نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 108890
 • تمام سکه (طرح جدید) 1068000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1065000
 • نیم سکه 533000
 • ربع سکه 280000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3500
 • یورو 3938
 • پوند 4930
 • صد ین 3410
 • درهم امارات 953
 • لیر ترکیه 1218
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 30640
 • 0
  یورو 34065
 • 0
  پوند 41926
 • 0
  فرانک 31459
 • 0
  صد ین 29982
 • 0
  درهم امارات 8342

توربینی بزرگتر از "چشم لندن"

مهندسان آلمانی در حال ساخت بزرگترین توربین بادی جهان با سه پره به طول 88.4 متر هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از میل آنلاین، برای درک بهتر عظمت بزرگترین توربین بادی جهان باید آن را با چرخ‌وفلک معروف "چشم لندن" مقایسه کرد. در حالی که قطر دایره چشم لندن حدود 135 متر است، بزرگترین توربین بادی جهان 180 متر قطر دارد.
مهندسان اجرای پروژه بزرگترین توربین بادی جهان معتقدند که در صورت نصب توربین در بهترین منطقه بادخیز، انرژی الکتریکی مورد نیاز 10 هزار خانه تامین می‌شود.
نخستین نمونه توربین بادی 8 MW تا پایان سال جاری آماده و در مزرعه انرژی بادی فرانسه نصب خواهد شد. با توجه به عظمت پروژه و بزرگی قطعات، قسمت‌های مختلف هر توربین در کارخانه‌های مجزا ساخته شده و برای مونتاژ به محل نصب حمل می‌شوند.
توربین بادی 8 MW در بهترین شرایط قادر به تولید 500 مگاوات برق است.
آلورتز ادوین، مدیر شرکت سازنده توربین عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌رو در این پروژه مسئله حمل تیغه‌های توربین تا محل نصب است، با در نظر گرفتن طول 88 متری هر پره، جابه‌جایی آنها قطعا مشکل است و باید تردد در مسیر حمل‌ونقل کاملا متوقف شود.  

۹۵/۰۴/۰۵
۲۰:۱۴

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان تحت فشار قرارگاه خاتم الانبیاء نبوده است

دائمی با بیان اینکه وزارت نیرو از سوی قرارگاه خاتم انبیاء برای انتقال آب خزر به سمنان تحت فشار نیست، گفت: دیگر مدیریت آب؛ فنی نیست و باید منازعات اجتماعی، مشکل بین مصرف کنندگان صنایع، کشاورزی، شرب و محیط زیست مدیریت شود.

به نقل از ایلنا، علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو در برنامه ریزی و امور اقتصادی درباره این شنیده‌ها که طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان خارج از اراده وزارت نیرو و تحت فشار قرارگاه خاتم الانبیاء بوده است نظر شما چیست، گفت: ممکن است سدسازی‌ها تحت فشار مقامات محلی استان‌ها و نمایندگان مجلس اجرا شود اما اینکه گفته شود خاتم النبیاء هم جهت اجرای پروژه‌ای اصرار داشته باشد نمی‌تواند صحت داشته باشد.
وی افزود: شرایط لازم برای اجرای این پروژه داشتن مجوز زیست محیطی و حل مباحث مدل اقتصادی است و مادامی که این کار‌ها انجام نشود اجرای این پروژه صحیح نیست.
دائمی تصریح کرد: اینکه به دلیل تمایل و کمبودهایی که در استانهای مختلف به حق وجود دارد طرحی را شروع کنیم قطعا مورد تایید وزارت نیرو نیست و ترجیح ما این است که کاملا قانونمند مطابق مقررات اول ماده ۲۱۵ عمل کنیم و همچنین مدل‌های مالی تعریف و تامین اعتبار صورت گیرد و چهارم اینکه مجوز زیست محیطی و فنی صادر شود تا کار انجام شود.
وی اظهار داشت: ما همواره توصیه می‌کنیم حتی طرحهایی که بدون اعتبارات دولتی انجام می‌شود مراحل حقوقی و قانونی آن‌ها طی شود.
معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: طرح انتقال آب خزر به سمنان ۷ سال پیش شتاب زده شروع شده بود اما اکنون با شرایط منطقی به روی ریل و شرایط معقول جلو می‌رود تا مجوز لازم زیست محیطی گرفته شود.
وی یادآور شد: مناطقی مثل سمنان و فلات مرکزی به شدت نیازمند آب هستند چون منابع و معادن کشور بیشتر در این مناطق واقع شده‌اند لذا اگر مجموعه‌های سکونت گاهی و صنایع در این مناطق رشد نکنند اشتغالزایی با مشکل مواجه می‌شود.
دائمی در ادامه تاکید کرد: خاتم النبیاء پیمانکار است و در موقعیتی نیست که به کسی فشار وارد کند، هر جا ما طرحی بدهیم کار انجام می‌دهد تا جایی که تعدادی از طرح‌های مرزی را انجام می‌دهد و از این جهت ما مشکلی نداریم مشکل ما مقامات محلی، استانداران و یا نمایندگان مجلس هستند به طوری که وقتی مجلس جدید شکل گرفت برخی نمایندگان به جز چند کلانشهر مثل تهران طی جلساتی با وزارت نیرو خواستار حل مشکل آب شهرشان بوده‌اند.
وی با بیان اینکه مدیریت آب یعنی مدیریت حل منازعات اجتماعی، بیان داشت: در حال حاضر دیگر مدیریت آب؛ فنی نیست بلکه باید منازعات اجتماعی، مشکل بین مصرف کنندگان صنایع، کشاورزی، شرب و محیط زیست حل شود.
معاون وزیر نیرو اظهار داشت: بین استان‌ها شهر‌ها و حتی دو روستایی که کنار هم قرار دارند اگر منابع آب مشترکی داشته باشند ممکن است این مسائل و درگیری‌هایی وجود داشته باشد اما پیمانکار نقشی در اینکه کار به او سپرده شود، ندارد و او وظیفه دارد که کار را انجام دهد.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۱:۲۳

توسعه نیروگاه‌ها، زنگ خطری برای دشت‌های کم‌آب ایران

چکیده: طبق توافق‌های اخیر وزارت نیرو قرار است نیروگاه‌های جدیدی در دشت مرکزی کشور احداث شود. این در حالی است که اگر از فناوری برج خنک‌کن تر در این نیروگاه‌ها استفاده شود، مصرف آب بالایی خواهند داشت و بحران آبی برای مناطق اطراف ایجاد می‌کنند.
صنعت نیروگاهی مانند بسیاری از صنایع دیگر برای تولید محصول خود (برق) نیاز به آب دارد. اگر نیروگاه در کنار منابع آب سطحی مانند دریا و یا رودخانه قرار داشته باشد تأمین آب مورد نیاز مشکل چندانی ندارد اما اگر نیروگاه با این منابع فاصله داشته باشد، به استفاده از منابع آب زیرزمینی نیاز خواهد بود که در این صورت لازم است چاه‌هایی حفر و آب از زیر زمین استخراج شود.
شکل ۱) طیف مصرف آب در نیروگاه‌های مختلف (به صورت کلی)
بیشترین میزان مصرف برق در نیروگاه‌ها، مربوط به نیروگاه‌هایی است که از توربین بخار استفاده می‌کنند. نیروگاه‌های بخاری، سیکل ترکیبی، هسته‌ای و زغال‌سنگ از جمله این نیروگاه‌ها هستند. این نیروگاه‌ها از یک طرف برای تولید بخار مورد نیاز برای توربین بخار به آب احتیاج دارند و از طرف دیگر برای خنک کردن بخار آب از آب استفاده می‌کنند. برای خنک کردن آب در نیروگاه‌ها معمولا از برج‌های خنک‌کن استفاده می‌کنند که از نظر مکانیسم انتقال حرارت به سه دسته تقسیم می‌شوند: برج‌های خنک‌کن تر، برج‌های خنک‌کن خشک، برج‌های خنک‌کن خشک-تر. برج‌های خنک کن تر نسبت به برج‌های خنک کن خشک دمای پایین‌تر و در نتیجه بازده بالاتری را تأمین می‌کنند اما در مقابل مصرف آب بالایی دارند.
برج‌های خنک‌کن تر از نظر مصرف آب از دو جهت دارای اهمیت هستند:
الف) تأمین آب مورد نیاز برای فرآیند خنک‌سازی، این میزان آبی است که باید از منابع موجود تأمین شود. در صورتی که از چاه آب برای این موضوع استفاده شود، آب استخراج شده دیگر قابلیت بازگردانی به چاه را ندارد.
ب) مصرف آب در فرآیند خنک سازی، بخشی از آبی که برای خنک سازی استفاده می‌شود در این فرآیند، تبخیر می‌شود و یا در فرآیند مذکور در هوا پخش می‌شود و قابلیت استفاده مجدد را ندارد.
نیروگاه‌های حرارتی موجود در کشور از هر دو فناوری برج تر و برج خشک استفاده می‌کنند. باتوجه به اینکه مصرف بالای آب در مناطقی که با کمبود آب روبه‌رو هستند چالش‌های متعددی را برای بخش کشاورزی و حتی صنعتی و خانگی می‌تواند ایجاد کند، لازم است در این مناطق از فناوری‌هایی استفاده شود که بیشترین بهره‌وری آبی را داشته باشد. به عنوان نمونه نیروگاه شهید مفتح همدان که از برج خنک‌کن تر استفاده می‌کند بیش از ۲۰ حلقه چاه برای تأمین آب خود دارد و به تنهایی ۲ تا ۲.۵ درصد از آب منطقه را مصرف می‌کند واین مصرف بالای آب چالش بزرگی برای کشاورزی و منابع آب دشت فامنین (محل احداث نیروگاه) محسوب می‌شود. (۱)
با توجه به فناوری‌های مختلف استفاده شده در نیروگاه‌های کشور میزان مصرف آب در آن‌ها متفاوت است. در جدول زیر میزان مصرف آب به ازای تولید یک واحد برق در سه حالت مقایسه شده است.
جدول۱) مقایسه میزان مصرف آب به ازای تولید هر واحد برق
بر این اساس میزان مصرف آب در نیروگاه بخاری با برج خنک‌کن تر ۱۶ برابر نیروگاه بخار با برج خنک‌کن خشک و ۲۶ برابر یک نیروگاه سیکل ترکیبی با برج خنک‌کن خشک است. اخیرا وزارت نیرو توافقنامه‌ها و قراردادهایی را با شرکت‌های خارجی و داخلی در زمینه توسعه نیروگاهی کشور امضا کرده است که لازم است مسئله مصرف آب این نیروگاه‌ها مورد بررسی جدی قرار گیرد.
جدول۲) اطلاعات قراردادها و توافق‌نامه‌های جدید در زمینه توسعه نیروگاه‌های کشور
برخی از این نیروگاه‌ها به ویژه نیروگاه‌های زنجان، بافق، نیزار، سلفچگان و زاهدان در مناطقی غیر از نوار ساحلی شمالی و جنوبی کشور قرار گرفته است و تامین آب آن‌ها می تواند مشکلاتی را در زمینه آب برای کشور ایجاد نماید. با توجه به وضعیت منابع آبی کشور ضروری است:
الف) برج خنک‌کن نیروگاه‌های سیکل ترکیبی جدید، حتما از نوع خشک باشد.
ب) نیروگاه های گازی کشور که در مناطق غیرساحلی قرار گرفته است، در صورتی به سیکل ترکیبی تبدیل شود که برج خنک کننده آن از نوع خشک باشد.
ج) بازتوانی نیروگاه‌های بخار (اضافه کردن واحد گاز به واحد بخار موجود) در دشت مرکزی در اولویت قرار گیرد.
لازم به ذکر است در صورتی که احداث نیروگاه سیکل ترکیبی جدید و یا تبدیل نیروگاه‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی حتی با استفاده از برج خنک‌کن خشک چالش جدی آب را برای مناطقی از دشت مرکزی ایجاد کند، ضروری است نوار ساحلی جنوب یا شمال کشور برای احداث نیروگاه انتخاب شود.
----------------------------------------------------------------------------------------
مراجع:
۱) http://barghnews.com/fa/news/۳۴۸۶/
۲) http://amar.tavanir.org.ir/

۹۵/۰۴/۰۶
۰۸:۳۹

وزارت نیرو: اوج مصرف برق از سطح 45.9 هزار مگاوات گذشت

تهران- ایرنا- وزارت نیرو اعلام کرد: اوج مصرف برق در هفته گذشته ( 29 خرداد تا چهارم تیرماه) نسبت به هفته پیش از آن افزون بر 300 مگاوات افزایش یافت و به بیش از 45.9 هزار مگاوات رسید.

به گزارش ایرنا از وزارتخانه مزبور، اوج مصرف برق در هفته منتهی به چهارم تیرماه، 45 هزار و 934 مگاوات بود که در نخستین روز تابستان به ثبت رسید و نسبت به هفته پیش از آن، 384 مگاوات افزایش داشت.
میزان مصرف در مقایسه با روز مشابه در سال 94، یکهزار و 731 مگاوات کمتر است که دلیل آن پایین بودن دمای هوا نسبت به سال قبل ارزیابی می شود.
برپایه این گزارش، اوج مصرف برق از روز شنبه هفته گذشته، با 44 هزار و 546 مگاوات آغاز شد و درروز یکشنبه به 45 هزار و 405 مگاوات رسید.
روند افزایشی تا روز سه شنبه ادامه داشت و به رقم 45 هزار و 934 مگاوات رسید و با این حال از روز چهارشنبه این روند با اندکی کاهش در رقم 45 هزار و 785 مگاوات به ثبت رسید.
روزهای پایانی هفته نیز به دلیل کاهش بار مصرف برق در دستگاه های خدمات رسان دولتی و خصوصی و برخی صنایع، روند کاهش مصرف برق ادامه داشت و روی رقم 43 هزار و 131 مگاوات در روز جمعه متوقف ماند.
به گزارش ایرنا، اوج بار مصرفی برق تابستان 1394 با افزایش سه هزار مگاواتی نسبت به سال قبل از آن به 50 هزار و 177 مگاوات رسیده بود.
اقتصام ** 3065 ** 1559

۹۵/۰۴/۰۵
۱۴:۵۹

مدیرعامل شرکت توانیر: ظرفيت توليد پراكنده برق به 900 مگاوات مي‌رسد

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: تلاش خواهیم کرد تا ظرفیت بخش تولید پراکنده را طی امسال به 900 مگاوات برسانیم.

به‌ گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت نیرو، آرش کردی، مدیرعامل شرکت توانیر در جلسه شورای معاونان این شرکت، شرائط صنعت برق را ویژه توصیف کرد و گفت: در سه ماه گذشته فشار مضاعفی به ارکان صنعت برق وارد شده است و در این شرائط سخت مجموعه نگری در صنعت برق بویژه در بخش نقدیگی باید به گونه‌ای باشد که بتوان با آن، این صنعت را اداره کرد.
وی در عین حال با قدردانی از تلاشهای همه جانبه وزیر نیرو برای بهبود شرائط صنعت برق، ابراز امیدواری کرد که گشایشی در امور این صنعت بویژه در بحث هدفمندی حاصل شود.
کردی افزود: در شبکه انتقال برق با مسائل متعددی مواجهیم که اگر برای آنها تدبیری اندیشیده نشود ما را دچار گرفتاری خواهد کرد، مسائلی همچون جریان اتصال کوتاه شبکه، پرباری ترانسها، مسائل هارمونیکی و غیره که شبکه را تهدید می‌کنند، این در حالی است که به لحاظ یافتن راه حل نیز کار چندانی انجام نشده و کارها بیشتر مقطعی بوده و کار منسجم و خاصی را نتوانستیم ارائه دهیم، بنابراین همه باید در این زمینه کمک کنیم.
مدیرعامل شرکت توانیر تصریح کرد: اگر به سمتی پیش برویم که حوزه‌ ها وظایفشان را خود برعهده بگیرند، مناسبتر است، از این رو در ساختار جدید بحث تولید پراکنده، تجارت خارجی، برق روستایی و دفتر بررسیهای مالی و بازرگانی و امور مرتبط با بازرسی و ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات از جایگاه مشخصتر و باثبات‌تری برخوردار شده است.
وی در خصوص وضع مولدهای تولید پراکنده در کشور نیز گفت: در این بخش طی چند سال گذشته 700 مگاوات ظرفیت ایجاد شد که امیدواریم امسال این میزان را به رقم قابل توجه 900 مگاوات برسانیم.
کردی برق رسانی به روستاها را جزو اقدامهای اصلی در حوزه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: امسال با برق رسانی به 490 روستای باقیمانده، پرونده برق رسانی به روستاهای بالای 5 خانوار در کشور بسته می‌شود.

۹۵/۰۴/۰۵
۱۶:۱۱

ظرفیت های بزرگ انرژی نوین سیستان در انتظار سرمایه گذاران

زاهدان- ایرنا- نبود سرمایه گذار برای بهره گیری از انرژی های باد و نور خورشیدِ تمام نشدنی در منطقه سیستان سبب هدر رفت این منابع خدادادی و گسترش محرومیت در این منطقه شده در حالی که سرمایه گذاری در این حوزه با بازدهی سریع و سود سرشار همراه است.

