نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 109860
 • تمام سکه (طرح جدید) 1087000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1084000
 • نیم سکه 552000
 • ربع سکه 290000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3604
 • یورو 3993
 • پوند 4455
 • صد ین 3520
 • درهم امارات 986
 • لیر ترکیه 1187
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 31640
 • 0
  یورو 34714
 • 0
  پوند 38572
 • 0
  فرانک 31949
 • 0
  صد ین 30369
 • 0
  درهم امارات 8615

ایفای تعهد بیمه سامان در حوزه مسئولیت اجتماعی

اندوخته بیمه های عمر و تشکیل سرمایه 9 نفراز نوجوانان تحت سرپرستی کانون خیریه کار آفرینان مهر توسط شرکت بیمه سامان پرداخت شد.
به گزارش روابط عمومی بیمه سامان، صدور این بیمه نامه ها که از تیرماه 1385 توسط بیمه سامان با مشارکت بانک سامان و کانون خیریه کارآفرینان مهر برای 74 نفر از کودکان بی سرپرست تحت پوشش این کانون صادر شده بود با سررسید شدن مدت بیمه نامه 10 ساله، اندوخته 9 نفر از فرزندانی که تحت پوشش بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان قرارداشتند به ایشان پرداخت شد. لازم به ذکر است تعداد دیگری از فرزندان تحت پوشش خیریه جایگزین آنها شده و از مزایای بیمه عمر و تشکیل سرمایه سامان بهره مند میشوند.
براساس این گزارش، در راستای مسئولیت اجتماعی و حمایت ازکودکان بی سرپرست، بیمه سامان حق بیمه عمر و اندوخته ساز فرزندان تحت پوشش خیریه کارآفرینان مهر را پرداخت مینماید تا این کودکان با رسیدن به سن 18 سالگی پس از ترخیص از کانون اندوخته ای برای ادامه تحصیل و ورود به اجتماع در اختیار داشته باشند. طبق گزارش کانون، فوق برخی از فرزندان تحت پوشش خیریه با اندوخته خود توانسته اند سرمایه ای جهت کسب و کار خود تامین کند.
با اشاره به اثرات شایان این طرح بیمه ای در جهت ایجاد پشتوانه مالی و افزایش امید به آینده برای کودکان بی سرپرست ، بیمه های عمر و تشکیل سرمایه سامان ابزاری مناسب برای هموطنان خیر و موسسات خیریه جهت کمک به کودکان بی سرپرست و ایجاد امید به آینده در آنان میباشد

منابع دیگر:
 • شروع
۹۵/۰۷/۲۴
۱۵:۴۷

اسامی نقدشونده ترین سهام فرابورسی منتشر شد

اداره نظارت بر ناشران فرابورسی فهرست نقدشونده ترین سهام فرابورس را منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ اداره نظارت بر ناشران فرابورسی در راستای ابلاغیه ضوابط نحوه محاسبه سهام آزاد شناور ناشران پذیرفته شده در بورس ها و بازار خارج از بورس مصوب شورای عالی بورس، آخرین وضعیت سهام شناور شرکت های پذیرفته شده در فرابورس را تا پایان شهریور ماه اعلام کرد.
بر اساس این گزارش سهامداران مدیریتی و غیر مدیریتی به شرح ذیل محاسبه و سهام شناور منظور شده است.
الف) اشخاص حقیقی که به واسطه سهامداری خود ، اشخاص حقوقی تحت کنترل یا اشخاص حقوقی با کنترل کننده مشترک مجموعا مساوی یا بیشتر از 5 درصد از سهام ناشر را داشته باشد.
ب) اشخاص حقوقی که به واسطه سهامداری خود ،اقوام نسبی از طبقه اول و دوم و یا اشخاص حقوقی تحت کنترل خود، مجموعا مساوری یا بیش تر از 5 درصد سهام ناشر را داشته باشند.
سهامداران غیر مدیریتی : به آندسته از سهامداران ناشر که جزء سهامداران مدیریتی نباشند، اطلاق می گردد.
گفتنی است سهام شناور اعلام شده با احتساب ضریب شناوری (عبارت است از حاصل تقسیم تعداد روزهایی از دوره مالی ناشر که طی آن معاملات سهم در بازار عادی بیش از یک دو هزارم تعداد سهام ناشر است بر نصف روزهای معاملاتی آن دوره و حداکثر معادل یک است) ارائه شده است.
همچنین شروع دوره مالی برای تمام شرکت ها به، جز عرضه شده طی دوره که متناسب با روز عرضه تا آخر دوره محاسبه شده است، از تاریح اول مهر 94 تا 31 شهریور 95 در نظر گرفته شده است.
بدین ترتیب اعلام شده است سیمان سبزوار با شناوری 93 درصدی ،نقدشونده ترین سهام فرابورسی است. پس از آن صنایع فولاد آلیاژی یزد با شناوری77.68 درصد ،دومین نمادی است که نقدشوندگی قابل قبولی دارد.
سومین نماد نقدشونده فرابورس نیز متعلق به سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان است که درصد شناوری سهام این شرکت در فرابورس 76.57دصد اعلام شده است.
سرمایه گذاری توسعه و عمران استان کرمان نیز با سهام شناور 75 درصدی چهارمین نماد نقدشونده بازار فرابورس است.
شرکت مواد ویژه لیا با 65.58درصد سهام شناور پنجمین نماد نقد شونده حاضر درفرابورس است.
صنعتی معدنی شمال شرق شاهرود با سهام شناور 63.65 درصد، بانک دی با شناوری سهام 60.21 درصد ، بانک حکمت ایرانیان با سهام شناور 52.04 درصد، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران با سهام شناور 49 درصدی و تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد با سهام شناوئر 47.28 درصد ، 10 سهم نقد شونده فرابورس هستند.
به گزارش سنا، نمادهای بیمه سامان با سهام شناور 42028 درصدی ، بیمه اتکایی ایرانیان با سهام شناور 38.32 درصد، بانک گردشگری با شناوری 34.39 درصد، فرآورده های غذایی و قند چهار محال با سهام شناور 30.18 درصد، بیمه پاسارگاد با سهام شناور 29.67 درصد، اعتباری کوثر مرکزی با سهام شناور 28.63 درصد، خدمات فنی و مهندسی روان فن آور با سهام شناور 28.32 درصد، سرمایه گذاری مسکن تهران با سهام شناور 28.24درصد و آتیه داده پرداز با سهام شناور23.83 درصد نیز در رده 11 تا بیستم برترین نمادهای نقدشونده بازار فرابورس قرار گرفته اند.

منابع دیگر:
 • اکو ویژن
 • پولی مالی
 • عصر مالی
 • ایستانیوز
 • ملت بازار
 • دانشجو
 • ایران جیب
 • عصر بازار
 • خبرآنلاین
 • دنیای اقتصاد
 • آفتاب
۹۵/۰۷/۲۴
۱۸:۱۸

قائم مقام بیمه مرکزی اعلام کرد: بیمه همگانی حوادث در انتظار آیین نامه اجرایی

اخبار پولی مالی- برای تعیین حق بیمه حوادث طبیعی ساختمان ها باید ریسک آنها را از ابعاد مختلف ارزیابی کرد.

به گزارش اخبار پولی مالی،پرویز خوشکلام خسروشاهی-قائم مقام بیمه مرکزی درباره صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت: حمایت مالی از مردم در برابر خسارتهای ناشی از حوادث طبیعی و توجه بیشتر به بحث مقاوم سازی ساختمان های مسکونی در کشور از دستاوردهای مهم اجرای قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی خواهد بود.
خسروشاهی درباره تصویب قانون تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی اظهار داشت: قرار داشتن ایران در منطقه زلزله خیز و نیز گسترش وقوع سیل به دلیل تغییرات اقلیمی، کشور را در معرض خطرات و خسارت های سنگین ناشی از آن قرار داده است.
وی افزود: از آنجا که وقوع این حوادث طبیعی تبعات اقتصادی و اجتماعی سنگینی برای کشور به دنبال دارد و روند عادی فعالیتهای اقتصادی و زندگی مردم را دچار تلاطم و بی ثباتی می کند و از سوی دیگر جبران این خسارتها به منابع مالی عظیمی نیازمند است، صندوق بیمه حوادث طبیعی می تواند بخشی از این مشکلات را از طریق جمع آوری، انباشت و سرمایه گذاری کمک های مالی دولت و حق بیمه های مردم برطرف کند.
قائم مقام بیمه مرکزی یادآور شد: موضوع بیمه همگانی حوادث طبیعی از بیش از 10 سال پیش و با توجه به تجربه های مختلف سایر کشورها مطرح شد تا بتوان از این طریق بخشی از خسارت های مالی وارده به ساختمان های مسکونی را در هنگام وقوع حوادث طبیعی پوشش داد.
خسروشاهی با برشمردن دستاوردهای آتی اجرای این قانون در کشور، افزود: انتظار می رود در کنار پشتیبانی از مردم در برابر خسارت های ناشی از بلایای طبیعی، با اجرای این قانون، مقاوم سازی ساختمان ها نیز با جدیت بیشتری از سوی سازندگان پیگیری شود زیرا صندوق و شرکت های بیمه برای تعیین حق بیمه حوادث طبیعی ساختمان ها باید ریسک آنها را از ابعاد مختلف جغرافیایی، ایمنی و ...، ارزیابی و متناسب با آن حق بیمه دریافت کنند.
وی افزود: با نظارت جدی تر بیمه ها بر مقاوم سازی ساختمان های مسکونی، به طور طبیعی خسارت های جانی و مالی ناشی از حوادث طبیعی نیز کاهش خواهد یافت.
قائم مقام رئیس کل بیمه مرکزی با یادآوری اینکه در 10 سال نخست اجرای این قانون دولت بخش مهمی از حق بیمه حوادث طبیعی را به صورت کمک پرداخت می کند، گفت: امروز 10 درصد از واحدهای مسکونی کشور پوشش بیمه در قالب بیمه حوادث آتش سوزی دارند و انتظار می رود با اجرایی شدن پوشش بیمه برای واحدهای مسکونی، این رشته بیمه ای گسترش و توسعه قابل توجهی یابد و درجه ایمنی و رفاه مردم ارتقا معنی داری پیدا کند.
این کارشناس صنعت بیمه با بیان اینکه حق بیمه پرداختی مردم در این قانون در سال اول، ماهانه 10 هزار ریال برای شهرهای بزرگ، 7500 ریال برای شهرهای کوچک و 5000 ریال برای خانه های روستایی تعیین شده است، افزود: اجباری شدن این نوع بیمه با توجه به پیامدهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از وقوع بلایای طبیعی قابل دفاع است. ضمن آنکه با توجه به شدت و تواتر خسارت های ناشی از بلایای طبیعی، انباشت منابع مالی برای مواقع بروز حوادث طبیعی اجتناب ناپذیر است.
خسروشاهی تاکید کرد: در اغلب کشورها ریسک هایی که برای جامعه تبعات اقتصادی و اجتماعی عمومی دارد، اجباری می شود که از جمله می توان به رشته بیمه شخص ثالث اشاره کرد که در ایران نیز چون بسیاری از کشورها اجباری است.
به گفته وی، به همین دلایل در کشورهایی چون ترکیه نیز بیمه حوادث طبیعی اجباری است.
قائم مقام بیمه مرکزی درباره سهم دولت از حق بیمه پرداختی به صندوق گفت: دولت برای 10 سال اول فعالیت این صندوق با تأمین مالی بخش بزرگی از منابع بیمه منازل مسکونی در برابر حوادث طبیعی در واقع اقدام به انجام نوعی پس انداز برای مردم خواهد کرد. منابع این صندوق فقط در جبران خسارت های ناشی از حوادث طبیعی صرف خواهد شد و مازاد منابع، هر سال به سال بعد منتقل و بصورت اندوخته نگهداری می شود.
خسروشاهی با یادآوری اینکه در قانون صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی پوشش های بیمه ای، به دو صورت پایه و تکمیلی دیده شده است، اظهار داشت: در بخش پایه، مردم حداقل پوشش های تعیین شده از سوی صندوق متناسب با حق بیمه پرداختی را دریافت خواهند کرد و برای دریافت پوشش های بیشتر می توانند بیمه های تکمیلی را که اختیاری است، از شرکت های بیمه خریداری کنند.
وی درباره اینکه آیا ممکن است شرکت های بیمه در بخش پوشش های تکمیلی به رقابت های غیراصولی و نرخ شکنی با هدف جذب مشتری بیشتر روی بیاورند، گفت: صنعت بیمه امروز با مشکلات و چالش هایی مواجه است که نرخ شکنی یکی از این موارد به شمار می رود.
خسروشاهی ادامه داد: بیمه مرکزی در این مورد نیز چون سایر رشته های بیمه ای با ابزارها نظارتی و قانونی خود از طریق کنترل رعایت موازین فنی در تعیین حق بیمه ها، کنترل توانگری و ذخیره گیری ها و اعمال مقررات احتیاطی بر عملکرد شرکت ها نظارت خواهد کرد.
وی درباره زمان اجرای این قانون نیز گفت: این قانون نیازمند تصویب آیین نامه اجرایی است که باید تا 6 ماه پس از ابلاغ تدوین و در هیات دولت به تصویب برسد تا اجرای آن آغاز شود./ایرنا

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۱۲

تاسیس نخستین بیمه تخصصی زندگی کلید خورد

عصر اعتبار- نخستین شرکت بیمه تخصصی زندگی در ایران با تایید صلاحیت اعضای هیات مدیره بیمه خاورمیانه از سوی بیمه مرکزی تاسیس شد.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا، سیاست تخصصی شدن رشته بیمه عمر، با هدف جلوگیری از هزینه کرد درآمد ناشی از حق بیمه های عمر در رشته های دیگر و افزایش ضریب نفوذ بیمه در میان مردم از سوی بیمه مرکزی ایران پیگیری می شود.
به گفته عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران، این نهاد حاکمیتی بر تفکیک بیمه عمر و زندگی از غیر زندگی (Life & Nonlife) تاکید دارد و از این پس دیگر مجوز تاسیس شرکت های بیمه برای ارایه بیمه های مختلف داده نمی شود بلکه باید بیمه عمر به طور تخصصی پیگیری شود.
با این رویکرد و با تایید صلاحیت هیات مدیره بیمه خاورمیانه، گام عملی برای تخصصی برای تحقق این سیاست در صنعت بیمه برداشت شد؛ بیمه زندگی خاورمیانه از شرکت های زیرمجموعه بانک خاورمیانه به شمار می رود که درخواست تاسیس آن چهار سال پیش (شهریور 91) به تایید شورای عالی بیمه رسید و پذیره نویسی آن اسفند ماه پارسال از طریق بازار سوم فرابورس انجام شد.
این شرکت با سرمایه اولیه 1200 میلیارد ریال قصد دارد به صورت اختصاصی به ارایه همه خدمات بیمه ای در بخش بیمه زندگی بپردازد.
براساس اعلام روز دوشنبه بیمه مرکزی، همتی در احکامی جداگانه ای صلاحیت حسین سلیمی، خسرو اسمعیل زاده، محمد ابراهیم امین، سید احمد احمدی هاشمی، عبد الله فاتح، هومن قویمی و پرویز عقیلی کرمانی را که از سوی سهامداران این شرکت برای عضویت در هیات مدیره معرفی شده بودند، برای دو سال تایید کرده است.
در این احکام «مدیریت بر اساس مقررات و ضوابط بیمه ای و اصول بنگاهداری»، «مشتری مداری و تامین منافع قانونی ذی نفعان»، «تلاش جدی در ارایه محصولات جدید، خدمات نوین و جذاب بیمه های زندگی» و «تعمیم بیمه های زندگی و توسعه آن برای همه اقشار و آحاد جامعه» مورد تاکید قرار گرفته است.
همچنین «رعایت اصول حاکمیت شرکتی و مدیریت مسئولانه و پاسخگو» و «قانون مداری و توجه به اصل حاکمیت قانون» از دیگر اهدافی است که از هیات مدیره بیمه زندگی خاورمیانه خواسته شده به آن توجه داشته باشند.
** تایید صلاحیت مدیرعامل بیمه ملت
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین در نامه دیگری صلاحیت «علیرضا ابراهیم پور» را برای مدیرعاملی بیمه ملت تایید کرد.
همتی در این نامه تاکید کرده، این شرکت بیمه با اتخاذ تدابیر لازم برای وصول مطالبات شرکت بیمه و کاهش نسبت مطالبات به حق بیمه، مواردی چون توسعه شعب و شبکه فروش در استان ها، افزایش پذیرش ریسک با توجه به توانگری مالی شرکت، تکمیل مدیران کلیدی و عملیاتی شرکت و انطباق فعالیت های سرمایه گذاری با آیین نامه ها و مقررات ذیربط توجه کنند.
بیمه عمر یکی از انواع بیمه نامه هاست که با رویکرد سرمایه گذاری و تضمین آینده فرد بیمه شده و افراد تحت تکفل او صادر می شود و در طول قرارداد، فرد وجوهی را به شرکت بیمه می پردازد.
در این قرارداد، خریدار بیمه، شخص و یا اشخاصی را به دلخواه خود به عنوان ذینفع بیمه انتخاب می کند؛ در واقع ذی نفع کسی است که بعد از خریدار بیمه از بیمه نامه عمر سود می برد و خریدار بیمه حتی می تواند سهم هر یک ذینفع ها را نیز به سلیقه خود تعیین کند.
هر چند بیمه های عمر سهم چندانی از صنعت بیمه کشور ندارد (حدود 12 درصد) اما موکول شدن انجام تعهدات بیمه گر به سال های آینده، آن را به منبعی برای شرکت های بیمه تبدیل کرده است تا با دریافت حق بیمه در سال هایی متوالی (حداقل 10 سال) بخشی از هزینه های خود را از این طریق پوشش دهند.
آنگونه که مسئولان بیمه مرکزی گفته اند، شرکت های بیمه هر زمان در پرداخت خسارت در رشته های دیگر کم می آورند، از ذخایر بیمه عمر استفاده می کنند که در آینده می تواند برای شرکت های بیمه در انجام تعهداتی که به مردم می دهند، مشکل ساز شود.
از این رو بیمه مرکزی برای جلوگیری از ریسک های ناشی از بیمه زندگی بر شرکت های بیمه، تفکیک منابع و مصارف بیمه عمر و زندگی از غیرزندگی را در دستور کار خود قرار داده است تا مشخص شود ذخایر بیمه عمر چگونه نگهداری می شود.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۱۰

هدف اصلی ما قهرمانی در جهان است/ از قهرمانان کشتی حمایت می‌کنیم

محرابی می‌گوید: خوشحالیم که توانسته‌ایم همواره تیمی ثابت در لیگ کشتی باشیم و از قهرمانان کشتی ایران چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ معنوی حمایت کنیم و آنها را از شرایط سنتی لیگ کشتی خارج کنیم.

