نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 109680
 • تمام سکه (طرح جدید) 1110000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1100000
 • نیم سکه 565000
 • ربع سکه 298000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3687
 • یورو 3945
 • پوند 4600
 • صد ین 3425
 • درهم امارات 1012
 • لیر ترکیه 1128
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 20 Arrow up
  دلار 32061
 • 311 Arrow up
  یورو 33952
 • 215 Arrow up
  پوند 39569
 • 252 Arrow up
  فرانک 31729
 • 484 Arrow up
  صد ین 28915
 • 6 Arrow up
  درهم امارات 8729

رئيس كل بيمه مركزي خبر داد: مذاکرات جدید بین‌المللی بیمه‌ای

خبرهای بانکی- دكتر عبدالناصر همتي رئيس كل بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران براي مذاكره با بيمه گران اروپايي لندن و مونيخ به اروپا سفر كرد و با رئيس كل لويدز لندن ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش خبرهای بانکی، در اين ديدار دكتر همتي با اشاره به فعاليت لويدز در بازار بيمه ايران قبل از تحريم خصوصا در مورد بيمه اتكايي هواپيما و نيز با تاكيد بر برنامه هاي توسعه اقتصادي كشور و گسترش صنعت بيمه در ايران، حضور لويدز لندن در پوشش هاي اتكايي و ريسك هاي مهم كشور را با اهميت دانست.
اينگا بل (INGA BEALE) رئيس كل لويدز لندن نيز با اشاره به فعاليت گذشته لويدز در بازار ايران، علاقه مندي سنديكاهاي بيمه گران لويدز به فعاليت در بازار ايران را مورد تاكيد قرار داد و گفت: درحال حاضر ۱۱۰سنديكاى بيمه درلويدز فعالند.
وي با اشاره به مشكل موجود در سيستم بانكي، ضرورت پيگيري حل مشكل  بانكي جهت نقل و انتقال پول در صنعت بيمه را يك امر مهم دانست.
رئيس لويدز در پاسخ به درخواست رئيس كل بيمه مركزي مبني بر تشكيل كميته اي براي بررسي و ايجاد زمينه فعاليت سنديكاي بيمه گران لويدز در مناطق آزاد ايران، مقرر كرد دو تن از مديران بين الملل لويدز براي مذاكره با مديران بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران به ايران سفر كنند.
شايان ذكر است، ملاقات رئيس كل بيمه مركزي با رئيس كل لويدز بعد از ۱۲ سال رخ مي دهد و آخرين بار دكتر همتي ۱۲ سال پيش با رئيس كل لويدز ديدار كرده بود.
لازم به ذكر است، بيمه لويدز فعاليت خود را در قرن هفدهم ميلادي (سال ۱۶۸۸) از قهوه خانه اي ساده در لندن كه آن زمان يكي از اصلي ترين مراكز فروش بيمه كالا و كشتي بود، آغاز كرد. اكنون لويدز شركت خدمات مالي بريتانيايي است كه به‌عنوان كارگزار بيمه، در زمينه ارائه خدمات بيمه، بيمه اتكايي، بيمه عمر، مبادلات اوراق قرضه و مديريت ريسك فعاليت مي‌نمايد و بيش از ۲۵۰۰ شعبه در سراسر جهان دارد. اين نهاد موفق به حفظ رتبه A+ از شركت رتبه بندي S&P در سال ۲۰۱۵ شد. با توجه به مجموع دارايي هاي اين شركت كه معادل ۳۲.۱۹ ميليارد يورو است، براي شش ماهه نخست ۲۰۱۶ سود عملياتي۱.۷۷ ميليارد يورو را ثبت رساند. ناخالص حق بيمه در همين دوره ۲۰.۸۷ ميليارد يورو برآورد گرديده است.
تاریخ خبر: ۱٣۹۵/٠٨/۲۹

۹۵/۰۸/۲۹
۱۲:۵۶

چرایی انتخاب انحصاری بیمه‌دانا برای اربعین

رئیس کل بیمه مرکزی گفت‌: ستاد اربعین در این مدت نرخ‌های گوناگونی را از شرکت‌های گوناگون بیمه گرفت و در نهایت به این نتیجه رسید که بیمه دانا نرخ‌های قابل قبول‌تری نسبت به سایر بیمه‌ها دارد و این موضوع به بیمه دانا اعلام شد.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت‌: ستاد اربعین در این مدت نرخ‌های گوناگونی را از شرکت‌های گوناگون بیمه گرفت و در نهایت به این نتیجه رسید که بیمه دانا نرخ‌های قابل قبول‌تری نسبت به سایر بیمه‌ها دارد و این موضوع به بیمه دانا اعلام شد.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، عبدالناصر همتی در تشریح چرایی انتخاب بیمه‌دانا به عنوان تنها مجری انحصاری بیمه حوادث اربعین، گفت: همه مسائل مربوط به این قضیه در ستاد اربعین تعیین تکلیف شد. ستاد اربعین در این مدت نرخ‌های گوناگونی را از شرکت‌های گوناگون بیمه گرفت و در نهایت به این نتیجه رسید که بیمه دانا نرخ‌های قابل قبول‌تری نسبت به سایر بیمه‌ها دارد و این موضوع به بیمه دانا اعلام شد.
همتی با بیان اینکه از بیمه‌های دیگر نیز نرخ گرفتند اما به دلیل این که باید نرخ‌ها متمرکز می‌شد در نهایت بیمه دانا انتخاب شد، افزود: هر چه عدد بزرگ‌تر باشد می‌توان نرخ‌ها را پایین‌تر آورد و در نهایت نرخی که اعلام شد برای هر فرد حدود 18 هزار تومان تعیین شد، البته نرخ 25 هزار تومان اعلام شد که 7 هزار تومان آن مربوط به فعالیت‌های هلال‌احمر در اربعین است.
وی گفت: ضمن آن که بایت این رقم 18 هزار تومان نیز بیمه دانا تعهدات زیادی را پذیرفته است از جمله 50 درصد این مبلغ به شرکت بیمه عراقی باید داده شود و کل مبلغ برای بیمه دانا نیست زیرا بسیاری از هزینه‌های بیمارستانی داخل عراق را آن‌ها پوشش می‌دهند.

۹۵/۰۸/۲۹
۱۲:۲۱

چشم امید بیماران کلیوی استان مرکزی به آیه های محبت و مهربانی خیران

اراک - ایرنا - بیماران کلیوی با مشکلات مختلفی مواجه هستند که پشتیبانی و ایجاد آرامش برای این دسته از بیماران استان نیازمند نگاه حمایتی مسئولان درمانی و مشارکت های متعهدانه خیران نیک اندیش است.

به گزارش ایرنا، کُلیه به عنوان یکی از اندام‌های درونی بدن انسان وظیفه تصفیه خون از و دفع متابولیت‌های بدن را بر عهده دارد.
بیرون راندن مواد زائد تولید شده براثر متابولیسم به عنوان یکی از اصلی ترین وظایف کلیه در بدن انسان، کنترل حجم و ترکیبات مایعات بدن را بر عهده دارد.
دفع مواد زائد متابولیسی از جمله اوره، کراتینین، اسیداوریک، توسط کلیه ها انجام می گیرد و کم کاری این عضو حیاتی، زندگی را برای هر انسانی ناممکن و و در نهایت به عمل جراحی پیوند منجر می شود.
بیش از ۵۰۰ میلیون نفر در جهان از انواع آسیب‌های کلیوی رنج می‌برند و سالانه میلیون‌ها نفر به خاطر حملات قلبی و مغزی ناشی از بیماری‌های مزمن کلیوی جان خود را از دست می‌دهند.
از هریک میلیون نفر در ایران، 75 نفر به نارسایی کلیوی مبتلا هستند و سال گذشته 24 هزار بیمار دیالیزی شناسایی که این تعداد در سال جاری به 5500 بیمار افزایش یافت.
پارسال 2400 پیوند کلیه در کشور انجام شده که 30 درصد این پیوندها از اهدا کنندگان مرگ مغزی تامین شده که پیش‌بینی می شود تا دو سال آینده این رقم به 50 درصد برسد.
هم اینک 24 هزار بیمار دیالیزی در کشور وجود دارد و 31 هزار بیمار نیز پیوند کلیه شده‌اند.
نارسایی کلیوی به عنوان یکی از بیماری های فراگیری است که به دلایل مختلفی سالانه بخش قابل توجهی از جمعیت انسانی را درگیر می کند.
علائم نارسایی کلیه با جمع شدن مواد سمی در بدن ایجاد می شوند که خود را با ضعف، بی حالی، خستگی، بی اشتهایی، بوی بدن دهان و رنگ پریدگی نشان می دهند و در این مرحله اگر دیالیز و یا پیوند کلیه انجام نشود، چه بسا مرگ زودرس را به دنبال دارد.
بیماران کلیوی استان مرکزی همواره چشم انتظار مدد و حمایت مسئولان در پیگیری روند درمانی خود هستند.
مدیر انجمن بیماران کلیوی استان مرکزی گفت: 714 بیمار کلیوی در این استان زیر پوشش خدمات این انجمن هستند که 317 نفر آنان زن و مابقی مرد هستند.
داود نوروزخانی افزود: هم اینک 344 نفراز بیماران کلیوی استان مرکزی از خدمات دیالیز بهره مند می شوند و 355 نفر عمل جراحی پیوند شده اند.
وی با بیان اینکه انجمن بیماران کلیوی استان مرکزی از نخستین انجمن های بیماران خاص در استان محسوب می شود گفت: تاکنون 158 زن و 197 مرد در استان مرکزی پیوند کلیه شده اند.
وی توضیح داد: از 344 بیمار دیالیزی استان مرکزی، نیمی مستعد پیوند کلیه هستند که به دلیل نبود بخش پیوند و امکانات، چالش های زیادی در این خصوص وجود دارد.
وی، با بیان اینکه مراکز درمانی و بیمارستانی استان مرکزی از داشتن امکانات بخش پیوند محروم است، گفت: هزینه پیوند کلیه ناشی از مرگ مغزی رایگان است ولی تامین کلیه از شیوه های دیگر، هزینه های هنگفتی را برای خانواده ها به همراه دارد.
وی اظهار کرد: انجمن بیماران کلیوی استان مرکزی هزینه دارویی بیماران را پرداخت می کند و بیماران داروی مورد نیاز را از سه داروخانه اراک تامین می کنند.
وی گفت: بیماران کلیوی استان مرکزی در مراکز درمانی برای دیالیز مشکلی ندارند و تعداد دستگاه ها جوابگو است و تاکنون کمبود دستگاه های دیالیز و معطلی در صف انتظار گزارش نکرده است.
مدیر انجمن بیماران کلیوی استان مرکزی گفت: توزیع سبد غذایی به ارزش یک میلیون ریال، اعزام بیماران به سفر زیارتی مشهد، تامین هزینه رفت و آمد و جهیزیه فرزندان بیماران از دیگر خدماتی است که انجمن به جامعه هدف ارایه می کند.
یک بیمار کلیوی گفت: به دلیل شرایط خاص ساختار بدنی، عمل پیوند کلیه بر روی بدن من موفقیت آمیز نبوده و زندگی با چالش های سختی همراه است.
محمد سجادی با 55 سال سن که 17 سال است با بیماری کلیوی دست و پنجه نرم می کند، گفت: به علت شرایط خاص فیزیولوژی بدن، عمل پیوند کلیه ناموفق انجام بوده است.
وی افزود: بیماران دیالیز در تردد به مراکز در رفت و آمد و با مشکل مواجه هستند و این درحالی است که بر اساس تعهد دانشگاه علوم پزشکی اراک مقرر شده بود، چند دستگاه تاکسی ون تردد بیماران کلیوی پیش بینی شود.
وی افزود: بعد از هر بار دیالیز با خروج مواد از بدن؛ ضعف، رخوت، سستی و بی حالی به وجود می آید که نیازمند داروی تقویتی است و این داروها مشمول پوشش بیمه ای نیست.
سجادی گفت: داروهای مکمل غذایی، که حاوی مقادیر تنظیم شده ای از ویتامین ها و املاح مورد نیاز در سلامت و نگهداری بافت ها، تقویت و بهبود عملکرد سیستم ایمنی و عصبی و حفظ سلامت بیماارن موثر است که تامین آن با مخاطراتی همراه است.
این بیمار کلیوی گفت: استان مرکزی به عنوان قطب صنعتی کشور از داشتن مرکز درمانی پیوند محروم است و بیماران برای انجام پیوند باید هزینه رفت و آمد به تهران و سایر استان ها را متحمل شوند.
یک بیمار دیگر کلیوی نیز گفت: 32 سال است به بیماری کلیوی مبتلا هستم و سال 69 با انجام ناموفق یک عمل جراحی پیوند گذاران زندگی کرده ام .
محمد مرادی افزود: بیماران کلیوی علاوه بر مشکلات درمانی، مشکلات اجتماعی از جمله اشتغال نیز دارند که این امر نیازمند حمایت دستگاه های متولی است.
مرادی گفت: برخی بیماران کلیوی نیازمند همراهی دستگاه ها و تجهیزات درمانی برای بازگشت به زندگی عادی هستند.
مریم لطفی 54 ساله مبتلا به بیماری کلیوی نیز گفت: 16 سال پیش به علت فعالیت نامطلوب کلیه، کاندید عمل جراحی پیوند شدم.
وی افزود: زخم معده باعث شده تا یک سوم معده ام جراحی شود و این امر سبب شده تا از دستگاه دیالیز برای تصفیه خون استفاده کنم .
وی اظهار کرد: بیمارن دیالیزی هزینه های مختلفی برای تامین دارو و هزینه رفت و آمد متحمل می شوند که حمایت دستگاه های متولی لازم است.
لطفی افزود: با 54 سال سن و انجام عمل دیالیز و تردد های هفتگی، رسیدگی به امور خانواده و فرزندان با کاستی همراه باشد.
یک بیمار کلیوی متولد 71 نیز می گوید: تاکنون دو بارعمل جراحی پیوند سال 81 و 90 را انجام داده ام و ظرف 10 سال با اولین پیوند با آرامش زندگی کردم تا اینکه پیوند پس زده شد.
فرشته تاج آبادی گفت: پیوند دوم هم به علت بیماری مادرزادی ناموفق بود و اکنون از دستگاه دیالیز استفاده می کنم.
وی افزود: ماهانه پنج میلیون ریال بابت هزینه دارویی شامل آمپول کم خونی و غیره پرداخت می کنم که تامین مخارج مشکل است.
وی، با گلایه از مرکز درمانی که بیمه ایرانیان را پذیرش نمی کنند، اظهار کرد: بیماران کلیوی به علت شرایط خاص بدنی برای انجام پیوند نیازمند تهیه آزمایشهای خونی و سونوگرافی هستند اما مراکز درمانی بیمه ایرانیان را پذیرش نمی کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ایجاد مرکز پیوند کلیه در استان مرکزی نیازمند جذب افراد متخصص در این زمینه و تهیه امکانات و تجهیزات درمانی مناسب است.
دکتر حسین سرمدیان افزود: برای استقرار این مرکز دراین استان اقدام هایی صورت گرفته ولی تاکنون محقق نشده است.
وی اظهار کرد: برپایی یک مرکز پیوند کلیه نیازمند بهره گیری از افراد متخصص در این زمینه است.
سرمدیان توضیح داد: در برخی استان ها نیز که مرکز پیوند وجود دارد به علت هزینه بالا و هدر رفت منافع انسانی و فیزیکی در سال تنها یک یا دو مورد پیوند کلیه انجام می شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: سیاست کلان درمانی در این زمینه انجام عمل پیوند در تهران است تا از منابع انسانی و تجهیزات مطلوب، بهینه استفاده شود.
دکتر سرمدیان افزود: قطب بندی درمانی می تواند در این زمینه کارگشا باشد و استان مرکزی قطب ششم، شامل استان مرکزی، ساوه، خمین، قم، البرز، قزوین و زنجان است.
وی گفت: برای کمک به کاهش تردد بیماران، مقرر شده تا چند استان مجاور به صورت قطب درمانی از امکانات و تجهیزات پزشکی به صورت مشترک استفاده کنند.
وی با یادآوری اینکه اکنون اراک قطب خدمات و حمایت از بیماران سرطانی است، افزود: 40 درصد از بیماران سرطانی بیمارستان آیت الله خوانساری اراک شامل بیمارانی است، که از استان های مجاور به اراک سفر می کنند.
مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ساوه گفت: 400 بیمار کلیوی در این شهرستان شناسایی شده که بیش از 55 درصد آنان را زنان تشکیل می دهند.
محمد حسین امیدی افزود: امسال هشت بیمار کلیوی شهرستان ساوه موفق با اهدای عضو از دیگران، موفق به پیوند کلیه شدند.
وی اظهار کرد: هم اکنون 10 نفر بیمار کلیوی در ساوه در نوبت پیوند قرار دارند که به علت مشکلات قند و اوره در خون نیازمند شرایط خاص برای عمل جراحی پیوند هستند.
مدیرعامل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ساوه گفت: 100 بیمار کلیوی در این شهرستان دیالیز می شوند و دستگاه های دیالیزجوابگو مراجعان است اما نیاز به دو دستگاه با آنتی ژن مثبت در ساوه جدی است.
امیدی، پرداخت نقدی ماهانه 200 تا 500 هزار ریال به اعضا، چند نوبت توزیع خواربار، پرداخت عیدی و کمک های موردی و تحصیلی را از جمله خدمات انجمن به اعضا در ساوه عنوان کرد.
وی دستگیری و حمایت از خانواده‌های بی‌ بضاعت و توسعه خدمات ‌دهی به مددجویان و اطعام آنان در مناسبت های مختلف را از اهداف انجمن برشمرد.
وی با یادآوری اینکه، تمامی خدمات به بیماران کلیوی به صورت رایگان ارایه می‌شود، گفت: این انجمن برای تامین نیازهای اساسی اعضای از افراد خیر درخواست همیاری دارد.
23 تا 30 آبان ماه، با عنوان هفته حمایت از بیماران کلیوی نامگذاری شده است.
6991/3075/ خبرنگار: معصومه ابراهیمی ** انتشار دهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی

۹۵/۰۸/۲۹
۱۲:۱۳

استاندار هرمزگان در نشست اعطای دیه شهدای حادثه تروریستی سامرا: نام شهدای حادثه تروریستی سامرا برای همیشه ماندگار شد/بیمه دانا در رسیدگی به مجروحین و خانواده های شهدای این حادثه خوب عمل کرد

استاندار هرمزگان گفت: شهدای حادثه تروریستی سامرا در راه خدا و زیارت امام حسین و اهل بیت (ع) جان خود را از دست دادند و نام آنها برای همیشه ماندگار شد.

به گزارش خبر گزاری برنا در هرمزگان، دکتر جاسم جادری در نشست اعطای دیه شهدای حادثه تروریستی سامرا به خانواده های آنان، با قدردانی از تلاش ستاد اربعین استان هرمزگان در پیگیری و رسیدگی به موقع به مجروحان و خانواده شهدای این حادثه، عنوان کرد: بیمه زائران اربعین حسینی از کارهای بسیار خوب و کارشناسی است که صورت گرفته و بیمه دانا در حادثه تروریستی سامرا به موقع وارد کار شد و در رسیدگی به مجروحین و خانواده های شهدا خوب عمل کرد.
وی ادامه داد: بیمه دانا کار بزرگ تحت پوشش قرار دادن زائران اربعین را پذیرفت و اقدام سازمان حج و زیارت و ستاد اربعین در بیمه کردن زائران بسیار کارشناسی بود.
استاندار هرمزگان افزود: شهید و مجروح شدن زائران در این فاجعه با میلیاردها تومان از لحاظ مادی قابل جبران نیست، اما بیمه دانا براساس تعهدات خود در این زمینه بسیاری از هزینه های درمان را جبران می کند و پرداخت دیه به خانواده های شهدا را بر عهده دارد که این اقدام برای ادای احترام و تکلیف به خانواده شهداست.
جادری خاطرنشان کرد: شهدای این حادثه در راه خدا و زیارت امام حسین و اهل بیت (ع) جان خود را از دست دادند و نام آنها برای همیشه ماندگار شد.
وی گفت: طبق قراردادی که میان سازمان حج و زیارت و بیمه دانا وجود دارد، امروز مقدمه پرداخت دیه به خانواده شهدای حادثه تروریستی سامرا انجام می شود.
بیش از دو میلیون نفر زائر اربعین تحت پوشش بیمه قرار گرفتند
مدیرعامل شرکت بیمه دانا نیز در این نشست، اظهار داشت: در زیارت اربعین سال جاری تا کنون بیش از 20 نفر جان خود را از دست داده اند که برخی در حادثه تروریستی شهر سامرا و برخی دیگر جان باختگان حوادث رانندگی و همچنین فوت عادی بوده اند که تمامی این افراد تحت پوشش بیمه دانا قرار داشته اند.
بیژن صادق افزود: همچنین بیش از دو هزار نفر زائر اربعین به مراکز درمانی مراجعه داشته و حدود 50 نفر بستری شده اند که با تعامل هلال احمر خدمات قابل ملاحضه ای را به راهپیمایان اربعین ارائه دادیم و تمام تلاش ما این بود که بهترین خدمات رسانی را انجام دهیم.
وی تصریح کرد: برای بیش از دو میلیون نفر زائر اربعین در سال جاری ویزا صادر شده است که تمامی آنها تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و بیش از 150 نفر از همکاران ما در عراق مستقر هستند.
مدیرعامل شرکت بیمه دانا خاطرنشان کرد: امروز بخشی از تعهدات به خانواده شهدای حادثه تروریستی شهر سامرا در قالب چک به آنها تقدیم می شود و برای کمک به کارهای تکمیل درمانی مجروحین نیز تمامی تلاش خود را انجام می دهیم.
همچنین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و استاندار هرمزگان در این نشست گفت: پس از بروز حادثه سامرا با دستور استاندار هرمزگان کمیته فعالی در این زمینه تشکیل و این کمیته برای بررسی وضعیت مجروحین به تهران اعزام شد و مدیریت استان هرمزگان فراتر از توان خود در این زمینه پای کار بود.
بهروز اکرمی ادامه داد: در حال حاضر شش نفر از مجروحان این حادثه همچنان در بیمارستان های تهران بستری هستند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان نیز در این نشست، بیان داشت: پس از وقوع حادثه تروریستی سامرا، هیئتی متشکل از استانداری هرمزگان، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی، بنیاد شهید و حج و زیارت استان هرمزگان به تهران اعزام شد.
منصور اخلاقی پور اضافه کرد: با همکاری و مسائدت بیمه دانا بسیاری از مشکلات مجروحین حل شد و هماهنگی های لازم صورت گرفت.
وی یادآور شد: در حادثه تروریستی سامرا 47 نفر از زائران هرمزگانی مجروح و چهار نفر نیز شهید شدند.