به گزارش ایرنا، منطقه سیستان واقع در شمال سیستان و بلوچستان یکی از مناطق خاص دنیا محسوب می شود که باد و نور خورشید همواره در آن وجود داشته و آوازه بادهای موسمی 120 روزه معروف آن به گوش همه رسیده است.
گرچه بادهای 120 روزه در مقطع زمانی خاصی با شدت زیاد وزیده می شود اما سایر اوقات سال نیز وزش باد در این منطقه تداوم دارد.
همچنین تابش تقریبا عمود نور خورشید در این منطقه سبب بروز روزهای گرم و آفتابی در آن شده است و به گفته برخی کارشناسان بیشتر ایام سال دمای هوای منطقه سیستان به بیش از 50 درجه می رسد.
**منابع بی پایان و تنها یک توربین بادی در سیستان
با وجود چنین منابع تمام نشدنی تنها یک توربین بادی در این منطقه وجود دارد که به گفته کارشناسان بیشترین راندمان را نیز در کشور داشته است و البته هیچگونه ابزاری برای بهره برداری از نور خورشید در آن نیست.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه زابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در منطقه سیستان تنها یک توربین بادی در محدوده شهر رامشار وجود دارد.
هوشنگ ناظری ادامه داد: این توربین در سال 87 با سرمایه گذاری 10 میلیارد ریالی و با مشارکت شهر رامشار، وزارت نیرو و دانشگاه زابل نصب و راه اندازی شد.
وی افزود: این توربین بادی در سالهای اخیر توانسته بیشترین راندمان تولید را در کشور و در همسنجی با توربین های بادی منطقه منجیل داشته باشد.
وی بیان کرد: گرچه محدوده ای هزار هکتاری در سال 87 برای نصب توربین های بیشتر در منطقه رامشار در نظر گرفته شده اما به دلیل نبود سرمایه گذار هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.
وی گفت: کشورهای فنلاند و استرالیا در سالهای قبل برای سرمایه گذاری در این زمینه اقدام کرده اند اما متاسفانه بنابر برخی دلایل منصرف شدند.
**طبیعت، مواد اولیه تولید انرژی را در اختیار سرمایه گذاران قرار داده است
این منطقه از دیرباز جولانگاه بادهای سهمگین بوده و آفتاب تمام نشدنی آن همزاد با پیدایش منطقه وجود داشته است.
فرماندار شهرستان ویژه زابل اظهار داشت: در منطقه سیستان 2 روش تولید انرژی نو از طریق خورشید و نیز باد بصورت تحقیقاتی اثبات شده است.
ناظری ادامه داد: یکی از دغدغه های سرمایه گذاران در هر زمینه ای یافتن مواد اولیه برای تولید کالاست که در منطقه سیستان این مواد به راحتی در اختیار آنان قرار دارد.
وی افزود: انرژی باد همواره در سیستان وجود دارد و حتی در برخی شرایط تا 180 روز بصورت پیوسته و شدید وزش داشته است.
وی تصریح کرد: همچنین در سایر اوقات سال وزش این بادها وجود دارد و طبیعت مواد اولیه ایجاد انرژی های نو از این طریق را در اختیار سرمایه گذاران قرار داده است.
فرماندار زابل خاطرنشان کرد: انرژی خورشید نیز یکی از مواد اولیه بی پایان در این منطقه به منظور بهره برداری برای تولید انرژی های نو است به طوری که به علت نزدیکی منطقه سیستان به نصف النهار مبدا تابش خورشید حداقل برای 12 ساعت در روز در این منطقه وجود دارد.
*تضمین بازگشت سرمایه در صورت سرمایه گذاری در این بخش
بازار فروش کالا یکی دیگر از دغدغه های سرمایه گذاران است که در منطقه سیستان به دلیل قرار گرفتن در جوار کشور افغانستان و نیاز روزافزون این کشور به واردات انرژی این مشکل وجود ندارد و این موضوع خرید تضمینی کالا و برگشت سرمایه را به دنبال دارد.
ناظری تصریح کرد: هم اینک تمام دنیا نیاز به انرژی دارند و تولید انرژی یکی از صنایعی است که بازار خاص خود را دارد.
وی با بیان اینکه کشور افغانستان و پاکستان همواره متقاضی واردات انرژی از ایران اسلامی هستند بیان کرد: هم اینک برق شهر زرنج افغانستان از سوی ایران اسلامی تامین می شود و وجود مزرعه تولید انرژی های نو در سیستان نیز می تواند نقش بسزایی در صادرات انرژی داشته باشد.
**نبود سرمایه گذار و هدر رفت سرمایه های خدادادی در سیستان
در دنیای رو به پیشرفت و نیز شرایط نابسامان مالی کنونی نمی توان از دولت انتظار داشت تا در تمام زمینه ها ورود مستقیمی داشته باشد و باید بیشتر به سمت فعال شدن سرمایه گذاران بخش خصوصی حرکت کرد.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: دولت نقش خود را در اخذ مجوز های لازم برای ساخت مزرعه انرژی های نو از سازمان انرژی های نو به خوبی ایفا کرده و این موضوع را در برنامه های خود قرار داده است.
ناظری ادامه داد: مشکلی اصلی، نبود سرمایه گذار در این زمینه است که سبب بی بهره ماندن این منابع طبیعی و خدادادی شده است.
وی افزود: مردم می توانند در قالب شرکت های سرمایه گذاری سهام خریداری کرده و از این طریق نقدینگی لازم برای ایجاد مزارع انرژی های نو در سیستان فراهم شود.
وی تصریح کرد: رسیدن به این هدف تنها نیاز به ایفای نقش فعال مردم دارد.
فرماندار شهرستان ویژه زابل خاطرنشان کرد: اخیرا یک شرکت سهامی خاص مجوز های لازم در این زمینه را نیز اخذ و برای خرید و نصب توربین های بادی با کشور چین توافق کرده است.
منطقه باد خیز و نورگیر سیستان با وجود تمام ظرفیت های نهفته و آشکار خود از نظرها دور مانده و محرومیت بر آن سایه افکنده است در حالیکه توسعه انرژی های نو (که از چشم سرمایه گذاران خارجی دور نمانده) نه تنها می تواند محرومیت را زدوده بلکه انرژی مورد نیاز ساکنان این منطقه و مردم آنسوی مرز در افغانستان را نیز تامین کند.
7311 / 6081

۹۵/۰۴/۰۵
۱۵:۴۰

ساخت ذخیره سازهای برق ضروری است

معاون هماهنگی شرکت توانیر گفت : ساخت ذخیره سازهای برق ضروری است و باید این فناوری را کسب کنیم .

محمودرضا حقی فام در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به اینکه ذخیره سازها در مدیریت پیک مصرف و مدیریت مناسب شبکه کاربرد زیادی دارد ، افزود : این فناوری همان ساخت باتری با ظرفیت های بالاست که خوشبختانه در کشور ما صنایع دفاع برای اهدافی غیر از برق وارد این عرصه شده است.
وی گفت : باید بتوانیم فناوری ساخت ذخیره سازها را که فناوری آن در حال حاضر در دست چند کشور مانند ژاپن ، کره و برخی دیگر از کشورهای صنعتی قرار دارد ، بدست آوریم چون در سال های آینده داشتن این فناوری یک ضرورت خواهد بود.
حقی فام درباره قرارداد ایران با کره گفت: طرح افزایش ولتاژ 760 کیلو ولت ، هوشمند سازی شبکه برق ، کاهش تلفات شبکه سراسری برق و ذخیره سازها از موضوعات مورد توافق بیان ایران و کره جنوبی است.
معاون هماهنگی توانیر با اشاره به رشد مصرف حداقل 5 درصدی برق در تابستان امسال گفت : در بخش نیروگاهی که سالانه 4 تا 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید باید وارد مدار شود نتوانستیم این بخش را محقق کنیم بنابراین در بخش توزیع با مدیریت مصرف باید این نیاز را پوشش دهیم.
وی شناور کردن پیک برای کاهش پیک تابستان و قراردادهای خرید برق از مولدهای خودگردان مانند پتروشیمی و دانشگاهها و تعمیرات صنایع در فصل تابستان را از جمله اقدامات مدیریت مصرف برشمرد.
حقی فام گفت : ذخیره عملیاتی را یکی دیگر از راه های مدیریت مصرف در تابستان ذکر کرد و گفت : برخی از واحدهای صنعتی برای جلوگیری از مشکلات در تامین برق اعلام آمادگی کردند که در صورت وجود مشکل در تولید با اعلام قبلی این واحدهای صنعتی مصرف بار خود را کاهش دهند.
معاون هماهنگی توانیر تاکید کرد : تمام تکنیک های مرسوم دنیا برای عبور از پیک تابستان در حال اعمال است.
وی افزود : در بخش توزیع نیز اگر شرایط شبکه به حالت اضطرار رسید ، می توانیم برخی از بارهای غیرمهم را در مقاطع بسیار محدود زمانی از مدار خارج کرد.
حقی فام با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما در مصرف برق تابستان وسایل سرمایشی است ، گفت : مصرف کولرهای گازی باید با توجه به وضعیت آب و هوایی کشور باشد مثلا در مناطق جنوب و شمال کشور استفاده از کولرهای گازی لازم است اما در مناطق خشکی مثل تهران استفاده از این کولرها نیاز نیست.
وی غیر استاندارد بودن کولرهای گازی را یکی از مشکلات صنعت برق برشمرد و گفت : این جزء مسئولیت وزارت نیرو نیست و اغلب این کولرها استاندارد نیستند .
معاون هماهنگی توانیر با تاکید بر اینکه اگر مشترکان در استفاده از کولرهای گازی حداقل مصرف را داشته باشند به مشکلی برنمی خوریم ، گفت : نمی خواهیم به رفاه مردم ضربه بخورد.
وی از وزارت صنعت خواست برای استاندارد کردن کولرهای گازی در سالهای آینده اقدام کند.
حقی فام گفت : عمده کولرهایی که وارد می شود برچسب انرژی پایین دارد که باید جلوی آن گرفته شود.

۹۵/۰۴/۰۵
۱۴:۱۷

درآمدزایی نفتکش های ایرانی در پساتحریم/ میانگین درآمد؛ ٥٠ هزار دلار

خبرگزاری شبستان:نفتکش های ایرانی دارای قابلیت های مناسبی برای حمل نفت به اقصی نقاط دنیا هستند و بعد از لغو تحریم ها امنیت بهتر سفر آنها نیز تامین شده است و این امر باعث شده است که میانگین درآمد ٥٠ هزار دلاری را از این راه عاید کشور کنند.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: کشتی نفت‌کش شناور ویژه‌ای است که برای حمل مقادیر بالای نفت طراحی شده‌است. به طور کلی سه نوع تانکر نفت وجود دارد، تانکر نفت خام و تانکر فراورده‌های نفتی و تانکر گاز. به نفت‌کش بزرگی که ظرفیت آن از ۱۶۰ تا۳۲۰ هزار تن باشد اصطلاحاً نفت‌کش غول‌پیکر:(VLCC:VERY LARGE CARGO CARRIER) گفته می‌شود. به نفت‌کش بسیار بزرگی که ظرفیت آن بیش از ۳۲۰ هزار تن باشد نفت‌کش کوه‌پیکر (ULCC: ULTRA LARGE CARGO CARRIER ) می‌گویند. کشتی نفتکش مخصوص حمل نفت خام به صورت فله طراحی و ساخته شده است. این کشتی ها در ابعاد مختلف وجود دارند. سطح عرشه این کشتی ها از لوله ها و پمپ ها پوشیده شده است که مخصوص حمل و انتقال نفت خام هستند. نفتکش جدید دارای پوشش های خاص برای جلوگیری از نشت نفت به آب دریا هستند. ظرفیت و اندازه این نفتکش ها متفاوت است ولی برای طبقه بندی آنها حدودی را تعریف کرده اند که بر حسب گنجایش نفت خام تقسیم بندی شده است.
 
بنابراین گزارش، با توجه به جایگاه کشورمان در زمینه تولید نفت و گاز در دنیا؛ نفتکش های ایرانی دارای قابلیت های مناسبی برای حمل این کالا به اقصی نقاط دنیا هستند و بعد از لغو تحریم ها با ارتباط با بیمه های صادراتی؛ امنیت بهتر سفر آنها نیز تامین شده است. فعالیت این نفتکشها منبع درآمدی برای کشور است بطوری که به گفته مدیر بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران، میانگین درآمد نفتکشهای غول پیکر ایرانی؛ ٥٠ هزار دلار است.
 
این گزارش می افزاید: نصر الله سردشتی، معاون بازرگانی شرکت ملی نفتکش ایران درباره نفتکش های ایران به شانا گفته است: "تقریبا پنج ماهی از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می گذرد، سوای برخی کج خلقیها برای اجرای این برنامه، این برنامه جان تازه ای به نفتکشهای ایرانی داده است. وضع این شرکت در پسابرجام عالی است. مشکلات پرچم، موسسه های رده بندی و بیمه حل شده است و بزودی به سیستم پیشین و پیش از تحریمها که می توانستیم با بازار بین المللی کار کنیم، برمی گردیم.
 
یادآور می شود: شرکت ملی نفت ایران از سال ۱۳۳۰ تاکنون عهده دار سامان بخشیدن و سیاستگذاری فعالیت های صنعت نفت اعم از اکتشاف، حفاری، تولید، پژوهش و توسعه، پالایش و توزیع نفت، گاز و فرآورده های نفتی و صادرات آن بوده است. این شرکت با در اختیار داشتن ذخیره های عظیم هیدروکربوری، یکی از بزرگترین شرکت های نفتی جهان به شمار می آید. با پیشرفت دانش و فنآوری صنعت نفت و پیچیده تر شدن مناسبت های اقتصادی و سیاسی، جایگاه شرکت ملی نفت ایران نیز ارتقا یافته است. از این رو سیاست های ملی، منطقه ای و همکاری با کشورهای مهم صنعتی در زمینه تامین انرژی و ایجاد ثبات در بازارهای جهانی نفت در دستور کار این شرکت قرار دارد.
 
شرکت ملی نفت ایران بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی با تفویض اختیار به بخش های گوناگون، ضمن نظارت عالی بر فعالیت صنعت نفت، اقدام موثر در زمینه تاسیس بنگاه های اقتصادی به انجام رسانده است. همچنین با تامین منابع مالی و اقلام مورد نیاز توسعه و رشد در راستای به روز رسانی دانش و فنآوری در زمینه اکتشاف، حفاری و بهره برداری با اعتماد به متخصصان و کارکنان ایرانی، گام های بلندی در این راه برداشته است.
 
شرکت ملی نفت ایران مجموعه ای سازمان یافته از واحدهای مدیریتی (مدیریت امور بین الملل، مدیریت پژوهش و فناوری، مدیریت برنامه ریزی تلفیقی، مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز، مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت توسعه منابع انسانی، مدیریت امور مالی، مدیریت امور حقوقی، مدیریت اکتشاف، مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست، طرح کمک به عمران مناطق نفت خیز)، واحد های ستادی(روابط عمومی، هسته گزینش، حراست،امور بازرسی و پاسخگویی به شکایات،حسابرسی داخلی)، سازمانی ( پژوهشگاه صنعت نفت،سازمان بهداشت و درمان ،شرکت ملی صادرات گاز ایران، سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور، صندوق های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان)، شرکت های تولیدی (شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت نفت و گاز پارس، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت و گاز اروندان، شرکت نفت خزر) و شرکت های خدمات فنی (شرکت ملی حفاری ایران، شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت تهران، شرکت پایانه های نفتی ایران، سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس) است .

۹۵/۰۴/۰۶
۰۸:۱۲

شعبانپور خبر داد گشایش در پرداخت مطالبات کارگران پارس جنوبی/ بارگیری دو سکو از فاز ۱۴ به فازهای ۱۷ و ۱۸

شعبانپور با اشاره به روانه شدن 2 سکو از فاز 14 به سمت فازهای 17 و 18 گفت: برنامه ما این است که دو سکوی یارد صدرا با تغییرات و اصلاحاتی که درآنها انجام می شود قطعا طلب فاز 14 از آن دو سکو تامین شود.