کیومرث محرابی، سرپرست تیم‌های کشتی بیمه رازی در مورد آمادگی تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی برای شرکت در رقابت‌های لیگ کشتی که از اواخر هفته جاری آغاز خواهد شد، به خبرنگار ورزشی ایلنا می‌گوید: تعدادی از کشتی‌گیران که در خدمت تیم ملی بودند و خود را برای رقابت‌های برون مرزی آماده می‌کردند از امروز (شنبه) در اردوهایی که به صورت مقطعی برگزار خواهد شد شرکت می‌کنند تا به شرایط مسابقه بازگردند.
او در خصوص جذب کشتی‌گیران خارجی ادامه می‌دهد: ما در تیم آزاد به دلیل تعدد حضور قهرمانان نیازی به جذب کشتی‌گیر خارجی نداریم ولی در رشته فرنگی دو کشتی‌گیر با کیفیت ارمنستانی جذب کردیم تا در رقابت با تیم‌های داخلی و خارجی با قدرت ظاهر شویم. آرسن جلفلکیان در وزن 75- کیلوگرم و ماکسیم مانوکیان در وزن 80- کیلوگرم دو کشتی‌گیری هستند که برای بیمه رازی به روی تشک خواهند رفت.
سرپرست تیم‌های کشتی بیمه رازی به حمایت از قهرمانان اشاره و خاطرنشان می‌کند:  خوشحالیم که توانسته‌ایم همواره تیمی ثابت در لیگ کشتی باشیم و از قهرمانان کشتی ایران چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاظ معنوی حمایت کنیم و آنها را از شرایط سنتی لیگ کشتی خارج کنیم. تیم بیمه رازی کاملا مدرن اداره می‌شود و تمام امکانات خود را در اختیار کشتی‌گیران قرار می‌دهد و با همه آنها حرفه‌ای برخورد می‌کنیم.
محرابی به رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان اشاره می‌کند و می‌گوید: هدف‌ اصلی ما قهرمانی در رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان است. رقابت‌های باشگاه‌های جهان که در خارج از کشور برگزار خواهد شد از حساسیت بالایی برخوردار است و باید در آنجا با حضور کشتی‌گیران ایرانی به فکر حفظ اقتدار کشتی ایران باشیم. ما می‌توانیم در دو وزن از کشتی‌گیران خارجی استفاده کنیم که سعی می‌کنیم با جذب قهرمانان المپیک راه قهرمانی را هموارتر کنیم.
 
 

۹۵/۰۷/۲۴
۱۱:۵۳

جام کوثر در خانه تکواندو پیگیری می شود

لیگ برتر تکواندو جوانان و بزرگسالان در بخش بانوان به نام جام کوثر فردا به میزبانی خانه تکواندو برگزار می شود .

به گزارش خبرنگار رزمی و کشتی گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان؛ هفته چهارم و پنجم رقابت های لیگ برتر تکواندو جوانان و بزرگسالان در بخش بانوان ، به نام جام کوثر صبح فردا یکشنبه 25 مهرماه در خانه تکواندو پایتخت برگزار می شود.  
 
این رقابت ها با شرکت 12 تیم و 226 بازیکن و 34 نفر از اعضای کادر فنی و در مجموع 260 نفر برگزار می شود .  
 
تا پایان هفته سوم تیم لوازم ورزشی کوروش از البرز با 9 امتیاز در صدر قرار گرفته بود و تیم های هیات تکواندو گیلان با 9 امتیاز ، لوازم خانگی کن با 9 امتیاز  و بیمه رازی با 7 امتیاز، به ترتیب در رده های دوم تا چهارم قرار گرفتند .  
 
در این رقابت ها تیم های خراسان رضوی ، همیاران ورزش لرستان از شهرستان درود ، هیات تکواندو شمال شرق ، اداره ورزش و جوانان هشتگرد ، هیات تکواندو البرز ، آینده سازان لوازم خانگی کن ، نانو حیات و هیات تکواندو البرز 1 نیز حضور دارند . 

۹۵/۰۷/۲۴
۲۱:۴۳

پیوستن 2 فرنگی‌کار نامدار ارمنی به تیم بیمه رازی

خبرگزاری میزان- تیم بیمه رازی با 2 فرنگی‌کار نامدار ارمنی برای حضور در لیگ کشتی فرنگی به توافق رسید.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان، تیم کشتی فرنگی بیمه رازی با 2 فرنگی‌کار ارمنی به توافق رسید.
آرسن جلفلکیان در وزن 75 کیلوگرم و ماکسیم مانوکیان در وزن 80 کیلوگرم کشتی‌گیرانی هستند که پس از توافق با مسئولان تیم کشتی فرنگی بیمه رازی امروز راهی تهران خواهند شد تا خود را آماده حضور در مسابقات لیگ کشتی فرنگی کنند.
انتهای پیام/

منابع دیگر:
 • هدانا
۹۵/۰۷/۲۴
۱۲:۲۲

همچنان بیمه شخص ثالث پول بازار بیمه را می بلعد + جدول

بانكداري ايراني -در 5 ماهه ابتدای سال 95 باز هم بیمه شخص ثالث با در اختیار داشتن بیش از 41 از بیمه نامه های صادره صدرنشین رشته های دیگر بوده و همچنان نقدینگی صنعت بیمه را می بلعد .

بانكداري ايراني -در 5 ماهه ابتدای سال 95 باز هم بیمه شخص ثالث با در اختیار داشتن بیش از 41 از بیمه نامه های صادره صدرنشین  رشته های دیگر بوده و همچنان نقدینگی  صنعت بیمه را می بلعد . 
به گزارش بانکداری ایرانی ، در عملکرد  5 ماهه  همچنان بیشترین سهم بازار متعلق به بیمه ایران است که این سهمیه  نسبت به گزارش 4 ماهه که 33.17 درصد بود هیچ تغییر نداشته است است اما  حق بیمه تولیدی این شرکت نسب به دوره قبل 2.13  درصد رشد داشته و به  از رقم 25 هزار میلیارد ریال به 32هزارو 754 میلیارد ریال رسید بعد از آن نیز بیمه آسیا با سهم 11.25 درصدی بازار قرار دارد که توانست در 5 ماه  ابتدای سال 11هزار 103 میلیارد ریال  حق بیه تولید کند. که نسبت به دوره قبل رشد 21.33 درصدی را تجربه کرد. 
حال آنکه ۱۰ شركت‌ بيمه ايران، آسيا، دانا، پارسيان، البرز، كوثر، رازي، پاسارگاد، معلم و كارآفرين (هر يك داراي سهم بالاتر از ۳ درصد) درمجموع ۸۵.۷ درصد از حق بيمه توليدي بازار را به خود اختصاص داده‌اند و ۱۴.۳ درصد مابقي ، توسط ۱۵ شركت بيمه ديگر ازجمله شركت بيمه « تجارت نو » كه پروانه فعاليت خود را از بيمه مركزي در مورخ ۱۳۹۵.۲.۶ اخذ نموده،توليد شده است.
در واقع  حجم حق بيمه‌هاي توليدي بازار بيمه با ۲۰.۳ درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود ۹۸.۷ هزارميليارد ريال رسيد. حق بیمه تولیدی نسبت به دوره 4 ماهه 22هزار رشد داشته و از رقم 76هزار و 105 میلیارد ریال به رقم 98هزار و 743 میلیارد ریال رسد که رشدی معادل 20.28 درصد را تجربه کرد. 
بنا بر اعلام اداره تحليلهاي آماري تعداد بيمه‌نامه‌هاي صادره در اين مدت نيز با حدود ۱۲.۳ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۰.۶  ميليون فقره بود كه ۴۱.۵ درصد حق‌بيمه‌هاي توليدي به رشته بيمه شخص‌ثالث و مازاد اختصاص داشت. ۲۰.۴ درصد از حق بيمه هاي توليدي مرتبط با بيمه درمان بوده و  سهم بيمه زندگي به ميزان ۱۳.۴ درصد از پورتفوي حق بيمه توليدي بازار رسيد.
همچنين شركت‌هاي بيمه در اين مدت حدود ۶۰  هزارميليارد ريال خسارت به بيمه‌گذاران پرداخت نمودند اين رقم در مقايسه با پنج ماهه منتهي به مرداد ۱۳۹۴، ۳۱.۲ درصد رشد نشان مي‌دهد كه۵۵.۱درصد از خسارتهاي بازار بيمه توسط بخش غيردولتي جبران شد .
بنا بر اين گزارش،شركت هاي بيمه در حدود ۱۲ ميليون مورد خسارت به بيمه‌گذاران پرداخت كرده اندكه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل۲۹.۱ درصد رشد داشته است ،۳۸.۷ درصد از اين خسارت ها به بيمه شخص ثالث و مازاد ، حدود ۳۵.۸  درصد به رشته بيمه درمان و ۷.۵ درصد نيزبه بيمه زندگي اختصاص يافته است.
بر اساس اين آمار نسبت خسارت صنعت بيمه در اين مدت معادل۶۰.۷درصد بودكه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ۵.۱ واحد افزايش نشان مي دهد و  نسبت خسارت ۸ شركت بيمه ميهن، حافظ، ايران، ملت، نوين، سينا، دانا و البرز (به ترتيب با ۱۶۸.۵، ۹۳، ۸۲.۲، ۷۴.۲، ۷۴.۱، ۷۲.۲، ۶۷.۵ و ۶۷.۲ درصد) بالاتر از اين ميزان در بازار بيمه بوده است.  پس از شركتهاي بيمه بالا، نسبت خسارت شركت بيمه سرمد (با ۵۸.۱ درصد) از نسبت خسارت ساير شركتهاي بيمه بالاتر بوده اما پايين تر از سطح بازار بيمه قرار دارد و دو رشته‌ بيمه درمان و بدنه اتومبيل (با ۱۰۶.۸ و ۷۰.۹ درصد) نسبت خسارتي بالاتر از بازار بيمه داشتند.
در ادامه پس از رشته هاي نامبرده دو رشته بيمه اي حوادث راننده و شخص ثالث و مازاد (با ۶۰.۵ و ۵۶.۶ درصد) نسبت خسارتي بالاتر از ساير رشته ها داشته اما از نسبت خسارت بازار بيمه پائين تر است.
گفتني است نسبت خسارت عبارتست از حاصل تقسيم خسارت پرداختي به حق بيمه توليدي بر حسب درصد است و در محاسبه آن مبالغ خسارتهاي معوق، ذخاير حق‌بيمه، كارمزد شبكه فروش و هزينه هاي اداري- عمومي دخالت داده نمي شود. بررسي آمار عملكرد شركتها و رشته هاي بيمه از حيث "نسبت خسارت" در اين مدت نمي تواند ارزيابي مطلوبي از عملكرد آنها در دسترس قرار داده و فعاليت واقعي شان را نشان بدهد، چرا كه با گذشت تنها پنج ماه از سال، دريافت كامل حق بيمه هاي مربوط به برخي از بيمه نامه هاي صادره در اين مدت انجام نگرفته و به مرور طي سال وصول خواهند شد.

۹۵/۰۷/۲۵
۱۰:۱۳

خدادادی در مراسم معارفه رییس جدید شعبه سمنان اعلام کرد: تاکید بیمه دانا بر وصول به موقع مطالبات معوق

اخبار پولی مالی- بیمه دانا ضرورت رسیدن به ترکیب بهینه پرتفوی، کنترل ضریب خسارت و وصول به موقع مطالبات معوق تاکید کرد.

به گزارش اخبار پولی مالی،در مراسم معارفه رییس جدید شعبه سمنان بیمه دانا، بر ضرورت رسیدن به ترکیب بهینه پرتفوی، کنترل ضریب خسارت و وصول به موقع مطالبات معوق تاکید شد .
در این مراسم که با حضور مدیران ارشد ستاد و صف برگزار شد، محمود خدادادی معاون امور استان ها و توسعه شبکه فروش طی سخنانی با اشاره به ضرورت نیاز شعبه سمنان به لحاظ مالی و پشتیبانی، به تشریح فرصت های بازاریابی پرداخت و افزود: یکی از نیازها و ضرورت های مهم این شعبه، ارائه خدمات مناسب بیمه ای به مردم، اهمیت شبکه فروش، پیشبرد امور با برنامه ریزی مناسب، تجزیه و تحلیل عملکرد، تجمیع امور بیمه ای بیمه گزاران، کنترل ضریب خسارت و وصول به موقع مطالبات معوق است .
در این مراسم ضمن قدردانی از خدمات نصیری پور رییس سابق شعبه، محمود شاهینی به عنوان سرپرست جدید شعبه سمنان به حاضرین معرفی شد .

منابع دیگر:
 • بانک مردم
۹۵/۰۷/۲۴
۱۴:۱۳

پرداخت 6 هزار ميليارد تومان خسارت در ۵ ماه ضرورت بازنگري در وضعيت برخي رشته ها و بيمه هاي اتكايي، نسبت خسارت بالا در 8 شرکت بيمه اي

رشته بيمه درمان با 106.8 نسبت خسارتي بالاتر از بازار بيمه با 60.7 درصد داشته واين موضوع نشان مي دهد كه وضعيت بيمه درمان همچنان وخيم است و بايد فكري براي رشد درآمد بيمه نامه ها انجام شود و يا تعرفه پزشكان، جراحان، بيمارستان ها و مراكز درماني متعادل شود

خبراقتصادي - احسان شمشيري : شركت‌هاي بيمه در ۵ ماهه اول سال95 با جذب 9874 ميليارد تومان حق بيمه با رشد 20.3 درصدي، معادل 6 هزار ميليارد تومان خسارت به بيمه‌گذاران پرداخت كردند كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، 31.2 درصد رشد نشان مي‌دهد و ۵۵.۱ درصد از خسارتهای بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شد .
براين اساس نسبت خسارت در اين مدت معادل 60.7 درصد بوده كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 5.1 واحد افزايش نشان داد. اين نسبت خسارت با وجودي كه مربوط به 5 ماه اول سال است اما درصد بالايي از نسبت خسارت به حق بيمه را نشان مي دهد. 
از سوي ديگر، بالا بودن نسبت خسارت در بيمه درمان كه معادل 107 درصد اعلام شده و همچنين خسارت هايي كه اخيرا در بخش نفت و انرژي و پتروشيمي، رخ داده است، ضرورت بازنگري در وضعيت حق بيمه ها، خسارت ها، تعرفه ها، محاسبات خسارت هاي احتمالي، پوشش بيمه اتكايي و... را مطرح ساخته تا ضمن پوشش بهتر خسارت ها و بهبود رفاه شركت ها و هموطنان، امكان تامين خسارت و حمايت هاي اتكايي از شركت هاي بيمه اي فراهم شود. 
 نسبت خسارت ۸ شرکت بیمه میهن، حافظ، ایران، ملت، نوین، سینا، دانا و البرز به ترتیب با ۱۶۸.۵، ۹۳، ۸۲.۲، ۷۴.۲، ۷۴.۱، ۷۲.۲، ۶۷.۵ و ۶۷.۲ درصد بالاتر از این میزان در بازار بیمه بوده و نشان دهنده فشار بالايي است كه به اين شركت هاي بيمه وارد شده است. نسبت خسارت شرکت بیمه سرمد نيز با ۵۸.۱ درصد از نسبت خسارت سایر شرکتهای بیمه بالاتر بوده اما پایین تر از سطح بازار بیمه قرار دارد 
دو رشته بیمه درمان106.8درصد و بدنه اتومبیل 70.9درصد نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند .
پس از رشته های نامبرده دو رشته بیمه ای حوادث راننده و شخص ثالث و مازاد با 60.5 و 56.6 درصد نسبت خسارتی بالاتر از سایر رشته ها داشته اما از نسبت خسارت بازار بیمه پایین تر است
75 درصد خسارت ها در شخص ثالث و درمان
 طي اين مدت شركت‌هاي بيمه تعداد ۱۲ ميليون مورد خسارت به بيمه‌گذاران پرداخت كرده‌اند كه در مقايسه با پنج ماهه نخست سال گذشته 29.1 درصد رشد داشته است. ۳۸.۷ درصد از این خسارت ها به بیمه شخص ثالث و مازاد ، حدود ۳۵.۸  درصد به رشته بیمه درمان و ۷.۵ درصد نیزبه بیمه زندگی اختصاص یافته است
خسارت بيمه درمان 107 درصد
 دو رشته بيمه درمان و بدنه اتومبيل به ترتيب با  106.8 و70.9 درصد، نسبت خسارتي بالاتر از بازار بيمه با 60.7 درصد داشتند. اين موضوع نشان مي دهد كه وضعيت بيمه درمان همچنان وخيم است و بايد فكري براي رشد درآمد بيمه نامه ها انجام شود و يا تعرفه پزشكان، جراحان، بيمارستان ها و مراكز درماني متعادل شود تا امكان گسترش بيمه درمان وجود داشته باشد و باعث محدود شدن تعداد بيمه شده هاي درمان و كاهش خدمات نشود و حداقل مي توان تعرفه و هزينه هاي درمان را مطابق كشورهاي همسايه، كشورهاي اروپايي و آسيايي به گونه اي تنظيم كرد كه خدمات و بيمه شده هاي بيمه درمان گسترش يافته و خدمات مناسبي به هموطنان ارائه شود. 
 پس از اين رشته‌ها، نسبت خسارت دو رشته بيمة حوادث راننده و شخص ثالث- مازاد با 60.5  و 56.6 درصد بالاتر از اين نسبت در ساير رشته‌هاي بيمه بوده اما پايين‌تر از نسبت خسارت بازار بيمه قرار دارد. 
10 شركت با سهم 86 درصدي
 حجم حق بيمه‌هاي توليدي بازار بيمه با 20.3  درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود 9870 ميليارد تومان  رسيد كه سهم بخش غيردولتي از اين مقدار حدود 66.8 درصد بوده و 33.2 درصد ديگر توسط بيمه ايران در نقش تنها شركت بيمه دولتي توليد شده است.
تعداد ۱۰ شركت بيمة ايران، آسيا، دانا، پارسيان، البرز، كوثر، رازي، پاسارگاد، كارآفرين و معلم هر يك داراي سهم بالاتر از ۳ درصد در مجموع 85.7 درصد از حق بيمه توليدي بازار را به خود اختصاص داده‌اند و ۱۴.۳ درصد مابقی ، توسط ۱۵ شرکت بیمه دیگر ازجمله شرکت بیمه « تجارت نو » که پروانه فعالیت خود را از بیمه مرکزی در ارديبهشت 95اخذ نموده،تولید شده است.
همچنين شركت‌هاي بيمه در اين مدت 20.6 ميليون فقره بيمه نامه صادر كرده‌اند كه اين تعداد در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 12.3 درصد رشد داشته است.
62 درصد بيمه نامه ها شخص ثالث و درمان
 41.5 درصد حق بيمه‌هاي توليدي به رشته بيمة شخص ثالث و مازاد، 20.4 درصد به بيمه درمان اختصاص دارد و سهم بيمه زندگي به ميزان 13.4 درصد از پرتفوي حق بيمه توليدي بازار رسيده است.
در ادامه پس از رشته های نامبرده دو رشته بیمه ای حوادث راننده و شخص ثالث و مازاد (با ۶۰.۵ و ۵۶.۶ درصد) نسبت خسارتی بالاتر از سایر رشته ها داشته اما از نسبت خسارت بازار بیمه پائین تر است.
گفتنی است نسبت خسارت عبارتست از حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق بیمه تولیدی بر حسب درصد است و در محاسبه آن مبالغ خسارتهای معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه های اداری- عمومی دخالت داده نمی شود. 
بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث "نسبت خسارت" در این مدت نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد، چرا که با گذشت تنها پنج ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به برخی از بیمه نامه های صادره در این مدت انجام نگرفته و به مرور طی سال وصول خواهند شد
خسارت هاي بالا در چند شركت 
آمارهای پنج ماهه از صنعت بیمه در حالی اعلام می شود که نسبت خسارت بیمه میهن 108درصد بالاتر از متوسط صنعت بیمه قراردارد و این شرکت را می توان پدیده پنج ماهه صنعت بیمه اعلام کرد .
حواشی مدیریتی این شرکت که از سه ماه گذشته شنیده می شود باعث شده است که با کاهش حق بیمه تولیدی حدود 40درصدی سهم بازار این شرکت نیز به0.69درصد برسد حال آنکه این شرکت عمر 7 ساله دارد.
کاهش حق بیمه تولیدی توام با افزایش خسارت پرداختی که با بیش از 58درصد رشد گزارش شده است این شرکت را در گروه وخیم ترین های بازار قرار می دهد . 
بیمه حافظ نیز پس از این شرکت وضعیت نامناسب تری نسبت به متوسط های عملکرد صنعت بیمه دارد.کاهش حق بیمه حدود 14درصدی در کنار افزایش خسارت 290 درصدی و نسبت خسارت 90درصدی نشان دهنده وضعيت اين شركت است.
بیمه ایران سومین شرکتی است که با وجود رشد 11.6درصدی حق بیمه، خسارتهای پرداختی اش33درصد رشد دارد و نسبت خسارتش هم به82.2 درصد رسیده است .
بیمه ملت با کاهش 12.77درصدی حق بیمه تولیدی بالغ بر 6.18درصد نیز در بخش خسارت ها رشد دارد و با نسبت خسارت 74.18درصدی بالاتر از متوسط صنعت در این بخش ایستاده است .
اما  بیمه نوین نیز با نسبت خسارت 74 درصدی که بالاتر از متوسط صنعت قراردارد عملکرد مطلوب تری دارد چراکه توانسته بالغ بر10.5درصد رشد در حق بیمه و 13.31درصد در زمینه کاهش خسارت ها و 20.36درصد كاهش نسبت خسارت داشته باشد.
در این میان هرچند که بیمه آرمان موفق شده است نسبت خسارت را پایین تر از متوسط صنعت نگه دارد اما کاهش 41درصدی حق بیمه تولیدی این شرکت نیز پیامد تغییرات مدیریتی است.
در نهایت باید این نکته نیز اذعان شود که در کنار رشد حق بیمه 20درصدی که به عنوان قابلیت صنعت بیمه محسوب نمی شود خسارت ها 31 درصد با رشد همراه بوده است .
رشد شديد خسارت ها در نفت و انرژي و پتروشيمي 
نکته حائزاهمیت در گزارشات پنج ماهه وضعیت بیمه های آتش سوزی است که به نظر نمی رسد خسارتهای بزرگ اخیر پتروشیمی ها در آن لحاظ شده باشد . در کنار این نکته خسارت های پرداختی به رشته نفت و انرژی است که با 23113درصد رشد همراه است .این در حالی است که خسارت پرداختی این رشته در مقایسه با خسارت های واقع شده رقم با اهمیتی نیست. 
به عبارت ديگر، خسارت هاي نفت و انرژي و پتروشيمي تقريبا 231 برابر شده كه بايد در ماه هاي بعد پرداخت شود.
در آمارهای پنج ماهه همچنان درمان و اتومبیل (ثالث، حوادث راننده و بدنه) حدود نیمی از پرتفوی را در اختیار دارند و رویداد چندانی در سهم بازار رشته ها رخ نداده است
 بررسی آمار عملکرد شرکتها و رشته های بیمه از حیث «نسبت خسارت» در این مدت نمی تواند ارزیابی مطلوبی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی شان را نشان بدهد، چراکه با گذشت تنها پنج ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه های مربوط به برخی از بیمه های صادره در این مدت انجام نگرفته و به مرور طی سال وصول خواهند شد. 

