نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114850
 • تمام سکه (طرح جدید) 1182000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1140000
 • نیم سکه 607000
 • ربع سکه 321000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3955
 • یورو 4270
 • پوند 4895
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1115
 • لیر ترکیه 1145
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32370
 • 0
  یورو 34095
 • 0
  پوند 39773
 • 0
  فرانک 31807
 • 0
  صد ین 27679
 • 0
  درهم امارات 8814

اتصال 400 دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به شبکه علمی کشور

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: تا پایان اردیبهشت 96 چهارصد دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به شبکه علمی کشور متصل می‌شوند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در نشست مشترکی که با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس جهانگردی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و دکتر مضطرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و برخی رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز علمی برگزار شد بر اتصال 400 دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به شبکه علمی کشور تا پایان اردیبهشت 96 تاکید شد.
در این نشست دکتر مضطرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های پیشرفت طرح شبکه علمی کشور اظهار داشت: ضرورت ایجاد شبکه علمی کشور از سال 62 در بین جامعه علمی کشور احساس و طرح پیشنهادی از همان سال ارائه شد که متأسفانه در این مدت با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو شده است که خوشبختانه سرانجام با حکم وزیر علوم، تحقیقات  و فناوری مسئولیت راه‌اندازی آن به سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی کشور واگذار شد و متعاقباً با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پروانه شبکه علمی کشور در تیر 1395 به مدت 5 سال تمدید و برخی از بندهای آن اصلاح شد.
وی افزود: طی این مدت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران طی جلساتی متعدد با وزارت ارتباطات و بررسی همه جانبه ، اقدامات مناسبی را انجام داده است که با توافقنامه‌هایی که با وزارت ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات، ‌شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات زیر ساخت انجام داد و همچنین جذب بخش خصوصی در جهت سرمایه‌گذاری در این بخش، گام‌های مؤثری دراین زمینه برداشته شده است.
دکتر مضطرزاده تأکید کرد: با توجه به اقدامات انجام شده و توافقات به‌دست آمده اکنون زیرساخت برای پیوستن 162 دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به این شبکه فراهم شده و طبق زمان‌بندی این طرح تا پایان اردیبهشت 96 تعداد آن به 400 دانشگاه و مرکز علمی خواهد رسید.
وی مزایای اتصال به شبکه علمی کشور را برشمرد و تأکید کرد: وجود یک شبکه مستقل از شبکه مخابرات، سرعت بالای شبکه، ‌پهنای باند یک گیگابایت به قیمت اینترانت مخابرات از جمله مزایای استفاده از شبکه علمی کشور است.
دکتر مضطرزاده افزود: امکان ارائه سرویس‌های متنوع آموزشی،‌ پردازش، ‌ذخیره‌سازی بانک‌های اطلاعاتی، ‌سرویس‌های چندرسانه‌ای، سرویس‌های زیرساختی و اشتراک انواع منابع و امکان درآمدزایی دانشگاه‌ها و همچنین تخفیف ویژه 50 درصدی سرویس اینترنت شرکت زیر ساخت از دیگر مزایای استفاده از این شبکه است.
مهندس نصرالله جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات درخصوص مزیت شبکه علمی کشور برای دانشگاه‌ها اظهار داشت: شبکه‌های علمی در دنیا دارای دو سطح مزیت هستند که سطح اول ایجاد یک بستر مشترک و اختصاصی بین مراکز علمی است تا بتوانند ظرفیت‌های علمی خود را به اشتراک بگذارند و در سطح دوم سرویس‌ها و خدماتی است که بین یکدیگر به اشتراک گذاشته می‌شود و از ترکیب آن‌ها ارزش‌های افزوده بالاتری از نظر علمی  به وجود می‌آورند که هزینه‌های مشترک نیز کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: انتظار داریم که این شبکه علمی در کشور بتواند علاوه بر ایجاد یک محیط اختصاصی، مبادله داده و محتوا بین مراکز علمی در لایه سرویس‌ها و محتوا نیز یک محیط مبادله و بازار ثانویه ارزش افزوده بین دانشگاه‌ها ایجاد کند.
 

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۴۰

معاون فرهنگی وزیر علوم: زیارت شهدای هویزه معنا بخش زندگی است

خبرگزاری شبستان: معاون فرهنگی وزیر علوم در حاشیه حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدا اظهار داشت:هر کس در این مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی وزارت علوم تحقیقات و قناوری، سیدضیاء هاشمی با بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، گفت: با حضور در این یادمان، آرمان‌های این شهیدان را که در سال ۵۹ و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: این یادمان حال و هوای خاصی دارد، مزار شهدای هویزه جایی است که در آن دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مختلف در اوج فداکاری به خاک و خون غلطیدند و بهترین زمان عمر خود در دوره جوانی و نوجوانی را در بهترین راه که همان شهادت و اعتلا به اعلی علیین است، نهادند.
 
وی بیان داشت: هر کس در این مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد؛ شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هرآنچه داریم بگذریم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه در این محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۳:۰۱

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم: اقتصاد و توسعه دانش بنیان با اتکا به زبان هنر ، اثرگذار و پایدار خواهد بود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اقتصاد و توسعه دانش بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدارخواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر وحید احمدی در این مراسم با بیان اینکه دومین جشنواره هنری عتف با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ سازی در میان آحاد جامعه برگزار شد، اظهار داشت: در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و هم اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه، زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و تصریح کرد: اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست بوم در نظر بگیریم با ضرس قاطع باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.
دکتر احمدی با اشاره به اینکه نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد بیان کرد: پژوهش از ابتدای حیات دانش آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی شود.
دبیر کل شورای عالی عتف در خاتمه با تأکید بر داشتن رویکرد بین المللی و رعایت استانداردهای بین المللی در انجام امورپژوهشی خاطرنشان کرد: باید در رقابت های بین المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد اگر با ابزار هنر آمیخته شود باعث می شود قدرت و اقتدار علمی مان افزایش یابد.
گفتنی است در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری – بین المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.
 

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۵۶

معاون وزیر علوم: باید در راستای دفاع از ارزش‌ها، اخلاق و انسجام ملی تلاش کنیم

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم گفت: امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه راه شهدا را ادامه دهیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، سید ضیا هاشمی با حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدا، هم‌زمان با روز شهدای دانشجو، اظهار کرد: یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم افزود: شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هر آنچه داریم بگذریم.
وی یادآور شد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه دراین محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.
  

۹۵/۱۰/۱۸
۱۵:۰۳

معاون وزير علوم: بايد در راستاي دفاع از ارزش‌ها، اخلاق و انسجام ملي تلاش کنيم

معاون فرهنگي و اجتماعي وزيرعلوم گفت: امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملي، وحدت، مردم و مصالح مردمي بايد تلاش کنيم و با يک نگاه جامع و همه‌جانبه راه شهدا را ادامه دهيم.
به گزارش  وزارت علوم، سيد ضيا هاشمي با حضور در يادمان شهداي هويزه و زيارت مزار شهدا، همزمان با روز شهداي دانشجو، اظهار کرد: يکي از افتخارات اين دولت اين است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهاي شهدا توفيق پيدا کند و امروز نيز فرصتي فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از اين محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببريم.معاون فرهنگي اجتماعي وزارت علوم افزود: شهدايي که در اين مکان آرميده‌اند، کساني هستند که ضمن آنکه دانشجوي نخبه، دانش‌آموز يا از اقشار ديگر جامعه بودند براي دفاع از آرمان‌هاي انقلاب در عنفوان شباب و اوج جواني در اين منطقه حضور پيدا کردند و با خلق يک حماسه بي‌نظير مظلومانه به شهادت رسيدند. آن‌ها اين پيام را براي ما به يادگار گذاشتند که در مسير دفاع از اهداف و آرمان‌هاي متعالي از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم بايد از هر آنچه داريم بگذريم.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۰:۰۳

معاون وزیر علوم: باید در راستای دفاع از ارزش‌ها و انسجام ملی تلاش کنیم

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم گفت: امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه راه شهدا را ادامه دهیم.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم گفت: امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه راه شهدا را ادامه دهیم.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، سید ضیا هاشمی با حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدا، هم‌زمان با روز شهدای دانشجو، اظهار کرد: یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم افزود: شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هر آنچه داریم بگذریم.
وی یادآور شد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه دراین محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۵:۳۰

مسئولان وزارت علوم چه چیزی را تکذیب می کنند: برگزاری اردو و جشن مختلط دانشجویی همچنان ادامه دارد + تصاویر و اسناد

سید ضیاء هاشمی درحالی برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاه های کشور را تکذیب کرد که دقیقا شب قبل از این برنامه؛ یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شیراز اقدام به برگزاری اردویی و جشن مختلط دانشجویی نموده بود.بخشی از این تصاویر به روایت شرکت کنندگان در این مراسم که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است در ادامه می آید.

به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه 598، برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی از سالها پیش بعنوان یک عامل مخرب و ضدفرهنگی در فضای علمی و دانشگاهی کشور مطرح بوده است.
از آنجا که برگزاری اینگونه اردوها همیشه با حواشی اخلاقی همراه است؛ مسئولین فرهنگی، اساتید دانشگاه و حتی خانواده دانشجویان در موارد متعدد نسبت به این مسئله حساسیت نشان داده و ابراز نگرانی کرده اند
با اینحال پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال 92 و عزل و نصب های اتوبوسی در وزارت علوم این مشکل قوت گرفت؛ به گونه ای که در یکسری از بازه های زمانی (معمولا بعد از تعطیلات عید نوروز تا شروع امتحانات ترم دوم) هر هفته شاهد برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاه های کشور بوده ایم، از دانشگاه علوم پزشکی بجنورد گرفته تا دانشگاه صنعتی اصفهان و پیام نور جیرفت و ...
در این بین آنچه محل تعجب و البته تاسف است؛ انکار این مسئله توسط مسئولین رده بالای وزارت خانه همچون شخص وزیر علوم می باشد، چرا که بلاشک اخبار برگزاری این اردوها از طریق نهادهای نظارتی یا رسانه ها به سمع و نظر ایشان رسیده است.
در آخرین مورد ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم در برنامه تلویزیونی زاویه در پاسخ به سوال یکی از مناظره کنندگان در مورد برگزاری اردوهای مختلط گفت: "در هیچکدام از دانشگاه های کشور اردوی مختلط برگزار نشده و هرکس چنین ادعایی داشته باشد دروغ محض است"
سید ضیاء هاشمی درحالی برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاه های کشور را تکذیب کرد که دقیقا شب قبل از این برنامه؛ یک گروه دانشجویی در دانشگاه صنعتی شیراز اقدام به برگزاری اردویی و جشن مختلط دانشجویی نموده بود.
( ثبت نام از دانشجویان برای حضور در جشن شب یلدا در حیاط دانشگاه)
طبق گزارشاتی که از این دانشگاه بدست ما رسیده است؛ برگزاری اردو و جشنمختلط در تاریخ 30/9/95 انجام شده و امکانات برگزاری اردو نیز از طرف دانشگاه در اختیار عوامل برگزار کننده قرار گرفته است.
(نامه درخواست مجوز و دستور همکاری جهت برگزاری)
لازم به ذکر است همان طور که در تصاویر ذیل آمده در این مراسم که به بهانه کودکان بی سرپرست برگزار شده و در درخواست این دانشجویان از اختصاص اتوبوس به صورت مجزا استفاده شده است که در نهایت منجر به حضور همزمان دانشجویان دختر و پسر در این برنامه و عدم رعایت حدود اخلاقی در اختلاط غیرمتعارف گردیده که بخشی از این تصاویر به روایت شرکت کنندگان در این مراسم که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است در ادامه می آید.
(پایگاه 598 آمادگی خود را در خصوص درج پاسخ مسئولان دانشگاه صنعتی شیراز را اعلام می نماید)

۹۵/۱۰/۱۹
۰۵:۲۸

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم: شهدای دانشجو در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند، گذشتند

دکترسید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شهدای دانشجو این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند گذشتند، گفت: ما نیز باید از هر آنچه داریم بگذریم و امروز در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترهاشمی با حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدا، هم‌زمان با روز شهدای دانشجو، اظهارکرد: بسیار خرسندم که بار دیگر توفیق نصیب شد تا برای چهارمین بار متوالی در این یادمان حضور پیدا کنم.
وی افزود: یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
دکترهاشمی با بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، گفت: باید با حضور دراین یادمان آرمان‌های این شهیدان را که در سال 59 و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم. همه افرادی که در اینجا حضور دارند و آحاد مردم که از طریق رسانه‌ها و روش‌های مختلف با این مراسم ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند به این مناسبت‌ها، آن آرمان‌ها و پیام‌ها را با خود مرور کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: این یادمان حال و هوای خاصی دارد، مزار شهدای هویزه جایی است که در آن دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مختلف در اوج فداکاری به خاک و خون غلطیدند و بهترین زمان عمر خود در دوره جوانی و نوجوانی را در بهترین راه که همان شهادت و اعتلا به اعلی علیین است، نهادند.
وی افزود: هر کس دراین مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد، شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هرآنچه داریم بگذریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآورشد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه دراین محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۲۷

رییس صندوق رفاه دانشجویی از کمبود 300 خوابگاه در کشور خبر داد

رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در ششمین نشست معاونین، مدیران و روسای ادارات حوزه معاونت دانشجویی دانشگاههای منطقه 8 کشور که به میزبانی دانشگاه تخصصی دریانوردی و علوم دریایی چابهار برگزار شد اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته ، صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری با نگاهی ویژه و با در نظر گرفتن شرایط این دانشگاهها به آنها خدمات ارائه می کند.
به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، ذوالفقار یزدان مهر افزود: در سند راهبردی کاربردی که مهم‌ترین سند صندوق است و تمام برنامه‌های صندوق باید حول این حور صورت بگیرد، دو هدف را برای خود مشخص کرده‌ایم که پرداخت تسهیلات هدفمند و موثر از جمله آنها است.
وی تصریح کرد: دوم اینکه صندوق رسالتی دارد که با توجه به محدودیت منابع مالی دولتی باید به سمت خودکفایی حرکت کند که مدیریت بر اموال راکد دانشگاه‌ها، مشارکت با شرکت‌های دانش بنیان، مدیریت پروژه‌هایی که در دانشگاه وجود دارد از جمله اقدامات است.
رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ادامه داد: با آنکه برخی اعتبارات نظیر یارانه تغذیه متمرکز نیست اما در تلاش هستیم اعتبارات تغذیه و تعمیر و تجهیز خوابگاه در سال 95 به صورت متمرکز در بودجه صندوق پیش‌بینی شود.
یزدان مهر خاطر نشان کرد: با تلاش‌ های بسیار سعی کردیم وام شهریه را از حالت طرح تملک خارج کنیم تا از سال آینده در قالب اعتبارات عمومی تخصیص یابد و در سال جاری نیز با حمایت مقام عالی وزارت و مساعدت ریاست جمهور توانستیم 40 درصد اعتبارات وام شهریه سال 94 را جذب کنیم.
وی یادآور شد: از یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در بخش تغذیه، دولت صرفاً 440میلیارد تومان آن را تأمین می‌کند و به همین دلیل دانشگاه‌ها دچار مشکلات جدی مالی هستند به دنبال این موضوع مدلی را به سازمان مدیریت پیشنهاد دادیم تا دولت ضمن تداوم همین میزان کمک یارانه، مابقی نیاز دانشگاه‌ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی کشور، تلاش شد تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است. 
یزدان مهر به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری نیز اشاره کرد و افزود: در این زمینه 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت این رقم را برای افزایش پوشش بهره ‌مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.
وی گفت: با وجود محدودیت های در اعتبارات دولتی تلاش کردیم از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی بهره ‌برداری کنیم و با عقد تفاهم نامه ‌های همکاری تسهیلات قابل توجهی را جذب و در اختیار دانشجویان دانشگاه‌ها قرار دهیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه 300 خوابگاه دانشجویی در کشور کم داریم، افزود: از طریق پرداخت کمک رهن به دانشجویان برای برطرف کردن مشکلات خوابگاهی تلاش کرده‌ایم.
وی یادآور شد: بنیاد 15 خرداد 26 خوابگاه 3 هزار متری دخترانه در مناطق کمتر برخوردار که شامل حال سیستان و بلوچستان هم می‌شود، در حال احداث دارد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۳:۲۵

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خبرداد حمایت سازمان مدیریت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: در مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی کشور،تلاش شد تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است.

به گزارش ایسنا، ذوالفقار یزدان مهر در ششمین نشست معاونین، مدیران و روسای ادارات حوزه معاونت دانشجویی دانشگاههای منطقه 8 کشور که به میزبانی دانشگاه تخصصی دریانوردی و علوم دریایی چابهار برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: در سند راهبردی کاربردی که مهم‌ترین سند صندوق رفاه دانشجویان است و تمام برنامه‌های صندوق باید حول این حور صورت بگیرد، دو هدف را برای خود مشخص کرده‌ایم که یکی پرداخت تسهیلات هدفمند و موثر و دیگری اینکه صندوق رسالتی دارد که با توجه به محدودیت منابع مالی دولتی باید به سمت خودکفایی حرکت کند که مدیریت بر اموال راکد دانشگاه‌ها، مشارکت با شرکت‌های دانش بنیان، مدیریت پروژه‌هایی که در دانشگاه وجود دارد از جمله اقدامات است.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: با آنکه برخی اعتبارات نظیر یارانه تغذیه متمرکز نیست اما در تلاش هستیم اعتبارات تغذیه و تعمیر و تجهیز خوابگاه در سال 95 به صورت متمرکز در بودجه صندوق پیش‌بینی شود.
یزدان مهر خاطر نشان کرد: با تلاش‌ های بسیار سعی کردیم وام شهریه را از حالت طرح تملک خارج کنیم تا از سال آینده در قالب اعتبارات عمومی تخصیص یابد و در سال جاری نیز با حمایت وزیر علوم و مساعدت رییس جمهور توانستیم 40 درصد اعتبارات وام شهریه سال 94 را جذب کنیم.
وی یادآور شد: از یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در بخش تغذیه، دولت صرفاً 440میلیارد تومان آن را تأمین می‌کند و به همین دلیل دانشگاه‌ها دچار مشکلات جدی مالی هستند به دنبال این موضوع مدلی را به سازمان مدیریت پیشنهاد دادیم تا دولت ضمن تداوم همین میزان کمک یارانه، مابقی نیاز دانشگاه‌ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم افزود: در مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه­‌ریزی کشور، تلاش شد تا آنان را برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد کنیم لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از طریق خودکفایی صندوق اخذ شده است. 
یزدان مهر به افزایش اعتبار وام ویژه دکتری نیز اشاره کرد و افزود: در این زمینه 25 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته و به دنبال آن هستیم تا با کمک دولت این رقم را برای افزایش پوشش بهره ‌مندان به 300 میلیارد تومان در سال آینده برسانیم.
وی گفت: با وجود محدودیت های در اعتبارات دولتی تلاش کردیم از ظرفیت نهادهای عمومی غیردولتی بهره ‌برداری کنیم و با عقد تفاهم نامه ‌های همکاری تسهیلات قابل توجهی را جذب و در اختیار دانشجویان دانشگاه‌ها قرار دهیم.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با اشاره به اینکه 300 خوابگاه دانشجویی در کشور کم داریم، افزود: از طریق پرداخت کمک رهن به دانشجویان برای برطرف کردن مشکلات خوابگاهی تلاش کرده‌ایم.
وی یادآور شد: بنیاد 15 خرداد 26 خوابگاه 3 هزار متری دخترانه در مناطق کمتر برخوردار که شامل حال سیستان و بلوچستان هم می‌شود، در حال احداث دارد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۴۱

سالار آملی در پاسخ به خبرگزاری دانشجو: هیچ سند علمی و فناوری با یونسکو به امضا نرسید

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در پاسخ به انتقاد اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص امضای سند ۲۰۲۰ گفت: تا جایی که من مطلع هستم هیچ‌گونه سندی با یونسکو به امضا نرسیده است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پاسخ به انتقاد اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تبادل سند 2020 بدون اطلاع شورا گفت: طبق آنچه که من می دانم نه چیزی امضا شده و نه سندی به ثبت رسیده است.
 
وی افزود: فقط گروهی در یک نشست تبادل نظر انجام دادند و هنوز این اسناد به امضا نرسیده و در دست بررسی است.
 
سالار آملی در ادامه به برگزاری همایش زبان و ادبیات فارسی با حضور 43 کشور دنیا در 28 و 29 دی ماه در دانشگاه علامه خبر داد و گفت: در این همایش از 43 کشور دنیا برای همایش زبان و ادبیات فارسی حضور پیدا می کنند و برگزاری کرسی های زبان و ادبیات فارسی مورد بررسی قرار می گیرد.
 
در حال تکمیل است ... 

۹۵/۱۰/۱۹
۱۲:۱۸

قائم مقام وزیر علوم خبر داد: تحصیل ۳هزار و ۶۳۶ دانشجوی خارجی در کرسیهای زبان و ادبیات فارسی

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: سه هزار و ۶۳۶ دانشجوی خارجی در کرسی های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور تحصیل می کنند که ۶۲۰ نفر از آنها در دوره های دکترا تحصیل می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسین سالارآملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل صبح امروز در نشست مطبوعاتی با اشاره به برگزاری همایش زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشور در ایران گفت: این همایش طی روزهای ۲۸ و ۲۹ دی ماه برگزار می شود. افتتاحیه آن در وزارت علوم و مابقی برنامه ها در دانشگاه علامه برگزار خواهد شد.
وی هدف از برگزاری این همایش را جمع آوری یک گزارش از توسعه زبان و ادبیات فارسی در سراسر کشور عنوان کرد و افزود: از دیگر اهداف برگزاری این همایش می توان به برگزاری آزمون تعیین سطح زبان فارسی برای اولین بار در دنیا اشاره کرد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل افزود: در حال حاضر حدود ۱۰۰ کشور در دنیا هستند که برای زبان خود تعیین سطح می‌کنند ما نیز برای زبان و ادبیات فارسی این برنامه ریزی را انجام دادیم که جمع بندی آن در همایش مدیران زبان و ادبیات فارسی انجام خواهد شد.
سالارآملی ادامه داد: از دیگر اهدافی که منجر به برگزاری این همایش شد بازنگری و تدوین سرفصل ها و منابع آموزشی زبان و ادبیات فارسی است که قرار است هماهنگی هایی در این زمینه انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: ۸۲ نفر از رؤسای گروه های آموزشی زبان و ادبیات فارسی کشور از ۳۵ کشور دنیا که اخیرا نیز ۸ کشور دیگر به آن اضافه می شود، در این همایش حضور خواهند داشت.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پاسخ به سوال مهر درباره دانشجویانی که در رشته زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تحصیل می کنند، گفت: سه هزار و ۶۳۶ دانشجوی خارجی در کرسی های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور تحصیل می کنند که ۶۲۰ نفر از آنها در دوره های دکترا تحصیل می کنند.
سالارآملی درباره تعداد اساتیدی که برای کرسی های زبان و ادبیات فارسی به خارج از کشور اعزام شده اند، نیز توضیح داد: ۲۲۲ استاد زبان و ادبیات فارسی از سال ۶۲ تاکنون برای برپایی این کرسی ها به کشورهای خارجی اعزام شده اند.
وی درباره جزئیات همایش نیز افزود: در این همایش که به مدت دو روز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهد شد، حدود ۳۰ سخنرانی خواهیم داشت. میهمانان ویژه ای از جمله وزیر ارشاد، وزیر علوم و رئیس بنیاد سعدی برای حضور در این برنامه دعوت شده اند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره امضای سند ۲۰۲۰ آموزشی توسط وزارت علوم نیز اظهار کرد: در این رابطه نه چیزی در وزارت علوم امضا شده و نه توافقی به یونسکو ارسال شده است. گروهی از افرادی که این کار را انجام دادند در سامانه خود در این خصوص نظرخواهی کرده اند.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۲:۳۹

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل: تحصیل بیش از 3600 دانشجوی خارجی در کرسی‌های زبان فارسی خارج از کشور

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل ضمن بیان اینکه 3636 دانشجو در کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند از تعیین سطح زبان فارسی برای ارزیابی معیارهای ورود داوطلبان خبر داد.

به گزارش ایسنا، حسین سالار آملی در نشست خبری با محوریت "گردهمایی مدیران گروه‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از کشور و توسعه ارتباطات علمی بین المللی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی" با بیان اینکه در طول چند سال اخیر با توجه به وزن جامعه علمی ایران در جهان توجه کشورهای جهان توجه ویژه‌ای بوده است، اظهار کرد: توسعه فعالیت‌های علمی و فناوری به طرز شگفت‌آوری در حال رشد است از طرفی همکاری‌های بین‌المللی هم از جهت بهره‌وری در داخل برای ارتقاء و هم در راستای بالا بردن سطح منطقه حائز اهمیت است.
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل افزود: سرریز علم و فناوری ایران به سمت کشورهای اسلامی می‌تواند منجر به بالا بردن سطح علمی این کشورها شود البته ما در مساله توسعه فعالیت‌های بین‌المللی نکاتی همچون «نفوذ» را مدنظر قرار می‌دهیم.
وی ضمن تاکید بر اینکه مساله نفوذ به صورت نظام‌مند مدنظر ما قرار دارد، تصریح کرد: در واقع سیاست وزارت علوم در توسعه فعالیت‌های بین‌المللی به‌گونه‌ای است که هم توسعه و ارتقای علم و فناوری در داخل داشته باشیم و هم از نفوذ دیگران به داخل کشور جلوگیری کنیم تا محملی برای سوءاستفاده کشورهای دیگر فراهم نشود.
سالار آملی با بیان اینکه یکی از محورهای گسترش و توسعه روابط بین‌الملل پرداختن به زبان و ادبیات فارسی در خارج است، اظهار کرد: مساله گسترش و توسعه زبان و ادبیات فارسی میان علاقه‌مندان به این زبان و ایران‌شناسان و اسلام‌شناسان در سطح دنیا همواره جزء رهنمودهای مقام معظم رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است. از این رو خط مشی وزارت علوم توسعه زبان فارسی و گسترش کرسی‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی به عنوان عمده‌ترین بحث دیپلماسی علمی کشور بوده است.
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با تاکید بر اینکه توسعه زبان و ادبیات فارسی به نوعی قدرت نرم محسوب می‌شود که در این رابطه دوگونه فعالیت را در دستور کار قرار داده‌ایم، گفت: تاکنون توانسته‌ایم 51 کرسی در 31 کشور تاسیس کنیم و از سال 1362 تاکنون 222 استاد به این کرسی‌ها اعزام شده‌اند. در واقع یک شبکه ارتباطی عظیمی در این راستا شکل گرفته است.
به گفته سالار آملی، 3636 دانشجوی خارجی در کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور در حال تحصیل هستند که از این تعداد حدود 600 نفر در مقطع دکتری مشغول تحصیل هستند.
وی ادامه داد: همچنین برخی از دانشگاه‌های خارجی به صورت مستقل اقدام به راه‌اندازی کرسی زبان فارسی و ایران‌شناسی برای شناخت بیشتر ایران کرده‌اند که تخمین زده می‌شود 200 کرسی توسط دانشگاه خارجی تاسیس شده باشد.
برگزاری گردهمایی روسای گروه‌های زبان و ادبیات فارسی دنیا اواخر دی‌ماه در دانشگاه علامه طباطبایی
سالار آملی در ادامه از برگزاری نشست علمی دو روزه (28 و 29 دی‌ماه) در دانشگاه علامه طباطبایی با حضور روسای گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی خبر داد و اظهار کرد: هدف از برگزاری این گردهمایی، گزارش‌گیری از میزان توسعه زبان و ادبیات فارسی در سراسر جهان است به‌گونه‌ای که پس از جمع‌آوری این گزارش‌ها و تبادل افکار، این گزارش‌ها به عنوان یک منبع اطلاعات علمی مناسب برای شروع برنامه‌ریزی از نقطه صفر در دنیا مدنظر قرار می‌گیرد.
وی ادامه همچنین با توجه به اینکه زبان 100 کشور تعیین سطح شده است، ما نیز به همت اساتید دانشگاهی برنامه‌ریزی مدونی انجام داده‌ایم تا آزمونی را برای تعیین سطح زبان فارسی در دنیا برگزار کنیم که قرار است مباحث مربوط به این موضوع در این گردهمایی مطرح شود.
سالار آملی توضیح داد: این آزمون برای ارزیابی معیارهایی همچون توانایی سخن گفتن، شنیداری، نوشتاری و درک مطلب است که در مرحله آخر اقدام به ایجاد بانک اطلاعاتی از سوالات با محوریت سازمان سنجش به عنوان مجری اصلی در نظر گرفته شده است.
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل اظهار کرد: از طرفی بازنگری و تدوین سرفصل‌های دروس و منابع آموزشی از دیگر اهداف برگزاری این گردهمایی است زیرا بین مجموع سرفصل‌های دروس زبان فارسی در دنیا باید هماهنگی وجود داشته باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه 82 مهمان از 35 کشور دنیا در این گردهمایی حضور خواهند داشت، افزود: به احتمال زیاد مهمانانی از هشت کشور دیگر نیز در این گردهمایی حاضر خواهند شد البته با توجه به اینکه برگزاری این نشست علمی اولین حرکت جدی ما در سطح دنیا است ما به صورت عمده گسترش زبان و ادبیات فارسی در دنیا و اشاعه فرهنگ اصیل ایران را در دستور کار قرار داده‌ایم.
سالار آملی همچنین درخصوص اولویت‌بندی کشورها در توسعه زبان و ادبیات فارسی توضیح داد: کشورهایی که از قبل زبان و ادبیات فارسی را مورد توجه قرار داده بودند همچون هندوستان، پاکستان، عراق، روسیه و کشورهای منطقه در اولویت ما قرار دارند البته کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در کشورهایی همچون چین، ژاپن، کره‌جنوبی و برخی از کشورهای اروپایی نیز راه‌اندازی شده است.
توافق سند 2020 به یونسکو ارسال نشده است
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل در پاسخ به سوالی درخصوص اعتراض اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مبادله سند 2020 توضیح داد: در این خصوص توافقی امضا نشده و به یونسکو ارسال نشده است فقط گروهی کاری را انجام داده‌اند و در سامانه خود به نظرخواهی گذاشته‌اند. این موضوع هنوز در دست بررسی است.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۳:۰۴

حمایت سازمان مدیریت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان

ذوالفقار یزدان‌مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: «در مذاکرات متعدد با مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، تلاش شد تا آنان برای همراهی در مسیر خودکفایی صندوق متقاعد شوند، لذا موافقت اولیه برای حمایت از بهبود خدمات رفاهی دانشجویان از آنان اخذ شده است.»

