نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 107780
 • تمام سکه (طرح جدید) 1060000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1060000
 • نیم سکه 530000
 • ربع سکه 280000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3480
 • یورو 3910
 • پوند 4850
 • صد ین 3380
 • درهم امارات 946
 • لیر ترکیه 1210
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 51 Arrow up
  دلار 30640
 • 631 Arrow up
  یورو 34065
 • 3335 Arrow up
  پوند 41926
 • 430 Arrow up
  فرانک 31459
 • 743 Arrow up
  صد ین 29982
 • 13 Arrow up
  درهم امارات 8342

ایران به جذب سرمایه بین‌المللی در صنعت نفت و گاز خود نزدیک‌تر شد

ایرنا: روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن نوشت: ایران اسامی پنج شرکت ایرانی را به‌عنوان شرکای شرکت‌های بزرگ بین‌المللی انرژی طرفدار سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی تعیین کرده و به این ترتیب گام دیگری به جذب سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز نزدیک‌تر شده است. غلامرضا منوچهری، معاون شرکت ملی نفت ایران به فایننشال تایمز گفته است، شرکت‌هایی که پیش از این برگزیده شده‌اند شامل «پترو ایران» یک شرکت تحت حمایت دولت، پتروپارس و گروه مپنا هستند. به گفته وی، لیست کامل در حال نهایی شدن است. شرکت‌های انرژی غربی نظیر بریتیش پترولیوم، توتال و انی مشتاقانه منتظر انتشار اسامی این شرکت‌ها بودند چرا‌که آنها امیدوارند بتوانند به ذخایر نفت و گاز این عضو اوپک پس از سال‌ها تحریم دسترسی پیدا کنند.
بسیاری از این تحریم‌ها پس از توافق سال گذشته تهران با قدرت‌های جهانی برای کاهش فعالیت‌های هسته‌ای‌اش لغو شده است. بر‌اساس این گزارش ایران که روی چهارمین ذخایر بزرگ نفت جهان خوابیده و از برخی از بزرگترین ذخایر گاز جهان برخوردار است از آن زمان نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده ولی از اعلام شرایط قراردادهایش خودداری کرده است.
به نوشته فایننشال تایمز، ایران از ماه ژانویه، توانسته صادرات نفت خود را دو برابر ساخته و به بیش از دو میلیون بشکه در روز برساند و درصدد جذب سرمایه‌ای تقریبا 200 میلیارد دلاری از سوی سرمایه‌گذاران غربی برای افزایش تولید طی پنج سال آینده است. پیش از این وزیر نفت ایران گفت: انتظار می‌رود ایران که زمانی دومین تولید‌کننده بزرگ اوپک بود نخستین قرارداد نفتی پسا تحریم خود با یک شرکت خارجی را ظرف سه ماه آینده امضا کند. ولی شرکت‌های مهم انرژی آمریکا از جمله اکسون موبیل و شورون باید انتظار مضاعف بکشند؛ چرا‌که نهادهای آمریکا با وجود توافق هسته‌ای از معامله با شرکت‌های ایرانی منع شده‌اند.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۲:۰۲

ورود سرمایه خارجی در گذر از تحریم

عصر بازار- ورود سرمایه گذار خارجی به هر کشور به دو طریق انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار»، در روش اول سرمایه گذار منابع مالی یا دیگر انواع سرمایه وارداتی خود از قبیل تجهیزات، دانش فنی، بازار و مهارت های مدیریتی خود را مصروف ایجاد یا توسعه تاسیسات تولیدی یا خدماتی می کند تا علاوه بر مالکیت این تاسیسات، سهمی از مدیریت و کنترل آن را بر عهده گیرد. این نوع سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) نامیده میشود و هدف انتفاع از فعالیت اقتصادی بلندمدت بنگاه را دنبال می کنند. نوع دوم ورود سرمایه خارجی مربوط به سرمایه گذارانی است که منابع خود را عموما به صورت منابع مالی و برای خرید بخشی از سهام بنگاهها از بورس اوراق بهادار به قصد انتفاع از سود سهام و افزایش ارزش سرمایه و نه حضور در مدیریت و کنترل آن وارد کشورها میکنند و سرمایه گذاری خارجی پورتفولیو (FPI) را شکل می دهند.در عین مزیت های فراوان برشمرده برای سرمایه گذاری، باید به دو نکته مهم توجه داشت. اول اینکه این سرمایه گذاری ها فقط حائز مزیت نیستند و هم نظریات و هم مطالعات اقتصادی حاکی از وجود مضرات و مشکلاتی در آن هاست که کاملا لازم به توجه است. دوم اینکه تحقق مزیت های برشمرده برای این قبیل سرمایه گذاری ها به طور خودکار محقق نمی شوند و اینطور نیست که هر سرمایه گذاری خارجی بالاخره شامل یکی از این مزیت ها باشد یا اگر سرمایه گذار خارجی آمد و طرحی داد و در آن ادعا کرد چنین مزیت هایی در این پروژه وجود دارد، حتما این مزیت ها محقق گردد. سرمایه گذاران خارجی جملگی (نظیر برخی سرمایه گذاران خصوصی داخلی) فاقد عرق ملی یا حمیت دینی یا انگیزه دیگری برای ایفای تعهدات خود در قبال کشور هستند، مگر اینکه این تعهدات در راستای منافع آنها قرار داشته باشد. بنابراین چه برای ممانعت از مضرات بالقوه و چه برای تحقق مزیتهای سرمایه گذاری خارجی، مدیریت قوی مبتنی بر دانش، تجربه و پویایی این حوزه لازم است.
رونق پارس جنوبی با سرمایه خارجی در دولتهای هفتم و هشتم
در زمان دولت های هفتم و هشتم ارائه قانون جدید سرمایه گذاری خارجی موجب تحول و جهش قابل ملاحظه ای در جلب و جذب سرمایه های خارجی شد: در آن زمان، سرمایه گذارها در صنایع انرژی (نفت و گاز و پتروشیمی) به ویژه در پروژه پارس جنوبی وارد شدند. گرچه بسیاری از این سرمایه گذاران در دوران تحریم به دلیل بیم مشکلات از این حوزه خارج شدند. پس از بخش نفت و گاز، بخش صنعت کشور در رتبه دوم جذب سرمایه خارجی قرار داشته و سپس حمل و نقل و ارتباطات قرار دارند. منتفع بعدی حوزه نیروگاهی در تامین آب و برق بود و سپس سایر بخش ها و زیر بخش های صنعتی قرار دارند. کمترین حوزه مورد توجه سرمایه گذاران خارجی، بخش کشاورزی بوده است که با توجه به کشاورزی سنتی کشور ما و مقایسه با کشاورزی کاملا مکانیزه در کشورهای توسعه یافته، کاملا قابل فهم است، هر چند این رویه باید تغییر کند. گفتنی است صنایع تبدیلی کشاورزی از این سرمایه گذاران استفاده زیادی کرده اند.
ضرورت جذب 50 میلیارد سرمایه خارجی برای رشد 8 درصدی
بنابراین اکنون باید فضای کسب و کار تسهیل شود تا سرمایه گذار داخلی با اشتیاق سرمایه گذاری کند و به تبع این اشتیاق، سرمایه گذار خارجی نیز وارد شود. بحث فضای نامناسب رقابت و تنظیم بازار بین بنگاه های خصوصی و غیرخصوصی نکته مهمی است که برای حضور بنگاه های غیر خصوصی باید تنظیم شود.
هم اکنون تیم اقتصادی دولت در برنامه ششم، به تبعیت از منویات نظام، رشد 8 درصد را هدف گیری کرده است. حسب محاسبات دستگاه های اجرایی، دستیابی به رشد 8 درصد در این اقتصاد 440 میلیارد دلاری، نیاز به رشد سرمایه گذاری 15 درصد دارد. در واقع باید هر سال 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود. در وضعیت نامطلوب فعلی، سالانه 100 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام می شود. دولت فکر می کند که می تواند بخش خصوصی را برای افزایش 50 درصدی سرمایه گذاری بیشتر ترغیب کند. بنابراین اگر دولت موفق شود مجموع اقتصاد و محیط کسب و کار کشور را به سمت رشد و رونق پیش ببرد، میتوان به 50 میلیارد دلار جذب سرمایه از منابع خارجی امیدوار بود. این موضوع شامل فاینانس (که بهتر است از این بخش کمتر استفاده شود) و سرمایه گذار خارجی است که در صورت نبود تاکید قانون، تعهدی برای دولت و نظام ندارد، اما آثار مثبت زیادی به همراه دارد.
مشاهده فرآیند جذب و جلب سرمایه گذار خارجی در ماه های اخیر نشان می دهد که عزم و اراده موثر در سطح کلان برای جلب و جذب سرمایه گذاری های خارجی وجود ندارد. در مقابل اخبار فراوانی که حاکی از تحرک متوالیان بخش بانکی و مسئولان وزارت اقتصاد برای رفع مشکلات اخذ خطوط اعتباری و حل و فصل مسائل باقیمانده در حوزه بیمه اعتباراتی و... به طور کلی افزایش مبالغ فاینانس ها است. اکنون زیرسازی های مناسب و تحرکات تشویقی و ترویجی لازم برای جذب سرمایه گذاری های خارجی مشاهده نمی شود. در حالی که در برنامه ششم هدف گذاری برای جذب سالانه 10 میلیارد دلار (و جمعا 50 میلیارد دلار) سرمایه خارجی وجود دارد و این موضوع حاکی از اهمیت فوقالعاده این منبع تامین مالی توسعه کشور در سال های آتی است.
اما در همین برنامه (یا قانون و برنامه دیگر مورد اجماع مجموعه دستگاه ها و نهادهای مسئول) عناصر لازم برای این هدف از جمله نقشه راه، برنامه کلان، نظام هماهنگ تشویق سرمایه گذاری خارجی مشاهده نمی شود. در حالیکه جذب این مبلغ نیازمند بستر سازی فراوان برای این مهم از جمله شناخت، اولویت بندی و برنامه ریزی برای تامین نیازهای حوزه های متقاضی سرمایه گذاری خارجی، از شناسایی اهداف جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی در هر حوزه، تعیین فرصت های واجد توجیه اولیه و شرکای معتبر داخلی، درصد، شیوه و رویکرد مناسب پذیرش در هر حوزه، بسته های تشویق اعطایی حسب انطباق برنامه سرمایه گذار خارجی با اهداف کشور از پذیرش سرمایه گذاری خارجی، اقدامات التزام برای حداکثر سازی مشارکت و سهم بخش خصوصی از این سرمایه ها، و... دارد. بنابراین، این کار نیاز به یک برنامه جامع و مدون مورد اجماع دارد.
علاوه بر آن نیازمند زیرساخت های قانونی و حقوقی مناسب هستیم. البته قانون تشویق سرمایه گذاری ها قانونی است که 15 سال پیش و با تکیه بر تجربیات وقت برای جلب و جذب سرمایه گذاریهای خارجی نوشته شده و علاوه بر ظرفیت های فراوان، عملکرد خوبی در جلب و جذب سرمایه های خارجی داشته و شاید کمترین اصلاحات را لازم دارد. اما با توجه به تحولات پرشتاب بازارهای سرمایه جهانی بالغ بر یک دهه گذشته، اگر این تحولات را نتوان در قوانین دیگر منعکس نمود، شاید نیاز باشد جزئیات کوچکی از آن و به ویژه بخش هایی در آئین نامه اجرایی آن دچار تغییر شوند تا مبنای شکل گیری نظام قانونمند و زمینه تشویق سرمایه گذاری خارجی و تمهیدات قانونی برای تسهیل و تسریع امور و پیشگیری و رفع مشکلات آنان فراهم آید. همچنین باید زمینه های نظارت حرفه ای بخش خصوصی و دولت بر کیفیت جلب و جذب و عملکرد این سرمایه گذاری ها فراهم شود.
توسعه بازار ارز، کاتالیزور ورود سرمایه گذار خارجی
از مهمترین متغیرهای اقتصاد موثر بر سرمایه گذاری خارجی، نرخ ارز آزاد است. نمی توانیم به سرمایه گذار خارجی بگوییم که در زمان ورود نرخ رسمی اعمال میشود و در روزی که می خواهد برود، از ارز بازار آزاد استفاده کند. دو نرخی بودن ارز باعث میشود که مابه التفاوت سرمایه ای که وارد میشود، نسبت به سرمایه ای که می خواهد از کشور خارج شود، زیاد باشد. این مابه التفاوت از میزان سود سرمایه گذار کم می کند. همچنین باید توجه داشت که وقتی یک نرخ در دست دولت است، به سختی قابل پیش بینی است، اما اگر در بازار تعیین شود، با دقت بالا پیش بینی می شود. اگر بازار ارز توسعه یافته تر بوده و ابزارهای پوشش ریسک داشته و دولت فقط مدیریت نظارتی بر آن داشته باشد، سرمایه گذار با رغبت بیشتری وارد بازار ایران می شود. زیرا وقتی که برای سرمایه گذاری وارد میشود، میتواند ارز وارداتی خود را هج (Hedge) کند.
نکته مهم دیگر در جذب سرمایه گذار خارجی، وجود نهادی پرقدرت است که متولی جذب سرمایه گذار خارجی باشد. در سال های اخیر، در تمام کشورها جنبش کوچک سازی دولت رخ داده است. در این کوچک سازی دولت، ممکن است سازمان جذب سرمایه گذار خارجی نیز کوچک شود، اما نیروهایی که در این سازمان ماندگار می شوند، باید نیروهای متخصص باشند که بتوانند در کوتاهترین مدت، تمهیدات لازم برای جذب سرمایه گذار خارجی را انجام دهند و پس از آن نیز اگر در مسیر ورود آنها یا در زمان فعالیت سرمایه گذاران خارجی مشکلی به وجود آمد، بتوانند مشکلات را به زودی حل کنند. این موضوعات به معنای توانمند کردن سازمان است. فعل توانمند کردن در این مقوله به معنای قوی تر کردن است و باید بودجه و اختیارات این سازمان به اندازه قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند که جایگاه قانونی آن نیز تقویت شود. از سوی دیگر اگر این سازمان در ایران، از حد یک سازمان که مدیرکل دارد، قویتر باشد و در حد وزارت یا معاون رئیس جمهور به آن بها بدهیم، در مواقع لزوم می تواند در حد یک وزیر عمل کند و در تعامل با سایر مدیران اجرایی کشور قرار بگیرد. این اتفاق باعث تقویت مسیر ورود سرمایه گذار خارجی می شود.
هم اکنون سازمان سرمایه گذاری خارجی متولی ورود سرمایه گذار مستقیم و فاینانس است و برای جذب 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیز هدف گذاری شده است، اما بودجه کل سازمان سرمایه گذاری خارجی 2.4 میلیون دلار است. برای ساخت زیربنای هر پروژه سرمایه گذاری، باید درصدی از کل پروژه به عنوان سرمایه اولیه در نظر گرفته شود، زیرا وقتی که جنسی قرار است به فروش برسد، باید بودجه بازاریابی و تبلیغات قابل ملاحظه ای مدنظر قرار بگیرد. از آن مهم تر این است که کار تخصصی برای جذب سرمایه گذار خارجی در این سازمان انجام می شود. بنابراین باید مطالعات برای شناسایی کشورهایی که می خواهند سرمایه گذاری خارجی انجام دهند، انجام شود و سپس باید برای جذب سرمایه این کشورها از طریق برگزاری برنامه های مختلف در کشور هدف و نشان دادن پتانسیل های سرمایه پذیر سودآور، این سرمایه ها جذب شود. در حال حاضر برخی از شرکت های بین المللی 50 تا 70 درصد از فروش خود را برای تبلیغات هزینه می کنند. وقتی که حوزه کار این صنایع وارد حوزه های زیربنایی می شود، به دلیل این که حجم پروژه ها بالاست و مخاطب کمی دارند، این نسبت کمتر می شود. اما کمتر از 2 تا 3 درصد دیده نمی شود. آیا ما حتی همان 3-2 درصد بودجه لازم برای جذب 5 میلیارد دلار سرمایه خارجی در اختیار این سازمان گذاشته ایم؟ حال حجم تبلیغات منفی و بودجه هایی که برای تخریب چهره ایران و دلسرد کردن خارجیان از تعامل اقتصادی و مشارکت در ایران می شود را نادیده می گیریم.
از نکات دیگر، تشویق و حمایت از سرمایه گذاری های داخلی است. کشوری که سرمایه گذاری داخلی اش را تشویق و حمایت نکند، نمی تواند در جذب سرمایه گذاری های خارجی موفق باشد. توفیق سرمایه گذاری های داخلی مانند سرمایه گذاری های خارجی، اثر انتشار (Contagious) چشم و همچشمی (Rachet) دارد و باعث ازدیاد هم می شود.
ورود سرمایه خارجی به بازار سرمایه برای تامین نقدینگی مفید است
برای ورود سرمایه گذار خارجی به بازار سرمایه، باید ملاحظات بیشتری صورت بگیرد. اگر ورود این سرمایه ها به شرکت هایی باشد که برای جذب نقدینگی اقدام به انتشار انواع اوراق اعم از سهام، اوراق صکوک، اوراق مشارکت و... می کنند، مفید است زیرا به طور مستقیم به تولید کمک می کند. اما اگر بخواهند بورس بازی کنند چندان مطلوب نیست. زیرا حجم سرمایه خارجی بسیار بالاست و ورود آن به بورس کوچک ما می تواند نوسان های عظیم ایجاد کند. در این زمان اگر به طور ناگهانی شبهه های مشکلات سیاسی ایجاد شود و یا یک کشور دیگر وضع بهتری نسبت به ما داشته باشد، این سرمایه ها خارج می شود. این اتفاق در دهه نود در آسیای جنوب شرقی هم اتفاق افتاد. سرمایه گذاران در این شیوه به دنبال نقد کردن سریع سرمایه خود هستند. باید این دغدغه ها را در نظر داشت که با ورود و خروج از بخش های مختلف، آثار مخرب نداشته باشند. بنابراین مقررات باید به گون های تنظیم شود که از این اتفاقات جلوگیری کند.
یکی از بهترین شکل هایی که سرمایه خارجی می تواند وارد بازار سرمایه شود، تامین سرمایه برای طرح های جدید است که شامل تامین مالی شرکت های جدید الورود، افزایش سرمایه شرکت ها و یا تامین مالی طرح های توسعه شرکت هاست. نکته دیگر مربوط به نظام رتبه بندی در بازار سرمایه است که اگر راه اندازی شد و شرکت های موجود در این بازار رتبه بندی شده و مرتبا به روز شوند، بانک ها بر اساس آن رتبه می توانند به نیابت از این شرکت ها، اوراق منتشر کنند و یا خود شرکت ها اوراق منتشر کنند که پای بانک ها از این موضوع خارج می شود و مانند سایر کشورهای دنیا، هر شرکتی می تواند بر اساس رتبه ای که دارد، اوراق منتشر کند. این اوراق می تواند سهام شرکت یا اوراق قرضه باشد. اگر این جریان در ایران متداول شود، سرمایه خارجی در بازار سرمایه ایران به توسعه شرکت ها کمک می کند.
 
*بابک آقایی، مدیر مطالعات اقتصادی گروه مپنا

۹۵/۰۴/۰۳
۱۱:۵۴

مدیر شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران تشریح کرد؛ جزئیات بازسازی راکتور اراک

احمدیان گفت: اگر به نقطه بازگشت پذیری برسیم، پروژه اراک را زودتر از موعد به اتمام خواهیم رساند.

