نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115560
 • تمام سکه (طرح جدید) 1195000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1175000
 • نیم سکه 638000
 • ربع سکه 341000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3823
 • یورو 4125
 • پوند 4840
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1062
 • لیر ترکیه 1060
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32384
 • 65 Arrow up
  یورو 34396
 • 30 Arrow up
  پوند 40466
 • 52 Arrow up
  فرانک 32248
 • 161 Arrow up
  صد ین 28439
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8817

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد تفاهم نامه همکاری امضا کردند

در جریان دیدار رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر سوئد ، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و آن لیند وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، محور اصلی این تفاهم نامه ، ارتباط و همکاری دانشگاههای دو کشور بخصوص جهت تبادل استاد و دانشجو و انجام  پروژه های مشترک علمی و تحقیقاتی است.
بر اساس توافق طرفین، کارگروه همکاری های علمی و تحقیقاتی  مشترک ایران و سوئد تشکیل می شود تا برای عملیاتی شدن این تفاهم نامه برنامه ریزی و پیگیری های لازم را انجام دهد.
 براساس این گزارش، در حال حاضر 423 دانشجوی ایرانی در دانشگاههای سوئد مشغول به تحصیل هستند و همکاری گسترده ای بین دانشگاه ملایر و تربیت حیدریه ایران و دانشگاه لوند سوئد در موضوع GIS و با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا وجود دارد
 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۲۹

برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح در شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی تصویب شد

در جلسه ۲۳ بهمن ماه شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی که با حضور وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ، معاونان آموزشی و پژوهش و فناوری وزیر علوم و سایر اعضای این شورا تشکیل شد، برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح به پیشنهاد دانشگاه تهران مطرح و به تصویب رسید.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا،همچنین در جلسه این شورا، برنامه دوره کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی با گرایش اقتصاد دفاعی به پیشنهاد  ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مطرح و برای اجرا در دانشگاههای نظامی و انتظامی مورد تصویب قرار کرفت.
براساس این گزارش، در این جلسه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی، برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد رشته تحصیلی مدیریت کسب و کار گرایش انرژی به پیشنهاد  دانشگاه صنعتی شریف تصویب شد.
 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۲۹

فرهادی: همکاری همه جانبه با دانشگاه های سوئد نگاه راهبردی ایران است

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نگاه درازمدت و راهبردی جمهوری اسلامی ایران، همکاری همه جانبه با مراکز علمی و دانشگاهی کشور سوئد است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد فرهادی روز یکشنبه در دیدار با خانم آن لیند وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت سوئد اظهار داشت: در نظر ایرانیان سوئد همواره یک کشور دوست، دارای استانداردهای بالای علمی، فرهنگی و اجتماعی است.
وی گفـت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم، تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه های مشترک و برگزاری منظم جلسات مابین روسای دانشگاه های دو کشور و همچنین در سطح ملی، راه اندازی کارگروه های علمی دو کشور، ثمرات خوبی به همراه آورده است.
وزیر علوم افزود: از اینکه در روز گذشته (شنبه) تفاهم نامه مهمی را با شما به امضاء رسانده ایم و همین مسیر را با کشور سوئد پیگیری خواهیم کرد، خشنود هستم.
وی ادامه داد: حدود 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد به تحصیل اشتغال دارند و امیدوارم این تعداد افزایش یافته و دو طرفه شود.
فرهادی یادآور شد: به طور حتم غیر از رشته های فنی و نانوتکنولوژی، رشته های تحصیلی ارایه شده در بخش های اسلام شناسی، خاورمیانه شناسی، مطالعات ایران شناسی و هم چنین هنر اسلامی و ایرانی ارایه شده در دانشگاه های ایران را در کم تر جایی از جهان می توان یافت به همین دلیل می توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد باشیم.
فرهادی خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه سیاست گذاری کلان ، نظارت و حمایت را برعهده دارد و کار اجرایی و عملیاتی توسط دانشگاه ها و مراکز پژوهشی صورت می گیرد، از این رو انتظار داریم که از این پس به طور منظم کارگروه همکاری های دو جانبه و در سطح سیاست گذاری دو کشور و همکاری روسای دانشگاه های بزرگ دو کشور در سطح اجرا و پیشبرد سیاست ها عملیاتی شود.
فراهنگ ** 1085** 9187**1027**خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار دهنده:جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۳۲

وزیر تجارت سوئد: امضای تفاهم نامه مشترک نشان دهنده عزم سوئد برای گسترش همکاری های علمی با ایران است

تهران-ایرنا- وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت کشور سوئد گفت: امضای یادداشت تفاهم نشان دهنده عزم سوئد برای افزایش و گسترش تحقیقات علمی بین دو کشور است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، خانم آن لیند روز یکشنبه در دیدار با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان اظهار داشت: سوئد به میزان پیشرفت های علمی و فناوری و تحقیقاتی در ایران واقف است و همکاری های خوبی نیز در حوزه بهداشت علوم طبیعی وجود دارد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه مهندسی نیز از افراد و دانشمندان خوبی برخوردار است.
وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت سوئد افزود: سوئد افتخار می کند که روی تحقیقات کشورش سرمایه گذاری های کلانی انجام داده است، بطوری که 3.8 درصد تولید ناخالص ما به امر تحقیقات اختصاص یافته است.
وی یادآور شد: دولت سوئد در 10 سال گذشته سرمایه گذاری های گسترده ای داشته و در سال 2016 لایحه ای به پارلمان داده تا ظرفیت همکاری های بین المللی خود را افزایش دهد.
آن لیند، گفت: اکنون سوئد مقصد عالی برای اندیشمندان و دانشجویان کشورهای مختلف دنیا و بیشتر برنامه های دانشگاهی آن به زبان انگلیسی است.
وی اظهار کرد: در این راستا سوئد با ارایه بورسیه به محققان کشورهای دیگر همت گماشته حتی در این امر با سازمان های بین المللی در زمینه تحقیقات ارتباطات خوبی داشته است.
وی گفت: این بورسیه ها به دانشجویان با کیفیت بالا در بخش هزنیه های تحصیلی و زندگی شان ارایه می شود تا برای توصیه فعالان در جوامع خودشان نقش داشته باشند.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک با ایران تصریح کرد: یکی از موارد این تفاهم نامه جابجایی دانشجویان بین دو کشور است.
آن لیند در ادامه با اشاره به مسوولیت سازمان های اجتماعی اظهارداشت: مسایلی چون حقوق بشر، حقوق صنفی و حقوق زنان چه در سطح جامعه و چه در سطح دانشگاه ها از مواردی است که مورد لحاظ کشور سوئد است.
وی گفت: می دانیم که در جمهوری اسلامی ایران زنان تحصیل کرده زیادی وجود دارند و 65 درصد دانشجویان را تشکیل می دهند اما این رقم با تعداد زنان شاغل همخوانی ندارد و امیدوارم از آنان بیشتر در بازارهای کار استفاده شود.
وی گفت: یکی از تفاهم نامه هایی که نخست وزیر سوئد امروز در سمیناری با حضور زنان دانشمند و نمایندگان مجلس ایران امضا خواهد کرد، بحث توانمندسازی زنان است.
وی خاطر نشان کرد: همه باید همت کنیم تا با تبعض علیه زنان مبارزه کرده و آن را از بین ببریم.
** 16 درصد اعضای هیات علمی ایران را زنان تشکیل می دهند
وزیر علوم در ادامه این دیدار اظهار داشت: بیش از 16 درصد هیات علمی کشورمان را زنان تشکیل می دهند.
فرهادی گفت: اداره تعداد زیادی از شرکت های دانش بنیان برعهده زنان بوده و اخیرا هم این رقم افزایش یافته است.
وی گفت: امیدوارم با برگزاری دوره های مشترک علمی در مقطع ارشد و دکترا بتوانیم با دانشگاه های سوئد همکاری های مناسب و مطلوبی داشته باشیم.
فراهنگ**1085**9187**1027**خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۵۷

اشتغال به تحصیل بیش از 400 دانشجوی ایرانی در سوئد

خبرگزاری آریا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم اکنون 439 دانشجوی ایرانی در سوئد مشغول به تحصیل هستند.
به گزارش خبرگزاری آریا،و نانوتکنولوژی، رشته های تحصیلی ارائه شده در بخش های اسلام شناسی، خاورمیانه شناسی، مطالعات ایران شناسی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی که در دانشگاه های ایران ارائه می شود، در کمتر جایی می توان یافت به همین دلیل می توانیم پذیرای دانشجویان سوئدی باشیم.
فرهادی با اشاره به برخی از همکاری ها و طرح های مشترک میان دانشگاه های دو کشور گفت: در نظر ایرانیان، سوئد همواره به عنوان یک کشور دوست، دارای استانداردهای بالای علمی، فرهنگی و اجتماعی است.
وی افزود: با توجه به ظرفیت های بزرگ علمی و فناوری دو کشور نگاه دراز مدت و راهبردی ما همکاری همه جانبه با مراکز علمی و دانشگاهی سوئد است.
فرهادی گفت: امیدواریم از این پس کارگروه همکاری های دوجانبه به طور منظم و در سطح سیاست گذاری دو کشور و همکاری رؤسای دانشگاه های بزرگ دو کشور در سطح اجرا و پیشبرد سیاست ها عملیاتی شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۴:۰۲

خانم «آن لینده»: اختصاص حدود چهار درصد از تولید ناخالص داخلی سوئد برای تحقیقات

وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت سوئد گفت: حدود چهار درصد از تولید ناخالص داخلی سوئد به تحقیقات اختصاص پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، خانم «آن لینده» که به همراه نخست وزیر سوئد به تهران سفر کرده است در دیدار با محمد فرهادی وزیر علوم‏‏، تحقیقات و فناوری افزود: به پیشرفت های علمی و فناوری ایران در عرصه‌های مختلف آگاه هستیم و خواهان گسترش همکاری‌ها در بخش‌های بهداشت‏، علوم و مهندسی هستیم. 
وی گفت: دولت سوئد در 10 سال گذشته سرمایه گذاری های بسیاری در تحقیقات و توسعه داشته است و تلاش دارد آن را افزایش دهد.
خانم لینده افزود: حدود 90 برنامه تحقیقاتی داریم و برنامه های مختلفی برای افزایش آن‌ها در دستور کار قرار داده ایم. 
وی گفت: ما بورسیه هایی برای دانشجویان با کیفیت ایرانی درنظر گرفته‌ایم که به این افراد اعطا می‌شود. 
خانم لینده با اشاره به امضا تفاهم نامه همکاری میان دو کشور افزود: عزم ما برای تشویق‏، ترغیب و گسترش همکاری های علمی میان دو کشور است. 
وی گفت: بر اساس آمار بیش از 60 درصد از زنان ایرانی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند. 
خانم لینده افزود: باید از توانایی بانوان در بخش های مختلف علمی و فنی استفاده کنیم. 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۵:۱۴

وزیر علوم: آمادگی ایران برای پذیرش دانشجو از سوئد

وزیر علوم گفت: دانشگاه‌های ایران امکان پذیرش دانشجویان سوئدی در برخی رشته‌های منحصر به فرد ایرانی مانند خاورمیانه شناسی و هنر اسلامی و ایرانی را دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، محمد فرهادی در دیدار با وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی کشور سوئد گفت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی، تحقیقاتی با کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم.
وی افزود: تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک علمی و تحقیقاتی و برگزاری جلسات مشترک روسای دانشگاه‌های دو کشور از اهم تعاملات است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: در سطح ملی کارگروه‌ های علمی دو کشور راه‌اندازی شده است و ثمرات خوبی داشته است.
فرهادی با اشاره به امضای تفاهم ‌نامه‌ دو کشور ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور، آن را در روابط علمی دو کشور مهم ارزیابی کرد و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کرد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۴۳۹ دانشجوی ایرانی در کشور سوئد مشغول به تحصیل هستند که امیدوارم در آینده این تعداد افزایش یافته و دو سویه شود.
وزیر علوم تاکید کرد: رشته‌های تحصیلی اسلام‌ شناسی، خاورمیانه شناسی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی دانشگاه‌های ایران را در کمتر جایی از جهان می‌توان یافت، به همین دلیل می‌توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد در این رشته های تحصیلی باشیم.
فرهادی عنوان کرد: انجام پروژه‌های کلان GIS مابین دانشگاه های لوند سوئد، ملایر و تربت حیدریه با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا نشان داده است که در بخش پروژه‌های مشترک و در چهارچوب برنامه horizon۲۰۲۰ نیز می‌توان برنامه‌های گسترده‌ای را انجام داد.
وی افزود: همکاری دانشگاه های گلستان و اوپسالا در بخش زمین شناسی و دانشگاه های بوعلی سینای همدان با lulea ‌سوئد و راه‌اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه اوپسالا ازدیگر نمونه‌های این همکاری‌های علمی است.
لینده وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد نیز در این نشست گفت: نسبت به میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران واقف هستیم و همکاری‌های خوبی در حوزه بهداشت، علوم و مهندسی در ایران داریم.
وی ادامه داد: در کشور سوئد ۳.۸ درصد تولید ناخالص ملی به تحقیقات اختصاص پیدا می‌کند و دولت سوئد در ۱۰ سال گذشته سرمایه‌گذاری مطلوبی در تحقیقات داشته و در تلاش است آن را افزایش دهد.
وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: در تلاشیم به بورسیه های دیگر کشورها که بتوانند در سطح بین‌المللی تحقیق و همکاری داشته باشند کمک کنیم.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۷:۰۷

به علت قانع نشدن از توضیحات فرهادی؛ سوال محمود صادقی از وزیر علوم به صحن مجلس ارجاع شد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت:‌ در جلسه علنی امروز صادقی نماینده تهران در مورد بورسیه‌ها از وزیر علوم سوال داشت که با توجه به اینکه از پاسخ های وزیر قانع نشد ، سوال به صحن علنی مجلس ارجاع شد.

میرحمایت میرزاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون آموزش اظهار کرد: در این جلسه متقاضیان استیضاح وزیر علوم مباحث خود را در این زمینه مطرح کردند اما به دلیل طولانی بودن بحث ها مقرر شد در جلسه دیگری مطالبات خود را پیگیری کنند.
وی افزود:‌ احمدی لاشکی و کوچکی نژاد نیز سوالات خود را از وزیر علوم مطرح کردند که یکی از این نمایندگان از پاسخ وزیر قانع شده و دیگری تا دو هفته دیگر نتیجه بررسی خود را اعلام می‌کند.
سخنگوی کمیسیون آموزش خاطر نشان کرد: سوال محمود صادقی از وزیر علوم درباره بورسیه ها نیز با توجه به اینکه این نماینده از پاسخ های وزیر قانع نشد، قرار شد در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد.
این نماینده مجلس همچنین اظهار کرد: فاطمه سعیدی نماینده تهران نیز به عضویت شورای حقوق شهروندی معاونت امور زنان ریاست جمهوری و سید حمایت میرزاده نیز به عضویت شورای نظارت بر مدارس غیردولتی کشور از سوی کمیسیون آموزش انتخاب شدند.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۷:۳۲

سوال از وزیرعلوم درباره بورسیه‌ها به صحن مجلس ارجاع شد

نماینده مردم تهران از ارجاع سوال از وزیرعلوم درباره بورسیه‌ها به صحن مجلس خبرداد.

به گزارش ایلنا، محمود صادقی در توییتر خود نوشت:
"امروز وزیرعلوم برای پاسخ به سؤال‌هایم درباره بورسیه‌ها در کمیسیون آموزش حاضرشد. پاسخ‌ها قانع‌کننده نبود. سؤال به صحن ارجاع شد."
 

۹۵/۱۱/۲۴
۲۱:۰۰

فرهادی در گفت‌وگو با خانه ملت مطرح کرد؛ رایزنی وزارت علوم و نمایندگان برای اختصاص 800میلیون دلار به امور پژوهشی در بودجه سال آتی

وزیر علوم با ابراز امیدواری نسبت به تصویب پیشنهاد اختصاص800میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به امور پژوهشی، ارتقاء امور پژوهشی را نیازمند اصلاح زیرساخت‌ها دانست.

محمد فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از تلاش برای اختصاص درصدی از اعتبارات صندوق توسعه ملی به امور پژوهشی در پی پیشنهاد نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 خبر داد و گفت: به دنبال پیشنهاد تعدادی از نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه سال 96 مبنی بر اختصاص اعتبارات به امور پژوهشی از صندوق توسعه ملی، این رقم با پیگیری وزارت علوم و نمایندگان به رقم 800میلیون دلار رسیده و البته امید است مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس نیز رای بیاورد تا شاهد ارتقاء امور پژوهشی در دانشگاه‌ها باشیم.
وی همچنین تاکید کرد: ارتقاء امور پژوهشی مستلزم تقویت زیرساخت‌ها، تامین تجهیزات لازم، بازسازی و نوسازی آزمایشگاه‌ها است و البته وزارت علوم این مهم را در دستور کار خود قرار داده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین افزود: لیست کمبودها و نیازهای تجهیزاتی و امکاناتی دانشگاه‌ها در سراسر کشور مشخص شده است و به محض تصویب و واریز این بودجه، در راستای بهبود امور پژوهشی اقدام خواهد شد./

۹۵/۱۱/۲۵
۰۷:۳۶

وزیر علوم: رشته‌های منحصربه فرد دانشگاه‌های ایران پذیرای دانشجویان سوئدی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تحصیل ۴۳۹ دانشجوی ایرانی در کشور سوئد گفت: دانشگاه‌های ایران امکان پذیرش دانشجویان سوئدی در برخی رشته‌های منحصر به فرد ایرانی مانند خاورمیانه شناسی و هنر اسلامی و ایرانی را دارند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با آن لینده وزیر اموراروپایی وتجارت خارجی کشور سوئد که در محل وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی، تحقیقاتی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم.
وزیر علوم ادامه داد: تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک علمی و تحقیقاتی و برگزاری جلسات مابین روسای دانشگاه‌های دو کشوراز اهم تعاملات است.
دکتر فرهادی افزود: در سطح ملی کارگروه‌های علمی دو کشور راه‌اندازی شده است و ثمرات خوبی به همراه آورده است.
وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ مابین دو کشور ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور، آن را در روابط علمی دو کشورمهم ارزیابی کرد و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کرد.
دکترفرهادی بیان کرد: در حال حاضر حدود 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد به تحصیل اشتغال دارند و من امیدوارم در آینده این تعداد افزایش یافته و دو سویه شود .
وی در ادامه گفت: مطمئنا به غیر از بعضی رشته‌های فنی و نانو تکنولوژی، رشته‌های تحصیلی دیگر در بخش‌های اسلام‌ شناسی، خاورمیانه شناسی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی در دانشگاه‌های ایران را در کمتر جایی از جهان می‌توان یافت، به همین دلیل می‌توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد در این رشته های تحصیلی باشیم .
دکتر فرهادی تصریح کرد: انجام پروژه‌های کلان GIS مابین دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه ملایر و تربت حیدریه ایران با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا نشان داده است که در بخش پروژه‌های مشترک و در چارچوب برنامه horizon2020 نیز می‌توان برنامه‌های گسترده‌ای را انجام داد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همکاری دانشگاه گلستان با دانشگاه اوپسالا در بخش زمین شناسی و دانشگاه ابوعلی سینای همدان با دانشگاه lulea‌سوئد و راه‌اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه اوپسالا ازدیگر نمونه‌های این همکاری‌های علمی است.
دکترفرهادی با اشاره به اینکه ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه سیاست‌گذاری کلان، نظارت و حمایت را بر عهده داریم و کار اجرایی و عملیاتی توسط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی صورت می‌گیرد، گفت: انتظار داریم کارگروه‌ همکاری‌های دو جانبه علمی و تحقیقاتی در سطح سیاست‌گذاری ، اجرا و پیشبرد سیاست‌ها بین دو کشورعملیاتی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ادامه آن لینده وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: نسبت به میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران واقف هستیم و همکاری‌های خوبی در حوزه بهداشت،علوم و مهندسی در ایران داریم.
وی ادامه داد:  در سوئد3.8 درصدGDP به تحقیقات اختصاص پیدا می‌کند و دولت سوئد در 10 سال گذشته سرمایه‌گذاری مطلوبی در تحقیقات داشته و در تلاش است آن را افزایش دهد.
وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: سوئد یک مقصد عالی در سطح دنیا است .
وی افزود: در تلاشیم به بورسیه های دیگر کشورها که بتوانند در سطح بین‌المللی تحقیق و همکاری داشته باشند کمک کنیم.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۸:۱۸

برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی مشخص شدند

مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی تا دقایقی دیگر با حضور وزیر علوم و مسئولان این وزارت آغاز خواهد شد اما برگزیدگان این جشنواره معرفی شده‌اند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، اسامی برگزیدگان جشنواره خوارزمی به شرح زیر است:
گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی
سید محمد بلورچیان تبریزی برای طرح توسعه دانش ترکیب‌های ارگانوسیلیکون در ایران- رتبه اول برگزیده ویژه پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی هوا و فضا
دانشگاه شهید بهشتی برای طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا- رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی
گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی
دکتر مرتضی رضایی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برای طرح خوراک دام از سرشاخه نیشکر فرآوری شده- رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی
گروه تخصصی برق و کامپیوتر
دکتر سید قاضی مغربی از جهاد دانشگاهی دانشگاه نصیرالدین طوسی برای طراحی و بومی‌سازی آزماینده و شبیه‌ساز سامانه پدافندی- رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی
گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی
دکتر فرهاد رجالی برای تولید نهاده زیستی میکوریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور- رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای
گروه تخصصی علوم پایه
دکتر شهاب شیبانی برای تولید چشمه‌های دراکی تراپی ید 125 مورد استفاده در درمان تومورهای مغزی و ملانوهای چشمی- رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای
گروه تخصصی مکانیک
شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا برای بسته ارتقای توان توربین گاز MGT-70 – رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای
دکتر مجید ایزدی برای ساخت ماشین آلات خط تولید مخازن گاز طبیعی ویژه خودرو- رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای
گروه تخصصی برق و کامپیوتر
دکتر محمد عبدالاحد برای طرح نانو بیوحسگرهای الکتریکی برای تمایز سلولی- رتبه دوم نوآوری
گروه تخصصی معماری و شهرسازی
مهندس لیلا عراقیان برای طراحی پل طبیعت- رتبه دوم نوآوری
گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی
حمید امیرسیدی برای طرح گلخانه ایرانی فراز- رتبه دوم نوآوری
گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی
دکتر خشایار کریمیان برای طرح سنتز مواد موثره دارویی ضد سرطان- رتبه دوم فناوری
همچنین شرکت پویافناوران کوثر برای تجاری‌سازی سامانه سرعت سنج خودرویی بر اساس پردازش تصویر برگزیده موفق در تولید ملی شد.
برگزیدگان خارجی سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی
گروه تخصصی علوم پزشکی
دکتر گیدو کرومر از کشور اسپانیا برای طرح مرگ سلول‌ها در پاتوبیولوژی- رتبه اول پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی علوم پزشکی
دکتر آندره لوزانو از کشور کانادا برای طرح شبیه‌سازی مغز برای شرایط عصبی- رتبه اول پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی فناوری نانو
دکتر آندریا سی فراری از کشور ایتالیا برای طیف‌سنجی رامان به عنوان یک ابزار همه‌کاره برای مطالعه حواس- رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی
دکتر سیسیلیا لیندگرن از کشور سوئد برای طرح کالبد شکافی پاتوژنز مولکولی چاقی و توزیع چربی- رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی
دکتر عبدالحمید سیاری از کشور تونس برای طرح مواد ترکیبی برای جذب دی‌اکسید کربن: طراحی، عملکرد و ثبات- رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی زیست علوم پایه
دکتر یاروفلاوسرگیس از کشور روسیه برای طرح بهینه‌سازی سراسری لیبشیترز و محاسبات بی‌نهایتی- رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۲۰

آغاز جشن 30 سالگی جشنواره بین المللی خوارزمی

تهران- ایرنا- مراسم جشن 30 سالگی جشنواره بین المللی خوارزمی با معرفی و تجلیل از برگزیدگان این دوره از جشنواره صبح امروز (دوشنبه) در محل هتل المپیک تهران آغاز شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی به منظور معرفی 13 طرح برگزیده داخلی و 6 طرح برگزیده خارجی از صبح دوشنبه 25 بهمن ماه با حضوردکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گشایش یافت.
دبیر سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از روند اجرایی دبیرخانه این جشنواره گفت: سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی فعالیت خود را با پذیرش و ارزیابی 667 طرح در 18 گروه تخصصی آغاز کرد که حدود 42 درصد طرح ها از سوی محققان خارجی و حدود 58 درصد نیز از سوی دانشمندان و پژوهشگران ایرانی به دبیرخانه جشنواره ارائه شد.
فرج الله مهنا زاده افزود: در بخش خارجی، 279 طرح از دانشمندان و برجستگان علمی 46 کشور جهان به دبیرخانه جشنواره امسال ارسال شد که با رای هیات داوران، این بخش 6 برگزیده نهایی داشت که امروز شاهد تجلیل از ارائه دهندگان آنها هستیم.
وی افزود: سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی در بخش داخلی، یک طرح برگزیده در پژوهش های بنیادی، سه طرح کاربردی، سه طرح توسعه ای، پنج طرح نوآوری و یک طرح برگزیده موفق در تولید ملی خواهد داشت.
از مجموع 667 طرح ارسالی به این جشنواره، 100طرح در گروه تخصصی برق و کامپیوتر، 94 طرح در گروه کشاورزی و منابع طبیعی، 71 طرح در گروه زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، 66 طرح فناوری های شیمیایی، 56 طرح در گروه مکانیک، 45 طرح علوم پایه، 42 طرح در گروه مواد، متالورژی و انرژی های نو، 30 طرح علوم پزشکی، 29 طرح در گروه نرم افزار و فناوری اطلاعات، 22 طرح به عنوان طرح های موفق در تولید ملی ارائه شد.
همچنین 22 طرح در گروه فناوری نانو، 19 طرح در گروه محیط زیست، 16 طرح در گروه عمران، 16 طرح در گروه صنایع و مدیریت فناوری، 13 طرح معماری شهرسازی، 10 طرح در گروه هنر، هشت طرح مکاترونیک و هشت طرح هوا فضا به دبیرخانه سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی ارسال شد.
جشنواره بین المللی خوارزمی همه ساله به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و به منظور شناسایی، معرفی و حمایت از مبتکران، فناوران و دانش پژوهان برجسته کشور در پژوهش های کاربردی، بنیادی، توسعه ای و نوآوری علمی برگزار می شود.
علمی**1055**1440
خبرنگار : زینب کارگر ** انتشاردهنده: معصومه گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۴۹

با حضور وزیر علوم 19 نفر از برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی تقدیر شدند

همزمان با برگزاری سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از 19 نفر از برگزیدگان این دوره با حضور وزیر علوم تقدیر به عمل آمد.

