93 نسبت‌به سال قبل از آن مربوط‌ به پنج شعبۀ استان فارس، اصفهان، سمنان، اردبیل و مازندران بوده است.

۹۴/۰۲/۱۷
۱۴:۴۵

عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه : کنترل توانگری مالی شرکت های بیمه مانع بحرانی شدن وضعیت آنها خواهد شد

نقدینه-عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه گفت: اجباری بودن خرید بیمه شخص ثالث برای دارندگان وسایل نقلیه، قانونگذار را توجیه کرده است که نحوه تعیین قیمت این بیمه را به مکانیزم بازار واگذار نکند و از اجحاف احتمالی شرکت های بیمه به مشتریان جلوگیری کند. ولی واقعیت امروز بازار بیمه و مبارزه شرکت های بیمه برای تخفیف های بیشتر نشان می دهد که این برداشت قانونگذار درست نیست و آزادشدن تعیین حق بیمه شخص ثالث به احتمال بیشتر باعث منطقی تر و عادلانه تر شدن قیمت این بیمه خواهد شد. زیرا می توانند حق بیمه هر خودرو را با توجه به مشخصات و سوابق آن تعیین کنند و در رقابت با هم به حداقل حق بیمه ممکن برسند. البته کنترل توانگری مالی شرکت های بیمه هم مانع بحرانی شدن وضعیت آنها خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال جاری با وجود افزایش نرخ دیه ثابت مانده است اقدامی که انتقاد برخی دست اندرکاران صنعت بیمه را درپی داشته است.
غلامعلی ثبات عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه در این خصوص معتقد است شرکت های بیمه باید در تعیین حق بیمه آزاد باشند اما برای پرداخت خسارت به شدت کنترل و نظارت شوند تا جامعه به این اطمینان و آرامش خاطر برسد که حتی اگر حق بیمه بیشتری می پردازد در عوض، شرکت بیمه به موقع و به اندازه خسارت زیاندیده را پرداخت می کند.
مشروح نظرات این عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه در گفت وگو با سایت تحلیلی-خبری آیین، در ادامه آمده است:
بیمه مرکزی اعلام کرده که در جهت سیاست های ضد تورمی دولت تدبیر و امید، حق بیمه شخص ثالث را بدون تغییر اعلام کرده است؛ به عبارت دیگر با توجه به افزایش 10 درصدی نرخ دیه در امسال، افزایش مالیات بر ارزش افزوده و نرخ بیمه بیمه شخص ثالث به صورت دستوری ثابت ماند، اساسا حق بیمه بیمه شخص ثالث و یا افزایش آن چقدر در تورم کشور موثر است؟
بر اساس سبد کالا و خدماتی که بانک مرکزی تغییر قیمت آنها را ملاک محاسبه نرخ تورم قرار می دهدحق بیمه وصولی شرکت های بیمه از حق بیمه شخص ثالث هیچ تاثیر مستقیمی در تورم کشور ندارد، مگر آنکه بشود اثبات کرد که افزایش حق بیمه شخص ثالث بطور غیرمستقیم باعث افزایش سطح عمومی قیمت ها می شود که بعید به نظر می رسد. در واقع افزایش حق بیمه شخص ثالث خودش تابع و تحت تاثیر تغییرات تورمی است، چون قوه قضاییه در آغاز هر سال قیمت شتر را در استان های مختلف بررسی و بر اساس آن، مقدار ریالی دیه را اعلام می کند. بنابراین واقعیت آن است که باوجود افزایش قیمت ها و به تبع آن قیمت شتر و تعهدات شرکت های بیمه در بیمه شخص ثالث، متولیان امر با ثابت نگه داشتن مقدار حق بیمه شخص ثالث و تحمیل بار افزایش دیه به شرکت های بیمه، کوشیدند سهم تصمیم قوه قضاییه در افزایش هزینه زندگی مردم را نادیده بگیرند.
تبعات این تصمیم در درازمدت و کوتاه مدت در صنعت بیمه کشور چیست ؟
رویه جاری شرکت های بیمه در رشته زیاندهی مانند بیمه شخص ثالث آن است که بطور پیوسته از حق بیمه های آینده برای ایفای تعهدات گذشته خود استفاده می کنند. بنابراین، با ثابت ماندن مقدار حق بیمه و افزایش مقدار دیه، از یک سو توانایی شرکت های بیمه برای وام گرفتن از بیمه گذاران آینده در جهت ایفای تعهدات گذشته کاهش می یابد و وضعیت آنها را بحرانی تر می کند ولی از سوی دیگر روند رو به تزاید اعتیاد شرکت ها به تزریق حق بیمه شخص ثالث متوقف می شود و مجبور می شوند در تخفیف حق بیمه شخص ثالث محتاطانه تر و شاید اندکی منطقی تر رفتار کنند.
آیا سیاست سرکوب قیمتی به صورت دستوری صحیح است؟ این شیوه قیمت گذاری در چه منطق اقتصادی می گنجد؟
اجباری بودن خرید بیمه شخص ثالث برای دارندگان وسایل نقلیه، قانونگذار را توجیه کرده است که نحوه تعیین قیمت این بیمه را به مکانیزم بازار واگذار نکند و از اجحاف احتمالی شرکت های بیمه به مشتریان جلوگیری کند. ولی واقعیت امروز بازار بیمه و مبارزه شرکت های بیمه برای تخفیف های بیشتر نشان می دهد که این برداشت قانونگذار درست نیست و آزادشدن تعیین حق بیمه شخص ثالث به احتمال بیشتر باعث منطقی تر و عادلانه تر شدن قیمت این بیمه خواهد شد. زیرا می توانند حق بیمه هر خودرو را با توجه به مشخصات و سوابق آن تعیین کنند و در رقابت با هم به حداقل حق بیمه ممکن برسند. البته کنترل توانگری مالی شرکت های بیمه هم مانع بحرانی شدن وضعیت آنها خواهد شد.
بیمه مرکزی اعلام کرده است که بیمه شخص ثالث در 5 سال گذشته زیان ده بوده است و در سال 92، 1162 میلیارد تومان زیان به شرکت های بیمه وارد کرده است و الان ثابت ماندن نرخ حق بیمه بیمه شخص ثالث از سوی دولت با توجه به افزایش نرخ دیه و افزایش تعهدات شرکت های بیمه، چه تاثیری در توانمندی مالی شرکت های بیمه دارد؟
سیاست تثبیت قیمت بیمه شخص ثالث امکان افزایش شدید و ناگهانی حق بیمه شخص ثالث در تطابق با نرخ های مصوب دولت را کاهش می دهد. نکته مهم آن است که جدول مقادیر حق بیمه که بیمه مرکزی در ابتدای هر سال ابلاغ می کند فقط مربوط به همان سال است و نباید ملاک تغییرات حق بیمه سال بعد باشد. ملاک تعیین حق بیمه ابتدای هر سال باید نرخ های مصوب باشد تا اگر قرار شد شرکت های بیمه کمتر از آن دریافت کنند مقدار تخفیف در مقایسه با نرخ های مصوب معلوم باشد.
چه شیوه ای را برای نرخ گذاری حق بیمه شخص ثالث مناسب می دانید؟
اگر قرار باشد برای حفظ منافع بیمه گذار و زیاندیده، رفتار شرکت های بیمه نظارت و کنترل شود باید تاکید اصلی در مرحله پرداخت خسارت باشد تا هنگام صدور بیمه نامه و دریافت حق بیمه زیرا اجحاف اصلی تر و ملموس تر هنگام پرداخت خسارت مشخص می شود. پس بهتر است شرکت های بیمه در تعیین حق بیمه آزاد باشند اما برای پرداخت خسارت به شدت کنترل و نظارت شوند تا جامعه به این اطمینان و آرامش خاطر برسد که حتی اگر حق بیمه بیشتری می پردازد در عوض، شرکت بیمه به موقع و به اندازه خسارت زیاندیده را پرداخت می کند.
 

