نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114340
 • تمام سکه (طرح جدید) 1183000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1140000
 • نیم سکه 608000
 • ربع سکه 322000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3960
 • یورو 4270
 • پوند 4895
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1105
 • لیر ترکیه 1155
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32370
 • 44 Arrow up
  یورو 34095
 • 135 Arrow up
  پوند 39773
 • 36 Arrow up
  فرانک 31807
 • 106 Arrow up
  صد ین 27679
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8814

برگزاری نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر در وزارت علوم

نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در وزارت علوم برگزارشد.

 به گزارش ایسنا، در این نشست که نمایندگانی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی، وزارت بهداشت  و دانشگاههای آزاد اسلامی ،پیام نور، جامع علمی _کاربردی ،فنی و حرفه ای ، فرهنگیان ،جهاد دانشگاهی، و سازمان بسیج دانشجویی و نمایندگان ستادی وزارت علوم کشور شرکت داشتند در خصوص برنامه ریزی هرچه بهتر برای برگزاری برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی در دانشگاهها  و مراکز آموزش عالی و بویژه مراسم  تجدید میثاق با آرمانهای  انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تبادل نظر شد.
  به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دانشگاهیان در یکی از ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی با حضور در مرقد مطهر امام راحل (ره) با آرمانهای  انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق خواهند کرد.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۶:۵۵

نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر در وزارت علوم برگزارشد

تهران-ایرنا- نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و مسئول کمیته در وزارت علوم برگزار شد.

به گزارش عصر چهارشنبه ایرنا از وزارت علوم، در این نشست در خصوص برنامه ریزی هرچه بهتر برای برگزاری برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و بویژه مراسم تجدید میثاق با آرمان های انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تبادل نظر شد.
این نشت با حضور نمایندگانی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی، وزارت بهداشت و دانشگاههای آزاد اسلامی ،پیام نور، جامع علمی _کاربردی ،فنی و حرفه ای ، فرهنگیان ،جهاد دانشگاهی، و سازمان بسیج دانشجویی و نمایندگان ستادی وزارت علوم کشور برگزار شد.
دانشگاهیان در یکی از ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی با حضور در مرقد مطهر امام راحل (ره) با آرمانهای انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق خواهند کرد.
فراهنگ**9187**1823 دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا* انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۰/۱۵
۱۷:۵۹

احمدی خبر داد: تکذیب انتشار ۳۰ مقاله توسط وزیر علوم و معاونانش/ با تخلفات علمی در حوزه وزارت علوم برخورد شده است

​معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: با سرقت‌ها و تخلفات علمی که در حوزه دانشگاه‌ها و وزارت علوم صورت گرفته بود، برخورد شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص گزارشی مبنی بر انتشار 30 مقاله ISI توسط وزیر علوم و معاونانش گفت: من این خبر را تکذیب می کنم، چون امکان ندارد کسی بتواند در یک سال این تعداد مقاله تایید و به چاپ برساند.
 
وی افزود: ممکن است فردی آزمایشگاه مجهز و تیم تحقیقاتی کامل داشته باشد و محصول پنج تا ده سال فعالیتش را در یک سال منتشر کند و ممکن است همه آنها در یک بازه زمانی باشد، که این اشکالی ندارد؛ اما به صورت طبیعی این کار امکان پذیر نیست.
 
احمدی ادامه داد: بعضی از افراد در انتشار مقالاتشان فقط یک دانشجو ندارند و خودشان به تنهایی کار نمی کنند. ممکن است با همکاری دانشجویانشان در سال تعداد زیادی مقاله داشته باشند و جایی اسمشان به عنوان همکار درج شود یا به تیم تحقیقاتی مشاوره ارائه دهند. طبیعی است که مشارکت ممکن است انجام شود، اما این که فردی بخواهد به تنهایی این تعداد مقاله را منتشر کند امکان پذیر نیست.
 
معاون پژوهشی وزارت علوم در خصوص برخورد وزارت علوم با سرقت های علمی گفت: گزارش ها بررسی شد و دانشگاه ها با اغلب افرادی که مشکل داشتند و تقلب کرده بودند، برخورد کردند.
 
وی خاطر نشان کرد: در برخی موارد برخوردها صورت گرفته و برخی دیگر در فرایند قرار گرفته. جرایم آنها مشخص شده و به کمیته تخلفات ارجاع شده است. تمامی این ها پیگیری شده و برخورد مناسب با آنها صورت گرفته است.
 

۹۵/۱۰/۱۶
۰۸:۱۲

نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر در وزارت علوم برگزار شد

نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در وزارت علوم برگزارشد.

به گزارش پانا، در این نشست که نمایندگانی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی، وزارت بهداشت  و دانشگاههای آزاد اسلامی ،پیام نور، جامع علمی _کاربردی ،فنی و حرفه ای ، فرهنگیان ،جهاد دانشگاهی، و سازمان بسیج دانشجویی و نمایندگان ستادی وزارت علوم کشور شرکت داشتند در خصوص برنامه ریزی هرچه بهتر برای برگزاری برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی در دانشگاهها  و مراکز آموزش عالی و بویژه مراسم  تجدید میثاق با آرمانهای  انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تبادل نظر شد.
دانشگاهیان در یکی از ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی با حضور در مرقد مطهر امام راحل (ره) با آرمانهای  انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق خواهند کرد.

۹۵/۱۰/۱۶
۰۸:۱۳

معاون وزیرعلوم: توسعه ارتباطات بین المللی دانشگاه های خوزستان در دستور کار وزارت است

اهواز- ایرنا- معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات گفت: توسعه ارتباطات بین المللی دانشگاه های خوزستان یکی از اهداف وزارت علوم است چرا که این استان باید در عرصه های علمی پیشگام باشد.

سید ضیاء هاشمی روز پنجشنبه در حاشیه آیین گرامیداشت شهدای دانشجوی شهرستان هویزه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: شهدای هویزه نماد ایثارگری و شهامت در عرصه ملی به شمار رفته و همین امر، جایگاه بالایی را برای این شهرستان در سطح کشور ایجاد کرده است.
وی افزود: هویزه نماد ایثارگری و قهرمانی است و برگزاری چنین مراسمی ما را مجاب به پرهیز از منفعت طلبی های شخصی و گروهی و توجه به مصلحت ملی و منافع عمومی می کند.
معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ارتباطات ادامه داد: رشادت های این شهیدان والا مقام به ما نشان می دهد که کسی که قصد دارد ادامه دهنده آرمان های انقلاب باشد باید از منافع شخصی خود گذشته و بدون هیچ توقعی در راستای اهداف و ارمان های انقلاب گام بردارد.
وی تصریح کرد: باتوجه به سرمایه های معنوی و اقتصادی این منطقه تاسیس دانشگاه هویزه یکی از اقدامات ارزشمند وزارت علوم به شمار می رود چرا که این منطقه از نظر اقتصادی و عمرانی هنوز با کمبودهایی همراه است.
هاشمی افزود: دانشگاه هویزه در طول دو سال اخیر روند رو به رشدی را پشت سرگذاشته و سال گذشته وزیر علوم بازدید ویژه ای از این دانشگاه به عمل آورد.
وی ادامه داد: خوزستان همان گونه که در جنگ پیشتاز بود در عرصه های علمی نیز باید پیشگام باشد.
بگفته وی اقداماتی که در حال حاضر برای توسعه ارتباطات بین المللی دانشگاه های استان با محوریت دانشگاه چمران آغاز شده ، نویدبخش روزهای خوبی برای این منطقه است.
معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ارتباطات تصریح کرد: امید است به زودی شاهد بین المللی شدن دانشگاه های استان و توسعه علمی این استان باشیم.
آیین گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو شهرستان هویزه روز پنجشنبه با حضور جمعی از مقامات استانی و کشوری و خانواده شهدا در محل یادمان شهدای این شهرستان برگزار شد.
7152/6064
خبرنگار: محمدرضاخبازان** انتشار دهنده: محسن بهاروند

۹۵/۱۰/۱۶
۱۴:۳۳

معاون فرهنگی وزیر علوم: امروز باید با یک رویکرد همدلانه راه "شهدای هویزه" را ادامه دهیم

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شهدای دانشجو این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند گذشتند، گفت: ما نیز باید از هر آنچه داریم بگذریم و امروز در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.
 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر سیدضیاء هاشمی در حاشیه حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدا، امروز، 16 دی‌ماه هم‌زمان با روز شهدای دانشجو، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بسیار خرسندم که بار دیگر توفیق نصیب شد تا برای چهارمین بار متوالی در این یادمان حضور پیدا کنم.
 
وی افزود: یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
 
هاشمی با بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، گفت: باید با حضور در این یادمان آرمان‌های این شهیدان را که در سال 59 و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم. همه افرادی که در اینجا حضور دارند و آحاد مردم که از طریق رسانه‌ها و روش‌های مختلف با این مراسم ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند به این مناسبت‌ها، آن آرمان‌ها و پیام‌ها را با خود مرور کنند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: این یادمان حال و هوای خاصی دارد؛ مزار شهدای هویزه جایی است که در آن دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مختلف در اوج فداکاری به خاک و خون غلطیدند و بهترین زمان عمر خود در دوره جوانی و نوجوانی را در بهترین راه که همان شهادت و اعتلا به اعلی علیین است، نهادند.
 
هاشمی افزود: هر کس در این مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد؛ شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هرآنچه داریم بگذریم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه در این محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۴:۴۰

معاون فرهنگی وزیر علوم: باید از شهدای هویزه درس ایثار بگیریم

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شهدای هویزه این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی با حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدای دانشجو در جمع خبرنگاران گفت: بسیار خرسندم که بار دیگر توفیق نصیب شد تا برای چهارمین بار متوالی در این یادمان حضور پیدا کنم. یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
هاشمی با بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، گفت: باید با حضور در این یادمان آرمان‌های این شهیدان را که در سال ۵۹ و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم. همه افرادی که در اینجا حضور دارند و آحاد مردم که از طریق رسانه‌ها و روش‌های مختلف با این مراسم ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند به این مناسبت‌ها، آن آرمان‌ها و پیام‌ها را با خود مرور کنند.
وی ادامه داد: این یادمان حال و هوای خاصی دارد. مزار شهدای هویزه جایی است که در آن دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مختلف در اوج فداکاری به خاک و خون غلطیدند و بهترین زمان عمر خود در دوره جوانی و نوجوانی را در بهترین راه که همان شهادت و اعتلا به اعلی علیین است، نهادند.
هاشمی افزود: هر کس در این مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد. شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هرآنچه داریم بگذریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه در این محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۵:۱۱

معاون فرهنگی وزیر علوم: آسیب به هویت مشترک به راه شهدا و آرمان‌های ملی ضربه می‌زند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌ با بیان اینکه شهدا از نمادهای هویت ما هستند و همه باید این هویت مشترک را حفظ و از هر اقدام، تلاش، گفتار یا کردار که بخواهد به آن آسیب برساند، پرهیز کنیم و دیگران را نیز پرهیز دهیم، گفت: هر کسی به این اشتراکات آسیب بزند، خواسته یا ناخواسته، به کشور، راه شهدا و آرمان‌های ملی ما ضربه وارد می‌کند.
 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، سیدضیاء هاشمی در آیین گرامی‌داشت 16 دی، روز شهدای دانشجو که امروز (پنج‌شنبه، 16 دی‌ماه) در یادمان شهدای هویزه برگزار شد، اظهار کرد: با بیان اینکه برای چهارمین بار توفیق حضور در یادمان شهدای هویزه برای بزرگداشت مقام این شهیدان را پیدا کرده‌ام، اظهار کرد: از سه سال پیش که به‌عنوان یک مقام آموزش عالی در کنار خانواده‌های شهدا در مزار شهدای دانشجو، دانش‌آموز و دیگر اقشار حضور پیدا می‌کنم، رویه جدیدی را در پیش گرفتیم و با همکاران خود عهدی بستیم که هر سال آن را تجدید کنیم.
 
وی با اشاره به اولین حضور خود در محل این یادمان در دوره دانش‌آموزی و هم‌زمان با دومین سالگرد شهدای هویزه، گفت: تا امروز که چند دهه از آن روز می‌گذرد، شهدای هویزه کماکان زنده‌اند و برای ما پیام دارند و بر تارک راه شهادت، ایثارگری، جهاد و مجاهدت که راه اصیل انقلاب اسلامی است، می‌درخشند و این‌پیام‌ها را برای ما یادآور می‌شوند.
 
هاشمی افزود: این محفل همواره برای ما یک کلاس درس و دربردارنده پیام‌ بسیار ارزشمند و پویایی است. امروز خانواده‌های شهدا از اقصی‌نقاط کشور در این مکان حضور پیدا کردند که حضور آن‌ها را گرامی می‌دارم و از اهالی هویزه که به حق در چند دهه گذشته تا به امروز که 36 سال از این واقعه می‌گذرد، خوش میزبانانی برای این شهدا بودند و خود شهدای فراوانی را در راه انقلاب، دین و اسلام تقدیم کردند، قدردانی می‌کنم.
 
مردم هویزه هم میزبان و هم خانواده‌های شهدا هستند
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: چه بسیار از جوانان بسیجی، سپاهی، ارتشی، جهادی، کارگر، کاسب، دانشجو، دانش‌آموز و ... که در این خطه جان خود به جان‌آفرین تسلیم کردند و امروز مردم هویزه هم میزبان شهدا و خانواده شهدا و هم خود خانواده‌های شهدا هستند.
 
هاشمی افزود: خانواده شهید آن کسانی هستند که شهید در دامان آن‌ها پرورش می‌یابد و رشد می‌کند. بر این اساس اهالی هویزه نیز خانواده‌های همه شهیدانی هستند که از این مکان و از دامان مردان و زنان هویزه به آسمان عروج کردند. بنابراین بیراه نیست که بگوییم مردم هویزه همه خانواده‌های شهدای هویزه هستند.
 
وی افزود: در چنین روزی باید هم از خانواده شهدا که عمری شهدا را پرورش دادند که به این نقطه اوج رسیدند، و هم از مردم هویزه که در آخرین روزها، ساعات و لحظات میزبان و پرورش‌دهنده شهیدان بودند که به زعم ما باید آن‌ها را نیز خانواده شهدا نامید و پس از شهادت آن‌ها هم تا امروز حافظ پیام این شهدا بودند، تقدیر کرد.
 
مردم هویزه از شهدای هویزه جدا نیستند
 
هاشمی با اشاره به سخنان نماینده مردم دشت آزادگان، تصریح کرد: آقای ساعدی به‌درستی اشاره کردند که مردم هویزه از شهدای هویزه جدا نیستند و نباید جدا شوند؛ دلیلی بر این جدایی نیست. این برنامه خواه از سوی بسیج، سپاه، دانشگاه‌ها، خانواده‌های شهدا، ارتش و توسط هر جمع و گروه برگزار شود، متعلق به هویزه و اهالی هویزه است. این نگاه مسلمی است و کسی در این موضوع شک و تردیدی ندارد؛ بنابراین دغدعه درست و مشترکی است و گمان نمی‌کنم کسی نگاهی غیر از این داشته باشد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه این مکان به هویزه و هویزه به ایران تعلق دارد و ایران هم دوستدار هویزه و اهالی هویزه است، تصریح کرد: چه افتخار بزرگی که هرگاه به یاد هویزه می‌افتیم و مردم هویزه را می‌بینیم، واژه‌های شهید، شهادت و نخبگان شهید برای ما تداعی می‌شود.
 
وی با طرح این پرسش که چه انگیزه‌ای برای گردهمایی در چنین محفل‌هایی داریم و چه فلسفه و منطقی ما را به این سمت هدایت می‌کند، گفت: آیا در اینجا گردهم جمع می‌شویم که خدمتی به شهدا کنیم و آیا شهدا نیازی به حضور ما دارند؟ یا آن‌ها "عندربهم یرزقون‌"اند و رزق و روزی خود را از خداوند دریافت می‌کنند و بر سفره الهی متنعم هستند؟
 
ما محتاج یاد، نام و نماد شهیدان هستیم
 
هاشمی با تصریح بر اینکه این ما هستیم که به شهدا نیاز داریم، عنوان کرد: این ما هستیم که محتاج یاد، نام و نماد شهیدان هستیم و بدون یاد شهیدان، شهادت و ایثارگری نمی‌توانیم باقی بمانیم. این ماییم که به شهدا و خانواده‌های شهیدان نیاز داریم و باید سپاسگزار خانواده‌هایی باشیم که عزیزان خود را در یک راه متعالی فدا کردند و در آن راه مستحکم، مستقیم و با استقامت ماندند و ان‌شاءالله خواهند ماند و این راه را ادامه می‌دهند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: اگر به عنوان یک مقام مسئول توفیق پیدا می‌کنم که هر سال در چنین محفل و مراسمی حضور پیدا کنم، این حضور برای من یک توفیق و سعادت است که روزها، هفته‌ها و ماه‌ها پس از آن به برکت این حضور، می‌توانیم راه خود را ادامه دهیم. وقتی در چنین مکان‌هایی گردهم می‌آییم، بدانیم که مشمول عنایات و تفضل کسانی بوده‌ایم که به چنین مکان‌های مقدسی آمده‌ایم.
 
شهادت حوزه مورد اتفاق، وحدت و همدلی ما است
 
هاشمی با بیان اینکه شهادت حوزه مورد اتفاق، وحدت و همدلی ما است، گفت: ما درباره شهادت و جایگاه شهدا اختلاف‌نظری سراغ نداریم. مگر می‌شود نسبت به جایگاه شهید، ایثارگر، خانواده شهید، فداکاران، جانبازان و ایثارگران کسی تردیدی داشته باشد؟ ما در جامعه خود شاهد هستیم که وقتی یک جوان با لباس مقدس سربازی در فضاهای عمومی حضور پیدا می‌کند، همه با دید احترام، تکریم، مودت و محبت به او نگاه می‌کنند. وقتی که می‌بینیم افرادی مدافع حریم کشور، دین، دیانت و حرم هستند، همه به آن‌ها احترام می‌گذارند و در این موضوعات جای بحث، اختلاف و تقابلی نداریم.
 
در حوزه‌های نرم، اجتماعی، فرهنگی و معنوی جنگ داریم
 
وی تأکید کرد: محور وحدت و همدلی ما این مسیرها، نمادها و یادها هستند؛ بنابراین از این حوزه نیز محتاج شهید و شهادت هستیم. نه‌تنها به این دلیل که شهدا با فداکاری و ایثارگری از مرزهای کشور دفاع می‌کنند، بلکه به این دلیل که از مرزهای جنگ نرم و تقابل فرهنگی دفاع می‌کنند و ما در حوزه فرهنگی با تقابل و تهاجم مواجه هستیم. در حوزه‌های نرم، اجتماعی، فرهنگی و معنوی نیز جنگ داریم و جنگ نرم یک اصطلاح علمی رایج در همه جهان است؛ به دلیل آنکه تقابل، رقابت و رویارویی در همه حوزه‌ها وجود دارد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به حدیثی از پیام اکرم (ص) در زمان صدر اسلام خطاب به رزمندگان که شما از جهاد اصغر برگشتید و اکنون بر شما است به جهاد اکبر، گفت: جهاد اکبر در حوزه جنگ نرم است که شیاطین درونی و بیرونی در این جنگ حضور دارند. ما نیز باید هم با تزکیه، مقاومت درونی داشته و هم با ساختن جامعه، تلاش بیرونی داشته باشیم و در این حوزه نیز مانند جنگ سخت و آشکار، به وحدت نیاز داریم.
 
نیازمند وحدت و همدلی در فضای امروز هستیم
 
هاشمی افزود: اگر اعتقاد داریم که کماکان در جنگ قرار داشته و راه سختی را پیش رو داریم و معتقد هستیم که کماکان باید تلاش و مبارزه خود را ادامه دهیم، باید امروز نیز همانند روزهایِ جهاد، مبارزه، کوشش و فداکاری، برای وحدت و مراقبت از وحدت و همدلی تلاش کنیم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد صفوف ما را بر هم بزند، قطعاً به کشور ضربه زده است. روزی که شهدای ما در این نقطه به خاک و خون غلطیدند، عده‌ای یاری نکردند. سال گذشته از این تریبون، خاطراتی از آن دوران نقل شد که به دلیل مشکلات و عدم حمایت‌هایی این حادثه غمبار اتفاق افتاد؛ زیرا این همدلی روزی وجود نداشت و هرگاه همدلی نباشد، صفوف ما دچار تضعیف می‌شود.
 
تنازع و تقابل، سستی و ضعف ایجاد می‌کند
 
وی با اشاره به آیه 46 سوره انفال "وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا"، تصریح کرد: اگر تنازع، تخاصم و تقابل باشد، فشل، سستی و ضعف ایجاد می‌شود و این سستی و تقابل در شرایط جنگ و نبرد خطرناک‌تر است. اگر امروز نیز اعتقاد داریم که همچنان دشمنانی هستند که با ما مبارزه می‌کنند و تهاجمی به سمت جامعه و فرهنگ ما وجود دارد، امروز هم به این همدلی نیاز داریم و باید این مشترکات را به یکدیگر یادآوری کنیم و بدانیم که اندک اختلاف‌نظرهایی نباید به مبنای مشترک و اشتراکات محوری ما غلبه پیدا کند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شهدا اشتراکات ما را پررنگ کردند، گفت: هرگاه که در محضر شهدا حضور پیدا می‌کنیم، باید این اشتراکات را یادآوری کنیم. شهدا یادآور اصولی برای ما هستند. ما در محضر شهدا چه بهره‌هایی می‌خواهیم برگیریم و چه نیازی به شهدا داریم؟ ما نیازمند شهدا هستیم و شهدا نماد عزت ما هستند.
 
هاشمی یادآور شد: آن روز که دشمن روزانه به سمت شهرهای ما پیشروی می‌کرد و آن روز که وارد هویزه و متعرض حریم ما شد، شهدا برای دفاع از عزت ما به پا خاستند و از گوشه و کنار این کشور و شهرها و روستاهای مختلف در کنار مردم و عشایر هویزه قرار گرفتند و در کنار مردم خوزستان به جهاد پرداختند تا عزت ما آسیب نبیند.
 
وی شهدای را نماد هویت ما دانست و افزود: ما ایرانیان مسلمان هستیم و برای حفظ افتخارات تاریخی، دینی، ملی و فرهنگی خود مبارزه می‌کنیم و شهدای ما علمدار این مبارزه بودند تا ما ایرانیِ مسلمانِ سرفرازِ متدین باقی بمانیم و امروز سَر بلند کنیم که در کانون بحرانی خاورمیانه، این کشور و سرزمین ایران است که سربلند ایستاده است.
 
شهدا نماد هویت مشترک ما هستند
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه این مهم جز به برکت شهدا و ادامه‌دهندگان راه شهدا حاصل نشده است، گفت: این راه جز با همدلی به پیش نمی‌رود. هویت ما حوزه مشترکات و دلبستگی‌های ما هستند. ما به شهدا، مصالح ملی و رهبری خود دلبسته هستیم و این‌ها نمادهای هویت ما است و همه باید این هویت مشترک را حفظ و از هر اقدام، تلاش، گفتار یا کردار که بخواهد به آن آسیب برساند، پرهیز کنیم و دیگران را نیز پرهیز دهیم.
 
هاشمی تصریح کرد: هر کسی که به این اشتراکات آسیب بزند، خواسته یا ناخواسته، به کشور، راه شهدا و آرمان‌های ملی ما ضربه وارد می‌کند. شهدا مدافع عدالت اجتماعی بودند و ما باید درس عدالت را از شهدا بیاموزیم. شهدای ما مدافع آزادی بودند. آن روز که مبارزان انقلاب ما شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را سر دادند، آزادی این مردم را در قالب ساختاری به نام جمهوری اسلامی دیدند. شهدای ما برای حفظ این ارزش‌های ملی، دینی و تاریخی جان خود را فدا کردند.
 
راه شهدا در دفاع از ارزش‌ها، حفظ اخلاق و هویت مشترک است
 
وی با اشاره به اینکه آزادی به تعبیر رهبر معظم انقلاب یک عطیه الهی است، افزود: خدای متعال انسان را آزاد و آزادی‌طلب آفریده است که زیر بار زور و تعرض بیگانه نرویم و شهدای ما مدافع شرف، شرافت و کرامت انسان‌ها بودند و ما نیز باید این درس‌ها را از شهدا بیاموزیم. باید اصولی را که در قانون اساسی به‌عنوان محصول راه شهدای انقلاب آمده است، به عنوان میثاق ملی مرور کنیم؛ ما طالب کرامت و مدافع کرامت و عدالت انسانی هستیم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه شهدای ما نماد اخلاق بودند و برای صداقت، دیانت، حیا و ادب فداکاری کردند و خودشان نماد بارز چهره‌های صادق بودند، تصریح کرد: شهدا در قبال عهدی که با خدای خود و نسبت به جامعه بستند، صداقت داشتند. ما باید بدانیم راه شهدا در حفظ دیانت، دفاع از ارزش‌ها، پیروی از آرمان‌ها، حفظ اخلاق، صداقت و پیوند هویت مشترک ما است.
 
خدمت به راه شهدا بدون شناخت راه شهدا میسر نیست
 
هاشمی اظهار کرد: شهدا نیازی به خدمت ما ندارند اما ما به تداوم راه شهدا نیاز داریم و اگر می‌خواهیم به راه شهدا خدمتی کرده باشیم، باید برای زنده نگه داشتن راه شهدا همت کنیم. خدمت به راه شهدا بدون شناخت راه شهدا میسر نیست. تلاش در مسیر راه شهدا و تداوم آن، جز با بینش و بصیرت نسبت به این راه امکان‌پذیر نیست و در این بینش و بصیرت، نگاه‌های سلیقه‌ای، یک‌بعدی، غیر جامع و یکسو، حتماً دچار اشکال می‌شود.
 
وی با بیان اینکه ما ویژگی‌هایی را برای شهدای هویزه می‌شناسیم، این شهیدان نخبگان جامعه ما، اهل علم، بصیرت، بینش و آگاه به زمان خود بودند و آرمان‌های خود را می‌شناختند، گفت: برخی از آن‌ها قبل از انقلاب اهل مبارزه و پس از انقلاب بر میز دانشگاه نشسته بودند اما دانشگاه را به عنوان راهی برای رسیدن به تعالی انتخاب کردند و جبهه و اسلحه را نیز با همین نگاه انتخاب کردند.
 
شهدا منتظر بخشنامه، بودجه و دستورالعمل نماندند
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بنابراین اگر یک فرد دانشگاهی، ارتشی، سپاهی، بسیجی، کارگر، کارمند، دانش‌آموز، دانشجو و استاد دانشگاه هستیم و می‌خواهیم از راه و پیام شهدا بهره‌مند شویم، باید آن راه و ارزش‌ها را به‌طور کامل و جامع بشناسیم و در این مسیر فداکاری کنیم. شهدای ما اهل آگاهی و انتخاب بودند و در بزنگاه‌های تاریخی در مسیری قرار نگرفتند که حوادث روزگار آن‌ها را به عرصه شهادت و این مشهد هویزه بکشاند؛ آن‌ها این راه را بر اساس شناخت، آگاهی و بینش خود انتخاب کردند، اگرچه می‌توانستند راه‌های دیگری را انتخاب کنند.
 
هاشمی با بیان اینکه شهدا در این مسیر ایثارگری کردند، خاطرنشان کرد: آن‌ها منتظر نماندند که از فلان بخش یا دستگاه، بودجه، بخشنامه یا حمایتی صورت گیرد و یا دستورالعملی صادر شود و به ما آموختند که وقتی که جای انجام تکلیف است، باید فداکارانه و ایثارگرانه تلاش و کوشش کرد. وقتی احساس می‌کنیم جامعه و فرهنگ ما نیاز به حرکتی دارد، باید بدانیم که اولین فرد مسئول ما هستیم.
 
وی ادامه داد: من به عنوان یک مسئول فرهنگی، فرد دیگری به عنوان یک استاد دانشگاه، مدیر، قاضی، رئیس و ... هرکدام مسئولیت داریم و نسبت به این مسئولیت باید در محضر الهی و همچنین در برابر مردم پاسخگو باشیم؛ زیرا مردم ولی‌نعمتان ما هستند و باید در هر جایگاه و مسئولیت به هر میزان که امکانی در اختیار داریم، در این راه تلاش، برای آن فداکاری و از خود شروع کنیم.
 
در هر موقعیتی نیاز به شناخت راه شهدا داریم
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه منتظر نمانیم که دیگران چه می‌کنند و حسابگری نکنیم که این پیام شهدا است، تصریح کرد: وقتی در محضر شهدا قرار می‌گیریم این درس‌ها و آموزه‌ها برای ما تداعی می‌شود، اما هنگامی که دچار چالش‌های روزمره، واقعی، جعلی و ساختگی می‌شویم، این مسائل را فراموش می‌کنیم. بنابراین نیاز است که هر سال به محضر شهدا آمده و این درس‌ها را برای خود تکرار کنیم و دوباره عبرت بگیریم و تذکر نفس داشته باشیم تا بتوانیم این راه را بازشناسی کنیم و در این مسیر به پیش برویم.
 
هاشمی با تأکید بر اینکه ما مدیون شهدا هستیم، گفت: نه تنها در سال 59 بلکه در سال 95 نیز مدیون شهدا هستیم و نه فقط به خاطر صیانت و دفاع از مرزهای میهنی، بلکه برای دفاع از مرزهای عقیدتی به شهدا مدیون هستیم. ما نیازمند شهدا هستیم؛ زیرا شهدا معلمان زنده و جاوید هستند و ما در هر موقعیتی نیاز به شناخت این راه داریم. ما، همه در مسیر تعلیم و تعلم هستیم و شهدا معلمان جاوید ما هستند. نسبت به کسانی که این امکان را برای ما فراهم می‌کنند تا انس خود را با شهدا تجدید کنیم، نیز مدیون هستیم.
 
وی با قدردانی از همه کسانی که یاد، نام و نماد شهدا را حفظ می‌کنند، گفت: مردم، اهالی هویزه، خانواده شهدای هویزه و دست‌اندرکاران این برنامه‌ها از علمداران فرهنگ شهید، شهادت و ایثارگری هستند؛ امیدواریم این راه مستدام باشد و همه ما در این مسیر ثابت‌قدم باشیم و بتوانیم از این مسیر برای همیشه بهره‌مند شویم.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۷:۴۶

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم: نظام آموزش و پژوهش باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد

دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری، اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان را با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایداردانست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در این مراسم گفت: «دومین جشنواره هنری عتف با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ‌سازی در میان آحاد جامعه برگزار شد. ما در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و گفت: «اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست‌بوم در نظر بگیریم به طور قاطع باید بگوییم، زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست‌بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.»
احمدی افزود: «نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد. پژوهش از ابتدای حیات دانش‌آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی‌شود.»
دبیرکل شورای عالی عتف بر داشتن رویکرد بین‌المللی و رعایت استانداردهای بین‌المللی در انجام امور پژوهشی تاکید کرد و گفت: «باید در رقابت‌های بین‌المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد اگر با ابزار هنر آمیخته شود باعث می‌شود قدرت و اقتدار علمی‌مان افزایش یابد.»
در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری بین‌المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.

۹۵/۱۰/۱۷
۱۰:۱۹

معاون پژوهشی وزیر علوم: اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر، اثرگذار و پایدار خواهد بود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدار خواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر وحید احمدی در این مراسم با بیان اینکه دومین جشنواره هنری «عتف» با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ‌سازی در میان آحاد جامعه برگزار شد، اظهار کرد: در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و هم اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه، زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و تصریح کرد: اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست بوم در نظر بگیریم، با ضرس قاطع باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.
دکتر احمدی با اشاره به اینکه نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد، خاطرنشان کرد: پژوهش از ابتدای حیات دانش‌آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی‌شود.
دبیر کل شورای عالی عتف در پایان با تأکید بر داشتن رویکرد بین‌المللی و رعایت استانداردهای بین‌المللی در انجام امور پژوهشی تصریح کرد: باید در رقابت‌های بین‌المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد، اگر با ابزار هنر آمیخته شود، باعث می‌شود قدرت و اقتدار علمی‌مان افزایش یابد.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری – بین‌المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.

۹۵/۱۰/۱۷
۱۰:۳۳

معاون وزیر علوم عنوان کرد؛ پایداری اقتصاد دانش بنیان با اتکا به زبان هنر

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: اقتصاد و توسعه دانش بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدارخواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، وحید احمدی در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری گفت: این جشنواره با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ سازی در میان آحاد جامعه برگزار شده است.
وی افزود: در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیا است و اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم زبان هنر را زبان حیات و زندگی عنوان کرد و گفت: اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست بوم در نظر گیریم باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست بوم است و اجزای آن با زبان هنر صحبت کنند.
احمدی با اشاره به اینکه نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد، اظهار داشت: پژوهش از ابتدای حیات دانش آموز باید آغاز شود و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی شود.
وی با تاکید بر داشتن رویکرد بین المللی و رعایت استانداردهای بین المللی در انجام امور پژوهشی خاطرنشان کرد: باید در رقابت های بین المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد اگر با ابزار هنر آمیخته شود باعث می شود قدرت و اقتدار علمی ما افزایش یابد.
در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری – بین المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد.

۹۵/۱۰/۱۷
۱۱:۰۹

اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر، اثرگذار و پایدار خواهد بود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدار خواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.

احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دومین جشنواره هنری «عتف» با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ‌سازی در میان آحاد جامعه برگزار شد، اظهار کرد: در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و هم اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه، زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و تصریح کرد: اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست بوم در نظر بگیریم، با ضرس قاطع باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.
احمدی با اشاره به اینکه نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد، خاطرنشان کرد: پژوهش از ابتدای حیات دانش‌آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی‌شود.
دبیر کل شورای عالی عتف در پایان با تأکید بر داشتن رویکرد بین‌المللی و رعایت استانداردهای بین‌المللی در انجام امور پژوهشی تصریح کرد: باید در رقابت‌های بین‌المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد، اگر با ابزار هنر آمیخته شود، باعث می‌شود قدرت و اقتدار علمی‌مان افزایش یابد.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری – بین‌المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.

۹۵/۱۰/۱۷
۱۳:۰۸

معاون فرهنگی وزیر علوم در محل یادمان هویزه: زیارت شهدای هویزه معنا بخش زندگی است

معاون فرهنگی وزیر علوم در حاشیه حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدا اظهار داشت: امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی با بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، گفت: با حضور در این یادمان، آرمان‌های این شهیدان را که در سال ۵۹ و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: این یادمان حال و هوای خاصی دارد، مزار شهدای هویزه جایی است که در آن دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مختلف در اوج فداکاری به خاک و خون غلطیدند و بهترین زمان عمر خود در دوره جوانی و نوجوانی را در بهترین راه که همان شهادت و اعتلا به اعلی علیین است، نهادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی وزارت علوم، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران بیان داشت: هر کس در این مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد؛ شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هرآنچه داریم بگذریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه در این محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۰۹

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم: اقتصاد و توسعه دانش بنیان با اتکا به زبان هنر، اثرگذار و پایدار خواهد بود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد اقتصاد و توسعه دانش بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدارخواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در این مراسم یادآوری کرد دومین جشنواره هنری «عتف» با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ سازی برگزار شد. او گفت: «در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و هم‌اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و گفت: «اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست‌بوم در نظر بگیریم باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست‌بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.»
او تاکید کرد نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد. احمدی گفت: «پژوهش از ابتدای حیات دانش‌آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی‌شود.»
دبیر کل شورای عالی «عتف» بر داشتن رویکرد بین‌المللی و رعایت استانداردهای بین‌المللی در انجام امور پژوهشی تاکید کرد و گفت: «باید در رقابت‌های بینالمللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد اگر با ابزار هنر آمیخته شود باعث می‌شود قدرت و اقتدار علمی‌مان افزایش یابد.»
در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری–بین‌المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۱۱

اثر بخشی توسعه علم و فناوری با ابزار فرهنگ و هنر

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: برای اثربخشی بیشتر علم و فناوری و توسعه آن باید با زبان و ابزار فرهنگ و هنر در بین مردم استفاده کرد.

وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به برگزاری جنشواره هنری عکس اظهار داشت: اولین جشنواره هنری عکس در حوزه علمی و فناوری در سال گذشته هم زمان با هفته پژوهش در دو حوزه عکس و کاریکاتور برگزار شد که استقبال فراوانی از اهالی فرهنگ و هنر و عموم جامعه صورت گرفت.
وی بیان کرد: جشنواره امسال با کمی تأخیر و در حوزه‌های انیمیشن، کاریکاتور، فیلم کوتاه و مستند با استقبال فراوانی برگزار شد و با توجه به نقش اثر والای حوزه فیلم و انیمیشن در این دوره در قسمت بین‌الملل نیز به جشنواره هنری عتف با تصمیم دبیرخانه افزوده شد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: دراین جشنواره هزار و 300 اثر در حوزه عکس و کاریکاتور و با شرکت 60 کشور خارجی برگزار شد و با توجه به اینکه برای این رویداد هنری تبلیغات زیادی صورت نگرفته بود با استقبال فراوان هنرمندان صورت گرفت و این مسئله نشان‌دهنده علاقه‌مندی زیاد مردم به حوزه فرهنک و هنر است.
وی تأکید کرد: کشور‌هایی از قاره آمریکا و اروپا در این دوره شرکت کردند که در بخش بین‌الملل از آن‌ها تجلیل می‌شود.
احمدی با بیان اینکه هدف اصلی این جشنواره به کارگیری ابزار فرهنگی و هنر است، افزود: برای نهادینه کردن علم و فناوری، ما ابزار فرهنگ و هنر را وارد کردیم تا اثر بخشی آن در بین مردم و به خصوص جوانان کشور افزایش یابد تا موضوع علم و فناوری به صورت یک فرهنگ ترویج و تبلیغ شود.
وی تصریح کرد: توسعه زیست‌بوم فناوری با زبان هنر بهتر صورت می‌گیرد و ما باید با ابزار فرهنگ اکوسیستم علمی کشور را تقویت کنیم تا مخاطبان آن در جامعه افزایش پیدا کند.

۹۵/۱۰/۱۸
۰۹:۵۰

شهدای دانشجو در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند گذشتند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شهدای دانشجو این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند گذشتند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در یادمان شهدای هویزه تصریح کرد: شهدای دانشجو این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر اهداف و آرمان‌های متعالی از همه آنچه که داشتند گذشتند.
وی گفت: ما نیز باید از هر آنچه داریم بگذریم و امروز در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.
هاشمی افزود: یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، بیان داشت: باید با حضور دراین یادمان آرمان‌های این شهیدان را که در سال 59 و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم.
هاشمی تاکید کرد: همه افرادی که در اینجا حضور دارند و آحاد مردم که از طریق رسانه‌ها و روش‌های مختلف با این مراسم ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند به این مناسبت‌ها، آن آرمان‌ها و پیام‌ها را با خود مرور کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: این یادمان حال و هوای خاصی دارد، مزار شهدای هویزه جایی است که در آن دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مختلف در اوج فداکاری به خاک و خون غلطیدند و بهترین زمان عمر خود در دوره جوانی و نوجوانی را در بهترین راه که همان شهادت و اعتلا به اعلی علیین است، نهادند.
 وی خاطر نشان کرد: هر کس دراین مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد، شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند.
هاشمی تصریح کرد: آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هرآنچه داریم بگذریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه دراین محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۲۲

برگزاری نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر در وزارت علوم

اقتصاد ایران: نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در وزارت علوم برگزارشد.