۹۵/۰۷/۲۴
۱۶:۵۰

دبیرکل سندیکای بیمه گران خواستار شد: هم گرایی بیمه گران در دفاع از حقوق صنعت بیمه

دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران معتقد است دولت با افزایش ندادن حق بیمه شخص ثالث متناسب با افزایش قیمت دیه از یک سو و ارائه خدمات درمانی ارزان قیمت در بیمارستان های دولتی، ضربه سنگینی به صنعت بیمه زد.
به گفته او این که نمایندگان مجلس گاهی علیه صنعت بیمه اظهار نظر می کنند و یا در جلسات دولت تصمیم هایی خلاف مصالح صنعت بیمه اتخاذ می شود، می تواند ناشی از شناخت کم از صنعت بیمه باشد.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، متن کامل گفت و گوی علی اکبر اولیا با فصلنامه «تاوان» را در ادامه بخوانید.
من در جریان بررسی برنامه پنجم توسعه، عضو کمیسیون تلفیق بودم و همان جا وارد موضوع بیمه شدم. مشخصا یکی از دغدغه های من، سلامت مواد غذایی بود که در این باره چند بار از وزرای وقت سوال کردم. آمار نشان می داد مصرف موادغذایی بیرون از خانه افزایش پیدا کرده و دولت هم ابزار نظارت کافی برای کنترل این موضوع ندارد. برداشت من این بود که دولت با سازوکارهای معمول از پس این کار بر نمی آید. در این زمینه فعالیت هایی داشتم و به این نتیجه رسیدم برای حل این مشکل می توان از ساز و کار بیمه ای استفاده کرد.
پس از آن به موضوع حوادث رانندگی پرداختم و طرح کاهش 10 درصدی تلفات حوادث رانندگی و ویژه سامانه حوادث جاده ای را پیشنهاد دادم که در برنامه تصویب شد.به هر حال با توجه به تجارب مدیریتی که داشتم، به این جمع بندی رسیدم که بیمه ها ظرفیت خیلی خوبی برای اداره کشور دارند.
بله. بعدها مدیریت سندیکای بیمه گران به من پیشنهاد شد. هر چند تصورم این بود که یکی از ضعف های صنعت بیمه، ضعف ارتباط گیری با خارج از حوزه است و این صنعت در محیط های اقتصادی و اجتماعی نتوانسته خودش را معرفی کند. هدف من از پذیرش این مسئولیت این بود که با توجه به شناختی که از صنعت بیمه پیدا کرده بودم و با آشنایی و ارتباطاتم با دولت و مجلس، بتوانم این ضعف ها را برطرف کنم.
همه امید من این است که صنعت بیمه بتواند در مسائل کشور نقش آفرینی بیشتری داشته باشد و الزام آن هم این است که ضعف های داخلی خودش را برطرف کند. صنعت بیمه باید بتواند در داخل، منسجم تر، فنی تر و پایدارتر حرکت کند، در حالی که آنچه امروز در صنعت بیمه کشور می گذرد، شرایط چندان مناسبی نیست.
مهمترین بخش آن در مسائل مالی است. بخشی از این ناپایداری هم ناشی از مداخلات دولت است که قطعا ضربه قابل توجهی به پیکره صنعت بیمه می زند. بیمه شخص ثالث که نرخ های تکلیفی دارد، زیان هنگفتی به صنعت بیمه وارد کرده است. دومین بخش هم مربوط به بهداشت و درمان است. دولت با دخالت در نرخ گذاری ها و تصدی گری مطلق در حوزه درمان، عملا بیمه درمان تکمیلی را با شکست مواجه کرده و این یک فاجعه است. دو بخش ثالث و درمان، حدود 65 درصد پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می دهند که این وضعیت را دارند.
معلوم نیست. فعلا آیین نامه ها این قانون در حال تدوین است. ما فقط امیدواریم این مشکل حل شود.
می دانید که دولت ناگهان تعرفه ها را در این بخش به شدت افزایش داد. پیش از آن شرکت های بیمه، قراردادهایی با مجموعه های مرتبط داشتند که این کار دولت، شرکت ها را با زیان جدی مواجه کرد. این تغییرات در سیاست گذاری حوزه بهداشت و درمان و تصدی گری مطلق وزارت بهداشت، باعث متضرر شدن شرکت های بیمه می شود. این که دولت فراخوان بدهد و همه مردم را در بیمارستان های خودش با هزینه بسیار نازلی درمان کند، باعث می شود مردم دیگر سراغ بیمه های تکمیلی نروند.
این ناهماهنگی قطعا کمر صنعت بیمه را در حوزه درمان تکمیلی خواهد شکست. البته چون دولت تا الان در این زمینه چندان موفق نبوده،هنوز بیمه درمان تکمیلی فرو نریخته، اما در واقع ضربه سنگینی به صنعت زده شد که نتایج آن در ادامه مشخص می شود.
قانون جدید بیمه شخص ثالث – که حاصل هم فکری دولت و مجلس است – نسبت به قانون قبلی کمی فنی تر است و اجازه می دهد نرخ ها بر مبنای ایجاد ریسک که یکی از آنها ریسک راننده است تعیین شود. با این حال هنوز تا یک قانون بدون نقص فاصله زیادی داریم. متاسفانه فضای عمومی نسبت به بیمه خیلی خوب نیست.
در نقد عملکرد دولت باید بگویم این که قوه قضاییه نرخ دیه را افزایش می دهد اما حق بیمه افزایش نمی یابد، با هیچ قاعده کسب و کار و حتی با سیاست های اصل 44 همخوانی ندارد. قطعا اگر شرکت ها بنیه اقتصادی نداشته باشند که بتوانند فعالیتهای خودشان را انجام بدهند، ابتدا ضعیف و بعد ورشکست می شوند یا حداقل این است که تعهداتشان را نسبت به بیمه گزار انجام نخواهند داد. این به نفع هیچ کس نیست و در مجموع کشور زیان خواهد کرد.
انتظار ما این است که دولت از صنعت بیمه شناخت نسبی داشته باشد و تصمیمی که مغایر با اصول مدیریت کشور و فضای کسب و کار در حوزه بیمه است، نگیرد.
در مجلس پاره ای دیدگاه های منفی نسبت به بیمه وجود دارد. البته ممکن است درباره این موضوع مصادیقی در ذهن نمایندگان باشد، ولی به نظر می رسد واقعیت ها دقیقا چیزی نیست که در ذهن آنهاست، در حالی که آنها با همان ذهنیت قانون تصویب می کنند و این کار می تواند تا مدتها بر سرنوشت بیمه کشور اثر بگذارد.
این مشکلات را باید در ارتباطات و تعامل به حداقل ممکن رساند و شرایط طوری باشد که تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها حرکت مستمری را در حوزه بیمه ایجاد کند.
مشخصا پایداری صنعت بیمه در دو بعد داخلی و خارجی یکی از اهدافی است که سندیکا می تواند دنبال کند. ما حتما ظرفیت هایی در صنعت بیمه داریم که اگر از آنها خوب استفاده شود، می تواند اثر مهمی بر تصمیم های دولت و مجلس داشته باشد. یکی از آن اهداف این است که از ظرفیت های فکری داخل صنعت بیمه استفاده شود. البته در خیلی از بخش ها به نوآوری نیاز داریم. مشخصا در بخش آی تی به شدت نوآوری نیاز است. ما باید حتما دانش فنی جدید را به صنعت تزریق کنیم. همه این تلاش ها هم برای این است که سیاست گذاری ها آسیب کمتری را به صنعت برساند و بتوانیم شاهد بهبود فضای کسب و کار در صنعت بیمه باشیم.
به نظر میرسد که صنعت بیمه در این حوزه قدری عقب است. در حالی که صنعت بیمه متکی به اطلاعات است، در حال حاضر سازوکارلازم برای گردآوری و بهره برداری از اطلاعات مجموعه شرکت های بیمه نداریم و این ضعف بسیار بزرگی است.
شما می دانید مصیبت بزرگی در صنعت بیمه وجود دارد و آن موضوع تقلب است. چون حداقل ارتباط درون صنعت برقرار نیست، ما زیان قابل توجهی را از این بخش متحمل می شویم و این موجب می شود هم خود صنعت بیمه آسیب ببیند و هم نهایتا مردم متضرر شوند.
باید بدانیم هرچه هزینه های بیهوده در کل صنعت داشته باشیم، مردم از آن متضرر می شوند، چون در نهایت حق بیمه افزایش می یابد. حق این نیست که با وجود دانش فناوری اطلاعات، ما در صنعت بیمه از این ظرفیت و امکان استفاده نکنیم.
وقتی می شنویم یک نفر در یک شرکت بیمه 50 مورد کار متقلبانه انجام داده و چه بسا در شرکت های دیگر هم این کار را انجام داده باشد، باید جلوی آن را بگیریم. الان رویکردها، استفاده از اطلاعات مکمل و خارج از سیستم است. اگر ما بتوانیم از لینک اطلاعات ناجا و وزارت راه استفاده کنیم، آنها را با هم تلفیق کنیم و اطلاعات خودمان را هم به آن اضافه کنیم، به راحتی می فهمیم در صنعت چه اتفاقی می افتد.
این هم کار یک شرکت نیست و اگر شرکت ها با هم هماهنگ نباشند، نتیجه نهایی حاصل نخواهد شد.
باید اعتراف بکنم آنچه امروز در حوزه کاری سندیکا تعریف شده، شاید بیشتر از آن چیزی است که به صورت متعارف از آن انتظار می رود، ولی از طرفی احساس می کنم زمان کمی در اختیار داریم که باید از آن استفاده کنیم تا به شرایط با ثبات تری برسیم.
الان کارگروه آی تی شرکت های بیمه در سندیکا فعال است، ولی خود سندیکا که باید محوریت این بخش را داشته باشد، هنوز در حال مطالعه و برنامه ریزی است. البته چند ماهی است که کار با کمک مشاوران بیرونی شروع شده و شرایط لازم در حال تدوین و جمع بندی است. قرار است ما برنامه هایمان را به شورای عمومی سندیکا هم ارائه کنیم تا پس از تصویب به اجرا در بیاید.
از نظر یک حس عمومی بله؛ این وفاق در اکثر حوزه ها هست، ولی این حس باید عملیاتی و کاملا هماهنگ شود تا یک جریان ایجاد کند. همه از یک دردی ناراحت هستند، اما اگر مبانی تحلیل و جمع آوری اطلاعات و ارائه راهکار هماهنگ نباشد، این موضوع در حد یک درد دل باقی می ماند.
مشخصا یکی از کارهای ما در این راستا تهیه چند گزارش مطالعاتی بود که مشکلات صنعت بیمه را در حوزه های مختلف تبیین می کرد. خود مدیران عامل پس از شنیدن این گزارش ها می گفتند که ما یک حس عمومی به مساله داشتیم، اما این کار این حس را به یک گزارش مستدل تبدیل کرد.
استفاده از این ظرفیت ها به پیدا کردن راه حل مساله هم کمک می کند. ما در رده مدیران میانی و مدیران عامل، گزارش هایی ارائه می کنیم تا فضای ذهنی آنها به هم نزدیک تر و عزم آنها برای حل مشکلات بیشتر شود. وقتی فضاهای ذهنی متفرق باشد، خیلی راحت به جمع بندی نمیرسد.
به نظرم خود صنعت در این زمینه نقش دارند. سیاست گذاران باید نقش صنعت بیمه را در اداره کشور تبیین کنند. مثلا سازمان مدیریت باید بداند که آیا توانسته از ظرفیت صنعت بیمه در برنامه ریزی برای کشور استفاده کند یا نه؟ آنها هم خیلی به صنعت بیمه توجه نکرده اند. از طرف دیگر خود صنعت هم باید خودش را معرفی کند، از خودش دفاع کند، در رسانه ها حضور داشته باشد، حرفهایش را بزند و در سیاست گذاری ها مشارکت کند.
مشخصا انتظار ما این است که بیمه مرکزی به عنوان متولی برنامه ریزی و وزارت اقتصاد، نقش جدی تری در این بخش ایفا کنند. نباید دستگاه هایی متولی صنعت بیمه اجازه بدهند در دولت تصمیمی گرفته شود که رشد صنعت بیمه را متوقف کند. الان متاسفانه این اتفاق افتاده است.
بله. همین طور است. دولت تصمیم گرفت حق بیمه را 26 درصد زیر عدد واقعی تعیین کند. البته قوه قضاییه دیه را تعیین کرد، اما توقعشان این بود که بیمه ها نرخ را افزایش ندهند و مسئولان هم همراهی کردند و این همراهی نقطه ضعف ما بود. نباید این اتفاق می افتاد. باید تلاش کرد که این اتفاق تکرار نشود و زیانهایش هم جبران شود.
اگر تلاش کنیم تعداد تصادف ها کم شود، حق بیمه هم کم می شود. اینجاست که صنعت بیمه نقش آفرین است. صنعت بیمه به خاطر منافع خودش در کاهش تلفات جاده ای مشارکت کند. افزایش تلفات جاده ای به معنای افزایش میزان دیه پرداختی و در نهایت افزایش هزینه های اداره شرکت های بیمه است. متاسفانه برخی تصور می کنند بیمه مثل کمیته امداد است و اگر در تصادفی میخواهند مقصر تعیین کنند، کسی را تعیین می کنند که بیمه دارد.
مجموعه دست اندرکاران هم این طور نگاه می کنند که هر جا قافیه تنگ شد، از جیب بیمه ها پرداخت شود. این کار باعث ناتوانی شرکت ها می شود. منافع مردم در این است که شرکت بیمه معتبری داشته باشیم که پاسخگوی مردم باشد و کمک کند که هزینه بی دلیل به شرکت، مردم و بیمه گزاران تحمیل نشود.
حتما همین طور است. یکی از ماموریت هایی که من برای سندیکا ترسیم کرده ام هم این است که این ضعف ها را جبران کنم.
سندیکا در تصویب قانون بیمه شخص ثالث خیلی نقش داشت. برخی جلسات کمیسیون های مجلس در شرکت بیمه ایران تشکیل شد که اتفاق بی سابقه ای بود. نمایندگان مجلس بارها در سندیکا مهمان ما بودند، اما باید بپذیریم که اینها کافی نیست. باید نمایندگانی که به بیمه شناخت دارند و چالش های آن را می دانند، در معماری و قانون گذاری دخیل باشند. نظام قانون گذاری ما هم در دولت باید با شناخت نسبت به بیمه تصمیم بگیرد.
من بیشتر انتظارم از دولت است. سازمان امور اداری و استخدامی نباید اجازه بدهد دستگاه دولتی، چارچوب های کلی و قوانین جاری کشور را نقض کند و فعالیت های اقتصادی را با مشکل مواجه کند. وزارت بهداشت و درمان تصمیم هایی گرفته که به صورت جدی به صنعت بیمه آسیب زده است.
صنعت بیمه یک اهرم و بازوی قوی برای توسعه خدمات درمانی عدالت محور بوده است. وقتی من حاضرم بخشی از هزینه های درمانی خودم را در قالب بیمه پرداخت کنم، چرا دولت ورود پیدا می کند و می گوید که من رایگان یا با پرداخت هزینه بسیار کم حاضرم شما را درمان کنم؟ این رقابت نابه جایی است که اتفاق می افتد.
ما بارها تجربه کرده ایم که سیستم دولتی، موفق نیست و قرار بود دولت در حوزه های مختلف از جمله درمان تصدی گری نکند. چرا دوباره وزارت بهداشت ورود کرد و سیستم بیمه های تکمیلی را با چالش مواجه کرد؟
حرف ما این است که انحصار دولتی نباید داشته باشیم. این هنر نیست که بیمارستان های خصوصی تعطیل شود و همه جلوی بیمارستان های دولتی صف بکشند.
دولت می تواند به جای این کار بخشی از هزینه های بیمه درمان تکمیلی را بپذیرد و باعث توسعه آن بشود. این کار دولت خلاف سیاست های برنامه و اصل 44 است.
دولت وقتی پول ندارد، نباید سیاست های درمان دولتی را گسترش بدهد. این کار کشور را فلج خواهد کرد. همه الان معتقدند مسکن مهر خدمت به مردم نبود، هر چند ظاهر مردم مدارانه داشت. یارانه های نقدی هم همین طور است. درمان دولتی با روشی که الان اجرا شد، پاشنه آشیل این دولت است و دولت با هزینه های سنگینی، احتمالا مجبور به تجدید نظر در این حوزه خواهد شد. به هر حال نهاد ناظر بر این موضوع نظارت می کند.
http://khordokalan.ir/?p=4703