به گزارش گروه روی خط رسانه خبرگزاری برنا، به نقل از روزنامه خراسان، با گذشت 5 ماه از شروع اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همچنان مباحث مربوط به پرونده هسته ای ایران و تحولات صنعت هسته ای در کشورمان جذابیت های خود را حفظ کرده است. شاهد این حرف نیز اشارات صریح رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان با مسئولان نظام است که بار دیگر توصیه های جدید و به روزی را در باب حفظ صنعت هسته ای ارائه دادند . بر این اساس با یکی از کم حرف ترین مدیران سازمان انرژی اتمی به گفتگو نشستیم که کار تولید برق هسته ای که یکی از نمادهای صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ماست را بر عهده دارد . شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به مدیریت دکتر محمد احمدیان از مدیران با سابقه صنعت کشور که در تولید برق  از پیشکسوتان این حوزه به شمار می رود هم اکنون علاوه بر مدیریت تولید و بهره برداری از واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر ، کارهای ساخت واحدهای دو و سه این نیروگاه و نیز مهمترین پروژه مطرح در برجام یعنی باز طراحی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک را نیز به پیش می برد و از این جهت نقش حساس و مهمی را چه برای صنعت هسته ای و تولید برق و چه در اجرای برجام در سالهای پیش رو بازی می کند . دکتر احمدیان در گفت وگوی 90 دقیقه ای با خراسان از علت تاخیر در شروع به کار ساخت واحدهای جدید بوشهر می گوید و از برخی جزئیات درباره پروژه بازطراحی راکتور اراک . او دست باز ایران در انتخاب پیمانکار را از فواید برجام می داند و تاکید دارد که این توافق راه را برای پیشرفت هسته ای کشور گشوده است.
 برای شروع از شرکت توسعه انرژی اتمی  ایران و وظایفی که این مجموعه دارد بفرمایید .
شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران با هدف توسعه برق هسته ای تاسیس شد و فعالیت این شرکت شامل تمام موضوعات مرتبط با برق هسته   ای اعم از مطالعات مکان یابی برای احداث نیروگاه تا انتخاب فناوری مناسب، احداث نیروگاه و بهره -برداری و از کاراندازی آن، پشتیبانی کامل از این فعالیتها و تامین سوخت نیروگاه های هسته  ای( غیر از تولید سوخت هسته  ای که توسط شرکت تماس انجام می  گیرد) می شود. البته با توجه به تجربیاتی که در تکمیل نیروگاه بوشهر کسب کردیم، سازمان انرژی اتمی تصمیم گرفت که طراحی و ساخت راکتورهای تحقیقاتی را هم به این شرکت محول کند. کما اینکه بازطراحی و ساخت راکتور 20مگاواتی آب سنگین اراک هم پس از برجام به این شرکت محول شد.
 گویا یک شرکت داخلی قرارداد ساخت این راکتور را بر عهده گرفته و به نوعی واسطه بین سازمان انرژی اتمی و 1+5 است . علت این انتخاب چه بوده و چه سازوکاری دارد؟
زمانی که بر اساس برجام قرارشد راکتور اراک  بازطراحی شود، مسئولان به این نتیجه رسیدند که ضرورت ندارد تا باز طراحی راکتور در همان قالب قبلی دنبال شود. بنابراین تصمیم گرفتند که این پروژه در بودجه عمومی کشور ردیف مشخصی داشته باشد و از طریق یک شرکت دولتی که از اعتبارات عمومی به عنوان کارفرما استفاده می کند، این بودجه مصرف شود. بعد از این تصمیم، توانمندی هایی که در آن بخش غیردولتی به خاطر کارهایی که سال ها روی راکتور اراک و راکتور دارخوین انجام گرفته بود، وجود داشت تجمیع شد و یک ظرفیت اجرایی و مهندسی قوی شکل گرفت تا به عنوان مجری فعالیت نماید. بنابراین شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی به عنوان کارفرما پروژه اراک را دنبال می کند و شرکت  «مسنا» - مهندسی و ساخت نیروگاه های اتمی - طرف قرارداد کارفرما و به عنوان مشاور طراحی و پیمانکار اجرای کار خواهد بود.
 این شرکت طرف قرارداد چینی ها و 1+5 است؟
از نظر فنی تمام کارها را شرکت مسنا انجام می  دهد اما ممکن است قراردادها و پرداخت ها به طرف خارجی توسط کارفرما انجام شود.
 پس این شرکت زیر مجموعه شما نیست؟
49 درصد سهام شرکت "مسنا" در اختیار شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران خواهد بود تا به این ترتیب حمایت جدی  تری از مسنا به عمل آید. همان گونه که الان سهام مپنا که زمانی در اختیار وزارت نیرو بود، واگذار و در بورس عرضه شده است در آینده نیز امیدواریم این اتفاق برای مسنا بیفتد و کشور یک شرکت خوب و توانمند در حوزه ساخت نیروگاه و راکتورهای هسته   ای داشته باشد.
 در مورد بازطراحی راکتور مدرن اراک، بحث های مختلف سیاسی و فنی مطرح می شود از جمله اینکه طرف مقابل مدعی است که راکتور آب سنگین یکی از راه های کوتاه برای ساخت بمب اتمی به شمار می رود واقعا این ادعا تا چه میزان واقعی است؟
البته من متخصص بمب اتمی نیستم ولی همان قدر می  دانم که پلوتونیوم می تواند در ساخت بمب هسته  ای بکار گرفته شود. در راکتورهای آب سنگین هم مقداری پلوتونیوم تولید می  شود که شاید علت حساسیت زیاد آن  ها هم همین بود. البته خوشبختانه در طول مذاکرات، کشور توانست هم ماهیت آب سنگین راکتور اراک را حفظ کند و هم امکان فروش آب سنگین مهیا گردد.
 طراحی اولیه راکتور اراک چه زمانی پایان می یابد و وارد فاز عملیاتی می گردد؟
واقعیت این است که ما اگر بقیه کشورهای دنیا را هم ببینیم، تعداد راکتورهای تحقیقاتی آن  ها بسیار محدود است و نمی  توان هر چند وقت یک راکتور تحقیقاتی ساخت. بنابراین مسئولان سازمان اعتقاد دارند الان و در مرحله بازطراحی، ارزش دارد تا تامل بیشتری داشته باشیم و در عین رعایت محدودیت  های برجام، در نهایت به راکتوری برسیم که بخش بیشتری از نیازهای تحقیقاتی و تولید رادیو ایزوتوپ  ها و نیازهای پژوهشی کشور را در یک دوره زمانی طولانی  تر پوشش بدهد. بنابراین درعین حال که روی سرعت کار تاکید وجود دارد، ولی فاز طراحی با حوصله بیشتری انجام می  گیرد، تا این راکتور سال  ها نیازهای کشور را پوشش دهد.
 می توانید بازه زمانی برای این مرحله پیش بینی کنید؟
فعلا آن چیزی که برای کل پروژه در نظر گرفته شده 4 تا 5 سال از زمان اجرای رسمی برجام است. در مورد اراک نکته مهم این است که ما با پروژه  ای روبرو هستیم که از صفر شروع نمی  شود. شاید اگر سازمان می  خواست یک راکتور 20 مگاواتی را از صفر بسازد راحت  تر بود، اما الان یکی از قیود این است که حداکثر استفاده از امکانات راکتور 40 مگاواتی قبلی را داشته باشیم.
 یک ویژگی این است که راکتور قدیمی برای 40مگاوات طراحی شده و الان قرار است به 20مگاوات تبدیل گردد  و به نوعی سطح کار پایین می یابد آیا این مسئله کار را برای ساخت راکتور جدید راحت تر می کند؟
اتفاقا این طور نیست که چون راکتور جدید 20مگاواتی است پس هرچه در راکتور قدیمی بود را می  توان در این راکتور جدید استفاده کرد. چون اکثر تجهیزات بهترین عملکرد را در ظرفیت نامی خود دارند. البته برخی تجهیزات مانند مبدل  های حرارتی را می  توان به راحتی به کار گرفت اما قسمت  های زیادی نیاز به دقت بیشتری دارند. در کنار این مسئله سازمان سعی دارد علاوه بر طراحی این راکتور، دانش طراحی راکتورهای تحقیقاتی و قدرت خود را ارتقا دهد و بتوانیم نرم   افزارها و ابزارهایی که برای طراحی لازم است را به دست آوریم. در مورد راکتور دارخوین یکی از مشکلات این بود که خیلی از نرم   افزارهای طراحی را نداشتیم،  والان این فرصت وجود دارد که کمبودهای خود را جبران کنیم.
 در مورد تامین سوخت راکتور اراک چه خواهیم کرد؟
در برجام پیش بینی شده که سری اول سوخت راکتور اراک را وارد کنیم ولی سری   های بعدی را خودمان تامین می  کنیم بنابراین سیاست سازمان این است که سوخت راکتور اراک به گونه   ای باید باشد که ما از سری دوم بتوانیم این سوخت را در داخل بسازیم.
  یکی از جاهایی که برای ما در برجام مهم بود که اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند برگشت پذیری داشته باشیم راکتور اراک است. با این روند باز طراحی و زمان بندی که دارید آیا می توانیم بگوییم در سال ایکس به مرحله ای از طراحی و ساخت می رسیم که اگر نیاز شد بتوانیم بازگشت پذیری داشته باشیم؟
اینجا دو مطلب را باید تفکیک کنیم. یک بحث سیاسی است و یک بحث فنی. فرض کنید به دلایلی به نقطه  ای که گفتید برسیم. از نظر سیاسی شاید این مزیت باشد که برگردیم و راکتور قبلی را تکمیل کنیم اما از نظر فنی مدعی هستیم راکتور جدید ویژگی  های بسیار بهتری نسبت به گذشته دارد و بهتر است همین پروژه را خودمان زودتر به نتیجه برسانیم. نکته مهم این است که پیش  بینی  های لازم شده است تا تحت هیچ شرایطی محروم از یک راکتور پیشرفته آب سنگین نباشیم.
 شفاف تر بگویم . ما الان در مرحله باز طراحی هستیم و این بازطراحی هم در هماهنگی با طرف 1+5 انجام می شود فرض کنید بعد از یک یا دو سال باز طراحی تمام شد و دو طرف تایید کردند که قابلیت اجرا دارد . در این مقطع اگر آنها به هر دلیلی نخواهند اراک را تکمیل کنند و تجهیزات به ما بدهند آیا ما توانایی داریم  تا این راکتور پیشرفته 20مگاواتی را به پایان برسانیم و استفاده کنیم؟
به خاطر اهمیت و حساسیتی که راکتور اراک داشته در برجام به نوعی یک سرنوشت مستقل برایش دیده شده است. طبعا، راکتور40 مگاواتی قبلی اراک که با توانمندی داخلی در حال تکمیل بود را می  توانیم تکرار و نهایی کنیم. راکتور آب سنگین20 مگاواتی جدید هم اگر همکاری  های بین  المللی باشد، در زمان کم  تر و با هزینه پایین  تر و کسب دانش بیشتر به نتیجه می  رسد ولی اگر این همکاری  ها هم نباشد این توانایی وجود دارد که کار را تمام کنیم، البته با زمان بیشتر و هزینه بالاتر.
 آمریکایی ها طرح هایی برای باز طراحی داشتند . چطور شد که طرح ایران تایید و کار روی آن شروع شد؟
در مذاکرات مربوط به راکتور اراک، طرف غربی تمام تجربه و تلاش خود را روی این موضوع گذاشته بود که ما را به سمت طرح هایی سوق دهد که بهترین شرایط را از نظر آن  ها داشته باشد و در عمل ما را از یک راکتور تحقیقاتی آب سنگین موثر محروم کند. پیشنهاداتی هم مطرح کرده بودند، با زیرکی و تدبیر تیم فنی و سیاسی این پیشنهادات پذیرش نشد و مهم  تر از آن طرف ایرانی توانست طرحی را روی میز بگذارد که اولاً تمام نگرانی  های طرف مقابل را برطرف کند و در عین حال راکتوری باشد که حتی موثرتر از اراک قدیم، بتواند نیازمندی  های کشور را پوشش دهد.
 طرح آمریکایی نیاز ما را تامین نمی کرد و به لحاظ هزینه نیز به صرفه نبود؟
در آن مقطع به دلیل حساسیتی که وجود داشت دو طرف روی هزینه ها متمرکز نبودند ولی آن چیزی که آن  ها دنبال می  کردند، اگر تدبیر طرف ایرانی نبود به یک کاریکاتور از راکتور تحقیقاتی مورد نیاز ما تبدیل می شد و به هیچ وجه در آینده نیازهای ما را پوشش نمی داد.
 در برجام تقسیم بندی زمانی و کاری بین ایران و 1+5 انجام شده و هر کشوری مسئولیتی دارد . تاکنون قراردادهایی که در این زمینه بسته شده تا چه میزان منطبق بر متن سند اراک بوده و طرف های مقابل به ویژه چین و آمریکا تا چه حدی به تعهدات خود عمل کردند؟
الان زمان بسیار کمی از اجرای برجام گذشته و فکر می  کنم در دو یا سه ماه آینده وضعیت روشن  تر خواهد شد. در ماه  های گذشته انتظارات ما از طرف چینی و این  که در چه فرایندی قرار است کار بازطراحی صورت بگیرد مشخص شده؛ برای اجرای این کار باید قراردادی بین دو طرف بسته شود که غیر از تفاهمات کلی است و قرارداد تجاری بین ایران و چین خواهد بود. اگر برای عقد این قرارداد همکاری لازم انجام شود و ما بتوانیم در یک زمان معقول به این قرارداد برسیم به نظرم خیلی اطمینان  بخش خواهد بود.
 در تعامل با چینی ها بر سر بازطراحی اراک چقدر از همکاری شان رضایت داشتید؟
دو نوع می توان به مسئله نگاه کرد برخی می  گویند می  شد از 8 ماه قبل پیش  بینی کرد که چه اتفاقاتی می  افتد و کار را شروع کرد. اما طرف چینی می  گفت تا برجام به سرانجام نهایی نرسد نمی  توانم به صورت جدی وارد گفت وگو شوم. لذا اگر آخر دی ماه را در نظر بگیریم، که الان حدود 5 ماه شده، تاخیر زمانی نداریم. با طرف چینی مشخص شده که چه کاری می خواهیم بکنیم. بر اساس سیاست  های سازمان طرف ایرانی نقش اصلی و فعال را در بازطراحی و اجرای پروژه خواهد داشت، یعنی قرار نیست که ما این راکتور را به چینی ها بدهیم که بسازند. طرف چینی هم نقش تایید کننده روی اقدامات ما و حمایت ازآن  تا به نتیجه رسیدن کار دارد. زمانی که وارد قرارداد تجاری می  شویم اگر طرف چینی این نقش را بپذیرد و الزاماتش را قبول کند به نظرم می  شود همکاری خیلی خوبی را با آنها داشت.
 در بحث های مالی مشکلی با چینی ها نداشتیم؟
هنوز به آن صورت بحث های مالی برجسته نشده ضمن اینکه ابعاد هزینه  ای راکتور جدید اراک هم قابل مقایسه با راکتورهای قدرت مثل بوشهر نیست. در بودجه کل کشور بودجه راکتور اراک چیزی حدود 800 میلیارد تومان برای کل پروژه پیش بینی شده است. البته این رقم بعد از اتمام طراحی ممکن است تغییراتی داشته باشد.
 برجام در بحث های تحقیق و توسعه در حوزه شما جلوی شتاب را گرفته یا راه را باز کرده است؟ با توجه به این نکته که در پیوست سه برجام فصل همکاری های بین المللی وجود دارد که در آنجا به همکاری در ساخت نیروگاه و راکتور هم اشاره شده است.
قبل از بحث برجام هم نیروگاه بوشهر جزو تحریم  های هسته  ای نبود اما در عمل کسی با ما همکاری نمی  کرد و ما صرفا به روسها محدود بودیم. بعد از برجام فضا کاملا تغییر پیدا کرده و حتی اگر به صرفه باشد که باز هم فقط از خدمات روسها استفاده کنیم، این فضا باعث شده تا در شرایط بهتری بتوانیم با روسها معامله کنیم. قبلا روسها به ما اصرار می کردند که اگر خدماتی از شرکتها و کارخانه  های روسی می خواهید بگیرید باید همه را از طریق شرکت اتم اکسترو اکسپورت بگیرید. این هم هزینه  های ما را بالا می  برد و هم کیفیت خدمات خوب نبود، در حالی که الان فضا باز شده و به مراتب هزینه  های قطعات یدکی و کارشناسی را کاهش داده است. همچنین در بحث  های ایمنی می  توانیم از اروپایی  ها استفاده کنیم. در مجموع باید گفت که ما در حوزه برق هسته  ای، شرایط بسیار خوبی را حتی در این مدت کوتاه چند ماهه حس کرده  ایم.
 پس می توان گفت شما جزو گروهی هستید که می گویند برجام برنامه هسته ای ایران را کند نمی کند؟
اعتقاد خودم این است که آنچه که آینده صنعت هسته  ای را رقم می زند نگاهی است که ما در داخل به این صنعت داریم. اگر کماکان دولت و نظام از صنعت هسته  ای حمایت کنند با توجه به توانمندی هایی که وجود دارد مسلما در این صنعت می  توانیم پیشرفت  های بیشتری داشته باشیم و اگر نگاه، نگاه محدود کننده باشد به طور طبیعی ما افت خواهیم کرد.
 برنامه رسیدن به 10 هزار مگاوات برق هسته ای برای 10 سال آینده چه میزان واقعی و عملیاتی است؟
قید 10 سال که جایی مطرح نشده است و متاسفانه به لحاظ زمانی هیچ برنامه کلان مصوبی برای برق هسته  ای نداریم و شاید یکی از مزایای برجام این باشد که ناچاریم یک برنامه مصوب 15 ساله به آژانس بین  المللی انرژی اتمی ارائه کنیم. اگر معلوم باشد که باید در 15 سال آینده 10 هزار مگاوات برق هسته  ای داشته باشیم، الان زمینه  های زیادی برای تحقق این هدف داریم و فقط مملکت باید یک تصمیم واقعی بگیرد. الان پیشنهاداتی داریم که حتی طرف مقابل نیروگاه در ایران بسازد و برقش را بفروشند، اما این تصمیم باید در سطح کلان کشور گرفته شود که ما چه سهمی از برق را می خواهیم به نیروگاه هسته  ای اختصاص دهیم.
الان وضعیت فاز اول نیروگاه بوشهر چگونه است و تولید برق آنجا به کجا رسیده و چه زمانی مدیریت نیروگاه بوشهر کاملا به طرف ایرانی منتقل می شود؟
نیروگاه بوشهر پس از اینکه به ظرفیت تولید هزار مگاواتی خود رسید در مهر 1392 وارد مرحله تولید تجاری برق شد و تحویل موقت به کارفرما انجام گرفت. پس از آن طبق قرارداد برای یک دوره دو ساله و یا هفت هزار ساعت کار، نیروگاه و تجهیزات آن در ضمانت پیمانکار بود و در این مدت برای هر ایرادی، پیمانکار موظف است تا مشکل را برطرف سازد. این دوره در واقع دوره  ای است برای احراز اطمینان از اینکه تجهیزاتی که تحویل می  گیریم، انتظارات ما را بر اساس قرارداد برآورده می  کند. از مهر 92 دوره گارانتی شروع شد و  بعداز آن باید وارد مرحله تحویل دائم می‌شدیم که به طور معمول باید در مهر 94 انجام می   گرفت.
 در این دوسال مشکلی نداشتیم؟
مشکل خاصی نداشتیم، البته طبیعی بود که ایراداتی بروز کند و هدف این دوره مشخص شدن و رفع همین ایرادات بود. در صنعت هسته  ای نهادی داریم به نام مرکز نظام ایمنی هسته  ای کشور که همه مراکز هسته    ای برای اطمینان از ایمنی فعالیت‌های خود باید از این مرکز مجوز بگیرند، به بیان دیگر مراکز هسته  ای باید حداقل استانداردها برای ایمنی را دارا باشند. این مرکز سختگیری هایی در مورد نیروگاه بوشهر برای صدور این مجوز داشت و معتقد بود برای صدور این مجوز باید پیمانکار برخی کارها را  انجام دهد، مثلا از نظر تکمیل مستندات می  گفت مستندات موجود کافی نیست. این مسئله باعث شد از مهر 94 تا فروردین 95 اقداماتی توسط پیمانکار انجام شود که در مجموع ما در شرایط بهتری برای بهره‌برداری واحد قرار بگیریم. با صدور مجوز مرکز نظام، تحویل دائم واحد هم انجام شد . این تحویل دائم مزیتی برای روسهاست که مسئولیتشان تمام می  شود و در واقع با این تحویل دهی دائم، پرونده واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر در یک فصل مهم دیگر کاری هم به پایان رسید.
 آیا به لحاظ فنی نیروهای ایرانی تسلط لازم و کافی را بر بهره برداری دائم از نیروگاه و انتقال از روسیه به ایران دارند؟
زمانی که تحویل موقت نیروگاه اتفاق افتاد، یک قرارداد سه ساله با روسها برای پشتیبانی بهره  برداری نیروگاه بسته شد. در سال اول حدود 270کارشناس روس در نیروگاه بودند که سال دوم به 150نفر تقلیل یافت و در سال سوم که الان در آن هستیم حدود 60 نفر باقی مانده  اند، در مهر 95 که این سه سال تمام می شود غیر از تعدادی نماینده کارخانه  های سازنده تجهیزات اصلی مثل ژنراتور و توربین و ... که باید حضور داشته باشند دیگر ارتباطمان با پیمانکار از نظر بهره  برداری به پایان می  رسد. البته در حوزه پشتیبانی فنی به خاطر حساسیت نیروگاه های اتمی هر تغییری در نیروگاه باید به طور کامل مطالعه شود که این تغییر چه تاثیری روی ایمنی نیروگاه خواهد داشت و باید موافقت دستگاه های ناظر بر ایمنی نیروگاه برای این تغییر اخذ شود. طبیعی است برای اینکه در این حوزه هم به روسها متکی نباشیم  شرکتی به نام توانا تاسیس شده که بهترین فارغ  التحصیلان دانشگاهی را در رشته  های هسته  ای، مکانیک و برق و ... جذب کرده و در حال آموزش هستند.
 در بحث تامین سوخت راکتور بوشهر در فاز یک مشکلی نداشتید و سالی 27 تن نیاز این راکتور به راحتی تامین شد؟
این سوخت را از یک شرکت معتبر روسی به نام تول (TEVEL)تامین می کنیم که برای بیش از 70 راکتور قدرت در جهان سوخت تولید می  کند و با ما نیز همکاری خوبی دارد. سیاست سازمان انرژی اتمی این است که توانایی ساخت سوخت نیروگاه بوشهر را کسب کند برای این کار سوخت مجازی در سال گذشته تولید شد و امسال هم قسمت‌هایی از سوخت واقعی ساخته شده و در حال تست و پرتو دهی می‌باشد. ولی آنجایی که برای کشور مقرون به صرفه باشد که از خارج سوخت را تامین کند و منابع راهبردی اورانیوم خود را حفظ کند طبیعی است که از این گزینه استفاده کند.
 اولویت ما برای واحدهای دیگر بوشهر هم این است که بتوانیم این سوخت را از خارج تامین کنیم؟
بله. در عین تلاش برای تولید سوخت هسته  ای در داخل تا آنجایی که بشود سعی داریم آن را از خارج تامین کنیم.
 پس هدف از تولید سوخت مجازی یا همین تست سوخت راکتور قدرت چیست؟
اینها قدم هایی است برای کسب آمادگی در تولید سوخت، چون باید همیشه آماده باشیم که این وابستگی  ها باعث فشار به کشور نشود. مثل همین فشاری که کشورهای غربی بابت سوخت راکتور تهران آوردند. سیاست کشور این است که اگر روزی گفتند سوخت راکتور قدرت را به شما نمی دهیم، توانایی ساخت آن را در داخل ایجاد کرده باشیم.
 در مورد درآمد زایی در سازمان که دکتر صالحی هم طرح کردند، با توجه به تولید برق در نیروگاه بوشهر چگونه این مسئله را دنبال می کنید؟
بحث مقایسه قیمت تمام شده برق نیروگاه  های هسته  ای و فسیلی پردامنه است و جواب صفر و یک ندارد و به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها قیمت سوخت فسیلی در نیروگاه های معمولی است. اگر قیمت فعلی گاز را در داخل کشور ملاک قرار دهیم، هیچ نیروگاه هسته  ای در ایران توجیه اقتصادی نخواهد داشت. اما اگر قیمت جهانی گاز را در نظر بگیریم، زمانی که قیمت گاز از حدود 20 سنت برای هر متر مکعب بیشتر شود نیروگاه های هسته  ای توان رقابت با نیروگاه های فسیلی را دارند. البته عوامل مختلف دیگری مثل زمان ساخت و دوره سوخت گذاری و ... هم موثر است. الان در مورد نیروگاه بوشهر، برق تولیدی نیروگاه را طبق ضوابطی که وزارت نیرو دارد به بازار برق به صورت یک تولید کننده خارج از مدیریت وزارت نیرو می  فروشیم. در قانون برنامه پنجم دو مولفه دیگر هم برای نیروگاه  های پاک مثل بوشهر در نظر گرفته شده است یکی اینکه مابه ازای مقدار سوختی که استفاده نمی  کنند و صرفه جویی می شود را دریافت کنند. دوم به خاطر عدم آلایندگی محیط زیست مبلغی را بگیرند که روی هم رفته رقم قابل توجهی می  شد. اما متاسفانه این بندها عملیاتی نشد و فعلا درآمدی که از محل برق نیروگاه بوشهر داریم صرفا آن چیزی است که باید از وزارت نیرو دریافت کنیم که این هم به دلیل مشکلات جدی مالی که صنعت برق کشور دارد به صورت مطالبات انباشته شده باقی مانده است.نیروگاه اتمی بوشهر بیش از 500 میلیارد تومان در طول این چند سال از وزارت نیرو طلب دارد که به همین تناسب خیلی از کارهای ضروری را برای نیروگاه نتوانستیم انجام دهیم.
 یعنی شما از مهر 92 تا الان حدود 500میلیارد تومان برق به وزارت نیرو فروختید؟
مبلغ فروش بیشتر بوده چون مقداری را هم دریافت کرده  ایم. شاید بالای 750میلیارد تومان فروش برق نیروگاه بوشهر بوده است.
 در فاز اول بوشهر از همکاری روسها در بحث تامین سوخت ، انتقال فناوری و. .. راضی بودید که می خواهید فازهای بعد را هم با روسها انجام دهید یا اجباری در این میان وجود دارد؟
خوشبختانه در شرایط حاضر مجبور نیستیم از یک کشور خاص برای ساخت واحدهای جدید استفاده کنیم. تجربه ما با روس ها در این  واحد یک تجربه خوبی بوده، البته بدون مشکل هم نبوده، اما بسیار بهتر از آن چیزی است که در اذهان جامعه وجود دارد و روس ها را مسئول تاخیر زیاد در ساخت نیروگاه بوشهر می  دانند. واقعیت این است که روسها از میانه کار به دعوت ما آمدند و توصیه هم می  کردند که شروع یک واحد از ابتدا، ارزانتر و سریعتر از این خواهد بود که واحد موجود را کامل کنیم. ولی به دلایلی کشور ما تاکید داشته که همین واحد نیمه کاره را تمام کنیم، که کار فوق  العاده و پیچیده  ای بوده است. از نظر فناوری به هر حال فناوری روسیه با کره  ای  ها و فرانسوی  ها و آمریکایی  ها متفاوت است. نیروگاه های روسی نفرات بیشتری را برای بهره  برداری نیاز دارند و سطح اتوماسیون پایین  تری دارند، ولی به واسطه نوع طراحی، ورود ما برای ساخت داخل تجهیزات امکان پذیرتر است. در مجموع از همکاری روس  ها رضایت داریم و عملکرد نیروگاه هم در این مدت نسبتا خوب بوده است. با اطمینان می  گویم به هیچ وجه سازمان تحت فشار یا نبود گزینه  های دیگر به طرف روسیه نرفته است به خصوص در مورد واحد دو و سه بوشهر البته اصولا خیلی منطقی نیست که در یک سایت دو فناوری متفاوت هسته  ای داشته باشیم. در صنعت هسته  ای استانداردها و رعایت دقیق دستورالعمل  ها فوق العاده حیاتی است و در یک سایت مناسب نیست دو استاندارد و فرهنگ حاکم باشد.
 الان حدود یک سال است که صحبت کلنگ زنی بوشهر می شود علت تاخیر چه بود؟
این تاخیر چند عامل دارد. قرارداد واحدهای دو و سه در بیست آبان 93 به امضا رسید و در همان قرارداد پیش بینی شده بود که مطالعات محیطی با کمک روسها و توسط پیمانکاران ایرانی شروع شود. ما اصرار داشتیم که در این کار طرف های ایرانی دخیل باشند. توانستیم دو موسسه معتبر داخلی را در مورد بحث زلزله در کنار پیمانکار روس قرار دهیم. این مطالعات باید به سرانجام می رسید تا بحث طراحی شروع شود و ترجیح مسئولان ایران و روسیه این بود که فشاری روی کارشناسان نیاوریم تا با حوصله به نتیجه قطعی برسند و پس از آن کار کلنگ زنی انجام شود. کارشناسان می  گفتند اواخر سال 94 کارمان تمام می  شود و بعد زمان بیشتری خواستند. جناب آقای دکتر صالحی تاکید داشتند که برای کار کارشناسی هیچ محدودیتی ایجاد نشود. دلیل دیگر بحث این است که نیروگاه های اتمی سرمایه‌گذاری فوق  العاده سنگینی نیاز دارند و در مورد این دو واحد جدید کشور باید آمادگی مالی لازم را در خود ایجاد می کرد.
 هزینه هر واحد نیروگاه هزار مگاواتی مثل بوشهر چقدر است؟
حدود 8 میلیارد یورو (  تقریبا 30 هزار میلیارد تومان) برای 2 واحد منابع مالی نیاز است. مشخصات فنی دو واحد یکسان هستند و یک سری قسمت های مشترک وجود دارد که باعث کاهش هزینه  ها می  شود. این دو واحد در همان محوطه نیروگاه واحد یک ساخته می  شوند و به فاصله دو سال از شروع پروژه واحد سه هم شروع می‌شود. بر اساس تدبیر مسئولان کشور در مقطعی به روسها منعکس شد که برای فاینانس این پروژه تدابیری در نظر بگیرند و اعلام شد تامین مالی پروژه به صورت کامل از طرف ایران قابل قبول نیست. این هم یکی از دلایلی بود که کار را عقب انداخت. الان بحث جمع  بندی داده  های پایه طراحی مطرح است و در مورد فاینانس هم دولت در کمیسیون مشترک همکاری ایران و روسیه این کار را دنبال کرده و مسئولین اقتصادی نیز در مراودات خود با روسها موضوع را دنبال می  کنند. در مجموع  امیدواریم در آینده نه چندان دور عملیات ساختمانی شروع شود. دو واحد جدید از نظر ایمنی در بالاترین سطح ایمنی روز دنیا هستند و از نسل سه پیشرفته به حساب می  آیند. ظرفیت اسمی هرکدام 1057 مگاوات است. همچنین در این دو واحد کارفرما تعهد داده که امکان استفاده از انرژی این واحدها برای آب شیرین  کن را در نظر بگیرد.
  در رابطه با چینی ها وضعیت همکاری های هسته ای ما چگونه است؟
چینی ها در سه زمینه علاقه  مند به همکاری با ایران هستند. یک زمینه تعهداتشان در بازطراحی راکتور آب سنگین اراک است. یک پیشنهاد هم چینی  ها دارند برای ساخت واحدهای کوچک صد مگاواتی که سازمان مشغول کار روی آن است. پیشنهادی هم برای واحدهای بزرگ داشتند که مستلزم این است تا مطالعات دقیق  تری در کشور انجام گیرد. در نتیجه بیشتر موضوع راکتور آب سنگین اراک و راکتورهای کوچک حدود صد مگاواتی مطرح می  باشد.
 این امکان وجود دارد که راکتورهای صد مگاواتی چینی در دوره چندساله آینده و در کنار پروژه هایی که با روسها داریم ساخته شوند؟
بله، این راکتورها به دلیل سرمایه  گذاری کم  تر، و یکی از ویژگی  هایی که مورد ادعای چینی  هاست یعنی عملکرد خوب در تولید آب شیرین، که اگر در سواحل مکران نصب شوند می تواند در توسعه منطقه موثر باشد، ممکن است ساختشان همزمان با واحدهای بزرگ شروع شود. از طرف دیگر چون این راکتورهای کوچک یک فناوری نو به شمار می آید، و هنوز هیچ واحدی از آن  ها در عمل مشغول به کار نیست،  نیازمند زمان است و نباید عجله کرد.
 مکان یابی برای این واحدهای کوچک انجام شده است؟
یک سایت در نزدیکی چابهار بررسی و به طور مقدماتی انتخاب شده است اما بعد از جدی شدن طرح، نیاز به مطالعات عمیق  تر دارد.
آقای دکتر از این که وقت خود را در اختیار مخاطبان روزنامه خراسان قرار دادید متشکریم.
 
 
 
نویسنده: هادی محمدی

منابع دیگر:
 • رویداد24
۹۵/۰۴/۰۳
۱۸:۱۰

توسعه‌ گفتمان عملیاتی در اقتصاد مقاومتی ضروری است

سپيدار آنلاين: گروه اجتماعی
نماینده ولی فقیه دراستان البرز و امام جمعه کرج گفت: در حوزه‌ اجتماعی اقتصاد مقاومتی، باید ادبیاتی مورداستفاده قرار گیرد که باور قلبی و انگیزه‌ی قوی برای اهتمام به مصرف کالای داخلی را در مردم به وجود آورد.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی حسینی همدانی در نشست ماهانه‌ سرمربیان حلقه‌های برادران شجره طیبه‌ صالحین استان البرز با موضوع موانع اجرای اقتصاد مقاومتی، افزود: نباید با موضوع اقتصاد مقاومتی شعارگونه نگریست . وی با بیان اینکه شعار دادن در حوزه‌ اقتصاد مقاومتی کافی است، ادامه داد: کارهای مطالعاتی، پژوهشی و تحقیقی بسیاری روی این موضوع انجام‌شده و اثرات آن به شکل دقیقی موردبررسی قرارگرفته و دیگر زمان اجرایی کردن این اصول فرارسیده است. حسینی همدانی با گلایه از سیاست‌های اشتباه در این حوزه، گفت: در جایی که قوت واگن سازی داخلی ما بیش از 50 برابر واگن سازی زیمنس است یا شرکت مپنا در حوزه‌ نیروگاه‌ها تولیداتی دارد که در جهان بی‌همتاست، چرا با وجود تأکیدات رهبری و توان بالای داخلی، بازهم به سراغ قرارداد بستن با برخی شرکت‌های خارجی می‌روند. وی با تأکید بر لزوم گفتمان سازی و جریان سازی در این عرصه، خاطرنشان ساختند: منظور از گفتمان سازی، عملیاتی کردن گفتمان‌هاست؛ این گفتمان باید ملموس و اجرایی و شامل راهکارهای عام و مردمی باشد. امام‌جمعه کرج تأکید کرد: هر جا که کار از قالب مردمی خارج شود، نتیجه کامل حاصل نمی‌شود؛ در عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی نیز نباید به انتظار اقدامات دولتی نشست و این اصول نیازمند اقدام و عمل همگانی در عرصه‌های تولید و مصرف است. وی افزود: اکنون صنایع و کارگاه‌های بسیاری داریم که با مبلغ اندکی احیاشده و امکان اشتغال جمع کثیری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار را فراهم می‌آورند؛ ولی متأسفانه اهتمامی به این مسائل در بدنه‌ی دولت دیده نمی‌شود.