۹۵/۱۰/۱۹
۰۳:۲۸

رئیس کمیته امور پژوهشی قرآنی تاکید کرد: ۹۰ درصد اولویت های پژوهشی قرآنی ماهیت میان رشته ای دارد

رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی گفت: ۹۰ درصد اولویت‌های پژوهشی قرآنی ماهیت میان‌رشته‌ای دارد بنابراین در گفتمان استادان و دانشجویان باید قرآن زیربنایی فکری و شناختی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی، با هدف بررسی نسخه اصلاحی ‌آیین‌نامه اجرایی حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های قرآنی دانشجویان وطلاب ‌برگزار شد.
جلال بختیاری مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت: وضعیت موجود درعرصه پژوهش‌های قرآنی به هیچ وجه در شان منبع ارزشمندی همچون قرآن کریم که مبنای انقلاب اسلامی بوده نیست و ضروری است میزان توجه به فعالیت‌های علمی قرآنی در حوزه پژوهش و آموزش عالی افزایش یابد.
وی با اشاره به تدوین آیین‌نامه حمایت از فعالیت‌های بین‌رشته‌ای قرآنی اظهار داشت: این آیین‌نامه زمینه هدایت بیشتر پژوهش‌های رشته‌های علوم انسانی را به سمت آموزه های قرآن کریم فراهم می کند.
رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی افزود: آیین نامه فعلی درحقیقت با پشتوانه تجربیات دو سال اخیر مجریان، بازبینی و تنظیم شده است.
بختیاری عنوان کرد: اولویت‌های مصوب در آیین نامه درحقیقت، قله رفیع مطالعات قرآنی کشور محسوب می‌شود و قرآن در این زمینه به عنوان اساسی ترین بنیان فکری علوم انسانی در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: تقریبا ۹۰ درصد اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآنی ماهیت میان‌رشته‌ای دارد و اولین گام برای تحقق اولویت‌های مورد انتظار این است که در گفتمان استادان و دانشجویان علوم انسانی، قرآن به عنوان اصیل ترین و متقن ترین منبع زیربنایی فکری و شناختی متفکران علوم مختلف مورد توجه قرارگیرد.
رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی گفت: مبنای اصلی و کلیدی در تدوین نسخه جدید آیین‌نامه حمایت از پژوهش‌های قرآنی بوده و مطابق این آیین نامه از تمامی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای حوزه قرآن و سایرعلوم حمایت می شود.
بختیاری خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت فرا دستگاهی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و کارگروه‌های تخصصی، چتر حمایتی این آیین‌نامه تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طلاب سطح ۳ و ۴ حوزه را تحت پوشش قرار خواهد داد.
کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی به عنوان یکی از کمیته‌های تخصصی ذیل کارگروه توسعه پژوهش قرآنی تشکیل شده و ماموریت آن حمایت از تحقیقات، پژوهش‌ها و مراکز پژوهشی قرآنی برای فعالیت در راستای تامین نیازهای دانشی نظام توسعه فرهنگ قرآنی است.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۶:۰۳

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم خبرداد پرداخت بخشی از بدهی دانشگاه‌ها به شهرداری تا پایان سال

 مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم گفت: قرار است تا پایان سال جاری بخشی از مطالبات شهرداری‌ از دانشگاه‌ها را که از سالیان گذشته باقی مانده است، پرداخت کنیم که به این ترتیب قطعا بخش عمده ای مشکلات دانشگاه‌ها مرتفع می‌شود.

مهرالله رخشانی مهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص وضعیت فضاهای عمرانی دانشگاه‌ها اظهار کرد: وضعیت طرح های عمرانی دانشگاه را از چند جنبه می توان بررسی کرد که مهم ترین بخش، کیفیت فضاهای معماری دانشگاهی است.زیرا تاکید وزارت علوم نیز همواره بر کیفی سازی فضاهای دانشگاهی بوده است.
 مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در حال حاضر 2.5 میلیون متر مربع فضای عمرانی با کاربری های متنوع همچون کاربری ورزشی، آموزشی و کمک آموزشی در دست احداث در دانشگاه های کشور داریم که در راستای کیفی سازی تاکنون در دو حوزه "معماری فضا" و "کیفیت اجرای طرح های عمرانی" ورود کرده ایم.
وی ادامه داد: طی سالهای اخیر اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم از طریق همکاری با سازمان برنامه وبودجه کشور به سمت افزایش فضای معماری دانشگاه ها پیش رفته ایم که اتفاقات خوبی در این حوزه افتاده است. به عنوان نمونه در سال 95 اولین همایش "فضاهای معماری ایران" را برگزار و خروجی همایش را اختیار کارفرمایان و پیمانکاران قرار دادیم.
رخشانی مهر با بیان اینکه موضوع مقاوم سازی ساختمانهای موجود را نیز مورد توجه قرار داده ایم، گفت: از سویی دیگر نگهداری ساختمانهای اجرا شده و به بهره بردای رسیده نیز مورد توجه بوده است چراکه اهمیت نظارت در حین ساخت باید در دوره نگهداری ساختمانها نیز صورت گیرد.
اتمام طرح های عمرانی طی دوره 5 ساله در صورت تخصیص کامل اعتبارات
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه با اشاره به اینکه سالانه از محل قانون بودجه سنواتی، اعتباراتی برای طرح های ملی در نظر گرفته می شود، اظهار کرد: تا پایان سال 93 وضعیت تخصیص اعتبارات بسیار مناسب بود و اجرای پروژه های عمرانی با سرعت موردنظر پیش میرفت اما در سال 94 تخصیص اعتبارات عمرانی در کشور میانگین 16 درصد شد که پروژه های دانشگاهی نیز از این موضوع مستثنی نبودند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با تمهیداتی که در سازمان برنامه و بودجه اندیشیده شد، در قانون بودجه سال 95 امکان تامین اعتبار از محل اسناد خزانه اسلامی و صکوک اجاره برای اتمام پروژه های نیمه تمام فراهم شد که وزارت علوم هم از محل اسناد خزانه اسلامی و هم صکوک اجاره برنامه ریزی لازم را انجام داد.
رخشانی مهر در خصوص مطالبات پیمانکاران نیز اظهار کرد: در رابطه با موضوع مطالبات پیمانکاران سالانه عدد مصوب قانون بودجه حدود هزار میلیارد تومان است که اگر تخصیص کامل اعتبارات اتفاق افتد طبق پیش بینی ها 2.5 میلون مترمربع طرح در دست احداث، طی یک دوره 5 الی 6 ساله به اتمام می رسد.
پرداخت بخشی از مطالبات شهرداری تا پایان سال جاری
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سال گذشته تخصیصی صورت نگرفت و میانگین تخصیص طرح تامین فضا 12 درصد بود، افزود: امسال با موافقت سازمان برنامه وبودجه و وزارت امور اقتصاد و دارایی از محل اعتبارات صکوک اجاره و اسناد خزانه اسلامی 300 میلیارد تومان برای مطالبات پیمانکاران طرح تامین فضای دانشگاه ها برنامه ریزی کرده ایم که تا یک ماه آینده این اعتبار بین پیمانکاران توزیع می شود.
وی ادامه داد: همینطور قرار است تا پایان سال جاری بخشی از مطالبات شهرداری ها را که از سالیان گذشته باقی مانده است، پرداخت کنیم که قطعا بخش عمده ای مشکلات دانشگاه ها مرتفع میشود.
وی در ادامه با بیان اینکه سالانه دو طرح "تعمیر،  تجهیز و محوطه سازی" و طرح "تامین فضا" برای دانشگاه ها در نظر گرفته می شود، گفت: سال 92، 93 و 94 طرح تعمیر و تجهیز صد در صد تخصیص یافت و میانگین تخصیص طرح تامین فضا 25 درصد بود که در صورت جمع بندی این دو طرح حدود 45 تا 50 درصد تخصیص فضاهای دانشگاهی بود که نسبت به میانگین تخصیص کل کشور عدد چشم گیری بود.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: امسال بر اساس آیین نامه اجرایی بند «ز» اسناد خزانه اسلامی قرار بر این است صد در صد اعتبار تعمیر و تجهیز در سررسید 19 دی ماه تخصیص یابد که البته انتظار این بود در فصل تابستان و تا پایان برج 6 که فصل تعمیرات دانشگاه ها است این تخصیص صورت گیرد.
وی ادامه داد: بخشی از دانشگاه‌های شهرهای بزرگتر که پیمانکاران قوی تری را توانستد به کار بگیرند از محل اسناد به بورس معرفی شدند که امروز (19 دی ماه) مطالبات هم خریدار اوراق و هم پیمانکاری که اوراق را نگه داشته است،  سررسید می‌شود.
تخصیص ردیف تامین فضا صفر است
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همچنین بر اساس دستورالعمل ابلاغی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به خزانه، درخواست شده است مابه التفاوت تخصیص  در صورت عدم هزینه کرد و یا عدم معرفی پیمانکار به بورس، تا سقف تخصیص مدنظر عدد "صد" پرداخت شود که منتظر اجرایی شدن این دستورالعمل  از سوی خزانه هستیم زیرا در صورت اجرا قطعا نتایج خوبی خواهد داشت.
رخشانی مهر در خصوص تخصیص نقدینگی طرح تامین فضا نیز اظهار کرد: تخصیص ردیف تامین در حوزه های دانشگاهی فضا صفر بوده است اما امیدواریم با 1300 میلیارد تومان صکوک اجاره که با اجازه وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه انتشار یافته است، بخشی از این موضوع را جبران کنیم.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: عدد مطالبات پیمانکاران طرح تامین فضای دانشگاه ها حدود 200 میلیارد تومان است که امیدواریم از محل صکوک اجاره بتوانیم مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم، در این صورت امکان پی گیری پروژه برای پیمانکار فراهم و خون تازه ای به بدنه عمرانی دانشگاه ها تزریق می شود.
انتظار تخصیص اسناد در دی ماه را نداشتیم
وی همچنین با بیان اینکه دستگاه های اجرایی همچون دانشگاه ها باید متوجه باشند موضوع اسناد خزانه اسلامی و صکوک اجاره با هر بند و آیین نامه اجرایی از سال 93 در بودجه سنواتی بوده است، تاکید کرد: باید تغییری در نگاهمان به وضعیت عمرانی کشور دهیم و سازوکار اسناد و صکوک را در دستگاه های اجرایی فراهم کنیم البته با توجه به اینکه تاکنون دستگاه ها از این طریق فعالیتی را انجام نداده اند، کار سختی به نظر می رسد اما دانشگاه ها ملزم به استفاده از این نوع سازوکار هستند.
رخشانی مهر تصریح کرد: سال شروع استفاده از اسناد خزانه اسلامی برای دانشگاه ها سال 95 بود که البته با توجه به اینکه همواره تا پایان شهریور ماه تخصیص های مربوط به تعمیر و تجهیز را اعطا می کردند انتظار نداشتیم این اتفاق در دی ماه بیفتد اما به هر حال باید تمرین کنیم تا نحوه استفاده از این امکان را یاد بگیریم.
به گفته وی، بر اساس قول سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد قرار است این تخصیص صد در صد به صورت نقدی در سررسید اوراق تا امروز  19 دی ماه عملیاتی شود.
تخصیص کل مبلغ به خزانه چندان درست نبود
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص عدم رضایت دانشگاه‌ها از این موضوع تصریح کرد: گلایه دانشگاهها در رابطه با تخصیص اسناد خزانه اسلامی برای طرح تعمیر و تجهیز را تایید میکنم اما این موضوع برای سایر طرح ها همچون تامین فضا اتفاق خوبی محسوب میشود که البته این مسئله را سازمان برنامه  و بودجه و وزارت اقتصاد نیز تایید میکنند چرا که دانشگاه ها معمولا با پیمانکاران جزیی در ارتباط هستند.
رخشانی مهر با بیان اینکه مهم ترین مسئله ای که موضوع را تشدید کرد این بود که کل اعداد را به اسناد خزانه دادند، گفت: اگرپیش بینی به این صورت بود که 50 درصد نقدی و 50 درصد از محل اسناد خزانه اسلامی باشد نتیجه بهتری داشت زیرا از محل تخصیص نقدی هزینه های مربوط به پیمانکاران جزء و بیمه ومالیاتی که بر قراردادها ضمیمه است پرداخت شده و از محل اسناد نیز هزینه های مربوط به پیمانکاران درشت تامین می‌شد.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۷:۵۷

۹۰ درصد اولویت های پژوهشی قرآنی ماهیت میان رشته ای دارد

رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی گفت: ۹۰ درصد اولویت‌های پژوهشی قرآنی ماهیت میان‌رشته‌ای دارد بنابراین در گفتمان استادان و دانشجویان باید قرآن زیربنایی فکری و شناختی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) مهر نوشت: کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی، با هدف بررسی نسخه اصلاحی ‌آیین‌نامه اجرایی حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های قرآنی دانشجویان وطلاب ‌برگزار شد.
جلال بختیاری مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت: وضعیت موجود درعرصه پژوهش‌های قرآنی به هیچ وجه در شان منبع ارزشمندی همچون قرآن کریم که مبنای انقلاب اسلامی بوده نیست و ضروری است میزان توجه به فعالیت‌های علمی قرآنی در حوزه پژوهش و آموزش عالی افزایش یابد.
وی با اشاره به تدوین آیین‌نامه حمایت از فعالیت‌های بین‌رشته‌ای قرآنی اظهار داشت: این آیین‌نامه زمینه هدایت بیشتر پژوهش‌های رشته‌های علوم انسانی را به سمت آموزه های قرآن کریم فراهم می کند.
رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی افزود: آیین نامه فعلی درحقیقت با پشتوانه تجربیات دو سال اخیر مجریان، بازبینی و تنظیم شده است.
بختیاری عنوان کرد: اولویت‌های مصوب در آیین نامه درحقیقت، قله رفیع مطالعات قرآنی کشور محسوب می‌شود و قرآن در این زمینه به عنوان اساسی ترین بنیان فکری علوم انسانی در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: تقریبا ۹۰ درصد اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآنی ماهیت میان‌رشته‌ای دارد و اولین گام برای تحقق اولویت‌های مورد انتظار این است که در گفتمان استادان و دانشجویان علوم انسانی، قرآن به عنوان اصیل ترین و متقن ترین منبع زیربنایی فکری و شناختی متفکران علوم مختلف مورد توجه قرارگیرد.
رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی گفت: مبنای اصلی و کلیدی در تدوین نسخه جدید آیین‌نامه حمایت از پژوهش‌های قرآنی بوده و مطابق این آیین نامه از تمامی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای حوزه قرآن و سایرعلوم حمایت می شود.
بختیاری خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت فرا دستگاهی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و کارگروه‌های تخصصی، چتر حمایتی این آیین‌نامه تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طلاب سطح ۳ و ۴ حوزه را تحت پوشش قرار خواهد داد.
کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی به عنوان یکی از کمیته‌های تخصصی ذیل کارگروه توسعه پژوهش قرآنی تشکیل شده و ماموریت آن حمایت از تحقیقات، پژوهش‌ها و مراکز پژوهشی قرآنی برای فعالیت در راستای تامین نیازهای دانشی نظام توسعه فرهنگ قرآنی است.
    

۹۵/۱۰/۱۹
۰۸:۱۸

ابلاغ دستورالعمل دوره جدید جشنواره قرآنی وزارت علوم + تغییرات

گروه مسابقات: دستورالعمل سی و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم طی روزهای گذشته به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شد تا به این ترتیب فرآیند این دوره از جشنواره که شامل شش بخش و 35 رشته است، آغاز شود.

رشید جعفرپور، مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با اشاره به ابلاغ دستورالعمل اجرایی سی و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان این وزارت‌خانه گفت: دستورالعمل این دوره از جشنواره 10 روز قبل به همه دانشگاه‌های دولتی وابسته به وزارت علوم ارسال شده تا به این ترتیب فرآیند جشنواره سی و دوم وارد فاز اجرایی شود.
وی افزود: براساس این دستورالعمل از دانشگاه‌ها خواسته شده است تا دوره جدید این جشنواره را بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده برگزار کنند. در این دستورالعمل علاوه بر معرفی بخش‌ها و رشته‌های جشنواره در مورد زمانبندی آن در مراحل مختلف توضیحاتی ارائه شده است.
مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم تصریح کرد: براساس این دستورالعمل پیش بینی شده است تا مرحله دانشگاهی این جشنواره در بخش شفاهی یا آوایی تا بهمن‌ماه به پایان برسد.
جعفرپور در ادامه با اشاره به اینکه بخش کتبی این جشنواره در دو مرحله برگزار می‌شود، بیان کرد: مرحله اول این بخش که به صورت همزمان و در تمامی دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود،‌ روز 16 اسفندماه در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: با پایان یافتن مرحله دانشگاهی دو بخش شفاهی و کتبی در دو ماه بهمن و اسفندماه و پس از معرفی برگزیدگان این مرحله که از اواخر اسفندماه آغاز می‌شود، شرایط برای برگزاری مرحله منطقه‌ای که اردیبهشت‌ماه سال آینده خواهد بود، فراهم می‌شود.
مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم در مورد دیگر مراحل این جشنواره با اشاره به انتخاب پنج دانشگاه به عنوان میزبانان مرحله منطقه‌ای جشنواره سی و دوم، اذعان کرد: این مرحله با حضور برگزیدگان مرحله دانشگاهی و بر اساس زمانبندی که در نظر گرفته شده است پیش خواهد رفت. بر اساس جدول زمانبندی و با توجه به اینکه مناطق در شرایط مختلفی قرار دارند و نیز جهت جلوگیری از برخی تداخل‌ها، این مرحله در یک بزه زمانی که اردیبهشت‌ماه خواهد بود، آغاز می‌شود.
جعفرپور در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد میزبان مرحله کشوری این دوره از جشنواره نیز گفت: برای انتخاب میزبان جشنواره سی و دوم گزینه‌های مختلفی وجود داشت که در نهایت استان گرگان به عنوان میزبان این دوره از جشنواره انتخاب شد. همچنین زمان برگزاری مرحله کشوری جشنواره نیز بازه زمانی شهریورماه در نظر گرفته شده است که با نزدیک شدن به زمن برگزاری جشنواره، زمان دقیق آن اعلام خواهد شد. 
وی در ادامه با اشاره به شروع ثبت‌نام‌ها برای حضور در این جشنواره و نیز با اشاره به اینکه تمهیداتی که اندیشیده شده است، احتمال افزایش تعداد شرکت‌کنندگان را بسیار بالا برده، گفت: ثبت نام‌ها از زمان ابلاغ آئین‌نامه آغاز شده است. در برخی رشته‌ها همچون شفاهی و کتبی زمان محدودی برای ثبت نام در نظر گرفته شده است و در برخی رشته‌های دیگر نیز که تولید آثار نیاز به زمان بیشتری دارد، تا اواخر تابستان فرصت در نظر گرفته شده است.
مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم افزود: در رشته‌های فناوری، هنری و پژوهشی که تولید آثار نیاز به زمان دارد از زمان ابلاغ دستورالعمل تا چند روز قبل از برگزاری مرحله کشوری زمان برای ارسال اثر در نظر گرفته شده است.
جعفرپور در پاسخ به این سوال که بخش ارسال آثار تک مرحله ای است یا مراحل مقدماتی و نهایی دارد، گفت: این بخش‌ها به صورت یک مرحله ای برگزار می‌شود، اما برای اینکه هر اثری به مرحله کشوری راه پیدا نکند و سطح آثار تنزل نیابد، در دانشگاه‌ها یک گزینش ابتدایی صورت می‌گیرد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تغییرات سی و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت علوم نسبت به دوره قبل، گفت: در این دوره مجموعاً شاهد رقابت شرکت کنندگان در شش بخش و 35 رشته خواهیم بود. در این دوره در بخش کتبی که تا دوره قبل هفت رشته بود، یک رشته دیگر با عنوان «پرسمان» اضافه شده است.
مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم افزود: همچنین در بخش هنری دو رشته فیلمنامه نویسی و نمایشنامه نویسی در هم ترکیب و به عنوان یک رشته معرفی شده است.
یادآور می‌شود سی و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در شش بخش آوایی(شفاهی)،‌ معارفی(کتبی)، پژوهشی،‌ فناوری، ادبی و هنری و در 35 رشته برگزار می‌شود که برخی رشته‌های بخش آوایی عبارت از قرائت تحقیق و ترتیل، حفظ پنج جزء، حفظ 10 جزء، حفظ 20 جزء، حفظ کل،‌ دعا و مناجات، اذان و تواشیح(آقایان) هستند.
همچنین رشته‌های بخش معارفی نیز شامل، مفاهیم نهج‌البلاغه، آشنایی با سیره معصومین(ع)،‌ حفظ موضوعی قرآن کریم، آشنایی با ترجه و تفسیر قرآن، احکام، آشنایی با مفاهیم صحیفه سجادهی،‌آشنایی با احادیث اهل بیت(ع) و پرسمان معارفی است.
برای دیدن دستورالعمل اجرایی سی و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم، اینجا کلیک شود.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۸:۲۸

رئیس کمیته امور پژوهشی قرآنی تاکید کرد: ۹۰ درصد اولویت های پژوهشی قرآنی ماهیت میان رشته ای دارد

خبرگزاری میزان- رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی گفت: ۹۰ درصد اولویت‌های پژوهشی قرآنی ماهیت میان‌رشته‌ای دارد بنابراین در گفتمان استادان و دانشجویان باید قرآن زیربنایی فکری و شناختی قرار گیرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی، با هدف بررسی نسخه اصلاحی  ‌آیین‌نامه اجرایی حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های قرآنی دانشجویان وطلاب ‌برگزار شد.
جلال بختیاری مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت: وضعیت موجود درعرصه پژوهش‌های قرآنی به هیچ وجه در شان منبع ارزشمندی همچون قرآن کریم که مبنای انقلاب اسلامی بوده نیست و ضروری است میزان توجه به فعالیت‌های علمی قرآنی در حوزه پژوهش و آموزش عالی افزایش یابد.
وی با اشاره به تدوین آیین‌نامه حمایت از فعالیت‌های بین‌رشته‌ای قرآنی اظهار داشت: این آیین‌نامه زمینه هدایت بیشتر پژوهش‌های رشته‌های علوم انسانی را به سمت آموزه های قرآن کریم فراهم می کند.
رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی افزود: آیین نامه فعلی درحقیقت با پشتوانه تجربیات دو سال اخیر مجریان، بازبینی و تنظیم شده است.
بختیاری عنوان کرد: اولویت‌های مصوب در آیین نامه درحقیقت، قله رفیع مطالعات قرآنی کشور محسوب می‌شود و قرآن در این زمینه به عنوان اساسی ترین بنیان فکری علوم انسانی در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: تقریبا ۹۰ درصد اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآنی ماهیت میان‌رشته‌ای دارد و اولین گام برای تحقق اولویت‌های مورد انتظار این است که در گفتمان استادان و دانشجویان علوم انسانی، قرآن به عنوان اصیل ترین و متقن ترین منبع زیربنایی فکری و شناختی متفکران علوم مختلف مورد توجه قرارگیرد.
رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی گفت: مبنای اصلی و کلیدی در تدوین نسخه جدید آیین‌نامه حمایت از پژوهش‌های قرآنی بوده و مطابق این آیین نامه از تمامی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای حوزه قرآن و سایرعلوم حمایت می شود.
بختیاری خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت فرا دستگاهی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و کارگروه‌های تخصصی، چتر حمایتی این آیین‌نامه تمامی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طلاب سطح ۳ و ۴ حوزه را تحت پوشش قرار خواهد داد.
کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی به عنوان یکی از کمیته‌های تخصصی ذیل کارگروه توسعه پژوهش قرآنی تشکیل شده و ماموریت آن حمایت از تحقیقات، پژوهش‌ها و مراکز پژوهشی قرآنی برای فعالیت در راستای تامین نیازهای دانشی نظام توسعه فرهنگ قرآنی است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۹
۰۸:۴۹

در گفتگو با مهر اعلام شد: مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم استعفا داد

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم گفت: از سمت خود در این وزارتخانه استعفا داده ام و با درخواست من نیز موافقت شده است.

کارن ابری نیا در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به دلایل شخصی از سمت خود به عنوان مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم استعفا داده ام.
وی افزود: هنوز جایگزینی برای من مشخص نشده اما با استعفای من موافقت شده است.
مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم تاکید کرد: من عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستیم و پس از این به کار تدریس خود در این دانشگاه ادامه می دهم.
به گزارش خبرنگار مهر، کارن ابری نیا آذرماه سال ۹۲ با حکم جعفر میلی منفرد معاون سابق آموزشی وزارت علوم به سمت مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم منصوب شده بود.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۱۲

مدیرکل وزارت علوم خبر داد: بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاهها

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم از بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها خبر داد.

عبدالرحیم نوه ابراهیم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها گفت: کلید بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم زده شده ولی هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده  است.
وی ادامه داد: براساس این آیین نامه، واگذاری اختیارات برنامه درسی به دانشگاه های سطح یک محدود بود که در این بازنگری بررسی می شود که آیا می توان آن را به دانشگاه های بیشتری تسریعی داد.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم یادآورشد: در این آیین نامه مشخص می شود که چه اختیاراتی دراین زمینه می توان به سایر دانشگاه ها داد.
به گزارش مهر، آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها به منظور حرکت در جهت نهادینه کردن مشارکت دانشگاهها درمدیریت آموزش عالی، تمرکززدایی و ارتقای کیفیت آموزش عالی با هدف، انطباق هر چه بیشتر برنامه های درسی با نیازهای جامعه، نهادینه کردن برنامه ریزی درسی در دانشگاهها و روزآمد شدن برنامه ها با توجه به تحولات دانش بشری و تناسب بیشتر برنامه های درسی با امکانات و تواناییهای دانشگاهها به دانشگاه های سطح یک ارایه شده بود.
اکنون این آیین نامه در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم درحال بررسی است که آیا آن را می توان به سایر دانشگاه ها تسریع داد.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۳۳

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم استعفا داد

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم گفت: از سمت خود در این وزارتخانه استعفا داده ام و با درخواست من نیز موافقت شده است.

به گزارش ایسکانیوز، کارن ابری نیا گفت: به دلایل شخصی از سمت خود به عنوان مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم استعفا داده ام.
وی افزود: هنوز جایگزینی برای من مشخص نشده اما با استعفای من موافقت شده است.
مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم تاکید کرد: من عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستیم و پس از این به کار تدریس خود در این دانشگاه ادامه می دهم.
به گزارش خبرنگار مهر، کارن ابری نیا آذرماه سال ۹۲ با حکم جعفر میلی منفرد معاون سابق آموزشی وزارت علوم به سمت مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم منصوب شده بود.
200
منبع: مهر

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۵۵

استعفای مدیرکل دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم از سمت خود استعفا کرد.

کارن ابری نیا در گفت و گو با ایسنا ضمن تایید این خبر، علت استفای خود را مسائل شخصی عنوان کرد و گفت: با استفای وی موافقت شده است.
ابری نیا سال ۹۲ با حکم دکتر جعفر میلی منفرد به سمت مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم منصوب شده بود.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۱۰

بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاهها

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم از بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، عبدالرحیم نوه ابراهیم با اشاره به بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها گفت: کلید بازنگری آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم زده شده ولی هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است.
وی ادامه داد: براساس این آیین نامه، واگذاری اختیارات برنامه درسی به دانشگاه های سطح یک محدود بود که در این بازنگری بررسی می شود که آیا می توان آن را به دانشگاه های بیشتری تسریعی داد.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم یادآورشد: در این آیین نامه مشخص می شود که چه اختیاراتی دراین زمینه می توان به سایر دانشگاه ها داد.
به گزارش مهر، آیین نامه واگذاری اختیارات برنامه ریزی درسی به دانشگاه ها به منظور حرکت در جهت نهادینه کردن مشارکت دانشگاهها درمدیریت آموزش عالی، تمرکززدایی و ارتقای کیفیت آموزش عالی با هدف، انطباق هر چه بیشتر برنامه های درسی با نیازهای جامعه، نهادینه کردن برنامه ریزی درسی در دانشگاهها و روزآمد شدن برنامه ها با توجه به تحولات دانش بشری و تناسب بیشتر برنامه های درسی با امکانات و تواناییهای دانشگاهها به دانشگاه های سطح یک ارایه شده بود.
اکنون این آیین نامه در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم درحال بررسی است که آیا آن را می توان به سایر دانشگاه ها تسریع داد.
200
منبع: مهر

۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۱۴

پرداخت بخشی از بدهی دانشگاه‌ها به شهرداری تا پایان سال

اقتصاد ایران: مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم گفت: قرار است تا پایان سال جاری بخشی از مطالبات شهرداری‌ از دانشگاه‌ها را که از سالیان گذشته باقی مانده است، پرداخت کنیم که به این ترتیب قطعا بخش عمده ای مشکلات دانشگاه‌ها مرتفع می‌شود.