به گزارش ایسنا، سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی به همت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران صبح امروز کار خود را آغاز کرد.
این جشنواره با نگاه ملی برای شناسایی و معرفی بهترین و موثرترین پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و طرح‌های توسعه‌ای، اختراع و نوآوری هر ساله صدها طرح داخلی را به میدان رقابت می‌کشاند و علاوه بر آن به دلیل جایگاه و اعتبار علمی در گستره بین‌المللی سبب شده تا 200 دانشمند صاحب‌نام خارجی و ایرانی مقیم خارج برای حضور در این مراسم به ایران سفر کنند و از این طریق زمینه‌های متعددی برای همکاری، تبادل‌نظر و تعاملات علمی پژوهشگران، دانش‌پژوهان و فناوران کشور فراهم کند.
در این مراسم قرار است از پژوهشگران ایرانی و محققان خارجی تقدیر به عمل آید.
اسامی برگزیدگان به شرح ذیل است:
رتبه‌ اول بخش پژوهش‌های بنیادی به طرح توسعه دانش ترکیب‌های اورگانوسیلیکون در ایران به دکتر محمد بلورچیان تبریزی اعطا شد.
رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی به طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا از سوی دانشگاه شهید بهشتی و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی اعطا شد. در این طرح سه سامانه محفظه شبیه‌ساز آزمون حرارتی خلا طراحی و ساخته شده است. حجم یکی از سامانه‌ها حدود 14 مترمکعب و دو محفظه دیگر دارای حجم 1.5 مترمکعب هستند.
رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی به طرح تولید خوراک دام از سرشاخه نیشکر فرآوری شده از سوی دکتر مرتضی رضایی اعطا شد. در این طرح که در موسسه تحقیقات علوم دامی انجام شد، از سرشاخه نیشکر که دارای ارزش غذایی مناسبی است، اقدام به تولید خوراک دام شده است.
رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی به طرح طراحی و بومی‌سازی آزماینده و شبیه‌ساز سامانه پدافندی ارائه شده از سوی دکتر سعید قاضی‌مغربی اختصاص داده شد. این طرح در جهاد دانشگاهی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اجرایی شده است. دستگاه ساخته شده شامل دو رک مخابراتی و تغذیه است و دارای ویژگی‌هایی چون استفاده از مواد جاذب مواد مغناطیسی و رسیدن به سامانه مقاوم در مقابل تشعشعات بیرونی، طراحی سینتی‌ سایزر دو کانال باند 30 با فرکانس 6.5 گیگاهرتز است.
رتبه دوم طرح توسعه‌ای به طرح تولید نهادهای زیستی نیکو ریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور از سوی دکتر فرهاد رجالی اختصاص یافت. این طرح در موسسه تحقیقات خاک و آب اجرایی شد. در این طرح برای اولین‌بار در کشور موفق به تولید ریشه‌های القایی از پنج نوع بافت گیاهی مختلف شدند که برخی از آنها دارای پایداری ژنتیکی قابل قبولی هستند و قابلیت کاربرد در سایر فرآیندهای تولیدی غیر از تهیه مایع تلقیح قارچ‌های میکوریسی را دارند.
رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای به تولید چشمه‌های براکی تراپی ید 125 مورد استفاده در درمان تومورهای مغزی و ملانومای چشمی اعطا شد. این طرح از سوی دکتر شهاب شیبانی با همکاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای اجرایی شده است. در این طرح روش‌های مختلف تولید هسته چشمه‌ها بررسی و دانش فنی مربوط حاصل شده است.
رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای به طرح بسته ارتقای توان توربین گاز MGT-70 شد. این طرح از سوی مهندس اسحاق عباسی در شرکت ساخت توربین مپنا پیاده‌سازی شده است. این توربین به عنوان یکی از پرتعدادترین توربین‌های گازی در حال سرویس در ایران و جهان به عنوان گزینه‌ای با ارزش برای سرمایه‌گذاری در ارتقاء، بهینه‌سازی توان و بهره‌وری محسوب می‌شود. از این‌رو برنامه‌های توسعه‌ای و ارائه‌ بسته‌های تجاری نوآوری بر روی این توربین جزو فعالیت‌های مهم گروه مپنا قرار گرفته است.
رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای به کتر مجید ایزدی برای اجرای طرح ساخت ماشین‌آلات خط تولید مخازن گاز طبیعی ویژه خودرو اعطاء شد. در این طرح طراحی و ساخت یکی از پیشرفته‌ترین ماشین‌های شکل‌دهی به نام چرخش گرم با موفقیت انجام شد.
رتبه دوم نوآوری به دکتر محمد عبدالاحد برای طرح نانوبیوحسگرهای الکتریکی برای تمایز سلولی اعطاء شد.
سلول‌های سرطانی از نظر بازتولید، چسبندگی، نرخ تقسیم، بلوغ و عملکرد با سلول‌های سالم تفاوت دارند که باعث تاثیر در سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی ثبت شده در این سلول‌ها می‌شود. در این طرح حسگرهای انتدانس الکتریکی برپایه نانوساختارهای فیلی‌سیومی و کربنی ساخته شده است.
رتبه دوم نوآوری به مهندس لیلا عراقیان برای طراحی پل طبیعت اختصاص یافت.
رتبه دوم نوآوری به حمید امیرسیدی برای طراحی گلخانه ایرانی فراز اعطاء شد.
عملکرد این سامانه و دریچه‌های این گلخانه برگرفته از زندگی مردمان ایران و ارتقای آن تا حذف کامل سوخت‌های فسیلی برای گرمایش گلخانه‌ها در هوای سرد و کاهش مصرف آب و برق به میزان 75 درصد، گلخانه‌های جدید جهان برای خنک کردن آنها و تولید بهتر محصولات کشاورزی در هوای گرم است.
رتبه دوم نوآوری به دکتر خشایار کریمیان برای طرح سنتز مواد موثر دارویی ضد سرطان اختصاص یافت. در این طرح علاوه بر تولید مواد موثره دارویی پرخطر در مقیاس صنعتی اقدام به طراحی ماشین‌آلات نظام بسته‌بندی شده است.
مهندس حسین توحیدی برای اجرای طرح تجاری‌سازی سامانه سرعت‌سنجش خودرویی بر اساس پردازش تصویر، برگزیده موفق در تولید ملی شد.
سامانه سرعت‌سنجش و پلاک‌خوان خودرو، خدمات ویژه سرعت‌سنجشی، پلاک‌خوانی و ثبت تخلفات رانندگی را به صورت خودکار و دستی ارائه می‌کند. این سامانه که بر روی خودروهای پلیس نصب می شود، با استفاده از فناوری پردازش تصویر عملیات سرعت‌سنجی را در خودروی پلیس در حال حرکت یا متوقف فراهم می‌کند.
***طرح‌های برگزیده خارجی
رتبه اول پژوهش‌های بنیادی به دکتر گیدو کرومر از کشور اسپانیا برای طرح مرگ سلول‌ها در پاتوبیولوژی اعطا شد. این طرح در دانشگاه دکارت پاریس فرانسه اجرایی شده است.
رتبه اول پژوهش‌های بنیادی به دکتر آندرس لوزانو به طرح شبیه‌ساز مغز برای شرایط عصبی اختصاص یافت. این طرح در دانشگاه تورنتوی آمریکا اجرایی شده است.
رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی به دکتر آندریاسی فراری برای طرح تست‌سنجی راندمان به عنوان یک ابزار همه‌کاره برای مطالعه خواص گرافن و مواد مرتبط اختصاص یافت. این طرح در دانشگاه کمبریج انگلستان و با همکاری محققان ایتالیایی اجرایی شده است.
رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی به دکتر سیسیلیا لینگ گلن برای طرح کالبد شکافی پاتوژنز مولکولی چاقی و توزیع چربی اعطاء شد. این طرح در دانشگاه آکسفورد انجام شده است.
رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی به طرح مواد ترکیبی برای جذب دی‌اکسید کربن؛ طراحی، عملکرد و ثبات از سوی دکتر عبدالحمید سیاری اختصاص یافت. این طرح از دانشگاه اتاوای کانادا به این دوره از جشنواره ارسال شده است.
رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی به دکتر یاروسلاو سرگیس برای طرح بهینه‌سازی سراسری لیپ‌شیتز و محاسبات بی‌نهایت از دانشگاه کالابریای ایتالیا اعطاء شد.
به گزارش ایسنا، این دوره از جشنواره از سوی وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، صندوق حمایت از پژوهشگران، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و همچنین مرکز انتقال فناوری در آسیا و اقیانوسیه، سازمان همکاری‌های اقتصادی و یونسکو حمایت شده است.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۵۵

مزیت ها و فرصت های روابط ایران و سوئد

تهران - ایرنا - استفان لوون نخست وزیر سوئد شامگاه جمعه در صدر هیاتی بلند پایه و 40 شرکت تجاری شناخته شده وارد تهران شد سفری که می تواند تحولات مثبتی در روابط تهران – استکهلم و در مجموع کل اتحادیه اروپا برجای گذارد.

به گزارش ایرنا، روابط تهران و استکهلم در شرایط کنونی از چند جهت برای دوکشور ایران و سوئد حایز اهمیت است. نخست اینکه این سفر می کند تاکید دوباره یک کشور اروپایی دیگر بر حمایت از استمرار برجام باشد و این یعنی نقطه مقابل مواضع دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا.
حدود دو هفته پیش نیز وزیرامورخارجه فرانسه به تهران سفرکرد و نتیجه این سفر نیز تاکید مجدد تهران – پاریس بر استمرار برجام بوده است و حالا با تداوم این دیدارها، واشنگتن بیش از پیش در انزوا فرو خواهد رفت.
سفر نخست وزیر کشور پادشاهی مشروطه سوئد به تهران که وظیفه اداره این کشور را برعهده دارد براهمیت این سفر بیشتر می افزاید.استفان لوون در شرایطی به ایران سفر کرد که سوئد موضع بی طرفانه ای درقبال مسایل سیاسی و بین المللی اتخاذ کرده و می کند که این امر یک حسن در روابط دو کشور ایران و سوئد محسوب می شود. ایران می تواند فارغ از مسایل تنش زا از این ظرفیت برای رشد و توسعه کشور بهره برداری کند.
در زمان حاضر سوئد عضو سازمان های بین المللی معتبر از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و اتحادیه اروپا است که رابطه با این کشور می تواند فرصت های زیادی برای توسعه اقتصاد ایران ایجاد کند و همچنین به صلح و ثبات در منطقه منجر شود.
سوئد کشوری است که سابقه روابط با ایران دارد و این روابط درشرایطی است که استکهلم غالبا در مسایل مختلف سیاست بی طرفانه درپیش گرفته و ایران می تواند از این عنصر بخوبی در روند به ثمررسیدن برجام و موانعی که احیانا برخی از کشورها مثل امریکا در مسیر برجام اتخاذ خواهند کرد، استفاده کند.
با روی کارآمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی امریکا که شعارهایی علیه برجام سرداده مسایل این توافقنامه را با پیچیدگی خاصی روبرو کرده که استمرار این گونه سفرها می تواند مانع بزرگی در راه اهداف امریکا و اسراییل برای ایجاد مشکل بر سر راه برجام باشد.
سوئد اکنون ازاعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل محسوب می شود و با توجه به مشکلات و درگیری های فراوانی که در این منطقه وجود دارد این کشور می تواند گام های اساسی برای رفع این تنش ها و تخاصمات بردارد.
مقام های سوئد همواره برچندجانبه گرایی و میانه روی درمسایل منطقه ای و بین المللی تاکید کرده اند که با توجه به اینکه این سیاست به دیدگاه های ایران نزدیک است از این روتهران واستکهلم می توانند بخوبی از این سیاست و برنامه در راه صلح و آرامش منطقه و جهان استفاده کنند.
ایران و سوئد در این دوره تاریخی همچنین می توانند شریک خوبی برای مبارزه با تروریسم که حتی دامنه این مساله به امن ترین مراکز اروپا نیز کشیده شده همکاری ثمربخشی داشته باشند.
مبارزه با گروههای تندرو ازجمله داعش و طالبان از مواضع مشترک ایران و سوئد است که دو کشور می توانند گام های اساسی برای رفع این معضل بردارند.
امروزآنچه که بیش ازهمه جامعه جهانی را رنج می دهد وجود افکاری است که به پرورش تروریست ها مشغول هستند، از این رو تا زمانی که این تفکر در منطقه وجود دارد مبارزه با تروریست می تواند بی ثمر وبی فایده تلقی شود.
برای مبارزه با تروریسم باید ابتدا ریشه های اینگونه تفکرات خشکانده شود از این رو کشورهای منطقه واروپا به ویژه ایران وهمچنین سوئد به عنوان عضو شورای امنیت ملی می توانند در این زمینه همکاری های سازنده ای داشته باشند.
اما جدای ازهمکاری های سیاسی، دوکشوردر زمینه های اقتصادی نیز ظرفیت ها و پتانسیل های مختلف برای همکاری دارند. سوئد یک کشور پیشرفته در اروپا محسوب می شود و ایران می تواند ازظرفیت های اقتصادی این کشور در جذب سرمایه گذاری و همچنین تکنولوژی این کشور برای افزایش انواع تولیدات صنعتی و غیر صنعتی بهره گیری کند.
این همکاری درشرایطی است که سوئد با توجه به قدرت اقتصادی خود می تواند به بازار 80 میلیونی ایران دسترسی یابد و شرکت ها و تجار آن کشور در این زمینه فعال شوند.
دراین همکاری ایران می تواند از تجربه سوئد در زمینه امنیت نیروگاه‌های هسته‌ای و تجهیزات ایمنی نیروگاه‌ها و همچنین مدیریت پسماند، استفاده کند. همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله تولید دارو و تجهیزات ‏پزشکی، صنعت و فناوری‌های نوین، حمل و نقل، محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، معدن و فناوری ‏اطلاعات از زمینه‌های مهم همکاری بین دو کشور است که در این سفر به آن تاکید شده است.
ایران و سوئد همچنین می‌توانند در زمینه صنعت و تکنولوژی‌های مختلف، با سرمایه‌گذاری‌های مشترک محصولات مشترکی ‏را تولید و در منطقه و جهان عرضه کنند.
با این حال تهران و استکهلم در صورتی می توانند این همکاری ها را استمرار بخشند که موانع همکاری های بانکی و مالی برداشته شود زیرا اکنون یکی از عوامل سد راه این همکاری، مشکلات بانکی و مالی بین دو کشور است.
حوزه انرژی از جمله ظرفیت های بالقوه روابط دو کشور محسوب می شود که استمرار و توسعه این روابط برای هر دو کشور ایران و سوئد سودمند و فرصت محسوب می شود.
اما همه این همکاری ها در صورتی تحقق خواهد یافت که راه های دسترسی به دو کشور رفع و آسان شود. از لحاظ ترانزیتی ایران می تواند مسیر جنوب به شمال را برای سوئد تسهیل کند و با این کار اروپای شرقی ‏و شمالی را به دریای عمان و شرق آسیا متصل نماید. دو کشور می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کرده و طرح های جدیدی بامشارکت یکدیگر به مرحله اجرا در آورند.
دراین سفر استفان لوون نخست وزیر سوئد نیز با استقبال و اعلام آمادگی کشورش برای توسعه و افزایش همکاری در تمامی زمینه‌ها بین ‏دو کشور، گفت: از تمامی اقدامات ارتباطی ‏بانک‌های خود در این زمینه حمایت می‌کنیم.
این موضع نخست وزیر سوئد می تواند خیلی از موانع بانکی و مالی دو کشور رااز سر راه بردارد و همین عامل به افزایش رفت و آمد مقام های سیاسی و اقتصادی و تجار دو کشور منتهی شود.
لوون در این سفر همچنین به تعهد دو طرف به اجرای کامل برجام تاکید کرد و گفت: اولویت سوئد ‏اجرای کامل برجام است و از عمل کردن دو طرف به تعهدات خود حمایت می‌کنیم.
مجموع این دیدگاه ها نشان می دهد که امریکا در مساله توافق هسته ای و برجام کاملا تنها است و حتی کشوری مثل انگلیس نیز از همراهی واشنگتن سرباز زده است.
با اینحال افزایش رفت و آمدهای مقام های بلندپایه اروپایی به تهران و موضعگیری آنان در باره استمرار برجام می تواند موضع دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی امریکا را تضعیف کند.
به هر روی حضور ایران در مثلث صلح در سوریه که به همراه روسیه و ترکیه تحقق یافت موضع تهران را در برابر امریکا تقویت خواهد کرد و نشانه های آن نیز در سفر اخیر نخست وزیر سوئد به تهران دیده می شود.
لوون گفت: سوئد از ابتکار عمل ایران، روسیه و ‏ترکیه در ایجاد آتش‌بس در سوریه استقبال می‌کند و معتقدیم که همه کشورها باید از این روند حمایت کنند
دراین سفر پنج سند در حوزه های نوآوری و فناوری، علوم تحقیقات، امور جاده ای، ارتباطات و فناوری اطلاعات و امور زنان و خانواده میان جمهوری اسلامی ایران و سوئد در حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر سوئد امضا شد.
تفاهم همکاری در زمینه های نوآوری و فناوری که از طرف ایران سورنا ستاری معاون فناوری رییس جمهوری و از طرف سوئد خانم آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد به امضا رسید.
همچین یادداشت تفاهم همکاری در زمینه آموزش عالی و تحقیقات به امضای محمد فرهادی وزیر علوم و تحقیقات و خانم آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد رسید.
یادداشت تفاهم همکاری در زمینه امور جاده ای که از طرف ایران عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و یادداشت تفاهم دیگری در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات که از سوی ایران محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و از طرف سوئد خانم آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد امضا شد.
پنجمین یادداشت تفاهم همکاری در زمینه امور زنان و خانواده بود که به امضای شهیندخت مولاوری معاون رییس جمهوری و آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد رسید.
مجموع این توافقات نشان می دهد که تهران و استکهلم عزم خود را برای گسترش روابط جزم کردند و این همکاری می تواند الگویی برای سایر کشورهای اروپایی که مواضع متعادلی مثل سوئد در روابط بین المللی دارند، باشد.
اروپام**1569**1590
تهیه و جمع آوری: علی حبیبی- انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۱۳

با حضور وزیر علوم و نمایندگان؛ نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها در مجلس افتتاح شد

نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز به منظور صرفه جویی در زمینه انواع انرژی در مجلس افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی - پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز به منظور صرفه جویی در زمینه انواع انرژی، آب، نور و حتی خاک با حضور وزیر علوم و جمعی از نمایندگان مجلس همچون اکبر رنجبرزاده، محمدنعیم امینی‌فرد، سیدجواد ساداتی‌نژاد و... در مجلس شورای اسلامی به همت اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم افتتاح شد.
بنابراین گزارش، پیش از این  30 دانشگاه با تمامی تجهیزات، نمایشگاهی را براساس شاخص‌های تعریف شده ازسوی اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم در حوزه مدیریت سبز همچون انرژی‌های تجریه‌پذیر، بهینه‌سازی مصرف انرژی، مدیریت آب و پساب، مدیریت پسماند و محل و نقل، در سازمان برنامه و بودجه برپا کردند که از میان آن‌ها 15 دانشگاه برای شرکت در نمایشگاه مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند.
دانشگاه شریف، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، دانشگاه کاشان و... از جمله دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این نمایشگاه به شمار می‌آیند.
وزیر علوم نیز پس از بازدید از این نمایشگاه ضمن خسته نباشید به برگزارکنندگان دستاوردهای آنها را تحول قابل توجه علمی برای کشور خواند.
این گزارش می‌افزاید؛ این نمایشگاه تا روز 26بهمن ماه در مجلس شورای اسلامی برای بازدید نمایندگان برپاست.
/

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۱۴

برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی مشخص شدند

مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی تا دقایقی دیگر با حضور وزیر علوم و مسئولان این وزارت آغاز خواهد شد اما برگزیدگان این جشنواره معرفی شده‌اند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، اسامی برگزیدگان جشنواره خوارزمی به شرح زیر است:
گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی
سید محمد بلورچیان تبریزی برای طرح توسعه دانش ترکیب‌های ارگانوسیلیکون در ایران- رتبه اول برگزیده ویژه پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی هوا و فضا
دانشگاه شهید بهشتی برای طراحی و ساخت شبیه‌ساز فضا- رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی
گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی
دکتر مرتضی رضایی از موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برای طرح خوراک دام از سرشاخه نیشکر فرآوری شده- رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی
گروه تخصصی برق و کامپیوتر
دکتر سید قاضی مغربی از جهاد دانشگاهی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برای طراحی و بومی‌سازی آزماینده و شبیه‌ساز سامانه پدافندی- رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی
گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی
دکتر فرهاد رجالی برای تولید نهاده زیستی میکوریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور- رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای
گروه تخصصی علوم پایه
دکتر شهاب شیبانی برای تولید چشمه‌های دراکی تراپی ید 125 مورد استفاده در درمان تومورهای مغزی و ملانوهای چشمی- رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای
گروه تخصصی مکانیک
شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا برای بسته ارتقای توان توربین گاز MGT-70 – رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای
دکتر مجید ایزدی برای ساخت ماشین آلات خط تولید مخازن گاز طبیعی ویژه خودرو- رتبه سوم طرح‌های توسعه‌ای
گروه تخصصی برق و کامپیوتر
دکتر محمد عبدالاحد برای طرح نانو بیوحسگرهای الکتریکی برای تمایز سلولی- رتبه دوم نوآوری
گروه تخصصی معماری و شهرسازی
مهندس لیلا عراقیان برای طراحی پل طبیعت- رتبه دوم نوآوری
گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی
حمید امیرسیدی برای طرح گلخانه ایرانی فراز- رتبه دوم نوآوری
گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی
دکتر خشایار کریمیان برای طرح سنتز مواد موثره دارویی ضد سرطان- رتبه دوم فناوری
همچنین شرکت پویافناوران کوثر برای تجاری‌سازی سامانه سرعت سنج خودرویی بر اساس پردازش تصویر برگزیده موفق در تولید ملی شد.
برگزیدگان خارجی سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی
گروه تخصصی علوم پزشکی
دکتر گیدو کرومر از کشور اسپانیا برای طرح مرگ سلول‌ها در پاتوبیولوژی- رتبه اول پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی علوم پزشکی
دکتر آندره لوزانو از کشور کانادا برای طرح شبیه‌سازی مغز برای شرایط عصبی- رتبه اول پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی فناوری نانو
دکتر آندریا سی فراری از کشور ایتالیا برای طیف‌سنجی رامان به عنوان یک ابزار همه‌کاره برای مطالعه حواس- رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی
دکتر سیسیلیا لیندگرن از کشور سوئد برای طرح کالبد شکافی پاتوژنز مولکولی چاقی و توزیع چربی- رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی
دکتر عبدالحمید سیاری از کشور تونس برای طرح مواد ترکیبی برای جذب دی‌اکسید کربن: طراحی، عملکرد و ثبات- رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی
گروه تخصصی زیست علوم پایه
دکتر یاروفلاوسرگیس از کشور روسیه برای طرح بهینه‌سازی سراسری لیبشیترز و محاسبات بی‌نهایتی- رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی
منبع: خبرگزاری آنا
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/منتشر کننده: محمدجواد آخوندی
204/200

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۳۰

سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی برگزیدگان خود را شناخت

تهران- ایرنا- برگزیدگان داخلی و خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، معرفی و تقدیر شدند.

هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی از میان 667 طرح ارسالی به دبیرخانه جشنواره در 18 گروه تخصصی و در 5 بخش پژوهش های 'بنیادی'، 'کاربردی'، 'توسعه ای'، 'نوآوری' و 'طرح موفق در تولید ملی' تعداد 19 طرح داخلی و خارجی را به عنوان برگزیدگان نهایی جشنواره معرفی کرد.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، مراسم معرفی و تجلیل از 13 برگزیده ایرانی و 6 طرح برگزیده خارجی از صبح امروز، دوشنبه 25 بهمن ماه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هتل المپیک تهران درحال برگزاری است.
****برگزیدگان داخلی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی :
**پژوهش های بنیادی
دکتر سید محمد بلورچیان به خاطر ارائه طرح 'توسعه دانش ترکیب های ارگانوسیلیکون در ایران' رتبه اول پژوهش‌های بنیادی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه فناوری‌های شیمیایی از آن خود کرد.
**پژوهش های کاربردی
*دکتر حمید لطیفی به خاطر 'طراحی و ساخت شبیه ساز فضا' موفق به کسب رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی از گروه تخصصی مکانیک شد
*دکتر مرتضی رضایی با ارائه طرح 'تولید خوراک دام از سرشاخه نیشکر فراوری شده' رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی دریافت کرد.
*دکتر سعید قاضی مغربی نیز در این دوره از جشنواره به نمایندگی از جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به خاطر 'طراحی و بومی سازی آزماینده و شبیه ساز سامانه پدافندی' جایزه رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی را از گروه تخصصی برق و کامپیوتر دریافت کرد.
**طرح های توسعه ای
بخش طرح های توسعه ای سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، رتبه اول نداشت ولی سه طرح، موفق به کسب رتبه دوم در این بخش شدند.
هیات داوران این دوره از جشنواره، جایزه رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای را به دکتر فرهاد رجالی برای ارائه طرح 'تولید نهاده زیستی میکوریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور' از گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی اعطا کرد.
*دکتر شهاب شیبانی با ارائه طرح 'تولید چشمه های براکی تراپی ید-125؛ مورد استفاده در درمان تومورهای مغزی و ملانومای چشمی' موفق به کسب رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای از گروه تخصصی علوم پایه شد.
*اسحاق عباسی نیز با ارائه 'بسته ارتقای توان توربین گاز MGT-70' رتبه دوم طرح‌های توسعه ای جشنواره بین المللی خوارزمی در سال 95 را از گروه تخصصی مکانیک از آن خود کرد.
مجید ایزدی به خاطر 'ساخت ماشین آلات خط تولید مخازن گاز طبیعی ویژه خودرو' رتبه سوم طرح‌ های توسعه ای سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه تخصصی مکانیک به دست آورد.
**برگزیدگان نوآوری :
هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، در بخش نوآوری هیچ یک از آثار ارائه شده را حائز کسب رتبه اول ندانست ولی 4 طرح را به عنوان رتبه دوم این بخش اعلام کرد.
برهمین اساس، دکتر محمد عبدالاحد به دلیل ارائه طرح 'نانو بیو حسگرهای الکتریکی برای تمایز سلولی' رتبه دوم نوآوری را از گروه تخصصی برق و کامپیوتر به دست آورد.
لیلا عراقیان با 'طراحی پل طبیعت' در رقابتهای گروه تخصصی هنر، معماری و شهرسازی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی شرکت کرده بود که موفق به کسب رتبه دوم نوآوری جشنواره شد.
حمید امیرسیدی با ارائه طرح 'گلخانه ایرانی فراز' در گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، دیگر برنده رتبه دوم نوآوری جشنواره امسال بود.
دکترخشایار کریمیان به پاس ارائه طرح 'سنتز مواد موثره دارویی ضد سرطان' از گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی، رتبه دوم نوآوری جشنواره خوارزمی سال 95 را از آن خود کرد.
**طرح موفق در تولید ملی
هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، طرح 'تجاری سازی سامانه سرعت سنج خودرویی بر اساس پردازش تصویر' متعلق به حسین توحیدی را به عنوان طرح موفق در تولید ملی اعلام کرد.
****برگزیدگان خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی :
رتبه اول پژوهش های بنیادی در بخش خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی به دکتر گیدو کرومر استاد دانشکده پزشکی دانشگاه دکارت فرانسه تعلق گرفت. وی این جایزه را بخاطر ارائه طرح 'مرگ سلولها در پاتوبیولوژی' در گروه تخصصی علوم پزشکی جشنواره خوارزمی دریافت کرد.
دکتر آندرس لوزانو استاد و رییس بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تورنتو نیز با ارائه طرح 'شبیه سازی مغز برای شرایط عصبی' جایزه رتبه اول پژوهش های بنیادی در گروه تخصصی علوم پزشکی جشنواره امسال از آن خود کرد.
طرح 'طیف سنجی رامان به عنوان یک ابزار همه کاره برای مطالعه خواص گرافن و مواد مرتبط' متعلق به دکتر آندریا سی فراری استاد دانشگاه کمبریج انگلیس نیز موفق به کسب رتبه دوم پژوهش های بنیادی سی أمین جشنواره خوارزمی در گروه تخصصی فناوری نانو شد.
دکتر سیسیلیا لیندگرن مدیرارشد یکی از گروه های تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد انگلستان با ارائه طرح ' کالبدشکافی پاتوژنز مولکولی چاقی و توزیع چربی' رتبه دوم پژوهش های بنیادی جشنواره خوارزمی امسال را در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی به دست آورد.
رتبه سوم پژوهش های بنیادی بخش خارجی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی به دکتر عبدالحمید سیاری استاد شیمی دانشگاه اوتاوا بخاطر ارائه طرح 'مواد ترکیبی برای جذب دی أکسید کربن : طراحی، عملکرد و ثبات' در گروه تخصصی فناوری های شیمیایی تعلق گرفت.
هیات داوران سی أمین جشنواره بین المللی خوارزمی، جایزه رتبه دوم پژوهش های کاربردی جشنواره را به دکتر یاروسلاو سرگیف استاد و رییس آزمایشگاه محاسبات عددی در دانشگاه کالابریا ایتالیا بخاطر ارائه طرح 'بهینه سازی سراسری لیپ شیتز و محاسبات بی نهایتی' در گروه تخصصی زیست علوم پایه اعطا کرد.
جشنواره بین المللی خوارزمی همه ساله به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و به منظور شناسایی، معرفی و حمایت از مبتکران، فناوران و دانش پژوهان برجسته کشور در پژوهش های کاربردی، بنیادی، توسعه ای و نوآوری علمی برگزار می شود.
علمی**1055**1440
خبرنگار : زینب کارگر ** انتشاردهنده: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۳۲

معرفی و تقدیر از برگزیدگان سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی

برگزیدگان داخلی و خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، معرفی شدند و از آنها تقدیر به عمل آمد.

