نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 111290
 • تمام سکه (طرح جدید) 1113000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1105000
 • نیم سکه 566000
 • ربع سکه 299000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3830
 • یورو 4120
 • پوند 4830
 • صد ین 3540
 • درهم امارات 1090
 • لیر ترکیه 1165
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32092
 • 0
  یورو 33992
 • 0
  پوند 40029
 • 0
  فرانک 31647
 • 0
  صد ین 28357
 • 0
  درهم امارات 8737

مجمع مپنا با تقسیم سود 40 درصدی برگزار شد

اخبار بانک: صبح امروز مجمع سالانه مپنا بعد از حدود 5 ماه دوری از تابلو بورس با تقسیم سود 40 درصدی برگزار شد.

خبراقتصادی -  در پی لغو مجمع سالانه 29 تیر مپنا، این شرکت بزرگ بورسی امروز مجمع سالانه را با حضور بیش از 90 درصد سهامداران برگزار کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری اخبار بانک،بعد از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره و حسابرس، صورت های مالی "رمپنا" تصویب و مقرر شد از 62 تومان سود محقق شده هر سهم سال مالی اسفند گذشته ، 25 تومان سود به ازای هر سهم تقسیم شد. 
طبق اعلام برنامه زمان بندی این شرکت هزار میلیارد تومانی، سود سهامداران حقیقی از 20 خرداد سال آینده (از طریق مراجعه به بانک سپه) توزیع خواهد شد. 
در این مجمع نکته جالب توجه ، مدیریت مجمع توسط آستان قدس بود که طبق مجوز حدود 40 روز پیش دادگاه ، می توانست سه کرسی هیات مدیره را در اختیار داشته باشد.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۲:۲۸

تقسیم سود 25 تومانی «مپنا» در مجمع سالانه تقسیم سود 25 تومانی «مپنا» در مجمع سالانه

صبح روز جاری مجمع سالانه مپنا بعد از حدود 5 ماه دوری از تابلو بورس با تقسیم سود 40 درصدی برگزار شد.

به گزارش ملت بازار، در پی لغو مجمع سالانه29 تیر مپنا، این شرکت بزرگ بورسی امروز مجمع سالانه را با حضور بیش از 90 درصد سهامدارانبرگزار کرد.بعد از قرائت گزارش عملکرد هیات مدیره وحسابرس، صورت های مالی «رمپنا» تصویب و مقرر شد از 62 تومان سود محقق شده هر سهم سالمالی اسفند گذشته، 25 تومان سود به ازای هر سهم تقسیم شود.
طبق اعلام برنامه زمان بندی این شرکت هزارمیلیارد تومانی، سود سهامداران حقیقی از 20 خرداد سال آینده (از طریق مراجعه به بانکسپه) توزیع خواهد شد.
در این مجمع نکته جالب توجه مدیریت مجمعتوسط آستان قدس بود که طبق مجوز حدود 40 روز پیش دادگاه، می توانست سه کرسی هیات مدیرهرا در اختیار داشته باشد.
منبع: بورس پرس

منابع دیگر:
 • بورس پرس
 • اخبار بانک
 • داغ نیوز
 • خبر اقتصادی
۹۵/۰۹/۰۷
۱۲:۰۶

نماینده مردم بروجرد در مجلس در گفت‌وگو با تسنیم: طرح استیضاح وزیر نیرو با 20 امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد

نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: طرح استیضاح وزیر نیرو با ۲۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد.

عباس گودرزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد اظهار داشت: طرح استیضاح حمید چیت‌چیان وزیر نیرو با 20 امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد تا در روزهای آینده کاری در کمیسیون‌های مربوطه با حضور وزیر نیرو مطرح‌شده و موردبررسی قرار گیرد.
وی هدف خود از امضای طرح استیضاح وزیر نیرو را پیگیری مطالبات حوزه انتخابیه بروجرد و اشترینان عنوان کرد و افزود: کوتاهی، اهمال‌کاری و عدم توجه و رسیدگی به سدهای بروجرد آن‌چنان بغرنج و غیرقابل‌تحمل است که باوجود تذکرات فراوان از طریق روش‌های مختلف مکاتبه‌ای و دیگر ابزار قانونی این موضوع موردتوجه وزیر قرار نگرفته و تنها راه پیگیری مطالبات شهروندان بروجرد را در استیضاح وزیر نیرو دانستیم.
نماینده مردم بروجرد در مجلس این استیضاح را به‌عنوان یکی از ابزارهای قانونی برای اعمال نظارت توسط نماینده مجلس دانست و بیان کرد: متأسفانه اعتبارات در حوزه سدسازی عادلانه توزیع نشده به‌گونه‌ای که در شهرستان بروجرد سد گلرود باوجود انجام یک فاز از طرح مطالعاتی آن در سال‌های گذشته از دستور کار خارج‌شده و به حال خود رهاشده است.
وی عنوان کرد: سد گلرود که از دستور کار خارج‌شده خود، به‌تنهایی می‌تواند منشأ تحول بزرگی در حوزه اشتغال، سرمایه‌گذاری، گردشگری، کشاورزی و آب بروجرد باشد اما متأسفانه مورد بی‌توجهی و بی‌مهری محض قرار گرفته است.
گودرزی بابیان اینکه سد شهید بروجردی دیگر سد بروجرد در سال گذشته تنها 100 هزار تومان اعتبار داشت، تصریح کرد: هدف از تخصیص این میزان اعتبار به یک سد تنها بسته نشدن ردیف آن از اعتبارات ملی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: سد آبسرده بروجرد نیز باوجوداینکه سال‌ها از وعده بهره‌برداری از آن می‌گذرد با 35 درصد پیشرفت  فیزیکی، به‌رغم اینکه براساس نظر کارشناسان حدود 200 میلیارد تومان اعتبار تا مرحله تکمیل‌شدن نیاز دارد، سال گذشته تنها هشت میلیارد تومان برای این سد تصویب شد که از این میزان 800 میلیون تومان تخصیص یافت که تخصیص این مبلغ به سدی که 200 میلیارد تومان اعتبار تا مرحله تکمیل نیاز دارد در واقع به معنای به سخره گرفتن مردم حوزه انتخابیه بروجرد است.
نماینده مردم بروجرد در مجلس بابیان اینکه بخش عمده‌ای از آب این شهرستان از چاه‌ها تأمین می‌شود، گفت: به دلیل کاهش نزولات آسمانی، فرونشست سطح چاه و رانش جداره‌های چاه در زلزله 85، آب شهرستان بروجرد کدر است و ضرورت دارد با تخصیص اعتبارات لازم از آب گلرود مشکل آب این شهرستان حل شود اما متأسفانه نه تخصیص از گلرود به این شهرستان داده‌ شده و نه سدهای وعده داده‌ شده را تکمیل می‌کنند، بنابراین امید است از این طریق و با استفاده از ابزار قانونی بتوانیم بخشی از مطالبات مردم بروجرد را احیا کنیم.

منابع دیگر:
 • نامه‌ نیوز
 • قدس آنلاین
۹۵/۰۹/۰۷
۱۳:۰۱

کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری نیروگاهها با بکارگیری فناوریهای جدید

مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی تولید شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، گفت: با تغییر رویکرد در نظام بهره برداری و استفاده از فناوری های جدید بتوانیم با هزینه کمتر به حداکثر قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی واحدها دست پیدا کنیم.

غلامرضا مهرداد در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی پژوهشگاه نیرو در خصوص اثر بخشی جلسات هم اندیشی در بهبود بهره وری از دارایی های بخش تولید صنعت برق گفت: طی یکی دو دهه اخیر تغییرات ساختاری از نظر کمی و کیفی در مجموعه صنعت برق به ویژه در بخش نیروگاهی به وقوع پیوسته است. این تغییرات در حوزه مالکیت نیروگاهها، ایجاد بازار برق، تشکیل شرکت مادر تخصصی تولید بوده است. به تناسب تغیرات پیش گفته، تغییر رویکرد از روشهای سنتی به روشهای نوین و ارایه خدمات پشتیبانی با استفاده از نظام و فناوری های نوین هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی به عنوان یک ضرورت بخش تولید شناخته شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به موارد پیش گفته و تهیه اسناد و نقشه راه توسعه فناوری های بهره برداری، نگهداری و تعمیرات از سوی پژوهشگاه نیرو، برگزاری جلسات هم اندیشی با حضور همکاران بخشهای مختلف پژوهشگاه نیرو، بخش های مختلف تولید صنعت برق و دانشگاهها و مرکز پژوهشی می تواند دستاوردهای خوبی به دنبال داشته باشد. در این نشستها دیدگاهها و نقطه نظرات ذینفعان و بازیگران این حوزه جهت اجرایی کردن نقشه راه مورد اشاره ارائه می گردد. فعالیتهای مذکور با این هدف صورت می گیرد که در شرایط جدید با تغییر رویکرد در نظام بهره برداری و استفاده از فناوری های جدید بتوانیم با هزینه کمتر به حداکثر قابلیت اطمینان و قابلیت دسترسی واحدها دست پیدا کنیم.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۲:۰۱

جلسه‌ هم اندیشی مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی برگزار شد

جلسه‌ هم اندیشی مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی در راستای ارائه راهکارهای کلیدی برای توسعه صنعت برق برگزار شد.