به گزارش ایسنا، در این نشست که نمایندگانی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی، وزارت بهداشت و دانشگاههای آزاد اسلامی ،پیام نور، جامع علمی _کاربردی ،فنی و حرفه ای ، فرهنگیان ،جهاد دانشگاهی، و سازمان بسیج دانشجویی و نمایندگان ستادی وزارت علوم کشور شرکت داشتند در خصوص برنامه ریزی هرچه بهتر برای برگزاری برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و بویژه مراسم تجدید میثاق با آرمانهای انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تبادل نظر شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دانشگاهیان در یکی از ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی با حضور در مرقد مطهر امام راحل (ره) با آرمانهای انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق خواهند کرد.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۵
۱۷:۴۲

اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر، اثرگذار و پایدار خواهد بود

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدار خواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، دکتر وحید احمدی در این مراسم با بیان اینکه دومین جشنواره هنری «عتف» با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ‌سازی در میان آحاد جامعه برگزار شد، اظهار کرد: در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و هم اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه، زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و تصریح کرد: اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست بوم در نظر بگیریم، با ضرس قاطع باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.
دکتر احمدی با اشاره به اینکه نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد، خاطرنشان کرد: پژوهش از ابتدای حیات دانش‌آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی‌شود.
دبیر کل شورای عالی عتف در پایان با تأکید بر داشتن رویکرد بین‌المللی و رعایت استانداردهای بین‌المللی در انجام امور پژوهشی تصریح کرد: باید در رقابت‌های بین‌المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد، اگر با ابزار هنر آمیخته شود، باعث می‌شود قدرت و اقتدار علمی‌مان افزایش یابد.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری – بین‌المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.

۹۵/۱۰/۱۷
۱۷:۴۴

باید از شهدای هویزه درس ایثار بگیریم

اقتصاد ایران: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شهدای هویزه این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی با حضور در یادمان شهدای هویزه و زیارت مزار شهدای دانشجو در جمع خبرنگاران گفت: بسیار خرسندم که بار دیگر توفیق نصیب شد تا برای چهارمین بار متوالی در این یادمان حضور پیدا کنم. یکی از افتخارات این دولت این است که نسبت به راه، آرمان‌ها و نمادهای شهدای توفیق پیدا کند و امروز نیز فرصتی فراهم شد که هم ارادت خود را نسبت به شهدا ابراز و هم خدمت خانواده شهدا عرض ادب داشته و از این محفل و برکت حضور شهدا، بهره ببریم.
هاشمی با بیان اینکه هر زمان در یادمان هویزه حضور پیدا می‌کنم از شهدا روحیه و درس می‌گیرم، گفت: باید با حضور در این یادمان آرمان‌های این شهیدان را که در سال 59 و ابتدای جنگ برای آن جان خود را فدا کرده و قطعه قطعه شدند، یادآوری می‌کنیم. همه افرادی که در اینجا حضور دارند و آحاد مردم که از طریق رسانه‌ها و روش‌های مختلف با این مراسم ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند به این مناسبت‌ها، آن آرمان‌ها و پیام‌ها را با خود مرور کنند.
وی ادامه داد: این یادمان حال و هوای خاصی دارد. مزار شهدای هویزه جایی است که در آن دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مختلف در اوج فداکاری به خاک و خون غلطیدند و بهترین زمان عمر خود در دوره جوانی و نوجوانی را در بهترین راه که همان شهادت و اعتلا به اعلی علیین است، نهادند.
هاشمی افزود: هر کس در این مکان توفیق زیارت داشته باشد، سعادت بزرگی پیدا کرده است که بتواند درس بگیرد و به زندگی خود معنا ببخشد. شهدایی که در این مکان آرمیده‌اند، کسانی هستند که ضمن آنکه دانشجوی نخبه، دانش‌آموز یا از اقشار دیگر جامعه بودند برای دفاع از آرمان‌های انقلاب در عنفوان شباب و اوج جوانی در این منطقه حضور پیدا کردند و با خلق یک حماسه بی‌نظیر مظلومانه به شهادت رسیدند. آن‌ها این پیام را برای ما به یادگار گذاشتند که در مسیر دفاع از اهداف و آرمان‌های متعالی از هرآنچه داشتند گذشتند، ما هم باید از هرآنچه داریم بگذریم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: آن روز شهدای ما، در آغاز جنگ تحمیلی فداکاری کردند و اکنون این مجموعه در این محل برپا شده است و یاد آن‌ها را حفظ می‌کند تا به ما گوشزد کند که امروز هم در دفاع از آرمان‌ها، ارزش‌ها، اخلاق، انسجام ملی، وحدت، مردم و مصالح مردمی باید تلاش کنیم و با یک نگاه جامع و همه‌جانبه و یک رویکرد همدلانه راه آن‌ها را ادامه دهیم.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۶
۱۶:۱۷

اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر، اثرگذار و پایدار خواهد بود

اقتصاد ایران: معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اقتصاد و توسعه دانش‌بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدار خواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.

به گزارش ایسنا، دکتر وحید احمدی در این مراسم با بیان اینکه دومین جشنواره هنری «عتف» با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ‌سازی در میان آحاد جامعه برگزار شد، اظهار کرد: در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و هم اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه، زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و تصریح کرد: اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست بوم در نظر بگیریم، با ضرس قاطع باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.
دکتر احمدی با اشاره به اینکه نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد، خاطرنشان کرد: پژوهش از ابتدای حیات دانش‌آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی‌شود.
دبیر کل شورای عالی عتف در پایان با تأکید بر داشتن رویکرد بین‌المللی و رعایت استانداردهای بین‌المللی در انجام امور پژوهشی تصریح کرد: باید در رقابت‌های بین‌المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد، اگر با ابزار هنر آمیخته شود، باعث می‌شود قدرت و اقتدار علمی‌مان افزایش یابد.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری – بین‌المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۷
۱۲:۰۷

تکذیب انتشار ۳۰ مقاله توسط وزیر علوم و معاونانش

​معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: با سرقت‌ها و تخلفات علمی که در حوزه دانشگاه‌ها و وزارت علوم صورت گرفته بود، برخورد شد.
 
به گزارش تحلیل ایران، وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص گزارشی مبنی بر انتشار 30 مقاله ISI توسط وزیر علوم و معاونانش گفت: من این خبر را تکذیب می کنم، چون امکان ندارد کسی بتواند در یک سال این تعداد مقاله تایید و به چاپ برساند.
 
وی افزود: ممکن است فردی آزمایشگاه مجهز و تیم تحقیقاتی کامل داشته باشد و محصول پنج تا ده سال فعالیتش را در یک سال منتشر کند و ممکن است همه آنها در یک بازه زمانی باشد، که این اشکالی ندارد؛ اما به صورت طبیعی این کار امکان پذیر نیست.
 
احمدی ادامه داد: بعضی از افراد در انتشار مقالاتشان فقط یک دانشجو ندارند و خودشان به تنهایی کار نمی کنند. ممکن است با همکاری دانشجویانشان در سال تعداد زیادی مقاله داشته باشند و جایی اسمشان به عنوان همکار درج شود یا به تیم تحقیقاتی مشاوره ارائه دهند. طبیعی است که مشارکت ممکن است انجام شود، اما این که فردی بخواهد به تنهایی این تعداد مقاله را منتشر کند امکان پذیر نیست.
 
معاون پژوهشی وزارت علوم در خصوص برخورد وزارت علوم با سرقت های علمی گفت: گزارش ها بررسی شد و دانشگاه ها با اغلب افرادی که مشکل داشتند و تقلب کرده بودند، برخورد کردند.وی خاطر نشان کرد: در برخی موارد برخوردها صورت گرفته و برخی دیگر در فرایند قرار گرفته. جرایم آنها مشخص شده و به کمیته تخلفات ارجاع شده است. تمامی این ها پیگیری شده و برخورد مناسب با آنها صورت گرفته است.
 
 

۹۵/۱۰/۱۶
۰۹:۲۰
۹۵/۱۰/۱۸
۰۷:۱۱

نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در وزارت علوم برگزارشد

نشست کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی با حضور دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی در وزارت علوم برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست که نمایندگانی از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی، وزارت بهداشت و دانشگاههای آزاد اسلامی ،پیام نور، جامع علمی _کاربردی ،فنی و حرفه ای ، فرهنگیان ،جهاد دانشگاهی، و سازمان بسیج دانشجویی و نمایندگان ستادی وزارت علوم کشور شرکت داشتند در خصوص برنامه ریزی هرچه بهتر برای برگزاری برنامه های دهه فجر انقلاب اسلامی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و بویژه مراسم تجدید میثاق با آرمانهای انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تبادل نظر شد.
گفتنی است دانشگاهیان در یکی از ایام دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی با حضور در مرقد مطهر امام راحل (ره) با آرمانهای انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تجدید میثاق خواهند کرد.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۷:۰۸

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم: اقتصاد و توسعه دانش بنیان با اتکا به زبان هنر ، اثرگذار و پایدار خواهد بود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم اختتامیه دومین جشنواره هنری علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اقتصاد و توسعه دانش بنیان با اتکا به زبان هنر اثرگذار و پایدارخواهد بود و بر این اساس نظام آموزش و پژوهش ما باید مبتنی بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در این مراسم با بیان اینکه دومین جشنواره هنری عتف با موضوع پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد گفتمان و فرهنگ سازی در میان آحاد جامعه برگزار شد، اظهار داشت: در عصری هستیم که علم، پژوهش و فناوری شعار اساسی دنیاست و هم اکنون توسعه به معنای توسعه پایدار مبنا قرار گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ادامه، زبان هنر را زبان حیات و زندگی دانست و تصریح کرد: اگر مبنای علم، پژوهش، فناوری، توسعه و جامعه را مجموعا به عنوان یک زیست بوم در نظر بگیریم با ضرس قاطع باید بگوییم زبان هنر، شریان‌های حیات این زیست بوم است و اجزای آن باید با زبان هنر صحبت کنند.
دکتر احمدی با اشاره به اینکه نظام آموزش باید بر مبنای هنری و تفکر نوین باشد بیان کرد: پژوهش از ابتدای حیات دانش آموز باید آغاز شود و حتی قبل از ورود به مدرسه باید بیاموزد که چگونه پژوهش کند و این امر نیاز به ابزار هنری دارد و صرفا با آموزش محقق نمی شود.
دبیر کل شورای عالی عتف در خاتمه با تأکید بر داشتن رویکرد بین المللی و رعایت استانداردهای بین المللی در انجام امورپژوهشی خاطرنشان کرد: باید در رقابت های بین المللی حضوری اثرگذار داشته باشیم و قطعا توان علمی و فناوری مطلوبی که در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشورمان وجود دارد اگر با ابزار هنر آمیخته شود باعث می شود قدرت و اقتدار علمی مان افزایش یابد.
گفتنی است در پایان این مراسم از تمبر، کاتالوگ و لوح یادمان دومین جشنواره هنری – بین المللی پژوهش، فناوری و نوآوری رونمایی شد و جوایز برگزیدگان این جشنواره به آنان اهدا شد.

۹۵/۱۰/۱۷
۰۵:۱۵

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم: کمبود 300 خوابگاه دانشجویی در کشور

چابهار - ایرنا - رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 300 خوابگاه دانشجویی در کشور کمبود داریم که باید از طریق پرداخت کمک رهن به دانشجویان برای برطرف کردن این مشکل اقدام شود.

به گزارش ایرنا ذوالفقار یزدان ‌مهر روز چهارشنبه در سومین گردهمایی معاونان، مدیران و روسای ادارات حوزه معاونت دانشجویی و رفاه دانشگاه‌ های منطقه هشت کشور در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت: در این نشست ها اعضا می توانند تعامل و هماهنگی بیشتری برای انجام امور و حل مشکلات داشته باشند.
وی گفت: برای حل مشکلات خوابگاهی تلاش های زیادی صورت گرفته است به طوری که بنیاد 15 خرداد هم اینک 26 خوابگاه سه هزار متری دخترانه را در مناطق کمتر برخوردار در حال ساخت دارد.
وی افزود: پرداخت تسهیلات هدفمند یکی از اهداف صندوق برای کمک به دانشجویان است تا بخشی از مشکلات آنان مرتفع شود.
وی پیش ‌بینی اعتبارات تجهیز خوابگاه ها، تغذیه، تعمیر و نگهداری آنها در سالجاری را به صورت متمرکز در بودجه صندوق خواستار شد.
وی با بیان اینکه 12 هزار میلیارد ریال اعتبار در بخش تغذیه نیاز است، خاطرنشان کرد: دولت چهار هزار و 400 میلیارد ریال را تامین می ‌کند که این امر دانشجویان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دولت نیاز دانشگاه ‌ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
یزدان ‌مهر ادامه داد: مشارکت با شرکت ‌های دانش بنیان، مدیریت بر اموال راکد دانشگاه‌ها و پروژه‌ هایی که در دانشگاه وجود دارد می تواند بخشی از مشکلات اعتباری صندوق را مرتفع کند و آن را به سوی خودکفایی پیش ببرد.
وی گفت: 250 میلیارد ریال اعتبار برای افزایش وام ویژه دکتری اختصاص پیدا کرده است و به زودی این مبلغ به چندین برابر افزایش پیدا می کند.
به گزارش ایرنا نخستین گردهمایی ادارات رفاه دانشگاه ها در بندر انزلی و دومین در مشهد برگزار شده است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
3043**3042 خبرنگار: رستم کریمی نژاد **انتشاردهنده: محدثه حیدری گرجی

۹۵/۱۰/۱۵
۱۸:۱۱

کمبود 300 خوابگاه دانشجویی در کشور

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 300 خوابگاه دانشجویی در کشور کمبود داریم که باید از طریق پرداخت کمک رهن به دانشجویان برای برطرف کردن این مشکل اقدام شود.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا از ایرنا، ذوالفقار یزدان ‌مهر روز چهارشنبه در سومین گردهمایی معاونان، مدیران و روسای ادارات حوزه معاونت دانشجویی و رفاه دانشگاه‌ های منطقه هشت کشور در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت: در این نشست ها اعضا می توانند تعامل و هماهنگی بیشتری برای انجام امور و حل مشکلات داشته باشند.
وی گفت: برای حل مشکلات خوابگاهی تلاش های زیادی صورت گرفته است به طوری که بنیاد 15 خرداد هم اینک 26 خوابگاه سه هزار متری دخترانه را در مناطق کمتر برخوردار در حال ساخت دارد.
وی افزود: پرداخت تسهیلات هدفمند یکی از اهداف صندوق برای کمک به دانشجویان است تا بخشی از مشکلات آنان مرتفع شود.
وی پیش ‌بینی اعتبارات تجهیز خوابگاه ها، تغذیه، تعمیر و نگهداری آنها در سالجاری را به صورت متمرکز در بودجه صندوق خواستار شد.
وی با بیان اینکه 12 هزار میلیارد ریال اعتبار در بخش تغذیه نیاز است، خاطرنشان کرد: دولت چهار هزار و 400 میلیارد ریال را تامین می ‌کند که این امر دانشجویان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دولت نیاز دانشگاه ‌ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
یزدان ‌مهر ادامه داد: مشارکت با شرکت ‌های دانش بنیان، مدیریت بر اموال راکد دانشگاه‌ها و پروژه‌ هایی که در دانشگاه وجود دارد می تواند بخشی از مشکلات اعتباری صندوق را مرتفع کند و آن را به سوی خودکفایی پیش ببرد.
وی گفت: 250 میلیارد ریال اعتبار برای افزایش وام ویژه دکتری اختصاص پیدا کرده است و به زودی این مبلغ به چندین برابر افزایش پیدا می کند.
نخستین گردهمایی ادارات رفاه دانشگاه ها در بندر انزلی و دومین در مشهد برگزار شده است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۹:۳۴

کمبود 300 خوابگاه دانشجویی در کشور

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 300 خوابگاه دانشجویی در کشور کمبود داریم که باید از طریق پرداخت کمک رهن به دانشجویان برای برطرف کردن این مشکل اقدام شود.

به گزارش ایرنا ذوالفقار یزدان ‌مهر در سومین گردهمایی معاونان، مدیران و روسای ادارات حوزه معاونت دانشجویی و رفاه دانشگاه‌ های منطقه هشت کشور در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار اظهار داشت: در این نشست ها اعضا می توانند تعامل و هماهنگی بیشتری برای انجام امور و حل مشکلات داشته باشند.
وی گفت: برای حل مشکلات خوابگاهی تلاش های زیادی صورت گرفته است به طوری که بنیاد 15 خرداد هم اینک 26 خوابگاه سه هزار متری دخترانه را در مناطق کمتر برخوردار در حال ساخت دارد.
وی افزود: پرداخت تسهیلات هدفمند یکی از اهداف صندوق برای کمک به دانشجویان است تا بخشی از مشکلات آنان مرتفع شود.
وی پیش ‌بینی اعتبارات تجهیز خوابگاه ها، تغذیه، تعمیر و نگهداری آنها در سالجاری را به صورت متمرکز در بودجه صندوق خواستار شد.
وی با بیان اینکه 12 هزار میلیارد ریال اعتبار در بخش تغذیه نیاز است، خاطرنشان کرد: دولت چهار هزار و 400 میلیارد ریال را تامین می ‌کند که این امر دانشجویان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دولت نیاز دانشگاه ‌ها را در قالب تسهیلات در اختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهد.
یزدان ‌مهر ادامه داد: مشارکت با شرکت ‌های دانش بنیان، مدیریت بر اموال راکد دانشگاه‌ها و پروژه‌ هایی که در دانشگاه وجود دارد می تواند بخشی از مشکلات اعتباری صندوق را مرتفع کند و آن را به سوی خودکفایی پیش ببرد.
وی گفت: 250 میلیارد ریال اعتبار برای افزایش وام ویژه دکتری اختصاص پیدا کرده است و به زودی این مبلغ به چندین برابر افزایش پیدا می کند.
به گزارش ایرنا نخستین گردهمایی ادارات رفاه دانشگاه ها در بندر انزلی و دومین در مشهد برگزار شده است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

۹۵/۱۰/۱۶
۰۷:۵۷

دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب شد

با حکم مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، مهدی گمار دانشجوی کارشناسی طراحی صحنه دانشگاه هنر به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، بر اساس فراخوان ارسال شده به دانشگاه های سراسر کشور برای اعلام آمادگی کاندیداهای دبیری بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی، و بررسی قابلیت ها و توانمندیهای تخصصی و اجرایی افراد مذکور توسط شورای حمایت و نظارت بر بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، مهدی گمار به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب شد.
براین اساس پس از بررسی پرونده 15کاندیدای دبیری این دوره در مرحله اول، 5 نفر به منظور انجام مصاحبه نهایی انتخاب شدند که در نهایت مهدی گمار از سوی این شورا به عنوان دبیر به اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم معرفی شد و فضل ا... ایرجی کجوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم وی را به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب کرد.
در بخشی از حکم فضل ا... ایرجی کجوری خطاب به مهدی گمار آمده است:
نظر به سوابق، تعهد، تجربیات ارزنده و متانت جناب عالی و با عنایت به خواست اکثریت نسبی شورای محترم حمایت و نظارت بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، به موجب این حکم به عنوان «دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران» منصوب می شوید.
بی تردید بهره گیری از دیدگاه های کارشناسانه صاحب نظران و استادان محترم دانشگاه های کشور در عرصه تئاتر دانشگاهی و ظرفیت گسترده کانون های ئتاتر دانشجویی دانشگاههای کشور، اعتلا و تحول آفرینی را در این جشنواره به ارمغان خواهد آورد. از این رو انتظار دارد، در تعامل سازنده با شورای نظارت و حمایت بر تئاتر دانشگاهی و دبیران کانون های دانشجویی تئاتر دانشگاه های کشور و درایت و پشتکاری که از آن برخوردارید همه توان و تجربه خویش را در پیشبرد و تداوم هرچه بهتر این رویداد دانشگاهی به کار گیرید.
براساس این گزارش، شورای حمایت و نظارت بر بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی با حضور دبیران موفق دوره های قبل جشنواره، نمایندگان دبیران کانون های تئاتر دانشگاهی و استادان تئاتر تشکیل می شود.
گفتنی است، مهدی گمار، دانشجوی کارشناسی طراحی صحنه دانشگاه هنر و دانش آموخته رشته فیلم سازی از انجمن سینمای جوانان ایران است و از جمله فعالیت‌های وی می‌توان به طراحی، نویسندگی،کارگردانی فیلم کوتاه و تئاتر اشاره کرد.
وی همچنین دبیری انجمن علمی نمایش دانشگاه هنر، عضویت در شورای سیاستگذاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان را درکارنامه‌ خود دارد.
 

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۲۹

دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی منصوب شد

خبرگزاری میزان- «مهدی گمار» به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی از سوی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد.

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، بر اساس فراخوان ارسال شده به دانشگاه‌های سراسر کشور مبنی بر اعلام آمادگی کاندیداهای دبیری بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی، همچنین بررسی قابلیت‌ها و توانمندی‌های تخصصی و اجرایی افراد مذکور توسط شورای حمایت و نظارت بر بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، مهدی گمار به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب شد.
 
دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی توسط شورای حمایت و نظارت بر بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی متشکل از دبیران موفق دوره‌های قبل جشنواره، نمایندگان دبیران کانون‌های تئاتر دانشگاهی و اساتید تئاتر انتخاب و با حکم مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب می‌شود.
 
برای انتخاب بیستمین دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی فراخوان شورای حمایت و نظارت به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ شد که پس از بررسی پرونده 15کاندیدای دبیری این دوره در مرحله اول، 5 نفر به منظور انجام مصاحبه نهایی انتخاب شدند.
 
در نهایت مهدی گمار از سوی این شورا به عنوان دبیر به اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم معرفی شد و فضل الله ایرجی کجوری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم وی را به عنوان دبیر بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی منصوب کرد.
 
براساس این گزارش، مهدی گمار، دانشجوی کارشناسی طراحی صحنه دانشگاه هنر و دانش آموخته رشته فیلم سازی از انجمن سینمای جوانان ایران است و از جمله فعالیت‌های وی می‌توان به طراحی، نویسندگی، کارگردانی فیلم کوتاه و تئاتر اشاره کرد.
 
وی همچنین دبیری انجمن علمی نمایش دانشگاه هنر، عضویت در شورای سیاستگذاری چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر عروسکی دانشجویان را در کارنامه‌ خود دارد.
 
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۳۰

سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم: اتاق‌های فکر؛ جایی برای آسیب‌شناسی سیاست‌گذاری‌های فرهنگی اجتماعی جامعه

سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم گفت: ایده تشکیل اتاق‌های فکر در سراسر کشور بر مبنای آسیب‌شناسی سیاست‌گذاری‌های فرهنگی اجتماعی شکل ‌گرفته است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، دکتر «وحید شالچی» در اتاق فکر استان با موضوع مشکلات فرهنگی و اجتماعی استان ایلام، با بیان اینکه ایران اسلامی به رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های مردم ایلام در دوران دفاع مقدس مدیون است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات این حوزه این است که تصمیم‌گیری‌ها از مسیر گفت‌وگوی عقلانی بین ذینفعان نمی‌گذرد و مردم به‌صورت نظام‌مند مشارکت داده نمی‌شوند.
وی افزود: به همین منظور و باهدف رفع این چالش بر اساس تفاهم‌نامه بین وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت علوم و مرکز تحقیقات استراتژیک این اتاق فکر تشکیل‌شده است.
شالچی ادامه داد: تلاش می‌شود با فعالیت هر چه بیشتر این اتاق‌های فکر، تصمیمات تنها در مرکز گرفته نشود و در استان‌های مختلف کشور بر اساس اقتضائات آن استان تصمیم‌ها گرفته شود.
سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: این اتاق‌های فکر با 2 دستور کار شامل مسئله شناسی و ارائه گزارش‌های سیاستی فعالیت می‌کنند که خروجی آن‌ها در اختیار بالاترین رده مسئولان کشور به‌منظور تعیین سیاست‌ها قرار داده می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۵:۲۹

پایان رسیدگی به تخلفات علمی استادان و صدور حکم نهایتا تا یکماه آینده

مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از اتمام بررسی های تخلفات علمی ارائه شده توسط مجله نیچر نهایت تا یکماه آینده خبر داد.

محسن شریفی مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به گزارش مجله نیچر درخصوص تخلفات علمی کشور گفت: بعد انتشار و اطلاع از گزارش این مجله کار بررسی های خود را برای شناسایی و برخورد با متخلفان آغاز کردیم.
وی ادامه داد: لذا اسامی تمام دانشگاههای وابسته به وزارت علوم که نام آنها در آن مقالات بود علاوه بر اسامی هر فرد متخلف استخراج و همچنین نقش افراد در آن مقالات را که نویسنده مسئول بودند یا همکار شناسایی کردیم.
به گفته شریفی، از آنجا که ممکن است فرد از ذکر نامش در مقاله متخلف شناخته شده مطلع نباشد، باید به نقش افراد در این موضوع بطور کامل آگاهی پیدا کنیم.
مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به بررسی و جمع بندی های کارشناسانه اظهار داشت: تک تک موارد تخلف، نام و نشان افراد و اینکه آیا آگاهانه به این کار رو آورده اند یا خیر در دست بررسی جدی است و دانشگاههای ما هم در کمیته های اولیه رسیدگی به تخلفات پیگیر هستند.
شریفی در پاسخ به این سوال که پایان بررسی ها و صدور حکم برای متخلفان چه زمانی صورت می گیرد، اعلام کرد: با توجه به جدیت ما در کار، علی القاعده طی 15 روز تا نهایتا یکماه آینده نتایج بررسی ها به پایان رسیده و اعلام خواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۶
۰۸:۴۵

پایان رسیدگی به تخلفات علمی استادان و صدور حکم نهایتا تا یک ماه آینده

مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم از اتمام بررسی های تخلفات علمی ارائه شده توسط مجله نیچر نهایت تا یکماه آینده خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، محسن شریفی مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به گزارش مجله نیچر درخصوص تخلفات علمی کشور گفت: بعد انتشار و اطلاع از گزارش این مجله کار بررسی های خود را برای شناسایی و برخورد با متخلفان آغاز کردیم.
وی ادامه داد: لذا اسامی تمام دانشگاه های وابسته به وزارت علوم که نام آنها در آن مقالات بود علاوه بر اسامی هر فرد متخلف استخراج و همچنین نقش افراد در آن مقالات را که نویسنده مسئول بودند یا همکار شناسایی کردیم.
به گفته شریفی، از آنجا که ممکن است فرد از ذکر نامش در مقاله متخلف شناخته شده مطلع نباشد، باید به نقش افراد در این موضوع بطور کامل آگاهی پیدا کنیم.
مدیر دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به بررسی و جمع بندی های کارشناسانه اظهار داشت: تک تک موارد تخلف، نام و نشان افراد و اینکه آیا آگاهانه به این کار رو آورده اند یا خیر در دست بررسی جدی است و دانشگاههای ما هم در کمیته های اولیه رسیدگی به تخلفات پیگیر هستند.
شریفی در پاسخ به این سوال که پایان بررسی ها و صدور حکم برای متخلفان چه زمانی صورت می گیرد، اعلام کرد: با توجه به جدیت ما در کار، علی القاعده طی 15 روز تا نهایتا یکماه آینده نتایج بررسی ها به پایان رسیده و اعلام خواهد شد.
منبع: باشگاه خبرنگاران
205/200

۹۵/۱۰/۱۶
۱۱:۱۷

تشکیل کمیته شناسایی تخلفات علمی در بیش از 80 دانشگاه کشور

معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم از تشکیل کمیته شناسایی تخلفات علمی احتمالی در بیش از 80 دانشگاه کشور در سال 95 خبر داد.

محسن شریفی معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تخلفات علمی گفت: در مقام پیشگیری، اطلاع رسانی و آگاهی دادن همواره به تمامی پژوهشگران گفته شده که هرآنچه به عنوان تخلف شناخته می شود را با دقت بیشتری مطالعه و رعایت کنند.
وی ادامه داد: در مقام برخورد با تخلف هم وزارت علوم در 2 عرصه فعالیت می کند که یکی از آنها ارسال آیین نامه و دستورالعمل های مختلف به دانشگاه‌ها و دیگری برگزاری کارگاه‌ها و میزگردهای متنوع در سطح دانشگاه‌های کشور است.
معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: در این راستا همچنین کتابهایی توسط مراکز وابسته به وزارت علوم تدوین و برای آسیب شناسی، پیشگیری و هشدار نسبت به تخلفات، طرح های پژوهشی مختلفی انجام شده است.
شریفی با بیان اینکه در ابلاغ آیین نامه برخورد با تخلفات علمی سال 93، علاوه بر تبیین انواع، مجازات متناسب با هرنوع تخلف را مشخص کردیم، گفت: در آیین نامه مذکور همچنین اعلام شد که دانشگاهها و مراکز پژوهشی سراسر کشور کمیته ای را برای بررسی و شناسایی تخلفات علمی احتمالی تشکیل دهند.
معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم اعلام کرد: بعد از ابلاغ آیین نامه طبق گزارش های دریافتی در سال 94 حدود 44 دانشگاه و در سال 95 بیش از 80 دانشگاه کمیته مربوطه را تشکیل دادند و با جدیت کار بررسی شکایت‌ها و تخلفات احتمالی را دنبال می کنند، این کمیته ها عمدتا کار تشخیص و شناسایی دارند و به هیچ عنوان حکمی را صادر نمی کنند.
وی درباره مسائل حقوقی بیان کرد: بعد از مرحله تشخیص و بررسی فرد متخلف به حوزه حقوقی ارجاع داده می شود، برای دانشجویان متخلف مرجع صدور حکم، کمیته انضباطی دانشجویی و برای استادان متخلف، مرجع صدور حکم، هیات انتظامی تخلفات اعضای هیات علمی است.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۵:۱۳

تقویت رویکرد تبدیل کارهای پژوهشی به تجاری/ خودباوری دانشگاه‌ها مستلزم حمایت از طرح‌های فناورانه است

معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم از تقویت رویکرد تبدیل کارهای پژوهشی به فناوری و تجاری‌سازی خبر داد.

محسن شریفی معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به برنامه های این معاونت برای ایجاد ارتباطی قوی‌تر بین پژوهش و فناوری گفت: قطعا در مسیری گام بر می داریم که هر چه بیشتر حوزه پژوهش را به حوزه فناوری نزدیک کنیم.
وی بیان کرد: در بسیاری از حوزه ها به دلیل ماهیت رشته ها و ماموریتی که دنبال می کنند، کارها بیشتر بنیادی و در مرز دانش است. بنابراین رویکرد تولید علم هم در قالب مقالات منتشر می شود و ما نیز به اینگونه پژوهش ها که در اسناد بالادستی و سیاست‌های مقام معظم رهبری به آنها تاکید شده، اهمیت بیشتری می دهیم.
معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم افزود: از آنجا که برخی رشته ها بیشتر به کارهای کاربردی می پردازند، انتظارمان این است فعالیت‌های آنها به فناوری، تجاری سازی منجر شود و نهایتا مشکلی را حل کند.
وی عنوان کرد: رویکرد تبدیل کارهای پژوهشی به فناوری در سال های اخیر بسیار تقویت شده است. البته برای این کار لازم بود علاوه بر ایجاد یک باور دانشگاهی در بین دانشگاهیان، بحث های فرهنگی مختلف مثل ترفیع، ارتقا  و دفاع دانشجویان هم به شکل های مختلف مد نظر قرار گیرد.
شریفی ایجاد باور و اعتقاد را نیازمند زیرساختهای مناسب دانست و تصریح کرد: تقویت ارتباطات دانشگاهها با پژوهشگاه‌ها، توسعه شرکتهای دانش بنیان، حمایت از طرح های فناوری و تجاری شده، ایجاد دفاتر ارتباط با صنعت و دفاتر پژوهش های کاربردی در دانشگاه‌ها از جمله زیرساخت‌هایی هستند که در سیاستگذاری ها مد نظر قرار گرفته اند.
معاون سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: علاوه بر زیرساخت‌ها که آثارشان به خوبی در دانشگاه‌ها نموده پیدا کرده، ارائه تسهیلات به اعضای هیات علمی، دانشجویان و شرکت‌ها در سال‌های اخیر بیشتر شده است.
وی با اشاره به حمایت از طرحهای پژوهشی و کاربردی یادآور شد: حمایت از طرح ها تنها بر عهده وزارت علوم نیست و تمامی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به خصوص مراکزی که به این دستاوردها احتیاج دارند، باید کمک کنند.

۹۵/۱۰/۱۷
۱۱:۲۳

اتاق‌های فکر مکانی برای آسیب‌شناسی سیاست‌گذاری‌های فرهنگی اجتماعی

اقتصاد ایران: سرپرست دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم گفت: ایده تشکیل اتاق‌های فکر در سراسر کشور بر مبنای آسیب‌شناسی سیاست‌گذاری‌های فرهنگی اجتماعی شکل ‌گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر وحید شالچی، با بیان اینکه ایران اسلامی به رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های مردم ایلام در دوران دفاع مقدس مدیون است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات این حوزه این است که تصمیم‌گیری‌ها از مسیر گفت‌وگوی عقلانی بین ذینفعان نمی‌گذرد و مردم به‌صورت نظام‌مند مشارکت داده نمی‌شوند.
وی افزود: به همین منظور و باهدف رفع این چالش بر اساس تفاهم‌نامه بین وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت علوم و مرکز تحقیقات استراتژیک این اتاق فکر تشکیل‌ شده است.
شالچی ادامه داد: تلاش می‌شود با فعالیت هر چه بیشتر این اتاق‌های فکر، تصمیمات تنها در مرکز گرفته نشود و در استان‌های مختلف کشور بر اساس اقتضائات آن استان تصمیم‌ها گرفته شود.
سرپرست دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: این اتاق‌های فکر با دو دستور کار شامل مساله شناسی و ارائه گزارش‌های سیاستی فعالیت می‌کنند که خروجی آن‌ها در اختیار بالاترین رده مسوولان کشور به‌ منظور تعیین سیاست‌ها قرار داده می‌شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۶
۱۵:۲۰

با حضورسرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی وزارت علوم ، اتاق فکر استان ایلام دردانشگاه ایلام برگزار شد

کارگروه های اتاق فکر استان شامل اجتماعی و فرهنگی، اقتصاد و گردشگری و محیط‌ زیست فعالیت خود را با موضوع گروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان ایلام با حضور دکترعلی‌اکبری، مهندس حسین کلانتری، دکتر شالچی سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی وزارت علوم، مدیران استان، اعضای هیئت علمی وکارشناسان وزارت علوم دردانشگاه ایلام برگزار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید شالچی سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی وزارت علوم دراین نشست گفت: ایده تشکیل اتاق های فکر در سراسر کشور بر مبنای آسیب شناسی سیاست گذاری های فرهنگی اجتماعی شکل گرفته است.
وی افزود: یکی از مهم ترین مشکلات این حوزه این است که تصمیم گیری ها از مسیر گفت و گوی عقلانی بین ذی نفعان نمی گذرد و مردم به صورت نظام مند مشارکت داده نمی شوند.
دکترشالچی تاکید کرد: به همین منظور و با هدف رفع این چالش بر اساس تفاهم نامه بین وزارت کشور، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزارت علوم و مرکز تحقیقات استراتژیک این اتاق فکر تشکیل شده است.
وی یادآور شد: تلاش می شود با فعالیت هر چه بیشتر این اتاق های فکر، تصمیمات تنها در مرکز گرفته نشود و در استان های مختلف کشور بر اساس اقتضائات آن استان تصمیم ها گرفته شود.
سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی وزارت علوم گفت: این اتاق های فکر با 2 دستور کار شامل مسئله شناسی و ارائه گزارش های سیاستی فعالیت می کنند که خروجی آنها در اختیار بالاترین رده مسئولان کشور به منظور تعیین سیاست ها قرار داده می شود.
وی با اشاره به رسالت فرهنگی دانشگاه افزود: با تعامل و همکاری خوب دانشگاه ایلام با صاحب نظران و کارشناسان حوزه فرهنگ سعی کرده ایم دانشگاه را به رسالت اصلی خویش نزدیک کنیم.
سپس دکترمحمد علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام در سخنانی گفت: مدیران اجرایی استان که از جنس دانش و بینش هستند دانشگاه ایلام را گرانی گاه فرهنگی استان می دانند.
رئیس دانشگاه ایلام درادامه به تلاش معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام در ایجاد و برنامه ریزی های لازم درخصوص نشست های اتاق فکراستان اشاره کرد و گفت: مجموعه مدیران استان با ارتباط صمیمانه ای که با دانشگاه برقرار کرده اند اذعان دارند، دانشگاه ایلام تمام داشته ها و ظرفیت های خود رادر راستای توسعه استان به کار گرفته است.
مهندس حسین کلانتری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام درخصوص رتبه سوم استان ایلام در ایجاد سازمان های مردم نهاد است، گفت: هم اکنون 350 سازمان مردم نهاد دراین استان فعال است و در سه سال گذشته به اندازه 9 سال ماقبل آن سازمان مردم نهاد دراین استان تشکیل شده است.
وی افزود: این نشان از مشارکت فعالانه و با احساس مسئولیت مردم در امور اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد و ما مسئولان نیز دراین زمینه باید خود را با مردم همراه کنیم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام گفت: باید از مشارکت مردم به عنوان سرمایه های اجتماعی برای حل معضلات و مشکلات جامعه بهره ببریم.
مهندس کلانتری یادآورشد: این استان از نظر تعداد دانشجویان نسبت به جمعیت نیز جزو استان های برتر کشور است و این فرصت بسیار مناسبی است که از توان تحصیل کردگان برای پیشرفت و توسعه جامعه استفاده شود.
گفتنی است کارگروه های اتاق فکر استان شامل اجتماعی و فرهنگی، اقتصاد و گردشگری و محیط‌ زیست با حضوردکتر وحید شالچی سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت علوم به مدت 2 روز در دانشگاه ایلام برگزارمی‌شود.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

سامانه یکپارچه تایید مدرک تحصیلی راه‌اندازی می‌شود

سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی که امکان استعلام مدارک تحصیلی را برای دستگاه‌های اجرایی فراهم می‌کند، تا پایان سال از سوی وزارت علوم راه‌اندازی می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در راستای تحقق دولت الکترونیک در کشور، سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی با معماری سرویس گرا بر بستر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی خواهد شد.
 
با راه اندازی این سامانه، تمامی دانشگاهها به صورت مستقیم به سامانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متصل می شوند و امکان استعلام مدارک تحصیلی برای استخدام در دستگاهها و کسب و کارهایی که به این مدارک نیاز دارند، فراهم می شود.
 
سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی با جمع آوری تمامی اطلاعات دانشگاهها، به درگاه ملی خدمات هوشمند (GSB ) در مرکز ملی تبادل اطلاعات وزارت ارتباطات متصل می شود و امکان استعلام میان دستگاهی را روی شبکه ملی اطلاعات برقرار می کند.
 
هم اکنون این سامانه به صورت آزمایشی راه اندازی شده و قرار است تا پایان سال، قابل استفاده شود.
 

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۲۱

ایران میزبان مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های خارج از کشور

معاون اجرایی مرکز و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور وزارت علوم از گردهمایی مدیران گروههای زبان و ادبیات فارسی دانشگاههای خارج در پایان دی ماه 95 خبر داد.