۹۴/۰۲/۱۷
۲۳:۰۷
منابع دیگر:
 • فرصت امروز
۹۴/۰۲/۱۹
۰۵:۴۴

صرامی فروشانی: کاهش نرخ سود بانکی با شیب ملایم تداوم یابد/ضرروت جلوگیری از رونق بازار دلالی ارز

محسن صرامی فروشانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت درباره موضوع کاهش نرخ سود بانکی گفت:می توان عنوان کرد بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار درزمینه کاهش نرخ سود بانکی با شیب ملایم، سیاست صحیحی را اعمال کردند.
نماینده مردم خمینی شهر درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: وجود موضوعاتی مانند نقدینگی موجود در جامعه، کاهش سرمایه درگردش بنگاه های تولیدی، رکود، تورم و اعمال تحریم های دشمنان از عوامل مهمی هستند که باید در کاهش نرخ سود بانکی لحاظ شود.
این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: با وجود اینکه انتقادهای فراوانی که به فعالیت بانک مرکزی داشته ام، اما باید پذیرفت برای جلوگیری از رونق دلالی در بازارهایی مانند مسکن و ارز سیاست کاهش تدریجی نرخ سود بانکی، سیاست مناسبی است.
صرامی فروشانی تصریح کرد:سابقه نشان داده فضای روانی در اقتصاد کشور تاثیرگذار بوده بنابراین اگر موضوع کاهش نرخ سود بانکی با شدت انجام شود؛می تواند بازار دلالی ارز کشور را با رونق روبرو کند که این موضوع آسیب های جدی به بخش های مختلف اقتصاد کشور وارد می کند.
وی ادامه داد: اگر کاهش نرخ تورم مانند سال گذشته تداوم یابد و اقتصاد نیز از کود خارج شود؛می توان از شورای پول و اعتبار انتظار داشت در جلسات بعدی خود زمینه کاهش بیشتر نرخ سود بانکی را فراهم کند.
 
ضرورت کاهش نرخ سود تسهیلات مشارکتی
صرامی فروشانی افزود: یکی از ایرادات تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار تفاوت نرخ سود تسهیلات مبادله ای با مشارکتی است که این موضوع باعث می شود تمایل برای ارائه تسهیلات مبادله ای از سوی بانک ها کمتر شود.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: سیاست نظام ارزی شناور مدیریت شده برای جلوگیری از نوسانات نرخ ارز باید همچنان از سوی بانک مرکزی همراه با دیگر فعالیت های اقتصادی پیگیری شود./

۹۴/۰۲/۱۸
۱۰:۱۰

سبحانی‌فر: عزم دولت بر کاهش سودهای کلان بانکی است / موسسات مالی و اعتباری محصول دلال بازی دوران تحریم هستند

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی با بیان اینکه عزم دولت بر کاهش سود های کلان بانکی و ورود پول به چرخه صنعت و تولید است، گفت: موسسات مالی و اعتباری محصول دلال بازی دوران تحریم هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، رمضانعلی سبحانی‌فر ظهر امروز در نشست تخصصی بررسی مشکلات صنعتگران سبزواری بابیان اینکه یکی از چالش‌های مهم بخش صنعت در چند سال گذشته نبود مدیریت درست و عدم حمایت از بخش‌های صنعت و تولید بود، اظهار داشت: این مسائل سبب شد تا در این مدت بسیاری از واحدهای صنعتی در سراسر کشور تعطیل و یا نیمه تعطیل شوند و ضرباتی که در این حوزه به صنعت کشور وارد شده جبران‌ناپذیر است و نجات از آن کار سختی است.
وی با بیان اینکه مدیریت نادرست دولت گذشته در حوزه هدفمندی یارانه‌ها سبب شده تا امروز بخش زیادی از صنایع کشور با مشکلات جدی مواجه شود تصریح کرد: متاسفانه در این مدت یارانه حامل‌های انرژی برداشت شد که این مسئله سبب افزایش قیمت سوخت و انرژی شد.
سبحانی‌فر با بیان اینکه قرار بود بخشی از هدفمندی یارانه‌ها به بخش صنعت و تولید اختصاص یابد، گفت: متاسفانه این یارانه به این بخش اختصاص نیافت و امروز شاهد هستیم که ضربات بزرگی در همین بخش به صنعت وارد شده است.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افرادی در آن دوران با دلال‌بازی از فرصت تحریم و مدیریت نادرست بر صنایع به خوبی سوء استفاده کردند، خاطرنشان کرد: این افراد مدیریت بازار پول را در دست گرفتند و به جای کمک به چرخه صنعت و تولید کشور با جمع‌آوری پول‌های مردم موسسات مالی و اعتباری را در این دوره ایجاد کردند.
وی با بیان اینکه موسسات مالی و اعتباری محصول دلال‌بازی دوران تحریم هستند، تاکید کرد: اگر امروز عده‌ای در زمینه مذاکرات سنگ‌اندازی می‌کنند به خاطر سودهایی است که از دلال‌بازی‌های دوران تحریم برده‌اند و نمی‌خواهند این سودها را از دست بدهند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسیاری از موسسات مالی و اعتباری وام با سود 35 درصد را به مردم پرداخت می‌کردند ادامه داد: متاسفانه این موسسات در هر منطقه‌ای به صورت قارچ‌های سمی گونه به سرعت شکل گرفتند و آفتی بر اقتصاد و صنعت کشور شدند.
وی با بیان اینکه برداشته شدن تحریم و جذب سرمایه‌های مردم برای سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و صنعت سبب برچیده شدن بساط دلالان پولی در جامعه می‌شود، گفت: امروز دولت تدبیر و امید در دو بخش ساماندهی بخش بازار پولی و حمایت از تولید درصدد حمایت از صنعت کشور است.
سبحانی‌فر با بیان اینکه تولیدگران و صنعتگران واقعی باید از یکدیگر تفکیک شوند، یادآور شد: متاسفانه در دوره گذشته عده‌ای به واسطه توسعه کارگاه‌های صنعتی خود تسهیلاتی را دریافت کردند که به دلیل بروز مشکلات نتواستند این وام‌ها را بازپرداخت کنند و عده‌ای نیز به واسطه توسعه و ایجاد کارگاه ‌های صنعتی وام‌های کلانی را گرفتند و به جای ایجاد صنعت آن را در موسسات مالی و اعتباری سرمایه‌گذاری و سبب رکود بازار شدند.
وی با بیان اینکه دولت به دنبال کاهش سودهای کلان بانکی است عنوان کرد: یکی از برنامه‌های دیگر دولت در این زمینه تحت کنترل آوردن موسسات مالی و اعتباری زیر نظر بانک مرکزی است که این امر سبب می‌شود تا آنها نتوانند بازار مالی کشور را به هم بریزند.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز با درایت دولت و نگاه ویژه مجلس و شورای نگهبان لایحه خروج از رکود تصویب و به دولت ابلاغ شده است خاطرنشان کرد: این لایحه دارای 65 ماده قانونی است که در آن مشوق‌های زیادی برای صنتعگران در بخش‌های مختلف مالیاتی، بیمه ارائه تسهیلات و ... در نظر گرفته شده است.
سبحانی‌فر ادامه داد: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته شهرک صنعتی داورزن نیز به زودی ابلاغ می‌شود که با راه‌انداز ی آن بخش زیادی از مشکلات منطقه حل می‌شود. وی با اشاره به اینکه مجوز احداث بارانداز برای راه‌آهن سبزوار نیز گرفته شده است، خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته در چند ماه آینده مدیرعامل شرکت ایران خودرو در سبزوار حضور پیدا می‌کند تا بتوانیم از این ظرفیت در راستای افزایش صنایع قطعه‌سازی و توسعه شرکت کابل خودروی این شهرستان اقدام کنیم.