علی اکبر شعبانپور مدیر عامل شرکت نفت وگاز پارس در نشستی خبری که به منظور تشریح عملیات بارگیری سکوی ۱۸B پارس جنوبی برگذار شد، با اشاره به وسعت عملیات و کار تخصصی مجموعه دست اندرکاران، گفت: با برنامه ریزی که انجام دادیم سکوی ۱۴B با یکسری تغییرات و با توجه به اینکه دو سکو مربوط به ۱۷ B و ۱۸B در یارد صدرا به دلیل عملا پیشرفتی نداشتند و به دلیل رویکرد کلی وزارت نفت که برداشت از میدان مشترک در اولویت اول بوده است به این نتیجه رسیدیم که ما با توجه به اینکه فاز ۱۴ از نظر پیشرفت عقب‌تر بوداینجابجایی و تغییرات صورت گیرد.
وی توضیح داد: عرشه یاد شده ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ تن وزن دارد و با برنامه ریزی ظرف ساعت معین صبح روز گذشته (۷: ۱۰ دقییقه تا ۷: ۳۰) با توجه به اندازه گیری مد دریا کار انجام شود لذا سطح بارج با سطح کنار اسکله یکی شده بود و شرایط به گونه‌ای بود که بوجی روی بارج رفته و با توجه به جکهای قرار گرفته مجموعه سازه ۲۷۰۰ تنی روی جکاپ مخصوص نشسته و بعد از آن مهار بندی سکو روی بارج انجام می‌شود.
شعبانپور اظهار داشت: برنامه این مهار بندی نیز در حد ۲۰ روز است و طبق برنامه ریزی پیش بینی شده ۲۵ یا ۲۶ تیر ماه پایان مهار بندی و حرکت به سمت دریا خواهد بود و برای حرکت به سمت دریا نیز معمولا حدود ۲ تا ۳ روز بستگی به شرایط دریا که جو به گونه‌ای باشد که بارج با یدک کش مخصوص به سمت موقعیت حرکت می‌کند و برای نصب هم طبق برنامه‌هایی که هست باید سه روز وضعیت دریا به گونه‌ای باشد که امواج آرام باشد تا نصب انجام شود.
وی ادامه داد: اکنون ۱۱ چاه روی سکوی ۱۸ B حفاری تمام شده و شرایط آماده جداسازی است و حداکثر تا هفته آینده سکو آماده نصب عرشه است وطی برنامه ۲۵ و ۲۶ تیر نصب می‌شود و زمان نصب هم ماکزیمم یک هفته پیش بینی می‌شود و بعد از نصب هم عملیات اجرایی در دریا شروع می‌شود.
مدیر عامل نفت و گاز پارس گفت: عملیات اجرایی در دریا شامل دو بخش اصلی هوکاپ و راه اندازی است که از جمله ۱۱ چاه حفاری شده و شیرهای سرچاهی به قسمت‌های مختلف متصل شود یعنی ۱۱ لوله کشی مخصوص و از آلیاژهای مخصوص با مشخصات خاص که همگی پیش بینی شده و باید انجام شود.
وی ادامه داد: علاوه بر این مشعل و پایه هم باید نصب شود که روز دهم تیر نیز سه پایه حمل و نصب و سپس خطوط ارتباطی به مشعل نصب می‌شود و بعد راه اندازی سکو انجام می‌شود ضمن اینکه برای صرفه جویی در هزینه‌ها و همچنین تسهیل در اجرا بیشتر مراحل کار در خشکی انجام می‌شود لذا عرشه با پیشرفت ۹۲ درصدی و با عملیات مهار بندی و نصب تا ۹۶ تا ۹۸ درصد پای کار می‌آید و ۲ درصد باقیمانده نیز هوک آپ و راه اندازی است.
شعبانپور تصریح کرد: سکویی که به دریا می‌رود معمولا ۶۰ درصد پیش راه اندزی و ۴۰ درصد راه اندازی می‌شود و بقیه هم در دریا انجام می‌شود.
وی با اشاره به تعبیه امکانات خوابگاه با ظرفیت ۴۰۰ نفر گفت: بنابراین برنامه هوکاپ و راه اندازی و تاریخ خروج گاز، طبق پیش بینی ما ۵ ماه از تاریخ مرداد ماه است لذا برنامه راه اندازی و خروج گاز از اواخر آذر انجام می‌شود و در ‌نهایت ما طی ۶ ماه آینده یک میلیارد فوت مکعب تولید از فاز ۱۸ خواهیم داشت.
وی درباره عرشه ۱۷ B نیز اظهار داشت: این سکو نیز‌ همان سکوی ۱۴ C است که با تغییرات و اصلاحات جایگزین می‌شود و اکنون در حد ۸۶ درصد پیشرفت دارد و برنامه داریم که تا ۲ ماه آینده آماده بارگیری شود.
شعبانپور تصریح کرد: مجموعا فازهای ۱۷ و۱۸ که یک پالایشگاه ۲ میلیارد فوت مکعبی است با استفاده از دو عرشه ۱۷Bو ۱۸B تا پایان امسال به تولید خواهد رسید.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های شرکت ISOICO در زمینه ساخت سکو اظهار داشت: این شرکت تا کنون ۸ عرشه و یک سکوی SQ۱ پشتیبانی برای فاز یک در این یارد ساخته شده که البته منهای سکوهای شرکت ملی نفت و فلات قاره بوده است ضمن اینکه بعد از برجام و با برنامه‌های توسعه‌ای که هدف گذاری بالا با اولویت مخازن مشترک برنامه ریزی شده قطعا از پتانسیل این یارد استفاده می‌شود البته در زمینه کشتی سازی هم پتانسیل بالایی دارد.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس همچنین گفت: برنامه داریم که تا پایان سال عرشه آماده نصب روی ۱۴ Aانجام شود و بارگیری شود و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب از ظرفیت خالی فاز ۱۲ استفاده کنیم و با برنامه‌ای که داریم سکوی بعدی سال آینده در برنامه‌مان خواهد بود.
وی در ادامه درباره دلایل جایگزینی صورت گرفته توضیح داد: تیم مهندسی پیمانکار و نفت وگاز پارس مدارک فنی ونقشه‌های مربوط به ۱۸B و همچنین ۱۷ B و همچنین مدارک فنی این دو سکوی ۱۴ را بررسی کردند و بعد از اینکه ابعاد مشخص شد و وزن و همچنین مخصت فنی و فرایندی مشخص شد با اصلاحتی جایگزینی انجام شد.
شعبانپور اضافه کرد: علت اینجایگزینی بود که برای دو سکوی فرعی فاز ۱۷ و ۱۸ در یارد صدرا در حال ساخت بود که به دلیل مشکلات این شرکت عملا فقط طبقات ساخته شده بوئد لذا بعد از بررسی دریافتیم که امکان ادامه کار وجود ندارد و برنامه اولویت فاز ۱۴ هم مشخص شد و نتیجه این شد که جایگزینی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: برنامه ما این است که دو سکوی یارد صدرا با تغییرات و اصلاحاتی که انجام می‌شود قطعا طلب فاز ۱۴ از آن دو سکو تامین شود.
 مدیرعامل نفت و گاز پارس گفت: در حال حاضر مدیریت صدرا به عهده قرارگاه است و تیم مدیریت جدید تعیین شده و برنامه ما برای این شرکت این است که باید برای فاز ۱۳، ۴ سکو و ۲۲و ۲۴ هم ۴ سکو و بری ۱۷ و ۱۸ نیز ۱۰ سکو آماده کنند.
وی درباره اولویت امسال در پارس جنوبی گفت: ما تولید از فاز ۲۰ و ۲۱ هر کدام با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب (۲۸. ۴ میلیون متر مکعب) و فاز ۱۹، ۲ میلیارد فوت مکعب، و یک میلیارد فوت مکعب از ۱۷ و ۱۸ که تولید از ۵ فاز متعارف و معادل ۵ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد بود و طبق پیش بینی تا پایان سال باید بتوانیم این ۵ فاز را فعال کنیم و البته وضعیت نسبتا خوبی هم داریم.
وی تصریح کرد: هفته گذشته سکوی ۱۹A بارگیری و شنبه هم عرشه فاز۲۱ هر دو با یک بارج بارگیری می‌شود، در فاز ۱۹ سکوی اقماری راه اندازی شده وبا راه اندازی واحد شیرین سازی یک میلیارد فوت مکعب از فاز ۱۹ تولید خواهیم داشت و از فاز ۲۱ هم تا آذر یک میلیارد فوت مکعب وارد مدار می‌شود و از فاز ۱۹ B ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در برنامه امسال است.
 شعبانپور خاطرنشان کرد: با توجه به گشایشی که از نظر شرایط مالی پیش آماده برنامه‌مان این است که ۶ سکو در سال جاری نصب وبه بهره برداری و تولید برسد.
 وی همچنین گفت: سکوی هفتم که مربوط به فاز ۱۴ است سال آینده به مرحله بارگیری رسیده و زمان راه اندازی نیز ۶ ماهه سال آینده خواهد بود که بخشی از خوراک فاز ۱۲ تامین می‌کند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس یادآور شد: با این وضعیت قطعا ۱۰۰ می‌لون متر مکعب از ۵ فاز امسال به تولید می‌رسد و تولید روزانه ایران به قطر رسیده و حتی از آن عبور می‌کنیم.
وی درباره برنامه قطر در تولید و برداشت از این میدان گفت: کشور قطر در سه سال گذشته بیشتر روی حفظ تولید کار می‌کند.
شعبانپور درباره تامین مالیفازهای ۱۷ و ۱۸ اظهار داشت: در پالایشگاه‌ها کاملا مجموعه شرایط آماده و یوتیلیتی وشیرین سازی آماده است یک واحد با بخش دریا کار می‌کند و یک فاز با گاز ۶و۷و۸ در حال تولید است و گوگرد سازی هم بزودی راه اندازی می‌شود و تامین مالی در چارچوب قرارداد انجام شده است.
وی درباره وضعیت فاز ۱۳ بعد از برخورد کشتی نروژی با جکت اظهار داشت: بعد از حل مشکل بیمه و ایمن سازی اکنون در مرحله آواربرداری هستیم و ساخت جکت نیز برای نصب در برنامه کاری است اما در هر صورت تصادف باعث شد سکوی ما که آماده بود از اولویت کنار برود و ۲ سکوی دیگر در حال آماده سازی هستد و برای سال آینده که ۲ سکو و ۲ عرشه آماده می‌شود.
مدیر عامل شرکت نفت و گز پارس درباره تغییر در پرداختی به کرگران پروژه‌ها بعد از گشایش‌های مالی اظهار داشت: ما زمانی هم که محدودیت منابع مالی داشتیم به اندازه‌ای به پروژه‌ها تزریق می‌کردیم که حقوق و مطالبات کارگری داده شود اما در هر صورت با گشایش مالی هر شرکتی که در پروژه‌ها کار کند پول به میزان کافی تزریق می‌شود.
وی ادامه داد: بیشتر قرارداد‌ها به جز فاز ۱۹ و ۱۴ بیشتر مطالبات پرداخت شده ضمن اینکه برداشت از دریا و درصد پیشرفت کار اولویت ما در پرداخت‌ها بوده است.
علی اکبر شعبانپور مدیر عامل شرکت نفت وگاز پارس در نشستی خبری که به منظور تشریح عملیات بارگیری سکوی ۱۸B پارس جنوبی برگذار شد، با اشاره به وسعت عملیات و کار تخصصی مجموعه دست اندرکاران، گفت: با برنامه ریزی که انجام دادیم سکوی ۱۴B با یکسری تغییرات و با توجه به اینکه دو سکو مربوط به ۱۷ B و ۱۸B در یارد صدرا به دلیل عملا پیشرفتی نداشتند و به دلیل رویکرد کلی وزارت نفت که برداشت از میدان مشترک در اولویت اول بوده است به این نتیجه رسیدیم که ما با توجه به اینکه فاز ۱۴ از نظر پیشرفت عقب‌تر بوداینجابجایی و تغییرات صورت گیرد.
وی توضیح داد: عرشه یاد شده ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ تن وزن دارد و با برنامه ریزی ظرف ساعت معین صبح روز گذشته (۷: ۱۰ دقییقه تا ۷: ۳۰) با توجه به اندازه گیری مد دریا کار انجام شود لذا سطح بارج با سطح کنار اسکله یکی شده بود و شرایط به گونه‌ای بود که بوجی روی بارج رفته و با توجه به جکهای قرار گرفته مجموعه سازه ۲۷۰۰ تنی روی جکاپ مخصوص نشسته و بعد از آن مهار بندی سکو روی بارج انجام می‌شود.
شعبانپور اظهار داشت: برنامه این مهار بندی نیز در حد ۲۰ روز است و طبق برنامه ریزی پیش بینی شده ۲۵ یا ۲۶ تیر ماه پایان مهار بندی و حرکت به سمت دریا خواهد بود و برای حرکت به سمت دریا نیز معمولا حدود ۲ تا ۳ روز بستگی به شرایط دریا که جو به گونه‌ای باشد که بارج با یدک کش مخصوص به سمت موقعیت حرکت می‌کند و برای نصب هم طبق برنامه‌هایی که هست باید سه روز وضعیت دریا به گونه‌ای باشد که امواج آرام باشد تا نصب انجام شود.
وی ادامه داد: اکنون ۱۱ چاه روی سکوی ۱۸ B حفاری تمام شده و شرایط آماده جداسازی است و حداکثر تا هفته آینده سکو آماده نصب عرشه است وطی برنامه ۲۵ و ۲۶ تیر نصب می‌شود و زمان نصب هم ماکزیمم یک هفته پیش بینی می‌شود و بعد از نصب هم عملیات اجرایی در دریا شروع می‌شود.
مدیر عامل نفت و گاز پارس گفت: عملیات اجرایی در دریا شامل دو بخش اصلی هوکاپ و راه اندازی است که از جمله ۱۱ چاه حفاری شده و شیرهای سرچاهی به قسمت‌های مختلف متصل شود یعنی ۱۱ لوله کشی مخصوص و از آلیاژهای مخصوص با مشخصات خاص که همگی پیش بینی شده و باید انجام شود.
وی ادامه داد: علاوه بر این مشعل و پایه هم باید نصب شود که روز دهم تیر نیز سه پایه حمل و نصب و سپس خطوط ارتباطی به مشعل نصب می‌شود و بعد راه اندازی سکو انجام می‌شود ضمن اینکه برای صرفه جویی در هزینه‌ها و همچنین تسهیل در اجرا بیشتر مراحل کار در خشکی انجام می‌شود لذا عرشه با پیشرفت ۹۲ درصدی و با عملیات مهار بندی و نصب تا ۹۶ تا ۹۸ درصد پای کار می‌آید و ۲ درصد باقیمانده نیز هوک آپ و راه اندازی است.
شعبانپور تصریح کرد: سکویی که به دریا می‌رود معمولا ۶۰ درصد پیش راه اندزی و ۴۰ درصد راه اندازی می‌شود و بقیه هم در دریا انجام می‌شود.
وی با اشاره به تعبیه امکانات خوابگاه با ظرفیت ۴۰۰ نفر گفت: بنابراین برنامه هوکاپ و راه اندازی و تاریخ خروج گاز، طبق پیش بینی ما ۵ ماه از تاریخ مرداد ماه است لذا برنامه راه اندازی و خروج گاز از اواخر آذر انجام می‌شود و در ‌نهایت ما طی ۶ ماه آینده یک میلیارد فوت مکعب تولید از فاز ۱۸ خواهیم داشت.
وی درباره عرشه ۱۷ B نیز اظهار داشت: این سکو نیز‌ همان سکوی ۱۴ C است که با تغییرات و اصلاحات جایگزین می‌شود و اکنون در حد ۸۶ درصد پیشرفت دارد و برنامه داریم که تا ۲ ماه آینده آماده بارگیری شود.
شعبانپور تصریح کرد: مجموعا فازهای ۱۷ و۱۸ که یک پالایشگاه ۲ میلیارد فوت مکعبی است با استفاده از دو عرشه ۱۷Bو ۱۸B تا پایان امسال به تولید خواهد رسید.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های شرکت ISOICO در زمینه ساخت سکو اظهار داشت: این شرکت تا کنون ۸ عرشه و یک سکوی SQ۱ پشتیبانی برای فاز یک در این یارد ساخته شده که البته منهای سکوهای شرکت ملی نفت و فلات قاره بوده است ضمن اینکه بعد از برجام و با برنامه‌های توسعه‌ای که هدف گذاری بالا با اولویت مخازن مشترک برنامه ریزی شده قطعا از پتانسیل این یارد استفاده می‌شود البته در زمینه کشتی سازی هم پتانسیل بالایی دارد.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس همچنین گفت: برنامه داریم که تا پایان سال عرشه آماده نصب روی ۱۴ Aانجام شود و بارگیری شود و ۵۰۰ میلیون فوت مکعب از ظرفیت خالی فاز ۱۲ استفاده کنیم و با برنامه‌ای که داریم سکوی بعدی سال آینده در برنامه‌مان خواهد بود.
وی در ادامه درباره دلایل جایگزینی صورت گرفته توضیح داد: تیم مهندسی پیمانکار و نفت وگاز پارس مدارک فنی ونقشه‌های مربوط به ۱۸B و همچنین ۱۷ B و همچنین مدارک فنی این دو سکوی ۱۴ را بررسی کردند و بعد از اینکه ابعاد مشخص شد و وزن و همچنین مخصت فنی و فرایندی مشخص شد با اصلاحتی جایگزینی انجام شد.
شعبانپور اضافه کرد: علت اینجایگزینی بود که برای دو سکوی فرعی فاز ۱۷ و ۱۸ در یارد صدرا در حال ساخت بود که به دلیل مشکلات این شرکت عملا فقط طبقات ساخته شده بوئد لذا بعد از بررسی دریافتیم که امکان ادامه کار وجود ندارد و برنامه اولویت فاز ۱۴ هم مشخص شد و نتیجه این شد که جایگزینی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: برنامه ما این است که دو سکوی یارد صدرا با تغییرات و اصلاحاتی که انجام می‌شود قطعا طلب فاز ۱۴ از آن دو سکو تامین شود.
 مدیرعامل نفت و گاز پارس گفت: در حال حاضر مدیریت صدرا به عهده قرارگاه است و تیم مدیریت جدید تعیین شده و برنامه ما برای این شرکت این است که باید برای فاز ۱۳، ۴ سکو و ۲۲و ۲۴ هم ۴ سکو و بری ۱۷ و ۱۸ نیز ۱۰ سکو آماده کنند.
وی درباره اولویت امسال در پارس جنوبی گفت: ما تولید از فاز ۲۰ و ۲۱ هر کدام با ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب (۲۸. ۴ میلیون متر مکعب) و فاز ۱۹، ۲ میلیارد فوت مکعب، و یک میلیارد فوت مکعب از ۱۷ و ۱۸ که تولید از ۵ فاز متعارف و معادل ۵ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد بود و طبق پیش بینی تا پایان سال باید بتوانیم این ۵ فاز را فعال کنیم و البته وضعیت نسبتا خوبی هم داریم.
وی تصریح کرد: هفته گذشته سکوی ۱۹A بارگیری و شنبه هم عرشه فاز۲۱ هر دو با یک بارج بارگیری می‌شود، در فاز ۱۹ سکوی اقماری راه اندازی شده وبا راه اندازی واحد شیرین سازی یک میلیارد فوت مکعب از فاز ۱۹ تولید خواهیم داشت و از فاز ۲۱ هم تا آذر یک میلیارد فوت مکعب وارد مدار می‌شود و از فاز ۱۹ B ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در برنامه امسال است.
 شعبانپور خاطرنشان کرد: با توجه به گشایشی که از نظر شرایط مالی پیش آماده برنامه‌مان این است که ۶ سکو در سال جاری نصب وبه بهره برداری و تولید برسد.
 وی همچنین گفت: سکوی هفتم که مربوط به فاز ۱۴ است سال آینده به مرحله بارگیری رسیده و زمان راه اندازی نیز ۶ ماهه سال آینده خواهد بود که بخشی از خوراک فاز ۱۲ تامین می‌کند.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس یادآور شد: با این وضعیت قطعا ۱۰۰ می‌لون متر مکعب از ۵ فاز امسال به تولید می‌رسد و تولید روزانه ایران به قطر رسیده و حتی از آن عبور می‌کنیم.
وی درباره برنامه قطر در تولید و برداشت از این میدان گفت: کشور قطر در سه سال گذشته بیشتر روی حفظ تولید کار می‌کند.
شعبانپور درباره تامین مالیفازهای ۱۷ و ۱۸ اظهار داشت: در پالایشگاه‌ها کاملا مجموعه شرایط آماده و یوتیلیتی وشیرین سازی آماده است یک واحد با بخش دریا کار می‌کند و یک فاز با گاز ۶و۷و۸ در حال تولید است و گوگرد سازی هم بزودی راه اندازی می‌شود و تامین مالی در چارچوب قرارداد انجام شده است.
وی درباره وضعیت فاز ۱۳ بعد از برخورد کشتی نروژی با جکت اظهار داشت: بعد از حل مشکل بیمه و ایمن سازی اکنون در مرحله آواربرداری هستیم و ساخت جکت نیز برای نصب در برنامه کاری است اما در هر صورت تصادف باعث شد سکوی ما که آماده بود از اولویت کنار برود و ۲ سکوی دیگر در حال آماده سازی هستد و برای سال آینده که ۲ سکو و ۲ عرشه آماده می‌شود.
مدیر عامل شرکت نفت و گز پارس درباره تغییر در پرداختی به کرگران پروژه‌ها بعد از گشایش‌های مالی اظهار داشت: ما زمانی هم که محدودیت منابع مالی داشتیم به اندازه‌ای به پروژه‌ها تزریق می‌کردیم که حقوق و مطالبات کارگری داده شود اما در هر صورت با گشایش مالی هر شرکتی که در پروژه‌ها کار کند پول به میزان کافی تزریق می‌شود.
وی ادامه داد: بیشتر قرارداد‌ها به جز فاز ۱۹ و ۱۴ بیشتر مطالبات پرداخت شده ضمن اینکه برداشت از دریا و درصد پیشرفت کار اولویت ما در پرداخت‌ها بوده است.

۹۵/۰۴/۰۵
۲۳:۲۴

آخرین وضعیت قراردادهای جدید نفتی در گفت‌وگو با امیری خامکانی

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه هنوز مرکز پژوهش‌های مجلس نظر خود را در رابطه با قراردادهای جدید نفتی اعلام نکرده است گفت: صنعت نفت و گاز به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد که از طریق این قراردادها انجام می‌شود.

حسین امیرخامکانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت قراردادهای جدید نفتی اظهار کرد: بحث قراردادها، بحث جدی است؛ زیرا صنعت نفت و گاز امروز نیاز به توجه و سرمایه‌گذاری دارد.
وی تصریح کرد: در داخل کشور منابع مالی وجود دارد، اما این منابع با هدف گذاری که در صنعت نفت و گاز شده کفایت نمی‌کند بنابراین نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی داریم که آن هم از طریق این قراردادها انجام می‌شود.
نماینده مردم زرند در مجلس افزود: معتقد هستیم که هر ایراد و اشکالی اگر به قراردادها وارد است باید برطرف شود و وزارت نفت هم قبول دارد که اگر اشکالی هست باید اصلاح شود؛ بنابراین در اصل قضیه نباید تردید کرد.
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این که قطعا با رفع ایرادات باید منافع ملی در قراردادها تامین شود، گفت: در مجلس نهم کمیسیون انرژی بررسی‌هایی را انجام داد و به مرکز پژوهش‌های مجلس فرستادیم اما به عمر مجلس نهم نرسید و قطعا در دوره جدید در کمیسیون انرژی نظر مرکز پژوهش را  جویا شده و به وزارت نفت منتقل می‌کنیم.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۹:۰۷

ایران-رپسول قرارداد فروش نفت بستند/صادرات نفت به اسپانیا ۳برابرشد

به گزارش خبرنگار مهر، شرکت ملی نفت ایران و رپسول اسپانیا قراردادی به منظور صادرات ماهانه یک محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت خام امضا کردند تا پس از «سپسا»، رپسول به دومین مشتری نفت ایران در اسپانیا امضا شود.
بر این اساس از روزهای پایانی سال گذشته ایران قراردادی با «سپسا» اسپانیا به منظور صادرات یک محموله یک میلیون بشکه‌ای نفت امضا کرد که با امضای قرارداد جدید حجم فروش نفت به این کشور جنوب اروپا به دو برابر افزایش یافته است.
علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران قرارداد فروش نفت خام دیگری با شرکت برتیش پترولیوم انگلیس در قالب قراردادهای تک محموله امضا کرده است که حجم فروش این محموله نفت خام حدود یک میلیون بشکه در ماه برآورده شده است.
در مجموع با امضای سه قرارداد فروش نفت به پالایشگاه‌های شرکت‌های سپسا، رپسول و برتیش پترولیوم در انگلیس حجم فروش نفت خام ایران در مقایسه با روزهای نخست تحریم به اسپانیا تا سه برابر افزایش یافته است.
سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران هم اخیرا در گفتگو با مهر با تایید آغاز گفتگوها با شرکت انگلیسی BP، گفته است: در صورت توافق امکان فروش نفت به شرکت برتیش پترولیوم و تامین خوراک نفت خام یکی از پالایشگاه‌های این شرکت انگلیسی در آفریقای جنوبی و یا سایر نقاط جهان وجود دارد.
در همین حال، رکن الدین جوادی معاون نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت و مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت هم اخیرا در گفتگو با مهر با بیان اینکه مذاکرات جداگانه دیگری هم برای از سرگیری فروش نفت خام با شرکت بی پی کلید خورده است، تصریح کرده است: این شرکت اروپایی تاکنون برای توسعه برخی از میادین نفتی ایران اظهار تمایل کرده است.
این در حالی است که عباس کاظمی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش نفتی سال گذشته در گفتگو با مهر با تایید مذاکرات جدید نفتی انجام شده بین ایران و اسپانیا به منظور مشارکت در ساخت یک پالایشگاه نفتی در این کشور، گفته بود: یک شرکت اسپانیایی پیشنهادی ارائه کرده و حاضر است با سرمایه‌گذاری مشترک نسبت به ساخت یک پالایشگاه در این کشور اروپایی اقدام کند.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه  در صورت توافق نهایی قرار است خوراک نفت خام این پالایشگاه توسط ایران تامین شود، اظهار داشت: پالایشگاهی که محور مذاکره با طرف اسپانیایی بوده از ظرفیت ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام برخوردار است.
«خوزه مانوئل گارسیا مارگالو» وزیر امور خارجه اسپانیا هم اخیرا در گفتگویی از انجام مذاکراتی با ایران به منظور ساخت یک پالایشگاه نفت خبر داده و تاکید کرده است: مادرید ساخت پالایشگاه نفت با مشارکت ایران به جای شرکت روس نفت روسیه را مورد بررسی قرار می‌دهد.
به گزارش مهر، در صورت توافق ایران و اسپانیا، یک پالایشگاه جدید نفت در «آندولس» استان کادیز این کشور اروپایی احداث خواهد شد که نخستین اقدام ایران برای پالایشگاه سازی در اروپا به شمار می‌رود.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۹:۱۷
منابع دیگر:
 • افکار
 • کسب و کار
 • عصر رسانه
 • اقتصاد پویا
 • ستاره صبح
 • گسترش صمت
۹۵/۰۴/۰۶
۰۶:۳۹
منابع دیگر:
 • آفتاب یزد
 • دنیای اقتصاد
 • جهان اقتصاد
 • عصر ایرانیان
۹۵/۰۴/۰۶
۰۶:۳۴