فرج اله طالبی معاون اجرایی مرکز و گسترش زبان فارسی، ایرانشناسی و اسلام شناسی در خارج از کشور وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: گردهمایی مدیران گروه های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های خارج از کشور در 28 و 29 دی ماه 95 از سوی وزارت علوم در تهران برگزار می شود.
وی با اشاره به استقبال خوب و اعلام آمادگی بیش از 150 مدیر گروه مختلف اظهار داشت: با توجه به هدف ما برای برگزاری گردهمایی حدود 80 دانشگاه از 47 کشور برای ارائه گزارش های خود به ایران خواهند آمد.
طالبی درباره اهداف برگزاری این گردهمایی عنوان کرد: قرار است تمام نمایندگان و روسای گروه های زبان فارسی گزارشی از زبان فارسی در کشور خود ارائه دهند و همچنین درباره آزمون استاندارد زبان فارسی (آمفا) به طور کامل اطلاع رسانی شود چون طبیعتا مشتری این آزمون آنها هستند و باید از چگونگی این آزمون اطلاع پیدا کنند.
به گفته وی، برای برگزاری آمفا تمامی آزمون های تافل، زبان چینی، آلمانی و حتی آزمون زبان فارسی که در بسیاری از کشورها در حال برگزاری است، بررسی و طبق چارچوبهای علمی روانشناسانه طراحی شده است.
معاون اجرایی مرکز و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور وزارت علوم اظهار داشت: از آنجا که هر کدام از کرسی های زبان فارسی طبق شرایط خود، سرفصلهای خاصی را برای آموزش تعریف کرده اند، قرار است در این گردهمایی ضمن هم اندیشی با مدیران سرفصل های یکنواختی را برای رشته های مختلف ارائه کنیم.
وی با اشاره به منابع آموزشی زبان فارسی در خارج از کشور بعنوان هدف سوم گفت: این گردهمایی فرصت خوبی برای نیازسنجی و اطلاع رسانی درباره منابع موجود است.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۳:۵۰

راه‌اندازی سامانه یکپارچه تایید مدرک تحصیلی

سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی که امکان استعلام مدارک تحصیلی را برای دستگاههای اجرایی فراهم می کند از سوی وزارت علوم تا پایان سال راه اندازی می شود.

خبرگزاری مهر: در راستای تحقق دولت الکترونیک در کشور، سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی با معماری سرویس گرا بر بستر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی خواهد شد.
با راه اندازی این سامانه، تمامی دانشگاهها به صورت مستقیم به سامانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متصل می شوند و امکان استعلام مدارک تحصیلی برای استخدام در دستگاهها و کسب و کارهایی که به این مدارک نیاز دارند، فراهم می شود.
سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی با جمع آوری تمامی اطلاعات دانشگاهها، به درگاه ملی خدمات هوشمند (GSB ) در مرکز ملی تبادل اطلاعات وزارت ارتباطات متصل می شود و امکان استعلام میان دستگاهی را روی شبکه ملی اطلاعات برقرار می کند.
هم اکنون این سامانه به صورت آزمایشی راه اندازی شده و قرار است تا پایان سال، قابل استفاده شود.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۴۸

مرکز جذب وزارت علوم امریه سربازی پذیرش می‌کند

اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
مرکز جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، امریه سربازی پذیرش می‌کند.
به گزارش مهر، مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برای بخش سامانه جامع جدید خود نیازمند نیرو است که برای این نیاز خود اقدام به جذب امریه سربازی از میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کرده است.
فراخوان پذیرش امریه سربازی برای این مرکز در قالب اطلاعیه‌ای به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور ارائه شده است.
مهلت ارائه مدارک متقاضیان واجد شرایط امریه سربازی در این مرکز تا پایان دی ماه تعیین شده است و متقاضیانی که فرم درخواست را زودتر ارسال کنند در اولویت پذیرش قرار می‌گیرند.
نتایج طی مدت یک ماه به اطلاع داوطلبان می‌رسد.
متقاضیان باید یا معاف از رزم یا متاهل یا تحت پوشش کمیته امداد امام خميني(ره) یا بهزیستی و یا دارای گواهی عضویت فعال در بسیج به مدت ۶ ماه و یا عضویت بنیاد ملی نخبگان و یا حافظ کل قرآن کریم باشند.
رشته‌های مهندسی کامپیوتر تمامی گرایش‌ها، مهندسی صنایع گرایش تحلیل سیستم‌ها، مدیریت، حقوق، آمار و ارتباطات در اولویت هستند و سایر رشته‌ها نیز جزء نیازهای قطعی مرکز تلقی نمی‌شوند.
خانواده ایثارگران (فرزند یا برادر شهید، جاویدالاثرها، جانبازان، آزادگان و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه جبهه) از اولویت برخودارند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۸:۵۶

6 دانشمند ایرانی در میان 3000 دانشمند برتر دنیا

بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی در جمع 3000 دانشمند برتر دنیا، نام شش دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود؛ ضمن آنکه در ابتدای سال 2017 نام 13 دانشگاه در میان دانشگاه‌های برتر درج شده است.
دکتر خوش‌قلب، مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به وضعیت تولیدات علمی ایران اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به رویکرد وزارت علوم در راستای افزایش کیفیت تولیدات علمی و ارتقای جایگاه کیفی مراکز دانشگاهی و علمی و با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام شده، خوشبختانه شاهد رشد معنی‌دار کیفیت هم در تولیدات علمی و هم در جایگاه کیفی دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در سال‌های اخیر هستیم.
وی ادامه داد: به طوری که هم‌اکنون مطابق گزارش پایگاه ISI ایران به میزان 2.2 درصد علم برتر دنیا را تولید می‌کند و این در حالی است که مطابق گزارش این پایگاه سهم ایران از تولیدات علمی دنیا 1.8 درصد است. با این آمار مشاهده می‌شود میزان تولیدات مقالات ایران بیشتر در زمره تولیدات برتر طبقه‌بندی می‌شوند.
بهبود وضعیت تولیدات علمی ایران
خوش قلب اضافه کرد: طبق گزارش پایگاه ISI، کیفیت تولیدات علمی ایران از سال 2012 تا 2016 با 17 پله ارتقاء و بهبود از رتبه 37 به 20 دنیا ارتقاء یافته است.
وی با بیان اینکه ایران دارای رتبه اول از نظر شتاب تولیدات علمی برتر دنیا است، خاطرنشان کرد: رشد تولیدات برتر ایران در سال 2015 نسبت به سال 2014 حدود 19 درصد رشد را نشان می‌دهد و با این رشد ایران دارای رتبه اول جهانی از نظر تولیدات برتر علمی است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین اظهار کرد: در شاخص مقالات باکیفیت که به عنوان مقالات چاپ شده در مجلات معتبر چارک اول شناخته می‌شوند، ایران در سال 2015 تعداد 7 هزار و 800 مقاله در مجلات باکیفیت چارک اول منتشر کرده است که این میزان نسبت به سال 2012 تعداد 1300 مقاله رشد داشته است.
جایگاه کیفی مقالات ایران در پایگاه‌های بین‌المللی
خوش‌قلب به جایگاه ایران در نظام‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: درخصوص جایگاه کیفی مراکز علمی و دانشگاهی در نظام‌های رتبه‌بندی معتبر دنیا از جمله تایمز، لایدن، QS و شانگهای تعداد دانشگاه‌های ایرانی معرفی‌شده به عنوان دانشگاه‌های برتر در سه سال اخیر رشد چشمگیری داشته ‌است؛ به طوری که در رتبه‌بندی لایدن هم‌اکنون 14 دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی شده است.
به گفته وی، تا سال 2012 هیچ دانشگاهی از ایران در این رتبه‌بندی به عنوان دانشگاه یک درصد برتر معرفی نشده بود.
خوش قلب، به وضعیت ایران در رتبه‌بندی تایمز اشاره کرد و افزود: تا سال 2012 تنها یک دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه برتر در این نظام رتبه‌بندی بین‌المللی طبقه‌بندی شده بود؛ ولی هم‌اکنون در شروع سال 2017 نام 13 دانشگاه در این طبقه‌بندی مشاهده می‌شود.
وی تاکید کرد: در نظام رتبه‌بندی شانگهای تاکنون نام دو دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه یک درصد برتر جای گرفته است.
مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: علاوه بر آن در نظام رتبه‌بندی QS، در سال 2016 تعداد 5 دانشگاه از ایران به عنوان دانشگاه‌های برتر دنیا معرفی شده است در حالی‌که این تعداد در سال 2012 تنها دو دانشگاه بوده است.
به گفته وی، رتبه ایران از نظر دارا بودن تعداد دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی تایمز با 17 پله ارتقاء از رتبه 32 در سال 2012 به رتبه 15 ارتقاء و بهبود یافته است.
تعداد دانشمندان برتر ایران در گزارش‌های جهانی
خوش قلب به بیان تعداد دانشمندان برتر ایران پرداخت و گفت: از نظر تعداد دانشمندان برتر حاضر در داخل ایران، حدود 200 دانشمند ایرانی در زمره دانشمندان یک درصد برتر دنیا در سال 2015 قرار گرفته‌اند. در سال 2014 تعداد 173 نفر از دانشمندان ایرانی در لیست یک درصدها قرار داشتند.
وی اظهار کرد: از این لحاظ ما رشد کیفی مطلوبی را داشته‌ایم.مشاور معاون و رییس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم همچنین تاکید کرد: بر اساس گزارش پایگاه‌های بین‌المللی، در جمع 3 هزار دانشمند برتر دنیا، نام 6 دانشمند ایرانی مشاهده می‌شود.
*ایسنا

۹۵/۱۰/۱۵
۱۹:۰۹

پیوستن دانشگاه های ایران به دانشگاه های عاری از دخانیات جهان

مدیر مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: برنامه بدیع ( برنامه دانشگاه های عاری از دخانیات) برای نخستین بار به تمام دانشگاه های کشور ابلاغ شد و بر اساس آن دانشگاه های ایران به دانشگاه های عاری از دخانیات جهان می پیوندند.

حمید یعقوبی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: این برنامه با عنوان برنامه دانشگاه های عاری از دخانیات یا برنامه بدیع در 30 آذر امسال حدود دو هفته قبل به دانشگاه ها ابلاغ شد. 
وی افزود: تمام دانشگاه ها، دانشکده ها، پژوهشکده ها  و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی براساس این شیوه نامه کمیته ای را تشکیل می دهند که خط مشی دانشگاه را در خصوص برخورد با پدیده مصرف سیگار و دخانیات مشخص کند. 
یعقوبی گفت: بر اساس این آئین نامه تمام دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به دانشگاه های عاری از دخانیات جهان می پیونند. 
وی افزود: ما نمونه خط مشی آئین نامه را به دانشگاه ها ارسال کردیم و آنها براساس شرایط بومی خودشان می توانند خط مشی را تعدیل کنند و با مشارکت همه دانشگاهیان، استادان، کارکنان، دانشجویان، تشکل ها، انجمن ها، کانون ها،شورا ها، مرکز مشاوره، مرکز بهداشت و دفتر نهاد فرهنگی دانشجویی این آئین نامه در دانشگاه ها اجرا کنند. 
یعقوبی گفت: فعالیت این آئین نامه تبلیغی و ترویجی است و قهری نیست که با دانشجویان برخورد شود، براساس آن در دانشگاه ها طی 2 یا 3 ماه هیچ گونه سیگاری مصرف نمی شود. 
وی افزود: 7 تا 8 درصد دانشجویان ما جزو مصرف کنند گان مستمر سیگار هستند و10 تا 15 درصد جزو کسانی که تجربه سالی یک یا دو بار سیگار و یا قلیان دارند و حداقل 85 درصد از دانشجویان هیچگاه در طول سال سیگار نمی کشند. 
یعقوبی در پایان گفت: با توجه به اینکه این آئین نامه فرهنگی است نتایج آن حداقل یکسال بعد منتشر می شود. 

۹۵/۱۰/۱۶
۱۲:۵۸

پیوستن دانشگاه های ایران به دانشگاه های عاری از دخانیات جهان

خبرگزاری میزان- مدیر مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت:برنامه دانشگاه های عاری از دخانیات برای نخستین بار به تمام دانشگاه های کشور ابلاغ شد و بر اساس آن دانشگاه های ایران به دانشگاه های عاری از دخانیات جهان می پیوندند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،حمید یعقوبی گفت: برنامه دانشگاه های عاری از دخانیات یا برنامه بدیع در 30 آذر امسال حدود دو هفته قبل به دانشگاه ها ابلاغ شد. 
وی افزود: تمام دانشگاه ها، دانشکده ها، پژوهشکده ها  و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی براساس این شیوه نامه کمیته ای را تشکیل می دهند که خط مشی دانشگاه را در خصوص برخورد با پدیده مصرف سیگار و دخانیات مشخص کند. 
یعقوبی گفت: بر اساس این آئین نامه تمام دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به دانشگاه های عاری از دخانیات جهان می پیونند. 
وی افزود: ما نمونه خط مشی آئین نامه را به دانشگاه ها ارسال کردیم و آنها براساس شرایط بومی خودشان می توانند خط مشی را تعدیل کنند و با مشارکت همه دانشگاهیان، استادان، کارکنان، دانشجویان، تشکل ها، انجمن ها، کانون ها،شورا ها، مرکز مشاوره، مرکز بهداشت و دفتر نهاد فرهنگی دانشجویی این آئین نامه در دانشگاه ها اجرا کنند. 
یعقوبی گفت: فعالیت آئین نامه مذکور تبلیغی و ترویجی است و قهری نیست که با دانشجویان برخورد شود، براساس آن در دانشگاه ها طی 2 یا 3 ماه هیچ گونه سیگاری مصرف نمی شود. 
وی افزود: 7 تا 8 درصد دانشجویان ما جزو مصرف کنند گان مستمر سیگار هستند و10 تا 15 درصد جزو کسانی که تجربه سالی یک یا دو بار سیگار و یا قلیان دارند و حداقل 85 درصد از دانشجویان هیچگاه در طول سال سیگار نمی کشند. 
یعقوبی در پایان گفت: با توجه به اینکه این آئین نامه فرهنگی است نتایج آن حداقل یکسال بعد منتشر می شود. 
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۷
۱۵:۴۵

اخبار کوتاه از دانشگاه ها؛ امکان تحصیل اساتید عراقی در دانشگاه خوارزمی فراهم شد

تهران-ایرنا- دانشگاه خوارزمی آمادگی خود را برای پذیرش استادان دانشگاه مستنصریه عراق برای تحصیل در دورۀ دکتری و دوره‌های کوتاه مدت این دانشگاه و اختصاص بورس به تعدادی از آنها اعلام کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از دانشگاه خوارزمی، سفر هیأت دانشگاه خوارزمی به ریاست محمد علی سبحان‌اللهی، با هدف افزایش تعاملات علمی، پژوهشی و بین المللی به کشور عراق، انجام شد.
رئیس دانشگاه خوارزمی از پنج دانشگاه بغداد، نهرین، کوفه، اهل بیت و مستنصریه دیدار کرده و با رؤسای این دانشگاه‌ها مذاکره کرد.
همچنین دراین دیدار، بررسی یادداشت تفاهم همکاری و تعیین کمیتۀ مشترک برای اجرایی شدن تفاهم نامه، اجرای دورۀ مشترک آموزشی در سطوح تحصیلات تکمیلی بویژه با همکاری اتحادیۀ اروپا، اعزام دانشجویان دورۀ دکتری به فرصت مطالعاتی به دانشگاه خوارزمی و بالعکس مطرح شد.
** همکاری دانشگاه تهران و بنیاد شهید گسترش می‌یابد
نشست هم‌اندیشی مسئولان امور شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، جلال زرگر مشاور رئیس و مدیرکل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران در این نشست بر اهمیت خدمات‌رسانی به همکاران شاهد و ایثارگر دانشگاه تاکید کرد.
وی با اشاره به تعداد قابل توجه ایثارگران دانشگاه تهران، به بیان برخی از مسایل و درخواست‌های دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر پرداخت و رفع نیازهای موجود را مستلزم گسترش تعامل و همکاری دانشگاه تهران و بنیاد شهید و امور ایثارگران تهران بزرگ عنوان کرد.
** سامانه یکپارچه تایید مدرک تحصیلی راه‌اندازی می‌شود
سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی که امکان استعلام مدارک تحصیلی را برای دستگاه های اجرایی فراهم می کند از سوی وزارت علوم تا پایان سال راه اندازی می شود.
در راستای تحقق دولت الکترونیک در کشور، سامانه یکپارچه تاییدیه مدرک تحصیلی با معماری سرویس گرا بر بستر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی خواهد شد.
** مرکز جذب وزارت علوم امریه سربازی پذیرش می کند
مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم برای بخش سامانه جامع جدید خود نیازمند نیرو است که برای این نیاز خود اقدام به جذب امریه سربازی از میان فارغ التحصیلان دانشگاهی کرده است.
مهلت ارائه مدارک متقاضیان واجد شرایط امریه سربازی در این مرکز تا پایان دی ماه تعیین شده است و متقاضیانی که فرم درخواست را زودتر ارسال کنند در اولویت پذیرش قرار می گیرند.
** وزارت علوم موظف به تعیین تکلیف حق التدریسی های فنی و حرفه ای شد
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف شد، نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند تا سال دوم برنامه اقدام کند.
فراهنگ**9187**1823 خبرنگار: حمیدرضا بازگشا * انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۴۱

دانشجوی کاشانی رتبه برتر کتاب سال دانشجویی را کسب کرد

مهدی سعیدی دانشجوی دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کاشان با تألیف کتاب "ادبیات داستانی جنگ در ایران" موفق شد رتبه نخست بیست و سومین جشنواره  کتاب سال دانشجویی را در گروه علوم انسانی کسب کند.
به گزارش ایسنا منطقه اصفهان از کاشان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه کاشان، جشنواره کتاب سال دانشجویی هر ساله همزمان با ایام هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و با هدف ایجاد نشاط علمی در مراکز علمی و دانشگاهی کشور، جلب همکاری و حمایت ناشران حوزه دانشگاهی، چاپ آثار دانشجویی، تقویت بنیه علمی دانشجویان با ارائه آثار مکتوب و حمایت از دانشجویان نوقلم برای تولید اندیشه‌های جدید برگزار می‌شود.
دانشجویان در این دوره، 629 شامل 362 اثر در حوزه علوم‌انسانی، 115 عنوان در شاخه علوم‌پزشکی و دامپزشکی و 59 عنوان در حوزه فنی و مهندسی به دبیر‌خانه جشنواره ارسال کردند.
این جشنواره از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، موسسه فرهنگی هنری راد‌نواندیش، مرکز اطلاع‌رسانی بازار کار برگزار می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۵:۲۹

رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد خبر داد تولید 8 درصد برق ایران از منابع تجدیدپذیر

رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد گفت: ایران تنها هشت درصد ازانرژی برق خود را منابع تجدیدپذیر استفاده می‌شود.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر علی حائریان اردکانی امروز 15 دی ماه در « سومین همایش ملی فناوری‌های نوین انرژی» که در دانشگاه صنعتی سجاد مشهد برگزار شد، با اشاره به مقایسه کشورآلمان با ایران در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، عنوان کرد: 41 درصد منابع تامین برق آلمان از منابع تجدیدپذیر صورت می‌گیرد، اما در ایران تنها هشت درصد از منابع تجدیدپذیر استفاده می‌شود درحالی‌که وسعت این کشور، یک پنجم ایران است و موقعیت جغرافیایی ایران برای استفاده از منابع تجدید پذیر بسیار مناسب‌تراز آلمان است، با این حال آن‌ها 50 برابر بیشتر از کشور ما از منابع طبیعی استفاده می‌کنند.
وی اظهار کرد: طبق آمار سال 2016 میلادی، ایران 600 میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن در هوا پخش کرده و دارای رتبه نهم در دنیا است؛ اگر این آمار حاصل فعالیت‌های صنعتی باشد، باید در قبال آن شکوفایی صنعتی داشته باشیم. اما طبق آمار رتبه‌ی ایران در تولید ناخالص ملی 79 و در توسعه صنعت 68، در دنیا است، نشان می‌دهد که این سطح از آلودگی به ازای پیشرفت اقتصادی نبوده و هدر رفت انرژی داشته‌ایم.
رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد اضافه کرد: زندگی پاک، توسعه پایدار و شهر سبز با کمتر کردن مصرف سوخت‌های فسیلی ممکن می‌شود.
حائریان اردکانی در خصوص تاریخچه‌ی این دانشگاه، گفت: این دانشگاه با عنوان موسسه آموزش عالی تاسیس و در عرض 20 سال تبدیل به دانشگاه صنعتی در تراز بالای کشوری شده است.
وی افزود: با توجه به سطح‌بندی که توسط وزارت علوم از 275 دانشگاه‌ غیرانتفاعی صورت گرفته، دانشگاه صنعتی سجاد در سطح نخست قرار داشته است. این دانشگاه توانسته رشته مهندسی صنایع را برای اولین بار در مشهد بنا سازد. همچنین تنها دانشگاه دارای رشته انرژی است.
رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد با بیان اینکه مرکز تحقیقاتی این دانشگاه سابقه 27 ساله دارد، عنوان کرد: دلایل همکاری دانشگاه با انجمن مهندسی برق و الکترونیک و شرکت‌های برق منطقه‌ای، زنده نگه داشتن روحیه پژوهش در جامعه است.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۶:۳۹

نصب دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری آزمایشگاهی در دانشگاه یاسوج

مدیر آزمایشگاه‌های دانشگاه یاسوج از نصب دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری آزمایشگاهی در دانشگاه یاسوج خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر مددی در این خصوص گفت: اولین دستگاه ای.اف.ام به منظور تصویربرداری پیشرفته در دانشگاه یاسوج نصب و راه اندازی شد.
وی با بیان اینکه کیفیت تصویربرداری این دستگاه  100در مقیاس نانومتر است، افزود: این دستگاه فوق العاده حساس و پیشرفته است و نوک آن از یک قسمت اتمیک تشکیل شده و قادر است تصاویر باکیفیت از نمونه‌های آزمایشگاهی و مرتبط با صنایع شیمیایی، داروسازی و علوم پزشکی ارائه دهد.
دکتر مددی، مدل این دستگاه را آلفا A300 معرفی کرد و گفت: دستگاه تصویربرداری A.F.M کاربردهای زیادی در حوزه‌های انرژی، الکترونیک و نانو فناوری دارد.
وی تصریح کرد: این دستگاه پیشرفته تصویربرداری مستقیما از شرکت وی تک آلمان خریداری شده و کارشناسان این شرکت برای نصب و راه‌اندازی آن به کهگیلویه و بویراحمد سفر کردند.
مدیر آزمایشگاه‌های دانشگاه یاسوج با بیان اینکه این دستگاه موجب ارتقای سطح علمی دانشگاه‌های استان خواهد شد، گفت: این دستگاه می‌تواند برای دانشگاه سودآوری داشته باشد و در مدت زمان 5 تا 7 سال  هزینه‌های خرید آن را تامین کند.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مددی خاطرنشان کرد: دانشگاه یاسوج آمادگی دارد با دیگر دانشگاه‌های استان و همچنین ادارات و نهادهای استان برای انجام کارهای پژوهشی و آزمایشگاهی همکاری کند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۸:۵۵

دبیر هیات عالی گزینش کشور: تخصص و تقوا لازمه کار گزینش است

اهواز – ایرنا – دبیر هیات عالی گزینش کشور گفت: تخصص و تقوا لازمه کار گزینش است و این دو مقوله باید به صورت کامل رعایت شود.

به گزارش ایرنا اسدالله وطنی پنج شنبه درهمایش گزینشگران خوزستان در سرسرای دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: اگر بدون تخصص کار گزینش را انجام دهیم درست نیست و مشکلات زیادی ایجاد می شود.
وی افزود: به اندازه همان زمانی که برای کسب تجربه در کارهای دیگر لازم است به همان میزان هم به زمان برای کسب تخصص و تجربه در کارگزینش نیاز داریم.
وطنی با اشاره به پیام امام خمینی (ره) مبنی بر انحلال گزینش قبلی و تشکیل گزینش جدید در سال 1361 گفت: بر این اساس حداقل هر سال یک بار رویکردهای گزینش مرور شوند و تمام ویژگی های مورد تاکید امام راحل بررسی شوند.
دبیر هیات عالی گزینش کشور ادامه داد: از نظر اخلاقی، سخت گیری ها، سهل انگاری ها، تعهد و اخلاق کریمه باید خود را تطبیق دهید.
وی بیان کرد: در هر موردی که لازم است باید خود را تقویت کنید و البته اکثر گزینشگران این کار را انجام می دهند و ویژگی های ایجابی در آنها وجود دارد ولی سلبی در آنها وجود ندارد.
وطنی اضافه کرد: گزینشگران باید درکارخود دقت داشته باشند و میزان تعهد و تعقل درانجام کارهای خود را در نظر بگیرند.
دبیر هیات عالی گزینش کشور با اشاره به بند سه سیاست های کلی در مورد گزینش گفت: در این بند به بهبود معیارها و روزآمدی روشها تاکید شده است و بر اساس قانون ابعاد اعتقادی، اخلاقی و سیاسی باید در موردافراد احراز شود.
وی ادامه داد: هیچ کس نمی گوید گزینش نباید باشد اما در مورد چگونگی انجام آن باید به خوبی تشخیص داد که بتوانیم در هر زمان با توجه به امکانات تصمیم صحیح را اتحاذ کنیم.
دبیر هیات عالی گزینش کشور افزود: همچنین بر اساس بند سه سیاست های کلی، برای بهبود معیارهای گزیشن کارگروهی تشکیل شده است و ضوابط و معیارهای حاکم بر گزینش اصلاحاتی صورت گرفت.
وی گفت: از اساتید متعهد در رشته های روانشناسی و علوم تربیتی و علمای مطلع و آشنا به مسائل گزینش و حقوقدان ها در این کارگروه دعوت شده و برای جلسه آینده هیات عالی برای تصویب و تائید آماده شده که در صورت تائید به صورت آزمایشی به مرحله اجرا می رود.
وطنی اظهار کرد: در بعد روز آمدی روشها، در مورد پرونده ها افرادی برای بررسی چگونگی الکترونیکی کردن پرونده ها با رعایت تمام مسائل امنیتی همراه مشورت با همه افراد صاحب نظر مامور شده اند.
دبیر هیات عالی گزینش کشور گفت: برای مصاحبه وتحقیق نیز کارگروه تشکیل شده و از بهترین مصاحبه گران استفاده شده و از نظرات علما برای جلوگیری از رفتن به سمت جنبه های اشتباه بهره گیری می شود.
وی در زمینه اقدامات انجام شده در راستای ارتقای جایگاه گزینش بیان کرد: در این زمینه کارگروهی با ابعاد مادی و معنوی در حال تشکیل است و نیروها و مقدمات اولیه آن فراهم شده است .
وطنی اضافه کرد: دوره های آموزشی توسط کارگروه آموزشی در دست انجام و نوع آموزش و روش های آن از نوع کارگاهی، عملی و تئوری مطرح است.
دبیر هیات عالی گزینش کشور ادامه داد: سامانه جامع گزیشن در حال انجام مراحل آزمایشی است و در سازمان های بزرگ مانند دانشگاهها، وزارت بهداشت و وزارت علوم باید تسریع یافته وناهماهنگی ها از بین برود.
15دی ماه سال 1361 سالروز تشکیل گزینش به فرمان امام خمینی (ره) است.
دراین آئین استاندار خوزستان وجمعی از مسئولان استانی، اساتید و نمایندگان گزینش ادارات حضور داشتند.
3004/6064
خبرنگار: خاطره غفاری فرخ زاد** انتشار دهنده: محسن بهاروند

۹۵/۱۰/۱۶
۱۶:۲۱

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد جایگاه "روانشناسی بالینی" در وزارت علوم است

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه رشته "روانشناسی بالینی" باید در دانشگاه‌های وزارت علوم و به شیوه گذشته تدریس شود، گفت: این رشته مبنای شناختی و علوم انسانی دارد و نمی‌توان آن را با فضاهای پزشکی درآمیخت.

دکتر حسین سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب تاکید کرد: به شدت با انتقال رشته‌های روانشناسی به خصوص "روانشناسی بالینی" به وزارت بهداشت مخالف هستیم چرا که فکر می‌کنیم  مبنای این رشته در علوم انسانی ریشه دارد و نیازمند فضاهای شناختی است که این فضاها در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم فراهم است.
وی در ادامه تصریح کرد: انتقال رشته‌ "روانشناسی بالینی" به وزارت بهداشت به این معنا است که درمان‌های روانشناختی افراد بیمار به نوعی دارومحور  و مبتنی بر شناخت فیزیولوژی است. در حالی که ما معتقد هستیم این نوع تفکر می‌کند بر اساس درمان‌های شناخت‌محور و مبتنی بر فرآیندهای شناختی صورت بگیرد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان با تاکید بر اینکه رشته "روانشناسی بالینی" باید به شیوه گذشته در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم تدریس شود، گفت: ما دانشگاهیان معتقد هستیم شیوه، روش و بنیاد معرفت‌شناختی روانشناسان کاملا با حوزه‌های پزشکی و درمانی متفاوت است و باید متفاوت نیز باقی بماند و این امکان در صورتی فراهم است که در دانشگاه‌ها و بر اساس برنامه‌های متفاوت تدریس شود.

۹۵/۱۰/۱۷
۰۶:۱۴

قدسی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو مطرح کرد مسئولان چگونه مقالات نجومی می‌دهند؟/ تعریف رشد علمی در ایران غلط است

استاد مهندسی کامپیوتر دانشگاه شریف گفت: مقاله دادن مسئولین فاجعه است. به طور معمول می‌شود ۳ یا ۴ تا مقاله در سال داد اما یکدفعه می‌بینیم فردی که مسئولیت می‌گیرد منحنی مقاله هایش نوجومی بالا می‌رود.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-سها صالح، وقتی موضوع مصاحبه را شنید، سریع قبول کرد. «تقلب» دغدغه قدیمی استاد بود. دکتر قدسی از سال 87 پیگیر اصلاح نابه‌سامانی‌های علمی در کشور است. استاد کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگویی صمیمی با خبرگزاری دانشجو درباره رسوایی‌های علمی اخیر و راهکارهای خروج جامعه علمی کشور از تقلب سخن گفته است. او معتقد است راه کج از تعریف نادرست رشد علمی شروع شد و با بی‌توجهی مسئولان الآن به بدترین شرایط خود رسیده است. در ادامه متن کامل این مصاحبه تقدیم می‌شود.
 
بعضی معتقدند افشاگری مجلسه «نیچر» اقدامی سیاسی است و تقلب علمی در همه کشورها وجود دارد. نظر شما چیست؟
من به عنوان یک استاد استقبال می‌کنیم از این کار نیچر. ما که با اینها برخورد نمی‌کنیم، دانشگاه‌های ما که این  کارها را نمی‌کنند. حداقل نیچر بیاید آبروی اینها را ببرد. بله این مسئله در همه کشورها هست ولی 58 مقاله از یک کشور مسئله بزرگی است. مجلات نیچر و ساینس، بسیار معتبر هستند. 
 
شما خیلی وقت است دغدغه مبارزه با تقلب علمی را دارید. تا الآن چه کارهایی انجام دادید؟
ما از سال 87 یک بلاگ برای این موضوع درست کردیم. عنوانش استادان علیه تقلب بود. خیلی کار سختی است. فکر می‌کنم نزدیک 300 استاد از آن حمایت کردند. کار ما هم بیشتر روشنگری است. خواننده‌های زیادی هم داریم.
 
ریشه شکل‌گیری چنین پدیده ناپسندی در دانشگاه‌های ما چیست؟
به نظر من پارامترهای مختلفی دارد. اولینش فرهنگی است. دروغ، ریا و فساد در جامعه نهادینه شده است. مشکل دیگری که وجود دارد؛ به نظرم در دوره آقای احمدی‌نژاد وزارت علوم را خیلی باد کردند. آن دوره چاپ کردن مقاله در این نشریات مترادف با تولید علم دانسته شد و حتی به ازای هر کدام از این مقالات به اساتید پول می‌دادند. آن دوره اوج مقالات به دردنخور شد. قوانینی هم گذاشتند که دانشجویان دکترا باید مقاله داشته باشند. اساتید برای ارتقاء باید مقاله داشته باشند. خب در بعضی رشته‌ها اصلاً توانش هم وجود نداشت و خیلی مشکل بود. در آن رشته‌ها تقلب علمی گسترش یافت.
 
در این میان برخی مجلات هندی روی کار آمدند. برخی از اینها توانسته بودند خودشان را به روش‌هایی در ISI ثبت کنند. در قوانین ما هم فقط داشتن مقاله ISI مهم است و به کیفیت کسی اهمیت نمی‌دهد. زمان آقای زاهدی ما نامه‌ای نوشتیم و اعلام خطر کردیم. نزدیک 40 نفر از اساتید برجسته این را امضا کردند. از آن زمان تا حالا کسی به این موضوع توجه نکرد.
 
علت اینکه این شرایط پیش آمد توجه بی‌دلیل به تولید مقاله است. اینطوری که علم تولید نمی‌شود! زمانی می‌توانیم بگوییم علم تولید شد که برود داخل صنعت و تأثیرگذار باشد. البته بعضی از مقالات خوب هستند.
 
عامل ایجاد کسب‌وکارهایی مانند مقاله نویسی هم همین تعریف غلط و توجه بیش از اندازه به مقاله است. برخی از دانشجویان هستند که توانایی‌هایی دارند اما شغل ندارند. اینها مقاله می‌نویسند و جای نویسنده را به دیگران می‌فروشند. این هم نوعی تقلب است.
 
چند سال پیش یکی از اساتید دانشگاه تهران تقلب محرز علمی انجام داد اما برخوردی نشد. خب این نشانه‌های مثبتی برای افراد است تا این کارها را انجام دهند.
 
کشورهای پیشرفته برای مقابله با اینگونه مسائل چه می‌کنند؟
در دانشگاه‌ها و موسسات افراد با هم رودربایستی دارند و اقدامی نمی‌کنند. قانون به درد بخوری هم نداریم. ما حتی سابقه یک مورد برخورد نداریم از طرفی درخواست هم وجود دارد، خب نتیجه‌اش می‌شود همین دیگر.
 
در کشورهای پیشرفته استانداردهای مشخصی وجود دارد. اگر یک مورد تقلب از کسی ببینند، او را اخراج می‌کنند، مدرکش را می‌گیرند و پول تحصیلش را هم از او پس می‌گیرند. شما با یک مورد که برخورد کنید بقیه پا پس می‌کشند.
 
من نمی‌دانم چرا از این سامانه «ایران داک» برای مقابله با تقلب استفاده نمی‌کنند. چند سال پیش ما پیشنهاد انجام این کار را به مسئولش دادیم. او ایده را به افراد دیگری داد و تا کنون هم کاری انجام نشده است.
 
الان بعضی از دانشگاه‌ها در سال هزار دانشجوی کامپیوتر می‌گیرند، در حالی که امکانات و اساتید لازم را ندارند. تازه شرط داشتن مقاله را هم قرار می‌دهند. اینطوری بسیاری مقاله بی ارزش تولید می‌شود. شاید همه آنها تقلبی نباشد اما از نظر علمی ارزش ندارد.
 
ارتقاء اساتید در دانشگاه‌های معتبر چگونه است؟ چه ملاک‌هایی را مشخص کرده‌اند؟
در کشورهای خارجی ارتقاء اساتید مانند حوزه های علمیه ماست. مانند اجتهاد گرفتن علمای ما؛ عده‌ای از اساتید معتبر آن رشته ارتقاء فرد را تایید می‌کنند. مثلاً اگر من در یک زمینه تخصصی کار می‌کنم؛ لیستی از افراد برجسته در آن رشته وجود دارد که برای تأیید صلاحیت من به آنها رجوع می‌شود. اگر این افراد من را تایید کنند؛ می‌توانم ارتقا پیدا کنم.
 
مثلا خانم مریم میرزاخانی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد، بدون داشتن یک مقاله در دانشگاه استنفورد استاد تمام شد. اگر این فرد به ایران می‌آمد اصلا استخدام نمی‌شد.
 
الآن در دانشگاه شریف افرادی داریم که در رشته خودشان در دنیا شناخته شده هستند اما انجا ارتقا پیدا نمی‌کنند.
 
این شرایط مکانیزه برای رشد عواقب بدی برای کشور دارد. چراکه اساتید همیشه در فکر این هستند تا مقاله جدیدی چاپ کنند و کسی به کیفیت آنها توجه نمی‌کند. بعضی از رشته‌ها کنفرانسی هستند. برخی هم شرایط متفاوتی دارند. قوانین باید برای رشته‌های مختلف متفاوت باشد. انجمن‌های علمی نهادهای معتبری برای تعیین شاخص‌های ارتقا هستند.
 
پیشنهاد شما برای حذف این پدیده شوم از جامعه آکادمیک کشور چیست؟
در مجموع معتقدم سیاست‌های وزارت علوم باعث گسترش مقاله‌های تقلبی شده است. کار مهمی که برای مقابله با تقلب علمی باید صورت بگیرد ایجاد یک دفتر حقوقی در وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است. چون تشخیص تقلب کاری حقوقی است. شاید الآن هم چنین چیزی باشد ولی ما فعالیتی از آن نمی‌بینیم. کار نباید به دانشگاه‌ها سپرده شود چون بعضی‌ها رودربایستی با هم دارند.
 
اعتبار ما در سطح جهانی به شدت پایین آمده است. اگر با چند نفر برخورد کنند اثر مثبت زیادی دارد، اما متاسفانه ما خروجی مشخصی از کار مسئولان ندیده‌ایم.
 
اخیراً آماری از تعداد بالای مقالات منتشر شده به نام مسئولان عالی رتبه کشورمان، از جمله وزرای بهداشت و علوم منتشر شده است. نظر شما چیست؟
به نظرم مقاله دادن مسئولین فاجعه است. هر کس به طور معمول می‌تواند 3 یا ۴ تا مقاله در سال بدهد. اما یکدفعه می‌بینیم فردی که مسئولیت می‌گیرد منحنی مقاله هایش نوجومی بالا می‌رود. معلوم است که جریان خاصی پشت آن قرار دارد. به هر دلیلی فردی که مقاله می‌نویسد، نام رئیس را هم اضافه می‌کند. وقتی مقامات برجسته کشور چنین کارهایی انجام می‌دهند، قبح تقلب شکسته می‌شود. همین دوستان هستند که آیین نامه‌هایی می‌نوسیند که به این جور کارها اهمیت ویژه می‌دهد.

۹۵/۱۰/۱۸
۰۵:۲۲

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران خبر داد: آغاز ثبت نام اردوی راهیان نوری دانشجویی در دفاتر بسیج دانشجویی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران با بیان اینکه اعزام دانشجویان به مناطق عملیاتی جنوب در قالب کاروان های راهیان نور از برنامه های مهم و ثابت سالانه بسیج دانشجویی است، گفت: راهیان نور با حمایت وزارت علوم انجام می شود که دستورات لازم آن نیز به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
شهرام نوری در گفت و گو با ایسنا مازندران گفت: چشم اندازی ترسیم شده تا در آینده ای نزدیک 10 درصد از دانشجویان کل کشور به اردوی راهیان نور اعزام شوند که امسال می بایست 3.5درصد از دانشجویان عازم مناطق عملیاتی شوند.
وی مطالبه دانشجویان را بیش از مقدار بیان شده دانست و تاکید کرد: حضور بیشتر دانشجویان به حمایت دانشگاه و نوع تبلیغات برای جلب نظر آنان بر می گردد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های مازندران با بیان اینکه امسال اعزام بیش از 2500 نفر را در دستور کار قرار داده ایم، اظهار کرد: 5 اسفند ماه اولین گروه های راهیان نور دانشجویی به مناطق عملیاتی جنوب اعزام می شوند و این روال تا 25 اسفند ماه ادامه خواهد داشت.
وی از شروع ثبت نام راهیان نور در دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه ها خبر داد و گفت: دانشجویان علاقمند می توانند برای ثبت نام به دفاتر بسیج دانشجویی مراجعه کنند.
نوری خاطر نشان کرد: تقریبا هزینه ای از دانشجویان برای اعزام دریافت نمی شود چون بنا به اعلام وزارت علوم هزینه اردوهای راهیان نور دانشجویان از سرانه فرهنگی آنان که در اختیار دانشگاه ها است پرداخت خواهد شد.
وی 65 درصد از متقاضیان حضور در اردوی راهیان نور مناطق عملیاتی جنوب را مربوط به خواهران دانشجو دانست و تاکید کرد: امسال در نظر داریم محتوای فرهنگی غنی تری را با موضوعات سبک زندگی ایرانی اسلامی و ایجاد نمایشگاه های متعدد در دستور کار قرار دهیم.
 