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۱۷

جلسه هم‌ اندیشی نمایشگاه روابط‌ عمومی به میزبانی سازمان گسترش و نوسازی صنایع

نخستین جلسه هم‌ اندیشی نمایشگاه روابط‌ عمومی صبح روز یکشنبه هفدهم مهرماه به میزبانی اداره ارتباطات سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و با حضور جمعی از اساتید و مدیران حوزه روابط‌ عمومی برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، در ابتدای این نشست دکتر مجتبی نظری، مدیر ارتباطات سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین به ارایه گزارشی در خصوص فعالیت‌ های این سازمان در حوزه‌ های مختلف پرداخت. وی در ادامه و در خصوص برگزاری نمایشگاه روابط‌ عمومی نیز گفت: بدون شک برگزاری نمایشگاه روابط‌ عمومی امری مهم و ضروری برای این نهاد تاثیر گذار در سازمان است و به نظر می‌رسد برگزاری آن در کنار برنامه‌ ای علمی، تاثیر گذاری بیشتری بر مخاطبان خواهد داشت.
سید غلامرضا کاظمی‌ دینان، رییس شورای سیاست ‌گذاری نما یشگاه روابط‌ عمومی دیگر سخنران این جلسه بود که با تشکر از شرکت‌ کنندگان در این جلسه از آنها خواست تا با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر نسبت به ارایه راهکارهای مناسب جهت برگزاری این نمایشگاه اقدام نمایند.
کاظمی دینان در ادامه گفت: برگزاری نمایشگاه و گردهم ‌آیی روابط‌ عمومی ‌ها در فضایی مناسب، سبب تقویت بیش از پیش فعالیت‌ های این نهاد خواهد شد.
در ادامه نیز علی شوقی‌ بنام، دبیر نمایشگاه روابط‌ عمومی ضمن ارایه گزارشاتی در خصوص برنامه ‌ریزی ‌ها و مطالعات صورت‌ پذیرفته در مورد نحوه برگزاری این نمایشگاه گفت: برنامه ‌ریزی‌ها درخصوص برگزاری این نمایشگاه از دو سال پیش آغاز شده و امیدواریم بتوانیم با برگزاری آن گامی موثر در راستای رشد و ارتقا روزافزون جامعه روابط‌ عمومی کشور برداریم.
امیرعباس تقی ‌پور، عضو شورای سیاستگذاری نمایشگاه از دیگران حاضرین در این نشست بود.
وی در خصوص الزامات برگزاری این نمایشگاه گفت: مدیران و کارشناسان روابط‌ عمومی برای معرفی دستاوردهای سازمان های متبوعشان و انجام اقدامات حرفه ای برای ارتباط مؤثر با مردم همواره در تلاش و تکاپو هستند و برگزاری نمایشگاه روابط عمومی فرصت مناسبی است تا ارائه کنندگان خدمات ارتباطی و تبلیغاتی در حوزه های مختلف، توان و امکانات خود را به معرض دید و قضاوت کارشناسان و علاقمندان قرار دهند.
دکتر داود زارعیان، مدیرکل روابط‌ عمومی شرکت سهامی مخابرات ایران نیز که در این نشست حضور داشت، به بیان نکاتی در این خصوص پرداخت.
وی گفت: برنامه ‌ریزی صحیح و اصولی و ایجاد کمیته ‌های تخصصی در ابتدای کار به‌ منظور تقسیم مناسب وظایف، می ‌تواند ضامن موفقیت برگزاری این نمایشگاه باشد. دکتر زارعیان، خواستار جلب مشارکت خانواده بزرگ روابط عمومی در برپایی این نمایشگاه شد.
آرش ظفری، مدیر روابط‌ عمومی مرکز ارتباطات شهرداری تهران به عنوان دیگر سخنران این نشست گفت: بدون تردید برگزاری نمایشگاهی در این خصوص از اهمیت فراوانی برخوردار است که در آن می‌توان علاوه بر معرفی فعالیت‌ های صورت ‌پذیرفته در سازمان ‌ها به ارایه راهکارهای مناسب در خصوص رفع نیازمندی‌ های آن‌ها نیز پرداخت.
در ادامه سمیه محمدی، مدیر روابط‌ عمومی شرکت بیمه رازی ضمن بیان نقطه نظرات خود در خصوص برگزاری این نمایشگاه گفت: توجه به جایگاه رسانه ‌های مختلف در فعالیت ‌های روابط‌ عمومی از جمله نکات مهمی است که می ‌بایستی در این نمایشگاه مورد توجه قرار گیرد. وی بر لزوم مشارکت رسانه ها در برگزاری نمایشگاه تأکید کرد.
علی جهانی، مدیر روابط‌ عمومی بانک صادرات ایران و از مدرسان این رشته نیز دیگر شرکت‌ کننده در این نشست بود که با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاهی علمی و تخصصی در این حوزه افزود: در این نمایشگاه می‌ بایستی دو رویکرد فعالیت درون سازمانی و برون‌ سازمانی در روابط‌عمومی مد نظر قرار گیرد و با توجه به این موارد به خلق موضوعات جدید پرداخت.
محمدرضا رضایی‌ منش، مدیرکل روابط‌ عمومی شرکت واحد اتوبوسرانی نیز، خواستار توجه به پتانسیل موجود در سایر استان‌ های کشور و توجه به موضوعاتی همچون ابزارهای توسعه ارتباطات در این نمایشگاه شد.
در ادامه علی گنجروی، مدیر روابط‌ عمومی و امور بین ‌الملل فرمانداری تهران برگزاری نمایشگاه در این برهه زمانی را فرصتی مناسب برای فعالان روابط‌ عمومی دانست و گفت: به منظور فراهم آوردن شرایط مناسب و برنامه ‌ریزی صحیح، برگزاری اینگونه نشست‌ ها کمک شایانی در دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده پس از برگزاری نمایشگاه خواهد داشت.
غلامرضا دیوسالار، مشاور مدیرعامل و مدیر روابط‌ عمومی شرکت صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی نیز در این نشست به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.
دیوسالار گفت: تشکیل کمیته دانشجویی و استفاده از پتانسیل دانشجویان در این نمایشگاه بسیار حایز اهمیت است که علاوه بر امکان استفاده از نیروهای جوان، سبب بروز و شکل ‌گیری تفکرات جدید در حوزه روابط‌ عمومی خواهد شد.
علی مصریان، مدیر ارتباطات گروه خودرو سازی ایران خودرو نیز به بیان نظرات و ارایه پیشنهادات خود در خصوص برگزاری نمایشگاه روابط‌ عمومی پرداخت.
http://khordokalan.ir/?p=4710

۹۵/۰۷/۲۴
۱۴:۴۸

امکان شکایت نمایندگان بیمه فراهم شد

بیمه مرکزی به منظور حمایت از حقوق نمایندگان شرکت های بیمه امکان شکایت از شرکت بیمه متبوع را در سایت رسمی خود فراهم کرد.

به گزارش دیوان اقتصاد به نقل از ایبِنا، بر همین اساس نمایندگان بیمه امکان ثبت و رسیدگی به شکایت آنها از شرکت بیمه متبوع در زیر پرتال بیمه مرکزی با عنوان "پایگاه اطلاع رسانی، مقررات و نظارت"فراهم شده است.
پیش از این نیز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت از بیمه گذاران، بیمه شدگان و صاحبان حقوق آن ها طبق ماده یک قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران اقدام به راه اندازی سامانه یکپارچه رسیدگی به شکایات بیمه گذاران کرده بود.

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۱۱

رئیس شعبه بیمه آرمان در شیراز منصوب شد

فرزانه قهرمانی به عنوان رئیس شعبه بیمه آرمان در شیراز منصوب و معرفی شد.

به گزارش " رویکرد " به نقل از روابط عمومی بیمه آرمان،در مراسمی با حضور سیدحمید موسوی مدیر امور شعب و نمایندگان بیمه آرمان، فرزانه قهرمانی به عنوان رئیس شعبه این شرکت در شیراز معرفی شد و رسما فعالیت خود را آغاز کرد. فرزانه قهرمانی از فعالان صنعت بیمه در شیراز است و دارای مدرک کارشناسی ارشد و چندین سال سابقه فعالیت بیمه ای است.

منابع دیگر:
 • افق تازه
 • بانکداری ایرانی
۹۵/۰۷/۲۵
۱۰:۲۲

شعبه بیمه "ما" در شهرکرد افتتاح شد

شعبه بیمه "ما" در استان چهار محال و بختیاری در شهرکرد افتتاح و راه اندازی شد
به گزارش ریسک نیوز از روابط عمومی شرکت بیمه "ما"  آیین افتتاح و راه اندازی شعبه شهرکرد با حضور  قربانی معاون شبکه فروش و توسعه بازار،  حسینی معاون مالی و سرمایه گذاری ، شفیعی مدیر امور شعب،  مجیدی مدیر فاوا،  زاهدوند مشاور و مدیر رسیدگی به شکایات و کهن مدیر بیمه های خودرو در روز شنبه  17 مهر ماه سال جاری  برگزار شد.
در ابتدای این مراسم فتاحی رییس شعبه شهرکرد بیمه "ما"  ضمن تشکر از تشریف فرمایی مدیر و معاون محترم بانک ملت سرپرستی استان چهار محال و بختیاری  ،رییس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرکرد، روسای شعب بانک ملت استان و جمعی از فعالان صنعت بیمه و مسوولان شهری و استانی ، اظهارداشت: امیدواریم بتوانیم  اقدامات و فعالیت های خوبی در این شعبه انجام داده و شهرکرد بتواند یکی از شعبه های موفق در جذب و حفظ مشتری و هم چنین تامین کننده رضایتمندی آنها بر اساس اصل مشتری مداری باشد.  
در ادامه نیز امیرحسین قربانی با تاکید بر اهمیت و جایگاه مشتری مداری در بیمه "ما"  گفت: یکی از اولویت های این شرکت در بخش توسعه شبکه فروش، در دسترس مشتری بودن و اطلاع رسانی دقیق و شفاف در زمان فروش می باشد .
وی با اشاره به لزوم توسعه بازاریابی مدرن در شرکت بیمه "ما" گفت: توسعه این بخش بنا بر توانمندی ها و ظرفیت های هر استان برنامه ریزی شده و بیمه گران باید بر اساس ظرفیت های اقلیمی و خاصی که در هر استان وجود دارد رشته های بیمه ای مختلف را به فروش رسانده و در اجرای ایجاد اطمینان و اعتماد بیمه ای برای آحاد جامعه تلاش نمایند.

منابع دیگر:
 • راز پول
 • بنکر
 • اکو ویژن
 • پولی مالی
 • افق تازه
 • نقدینه
 • ایستانیوز
 • بانک و صنعت
 • بانکداری الکترونیک
 • رویکرد
 • فرصت نت
 • تجارت آنلاین
 • پول نیوز
۹۵/۰۷/۲۴
۱۱:۵۰

بیمه ایران خسارت ۶/۶ میلیارد ریالی آتش سوزی کاغذ مهر یزد را پرداخت

خسارت ناشی از آتش سوزی صنایع کاغذ مهر یزد از سوی بیمه ایران پرداخت شد .
به گزارش ریسک نیوز،و به نقل از روابط عمومی بیمه ایران ، در پی وقوع آتش سوزی دهم اردیبهشت سال جاری در شرکت تعاونی صنایع کاغذ مهر یزد ، خسارت جدی به موجودی این شرکت وارد شد که بلا فاصله موضوع در دستور کار شرکت سهامی بیمه ایران استان یزد قرار گرفت . بر اساس این گزارش ، پس از سیر مراحل کارشناسی و اداری و برآورد دقیق زیان وارد شده به این شرکت تولیدی از سوی مدیریت بیمه های آتش سوزی بیمه ایران ، هیات مدیره بیمه ایران با پرداخت مبلغ 6 میلیارد و 686 میلیون و 700 هزار ریال بابت تسویه کامل خسارت این آتش سوزی از محل بیمه نامه معتبر این شرکت صنعتی موافقت کرد .
این گزارش حاکی است ، مبلغ مورد اشاره در تاریخ 19 مهر 95 در جلسه ای با حضور مهندس کلانتری مدیر عامل شرکت تعاونی صنایع کاغذ مهر یزد به ایشان پرداخت شد . گفتنی است : شرکت تعاونی صنایع کاغذ مهر یزد سالیان متمادی تحت پوشش شرکت سهامی بیمه ایران بوده است .

منابع دیگر:
 • پولی مالی
 • عصر اعتبار
 • ایسنا
 • نیوزبانک
 • رویکرد
 • اقتصاد امروز
 • صدای صنعت
 • فرصت نت
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
۹۵/۰۷/۲۴
۱۱:۵۰

در گفت‌وگو با «صما» مطرح شد: ناهماهنگی بیمه ساختمان با مبحث دوم و نیاز جامعه مهندسی/ بیمه بدون همکاری شهرداری و نظام مهندسی شکست خورده است

شركت‌های بيمه بايد همانند ساير دستگاه‌های ناظر بر كيفيت ساختمان، عاملی برای افزايش كيفيت ساخت‌و‌سازها باشند و صنعت بيمه ساختمان را از حالت رقابتی به سمت‌و‌سويی هدايت كنند كه نقشی كنترل‌كننده را نيز بر عهده بگیرد. به اين معنا كه شركت‌های بيمه نبايد فقط برای در اختيار گرفتن بازار بيمه ساختمان اقدام به بيمه ساختمان‌ها كنند و اين بازار نيز نبايد با ايجاد رقابت ناسالم، به عاملی در جهت كاهش ريسك و خطرپذيری تبديل شود.