۹۵/۰۸/۲۹
۱۳:۲۵

امدادرسانی بیمه آرمان به زائران اربعین حسینی

در آستانه فرارسیدن اربعین حسینی و حضور میلیونی مردم در راهپیمایی اربعین، بیمه آرمان با هدف ایمنی مسافران کربلای معلی و امداد رسانی به زائران اربعین حسینی، دو دستگاه آمبولانس به مرز مهران و چذابه اعزام کرد.

به گزارش پانا به نقل از روابط عمومی بیمه آرمان اعلام کرد این شرکت در راستای ایفای تعهدات اجتماعی و ارتقای ایمنی و امنیت مسافران کربلای معلی و نیز ارائه خدمات درمانی و پوشش امدادی زائران اربعین حسینی، این آمبولانس ها را به مرز مهران و چذابه اعزام کرده است.
این شرکت معتقد است راهپیمایی اربعین حسینی به اقتداری معنوی برای جهان اسلام تبدیل شده و خدمت رسانی به زائران اربعین گام نهادن در مسیر انقلاب اسلامی و حمایت از ولایت فقیه است.

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
 • بنکر
 • اقتصاد تهران
 • ایستانیوز
 • افق تازه
 • تدبیر تازه
 • نیوزبانک
 • عصر بانک
۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۵۰

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان خبر داد واگذاری انشعاب گاز در زاهدان همزمان با اتمام پروژه گازرسانی به این شهرستان

مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار است واگذاری انشعاب گاز در شهر زاهدان همزمان با اتمام پروژه گازرسانی به این شهرستان آغاز شود.

محمدحسن طهرانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار است واگذاری انشعاب گاز در شهر زاهدان همزمان با اتمام پروژه گازرسانی به این شهرستان آغاز شود.
وی گفت: حدود 130 هزار مشترک جهت دریافت گاز در زاهدان وجود دارد که با توجه به منطقه ورود گاز به شهر، ابتدا مشترکین محله "زیباشهر" و خیابان "دانشگاه" از نعمت گاز خانگی برخوردار می‌شوند و به تدریج به سایر نقاط شهر گازرسانی می‌شود.
مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: پروژه گازرسانی به شهر زاهدان با پیشرفت خوبی در حال انجام است.
وی بیان کرد: همزمان با ورود گاز به زاهدان و مشخص شدن پیمانکار، علمک‌زنی و نصب کنتور برای مشترکان سطح شهر انجام می‌شود و مبلغ اشتراک نیز با نرخ مصوب دولتی به مردم اعلام می‌شود.
طهرانی تصریح کرد: استفاده از گاز در کنار مزایای فراوان مخاطراتی نیز دارد که بیشتر در حوزه استفاده خانگی باید مورد توجه قرار گیرد، از این رو شرکت ملی گاز ایران با توجه به مسئولیت اجتماعی خود با مشارکت بیمه مرکزی با اخذ مبلغی اندک در قبض‌های گاز، کلیه مشترکین را جهت جبران خسارت‌های احتمالی در بروز حوادث با منشا گاز بیمه می‌کند.
مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: مردم سیستان و بلوچستان در حالی به عنوان آخرین استان کشور از گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند که در طول سال‌های اخیر بعضاً شاهد صف‌های طولانی برای دریافت کپسول گاز بوده‌اند.
وی افزود: اجرای لوله‌کشی گاز خانگی در شهرهای سیستان و بلوچستان برای طیف گسترده‌ای از جوانان جویای کار استان اشتغال ایجاد می‌کند و در این راستا براساس تفاهم انجام شده میان شرکت گاز و جهاد دانشگاهی، جهاد دانشگاهی استان در قالب آموزش‌های تخصصی وظیفه ارائه مهارت‌های لازم برای متقاضیان را بر عهده گرفته است.
طهرانی اظهار داشت: در مورد مصرف گاز نیز باید با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه فرهنگسازی لازم برای استفاده درست از این نعمت خدادای در سطح استان انجام شود.
انتهای پیام/

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۰۵

حضور رنگرز در سفارت مجارستان + عکس

خبرگزاری میزان- سرمربی تیم کشی فرنگی بیمه رازی در سفارت مجارستان جضور پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، حسن رنگرز امروز در سفارت مجارستان در تهران حضور پیدا کرد و با کارمندان این سفارت عکس یادگاری گرفت.
رنگرز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری میزان، در مورد این دیدار گفت: تیم بیمه رازی قرار است در مسابقات جام باشگاه‌های جهان در مجارستان شرکت کند. من هم در سفارت حضور پیدا کردم تا کارهای حضور تیم بیمه رازی را در این کشور انجام بدهم.
وی ادامه داد: با تشكر از همكاری تمامی دوستان اميدوارم تيم بيمه رازی قهرمان ليگ جهانی كشتی فرنگی شود.
به گزارش میزان، مسابقات کشتی جام باشگاه‌های جهان 17 آذر در بوداپست مجارستان برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

۹۵/۰۸/۲۷
۱۷:۵۷

مدیر بیمه دانا اراک؛ طرح ساخت کلینیک از سوی مسئولان ایرالکو در حد پیشنهاد بوده است/ توافقی برای اجرایی شدن این طرح صورت نگرفته است

تابناک: محمد رضا خلیلی با بیان اینکه پیشنهاد مسئولان ایرالکو برای ساخت کلینیک دندانپزشکی هنوز به صورت مکتوب به بیمه دانا ارائه نشده است گفت: این طرح در حد یک پیشنهاد بوده است و هنوز توافقی حاصل نشده است.

بهگزارشتابناک مرکزی، خبر اعلام شده از سوی روابط عمومی شرکت ایرالکو در خصوص تفاهم و توافق صورت گرفته ایرالکو و شرکت بیمه دانا برای احداث و راه اندازی مرکز درمانی تخصصی مرکز و غربکشور در اراک در شرایطی که بر اساس آمار اعلام شده سلامت مردم این شهر به دلیلآلودگی هوایی که بخشی از آن مربوط به صنایع آلاینده از جمله شرکت ایرالکو است موردتهدید واقع شده است از سوی مسئولان شرکت بیمه دانا هیچ بازخوردی نداشته است و پایگاهاطلاع رسانی این بیمه خبری در این خصوص را بر روی خروجی خود منتشر نکرده است.
محمدرضا خلیلی مدیر بیمه دانا اراک که در جلسه مدیران بیمه دانا و مسئولان شرکتایرالکو برای ساخت مرکز درمانی بیمه دانا با مشارکت شرکت ایرالکو حضور داشته است دربارهاین موضوع به خبرنگار تابناک مرکزی گفت: پیشنهاد ساخت یک کلینیک دندانپزشکی از سوی مدیرانشرکت ایرالکو مطرح شده است و این مرکز درمانی با این محوریت مورد بحث قرار گرفت.
خلیلیبا بیان اینکه طرح پیشنهادی مطرح شده از سوی مسئولان شرکت ایرالکو هنوز به صورتمکتوب به بیمه دانا ارائه نشده است و اینطرح در حد پیشنهاد است بیان کرد: بیمه دانا پس از دریافت درخواست، بررسی های لازمرا در این خصوص انجام خواهد داد اما اینکه گفته شود توافق برای ساخت این کلینیکصورت گرفته است صحت ندارد و طرح ساخت کلینیک در حد پیشنهاد است.
مدیربیمه دانا اراک ادامه داد: در صورت حصول توافق نهایی مقرر شده است زمین این طرح ازسوی شرکت ایرالکو تامین شود و کار اجرایی ساخت کلینیک را بیمه دانا انجام دهدهمچنین تجهیز این کلینیک نیز با مشارکت دو طرف قرارداد صورت خواهد گرفت.
انتهای پیام/

۹۵/۰۸/۲۸
۲۰:۳۶

ارائه کارت خرید 10میلیون تومانی به فرهنگیان

رئیس اداره تعاون وزارت آموزش و پرورش گفت: کارت یکصد میلیون ریالی خرید کالا با مجوز دولت تدبیر و امید به فرهنگیان کشور واگذار می شود و متقاضیان تا پایان آذر فرصت دارند برای دریافت آن در ادارات مربوطه ثبت نام کنند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، محسن پوررضا در گردهمایی مسئولان تعاون آموزش و پرورش نواحی استان مازندران در نوشهر با بیان اینکه بیش از 70 درصد از فرهنگیان متقاضی بیمه طلایی بودند، گفت: در حال حاضر یک میلیون و 600 هزار نفر از فرهنگیان کشور زیر پوشش بیمه طلایی قرار دارند که از این تعداد یک میلیون شاغل و بقیه نیز بازنشسته هستند.
وی با اشاره به اهمیت بیمه طلایی اظهار کرد: امسال حق بیمه طلایی 37 هزار تومان تعیین شد که 18 هزار و 500تومان از سوی بیمه شده که فرهنگیان باشند پرداخت و مابقی از سوی وزارتخانه پرداخت می شود.
رئیس اداره تعاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اضافه شدن خدمات جدید در بیمه طلایی، گفت: هزینه‌های درمانی بیماری های صعب العلاج و درمان ناباروری در موسسه رویان و یا در مراکز دیگر کشور و همچنین بیماران بیمارستان قلب تهران به صورت کامل پرداخت می‌شود.
پوررضا در ادامه تصریح کرد: کارت یکصد میلیون ریالی خرید کالا با مجوز دولت تدبیر و امید به فرهنگیان کشور واگذار می شود و متقاضیان تا پایان آذر فرصت دارند برای دریافت آن در ادارات مربوطه ثبت نام کنند.
وی با بیان اینکه اعتبار این کارت ها تا پایان سال است، گفت: کارت های اعتباری خرید کالا فرهنگیان را بانک ملی صادر می کند و کارمزد تسهیلات این کارت هم 12 درصد است.
پوررضا خاطرنشان کرد: بر اساس هماهنگی های انجام شده، کارت مرابحه بانکی ملی نیز برای فرهنگیان کشور صادر می شود که مبلغ آن 100 میلیون تا 500 میلیون ریال با سود 18 درصد است.
معاون بیمه معلم کشور خبر داد: پایین بودن ضریب بیمه در کشور
کامبیز حاجی میر آقا امروز در گردهمائی روسای ادارات تعاون نواحی آموزش و پرورش مازندران که در نوشهر برگزار شد، با اشاره به اهمیت بیمه معلم در جهت رفاه حال فرهنگیان از پایین بودن ضریب بیمه در کشور ما نسبت به کشورهای پیشرفته خبر داد و اظهار کرد: در بیمه معلم سعی بر این بوده است تا اولویت ها و برنامه ریزی ها بر اساس نیاز مشتریان انجام شود.
وی با بیان اینکه یکی از اصلی ترین مشتریان ما معلمان هستند، گفت: مدل، شیوه و اجرای بیمه بر اساس نیاز مشتریان تغییر می یابد و با در نظر گرفتن سرعت و سهولت در کار به نیاز مشتریان نیز پاسخ داده می شود.
معاون و قائم مقام شرکت بیمه معلم کشور با بیان اینکه بیمه معلم متعلق به قشر فرهنگیان است، افزود: حدود 65 درصد سهام این شرکت متعلق به فرهنگیان است و تا جایی که در توان ما باشد در جهت رفاه حال آنان تلاش می شود.
حاجی میرآقا با اشاره به پایین بودن ضریب بیمه در کشور ما گفت: بیمه در کشور ما از جایگاه کمتری برخوردار است و باید به امر فرهنگ سازی در این زمینه توجه بیشتری صورت گیرد که در این میان بخشی وظیفه ما و بخشی دیگر به دولت و نظام بر می‌گردد.
وی با بیان اینکه اگر فرهنگ سازی در زیر ساخت انجام شود ماندگارتر است، تصریح کرد: تاثیر و ماندگاری اهمیت بیمه زمانی که معلم در سر کلاس برای دانش آموزان تبیین کند بسیار ماندگارتر از زمانی است که خود شرکت بیمه بخواهد با بیلبورد و تبلیغات محیطی تاثیر گذار باشد.
معاون شرکت بیمه معلم کشور از این بیمه به عنوان عصای دست فرهنگیان یاد کرد و گفت: اینکه در پایه ابتدایی در یکی از دروس به امر بیمه اختصاص یافته است گام مهمی است که برای شروع مناسب تلقی می شود.
حاجی میر آقا با بیان اینکه بیمه باعث افزایش ارزش افزوده ملی می‌شود، خاطر نشان کرد: با فرهنگ سازی مناسب می توان بر روی ذهن فرزندان و جامعه هدف تاثیر گذاشت.
وی با اشاره به اینکه در کشور ما به بیمه تنها به عنوان یکی کالای لوکس نگریسته می شود نه یکی امر ضروری، گفت: ضریب بیمه در کشور ما زیر 4 است در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته 10 بوده و حتی در کشورهای خاورمیانه که به لحاظ اقتصادی هم پایه کشور ایران هستند به 6 می رسد که باید در این زمینه بیشتر کار شود.
معاون شرکت بیمه معلم کشور در ادامه به مقایسه آماری تعداد بیمه‌های آتش سوزی صادر شده اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال 95 تاکنون 1841بیمه نامه آتش سوزی در مازندران برای فرهنگیان صادر شده است که این رقم در مدت مشابه سال قبل 3471مورد بوده است که نشان دهنده کاهش صدور بیمه نامه آتش سوزی است.
انتهای پیام/
کد:94108

۹۵/۰۸/۲۷
۱۴:۱۴

خرید تلفنی بیمه نامه اربعین از بیمه ملت

اقتصادتهران: شرکت بیمه ملت، امکان خرید تلفنی بیمه نامه حوادث زائران اربعین حسینی (ع) را فراهم کرده است.
تمامی مشترکین همراه اول می توانند با شماره گیری کد دستوری #1*707* و وارد کردن کد ملی خود یا هر یک از اعضای خانواده، طرح بیمه حوادث زایرین کربلا ویژه اربعین را به مدت 30 روز از تاریخ صدور بیمه نامه خریداری کنند.
این بیمه نامه مخصوص مسیر مرزهای جمهوری اسلامی ایران تا شهرهای کربلا، کاظمین و نجف (به استثناء سامرا) بوده و پوشش های این بیمه نامه به این شرح است:
– سرمایه فوت بر اثر حادثه: 500 میلیون ریال
– سرمایه نقص عضو و از کار افتادگی دائم: 500 میلیون ریال
– جبران هزینه های پزشکی ناشی از حادثه: 50 میلیون ریال
– حوادث تروریستی تحت پوشش است.

۹۵/۰۸/۲۹
۰۰:۵۸

خدمات رسانی بیمه «ما» به زائران اربعین حسینی

اقتصادتهران: بیمه «ما» در راستای ارج نهادن و خدمات رسانی مناسب و شایسته به زائران و توجه به اصل مشتری مداری با حضور در مرزهای خروجی کشور به زائران اربعین حسینی خدمات رسانی و از آنان پذیرائی کرد.
به گزارش روابط عمومی بیمه «ما»، این شرکت به منظور تکریم و رفاه حال عزاداران حسینی اقدام به برپایی ایستگاه ‌های صلواتی و استقبال و پذیرائی از زائران و استقرار تیم‌های خسارت سیار خود در مکان‌های پر تردد و ورودی مرزهای مهران، چذابه و شلمچه کرد.
بر اساس این گزارش، کارشناسان مستقر در مرز مهران بیمه «ما» مقدم زائران را گرامی داشتند. همچنین تیم های خسارت سیار این شر کت با توجه به حجم گسترده ترافیک و به منظور رفاه حال بیمه‌گذاران عزیز در معابر شهری و برون شهری استان ایلام حضور داشته و به مردم در اسرع وقت خدمت رسانی کردند تا در جهت ارائه خدمات بیمه گری و در دسترس بودن مشتریان به وظایف خود عمل نمایند.
گفتنی است ایستگاه صلواتی و تیم های خسارت سیار بیمه «ما» در منطقه مرزی مهران از نخستین روز برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی برپا شده است و تا دو روز پس از برپایی مراسم اربعین، پذیرای زائران خواهد بود.

۹۵/۰۸/۲۹
۱۱:۰۹

مدیرعامل بیمه رازی عضو شورای مرکزی کمیته ایرانی ICC شد

اکوفارس: در یک رقابت نفس‌گیر که در آن افرادی از سازمان‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی حاضر بودند و می‌خواستند عضو شورای مرکزی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی شوند، دکتر یونس مظلومی مدیرعامل بیمه رازی توانست آرای کافی برای عضویت در شورای مرکزی این نهاد بسیار مهم را به دست آورد.

به گزارش اکوفارس بهن قل از پایگاه خبری اخبار بانک، مظلومی هنگام معرفی بیمه رازی و کارنامه خودش به عنوان مدیرعامل این شرکت گفت: بیمه رازی نخستین شرکت بیمه‌ای در تاریخ صنعت بیمه است که توانست با کامیابی از مراکز معتبر بین‌المللی رتبه اعتباری بین‌المللی اخذ کند. رتبه بیمه رازی در ایران A+ و در سطح بین‌الملل نیز B+‌ است. 
مظلومی ادامه داد: با توجه به اعتباری که بیمه رازی در میان نهادهای معتبر دارد بارها در همایش‌های بین‌المللی حاضر شده و صنعت بیمه ایران را معرفی کرده است. 
او گفت که حضور بیمه رازی در شورای مرکزی کمیته ایرانی می‌تواند به ارتقای فعالیت‌های بیمه‌ای به عنوان یک فعالیت کارآمد در بازار سرمایه و اطمینان‌بخش به آینده بسیار مفید باشد مهم‌ترین هدف اتاق بازرگانی بین‌المللی، توسعه تجارت برای دستیابی به رشد اقتصاد جهانی و به ارمغان آوردن صلح و رفاه است. 
این سازمان در تلاش است تا با کاهش موانع، تجارت و سرمایه‌گذاری بین‌المللی را تحریک کند تا زمینه مناسبی برای اشتغالزایی و رشد اقتصادی فراهم شود. ICC برای بنگاه‌ها موقعیتی ایده‌آل فراهم می‌آورد تا ضمن فائق آمدن بر چالش‌های کسب و کار، ‌فرصت فعالیت در اقتصاد همگرای جهانی را بیابند. یکی از فرصت‌های محوری ICC تدوین مقررات، راهنماها و کدهای بین‌المللی به منظور تسهیل کسب و کار است که آنها را با همکاری اعضا به وجود آورده و دراختیار مصرف‌کنندگان (نظام‌های بانکی و...) قرار می‌دهد. برخی از این مقررات عبارتند از: اعتبارات اسنادی، اینکوترمز، ضمانت‌نامه‌های عندالمطالبه، فرم نمونه قراردادها و... همچنینسیاست‌های کلان بازرگانی مورد نظر بخش خصوصی را تدوین و به سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌ها پیشنهاد می‌کند و بالاخره این اتاق بزرگ‌ترین نظام داوری تجاری دنیا را به منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی بین‌المللی اداره می‌کند. 
علی‌رغم افزایش محدودیت‌های تجاری طی سال‌های گذشته،‌کمیته ایرانیهمچنان فعال‌ترین کمیته ملی اتاق بازرگانی بین‌المللی در منطقه است و می‌دانیم که ICC به عنوان نماینده بخش خصوصی در مجامع بین‌المللی جهان ایفای نقش می‌کند و با بیش از ۹۰درصد سابقه فعالیت، مرجعی مناسب برای حضور فعال‌تر ایران در صحنه بازرگانی بین‌المللی است. از آنجایی که ICC همراه با WTO آزادسازی بازرگانی در کشورها را پیگیری می‌نماید، در طول سال‌های اخیر گسترده‌ترین تلاش را در جلوگیری از حمایت‌گرایی دولت‌ها به ویژه پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸اعمال داشته تا منافع بلندمدت بخش خصوصی را در جهان حفظ کند.
      