۹۴/۰۲/۱۷
۱۴:۳۰

برنده دو ميلياردي بانک تجارت جايزه خود را به ستاد جهيزيه اهدا کرد

به گزارش خبرگزاري موج، در مراسم قرعه‌کشي جايزه دو ميليارد ريالي جشنواره خانوادگي من، تو، ما بانک تجارت که روز يکشنبه سيزدهم ارديبهشت ماه برگزار شد عباس مرجاني مشتري شعبه پارک شهر تهران (کد 066) برنده خوش شانس اين جايزه ارزنده شد . اين مشتري خيرانديش در گفتگويي ضمن تشکر از بانک تجارت و روند برگزاري اين جشنواره ، جايزه دو ميليارد ريالي خود را به منظور تامين جهيزيه جوانان نيازمند به ستاد تامين جهيزيه حضرت زينب (س) اهداء کرد. وي که مديريت يکي از بزرگترين واحدهاي صنعتي توليدکننده شيرآلات خانگي در کشور را بر عهده دارد مهمترين هدفش از همکاري با بانک تجارت را توسعه فعاليتها به منظور تامين رزق حلال براي هموطنان عنوان کرد.
بانک تجارت به منظور تشويق هموطنان و مشتريان به استفاده از خدمات بانکداري الکترونيک، طي دو سال اخير با برگزاري سه جشنواره متوالي "يلدا تا نوروز"، "تابستانه" و "من، تو، ما" جوايز مختلفي همچون کمک هزينه 350 ميليون ريالي سفر به جام جهاني 2014 برزيل، جايزه 400 ميليون ريالي سفر و صدها جايزه تبلت را به مشتريان و شرکت کنندگان در اين جشنواره اعطاء کرد. جايزه ويژه دو ميليارد ريالي (200 ميليون توماني) اين جشنواره‌ها نيز طبق اعلام قبلي بين شرکت کنندگان در اين جشنواره ها که موجودي خود را تا 17 فروردين 1394 حفظ کرده بودند طي قرعه کشي روز سيزدهم ارديبهشت ماه به عباس مرجاني اختصاص يافت.
گفتني است با توجه به استقبال هموطنان از جشنواره‌هاي مذکور و دستيابي به هدف مورد نظر در خصوص ترويج استفاده از خدمات نوين بانکداري الکترونيک، بانک تجارت در نظر دارد دوره‌ جديد اين جشنواره را با جوايز متنوع برگزار کند که جزئيات آن در خبرهاي آينده اعلام مي‌شود.

۹۴/۰۲/۱۷
۱۲:۴۱

حمايت بانک تجارت مراسم گراميداشت مقام استاد

به گزارش خبرگزاري موج، دانشگاه علامه طباطبايي عصر روز چهارشنبه، 16 ارديبهشت، به مناسبت هفته گراميداشت مقام معلم با دعوت از اساتيد خود در سالن همايش سازمان اسناد و کتابخانه ملي از مقام آنها تقدير به عمل آورد.
اکبري، عضو هيات مديره بانک تجارت، نيز با حضور در سالن همايش سازمان اسناد و کتابخانه ملي در اين مراسم شرکت کرد.
گفتني است بانک تجارت با برپايي شهرک هاي بانکداري الکترونيک در 135 دانشگاه مهم کشور و نصب 346 دستگاه خودپرداز، 356 درگاه پرداخت اينترنتي و 715 کارمند حضوري مستقيم داشته و به ارائه خدمات مي‌پردازد. همچنين اين بانک در قالب تفاهم نامه هاي منعقده با دانشگاه هاي معتبر کشور از پايان نامه هاي دانشجويي حمايت مالي کرده است.

۹۴/۰۲/۱۷
۱۲:۳۹

مدیر عامل بانک پارسیان: اطلاعات باید درست داده شود تا جهت ذهنی مردم به سمت واقعیت برود

به گزارش پایگاه خبری اعتبار به نقل از خبرآنلاین، مدیرعامل بانک پارسیان در پاسخ به پرسش "چقدر وثیقه برای گرفتن وام 6500 میلیارد تومانی مورد لازم است؟" گفت:اطلاعات باید درست به مردم داده شود تا جهت ذهنی مردم به سمت واقعیت برود. اولا 6500 میلیارد تومان به یک نفر داده نشده،؛ بلکه به یک گروه صنعتی داده شده که مجموعه ای است که کالای اساسی و صنعتی در زمینه خطوط انتفال گاز ووقهای فولادی، خودرو و سایر کالاها تولید می کند و مشتکل از 40 شرکت در زمینه های خدمات و حمل و نقل است. 6 بانک کشور بنا به شرایطی این وام را داده اند.
وی افزود: برخی افراد در ادای دین خود به شبکه بانکی دچار قصور یا تخلف می شوند. برخی وقتها در شبکه بانکی تخلف و قصور می بینیم. نظام و دولت محترم و شبکه بانکی به جد دنبال این هستند که با تعداد انگشت شمار متخلفان برخورد کنند. از همینجا توضیح می دهم. در بحث تولیدی در مقررات بانکی باید حداقل میزان وثایق را داشته باشد. یک کارخانه صنعتی 1000 میلیاردی وثیفه ای که می تواند بدهد، نمی شود ملک، پول و سپرده باشد. در مقررات و قوانینی که مجلس داده و ما مکلفیم رعایت کنیم، قراردادهای لازم الاجرا پیش بینی شده تا تولید صنعتی ادامه پیدا کند.
پیروزیان مدیرعامل پارسیان در پاسخ به سوالات مکرر مجری در خصوص میزان وثیقه چنین گفت: برخی اطلاعات داده می شود و توضیح درستی نمی دهند و ذهن مردم به سمت و سویی می رود که از واقعیت فاصله دارد. بین یک وام 2 یا 5 میلیونی با وامی که به یک واحد صنعتی می دهیم، تفاوت وجود دارد.
غلام رضا ملک شعار نماینده بانک مرکزی که به صورت تلفنی در این برنامه حضور داشت نیز در این خصوص گفت: برای این تسهیلات، وثیقه گرفته اند ولی بحثی وجود دارد که در قوانینی که اشاره شده، افرادی که دارای بدهی هستند، از قوانینی مانند استمهال استفاده می کنند و محدودیتهای قوانین و مقررات اجاره نمی دهد برخی وثایق را به مرحله اجرا بگذارند. در رابطه با وثایق، مطمئنا این گرفته شده.است.
پرویزیان در پاسخ به  سئوال " 4 هزار میلیارد از این مبلغ مال بانک شما بوده، برای وصول این مبلغ چه کرده اید؟: چنین گفت: ما به عنوان افراد حرفه ای در سیستم بانکی اجازه حرف زدن درباره اشخاص را نداریم و این خلاف تعهد حرفه ای ما است. شفاف سازی درباره کیس ها از طریقه ای است که دستگاه های مسئول مرتبط می توانند اطلاعات را دقیق مطرح کنند . اگر ادعاهایی در محکمه ثابت شده باشد و حکم گرفته باشد، دارایی های این کیس خاص، ارزیابی شده و برآوردها مختلف است و 10 تا 12 هزار میلیارد ارزیابی شده و باید ارزیابی ها ادامه داشته باشد. این بدهی کارخانجات تولید و اشتغال دارند که باید این کارخانجات به فعالیت خود ادامه دهند.
وی افزود: ما متصدی فساد نیستیم. محکمه را برای همین گذاشته اند. ما تکلیف قانونی برای اطلاع رسانی این موارد نداریم. ما موظف هستیم سپرده مردم را جلب کنیم و تسهیلات در اختیار مشتری قرار دهیم. میلیون ها فقره تسهیلات خرد به مردم داده ایم.
در ادامه گفت و گو مجری پرسید: نظارت بر مصرف تسهیلات نظام بانکی که بعضا می بینیم سر از بازار اوراق مشارکت و مسکن در می آورد چگونه است؟
پرویزیان، مدیرعامل بانک پارسیان گفت: در سال گذشته بیش از 320 هزار میلیارد تسهیلات پرداخت شده است. این عدد را محاسبه کنید و حتما ایراد و اشکال در این حجم عظیم به وجود می آید ولی این را هم می گوییم جز سالمترین بخشهای کشور، شبکه بانکی است. ما چند گونه اشکال در شبکه بانکی داریم بخشی اشکالات ساختاری، مقرراتی، عملکردی و رفتاری است. نظارت بر پرداخت تسهیلات و مصرف آن، یکی از موارد دارای اشکال است. بخشی به عقود اسلامی برمی گردد که با مشتری منعقد می کنیم. برخی به عدم تجهیز بانکها برمی گردد برخی به مشتری برمی گردد که به عقد مسلط نیست و اینها همه اشکالات زیادی دارد و زمان برای حلش می خواهد. اما مقررات احتیاطی و نظارتی به سرعت در حال تکمیل است و فعالیتهای خوبی در این بخش انجام شده.

۹۴/۰۲/۱۷
۱۳:۵۳

بازدید مدیر عامل بانک از گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز

دکتر عبدالناصر همتی مدیرعامل بانک ملی ایران و هیأت همراه در سفر به اهواز از بخش های مختلف کارخانجات گروه ملی صنعتی فولاد ایران بازدید کردند.