محمد باباکردی، مدیر بیمه‌های مسئولیت و مهندسی رازی در گفت وگوی تفصیلی با «صما» مسائل مرتبط با بیمه ساختمان را تشریح کرده که در ادامه می‌آید:
درمورد نحوه پوشش بیمه ساختمان ها و الزاماتی که در این رابطه در مبحث دوم مقررات ملی آمده است، توضیحاتی ارائه کنید.
بیمه نامه ای که ما صادر می کنیم مربوط به عیوب اساسی و پنهان ساختمان است و عیوب اساسی را که در طول ساخت مشخص نشده و بعدها موجب بروز خسارت می شود، پوشش می دهد. اما در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، بیمه با عنوان بیمه نامه تضمین کیفیت ساختمان قید و صراحتا اشاره شده که مجری موظف است به نفع بهره برداران آتی ساختمان ضمانت نامه بانکی و یا بیمه نامه تضمین کیفیت ساختمان تهیه کند.
ما در سال 90 این بحث را در سندیکای بیمه گران اعلام کردیم که علیرغم تاثیرات مثبت این بیمه نامه، اما با توجه به مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، پوشش هایی که مشتریان ما یعنی جامعه مهندسان از ما مطالبه می کنند، با پوشش بیمه نامه ما مرتبط نیست. چراکه طبق بیمه تضمین کیفیت مندرج در مبحث دوم مقررات ملی، سازه های اصلی ساختمان، سازه های باربر، فونداسیون، سقف، ستون ها و تیرها باید به مدت ده سال؛ نما و عایق ها به مدت 5 سال؛ تاسیسات برقی و مکانیکی و آسانسور باید به مدت 3 سال پوشش داشته باشند.
از همین رو از سال 90 بحث اصلاح شرایط عمومی بیمه نامه در جلسات مختلف بررسی و به بیمه مرکزی پیشنهاد شد و تاکنون چندین بار اصلاح شده و حال منتظریم تا شرایط عمومی جدید این بیمه نامه مصوب شود که بیش از پیش با مبحث دوم مقررات ملی ساختمان منطبق و هماهنگ با نیازهای جامعه مهندسی کشور باشد.
نحوه پوشش دهی بیمه عیوب پنهان ساختمان چگونه است؟
ابتدا سازنده ساختمان بیمه نامه اولیه را از شرکت بیمه خریداری می کند؛ در طول دوره ساخت با شرکت های کنترل و بازرسی کیفیت ساختمان که دارای مجوز بازرسی از وزارت راه و شهرسازی هستند، قرارداد نظارت بر پروژه منعقد می شود و این شرکت ها به موازات دستگاه نظارت بر پروژه یعنی مهندسان ناظر سازمان نظام مهندسی، در فواصل زمانی مختلف از پروژه بازدید می کنند که البته تداخلی با انجام وظیفه ناظران به وجود نمی آید. درصورت وجود مشکل در پروژه، بازرسان آن را جهت اصلاح و رفع گزارش می کنند. پس از اتمام ساخت، تیم بازرسی گزارش نهایی مفصلی از مراحل مختلف ساخت در قالب یک چک لیست به شرکت بیمه ارائه می کنند. درنهایت کیفیت پروژه ها به پنج سطح خیلی خوب، خوب، متوسط، ضعیف و خیلی ضعیف تقسیم بندی می شود.
درصورت نبود مشکل خاصی در پروژه، الحاقیه قطعی یا الحاقیه شروع تعهدات، از سوی شرکت بیمه صادر می شود و پروژه تحت پوشش بیمه نامه قرار می گیرد. یعنی اعتبار بیمه نامه اولیه، منوط به اتمام ساخت پروژه و صدور الحاقیه قطعی می باشد.
نرخ بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان چگونه محاسبه می شود؟
در سال 86-87 زمانی که بیمه نامه تصویب شد، نرخ بیمه نامه معادل با 1.5 درصد ارزش ساخت بود. اما متاسفانه شرکت های بیمه وارد یک فاز رقابت ناسالم شدند و امروز نرخ این بیمه نامه تا حدی تنزل یافته که برخی از شرکت ها حتی به قیمت 15 صدم درصد ارزش ساخت بیمه نامه صادر می کنند.
آیا با هزینه 15 صدم درصد ارزش ساخت، امکان مدیریت هزینه های کنترل و نظارت از سوی شرکت بیمه وجود دارد؟
خیر. هزینه بازرسی شرکت های کنترل کیفیت بین 20 تا 25 درصد از حق بیمه ماست که باید شرکت بیمه به این شرکت ها پرداخت کند و وقتی قیمت ها تا این حد نزول می یابد، علنا دیگر نظارت شرکت های بازرسی در کار نخواهد بود. چون منطقی نیست. اما برای اینکه ما هم از بازار رقابت جا نمانیم، علیرغم حفظ کیفیت بازرسی نرخ بیمه خود را پایین آورده ایم.
آیا در حال حاضر پوشش بیمه برای ساختمان ها الزامی است؟
شهرداری باید برای صدور مجوز ساخت، گواهی اولیه و برای صدور پایان کار هم باید بیمه نامه قطعی را اخذ کند. متاسفانه اگرچه بیمه نامه باید اجباری باشد، اما الزامی به این کار نیست و فقط در برخی استان ها مثل آذربایجان شرقی و خراسان رضوی فقط گواهی اولیه را می گیرند و الحاقیه قطعی آنها را کنترل نمی کنند. پس اگر ساختمانی کیفیت لازم را نداشته باشد، هیچ کس مطلع نخواهد شد. حتی بعضا در این بین چالشی هم بین مالک ساختمان و شرکت بیمه ایجاد می شود. چرا که برای مثال اگر چند سال بعد از احداث، ساختمان دچار خسارت شود، مالک با تصور اینکه دارای بیمه است، انتظار جبران خسارت از شرکت بیمه دارد، در حالی که بعد از بررسی مشخص می شود که الحاقیه قطعی برای این بیمه نامه صادر نشده و دارای اعتبار نیست و از اینجا چالش شروع می شود. اما در استان فارس و البرز این رویه اجباری شده است و به الحاقیه قطعی بیمه نامه و ارزش ساختمان بسیار دقت می شود تا آن ساختمان، کمتر از مبلغ واقعی خود بیمه نشده باشد. چراکه طبق ماده 10 قانون بیمه، اگر کالایی به کمتر از قیمت واقعی خود بیمه شده باشد، به هنگام بروز خسارت، به نسبت ارزش بیمه شده کالا به ارزش واقعی کالا شرکت بیمه به همان نسبت خسارت پرداخت می کند. برای مثال اگر ارزش هر متر از ساختمانی یک میلیون تومان باشد و متری 500 هزار تومان بیمه شود، درصورت وقوع هر گونه خسارتی، به ازای صرف هر هزینه ای برای جبران این خسارت، شرکت بیمه نصف آن را پرداخت می کند.
یعنی درواقع سازندگان اقدام به پایین آوردن ارزش ساخت ملک می کنند؟
البته معضل اصلی، ارزان فروشی شرکت های بیمه است که موجب می شود تا شرکت های بیمه هم پولی برای بازرسی پرداخت نکنند. در عین حال گاهی اوقات برخی هم ارزش ساخت را پایین می آورند. اما بیمه مرکزی بخشنامه ای ابلاغ کرده که طبق آن افراد مجاز نیستند ارزش ساخت را پایین بیاورند.
چنددرصد کارفرمایان به گرفتن الحاقیه قطعی توجه می کنند؟
اجباری شدن این مسئله نیاز به قانون دارد. چرا که اگر منتظر بمانیم تا فردی به صورت اختیاری اقدام به گرفتن بیمه نامه کند، این احتمال تقریبا صفر است. مگر اینکه کارفرما به خاطر مزیت رقابتی آن جهت فروش ساختمان خود نسبت به خرید بیمه نامه اقدام کند. البته سازمان نظام مهندسی تهران اجباری بودن بیمه نامه را در برخی مناطق برای پروژه های بالای 2500 متر اجباری اعلام کرده است.
با توجه به این نظریه که در دوره رونق، ساخت وسازهای بدون کیفیت انجام و در دوره رکود مسکن، بحث کیفی سازی مطرح می شود، حال آیا سازندگان به فکر معیارهایی هستند که متقاضیان بیشتری برای خرید واحدهای آنها وجود داشته باشد و با توجه به مزیت رقابتی که بیمه ساختمان ایجاد می کند، نقش بیمه در این رابطه چیست؟
به طور قطع همینطور است. چون در حال حاضر مسائلی مثل زیباسازی نما و نورپردازی، در تمام نقاط شهری قابل مشاهده است؛ در حالی که قبلا فقط در مناطق شمالی شهر قابل مشاهده بود. لذا امروز خریداران به کیفیت ساختمان ها هم بسیار توجه و در حین خرید از جنس تاسیسات، نوع مصالح و تجهیزات کاربردی نظیر پمپ آب، رادیاتور و... کسب اطلاع می کنند و برای آنها فقط ظاهر و نما مهم نیست. بنابراین سازندگان مجبورند سیستم ها یا آیتم هایی در ساختمان های خود به کار ببرند که آنها را متمایز از دیگر ساختمان ها بکند. از طرفی همه ما درموقع خرید به دنبال کالاهای دارای گارانتی می رویم و بیمه عیوب اساسی و پنهان هم برای یک ساختمان نقش ضمانت نامه کیفیت را ایفا می کند. اگر یک سازنده بیمه نامه واقعی تهیه و معیارها و ملاک های بیمه نامه را رعایت کند، یک ابزار رقابتی برای فروش ملک او به شمار می رود. چون بارها دیده ایم که فردی اقدام به خرید یک ساختمان نوساز کرده، اما برای مثال در سیستم تاسیساتی و لوله های آن مشکل جدی به وجود آمده است. اینها از چالش هایی است که در ظاهر دیده نمی شود، اما بیمه نامه آنها را پوشش می دهد.
با این حساب، نظارت و بازرسی صحیح توسط شرکت های بیمه چگونه باید انجام گیرد؟
سیستم نظارتی شرکت های بیمه باید از بین شرکت های حقوقی - و نه کارشناسان حقیقی- انتخاب شود تا اگر در چند سال آینده مشکلی ایجاد شد، امکان پیگیری از طرف تیم بازرسی را داشته باشیم. در حال حاضر با توجه به عمر پایین ساختمان ها در کشور و اینکه متاسفانه یک ساختمان 25 ساله کلنگی محسوب می شود، توجه به بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان یک امر الزامی است و بیمه موجب ارتقای سطح کیفی سازی و حفظ سرمایه ملی می شود. در شرایط عمومی جدید، قابلیت افزایش دوره بیمه نامه از 10 سال به 50 سال پیش بینی شده است؛ البته به شرطی که ساختمان بیمه شده از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشد.
یعنی با این بیمه نامه خریدار می تواند مطمئن شود که ساختمان خریداری شده تا 50 سال استهلاک نخواهد داشت؟
موضوع تعیین کیفیت ساختمان باید از ابتدای ساخت پروژه توسط تیم بازرسی و نظارت بررسی و اعلام شود تا مشخص شود که مقاومت و استحکام ساختمان تاچه اندازه است. اما یک مسئله مهم دیگر نحوه نگه داری از ساختمان است. یعنی اگر بهترین سیستم ها و تجهیزات در ساختمان به کار برود، اما به درستی نگه داری نشود، عمر آن به یک دهم کاهش می یابد. لذا برای تمدید بیمه نامه ساختمان بعد از ده سال، باید طی بازدید نحوه نگهداری از ساختمان و قابلیت بیمه شدن آن برای سال های آتی مشخص شود.
ارتباط بیمه با برندسازی در صنعت مسکن و ساختمان چیست و در شرایطی که بیمه حتی ساختمان های دارای مصالح فاقد استاندارد را بیمه می کند، پوشش بیمه آن چگونه قابل توجیه است و آیا ضمانت اجرایی دارد؟
بیمه نامه مسئولیت تولیدکنندگان محصول یا بیمه نامه تضمین کیفیت محصول مربوط به تولیدات است که تعریف شده است و درصورت بروز ایراد در مصالح مثل تغییر شکل دادن، می توان از تولیدکننده خسارت گرفت. اگر سازندگان بخواهند کار راحت و دارای پشتوانه برای برندینگ ساختمان خود انجام دهند، می توانند از بیمه نامه هایی استفاده کنند که به درستی و با ارزش واقعی خود صادر شود. مسلم بدانید که اگر مردم بدانند یک بیمه نامه ای به صورت منطقی و درست صادر شده و پوشش کامل دارد، بابت آن ساختمان هزینه پرداخت می کند.
در طرحی که در حال جمع بندی است، علاوه بر تمدید بیمه ساختمان تا 50 سال آینده، چه آیتم های دیگری پیش بینی شده است؟
در شرایط عمومی جدید، پوشش بیمه برای ساختمان های اداری و تجاری هم دیده شده است. همچنین پوشش بیمه بیشتر با مبحث دوم منطبق شده و بیشتر به سمت پاسخگویی به تقاضای جامعه مهندسان پیش رفته است. همچنین بیمه مرکزی نرخ ها را اصلاح و حداقل نرخ بیمه را تعیین خواهد کرد که به احتمال زیاد همان یک و نیم درصد ارزش ساخت خواهد بود. اما شرط مهم برای اجرایی شدن بیمه نامه ساختمان، همکاری شرکت های بیمه، شهرداری و نظام مهندسی است و اگر این سه نهاد تعامل لازم را نداشته باشند، طرح شکست خورده است. یعنی اگر بیمه بازرسی خود را انجام دهد، ولی شهرداری موقع صدور پایان کار تاییدیه بیمه را مطالبه نکند و نظام مهندسی نیز مجری ذی صلاح را اجباری نکند، بیمه نقش اثرگذاری نخواهد داشت. علیرغم مکاتبات و مذاکرات ما با استان های مختلف جهت تحقق این امر مهم، تاکنون به جز در استان فارس و البرز، استان های دیگر همکاری لازم را با ما انجام نداده اند.

۹۵/۰۷/۲۵
۰۹:۲۶

برترين هاي صنعت بيمه قاره آسيا معرفي شدند

شركت "قيسدا" اين كشور عنوان برترين شركت بيمه سال در زمينه مديريت ريسك را به خود اختصاص داد.

در بيستمين مراسم سالانه "جوايز آسيا"، از برترين هاي صنعت بيمه در بزرگترين قاره جهان تقدير شد.
 به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از منا اینشورنس،‌ از 15 برنده نهايي بيستمين مراسم سالانه معرفي برترين هاي صنعت بيمه آسيا در مراسمي تقدير شد؛‌ اين مراسم همزمان با بيست و هشتمين كنگره بيمه "آسياي شرقي" در ماكائو برگزار شد.
طبق اين گزارش، شركت "فوبون" گروه بيمه اي در تايپه توانست هم زمان دو جايزه ارزشمند را از آن خود كند. اين گروه توانست عنوان برترين شركت بيمه عمر سال و برترين شركت بيمه عمومي را به خود اختصاص دهد. همچنين تايوان نيز توانست سومين جايزه خود در اين صنعت را كسب كند. شركت "قيسدا" اين كشور عنوان برترين شركت بيمه سال در زمينه مديريت ريسك را به خود اختصاص داد.
همچنين دو كشور هندوستان و هنگ كنگ توانست در سه جايزه ويژه را به خود اختصاص دهند. اما در اين مراسم فعالان صنعت بيمه در سنگاپور بيشترين و مهمترين جوايز را درو كردند. طبق اين گزارش، فعالان در اين كشور توانستند جوايز مربوط به برترين كارگزار، كارگزار اتكايي، بيمه عمر اتكايي و ارائه كننده بهترين دوره هاي آموزشي را به خود اختصاص دهند.
در بخش نوآوري و خلاقيت، بهترين شركت بيمه، "مت لايف آسيا" شناخته شد؛ طبق اين گزارش اين جايزه به دليل اختصاص برنامه هاي ويژه براي زنان بين 30 تا 50 سال به اين شركت اعطا شده است.
همچنين "جي سرينيواسان" از شركت "نيواينديا اشورنس" توانست عنوان شخص سال صنعت بيمه آسيا را كسب كند. اين جايزه به او به خاطر پشتكار، پيشگام بودن در فداكاري، ارائه استراتژي هاي كليدي و جديد و رسيدن به موفقيت به اين فعال در صنعت بيمه داده شده است.
"توشياكي ايگاشيرا" كه از شركت گروه بيمه "ام اس اند اي دي" سال ها پيش بازنشسته شده است و سابقه بيش از 40 سال فعاليت در صنعت بيمه را دارد، توانست جايزه بهترين دستاورد عمر را از آن خود كند
"سيوام سوبرامانيام" سردبير وب سايت "ايشا اينشورنس ريويو" كه ميزباني ضيافت شام تقريبا 500 نماينده صنعت بيمه را بر عهده دارد، در اين باره گفت: اين جايزه تلاشي است تا برندگان و برترين هاي اين صنعت بتوانند تا موانع را از ميان بردارند و بتوانند شرايط را براي پيشبرد اين صنعت بيش از گذشته مهياتر كنند.
او با اشاره به اينكه 30 قاضي و داور در معرفي بهترين هاي اين صنعت حضور داشتند، ادامه داد: اين برندگان در حقيقت رهبران صنعت بيمه هستند كه آينده صنعت بيمه در آسيا را رقم خواهند زد.
طبق اين گزارش، جايزه سالانه صنعت بيمه ايشا اينشورنس تنها جايزه منطقه اي است كه در آسيا به فعالان صنعت بيمه اعطا مي شود.

۹۵/۰۷/۲۵
۰۹:۵۹

یک مدیر بیمه ای: بیمه همگانی حوادث طبیعی با توجه به حادثه خیزی کشور ضروری است

عصر اعتبار- مدیرعامل یک شرکت بیمه با استقبال از تصویب قانون صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای این قانون با توجه به قرار گیری ایران روی کمربند زلزله و بروز همه ساله حوادث طبیعی و آسیب زا مانند سیل و طوفان، ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از ایرنا افزود: این پوشش بیمه ای، حوادثی چون زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین و ریزش کوه را پوشش می دهد.
این مدیر صنعت بیمه اضافه کرد: انتظار می رود با اجرای قانون صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، افزون بر اجباری شدن پوشش بیمه برای همه خانه های مسکونی، ضریب نفوذ بیمه در کشور بهبود می یابد.
وی یادآوری کرد ضریب نفوذ بیمه در ایران 1.9 درصد برآورد می شود و دولت تلاش می کند آن را به نصف میانگین جهانی یعنی هفت درصد ارتقا دهد.
مدیر بیمه البرز افزود: در این قانون، شهروندان به طور اجباری و با پرداخت مبلغ ناچیز ماهیانه، خانه خود را تا سقف معینی در برابر حوادث طبیعی بیمه می کنند.
تاجدار گفت: در این قانون حق بیمه پایه برای شهرهای بزرگ 10 هزار ریال، شهرهای کوچک تر هفت هزار و 500 ریال و در روستاها پنج هزار ریال به صورت ماهانه تعیین شده است و بقیه مبالغ را دولت در قالب یارانه برای برخورداری هموطنان از پوشش بیمه حوادث تقبل می کند.
وی افزود: مزیت دیگر این طرح آن است که حق بیمه پرداختی شهروندان به تدریج در 10 سال افزایش می یابد و به 100 درصد می رسد؛ به گونه ای که دولت یارانه خود را در این بخش قطع می کند.
تاجدار گفت: هموطنان می توانند برای برخورداری از پوشش های بیشتر در برابر اینگونه حوادث، به صورت اختیاری پوشش های تکمیلی بیمه را نیز از شرکت های بیمه دریافت کنند.
به گزارش ایرنا، لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی اردیبهشت ماه امسال در دوره نهم مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان رسید اما شورای نگهبان برخی بندها را مغایر قانون اساسی تشخیص داد و آن را به مجلس بازگرداند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته به منظور تامین نظر شورای نگهبان موادی از این قانون را اصلاح کردند.
به موجب این قانون، همه ساختمان‎های مسکونی در یک سال زیر پوشش بیمه حوادث طبیعی ساختمان نزد صندوقی به نام «صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان» قرار می‎گیرند.
از طریق این صندوق بخشی از خسارت‎های مالی ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه و دریالرزه (سونامی) جبران می شود.
در این مصوبه دولت مجاز شده است با پیشنهاد هیات عامل صندوق و تامین هیات امنای آن به تدریج پوشش بیمه صندوق را به ساختمان‎های غیرمسکونی تعمیم دهد.
براساس این مصوبه سقف تعهد صندوق و حق‎بیمه آن برای همه ساختمان‎ها متناسب با میزان خطرخیزی منطقه و نوع ساختمان اعم از خشتی، آجری، اسکلت فلزی و بتنی حداکثر تا پایان دی‎ماه هر سال به پیشنهاد بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مدیریت بحران کشور، در شورای‎عالی بیمه تعیین می‎شود.
سطح زیربنای ساختمان بر حق‎بیمه پایه و سقف تعهد صندوق تاثیری ندارد. مالکان ساختمان‎ها می‎توانند در صورت تمایل به افزایش پوشش بیمه‎ای ساختمان خود به خرید «بیمه تکمیلی حوادث طبیعی» اقدام کنند.
در این قانون دولت مکلف شده است مبلغ 500 پانصد میلیارد ریال در سال اول از محل بودجه عمومی به سرمایه اولیه صندوق اختصاص دهد.
بخشی از حق‎بیمه این صندوق از حق‎بیمه پایه، از طریق درج در قبوض برق واحدهای مسکونی از مالکان آنها دریافت می‎شود و بقیه از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور از محل اعتبار ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و اصلاحات بعدی آن به طور مستقیم به حساب صندوق پرداخت می‎شود.
تعیین حق‎بیمه پایه در این صندوق به صورت پلکانی تنظیم شده است؛ به گونه‎ای که به مدت 10 سال از آغاز اجرای این قانون سهم مالکان به 100 درصد و سهم سازمان مدیریت و بحران کشور به صفر برسد.
در نخستین سال اجرای این قانون سهم مالکان از حق‎بیمه پایه ماهیانه واحدهای موجود در روستاها، شهرهای کوچک با جمعیت زیر پنجاه هزار نفر و شهرهای بزرگ به ترتیب نباید از 5000 ریال، 7500 ریال و 10000 ریال بیشتر باشد.
همچنین در این مصوبه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف شده است حساب ویژه حوادث طبیعی را به منظور پوشش اتکایی بیمه پایه ایجاد کند و دولت باید سالیانه 12 درصد از بودجه سازمان مدیریت بحران کشور را با تخصیص 100 درصد در این حساب تودیع کند.
مازاد درآمد بر هزینه هر دوره مالی حساب ویژه حوادث طبیعی سود ویژه سالانه بیمه مرکزی تلقی نمی شود و مشمول پرداخت مالیات بر درآمد عملکرد نیست و به عنوان اندوخته به دوره بعد منتقل می‎شود.
در بخش دیگری از این مصوبه وزارت نیرو و شرکت‎های توزیع برق موظفند حق‎بیمه پایه موضوع این قانون را به طور جداگانه در قبوض برق ساختمان‎ها درج و به حساب خزانه‎داری کل کشور واریز کنند و خزانه‎داری موظف به انتقال 100 درصد آن به حساب صندوق است.