 

۹۵/۱۰/۱۸
۰۸:۱۵

برگزاری همایش جذب هیئت های علمی دانشگاه های هرمزگان و کرمان؛ کی نژاد: 1400 نفر در ردیف جذب هیئت علمی وزارت علوم قرار دارند

همایش منطقه ای هیئت های اجرایی جذب هیئت علمی دانشگاه های هرمزگان و کرمان به میزبانی دانشگاه هرمزگان برگزار شد.
به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت های علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این همایش عنوان کرد: دو چالش که در جلسات در رابطه با جذب هیئت علمی در دانشگاه ها مطرح است، ردیف استخدامی در برنامه ششم توسعه و باقیمانده امسال در برنامه پنجم توسعه است که در این همایش همگی بر سر کلیات چگونگی اجرای آن به توافق رسیدند.
محمدعلی کی نژاد اضافه کرد: برای وزارت علوم حدود یک هزار و چهارصد نیرو در ردیف جذب قرار گرفته اند که در وزارت بهداشت این نیاز دو هزار نفر پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: هیئت های علمی باید در جهت پیشبرد سطح علمی و آموزشی دانشجویان بسیار تأثیرگذار باشند و همیشه جهت رو به رشد را برای دانشجویان فراهم کنند.
کی نژاد تصریح کرد: انتظار داریم هسته های نخبگان حول اساتید باید تشکیل شود و به نوعی شاگرد پروری را در خود انجام دهند که در آینده دانشگاه ها هیئت علمی جایگزین را خود پرورش داده باشند و تشکیل چنین جلساتی می تواند در پیشبرد علمی دانشگاه ها تأثیرگذار باشد.
در ادامه دبیر هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: اهداف این جلسات سؤالات و پیشنهادات دبیران جذب هیئت علمی در راهبرد بهتر جذب هیئت های علمی دانشگاه ها است تا بتوانیم نکاتی نیز که مورد نیاز است را هم به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسانیم.
جواد محمدی ادامه داد: سامانه محور بودن جذب هیئت های علمی این امر را تسریع بخشیده است به طوری که مشکلات پیش روی گذشته در خصوص نیازهای دانشگاه ها و تسریع در جذب هیئت های علمی با به وجود آمدن این سامانه برطرف شده است.
وی خاطرنشان کرد: نظام جدید جذب هیئت علمی باعث شده مسائل خارج از جذب بسیار کمتر شود و فرآیند این کار تسهیل داده شده است که بسیاری از مراجعات حضوری در این خصوص را کمتر کرده است.
محمدی گفت: در رابطه با ردیف های استخدامی نیز جلساتی را تشکیل داده ایم و هم اکنون رسیدگی به درخواست ها بهتر انجام می شود که رضایت افرادی که اقدام به جذب می کنند را به همراه داشته است.
به گزارش ایسنا، در پایان این همایش نیز دبیران جذب هیئت علمی و رؤسای دانشگاه های سطح استان های هرمزگان و کرمان به ارائه گزارشات از وضعیت دانشگاه خود مسائل و مشکلات خود را در خصوص جذب هیئت های علمی به پرسش و پاسخ گذاشتند.  

۹۵/۱۰/۱۸
۰۸:۵۲

نظر فعالین دانشجویی در خصوص ادغام معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فردوسی

چندی است که دو معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه فردوسی مشهد در هم ادغام شده‌اند که این ادغام دغدغه‌هایی را در میان فعالین دانشجویی ایجاد کرده است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از مشهد، مرداد ماه سال جاری صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان مسئله ادغام دو معانت فرهنگی- اجتماعی و معاونت دانشجویی را اعلام کرد و گفت: ادغام معاونت دانشجویی با معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها به هیات امنای هر دانشگاه سپرده شد؛ اما در حوزه ستادی هر دو معاونت کار خود را دنبال می‌کنند.
 
وی در آن دوره یکی از علل ادغام این دو معاونت را وجود ماموریت‌های مشترک بسیار زیاد دانست و افزود: تربیت دانشجویان در حوزه اخلاقی که زمینه‌ساز سایر فعالیت‌ها بوده برعهده معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها است. همچنین ایجاد فضای پرنشاط که به توسعه علمی کشور سرعت ببخشد برعهده معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها است و حوزه دانشجویی زمینه‌ساز فضای مناسب در حوزه‌های معیشتی است.
 
البته صدیقی در ادامه اظهارات خود بر لزوم فعالیت هر دو معاونت تاکید و تصریح کرد: با وجود اشتراکاتی که بین معاونت فرهنگی و معاونت دانشجویی دانشگاه‌ها وجود دارد، وزارت علوم به حضور هر دو معاونت اعتقاد جدید دارد؛ اما در حوزه دانشگاه‌ها ادغام این دو معاونت برعهده هیات امنای دانشگاه‌ها گذاشته شده تا هر دانشگاه با توجه به شرایطی که دارد تشخیص دهد باید هر دو معاونت را داشته باشد یا آنها را با یکدیگر ادغام کند. البته در حوزه ستادی هر دو معاونت کار خود را دنبال می‌کنند.
 
تفکیک دو معانت باید حفظ شود
 
مدتی بعد ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزارت علوم در خصوص ادغام معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌ها، گفت: این تفکیک پیش از این در دولت اصلاحات صورت گرفت و ما به عنوان وزارت علوم اصرار داریم که تفکیک معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی حفظ شود، البته این مسأله می‌تواند در دانشگاه‌های کوچک به شکل دیگری صورت گیرد و این دو حوزه ادغام شوند؛ این الزام برای دانشگاه‌های کوچک بیشتر است.
 
سه شنبه 14 دی ماه سال جاری پس از گذشت چند ماه از این اظهار نظرها معاونت فرهنگی- اجتماعی و معاونت دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد رسما با هم ادغام و کامران داوری که پیش از این معاونت دانشجویی این دانشگاه را بر عهده داشت به عنوان معاون دانشجویی- فرهنگی معرفی و فعالیت خود را آغاز کرد.
 
دغدغه‌هایی که امروز و در ادامه این ادغام مطرح شده این است که آیا با وجودی که معاونت فرهنگی وزارت علوم بر تفکیک این دو حوزه تاکید دارد و این ادغام را بیشتر برای دانشگاه‌های کوچک مطرح کرده، ادغام در دانشگاهی همچون دانشگاه فردوسی که یکی از دانشگاه‌های بزرگ و مادر کشور محسوب می‌شود، اقدامی کارشناسی شده است؟.
 
همچنین این دغدغه مطرح است که آیا زین پس مسائل فرهنگی دانشگاه با توجه به گستره بسیاری که دارند به حاشیه نخواهد رفت؟.
 
عدم ایجاد مشکل در ادغام این دو معاونت در گروه تفیض صحیح اختیارات است
 
علی اسماعیلی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد در این خصوص با بیان این مطلب که مسئولان دانشگاه پیش از این ادغام از تشکل‌های دانشجویی نظرخواهی نکردند، گفت: بر اساس آنچه که گفته شده قرار است دو معاونت فرهنگی و اجتماعی در کل دانشگاه‌های کشور ادغام شوند و این اقدام در دانشگاه فردوسی به صورت پایلوت انجام گرفته است.
 
وی در خصوص تاثیرات این ادغام بیان کرد: مطمئنا وظایف مسئولان دانشگاه از این به بعد سنگین‌تر می‌شود؛ چراکه تمامی کارها در گذشته بین دو معاونت تقسیم شده بود بر گردن یک نفر خواهد افتاد.
 
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: ممکن است فعالیت‌های صنفی زین پس پررنگ‌تر شوند؛ اما با توجه به این‌که زیر مجموعه این معاونت کمیته‌هایی حضور دارند که به صورت تخصصی به مسائلی همچون نشریات و غیره می‌پردازند؛ بنابراین امکان کار را ممکن می‌کند.
 
اسماعیلی عدم ایجاد مشکل در ادغام این دو معاونت را در گروه تفیض صحیح اختیارات دانست و یادآور شد: چنانچه معاونت جدید اختیارات را به درستی بین زیرمجموعه خود تقسیم و این‌گونه نباشد که یک نفر تمامی برنامه‌ها را به تنهایی مدیریت کند، فضا کنترل خواهد شد.
 
ادغام دو معاونت فرهنگی و دانشجویی اتفاقی مثبت است
 
در ادامه سروش فرشچین، مسئول هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه فردوسی مشهد در این خصوص این ادغام را اتفاقی مثبت خواند و بیان داشت: این ادغام باعث می‌شود فعالیت‌ها در این مجموعه جمع شود و همین جمع شدن مانع از موازی کاری می‌شود.
 
وی با بیان این مطلب که در گذشته موازی کاری بسیار صورت می‌گرفت، بیان داشت: قرار گرفتن این دو مدیریت در یک مدیریت منجر می‌شود یک نفر به تمامی کارها اشراف کامل داشته باشد.
 
مسئول هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: قرار نیست فردی که به عنوان معاونت فرهنگی و دانشجویی انتخاب شده در دانشگاه به تنهایی در این دو حیطه کار کند، بلکه او در زیر مجموعه خود کمیته‌هایی دارد که هر کمیته به صورت تخصصی در یک عرصه فعال است و به طور کلی بازوی معاونت محسوب می‌شوند.
 
دانشگاه هیچ نظرخواهی از تشکل‌های دانشجویی نکرد
 
در ادامه علی اکبر بیزه، دبیر انجمن علمی- دانشجویی جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد بیان داشت: وجود معاونت‌های بسیار برای اداره هر مجموعه‌ای هم منجر به پیچیدگی امور می‌شود و هم به پرداخت هزینه‌های گزاف و صرف بیهوده بیت المال می‌انجامد.
 
وی ادامه داد: به همین جهت برای برطرف کردن این مشکلات اقدام به ادغام می‌کنند و امروزه شاهد ادغام دو مجموعه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های کشور هستیم و وزارت علوم دانشگاه‌ها را مختار گذاشته در صورت تصویب هیات امنا هر دانشگاه این دو معاونت ادغام شوند.
 
دبیر انجمن علمی جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد هدف از این ادغام‌ها را پیشرفت خواند و بیان داشت: اما با وجود تعاریفی که دو معاونت فرهنگی و دانشجویی دارند باید دید که آیا بین این دو تعاریف وجه مشترکی نیز وجود دارد یا خیر؟.
 
بیزه با اشاره به این نکته که اصولا معاونت فرهنگی وظیفه تربیت دانشجویان در حوزه اخلاق و ایجاد نشاط که زمینه سایر فعالیت‌ها را ایجاد می‌کنند بر عهده دارد و معاونت دانشجویی به تامین حداقل رفاه برای دانشجویان می‌پردازد.
 
این فعال دانشجویی ادغام این دو معاونت را منطقی‌تر از ادغام هر معاونت دیگری خواند و تصریح کرد: اما مهم‌ترین نکته این است که این ادغام نباید منجر به زیر سایه رفتن هر یک از این دو شود، یعنی پرداختن به اموری زمان‌بر و مهم همچون شورای صنفی که این روزها ناگهانی برای مسئولان دانشگاه مهم شده است.
 
وی با تاکید بر این موضوع که پرداختن به امور دانشجویی نباید دانشجویان را از فعالیت فرهنگی باز دارد، تصریح کرد: نفس تشکیل شورای صنفی اقدامی مهم و واجب است و باید خیلی زودتر از این‌ها این شورا تشکیل می‌شد؛ اما طی زمان کوتاه مسئولان دانشگاه به فکر تشکیل این شورا افتادند؛ به طوری که بسیاری از دانشجویان هنوز تعریف صحیحی از این شورا ندارند و شرح وظایف آن را نمی‌دانند!.
 
بیزه افزود: هر دانشگاه‌ می‌تواند با انجام اموری منطقی همچون برون سپاری فعالیت‌های دانشجویی به شیوه صحیح باعث شوند در حوزه دانشجویی درگیری‌ها به حداقل برسد و فعالیت‌های فرهنگی مجال بیشتری برای خودنمایی داشته باشند.
 
دبیر انجمن علمی جغرافیای دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه سخنان خود بیان کرد: البته با توجه به دستورالعمل وزارت علوم مبنی بر این‌که در حوزه دانشگاه‌ها ادغام این دو معاونت بر عهده هیات امنای هر دانشگاه گذاشته شده است، هر دانشگاه با توجه به شرایطی که دارد تشخیص می‌دهد که باید این دو معاونت را ادغام کند یا خیر.
 
وی در پایان تاکید کرد: بهتر بود برای تصمیم گیری در این خصوص جلسه و یا حتی سلسله جلساتی با تشکل‌های علمی- دانشجویی و سیاسی- فرهنگی دانشگاه گذاشته می‌شد و نظر این دانشجویان هم در این امر مهم مورد ارزیابی قرار می‌گرفت که متاسفانه این کار صورت نپذیرفت.
 
این‌که آیا ادغام این دو معاونت (فرهنگی- اجتماعی و دانشجویی) که هر کدام متولی برنامه‌های بسیاری در دانشگاه‌ها هستند مثبت است یا منفی، نیازمند گذر زمان است و همین گذر زمان نشان می‌دهد در جهت ایجاد این ادغام چه میزان کار کارشناسی صورت گرفته و مدیریت جدید در مدیریت خود چه میزان از خرد جمعی برای پیشبرد امور بهره می‌برد.

۹۵/۱۰/۱۸
۰۹:۲۲

معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد: ادغام معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه فردوسی خسارتی به همراه نخواهد داشت

معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با توجه به این‌که پیش از ادغام دو معاونت دانشجویی و فرهنگی- اجتماعی، بررسی‌های بسیاری صورت گرفته؛ بنابراین ادغام این دو معاونت منجر به خسارت نخواهد شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
کامران داوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در مشهد، در خصوص ادغام دو معاونت فرهنگی- اجتماعی و دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در ساختار دانشگاه‌های وزارت علوم پنج معاونت بیشتر وجود ندارد و دانشگاه فردوسی مشهد پیش از این دارای شش معاونت بود، در نتیجه یک معاونت باید کاهش می‌یافت و طبق بررسی‌هایی که مسئولان دانشگاه انجام دادند، معاونت فرهنگی و دانشجویی بیشترین سنخیت را برای ادغام داشتند.
 
وی با بیان این مطلب که نام این معاونت «فرهنگی- اجتماعی و دانشجویی» است و این نوع نامگذاری نشان می‌دهد که مسئله فرهنگ پررنگ‌تر شده است، ادامه داد: آنچه که مطرح است این است که ساختار ما، فعالیت‌ها و حمایت‌ها به همان شیوه گذشته ادامه خواهد داشت و البته در این میان جنس فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی پر رنگتر شده است.
 
معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: با توجه به بررسی‌های کامل و جامعی که پیش از ادغام صورت گرفته، این ادغام منجر به خسارت نخواهد شد.
 
داوری در خصوص گلایه بخشی از دانشجویان از عدم نظرخواهی از فعالین دانشجویی در خصوص این ادغام اضافه کرد: دانشجویان زیادی در جریان این تغییرات بودند و بازخوردهایی نیز از آنان گرفتیم؛ ولی این‌که به صورت رسمی از آنان درخواست کنیم بله این اتفاق رخ نداد.
 
وی در بخش پایانی سخنان خود ادغام این دو معاونت را عاملی در جهت هم افزایی دانست و یادآور شد: در معاونت جدید همان برنامه‌هایی که در گذشته دنبال می‌شد، دنبال خواهد شد، یعنی در بخش فرهنگی برگزاری برنامه‌های اجتماعی، هنری و فرهنگی و حمایت از آنان و در بخش دانشجویی مسئله رفاه دانشجویان، اسکان، وام‌های دانشجویی و غیره دنبال خواهد شد.
 

۹۵/۱۰/۱۸
۰۹:۲۸

راه اندازی رشته الکتروتکنیک/جذب دانشجو از بهمن ماه

رئیس آموزشکده سما تهران از تصویب رشته الکتروتکنیک«برق صنعتی» در آموزشکده خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، دانشجویان از بهمن ماه سال جاری می توانند رشته الکتروتکنیک را در این آموزشکده انتخاب کنند.
حسین شمس ، رئیس مرکز آموزشی سما تهران گفت: «رشته الکتروتکنیک«برق صنعتی»در آبان ماه سال جاری ابتدا به تایید سازمان سما،سپس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و در نهایت به تصویب وزارت علوم رسید.»
وی همچنین ادامه داد : « از این پس دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته می توانند با مراجعه به سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org در این رشته ثبت نام کنند و در بهمن ماه سال جاری این آموزشکده را بهه عنوان محل تحصیل خود انتخاب نمایند.»
گفتنی است؛ این آموزشکده هم اکنون دارای رشته های معماری ،کامپیوتر ،حسابداری ، گرافیک ، تربیت بدنی ،الکترونیک ، نقشه کشی و با کارگاره ها و سایر امکانات از شرایط خوبی برخوردار است.
205/200

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۴۲

تصویب رشته الکتروتکنیک «برق صنعتی» در آموزشکده سما تهران

رئیس آموزشکده سما تهران از تصویب رشته الکتروتکنیک «برق صنعتی» در آموزشکده خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، حسین شمس گفت: «دانشجویان از بهمن امسال می‌توانند رشته الکتروتکنیک را در این آموزشکده انتخاب کنند.»
رئیس مرکز آموزشی سما تهران گفت: «رشته الکتروتکنیک «برق صنعتی» آبان امسال ابتدا به تایید سازمان «سما»، سپس سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و در ‌نهایت به تصویب وزارت علوم رسید.»
وی ادامه داد: «از این پس دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این رشته می‌توانند با مراجعه به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org این رشته تحصیلی را در آموزشکده سما انتخاب کنند.»
به گفته شمس این آموزشکده اکنون دارای رشته‌های معماری، کامپیو‌تر، حسابداری، گرافیک، تربیت بدنی، الکترونیک، نقشه‌کشی و با کارگاره‌ها و سایر امکانات از شرایط خوبی برخوردار است.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۰۳

رونمایی از محصولات برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

مراسم رونمایی از 9 محصول برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، 17 بهمن ماه همزمان با دهه مبارک فجر  با حضور جمعی از شخصیت های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه گذاران، مشاوران تخصصی، مدیران واحدهای فناور برگزار می شود.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، در این رویداد از 9 محصول برتر در حوزه های پزشکی و فناوری اطلاعات که به همت متخصصان شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، طراحی و تولید شده اند، رونمایی می شود.
گفتنی است از بین 25 درخواست رونمایی ارائه شده پس از داوری و ارزیابی فنی، 9محصول برتر حائز شرایط لازم برای رونمایی تشخیص داده شد.
با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش، علاقمندان به حضور در این مراسم لازم است با روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران هماهنگ نمایند.
200

۹۵/۱۰/۱۸
۱۳:۲۲

روز دانشگاه‎هاي اتريش و اصفهان برگزار مي‎شود

 رئيس دانشگاه اصفهان خبر داد؛  روز دانشگاه‎هاي اتريش و اصفهان برگزار مي‎شود   رئيس دانشگاه اصفهان گفت: روز دانشگاههاي اتريش و استان اصفهان طي دو هفته آينده در اين دانشگاه برگزار مي‎شود.
هوشنگ طالبي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هيأتي متشکل از رؤساي دانشگاههاي مطرح کشور اتريش طي روزهاي آينده به ايران سفر مي‎کنند که اين هيأت به دانشگاه اصفهان نيز سفر خواهند کرد.
وي افزود: قرار است اجلاسي با حضور روساي دانشگاههاي اتريش و دانشگاههاي استان اصفهان برگزار شود.
رئيس دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: اين برنامه با هدف بررسي توسعه روابط پژوهشي، علمي و آموزشي ميان دانشگاههاي دو کشور برگزار خواهد شد.طالبي تاکيد کرد: در اين برنامه دانشگاهها و مراکز آموزشي استان اصفهان حضور دارند.درراستاي توسعه ديپلماسي علمي ميان دانشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران و کشور اتريش، هيات بلندپايه اتريشي مرکب از رئيس آژانس همکاريهاي بين‎المللي کشور اتريش، معاون وزير کشور اتريش و رؤسا و نمايندگان 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتريش به ايران سفر مي‏کنند.

۹۵/۱۰/۱۸
۰۲:۲۱

رئیس دانشگاه فناوری های نوین قوچان: مجتمع فرهنگی فناوری های نوین در قوچان احداث می شود

رئیس دانشگاه فناوری های نوین قوچان گفت: با کمک خیرین بنیاد حامیان علم و فناوری، مجتمع فرهنگی دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان احداث می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از قوچان خبر ، علی اصغر بهشتی صبح امروز در نشست مشترک خیرین بنیاد حامیان علم و فناوری و مسئولین دانشگاه و شهرستان گفت: با توجه به سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جذب کمک های مردمی و خیرین ارتقا و توسعه خدمات آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و رفاهی دانشجویان، بنیاد خیرین دانشگاهی با اعضایی دلسوز تشکیل و راه اندازی شد ه است.
وی ادامه داد: با کمک خیرین بنیاد حامیان علم و فناوری، مجتمع فرهنگی دانشگاه مهندسی فناوری های نوین قوچان احداث می شود.
وی با اشاره به ثمرات حضور خیرین در دانشگاه فناوری های نوین قوچان افزود: تامین فضای کمک آموزشی آزمایشگاه ها و کارگاه هابه مساحت یک هزار و 500 متر مربع و حمایت از دانشجویان مستعد و نخبه نیازمند و همچنین حمایت از تحقیقات علمی و پژوهشی دانشجویان برتر از مهمترین ثمرات حضور خیرین در این دانشگاه است.
در ادامه جلسه، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی دستجردی با اشاره بهاهمیت و ضرورت توسعه و ارتقا علم و دانش در هر شهر گفت: کمک خیرین به علم و دانش تنها در مسائل مادی خلاصه نمی شود و می بایست با تعامل و همدلی قوچان را مجدداً به جایگاه رفیعش در فتح قله های علمی، معرفتی و فرهنگی برسانیم.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۳

دبیر هیات عالی گزینش کشور: تخصص و تقوا لازمه کار گزینش است

به گزارش ایرنا اسدالله وطنی پنج شنبه درهمایش گزینشگران خوزستان در سرسرای دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: اگر بدون تخصص کار گزینش را انجام دهیم درست نیست و مشکلات زیادی ایجاد می شود.
وی افزود: به اندازه همان زمانی که برای کسب تجربه در کارهای دیگر لازم است به همان میزان هم به زمان برای کسب تخصص و تجربه در کارگزینش نیاز داریم.
وطنی با اشاره به پیام امام خمینی (ره) مبنی بر انحلال گزینش قبلی و تشکیل گزینش جدید در سال 1361 گفت: بر این اساس حداقل هر سال یک بار رویکردهای گزینش مرور شوند و تمام ویژگی های مورد تاکید امام راحل بررسی شوند.
دبیر هیات عالی گزینش کشور ادامه داد: از نظر اخلاقی، سخت گیری ها، سهل انگاری ها، تعهد و اخلاق کریمه باید خود را تطبیق دهید.
وی بیان کرد: در هر موردی که لازم است باید خود را تقویت کنید و البته اکثر گزینشگران این کار را انجام می دهند و ویژگی های ایجابی در آنها وجود دارد ولی سلبی در آنها وجود ندارد.
وطنی اضافه کرد: گزینشگران باید درکارخود دقت داشته باشند و میزان تعهد و تعقل درانجام کارهای خود را در نظر بگیرند.
دبیر هیات عالی گزینش کشور با اشاره به بند سه سیاست های کلی در مورد گزینش گفت: در این بند به بهبود معیارها و روزآمدی روشها تاکید شده است و بر اساس قانون ابعاد اعتقادی، اخلاقی و سیاسی باید در موردافراد احراز شود.
وی ادامه داد: هیچ کس نمی گوید گزینش نباید باشد اما در مورد چگونگی انجام آن باید به خوبی تشخیص داد که بتوانیم در هر زمان با توجه به امکانات تصمیم صحیح را اتحاذ کنیم.
دبیر هیات عالی گزینش کشور افزود: همچنین بر اساس بند سه سیاست های کلی، برای بهبود معیارهای گزیشن کارگروهی تشکیل شده است و ضوابط و معیارهای حاکم بر گزینش اصلاحاتی صورت گرفت.
وی گفت: از اساتید متعهد در رشته های روانشناسی و علوم تربیتی و علمای مطلع و آشنا به مسائل گزینش و حقوقدان ها در این کارگروه دعوت شده و برای جلسه آینده هیات عالی برای تصویب و تائید آماده شده که در صورت تائید به صورت آزمایشی به مرحله اجرا می رود.
وطنی اظهار کرد: در بعد روز آمدی روشها، در مورد پرونده ها افرادی برای بررسی چگونگی الکترونیکی کردن پرونده ها با رعایت تمام مسائل امنیتی همراه مشورت با همه افراد صاحب نظر مامور شده اند.
دبیر هیات عالی گزینش کشور گفت: برای مصاحبه وتحقیق نیز کارگروه تشکیل شده و از بهترین مصاحبه گران استفاده شده و از نظرات علما برای جلوگیری از رفتن به سمت جنبه های اشتباه بهره گیری می شود.
وی در زمینه اقدامات انجام شده در راستای ارتقای جایگاه گزینش بیان کرد: در این زمینه کارگروهی با ابعاد مادی و معنوی در حال تشکیل است و نیروها و مقدمات اولیه آن فراهم شده است .
وطنی اضافه کرد: دوره های آموزشی توسط کارگروه آموزشی در دست انجام و نوع آموزش و روش های آن از نوع کارگاهی، عملی و تئوری مطرح است.
دبیر هیات عالی گزینش کشور ادامه داد: سامانه جامع گزیشن در حال انجام مراحل آزمایشی است و در سازمان های بزرگ مانند دانشگاهها، وزارت بهداشت و وزارت علوم باید تسریع یافته وناهماهنگی ها از بین برود.
15دی ماه سال 1361 سالروز تشکیل گزینش به فرمان امام خمینی (ره) است.
دراین آئین استاندار خوزستان وجمعی از مسئولان استانی، اساتید و نمایندگان گزینش ادارات حضور داشتند.
3004/6064
خبرنگار: خاطره غفاری فرخ زاد** انتشار دهنده: محسن بهاروند
منبع ‫:‬ ایرنا

۹۵/۱۰/۱۶
۱۷:۰۴

جایگاه «روانشناسی بالینی» در وزارت علوم است

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه رشته "روانشناسی بالینی" باید در دانشگاه‌های وزارت علوم و به شیوه گذشته تدریس شود، گفت: این رشته مبنای شناختی و علوم انسانی دارد و نمی‌توان آن را با فضاهای پزشکی درآمیخت.
به گزارش جماران، دکتر حسین سلیمی با اعلام این مطلب تاکید کرد: به شدت با انتقال رشته‌های روانشناسی به خصوص "روانشناسی بالینی" به وزارت بهداشت مخالف هستیم چرا که فکر می‌کنیم مبنای این رشته در علوم انسانی ریشه دارد و نیازمند فضاهای شناختی است که این فضاها در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم فراهم است.
وی در ادامه تصریح کرد: انتقال رشته‌ "روانشناسی بالینی" به وزارت بهداشت به این معنا است که درمان‌های روانشناختی افراد بیمار به نوعی دارومحور و مبتنی بر شناخت فیزیولوژی است. در حالی که ما معتقد هستیم این نوع تفکر می‌کند بر اساس درمان‌های شناخت‌محور و مبتنی بر فرآیندهای شناختی صورت بگیرد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در پایان با تاکید بر اینکه رشته "روانشناسی بالینی" باید به شیوه گذشته در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم تدریس شود، گفت: ما دانشگاهیان معتقد هستیم شیوه، روش و بنیاد معرفت‌شناختی روانشناسان کاملا با حوزه‌های پزشکی و درمانی متفاوت است و باید متفاوت نیز باقی بماند و این امکان در صورتی فراهم است که در دانشگاه‌ها و بر اساس برنامه‌های متفاوت تدریس شود.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۰/۱۷
۰۹:۰۰

رئیس دانشگاه ارومیه: اعتقاد دارم نباید با دانشجویان بصورت چکشی برخورد کنیم

استان‌ها آذربایجان غربی - رئیس دانشگاه ارومیه گفت: اعتقاد دارم برخورد چکشی با دانشجو به صلاح نیست و باید بصورت نظام مند و عادلانه با دانشجویان رفتار و برخورد کنیم.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، رحیم حب نقی صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: مجموعه پردیس دانشگاهی ارومیه که قدمتی 140 ساله دارد و سابقا نخستین مدرسه طب ایران بوده و ثبت ملی شده قرار است قرار است بعنوان یک میراث ملی بازسازی شود.
وی افزود: مدیریت جدید دانشگاه در طی 3 سال گذشته با وجود مشکلات مالی دولت توانست بسیاری از پروژه های نیمه تمام دانشگاه از جمله پروژه های راکد دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشکده اقتصاد، ساختمان پارک علم و فناوری، زمین چمن طبیعی فوتبال و ... را به مرحله بهره برداری برساند.
رئیس دانشگاه ارومیه با اشاره به آغاز بکار پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه در این دانشگاه تصریح کرد: اعتقاد دارم نقش این دانشگاه برای پژوهش درمورد دریاچه ارومیه بیشتر شود و بتوانیم با استفاده از این نقش وضعیت کشاورزی منطقه را بسوی علمی شدن و کاهش مصرف آب سوق دهیم.
حب نقی به نقش بخش خصوصی در افزایش خدمات در این دانشگاه اشاره و گفت: با امضای تفاهم نامه با بخش خصوصی قرار شده احداث یک نیروگاه و گلخانه با سرمایه گذاری 20میلیارد تومانی بخش خصوصی، 2خوابگاه 350 نفره و یک بازارچه در پردیس نازلو احداث شود.
وی به فعالیت های فوق برنامه دانشجویی دانشجویان اشاره و افزود: هم اکنون 44 تشکل دانشجویی، 12 کانون فرهنگی و هنری، 4 تشکل سیاسی، 3 هیئت مذهبی و 38 نشریه دانشجویی در دانشگاه بصورت فعال، فعالیت می کنند و طی این مدت 17 برنامه کرسی آزاد اندیشی نیز در دانشگاه برگزار شده است.
رئیس دانشگاه ارومیه در مورد خبر مفقود شدن یک دستگاه آزمایشگاهی در این دانشگاه افزود: یکی از مشکلاتی که تحریم بودن کشور باعث آن شد، اتفاقاتی از قبیل خرید دستگاه های مختلف از طریق واسطه گری بود و در آنزمان مدیریت وقت دانشگاه، به خرید یک دستگاه آزمایشگاهی رشته فیزیک با هزینه 600هزار یورو اقدام نمود که متاسفانه شرکت واسطه آلمانی بعد از متوجه شدن نقش ایران و بعلت اهمال کاری نمایندگی داخل کشور و عدم حضور مسئولین در تحویل دستگاه متوجه شدیم قطعات رسیده شده به دانشگاه ارومیه تقلبی و فاقد ارزش بوده اند که این اتفاق یکی از ده ها مورد ضررهای رخ داده در زمان تحریم بوده است.
وی اضافه کرد: سرانجام بعد از پیگیری های صورت گرفته همینک شکایت خود را از رئیس وقت دانشگاه ارومیه پس گرفته ایم ولی پیگیری های حقوقی برای بازگشت مبلغ از دست رفته را از طریق وکیل های بین المللی ادامه می دهیم.
حب نقی با تکذیب لغو برنامه های تشکل های دانشجویی در این دانشگاه گفت: اعتقاد دارم نباید با برخوردهای چکشی با تشکل ها یا حضور مسئولین باعث سرخوردگی قشر دانشجو شویم و با رفتارهای عادلانه با دانشجویان با متخلفین هم بصورت نظام مند برخورد کنیم.
وی به موضوع پایان نامه های حذف شده در نشریه نیچر هم اشاره و افزود: 12 مقاله از 58 مقاله حذف شده به دانشگاه ارومیه مربوط می شد که بعد از بررسی های صورت گرفته مشخص شد همه آنها به دانشجویان سابق یا فارغ التحصیلان مربوط می شود که متاسفانه بدلیل افراط برروی تولید مقاله از سوی دانشجویان چنین مواردی رخ داده است.
46

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۴۹

تولید 8 درصد برق ایران از منابع تجدیدپذیر

اقتصاد ایران: رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد گفت: تنها هشت درصد از انرژی برق کشور از منابع تجدیدپذیر تامین می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر علی حائریان اردکانی امروز 15 دی ماه در «سومین همایش ملی فناوری‌های نوین انرژی» که در دانشگاه صنعتی سجاد مشهد برگزار شد، با اشاره به مقایسه کشور آلمان با ایران در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، عنوان کرد: 41 درصد منابع تامین برق آلمان از منابع تجدیدپذیر صورت می‌گیرد، اما در ایران تنها هشت درصد از منابع تجدیدپذیر استفاده می‌شود؛ درحالی‌که وسعت این کشور، یک پنجم ایران است و موقعیت جغرافیایی ایران برای استفاده از منابع تجدیدپذیر بسیار مناسب‌تر از آلمان است، با این حال آن‌ها 50 برابر بیشتر از کشور ما از منابع طبیعی استفاده می‌کنند.
وی اظهار کرد: طبق آمار سال 2016 میلادی، ایران 600 میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن در هوا پخش کرده و دارای رتبه نهم در دنیا است؛ اگر این آمار حاصل فعالیت‌های صنعتی باشد، باید در قبال آن شکوفایی صنعتی داشته باشیم. اما طبق آمار رتبه‌ ایران در تولید ناخالص ملی 79 و در توسعه صنعت 68، در دنیا است که نشان می‌دهد این سطح از آلودگی به ازای پیشرفت اقتصادی نبوده و هدر رفت انرژی داشته‌ایم.
رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد اضافه کرد: زندگی پاک، توسعه پایدار و شهر سبز با کمتر کردن مصرف سوخت‌های فسیلی ممکن می‌شود.
حائریان اردکانی در خصوص تاریخچه‌ این دانشگاه، گفت: این دانشگاه با عنوان مؤسسه آموزش عالی تاسیس و در عرض 20 سال تبدیل به دانشگاه صنعتی در تراز بالای کشوری شده است.
وی افزود: با توجه به سطح‌بندی که توسط وزارت علوم از 275 دانشگاه‌ غیرانتفاعی صورت گرفته، دانشگاه صنعتی سجاد در سطح نخست قرار داشته است. این دانشگاه توانسته رشته مهندسی صنایع را برای اولین بار در مشهد بنا کند. همچنین تنها دانشگاه دارای رشته انرژی است.
رییس دانشگاه صنعتی سجاد مشهد با بیان اینکه مرکز تحقیقاتی این دانشگاه سابقه 27 ساله دارد، عنوان کرد: دلایل همکاری دانشگاه با انجمن مهندسی برق و الکترونیک و شرکت‌های برق منطقه‌ای، زنده نگه داشتن روحیه پژوهش در جامعه است.
انتهای پیام

۹۵/۱۰/۱۵
۱۸:۴۴

حال و روز آزمایشگاه‎ها در دانشگاه‎های دریایی

عضوهیات علمی دانشکده مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر با اشاره به وضعیت آزمایشگاه‎های دریایی دانشگاه‌ها گفت: سال گذشته توافقاتی با شرکت ملی نفتکش ایران برای تجهیز آزمایشگاه دانشکده مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر داشتیم که امیدواریم اجرایی شود.
معاون پژوهشی دانشکده مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه آزمایشگاه‌ها بخش مهمی از دانشگاه‎ و رشته‎های دانشگاهی هستند، به خبرنگار مارین تایمز گفت: آزمایشگاه‌ها در دانشگاه‎ها به دو دسته آموزشی و پژوهشی تقسیم می‎شوند که از آزمایشگاه‎های پژوهشی و یا آموزشی می‌توان برای نیازهای صنعتی نیز استفاده کرد.
دکتر حمید زراعتگر در همین ارتباط اظهارکرد: زمانی که دانشجویان درسی را مانند مکانیک سیالات و یا ترمودینامیک می‎گذرانند برای فهم دقیق مفاهیم فیزیکی همین درس، آزمایشگاه را نیز به آن اضافه می‎کنند. این دسته را آزمایشگاه آموزشی می‌گویند.
همچنین اگر کاری پژوهشی صورت گیرد باید از آزمایشگاه نیز استفاده کرد و همان پدیده را به صورت فیزیکی اندازه­گیری نمایند و نتیجه‌گیری کنند که آیا محاسبات به دست آمده با نتایج حاصله از آزمایشگاه شباهت دارد یا خیر و این همان آزمایشگاه پژوهشی است.
وی خاطرنشان کرد: اما آزمایشگاه صنعتی که در درون دانشگاه‎ها نیز می‎تواند باشد، مجموعه‎ای است که هم به پژوهش و هم به صنعت می‎تواند خدمات دهد زیرا برای اندازه‎گیری کار صنعتی ضروری است.
زراعتگر با بیان اینکه مهم‎ترین امکانات آزمایشگاه‌های دریایی، حوضچه‎ها، فلوم و تونل‎های کاویتاسیون‌ها هستند، یادآور شد: اگر رشته‎ مهندسی دریایی را به صورت عام نگاه کنیم و فعالیت‎هایی از جمله کشتی‎سازی، صنایع ساحلی و فراساحلی را نیز به آن اضافه کنیم، به تجهیزات نامبرده نیاز داریم.
تاریخچه احداث آزمایشگاه‎های دریایی در دانشگاه‎های ایران
وی افزود: این در حالی است که نخستین توئینگ تنک ایران در سال 65 که دوران جنگ بود در دانشگاه صنعتی اصفهان راه‎اندازی شد به همین دلیل کاربردهای بسیار محدود داشت سپس در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 تغییراتی در آن داده شد.
عضوهیات علمی دانشکده مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر دومین توئینگ تنک ایران را متعلق به دانشگاه صنعتی شریف دانست و گفت: ساخت این آزمایشگاه از سال 70 آغاز شد و در سال 80 به بهره‌برداری رسید که تونل کاویتاسیون نیز دارد. علاوه بر این دانشگاه‌های متعددی از جمله امیرکبیر، تربیت مدرس و غیره فلوم دارند.
وی تصریح کرد: اما متاسفانه دانشگاه امیرکبیر آزمایشگاه دریایی ندارد این در حالی است که برای ساخت یک توئینگ تنک 60 متری برنامه‎ریزی کردیم و کارهای اولیه را انجام دادیم تاجایی‌که دیواره‎های بتنی این آزمایشگاه نیز ساخته شد اما متاسفانه تجهیز نشد و در همان مرحله ماند.
زراعتگر با اشاره به اینکه یک آزمایشگاه کوچک هیدرودینامیک داریم که کارهای پژوهشی رادر آنجا انجام می‎دهیم، اظهار کرد: دو آزمایشگاه بزرگ پژوهشی و صنعتی دریایی در کشور به نام‌های آزمایشگاه ملی دریایی ایران (شهدای خلیج فارس) و آزمایشگاه دریایی شیراز داریم که متعلق به جهاد خودکفایی ندسا و وزارت دفاع هستند. البته خوشبختانه ما با آزمایشگاه ملی دریایی ایران روابط خوب و نزدیکی داریم تا جایی‎که هم می‎توانیم به آنها مشاوره دهیم و هم از امکانات آزمایشگاهی آنها برای پیشبرد تحقیقات خود استفاده کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که دانشگاه‎ها چگونه می‎توانند خلا آزمایشگاهی خود را در رشته‎های دریایی رفع کنند، اعلام کرد: امکاناتی هم که تاکنون در دانشگاه‎ها ساخته شده است با کمک صنعت بوده است زیرا در غیر این صورت دانشگاه توان و امکان ساخت و تجهیز آزمایشگاه‎ها را ندارند.
توافق دانشگاه امیرکبیر با شرکت ملی نفتکش ایران
معاون پژوهشی دانشکده مهندسی دریا دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: سال گذشته مذاکرات و رایزنی‎های مختلفی را با شرکت ملی نفتکش ایران در زمینه تجهیز آزمایشگاه‎ دریایی دانشکده مهندسی دریا داشتیم که بتوانیم از توانمندی و کمک‎های این شرکت بهره‎مند شویم.
وی در همین ارتباط اظهار کرد: البته در چند ماه گذشته مدیرعامل این شرکت تغییر کرد که امیدواریم همان استراتژی و سیاستی که در توافق بین دانشکده و شرکت ملی نفتکش ایران بود در دوره مدیریت جدید نیز ادامه یابد.
زراعتگر درباره امکان همکاری صنایع دریایی با دانشگاه‎ها در زمینه احداث و تجهیز آزمایشگاه دریایی خاطرنشان کرد: صنایع مختلف دریایی کشور امروز با مشکلات جدید در رابطه با منابع مالی روبه‌رو هستند به همین دلیل به زودی نه تنها امکان این کار وجود ندارد بلکه ما نیز انتظار آن را در حال حاضر نداریم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‎توانیم تجیهزات آزمایشگاهی دانشگاه‎های خود را با دانشگاه‎های کشورهای منطقه و یا اروپایی مقایسه کنیم، گفت: همه کشورهایی که در دانشگاه‎های خود رشته مهندسی دریا دارند بی‎تردید و بدون شک از آزمایشگاههای متنوعی برخوردار هستند. برای مثال دانشگاه‎های استانبول، کره جنوبی، چین، یونان و اکثر دانشگاه‎های اروپایی از آزمایشگاه‌های خوب روزآمد بهره می‌برند.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی دریا درباره امکان همکاری دانشگاه‎های دریایی خارجی برای تجهیز آزمایشگاه‎های دریایی ایران، با بیان اینکه چنین موضوعی متعارف نیست که دانشگاه دیگری برای آزمایشگاه‌های یک کشور دیگر سرمایه‌گذاری کند، تصریح کرد: به جای این کار، اگر دانشگاهی به دلیل مجهز نبودن آزمایشگاه مناسب نتواند کاری را به صورت کامل انجام دهد امکان آن وجود دارد با یک دانشگاه دیگر به صورت توافقی کار را به دوبخش محاسباتی و آزمایشگاهی ( پژوهشی) تقسیم کرده و هر کدام یک بخش را به عهده بگیرند.
وی گفت: این کار هم در سطح ملی و هم بین‎المللی انجام می‎شود.
وی درباره اینکه آیا می‎توان از دولت انتظار افزایش اعتبار بودجه پژوهشی دانشگاه‎ها را به منظور تجهیز آزمایشگاهی داشت، اعلام کرد: بله، اما معمولا وزارت علوم بودجه محدودی دارد که بخشی از آن به هزینه‎های جاری و بخشی هم به عمرانی اختصاص می‌یابد که در این حوزه گاهی بخش آزمایشگاهی نیز دیده می‎شود.
زراعتگر افزود: خوشبختانه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی تولید داخل برای دانشگاه‎ها ایجاد شده است که این امکان کاهش هزینه و افزایش تجهیزات را به دانشگاه‎ها داده است اما متاسفانه از آنجایی که تجهیزات آزمایشگاهی مربوط به رشته‎های دریایی در داخل تولید نمی‎شود، دانشگاه‌هایی هم که رشته مهندسی دریا دارند نمی‎توانند از این طرح بهره‌مند شوند.
وی خطرنشان کرد: البته اگر کشور تصمیم دارد که به یک کشور دانش‎بنیان و نسل سومی درحوزه دانشگاه‎ها و پژوهش‌ها برسد بدون شک در ابتدا باید بتواند زیرساخت‌های اصلی که یکی از موارد مهم آن آزمایشگاه‎ است را فراهم سازد. در غیر این صورت و بدون برداشتن گام اول نمی‎توان انتظار زیادی داشت.