مدیر عامل در نشست اعضای هیات مدیره گروه ملی فولاد ایران با اشاره به روند بررسی تعهدات گروه جهت واگذاری قطعی این مجتمع صنعتی به بانک ملی ایران بر ضرورت توسعه و افزایش تولید گروه ملی صنعتی فولاد ایران تاکید کرد و اظهار داشت: در حال حاضر این مجتمع با کمتر از 40درصد ظرفیت تولید فعالیت دارد که این رقم باید افزایش یابد.
 وی همچنین از تعیین تکلیف سرمایه گذاری های نیمه کاره در گروه ملی صنعتی فولاد ایران اعم از مرحله دوم کوره ذوب آن خبر داد و گفت: هم اینک 70 درصد کار انجام شده و مابقی در دست انجام است که با تحقق آن ،میزان تولید گروه صنعتی فولاد ایران به 860 هزار تن خواهدرسید.
 مدیرعامل بانک ملی ایران در ادامه گفت: اجرای طرح آهن اسفنجی هم در دستور کار قرار دارد که تحقق این اهداف تأثیر عمده ای در توسعه فعالیت‌های گروه و رونق صنعت و اشتغال در این منطقه خواهد داشت.
 دکتر همتی افزود: بانک ملی ایران به ناچار مجبور شده گروه ملی صنعتی فولاد ایران را مالکیت کند لذا این اقدام مغایرتی با سیاست کاهش بنگاه‌داری ندارد. حفظ و توسعه این واحد تولیدی و حفظ اشتغال بیش از سه هزار نیروی فعال در آن یک امر ضروری است. 
گروه ملی صنعتی فولاد ایران تولید کننده شمش فولادی، میلگرد، لوله و انواع مقاطع فولادی ساختمان است. این کارخانه که با مساحتی حدود 220هکتار در مجاورت رودخانه کارون در اهواز قرار دارد، در سال 1342 تاسیس و در سال 1346 به بهره برداری رسیده است. ظرفیت اسمی این کارخانه در ابتدای بهره برداری 65 هزار تن بود که با راه اندازی خطوط تولید مجموع ظرفیت نورد فولادی و شمش آن به یک میلیون و 65هزار تن رسیده است.
 گفتنی است در این بازدید جمال دامغانیان و برات کریمی، اعضای هیأت مدیره بانک ملی ایران، دکتر شاهباز معاون مدیرعامل و شایان مدیرمنطقه یک کشور وی را همراهی می‌کردند.

۹۴/۰۲/۱۷
۰۸:۱۵

مدیرعامل بانک سامان در مراسم رونمایی از تندیس آب: حمایت بانک سامان از فرهنگ،محیط ریست و سلامت

ایستانیوز:مدیرعامل بانک سامان گفت: این بانک از ابتدای تاسیس تاکنون در کنار فعالیت‌های تاثیرگذار در حوزه کسب‌ وکار همچون تامین بخش عمده‌ای از ارز موردنیاز واردات غذا و دارو در دوره تحریم اخیر، تلاش کرده در انجام مسئولیت‌های اجتماعی و حمایت از فعالیت‌های عام‌المنفعه نقش موثری ایفا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، احمد طاهری در مراسم رونمایی از تندیس آب و بدرقه ملی پوشان تیم ملی والیبال، با بیان این نکته که بانک سامان حمایت از فرهنگ، محیط‌زیست و سلامت جامعه را بخشی مهم از وظایف خود دانسته است افزود:  بانک سامان در این راستا دو گام بزرگ برداشته است. نخست، حمایت کامل از فدراسیون و تیم‌های ملی والیبال کشورمان از سال 1392 تاکنون است که در این‌راستا، تمام تلاش و همکاری خود را با فدراسیون انجام می‌دهد و از طرف دیگر، بر اساس مطالعات و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده از سال 1393، کمپین "آب هست ولی کم است" را با رویکرد ارتقا آگاهی عمومی نسبت به مساله کمبود آب در کشور آغاز کرده‌ است که امسال با توسعه این کمپین تلاش می‌کنیم در بالا بردن دانش جامعه در خصوص بهینه‌سازی مصرف آب، نقش موثرتری داشته باشیم.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته که بانک سامان از والیبال ملی و تیم‌های بزرگسالان، نوجوانان و امید کشورمان حمایت کرده است، در کنار برنامه‌ریزی منسجم فدراسیون، علاوه بر چندین قهرمانی در مسابقات آسیایی، موفقیت‌های‌ درخشان تیم ملی والیبال کشورمان در لیگ جهانی 2014 را شاهد بودیم که انصافا این تیم شگفتی ساز رقابت‌ها بود.
طاهری اظهار امیدواری کرد که امسال هم تیم ملی کشورمان علاوه بر کسب مقام شایسته و درخور در لیگ جهانی، بتواند به المپیک 2016 راه یابد و مدالی خوش‌رنگ از این مسابقات نیزکسب کند.
مدیرعامل بانک سامان با اشاره به مساله آب در کشور و جهان اظهار داشت: آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که ایران در جمع ۲۴ کشوری قرار دارد که وضعیت آب در آنها خطرناک است به گونه ای که در خردادماه سال ۱۳۹۳، خبرگزاری جهانی نیچر (طبیعت) با انتشار گزارشی، بحران شدید آب را برای ایران، بزرگ‌ترین چالش در دوران معاصر خواند.
وی اضافه کرد: با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری که اخیرا اشاره فرمودند: آب یک ثروت است و باید در حفظ این ثروت کوشا باشیم. همچنین تاکید رییس جمهوری بر ضرورت صرفه جویی در مصرف آب برای عبور از وضعیت بحرانی، لزوم تغییر الگوی مصرف آب در جامعه آشکار می شود. بنابراین تنها راه این است که مردم خود دغدغه آب داشته باشند و لازمه این جوش و خروش، همان فرهنگ‌ سازی است.
به گفته طاهری، بانک سامان در سال جاری در نظر دارد بیش از سال گذشته، فضاها و ظرفیت‌های تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی خود ازجمله فضاهای تبلیغاتی والیبال را به کمپین "آب هست ولی کم است" اختصاص دهد تا بتواند تاثیر بیشتری بر جامعه داشته باشد.
وی افزود: در همین راستا، از سال 1393، برنامه‌ای برای طراحی تندیسی با موضوع "آب" تدوین شده است که پس از بررسی‌های کارشناسی، این مهم به محمدمهدی آشوری از طراحان خوش‌ذوق کشور سپرده شده است که این تندیس و قرار است در هر مسابقه تیم ملی والیبال، از سوی کاپیتان ایران به تیم حریف اهدا شود.
طاهری به ویژگی های منحصربه‌فرد این تندیس اشاره کرد و اظهار داشت: محتوای تندیس یادشده، مساله آب و کمبود آب است،  قابلیت عرضه در فضاهای ورزشی را دارد،  می‌تواند نمادی برای عزم ملی ما برای مقابله با بحران آب باشد و در مقابل پیام‌های نامتعارفی که از سوی برخی همسایگان در منطقه منتشر می‌شود، این تندیس می‌تواند نمایان‌گر فرهنگ و هنر اصیل ایران زمین باشد.
وی اظهار امیدواری کرد که دست در دست هم بتوانیم، همان‌طور که در حفظ ذخایر آب کشورمان کوشا هستیم، شاهد موفقیت‌های بیشتر ملی‌پوشان والیبال ایران در مسابقات مهمی که در پیش دارند، باشیم.
در این مراسم وزرای نیرو، ورزش و جوانان، رییس فدراسیون والیبال، مدیرعامل آبفای تهران و بازیکنان و کادر فنی تیم ملی والیبال همچنین مدیران ارشد بانک سامان حضور داشتند.
محمدرضا داورزنی رییس فدراسیون والیبال نیز در این مراسم، با قدردانی از حمایت‌های بی‌دریغ بانک سامان از فدراسیون و تیم‌های ملی اظهار داشت: این تنها تیم ملی بزرگسالان ایران نیست که راهی مسابقات جهانی می‌شود بلکه تمام تیم‌های ما در رقابت‌‌های جهانی حاضر هستند.
رییس فدراسیون والیبال تصریح کرد: سفر 36 روزه تیم ملی والیبال ایران به فنلاند و سپس رقابت‌های لیگ جهانی از 20 اردیبهشت‌ ماه آغاز می‌شود.
داورزنی گفت : لیگ جهانی در سطح جهان بیش از 500 میلیون نفر بیننده دارد که 40 میلیون آن در ایران هستند. این فرصت خوبی است تا از مقبولیت بازیکنان تیم ملی والیبال برای رساندن یک پیام فرهنگی که بحران آب است استفاده کنیم.
فرهنگ‌سازی آب با چهره‌های محبوب
محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان نیز در مراسم بدرقه‌والیبالیست‌ها و رونمایی از تندیس آب، گفت: در اقتصاد جهان امروز از چهره‌های مشهور برای فروش کالا و خدمات استفاده می‌کنند. خیلی خوب است با استفاده از این فضا به سمتی برویم تا در حوزه فرهنگی هم برای توسعه امور از چهره‌های مشهور و محبوب استفاده کنیم.
وی افزود: خوشبختانه ورزشکاران و چهره‌های محبوب والیبال در بین مردم ایران و جهان شناخته شده‌اند. ورزشکار بافکر و منش پهلوانی برای مردم الگو است و رفتارشان تقلید می‌شود. طبیعتا اگر آن‌ها رفتارهای شایسته‌ای انجام دهند، بخشی از جامعه نیز آن رفتارها را تکرار می‌کند.
وزیر ورزش و جوانان با ستایش از ابتکار بانک سامان در رونمایی از تندیس آب با شعار "آب هست ولی کم است" خاطرنشان کرد: قهرمانان ملی می‌توانند روی رفتار مردم در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه مصرف انرژی و آب تاثیرگذار باشند.
گودرزی خاطرنشان کرد: والیبال رشته‌ای است که در سال‌های گذشته موفقیت‌های زیادی داشته و می‌تواند الگویی برای سایر رشته‌ها باشد.
تاکید ویژه وزیر نیرو بر شعار "آب هست ولی کم است"
حمید چیت‌چیان وزیر نیرو هم با اشاره به شعار "آب هست ولی کم است" گفت: برای مدیریت درست آب در کشور نیازمند یک فرهنگ صحیح مصرف هستیم و گروه‌های مرجع جامعه مثل دانشمندان، اساتید دانشگاه‌ها، ورزشکاران و هنرمندان که در قلب های مردم جای دارند می توانند در ایجاد این فرهنگ صحیح تاثیرگذار باشند.
وزیر نیرو گفت :از بازیکنان تیم ملی والیبال ایران که عازم مسابقات جهانی هستند درخواست داریم که به عنوان سفیران آب کشور پیام ما را به مردم دنیا و پیام آنها را برای مردم کشور به ارمغان بیاورند.
چیت چیان تاکید کرد: این سفیران آب می توانند الگویی برای جوانان در بهبود فرهنگ مصرف آب باشند.
در پایان این مراسم با حضور وزرای نیرو و ورزش و جوانان و قهرمانان والیبال کشورمان، از تندیس آب رونمایی شد. این تندیس با ابتکار بانک سامان توسط محمدعلی آشوری از طراحان بنام کشورمان و برای ارتقای آگاهی عمومی نسبت به مساله کمبود آب، طراحی شده است که در مسابقات بین‌المللی تیم ملی والیبال، توسط کاپیتان تیم کشورمان به تیم‌های حریف اهدا خواهد شد.
همچنین بانک سامان برای بالا بردن روحیه اعضای تیم ملی، ضمن اهدای کارت طلایی مشتریان ویژه، هدایای نقدی بازیکنان را به آن‌ها اهدا کرد.