۹۵/۰۴/۰۳
۰۸:۱۴

ایران تا هفت سال آینده ۵۰ میلیارد دلار در صنعت برق سرمایه‌گذاری می‌کند

کاردار کشورمان در لندن در سخنرانی خود در کنفرانس «مجمع انرژی اقتصادهای رو به رشد» به تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه‌های تولید انرژی برق و انرژی‌های تجدیدپذیر کشورمان پراخت.

به گزارش ایلنا، محمدحسن حبیب‌الله‌زاده با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه کشور اهمیت زیادی برای افزایش رشد اقتصادی قائل شده است، نقش کلیدی تولید انرژی در این خصوص، افزایش ظرفیت تولید برق در کشور را یکی از اولویت‌های وزارت نیرو برشمرد و اظهار داشت: چشم‌انداز آتی سبد تولید برق ایران بر مبنای تولید متنوع نیروی برق از نیروگاهای خورشیدی، بادی، و سیکل ترکیبی تدوین شده است.
او افزود: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران تصمیم دارد طی هفت سال آینده بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار در صنعت برق شامل تولید برق و شبکه انتقال سرمایه‌گذاری کند.
کاردار کشورمان در لندن با اشاره به ظرفیت ۷۵ هزار مگاواتی کنونی تولید برق در کشور و برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای افزایش آن تا سقف ۱۰۵ هزار مگاوات در چند سال آینده، برخی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زمینه احداث نیروگاه‌های حرارتی، انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشیدی، بادی و زمین گرمایی) همچنین توسعه نیروگاه‌های سی.اچ.پی (تولید همزمان برق و حرارت) در سواحل کشور را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: تضمین وزارت نیرو برای خرید برق و تامین سوخت از مزیت‌های مهم برای سرمایه‌گذاری در ایران است.
حبیب‌الله‌زاده یکی از شرایط مهم در مذاکراه با شرکت‌های متقاضی سرمایه‌گذاری در صنعت برق ایران را انتقال تکنولوژی جدید و استفاده از تولیدهای سازندگان ایرانی و بومی‌سازی فناوری نوین در کشور برشمرد.
او با تشریح مزیت‌های ایران برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق شامل احداث نیروگاه و خطوط انتقال نیرو، به ظرفیت‌های ایجاد شده برای تبادل انرژی الکتریسته با کشورهای همسایه اشاره و به شرکت‌های علاقمند توصیه کرد با نگاه سرمایه‌گذاری منطقه‌ای در زمینه تولید برق به بازار ایران وارد شوند.
کاردار جمهوری اسلامی ایران در انگلیس پروژهای مربوط به جلوگیری از اتلاف انرژی و نیز سرمایه‌گذاری در زمینه نوسازی و تجهیز نیروگاهای موجود را از دیگر برنامه‌های وزارت نیروی کشورمان برای همکاری با شرکت سرمایه‌گذار خارجی برشمرد.
این دیپلمات کشورمان با بیان اینکه در حال حاضر صد‌ها پروژه در ایران به ویژه در بخش نفت و گاز، برق، منابع آب و فاضلاب، محیط زیست، منابع طبیعی و حتی انرژی هسته‌ای آماده اجراست، افزود: بی‌تردید شما نمی‌توانید چنین مجموعه متنوعی از فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری را در یک کشور جمع کنید و این تنوع بزرگ از فرصت‌های سرمایه گذاری در یک کشور به گونه‌ای است که ممکن است تنها در هر قرن یک بار تکرار شود.
کنفرانس دو روزه «مجمع انرژی اقتصادهای رو به رشد» با حضور تعدادی از وزرا و مقامات اقتصادی کشورهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین و مدیران شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی و عمومی در حوزه انرژی از کشورهای مختلف جهان در هتل اینترکنتیننتال لندن با تمرکز بر انرژی الکتریسته و انرژی‌های تجدیدپذیر گشایش یافت و کاردار کشورمان در پنل اختصاصی ایران به ایراد سخنرانی پرداخت.
در حاشیه این کنفرانس بین‌المللی، نمایشگاهی با حضور شرکت‌های بزرگ تولید کننده انرژی و برق برگزار شد.

۹۵/۰۴/۰۴
۱۳:۵۷

10 ماموریت جدید برای قائم مقام توانیر/ارتقا جایگاه اقتصاد صنعت برق و بررسی قیمت تمام شده برق

مدیرعامل توانیر با صدور حکمی داوود منظور را به سمت قائم مقام مدیرعامل و معاون هماهنگی مالی و پشتیبانی و امورمجامع منصوب و در آن برای قائم مقام توانیر ۱۰ ماموریت جدید صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس ، آرش کردی دراین حکم که در10 بند صادر شده، داوود منظور را با استناد به مفاد ماده 23 اساسنامه شرکت توانیر، به عنوان قائم مقام مدیرعامل در انجام وظایف و ماموریت های موضوع ماده 24 اساسنامه منصوب کرده است.
" بررسی، تعیین و تلاش جهت ارتقا جایگاه اقتصاد صنعت برق"، "بررسی وتعیین مدل های تعیین منابع مالی مناسب صنعت برق" و" مطالعه و پیاده سازی مدیریت بهینه نقدینگی ( تعیین مراکز هزینه در صنعت برق و تعیین مدل های مدیریت کاهش و بهینه سازی هزینه های مناسب این صنعت، ساماندهی امور مالیاتی مرتبط با صنعت برق و...)" از جمله ماموریت های تعیین شده برای قائم مقام توانیر به شمار می رود.
"مدیریت چرخه عمر دارائی های صنعت برق کشور"،"بررسی و تعیین قیمت تمام شده برق مبتنی بر آخرین مدل های علمی و براساس اقتصاد خرد و کلان کشور"و"همکاری و بسترسازی برای تغییر نگاه سیستم های اجرائی، قانون گذاری و قضائی کشور به صنعت برق به عنوان دستگاه ملی اقتصادی" از دیگر وظایفی است که در حکم صادره توسط مهندس کردی، به عهده قائم مقام توانیرگذاشته شده است.
مدیرعامل توانیر در عین حال" بررسی و پیشنهاد روش ها، قوانین جدید و مناسب در زمینه اقتصادی، مالی و حسابداری صنعت برق" و" بررسی، مطالعه و ارتقا نقش صنعت برق در تولید ناخالص ملی و کاهش شدت انرژی در بخش برق" را به عنوان دیگر وظایف قائم مقام توانیر در حکم صادره به داوود منظور یادآور شده است.
همچنین براساس این حکم، "تغییرفرایندها، ساختار حسابداری صنعت برق و پیشنهاد استانداردها و رویه های جدید در این زمینه برای ایجاد روش متحدالشکل و مناسب با ساختار جدید صنعت برق مبتنی بر حضور بخش خصوصی (از جمله فروشندگان وخریداران خرد و کلان)" و" مطالعه جهت ایجاد مرکز حرفه ای برای موارد مرتبط به بورس، بانک ها، بیمه و بازاربرق و روابط متقابل با این سازمان ها جهت تامین حداکثری منافع صنعت برق" از دیگر وظایف قائم مقام توانیر به شمار می رود.

۹۵/۰۴/۰۳
۱۲:۱۴

سرمایه گذاری با طعم کاهش قیمت خرید برق تجدیدپذیر

علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو: وجود 100 نیروگاه با طول عمر بالا و راندمان کمتر از 25 درصد به عنوان یکی از نقاط آسیب رسان به صنعت برق به حساب می آید که ادامه تولید برق در این مراکز توجیه اقتصادی خود را از دست داده اند. شکاف قیمتی هزینه های تکلیفی و هزینه تمام شده از دلایل عدم رغبت ورود بخش خصوصی واقعی به میدان ساخت نیروگاه های جدید است.

به گزارش از برق نیوز، صنعت برق همانند صنایع دیگر به تبع شرایط اقتصادی جامعه با چالش های جدی روبه رو است که در صورت رفع نشدن آنها این صنعت را از پا در می آورد.
به گفته علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو، وجود 100 نیروگاه با طول عمر بالا و راندمان کمتر از 25 درصد به عنوان یکی از نقاط آسیب رسان به صنعت برق به حساب می آید که ادامه تولید برق در این مراکز توجیه اقتصادی خود را از دست داده اند.
برای ساخت نیروگاه جدید نیز باید بخش خصوصی پیش قدم شود که به دلیل شکاف قیمتی هزینه های تکلیفی و هزینه تمام شده بخش خصوصی واقعی رغبی برای ورود به این میدان ندارد.
وجود این نیروگاه ها در شرایطی است که جهانیان برای گسترش استفاده از انرژی های نو به دلیل رایگان و بی پایان بودن منبع انرژی با هم در حال رقابت اند، از همین رو 19 درصد از انرژی نهایی مصرف شده در جهان از طریق انرژی‏‌های تجدیدپذیر فراهم شده و این عدد برای کشور ما به کمتر از یک درصد می رسد.
یکی از دلایل این حجم کم، برق تولیدی سرمایه گذاری اندک در این حوزه است که با پشت سر گذاشتن دوران تحریم و ورود سرمایه گذاران به بازار داخلی شاهد روند بهتری هستیم.
سید محمد صادق زاده مدیرعامل سازمان انرژی های نو‍‍ در اظهارات اخیر خود به ورود سرمایه گذاران آلمانی اشاره و بیان کرد: بیش از 400 شرکت آلمانی برای سرمایه گذاری در ایران مراجعه کردند که برخی از آنها پروانه احداث گرفتند و برخی دیگر نیز حدود 600 مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق امضا کردند و تعدادی از این شرکت ها نیز در حال نصب تجهیزات هستند.
گفتنی است آلمان تنها یکی از کشورهایی است که داوطلب سرمایه گذاری در بحث انرژی های نو شده و کشورهای دیگر نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند.
در این شرایط و با وجود تحرکی در بازار انرژی های نو قیمت خرید برق تجدید پذیر از سرمایه گذاران دستخوش تغییر شد و در سال جاری در مقایسه با سال گذشته با متوسط 30 درصد کاهش روبه رو بوده که این تغییر علاوه بر قیمت در نحوه تعرفه گذاری نیز دیده می شود.
مدیرعامل سازمان انرژی های نو قیمت گذاری خرید برق تجدیدپذیر را بر اساس مصوبه هیئت دولت به سه عامل خرید نفت ، هزینه محیط زیست و تبدیل انرژی تقسیم بندی کرد که به دلیل کاهش هزینه عامل نفت و هزینه محیط زیست، هزینه خرید تضمینی برق نیز افت داشته است.
امیدواریم کاهش در قیمت گذاری ها در شرایطی که فضا برای ورود سرمایه گذاری در این بخش مساعد شده دلیلی بر عقب ماندگی این صنعت نشود تا همچنان سوخت های فسیلی سردمداران تامین انرژی مصرفی کشورمان به حساب آیند و انرژی های نو همچنان مهر لوکس بودن را به پیشانی خود داشته باشد.
منبع:میزان

۹۵/۰۴/۰۵
۰۸:۱۳

المانیتور گزارش داد: تامین ۱۰ درصد برق ایران در دست شرکت ترکیه ای

المانیتور گزارش داد: تامین ۱۰ درصد برق ایران در دست شرکت ترکیه ای
با اجرایی شدن قرارداد ۴.۲ میلیارد دلاری شرکت ترکیه ای یونیت اینترنشنال با ایران برای ساخت ۷ نیروگاه گازی سیکل ترکیبی تامین ۱۰ درصد از نیازهای برق ایران در دست این شرکت ترکیه ای قرار می گیرد.
به گزارش تسنیم و به نقل از المانیتور، شرکت ترکیه ای یونیت اینترنشنال که مقر آن در بلژیک قرار دارد توافقی 4.2 میلیارد دلاری با وزارت نیروی ایران برای ساخت 7 نیروگاه گازی سیکل ترکیبی در ایران به امضا رسانده است.
در حالی که این 7 نیروگاه گازی مطمئنا به بهبود روابط تجاری و اقتصادی ایران و ترکیه کمک خواهد کرد، یونیت اینترنشنال بازیگر نا آشنایی در بازار انرژی ایران و کشورهای دیگر نیست. این شرکت از سال 1982، 5 نیروگاه در ایران با مجموع تولید 3200 مگاوات برق ساخته و 5 نیروگاه نیز در ترکیه و 2 مورد در اروپا احداث کرده است.
انتظار می رود ساخت نیروگاه های جدید در سه ماهه نخست 2017 آغاز شود. بر اساس مجوزی که صادر شده، یونیت اینترنشنال، برای مدت 20 سال مدیریت این نیروگاه ها را در اختیار خواهد داشت. در 6 سال نخست پس از بهره برداری، این نیروگاه ها برق تولیدی خود را با قیمتی ثابت به ایران خواهند فروخت. پس از آن یونیت اینترنشنال برق تولیدی را به کشورهای همسایه صادر خواهد کرد تا اینکه آن را به مشتریان داخلی عرضه خواهد نمود.
نیروگاه های ساخت ترکیه در ایران موجب رشد قابل توجه شبکه برق ایران خواهد شد. به گفته اونال آیسال، موسس و رئیس هیئت مدیره شرکت یونیت اینترنشنال و رئیس سابق باشگاه گالاتاسرای ترکیه، این نیروگاه ها با بیش از 60 درصد بازدهی فعالیت خواهند کرد (متوسط بازدهی در نیروگاه های ایران 32 درصد است) و با اضافه کردن بیش از 6 هزار مگاوات برق به شبکه توزیع برق ایران، 10 درصد از نیازهای برق این کشور را تامین خواهند کرد. یونیت اینترنشنال همچنین قصد دارد در یک نیروگاه گازی 840 مگاواتی در کردستان عراق سرمایه گذاری نماید.
ولکان امره، کارشناس مسائل انرژی و موسس پژوهشکده ورلد انرژی سکیوریتی انلیسیس در واشنگتن گفت: یک تفاوت مهم بین دو کشور این است که «ایران تمایل دارد گاز خود را به شکل ال ان جی به بازارهای آسیایی و به ویژه هند ارسال کند، در حالی که ترکیه می خواهد گاز را به شکلی ارزان از طریق خط لوله دریافت نماید.» وی در ادامه افزود: مشکل بزرگتر وضعیت نامناسب زیرساخت های انرژی ایران است. امره گفت، مسئله اصلی زیرساخت های انرژی ایران، توسعه «ظرفیت تولید آن است؛ حوزه ای که شرکت های ترک نمی توانند زیاد از عهده آن برآیند.

۹۵/۰۴/۰۳
۱۰:۰۶

تأثیرات اصلاح قیمت سوخت مصرفی نیروگاه‌ها بر میزان ظرفیت‌سازی نیروگاه‌های بادی

از مقایسۀ نتایج اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در مقایسه با عدم اصلاح آن، مشخص می‌شود که روند سرمایه‌گذاری و افزایش ظرفیت نیروگاه‌های بادی و آبی بیش از سایر نیروگاه‌های حرارتی است.

چکیده
انتظار می‌رود اصلاح قیمت سوخت نیروگاه‌ها در بازار برق مقررات‌زدایی‌شدۀ کشور به تغییر در میزان ظرفیت‌سازی و تولید نیروگاه‌های بادی در مقایسه با دیگر انواع نیروگاه‌ منجر شود. به‌منظور سنجش کمّی‌ تأثیرات اصلاح قیمت سوخت نیروگاه‌ها بر ظرفیت‌سازی و تولید نیروگاه‌های بادی، در این مقاله، ظرفیت‌سازی،‌ تولید و عرضۀ انواع نیروگاه‌ در رقابت با نیروگاه‌های بادی در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری با تأکید بر فرایند ارزیابی سودآوری سرمایه‌گذاری‌های نیروگاهی، به‌تفصیل مدلسازی شده است. مدل پیشنهادی برای دورۀ 1389-1398 با استفاده از نرم‌افزار پاورسیم شبیه‌سازی شده و تأثیرات قیمت سوخت مصرفی نیروگاه‌ها بر ظرفیت‌سازی و تولید نیروگاه‌های بادی در مقایسه با انواع دیگر نیروگاه‌ در صنعت برق بررسی شده است. براساس این نتایج، با افزایش قیمت سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و با فرض تعیین قیمت برق در قالب مکانیسم بازار تجدیدساختارشده، ظرفیت نیروگاه‌های بادی، نیروگاه‌های برق‌آبی و چرخۀ ترکیبی رشد پیوسته‌ای خواهند داشت، درحالی‌که ظرفیت نیروگاه‌های بخاری کاهش خواهد یافت. از مقایسۀ نتایج اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در مقایسه با عدم اصلاح آن، مشخص می‌شود که روند سرمایه‌گذاری و افزایش ظرفیت نیروگاه‌های بادی و آبی بیش از سایر نیروگاه‌های حرارتی است.
نویسندگان:
محمد علی مولایی: استادیار دانشکدۀ مدیریت و صنایع دانشگاه صنعتی شاهرود
 حسین رضائی: استادیار دانشگاه پیام نور دامغان دامغان- دانشگاه پیام نور  
فصلنامه تحقیقات اقتصادی - دوره 51، شماره 1، بهار 1395.
برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

۹۵/۰۴/۰۵
۰۳:۱۳

خاموشی تابستانی به تعویق افتاد

در نخستین روز تابستان سال جاری، پیک مصرف برق در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نه تنها افزایش نیافت بلکه با کاهشی بیش از 400 مگاواتی روبرو شد.

به گزارش برق نیوز،به نقل از فرهنگ نیوز، برای تابستان سال‌جاری شبکه برق کشور با کسری حدود سه هزار مگاواتی دست و پنجه نرم می‌کند، با این وجود گرمای نه چندان شدید در تهران و چند شهر پرجمعیت کشور فعلا اجرای پروژه خاموشی‌های تابستانی را به تعویق انداخته است.
بر این اساس در نخستین روز تابستان سال جاری، پیک مصرف برق ایران در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نه تنها افزایش نیافته بلکه با کاهشی بیش از 400 مگاواتی همراه شده است.
براساس گزارش مدیریت شبکه برق ایران، روز گذشته سه شنبه اول تیرماه پیک مصرف برق در ساعت 14:04 بعداز ظهر به 45 هزار و 934 مگاوات افزایش یافته، ضمن آنکه در ساعت 21:06 شب هم پیک مصرف به حدود 45 هزار و 442 مگاوات رسیده است.
این درحالی است که در نخستین روز تابستان سال گذشته پیک مصرف برق ایران حدود 46 هزار و 389 مگاوات به ثبت رسیده بود و عملا میزان مصرف برق در سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته کاهشی حدود 400 مگاواتی را تجربه می کند.
با وجود افزایش چند هزار مگاواتی پیک مصرف برق ایران در طول هفته جاری در مقایسه با روزهای نخست خرداد ماه اما ذخیره برق نیروگاه‌های کشور کماکان در شرایط ایمنی قرار دارد به طوری‌که در ساعات پیک مصرف برق روز گذشته ذخیره برق نیروگاه‌ها بین دو هزار و 787 مگاوات تا یکهزار و 627 مگاوات گزارش شده است.
از سوی دیگر روز گذشته حجم کل مبادلات برق ایران حدود یکهزار و 746 مگاوات بوده که از این میزان سهم واردات 490 مگاوات و صادرات برق کشور از سهمی یکهزار و 256 مگاواتی برخوردار بوده تا عملا تراز تجارت برق ایران هم در نخستین روز تابستان مثبت باشد.
در این بین متوسط مصرف برق صنایع کشور با نوسان قابل توجه‌ای همراه نبوده و روز گذشته صنایع و کارخانه‌ها حدود سه هزار و 834 مگاوات برق و انرژی مصرف کرده‌اند. درباره مصرف برق صنایع نکته قابل توجه آن است که مصرف برق صنایع در نخستین روز تابستان در مقایسه با اواسط خرداد ماه کاهشی حدود 300 تا 350 مگاواتی را تجربه می‌کند.
در این بین با پیش بینی جهش بیشتر پیک مصرف برق کشور و حتی احتمال عبور مصرف از مرز 50 هزار مگاوات برخی از مسئولان وزارت نیرو و صنعت برق شرط عبور بدون خاموشی از تابستان سال‌جاری را تنها مدیریت و صرفه‌جویی توسط مشترکان اعلام می‌کنند.
به گزارش مهر، حمید چیت چیان وزیر نیرو اواسط سال جاری خط قرمز پیک مصرف برق تابستانی را تعیین کرده و یادآور شده بوده: پیک مصرف برق در تابستان در مرز 54 هزار مگاوات پیش‌بینی شده و در صورتی‌ که مصرف برق از این مرز عبور کند خاموشی خواهیم داشت.
مصرف برق برای تابستان امسال حدود 54 هزار مگاوات تعیین شده که تابستان سال گذشته با مصرف حدود 50 هزار و 177 مگاوات، رکورد جدیدی در پیک مصرف این حامل انرژی پاک به ثبت رسیده بود.
کارشناسان معتقدند در روزهای گرم سال و در دماهای بالا به ازای هر یک درجه افزایش دما بیش از 400 مگاوات مصرف برق شبکه افزایش می‌یابد.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۸:۱۳

‌وزارت نیروی عراق خبرداد:‌ انفجار درخط واردات برق عراق از ایران

تهران-ایرنا- ‌وزارت نیروی عراق از هدف انفجار قرار گرفتن سه برج در خط برقرسانی از ایران به استان دیالی خبر داد. ‌

به گزارش الشرق الاوسط وزارت نیروی عراق با بیان این خبر افزود: سه پست انتقال برق فشار قوی در مسیر مرساد دیالی در منطقه کباشی در استان دیالی واقع در شمال شرق عراق پنج شنبه هدف عملیات تخریبی واقع شد.
این پایگاه خبری به نقل از مصعب المدرس سخنگوی وزارت نیروی عراق افزود: افراد خرابکار در زیراین سه پست برق بمب کار گذاشته بودند که با منفجر شدن آنها خساراتی به پست های مذکور وارد شد که در خط انتقال برق و ارداتی از ایران به عراق فعال بودند ولی با وجود این انفجارها خط مذکور از مدار خارج نشد و همچنان در مدار است.
وی اظهار داشت: وزیرنیروی عراق دستور تعمیر و نوسازی قسمت های تخریب شده خط مذکور را داده و مسوولان مربوطه به سرعت فعالیت لازم را دراین زمینه آغاز کرده اند.
وی اضافه کرد: خط واردات برق فشار قوی مرساد –دیالی 400مگاوات برق را از ایران به عراق منتقل می کند و یکی از چهار خط واردات برق ازایران است و پیش از این نیز هدف عملیات تخریبی قرار گرفته بود.
سخنگوی وزارت نیروی عراق ادامه داد: شبکه ملی تولید برق کشور به سطح تولید 13هزار و 710 مگاوات رسیده که رکوردی جدید است و مردم در بغداد و سایر استان ها روزانه بین 16تا 24 ساعت برق دارند.
در هفته آینده نیز تولید برق کشور با وارد شدن واحدهای جدید تولیدبرق به 14هزار مکاوات می رسد.
وی از شهروندان خواست رعایت الگوی مصرف صحیح با وزارت متبوعش همکاری کنند تا در روزهای گرم تابستان کمتر با قطعی برق مواجه شوند.
شبک ۶۰۰۲ **1917

۹۵/۰۴/۰۴
۰۶:۴۵

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه زنجان یک از تیرماه سال‌جاری

 
مسئول روابط‌عمومی شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان گفت: همه مطالعات نیروگاه زنجان یک اعم از مکان‌یابی، اقتصادی، مطالعات زیست‌محیطی انجام و مورد تصویب قرار گرفته و قرارداد خرید تضمینی برق و شرایط خصوصی آن امضا و مبادله شده است.
 
محمد‌رضا غلام‌آزاد در گفت‌وگوبا خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با تاکید بر اینکه کلیات اجرایی نیروگاه زنجان یک نیمه دوم تیر ماه سال‌جاری با تامین اعتبار به روش فاینانس خارجی آغاز می‌شود، افزود: آخرین وضعیت نیروگاه‌های زنجان یک و دو، با حضور مدیران‌عامل شرکت‌های مادر تخصصی نیروگاه‌های حرارتی، برق منطقه‌ای زنجان، شرکت کنترل قدرت و شرکت توسعه انرژی شمال و جنوب بررسی شد.
 
وی اظهار کرد: نیروگاه زنجان 2 در 75 کیلومتری اتوبان زنجان - تبریز در اراضی روستای چروک‌علیا در فاصله 500 متری ضلع جنوبی اتوبان در زمینی به مساحت 60 هکتار واقع شده و تمامی مطالعات اعم از مکان‌یابی اقتصادی، مطالعات زیست‌محیطی انجام و مورد تصویب قرار گرفته است، شرکت سرمایه‌گذاری ایران به‌روزرسانی مطالعات انتخاب ساختگاه را برای یک‌هزار مگاوات به اتمام رسانده و مورد تائید شرکت توانیر واقع شده است.
 
مسئول روابط‌عمومی شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان تصریح کرد: سایت نیروگاه زنجان 2 تحویل شرکت سرمایه‌گذاری ایران شده و در این‌خصوص از سوی سرمایه‌گذار عملیات تجهیز اولیه کارگاه، اجرای دیوار پیرامونی و پیگیری تأمین برق دوران ساخت، احداث جاده دسترسی، آب دوران ساخت و بهره‌برداری، مخابرات و ... شروع شده و انتقال سند زمین به نام سرمایه‌گذار نیروگاه زنجان 2 انجام شده است.
 
غلام‌آزاد همچنین در خصوص پیگیری آخرین وضعیت پیشرفت کار نیروگاه 500 مگاواتی زنجان نیمه دوم فروردین‌ماه عملیات صحرایی مطالعات ژئوتکنیک توسط پیمانکار با استقرار ماشین‌آلات در محل سایت شروع شده و هم زمان تجهیز کارگاه و بخشی از کارهای ساختمانی از قبیل ساختمان‌های اداری استقرار پیمانکاران، کارفرما، مشاور و ساختمان‌های مربوط در محل سایت و تسطیح زمین به اجرا در خواهد آمد.
 