به گزارش گروه علمی و فناوری خبرگزاری برنا،  هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی از میان 667 طرح ارسالی به دبیرخانه جشنواره در 18 گروه تخصصی و در 5 بخش پژوهش های 'بنیادی'، 'کاربردی'، 'توسعه ای'، 'نوآوری' و 'طرح موفق در تولید ملی' تعداد 19 طرح داخلی و خارجی را به عنوان برگزیدگان نهایی جشنواره معرفی کرد.
مراسم معرفی و تجلیل از 13 برگزیده ایرانی و 6 طرح برگزیده خارجی از صبح امروز، دوشنبه 25 بهمن ماه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هتل المپیک تهران درحال برگزاری است.
برگزیدگان داخلی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی :
پژوهش های بنیادی
دکتر سید محمد بلورچیان به خاطر ارائه طرح 'توسعه دانش ترکیب های ارگانوسیلیکون در ایران' رتبه اول پژوهش‌های بنیادی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه فناوری‌های شیمیایی از آن خود کرد.
پژوهش های کاربردی
دکتر حمید لطیفی به خاطر 'طراحی و ساخت شبیه ساز فضا' موفق به کسب رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی از گروه تخصصی مکانیک شد
دکتر مرتضی رضایی با ارائه طرح 'تولید خوراک دام از سرشاخه نیشکر فراوری شده' رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی دریافت کرد.
دکتر سعید قاضی مغربی نیز در این دوره از جشنواره به نمایندگی از جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به خاطر 'طراحی و بومی سازی آزماینده و شبیه ساز سامانه پدافندی' جایزه رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی را از گروه تخصصی برق و کامپیوتر دریافت کرد.
طرح های توسعه ای
بخش طرح های توسعه ای سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، رتبه اول نداشت ولی سه طرح، موفق به کسب رتبه دوم در این بخش شدند.
هیات داوران این دوره از جشنواره، جایزه رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای را به دکتر فرهاد رجالی برای ارائه طرح 'تولید نهاده زیستی میکوریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور' از گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی اعطا کرد.
دکتر شهاب شیبانی با ارائه طرح 'تولید چشمه های براکی تراپی ید-125؛ مورد استفاده در درمان تومورهای مغزی و ملانومای چشمی' موفق به کسب رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای از گروه تخصصی علوم پایه شد.
اسحاق عباسی نیز با ارائه 'بسته ارتقای توان توربین گاز MGT-70' رتبه دوم طرح‌های توسعه ای جشنواره بین المللی خوارزمی در سال 95 را از گروه تخصصی مکانیک از آن خود کرد.
مجید ایزدی به خاطر 'ساخت ماشین آلات خط تولید مخازن گاز طبیعی ویژه خودرو' رتبه سوم طرح‌ های توسعه ای سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه تخصصی مکانیک به دست آورد.
برگزیدگان نوآوری :
هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، در بخش نوآوری هیچ یک از آثار ارائه شده را حائز کسب رتبه اول ندانست ولی 4 طرح را به عنوان رتبه دوم این بخش اعلام کرد.
برهمین اساس، دکتر محمد عبدالاحد به دلیل ارائه طرح 'نانو بیو حسگرهای الکتریکی برای تمایز سلولی' رتبه دوم نوآوری را از گروه تخصصی برق و کامپیوتر به دست آورد.
لیلا عراقیان با 'طراحی پل طبیعت' در رقابتهای گروه تخصصی هنر، معماری و شهرسازی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی شرکت کرده بود که موفق به کسب رتبه دوم نوآوری جشنواره شد.
حمید امیرسیدی با ارائه طرح 'گلخانه ایرانی فراز' در گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، دیگر برنده رتبه دوم نوآوری جشنواره امسال بود.
دکترخشایار کریمیان به پاس ارائه طرح 'سنتز مواد موثره دارویی ضد سرطان' از گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی، رتبه دوم نوآوری جشنواره خوارزمی سال 95 را از آن خود کرد.
طرح موفق در تولید ملی
هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، طرح 'تجاری سازی سامانه سرعت سنج خودرویی بر اساس پردازش تصویر' متعلق به حسین توحیدی را به عنوان طرح موفق در تولید ملی اعلام کرد.
برگزیدگان خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی :
رتبه اول پژوهش های بنیادی در بخش خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی به دکتر گیدو کرومر استاد دانشکده پزشکی دانشگاه دکارت فرانسه تعلق گرفت. وی این جایزه را بخاطر ارائه طرح 'مرگ سلولها در پاتوبیولوژی' در گروه تخصصی علوم پزشکی جشنواره خوارزمی دریافت کرد.
دکتر آندرس لوزانو استاد و رییس بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تورنتو نیز با ارائه طرح 'شبیه سازی مغز برای شرایط عصبی' جایزه رتبه اول پژوهش های بنیادی در گروه تخصصی علوم پزشکی جشنواره امسال از آن خود کرد.
طرح 'طیف سنجی رامان به عنوان یک ابزار همه کاره برای مطالعه خواص گرافن و مواد مرتبط' متعلق به دکتر آندریا سی فراری استاد دانشگاه کمبریج انگلیس نیز موفق به کسب رتبه دوم پژوهش های بنیادی سی أمین جشنواره خوارزمی در گروه تخصصی فناوری نانو شد.
دکتر سیسیلیا لیندگرن مدیرارشد یکی از گروه های تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد انگلستان با ارائه طرح ' کالبدشکافی پاتوژنز مولکولی چاقی و توزیع چربی' رتبه دوم پژوهش های بنیادی جشنواره خوارزمی امسال را در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی به دست آورد.
رتبه سوم پژوهش های بنیادی بخش خارجی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی به دکتر عبدالحمید سیاری استاد شیمی دانشگاه اوتاوا بخاطر ارائه طرح 'مواد ترکیبی برای جذب دی أکسید کربن : طراحی، عملکرد و ثبات' در گروه تخصصی فناوری های شیمیایی تعلق گرفت.
هیات داوران سی أمین جشنواره بین المللی خوارزمی، جایزه رتبه دوم پژوهش های کاربردی جشنواره را به دکتر یاروسلاو سرگیف استاد و رییس آزمایشگاه محاسبات عددی در دانشگاه کالابریا ایتالیا بخاطر ارائه طرح 'بهینه سازی سراسری لیپ شیتز و محاسبات بی نهایتی' در گروه تخصصی زیست علوم پایه اعطا کرد.
جشنواره بین المللی خوارزمی همه ساله به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و به منظور شناسایی، معرفی و حمایت از مبتکران، فناوران و دانش پژوهان برجسته کشور در پژوهش های کاربردی، بنیادی، توسعه ای و نوآوری علمی برگزار می شود.
 

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۵۲

وزیر علوم در جشنواره خوارزمی اعلام کرد ارتقای 28 رتبه‌ای ایران در شاخص نوآوری/صادرات 100 میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری میزان صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری را 60 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: در حال حاضر رتبه علمی ایران در پایگاه‌های ISI و اسکوپوس 16 و در جهان اسلام و منطقه، اول است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با بیان اینکه مایه خوشبختی است که در 30 سال پیش که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و برآمده از انقلاب اسلامی برگزاری جشنواره خوارزمی را آغاز کرده است، افزود: من در مسؤولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی حضور داشتم و شاهد کاشت این بذر پربرکت بودم و اکنون بسیار خرسندم که در جشنواره سی‌امین سال برگزاری آن می‌بینم این بذر نوکاشته چنین پربار و برومند شده است.
وی برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی را نمادی از سرعت، قدرت و توسعه کشور دانست و افزود: طی 30 سال برگزاری مستمر این جشنواره حدود 1000 طرح نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده‌اند.
وزیر علوم با اشاره به اقدامات وزارت علوم در راستای توسعه کشور، خاطرنشان کرد: با کمال افتخار اعلام می‌کنم که ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI صاحب رتبه 16 و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است.
فرهادی با تاکید بر اینکه 14 دانشگاه ایران بر اساس طبقه‌بندی لایدن در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا قرار گرفته است، یادآور شد: علاوه بر آن 200 دانشمند ایرانی نیز در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: در حالی که رشد علمی دنیا در سال 2015 نسبت به سال 2014 برابر با 6 درصد گزارش شده است، این میزان برای کشور ما برابر 17.5 درصد اعلام شده که رشد کمی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
فرهادی اضافه کرد: در حال حاضر حدود 1000 شرکت دانش‌بنیان در 39 پارک علم‌وفناوری مستقر هستند که در دو سال 2014 و 2015 بیش از 100 میلیون دلار صادرات محصولات توسط این شرکت‌ها صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون 235 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است، گفت: این امر موجب شده تا سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال 2016 نسبت به سال 2015 رشد 5 درصدی داشته باشد.
فرهادی اضافه کرد: از نظر شاخص جهانی نوآوری رتبه ایران در سال 2016 نسبت به 2015، 28 رتبه ارتقاء داشته است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۱۰

فرهادی در اختتامیه جشنواره خوارزمی: ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا داریم/ بیش از ۱۰۰ میلیون دلار محصول صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم‌اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی رشد ۵ درصدی داشته و از نظر شاخص جهانی نوآوری نیز رتبه ایران در سال ۲۰۱۶، ۲۸ رتبه افزایش یافته است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی که امروز در هتل المپیک برگزار شد، با اشاره به تقدیر از برگزیدگان شایسته این دوره اعم از پژوهشگران و نوآوران داخلی و خارجی گفت: در شش سال پیش که سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و بخشی از بدنه وزارت علوم این ماموریت را برای خود تعریف کرد، من به عنوان مسئول وزارت فرهنگ و آموزش عالی بودم و الان نیز مفتخرم که به جشن سی امین سال برگزاری این جشنواره رسیدیم.
 
وی اضافه کرد: رقابت های علمی به ویژه در شورای بین المللی خوارزمی که طی 30 سال است که برگزار می شود، نزدیک به ۱۰۰۰ طرح نوآوری و پژوهشی از این جشنواره معرفی و شناسایی شدند که این نشان می دهد چه سرمایه های علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده و امیدواریم بتوانیم با سیاست گذاری‌های دقیق این زنجیره دانش را تقویت کنیم.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش تعاملات بین المللی گفت: افزایش تعاملات علمی و بین المللی یکی از ثمرات این رقابت هاست و سبب ارتقا و اعتبار جایگاه علمی ایران می شود.
 
فرهادی اضافه کرد: در حال حاضر رتبه علمی ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI 16 و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است همچنین 14 دانشگاه ایران براساس طبقه بندی جهان در فهرست دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا و 200 دانشمند ایرانی نیز در زمره دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
 
وی در خصوص رشد علمی نیز گفت: در حال حاضر که رشد علمی دنیا در سال 2015 نسبت به 2014 برابر 6 درصد گزارش شده، این میزان برای کشور ما 17.5 درصد اعلام شده است.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آمار شرکت های دانش بنیان گفت: در حال حاضر 1000 شرکت دانش بنیان در 39 پارک علم و فناوری مستقر هستند که در سال 2014 و 2015 بیش از صد میلیون صادرات توسط این شرکت ها صورت گرفته است.  
 
فرهادی خاطرنشان کرد: هم اکنون 235 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی رشد 5 درصدی داشته است از نظر شاخص جهانی نوآوری نیز رتبه ایران در سال 2016، 28 رتبه افزایش یافته است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۲۰

وزیر علوم خبر داد: ارتقای ٢٨ پله ای رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری

تهران- ایرنا- وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: رتبه ایران از نظر شاخص جهانی نوآوری در سال ٢٠١٦ نسبت به سال ٢٠١٥، ٢٨ رتبه ارتقا داشته است.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دکتر محمد فرهادی روز دوشنبه در آیین معرفی و تجلیل از برگزیدگان سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی إظهار داشت: هم اکنون ٢٣٥ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران در سال ٢٠١٦ نسبت به سال ٢٠١٥، رشد پنج درصدی را نشان می دهد.
وی ادامه داد: با کمال افتخار اعلام می کنم که رتبه علمی ایران در 2پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI ، رتبه ١٦ و در سطح منطقه و جهان اسلام، رتبه اول است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: ١٤ دانشگاه ایران براساس طبقه بندی جهانی لایدن، در فهرست دانشگاههای برتر و تاثیرگذار دنیا و ٢٠٠ دانشمند ایرانی نیز در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
وی ادامه داد: درحالی که رشد علمی دنیا در سال ٢٠١٥ نسبت به سال ٢٠١٤، برابر با ٦ درصد گزارش شده، این میزان برای کشور ما ١٧.٥ درصد اعلام شده که رشد کمی قابل ملاحظه ای محسوب می شود.
فرهادی به حضور هزار شرکت دانش بنیان در ٣٩ پارک علم و فناوری کشور اشاره کرد و گفت: این شرکتها در دو سال ٢٠١٤ و ٢٠١٥ بیش از ١٠٠ میلیون دلار ، صادرات محصولات داشته اند.
ادامه دارد.....
علمی **1055**1440
**خبرنگار: زینب کارگر**انتشاردهنده:زهره محتشمی پور

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۲۳

صادرات 100 میلیون دلاری شرکت‌های دانش بنیان/ رشد علمی کشور ۱۷/۵ درصدی است

وزیر علوم گفت: حدود 1000 شرکت دانش بنیان در 39 پارک علم و فناوری طی دو سال بیش از 100 میلیون دلار از صادرات محصولات خود داشته است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم در مراسم تجلیل از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوا‌رزمی که صبح امروز در دهکده المپیک برگزار شد، اظهار داشت: رقابت‌های علمی به ویژه جشنواره بین‌المللی خوار‌زمی که در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کنند نمادهایی هستند که سرعت، قدرت و کلیّت توسعه علمی کشور را به نمایش می‌گذارند.
وی ادامه داد: در طی سی سال برگزاری مستمر این جشنواره نزدیک به 1000 طرح نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده‌اند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: این امر به خوبی نشان می‌دهد که سرمایه‌های علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذار‌ی‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم بیش از پیش زنجیره دانش، پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.
فرهادی تصریح کرد: افزایش تعاملات علمی، بین‌المللی یکی از ثمرات برگزاری چنین رقابت‌هایی است که سبب ارتقای ارتباط و جایگاه علمی ایران می‌شود.
وی بیان کرد: میهما‌نانی که به اینگونه همایش‌ها و نشست‌ها دعوت می‌شوند از نزدیک با واقعیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ایران آشنا می‌شوند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: قرن‌هاست که ما در ادبیات خود با این مفهوم آشنا هستیم که دانایی سرچشمه توانایی است و بدین گونه نوآوری سرچشمه رشد اقتصادی و فناوری نیز پشتوانه عزت و اقتدار کشور است.
فرهادی گفت: جای تردیدی برای برنامه‌ریزان نیست که اگر می‌خواهید رشد کنیم باید عالما‌نی آزاده، هشیار و تلاشگر‌انه داشته باشیم.
فرهادی اضافه کرد: ما در این راستا از لزوم شناسایی سرمایه‌های فکری در جامعه علمی و دانشگاهی و تدوین راهکارهای دقیق حمایت از مالکیت معنوی و دارایی‌های فکری تأکید کرده‌ایم.
وی تأکید کرد: لزوم توسعه تحقیقات بین رشته‌ای، ضرورت همگانی با پیشرفت‌های علمی جهان، شناخت اقلیمی پدیده‌ها و پیوستگی آنها در اثر گذاری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست ما را وا میدارد تا بزرگتر بیاند‌یشیم و گسترد‌ه تر عمل کنیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با کمال افتخار اعلام می‌کنیم که رتبه علمی ایران در دو پایگاه استنا‌دی اسکو‌پوس و ISI رتبه 16 و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است.
فرهادی ادامه داد: 14 دانشگاه ایران بر اساس طبقه‌بندی های جهان لا‌یدن در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا و 200 دانشمند ایرانی نیز در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
وی افزود: در حالیکه رشد علمی دنیا در سال 2015 نسبت به سال 2014 برابر با 6 درصد گزارش شده، این میزان برای کشور ما برابر با 17.5 درصد اعلام شده که رشد کمی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
فرهادی ادامه داد: در حال حاضر حدود 1000 شرکت دانش بنیان در 39 پارک علم و فناوری مستقر هستند که در دو سال 2014 و 2015 بیش از 100 میلیون دلار صادرات محصولات توسط این شرکت‌ها صورت گرفته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: هم‌اکنون 235 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال 2016 نسبت به سال 2015 رشد پنج درصدی را نشان می‌دهد.
فرهادی یادآور شد: از نظر شاخص جهانی نوآوری رتبه ایران در سال 2016 نسبت به سال 2015 ، بیست و هشت رتبه ارتقاء داشته است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۳۸

وزیر علوم خبرداد؛ رشد پنج درصدی همکاری دانشمندان ایرانی با خارجی‌ها

وزیر علوم گفت: سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶، نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد پنج درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی اظهار داشت: خوشحالم که در روزهای مقارن با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی فرصتی فراهم شد تا مراسم تجلیل از برگزیدگان این جشنواره را در کنار فرهیختگان، محققان و فناوران برگزیده و صاحب فکر برگزار می‌کنیم.
وی اظهار داشت: همچنین مایه خوشوقتی است که از سی سال پیش که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و برآمده از انقلاب اسلامی و بخشی از بدنه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این ماموریت را برای خود تعریف کرد، اینجانب در مسئولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی حضور داشته‌ام و شاهد کاشت این بذر پربرکت نیز بودم
فرهادی افزود: اکنون بسیار خرسندم در جشن سی‌امین سال برگزاری آن می‌بینیم این بذر نوکاشته چنین پربار و برومند شده است.
وزیر علوم در ادامه خاطر نشان کرد: رقابت‌های علمی به ویژه جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کند نمادهایی هستند که سرعت، قدرت و کلیت توسعه علمی کشور را به نمایش می‌گذارد.
فرهادی خاطر نشان کرد: در طی ۳۰ سال برگزاری مستمر این جشنواره، نزدیک به ۱۰۰۰ طرح نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده است.
وی در ادامه اظهار داشت: این امر به خصوص نشان می‌دهد که سرمایه علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده است و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم، بیش از پیش زنجیره دانش، پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه افزایش تعاملات عینی بین‌المللی یکی از ثمرات برگزاری چنین رقابت‌هایی است گفت: این موضوع سبب ارتقاء، اعتبار و جایگاه علمی ایران خواهد شد. به گفته فرهادی افرادی که به این گونه برنامه‌ها دعوت می‌شوند از نزدیک با پیشرفت‌های علمی ایران آشنا شده و به شناخت تازه­ای از این کشور می‌رسند.
وی تاکید کرد: جای تردیدی برای برنامه ریزان نیست که اگر خواستار رشد هستیم و می‌خواهیم قدرتمند، مستقل و پیشرو باشیم، ضروری است عالمانی آزاده، هوشیار، کنجکاو، نوگرا و تلاشگر داشته باشیم.
وزیر علوم اظهار داشت: ما در این راستا بر لزوم شناسایی سرمایه‌های فکری در جامعه علمی و دانشگاهی و همچنین تدوین راهکارهای دقیق حمایت از مالکیت معنوی و دارایی‌های فکری تاکید کرده‌ایم.
وی عنوان کرد: لزوم توسعه تحقیقات بین‌رشته‌ای، ضروت همگامی با پیشرفت‌های علمی جهان، شناخت تاثیرات علمی پدیده‌ها و پیوستگی آنها در اثرگذاری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست، ما را وا می‌دارد که بزرگتر بیندیشیم و گسترده‌تر عمل کنیم.
وزیر علوم ادامه داد: به همین دلیل بر ایجاد تعادل بین آموزش‌های نظری و کاربردی نیز تأکید می‌کنم؛ اساتید، صاحب‌نظران و سیاست‌گذاران و برنامه ریزان امر آموزش و پژوهش به وزارت علوم نیز بخشی از آن را به عهده دارد به دنبال راهکارهای موثرتری برای تربیت نیروی انسانی کارآمد هستند تا علاوه بر انتقال داده‌های ذهنی و نظری که اساس دانش و آموزش است، دانش آموختگانی تربیت شوند که در بهبود شرایط زیستی، اجتماعی، فرهنگی و ... نقش موثر داشته باشند.
فرهادی تاکید کرد: با کمال افتخار، اعلام می‌کنم که رتبه علمی ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و  ISI رتبه ۱۶ و در منطقه و جهان اسلام، رتبه اول را به خود اختصاص داده‌ایم.
وی اظهار داشت: ۱۴ دانشگاه ایران، براساس طبقه بندی جهان، لایدن در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا و همچنین ۲۰۰ دانشمند ایرانی نیز در زمره یک درصد دانشمندان سراسر جهان قرار گرفتند.
وزیر علوم در ادامه افزود: در حالی که رشد علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ برابر با ۶درصد گزارش شده، این میزان برای کشور ما برابر با ۱۷.۵درصد اعلام شده، که رشد کمی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
آمار شرکت‌های دانش بنیان در پارک‌های علم و فناوری
وزیر علوم اظهار داشت در حال حاضر حدود ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان در ۳۹ پارک علم و فناوری مستقر هستند که در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، بیش از صد میلیون دلار صادرات داشته‌اند.
وی خاطر نشان کرد: هم اکنون ۲۳۵ پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ رشد پنج درصدی را نشان می‌دهد.
وی بیان کرد: از نظر شاخص جهانی نوآوری، رتبه ایران در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵، ۲۸ رتبه ارتقاء داشته است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۴۱

در مراسم تقدیر از برکزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی وزیر علوم: 14 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه‌های تاثیرگذار دنیا قرار دارند/ اجرای 235 پروژه تحقیقاتی مشترک ایران با دانشگاه‌های معتبر دنیا

مراسم تقدیر از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی صبح امروز با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سایر مقامات در هتل المپیک تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمد فرهادی در این مراسم، گفت:‌ «رقابت‌های علمی به ویژه جشنواره بین‌المللی خوارزمی که در حوزه علم و فناوری فعالیت می‌کنند، نمادهایی هستند که سرعت، قدرت و کلیت توسعه علمی کشور را به نمایش می‌گذارند. در 30 سال برگزاری مستمر این جشنواره، نزدیک به هزار طرح، نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شدند.»
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد:‌ «این امر به خوبی نشان می‌دهد که سرمایه علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده است و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم بیش از پیش زنجیره دانش، پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.»
فرهادی افزایش تعاملات علمی بین‌المللی را یکی از ثمرات جشنواره خوارزمی دانست و گفت: ‌«این جشنواره‌ها سبب ارتقای ارتباط و جایگاه علمی ایران می‌شود، مهمانانی که به این گونه همایش‌ها و نشست‌ها دعوت می‌شوند از نزدیک با واقعیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ما آشنا می‌شوند و به شناخت تازه‌ای از ایران و شگفتی‌های توسعه علمی این کشور می‌رسند.»
او افزود: «قرن‌هاست که ما در ادبیات خود با این مفهوم آشنا هستیم که دانایی سرچشمه توانایی است و بدین گونه نوآوری سرچشمه رشد اقتصادی و فناوری نیز پشتوانه عزت و اقتدار کشور است. جای تردید نیست که بخواهیم رشد کنیم، اگر می‌خواهیم قدرتمند شویم و اگر می‌خواهیم مستقل و پیشرو باشیم، باید عالمانی آزاده، هوشیار، کنجکاو و تلاشگر داشته باشیم. ما بر لزوم شناسایی سرمایه‌های فکری در جامعه علمی و دانشگاهی و تدوین راهکارهای دقیق حمایت از مالکیت معنوی و دارایی‌های فکری تاکید کرده‌ایم و لزوم توسعه تحقیقات بین رشته‌ای، ضرورت همگامی با پیشرفت‌های علمی جهان، شناخت تاثیرات اقلیمی پدیده‌ها و پیوستگی آنها در اثرگذاری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست ما را وا می‌دارد که بزرگتر بیندیشیم و گسترده‌تر عمل کنیم.»
وزیر علوم گفت:‌ «به همین دلیل در ایجاد تعادل بین آموزش‌های نظری و کاربردی تاکید می‌کنیم، استادان، صاحبنظران و سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان امر آموزش و پژوهش که وزارت علوم نیز بخشی از آن را به عهده دارد، به دنبال راهکارهای موثرتری برای تربیت نیروی انسانی کارآمد، خلاق و متعهد است تا علاوه بر انتقال داده‌های ذهنی، دانش‌آموختگانی تربیت شوند که در بهبود شرایط زیستی اجتماعی فرهنگی و آسایش مردمان خود نقش موثر داشته باشند، حاصل این سیاست‌ها اتفاقات خوبی است که در عرصه پژوهش و فناوری افتاده است، با افتخار اعلام می‌کنم که رتبه ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و آی اس آی رتبه 16 و در منطقه و جهان اسلامی رتبه اول است.»
او در ادامه گفت: «14 دانشگاه ایران براساس طبقه‌بندی جهانی لایدن، در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا و 200 دانشمند ایرانی نیز جزو یک درصد از دانشمندان برتر جهان قرار دارند، در حالیکه رشد علمی دنیا در سال 2015 نسبت به 2014 برابر با 6 درصد گزارش شده است این میزان برای کشور ما برابر با 17/5 درصد اعلام شده است که رشد کمی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود. در حال حاضر حدود هزار شرکت دانش‌بنیان در 39 پارک علم و فناوری مستقر هستند و در دو سال 2014 و 2015 بیش از 100 میلیون دلار صادرات محصولات از سوی این شرکت‌ها صورت گرفته است.»
فرهادی گفت: «اکنون 235 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال 2016 نسبت به 2015 رشد 5 درصدی را نشان می‌دهد. از نظر شاخص جهانی نوآوری هم رتبه ایران در سال 2016 نسبت به 2015، 28 رتبه ارتقا یافته است.»
وزیر علوم در پایان در پاسخ به پروفسور بلورچیان متفکر شیمی که خواستار اصلاح هیات ممیزی شده بود،‌ گفت:‌ «آیین‌نامه ارتقا از بهمن امسال عوض شده است، امروز دیگر همه با هم برابرند و بعد از این شاهد اصلاح بسیاری از امور هستیم.»