۹۵/۱۰/۱۷
۱۰:۵۳

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی و پژوهشگاه نیرو

تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگاه نیرو به منظور تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیئت علمی دانشگاه در توسعه دانش و فناوری موردنیاز صنعت برق کشور منعقد شد.

به گزارش برق نیوز، تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگاه نیرو امروز 16 دی ماه با حضور دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی و دکتر محمد صادق قاضی‌زاده، رئیس پژوهشگاه نیرو، به منظور استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه فردوسی مشهد در این دانشگاه به امضا رسید.
در این تفاهم‌نامه ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه و تشریک مساعی برای گسترش تحقیقات هدفمند اعضای هیئت علمی دانشگاه و افزایش سهم پایان نامه‌های کارشناسی ارشد، رساله‌های دکتری و تحقیقات پژوهشگران پسادکتری در توسعه دانش و فناوری مورد نیاز صنعت برق کشور، آشنایی هر چه بیشتر تبادل دانش و تجربیات طرفین، حمایت از ایده‌های نو و تاسیس شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های مرتبط، بهره‌مند شدن طرفین از امکانات یکدیگر از قبیل توان فکری، تجربی، پژوهشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه‌ای، ارتباطات بین‌المللی، و داده‌های قابل استفاده در پژوهش و تحقیق، همکاری‌ در برگزاری مشترک همایش‌ها و کارگاه‌ها، بومی سازی و یا انتقال تکنولوژی‌های مرتبط با نیازهای طرفین و به‌کارگیری توان مجموعه‌های فناور مرکز رشد و یا معرفی شدگان جهت رفع نیازهای طرفین تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و پژوهشگاه نیرو به امضا رسید.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۳:۴۹

نصب دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری آزمایشگاهی در دانشگاه یاسوج

مدیر آزمایشگاه‌های دانشگاه یاسوج از نصب دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری آزمایشگاهی در دانشگاه یاسوج خبر داد.

خبرنامه دانشجویان ایران: مدیر آزمایشگاه‌های دانشگاه یاسوج از نصب دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری آزمایشگاهی در دانشگاه یاسوج خبر داد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از ایسنا، دکتر مددی در این خصوص گفت: اولین دستگاه ای.اف.ام به منظور تصویربرداری پیشرفته در دانشگاه یاسوج نصب و راه اندازی شد.
وی با بیان اینکه کیفیت تصویربرداری این دستگاه 100در مقیاس نانومتر است، افزود: این دستگاه فوق العاده حساس و پیشرفته است و نوک آن از یک قسمت اتمیک تشکیل شده و قادر است تصاویر باکیفیت از نمونه‌های آزمایشگاهی و مرتبط با صنایع شیمیایی، داروسازی و علوم پزشکی ارائه دهد.
دکتر مددی، مدل این دستگاه را آلفا A300 معرفی کرد و گفت: دستگاه تصویربرداری A.F.M کاربردهای زیادی در حوزه‌های انرژی، الکترونیک و نانو فناوری دارد.
وی تصریح کرد: این دستگاه پیشرفته تصویربرداری مستقیما از شرکت وی تک آلمان خریداری شده و کارشناسان این شرکت برای نصب و راه‌اندازی آن به کهگیلویه و بویراحمد سفر کردند.
مدیر آزمایشگاه‌های دانشگاه یاسوج با بیان اینکه این دستگاه موجب ارتقای سطح علمی دانشگاه‌های استان خواهد شد، گفت: این دستگاه می‌تواند برای دانشگاه سودآوری داشته باشد و در مدت زمان 5 تا 7 سال هزینه‌های خرید آن را تامین کند.
بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مددی خاطرنشان کرد: دانشگاه یاسوج آمادگی دارد با دیگر دانشگاه‌های استان و همچنین ادارات و نهادهای استان برای انجام کارهای پژوهشی و آزمایشگاهی همکاری کند.

۹۵/۱۰/۱۶
۰۰:۰۵

آغاز نخستین اعزام دانشجویان به راهیان نور از اسفندماه

پنجم اسفندماه نخستین گروه‌های راهیان نور دانشجویی به مناطق عملیاتی جنوب اعزام می‌شوند و این روال تا 25 اسفند ماه ادامه می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری بسیج مازندران، مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های مازندران، مطالبه دانشجویان را بیش از مقدار بیان شده دانست و تأکید کرد: حضور بیشتر دانشجویان به حمایت دانشگاه و نوع تبلیغات برای جلب نظر آنان بر مربوط می‌شود.
شهرام نوری با بیان اینکه اعزام دانشجویان به مناطق عملیاتی جنوب در قالب کاروان‌های راهیان نور از ‌برنامه‌های مهم و ثابت سالانه بسیج دانشجویی است، اظهار کرد: راهیان نور با حمایت وزارت علوم انجام می‌شود که دستورات لازم آن نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
وی افزود: چشم‌اندازی ترسیم شده تا در آینده‌ای نزدیک 10 درصد از دانشجویان کل کشور به اردوی راهیان نور اعزام شوند که امسال باید اعزام 5/3 درصد از دانشجویان به این مناطق عملیاتی شود.
این مسؤول با بیان اینکه امسال اعزام بیش از 2 هزار و 500 دانشجو به راهیان نور در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: پنجم اسفندماه نخستین گروه‌های راهیان نور دانشجویی به مناطق عملیاتی جنوب اعزام می‌شوند و این روال تا 25 اسفند ماه ادامه می‌یابد.
نوری از آغاز ثبت‌نام راهیان نور در دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: دانشجویان علاقمند می‌توانند برای ثبت‌نام به دفاتر بسیج دانشجویی مراجعه کنند.
وی خاطرنشان کرد: تقریباً هزینه‌ای از دانشجویان برای اعزام دریافت نمی‌شود چون بنا به اعلام وزارت علوم هزینه اردوهای راهیان نور دانشجویان از سرانه فرهنگی آنها که در اختیار دانشگاه‌ها قرار دارد پرداخت می‌شود.
مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های مازندران با اعلام اینکه 65 درصد از متقاضیان حضور در اردوی راهیان نور مناطق عملیاتی جنوب مربوط به خواهران دانشجو است، گفت: امسال در نظر داریم محتوای فرهنگی غنی‌تری را با موضوعات سبک زندگی ایرانی اسلامی و ایجاد نمایشگاه‌های مختلف در دستور کار قرار دهیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۰۹

کتاب دانشجوی دانشگاه کاشان رتبه برتر کتاب سال دانشجویی معرفی شد

مهدی سعیدی دانشجوی دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کاشان با تالیف کتاب "ادبیات داستانی جنگ در ایران" موفق شد رتبه نخست بیست و سومین جشنواره کتاب سال دانشجویی را در گروه علوم انسانی کسب کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، جشنواره کتاب سال دانشجویی هر ساله همزمان با ایام هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران و با هدف ایجاد نشاط علمی در مراکز علمی و دانشگاهی کشور، جلب همکاری و حمایت ناشران حوزه دانشگاهی، چاپ آثار دانشجویی، تقویت بنیه علمی دانشجویان با ارائه آثار مکتوب و حمایت از دانشجویان نوقلم برای تولید اندیشه‌های جدید برگزارمی‌شود.
این جشنواره ازسوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، موسسه فرهنگی هنری راد‌نواندیش، مرکز اطلاع‌رسانی بازار کار برگزارمی‌شود.
دانشجویان دراین دوره، 629 شامل 362 اثر در حوزه علوم‌انسانی، 115عنوان در شاخه علوم‌پزشکی و دامپزشکی و 59 عنوان درحوزه فنی و مهندسی به دبیر‌خانه جشنواره ارسال کردند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

دانش آموختگی نخستین دانشجوی دوره دکتری در رشته علوم و مهندسی آبخیزداری دانشگاه کاشان

حیدر ابراهیمی، به عنوان اولین دانشجوی دوره دکتری در رشته علوم و مهندسی آبخیزداری از پایان نامه خود تحت عنوان " ارزیابی اثرات متقابل احداث سد دویرج و برداشت بیش از حد از منابع آب زیرزمینی بر وضعیت آبخوان دشت موسیان" دفاع کرده و با کسب درجه عالی موفق به اخذ درجه دکتری شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، باتوجه به اهمیت راهبردی و حیاتی منابع آب در کشور، پایان نامه نامبرده یک موضوع کاملا کاربردی و در راستای توسعه پایدار است و نتایح آن می تواند مورد استفاده مدیران منطقه قرارگیرد.
علاوه براین، نتایج حاصل از این رساله، در قالب 5 مقاله علمی و پژوهشی به زبان انگلیسی ارائه شده که دو مقاله آن تاکنون در مجلات علمی معتبر چاپ و سه مقاله دیگر نیز در مراحل داوری است.
جلسه دفاع این رساله، به راهنمایی دکتررضا قضاوی، مشاوره دکتر حاجی کریمی و داوری دکترهدی قاسمیه، دکترابراهیم امیدوار و پروفسور سید سعید اسلامیان برگزارشد.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

سومین نشست کمیته علم سنجی دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزارشد

سومین نشست کمیته علم سنجی دانشگاه شهیدچمران اهواز با حضور دکترابراهیم حاجی دولو معاون پژوهشی و فناوری و اعضای کمیته، در این دانشگاه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر حاجی دولو بیان کرد: با توجه به اینکه اهداف کمیته علم سنجی و کمیته علمی دانشگاه که همانا معرفی برترین‌ها و کمک به ارتقای سطح علمی دانشگاه است در یک راستا قرار دارد، بهتر است که دو کمیته ادغام شوند.
دکترفریده عصاره عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز ضمن تأیید این نظر پیشنهاد تغییر نام کمیته علم سنجی و کمیته علمی پس از ادغام به "کمیته علم سنجی و نظارت علمی" را ارائه داد.
درادامه این نشست دکترخادمی زاده رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهیدچمران اهواز با ارائه گزارش‌های مربوط به کارشناسان علم سنجی به نحوه آدرس‌دهی در مقالات پژوهشگران دانشگاه شهید چمران در پایگاه Web Of Scienceدر سال‌های 2015-2016 اشاره کرد.
وی افزود: از طریق واحد پژوهشی دانشگاه برای گروه‌های مختلف آموزشی، نامه‌هایی برای درج صحیح آدرس دانشگاه شهیدچمران اهواز ارسال‌شده است اما تقریباً بیش از 50 درصد مقالات هنوز نام صحیح دانشگاه را در مقالات خود درج نمی‌کنند که این یکی از عواملی است که تأثیر به سزایی در رتبه دانشگاه دارد، بنابراین باید به دنبال تدابیری باشیم که بتوانیم این مشکل را حل کنیم.
رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه شهیدچمران اهواز، برای حل این مشکل دو پیشنهاد ارائه داد، و گفت: اولین پیشنهاد یکدست کردن آدرس‌های دانشگاه شهیدچمران اهواز در پایگاه Web Of Sience است که بعضی از دانشگاه‌ها این سیاست را پیش گرفتند ولی ازآنجاکه برای انجام این کار نیاز به خرید این پایگاه است، اکنون نمی‌توان این کار را انجام داد.
پیشنهاد دوم خادمی زاده ارائه دو آدرس از دانشگاه شهیدچمران اهواز که تعداد بیشتری از مقالات با نام آن‌ها نوشته‌شده به وزارت علوم و ISC بود که از سوی اعضای کمیته مورد تأیید قرار گرفت.
دکترکیاست مدیر امورپژوهشی دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز بیان داشت: درحال حاضر یکی از مشکلات، نحوه درست آدرس‌دهی در مقالات عربی و فرانسوی است که باید این مسئله نیز پیگیری شود.
دکترعصاره دراین بخش بیان کرد: ازآنجاکه شناخت شاخص‌های دانشگاه و تلاش درجهت بالا بردن این شاخص‌ها برای بالا رفتن رتبه دانشگاه تأثیر به سزایی دارد، لذا کارگاهی جهت اعضای کمیته برای آشنایی با این شاخص‌ها برگزار خواهند کرد.
درادامه این نشست گزارش معرفی مقالات تأثیرگذار در شاخص H دانشگاه در پایگاه‌های Web OF Science و Scopus و همچنین مقاله Highly cited دانشگاه شهیدچمران درپایگاه Web OF Science سال‌های 2016-2015 باهدف ترغیب نویسندگان دانشگاه به نوشتن در مجلات باکیفیت ارائه شد.
همچنین دکتر فرج پهلو دیگر عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز ایجاد شورای سیاست‌گذاری در این دانشگاه را پیشنهاد دادند.
درادامه آیین‌نامه کمیته علم سنجی که به تازگی نوشته‌شده بود جهت اصلاح در اختیار اعضای گروه قرار گرفت و اعضا پیشنهادهای خود را ارائه دادند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: با توجه به ظرفیت‌ها، دانشکده علوم دامی می تواند در زمینه کارآفرینی پیشگام شود

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشکده علوم دامی این دانشگاه گفت: با توجه به ظرفیت‌ها، دانشکده علوم دامی می تواند در زمینه کارآفرینی پیشگام شود
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نجفی نژاد اظهار داشت: بحث تغییرات و جابجایی ها در محیط علمی دانشگاه به واسطه فرصت یافتن افرادی که توانایی کار اجرایی دارند و همچنین ادامه دادن کارهای علمی، پژوهشی اعضای هیئت علمی، یک مقوله منصفانه است.
وی افزود: در انتخاب رئیس دانشکده علوم دامی برای اولین بار سه موضوع سوابق اجرایی و مدیریتی، نظرسنجی از همکاران دانشکده و اعلام آمادگی و دریافت طرح و برنامه از سوی افراد مایل به دریافت سمت ریاست دانشکده مدنظر قرار گرفت.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با شاره به ظرفیت استان گلستان در زمینه وجود مرغداری و دامداری تصریح کرد: دانشکده علوم دامی می تواند به دانشکده کارآفرین دانشگاه تبدیل شود و با ارتباط با صنعت بتواند رمینه اشتغال و تولید ثروت قشر دانشگاهی را فراهم آورد.
وی از رئیس جدید دانشکده خواست تا روحیه همدلی و همکاری را در میان اعضای هیئت علمی افزایش دهد و بر اجرای دقیق عملیات درسی و آزمایشگاهی نظارت داشته باشند.
دکتر نجفی نژاد خواستار برقراری نظم و انضباط آموزشی بویژه در دوره کارشناسی و اجرای بخش دوم واحد پرورش طیور دانشگاه در دوره مدیریت جدید این دانشکده شد.
وی در خاتمه خاطر نشان کرد: با استفاده از روحیه خرد جمعی و همکاری می توانیم در پیشبرد امور دانشگاه، بیش از پیش موفق باشیم.
در ادامه دکتر جعفری آهنگری رئیس سابق دانشکده علوم دامی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: سعی کردیم در دوران تصدی تمام توان خود را برای ارتقای سطح علمی، پژوهشی و اجرایی دانشکده مصروف کنیم و ان شاءا... بتوانیم تمام تجربیات کسب شده طی این مدیریت را به ریاست دانشکده منتقل و زمینه شکوفایی هرچه بیشتر دانشکده را فراهم کنم.
گفتنی است در این مراسم دکتر بهروز دستار به عنوان رییس دانشکده علوم دامی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان منصوب و از زحمات دکتر یوسف جعفری آهنگری رئیس سابق قدردانی شد.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

دانشگاه سمنان و شرکت برق منطقه ای سمنان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

به منظور گسترش ارتباط همکاری های علمی، پژوهشی و تحقیقات کاربردی تفاهم نامه ای بین دانشگاه سمنان و شرکت برق منطقه ای سمنان به امضا رسید .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، استفاده از توانایی های علمی ، تحقیقاتی ، آزمایشگاهی ، تجهیزات و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری و آموزشی طرفین برای انجام فعالیت های مورد توافق موضوع این تفاهم نامه است .
بر پایه این گزارش، اجرای پروژه های دانشجویی، گذارندن دوره های کارآموزی برای دانشجویان، بازدیدهای علمی، برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی و گردهمایی های علمی مشترک، امکان استفاده متقابل از امکانات کتابخانه‌ای (به صورت فیزیکی و دیجیتالی) و نرم افزاری طرفین از همکاری های آموزشی این تفاهم نامه است .
تعریف پروژه های تحقیقاتی و انجام آن به صورت مشترک با همکاری استادان دانشگاه و کارشناسان شرکت و کاربردی کردن آنها، حمایت مادی و معنوی از پروژه ها و پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، تشکیل گروه های کاری مشترک برای پروژه‌های تحقیقاتی و کاربردی و همکاری در برگزاری سمینارهای علمی مرتبط با صنعت برق نیز از دیگر همکاری های پژوهشی ذکر شده در این تفاهم نامه است .
همچنین دراختیار گذاردن امکانات فنی و آزمایشگاهی طرفین برای انجام طرح‌های پژوهشی، مشارکت برای ساخت قطعات و تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی از سوی دانشگاه و یا ایجاد دانش فنی و عضویت موثر اعضای هیئت علمی دانشگاه درکمیسیون‌های علمی و پژوهشی شرکت برق منطقه ای سمنان دیگر زمینه های همکاری این تفاهم نامه هستند .
نشست مشترک مدیر کل تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر و روسا و اعضای هیئت علمی دانشگاه سمنان و اعضای کمیته تحقیقات شرکت برق منطقه ای سمنان نیز همزمان با آئین انعقاد این تفاهم نامه برگزار شد.
گفتنی است این تفاهم نامه 11 ماده ای به امضای دکتر عباس هنر بخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان و سید علی اکبر صباغ مدیر عامل شرکت برق منطقه ای سمنان رسید و به مدت دو سال قابل اجراست.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

پنجمین نشست ستاد گردآوری و تدوین مدارک نقش دانشگاه شهید چمران اهواز در دوران جنگ تحمیلی برگزارشد

پنجمین نشست تخصصی با موضوع گردآوری اسناد و مدارک نقش دانشگاه شهید چمران اهواز در دوران هشت‌ساله جنگ تحمیلی، برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست دکترعبدالرحیم هوشمند معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهیدچمران به تبیین ماهیت تشکیل این ستاد و مرور وظایف کارگروه‌ها پرداخت و بر ضرورت تهیه هرچه سریع‌تر نقشه راه، توسط دکتربحرانی پور عضو هیئت‌علمی گروه تاریخ دانشگاه، تأکید کرد.
دکترحسن دادخواه تهرانی رئیس کارگروه‌های چهارگانه این ستاد نیز با اشاره به اینکه درحال حاضر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان نیز به دنبال تهیه سند جامعی از نام‌ها و مشخصات کلیه رزمندگان و شهدای استان و ازجمله دانشگاه شهیدچمران است، گفت: در مذاکرات و نشست‌هایی که با سردار علیپور مدیرکل این بنیاد داشته‌ایم، مقررشد درجلسه‌ای مشترک با وی ضمن استفاده از اطلاعات آن بنیاد، از موازی‌کاری نیز پرهیز گردد.
وی همچنین بر ضرورت تعیین مسئول برای کارگروه چهارم ستاد گردآوری اسناد و مدارک نقش دانشگاه در جنگ، تأکید کرد و افزود: نظر به اهمیت تشکیل این کارگروه و با توجه به تجربیات و ارتباطات کاری ایرج عسکری مسئول دفتر ریاست دانشگاه، وی به عنوان مسئول کارگروه یادشده پیشنهاد می‌شوند.
درادامه این جلسه، محمدرضا اقتداری مسئول کارگروه رزمندگان دانشگاه نیز به ارائه گزارشی از عملکرد کارگروه خود پرداخت و گفت: بیش از 90 درصد نام و مشخصات دانشجویان رزمنده این دانشگاه جمع‌آوری‌شده و در گام بعدی به دنبال گردآوری اطلاعات کارکنان و هیئت‌علمی هستیم.
همچنین عبدالحسین زرگر از مسئولان دفتر تعمیرات و یکی از پیشکسوتان امورعمرانی دانشگاه با بیان پیشینه دانشگاه در جنگ، گزارشی کوتاه از خدمات دانشگاه در زمینه مهندسی ساختمان به جنگ و ستادهای بازسازی ارائه کرد.
وی افزود: یکی از دلایل عقب‌افتادگی دانشگاه، عدم جذب اعتبارات عمرانی در دوران جنگ بود.
محسن بانشی مدیر امورفرهنگی دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز در ادامه این نشست با تأکید بر انجام هرچه سریع‌تر امر گردآوری خاطرات شفاهی و مکتوب مربوط به نقش دانشگاه در سال‌های دفاع مقدس، گفت: به‌ مرور زمان، امکان دسترسی به برخی افرادی که مستندات خوبی برای ارائه دارند، ممکن نخواهد بود، لذا ضرورت دارد که سریع‌تر در این خصوص اقدام شود.
وی پیشنهاد کرد به منظور تکمیل مستندات و اطلاعات این پروژه، از آرشیو صداوسیما بویژه مرکز خوزستان و نیز فرماندهان دوران جنگ خصوصاً در استان خوزستان، بهره جست.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

نشست هم اندیشی معاون توسعه مدیریت و منابع معاون علمی و فن آوری ریاست جمهور و اعضای هیئت علمی دانشگاه جیرفت برگزارشد

نشست هم اندیشی معاون توسعه مدیریت و منابع معاون علمی و فن آوری ریاست جمهور و اعضای هیئت علمی دانشگاه جیرفت با حضور هیئت رئیسه و مدیران این دانشگاه برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر دلیری معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری اظهار داشت: در دنیا، پیشرفت تنها با توجه به تکنولوژی صورت گرفته است و امروز دنیا به صورت لحظه ای پیشرفت می‌کند.
وی افزود: یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه و پیشرفت علم، نیروی انسانی خلاق است که در کشور بسیار زیاد است.
دکتر دلیری بیان کرد: جایگاه تولید فن آوری به محصول کشور در دنیا مطلوب نیست لذا باید به سمتی حرکت کنیم که علم را به محصول تبدیل کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها و استادان کشور، آموزش را تنها در سرلوحه کار خود قرار داده اند و تبدیل فناوری به محصول را فراموش کرده اند افزود: باید تولید علم را به سمت تجاری سازی سوق دهیم و این امر در دانشگاه ها باید نهادینه شود.
در ادامه دکتر ناصر برومند رئیس دانشگاه جیرفت اظهار داشت: دانشکده منابع طبیعی در بین مراکز آموزش عالی استان کرمان تنها در دانشگاه جیرفت دایر است و این یک ظرفیت بزرگ برای استان کرمان است.
وی افزود: دانشگاه جیرفت توانسته با تلاش خود پنج دانشکده راه اندازی کند که اکثر گروه‌های آموزشی در این دانشکده‌ها دایر است.
دکتر برومند تصریح کرد: این دانشگاه توانسته با راه اندازی گروه باستان‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد در زمینه میراث فرهنگی تولیدات علمی خوبی ارائه کند و این مهم می‌تواند با همکاری سایر دستگاه های مرتبط استان زمینه شکوفایی صنعت گردشگری را فراهم کند.
وی با بیان این مطلب که منطقه جنوب کرمان ظرفیت های فراوانی دارد افزود: علاوه بر تولید سالانه میلیون ها تن محصول کشاورزی، این منطقه دارای اقلیم های آب هوایی بسیاری است که توانسته در فصل تابستان گردشگران و مسافران بسیاری به منطقه جذب کند.
وی با تأکید بر توجه به اقتصاد مقاومتی و نگاه به داشته های منطقه خاطرنشان کرد: در همه زمینه های اقتصادی منطقه دارای ظرفیت و پتانسیل است و در این راستا دانشگاه جیرفت نیز با تولید علم و اجرای طرح های متفاوت توانسته بخشی از این ظرفیت ها را معرفی کند اما به این مهم باید بیش از پیش توجه شود.
دکتر برومند یکی از فعالیت های دانشگاه جیرفت در راستای استفاده بهینه از ظرفیت های منطقه را ایجاد ارتباط با دانشگاه های خارجی برای شناسایی و بهره برداری مناسب از این ظرفیت ها دانست و گفت: امروز دانشگاه جیرفت با تکیه بر ظرفیت منطقه و ظرفیت علمی خود توانسته ارتباط بسیار خوبی با دانشگاه‌های کشورهای ایتالیا برقرار کند و این مهم می‌تواند علاوه بر کسب تجربه، علوم پیشرفته سایر کشورها را به منطقه بیاورد.
وی با اشاره به نقش مهم و اثرگذار دانشگاه ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بیان کرد: باید به سمت تولید علمی حرکت کنیم که در راستای استفاده از ظرفیت‌های منطقه باشد و اعضای هیئت علمی باید به این مقوله توجه کنند.
گفتنی است در پایان این نشست اعضای هیئت علمی دانشگاه جیرفت و معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری به بحث و تبادل نظر پرداختند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

انعقاد تفاهم نامه بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دانشگاه جهرم

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دانشگاه جهرم تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تفاهم نامه ای بین روسای دانشگاه جهرم و "مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری" مبنی بر تأسیس شاخه ای از این مرکز در دانشگاه جهرم امضا شد.
دکترمسعود نادریان رئیس دانشگاه جهرم درخصوص انعقاد تفاهم نامه بین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و دانشگاه جهرم اظهار داشت: انعقاد این تفاهم نامه به منظور ایجاد هماهنگی و گسترش و تعمیق همکاری های علمی، فرهنگی و آموزشی و تبادل اطلاعات و تجربیات و استفاده بهینه از توان و ظرفیت های طرفین بویژه کاربردی کردن دستاوردهای علمی پژوهشی است.
وی درخصوص محورهای همکاری دراین تفاهم نامه افزود: به موجب این تفاهم نامه دانشگاه جهرم متعهد شد، فضای مناسب و نیروی متخصص و تجهیزات لازم جهت جستجو و سفارش منابع علمی از این مرکز را در دانشگاه فراهم آورد و با اطلاع رسانی درخصوص این موضوع خدمات این مرکز را درسطح شهرستان جهرم به موسسات علمی وپژوهشی و افراد محقق ارائه کند و گزارشات لازم دراین خصوص را به همراه آرشیوهای موجود در اختیار این مرکز قرار دهد.
همچنین مرکز منطقه ای اطلاع رسانی متعهد شد، دسترسی رایگان به متن کامل مقالات الکترونیکی فارسی، مقالات الکترونیکی لاتین و عربی، مقالات کنفرانس ها، اطلاعات کتاب شناختی و متن کامل برخی از پایان نامه های فارسی و محتوای پایگاه های موضوعی موجود در وب سایت مرکز منطقه ای را برای شاخه اطلاع رسانی دردانشگاه جهرم فراهم آورد و نیروی انسانی مورد نیاز برای انجام خدمات این مرکز را آموزش دهد.
همچنین منابع علمی درخواست شده از قبیل کتاب و مقالات که بر روی پایگاه های مرکز موجود نباشد، بدون محدودیت موضوعی و کمی بر حسب تعرفه های مقرر از جانب این مرکز به شاخه در دانشگاه ارسال خواهد شد.
گفتنی است نشست ها، کارگاه ها و سمینارهای مشترکی جهت موضوعات مختلف مرتبط با تحقیق و پژوهش از جانب این مرکز در دانشگاه جهرم برگزارخواهد شد.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

نصب دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری آزمایشگاهی دردانشگاه یاسوج

دکتروحید مددی مدیر آزمایشگاه های دانشگاه یاسوج از نصب دستگاه فوق پیشرفته تصویربرداری آزمایشگاهی دردانشگاه یاسوج خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمددی دراین خصوص گفت: اولین دستگاه ای.اف.ام به منظور تصوبرداری پیشرفته در دانشگاه یاسوج نصب و راه اندازی شد.
وی با بیان اینکه کیفیت تصویربرداری این دستگاه 100در مقیاس نانومتر است، افزود: این دستگاه فوق العاده حساس و پیشرفته است و نوک آن از یک قسمت اتمیک تشکیل شده و قادر است تصاویر باکیفیت از نمونه های آزمایشگاهی و مرتبط با صنایع شیمیایی، داروسازی و علوم پزشکی ارائه دهد.
دکترمددی مدل این دستگاه را آلفا A300 معرفی کرد و گفت: دستگاه تصویربرداری A.F.M کاربردهای زیادی در حوزه های انرژی الکترونیک و نانو فناوری دارد.
وی بیان داشت: این دستگاه پیشرفته تصویربرداری مستقیما از شرکت وی تک آلمان خریداری شده و کارشناسان این شرکت برای نصب و راه اندازی آن به کهگیلویه و بویراحمد سفر کردند.
مدیرآزمایشگاه های دانشگاه با بیان اینکه این دستگاه موجب ارتقای سطح علمی دانشگاه های استان خواهد شد، گفت: این دستگاه می تواند برای دانشگاه سودآوری داشته باشد و در مدت زمان 5 تا 7 سال هزینه های خرید آن را تامین کند.
دکترمددی اذعان داشت: دانشگاه یاسوج آمادگی دارد با دیگر دانشگاه های استان و همچنین ادارات و نهادهای استان برای انجام کارهای پژوهشی و آزمایشگاهی همکاری کند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۵:۰۶

نخستین همایش ملی گزینش گران دراستان خوزستان دردانشگاه شهید چمران اهواز برگزارشد

نخستین همایش ملی گزینش گران در استان خوزستان با حضور مسئولان کشوری و استانی به میزبانی دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترغلام‌رضا شریعتی استاندار خوزستان دراین همایش ، گفت: گزینش ابتدا از سوی خداوند صورت گرفت، چرا‌که خداوند بین بندگان خود کسانی را به پیامبری بر‌گزید و به آن‌ها رسالتی برای انجام مأموریت و کاری خاص ‌داد، با این کار شاکله گزینش شکل گرفته است.
وی افزود: برای هر کار و مأموریتی باید فردی انتخاب شود که چهارچوب‌ها و اصول انجام آن را بداند و شاخصه‌های لازم را داشته باشد و مشخصات لازم برای انجام مأموریت در او ایجاد شده باشد. این شاکله‌ها می‌تواند فیزیکی، روانی، فکری باشد. پس از گزینش از سوی خداوند در مذهب جعفری نیز با انتخاب ائمه و امامان بر بحث گزینش تأکید بیشتری شد. دراین زمینه همه ما متفق هستیم و هیچ شکی در آن وجود ندارد.
استاندار خوزستان با اشاره به آنکه در قرآن گفته شده به هر کس به اندازه وسع او تکلیف داده می‌شود، گفت: همان‌طور که خداوند از هر کس به اندازه وسعت تکلیف محول‌شده بر او سؤال می‌کند، قطعاً شما نیز در گزینش‌های خود باید این سلسله مراتب را مبنی بر اینکه قرار است چه کار و مأموریتی به فرد مورد نظر محول شود، در نظر بگیرید. در اینجا نقش گزینش گران برجسته و بارز می‌شود و لازم است دراین خصوص اهتمام ویژه به خرج دهید.
دکترشریعتی گفت: یکی از مسائلی که همیشه مدیران با آن مواجه هستند، انتخاب کارکنان شایسته است. از میان خیل مشتاقان جویای کار، زمانی که باید افراد گزینش شوند، قطعاً تقوای لازم و اهتمام لازمه جامعه اسلامی است و درعین حال باید به کاردانی، تخصص و توانایی فرد برای انجام آن مأموریت نیز توجه شود.
وی تأکید کرد: گاهی گفته می‌شود که نیروی کارآمد کم است، پیدا نمی‌شود یا قحط ‌الرجال است. اگر در انتخاب‌ها و گزینش‌ها دقت لازم را به خرج دهیم، استعدادهای این افراد قابل کشف است و ما قطعاً با فقر نیرو در سیستم‌ها مواجه نخواهیم بود و می‌توانیم نیروهای زیادی را از بین آن‌ها انتخاب کنیم.
استاندار خوزستان ادامه داد: اگر گزینش‌ها با برنامه‌ریزی شایسته و بایسته انجام شود، بعدها با فقر نیروی انسانی مواجه نخواهیم بود و در حوزه‌های مختلف می‌توانیم با پویایی به راه خود ادامه دهیم. در مواقعی دین ما واقعاً دین سهل و آسان‌گیری است. ممکن است سخت‌گیری و تنگ‌نظری ما باعث شود نگاه کسی به دین و اسلام مکدر شود. باید همه این مسائل را در نظر بگیریم. در عین حال در موارد مهم و حساس نیز تا زمانی که از تعهد، تقید و کاردانی فرد اطمینان احراز نشده، نباید قدمی عقب‌نشینی کرد.
دکترشریعتی با بیان اینکه فردی که قرار است برای یک کار عمومی و عادی گزینش شود، نباید شرایط خاصی برای او لحاظ و به‌خاطر آن شرایط در گزینش رد شود، گفت: این کار، گاهی به نظام خدشه وارد می‌کند؛ یعنی به‌خاطر یک مسئله ساده برای نظام یک مخالف می‌سازیم. البته چهارچوب و قواعدی وجود دارد که باید رعایت شود. اما برخی از قواعد دیگر جزو مستحبات است. در اینجا است که سلایق شخصی می‌تواند مشکلاتی را برای سیستم، جامعه و جوانان نظام ایجاد کند.
وی با اشاره به برخی سخت‌گیری‌های بی‌جا در گزینش‌ها، افزود: حقوق این مسلمانان و افرادی که جزو ملت هستند، بر گردن ما قرار دارد. من همیشه گفته‌ام افرادی که در گزینش کار می‌کنند با آخرت خود بازی می‌کنند. گزینش می‌تواند سکویی پرشی برای رسیدن به بهترین جای بهشت و ازسوی دیگر محلی برای عذاب الهی باشد. به همین دلیل نیز هرگاه از من خواسته شد در این حوزه کار کنم، هرگز نپذیرفتم. گزینش کاری بسیار سخت و حیاتی است که باید بیش‌ازپیش در این زمینه توجه به خرج داده شود.
استاندار خوزستان تأکید کرد: درمواردی که با افراط بیش از حد و نحوی عمل کردن، ممکن است اثر کار معکوس شود باید بسیار مراقب بود. در این زمینه باید دقت زیادی به خرج داده شود. اگر قرار است شما این مسائل را بررسی کنید، از روش‌های درست این کار را انجام دهید. استفاده از روش نادرست برای رسیدن به یک هدف درست صحیح نیست و تأیید نمی‌شود. به تعبیری هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۲۶

دیدار دانشگاهیان شهیدچمران اهواز با خانواده شهدای دفاع مقدس

اعضای هیئت‌ مدیره کانون بازنشستگان دانشگاه شهیدچمران اهواز، با خانواده شهیدان محمود و وحید طیبی از شهدای دوران هشت‌ساله دفاع مقدس، دیدارکردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، براساس این گزارش پدر این دو شهید بزرگوار از کارکنان بازنشسته دانشکده اقتصاد این دانشگاه است.
گفتنی است شهید پاسدار محمود طیبی از قاریان قرآن و شهید وحید طیبی نیز در آن دوران دانشجو بودند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۲۶

معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور: محدودیتی در جذب دانشجو نداریم

معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت: هیچ واحدی تعطیل نشده است و محدودیتی در جذب دانشجو نداریم و حتی یک دانشجو را جذب می‌کنیم.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، فیصل حسنی امروز (چهارشنبه) پیرامون مسائل مربوط به دانشگاه پیام نور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از دانشگاه‌های نیمه حضوری در خاورمیانه دانشگاه پیام نور است که در سطح کشور بالغ بر 580 هزار دانشجو دارد و سال گذشته رتبه اول آموزشی در میان تمام دانشگاه‌های کشور را به دست آورد، هم‌چنین مقام دهم پژوهشی و 30 درصد قبولی کارشناسی ارشد از جمله مزایای دانشگاه پیام نور است.
وی افزود: 400 پروژه نیمه تمام از دولت گذشته به دانشگاه‌های پیام نور رسیده است و در دهه فجر سال گذشته 110 پروژه را افتتاح کردیم و در دهه فجر امسال نیز 100 پروژه دیگر را افتتاح خواهیم کرد. تا پایان سال 96 تمام دانشگاه‌های پیام نور به آزمایشگاه‌ و امکانات فرهنگی از جمله کتابخانه، تجهیزات کامپیوتری مجهز خواهند شد.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در زمینه اقدامات فرهنگی دانشگاه پیام نور در سطح کشور حائز رتبه‌های برتر است، ادامه داد: در بحث فرهنگی سیاست‌های این دانشگاه پیرو سیاست‌های وزارت علوم است و در این راستا در خصوص آموزش‌های خاص قرآنی نیز اقداماتی در دستور کار داریم. یکی از سیاست‌های دیگر این دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری ورزش همگانی است.
شهریه کارشناسی ارشد و دکتر افزایش نمی‌یابد
حسنی با اشاره به اینکه می‌خواهیم در کارمندان این دانشگاه‌ها ایجاد انگیزه کنیم، گفت: درصدد هستیم با اجازه دولت نیمی از کارمندان قراردادی را پیمانی کنیم. همچنین آموزش ضمن خدمت به آنها ارائه دهیم. هم‌چنین شهریه در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد افزایش نخواهد یافت و در مقطع کارشناسی افزایش شهریه خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه چهار هزار هیئت علمی و 12 هزار کارمند در سطح کشور مشغول به ارائه خدمت در این دانشگاه‌ها هستند، گفت: از چهار هزار هیئت علمی 800 نفر آنها دانشیار یا استاد تمام هستند (50 درصد استادیار، 50 درصد مربی) و درصدد هستیم این هرم را به سمت 80 به 20 ببریم.
حسنی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور واحد اصفهان دومین استان در سطح کشور به لحاظ کیفیت کار دانشجو است، اضافه کرد: 50 هزار دانشجوی فعال در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و اصلاً ریزش دانشجو نداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 43 درصد افزایش جذب دانشجو داشته‌ایم، تصریح کرد: سهمیه کشوری دانشگاه پیام نور برای واحد اصفهان هشت میلیارد تومان و برای دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان هفت میلیارد تومان است و هیچ مشکلی در خصوص اعتبار تخصیص یافته نداشته‌ایم.
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان به لحاظ کیفی از جایگاه خاصی برخوردار است، گفت: این مرکز در مسابقات سراسری در کشور حائز رتبه اول و دوم شد.
حسنی ادامه داد: 320 هیئت علمی در سطح استان فعال هستند که از این تعداد 20 دانشیار و استاد تمام و 123 استادیار هستند. پنج هزار مترمربع فضا در حال ساخت در استان داریم، درصدد هستیم سرانه هر دانشجو را از فضای آموزشی به سه مترمربع افزایش دهیم.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در خصوص سالن ورزشی در سطح کشور مشکلی نداریم، اضافه کرد: در این خصوص 220 سالن ورزشی در سطح کشور وجود دارد. همچنین 28 سالن ورزشی را در دهه فجر امسال افتتاح خواهیم کرد.
 