وی خاطرنشان کرد: برای ادامه کار اجرایی اصلی و ارسال تجهیزات، مقرر شده به موازات شروع اولیه کارهای اجرایی در سایت، طرف خارجی در کمترین زمان موارد مربوط به نهایی شدن فاینانس را از بانک عامل و نهادهای دولتی ذی‌ربط پیگیری کند. همچنین هماهنگی‌های لازم برای اجرای مراسم رسمی کلنگ‌زنی نیروگاه در نیمه دوم تیرماه سال 95 با حضور مقام‌های مسئول دو کشور ایران و سرمایه‌گذار خارجی به انجام خواهد رسید.
خبرنگار: 28021

۹۵/۰۴/۰۳
۱۱:۵۴
منابع دیگر:
 • تفاهم
 • پیام زمان
 • صبح اقتصاد
 • حسبان
 • عصر ایرانیان
 • تجارت
 • آفتاب یزد
۹۵/۰۴/۰۵
۰۶:۴۶

 ژاپن، پیشتاز قطارهای پرسرعت جهان

ترابر نیوز: کشورهای زیادی بدنبال توسعه خطوط قطار پرسرعت هستند؛ در ماه ژوئن گذشته دولت انگلیس تعهد خود به موضوع بحث برانگیز قطار پرسرعت HS2 را تأیید کرد. فرانسه نیز به آرامی در حال گسترش خطوط قطار پرسرعت TGV است؛ درحالیکه سایر کشورها مانند اسپانیا و چین نیز بسرعت در حال گسترس شبکه این قطارها هستند. قطار پرسرعت ژاپن اغلب بعنوان یک نمونه بارز مطرح می شود؛ اما پیشتازی ژاپن در حوزه قطارهای پرسرعت جهان چگونه محقق شد؟
قطار نماد مدرنیته در ژاپن است؛ در طول اصلاحات میجی (Meiji) در اواخر قرن نوزدهم، زمانیکه ژاپن بسرعت بسمت مدرنیزه شدن حرکت کرد، فناوری پیشرفته آن زمان تنها لوکوموتیو بود. از اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی نخستین مسیر اصلی راه آهن که توکیو را به شهرهای دیگر مانند ناگویا، کیوتو، اوزاکا و کوبه متصل می کرد، بشدت شلوغ شد. نخستین قطار پرسرعت ژاپن موسوم به شینکانزن (Shinkansen) که سال۱۹۶۴ افتتاح شد، مدت زمان سفر از توکیو به اوزاکا را از شش ساعت به دو ساعت کاهش داد. قطار پرسرعت به رقیبی برای سفرهای هوایی تبدیل شد؛ این درحالی بود که ژاپن پس از جنگ جهانی دوم از توسعه صنعت هوایی اجتناب کرده بود. جغرافیای این کشور به توسعه شبکه راه آهن کمک کرد. اغلب ۱۲۸ میلیون نفر جمعیت ژاپن در چند بخش بسیار متراکم این کشور زندگی می کنند. با مرتبط کردن این مناطق جمعیتی به یکدیگر – حدود ۴۰ میلیون نفر در توکیو به همراه ۲۰ میلیون در اوزاکا، کوبه و کیوتو – راه آهن به تغییر الگوی کسب و کار کمک کرد و سفرهای روزانه بین توکیو و اوزاکا امکانپذیر شد. بسیاری از مسافران را افراد غنی و ثروتمندی تشکیل می دادند که مایل به خرید بلیت های گران قیمت تر قطارهای پرسرعت بودند. این سرویس در مدت سه سال ۱۰۰ میلیون مسافر را جابجا کرد که این میزان تا سال ۱۹۷۶ به یک میلیارد مسافر رسید. در حال حاضر ۱۴۳ میلیون مسافر سالانه از راه آهن استفاده می کنند.
در سال۱۹۸۷ راه آهن ملی ژاپن تقسیم و به هفت شرکت بخش خصوصی واگذار شد. شرکت JR East با بیشترین تعداد مسافر به دریافت یارانه عمومی از سوی دولت نیاز ندارد؛ این درحالیست که شبکه راه آهن فرانسه بشدت به یارانه های دولتی وابسته است. یکی از دلایل راندمان بالای این شرکت ژاپنی، مالکیت تمامی زیرساخت ها در مسیر – شامل ایستگاه ها، قطارها، خطوط ریلی – است که به معنای تیم های مدیریتی کمتر برای اداره کارها است؛ اما بطورمثال  در انگلیس مالکیت قطارها و خطوط ریلی از هم مجزا شده اند. (در ژاپن) راه آهن رونق گرفته و شاهد پیشرفت آن هستیم، چراکه سیستم برنامه ریزی از ساخت و ساز مناطق تجاری و مسکونی در اطراف راه آهن حمایت می کند. شرکت JR East مالک زمین های اطراف راه آهن است و اجازه ساخت و ساز را صادر می کند. حدود یک سوم درآمد این شرکت از طریق مراکز خرید، بلوک های دفاتر و آپارتمان های اطراف راه اهن تأمین می شود؛ این پول مجددا سرمایه گذاری شده و برای توسعه شبکه استفاده می شود. اما در انگلیس ایجاد تحولات تجاری مشابه ژاپن بسیار دشوار است؛ در واقع اکثر طرح ها برای مناطق اطراف قطار پرسرعت HS2 مبهم هستند و برخی از این برنامه ها برای قطار HS1 که چند  سال قبل افتتاح شد، همچنان در حال پیگیری هستند.
توانایی ایجاد تحولات بزرگ در کنار خطوط ریلی قطار پرسرعت، مانند توانایی مطالبه قیمت های بالای بلیت (برای این قطارها) است؛ با این حال ۷۰ درصد درآمد حاصل از فروش بلیت در شرکت JR Eats از قطارهای معمولی تأمین می شود. کشورهایی که بدنبال ایجاد قطارهای پرسرعت هستند، باید به سرمایه گذاری در خطوط راه آهن موجود خود نیز توجه داشته باشند. 
منبع: اکونومیست

۹۵/۰۴/۰۵
۰۷:۴۹

 آموزه‌هایی از راه‌آهن سریع‌السیر فرانسه

ترابر نیوز:
وبلاگ تین نیوز، عباس قربانعلی بیک | بر اساس آمار اتحادیه بین المللی راه آهن‌ها در سال 2014 کشور فرانسه با 640 هزار کیلومتر مربع مساحت و 66 میلیون نفر جمعیت دارای شبکه راه‌آهنی با طول 30000 کیلومتر بود که از این میان 17000 کیلومتر دوخطه و 15000 کیلومتر آن برقی است، طول شبکه سریع السیر این راه آهن سالها است که از 2000 کیلومتر فراتر رفته است.
 
آمار تقریبی ناوگان این راه‌آهن به ترتیب 2600 لکوموتیو، 3200 قطار خودکشش و 17600 واگن مسافری و 15000 واگن باری بوده است و با 149 هزار نفر پرسنل توانسته 443 میلیون قطارکیلومتر و 201 میلیارد تن کیلومتر ناخالص و در بخش مسافر 1122 میلیون نفر (84 میلیارد نفرکیلومتر) و در بخش بار 63 میلیون تن (32 میلیارد تن کیلومتر) را جابجا کند و در بخش سریع السیر با عملکرد 51 میلیارد نفرکیلومتر در رتبه سوم جهان بعد از چین و ژاپن قرار دارد.
 
راه آهن فرانسه با الهام از راه آهن سریع السیر ژاپن در سال 1972 پس از آزمایشات متعدد  با قطارهای توربو الکتریک TGV 001 و دستیابی به رکورد سرعت 318 کیلومتر بر ساعت (بیش از 5000 سیر آزمایشی با مسافت 500 هزار کیلومتر و 175 بار شکستن رکورد سرعت 300 کیلومتر بر ساعت)، بدلیل افزایش قیمت سوخت گزینه قطار الکتریکی را مورد توجه قرار داد (با توجه به رکورد سرعت 331 کیلومتر فرانسه با لکوموتیو برقی در 1955 به نظر میرسد اهداف اصلی از این آزمایشات بیشتر سیستم تعلیق، ترمز و ... بوده و از ابتداء ایشان برنامه قطار برقی سریع السیر را داشتند).
 
اولین خط سریع السیر فرانسه در سال 1981 به عنوان فاز یک راه آهن سریع السیر پاریس به لیون بین شهر سن فلورنتین و لیون با هزینه 4 میلیون دلار بر کیلومتر که کمترین در جهان بوده است احداث شد (هزینه متوسط خطوط سریع السیر در فرانسه 10 میلیون دلار بر کیلومتر است در حالی که متوسط هزینه در ایتالیا 25، کره جنوبی 35 میلیون دلار بر کیلومتر) و قطارهای TGV با حرکت در خطوط برقی اولیه و قدیمی با سرعت 160 و سپس در خط جدید LGV با سرعت 270 حرکت می کردند (مسیر جدید با افزایش فراز از 15 به 35 در هزار و انتخاب مسیر جدید که بجای یک فراز و فرود اصلی به بیش از 10 فراز و فرود افزایش یافته بود حدود 80 کیلومتر کوتاه تر شد).
 
پس از 2 سال فاز یک این مسیر بین پاریس و سن فلورنتین راه‌اندازی و قطارهای سریع السیر کل مسیر را در این خطوط سریع‌السیر سیر مینمودند و در ادامه به سایر شهرها مجددا از خطوط برقی معمولی استفاده می‌کردند به نحوی که در سال 2007 طول خطوط سریع السیر فرانسه بیش از 2100 کیلومتر بوده و طول شبکه ریلی تحت پوشش قطار سریع السیر به 7000 کیلومتر و تعداد ایستگاه‌های سریع‌ السیر به 20 و تعداد ایستگاه‌های خطوط معمولی با توقف قطارهای سریع به 200 ایستگاه بالغ می‌شود.
 
خط پاریس- لیون (با زمان سیر یک ساعت و 55 دقیقه) که با تراورسهای بتنی دو تکه و ریل 60 کیلویی احداث شده بود به تدریج طی 20 سال و در پنج فاز به شهر بندری مارسی (با زمان سیر سه ساعت) در جنوب فرانسه و در فاصله 800 کیلومتری پاریس رسید و سایر خطوط سریع (که سرعت آنها در بعضی مسیرها به 350 رسیده) نیز زمان دسترسی مسافرین پاریس به شهرهای مهم کشورهای همسایه با زمان رقابتی با هواپیما را فراهم کردند از جمله زمان سیر پاریس به بروکسل با 1:45، پاریس به لندن 2:40، پاریس به بروکسل و پاریس به کلن هردو 2:20،  رسید.
 
ناوگان سریع‌السیر فرانسه به بیش از 400 دستگاه رسیده که از پنج نسل متفاوت میباشند و با بیش از 600 سیر روزانه در سال 2011 حدود 120 میلیون مسافر را حمل نمودند که سهم آن 75% حمل مسافر خطوط اصلی راه آهن فرانسه بوده و به مهمترین منبع سود SNCF تبدیل شده است.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۷:۴۹

◄بهترین واگن‌سازان هم از چرخه اقتصاد خارج شده‌اند

تین‌نیوز| «برای حفظ صنعت واگن داخلی لازم است که ساخت واگن برای سرمایه‌گذار به‌صرفه باشد.» یکی از اعضای انجمن صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی و خدمات وابسته در گفت‌وگو با تین‌نیوز، سخن خود را با بیان این مطلب آغاز کرده و می‌گوید: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که یکی از بهترین کارخانه‌های تولید واگن کشور با اعتبار منطقه‌ای،  از چرخه فعالیتی که درخور این صنعت است خارج شده و با مشکات بسیار دست و پنجه نرم می‌کند.
 
به گزارش تین‌نیوز، محمدرضا کامیاب عمده دلایل وقوع این اتفاق تلخ برای واگن‌سازان مطرح داخلی را در مدیریت ضعیف، عدم به روز‌رسانی زیرساخت‌ها در زمان مناسب و نبود تقاضا برای محصول داخلی خلاصه کرده و می‌گوید: واردات ارزان از کشورهای آسیای میانه، روسیه، اوکراین و غیره از سوی متقاضیان واگن نیز دیگر عامل موثر در ایجاد شرایط فعلی است.
 
کامیاب در ادامه می‌گوید: البته باید توجه داشت که واگن‌سازان جدید هم بخش عمده‌ای از قطعات مورد نیاز خود را از راه واردات تامین می‌کنند و همه این‌ها نشان از اوضاع نابه‌سامان صنعت واگن‌سازی کشور دارد.
 
او با بیان اینکه حمل‌ونقل ریلی نیاز به سرمایه‌گذاری‌های وسیع دارد، می‌گوید: حمل‌ونقل ریلی در زمینه‌های مختلف از جمله تولید واگن و لکوموتیو و همچنین در حوزه حمل‌ونقل و جابه‌جایی نسبت به دیگر شیوه‌ها هزینه‌های بیشتری را طلب می‌کند.
 
به گفته کامیاب، عموم مردم حمل‌ونقل ریلی را با عنوان قطار می شناسند که خود متشکل از واگن‌ها و لکوموتیو است؛ از سوی دیگر شرکت‌ حمل‌ونقلی نیز زمانی می‌تواند معنا و مفهوم پیدا کند که تعدادی واگن و لکوموتیو را در حوزه فعالیتی خود به کار ببندد.
 
ازین‌رو، برای رفع مشکلات حوزه حمل‌نقل ریلی باید به مجموع این مسایل نگاه کارشناسی داشته باشیم.
 
کامیاب همچنین می‌گوید: با این وجود در حال حاضر موقعیت صنعت ریلی کشور به گونه‌ای است که به نظر می‌رسد چاره‌ای جز واردات واگن نداریم؛ اما این راهکار عاقلانه نیست.
 
از طرفی تولیدکنندگان داخلی نیز فقط ظرفیت تولید حدودا 1000 دستگاه واگن در سال را دارند که این محصولات هم تماما تولید داخل نیستند.
 
او می‌افزاید: این واقعیت را نیز باید بپذیریم که جز چند شرکت محدود، محصولات دیگر تولیدکنندگان کشور به دلیل مواجهه با مشکلات گوناگون، در مقایسه با محصولات مشابه خارجی توان رقابت ندارند.
 
اما در حال حاضر برای افزایش ظرفیت ناوگان و پیش‌برد اهداف کوتاه مدت این صنعت چاره‌ای جز واردات نداریم.
 
 
 

۹۵/۰۴/۰۳
۲۰:۴۹
منابع دیگر:
 • فارس
 • مهر
 • دنیای خودرو
 • اتاق نیوز
 • تابناک
۹۵/۰۴/۰۵
۰۶:۵۸

پیشرفت 95 درصدی عرشه‌گذاری قطار شهری کرمانشاه

دنیای اقتصاد، کرمانشاه، الهام اکبری: مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه از پیشرفت 95 درصدی عرشه‌گذاری قطار شهری کرمانشاه خبر داد و گفت: احداث تونل این طرح نیز آغاز شده است. رضا سلیم‌ساسانی با بیان اینکه قطار شهری کرمانشاه بزرگ‌ترین طرح عمرانی این شهر است، اظهار کرد: قطار شهری به‌عنوان یکی از وسایل حمل‌ونقل عمومی، می‌تواند شهروندان را در 22 دقیقه از میدان طاقبستان به میدان فردوسی و درطول یک‌ ساعت 16 هزار نفر را جابه‌جا کند.
وی با بیان اینکه سیستم قطار شهری برای صرف انرژی الکتریکی طراحی شده است، ادامه داد: آلودگی صوتی آن کمتر از 75 دسی‌بل است و بر همین اساس سفارش واگن‌هایی را داده‌ایم که صدای آن بیش از این نباشد و برای کاهش صدا در مقابل اماکنی همچون بیمارستان‌ها، فرش‌های لاستیکی کار گذاشته شده است.مدیر‌عامل سازمان قطار شهری کرمانشاه مدیریت سرعت را یک موضوع مهم اعلام کرد و گفت: در حد فاصل میدان‌ معلم تا سه‌ راه 22 بهمن طرح به‌صورت روگذر اجرا شده است و از سه راه 22 بهمن تا میدان فردوسی به صورت تونل اجرا می‌شود. وی از اجرای موافقت‌نامه هفت طرح به ارزش 1584 میلیارد تومان در سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: بودجه اجرایی قطار شهری 50 درصد از سوی دولت و 50 درصد دیگر نیز از سوی شهرداری تامین می‌شود.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۲:۰۲

تأثير خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر اقتصاد ایران

اين اتفاق باعث خواهد شد پيش‌بيني‌هاي رشد اقتصادي اروپا و حتي جهان كاهش يافته و ميزان بدهي كشورهاي عضو يورو افزايش يابد. در چنين تصوير و چشم‌اندازي براي كشور ما، مي‌توان در درازمدت توسعه روابط تجاري را محتمل‌تر از قبل از انتخابات مردم انگليس دانست.
مهران ابراهيميان طی یادداشتی در صفحه اقتصادی روزنامه جوان نوشت:
كمتر كسي انتظار داشت رأي مردم انگليس بر جدايي از اتحاديه اروپا باشد و خيلي‌ها رأي دادن مردم خود‌متشكر انگليس را به آراي سوئيسي‌ها تشبيه مي‌كردند كه: نمايش دموكراسي و نگاه بلندمدت بر اروپا مستولي شده است! اما صبح ديروز كه از خواب برخاستند ورق برگشته بود.
نگاه خودبرتربيني و جلوگيري از موج مهاجرت باعث شد تا همان ارتباط نيم‌بند با اتحاديه اروپا به خصوص در حوزه سياسي نيز از هم بپاشد و ازخودراضي‌ترين مردم جهان ستاره خود را از اتحاديه اروپا بكنند. آنها در پروسه‌اي حداقل دوساله از اتحاديه اروپا جدا خواهند شد؛ اتحاديه‌اي كه شايد آراي مردم انگليس پيش‌لرزه‌هايش باشد و تا فرو ريختن اتحاديه زمان زيادي نمانده باشد.
اما آثار اين تصميم بر اقتصاد ما چه خواهد بود؟
اگر چه اقتصاد ايران با حجم كم تجارت خارجي و محدوديت‌هاي تحريم چندان تحت تأثير تحولات اينچنيني در اقتصاد جهاني قرار نمي‌گيرد و مثلاً ناگهان بورس ايران با اين تصميم افت پيدا نمي‌كند يا مانند چين و روسيه به غير از تضعيف قدرت سياسي اتحاديه اروپا به اين موضوع به عنوان يك فرصت جديد سرمايه‌گذاري و بازاري قابل نفوذ نگاه نمي‌كند، با اين حال تأثيرات محدودي از اين حادثه به ما هم خواهد رسيد.
براي پاسخ به اين سؤال كه تأثيرات آن در كشور ما چيست ناگزيريم حداقل اثرگذاري‌ها را به دو بخش كوتاه‌مدت و طولاني‌مدت تقسيم كنيم.
در كوتاه‌مدت آثار كاهش قيمت نفت و ارزش پوند و تقويت يورو با توجه به ميزان و حجم مراوده با اروپا چندان براي ايران مناسب نبوده، بنابراين كاهش نسبي درآمدهاي نفتي مي‌تواند به عنوان يكي از بزرگ‌ترين آثار منفي تصميم مردم انگليس بر اقتصاد كشور ما باشد؛ تصميمي كه به خصوص طي سال جاري شمسي و به دليل شتاب افزايش حجم مراودات تجاري ما با اتحاديه اروپا اثرات بيشتري نسبت به سال گذشته دارد.
اما در ديگر سو پوند كه بي‌سابقه‌ترين افت ۳۰ ساله خود را داشته و طلا به بالاترين حد دوسال اخير رسيده مي‌تواند نشانه‌اي منفي براي اقتصاد انگليس تلقي شود ولي در عين حال به دليل افت ارزش پوند جذابيت صادرات كالا و خدمات را براي كشورهاي ديگر از سوي انگليسي‌ها بيشتر مي‌كند، بنابراين از اين منظر مي‌توان حدس زد كه ايران براي انگليسي‌ها بعد از جريان رأي جدايي از اتحاديه اروپا جذاب‌تر از گذشته باشد.
همچنين افزايش قيمت طلا و نقدينگي بالاي كشور و تصميم حريصانه اخير سيستم بانكي اين امر را محتمل مي‌كند كه بخشي از نقدينگي را به سوي خود بكشاند.
نكته بعدي اين است كه اگر تصميم مردم انگليس مراودات و ارتباطات انگليس با اتحاديه اروپا و به خصوص با اسكاتند و ايرلند را به هر ميزان تحت تأثير قرار دهد، تأثيرات هيجاني و پرريسك بر اقتصاد بريتانيا جدي خواهد بود و ماه‌ها طول خواهد كشيد تا همه چيز در مورد نوع جديد تجارت بريتانيايي‌ها با همتايان اروپايي و جامعه جهاني كاملاً مشخص شود و شكل تازه‌اي بگيرد و اين موضوع مي‌تواند فرصتي هوشمندانه باشد براي تجار ايراني، البته اگر از تجربه فضاي پسا‌برجامي درس گرفته باشند !
از سوي ديگر بايد توجه داشت كه دلگيري ساير ستاره‌هاي روي پرچم آبي اتحاديه اروپا و كمرنگ شدن نقش حامي سياسي‌شان باعث خواهد شد در كوتاه‌مدت يا تا زمان فروپاشي اتحاديه، نقش آلمان پررنگ‌تر از گذشته در اتحاديه شود، بنابراين تنظيم روابط ايران با آلمان شايد مسير اقتصادي ايران را در ارتباط با اروپا تعيين خواهد كرد، هر چند اعضاي اتحاديه با اين لرزه اوليه در اتحاديه اقتصادهاي هيجاني نگران‌كننده‌تري خواهند داشت و شوك خروج انگليس از اتحاديه ممكن است اعتماد به نفس گذشته را كم كرده و بنابراين بازارهاي جديد و مراودات جديد به خصوص در آسياي شرقي براي آنها جذاب‌تر شود.
در اين ميان ممكن است كه اقتصاد ايران نه تنها از كاهش قدرت سياسي اتحاديه اروپا در جهت كاهش فشارهاي غيرمنطقي بهره ببرد بلكه اقتصاد ايران با توجه به رصد چند ماهه اخير كشورهاي اروپايي جذاب‌تر و درخشان‌تر ديده خواهد شد.
همچنين اين اتفاق باعث خواهد شد پيش‌بيني‌هاي رشد اقتصادي اروپا و حتي جهان كاهش يافته و ميزان بدهي كشورهاي عضو يورو افزايش يابد. در چنين تصوير و چشم‌اندازي براي كشور ما، مي‌توان در درازمدت توسعه روابط تجاري را محتمل‌تر از قبل از انتخابات مردم انگليس دانست.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۸:۲۳

گالف نیوز: تجارت ایران و امارات پس از رفع تحریم ها هنوز هم ناچیز است

به نوشته گالف نیوز، سرمایه گذاران و شرکت های اماراتی منتظر رفع تحریم های اساسی علیه ایران هستند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، گالف نیوز در مطلبی نوشت: حتی با رفع تحریم ها علیه ایران، تجارت بین ایران و امارات، هنوز افزایش نیافته است. 
بر این اساس، حسین اسرار حقیقی، معاون مدیرعامل شورای تجارت ایران در دبی گفت: «اوضاع تغییر زیادی نکرده است چون تحریم های اولیه پابرجا هستند و بانک های اماراتی از بیم قرار گرفتن تحت تحریم های آمریکا علاقه ای ندارند با ایرانی ها یا شرکت هایی که طرف ایرانی دارند همکاری کنند.»
درژانویه امسال، قدرت های جهانی در قبال محدودیت هایی برای برنامه هسته ای ایران، تحریم های این کشور را رفع کردند. ایران پس از رفع تحریم ها موفق شد صادرات نفت خود را افزایش دهد و قصد خرید هواپیماهای جدید دارد؛ اما نتوانسته برای افزایش سرمایه گذاری در کشورش کاری کند. چون محدودیت های بانکی هنوز وجود دارند. 
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا طی دیدار هفته گذشته با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف، بر عزم واشینگتن به پایبندی به مفاد توافق هسته ای تاکید کرد و از بانک ها خواست با ایران معامله کنند. 
حقیقی گفت: «مدتی طول می کشد. چون سازمان های مالی باید از جریمه های هنگفتی که متحمل شدند و تحریم های مربوط به معامله به دلار، عبور کنند».
وحید راثور، مأمور ارشد مطابقت در بانک تجاری ابوظبی گفت بازار با سرعتی که پیش بینی می شد، پیشرفت نکرده و از این فرصت پساتحریم استفاده نکرده است. برخی از کسب و کارها بعد از تحریم راه افتاده اند؛ به خصوص نقل و انتقال های کوچک که بدون ریسک قابل انجام هستند. تغییر واقعی زمانی اتفاق خواهد افتاد که تحریم های اصلی برطرف شوند و این یعنی حضور کالاهای آمریکایی و شرکتِ افراد آمریکایی و همچنین نقل و انتقال دلار، میسر شود و آن موقع است که می توان داد و ستد واقعی را دید.» 
در عین حال، شرکت های اماراتی پیش از این که در ایران سرمایه گذاری کنند، منتظر روشن تر شدن روال هستند. شورای حرفه ای و تجاری هند در دبی نیز گفت در جامعه بازرگانی در خصوص سرمایه گذاری در ایران، علاقه زیادی وجود دارد.
کولوانت سینگ رئیس این شورا گفت: «ممکن است کمی طول بکشد سرمایه گذاری ها به ایران برسد اما مردم نسبت به تحولات این کشور، بسیار مثبت فکر می کنند.»
اما از سویی دیگر، روتانا اعلام کرد در سال های آتی قصد افتتاح چندین هتل در ایران را دارد. این شرکت اعلام کرد اولین شرکت مدیریت هتل است که برنامه های گسترش حضور خود در بازار ایران را اعلام می کند. این شرکت در ماه مارس 2013 در خصوص چهار هتل، توافق مدیریتی امضا کرد که هر چهار هتل با نام تجاری بدون الکل هتل های ریحان و روتانا افتتاح خواهند شد. 
دو هتل اول قرار است در شهر مشهد افتتاح شوند-هتلی 362 اتاقه در سال 2017 و هتل 275 اتاقه در سال 2018. این شرکت تا سال 2018 در تهران نیز دو هتل ریحان افتتاح می کند-یک هتل پنج ستاره 194 اتاقه و یک هتل چهار ستاره 210 اتاقه.
عمر کدوری، مدیر عامل روتانا گفت: «ما مطمئن هستیم با رفع تحریم ها همه موسسات توسعه و عمران و گردانندگان، برای حضور در یکی از بهترین بازارهای جهان با هم رقابت خواهند کرد.»

۹۵/۰۴/۰۴
۲۱:۱۳

پیشنهاد دلالی ٥٠٠ میلیارد دلاری

اقتصاد > اقتصاد سیاسی - محمد خزائی، رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، در گفت‌وگوی با «شرق» گفت: متأسفانه از سوی دیگر خیلی از سیاست‌مداران دنیا یا افراد گردن‌کلفت اقتصادی سازماندهی‌شده از طریق کارچاق،‌کنی کلی پول به جیب می‌زنند.