مهرالله رخشانی مهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص وضعیت فضاهای عمرانی دانشگاه‌ها اظهار کرد: وضعیت طرح های عمرانی دانشگاه را از چند جنبه می توان بررسی کرد که مهم ترین بخش، کیفیت فضاهای معماری دانشگاهی است.زیرا تاکید وزارت علوم نیز همواره بر کیفی سازی فضاهای دانشگاهی بوده است.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در حال حاضر 2.5 میلیون متر مربع فضای عمرانی با کاربری های متنوع همچون کاربری ورزشی، آموزشی و کمک آموزشی در دست احداث در دانشگاه های کشور داریم که در راستای کیفی سازی تاکنون در دو حوزه "معماری فضا" و "کیفیت اجرای طرح های عمرانی" ورود کرده ایم.
وی ادامه داد: طی سالهای اخیر اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم از طریق همکاری با سازمان برنامه وبودجه کشور به سمت افزایش فضای معماری دانشگاه ها پیش رفته ایم که اتفاقات خوبی در این حوزه افتاده است. به عنوان نمونه در سال 95 اولین همایش "فضاهای معماری ایران" را برگزار و خروجی همایش را اختیار کارفرمایان و پیمانکاران قرار دادیم.
رخشانی مهر با بیان اینکه موضوع مقاوم سازی ساختمانهای موجود را نیز مورد توجه قرار داده ایم، گفت: از سویی دیگر نگهداری ساختمانهای اجرا شده و به بهره بردای رسیده نیز مورد توجه بوده است چراکه اهمیت نظارت در حین ساخت باید در دوره نگهداری ساختمانها نیز صورت گیرد.
اتمام طرح های عمرانی طی دوره 5 ساله در صورت تخصیص کامل اعتبارات
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه با اشاره به اینکه سالانه از محل قانون بودجه سنواتی، اعتباراتی برای طرح های ملی در نظر گرفته می شود، اظهار کرد: تا پایان سال 93 وضعیت تخصیص اعتبارات بسیار مناسب بود و اجرای پروژه های عمرانی با سرعت موردنظر پیش میرفت اما در سال 94 تخصیص اعتبارات عمرانی در کشور میانگین 16 درصد شد که پروژه های دانشگاهی نیز از این موضوع مستثنی نبودند.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با تمهیداتی که در سازمان برنامه و بودجه اندیشیده شد، در قانون بودجه سال 95 امکان تامین اعتبار از محل اسناد خزانه اسلامی و صکوک اجاره برای اتمام پروژه های نیمه تمام فراهم شد که وزارت علوم هم از محل اسناد خزانه اسلامی و هم صکوک اجاره برنامه ریزی لازم را انجام داد.
رخشانی مهر در خصوص مطالبات پیمانکاران نیز اظهار کرد: در رابطه با موضوع مطالبات پیمانکاران سالانه عدد مصوب قانون بودجه حدود هزار میلیارد تومان است که اگر تخصیص کامل اعتبارات اتفاق افتد طبق پیش بینی ها 2.5 میلون مترمربع طرح در دست احداث، طی یک دوره 5 الی 6 ساله به اتمام می رسد.
پرداخت بخشی از مطالبات شهرداری تا پایان سال جاری
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سال گذشته تخصیصی صورت نگرفت و میانگین تخصیص طرح تامین فضا 12 درصد بود، افزود: امسال با موافقت سازمان برنامه وبودجه و وزارت امور اقتصاد و دارایی از محل اعتبارات صکوک اجاره و اسناد خزانه اسلامی 300 میلیارد تومان برای مطالبات پیمانکاران طرح تامین فضای دانشگاه ها برنامه ریزی کرده ایم که تا یک ماه آینده این اعتبار بین پیمانکاران توزیع می شود.
وی ادامه داد: همینطور قرار است تا پایان سال جاری بخشی از مطالبات شهرداری ها را که از سالیان گذشته باقی مانده است، پرداخت کنیم که قطعا بخش عمده ای مشکلات دانشگاه ها مرتفع میشود.
وی در ادامه با بیان اینکه سالانه دو طرح "تعمیر، تجهیز و محوطه سازی" و طرح "تامین فضا" برای دانشگاه ها در نظر گرفته می شود، گفت: سال 92، 93 و 94 طرح تعمیر و تجهیز صد در صد تخصیص یافت و میانگین تخصیص طرح تامین فضا 25 درصد بود که در صورت جمع بندی این دو طرح حدود 45 تا 50 درصد تخصیص فضاهای دانشگاهی بود که نسبت به میانگین تخصیص کل کشور عدد چشم گیری بود.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: امسال بر اساس آیین نامه اجرایی بند «ز» اسناد خزانه اسلامی قرار بر این است صد در صد اعتبار تعمیر و تجهیز در سررسید 19 دی ماه تخصیص یابد که البته انتظار این بود در فصل تابستان و تا پایان برج 6 که فصل تعمیرات دانشگاه ها است این تخصیص صورت گیرد.
وی ادامه داد: بخشی از دانشگاه‌های شهرهای بزرگتر که پیمانکاران قوی تری را توانستد به کار بگیرند از محل اسناد به بورس معرفی شدند که امروز (19 دی ماه) مطالبات هم خریدار اوراق و هم پیمانکاری که اوراق را نگه داشته است، سررسید می‌شود.
تخصیص ردیف تامین فضا صفر است
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: همچنین بر اساس دستورالعمل ابلاغی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به خزانه، درخواست شده است مابه التفاوت تخصیص در صورت عدم هزینه کرد و یا عدم معرفی پیمانکار به بورس، تا سقف تخصیص مدنظر عدد "صد" پرداخت شود که منتظر اجرایی شدن این دستورالعمل از سوی خزانه هستیم زیرا در صورت اجرا قطعا نتایج خوبی خواهد داشت.
رخشانی مهر در خصوص تخصیص نقدینگی طرح تامین فضا نیز اظهار کرد: تخصیص ردیف تامین در حوزه های دانشگاهی فضا صفر بوده است اما امیدواریم با 1300 میلیارد تومان صکوک اجاره که با اجازه وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه انتشار یافته است، بخشی از این موضوع را جبران کنیم.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: عدد مطالبات پیمانکاران طرح تامین فضای دانشگاه ها حدود 200 میلیارد تومان است که امیدواریم از محل صکوک اجاره بتوانیم مطالبات پیمانکاران را پرداخت کنیم، در این صورت امکان پی گیری پروژه برای پیمانکار فراهم و خون تازه ای به بدنه عمرانی دانشگاه ها تزریق می شود.
انتظار تخصیص اسناد در دی ماه را نداشتیم
وی همچنین با بیان اینکه دستگاه های اجرایی همچون دانشگاه ها باید متوجه باشند موضوع اسناد خزانه اسلامی و صکوک اجاره با هر بند و آیین نامه اجرایی از سال 93 در بودجه سنواتی بوده است، تاکید کرد: باید تغییری در نگاهمان به وضعیت عمرانی کشور دهیم و سازوکار اسناد و صکوک را در دستگاه های اجرایی فراهم کنیم البته با توجه به اینکه تاکنون دستگاه ها از این طریق فعالیتی را انجام نداده اند، کار سختی به نظر می رسد اما دانشگاه ها ملزم به استفاده از این نوع سازوکار هستند.
رخشانی مهر تصریح کرد: سال شروع استفاده از اسناد خزانه اسلامی برای دانشگاه ها سال 95 بود که البته با توجه به اینکه همواره تا پایان شهریور ماه تخصیص های مربوط به تعمیر و تجهیز را اعطا می کردند انتظار نداشتیم این اتفاق در دی ماه بیفتد اما به هر حال باید تمرین کنیم تا نحوه استفاده از این امکان را یاد بگیریم.
به گفته وی، بر اساس قول سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد قرار است این تخصیص صد در صد به صورت نقدی در سررسید اوراق تا امروز 19 دی ماه عملیاتی شود.
تخصیص کل مبلغ به خزانه چندان درست نبود
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص عدم رضایت دانشگاه‌ها از این موضوع تصریح کرد: گلایه دانشگاهها در رابطه با تخصیص اسناد خزانه اسلامی برای طرح تعمیر و تجهیز را تایید میکنم اما این موضوع برای سایر طرح ها همچون تامین فضا اتفاق خوبی محسوب میشود که البته این مسئله را سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد نیز تایید میکنند چرا که دانشگاه ها معمولا با پیمانکاران جزیی در ارتباط هستند.
رخشانی مهر با بیان اینکه مهم ترین مسئله ای که موضوع را تشدید کرد این بود که کل اعداد را به اسناد خزانه دادند، گفت: اگرپیش بینی به این صورت بود که 50 درصد نقدی و 50 درصد از محل اسناد خزانه اسلامی باشد نتیجه بهتری داشت زیرا از محل تخصیص نقدی هزینه های مربوط به پیمانکاران جزء و بیمه ومالیاتی که بر قراردادها ضمیمه است پرداخت شده و از محل اسناد نیز هزینه های مربوط به پیمانکاران درشت تامین می‌شد.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۰۴

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم استعفا داد

مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم گفت: از سمت خود در این وزارتخانه استعفا داده ام و با درخواست من نیز موافقت شده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم گفت: از سمت خود در این وزارتخانه استعفا داده ام و با درخواست من نیز موافقت شده است.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، کارن ابری نیا گفت: به دلایل شخصی از سمت خود به عنوان مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم استعفا داده ام.
وی افزود: هنوز جایگزینی برای من مشخص نشده اما با استعفای من موافقت شده است.
مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم تاکید کرد: من عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستیم و پس از این به کار تدریس خود در این دانشگاه ادامه می دهم.
کارن ابری نیا آذرماه سال 92 با حکم جعفر میلی منفرد معاون سابق آموزشی وزارت علوم به سمت مدیرکل دفتر آموزش های آزاد وزارت علوم منصوب شده بود.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۳۶

اولین جلسه کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی در وزارت علوم برگزار شد

اولین جلسه کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی، به ریاست دکترجلال بختیاری مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم با دستور بررسی نسخه اصلاحی "‌آیین‌نامه اجرایی حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های قرآنی دانشجویان وطلاب" ‌برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربختیاری ضمن اعلام این خبر بر اهمیت ویژه پژوهش های قرآنی تاکید کرد و گفت: وضعیت موجود درعرصه پژوهش‌های قرآنی به هیچ وجه در شأن منبع ارزشمندی همچون قرآن کریم که مبنای انقلاب اسلامی است نمی‎باشد و ضروری است میزان توجه به فعالیت‎های علمی قرآنی در حوزه پژوهش و آموزش عالی افزایش یابد.
وی با اشاره به تدوین آیین‌نامه حمایت از فعالیت‎های بین‎رشته‎ای قرآنی ابرازامیدواری کرد که این آیین‌نامه، زمینه هدایت بیشتر پژ‍وهش‌های رشته‌های علوم انسانی را به سمت آموزه های قرآن کریم فراهم آورد.
مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم ضمن تاکید بر رویکرد اصلی آیین نامه برای اجرای "اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآنی کشور" گفت: اولویت های مذکور در راستای اجرای بند 3 از ماده 2 منشور توسعه فرهنگ قرآنی، مبنی بر"‌ توسعه نظریه‌پردازی در نظام های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مبتنی بر فرهنگ و معارف قرآنی" درسال 93 به تصویب کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور رسیده و در دو سال گذشته نیز به اجرا در آمده است، بنابراین آیین نامه فعلی درحقیقت با پشتوانه تجربیات دو سال اخیر مجریان، بازبینی و تنظیم شده است.
رئیس کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی ضمن تاکید بر استراتژی حرکت تدریجی و گام به گام به سمت اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآنی، گفت: اولویت‌های مصوب در آئین نامه درحقیقت، قله رفیع مطالعات قرآنی کشور محسوب می‌شود و قرآن دراین زمینه به عنوان اساسی ترین بنیان فکری علوم انسانی در نظرگرفته شده است.
وی ادامه داد: تقریبا 90 درصد اولویت‎های پژوهشی مطالعات قرآنی ماهیت میان‎رشته‎ای دارد و اولین گام برای تحقق اولویت‌های مورد انتظار این است که در گفتمان استادان و دانشجویان علوم انسانی، قرآن به عنوان اصیل ترین و متقن ترین منبع زیربنائی فکری و شناختی متفکران علوم مختلف مورد توجه قرارگیرد.
وی با بیان این نکته افزود: این مهم، مبنای اصلی و کلیدی در تدوین نسخه جدید آیین‌نامه حمایت از پژوهش‌های قرآنی بوده و مطابق این آئین نامه از تمامی پ‍ژوهش‌های بین‌رشته‌ای حوزه قرآن و سایرعلوم حمایت می شود.
دکتربختیاری ادامه داد: با توجه به ماهیت فرادستگاهی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و کارگروه‎های تخصصی، چتر حمایتی این آیین‎نامه کلیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طلاب سطح 3 و 4 حوزه را تحت پوشش قرار خواهد داد.
کمیته حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی قرآنی به عنوان یکی از کمیته‎های تخصصی ذیل کارگروه توسعه پژوهش قرآنی تشکیل شده و ماموریت آن حمایت از تحقیقات، پژوهش‎ها و مراکز پژوهشی قرآنی برای فعالیت در راستای تامین نیازهای دانشی نظام توسعه فرهنگ قرآنی می باشد.
دراین جلسه مقررشد هریک از اعضا به صورت جداگانه بخش‌های مختلف ‌آیین‌نامه را مورد بررسی کارشناسی قرارداده و نظرات تکمیلی خود را به دبیرخانه کمیته ارسال کنند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۵:۳۰

در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم؛ رشته کارشناسی ارشد انسان شناسی زیستی تصویب شد

رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» که به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شده بود، توسط این شورا تصویب شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» را تصویب کرد.
رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» یک رشته بین رشته ای و ترکیبی از مردم شناسی و زیست شناسی است.  دانشجویانی که دراین رشته تربیت می شوند می توانند، در پزشکی قانونی در زمینه شناخت اجساد قدیمی فعالیت کنند.
این رشته به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شد که شورای عالی برنامه ریزی آن را تصویب کرد که پس از ارایه مجوز شورای گسترش وزارت علوم، دانشگاه تهران می تواند در این رشته از سال آینده دانشجو پذیرش کند.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۲۳

در شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم؛ رشته کارشناسی‌ارشد انسان‌شناسی زیستی تصویب شد

رشته کارشناسی ارشد «انسان‌شناسی زیستی» که به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت علوم ارائه شده بود، توسط این شورا تصویب شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» را تصویب کرد.
 
رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» یک رشته بین رشته ای و ترکیبی از مردم شناسی و زیست شناسی است.  دانشجویانی که دراین رشته تربیت می شوند می توانند، در پزشکی قانونی در زمینه شناخت اجساد قدیمی فعالیت کنند.
 
این رشته به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شد که شورای عالی برنامه ریزی آن را تصویب کرد که پس از ارایه مجوز شورای گسترش وزارت علوم، دانشگاه تهران می تواند در این رشته از سال آینده دانشجو پذیرش کند.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۴۲

رشته کارشناسی ارشد انسان شناسی زیستی تصویب شد

رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» که به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شده بود، توسط این شورا تصویب شد.

به گزارش ایسکانیوز، شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» را تصویب کرد.
رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» یک رشته بین رشته ای و ترکیبی از مردم شناسی و زیست شناسی است. دانشجویانی که دراین رشته تربیت می شوند می توانند، در پزشکی قانونی در زمینه شناخت اجساد قدیمی فعالیت کنند.
این رشته به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شد که شورای عالی برنامه ریزی آن را تصویب کرد که پس از ارایه مجوز شورای گسترش وزارت علوم، دانشگاه تهران می تواند در این رشته از سال آینده دانشجو پذیرش کند.
200
منبع: مهر

۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۰۸

به موسسات غیرانتفاعی مجوز داده نمی‌شود

داوود احمدی‌دستجردی، نماینده وزیر علوم در هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی گیلان گفت: «دانشگاه‌های غیرانتفاعی و حتی پیام‌نور زمانی که راه‌اندازی شدند‌، احتمالا برای زمین‌ زدن دانشگاه آزاد اسلامی ساخته شدند.» او افزود: «در وهله اول دیگر مجوزی به این دانشگاه‌ها داده نمی‌شود و دوم آنها باید استانداردهای خود را اعلام کنند.»

۹۵/۱۰/۱۹
۰۳:۲۸

تصویب رشته انسان شناسی زیستی

رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» که به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شده بود، توسط این شورا تصویب شد.

خبرنامه دانشجویان ایران: رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» که به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شده بود، توسط این شورا تصویب شد.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» را تصویب کرد.
رشته کارشناسی ارشد «انسان شناسی زیستی» یک رشته بین رشته ای و ترکیبی از مردم شناسی و زیست شناسی است. دانشجویانی که دراین رشته تربیت می شوند می توانند، در پزشکی قانونی در زمینه شناخت اجساد قدیمی فعالیت کنند.
این رشته به پیشنهاد دانشگاه تهران به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم ارایه شد که شورای عالی برنامه ریزی آن را تصویب کرد که پس از ارایه مجوز شورای گسترش وزارت علوم، دانشگاه تهران می تواند در این رشته از سال آینده دانشجو پذیرش کند.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۰۷

دهخدا:برای حضور در رقابت های یونیورسیاد شمشیربازی دو تیم اعزام می شود

رئیس فدراسیون دانشجویی گفت:برای اعزام شمشیربازان در رقابت های یونیورسیاد دو تیم تکمیل بانوان و مردان را اعزام خواهیم کرد.

 محمد رضا دهخدا در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص فعالیت فدراسیون دانشجویی در رشته شمشیر بازی اظهار کرد: در رشته شمشیر بازی طی مذاکراتی که با رئیس فدراسیون شمشیربازی فضل اله باقرزاده داشتیم به نتایج ارزنده ای دست یافتیم و قرار شد برای حضور در مسابقات یونیورسیاد دانشجویی یک تیم از مردان و یک تیم از بانوان را در این رشته اعزام کنیم.زیرا در فدراسیون دانشجویی کمیته برابری جنسیتی داریم که کمک می کند تا در تمام مسابقات به صورت برابر ورزشکار اعزام شوند.
 
وی افزود:مسابقات قایقرانی در یونیورسیاد دانشجویی هر دو سال یک بار برگزار می شود در دوره قبل رقابتهای این رشته در گوانجو برگزار شد که ما شرکت کردیم اما امسال رقابتی برای این رشته در یونیورسیاد برگزار نمی شود.این رقابتها در سالهای زوج برگزار خواهد شد.
 
برای حضور شمشیربازان دو تیم تکمیل را اعزام می کنیم
دهخدا در خصوص رشته قایقرانی و حضور ایران در رقابتهای دانشجویی این رشته خاطر نشان کرد:قایقرانی جزو رشته های یونیورسیاد محسوب می شود و مسابقات آن به صورت تابستانی و زمستانی برگزار می شود.این رشته که جزو یکی از رشته های المپیکی کشور است شامل 14 رشته است و مابقی رشته های این ورزش 7 تا هستند که کشور میزبان از میان بقیه رشته ها چند تا را برای برگزاری انتخاب می کند. 
درخواست خادم الشریعه را پذیرفتیم
وی در خصوص درخواست تحصیل سارا خادم الشریعه در دانشگاه تهران عنوان کرد: با درخواست وی موافقت شد در صورتی که اگر وی می خواست در رشته مد نظرش فعالیت کند باید سالها کلاس می رفت اما هم اکنون بدون دادن هزینه ای می تواند در یکی از بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کند.
 
رئیس فدراسیون دانشجویی در خصوص همکاری همه دانشگاه ها با فدراسیون تصریح کرد:طبق قانون همان طور که وزارت علوم نماینده مجلس محسوب می شود می تواند پذیرش دانشجو داشته باشد و بر آن نظارت کند همچنین این وزارت خانه در خصوص کلیه سطوح بین المللی هم می تواند فعالیت داشته باشد بنابراین با توجه به اینکه ما در اعزام ها از بخش های مختلف کمک می گیریم موجب افتخار دانشجو است که در فعالیت های ورزشی دانشجویی همکاری کند.     

۹۵/۱۰/۱۸
۱۷:۵۲

دهخدا:برای حضور شمشیربازان دو تیم تکمیل را اعزام می کنیم

رئیس فدراسیون دانشجویی گفت:برای اعزام شمشیربازان در رقابت های یونیورسیاد دو تیم تکمیل بانوان و مردان را اعزام خواهیم کرد.

 محمد رضا دهخدا در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص فعالیت فدراسیون دانشجویی در رشته شمشیر بازی اظهار کرد: در رشته شمشیر بازی طی مذاکراتی که با رئیس فدراسیون شمشیربازی فضل اله باقرزاده داشتیم به نتایج ارزنده ای دست یافتیم و قرار شد برای حضور در مسابقات یونیورسیاد دانشجویی یک تیم از مردان و یک تیم از بانوان را در این رشته اعزام کنیم.زیرا در فدراسیون دانشجویی کمیته برابری جنسیتی داریم که کمک می کند تا در تمام مسابقات به صورت برابر ورزشکار اعزام شوند.
 
وی افزود:مسابقات قایقرانی در یونیورسیاد دانشجویی هر دو سال یک بار برگزار می شود در دوره قبل رقابتهای این رشته در گوانجو برگزار شد که ما شرکت کردیم اما امسال رقابتی برای این رشته در یونیورسیاد برگزار نمی شود.این رقابتها در سالهای زوج برگزار خواهد شد.
 رقابتهای یونیورسیاد قایقرانی هر دو سال یکبار برگزار می شود
دهخدا در خصوص رشته قایقرانی و حضور ایران در رقابتهای دانشجویی این رشته خاطر نشان کرد:قایقرانی جزو رشته های یونیورسیاد محسوب می شود و مسابقات آن به صورت تابستانی و زمستانی برگزار می شود.این رشته که جزو یکی از رشته های المپیکی کشور است شامل 14 رشته است و مابقی رشته های این ورزش 7 تا هستند که کشور میزبان از میان بقیه رشته ها چند تا را برای برگزاری انتخاب می کند. 
درخواست خادم الشریعه را پذیرفتیم
وی در خصوص درخواست تحصیل سارا خادم الشریعه در دانشگاه تهران عنوان کرد: با درخواست وی موافقت شد در صورتی که اگر وی می خواست در رشته مد نظرش فعالیت کند باید سالها کلاس می رفت اما هم اکنون بدون دادن هزینه ای می تواند در یکی از بهترین دانشگاه های کشور تحصیل کند.
 
رئیس فدراسیون دانشجویی در خصوص همکاری همه دانشگاه ها با فدراسیون تصریح کرد:طبق قانون همان طور که وزارت علوم نماینده مجلس محسوب می شود می تواند پذیرش دانشجو داشته باشد و بر آن نظارت کند همچنین این وزارت خانه در خصوص کلیه سطوح بین المللی هم می تواند فعالیت داشته باشد بنابراین با توجه به اینکه ما در اعزام ها از بخش های مختلف کمک می گیریم موجب افتخار دانشجو است که در فعالیت های ورزشی دانشجویی همکاری کند.     

۹۵/۱۰/۱۸
۱۷:۵۱

اطلاعیه سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور درباره تاریخ‌ و نحوه‌ پرینت کارت‌ صد و چهاردهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته (tolimo:e-a2017)

خبرگزاری آریا - بدین‌وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون زبان انگلیسی پیشرفته می‌رساند: 1- صد و چهاردهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته، صبح روز پنجشنبه مورخ 95/10/23
بدین‌وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون زبان انگلیسی پیشرفته می‌رساند:
1- صد و چهاردهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته، صبح روز پنجشنبه مورخ 95/10/23 به طور همزمان در 19 شهرستان مختلف کشور شامل شهرستان های: اصفهان، ایلام، اهواز، آمل، بیرجند، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، زنجان، شیراز، کرمان، کرمانشاه، کیش، گرگان، مشهد، همدان، یاسوج و یزد برگزار خواهد شد. برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون از روز سه‌شنبه 95/10/21 بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: www.sanjesh.org قرار می گیرد تا داوطلبان بتوانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، نام و نام‌ خانوادگی، سال تولد و شماره کارت ملی نسبت به پرینت آن اقدام نمایند. بدیهی است که هر داوطلب برای شرکت در جلسه آزمون باید، علاوه بر پرینت کارت شرکت در جلسه آزمون، اصل کارت ملی یا اصل گذرنامه خود را ارائه نماید.
توضیح: چنانچه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون هر گونه اشکالی در کارت ورودی خود مشاهده نمودند، می‌توانند در روز چهارشنبه مورخ 95/10/22 صبح از ساعت 8:00 تا 12:00 و بعدازظهر از ساعت 14:00 تا 17:00 با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر و دو قطعه عکس به نماینده این سازمان مستقر در باجه رفع نقص مراجعه نموده و نسبت به اصلاح و رفع اشکال احتمالی کارت خود اقدام نمایند.
2- آدرس باجه‌های رفع نقص کارت:
2-1- دانشگاه اصفهان: اصفهان، میدان آزادی، خیابان دانشگاه، درب شمالی دانشگاه، ساختمان اداره کل آموزش
2-2- دانشگاه ایلام: ایلام، خیابان پژوهش، دانشگاه ایلام، ساختمان مرکزی، حوزه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی
2-3- دانشگاه بیرجند: بیرجند، میدان شهدا، ابتدای خیابان 17 شهریور، پردیس شهدای دانشگاه بیرجند
2-4- دانشگاه تبریز: تبریز، بلوار 29 بهمن، روبروی کتابخانه مرکزی، مدیریت خدمات آموزشی دانشگاه
2-5- دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران: ‌تهران، خیابان کارگر شمالی (امیرآباد)، بعد از تقاطع جلال آل احمد، بین خیابان های 15 و 16
2-6- دانشگاه سیستان و بلوچستان: زاهدان، خیابان دانشگاه، ورودی زیباشهر، سازمان مرکزی دانشگاه، دفتر معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی
2-7- دانشگاه شمال - آمل: آمل، کیلومتر 5 جاده هراز، سه راهی امام زاده عبداله، دانشگاه شمال، طبقه دوم ساختمان آمارد
2-8- دانشگاه شهید چمران اهواز: اهواز، بلوار گلستان، جنب پل پنجم، دانشگاه شهید چمران، ساختمان مرکزی، طبقه اول اتاق 77
2-9- دانشگاه شیراز: شیراز، خیابان ساحلی، ساختمان امور فرهنگی دانشگاه شیراز
2-10- دانشگاه شهید باهنر کرمان: کرمان، انتهای بلوار 22 بهمن، دانشگاه شهید باهنر کرمان
2-11- دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: گرگان، خیابان شهید بهشتی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
2-12- دانشگاه فردوسی مشهد: مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار شهید باهنر، درب غربی دانشگاه فردوسی مشهد، جنب دانشکده مهندسی، مدیریت آموزشی دانشگاه
2-13- دانشگاه گیلان: رشت، خیابان نامجو، جنب ورزشگاه شهید عضدی، دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان
2-14- دانشگاه صنعتی شریف – پردیس بین‌المللی کیش: جزیره کیش، میدان امیرکبیر، ساختمان آموزش، لاین B، مرکز زبان - اتاق B13
2-15- دانشگاه بوعلی سینا: همدان، چهارراه پژوهش، روبروی پارک مردم، دانشگاه بوعلی سینا، حوزه روابط بین الملل
2-16- دانشگاه یاسوج: یاسوج، میدان معلم، خیابان دانشجو، دانشگاه یاسوج، اداره آموزش و مدارک تحصیلی
2-17- دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه: کرمانشاه، شهرک ژاندارمری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه، معاونت پژوهشی
2-18- موسسه آموزش عالی و غیرانتفاعی امام جواد (ع)-یزد: یزد، صفائیه، بلوار شهیدان اشرف، خیابان جواد الائمه(ع)، موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی امام جواد (ع)، حوزه ریاست، اتاق فنی پشتیبانی
2-19- موسسه آموزش عالی و غیرانتفاعی روزبه - زنجان: زنجان، میدان بسیج، بزرگراه 22 بهمن، شهرک پونک
ضمناً به اطلاع می‌رساند که واحد اطلاعات و پاسخگویی به سوالات در این باره از این تاریخ لغایت 95/10/22 همه روزه بغیر از ایام تعطیل و در وقت اداری آماده پاسخگویی به سوالات داوطلبان است؛ لذا داوطلبان گرامی به منظور پاسخگویی به سوالات خود می‌توانند به بخش پاسخگویی اینترنتی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org مراجعه و یا با شماره تلفن 42163- 021 تماس حاصل نموده و از مراجعه حضوری خودداری نمایند.
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

۹۵/۱۰/۱۹
۱۳:۰۰

15 بهمن‌ماه، آخرین مهلت ثبت‌نام شرکت در جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاه‌های کشور

گروه فعالیت‌های قرآنی: کارشناس فعالیت‌های قرآنی معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه اصفهان گفت: 15 بهمن‌ماه، آخرین مهلت ثبت نام برای شرکت در سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاه‌های کشور تعیین شده است.

فریبا گودرزی، کارشناس فعالیت‌های قرآنی معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه اصفهان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان،با اشاره به سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان، اظهارکرد: این جشنواره به‌صورت سالانه  از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سه مرحله برگزار می‌شود و مخصوص دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و غیر انتفاعی است. وی با بیان اینکه از 11دی‌ماه فرآیند ثبت‌نام برای شرکت در این جشنواره آغاز شده است، افزود: این زمان تا 15بهمن‌ماه ادامه دارد و احتمالا این زمان تمدید نخواهد شد.
 بر اساس این گزارش این جشنواره در 6 بخش برگزار می‌شود که محورها و رشته‌های آن عبارتند از: 
 بخش آوایی: (تلاوت تحقیق، تلاوت ترتیل، حفظ 5جز اول ،حفظ 10جز اول،حفظ 20 جز اول ،حفظ کل، اذان برادران و تواشیح برادران )
بخش معارفی: (مفاهیم نهج البلاغه ،مفاهیم صحیفه سجادیه،حفظ موضوعی کل قران کریم، اشنایی با ترجمه و تفسیر قران ،اشنایی با احادیث اهل بیت (ع)و سیره معصومین، احکام ،و پرسمان معارفی پژوهشی) 
بخش ادبی: (شعر،داستان وفیلنامه ونمایشنامه نویسی) فناوری (تولید نرم افزارو وبلاگ نویسی) 
بخش هنر: (خوشنویسی،نقاشی،نماهنگ،عکس،تذهیب،فیلم کوتاه،معرق ومنبت،طراحی پوستر،پویانمایی وتصویرگری ایات وقصص قرانی) برگزار می‌شود

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۵۸

حب نقی رئیس دانشگاه ارومیه تحریم ها باعث به باد رفتن سرمایه های کشور شد | نباید برخورد چکشی با دانشجوها صورت گیرد

رئیس دانشگاه ارومیه گفت: تحریم ها و عدم امکان خرید مستقیم دستگاه های آزمایشگاهی باعث شد علاوه بر از دست دادن سرمایه های مالی شد طوری که دستگاه خریداری شده برای دانشگاه ارومیه با قطعات تقلبی و ناقص ارسال شد.