زمانی برای بازگشت به توسعه ریلی

هرچند با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی وزارت راه و شهرسازی و سازمان‌های ذیربط در طول سال‌های گذشته تعداد کشته‌شدگان در حوادث جاده‌ای به شکل قابل توجهی کاهش یافته‌اند، اما هنوز در ایران رقم کشته‌شدگان قابل قیاس با آنچه در جهان اتفاق می‌افتد نیست. ارقامی که مقایسه‌ی آنها با دیگر کشورها به خوبی لزوم تغییری زیرساختی را در حمل‌ونقل ایران نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا، با حادثه‌ای که در روزهای اخیر برای اتوبوس حامل سربازان پادگان ۰۵ کرمان به وجود آمد، بار دیگر بسیاری از توجهات به وضعیت سوانح و تلفات در جاده‌های ایران جلب شد. حوادثی که در طول سال چند ده هزار خانواده ایرانی را برای همیشه داغدار می‌کنند و خساراتی کلان به بار می‌آورند.
براساس آمارهای رسمی ارائه شده از سوی سازمان‌های ذیربط از سال ۱۳۸۰ تا امروز جاده‌های ایران بیش از ۳۰۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاندند. این آمار از سال ۱۳۸۰ که حدود ۱۹ هزار نفر تلفات جاده‌ای به ثبت رسانده‌اند با روندی تصاعدی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ به بیش از ۲۷ هزار تصادف فوتی در جاده‌های کشور رسیده و در طول سال‌های گذشته نیز هرچند روند آن کاهش یافته است، اما همچنان بیش از ۱۷ هزار نفر را در طول سال به کام مرگ کشانده است.
براساس این آمارها حتی در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ که پیگیری‌های گسترده‌ای برای مقابله با این روند خطرناک آغاز شده بود، همچنان چند هزار تلفات جاده‌ای به بار آمده که به نسبت آمارهای جهانی اوضاع ایران را بسیار خطرناک نشان می‌دهد.
براساس آمارهایی که از وضعیت جاده‌ها در کشورهای توسعه یافته منتشر شده حوادث جاده‌ای منجر به مرگ به ازای هر یکصد هزار نفر در ایران حدود ۱۱ برابر سوئد، ۹ برابر انگلیس، هفت برابر آلمان و سه برابر ترکیه بوده است.
اگر بنا باشد آمار مصدومیت‌ها و معلولیت‌های ناشی از این تصادفات را به آمار اضافه کنیم، قطعا وضعیت ایران بسیار خطرناک‌تر خواهد شد.
براساس مطالب مندرج در کانال تلگرامی تفکر سیستمی، در کنار هزینه‌های اجتماعی که این تصادفات به خانواده‌های ایرانی منتقل می‌کند بحث هزینه‌های اقتصادی نیز اهمیتی بسیار بالا دارد. براساس آماری که مدیر عامل راه‌آهن اعلام کرد: حدود چهار درصد از تولید ناخالص ملی کشور در تصادفات به هدر می‌رود و در صورتی که بتوان بخشی از این حوادث کنترل کرد می‌توان انتظار داشت که منابع مالی گسترده‌ای برای طرح‌های زیربنایی ایران آزاد شود.
هرچند در طول سال‌های گذشته طرح‌هایی مانند افزایش ضریب نفوذ آزادراه‌ها در جاده‌های کشور، افزایش علائم ایمنی و کاهش نقاط پرخطر و افزایش اهرم‌های نظارتی در جاده‌ها کلید خورده که نتیجه آن کاهش قابل توجه تخلفات رانندگی به عنوان اصلی‌ترین عامل اثرگذار در تصادفات بوده، اما رقم بالای تلفات جاده‌ای نشان از آن دارد که تصمیم جدید باید زیرساختی باشد. تصمیمی که قطعا راه‌آهن جزو اصلی آن خواهد بود.
این نوع از حمل‌ونقل که براساس آمارهای رسمی تلفات را به شکلی قابل توجه کاهش داده و به رقم‌های نزدیک به صفر می‌رساند، هرچند در ایران و در طول سال‌های گذشته با توجهاتی جدی روبه‌رو شده، اما هنوز راهی طولانی تا بدل شدن به انتخاب نخست در سفرهای داخلی دارد.
آمارها نشان می‌دهد طول خطوط راه‌آهن نسبت به مساحت کشورها در آلمان حدود ۱۹ برابر ایران است و این نسبت در لهستان ۱۰ برابر، در رومانی هفت برابر و در ترکیه دو برابر ایران تخمین زده می‌شود.
با در کنار هم قراردادن این آمارها می‌توان به این نتیجه رسید که در صورت رسیدن منابع مالی لازم به راه‌آهن و تغییر تصمیم‌های ساختاری در این حوزه شاید حمل‌ونقل ریلی بتواند ایران را از فاجعه‌ای به نام تلفات جاده‌ای دور کند، درغیر این صورت آماری که در طول کمتر از ۱۵ سال به کشته شدن بیش از ۳۰۰ هزار ایرانی رسیده، قطعا در آینده نزدیک تعداد بیشتری از متخصصان، دانشجویان، اساتید، سربازان و تمام اقشار جامعه ایرانی را تهدید می‌کند.

منابع دیگر:
 • آفتاب نیوز
۹۵/۰۴/۰۶
۰۱:۳۷

◄افسانه ریل ملی

 تین‌نیوز| در میان تولیدات اساسی که در صنایع داخلی صورت می‌گیرد، تولید ریل در کشور را می‌توان گامی بلند در جهت توسعه‌یافتگی حوزه حمل‌ونقل ریلی دانست.
 
از این‌رو وقتی مدیران ذوب‌آهن با بیان ظرفیت تولید روزانه 2000 تن ریل، وعده ارائه سفارش 40 تنی شرکت راه‌آهن، تا پایان تیرماه را می‌دهند، همه نظرها به سمت این رخداد مهم جلب می‌شود.  
 
اما به دلیل آنکه وعده‌های مدیران ذوب‌آهن از سال گذشته تا کنون عینیت پیدا نکرده است، شاید بیش از ارائه محصول همه منتظرند خبر تاخیر دوباره تولید ریل داخلی را بشنوند.
 
از سوی دیگر پاسخ به نیاز ریلی پروژه‌های در حال احداث خطوط جدید را نمی‌توان به زمان آماده شدن از ریل داخلی موکول کرد؛ چراکه در این زمینه مساله خواب سرمایه و اهداف پیش‌روی پیمانکاران مطرح می‌شود.
 
به گزارش تین‌نیوز، تاخیرهای شرکت ذوب‌آهن برای تولید ریل بود که  دولت را برای تامین تقاضای موجود به سمت واردات ریل سوق داد. محموله ریل هندی نیز در همین راستا خریداری شده و به زودی وارد کشور می‌شود.
 
آن سوی ریل‌های این حوزه، مساله واگن‌ها مطرح است که در دو بخش باری و مسافری شرایط مناسبی ندارند.
 
البته بیشترین ضعف این حوزه در زمینه واگن‌های مسافری است که به صرف هزینه‌های بیشتری برای واردات و نوسازی ناوگان نیاز دارد؛ چراکه در این زمینه تولید داخلی وجود ندارد.
 
در رابطه با واگن‌های باری هم شرایط بهتر از مسافری نیست و فرسودگی ناوگان و مشکلات تعمیر و نگهداری، این بخش را نیز از فعالیت مناسب و مورد انتظار بازداشته است.
 
اینکه شرکت‌های داخلی نمی‌توانند در برابر پیش‌پرداخت‌ شرکت‌های مصرف‌کننده ضمانت‌نامه بانکی ارائه کنند، به عقیده مدیران شرکت‌های حمل‌نقلی و اعضای انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و خدمات وابسته، بزرگترین مانع برای سفارش و خرید واگن از تولیدکنندگان داخلی است.
 
در واقع در بخش تولید واگن، شرکت‌ها با پیش‌رو داشتن محدودیت‌های مالی، بدهی‌ها و مطالبات معوق، با کاهش ظرفیت تولید خود بازار سوت و کوری را شاهد هستند که در تکاپوی وارادت محصولات خارجی به تولید داخل پشت کرده است.
 
البته این مساله با وجود علاقه شرکت‌های حمل‌ونقل به خرید از تولیدکننده واگن داخلی شکل گرفته است، زیرا برای ادامه پیدا کردن روند فعالیت این شرکت‌ها نیاز به محصولی وجود دارد که با شرایط پرداخت مناسب و حصول اطمینان بابت وجوه پرداختی، در زمان معینی تحویل داده شود.
 
در شرایط کنونی، وضعیت به گونه‌ای است که یکی از بهترین کارخانه‌های تولیدی کشور با اعتبار منطقه‌ای، از چرخه فعالیتی که درخور این صنعت است، خارج شده و با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می‌کند.
 
اما باید توجه داشت که آنچه از آن با نام واگن داخلی یاد می‌کنیم محصولی تماما تولید داخل نیست و در بعضی کارخانه‌ها بسیاری از قطعات و تجهیزات مورد نیاز از طریق واردات تامین می‌شود.
 
مدیران شرکت‌های مطرح این حوزه، از جمله مدیرعامل شرکت تعمیر و توسعه بهره‌برداری ریلی، بر این باورند که واردات اگر برای تزریق دانش و سرمایه به بخش‌های تولیدی صورت بگیرد، نه‌تنها به اقتصاد کشور ضربه‌ای نمی‌زند؛ بلکه منافع ملی را هم تامین می‌کند.
 
در حالی‌که اشتغال به معضل کنونی اقتصاد کشور تبدیل شده است، با انتقال تکنولوژی و سرمایه به شرکت و کارخانه‌های تولیدی، زمینه برای جذب نیروی کار بیشتر نیز فراهم می‌شود.
 
از سوی دیگر، تمایل کشورهای خارجی برای ورود به عرصه تولید در ایران هم جالب توجه است، به طور مثال طبق اظهارات مدیرعامل یکی از شرکت‌های بخش خصوصی، در حال حاضر چند شرکت از ایتالیا برای تامین فاینانس از طریق خطوط اعتباری بین دو کشور اعلام آمادگی کرده‌اند؛ اما همکاری مناسبی از سوی شرکت راه‌آهن در این زمینه وجود ندارد.
 
در واقع برای واردات واگن‌های مسافری، تمایل راه‌آهن به انجام معاملات لیزینگی است که شرکت‌های ایتالیایی به دلیل اینکه رضایت‌بخش نبودن بازگشت سرمایه، با این روش موافق نیستند.
 
به این ترتیب کشمکش‌ها در میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان واگن همچنان ادامه دارد و قراردادهای خارجی برای واردات هم هنوز نهایی نشده است.
 
در کنار مشکلات و معضلات موجود، خصوصا در زمینه واگن‌ها، ایجاد تغییر در نظام نگهداری و تعمیر واگن طرح جامعی است که شرکت راه‌آهن نوید اجرای آن را داده است.
 
در حال حاضر افزون‌ بر 30 شرکت باری و بیش از 10 شرکت مسافری در حال فعالیت هستند که اگر در حوزه تعمیر و نگهداری واگن‌ها سوءعملکردی داشته باشند، در سیر ایمن مابقی ذینفعان این حوزه نیز مخاطره ایجاد می‌کنند؛ بنابراین تهیه این دستورالعمل از سوی معاونت امور ناوگان راه‌آهن را می‌توان نقطه عطفی در فعالیت‌های اخیر این شرکت دانست.
 
از دیگر اخبار و اتفاقات مهم و مثبت هفته گذشته می‌توان به افزایش 12 درصدی نرخ محاسبه حق کیلومتراژ ریلی، ریل‌گذاری 60 کیلومتر از راه‌آهن رشت قزوین و بالعکس، آغاز ساخت پروژه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان – قزوین و آغاز پروژه 800 میلیون یورویی خط‌آهن برقی تهران – مشهد اشاره کرد.
 
 
 
 
 
 
 

۹۵/۰۴/۰۵
۱۷:۵۴

آغازاحداث خط دوم قطار شهری شیراز از محل اعتبارات شهرداری

صفحه شهرستان: شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: شهردار شیراز گفت: طی سه سال گذشته تنها در زمینه قطار شهری، به اندازه 10 سال قبل از آن کار انجام شده است.
مهندس علیرضا پاک‌فطرت در مراسم تکریم و معارفه در منطقه یک شهرداری شیراز، اضافه کرد: خط دوم قطار شهری شیراز بدون آنکه دولت پولی بدهد یا تعهدی برای خودش ایجاد کند، با دستور شورای اسلامی شیراز و از محل اعتبارات شهرداری آغاز شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون 3500 متر از 2 کانال این خط مترو شیراز حفاری شده است، گفت: امیدواریم با کمترین مزاحمت برای شهروندان و در سریعترین زمان ممکن آن را تکمیل کنیم.
شهردار شیراز با بیان اینکه همواره گروهی اندک به‌دنبال سیاسی‌کاری بوده‌اند، گفت: روزی که یک مدیر اجرایی وارد سیاست شد، روز مرگ او و زوال سیستم فرا خواهد رسید.
او با بیان اینکه در منطقه یک شهرداری شیراز، فشارهای مضاعفی بر مدیر شهرداری وجود دارد، گفت: شهرداری در این منطقه موفق است که به هیچ فرد و گروهی باج ندهد.
علیرضا پاک‌فطرت با یادآوری اینکه میزان عوارض دریافتی و درآمد حاصله در منطقه یک بیشتر از سایر مناطق شهرداری شیراز است، گفت: علی‌رغم درآمد بالا، تعداد پروژه‌های عمرانی که در این منطقه کار شده نسبت به درآمد ناچیز بوده است به این معنا که درآمدهای این منطقه برای اجرای پروژه‌هایی در سایر مناطق هزینه شده تا تعادل در شهر ایجاد شود.
وی بی‌توجهی به شهر را خیانت دانست و با تاکید براینکه شهر متعلق به آیندگان است، گفت: با هر تفکر و مذهبی که هستیم باید تلاش را در زمان مدیریت و مسئولیت سرلوحه کار قرار دهیم تا شهری زیبا بسازیم که آبروی کشور و مردم باشد.
علیرضا پاک‌فطرت با بیان اینکه هرکس در عرصه مسئولیت سهل‌انگاری کرد، ابتدا به خودش خیانت کرده است، گفت: آقای شهریاری تلاش مضاعفی داشت اما گاهی اوقات وقتی انسان در برهه‌ای از زمان زیاد تلاش می‌کند به‌یک باره ممکن است خسته شود.
شهردار شیراز، اسماعیلی را یکی از مدیران موفق شهرداری معرفی و به وی توصیه کرد که با راه‌اندازی نواحی شهرداری منطقه یک، زمینه موفقیت خود در این سمت را بسترسازی کند.
علیرضا پاک‌فطرت تاکید کرد: منطقه یک در عین برخورداری، دارای محله‌های کم برخوردار است که باید خدمت‌رسانی به آنها را در اولویت قرار داد.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۲:۰۱

احیای خط B متروی قم

تین‌نیوز| معاون شهرسازی و امور زیربنایی شهرداری قم از تصمیم برای احیای خط B متروی قم خبر داد.
 
علیرضا قاری قرآن، با اشاره به اینکه خط B متروی قم که از پردیسان تا فرهنگیان امتداد دارد و به دلیل در دستور کار قرار گرفتن منوریل فراموش شده بود، اظهار داشت: شرایط جدید موجب شده تغییراتی در این تصمیم‌گیری ایجاد شود و اکنون تصمیم استان بر این شد که خط B که مصوبه آن از قبل در استان وجود دارد، از پردیسان آغاز شود.
 
وی با اشاره به اینکه شهرداری به دنبال تأمین مالی و اقدامات اولیه برای احیای این خط است، افزود: این خط به این دلیل که از خیابان‌های صفائیه و ارم می‌گذرد و به حرم می‌رود بسیار مغتنم است و ما حتماً باید به دنبال پوشش حرم با سیستم‌های ریلی باشیم تا بتوانیم بار بزرگی از ترافیک هسته مرکزی شهر قم برداریم.
 
معاون شهردار قم با اشاره به اینکه عبور منوریل از ایستگاه میدان مطهری نمی‌تواند پوشش مناسبی برای مسافران حرم مطهر محسوب شود، اظهار داشت: یکی از ایراداتی که به منوریل گرفته می‌شود این است که این خط محورش در مقایسه با مصوبه‌ای که برای مترو وجود داشت، جا به جا شده است.
 
وی افزود: با جا به جایی خط B متروی قم با منوریل در واقع مطلوبیتی که برای پوشش ۱۹ دی و امتداد حرم وجود داشت، از دست رفته است و دسترسی ایستگاه‌های منوریل در میانه رودخانه با دسترسی که ایستگاه مترو درون بافت پرتراکم می‌تواند داشته باشد، قابل مقایسه نیست.
 
قاری قرآن با اشاره به اهمیت پوشش مترو در مناطق شمالی شهر قم که کانون‌های جمعیت را تشکیل می‌دهند، گفت: بنا بر این است که خط B را بر محور خودش از پردیسان تا فرهنگیان ادامه دهیم و از حدود مصلا یک خط سومی که نامش را می‌گذاریم خط C از مصلا تا میدان امام خمینی(ره) پیش ببریم.
 