به گزارش برق نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه نیرو، جلسه‌ هم اندیشی مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی با حضور قائم مقام پژوهشگاه نیرو برگزار گردید در این جلسه مهندس مرجانمهر قائم مقام رئیس و معاون فناوری پژوهشگاه نیرو در خصوص نقش پژوهشگاه نیرو در جریان سازی توسعه نظام و فناوری های مورد نیاز صنعت برق و چگونگی حمایت از بازیگران این حوزه به ایراد سخنرانی پرداخته و برنامه های پژوهشگاه برای دستیابی به این مهم را تشریح نمودند.
در ادامه مهندس مهرداد مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی تولید شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، روند توسعه و تکامل فرآیند بهره-برداری، نگهداری و تعمیرات در واحدهای نیروگاهی حوزه وزارت نیرو را تشریح نمودند. ایشان چالش های مهم این حوزه را برشمرده و توسعه نظام و استفاده از فناوری های نوین بهره برداری، نگهداری و تعیمرات را به عنوان یکی از راههای مقابله با چالش های پیش روی بخش تولید صنعت برق مطرح نمودند.
معرفی طرح ها و پروژه های مندرج در اسناد راهبردی و نقشه راه زیرمجموعه مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی توسط مهندس فراهانی رئیس مرکز مذکور صورت گرفت. ایشان ضمن تشریح فعالیت های صورت گرفته در این خصوص خواستار مشارکت شرکت کنندگان در همایش برای فعال سازی طرح ها و پروژه های مذکور شده و چگونگی تعامل با مرکز را تشریح نمودند.
در بخش دوم جلسه هماندیشی فعالیتهای صورت گرفته برای اجرایی کردن طرح ها و زیر پروژه های ذیربط توسط مدیران طرح های مذکور ارایه گردید. دکتر صفار اول در خصوص طرح " تهیه اطلس اندازه گیری ظرفیت، راندمان و مصرف داخلی واحدهای نیروگاهی" به ارایه روش کار و اقدامات صورت گرفته در این زمینه پرداخت. مهندس صفری فرآیند فعال سازی طرح " ارتقای سطح عملکرد واحدهای نیروگاهی در حوزههای بهره برداری، نگهداری و تعیمرات با بهره گیری از توسعه ضوابط مقررات و فرآیندها و بهبود روش-های مشارکت بخش خصوصی" را تشریح نمود. در پایان مهندس محرمی به معرفی و برنامه فعالسازی طرح " بهکارگیری مدیریت دارایی فیزیکی در صنعت برق" اشاره و اقدامات انجام شده در این زمینه را به اطلاع جمع حاضر رساندند.
در ادامه جلسه چگونگی تعامل بازیگران و ذینفعان با مرکز توسعه فناوری های بهره-برداری، نگهداری و تعمیرات به بحث گذاشته شد. در این راستا حاضرین در جلسه نظرات خود را در زمینه های پیش گفته مطرح و در این خصوص تبادل نظر گردید. مقرر گردید این ارتباط از طریق سایت مرکز توسعه فناوری بهره برداری، نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی (http://www.nri.ac.ir/OM) حفظ گردیده و در جلسه بعدی هم اندیشی مرکز، گزارشی مبسوطی از توسعه فعالیتهای مرکز ارایه گردد

۹۵/۰۹/۰۷
۱۲:۰۱

رشد سریع ایران در تولید نیرو از منابع تجدید پذیر

با استقبال سرمایه‌گذاران در حوزه انرژی، ایران برای نخستین‌بار در 10 سال گذشته قصد دارد تا سال 2020 ظرفیت تولید نیرو از منابع تجدیدپذیر را به 5 هزار مگاوات افزایش دهد،‌250 فعالان بین‌المللی انرژی هم 5 تا 8 دسامبر در تهران گردهم می‌آیند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با لغو تحریم‌ها علیه ایران تقاضای انرژی به خصوص در حوزه صنایع سنگین در ایران رو به افزایش بوده و این بدان معناست که انتظار می‌رود تولید نیرو از منابع تجدیدپذیر در ایران افزایش یابد.
به گزارش انتخاب به نقل از فوکاس،وزارت نیرو به دنبال جذب 10میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خصوصی مستقیم در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال 2018 است و این رقم تا سال 2025 به 60 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
با توجه به ارائه مشوق‌های اقتصادی از سوی دولت به این بخش به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران اروپایی انگیزه خوبی برای ورود به این حوزه داشته باشند. با توجه به تولید ناخالص داخلی 406.3 میلیارد دلاری ایران این کشور دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه به شمال آفریقا محسوب می‌شود.
هم اکنون لغو تحریم‌ها شرایط با برای همکاری تجاری با ایران فراهم کرده است. با لغو این تحریم‌ها ایران به ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در بانک‌های خارجی دست یافته و از لیست سیاه بانک‌ها و موسسات مالی نیز خارج شده و همین امر آزادی بیشتری را برای فعالیت ایران در حوزه بین‌الملل فراهم می‌کند.
برهمین اساس هم اکنون ایران می‌تواند از توسعه بخش تولید نیرو از انرژی‌های تجدیدپذیر بهره ببرد.
هم اکنون ظرفیت تولید نیرو از انرژی‌های تجدیدپذیر معادل 0.2 درصد کل ظرفیت تولید برق این کشور است. به همین دلیل دولت ایران قصد دارد با کاهش ارائه یارانه به سوخت‌های فسیلی این بخ ش از تولید نیرو در ایران را توسعه دهد.
حدود 250 نفر از مقامات اصلی دولتی ایران و فعالان حوزه تولید نیرو از انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه بین‌الملل در روزهای 5 تا 8 دسامبر سال جاری در تهران دور هم جمع خواهند شد.
این کنفرانس از سوی کارشناسان موسسه گرین پاور سازمان‌دهی شده است. تولید نیرو از باد یکی از اولویت‌های اصلی ایران برای افزایش ظرفیت تولید برق خود است. این کشور قصد دارد ظرفیت تولید برق از باد را تا سال 2020 به 4500 مگاوات افزایش دهد.
در نوامبر سال 2015 ایران از برنامه خود برای کاهش 4 درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال 2030 خبر داد. این کشور تاکید کرد در صورتی که بتواند 33میلیارد دلار سرمایه‌گذاری جذب کند کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای خود را تا 12 درصد افزایش خواهد داد.
افزایش ظرفیت تولید برق از منابع تجدیدپذیر ایران به 5 گیگاوات تا سال 2020یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که ایران برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای باید انجام دهد.
بر همین اساس ایران هم اکنون 15 مزرعه تولید نیرو از باد دارد اما ظرفیت واقعی کشور در این حوزه 100 گیگا وات برآورد شده است.
از دیگر پتانسل های قابل توجه ایران در حوزه تولید انرژی از منابع تجدید پذیر، برخوداری این کشور از منابع سرشار تابش نور خورشید به خصوص در مناطق مرکزی و جنوبی این کشور است.
ایران از ساعات تابش طولانی و کیفیت بسیار مناسب تابش خورشید در بسیاری از مناطق خود بهره مند است.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۷:۰۸

مطالعه ٣ میدان در مناطق نفت‌خیز جنوب به شرکت شلمبرژه سپرده شد

دومین تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی مبتنی بر چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با هدف مطالعه میدان های شادگان، پارسی و رگ‎سفید، میان این شرکت و شرکت شلمبرژه امضا شد.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، این تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی با هدف مطالعه سه مخزن آسماری، بنگستان و خامی میدان رگ‎سفید، مخزن آسماری میدان پارسی و ٢ مخزن آسماری و بنگستان میدان شادگان، امروز  میان بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و تونی بومن Tony Bowman، مدیر تولید شرکت شلمبرژه امضا شد.
شلمبرژه بزرگترین شرکت‎ خدمات نفتی در جهان است که پیش از تحریم‌ها در ایران فعالیت می‌کرد و اکنون در شرف بازگشت و آغاز همکاری‎های مجدد با صنعت نفت ایران در دوران پسابرجام است.
چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به پیشنهاد این شرکت و با موافقت و ابلاغ وزیر نفت، تدوین شد و پس از تصویب در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران قابلیت اجرا پیدا کرد. این چارچوب قراردادی در مسیر الگوی جدید قراردادهای نفتی و منطبق با کلیات آن و در جزئیات تابع شرایط میادین و ساختار فنی و تخصصی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که برای نخستین بار در صنعت نفت اجرا می‌شود.
با اعلام و تایید وزیر نفت، چهار میدان ‍پارسی، کرنج، رگ سفید و شادگان شامل ٩ مخزن برای توسعه بر اساس چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در نظر گرفته شده اند که با امضای تفاهم‎نامه امروز، مطالعه سه میدان از میادین نامبرده به شرکت شلمبرژه سپرده شد.
نخستین تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی مبتنی بر چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب نیز هفته گذشته (چهارشنبه، سوم آذر ماه) بین این شرکت و کنسرسیوم پرگس متشکل از ١١ شرکت اروپایی، کانادایی، آسیایی و دانشگاه صنعتی شریف با هدف مطالعه ٢ میدان کرنج (مخازن آسماری، پابده و خامی) و شادگان (مخازن آسماری و بنگستان) امضا شد.
بیش از ٦٠ شرکت داخلی و خارجی برای مذاکره با شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب درباره چارچوب قراردادی ویژه این شرکت اعلام آمادگی کرده اند که از این میان، تاکنون با ٣٣ شرکت مذاکره شده است.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب پیش از این، از امضای چند تفاهم‎نامه همکاری در این شرکت تا پایان آذرماه امسال خبر داده بود.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۷:۰۹

طرح توسعه سیستم یکپارچه مدیریت انرژی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تایید شد

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی از تایید طرح توسعه و راه‏اندازی سیستم یکپارچه مدیریت انرژی و محیط‏زیست در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس خبر داد.