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران می گوید: در مقوله سرمایه‌گذاری خارجی و تا حدی داخلی، به طور طبیعی سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند وارد کشور شوند و آشنایی کافی با سرزمینی که می‌خواهند واردش شوند ندارند، متوجه شرکت‌ها یا افرادی می‌شوند که بتوانند به ‌آنها کمک کنند و اطلاعات اولیه‌ای را در اختیار آنها قرار دهند. صورت منطقی و طبیعی قضیه این است که افراد سالم و مطلعی باشند که به این افراد سرویس بدهند.
وی افزود: این کار هیچ ایرادی ندارد. دادن مشاوره‌های اجرائی، فنی و حقوقی به شیوه درست و قانونی نه‌تنها ایراد ندارد بلکه یکی از لوازم مهم کار است. حتی در فکر هستیم اگر بتوانیم، شرکت‌هایی که می‌توانند این کار را انجام دهند توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور درجه‌بندی کنیم و گرید داشته باشند و خدمات ارائه دهند.
معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد:  یکی از مشکلات ما این است؛ شرکت‌هایی که بتواند مجموعه مشاوره‌ها و خدمات را به سرمایه‌گذاران خارجی بدهند، بسیار کم هستند یا هنوز از نظر سازمان مدیریت، رسمیتی ندارند. ما هم طبیعتا نمی‌توانیم شرکتی را معرفی کنیم؛ چون قانونا ایراد دارد. چون اگر شرکتی خاص را معرفی کنیم، فکر می‌کنند نظر خاصی به آن شرکت داریم. بنابراین وجود مشاوره‌های فنی، حقوقی و اجرائی برای سرمایه‌گذار خارجی یک اصل و ضرورت در چارچوبی مشخص است. اما نیاز سرمایه‌گذار خارجی به مشاوره گاهی باعث می‌شود افرادی در مسیر قرار بگیرند که نه‌تنها مشاوره درستی به سرمایه‌گذار خارجی نمی‌دهند بلکه گاهی باعث می‌شوند هزینه‌های سرمایه‌گذار خارجی بالا رود و باعث بدبینی و سوءتفاهم می‌شوند.
خزاعی تاکید کرد:  مواردی را شاهد بوده‌ایم که کسی سراغ یک سرمایه‌گذار خارجی رفته و حتی برای پرکردن فرم‌های سرمایه‌گذاری اخاذی کرده‌اند و فضا را طوری جلوه داده‌اند که انگار فضا سخت است و سرمایه‌گذار خارجی هم دچار مشکل شده است. پس مشورت‌دادن به سرمایه‌گذار خارجی باید در چارچوب مشخصي، باشد اما بارها سوءاستفاده‌هایی را در این زمینه مشاهده کرده‌ایم. البته اینها بخشی از دلالان هستند.
به گفته وی این افراد در پوشش و چارچوب ارائه خدمات به سرمایه‌گذار وارد میدان می‌شوند. بارها دیده‌ام کار به جایی می‌رسد که سرمایه‌گذار پشیمان می‌شود و برمی‌گردد. سعی کرده‌ایم در سازمان با مکانیزه‌کردن این کار، جلوی این اتفاق را بگیریم تا سرمایه‌گذار خارجی بتواند در کشور خودش فرم‌ها را در اختیار داشته باشد و اطلاعات را کسب کند؛ البته طبیعی است که این کار را نمی‌توانیم صددرصد انجام دهیم اما اگر بتوانیم یک‌سری شرکت‌های مشاوره معتبر مطلع را سامان دهیم که سرویس دهند، جلوی این کار به میزان زیادی گرفته می‌شود.
رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با بیان اینکه درحال‌حاضر در حال شناسایی توانمندی این شرکت‌ها و همکاری با سازمان مدیریت هستیم،یادآور شد: نکته دیگر در بحث دلالی این است؛ افرادی علاوه بر دادن مشاوره و حل‌وفصل‌کردن کارها، سعی می‌کنند رابطه مالی را بین بانک یا مؤسسه مالی خارجی و متقاضی این منابع که می‌تواند بانک، شرکت یا وزارتخانه باشد، فراهم کنند.
وی ادامه داد:  این قضیه دو بخش دارد؛ گاهی می‌بینید یک فرد در قالب شرکت یا فرد به دستگاه اداری مراجعه می‌کند. البته اینها کمتر به ما مراجعه می‌کنند چون ما با پروسه کار آشنا هستیم و از طریق دیگر از این روند مطلع می‌شویم. این افراد به بانک یا دستگاهی مراجعه می‌کنند و می‌گویند این توانایی را دارم که برای شما ١٠، ٢٠‌ میلیارد دلار پول از خارج از کشور بیاورم. در موردی دیدم آقایی ادعا کرده بود ٥٠٠ ‌میلیارد دلار پول از خارج خواهد آورد.
خزاعی تاکید کرد شیوه کار این است؛ این افراد به دستگاهی که نیاز مالی دارد یا به ما نامه می‌نویسند که ما آمادگی داریم این میزان از بازار پول برایتان تهیه کنیم. نکته کلیدی این است که از ما یا وزارت اقتصاد می‌خواهند نامه‌ای به آنها بدهیم که اگر پول را به کشور آوردند، ما پول را ضمانت کنیم. کار خیلی ساده است. یک شرکت یا فرد این نامه را می‌نویسد و کشور هم چون نیازمند پول است، استقبال می‌کند. گاهی این نامه را یک بانک شناخته‌شده مثل HSBC می‌نویسد و ما طبق مراوده کاملا اداری به آن جواب می‌دهیم. اما وقتی شرکت X این نامه را می‌نویسد، اگر کمی بی‌دقتی شود و به آنها جواب دهیم که شما را تضمین می‌کنیم، این نامه برای آنها ارزشمند خواهد بود و می‌توانند نامه را به مؤسسات مالی دنیا ببرند و کلی مانور دهند که در ایران ارتباطاتی دارند و نامه را هم نشان می‌دهند که وزیر دارایی یا معاون وزیر یا رئیس کل بانک مرکزی من را تضمین کرده است و این‌گونه اعتماد آنها را هم جلب می‌کند.
معاون وزیر اقتصاد گفت: مگر می‌توان همه کشور را توجیه کرد. فرض کنید در یک استان که به نیروگاه یا کارخانه نیاز دارند، استاندار و مدیرکل هم دلسوز هستند و می‌خواهند کاری انجام دهند. یک‌باره هیأتی از بانک چینی یا اروپایی می‌آید و اینها فورا به این هیأت مراجعه می‌کنند که برای پروژه‌مان نیازمند وام هستیم. آنها هم اعلام می‌کنند که آماده کمک‌کردن هستند. درباره پروژه، با نماینده آن بانک یا دستگاه مذاکره می‌کنند. طبیعی است طرف خارجی از جزئیات قوانین کشور ما مطلع نیست. مذاکرات که تمام شد، خوشحال هستند که منابع تأمین شده است. بعد از مدتی اطلاع می‌دهند که تأمین منابع شده و ما اینجا می‌گوییم که روند کار اشتباه بوده است. می‌گویند طرف خارجی توافق کرده به ما ٥٠‌ میلیون دلار بدهد. طبیعی است که طرف خارجی قبول می‌کند این کار را انجام دهد و طرف ایرانی هم خوشحال است که قرار است این پول را بگیرد. بعد که به ما مراجعه می‌کنند می‌گوییم شما که بخش خصوصی هستید، باید بانک عامل را پیدا کنید که واسطه این کار شود. مشخص می‌شود با بانک عامل صحبت نکرده‌اند. ما اگر بخواهیم بخش خصوصی را تضمین کنیم، این شرکت باید به اندازه اقساطی که قرار است پرداخت کند در بانک عامل وثیقه بگذارد.  
3535
 

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۰۱

گزارش گاردین از واکنش کشورها به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا؛ ایران به سختی توانست شادی خود را پنهان کند

خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا واکنش های مختلفی از رهبران کشورهای مختلف داشته که از یک سو هراس آشکار برخی را در پی داشته و از سوی دیگر تهران و مسکو به سختی توانستند شادی خود از آن را پنهان کنند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سرویس بین الملل «انتخاب»؛ گاردین نوشت: خارج شدن انگلیس از اتحادیه اروپا واکنش های مختلفی از رهبران کشورهای مختلف داشته که از یک سو هراس آشکار برخی را در پی داشته و از سوی دیگر تهران و مسکو به سختی توانستند شادی خود از آن را پنهان کنند.
به گزارش «انتخاب»، یک مسئول ارشد نظامی در پایتخت ایران پیش بینی کرد اسکاتلند و ایرلند به زودی از " حکومت استبدادی پادشاهی به اصطلاح بریتانیای کبیر" آزاد می شوند.
رئیس جمهور روسیه، ولادمیر پوتین این گمانه ها را رد کرد که دستی در خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و عواقب آن داشته بوده است.
او که در دیدار از ازبکستان با گزارشگران گفتگو می کرد گفت این اتفاق می تواند عواقب مثبت و منفی به همراه داشته باشد که در آینده نزدیک خود را تصحیح می کند. او علت تصمیم مردم انگلیس را نگرانی های آن ها در زمینه مهاجرت و امنیت و همچنین نارضایتی آن ها از سیستم بوروکراسی اتحادیه اروپا عنوان کرد.
شهردار مسکو، سرگی سوبیانیان، نگاه خوش بینانه تری از خود عنوان کرد: « بدون انگلیس در اتحادیه اروپا، کشور دیگری نخواهد ماند که سرسختانه تحریم ها علیه روسیه را دنبال کند».
بازپرس تجاری رئیس جمهور روسیه، بوریس تیتوف هم گفت: « این خارج شدن باعث دورشدن آنگلوساکسون ها از جمله آمریکا از اتحادیه اروپا می شود». یکی از مجری های شبکه دولتی روسیه با اشاره بر کاهش ارزش استرلینگ در بازار مبادلات ارزهای خارجی گفت: «شوخی نیست. پوند الان روبل جدید شده».
باراک اوباما بیانیه ای از واشنگتن اعلام کرد آمریکا به تصمیم مردم انگلیس احترام می گذارد، و اطمینان داد انگلیس و اتحادیه اروپا هر دو شرکای جدایی ناپذیر آمریکا در مذاکرات پیش رو خواهند ماند.
اوباما از حامیان سرسخت ماندن انگایس در اتحادیه اروپا بود.
کاخ سفید گفت اوباما روز جمعه با دیوید کامرون گفتگو داشت که پس از آن کامرون استعفای خود را اعلام کرد.
هیلاری کلینتون، نامزد پیشتاز دموکرات ها، گفت اولویت آمریکا باید آن باشد تا از تاثیرات اقتصادی مخرب رای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر آمریکایی ها جلوگیری کند.
پکن هم از نتیجه این رفراندوم انگلیسی ها ابراز نگرانی کرد. رئیس جمهور چین، ژی جینپینگ، در سفر اکتبر گذشته خود به انگلیس علاقه چین به ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا را برای تقویت روابط چین با اروپا اعلام کرده بود.
دولت ترکیه هم گفت خروج انگلیس برای اروپا بد بوده است. عمر سیلیک, وزیر انرژی این کشور گفت: « انزواطلبی ارزش های اروپایی را نابود می کند. ترکیه با اتحادیه اروپا برای حل مشکل پناهجویان، یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی اروپایی ها، همکاری داشته است. آنچه اروپا به آن نیاز دارد شروعی تازه از جمله به روزسازی مکانیزم های موجود است. با به تصمیم مردم انگلیس احترام می گذاریم، اما این تصمیم برای اروپا بد است».
اوایل این هفته، رئیس جمهور ترکیه اردوعان هم به طور ضمنی گفت شاید ترکیه امیدهای عضویت در اتحادیه اروپا را رها کند. اما روز جمعه گفت همچنان کشورش به عضویت در این اتحادیه علاقه دارد.
احتمال عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نقش زیادی در هفته های پایانی کمپین خروج انگلیس داشته است، که نگران ورود قریب الوقوع ترکیه به این اتحادیه بودند.
در تهران، حمید ابوطالبی، دستیار سیاسی ارشد رئیس جمهور ایران، حسن روحانی در پیامی در توئیتر گفت خروج انگلیس "فرصتی تاریخی" برای ایران به وجود آورده، اما درباره چگونگی سود بردن ایران از این وضعیت توضیحی نداد.
معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، سردار مسعود جزایری به نقل از خبرگزاری فارس گفت: «اتحادیه اروپا مهره ای در دستان آمریکا است».
جزایری گفت: «انگلیس باید بهای سال ها استعمار و جنایاتی که علیه بشریت کرده را بپردازد». او گفت این هزینه استقلال خواهی اسکاتلند و بخش های دیگر انگلیس از این کشور خواهد بود. او گفت: «مردم ایرلند، اسکاتلند و بخش های دیگر حق آن را دارند تا از حاکمیت استبدادی پادشاهی به اصطلاح بریتانیای کبیر بیرون بیایند».
نویسنده: جولیان بورگر و پاتریک وینتور
مترجم: محمد صفری

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۱۳

وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با ظریف: ما می‌خواهیم تحریم‌ها برداشته شود

«ژان مارک ایرو» توافق هسته‌ای را به نفع هر دو طرف دانست و گفت: ما می‌خواهیم تحریم‌ها برداشته شود و این اعتماد ایجاد می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، "ژان مارک ایرو" چهارشنبه شب در نشست خبری مشترک با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه فرانسه می تواند شریک بزرگی برای ایران باشد، گفت: می خواهیم همکاری ما با تهران درازمدت باشد.
 
وزیر امور خارجه فرانسه خطاب به ظریف افزود: پس از سفر روحانی به فرانسه از این که میهمان ما شدید خوشحالیم.
 
ایرو گفت: به خاطر توافق هسته ای که جواب تاریخی نسبت به برنامه ای هسته ای ایران بود باید به شما تبریک گفت.
 
وی افزود: البته این موضوع سختی بود و برای ما مهم است و راه حل های بسیاری را به ما نشان می دهد.
 
وزیر امورخارجه فرانسه این توافق را به نفع هر دو طرف دانست و گفت: پس از این توافق برای ایران راه جدید باز شد و فرانسه می تواند شریک بزرگی باشد.
 
ایرو افزود: ما در خصوص مسائل سوریه، لبنان و وضعیت دردناک یمن که امنیت منطقه را متاثر کرده است نیز با وزیر امورخارجه ایران تبادل نظر کردیم.
 
وی تاکید کرد: منطقه نیاز به صلح دارد و این مهم است و می خواهیم همکاری ما با ایران درازمدت باشد و به نتیجه برسیم.
 
وزیر امورخارجه فرانسه افزود: با امضا قرارداد در تهران در زمینه خودروسازی قرار است چهارصد میلیون یورو سرمایه گذاری بین موسسه پی اس آندروید و ایران خودرو شود.
 
ایرو خاطر نشان کرد: ما می خواهیم تحریم ها برداشته شود و این اعتماد ایجاد می کند.
 
وزیر امورخارجه فرانسه با ابراز خوشحالی از پیشرفت روابط دوجانبه گفت: ما فعالیت ها و همکاری با شرکای اروپایی را ادامه می دهیم و روز جمعه قرار است جلسه ای نیز برگزار شود.
 
وی همچنین تاکید کرد که فرانسه می خواهد که دانشجویان ایرانی بیشتری در این کشور حضور یابند.
 
وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: پاریس می خواهد تحریم ها واقعا برداشته شود و در این زمینه تلاش خواهد کرد.
 
ایرو گفت: از هیچ فرصتی برای طرح موضوع مشکلات از جمله مشکلات بانکی با «جان کری» همتای آمریکایی ام دریغ نکردم و پیشرفت هایی هم به وجود آمد.

۹۵/۰۴/۰۳
۰۹:۲۲

مقام خزانه‌داری آمریکا: ایران اگر رفع تحریم می‌خواهد رفتارش را تغییر بدهد

یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته ایران برای برخورداری از امتیاز رفع تحریم‌ها باید رفتارش را تغییر بدهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «آدام زوبین»، معاون موقت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه درباره رفع تحریم‌های ضد ایرانی به عنوان یکی از تعهدات واشنگتن در برجام گفت: ««اگر ایران می‌خواهد که این تحریم‌ها رفع بشوند، بایستی رفتارهایی که به آن تحریم‌ها منجر شده است را عوض کند.»
وی علی‌رغم این گفت که آمریکا به «تک تک تعهداتش در برجام» پایبند مانده است.
«زوبین» این اظهارات را در حالی مطرح کرد که در ماه‌های گذشته بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی بارها از مانع‌تراشی واشنگتن در عادی‌سازی تجارت با ایران که جزء تعهدات این کشور در اجرای «برجام» است، شکایت کرده‌اند.
جریمه‌های سنگینی که آمریکا در سال‌های گذشته به بهانه نقض تحریم‌های ایران علیه بانک‌های بین‌المللی وضع کرده، موجب شده است که این بانک‌ها از انجام هر تراکنش مربوط به ایران هراس داشته باشند- این امر به نوبه خود موجب محدود شدن گزینه‌های مالی برای شرکت‌های اروپایی خواستار تجارت با ایران می‌شود. 
مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی شد توسعه تجارت، نفعی است که ایرانی‌ها از برجام به دست می‌آورند. وی به رغم این گفت: «اگر ایران می‌خواهد که این تحریم‌ها رفع بشوند، بایستی رفتارهایی که به آن تحریم‌ها منجر شده است را تغییر بدهد.»
«زوبین» در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد که رفع تحریم‌ها علیه ایران، اقدامی است که برای موفقیت استفاده از روش تحریم علیه کشورهای دیگر در آینده اهمیت دارد. 
«زوبین» گفت: «لازم است ما به تعهدمان در برجام برای برداشتن تحریم‌های ایران پایبند باشیم. برجام برای آینده استفاده از تحریم علیه دیگران هم مهم است؛ لازم است ما همان‌طور که برای اعمال تحریم آماده‌ایم برای برداشتن آنها هم آماده باشیم.»
 معاون موقت وزارت خزانه‌داری آمریکا علاوه بر این به تصمیم «کارگروه اقدام مالی»، نهاد بین‌المللی مبارزه پولشویی، برای نگاه داشتن ایران در لیست سیاه خود واکنش نشان داد و گفت: «من می‌بینم که ایران شروع به درک این پیام کرده که شرکت‌های تجاری جایی می‌روند که امن باشد. کارگروه اقدام مالی، این را می‌داند.»
او گفت که ایران فرصت‌های زیادی دارد، اما جزء فهرست کشورهای پرخطر پولشویی است. 
مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا در اظهاراتی که به اعتراضات قانونگذاران آمریکایی منتقد برجام اشاره داشت گفت: «این ایده که ایران برنامه هسته‌ایش را به عقب نمی‌راند و یا به 100 میلیون دلار پول دست پیدا کرده و آنها را برای گروه‌های تروریستی می‌فرستد، نادرست از آب درآمده است.»

۹۵/۰۴/۰۵
۰۰:۲۳

سند سیاستی جمهوری‌خواهان آمریکا خواستار تحریم ایران به جای حمایت از «برجام» است

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سند جامعی که به تازگی منتشر شده ضمن انتقاد از توافق هسته‌ای، خواستار تحریم ایران شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «پال رایان»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تازگی سند سیاست‌گذاری حزب جمهوری‌خواه که هدف آن یکپارچه کردن برنامه‌های حزب قبل از نشست مجمع ملی در تاریخ 18 تا 21 جولای است را منتشر کرده است. 
سند یاد شده با عنوان «برنامه‌ای با روش بهتر»، روز 9 ژوئن منتشر شده و نسخه‌ای از آن روی وب‌سایت پالیتیکو قرار گرفته است. 
بخش‌های زیادی از «برنامه‌ای با روش بهتر» به انتقاد از سیاست خارجی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران و توافق هسته‌ای می‌پردازد. 
«پال رایان»، در این سند 25 صفحه‌ای مدعی شده دولت اوباما آنچه به گفته وی شواهد حقوق بشری ایران است را نادیده گرفته و به جانبداری از تهران در راستای سیاست مذاکره با این کشور پرداخته است. 
وی نوشته است: «دولت اوباما کماکان به خاطر مذاکره و حفظ توافق هسته‌ای بد نگرانی‌های حقوق بشری درباره ایران را نادیده گرفته است.»
«رایان»، علاوه بر این پیشنهاد کرده به جای حمایت از توافق هسته‌ای، ایران با تحریم‌های شدید، تنبیه شود.
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بخش دیگری از این سند به رویکرد دولت اوباما در قبال اغتشاشات پس از انتخابات سال 1388 پرداخته و ادعاهایی را در این باره مطرح کرده است. 
رایان می‌نویسد: «رئیس‌جمهور مدت اندکی بعد از آمدن به کاخ سفید با یک انتخاب مواجه شد: حمایت از ایرانی‌های معترض در خیابان‌ها یا کناره گرفتن به منظور حفظ احتمال مذاکرات با حکومت (ایران).»
در ادامه آمده است: «رئیس‌جمهور گزینه دوم را انتخاب کرد و با ایران بر سر توافق هسته‌ای مذاکره کرد. این توافق باعث شد ده‌ها میلیون دلار به سمت کشور پیشرو در حمایت از تروریسم سرازیر شود.»
رایان همچنین نوشته است: «ایران در اندیشه ساختن امپراطوری منطقه‌ای است و ما باید هر کاری می‌توانیم برای جلوگیری از آن انجام دهیم. توافق هسته‌ای، به نحوی غیرعاقلانه، فشارها روی تهران را کم کرده و به این کشور اجازه داده نفوذش را گسترش دهد، حمایت از گروه‌های تروریستی را زیاد کند، برنامه موشک بالیستیکش را ادامه دهد و نائبان منطقه‌ایش را تقویت کند.»
سند سیاستگذاری جمهوری‌خواهان علاوه بر این خواستار حمایت تمام و کمال اعضای این حزب از رژیم صهیونیستی است: «دشمن قسم‌خورده ایران، یعنی اسرائیل باید محور تعاملات ما در خاورمیانه باشد. این کشور (رژیم صهیونیستی) یکی از بزرگترین متحدان ما و یک دموکراسی تابان در منطقه‌ای آگنده از ناامنی و استبداد است. برنامه‌های ما باید بر تقویت روابط دوجانبه اقتصادی، حفظ برتری نظامی اسرائیل در منطقه و دفاع از متحدمان در برابر حملات سیاسی در سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی استوار باشد.»

۹۵/۰۴/۰۳
۲۱:۴۵

فیلیپ هاموند: جایگاه انگلیس در جهان تضعیف شد/ لندن اهرم قدرت خود را از دست داد

وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا گفت این رای جایگاه لندن را در دنیا تضعیف می کند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سی ان ان، فیلیپ هاموند -- وزیر امور خارجه انگلیس -- با اشاره به رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپا نتیجه همه پرسی را تکان دهنده خواند و افزود این رای جایگاه لندن را در دنیا تضعیف می کند.
فیلیپ هاموند در گفتگو با برنامه کریستین امانپور سی ان ان که از روبروی دفتر نخست وزیری انگلیس پخش می شد نتیجه همه پرسی را تکان دهنده خواند و افزود: « روز بسیار مهمی را پشت سر گذاشتیم اما باید با این شرایط کنار بیاییم. حزب ما (حزب محافظه کار حاکم) از برگزاری این همه پرسی حمایت کرد و همیشه تاکید داشتیم که هر تصمیمی مردم بگیرند از آن پیروی می کنیم. مردم به روشنی موضع خود را اعلام کردند. هم اکنون در کوتاه مدت باید تلاش کنیم در بازار ثبات برقرار شود و در میان مدت بر سر بهترین شکل از روابطی که می توان داشت با اتحادیه اروپا به گفتگو بپردازیم تا منافع مردم انگلیس هر چه بهتر تامین شود.» 
هاموند در پاسخ به این پرسش که چرا دیوید کامرون ، نخست وزیر از ابتدا به این همه پرسی تن داد در حالی که می توانست از برپایی آن خودداری کند گفت: « در کشور ما دموکراسی حاکم است و نمی توانیم بدون توجه به خواست مردم رفتار کنیم.» 
وی افزود: « خبگان سیاسی دیگر نمی توانستند دستور کار دموکراتیکی را برای ادامه ساز و کار موجود با اتحادیه اروپا پیشنهاد کنند لذا باید آن را در بوته آزمایش می گذاشتیم و موضوع را با مردم مطرح می کردیم. این رای برای نایجل فراژ (رئیس حزب استقلال طلب انگلیس) پیروزی به شمار نمی آید بلکه نتیجه اجماعی بسیار گسترده است که جایگاه انگلیس را در دنیا تعیین می کند.» 
هاموند همچنین به بازتاب نتیجه این همه پرسی در سطح اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: « سران اتحادیه اروپا از این پس دیگر مجبور نیستند نگران انگلیس باشند و بیشتر به خودشان می پردازند و سرشان بیشتر به منافع خود و فشارهای سیاسی که در داخل کشورها با آن روبرو هستند گرم خواهد شد.»
وزیر امور خارجه انگلیس با پذیرش این مهم که نتیجه همه پرسی بر جایگاه کشورش در صحنه جهانی اثرگذار خواهد بود افزود: « روابط ما با آمریکا همچون گذشته در بخش های امنیتی ، اطلاعاتی و دفاعی ادامه خواهد داشت اما روسای جمهور آتی آمریکا دیگر انگلیس را در اولویت خود قرار نخواهند داد واز نفوذ انگلیس در روابط آمریکا با اتحادیه اروپا کاسته خواهد شد.» 
هاموند همچنین پذیرفت که کشورش در قالب اتحادیه اروپا از قدرتی بیشتری برخوردار بود و در مسائلی همچون وضع تحریم ها ضد روسیه نفوذ بیشتری داشت و گفت: « اما هم اکنون نگران این هستم که همکارانم در اتحادیه اروپا ، صراحت کافی را در برخورد با مسائل این چنینی نداشته باشند.» 
وی اذعان کرد که عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا برای این کشور اهرم قدرتی به شمار می آمد و مدعی شد:« از آنجا که نفوذ انگلیس در دنیا با هدف ایجاد ثبات بود شاید این تصمیم و رای مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا ثبات دنیا را دستخوش تغییر قرار دهد.» 
هاموند ناخرسندی مردم انگلیس را از پدیده مهاجرت یکی از مواردی برشمرد که بیشتر کشورها از جمله آمریکا نیز با آن درگیر هستند و افزود چالش هایی که در نتیجه ی جهانی سازی بوجود آمده تغییراتی را موجب شده و ناخرسندی هایی را در میان مردم ایجاد کرده که در قالب مهاجرت و یا فرصت های کمتر بروز می کند. 
وی یکی از راهکارهای برطرف ساختن این نارضایتی را در کشورهای توسعه یافته در کوتاه و میان مدت ، آموزش مهارت به مردم خواند و افزود باید اطمینان حاصل شود که نسل آتی از انسان هایی ماهر تشکیل شده که می توانند از جهانی شدن اقتصاد به نفع خود بهره بگیرند و در میان مدت باید منافع آنانی را که احساس می کنند از جهانی شدن اقتصاد آسیب می بینند حفظ کنیم. اما نمی توانیم جلوی جهانی شدن را بگیریم.» 