منابع دیگر:
 • دیوان اقتصاد
 • شفا‌ آنلاین
۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۱۰

بررسی عملکرد سه ماهه بیمه سینا در سال جاری

عصر بازار- بیمه سینا اصلاحیه صورت مالی میاندوره سه ماهه منتهی به خردادماه را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرده، در این اصلاحیه سود هر سهم از 40 ریال اطلاعیه قبلی به 24 ریال (در اثر افزایش سرمایه) کاهش یافته همچنین سود هر سهم سه ماهه امسال 243 درصد از سال قبل بیشتر می باشد.

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار»، سود هر سهم "وسین" در حالی 24 ریال عنوان شده که در خرداد سال 94 به ازای هر سهم تنها 7 ریال سود محقق شده بود، همچنین سرمایه شرکت 66 درصد نسبت به سه ماهه سال قبل افزایش داشته است.
سود خالص شرکت نیز در این سه ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل 501 درصد بیشتر شده، به نظر می رسد افزایش درآمد سرمایه گذاریها به میزان 785 میلیون تومان از محل ذخایر فنی و به مبلغ 43 میلیون تومان از محل سایر منابع، همچنین کاهش 90 درصدی هزینه های بیمه و 12 درصد کاهش هزینه های غیر بیمه ای، عمده ترین دلیل افزایش سود خالص باشد.
به این ترتیب، شرکت عنوان کرده باتوجه به فروش برج های مسکونی نیمه ساخته شرکت بیمه سینا به مبلغ 95 میلیارد تومان که 50 درصد بهای معامله در پایان سال 94 دریافت شد، از ابتدای سال جاری مابقی مبلغ معامله از خریدار دریافت گردید لذا موجب افزایش سرفصل سرمایه گذاریهای کوتاه مدت شرکت به میزان 52 میلیارد تومان معادل 69 درصد شد.
در پایان شایان ذکر است، این شرکت 150 میلیارد تومانی، زیان انباشته ای به میزان 33 میلیارد تومان دارد، همچنین وجه نقد پایان دوره با 31 درصد افزایش به تقریبا 5میلیارد و 500 میلیون تومان رسیده است.

۹۵/۰۷/۲۵
۰۹:۳۱

مدیرعامل بیمه ملت هفت محور راهبردی شرکت را تشریح کرد

روابط عمومی بیمه ملت-دکتر ابراهیم پور، مدیرعامل محترم بیمه ملت در پیامی خطاب به مدیران، کارکنان و نمایندگان بیمه ملت، هفت محور راهبردی شرکت را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، متن پیام دکتر ابراهیم پور، مدیرعامل بیمه ملت به شرح ذیل است:
همکاران گرامی
بیمه ملت، شرکتی است با ویژگی های منحصر به فرد و قابلیت هائی همچون توانگری مالی سرآمد، بهره مندی از بستر فناوری اطلاعات پیشرو، تنوع محصولات بیمه ای، مدیران، کارشناسان و کارکنان حرفه ای و نمایندگان آگاه و متخصص.
حفظ و تعالی این نقاط قوت و رفع کاستی های احتمالی، وظیفه ای است که بدون انسجام سازمانی، دانش افزایی مستمر، شفافیت، پاسخگویی دقیق، مسئولیت پذیری، مشتری مداری و رعایت حقوق ذینفعان مهیا نمی شود.
اکنون که به لطف خداوند متعال توفیق خدمتگزاری را بعنوان مدیر عامل شرکت بیمه ملت کسب نموده ام، ضمن تشکر از مجموعه مدیران، کارکنان و نمایندگان ارجمند که با پیام های تبریک ارسالی بنده را مورد لطف و محبت خود قرارداده اند؛ اعلام می نمایم که فصل جدیدی آغاز گشته و برای بهبود جایگاه شرکت بیمه ملت در صنعت بیمه، ضروری است سخت کوشی و دلسوزی سرلوحه کارها قرار گیرد و کارکنان و نمایندگان فهیم با عزمی دوچندان و همتی مضاعف، در انجام وظایف محوله، معرفی شرکت و تکریم مشتریان اقدام نمایند و سهم مناسبی از بازار صنعت بیمه که درخور شرکت بیمه ملت می باشد را به خود اختصاص دهند.
تقویت اعتماد و اطمینان فی مابین شبکه فروش و ستاد شرکت و همکاری و ارتباط صمیمانه بین مدیران و زیرمجموعه آنان امری ضروری و مورد تاکید است. انجام مجدانه وظایف و رعایت حقوق متقابل از سوی اعضای خانواده بزرگ بیمه ملت می تواند امید و اعتماد را تقویت کرده و موفقیت های جدید را به ارمغان آورد.
بدیهی است، پیمودن مسیری که در پیش رو داریم و رسیدن به اهداف مدنظر در کنار اتخاذ استراتژی های جدید نیاز به زمان واجرای برنامه های راهبردی و عملیاتی سنجیده، هدفمندی دارد که در همین راستا لازم می بینم محورهای هفتگانه راهبردی مدنظر خود را جهت آگاهی مدیران، کارکنان و شبکه فروش به شرح ذیل اعلام دارم. قطعا واحد طرح و توسعه با همکاری مدیران و کارشناسان واحدهای ذیربط می بایست برنامه های لازم جهت تحقق هریک از محورهای مطروحه را تدوین و به مورد اجرا گذارند و روند پیشرفت برنامه ها را بطور مستمر گزارش دهند. این محورهای هفت گانه عبارتند از:
1-پذیرش ریسک توسعه پورتفوی بیمه ای متناسب با سرمایه و توانگری مالی شرکت و ارتقا جایگاه بیمه ملت در رتبه بندی شرکت های بیمه با تاکید بر مدیریت ریسک و حضور موثر در بازار صنعت بیمه از طریق شناخت صحیح بازار و رقبا، استفاده از فناوری های نوین، ارائه محصولات جدید متناسب با نیاز مشتریان، نرخ دهی مناسب، و پاسخگویی و تبلیغات هدفمند و ......
2-برقراری حاکمیت شرکتی و حفظ حقوق تمامی ذینفعان شرکت از جمله سهامداران خرد
3-توسعه و ارتقاء شبکه فروش از طریق ارائه آموزش های تخصصی، اقدامات حمایتی و پشتیبانی بموقع و موثر از نمایندگان و بدنبال آن رفع مشکلات و رونق بخشیدن به کسب و کار آنها
4-حفظ و ارتقا سرمایه های انسانی ارزشمند شرکت از طریق آموزش، اجرای طرح های انگیزشی و مشارکتی، اصلاح ساختار و تکمیل مدیران کلیدی و عملیاتی و افزایش کارایی و اثربخشی آنان در جهت تحقق اهداف شرکت
5-توجه خاص به نیازهای مشتریان از طریق ارائه خدمات مناسب بیمه ای در هنگام انتخاب محصول در جریان فرآیند صدور و خسارت و ارتقا سطح رضایتمندی مشتریان و به حداقل رساندن شکایات با محوریت قراردادن شفافیت، پاسخگویی و رعایت انصاف
6-حفظ توانگری مالی شرکت در سطح یک و بالاتر از 200 درصد با محوریت عملیات بیمه گری
7-رعایت بهداشت حقوقی و وصول مطالبات شرکت با پیگیری و تعامل بین مجموعه ستاد و شبکه فروش
در پایان از همه همکاران و همراهان می خواهم برای پیشبرد اهداف سازمان، افزایش بهره وری، ارتقا برند بیمه ملت و گسترش منطقی سهم بازار دست در دست هم نهاده تا موفقیتی بزرگ را رقم بزنیم.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۵:۴۷

نمایندگان بیمه آرمان در گیلان با تکنیک های فروش و فنون مذاکره آشنا شدند

بیمه آرمان چهارمین دوره ی بازآموزی بیمه عمر و سرمایه گذاری و آموزش تکنیک های فروش و فنون مذاکره را برای نمایندگان این شرکت در استان گیلان برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، این دوره آموزشی با حضور محمد جُنیدی، مدیر توسعه ی فروش بیمه های زندگی و بهزاد محمودی، مدیر منطقه ی 3 بیمه آرمان در رشت برگزار شد.
دکتر هادی، رئیس الذاکرین معاون فروش و بازاریابی این شرکت هدف از برگزاری دوره های آموزشی را تأکید مدیر عامل بر افزایش سطح دانش و توانمندی های پرسنل شبکه فروش اعلام کرد و گفت: دوره های بازآموزی حین خدمت یکی از برنامه های راهبردی بیمه آرمان است و این دوره ها در سایر استان ها نیز برای کارکنان شعب و نمایندگان با قوت بیشتری برگزار خواهد شد.
بهزاد محمودی هم که به تازگی سرپرستی شرکت بیمه ی آرمان را در منطقه ی 3 کشور (استان های گیلان، قزوین و زنجان) بر عهده گرفته است، پتانسل موجود در این شرکت را بسیار ارزشمند دانست و گفت: با تلاش پرسنل، نمایندگان و کارگزاران، بزودی شاهد تغییرات محسوسی در برنامه ها و فعالیت های شرکت بیمه آرمان خواهیم بود.
گفتنی است معاونت فروش و بازاریابی بیمه آرمان پیش از این نیز، دوره های آموزشی مشابهی در استان های خراسان رضوی، خوزستان و اصفهان برای کارکنان شعب و نمایندگان خود برگزار کرده بود.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۵:۴۷

کسب سود خالص 125.5 میلیارد ریالی در بیمه دی

نقدینه-شرکت بیمه دی طی بهار امسال 50 ریال سود کسب نمود که این مبلغ 32 درصد بیشتر از سود واقعی بهار سال گذشته است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه،این شرکت 2،500 میلیارد ریالی در دوره ی سه ماهه ی منتهی به 31 خرداد 95 بیش از 912 میلیارد ریال درآمد حق بیمه داشت. این درآمد نسبت به عملکرد واقعی دوره ی مشابه سال گذشته 32 درصد افزایش داشت. حق بیمه صادره ی بهار امسال با رشد قابل توجه 93 درصدی به 1،296 میلیارد ریال رسید.
هزینه حق بیمه اتکایی واگذاری در این دوره با 72 درصد افزایش نسبت به بهار سال گذشته به 212 میلیاردریال رسید. طی این دوره درآمد حق بیمه سهم نگهداری شرکت بیش از 700 میلیار ریال بود. حال آنکه در دوره ی مشابه سال گذشته حدود 568 میلیارد ریال درآمد از این محل شناسایی کرده بود.
هزینه خسارت بهار امسال مشابه بهار سال قبل و معادل 440 میلیارد ریال بود. در این دوره خسارت سهم بیمه گران اتکایی حدود 107 میلیارد ریال بود که نسبت به بهار سال گذشته 8 درصد کاهش داشت. در بهار امسال بیش از 333 میلیارد ریال هزینه خسارت سهم نگهداری به شرکت تحمیل شد.
در بهار امسال 34 میلیارد ریال هزینه کارمزد و کارمزد منافع سهم نگهداری به شرکت تحمیل شد. حال آنکه در بهار سال قبل این هزینه ها 10 میلیارد ریال بود.
خالص سایر هزینه  های بیمه ای شرکت بیمه دی در بهار سال جاری 214 میلیارد ریال بود. در  این دوره شرکت بیش از 179 میلیارد ریال سود ناخالص فعالیت بیمه ای شناسایی نمود که 2 درصد کمتر از بهار سال قبل است.
با توجه به افزایش درامدهای حق بیمه صادره شرکت توانست در سه ماهه ی نخست امسال 123 میلیارد ریال درآمد عملیاتی محقق سازد که این مبلغ 24 درصد بیشتر از سود عملیاتی بهار سال قبل بود.
سود خالص بیمه دی در این دوره به 125.5 میلیارد ریال رسید که 50 ریال سود را برای هر سهم در پی داشت.
منبع: هفته نامه بورس

۹۵/۰۷/۲۴
۰۶:۳۵

در جلسه معارفه رییس جدید شعبه نقش جهان اصفهان عنوان شد وضعیت مطلوب بیمه دانا طبق آمار 5 ماهه

اقتصادی - ایران نو: معاون امور استان ها و توسعه شبکه فروش بیمه دانا از وضعیت مطلوب این شرکت طبق آمار پنج ماهه خبر داد .

به گزارش ایران نو، محمود خدادادی در جلسه معارفه رییس جدید شعبه نقش جهان اصفهان، ضمن تقدیر از عملکرد شعب زاینده رود و نقش جهان ،آمارعملکرد شرکت بیمه دانا در5 ماهه اول را مورد تجزیه و تحلیل قرارداد و به موضوع وصول مطالبات و توازن پرتفوی و ترکیب آن درصنعت بیمه و بیمه دانا پرداخت و ضرورت غربالگری بیمه گذاران و نمایندگان را یادآورشد .
وی همچنین گفت: نگرانی خاصی از تحقق بودجه نداریم، زیرا آمار نشان می دهد که بیمه دانا طی 5 ماه اول امسال در وضعیت مطلوبی به سر می برد، فقط باید در ترکیب پرتفوی به ویژه درمان حساسیت و توجه بیشتری به خرج دهیم .
علمداری مدیر امورشعب با تقدیر از عملکرد شعب اصفهان به موضوع بررسی عملکرد شعب اصفهان پرداخت و توضیحاتی درمورد برنامه سجاد و بررسی طرح اعطای اختیارات به نمایندگان ارائه کرد و در ادامه افزود: شعب اصفهان تحقق 92 درصدی بودجه را داشتند که از میانگین 82 درصدی شرکت بالاتر است و ضریب خسارت مناسبی هم دارند .
مصطفی یاوری سرپرست جدید این شعبه نیز تحقق بودجه و کاهش ضریب خسارت را منوط به اهمیت دادن و باور داشتن نیروی انسانی، شبکه فروش و استفاده از تجربیات افراد با سابقه ذکر و ابراز امیدواری کرد: نسبت 14 درصدی در افزایش پرتفوی و کاهش 10 درصدی در ضریب خسارت طی 5 ماه امسال تا پایان سال به نسبت های مناسب تری ارتقا یابد .
به گزارش ایران نو، محمود خدادادی در جلسه معارفه رییس جدید شعبه نقش جهان اصفهان، ضمن تقدیر از عملکرد شعب زاینده رود و نقش جهان ،آمارعملکرد شرکت بیمه دانا در5 ماهه اول را مورد تجزیه و تحلیل قرارداد و به موضوع وصول مطالبات و توازن پرتفوی و ترکیب آن درصنعت بیمه و بیمه دانا پرداخت و ضرورت غربالگری بیمه گذاران و نمایندگان را یادآورشد .وی همچنین گفت: نگرانی خاصی از تحقق بودجه نداریم، زیرا آمار نشان می دهد که بیمه دانا طی 5 ماه اول امسال در وضعیت مطلوبی به سر می برد، فقط باید در ترکیب پرتفوی به ویژه درمان حساسیت و توجه بیشتری به خرج دهیم .علمداری مدیر امورشعب با تقدیر از عملکرد شعب اصفهان به موضوع بررسی عملکرد شعب اصفهان پرداخت و توضیحاتی درمورد برنامه سجاد و بررسی طرح اعطای اختیارات به نمایندگان ارائه کرد و در ادامه افزود: شعب اصفهان تحقق 92 درصدی بودجه را داشتند که از میانگین 82 درصدی شرکت بالاتر است و ضریب خسارت مناسبی هم دارند .مصطفی یاوری سرپرست جدید این شعبه نیز تحقق بودجه و کاهش ضریب خسارت را منوط به اهمیت دادن و باور داشتن نیروی انسانی، شبکه فروش و استفاده از تجربیات افراد با سابقه ذکر و ابراز امیدواری کرد: نسبت 14 درصدی در افزایش پرتفوی و کاهش 10 درصدی در ضریب خسارت طی 5 ماه امسال تا پایان سال به نسبت های مناسب تری ارتقا یابد .

منابع دیگر:
 • پول نیوز
۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۱۷

بازدید معاون اجرایی رییس جمهور، مدیرعامل بیمه "ما"

اقتصادی - ایران نو:مدیرعامل بانک ملی و مدیر کل ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری از دستاوردهای دولت یازدهم

به گزارش ایران نو،بازدید معاون اجرایی رییس جمهور، مدیرعامل بیمه "ما"، مدیرعامل بانک ملی و مدیر کل ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری از دستاوردهای دولت یازدهم،بازدید معاون اجرایی رییس جمهور، مدیرعامل بیمه "ما"، مدیرعامل بانک ملی و مدیر کل ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری از دستاوردهای دولت یازدهم

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۱۷

تمدید تخفیف در مبلغ سپرده جبران هزینه های احتمالی اجاره صندوق امانات بانک پارسیان

خبرگزاری آریا-بانک پارسیان به منظور ارزش‌آفرینی هرچه بیشتر برای مشتریان و همچنین ارائه خدمات نوین، مهلت تخفیف درمبلغ سپرده جبران هزینه های احتمالی اجاره صندوق امانات خود را تا پایان سال جاری تمدیدکرد.
به گزارش خبرگزاری آریا،مشتریانی که از28 شهریور ماه تا پایان سال جاری مبادرت به انعقاد قرارداد اجاره صندوق امانات نمایند، می توانند همچنان از30 درصد تخفیف در مبلغ سپرده جبران هزینه های احتمالی برخوردارشوند.
مشتریان گرامی می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به شعب بانک پارسیان مراجعه نمایند.
شایان ذکر است، هم اکنون بانک پارسیان در تهران؛ در شعب مرکزی، افسریه، چهاراه تختی، میدان ازادی، ظفر، دولت، چهارراه رشید، میدان مادرکرج و در شهرستان ها؛ درشعب گرگان، کازرون،آمل، بلوار امیرکبیر شیراز، فردوسی کرمانشاه، تبریز، بلوار امین قم، عدل قزوین، اردبیل و بلوار جمهوری یزد دارای صندوق امانات می باشد.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۰۷

امتیاز ویژه کارت اعتباری بانک شهر برای کارکنان شهرداری ها ‎

خبرگزاری آریا- بانک شهر با هدف تسهیل در ارائه خدمات بانکی و ارتقای سطح معیشت سهامداران خود، کارت اعتباری را با شرایط ویژه به کارکنان شهرداری‌ها ارائه می‌دهد.
به گزارش خبرگزاری آریا، این بانک به عنوان تنها بانک تخصصی در حوزه مدیریت شهر و به منظور ارتقای کیفی سطح زندگی کارکنان مجموعه مدیریت شهری شامل شهرداری‌ها و سازمان‌های تابعه آنها که بیشترین سهامداران بانک را تشکیل می‌دهند، شرایط و امتیازات ویژه‌ای را در صدور کارت‌های اعتباری در راستای سیاست‌های پولی و بانکی بانک مرکزی برای کارکنان شهرداری پیش بینی کرده است.
‎ بر این اساس، سقف اعتبار قابل تخصیص به هر فرد برای کارت‌های اعتباری خرید کالا، با توجه به اعتبار سنجی بانکی و متناسب با ظرفیت و توان مالی مشتری در سه سطح برابر بخشنامه بانک مرکزی محاسبه و اختصاص داده می‌شود.
‎بانک شهر با توجه به سیاست حمایتی خود از کارکنان شهرداری‌ها، کارت‌های اعتباری را به این افراد با تسهیلات ویژه ارائه می‌دهد که این اقدام، از امتیازات بسیار ویژه برای کارکنان شهرداری‌ها محسوب می‌شود.
‎بر اساس این گزارش، برخی بانک‌ها به منظور جبران هزینه‌های قیمت تمام شده پول، اقدام به سپرده گذاری مشتریان می‌کنند که بانک شهر در این طرح، به صورت طبیعی نرخ سود مورد انتظار را برای کارکنان شهرداری‌ها به عنوان امتیاز ویژه کاهش داده است.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۰۷