۹۵/۰۸/۲۷
۲۰:۰۷

فعالیت های پژوهشکده بیمه تشریح شد

بانک و بیمه: امیر صفری رییس پژوهشکده بیمه که در جلسه شورای عمومی سندیکای بیمه گران سخن می گفت با بیان اینکه این مجموعه خروجی های متفاوتی دارد به تشریح فعالیت های بخش های آموزشی و پژوهشی پژوهشکده بیمه پرداخت.

به گزارش بانک و بیمه ( bima.ir )، صفری در توضیح فعالیت های پژوهشی پژوهشکده بیمه گفت: فعالیت های پژوهشی را به سه شکل انجام می دهیم.
اول طرح های پژوهشی که به سفارش بیمه مرکزی انجام می شود. دوم طرح هایی که برای توسعه صنعت بیمه انجام می دهیم و سوم طرح هایی که به سفارش شرکتهای بیمه انجام می شود.
امیر صفری در خصوص برنامه های آموزشی پژوهشکده بیمه گفت: در بخش آموزش هم یک سری کلاس آموزشی بصورت مستمر برگزار می کنیم . در این خصوص برنامه سالانه کلاس ها را برای شرکت ها ارسال می کنیم و در صورت تمایل شرکت می کنند.
وی افزود: علاوه بر این برنامه هایی برای آموزش مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت های بیمه ای داریم که در این رابطه مذاکراتی با دانشگاههای داخلی و خارجی از جمله دانشگاه تهران ، دانشگاه لایپزیک آلمان و دانشگاه سیتی انگلستان انجام شده است.
رییس پژوهشکده بیمه با اشاره به فرصت همایش بیمه و توسعه و حضور بیش از 2هزار فعال صنعت بیمه و دانشگاهیان مرتبط با بیمه های بازرگانی در این گردهمایی ، گفت: تاکنون حدود 130 مقاله داخلی و خارجی برای همایش بین المللی بیمه و توسعه دریافت شده است.
صفری در پایان گزارش خود تاکید کرد همایش بیمه و توسعه که سیزدهم آذرماه آینده برگزار می شود محلی مناسب برای بیان خواسته های فعالان صنعت بیمه است و تجارب سالهای گذشته نشان می دهد که فرصتی مغتنم برای بیان مطالبات است.

۹۵/۰۸/۲۷
۱۴:۱۴

اعزام تیم های ویژه خسارت سیار بیمه ایران به غرب کشور

15 تیم خسارت سیار با هدف ارایه خدمات بهتر و فوری به زایران کربلای معلی در ایام اربعین حسینی امروز (چهارشنبه) از تهران عازم استان های مرزی غرب کشور شدند.

 15 تیم خسارت سیار با هدف ارایه خدمات بهتر و فوری به زایران کربلای معلی در ایام اربعین حسینی امروز (چهارشنبه) از تهران عازم استان های مرزی غرب کشور شدند.
به گزارش بیمه ایران، مدیرعامل بیمه ایران در این ارتباط گفت: با توجه به حضور میلیونی هموطنان زایر عتبات عالیات در راهپیمایی اربعین حسینی و لزوم خدمات رسانی گسترده و فوری به مردم در مسیرهای منتهی به نقاط صفر مرزی، بیمه ایران نیز تیم های خسارت سیار خود را از تهران به چهار استان همدان ، کرمانشاه ، ایلام و خوزستان اعزام کرد تا به کمک همکاران خود در شعب این استان ها در محل وقوع حوادث رانندگی حضور پیدا کنند.
محسن پورکیانی با اشاره به اینکه خودروهای خسارت سیار بیمه ایران در مسیرهای منتهی به نقاط مرزی مهران ، شلمچه و چذابه در حال تردد خواهند بود، افزود: در مجموع 80 نفر از همکاران بیمه ایران در این طرح حضور دارند و با اختیارات ویژه در محل وقوع حوادث احتمالی مراحل تشکیل پرونده، ارزیابی و پرداخت خسارت را انجام می دهند.
مدیرعامل بیمه ایران مدت اجرای این طرح را تا سه روز پس از پایان مراسم اربعین حسینی اعلام کرد و گفت: مهمترین ویژگی این طرح، برداشتن سقف محدودیت پرداخت خسارت سیار است.
عباسعلی فراشیانی مدیر بیمه های اتومبیل بیمه ایران نیز با اعلام اینکه 15 گروه خسارت سیار در مسیرهای تردد کاروان های اعزامی و راهپیمایان اربعین حسینی تردد خواهند داشت، گفت: بر اساس آمار حوادث از سه استان غربی کشور، تا کنون 243 فقره اعلام خسارت مالی داشته ایم که بر اساس آن مبلغی حدود پنج میلیارد ریال خسارت به حادثه دیدگان پرداخت شده است.
به گزارش ایرنا، پیش بینی شده است امسال حدود سه میلیون نفر از هموطنان در مراسم عزاداری اربعین حسینی عازم کربلا شوند.

منابع دیگر:
 • اقتصاد تهران
۹۵/۰۸/۲۸
۱۱:۴۰

بررسی عملکرد شش ماهه بیمه دی

بانكداري ايراني - بیمه دی ، نتیجه عملکرد شش ماهه ابتدای سال 95 را منتشر کرده و نشان داد که در این دوره 19 درصد نسبت به دوره مشابه در سال قبل رشد داشته است.

 بانكداري ايراني - بیمه دی ،  نتیجه عملکرد شش  ماهه ابتدای سال 95 را منتشر  کرده و نشان داد که در این دوره 19 درصد نسبت به دوره مشابه در سال قبل رشد داشته است. 
به گزارش بانکداری ایرانی ، تولید حق بیمه شرکت بیمه دی با رشد 108 درصدی رو برو شده و از رقم 1.348.379 میلیون ریال در شش ماهه منتهی به 31 شهریور ماه  سال 94 به رقم 2.808.796 میلیون ریال در شش ماهه منتهی به 31 شهریور ماه سال 95 رسید که نشان از کسب سهمیه بازار بیشتر دارد. زیرا سهمیه این شرکت که در سال گذشته زیر 2 درصد و 1.39 درصد بوده در سال جاری به 2.3 درصد رسیده است که نشان از  کسب بازار بیشتر است. 
بر اساس این گزارش درآمد حق بیمه شرکت در این دوره به ر قم 2.101.301 میلیون ریال رسید که نسبت به دوره مشابه در سال قبل با مبلغ 1.340.048 میلیون ریال بیش از 57 درصد رشد داشته است. 
سود خالص شرکت بیمه به مبلغ 189.737 میلیون ریال رسید که این سرفصل نیز در شش ماه ابتدای سال 95 نسبت به دوره مشابه در سال قبل با رقم 160.801 میلیون ریال بیش از 18 درصد رشد داشته است. 
بیمه دی با 250 میلیارد تومان سرمایه در این دوره 76 ریال سود ساخته  که با رقم 64 ریال در سال 94 نزدیک به 20 درصد در سود اوری رشد داشته است .
در این دوره بیمه دی بدهی خود به بیمه گذاران را 12 درصد کاهش داده و به رقم 264.360 میلیون ریال رساند . در مقابل سرمایه گذاری بلند مدت بیمه دی با رشدی قابل توجه 257 درصدی روبرو شده و به ق 218.198 میلیون ریال رسید. 

۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۰۱

حمایت تمام قد رییس کل بیمه مرکزی از رقابت در صنعت بیمه

بانكداري ايراني - همه ساله برای گرامیداشت مراسم اربعین سیدالشهدا میلیون ها زائر به عراق سفر کرده و در این آیین بزرگ شرکت می کنند . اما به دلیل اینکه در هر سفری خطرات زیادی همچون تصادف ، بیماری و غیره وجود دارد ؛ بیمه زائران نقش مهمی پیدا می کند.

 بانكداري ايراني -   همه ساله برای  گرامیداشت مراسم اربعین سیدالشهدا میلیون ها زائر به  عراق سفر کرده و در این  آیین  بزرگ شرکت می کنند . اما  به دلیل اینکه در هر سفری خطرات زیادی همچون تصادف ، بیماری  و غیره  وجود دارد ؛ بیمه زائران نقش مهمی پیدا می کند. 
به گزارش  بانكداري ايراني ،  در  هفته های قبل از  شروع عزیمت زائران به عراق،  موضوع بیمه زائران مطرح  شد و اخباری که منتشر می شد که  حاکی از  انحصار بیمه زائران بود اما  پس از اغزا بیمه زائران ، مشخص شد که این  جو سازی علیه شرکت خاصی بود، تا مفهوم رقابت در این صنعت را مخدوش نشان دهند.  در واقع طی نظرخواهی از شرکتهای بیمه گری، یکی از شرکت ها نرخ مناسبی اعلام کرده و برنده این  بازار شده است و مهمتر اینکه انحصاری در کار نبوده و دیگر شرکت ها نیز در حال حاضر در این فضا مشغول به کار هستند چون بیمه سفرهای خارجی  با این مساله به مخاطره نیافتاده و می توانند علاوه بر بیمه دانا انها نیز مسافران را بیمه کنند. 
در همین رابطه ،  رییس کل بیمه مرکزی نیز اصرار داشت که انحصاری برای بیمه زائران وجود ندارد و  در آخرین تحول دفاع تمام قدی از بیمه دانا کرده و نشان داده که موضوع رقابت بوده و انحصاری در کار نبوده است .  همتی گفته بود که ستاد اربعین در این مدت نرخ‌های گوناگونی را از شرکت‌های گوناگون بیمه گرفت و در نهایت به این نتیجه رسید که بیمه دانا نرخ‌های قابل قبول‌تری نسبت به سایر بیمه‌ها دارد و این موضوع به بیمه دانا اعلام شد.همتی با بیان این که از بیمه‌های دیگر نیز نرخ گرفتند اما به دلیل این که باید نرخ‌ها متمرکز می‌شد در نهایت بیمه دانا انتخاب شد، افزود: هر چه عدد بزرگ‌تر باشد می‌توان نرخ‌ها را پایین‌تر آورد و در نهایت نرخی که اعلام شد برای هر فرد حدود ۱۸ هزار تومان تعیین شد، البته نرخ ۲۵ هزار تومان اعلام شد که ۷ هزار تومان آن مربوط به فعالیت‌های هلال احمر در اربعین است.
مدیرعامل بیمه مرکزی با بیان این که در اربعین برای هر درمان ۲ هزار دلار پوشش دارند تصریح کرد: زوار تا ۳ ماه پس از بازگشت‌شان از کربلا پوشش حوادث خواهند داشت و اتفاقات و بیماری‌های ناشی از مشکلات سفر تحت پوشش بیمه قرار دارد و در صورتی که اتفاقی برای‌شان رخ دهد پوشش کامل بیمه ای خواهند داشت. وی خاطر نشان کرد: با بیمه دانا هیچ کس دغدغه پوشش بیمه نخواهند داشت.
اما موضوع به این جا ختم نشده و شرکت هایی  که تمایل داشتند که در بیمه زائران شرکت کنند در حال حاضر در مراحل مختلف سفر چه در عراق و جه در ایران فعال هستند. به عنوان نمونه بیمه  رازی در حال حاضر به فروش بیمه نامه برای زائران اقدام می‌کند و یا بیمه ایران برای پرداخت خسارت به شهروندان ایرانی پرداخت خسارت سیار به سمت مرز های ایران و عراق اعزام کرده است. 

۹۵/۰۸/۲۹
۰۹:۴۳

رشد 50 درصدی سود بیمه سرمد طی شش ماه

بانكداري ايراني -بیمه سرمد گزارش شش ماهه ابتدای سال 95 را منتشر کرد و در این گزارش اعلام کرده که 50 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است .

 بانكداري ايراني -بیمه سرمد گزارش شش ماهه ابتدای سال 95 را منتشر کرد و در این گزارش اعلام کرده  که 50 درصد  نسبت به سال قبل رشد داشته است . 
به گزارش بانکداری ایرانی ، سود انباشته بیمه سرمد در شش ماهه منتهی به شهریور  95 با رشد 137 درصدی روبرو شده و از رقم 57.504 میلیون ریال به رقم  136.417 میلیون ریال  رسید که رشدی قابل توجهی است .
بیمه سرمد در سال 95 توانست 728.087 میلیون ریال حق بیمه بفروشد که نسبت به دوره مشابه در سال قبل با رقم 442.739 میلیون ریال  بیش از 64 درصد رشد  را تجربه کرده است که بر اساس آن درآمد حق بیمه شرکت از رقم 380.661 میلیون ریال به رقم 695.761 میلیون ریال رسید که رشدی 83 درصدی را ثبت کرده است . 
همچنین طبق آمار بیمه مرکزی ،  بیمه سرمد در 5 ماهه ابتدای سال ، 353 هزار و 203  مورد فروش حق بیمه داده که نسبت به سال 94 رشد 752 درصدی  داشته و  سهم بازار خود را به رقم 1.71 درصد رسانده است . حال انکه خسارت پرداختی این شرکت رشد 36 درصدی داشته و به رقم 231.799 میلیون ریال رسیده است .
بر اساس ترازنامه بیمه سرمد ، بدهی این شرکت در شش ماه ابتدای سال جاری به بیمه گذاران  117 درصد رشد داشته  و به رقم 18.110 میلیون ریال رسیده و در مقابل  بدهی به بیمه گران  14 درصد کاهش داشته و از رقم 150.666 میلیون ریال به رقم 129.107 میلیون ریال رسید . 
موجودی نقد شرکت نیز رشدی 46 درصدی را تجربه کرده و در کنار آن سارمایه گذاری بیمه سرمد با رشد 11 درصدی به رقم 1.168.238 میلیون ریال رسید . 
گفتنی است که  از سال 92 پذیره نویسی بیمه سرمد اغاز شده و در حال حاضر این شرکت در بازار فرابورس مورد دادو ستد قرار می گیرد . علی رضا هادی، مدیر عامل قبلی   در 24 مهر ماه سال جاری استعفا کرده و در حال حاضر پرویز مقدسی  به عنوان سرپرست بیمه سرمد انتخاب شده است. 

۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۳۰

بررسی وضعیت عملکردی شرکت بیمه البرز

بانكداري ايراني - بیمه البرز در ماههای اخیر توانست به توفیقاتی دست یابد که این شرکت قدیمی بیمه گری را همچنان در رده‌های نخست ثابت نگهدارد.

بانكداري ايراني -   بیمه البرز در  ماههای اخیر توانست به توفیقاتی دست یابد که این شرکت قدیمی بیمه گری را  همچنان در رده‌های نخست  ثابت نگهدارد. 
به گزارش بانکداری ایرانی ، شرکت بیمه گری البرز در هفته جاری به عنوان  پیشروترین شرکت در حوزه انفورماتیک شد. بر اساس رتبه بندي انفورماتيك شركت‌هاي بيمه كه از سوي بيمه مركزي انجام شد، بيمه البرز با كسب امتياز ۸۰.۳۳ از ۱۰۰ امتياز،‌ توانست رتبه اول انفورماتيك را در بين ۲۴ شركت بيمه فعال در صنعت بيمه به خود اختصاص دهد. بيمه البرز در شاخص خدمات الكترونيك و پرتال با كسب ۸۵ امتياز در صدر شركت‌هاي بيمه و ۲۳ امتياز بيشتر از ميانگين صنعت بيمه كسب كرده است.
همچنين اين شركت در شاخص بهره‌برداري از سنهاب امتياز كامل را به دست آورده است و پنج درصد بالاتر از ميانگين صنعت بيمه قرار دارد.در شاخص نرم‌افزارهاي پشتيباني و ستادي نيز بيمه البرز با كسب ۹۰ امتياز در صدر شركت هاي بيمه قرار دارد و ۲۴ امتياز بيش از ميانگين صنعت بيمه كسب كرده است.
شرکت بیمه البرز در سالهای  91 تا 94 سطح توانگری   127.5 را دارا بوده و  مانند همیشه در سطح یک توانگری قرار گرفته است. همچنین  بیمه البرز در 5  ماه بر اساس گزارش بیمه مرکزی 60.201.769 میلیون  ریال حق بیمه تولید کرد  که از سهم بازار این شرکت را به 6.28 درصد رسانده است .
بیمه البرز که برای سال 95 پیش بینی کرده است که بیش از 139 ریال سود محقق خواهد کرد ، توانست در سه ماه ابتدای سال با 37 ریال سود  حدود   27 درصد  آن را پوشش  دهد . همچنین این شرکت در شش ماه توانست با 71 ریال سود بیش از 51 درصد آن را پوشش دهد که این نشان از برنامه ریزی درست شرکت برای دست یابی به  اهداف شرکت است.
این در حالی است که سود عملیاتی شرکت  رشد 53 درصدی داشته و توانست از 135 ریال سود سالانه بیش از 71 ریال را محقق کند. بیمه البرز در شش ماه منتهی به 31 شهریور از محل فروش بیمه  حدود 8.657.219 میلیون ریال درآمد کسب کرده که معادل 50 درصد پیش بینی سالیانه بود. 

۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۲۸

بیمه ملت در بالاترین سطح توانگری مالی

شرکت بیمه «ملت» برای چهارمین سال متوالی در سطح یک توانگری مالی با نسبت بیش از 200 درصد قرار گرفت.

 شرکت بیمه «ملت» برای چهارمین سال متوالی در سطح یک توانگری مالی با نسبت بیش از 200 درصد قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، طبق ارزیابی صورت‌های مالی مصوب سال۹۴ شرکت بیمه ملت توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ این شرکت موفق به کسب سطح 1 توانگری موسسات مالی بیمه با نسبت توانگری 232 درصد گردیده است .
بر اساس این گزارش، بیمه «ملت» از ابتدای اجرائی شدن آئین نامه شماره 69 شورای عالی بیمه تاکنون، با تکیه بر فناوری اطلاعات، مدیریت صحیح ریسک و منابع، نیروی انسانی متخصص، توجه به اصول مشتری مداری و نیز رعایت آئین نامه و مصوبات شورای عالی بیمه موفق به حفظ سطح یک توانگری مالی خود در صنعت بیمه شده است. 
لازم بذکر است بنابر آئین نامه شماره 69 شورالی عالی بیمه توانگری مالی موسسات بیمه دارای 5 سطح است که سطح 1 بالاترین سطح توانگری مالی بیمه گر به شمار می آید و مبنای محاسبات توانگری، اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده مصوب مجامع عمومی موسسات بیمه، مفاد آئین‌نامه 69 و تعیین ریسک‌هایی است که وضعیت مالی آنها را تهدید می‌کند.

منابع دیگر:
 • اخبار بانک
 • دنیای بانک
 • شما نیوز
 • عصر بانک
 • نیوزبانک
 • بنکر
 • اقتصاد امروز
 • پیام امروز
 • اکو ویژن
 • عصر اعتبار
 • 55 آنلاین
 • پول نیوز
 • خرد و کلان
 • پولی مالی
۹۵/۰۸/۲۹
۱۲:۱۶

پیام تبریک مدیر عامل شرکت بیمه سینا به مناسبت سالروز تاسیس

فرا رسیدن سالروز بیمه سینا را به تمامی همکارانم، نمایندگان، بیمه گذاران و خانواده ایشان تبریک عرض می نمایم.

پول‌نیوز - امین شیرکانی مدیر عامل شرکت بیمه سینادر پیامی چهاردهمین سالروز تاسیس این شرکت را تبریک گفت.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، متن پیام به این شرح است:
فرا رسیدن سالروز بیمه سینا را به تمامی همکارانم، نمایندگان، بیمه گذاران و خانواده ایشان تبریک عرض می نمایم.
خداوند متعال را شاکرم که با سیزده سال تجربه و به کار گیری دانش روز، چهاردهمین سال را آغاز می کنیم، امیدوارم باارتقا مهارت و دانش خود در توسعه کمی و کیفی بیمه سینا کوشا باشیم.
به امید موفقیت روزافزون برای همه اعضا بیمه سینا

۹۵/۰۸/۲۹
۱۳:۰۷

جایگزینی سود بیمه شخص ثالث به جای مالیات ارزش افزوده؟!