وی با اشاره به تلاش شهرداری برای تأمین مالی خط B متروی قم تصریح کرد: امیدواریم در مجموعه مدیریت شهری بتوانیم این خط را در سال ۹۵ عملیاتی کنیم

منابع دیگر:
 • صدای صنعت
۹۵/۰۴/۰۵
۱۶:۰۸

تعطیلی اجرای طرح خط دوم مترو تنگناهای اجرای قطار شهری تبریز

دنیای اقتصاد، تبریز، رعنا نیک‌رفتار: اجرای خط دوم قطار شهری تبریز به طول 4/ 22 کیلومتر که قرارداد اجرای آن در سال 1390 منعقد شد، اکنون به‌دلیل تنگناهای مالی و موانع مربوط به نوع قرارداد در رکود قرار گرفته و به گفته رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر این طرح تعطیل است. این در حالی است که سال گذشته دولت بیشترین تخصیص را در میان قطارهای شهری کشور به تبریز داشت به این معنا که از اعتبار 1320 میلیارد ریالی، 47 درصد اختصاص به این طرح یافت.
خط دوم قطار شهری تبریز شامل 20 ایستگاه از محدوده زمین‌های قراملک و منطقه واقع در کارخانه کود آلی شروع شده، از طریق خیابان وحدت و میدان قراملک و پس از عبور از زیر خیابان‌های آخونی، قدس، بازار و میدان دانشسرا، وارد خیابان عباسی شده و تا میدان شهید فهمیده امتداد دارد و در ادامه مسیر به سمت سه راهی ولیعصر، میدان استاد معین و در نهایت در میدان بسیج خاتمه می‌یابد. اما اینکه پس از گذشت پنج‌سال از انعقاد قرارداد بین سازمان قطار شهری با یک شرکت خصوصی برای طراحی و اجرای این خط، هنوز پیشرفت آنچنانی در عملیات اجرایی این خط مشاهده نمی‌شود، موضوعی است که رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر تبریز در صحن علنی شورا از مدیرعامل قطار شهری مورد پرسش قرار داد.
جعفر مدبر گفت: درحالی‌که قرارداد طرح و اجرای این خط در اسفند 1390 به امضا رسید و فروردین سال بعد اجرایش شروع شد، چرا باید پس از گذشت پنج سال از این ماجرا شاهد پیشرفت 5 تا 6 درصدی آن باشیم؟
وی با بیان اینکه این قرارداد هفت ساله بود و باید تا دو سال دیگر شاهد بهره‌برداری از خط دوم باشیم، اکنون شاهدیم که هیچ تحرکی در اجرای آن وجود ندارد و با بررسی‌های انجام شده مشخص شده است پیمانکار یاد شده از نوع و نحوه قرارداد ایراد گرفته و خواستار ایجاد تغییرات در آن شده است. وی از غیرفعال بودن کارگاه‌های خط دوم قطار شهری خبر داد و اظهار کرد: براساس مشاهدات عینی و بررسی کارشناسان کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر تبریز باید گفت که خط دوم تعطیل مطلق است.
مدبر ادامه داد: پیمانکار طرح اعلام می‌کند که قرارداد قابلیت اجرایی ندارد، نیاز به اصلاح دارد و از ابتدای امسال نیز سازمان قطار شهری هیچ ریالی از بابت اجرای طرح به آنها نداده است.
وی با اظهار نگرانی از وضعیت سازمان قطار شهری تبریز گفت: متاسفانه کسی در این سازمان پاسخگوی مطالبات مردم و اعضای شورای شهر نیست، درحالی‌که بیشترین منابع مالی و بودجه‌های دولتی و شهرداری به این سازمان اختصاص می‌یابد. مدبر، بودجه پیش‌بینی شده برای اجرای خط دوم قطار شهری تبریز را 1260 میلیارد ریال اعلام کرد که تاکنون 120 میلیارد ریال از سوی دولت و 400 میلیارد ریال از سوی شهرداری به صورت نقدی و غیرنقدی تامین شده است. وی از نحوه مدیریت سازمان قطار شهری تبریز گله کرد و با بیان اینکه مدیریت این مجموعه نباید به اعتبارات و بودجه‌های دولتی و شهرداری اکتفا کند، گفت: مدیری را در این مجموعه می‌خواهیم که بتواند با مطالعه راهکارهای مختلف همچون فاینانس و اوراق مشارکت، راهی برای برون‌رفت از بن‌بست کنونی پیدا کند.
 
همه مشکلات ناشی از کمبود اعتبار است
مدیرعامل سازمان قطار شهری تبریز در پاسخ به پرسش‌های رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر تبریز گفت: تمام مشکلات مربوط به اجرای خط دوم ناشی از کمبود اعتبارات است و به‌دلیل اینکه قطار شهری تبریز اکنون از امکانات و ظرفیت‌های زیرساختی کاملی برخوردار است، می‌توان با تزریق منابع مالی تعهدات مربوطه را به اجرا گذاشت. محمدصادق پشمینه‌آذر ادامه داد: قرارداد مربوط به طراحی و اجرای خط دوم با ترک تشریفات مناقصه منعقد شده است و ایجاد هر نوع تغییر و تجدید نظر در آن نیازمند مصوبه هیات دولت و امضای سه وزیر است.
او ایرادات به قرارداد خط دوم از سوی پیمانکار را مربوط به پنج ماه قبل دانست و ادامه داد: مبلغ قرارداد در آن مقطع زمانی با نرخ آن روز بسیار متعادل بوده است که در مجموع رقمی معادل 12هزار میلیارد ریال را شامل می‌شود.
پشمینه‌آذر، تغییرات به وجود آمده در نرخ ارز را یکی از مشکلات مهم در بروز مشکلات خط دوم قطار شهری دانست و اظهار کرد: طراحی این خط 35 درصد، حفاری تونل‌ها 6 درصد، ایستگاه‌ها 5 درصد و تامین تجهیزات صفر درصد پیشرفت دارد و از برنامه‌های زمان‌بندی شده بسیار عقب است. وی فعالیت یک دستگاه حفاری «تی‌بی‌ام» در خط دوم قطار شهری را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این دستگاه نیز به‌دلیل کهنگی هر ماه نیاز به تعمیر و مرمت با هزینه‌های بالا دارد که مدتی از زمان اجرا نیز به همین دلیل از دست می‌رود.
وی با بیان اینکه در سال‌جاری ریالی از سوی دولت به طرح قطار شهری تبریز پرداخت نشده است، یادآور شد: شهرداری نیز منابع نقدی در اختیار طرح قرار نداده و مطالبات پیمانکاران به‌صورت غیرنقدی پرداخت شده است.
مدیرعامل قطار شهری تبریز گفت: تاکنون برای خط دوم 1900 میلیارد ریال در قالب درآمدهای عمومی دولت شامل 538 میلیارد ریال و اعتبارات شهرداری تبریز معادل 1297میلیارد ریال هزینه شده است.
وی پیش‌بینی کرد: با وجود مشکلات در اجرای خط دوم قطار شهری تبریز این طرح تا سال 1399 به پایان برسد. عزم مدیریت شهری بر پیشبرد طرح قطار شهری استوار است. در همین حال شهردار تبریز با اشاره به عزم شهرداری بر پیشبرد طرح قطار شهری این کلانشهر گفت: پیشرفت این طرح در دو سال گذشته حدود 9 هزار میلیارد ریال هزینه داشته است. صادق نجفی افزود: از این میزان هزینه حدود 2180 میلیارد ریال مربوط به 12سال گذشته و بقیه که شامل بخش اعظم آن است، در دو سال گذشته صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: تمام توان خود را برای اتمام ایستگاه میدان ساعت در شهریور سال جاری به‌کار گرفته‌ایم و در عین حال، تاکید داریم که عملیات عمرانی هیچ ایستگاهی نباید پیش از تملک آغاز شود. شهردار تبریز خاطرنشان کرد: حساسیت شورای شهر به طرح قطار شهری تبریز قابل تقدیر است و امیدواریم این توجه ویژه در پشتیبانی از پیشرفت طرح موثر واقع شود. قطار شهری تبریز دارای چهار خط است که عملیات حفاری تونل خط یک به طول 18 کیلومتر به‌طور کامل پایان یافته است و 6 کیلومتر اول آن نیز در حال خدمات‌رسانی به مردم است.
عملیات اجرایی پروژه قطار شهری تبریز در سال 1378 در چهار خط آغاز شد. خط یک این طرح به طول 17/ 2 کیلومتر با 18 ایستگاه از میدان ائل‌گلی آغاز و از طریق بلوار شهید باکری و 29 بهمن، خیابان امام خمینی، چهارراه محققی، باغ گلستان و خیابان خیام به کوی لاله ختم می‌شود و حدود هشت کیلومتر از مسیر به‌صورت تونل عمیق طراحی شده و با دو دستگاه حفار TBM در عمق حدود 16تا 25 متری در حال حفاری است.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۰:۱۰

انحصار زیرساخت را بردارید تا اینترنت ارزان شود

نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت: چنانچه انحصار شرکت زیرساخت از شبکه‌های انتقال و واردات پهنای باند حذف شود، می‌توان با قیمت‌های فعلی، اینترنت با کیفیت‌تری به مردم ارائه کرد.
علی توسلی درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت در سبد هزینه‌های مردم با راه‌اندازی مراکز تبادل ترافیک داخلی اظهار کرد: بنده مخالف این هستم که قیمت اینترنت در سبد هزینه‌ای خانوار بالا باشد زیرا در هیچ کجای دنیا اینترنت با قیمتی بیشتر از 10 دلار نخواهید یافت.
وی عنوان کرد: وقتی یک آژانس سوار می‌شوید و از یک طرف شهر به طرف دیگر می‌روید، باید 15 تا 20 هزار تومان هزینه کنید در حالیکه با خرید یک لینک اینترنت 20 تا 25 هزار تومانی در ماه، می‌توانید سفرهای ضروری خود را کاهش دهید و 10 آژانس کمتر سوار شوید.
نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در پاسخ به این سوال که با این حساب راه‌اندازی نقاط تبادل ترافیک چه سودی برای مردم دارد؟، گفت: علاوه بر اینکه کیفیت را افزایش می‌دهد باعث کاهش قیمت در استفاده از ترافیک داخلی نیز می‌شود. حال ممکن است برخی پرووایدرها به دلیل هزینه پایین اینترنت در کشور ترجیح دهند که ترافیک بیشتری را از این محل در اختیار مشترکان قرار دهند به جای اینکه هزینه را پایین بیاورند.
او با تأکید بر اینکه برخلاف تمامی شایعات سود پرووایدرها (تأمین کنندگان اینترنت) از فروش اینترنت چندان بالا نیست، ابراز کرد: در شرایطی که انحصار واردات پهنای باند اینترنت در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است، خودتان در نظر بگیرید چه میزان هزینه اضافی باید بابت این انحصار پرداخت شود.
به گزارش تسنیم توسلی تصریح کرد: چنانچه انحصار شرکت زیرساخت از شبکه‌های انتقال و واردات پهنای باند حذف شود، می‌توان با قیمت‌های فعلی اینترنت با کیفیت‌تری به مردم ارائه کرد.
وی افزود: به عنوان مثال اگر واردات پهنای باند اینترنت و شبکه انتقال به بخش خصوصی واگذار شود، می‌توانیم سرویس 20 مگابیتی با ترافیک 5 گیگابایت و طبق قیمت‌های معقول کنونی ارائه کنیم.
عضو سازمان نصر تهران ابراز کرد: در شرایطی که بخش خصوصی وارد حوزه واردات پهنای باند اینترنت به کشور شود، می‌تواند اشتراکی بین خود (واردکنندگان پهنای باند) ایجاد کند تا نهایتا سرویس مطلوبی دست مردم برسد.
این فعال بازار اینترنتی با بیان اینکه رویکرد مدیر عامل جدید شرکت زیرساخت به بسیاری از موضوعات نظیر راه‌اندازی نقاط تبادل ترافیک داده مثبت است، بیان کرد: اما باید دقت داشت که این رویکرد مثبت در ارتباط با ترافیک داخلی، دغدغه بخش واردات پهنای باند بین‌الملل را رفع نمی‌کند و این بحث همچنان در انحصار زیرساخت است.
او با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان مخالف فعالیت زیرساخت در واردات پهنای باند نیستیم، گفت: به شرطی که شرایط رقابتی ایجاد شود و هر کس قادر به واردات پهنای باند ارزان تر به کشور است نیز فعال شود.
وی اذعان کرد: چرا انحصار خرید پهنای باند باید در اختیار شرکت زیرساخت با مقررات دولتی باشد؟! قطعا قدرت چانه‌زنی که یک پرووایدر بخش خصوصی با کمپانی‌های بین‌المللی فروشنده پهنای باند می‌تواند داشته باشد، زیرساخت دارا نیست و باید طبق قاعده استعلام قیمتی پیش رود.
توسلی خاطر نشان کرد: بخش خصوصی قادر است ظرف یک هفته از یک تأمین کننده بین‌المللی پهنای باند بگیرد و هفته دیگر به سمت تأمین کننده‌ای دیگر با قیمت پایین‌تر برود.
این فعال بازار اینترنت با بیان اینکه تا صحبت از برداشته شدن انحصار واردات پهنای باند می‌شود، برخی می‌گویند این خلاف حقوق حاکمیتی است، تصریح کرد: قطعا حقوق حاکمیتی برای بررسی فرآیندها باید دست شرکت زیرساخت باشد که ما هم با این موضوع مشکلی نداریم.
وی افزود: قطعا همه واردکنندگان پهنای باند وارداتی را در یک جا به زیرساخت تحویل داده و در طرف مرزهای خودمان مجددا تحویل می‌گیرند.
توسلی گفت: قرار نیست کسی خودش پهنای باند را به شکل مستقل بیاورد و ببرد. شرکت زیرساخت باید نقشی همچون گمرک در امور ترانزیتی داشته باشد.

۹۵/۰۴/۰۵
۱۴:۳۴

خانه تکانی مدیر جوان در شرکت ارتباطات زیرساخت/ 6 مدیر قدیمی برکنار شدند

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت 6 مدیر قدیمی این شرکت را برکنار و مدیران جدیدی را منصوب کرد.

وایمکس نیوز: شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام کرد: محمد جواد آذری جهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در احکام تازه‌ای، مدیران تازه این شرکت را منصوب کرد.
به این ترتیب مهندس احمد نظر پور به سمت مدیرکل ارتباطات زیرساخت شهرستان های استان تهران و امور هماهنگی استانها، علیرضا اصغریان به سمت مدیرکل مهندسی عملیات شبکه دیتا و سوئیچ در معاونت بهره برداری و مدیریت شبکه، سهراب آغ بیات به سمت مدیرکل کنترل و هماهنگی مدیریت شبکه در معاونت بهره برداری و مدیریت شبکه، مجید میرزایی به سمت مدیرکل امور مشتریان و واگذاری مدارات، مجید شهبازی به سمت مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و تحول اداری و امیر محمدی ستا به سمت مدیرکل امور اداری و توسعه منابع انسانی این شرکت منصوب شدند.
به این ترتیب احمد نظر پور جایگزین بهادر ایرانی، علیرضا اصغریان جایگزین محمد رضا نوروزی، سهراب آغ بیات جایگزین حسین معدنی پور، مجید میرزایی جایگزین سهراب آغ بیات، مجید شهبازی جایگرین محمد رضا زارع و امیر محمدی ستا جایگزین مجید شهبازی شده است.
 بنابراین دو مدیر جابه جا و باقی مدیران برکنار شده اند.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از این مدیران خواستار تلاش بیش از پیش برای پیشبرد برنامه ها و مأموریت های خطیر شرکت ارتباطات زیرساخت شده است .
منبع: فارس

۹۵/۰۴/۰۵
۱۵:۱۵

نحوه اخذ مالیات از خارجی‌ها تعیین شد

معاون اول رئیس جمهور، آئین نامه اجرایی ماده (۱۰۷) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم را ابلاغ کرد

به گزارش سرمدنیوز،‌ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، آئین نامه اجرایی ماده (۱۰۷) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم را که به تصویب هیات وزیران رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد.
متن کامل این آئین نامه به شرح ذیل است:
ماده ۱ - در این آئین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:
الف- درآمدهای در ایران: درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی مقیم خارج از ایران که بابت فعالیت در ایران تحصیل می‌شود.
ب- درآمدهای از ایران: درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی مقیم خارج از ایران که بدون انجام فعالیت در ایران از ایران تحصیل می‌شود.
پ- اشخاص خارجی مقیم خارج از ایران: اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی که مقیم خارج از ایران می باشند.
ت- سایر حقوق: حقوقی که اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی مقیم خارج از ایران، اختیار استفاده از آن را واگذار می کنند و حق مذکور در ایران مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد، از قبیل حق استفاده و بهره برداری از اموال و دارایی ها، حق توقف بارگُنج (کانتینر)، حق ثبت، حق اختراع و اسناد علمی.
ث- قانون: قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاحیه‌های بعدی آن.
ماده ۲- ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات اشخاص خارجی مقیم خارج از ایران بابت درآمد حاصل از فعالیت در ایران، به شرح زیر تعیین می‌شود:
ردیف
نوع فعالیت
درآمد مشمول مالیات‌ بابت ناخالص
وجوه دریافتی
ملاحظات
۱
الف- فعالیت­های پیمانکاری و خدمات فنی در ایران نسبت به عملیات هر نوع امور راه و کار ساختمانی، توسعه، بهره برداری، نظارت، تهیه طرح ساختمان­ها و تأسیسات، نقشه­برداری، نقشه کشی و محاسبات فنی.
ب-پیمانکاری و خدمات فنی، اکتشاف، توسعه و بهره‌ برداری در حوزه ‌های هیدروکربوری بالادستی.
پ- درآمد حاصل از قراردادهای پیمانکاری بابت لوازم و تجهیزات در مواردی که مبالغ لوازم و تجهیزات به طور جدا از سایر اقلام در قرارداد مشخص نشده باشد.
۲۰%
۱۵%
۱۰%
___
۲
الف- حمل بار و مسافر از طریق ریلی و جاده­ای از ایران به خارج از کشور.
ب- فعالیت­های حمل و نقل ریلی، جاده­ای، آبی و هوایی در ایران.
۲۰%
۱۸%
فعالیت کارمزدی ۲۵%
وجوه دریافتی
۳
آموزش، تعلیمات و کمک‌های فنی.
۱۵%
___
۴
درآمد حاصل از بهره ‌برداری سرمایه در فعالیت‌های اقتصادی در ایران به استثنای موارد مذکور در بندهای فوق.
۲۰%
___
۵
خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی
۳۰%
___
۶
سایر خدمات
۳۰%
___
تبصره ۱ - درآمد حاصل از فعالیت‌های خدماتی از قبیل آموزش، تعلیمات و کمک‌های فنی و سایر خدمات و خدمات تشخیصی و درمانی پزشکی که محل ارایه خدمت خارج از ایران باشد، مشمول درآمد در ایران یا از ایران نخواهد بود. خدماتی که به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه های الکترونیکی و نظایر آن به ایران ارایه می‌ شود ارایه خدمات در ایران محسوب می‌شود.
تبصره۲- در قراردادهای بالادستی نفت و گاز وزارت نفت (شرکت های تابعه) با پیمانکار خارجی، چنانچه پیمانکار خارجی تمام یا بخشی از موضوع قرارداد را به موجب مقررات مربوط به اشخاص ثالث به عنوان مجری یا پیمانکار دست دوم واگذار نماید، مبالغ پرداختی به پیمانکاران دست دوم در محاسبه درآمد مشمول مالیات پیمانکار دست اول کسر و مانده با نرخ مذکور در جزء (ب) ردیف (۱) جدول موضوع این ماده به عنوان درآمد مشمول مالیات تعیین می شود و چنانچه پیمانکار دست دوم از اشخاص حقوقی خارجی باشد، کسر مبالغ پرداختی به پیمانکار دست دوم مشروط به کسر و وصول مالیات موضوع ماده (۱۰۷) قانون در پرداختی-های به پیمانکار دست دوم می باشد.
ماده ۳- ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات اشخاص خارجی مقیم خارج از ایران بابت درآمدهایی که بدون فعالیت در ایران از ایران تحصیل می کنند، به شرح زیر تعیین می‌ شود:
ردیف
نوع فعالیت
درآمد مشمول مالیات بابت ناخالص وجوه دریافتی
۱
تهیه طرح ساختمان‌ها و تأسیسات، نقشه‌ برداری، نقشه‌ کشی، نظارت و محاسبات فنی
۲۰%
۲
واگذاری امتیازات و سایر حقوق به:
الف- صاحبان واحدهای تولیدی و معدنی مشروط بر آنکه امتیازات و حقوق مذکور منحصراً مربوط به فعالیت‌های تولیدی و معدنی باشد.
ب-وزارتخانه ‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات دولتی و شهرداری‌ها
پ- سایر موارد
۲۰%
۲۰%
۳۰%
۳
واگذاری فیلم­های سینمایی به عنوان بها یا حق نمایش یا تحت هر عنوان دیگر
۲۰%
ماده ۴- در قرارداد پیمانکاری (اعم از دست اول و دوم) چنانچه بهای لوازم و تجهیزات خریداری شده از کل مبلغ قرارداد تفکیک نشده باشد، کل مبلغ قرارداد مشمول مالیات موضوع ماده (۱۰۷) قانون خواهد بود. در صورت تفکیک مبالغ لوازم و تجهیزات در قراردادهای اصلاحی و الحاقی بعدی، معافیت لوازم و تجهیزات، نسبت به پرداخت‌های پس از انعقاد قرارداد اصلاحی و الحاقی جاری است.
ماده ۵- پرداخت‌کنندگان وجوه مکلفند در هر پرداخت، مالیات متعلق را با توجه به مبالغی که از اول سال تا آن تاریخ پرداخت کرده‌اند کسر و تا پایان ماه بعد از آن به اداره امور مالیاتی پرداخت کنند، در غیر این صورت با دریافت‌ کنندگان، متضامناً مسئول پرداخت اصل مالیات و جریمه‌ های متعلق آن خواهند بود.
ماده ۶- در مواردی که اشخاص مشمول مقررات این آیین نامه در ایران دارای نماینده باشند، نماینده اشخاص مزبور مکلفند در اجرای تبصره (۲) ماده (۱۷۷) قانون نسبت به تسلیم اظهارنامه اشخاص یادشده اقدام و مالیات متعلق را براساس ماده (۱۰۷) قانون پس از کسر مالیات پرداختی موضوع ماده (۵) این آیین‌نامه، پرداخت کنند.
ماده ۷- در صورتی که فعالیت موضوع این آیین‌نامه به وسیله نمایندگی از قبیل شعبه، نماینده، کارگزار و امثال آنها در ایران انجام شود، درآمد مشمول مالیات اشخاص خارجی مقیم خارج از ایران حسب مقررات تبصره (۴) ماده (۱۰۷) قانون تعیین خواهد شد. این حکم در مورد قراردادهایی که مستقیماً توسط شرکت اصلی خارجی (دفتر مرکزی) منعقد و شعبه امور هماهنگی را انجام می دهد، جاری نمی باشد.
تبصره- شعب و نمایندگی شرکت های خارجی در ایران مکلف به رعایت مقررات مربوط به کسر و وصول مالیات تکلیفی و مالیات حقوق کارکنان بابت فعالیت موضوع قرارداد شرکت اصلی در ایران می باشند.
ماده ۸- در مواردی که برابر قانون و مقررات مالیات‌های مستقیم، درخصوص فعالیت‌هایی که نحوه دیگری برای تعیین درآمد مشمول مالیات و مالیات آن مقرر شده است، حسب مقررات مربوط اقدام خواهد شد.
ماده ۹- کلیه اشخاص موضوع صدر ماده (۱۰۷) قانون که وفق مقررات این آیین ‌نامه بابت درآمد حاصل در ایران یا از ایران مالیات متعلق را پرداخت کرده باشند و یا از جانب آن‌ها پرداخت شده باشد، بابت درآمدهای مذکور، مشمول مالیات دیگر موضوع این قانون نمی باشند.
ماده ۱۰- در مورد قراردادهای مشارکتی اشخاص خارجی مقیم خارج از ایران با اشخاص ایرانی، درآمد مشمول مالیات اشخاص خارجی به نسبت سهم مشارکت، با رعایت مقررات این آیین نامه و اشخاص ایرانی با رعایت مقررات موضوع مواد (۹۴) و (۱۰۶) قانون مشمول مالیات خواهد بود. در این صورت پرداخت کنندگان وجوه صرفاٌ در پرداختی به اشخاص خارجی مکلف به کسر مالیات متعلق و واریز آن به حساب اداره امور مالیاتی با رعایت مقررات می باشند.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، این مصوبه را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت نفت ابلاغ کرد.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۸:۲۳