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۴۶

اجرای 235 پروژه تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های معتبر دنیا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر 235 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال اجرا داریم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی که امروز در هتل المپیک برگزار شد با اشاره به تقدیر از برگزیدگان شایسته این دوره اعم از پژوهشگران و نوآوران داخلی و خارجی گفت: در شش سال پیش که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و بخشی از بدنه وزارت علوم این ماموریت را برای خود تعریف کرد من به عنوان مسئول وزارت فرهنگ و آموزش عالی بودم و الان نیز مفتخرم که به جشن سی امین سال برگزاری این جشنواره رسیدیم.
وی اضافه کرد: در رقابت‌های علمی به ویژه در شورای بین‌المللی خوارزمی که طی 30 سال است برگزار می‌شود نزدیک به هزار طرح، نوآوری و پژوهش از این جشنواره معرفی و شناسایی شدند که این نشان می‌دهد چه سرمایه‌های علمی و اجتماعی عظیمی از این حرکت حاصل شده و امیدواریم بتوانیم با سیاست‌گذاری‌های دقیق این زنجیره دانش را تقویت کنیم.
فرهادی با اشاره به افزایش تعاملات بین المللی گفت: افزایش تعاملات علمی و بین المللی یکی از ثمرات این رقابت‌هاست و سبب ارتقا و اعتبار جایگاه علمی ایران می‌شود.
وی اضافه کرد: در حال حاضر رتبه علمی ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI 16 و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است همچنین 14 دانشگاه ایران براساس طبقه بندی جهان در فهرست دانشگاه های برتر و تاثیرگذار دنیا و 200 دانشمند ایرانی نیز در زمره دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص رشد علمی نیز بیان داشت: در حال حاضر که رشد علمی دنیا در سال 2015 نسبت به 2014 برابر 6 درصد گزارش شده این میزان برای کشور ما 17.5 درصد اعلام شده است.
وی با اشاره به آمار شرکت های دانش بنیان گفت: در حال حاضر 1000 شرکت دانش بنیان در 39 پارک علم و فناوری مستقر هستند که در سال 2014 و 2015 بیش از صد میلیون صادرات توسط این شرکت ها صورت گرفته است.
فرهادی خاطرنشان کرد: هم اکنون 235 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه های معتبر دنیا در حال انجام است و سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی رشد 5 درصدی داشته است از نظر شاخص جهانی نوآوری نیز رتبه ایران در سال 2016، 28 رتبه افزایش یافته است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۵۰

وزیر علوم: حدود ۴۷ تا۵۰ درصد از ظرفیت های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی گفت: در حال حاضر، حدود ۴۷ تا۵۰ درصد از ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، متن کامل سخنرانی وزیر علوم در این مراسم بدین شرح است :
  به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد
عرض سلام و ادب و احترام خدمت ریاست محترم جمهوری، استادان و پژوهشگران ارجمند حوزه علوم انسانی  و همه میهمانان و حضار گرامی
      خداوند عالم را شاکریم که به ما افتخار داد مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی را مقارن با  سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در حضور جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری و در جمع عالمان و پژوهشگران و صاحبان نظر و اندیشه در حوزه علوم انسانی برگزار کنیم.
بی اغراق، علوم انسانی جایگاه والایی را در آموزش عالی کشور دارد زیرا؛
      اولاً، موضوع این علم، انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد. هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست، پس علومی هم که این موضوع را بررسی می­­کنند، دارای شرافت ذاتی هستند.
      ثانیاً، مهمترین سرمایه معنوی، فرهنگی و اعتقادی ما یعنی فرهنگ اسلامی ما به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای می­گیرد؛ بدان سبب که سرچشمه اصلی این فرهنگ،  قرآن کریم و آیات و روایات و احادیث و سیره ائمه اطهار است. بنابراین ما درحوزه علوم انسانی از منابعی سرشار و الهی برخورداریم.
      در حال حاضر، حدود 47 تا50 درصد از ظرفیت­های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد؛  هم از بعد  آموزشی و هم از بعد پژوهشی؛ مثل انجمن­های علمی، نشریات  علمی- پژوهشی، قطب­های علمی، پژوهشگاهها و مراکز پژوهشی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای محترم هیأت علمی که به نوعی، ظرفیت پژوهشی تلقی می­شوند،
     پس، در حال حاضر، علوم انسانی از نظر کمـی ظرفیت­های بسیار خوبی را دارا است ولی برنامه ما در دولت تدبیر و امید، استفاده  از این ظرفیت کمی برای ارتقای کیفی و هدفمند سازی پژوهشهای علوم انسانی است.
           مایلم با اغتنام فرصت، در حضور شما  بزرگان که به این محفل روح وجان بخشیده­اید، گزارشی از توفیقاتی که  در دولت تدبیر و امید در حوزه علوم انسانی حاصل شده است، ارائه کنم:
به باورمن، مهمترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهشهای این حوزه و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهشها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسائل مبتلا به جامعه است.
      وزارت علوم برای تحقق این امر و همچنین بومی سازی علوم انسانی، از سال 94، شورایی به نام « شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر» تشکیل داد. این شورا دو جهت اصلی را دنبال می­کند:
تولید علم، نظریه پردازی و حرکت در مرزهای دانش واردکردن فناوری در حوزه علوم  انسانی       مهمترین دستاوردهای این شورا تبیین وضعیت موجود آموزشی، پژوهشی و فناوری، تدوین آیین نامه هدفمندی رساله­های دکترا و کارشناسی ارشد، سیاستگذاری و ساماندهی فعالیت های فناورانه در حوزه علوم انسانی و هنر است.
      در حوزه نشریات نیز عملکرد وزارت علوم در علوم انسانی قابل توجه است:
از 1199 نشریه دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، 661 نشریه یعنی بیش از  نیمی از  آنها درحوزه علوم انسانی هستند و تعداد 5 نشریه فارسی زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است.
      در این حوزه برنامه­های پیش­روی ما ارتقای حضور نشریات فارسی زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاههای استنادی معتبر دنیاست.
     همچنین، در جهت تقویت و حمایت از علوم انسانی، شیوه­نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده که بر حسب آن، نشریات این حوزه در صورتی که بتوانند در پایگاههای بین­الملی حضور یابند 5/1 برابر بیشتر از سایر حوزه­ها مورد حمایت مالی قرار می­گیرند.
     دستاورد دیگر آنکه در دولت یازدهم، فناوری پای خود را به حوزه علوم انسانی نیز باز کرد. در حال حاضر 7 مرکز رشد در این حوزه مجوز گرفته­اند که در حوزه­هایی نظیر صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت، مشاوره، هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می­کنند.
     در حوزه پژوهش نیز طی سالهای 92 تا 95، مجوز حدود 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.
     در همین راستا، برگزاری جشنواره بین­المللی فارابی به منظور پاسداشت جایگاه علما و اندیشمندان این حوزه، جلوه ای از اقدامات وزارت علوم برای اعتلای علوم انسانی است.
     جشنواره بین‌المللی فارابی گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به مقصد و هدف نهایی و آینه و          تصویری از کمیت و کیفیت تولیدات علوم انسانی و دینی در ایران و  بستری برای رشد آن است.
اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم بستری برای بالندگی آن بدانیم، مهم‌ترین دستاورد جشنواره برای تحقق اهداف فوق­الذکر، زمینه‌سازی برای پرورش « عالِم انسانی» است. اگر جشنواره فارابی از طریق حمایت‌ها و تشویق‌هایی که از استادان و پژوهشگران انجام می‌دهد بتواند افقی را فراهم آورد که در آن امکان پرورش و رشد عالِم انسانی فراهم شود،‌ می‌توان بیش از پیش به این جشنواره دل بست و رشد و بالندگی آن را شاهد بود.
      اکنون که در هشتمین دوره برگزاری این جشنواره هستیم، این نوید را به جامعه علمی کشور می‌دهم که بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده در این هشت دوره به زودی دبیرخانه جشنواره بر اساس الگوهای علمی و روش‌شناختی، برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران را به جامعه علمی ارائه می‌دهد. حتی این امکان فراهم آمده است که به طور منظم و سالانه، و البته بر اساس ارزیابی‌ آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، پایش علوم انسانی در ایران به صورت نهادی و مستمر شکل بگیرد.
      هم‌چنین اقداماتی موثر برای شکل‌گیری "شبکه نخبگان علوم انسانی" صورت گرفته است که امید است بیش از هر چیز موجب شناخت بیشتر و دقیق تر جایگاه علوم انسانی در روند سیاستگذاری علوم، تحقیقات و فناوری شود. امیدارم شما استادان، پژوهشگران و برگزیدگان با همراهی و هم‌فکری خود ما را در رسیدن به  اهداف متعالی خود یاری کنید.
در پایان بار دیگر از حضور و همراهی شما بزرگواران سپاسگزاری می‌کنم.
 

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۰۴

وزیرعلوم: رشته‌های منحصربه فرد دانشگاه‌های ایران پذیرای دانشجویان سوئدی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تحصیل ۴۳۹ دانشجوی ایرانی در کشور سوئد گفت: دانشگاه‌های ایران امکان پذیرش دانشجویان سوئدی در برخی رشته‌های منحصر به فرد ایرانی مانند خاورمیانه شناسی و هنر اسلامی و ایرانی را دارند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با آن لینده وزیر اموراروپایی وتجارت خارجی کشور سوئد که در محل وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی ، تحقیقاتی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم.
وزیر علوم ادامه داد: تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک علمی و تحقیقاتی و برگزاری جلسات مابین روسای دانشگاه‌های دو کشوراز اهم تعاملات است.
دکتر فرهادی افزود: در سطح ملی کارگروه‌های علمی دو کشور راه‌اندازی شده است و ثمرات خوبی به همراه آورده است.
وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ مابین دو کشور ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور، آن را در روابط علمی دو کشورمهم ارزیابی کرد و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کرد.
دکترفرهادی بیان کرد: در حال حاضر حدود 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد به تحصیل اشتغال دارند و من امیدوارم در آینده این تعداد افزایش یافته و دو سویه شود .
وی در ادامه گفت: مطمئنا به غیر از بعضی رشته‌های فنی و نا‌نو تکنولوژی، رشته‌های تحصیلی دیگر در بخش‌های اسلام‌ شنا‌سی، خاورمیانه شنا‌سی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی در دانشگاه‌های ایران را در کمتر جایی از جهان می‌توان یافت، به همین دلیل می‌توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد در این رشته های تحصیلی باشیم .
دکتر فرهادی تصریح کرد: انجام پروژه‌های کلان GIS مابین دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه ملا‌یر و تربت حیدریه ایران با حمایت یک میلیون یور‌ویی اتحادیه اروپا نشان داده است که در بخش پروژه‌های مشترک و در چهارچوب برنامه horizon2020 نیز می‌توان برنامه‌های گسترده‌ای را انجام داد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همکاری دانشگاه گلستان با دانشگاه اوپسالا در بخش زمین شنا‌سی و دانشگاه ابوعلی سینای همدان با دانشگاه lulea ‌سوئد و راه‌اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه اوپسالا ازدیگر نمونه‌های این همکاری‌های علمی است.
دکترفرهادی با اشاره به اینکه ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه سیاست‌گذاری کلان، نظارت و حمایت را بر عهده داریم و کار اجرایی و عملیاتی توسط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی صورت می‌گیرد، گفت: انتظار داریم کارگروه‌ همکاری‌های دو جانبه علمی و تحقیقاتی در سطح سیاست‌گذاری ، اجرا و پیشبرد سیاست‌ها بین دو کشورعملیاتی شود.
بر اساس این گزارش در ادامه آن لینده وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: نسبت به میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران واقف هستیم و همکاری‌های خوبی در حوزه بهداشت،علوم و مهندسی در ایران داریم.
وی ادامه داد:  در سوئد3.8 درصدGDP به تحقیقات اختصاص پیدا می‌کند و دولت سوئد در 10 سال گذشته سرمایه‌گذاری مطلوبی در تحقیقات داشته و در تلاش است آن را افزایش دهد.
وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: سوئد یک مقصد عالی در سطح دنیا است .
وی افزود: در تلاشیم به بورسیه های دیگر کشور‌ها که بتوانند در سطح بین‌المللی تحقیق و همکاری داشته باشند کمک کنیم
 

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۱۶

مراسم پایانی هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی برگزار شدرئیس‌جمهوری: ثروتی بالاتر از سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی وجود ندارد

رییس جمهوری، با تاکید بر آنکه ثروتی بالاتر از سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی وجود ندارد و با بیان اینکه بزرگترین مسئولیت در حل معضلات جامعه بر عهده علوم انسانی است، اظهارداشت: وظیفه علوم تنها شناخت و تغییر نیست، بلکه هدایت و تعالی جامعه است و رسالت بزرگ عالمان و فرهیختگان به تعادل و تعالی رساندن جامعه است.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی و تجلیل از 33 برگزیده این جشنواره ، گفت: اگر فرهیختگان قادر به انتقال افکار صحیح نباشند، جامعه قانع نمی شود.
رییس‌ جمهوری تأکید کرد: مسئولیت علم تنها شناخت و تغییر نبوده بلکه بالاتر از آن وظیفه تعالی جامعه را برعهده دارد .رییس‌ جمهوری با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: از همه صاحبنظران علوم انسانی و اسلامی درخواست دارم تا انقلاب اسلامی را بازخوانی و تحلیل کنند و اینکه چطور امکان‌پذیر است که در عصر رقابت دو اردوگاه در دوران جنگ سرد، ملتی که به هیچ یک از دو اردوگاه تکیه نکرد، توانست بزرگترین انقلاب مردمی را به پیروزی برساند.
وی تصریح کرد: امام راحل نسبت به وحدت، انسجام و قدرت مردم، اندیشه‌ای داشت که شاید در آغاز تعداد انگشت‌شماری از صاحبنظران و فرهیختگان با او همراه بودند و همه می‌گفتند مگر ممکن است مردم با دست خالی و بدون سلاح، امکانات و حتی تشکیلات حزبی منظم، در برابر یک قدرت بزرگ منطقه‌ای که از پشتیبانی اکثر قدرت‌های بزرگ جهانی نیز برخوردار است، به پیروزی برسند.
روحانی با طرح این سئوال که آیا از لحاظ علوم اجتماعی، روانشناسی و جامعه‌شناسی این مسأله را تحلیل کرده‌ایم که چه عاملی باعث شد که یک ملت بزرگ بتواند در برابر همه قدرت‌ها پیروز شود؟، گفت: باید بار سنگین مسئولان و دانشمندان علوم انسانی و اسلامی را تذکر دهم که باید انقلاب اسلامی را بازخوانی کنند و ابعاد مختلف این انقلاب شکوهمند را تبیین و تفسیر کنند.
رئیس دولت گفت: برخی تصور می‌کنند، ادبیات زبان نمی‌تواند نسخه تعالی برای جامعه‌ای بپیچد، اما باید در نظر داشت از طریق، ادبیات زبان است که دریچه‌ای به سمت دستیابی به فرهنگ واقعی ملت‌ها باز می‌شود و فرهنگ عامل بزرگ حرکت جامعه و ملت‌هاست.رییس‌ جمهوری تصریح کرد: در تمام علوم انسانی و اسلامی بجز بخش بنیادی باید به بخش کاربردی هم توجه شود.
روحانی با اشاره به وجود مشکلاتی بزرگ در جامعه و اینکه راه‌حل این مشکلات تنها از طریق علوم تجربی، فنی و پایه نیست، گفت: بار این مسئولیت سنگین بر دوش عالمان علوم انسانی و اسلامی است.رییس‌ جمهوری ادامه داد: چه کسی وظیفه حل مشکلات اقتصادی جامعه، تبیین شرایط اقتصادی جامعه، ایجاد و رشد رونق اقتصادی، خروج از رکود و در علم مدیریت نیز سیاست‌گذاری، چارچوب و شیوه مدیریت جامعه را بر دوش دارد. در تمام این زمینه‌ها، علوم انسانی، نقشی بسیار تأثیرگذار دارد.
روحانی تأکید کرد: آغاز راه برای حل مشکلات سلامت و تحول در این بخش، از مسیر فرهنگ سلامت می گذرد. وظیفه تبیین فرهنگ سلامت نیز بر دوش بخش پزشکی نیست بلکه همه ما باید در این زمینه وارد صحنه شویم.
رییس‌ جمهوری گفت: اگر در بخش آب مشکل داریم و باید منابع آبی کشور را با شیوه‌های درست مدیریت کنیم، شیوه‌های جدید آبیاری آموخته شود و از ذخایر و منابع آبی برای رفاه مردم درست بهره ببریم ، بدون فرهنگ صحیح برای مصرف نمی‌توان مشکلات مدیریت آب را حل کرد.
وی با اشاره به مشکلات محیط زیستی مردم در غرب، جنوب و شرق کشور و مشکلات آنان در مواجهه با ریزگردها، ‌آلودگی خاک و آب، گفت: راه‌حل علمی برای این مشکلات وجود دارد و باید مصرف و شدت انرژی متعادل شود، از منابع سوختی سالم بهره ببریم و صنعت ما تحول یابد، اما در عین حال باید در نظر داشت در مسأله محیط زیست، بدون تغییر فرهنگ جامعه مشکلات حل نمی‌شود.
رییس‌ جمهوری گفت: همه این سرمایه‌های مادی که در جامعه می شماریم، اگر در جامعه مردم به یکدیگر و حکومت اعتماد نداشته باشند و چنانچه رابطه درست بین “مردم”، “مردم و حکومت ” و “حکومت و مردم” نباشد و اگر سرمایه اجتماعی نباشد، آیا به قول معروف سنگ روی سنگ بند می شود؟ و می توان جامعه را اداره کرد؟ و آیا در چنین جامعه ای مردم احساس امنیت و آرامش می کنند؟
روحانی افزود: اگر شما صبح به سرکار می روید ، به این دلیل است که اعتماد به سرمایه اجتماعی دارید یعنی به این اعتماد دارید که دیشب و وقتی شما خواب بودید، قانون عوض نشده و حاکمان جامعه خواب نما نشده اند و به عبارتی اعتماد دارید که حاکمان جامعه شما ، متکی به علم، خرد و مشورت هستند و شبانگاه تصمیم فردی نمی‌گیرند.
رییس جمهوری گفت: اساس زندگی ما بر مبنای تمامی ابعاد سرمایه اجتماعی است. حال سوال این است که مسئولیت آسیب دیدن و تقویت این سرمایه اجتماعی بر دوش چه کسی است؟
روحانی با طرح این پرسش که تبیین و تشریح قواعد بازی سیاست و اقناع مردم بر دوش چه کسانی است؟ ، ادامه داد: عالمان علوم انسانی و اسلامی این وظیفه مهم را بر دوش دارند و اگر بناست در جامعه قواعد بازی رعایت نشود و فرهیختگان نتوانند افکار صحیح را به جامعه منتقل و مردم را قانع کنند، همان وضعی پیش می‌آید که اکنون در آمریکا شاهد آن هستیم.رییس‌ جمهوری ادامه داد: امروز در آمریکا سئوال بزرگی پیش روی دانشمندان، فرهیختگان و نخبگان آن جامعه است که چگونه امکان دارد با وجود ابزار تبلیغات، دانشگاه‌ها، ارتباطات و فرهخیتگان، موفق نشوند، افکار عمومی مردم را قانع کنند.
روحانی تأکید کرد: افتخار انقلاب اسلامی این است که در طول 38 سال گذشته حداقل 34 انتخابات برگزار شده است و از دیگر افتخارات ما جوان بودن این نظام انتخاباتی است، امام(ره) پس از ورود به تهران و در بهشت زهرا گفتند که پدران ما نمی‌توانند راجع به سرنوشت ما تصمیم بگیرند و خودمان باید در مورد خودمان تصمیم بگیریم.رییس‌ جمهوری تصریح کرد: مگر امکان‌پذیر است که بدون اخلاق و مراعات قواعد بازی در پای صندوق انتخابات حاضر شد که تبیین این امر بر دوش عالمان، فرهیختگان و اندیشمندان علوم اسلامی و انسانی است.
سخنان وزیر علوم
دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در ادامه مراسم از ارتقای حضور نشریات فارسی‌زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاه‌های استنادی جهانی خبر داد و گفت: در صورتی که نشریات فارسی‌زبان حوزه علوم انسانی بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند، یک‌ونیم برابر بیشتر از سایر حوزه‌ها مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین سرمایه معنوی ما که فرهنگ اسلامی است، به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای دارد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود 47 تا 50 درصد ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد؛ هم از بعد آموزشی و هم از بعد پژوهشی مانند انجمن‌های علمی، نشریات علمی پژوهشی، قطب‌های علمی، پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و اعضای هیات علمی از جمله ظرفیت‌های پژوهشی حوزه علوم انسانی به شمار می‌رود.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: به نظر من مهمترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهش‌های این حوزه و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهش‌ها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسائل مبتلا به جامعه است.
فرهادی کاربردی کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را از دیگر برنامه‌های وزارت علوم در این حوزه نام برد و گفت: بر این اساس در حال حاضر هفت مرکز رشد در این حوزه مجوز گرفته‌اند که در حوزه‌هایی نظیر صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط‌زیست، گردشگری، زیارت، مشاوره، هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می‌کنند.دکتر ضیاء‌هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم هم با بیان این‌ که در هشتمین دوره از جشنواره فارابی 4 هزار و 100 اثر ارسال شده است، گفت: در این دوره 7 محقق خارجی در حوزه ایران‌شناسی انتخاب شدند.
وی خاطرنشان کرد: در برگزاری این جشنواره سازمان‌های ملی و بین‌المللی مانند یونسکو، آیسسکو، بنیاد ملی نخبگان، بنیاد ایران‌شناسی، سازمان ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه مشارکت داشته‌اند.
هاشمی فرآیند داوری را پنج مرحله‌ای دانست و تاکید کرد: در این دوره چهار هزار
‌و 100 اثر مورد ارزیابی قرار گرفتند و پس از داوری و ارزیابی، 9 اثر برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر معرفی خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه 77 درصد آثار رسیده در رده سنی بزرگسالان و 23 درصد در رده سنی جوان زیر 35 سال ارسال شده است، اضافه کرد: از میان صاحبان اندیشه خارجی پس از داوری هفت نفر دانشمند برتر در حوزه ایران‌شناسی انتخاب شده‌اند.به گفته‌هاشمی، محققان برگزیده خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، لبنان، هلند و سوریه بوده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم خاطرنشان کرد: دو شخصیت پیشرو از میان دانشمندان علوم انسانی فقید، دو نفر از مفاخر ملی، دو نفر مترجم برجسته، یک نفر از نظریه‌پردازان، یک انجمن برتر و یک نشریه علوم انسانی برتر در فرآیند داوری انتخاب شده‌اند.گفتنی است دکتر ستاری، معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری و دکتر نهاوندیان، مسئول دفتر رئیس‌جمهوری از دیگر حاضران این جشنواره بودند.
اسامی‌تقدیرشدگان
دکتر علی‌اصغر سمسار یزدی برگزیده بزرگسال با اثر قنات زارچ
دکتر امیرمحمد گمینی برگزیده جوان با اثر جایگاه و آراء قطب‌الدین شیرازی در علم هیئت
دکتر محمدمهدی الشریف برگزیده بزرگسال با اثر منطق حقوق
دکتر نسرین طباطبایی حصاری برگزیده جوان با اثر مبانی و آثار نظام ثبت املاک
دکتر علی رواقی برگزیده بزرگسال با اثر زبان فارسی افغانستان
دکتر زهره‌هاشمی‌شایسته تقدیر بخش جوان با اثر عشق صوفیان در آیین استعاره
دکتر علیرضا شجاعی زند شایسته تقدیر گروه بزرگسالان با اثر دین در زمانه و زمینه مدرن
دکتر آرمین امیر شایسته تقدیر بخش جوان با اثر هواشناسی متون منش ملی ایرانیان
دکتر نیلوفر فتاحی‌زاده برگزیده بخش جوان با اثر سیاست خاطره و جنگ در ایران
دکتر محمدعلی همتی با اثر گزارش نقد و بررسی آراء کریستوف لوکزنبرگ در کتاب قرائت
دکتر فاطمه شهیدی با اثر تبیین معنای ماهیت از نظر ابن‌سینا
دکتر سیدمحمد مناقبان قهفرجی با اثر تحلیل نظریه موجود در فلسفه میرداماد