در طرح توسعه نظام بیمه ای کشور، حذف مشمولیت صنعت بیمه از مالیات بر ارزش افزوده مورد تاکید قرار گرفته و پیشنهاد تازه ای به جای آن مطرح شده است.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، در این طرح که توسط پژوهشکده بیمه و به سفارش بیمه مرکزی انجام شده، آمده که با توجه به تجارب بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه مبنی بر عدم اخذ مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه و مباحث نظری، معافیت دائمی صنعت بیمه از این مالیات مورد توصیه جدی است.
با این حال، اشاره شده که با توجه به اخذ عوارض گوناگون از برخی رشته های زیان ده بیمه در کشور که با اصول تئوریک و تجارب جهانی در تعارض است، پیشنهاد می شود اخذ هرگونه عوارض از صنعت بیمه بازرگانی در سطح ملی و محلی ممنوع شود.
اما طبیعی است که دریافت مالیات و عوارض از صنعت بیمه، محل درآمدی برای دولت است، پس با حذف آن باید به دنبال منابع جایگزینی بود.
این طرح پیشنهاد داده در صورت نیاز جدی به تامین مالی از صنعت بیمه و عدم سیاست تقویت این صنعت، درصدی از سود شرکت ها در رشته شخص ثالث به عنوان عوارض این رشته، علاوه بر مالیات بر سود عادی که از شرکت های بازرگانی اخذ می شود، از شرکت ها اخذ شده و حسب صلاح دید قانون گذار تخصیص یابد.
http://khordokalan.ir/?p=4949

۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۱۳

بیمه های مناطق آزاد ناتوان در دستیابی به اهداف تاسیس/مناطق آزادی های در یک قدمی ماندن یا رفتن

گروه سایبان - بیمه های مناطق آزاد در جذب سرمایه گذار خارجی، جذب پرتفوی بیمه ای خارجی و حتی توسعه دامنه فعالیت یا گسترش کمی و کیفی شرکت خود ناتوان بوده اند و مجموع این عوامل، وضعیت نسبتا نامناسب این شرکت ها، عدم دستیابی به اهداف نهاد ناظر از تاسیس شرکت های بیمه در مناطق آزاد، لزوم اتخاذ تصمیم جدی در خصوص تعیین تکلیف این شرکت ها را گوشزد می کند.
به گزارش پایگاه خبری رازپول،دولت‌ها با هدف تسهیل و توسعه صادرات و جذب سرمایه های خارجی، مناطق خاصی از کشور را که پتانسیل بیشتری برای تعامل با اقتصاد آزاد بین‌المللی دارند را به عنوان منطقه آزاد معرفی می‌نمایند و برای تسهیل در دستیابی به این اهداف، بسیاری از قوانین و مقررات سرزمین اصلی را در چارچوب قوانین مناطق آزاد، حذف نموده و آزادی عمل بسیاری در مقررات گذاری و شیوه اداره این مناطق اعطا می‌کنند. اعطای مجوز تاسیس شرکت های بیمه در مناطق آزاد ایران نیز، با هدف جذب سرمایه گذاری‌های خارجی و صدور خدمات بیمه ای با تصویب قانون مربوطه در سال 1379 آغاز شد و شرکت های بیمه امید و حافظ به عنوان اولین دریافت‌کنندگان مجوز تأسیس شرکت های بیمه مناطق آزاد کشور، در سال 1383 شروع به فعالیت نمودند. پس از آن نیز تعدادی از سرمایه‌گذاران، مجوز ‌ایجاد شرکت‌های بیمه در مناطق آزاد را دریافت کرده‌ و در فضایی که تا حدودی متفاوت از فضای صنعت بیمه کشور است در حال رقابت هستند.
صنعت‌بیمه‌کشور‌ برای‌ ارایه‌خدمات‌ به‌بیمه‌گذاران،‌ همواره‌سعی‌ در‌برقراری‌شبکه‌ گسترده‌منسجم‌ و‌ توانمند‌ در‌ همه‌ مناطق‌ آزاد‌تجاری-‌صنعتی‌و‌ ویژه‌ اقتصادی‌ کشور‌ داشته‌است. از‌جمله عوامل‌موثر‌ در‌ تاسیس‌شرکتهای‌ بیمه‌در‌ مناطق‌ٓازاد،‌نیاز‌ مبرم‌ بازار‌ تقاضا‌ در‌ایران‌ و‌به‌ ویژ‌ه در‌مناطق ٓازاد‌تجاری‌ و‌ صنعتی‌ و‌مناطق‌ ویژه‌ اقتصادی‌ به‌خدمات‌کیفی بیمه‌است. این‌شرکت‌ها با ا‌ستفاده‌ از‌ تجربه‌کارشناسان‌ مجرب‌صنعت‌ بیمه‌کشور‌ و‌همکاری‌نزدیک‌ با‌بزرگتر‌ین‌بازارهای‌جهانی‌بیمه‌که‌در‌ مناطق‌ ازاد‌ همجوار‌ مناطق‌ ازاد‌ایران‌ حضور‌ دارند،‌قادرند‌ کمک‌ ارزنده ای‌ در‌ارزیابی‌و‌انتقال ریسک‌و‌توزیع‌ مجدد جهانی‌ آن‌در‌ راستای‌ حفظ و‌حراست‌ از‌سرمایه‌های‌ موجود‌ و‌سرمایه گذاری های‌ آینده‌ در‌ مناطق‌ٓازاد‌ صنعتی‌و‌مناطق‌ویژه‌اقتصادی‌کشور‌ کنند .
شرکت‌های‌ بیمه‌فعال‌ در‌مناطق‌ آزاد‌ایران،‌به‌سه‌گروه‌طبقه‌بندی‌می‌شوند‌ که‌شامل‌شرکتهای‌بیمه مستقیم،‌شرکتهای‌بیمه‌ متقابل‌و‌ شرکت‌های‌ بیمه‌اتکایی‌هستند‌ که‌ ماهیت‌ کار‌این‌ سه‌نوع‌موسسه‌با‌هم متفاوت ‌است ‌در ‌مجموع، ‌تاکنون ‌6 ‌شرکت ‌بیمه‌ای ‌در ‌مناطق ‌ازاد ‌کشور ‌به ‌ثبت ‌رسیده ‌اند ‌.
‌شرکت‌ سهامی‌ بیمه‌امید‌ اولین‌ شرکت‌ بیمه‌ای‌ تاسیس‌شده‌ در‌مناطق‌ ازاد‌ است‌که در‌تاریخ‌ 12 اردیبهشت 83 فعالیت‌ خود‌را‌ در‌تمامی‌ رشته‌های‌ بیمه‌ای‌ اغاز‌کرده‌است.‌ پس‌ از آن‌شرکت‌سهامی‌بیمه‌ حافظ‌در‌تاریخ 13 خرداد 83 تاسیس‌شده‌است‌ که‌ آن‌هم‌در‌تمامی‌ رشته‌های‌ بیمه‌ای‌ فعالیت‌می‌کند‌.‌
شرکت‌سهامی‌ بیمه‌ اسماری‌جدیدترین‌ شرکت‌ بیمه‌مستقیم‌تاسیس‌شده‌در‌مناطق‌ ازاد‌است‌که‌ در‌سال ‌1391کار‌خود‌ را‌ٓاغاز‌ کرده‌ و‌ در‌تمامی‌ رشته‌های‌ بیمه‌ای‌ در‌مناطق‌ ازاد‌ و‌ ویژه‌اقتصادی‌ فعالیت‌می‌کند.‌
شرکت‌سهامی‌بیمه‌ متقابل‌کیش،‌در‌سال‌1390و‌ شرکت‌سهامی‌بیمه‌متقابل‌اطمینان‌ متحد‌قشم‌هم‌در‌ سال‌ 1391فعالیت‌ خود‌ را‌ اغاز‌ کرده‌اند‌ و‌در‌ رشته های‌غیر‌زندگی در‌مناطق‌ ازاد‌ و‌ ویژه‌اقتصادی‌فعالیت‌می‌کنند.
مقایسه پتانسیل ها و عملکرد شرکت های بیمه مناطق آزاد نشان می دهد که شرکت های بیمه مناطق آزاد، علیرغم سهولت بسیار بیشتر در فضای کسب و کار، برخورداری از انواع مزایا و معافیت های مالیاتی ویژه مناطق آزاد و آزادی عمل ناشی از آنها، نتوانسته اند از نظر عملکردی پیشتازی ملموسی نسبت به شرکت های سرزمین اصلی داشته باشند.
این شرکت ها در جذب سرمایه گذار خارجی، جذب پرتفوی بیمه ای خارجی و حتی توسعه دامنه فعالیت یا گسترش کمی و کیفی شرکت خود ناتوان بوده اند و مجموع این عوامل، وضعیت نسبتا نامناسب این شرکت ها، عدم دستیابی به اهداف نهاد ناظر از تاسیس شرکت های بیمه در مناطق آزاد، لزوم اتخاذ تصمیم جدی در خصوص تعیین تکلیف این شرکت ها را گوشزد می کند.
آسیب شناسی دقیق و تفصیلی این شرکت ها ، نسبت به شناسایی و رفع موانع توسعه آنها کمک می کند و الزامات رشد سریع آنها را فراهم خواهد کرد؛ در غیر این صورت و با ادامه روند کنونی، به نظر نمی رسد که شرکت های مذکور حداقل در برخی از اهداف تعریف شده برای آنان، موفقیتی کسب کنند. بر همین اساس پیشنهادات و راهکارهایی در قالب دو سناریوی مجزا مبنی بر «ادامه وضع موجود» یا «برچیدن نظام بیمه ای مناطق آزاد و انتقال شرکت های بیمه مناطق آزاد به سرزمین اصلی» در این طرح ارایه شده است.
- علل و اهداف تاسیس شرکت‌های بیمه مناطق آزاد:
اهداف توسعه‌ای و تسهیل فعالیت‌های بین‌المللی صنعت بیمه از طریق توسعه تعامل صنعت بیمه کشور با دنیای خارج و بهره مندی از مزایای آن مانند جذب سرمایه، تخصص و تجربه آموزشی دیگر کشورها از اهداف اصلی تأسیس این شرکت‌ها هستند؛ اما دلایل دیگری همچون مقابله با تحریم‌های بیمه ای، استفاده از ویژگی‌ها و مزایای خاص مناطق آزاد و فراهم ‌نبودن امکان تأسیس شرکت‌های بیمه خصوصی در سزمین اصلی به هنگام تصویب قانون مناطق آزاد نیز باعث استقبال سرمایه‌گذاران از تأسیس این شرکت‌ها شده است.
- مقایسه مزایا و عملکرد شرکت‌های بیمه مناطق آزاد با شرکت‌های بیمه در سرزمین اصلی:
مقایسه قانونی: آزادی عمل و شرایط فعالیت شرکت های بیمه در مناطق آزاد، بسیار بیشتر از سرزمین اصلی بوده و بر این مبنا، این شرکت ها باید پتانسیل بسیار بالاتری در عرصه رقابتی صنعت بیمه داشته باشند. از آن جمله می توان به سرمایه تاسیس بسیار پایین تر، ضوابط تاسیس ساده تر، عدم نیاز به تایید صلاحیت مدیران و رعایت الزامات توانگری مالی (تا سال 1394)، آزادی عمل در تعیین نوع شرکت بیمه (اعم از سهامی عام یا خاص یا تعاونی)، آزادی عمل کامل در جذب سرمایه گذار یا مدیران خارجی، آزادی عمل تقریبا کامل در اعطای نمایندگی (و با شرایط ساده تر برای نمایندگان)، نسبت کمتر برای واگذاری اتکایی اجباری و آزادی عمل بیشتر در مقررات سرمایه گذاری شرکت های بیمه مناطق آزاد اشاره کرد.
o مقایسه عملکرد: اندازه فعالیت کل شرکت های بیمه مناطق آزاد طی دوره مورد بررسی -1393-1387- حدود یک صدم فعالیت کل بازار بیمه کشور می باشد. روند رشد حق بیمه تولیدی مناطق آزاد بیشتر از کل کشور بوده است اما این تفاوت رشد، چندان محسوس نبوده و در مقایسه با پتانسیل های زیاد این شرکت ها، امیدوارکننده نیست.
o مقایسه پرداخت خسارت: تلاطم بیشتر روندهای پرداخت خسارت در مناطق آزاد در مقایسه با سرزمین اصلی، نشانگر آن است که شرکت های بیمه مناطق آزاد در کل، تبحر کمتری در مدیریت ریسک داشته و با توجه به اندازه ریسک های قبولی، در اندازه ای کوچکتر از مقیاس اقتصادی فعالیت دارند. در همین راستا، میانگین ضریب خسارت شرکت های بیمه مناطق آزاد کمتر از سرزمین اصلی بوده است که بخشی از ناکارآمدی ناشی از فعالیت در مقیاس غیراقتصادی این شرکت ها را جبران کرده است. بنابراین، مناسب است حداقل سازوکارهای مناسبی برای افزایش سرمایه این شرکت ها در طول زمان اتخاذ گردد.
o از منظر رشته ای، شرکت های مناطق آزاد بیش از 46 درصد از حق بیمه تولیدی رشته کشتی را به خود اختصاص داده اند که ناشی از حضور دو شرکت بیمه متقابل، رونق حمل و نقل دریایی در آن مناطق و حمایت دولت از آنها در مقابله با تحریم بوده است؛ لذا بر خلاف سایر رشته های بیمه ای، مناطق آزاد در توسعه بیمه های دریایی (کشتی) بسیار موفق بوده و ضریب خسارت بسیار پایینی نیز در قیاس با سرزمین اصلی داشته است.
- ضعف ها و نواقص شرکت‌های بیمه مناطق آزاد:
o ضعف‌ها و نواقص سازمانی: مانند رشد پایین شرکت ها نسبت به اهداف مورد انتظار و پتانسیل های موجود، ناتوانی در جذب سرمایه‌گذار خارجی، کمبود سرمایه انسانی متخصص بیمه ای و وجود دفاتر اصلی برخی از این شرکت‌ها در تهران علیرغم وجود دفاتر هماهنگی آن‌ها در مناطق آزاد که منطقا باید عکس این باشد؛
o ضعف‌ها و نواقص مالی: مانند کم بودن سرمایه؛ ناتوانی در پذیرش و نگهداری ریسک های بزرگ
o ضعف‌ها و نواقص ناشی از ضعف قانون: مانند امکان تحمیل به واگذاری اتکایی به سهامداران عمده بیمه ای، عدم امکان ارایه خدمات بیمه اشخاص در مناطق ویژه اقتصادی، عدم کاربرد بیمه نامه های صادره شرکت های مناطق آزاد در سرزمین اصلی (مانند صدور بیمه نامه برای وسایل نقلیه و اشخاصی که بین مناطق آزاد و سرزمین اصلی تردد می کنند) و کوچک مقیاس بودن شرکت های بیمه مناطق آزاد که مورد اخیر باعث کاهش اعتماد بیمه‌گذاران خصوصا برای ریسک های بزرگ یا بیمه نامه های بلندمدت (زندگی) می‌شود.
- چالش‌های‌ شرکت‌های بیمه مناطق آزاد:
مهمترین چالش‌های این شرکت‌ها عبارتند از: چالش‌های قانونی و به روز نبودن قوانین و مقررات حاکم بر آنها، چالش‌های رقابتی (محدودیت در جذب پرتفوی)، مشکلات مربوط به تعامل با بیمه مرکزی، ضعف نیروی انسانی، ضعف و ناتوانی خود این شرکت‌ها در مدیریت بهینه شرکت و حل مشکلات خود در فضای موجود و چالش های خاص مناطق آزاد.
- تجارب سایر کشورها:
بررسی تجارب کشورهایی مانند چین و امارات نشانگر آن است که در سایر کشورها نیز علت اصلی پیش‌بینی قواعد مجزا برای شرکت‌های بیمه فعال در مناطق آزاد، قواعد و مقررات محدودکننده جذب سرمایه خارجی در بخش بیمه در سرزمین اصلی بوده است؛ که این محدودیت‌ها شامل محدودیت در تابعیت سهامداران و مدیران شرکت‌های بیمه، محدودیت از نظر شکل سرمایه‌گذاری و سوابق فعالیت شرکت‌ها یا صور حقوقی آنها بوده است. در کشور امارات، در کنار رفع این موانع، عوامل دیگری مانند کاهش حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت‌های بیمه، فعالیت تخصصی در حوزه‌های ویژه نظیر بیمه دریایی، حمل و نقل و ... به عنوان مشوق های جذب سرمایه‌های خارجی مد نظر قرار گرفته است. در چین نیز ضمن تاکید بر اهداف سرمایه گذاری خارجی، مناطق آزاد تجاری از بعد بیمه ای به عنوان یک نمونه کوچک برای اجرای آزمایشی قواعد و مقررات مالی و بیمه‌ای و سپس تعمیم آن به کل ساختار اقتصادی و نظام بیمه‌ای کشور به منظور رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده ای نظیر نگرش تخصصی به رشته‌های بیمه‌ای مختلف، ایجاد زمینه رقابت میان شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی و سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه چینی در خارج از کشور مدنظر قرار گرفته است. با توجه به عضویت چین در سازمان تجارت جهانی و حرکت جدید این کشور در تاسیس شرکت های بیمه در مناطق آزاد، این کشور می‌تواند الگوی مناسبی هم از نظر شیوه مدیریت و نظارت بر شرکت های بیمه در مناطق آزاد و هم از نظر مذاکرات بیمه ای برای الحاق به سازمان تجارت جهانی، برای ایران باشد.
- راهکارهای پیشنهادی برای حل مشکلات و چالش‌های شرکت‌های بیمه مناطق آزاد:
o اصلاح قوانین و مقررات: مانند افزایش تدریجی حداقل سرمایه لازم، الزام به تبدیل 100 درصد سود شرکت به اندوخته قانونی تا حصول به سرمایه تعیین شده، تمهید مشوق های موثر برای جذب سرمایه گذار و پرتفوی خارجی و گسترش فعالیت به مناطق ویژه اقتصادی در حوزه بیمه های اشخاص؛
o بهبود بهره‌وری: مانند بازبینی فرایندها و بسط و گسترش واحدهای تحقیق و توسعه، و رفع مشکلات و چالش‌های آنان و تشویق به تخصص گرایی و تمرکز هر کدام از شرکت ها بر رشته های خاص بیمه ای؛
o اصلاح نهاد نظارتی: مانند ایجاد واحد تخصصی بیمه دریایی (کلوب‌های دریایی جبران و غرامت) در بیمه مرکزی؛
o اصلاح نوع و نحوه فعالیت شرکت‌ها: مانند اعطای امتیازات و مشوق‌های جدید برای توانمندسازی شرکت های بیمه مناطق آزاد متناسب با اهداف صادرات گرایی آنها.

۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۵۹

سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي برگزار مي شود

دبیرکل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی گفت: آن روابط عمومی کارآمد است که از قدرت و توانایی تغییر سازمانی منجر به پیشرفت برخوردار باشد.