۹۴/۰۲/۱۷
۱۲:۳۱

مرکز اطلاع رسانی بانک رفاه (فراد) فعال شد

Banker - مرکز اطلاع رسانی بانک رفاه کارگران (فراد) در محل جدید فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش بنکر (Banker)،  مرکز اطلاع رسانی بانک رفاه کارگران از تاریخ 17/2/94 در محل ساختمان ولیعصر بانک رفاه کارگران به نشانی «خیابان ولیعصر- نرسیده به میدان ونک- شماره 2584-کدپستی 1435694831» و با شماره تماس 8525-021 طبق روال گذشته، آماده پاسخگویی به مشتریان و هم میهنان گرامی در خصوص امور بانکی است.

۹۴/۰۲/۱۷
۱۱:۴۱

حضور بانک پارسيان در بيستمين نمايشگاه بين المللي نفت

مديران وکارشناسان بانک پارسيان امسال نيز همانند سال هاي گذشته به صورت گسترده با حضور در بيستمين نمايشگاه بين المللي نفت، گاز ، پالايش و پتروشيمي به تبيين اهداف و برنامه‌هاي اين بانک جهت حضور فعال در حوزه انرژي مي پردازند

خبر اقتصادی - به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان، اين بانک به عنوان يکي از حاميان نمايشگاه با برپايي يک غرفه تخصصي در سالن 27 نمايشگاه، ضمن حضوري فعال به معرفي محصولات، دستاوردها، خدمات و محصولات نوين والکترونيک خود و تسهيلات تخصصي براي شرکت هاي بزرگ نفتي، گازي و پالايش و پتروشيمي مي پردازد.
کارشناسان بانک پارسيان در طول برگزاري نمايشگاه، درباره نحوه استفاده از خدمات و محصولات بانکي به بازديدکنندگان از نمايشگاه پاسخ مي دهند. همچنين شرکت هاي بيمه پارسيان، ليزينگ پارسيان،کارگزاري، تامين سرمايه لوتوس و مهرپتروکيميا در قالب گروهي منسجم به ارائه اطلاعات جامع و کاربردي به مراجعان پرداخته و خدمات متنوع و تسهيلات ويژه شرکت متبوع خود را به شرکت هاي حاضر در نمايشگاه عرضه مي کنند.

۹۴/۰۲/۱۹
۰۳:۰۰

ارایه سامانه وایرلس مارکتینگ برای بانک‌ها و سازمان‌ها

در این سامانه، پیام‌ها توسط دستگاه مودم صنعتی چند سیم کارتی یا GSM MODEMو از طریق چندین شماره سیم کارت به طور همزمان ارسال می‌شود .

عصر بانک؛مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات نیکسان‌ارتباط‌ بین‌الملل گفت: مخاطبان با استفاده از دستگاه وایرلس مارکتینگ این مجموعه می‌توانند فیلم، کلیپ، نرم‌افزارهای موبایل و سایر اطلاعات خود را با رعایت مسائل امنیتی در محیطی به شعاع 200 متر انتشار دهند.
 
سید احسان قاضی‌عسکر با تشریح قابلیت‌های دستگاه بلوتوث وایرلس نیکسان گفت: این دستگاه جدیدترین دستگاه وای‌فای مارکتینگ در حوزه اطلاع‌رسانی و تبلیغات محیطی است که علاوه بر ارسال تبلیغات بر بستر شبکه وایرلس، از قابلیت ارسال همزمان اطلاعات بر بستر بلوتوث نیز پشتیبانی می‌کند.
 
به گفته وی می‌توان از دستگاه بلوتوث وایرلس نیکسان با هدف ایجاد یک شبکه مستقیم اطلاع‌رسانی و بازاریابی وایرلسی و به منظور اثربخش‌تر کردن محتوای بروشور، فیلم، انیمیشن و شعارهای سازمانی در بین مخاطبان استفاده کرد.
 
مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات نیکسان توضیح داد: هر مجموعه برای استفاده از این دستگاه باید با طراحی یک صفحه وب و قراردادن کلیه اطلاعات مجموعه در آن همچون فیلم، بروشور و نرم‌افزارهای تلفن همراه، صفحه مورد نظر را روی حافظه دستگاه وایرلس مارکتینگ قرار دهد.
 
وی ادامه داد: مخاطبان می‌توانند بدون هیچ گونه هزینه‌ای، از طیف گسترده اطلاعات موجود بر روی حافظه دستگاه بهره ببرند؛ این موضوع نه تنها در صرفه‌جویی وقت مخاطبان تاثیرگذار است، بلکه از هزینه‌های گزاف اطلاع‌رسانی، چاپ و تبلیغات به روش‌های سنتی جلوگیری می‌کند.
 
قاضی‌عسکر قابلیت پخش فیلم با حجم و کیفیت بالا، استفاده از پهنای باند کمتر و سرعت انتقال اطلاعات روی تلفن همراه مخاطبان را بخشی از مزایای استفاده از این دستگاه در مکان‌های عمومی معرفی کرد.
 