۹۵/۱۱/۲۵
۰۰:۱۰

باید به فرهیختگان مجال داد افکار صحیح را به جامعه منتقل کنند

صفحه خبر: رئیس جمهور، جشنواره بین‌المللی فارابی را فرصتی برای تکریم صاحبنظران علوم انسانی و اسلامی دانست و با بیان اینکه بزرگترین مسئولیت در حل معضلات جامعه بر عهده علوم انسانی است، اظهارداشت: وظیفه علوم تنها شناخت و تغییر نیست، بلکه هدایت و تعالی جامعه است و رسالت بزرگ عالمان و فرهیختگان به تعادل و تعالی رساندن جامعه است.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی و تجلیل از 33 برگزیده این جشنواره، گفت: ثروتی بالاتر از سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی وجود ندارد و اگر فرهیختگان قادر به انتقال افکار صحیح نباشند، جامعه قانع نمی‌شود.
رئیس‌ جمهور همه دانشمندان، نخبگان و فرهیختگان علوم انسانی و اسلامی را به بازخوانی، تبیین و تفسیر ابعاد مختلف انقلاب بزرگ و شکوهمند ملت ایران فرا خواند و تاکید کرد: مسئولیت علم تنها شناخت و تغییر نبوده بلکه بالاتر از آن وظیفه تعالی جامعه را برعهده دارد.
دکتر روحانی با بیان اینکه وظیفه ما تحول و تعالی به سمت هدف نهایی فلاح است، گفت: حتی تقوا نیز سکویی برای دستیابی به فلاح و رستگاری است و رستگاری زمانی صورت می‌گیرد که همه دانه‌ها بر روح، ذهن و جان انسان شکافته شود.
رئیس‌ جمهور با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: از همه صاحبنظران علوم انسانی و اسلامی درخواست دارم تا انقلاب اسلامی را بازخوانی و تحلیل کنند و اینکه چطور امکان‌پذیر است که در عصر رقابت دو اردوگاه در دوران جنگ سرد، ملتی که به هیچ یک از دو اردوگاه تکیه نکرد، توانست بزرگترین انقلاب مردمی را به پیروزی برساند.
دکتر روحانی ادامه داد: امام به عنوان راهبر انقلاب، فقیه، فیلسوف، صاحبنظر اخلاقی و مرجع تقلید، چگونه توانست این انقلاب بزرگ را به پیروزی برساند و اگر مردم‌شناسی دقیق، قضاوت نسبت به جامعه‌شناسی و روانشناسی اجتماعی ایران وجود نداشت، این انقلاب به پیروزی نمی‌رسید.
رئیس‌ جمهور تصریح کرد: امام راحل نسبت به وحدت، انسجام و قدرت مردم، اندیشه‌ای داشت که شاید در آغاز تعداد انگشت‌شماری از صاحبنظران و فرهیختگان با او همراه بودند و همه می‌گفتند مگر ممکن است مردم با دست خالی و بدون سلاح، امکانات و حتی تشکیلات حزبی منظم، در برابر یک قدرت بزرگ منطقه‌ای که از پشتیبانی اکثر قدرت‌های بزرگ جهانی نیز برخوردار است، به پیروزی برسند.
دکتر روحانی ادامه داد: آنها معتقد بودند مگر می‌شود از طریق مساجد و حسینیه‌ها و پخش اعلامیه، کتاب و نوار سخنرانی، مردم را به خیابان‌ها کشاند و در برابر یک قدرت استبدادی تا دندان مسلح پیروز شد.
رئیس‌ جمهور با اشاره به آغاز نهضت و انقلاب اسلامی در سال‌های 41، 42 و 43، اظهار داشت: هر کدام از این سال‌ها یک مبدا است، سال 41 مبدا انقلاب اسلامی در انجمن‌های ایالتی و ولایتی بود، سال 42 با حادثه 15 خرداد، اوج نهضت اتفاق افتاد و در سال 43 نیز حرکت ضد استعماری نهضت اسلامی، در ماجرای کاپیتولاسیون و تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه و عراق بود.
دکتر روحانی تاکید کرد: در تمام این مقاطع امام خمینی(ره) به قدرت این مردم ایمان داشت.
رئیس‌ جمهور با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند، امام خمینی(ره) بر مبنای ایمان و اعتقاد به خداوند که البته اصل همان است و دل‌ها و گردش افکار مردم نیز به دست اوست، حرکت کرد، اما در عین حال امام خمینی(ره) به مردم و قدرت آنها باور داشت که این نکته بسیار مهم است.
دکتر روحانی با طرح این سوالات که آیا از لحاظ علوم اجتماعی، روانشناسی و جامعه‌شناسی این مساله را تحلیل کرده‌ایم؟ چه عاملی باعث شد که یک ملت بزرگ بتواند در برابر همه قدرت‌ها پیروز شود؟، گفت: باید بار سنگین مسئولان و دانشمندان علوم انسانی و اسلامی را تذکر دهم که باید انقلاب اسلامی را بازخوانی کنند و ابعاد مختلف این انقلاب شکوهمند را تبیین و تفسیر کنند.
رئیس‌ جمهور ادامه داد: حتی اگر معتقد باشیم که وظیفه علم، تنها شناخت واقعیت‌ها و حقیقت‌هاست، باز هم باید این واقعه انقلاب اسلامی را به خوبی بشناسیم و اگر بناست علم درپی تغییر باشد و این تغییر است که می‌تواند حتی واقعیت‌ها را به خوبی تبیین و تفسیر کند و یا اینکه از دید اسلامی به علوم انسانی نگاه کنیم، وظیفه علوم تنها شناخت و تغییر نبوده، بلکه هدایت و تعالی انسان و جامعه است.
دکتر روحانی ادامه داد: اگر این بعد دینی و اسلامی کنار گذاشته شود، شاید وظیفه علوم، تنها به شناخت و تغییر منحصر شود اما اگر نگاه ما اسلامی باشد، تنها وظیفه علوم انسانی شناخت نیست، بلکه تغییر و تعالی جامعه است.
رئیس‌ جمهور ادامه داد: همانطوری که یک پزشک تنها در پی شناخت عدم تعادل مزاج یک بیمار، شناخت بیماری و عامل آن نیست، بلکه به دنبال راه، نسخه و درمان مریض است تا به سلامتی کامل برسد، عالمان و علم نیز در تمامی زمینه‌ها این وظیفه مهم را بر دوش دارند.
دکتر روحانی گفت: برخی تصور می‌کنند، ادبیات زبان نمی‌تواند نسخه تعالی برای جامعه‌ای بپیچد، اما باید در نظر داشت از طریق، ادبیات زبان است که دریچه‌ای به سمت دستیابی به فرهنگ واقعی ملت‌ها باز می‌شود و فرهنگ عامل بزرگ حرکت جامعه و ملت‌هاست.
رئیس‌ جمهور تصریح کرد: در تمام علوم انسانی و اسلامی بجز بخش بنیادی باید به بخش کاربردی توجه شود.
دکتر روحانی با اشاره به وجود مشکلاتی بزرگ در جامعه و اینکه راه‌حل این مشکلات تنها از طریق علوم تجربی، فنی و پایه نیست، گفت: بار این مسئولیت سنگین بر دوش عالمان علوم انسانی و اسلامی است.
رئیس‌ جمهور ادامه داد: چه کسی وظیفه حل مشکلات اقتصادی جامعه، تبیین شرایط اقتصادی جامعه، ایجاد و رشد رونق اقتصادی، خروج از رکود و در علم مدیریت نیز سیاست‌گذاری، چارچوب و شیوه مدیریت جامعه را بر دوش دارد. در تمام این زمینه‌ها، علوم انسانی، نقشی بسیار تاثیرگذار دارد.
دکتر روحانی تاکید کرد: آغاز راه برای حل مشکلات سلامت و تحول در این بخش، از مسیر فرهنگ سلامت می‌گذرد. وظیفه تبیین فرهنگ سلامت نیز بر دوش بخش پزشکی نیست بلکه همه ما باید در این زمینه وارد صحنه شویم.
رئیس‌ جمهور گفت: اگر در بخش آب مشکل داریم و باید منابع آبی کشور را با شیوه‌های درست مدیریت کنیم، شیوه‌های جدید آبیاری آموخته شود و از ذخایر و منابع آبی برای رفاه مردم درست بهره ببریم، بدون فرهنگ صحیح برای مصرف نمی‌توان مشکلات مدیریت آب را حل کرد.
دکتر روحانی ادامه داد: حتی اگر به دنبال تحول در الگوی کشت هستیم، بدون ایجاد فرهنگ لازم در کشاورزان عزیز، نمی‌توان تغییر الگوی کشت و مصرف در جامعه بوجود آورد.
رئیس‌ جمهوربا اشاره به مشکلات محیط‌زیستی مردم در غرب، جنوب و شرق کشور و مشکلات آنان در مواجهه با ریزگردها، ‌آلودگی خاک و آب، گفت: راه‌حل علمی برای این مشکلات وجود دارد و باید مصرف و شدت انرژی متعادل شود، از منابع سوختی سالم بهره ببریم و صنعت ما تحول یابد، اما در عین حال باید در نظر داشت در مساله محیط‌زیست، بدون تغییر فرهنگ جامعه مشکلات حل نمی‌شود.
دکتر روحانی ادامه داد: با تبیین اهمیت مساله محیط‌زیست، مراقبت مردم، سبک زندگی درست و استفاده حداکثری از وسایل نقلیه عمومی، می‌توان مشکلات محیط‌زیستی را حل کرد.
رئیس‌ جمهور با تاکید بر اینکه ثروتی بالاتر از سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی وجود ندارد، گفت: همه این سرمایه‌های مادی که در جامعه می‌شماریم، اگر در جامعه مردم به یکدیگر و حکومت اعتماد نداشته باشند و چنانچه رابطه درست بین "مردم"، "مردم و حکومت" و "حکومت و مردم" نباشد و اگر سرمایه اجتماعی نباشد، آیا به قول معروف سنگ روی سنگ بند می‌شود؟ و می‌توان جامعه را اداره کرد؟ و آیا در چنین جامعه‌ای مردم احساس امنیت و آرامش می‌کنند؟
دکتر روحانی افزود: اگر شما صبح به سرکار می‌روید، به این دلیل است که اعتماد به سرمایه اجتماعی دارید یعنی به این اعتماد دارید که دیشب و وقتی شما خواب بودید، قانون عوض نشده و حاکمان جامعه خواب نما نشده‌اند و به عبارتی اعتماد دارید که حاکمان جامعه شما، متکی به علم، خرد و مشورت هستند و شبانگاه تصمیم فردی نمی‌گیرند.
رئیس جمهور گفت: اساس زندگی ما بر مبنای تمامی ابعاد سرمایه اجتماعی است. حال سوال این است که مسئولیت آسیب دیدن و تقویت این سرمایه اجتماعی بر دوش چه کسی است؟
دکتر روحانی با طرح این پرسش که تبیین و تشریح قواعد بازی سیاست و اقناع مردم بر دوش چه کسانی است؟، ادامه داد: عالمان علوم انسانی و اسلامی این وظیفه مهم را بر دوش دارند و اگر بناست در جامعه قواعد بازی رعایت نشود و فرهیختگان نتوانند افکار صحیح را به جامعه منتقل و مردم را قانع کنند، همان وضعی پیش می‌آید که اکنون در آمریکا شاهد آن هستیم.
رئیس‌ جمهور ادامه داد: امروز در آمریکا سوال بزرگی پیش روی دانشمندان، فرهیختگان و نخبگان آن جامعه است که چگونه امکان دارد با وجود ابزار تبلیغات، دانشگاه‌ها، ارتباطات و فرهخیتگان، موفق نشوند، افکار عمومی مردم را قانع کنند.
دکتر روحانی تاکید کرد: افتخار انقلاب اسلامی این است که در طول 38 سال گذشته حداقل 34 انتخابات برگزار شده است و از دیگر افتخارات ما جوان بودن این نظام انتخاباتی است، امام(ره) پس از ورود به تهران و در بهشت زهرا گفتند که پدران ما نمی‌توانند راجع به سرنوشت ما تصمیم بگیرند و خودمان باید در مورد خودمان تصمیم بگیریم.
رئیس‌ جمهور تصریح کرد: مگر امکان‌پذیر است که بدون اخلاق و مراعات قواعد بازی در پای صندوق انتخابات حاضر شد که تبیین این امر بر دوش عالمان، فرهیختگان و اندیشمندان علوم اسلامی و انسانی است.
دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود با ابراز خرسندی از حضور در جمع نخبگان، فرهیختگان و صاحبنظران علوم انسانی و اسلامی، گفت: جشنواره فارابی همواره به عنوان تجلیل و تکریم از صاحبنظران علوم اسلامی و انسانی چه در داخل و چه ایران‌شناسان، اسلام‌شناسان و محققان انقلاب اسلامی در خارج از کشور بوده است.
تقدیر ازبرترین‌های جشنواره فارابی
برپایه این گزارش رئیس جمهور در این مراسم از برگزیدگان علمی و شایسته تقدیر در بخش بزرگسال، جوان، خارجی، نظریه‌پرداز، مترجم و شخصیت‌های پیش رو و پیشکسوت علوم انسانی با اهداء لوح تقدیر و تندیس، تجلیل و قدردانی کرد.
همزمان با برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با حضور رئیس‌جمهور، دکتر ستاری معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور، دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر نهاوندیان مسئول دفتر رئیس‌جمهور و دکتر احمدی معاون پژوهش‌وفناوری وزیر علوم از برگزیدگان هشتمین دوره جشنواره فارابی تقدیر به عمل آمد.
اسامی تقدیرشدگان به شرح ذیل است:
برگزیدگان گروه تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی
دکتر علی‌اصغر سمسار یزدی برگزیده بزرگسال با اثر قنات زارچ
دکتر امیرمحمد گمینی برگزیده جوان با اثر جایگاه و آراء قطب‌الدین شیرازی در علم هیئت
برگزیدگان گروه حقوق
دکتر محمدمهدی الشریف برگزیده بزرگسال با اثر منطق حقوق
دکتر نسرین طباطبایی حصاری برگزیده جوان با اثر مبانی و آثار نظام ثبت املاک
برگزیدگان گروه زبان و ادبیات
دکتر علی رواقی برگزیده بزرگسال با اثر زبان فارسی افغانستان
دکتر زهره هاشمی شایسته تقدیر بخش جوان با اثر عشق صوفیان در آیین استعاره
برگزیدگان گروه علوم اجتماعی و علوم ارتباطات
دکتر علیرضا شجاعی زند شایسته تقدیر گروه بزرگسالان با اثر دین در زمانه و زمینه مدرن
دکتر آرمین امیر شایسته تقدیر بخش جوان با اثر هواشناسی متون منش ملی ایرانیان
برگزیدگان گروه علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری
دکتر رسول عباسی برگزیده گروه بزرگسالان
در بخش گروه علوم تربیتی هیچ برگزیده‌ای انتخاب نشد.
برگزیدگان گروه علوم سیاسی، روابط بین‌المللی و مطالعات منطقه‌ای
دکتر زهرا خشک‌جان شایسته تقدیر سطح بزرگسالان با اثر مفهوم رنج و تاثیر آن بر عملکرد سیاسی اجتماعی شیعه
دکتر نیلوفر فتاحی‌زاده برگزیده بخش جوان با اثر سیاست خاطره و جنگ در ایران
برگزیده گروه فقه و اصول
دکتر محمدعلی همتی برگزیده بخش بزرگسالان با اثر گزارش نقد و بررسی آراء کریستوف لوکزنبرگ در کتاب قرائت
برگزیده گروه فلسفه
دکتر فاطمه شهیدی شایسته تقدیر بخش بزرگسالان با اثر تبیین معنای ماهیت از نظر ابن‌سینا
دکتر سیدمحمد مناقبان قهفرجی شایسته تقدیر بخش جوان با اثر تحلیل نظریه موجود در فلسفه میرداماد
برگزیده گروه فناوری اطلاعات
دکتر حمیدرضا خدمتگزار برگزیده جوان با اثر طراحی نظام ملی شناساگر دیجیتال اشیاء اطلاعاتی
برگزیده گروه مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی
معصومه مصلح امیردهی شایسته جوان با اثر بررسی تنوع حروف در 10 نسخه خطی منتخب از کتابخانه مجلس شورای اسلامی
برگزیدگان گروه مطالعات انقلاب اسلامی
دکتر سیدمرتضی مبلغ برگزیده بزرگسال با اثر آراء اختصاصی امام خمینی(ره) در وجودشناسی عرفانی
در این دوره از جشنواره، هفت برگزیده بخش خارجی نیز مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین دو شخصیت پیشرو فقید، دو پیشکسوت علوم انسانی ایران، دو مترجم برتر و یک نظریه‌پرداز برجسته موفق به کسب لوح تقدیر این جشنواره شدند. علاوه بر آن انجمن حسابداری ایران به عنوان انجمن برتر و نشریه علمی پژوهشی پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه‌های علوم انسانی به عنوان نشریات برتر مورد تقدیر قرار گرفتند.
وزیر علوم خبر داد:
حمایت از نشریات علوم انسانی فارسی‌زبان نمایه‌ شده در پایگاه‌های بین‌المللی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ارتقای حضور نشریات فارسی‌زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاه‌های استنادی جهانی خبر داد و گفت: در صورتی که نشریات فارسی‌زبان حوزه علوم انسانی بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند، یک‌ونیم برابر بیشتر از سایر حوزه‌ها مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.
این گزارش حاکیست پیش از سخنان رئیس‌جمهور دکتر محمد فرهادی با بیان اینکه علوم انسانی جایگاه والایی در آموزش عالی کشور دارد، افزود: موضوع این علم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد. هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست، پس علومی که این موضوع را بررسی می‌کنند، دارای شرافت ذاتی هستند.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین سرمایه معنوی ما که فرهنگ اسلامی است، به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای دارد، اظهار کرد: درحال حاضر حدود 47 تا 50 درصد ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد؛ هم از بعد آموزشی و هم از بعد پژوهشی مانند انجمن‌های علمی، نشریات علمی پژوهشی، قطب‌های علمی، پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و اعضای هیات علمی از جمله ظرفیت‌های پژوهشی حوزه علوم انسانی به شمار می‌رود.
فرهادی با تاکید بر اینکه درحال حاضر علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، خاطرنشان کرد: برنامه وزارت علوم در دولت تدبیر و امید استفاده از این ظرفیت کمی برای ارتقای کیفی و هدفمندسازی پژوهش‌های علوم انسانی است.
وزیر علوم با اشاره به اقدامات وزارت علوم در حوزه علوم انسانی، خاطرنشان کرد: به نظر من مهمترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهش‌های این حوزه و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهش‌ها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسائل مبتلا به جامعه است.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس از سال 94 شورایی به نام شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر تشکیل شد که این شورا دو هدف اصلی تولید علم، نظریه‌پردازی و حرکت در مرزهای دانش و وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را دنبال می‌کند.
فرهادی، مهمترین دستاورد این شورا را تبیین وضعیت موجود آموزشی، پژوهشی و فناوری، تدوین آیین‌نامه هدفمندی رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد و سیاست‌گذاری و ساماندهی فعالیت‌های فناورانه در حوزه علوم انسانی و هنر ذکر کرد و افزود: در حوزه نشریات از 1199 نشریه دارای مجوز از وزارت علوم، تعداد 661 نشریه یعنی بیش از نیمی از آنها در حوزه علوم انسانی هستند و تعداد 5 نشریه فارسی‌زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس است.
وزیر علوم ارتقای حضور نشریات فارسی‌زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاه‌های استنادی معتبر دنیا را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه ذکر کرد و ادامه داد: علاوه بر آن در جهت تقویت و حمایت از علوم انسانی شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده است که بر حسب آن نشریات این حوزه در صورتی که بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند، یک‌ونیم برابر بیشتر از سایر حوزه‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند.
فرهادی کاربردی کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را از دیگر برنامه‌های وزارت علوم در این حوزه نام برد و گفت: بر این اساس درحال حاضر هفت مرکز رشد در این حوزه مجوز گرفته‌اند که در حوزه‌هایی نظیر صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط‌زیست، گردشگری، زیارت، مشاوره، هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می‌کنند.
وی همچنین از اعطای مجوز به 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی در طی سال‌های 92 تا 95 خبر داد و اظهار کرد: برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی به منظور پاسداشت جایگاه علما و اندیشمندان این حوزه جلوه‌ای از اقدامات وزارت علوم برای اعتلای علوم انسانی است.
وزیر علوم جشنواره فارابی را گشاینده راه برای رسیدن به علوم انسانی به مقصد و هدف نهایی توصیف کرد و یادآور شد: اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم بستری برای بالندگی آن بدانیم، مهمترین دستاورد این رویداد تحقق اهداف فوق، زمینه‌سازی برای پرورش عالم انسانی است.
فرهادی همچنین با اشاره به برگزاری اختتامیه هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی تاکید کرد: پس از 8 دوره برگزاری این رویداد به‌زودی دبیرخانه جشنواره براساس الگوهای علمی و روش‌شناختی برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران را به جامعه علمی ارائه می‌دهد.
وزیر علوم همچنین با اشاره به ایجاد شبکه نخبگان علوم انسانی ابراز امیدواری کرد که این امر موجب شناخت بیشتر و دقیق‌تر جایگاه علوم انسانی در روند سیاست‌گذاری علوم، تحقیقات و فناوری شود.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۲:۰۰
منابع دیگر:
 • آفتاب یزد
 • همدلی
۹۵/۱۱/۲۵
۰۸:۵۲
منابع دیگر:
 • آفتاب یزد
۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۰۷

پایش سالانه علوم انسانی در کشور

وزیر علوم گفت: بر اساس نتایج آثار ارسالی به جشنواره فارابی علوم انسانی را به صورت سالانه پایش و ارزیابی خواهیم کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد فرهادی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی اظهار داشت: با همکاری دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی شبکه نخبگان علوم انسانی شکل گرفته است و برنامه داریم بر اساس نتایج و دستاوردهای این جشنواره به صورت سالیانه علوم انسانی را در کشور پایش و ارزیابی کنیم. وی با بیان اینکه جشنواره فارابی با هدف دستیابی به رشد علوم انسانی برگزار می‌شود، افزود: دبیرخانه این جشنواره می‌تواند بر اساس ارزیابی‌ها برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در کشور ارائه کند.وزیر علوم با بیان اینکه 47 تا 50درصد ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر کمیت در حوزه علوم انسانی دستاوردهای خوبی داریم و برنامه داریم با استفاده از ظرفیت‌های کمی در این حوزه به هدفمندسازی علوم انسانی کمک کنیم.فرهادی با اشاره به برنامه‌های وزارت علوم برای بومی‌سازی علوم انسانی تاکید کرد: از سال94 شورای پژوهش و فناوری علوم انسانی در این وزارتخانه با هدف تولید علم نظریه‌پردازی حرکت در مرزهای دانش و ورود فناوری به علوم انسانی آغاز به کار کرده است.وزیر علوم اظهار داشت: در حال حاضر 7 مرکز رشد علوم انسانی در کشور مجوز دریافت کرده‌اند که این مراکز در حوزه‌ها‌ی صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط‌زیست، گردشگری، زیارت و هنر قرآنی است.
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۰۲

سوال محمود صادقی از وزیر علوم به صحن مجلس ارجاع شد

میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون آموزش اظهار کرد: در این جلسه متقاضیان استیضاح وزیر علوم مباحث خود را در این زمینه مطرح کردند اما به دلیل طولانی بودن بحث ها مقرر شد در جلسه دیگری مطالبات خود را پیگیری کنند. سوال محمود صادقی از وزیر علوم درباره بورسیه ها نیز با توجه به اینکه این نماینده از پاسخ های وزیر قانع نشد، قرار شد در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد.
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۰۲

وزیر علوم: اشتغال به تحصیل بیش از 400 دانشجوی ایرانی در سوئد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم اکنون 439 دانشجوی ایرانی در سوئد مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد فرهادی در دیدار با خانم آن لینده وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت سوئد افزود: به غیر از رشته های تحصیلی فنی و نانوتکنولوژی، رشته های تحصیلی ارائه شده در بخش های اسلام شناسی، خاورمیانه شناسی، مطالعات ایران شناسی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی که در دانشگاه های ایران ارائه می شود، در کمتر جایی می توان یافت به همین دلیل می توانیم پذیرای دانشجویان سوئدی باشیم.
فرهادی با اشاره به برخی از همکاری ها و طرح های مشترک میان دانشگاه های دو کشور گفت: در نظر ایرانیان، سوئد همواره به عنوان یک کشور دوست، دارای استانداردهای بالای علمی، فرهنگی و اجتماعی است.
وی افزود: با توجه به ظرفیت های بزرگ علمی و فناوری دو کشور نگاه دراز مدت و راهبردی ما همکاری همه جانبه با مراکز علمی و دانشگاهی سوئد است.
فرهادی گفت: امیدواریم از این پس کارگروه همکاری های دوجانبه به طور منظم و در سطح سیاست گذاری دو کشور و همکاری رؤسای دانشگاه های بزرگ دو کشور در سطح اجرا و پیشبرد سیاست ها عملیاتی شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۴:۴۹

فرهادی: همکاری همه جانبه با دانشگاه‌های سوئد نگاه راهبردی ایران است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نگاه درازمدت و راهبردی جمهوری اسلامی ایران، همکاری همه جانبه با مراکز علمی و دانشگاهی کشور سوئد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، محمد فرهادی در دیدار با خانم آن لیند وزیر امور اتحادیه اروپا و تجارت سوئد اظهار داشت: در نظر ایرانیان سوئد همواره یک کشور دوست، دارای استانداردهای بالای علمی، فرهنگی و اجتماعی است.
وی گفـت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم، تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه های مشترک و برگزاری منظم جلسات مابین روسای دانشگاه های دو کشور و همچنین در سطح ملی، راه اندازی کارگروه های علمی دو کشور، ثمرات خوبی به همراه آورده است.
وزیر علوم افزود: از اینکه در روز گذشته (شنبه) تفاهم نامه مهمی را با شما به امضاء رسانده ایم و همین مسیر را با کشور سوئد پیگیری خواهیم کرد، خشنود هستم.
وی ادامه داد: حدود 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد به تحصیل اشتغال دارند و امیدوارم این تعداد افزایش یافته و دو طرفه شود.
فرهادی یادآور شد: به طور حتم غیر از رشته های فنی و نانوتکنولوژی، رشته های تحصیلی ارایه شده در بخش های اسلام شناسی، خاورمیانه شناسی، مطالعات ایران شناسی و هم چنین هنر اسلامی و ایرانی ارایه شده در دانشگاه های ایران را در کم تر جایی از جهان می توان یافت به همین دلیل می توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد باشیم.
فرهادی خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه سیاست گذاری کلان ، نظارت و حمایت را برعهده دارد و کار اجرایی و عملیاتی توسط دانشگاه ها و مراکز پژوهشی صورت می گیرد، از این رو انتظار داریم که از این پس به طور منظم کارگروه همکاری های دو جانبه و در سطح سیاست گذاری دو کشور و همکاری روسای دانشگاه های بزرگ دو کشور در سطح اجرا و پیشبرد سیاست ها عملیاتی شود.
در جریان دیدار روز گذشته رییس جمهوری کشورمان و نخست وزیر سوئد، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و آن لیند وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. 
محور اصلی این تفاهم نامه، ارتباط و همکاری دانشگاه های دو کشور به ویژه جهت تبادل استاد و دانشجو و انجام پروژه های مشترک علمی و تحقیقاتی است.
بر اساس توافق طرفین، کارگروه همکاری های علمی و تحقیقاتی مشترک ایران و سوئد تشکیل می شود تا برای عملیاتی شدن این تفاهم نامه برنامه ریزی و پیگیری های لازم را انجام دهد.
براساس این گزارش، در حال حاضر 423 دانشجوی ایرانی در دانشگاههای سوئد مشغول به تحصیل هستند و همکاری گسترده ای بین دانشگاه ملایر و تربیت حیدریه ایران و دانشگاه لوند سوئد در موضوع GIS با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا وجود دارد.
کد خبر: 289396

۹۵/۱۱/۲۴
۱۶:۲۴

سوالات محمود صادقی از وزیر علوم درباره بورسیه ها

به گزارش جماران ، محمود صادقی در توئیتر با انتشار تصویر سوالات خود از وزیر علوم درباره بورسیه ها نوشت: "امروز وزیرعلوم برای پاسخ به سؤال‌ها یم درباره بورسیه ها در کمیسیون آموزش حاضرشد. پاسخ هاقانع کننده نبود. سؤال به صحن ارجاع شد."

۹۵/۱۱/۲۴
۲۳:۰۴

رشته‌های منحصربه فرد دانشگاه‌های ایران پذیرای دانشجویان سوئدی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تحصیل 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد گفت: دانشگاه‌های ایران امکان پذیرش دانشجویان سوئدی در برخی رشته‌های منحصر به فرد ایرانی مانند خاورمیانه شناسی و هنر اسلامی و ایرانی را دارند.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با آن لینده وزیر اموراروپایی وتجارت خارجی کشور سوئد که در محل وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی، تحقیقاتی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم.
وزیر علوم ادامه داد: تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک علمی و تحقیقاتی و برگزاری جلسات مابین روسای دانشگاه‌های دو کشوراز اهم تعاملات است.
دکتر فرهادی افزود: در سطح ملی کارگروه‌های علمی دو کشور راه‌اندازی شده است و ثمرات خوبی به همراه آورده است.
وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ مابین دو کشور ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور، آن را در روابط علمی دو کشورمهم ارزیابی کرد و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کرد.
دکترفرهادی بیان کرد: در حال حاضر حدود 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد به تحصیل اشتغال دارند و من امیدوارم در آینده این تعداد افزایش یافته و دو سویه شود .
وی در ادامه گفت: مطمئنا به غیر از بعضی رشته‌های فنی و نانو تکنولوژی، رشته‌های تحصیلی دیگر در بخش‌های اسلام‌ شناسی، خاورمیانه شناسی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی در دانشگاه‌های ایران را در کمتر جایی از جهان می‌توان یافت، به همین دلیل می‌توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد در این رشته های تحصیلی باشیم .
دکتر فرهادی تصریح کرد: انجام پروژه‌های کلان GIS مابین دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه ملایر و تربت حیدریه ایران با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا نشان داده است که در بخش پروژه‌های مشترک و در چارچوب برنامه horizon2020 نیز می‌توان برنامه‌های گسترده‌ای را انجام داد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همکاری دانشگاه گلستان با دانشگاه اوپسالا در بخش زمین شناسی و دانشگاه ابوعلی سینای همدان با دانشگاه lulea‌سوئد و راه‌اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه اوپسالا ازدیگر نمونه‌های این همکاری‌های علمی است.
دکترفرهادی با اشاره به اینکه ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه سیاست‌گذاری کلان، نظارت و حمایت را بر عهده داریم و کار اجرایی و عملیاتی توسط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی صورت می‌گیرد، گفت: انتظار داریم کارگروه‌ همکاری‌های دو جانبه علمی و تحقیقاتی در سطح سیاست‌گذاری ، اجرا و پیشبرد سیاست‌ها بین دو کشورعملیاتی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در ادامه آن لینده وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: نسبت به میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران واقف هستیم و همکاری‌های خوبی در حوزه بهداشت،علوم و مهندسی در ایران داریم.
وی ادامه داد: در سوئد3.8 درصدGDP به تحقیقات اختصاص پیدا می‌کند و دولت سوئد در 10 سال گذشته سرمایه‌گذاری مطلوبی در تحقیقات داشته و در تلاش است آن را افزایش دهد.
وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: سوئد یک مقصد عالی در سطح دنیا است .
وی افزود: در تلاشیم به بورسیه های دیگر کشورها که بتوانند در سطح بین‌المللی تحقیق و همکاری داشته باشند کمک کنیم.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۵۸