خانواده‌ها به پیام نور اعتماد کنند
حسنی اظهار کرد: خانواده‌ها به دانشگاه‌های پیام نور اعتماد کنند زیرا درصدد هستیم شهریه‌ها را کمتر کنیم و درخصوص دادن امتیازات به دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور بیشتر اقدام کنیم. دانشگاه پیام نور در ایران تنها سیستم نیمه حضوری است.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه با حضور وزیر علوم سیستم رسانه تعاملی با 200 محتوا تولید و افتتاح شده است، افزود: این سیستم مختص زنان خانه دار و معلولین است که در هر واحد 17 ساعت آموزش می‌بینند و مشغول به تحصیل می‌شوند.
حسنی با بیان اینکه 200 رشته الکترونیکی در سال گذشته از طریق وزارت علوم به دانشگاه‌های پیام نور مجوز داده شد، ادامه داد: محدودیتی در جذب دانشجو نداریم و حتی یک دانشجو را جذب می‌کنیم، تعطیلی در هیچ جا نداشته‌ایم و دانشگاه پیام نور پرچم فرهنگی جمهوری اسلامی در هر استانی است.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به اینکه در سال گذشته هیچ گونه ریزشی در جذب دانشجوها نداشته‌ایم، افزود: خوشبختانه با توجه به کمک همکاران و اعتمادهایی که از طریق خانواده‌ها به دانشگاه پیام نور شد، توانستیم تعداد دانشجوها را بیشتر کنیم و از 700 هزار دانشجو در سال گذشته 620 هزار دانشجو را جذب کرده‌ایم.
 
حسنی با اشاره به اینکه درصدد هستیم از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم، اضافه کرد: در پنج سال گذشته در کل کشور در بخش پژوهش، ارتباط با صنعت 200 میلیارد تومان هزینه از طریق دانشگاه‌ها شده است که سهم استان اصفهان در این راستا دو میلیارد تومان در یک سال بوده است.
وی با بیان اینکه دانشجویان با کسب مقام فرهنگی می‌توانند از مزایای دانشگاه استفاده کنند، گفت: سرانه فرهنگی هر دانشجو 60 هزار تومان است که 30 هزار را دانشجو و 30 هزار را دانشگاه می‌پردازد.
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در سال گذشته 30 درصد دانشجویان کارشناسی ارشد از دانشگاه پیام نور بوده‌اند، اضافه کرد: خوشبختانه دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه‌های پیام نور توانستند مطابق با رشته خود شغل انتخاب کنند و در همان شغل نیز استخدام شوند.
حسنی با بیان اینکه اعتقاد داریم زمانی دانشجو به سمت دانشگاه پیام نور می‌رود که آینده خود را ببیند که در کجا استخدام شده است، افزود: حتی در نقاط مرزی هم دانشجو جذب کرده‌ایم و بیشترین دانشجویان خانم‌ها هستند، با بانک‌ها نیز صحبت کرده‌ایم تا در زمینه وام به دانشجویان با دانشگاه‌های پیام نور همکاری کنند.
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در سال گذشته در اقتصاد مقاومتی 70 میلیارد تومان کاهش هزینه‌ها در دانشگاه های پیام نور کشور رخ داده است، خاطرنشان کرد: تنها دانشگاهی هستیم که کتاب‌های تدریس خود آموز هستند، همچنین درصدد هستیم از آموزش‌های کوتاه مدت نیز استفاده کنیم و جزو سرفصل‌ها قرار دهیم.
جذب دانشجو در خارج کشور
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در 70 کشور خارجی نمایندگانی داریم، گفت: یک هزار و 200 دانشجو در افغانستان و 500 دانشجو در دوبی داریم و قرارداد بستیم تا از دانشجویان خارجی و استادان نیز در کشور جذب کنیم.
حسنی با اشاره به اینکه بیش از چهار هزار نفر دانشجو در این 70 کشور خارجی مشغول به تحصیل هستند، گفت: یکی از اهداف سفر من به استان اصفهان بازدید از مراکز پیام نور استان جهت تأمین اعتبار و بودجه است. در این راستا به جهت اینکه بتوانیم پروژه‌های عمرانی در استان را در نظر بگیریم نیز از دیگر اهداف سفر بوده است.
وی ادامه داد: سیاست دانشگاه‌های پیام نور کمتر خرج کردن است تا از بار مالی بر دوش دانشجویان کاسته شود و در آینده شاهد کمترین هزینه‌ها در این دانشگاه‌ها باشیم. دانشگاه پیام نور به دلیل اینکه مردمی است از کمک‌های خیرین نیز استفاده می‌کند.
کد خبرنگار: 13025

۹۵/۱۰/۱۵
۱۵:۲۹

معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور : شهریه کارشناسی ارشد و دکتری پیام نور افزایش نمی‌یابد

معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور گفت: شهریه در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد افزایش نخواهد یافت و فقط در مقطع کارشناسی افزایش شهریه خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، فیصل حسنی پیرامون مسائل مربوط به دانشگاه پیام نور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: یکی از دانشگاه‌های نیمه حضوری در خاورمیانه دانشگاه پیام نور است که در سطح کشور بالغ بر 580 هزار دانشجو دارد و سال گذشته رتبه اول آموزشی در میان تمام دانشگاه‌های کشور را به دست آورد، هم‌چنین مقام دهم پژوهشی و 30 درصد قبولی کارشناسی ارشد از جمله مزایای دانشگاه پیام نور است.
وی افزود: 400 پروژه نیمه تمام دانشگاه‌های پیام نور از دولت گذشته باقی مانده و در دهه فجر سال گذشته 110 پروژه را افتتاح کردیم و در دهه فجر امسال نیز 100 پروژه دیگر را افتتاح خواهیم کرد. تا پایان سال 96 تمام دانشگاه‌های پیام نور به آزمایشگاه‌ و امکانات فرهنگی از جمله کتابخانه، تجهیزات کامپیوتری مجهز خواهند شد.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در زمینه اقدامات فرهنگی، این دانشگاه در سطح کشور حائز رتبه‌های برتر است، ادامه داد: در بحث فرهنگی سیاست‌های این دانشگاه پیرو سیاست‌های وزارت علوم است و در این راستا در خصوص آموزش‌های خاص قرآنی نیز اقداماتی در دستور کار داریم. یکی از سیاست‌های دیگر این دانشگاه‌ اقدام به برگزاری ورزش همگانی است.
شهریه کارشناسی ارشد و دکتری افزایش نمی‌یابد
حسنی با اشاره به برنامه دانشگاه پیام نور برای ایجاد انگیزه در کارمندان، گفت: درصدد هستیم با اجازه دولت نیمی از کارمندان قراردادی را پیمانی کنیم. همچنین آموزش ضمن خدمت به آنها ارائه دهیم. هم‌چنین شهریه در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد افزایش نخواهد یافت و در مقطع کارشناسی افزایش شهریه خواهیم داشت.
وی با اشاره به اینکه 4000 هیات علمی و 12 هزار کارمند در سطح کشور مشغول به ارائه خدمت در واحدهای این دانشگاه‌ هستند، گفت: از چهار هزار هیات علمی 800 نفر آنها دانشیار یا استاد تمام هستند (50 درصد استادیار، 50 درصد مربی) و درصدد هستیم این هرم را به سمت 80 درصد دانشیار به 20 درصد مربی ببریم.
حسنی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور واحد اصفهان دومین استان در سطح کشور به لحاظ کیفیت کار دانشجو است، اضافه کرد: 50 هزار دانشجوی فعال در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و اصلاً ریزش دانشجو نداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 43 درصد افزایش جذب دانشجو داشته‌ایم، تصریح کرد: سهمیه کشوری دانشگاه پیام نور برای واحد اصفهان هشت میلیارد تومان و برای دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان هفت میلیارد تومان است و هیچ مشکلی در خصوص اعتبار تخصیص یافته نداشته‌ایم.
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان به لحاظ کیفی از جایگاه خاصی برخوردار است، گفت: این مرکز در مسابقات سراسری در کشور حائز رتبه اول و دوم شد.
حسنی ادامه داد: 320 هیات علمی در سطح استان فعال هستند که از این تعداد 20 دانشیار و استاد تمام و 123 استادیار هستند. پنج هزار مترمربع فضا در حال ساخت در استان داریم، درصدد هستیم سرانه هر دانشجو را از فضای آموزشی به سه مترمربع افزایش دهیم.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در خصوص سالن ورزشی در سطح کشور مشکلی نداریم، اضافه کرد: در این خصوص 220 سالن ورزشی در سطح کشور وجود دارد. همچنین 28 سالن ورزشی را در دهه فجر امسال افتتاح خواهیم کرد.
 
خانواده‌ها به پیام نور اعتماد کنند
وی با اشاره به ضرورت اعتماد خانواده‌ها به دانشگاه‌ پیام نور گفت: در صدد هستیم درخصوص اعطای امتیازات به دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور اقدامات بیشتری انجام دهیم. همچنین توجه به این نکته نیز ضروری است که دانشگاه پیام نور در ایران تنها سیستم نیمه حضوری است.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه با حضور وزیر علوم سیستم رسانه تعاملی با 200 محتوادر این دانشگاه افتتاح شده است، افزود: این سیستم مختص زنان خانه دار و معلولین است که در هر واحد 17 ساعت آموزش می‌بینند و مشغول به تحصیل می‌شوند.
حسنی با بیان اینکه 200 رشته الکترونیکی در سال گذشته از طریق وزارت علوم به دانشگاه‌های پیام نور مجوز داده شد، ادامه داد: محدودیتی در جذب دانشجو نداریم و حتی یک دانشجو را جذب می‌کنیم، تعطیلی در هیچ جا نداشته‌ایم و دانشگاه پیام نور پرچم فرهنگی جمهوری اسلامی در هر استانی است.
معاون اداری، مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به اینکه در سال گذشته هیچ گونه ریزشی در جذب دانشجوها نداشته‌ایم، افزود: خوشبختانه با توجه به کمک همکاران و اعتمادهایی که از طریق خانواده‌ها به دانشگاه پیام نور شد، توانستیم تعداد دانشجوها را بیشتر کنیم و از 700 هزار دانشجو در سال گذشته 620 هزار دانشجو را جذب کرده‌ایم.
 
حسنی با اشاره به اینکه درصدد هستیم از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم، اضافه کرد: در پنج سال گذشته در کل کشور در بخش پژوهش، ارتباط با صنعت 200 میلیارد تومان هزینه از طریق دانشگاه‌ها شده است که سهم استان اصفهان در این راستا دو میلیارد تومان در یک سال بوده است.
وی با بیان اینکه دانشجویان با کسب مقام فرهنگی می‌توانند از مزایای دانشگاه استفاده کنند، گفت: سرانه فرهنگی هر دانشجو 60 هزار تومان است که 30 هزار را دانشجو و 30 هزار را دانشگاه می‌پردازد.
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در سال گذشته 30 درصد دانشجویان کارشناسی ارشد از دانشگاه پیام نور بوده‌اند، اضافه کرد: خوشبختانه دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه‌ توانستند مطابق با رشته خود شغل انتخاب کنند و در همان شغل نیز استخدام شوند.
حسنی با بیان اینکه اعتقاد داریم زمانی دانشجو به سمت دانشگاه پیام نور می‌رود که آینده خود را ببیند که در کجا استخدام شده است، افزود: حتی در نقاط مرزی هم دانشجو جذب کرده‌ایم و بیشترین دانشجویان خانم‌ها هستند، با بانک‌ها نیز صحبت کرده‌ایم تا در زمینه وام به دانشجویان با دانشگاه‌های پیام نور همکاری کنند.
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در سال گذشته در اقتصاد مقاومتی 70 میلیارد تومان کاهش هزینه‌ها در دانشگاه های پیام نور کشور رخ داده است، خاطرنشان کرد: تنها دانشگاهی هستیم که کتاب‌های تدریس آن خود آموز هستند، همچنین درصدد هستیم از آموزش‌های کوتاه مدت نیز استفاده کنیم و جزو سرفصل‌ها قرار دهیم.
جذب دانشجو در خارج کشور
معاون اداری مالی و عمرانی دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه در 70 کشور خارجی نمایندگانی داریم، گفت: یک هزار و 200 دانشجو در افغانستان و 500 دانشجو در دوبی داریم و قرارداد بستیم تا از دانشجویان خارجی و استادان نیز در واحد های داخل کشور جذب کنیم.
حسنی با اشاره به اینکه بیش از چهار هزار نفر دانشجو در این 70 کشور خارجی مشغول به تحصیل هستند، گفت: یکی از اهداف سفر من به استان اصفهان بازدید از مراکز پیام نور استان جهت تأمین اعتبار و بودجه است. در این راستا به جهت اینکه بتوانیم پروژه‌های عمرانی در استان را در نظر بگیریم نیز از دیگر اهداف سفر بوده است.
وی ادامه داد: سیاست دانشگاه‌های پیام نور کمتر خرج کردن است تا از بار مالی بر دوش دانشجویان کاسته شود و در آینده شاهد کمترین هزینه‌ها در این دانشگاه‌ها باشیم. دانشگاه پیام نور به دلیل اینکه مردمی است از کمک‌های خیرین نیز استفاده می‌کند.

۹۵/۱۰/۱۶
۰۸:۵۵

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی: اولین نشست سراسری مراکز رشد خوشه های فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار می‌شود

سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: اولین نشست سراسری مراکز رشد خوشه های فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی امروز 15 دی ماه در مرکز رشد قند کرج برگزار می‌شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر امید بزرگ حداد سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه با اعلام این خبر گفت: این نشست در راستای هم اندیشی بیشتر و همچنین بررسی مسائل، مشکلات و برنامه های مربوط به مراکز رشد خوشه های فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار خواهد شد.
 
وی افزود: در اولین نشست سراسری مراکز رشد خوشه های فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی تعدادی از مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، روسای مراکز رشد دانشگاه، مدیران و صاحب نظران این حوزه حضور دارند
 

۹۵/۱۰/۱۵
۱۵:۱۳

در گفتگو با مهر اعلام شد: تاخیر ۹ ماهه در پرداخت وام شهریه دانشگاه های غیرانتفاعی

رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی اعلام کرد:وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود ۹ ماه ، پرداخت نشده است .

علی آهون منش در گفتگو با خبرنگار مهر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی حدود ۹ ماه است که پرداخت نشده و دانشجویان در انتظار اختصاص وام شهریه هستند.
وی علت این مساله را عدم تخصیص اعتبار به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم عنوان کرد و افزود: ۱۰۰ درصد دانشجویان دانشگاه های غیرانتفاعی شهریه پرداز هستند ولی هنوز وام شهریه دریافت نکرده اند.
رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی ادامه داد: دانشگاه برای حل این مشکل از تمام دانشجویان ثبت نام به عمل آورده تا زمانی که وام شهریه این دانشجویان توسط صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شود.
به گزارش مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کرد: در سال جاری متاسفانه هیچ تخصیصی از سوی سازمان مدیریت، برای وام شهریه ابلاغ نشده، این در حالی است که ۸۵ درصد دانشجویان ما شهریه پرداز هستند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۳۲

رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی بوشهر منصوب شد

دکترمحمد حسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در حکمی دکترحسین اسکندری را به عنوان رئیس واحد استانی بوشهر منصوب کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درمتن حکم سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی آمده است:
پیرو حکم شماره 2889/95/م مورخ 29/1/1395 نظر به مراتب تعهد و تجارب اجرایی جنابعالی، به موجب این حکم از تاریخ سرپرستی به مدت 2 سال به سمت « رئیس واحد استانی بوشهر» منصوب می‌شوید. انتظارمی رود برای تحقق اهداف کلان دانشگاه درجهت آموزش های مهارتی، نهایت سعی و تلاش خود را به کار بگیرید.
امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری سایرهمکاران دانشگاه، برای نیل به جایگاه دانشگاه نسل سوم در کشور، موفق و مؤید باشید.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

از سوی محققان دانشگاه جامع علمی‌کاربردی صورت گرفت، عرضه محصولات غذایی با ماندگاری هفت ماه

پرویز کلانتری محقق دانشگاه علمی‌کاربردی گفت: درنمایشگاه هفته پژوهش، مواد غذایی را عرضه کردیم که این محصولات، فرآوری شده است و مواد قندی و مواد نگهدارنده ندارد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کلانتری دراین خصوص گفت: این محصولات غذایی به مدت 7 ماه بدون نگهدارنده می‌ماند و پس از باز شدن هم تا 24 ساعت دوام دارد.
وی افزود: این عمل بر روی انواع سس‌ها و آب‌میوه‌ها در مرکز رشد واحد زنجان دانشگاه علمی‌کاربردی انجام شده و قصد داریم این محصولات را به تولید انبوه برسانیم.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۲۶

وزیر علوم خبر داد: اتصال 400 مرکز آموزش عالی شهرتهران به شبکه علمی کشور تا اردیبهشت ماه 1396

در نشست بررسی شبکه علمی کشور که امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ، مهندس جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران و برخی از روسای دانشگاههای تهران برگزارشد، مقرر شد تا اردیبهشت ماه 1396 ،400 مرکز آموزش عالی در سطح شهر تهران به این شبکه متصل شوند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در این نشست دکتر فرهادی با اشاره به اهمیت شبکه علمی کشور  در ایجاد دسترسی علمی و کاهش هزینه ها گفت: سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران  به عنوان مسئول  راه اندازی شبکه علمی  کشور  با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش مهمی در به روز کردن ساختار و  استقرار  کامل شبکه علمی کشور دارد .
وی با تاکید بر فاصله وضع موجود از وضع مطلوب ابراز امیدواری کرد تا پایان اردیبهشت ماه 1396، همه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی شهرتهران طبق زمان بندی و با همکاری وزارت علوم و و زارت ارتباطات به شبکه علمی متصل شوند.
در ادامه این نشست،  دکتر فتح الله مضطرزاده رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران نیز به بیان فرآیند و فراز و فرودهای  ایجاد  شبکه علمی  در کشور  از سال 1362 تاکنون پرداخت.
دکتر مضطرزاده در ادامه افزود : با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و  پیگیریهای مستمر دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اقدامات جدی برای تشکیل این شبکه انجام شده و زیر ساخت های مورد نیاز  در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی فراهم نیز شده است.
 

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۵۹

رئیس پارک علم و فناوری استان مازندران: تسهیلات کم بهره به فناوران استان مازندران پرداخت می‌شود

رئیس پارک علم و فناوری استان مازندران با تاکید بر حمایت بیشتر دولت از ایده‌های فناورانه گفت: تسهیلات کم بهره به فناوران استان مازندران پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری ، علی معتمدزادگان ظهر امروز در کارگاه آموزشی مدیریت تیمی در تشکل‌های اقتصادی اظهار داشت: یکی از معضلات دولت ایجاد اشتغال است که توجه به شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد می‌تواند بهترین فرصت برای ایجاد اشتغال علمی باشد.
وی افزود: زیرساخت‌های پارک علم وفناوری توسط وزارت علوم ایجاد که شرکت‌ها می‌توانند با عضو شدن در پارک از معافیت گمرکی، عوارض و مالیاتی برخوردار شوند.
معتمدزادگان بیان کرد: در دنیای امروز شرکت‌های دانش بنیان و ایده‌های نوآوری در صنایع و شرکت‌ها مورد حمایت پارک قرار می‌گیرند که شرکتهای کوچک در اولویت حمایت پارک قرار دارند.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران تصریح کرد: در بخش فناوری نیز محصولات بخش خصوصی تجاری‌سازی شده و با دارا بودن قابلیت اجرا و سرمایه‌گذاری مناسب از پروژه‌ها حمایت می‌شود.
وی بیان کرد: شرکت‌های تحت حمایت همه خدمات را دریافت و تسهیلات نیز به صورت کنترل و پایش شده پرداخت می‌شود.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران افزود: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مصوب شد تا بتوانیم سهم تولید و صادرات محصولات را افزایش دهیم که همه شرکت‌ها می‌توانند به عضویت پارک درآیند و با تطبیق دادن محصولات خود با لیست کالا و خدمات سایت دانش بنیان به فعالیت بپردازند.
معتمدزادگان گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت تسهیل کردن فعالیت بانکی وام‌های کم بهره را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌دهد.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۵
۱۵:۲۷

تجاری سازی و فروش اولین اولویت پارک علم و فناوری

تجاری سازی و فروش محصولات شرکت های فناور و دانش بنیان، اولویت پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری، تجاری سازی و فروش محصولات را مهمترین مشکل پیش روی شرکت های فناور و دانش بنیان استان بیان کرد و گفت: اولین اولویت این نهاد علمی کمک به فروش محصولات از طریق صادرات و تأمین نیازهای فنآورانه کشور است.
اسماعیل پیرعلی با بیان اینکه یکی از بهترین راه های صادرات حضور در بازارچه های مرزی کشور است افزود: بر اساس مذاکرات صورت گرفته به زودی شاهد عرضه محصولات شرکت های فناور و دانش بنیان استان در بازارچه های مرزی استان ایلام به عنوان پایلوت خواهیم بود.
وی، از آغاز طراحی و اجرای اولین فن بازار استان توسط پارک علم و فناوری خبر داد و اضافه کرد: اجرای این فن بازار گام مهمی در معرفی ظرفیت و پتانسیل شرکت های فناور و دانش بنیان است.
پیرعلی ادامه داد: میزان گردش مالی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری استان در سال گذشته 730 میلیارد ریال و میزان صادرات این شرکت ها 400 هزار و 360 دلار بوده است.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۳:۰۳

اهدای یک قطعه زمین به پارک علم و فناوری قاین

شهرداری و شورای شهر قاین، یک قطعه زمین به مساحت هزار و 500 مترمربع را به پارک علم و فناوری این شهر اهدا کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی گفت : این زمین به ارزش 400 میلیون تومان، برای ساخت مراکز رشد واحد های فناور قاین در اختیار پارک علم و فناوری این شهر قرار گرفت.
محمد علی ناصری افزود : پیش بینی می شود در این زمین، بیش از 50 شرکت دانش بنیان مستقر شود.
وی گفت: ساخت این مجموعه حدود یک میلیارد تومان هزینه در برخواهد داشت .

۹۵/۱۰/۱۶
۱۳:۵۸

رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی گفت؛ اختصاص بیش از یک میلیارد ریال برای طرح های ورزشی

قرارداد حمایت مالی پژوهشگاه علوم ورزشی از منتخبان ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی منعقد شد .

رییس پژوهشگاه علوم ورزشی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت : در جلسه ای با حضور منتخبان ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی ،قرارداد رسمی برای حمایت از ساخت نمونه نهایی و تجاری سازی انعقاد شد .
دکتر رضا قراخانلو افزود : در مجموع برای ساخت نمونه نهایی  4 طرح منتخب 110 میلیون تومان اختصاص داده شد و چنانچه این طرح در مسیر تجاری سازی قرار گرفت از حمایت های بیشتر مادی و معنوی پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری بهره مند خواهد شد .
وی گفت : مرکز ملی نوآوری فناوری های ورزشی ایران نیز که به طور ویژه به حوزه ورزش خواهد پرداخت به زودی راه اندازی می شود .
در این مرکز از صاحبان ایده و نوآوری های حوزه ورزش در قالب تسهیلات مادی و معنوی حمایت میشود تا به شرکت های دانش بنیان تبدیل شوند .
جشنواره ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی خرداد با معرفی 160 ایده برگزار شد که در نهایت صاحبان 4 طرح منتخب در این جلسه با پژوهشگاه علوم ورزشی قرارداد مالی امضا کردند. 
طرح های منتخب شامل ربات هوشمند توانبخشی اندام تحتانی ، طراحی تعاملی سیستم پرتابل شبیه ساز قایقرانی ، پنجه پیشرفته کربنی برای دویدن معلولین و طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری در لحظه ضربان قلب، سرعت و جابجایی ورزشکاران است.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۴۴

حمایت پژوهشگاه علوم ورزشی از تولید 4 فناوری ورزشی

با حمایت مالی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی چهار طرح در حوزه فناوری و تجهیزات ورزشی به مرحله تولید می‌رسد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، روز شنبه، 18 دیماه با برگزاری مراسمی در پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی چهار طرح منتخب ایده‌بازار فناوری و تجهیزات ورزشی معرفی شدند.
در این مراسم با حضور دکتر رضا قراخانلو رییس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی قرارداد حمایت مالی این چهار طرح به امضا رسید.
بر اساس این قرارداد از تولید چهار طرح «ربات هوشمند توانبخشی اندام تحتانی»، «طراحی تعاملی سیستم پرتابل شبیه‌ساز قایقرانی»، «پنجه پیشرفته کربنی برای دویدن معلولین» و «طراحی و ساخت دستگاه اندازه‌گیری در لحظه ضربان قلب، سرعت و جابه‌جایی ورزشکاران» حمایت می‌شود.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۱۶

آیین‌نامه اجرایی ثبت پایان‌نامه و رساله در ایرانداک به دانشگاه‌ها ابلاغ شد

پیرو ابلاغ آیین‌نامه از جانب وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مبنی بر الزامی شدن ثبت پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و بررسی اصالت آنها در ایرانداک، آیین‌نامه اجرایی آن از سوی ایرانداک به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، پیرو ابلاغ آیین‌نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» از جانب دکتر فرهادی به تمامی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی زیر نظر وزارت علوم، این مؤسسات موظف شدند پیشنهاده پایان‌نامه و رساله‌ (پارسا)های مصوب و «پارسا»های دانشجویان خود را پس از دفاع در سامانه‌های اطلاعاتی ایرانداک ثبت و تائید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایرانداک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.
بر پایه این آیین‌نامه، مؤسسه‌ها موظفند پیشنهاده (پروپوزال) مصوب و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترای دانشجویان خود را در سامانه ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده به نشانی sabt.irandoc.ac.ir ثبت و تائید و متن کامل آن را بارگذاری کنند.
همچنین، مؤسسه‌ها موظفند متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای دانش‌آموختگان دست کم سه سال پیشین خود را در سامانه نام برده ثبت و تائید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایرانداک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.
بر پایه ماده هشت و 9 این آیین‌نامه، مؤسسه‌ها موظف هستند با بازنگری در فرایندهای آموزش و دانش‌آموختگی خود، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و دفاع نهایی، اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه تحت وب «همانندجو» به آدرس tik.irandoc.ac.ir که با دریافت متن نوشتار از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای موجود در پایگاه‌های ایرانداک نوشته‌های همانند را بازیابی کرده و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد، بررسی کنند.
هم‌چنین، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری پیشینه آنها را با کاربرد پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) ganj.irandoc.ac.ir بررسی کنند.
بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، این خدمت را ایرانداک در سامانه پیشینه پژوهش به نشانی pishineh.irandoc.ac.ir به دانشجویان عرضه می‌کند.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۵۵

آیین‌نامه اجرایی ثبت پایان‌نامه و رساله ابلاغ شد

تهران- ایرنا-آیین نامه «ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» ازطرف دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تمامی دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی زیرنظر وزارت علوم ابلاغ شد.

به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، پیرو ابلاغ این آیین‌نامه، این مراکز موظف شده اند پیشنهاده پایان‌نامه و رساله «پارسا»های مصوب و «پارسا»های دانشجویان خود را پس از دفاع در سامانه‌های اطلاعاتی ایرانداک ثبت، تایید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایرانداک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.
بر پایه این آیین‌نامه، موسسه‌ها موظفند پیشنهاده (پروپوزال) مصوب و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترای دانشجویان خود را در سامانه ثبت پایان‌نامه، رساله و پیشنهاده به نشانی sabt.irandoc.ac.ir ثبت و تایید و متن کامل آن را بارگذاری کنند.
همچنین، موسسه‌ها موظفند متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای دانش‌آموختگان دست کم سه سال پیشین خود را در این سامانه ثبت و تایید و متن کامل آنها را در قالب و به شیوه‌ای که ایرانداک تعیین می‌کند، بارگذاری کنند.
بر پایه ماده هشت و 9 این آیین‌نامه، موسسه‌ها موظف هستند، با بازنگری در فرایندهای آموزش و دانش‌آموختگی خود، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری و دفاع نهایی، اصالت محتوای آن را با کاربرد سامانه تحت وب «همانندجو» به آدرس tik.irandoc.ac.ir که با دریافت متن نوشتار از کاربر و مقایسه خودکار آن با متن کامل پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکترای موجود در پایگاه‌های ایرانداک، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را نمایش می‌دهد، بررسی کنند.
همچنین، پیش از تصویب پیشنهاده پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری باید پیشینه آنها را با کاربرد پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) ganj.irandoc.ac.ir بررسی کنند.
این خدمت را ایرانداک در سامانه پیشینه پژوهش به نشانی pishineh.irandoc.ac.ir به دانشجویان عرضه می‌کند.
علمی**1293**1834
دریافت کننده: محمد طاهری ** انتشار: ناهید شفیعی

۹۵/۱۰/۱۸
۱۲:۱۸

رییس پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی: طرح کشف حجاب رضاخان عامل کاهش حضور زنان در جامعه شد