۹۵/۰۴/۰۵
۰۵:۵۷

چرا شرکای زنجانی حاضر به تأمین وثیقه شدند؟

در سیستم قضائی روزانه عده‌ بسیاری هستند که بدهی دارند؛ اما با تأمین وثیقه مناسب از سوی افرادی به غیر از شخص متهم از زندان آزاد می‌شوند. حال ما باید بیاییم از تک‌تک آن افراد سؤال کنیم، چرا به جای تأمین وثیقه، بدهی متهم را پرداخت نمی‌کنید؟

به گزارش نفت ما،  «برای هیچ‌کس قابل‌قبول نیست در کشوری، یک جوان ١٠ هزار میلیارد تومان از منابع کشور را در اختیار داشته و تا امروز حتی یک ریال از آن بازنگشته باشد؛ باید مشخص شود که این پول به چه شیوه‌ای در اختیار او قرار گرفته و ما این را پیگیری می‌کنیم». این سخنان معاون اول رئیس‌جمهوری است. اسحاق جهانگیری در ضیافت افطاری اعضای هیأت دولت با رئیس‌جمهور تصریح کرد: «موضوع این فرد و پول‌های بیت‌المال از ذهن مردم ایران پاک نخواهد شد. ملت ما همواره خواهند پرسید چه کسانی پشت او بودند و چه درجه‌ای از قدرت او را حمایت می‌کرد که به هر دستگاهی که پا می‌گذاشت، وزیر یا مسئول آن دستگاه جلسه‌اش را ترک کرده و با او مذاکره می‌کرد». اشاره جهانگیری به مباحثی است که اخیرا تحت عنوان امکان اعلام جرم حقوقی علیه حامیان زنجانی مطرح شده است. از سوی دیگر برای زنجانی قرار وثیقه ١٠ هزارمیلیاردی صادر شده است.
  حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در رابطه با قرار وثیقه بابک زنجانی گفت: «او هنوز نتوانسته وثیقه مناسب ١٠ هزارمیلیاردی را بیاورد». معاون اول قوه قضائیه در مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدا و ایثارگران قوه قضائیه در جمع خبرنگاران، افزود: «هر زمان وثیقه تأمین شد، کارشناسی می‌شود و پس از آن تصمیم‌گیری لازم اتخاذ خواهد شد». از سوی دیگر وکیل زنجانی اعلام کرده است شرکای خارجی متهم آماده تودیع وثیقه برای متهم‌اند. اژه‌ای پیش‌تر نیز گفته بود که در قانون جدید آیین دادرسی کیفری و در ماده ٢٤٢ این قانون پیش‌بینی شده چنانچه فردی در بازداشت موقت باشد و پرونده او طولانی شود، ظرف حداکثر دوسال باید قرار او تبدیل شود؛ در این پرونده چنانچه قاضی بخواهد برای تبدیل قرار بازداشت به وثیقه، اصل یورو و دلارهای مصرف‌شده را با قیمت روز حساب کند، چیزی در حدود هشت تا ٩ هزار میلیارد تومان باید صادر شود که اگر متهم این وثیقه را تودیع کند، می‌تواند آزاد شود و اگر نتوانست باید در زندان بماند بنابراین بعد از گذشت دوسال آزادی الزامی نیست بلکه باید قرار بازداشت تبدیل شود و اگر وثیقه مناسب را تأمین کرد، آزاد می‌شود اما اگر نتوانست، مجددا در زندان می‌ماند.
از طرفی وکیل‌مدافع زنجانی معتقد است با توجه به ارزیابی دو هزار و ٥٠٠ میلیاردتومانی اموال داخل ایران موکلش، زنجانی در صورت فک قرار بازداشت و تبدیل به وثیقه، می‌تواند با وثیقه پنج هزار و ٥٠٠ میلیاردی آزاد شود. دراین‌میان سؤالی که به وجود می‌آید این است که اگر زنجانی توانایی تأمین چنین وثیقه سنگینی را دارد، چرا تاکنون بدهی خود را پرداخت نکرده است؟ شرکت نفت مدعی است، بابک زنجانی ٢,٦ میلیارد یورو به این شرکت بدهکار است که این رقم با احتساب سود و تأخیر در تأدیه به سه میلیارد یورو می‌رسد البته به گفته وکیل بابک زنجانی، قاضی صلواتی در حکم صادره، موکلش را به رد یک میلیارد و ٩٦٧ میلیون و ٥٠٠ هزار یورو در حق شرکت نفت محکوم کرده است. در همین مورد و برای پاسخ به برخی سؤالات، با رسول کوهپایه‌زاده، وکیل بابک زنجانی، به گفت‌وگو نشستیم:
 آخرین تحولات پرونده زنجانی را می‌گویید؟
لازم می‌دانم نکته‌ای را عرض کنم. جان یک انسان در میان است. ما در شرایط خاصی هستیم و خدای‌ناکرده هر اظهارنظری ممکن است جان یک انسان را به خطر بیندازد. یادآور می‌شوم من همچنان معتقدم هر اتهامی را که بتوان متوجه بابک زنجانی کرد، اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به قصد ضربه‌زدن به نظام به او نمی‌چسبد. چراکه او هر اقدامی که انجام داده، در راستای دورزدن تحریم‌ها به سود نظام جمهوری اسلامی بوده است.
 من هم دو نکته را گوشزد کنم؛ اینکه تمام این اتفاقات به بهانه دورزدن تحریم‌ها رخ داده، درست است. اما نکته اولی که باید روشن شود این است که مسئولان کشور در آن زمان باید پاسخ‌گو باشند که چرا به این بهانه چند هزار میلیارد تومان از اموال کشور را به یک فرد سپردند که اکنون برای استیفای آن چندسال است که دچار چنین مشکلی شده‌ایم. نکته دوم اینکه همان زمان چقدر از مبالغ و پول‌هایی که زنجانی جابه‌جا کرده به داخل کشور و خزانه دولت واریز شده و چه میزان از آنها صرف خرید هواپیما و ملک و موارد مشابه به سود متهم شده است؟
به‌هرحال من معتقدم اتهام ضربه‌زدن به نظام به زنجانی نمی‌چسبد.
 این روزها مسائل مختلفی درباره تبدیل قرار بازداشت متهم به وثیقه گفته می‌شود. حتی سخنگوی قوه قضائیه از عدم تأمین وثیقه ١٠هزارمیلیاردی سخن گفته است. نظر شما در این رابطه چیست؟
سؤال بسیار خوبی است که ممکن است افکار عمومی هم درگیر آن باشند. اینکه گفته شده ١٠ هزار میلیارد تومان وثیقه تعیین ‌شده، صرفا اظهارنظر سخنگوی دستگاه قضاست. اما راهکار قانونی موضوع این نیست. تبدیل قرار بازداشت موقت آقای زنجانی باید حدود شش‌ماه پیش یعنی نهم دی ١٣٩٤ تبدیل به قرار وثیقه می‌شد. ماده ٢٤٢ آیین دادرسی کیفری به این موضوع تأکید دارد. اکنون باید دادگاه قرار بازداشت موقت را فک کند. پس از فک‌کردن قرار بازداشت موقت، باید قرار مناسب دیگر که در اینجا وثیقه است صادر شود. پس از آن به متهم و وکیل او اعلام می‌شود که قرار بازداشت شما تبدیل به قرار وثیقه به میزان مشخصی شده است. اما هنوز هیچ‌کدام از این موارد قانونی رخ نداده است. هرچه هم که تاکنون اعلام شده، صرفا مسائل رسانه‌ای است و قرار بازداشت موقت فک نشده و وثیقه‌ای تعیین نشده است. یا لااقل به متهم و بنده به عنوان وکیل پرونده چیزی ابلاغ نشده است که ما به سمت عملیاتی‌شدن آن برویم.
 شما گفته بودید وثیقه باید پنج‌هزار‌و ٥٠٠ میلیارد تومان باشد؛ اما رقمی که رئیس قوه اعلام کرده، حدود دو برابر است.
اینکه مبلغ وثیقه چقدر است یا باید به چه میزانی باشد؛ مسئله‌ای است که باید بررسی شود؛ چون سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرده‌اند ١٠ هزار میلیارد تومان و ما گفته‌ایم پنج‌هزار‌و ٥٠٠ میلیارد تومان. در‌این‌باره قانون تکلیف را روشن کرده است. قانون می‌گوید میزان قرار وثیقه منوط به تشخیص قاضی بر اساس نوع اتهام و میزان بدهی متهم و ادعای شاکی است که اگر قرار وثیقه صادر شد و بعدها دسترسی به او امکان‌پذیر نبود، از محل وثیقه تودیع‌شده بتوانند طلب شاکی را پرداخت کنند. ما هنوز به مرحله اجرائی تبدیل قرار نرسیده‌ایم که بخواهیم راجع به میزانش صحبت کنیم. طلب شاکی مقداری کمتر از دو میلیارد یورو است که معادل ریالی آن رقمی بین هفت تا هشت هزار میلیارد تومان است. بر اساس آن چیزی که نماینده دادستان اعلام کرده، اموال داخلی متهم رقمی حدود دو ‌هزار میلیارد تومان بوده که اگر آن را از میزان بدهی بکاهیم، همان رقم پنج‌هزار‌و ٥٠٠ میلیارد تومانی می‌شود که ما از ابتدا اعلام کردیم. اینها تمام صحبت‌های بین بنده و شماست؛ اما مرجع رسمی قضائی هنوز چیزی به صورت رسمی و قانونی اعلام نکرده‌اند.
 شما گفته‌اید شرکای خارجی متهم آماده تودیع وثیقه هستند. اکنون سؤال اصلی این است که اگر زنجانی پول دارد یا شرکای خارجی او حاضر به پرداخت ١٠ هزار میلیارد تومان برای وثیقه هستند، چرا میزان بدهی متهم را تاکنون پرداخت نکرده‌اند؟
طرح این سؤال همان قدر موجه است که ما ببینیم در سیستم قضائی روزانه عده‌ بسیاری هستند که بدهی دارند؛ اما با تأمین وثیقه مناسب از سوی افرادی به غیر از شخص متهم از زندان آزاد می‌شوند. حال ما باید بیاییم از تک‌تک آن افراد سؤال کنیم، چرا به جای تأمین وثیقه، بدهی متهم را پرداخت نمی‌کنید؟ این صحبت خیلی به لحاظ حقوقی دارای وجاهت نیست؛ چراکه قانون این حق را برای متهم به رسمیت شناخته که می‌تواند از طریق تأمین وثیقه از سوی خود یا دیگری آزاد شود. این اتفاق، بسیار متداول است.  
 اشتباه برداشت نکنید، سؤال من بر‌اساس مبنای حقوقی نیست. قطعا موکل شما حق دارد انتخاب کند که اگر هم پول دارد، بدهی را پرداخت نکند و به جای آن وثیقه بگذارد یا هر فرد دیگری این کار را برای او انجام دهد. سؤال مشخصم این است که چرا و بر پایه چه استدلالی حاضر نشدند بدهی متهم را پرداخت کنند؛ اما حاضر به تأمین وثیقه هستند؟
رأیی که برای آقای زنجانی صادر شده، قطعی نیست و ما هنوز درباره میزان بدهی هم با شاکی اختلاف نظر داریم. این حکم و میزان بدهی هنوز در مرحله تجدید نظر بوده و به تأیید دیوان عالی کشور نرسیده است. کسی که می‌خواهد وثیقه را تأمین کند، شرایط و منافع خود را در نظر می‌گیرد. او می‌گوید من وثیقه می‌گذارم؛ اما نه به‌این‌دلیل که بدهی متهم را پرداخت کنم و داستان تمام شود. اینجا داستان تمام نمی‌شود؛ چرا‌که حکم دادگاه متهم هنوز قطعی نشده و مشخص نیست به کدام سمت و سو می‌رود. وثیقه‌گذار می‌گوید من وثیقه را تأمین می‌کنم که زنجانی از زندان آزاد شود و بتواند با دنیای خارج ارتباط برقرار کند، وضعیت مالی خود را سر‌و‌سامانی ببخشد و بتواند اموال خارجی خود را از گزند افرادی مانند قدرت تنجل مصون نگه دارد. به‌هر‌روی اموراتی که بین موکل و شرکای خارجی او وجود دارد، به نحوی رتق‌و‌فتق شود.
  آیا این گمانه در ذهن شما نبوده که ممکن است هم مبلغ بدهی را بپردازید و هم مجازات اشد برای متهم اجرا شود و او طناب دار را دور گردن خود حس کند و به‌همین‌دلیل بدهی را پرداخت نکردید؟
قطعا این موضوع هم محتمل است و ما به آن فکر کرده‌ایم. شرکای خارجی فقط وثیقه می‌گذارند تا او آزاد شود و خدایی ناکرده در صورت تأیید و اجرای حکم اعدام وثیقه‌گذار می‌تواند مبلغ وثیقه را بازپس گیرد. به‌هر‌حال شما به این توجه کنید که زنجانی در خارج از کشور یا پول دارد یا ملک و یا اعتبار که حاضرند برای او وثیقه بگذارند. امروز کسی در دنیای تجارت که همه چیز بر پایه منفعت است، بی‌دلیل و حتی بر‌اساس رفاقت برای کسی چنین وثیقه سنگینی نمی‌گذارد.
  پس ما باید فرض را بر این بگذاریم که داخل ایران دیگر از نظر مالی بیش از آنچه تاکنون معرفی و اعلام شده، چیزی در چنته ندارد. در خارج از کشور که خودش در دادگاه گفت پول نقد دارد و بر‌اساس سخن شما یا اعتبار دارد و یا شرکا و شرکت‌هایی که همچنان با آنان مبادله مالی دارد. اینها بر سر جای خود، اما من می‌خواهم بگویم که بر فرض فردا صبح دادگاه به شما اعلام کند که مبلغی مشخص مثلا ١٠ هزار میلیارد تومان وثیقه بگذارید تا متهم آزاد شود. سؤال مشخص من این است که آیا این به قول شما شرکای خارجی این اقدام را انجام می‌دهند یا مانند دفعات قبل شاهد خواهیم بود که این اتفاق با بهانه‌های مختلف یا دلایلی انجام نمی‌شود؟
قطعا وثیقه که مشخص شود تودیع خواهد شد. البته ما همچنان مشکل جابه‌جایی پول از طریق سیستم بانکی را پیش‌رو داریم.
  خب، بهانه جور شد!
خیر، من توضیح می‌دهم. ما راهکارهایی پیش‌بینی کردیم که مثلا به عنوان یک نمونه از طریق برخی صرافی‌ها و به دفعات مکرر پول‌هایی وارد شده و به صندوق دادگستری واریز شود. این روش با داستان‌های قبلی متفاوت است. اصلا اینکه دوستان بگویند که قبلا زنجانی وعده‌هایی داده و عمل نکرده و اگر وثیقه تعیین شود، باز هم این کار را نخواهد کرد، قصاص قبل از جنایت است. قانون باید اجرا شود و اگر متهم نتوانست و یا نخواست وثیقه را تأمین کند به خودش مربوط است.
  پس شما می‌گویید این‌بار اتفاق و بهانه‌های سابق را نخواهیم شنید؟ من باز هم موضوع دعوای شماره حساب را یادآوری می‌کنم؛ در مقطعی وزارت نفت اعلام می‌کرد به متهم شماره حساب داده‌ایم تا پول را پرداخت کند؛ اما شما و متهم منکر بودید یا در دادگاه زنجانی می‌گفت مثلا تا دوشنبه ضمانت‌نامه به دادگاه می‌رسد؛ اما هنوز هم نرسیده است. چه تضمینی وجود دارد موضوع وثیقه مانند این نمونه‌ها نشود؟
شما هم قصاص قبل از جنایت نکنید، دلایلی که ما در همان موارد می‌گفتیم وجود خارجی داشت. اجازه دهید به مرحله عملیاتی برسیم بعد مشخص خواهد شد.
  موضوع پرداخت بدهی به کجا رسید؟ موضوع منتفی شد؟
ان‌شاءالله همه‌چیز درست می‌شود.
 شرکای خارجی چه کسانی هستند؟ برای مثال رضا ضراب با اینکه در آمریکا زندانی است؛ اما توان مالی برای تودیع وثیقه را دارد.
متأسفانه به دلایلی امکان معرفی آنها وجود ندارد.
----------------------------------
زنجانی می‌تواند با تأمین وثیقه آزاد ‌شود/ محمدصالح نیکبخت  حقوق‌دان
نه‌تنها به‌دلیل صدور حکم اعدام در دادگاه بدوی، منعی برای تبدیل قرار بازداشت موقت زنجانی به وثیقه و در صورت تودیع وثیقه، آزادی او وجود ندارد، بلکه براساس ماده ٢٤٢ آیین دادرسی کیفری به این موضوع تصریح شده است. اکنون اعلام شده ظاهرا این قرار تبدیل به وثیقه شده است و اگر زنجانی بتواند این وثیقه را تأمین کند، منعی برای آزادی او وجود ندارد. عده‌ای احتمال فرار متهم را مطرح می‌کنند، این هم راهکار مناسب خود را دارد. بابک زنجانی فرد شناخته‌شده‌ای است و نمی‌تواند از طریق قانونی با دریافت گذرنامه از کشور خارج شود. برای جلوگیری از فرار متهم می‌توان اقدامات تأمینی مناسب دیگری از جمله استفاده از وسایلی مانند دستبند الکترونیکی و دیگر ابزارهای این‌چنینی را در نظر گرفت؛ اما حتی این احتمال هم باعث نمی‌شود ما قانون رسمی کشور را اجرا نکنیم.؛ درحال‌حاضر موارد دیگری نیز برای نمونه سراغ داریم که متهمانی با میزان بدهی و جرم بسیار کمتری نسبت به زنجانی، باوجود اتمام مدت بازداشت ١٢ و ٢٤ ماهه بدون تبدیل قرار بازداشت به وثیقه، در زندان به سر می‌برند. اتفاقا ماجرای پرونده بابک زنجانی فرصت مناسبی است که ما بتوانیم از طریق آن نسبت به اجرای این قانون حساسیت بیشتری به خرج دهیم.
 
زنجانی می‌تواند با تأمین وثیقه آزاد ‌شود / محمدصالح نیکبخت  حقوق‌دان
نه‌تنها به‌دلیل صدور حکم اعدام در دادگاه بدوی، منعی برای تبدیل قرار بازداشت موقت زنجانی به وثیقه و در صورت تودیع وثیقه، آزادی او وجود ندارد، بلکه براساس ماده ٢٤٢ آیین دادرسی کیفری به این موضوع تصریح شده است. اکنون اعلام شده ظاهرا این قرار تبدیل به وثیقه شده است و اگر زنجانی بتواند این وثیقه را تأمین کند، منعی برای آزادی او وجود ندارد. عده‌ای احتمال فرار متهم را مطرح می‌کنند، این هم راهکار مناسب خود را دارد. بابک زنجانی فرد شناخته‌شده‌ای است و نمی‌تواند از طریق قانونی با دریافت گذرنامه از کشور خارج شود. برای جلوگیری از فرار متهم می‌توان اقدامات تأمینی مناسب دیگری از جمله استفاده از وسایلی مانند دستبند الکترونیکی و دیگر ابزارهای این‌چنینی را در نظر گرفت؛ اما حتی این احتمال هم باعث نمی‌شود ما قانون رسمی کشور را اجرا نکنیم.؛ درحال‌حاضر موارد دیگری نیز برای نمونه سراغ داریم که متهمانی با میزان بدهی و جرم بسیار کمتری نسبت به زنجانی، باوجود اتمام مدت بازداشت ١٢ و ٢٤ ماهه بدون تبدیل قرار بازداشت به وثیقه، در زندان به سر می‌برند. اتفاقا ماجرای پرونده بابک زنجانی فرصت مناسبی است که ما بتوانیم از طریق آن نسبت به اجرای این قانون حساسیت بیشتری به خرج دهیم.
 
منبع: شرق
XShare
Google ReaderStumble UponDeliciousCloob
FacebookTwitterDigg

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۰۵

نشست دانشگاه پرینستون آمریکا در مورد ایران رابطه ایران و آمریکا در صورت پیروزی هیلاری/ موسویان: دولت به 6 دلیل و مخالفان دولت به 4 دلیل نگرانند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :متن سخنان سیدحسین موسویان در نشست دانشگاه پرینستون آمریکا در مورد ایران که همراه با پرسش و پاسخ حضار و با حضور جان لیمبرت دیپمات و سفیر پیشین آمریکا و استاد میهمان دانشگاه پرینستون،
:
توافق برد-برد
برجام توسط ایران و قدرتهای جهانی بعنوان یک توافق تاریخی برد-برد توصیف شده است. اوباما رییس جمهور آمریکا به دونکته در مورد این توافق اشاره کرد:
1- اینکه تمام راههای ساخت بمب هسته ای را می بندد.
2-قویترین رژیم شفافیت و بازرسی در تاریخ هسته ای جهان را شامل میشود.
درحقیقت این دونکته برد قدرتهای جهانی است. در مقابل برجام برای ایران برد بود زیرا:
1-غنی سازی ایران مورد پذیرش قدرتهای جهانی قرارگرفت.
2-تاسیسات آب سنگین ایران نیز به رسمیت شناخته شد.
3-بعد از 36 سال دسترسی ایران به تکنولوژهای صلح آمیز هسته ای پذیرفته شد.
4-تحریمهای هسته ای یک جانبه،چندجانبه و سازمان ملل برداشته شد.
5-راه برای عادیسازی روابط خارجی ایران باز شد.
سختترین چالش سیاسی امنیتی ایران بعد از انقلاب
این توافق در ایران و آمریکا با مخالفتهای جدی مواجه شد. من تمام تحولات مهم سیاسی -امنیتی ایران بعد از انقلاب را رصد کرده ام. تجاوز صدام و بحران هسته ای دو چالش بزرگ سیاسی -امنیتی ایران بوده اند. منتهی در دوران جنگ ایران در مقابله با تجاوز خارجی متحد و یکپارچه بود در حالیکه در مورد بحران هسته ای، ایران درمورد نحوه مدیریت این بحران دچار شکاف داخلی شد که هنوز هم ادامه دارد. لذا از نظر من بحران هسته ای، سخت ترین و چالش برانگیزترین بحران سیاسی – امنیتی ایران بعد از انقلاب 1979 بوده است.
حرف مخالفین مشروع اما غیر واقع بینانه
مخالفین داخلی ایران با پذیرش پروتکل الحاقی مخالف بودند. از نظرحقوقی پذیرش این پروتکل برای کشورها الزامی نیست و اختیاری است.حدود 120 کشور این پروتکل را پذیرفته و 80 کشور نپذیرفته است. آنها با بازرسی از مراکزنظامی مخالف بودند و محدویتهایی که ایران در مورد غنی سازی و آب سنگین و ذخیره سوخت را برای یک دوره موقت پذیرفته را فراتر از معاهده ان پی تی میدانستند و مخالف بودند. حرف مخافلین داخلی توافق هسته ای از نظر معاهده ان پی تی مشروع بود اما ازنظر واقعیتهای موجود سیاسی جهانی واقع بینانه نبود. طبق معاهده ان پی تی میتوان تا سطح 100% غنی سازی کرد. واقعیت این بود که محال بود قدرتهای جهانی هم اصل غنی سازی در ایران را بپذیرند و هم قبول کنند که ایران فوراهم تا سطح 100% غنی سازی کند و امکان دسترسی فوری به بمب هسته ای داشته باشد.
مدیریت عالی رهبری ایران
با وجودیکه برجام درایران مخالفین سرسختی داشت اما رهبری ایران این پرونده را بنحوی مدیریت کرد که نهایتا مجلس،دولت، شورای امنیت و شخص مقام معظم رهبری آن را تایید و تصویب کردند در حالیکه رهبری سیاسی واشینگتن نتوانست تایید کنگره را بگیرد. لذا مدیریت هسته ای در ایران بهتر از واشینگتن مدیریت شد.
یکسال بعد از برجام همه دلواپس
با این وجود یکسال بعد از برجام همه دلواپسند.
دولت میانه رو ایران دلواپس است به شش دلیل :
1-رفتارهای خصمانه کنگره آمریکا که بعد از برجام مرتب دنبال اعمال تحریمهای جدید تحت عنوان تروریسم و حقوق بشر و موشکی است.
2-کاندیداهای جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا که جملگی اعلام کرده اند برجام را لغو خواهند کرد.
3-عدم رفع محدویتهای نقل و انتقالات دلاری.
4-اختلاف در مورد تست موشکی ایران. آمریکا بهانه تراشی میکند در حالیکه تست موشک مغایر یرجام نیست و قطعنامه 2231 هم تست موشک های بالستیکی که قابلیت حمل سلاح هسته ای را داشته باشد، منع کرده است و ایران هم اساسا بمب هسته ای ندارد که با موشکی حمل شود.
5-مانع تراشیهای آمریکا در روند عادیسازی روابط خارجی ایران مثل تصویب قانون اعمال محدودینت ویزا برای کسانی که بعد از 2011 به ایران سفرکرده اند.
6- کاهش اعتماد عمومی مردم ایران نسبت به اینکه آیا آمریکا به تعهدات خود در برجام پایبند خواهد بود.
اصولگرایان منتقد دلواپس اند به چهاردلیل:
1-آمریکا بعد از برجام بدنبال نفوذ سیاسی-فرهنگی در ایران است تا استراتزی دیرینه "تغییر رژیم" در ایران را تحقق بخشد.
2-مقابله آمریکا با توان دفاعی ایران از یکطرف و صدور میلیاردها دلار تسلیحات پیشرفته به رقبای منطقه ای ایران ، قصد تضعیف جایگاه منطقه ای ایران را آشکار میکند.
3-احتمال همکاریهای ایران و آمریکا فراتر از موضوع هسته ای.
4- و نهایتا اینکه سیاست درهای باز اقتصادی موجب شود که روند صنعتی شدن ایران متوقف شود، استقلال ایران لطمه خود و نهایتا هم ایران به یک کشور بدهکار مالی تبدیل شود.
اسراییل و عربستان و تندروهای آمریکا دلواپسند به دو دلیل:
1-تعامل ایران و آمریکا موجب انزوای اسراییل و عربستان و متحدین عرب خواهد شد.
2-همکاری منطقه ای ایران وآمریکا موجب تقویت موقعیت منطقه ای ایران و مخالفان اسراییل خواهد شد.
فرصتها:
1-برجام ظرفیت کاهش دادن خصومت ایران وآمریکا را دارد. تبادل زندانیان، آزادی ملوانان آمریکایی و توافق در مورد پرداخت بخشی ازبدهیهای آمریکا به ایران از جمله مواردی بود که درروابط ایران و آمریکا بعد از برجام رخ داد.
2- اگر اصول برجام در خاورمیانه عمومی و اعمال شود، تز خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تحقق خواهد یافت.
3- اوباما هفت سال پیش در پراگ خواستار جهان عاری از سلاح هسته ای شد. هفت سال گذشته و هنوز قدرتهای جهانی بیش از بیست هزار بمب اتم دارند و آمریکا و قدرتهای جهانی همچنان میلیاردها دلار خرج نوسازی تاسیسات هسته ای خود میکنند. اما اگر اصول برجام جهانی شود، جهانی عاری از سلاح هسته ای خواهیم داشت.
4- بعد از برجام، ایران به مذاکرات بین المللی بحران سوریه دعوت شده و با حضور ایران پیشرفتهای مهمی بدست آمده است. لذا این روند میتواند موجب تقویت روند حل و فصل بحرانهای خاورمیانه گردد.
موسویان در پاسخ به سئوالات حضار:
س: نظر مردم ایران نسبت به آمریکا؟
موسویان: مردم ایران نه با مردم آمریکا خصومت دارند و نه با کشور آمریکا بعنوان یک کشور. مردم ایران با سیاستهای دولت آمریکا علیه ایران مثل تحریم و جنگ و فشار به ایران مخالفندو مردم ایران با سیاستهای دوگانه آمریکا هم مخالفند. مثلا وقتی که میبینند آمریکا از یک طرف به ایران تحت عنوان حقوق بشر فشار میاورد و همزمان با عربستان که بدترین وضعیت حقوق بشری را دارد، بهترین رابطه را برقرار میکند و سلاح پیشرفته هم میفروشد.
س:همچون کوبا ، رابطه سیاسی ایران و آمریکا برقرار میشود؟
موسویان: هدف برجام برقراری رابطه دیپلماتیک نبوده و این رابطه هم به این زودیها برقرار نخواهد شد. برجام صرفا ظرفیت کاهش خصومت در روابط ایران وآمریکا را دارد و نه برقراری رابط دیپلماتیک. موضوع ایران هم با کوبا قابل مقایسه نیست. آمریکا در ایران کودتا کرد و مصدق را سرنگون کرد و یک ربع قرن دیکتاتوری برقرار کرد، از تجاوز صدام به ایران حمایت کرد، مواد و تکنولوژی بمب شیمیایی در اختیار صدام قرار داد و یکصد هزار ایرانی شهید و مجروح شدند و بدترین تحریمهای تاریخ را علیه ایران ساماندهی کرد. اینها مسایلی نیست که با برجام حل شدنی باشد.
س: جایگزین رهبری فعلی ایران،سیاست متفاوت با در مورد آمریکا خواهد داشت؟
موسویان: مراجع تقلید ایران معمولا 90 تا 100 سال عمر میکنند. بنابراین لازم نیست در مورد رهبر بعدی در ایران گمانه زنی کنید. فراموش نکنید که رهبر عالی ایران با مذاکرات سطح بالای هسته ای ایران و آمریکا موافقت کرد، از تیم هسته ای حمایت کرد، برجام را تایید کرد وبدون حمایت ایشان، برجامی در کار نبود، با آزادی ملوانان آمریکا موافقت کرد و اجازه تبادل زندانیان را داد. لذا سیاست رهبر عالی ایران دامن زدن به تشنج و خصومت با آمریکا نیست. ایشان به آمریکا اعتماد ندارد و دلایل خود را هم آشکار اعلام کرده که برخی از آنها را من متذکر شدم. رهبری به امریکا اعتماد ندارد اما بدنبال تشدید خصومت با آمریکا هم نیست.
س: آیا هیلاری کلینتون کاندید مناسبی برای روابط با ایران هست؟
موسویان: ایشان همین دیروز اعلام کرد که بدترین تحریمها علیه ایران را او سازماندهی کرده است. در دوره وزارت خارجه او بدترین تحریمهای تاریخ روابط دوکشور علیه ایران اعمال شد. لذا اگر او بخواهد به این سیاست ادامه دهد که جواب روشن است. سندرز مواضع معقولتری دارد که شانس او کم است جمهوریخواهان هم که دنبال تقلبل و دشمنی بیشتر هستند.
س:مهمترین اثر برجام براقتصاد ایران؟
موسویان: به نظر من مهمترین اثر برجام براقتصاد ایران، احیاء نقش بخش خصوصی ایران در اقتصاد خواهد بود. تحریمها بخش خصوصی ایران راکشت و اقتصاد ایران را دولتی تر کرد. بهرحال رفع تحریمها موجب رشد صادرات نفت ایران شده، روابط بانکی ایران احیاء شده، هیئتهای عالیرتبه اقتصادی از سراسر جهان به ایران میروند، میلیارها قرارداد جدید امضاء شده، ایرباس و بویئنگ قادر به فروش هواپیمای مسافری شده اند و دهها تحول مهم اقتصادی دیگر. قطعا برجام موجب بهبود اقتصاد ایران خواهد شد