مزایای بانکی حذف ایران از لیست کشورهای اقدام متقابل

خبرگزاری شبستان: گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه پایانی اجلاس ۲۴ ژوئن که (چهارم تیرماه) برگزار شد، برای نخستین بار نام "ایران" را از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام‌های متقابل اتخاذ شود، حذف کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصاد مقاومتی خبرگزاری شبستان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: از سوی گروه ویژه اقدام مالی برای نخستین بار و پس از حدود هشت سال تلاش مدیران و کارشناسان اقتصادی و بانکی کشور، نام ایران از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام های متقابل اتخاذ شود،حذف شد.
این اقدام پس از انجام اقدامات مثبت جمهوری اسلامی ایران از جمله در زمینه تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان و نیز انجام دیگر اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، صورت گرفت.
گروه ویژه اقدام مالی، نهادی بین دولتی است که در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم فعالیت می‌کند. این گروه دارای نهادهای منطقه‌ای متعددی است و مجموعاً ۱۹۸ کشور دنیا توصیه‌های این گروه را قبول کرده و اجرا می‌کنند و لذا از مقبولیت فراوانی برخوردار است.
توصیه‌های این گروه ماهیت فنی دارد. از جمله توصیه‌های این گروه می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد: کشورها ملزم باشند ریسک‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم خود را شناسایی کرده و رویکرد مبتنی بر ریسک در مبارزه با آنها اتخاذ کنند، نهادهای ذیربط مسئول مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم هر کشور با یکدیگر همکاری داشته باشند، موسسات مالی و سایر مشاغلی که در معرض سوء استفاده پولشویان و تامین‌کنندگان مالی تروریسم قرار دارند ملزم باشند که مشتریان خود را با دقت شناسایی کنند، موسسات مالی ملزم باشند مدارک شناسایی مشتریان و تراکنش‌ها را برای مدت زمانی خاص نگه‌داری کنند و غیره.
اجرای این توصیه‌ها تماماً در چارچوب اختیارات کشورها است و به هیچ وجه قرار نیست کشوری، اطلاعات خود را به کشور یا گروه دیگری ارائه کند؛ بلکه کشورها با ارائه قوانین و مقررات مصوب خود، به دیگر کشورها نشان خواهند داد که توصیه‌ها را اجرا می‌کنند و از این بابت کشورشان، بهشت پولشویان و تامین‌کنندگان مالی تروریسم نیست.
این دو جرم مالی از جمله جرایم فراملی هستند که قصور یک کشور در مبارزه با آنها تنها وضعیت کشور مدنظر را متاثر نمی‌کند؛ بلکه بر ثبات مالی سایر کشورها نیز تاثیر می‌گذارد و از این رو، نهادهای بین‌المللی و بین‌دولتی خود را مجاز می‌دانند که کشورها را ملزم به رعایت حداقل توصیه‌های فنی کنند. ایران نیز همواره بر مبارزه با فساد، پولشویی و تامین مالی تروریسم تاکید داشته است.
گروه ویژه اقدام مالی از سال ۲۰۰۷ ایران را به دلیل عدم تصویب قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم - که به زعم آنها نقطه شروع برای مبارزه با این دو پدیده شوم است- در فهرست کشورهای با ریسک بالا قرار داد و از سال ۲۰۰۹ از کشورها تقاضا کرد که علیه ایران اقدام متقابل به‌عمل بیاورند. اقدام متقابل شامل مجموعه اقدامات تنبیهی از جمله قطع روابط کارگزاری با بانک‌های ایرانی است.
در سالهایی که ایران تحت تحریم قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بود، آثار بیانیه‌های این گروه در ایران کمتر ملموس بود؛ لیکن به دلیل الزامات داخلی و لزوم مبارزه با پولهای کثیف و در راستای دستورات مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد و هچنین از آنجا که ایران خود یکی از قربانیان تروریسم است، جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم به انجام اقداماتِ مقتضی می‌دانست.
لذا در یک دهه اخیر دو قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تصویب و مورد تائید شورای محترم نگهبان نیز قرار گرفت، شورای عالی مبارزه با پولشویی و واحد اطلاعات مالی تاسیس شد و اقدامات فنی متعددی به عمل آمد تا کشور ایران بیش از گذشته برای پولشویان و تامین‌کنندگان مالی تروریسم، کشور ناامنی باشد و سرانجام این اقدامات از سوی گروه ویژه اقدام مالی مورد توجه قرار گرفت.
نکته مهم آنکه مهم‌ترین ایراد این گروه که تا چهار ماه پیش در بیانیه‌های آن ذکر می‌شد عدم تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بود که با همت قوای محترم قضاییه و مجریه در ارائه پیش‌نویس قانون و همراهی مجلس شورای اسلامی در تصویب آن و نهایتاً تائید شورای محترم نگهبان، ایراد وارده نیز رفع شد.
برای اینکه شناخت درستی از بیانیه جدید پیدا کنیم ضروری است که بیانیه مذکور را با بیانیه یکم اسفند ۱۳۹۴ (۱۹ فوریه ۲۰۱۶) این گروه مقایسه کنیم. در بیانیه ماه فوریه، این گروه اشاره کرده بود که به طور ویژه و استثنایی در خصوص ریسک تامین مالی تروریسم ایران و آثار آن بر نظام مالی بین المللی ابراز نگرانی کرده و تقاضا کرده بود کشورها علیه ایران، اقدام متقابل (تحدید یا قطع روابط کاری) انجام داده، مراقب راه‌های دور زدن این تحریم‌ها توسط ایران باشند و اجازه افتتاح شعب موسسات مالی ایران در کشورهای خود را ندهند. امری که به کرات در بیانیه‌های چند سال اخیر این گروه دیده می‌شود.
لیکن در بیانیه جدید، لحن بیانیه کاملاً متفاوت است و در ابتدای بیانیه از اقدامات به عمل آمده توسط ایران استقبال شده است. در حالی که در بیانیه قبل هیچ نکته مثبتی در خصوص ایران اعلام نشده بود، در این بیانیه ضمن اشاره به اینکه هنوز کاستی‌هایی وجود دارد، همزمان به اقدامات بعمل آمده و اثبات متعهد بودن ایران به رفع کاستی‌ها اشاره شده است. 
در همین رابطه حمید بعیدی نژاد مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه در حساب شخصی اینستاگرامی خود نوشت: بالا بردن استانداردهای بانکی نه فقط یک الزام بین المللی، بلکه یکی از مهمترین مطالبات مردمی برای مقابله با فساد وپشتوانه ارتقاء شفافیت بانکی است.
وی در این یادداشت با اشاره به این مطلب نوشت: تعلیق محدودیت ها و اقدامات تقابلی گروه ویژه مالی بین المللی موسوم به FATF علیه موسسات بانکی و مالی ایران که به بهانه فقدان و ضعف قوانین در ایران برای جلوگیری از تامین مالی تروریسم و پولشویی وضع شده بود اقدامی درخور توجه است.
وی در ادامه یاد آورشد: ایران از این نظر در کنار کره شمالی و در بدترین رده بندی جهانی قرار داشت.
بعیدی نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه باعث تعلیق محدودیت ها علیه ایران شد، بیش از همه بدلیل وضع قانون جدید جامع ملی جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از تأمین مالی تروریسم و تقویت نظارت برای جلوگیری از پولشویی بود که چند ماه پیش با ابتکار عمل و پیگیری موثر دولت محترم به تصویب نهایی نهادهای قانونگذاری کشور رسید.
مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه همچنین معتقد است:امروز بالا بردن استانداردهای بانکی کشور برای جلوگیری از چرخش اموال با منشاء غیرقانونی در نظام بانکی نه فقط یک الزام بین المللی بلکه بیش از آن یکی از مهمترین مطالبات مردمی برای مقابله با فساد است که پشتوانه ارتقاء شفافیت بانکی می باشد.
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: بی شک این اقدام فرصتی را فراهم کرد که با تلاش هماهنگ تیم مشترک وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی و البته در فضای پسابرجام، گروه ویژه اقدام مالی بین المللی قانع شود که ایران اقدامات موثری را برای ارتقاء نظام مالی و بانکی بین المللی آغاز کرده است.
بعیدی نژاد در ادامه این یادداشت نوشت: این اقدام گروه ویژه مالی برای تعلیق محدودیت ها واکنشی مناسب به آغاز اقدامات موثر ایران بود و اگر در یکسال آینده ایران در اجرای اقدامات ملی خود به نحو موثری عمل کند، می تواند از گروه کشورهای «غیر همکار» که گروه کشورهای فقدان نظام موثر در زمینه جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم است به کشوری عادی تبدیل شود.فقط کافیست قانون ملی خود را به نحو موثری اجرا کنیم.
وی می افزاید:در ماه های دوره پسابرجام، بانکهای بین المللی یکی از مهمترین موانع از سر گیری ارتباطات بانکی و مالی با طرفهای ایرانی را وجود محدودیت های گروه ویژه مالی اعلام می کردند که حالا همه آنها تعلیق شده اند.
مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در کنار رضایت بسیاری از اینگونه موسسات مالی و بانکی بین المللی از اقدام جدید گروه FATF که این مانع مهم را از سر راه ارتباط آنها با ایران برداشته است، عصبانیت آیپک، این گروه لابی پر نفوذ صهیونیسم در آمریکا که بیانیه رسمی تُندی علیه گروه اقدام ویژه صادر کرده است نشان می دهد که صهیونیستها چقدر از عادی شدن روابط اقتصادی و بانکی بین المللی ایران وحشت دارند.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۹:۲۴

رييس جمهوري در ضيافت افطار با فعالان اقتصادي: تلاش براي تک نرخي کردن ارز در سال 95/ نرخ سود تسهيلات بايد متعادل شود