به گزارش برنا آذربایجان غربی، رحیم حب نقی صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: مجموعه پردیس دانشگاهی ارومیه قدمت 140 ساله دارد و ثبت ملی شده است و کسی بدون اجازه حق دخل و تصرف ندارد.
وی با اشاره به اقدامات عمرانی و فعالیت های شاخص مدیریت جدید دانشگاه در 3 سال و اندی تاکید کرد : در این مدت تکمیل پروژه های عمرانی ادبیات و علوم انسانی و اقتصادی و  مجموعه دانشکده ادبیات مهاباد , راه اندازی مجموعه گلخانه , تاسیس پژوهشکده احیای دریاچه ارومیه و تصویب برنامه راهبردی افق 5 و 10 ساله دانشگاه , استقرار پارک علم و فناوری در 17 هکتار زمین , راه اندازی مرکز آپا " اگاهی و پشتیبانی و اینترنت " , تاسیس مرکز پژوهشی اقوام و ادیان اذربایجان ,  راه اندازی مرکز پژوهشی مدیریت بحران و مهندسی زیرساخت , تاسیس مرکز تست ماشین ها و ادوات کشاورزی , راه اندازی و تکمیل دومین مرکز هواشناسی , تاسیس ازمایشگاه مرکزی و مرجع و ایجاد شبکه ازمایشگاهی , تشویق مشارکت بخش خصوصی برای پروژه های دانشگاه از جمله بنیاد 15 خرداد و یک شرکت برای ایجاد خوابگاه و بازارچه خصوصی و ... اجرایی و عملیاتی شده است.
رئیس دانشگاه ارومیه تصریح کرد: با امضای تفاهم نامه با بخش خصوصی قرار شده احداث یک نیروگاه و گلخانه با سرمایه گذاری ۲۰میلیارد تومانی بخش خصوصی، ۲خوابگاه ۳۵۰ نفره و یک بازارچه در پردیس نازلو احداث شود.
وی به فعالیت های فوق برنامه دانشجویی دانشجویان اشاره و افزود: هم اکنون ۴۴ تشکل دانشجویی، ۱۲ کانون فرهنگی و هنری، ۴ تشکل سیاسی، ۳ هیئت مذهبی و ۳۸ نشریه دانشجویی در دانشگاه بصورت فعال، فعالیت می کنند و طی این مدت ۱۷ برنامه کرسی آزاد اندیشی نیز در دانشگاه برگزار شده است.
رئیس دانشگاه ارومیه در مورد خبر مفقود شدن یک دستگاه آزمایشگاهی در این دانشگاه افزود: یکی از مشکلاتی که تحریم بودن کشور باعث آن شد، اتفاقاتی از قبیل خرید دستگاه های مختلف از طریق واسطه گری بود و در آنزمان مدیریت وقت دانشگاه، به خرید یک دستگاه آزمایشگاهی رشته فیزیک با هزینه ۶۰۰هزار یورو اقدام نمود که متاسفانه شرکت واسطه آلمانی بعد از متوجه شدن نقش ایران و بعلت اهمال کاری نمایندگی داخل کشور و عدم حضور مسئولین در تحویل دستگاه متوجه شدیم قطعات رسیده شده به دانشگاه ارومیه تقلبی و فاقد ارزش بوده اند که این اتفاق یکی از ده ها مورد ضررهای رخ داده در زمان تحریم بوده است.
وی اضافه کرد: یکی از همین موارد بدلیل تحریم خرید یک دستگاه آزمایشگاهی توسط یکی از دانشگاه ها و تحویل گرفتن چند تکه آجر در بسته بود که متاسفانه باعث بر باد رفتن سرمایه های کشور شد.
وی ادامه داد: سرانجام بعد از پیگیری های صورت گرفته همینک شکایت خود را از رئیس وقت دانشگاه ارومیه پس گرفته ایم ولی پیگیری های حقوقی برای بازگشت مبلغ از دست رفته را از طریق وکیل های بین المللی ادامه می دهیم.
حب نقی با تکذیب لغو برنامه های تشکل های دانشجویی در این دانشگاه گفت: اعتقاد دارم نباید با برخوردهای چکشی با تشکل ها یا حضور مسئولین باعث سرخوردگی قشر دانشجو شویم و با رفتارهای عادلانه با دانشجویان با متخلفین هم بصورت نظام مند برخورد کنیم.
وی به موضوع پایان نامه های حذف شده در نشریه نیچر هم اشاره و افزود: ۱۲ مقاله از ۵۸ مقاله حذف شده به دانشگاه ارومیه مربوط می شد که بعد از بررسی های صورت گرفته مشخص شد همه آنها به دانشجویان سابق یا فارغ التحصیلان مربوط می شود که متاسفانه بدلیل افراط برروی تولید مقاله از سوی دانشجویان چنین مواردی رخ داده است.
 
خبرنگار: سینا پسران افشاریان

۹۵/۱۰/۱۸
۱۳:۰۴

در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار شد؛ نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها،پژوهشگاهها و پارک‌های علم و فناوری منطقه 3

نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری منطقه 3 کشور به منظور برنامه ریزی عملی برای تهیه سند و برنامه‌های راهبردی و عملیاتی تحقق اهداف دانشگاه کارآفرین در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در خصوص  دانشگاه کار آفرین به عنوان  یکی از محورهای این نشست گفت : دانشگاه کارآفرین که به مفهوم رفتار کارآفرینانه در راهبردها، ساختارها، دیدگاه‌ها و عملکردهای یک دانشگاه بوده و به «دانشگاه نسل سوم» نیز معروف است، موسسه‌ای خود مولد بوده و فارغ التحصیلانی را به جامعه ارائه می‌دهد که دانش را در کنار پژوهش‌های کاربردی به خدمت گرفته و با نوآوری، کار می‌آفرینند. 
دکتر عجمی افزود: دراین نشست، برنامه های تهیه و تدوین شده توسط دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه تبریز، دانشگاه زنجان، دانشگاه ارومیه و ... ارائه و هریک از اعضا به ارائه نکته نظرات خود در این خصوص و چالش های پیش روی دانشگاه‌ها پرداخته و نهایتا برنامه های پیشنهادی برای تحقق اهداف کارآفرین در چهار بخش  برنامه های فرهنگ سازی و ترویج کارآفرینی،  برنامه های توسعه‌ای و ایجاد مراکز فناوری،  حوزه روابط بین الملل و برنامه‌ها و سیاست‌های تشویقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۰۴

دانشگاه ارومیه میزبان 16هزار دانشجو

رئیس دانشگاه ارومیه در نشست خبری با خبرنگاران به تشریح اقدامات انجام شده برای توسعه هر چه بیشتر این دانشگاه پرداخت.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه ارومیه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: این تعداد دانشجو در 204 رشته و زیر نظر 484 عضو هیئت علمی مشغول تحصیل هستند.
حب نقی در ادامه به وضعیت علمی و آموزشی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: جهت ارتقای همکاریهای علمی ، آموزش و پژوهشی با سایر دانشگاههای خارجی تفاهمنامه های همکاری با دانشگاههای عراق ، بلژیک ، اتریش ، روسیه ، اسپانیا ، آلمان ، قبرس صورت گرفته است که در این راستا 7 مدال ارزشمند طلا در عرصه های مختلف جهانی توسط این دانشگاه کسب شده است.
وی به سایر فعالیتهای این دانشگاه اشاره کرد و گفت: تکمیل دانشکده های ادبیات انسانی و علوم اقتصاد ارومیه و دانشکده ادبیات مهاباد، راه اندازی پژوهشکده های احیای دریاچه ارومیه و مدیریت بحران و مهندسی، راه اندازی مرکز آگاهی و پشتیبانی اینترنت (آپا)، استقرار پارک علم و فناوری، تاسیس مرکز پژوهشی اقوام و ادیان و تاسیس مرکز آزمایشگاهی مرجع بین دانشگاههای کشور را از سایر اقدامات این دانشگاه بیان کرد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۰۶

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های مازندران خبر داد آغاز ثبت‌نام اردوی راهیان‌نور دانشجویی در دفاتر بسیج دانشجویی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های مازندران با بیان اینکه اعزام دانشجویان به مناطق عملیاتی جنوب در قالب کاروان‌های راهیان‌نور از برنامه‌های مهم و ثابت سالانه بسیج دانشجویی است، گفت: راهیان‌نور با حمایت وزارت علوم انجام می‌شود که دستورات لازم آن نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شهرام نوری، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران با بیان اینکه اعزام دانشجویان به مناطق عملیاتی جنوب در قالب کاروان های راهیان نور از برنامه های مهم و ثابت سالانه بسیج دانشجویی است، گفت: راهیان نور با حمایت وزارت علوم انجام می شود که دستورات لازم آن نیز به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
نوری افزود: چشم اندازی ترسیم شده تا در آینده ای نزدیک ۱۰ درصد از دانشجویان کل کشور به اردوی راهیان نور اعزام شوند که امسال باید ۳/۵ درصد از دانشجویان عازم مناطق عملیاتی شوند.
وی مطالبه دانشجویان را بیش از مقدار بیان شده دانست و تاکید کرد: حضور بیشتر دانشجویان به حمایت دانشگاه و نوع تبلیغات برای جلب نظر آنان بر می گردد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران با بیان اینکه امسال اعزام بیش از ۲۵۰۰ نفر را در دستور کار قرار داده ایم، تصریح کرد: پنجم اسفند ماه اولین گروه های راهیان نور دانشجویی به مناطق عملیاتی جنوب اعزام می شوند و این روال تا ۲۵ اسفند ماه ادامه خواهد داشت.
نوری از شروع ثبت نام راهیان نور در دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه ها خبر داد و گفت: دانشجویان علاقمند می توانند برای ثبت نام به دفاتر بسیج دانشجویی مراجعه کنند.
وی خاطر نشان کرد: هزینه ای از دانشجویان برای اعزام دریافت نشود؛ چون بنا به اعلام وزارت علوم هزینه اردوهای راهیان نور دانشجویان از سرانه فرهنگی آنان که در اختیار دانشگاه ها می باشد پرداخت خواهد شد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران ۶۵ درصد از متقاضیان حضور در اردوی راهیان نور مناطق عملیاتی جنوب را مربوط به خواهران دانشجو دانست و تاکید کرد: امسال در نظر داریم محتوای فرهنگی غنی تری را با موضوعات سبک زندگی ایرانی اسلامی و ایجاد نمایشگاه های متعدد در دستور کار قرار دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۶

ایجاد دانشکده ادیان و مذاهب اسلامی در دانشگاه ارومیه

گروه اجتماعی: رئیس دانشگاه ارومیه از تاسیس دانشکده ادیان و مذاهب اسلامی خبر داد و گفت: اساس کار این دانشکده براساس پژوهش علمی خواهد بود تا بتوانیم از فضای احساسی به علمی قدم برداریم.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از آذربایجان غربی، رحیم حب‌نقی رئیس دانشگاه ارومیه صبح امروز 18 دی ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: دانشکده ادیان و مذاهب در محل دانشکده ادبیات و علوم انسانی در آینده نزدیک ایجاد می‌شود.
وی به فعالیت‌های امور فرهنگی در سطح دانشگاه اشاره کرد و گفت: برگزاری نماز جماعت در دانشگاه با بیشترین تعداد جمعیت جوان نسبت به جمعیت در دانشگاه ارومیه برگزار می‌شود.
رئیس دانشگاه ارومیه با اشاره به اینکه دانشگاه جامعه کوچک و نماینده بزرگ است، گفت: سه سال است که دوشنبه هر هفته مسائل دینی و فرهنگی دانشگاه با تشکیل جلسه بررسی می‌شود.
وی به چشم‌انداز 10 ساله دانشگاه اشاره کرد و ارتقاء دانشگاه از نظر علمی و فناوری به‌ خصوص در زمینه مصرف صحیح آب، داشتن برنامه کاربردی دانش فنی و ایجاد گفتمان صداقت و امانتداری با محوریت تاکید بر نشاط و شادابی در محیط دانشگاه را از مهمترین استراتژی‌های‌ دانشگاه در افق 10 ساله بیان کرد.
وی گفت: سه تشکل سیاسی فرهنگی، سه هیات مذهبی، 38 نشریه دانشجویی، 57 اردوی مجزای پسر و دختر، 16 نمایشگاه، 25 فعالیت قرآنی، 17 کرسی آزاد اندیشی، 44 انجمن علمی و 14 کانون فرهنگی مذهبی دانشجویی در دانشگاه ارومیه فعال هستند.
وی با ابراز رضایت از فعا‌لیت‌های صورت گرفته در مدیریت جدید ابراز کرد: با وجود کمبود منابع مالی توانستیم پروژه دانشکده‌های ادبیات و علوم انسانی و اقتصاد را که از رشد 45 درصدی برخوردار بود را به 99 درصد برسانیم که در ایام دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.
حب‌نقی ادامه داد: درصددیم دانشکده فناوری‌های پیشرفته، دانشکده شیمی را در محیط دانشگاه ایجاد کنیم و همچنین دانشکده ادبیات و علوم انسانی داخل شهر را به نازلو منتقل کنیم.
وی گفت: در مدیریت جدید توانستیم پروژه ساختمان علم و فناوری را تکمیل و تحویل دهیم و همچنین پروژه رفاهی در تهران با صرف 36 میلیارد تومان اعتبار بزودی به بهره‌برداری می‌رسد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه پروژه پیراپزشکی مهاباد که 28 سال قبل رها شده بود با مذاکرات صورت گرفته به ادبیات اختصاص یافت، گفت: تکمیل گلخانه هزار متری در نازلو، اختصاص زمین چمن برای استفاده ورزشی در سال آینده،تاسیس مجموعه مطالعات دریاچه ارومیه، واگذاری 17 هکتار زمین برای مستقر شدن پارک علم و فناوری از جمله اقدامات صورت گرفته در مدیریت جدید است.  
رئیس دانشگاه ارومیه به نقطه قوت برجام اشاره کرد و گفت: برجام باعث شد رابطه ایران با دنیا عادی شود.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۶:۵۶

دانشگاه بوعلی‌ رتبه سوم جشنواره «رویش» را کسب کرد

معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اینکه جشنواره «رویش» امسال به میزبانی وزارت علوم برگزار شد، گفت: دانشجویان عضو کانون مهدویت دانشگاه بوعلی‌سینا در این جشنواره موفق به کسب رتبه سوم کشور شدند.

علی‌اکبر عروتی‌موفق امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه برنامه‌های فرهنگی دانشگاه بوعلی‌سینا از تنوع و گستردگی برخوردار است، اظهار کرد: خانواده فرهنگی دانشگاه متشکل از بسیج دانشجویی، تشکل اسلامی و هیأت‌های دانشجویی با همت نهاد رهبری در دانشگاه به فعالیت می‌پردازند.
وی با بیان اینکه از جمله کارهای فرهنگی دانشگاه می‌توان به فعالیت قریب به 50 انجمن علمی با فعالیت‌های گسترده‌ و در زمینه‌های مختلف اشاره کرد، یادآور شد: برگزاری هفتگی دعای توسل و زیارت امیرالمومنین از جمله این برنامه‌ها بوده است.
معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا خاطرنشان کرد: در خوابگاه دانشجویی برنامه‌های جلسات قرآنی، نماز جماعت و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگی بوده است.
وی با اشاره به شرکت دانشجویان در جشنواره رویش که به صورت کشوری در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، افزود: دانشجویان عضو کانون فرهنگی و هنری توانستند در این زمینه رتبه‌های خوبی را به دست آورند.
عروتی با اشاره به اینکه جشنواره رویش امسال به میزبانی وازرت علوم برگزار شد، خاطرنشان کرد: دانشجویان عضو کانون مهدویت در این جشنواره موفق به کسب رتبه سوم کشوری شدند و غرفه دانشگاه بوعلی‌سینا از میان تمام غرفه‌ها به عنوان برتر شناخته شد.
وی با اشاره به اینکه جشنواره فرهنگی و هنری در دانشگاه بوعلی‌سینا در دو بخش برگزار شد، افزود: یک بخش شامل حوزه‌های عکس، کاریکاتور و فیلم کوتاه بود و بخش دیگر به صورت نمایشگاهی و شامل فعالیت‌ها و عملکردهای کانون فرهنگی بود.
معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی‌سینا با تأکید بر اینکه در کنار کارهای صورت گرفته فروشگاهی از توانمندی دانشجویان به نمایش گذاشته شد، خاطرنشان کرد: سود حاصل از فروش محصولات در نهایت جمع‌آوری و صرف امور خیریه شد.
وی به برگزاری جشنواره ملی دانشگاهیان با عنوان «خورشید طوس» که در راستای معرفی امام هشتم امام رضا(ع) بود، اشاره کرد و گفت: جشن روز دانشجو و تقدیر از نام‌آوران دانشگاه در عرصه‌های فرهنگی و ورزشی از جمله اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگی است.
عروتی‌موفق با اشاره به اینکه برای ورودی‌های جدید اردوی قم و کاشان برگزار شد، افزود: این برنامه فرهنگی با اعزام هفت دستگاه اتوبوس متشکل از دانشجویان دختر و پسر انجام شد.
وی دعوت از شخصیت‌های برجسته از جمله سعید جلیلی را از اقدامات موفق بسیج دانشجویی دانست و اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ایام‌الله دهه فجر غبارروبی مزار شهدای دانشگاه و تجدید پیمان با آرمان‌های شهدا و امام راحل است که با حضور کارمندان و دانشگاهیان صورت می‌گیرد.
معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه جشن دهه مبارک فجر در سالن شهید چمران برگزار می‌شود، یادآور شد: همزمان در این ایام نمایشگاه عکس و پوستر و اجرای مسابقات مختلف در بین کارمندان و دانشجویان پیش‌بینی شده است.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۷:۰۴

رئیس دانشگاه ارومیه: ۱۶هزار دانشجو در دانشگاه ارومیه مشغول تحصیل هستند

ارومیه – رئیس دانشگاه ارومیه گفت: هم اکنون دانشگاه ارومیه میزبان ۱۶هزار دانشجودانشجو در ۲۰۴ رشته و زیر نظر ۴۸۴ عضو هیئت علمی مشغول تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن حب نقی ظهر شنبه در نشست با خبرنگاران عملکرد سه ساله گذشته این دانشگاه را تشریح کرد و اظهارداشت: جهت ارتقای همکاریهای علمی، آموزش و پژوهشی با سایر دانشگاههای خارجی تفاهمنامه های همکاری با دانشگاههای عراق، بلژیک، اتریش، روسیه، اسپانیا، آلما، قبرس صورت گرفته است که در این راستا هفت مدال ارزشمند طلا در عرصه های مختلف جهانی توسط این دانشگاه کسب شده است.
وی به سایر فعالیتهای این دانشگاه اشاره کرد و گفت: تکمیل دانشکده های ادبیات انسانی و علوم اقتصاد ارومیه و دانشکده ادبیات مهاباد، راه اندازی پژوهشکده های احیای دریاچه ارومیه و مدیریت بحران و مهندسی، راه اندازی مرکز آگاهی و پشتیبانی اینترنت (آپا)، استقرار پارک علم و فناوری، تاسیس مرکز پژوهشی اقوام و ادیان و تاسیس مرکز آزمایشگاهی مرجع بین دانشگاههای کشور را از سایر اقدامات این دانشگاه است.
حب نقی با تشریح عملکرد سه ساله اخیر دانشگاه ارومیه در دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در این دولت پردیس دانشگاه ارومیه که شامل مدرسه طب با ۱۴۰ سال قدمت و دیگر ابنیه‌ها و آثار تاریخی است به ثبت ملی رسیده و امکان دخل و تصرف مدیران و روسای دانشگاه در ساخت و سازهای مختلف در آن منتفی شده است.
وی افزود: کاهش منابع مالی دولت در اجرای پروژه‌های دانشگاه ارومیه نیز تأثیر منفی داشته اما با این حال پروژه‌های دانشکده ادبیات و علوم انسانی و دانشکده اقتصاد که در آغاز بکار دولت فقط ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و حتی جزو پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد به شمار نمی‌آمدند با استفاده از منابع مالی داخل دانشگاه احداث شده و اکنون به پیشرفت فیزیکی ۹۹ درصد رسیده‌اند.
رئیس دانشگاه ارومیه با اعلام چگونگی استقلال یابی پارک علم و فن آوری آذربایجان غربی از دانشگاه ارومیه افزود: یکی از دو پروژه این مجموعه که ۳۵۰۰ متر زیربنا را شامل می‌شود در دوره مدیریتی اخیر احداث، تکمیل و تحویل پارک علم و فن آوری استان شد و علاوه بر آن ۱۷ هکتار زمین نیز در اختیار این پارک قرار گرفت.
وی با اعلام تکمیل پروژه رفاهی دانشگاه ارومیه در تهران گفت: در مجموع برای احداث پروژه‌های دو دانشکده ادبیات و اقتصاد و پروژه رفاهی تهران ۳۶ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
رئیس دانشگاه ارومیه تصریح کرد: در دولت یازدهم کار احداث پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه نیز به اتمام رسیده و هم اینک درحال بهره برداری است اما سهم دانشگاه ارومیه در روند اجرای طرح‌های احیا دریاچه ارومیه اندک است و باید اصلاح شود چرا که این مجموعه از ظرفیتهای بسیار زیادی در این زمینه برخوردار است که تا کنون از آن غفلت شده است.
حب نقی با اشاره به تصویب برنامه راهبردی ۵ و ۱۰ ساله برای دانشگاه ارومیه افزود: در این برنامه موضوعاتی همچون کارآفرینی، تولید دانش فنی و افزایش درآمدهای دانشگاه تا سقف تأمین حداقل ۴۰ درصد از هرینه های دانشگاه از این مسیر تاکید شده است.
وی با اشاره به نحوه تأسیس، راه اندازی و تشکیل مراکز مختلف تحقیقاتی، پژوهشی و مشاوره‌ای گفت: مرکز آپا که مخفف آگاهی، پشتیبانی و امداد در حوزه فضای مجازی است در دانشگاه ارومیه راه اندازی شده و راه اندازی مرکز پژوهشی ادیان و اقوام نیز در این مجموعه در حال انجام است و همزمان کار راه اندازی مرکز پژوهشی مدیریت بحران و مهندسی زیرساخت نیز در حال پیگیری است.
حب نقی افزود: مرکز تست ماشینها، ادوات و سامانه‌های کشاورزی نیز در دانشگاه ارومیه راه اندازی شده و دومین ایستگاه تحقیقات هواشناسی استان نیز با همت دانشگاه ارومیه انجام شده و کار تأسیس آزمایشگاه مرکزی مرجع نیز در پردیس داخل شهر این دانشگاه آغاز شده است و همزمان مرکز مشاوره ورزشی و تندرستی نیز راه اندازی شده است.
وی تصریح کرد: کار احداث خوابگاه ۲۵۰ نفره با بنیاد ۱۵ خرداد نیز مراحل اولیه احداث را طی می‌کند و در این سه سال تعاملات بین المللی دانشگاه ارومیه با دانشگاه‌هایی از ترکیه، عراق، بلژیک، اتریش، آلمان، روسیه، اسپانیا و آمریکا نیز شکل گرفته است.
حب نقی گفت: در این سه سال ۷ افتخار و مدال جهانی و بین المللی توسط دانشگاه ارومیه کسب شده که کسب مدال طلای اختراعات جهان، نقره اختراعات در لهستان، محق برتر فائو و دانشمند جوان جهان از آن جمله است.
وی با اشاره به حواشی ایجاد شده در قضیه خرید دستگاه ppms گفت: در حقیقت در دوران تحریم به جای یک دستگاه ۶۰۰ هزار یورویی یک دستگاه ۵ هزار یورویی به دانشگاه ارومیه فروخته شده بود که پس از انجام تحقیقات لازم و مراجعه به سیستم قضایی، قصور رئیس دانشگاه قبلی در انجام این خرید محرز شد و اکنون مراحل قانونی برای مطالبه خسارات دانشگاه از شرکت ایرانی وارد کننده و شرکت خارجی فروشنده در حال انجام است.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۷:۵۹

اخباری از دانشگاه جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر برگزار می شود

تهران-ایرنا- مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی امیر کبیر گفت: جشن ازدواج دانشجویی این دانشگاه 18 بهمن ماه با حضور 141 زوج برگزار می شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه دانشگاه صنعتی امیر کبیر، جواد طباطبایی گفت: مراسم ازدواج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف ازدواج به هنگام، آگاهانه، آسان و پایدار 18 بهمن ماه برگزار می شود.
وی افزود: در این مراسم 141 زوج حضور دارند که از این تعداد 11 زوج هردو دانشجو دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.
مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در این مراسم 31 زوج در مقطع کارشناسی، 62 زوج در مقطع کارشناسی ارشد و 48 زوج در مقطع دکتری هستند.
طباطبایی تاکید کرد: پس از برگزاری مراسم، زوج های دانشجو با قطار به مشهد مقدس اعزام می شوند.
** معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم: شهدای دانشجو در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند، گذشتند
سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شهدای دانشجو این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند گذشتند، گفت: ما نیز باید از هر آنچه داریم بگذریم و امروز در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.
هاشمی با حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدا، هم‌زمان با روز شهدای دانشجو، اظهارکرد: بسیار خرسندم که بار دیگر توفیق نصیب شد تا برای چهارمین بار متوالی در این یادمان حضور پیدا کنم.
وی افزود: یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
هاشمی با بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، گفت: باید با حضور دراین یادمان آرمان‌های این شهیدان را که در سال ۵۹ و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآورشد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه دراین محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.
** اولین جلسه کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی در وزارت علوم برگزار شد
اولین جلسه کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی، به ریاست جلال بختیاری مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم با دستور بررسی نسخه اصلاحی '‌آیین‌نامه اجرایی حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های قرآنی دانشجویان وطلاب' ‌برگزارشد.
اولین جلسه کمیته حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی قرآنی در وزارت علوم برگزار شد
بختیاری ضمن اعلام این خبر بر اهمیت ویژه پژوهش های قرآنی تاکید کرد و گفت: وضعیت موجود درعرصه پژوهش‌های قرآنی به هیچ وجه در شان منبع ارزشمندی همچون قرآن کریم که مبنای انقلاب اسلامی است نمی‎باشد و ضروری است میزان توجه به فعالیت‎های علمی قرآنی در حوزه پژوهش و آموزش عالی افزایش یابد.
وی با اشاره به تدوین آیین‌نامه حمایت از فعالیت‎های بین‎رشته‎ای قرآنی ابرازامیدواری کرد که این آیین‌نامه، زمینه هدایت بیشتر پژ‌وهش‌های رشته‌های علوم انسانی را به سمت آموزه های قرآن کریم فراهم آورد.
مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امورپژوهشی و فناوری وزارت علوم ضمن تاکید بر رویکرد اصلی آیین نامه برای اجرای 'اولویت‌های پژوهشی مطالعات قرآنی کشور' گفت: اولویت های مذکور در راستای اجرای بند ۳ از ماده ۲ منشور توسعه فرهنگ قرآنی، مبنی بر'‌ توسعه نظریه‌پردازی در نظام های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مبتنی بر فرهنگ و معارف قرآنی' درسال ۹۳ به تصویب کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور رسیده و در دو سال گذشته نیز به اجرا در آمده است، بنابراین آیین نامه فعلی درحقیقت با پشتوانه تجربیات دو سال اخیر مجریان، بازبینی و تنظیم شده است.
وی ادامه داد: تقریباً ۹۰ درصد اولویت‎های پژوهشی مطالعات قرآنی ماهیت میان‎رشته‎ای دارد و اولین گام برای تحقق اولویت‌های مورد انتظار این است که در گفتمان استادان و دانشجویان علوم انسانی، قرآن به عنوان اصیل ترین و متقن ترین منبع زیربنائی فکری و شناختی متفکران علوم مختلف مورد توجه قرارگیرد.
وی با بیان این نکته افزود: این مهم، مبنای اصلی و کلیدی در تدوین نسخه جدید آیین‌نامه حمایت از پژوهش‌های قرآنی بوده و مطابق این آئین نامه از تمامی پژوهش‌های بین‌رشته‌ای حوزه قرآن و سایرعلوم حمایت می شود.
بختیاری ادامه داد: با توجه به ماهیت فرادستگاهی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور و کارگروه‎های تخصصی، چتر حمایتی این آیین‎نامه کلیه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طلاب سطح ۳ و ۴ حوزه را تحت پوشش قرار خواهد داد.
دراین جلسه مقررشد هریک از اعضا به صورت جداگانه بخش‌های مختلف ‌آیین‌نامه را مورد بررسی کارشناسی قرارداده و نظرات تکمیلی خود را به دبیرخانه کمیته ارسال کنند.
فراهنگ**9187**1823 دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا * انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۰/۱۸
۱۹:۱۰

رییس دانشگاه ارومیه: دانشگاه ارومیه در حوزه کارآفرینی، عملکرد قابل قبولی نداشته است

رئیس دانشگاه ارومیه گفت: دانشگاه ارومیه در حوزه کارآفرینی، در حد انتظار عمل نکرده است. به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی رحیم حب نقی در نشست خبری با اصحاب رسانه، به نقش مهم دانشگاه در حوزه کارآفرینی و کارآفرین اشاره کرد و گفت: اینکه نقش دانشگاه ارومیه را در کارآفرینی نادیده بگیریم صحیح نیست اما در حد انتظارات عمل نکرده و باید سعی شود آموزش و پژوهش دانشگاه به سمت کارآفرینی سوق داده شود.
حب نقی با اشاره به رواج مدرک گرایی در جامعه گفت: گسترش روز افزون مراکز آموزش عالی با کیفیت علمی پایین در جامعه و تعداد تحصیل کنندگان در دوره های تکمیلات تحصیلی موجب شده برخی اوقات شاهد فروش پایان نامه ها و خرید آن توسط دانشجویان باشیم که مطمئنا موجب کاهش سطح علمی فرغ التحصیلان خواهد شد.
وی گفت: متاسفانه سالانه تعدادی از دانشجویان به همین علت از ادانشگاه اخراج می شوند که برای جلوگیری باید بر اجرای قوانین و مقررات آموزشی تاکید شود.
رییس دانشگاه ارومیه با اشاره به پردیس دانشگاه ارومیه گفت: این مجموعه در حال حاضر قدمت 140 ساله دارد و ثبت ملی شده و از این پس کسی حق هیچگونه ایجاد تغییر را در آن ندارد.
وی گفت: اولین مدرسه طب ایران در این پردیس قرار دارد و به زودی مرمت و بازسازی آن شروع می شود.
وی در تشریح عملکرد دوران مدیریت خویش از جمله اقدامات به تاسیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و دانشکده اقتصاد، راه اندازی گلخانه برای آموزش کشت به روش های نوین، تاسیس پژوهشکده دریاچه ارومیه، اسقرار پارک علم و فناوری، راه اندازی مرکز پشتیبانی و اینترنت (آپا)، تاسیس مرکز پژهشی اقوام و ادیان،  تاسیس مرکز پژهشی مدیریت بحران و مهندسی زیرساخت ها اشاره کرد.
حب نقی همچنین به جلب مشارکت بخش خصوصی در پروژه های دانشگاه اشاره کرد و گفت: در این راستا بنیاد 15 خرداد برای تاسیس خوابگاه 250 نفری اعلام آمادگی کرده است که به کلنگ زنی خواهد شد.
وی در رابطه  با فعالیت های فرهنگی و تشکل های دانشجویی دانشگاه گفت: سه تشکل سیاسی فرهنگی، سه هیئت مذهبی، ۳۸ نشریه دانشجویی، ۴۴ انجمن علمی و ۱۴ کانون فرهنگی مذهبی دانشجویی در دانشگاه ارومیه فعال هستند و همچنین در طول این سه سال ۵۷ اردوی مجزای پسر و دختر، ۱۶ نمایشگاه، ۲۵ فعالیت قرآنی، ۱۷ کرسی آزاد اندیشی برگزار شده است.
رییس دانشگاه ارومیه اقدامات انجام در حوزه ورزشی را تاسیس چمن ورزشی در سایت نازلو، ایجاد ایستگاه دوچرخه ویژه دختران و پسران و ایجاد مرکز مشاوره ای تندرستی و ورزشی را در محوطه استخر نام برد.
حب نقی گفت: در این سه سال 7 افتخار و مدال جهانی و بین المللی توسط دانشگاه ارومیه کسب شده که کسب مدال طلای اختراعات جهان، نقره اختراعات در لهستان، محق برتر فائو و دانشمند جوان جهان از آن جمله است.
وی در بخش دیگر سخنان خود به مفقود شدن دستگاه (ppms) در دوره ریاست قبلی دانشگاه اشاره کرد و گفت:سال 92 یکی از قطعات این دستگاه که به مبلغ 600 هزار یورو خریداری شده بود به دست ما نرسید و طرح شکایت از طرف ما صورت گرفت و بعدا مشخص شد که این قطعه اصلا به کشور وارد نشده است،و همچنین دستگاه  ppmsوارد شده تقلبی بوده و ارزش آن تنها 5000 هزار یورو بوده است.
وی افزود: هرچند بایستی دادگاه رای را صادر کند ولی از نظر ما و حوزه حقوقی، صدقی ریاست قبلی دانشگاه بی گناه بوده و صرفا یک سهل انگاری صورت گرفته است.
حب نقیردر رابطه با سخنرانی و برنامه های تشکیل شده توسط تشکل های دانشجویی گفت: تاکنون هیچ سخنرانی در دانشگاه ارومیه لغو نگردیده است و در صورت تخلف تشکلها، در شورای سه نفره رسیدگی خواهد شد.
وی گفت: فضای حاکم بر دانشگاه امنیتی نیست و من با هرگونه برخورد چکشی با دانشجویان مخالف هستم و باید تمامی جوانب و زوایای مسائل سیاسی  در دانشگاه سنجیده شود.
رییس دانشگاه ارومیه گفت: در حال حاضر 16 هزار 826 دانشجو در دانشگاه در 204 رشته با گرایش های مختلف تحصیل می کنند و همچنین تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه نیز 484 نفر هستند.
وی همچنین در رابطه با مقالات isi دانشگاه که به دلیل نامعتبر بودن و کپی بودن برگشت داده شده اند گفت:  در این ماجرا، مقاله هیچ یک از اساتید برگشت داده نشده اما دیده شدن این موضوع در بین دانشجویان به دلیل مدرک گرایی و تاکید افراطی برای ارائه مقاله است. 