به گزارش ایسنا، یدالله سبوحی با تاکید بر اهمیت طرح توسعه و راه اندازی سیستم یکپارچه مدیریت انرژی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس افزود:  بررسی وضع زیست‌ محیطی منطقه ویژه پارس به لحاظ کنترل آلاینده‌های هوا، آب و پساب از جمله اهداف نقشه راه ایجاد سیستم یکپارچه مدیریت انرژی و محیط زیست در این منطقه است که با توجه به خلأهای دانشی موجود در بخش مدیریت انرژی و مدیریت زیست محیطی در منطقه پارس، ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست، اجرای طرح‌های بهینه سازی جریان انرژی و مدیریت انتشار آلاینده‌ها در منطقه را در دستور کار خود قرارداد.
وی اضافه کرد: با  تلاش‌های انجام شده طرح توسعه و راه اندازی سیستم یکپارچه مدیریت انرژی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تایید شد.
بر اساس این گزارش‌، تلفات انرژی در واحدهای صنعتی پتروشیمی و پالایشگاه‌ها، ابعاد وسیع گازهای ارسالی به برج‌های مشعل (فلرهای پیوسته و ناپیوسته)، گستردگی حجم و شدت آلودگی محلی و انتشار وسیع گازهای گلخانه‌‏ای از جمله چالش‌های موجود در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است از این رو در سال‌های 1392 تا 1394 در وزارت نفت، این چالش‌ها در سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، مجتمع پالایشگاه‌های گاز پارس و ستاد بهینه‏‌سازی انرژی ومحیط‏زیست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
متعاقب آن با برگزاری جلسه‌ای موضوع ایجاد سیستم یکپارچه مدیریت انرژی و محیط‏زیست بررسی و مقرر شد ستاد بهینه‏‌سازی انرژی و محیط‏زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این امر را پیگیری کنند.
پس از بررسی مسائل، طرح‌ها و برنامه‏‌های نهادهای مختلف برای بهینه‏‌سازی انرژی و محیط‏زیست مدل مفهومی مدیریت یکپارچه انرژی و محیط‏زیست از سوی ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی تهیه و این مدل مفهومی در جلسه‌ای ارایه شد که مورد تایید قرار گرفت.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۱:۴۴

قیمت نفت با توافق اوپک بالای 55 دلار می رود

خبرگزاری آریا- وزیر انرژی و معادن الجزایر: اگر اعضای اوپک در نشست 171 به توافق برسند قیمت نفت در سال آینده میلادی به بشکه ای 50 تا 55 دلار و در پایان سال به 60 دلار برسد.
به گزارش خبرگزاری آریا، نورالدین بوطرفه، پس از دیدار با بیژن زنگنه، وزیر نفت در جمع خبرنگاران گفت: در دیدار با وزیر نفت ایران سازوکارهای نشست عادی 171 اوپک در 30 نوامبر (10 آذرماه) بررسی شد.
وی گفت: پیشنهاد دولت الجزایر مبنی بر کاهش یک میلیون و 100 هزار بشکه ای تولید اعضای اوپک در دیدار امروز با وزیر نفت ایران ارائه شد.
بوطرفه افزود: این پیشنهاد قرار است از سوی ایران بررسی شود و در نشست 171 اعضای اوپک به جمع بندی نهایی برسیم.
وزیر انرژی و معادن الجزایر از پیشنهاد کاهش تولید 600 هزار بشکه ای به کشورهای غیرعضو اوپک خبر و ادامه داد: باید جلو کاهش قیمت نفت که سبب آسیب به اقتصاد جهان شده است، گرفته شود.
بوطرفه تصریح کرد: چشم امید ما به نشست آینده اوپک است تا بازار نفت از بحران کنونی نجات یابد.
وزیر انرژی و معادن الجزایر درباره قیمت مناسب نفت هم اظهار کرد: اگر اعضای اوپک در نشست 171 به توافق برسند قیمت نفت در سال آینده میلادی به 50 تا 55 دلار برای هر بشکه و در پایان سال به 60 دلار برسد.
وی ادامه داد: اگر توافق انجام نشود پیش بینی این است که قیمت نفت به زیر 50 دلار برای هر بشکه برود.
بوطرفه درباره این که تا چه اندازه به توافق اوپک در نشست وین خوش‎بین هستید، اظهار کرد: ما بسیار امیدواریم که توافق میان همه اعضای اوپک در 30 نوامبر صورت گیرد.
وزیر انرژی و معادن الجزایر تصریح کرد: در همین فاصله ای که تا نشست پیش روی اوپک باقی مانده است ما و ایران به همراهی و هماهنگی های خود ادامه می دهیم تا بتوانیم به توافق نهایی برسیم.
صد و هفتاد و یکمین نشست کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) چهارشنبه (دهم آذر) در مقر این سازمان در وین برگزار می شود.
اعضای اوپک در نشست 28 سپتامبر (هفتم مهر) الجزیره، تصمیم گرفتند تولید خود را در سطح 32 میلیون و 500 هزار بشکه در روز تثبیت کنند.

منابع دیگر:
 • ایلنا
 • نکونیوز
 • طلا نیوز
۹۵/۰۹/۰۷
۱۰:۱۵

سیاست وزارت نفت برای حمایت از پیمانکاران داخلی

سیاست وزارت نفت برای توانمند کردن شرکت های داخلی اعم از دولتی و خصوصی در قراردادهای جدید نفتی به خوبی مشاهده می شود. جوینت شدن شرکت پیمانکاری داخلی با شرکت های سرمایه گذاری خارجی اولویت اصلی این قراردادهاست که پیش از این نیز کم وبیش در پروژه ها و طرح های توسعه ای نفتی و گازی وجود داشته است.در این فضا بخش کارفرمایی و پیمانکاری بر این باور است که این سیاست مکتوب شده وزارت نفت برای توانمندسازی بخش داخلی ارزشمند است و می تواند آینده خوشی را برای صنعت نفت رقم بزند.
علیرضا عبادی، مجری فازهای 20 و 21 پارس جنوبی با بیان اینکه به عنوان کارفرما از بخش پیمانکاری داخلی حمایت می کنیم به «فرصت امروز» می گوید: وزارت نفت از ما خواسته است که در تمامی پروژه های مان از توانمندی بخش داخلی استفاده کنیم تا با ایجاد فرصت، در آینده این شرکت ها علاوه بر تامین نیاز داخل به عنوان شرکت ایرانی بین المللی فعالیت کنند.
وی با بیان اینکه به دلیل تحریم ها از ظرفیت پیمانکاران داخلی استفاده شد اما امروز از این تصمیم خرسند هستیم ، می افزاید: این نگاه که پیمانکاران داخلی با صرف زمان و هزینه بیشتر نسبت به پیمانکاران خارجی معتبر فعالیت می کنند نباید مانع حمایت های ما شود و اینکه گفته می شود پیمانکاران خارجی با کیفیت بیشتر و هزینه کمتر پروژه ها را تحویل کارفرمایان می دهند در برخی موارد صحت دارد اما همیشگی نیست.
ازدید این کارفرما نباید یک پروژه بزرگ 4.5 میلیارد دلاری معطل برخی تجهیزات بماند برای همین اگر قیمت تمام شده قدری افزایش یابد، جای نگرانی ندارد اما اخیرا در فازهای پارس جنوبی به خوبی اثبات شده که پیمانکاران داخلی از نظر فنی در درجه(گرید) بالایی قرار دارند و در صورت تامین تجهیزات مورد نیاز می توانند با همان کیفیت و مدت زمان تعریف شده، پروژه را تحویل دهند.
با یک نگاه اجمالی به گوشه ای از صنعت بزرگ نفت در بخش توسعه فازهای پارس جنوبی ردپای پیمانکاران داخلی با سهم حداقلی در تمامی فازهای پارس جنوبی به وفور دیده می شود. این سهم در توسعه فازهای 17تا 24 به خوبی قابل رویت است. همچنین شاهد آن بودیم که در توسعه فاز 11 به شیوه قراردادهای جدید نفتی، یک شرکت داخلی سهم قابل توجهی از پروژه را به خود اختصاص داد.
عبادی درباره اینکه آیا در فضای کنونی بدنه کارفرمایی ترجیح می دهد با شرکت های خارجی در تعامل باشد یا داخلی می گوید: وزیر نفت سیاست دیکته شده ای را به بدنه کارفرمایی القا کرده که در این سیاست، با وجود جذابیت های موجود برای همکاری با پیمانکاران خارجی، حمایت از پیمانکاران داخلی در اولویت قرار گرفته است.
اما حسن هاشمی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های مهندسی و ساخت صنایع نفت و نیرو درباره دیدگاه حمایتی وزارت نفت از پیمانکاران داخلی، به «فرصت امروز» می گوید: گفته می شود که وزیر نفت سیاست دیکته شده ای را برای این منظور ابلاغ کرده است. این سیاست درست و قابل حمایت است اما متاسفانه کمتر از ظرفیت های پیمانکاری بخش خصوصی استفاده می شود، همان گونه که در تعیین 10 شرکت برتر در اکتشاف و تولید (E&P) شاهد آن بودیم ظرفیت های بخش خصوصی نادیده گرفته شد.
وی با بیان اینکه در 15سال گذشته بخش پیمانکاری آزمون و خطاهای خود را پشت سر گذاشته است و امروز در صورت تامین منابع مالی و تجهیزات از نظر فنی و مهندسی می تواند با شرکت های خارجی رقابت کند، می افزاید: اعتراف می کنیم که بدنه مهندسی و ساخت در بالادستی داخلی در مقایسه با شرکت های خارجی با ضعف همراه هستند اما تنها با اعتماد و حمایت است که می توانیم به آینده این صنعت خوشبین باشیم، همانگونه که امروز E&P داخلی رشد قابل توجهی داشته است می توان امیدوار بود که در بالادستی نفت نیز در صورت همراه شدن با شرکت های خارجی به سطح موردنظر دست یابیم.
هاشمی معتقد است «براساس اصل قانون اساسی است که وزیر نفت بنای حمایت از ساخت داخل و پیمانکاری را برداشته و این سیاست را به بدنه کارفرمایی خود ابلاغ کرده است.»
با این وجود باید پذیرفت که شرکت های خارجی به دلیل داشتن منابع و دسترسی آسان به تجهیزات و به روز بودن در دانش و فناوری رقبای جدی برای شرکت های داخلی هستند و می توانند پروژه ها را با سرعت بیشتر و حتی با کیفیت بالاتر تحویل کارفرما دهند. نمونه عینی این مصداق فاز 4 و 5 پارس جنوبی است.
مطلب افشاری، مدیر پروژه سکوهای 20 و 21 شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران با بیان اینکه پیمانکاران داخلی در صورت تامین تجهیزات موردنیازشان به راحتی می توانند پروژه ها را به اتمام برساند به «فرصت امروز» می گوید: بخش پیمانکاری در صورت تامین مالی کارفرما می تواند همانند شرکت های خارجی طرح را در مدت زمان تعیین شده به اتمام برساند. مصداق عینی این توانمندی ساخت سکوهای پارس جنوبی در دو سال گذشته است.
وی با بیان اینکه براساس برنامه ریزی صورت گرفته باید در تمامی پروژه های آتی، پیمانکاران داخلی حضور داشته باشند، می افزاید: این اعتماد وزارت نفت زمینه ساز انتقال دانش فنی روز دنیا به کشور خواهد شد و می تواند آینده را برای ما روشن کند البته ما نیز باید تلاش کنیم از این فرصت استفاده کنیم.
در این میان برخی کارشناسان بر این باورند که خروجی کار در صورت واگذاری طرح ها به شرکت های داخلی در مقایسه با شرکت های خارجی ضعیف تر است اما افشاری به عنوان نماینده ای از بدنه پیمانکاری این فرضیه را نمی پذیرد و می گوید: میزان تولید گاز در فازهای پارس جنوبی با وجود شرکت های خارجی بیشتر نمی شود و به همان میزان برداشت گاز از سکوهای ساخته شده توسط داخلی ها برداشت می شود. پیمانکاران داخلی به توانمندی لازم رسیده اند اما هنوز کافی نیست.
ارتباط با نویسنده: ebrahimi1941@gmail.com