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۱۳

در حکمی از سوی تولیت آستان قدس رضوی: مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی آستان قدس رضوی منصوب شد

حجت الاسلام والمسلمین عباس فرازی نیا در حکمی از سوی تولیت آستان قدس رضوی به سمت مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی حوزه تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام عباس فرازی نیا طی حکمی از سوی حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی به سمت مدیر ارتباطات حوزوی و امور فرهنگی حوزه تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد.
این انتصاب نوید ارتباط مستمر و موثر روحانیت پیرامون برنامه های فرهنگی آستان قدس رضوی را دارد که طرح و پیگیری ایده های علمی فرهنگی ایشان را در ارتباط با زائران و مجاوران و افزایش سطح کیفی مقوله زیارت و تبلیغ معارف دینی به صورت هدفمند و با ضابطه تدوین می کند.
زندگی نامه
حجت الاسلام عباس فرازی نیا مشهور به فرازی در سال 1349 بیرجند چشم به دنیا گشود ودرسال 1363 وارد حوزه علمیه مرحوم آیه الله آیتی در شهرستان بیرجند شد و پس از آن در سال 1364 وارد حوزه علمیه مشهد مقدس شد و تحصیلات خود را در مدرسه علمیه سلمانیه به مدیریت حجت الاسلام حاج اقای وفائی به مدت 7 سال ادامه داد و از محضر استاد حجت هاشمی، استاد سائلی، استاد سید عباس صالحی، بهره برد.
وی در ادامه فیض حضور در کرسی درس مرحوم استاد آیه الله فقیه سبزواری، آیه الله صالحی، آیت الله فلسفی، آیت الله موسوی نژاد، آیت الله رضازاده و استاد حاج شیخ جواد مروی را پیدا کرد وهمزمان علاوه بر حضور در جبهه های حق علیه باطل مسئولیت فرماندهی پایگاه بسیج طلاب حوزه مشهد را هم به عهده گرفت.
از افتخارات وی تلبس به لباس مقدس روحانیت به دست مبارک ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای بود و در سال 1371 جهت ادامه تحصیل از حوزه مشهد به قم نقل مکان کرد و ضمن بهرمندی از دروس اخلاق حضرات آیات اشتهاردی، احمدی میانجی و خاتمی در دروس فقه واصول حضرات آیات وحید خراسانی، شیخ جواد تبریزی، مکارم شیرازی، جعفر سبحانی و سید احمد خاتمی شرکت کرد.
حجت الاسلام فرازی نیا در رشته تخصصی تبلیغ به مدت 4 سال تحصیل کرده و همزمان از دروس تفسیر آیت الله جوادی آملی و سید احمد خاتمی بهره برد و پس از دفاع از پایان نامه سطح 4 حوزه با موضوع مرز بدعت وسنت در تبلیغ برای تصدی مسئولیت معاونت فرهنگی اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش اموزان کشور به تهران هجرت کرد و در کنار انجام وظیفه محوله، توفیق حضور در درس خارج فقه مقام معظم رهبری و خارج اصول آیت الله هاشمی شاهرودی را داشت.
پس از دو سال از سوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به عنوان جوان ترین امام جمعه کشور به امامت جمعه شهر چالوس منصوب شدند و در 6 سال حضور به تدریس در دانشگاه و حوزه پرداخت. و پس از آن متصدی پست مدیریت ستادهای نمازجمه کشور شد و در ادامه به دفتر مقام معظم رهبری منتقل شدند.
از دیگر فعالیت های وی تدریس در دانشگاه تهران، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشکده شهید مطهری بود و در طی این سال ها سه بار به عنوان امام جماعت نمونه کشوری و استانی از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد و ستاد اقامه نماز کشور انتخاب شد کتاب در جستجوی زندگی آرام پیرامون مسائل اخلاقی و خانواده نیز حاصل تدریس و تحقیق وی در این زمینه می باشد. آخرین مسؤولیت وی نیز عنوان مدیرکل حوزه ریاست دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور بوده است./202/933/ب1

۹۵/۰۴/۰۴
۰۴:۲۸

راه اندازی بزرگراه برقی در سوئد

به گزارش خبرگزاری مهر، استفاده از کابلهای برق در جاده ها تا مدتها تنها به عنوان یک ایده در نظر گرفته می شد اما حالا نسل جدیدی از سیستم حمل  و نقل جاده ای در سوئد راه اندازی شده که امید می رود با توسعه آن کمک زیادی به تلاشهای جهانی برای کاستن از آلاینده های کربنی صورت گیرد.
این کشور با هدف خداحافظی بخش حمل و نقل آن از سوختهای فسیلی تا سال ۲۰۳۰ پروژه های مختلفی را آغاز کرده که بزرگراه برقی یکی از آنهاست. این پروژه آزمایشی راه را برای توسعه جاده های برقی در سالهای پیش رو هموار می کند.
این بزرگراه برقی eHighway نام دارد و در واقع سیستم حمل و نقلی جدید برای خودروهای برقی محسوب می شود که توسعه آن با همکاری شرکت زیمنس آلمان صورت گرفته است.
با کامل شدن این پروژه، بزرگراهی به طول ۲ کیلومتر در شمال استکهلم، پایتخت سوئد به عنوان نخستین بزرگراه برقی این کشور برای خودروهای سبک و سنگین به کار گرفته خواهد شد. استفاده از این پروژه به مدت دو سال صورت خواهد گرفت.
این نوآوری شباهت زیادی به سیستم تراموای برقی دارد که نیروی برق مورد نیاز خودروها از طریق کابلهای مخصوصی تأمین می شود. این کابلها از یک سو به شبکه برق نصب شده در بالای جاده و از سوی دیگر به بخشی در زیر وسیله نقلیه متصل می شود تا از این طریق نیروی الکتریکی لازم به آن برسد.
پیش بینی می شود این سیستم جدید نه تنها به صرفه جویی چشمگیری در مصرف انرژی منجر شود بلکه کمک زیادی نیز به کاهش آلاینده های کربنی می کند.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۳۶

هواپیمای خورشیدی از آتلانتیک رد شد

هواپیمای خورشیدی «سولار ایمپالس» موفق به عبور از اقیانوس آتلانتیک شد.

به گزارش خبرگزاری موج، هواییمای خورشیدی «سولار ایمپالس»، که این روزها به دلیل ثبت رکورد پرواز به دور دنیا به هواپیمایی خبر ساز در جهان تبدیل شده، در پانزدهمین مرحله پرواز خود دیروز با پیمودن اقیانوس آتلانتیک موفق به فرود در فرودگاه «Seville» اسپانیا شد.
این هواپیما در حال بازگشت به مبدا پرواز خود در ابوظبی است. آغاز سفر به دور دنیای «سولار ایمپالس» در سال ۲۰۱۵ میلادی از این محل کلید خورده بود.
هواپیمای «سولار ایمپالس» با ۱۷ هزار سلول خورشیدی انرژی خود را برای پرواز تامین می کند
///** انتهای خبر **///

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۳۲

شرکت‌هایی که در سال آینده جهان را تغییر می دهند

کشاورزنیوز: هر ساله، شرکت های بیشتر و بیشتری شکل می گیرند که محصولات و خدماتی را تولید می کنند که به شکل گیری زندگی ما کمک می کند. این شرکت ها با تولید تکنولوژی های مختلف با ایجاد خلاقیت و نوآوری در جهان زندگی ما را بهتر می کنند. روزنامه آسیا – مترجم رعنا اشرفی: به شرکت ها و محصولاتی فکر کنید که از پنج […]

کشاورزنیوز:
هر ساله، شرکت های بیشتر و بیشتری شکل می گیرند که محصولات و خدماتی را تولید می کنند که به شکل گیری زندگی ما کمک می کند. این شرکت ها با تولید تکنولوژی های مختلف با ایجاد خلاقیت و نوآوری در جهان زندگی ما را بهتر می کنند. روزنامه آسیا – مترجم رعنا اشرفی: به شرکت ها و محصولاتی فکر کنید که از پنج سال گذشته اسم آنها را زیاد می شنوید یا از آنها استفاده می کنید. آیا شما پنج سال پیش اینستاگرام داشتید؟ آیا پنج سال پیش اینستاگرام داشتید؟ آیا پنج سال پیش دوربین های GoPro را می شناختید یا می دانستید چه قابلیت هایی دارند؟ تکنولوژی هایی مانند Snapchat، FitBit و Tinder چطور؟ این نرم افزارها تا حدی نمونه هایی هستند که در قالب تکنولوژی روز به وجود می آیند، اما تنها تعداد کمی از محصولاتی که در این چند سال به بازار عرضه شده اند توانستند در سال های اخیر تاثیری بر فرهنگ عامه و جهان داشته باشد. هر ساله، شرکت های بیشتر و بیشتری شکل می گیرند که محصولات و خدماتی را تولید می کنند که به شکل گیری زندگی ما کمک می کند. این شرکت ها با تولید تکنولوژی های فوق الذکر با ایجاد خلاقیت و نوآوری در جهان زندگی ما را بهتر می کنند.
شاید بتوان گفت برخی از بزرگ ترین و بهترین اختراعات و نوآوری های هزار سال اخیر در سال جاری رونمایی خواهندشد. این امر شاید کمی بعید به نظر برسد، اما بالاخره که این اتفاق می افتد، درست است؟ پس چرا امسال سال این اتفاقات نباشد؟ این احتمال وجود دارد که شرکت ها امسال بیش از هر زمان دیگری همچنان به پیشرفت های پیشگامانه خود در زمینه های زیاد ادامه دهند. این ۱۲ شرکتی که در ادامه نام می بریم به احتمال زیاد بیشتر از سایر کمپانی ها در این زمینه موفق تر و چشم گیرتر خواهندبود.
گوگل
صادقانه باید گفت که نبود گوگل در صدر لیست کمپانی هایی که این سیاره را تغییر می دهند، مضحک است. شاید گوگل حتی در حال حاضر نیز کارهای بسیار زیادی، بیشتر از آنچه تصور می کنید، برای جهان انجام داده است، اما در عین حال مطمئن باشید این ابرشرکت به این زودی ها دست از پیشرفت بر نمی دارد.
کمپانی گوگل نه فقط با موتور جست و جوگر اینترنتی خود، بلکه به طور کلی دنیای تکنولوژی را به گونه ای تغییر داد که ما امروزه می بینیم. این کمپانی همچنین در آینده نیز به مسیر خود ادامه و کارهای خیلی بیشتری انجام می دهد.
خیلی سخت است که دقیقا بتوان گفت گوگل در سال آینده یا حتی در طول ده سال نتایجی که می خواهد بسیار سریع است. ما به طور کلی از تمام محصولات و جنبه هایی که چهره کلی تکنولوژی و اینترنت را تغییر داده است، لذت می بریم. از همین رو قطعا با هر چیز تازه ای که تولید شود مشکلی نداریم.با وجود نرم افزارهای خدماتی مانند Google Earth و Google Translate، جهان همواره در حال کوچک شدن است و در عین حال هر روز نیز تغییر می کند.
GSK
مالاریا در کشورهای توسعه یافته و کشورهایی که از لحاظ پزشکی پیشگام هستند، وجود ندارد. آخرین باری که شنیدید کسی در ایالات متحده آمریکا به بیماری مالاریا دچار شد یا در انگلستان توسط یک پشه آلوده گزیده شد، کی بود؟ اما بسیاری از کشورهای جهان سوم و در حال توسعه هنوز هم درگیر این بیماری مرگ بار هستند و سالانه حدود نیم میلیون نفر به دلیل ابتلا به این بیماری کشته می شوند.
کمپانی GSK به مدت سی سال بر روی ساخت و توسعه واکسنی برای این بیماری مهلک کار کرد. بیماری ای که هر ساله بیش از ۲۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده می کند. این دارو اواسط سال ۲۰۱۵ با میزان موفقیت بسیار بالا برای جلوگیری از موارد ابتلا به مالاریا در کودکان مورد تایید آژانس دارویی اروپا (EMA) قرار گرفت. این واکسن شانس ابتلا به این بیماری را تا ۴۰ درصد کاهش داد.تاثیرات استفاده از این واکسن تا سال ها باقی می ماند، اما کمپانی GSK در این نقطه دست از تلاش بر نمی دارد. این شرکت داروسازی همچنین به دنبال درمانی برای کاهش بیماری ایدز در آینده است.
وودافون/ سافاریکام
همه شرکت ها نمی توانند مدعی شوند که به معنای واقعی کلمه، وجهه یک ملت را تغییر دادند، اما این دو شرکت می توانند چنین ادعایی داشته باشند. وودافون (Vodafone) و سافاریکام (Safaricom) که به ترتیب در انگلستان و کنیا مستقر هستند، برنامه همکاری خود در زمینه ارتباطات تلفن همراه را از سال ۲۰۰۷ آغاز کردند.
ایده ای که پشت این سرویس نهفته است M-Pesa نام دارد که به افراد بدون حساب بانکی اجازه می دهد از طریق این نرم افزار تجارت ارز کنند. این نرم افزار همچنین این امکان را فراهم می کند که صورتحساب تان را اینترنتی پرداخت یا بدون چاپ رسید به دارایی تان رسیدگی کنید.این امر در جهان در حال توسعه مفید به نظر می رسد (بیشتر شبیه به برنامه هایی مانند PayPal و Samsung Pay) اما جاذبه واقعی این نوع تکنولوژی که در جهان سوم و مناطق در حال توسعه در حال اجراست، تا زمانی که کاملا موفق نشود مورد پذیرش قرار نمی گیرد.
در کشوری مانند کنیا که مردم بیشتر از پرکردن حساب بانکی شان به دنبال تلفن همراه ارزان هستند، ۴۲ درصد تولیدات ناخالص داخلی کل کشور از طریق این نرم افزار خدماتی مورد معامله قرار می گیرد. این گونه از نوآوری ها به احتمال زیاد در سراسر جهان توسعه می یابد.
تویوتا
شاید بعضی از شما خودروهای تویوتا را رانده یا حداقل سوارشان شده باشید. حتی اگر اینطور نباشد هم امکان ندارد تا به حال یکی از خودروهای ساخت این کمپانی را ندیده باشید.
یکی از خودروهای معروف این کمپانی تویوتا پریوس (Toyota Prius) است که به دلیل داشتن خلاقیت در ساختش به عنوان اولین خودروی واقعا موفق هایبریدی بسیار شناخته شده است. این خودرو با هدف کمک به کاهش تولید گازهای گلخانه ای در صنعت خودرو تولید شده است. این ایده به شیوه غیرقابل باوری موفق شد و موجب شد که امروزه ساخت و تولید خودروهای سبزی (Green Car) که کمترین آسیب را به محیط زیست می زنند بسیار متداول شود. تویوتا در حال حاضر دوباره نیز قصد دارد همین کار را انجام دهد.این خودروساز در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۵ خط تولید تویوتا میرای (Toyota Mirai) را راه اندازی کرد. این کمپانی با ساخت خودروی مذکور توانست تولیدکننده اولین خودرویی باشد که با سلول سوختی کار می کند و این خودرو را به تولید انبوه رساند.
این خودرو به معنای واقعی کلمه (به جای دود) فقط آب از خود خارج می کند. در چند سال آینده، تاثیری که میرای (Mirai) بر جهان خواهدداشت درست مشابه تاثیری خواهدبود که تویوتا پریوس (Toyota Prius) داشت.
استارباکس
بله، بسیاری از افراد در سرتاسر جهان با نوشیدن دسرها و قهوه های خوشمزه استارباکس (Starbucks) صبح خود را آغاز می کنند، اما عرضه قهوه و دسر تمام کاری نیست که این کمپانی انجام می دهد. حقیقتا استارباکس پدیده ای جهانی است که در سراسر جهان ۲۰ هزار فروشگاه دارد.
البته با چنین گستردگی که این شرکت دارد، تصورش سخت است که تمام محصولاتی که این کمپانی عرضه می کند به شیوه ای درست و با استفاده از بهترین مواد و نیروی کاری به دست آمده که حرفه ای و خوش برخورد هستند. زیرا هنگامی که کسب و کاری گسترش می یابد اما در عین حال می خواهد که هزینه هایش را پایین نگه دارد، مشکل استفاده از مواد غیربهداشتی و ناسالم و همچنین کارمندان همیشه خسته و بی حوصله نیز کم کم پدیدار می شود.
اما استارباکس تاکنون به این شیوه عمل کرد و همیشه تلاش کرد عملکرد صحیحی داشته باشد که مورد قبول عموم مردم است. این کمپانی بزرگ تقریبا ۱۰۰ درصد از قهوه های خود را به شیوه ای کاملا مطمئن و طبیعی تامین می کند.استارباکس مرتبا در مزارعه قهوه ای سرمایه گذاری می کند که دانه های قهوه مصرفی آنها را تامین می کند. این کمپانی تا سال ۲۰۲۰ حدود ۵۰ میلیون دلار روی این مزارع سرمایه گذاری کرده است.این شیوه از تعهد به تجارت اخلاقی تغییر تازه ای است که استارباکس مطمئنا در سال های آینده به توسعه این روند ادامه خواهدداد.
نوو نوردیسک
چه چیزی بیشتر از شفا بخشیدن جهان را تغییر می دهد؟ نوو نوردیسک (Novo Nordisk)، تولیدکننده دانمارکی داروست که در اواسط دهه ۹۰ شروع به پیگیری ایده ای کرد که تا حد زیادی به پیشگیری شیوع دیابت در کشور چین کمک می کرد. حدود افراد دیابتی در چین تقریبا ۱۰۰ میلیون نفر بود.
اما شاید بپرسید که این شرکت داروسازی چگونه به کاهش دیابت در چین کمک کرد؟ این کمپانی با آموزش عمومی مردم چین و حتی پزشکان در مورد نحوه درمان بهتر این بیماری و همچنین ساخت انسولین تولید داخل بیشتری که در دسترس عموم نیز قرار داشت، توانست جان افراد زیادی را در این کشور نجات دهد. نوو با پیاده سازی این ایده در چین که یکی از قدرت های جهانی است، نشان داد آنچه برای تغییر موثر جهان لازم است (یا حداقل بخشی از آن) را داراست و به این کار خود ادامه خواهدداد.
انل
منابع تجدیدپذیر و انرژی پاک در حال حاضر دو تا از موضوعات داغ دنیای خلاقیت و نوآوری هستند. در عصر و زمانه ای که در آن بحث های زیادی از گرم شدن زمین، انتشار گازهای سمی و حفاظت از محیط زیست وجود دارد، تنها افرادی که می توانند استفاده از تمیزترین انرژی ها را مهار و کنترل کنند کسانی هستند که حکومت می کنند و البته جهان را تغییر می دهند.
اگر نام انل (Enel) را نشنیده اید، حق دارید. انل تولیدکننده و توزیع کننده چندملیتی ایتالیایی برق و گاز است. این شرکت انرژی با وجود ۳۸ درصد انرژی استخراجی خود از منابع تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۴، به نوعی در میدان رقابت برای استقرار پایگاهی در بازار انرژی پاک پیشتاز است.انل با فکر کردن به آینده ای نه چندان دور، می خواهد تا سال ۲۰۵۰ سوخت هایش را عاری از هرگونه کربنی کند.
والمارت
والمارت (Walmart)، به عنوان یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین مراکز خرید جهان و البته قطعا بزرگ ترین و معروف ترین مرکز خرید آمریکا، بدون شک یکی از مدعیان اصلی این لیست است که تقریبا به صورت مداوم در مسیر نوآوری و ارائه خدمات جدید قدم بر می دارد. این کمپانی نه تنها محصولاتش را با قیمت پایینی می فروشد، بلکه همچنین محصولات ارگانیکی را تولید می کنند که نسبت به محصولات مشابه غیرارگانیک حتی قیمت بیشتری هم ندارند.
برای مثال، والمارت مواد شوینده لباس هایی را تحت عنوان Purex PowerShot تولید کرد که به گونه ای طراحی شدند که نسبت به انواع دیگر مواد شوینده آب کمتری مصرف می کنند. با وجود اینکه این روش تازه است، اما محصولاتی که توسط این کمپانی عرضه می شود، ۳۰درصد کارآمدتر و ۵۰ درصد موثرتر از رقبای دیگر خود هستند و در عین حال با آنها هم قیمت هستند. این کارآمدی اجناس چیزی است برای صرفه جویی در مصرف برق و همچنین بازیافت کالا. بدون تردید والمارت در حال تشکیل جنبش هایی در جهان تجارت است.
کیک استارتر
شاید این نام برای شما خیلی آشنا نباشد اما این موضوع دال بر این نیست که کیک استارتر (KickStarter) کمپانی بزرگی نباشد! این کمپانی یک شرکت عام المنفعه آمریکایی است که در بروکلین نیویورک مستقر است. این شرکت بر روی پروژه های خلاقانه در زمینه های مختلفی مانند فیلم، موسیقی، بازی کامپیوتری و غیره سرمایه گذاری می کند. شیوه سرمایه گذاری این شرکت نیز به این صورت است که مردم پول هایی را به آن اهدا می کنند که صرف شکل گیری محصول، رویداد یا پدیده ای نو شود. سایت کیک استارتر محبوب ترین سایت برای انجام آنلاین این کارهاست.سرمایه گذاری در کل به پدیده بسیار عظیمی تبدیل شده است و به این ترتیب شیوه تفکر اخیر کلیه صنایع تجاری را نیز تغییر داده است.
با این حال کیک استارتر، به خصوص در دنیای هنر، عامل بالقوه پنهانی برای افزایش پروژه های سرمایه گذاری معاملاتی بزرگ بوده است. کیک استارتر، به طور کل، تا اواخر سال ۲۰۱۵ به حدود ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان کمک کرد که بتوانند تقریبا ۱۰۰ هزار پروژه را به پایان برسانند. روشی که کیک استارتر در کمک به افراد برای پیشبرد پروژه هایشان دارد، مطمئنا ادامه پیدا خواهدکرد و تا سال آینده زندگی بسیاری دیگر را نیز تغییر خواهدداد.
مستر کارت
شاید تصور این موضوع سخت باشد که یک شرکت کارت های اعتباری را بتوان به عنوان شرکتی خوب شناخت. اما یادتان باشد این لیست در مورد شرکت هایی است که جهان را تغییر می دهند، نه اینکه الزاما آن را به مکانی بهتر تبدیل کنند. با این حال، مسترکارت (Master Card) در انجام هر دو کار موفق است و به احتمال زیاد تا سال آینده نیز به همین روند خود ادامه خواهدداد.
به این مثال توجه کنید: این شرکت کارت اعتباری در چند سال گذشته با همکاری با دولت آفریقای جنوبی موافقت کرد. برنامه همکاری این شرکت با آفریقای جنوبی به این صورت بود که دولت مزایای اجتماعی بیش از ۱۰ میلیون نفر را در این کارت های بانکی توزیع می کرد. به این ترتیب جرم تقلب به میزان قابل توجهی در این کشور کاهش یافت و کشور آفریقای جنوبی توانست تنها در طول دو سال بیش از ۲۵۰ میلیون دلار از دارایی اش را ذخیره کند. اگر کمپانی مسترکارت تنها در طول چند سال توانست چنین کاری را انجام دهد، دیگر تصور کنید در چند سال آینده چه کارهایی را انجام خواهدداد!
منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

۹۵/۰۴/۰۵
۰۸:۳۳

اقتصاد دنیا در ۲۴ ساعت گذشته/ قیمت جهانی طلا به بالاترین حد رسید

به گزارش خبرنگار مهر مهمترین عناوین اقتصادی دنیا در ۲۴ ساعت گذشته به شرح ذیل است:
رویترز : قیمت جهانی طلا با ۸.۱ درصد افزایش به یکهزار و ۳۲۲ دلار و ۸۸ سنت در هر اونس رسید که بیشترین رقم از سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد محسوب می شود.
دویچه وله : پیش بینی می شود بورس فرانکفورت آلمان و لندن با یکدیگر ادغام شوند.
پی تی آی : نخست وزیر هند معتقد است، شراکت در سازمان همکاری شانگهای می تواند منجر به رشد اقتصادی کشورهای منطقه شود.
نیوزنو : بانک جهانی اعلام کرد،  چین کشوری با درآمد بالای متوسط است.
شینهوا : نرخ تورم آفریقای جنوبی در ماه می به ۶.۱ درصد کاهش یافت.
گاردین : به دنبال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، شاخص بورس و ارزش پول این کشور به طرز بی سابقه ای سقوط کرند.
رویترز : نرخ تورم سالانه مکزیک به ۲.۵۵ درصد کاهش یافته است.
نیوزنو : بیشتر میلیونرهای دنیا در آسیا هستند.
رویترز : شاخص اعتماد به رشد اقتصادی ژاپن در میان تولید کنندگان این کشور به کمترین رقم در ۳ سال اخیر رسیده است.
دویچه ول : کانال پاناما به عنوان گلوگای اقتصادی در منطقه آمریکای جنوبی با سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلار، تعریض شد.
فایننشال تریبون : ایران سهم بازار پتروشیمی از دست رفته خود را با تمرکز بر روی بازار پر مصرف چین به دنبال باز پس گرفتن است.
رویترز : صادرات میعانات نفتی ایران در ماه جولای با تقریبا ۲۵۲ هزار بشکه در روز به کمترین رقم در ۵ سال اخیر رسید.
اسپوتنیک : شرکت «لوک اویل» روسیه قصد دارد، تصفیه نفت ایران را در پالایشگاه ISAB ایتالیا دوباره آغاز کند.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۴۸

ایران در جایگاه سومین تولیدکننده گاز جهان قرار گرفت

مطابق تازه‌ترین آمار از میزان تولید گاز در جهان، ایران با پشت سر گذاشتن قطر رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. آمریکا و روسیه با فاصله زیاد از دیگر کشورها در جایگاه اول و دوم قرار دارند.