۹۵/۱۰/۱۸
۲۱:۲۶

دومین کنفرانس ملی سنجش و ارزشیابی علم در اصفهان برگزار می شود

اصفهان- ایرنا- دومین کنفرانس ملی 'سنجش و ارزشیابی علم: ارزشیابی کیفیت نظام های سنجش علم، فناوری و صنعت' ششم تا هشتم بهمن امسال در دانشگاه اصفهان برگزار می شود.

دبیر دومین کنفرانس ملی سنجش و ارزشیابی علم روز یکشنبه به ایرنا گفت: این گردهمایی با هدف هدایت جامعه به سوی ارزشیابی واقعی پژوهش و علم، کمک به مسئولان پژوهشی کشور برای ارزیابی حوزه پژوهش و ایجاد ساختار ارزیابی پژوهش در کشور به مدت سه روز برگزار می شود.
دکتر مظفر چشمه سهرابی افزود: کنفرانس مذکور توسط معاونت پژوهش و فناوری و گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.
وی محورهای این کنفرانس را نظام های تضمین کیفیت و ارزشیابی علم، فناوری و صنعت و چالش های ناشی از آن، مطالعات تطبیقی ارزشیابی علم، فناوری و صنعت، نظام های ارزشیابی علم، فناوری و صنعت و رفتار جامعه علمی، نظام های سنجش و ارزشیابی علم فناوری و صنعت و رشد و توسعه علمی، فناوری و صنعتی کشور و تولیت سیاستگذاری و ارزشیابی علم، فناوری و صنعت در کشور عنوان کرد.
نظام های ارزشیابی علم،فناوری و صنعت و مدیریت کشور و مطالعات تطبیقی سنجش و ارزشیابی نوآوری(نوآوری سنجی) نیز از دیگر محورهای کنفرانس ملی سنجش و ارزشیابی علم است.
چشمه سهرابی با بیان اینکه مهلت ارسال مقاله کامل به دبیرخانه کنفرانس تا 25 دی ماه است، گفت: تا کنون یکصد مقاله کامل دریافت کرده ایم و حدود 30 سخنران داخلی و خارجی در کنفرانس به ارائه دیدگاه های خود خواهند پرداخت.
وی خاطرنشان کرد: 16 کارگاه آموزشی نیز روز هشتم بهمن در جریان کنفرانس برگزار می شود.
*** تغییر نگرش و رویکرد در ارزشیابی مقاله ها، مهمترین دستاورد کنفرانس اول
چشمه سهرابی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره برگزاری نخستین دوره کنفرانس ملی سنجش و ارزشیابی علم در سال 93 در دانشگاه اصفهان و دستاوردهای آن گفت: این گردهمایی علمی دستاوردهای زیادی بهمراه داشت که مهمترین آن، تغییر نگرش و رویکرد در ارزشیابی مقاله هاست.
وی افزود: اکنون در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کمیسیون ارزیابی پژوهش در کمیته نظارت و ارزیابی تشکیل شده و به کار ارزشیابی مقاله ها می پردازد.
وی انتشار سه کتاب شامل مجموعه مقاله ها و مباحث مطرح شده در کنفرانس اول، آگاهی جامعه نسبت به موضوع ارزیابی علم و پژوهش و حرکت از مرحله کمی گرایی به سمت ارزشیابی پژوهش و مقاله، ایجاد زمینه های تحقیقاتی خوب برای پژوهشگران از جمله در مباحثی مانند ارزیابی جشنواره ها و جوایز علمی و ارزیابی پژوهانه را از دیگر دستاوردهای نخستین کنفرانس ملی سنجش علم عنوان کرد.
دبیر کنفرانس ملی سنجش علم همچنین گفت: برگزاری این کنفرانس ما را وادار کرد تا به دنبال تجربه دیگر کشورها در زمینه ارزیابی پژوهش برویم.
چشمه سهرابی افزود: در همین راستا در دومین کنفرانس سنجش علم، نشست ویژه ای برای بررسی تجربه کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس و استرالیا با حضور استادان این کشورها برای ارزیابی تطبیقی برگزار خواهد شد.
علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنفرانس ملی سنجش و ارزشیابی علم می توانند به پایگاه اینترنتی ses2016.ir مراجعه کنند.
ت/3011/ خبرنگار: آسیه معینی** انتشار: سلطانمرادی
کانال اطلاع رسانی : https://telegram.me/esfahanirna

۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۲۴

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی ، برنده جایزه کیهان‌شناسی «بوکالتر» شد

نیما خسروی، فیزیک پیشه ایرانی و عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه شهیدبهشتی برنده «جایزه کیهان‌شناسی بوکالتر» سال 2016 میلادی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، خسروی که به عنوان محقق پاره‌وقت در پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز فعالیت دارد از محققان حوزه گرانش و کیهان‌شناسی است که به دلیل مقاله‌ای که طی آن «نظریه میانگین انسامبلی گرانش»( Ensemble Average Theory of Gravity) را ارائه کرده موفق به کسب جایزه اول بوکالتر 2016 شده است.
جوایز کیهان‌شناسی بوکالتر که هر سال به ایده‌های جدید و پیشرو در زمینه کیهان‌شناسی و گرانش نظری و رصدی داده می‌شود شامل سه جایزه 10 هزار، پنج هزار و دو هزار و 500 دلاری است که خسروی موفق به دریافت جایزه اول این دوره شده است.
نظریه نسبیت عام انشتین، از تمام آزمون‌های رصدی سربلند بیرون آمده است. در حالی که نظریه‌های دیگر گرانشی را می‌توان بر روی کاغذ نوشت که از جنبه نظری سازگارند. سوال بزرگ این است که چرا طبیعت از میان این نظریه‌ها، گرانش اینشتین را برگزیده است. از جنبه ای دیگر، وقتی با تکنیک‌های رصدی به کیهان در بزرگ‌مقیاس نگاه می کنیم با انبساط تندشونده کیهان روبرو می شویم که با نظریه گرانش که انبساط کندشونده جهان را پیش‌بینی می کند همخوانی ندارد.
نیما خسروی با ایده‌ای که نظریه‌های سازگار گرانشی و مساله انبساط تندشونده را آشتی می‌دهد جایزه 10 هزار دلاری بوکالتر را به خانه می برد.
در نظریه میانگین انسامبلی گرانش، ترکیبی از مدل های سازگار، نقش نظریه صحیح گرانش را ایفا می‌کنند. این مدل ترکیبی در مقیاس‌های منظومه شمسی به گرانش اینشتینی می رسد و در مقیاس‌های کیهانی عامل انبساط تند شونده کیهان را بازی می‌کند.
به گفته آقای خسروی ، این پیشنهاد آغاز مسیری تازه در کندوکاو بین نظریه‌های سازگار گرانشی و مشاهدات کیهان‌شناسی و تفکر درباره این سوال است که چگونه طبیعت قوانین فیزیکی را انتخاب می‌کند؟
جایزه کیهان‌شناسی بوکالتر، سال گذشته نیز به فیزیک‌پیشه ای نام آشنا رسیده بود. دکتر نیایش افشردی، استاد دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه واترلوی کانادا و اخترفیزیکدان موسسه فیزیک نظری پریمیتر و دانشجوی پسادکتری وی – دکتر الیوت نلسون – جایزه سوم کیهان‌شناسی بوکالتر (The Buchalter Cosmology Prize) سال 2015 را کسب کردند. افشردی از نخبه های المپیادی ایران است که تحصیلات کارشناسی خود را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده است.
نلسون امسال هم با مقاله‌ای با عنوان Quantum Decoherence During Inflation from Gravitational Nonlinearities جایزه دوم بوکالتر را کسب کرده است.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۳۷

برگزاری نخستین نشست کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری دانشگاه صنعتی همدان

نخستین نشست کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری دانشگاه صنعتی همدان با حضور دکتر نیلی ریاست دانشگاه صنعتی همدان و دکتر کزازی رئیس پارک علم و فناوری استان در سالن کنفرانس دانشگاه صنعتی همدان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از همدان، دکتر نیلی در اولین جلسه کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری دانشگاه گفت: امیدواریم این مرکز عاملی جهت رشد و بالندگی دانشجویان این دانشگاه در زمینه کارآفرینی و اشتغال باشد.
سپس دکتر کزازی ریاست پارک علم و فناوری استان همدان، ضمن تبریک به مناسبت راه‌اندازی کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری دانشگاه صنعتی همدان آمادگی خود را جهت کمک به  این کانون اعلام کرد.
در ادمه دکتر موسوی رئیس کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری گزارشی از کارهای انجام شده را ارائه نمودند؛ و در ادامه با بحث مذاکره پیرامون نحوه کار این کانون در دانشگاه مصوبات ذیل تصویب گردید:
در این جلسه مصوب گردید مدیریت پژوهشی دانشگاه جهت برخورداری تیم‌های مستقر در کانون از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه شیوه نامه‌ای را تدوین نمایند.
همچنین مقرر شد هزینه داوری طرح‌های واصله توسط پارک علم و فناوری استان همدان پرداخت گردد. در این راستا طرح‌های واصله به کانون برای داوری به پارک ارجاع داده خواهد شد و حداکثر تا یک هفته بعد از ارسال نتایج داوری به کانون اعلام خواهد شد.
همچنین مقرر شد کانون لیستی از اعضاء هیأت علمی دانشگاه صنعتی همدان را جهت قرار گرفتن در لیست داوران پارک و اولویت دادن به آن‌ها در داوری طرح‌ها، در اختیار پارک قرار دهد.
در ادامه مقرر شد ضمن ثبت میزان حضور گروه‌های مستقر در کانون توسط کارشناس مربوطه، داوران طرح‌ها نیز در دوره‌های سه ماهه روند پیشرفت تیم‌ها را طبق برنامه اعلام شده آن‌ها بررسی نمایند که در صورت عدم احراز صلاحیت، تیم‌ها از برخورداری از مزایای کانون محروم خواهند شد. هزینه نظارت داوران همانند هزینه داوری طرح‌ها برآورد شده و توسط پارک علم و فناوری پرداخت می‌گردد.
همچنین مصوب شد در وب‌ سایت دانشگاه، قسمتی برای کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری دانشگاه در نظر گرفته شود.
در ادامه مقرر شد دوره‌های آموزشی مورد نیاز گروه‌های مستقر در کانون، توسط پارک برگزار گردد. این دوره‌ها منوط به اینکه به تعداد کافی متقاضی وجود داشته باشد از طرف دانشگاه اعلام و پارک به صورت استانی اقدام به برگزاری این دوره‌ها خواهد نمود.
همچنین مقرر شد تیم‌های پذیرفته شده در کانون با معرفی دانشگاه امکان برخورداری از تسهیلات دو میلیون تومانی پارک را خواهند داشت.
مقرر شد تا زمان مشخص شدن معاونت فناوری پارک علم و فناوری، آقای فراهانچی به عنوان نماینده پارک و با اختیار کامل در جلسات شورای کانون حضور یابند.
در ادامه گروه‌های متقاضی حضور در کانون شکوفایی، خلاقیت و نوآوری از ایده‌های خود دفاع نموده و این گروه‌ها توسط داوران مورد بررسی قرار گرفتند که طرح های مجید براتی سده و پوریا ملکی مورد تأیید هیات داوران قرار گرفت و پنج طرح نیازمند اصلاح و طرح در جلسه بعد قرار گرفتند.
 

۹۵/۱۰/۱۹
۱۱:۴۸

نشست گفتمان علمی - پژوهشی مبارزه با فساد اداری برگزار می شود

دومین نشست گفتمان علمی - پژوهشی مبارزه با فساد اداری ۲۰ دی ماه در محل مدرسه تاریخی و فرهنگی دارالفنون برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دومین نشست گفتمان علمی - پژوهشی مبارزه با فساد با عنوان مروری بر مبارزه بی امان میرزا تقی خان با فساد با همکاری  وزارت علوم و شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می شود.
در این همایش داریوش رحمانیان دانشیار تاریخ دانشگاه تهران، قباد منصوربخت استادیار تاریخ دانشگاه شهید بهشتی و محمد امین قانعی راد استاد جامعه شناسی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور سخنرانی می کنند.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۱:۵۴

رئیس دانشگاه تاکید کرد: احتمال ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علامه

رئیس دانشگاه علامه گفت: چاره‌ای جز هم‌افزایی و یکپارچه کردن امکانات دو معاونت دانشجویی و فرهنگی اجتماعی حداقل در کوتاه مدت نداریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی، حسین سلیمی در مراسم تودیع و معارفه معاونان جدید و قدیم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی مهم ترین اثر ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی_اجتماعی را هم‌افزایی میان امکانات محدود دانشگاه عنوان کرد و گفت: امروزه دیگر دوران آزمون و خطا نیست اما چاره‌ای جز هم‌افزایی و یکپارچه کردن امکانات دو معاونت حداقل در کوتاه‌مدت نداریم.
وی با بیان اینکه ملکی معاون فرهنگی دانشگاه علامه در شرایط سختی برنامه‌های این معاونت را دنبال کرد، افزود: در ابتدای کار نیز مشکلاتی وجود داشت که بخشی از آن به ما و کمبود امکانات برمی‌گشت و بخشی دیگر نیز به دلیل فضای خاص اجتماعی در این دوره زمانی است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: معاون فرهنگی دانشگاه فشارها را تحمل کرد و توانست رشد مناسبی برای برخی از شاخص‌های فرهنگی دانشگاه ایجاد کنند.
سلیمی به کوچک ‌سازی معاونت‌های دانشگاه بر اساس رویکردهای کلی دانشگاه و وزارت علوم اشاره کرد و گفت: این دانشگاه نباید بیشتر از پنج معاونت داشته باشد و تشخیص این بود که شاید بتوان با یک آزمون و خطا با چهار معاونت دانشگاه را اداره کنیم اما هنوز به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده‌ایم.
وی مهمترین اثر ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی و اجتماعی را  هم افزایی میان امکانات محدود دانشگاه عنوان کرد و افزود: یکی از دلایلی که موجب شد نسبت به برخی از عملکردهای دانشگاه در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی گله مند شویم، کمبود فعالیت‌های فرهنگی در خوابگاه‌ها بود.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: در صورتی که فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در یک معاونت جمع شوند، امکان جا به‌ جایی و هم‌افزایی وجود دارد.
سلیمی با بیان اینکه معاون دانشجویی فعلی دانشگاه مسئولیت معاونت فرهنگی را خواهند داشت، تاکید کرد: شاید در حین عمل و کردار در این معاونت به نتیجه رسیدم که ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی_اجتماعی موجب بهتر شدن فعالیت ها خواهد شد و براین اساس بهتر بتوانیم این تغییر تشکیلاتی را ایجاد کنیم.
وی عنوان کرد: اما در صورت عدم رضایت از عملکرد به همان ساختار قبلی بازمی‌گردیم و این دو معاونت ادغام نمی‌شوند.
در پایان این مراسم از حسن ملکی معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی تقدیر و مسئولیت این معاونت به حسین سلیمی‌بجستانی معاون دانشجویی و اجتماعی دانشگاه واگذار شد.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۲:۰۰

15 بهمن‌ماه، آخرین مهلت ثبت‌نام شرکت در جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاه‌های کشور

کارشناس فعالیت‌های قرآنی معاونت فرهنگی ـ اجتماعی دانشگاه اصفهان گفت: 15 بهمن‌ماه، آخرین مهلت ثبت نام برای شرکت در سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاه‌های کشور تعیین شده است.
فریبا گودرزی، کارشناس فعالیت‌های قرآنی معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه اصفهان، با اشاره به سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان، اظهارکرد: این جشنواره به‌صورت سالانه از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سه مرحله برگزار می‌شود و مخصوص دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و غیر انتفاعی است.
وی با بیان اینکه از 11دی‌ماه فرآیند ثبت‌نام برای شرکت در این جشنواره آغاز شده است، افزود: این زمان تا 15بهمن‌ماه ادامه دارد و احتمالاً این زمان تمدید نخواهد شد.
بر اساس این گزارش این جشنواره در 6 بخش برگزار می‌شود که محورها و رشته‌های آن عبارتند از: بخش آوائی: (تلاوت تحقیق، تلاوت ترتیل، حفظ 5جز اول ،حفظ 10جز اول،حفظ 20 جز اول ،حفظ کل، اذان برادران و تواشیح برادران)
بخش معارفی: (مفاهیم نهج البلاغه ،مفاهیم صحیفه سجادیه،حفظ موضوعی کل قران کریم،آشنائی با ترجمه و تفسیر قرآن، اشنایی با احادیث اهل بیت(ع) و سیره معصومین، احکام و پرسمان معارفی پژوهشی)
بخش ادبی: (شعر، داستان و فیلمنامه و نمایشنامه‌نویسی) فناوری (تولید نرم افزار و وبلاگ نویسی)
بخش هنر: (خوشنویسی، نقاشی، نماهنگ، عکس، تذهیب، فیلم کوتاه، معرق و منبت، طراحی پوستر، پویانمایی و تصویرگری آیات و قصص قرآنی) برگزار می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۸
۲۱:۴۵

ساماندهی رویکردهای جدید و نظم و انضباط ازمهم‌ترین سیاست‌های دانشگاه کردستان است

صفحه شهرستان: سنندج – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: رئیس دانشگاه کردستان فراهم آوردن بیش از پیش نظم و انضباط وساماندهی رویکردهای جدید رااز مهم‌ترین سیاست‌های دانشگاه کردستان عنوان کردواظهار داشت: چارت سازمانی این دانشگاه در سال 93 تصویب شده ودر نتیجه ظرفیت این دانشگاه به سه برابر افزایش پیدا کرده است.
فردین اخلاقیان در نشست با اصحاب رسانه و خبرنگاران استان کردستان از رشد 80 درصدی دانشگاه نسبت به سال 93 خبر داد و گفت:‌ دانشگاه کردستان طی این سال‌ها از رشد خوبی برخوردار است، اما هنوزاین رشد متناسب با نیازاین استان نیست.
رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه درراستای فعالیت‌های بین‌المللی در این دانشگاه فضای مناسبی ایجاد شده است گفت: هم اکنون این دانشگاه درانجام یک پروژه علمی بین‌المللی با دانشگاه‌های اروپایی همکاری می‌کند.
وی افزود:دراین پروژه بزرگ بین المللی، دانشگاه کردستان با پنج دانشگاه در داخل ایران و همچنین سه دانشگاه از کشورهای اسکاتلند، اسپانیا و اتریش همکاری می‌کند. وی عنوان این پروژه را بین‌المللی سازی دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: بودجه‌ای که برای این پروژه بین‌المللی در نظر گرفته شده، یک میلیون یورو است.
اخلاقیان تصریح کرد: دانشگاه کردستان در شاخص‌بندی بین‌المللی که مبناهای مختلفی دارد از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و در بین 100 دانشگاه انتخاب شده رتبه 26 را دارد.
وی همچنین با اشاره به ارتباط دانشگاه کردستان نیزبا دانشگاه‌های اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این دانشگاه معین دانشگاه‌های کردستان عراق بوده و از این پتانسیل و ظرفیت نیز برخوردار است.
اخلاقیان ادامه داد: همچنین تلاش کرده‌ایم که با دانشگاه‌های شمال عراق نیز ارتباط داشته باشیم و در این راستا نیز دید و بازدیدهایی انجام و تفاهم نامه‌هایی منعقد شده است.
رئیس دانشگاه کردستان در ادامه با بیان اینکه بعد از انقلاب، آموزش عالی در کشورما با پیشرفت‌های فراوانی مواجه شده گفت: خودکفایی در رشته‌های مختلف تحصیلی بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و کسب عناوین برتر در انتشار مقالات مختلف علمی گواه روشنی بر این ادعاست.
وی افزود: هم اکنون سیاست اصلی آموزش عالی کشور حرکت به سمت کیفی گرایی بوده و در این زمینه نیز اقدامات و فعالیت‌های موثری انجام شده است.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۲:۰۶

نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها،پژوهشگاهها و پارک‌های علم و فناوری منطقه 3

اقتصاد ایران: نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری منطقه 3 کشور به منظور برنامه ریزی عملی برای تهیه سند و برنامه‌های راهبردی و عملیاتی تحقق اهداف دانشگاه کارآفرین در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان تشکیل شد.

به گزارش ایسنا، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در خصوص دانشگاه کار آفرین به عنوان یکی از محورهای این نشست گفت : دانشگاه کارآفرین که به مفهوم رفتار کارآفرینانه در راهبردها، ساختارها، دیدگاه‌ها و عملکردهای یک دانشگاه بوده و به «دانشگاه نسل سوم» نیز معروف است، موسسه‌ای خود مولد بوده و فارغ التحصیلانی را به جامعه ارائه می‌دهد که دانش را در کنار پژوهش‌های کاربردی به خدمت گرفته و با نوآوری، کار می‌آفرینند.
دکتر عجمی افزود: دراین نشست، برنامه های تهیه و تدوین شده توسط دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه تبریز، دانشگاه زنجان، دانشگاه ارومیه و ... ارائه و هریک از اعضا به ارائه نکته نظرات خود در این خصوص و چالش های پیش روی دانشگاه‌ها پرداخته و نهایتا برنامه های پیشنهادی برای تحقق اهداف کارآفرین در چهار بخش برنامه های فرهنگ سازی و ترویج کارآفرینی، برنامه های توسعه‌ای و ایجاد مراکز فناوری، حوزه روابط بین الملل و برنامه‌ها و سیاست‌های تشویقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۵۸

آغاز ثبت‌نام اردوی راهیان‌نور در دفاتر بسیج دانشجویی مازندران

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران خبر داد:آغاز ثبت نام اردوی راهیان نوری دانشجویی در دفاتر بسیج دانشجویی

خبرنامه دانشجویان ایران: مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران خبر داد:آغاز ثبت نام اردوی راهیان نوری دانشجویی در دفاتر بسیج دانشجویی
به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، شهرام نوری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران با بیان اینکه اعزام دانشجویان به مناطق عملیاتی جنوب در قالب کاروان های راهیان نور از برنامه های مهم و ثابت سالانه بسیج دانشجویی است، اظهار کرد: راهیان نور با حمایت وزارت علوم انجام می شود که دستورات لازم آن نیز به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
نوری گفت: چشم اندازی ترسیم شده تا در آینده ای نزدیک 10 درصد از دانشجویان کل کشور به اردوی راهیان نور اعزام شوند که امسال می بایست3/5 درصد از دانشجویان عازم مناطق عملیاتی گردند.
وی مطالبه دانشجویان را بیش از مقدار بیان شده دانست و تاکید کرد: حضور بیشتر دانشجویان به حمایت دانشگاه و نوع تبلیغات برای جلب نظر آنان بر می گردد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران با بیان اینکه امسال اعزام بیش از 2500 نفر را در دستور کار قرار داده ایم، اظهار کرد: 5 اسفند ماه اولین گروه های راهیان نور دانشجویی به مناطق عملیاتی جنوب اعزام می شوند و این روال تا 25 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.
وی از شروع ثبت نام راهیان نور در دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه ها خبر داد و گفت: دانشجویان علاقمند می توانند برای ثبت نام به دفاتر بسیج دانشجویی مراجعه کنند.
نوری خاطر نشان کرد: بنابراین است هزینه ای از دانشجویان برای اعزام دریافت نشود چون بنا به اعلام وزارت علوم هزینه اردوهای راهیان نور دانشجویان از سرانه فرهنگی آنان که در اختیار دانشگاه ها می باشد پرداخت خواهد شد.
وی 65 درصد از متقاضیان حضور در اردوی راهیان نور مناطق عملیاتی جنوب را مربوط به خواهران دانشجو دانست و تاکید کرد: امسال در نظر داریم محتوای فرهنگی غنی تری را با موضوعات سبک زندگی ایرانی اسلامی و ایجاد نمایشگاه های متعدد در دستور کار قرار دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۳:۲۶

احتمال ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علامه

رئیس دانشگاه علامه گفت: چاره‌ای جز هم‌افزایی و یکپارچه کردن امکانات دو معاونت دانشجویی و فرهنگی اجتماعی حداقل در کوتاه مدت نداریم.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشگاه علامه گفت: چاره‌ای جز هم‌افزایی و یکپارچه کردن امکانات دو معاونت دانشجویی و فرهنگی اجتماعی حداقل در کوتاه مدت نداریم.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، حسین سلیمی در مراسم تودیع و معارفه معاونان جدید و قدیم فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی مهم ترین اثر ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی_اجتماعی را هم‌افزایی میان امکانات محدود دانشگاه عنوان کرد و گفت: امروزه دیگر دوران آزمون و خطا نیست اما چاره‌ای جز هم‌افزایی و یکپارچه کردن امکانات دو معاونت حداقل در کوتاه‌مدت نداریم.
وی با بیان اینکه ملکی معاون فرهنگی دانشگاه علامه در شرایط سختی برنامه‌های این معاونت را دنبال کرد، افزود: در ابتدای کار نیز مشکلاتی وجود داشت که بخشی از آن به ما و کمبود امکانات برمی‌گشت و بخشی دیگر نیز به دلیل فضای خاص اجتماعی در این دوره زمانی است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: معاون فرهنگی دانشگاه فشارها را تحمل کرد و توانست رشد مناسبی برای برخی از شاخص‌های فرهنگی دانشگاه ایجاد کنند.
سلیمی به کوچک ‌سازی معاونت‌های دانشگاه بر اساس رویکردهای کلی دانشگاه و وزارت علوم اشاره کرد و گفت: این دانشگاه نباید بیشتر از پنج معاونت داشته باشد و تشخیص این بود که شاید بتوان با یک آزمون و خطا با چهار معاونت دانشگاه را اداره کنیم اما هنوز به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده‌ایم.
وی مهمترین اثر ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی و اجتماعی را هم افزایی میان امکانات محدود دانشگاه عنوان کرد و افزود: یکی از دلایلی که موجب شد نسبت به برخی از عملکردهای دانشگاه در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی گله مند شویم، کمبود فعالیت‌های فرهنگی در خوابگاه‌ها بود.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: در صورتی که فعالیت های فرهنگی و دانشجویی در یک معاونت جمع شوند، امکان جا به‌ جایی و هم‌افزایی وجود دارد.
سلیمی با بیان اینکه معاون دانشجویی فعلی دانشگاه مسئولیت معاونت فرهنگی را خواهند داشت، تاکید کرد: شاید در حین عمل و کردار در این معاونت به نتیجه رسیدم که ادغام معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی_اجتماعی موجب بهتر شدن فعالیت ها خواهد شد و براین اساس بهتر بتوانیم این تغییر تشکیلاتی را ایجاد کنیم.
وی عنوان کرد: اما در صورت عدم رضایت از عملکرد به همان ساختار قبلی بازمی‌گردیم و این دو معاونت ادغام نمی‌شوند.
در پایان این مراسم از حسن ملکی معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی تقدیر و مسئولیت این معاونت به حسین سلیمی‌بجستانی معاون دانشجویی و اجتماعی دانشگاه واگذار شد.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۲:۴۲

دانشگاه فردوسی مشهد دومین دانشگاه کشور از نظر حفظ محیط زیست در نظام رتبه بندی بین‌المللی است

در جدیدترین نتایج نظام رتبه‌بندی بین‌المللی با شاخص‌ های مرتبط با مسایل زیست‌ محیطی با نام نظام UI Green Word University Ranking دانشگاه فردوسی مشهد پس از دانشگاه زنجان با کسب امتیاز 4484 و رتبه جهانی 238 به عنوان سبزترین دانشگاه کشور معرفی شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نظام رتبه‌بندی «گرین متریک» که با هدف ترویج پایداری در آموزش عالی‏ اقدام به ارزیابی و رتبه‌ بندی دانشگاه‌ های جهان بر اساس معیارها و شاخص‌ های مرتبط با مسایل زیست‌ محیطی در دانشگاه‌ها می‌ کند، فهرست 516 دانشگاه برتر جهان را در سال 2016 منتشرکرده که از میان دانشگاه‌های ایران، سه دانشگاه زنجان، فردوسی مشهد و تهران در نتایج آن حضور دارند.
براساس این گزارش، نظام رتبه بندی جهانی دانشگاهی «گرین متریک» از شش شاخص کلیدی " محیط زیست و زیرساخت"، "انرژی و تغییرات اقلیمی"، "مدیریت پسماند"، "آب"، "حمل و نقل"، و "آموزش" برای رتبه بندی مؤسسه ها استفاده می کند و طرح جامع دانشگاه فردوسی مشهد، در اولین حضور خود در سال 2016 میلادی (با توجه به اینکه هنوز در مراحل اولیه اجرایی قرار دارد) در بخش "انرژی و تغییرات اقلیمی" رتبه 97، در بخش "حمل و نقل" رتبه 100 و در مجموع رتبه 238 را کسب کرده است.
این نظام با هدف ارائه چشم اندازی جامع از شرایط و سیاست های مرتبط با محیط زیست و توسعۀ پایدار در دانشگاه های کشورهای گوناگون راه اندازی شده است و هر چقدر ایده ها و برنامه های راهبردی دانشگاه ها در حوزه طراحی سبز اجرایی تر شده باشند امتیاز بالاتری اختصاص خواهد گرفت.
گرین متریک ابزاری برای جلب توجه مدیران و سیاست گذاران در محیط های دانشگاهی فراهم آورده و سالانه بیش از 10هزار مؤسسه توسط این نظام رتبه بندی ارزیابی می شوند که فهرست 500 مؤسسه برتر بر روی وب منتشر می شود.
مشارکت در این رتبه بندی برای دانشگاه ها فایده هایی را به همراه خواهد داشت که از جمله آن می توان به شناخت دانشگاه در عرصه بین المللی، افزایش آگاهی عمومی در خصوص موضوعات پایداری و تصمیم گیری طراحان و برنامه ریزان برای تغییر اشاره کرد. همچنین تمامی مشارکت کنندگان به صورت خودکار عضو شبکه UIGWURN شده که علاوه بر به اشتراک گذاشتن تلاش های انجام شده برای تحقق دانشگاه سبز، قادر هستند تا در کارگاه های بین المللی سالانه UI GReenMetric شرکت کرده و یا میزبانی آن را بر عهده گیرند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۲۷

نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 3 کشور در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزارشد

نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مراکز علمی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه 3 کشور ، به منظور برنامه ریزی عملی برای تهیه سند و برنامه های راهبردی و عملیاتی تحقق اهداف دانشگاه کارآفرین در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان تشکیل شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در خصوص دانشگاه کار آفرین به عنوان یکی از محورهای این نشست گفت : دانشگاه کارآفرین که به مفهوم رفتار کارآفرینانه در راهبردها، ساختارها، دیدگاه ها و عملکردهای یک دانشگاه بوده و به «دانشگاه نسل سوم» نیز معروف است، موسسه ای خود مولد بوده و فارغ التحصیلانی را به جامعه ارائه میدهد که دانش را در کنار پژوهش های کاربردی به خدمت گرفته و با نوآوری، کار می آفرینند.
دکتر عجمی افزود : دراین نشست ، برنامه های تهیه و تدوین شده توسط دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه تبریز، دانشگاه زنجان، دانشگاه ارومیه و ... ارائه و هریک از اعضا به ارائه نکته نظرات خود در این خصوص و چالش های پیش روی دانشگاه ها پرداخته و نهایتا برنامه های پیشنهادی برای تحقق اهداف کارآفرین در چهار بخش برنامه های فرهنگ سازی و ترویج کارآفرینی، برنامه های توسعه ای و ایجاد مراکز فناوری، حوزه روابط بین الملل و برنامه ها و سیاست های تشویقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۲۷

شورای راهبردی مدیریت سبز در دانشگاه زابل تشکیل شد

به استناد بند 8 از ماده 3 ب دستورالعمل مدیریت سبز (مصرف انرژی، مواد و حفاظت محیط زیست) در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و ... ابلاغیه شماره 98497 مورخ 12/05/95 معاونت توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،شورای راهبردی مدیریت سبز در دانشگاه زابل شروع به کار کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر بهلولی رئیس دانشگاه زابل در این خصوص اظهار داشت: بر اساس بخشنامه سازمان برنامه و بودجه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه زابل به عنوان دانشگاه الگو ساز و مروج در منطقه سیستان در زمینه مدیریت پایدار محیط زیستی و نیز مدیریت بهینه اقتصادی، برای تاسیس شورای راهبردی مدیریت سبزاقدام کرده است.
رئیس دانشگاه زابل ابراز امیدواری کرد دانشگاه زابل که از گذشته تا به امروز در مباحث ترویجی نقش فعالی در منطقه داشته است اکنون به عنوان یک سازمان الگو ساز باید در زمینه حفاظت از محیط زیست، از بعد خاک، آب و هوا و در بحث انرژی و صرفه جویی و مصرف بهینه آن، کاهش اتلاف منابع انرژی و کاهش گازهای گلخانه ای اثرگذار باشد.
گفتنی است رئیس دانشگاه زابل با صدور احکامی اعضای شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه زابل را منصوب کرد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۲۷

بازدید مدیر امور استان های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از مجتمع بقیه الله الاعظم (عج) دانشگاه زابل

حجت الاسلام و المسلمین دکتر تقوی مدیر امور استان های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی مجتمع بقیه الله الاعظم (عج) در دانشگاه زابل شامل گلخانه بهینه سازی شده، مرکز تولید نهال زیتون، ‌خط تولید روغن زیتون گلخانه های تولید گل های زینتی و آپارتمانی، باغ زیتون، دریاچه مصنوعی هامونک بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل نیز در جریان این بازدید، گزارشی از روند اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در دانشگاه زابل که در راستای استفاده بهینه از پتانسیل دانشگاه و بکارگیری روش های علمی و کارشناسی در خصوص حل مشکلات جاری مردم منطقه می باشد را ارائه کرد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

برگزاری نشست شورای دبیران امور رفاهی منطقه 8 کشور در دانشگاه سیستان و بلوچستان

نشست شورای دبیران امور رفاهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی منطقه 8 با حضور دکتر میرباقری دبیر ستاد رفاهی و مشاور معاون اداری مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم در این نشست دکتر میرباقری در سخنانی با تأکید و ضرورت برگزاری این نشست‌ها گفت: لزوم توجه به مسائل رفاهی اعضای هیئت‌علمی از ضروریات است، چرا که پیشرفت هر دانشگاه با شرایط رفاهی در نظر گرفته‌شده برای اعضای هیئت‌علمی رابطه مستقیم دارد.
وی در ادامه به پاره‌ای از اقدامات رفاهی در دست اقدام برای اعضای هیئت‌علمی مانند کارت‌های رفاهی، کارت های ارزی و کارت های شناسایی فرهیختگان اشاره کرد و افزود: با بسیاری از وزارت خانه‌ها همچون نفت، تعاون و رفاه تفاهم‌نامه هایی به منظور همکاری متقابل در زمینه مسائل رفاهی منعقد شده است که امیدواریم به زودی شاهد ثمرات و دستاوردهای آن باشیم.
دکتر اویسی کهخا معاون پشتیبانی دانشگاه سیستان و بلوچستان طی سخنانی در مورد قابلیت‌ها و امکانات رفاهی دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان دانشگاه مادر منطقه گفت: این دانشگاه با توجه به وضعیت استان از نقطه‌ نظر امکانات رفاهی در وضعیت مطلوبی قرارگرفته و این توجه موجبات افزایش رتبه دانشگاه در میان سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این منطقه را موجب شده است.
وی در ادامه با برشمردن امکاناتی همچون فضاهای سبز موجود در دانشگاه با وجود تنگناهای موجود افزود: سیاست کلی این دانشگاه بر آن بوده تا در مورد امکانات رفاهی اعضای هیئت‌علمی و کارکنان قدم‌های مثمر ثمری برداریم چراکه عقیده و خط‌ مشی ریاست دانشگاه بر آن بوده است تا اگر ما خواهان پیشرفت و ارتقا در دانشگاه و منطقه هستیم بایستی امکانات رفاهی لازم را مهیا کنیم.
وی در ادامه به پاره‌ای از اقدامات صورت گرفته در مورد مسائل رفاهی اعضای هیئت‌علمی و کارکنان اشاره کرد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

پرورش زنبور عسل کسب و کاری مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و در راستای تامین سلامت و امنیت غذایی جامعه است

دکتر محمد مهدی مردانشاهی، از برگزاری یک دوره کارگاه عملی پرورش زنبور عسل با رویکرد اقتصاد مقاومتی برای دانشجویان رشته های کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مدیر مرکز کارآفرینی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، با اشاره به ارزش غذایی و خواص داروئی عسل، پرورش زنبور عسل را مطابق با اهداف ویژه اقتصاد مقاومتی مبنی بر تامین سلامت و امنیت غذایی جامعه و عامل ایجاد ارزش اقتصادی مستقیم برای تولیدکنندگان و همچنین بهبود عملکرد باغات و مزارع استان دانست.
وی برگزاری این دوره را بر اساس نیاز سنجی به عمل آمده و با هدف مهارت آموزی و ایجاد زمینه­ های خود اشتغالی دانشجویان رشته­ های کشاورزی عنوان کرد و افزود: پرورش زنبور عسل این قابلیت را دارد تا به عنوان کسب و کارهای کوچک و در غالب کسب و کار خانگی و یا در شکلی وسیع تر به عنوان کسب و کارهای خانوادگی؛ زمینه خود اشتغالی و کارآفرینی فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی علاقه مند به این حوزه را فراهم آورد.
دکتر محمد مهدی مردانشاهی ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در شیوه های تولید سنتی و نقش بازار محور بودن محصولات و همچنین اهمیت خلاقیت و نوآوری در فعالیت های اقتصادی؛ مباحث دوره مذکور را شامل؛ اصول پرورش زنبور عسل از قبیل گونه ها و نژادهای زنبور عسل، نژادهای وارداتی، کندو و انواع آن، محل استقرار کندو، وسایل کار در زنبورداری و کاربرد آنها، آفت و بیماری ها و روش های پیشگیری و تناسب تولیدات با نیازهای بازار برشمرد که دانشجویان حاضر در دوره، در طی مدت 18 جلسه و به صورت عملی آن را فرا گرفتند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

برگزاری سلسله کارگاه های ماه عسل دردانشگاه صنعتی خاتم النبیا

کارگاه آموزشی ارتباط موثر از سلسله کارگاه های ماه عسل در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی خاتم النبیا برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در دور دوم سلسله کارگاه های ماه عسل که ویژه کارکنان و استادان دانشگاه صنعتی خاتم النبیا می باشد،خسرو بهرنگ روانشناس و مدرس دانشگاه ،تاثیرات ارتباط موثر را در ابعاد زندگی غیر قابل انکار دانست و تاثیرات ارتباط موثر را بر ابعاد مادی ،احساس امنیت ، تعلق و صمیمیت مهم برشمرد.
وی گام ابتدایی در برقراری ارتباط موثر در خانواده را شناخت و ویژگی های رفتاری مشترک بین زنان و مردان عنوان کرد و افزود: ارتباط موثر، هم کلامی و هم غیر کلامی است.
بهرنگ عنصر وجودی مشترک مردان را احترام و قدرت و این عنصر در زنان را عشق برشمرده و خدشه دار شدن از طرف مقابل را باعث گسست ارتباط دانست.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

توسعه همکاری های علمی ، فرهنگی و پژوهشی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی

به همت" گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت و جامعه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان " جلسه مشترکی باهدف تعامل ، هم اندیشی و توسعه مناسبات بین اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی و دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان و جمعی از مدیران آن اداره کل و رئیس دانشگاه ، روسای دانشکده ها و مدیران گروه های آموزشی تشکیل و راهکارهای گسترش تعاملات علمی، آموزشی و فرهنگی را بررسی کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر سیروس اسدیان رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت و جامعه اظهار داشت : بر اساس سیاست های دانشگاه، همواره در تلاشیم تا ارتباط سازنده ای با صنعت و سازمان های مختلف داشته باشیم و دعوت از دکتر پاشایی ، مدیر کل آموزش و پرورش استان نیز در همین راستا و با هدف ارتقای سطح همکاری های علمی، پژوهشی و فرهنگی ، استفاده همزمان از قابلیت ها و توانمندی های یکدیگر، افزایش فعالیت های پژوهشی مشترک و ارتقای سطح مراودات علمی صورت پذیرفت.
در این جلسه دکتر ولی زاده رئیس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ، ابراز امیدواری کرد با آغاز این مراودات علمی، دانشگاه و آموزش و پرورش بتوانند از پتانسیل بالای همدیگر در جهت ارتقای سطح فعالیت های علمی و پژوهشی ، استفاده بهینه کرده و در نهایت پیامد و خروجی این گونه تعاملات منجر به حل مشکلات جامعه بویژه نظام آموزش و پرورش شود.
مدیر کل آموزش و پرورش استان نیز از گسترش بیش از پیش تعاملات دو جانبه استقبال کرده و گزارش جامعی از موفقیت های آموزش و پرورش استان درسه سال اخیراز جمله جذب بیش از 90 درصدی نوآموزان، پوشش تحصیلی نزدیک به صد در صدی در دوره ابتدایی، سه برابر شدن جذب کمک های خیرین در آموزش و پروش و کسب رتبه دوم پس از استان تهران در کسب رتبه های تک و دو رقمی توسط استان خبر داد.
گفتنی است در این جلسه با پیشنهاد دکتر ولی زاده ، مقرر شد همایش مشترکی تحت عنوان "حقوق شهروندی ، وظایف دانشگاه و آموزش و پرورش" با اداره کل استان در آینده نزدیک ، برنامه ریزی و اجرا شود.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

پیام رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت 16 دی‌ماه، روز شهدای دانشجو

دکتر غلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت 16 دی‌ماه، روز شهدای دانشجو پیامی صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن این پیام بدین شرح است:
خوزستان در دامنه‌ کوه، در دامان دریا، در میان نخلستان و در همسایگی با رودخانه است که «خوزستان» شده است. مردمانی نجیب که ایستادگی را از کوه، بخشندگی را از دریا، نجابت را از نخل و مهربانی را از رودخانه آموخته‌اند. خوزستان، نام از «نفت» ندارد که این «گوهر سیاه»، خاکش را لگدمال اسب استعمار و ارابه‌ جنگ کرده است. خوزستان در خویش بالید و به خونگرمی مردمانش، جغرافیای تماشا گردید. سرزمینی کهن که هم عزت دیرینه‌ مام وطن و تجلی‌گاه دانش را داراست و هم به ناز آب‌وخاک و صنعت، اقلیم آبرومند این روزگار است.
خاک پاک این دیار، زادگاه برومندانی است که در وقت تنگ میهن خویش، جان به میان آورده‌اند و در پاسداشت سرزمین خویش، از خون خویش دریغ ننموده‌اند. خوزستانِ امروز، نه به نام کوه و دریا و نخل و رودخانه که به نام شهیدان خویش، «خوزستان» است. نام‌آورانی که بر نام خویش خط کشیدند تا امروز بتوانیم باخدای خویش نیایش کنیم و به نام آن دلشدگان، خدای را قسم دهیم. نام ویاد شهیدان، فرصت مغتنمی است که خود را بیازماییم و در عبور از میدان مینِ غرور و دنیاخواهی، به آن‌ها شبیه شویم. کوه و دریا و نخل و رودخانه را یارای هم‌نفسی با خون شهیدان نبود. وقت آن است که این نعمت بی‌بدیل را جشن بگیریم و اذان معرفت و اقامه‌ی عشق زمزمه کنیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

بازدید استاندار از مرکز شتاب‌دهنده نوآوری در دانشگاه یزد

استاندار یزد با حضور دردانشگاه یزد از مرکز شتاب‌دهنده نوآوری که با همکاری دانشگاه یزد و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری دراین دانشگاه دردست راه‌اندازی است، بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس سیدمحمدمیرمحمدی استاندار یزد دراین بازدید در نشست شورای راهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات(ICT) استان درخصوص افتتاح این مرکز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، با ابراز خرسندی ازدستاوردهای ارزشمند شورای راهبری ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان، گفت: با ظرفیت‌های موجود و هم افزایی حوزه‌های فعال دراین زمینه فضای مناسب اشتغال و پیشرفت بویژه برای جوانان دانش‌آموخته آسان می شود.
مهندس میرمحمدی با اشاره به اینکه مرکز شتاب‌دهنده نوآوری پیشگامان در دانشگاه یزد در آستانه افتتاح و راه‌اندازی است، گفت: این یک فکر بسیار ارزنده است و از نظر مکان جای خوبی است چراکه این مرکز باید در کنار مرکز آموزشی و علمی باشد تا برای دانش‌آموختگان زمینه‌ای ایجاد کند تا به پیشرفت برسند.
وی تاکید کرد: ما باید این عرصه را به یک عرصه زنده، پویا و بالنده تبدیل کنیم و در این مرکز شاهد فضای ایده، تفکر و اندیشه باشیم.
استاندار یزد با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های استان مسئله اشتغال دانش‌آموختگان است، گفت: دراین راستا راهی جز این نیست که در عرصه‌های آی‌تی و فناوری اطلاعات وارد شویم و به دنبال ایده‌پردازی‌ها باشیم.
وی اشاره به اینکه این مرکز فضای مناسبی برای طیف جوان دانش‌آموخته است، تاکید کرد: این مرکز باید در زمینه‌های دیگری همچون گردشگری، بهداشت و درمان در استان راه‌اندازی شود.
استاندار یزد تصریح کرد: با همکاری و همدلی دستاوردهای خوبی به دست خواهد آمد و این هم‌افزایی سبب می‌شود قدم‌های بلندتری برداریم. مهندس میرمحمدی یادآورشد: استان یزد از توانمندی و نیروی انسانی کارآمدی در زمینه های دانش بنیان و فن آور محور برخوردار است و باید بخش هایی که قابلیت گسترش دارند شناسایی و تقویت شوند.
وی بیان کرد: شناسایی زمینه ها و همدلی تمام نهادهای فعال استان برای ایجاد مرکز شتاب‌دهنده فضای موثری در شکوفایی ایده ها و تقویت مهارت ها به وجود می آورد که می توان الگوی این کار را به سایر حوزه ها نیز وارد کرد.
مهندس میرمحمدی ایجاد مرکز شتاب‌دهنده نوآوری دردانشگاه یزد را تقویت ارتباط دانشجویان با مهارت و فضای کسب و کار دانست و خاطرنشان کرد: توجه به تفکر و اندیشه برای کشور ارزش افزوده به همراه دارد و تقویت هم افزایی بر این مبنا پیشرفت‌های خوبی برای استان امکان پذیر می‌سازد.
دکترمحمدصالح اولیا رئیس دانشگاه یزد نیز با اشاره به راه‌اندازی مرکز شتاب‌دهنده دردانشگاه یزد گفت: اخیرا شورای راهبری فناوری اطلاعات و ارتباطات با حمایت استانداری راه‌اندازی شد که دنبال‌کننده و پیگیری کننده طرح‌های حوزه فناوری اطلاعات در استان است.
وی افزود: یکی از دستاوردهای این شورا که اکثر نهادهای ذیربط و ذینفع در آن حضور دارند، راه‌اندازی یک مرکز شتاب‌دهنده در دانشگاه یزد است که با حمایت جدی بخش خصوصی همراه بوده است.
دکتراولیا تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی این مرکز این است که دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه که دارای ایده‌های باارزش در زمینه فناوری اطلاعات هستند تحت حمایت قرارگیرند و آموزش لازم را ببینند و بطور ویژه در مورد ایده‌ها و گروه‌هایی که شکل می‌گیرند به نتیجه مطلوب برسد.
وی یادآورشد: همه دانشجویان و دانش‌آموختگان دارای ایده مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.
دکتراولیا تصریح کرد: در فراخوان اولیه این مرکز 60 گروه شرکت کردند که از میان آنها 15 گروه انتخاب شدند که به تدریج این گروه‌ها تحت حمایت و هدایت قرارمی‌گیرند تا به مرحله بالندگی برسند و هردوره این امر تکرار خواهد شد.
وی افزود: این شتاب‌دهنده خاص بیشتر در حوزه فناوری اطلاعات است و باید در آینده شاهد شتاب‌دهنده‌های دیگر در زمینه‌هایی همچون گردشگری، بهداشت و درمان و صنعت باشیم تا نخبگانی که دارای ایده دراین زمینه‌ها نیز هستند تحت حمایت قرار گیرند.
رئیس دانشگاه یزد با اشاره به استقرار این مرکز دردانشگاه گفت: این اقدام این پیام را به دنبال دارد که ما یک ارتباط ویژه بین دانشگاه، دولت و بخش خصوصی داشته باشیم که امروز شاهد این مهم هستیم و یک همکاری بسیار جدی که اتفاق افتاده است می‌تواند یک نمونه برای سایر فعالیت‌ها باشد.
مهندس اکرم فداکار مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد دراین نشست ایجاد مرکز شتاب‌دهی را الگوی موفق تعامل و مشارکت بخش دولتی و خصوصی بیان کرد و گفت: این الگو می تواند برای جوانان و صاحبان ایده الگویی موفق و کاربردی باشد.
وی افزود: شکل گیری مرکز شتاب‌دهنده نوآوری پیشگامان با همراهی اثربخش دانشگاه یزد، بنیاد نخبگان، پارک علم و فن آوری تحقق یافت و اقدام و عمل گروه تعاونی پیشگامان دراین راستا نشان از مسئولیت اجتماعی این مجموعه نسبت به استان یزد است.
مهندس فداکار با اشاره به اینکه مراکز شتاب‌دهنده امکان رشد سریع و درست شرکت های نوپای زیرمجموعه خود را به وجود می آورد، گفت: برای توسعه موثر توانمندی های موجود در استان ازجمله گردشگری نیز می توان از این قابلیت بهره‌مند شد.
وی افزود: مدل های مشارکتی در تقویت زنجیره نوآوری و فناوری استان یزد بسیار موثر هستند و هم افزایی تمام بخش‌ها زمینه ساز فعال شدن و بهره مندی از ظرفیت‌های موجود و دانش و توان نیروی انسانی است.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان درپایان سخنان خود با اشاره به افتتاح مرکز شتاب‌دهنده نوآوری پیشگامان در آینده نزدیک گفت: طرح های دانش بنیان و فن آور محور از برنامه های مورد توجه در استان است و ایجاد ارتباطات سازنده دراین زمینه به تبادل ایده ها و موفقیت گروه های مختلف کمک می کند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

رئیس دانشگاه گلستان: رفاقت و رقابت دو اصل مهم در انجام کارهای گروهی است

دکترفرهاد یغمائی رئیس دانشگاه گلستان درجمع مدیران روابط عمومی منطقه 2 کشور گفت: رفاقت و رقابت دو اصل مهم در انجام کارهای گروهی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتریغمائی درهفتمین نشست روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه 2 کشور، ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، ابرازامیدواری کرد نشست هایی از این دست بتواند با طرح مسائل و مشکلات منطقه در رفع و کاهش مسائل دانشگاه های کل کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مؤثر باشد.
وی افزود: رفاقت و رقابت دو اصل مهم در انجام کارهای گروهی است. وجود عنصر رفاقت در کارها باعث حل سریع تر و پیشروی امور بر وفق خواسته های ما خواهد شد در حالیکه ورود رقابت درعرصه کارها شاید حالت انگیزشی ایجاد کند اما در کنار آن ممکن است حس حسادت را نیز تحریک کند.
رئیس دانشگاه گلستان در خاتمه سخنان خود ضمن تشکر از برگزاری چنین کارگاه هایی، تداوم برپایی این نشست ها را باعث تحکیم روابط و کسب تجربیات و دانش افزایی مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری منطقه برشمردند.
محمدمهدی اسلامی مدیر روابط عمومی دانشگاه گلستان نیز در ابتدای جلسه، همگرایی و همبستگی منطقه ای را ازمهم ترین نتایج این گردهمایی دانست.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

دیدار رئیس دانشگاه یزد با رئیس مرکز توسعه فناوری صنعت برق و انرژی

دکتر غلامرضا لطیف شبگاهی رئیس مرکز توسعه فناوری صنعت برق و انرژی در دیدار با رئیس دانشگاه یزد در خصوص بررسی زمینه‌های همکاری مشترک به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این نشست که با حضور دکتر محمدصالح اولیاء، رئیس دانشگاه یزد، مهندس امیر شریف یزدی، مجری طرح پژوهش‌های خورشیدی از برق منطقه ای و دکتر حسین افراسیابی، رییس مرکز تحقیقات علوم انسانی برگزار شد زمینه های همکاری مشترک بین دانشگاه یزد، پژوهشگاه نیرو و مرکز توسعه فناوری صنعت برق و انرژی مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر لطیف در این نشست ضمن معرفی مرکز توسعه فناوری صنعت برق و انرژی، محورهای همکاری با دانشگاه را بیان کرد.
از جمله فعالیت‌های این سازمان، رفع نیازهای فنی صنعت برق کشور از طریق جذب، پذیرش و حمایت از شرکت‌های فناور، ایجاد و راهبری شبکه ملی مراکز رشد در این حوزه، استفاده از پتانسیل صنعت برق و انرژی کشور در بخش‌های دولتی و خصوصی است.
در این راستا مرکز رشد انرژی‌های خورشیدی در برق منطقه ای یزد با حضور برخی مدیران استانی صبح روز چهارشنبه از سوی دکتر لطیف رسما آغاز شد.
رئیس دانشگاه یزد نیز ضمن ابراز خرسندی در تعامل هر چه بیشتر دانشگاه با مرکز توسعه و پژوهشگاه نیرو، فهرستی از اقدامات صورت گرفته در دانشگاه را بیان کرد.
وی درادامه بر لزوم عقد تفاهم نامه بین دانشگاه و با مرکز توسعه فناوری صنعت برق و انرژی و پژوهشگاه نیرو تاکید کرد.
نماینده دانشگاه در انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در این نشست ضمن معرفی فعالیت های صورت گرفته در دانشگاه حول انرژی های تجدیدپذیر نظیر راه اندازی و بهره برداری نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات، طراحی پارکینگ خورشیدی، طراحی و اجرای پروژه مهمانسرای زمین پناه و راه اندازی، طراحی و اجرای پروژه ملی زمین گرمایی (ساختمان احمدی روشن) با اشاره به پتانسیل های موجود در دانشگاه و استان یزد، بر لزوم تعامل بیشتر دانشگاه با این سازمان اشاره کرد.
دکتر دوست‌حسینی همچنین اقدامات صورت گرفته برای راه اندازی گروه پژوهشی انرژی های تجدیدپذیر، برگزاری جلسات هم اندیشی استانی و ملی را بیان کرد.
مهندس شریف نیز با معرفی مرکز رشد انرژی های خورشیدی پسیو، استفاده از راهکارهای ساده در زمینه انرژی خورشیدی پسیو را با توجه به قدمت آن در استان اشاره کرد.
وی همکاری های ایجاد شده مشترک برق منطقه ای و دانشگاه یزد در انرژی های تجدیدپذیر را نقطه عطفی برای تحکیم و افزایش فعالیت های مشترک دانست.
گفتنی است پیش نویس اولیه تفاهم نامه تهیه شده است که پس از نهایی نمودن اقدامات اولیه آن، مشارکت سازمان ها در امور پژوهش و فناوری در حوزه صنعت برق و انرژی، بیش از پیش خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگاه نیرو

به منظور استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه فردوسی مشهد و تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیئت علمی دانشگاه در توسعه دانش و فناوری مورد نیاز صنعت برق کشور، تفاهم نامه همکاری با حضور دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر محمد صادق قاضی زاده رئیس پژوهشگاه نیرو دراین دانشگاه به امضا رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این جلسه ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های دانشگاه و تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیئت علمی دانشگاه و افزایش سهم پایان نامه های کارشناسی ارشد، رساله های دکتری و تحقیقات پژوهشگران پسادکتری در توسعه دانش و فناوری مورد نیاز صنعت برق کشور، آشنایی هر چه بیشتر تبادل دانش و تجربیات طرفین، حمایت از ایده های نو و تاسیس شرکت های دانش بنیان در حوزه های مرتبط، بهره‌مند شدن طرفین از امکانات یکدیگر از قبیل توان فکری، تجربی، پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه‌ای، ارتباطات بین‌المللی، و داده های قابل استفاده در پژوهش و تحقیق، همکاری‌ در برگزاری مشترک همایش ها و کارگاه ها، بومی سازی و یا انتقال تکنولوژی های مرتبط با نیازهای طرفین و به کارگیری توان مجموعه های فناور مرکز رشد و یا معرفی شدگان جهت رفع نیازهای طرفین، تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگاه نیرو به امضا رسید.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۵:۳۰

دانشگاه فردوسی مشهد از رقبای خود در میان دانشگاه ها پیشی می گیرد

دکتر احمدرضا بهرامی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در جمع استادان جدید و جوان دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه فردوسی مشهد برای اولین بار از رقبای دوشادوش خود در میان دانشگاه ها پیشی میگیرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، وی این رویداد را نتیجه تلاش های پژوهشی و انتشارات کیفی اعضای هیئت علمی دانست و گفت : استادان با سابقه کمتر از ده سال جمعیت راهبردی دانشگاه فردوسی هستند ..
دکتر بهرامی سیر تکوینی دانشگاه ها را شامل دوره آموزش دانش، آموزش پژوهش، پژوهش ناب و کاربست دانش بیان کرده و افزود ملاک پژوهش ناب استناد به پژوهش ها می باشد.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت : ما با رویکرد شبه مقاله مواجه هستیم وتعداد مقالات نمایه نشده اعضای هئیت علمی دانشگاه فردوسی مشهد هم اکنون از 20 درصد به 4 درصد کاهش یافته است که این نشان از اعتبار و کیفیت مقالات امروز دانشگاه فردوسی مشهد می باشد

۹۵/۱۰/۱۸
۱۵:۳۰

با مشارکت واحد استانی آذربایجان شرقی دانشگاه جامع علمی کاربردی، رویداد کارآفرینی در استان آذربایجان شرقی برگزارشد

رویداد کارآفرینی ایده تاب با مشارکت گسترده دانشجویان، استادان و کارآفرینان دردانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استانی آذربایجان شرقی برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رویداد کارآفرینی ایده تاب در برنامه ای 4 روزه با مشارکت گسترده دانشجویان، استادان وحضور جمعی از کارآفرینان موفق منطقه شمال‌غرب کشور برگزارشد.
دکترقالیچی رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی واحد استانی آذربایجان شرقی گفت: این رویداد بستری را فراهم کرده تا ایده های دانشجویان درآن طرح و توسعه یابند.
وی افزود: باید تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان، آموخته ها و ایده های خود را در مسیر کارآفرینی، تجاری سازی و ورود موثر به بازار کسب و کار به نحوی استفاده کنند تا ضمن تقویت تولید ملی، ایجاد شغل برای صاحب ایده و دیگران را نیز به صورت طبیعی درپی داشته باشد.
دراین رویداد کارآفرینی، 3 ایده از میان 13 ایده که توسط تیم های دانشجویی به مرحله ارزیابی راه یافته بودند، با رای هیئت داوران به عنوان ایده های برتر معرفی و مورد تحسین قرارگرفتند.
همچنین درمراسم اختتامیه با اهدای جوایزی از تیم های برتر و برگزیده تقدیرشد.
گفتنی است دراین رویداد اعلام سفارش اولیه 12 هزار عدد از محصول ایده یکی از تیم‌ها و همچنین دعوت برای هم اندیشی به منظور بررسی سرمایه‌گذاری در تولید انبوه محصول نوآورانه ایده یکی دیگر از تیم‌های حاضر بود.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