۹۵/۰۹/۰۷
۱۰:۰۸

آلمان برای توسعه راه آهن به ایران وام می‌دهد

اقتصاد صنعت - آلمانی‌ها موافقت کردند که برای توسعه خطوط راه آهن ، به ایران وام بدهند.

میزان این وام که 1.2 میلیارد یورو معادل 1.27 میلیارد دلار است،برای تامین مالی پروژه های توسعه‌ای در راه آهن صرف خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موسسه وام دهنده KfW IPEX کمک می کند تا ایران خطوط راه آهن از مشهدتا تهران را توسعه دهد. بانک‌هایآلمانی نیز موافقت کرده‌اند که برای تامین مالی احداث نیروگاه ها به ایران وام بدهند.
ایران در سالهای گذشته به دلیل تحریم ها، نتوانسته سرمایه گذاری در بخش های زیر بنایی خود را افزایش دهد،به دنبال لغو تحریم ها در ده ماه گذشته شرایط حالا بهبود یافته است. به گفتهمقامات ایرانی، بانک‌های بزرگ اروپایی به دلیل ترس از امریکا نتوانستند هنوز ارتباط نزدیکی با ایران برقرار کنند.
مایکل توکوز، رییس اتاق مشترک آلمان و ایران اعلام کرده که بودجه اینتوافق تعیین شده و در حال نهایی شدن است. او علاوه براین گفته که از برداشته شدن تحریم ها در ژانویه، می تواند بزرگترین خط اعتباری ایران از منابع خارجی باشد.
توکوز می گوید که نظر ما این است کهپروژه هایی را انتخاب کنیم که زندگی روزمره شهروندان ایران بهبود می بخشد.
به گفته رسانه های ایرانی، شرکت زیمنسبرای توسعه خطوط راه آهن تهران-مشهد چندین قرارداد امضا کرده است.
منبع: بلومبرگ
22435

منابع دیگر:
 • اقتصادآنلاین
 • عصر بازار
 • پول نیوز
 • اقتصاد ایرانی
 • خبر اقتصادی
 • پرشین خودرو
۹۵/۰۹/۰۷
۱۰:۴۳

 مسئول بخش CTC شاهرود و راننده لکوموتیو دوم مسئول وقوع حادثه ریلی محور دامغان- سمنان

ترابر نیوز: رئیس کمیسیون بررسی سوانح راه‌آهن گفت: فردی که در بخش CTC شاهرود مستقر بوده به دلیل اشتباه محرز به قطار اجازه می دهد که قطار از حالت مکانیزه خارج شود و به صورت سیستم دستی به حرکت خود ادامه دهد. در ادامه لکوموتیوران نیز اشتباه دوم را مرتکب شده که با مرکز کنترل ترافیک راه‌آهن هماهنگی نکرده بود.

ترابر نیوز: به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی جلسه کمیسیون رسیدگی به سوانح رانندگی امروز با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزرای راه  و شهرسازی، بهداشت، کشور استانداران آذربایجان و سمنان و همچنین مدیرعامل راه آهن به مدت ۹۰ دقیقه برگزار شد.
حسین عاشوری رئیس کمیسیون سوانح راه آهن در خصوص تصمیمات اخذ شده در این کمیسون اظهار داشت: در بررسی های اولیه مسیر تهران به مشهد جزو مسیرهایی است که مجهز به سیستم پیشرفته علائم ارتباطات ATC است و تمامی قطارهایی که در این مسیر سیر می کنند با سیستم مرکزی و کنترل های محلی تحت کنترل هستند و وقتی بررسی کردیم متوجه شدیم که افراد مختلفی در این حادثه نقش داشتند که تصمیمات غلط آنها موجب بروز حادثه شده است.
وی افزود: در ساعت ۶:۲۲ قطار تبریز-مشهد پس از توقف چراغ‌های موجود در بلاک‌های قبل از خود را قرمز می‌کند و قطار سمنان-مشهد در ساعت ۶:۵۰ به صورت اتوماتیک از طریق سیستم کنترلATC  متوقف می شود.
سپس لکوموتیو ران قطار سمنان-مشهد در ساعت ۷:۱۴ با مرکز CTC تماس می‌گیرد. اولین خطا از جانب فرد مسئول بخش CTC شاهرود حادث شد که به قطار سمنان-مشهد  اجازه داد تا قطار از سیستم مکانیزه خارج و به صورت سیستم دستی به حرکت خود ادامه دهد. (به نظر می رسد این مسئول این قطار را با قطار تبریز-مشهد اشتباه گرفته باشد).
لوکوموتیورانی که قطارش را حرکت داده بود هم اشتباه دوم را انجام داد چون وقتی دوباره شروع به حرکت کرد با مرکز کنترل ترافیک راه‌آهن برای ادامه سیر هماهنگی نکرد. او باید بعد از مجوز دریافت مجوز اولیه از CTC  با مرکز کنترل راه‌آهن برای عبور از چراغ قرمز تماس می گرفت.
این قطار ساعت ۷:۱۸ حرکت کرد و چهار دقیقه بعد در ساعت  ۷:۲۲ صبح به محل سانحه رسید و حادثه برخورد اتفاق افتاد.
به دلیل وجود تپه در اطراف محل حادثه لکوموتیوران قطار سمنان-مشهد دید کافی برای انجام اقدام فوری نداشت؛ لذا ۸ ثانیه قبل از برخورد باقطار جلویی اقدام به ترمز می‌کند که این مساله هم باعث تشدید سانحه شد.
وی با اشاره به دومین عامل تشدید کننده حادثه گفت: در واقع قطار دوم حدود ۶ کیلومتر قبل از محل حادثه با استفاده از سیستم علائم ارتباطات متوقف شده بود و وقتی دوباره به آن اجازه حرکت دادند، با قطار اول یعنی قطار تبریز-مشهد برخورد کرد.
با توجه به سرعت مجاز سیر قطار که ۱۴۰ کیلومتر در ساعت است، قطار دوم در این فاصله به سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت رسید و با ضربه‌ای شدید به قطار جلویی برخورد کرد.  
در نتیجه ما مجموعه‌ای از خطاهای چند نفر را داشتیم، ضمن آنکه در ادامه بررسی‌ها باید همه مدیران و افرادی که در این فرآیند حضور داشتند مورد بررسی بیشتر قرار بگیرند تا بتوانیم به بررسی همه جانبه برسیم.
وی تاکید کرد: تردیدی در نقش عوامل انسانی در وقوع این حادثه نیست اما سایر عوامل نیز نیاز به بررسی دارد.
رئیس کمیسیون بررسی سوانح راه‌آهن با اشاره به اعلام زمان نتیجه گیری این کمیسیون بیان داشت: برای دستیابی به یک جمع بندی صحیح باید همه مدارک و مستندات را مورد بررسی قرار دهیم  که به صورت معمول بین یک تا دو ماه زمان نیاز دارد اما با تاکیدات این جلسه مبنی بر تعجیل در نتیجه گیری ظرف یک الی دو هفته آینده نتیجه اعلام خواهد شد.
روزانه ۷ قطار در مسیر راه‌آهن تهران-مشهد تردد می‌کنند که شامل تردد ۳۵ قطار از تهران به مقصد مشهد و ۳۵ قطار دیگر از مشهد به تهران می‌شود. با توجه به وقوع حادثه مشابه در سال ۹۲ سیستم مکانیزه ATC برای جلوگیری از افزایش سرعت قطارها و یا شناسایی موانع یا خرابی قطارها در راه‌آهن این مسیر از سال گذشته راه‌اندازی شد.
 