کارآمدترين بانک‎هاي اسلامي مشخص شدند

خبرگزاري آريا-فهرست کارآمدترين بانک هاي اسلامي جهان از سوي مرکز بانکداري و تأمين مالي اسلامي دبي منتشر شد.
به گزارش خبرگزاري آريا،در اين گزارش که در مجمع جهاني اقتصاد اسلامي در دبي و تحت عنوان "بانکداري اسلامي: رشد، کارايي و ثبات" منتشر شد، پس از بررسي عملکرد 131 بانک اسلامي در سراسر جهان، بانک اسلامي کويت جايگاه نخست را به خود اختصاص داد.
سراي مالي کويت (KFH) در ميان تمامي بانک هاي اسلامي بيشتري امتياز کارآيي را به خود اختصاص داد در حالي که بانک هاي کشورهاي امارات، قطر، مالزي، بحرين و عربستان، 20 رتبه برتر را از آن خود کردند.
کارآمدي در تجارت يعني برآورد هزينه ها براي به حداکثر رساندن خروجي. بنابراين گزارش هرچه بازارهاي مالي يکپارچه و غير متمرکز تر مي شوند، ضرورت سنجش کارآمدي مؤسسات بانکي ضروري تر مي شود.
در حال حاضر بيش از 400 بانک و مؤسسه مالي اسلامي در بيش از 60 کشور جهان در حال فعاليت هستند که رشد رقابت پذيري آنها تحت تأثير عوامل مختلفي مثل اندازه، برند، توانايي ورود به بازارهاي جديد، تأمين مالي خرد، مبارزه با فقر، همکاري هاي استراتژيک و توسعه تأمين مالي اسلامي به عنوان بخش مهمي از اقتصاد حلال جهاني قرار دارد.
مرکز بانکداري و تأمين مالي اسلامي دبي در گزارش اخير خود که شامل چهار فصل است، ارزش خدمات تأمين مالي اسلامي جهان در ابتداي سال 2015 را 2 تريليون دلار تخمين زده است.
بر اين اساس اگرچه بانکداري اسلامي به رشد جهاني خود ادامه خواهد داد اما ممکن است به خصوص در کشورهايي که اقتصاد آنها متکي به نفت و يا ديگر کالاها است، با چالش هايي روبرو شود بنابراين تنوع و توسعه بيشتر اين صنعت براي رشد پايدار ضروري به نظر مي رسد.
به نوشته ايبنا، مرکز بانکداري و تأمين مالي اسلامي دبي (DCIBF) نقش مهمي در مطالعات عميق در زمينه کارايي بانکداري توسعه يافته اسلامي دارد و به همين دليل در سال 2015 موفق به دريافت جايزه بانکداري اسلامي آر اند دي شد.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۵:۱۴

آغاز ساخت پانزدهمین مدرسه توسط بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران به منظور تحقق رسالت‌های اجتماعی و اعتلای علم و فرهنگ، عملیات ساخت پانزدهمین مدرسه را در استان بوشهر آغاز کرد

به گزارش سرویس بازار ایسنا،  بانک صادرات ایران  اعلام کرد: این بانک در کنار ایفای نقش موثر در توسعه و رشد اقتصادی کشور، تحقق تعهدات اجتماعی را نیز مورد تاکید قرار داده و در این زمینه تاکنون از محل مشارکت کارکنان بانک ١٤ مدرسه را در نقاط کم‌تر برخوردارد ساخته و به بهره‌برداری رسانده که این فضاها شامل ١١مدرسه و ٣ باب کتابخانه است.
 در آیینی که با حضور محمد باباخانی معاون نوسازی توسعه تجهیز مدارس استان بوشهر، حمداله عظیمی، اکبر طهماسبی اعضای ستاد نوسازی مدارس بانک صادرات ایران و مسئولان آموزش و پرورش استان در روستای کری بخش دلوار شهرستان تنگستان استان بوشهر برگزار شد، عملیات اجرایی پانزدهیمین مدرسه با مشارکت کارکنان بانک یادشده و با اختصاص ٤ میلیارد ریال آغاز شد.
این پروژه در زمینی به مساحت ٢ هزار و ٥٠٠ متر مربع و با زیربنای ٣٢٢ متر مربع در دو طبقه، شامل: ٦ کلاس درس، اتاق مدیران، کتابخانه و نمازخانه ساخته و در یک‌سال آتی به بهره‌برداری می‌رسد.
اکبر طهماسبی عضو ستاد نوسازی مدارس بانک صادرات ایران در سخنانی با بیان رویکرد سیاست‌های این بانک در بخش مدرسه‌سازی اقدامات عام‎‌المنفعه گفت: تمام اعتبار این واحدهای فرهنگی و آموزشی از محل کمک کارکنان و مدیران بانک صادرات ایران با هدف کمک به دولت و آموزش و پرورش در راستای عدالت آموزشی صورت گرفته است.
وی از مشارکت کارکنان و مدیران بانک صادرات در دیگر طرح‌ها پرداخت و خاطر نشان کرد: چهار میلیارد ریال اعتبار با مشارکت کارکنان بانک صادرات ایران برای ساخت دربهای طلایی قسمت غرب حرم مطهر امام موسی کاظم(ع) و امام جواد(ع) پرداخت شده است.
لازم به ذکر است این بانک تاکنون در استان‌های تهران، گلستان، کردستان، کرمانشاه، کرمان، یزد، لرستان، خراسان رضوی و اصفهان، آذربایجان شرقی خراسان شمالی تاسیس و نسبت به ساخت مدرسه اقدام کرده است.
بر اساس این گزارش کارکنان خدوم بانک صادرات ایران با تخصیص بخشی از حقوق خود و یا کمک‌های نقدی در امر مقدس مدرسه‌سازی گام‌های موثری در راستای پیشرفت و آبادانی کشور برداشته‌اند و در بسترسازی برای پرورش نسل‌های آینده نقش فعالی داشته‌اند.
شایان توجه است هموطنان به منظور مشارکت در این امر خداپسندانه می‌توانند وجوه نقد خود را به شماره حساب جاری سپهری ٠١٠٠٧٧٧٤٤٤٠٠٥ به نام ستاد مدرسه‌سازی اتحادیه انجمن‌اسلامی واریز کنند.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۵:۵۱

بانک توسعه صادرات بانک دولتی با صورتهای مالی مطلوب شناخته شد

بانک توسعه صادرات در جلسه مجمع عمومی سالانه به عنوان بانک دولتی با صورت های مالی مطلوب معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، در این نشست،گزارش بانک توسعه صادرات از سوی حسابرسان قانونی مطلوب ارزیابی شد. با توجه به مطلوب بودن این گزارش، صورت‌های مالی سال 1394 مورد تصویب اعضای مجمع عمومی قرار گرفت.
نظر مقبول یا مطلوب در مواقعی صادر می شود که حسابرس به این نتیجه برسد که صورتهای مالی از تمام جنبه های بااهمیت طبق استانداردهای حسابداری تهیه شده است و محدویت رفع نشده ای در دامنه رسیدگی ها وجود ندارد.
بنابر گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ، در بند مربوط به اظهارنظر حسابرس مستقل و بازرس قانونی این بانک آمده است: به نظر این سازمان صورتهای مالی یاد شده ، وضعیت مالی گروه و بانک توسعه صادرات ایران در تاریخ 29 اسفندماه 1394 و عملکرد مالی و جریانهای نقدی گروه و بانک را برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور از تمام جنبه های با اهمیت، طبق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب نشان می دهد.
در نشست اعضای مجمع این بانک که با تبریک تصویب صورت های مالی به مدیریت عامل همراه بود ، این اعضا بر شفافیت لازم صورت های مالی بانک تاکید کردند.
همچنین اعضای مجمع با تاکید بر اینکه بانک توسعه صادرات اولین بانک در مجموعه بانک های دولتی است که دارای صورت های مالی مطلوب و شفاف بوده است ابراز امیدواری کردند شیوه عملکرد مناسب در حوزه ارائه گزارشهای مالی CLEAN از سوی بانک توسعه صادرات، در بانک 
های دیگر نیز مورد توجه قرار گیرد.
بانک توسعه صادرات با بهره مندی از نزدیک به یکهزار و 140 نفر نیروی انسانی با 82 درصد تحصیلات لیسانس به بالا ، جزو معدود بانک هایی است که با عدم اضافه برداشت از منابع بانک مرکزی، فاقد بدهی از این نوع است.
این بانک با استفاده از 43 شعبه در سراسر کشور درحالی موفق به دریافت گزارش مقبول حسابرس و بازرس قانونی در خصوص عملکرد سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه 1394 شد که از سال 86 تاکنون موفق به افزایش سرمایه از منابع دولتی نشده است.
رسالت بانک توسعه صادرات ایران به عنوان اگزیم بانک کشور، با توجه به اهداف کلان اقتصادی و اجتماعی کمک به توسعه صادرات غیر‌نفتی و گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با سایر کشورهاست.
* راهبری صفر تا صد پتروشیمی کردستان در بانک توسعه صادرات
بانک توسعه صادرات یکی از پشتوانه های تامین مالی پروژه پتروشیمی کردستان به عنوان بزرگترین طرح های ملی پتروشیمی به شمار می آید.
رضا ساعدی فر، مدیر اعتبارات بانک توسعه صادرات گفت: مجموعه شرکت های پتروشیمی و پلیمر کرمانشاه با حدود 500 میلیون دلار صادرات سالانه از مشتریان قدیمی بانک به حساب می آیند که بازارهای اصلی آنها در منطقه عراق، ترکیه و هند است.
وی افزود: پتروشیمی کرمانشاه جزو اولین واحدهای خط لوله اتیلن غرب است که نقش بسزایی در تولید، صادرات و اشتغالزایی منطقه دارد. در سالهای گذشته تامین مالی این طرح از طریق صندوق توسعه ملی دنبال می شد که با وقفه مواجه شد و در حال حاضر مجدداً تامین مالی آن از طریق بانک توسعه صادرات با استفاده از منابع صندوق در حال پیگیری است. البته تسهیلات سرمایه در گردش پتروشیمی کرمانشاه در حال حاضر از بانک تامین می شود.
*ظرفیت سنجی تامین مالی در صنایع پایین دستی پتروشیمی
رئیس اداره صادرات کالا در بانک توسعه صادرات نیز در این باره افزود: در بازدیدهایی که از طرح ها پتروشیمی منطقه داشتیم، ظرفیت سنجی برای تامین مالی صنایع پایین دستی پتروشیمی توسط بانک توسعه صادرات مورد بررسی قرار گرفت.
سید حسن حسینیان گفت: صنایع پایین دستی پتروشیمی با تولید ارزش افزوده بالا امکان تکمیل زنجیره ارزش در کشور را فراهم می کنند و سودی که نصیب خارجی ها می شود را به داخل کشور می آورند.
وی ادامه داد: پتروشیمی کردستان که در روز دوم سفر مدیران مورد بازدید قرار گرفت، طرح بزرگ و قابل اهمیتی است که علاوه بر منافع ملی و کشوری، سهم زیادی از اشتغال در استان را پوشش خواهد داد و همچنین ظرفیت خوبی برای صادرات به کشورهای همسایه فراهم می کند.
*بانک توسعه صادرات، راهبر سندیکای پتروشیمی کردستان
رئیس گروه کارشناسی نفت و پتروشیمی بانک توسعه صادرات نیز در ادامه تشریح کرد: پتروشیمی کردستان اولین پروژه ای است که بانک بصورت سندیکایی وارد تامین مالی آن شد. دو بخش ارزی و ریالی در این فرایند وجود دارد.
رضا رضایی هم گفت: در بخش ارزی پروژه بانک توسعه صادرات با مشارکت بانک تجارت و ملت تامین مالی این طرح را بر عهده دارند. بانک توسعه صادرات بخش اعظم هزینه ارزی طرح معادل 110 میلیون یورو را در این بخش تامین مالی کرده است، بانک تجارت 78 میلیون یورو و بانک ملت نیز 27 میلیون یورو مشارکت داشته اند.
کارشناس اعتباری بانک توسعه صادرات تاکید کرد: در دو بخش ارزی و ریالی، بانک توسعه صادرات راهبر سندیکای تامین مالی پروژه بوده است و از صفر تا صد پروژه را در تمامی مراحل رصد کرده است. این بانک نظارت و اجرای تامین مالی، گشایش اعتبارها و پشتیبانی اصلی طرح در مسیر اجرا را به عهده داشته است.
رضایی افزود: طرح پتروشیمی کردستان از مردادماه 89 کلید خورد و در حال حاضر حدود 99 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پروژه کردستان به امید خدا در بهمن ماه به بهره برداری می رسد.
وی بیان کرد: خط اتیلن غرب از پتروشیمی کاویان تا پتروشیمی مهاباد حدود 2200 کیلومتر است. پتروشیمی کردستان به عنوان یکی از طرح های این خط بعد از تکمیل نهایی 300 هزار تن پلی اتیلن سبک برای این خط تامین خواهد کرد. لازم به ذکر است پلی اتیلن سبک محصول رده بالای جهانی است که فرایند تولید آن از پلی اتیلن سنگین پیچیده تر است و کاربردهای بیشتری دارد. همچنین قیمت و تقاضای پلی اتیلن سبک در بازار جهانی بیشتر است.
کارشناس اعتباری طرح افزود: خط اتیلن غرب در راستای محرومیت زدایی، ایجاد اشتغال و توزیع عادلانه درآمد در مناطق غرب و شمال غرب کشور ایجاد شد. احداث این طرح ریسک سرمایه گذاری را در سطح کشور توزیع می کند، خطر امنیتی مناطق را کاهش میدهد و اشتغال و رفاه حاصل از طرح ها را در سطح کشور توزیع می کند.
وی گفت: پیش بینی می شود خط اتیلن غرب بعد از تکمیل طرح های در دست اجرای آن 2 میلیارد دلار صادرات داشته باشد.
رضایی افزود: پتروشیمی کردستان در این میان 1400 میلیارد تومان در سال فروش خواهد داشت و بیش از 4 هزار و 500 شغل را بطور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد کرد.
بنابر گزارش اگزیم نیوز، نگاه بانک توسعه صادرات بعنوان تنها بانک تخصصی حامی صادرات در کشور به صنایع پتروشیمی با توجه به ارزآوری مستقیم آن و تولید بیش از نیاز داخلی به منظور صادرات این محصولات متفاوت است چرا که مزیت های نسبی و رقابتی خاص این صنایع می تواند سهم خوبی را در این حوزه از آن کشور کند. بانک توسعه صادرات با درک صحیحی از پتانسیل ها که مزیت هایی چون خوراک ارزان،موقعیت خاص جغرافیایی کشور ، نیروی انسانی متخصص و دانش فنی آن را دوچندان می سازد، با جذب مشتریان این بخش از صنایع کشور در جهت توسعه این صنعت عظیم و رو به رشد گام بر می دارد.
از آنجایی که صنایع پتروشیمی دارای ارزش افزوده بالایی در بخش های سرمایه و اشتغال هستند، این بانک با اهتمام به تامین مالی این پروژه ها ضمن توجه به صنایع بالادستی این صنعت به صنایع پایین دستی نیز توجه ویژه ای دارد.
بررسی ها نشان می دهد از مجموع پروژه های تامین مالی شده توسط بانک توسعه صادرات حدود 20 درصد توسعه ای و 80 درصد ایجادی هستند. بانک توسعه صادرات درارائه تسهیلات به صنایع پتروشیمی بالغ بر 75 درصد سرمایه طرحهای مصوب را تامین مالی می کند. روشهای تامین مالی صادرات این صنایع در بانک در قالب عقود اسلامی است و به شیوه های کوتاه مدت و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی انجام می پذیرد.
سالانه بیش از 300 هزار تن پلی اتیلن در پتروشیمی کردستان تولید می شود. پتروشیمی کردستان در شش کیلومتری شهر سنندج و در زمینی به مساحت 130 هکتار احداث شده است. کل اعتبارات ارزی پروژه به مبلغ 215 میلیون یورو است که بانک توسعه صادرات 110 میلیون یورو از آن را تامین مالی کرده و مابقی این رقم با مشارکت بانک های ملت و تجارت تامین شده است.
* نجات اقتصاد در گرو تلاش بخش خصوصی است
رئیس بانک توسعه صادرات استان اصفهان در هفدهمین جلسه کمیته توسعه صادرات و کمیته بررسی مزیت های سرمایه گذاری اتاق بازرگانی این استان گفت: نجات کشور در حوزه اقتصاد در گرو تلاش بخش خصوصی است.
نیما بزرگمهر با بیان اینکه دغدغه بانک توسعه صادرات کمک به رشد و توسعه کشور است، تصریح کرد: این بانک درنظر دارد با کمک به صادرات به خصوص صادرات بخش خصوصی سبب حرکت چرخ های اقتصادی و رونق اقتصاد کشور شود.
بانک توسعه صادرات نگاه ویژه ای به تمام اتاق های بازرگانی استانها در سراسر کشور دارد.
رئیس بانک توسعه صادرات استان اصفهان با اشاره به اینکه تحریم ها معضلات بسیاری را برای کشور ایجاد کرد، گفت: بانک توسعه صادرات از هر تلاشی دریغ نمی کند و آمادگی دارد پیشنهادات موجود را عملی و از ظرفیت های استان اصفهان نهایت استفاده را ببرد.
وی به ظرفیت های صادراتی اصفهان در بخش های مختلف اشاره کرد و گفت : در بخش توریسم و گردشگری تفاهمات و موافقت نامه های بسیاری از سوی این بانک انجام شده است.
بزرگمهر با بیان اینکه بانک توسعه صادرات نخستین بانک تخصصی صادرات و واردات ایران بعد از انقلاب است، تاکید کرد: رسالت این بانک کمک به رشده و توسعه صادرات کشور است.
* اتصال بانک توسعه صادرات به شبکه سوئیفت
به گفته وی، توسعه کمی و کیفی صادرات غیرنفتی، اعطای تسهیلات کوتاه مدت، ارتقا وضعیت رقابتی کالاهای ایرانی، ارائه تسهیلات در بخش صدور خدمات فنی و مهندسی و ... از جمله اهداف شکل گیری این بانک است.
رئیس بانک توسعه صادرات استان اصفهان با تاکید بر اینکه بانک توسعه صاردات به شبکه سوئیفت متصل است، افزود: علاوه بر این مطابق دستور بانک مرکزی نرخ سود این بانک برابر با بانک های دولتی است و و معادل 18 درصد است اما با توجه به اهمیت صادرات در شرایط خاص نرخ سود را تا 2 درصد دیگر کاهش می دهیم.
وی تصریح کرد: بعد از برجام گشایش های خوبی در سیستم بانکی انجام شد و با راه اندازی سوئیفت روابط بانکی ما دوباره احیا شد.
به گفته بزرگمهر، هزینه های نقل و انتقال پول در صادرات از طریق شبکه سوئیفت برای صادرکنندگان کاهش می یابد و به دنبال آن طی چند ماه اخیر شاهد خرید ارز حاصل از صادرات مشتریان بودیم و در بحث انتقال ارز برای صادرکنندگان زمینه های لازم فراهم شده است.
* ارتباط با بیش 100 کشور در حوزه روابط بین بانکی
وی افزود: بانک توسعه صادرات در بحث روابط بانکی با بیش از 100 کشور همچون کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و ... در ارتباط است.
رئیس بانک توسعه صادرات استان اصفهان در خصوص موضوع اقتصاد مقاومتی و تاکید مقام معظم رهبری بر این مهم، گفت: بانک توسعه صادرات در این راستا به دنبال حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط است.
بزرگمهر با بیان اینکه این بانک اقدام به تاسیس شرکت مدیریت صادرات کرده است، تصریح کرد: این شرکت در راستای بازاریابی و رقابت پذیری کالاهای داخلی جهت صادرات فعالیت می کند.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۴۲