وی ادامه داد: سامانه وایرلس مارکتینگ، برای سالن‌های برگزاری کنفرانس، بانک‌ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی، بیمارستان‌ها و تمامی اماکن عمومی، کارایی دارد؛ ضمن آنکه تمامی دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای ارایه شده از 12 ماه گارنتی تعویض و 5 سال خدمات پس از فروش برخوردارند.
 
مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات نیکسان، ارایه سامانه پیام کوتاه را یکی دیگر از خدمات این شرکت دانست و افزود: فراهم‌سازی قابلیت‌هایی همچون امکان برگزاری مسابقه، نظرسنجی، پاسخ‌گویی خودکار، ارائه پیشنهادات و انتقادات، اتصال به سایر بانک‌های اطلاعاتی و نرم‌افزارهای سازمانی و پیاده‌سازی در بستر شبکه داخلی سازمان با در نظر گرفتن پارامترهای امنیتی، برای جلوگیری از نفوذ هکرها در این سیستم از جمله ویژگی‌های سامانه امنیتی پیام کوتاه نیکسان است.
 
وی گفت: در این سامانه، پیام‌ها توسط دستگاه مودم صنعتی چند سیم کارتی یا GSM MODEMو از طریق چندین شماره سیم کارت به طور همزمان ارسال می‌شود .
 
گفتنی است، شرکت فناوری اطلاعات نیکسان فعالیت تخصصی خود را از سال 1388 و با دریافت مجوز از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای آغاز کرده است؛ این شرکت نمایندگی انحصاری شرکت بلووان را در اختیار دارد. 
 
 
/ایسنا

۹۴/۰۲/۱۷
۰۷:۳۳

وزیر اقتصاد در جمع مدیران بانک صادرات: تا رسیدن به وضع مطلوب که شایسته مردم شریف ایران باشد فاصله داریم

نقدینه- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: خوشنامی و بهره مندی از نیروهای خدوم از جمله مزیت های بانک صادرات ایران است که به عنوان بزرگ ترین بانک خصوصی کشور در توسعه اقتصادی کشور نقش آفرین است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، علی طیب نیا  در جمع مدیران بانک صادرات افزود: تلفیق این توانمندی ها برای تبدیل این بانک به عنوان سرآمد بانکهای کشور نشانگر درایت مدیران بانک صادرات ایران است.
وی اضافه کرد: نظام بانکی کشور و به ویژه بانک صادرات در مقابله با تحریم های ظالمانه و بی سابقه¬ ای که علیه مردم ایران روا داشته شد عملکرد مناسبی داشت و به اتکای این رویکرد ارزشمند در عرصه سیاسی و دیپلماسی نیز گام های موثری برای برون رفت از معضلات برداشته شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با برشمردن پاره ای از چالش های فراروی اقتصاد ملی تصریح کرد:با تدابیر اتخاذ شده و همکاری ارزنده بانک ها خوشبختانه شاهد بهبود شرایط وضعیت اقتصادی کشور ؛ کاهش تورم و سیر صعودی رشد اقتصادی  می باشیم اما تا رسیدن به وضع مطلوب که شایسته مردم شریف ایران باشد فاصله داریم.
طیب نیا تامین منابع لازم برای انجام فعالیت های سازنده اقتصادی را وجه همت دولت توصیف کرد و افزود: با همکاری بانک ها برای حل مشکلات بنگاه های تولیدی اقدام می شود و انتظار داریم در این مسیر همه بانک ها و موسسات اقتصادی برای تامین منافع و مصالح ملی همکاری داشته باشند.
وی با اشاره به ابلاغ نرخ سود سپرده ها گفت: دولت مصمم است تا با تثبیت و سامان بخشی به بازار پولی و مالی  زمینه  رشد و اعتلای اقتصادی را فراهم کند و در این راستا ضمن حمایت از بانک ها و موسسات مالی قانونی؛ هر نوع تخطئی از تصمیمات قانونی اتخاذ شده در این مسیر را بر نمی تابد و از همه اهرم های قانونی برای تحقق اهداف اقتصادی استفاده می کند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی بر ضرورت اجتناب از همکاری شبکه بانکی کشور با موسسات پولی غیر مجاز تاکید کرد و سپرده گذاری در این نوع موسسات را با ریسک بالا توصیف کرد.
رونق اقتصادی؛ تامین اشتغال برای جوانان دانش آموخته و متخصص کشور و کاهش نرخ تورم در شمار برنامه هایی است که به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی در سال جاری پی گیری می شود.
در این نشست مدیرعامل بانک صادرات ایران نیز با بیان آمارهایی از عملکرد این بانک مراتب آمادگی بانک صادرات را برای محقق شدن اهداف اقتصادی دولت مورد تاکید قرار داد.
اسماعیل لـله گانی گفت: شفاف سازی روند امور؛ کمک به واحدهای تولیدی؛ تمکین از مصوبات ابلاغی و همکاری با بانک مرکزی از جمله اولویت های این بانک است و رویکرد حمایت از تولیدات داخلی به عنوان سرلوحه فعالیت های بانک صادرات در سال ٩٤ تعیین و به کلیه شعب ابلاغ شده است.
نشست دوروزه مدیران بانک های داخل و خارج کشور بانک صادرات ایران روزهای سه شنبه و چهارشنبه در ساختمان مرکزی این بانک برگزار شد.
 در این نشست، محمد پالیزی معاون امور بانک و بیمه و موحد نژاد مدیر کل امور بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی حضور داشتند.

۹۴/۰۲/۱۷
۰۹:۵۵

مدیرعامل بانک : افزایش کیفیت خدمات الکترونیکی از مهمترین برنامه های بانک ملی است

نقدینه-مدیرعامل بانک ملی ایران به همراه جمال دامغانیان ، برات کریمی ، اعضای هیآت مدیره بانک ملی و معاون مدیرعامل و مدیر منطقه یک کشور از اداره امور شعب استان خوزستان بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، عبدالناصر همتی در نشستی صمیمی که با حضور رؤسای شعب و حوزه های سراسر استان خوزستان برگزار شد ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در استان خوزستان در سال 1393، در سخنانی نقش مدیریت خوب و همکاران با انگیزه و دلسوز را در رسیدن به اهداف و کسب موفقیت بسیار مهم دانست.
 همتی طی سخنانی ضمن بیان رئوس برنامه های آینده بانک، کنترل هزینه ها در بخش های اداری در کنار توجه ویژه به معیشت همکاران، اصلاح ساختار سازمانی بانک در سراسر کشور و توازن بین نیروهای صف و ستاد، افزایش کیفیت، سرعت و جواب دهی خدمات الکترونیکی بانک، توجه به منابع و خدمات ارزی با توجه به امکان بوجود آمدن فضاهای جدید را از مهمترین برنامه های بانک عنوان کرد.
 مدیرعامل بانک ملی ایران آموزش کاربردی را اساس پویایی و پیشرفت هر موسسه ای دانسته و گفت: آموزش کارکنان خارج از مباحث علمی و تئوریک باید ذهنیت همکاران را برای بانکدار بودن در همه فعالیت ها اصلاح نماید.
 در ابتدای این دیدار سیاوش توحیدی رییس اداره امور شعب استان خوزستان به شرح مختصری از گزارش عملکرد استان پرداخته و موفقیت بانک ملّی ایران در همه زمینه ها را نتیجه مدیریت آگاه، علمی و منسجم بانک عناون کرد.
 در ادامه این نشست، مدیر عامل بانک ضمن تقدیر از سیاوش توحیدی رئیس اداره امور شعب خوزستان، ایرج موگهی نژاد معاون اداره امور شعب خوزستان و بهروز پروین رییس شعبه ممتاز اهواز احکام بازنشستگی را به آنها اعطا کرد.
 در پایان این همایش همتی و هیات همراه به سوالات مطرح شده از سوی همکاران پاسخ دادند.
 همتی مدیرعامل بانک ملی ایران در بخش دیگری از این سفر با حضور در کارخانه گروه صنعتی فولاد ایران از این مجموعه بازدید و در جلسه هیات مدیره این شرکت حضور یافت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۵۵
۹۴/۰۲/۱۹
۰۶:۳۸