به گزارش  کاوشگران روابط عمومی به نقل از  ایرنا «هوشمند سفیدی» در حاشیه دوازدهمین دوره سمپوزیوم روابط عمومی ها در گفت وگو با حبرنگار ایرنا اظهار کرد: مهمترین دستاورد این دوره، علاوه بر سخنرانی هایی که انجام شد، برگزاری هشت کارگاه آموزشی بود که در مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد و توانستیم نقش روابط عمومی را در تغییر، تبیین کنیم . 
وی ادامه داد: ما در این دوره توانستیم نشان دهیم موضوع تغییر در سازمان های مختلف و تغییراتی که منجر به پیشرفت می شود را چگونه می توان پیش برد . 
سفیدی افزود: دیگر دستاورد سمپوزیم دوازدهم، حضور نایب رئیس اول و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دو نفر از اعضای این کمیسیون در این همایش بود که نشان از همراهی مجلس در این نشست داشت و مجلس برای آنکه روابط عمومی ها در کارآمدی و تقویت روابط برای ایجاد تغییر، توانایی لازم را دست یابند، اعلام آمادگی کرد .
وی با اشاره به نشستی که با رئیس کمیسیون فرهنگی برگزار کرد، افزود: مقرر شد مکاتباتی را با مجلس شورای اسلامی داشته باشیم و این مکاتبات در اختیار رئیس سازمان برنامه و بودجه و ریاست جمهوری اسلامی ایران نیز قرار گیرد؛ در واقع به بودجه و اعتبارات روابط عمومی ها برای تقویت تغییر کمک کند . 
وی، دستاورد سوم سمپوزویم دوازدهم را جمع آوری برخی سخنرانی های محوری در این همایش عنوان کرد و افزود: قرار است این موارد در قالب بیانیه تهران تهیه و از سوی انجمن بین المللی روابط عمومی و نهادهای مرتبط دیگر به عنوان منشور روابط عمومی در حوزه تغییر منتشر شود . 
سفیدی گفت: چهارمین دستاورد این همایش بین المللی، مقالاتی بود که در سمپوزیوم دوازدهم ارائه شد و بزودی این مقالات را در قالب کتابی به عنوان روابط عمومی در تغییر سازمانی آماده و منتشر می کنیم که در واقع این به تولید دانش و جنبش نرم افزاری کمک می کند . 
وی افرود: در این همایش دو روزه توانستیم 500 نفر از دست اندرکاران روابط عمومی ها را در قالب کارگاههای آموزشی و مقالات ارایه شده به توانمند شدن آنها برای نقش افرینی شایسته در حوزه تغییر در سازمانها کمک کنیم . 
سفیدی ادامه داد: دبیرخانه سمپوزویم با توجه به مطالبات جامعه روابط عمومی ها تلاش خواهد کرد خواسته های این قشر را به مسؤولان انعکاس دهد تا در زمینه های مختلف از جمله اصلاح ساختار سازمانی و تقویت بودجه و امکان جذب نیروهای کارآمد و اصلاح نظام انتصاب مدیران روابط عمومی مورد حمایت قرار گیرند . 
سفیدی در خصوص بحث سختی کار روابط عمومی ها، گفت: از سال 91 این موضوع در حال پیگیری است و وقتی اعلام می کنیم روابط عمومی ها به عنوان شغل سخت و زیان آور تلقی می شود، این بدان معنا نیست که شغل های دیگر سخت نیست، بلکه برخی مشاغلی که در روابط عمومی ها وجود دارد، از توان روحی بالایی باید فرد برخوردار باشد و از طرفی فشار روحی و استرسی که بر فرد وارد می شود بسیار بالاتر از حد طبیعی است . 
سفیدی گفت: در سالهای 82 و 83 که دکتر پزشکیان وزیر وقت بهداشت بود، نامه ای مبنی بر سختی کار خبرنگاران و شاغلان در روابط عمومی ها به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شد که همچنان پیگیر این موضوع هستیم . 
وی گفت: در اجلاس دو روزه تهران برگزیدگان جشنواره برترین های روابط عمومی در سطح ملی و استانی معرفی شدند که در سطح ملی و بخش ارتباطات رسانه ای وزارت امور اقتصادی و دارایی ٰ سازمان حفاظت محیط زیست ٰ دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ٰ‌و در سطح استانی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مازندران ٰ نظام مهندسی ساختمان استان تهران ٰ شرکت گاز استان خراسان رضوی ٰ‌برگزیده شدند . 
سفیدی افزود: در رشته اطلاع رسانی و در سطح ملی بانک مرکزی ٰ گروه خودروسازی سایپا ٰ شرکت گسترش انرژی پاسارگاردٰ و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و حوزه استانی شرکت آب و فاظلاب اهواز ٰ‌ شرکت توزیع نیروی برق شهرستان اصفهان و سازمان منطقه آزاد انزلی برگزیده شدند . 
وی گفت: در رشته توسعه فرهنگ خاص و در سطح ملی، شرکت سهامی بیمه ایران و در سطح استانی شرکت آب و فاظلاب استان تهران برگزیده شدند . 
دبیرکل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی اضافه کرد: در رشته پژوهش ارتباطی و در سطح ملی بانک توسعه تعاون ٰشرکت ملی پالایش و پخش فراوردهای نفتی ایران و گروه خودروسازی سایپا و در سطح استانی سازمان آب و برق خوزستان جزو برترین ها بودند . 
وی گفت: در رشته برنامه ریزی ارتباطی و درسطح ملی شرکت فرودگاه های کشور و وزارت نفت و در سطح استانی شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان ٰ شرکت توزیع برق تبریز و شرکت فولاد مبارکه اصفهان جزو برترین ها شدند . 
سفیدی افزود: در رشته مدیریت راهبردی درسطح ملی سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان بنادر و دریانوردی ایران و در سطح استانی شرکت توزیع برق استان تهران بزرگ و شرکت فولاد مبارکه اصفهان برگزیده شدند . 
وی ادامه داد: در رشته خلاقیت و نوآوری و در سطح ملی بانک کشاورزی ٰ شرکت پست و پژو هشکده مالی و پولی بانک مرکزی و در سطح استانی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر و شهرداری اصفهان برترین ها شدند . 
سفیدی اضافه کرد: در رشته تکریم ارباب رجوع در سطح ملی بانک قوامین و بانک آینده و در سطح استانی دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزیده شدند . 
وی گفت: در رشته ارتباطات الکترونیک در سطح ملی مجمع تشخیص مصلحت نظام ٰ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و در سطح استانی شرکت منطقه هشت عملیات انتقال گاز و اتاق بازرگانی ْ‌ کشاورزی ٰ صنایع و معادن تهران برگزیده شدند . 
این گزارش حاکی است؛ دوازدهمین دوره سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی روزهای 25 و 26 آبان و با حضور کارشناسان ایرانی و خارجی در مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد . 

۹۵/۰۸/۲۹
۱۰:۱۶

آمادگی بیمه معلم برای عرضه به بورس

به گفته رئیس هیات‌مدیره شرکت بیمه معلم، این شرکت نسبت به سال‌های قبل وضعیت بسیار مناسب‌تری دارد.

به گزارش اخبار رسمی به نقل از روابط عمومی بیمه معلم، محمد حسین داجمر رئیس هیات‌مدیره شرکت بیمه معلم با اشاره به گزارش حسابرسی اخیر افزود: حساب‌ها و صورت‌های مالی بیمه معلم شفاف و وضعیت شرکت مطلوب است.
وی با اشاره به اینکه عملکرد شرکت بیمه معلم رو به رشد است، به ارتباط خوب بیمه معلم با وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: رضایتمندی آموزش و پرورش از خدمت بیمه معلم باعث ارتقای فعالیت‌ها شده است.
رئیس هیات‌مدیره بیمه معلم با تاکید بر اینکه گزارش‌های دریافتی از نهاد ناظر نیز وضعیت مناسب بیمه معلم را تایید می‌کند، ادامه داد: پس از افزایش سرمایه، یکی از مهم‌ترین اقدامات بیمه معلم، تلاش برای حضور در بورس است که آمادگی لازم در این زمینه کسب شده و امیدواریم به‌زودی شاهد عرضه سهام باشیم.

۹۵/۰۸/۲۸
۱۲:۳۱

با رأی اکثریت مجمع عمومی؛ بیمه رازی به عضویت کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی درآمد

خبرایران :با رأی مجمع عمومی کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی ، شرکت بیمه رازی به عنوان عضو شورای این کمیته انتخاب شد.

به گزارش خبرایران به نقل روابط عمومی بیمه رازی ، علاوه بر بیمه رازی، بانک پارسیان و بانک صنعت و معدن نیز در جریان برگزاری انتخابات مذکور حائز رای اکثریت شدند و به عضویت کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی انتخاب در آمدند.
 یونس مظلومی، مدیر عامل شرکت بیمه رازی ضمن اعلام این خبر اظهارداشت: روزگذشته انتخابات شورای اتاق بازرگانی بین الملل برگزارشد و گروهی ازبانک ها ، اشخاص حقوقی ، نهادهای مالی مختلف و بیمه رازی کاندید بودند که خوشبختانه با رای اکثریت، بیمه رازی به عنوان عضو شورای این کمیته انتخاب گردید.
وی با بیان اینکه با برگزاری انتخابات در روز گذشته درنهایت پنج فرد حقیقی و حقوقی برگزیده شدند ، اذعان داشت:  بانک پارسیان و بانک صنعت ومعدن نیز در جریان برگزاری انتخابات مذکورحائزرای اکثریت شدند و به عضویت کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی درآمدند.  یونس مظلومی ضمن اشاره به برنامه های راهبردی بیمه رازی در جهت توسعه شرکت متبوعش در تعاملات خارجی و داخلی اذعان داشت:در راستای برنامه های مدون شرکت بیمه رازی جهت توسعه تعاملات ، عضویت در کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی در دستور کار قرار گرفت.
یونس مظلومی در ادامه با اشاره به تاریخچه ایجاد و نحوه عملکرد اتاق بازرگانی بین‌المللی(ICC)  تصریح کرد: در سال ۱۹۱۹ این اتاق شکل گرفت که مقر آن درفرانسه می باشد و تاکنون به عنوان تنها نماینده بخش خصوصی در جهان، نقش منحصر بفردی در زمینه تسریع و تسهیل مراودات تجاری درسطح بین‌المللی،ازطریق تلاش در استانداردسازی سیاست‌ها و مقررات و همچنین اداره بزرگترین مرکز داوری تجاری بین‌المللی ایفا نموده است.
به گفته وی ICC علاوه بر تدوین و پیشنهاد سیاست‌های مبتنی بررقابت وضابطه‌مند کردن مبادلات از طریق مقررات، نقش مهمی در ایجاد ارتباط بین بازرگانان و کارآفرینان صنعتی و معدنی در سراسر جهان دارد.
مدیر عامل بیمه رازی در ادامه به اثرگذاریها و کارکردهای این اتاق اشاره کرد و گفت:تنظیم روابط تجاری بین المللی در حوزه های مختلف از مهمترین کاردهای آن به شمار می رود ضمن اینکه به تسهیل روابط تجاری ، چگونگی تدوین مقررات گمرکی و بانکی و تسهیل مقررات بیمه ای بین کشور ها کمک می کند.
مظلومی متذکر شد : در زیر مجموعه این کمیته ، کمیسیون هایی وجود دارد ازجمله کمیسیون بیمه، بانکی ، گمرکی ،حمل و تقل ، داوری و حقوقی.
مدیرعامل بیمه رازی در ادامه با اشاره به اینکه اعضای۳۴ کشور به طور مستقیم عضو ICC هستند ، تاکید کرد: دبیرخانه بین‌المللیICC که در پاریس مستقر است برنامه‌های کاری را تأیید و پس از تصویب شورای جهانی به مورد اجرا می‌گذارد.
به گزارش ریسک نیوز،مظلومی ضمن تاکید بر اینکه توسعه صنعت بیمه از مسیر تعاملات بین المللی می گذرد ، به منظرهای مختلف نحوه تعاملات اشاره کرد و گفت: پیدا کردن شرکا و رقبای خارجی در صنعت بیمه ، واگذاری اتکایی و همچنین قبولی اتکایی منظر های مختلف این تعاملات محسوب می شود که تحقق انها به اخذ رتبه اعتباری از موسسات معتبر بین المللی وابسته است.
مدیر عامل بیمه رازی در ادامه ضمن تاکید بر ضرورت رفع موانع بین المللی تاکید کرد: اشتیاق بیمه گران خارجی جهت ورود به بازار ایران مشهود است اما درعین حال انچه که باعث شده هنوز توفیق مورد نظر در این تعاملات رخ ندهد به دلیل موانعی است که بر سر راه کل اقتصادایران قرار دارد که   موانع  بانکی  نقش بسزایی در کندی شکل گیری تعاملات ایفا می کند.
به گزارش ریسک نیوز ، شرکت بیمه رازی در راستای استراتژی ها و راهبردهای مدون خود جهت ارتقاء تعاملات داخلی و خارجی پیش ازین موفق به اخذ رتبه اعتباری از اتحادیه اروپا گردید.

منابع دیگر:
 • خبر اقتصادی
 • اقتصاد امروز
 • نیوزبانک
۹۵/۰۸/۲۸
۱۴:۱۶

لوح سپاس به مدیرعامل بیمه ملت اهدا شد

سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی، لوح سپاس مدیر ارشد ارتباط گستر را به دکتر ابراهیم پور، مدیرعامل بیمه ملت، اهدا کرد.

به گزارش شریان نیوز، دوازدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی با حضور مسعود پزشکیان (نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی)، بارت دی وریس، رئیس انجمن بین المللی روابط عمومی و جمع کثیری از دست اندرکاران روابط عمومی های کشور در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی، با موضوع روابط عمومی و تغییر برای پیشرفت آغاز بکار کرد.
بر اساس این گزارش، در این گردهمایی دو روزه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پیامی، به نقش وسایل و تجیهزات ارتباطی و رشد سریع آنها اشاره کرد و تاکید داشت، این رشد محدوده‌ مرزهای سیاسی و جغرافیایی در جهان را درنوردیده و حصارهای خود خواسته و ناخواسته انحصار اطلاع‌رسانی و سانسور و بی‌خبری را شکسته و جهان امروز را حتی از یک دهکده کوچک نیز کوچک‌تر کرده است.
گفتنی است در دوازدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی 8 استاد ایرانی و خارجی از کشورهای انگلیس، هلند و بلغارستان طی دو روز به ارائه مقاله و سخنرانی می‌پردازند و نحوه مداخله مؤثر روابط عمومی در تغییر را مورد بررسی قرار خواهند داد.
منبع: شمانیوز

منابع دیگر:
 • اکو فارس
۹۵/۰۸/۲۷
۱۴:۰۳
۹۵/۰۸/۲۹
۰۷:۱۶

معاون حقوقی وزیر اقتصاد: لایحه نظام بانکی آماده ارسال به مجلس است

کاشان - ایرنا - معاون حقوقی و امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: لایحه جدید نظام بانکی که توسط این وزارتخانه و بانک مرکزی تهیه شده آماده ارسال به مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش ایرنا، سید مصطفی رضوی شامگاه چهارشنبه در حاشیه برگزاری سمینار کارآفرینی درکاشان درگفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: این لایحه پس از مدت ها کار و هماهنگی با مسئولان اجرایی در آینده نزدیک به مجلس شورای اسلامی می رود.
وی افزود: با هماهنگی هایی که با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی شده است این انگیزه وجود دارد که با تصویب این لایحه، نظام بانکی دچار تحولات اساسی شود.
وی قانون پیشین نظام بانکی کشور را قدیمی دانست و خاطرنشان کرد: در این قانون بسیاری از نظارت هایی که لازم بود بر گردش های پولی کشور انجام شود، به خوبی کنترل نمی شد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: لایحه نظام جدید بانکی کشور این فرصت را ایجاد می کند که این وزارتخانه و بانک مرکزی بتوانند وظایف خودشان را در حوزه بازار و پول، متناسب با شرایط روز اجرا کنند.
وی هم چنین تغییرات نرخ ارز را طبیعی بیان کرد و گفت: این تغییرات نگرانی خاصی ایجاد نمی کند.
رضوی یادآور شد: به اعتقاد وزارت امور اقتصادی و دارایی نرخ ارز در چند سال گذشته به ثبات خوبی رسیده است و اتفاقاتی نیز که هم اکنون رخ داده به علت هیجان طبیعی بازار است.
وی تصریح کرد: در چند سال گذشته نرخ ارز تغییر قابل توجهی نداشته است و در سال های گذشته نیز در حد چند درصد بوده که تفاوت زیادی نداشته است.
معاون حقوقی و پارلمانی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: دولت برنامه یکسان سازی نرخ ارز را در دستور کار دارد و در شرایط مناسب اجرا خواهد کرد.
به گفته وی با کاهش نرخ ارز قیمت کالاهای خارجی در کشور ارزان تر خواهد شد که این مساله به نفع تولید ملی نیست.
سمینار کارآفرینی با حضور صاحبان صنایع منطقه کاشان در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی این شهر برگزار شد.
7408/6136 * خبرنگار: یوسف صائب * انتشار: محمد جهانگیریان
* لینک جستجو کانال تلگرامی ایرنا کاشان: irnakashan@
*ایمیل: kashan@irna.ir

۹۵/۰۸/۲۷
۰۸:۳۱

رضوی: انگیزه تصویب اصلاح نظام بانکی در مجلس وجود دارد

معاون  امور حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد و دارایی گفت: لایحه اصلاح نظام بانکی کشور در آینده نزدیک به مجلس ارسال می شود .
به گزارش ایسنا منطقه اصفهان از کاشان سید مصطفی رضوی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: لایحه نظام بانکی که در گذشته به تصویب رسیده بسیاری از نظارت های لازم را بر گردش های پولی کشور به خوبی کنترل نمی کرد.
وی افزود:تصویب لایحه نظام بانکی جدید این فرصت را ایجاد می کند وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی وظایف خود را در بازار پول متناسب با شرایط روز انجام بدهند.
وی در مورد تحولات نرخ ارز پس از انتخابات آمریکا تصریح کرد: افزایش نرخ ارز نگرانی خاصی ندارد و این هیجانات در بازار طبیعی است و دولت یازدهم در دوران مسوولیت خودش توانسته بازار ارز را به ثبات برساند.
رضوی با بیان اینکه دولت بر یکسان سازی نرخ ارز تاکید دارد، گفت: کاهش نرخ ارز قیمت کالای خارجی را ارزان تر می کند که این موضوع به نفع تولیدکننده داخلی نیست.

۹۵/۰۸/۲۷
۱۱:۵۰

عطای نشان مدیریت برتر سمپوزیوم بین‌المللی به روابط‌عمومی بانک صادرات ایران

روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، در دوازدهمین دوره سمپوزیوم بین‌المللی روابط‌عمومی که در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار شد، موفق به دریافت نشان مدیریت برتر این سمپوزیوم شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، در این دوره از سمپوزیوم، جمعی از استادان ایرانی و خارجی در حوزه تخصصی روابط‌عمومی از جمله دکتر ماکزیم بهار استاد دانشگاه صوفیه بلغارستان و رئیس سازمان مشاوره بین‌المللی ارتباطات، پروفسور ساروخانی پدر علم جامعه‌شناسی ارتباطات، دکتر رضا واعظی، دکتر استوارت بروس استاد دانشگاه لیدز انگلستان، دکتر بارت دی‌وریس از هلند، دکتر جیسون مکنزی استاد دانشگاه لندن و جمع کثیری از اعضای انجمن خانه روابط‌عمومی ایران، کارشناسان و مسئولان روابط‌عمومی سازمان‌ها، حضور داشتند.
در پایان این رویداد مهم طی مراسمی از روابط‌عمومی‌های برتر سازمان‌های کشور تقدیر و مدیران و کارشناسان برتر روابط‌عمومی معرفی شدند.
در این مراسم، بر اساس رأی هیأت داوران این سمپوزیوم در آبان ماه سال ١٣٩٥ لوح زرین مدیر برتر روابط‌عمومی به علی جهانی، مدیرکل روابط‌عمومی بانک صادرات ایران به دلیل توفیقات مؤثر در دوران مدیریت، اعطا شد.

۹۵/۰۸/۲۷
۱۷:۰۵

بانک سرمایه گذاری آسیا در راه زیرساخت‌های ایران

بازگشت بانک های بزرگ جهان به اقتصاد ایران در طول ماه هایی که از اجرای برجام گذشته به عنوان یکی از اصلی ترین مسائلی بوده که پیدا کردن راه حل جدی برای آن به چالش مسئولان ایران و البته شرکت های خارجی بدل شده است، موضوعی که این بار به نظر می رسد راه حلی آسیایی برای آن پیدا شده است.

به گزارش ایسنا، با وجود آنکه اهمیت طرح های زیرساختی ایران و بازار بکر این کشور پس از سال ها تحریم برای بسیاری از شرکت های خارجی سرمایه گذار فرصتی جدی برای حضور در ایران را فراهم آورده اما این امر نیاز به پیگیری مقدماتی جدی دارد.
هرچند در طول چند ماه گذشته نیز قراردادهای متنوعی در اقتصاد ایران با طرف های خارجی بسته شده اما همچنان یکی از اصلی ترین معضلات بحث ورود منابع اعتباری به ایران و تامین فاینانس پروژه های بزرگ است.
برجام بر لغو محدودیت های بانکی ایران به طور کامل تاکید کرده اما همچنان سنگ اندازی های آمریکا مانع از تصمیم گیری قطعی برخی از بانک ها بزرگ شده است و همین امر سرمایه گذاران را در اخذ تصمیم های نهایی شان با مشکل مواجه می کند.
البته این موضوع با اتمام حجت دوباره دولت اوباما در بلامانع بودن همکاری بانک ها با ایران دنبال شده و امیدواری ها را برای ماه های آینده افزایش داده است اما به نظر می رسد تا آن زمان مسئولان ایران به فکر چاره اندیشی های جدیدی هستند.
وزیر راه و شهرسازی ایران که در طول هفته گذشته به چین سفر کرده بود یکی از این انتخاب ها را بررسی کرده و شرایط را برای حضور در ایران مشخص کرده است.
بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا که ایران نیز عضو آن به شمار می رود یکی از این گزینه هاست که آخوندی پیشنهاد داده با بررسی دقیق ابعاد ماجرا، شرایطش برای ورود به ایران مشخص شود.
وزیر راه در این رابطه گفته در دیدار با مسئولان این بانک که ایران نیز از اعضای هیات موسس آن است، از آنها خواسته ایم هیاتی را برای ارزیابی طرح های اولویت دار ایران به تهران اعزام کنند تا مشخص شود از این بانک و کمک های آن چطور می توان برای طرح های مذکور استفاده کرد.
با وجود آنکه هنوز مشخص نیست در صورت ورود این بانک آسیایی به ایران، کدام طرح ها و در چه قالبی به آنها ارائه خواهد شد اما صرف نهایی شدن ورود این بانک نشان از آن خواهد داشت که می توان گزینه همکاری با بانک های منطقه ای را نیز در ایام پس از تحریم ها لحاظ کرد. گزینه ای که می تواند هم برای ایران سودآور باشد و هم فضایی جدید را در اختیار سرمایه گذاران آسیایی قرار دهد.