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
۹۵/۰۹/۰۷
۱۰:۵۱

چه کسی جایگزین پورسیدآقایی می شود؟

شنیده ها حاکی از آن است ،سرپرست شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران منصوب شده است.

به گزارش ایسکانیوز ، پس از استعفای شب گذشته محسن پورسید آقایی، مدیر عامل شرکت راه آهن به دلیل حادثه برخورد دو قطار در ایستگاه هفت خوان سمنان و قبول استعفای وی از سوی آخوندی ، گفته می شود مهرداد تقی زاده، معاون فعلی حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی به عنوان سرپرست شرکت راه آهن انتخاب شده است.
گفتنی است سرپرستی تقی زاده در شرکت راه آهن با حفظ سمت قبلی وی انجام می گیرد.
بر اساس پیگیری خبرنگار ما هنوز حکمی در این خصوص ابلاغ نشده است.
402/200

۹۵/۰۹/۰۷
۱۷:۳۳

موافقت یک بانک آلمانی با پرداخت وام 1/2 میلیارد یورویی به ایران

یک بانک آلمانی با پرداخت وام 1/2 میلیارد یورویی در برای توسعه پروژه ریلی ایران موافقت کرده است.
بلومبرگ به نقل از یک مقام رسمی در بانک مرکزی ایران در این باره نوشته، بانک آلمانی «کی‌ اف دبلیو» موافقت کرده اعتباری به ارزش 1.2 میلیارد یورو (1.27 میلیارد دلار) برای تامین پروژه‌ ریلی ایران واگذار کند.
این وام که قرار است در پروژه احداث راه آهن تهران- مشهد سرمایه‌گذاری شود از طریق این بانک دولتی پرداخت خواهد شد.
این مقام افزوده، «بانک‌های آلمانی آماده سرمایه‌گذاری در طرح‌های نیروگاهی ایران هم هستند».
بلومبرگ اشاره کرده، «بانک‌های بزرگ اروپایی به دلیل نگرانی از مورد تحریم واقع شدن به وسیله آمریکا تمایلی به سرمایه‌گذاری در ایران ندارند».
میشل توکوس، عضو هیأت مدیره اتاق بازرگانی ایران و آلمان در این باره گفته است که با این وام موافقت شده و این وام در مراحل نهایی قرار دارد.
توکوس که این سخنان را در لندن مطرح کرد با بیان اینکه، این وام بزرگترین خط اعتباری است که پس از لغو تحریم‌ها ایران از منابع خارجی دریافت می‌کند، گفته، «واقعیت این است که شهروندان ایران بعد از توافق اتمی تغییری ندیده‌اند و حس سرخوردگی به توافق پیدا کرده‌اند».

۹۵/۰۹/۰۷
۱۶:۰۲

ایران آماده جذب سرمایه‌گذاری ۵.۳ تریلیون‌دلاری است 

رییس گروه مالی گردشگری  و نایب رییس اتاق بازرگانی تهران، در گفت‌وگویی اختصاصی با روزنامه “لوموند” فرانسه ضمن اشاره به نقش مهم ایران در گردشگری منطقه و پتانسیل بالای کشورمان در صنعت توریسم خبر داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مهدی جهانگیری رییس گروه مالی گردشگری  و نایب رییس اتاق بازرگانی تهران، معتقد است با اتخاذ یک برنامه‌ریزی منسجم و اصولی در این حوزه امکان این وجود دارد که در ۱۰ سال آینده، گردشگر جهان اولی تفاوت محسوسی بین ایران و کشورهای طراز اول جهانی در صنعت توریسم احساس نکند.
جهانگیری در این مصاحبه همچنین به تلاش این حوزه برای جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال اشاره می‌کند. در ادامه گفت‌وگوی مهدی جهانگیری، رییس گروه مالی گردشگری و نایب رییس اتاق بازرگانی تهران با روزنامه “لوموند” فرانسه را می‌خوانید.
ایران در دوران پسابرجام چه تمهیداتی برای جذب توریسم و افزایش درآمد در حوزه گردشگری اندیشیده است؟
ببینید ایران کشوری بزرگ و تاریخی است، از این منظر بسیاری از جاذبه‌های توریستی و گردشگری ایران حتی نیاز به معرفی ندارند. آنچه در این حوزه اهمیت دارد، ایجاد، معرفی و شناساندن زیرساخت‌های لازم برای جذب توریست به ایران است و این دقیقا همان چیزی است که ما روی آن متمرکز شده‌ایم؛ یعنی ایجاد زیرساخت‌های متنوع در حوزه‌های مختلف از قبیل اقامت، حمل‌ونقل، امنیت و سایر بخش‌های مرتبط تا گردشگر اطمینان لازم برای سفر به کشوری با مختصات جذاب ایران را بیابد.
خوشبختانه برجام بخشی از موانع تحقق چشم‌اندازهای ما برای نیل به هدف‌گذاری‌های صورت‌ گرفته در این حوزه را از میان برداشته و البته باور داریم که صرفا حذف این موانع به مفهوم تحقق بازاریابی در صنعت توریسم نیست. به‌همین‌دلیل معتقدم کشوری که ۱۰درصد از جاذبه‌های توریستی تاریخی دنیا را در خود جا داده است و جذابیت‌های بسیاری در حوزه بیوتوریسم دارد نیازمند ایجاد و معرفی زیرساخت‌های مهیا شده برای گردشگران خارجی است. ما بر این حوزه متمرکز شده‌ایم و گمان می‌کنم تاکنون توانسته‌ایم نقشی درخور با توجه به اهداف تعریف‌شده خود در این خصوص تعریف کنیم.
صنعت توریسم ایران با گسلی چندین‌ساله به دلایل مختلفی مانند جنگ ایران و عراق و پس از آن تحریم‌ها، از صنعت توریسم به مفهوم جهانی آن فاصله گرفته است؛ این گسل پرشدنی است؟
سؤال شما از جهاتی می‌تواند درست باشد. ما در سال‌های گذشته در حوزه توریسم در دو بخش احساس عقب‌ماندگی می‌کنیم؛ نخست استفاده نکردن از ظرفیت‌های مناسب و جاذبه‌های گردشگری کشور برای ایجاد درآمد از صنعت توریسم و جذب گردشگر و دوم فاصله تکنولوژیک و فنی بین زیرساخت‌های موجود و استانداردهای جهانی و آنچه که ما به آن باور داریم و بر آن متمرکز هستیم، پرکردن این فاصله است. ما با نگاهی مبتنی‌بر استانداردهای جهانی و آموزه‌های نوین در حوزه توریسم تلاش داریم زیرساخت‌های جدید صنعت توریسم ایران را با کلاس جهانی منطبق کنیم.
با همین نگاه فی‌المثل تمرکز ویژه‌ای روی صنعت (آی‌تی) و استفاده از آن در حوزه‌های ارتباطی و فناوری مرتبط با زیرساخت‌های توریستی کشور داریم، به‌طورکلی می‌توانم بگویم تمام تلاش ما این است که در یک برنامه ۱۰ساله در حوزه زیرساخت به نقطه‌ای برسیم که گردشگر جهان‌اولی به‌لحاظ دریافت خدمات، تفاوت محسوسی بین ایران و کشورهای طراز اول جهانی در صنعت توریسم احساس نکند.
هدف‌گذاری ایران در حوزه توریسم چیست؟
ما براساس سند چشم‌انداز ملی خود تا سال ۲۰۲۵ میلادی باید به عدد ۲۰میلیون توریست برسیم و درآمدی ۲۵میلیارددلاری از این حوزه داشته باشیم و تمام تلاش ما ایجاد بسترهای مناسب برای تحقق این هدف است. صنعت گردشگری اهمیت ملی نیز برای ما دارد. زیرا ما معتقدیم با ایجاد شرایط لازم برای تحقق برنامه‌های خود در پایان این دوره می‌توانیم بالغ بر ۲۰۰هزار شغل در کشور خود ایجاد کنیم که این موضوع بر اهمیت توجه به بخش گردشگری در ماه می‌افزاید.
شما چشم‌اندازی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌بینید؟
اساسا بخشی از اهداف همین سفر بنده، متقاعدکردن سرمایه‌گذاران به امنیت و بازدهی سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت توریسم است. توجه داشته باشید که گزارش مؤسسه جهانی مکنزی تأکید دارد ایران در ۲۰سال آینده آماده یک سرمایه‌گذاری ۵.۳ تریلیون‌دلاری است که حدود یک‌سوم آن از طریق سرمایه‌گذاری‌های خارجی تأمین خواهد شد، به باور آن بخش عمده‌ای از این سرمایه‌گذاری جذب صنعت توریسم ایران خواهد شد.
جایگاه کلی ایران در صنعت توریسم جهانی را چگونه ترسیم می‌کنید؟
اگر بخواهم به این سؤال به طور خلاصه پاسخ دهم باید بگویم ایران قله فراموش‌شده در صنعت توریسم جهانی است. کشوری با مزیت‌ها و ظرفیت‌های بسیار بالا که به دلایل مختلف از جمله دوران جنگ و تحریم در عرصه گردشگری در جهان مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته است و تمام تلاش ما و همه فعالان صنعت توریسم در ایران این است که ظرفیت فراموش‌شده را دوباره به یادها بیاوریم و زیرساخت‌های لازم را منطبق با استانداردهای جهانی برای جذب مجدد گردشگران به ایران فراهم کنیم.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۶:۵۱