گام اول؛ ورود ایران به سازمان‌های بین‌المللی

علیرضا میرویسی
کارشناس روابط بین‌الملل و سرمایه‌گذاری خارجی
مقوله جذب سرمایه‌گذاری خارجی به یکی از محورهای اصلی سیاست‌گذاری اقتصادی در کشورهای صنعتی و در حال توسعه تبدیل شده و رقابت تنگاتنگ و چشمگیری برای جذب این‌گونه منابع در جریان است.
در ایران به‌رغم دستاوردهای مثبت در‌این حوزه و اقداماتی که برای اصلاح قوانین و مقررات مربوطه طی یک و دو دهه اخیر صورت گرفته است، الزامات رشد اقتصادی متناسب با برنامه‌های توسعه‌ای کشور به‌گونه‌ای است که تعاملات بیشتر در عرصه روابط بین‌الملل و عضویت در سازمان‌ها و پیمان‌های مرتبط با امر سرمایه‌گذاری خارجی را با هدف بهبود ساختار اقتصاد کشور برای تامین منابع مالی و سرمایه خارجی می‌طلبد. جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند بسترهای حقوقی و بین‌المللی است، بنابراین فرآیندی زمانبر اطلاق می‌شود. برای مثال، از آنجا که تعریف کلاسیک حقوق بین‌المللی عرفی از حقوق سرمایه‌گذاری بین‌المللی، ناکافی یا حداقل ناقص بوده است و به عبارت دیگر هیچ حق مستقیمی را به سرمایه‌گذاران خارجی اعطا نکرده و عملا سرمایه‌گذاران خارجی را از یک مکانیسم مستقیم و موثر برای حمایت از منافع و اموال خود محروم کرده است، این امر موجب پدیدار شدن جنبش عظیمی در بین دول توسعه یافته و در حال توسعه برای انعقاد معاهدات دوجانبه و چندجانبه سرمایه‌گذاری شد و این سازوکار به عنوان بهترین جایگزین در زمینه قاعده‌مند کردن روابط میان دولت‌های میزبان و سرمایه‌گذاران خارجی در سطح بین‌المللی مطرح است. با وجود اینکه این معاهدات سرمایه‌گذاری میان دولت‌ها منعقد می‌شوند، از منظر قوانین بین‌المللی، حقوقی را به‌نفع سرمایه‌گذاران اتباع دول متعاهد ایجاد می‌کنند که اجرای آنها به‌وسیله شرط مربوط به حل‌وفصل اختلافات سرمایه‌گذاری تضمین می‌شود و امکان دادخواهی مستقیم سرمایه‌گذارعلیه دولت میزبان در مراجع داوری بین‌المللی به‌رسمیت شناخته می‌شود. از سوی دیگر، غالبا سرمایه‌گذاران به کیفیت نهادهای داخلی و قابلیت اجرایی قوانین داخلی کشورهای در حال توسعه به دیده ‌تردید نگاه می‌کنند. علاوه براین، به حق یا به ناحق، دادگاه‌های داخلی به‌ دلیل ‌تردیدی که معمولا در مورد بی‌طرفی و برخورداری آنها از تخصص‌های لازم برای رسیدگی به دعاوی بین‌المللی وجود دارد، مورد اعتماد نیستند. در ایران نیز با وجود پیش‌بینی تمام ظرفیت‌ها و مراجع داوری و سازوکار و تسهیلات در معاهدات سرمایه‌گذاری خارجی کشور برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاران کشورهای سرمایه‌بر است، عضویت نداشتن در برخی از رژیم‌های اقتصادی بین‌المللی نظیر کنوانسیون‌های مرتبط با امر سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند از چالش‌های سرمایه‌گذاری خارجی در کشور برای تامین منابع مالی و سرمایه خارجی محسوب شود در زیر چند مورد از این موافقت‌نامه‌ها که مطمئنا ورود سرمایه به کشور را تسهیل می‌کند، ذکر شده است:
موافقت‌نامه منشور انرژی: موافقت‌نامه منشور انرژی به‌عنوان یک سازوکار اقتصادی و تخصصی در حوزه انرژی، با تقویت قواعد حقوقی مربوط به همکاری‌های انرژی و ملزم کردن کشورها به رعایت آنها و همچنین کاهش مخاطرات مربوط به سرمایه‌گذاری و تجارت در بخش انرژی در جهت تامین امنیت عرضه انرژی به اروپا در سال 1991 منعقد شد اهداف کلی منشور انرژی (ECT) عبارتند از: الف- فراهم کردن زیرساخت‌های اقتصادی و حقوقی مورد نیاز برای همکاری کشورها در بخش انرژی در جهت ارتقای ضریب امنیت عرضه و‌ترانزیت انرژی برای کشورهای عضو آن. ب- کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و شکوفا کردن اقتصاد کشورهای عضو آن. منشور دارای 54 عضور ثابت است کشورهای الجزایر، بحرین، چین، جمهوری اسلامی ایران، کره، کانادا، کویت، مراکش، نیجریه، عمان، قطر، عربستان، تونس، امارات متحده عربی، آمریکا، ونزوئلا، صربستان، مونته‌نگرو و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی از قبیل IEA,OECD,UNECE, World Bank, WTO عضو ناظر منشور هستند. اگرچه این منشور در ابتدا ماهیت کاملا اروپایی داشت اما در حال حاضر جنبه آسیایی آن به‌تدریج قوی‌تر شده و نکته مهم‌تر آن است که تمامی کشورهای عضو اکو به جز ایران عضو آن هستند. حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش انرژی، تجارت آزاد مواد، کالاها و تجهیزات مرتبط با انرژی بر اساس قواعد WTO، آزادی ‌ترانزیت انرژی از طریق خطوط لوله و شبکه‌ها، کاهش اثرات منفی محیط‌زیستی انرژی از طریق ارتقای بهره‌وری انرژی و در نهایت ایجاد مکانیسمی برای حل اختلافات بین دولت‌ها یا بین دولت‌ها و سرمایه‌گذاران از مهم‌ترین اهداف تاسیس منشور انرژی به‌شمار می‌روند. عضویت ایران با واکنش‌های متفاوتی از سوی کارشناسان مواجه بوده است. درحالی که کارشناسان منشور و برخی کارشناسان فعال داخلی در حوزه انرژی عضویت کامل در منشور را به‌نفع ایران می‌دانند گروه دیگری بر این باورند که وضعیت اقتصادی سیاسی داخلی و همچنین جایگاه بین‌المللی ایران به‌عنوان یک کشور نفت‌خیز عضو اوپک از نظر اصولی با اهداف و سیاست‌های کلان منشور همخوان نیست و در نتیجه عضویت کامل در منشور برای ایران منفعتی نخواهد داشت. موافقت‌نامه‌های منطقه‌ای نظیر معاهده منشور انرژی از آنجا دارای اهمیتندکه به‌عنوان اسناد ماهوی و اصلی و به‌عنوان اساس رسیدگی در دعاوی حل‌وفصل اختلاف سرمایه‌گذاری بین سرمایه‌گذار و دولت میزبان سرمایه‌گذاری مبنا و محور قرار گرفته‌اند. به عبارت دیگر سه سند اصلی داوری‌های بین‌المللی که تاکنون طبق گزارش 2014 آنکتاد به‌عنوان اساس رسیدگی در دعاوی حل‌وفصل اختلاف سرمایه‌گذاری بین سرمایه‌گذار و دولت میزبان سرمایه‌گذاری مبنا و محور قرار گرفته‌اند عبارتند از: موافقت‌نامه نفتا (48 مورد اختلاف) معاهده منشور انرژی اتحادیه اروپا (29 مورد اختلاف) و موافقتنامه دوجانبه سرمایه‌گذاری آرژانتین و آمریکا (17 مورد اختلاف).