تأسیس باشگاه مهارت‌های نوین راهکار واحد استانی بوشهر برای مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان

دکترحسین اسکندری رئیس واحد استانی بوشهر دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به تاسیس باشگاه مهارت‌های نوین دراین واحد استانی گفت: این باشگاه، بنگاهی کارآفرین، مهارت آفرین، آینده پژوه و نقش آفرین در توسعه استان است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراسکندری درخصوص وضعیت فارغ التحصیلان مراکز علمی کاربردی استان بوشهر با بیان اینکه «براساس اعلام مرکز آمار تعداد افراد جویای کار استان بوشهر قریب به 28 هزار نفر است که 13 هزار نفر (40 درصد) آن را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند»، گفت: واحد استانی بوشهر از بدو تاسیس تاکنون (سال 1382) دارای 34751 نفر فارغ التحصیل بوده است.
با توجه به اینکه بیشتر پذیرفته شدگان مراکز علمی کاربردی تحت نظارت این واحد استانی از جمعیت شاغل در دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی هستند، مطابق بررسی‌های انجام شده، دانشگاه جامع کمترین میزان بیکاری را نسبت به سایر دانشگاه‌ها در استان دارد.
وی تجاری شدن دانشگاه‌ها و نگاه درآمد زایی آنان به دانشجویان را از دلایل غفلت از کیفیت آموزشی مطلوب و مهارت آموزی عنوان کرد و افزود: نگاه درآمدزایی به دانشجویان یکی ازعوامل افزایش بیکاری فارغ التحصیلان جویای کار به شمار می رود.
رئیس واحد استانی بوشهر با تأکید بر لزوم توسعه فعالیت‌های منجر به کارآفرینی دردانشگاه‌های کشور، خاطرنشان کرد: بی شک مهارت آموزی و تلاش به منظور ارتقای مهارت افراد، موجب ایجاد امنیت شغلی پایدار، رشد و بهره وری، افزایش نرخ بازدهی، افزایش سطح دستمزد و رونق اقتصادی جامعه خواهد شد و این امر نیازمند توجه بیشتر دانشگاه‌ها در تربیت نیروی ماهر و کارآزموده برای تولید بهتر ثروت درجامعه است.
دکتراسکندری با بیان اینکه «ماموریت گرا بودن دانشگاه‌ها و برنامه ریزی برای ایجاد فضای کارآفرینی و مهارت آموزی دردانشجویان بی شک توسعه پایدار جامعه و رونق اقتصادی بیشتر را در پی دارد» ادامه داد: نظر به رشد روزافزون تکنولوژی و تغییرات گسترده در بازارهای کار و اشتغال بیشترین تلاش کشورها باید مهارت آموزی و ایجاد نظام آماده سازی افراد برای بازدهی بهتر و رونق اشتغال صورت بگیرد.
وی همسونبودن نظام آموزش عالی با نیازهای جامعه را یکی از عوامل بروز بحران بیکاری درجامعه دانست و تاکید کرد: بین دوره‌های آموزشی و مواد درسی دانشگاه‌ها با آنچه بازار کار از بعد مهارت‌های فنی و عملی می‌طلبد تناسب منطقی برقرارنشده است. در راستای برطرف کردن این خلا، واحد استانی بوشهر، باشگاه مهارت‌های نوین را به منظور توانمند سازی فارغ التحصیلان و دانشجویان و مهارت افزایی آنان به عنوان یک سیاست راهبردی مد نظر قرار داده است.
این باشگاه در حقیقت بنگاهی کارآفرین، مهارت آفرین، آینده پژوه و نقش آفرین در توسعه استان است که با هدف شناسایی، جذب، پرورش، هدایت و اعتلای سطح علمی و مهارتی کارآموزان و جوانان جویای کار، استفاده تجاری و به اشتراگ گذاشتن تجربیات و مهارت‌ها در قالب گروه‌های آموزشی و پژوهشی، مهارتی و حرفه‌ای و اجرای پروژه‌های کسب و کار تشکیل شده است که با ارائه طرح توجیهی آن به مدیریت ارشد استان و تأیید استاندار درحال شکل گیری است.
رئیس واحد استانی بوشهر در ادامه به برنامه های این واحد استانی در زمینه برگزاری استارت آپ‌های مختلف اشاره و خاطرنشان کرد: به منظور شناسایی بهتر ایده های دانشجویی و تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی آن‌ها، این واحد استانی جلسات منظمی با مراکز آموزش علمی کاربردی سطح استان خصوصا مراکز در جوار صنعت کرده است و سعی در گردآوری استادان برجسته ملی و بین المللی به منظور برگزاری استارت آپ ها در آینده ای نزدیک دارد.
دکتراسکندری درباره وضعیت کارآفرینی در مراکز علمی کاربردی نیز گفت: با توجه به اینکه ارتقای مهارت و کارآفرینی سرمایه گذاری پایدار محسوب می شود و توسعه مهارت‌ها برای افراد، افزایش بهره‌وری، بهبود عملکرد، پایداری شغلی، بازدهی بیشتر و افزایش سطح رضایت مندی و کیفیت کار را باعث خواهد شد، این واحد استانی با سیاست گذاری هدفمند، مراکز علمی کاربردی را وادار به ایجاد دفتر کارآفرینی در مرکز و برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط استادان مجرب علمی به منظور شناخت بهتر دانشجویان از محیط های کسب و کار کرده است.
وی همچنین درخصوص اهداف تشکیل باشگاه مهارت‌های نوین دراین واحد استانی در زمینه ایجاد بازارچه‌های ارائه دستاوردهای دانشجویان دانشگاه، افزود: با راه اندازی باشگاه مهارت‌های نوین در استان توسط واحد استانی اهدافی نظیر هدایت و جهت دهی سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان و گروه‌های ذی‌نفع، ایجاد فروشگاه‌های مجازی، شبیه سازی محیط کار برای دانشجویان، شناسایی و توسعه خوشه‌های فناور در استان، تأسیس تعاونی‌های مشترک دانشجویان، ایجاد و گسترش سرمایه اجتماعی از طریق اشتراک گذاری دانش و ایجاد ارتباطات میان منابع انسانی دارای مهارت و تجاری سازی مهارت‌ها و دستاوردهای دانشجویان، فراهم خواهد شد.
دکتراسکندری گفت: این باشگاه با مستند سازی تجربیات و بهره گیری از ظرفیت‌های فکری و اقتصادی دانشجویان، دانش آموختگان، مدرسان و مدیران به ایجاد فروشگاه‌های مجازی برای بازاریابی ملی و بین المللی محصولات دانش بنیان استان اقدام خواهد کرد و با ایجاد برنامه‌های ارتباطی برای فراهم سازی زمینه‌های تبادل اطلاعات علمی و تخصصی دانشجویان و دانش آموختگان با صاحب نظران و اندیشمندان و توسعه تعاملات و همکاری‌های گروه‌های عضو باشگاه با دستگاه‌های اجرایی و صنعتی، سعی در ارائه بهتر دستاوردهای دانشجویان در بازارهای ملی و بین المللی دارد.
رئیس واحد استانی بوشهر به برنامه ریزی های انجام شده برای توسعه فعالیت‌های متناسب با نیاز جامعه در دانشگاه جامع علمی کاربری استان بوشهر نیز اشاره و اظهارکرد: بی شک دانشگاه‌ها با برگزاری جلسات هم اندیشی با صاحبان مشاغل و صنایع و شرکت‌های بزرگ تولیدی و برقراری ارتباط بیشتر صنعت با دانشگاه می‌توانند نیازمندی‌های شغلی استان‌ها را احصا و با تدوین و تعریف رشته‌های مرتبط با بازار کار و مهارت افزایی افراد سهم به سزایی در رونق بازار کار و اشتغال زایی ایفا کنند.
وی افزود: با توجه به تنوع رشته‌های تحصیلی شغل محور در استان بوشهر، داشتن 1500 مدرس همکار و فعال در حوزه‌های مدیریتی و قریب به 14000 دانشجوی علمی کاربردی درسطح استان، این واحد استانی با رویکردی توسعه محور به منظور ظرفیت سازی برای فعالیت‌های آموزشی مهارتی اقدام به تاسیس باشگاه مهارت‌های نوین در استان کرده است.
دکتراسکندری درادامه گفت: هدایت دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی، آشنایی دانشجویان با فرصت‌های کارآفرینی و مبانی اشتغال و سرمایه گذاری، ساماندهی ایده‌های خلاق و نوآور با تأسیس تعاونی‌های دانشجویی، برآورده کردن تقاضای سازمان‌ها، بنگاه‌ها و افراد متقاضی مهارت و آموزش‌های حرفه ای، شناسایی، جذب، هدایت و اعتلای سطح علمی و مهارتی کارآموزان و جوانان جویای کار و به اشتراک گذاری تجربیات و مهارت‌های دانش آموختگان مستعد و مدرسان ازجمله اهداف تاسیس این باشگاه بوده است.
وی با اشاره به ظرفیت‌های شغلی و مهارتی استان بوشهر افزود: استان بوشهر از نظر داشتن صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، کشاورزی، شیلات و آبزیان دریایی دارای ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری است و در صورت تدوین دوره‌های آموزشی شغل محور دراین زمینه‌ها و ایجاد مهارت‌های لازم در کارآموزان می‌توان سهم به سزایی در توسعه پایدار استان و رفع مشکلات بازار کار ایفا کرد. وجود صنایع تبدیلی و صنایع مربوط به آبزیان و دسترسی به آب‌های آزاد و صادرات کالاهای صنعتی و معدنی به خارج از کشور نیز از جمله مزیت‌های این استان است.
رئیس واحد استانی بوشهر همچنین به ظرفیت‌های گردشگری موجود در این استان اشاره کرد و گفت: در حوزه گردشگری تاریخی، ساحلی، صنعتی و طبیعی، تجاری و گردشگری دریایی نیز استان از ظرفیت بالایی برخوردار بوده و نیاز به تدوین دوره‌های آموزشی اشتغال زا در این زمینه نیز احساس می‌شود.
وی افزود: تولید بیش از 130 هزار تن خرما در سال در استان بوشهر، اهمیت بسته بندی و فرآوری خرما و صنایع تبدیلی، بالاترین میانگین رشد تخلیه و بارگیری کانتینری در کشور و فعالیت‌های بالای گمرکی نیز از جمله مزیت‌های استان به منظور احصا نیازمندی‌های شغلی، ایجاد دوره‌های آموزشی اشتغال زا و تعریف و تدوین رشته‌های جدید در استان به شمار می رود.
دکتراسکندری بهترین روش برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را تناسب میان کمیت و کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها با نیازمندی‌های شغلی، رشد و توسعه تکنولوژی و تقاضاهای بازار کار عنوان و اظهارکرد: تجدیدنظر در برنامه ریزی‌های آموزشی، توسعه آموزش عالی مهارتی منطبق با فن بازار، ارتباط مؤثرتر حوزه صنعت و دانشگاه و پاسخگویی نظام آموزش عالی به نیازمندی‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه از جمله موضوعات مهمی است که برای نیل به توسعه پایدار استانی و ملی باید به طور خاص مورد توجه قرارگیرد.
وی درپایان تأکید کرد: دانشگاه‌ها با تعیین راهبردها و راهکارهای توسعه مهارت آموزی و اشتغال، گسترش توجه به آموزش‌های مهارتی و زمینه سازی بهتر برای مشارکت صاحب‌نظران داخلی و بین‌المللی در نظام آموزش مهارتی می‌توانند در راستای اشتغال دانش آموختگان دانشگاه‌ها گام‌های موثری بردارند. بی شک این مهم در استان بوشهر نیز با تأسیس باشگاه مهارت‌های نوین می‌تواند سهم به سزایی در تولید ثروت، رفع نیازمندی‌های شغلی، ارزش آفرینی و ارتقای سطح زندگی شهروندان استانی داشته باشد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی خبر داد: راه اندازی مرکز فناوری ورزشی در کشور/ درمان آلزایمر با ورزش

رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی از راه‌اندازی مرکز فناوری ورزشی خبر داد و گفت:استفاده از تجهیزات ورزشی می تواند در درمان برخی بیماریها موثر و مفید واقع شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر رضا قراخانلو امروز در مراسم امضای قرارداد حمایت مالی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی از منتخبین ایده‌بازار فناوری و تجهیزات ورزشی اظهار داشت: در حال حاضر در پروژه ۲۰۲۰ استان تهران مشارکت داریم تا بتوانیم در رشته قایقرانی استعداد یابی کنیم و سهم مدال‌های استان تهران را در المپیک بعدی افزایش دهیم.
قراخانلو با بیان اینکه ایده بازار فناوری در حوزه ورزشی را برگزار کرده ایم، افزود: امیدواریم که حرکت جدیدی در این زمینه آغاز شود زیرا در کشور بسیاری از پروژه‌ها و نیمه‌کاره رها شده اند.
رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی گفت: ضروری است که از تجهیزات ورزشی برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده کنیم که نمونه هایی از این اقدام در کشور دیده شده است؛ درمان آلزایمر برای افزایش فعالیت‌های مغزی با ورزش از جمله این اقدامات هستند.
وی در خصوص راه اندازی مرکز فناوری ورزشی اظهار داشت: با راه‌اندازی این مرکز تولید فناوری‌های‌ مرتبط با بخش ورزشی با سهولت بیشتری صورت گیرد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۳۱

مرکز فناوری ورزشی در کشور راه‌اندازی می‌شود

رییس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی از راه‌اندازی مرکز فناوری ورزشی خبر داد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر رضا قراخانلو روز شنبه، 18 دی ماه در مراسم امضای قرارداد حمایت مالی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی از منتخبین ایده‌بازار فناوری و تجهیزات ورزشی با بیان اینکه در حوزه فناوری‌های ورزشی حرکت‌های تاریخی در حال شکل گرفتن است، افزود: تاکنون فعالیت‌های منسجمی برای تولیدات تجهیزات و فناوری‌های مرتبط با علوم ورزشی صورت نگرفته است؛ ولی در سال‌های اخیر با عرضه فناوری‌هایی، اقدامات مؤثری در این حوزه در حال شکل‌گیری است.
 
وی با تاکید بر اینکه فناوری‌های تولیدشده در این زمینه برای این پژوهشگاه بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: چراکه این اقدام یک حرکت مؤثر برای حرکت به سمت کاربردی کردن فناوری‌های ورزشی است.
 
قراخانلو به فناوری‌های تولیدشده در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: ما در حال حاضر در پروژه 2020 استان تهران مشارکت داریم. در این پروژه درصدد استعدادیابی در رشته قایقرانی هستیم تا بتوانیم سهم مدال‌های استان تهران را در المپیک بعدی افزایش دهیم.
 
رییس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با تاکید بر اینکه در این پروژه در بخش سنجش عملکرد مشارکت داریم، اضافه کرد: ایران در آسیا در رشته قایقرانی جایگاه خاصی دارد و اخیراً نیز مسؤولان در تلاش هستند تا با همکاری بخش نظامی اقدام به ساخت قایق‌های ارزان‌قیمت کنند.
 
وی با تاکید بر ضرورت استفاده از فناوری در میادین ورزشی، خاطرنشان کرد: از این رو با برگزاری این ایده‌بازار امیدواریم که حرکت جدیدی در این زمینه آغاز شود و استمرار داشته باشد، چراکه در کشور بسیاری از پروژه‌ها شروع و نیمه‌کاره رها می‌شود.
 
قراخانلو از ایجاد مرکز فناوری ورزشی در کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با راه‌اندازی این مرکز تولید فناوری‌های‌ مرتبط با بخش ورزشی با سهولت بیشتری صورت گیرد.
 
رییس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با تاکید بر ضرورت استفاده از تجهیزات ورزشی برای درمان برخی از بیماری‌ها گفت: امروزه شاهد تلفیق ایروبیک با کار بر روی تردمیل هستیم که این روش می‌تواند در درمان آلزایمر برای افزایش فعالیت‌های مغزی به کار برده شود. چراکه این روش می‌تواند همراه با فعالیت‌های بدنی، فعالیت‌های مغزی را افزایش دهد.
منبع: ایسنا
 

۹۵/۱۰/۱۸
۱۵:۱۶

مدیر گروه تاریخ پژوهشگاه علوم و فرهنگ تبیین کرد؛ سیره و سبک زندگی امام حسن عسکری بر اساس روایات

مدیر گروه پژوهشی تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: کسانی که تاریخ را ثبت کرده اند، دنبال مسائل سیاسی بوده و تاریخ سیاسی نوشته اند و در مورد ائمه اخیر کمتر مطالبی داشته ایم.

حجت الاسلام مصطفی صادقی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا با اشاره به کم بودن سخنان ائمه متأخر اظهار داشت: در مورد زندگی ائمه اطهار(ع) هر چه از روایات نقل شده از ائمه نخست به ائمه متأخر مراجعه می کنیم، مطالبمان کمتر می شود؛ علتش این است که یا عمر آن بزرگواران از جمله امام جواد(ع) یا امام حسن عسکری(ع) کوتاه بوده یا این که درگیری زیادی با خلفا و سیاسیون داشتند، همانند امیرمؤمنان(ع) که 5 سال خلافت کردند یا امام حسین(ع) که درگیر با خلیفه بوده است، کمتر مطالبی از آن حضرات ثبت شده است.
وی افزود: کسانی که تاریخ را ثبت کرده اند، دنبال مسائل سیاسی بوده و تاریخ سیاسی نوشته اند و در مورد ائمه اخیر کمتر مطالبی داشته ایم؛ در زمان امام رضا(ع) هم در مدتی که به مرو رفتند و دوسالی که درگیر سیاست با مأمون بوده، مطالب بیشتری وجود دارد و برای بیست سال مابقی امامت آن حضرت، مطالب تاریخی زیادی وجود ندارد و بیشتر راویان، روایات را نقل می کردند.
مدیر گروه پژوهشی تاریخ و سیره اهل بیت(ع) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به سبک زندگی امام حسن عسکری(ع) تصریح کرد: در منابع شیعی مطالبی درباره امام یازدهم بیان شده است که یکی از آنها اهمیت آن حضرت به مسأله حق الناس است که امروزه این موضوع در جامعه برای ما مهم است؛‌ روایتی وجود دارد هنگامی که امام حسن عسکری(ع) از تشییع جنازه پدر بزرگوارشان برمی گشتند، خسته شدند و مغازه ای در مسیر راه وجود داشت که آن حضرت پس از کسب اجازه از صاحب مغازه، داخل رفتند و استراحت کردند؛ چنین رفتاری نشان دهنده این است که هر مکانی را در نظر گرفتیم، بدون اجازه مورد استفاده قرار ندهیم.
وی ضمن بیان روایتی افزود: از امام حسن عسکری(ع) حدیثی درباره حقوق برادران دینی نقل شده است که می فرمایند دو خصلت وجود دارد که چیزی از آن بالاتر نیست: یکی ایمان و دیگری نفع به برادران دینی؛ در این روایت آن حضرت ایمان را با خدمت به دیگران مقایسه کرده و در کنار هم قرار می دهند.
حجت الاسلام صادقی ابراز داشت: اخلاق و رفتار امام حسن عسکری(ع) و برخوردشان با دیگران، به حدی عجیب بوده که در زمانی که آن حضرت در زندان بودند، نگهبانی به نام اُتامِش که برای آن امام گذاشته بودند، تحت تأثیر امام قرار می گیرد و این نشان دهنده اخلاق عجیب آن حضرت است که با همه افراد با نرم خویی برخورد می کردند./822/302/ب3

۹۵/۱۰/۱۸
۲۰:۱۶

معاون استاندارد تاكيد كرد: استفاده از ظرفیت‌هاي بخش خصوصی در طرح جامع پارک علم و فناوری یزد

معاون امور عمرانی استاندار بر بهره‌برداری از حداکثر ظرفیت بخش خصوصی در توسعه طرح جامع پارک علم و فناوری یزد تاکید کرد.
به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «سيد محمدرضا سیدحسینی» در نشست هم‌انديشي طرح‌هاي عمراني پارك علم و فناوري يزد ضمن بيان اين مطلب، در خصوص طرح‌های کلان مرکز توسعه فناوری آب نیز تصریح کرد: این طرح‌ها به منظور حمایت بیشتر به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و استانداری یزد ارائه شود در دستور کار شورای پژوهشی استان نیز قرار گیرد.
«داريوش پورسراجيان» ريیس پارک علم و فناوری یزد نيز در ابتداي اين نشست گزارشی از پیشرفت طرح جامع این پارک و سه طرح کلان مرکز توسعه فناوری آب شامل طرح ایجاد آب‌خوان مصنوعی، طرح بهینه‌سازی منابع آب کارستی و تصفیه پساب‌های صنعتی ارائه كرد.
گفتني است؛ در اين نشست معاون پشتیبانی، مدیر امور بین‌الملل و مدیر عمرانی و مدیر عامل شرکت مسکن‌سازان مشاور پارک علم و فناوری یزد نيز حضور داشتند.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۲:۳۶

ابلاغ آيين‌نامه اجرايي ثبت پايان‌نامه و رساله به دانشگاه‌ها

 توسط پژوهشگاه ايرانداک؛  ابلاغ آيين‌نامه اجرايي ثبت پايان‌نامه و رساله به دانشگاه‌ها    پيرو ابلاغ آيين‌نامه الزامي شدن ثبت پيشنهاده‌ها، پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي و بررسي اصالت آنها در ايرانداک، آيين‌نامه اجرايي آن، توسط پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ابلاغ شد.
به گزارش پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران، پيرو ابلاغ آيين‌نامه «ثبت و اشاعه پيشنهاده‌ها، پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلات تکميلي و صيانت از حقوق پديدآوران در آنها» از جانب محمد فرهادي، وزير علوم تحقيقات و فناوري، به تمامي دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌هاي آموزش عالي، پژوهشي، و فناوري دولتي و غيردولتي زيرنظر وزارت علوم، دانشگاهها موظف شدند پيشنهاده پايان‌نامه و رساله‌ (پارسا)هاي مصوب و «پارسا»هاي دانشجويان خود را پس از دفاع در سامانه‌هاي اطلاعاتي ايرانداک ثبت و تاييد کرده و متن کامل آنها را در قالب و به شيوه‌اي که ايرانداک تعيين مي‌کند، بارگذاري کنند.
بر پايه اين آيين‌نامه، موسسه‌ها موظفند پيشنهاده (پروپوزال) مصوب و پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و دکتراي دانشجويان خود را در سامانه ثبت پايان‌نامه، رساله و پيشنهاده به نشاني زير ثبت و تاييد و متن کامل آن را بارگذاري کنند.
sabt.irandoc.ac.ir
همچنين، موسسه‌ها موظفند متن کامل پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي دکتراي دانش‌آموختگان دست‎کم سه سال پيشين خود را در سامانه نام برده ثبت و تاييد و متن کامل آنها را در قالب و به شيوه‌اي که ايرانداک تعيين مي‌کند، بارگذاري کنند.
بر پايه ماده هشت و 9 اين آيين‌نامه، موسسه‌ها موظف هستند، با بازنگري در فرايندهاي آموزش و دانش‌آموختگي خود، پيش از تصويب پيشنهاده پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي دکتري و دفاع نهايي، اصالت محتواي آن را با کاربرد سامانه تحت وب «همانندجو» به آدرس زير که با دريافت متن نوشتار از کاربر و مقايسه خودکار آن با متن کامل پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي دکتراي موجود در پايگاه‌هاي ايرانداک نوشته‌هاي همانند را بازيابي و اندازه همانندي و منبع اطلاعات همانند را نمايش مي‌دهد، بررسي کنند.
tik.irandoc.ac.ir
همچنين، پيش از تصويب پيشنهاده پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي دکتري پيشينه آنها را با کاربرد پايگاه اطلاعات علمي ايران (گنج) به آدرس زير بررسي کنند.
ganj.irandoc.ac.ir
اين خدمت را ايرانداک در سامانه پيشينه پژوهش به نشاني زير به دانشجويان عرضه مي‌کند.
pishineh.irandoc.ac.ir

۹۵/۱۰/۱۹
۰۲:۱۸

رئیس پارک علم و فناوری خراسان خبر داد سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی آستان قدس برای احداث کارخانه تولید داروی فاکتور هشت

رئیس پارک علم و فناوری خراسان با اشاره به مشارکت آستان قدس رضوی و شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: یکی از بزرگترین کارخانه های داروسازی خاص کشور برای تولید فاکتور هشتم خون با روش نوترکیب، با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی آستان قدس رضوی با حضور مسئولان کشور به بهره برداری خواهد رسید. به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری خراسان دکتر سید حسن علم الهدایی، در حاشیه بازدید رئیس پژوهشگاه نیرو، مدیرعامل شرکت برق خراسان و هیئت همراه از آخرین دستاوردهای پارک علم و فناوری خراسان، اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان این مجموعه توانسته اند در تبدیل دانش به محصول و خلق ثروت ورفع نیازهای فناورانه دستگاه های اجرایی استان و کشور در صنایع مختلف گام های مهم و موثری بردارند. خوشبختانه طرح های فناورانه شرکت های دانش بنیان این مجموعه توانسته است همکاری هایی را با پالایشگاه های کشور ، وزارت خانه ها ، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی داشته باشد . دکتر محمد صادق قاضی زاده رئیس پژوهشگاه نیرو نیز گفت: شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان اگر از ظرفیت ها و توانمندی های یکدیگر استفاده کنند بدون شک این پتانسیل وجود دارد که این مجموعه به یکی از قطب های اقتصادی کشور تبدیل خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۳:۱۹

مرکز فناوری ورزشی در کشور راه‌اندازی می‌شود

رضا قراخانلو، رئیس پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، روز گذشته در مراسم امضای قرارداد حمایت مالی از منتخبین رویداد «ایده ‌بازار فناوری و تجهیزات ورزشی» حضور یافت و با بیان اینکه در این حوزه اقداماتی در جریان است، از راه‌اندازی مرکز فناوری ورزشی خبر داد.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۳:۲۸

رئیس پارک علم و فناوری خراسان خبر داد بهره برداری از بزرگترین کارخانه دارویی خاص کشور با سرمایه گذاری آستان قدس رضوی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان بیان داشت: یکی از بزرگترین کارخانه داروسازی تولید فاکتور هشتم خون با روش نوترکیب با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی آستان قدس رضوی با حضور مسولین کشور به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری بسیج از خراسان رضوی، سید حسن علم الهدایی در دیدار با رئیس پژوهشگاه نیرو اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان این مجموعه توانسته در تبدیل دانش به محصول و خلق ثروت ورفع نیازهای فناورانه دستگاه های اجرایی استان و کشور در صنایع مختلف گام های مهم و موثری بردارد.
‎وی با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان در صنایع برق، نفت، گاز، پتروشیمی و … خاطرنشان کرد: یکی از بزرگترین کارخانه داروسازی خاص کشور ( تولید فاکتور هشتم خون با روش نوترکیب ) با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی آستان قدس رضوی با حضور مسئولین کشور به بهره برداری خواهد رسید.
‎رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: خوشبختانه طرح های فناورانه شرکت های دانش بنیان این مجموعه توانسته است همکاری هایی را با پالایشگاه های کشور، وزارت خانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی داشته باشد.
‎دکتر سید حسن علم الهدایی با بیان اینکه یکی از معضلات کشور بحث آلودگی های زیست محیطی است، خاطر نشان کرد: آلودگی هوای کشور علی الخصوص در کلان شهرها میلیاردها دلار به دولت تحمیل می کند که این مهم باید مورد توجه مسولین قرار گیرد که می شود با جایگزین کردن خوردروها و موتور سیکلت های هیبریدی درصد قابل توجهی از این آلایندگی ها را کاهش داد.
‎در ادامه مهندس اکبر امینی معاون فناوری و نوآوری پارک خراسان گفت: تکمیل زنجیره فعالیت های توسعه فناوری یکی از رسالت های اصلی پارک های علم و فناوری کشور است.
‎وی همچنین کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور، تجاری سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش های تحقیقاتی، تولیدی و خدماتی ، کمک به جذب دانش فنی وسرمایه های داخلی و بین والمللی و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت های کوچک و متوسط را از جمله اهداف پارک علم و فناوری خراسان برشمرد.
‎مهندس امینی اضافه کرد: در حال حاضر235 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان مستقر هستند که تسهیلات پرداختی دو سال اخیر به این شرکت ها 1500 میلیارد ریال می باشد.
‎معاون فناوری و نوآوری پارک خراسان در پایان اظهار داشت: طرح توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا (ع)، پروژه پژوهشی طراحی و ساخت کمپرسور هوای ابزار دقیق و پروژه تدوین دانش فنی و مهندسی معکوس قطعات مکانیکی قطار شهری مشهد از جمله فعالیت ها و همکاری های اخیر این مجموعه با سایر دستگاه ها می باشد .
گفتنی است؛ در این دیدار دکتر محمدصادق قاضی زاده رئیس پژوهشگاه نیرو، مهندس متولی زاده مدیرعامل شرکت برق خراسان و هیات همراه از آخرین دستاوردهای پارک علم و فناوری خراسان ازجمله تست اولیه موتور سیکلت هیبریدی بازدید کردند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۹:۲۹

آیین‌نامه اجرایی ثبت پایان‌نامه و رساله در ایرانداک به دانشگاه‌ها ابلاغ شد

پیرو ابلاغ آیین‌نامه از جانب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر الزامی شدن ثبت پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و بررسی اصالت آنها در ایرانداک، آیین‌نامه اجرایی آن از سوی ایرانداک به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، پیرو ابلاغ آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» از جانب دکتر فرهادی، وزیر علوم به تمامی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، و فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارت علوم را موظف کرد، پیشنهاده پایان‌نامه و رساله‌ (پارسا)های مصوب و «پارسا»های دانشجویان خود را پس از دفاع در سامانه‌های اطلاعاتی ایرانداک ثبت و تایید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایرانداک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.
بر پایه این آیین‌نامه، موسسه‌ها موظفند پیشنهاده (پروپوزال) مصوب و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترای دانشجویان خود را در سامانه ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده به نشانی sabt.irandoc.ac.ir ثبت و تایید و متن کامل آن را بارگذاری کنند.
هم چنین، موسسه‌ها موظفند متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای دانش‌آموختگان دست کم سه سال پیشین خود را در سامانه نام برده ثبت و تایید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایرانداک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.
بر پایه ماده هشت و 9 این آیین‌نامه، موسسه‌ها موظف هستند، با بازنگری در فرایندهای آموزش و دانش‌آموختگی خود، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و دفاع نهایی، اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه تحت وب «همانندجو» به آدرس tik.irandoc.ac.ir که با دریافت متن نوشتار از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای موجود در پایگاه‌های ایرانداک نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد، بررسی کنند.
هم‌چنین، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری پیشینه آنها را با کاربرد پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) ganj.irandoc.ac.ir بررسی کنند.
گفتنی است، این خدمت را ایرانداک در سامانه پیشینه پژوهش به نشانی pishineh.irandoc.ac.ir به دانشجویان عرضه می‌کند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