«علیرضا ملائی توانی» در گفت وگوی تفصیلی با ایرنا با تاکید بر اینکه طرح کشف حجاب سبب کاهش حضور زنان ایرانی در جامعه شد و این امر بر روی اقتصاد کشور تاثیر نامطلوبی گذاشت، گفت: این اقدام سبب ایجاد گسست بزرگی در سیر طبیعی تحقق مطالبه های زنان بود و آن را به چالشی عمومی تبدیل کرد زیرا این رویداد نوعی مداخله در زندگی خصوصی افراد به شمار می رفت.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، مقوله پوشش و حجاب برای ایرانیان همیشه از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است و آنان همواره به این مهم نگاهی احترام آمیز داشته اند. این موضوع را می توان به خوبی در آثار برجای مانده از گذشته مشاهده کرد اما در برهه هایی از تاریخ حجاب و پوشش، دستمایه برخی از سردمداران قدرت برای دستیابی به هدف های سیاسی آنان شد و بدین گونه اعتراض ها و مقاومت های مردمی را به دنبال داشت.
یکی از این دست اتفاق ها در دوره حکومت رضاخان به وقوع پیوست. وی که پس از کودتای سوم اسفند 1299 هجری خورشیدی با پشتیبانی بیگانگان روی کار آمد، تلاش کرد تا فرهنگ غربی را جایگزین ارزش های اسلامی- ایرانی کند و کشف حجاب یکی از برجسته ترین اقدام ها در این زمینه محسوب می شود.
تجددگرایی در آن زمان با بهره‏گیری از الگوهای اروپایی، مهم‏ترین محور پیشرفت اجتماعی به شمار می رفت. بنابراین انتخاب نوع زندگی اروپایی که از دوره قاجار آغاز شده بود در حکومت پهلوی به‏صورت یک دستورالعمل حکومتی با هدف ایجاد تغییر در زندگی برای ایرانیان اجرایی شد. اندیشه کشف حجاب به منظور توسعه فرهنگی از هنگامی در ذهن رضاخان نقش بست که وی سفری به ترکیه داشت.
قانون متحدالشکل ساختن البسه در راستای آماده سازی بسترهای اجرای فرمان کشف حجاب در 6 دی 1307 هجری خورشیدی به تصویب مجلس شورای ملی درآمد که بر پایه آن، پوشیدن کت و شلوار و استفاده از کراوات و کلاه فرنگی برای مردان الزامی شد. رضاخان که به دنبال تغییرهای گسترده تری به منظور دستیابی به فرهنگ غرب بود در بهمن 1313 خورشیدی در مراسم گشایش دانشگاه تهران دستور داد محصلان زن بدون حجاب به تحصیل مشغول شوند اما این اقدام، واکنش ها و اعتراض های گسترده ای را از طرف مردم و روحانیان در پی داشت و سرکوب قیام مسجد گوهرشاد که در ارتباط با مخالفت با این اقدام بود، نمونه ای از این برخورد حکومت وقت به شمار می رفت.
پس از سپری شدن 6 ماه از فاجعه مسجد گوهرشاد و با وجود اعتراض های گسترده مردم و روحانیان به این قانون، رضاخان با بی اعتنایی به نارضایتی ها در 17 دی 1314 خورشیدی همزمان با برگزاری جشن فارغ التحصیلی دانشسرای مقدماتی دختران در تهران، قانون کشف حجاب زنان را به صورت رسمی اعلام کرد. او برای تاکید بر ضرورت اجرای این قانون به همراه همسر و دخترانش که بدون حجاب بودند، در مراسم شرکت کرد.
رضاخان برای پیاده سازی طرح کشف حجاب و ایجاد تغییرات غربی در کشور همه تلاش خود را به کار بست اما برخلاف انتظارش این پروژه که بیانگر وابستگی و الگوگیری وی از تمدن غربی بود به دلیل آگاهی و بصیرت زنان ایرانی و همچنین پافشاری بر حفظ فرهنگ اسلامی راه به جایی نبرد و ناکام ماند.
اینک با فرارسیدن 17 دی سالروز اجرای فرمان کشف حجاب به دستور رضاخان، پژوهشگر گروه اطلاع رسانی با «علیرضا ملائی توانی» رییس پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و کارشناس تاریخ معاصر به گفت و گو پرداخت. علیرضا ملائی توانی از جمله تاریخ نگاران برجسته کشورمان کتاب های زیادی را در زمینه تاریخ معاصر نگاشته است که کتاب های «مشروطه و جمهوری»، «مجلس شورای ملی و تحکیم دیکتاتوری رضاشاه» و «گفتمان تاریخ نگاری رسمی دوره پهلوی پیرامون رضاشاه» از جمله آثار ماندگار وی در این حوزه است.
- متن کامل گفت وگوی ایرنا را در ادامه می خوانیم:
موضوع کشف حجاب نخستین بار به وسیله مصطفی کمال آتاتورک در ترکیه و پس از آن امان الله خان در افغانستان اجرا شد؛ سیر تاریخی این مقوله چگونه بود؟
*** ملائی توانی: اصل پدیده کشف حجاب یا تغییر در بافت سنتی پوشش ایرانیان پدیده ای غربی و از دستاوردهای تعامل با مدرنیته غرب به شمار می رود. فرآیندی که کشف حجاب خوانده می شود، در سنت ایرانی- اسلامی یا شرقی پیش از برخورد با تمدن غرب سابقه نداشت و همه آنچه در این عرصه در ترکیه، افغانستان و ایران به وقوع پیوست، محصول رویارویی ها و تعامل های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشورهای شرقی با کشورهای غربی و تمدن جدید غرب بوده است. روشنفکران، سیاستمداران و اصلاح گران جوامع شرقی با مدرنیته اروپایی در سطوح گوناگون برخورد و تعامل داشتند و تجلی نگاه های آنان را می توان در نخستین سفرنامه هایی که نگاشته شد، به روشنی مشاهده کرد.
با گذشت زمان و در پی افزایش مراوده های اجتماعی، ورود تولیدهای ارزان قیمت صنعت پوشاک و نساجی اروپا به تمدن های شرقی از جمله ایران که با ایجاد طرح های متنوع و جذاب همراه بود، روند تولید دستی و سنتی این کالاها در شرق و سبک پوشش را در این کشورها با چالش روبه رو کرد. از طرف دیگر، به مرور زمان و با توسعه سطح سواد و گسترش مباحث روشنفکری و اندیشه هایی که برای ورود زنان ایرانی به اجتماع مطرح می شد، بستر را برای کشف حجاب فراهم آورد. این رویداد در سطح گسترده تر در ترکیه و سپس در افغانستان اتفاق افتاده بود. ترکیه به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و اینکه تعامل بیشتری با غرب داشت در الگوگیری از غرب پیشتاز محسوب می شد و یکی از مسیرهای ورود تجددگرایی به ایران و دیگر کشورهای شرقی محسوب می شد. در این راستا، ادبیاتی که روشنفکران و زنان نوگرای ترک در این زمینه داشتند و آثار، نشریه ها، مدرسه های نوینی که به منظور الگوگیری از فرهنگ غربی در این کشور ایجاد شد، پیشگامی آنان را در این عرصه آشکار می کند.
افزون بر آن، به وسیله عثمانی بستر مساعدی برای فعالیت های سیاسی، فکری و انتشاراتی روشنفکران ایرانی شکل گرفت و چندین کانون تجددگرای ایرانی در آن کشور دایر شدند. به تدریج دیدگاه آنان و دیگر تجددگرایانی ایرانی ساکن یا مسافر اروپا در لایه محدودی از منتقدان وضع اجتماعی موجود و افرادی که خواهان تغییر کیفیت عملکرد زنان در کشور بودند، پذیرفته شد. بنابراین نخستین واکنش ها برای ایجاد این تغییرها در ایران نیز شکل گرفت.
در واقع جریان کشف حجاب به سال های پس از مشروطه مربوط می شود. در این زمان موضوع تربیت و آموزش های نوین و حقوق زنان در سطح وسیع تری مطرح شد و پس از آن روشنفکران و افراد نظام وقت به این نتیجه رسیدند که گویی یکی از مهم ترین عوامل تحقق نیافتن آرمان های مشروطه خواهی و تجددگرایی در ایران، حجاب زنان است و باید برای برون رفت از این مانع ظهور و پیشرفت زنان در جامعه به اقدامی دست زد. بنابراین این مبانی فکری و نظری باعث طرح موضوع کشف حجاب شد.
این قانون مصوبه مجلس شورای ملی بود یا فرمان رضاخان به شمار می رفت؟
ملائی توانی: رضاخان برای پیشبرد هدف های خود نیازمند مصوبه پارلمان بود، او همیشه می کوشید مجلس را ابزاری به منظور مشروعیت بخشی برنامه های تجددگرایانه اش تبدیل کند اما در موضوع کشف حجاب این فرآیند سپری نشد و با توجه به فراهم شدن زیربناهای عملی این مقوله، رضاخان به وسیله تصمیم های هیأت دولت عمل کرد و در واقع بدون تصویب مجلس شورای ملی آن را به اجرا درآورد.
جامعه در آن زمان با اجرای این فرمان چه واکنشی نشان داد؟
*** ملائی توانی: کشف حجاب یک رخداد عادی نیست و برای فهم این پدیده باید حقیقت ها و واقعیت های ایران آن زمان را درک کرد و دریافت که چگونه حکومت تصمیم می گیرد، تغییری این چنین ناگهانی را بر جامعه ای سنتی و دین گرا تحمیل کند. این مهم از جنس رویدادهای خاصی است که با وجود تمرکز بر زنان ایرانی اما در واقع تمام جامعه را هدف قرار داده بود. زنان عنصر قوام بخش خانواده به شمار می رفتند که بخش مهمی از فرهنگ و آداب، فرایند اجتماعی شدن، تربیت کودکان، خانه داری، همسرداری و ... را به کشور تزریق می کردند. بنابراین زمانی که حادثه ای با این سطح از گستردگی و مداخله در فرهنگ عمومی صورت می گیرد، نمی توان آن را رویدادی عادی تلقی کرد. این رخداد نه تنها مردم عادی و قشر متوسط جامعه بلکه طبقه بالایی و مقام های بلندپایه کشور را شگفت زده ساخت و به واکنش وا داشت.
اجرای طرح کشف حجاب در ایران بسیار دشوار بود و زمانی که رضاخان برای نخستین بار این موضوع را در دولت مطرح کرد، ایرانیان از آمادگی ذهنی برای پذیرش این مقوله برخوردار نبودند و او بی تردید با دشواری های فراوانی برای پیاده سازی این فرمان در جامعه رو به رو بود و اعلام این طرح در کابینه واکنش اعضای دولت را به دنبال داشت زیرا کارمندان عالی رتبه دولت، وزارتخانه ها و افرادی که به گونه ای جزو مقام های کشوری محسوب می شدند، ناگزیر بودند، در این امر پیشگام شوند. پس از آن اعلام شد، هر یک از اعضای کابینه و کارمندان وزارتخانه متبوع باید در روز خاصی به همراه زنان و دختران کشف حجاب شده خود در مراسمی حضور یابند، این امر موجب نارضایتی و ناراحتی اعضای کابینه شد. به گونه ای که هر یک از اعضای دولت درخواست می کردند تا این تعییر و تحول ها از کابینه ای دیگر آغاز شود.
برای نمونه «محسن صدر» وزیر عدلیه وقت در سخنانی درخواست کرد به دلیل اینکه بافت اصلی وزارتخانه وی را روحانیان تشکیل می دهند، بهتر است این وزارتخانه آخرین نهاد برای اجرای طرح کشف حجاب باشد اما این درخواست با مخالفت همراه شد و رضاخان اعلام کرد کار باید از جای دشوار آن آغاز شود. در خاطرات صدر آمده است، زمانی که این موضوع را با همسر خویش در میان گذاشتم، با واکنش شدید او روبه رو شدم، به گونه ای که شرکت در این مراسم را محال دانسته بود. در این خاطرات اینگونه عنوان شده است همسر صدر پس از اصرار فراوان در مراسم با لباسی به طور کامل پوشیده شرکت کرد تا جایی که تنها از پوشش سر برخوردار نبود و او پس از آن به شدت بیمار شد.
این موضوع برای بسیاری از شخصیت های آن زمان رخ داد و پس از آن زنان به ندرت از منزل خارج می شدند و در صورت لزوم نیمه شب با پوشیدن کلاه و به صورتی که شناخته نشوند به رفت و آمد می پرداختند. این طرح بار روانی مخربی را به جامعه تحمیل کرد زیرا بسیار فراتر از سطح تحمل مردم سنتی آن زمان بود. پس از اجرای فرمان کشف حجاب بسیاری از مراودات و حتی صله رحم میان اعضای خانواده ها کاهش یافت. این امر در حوزه زندگی فرهنگی ایرانیان نیز تاثیر گذاشت زیرا آنان که با سنتی تاریخی رشد کرده بود، نمی توانستند این تغییر و تحول ها را به آسانی بپذیرند.
به همین دلیل برخلاف انتظار مجریان فرمان کشف حجاب، نفوذ و حضور اجتماعی زنان به شدت کاهش یافت چون آنان در برابر این رویداد مقاومت منفی نشان دادند. حتی پژوهش هایی که به تازگی صورت گرفته است، نشان می دهد طرح کشف حجاب روی اقتصاد کشور تاثیر نامطلوبی برجای گذاشت زیرا عامل اصلی بسیاری از خرید و فروش ها و گردش امور اقتصادی، زنان هستند و این طرح باعث شده بود، بازاریان و تولیدکنندگان بازار مصرف مناسب خود را از دست بدهند و این مهم رکود اقتصادی بزرگی را به وجود آورد. در این شرایط، افرادی که کالاها را به صورت دست فروشی و دوره گردی می فروختند از موقعیت استفاده کردند و بازار را به دست گرفتند و توسعه فزاینده روش دوره گردی شکل گرفت چراکه به این ترتیب نیاز به حضور زنان در جامعه نبود، بنابراین بازاری حاشیه ای در کنار بازار رسمی ایجاد شد.
آیا فرمان کشف حجاب را می توان نقشه و طرح غرب برای دین زدایی دانست؟
*** ملائی توانی: اجرای این طرح را نمی توان به طور کلی نقشه غرب برای دین زدایی دانست هرچند منافع آنان در این مهم نهفته است که هرچه کشورهای شرقی در مسیر سکولاریزه کردن و دین زدایی گام بردارند، به فرهنگ آنان نزدیک تر می شوند.
عملکرد قشرهای روشنفکری را در زمان اجرای طرح کشف حجاب چگونه ارزیابی می کنید؟
*** ملائی توانی: اصل پدیده کشف حجاب، تغییر لباس و ایجاد یک هویت تازه ایرانی، نظریه پردازی برای نوسازی، ضرورت انجام دادن اصلاحات اقتصادی- اجتماعی و گذار از جامعه سنتی به مدرن و بسیاری از مولفه های دیگر، جزو دغدغه هایی بود که روشنفکران ایرانی داشتند، البته موضوع دموکراسی، برابری و بسیاری دیگر از آرمان های دموکراتیک مدرن نیز شامل این خواسته ها می شد که بخشی از آنها همگام با مشروطه وارد ایران شدند. روشنفکران، سخنگویان جامعه در حال تغییر ایران بودند که با مشابه سازی و نظریه پردازی می کوشیدند که تغییرها را متناسب با اقتضای فرهنگ ایرانی در کشور ایجاد کنند. آنان می دانستند اگر نتوانند در وضعیت زنان ایران تغییر معناداری پدید آورند و نوع نقش آفرینی و مشارکت آنان در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تغییر ندهند، تمامی فعالیت های اصلاحی آنها ناکام خواهد ماند.
رییس پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی افزود: برخی از قشرها به دلیل نبود مشارکت اجتماعی زنان بر این باور بودند که نیمی از جامعه ایران فلج شده است و باید بهبود یابد. بنابراین بیشتر اجتماع برای رسیدن به این آرمان بزرگ می کوشیدند. در سال های پس از مشروطه برخی روشنفکران زن ایرانی نیز وارد صحنه شدند و به این جرگه پیوستند و در نشریه های گوناگون به انتشار شعر پرداختند و شماری دیگر با برپایی مدرسه های نوین اختصاصی زنان فعالیت خود را آغاز کردند. در آن زمان، افزون بر اقدام های فکری و نظری، فعالیت های عملی نیز برای ایجاد تغییر در وضعیت زنان همچون تشکیل مدرسه های نوین، برپایی انجمن های مختلف با حضور زنان و... صورت گرفت. این اقدام ها به مرور توانست بر قانون های مجلس اثر بگذارد و مصوبه هایی به سود زنان در آن به تصویب برسد.
روند تدریجی این فعالیت ها که از طرف جریان روشنفکری دنبال می شد، ناگهان از مسیر طبیعی خارج و وارد طرح کشف حجاب شد که خود سبب ایجاد گسست بزرگی در سیر طبیعی تحقق مطالبه های زنان ایرانی بود و این موضوع را به چالشی عمومی تبدیل کرد. ورود این تحول ها به جنبه های سیاسی و فرهنگی، موضوعی مداخله گرانه در زندگی خصوصی افراد به شمار می رفت. این اقدام سیر تاریخی را دچار وقفه ای عمیق ساخت که حل و فصل آن از عهده نخبگان سیاسی و روشنفکران خارج بود. اجرای این طرح یکی از عوامل اصلی سوء ظن جامعه به عملکرد رضاخان به شمار می رفت و بسیاری از افراد این طرح را یک توطئه خارجی می دانستند که فرهنگ ایرانی را هدف قرار داده است و همین امر به یکی از عوامل مهم بدنامی رضاخان تبدیل شد.
با توجه به اینکه فرمان کشف حجاب در ترکیه نیز اجرا شده بود. چرا این اقدام در آن کشور تا میزانی توفیق یافت اما در ایران با واکنش های اساسی روبه رو شد؟
*** ملائی توانی: پدیده مذهب و متولیان مذهبی در دو جامعه با یکدیگر متفاوتند. افزون بر آن، نه تنها در طرح کشف حجاب بلکه در بسیاری از عرصه های اجتماعی- اقتصادی، پیشبرد اصلاحات غرب گرایانه در ترکیه بسیار آسان تر از ایران بوده است. به گونه ای که بسیاری از روشنفکران ایرانی که در ترکیه می زیستند و به همسنجی ایران و عثمانی آن روز می پرداختند، نیز بر این موضوع تاکید داشتند. از طرفی باید گفت ترکیه آن زمان همچون ایران، جامعه ای مذهبی بود اما یک تفاوت بسیار مهم میان این دو کشور وجود داشت و آن این که روحانیان دولت عثمانی با مقام های برجسته کشورشان ارتباط دوستانه ای داشتند زیرا از نظر حقوقی و مالی به دولت وابسته بودند اما روحانیان ایران مستقل از حکومت اقدام می کردند و مواضع و رویکردهای آنان مخالف سیاست های مذهبی و فرهنگی رژیم پهلوی بود و روحانیان، مراجع و بافت فرهنگی- مذهبی حقایق دیگری را خواستار بودند که قابل قیاس با خواسته های کشورهای مجاور نبود.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۰۸

رئیس پارک علم و فناوری خراسان خبر داد: بهره‌برداری از بزرگترین کارخانه داروسازی خاص کشور با حمایت آستان قدس رضوی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: یکی از بزرگترین کارخانه داروسازی خاص کشور ( تولید فاکتور هشتم خون با روش نوترکیب ) با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی آستان قدس رضوی با حضور مسولین کشور به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از پرستوها ، سید حسن علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان در دیدار با رئیس پژوهشگاه نیرو اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان این مجموعه توانسته در تبدیل دانش به محصول و خلق ثروت ورفع نیازهای فناورانه دستگاه های اجرایی استان و کشور در صنایع مختلف گام های مهم و موثری بردارد .
‎وی با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان در صنایع برق ، نفت ، گاز ، پتروشیمی و … خاطرنشان کرد : یکی از بزرگترین کارخانه داروسازی خاص کشور ( تولید فاکتور هشتم خون با روش نوترکیب ) با سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی آستان قدس رضوی با حضور مسولین کشور به بهره برداری خواهد رسید.
‎رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد : خوشبختانه طرح های فناورانه شرکت های دانش بنیان این مجموعه توانسته است همکاری هایی را با پالایشگاه های کشور ، وزارت خانه ها ، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی داشته باشد .
‎دکتر سید حسن علم الهدایی با بیان اینکه یکی از معضلات کشور بحث آلودگی های زیست محیطی است خاطر نشان کرد : آلودگی هوای کشور علی الخصوص در کلان شهرها میلیاردها دلار به دولت تحمیل می کند که این مهم باید مورد توجه مسولین قرار گیرد که می شود با جایگزین کردن خوردروها و موتور سیکلت های هیبریدی درصد قابل توجهی از این آلایندگی ها را کاهش داد .
‎در ادامه مهندس اکبر امینی معاون فناوری و نوآوری پارک خراسان گفت : تکمیل زنجیره فعالیت های توسعه فناوری یکی از رسالت های اصلی پارک های علم و فناوری کشور است .
‎وی همچنین کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش محور ، تجاری سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش های تحقیقاتی، تولیدی و خدماتی ، کمک به جذب دانش فنی وسرمایه های داخلی و بین والمللی و حمایت از ایجاد و توسعه شرکت های کوچک و متوسط را از جمله اهداف پارک علم و فناوری خراسان برشمرد .
‎مهندس امینی اضافه کرد : در حال حاضر235 شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان مستقر هستند که تسهیلات پرداختی دو سال اخیر به این شرکت ها 1500 میلیارد ریال می باشد .
‎معاون فناوری و نوآوری پارک خراسان در پایان اظهار داشت : طرح توسعه کمی و کیفی زیارت امام رضا (ع) ، پروژه پژوهشی طراحی و ساخت کمپرسور هوای ابزار دقیق و پروژه تدوین دانش فنی و مهندسی معکوس قطعات مکانیکی قطار شهری مشهد از جمله فعالیت ها و همکاری های اخیر این مجموعه با سایر دستگاه ها می باشد .
کفتنی است در این دیدار دکتر محمدصادق قاضی زاده رئیس پژوهشگاه نیرو ، مهندس متولی زاده مدیرعامل شرکت برق خراسان و هیات همراه از آخرین دستاوردهای پارک علم و فناوری خراسان ازجمله تست اولیه موتور سیکلت هیبریدی بازدید کردند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۱۲

معافیت مالیاتی و عوارضی برای شرکت های پارک علم و فناوری

زیرساخت‌های پارک علم وفناوری توسط وزارت علوم ایجاد که شرکت‌ها می‌توانند با عضو شدن در پارک از معافیت گمرکی، عوارض و مالیاتی برخوردار شوند.

به گزارش خبرگزاری بسیج مازندران، رئیس پارک علم و فناوری مازندران عنوان کرد: در بخش فناوری نیز محصولات بخش خصوصی تجاری‌سازی شده و با دارا بودن قابلیت اجرا و سرمایه‌گذاری مناسب از پروژه‌ها حمایت می‌شود.
علی معتمدزادگان در کارگاه آموزشی مدیریت تیمی در تشکل‌های اقتصادی اظهار داشت: یکی از معضلات دولت ایجاد اشتغال است که توجه به شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد می‌تواند بهترین فرصت برای ایجاد اشتغال علمی باشد.
وی افزود: زیرساخت‌های پارک علم وفناوری توسط وزارت علوم ایجاد که شرکت‌ها می‌توانند با عضو شدن در پارک از معافیت گمرکی، عوارض و مالیاتی برخوردار شوند.
معتمدزادگان بیان کرد: در دنیای امروز شرکت‌های دانش بنیان و ایده‌های نوآوری در صنایع و شرکت‌ها مورد حمایت پارک قرار می‌گیرند که شرکتهای کوچک در اولویت حمایت پارک قرار دارند.
وی بیان کرد: شرکت‌های تحت حمایت همه خدمات را دریافت و تسهیلات نیز به صورت کنترل و پایش شده پرداخت می‌شود.
رئیس پارک علم و فناوری مازندران افزود: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان مصوب شد تا بتوانیم سهم تولید و صادرات محصولات را افزایش دهیم که همه شرکت‌ها می‌توانند به عضویت پارک درآیند و با تطبیق دادن محصولات خود با لیست کالا و خدمات سایت دانش بنیان به فعالیت بپردازند.
معتمدزادگان گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت تسهیل کردن فعالیت بانکی وام‌های کم بهره را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌دهد.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۱:۱۹

اتصال 400 دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به شبکه علمی کشور

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: تا پایان اردیبهشت 96 چهارصد دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به شبکه علمی کشور متصل می‌شوند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نشست مشترکی که با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس جهانگردی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و دکتر مضطرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و برخی رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز علمی برگزار شد بر اتصال 400 دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به شبکه علمی کشور تا پایان اردیبهشت 96 تاکید شد.
در این نشست دکتر مضطرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های پیشرفت طرح شبکه علمی کشور اظهار داشت: ضرورت ایجاد شبکه علمی کشور از سال 62 در بین جامعه علمی کشور احساس و طرح پیشنهادی از همان سال ارائه شد که متأسفانه در این مدت با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو شده است که خوشبختانه سرانجام با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مسئولیت راه‌اندازی آن به سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی کشور واگذار شد و متعاقباً با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پروانه شبکه علمی کشور در تیر 1395 به مدت 5 سال تمدید و برخی از بندهای آن اصلاح شد.
وی افزود: طی این مدت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران طی جلساتی متعدد با وزارت ارتباطات و بررسی همه جانبه ، اقدامات مناسبی را انجام داده است که با توافقنامه‌هایی که با وزارت ارتباطات، سازمان فناوری اطلاعات، ‌شرکت مخابرات و شرکت ارتباطات زیر ساخت انجام داد و همچنین جذب بخش خصوصی در جهت سرمایه‌گذاری در این بخش، گام‌های مؤثری دراین زمینه برداشته شده است.
دکتر مضطرزاده تأکید کرد: با توجه به اقدامات انجام شده و توافقات به‌دست آمده اکنون زیرساخت برای پیوستن 162 دانشگاه و مرکز علمی و تحقیقاتی به این شبکه فراهم شده و طبق زمان‌بندی این طرح تا پایان اردیبهشت 96 تعداد آن به 400 دانشگاه و مرکز علمی خواهد رسید.
وی مزایای اتصال به شبکه علمی کشور را برشمرد و تأکید کرد: وجود یک شبکه مستقل از شبکه مخابرات، سرعت بالای شبکه، ‌پهنای باند یک گیگابایت به قیمت اینترانت مخابرات از جمله مزایای استفاده از شبکه علمی کشور است.
دکتر مضطرزاده افزود: امکان ارائه سرویس‌های متنوع آموزشی،‌ پردازش، ‌ذخیره‌سازی بانک‌های اطلاعاتی، ‌سرویس‌های چندرسانه‌ای، سرویس‌های زیرساختی و اشتراک انواع منابع و امکان درآمدزایی دانشگاه‌ها و همچنین تخفیف ویژه 50 درصدی سرویس اینترنت شرکت زیر ساخت از دیگر مزایای استفاده از این شبکه است.
مهندس نصرالله جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات درخصوص مزیت شبکه علمی کشور برای دانشگاه‌ها اظهار داشت: شبکه‌های علمی در دنیا دارای دو سطح مزیت هستند که سطح اول ایجاد یک بستر مشترک و اختصاصی بین مراکز علمی است تا بتوانند ظرفیت‌های علمی خود را به اشتراک بگذارند و در سطح دوم سرویس‌ها و خدماتی است که بین یکدیگر به اشتراک گذاشته می‌شود و از ترکیب آن‌ها ارزش‌های افزوده بالاتری از نظر علمی به وجود می‌آورند که هزینه‌های مشترک نیز کاهش می‌یابد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: انتظار داریم که این شبکه علمی در کشور بتواند علاوه بر ایجاد یک محیط اختصاصی، مبادله داده و محتوا بین مراکز علمی در لایه سرویس‌ها و محتوا نیز یک محیط مبادله و بازار ثانویه ارزش افزوده بین دانشگاه‌ها ایجاد کند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

رئیس پارک علم و فناوری خراسان پاسخگویی به نیازهای فناورانه دستگاه های اجرایی استان و کشور را از اولویت های این مجموعه دانست

دکترسیدحسن علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان در دیدار با مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی و هیئت همراه با بیان این مطلب گفت: شرکت های دانش بنیان استان هر فکر، ایده و دانش را تبدل به محصول می کنند برای اینکه درجامعه مورد استفاده قراربگیرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلم الهدایی دراین خصوص گفت: خوشبختانه نیروهای کارآمد و تحصیل کرده در شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان فعالیت می کنند که توانایی های خود را در ارائه محصولات فناور به دستگاه های اجرایی استانی و کشوری اثبات کرده اند .
رئیس پارک علم و فناوری خراسان ادامه داد: با توجه به شناسایی نیازها این مجموعه توانایی های لازم را به لحاظ نرم افزاری، سخت افزاری در جهت ارائه طرح های دانش بنیان با هزینه های کمتر و کیفیت بالاتر از نمونه های خارجی با سازمان ها، نهادها و ارگان های دولتی علی الخصوص اداره کل بهزیستی خراسان رضوی دارا می باشد .
حمیدرضا پوریوسف مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی هم دراین جلسه، اطلاع رسانی و آگاه بخشی، طراحی راهنمای مشارکت های نوین، ایجاد اشتغال زایی جامعه هدف و استفاده از فناوری های نوین در توانمندسازی معلولان را ازجمله نیازهای مورد تایید این سازمان و همکاری و ورود شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان عنوان کرد .
وی افزود: با توجه به توانمندی ها و فعالیت شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان امید آن می رود که با تشکیل کارگروه های متخصص اداره کل بهزیستی استان در حوزه های مختلف بتوانیم از این توانمندی ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم .
گفتنی است دراین جلسه همچنین محمد هنرور مدیرعامل اتوماسیون اداری حسیب و امیرحسین ساغروانی مدیرعامل شرکت آروین به معرفی دستاوردهای خود و شرایط همکاری با اداره کل بهزیستی خراسان رضوی پرداختند.

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

قائم مقام مدیرعامل شرکت دانش بنیان اتوماسیون اداری حسیب در پارک علم و فناوری خراسان، بزرگترین دغدغه شرکت های دانش بنیان را فروش محصولات دانست

مهندس هادی خواجه قائم مقام مدیرعامل شرکت دانش بنیان اتوماسیون اداری حسیب دراین خصوص گفت: با توجه به اینکه شرکت های دانش بنیان کل فرایند طراحی تا تولید را خود انجام می دهند، لذا قیمت تمام شده محصولاتشان در مقایسه با نمونه های بازار بسیار پایین تر است، لذا نیاز بالایی به تسهیلات ندارند و اگر سازمان ها به توسعه بازار ایشان کمک کنند پایداری انها صدچندان خواهد شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس خواجه دراین خصوص گفت: شرکت ما از سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرد که برای اولین بار در کشور بر روی موضوع IPBS یا همان نظام برنامه و بودجه یکپارچه کار کرد، این نظام بر کنترل دخل و خرج سازمان از مرحله برنامه ریزی و پیش بینی بودجه تا مرحله پرداخت یا دریافت پول در واحد های حسابداری سازمان ها تاکید دارد .
قائم مقام مدیرعامل شرکت دانش بنیان اتوماسیون اداری حسیب ادامه داد: نظام IPBS بستری است که بر روی آن می توان به راحتی موضوعاتی از قبیل بودجه ریزی عملیاتی یا ERP را بدون نیاز به تغییر زیرساخت های سازمان پیاده سازی کرد .
وی افزود: محصول 12 سال کار شبانه روزی ما تولید سامانه ای به نام سیبناست، سیبنا به مفهوم سامانه یکپارچه برنامه ریزی، نظارت و اجرا می باشد .
مهندس خواجه اظهارداشت: پروژه سیبنا یکی از بزرگترین پروژه هایی است که تاکنون درسطح کشور و در حوزه مدیریت بودجه و منابع سازمانی تعریف شده است، این سامانه از 12 بسته نرم افزاری از قبیل مدیریت پیش بینی برنامه ها و بودجه، مدیریت قراردادها، مدیریت اجرای بودجه تشکیل می شود .
قائم مقام مدیرعامل شرکت دانش بنیان اتوماسیون اداری حسیب گفت: سیبنا درحال حاضر مدیریت بیش از 10 هزار میلیاردتومان بودجه را در سازمان ها مختلف بر عهده دارد، این پروژه کل دخل و خرج شهرداری مشهد که در حدود 9.6 هزار میلیارد تومان می باشد را در ستاد مرکزی و کلیه مناطق، سازمان ها و مدیریت های تابعه شهرداری مشهد مدیریت می کند .
مهندس خواجه با بیان اینکه نقش پارک علم و فناوری خراسان در طراحی پروژه سیبنا بسیار شفاف بوده است، خاطرنشان کرد: تاکنون پارک علم و فناوری خراسان در جهت توسعه سامانه کمک های بسیاری کرده است که جای دارد به عنوان عضوی از این شرکت و به نمایندگی از طرف مدیرعامل و کارکنان از این بابت تشکر کنم .
وی افزود: در حوزه اجرا و تولید کار، عملکرد شرکت را خوب ارزیابی می کنم که تصدیق کننده آن رضایت بالای مدیران عالی شهرداری مشهد از عملکرد سیبنا است، اما در حوزه بازاریابی محصول خوب عمل نکرده ایم و نتوانسته ایم آن گونه که باید سیبنا را به سازمان های کشور ومعرفی کنیم که امیدواریم در آینده با کمک مشاوران زبده این نقطه ضعف را هم به خوبی پوشش دهیم .
قائم مقام مدیرعامل شرکت دانش بنیان اتوماسیون اداری حسیب ادامه داد: این شرکت در طول 12 سال کار در حوزه مکانیزاسیون نظام برنامه و بودجه به دانش هایی رسیده است که براساس آنها توان ارائه خدمات مشاوره ای فراتر از نرم افزار و حوزه IT دارد، که مصداق این موضوع انعقاد قراردادهایی با ابرسازمان هایی همچون سازمان بیمه سلامت ایران (در ستاد کل و 31 استان) و گروه هتل های هما و ..... هستیم که براین اساس برای آنها نظام برنامه و بودجه یکپارچه طراحی کنیم .
مهندس خواجه ادامه داد: در حال رایزنی هایی برای صادرات محصول به کشورهای همسایه هستیم، تا قبل از تولید سیبنا، دانش تولید آن در انحصار شرکت های اروپایی و غربی بود که با اجرای این پروژه ایران هم به این مهم دست یافت .
وی در پایان اظهارداشت: تهیه نمونه مشابه سیبنا میلیون ها دلار هزینه دارد که درمقایسه با قیمت این سامانه ده ها برابر می باشد که خوشبختانه سیبنا موجب شده تا از خروج ارز برای خرید محصولات مشابه آن جلوگیری به عمل آید .

۹۵/۱۰/۱۵
۱۴:۰۵

برگزاری نهمین نشست انجمن روابط عمومی استان فارس به میزبانی پارک علم و فناوری فارس

نهمین نشست انجمن روابط عمومی استان فارس به میزبانی پارک علم و فناوری فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست دکتربهنام کشاورزی معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری فارس، ضمن خیرمقدم به اعضای انجمن روابط عمومی استان و معرفی ماموریت و توانمندی پارک علم و فناوری فارس، با توجه به نوپا بودن پارک های علم و فناوری، خواستار معرفی بیشتر این مجموعه به سازمان ها و نهادها شد.
همچنین دراین نشست که باحضور بیش از 40 نفر از مدیران و کارشناسان روابط عمومی دستگاه های اجرائی استان و بخش خصوصی برگزارشد، دوره آموزشی ارتباط موثر با حضور مدرس برجسته دانشکده خبر شیراز برگزار شد.
درپایان نیز اعضای انجمن روابط عمومی استان فارس از تعداد یاز موسسات مستقر در پارک علم و فناوری فارس بازدید و از نزدیک با محصولات و توانمندی آنها آشنا شدند.
گفتنی است پارک علم و فناوری فارس با 4 مرکز رشد تخصصی و 8 مرکز رشد اقماری در شهرستان های استان فارس درحال حاضر بیش از 200 شرکت فناور را تحت پوشش و حمایت خود دارد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۲۶

مشارکت صندوق نوآوری با شرکت‌های بزرگ تحت عنوان صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر

صندوق نوآوری با شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشارکت می‌کند و هم‌اکنون در کشور 1300 طرح دانش‌بنیان در این صندوق به تصویب رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بهزاد سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی صبح امروز در مراسم رونمایی از داروهای گیاهی یک شرکت فناور در هتل اسپیناس پالاس تهران با اشاره به رشد علمی خوب کشور در سال گذشته اظهار داشت: در سال گذشته کشور از رشد علمی بسیار خوبی برخوردار بود اما متأسفانه از این رشد نتوانستیم ثروت تولید کنیم و دانش در کشور توسعه پیدا نکرد.
وی بیان کرد: در خارج از کشور به فارغ‌التحصیلان دکتری به عنوان یک بسته اسکناس نگاه می‌شود زیرا ظرفیت ثروت‌آفرینی بالایی در دانشجویان دکتری است که کشور ما از آنها به عنوان یک افتخار یاد می‌کند که با ترکیب این 2 مقوله می‌توان از دانش به بهترین نحو استفاده کرد.
سلطانی ادامه داد: کشورهای هند و چین بازار داروهای گیاهی را در دست دارند و این در حالی است که ایران بیشترین تنوع داروهای گیاهی را در خود دارد اما متأسفانه هنوز به طور کامل فعالیت‌های خوبی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی با بیان اینکه بیش از 2 هزار و 800 در کشور فعالیت می‌کند، ‌افزود: هزار و 300 طرح مصوب در صندوق نوآوری با بودجه‌ای معادل 500 میلیارد تومان مورد تأیید قرار گرفته است که این میزان مبلغ صرف هزار و 300 شرکت دانش‌بنیان در کشور شده است.
سلطانی ادامه داد: هزار و 300 میلیارد تومان بابت هزار و 300 طرح مورد تأیید در نظر گرفته شده است و ما در حوزه گیاهان دارویی 130 طرح مصوب داریم که تا امروز 12 شرکت دانش بنیان از صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلاتی معادل 12 میلیارد تومان گرفته‌اند و این نشان دهنده پتانسیل و ظرفیت بالای این حوزه در کشور است و این صندوق این توانایی را دارد که شرکت‌های دانش بنیان بیشتری را در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی تحت پوشش قرار دهد.
وی تأکید کرد: توانمندی‌های کشور در 2 بخش خصوصی و دولتی است و هم اکنون 5 شرکت بزرگ فناوری به همراه شرکت‌های کوچک و استارت آپ‌های دانشگاهی در حوزه‌های مختلف مشغول به فعالیت هستند.
وی ادامه داد: در بخش دولتی تواتنمندی‌های خوبی در زمینه تحقیق و توسعه انجام شده اما در زمینه تجاری‌سازی فعالیت‌های خوبی صورت نگرفته است و ما باید هم‌افزایی را برای ایجاد بازارهای خارجی بیشتر کنیم تا اشتغال و اقتصاد بهبود پیدا کند.
سلطانی با بیان اینکه با داشتن نقشه راه بازار توسعه صادرات کشور ارتقا می‌یابد، تصریح کرد: صندوق نوآوری آمادگی دارد تا شرکت‌های دانش بنیان بزرگ و کوچک را تحت حمایت مالی خود قرار دهد و با هدف ایجاد بازارهای خارجی برند و با برند R&D حاضر است با پنج شرکت بزرگ شریک بشود.
وی تأکید کرد: 13 شرکت حوزه گیاهان دارویی از این صندوق تسهیلات دریافت کرده‌اند که عمده آنها شرکت های کوچک و نوپا است.
سلطانی یادآور شد: 50 درصد شرکت‌های استارت آپ و نوپا ممکن است طرح‌هایشان با شکست مواجه شود و تا به امروز هزار و 700 شرکت نوپا طرح‌هایشان تصویب شده است و تسهیلاتی در حدود 900 میلیون تومان از این صندوق دریافت کرده‌اند.
وی ادامه داد: صندوق نوآوری حاضر است با ایجاد صندوق‌های خطرپذیر با شرکت‌های بزرگ شریک شود و در یک بازی برد- برد با خرید 49 درصد سهام آنها با هدف ایجاد بازار شرکت‌های کوچک و نوپا سعی در افزایش اقتصاد کشور و تجاری‌سازی محصولات آنها شود.
سلطانی گفت: صندوق نوآوری بسته خاصی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف تشویق آنها در خصوص توانمندسازی شرکت‌های کوچک حوزه گیاهان دارویی به آنها می‌دهد.
قرار گرفتن آزمایشگاه کنترل کیفیت این شرکت در لیست آزمایشگاه‌های جامع کشور
در ادامه مراسم حجازی مدیرعامل شرکت فناوری گیاهان دارویی گفت: مسئله آموزش با هدف بهره‌گیری از علم روز دنیا یکی از اهداف اصلی این کشور است و با استفاده از روش‌های علمی و تخصصی درصد ریسک و خطر کاهش می‌یابد.
وی بیان کرد: واحد R&D مغز متفکر این شرکت است و ما موفق به دریافت مرکز تحقیقات و پژوهش وزارت علوم در حوزه‌های حشره‌شناسی، گیاه‌شناسی، میکروب‌شناسی، ‌میکرولوژی و بیولوژی شده و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت این شرکت به صورت مستقل و در لیست آزمایشگاه‌های کشور قرار گرفته است.
حجازی ادامه داد: این شرکت گواهینامه GNP را از کشور کانادا دریافت کرده است و یک شعبه در کشور تاجیکستان تأسیس نموده است و هم اکنون محصولات این شرکت به پنج کشور دنیا صادر می شود.
وی با بیان اینکه این شرکت دارویی سبب اشتغال جوانان دانشگاهی شده است، افزود: مصرف داروهای گیاهی در کشور ناچیز است و باید تولیدکنندگان با کمک پزشکان و داروسازان فرهنگ استفاده از طب سنتی را در کشور جاری سازند.
داروی "دنتیکید" از التهاب و خونریزی لثه جلوگیری می‌کند
در ادامه مراسم خسروی مدیر پروژه این شرکت فناور گفت: کِرِم کودک برای درمان و پیشگیری از ادرار سوختگی و مشکلات بعد از آن همچنین آلودگی‌های مختلف میکروبی و قارچی درست شده است و این داور از ترکیبات گیاهی کالاندولا درست و عوارض ناشی از عفونت‌های باکتریایی و نازکی بیش از حد پوست را بسیار کاهش می‌دهد.
وی بیان کرد: اکسیدان روی و همچنین آنتی بیوتیک‌های موضعی عوارض زیادی دارد اما این کِرِم کودک از نازکی سطح پوست کودک جلوگیری می‌کند و سیستم ایمنی بدن را به مراتب کمتر مورد حمله قرار می‌دهد.
خسروی ادامه داد: این کرم روند بهبود زخم را تسریع می‌بخشد و با توجه به ترکیبات گیاهی و خصوصا آنتی باکتریال آن از بروز مشکلات جلوگیری می‌کند. 
وی ادامه داد: یکی از مواد موثر این دارو ترکیبات فلامنوئید است که سبب افزایش مقاومت در بدن کودکان می‌شود.
خسروی افزود: داروی دنتیکید از التهاب دهان و خونریزی لثه جلوگیری می‌کند و سبب تقویت و محافظ لثه می‌شود.
وی گفت:‌ داشتن طعم ملایم و قابل قبول، قیمت مناسب از دیگر ویژگی‌های داروی دنتیکید ویژه کودکان است.
گفتنی است؛ در پایان این مراسم از داروهای دنتیکید و کرم کودک که برای اولین بار به وسیله این شرکت فناور گیاهان دارویی درست شده است با حضور مسئولان وزارت بهداشت و معاونت علمی در حوزه طب سنتی رونمایی شد.

۹۵/۱۰/۱۶
۱۴:۴۵

در گفت‌وگو با پانا عنوان شد؛ بی برنامگی در ثبت نام آزمون های ارشد و دکتری/دانشجویان متضرر شدند

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برخی تصمیمات اتخاذ شده در آموزش عالی به ضرر دانشجویان است، گفت: بی برنامگی در ثبت نام آزمون های ارشد و دکتری به ضرر دانشجویان تمام می شود.

علیرضا سلیمی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، درباره تصمیم گیری آموزش عالی در حوزه آموزشی دانشگاه ها اظهارداشت: هماهنگی و تصمیماتی که در وزارت علوم برای دانشجویان گرفته می شود باید به نفع آن ها باشد اما گاهی این تصمیمات اگر به موقع نباشد به ضرر دانشجویان خواهد بود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: وزارت بهداشت، علوم و دانشگاه آزاد باید در تصمیماتی که در حوزه آموزشی دانشجویان به ویژه تصمیم در برگزاری آزمون ها می گیرند با هماهنگی و برنامه ریزی و اطلاع رسانی کافی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید به دنبال افزایش کیفیت آموزشی باشند، گفت: از طرفی جذب بی ‌رویه دانشجو در مقاطع مختلف به ویژه تحصیلات تکمیلی با هدف کسب درآمد نتیجه‌ ای جز کاهش کیفیت آموزشی ندارد اما در چند سال گذشته رویکرد مدرک‌ گرایی در کشور به دلایل مختلف رواج پیدا کرده است.
این نماینده مجلس در ادامه با تأکید بر اینکه رویکرد پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی را منطقی نیست به موضوع ادغام ثبت نام آزمون های سراسری و آزاد اشاره کرد و گفت: تصمیم درباره برگزاری همزمان آزمون های ورود به دانشگاه طبق قانون باید طبق قانون انجام شود و آموزش عالی موظف به اجرای قانون است.
به گفته عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی تنها در دانشگاه آزاد اتفاق نمی‌ افتد بلکه بسیاری از پردیس‌ ها، دانشگاه ‌های غیرانتفاعی و پیام نور نیز انجام می شود.
سلیمی تصریح کرد: در صورت اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌ های تحصیلات تکمیلی، جلوی جذب بی ‌رویه دانشجو در مقطع دکتری گرفته می‌ شود و تمام دانشگاه ‌ها موظف به تبعیت از این قانون خواهند بود.
 