۹۵/۰۸/۲۸
۱۰:۲۴

سخت‌گیری‌های بانک مسکن، طرح مسکن قسطی را عقیم کرد

دبیر انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این که تا کنون حتی یک قرارداد خرید مسکن از طریق طرح مسکن قسطی هم انجام نشده است، گفت: سخت‌گیری‌های بانک مسکن در ضمانت اقساط این طرح را عقیم کرد.

محمدمهدی مافی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به وضعیت طرح مسکن قسطی گفت: جامعه انبوه‌سازان تلاش بسیاری برای اجرای طرح مسکن قسطی کردند .
وی افزود: در طرح مسکن قسطی مهم‌ترین نکته این بود که بدون استفاده از منابع دولتی شرایط ویژه‌ای برای خانه‌دار کردن مردم فراهم آید.
دبیر انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این که در این طرح سیاست ما این بود که ضمانت‌های لازم از طریق موسسات مالی و بانکی فراهم آید، گفت: این طرح به هیچ عنوان اثرات تورمی نخواهد داشت چرا که برای اجرای آن متکی به منابع دولتی نبودیم.
مافی با بیان این که در مسیر اجرای طرح مسکن قسطی با عدم درک صحیح این ایده از سوی مسئولان بانک مسکن مواجه شدیم، گفت: برای اجرای شرایط این طرح از جمله تامین ضمانت‌های آن برای بازپرداخت اقساط با بانک مسکن به عنوان یک نهاد تخصصی وارد مذاکره شدیم هر چند به توافق‌هایی با این بانک رسیده بودیم اما بخشنامه‌های این بانک در مسیر اجرا طرح مسکن قسطی را عقیم کرد.
وی افزود: بانک مسکن برای اجرای این طرح محدودیت‌هایی قائل شد که این محدودیت‌ها طرح را غیرعملیاتی ساخت.
مافی با اشاره به ناکارآمدی محدودیت‌های اعمال شده از سوی بانک مسکن در اجرای مسکن قسطی گفت: بنا نبود بانک مسکن سقفی را برای اقساط در نظر بگیرد یا این که برای بازپرداخت آن مدت زمان تعیین کند. از سوی دیگر نرخ کارمزدی که بانک مسکن پیشنهاد داد رقم بسیار بالایی بود.
دبیر انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه در اجرای طرح‌های مسکن با موضوع عدم شناخت برنامه‌ها و طرح‌ها از سوی مسئولان مواجه هستیم، گفت: طرح صندوق زمین و مسکن، قانون پیش فروش و طرح مسکن قسطی از جمله طرح‌های مسکنی بود که با عدم درک صحیح از سوی مسئولان اجرایی مواجه شدند.
وی با اشاره به مذاکرات برای اجرای طرح مسکن قسطی از سوی سایر بانک‌ها و موسسات مالی گفت: تمرکز بر روی اجرای این طرح به صورت مشترک با بانک مسکن فرصتی برای مذاکره با سایر نهادهای مالی و بانک‌ها نگذاشت و تاکنون حتی یک قرارداد خرید مسکن از طریق مسکن قسطی انجام نشده است و این طرح با سخت‌گیری‌های بانک مسکن عقیم مانده است.

۹۵/۰۸/۲۸
۱۰:۲۰

رئیس اتاق تعاون ایران مطرح کرد: بانک توسعه تعاون از رسالت خود دور شده/ارزش افزوده بر مالیات عامل ورشکستگی تعاونی‌ها

ایلنا: رئیس اتاق تعاون ایران از عملکرد بانک توسعه تعاون انتقاد و عملکرد کنونی این بانک را برخلاف نامش دانست.

بهمن عبدالهی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درباره عملکرد بانک توسعه تعاون در توسعه تعاونی‌ها در کشور اظهارداشت: متاسفانه بانک توسعه تعاون برخلاف نامش به‌سمت و سوی تجاری رفته و از رسالت خود دور شده است.
وی ادامه داد: صحبت‌ها و نشست‌هایی را مدتی پیش با مسوولان این بانک برگزار کرده و وعده‌هایی هم داده‌اند اما ما معتقدیم فعالیت‌های آنان به‌سمت و سوی تعاونی‌ها نیست و بیشتر به‌سمت تجاری است.
رئیس اتاق تعاون کشور با انتقاد از اینکه بانک توسعه تعاون هم‌اکنون با سرپرستی دارد اداره می‌شود، خاطرنشان کرد: به وزیر کار هم مسائل مختلف را گفته و البته از وی تشکر می‌کنیم.
عبدالهی افزود: رقم سرمایه‌گذاری بانک توسعه تعاون تنها 500 میلیون دلار است که رقم ناچیزی برای تعاونی‌هاست.
تاسیس و راه‌اندازی بانک تعاونی غیردولتی
وی از راه‌اندازی بانک تعاونی غیردولتی خبر داد و اظهار داشت: دنبال تاسیس و راه‌اندازی بانک تعاونی غیر دولتی در کشور بوده و موافقت نامه‌های اولیه آن را نیز گرفته‌ایم.
ارزش افزوده بر مالیات بسیاری از واحدهای تعاونی را ورشکسته یا تعطیل کرده است
رئیس اتاق تعاون ایران در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار ایلنا که آیا ارزش افزوده بر مالیات سبب تعطیلی و ورشکستگی واحدهای تعاونی نشده؟ خاطرنشان کرد: متاسفانه ارزش افزوده بر مالیات، بسیاری از واحدهای تعاونی را در ایران ورشکسته و یا تعطیل کرده است.
عبدالهی گفت: نشست‌هایی با تقوی‌نژاد رئیس سازمان امور مالیاتی کشور داشته‌ایم و قول‌هایی هم گرفته‌ایم اما متاسفانه این واقعیتی است که ارزش افزوده بر مالیات، سبب تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از واحدهای تعاونی شده است.
وی با تاکید بر غلط بودن روش اجرایی ارزش افزوده بر مالیات تعاونی‌ها در ایران تصریح کرد: روش اجرایی ارزش افزوده بر مالیات در ایران اشتباه بوده و همین اشتباه سبب تعطیلی بسیاری از واحدهای تعاونی شده است.
رئیس اتاق تعاون ایران افزود: به وزیر اقتصاد هم مطالب مرتبط با این موضوع را گفته‌ایم و اگر تدبیری به‌حال این موضوع نشود بدون شک شاهد تعطیلی و ورشکستگی سایر واحدهای تولیدی تعاونی خواهیم بود.
سایه آثار تحریم‌ها همچنان بر مبادلات کشور
عبدالهی در پاسخ به این سوال که فضای پس از برجام را برای تعاونی‌ها چگونه ارزیابی می‌کنید؟ یادآورشد: هنوز هم سایه آثار تحریم‌ها بر بسیاری از واحدهای تعاونی کشور قابل مشاهده است. اگرچه تعاملات خوبی توسط شخص رئیس‌جمهور و سایر وزرای دولت به‌ویژه وزارت‌خارجه برقرار شده اما متاسفانه هنور سایه آثار تحریم وجود دارد و البته این سایه در حال کمرنگ شدن است.
رئیس اتاق تعاون کشور با بیان اینکه اتاق تعاون عضو شورای سرمایه‌گذاری خارجی است، اظهارداشت: امیدواریم با بهتر شدن مناسبات شاهد شکوفایی دوچندان تعاونی‌ها باشیم.
تحریم‌های ظالمانه عامل رکود فعالیت‌های اقتصادی ایران
عبدالهی با ظالمانه خواندن تحریم‌های 30 سال گذشته یادآورشد: تحریم‌های ظالمانه عامل رکود فعالیت‌های اقتصادی در کشور شد. تعاونی‌ها از رکود اقتصادی ضربات سنگینی خوردند و متاسفانه تعطیلی آنها سبب رکود اقتصادی کشور نیز شد.
رئیس اتاق تعاون ایران با بیان اینکه اگر تحریم‌ها نبود کشور دچار چالش نمی‌شد، خاطرنشان کرد: نگرش دولت تدبیر و امید به‌سمت فعال کردن تعاونی‌ها بیشتر از دولت گذشته بوده است.
عبدالهی افزود: سال‌های اخیر که دولت تدبیر و امید بوده تحرک و فعالیت‌های تعاونی‌ها بیشتر شده و امیدواریم این روند شتاب بیشتری بخود بگیرد.
110 هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد
رئیس اتاق تعاون ایران، تعداد تعاونی‌های ثبت شده در کشور را 180 هزار تعاونی عنوان و اظهارداشت: از این تعداد تعاونی، 110 هزار تعاونی فعال هستند. همچنین 20 میلیون نفر در تعاونی‌های فعال مشغول به فعالیت بوده که براساس نرم جهانی، مطلوب ارزیابی می‌شود.
وی از کیفی‌سازی تعاونی‌ها به‌جای کمی‌سازی خبر داد و تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد نیازی به کمی‌سازی تعاونی‌ها در کشور نداریم و باید نگاه‌مان به‌سمت کیفی‌سازی تعاونی‌ها باشد.
حمایت ویژه از اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد
رئیس اتاق تعاون ایران همچنین تاکید کرد که به‌طور ویژه از اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد حمایت می‌کند.
عبدالهی با برشمردن برخی ویژگی‌های لهراسب باقری، رئیس اتاق تعاون کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: به پشتکار رئیس اتاق تعاون این استان ایمان داشته و هرگونه حمایت از وی را عملی می‌کنیم.
وی گفت: سه هزار و 200 تعاونی در کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده که 2 هزار تعاونی آن فعال و مابقی غیرفعال‌اند.

۹۵/۰۸/۲۸
۲۲:۱۷

بانکداری اسلامی هیچ زمانی در ایران اجرا نشد

بانکداری کشور در قالب اسلامی مطرح شده اما هیچ زمانی بانکداری اسلامی اجرا نشده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ عبدالخالق سجادی کارشناس امور بانکی تصریح کرد : فشار دولت و خارج کردن اختیارات از سیستم کارشناسی و مشاوره ای درست، باعث شد مطالبات معوق کم کم، سیر صعودی پیدا کند.
سجادی در ابتدا با بیان اینکه نظام بانکی کشورمان قبل و بعد از انقلاب سیر متفاوتی را طی کرده است، گفت: حرکت نظام بانکی کشورمان تحت تاثیر جریانات مختلفی قرار گرفته است. سیستم بانکی ما قبل از انقلاب عمدتاً به صورت مستقل عمل می کردد و یک سری بانک های تخصصی و توسعه ای برای طرح های مختلف در کشور فعالیت می کردند.
وی با اشاره به بانک های توسعه ای گفت : کار این بانک ها کارآفرین یابی و طرح یابی بود و به همین شکل بر اساس سیستم بانک داری بین المللی، استانداردهایی را وضع کرده بودند که طبق آن روال در مناطق کمتر توسعه یافته، با همکاری منابع بانکی و وجوه دولت، سرمایه گذاری کنند.
کارشناس امور بانکی ادامه داد: کار بانک های تجاری ایجاد ضریب فزاینده پولی، گردش پولی و به حرکت در آوردن نقدینگی کشور از طریق اعتبارات اسنادی داخلی و خارجی است و نوع کار این بانک ها کاملاً متفاوت است.
وی به عملکرد بانک ها بعد از انقلاب اشاره کرد و افزود: بعد از انقلاب این بانک ها ادغام شد و با این کار، بسیاری از کارهای بخش های سرمایه گذاری را به بانک های تجاری واگذار کردند؛ بانک هایی که اطلاعات اولیه کارشناسی ان در زمینه طرح های سرمایه گذاری کم بود. هر چند که گام های اساسی در بسیاری از موارد این بانک ها برداشتند اما باید قبول کنیم مطالعات اساسی روی طرح ها صورت نگرفت و از طرفی، دولتی بودن این بانک ها فشار جانبی را از طریق مسئولان دولتی برای وادار کردن این بانک ها جهت پرداخت تسهیلات موجب شده است.
سجادی تصریح کرد : هیچ زمانی بانک داری اسلامی اجرا نشد و البته در قوانین آمده است اما در اجرا با مشکلات خیلی زیادی روبرو شد زیرا یک سیستم نظارتی قوی در بخش سرمایه گذاری ها و مشارکت ها نداشتیم. همچنین باید بر اساس مدل قوانین کار کنیم نه بر اساس فشاری که مسئولان سیاسی ایجاد می کنند.

۹۵/۰۸/۲۷
۱۳:۱۴

عملکرد بانک‌های دولتی در حمایت از تولید بهتر از بانک‌های خصوصی است

معاون رئیس جمهور عملکرد بانک‌های دولتی را در مقایسه با سایر بانک‌های ذیل اصل 44 قانون اساسی بهتر ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، جمشید انصاری صبح امروز در جلسه کارگروه رفع موانع تولید که با نگاه ویژه‌ای به سیاست‌های ابلاغی حوزه اقتصاد مقاومتی در استانداری آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار داشت: بانک‌های خصوصی استان برای جذب اعتبارات از منابع ملی بیشتر تلاش کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه بانک‌های خصوصی این استان در تولید نقش چندان موثری ایفا نمی‌کنند، ادامه داد: حال آنکه باید برای تاثیرگذاری در این زمینه قدم بردارند تا اشتغال نیز ایجاد شود.
این مسئول با بیان اینکه در این مدت یک یا دو طرح به آنها جهت اعطای تسهیلات معرفی شده است، اضافه کرد: فقط به یکی از طرح‌ها تسهیلات پرداخته‌اند، بنابراین چندان به این کار توجهی ندارند و به آن تن نمی‌دهند.
*عملکرد بانک‌های دولتی در حمایت از تولید نسبت به بانک‌های خصوصی بهتر است
معاون رئیس‌جمهور عملکرد بانک‌های دولتی را در مقایسه با سایر بانک‌های ذیل اصل 44 قانون اساسی بهتر ارزیابی کرد و گفت: بنابراین باید ابتدا برای آسیب‌شناسی و تبیین اهمیت راه‌اندازی سیستم بانکی در یک استان اهتمام ورزید.
وی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بانک را جذب اعتبارات از منابع ملی جهت هزینه کردن در استان دانست و خاطرنشان کرد: جای سؤال وجود دارد آیا واقعا بانک‌های خصوصی برای جذب منابع در یک استان و استفاده از آن در سایر استان‌ها تشکیل شده‌اند یا اینکه باید از سایر نقاط پول جذب کرده و در استان خود هزینه کنند.
جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه 46 درصد تا 50 درصد منابع کشورمان در بانک‌های تهران تجمیع شده همچنین شش درصد نیز در بانک‌های اصفهان و ... است، بیان داشت: بانک‌های خصوصی برای جذب منابع باید گام بردارند.
*لزوم گشاده‌رویی با سرمایه‌گذاران در آذربایجان غربی
معاون رئیس جمهور بر لزوم اصلاح رفتارها و برخورد مناسب با تولیدکننده‌ها و کارآفرین‌ها تاکید کرد و افزود: باید قبل از هر کاری با گشاده‌رویی در مواجهه با یک سرمایه‌گذار رفتار کرد تا انگیزه لازم در این شخص برای فعالیت اقتصادی ایجاد شود.
وی گفت: مطالب و اظهاراتی از این دست که یک سرمایه‌گذار علاقه‌ای برای همکاری و راه‌اندازی تولیدی ندارد به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، به طور قطع ایرادی در نوع رفتار متصدیان و دست‌اندرکاران وجود دارد که موجب سلب‌انگیزه می‌شود.
انصاری با اظهار اینکه مدیران استانی بانک‌ها باید برای جذب منابع مالی از هیأت مدیره در مراکز استان قدم بردارند، گفت: از این رهگذر باید برای رونق اقتصاد و اشتغال در استان به صورت جدی گام برداشت.
جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه امروزه اقشار مختلف مردم از بانک‌های خصوصی استقبال چندانی نمی‌کنند، یادآوری کرد: همان چهار بانکی هم که در معرض توجه قرار دارند، به خاطر این است که آحاد مردم تصور می‌کنند با دولت در ارتباط هستند.

۹۵/۰۸/۲۷
۱۱:۲۴

دست و پازدن بانکها در میدان جذب سپرده؛ افزایش بی‌سر و صدای نرخ سود بانکی/خروج طرح‌های ویژه از پستوها

نرخ سود بانکی در حالی بدون سر و صدا افزایش یافته که رقابت منفی جذب سپرده مشتریان وارد مرحله جدیدی شده و بانکداران برای دریافت منابع مردم دست و پا می‌زنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نرخ سود بانکی بی سر و صدا و آرام، بالا رفته است. این را به خوبی می‌توان از نحوه صحبت متصدیان بانکی فهمید. آنها هنوز با احتیاط این موضوع را مطرح می‌دهند و تلاش هم دارند که اگر مشتری دائمی‌شان بوده و گردش مالی خوبی را برایشان رقم زده باشی، به صورت غیررسمی این موضوع را منتقل کنند که نرخ سود را افزایش داده‌اند؛ اما مطمئنا روسایشان آن را به این صراحت تائید نمی‌کنند.
شاید این جا دیگر بتوان گفت که طرح کاهش نرخ سود بانکی شکست خورده است. کمتر بانکداری که البته در کسوت بنگاهدار این روزها فعالیت می‌کند، این موضوع را می‌تواند کتمان کند که کاهش نرخ سود بانکی آن هم با پیشدستی خود بانکها، اقدامی عجولانه بوده است. حال دیگر دخل و خرج بانکها به هم نمی‌خورد و هر طور هم که شده باید طرح‌هایی را پیاده‌سازی کنند که زیانی را بابت نرخ سود بانکی به دنبال نداشته باشد.
اکنون طرح‌های ویژه قدیمی برای جذب سپرده‌های بانکی از پستوهای بانکی بیرون کشیده شده و موج جدیدی از تلاش‌ها برای جذب سپرده‌های مردم آغاز شده است. البته مردم هم با چشم‌اندازی بهتر نسبت به آینده اقتصادی، حسابی حسابگر شده‌اند و برای پیدا کردن بهترین محل سپرده‌گذاری، مدام چرتکه می‌اندازند.
گزارش‌های میدانی خبرنگار مهر از بانکها حکایت از آن دارد که آنها برای جذب سپرده‌های مشتریان در حال طراحی طرح‌های ویژه‌ای برای جذب سپرده هستند و اکنون برای طرح‌های کوتاه‌مدت ویژه یا سپرده یکساله‌ای که طراحی کرده‌اند، نرخ‌های سود بالاتر از حد معمول رقبای خود می‌پردازند؛ البته برخی از متصدیان، دلیل این رویکرد را ورود موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به میدان رقابت می‌دانند که عرصه را بر بسیاری از بانکداران تنگ کرده است.
اکنون برخی از بانکها با ارسال پیامک‌هایی تلاش دارند که حداقل یکبار هم که شده مشتریان را به شعب خود بکشانند و بعد از آن با طرح‌های ویژه‌ای که پیش روی آنها قرار می‌دهند، سعی در جذب سپرده‌های جدید داشته باشند؛  به نظر می‌رسد این تلاش موج جدیدی از جابجایی سپرده‌ها را از بانکی به بانک دیگر شکل می‌دهد؛ جابجایی سپرده‌هایی که اغلب بدنبال حتی یک تا دو درصد سود بیشتر هستند.
یکی از متصدیان بانکی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: شعب بانکی اکنون تلاش بسیاری دارند تا بتوانند هر چقدر که به پایان سال نزدیک می‌شویم و معمولا منابع جدیدی از نقدینگی به دست مردم می‌رسد، میزان جذب سپرده‌ها را افزایش داده و سال را با وضعیت بهتری به پایان ببرند. به همین دلیل برخی از بانکها به طرح‌هایی روی آورده‌اند تا نرخ سود بالاتری را از مصوبه شورای پول و اعتبار به دست مردم بدهند.
وی می‌افزاید: اکنون کمتر بانکی برای جذب سپرده، سودهای مصوب را رعایت می‌کند و اگر هم این کار صورت گیرد، حتما برای سپرده‌های بسیار خرد است، اما اگر سطح سپرده از مبلغی مانند ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان بالاتر رود، به تدریج شیوه‌های جذب متنوع‌تر می‌شود.
به گفته این کارمند شعب یکی از بانکها، اکنون موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز رقبای جدی بانکها شده‌اند و هر چقدر هم که بانکها می‌دوند، نمی‌توانند به پای موسسات غیرمجازی برسند که تلاش دارند پول در دست مردم را به هر شکل ممکن جذب کنند. البته متاسفانه باید گفت که مردم هم به آنها اعتماد می‌کنند و توجهی به شعار «پول یا پوچ» هم ندارند.
از سوی دیگر، برخی بانکها دولتی نیز نرخ سود سپرده‌های کمتر از یکسال و ویژه نه ماهه را تا دو درصد افزایش داده‌اند و این نرخ را دهان به دهان به گوش مردم می‌رسانند که فلان بانک، نرخ سود بیشتری را به مشتریان پرداخت می‌کند و در مقابلِ مدت زمان نگهداری سپرده، نرخ سودی متفاوت از قبل را برای مشتریان در نظر گرفته‌ است.
در این شرایط، شعب بانکی به پیشخوان ارایه طرح‌های جدید جذب سپرده و پرداخت سود بیشتر در قالب طرح‌های ویژه کوتاه‌مدت تبدل شده‌اند و برخی بانکها نیز با نصب پوستر، تلاش دارند که مردم را به خود جذب کرده و سپرده آنها را در اختیار خود بگیرند. در مقابل وقتی نوبت به وام‌دهی همین بانکها می‌رسد، کمتر رغبتی به ارایه وام نشان می‌دهند و مشتری را با هزار اما و اگر برای عدم پرداخت مواجه می‌کنند.
البته حرکت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار هم نشان می‌دهد که قرار نیست به این زودی‌ها، نرخ سود در دستور کار بررسی مجدد قرار گیرد و خبری هم مبنی بر این نیست که بخواهند دخالت دستوری در تعیین نرخ سود بانکی داشته باشند؛ بنابراین می‌توان این برداشت را داشت که نرخ سود بانکی اکنون در یک بازار رقابتی هر چند منفی، در حال شکل‌گیری است و مصوبات قبلی، از حیز انتفاع ساقط شده‌اند و تنها نام صوری بخشنامه‌ها،  از سوی نظام بانکی یدک کشیده می‌شود.