کنوانسیون ایکسید: مرکز بین‌المللی حل‌وفصل اختلافات سرمایه‌گذاری (ایکسید) توسط کنوانسیون حل‌وفصل اختلافات سرمایه‌گذاری بین دولت‌ها و اتباع دولت‌های دیگر که در تاریخ 28/ 12/ 1343 هجری شمسی برابر در واشنگتن برای امضا مفتوح شد (کنوانسیون‌ایکسید) تشکیل شده است. فلسفه لزوم تاسیس‌این مرکز به مساله اهمیت اقتصادی تسهیل فرآیند جابه‌جایی بین‏المللی سرمایه مربوط می‌شود که بانک جهانی را بر آن داشت که اقداماتی را در این حوزه انجام دهد. نهاد مذکور (بانک جهانی) نقش اصلی خود را در ارتباط با تسهیل فرآیند جابه‌جایی بین‏المللی سرمایه از طریق نهادهای وابسته به خود انجام می‏دهد.
گام اول؛ ورود ایران
به سازمان‌های بین‌المللی
به عبارت دیگر، بانک جهانی در حال حاضر دارای سه نهاد است که در حوزه سرمایه‏گذاری خارجی فعالیت می‏کنند که عبارتند از: 1) شرکت مالی بین‏المللی، 2) مرکز بین‏المللی حل‌وفصل اختلافات سرمایه‏گذاری (ایکسید)،3) آژانس تضمین سرمایه‏گذاری چندجانبه (میگا). تعداد 100مورد اختلاف ارجاع شده به‌این مرکز طی یک دوره 10ساله حاکی از مطابقت قواعد مزبور بر اساس مواد 31 و 32 کنوانسیون وین در خصوص حقوق معاهدات است.
همچنین نشان می‌دهد که تا چه‌اندازه داوری‌های‌ایکسید یک چارچوب حقوقی را فراهم آورده است که منافع سرمایه‌گذاران، دولت‌ها و طرف‌های ثالث در قالب آن به‌طور مناسب لحاظ می‌شود. ‌
این امر تا حدی است که اساسا به توسعه یکپارچه حقوق بین‌الملل سرمایه‌گذاری کمک کرده است. به‌رغم آنکه داوری‌های‌ایکسید به‌صورت موردی که اختلافات را بر اساس منابع حقوقی ناهمگن حل‌وفصل کرده است، اما گرایش کلی در داوری‌های‌ایکسید وجود دارد که به توسعه همگون و یکپارچه متدولوژی حقوق بین‌الملل کمک کرده است. در واقع، هدف کنوانسیون ایکسیدگسترش توسعه اقتصادی از طریق ایجاد فضای مطلوب برای سرمایه‌گذاران است.
سازمان تجارت جهانی: با وجود آنکه ایران عضو ناظر شده است اما هنوز کار گروه الحاق ایران تشکیل نشده است. مانع برای عضویت ایران، ایالات متحده است. از آنجا که در اساسنامه سازمان تجارت جهانی پذیرش اعضای جدید در این سازمان باید با اجماع تمامی کشورهای عضو سازمان همراه باشد دولت آمریکا به دلیل تضاد منافع با جمهوری اسلامی ایران، امکان وتو کردن درخواست‌های مکرر ایران را برای عضویت در این سازمان یافته است. هرچند همواره نگرانی‌هایی برای کشورهای در حال توسعه در زمینه آزادسازی تجارت خارجی و پیوستن به سازمان تجارت جهانی وجود دارد، ولی مطالعات انجام شده حاکی از آن است که برآیند این تصمیم برای اکثر کشورهای در حال توسعه مثبت است. چراکه دور ماندن از جریان اقتصاد و تجارت جهانی آثار به مراتب مخرب‌تری بر اقتصاد این کشورها دارد که از جمله آنها، کاهش سهم از تجارت جهانی، انحراف الگوی تولید و تجارت، کاهش سهم از تجارت جهانی، انحراف الگوی تولید و تجارت، کاهش سهم از سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی و ... هستند.
مزایای پیوستن به سازمان تجارت جهانی عبارتست از تقویت جایگاه ایران در بازارهای بین‌المللی و منطقه‌ای، حاشیه امنیت اقتصادی برای سرمایه‌گذاری (داخلی/ خارجی)، جذب سرمایه‌گذاری خارجی، افزایش مشارکت بخش خصوصی (اقتصادی، اجتماعی و سیاسی)، تقویت نهادی و ساختاری در پیوند نظام بین‌المللی و فرآیند جهانی شدن (اقتصادی و سیاسی)، افزایش ظرفیت‌های هم‌پیوندی با اقتصاد بین‌المللی.
حاکمیت اصل ملل کامله‌الوداد: هر عضو در مورد هر اقدام مشمول موافقت‌نامه حاضر، فورا و بدون قید و شرط رفتاری را در مورد سرمایه‌گذاری‌ها، خدمات و عرضه‌کنندگان خدمات هر عضو دیگر در پیش خواهد گرفت که از رفتار متخذه در مورد سرمایه‌گذاری‌ها، خدمات و عرضه‌کنندگان خدمات مشابه هر کشور دیگر نامطلوب‌تر نباشد. این شرطی است که بیشتر در پیمان‌های بازرگانی (معاملات قراردادی) به چشم می‌خورد.
با ابراز ‌این قید طرفین الف و ب یک معاهده موافقت می‌کنند که اگر بعدا یکی از آنها با کشور ثالث ج پیمانی بازرگانی ببندد و ضمن آن امتیازاتی به آن کشور ارزانی دارد، طرف دیگر معاهده (الف یا ب) خود به خود (ipso fact یا بدون انجام هیچ‌گونه تشریفاتی) از آن امتیازات سود جوید. حاصل نهایی درج چنین قیدی، سرایت جبری امتیازات آتی میان یکی از طرفین با طرفی ثالث به طرف اولیه معاهده است. شرط ملل کامله‌الوداد میان دولت‌ها در بیشتر معاهدات دوجانبه سرمایه‌گذاری میان دولت‌ها پیش‌بینی شده است. به عبارت دیگر، شرط ملل کامله‌الوداد به معنای فرض بهرمندی هریک از طرفین معاهده از امتیازات اعطایی آنها به طرفی ثالث، بدون نیاز به اصلاح و تکمیل مفاد موافقت‌نامه میان آنها است.
در واقع‌این شرط سبب افزایش حقوق طرفین متعهد به فراتر از مواد مصرح در معاهده، خواه از طریق ارتقای امتیازات و تسهیلات و خواه کاهش و تعدیل تعهدات می‌شود. ‌این افزایش حقوق یا کاهش تعهدات به‌دلیل وجود معاهده‌ای مشابه میان یکی از طرفین با طرفی ثالث است. دولت‌ایران نیز همانند سایر کشورها در چند سال اخیر برای جذب و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی اقدام به انعقاد موافقت‌نامه‏های دوجانبه حمایت از سرمایه‌گذاری کرده است.
معاهدات دوجانبه‌ایران نیز همانند معاهدات سایر کشورها در مواد مربوط به حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی، اقدام به تعریف شرط ملل کامله‌الوداد کرده است. در بیشتر موافقت‌نامه‏های دوجانبه کشورمان از جمله موافقت‌نامه سال 1381 با سوریه‏، موافقت‌نامه سال 1384 با ونزوئلا، معاهده سال 1379 با سودان، معاهده سال 1384 با سوئیس، معاهده سال 1379 با چین، معاهده سال 1379 با آذربایجان و معاهده سال 1379 با آفریقای جنوبی این شرط درج شده است.
هدف مبنایی شرط رفتار ملل کامله‌الوداد همانند استاندارد رفتار ملی تضمین برابری فرصت‌های رقابتی برای سرمایه‏گذاران خارجی در کشور میزبان است. در واقع‏، تحت لوای این شرط شبکه‌ای واحد و یکسان از حمایت‌های بین‏المللی از سرمایه‏گذاری خارجی ایجاد خواهد شد. نتیجه مهم آن است که پس از توافق لوزان چنانچه جمهوری اسلامی ایران برای مثال با مکزیک موافقت‌نامه دو جانبه سرمایه‌گذاری منعقد کند، بر اساس اصل ملل کامله‌الوداد به واسطه عضویت مکزیک در موافقت‌نامه نفتا، دولت ایران نیز از مزایا، سازوکارها و تسهیلات موافقت‌نامه نفتا برخوردار می‌شود.
اهمیت الحاق دولت در سازمان‌ها و پیمان‌های اقتصادی بین‌المللی نه‌تنها موجب امر تشویق (promotion)
سرمایه‌گذاری و اقتصادی در دولت میزبان می‌شود بلکه می‌تواند منجر به پوشش حمایتی (protection) پروژه‌های سرمایه‌گذاری و ممانعت از خروج سرمایه از کشور می‌شود.
ge1001

۹۴/۰۲/۱۹
۰۷:۲۹