مزیت‌ها و فرصت‌های روابط ایران و سوئد

بین الملل دیپلماسی - استفان لوون نخست وزیر سوئد شامگاه جمعه در صدر هیاتی بلند پایه و 40 شرکت تجاری شناخته شده وارد تهران شد سفری که می تواند تحولات مثبتی در روابط تهران – استکهلم و در مجموع کل اتحادیه اروپا برجای گذارد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا، روابط تهران و استکهلم در شرایط کنونی از چند جهت برای دوکشور ایران و سوئد حائز اهمیت است. نخست اینکه این سفر تاکید دوباره یک کشور اروپایی دیگر بر حمایت از استمرار برجام و این یعنی نقطه مقابل مواضع دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا.
حدود دو هفته پیش نیز وزیرامورخارجه فرانسه به تهران سفرکرد و نتیجه این سفر نیز تاکید مجدد تهران – پاریس بر استمرار برجام بوده است و حالا با تداوم این دیدارها، واشنگتن بیش از پیش در انزوا فرو خواهد رفت.
سفر نخست وزیر کشور پادشاهی مشروطه سوئد به تهران که وظیفه اداره این کشور را برعهده دارد براهمیت این سفر بیشتر می افزاید.استفان لوون در شرایطی به ایران سفر کرد که سوئد موضع بی طرفانه ای درقبال مسایل سیاسی و بین المللی اتخاذ کرده و می کند که این امر یک حسن در روابط دو کشور ایران و سوئد محسوب می شود. ایران می تواند فارغ از مسایل تنش زا از این ظرفیت برای رشد و توسعه کشور بهره برداری کند.
در زمان حاضر سوئد عضو سازمان های بین المللی معتبر از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و اتحادیه اروپا است که رابطه با این کشور می تواند فرصت های زیادی برای توسعه اقتصاد ایران ایجاد کند و همچنین به صلح و ثبات در منطقه منجر شود.
سوئد کشوری است که سابقه روابط با ایران دارد و این روابط درشرایطی است که استکهلم غالبا در مسایل مختلف سیاست بی طرفانه درپیش گرفته و ایران می تواند از این عنصر بخوبی در روند به ثمررسیدن برجام و موانعی که احیانا برخی از کشورها مثل امریکا در مسیر برجام اتخاذ خواهند کرد، استفاده کند.
با روی کارآمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی امریکا که شعارهایی علیه برجام سرداده مسایل این توافقنامه را با پیچیدگی خاصی روبرو کرده که استمرار این گونه سفرها می تواند مانع بزرگی در راه اهداف امریکا و اسراییل برای ایجاد مشکل بر سر راه برجام باشد.
سوئد اکنون ازاعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل محسوب می شود و با توجه به مشکلات و درگیری های فراوانی که در این منطقه وجود دارد این کشور می تواند گام های اساسی برای رفع این تنش ها و تخاصمات بردارد.
مقام های سوئد همواره برچندجانبه گرایی و میانه روی درمسایل منطقه ای و بین المللی تاکید کرده اند که با توجه به اینکه این سیاست به دیدگاه های ایران نزدیک است از این روتهران واستکهلم می توانند بخوبی از این سیاست و برنامه در راه صلح و آرامش منطقه و جهان استفاده کنند.
ایران و سوئد در این دوره تاریخی همچنین می توانند شریک خوبی برای مبارزه با تروریسم که حتی دامنه این مساله به امن ترین مراکز اروپا نیز کشیده شده همکاری ثمربخشی داشته باشند.
مبارزه با گروههای تندرو ازجمله داعش و طالبان از مواضع مشترک ایران و سوئد است که دو کشور می توانند گام های اساسی برای رفع این معضل بردارند.
امروزآنچه که بیش ازهمه جامعه جهانی را رنج می دهد وجود افکاری است که به پرورش تروریست ها مشغول هستند، از این رو تا زمانی که این تفکر در منطقه وجود دارد مبارزه با تروریست می تواند بی ثمر وبی فایده تلقی شود.
برای مبارزه با تروریسم باید ابتدا ریشه های اینگونه تفکرات خشکانده شود از این رو کشورهای منطقه واروپا به ویژه ایران وهمچنین سوئد به عنوان عضو شورای امنیت ملی می توانند در این زمینه همکاری های سازنده ای داشته باشند.
اما جدای ازهمکاری های سیاسی، دوکشوردر زمینه های اقتصادی نیز ظرفیت ها و پتانسیل های مختلف برای همکاری دارند. سوئد یک کشور پیشرفته در اروپا محسوب می شود و ایران می تواند ازظرفیت های اقتصادی این کشور در جذب سرمایه گذاری و همچنین تکنولوژی این کشور برای افزایش انواع تولیدات صنعتی و غیر صنعتی بهره گیری کند.
این همکاری درشرایطی است که سوئد با توجه به قدرت اقتصادی خود می تواند به بازار 80 میلیونی ایران دسترسی یابد و شرکت ها و تجار آن کشور در این زمینه فعال شوند.
دراین همکاری ایران می تواند از تجربه سوئد در زمینه امنیت نیروگاه‌های هسته‌ای و تجهیزات ایمنی نیروگاه‌ها و همچنین مدیریت پسماند، استفاده کند. همکاری دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله تولید دارو و تجهیزات ‏پزشکی، صنعت و فناوری‌های نوین، حمل و نقل، محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، معدن و فناوری ‏اطلاعات از زمینه‌های مهم همکاری بین دو کشور است که در این سفر به آن تاکید شده است.
ایران و سوئد همچنین می‌توانند در زمینه صنعت و تکنولوژی‌های مختلف، با سرمایه‌گذاری‌های مشترک محصولات مشترکی ‏را تولید و در منطقه و جهان عرضه کنند.
با این حال تهران و استکهلم در صورتی می توانند این همکاری ها را استمرار بخشند که موانع همکاری های بانکی و مالی برداشته شود زیرا اکنون یکی از عوامل سد راه این همکاری، مشکلات بانکی و مالی بین دو کشور است.
حوزه انرژی از جمله ظرفیت های بالقوه روابط دو کشور محسوب می شود که استمرار و توسعه این روابط برای هر دو کشور ایران و سوئد سودمند و فرصت محسوب می شود.
اما همه این همکاری ها در صورتی تحقق خواهد یافت که راه های دسترسی به دو کشور رفع و آسان شود. از لحاظ ترانزیتی ایران می تواند مسیر جنوب به شمال را برای سوئد تسهیل کند و با این کار اروپای شرقی ‏و شمالی را به دریای عمان و شرق آسیا متصل نماید. دو کشور می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کرده و طرح های جدیدی بامشارکت یکدیگر به مرحله اجرا در آورند.
دراین سفر استفان لوون نخست وزیر سوئد نیز با استقبال و اعلام آمادگی کشورش برای توسعه و افزایش همکاری در تمامی زمینه‌ها بین ‏دو کشور، گفت: از تمامی اقدامات ارتباطی ‏بانک‌های خود در این زمینه حمایت می‌کنیم.
این موضع نخست وزیر سوئد می تواند خیلی از موانع بانکی و مالی دو کشور رااز سر راه بردارد و همین عامل به افزایش رفت و آمد مقام های سیاسی و اقتصادی و تجار دو کشور منتهی شود.
لوون در این سفر همچنین به تعهد دو طرف به اجرای کامل برجام تاکید کرد و گفت: اولویت سوئد ‏اجرای کامل برجام است و از عمل کردن دو طرف به تعهدات خود حمایت می‌کنیم.
مجموع این دیدگاه ها نشان می دهد که امریکا در مساله توافق هسته ای و برجام کاملا تنها است و حتی کشوری مثل انگلیس نیز از همراهی واشنگتن سرباز زده است.
با اینحال افزایش رفت و آمدهای مقام های بلندپایه اروپایی به تهران و موضعگیری آنان در باره استمرار برجام می تواند موضع دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی امریکا را تضعیف کند.
به هر روی حضور ایران در مثلث صلح در سوریه که به همراه روسیه و ترکیه تحقق یافت موضع تهران را در برابر امریکا تقویت خواهد کرد و نشانه های آن نیز در سفر اخیر نخست وزیر سوئد به تهران دیده می شود.
لوون گفت: سوئد از ابتکار عمل ایران، روسیه و ‏ترکیه در ایجاد آتش‌بس در سوریه استقبال می‌کند و معتقدیم که همه کشورها باید از این روند حمایت کنند.
دراین سفر پنج سند در حوزه های نوآوری و فناوری، علوم تحقیقات، امور جاده ای، ارتباطات و فناوری اطلاعات و امور زنان و خانواده میان جمهوری اسلامی ایران و سوئد در حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر سوئد امضا شد.
تفاهم همکاری در زمینه های نوآوری و فناوری که از طرف ایران سورنا ستاری معاون فناوری رییس جمهوری و از طرف سوئد خانم آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد به امضا رسید.
همچین یادداشت تفاهم همکاری در زمینه آموزش عالی و تحقیقات به امضای محمد فرهادی وزیر علوم و تحقیقات و خانم آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد رسید.
یادداشت تفاهم همکاری در زمینه امور جاده ای که از طرف ایران عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و یادداشت تفاهم دیگری در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات که از سوی ایران محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و از طرف سوئد خانم آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد امضا شد.
پنجمین یادداشت تفاهم همکاری در زمینه امور زنان و خانواده بود که به امضای شهیندخت مولاوری معاون رییس جمهوری و آن لیند وزیر اتحادیه اروپا و تجارت سوئد رسید.
مجموع این توافقات نشان می دهد که تهران و استکهلم عزم خود را برای گسترش روابط جزم کردند و این همکاری می تواند الگویی برای سایر کشورهای اروپایی که مواضع متعادلی مثل سوئد در روابط بین المللی دارند، باشد.
52310

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۳۰

سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی برگزیدگان خود را شناخت

برگزیدگان داخلی و خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، معرفی و تقدیر شدند.

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی از میان 667 طرح ارسالی به دبیرخانه جشنواره در 18 گروه تخصصی و در 5 بخش پژوهش های 'بنیادی'، 'کاربردی'، 'توسعه ای'، 'نوآوری' و 'طرح موفق در تولید ملی' تعداد 19 طرح داخلی و خارجی را به عنوان برگزیدگان نهایی جشنواره معرفی کرد.
 مراسم معرفی و تجلیل از 13 برگزیده ایرانی و 6 طرح برگزیده خارجی از صبح امروز، دوشنبه 25 بهمن ماه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هتل المپیک تهران درحال برگزاری است.
****برگزیدگان داخلی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی :
**پژوهش های بنیادی
دکتر سید محمد بلورچیان به خاطر ارائه طرح 'توسعه دانش ترکیب های ارگانوسیلیکون در ایران' رتبه اول پژوهش‌های بنیادی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه فناوری‌های شیمیایی از آن خود کرد.
**پژوهش های کاربردی
*دکتر حمید لطیفی به خاطر 'طراحی و ساخت شبیه ساز فضا' موفق به کسب رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی از گروه تخصصی مکانیک شد
*دکتر مرتضی رضایی با ارائه طرح 'تولید خوراک دام از سرشاخه نیشکر فراوری شده' رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی دریافت کرد.
*دکتر سعید قاضی مغربی نیز در این دوره از جشنواره به نمایندگی از جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به خاطر 'طراحی و بومی سازی آزماینده و شبیه ساز سامانه پدافندی' جایزه رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی را از گروه تخصصی برق و کامپیوتر دریافت کرد.
**طرح های توسعه ای
بخش طرح های توسعه ای سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، رتبه اول نداشت ولی سه طرح، موفق به کسب رتبه دوم در این بخش شدند.
هیات داوران این دوره از جشنواره، جایزه رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای را به دکتر فرهاد رجالی برای ارائه طرح 'تولید نهاده زیستی میکوریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور' از گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی اعطا کرد.
*دکتر شهاب شیبانی با ارائه طرح 'تولید چشمه های براکی تراپی ید-125؛ مورد استفاده در درمان تومورهای مغزی و ملانومای چشمی' موفق به کسب رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای از گروه تخصصی علوم پایه شد.
*اسحاق عباسی نیز با ارائه 'بسته ارتقای توان توربین گاز MGT-70' رتبه دوم طرح‌های توسعه ای جشنواره بین المللی خوارزمی در سال 95 را از گروه تخصصی مکانیک از آن خود کرد.
مجید ایزدی به خاطر 'ساخت ماشین آلات خط تولید مخازن گاز طبیعی ویژه خودرو' رتبه سوم طرح‌ های توسعه ای سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی را از گروه تخصصی مکانیک به دست آورد.
**برگزیدگان نوآوری :
هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، در بخش نوآوری هیچ یک از آثار ارائه شده را حائز کسب رتبه اول ندانست ولی 4 طرح را به عنوان رتبه دوم این بخش اعلام کرد.
برهمین اساس، دکتر محمد عبدالاحد به دلیل ارائه طرح 'نانو بیو حسگرهای الکتریکی برای تمایز سلولی' رتبه دوم نوآوری را از گروه تخصصی برق و کامپیوتر به دست آورد.
لیلا عراقیان با 'طراحی پل طبیعت' در رقابتهای گروه تخصصی هنر، معماری و شهرسازی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی شرکت کرده بود که موفق به کسب رتبه دوم نوآوری جشنواره شد.
حمید امیرسیدی با ارائه طرح 'گلخانه ایرانی فراز' در گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی، دیگر برنده رتبه دوم نوآوری جشنواره امسال بود.
دکترخشایار کریمیان به پاس ارائه طرح 'سنتز مواد موثره دارویی ضد سرطان' از گروه تخصصی فناوری‌های شیمیایی، رتبه دوم نوآوری جشنواره خوارزمی سال 95 را از آن خود کرد.
**طرح موفق در تولید ملی
هیات داوران سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی، طرح 'تجاری سازی سامانه سرعت سنج خودرویی بر اساس پردازش تصویر' متعلق به حسین توحیدی را به عنوان طرح موفق در تولید ملی اعلام کرد.
****برگزیدگان خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی :
رتبه اول پژوهش های بنیادی در بخش خارجی سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی به دکتر گیدو کرومر استاد دانشکده پزشکی دانشگاه دکارت فرانسه تعلق گرفت. وی این جایزه را بخاطر ارائه طرح 'مرگ سلولها در پاتوبیولوژی' در گروه تخصصی علوم پزشکی جشنواره خوارزمی دریافت کرد.
دکتر آندرس لوزانو استاد و رییس بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تورنتو نیز با ارائه طرح 'شبیه سازی مغز برای شرایط عصبی' جایزه رتبه اول پژوهش های بنیادی در گروه تخصصی علوم پزشکی جشنواره امسال از آن خود کرد.
طرح 'طیف سنجی رامان به عنوان یک ابزار همه کاره برای مطالعه خواص گرافن و مواد مرتبط' متعلق به دکتر آندریا سی فراری استاد دانشگاه کمبریج انگلیس نیز موفق به کسب رتبه دوم پژوهش های بنیادی سی أمین جشنواره خوارزمی در گروه تخصصی فناوری نانو شد.
دکتر سیسیلیا لیندگرن مدیرارشد یکی از گروه های تحقیقاتی دانشگاه آکسفورد انگلستان با ارائه طرح ' کالبدشکافی پاتوژنز مولکولی چاقی و توزیع چربی' رتبه دوم پژوهش های بنیادی جشنواره خوارزمی امسال را در گروه تخصصی زیست فناوری و علوم پایه پزشکی به دست آورد.
رتبه سوم پژوهش های بنیادی بخش خارجی این دوره از جشنواره بین المللی خوارزمی به دکتر عبدالحمید سیاری استاد شیمی دانشگاه اوتاوا بخاطر ارائه طرح 'مواد ترکیبی برای جذب دی أکسید کربن : طراحی، عملکرد و ثبات' در گروه تخصصی فناوری های شیمیایی تعلق گرفت.
هیات داوران سی أمین جشنواره بین المللی خوارزمی، جایزه رتبه دوم پژوهش های کاربردی جشنواره را به دکتر یاروسلاو سرگیف استاد و رییس آزمایشگاه محاسبات عددی در دانشگاه کالابریا ایتالیا بخاطر ارائه طرح 'بهینه سازی سراسری لیپ شیتز و محاسبات بی نهایتی' در گروه تخصصی زیست علوم پایه اعطا کرد.
جشنواره بین المللی خوارزمی همه ساله به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و به منظور شناسایی، معرفی و حمایت از مبتکران، فناوران و دانش پژوهان برجسته کشور در پژوهش های کاربردی، بنیادی، توسعه ای و نوآوری علمی برگزار می شود.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۰۶

ارتقای 28 رتبه‌ای ایران در شاخص نوآوری/صادرات 100 میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان

اقتصاد ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری میزان صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری را 60 میلیون دلار ذکر کرد و گفت: در حال حاضر رتبه علمی ایران در پایگاه‌های ISI و اسکوپوس 16 و در جهان اسلام و منطقه، اول است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی امروز در مراسم تجلیل از برگزیدگان سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با بیان اینکه مایه خوشبختی است که در 30 سال پیش که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به عنوان نهادی تازه و برآمده از انقلاب اسلامی برگزاری جشنواره خوارزمی را آغاز کرده است، افزود: من در مسؤولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی حضور داشتم و شاهد کاشت این بذر پربرکت بودم و اکنون بسیار خرسندم که در جشنواره سی‌امین سال برگزاری آن می‌بینم این بذر نوکاشته چنین پربار و برومند شده است.
وی برگزاری جشنواره بین‌المللی خوارزمی را نمادی از سرعت، قدرت و توسعه کشور دانست و افزود: طی 30 سال برگزاری مستمر این جشنواره حدود 1000 طرح نوآوری و پژوهش به عنوان بهترین‌ها شناسایی و معرفی شده‌اند.
وزیر علوم با اشاره به اقدامات وزارت علوم در راستای توسعه کشور، خاطرنشان کرد: با کمال افتخار اعلام می‌کنم که ایران در دو پایگاه استنادی اسکوپوس و ISI صاحب رتبه 16 و در منطقه و جهان اسلام رتبه اول است.
فرهادی با تاکید بر اینکه 14 دانشگاه ایران بر اساس طبقه‌بندی لایدن در فهرست دانشگاه‌های برتر و تاثیرگذار دنیا قرار گرفته است، یادآور شد: علاوه بر آن 200 دانشمند ایرانی نیز در زمره یک درصد دانشمندان برتر جهان قرار دارند.
وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: در حالی که رشد علمی دنیا در سال 2015 نسبت به سال 2014 برابر با 6 درصد گزارش شده است، این میزان برای کشور ما برابر 17.5 درصد اعلام شده که رشد کمی قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
فرهادی اضافه کرد: در حال حاضر حدود 1000 شرکت دانش‌بنیان در 39 پارک علم‌وفناوری مستقر هستند که در دو سال 2014 و 2015 بیش از 100 میلیون دلار صادرات محصولات توسط این شرکت‌ها صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون 235 پروژه تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال انجام است، گفت: این امر موجب شده تا سهم مقالات مشترک ایران با دانشمندان خارجی در سال 2016 نسبت به سال 2015 رشد 5 درصدی داشته باشد.
فرهادی اضافه کرد: از نظر شاخص جهانی نوآوری رتبه ایران در سال 2016 نسبت به 2015، 28 رتبه ارتقاء داشته است.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۳۲

آمادگی ایران برای پذیرش دانشجو از سوئد

وزیر علوم گفت: دانشگاه‌های ایران امکان پذیرش دانشجویان سوئدی در برخی رشته‌های منحصر به فرد ایرانی مانند خاورمیانه شناسی و هنر اسلامی و ایرانی را دارند.

به گزارش پارس نیوز ، محمد فرهادی در دیدار با وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی کشور سوئد گفت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی، تحقیقاتی با کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم.
وی افزود: تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک علمی و تحقیقاتی و برگزاری جلسات مشترک روسای دانشگاه‌های دو کشور از اهم تعاملات است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: در سطح ملی کارگروه‌ های علمی دو کشور راه‌اندازی شده است و ثمرات خوبی داشته است.
فرهادی با اشاره به امضای تفاهم ‌نامه‌ دو کشور ایران و سوئد در سفر نخست وزیر این کشور، آن را در روابط علمی دو کشور مهم ارزیابی کرد و بر ادامه این همکاری دو جانبه تاکید کرد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد مشغول به تحصیل هستند که امیدوارم در آینده این تعداد افزایش یافته و دو سویه شود.
وزیر علوم تاکید کرد: رشته‌های تحصیلی اسلام‌ شناسی، خاورمیانه شناسی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی دانشگاه‌های ایران را در کمتر جایی از جهان می‌توان یافت، به همین دلیل می‌توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد در این رشته های تحصیلی باشیم.
فرهادی عنوان کرد: انجام پروژه‌های کلان GIS مابین دانشگاه های لوند سوئد، ملایر و تربت حیدریه با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا نشان داده است که در بخش پروژه‌های مشترک و در چهارچوب برنامه horizon2020 نیز می‌توان برنامه‌های گسترده‌ای را انجام داد.
وی افزود: همکاری دانشگاه های گلستان و اوپسالا در بخش زمین شناسی و دانشگاه های بوعلی سینای همدان با lulea ‌سوئد و راه‌اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه اوپسالا ازدیگر نمونه‌های این همکاری‌های علمی است.
لینده وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد نیز در این نشست گفت: نسبت به میزان پیشرفت علم و فناوری در ایران واقف هستیم و همکاری‌های خوبی در حوزه بهداشت، علوم و مهندسی در ایران داریم.
وی ادامه داد: در کشور سوئد 3.8 درصد تولید ناخالص ملی به تحقیقات اختصاص پیدا می‌کند و دولت سوئد در 10 سال گذشته سرمایه‌گذاری مطلوبی در تحقیقات داشته و در تلاش است آن را افزایش دهد.
وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد گفت: در تلاشیم به بورسیه های دیگر کشورها که بتوانند در سطح بین‌المللی تحقیق و همکاری داشته باشند کمک کنیم.
***

۹۵/۱۱/۲۴
۱۹:۴۱

ارایه دستاوردهای دانشگاه در حوزه مدیریت سبز در مجلس شورای اسلامی

بازدید وزیر علوم و نمایندگان مجلس از دستاوردهای اجرایی دانشگاه صنعتی شریف در حوزه مدیریت سبز

به گزارش روابط عمومی؛ نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه ها در حوزه مدیریت سبز روز یک شنبه 24 بهمن ماه در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.
بنا بر این گزارش؛ نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه ها در حوزه مدیریت سبز روز یک شنبه 24 بهمن ماه توسط وزیر علوم تحقیقات و فناوری افتتاح گردید و وزیر علوم، معاونین ایشان و برخی از اعضا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از غرفه دانشگاه صنعتی شریف بازدید نمودند.
گفتنی ست؛ این نمایشگاه که ویژه ی نمایندگان مجلس شورای اسلامی می باشد تا روز پنج شنبه 28 بهمن ماه دایر خواهد بود.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۱۷

شبکه نخبگان علوم انسانی در وزارت علوم راه‌اندازی می‌شود

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم از راه‌اندازی شبکه نخبگان علوم انسانی با هدف برطرف کردن مسائل مختلف آن خبر داد.

سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اقدامات وزارتخانه در بحث علوم انسانی اظهار داشت: در بخش های مخلف آموزش عالی در بحث علوم انسانی کارهای خوبی انجام شده است و یکی از فعالیت های محوری این وزارتخانه کاربردی‌سازی آن و تقویت این علم است.
وی بیان کرد: جشنواره فارابی در جهت حل مسائل مختلف و تدوین علوم انسانی و اسلامی کتاب ها و تقویت و ترویج آن قدم های موثری برداشته است.
هاشمی عنوان کرد: در این جشنواره آثار برتر و استعدادهای این حوزه شناسایی و در راستای الگوسازی این علوم در بین جامعه دانشگاهی تلاش های خوبی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: وزارت علوم در رابطه با فرهنگ سازی مباحث علوم انسانی و اسلامی، شبکه نخبگان علوم انسانی را با حضور فرهیختگان این حوزه راه اندازی می‌کند.
معاون فرهنگی و اجتمکاعی وزارت علوم یادآور شد: زمینه برای توسعه ارتباطات و افزایش گفت‌وگوی علمی در این حوزه فراهم شده تا مسائل علوم انسانی در حوزه دانشگاهی برطرف شود.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۸:۳۰

معاون وزیر علوم خبر داد؛ اختیار هیات امنا در افزایش شهریه دانشجویان/ سقف افزایش ۲۵درصد است

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: افزایش سقف شهریه دانشجویان در اختیار هیات امنای دانشگاه ها است، این هیت ها ملاحظات لازم را داشته اند و تاکنون گزارشی درباره عدم توجه به دانشجویان دریافت نکردیم.

مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره افزایش شهریه دانشگاه ها در ترم جدید گفت: شهریه ها در اختیار هیات امنای دانشگاه ها است، بنابراین معیارهایی که از وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شده است می تواند مد نظر هیات امنای دانشگاه ها قرار گیرد.
وی افزود: هیات امنا دانشگاه ها نیز تعرفه پذیرش دانشجویان پولی و یا هزینه های دیگر مرتبط بر وضعیت دانشجویان را آنجا تعیین کنند.
شریعتی نیاسر درباره اینکه آیا هیات امناهای دانشگاه ها این اختیار را دارند که هر مقداری که خود صلاح می دانند برای شهریه تعیین کنند، افزود: هیات امناهای دانشگاه ها می توانند هر میزان را تعیین کنند، منتهی وزارت علوم سقف افزایش را مشخص کرده است.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: سال های گذشته به تناسب دانشگاه ها، سقف افزایش شهریه ۱۵ تا ۲۵ درصد به دانشگاه ها ابلاغ شده و دیگر موضوع جدیدی ابلاغ نشده است.
شریعتی نیاسر افزود: منتهی هیات امنا دانشگاه ها دانشجویان را ملاحظه می کنند و ما هیچ گزارشی مبنی برعدم توجه به نیاز دانشجویان را  دریافت نکرده ایم.
به گزارش مهر، در ترم جدید تحصیلی برخی از دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های دولتی از افزایش سقف شهریه ثابت خبر داده بودند و نسبت به این موضوع انتقاد داشتند.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۱۱

معاون پژوهشی وزارت علوم: پذیرش دانشجو در پژوهشگاهها برای سال تحصیلی آینده

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: برای سال تحصیلی آینده هیچ تغییری در روند پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های کشور ایجاد نشده است.

وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تغییری در روند پذیرش دانشجو در پژوهشگاه ها ایجاد نشده است و سال آینده نیز این مراکز طبق روال گذشته اقدام به پذیرش می کنند.
وی افزود: همچنین برای میزان ظرفیت پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های کشور نیز تصمیمی گرفته نشده است و طبق روال انجام خواهد شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: صحبت هایی بود که تعدادی از دانشجویان پژوهشگاه ها از دانشگاه ها پذیرش شود که براین اساس سطح دانشجویان بالاتر باشد اما هنوز در این زمینه تصمیمی گرفته نشده است.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۴۳

/ ضرورت گنجاندن واحد آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران در دانشگاه ها/ راه‌یابی رشته و واحد درسی مدیریت بحران به دانشگاه‌ها

معاون آموزشی وزیر علوم، آموزش گفت: علاوه بر ایجاد رشته‌های مرتبط با مدیریت بحران در دانشگاه‌ها، وزارت علوم به تازگی بخشنامه‌ای را در حوزه دروس اختیاری به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد، در این بخشنامه برخی از دروس که اهمیت بالایی دارند در اولویت تدریس دانشگاه‌ها اعلام شد و دانشگاه‌ها مختار و مجاز هستند در محدوده سنوات دانشجویان و نیازی که در جامعه وجود دارد، دروس اختیاری از قبیل مدیریت بحران را به دانشجویان ارائه دهند.

به گزارش بولتن نیوز ، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر با اعلام این مطلب اظهار کرد: واقعه ناراحت کننده پلاسکو که اخیرا در تهران اتفاق افتاد زنگ خطری برای همه مدیران و مسئولان جامعه است که به نوعی با این موضوع مرتبط هستند. نظام آموزش عالی کشور یکی از بخش های غیر مستقیم جامعه به شمار می‌رود که می‌تواند در این زمینه مرتبط و تاثیرگذار باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: بعد از وقوع حادثه پلاسکو معاونت آموزشی وزارت علوم واحدهای آموزشی خود را مرور کرد و مشخص شد که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از رشته‌های مرتبط با مدیریت سوانح، مدیریت بحران یا آموزش رفتارهای پسا بحران و برخی مسایل از این قبیل در دانشگاه‌ها وجود دارد یعنی در این زمینه رشته دایر شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم یادآور شد: خوشبختانه در حال حاضر رشته‌های مرتبط با مدیریت بحران در دانشگاه‌های وزات علوم اجباری است و دانشگاه‌ها در این رشته دانشجو جذب می‌کنند.
وی در خصوص علت اجباری نشدن درس آموزش رفتارهای مدیریت پسا بحران در دانشگاه‌ها نیز خاطر نشان کرد: دروس مختلفی نظیر آموزش مهارت‌های زندگی، کارآفرینی، استاندارد سازی، مدیریت بحران و غیره در جامعه وجود دارد که تداعی کننده اجبار است و همه این دروس در نوع خود مهم هستند و تفکیک این موضوعات به منظور اولویت قرار دادن یکی بر دیگر امر راحتی نیست.
دکتر شریعتی افزود: اجبار کردن آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران در دانشگاه‌ها موجب می‌شود سقف سنوات دانشجویان فراتر شود و این امر طبعا خارج از استاندارد، نُرم ملی و بین‌المللی خواهد شد چرا که دانشجویان باید بتوانند در یک بازه زمانی مشخص فارغ التحصیل شوند.
معاون آموزشی وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد: همه نظام‌های آموزشی یک سری دروس اختیاری دارند که دانشجویان بتوانند به اختیار خود این دروس را بگذرانند و اجباری در این زمینه ندارند اما شاخص‌های تشویقی در وزارت علوم وجود دارد که دانشجو برای گذراندن این واحد ترغیب می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۵۳

معاون پژوهشی وزارت علوم: پذیرش دانشجو در پژوهشگاهها برای سال تحصیلی آینده

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: برای سال تحصیلی آینده هیچ تغییری در روند پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های کشور ایجاد نشده است.