۹۵/۰۸/۲۸
۰۶:۰۵

طیب‌نیا خواستار شد؛ روابط بانکی ایران و برزیل برقرار شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با وزیر انرژی برزیل، خواستار برقراری رابطه بین بانک‎های دو کشور و ایجاد روابط کارگزاری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، علی طیب‌نیا در دیدار با وزیر انرژی برزیل به تشریح فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران پرداخت و گفت:‌ ایران و برزیل در روابط تجاری موجود مکمل یکدیگرند و هردو کشور یک هدف مشترک دارند و  برای حل مشکل فقر و مشکلات معیشتی مردم خود تلاش می‌کنند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در خصوص برقراری ارتباط بین بانک‌های دو کشور و رابطه کارگزاری با وزیر انرژی و معادن برزیل گفتگو کرد.
همچنین فرناندو بزها کولیو فیلیو، وزیر انرژی و معادن برزیل گفت: روابط برزیل و ایران در حال گسترش  بیشتر از هر زمان دیگری است و حضور وزیر اقتصاد ایران در برزیل که با وزرای مختلف جهت انجام توافق های تجاری و اقتصادی بین دوکشور دیدار و گفتگو می‌کند، کمک خواهد کرد تا در جلسه نهایی اجلاس اسناد و تفاهم نامه های مهمی امضا و در نهایت عملی شود.
وی گفت:‌  برزیل هم بیشتر از هرزمان دیگری علاقه مند و هم نیازمند به گسترش روابط تجاری خود با ایران است. این در حالی است که ایران از توانایی بسیار خوبی در زمینه های انرژی و نفت و گاز برخوردار است.
وزیر انرژی و معادن برزیل با معرفی کارگروه اقتصادی و تجاری خود به هیئت ایرانی افزود:‌ دولت جدید ما در این زمینه مصمم است و شکی ندارم که میزان مبادلات تجاری که در حال حاضر حدود ۲ میلیارد دلار است در آینده نزدیک دوبرابر خواهد شد و با برنامه ریزی هایی که  بین دو کشور انجام شده تا به ۵ میلیارد دلار هم برسد.
فرناندو کولیو فیلیو از گسترش روابط تجاری در دوران تصدی وزارت خود ابراز خرسندی کرد و گفت:‌ ما در دولت برزیل علاقمند به گسترش هرچه بیشتر رابطه تجاری با ایران هستیم و من هم در آینده نزدیک سفری به ایران خواهم داشت نه صرفا برای دیدار و یک سفر بلکه مذاکرات جدی خواهیم داشت تا فرصت های سرمایه گذاری بین دوکشور را عملی کنیم.

۹۵/۰۸/۲۸
۱۱:۰۵

وضعیت اورژانسی بانک‌ها‌

نتایج یک پژوهش از ارزیابی شاخص سلامت در بازار پول نشان می‌دهد
دنیای اقتصاد: بررسی‌های انجام شده به منظور ارزیابی سلامت شبکه بانکی کشور نشان می‌دهد در سال‌های 1385 تا 1393 وضعیت سلامت بانکی در گروه‌های بانکی اعم از خصوصی، خصوصی شده، تجاری و تخصصی، در عمده معیارها بدتر شده است. مقایسه وضعیت سیستم بانکداری اقتصاد ایران با توزیع بین‌المللی نیز حاکی از این است که شاخص‌های سلامت بانکی در اقتصاد ایران در وضعیت بدتری نسبت به شاخص‌های مذکور در سطح بین‌المللی قرار دارند. روندی که تداوم آن باعت تضعیف رشد اقتصادی و افزایش ریسک در کشور می‌شود. معاونت پژوهشی موسسه نیاوران در گزارشی تحت عنوان «سلامت بانکی و زمینه‌های رخداد بحران بانکی در اقتصاد ایران» به بررسی شاخص‌های سلامت بانکی و مقایسه آن در ایران و کشورهای جهان به همراه بررسی بحران‌های بین‌المللی بانکی بر پایه ترازنامه و صورت سود و زیان مربوط به 31 بانک از سوی موسسه عالی بانکداری پرداخته و نتایج بررسی‌های خود را منتشر کرده است.
بحران‌های بانکی
بر اساس تعریف بیان شده در ادبیات مطالعات بانکداری، بحران بانکی به وضعیتی خاص در یک نظام بانکداری اطلاق می‌شود که در آن به دلیل بروز شوک‌های برونزای کلان یا مشکلات مدیریتی و نظارتی، نشانه‌هایی از فشارهای مالی شدید نظیر زیان‌دهی، مشکلات نقدشوندگی، هجوم بانکی یا مداخلات سیاست‌گذار در واکنش به فشارهای مذکور مشاهده می‌شود، به‌طوری که فعالیت‌ها در بخش حقیقی اقتصاد به‌طور منفی تحت تاثیر قرار می‌گیرند. علاوه بر این، مروری بر تاریخچه اقتصادی کشورهای مختلف نشان می‌دهد بحران‌های بانکی یکی از ویژگی‌های ذاتی نظام بانکداری بوده به‌طوری که سطح توسعه‌یافتگی اقتصاد و دولتی یا غیردولتی بودن نظام بانکداری نمی‌تواند مانع از این پدیده شود. این در حالی است که رخداد این پدیده تهدیدی مهم برای رفاه اقتصادی آحاد جامعه محسوب می‌شود. مطالعات در این زمینه نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین عوامل بازدارنده وقوع بحران‌های بانکی حفظ سلامت بانکی از جنبه‌های مختلف است.
در پژوهش پیشرو وضعیت بحرانی یک سیستم بانکی را در مرحله اول با توجه به ادبیات حوزه سلامت بانکی تعریف کرده و پس از آن در یک رویکرد مقایسه ای، حالت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده است. از آنجا که بر اساس تعریف‌های متفاوت از بحران بانکی می‌توان علت وقوع بحران بانکی را عدم توانایی در پرداخت دیون و مشکلات نقدشوندگی دانست، شناسایی تجربی بحران بانکی به معنی شناسایی وقوع این دو علت در رفتار عاملان اقتصادی به خصوص بانک‌ها و دولت است. برهمین اساس، در این مطالعه با این رویکرد که اگر بانکی با عدم توانایی در پرداخت دیون یا مشکلات نقدشوندگی مواجه شود، این مسائل خود را در ترازنامه بانک‌ها نشان می‌دهد نتیجه گرفته است که بررسی ترازنامه بانک‌ها می‌تواند به شناسایی بحران کمک کند. از طرفی به دلیل اینکه دولت‌ها در واکنش به احتمال وقوع یک بحران بانکی ممکن است سیاست‌هایی اتخاذ کنند که این سیاست‌ها سبب جلوگیری از عمیق شدن بحران شود، بنابراین به‌نظر پژوهشگر بررسی رفتار دولت در قبال وضعیت بانک‌ها برای تعیین تجربی بحران‌های بانکی اهمیت دارد.
تعریف عملیاتی
بر اساس پژوهش انجام شده، تعریف عملیاتی بحران بانکی شامل چهار رویکرد می‌شود. این رویکردها شامل بدهی، دارایی، حساب سرمایه که به بررسی ترازنامه بانک‌ها جهت شناسایی بحران می‌پردازد و رویکرد مداخلات دولت که از طریق نوع و شیوه مداخلات دولت به تعیین بحران بانکی می‌پردازد، است. از جمله فرض‌های مربوط به تعریف عملیاتی بحران بانکی که در این پژوهش مد نظر قرار گرفته، شفافیت ترازنامه‌ها است. شفافیت ترازنامه بانک به‌ این معنی است که صورت‌های مالی بانک‌ها تمامی اقلام را شامل بوده و از طرفی مقدار واقعی آن را گزارش کند. تشخیص بحران بانکی و پیش‌بینی وقوع آن از طریق ارزیابی ترازنامه بانک‌ها و اقلام مختلف آن از جمله بدهی‌ها و دارایی‌ها به‌دست می‌آید. در صورت عدم شفافیت شاخص‌های ارزیابی سلامت بانکی تورش خواهد داشت.
علل وقوع
همان‌طور که در این مطالعه به آن اشاره شده است، بحران بانکی لزوما با هجوم مردم به بانک اتفاق نمی‌افتد. به‌صورت کلی علت وقوع بحران بانکی را می‌توان شوک‌های نقدشوندگی و نیز عدم تقارن اطلاعات دانست. عدم تقارن اطلاعات خود را به دو صورت کژمنشی و کژگزینی نشان می‌دهد. در کژگزینی، بانک، اطلاعات کافی برای تشخیص مشتری خوب از بد را نداشته و به همین دلیل منابع خود را به مشتری بد اختصاص می‌دهد. در کژمنشی بانک اگرچه مشتری خوب را انتخاب کرده است اما این مشتری پس از دریافت اعتبارات رفتار خود را تغییر می‌دهد. کژمنشی و کژگزینی هر دو باعث افزایش ریسک در دارایی‌های بانک شده و می‌تواند سبب افزایش در مطالبات غیرجاری بانک شود. نبود نظام اعتبارسنجی می‌تواند سبب آن شود که بخش مهمی از سیستم بانکی با مشکل عدم تقارن اطلاعات و عدم تخصیص درست منابع به دلیل نبوداطلاعات متقارن مواجه باشد. در چنین حالتی نظام بانکی با بحران مواجه است، اما این بحران لزوما با نمود بیرونی همراه نیست. اگر بانک‌ها با شوک نقدشوندگی مواجه شوند آنگاه این امکان وجود دارد که این وضعیت و بحران بانکی نمود بیرونی نیز پیدا کرده و هجوم مردم به بانک‌ها مشاهده شود.در مطالعات گسترده‌ای که در پژوهش موردنظر نیز ذکر شده است، بحران بانکی سیستماتیک را با توجه به دو ویژگی علائم و نشان‌هایی از فشارهای مالی در سیستم بانکی مثلا هجوم بانکی شدید، زیان‌های سیستم بانکی یا مشکلات نقدشوندگی و مداخلات سیاست‌گذار در واکنش به زیان‌های شدید شناسایی می‌کنند. آنها برای در نظر گرفتن سطح آستانه‌ای از مداخلات سیاست‌گذار 6 معیار معرفی می‌کنند و مداخله سیاست‌گذار را اگر حداقل نیمی از این معیارها رخ دهد شدید معرفی می‌کنند. این معیارها عبارتند از حمایت نقدینگی گسترده، هزینه‌های ناخالص زیاد برای ساختاردهی دوباره به بانک‌ها، ملی شدن گسترده بانک‌ها، تضمین‌های گسترده، خریدهای دارایی گسترده و انجماد سپرده یا تعطیلی اجباری بانک‌ها. مطالعات نشان می‌دهد در بحران مالی اخیر، در اقتصادهایی نظیر فرانسه، مجارستان، ایتالیا، پرتغال، روسیه، اسلوونی، سوئد و سوئیس تنها دو عدد از این معیارها شناسایی می‌شود. به این ترتیب در مطالعات اخیر این اقتصاد‌ها جزو موارد مرزی طبقه‌بندی شده‌اند. بر اساس محاسبات آنها، در بازه 1970 تا 2011، جمعا 147 بحران بانکی در 116 کشور رخ داده است. آرژانتین چهار بار و جمهوری خلق کنگو و اسلواکی سه بار دچار بحران شده‌اند. 24 اقتصاد دوبار و 89 اقتصاد باقیمانده تنها یک بار دچار بحران بانکی شده‌اند. اگرچه هر بحران بانکی بحث‌ها و دلایل مخصوص به خود دارد، اما به‌طور کلی می‌توان تمامی دلایل را در سه گروه عوامل اقتصاد کلان، وجود ساختار نظارتی ضعیف در سیستم و نبود چارچوب مدیریتی قوی در بانک طبقه‌بندی کرد. از دیگر متغیرهایی که می‌تواند احتمال وقوع بحران را تغییر دهد، درجه توسعه یافتگی اقتصاد است، زیرا به نوعی ساختار ضعیف موسسات و کیفیت حکومت‌داری کشورها را نمایندگی می‌کند. نتایج مطالعات روی این متغیرها نشان می‌دهد یک درصد کاهش در سطح درآمد سرانه، احتمال وقوع بحران بانکی را به‌طور معنادار یک درصد افزایش می‌دهد.
شاخص‌های سلامت بانکی
مطالعات نشان می‌دهد وقوع بحران‌های بانکی مختلف و آثار مخرب ناشی از آنها با مقوله سلامت بانکی رابطه بسیار قوی دارد. بحث فوق مخصوصا در پی بحران‌های مالی دهه 1990 سبب شد مجموعه‌ای از شاخص‌ها با نام نشانگر‌های سلامت مالی (FSI) از سوی صندوق بین‌المللی پول به هدف دیده‌بانی سلامت و استحکام موسسات مالی، بازارها و شرکت‌ها و خانوارها معرفی شود. هسته اصلی این مجموعه را 12 شاخص با عنوان شاخص‌های مرکزی تشکیل داده و 5 جنبه مختلف سلامت بانکی از جمله کفایت سرمایه، کیفیت دارایی، سودآوری، نقدینگی و وابستگی به ریسک بازار را پوشش می‌دهند. علاوه بر نسبت‌های مذکور به نظر می‌رسد در اقتصاد ایران بررسی یک بعد دیگر از سلامت بانکی که همانا وابستگی سیستم بانکی به منابع بانک مرکزی است قابل بررسی باشد. سهم مطالبات غیرجاری از کل مطالبات در سیستم بانکی در سال 1388 نسبت به تمامی دوره‌ها بالاتر است، اما وضعیت سودآوری و نقدینگی بانک‌ها مناسب بوده است و به نظر می‌رسد به این دلیل سیستم با مشکلات جدی مواجه نشده است. به‌طور تقریبا مشابه در سال 1385، اگرچه وضعیت سودآوری بانک‌ها با توجه به شاخص سود به دارایی مناسب نبوده است، اما از ابعاد سلامت بانکی دیگر وضعیت مناسبی در سیستم بانکی مشاهده می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد در سال 1393، وضعیت سیستم بانکی به جز از حیث بعد مطالبات غیرجاری رسمی، در تمامی ابعاد وضعیت نسبتا نامناسبی را نمایش می‌دهد، بنابراین آنچه با مقایسه بین زمانی سیستم بانکداری در اقتصاد ایران برداشت می‌شود آن است که وضعیت جاری این سیستم نسبت به تمامی دوره‌های قبل یک وضعیت بحرانی‌تر است.
وضعیت شاخص‌های بانکداری ایران
بر اساس نتایج به‌دست آمده در این پژوهش از مقایسه وضعیت شاخص‌های بانکداری اقتصاد ایران با توزیع بین‌المللی نشان می‌دهد که اصولا شاخص‌های سلامت بانکی در اقتصاد ایران در وضعیت بدتری نسبت به شاخص‌های مذکور در سطح بین‌الملل قرار دارند. علاوه بر این، روند به وجود آمده در این شاخص‌ها از بدتر شدن وضعیت اقتصاد ایران در سال‌های اخیر سخن می‌گویند. البته در این خصوص، وضعیت گروه‌های بانکی در سال‌های مختلف متفاوت است، اما آنچه تقریبا به‌عنوان یک وضعیت مشترک قابل بیان از نتایج این پژوهش می‌توان ارائه کرد، بدتر شدن وضعیت سلامت بانکی از تقریبا تمام جنبه‌ها در تمام گروه‌های بانکی در سال‌های اخیر است. مقایسه وضعیت اقتصاد ایران در سال 1393 با سال 1385 به‌عنوان یک سال نسبتا باثبات در سیستم بانکداری اقتصاد ایران نشان می‌دهد که وضعیت تقریبا در تمام جنبه‌ها بدتر شده است. البته در این خصوص نسبت مطالبات معوق به کل مطالبات در وضعیتی تقریبا مشابه با سال 1385 قرار دارد که البته در این خصوص آمارهای غیررسمی به تفاوت معنادار این شاخص در سال 1393 و بنابراین بدتر شدن وضعیت سلامت سیستم بانکی از این جنبه اشاره دارند. مقایسه وضعیت سیستم بانکداری در اقتصاد ایران با میانه بین‌المللی نشان می‌دهد که تقریبا در تمامی جنبه‌ها (نسبت سود به دارایی، سرمایه به دارایی، مطالبات معوق به کل مطالبات، دارایی‌های نقد به کل دارایی‌ها و حاشیه سود به درآمد ناخالص) وضعیت اقتصاد ایران بدتر باشد. در این خصوص، در نظر گرفتن وضعیت اقتصادهای بحرانی در سال‌های 2006 (قبل از بحران) و 2008 (بعد از بحران) و مقایسه وضعیت فعلی اقتصاد ایران با آنها به نتیجه تقریبا مشابهی ختم می‌شود، به‌طوری‌که به جز شاخص سرمایه به دارایی و سود به دارایی، در دیگر شاخص‌ها وضعیت سیستم بانکداری در اقتصاد ایران بدتر تشخیص داده می‌شود. آمارها نشان می‌دهد متغیر درآمد سرانه نسبتا باثبات است، به‌طوری که در اقتصاد ایران در 10 سال اخیر به‌طور متوسط 3021 دلار با انحراف معیار 163 دلار بوده است. این متغیر در مقایسه با توزیع بین‌المللی آن، تقریبا در تمام دوره‌های مورد بررسی کمتر از میانه است. در مقایسه بین زمانی شاخص‌های سلامت گروه‌های بانکی عنوان شده که روند مشاهده شده تقریبا مشابه با سیستم بانکی است. همچنین از بعد کفایت سرمایه و مطالبات غیرجاری تقریبا میان گروه‌های بانکی تفاوت قابل ملاحظه‌ای وجود ندارد. گروه بانک‌های تخصصی از نظر بدهی به بانک مرکزی و دارایی‌های نقد وضعیت نسبتا بدتری از دیگر گروه‌های بانکی که تقریبا وضعیت مشابهی دارند، دارد. با این حال این گروه بانکی از نظر شاخص حاشیه سود وضعیت بسیار مناسب‌تری از دیگر گروه‌ها دارد. از بعد سودآوری نیز بانک‌های خصوصی و پس از آن بانک‌های خصوصی شده وضعیت مناسب‌تری نسبت به گروه‌های بانکی دیگر دارند.
مطالعه شاخص‌های سلامت بانکی در دیگر دوره‌ها و مقایسه آنها با وضعیت بین‌المللی به این موضوع اشاره دارد که اصولا سیستم بانکداری در اقتصاد ایران همواره نسبت به وضعیت میانه در تمامی ابعاد سلامت بانکی و در تمامی دوره‌ها به‌جز شاخص حاشیه سود به درآمد در سال 1386 وضعیت ناسالم‌تری داشته است و در سال‌های اخیر این فاصله بیشتر و بیشتر نیز شده است.
مقایسه میان وضعیت فعلی اقتصاد ایران با وضعیت اقتصادهای بحرانی در سال‌های 2007 و 2008، پیش از وقوع بحران و سال‌های پس از آن حاکی از این است که سلامت بانکی اقتصادهای بحران‌زده پس از وقوع بحران تقریبا از تمامی جنبه‌ها به جز نسبت حاشیه سود به درآمد رو به افول رفته است. نتایج نشان می‌دهد که در مقایسه با اقتصادهای بحرانی در اواخر دهه 2010 میلادی وضعیت فعلی اقتصاد ایران به جز در سودآوری و کفایت سرمایه، در دیگر جنبه‌ها از جمله سهم دارایی‌های نقد از کل دارایی‌ها، سهم مطالبات غیرجاری از کل مطالبات و همچنین نسبت حاشیه سود به درآمد مطلوب نیست.
(ge1001)