خبرگزاري آريا- دولت تلاش دارد با ايجاد تسهيلات لازم در مسير ايجاد اشتغال مولد و پايدار به اصناف و کارآفرينان ياري برساند و مانع کار آنها نباشد.
قدرت و عزت ايران با رشد توليد ملي و اشتغال جوانان امکان پذير است/ لايحه اصلاح بودجه تقديم مجلس مي شود/ تلاش براي تک نرخي کردن ارز در سال جاري/ نرخ سود تسهيلات بايد متعادل شود/ تاکيد بر ضرورت افزايش صادرات غيرنفتي و دستيابي به بازارهاي ثابت هدف
به گزارش خبرگزاري آريا، رييس جمهوري همگان بويژه فعالان عرصه اقتصادي کشور را به تلاش براي افزايش رشد توليد ملي فرا خواند و تاکيد کرد که قدرت، عظمت و عزت ايران اسلامي در سايه بالا بردن و رشد توليد ملي و اشتغال براي جوانان، امکان پذير است.
به گزارش خبرگزاري آريا، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطار با فعالان عرصه اقتصاد کشور اظهار داشت: همه فعالان اقتصادي، کارآفرينان، اصناف و بانکها در کنار دولت ، بايد دست به دست هم دهند و براي افزايش توليد ملي و ايجاد اشتغال  تلاش کنند.
رييس جمهوري، با تاکيد بر اينکه دولت براي ايجاد اشتغال عزم راسخ دارد، گفت: بيکاري سرآغاز همه مشکلات در جامعه است. متاسفانه طي يک دوره هفت ساله 85 تا پايان 91 فقط چند هزار اشتغال خالص در کشور ايجاد شد و ميزان اشتغال ما طي آن دوره زماني از  20  ميليون و 619 هزار به 20 ميليون و 628 هزار رسيد و اين درحالي است که طي سه سال اخير ، سالانه حدود 450 هزار اشتغال خالص در کشور ايجاد شده و البته تا نقطه مطلوب هنوز فاصله داريم.
دکتر روحاني با اشاره به نقش تاريخي اصناف و کارآفرينان در ايجاد حرکتهاي بزرگ سياسي ، اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي  در کشور اظهارداشت : بازار،  اصناف و کارآفرينان هميشه يک پايه و محور در انقلاب بودند و اين نقش بويژه در 15 خرداد نمايان است  و امروز هم اين نهادها مي توانند در حوزه اقتصادي بسيار اثر گذار باشند.
رييس جمهوري گفت: دولت تلاش دارد با ايجاد تسهيلات لازم در مسير ايجاد اشتغال مولد و پايدار به اصناف و کارآفرينان ياري برساند و مانع کار آنها نباشد. چرا که گاهي مقررات و پيچ و خم هاي امور اداري،  بانکي و بيمه اي مانع ايجاد مي کند.
دکتر روحاني با تاکيد بر ضرورت افزايش صادرات غيرنفتي و دستيابي به بازارهاي ثابت هدف بويژه در منطقه گفت: کارافرينان و بخش خصوصي مي توانند  موتور صادرات غير نفتي در کشور را به حرکت در آورند. ضروري است يک بخش از توليد داخلي کشور مختص صادرات باشد و تلاش گردد تا بازارهاي هدف ثابت بيابيم.
رييس جمهوري به ارتقاء و بهبود رتبه بندي فضاي کسب و کار ايران از 152 به 118 اشاره کرد و گفت: ما هنوز بايد براي  بهبود فضاي کسب و کار در کشور تلاش بيشتري کنيم چرا که بهبود فضاي کسب و کار به جذب سرمايه ها کمک مي کند و افزايش توليد ملي و ايجاد اشتغال براي جوانان با سرمايه و منابع مالي ، شتاب بيشتري مي گيرد.
دکتر روحاني همچنين به نقش بانکها در افزايش توليدملي و ايجاد اشتغال اشاره کرد و گفت: تا بانکها به حرکت در نيايند و نرخ سود تسهيلات متعادل نشود، بخشي از مشکلات در اين دوحوزه قابل حل نيست.
رييس جمهوري به موضوع کاهش تورم از بيش از 40 درصدي در شهريور 92 به کمتر از 10 درصد در ماه گذشته پرداخت و افزود: با تک رقمي شدن نرخ تورم  اکنون سرمايه گذار نگران نرخ تورم نيست و در همين ارتباط بايد به سمت تک نرخي شدن ارز حرکت کنيم.
دکتر روحاني گفت: امروز قدم هاي خوبي در زمينه ارز برداشته شده و آخرين گزارش هاي بانک مرکزي نشان مي دهد که صف طولاني براي دريافت اعتبارات ارزي براي صادرات و واردات از بين رفته و دوره انتظار براي دريافت اين اعتبارت از 4 ماه به يک روز رسيده است که اين از آثار برجام است.
 رييس جمهوري يکي از تصميمات دولت را اصلاح  لايحه بودجه برشمرد و گفت: بزودي در همين ارتباط لايحه اي را تقديم مجلس مي کنيم که در آن، دو تبصره براي تقويت و اصلاح امور بانکها و پرداخت بدهي دولت به بانکها و پيمانکاران گنجانده شده و اميدواريم اگر مجلس اين لايحه را تصويب کند براي اولين بار گام بسيار خوبي در زمينه اصلاح امور بانکي برداريم و همسو با اين حرکت نيز براي تک نرخي کردن ارز تلاش مي کنيم  که اين اصلاحات ، گامهاي مهمي در حوزه اقتصاد کشور است.
رييس جمهوري با بيان اينکه " موتور قوي بخش غيردولتي مي تواند اقتصاد و جامعه را به حرکت در آورد" ، گفت: دولت همه تلاش خود را براي کاستن از مقررات دست و پا گير ، ايجاد فضاي رقابتي بدون رانت و جلوگيري از قاچاق کالاها بکار گرفته است و اينها کمک شاياني به توليد کشور خواهد کرد.
دکتر روحاني اظهارداشت : بايد در سايه عشق به اسلام، دين،  اخلاق و مولايمان علي (ع) در جهت تقويت توليد و عزت ملي و ايجاد شغل براي جوانان کشور تلاش کنيم.
رييس جمهوري در ابتداي اين مراسم نيز با تسليت به مناسبت ايام شهادت مولاي متقيان؛ الگوي بزرگ زندگي براي مسلمانان بويژه عاشقان خاندان رسالت گفت: اميدوارم بتوانيم در اين ايام و ليالي، براي قدر زندگي و مقدرات کشور تصميم ساز و تصميم گير باشيم.
دکتر روحاني با اشاره به شان و جايگاه عظيم شب هاي قدر اظهارداشت: براي انقلاب دروني در اين ليالي قدر بهره گيري از يک ساعت و حتي لحظه کافي است.
رييس جمهوري با بيان اينکه گاهي انسان مي تواند با تصميمي صحيح براي خود، خانواده، شهر، ملت و امت تصميم گيري کند، به فرمايشات پيامبر (ص) درباره  رشادت هاي حضرت علي (ع) در جنگ احزاب و خندق اشاره کرد و گفت: يک ضربت مولاي متقيان، سرنوشت يک امت، ملت، تاريخ و همچنين همه ايمان در برابر کفر بود و بايد از فرصت ايام ليالي قدر براي مقدرات کشور و سرزمينمان استفاده کنيم.
محسن جلال پور رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران نيز در اين مراسم با اشاره به شرايط سخت اقتصادي در ابتداي دولت يازدهم که به زعم اکثر اقتصاد دانان وضعيت نابهنجار اقتصادي به شمار مي رفت، گفت: دولت توانست با تدبير و حسن انجام مذاکرات در عرصه بين الملل اين مشکلات را برطرف و از اين شرايط دشوار و تنگناهاي اقتصادي عبور کند.
رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران،  کنترل تورم و رکود، ايجاد اشتغال و افزايش نرخ رشد اقتصادي را از جمله توفيقات دولت تدبير و اميد برشمرد و افزود: ما بايد از کاهش تورم در راستاي توسعه و رونق اقتصادي استفاده کنيم.
جلال پور توجه به سيستم بانکي کشور و اصلاح نظام بانکي، تلاش براي حضور در بازارهاي رقابتي جهان و توجه به مقوله صادرات در راستاي ايجاد اقتصادي برون گرا و متناسب کردن تحولات نرخ ارز با شرايط اقتصادي داخلي و خارجي را از جمله اقدامات موثر در توسعه و رشد اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: اکنون که اقتصاد ايران و شکوفايي آن در اولويت است بايد در راستاي اين شکوفايي و ايجاد اصلاحاتي بنيادين در آن گام هاي اساسي برداريم.
رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران همچنين خواستار توجه و تلاش دولت و مسئولان براي رفع موانع و مشکلات اساسي در مسير فعاليت واحد هاي توليدي، توليد کنندگان و کارآفرينان شد.
فاضلي رئيس هيات رييسه اتاق اصناف ايران نيز در سخناني با اشاره به افزايش ١٥ درصدي ارائه اظهار نامه مالياتي از سوي اصناف، آن را نشان از تعامل خوب و مثبت دولت با اصناف دانست و خاطرنشان کرد: حمايت از اصناف در برنامه هاي توسعه کشور به عنوان بزرگترين حوزه اقتصادي کشور و توجه به بنگاه ههاي کوچک به عنوان بخش عظيم فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي در راستاي ايجاد اشتغال نقش موثر و حائز اهميتي در توسعه و شکوفايي اقتصاد کشور خواهد داشت.
عبداللهي رئيس اتاق بازرگاني نيز با تقدير از رويکرد رييس جمهوري و دولت تدبير و اميد در  بها دادن به بخش غير دولتي در واگذاري اقدامات و امور، اظهار داشت: متاسفانه اين رويکرد در لايه هاي پايين تر دولت عملياتي نشده و بسياري از مسئولان دولتي براي واگذاري امور به فعالان مردمي اقتصاد مقاومت مي کنند که رفع اين مشکل براي رشد اقتصاد کشور نياز به توجه بيشتر از سوي مسوولان دولت دارد.
رئيس اتاق بازرگاني همچنين با اشاره به اينکه بخش تعاون به عنوان مردمي ترين بخش اقتصاد کشور و اينکه  سازگاري زيادي با سياست هاي اقتصاد مقاومتي دارد، افزود: بخش تعاون اين آمادگي و ظرفيت را دارد تا در راستاي کمک به اشتغالزايي، توسعه کشور و اجراي سياست هاي دولت در زمينه توسعه و رشد اقتصاد تلاش و همکاري کند.
مرعشي، رييس کانون شبکه مشاوران مديريت و مهندسي ايران هم در اين مراسم با اشاره به روند تدوين قانون بهبود مستمر محيط کسب و کار و تشکيل نظام مديريت گفت: ساماندهي حرفه مديريت مي تواند نقش موثري در حل مشکلات نظام اداري و بنگاه هاي اقتصادي ايفا کند.
حجاريان، رييس انجمن حرفه اي صنعت بيمه و مدير عامل بيمه ملت نيز  چالش ها، ظرفيت ها و نقش راهبردي صنعت بيمه در توسعه اقتصاد کشور را خاطر نشان ساخت و خواستار بهبود وضعيت بيمه زندگي، سود آوري شرکت هاي بيمه، رقابتي شدن اين بازار، حذف مقررات غير ضروري، بهبود محيط کسب و کار و ثبات و سرمايه گذاري در اين بخش از اقتصاد کشور شد.
پرويزيان، رييس کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي و مدير عامل بانک پارسيان از تلاش هاي دولت براي رفع تحريم هاي ظالمانه و سياست هاي مدبرانه پولي دولت يازدهم و بانک مرکزي قدرداني کرد و گفت: الان شرايط براي فعاليت بخش خصوصي بيش از گذشته فراهم شده است و اميدواريم با سياست هاي تکميلي در راستاي رونق بخش خصوصي و شبکه بانکي کشور عمل شود.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۹:۲۳

تاوان ١٢٧ میلیاردی شوک بریتانیا

اقتصاد > جهان - شرق نوشت:جهان در شوک ناشی از نتایج رفراندوم روز جمعه بریتانیا فرو رفته است و پس از گذشت ٤٨ ساعت هنوز ابعاد آثار این واقعه به روشنی مشخص نیست.

 کارشناسان و تحلیلگران سیاسی و اقتصادی به تخمین‌های مختلفی درباره ابعاد خسارت‌هاي ناشی از این تصمیم مردم بریتانیا می‌پردازند. عده‌ای از اقتصاددانان با توجه به متأثرشدن شدید بخش بانکی از این واقعه، نگران تکرار بحرانی شبیه بحران مالی سال ٢٠٠٨ در آمریکا هستند. اتفاقی که در شرایط نامطمئن کنونی چندان هم غیرمحتمل نیست. بخشی دیگر خروج بریتانیا را سرآغازی برای خروج سایر کشورها و در نهایت فروپاشی اتحادیه می‌دانند. در گزارش حاضر به بررسی نظرات مختلف درباره آثار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر اقتصاد این کشور و سایر کشورها پرداخته شده است.
سریع‌ترین و اولین اثر انتشار خبر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، کاهش ارزش پوند در مقابل سایر ارزهای بین‌المللی تا سطح ١١ درصد بود که این کاهش از سال ١٩٨٥ بی‌سابقه است. سقوط آزاد شاخص بورس فوتسی ١٠٠ لندن (FTSE ١٠٠) در صبح جمعه بیش از ١٢٠میلیارد‌پوند از ارزش سهام شرکت‌های انگلیسی عضو این بورس کاست. بازار سهام توکیو نیز به‌عنوان نخستین بازار سهامی که در بیست‌و‌چهارم ژوئن روز کاری خود را آغاز کرد، در واکنش به نتیجه همه‌پرسی انگلیس نزدیک به هشت درصد افت ارزش سهام را تجربه کرد. افزایش قیمت طلا در پی افزایش جو نااطمینانی و کاهش قیمت نفت از دیگر تبعات این خبر بود. در پایان روز دوم (شنبه) نیز این شرایط ادامه داشت و بورس‌های جهان به روند نزولی خود ادامه دادند. شاخص بورس فوتسی ١٠٠ لندن در پایان این روز ١٩٩ واحد، شاخص داوجونز (Dow Jones) ٦١٠ واحد، شاخص بورس داکس (DAX) ٦٩٩ واحد و شاخص بورس نیکی (Nikkei) با هزارو ٢٨٦ واحد سقوط مواجه شدند.
برآورد وزارت دارایی انگلیس
جورج آزبورن، وزیر دارایی انگلیس، هفته پیش در یادداشتی که در روزنامه تایمز منتشر شد، هشدار داده بود خروج از اتحادیه اروپا علاوه بر افزایش هزینه‌ها برای خانوارهای انگلیسی، سبب خواهد شد تا سال ٢٠٣٠ میلادی، شش درصد از حجم تولید ناخالص داخلی این کشور کاسته شود. او اعلام کرد بر‌اساس برآورد وزارت دارایی، خروج از اتحادیه اروپا سبب خواهد شد تا ١٥ سال آینده سالانه ٣٦ میلیارد پوند از درآمدهای مالیاتی کاسته شود و برای جبران کسری بودجه، درآمدهای مالیاتی در انگلیس باید هشت درصد افزایش یابد.
برآورد اقتصاددانان انگلیسی
نتایج یک نظرسنجی که از سوي مؤسسه «ایپسوس‌موری» انجام شده است نشان می‌دهد ٩٠ درصد از اقتصاددانان انگلیسی معتقدند خروج این کشور از اتحادیه اروپا به اقتصاد این کشور صدمات جدی وارد خواهد کرد. نتایج این نظرسنجی که به سفارش آبزرور ميان ٦٠٠ اقتصاددان انجام شده است، نشان می‌دهد ٩ نفر از هر ١٠ اقتصاددان انگلیسی که در دانشگاه‌ها، صنایع، بخش‌های تجاری و عمومی مشغول به کار هستند، چشم‌انداز رشد اقتصادی، درآمد خانوارها و نرخ بی‌کاری در انگلیس را در صورت خروج از اتحادیه اروپا، منفی ارزیابی می‌کنند.
صندوق بین‌المللی پول
صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته در گزارش بررسی وضع سلامت اقتصاد انگلیس، آورده است: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، موقعیت لندن را به‌عنوان یک مرکز مالی جهانی به خطر خواهد انداخت. این نهاد مالی بین‌المللی معتقد است رأی منفی مردم بریتانیا به ماندن در اتحادیه، برای مدتی طولانی این کشور را در وضعیت بلاتکلیفی قرار خواهد داد و موجب ازبین‌رفتن ثبات در بازار‌های پولی و کاهش بازده اقتصادی خواهد شد. صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود بیان می‌کند خروج از اتحادیه اروپا علاوه بر اینکه صدمیلیارد پوند هزینه به اقتصاد انگلیس تحمیل خواهد کرد، می‌تواند سبب برهم‌خوردن و کاهش تجارت دوجانبه و نیز جریانات مالی و هم‌گرایی در منطقه شود.
مؤسسه تحقیقات مالی )IFS(
مؤسسه تحقیقات مالی نیز پیش‌تر در گزارشی اعلام کرده بود انگلیس در صورت خروج از اتحادیه اروپا ضمن ازدست‌دادن منابع هنگفت مالیاتی، با افزایش کسری بودجه و تشدید ریاضت اقتصادی مواجه خواهد شد. در گزارش این مؤسسه تحقیقاتی انگلیسی عنوان‌ شده است اگرچه خروج از اتحادیه اروپا سبب می‌شود در حق عضویت هشت‌میلیارد‌پوندی حضور سالانه در این اتحادیه صرفه‌جویی شود؛ اما می‌تواند به‌دلیل از‌دست‌رفتن منابع مالیاتی، هزینه‌ای بین ٢٠ تا ٤٠ میلیارد پوند برای این کشور به بار آورد.
اتحادیه اروپا از کسب‌وکارهای انگلیس پشتیبانی کرده و برای مصرف‌کنندگان هم قیمت‌های پایین‌تر فراهم می‌کند. خروج این کشور از اتحادیه اروپا مساوی خواهد بود با ازبین‌رفتن صدها هزار فرصت شغلی که با این اتحادیه ارتباط مستقیم دارند. بر‌اساس برآوردها با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، حدود ٩٥٠ هزار شغل در این کشور حذف خواهند شد. مؤسسه تحقیقات مالی در گزارش خود بیان مي‌كند که مجموع شرایط مذکور سبب خواهد شد دولت بریتانیا پس از خروج از اتحادیه به سیاست‌های ریاضت اقتصادی براي رفع بحران متوسل شود.
بحران در صنعت خدمات مالی
به نظر می‌رسد بخش خدمات مالی و بیمه مهم‌ترین آثار را از نتیجه رفراندوم خواهد پذیرفت. از زمان انتشار خبر نتیجه رفراندوم روز جمعه، ارزش سهام بانک‌های این کشور با ٣٠ درصد کاهش مواجه شده است. نکته مهم در این میان این است که انگلستان یکی از مهم‌ترین کشورها در صنعت بیمه و بانکداری بوده و لندن به‌عنوان قطب صنعت خدمات مالی در دهه‌های اخیر شناخته می‌شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز، سیتی‌بانک (Citibank)، اچ.اس.بی.سی (HSBC) و بارکلیس (Barclay) از مهم‌ترین بانک‌های اروپایی هستند که پس از این واقعه امتیازات خود را نزد مشتریان از دست خواهند داد. فرانکفورت، پاریس و دوبلین می‌توانند در غیاب لندن از این فرصت تاریخی بهره‌مند شوند و جایگاه لندن را تسخیر کنند. بنا بر این گزارش، هم‌اکنون دومیلیون‌و ٢٠٠ هزار نفر در صنعت خدمات مالی در بریتانیا مشغول به کار هستند که با انتشار نتایج رفراندوم و سقوط ارزش سهام بانک‌ها، نگران ازدست‌دادن شغل خود هستند.
آثار جهانی نتیجه رفراندوم
انگلستان دومین اقتصاد بزرگ اروپا و پنجمین اقتصاد مطرح جهان است. ازاین‌رو اثرات رفراندوم می‌تواند به کشورها و مناطق دیگر جهان سرایت کند. با گذشت دو روز از اعلام نتایج همه‌پرسی، گزارش‌هایی درباره آثار این نتیجه بر سایر کشورها منتشر شده است. روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی خسارت تخمینی به بازارهای جهانی را در حدود دو میلیارد دلار اعلام کرد.
یو.اس.ای تودی (USA Today) میزان خسارت ناشی از این واقعه بر ارزش بازار مالی آمریکا را حدود ٨٠٠ میلیون دلار برآورد کرد. همچنین اسکای‌نیوز (Sky News) در گزارشی با نام «سونامی مالی» اعلام کرد بورس‌های مطرح آسیایی نیز صد میلیون دلار از ارزش خود را در اثر این مسئله از دست دادند. سقوط ارزش سهام در کشورهای توسعه‌یافته سبب ضرر و زیان‌های هنگفتی به سهام‌داران عمده شده است؛ به‌طوری‌که براساس گزارش‌ها ٤٠٠ ثروتمند جهان حدود ١٢٧ میلیارد دلار از ارزش دارایی خود را از دست داده‌اند. 
 
3535

۹۵/۰۴/۰۶
۰۹:۲۱

"ایران" از فهرست کشورهای اقدام متقابل حذف شد/ روابط بانکی با ایران تسهیل شد

گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه پایانی اجلاس ۲۴ ژوئن که (چهارم تیرماه) برگزار شد، برای نخستین بار و پس از حدود هشت سال تلاش مدیران و کارشناسان اقتصادی و بانکی کشور، نام "ایران" را از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام‌های متقابل اتخاذ شود، حذف کرد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی، پس از انجام اقدامات مثبت جمهوری اسلامی ایران از جمله در زمینه تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای محترم نگهبان و نیز انجام دیگر اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه اخیر خود، نسبت به این تحولات واکنش مثبت نشان داد و با اتخاذ تصمیمات اخیر که شرح آن به تفصیل در بیانیه ماه ژوئن این گروه آمده است، برای اولین بار، نام ایران را از گروهی که در قعر فهرست رده بندی آن قرار داشت، حذف کرده و آن را به سطح بالاتری ارتقا داد.
اگر چه نام ایران همچنان در فهرست کشورهایی قرار دارد که لازم است در خصوص آن، تدابیر احتیاطی لازم به عمل آید؛ لیکن با حذف اتخاذ اقدامات متقابل علیه نظام مالی ایران از سوی دیگر کشورها، مانع تجاری و بانکی دیگری از پیش پای کشورهایی که قصد دارند معاملات خود را با ایران از سر گیرند، برداشته شد.
شایان ذکر است گروه ویژه اقدام مالی یک نهاد بین الدولی است که در سال ۱۹۸۹ و توسط وزرای کشورهای عضو آن پایه گذاری شده است. هدف این نهاد ـ که در حال حاضر حدود ۱۹۸ کشور به صورت مستقیم و یا از طریق گروه های منطقه ای در آن عضویت دارند و یا توصیه های این نهاد را به اجرا در آورده اند ـ
تدوین استانداردها و ارتقای  شیوه اجرای موثر اقدامات قانونی، مقرراتی و عملیاتی در موارد مرتبط با مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و دیگر تهدیداتی است که قابلیت اعتماد به نظام مالی بین المللی را تهدید می کند. از این رو،‌ گروه مذکور یک مجموعه سیاستگذار است که توصیه های آن در فضای بین المللی از مقبولیت فراوانی برخوردار است.
توصیه های چهل گانه این گروه که آخرین بار در فوریه ۲۰۱۲ میلادی مورد بازنگری قرار گرفت،‌ مهمترین استانداردهای مالی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم به حساب می آید.
توصیه های گروه ویژه تدابیری را مقرر می کنند که به موجب آن ها، کشورها باید حسب مورد، اقدامات زیر را انجام دهند: 
•    شناسایی ریسک ها،‌ تدوین خط مشی ها و انجام هماهنگی های لازم در سطح ملی؛
•    رسیدگی قضایی به جرایم پولشویی، تامین مالی تروریسم و تامین مالی اشاعه سلاح های کشتار جمعی؛
•    اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای بخش مالی و سایر بخش های تعیین شده؛
•    اعطای اختیارات و مسئولیت ها به مراجع ذی صلاح (مانند نهادهای نظارتی، مراجع اعمال قانون و مراکز انجام تحقیقات درباره جرایم) و سایر اقدامات سازمان یافته؛
•    افزایش شفافیت؛ 
•    تسهیل همکاری های بین المللی
اجلاس های این گروه، معمولاً سه بار در سال تشکیل می شود که در آن ها وضعیت کشورها از نظر میزان انطباق با استانداردهای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم مورد بررسی قرار گرفته و در پایان، نظرها و تصمیم های اعضا در قالب بیانیه های پایانی آن منتشر می شود.
بخشی از بیانیه های این جلسات، به بررسی و اظهار نظر در خصوص وضعیت اجرای استانداردهای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در کشورهای مختلف اختصاص دارد که در آن، اسامی کشورها در گستره ای از کشورهای غیر همکاری که باید در خصوص آنها اقدام های متقابل اتخاذ کرد تا کشورهای دارای نارسایی های جدی و استراتژیک و کشورهایی با وضعیت سفید، قرار می گیرند.
انجام اقدامات متقابل علیه یک کشور ـ که تا پیش از بیانیه اخیر در مورد ایران نیز به کار می رفت ـ به معنای اتخاذ موضع تنبیهی، تحریمی و قطع روابط کاری بین نهادهای مالی کشورها با نهاد های مالی کشوری است که تحت تحریم قرار دارد.
خوشبختانه در اجلاس اخیر، تلاش های جمهوری اسلامی ایران به نتیجه نشست و علی رغم لابی رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای متخاصم، نام ایران از فهرست کشورهایی که لازم است در خصوص آن ها اقدامات تنبیهی به عمل آید، حذف شد. 