میزان تولید گاز در ایران سال گذشته میلادی نسبت به سال پیش از آن نزدیک به ۶ درصد افزایش یافت و از مرز ۱۹۲ میلیارد مترمکعب گذشت.
به این ترتیب ایران در سال ۲۰۱۵ موقعیت خود را به عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی گاز تثبیت کرد و جای قطر، سومین تولیدکننده گاز جهان در ۲۰۱۴ را گرفت.
ایالات متحده آمریکا، روسیه، ایران، قطر و کانادا پنج تولیدکننده مهم گاز دنیا محسوب می‌شوند اما دو کشور نخست، به ویژه آمریکا در موقعیتی قرار دارد که بی‌رقیب به نظر می‌رسد.
تولید گاز آمریکا ۴ برابر ایران
آمریکا در سال گذشته اندکی بیش از ۷۶۷ میلیارد متر مکعب، نزدیک به ۴ برابر ایران گاز تولید کرد و روسیه با کمی بیش از ۵۷۳ میلیارد متر مکعب در جایگاه دوم قرار گرفت.
خبرگزاری دولتی ایرنا، جمعه چهارم تیرماه به نقل از گزارش «مرور آمار انرژی جهان ۲۰۱۶»، که توسط کارشناسان شرکت بریتیش پترولیوم تهیه شده، میزان تولید گاز قطر در سال گذشته را ۱۸۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد.
پیشی گرفتن ایران از قطر از آن جهت اهمیت دارد که دو کشور بخشی از گاز خود را از میدان‌های مشترک در خلیج فارس استخراج می‌کنند.
به گفته‌ی مدیران وزارت نفت دولت یازدهم میزان تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۱ پنجاه درصد افزایش داشته است.
پس از پارس جنوبی، مهمترین میدان‌های مشترک نفت و گاز ایران در غرب رود کارون و در مرز عراق قرار دارند.
میدان‌های مشترک نفت و گاز
در سال‌های گذشته گرچه عراق با یاری شرکت‌های بزرگ غربی و چینی هر سال استخراج نفت و گاز از میدان‌های مشترک را افزایش می‌داد کارها در ایران به کندی پیش می‌رفت.
میدان نفتی آزادگان یکی از میدان‌های مشترک با عراق است که دولت محمود احمدی‌نژاد سال ۸۸ کار اکتشاف و استخراج در آن را به شرکت ملی نفت چین (CNPCI) سپرد.
دولت یازدهم یکی از اولویت‌های خود در صنایع بالادستی نفت و گاز را بهره‌برداری از میدان‌های مشترک اعلام کرد و در پی آن پس از چند بار تذکر و اخطار، اردیبهشت ۹۳ به همکاری با پیمانکار چینی خاتمه داد.
شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) دهم اردیبهشت ۹۳ از قول وزیر نفت نوشت: «با توجه به اینکه شرکت چینی "سی‌ان‌پی‌سی‌آی" از برنامه زمانبندی برای توسعه میدان آزادگان جنوبی بسیار عقب و از نظر ما غیر ممکن بود که به تعهدهای خود در این میدان بتوانند عمل کنند، از توسعه این میدان مشترک نفتی کنار گذاشته شد.»
بیژن نامدار زنگنه در روزهای پایانی بهمن ماه ۹۲ نیز عملکرد پیمانکار چینی را نامطلوب ارزیابی کرده و گفته بود آخرین اخطارهای لازم برای "خلع ید" به این پیمانکار داده شده است.
چشم‌انداز افزایش تولید گاز
در دولت قبل، به ویژه پس از تشدید تحریم‌ها بسیاری از پروژه‌های مهم نفت و گاز به شرکت‌های زیرمجموعه سپاه پاسداران و پیمانکاران چینی واگذار شده بود.
سایت خبری صبح‌نیوز، نزدیک به سپاه پاسداران، آذر ماه ۹۲ به نقل از یکی از فرماندهان قرارگاه خاتم‌الانبیا گزارش داد که دولت حسن روحانی کنار گذاشتن پیمانکاران سپاه از پروژه‌های نفت و گاز و طرح‌های عمرانی را آغاز کرده است.
به گزارش ایرنا، وزیر نفت می‌گوید میزان تولید نفت از میدان‌های مشترک غرب کارون از روزانه ٧٠ هزار بشکه در آغاز به کار دولت یازدهم، به ٢٠٠ هزار بشکه در روز در خرداد ماه امسال رسیده است.
در ماه‌های پایانی دولت احمدی‌نژاد که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شدت گرفته بود صادرات نفت کمتر از نصف شد و به حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت.
سه سال پیش کل تولید نفت ایران دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بود. به گفته‌ی زنگنه این میزان در خرداد ماه امسال از مرز ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه فراتر رفته است.
وزیر نفت ابراز امیدواری می‌کند با راه‌اندازی فازهای جدید پارس جنوبی روزانه نزدیک به ۱۰۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز ایران افزوده شود.

۹۵/۰۴/۰۴
۲۱:۲۲

توافق بزرگ نفتی بین ایران و کردستان عراق

ایران و کردستان عراق در حال بررسی جزییات فنی برنامه‌ای برای ساخت یک خط لوله با ظرفیت انتقال روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت از کردستان به ایران هستند. مقامات رسمی کرد ضمن بیان این خبر اعلام کردند که هنوز این توافق به  امضا نرسیده است.
به گزارش شبکه خبری الجزیره٬ طاها زنگنه٬ معاون وزیر منابع طبیعی اقلیم کردستان با بیان اینکه جزییات فنی این طرح زمان‌براست گفت: «اقلیم کردستان عراق و ایران برای صادرات نفت و گاز به ایران به تفاهم رسیده‌ و جنبه‌های فنی مورد بررسی قرار گرفته و برای طرفین قطعی شده است و تنها  مسایل باقی‌مانده سیاسی و تجاری هستند».
بر اساس این گزارش و به نقل از مقامات کرد٬ برای ساخت خط لوله صادرات نفت٬ مقامات ارشد ایران و کردستان از سال ۲۰۱۴ در حال مذاکره و بحث و گفت‌وگو بوده‌اند٬ اما مذاکرات جدی از مارس ۲۰۱۶ آغاز شد.
کردستان عراق٬ ۵/۶ هزار میلیارد مترمکعب مساحت از گاز جهان را داراست و به عنوان بزرگترین منابع جهانی گاز محسوب می‌شود. نهایی شدن توافق یادشده، تبادل نفت و گاز عظیمی را بین دو کشور جاری خواهد کرد.
امضای این قرارداد در حالی از طرف مقامات کردستان عراق مطرح می‌شود که در ماه مه سال جاری٬ شرکت نفت ایران هرگونه توافق با کردستان عراق برای واردات نفت را تکذیب کرده بود. اما به گزارش مهر٬ اسماعیل حشم فیروز٬ سرپرست امور بین‌الملل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با تایید این خبر و با بیان اینکه بازار کردستان عراق پتانسیل واردات روزانه ۶ میلیون لیتر گازوییل و حدود ۲/۵ میلیون لیتر نفت سفید را دارد، تاکید کرد: استانداردها و کیفیت فرآورده‌های نفتی صادراتی ایران به کردستان عراق هم در سطح قابل قبولی قرار دارد و مشکلی احساس نمی شود.
وی با اشاره به انجام یک فراخوان محدود به منظور مشارکت بخش خصوصی در فعالیت مبادله نفت و فرآورده نفتی بین ایران و کردستان عراق، گفت: «چندین شرکت بخش خصوصی ایرانی تاکنون برای حضور در این تجارت نفتی اعلام آمادگی کرده‌اند که هم اکنون در مرحله استعلام و بررسی امکانات و توانمندی‌های این شرکت‌ها هستیم».
حشم فیروزهمچنین از امضای قرارداد صادرات روزانه ۳ میلیون لیتر گازوئیل به عراق توسط ایران خبر داد.
در حالی که زنگنه  برای امضا و نهایی کردن این توافق به تاریخ مشخصی اشاره نکرد اما حشم فیروز با اشاره به اینکه تبادل نفت سفید و نفت گاز ایران با اقلیم کردستان عراق به صوت مبادله نفت خام و فرآورده‌های نفتی توسط برنده مزایده انجام می شود، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می شود بررسی‌های اولیه برای مشخص شدن مجری این طرح تا پایان خرداد ماه انجام و قرارداد آن نیز تا آخر تیر ماه امضا شود.
کارشناسان نفتی معتقدند؛ امضای این توافق اقلیم کردستان و تهران را به هم نزدیکتر می‌کند و تأثیرات مثبتی بر روابط آنها به جای خواهد گذاشت.

۹۵/۰۴/۰۳
۲۲:۱۰

دفاع بویینگ از توافق خرید یا اجاره هواپیما به ایران

در پى انتقادها نسبت به توافقات اوليه ميان شركت بوئينگ و ايران بر سر خريد يا اجاره ١٠٩ فروند هوابيماى مسافربرى، يك عضو ارشد شرکت هواپیماسازی بویینگ به اين انتقادها واكنش نشان داد.
دو نماينده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پيش از اين گفته بودند نگران آن هستند که برنامه فروش هواپیما به ایران امنیت ملی آمریکا را تهدید کند.
تیم کیتینگ، یک مقام ارشد اجرایی در بویینگ، با ارسال ایمیلی به خبرگزاری رویترز، ضمن دفاع از اين توافق می‌گوید: اجرای توافقنامه هسته‌ای سال گذشته برای کنترل فعالیت هسته‌ای ایران در ازای کاهش تحریم‌ها، برای منافع امنیت ملی آمریکا حیاتی است.
به گفته اين مقام ارشد اجرايى شركت هواپیماسازی بویینگ، «مذاکرات این شرکت برای دستیابی به تفاهم‌نامه با اجازه دولت آمریکا انجام شده، پس از آنکه این اطمینان حاصل شد ایران در حال عمل به تعهدات خود در زمینه [توافق اتمی] است».
تيم كيتينگ مى افزايد: دولت اوباما گفته است که در يادداشت تفاهم امضا شده خرید مجموعا ٨٠ هواپیمای بویینگ و اجاره ٢٩ هواپیمای دیگر با حمایت بویینگ درخواست شده است.
خبرگزارى آسوشيتدپرس پيش از اين گزارش داده بود شرکت بویینگ در بیانیه‌ای از داد و ستدى تاریخی با ایران در چارچوب توافق هسته‌ای خبر داده است. درصورت نهایی‌ و اجرايى شدن این معامله، این بزرگ‌ترین قرارداد تجاری بین ایران و آمریکا پس از انقلاب ۱۳۵۷ خواهد بود.
تحویل جت‌های خریداری شده قرار است از سال ٢٠١٧ آغاز شده و تا سال ٢٠٢٥ ادامه خواهد داشت.
تیم کیتینگ نایب رئیس ارشد بویینگ در نامه خود تاكيد مى كند : این شرکت با اختیار دولت آمریکا در مورد یادداشت تفاهم گفتگو کرده است.

۹۵/۰۴/۰۴
۱۳:۱۰

ایران: دخالت نمی کنیم، به رای مردم بریتانیا احترام می گذاریم

وزارت خارجه ایران در بیانیه ای درباره نتیجه همه پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا اعلام کرد ضمن عدم مداخله در امور بریتانیا، اعلام کرد به رای مردم بریتانیا احترام می گذارد.
در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است: "جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام مردم سالار به رای مردم بریتانیا در زمینه خروج از اتحادیه اروپایی احترام گذاشته و آن را در مسیر خواست اکثریت مردم آن کشور در تنظیم روابط خارجی خود قلمداد می کند."
این بیانیه می افزاید: "جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان گسترش روابط با کشورهای اروپایی بر مبنای احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر بوده و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی تغییری در رویکرد جمهوری اسلامی ایران نسبت به آن کشور ایجاد نخواهد کرد."
بیانیه وزارت خارجه ایران بعد از دو واکنش متفاوت از سوی مقام های ایران به رفراندوم بریتانیا صادر شد.
صبح جمعه، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران با بیان اینکه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا زمین لرزه ای بزرگ است، نوشت: خروج انگليس ازاتحاديه اروپايی يك "فرصت تاريخی" برای ايران است و بايد از اين فرصت تازه، نهايت بهره را برد.
همزمان مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، رای مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا را نه گفتن به ادامه تبعیت دولت بریتانیا از آمریکا دانست.
در هفته های اخیر دولت و نظامیان در برخی مسایل سیاست خارجی اختلاف نظر دارند. پیش از این و بعد از لغو حق شهروندی رهبر شیعیان بحرین، قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس بیانیه تهدیدآمیزی صادر کرد که خیلی زود با واکنش مشاوران روحانی مواجه شد.

۹۵/۰۴/۰۴
۲۲:۱۵

وزیران خارجه شش کشور اتحادیه اروپا برای بررسی خروج بریتانیا دیدار می‌کنند

شش عضو موسس اتحادیه اروپا تا ساعاتی دیگر در برلین، پایتخت آلمان برای نشان دادن واکنش نسبت به نتایج همه‌پرسی در بریتانیا برای خروج از این اتحادیه دیدار می‌کنند.
وزیران امور خارجه آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، لوکرامبورگ و هلند قرار است در باره روند خروج بریتانیا و مراحل آن گفت‌و‌گو کنند.
ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفته است که خواهان آغاز سریع مذاکرات خروج بریتانیا است. او گفته است نمی‌خواهد برای آغاز چنین روندی ماه‌ها برای انتخاب نخست‌وزیر جدید بریتانیا صبر کند.
دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا روز گذشته اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند و قرار است پیش از پاییز، نخست‌وزیر جدید این کشور انتخاب شود.
وزیران خارجه شش کشور یاد شده همچنین قرار است در باره راه‌های جلوگیری از خروج احتمالی سایر کشورها از این اتحادیه مذاکره کنند.
شماری از احزاب ملی‌گرا و پوپولیست در این اتحادیه از رای همه‌پرسی بریتانیا استقبال کرده و گفته‌اند چنین روندی را در کشورهای خود دنبال خواهند کرد.
در همین حال موسسه رده بندی اعتباری مودی، پیش‌بینی اعتباری اقتصاد بریتانیا را به دلیل تاثیر نتایج همه‌پرسی بر اقتصاد این کشور کاهش داده است.
یرون دایسلبلوم، رئیس یوروگروپ، (گروه وزیران دارایی حوزه یورو) هم گفته است که شماری از موسسات مالی ممکن است از لندن به شهرهایی در اتحادیه اروپا نقل مکان کنند. او گفته است بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا دسترسی محدودی به بازار مشترک خواهد داشت.
شماری از اقتصاددانان گفته‌اند که این احتمال وجود دارد که بریتانیا بار دیگر دچار رکود اقتصادی شود اما برخی سرمایه‌گذاران گفته‌اند نتایج همه‌پرسی، موقعیت‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند.

۹۵/۰۴/۰۵
۰۹:۴۴

جایگاه بین‌المللی ایران در پولشویی

بنا به چهارمین گزارش شاخص موسوم به «ضد پولشویی» (۱) منتشره از سوی موسسه حکمرانی بال که در سوییس مستقر است، ایران در سال گذشته میلادی (۲۰۱۵)، در میان ۱۵۲ کشوری که مورد بررسی قرار گرفته‌اند رتبه نخست شاخص پولشویی جهان را داشته است. کشورهای افغانستان، تاجیکستان، گینه بیسایو، مالی و اوگاندا پس از ایران به ترتیب رتبه‌های بعدی شاخص پولشویی را به خود اختصاص داده‌اند.
کشورهای فنلاند، استونی، اسلواکی، لیتوانی نیوزلند نیز، بنا به شاخص بین‌المللی پولشویی کشورهایی با کمترین میزان پولشویی توصیف شده‌اند. شاخص یاد شده نماد میزان پولشویی و تامین مالی تروریسم در جهان است. پولشویی غالبا در فرایندی سه مرحله‌ای انجام می‌پذیرد.
نخست نقدینگی حاصله از فعالیت‌های غیرقانونی در سازوکار فعالیت قانونی وارد می‌شود. در مرحله دوم طی داد و ستدهای فراوان و پیچیده نقدینگی‌های غیر قانونی در دل فعالیت و حساب‌های جدید جاسازی می‌شود و در ‌نهایت نقدینگی غیر قانونی با نقدینگی که به شکل قانونی فرآهم آمده آمیخته می‌شود. 
از منظر حقوقی بنا به بند نخست ماده دوم قانون مبارزه با پولشویی ایران، پولشویی عبارت است از: «تحصیل، تملک، نگھداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت‌ھای غیرقانونی با علم به اینکه به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتیجه ارتکاب جرم به دست آمده باشد».
در بند دوم همین قانون پولشویی به شکل صریح‌تری تعریف شده است: «تبدیل، مبادله یا انتقال عوایدی به منظور پنھان کردن منشأ غیرقانونی آن با علم به اینکه به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از ارتکاب جرم بوده یا کمک به مرتکب به نحوی که وی مشمول آثار و تبعات قانونی ارتکاب آن جرم نگردد».
بنابراین پولشویی جرمی است برای پوشاندن جرم اصلی و به زبان دقیق‌تر پولشویی جرمی تبعی و فرعی است و برای پنهان کردن جرم ابتدایی به‌کار گرفته می‌شود. برای مثال نقدینگی حاصله از فعالیت‌های غیرقانونی همچون قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، اخاذی، کلاه‌برداری، اختلاس، ارتشاء، به فعالیت‌های قانونی رسمی تزریق و منتقل شده و با به‌کارگیری روش‌های خاص حسابداری به عنوان سود آ‌نها فعالیت‌های آنها به شکل قانونی ثبت می‌شود. بنا به یک برآورد صندوق بین‌المللی پول پول‌های کثیفی که به شیوه‌های گوناگون شسته شده می‌شوند به چیزی بین ۵۰۰ میلیون تا ۱.۵ میلیارد دلار در سال بالغ می‌شود که معادل نزدیک به ۵ درصد تولید ناخالص داخلی کل کشورهای دنیاست. به‌طور کلی عامل اصلی پولشویی عدم شفافیت اقتصاد یک جامعه است.
پیامد پولشویی از بین رفتن کنترل جامعه بر منابع اقتصادی آن، اختلال و بی‌ثباتی اقتصادی، اختلال نرخ ارز و بهره است. منابع اقتصادی جامعه در جوامعی که میزان پولشویی در آن بالاست از عرصه تولیدی خارج می‌شود و متوجه امور سوداگرانه و کوتاه مدت می‌شود. همچنین پول شویی نقدینگی و منابع اقتصادی را به شکل غیر شفاف و غیر قانونی توزیع کرده در نزد گروه کوچکی متمرکز می‌کند. از آن رو که پولشویی یکی از موانع شرایط رقابتی در اقتصاد یک کشور است مانعی برای جذب سرمایه خارجی به شمار می‌آید. پیدایش پولشویی در چارچوب یک اقتصاد تصادفی نیست و معلول ساختار و زمینه‌های اقتصادی معین همچون ناکارآمدی نظام اقتصاد و مدیریت، حجم گسترده قاچاق کالا، گستردگی فعالیت‌های غیر رسمی و به اصطلاح کدر و قهوه‌ای در اقتصاد. 
بخش غیر رسمی و کدر در اقتصاد
نظام اقتصادی و مدیریت در ایران روزآمد نیست و نتوانسته خود را با شرایط بین‌المللی انطباق دهد. از نشانه‌های این مدیریت نابسامان قوانین نارسا و ناکارآمدی حقوقی و حقیقی است. اما این همه مشکل نیست. چون همزمان با این مشکل یک بخش غیررسمی و کدر در اقتصاد ایران وجود دارد که قابل نظارت نیست. نهادهای زیر نظر ولایت فقیه یعنی نهادهای همچون سپاه پاسداران و بسیج وانواع بنیاد‌ها و آستان‌های قدس رضوی نهادهای وابسته به آن علیرغم فعالیت اقتصادی مشمول قوانین تجارت و قوانین مالیاتی نیستند نیز جزء همین بخش کدر به‌شمار می‌آیند. بر اساس گزارش کمیسیون تلفیق مجلس و همچنین گزارش سازمان امور مالیاتی کشور نزدیک ۶۰ درصد اقتصاد ایران مالیات پرداخت نمی‌کند و از این ۶۰ درصد، ۴۰ درصد به از پرداخت مالیات معاف هستند و ۲۰ درصد هم فرار مالیاتی دارند. بخشی از فرار مالیاتی هم به بخش کدر و غیر رسمی اقتصاد مربوط است. بنا به همین آمار سهم عمده ندادن مالیات مربوط به نهادهای همچون موسسات اقتصادی سپاه پاسداران و استان قدس رضوی و نهادهای مشابه است که نهادهای رانتی هستند که مستقیما تحت نظر رهبر حکومت اداره می‌شوند و از مالیات معافند و زیر نظارت نهادهای مربوطه نیستند. 
ناکارآمدی نظام مالیاتی و نظارتی
یکی از مشکلات اقتصاد ایران در عرصه مالیات همین نبود نظام آماری کارآمد و روزآمد در زمینه مالیات است. میزان فرار مالیاتی چندان روشن نیست. مثلا معاون امور مالیاتی وزیر اقتصاد مدعی است که ۲۰ تا ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی در حوزه خاکستری و سیاه اقتصاد بوده که دارای فرار مالیاتی هستند. این عدد البته قابل تردید است. چون آمارهای دیگری در این زمینه مطرح شده است. همزمان وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اخیر گفته است که معافیت مالیاتی بر پایه برآورد‌ها حدود ۴۳ درصد کل تولید ناخالص داخلی است. در مقیاس بین‌المللی این ارقام بسیار بزرگی است. طبیعی است که نهادهایی که تحت شمول قوانین مالیاتی و تحت نظارت سازمان‌های مالیاتی نیستند، امکان گسترده‌ای برای پولشویی دارند. 
قاچاق گسترده کالا
تاکنون ارقام گوناگونی از میزان قاچاق کالا به ایران منتشر شده است. مثلا علی لاریجانی می‌گوید: «قاچاق مانند خوره اقتصاد مقاومتی را از بین می‌برد، سالانه حدود ۲۰ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد می‌شود، با این رقم هیچ تولیدی ایجاد نمی‌شود و مشکلات اقتصادی کشور هم از این موضوع نشأت می‌گیرند».
اما پایه برآورد رسمی حجم قاچاق کالا که توسط کارگروه برآورد حجم کالای قاچاق صورت گرفته است حجم کل قاچاق کشور در سال ۹۴ هزینه‌ای معادل ۱۵.۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۹۳ که این میزان معادل ۱۹.۸ میلیارد دلار بوده کاهشی ۴.۳ میلیارد دلاری نشان می‌دهد. بخش عمده این قاچاق توسط کسانی که «برادران قاچاچی» خوانده شده‌اند انجام می‌شود که با به‌کارگیری اسکله‌های غیر مجاز و زیر چتر حمایت نهادهای نظامی و امنیتی اقدامات خود را انجام می‌دهند. 
موسسات مالی-اعتباری غیرمجاز
فعالیت موسسات مالی-اعتباری غیر مجاز همچون بانک‌های نهادهای امنیتی و نظامی و صندوق‌های قرض الحسنه به معنی نقض قانون تجارت، قوانین مالیاتی و همچنین قوانین قانون پولی و بانکی کشور است. این نهاد‌ها قوانین را تحت عنوان فعالیت‌های خیریه، مذهبی و یا قرض الحسنه دور می‌زنند. بنابراین، علیرغم استفاده از امکانات عمومی نه تنها مالیاتی بابت فعالیت‌های خود نمی‌پردازند بلکه با به‌کارگیری رانت و استفاده از منابع دولتی به قیمت ارزان، در رقابت با بانک‌ها دست بالا را پیدا می‌کنند. پیامد چنین امری، به‌کارگیری رانت، فساد اداری، و از بین بردن شرایط رقابتی و هدایت جریان اعتبار و پول در امور غیر شفاف است. غیر نظارتی بودن این بخش آن را مستعد پول شویی نموده و منابع را در جهت غیر مطلوب سوق می‌دهد. 
اقتصاد ایران در سایه نظام فعلی رتبه نخست پولشویی را به خود اختصاص داده است. عمده‌ترین علل رتبه بالای ایران در پولشویی ناکارآمدی مدیریتی، غیر شفاف بودن بخش قابل توجهی از فعالیت‌های اقتصادی کشور و گستردگی معافیت مالیاتی و نظارت قانونی و حجم بالای قاچاق کالا و بلاخره فعالیت گسترده موسسات مالی-اعتباری غیر مجازست. بخش قابل توجهی از نهادهایی که نظارت قانونی و مالیاتی معاف هستند نهادی تحت نظر ولی فقیه هستند. این نهاد‌ها نه تنها در عرصه اقتصادی بلکه حتی در امور نظامی و امنیتی و حتی امور خارجی نیز فعال و موثر هستند و دولتی درکنار یا حتی فوق دولت رسمی تشکیل می‌دهند و در عین حال مشمول ضوابط رسمی نبوده و پاسخگو هم نیستند. 
 
نگاه کنید به 
۱-Basel AML Index ۲۰۱۵ Report، BASEL INSTITUTE ON GOVERNANCE
.....................................................................................................
نظر نویسنده بیانگر دیدگاه رادیو فردا نیست.

۹۵/۰۴/۰۳
۲۰:۰۳

ایران رد عضویت خود در سازمان همکاری شانگهای را تکذیب کرد

ابراهیم رحیم‌پور، معاون امور آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران، مخالفت با عضویت تهران در سازمان همکاری شانگهای را تکذیب کرد.
به گزارش روز جمعه، چهار تیر، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای رحیم‌پور گفت که «هنوز در این زمینه تصمیم‌گیری نشده و اسناد درخواست عضویت هم به تهران ارائه نشده است».
ایرنا در گزارش خود می‌افزاید که خبر رد عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای «پنج‌شنبه شب توسط یک رسانه انگلیسی در حالی انتشار یافت که هنوز نشست سران سازمان همکاری شانگهای در تاشکند شروع نشده بود و سپس در چند سایت ایرانی بازتاب پیدا کرد».
اشاره این خبرگزاری ایرانی احتمالا به خبرگزاری رویترز است که روز پنج‌شنبه، سوم تیر، گزارش داد که سازمان همکاری شانگهای به ریاست چین، درخواست آغاز بررسی عضویت ایران در این سازمان را «علی‌رغم حمایت روسیه» رد کرده است.
ایران سال‌هاست که عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است و برای عضویت کامل در این سازمان تلاش می‌کند.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هم از درخواست عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت کرده است.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود از رد درخواست عضویت ایران از نماینده ویژه روسیه، حامی بزرگ ایران، در این سازمان نقل کرده است که می‌گوید «این بار نتوانستیم با همکاران‌مان در این باره به توافق برسیم، اما کار در این زمینه ادامه پیدا می‌کند». 
به گزارش رویترز، آقای پوتین معتقد است که پس از توافق هسته‌ای، «هیچ مانعی» بر سر راه ایران برای پیوستن به این سازمان وجود ندارد.
این در حالی است که، به گفته معاون امور آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران، «بر اساس مقررات سازمان همکاری شانگهای، تحریم یکی از موانع عضویت است و ما هم تاکنون دنبال نکردیم. ولی اکنون که از تحریم خارج شدیم، باید این سازمان تصمیم به آغاز روند عضویت ایران را بگیرد».
سازمان همکاری شانگهای از سال ۲۰۰۱ تشکیل شده و همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی میان دولت‌های عضو آن را هماهنگ می‌کند.
چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند و پاکستان اعضای این سازمانند.
در کنار ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز اعضای ناظر سازمان همکاری شانگهای به شمار می‌روند.

۹۵/۰۴/۰۴
۱۷:۲۹