۹۵/۰۸/۲۹
۰۲:۴۶

چرخش نرخ در بازار پول

کاهش نرخ سود بانکی به مانع خورد؟ «دنیای اقتصاد» پاسخ می‌دهد
دنیای اقتصاد: سه شاهد متفاوت از به مانع خوردن کاهش نرخ سود خبر می‌دهد. شاهد اول به استناد آمارهای بانک مرکزی است. این آمارها نشان می‌دهد روند کاهشی نرخ سود در بازار بین بانکی متوقف شده و حتی به بالای سطح 18 درصد بازگشته است. دومین شاهد از فاصله گرفتن نرخ سود سپرده‌های بانک‌ها از سطح تعیین‌شده در توافقات قبلی حکایت دارد. بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که نرخ سود سپرده‌ها در برخی بانک‌ها به حدود 20 درصد رسیده است. تغییرات نرخ در بازار بدهی سومین شاهد است. اگرچه چسبندگی نرخ سود در بازارها برای فعالان اقتصادی تا حدودی غافلگیر‌کننده است، اما از منظر پیش‌بینی سیاست‌گذاران اقتصادی، رفتاری عادی و قابل پیش‌بینی محسوب می‌شود. بررسی‌های کارشناسی حاکی از آن است که تنظیم نرخ سود بانکی براساس نرخ تورم، نیازمند اصلاحات ساختاری است که باید در حوزه نظام بانکی و قیمت‌گذاری ارزی صورت گیرد. از نظر کارشناسی ملاحظات نامتعارف و وقت‌کشی در حوزه‌های مذکور، باعث ناتوانی سیاست‌گذار برای تنظیم نرخ سود با توجه به روند نزولی تورم و کاهش هزینه‌های تامین مالی شده است. «دنیای اقتصاد» در گزارشی تلاش کرده به این سوال پاسخ دهد که چرا روند کاهش نرخ سود بانکی با مانع روبه‌رو شده است؟
بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که در حال حاضر نرخ سود سپرده‌ها در بانک‌ها عمدتا از رقم تعیین شده در بخشنامه شورای پول و اعتبار بالاتر است و روند نزولی نرخ سود در بازار بین متوقف شده است. مطابق این بررسی‌ها، عدم کاهش نرخ سود بانک‌ها متناسب با تورم ریشه در چالش‌های بازار پول دارد و برای حل این مشکلات باید اصلاح ساختاری بانک‌ها در دستور کار قرار گیرد. در این راه «ایجاد بیمه قانونی برای سپرده‌گذاران بانکی»، «تعیین دقیق میزان مطالبات غیر‌جاری»، «ممنوعیت موسسات غیر‌مجاز برای جذب سپرده جدید»، «فراهم کردن نقدینگی به‌صورت اضطراری»، «بازگرداندن اعتماد اعتباردهندگان و سپرده‌گذاران»، «تجدید ساختار بانک‌ها و بازگرداندن توانایی بازپرداخت دیون به بانک‌ها»، «تصفیه تسهیلات مشکوک‌الوصول و تجدید ساختار بدهی شرکتی» و «آمادگی دولت برای افزایش پلکانی حجم اوراق قرضه منتشره دولتی» هشت راهکاری است که برای اصلاح ساختار بانک‌ها ازسوی کارشناسان توصیه می‌شود.
نرخ سود غیرمجاز
در‌حالی‌که شورای پول و اعتبار آخرین بخشنامه نرخ سود بانکی را در تیرماه سال‌جاری به شبکه بانکی ابلاغ کرد و حداکثر نرخ سود پرداختی برای سپرده‌های مدت‌دار را 15 درصد اعلام کرد، گزارش‌های میدانی خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد نرخ‌هایی که این روزها در بازار پول، برای سپرده‌گذاری‌های مدت‌دار اعلام می‌شود، بالاتر از سقف اعلام شده ازسوی شورای پول و اعتبار است. براساس این گزارش، باز هم طرح‌های متنوع بانک‌ها، برای دور شدن از چارچوب مشخص شده نرخ سود بانکی جریان دارد. در این روند موسسات اعتباری پیشتاز بودند و میانگین بیشترین نرخ سود در این موسسات بالاتر از 21 درصد بوده است. حتی برخی از موسسات اعتباری در قبال پیشنهاد سرمایه‌گذاری بالای 200 میلیون تومان، نرخ 5/ 22 درصد را برای سپرده یکساله ارائه کردند. روندی که نشان می‌دهد نوع قراردادها تابعی از حداقل میزان سپرده‌گذاری مشتریان است. بانک‌های غیردولتی، از نظر میانگین نرخ سود بالا در رتبه بعدی قرار دارند، به‌نظر می‌رسد در بانک‌های غیردولتی، نوع طرح‌ها از تنوع بیشتری برخوردار هستند، بیشترین نرخ سود در این بازار 21 درصد اعلام شده است آن هم برای بانکی که در حال حاضر از لحاظ شاخص‌های سلامت بانکی در وضعیت مناسبی قرار ندارد. البته مانند موسسات اعتباری، این نرخ نیز به سپرده‌های بالای 200 میلیون تومان اعطا می‌شود. در برخی از بانک‌ها نیز، طرح‌های پیشنهادی در قالب صندوق‌های سپرده‌گذاری بورسی، به مشتریان پیشنهاد می‌شود، در این طرح‌ها، حداقل نرخ سود19درصد(بالاتر از بخشنامه شورای پول و اعتبار) در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد و براساس بازدهی صندوق‌ها این نرخ افزایش می‌یابد. مزیت این صندوق‌ها نسبت به سپرده‌های مدت‌دار این است که لازم نیست مبلغ‌های سپرده به شکل یکساله در بانک‌ها فریز شود و پس از یک ماه (حتی در صورت برداشت) نرخ سود حدود 20 درصدی به آن تعلق می‌گیرد. مدیر یکی از بانک‌ها، در توضیح این نوع سپرده‌گذاری به خبرنگار «دنیای ‌اقتصاد» توضیح داد: «دولت قصد دارد برای اینکه از بانک‌ها برای تامین‌مالی تمرکززدایی کرده و به بازار سرمایه رونق دهد، اجازه داده شرکت‌های فرابورسی با بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری همکاری کنند.» به گفته او، در این قرارداد، طرف حساب سپرده‌گذاران بانک‌ها هستند و ازسوی دیگر، بانک‌ها منابع را در شرکت‌های فرابورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند و در حقیقت، بانک واسطه میان بازار سرمایه و مردم می‌شود. دسته سوم، بانک‌های دولتی بودند که نسبت به دو دسته نخست بیشتر جنبه احتیاط را در پیش گرفتند. میانگین نرخ سود در این بازار، حدود 5/ 17 درصد گزارش شده که 5/ 2 واحد درصد بیشتر از حد مجاز است. البته می‌توان پیش‌بینی کرد که با شدت گرفتن رقابت میان بانک‌ها، دسته سوم نیز برای مانع شدن از خروج سپرده‌ها سعی می‌کنند که طرح‌های متنوع‌تری را برای مشتریان خود طراحی کنند. به‌طور کلی از تمامی این رفتارهای جدید در بازار پول می‌توان چند نکته را دریافت. نخست اینکه اکثر کارمندان بانک‌ها در برخورد نخست، نرخ‌های بخشنامه‌ای را به‌عنوان نرخ‌های بانک اعلام می‌کردند، اما در مقابل پیشنهاد مبلغ بالای سپرده‌گذاری، پیشنهاد می‌کردند که در این خصوص با رئیس شعبه صحبت شود. همچنین به‌نظر می‌رسد که سخت‌گیری‌های نهاد ناظر برای اعمال نرخ‌های بخشنامه‌ای کمتر از گذشته است. رفتاری که با توجه به کاهش رشد سپرده‌های مدت‌دار بانکی، به دور از عقل نیست. موضوعی که نشان می‌دهد اعتبار روش نرخ‌گذاری دستوری برای سود بانکی، کوتاه‌مدت است.
چسبندگی نرخ در بازار بین بانکی
در‌حالی‌که نرخ سود سپرده‌ها در بانک‌ها و موسسات اعتباری افزایش غیررسمی داشته است، آمارهای بانک مرکزی از چسبندگی نرخ سود در بازار بین بانکی خبر می‌دهد. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد میانگین نرخ سود بازار بین بانکی در آبان‌ماه به رقم 6/ 18 درصد رسیده است. ماندن در کانال 18 درصدی از آخرین ماه سال گذشته، آغاز شد، روندی که در ماه‌های سال‌جاری ادامه داشته است. این در حالی است که در سال گذشته، نرح سود در بازار بین بانکی روند نزولی قابل‌توجهی داشت. براساس آمارهای بانک مرکزی نرخ سود میانگین در بازار بین بانکی در فروردین سال 94 معادل 28 درصد بود که طی سال حدود 10 واحد درصد از آن کاسته شد. این روند در سال‌جاری تداوم نداشت و برخی گزارش‌ها حاکی از آن بود که میانگین نرخ از سطح 20 درصد نیز بالا رفته است. در زمان بروز این شایعات در میانه تابستان، بانک مرکزی با انتشار یک بیانیه نوسان نرخ سود بازار بین بانکی در نیمه نخست را در بازه 17 تا 22 درصد و میانگین نرخ را تا 21 شهریورماه 7/ 18 درصد عنوان کرد. آخرین آمارهای بانک مرکزی در آبان‌ماه نیز نشان می‌دهد بیشترین نرخ در آبان سال‌جاری معادل 5/ 22 درصد بوده است. اما نکته قابل توجه این است که حجم معاملات نیز نسبت به ماه‌های قبل افزایش یافته است. آخرین آمار رسمی که بانک مرکزی در شهریور سال‌جاری منتشر کرد، حاکی از آن بود که ارزش معاملات روزانه در بازار بین بانکی 4/ 12 هزار میلیارد تومان بود، این رقم در آبان‌ماه به بیش از 14 هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که فعالیت‌های بانک مرکزی در سپرده‌گذاری کمتر از 2 درصد بوده است. هدف از تشکیل بازار بین بانکی ریالی تسهیل جریان منابع ریالی کوتاه‌مدت بین بانک‌ها در جهت مدیریت کارآمد نقدینگی است و بانک مرکزی به‌عنوان عضو و مدیر بازار مسوولیت تنظیم، برنامه‌ریزی، سازماندهی، هماهنگی، تدوین مقررات، نظارت، کنترل و تسویه معاملات را برعهده داشته و جهت اعمال سیاست‌های پولی در بازار بین بانکی مداخله می‌کند. بانک مرکزی که در نظر دارد نرخ سود بانک‌ها و موسسات اعتباری را تنظیم کند، می‌تواند از طریق مداخله در این بازار، نرخ را تنظیم کند. در واقع این نرخ می‌تواند به‌عنوان مرجعی برای بانک‌ها قرار گیرد.
طرح جدید مرزبندی بانک‌ها
به‌نظر می‌رسد در حال حاضر، فعالیت چند بانک محدود که عامل اصلی افزایش تقاضا در بازار بین‌بانکی هستند باعث شده که نرخ سود بانکی روند نزولی را که در سال گذشته داشت، در سال‌جاری تکرار نکند. البته گروه‌های بانکی دلایل متفاوتی برای تقاضای خود دارند، بخشی از بانک‌ها به‌دلیل مشکلات ساختاری، با تنگنای مالی روبه‌رو بودند. بخشی از بانک‌ها نیز به‌دلیل تعهداتی که بانک‌ها به دولت محول کرده‌اند نظیر خرید برخی از محصولات کشاورزی یا تسهیلات‌دهی در طرح رونق اقتصادی با محدودیت منابع روبه‌رو بوده‌اند. برخی از کارشناسان درخصوص بازار بین بانکی معتقدند که باید تمایزی برای فعالیت‌های بانک‌های بد و خوب از یکدیگر صورت گیرد، تا بانک‌های بد نتوانند روند کاهشی نرخ در بازار را خدشه‌دار کنند. بانک مرکزی در نظر دارد به‌منظور شفاف شدن فعالیت‌ها در بازار بین بانکی، طرح لایه‌بندی بانک‌ها را اجرا کند؛ به‌نحوی‌که حدود 10 بانکی که از لحاظ شاخص‌های سلامت در وضعیت مناسب‌تری قرار دارند، در یک گروه قرار داد و فعالیت بانک مرکزی نیز در این بازار قرار گیرد. همچنین این نرخ به‌عنوان مبنای بازار قرار گیرد. همچنین بانک‌های دیگر نیز فعالیت خود را در یک بازار دیگر دنبال کنند.
راهکار اصلاح ساختاری
در‌حالی‌که سیاستمداران اقتصادی تاکید دارند که نرخ سود بانک‌ها به‌منظور کاهش هزینه‌های تامین‌مالی کاهش یابد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که رویکرد دستوری نمی‌تواند راه را برای کاهش نرخ سود هموار سازد. در ماه‌های گذشته، برخی از مسوولان معتقد بودند که باید از دستاورد کاهش نرخ سود بانکی محافظت شود. اکثر کارشناسان معتقدند برای حل این مشکل باید مشکلات ساختاری بانک‌ها مدنظر قرار گیرد. تجربه بسیاری از کشورها نشان می‌دهد که بسیاری از بحران‌های اقتصادی، به‌دلیل واکنش نامناسب به مشکلات بانکی شکل گرفته است. ازسوی دیگر، از نظر کارشناسانی که در متن بحران‌ها قرار گرفته‌اند، باید به این واکنش‌ها عکس‌العمل سریع نشان داد. باید اقدامات اساسی برای حل چالش بانک‌ها انجام شود. این اقدامات می‌تواند براساس تجارب کشورها در مقابله با بحران‌ها صورت گیرد. تقریبا اکثر کشورهای در حال توسعه یا حتی توسعه‌یافته، با این معضل روبه‌رو شده و بسته به نوع واکنش، توانسته‌اند از این بحران عبور کنند. مشکلات ساختاری نظام بانکی کشور، ناشی از اعمال سیاست‌های غلط یک بازه 15 ساله شکل گرفته است. در ادامه بخشی از راهکارها که مقاله‌های کارشناسان اقتصادی برای مقابله با بحران‌های بانکی ارائه شده عنوان می‌شود:
تقسیم‌بندی تامین‌مالی:‌ در وهله نخست باید تقسیم‌بندی، برای تامین‌مالی میان بانک‌ها، بازار سرمایه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری صورت گیرد. این تقسیم‌بندی با توجه به تجربه کشورهایی که بحران‌های بانکی را پشت سرگذاشته‌اند،‌ ضروری است. شکل کلی تقسیم‌بندی به این نحو است که تامین سرمایه کوتاه‌مدت،‌ برای بنگاه‌های کوچک و متوسط به بانک‌های تجاری محول می‌شود. تامین‌مالی بنگاه‌های بزرگ در بلندمدت، بر عهده بازار سرمایه قرار می‌گیرد. طرح‌های عمرانی در مقیاس بزرگ،‌ توسط بانک‌های توسعه‌ای تامین‌مالی می‌شوند و در نهایت، کسب‌و‌کارهای کوچک که از ریسک بیشتری برای ادامه حیات خود برخوردار هستند، توسط صندوق‌های سپرده‌گذاری (نه سرمایه‌گذاری) منابع کسب می‌کنند.
ایجاد بیمه قانونی برای تمامی سپرده‌گذاران در شبکه بانکی: بسیار مهم است که بانک مرکزی یا نهاد نظارتی مربوطه به‌جای بیمه ضمنی سپرده‌گذاران، سپرده‌های موجود در تمام سیستم بانکی و سود قانونی آن را بیمه رسمی کند. این به آن معناست که مستقل از آنکه چه اتفاقی برای یک بانک رسمی بیفتد، سپرده‌های سپرده‌گذاران در آن بانک به‌طور کامل به آنها بازپرداخت می‌شود. این یک قدم ضروری و اولیه در ایجاد امنیت در سپرده‌گذاران در سیستم مالی قانونی و کاستن هزینه‌ها و فشار اجتماعی در برابر اصلاح نظام بانکی است. همچنین باید بگوییم در حال حاضر نیازی به دریافت هزینه از بانک‌ها در ازای ارائه این خدمت بیمه‌ای نیست.
ارزیابی سبد دارایی‌های تمامی بانک‌های تجاری و تعیین دقیق میزان مطالبات غیر‌جاری: در حال حاضر به‌نظر می‌رسد ارزیابی بانک مرکزی از وضعیت دارایی بانک‌ها تابع خوداظهاری این موسسات مالی است. این در حالی است که اولا معلوم نیست که حجم واقعی مطالبات غیر‌جاری به چه میزان است و دوم اینکه معلوم نیست وثایق بانک‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت آنها از چه کیفیتی برخوردار است. این ارزیابی مبنایی می‌شود برای تشخیص بانک‌های خوب از بانک‌های بد که خود پیش‌نیاز سیاست‌های پیشنهادی بعدی است.
ممنوعیت موسسات غیر‌مجاز برای جذب سپرده جدید: اولین قدم در راستای اصلاح موسسات مالی غیر‌مجاز منع قانونی آنها از جذب هر‌گونه سپرده جدید است. این سیاست اولا از عمیق‌تر شدن بحران موسسات مالی غیر‌مجاز جلوگیری می‌کند و ثانیا از فشار رقابتی در جذب سپرده‌ها بر نظام رسمی بانکی می‌کاهد.
فراهم کردن نقدینگی به‌صورت اضطراری: ‌ گسترش نقدینگی اضطراری به‌عنوان یکی از اقدامات معمول در بحران‌های بانکی به حل بحران بانکی نمی‌انجامد؛ ولی فرصت شناسایی و پاسخ به مشکلات اساسی‌تر را به مسوولان می‌دهد. اولویت اول در این مرحله، جلوگیری از خروج سپرده‌گذاران و اعتباردهندگان و محافظت از سیستم و اعتبار بانکی است.
بازگرداندن اعتماد به اعتباردهندگان و سپرده‌گذاران: یکی از ابزار‌های متداول در این زمینه، اعطای ضمانت به تمام اعتباردهندگان و سپرده‌گذاران است. به‌عنوان مثال، در بحران بانکی اخیر آمریکا و اروپا پوشش بیمه‌ای موجود برای سپرده‌ها تقویت شد. همچنین، خرید مستقیم دارایی و مداخلات نامتداول (Quantitative Easing) نیز برای تجدید اعتماد عمومی به کار گرفته شد.
تجدید ساختار بانک‌ها و بازگرداندن توانایی بازپرداخت دیون به بانک‌ها: این مرحله شامل در پیش گرفتن سیاست‌هایی برای قدرتمندسازی بانک‌هایی با ساختار مالی مناسب‌تر و حل مشکلات بانک‌های ضعیف است. انجام این کار فرآیندی چند ساله بوده و نیازمند تعدیل سیاست‌ها متناسب با تغییر شرایط اقتصادی است. چهار اصل مشترک در این مرحله شامل تشخیص عیوب، پذیرش زیان، تجدید ساختار بانکی و تجدید ساختار سرمایه بانکی به کمک دولت و تشدید نظارتی است.
تصفیه تسهیلات مشکوک‌الوصول و تجدید ساختار بدهی شرکتی: باتوجه به اینکه فشار بدهی‌های شرکت‌ها عامل اصلی تنگناهای بخش بانکی به‌شمار می‌آید، کاهش وام‌های مشکل‌دار شرکت‌ها باید همزمان با تجدید ساختار بخش بانکی در دستور کار قرار گیرد. بهترین رویکرد برای کشورهای نوظهور در زمینه هدایت تجدید ساختار بدهی‌های شرکتی، به‌کارگیری راه‌حل‌های بخش خصوصی است. همچنین، توجه به این نکته ضروری است که مدیریت وام‌های مشکوک‌الوصول نیاز به تخصص ویژه‌ای درباره مدیریت ریسک دارد که متفاوت با مدیریت تسهیلات در شرایط عادی است.
آمادگی دولت برای افزایش پلکانی حجم اوراق قرضه منتشره: سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که مبلغ پنج هزار میلیارد تومان اوراقی که دولت برای بازپرداخت بدهی‌های خود به پیمانکاران منتشر می‌کند چه کسری از کل بدهی‌های دولت به پیمانکاران را شامل می‌شود؟ به‌طور مثال در‌صورتی‌که بدهی‌های حسابرسی‌شده دولت به پیمانکاران چند برابر این رقم باشد، می‌توان حجم کل اوراق منتشرشده را افزایش قابل توجهی داد. همچنین دولت می‌تواند از انتشار این اوراق برای بازپرداخت بدهی خود به بانک‌ها نیز استفاده کند. لازم می‌دانیم به این نکته اشاره کنیم، مادامی که بانک مرکزی آمادگی قبول این اوراق به‌عنوان وثیقه را دارد افزایش حجم اوراق منتشرشده موجب کاهش ارزش بازار این اوراق نخواهد شد.
ge1001

۹۵/۰۸/۲۹
۰۲:۵۰