۹۵/۰۴/۰۵
۱۵:۰۹

سقوط برجام در صورت رکود اقتصادی در ایران

وبگاه آمریکایی نوشت: با توجه به نوسان‌های ناشی از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، اگر ایران رونق اقتصادی مورد نظر از برجام را شاهد نباشد، توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی در خطر سقوط قرار می‌گیرد.

عصرخبر به نقل از خبرگزاری فارس: همه‌پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا پنج‌شنبه گذشته برگزار شد و در پایان شمارش آرا، مشخص شد 52% رای دهندگان به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا رای داده‌اند.
وبگاه آمریکایی «لوبلاگ» در گزارشی تحلیلی پیرامون «تصمیم جنجال برانگیز مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا و تاثیر آن بر توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی» نوشت: ایران باید به عنوان یک رویداد خوش‌خیم نگران این اتفاق باشد. عدم اطمینان و آشفتگی که اینک گریبانگیر اروپا شده شاید تاثیر شگرفی بر اجرای برجام گذارد. در حالی‌که ایران در حال ورود مجدد به جامعه جهانی بوده و تاکید و تمرکز بر هماهنگی مرکزی با اتحادیه اروپا دارد، رویداد هفته گذشته در انگلستان موجب انحراف و از بین رفتن ظرفیت‌های سیاسی و اقتصادی می‌شود.
 لوبلاگ با اشاره به فرسوده شدن ابزارهای اقتصادی مورد نیاز ایران در دوره پسابرجام نوشت: هیچ نهاد هماهنگ کننده توافق ایران خارج از چارچوب اتحادیه اروپا وجود ندارد. نقش مرکزی اروپا در برجام، مرتبط با منافع سیاست خارجی انگلیس، فرانسه، آلمان و توانایی اجرای برجام و اجماع با آمریکا، روسیه و چین بوده و اجماع تعهد در مسیر اجرای رفع تحریم‌ها از جمله مهمترین بخش‌های این توافق از منظر ایرانیان بود. بنابراین اگر ایران رونق اقتصادی مورد نظر را شاهد نباشد، این توافق در معرض خطر سقوط خواهد افتاد.
لوبلاگ در ادامه نوشت: به طور دردسر سازی رای دادن به خروج از اتحادیه اروپا اثر منفی بر توانایی انگلیس و اروپا در ارائه مزیت‌های اقتصادی به ایران دارد. در این بین پیش‌تر بانک‌های اروپایی نگران گرفتار شدن در تحریم‌های ثانویه آمریکا بر ایران بودند و این موضوع باعت تردید آن‌ها از تعامل با ایران می‌شد. اکثر سرمایه‌گذاران در قرار دادن سرمایه‌های خود در ایران قبل از این همه پرسی مردد بودند اما اینک حتی شک و  تردید‌شان بیشتر نیز خواهد شد. طرح خروج از اتحادیه اروپا تاثیر نزولی بر بازار نوظهوری چون ایران دارد. اگر  این نوسان‌ها تداوم یابند، بازار لرزان نوظهور ایران کمتر فرصتی جالب برای سرمایه‌داران خواهد بود.
 در ادامه این مطلب با اشاره به درهم ریختگی کابینه «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در جریان ترکش‌های ناشی از رای به خروج از اتحادیه اروپا  و تلاش نه چندان در مسیر تجارت با ایران در دو سال گذشته آمده است:  با این وضعیت مدیران عامل شرکت‌های مهم انگلیسی و اروپایی با چالش لجستیکی و تدارکاتی مواجه می‌شوند و نیاز خواهند داشت توجه خود را معطوف به برنامه‌های بعد از رای  خروج از اتحادیه نمایند. اینک آن‌ها کمتر می‌توانند منابعی را برای توسعه فرصت‌ها در ایران به ویژه در سطوح بالای مورد نیاز اختصاص دهند. در واقع ایران اولویت برنامه اقتصادی دوره بعد از خروج از اتحادیه اروپای انگلیس نخواهد بود.
در خاتمه این گزارش با اشاره به تغییر طرز تفکر به تبع رای مردم انگلیس در خروج از اتحادیه اروپا آمده است: وقتی‌که توافق ایران اعلام شد، به نظر رسید که این امر نمونه‌ یک پیروزی بزرگ در همکاری و چشم انداز منافع هفت کشور مختلف به عنوان نمایندگان جامعه جهانی بود که سرانجام منجر به شکل‌گیری یک توافق مستحکم شد. اما در بسیاری از جهات، رای‌گیری در انگلستان و نتیجه آن رد نوع سیاستی بود که توافق با ایران را به ارمغان آورد. در حالی‌که ایران در حال بازگشت به جامعه بین‌الملل است اما با سقوط بالقوه اتحادیه اروپا، به نظر می‌رسد در این جامعه کمتر مورد استقبال قرار گیرد.
منبع: فارس

۹۵/۰۴/۰۶
۰۸:۵۳

زمان پرواز «بویینگ‌» در آسمان ایران

بوئینگ در نامه ای به مخالفان توافق فروش هواپیما به ایران در کنگره اعلام کرد ایران ایر قصد دارد ۸۰ هواپیمای مسافربری در مدلهای مختلف به ارزش ۱۷.۶ میلیارد دلار خریداری و ۲۹ فروند از هواپیماهای ۷۳۷ این شرکت را اجاره کند. تحویل این هواپیماها از اوایل سال آینده آغاز می شود.
به گزارش ایسنا، شرکت بوئینگ با انتشار جزییات جدید در خصوص توافق فروش هواپیما به ایران، ادعاهای مخالفان این توافق مبنی بر اینکه تلاش کافی برای شناسایی کاربران نهایی این هواپیماها انجام نداده است را رد کرد.
بوئینگ در نامه ای به مخالفان توافق فروش هواپیما به ایران در کنگره اعلام کرد ایران ایر قصد دارد ۸۰ هواپیمای مسافربری در مدلهای مختلف به ارزش ۱۷.۶ میلیارد دلار خریداری و ۲۹ فروند از هواپیماهای ۷۳۷ این شرکت را اجاره کند. انتظار می رود تحویل این هواپیماها از اوایل سال آینده آغاز شود.
از فروش مستقیم، ۴۰ فروند مدل ۷۳۷ مکس و شش فروند نسل جدید مدل ۷۳۷ و ۱۵ فروند ۷۷۷-۳۰۰ER و ۱۵ فروند ۷۷۷-۹X خواهند بود. این سفارش شامل چهار فروند ۷۴۷-۸ است.
در این نامه که از سوی تیموتی کیتینگ، نایب رییس فعالیتهای دولتی بوئینگ ارسال شد، آمده است: ما مکانیسم دقیقی برای رعایت مقررات در زمینه کنترل افرادی که با آنها معامله می کنیم داریم. بوئینگ به توافق با نهادهای ایرانی مورد تایید دولت آمریکا به شدت پایبند است.
کیتینگ در این نامه متذکر شد: نمی‌توان انتظار داشت بوئینگ به عنوان یک شرکت از منابع اطلاعاتی مشابه دولت آمریکا برخوردار باشد بنابراین برای فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز برای رعایت تحریمها تنها به دولت این کشور متکی است.
توافق پیشنهادی بوئینگ با ایران ایر ماه جاری اعلام شد و احتمالا یکی از قابل توجه‌ترین نتایج اقتصادی توافق هسته ای است که سال گذشته میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا امضا شد و اجرایی شدن آن در ژانویه امسال به رفع بسیاری از تحریمها منجر شد.
یکی از تحریمهای رفع شده، امکان خرید هواپیما برای شرکت هواپیمایی ملی ایران بوده که ناوگان هواپیمایی فرسوده ای دارد. ایران همچنین با ایرباس که رقیب اروپایی بوئینگ است برای خرید بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری توافق کرده است.
اگر فروش و لیزینگ هواپیماهای بوئینگ به ایران کامل شود، بزرگترین معامله تجاری آمریکایی با ایران از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ است.
سایر تحریمهای غیرهسته ای که از سوی آمریکا علیه ایران وضع شده اند به قوت خود باقی مانده اند و شامل ممنوعیت استفاده از دلار و ممنوعیت دسترسی به سیستم بانکی آمریکا برای ایران است که نحوه دریافت پول این توافق را برای بوئینگ پیچیده می‌کند. همچنین محصولات بوئینگ نباید از سوی نهادهای تحت تحریم در ایران مورد استفاده قرار بگیرد.
بر اساس گزارش نیویورک تایمز، کیتینگ به نامه ۱۶ ژوئن دو نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا - پیتر روسکام از ایلینویز و جب هنسارلینگ از تگزاس - پاسخ داد که به شدت مخالف هر گونه اقدامی برای عادی سازی تجارت با ایران بودند. این نمایندگان کنگره به این موضوع اشاره کردند که ایران از سوی آمریکا به عنوان یک کشور حامی تروریسم شناخته شده و مدعی شدند ایران از هواپیماهای تجاری برای اقدامات خصمانه در سراسر جهان استفاده می‌کند و از بوئینگ خواستند توضیح دهد چگونه مانع استفاده ایران از هواپیماهای بوئینگ برای چنین اهدافی خواهد شد.
کیتینگ در پاسخ به این نامه گفت: بوئینگ تحت شرایطی که توافق هسته ای موسوم به برجام امکان پذیر کرده است به طور قانونی با ایران مذاکره کرده است.
وی همچنین گفت: بوئینگ درباره نحوه فاینانس توافق ایران تصمیمی نگرفته است و بر تعهدات قبلی این شرکت برای دنبال کردن تصمیمات دولت آمریکا تاکید کرد.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۹:۱۰

سیدرضا نوروز‌زاده مدیر عامل "شستا" شد

نقدینه-سیدرضا نوروز‌زاده به عنوان مدیرعامل شستا انتخاب شد.
 
 

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، سیدرضا نوروز زاده پیش از این به عنوان رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مشغول به خدمت بود که پس از تغییرات در این سازمان، در اسفند ماه سال گذشته با حکم نعمت‌زاده به سمت مشاور وزیر منصوب شد.
 
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از پارسینه، وی که دکترای مدیریت بازرگانی دارد، در سال ۱۳۳۱ در اسفراین متولد شده است.
 
در کارنامه اجرایی سید رضا نوروز زاده فعالیت های ذیل دیده می شود:
-  عضو انجمن اسلامی دانشجویان (سال۵۹-۵۸)
-  مهندس تولید کارخانجات قند (سال۶۳-۶۱)
-  رئیس و دبیر آموزش و پرورش (سال۶۶-۶۱)
-  عضو انجمن مهندسین(سال۶۸)
-  رئیس انجمن مدیران صنایع( سال۷۷)
-  رئیس تولیدگرایان پنج دوره مجلس شورای اسلامی
-  رئیس کمیسیون صنایع و معادن
-   نماینده دوره های سوم، چهارم، پنجم ، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی
-  عضو کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس ششم
-  عضو هیات مدیره گروه اقتصادی کوثر( بنیاد شهید)
-  ریاست هیات مدیره ایران خودرو خراسان
-  ریاست هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا
-  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران
-  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
-  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت
-  رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
-  مشاور وزیر نفت در امور صنعتی
-  مشاور معاون اجرایی رییس جمهور در امور صنعتی

۹۵/۰۴/۰۵
۱۵:۱۸

واکنش خودروسازان جهانی به جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا

فورد ممکن است بدنبال تصمیم انگلیس برای ترک اتحادیه اروپا، مشاغل در این کشور را تعدیل کند و نخستین گروه خودروسازی خواهد شد که پرسشهایی را نسبت به آینده سرمایه گذاریهای خود در انگلیس مطرح می‌کند.

به گزارش ایسنا، این گروه خودروسازی که در سال ۲۰۱۲ دو کارخانه انگلیسی را تعطیل و هزاران شغل را تعدیل کرد، اعلام کرد هر اقدامی که لازم باشد برای رقابتی نگه داشتن فعالیتش به کار خواهد بست.
بسیاری از بزرگترین گروه‌های خودروسازی جهان در سراسر انگلیس فعالیت دارند و حدود ۸۰ درصد از ۱.۶ میلیون خودرویی که سالانه در انگلیس تولید می‌شوند عمدتا برای صادرات هستند و نیمی از این صادرات به مقصد اتحادیه اروپاست.
تویوتا، جگوار لندروور و هوندا اعلام کرده‌اند که به فعالیتهایشان در انگلیس متعهد هستند در حالیکه ب ام و اعلام کرد تغییر فوری صورت نخواهد داد. اما تحلیلگران می‌گویند شرکتهای خودروسازی تا زمانی که مسئله تعرفه‌های جدید مشخص نشود، برای دادن کار جدید به کارخانه‌های انگلیسی خود محتاط خواهند بود.
فورد که ۱۴ هزار کارمند در دو پایگاهش در انگلیس دارد سال گذشته ۱.۶ میلیون موتور خودرو تولید کرد و اعلام کرد در برنامه‌های سرمایه گذاری کنونی تغییری نداده و تا زمانی که شواهد روشنی وجود نداشته باشد اقدامی خلاف آن نخواهد کرد.
اما این خودروساز آمریکایی پیش بینی کرد ضعیف شدن ارزش پوند ممکن است در بلندمدت تاثیر منفی بر فعالیتهای این شرکت در انگلیس داشته باشد.
این شرکت از زمان بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸، ظرفیت تولید در اروپا را کاهش داده است.
جیم فیرلی، مدیرعامل فعالیتهای اروپایی فورد ماه گذشته به فایننشیال تایمز گفت: این شرکت بدنبال حذف هزینه‌های بیشتری است.
صنعت خودروی انگلیس سال گذشته ۱.۶ میلیون خودرو تولید کرد و افزایش این رقم به دو میلیون دستگاه تا سال ۲۰۲۰ را هدف گذاری کرد.
تویوتا موتور که سال گذشته ۱۷۰ هزار خودرو در کارخانه برناستون تولید کرد، اعلام کرد از نزدیک اوضاع را دنبال کرده و تاثیر رویداد اخیر بر فعالیتهایش در انگلیس را ارزیابی خواهد کرد.
آکیو تویودا، مدیرعامل تویوتا پیش از این متعهد شده بود این شرکت بدون اهمیت به نتیجه همه‌پرسی خروج از اتحادیه اروپا، به فعالیت در میدلندز ادامه می‌دهد.
هوندا که سالانه ۱۴۰ هزار خودرو در سوئیندون تولید می‌کند، وعده داده به فعالیتهایش در انگلیس ادامه دهد در حالیکه جگوار لندروور که بزرگترین خودروساز انگلیس با ظرفیت تولید سالانه نیم میلیون خودرو است، اعلام کرده است تا زمانی که مذاکرات درباره موانع تجاری کامل شود به فعالیت عادی ادامه می‌دهد.
ب ام و محتاط‌تر ظاهر شد و اعلام کرد درباره تاثیر مذاکرات تجاری بر فعالیتهایش گمانه زنی نخواهد کرد. اما نیسان که بزرگترین کارخانه خودروی انگلیس در ساندرلند را اداره می‌کند و تقریبا هفت هزار کارمند دارد حاضر به اظهارنظر نشد.
اندی پالمر، مدیرعامل استون مارتین وعده داد این خودروساز فوق لوکس به برنامه اش برای کارخانه جدید در ولز که یک پروژه ۲۰۰ میلیون پوندی با پتانسیل ایجاد 1000 شغل جدید است ادامه خواهد کرد. وی حتی پیش بینی کرد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ممکن است صادرات استون مارتین به بعضی از بازارها را رقابتی‌تر کند اما تصریح کرد این خودروساز در صورت مواجهه با موانع تجاری، باید بهره وری را افزایش دهد.
بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، خودروسازانی که به انگلیس خودرو می‌فروشند ممکن است با کاهش تقاضا روبرو شوند. تحلیلگران هشدار داده اند که تقاضا برای خودروهای جدید در انگلیس در صورت بازگشت این کشور به رکود پس از تصمیم به ترک اتحادیه اروپا، یک پنجم کاهش خواهد یافت.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۹:۲۹

واکنش ایران به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا: رویکرد تهران تغییری نخواهد کرد

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در رویکرد جمهوری اسلامی ایران با آن کشور تغییری ایجاد نخواهد کرد.
وزارت امور خارجه ایران از کشورهای اروپایی خواست که در امور داخلی یکدیگر دخالت نکنند
به گزارش خبرگزاری مهر، در این بیانیه که شنبه پنجم تیر منتشر شد، ایران اعلام کرد که به رأی مردم بریتانیا احترام می‌گذارد.
ایران در این بیانیه همچنین با اعلام این که رویکرد این کشور به بریتانیا تغییری نخواهد کرد،  از دیگر کشورها و به ویژه کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که «در امور داخلی یکدیگر دخالت نکنند».
۵۱.۹ درصد مردم بریتانیا در رفراندومی که پنجشنبه ۲۳ ژوئن برگزار شد به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رأی آری دادند.
مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران پس از اعلام همه‌پرسی بریتانیا گفت که این کشور باید «تاوان سال‌ها استعمارگری و جنایت علیه بشریت را بپردازد» و نتیجه این رفراندوم را «نه گفتن مردم به تبعیت دولت انگلیس از آمریکا» دانست.
در واکنش به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وزرای خارجه شش کشور مؤسس اتحادیه اروپا برای بررسی پیامدها و نحوه خروج این کشور از اتحادیه اروپا از صبح امروز در برلین تشکیل جلسه داده‌اند.
در این زمینه بخوانید: نمایندگان شش کشور مؤسس اتحادیه اروپا پیامدهای خروج بریتانیا را بررسی می‌کنند

۹۵/۰۴/۰۵
۱۸:۳۵

یک کارشناس و مشاور نفت: برجام تغییری در شراکت منابع نفت و گاز ایجاد نمی کند

غلامرضا منوچهری معاون شرکت ملی نفت ایران به فایننشال تایمز گفته است چند شرکت ایرانی برای معاملات نفتی با شرکتهای خارجی انتخاب شده اند. فهرست این شرکتها هنوز نهایی نشده، اما شرکتهای پترو ایران، پتروپارس، و مَپنا از جمله آنها هستند.
پترو ایران زیر مجموعه شرکت ملی نفت است که عملیات آن شامل همه منابع نفتی و گازی ایران می شود.
شرکت پتروپارس نیز شرکتی دولتی است که با شرکتهای غربی در تماس است و اخیراً یادداشت تفاهمی با یک شرکت آلمانی امضا کرده است.
مَپنا یک شرکت تولید انرژی و تاسیسات زیربنایی است که در بهار گذشته قراردادی با شرکت زیمنس در زمینه ایجاد دو توربین گازی برای تولید برق در بندرعباس امضا کرده است.
از بعد از توافق هسته ای و آغاز لغو تحریم ها در ژانویه گذشته، بسیاری از شرکتهای معظم نفتی جهان ازجمله بریتیش پترولیوم و توتال و اِنی منتظرند تا بار دیگر به منابع عظیم نفت و گاز ایران که چهارمین ذخیره نفتی و گازی در جهان است دسترسی پیدا کند.
حسین ابن یوسف کارشناس و مشاور نفت و گاز در گفت و گو با صدای آمریکا می گوید برجام تغییری در شراکت منابع نفت و گاز ایران با کشورهای خارجی ایجاد نمی کند.

۹۵/۰۴/۰۶
۰۰:۱۱