پرداخت حدود 1500 میلیارد ریال تسهیلات بانک رفاه به بنگاه های کوچک و متوسط

بانک رفاه کارگران از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور یک هزار و 469 میلیارد و 471 میلیون ریال تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ ادارات امور شعب خراسان رضوی و فارس دارای بیشترین پرداختی ها از محل منابع بانک به بنگاه های کوچک و متوسط به ترتیب به مبلغ 253,451 و 202,910 میلیون ریال است.
دکتر سهمانی مدیر عامل بانک رفاه هم گفت : بانک رفاه آمادگی دارد به عنوان بانک عامل صنعت گردشگری در تامین مالی کوتاه مدت و بلندمدت یا سایر طرح ها، فعالیت کند.
بنا بر گزارش روابط عمومی بانک رفاه؛ دکتر سهمانی در ادامه افزود : این بانک از سال 1392 تاکنون 765 میلیارد ریال تسهیلات به حوزه گردشگری پرداخت کرده است. این تسهیلات شامل هتل های رامیلا چالوس،‌کاسپین رودسر، ابریشمی لاهیجان، کوروش سرعین و فجر لاهیجان بوده است.
مدیر عامل بانک رفاه خاطرنشان کرد : این بانک آمادگی دارد با صندوق توسعه ملی که یکی از ابزارهای موثر در تامین پروژه های حوزه گردشگری است، به عنوان بانک عامل همکاری کند.
همچنین باجه بانک رفاه در محل جدید ساختمان بیمه سلامت استان تهران واقع در میدان عطار راه اندازی شد.
در مراسمی که به همین منظور برگزار شد، دکتر قنادی مدیر کل بیمه سلامت استان تهران از خدمات بانک رفاه به بیمه سلامت استان تهران قدردانی کرد و گفت : امیدوارم با افتتاح این باجه بتوانیم همچون گذشته از ظرفیت های بانک رفاه کارگران استفاده کنیم .
عسگری ذاکری رئیس اداره امورشعب منطقه سه تهران بانک رفاه نیز با اشاره به سبد خدمات متنوع این بانک به ویژه در حوزه ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی، ابراز امیدواری کرد با استفاده از این خدمات و خدمات قابل ارائه بر اساس نیاز بیمه سلامت استان تهران ، تعاملات گسترش یابد.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۶:۵۳

ضربه پرداخت نرخ سودهای بالای سپرده بر پیکر نظام بانکی/ سود بانک‌ها به شدت کاهش یافت

رئیس کانون بانک‌های خصوصی نرخ‌های بالای سود بانکی در سه سال گذشته مهمترین دلیل کاهش سود خالص بانک‌ها دانست و گفت: نرخ‌های بالای سود موجب شد بخش عمده سود بانک‌ها صرف پرداخت به سپرده‌گذاران شود.

کورش پروزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به نرخ‌های بالای سود سپرده در سه سال گذشته، اظهارداشت: در چند سال اخیر سپرده‌گذاران سهم بیشتری از سود بانک‌ها نسبت به سهامداران به دست آوردند.
وی با بیان اینکه برخی بانک‌ها نرخ‌های بالایی برای جذب سپرده به سپرده‌گذار در نظر گرفتند که در شرایط طبیعی نباید چنین سودهایی پرداخت می‌کردند، افزود: در دو سال اخیر برخی موسسات رشد حدود 50 درصدی در حجم سپرده داشتند که این به هیچ وجه طبیعی نیست و حتما دستگاه‌های نظارتی و بانک مرکزی به این موضوعات توجه دارد.
مدیرعامل بانک پارسیان تصریح کرد: فعالیت موسسات غیرمجاز که نرخ‌های سرسام‌آوری پیشنهاد می‌کردند موجب تشدید نابسامانی بازار پول شد. اقداماتی که برای ساماندهی موسسات غیرمجاز در چند سال اخیر انجام شده و افراد متعددی کمک کردند شرایط به حالت طبیعی خود بازگردد.
وی با بیان اینکه تاثیر این موسسات بر نرخ سود شبکه مجاز کاهش یافته، گفت: اما همچنان برخی موسساتی که در حال اخذ مجوز هستند و یا هنوز مجوزی دریافت نکرده‌اند، برای بازار پول مساله درست می‌کنند ولی در مجموع نقش آنها کاهش یافته است.
پرویزیان ادامه داد: از طرف دیگر باید فشار کمتری بر بانک‌ها وارد شود تا کمبود نقدینگی مواجه نشوند.
رئیس کانون بانک‌ها خصوصی با تاکید بر ضرورت تعادل توزیع سود بین سپرده‌گذار، سهامدار و ذی‌نفعان بانک، گفت: در صورتی که ساماندهی موسسات غیرمجاز باقی‌ مانده ادامه یابد و با کنترل فشار نقدینگی نرخ سود سپرده و تسهیلات کاهش یابد، به تدریج در سال‌های آینده ترازنامه بانک‌ها به تعادل خواهد رسید.

۹۵/۰۷/۲۴
۱۳:۳۱

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با میزان: افزایش کارمزد بانک ها در مجلس بررسی می شود/ هر نوع افزایش قیمتی باید تابع قانون باشد

خبرگزاری میزان- پورابراهیمی اظهار کرد: در صورت لزوم کمیسیون اقتصادی مجلس افزایش کارمزد خدمات بانکی را بررسی خواهد کرد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در گفت وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در واکنش به ابلاغیه‌ اخیر بانک مرکزی به بانک‌های کشور در خصوص افزایش تعرفه کارمزد خدمات بانکی با بیان اینکه هر نوع افزایشی نیز در حوزه کارمزدها باید تابع قانون باشد گفت: برای جلب رضایت مردم باید هر نوع افزایش کارمزدی با بهبود کیفیت خدمات دهی به مردم همراه باشد و باید با بررسی اطلاعات دقیق به افزایش رضایتمندی مردم از سیستم بانکی اقدام کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در صورت لزوم کمیسیون اقتصادی مجلس افزایش کارمزد خدمات بانکی را بررسی خواهد کرد.
انتهای پیام/

۹۵/۰۷/۲۴
۱۱:۵۹

4 گام برای خروج اقتصاد از بانک محوری

خبرگزاری میزان- مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران درباره ضرورت خروج اقتصاد ایران از بانک محوری گفت: در اینکه انتقال بار تامین مالی از سیستم بانکی به بازار سرمایه لازم است شک نکنید، این تغییر مسیر یک ضرورت است.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان؛ دکتر علی صالح آبادی افزود: اگر سیستم بانکی بر تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط و اشخاص تمرکز کند، برای اقتصاد کشور بهتر است. چراکه این بنگاه ها و همچنین اشخاص توانایی تامین مالی از بازار سرمایه را ندارند.
وی در ادامه تشریح کرد: بنگاه های بزرگ می توانند بخشی از تامین مالی خود را از طریق بازار پول انجام دهند. اولین مزیت این امر صرفه اقتصادی است؛ بزرگی این شرکت ها باعث می شود تامین مالی شان در بازار سرمایه صرفه اقتصادی داشته باشد.
صالح آبادی افزود: دومین مزیت هم این است که اگر بنگاه های بزرگ به یک بانک مراجعه کنند بخش اعظمی از منابع بانک باید به نیاز مالی آنها اختصاص یابد و لذا ریسک بانک افزایش می یابد، علاوه بر این منابع سیستم بانکی در چند شرکت خاص قفل می شود و دیگر به متقاضیات خرد نمی رسد.
وی در ادامه گفت: شرکت بزرگ از عنوان و اعتبار برخوردار است و می تواند برای تامین مالی خود اوراق منتشر کند. در این بخش باید میان نیازهای مالی بنگاه تفکیک قائل شویم؛ یک بخش نیازهای ارزی است و دیگری ریالی.
صالح آبادی افزود: مکانیزم بازار سرمایه در حال حاضر ریالی است و جوابگوی نیازهای ارزی بنگاه ها نیست. ما بخش ارزی نیازها را از طریق خطوط ارزی، خطوط اعتبار ارزی خارجی یا منابع خود بانک ها تامین می کنیم و لذا تامین نیازهای ارزی از سیستم بانکی در حال حاضر اجتناب ناپذیر است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات در ادامه گفت: ضرورت تقویت بازار سرمایه و خروج از بانک محوری بر کسی پوشیده نیست، تاکنون هم کمی به این سمت حرکت کرده ایم. برای اجرایی شدن و حرکت موثر در این مسیر چند اقدام باید عملی شوند.
گام اول: واقعی شدن نرخ سود بانکی
صالح آبادی تشریح کرد: یکی از پیش نیازهای فاصله گرفتن از بانک محوری این است که نرخ سود بانکی از تورم بالاتر باشد.
وی افزود: زمانیکه سود بانکی از تورم پایین تر باشد، همه ترجیح میدهند از بانک ها وام بگیرند و تمایل چندانی هم به بازپرداخت آن نخواهند داشت، لذا سود باید واقعی شود و در حال حاضر این اتفاق در حال رخ دادن است.
گام دوم: رشد متوازن شفافیت در سیستم مالی
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: یک نیاز اصلی در مسیر خروج از بانک محوری این است که شفافیت کل سیستم بالا برود.
صالح آبادی افزود: بورس نیاز به شفافیت بالا دارد. همچنین لازم است بانک ها به همان نسبت شفاف باشند. این طور نباشد که بتوان براحتی از بانک وام گرفت در حالیکه صورت های مالی آن از شفافیت متوازن با بازار سرمایه برخوردار نباشند. در مورد بورس هم نیاز به رشد شفافیت وجود دارد.
گام سوم: تناسب نرخ سود در بازار پول و سرمایه
مدیرعامل بانک توسعه صادرات تشریح کرد: باید میان نرخ سود اوراق و تسهیلات تناسب وجود داشته باشد.
صالح آبادی افزود:  نرخ ها در دو بازار پول و سرمایه باید قابل رقابت باشند. به این ترتیب هزینه تامین مالی در دو بازار قابل رقابت بوده و تعادل میان بورس و بانک منطقی می شود.
گام چهارم: موسسات رتبه بندی جایگزین ضمانت بانکی شوند
وی در ادامه گفت: یک اتفاقی که بنظر من در سیستم بانکی می افتد و در بورس متفاوت است این است که همه دوست دارند از بانک تامین مالی کنند و سراغ بورس نروند.
صالح آبادی در تحلیل این موضوع افزود: شیوه بازپرداخت تسهیلات بانکی به گونه ای است که اگر به هنگام سررسید مشتری توان بازپرداخت وام را نداشته باشد، بانک مبلغ موردنظر را تقسیط می کند و گاهی جریمه دیرکرد را نیز به مشتری می بخشد. اما در بورس اینچنین نیست و امکان استمهال وجود ندارد.
وی ادامه داد: تامین مالی از محل بازار سرمایه متفاوت است و اگر ناشر اوراق در زمان سررسید توان بازپرداخت نداشته باشد، نمی تواند برای مثال به 100 هزار نفر بگوید پول ندارم و لذا در این مواقع توان مذاکره وجود ندارد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات افزود: در بازار سرمایه همه اوراق از یک ضمانت بانکی برخوردارند که مردم نگران نکول اوراق نباشند. اما آنچه دارای اهمیت است این است که ضامنین بانکی هم حد و ظرفیتی دارند و نمی توانند بصورت نامحدود سهم تامین مالی بازار سرمایه را تضمین کنند.
صالح آبادی گفت: به همین دلیل است باید یک میزان از ریسک را نیز مشتریان اوراق بپذیرند. در اوایل کار برای اینکه فرهنگ تامین مالی از طریق اوراق جا بیفتند استفاده از ضمانت بانکی را الزام کردیم اما در حال حاضر باید موسسات رتبه بندی به این منظور راه بیفتند.

۹۵/۰۷/۲۴
۲۰:۳۱

سود تقسیمی بانک‌ها

سجاد ابراهیمی
پس از کش و قوس‌هایی که درخصوص نحوه ارائه صورت‌های مالی وجود داشت، در نهایت با توافق سازمان حسابرسی و بانک مرکزی صورت‌های مالی جدید به بانک‌ها ابلاغ شد و بانک‌ها مجوز برگزاری مجامع عمومی عادی خود را گرفتند. در این بین، بحث‌ درخصوص نحوه تقسیم سود بانک‌های غیردولتی نظرات و خواسته‌های متفاوت و بعضا متضادی را در پی دارد. عمده سهامداران بانک‌ها خواستار تقسیم سود حداکثری در مجامع هستند.
در مقابل بانک‌ها با محدودیت‌هایی در تقسیم سود از طرف بانک مرکزی مواجه شدند.
در این راستا سه نکته قابل ذکر است:
اول: تمایل شدید سهامداران شرکت‌های بورسی به تقسیم سود حداکثری در بازار سرمایه محدود به بانک‌ها نمی‌شود،‌ بلکه این امر تقریبا در بیشتر شرکت‌های بورسی به چشم می‌خورد که باعث شده متوسط سود تقسیمی در بازار سهام ما بسیار بالاتر از بازار سهام در سایر کشورها باشد. اگرچه سهامداران مالکان شرکت‌ها بوده و می‌توانند درخصوص سود شرکت‌ها تصمیم‌گیری کنند، اما پافشاری سهامداران برای کسب بازده نقدی در کوتاه‌مدت می‌تواند آثار منفی بلندمدتی بر شرکت‌ها داشته باشد. در بازار مالی ایران که در بیشتر اوقات برای گرفتن وام از بانک‌ها صف وجود دارد و اصولا شرکت‌ها در تامین منابع مالی خود از بانک‌ها و سایر موسسات اعتباری با محدودیت مواجه هستند، تقسیم سود شاید بتواند بازده کوتاه‌مدت سهامداران را تامین کند؛ ولی بی‌شک به سبب تحمیل هزینه مالی بیشتر به سبب تامین مالی وجوه یا مشکلات کمبود نقدینگی که برای شرکت‌ها به‌وجود می‌آورد می‌تواند بازده بلندمدت سهامداران آن شرکت را در معرض خطر قرار دهد. کمبود و مشکلات نقدینگی در بانک‌ها نیز به چشم می‌خورد؛ به‌طوری‌که مدت‌ها است برای جذب سپرده و نقدینگی در بین بانک‌ها و موسسات اعتباری رقابت شدید شکل گرفته است. از این رو خروج نقدینگی در قالب تقسیم سود برای بانک‌ها مانند سایر شرکت‌ها می‌تواند باعث مشکلاتی شود.
دوم: باید توجه داشت که سهامداران به‌دنبال حداکثر کردن منفعت خود هستند و ممکن است این‌گونه به نظر برسد که اعمال محدودیت کاهش درصد سود تقسیمی به مفهوم کاهش بازدهی سهامداران باشد، اما باید درنظر گرفت که مهم‌ترین عاملی که سودآوری یک سهام را مشخص می‌کند ارزش ذاتی آن سهم و قدرت ایجاد ارزش و سود در دوره کنونی و دوره‌های آتی است و با توجه به نظریه نامربوط بودن تقسیم سود (Dividend Irrelevance Theory) (و البته با لحاظ فروض ساده‌کننده این نظریه) می‌توان گفت که ارزش ذاتی یک سهم به اینکه چند درصد از سود خود را در یک سال توزیع می‌کند، بستگی ندارد. به‌عبارت دیگر بازده سهامداران با افزایش سود به ازای هر سهم و انتظار افزایش سود در دوره‌های آتی وابسته است، نه اینکه چند درصد از سود به‌دست آمده توزیع می‌شود. از این رو، کاهش تقسیم سود در بانک‌ها نمی‌تواند به مفهوم کاهش سود سهامداران بانک‌ها تعبیر شود.
سوم: یکی از آثار اقدامات نظارتی بانک مرکزی مانند ارائه صورت‌های مالی جدید و اعمال محدودیت روی تقسیم سود می‌تواند افزایش شفافیت در اطلاعات بانک‌ها باشد. در واقع یکی از مشکلاتی که مقام ناظر به‌دنبال اصلاح آن است این است که سود‌های اعلامی ازطرف بانک‌ها سودی نیست که به درستی محاسبه شده باشد و تمام هزینه‌ها مانند هزینه سوخت شدن مطالبات غیرجاری و درآمدها به‌درستی شناسایی نشده است. این اقدام وش همچنین اقدامات نظارتی مشابه بانک مرکزی منجر به شفاف‌تر شدن وضعیت مالی بانک‌ها می‌شود. شفافیت بیشتر وضعیت مالی بانک‌ها منجر به کاهش ریسک سهام بانک‌ها خواهد شد. به‌عبارت دیگر، اقدامات نظارتی بانک مرکزی به شفاف‌ترشدن وضعیت بانک‌ها کمک کرده و باعث کاهش ریسک سهامداری این بانک‌ها شده که می‌تواند باعث جذاب‌تر شدن سهام این بانک‌ها در بازار سهام شود. از این منظر این‌گونه اقدامات نظارتی که در راستای اصلاح سازوکارهای عملیاتی بانک‌ها است نه‌تنها منجر به کاهش بازدهی سهامداران بانک‌ها نشده، بلکه در بلندمدت باعث کاهش ریسک این سهام شده و در نهایت می‌تواند آثار مثبتی بر سهامداران
داشته باشد.
در مجموع، بانک‌ها از جمله شرکت‌های بورسی هستند که علاوه‌بر حسابرسی شدن صورت‌های مالی، مقام ناظر دیگری مانند بانک مرکزی بر فعالیت‌های آن نظارت می‌کند و اگر این نظارت به‌طور صحیحی طراحی و اجرا شود، می‌تواند منجر به این شود که ریسک سهام بانک‌ها نسبت به سایر شرکت‌های بورسی کمتر باشد.(نیوزهاب سیاسی،ge1001)

۹۵/۰۷/۲۵
۰۴:۳۳