گزارش 8 ماهه تجارت خارجی/صادارات از واردت سبقت گرفت

گزارش تجارت خارجی ایران در هشت ماهه سال‌جاری نشان می دهد صادراتمان در این مدت نسبت به واردات افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا بر اساس اطلاعات گمرک ایران صادرات غیرنفتی ایران در هشت ماهه سال‌جاری نسبت به سال گذشته ۵ و ۷۴ صدم درصد افزایش یافته و این درحالی است که روند واردات کشورمان که در ماه‌های گذشته منفی بود در آبان ماه مثبت شد. بر این اساس تشریفات گمرکی ۸۱ میلیون و ۷۶۱ هزار تن کالای صادراتی و ۲۱ میلیون و ۵۶۳ هزار تن کالای وارداتی در گمرکات سراسر کشور انجام شده است.
در این مدت صادرات غیرنفتی کشورمان به ۲۸ میلیارد و ۱۱۷ میلیون دلار رسید، این رقم سال گذشته ۲۶ میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار بود.
همچنین واردات کشورمان در این مدت به ۲۷ میلیارد و ۳۸۳ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹۴ صدم درصد افزایش نشان می‌دهد. این آمار حکایت از آن دارد که تراز تجاری جمهوری اسلامی ایران در هشت ماهه سال‌جاری همچنان مثبت بوده و عملکردی بهتر از مهر ماه به ثبت رسیده است.
آمار تجارت خارجی کشور در حوزه صادرات، طی سنوات قبل در دو بخش صادرات غیرنفتی با احتساب و بدون احتساب میعانات گازی اعلام می‌شد و از آنجایی که در سال‌های قبل برای این کالا (میعانات گازی) ردیف تعرفه مجزا و مستقلی وجود نداشت، لذا با شرح گازهای طبیعی مایع شده به همراه سایر گازها، ذیل ردیف تعرفه ۲۷۱۱۱۱۹۰ اظهار می‌شد. با عنایت به اینکه در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۵، برای نخستین بار ردیف تعرفه مجزایی با کد ۲۷۰۹۰۰۱۰ جهت میعانات گازی منظور شده، لذا از ابتدای سال‌جاری، صادرات دو کالای میعانات گازی و گازهای طبیعی مایع شده به صورت مجزا و هر یک در ذیل کد تعرفه مختص به خود منظور می‌شود. از طرفی با توجه به اینکه کد تعرفه مربوط به گاز طبیعی مایع شده در گروه کالایی پتروشیمی قرار دارد، لذا جهت شفاف‌سازی بیشتر و نشان دادن مقایسه میزان صادرات این کالا در هفت ماهه سال‌جاری و مدت مشابه سال گذشته، این کالا از ردیف گروه کالایی پتروشیمی خارج و در ردیف جداگانه‌ای آورده شده است.
اقلام عمده صادرات
در این مدت میعانات گازی با ۴ میلیارد و ۵۱۹ میلیون دلار عمده‌ترین کالای صادراتی کشورمان بود که ۱۶ و ۷ صدم درصد از کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. گازهای طبیعی مایع شده نیز با یک میلیارد و ۹۵۲ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد و پس از آن به ترتیب روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و ۵۷ میلیون دلار، گازهای نفتی هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با ۹۶۰ میلیون دلار و پروپان مایع شده با ۷۶۳ میلیون دلار قرار دارند.
اقلام عمده واردات
اقلام عمده وارداتی طی هشت ماهه سال ۱۳۹۵ به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش ۸۷۴ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۵۹۴ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به ارزش ۵۳۱ میلیون دلار، برنج به ارزش ۵۲۰ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری به ارزش ۴۵۹ میلیون دلار بود.
این گزارش حاکی است، بخشی از ترخیص برنج در مهر ماه بنا به مصوبه هیئت وزیران، توسط شرکت تعاونی‌های مرزنشینان یا از محل ارزش افزوده مناطق آزاد صورت گرفته است.
خریداران عمده کالاهای ایرانی
چین همچنان بزرگ‌ترین خریدار کالاهای ایرانی است به طوری که در هشت ماهه سال‌جاری حجم صادرات غیرنفتی کشورمان به چین به ۵ میلیارد و ۱۱ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک و ۸۲ صدم درصد افزایش داشته است. پس از چین به ترتیب امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۳۷۱ میلیون دلار، عراق با ۴ میلیارد و ۶۸ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۶۰۶ میلیون دلار و جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۱۴۴ میلیون دلار قرار دارند.
یکی از نکات مهم تجارت خارجی ایران در هشت ماهه سال‌جاری افزایش صادرات غیرنفتی به عراق با یک و ۸۵ صدم درصد و جمهوری کره با ۷۰۸ درصد بود. همچنین صادرات غیرنفتی ایران به سایر کشورها در مجموع ۵ و ۹۸ صدم درصد رشد داشت.
کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
آمار تجارت خارجی کشورمان در هشت ماهه سال‌جاری از کاهش واردات از کشورهای عمده طرف معامله با ایران و افزایش واردات از آلمان حکایت دارد، به نحوی که رتبه‌های اول تا چهارم به ترتیب به کشورهای چین با ۶ میلیارد و ۴۶۹ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۶۷۹ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار و ترکیه با یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار اختصاص دارد.
روند واردات ایران از این کشورها در کل کاهشی و به ترتیب ۴ و ۸۲ صدم درصد، ۱۰ و ۹۱ صدم درصد، ۱۲ و ۳۸ صدم درصد و ۱۴ و ۲۳ صدم درصد کاهش داشته است، اما واردات ایران از آلمان که پنجمین کشور عمده طرف معامله با کشورمان بود، ۲۵ و ۲۱ صدم درصد افزایش داشته و در این مدت به یک میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار رسیده است. واردات کشورمان از سایر کشورها نیز در این مدت در مجموع بیش از ۱۵ و ۴۹ صدم درصد رشد داشته است.

منابع دیگر:
 • تابناک
 • جهان صنعت
۹۵/۰۹/۰۷
۰۸:۱۲

عضو فراکسیون امید مجلس دهم: تورم کنترل شده اما رکود همه جا حاکم است/ 6.7 میلیون بیکار در کشور داریم