بازدید اعضای انجمن علمی انرژی خورشیدی ایران-استان البرز از ساختمان سبز پژوهشگاه مواد و انرژی

دکتر ناصر فتحی دبیر انجمن علمی انرژی خورشیدی ایران استان البرز و اعضای این انجمن طی گفتگو با اعضای هیئت علمی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی از ساختمان سبز این پژوهشگاه بازدید کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بازدیدکنندگان از قسمت های مختلف ساختمان سبز از جمله کارکتورهای خورشیدی پشت بام، موتورخانه و نیز پانل های برق خورشیدی بازدید و از نزدیک از عملکرد این سیستم های انرژی خورشیدی آگاهی یافتند.
همچنین بازدیدکنندگان در جلسه سخنرانی دکتر مصفا رئیس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد با موضوع "معرفی ارکان و ظرفیت های سازمان ملل در راستای همکاری با پژوهشگاه مواد و انرژی" که در سالن شهید عضدی پژوهشگاه برگزار شد، شرکت کردند.
گفتنی است، دکتر مجید جمیل، دکتر محمود هاشمی نژاد از اعضای هیئت علمی پژوهشکده انرژی و امیری ، بازدیدکنندگان را همراهی و به سوالات آنان پاسخ دادند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

برگزاری سخنرانی و پرسش و پاسخ در خصوص معرفی ارکان و ظرفیت های سازمان ملل متحد در راستای همکاری با پژوهشگاه مواد و انرژی

به همت انجمن علمی زبان های خارجه پژوهشگاه مواد و انرژی، جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ در خصوص معرفی ارکان و ظرفیت های سازمان ملل متحد در راستای همکاری با پژوهشگاه مواد و انرژی با حضور دکتر نسرین مصفا رئیس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در سالن شهید عضدی این پژوهشگاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر مصفا ضمن تشریح فعالیت های انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد، در خصوص فعالیت های سازمان ملل متحد در ایران و همچنین نحوه همکاری با این نهاد بین المللی توضیحاتی ارائه کرد.
در ادامه جلسه دکتر محمد رجایی مقدم معاون مرکز اطلاعات عمومی سازمان ملل متحد در ایران بطور اجمالی در رابطه با ساختار سازمان ملل متحد، ارکان این سازمان و فعالیت های انجام شده در ایران سخنرانی کرد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

نشست تخصصی تبیین گفتمان انقلاب اسلامی با حضور استادان معارف استان البرز به میزبانی پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد

کارگاه آموزشی با عنوان "تبیین گفتمان انقلاب اسلامی" ویژه استادان معارف اسلامی دانشگاه های استان البرز به همت دانشگاه علوم پزشکی البرز و با مشارکت نزدیک به 150 نفر از استادان معارف اسلامی به مدت دو روز در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این کارگاه با حضور آیت ا... حسینی همدانی نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج، حجت ‌الاسلام دکتر رنجبران معاون آموزشی و پژوهشی نهاد، حجت ‌الاسلام رزاقی رئیس استانی دفاتر نهاد استان و حجت‌ الاسلام ایمانی امام جمعه شهرستان فردیس، دکتر درفشی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز و روسا و معاونین آموزشی دانشگاه‌ های استان آغاز به کار کرد.
میزگردهای تخصصی گرایش‌ های پنجگانه معارف اسلامی، بررسی معاهدات و توافقنامه‌ های بین ‌المللی و فنون نوین تدریس از برنامه‌ های دیگر این کارگاه آموزشی بود.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

کسب اعتبار استاندارد ISO 9001توسط پژوهشگاه مواد و انرژی

پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به پیاده سازی استاندارد ISO 9001 در حوزه ارایه خدمات آزمایشگاهی، تربیت محقق و پژوهشگر و توسعه بازار و تجاری سازی فناوری شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس احمد ظهیرمیردامادی مدیر کیفیت پژوهشگاه مواد و انرژی با بیان این مطلب افزود: پیرو دستور رئیس پژوهشگاه و در راستای بهبود کیفیت خدمات آموزشی، پژوهشی و تجاری سازی پژوهشگاه، الزامات استاندارد مذکور پیاده سازی و مورد ممیزی قرار گرفت و گواهینامه آن اخذ شد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۲۹

گروه دین؛ رتبه دوم آثار ارسالی به جشنواره پایان‌نامه‌های سال دانشجویی

گروه دانشگاه: معاون اطلاع‌رسانی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی از ارسال 382 اثر به دبیرخانه خبر داد و گفت: بیشترین آثار دریافتی مربوط به رشته‌های هنر و معماری است و گروه دین با 36 اثر در رتبه دوم قرار دارد.

علی‌اکبر اکبرزاده، معاون اطلاع‌رسانی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، از پایان مهلت ارسال آثار شانزدهمین دوره جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی و آغاز داوری حدود 382 اثر خبر داد.
وی پیرامون آثار ارسالی به این جشنواره و روند داوری این آثار گفت: سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با هدف ایجاد زمینه‌ای برای بروز خلاقیت‌های علمی- پژوهشی دانشجویان و ارج نهادن به استعدادهای برتر دانشجویی، شانزدهمین دوره جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی را برگزار می‌کند. تا کنون 382 اثر در دو حوزه هنر و معماری و نیز علوم انسانی به دبیرخانه ارسال شده است. داوران این جشنواره آثار را در قالب گروه‌های علوم انسانی و اجتماعی، هنر و معماری در 4 مرحله، داوری و ارزیابی می‌کنند.
معاون اطلاع‌رسانی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی افزود: این جشنواره دارای سه بخش اصلی، ویژه و جنبی می‌باشد که بخش اصلی این جشنواره شامل پایان‌نامه‌های فارغ التحصیلان دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه کشور در گروه‌های علوم انسانی، معماری و هنر می‌باشد و بخش ویژه شامل پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های با موضوعات اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، کارآفرینی و اشتغال، فن‌آوری‌های نرم و هویت‌ساز، پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های دانشجویان دانشگاه‌های استان زنجان، پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های خارج از کشور و نیز پایان‌نامه‌های با موضوع فرهنگ و مدیریت جهادی است و بخش جنبی نیز شامل تمامی پژوهش‌های انجام‌شده در گروه‌های علوم انسانی، معماری و هنر می‌باشد.
اکبرزاده اظهار کرد: در بخش اصلی 15 گروه رشته وجود دارد؛ از رشته‌های مختلفی چون ادبیات، اقتصاد، تاریخ، تربیت‌بدنی، جغرافیا، حسابداری، حقوق، گروه دین، روانشناسی و علوم تربیتی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، کتابداری، فلسفه، مدیریت و هنر و معماری پایان‌نامه‌ها به دبیرخانه رسیده که در گروه دین 36 اثر به این جشنواره ارسال شده است. بیشترین آثار دریافتی مربوط به رشته‌های هنر و معماری است و گروه دین با 36 اثر در رتبه دوم قرار دارد.
معاون اطلاع‌رسانی سازمان انتشارات جهاد گفت: همه گرایش‌های علوم دین در این جشنواره شرکت کرده‌اند، البته هنوز دانشگاه‌ها استخراج نشده است و نمی‌توانم بگویم از کدام دانشگاه‌ها و چند پایان‌نامه از هر کدام در جشنواره حضور دارد. حدود 70 درصد پایان‌نامه‌ها از دانشگاه‌های دولتی است و مابقی یعنی 30 درصد دیگر از دانشگاه‌ها و مراکز غیردولتی است.
اکبرزاده تصریح کرد: بخشی از جوایز این جشنواره نقدی است و بخشی هم تسهیلاتی است که حامیان این جشنواره در نظر گرفته‌اند. وزارت علوم، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوی‌های نرم و هویت‌ساز تاکنون به عنوان حامیان این جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند.
وی ادامه داد: در بخش جنبی این جشنواره دفاع 3 دقیقه‌ای از پایان‌نامه‌ها را خواهیم داشت و پس از ارائه، اساتید نفرات برتر را اعلام خواهند کرد. در این بخش نیز 6 نفر شرکت‌کننده وجود دارد.
معاون اطلاع‌رسانی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی گفت: در بخش ویژه 31 اثر در حوزه پژوهش‌های دانشجویی همچون مقاله و طرح و نه پایان‌نامه به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که پس از بررسی آثار مراسم اختتامیه به میزبانی استان زنجان برگزار خواهد شد.
یادآور می‌شود، اختتامیه شانزدهمین جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی هفته اول اسفند ماه سال جاری در استان زنجان برگزار می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۸:۵۶

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ شرایط بررسی احکام روسای دانشگاه ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی شرایط بررسی احکام روسای دانشگاه ها در این شورا را اعلام کرد.

مخبر دزفولی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در صورتی که تغییری در ریاست روسای دانشگاه ها رخ دهد شورای عالی انقلاب فرهنگی پرونده روسای جدید را بررسی می کند.
وی افزود: اما اگر تمدید حکم روسای دانشگاه ها مطرح باشد این موضوع مربوط به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست و در وزارت علوم پیگیری می شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: همچنین اگر دوره ریاست برخی روسای دانشگاه ها به اتمام رسیده باشد و هدف معرفی فرد جدیدی باشد بنابراین باید این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گیری شود.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۹:۱۰

جزئيات اعلام فراخوان جذب اعضاي هيأت علمي در بهمن ماه

 جزئيات اعلام فراخوان جذب اعضاي هيأت علمي در بهمن ماه   رئيس هيأت عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي از اعلام فراخوان جذب اعضاي هيأت علمي در بهمن ماه خبر داد و گفت: اين فراخوان براي جذب در رشته‎هاي جديد و بين‌رشته‌اي اعلام مي‎شود.
محمدعلي کي‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رفع مشکل بازنشستگي اساتيد دانشگاهها توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي گفت: قبل از اينکه مشکل بازنشستگي اساتيد دانشگاهها در لايحه برنامه ششم توسعه توسط نمايندگان مجلس رفع شود، مباحثي درخصوص صدور مجوز استخدام اعضاي جديد هيأت علمي مطرح شد.
وي ادامه داد: اين مباحث به اين دليل مطرح شده بود که ما نگران بوديم با عدم حل مساله بازنشستگي اساتيد، حدود 2 هزار نفر از اساتيد دانشگاهها بازنشسته شوند.
رئيس هيأت عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به فراخوان جذب اعضاي هيأت علمي در بهمن ماه سال جاري، ادامه داد: تا زماني که مشکل بازنشستگي اساتيد حل نشده بود، قرار بود، فراخوان بهمن ماه براي جايگزين کردن اساتيد بازنشسته و براي رشته‎هاي قديمي باشد، ولي با رفع اين مشکل فراخوان بهمن ماه براي جذب در رشته‏هاي جديد و بين رشته‏اي اعلام مي‎شود.
کي‎نژاد افزود: در فراخوان جذب اعضاي هيأت علمي در بهمن ماه، مجوز جذب حدود 2 هزار عضو هيأت علمي براي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي، حدود 1400 عضو هيأت علمي براي وزارت علوم تحقيقات و فناوري و 5 هزار عضو هيأت علمي براي دانشگاه آزاد اسلامي صادر شده است.
براساس پيشنهاد برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در کميسيون تلفيق لايحه برنامه ششم توسعه در ماده 34 پيش‌بيني شده بود پاداش پايان خدمت و بازنشستگي کارکنان دولت، دستگاههاي اجرايي، دانشگاهها و قضات تا 7 برابر حداقل حقوق ضرب در تعداد سنوات سالانه خدمت محاسبه و پرداخت شود.
براساس اين پيشنهاد پاداش پايان خدمت برخي شاغلان دولتي، دانشگاهها و مراکز صنعتي به يک دوم و در برخي موارد تا يک سوم تقليل مي‎يافت.
اين مساله باعث مي‏شد اعضاي هيأت علمي براي بازنشستگي تشويق شوند و در زمان پيشنهاد ماده 34 لايحه توسعه ششم، روساي دانشگاهها با موجي از درخواستهاي بازنشستگي مواجه شده بودند که با حذف ماده مذکور مشکل پيش آمده نيز رفع شد.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۲:۱۸

تاخیر 9 ماهه در پرداخت وام شهریه دانشگاه‌های غیرانتفاعی

علی آهون‌منش، رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی اعلام کرد: «وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود 9 ماه پرداخت نشده است و دانشجویان در انتظار اختصاص وام شهریه هستند.» او علت این مساله را عدم تخصیص اعتبار به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم عنوان کرد.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۳:۲۸
۹۵/۱۰/۱۹
۰۶:۲۸
منابع دیگر:
 • قدس
 • فرهیختگان
 • شروع
۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۰۷

تاخیر 9 ماهه در پرداخت وام شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی

رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی اعلام کرد:وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود 9 ماه ، پرداخت نشده است .

به گزارش « قدس آنلاین »، علی آهون منشگفت: وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود 99 ماه است که پرداخت نشده و دانشجویان در انتظار اختصاص وام شهریه هستند.
وی علت این مساله را عدم تخصیص اعتبار به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم عنوان کرد و افزود: 100 درصد دانشجویان دانشگاه های غیرانتفاعی شهریه پرداز هستند ولی هنوز وام شهریه دریافت نکرده اند.
رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی ادامه داد: دانشگاه برای حل این مشکل از تمام دانشجویان ثبت نام به عمل آورده تا زمانی که وام شهریه این دانشجویان توسط صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شود.
به گزارش مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت، برای وام شهریه ابلاغ نشده، این در حالی است که 85 درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۴:۵۳

بازار مکاره پایان ‌نامه ‌فروشی در کشور

روزگاری دانشگاه محل کسب علم و دانش بود و هر کس قدرت ورود به آن را نداشت. حتی دانشجویان به حدی در پی علم آموزی بودند که پس از فارغ التحصیلی بین آنها و عامه مردم تفاوتی فاحش احساس می‌شد، اما این روزها در هر کوچه و خیابانی انواع و اقسام دانشگاه‌ها قارچ گونه رشد یافته و کافی است که تمامی افراد با هر سطحی اراده گرفتن مدرک را داشته باشند.

روزنامه آرمان: روزگاری دانشگاه محل کسب علم و دانش بود و هر کس قدرت ورود به آن را نداشت. حتی دانشجویان به حدی در پی علم آموزی بودند که پس از فارغ التحصیلی بین آنها و عامه مردم تفاوتی فاحش احساس می‌شد، اما این روزها در هر کوچه و خیابانی انواع و اقسام دانشگاه‌ها قارچ گونه رشد یافته و کافی است که تمامی افراد با هر سطحی اراده گرفتن مدرک را داشته باشند.
آنگاه است که بی درنگ همگی‌شان در کنار نام خود واژه دانشجو را یدک می‌کشند، چرا که این روزها دانشگاه‌ها شکل دیگری به خود گرفته اند. دیگر نه دانشگاه‌ها به آن شکل آرمانی وجود دارند و نه دانشجویان با دل و جان به دنبال کسب دانش می‌روند. حتی پژوهش‌ها هم از ثبات و پشتوانه علمی برخوردار نیستند، چرا که بازار پایان‌نامه فروشی داغ است و همین مساله باعث شده که آموخته دانشجویان در سطح باقی بماند و فرهیختگی نیز رنگ خود را ببازد. آبان امسال معاون پژوهشی دانشگاه تربیت‌ مدرس با بیان اینکه برای ریشه‌یابی فروش پایان‌نامه‌ها از نظر داخلی باید بخش حقوقی و قضائی، شهرداری،‌ نیروی انتظامی و صنوف پاسخگو باشند، بر ضرورت نظارت و ارزیابی و وضع مقررات صحیح در دانشگاه‌ها تاکید کرد. به گفته یعقوب فتح ‌اللهی باید عملکرد دانشجو و اعضای هیات علمی و وضعیت آزمایشگاه‌ها به مراتب مورد مراقبت قرار گیرد و تناسب میان تعداد دانشجو و هیات علمی رعایت شود تا از میزان خطاها کاسته شود. او با بیان بر اینکه باید به دنبال راهکارهای اساسی برای حل این معضل باشیم، ادامه داد: متولیان صنوف مختلف همچون صنف کتاب،‌ کاغذ و غیره اجازه ندهند در آن منطقه که دانشگاه تهران نیز مستقر است این تخلفات رخ دهد.
اعتبارات پژوهشی نباید صرف سایر هزینه‌ها شود
با وجود پایان نامه فروشی پژوهش‌های صورت گرفته در دانشگاه‌ها نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و این ضعف مسائل آموزشی را نشان می‌دهد، چرا که برای ارتقای یک کشور نیاز به برنامه‌های راهبردی است که باید به پشتوانه تحقیقاتی مثمرثمر واقع شود، در حالی که بدون توجه به این مساله بودجه در حوزه‌های دیگر هزینه می‌شود. «اعتبارات حوزه‌ پژوهش باید در این عرصه استفاده شده و صرف سایر هزینه‌ها نشود.» این اظهارنظر آبان امسال توسط معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد. به گفته وحید احمدی اعتبار کلی برای پژوهش کل کشور، حدود هفت هزار میلیارد تومان است و سهم وزارت علوم در تولید علم کشور بالای ۵۷ درصد بوده و همچنین سهم آن در اعتبارات پژهشی نیز شامل ۲۳ درصد است، ولی بخش زیاد آن صرف هزینه‌ها شده و بخش پژوهشی را با مشکل مواجه‌ می‌کند. او در مورد مقالات دانشگاهی عنوان کرد: با توجه به افزایش بیش از حد دانشگاه‌ها شاهد دریافت بیش از حد مقالات بوده‌ ایم و لازم به ذکر است که مقالات نباید صرفا جنبه‌ تولیدی داشته باشند، ما این مرحله را پشت سر گذاشته ‌ایم و مقالات ما باید ضریب تاثیر بالا در سطح بین‌المللی داشته باشند. به گزارش ایسنا، او با اشاره به فروش غیرقانونی پایان ‌نامه‌ها بیان کرد: باید با این تخلف به دو صورت داخلی و خارجی برخورد کرد، به این صورت که نظارت داخلی باید توسط استاد و کمیته‌ و هیات‌های انتظامی انجام شود و خلأهای قانونی در نظارت خارجی نیز باید رفع شود.
ازدیاد تعداد مقالات، هنر نیست
انجام پژوهش و تحقیقات در کشور ما آن‌چنان که باید و شاید بر پایه اصول علمی نیست، چرا که بیشتر کارهای تحقیقاتی بدون توجه به تامین زیرساخت‌ها انجام می‌شود، در حالی که ضعف‌های بسیاری در شکل گیری پژوهش‌ها وجود دارد که منجر به کناره گیری دانشجویان از انجام آن می‌شود. آبان امسال معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، نیاز استاد به داشتن مقاله برای ارتقای جایگاه، عدم امکانات کافی آزمایشگاهی به علت کمبود بودجه، تحریم و ضعف دانشجویان در ارائه کارهای پژوهشی را از جمله مهم‌ترین علل بروز پدیده‌ فروش پایان‌نامه و مقاله عنوان کرد. مهدی احسانیان اظهار کرد: برای ارتقای جایگاه اساتید روشی مصنوعی ایجاد کردیم و از سوی دیگر، به دانشجویان ارشد اعلام شد که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور باید مقاله ارائه دهند، در حالی که این موضوع کاملا اشتباه بود. او ادامه داد: همچنین دانشجویان پایه ضعیفی دارند و فقط آموزشی تربیت می‌شوند و فاقد بار پژوهشی هستند، به گونه ای که شاید دارای نمرات ممتازی باشند، اما جرات انجام کار پژوهشی را ندارند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته از همان ابتدا فرد را پژوهشی تربیت می‌کنند. به گزارش ایسنا، احسانیان با تاکید بر اینکه ازدیاد تعداد مقالات هنر نیست بلکه باید کیفی‌ سازی در دستور کار قرار گیرد، بیان کرد: در کشور ما پژوهش به عنوان یک کالای لوکس مطرح است، در حالی که پژوهش کالایی ضروری بوده که رسالت آن حل مشکلات صنعت، ‌جامعه و ارائه نوآوری است. خرداد امسال قائم مقام وزیر علوم خاطرنشان کرد: صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها نبايد بهانه ای برای کاهش کیفیت آموزش شود. محمد سعید تسلیمی با بيان اينكه دانشگاه‌ها نباید به بهانه اینکه ظرفیت خالی دارند، کیفیت پذیرش دانشجو و آموزش را پایین بیاورند، اظهار كرد: امروز جمهورى اسلامى اين فرصت را پيدا كرده است كه بر روى طرح‌هاى بلندمدت براى رفع كمبودها و نقيصه‌ها و تخريب‌هاى دوران‌هاى گذشته برنامه‌ ريزى كند. او با تاکید بر این مطلب که دانشگاه کارخانه آدم سازی است، ادامه داد: وقتی می‌خواهیم کارخانه آدم سازی داشته باشیم باید دانست که هرکارخانه ای با برنامه ریزی و انسجام جلو می‌رود ولی امروزه در دانشگاه‌ها این برنامه ریزی و انسجام را نمی‌بینیم. به گزارش مهر، قائم مقام وزیر علوم تصريح كرد: وقتی قرار است دانشگاه کارخانه آدم سازی باشد باید ابتدا اساتید، مدیران و دست اندرکاران آن اصلاح شوند. با وجود این، بحث پایان نامه فروشی و عدم کیفیت پژوهش‌های دانشگاهی به عوامل بسیاری بستگی دارد که باید برای حل آن چاره اندیشی کرد وگرنه تنها با زیر سوال بردن دانشجویان راهی به جایی نخواهیم برد.

۹۵/۱۰/۱۹
۰۷:۰۳

بازار مکاره پایان ‌نامه ‌فروشی

روزگاری دانشگاه محل کسب علم و دانش بود و هر کس قدرت ورود به آن را نداشت.

حتی دانشجویان به حدی در پی علم آموزی بودند که پس از فارغ التحصیلی بین آنها و عامه مردم تفاوتی فاحش احساس می‌شد، اما این روزها در هر کوچه و خیابانی انواع و اقسام دانشگاه‌ها قارچ گونه رشد یافته و کافی است که تمامی افراد با هر سطحی اراده گرفتن مدرک را داشته باشند. آنگاه است که بی درنگ همگی‌شان در کنار نام خود واژه دانشجو را یدک می‌کشند، چرا که این روزها دانشگاه‌ها شکل دیگری به خود گرفته اند. دیگر نه دانشگاه‌ها به آن شکل آرمانی وجود دارند و نه دانشجویان با دل و جان به دنبال کسب دانش می‌روند. حتی پژوهش‌ها هم از ثبات و پشتوانه علمی برخوردار نیستند، چرا که بازار پایان‌نامه فروشی داغ است و همین مساله باعث شده که آموخته دانشجویان در سطح باقی بماند و فرهیختگی نیز رنگ خود را ببازد. آبان امسال معاون پژوهشی دانشگاه تربیت‌ مدرس با بیان اینکه برای ریشه‌یابی فروش پایان‌نامه‌ها از نظر داخلی باید بخش حقوقی و قضائی، شهرداری،‌ نیروی انتظامی و صنوف پاسخگو باشند، بر ضرورت نظارت و ارزیابی و وضع مقررات صحیح در دانشگاه‌ها تاکید کرد. به گفته یعقوب فتح ‌اللهی باید عملکرد دانشجو و اعضای هیات علمی و وضعیت آزمایشگاه‌ها به مراتب مورد مراقبت قرار گیرد و تناسب میان تعداد دانشجو و هیات علمی رعایت شود تا از میزان خطاها کاسته شود. او با بیان بر اینکه باید به دنبال راهکارهای اساسی برای حل این معضل باشیم، ادامه داد: متولیان صنوف مختلف همچون صنف کتاب،‌ کاغذ و غیره اجازه ندهند در آن منطقه که دانشگاه تهران نیز مستقر است این تخلفات رخ دهد. از طرفی لازم است متولیان نظم و انضباط شهری وظیفه خود را انجام دهند، زیرا چگونه ممکن است که این افراد به سد معبر ایراد بگیرند، اما از کنار این موضوع به راحتی بگذرند؟ امور غلط به هیچ‌ وجه نباید اجازه تجارت داشته باشند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه به طور کلی از نظر داخلی باید بخش حقوقی و قضائی، شهرداری،‌ نیروی انتظامی و اتحادیه پاسخگو باشند تا سرمنشا پیدا شود،‌ اظهار کرد: در همه جای دنیا مساله تقلب وجود دارد، اما می‌توان با نظارت و ارزیابی در دانشگاه‌ها، وضع مقررات صحیح، اتخاذ روش‌های مختلف مدیریتی ارزیابی و وضع استاندارد‌های منطقی بروز این پدیده را در دانشگاه‌ها کاهش دهیم. از سوی دیگر، چشم و هم‌چشمی و گرفتن مدرک نیز به این مساله نیز دامن زده است و باعث شده بیشتر افراد فارغ از کسب علم تنها به گرفتن مدرک بسنده کنند و این مساله بیشتر در سطح ماندن دانشجویان را پر رنگ می‌کند، چرا که دیگر کمتر به دنبال علم رفته و تنها بدون ارتقای خود پدیده مدرک گرایی را ترویج می‌دهند.
اعتبارات پژوهشی نباید صرف سایر هزینه‌ها شود
با وجود پایان نامه فروشی پژوهش‌های صورت گرفته در دانشگاه‌ها نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و این ضعف مسائل آموزشی را نشان می‌دهد، چرا که برای ارتقای یک کشور نیاز به برنامه‌های راهبردی است که باید به پشتوانه تحقیقاتی مثمرثمر واقع شود، در حالی که بدون توجه به این مساله بودجه در حوزه‌های دیگر هزینه می‌شود. «اعتبارات حوزه‌ پژوهش باید در این عرصه استفاده شده و صرف سایر هزینه‌ها نشود.» این اظهارنظر آبان امسال توسط معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انجام شد. به گفته وحید احمدی اعتبار کلی برای پژوهش کل کشور، حدود هفت هزار میلیارد تومان است و سهم وزارت علوم در تولید علم کشور بالای 57 درصد بوده و همچنین سهم آن در اعتبارات پژهشی نیز شامل 23 درصد است، ولی بخش زیاد آن صرف هزینه‌ها شده و بخش پژوهشی را با مشکل مواجه‌ می‌کند. او در مورد مقالات دانشگاهی عنوان کرد: با توجه به افزایش بیش از حد دانشگاه‌ها شاهد دریافت بیش از حد مقالات بوده‌ ایم و لازم به ذکر است که مقالات نباید صرفا جنبه‌ تولیدی داشته باشند، ما این مرحله را پشت سر گذاشته ‌ایم و مقالات ما باید ضریب تاثیر بالا در سطح بین‌المللی داشته باشند. او با اشاره به فروش غیرقانونی پایان ‌نامه‌ها بیان کرد: باید با این تخلف به دو صورت داخلی و خارجی برخورد کرد، به این صورت که نظارت داخلی باید توسط استاد و کمیته‌ و هیات‌های انتظامی انجام شود و خلأهای قانونی در نظارت خارجی نیز باید رفع شود.
ازدیاد تعداد مقالات، هنر نیست
انجام پژوهش و تحقیقات در کشور ما آن‌چنان که باید و شاید بر پایه اصول علمی نیست، چرا که بیشتر کارهای تحقیقاتی بدون توجه به تامین زیرساخت‌ها انجام می‌شود، در حالی که ضعف‌های بسیاری در شکل گیری پژوهش‌ها وجود دارد که منجر به کناره گیری دانشجویان از انجام آن می‌شود. آبان امسال معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، نیاز استاد به داشتن مقاله برای ارتقای جایگاه، عدم امکانات کافی آزمایشگاهی به علت کمبود بودجه، تحریم و ضعف دانشجویان در ارائه کارهای پژوهشی را از جمله مهم‌ترین علل بروز پدیده‌ فروش پایان‌نامه و مقاله عنوان کرد. مهدی احسانیان اظهار کرد: برای ارتقای جایگاه اساتید روشی مصنوعی ایجاد کردیم و از سوی دیگر، به دانشجویان ارشد اعلام شد که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور باید مقاله ارائه دهند، در حالی که این موضوع کاملا اشتباه بود. او ادامه داد: همچنین دانشجویان پایه ضعیفی دارند و فقط آموزشی تربیت می‌شوند و فاقد بار پژوهشی هستند، به گونه ای که شاید دارای نمرات ممتازی باشند، اما جرات انجام کار پژوهشی را ندارند. این در حالی است که در کشورهای پیشرفته از همان ابتدا فرد را پژوهشی تربیت می‌کنند.
احسانیان با تاکید بر اینکه ازدیاد تعداد مقالات هنر نیست بلکه باید کیفی‌ سازی در دستور کار قرار گیرد، بیان کرد: در کشور ما پژوهش به عنوان یک کالای لوکس مطرح است، در حالی که پژوهش کالایی ضروری بوده که رسالت آن حل مشکلات صنعت، ‌جامعه و ارائه نوآوری است. خرداد امسال قائم مقام وزیر علوم خاطرنشان کرد: صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها نباید بهانه ای برای کاهش کیفیت آموزش شود. محمد سعید تسلیمی با بیان اینکه دانشگاه‌ها نباید به بهانه اینکه ظرفیت خالی دارند، کیفیت پذیرش دانشجو و آموزش را پایین بیاورند، اظهار کرد: امروز جمهورى اسلامى این فرصت را پیدا کرده است که بر روى طرح‌هاى بلندمدت براى رفع کمبودها و نقیصه‌ها و تخریب‌هاى دوران‌هاى گذشته برنامه‌ ریزى کند. او با تاکید بر این مطلب که دانشگاه کارخانه آدم سازی است، ادامه داد: وقتی می‌خواهیم کارخانه آدم سازی داشته باشیم باید دانست که هرکارخانه ای با برنامه ریزی و انسجام جلو می‌رود ولی امروزه در دانشگاه‌ها این برنامه ریزی و انسجام را نمی‌بینیم. به گزارش مهر، قائم مقام وزیر علوم تصریح کرد: وقتی قرار است دانشگاه کارخانه آدم سازی باشد باید ابتدا اساتید، مدیران و دست اندرکاران آن اصلاح شوند. با وجود این، بحث پایان نامه فروشی و عدم کیفیت پژوهش‌های دانشگاهی به عوامل بسیاری بستگی دارد که باید برای حل آن چاره اندیشی کرد وگرنه تنها با زیر سوال بردن دانشجویان راهی به جایی نخواهیم برد.

۹۵/۱۰/۱۹
۱۰:۰۷