به گزارش « قدس آنلاین »، وحید احمدی گفت: تغییری در روند پذیرش دانشجو در پژوهشگاه ها ایجاد نشده است و سال آینده نیز این مراکز طبق روال گذشته اقدام به پذیرش می کنند.
وی افزود: همچنین برای میزان ظرفیت پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های کشور نیز تصمیمی گرفته نشده است و طبق روال انجام خواهد شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: صحبت هایی بود که تعدادی از دانشجویان پژوهشگاه ها از دانشگاه ها پذیرش شود که براین اساس سطح دانشجویان بالاتر باشد اما هنوز در این زمینه تصمیمی گرفته نشده است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۳۵

سهم پژوهش از بودجه سال96؟

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه دولت بودجه پژوهشی سال آینده کشور را 9 هزار میلیارد تومان در نظرگرفته است، گفت: البته در مجلس شورای اسلامی این بودجه کمی کمتر در نظر گرفته شده است که امیدواریم با ارائه جدول 14 بودجه پژوهشی کشور را به حدود 20 درصد افزایش دهیم.

ناطقان:دکتر وحید احمدی اظهار کرد: بودجه مصوب پژوهش کشور در سال جاری بالغ بر 7000 میلیارد تومان است که در صورت تحقق آن می‌توان سهم پژوهش در کشور را به حدود یک درصد تولید ناخالص داخلی(GDP) برسانیم.
وی ادامه داد: در سال آینده بنا داریم همانند سال جاری اعتبارات پژوهشی به یک درصد تولید ناخالص داخلی(GDP) برسد.
معافیت مالیاتی صنعتگران برای بکارگیری پژوهش در دانشگاه‌ها
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ارائه تسهیلاتی نظیر معافیت مالیاتی صنعتگران برای به کاربردن پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه‌ها خبر داد و بیان کرد: برای کاربردی کردن پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه‌ها با تغییر آیین‌نامه ارتقاء اعضای هیات علمی به دنبال این هستیم تا اعضای هیات علمی در پروژه‌های صنعتی و کلان ملی مشارکت داشته باشند.
احمدی اضافه کرد: امیدواریم با فعالیت‌های پژوهشی انجام شده در دانشگاه‌ها شاهد نتایج کاربردی شدن پژوهش‌ها و اثرگذاری پژوهش در اقتصاد باشیم.
وی در خصوص تخلفات انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری، گفت: متاسفانه بیشتر تخلفات انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری به لحاظ نبود برخی از قوانین و خلاهای قانونی در این حوزه است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده به دانشگاه‌ها در پایان سال 93، مسئولیت دیده بانی و پیگیری مسائل مختلف در حوزه پژوهشی در دانشگاه‌ها به معاونت پژوهشی سپرده شده است و معاونت پژوهشی دانشگاه‌ها با همکاری هیات‌های انتظامی، اساتید و کمیته انضباطی دانشجویی با تخلف‌های صورت گرفته در حوزه پژوهش برخورد خواهند کرد.
احمدی در خصوص اقدامات انجام شده وزارت علوم برای جلوگیری از تخلف و تقلب در پایان نامه‌ها، افزود: در این خصوص سامانه‌ای طراحی شده است تا پایان نامه‌ها ثبت این سامانه شوند و همچنین این سامانه به گونه‌ای طراحی شده است تا از کپی پایان نامه‌های دیگر جلوگیری شود.
وی با تاکید بر اینکه اساتید دانشگاه‌ها برای ارتقاء سطح خود باید در سمینارها و همایشهای علمی که در پایگاه ISC ثبت شده‌، شرکت کنند، خاطرنشان کرد: هدف از این اقدام جلوگیری از برگزاری سمینارهای تقلبی در کشور است.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۸:۵۶

اختیار هیات امنا در افزایش «شهریه» دانشجویان

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: افزایش سقف شهریه دانشجویان در اختیار هیات امنای دانشگاه ها است، این هیت ها ملاحظات لازم را داشته اند و تاکنون گزارشی درباره عدم توجه به دانشجویان دریافت نکردیم.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون آموزشی وزارت علوم گفت: افزایش سقف شهریه دانشجویان در اختیار هیات امنای دانشگاه ها است، این هیت ها ملاحظات لازم را داشته اند و تاکنون گزارشی درباره عدم توجه به دانشجویان دریافت نکردیم.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، مجتبی شریعتی نیاسر درباره افزایش شهریه دانشگاه ها در ترم جدید گفت: شهریه ها در اختیار هیات امنای دانشگاه ها است، بنابراین معیارهایی که از وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شده است می تواند مد نظر هیات امنای دانشگاه ها قرار گیرد.
وی افزود: هیات امنا دانشگاه ها نیز تعرفه پذیرش دانشجویان پولی و یا هزینه های دیگر مرتبط بر وضعیت دانشجویان را آنجا تعیین کنند.
شریعتی نیاسر درباره اینکه آیا هیات امناهای دانشگاه ها این اختیار را دارند که هر مقداری که خود صلاح می دانند برای شهریه تعیین کنند، افزود: هیات امناهای دانشگاه ها می توانند هر میزان را تعیین کنند، منتهی وزارت علوم سقف افزایش را مشخص کرده است.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: سال های گذشته به تناسب دانشگاه ها، سقف افزایش شهریه 15 تا 25 درصد به دانشگاه ها ابلاغ شده و دیگر موضوع جدیدی ابلاغ نشده است.
شریعتی نیاسر افزود: منتهی هیات امنا دانشگاه ها دانشجویان را ملاحظه می کنند و ما هیچ گزارشی مبنی برعدم توجه به نیاز دانشجویان را دریافت نکرده ایم.
به گزارش مهر، در ترم جدید تحصیلی برخی از دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه های دولتی از افزایش سقف شهریه ثابت خبر داده بودند و نسبت به این موضوع انتقاد داشتند.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۲۲

جزئیات پذیرش دانشجو در پژوهشگاهها

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: برای سال تحصیلی آینده هیچ تغییری در روند پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های کشور ایجاد نشده است.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: برای سال تحصیلی آینده هیچ تغییری در روند پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های کشور ایجاد نشده است.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، وحید احمدی گفت: تغییری در روند پذیرش دانشجو در پژوهشگاه ها ایجاد نشده است و سال آینده نیز این مراکز طبق روال گذشته اقدام به پذیرش می کنند.
وی افزود: همچنین برای میزان ظرفیت پذیرش دانشجو در پژوهشگاه های کشور نیز تصمیمی گرفته نشده است و طبق روال انجام خواهد شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: صحبت هایی بود که تعدادی از دانشجویان پژوهشگاه ها از دانشگاه ها پذیرش شود که براین اساس سطح دانشجویان بالاتر باشد اما هنوز در این زمینه تصمیمی گرفته نشده است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۲۴

مشاور وزیر علوم: تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و تکمیل چرخه علم از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت علوم است

مشاور وزیر علوم گفت: تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و تکمیل چرخه علم از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی گفت: استان فارس که روزگاری عرصه اهل علم و دانشمندان بوده است، امروز هم عرصه فناوری است و این حق استان است و امیدواریم همواره در این عرصه ها پیشتاز باشد.
 
مشاور وزیر علوم ادامه داد: یکی از عرصه هایی که بعد از انقلاب بیش از سایر حوزه ها دارای تحول بوده و دستاورد داشته است، آموزش عالی است و دانشگاه ها قبل از انقلاب تاثیرات عمده ای در پیروزی انقلاب داشتند و بعد از انقلاب نیز در عرصه های دفاعی و تحولات و پیشرفت کشور تاثیر داشته اند.
 
وی با ارائه آمار و اطلاعات و مقایسه وضعیت علم و فناوری در قبل و بعد از انقلاب گفت: پتانسیل مناسبی در حوزه آموزش عالی در کشور وجود دارد، از این رو سیاست های وزارت علوم بر چند عرصه ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش، دانشگاه های کارآفرین، بین المللی شدن دانشگاه ها و ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر و توجه به بعد فرهنگی متمرکز شده است که بر همین اساس برنامه ریزی در راستای دانشگاه کارآفرین، تجاری سازی نتایج تحقیقات و تکمیل چرخه علم از مهم ترین برنامه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.
 
وی افزود: توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، حمایت از شرکت های دانش بنیان که تجهیزات آزمایشگاهی تولید می کنند از مهم ترین اولویت ها بوده است و بر همین اساس باید فعالیت های شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد جهت دهی شوند، مانند آنچه که امروز در پارک علم و فناوری فارس شاهد آن هستیم و محصولاتی با کاربرد بین المللی تولید و حمایت می شود.
 
 همچنین فرید مُـر، رئیس پارک علم و فناوری فارس در این مراسم در سخنانی گفت: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند مبتنی بر دانائی و شرکت های دانش بنیان است.
 
رئیس پارک علم و فناوری فارس بیان داشت: حضور موثر در عرصه بین المللی می تواند بهترین راه موفقیت برای شرکت های دانش بنیان باشد، و این شرکت با بیش از سه سال تلاش شبانه روزی و یک تیم جوان و نخبه موفق شدند در میدانی قدم گذارند که شرکت های بزرگ بین المللی حضور دارند و این میسر نمی شد، مگر با حمایت سازمان های مختلف از جمله پارک علم و فناوری فارس، بانک توسعه صادرات، شرکت ملی پست ایران که باعث شد در حال حاضر خرده فروشی و عمده فروشی محصولات ایرانی و با چندین زبان و واحد پولی رایج دنیا انجام گیرد.
 
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: این حرکت بسیار مبارک و میمون است و میتواند الگو و مدل برای سایر شرکت های دانش بنیان داخلی شود، البته بایستی توجه داشت که بهره گیری از ایده های کوچک، نباید تنها در حد بومی سازی و ارائه در یک بازار محلی کوچک باشد و باید حضور قدرتمند در عرصه بین المللی داشت و امیدواریم این سامانه هم به عنوان یک مکان بازار اینترنتی قدرتمند در جهان حضور پیدا کند.
 
دکتر مُـر تصریح کرد: با توجه به تفاهم نامه و ارتباطات خوبی که با دانشگاه های شیراز، صنعتی شیراز، آزاداسلامی و پیام نور وجود دارد، پارک علم و فناوری فارس آمادگی این را دارد که در این مسیر استادان به ما بپیوندند و از این شرکت ها حمایت کنند تا در جهت رشد این شرکت ها کمک کنند..
 
در ادامه رحمانی، معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس با تشریح پتانسیل استان فارس در حوزه شرکت های دانش بنیان، بیان کرد: در کنار ۴۷۰۰ واحد صنعتی فعال، ۹۵ شرکت دانش بنیان وجود دارد که این شرکت ها در مراکز مختلفی از جمله پارک علم و فناوری فارس، پردیس شرکت های دانش بنیان، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر مکان ها حضور دارند.
 
لازم به ذکر است، مکان بازار اینترنتی «چیگل» با هدف توسعه صادرات کشور با همکاری، مشارکت و حمایت هلدینگ بانک توسعه صادرات ایران راه اندازی شده و هدف از آن ارتقای بازاریابی محصولات ایرانی در جهان و توسعه صادراتی کشور است.
 
 «چیتان» نیز یک سرویس تجارت الکترونیکی خاص است که از طریق یکپارچه سازی با بزرگ ترین سامانه های اینترنتی جهان، EBay  و amazon   برخی از کالاهای مورد نیاز صنعت و صنایع دفاعی کشور را با قیمت بسیار پایین تر از شرایطی که تحریم ها تحمیل کرده بود، تامین خواهد کرد.
 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۷:۳۸

تجاری سازی علم مهم ترین برنامه وزارت علوم است

در مراسمی با حضوردکترعبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیر کل دفتر وزارتی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، اعضای هیئت عامل بانک توسعه صادرات، رئیس و معاونان پارک علم و فناوری فارس و تعدادی از روسا و مسئولان استانی، از سامانه های تجارت الکترونیک چیگل، چیتان و یاپست رونمائی شد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، در این مر اسم دکتر فریدون گفت: استان فارس که روزگاری عرصه اهل علم و دانشمندان بوده است امروز هم عرصه فناوری است و این حق استان است و امیدواریم همواره در این عرصه ها پیشتاز باشد.
مشاور وزیر علوم افزود: یکی از عرصه هایی که بعد از انقلاب بیش از سایر حوزه ها دارای تحول بوده و دستاورد داشته است، آموزش عالی است و دانشگاه ها قبل از انقلاب تاثیرات عمده ای در پیروزی انقلاب داشتند و بعد از انقلاب نیز در عرصه های دفاعی و تحولات و پیشرفت کشور تاثیر داشته اند.
او با ارائه آمار و اطلاعات و مقایسه وضعیت علم و فناوری در قبل و بعد از انقلاب گفت: پتانسیل مناسبی در حوزه آموزش عالی در کشور وجود دارد، از این رو سیاست های وزارت علوم بر چند عرصه ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش، دانشگاه های کارآفرین، بین المللی شدن دانشگاه ها و ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر و توجه به بعد فرهنگی متمرکز شده است که بر همین اساس برنامه ریزی در راستای دانشگاه کارآفرین، تجاری سازی نتایج تحقیقات و تکمیل چرخه علم از مهم ترین برنامه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.
فریدون گفت: توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، حمایت از شرکت های دانش بنیان که تجهیزات آزمایشگاهی تولید می کنند از مهم ترین اولویت ها بوده است و بر همین اساس باید فعالیت های شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد جهت دهی شوند، مانند آنچه که امروز در پارک علم و فناوری فارس شاهد آن هستیم و محصولاتی با کاربرد بین المللی تولید و حمایت می شود.
همچنین دکتر فرید مُـر، رئیس پارک علم و فناوری فارس گفت: اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند مبتنی بر دانائی و شرکت های دانش بنیان است.
رئیس پارک علم و فناوری فارس گفت: حضور موثر در عرصه بین المللی می تواند بهترین راه موفقیت برای شرکت های دانش بنیان باشد، و این شرکت با بیش از 3 سال تلاش شبانه روزی و یک تیم جوان و نخبه موفق شدند در میدانی قدم گذارند که شرکت های بزرگ بین المللی حضور دارند و این میسر نمی شد مگر با حمایت سازمان های مختلف از جمله پارک علم و فناوری فارس، بانک توسعه صادرات، شرکت ملی پست ایران که باعث شد در حال حاضر خرده فروشی و عمده فروشی محصولات ایرانی و با چندین زبان و واحد پولی رایج دنیا انجام گیرد.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: این حرکت بسیار مبارک و میمون است و میتواند الگو و مدل برای سایر شرکت های دانش بنیان داخلی شود، باید توجه داشت که بهره گیری از ایده های کوچک، نباید تنها در حد بومی سازی و ارائه در یک بازار محلی کوچک باشد و باید حضور قدرتمند در عرصه بین المللی داشت و امیدواریم این سامانه هم به عنوان یک مکان بازار اینترنتی قدرتمند در جهان حضور پیدا کند.
مُـر افزود: با توجه به تفاهم نامه و ارتباطات خوبی که با دانشگاه های شیراز، صنعتی شیراز، آزاداسلامی و پیام نور وجود دارد، پارک علم و فناوری فارس آمادگی این را دارد که در این مسیر استادان به ما بپیوندند و از این شرکت ها حمایت کنند تا در جهت رشد این شرکت ها کمک کنند..
در ادامه مهندس رحمانی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس با تشریح پتانسیل استان فارس در حوزه شرکت های دانش بنیان، گفت: در کنار 4700 واحد صنعتی فعال، 95 شرکت دانش بنیان وجود دارد که این شرکت ها در مراکز مختلفی از جمله پارک علم و فناوری فارس، پردیس شرکت های دانش بنیان، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر مکان ها حضور دارند.
مکان بازار اینترنتی "چیگل" با هدف توسعه صادرات کشور با همکاری، مشارکت و حمایت هلدینگ بانک توسعه صادرات ایران راه اندازی شده و هدف از آن ارتقای بازاریابی محصولات ایرانی در جهان و توسعه صادراتی کشور است.
"چیتان" نیز یک سرویس تجارت الکترونیکی خاص است که از طریق یکپارچه سازی با بزرگ ترین سامانه های اینترنتی جهان، EBay و amazon برخی از کالاهای مورد نیاز صنعت و صنایع دفاعی کشور را با قیمت بسیار پایین تر از شرایطی که تحریم ها تحمیل کرده بود، تامین خواهد کرد.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی
204/200

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۰۱

مشاور وزیر علوم: تجاری سازی نتایج تحقیقات و تکمیل چرخه علم از مهم ترین برنامه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری است

در مراسمی با حضوردکترعبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیر کل دفتر وزارتی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران، اعضای هیئت عامل بانک توسعه صادرات، رئیس و معاونان پارک علم و فناوری فارس و تعدادی از روسا و مسئولان استانی، از سامانه های تجارت الکترونیک چیگل، چیتان و یاپست رونمائی شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در مر اسم رونمایی از سامانه های تجارت الکترونیک چیگۀف چیتان و یاپست دکتر فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی در سخنانی گفت: استان فارس که روزگاری عرصه اهل علم و دانشمندان بوده است امروز هم عرصه فناوری است و این حق استان است و امیدواریم همواره در این عرصه ها پیشتاز باشد.
مشاور وزیر علوم ادامه داد: یکی از عرصه هایی که بعد از انقلاب بیش از سایر حوزه ها دارای تحول بوده و دستاورد داشته است، آموزش عالی است و دانشگاه ها قبل از انقلاب تاثیرات عمده ای در پیروزی انقلاب داشتند و بعد از انقلاب نیز در عرصه های دفاعی و تحولات و پیشرفت کشور تاثیر داشته اند.
وی با ارائه آمار و اطلاعات و مقایسه وضعیت علم و فناوری در قبل و بعد از انقلاب گفت: پتانسیل مناسبی در حوزه آموزش عالی در کشور وجود دارد، از این رو سیاست های وزارت علوم بر چند عرصه ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش، دانشگاه های کارآفرین، بین المللی شدن دانشگاه ها و ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر و توجه به بعد فرهنگی متمرکز شده است که بر همین اساس برنامه ریزی در راستای دانشگاه کارآفرین، تجاری سازی نتایج تحقیقات و تکمیل چرخه علم از مهم ترین برنامه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.
وی افزود: توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، حمایت از شرکت های دانش بنیان که تجهیزات آزمایشگاهی تولید می کنند از مهم ترین اولویت ها بوده است و بر همین اساس باید فعالیت های شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد جهت دهی شوند، مانند آنچه که امروز در پارک علم و فناوری فارس شاهد آن هستیم و محصولاتی با کاربرد بین المللی تولید و حمایت می شود.
 همچنین دکتر فرید مُـر رئیس پارک علم و فناوری فارس در این مراسم در سخنانی گفت : اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری نیز بر آن تاکید دارند مبتنی بر دانائی و شرکت های دانش بنیان است.
رئیس پارک علم و فناوری فارس اظهار داشت: حضور موثر در عرصه بین المللی می تواند بهترین راه موفقیت برای شرکت های دانش بنیان باشد، و این شرکت با بیش از  3 سال تلاش شبانه روزی و یک تیم جوان و نخبه موفق شدند در میدانی قدم گذارند که شرکت های بزرگ بین المللی حضور دارند و این میسر نمی شد مگر با حمایت سازمان های مختلف از جمله پارک علم و فناوری فارس، بانک توسعه صادرات، شرکت ملی پست ایران که باعث شد در حال حاضر خرده فروشی و عمده فروشی محصولات ایرانی و با چندین زبان و واحد پولی رایج دنیا انجام گیرد.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: این حرکت بسیار مبارک و میمون است و میتواند الگو و مدل برای سایر شرکت های دانش بنیان داخلی شود، البته بایستی توجه داشت که بهره گیری از ایده های کوچک، نباید تنها در حد بومی سازی و ارائه در یک بازار محلی کوچک باشد و باید حضور قدرتمند در عرصه بین المللی داشت و امیدواریم این سامانه هم به عنوان یک مکان بازار اینترنتی قدرتمند در جهان حضور پیدا کند.
دکتر مُـر اضافه کرد: با توجه به تفاهم نامه و ارتباطات خوبی که با دانشگاه های شیراز، صنعتی شیراز، آزاداسلامی و پیام نور وجود دارد، پارک علم و فناوری فارس آمادگی این را دارد که در این مسیر استادان به ما بپیوندند و از این شرکت ها حمایت کنند تا در جهت رشد این شرکت ها کمک کنند..
در ادامه مهندس رحمانی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس با تشریح پتانسیل استان فارس در حوزه شرکت های دانش بنیان، بیان کرد: در کنار 4700 واحد صنعتی فعال، 95 شرکت دانش بنیان وجود دارد که این شرکت ها در مراکز مختلفی از جمله پارک علم و فناوری فارس، پردیس شرکت های دانش بنیان، دانشگاه علوم پزشکی و دیگر مکان ها حضور دارند.
گفتنی است مکان بازار اینترنتی "چیگل" با هدف توسعه صادرات کشور با همکاری، مشارکت و حمایت هلدینگ بانک توسعه صادرات ایران راه اندازی شده و هدف از آن ارتقای بازاریابی محصولات ایرانی در جهان و توسعه صادراتی کشور است.
 "چیتان" نیز یک سرویس تجارت الکترونیکی خاص است که از طریق یکپارچه سازی با بزرگ ترین سامانه های اینترنتی جهان، EBay  و amazon   برخی از کالاهای مورد نیاز صنعت و صنایع دفاعی کشور را با قیمت بسیار پایین تر از شرایطی که تحریم ها تحمیل کرده بود، تامین خواهد کرد.
 

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۱۴

مشاور وزیر علوم: کارآموزی دانشجویان متحول می شود

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، سیاست وزارت علوم بر چند عرصه متمرکز شد که یکی از آنها ارتقای کیفی دانشگاه ها بود و در این راستا، تحولاتی در کارآموزی دانشجویان در دستور کار است.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایرنا، غلامحسین فریدون شنبه در آیین رونمایی از دستاوردهای فناورانه شرکت دانش بنیان فعال در پارک علم و فناوری فارس در شیراز افزود: از ابتدای دولت یازدهم و با هدف ارتقای کیفی دانشگاه ها، بسیاری از برنامه های درسی بازبینی شد و برای اینکه دانشگاههای ما دانشگاههایی پاسخگو باشند بنا شد که تحولاتی در کارآموزی دانشجویان ایجاد شود و آموزش های حرفه ای نیز مد نظر قرار گرفت تا فارغ التحصیلان ما بتوانند بعد از اتمام تحصیل خودشان کارآفرین باشند.وی اظهار کرد: قبل از انقلاب مجموع دانشجویان کشور 100 هزار نفر بود در حالی که امروز بیش از چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در دانشگاههای مختلف کشور داریم و اعضای هیات علمی دانشگاه ها نیز به بیش از 75 هزار عضو رسیده است و بیش از 2 هزار و 800 مرکز علمی و 380 موسسه غیر انتفاعی در کشور فعال است.مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اینها بیانگر فعالیت ها و پتانسیل های علمی کشور است که امیدواریم بتوانیم از این پتانسیل ها خصوصا در فضای ایجاد شده بعد از برجام به نحو مطلوب استفاده کنیم.وی افزود: امروز کشور در سطح بین الملل در عرصه نانو رتبه هفتم، در عرصه هسته ای رتبه 14، در اقیانوس شناسی و علم مربوطه رتبه 9، هوا و فضا 11، در انرژی رتبه پنج، در عمران رتبه 9، در شیمی رتبه پنج و در صنایع رتبه 12 را داریم.فریدون گفت: در شرایطی که جمعیت کشور ما شاید یک درصد جمعیت دنیا باشد بیش از یک و هشتاد صدم درصد علم دنیا در کشور ما تولید می شود.وی اضافه کرد: اینها بیانگر تحولاتی است که در عرصه علم، فناوری و دانش بعد از انقلاب در کشور رخ داده استمشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سیاست توسعه پارک های علم و فناوری تخصصی با هدف گام برداشتن در عرصه فناوری بیان کرد: یکی از مراکزی که می تواند در این زمینه کمک کند پارک های علم و فناوری است که با ایجاد مراکز رشد می تواند به شرکت هایی که در این زمینه فعال هستند کمک کند.در این آیین از سه سامانه تجارت الکترونیکی و اینترنتی ‘چیگل’، ‘چیتان’ و ‘یاپست’ رونمایی شد.چیگل ابزار پیشرفته مدیریت فروش اینترنتی خرد و عمده کالاهای ایرانی است.چیتان سامانه اینترنتی خرید و تامین کالا از بزرگترین سامانه های دنیا با پرداخت از طریق کارت های عضو شبکه شتاب است.یاپست نیز یک سرویس پست مستقیم الکترونیکی ایرانی موسوم به EMD است.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۴:۳۲

برگزاری مرحله دانشگاهی جشنواره قرآن وزارت علوم تا پایان اسفند‌

گروه مسابقات: مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌ با تأکید بر اینکه مرحله دانشگاهی هم اینک در بسیاری از دانشگاه‌ها در سراسر کشور آغاز شده است، ‌گفت: مرحله دانشگاهی سی و دومین دوره مسابقات از ابتدای بهمن‌ماه شروع شده است و در یک بازه زمانی حدود 40 روزه به پایان خواهد رسید.