عضو فراکسیون امید مجلس دهم شورای اسلامی گفت: اکنون در کشور تورم کنترل شده اما رکود همه جا حاکم است البته کارهای اولیه‌ای برای رونق شروع شده اما برنامه ریزی به شکل جدی نمی‌بینم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حمید گرمابی در جلسه «فراکسیون امید و راه پیشرو» که در محل دفتر حزب کارگزاران برگزار شد اظهار داشت: جبهه اصلاحات پس از انتخابات 92 مشی اعتدال را در پیش گرفت و در انتخابات مجلس نیز ناچار بود با انتظارت حداقلی لیست خود را ببندد که اینگونه شد‌.
وی افزود: در آغاز شکل‌گیری فراکسیون امید و اعلام اسامی پیگیری لازم انجام نشد و برنامه‌ریزی و جدیت لازم از طرف دوستانی که لیست امید را بسته بودند، نبود به طوری که افراد انتخاب شده گرفتاری‌های متعدد داشتند و جلسات برگزار شده نهایتاً با تعداد کم 60 تا 70 نفر برگزار می‌شد.  
گرمابی تصریح کرد: این جریان سبب شد که در روز شروع مجلس شناخت کافی از هم نداشتیم و نمی‌دانستیم تفکر دقیق همکار نماینده‌مان چیست که این در ابتدای شروع مجلس دهم به فراکسیون امید ضربه زد.
وی با اشاره به جریان انتخاب رئیس مجلس گفت: در انتخاب رئیس مجلس بین آقایان عارف و لاریجانی حساسیت خاصی بود و طرف مقابل تجربه سیاسی برای جذب آرا داشت و در نهایت آقای لاریجانی با اختلاف انتخاب شد البته شاید بعضی اعضای فراکسیون امید نیز در یک شرایط معقول به این نتیجه می‌رسیدند که در شرایط فعلی کشور انتخاب ایشان مناسب‌تر بود.
عضو فراکسیون امید در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی نقش فراکسیون امید بسیار برجسته بود. به عبارتی رای اعتماد به آقای آشتیانی که بسیار حساس بود نشان داد وزن کلی مجلس اعتدال است و کسانی که فراکسیون امید نیستند نیز رویکرد اعتدالی دارند که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد. البته فراکسیون امید هنوز نتوانسته در مباحث خاص طرح و لایحه بدهد، بیشتر نظرات چندنفری یا شخصی در کمیسیو‌ن‌ها شکل می‌گیرد.
گرمابی با بیان اینکه تراکم قوانین مشکل‌ساز است، گفت: در کشور ما احزاب هنوز شکل منسجم نگرفته و عملاً به دلیل تراکم کارها شکل حزب نداشته، در ابتدا در کمیسیون‌ها پیشنهاداتی داده می‌شود اما در صحن حالت تیمی و حزب را کمتر می‌بینیم مگر در موارد حساس نظیر رای اعتماد.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فراکسیون امید بدون ریزش نبوده است، گفت: یکی دو مورد ریزش را می‌توان گفت وجود داشته اما به طور کلی دو گروه فراکسیون امید و اصولگرایان مشخص هستند اما فراکسیون مستقلین هنوز شکل مشخص نگرفته؛ براساس نظر شخصی خود رای می‌دهند و اکنون این مستقلین تعیین کننده شده‌اند.
گرمابی گفت: مباحث اقتصادی بسیار تعیین‌کننده است اکنون در کشور تورم کنترل شده اما رکود همه جا حاکم است. البته کارهای اولیه‌ای برای رونق شروع شده اما برنامه ریزی به شکل جدی نمی‌بینم.
عضو فراکسیون امید در مجلس ادامه داد:  پس از برجام وضعیت بهتر شده البته بدعهدی طرف مقابل وجود دارد اما به‌طور کلی تغییرات زمان می‌برد. کسب اعتماد لازم در جامعه بین الملل برای سرمایه گذار در کشور و ارتباط با کشورها در عرصه بین المللی امری ضروری است که باید تامین شود. ثبات در قوانین و امنیت برای سرمایه‌گذار خارجی بسیار مهم است اما ثبات در قوانین در کشور ما وجود ندارد.
گرمابی با بیان اینکه مبادلات پولی بین‌المللی با مشکل رو‌به‌رو است، گفت: باتوجه وضعیت بیکاری در کشور نمی‌توان روی سرمایه گذاری و منابع داخلی حساب ویژه باز کرد چرا که در حالت واقعی 6.7 میلیون بیکار داریم اگر فکر عاجلی نشود تبدیل به بحران می‌شود.
عضو فراکسیون امید در مجلس دهم افزود:  طرح‌های دولت مثل حمایت از صنایع از متوسط و کوچک نیز بیشتر مسکن است تا راه‌حل و مبالغی که تخصیص یافته به صنایع بیشتر صرف حقوق‌های عقب افتاده و غیره شده نه تولید و افزایش ظرفیت آن.
عضو فراکسیون امید در مجلس دهم تصریح کرد: در فراکسیون امید در مورد این موضوعات صحبت شده اما هنوز طرح و برنامه مشخصی برای آن نداریم‌.
وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی 4 تا 5 درصدی مربوط به افزایش فروش نفت است، تصریح کرد: صنایع و کشاورزی در این رشد اقتصادی موثر نیستند البته نشانه‌های از رونق دیده می‌شود که امیدواریم در سال 96 روند بهتری را شاهد باشیم.
گرمابی افزود: دولت توانسته است تورم را از 45 درصد به 8 درصد برساند اگرچه به قیمت رکود بوده است و وضعیت اشتغال نامناسب است در واقع ضمن تعامل با دولت، وظیفه نظارتی داریم تا همه‌چیز براساس منافع ملی و مردم ارزیابی می‌کند.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۰:۱۶

رمپنا

مپنا

۹۵/۰۹/۰۷
۱۲:۲۵

بمپنا

مپنا

۹۵/۰۹/۰۷
۱۲:۳۲

در گفت و گو با ایرنا مدیر شرکت اسلوونیایی: آمریکا مسئول مشکلات بانکی کشورها با ایران است

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت تِوِل* اسلوونی مسئول مشکلات کنونی بانکی کشورها با ایران را آمریکا دانست و گفت: با وجود هموار نبودن راه، به ما اطمینان خاطر داده شده است برای آغاز همکاری ها مشکلی وجود ندارد.

«ایزتوک زیوکو»** که برای شرکت در نشست مشترک تجاری ایران و اسلوونی به تهران سفر کرده بود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حضور نمایندگان سه بانک مهم بویژه بزرگ ترین بانک اسلوونی در هیات تجاری اعزامی به تهران، نشانه ایمنی تجارت با ایران است.
این مدیر اسلوونیایی ادامه داد: بانک «نوا لیوبلیانسکا» (بزرگ ترین بانک اسلوونی) و بانک های «گورنیسکا» و «اس.آی.دی»*** با مقام های بانک مرکزی جمهوری اسلامی و برخی بانک های ایران برای برقراری و توسعه همکاری در حال مذاکره اند.
وی ادامه داد: اطلاع داریم برخی توافق های بانکی در حال شکلگیری است و به نظر می رسد مشکلی برای آغاز همکاری های تجاری میان 2 کشور وجود ندارد.
زیوکو گفت: این سه بانک می توانند به لحاظ تامین مالی و ارایه ضمانت های مورد نیاز، صاحبان کسب و کارها را پشتیبانی کنند.
وی اعلام کرد: این سفر نخستین دیدار من از ایران است و شرایط تجارت، شریکان مناسب، قوانین و مقررات تجارت و برخی آمارها و اطلاعات دیگر را بررسی کرده ام.
مدیرعامل شرکت تول گفت: این شرکت متخصص طراحی و تولید سیستم های گازسنجی است که به سنجش و اندازه گیری میزان گازهای قابل انفجار و سمی در محیط های مستعد خطر مانند پتروشیمی ها، پالایشگاه ها، نیروگاه ها، صنایع شیمیایی و سایر فضاهایی که احتمال انتشار گازهای قابل انفجار و سمی وجود دارد، می پردازد.
زیوکو افزود: این شرکت همچنین متخصص طراحی و ساخت ابزارهای نوآورانه برای بررسی مشکلات نشت در صنعت نفت و گاز است.
به گزارش ایرنا، نشست تجاری ایران و اسلوونی سه شنبه گذشته (دوم آذرماه) با حضور رییس جمهوری اسلوونی، وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران و نمایندگان 50 شرکت اسلوونیایی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد و بخش خصوصی دو طرف در این نشست سه تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
سه شنبه گذشته همچنین سه سند همکاری در حضور رییسان جمهوری این دو کشور در زمینه های اقتصادی، فناوری و نانوزیستی به امضا رسید.
رییس جمهوری اسلوونی سه شنبه گذشته در دیدار با رهبر معظم انقلاب مذاکرات خود با مقام های کشور ما را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: ما به دنبال عمیق‌تر کردن روابط خود با ایران در تمام زمینه‌ها هستیم.
وی گفت: ایران دوست خوب اسلوونی است و ما گشایش سفارت در ایران را اقدامی عاقلانه و حکیمانه و برخاسته از تصمیم و اجماع ملی می‌دانیم.
اسلوونی ساختار اقتصاد صنعتی دارد و 75 درصد تولید ناخالص داخلی آن به صادرات متکی است.
بر اساس آمارهای رسمی، حجم مبادلات تجاری ایران و اسلوونی در سال های گذشته کاهش یافت و از 96 میلیون یورو در سال 2011 میلادی (1390 خورشیدی) به 46 میلیون یورو در سال 2012 و به 25 میلیون و 500 هزار یورو در سال 2013 رسید.
دو کشور دی ماه 1394 در تهران یادداشت تفاهم همکاری‌های اقتصادی امضا کردند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در آن نشست گفت: تحریم موجب شد در سال های گذشته حجم مبادلات تجاری بین ایران و اسلوونی به یک سوم کاهش یابد اما با رفع تحریم ها زمینه برای تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور بیش از گذشته فراهم است.
هیات 50 نفره تجاری و اقتصادی اسلوونی که ریاست جمهوری این کشور نیز سرپرستی آن را برعهده داشت از دوم تا چهارم آذر به تهران آمده بودند.
....................................
* Tevel
** Iztok Zivko
*** Nova Ljubljanska Banka d.d، Gorenjska Banka d.d و SID Banka d.d
اقتصام**1063**1961** مصاحبه کننده: رفعت کرمی مهر** انتشاردهنده: مریم مسعود

منابع دیگر:
 • بانکداری الکترونیک
 • نقدینه
 • پرس بانک
 • ملت بازار
 • عصر بازار
 • بولتن
 • ایران اکونومیست
 • بانکداری ایرانی
۹۵/۰۹/۰۷
۰۹:۲۳

خیابان‌های ژاپن 3 بعدی می‌شوند

نمایندگان 15 خودروساز و قطعه‌ساز ژاپنی با سرمایه‌گذاری در طرح عظیم نقشه‌بردای سه‌بعدی با جزئیات بالا از تمام خیابان‌های این کشور به منظور ارتقاء ایمنی خوردروهای خودران موافقت کردند.
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، دولت ژاپن نیز ضمن حمایت از اجرای این طرح از آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای اجرای این طرح با چشم‌انداز چهار ساله تا المپیک سال 2020 در ژاپن خبر داد.
مدیریت طرح نوین نقشه‌برداری سه‌بعدی از خیابان‌های پایتخت و شهرهای مهم ژاپن بر عهده شرکت صنایع الکترونیک میتسوبیشی است و مسئولیت تولید ادوات نقشه‌برداری بسیار دقیق این پروژه نیز بر عهده این شرکت است.
طبق محاسبات انجام شده در این پروژه عظیم حداقل 30 هزار کیلومتر از خیابان‌های این کشور با جزئیات کامل نقشه‌برداری می‌شود و تمام اطلاعات پس از پردازش‌ مورد نظر در رایانه خودروهای خودران بارگزاری خواهد شد.
سیستم نقشه‌برداری سه‌بعدی یا MMS در کنار سایر سامانه‌های کمکی مثل رادار، لیدار، دوربین و جی‌پی‌اس حجم عظیمی از اطلاعات حاوی متغیرهای موجود در محیط اطراف را در اختیار رایانه خودروهای خودران قرار می‌دهد تا این وسایل هوشمند تا چهار سال آینده بدون هیچ مشکلی در سطح خیابان‌های پایتخت و شهرهای بزرگ ژاپن تردد کنند.
سخنگوی شرکت میتسوبیشی در مورد دقت سامانه جدید ناوبری خودروهای خودران عنوان کرد: تمام سخت‌افزار این سامانه در محفظه‌ای کوچک روی سقف خودرو قرار می‌گیرد و همه متغیرهای موجود در مسیر بر اساس نقشه سه‌بعدی موجود در مغز خودرو  محاسبه شده و کلیه اجسام با دقت 10 سانتیمتر شناسایی می‌شوند.
دقت سیستم کنترل هوشمند شرکت میتسوبیشی فراتر از حد تصور است، به‌طوری‌که این سامانه با متعلقات اضافی مثل حسگر لیزی در هر ثانیه بیش از 27 هزار داده را جمع‌آوری و بررسی می‌کند.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۶:۵۴