۹۵/۱۰/۱۷
۰۰:۴۷

انتقاد رییس انجمن علمی رفتار حرکتی از حذف روانشناسی ورزشی از کنکور ارشد؛ چرا به دنبال خشک کردن ریشه «روانشناسی ورزشی» هستیم؟

رییس انجمن علمی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی معتقد است: واگذاری روانشناسی ورزشی از وزارت علوم به وزارت بهداشت، همانند درختی می‌ماند که با زدن شاخه‌های آن موجب رکود و کج‌روی آن می‌شویم.

دکتر مهدی نمازی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حذف روانشناسی ورزشی از کنکور ارشد سال 96- 95 و واگذاری این رشته به وزارت بهداشت افزود: به عنوان یکی از پیشکسوتان رشته روانشناسی ورزشی به شدت مخالف این حذف و همچنین واگذاری روانشناسی ورزشی به وزارت بهداشت هستم. زیرا این مساله سبب ایجاد تضاد بین حفظ جامعیت این علوم و جنبه‌های سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی آن می‌شود. اگر قرار است سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها بین وزارت علوم و بهداشت تفکیک شود، بهتر است سیاست‌گذار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد و مجری وزارت بهداشت. حتی به اعتقاد من در صورت نیاز بهتر است یک کمیسیون مشترک بین این دو نهاد در جهت حفظ جامعیت و سیاست‌گذاری‌های وزارت علوم ایجاد شود.
وی گفت: اگر امروز وزارت بهداشت مدعی روانشناسی ورزشی است، باید بگویم که روانشناسی ورزشی به ریشه خود که همان روانشناسی است، برمی‌گردد. ما اگر بخواهیم این رشته را به وزارت بهداشت واگذار کنیم، همانند درختی می‌ماند که ریشه و تنه آن متعلق به یک جا و شاخه آن متعلق به جای دیگری است. بدون شک با تکه تکه کردن آن و بردن شاخه به جای دیگر سبب رکود، نابودی و کج‌روی آن می‌شویم. بنابراین نباید به لحاظ سیاست گذاری و برنامه‌ریزی آن را تکه تکه کنیم.
نمازی‌زاده خاطرنشان کرد: اگر قرار بود روانشناسی ورزشی را از کنکور ارشد سال 96- 95 حذف کنند؛ باید در ابتدا نظر کارشناسان و صاحب‌نظران این رشته را جویا می‌شدند و پس از رسیدن به اجماع، درمورد این واگذاری تصمیم می‌گرفتند.  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیش از 140 انجمن علمی دارد که نخبه‌ترین افراد علمی عضو این انجمن هستند. یکی از این انجمن‌ها، رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی است، واقعا این انجمن به چه درد می‌خورد و نقش آن چیست؟ اگر قرار است تغییراتی در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های آن صورت بگیرد، باید نظر کارشناسان و صاحب‌نظران انجمن را حداقل به عنوان نقش مشاور جویا می‌شدند، نه این که با عجله و شتابزدگی تصمیمی بگیرند که به ضرر رشته روانشناسی ورزشی و رفتار حرکتی تمام شود.
رییس انجمن علمی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی ادامه داد: هرکسی می‌تواند با توجه به شرایط علمی که دارد، با دریافت مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مجری دوره‌های روانشناسی ورزشی باشد. اما این که بخواهد در نقش سیاست‌گذار و برنامه‌ریز عمل کند، درست نیست.
نمازی زاده تصریح کرد: شاید بتوان گفت بخشی از روانشناسی که به وزارت بهداشت مربوط می‌شود، روانشناسی نابهنجار، معضلات و مشکلات روانی و روان ‌پریشی است که تحت عنوان روان‌پزشکی مطرح می‌شود و نه روانشناسی ورزشی. اگر این واگذاری صورت بگیرد در حقیقت ریشه روانشناسی ورزشی را خشک کرده و این رشته را به دست خود نابود کرده‌ایم.

۹۵/۱۰/۱۷
۰۹:۴۴

در گفت‌وگو با پانا عنوان شد؛ لایحه مقابله با تقلب علمی بازدارنده نیست/ضعف نظارت در تدوین پایان‌نامه

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تشریح وضعیت لایحه مقابله با تقلب علمی گفت: در این لایحه برای تنبیه استفاده ‌کنندگان این اسناد، مجازات جزای نقدی و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی در نظر گرفته شده که معتقدیم بازدارنده نیست.

علیرضا سلیمی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با اشاره به میزان تخلفات علمی در ایران گفت: تخلفات علمی منحصر به ایران نیست و در سایر کشورها نیز مشاهده‌ می ‌شود.
عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به گزارش نیچر درباره تخلف پژوهشگران در ایران اظهارداشت: گزارش مجله نیچر علاوه بر کشور ایران درباره سایر کشورها از جمله چین و کره هم بوده است که روند تخلفات علمی را منتشر کرده است. البته کمترین تخلف هم باعث نگرانی می شود و معتقدیم که این فرایند به ضرر آموزش عالی خواهد بود.
وی درباره برخورد با متخلفان تقلب علمی گفت: وزارت علوم لایحه ای را تحت عنوان لایحه "مقابله با تقلب علمی" تدوین کرده است که امیدواریم هر چه سریعتر در دستور رسیدگی قرار گیرد.
این نماینده مجلس با بیان اینکه تخلف های علمی موجب بی اعتمادی جهانی نسبت به پژوهش‌ ها و تحقیقات می شود، گفت: لایحه مقابله با تقلب علمی در اختیار مجلس قرار دارد. البته مسأله تقلب علمی با بخشنامه حل نمی ‌شود و راه برخورد با این باید قضایی باشد چون تا کنون هیچ اقدامی جدی صورت نگرفته است.
عضو کمیسیون آموزش مجلس اضافه کرد: تا وقتی که شرایط موجود تقلب علمی در دانشگاه ‌ها و مراکز آموزش عالی از بین نرود زمینه فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی در بازار تولید آثار علمی طبیعی است اما نکته ای که از نظر ما اهمیت دارد، ضعف نظارت وزارت علوم در موضوع پایان نامه های دانشجویی است. در این زمینه نظارت استادان و مشاوران پایان نامه ها در تدوین پایان نامه های دانشجویی موثر است.
سلیمی با بیان اینکه در لایحه پیشنهادی دولت که در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصویب شده تهیه، عرضه یا واگذاری پایان نامه جرم است، خاطرنشان کرد: در این لایحه برای تنبیه استفاده ‌کنندگان این اسناد، مجازات جزای نقدی و محرومیت از برخی حقوق اجتماعی در نظر گرفته شده که معتقدیم بازدارنده نیست.

۹۵/۱۰/۱۸
۰۸:۳۷

در گفتگو با مهر عنوان شد؛ اعلام فراخوان اعضای هیات علمی در بهمن ماه/ جذب در رشته های جدید

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از اعلام فراخوان جذب اعضای هیات علمی در بهمن ماه خبر داد و گفت: این فراخوان برای جذب در رشته های جدید و بین رشته ای اعلام می شود.

محمد علی کی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رفع مشکل بازنشستگی اساتید دانشگاه ها توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: قبل از اینکه مشکل بازنشستگی اساتید دانشگاه ها در لایحه برنامه ششم توسعه توسط نمایندگان مجلس رفع شود،  مباحثی در خصوص صدور مجوز استخدام اعضای جدید هیات علمی مطرح شد.
وی ادامه داد: این مباحث به این دلیل مطرح شده بود که ما نگران بودیم با عدم حل مساله بازنشستگی اساتید، حدود ۲ هزار نفر از اساتید دانشگاه ها بازنشسته شوند.
رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فراخوان جذب اعضای هیات علمی در بهمن ماه سال جاری، ادامه داد: تا زمانی که مشکل بازنشستگی اساتید حل نشده بود، قرار بود، فراخوان بهمن ماه برای جایگزین کردن اساتید بازنشسته و برای رشته های قدیمی باشد، ولی با رفع این مشکل فراخوان بهمن ماه برای جذب در رشته های جدید و بین رشته ای اعلام می شود.  
کی نژاد افزود: در فراخوان جذب اعضای هیات علمی در بهمن ماه، مجوز جذب حدود ۲ هزار عضو هیات علمی برای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، حدود ۱۴۰۰ عضو هیات علمی برای وزارت علوم تحقیقات و فناوری و ۵ هزار عضو هیات علمی برای دانشگاه آزاد اسلامی صادر شده است.
به گزارش مهر، براساس پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه در ماده ۳۴ پیش بینی شده بود پاداش پایان خدمت و بازنشستگی کارکنان دولت، دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و قضات تا ۷ برابر حداقل حقوق ضرب در تعداد سنوات سالانه خدمت محاسبه و پرداخت شود.
براساس این پیشنهاد پاداش پایان خدمت برخی شاغلان دولتی، دانشگاه ها و مراکز صنعتی به یک دوم و در برخی موارد تا یک سوم تقلیل می یافت. 
این مساله باعث می شد اعضای هیات علمی برای بازنشستگی تشویق شوند و در زمان پیشنهاد ماده ۳۴ لایحه توسعه ششم، روسای دانشگاه ها با موجی از درخواست های بازنشستگی مواجه شده بودند که با حذف ماده مذکور مشکل پیش آمده نیز رفع شد.

۹۵/۱۰/۱۸
۰۸:۴۵

نمایندگان مجلس بررسی کردند: دود قهر علم و صنعت در چشم دانشگاهیان و صنعتگران

نمایندگان خانه ملت معتقدند که هر نوع مشکلی در صنعت را می‌تواند با کمک دانشگاه و علم با کمترین زمان و هزینه حل کرد و به همین دلیل یکی از ابزارهای توسعه ‏پایدار را ارتباط بهینه میان صنعت و دانشگاه می‌دانند.

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت- سال‌هاست که رابطه صنعت و دانشگاه با چالش‌های جدی روبه رو است و این دو نتوانسته اند در راستای تحقق اهداف یکدیگر و اهداف کلان کشور ارتباطی پویا ایجاد کنند. اگرچه برخی دانشگاه ها از لحاظ رشد علمی و کیفیت آموزشی جایگاه خوبی یافته اند که این می توانند مزیتی برای صنعت محسوب شده و موتور محرک صنعت باشد، اما مسائلی چون اعتماد نکردن صنعت به دانشگاه‌ها به منظور سرمایه گذاری، نبود نهادهایی که این دو ساختار را پیوند دهد و  مسائلی از این دست، چالش هایی بر سر راه این دو نهاد قرار داده است.
بدین منظور در این مجال سعی شده با بهره گیری از نقطه نظرات نمایندگان خانه ملت به چالش‌ها، فرصت‌ها، الزامات و راهکارهای برون رفت از تنگناهای پیش روی صنعت و دانشگاه پرداخته شود تا از رهگذر آن بستر فکری  لازم برای وحدت نظر و متعاقب آن وحدت در  تعامل صنعت، دانشگاه و دولت پدیدار شود.
محمد بیرانوندی، سیدجواد ساداتی‌نژاد و حبیب الله دهمرده نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این مهم را در این مجال بررسی کرده اند؛
بیرانوندی: ارتباط ناقص صنعت و دانشگاه، معلول آموزش‌محوری دانشگاه‌ها و تکنولوژی قدیمی صنایع
محمد بیرانوندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر فاصله میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت: ماموریت نسل اول دانشگاه‌ها صرفا آموزش و تعلیم بود، نسل دوم؛ آموزش و پژوهش و اکنون نسل سوم دانشگاه‌ها افزایش مهارت و کارایی به منظور کسب درآمد را مدنظر دارند، البته اگرچه درآمدزایی در  نسل دوم دانشگاه‌ها نیز تاحدودی حائز اهمیت بود اما در فاز بعدی گفته شد دانشگاه‌ها علاوه بر درآمدزایی باید با شرکت‌ها و موسسات صنعتی و علمی ارتباط موثرتری برقرار کنند.
نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران جهش قابل‌ملاحظه‌ای در حوزه پژوهش داشته و جایگاه ویژه‌ای در این خصوص در جهان دارد، افزود: انتظار است دانشگاه‌های نسل سوم با جدی گرفتن راه پژوهش بتوانند ارتباط موثری با صنعت پیدا کرده و به درآمدزایی برسند.
وی به موانع بر سر راه نزدیکی صنعت و دانشگاه اشاره کرد و افزود: اصلی‌ترین مانع از نوع نگاه به صنعت و دانشگاه نشات می‌گیرد چراکه هنوز بسیاری از افراد ضرورت افزایش رابطه این دو را درک نکرده و همچنان "آموزش" را تنها ماموریت دانشگاه می‌دانند، همچنین اعتماد نکردن صنعت به دانشگاه برای سرمایه‌گذاری و نبود نهادهایی که این دو ساختار را پیوند دهد از دیگر چالش‌هایی بر سر راه این دو نهاد است.
بیرالوندی تاکید کرد: موانع اعتباری نیز باید از سر راه دانشگاه و صنعت برداشته شوند، هرچند بودجه در نظر گرفته برای ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت در برنامه ششم توسعه و بودجه سال 96 افزایش داشته است.
وی همچنین ادامه داد: نبایستی موضوع رابطه صنعت و دانشگاه را تنها به ضعف سیستم آموزشی کشور منوط کرد، چراکه در صنعت کشور نیز با توجه به تنگناهای ناشی از تحریم‌ها، به‌روزرسانی فناوری چندان صورت نگرفته و چرخ صنعت با ماشین‌آلات فرسوده و فناوری‌های قدیمی در حال حرکت است لذا در برخی موارد سیستم آموزشی بسیار جلوتر و به روزتر از صنعت است.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان توصیه کرد: لازم است تشکل‌های برخاسته از نخبگان، کارآفرینان و فرهیختگان در قالب برگزاری همایش‌ها در زمینه باز تعریف نظام ارتباط بین صنعت و دانشگاه نقش خود را ایفا کنند و نقشه راه ارائه هند.
ساداتی‌نژاد: صنعت و دانشگاه در ایران یکدیگر را دفع می‌کنند/ آموزش‌ها غیرکاربردی است
سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر فاصله میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت: علاوه بر وزارت علوم فعلی  در  سنوات مختلف نیز تلاش‌های بسیاری برای تقویت رابطه صنعت و دانشگاه صورت گرفته و راه‌اندازی و گسترش پارک‌های علم و فناوری، موسسات دانش‌بنیان، مراکز رشد و موسسات کارآفرینی از جمله این اقدامات محسوب می‌شوند اما صنعت و دانشگاه همچنان همدیگر را دفع می‌کنند.
نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی "موانع قانونی" را به‌عنوان اصلی‌ترین موانع میان صنعت و دانشگاه دانست و با بیان اینکه رفع این موانع می‌تواند به شکوفایی علم و صنعت، ثروت‌آفرینی و اشتغال در کشور بینجامد، افزود: متاسفانه در لایحه برنامه ششم توسعه نیز آن طور که باید به رابطه صنعت و دانشگاه با وجود تلاش‌های کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پرداخته نشده است.
وی ادامه داد: مفاد موجود در برنامه‌ ششم توسعه قدرت لازم برای تغییر شرایط را ندارند چراکه برخی از مواد دراین خصوص با لفظ‌هایی همچون "مجاز بودن" آورده شده‌اند، درحالی که تجربه نشان داده قوانین تنها در صورت "مکلف کردن" دستگاه، در مسیر اجرایی شدن حرکت خواهند کرد.
ساداتی‌نژاد با بیان اینکه صنعتگران باید به درک ضرورت ارتباط با دانشگاه برسند، گفت: علاقه همکاری با دانشگاه تنها با رسیدن به سود و منفعت در صنعتگران ایجاد می‌شود و تا زمانی که منعفت دو جانبه‌ میان آن‌ها قابل لمس و تعریف درست نباشد نمی‌توان انتظار ایجاد این رابطه بهینه‌ای را داشت.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آموزش‌های غیرکاربردی را عامل دیگر فاصله میان صنعت و دانشگاه دانست و افزود: بسیاری از صنعت‌گران اصلا به دنبال استفاده از R&D ( Research and development ) نیستند و هزینه در R&D یا همان تحقیق و توسعه را نه تنها سرمایه‌گذاری نمی‌دانند بلکه به چشم هزینه اضافی به آن نگاه می‌کنند.
وی افزود: صنعت‌گران معتقدند دانشگاه‌ها دردی از آن‌ها دوا نمی‌کنند و دستاوردهای‌شان در میدان عمل کاربرد ندارد و حتی فارغ‌التحصیلان دانشگاه تخصص لازم را نداشته و ما باید آن‌ها را پس از استخدام آموزش دهیم.
عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین تاکید کرد: برای ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه باید الگوی آموزشی را تغییر داد.
دهمرده: دولت باید صنعت‌گران را موکلف به حل مشکلات خود از مسیر دانشگاه کند
حبیب‌الله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر فاصله میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت: با وجود آنکه روند افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه رو به رو رشد است اما تا نقطه مطلوب همچنان فاصله عمیقی وجود دارد، درواقع همانطور که باید دانشگاه‌های علوم پزشگی بیمارستان، و برای رشته‌های آزمایشگاهی، آزمایشگاه داشته باشند، دانشگاه‌های فنی نیز باید ارتباط فوق‌العاده نزدیک با مراکز صنعتی و تولیدی برقرار کنند تا محصول دانشگاه در صنعت کاربردی شود.  
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دانشگاه آکسفورد سالی یک بار همایشی میان دانشگاه و صنایع مختلف با هزینه صنایع برگزار می‌شود و در لوای این همایش مشکلاتی که صنایع با آن رو به رو هستند با دانشگاه در میان گذاشته شده و درخواست راهکار می‌کنند که این شرایط به نفع دانشگاه نیز است.  
وی با بیان اینکه اگر ارتباط دانشگاه با صنعت برقرار شود سود حاصل از صنعت به دانشگاه‌ها نیز خواهد رسید، افزود: باید صنعت را وادار به استخدام تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی کرد و از آن‌ها بخواهند مسائل و مشکلات را از طریق دانشگاه حل و فصل کنند اما از انجا که علم در صنعت ایران جایگاهی ندارد تولیدات آن نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند به‌عنوان نمونه صنعت ماشین‌سازی با نقاط ضعف قابل‌ملاحظه‌ای رو به رو است.
دهمرده با بیان اینکه به دلیل عدم درک اهمیت ارتباط دانشگاه و صنعت هیچ یک از این دو احساس نیاز به یکدیگر ندارند، گفت: هدف‌گذاری‌ها ساز و کار مشخصی می‌طلبند، به‌عنوان مثال ضایعات بسیاری در نان و مواد غذایی مصرفی دیده می‌شود اما صنعتگران هیچگاه برای رفع این مهم از دانشگاه‌ها کمک نگرفته‌اند لذا دولت باید با استفاده از محققان و پژوهشگران در جهت اهداف ترسیم شده حرکت کرده و برای معضلات راه‌حل پیدا کند.
عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دولت باید صنعت‌گران را موکلف به حل مشکلات خود از مسیر دانشگاه کند، افزود: دانشگاه باید به این باور که می‌تواند علاوه بر آموزش تئوری، تاثیرگذاری کاربردی داشته باشد رسیده و صنایع نیز ضرورت این مهم را درک کنند./

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۲۵

موزه های علوم و فناوری در استان ها راه اندازی می شود

تهران- ایرنا- رییس موزه ملی علوم و فناوری ایران، از راه اندازی موزه های علوم و فناوری در استان های مختلف کشور خبر داد.

سیف الله جلیلی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: درحال حاضر در کشور یک موزه ملی علوم و فناوری وجود دارد؛ از این رو درنظرداریم در همه استان ها حداقل یک موزه علم و فناوری راه اندازی شود.
وی با اشاره به اینکه تحقق این امر نیاز به بودجه زیادی دارد، گفت: موزه ملی علوم و فناوری بر اساس درخواست استان ها، به راه اندازی موزه علوم و فناوری در استان های درخواست کننده کمک می کند و تاکنون این موزه در استان های اردبیل و اصفهان راه اندازی شده است.
جلیلی اظهار کرد: راه اندازی چندین موزه علوم و فناوری کوچک نیز در استان های مختلف در دست اقدام است، اما قطعا این موزه ها، موزه های علوم و فناوری به شکلی که انتظار داریم، نیستند و قاعدتا این امر نیازمند حمایت بیشتر دولت است.
وی افزود: اعتقاد ما بر این است که در هر استان، موزه های علوم و فناوری در سطح موزه ملی وجود داشته باشد و پس از آن این موزه ها در سطح شهرها گسترش پیدا کنند، چراکه موزه های علوم و فناوری در کنار آموزش های رسمی کشور، مهمترین مرکزی است که یک شهر به آن نیاز دارد.
جلیلی با اشاره به تصویب ملی شدن موزه علوم و فناوری در سال جاری ادامه داد: با توجه به مصوبه اساسنامه و چهارچوب های سازمانی موزه، مجوزهای قانونی ارتقا یافته است.
وی افزود: با ملی شدن موزه علوم و فناوری، حمایت حاکمیت به لحاظ بودجه ای و جنبه های مختلف بیشتر خواهد شد؛ زیرا شرح وظایف موزه متعلق به همه ملت است، بر همین اساس وظیفه موزه ملی نیز خطیرترشده و فعالیت های خود را به سراسر کشور ارتقا خواهد داد.
موزه علوم و فناوری ایران یکی از موزه‌های شهر تهران است که زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند، ماموریت اصلی این موسسه پژوهشی، بازسازی و معرفی دستاوردهای علمی ایران در دوران پیش و پس از اسلام و نیز نمایش اصول و تئوری‌های دانش و فناوری‌های روز دنیا است.
درحال حاضر در این موزه سه گالری فناوری‌های بومی، مرکز علم و گالری از مورس تا موبایل فعال است.
علمی** 9340**1834
خبرنگار: منیر ابراهیمی زاده ** انتشار: ناهید شفیعی

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۳۹
منابع دیگر:
 • حمایت
۹۵/۱۰/۱۶
۰۶:۳۸
منابع دیگر:
 • وطن امروز
۹۵/۱۰/۱۶
۰۹:۰۳
۹۵/۱۰/۱۸
۰۶:۱۳

اعلام فراخوان اعضای هیات علمی در بهمن ماه/ جذب در رشته های جدید

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی از اعلام فراخوان جذب اعضای هیات علمی در بهمن ماه خبر داد و گفت: این فراخوان برای جذب در رشته های جدید و بین رشته ای اعلام می شود. محمد علی کی نژاد در گفتگو با مهر با اشاره به رفع مشکل بازنشستگی اساتید دانشگاه ها توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: قبل از اینکه مشکل بازنشستگی اساتید دانشگاه ها در لایحه برنامه ششم توسعه توسط نمایندگان مجلس رفع شود، مباحثی در خصوص صدور مجوز استخدام اعضای جدید هیات علمی مطرح شد.
وی ادامه داد: این مباحث به این دلیل مطرح شده بود که ما نگران بودیم با عدم حل مساله بازنشستگی اساتید، حدود 2 هزار نفر از اساتید دانشگاه ها بازنشسته شوند.
رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فراخوان جذب اعضای هیات علمی در بهمن ماه سال جاری، ادامه داد: تا زمانی که مشکل بازنشستگی اساتید حل نشده بود، قرار بود، فراخوان بهمن ماه برای جایگزین کردن اساتید بازنشسته و برای رشته های قدیمی باشد، ولی با رفع این مشکل فراخوان بهمن ماه برای جذب در رشته های جدید و بین رشته ای اعلام می شود.
کی نژاد افزود: در فراخوان جذب اعضای هیات علمی در بهمن ماه، مجوز جذب حدود 2 هزار عضو هیات علمی برای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، حدود 1400 عضو هیات علمی برای وزارت علوم تحقیقات و فناوری و 5 هزار عضو هیات علمی برای دانشگاه آزاد اسلامی صادر شده است.
به گزارش مهر، براساس پیشنهاد برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه در ماده 34 پیش بینی شده بود پاداش پایان خدمت و بازنشستگی کارکنان دولت، دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها و قضات تا 7 برابر حداقل حقوق ضرب در تعداد سنوات سالانه خدمت محاسبه و پرداخت شود.
براساس این پیشنهاد پاداش پایان خدمت برخی شاغلان دولتی، دانشگاه ها و مراکز صنعتی به یک دوم و در برخی موارد تا یک سوم تقلیل می یافت.
این مساله باعث می شد اعضای هیات علمی برای بازنشستگی تشویق شوند و در زمان پیشنهاد ماده 34 لایحه توسعه ششم، روسای دانشگاه ها با موجی از درخواست های بازنشستگی مواجه شده بودند که با حذف ماده مذکور مشکل پیش آمده نیز رفع شد.

۹۵/۱۰/۱۸
۱۰:۰۱

رئیس کمیسیون آموزش مجلس خبر داد؛ انتقال دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی‌و‌حرفه‌ای به وزارت علوم

رئیس کمیسیون آموزش مجلس از انتقال دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی‌و‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین ، محمد‌مهدی زاهدی اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده، بند (ک) ماده 80 لایحه برنامه ششم توسعه کشور در مورد تکلیف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای زیرمجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌، تا سال دوم برنامه در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
وی عنوان کرد: همچنین بند (د) ماده 81 لایحه برنامه ششم توسعه کشور در مورد تکلیف دولت به انتقال دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش با تمام امکانات، اموال منقول و غیرمنقول و نیروی انسانی و دارایی‌ها و تعهدات و مسؤولیت‌ها به وزارت علوم انجام شد.
منبع: خبرگزاری‌دانشجو

۹۵/۱۰/۱۵
۱۸:۲۶

دود قهر علم و صنعت در چشم دانشگاهیان و صنعتگران

نمایندگان خانه ملت معتقدند که هر نوع مشکلی در صنعت را می‌تواند با کمک دانشگاه و علم با کمترین زمان و هزینه حل کرد و به همین دلیل یکی از ابزارهای توسعه ‏پایدار را ارتباط بهینه میان صنعت و دانشگاه می‌دانند.

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ سال‌هاست که رابطه صنعت و دانشگاه با چالش‌های جدی روبه رو است و این دو نتوانسته اند در راستای تحقق اهداف یکدیگر و اهداف کلان کشور ارتباطی پویا ایجاد کنند. اگرچه برخی دانشگاه ها از لحاظ رشد علمی و کیفیت آموزشی جایگاه خوبی یافته اند که این می توانند مزیتی برای صنعت محسوب شده و موتور محرک صنعت باشد، اما مسائلی چون اعتماد نکردن صنعت به دانشگاه‌ها به منظور سرمایه گذاری، نبود نهادهایی که این دو ساختار را پیوند دهد و  مسائلی از این دست، چالش هایی بر سر راه این دو نهاد قرار داده است.
 
بدین منظور در این مجال سعی شده با بهره گیری از نقطه نظرات نمایندگان خانه ملت به چالش‌ها، فرصت‌ها، الزامات و راهکارهای برون رفت از تنگناهای پیش روی صنعت و دانشگاه پرداخته شود تا از رهگذر آن بستر فکری  لازم برای وحدت نظر و متعاقب آن وحدت در  تعامل صنعت، دانشگاه و دولت پدیدار شود.
 
محمد بیرانوندی، سیدجواد ساداتی‌نژاد و حبیب الله دهمرده نمایندگان کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس این مهم را در این مجال بررسی کرده اند؛
 
بیرانوندی: ارتباط ناقص صنعت و دانشگاه، معلول آموزش‌محوری دانشگاه‌ها و تکنولوژی قدیمی صنایع
 
محمد بیرانوندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر فاصله میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت: ماموریت نسل اول دانشگاه‌ها صرفا آموزش و تعلیم بود، نسل دوم؛ آموزش و پژوهش و اکنون نسل سوم دانشگاه‌ها افزایش مهارت و کارایی به منظور کسب درآمد را مدنظر دارند، البته اگرچه درآمدزایی در  نسل دوم دانشگاه‌ها نیز تاحدودی حائز اهمیت بود اما در فاز بعدی گفته شد دانشگاه‌ها علاوه بر درآمدزایی باید با شرکت‌ها و موسسات صنعتی و علمی ارتباط موثرتری برقرار کنند.
 
نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران جهش قابل‌ملاحظه‌ای در حوزه پژوهش داشته و جایگاه ویژه‌ای در این خصوص در جهان دارد، افزود: انتظار است دانشگاه‌های نسل سوم با جدی گرفتن راه پژوهش بتوانند ارتباط موثری با صنعت پیدا کرده و به درآمدزایی برسند.
 
وی به موانع بر سر راه نزدیکی صنعت و دانشگاه اشاره کرد و افزود: اصلی‌ترین مانع از نوع نگاه به صنعت و دانشگاه نشات می‌گیرد چراکه هنوز بسیاری از افراد ضرورت افزایش رابطه این دو را درک نکرده و همچنان "آموزش" را تنها ماموریت دانشگاه می‌دانند، همچنین اعتماد نکردن صنعت به دانشگاه برای سرمایه‌گذاری و نبود نهادهایی که این دو ساختار را پیوند دهد از دیگر چالش‌هایی بر سر راه این دو نهاد است.
 
بیرالوندی تاکید کرد: موانع اعتباری نیز باید از سر راه دانشگاه و صنعت برداشته شوند، هرچند بودجه در نظر گرفته برای ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت در برنامه ششم توسعه و بودجه سال 96 افزایش داشته است.
 
وی همچنین ادامه داد: نبایستی موضوع رابطه صنعت و دانشگاه را تنها به ضعف سیستم آموزشی کشور منوط کرد، چراکه در صنعت کشور نیز با توجه به تنگناهای ناشی از تحریم‌ها، به‌روزرسانی فناوری چندان صورت نگرفته و چرخ صنعت با ماشین‌آلات فرسوده و فناوری‌های قدیمی در حال حرکت است لذا در برخی موارد سیستم آموزشی بسیار جلوتر و به روزتر از صنعت است.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان توصیه کرد: لازم است تشکل‌های برخاسته از نخبگان، کارآفرینان و فرهیختگان در قالب برگزاری همایش‌ها در زمینه باز تعریف نظام ارتباط بین صنعت و دانشگاه نقش خود را ایفا کنند و نقشه راه ارائه هند.
 
ساداتی‌نژاد: صنعت و دانشگاه در ایران یکدیگر را دفع می‌کنند/ آموزش‌ها غیرکاربردی است
 
سیدجواد ساداتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر فاصله میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت: علاوه بر وزارت علوم فعلی  در  سنوات مختلف نیز تلاش‌های بسیاری برای تقویت رابطه صنعت و دانشگاه صورت گرفته و راه‌اندازی و گسترش پارک‌های علم و فناوری، موسسات دانش‌بنیان، مراکز رشد و موسسات کارآفرینی از جمله این اقدامات محسوب می‌شوند اما صنعت و دانشگاه همچنان همدیگر را دفع می‌کنند.
 
نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی "موانع قانونی" را به‌عنوان اصلی‌ترین موانع میان صنعت و دانشگاه دانست و با بیان اینکه رفع این موانع می‌تواند به شکوفایی علم و صنعت، ثروت‌آفرینی و اشتغال در کشور بینجامد، افزود: متاسفانه در لایحه برنامه ششم توسعه نیز آن طور که باید به رابطه صنعت و دانشگاه با وجود تلاش‌های کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پرداخته نشده است.
 
وی ادامه داد: مفاد موجود در برنامه‌ ششم توسعه قدرت لازم برای تغییر شرایط را ندارند چراکه برخی از مواد دراین خصوص با لفظ‌هایی همچون "مجاز بودن" آورده شده‌اند، درحالی که تجربه نشان داده قوانین تنها در صورت "مکلف کردن" دستگاه، در مسیر اجرایی شدن حرکت خواهند کرد.
 
ساداتی‌نژاد با بیان اینکه صنعتگران باید به درک ضرورت ارتباط با دانشگاه برسند، گفت: علاقه همکاری با دانشگاه تنها با رسیدن به سود و منفعت در صنعتگران ایجاد می‌شود و تا زمانی که منعفت دو جانبه‌ میان آن‌ها قابل لمس و تعریف درست نباشد نمی‌توان انتظار ایجاد این رابطه بهینه‌ای را داشت.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس آموزش‌های غیرکاربردی را عامل دیگر فاصله میان صنعت و دانشگاه دانست و افزود: بسیاری از صنعت‌گران اصلا به دنبال استفاده از R&D ( Research and development ) نیستند و هزینه در R&D یا همان تحقیق و توسعه را نه تنها سرمایه‌گذاری نمی‌دانند بلکه به چشم هزینه اضافی به آن نگاه می‌کنند.
 
وی افزود: صنعت‌گران معتقدند دانشگاه‌ها دردی از آن‌ها دوا نمی‌کنند و دستاوردهای‌شان در میدان عمل کاربرد ندارد و حتی فارغ‌التحصیلان دانشگاه تخصص لازم را نداشته و ما باید آن‌ها را پس از استخدام آموزش دهیم.
 
عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همچنین تاکید کرد: برای ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه باید الگوی آموزشی را تغییر داد.
 
دهمرده: دولت باید صنعت‌گران را موکلف به حل مشکلات خود از مسیر دانشگاه کند
 
حبیب‌الله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به عوامل تاثیرگذار بر فاصله میان دانشگاه‌ها و صنعت، گفت: با وجود آنکه روند افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه رو به رو رشد است اما تا نقطه مطلوب همچنان فاصله عمیقی وجود دارد، درواقع همانطور که باید دانشگاه‌های علوم پزشگی بیمارستان، و برای رشته‌های آزمایشگاهی، آزمایشگاه داشته باشند، دانشگاه‌های فنی نیز باید ارتباط فوق‌العاده نزدیک با مراکز صنعتی و تولیدی برقرار کنند تا محصول دانشگاه در صنعت کاربردی شود.  
 
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دانشگاه آکسفورد سالی یک بار همایشی میان دانشگاه و صنایع مختلف با هزینه صنایع برگزار می‌شود و در لوای این همایش مشکلاتی که صنایع با آن رو به رو هستند با دانشگاه در میان گذاشته شده و درخواست راهکار می‌کنند که این شرایط به نفع دانشگاه نیز است.  
 
وی با بیان اینکه اگر ارتباط دانشگاه با صنعت برقرار شود سود حاصل از صنعت به دانشگاه‌ها نیز خواهد رسید، افزود: باید صنعت را وادار به استخدام تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی کرد و از آن‌ها بخواهند مسائل و مشکلات را از طریق دانشگاه حل و فصل کنند اما از انجا که علم در صنعت ایران جایگاهی ندارد تولیدات آن نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند به‌عنوان نمونه صنعت ماشین‌سازی با نقاط ضعف قابل‌ملاحظه‌ای رو به رو است.
 
دهمرده با بیان اینکه به دلیل عدم درک اهمیت ارتباط دانشگاه و صنعت هیچ یک از این دو احساس نیاز به یکدیگر ندارند، گفت: هدف‌گذاری‌ها ساز و کار مشخصی می‌طلبند، به‌عنوان مثال ضایعات بسیاری در نان و مواد غذایی مصرفی دیده می‌شود اما صنعتگران هیچگاه برای رفع این مهم از دانشگاه‌ها کمک نگرفته‌اند لذا دولت باید با استفاده از محققان و پژوهشگران در جهت اهداف ترسیم شده حرکت کرده و برای معضلات راه‌حل پیدا کند.
 
عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دولت باید صنعت‌گران را موکلف به حل مشکلات خود از مسیر دانشگاه کند، افزود: دانشگاه باید به این باور که می‌تواند علاوه بر آموزش تئوری، تاثیرگذاری کاربردی داشته باشد رسیده و صنایع نیز ضرورت این مهم را درک کنند./

۹۵/۱۰/۱۸
۱۱:۴۵

چرا به دنبال خشک کردن ریشه «روانشناسی ورزشی» هستیم؟ انتقاد رییس انجمن علمی رفتار حرکتی از انتقال رشته روان شناسی ورزشی به وزارت بهداشت

رییس انجمن علمی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی معتقد است: واگذاری روان شناسی ورزشی از وزارت علوم به وزارت بهداشت، همانند درختی می‌ماند که با زدن شاخه‌های آن موجب رکود و کج‌روی آن می‌شویم.

به گزارش میگنا دکتر مهدی نمازی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حذف روان شناسی ورزشی از کنکور ارشد سال 96- 95 و واگذاری این رشته به وزارت بهداشت افزود: به عنوان یکی از پیشکسوتان رشته روان شناسی ورزشی به شدت مخالف این حذف و همچنین واگذاری روان شناسی ورزشی به وزارت بهداشت هستم. زیرا این مساله سبب ایجاد تضاد بین حفظ جامعیت این علوم و جنبه‌های سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی آن می‌شود. اگر قرار است سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها بین وزارت علوم و بهداشت تفکیک شود، بهتر است سیاست‌گذار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد و مجری وزارت بهداشت. حتی به اعتقاد من در صورت نیاز بهتر است یک کمیسیون مشترک بین این دو نهاد در جهت حفظ جامعیت و سیاست‌گذاری‌های وزارت علوم ایجاد شود.
وی گفت: اگر امروز وزارت بهداشت مدعی روان شناسی ورزشی است، باید بگویم که روان شناسی ورزشی به ریشه خود که همان روان شناسی است، برمی‌گردد. ما اگر بخواهیم این رشته را به وزارت بهداشت واگذار کنیم، همانند درختی می‌ماند که ریشه و تنه آن متعلق به یک جا و شاخه آن متعلق به جای دیگری است. بدون شک با تکه تکه کردن آن و بردن شاخه به جای دیگر سبب رکود، نابودی و کج‌روی آن می‌شویم. بنابراین نباید به لحاظ سیاست گذاری و برنامه‌ریزی آن را تکه تکه کنیم.
نمازی‌زاده خاطرنشان کرد: اگر قرار بود روان شناسی ورزشی را از کنکور ارشد سال 96- 95 حذف کنند؛ باید در ابتدا نظر کارشناسان و صاحب‌نظران این رشته را جویا می‌شدند و پس از رسیدن به اجماع، درمورد این واگذاری تصمیم می‌گرفتند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیش از 140 انجمن علمی دارد که نخبه‌ترین افراد علمی عضو این انجمن هستند. یکی از این انجمن‌ها، رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی است، واقعا این انجمن به چه درد می‌خورد و نقش آن چیست؟ اگر قرار است تغییراتی در سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های آن صورت بگیرد، باید نظر کارشناسان و صاحب‌نظران انجمن را حداقل به عنوان نقش مشاور جویا می‌شدند، نه این که با عجله و شتابزدگی تصمیمی بگیرند که به ضرر رشته روانشناسی ورزشی و رفتار حرکتی تمام شود.
رییس انجمن علمی رفتار حرکتی و روانشناسی ورزشی ادامه داد: هرکسی می‌تواند با توجه به شرایط علمی که دارد، با دریافت مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مجری دوره‌های روانشناسی ورزشی باشد. اما این که بخواهد در نقش سیاست‌گذار و برنامه‌ریز عمل کند، درست نیست.
نمازی زاده تصریح کرد: شاید بتوان گفت بخشی از روانشناسی که به وزارت بهداشت مربوط می‌شود، روانشناسی نابهنجار، معضلات و مشکلات روانی و روان ‌پریشی است که تحت عنوان روان‌پزشکی مطرح می‌شود و نه روانشناسی ورزشی. اگر این واگذاری صورت بگیرد در حقیقت ریشه روانشناسی ورزشی را خشک کرده و این رشته را به دست خود نابود کرده‌ایم.
کانال روان شناسی میگنا

۹۵/۱۰/۱۷
۱۲:۱۴