یک رقیب جدید برای پروژه بلندپروازانه هایپرلوپ امریکایی ها ساخت قطاری با سرعت هواپیما در استرالیا کلید خورد

پروژه بلندپروازانه طراحی قطارهای موسوم به " هایپرلوپ" کپسولی که سرعت هواپیما را دارند، پیش از این در محافل فناوری امریکا مطرح به جریان افتاد اما این بار مهندسان و تکنسین های استرالیا برای اجرای این طرح پیشقدم شده اند

ایران آنلاین / " هایپرلوپ" الگوی جدیدی از حمل و نقل سریع است که توسط "ایلان ماسک" بنیانگذاری شده است . در این نوع حمل و نقل درون لوله ای بزرگ شرایط خلا حکمفرماست تا وسایل نقلیه بدون هیچ اصطکاکی با سرعت 1220 کیلومتر در ساعت در آن حرکت کنند .
اکنون مهندسین استرالیایی قطارکپسولی جالبی را طراحی کرده اند که با سرعت 760 مایل در ساعت (1223 کیلومتر در ساعت ) می تواند مسافران را در آینده ای نه چندان دور در این کشور جابه جا کند .
جالب آنکه این قطار در برابر شرایط بد آب و هوایی و زلزله مقاوم است .هر مسافر با استفاده از قابلیت آهن ربایی روی صندلی خود از شتاب بالا محفوظ خواهد ماند. .قطار کپسولی می تواند تعداد محدود ی از مسافران را در حرکت های خود جا به جا کند. هر کپسول بین 6 تا 8 مسافر را حمل می کند .چنان که اشاره شد. هایپرلوپ ایده ایلان ماسک (Elon Musk) است؛ بنیانگذار کمپانی‌های عظیم مبتنی بر فناوری‌های نو همچون اسپیس ایکس، تسلا موتورز‌و‌پِی‌پال. او پیش‌تر گفته بود می‌خواهد در سه حوزه علمی اینترنت، فضا و انرژی‌های پاک که برای آینده بشر تعیین‌کننده هستند نقش موثر خود را ایفا کند. او پس از موفقیت در عمود فرودآوردن موشک 70 متری فالکون 9، در پی تحقق بخشیدن ایده‌ای است که در 21 مرداد 1393 برای انتقال فوق سریع مسافران مطرح کرده بود. ایده‌ای که ایده‌پردازش معتقد است برای اجرایی شدن، دست کم به هفت تا ده سال زمان نیاز دارد. هایپرلوپ در یک جمله وسیله نقلیه‌ای شبیه به قطار است، در محیطی خلأ که در تونلی ایجاد می شود و با سرعت نزدیک به صوت حرکت می‌کند. فعلا ایلان ماسک و مهندسانش بر این ایده متمرکز شده‌اند که لس‌آنجلس و سان‌فرانسیسکو را با هایپرلوپ به هم متصل کنند. اگر این اتفاق بیفتد ادامه طرح فعلی که مربوط به احداث خط قطار سریع‌السیر 68 میلیارد دلاری است که مسافت میان این دو شهر را با سرعت 350 کیلومتر بر ساعت می‌پیماید موضوعیت نخواهد داشت. زیرا ماسک مدعی است پروژه هایپرلوپ کمتر از شش میلیارد دلار خرج روی دست سرمایه‌گذاران خواهد گذارد.
مهندسان برای راه‌اندازی هایپرلوپ باید از لس آنجلس تا سانفرانسیسکو (در فاصله تقریبا به اندازه مسافت تهران تا یزد) دو لوله بزرگ (شبیه به تونل) با مقطع دایره شکل بسازند؛ یکی برای رفت و دیگری برای برگشت. درون این لوله‌ها که خودشان روی پایه‌هایی در طول مسیر قرار گرفته‌اند، کپسولی قرار می‌گیرد که پاد (Pod) نام دارد. این کپسول‌ها باید با سرعت حدود 1200 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند؛ یعنی سریع‌تر از سرعت هواپیمای بوئینگ مسافربری 747 که از قدرتمندترین و بزرگ‌ترین هواپیماهای جهان است و با سرعت حدود 960 کیلومتر بر ساعت پرواز می‌کند. مهندسان می‌گویند برای تحقق این رویا باید هوای داخل لوله‌ها کاملا تخلیه شود تا خلأ نسبی در آن برقرار شود. به این ترتیب مقاومت هوا در مقابل کپسول در حال حرکت به نزدیک صفر برسد. آنها برای این که از حذف مقاومت هوا در این پروژه مطمئن شوند، مکنده‌ای برای قسمت جلوی کپسول‌ها نیز طراحی کرده‌اند. کار مکنده این است که مختصر هوایی که ممکن است سر راه کپسول وجود داشته باشد را به عقب هدایت کند.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۲:۰۱

عربستان و آذربایجان انصراف دادند نشست نفتی لغو شد

بعد از انصراف روز گذشته عربستان از حضور در اجلاس غیر رسمی اوپکی‌ها با غیر‌اوپکی‌ها، امروز نیز آذربایجان انصراف خود را اعلام کرد و بدین ترتیب این نشست لغو شد اما نشست رسمی روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

به گزارش دریانگار (پورت پرس)، وزارت انرژی آذربایجان اعلام کرد ناطق علی‌اوف، وزیر انرژی این کشور، سفر خود به وین برای شرکت در اجلاس نفتی کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای نفتی غیر عضو اوپک را لغو کرده است.
این وزارت خانه اعلام کرد با توجه به لغو برگزاری این اجلاس، وزیر انرژی آذربایجان برنامه های خود برای سفر به وین را تغییر داده است.
اجلاس نفتی کشورهای عضو اوپک و غیر عضو اوپک که بر اساس توافق الجزایر در ماه سپتامبر قرار بود فردا برگزار شود، به دلیل انصراف عربستان از شرکت در آن لغو شد.
قرار بود دیگر کشورهای نفتی غیر عضو اوپک شامل برزیل، آذربایجان، مکزیک، قزاقستان، عمان و روسیه نیز در این اجلاس حضور یابند.
پیشتر فایننشیال تایمز گزارش داد که عربستان از شرکت در این نشست صرف نظر کرده است و دلیل آن عدم رسیدن به اجماع در میان 14 کشور عضو اوپک در راستای اجرای توافق سپتامبر اعلام شده است.
اعضای اوپک در روز 28 سپتامبر توافق کردند تا مجموع تولید نفت خود را از 33٫2 میلیون بشکه در روز به 32٫5 میلیون بشکه کاهش دهند اما از آن تاریخ به بعد کشورهای عضو این سازمان برای رسیدن به اجماع در نحوه اجرای این توافق ناکام مانده اند چرا که برخی کشورها از جمله ایران، عراق، لیبی و نیجریه خواستار مستثنی شدن از اجرای این توافق بودند.
در توافق اولیه به طور ضمنی با مستثنی شدن ایران، لیبی و نیجریه از اجرای این طرح کاهش تولید نفت موافقت شده بود و چند هفته بعد تنها از ایران خواسته شد که تولید نفت خود را در رقم 3٫92 میلیون بشکه در روز ثابت نگهدارد اما چندی بعد صدای مخالف از سمت عراق بلند شد و این کشور اعلام کرد به دلیل نیاز به درآمدهای نفتی برای مبارزه با داعش، تمایلی به اجرای این توافق ندارد.
وزارت نفت عراق پیشتر اعلام کرده بود که پیشنهادی را برای ارائه به این نشست و کمک به نتیجه بخش بودن آن آماده کرده است.
اگر چه جزئیات این پیشنهاد از سوی این کشور مطرح نشد اما وزارت نفت این کشور صراحتا اعلام کرد که این پیشنهاد شامل آمادگی این کشور نفتی برای کاهش تولید نفت خود نمی شود.
قرار است روز چهارشنبه اجلاس رسمی اوپک در وین اتریش آغاز به کار کند.
طی روزهای گذشته نیز با کمرنگ شدن امیدها نسبت به اجرای توافق سپتامبر و بهبود بازار نفت، قیمت نفت روندی نزولی را در پیش گرفته است.
روز گذشته خبرها حاکی از احتمال برگزاری این اجلاس بدون حضور عربستان بود و قرار بود دیگر کشورها نظیر آذربایجان، مکزیک، برزیل و روسیه در این اجلاس شرکت کنند اما چند ساعتی است که لغو برگزاری این اجلاس قطعی شده است.

۹۵/۰۹/۰۷
۱۴:۲۰