‌رشید جعفرپور، مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) با اشاره به برگزاری نشست دبیران مناطق پنج‌گانه جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم، گفت: در این نشست در مورد زمانبندی‌ها و مسائلی از این دست بحث و تبادل نظر شد.
وی با اشاره به اینکه پیش از این مناطق پنج‌گانه که میزبان مرحله منطقه‌ای جشنواره قرآنی دانشجویان هستند، مشخص شده‌ است، افزود: بر همین اساس دانشگاه‌های خواجه نصیر تهران، ولیعصر(عج) رفسنجان، دانشگاه‌ مازندران، دانشگاه شهرکرد و دانشگاه بین‌المللی قزوین به عنوان میزبانان مرحله منطقه‌ای مشخص شده‌اند.
رشیدپور تصریح کرد: هر کدام از این استان‌ها به عنوان میزبان مرحله منطقه‌ای خواهند بود. هر کدام از این دانشگاه‌ها میزبان چندین استان خواهند بود‌ که برنامه زمانبندی آن نیز بر اساس آیین نامه  اردیبهشت‌ماه سال آینده خواهد بود.
مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌ با تأکید بر اینکه مرحله دانشگاهی هم اینک در بسیاری از دانشگاه‌ها در سراسر کشور آغاز شده است، ‌گفت: مرحله دانشگاهی از ابتدای بهمن ماه شروع شده است و در یک بازه زمانی حدود 40 روزه به پایان خواهد رسید. در این بخش به دانشگاه‌ها اعلام شده است تا نفرات برگزیده خود را تا روز 25 اسفندماه به دبیرخانه مرحله منطقه‌ای معرفی کنند.
وی با اشاره به اینکه همچنین برگزیدگان بخش کتبی نیز باید تا 25 اسفندماه به دبیرخانه معرفی شوند، گفت: بخش کتبی جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم به صورت همزمان در تمامی دانشگاه‌های وزارت علوم و غیرانتفاعی در ساعت 10 صبح روز 16 اسفندماه برگزار خواهد شد.
رشیدپور همچنین با تأکید بر اینکه برگزیدگان مرحله دانشگاهی لزوماً همان افرادی که به مرحله منطقه‌ای وارد می‌شوند،‌ نخواهند بود،‌ گفت: به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است که در بخش آوایی و در رشته قرائت تحقیق و ترتیل، فایل تلاوت 15 نفر را در دو بخش بانوان و آقایان به دبیرخانه منطقه‌ای اعزام کنند ‌تا پس از بررسی در این مرحله اسامی افرادی که به مرحله بعد راه یافته‌اند، اعلام شود.
مدیرکل اداره فعالیت‌های دینی و قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری‌ خاطرنشان کرد: این روال از قدیم وجود داشته و در سال‌های گذشته نیز به همین صورت بوده است، سال گذشته از هر دانشگاه فایل 10 نفر برای مرحله منطقه‌ای ارسال می‌شد که با توجه به ارزیابی‌ها این تعداد بیشتر شده است.
وی اذعان کرد: بنابر این در مجموع در هر منطقه در هر کدام از این رشته‌ها و در مجموع 60 شرکت کننده برای حضور در مرحله منطقه‌ای حضور خواهند داشت. ضمن اینکه در بخش کتبی نیز بعد از اعلام نمره نهایی آزمون و براساس سهمیه هر دانشگاه در هر منطقه بین 120 تا 140 شرکت‌کننده حضور خواهد داشت. در مجموع کل نیز در هر منطقه بین 150 تا 200 شرکت کننده در رشته‌های مختلف حضور دارند.
رشیدپور در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایکنا در مورد سایر بخش‌های جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم، گفت: در بخش‌های دیگر همچون فناوری، هنری، پژوهشی و ادبی و ... که ارسال اثر است، با توجه به اینکه یک مرحله‌ای هستند، آثار مستقیم از دانشگاه به دبیرخانه کشوری ارسال می‌شوند.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۲۶

بخشنامه‌ صندوق رفاه دانشجویان درباره سندتعهد محضری متقاضیان وام دانشجویی

صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخشنامه‌ای بر ضرورت اصلاح اطلاعات سند تعهد محضری دانشجویان متقاضی وام دانشگاه‌های سراسر کشور تا پایان خرداد 96 تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، در بخشنامه‌ای به معاونان دانشجویی دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام‌نور، علمی کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای، آموزشکده‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و موسسات اموزشی غیردولتی غیرانتفاعی اعلام کرده است، پرداخت انواع وام به دانشجویان متقاضی با ارائه مدارک از جمله سند تعهد محضری و تقاضای وام از سوی دانشجو امکان‌پذیر است که براساس مصوبه هیات امنا، سپردن سند تعهد محضری با ضامن معتبر (کارمند رسمی یا پیمان) و بارگذاری در سامانه جامع اتوماسیون صندوق رفاه دانشجویان الزامی است.
بنابراین برای جلوگیری از تضییع حقوق بیت‌المال، معاونان دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور باید حداکثر تا تاریخ 30 خرداد 96، اطلاعات پرونده‌های دانشجویان ثبت‌شده در سامانه صندوق رفاه را اصلاح کنند.
در این بخشنامه آمده است: «در صورت عدم ثبت سند تعهد محضری، مسئولیت عودت میالغ یادشده با دانشگاه مربوطه است.»

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۲۰

6 دانشگاه بیشترین آمار خروج از کشور دانشجویان را دارند

ناصر مطیعی، مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم با اشاره به اینکه سالانه حدود 40 تا 45 هزار نفر از دانشجویان دانشگاه‌های دولتی به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور‌ند، گفت: «دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و فردوسی مشهد، بیشترین مراجعه به اداره کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم را برای تایید مدارک برای ترجمه دارند و اکثر آنها در مقاطع تحصیلی دکتری و فوق لیسانسند. مدیرکل امور دانشجویان داخل وزارت علوم در مورد اینکه این دانشجویان بیشتر به کدام کشورها برای ادامه تحصیل مراجعه می‌کنند، گفت: «دانشجویان زمانی که برای تایید مدارک ترجمه شده به این اداره کل مراجعه می‌کنند، درباره محل تحصیل خود
توضیحی نمی‌دهند.»

۹۵/۱۱/۲۴
۲۲:۴۳

ثبت‌نام 330 هزار نفر در آزمون سراسری سال 96

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام 330 هزار نفر برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 خبر داد و گفت: مهلت ثبت‌نام تا 28 بهمن است.

حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: ثبت‌نام داوطلبان برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 از 19 بهمن آغاز شده و تا 8 صبح امروز تعداد 330 هزار نفر برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کردند.
وی افزود: داوطلبانی که تاکنون ثبت‌نام نکردند تا پنجشنبه 28 بهمن فرصت دارند تا با مراجعه به سایت سازمان سنجش برای ثبت‌نام اقدام کنند.
توکلی گفت: داوطلبان باید پس از مراجعه به سایت سازمان سنجش حتما اطلاعیه‌های این سازمان را مطالعه کرده و سپس در صورت واجد شرایط بودن برای ثبت‌نام اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۱۴

ثبت‌نام دوباره در کنکور کارشناسی‌ارشد از اول اسفند

حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش گفت: «متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی‌ارشد ناپیوسته سال 96 که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند می‌توانند از اول تا سوم اسفند در این آزمون ثبت‌نام کنند. تاکنون در این آزمون 759695 نفر داوطلب ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد، 380128 نفر زن و 379567 نفر مرد‌ند.»

۹۵/۱۱/۲۴
۲۲:۴۳

جديدترين آمار ثبت‎نام در کنکور سراسري

 توکلي خبر داد؛  جديدترين آمار ثبت‎نام در کنکور سراسري   مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‎نام 230 هزار داوطلب در آزمون کنکور سراسري خبر داد و ياد آور شد داوطلبان تا 28 بهمن فرصت دارند در آزمون ثبت‎نام کنند.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر توضيح داد: داوطلبان تا روز پنجشنبه 28 بهمن فرصت دارند با مراجعه به سايت سازمان سنجش، در آزمون ثبت‎نام کنند.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با بيان اينکه تاکنون 230 هزار و 932 نفر در آزمون ثبت‎نام کرده اند، افزود: ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1396براي‌ پذيرش در دوره‌هاي‌ روزانه‌، نوبت دوم (شبانه‌)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين کدرشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي صورت
مي‎گيرد.
وي خاطرنشان کرد: ثبت‌نام‌ براي‌ شرکت‌ در آزمونهاي تمام دوره‌هاي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي سال 1396 و همچنين متقاضيان تحصيل در آن دسته از کدرشته‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد که پذيرش در رشته‌هاي مذکور براساس آزمون صورت مي‌پذيرد، منحصراً از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور امکان‌پذير است.
مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: آزمون سراسري سال 96 در روزهاي پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تيرماه 96 در حوزه‌‎هاي امتحاني برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۲:۰۵

آغاز فرصت مجدد براي ثبت‎نام در کنکور کارشناسي ارشد از اول اسفند

 مشاور سازمان سنجش خبر داد؛  آغاز فرصت مجدد براي ثبت‎نام در کنکور کارشناسي ارشد از اول اسفند   مشاور عالي سازمان سنجش گفت: متقاضيان شرکت در آزمون کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 که تاکنون ثبت‎نام نکرده‎اند مي‎توانند از اول تا سوم اسفند در اين آزمون ثبت‎نام کنند.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براي شرکت در آزمون ورودي دوره‏هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 تعداد 759 هزار و 695 داوطلب ثبت‎نام کرده‎اند که از اين تعداد، 380 هزار و 128 نفر زن و 379 هزار و 567 نفر مرد و به عبارت ديگر 50.04 نفر زن و 49.96 درصد مرد هستند.
وي افزود: اطلاعات ثبت‏نامي تمامي داوطلبان ثبت‎نام‏کننده از روز يکشنبه اول اسفند تا روز سه شنبه سوم اسفند ماه 95 بر روي سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت و تمامي متقاضيان مي‏توانند در مهلت اعلام شده نسبت به مشاهده و کنترل اطلاعات ثبت‌نامي خود اقدام و در صورت مايل نسبت به ويرايش اطلاعات اقدام کنند.
مشاور عالي سازمان سنجش گفت: همچنين به منظور مساعدت به داوطلباني که در مهلت مقرر ( 1 تا 11 دي ماه 95) در آزمون کارشناسي ارشد ثبت‎نام نکرده‏اند ترتيبي اتخاذ شده که اين دسته از متقاضيان در روزهاي اول تا سوم اسفندماه بتوانند در اين آزمون ثبت‎نام کنند.
وي گفت: آزمون ورودي دوره هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 96 در روزهاي پنجشنبه و جمعه 7 و 8 ارديبهشت ماه 96 در حوزه‎‏هاي امتحاني مربوط و براي داوطلبان 6 گروه آموزشي برگزار مي‎شود.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۲:۰۵

فرصت مجدد به جاماندگان ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: جاماندگان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 می توانند از اول تا سوم اسفند برای شرکت در این آزمون اقدام کنند.
به گزارش میزان، حسین توکلی در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: جهت شرکت در آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 تعداد 759 هزار و 695 داوطلب ثبت نام کرده اند.
وی افزود: 380 هزار و 128 نفر از شرکت کنندگان را زنان و 379 هزار و 567 نفر را مردان تشکیل می دهند.
مشاور عالی سازمان سنجش کشوراز انتشار اطلاعات ثبت نامی داوطلبان به روی سایت سازمان سنجش کشور خبرداد و تصریح کرد: اطلاعات ثبت نامی داوطلبان از روز یکشنبه اول اسفند تا روز سه شنبه سوم اسفند ماه 95 بر روی سایت سازمان قرار خواهد گرفت.
مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به فرصت دوباره ارائه شده به داوطلبان متقاضی جهت ثبت نام اظهارکرد: به منظور مساعدت به داوطلبانی که در مهلت مقرر و نهایتا تا روز 11 دی ماه ثبت نام نکرده اند، مقرر شده که این دسته از متقاضیان بتوانند در روزهای اول تا سوم اسفند ماه نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
توکلی در خصوص برگزاری زمان آزمون خاطرنشان کرد: آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 طی روزهای پنجشنبه و جمعه 7 و 8 اردیبهشت ماه 96 برگزار خواهد شد

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۲۱

در دانشگاه علم و صنعت؛ دومین استارتاپ «دمو» در حوزه فناوری اطلاعات برگزار می شود

مرکز فن بازار ملی ایران دومین رویداد استارتاپ «دمو»، رویداد ارائه استارتاپ‏های IT و ICT به سرمایه گذاران را برگزار می‏ کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پارک فناوری پردیس، مرکز فن بازار ملی ایران با حمایت پارک فناوری پردیس در نظر دارد به منظور جذب سرمایه برای استارتاپ‏ها و شرکت‏های نوپای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) دومین رویدادStartup Demo را در روز ۱۵ اسفندماه ۹۵ در محل دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار کند.
این رویداد با حضور سرمایه ‏گذاران تخصصی این حوزه و از طرف دیگر شرکت­های نوپا و استارتاپ‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) بعنوان سرمایه ­پذیران برگزار می­ شود.
در این رویداد استارتاپ‏ها و شرکت­ها ایده خود را برای سرمایه‏ گذاران ارائه (Demo) خواهند کرد و سرمایه­ گذاران پس از برگزاری جلسات خصوصی (B۲B) و بررسی میزان پیشرفت ایده، مشتریان جذب شده، میزان فروش و ... به ارزیابی آنها پرداخته و برای سرمایه­ گذاری  در آنها اعلام تمایل خواهند کرد. در این صورت مذاکرات بعدی تا حصول نتیجه نهایی توسط مرکز فن‏ بازار ادامه خواهد داشت.
رویدادهای استارتاپ­ دمو تلاش دارد این زمینه را برای شرکت­ های نوپا و استارتاپ ها برای سرمایه پذیری از یک طرف و برای سرمایه گذاران برای بررسی شرکت­های آماده و دارای ظرفیت سرمایه گذاری از سوی دیگر فراهم کند .
اولین دوره استارتاپ دمو در آبان ماه ۹۵ با ارائه ۱۲ استارتاپ به ۵ سرمایه گذار در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد که تاکنون یک مورد سرمایه گذاری محقق شده و چند مورد دیگر نیز در حال برگزاری مذاکرات و حصول توافقات هستند.
مهلت ثبت نام در این برنامه تا پایان بهمن ۹۵ است.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۳۴

در گفت‌و‌گو با تسنیم مطرح شد دانشکده هنر آبادان اسیر سیاست‎های انقباضی وزارت علوم

معاون‌ طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: نقشه جامع علمی کشور و گفتمان‎سازی آن جزو اولویت‎های اصلی دانشگاه است و کارگاه‎ها و برنامه‎های آموزشی برای گفتمان‌سازی آن در دانشگاه تدوین شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، دانشگاه به عنوان محل جبلان تفکر و اندیشه نقش سنگینی در برابر جامعه دارد به طوری که موظف است جامعه را به سمت آرمان‌های اسلامی و انسانی پیش ببرد.
نقشه جامع علمی کشور بر همین اساس و با نگاه راهبردی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد تا بتواند ضمن ایجاد پویایی، چشم انداز روشنی را برای دانشگاه‌ها ایجاد کند.
معاونت طرح و برنامه در دانشگاه شهید چمران اهواز بر اساس همین تفکر و با نگاهی جامع راه اندازی شد که در راستای تبیین و بررسی موضوعات مرتبط گفت‌وگویی با حمیدرضا غفوری معاون طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران اهواز ترتیب داده شد.
تسنیم: برچه مبنایی معاونت طرح وبرنامه در دانشگاه شهید چمران اهواز راه اندازی شد؟
معاونت طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران اهواز از سال 85 در نمودار تشکیلات دانشگاه دیده شده است ولی در این مدت 10 سال به شکل عملیاتی در نیامده بود که از سال 94 توانستیم این معاونت را در دانشگاه راه اندازی کنیم.
اساس معاونت طرح و برنامه براین بود که بتواند فارغ از گرفتاری‌های روزمره و بدون اینکه دچار روزمرگی و یکنواختی شود درباره اهداف و رسالت‌های دانشگاه تولید فکر و اندیشه کند و اینها را به مرحله عملیاتی رسانده و به نیابت از رئیس دانشگاه بر آنها نظارت داشته باشد.
معاونت طرح و برنامه دانشگاه شهید چمران مصرانه پیگیر است که بتواند با ایجاد ساختار جدید که کلان‌نگر و منعطف و چابک باشد بتواند آرمان‎ها و اهداف مدنظر معاونت طرح و برنامه را محقق سازد البته چارت این معاونت تقدیم هیئت امنا شده بنابراین امیدواریم تاسال آینده این چارت مصوب شود.
تسنیم: یکی از مسائل مطرح بحث به روز بودن مجموعه دانشگاه است آیا معاونت طرح وبرنامه این مقوله را پیگیری می‌کند؟
ماهیت دانشگاه مثل هر موجود زنده دیگری نیازمند تغییر و تحول و به روز شدن است و معاونت طرح و برنامه این وظیفه را دارد که به صورت مستقل این تغییر را به شکل هدفمند طراحی و پیش ببرد البته این طراحی حتما وظیفه تخصصی هر بخشی است و ما در سطح مجموعه دانشگاه دنبال هماهنگی و همگامی هستیم.
باید باور داشته باشیم اجزاء دانشگاه جدا از هم نیستند بلکه مثل یک پیکر واحدی هستند که باید همه اجزاء را با هم دید و با هم پیش برد زیرا ممکن است بدون داشتن نگاه کلان برنامه پژوهشی مصوب شود که این موضوع به برنامه آموزشی لطمه می‌زند پس باید همه را با هم دید و پیش برد که این یکی از وظایف اصلی معاونت است.
از اهداف ایجاد ساختارجدید و نظامند افزایش کارایی در سطوح مختلف دانشگاه است و هر چند امروزه کارایی دانشگاه وضعیت مناسبی دارد و با شاخص‌های مختلف کارایی در واحدهای مختلف ارزیابی می‎شود اما امیدواریم با ایجاد معاونت این کارایی را ارتقا ببخشیم.
تسنیم: یکی از مسایلی که اکنون به شکل مستقیم معاونت طرح وبرنامه متولی آن است مسایل عمرانی است دراین باره توضیح بفرمایید؟
در حال حاضر 14 پروژه عمرانی در حال پیگیری است که اوایل بخش عمده‌ای از آن به دلیل کمبود اعتبارات و یا اختلافات بین پیمانکار و دانشگاه دچار رکود شده بود ولی توانستیم بار دیگر آن‌ها را فعال کنیم. در سال گذشته چیزی در حدود 5 درصد اعتبارات عمرانی محقق شده بود ولی امسال این رقم بهتر شد.
دانشکده عمران و معماری مدتی متوقف شده بود که اکنون با پیگیری صورت گرفته کار آن دوباره شروع شده همچنین فاز دوم دانشکده علوم زمین و دانشکده نفت و گاز و پتروشیمی و مرکز تحقیقات حفاری نیز با هماهنگی‌هایی که با وزارت نفت شده از محل اعتبارات این وزارتخانه به زودی آغاز می‌شود.
تسنیم: غفوری دانشکده هنر آبادان در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
خلاء این نوع دانشکده در خوزستان احساس می‌شود ولی به خاطر سیاست‎های انقباضی وزارت علوم و با توجه به اینکه هنوز مجوزهای اولیه این دانشکده اخذ نشده است هنوز این دانشکده در ابتدای مسیر است و زمان زیادی نیاز است.
برای افزایش بودجه دانشگاه شهید چمران اهواز چه راهکارهای دنبال می شود؟
در زمینه بودجه دانشگاه شهید چمران مهمترین چالشی که داریم مسئله پایه بودجه دانشگاه است که بسیار پایین است و افزایش‎های سالانه چندان رقم بالای نمی‎شود که با رایزنی‏های که با معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و استانداری خوزستان شده است امیدواریم بتوانیم پایه بودجه دانشگاه را ارتقا دهیم البته سال گذشته دانشگاه در زمینه تحقق بودجه جزء دانشکاه‌های برتر کشور بوده است.
یکی از مسائلی که این معاونت پیگیری می‌کند این است که بتواند با توجه به بسترهای علمی که دانشگاه دارد سهم مهمی در پروژه‎های استانی و کشوری ایفا کند و برای همین رایزنی‌‏های زیادی با وزارت نفت شده است و در همین راستا پژوهشکده حفاری و رشته‎های مهندسی شیمی در دانشگاه راه‎اندازی می‌شود.
تسنیم: نقشه جامع علمی کشور یکی از اسناد مهم است که مقام معظم رهبری به صورت مکرر از دانشگاه‎ها مطالبه کرده است برای گفتمان‎سازی و اجرایی شدن این سند حیاتی چه اقداماتی انجام شده است؟
پیاده ‎سازی نقشه جامع علمی کشور وگفتمان‎سازی آن جزو اولویت‎های اصلی معاونت طرح و برنامه است و مایه مباهات است که شخص اول ممکلت اینقدر نسبت به مسئله دانشگاه و پیشرفت آن حساسیت و دقت دارند.
معاونت طرح و برنامه دانشگاه راهبردهای اصلی این نقشه جامع را استخراج کرده و در قالب کتابچه در اختیار هیئت علمی قرار داده تا بتوان گفتمان سازی صورت گیرد.
کارگاه‎ها و برنامه‎های برای گفتمان‎سازی و مطرح کردن نقشه جامع علمی کشور در دانشگاه برنامه‎ریزی شده و از سایر بخش‎ها و معاونت‎های دانشکاه نیز خواستیم برنامه‎های خود را ذیل این نقشه تدوین کنند.
گفت‌وگو از اکبر بهاری

۹۵/۱۱/۲۵
۰۴:۲۶

رئیس دانشگاه یاسوج راه اندازی ساختمان دانشکده مهندسی و منابع طبیعی تا مهر97

ساختمان دانشکده مهندسی و دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یاسوج تا مهر 97 راه اندازی می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، رئیس دانشگاه یاسوج در جمع کارکنان این دانشگاه به طرح‌های نیمه کاره عمرانی دانشگاه در گذشته اشاره کرد و گفت: مشکلات فنی و طراحی دانشکده مهندسی، دانشکده منابع طبیعی و اسکلت ساختمان مرکزی حل شده است و این طرح‌ها هم اکنون فعال هستند. دکتر محمودرضا رحیمی در خصوص زمان بهره برداری از این طرح‌ها افزود:بر اساس پیش بینی ها، ساختمان دو دانشکده مذکور تا مهر 97 راه اندازی می شود.
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: این دانشگاه در دو سال گذشته در بخش عمرانی رشد خوب و قابل ملاحظه ای داشته است.
دکتر رحیمی افزود:در سال 94 فقط 10 درصد از بودجه هشت و نیم میلیارد تومانی در بخش عمرانی تخصیص داده شد ولی در سال 95 به ده میلیارد و 200میلیون تومان رسید که با قول هیئت دولت در سفر رئیس جمهور این مبلغ به صورت کامل تخصیص داده شد.
وی ادامه داد: با توجه به برنامه هایی که توسط دانشگاه یاسوج به وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه ارائه شد قرار بر این است که در سال 96 حداکثر رشد ساخت و ساز عمرانی را داشته باشیم.
رئیس دانشگاه یاسوج در خصوص عمده فعالیت های انجام گرفته در این مدت در دانشگاه یاسوج گفت: ساماندهی ساختمان های ستادی و اداری و افزایش ظرفیت خوابگاه ها از مهمترین فعالیت هایی عمرانی بود که در مدت کوتاهی انجام شد.
دکتر رحیمی به افزایش 600 نفری در ظرفیت خوابگاه های دانشگاه یاسوج اشاره کرد و افزود: این افزایش ظرفیت در خوابگاه های موجود بوده است در حالی که برای اسکان این تعداد دانشجو می بایست سه خوابگاه جدید که هر کدام بیش از 5 میلیارد تومان به هزینه های دانشگاه اضافه می کرد ساخته می شد اما تنها با یک پنجم هزینه ایجاد خوابگاه، این فعالیت ها انجام شد.
رئیس دانشگاه یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این دانشگاه در پرداخت های رفاهی به کارکنان، مشابه بسیاری از دانشگاه ها ی بزرگ کشور بوده و نسبت به دانشگاه های هم تراز خود در جایگاه بالاتری قرار گرفته است.
دکتر رحیمی افزود: در بخش زیرساخت های رفاهی هیئت علمی و کارکنان مشکلات زیادی وجود دارد و کار مطالعه برای ایجاد زیرساخت های رفاهی در دانشگاه آغاز شده است.
وی ادامه داد: ساخت مجتمع چندمنظوره در بخش شمالی دانشگاه برای برگزاری جشن های مختلف و استفاده خانواده های اعضای هیئت علمی و کارکنان در حال طراحی است و کلنگ ساخت این مجموعه در تابستان 96 به زمین زده می شود.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۳۴

دومین استارتاپ «دمو» در حوزه فناوری اطلاعات برگزار می شود

مرکز فن بازار ملی ایران دومین رویداد استارتاپ «دمو»، رویداد ارائه استارتاپ‏های IT و ICT به سرمایه گذاران را برگزار می‏ کند.

به گزارش ایسکانیوز، مرکز فن بازار ملی ایران با حمایت پارک فناوری پردیس در نظر دارد به منظور جذب سرمایه برای استارتاپ‏ها و شرکت‏های نوپای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) دومین رویداددStartup Demo را در روز ۱۵ اسفندماه ۹۵ در محل دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار کند.
این رویداد با حضور سرمایه ‏گذاران تخصصی این حوزه و از طرف دیگر شرکت­های نوپا و استارتاپ‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) بعنوان سرمایه ­پذیران برگزار می­ شود.
در این رویداد استارتاپ‏ها و شرکت­ها ایده خود را برای سرمایه‏ گذاران ارائه (Demo) خواهند کرد و سرمایه­ گذاران پس از برگزاری جلسات خصوصی (B۲B) و بررسی میزان پیشرفت ایده، مشتریان جذب شده، میزان فروش و ... به ارزیابی آنها پرداخته و برای سرمایه­ گذاری در آنها اعلام تمایل خواهند کرد. در این صورت مذاکرات بعدی تا حصول نتیجه نهایی توسط مرکز فن‏ بازار ادامه خواهد داشت.
رویدادهای استارتاپ­ دمو تلاش دارد این زمینه را برای شرکت­ های نوپا و استارتاپ ها برای سرمایه پذیری از یک طرف و برای سرمایه گذاران برای بررسی شرکت­های آماده و دارای ظرفیت سرمایه گذاری از سوی دیگر فراهم کند .
اولین دوره استارتاپ دمو در آبان ماه ۹۵ با ارائه ۱۲ استارتاپ به ۵ سرمایه گذار در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد که تاکنون یک مورد سرمایه گذاری محقق شده و چند مورد دیگر نیز در حال برگزاری مذاکرات و حصول توافقات هستند.
مهلت ثبت نام در این برنامه تا پایان بهمن ۹۵ است.
200/202
منبع: مهر
دریافت کننده : ناهید سمیعی/منتشر کننده: محمدجواد آخوندی

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۳۰

در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان اجرایی شد؛ آموزش کنترل و پیشگیری ایدز توسط دانشجویان همیار سلامت روان

فعالیت دانشجویان همیار سلامت روان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برای آموزش و آگاهی دادن دانشجویان در زمینه پیشگیری و کنترل ایدز ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم، مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، اوایل سال جاری کارگاه آموزشی دو روزه تربیت مربی پیشگیری و کنترل HIV/ AIDS را برای ۴۳ نفر از دانشجویان همیار سلامت روان این دانشگاه برگزار کرد.
شرکت کنندگان در این دوره آموزشی در طول سال تحصیلی اقدام به آموزش دانشجویان در این خصوص کردند. این آموزش ها توسط دانشجویان آموزش دیده ادامه دارد.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۰۵

مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی: بزودی دفتر استانداردسازی در دانشگاه ارومیه افتتاح می شود

مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی گفت: بزودی دفتر استانداردسازی در دانشگاه ارومیه افتتاح می شود.
منصور جلایر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی گفت:طی مکاتبات صورت گرفته با دانشگاه ارومیه مقرر گردید دفتری بنام دفتر استانداردسازی در دانشگاه ارومیه اوایل سال آینده افتتاح گردد.
وی ضمن تاكيد بر تسریع روند اجرای دستور ابلاغیه وزارت علوم مبنی بر راه اندازی دفتر استانداردسازی در دانشگاه ارومیه، اظهارکرد: با توجه به اطلاعات بدست آمده مجموعه آزمایشگاه های دانشگاه ارومیه از امکانات بسیار مدرن و پیشرفته برخوردار بوده و توانایی پاسخگویی به بيشتر نیازمندی استان در حوزه آزمايشگاههای تخصصی همكار استاندارد را دارد.
مدیرکل استاندارد آذربایجان غربی طی سخنانی ضمن ابراز تمایل و استقبال از این طرح اعلام کرد: جهت نیل به اهداف مذکور می بایست به این طرح بعنوان یک ساختار سازمانی نگریسته شود در غیراینصورت اهمیت خود را ازدست خواهد داد.
جلایر با اشاره به مزایای افتتاح دفتر استانداردسازی در دانشگاه ارومیه گفت: ایجاد چنین دفتری باعث ارتقا بحث ایمنی در دانشگاه، آشنایی فارغ التحصیلان با فرآیندهای استاندارد، تدوین استانداردهای جدید و بازنگری استانداردهای قبلي خواهد شد.
وی افزود: دفتر مذکور باید به مجموعه ای تبدیل شود که درکنار استاندارد آیتم های دیگری برای پیشبرد اهداف دانشگاه تعریف و اجرا گردد و اداره استاندارد در امر تدوین، بازنگری و بکارگیری استانداردها نیازمند نظرات اساتید هم در بعد پژوهش و آموزش و هم دربعد استاندارد بویژه تدوین استانداردهای جدید می باشد.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۱:۳۸

معاون دانشگاه محقق اردبیلی: برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مشارکتی دانشگاههای اردبیل افزایش می‌یابد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: در راستای اجرای کیفی برنامه‌ها و با همگرایی و هم‌افزایی مسئولان دانشگاههای استان برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مشارکتی دانشگاههای اردبیل افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، عباس فنی اصل پیش از ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های استان اردبیل اظهار داشت: هم افزایی و همگرایی دانشگاههای استان در اجرای برنامه‌ها امری مهم و ضروری بوده چرا که این هم افزایی سبب می‌شود که کیفیت برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بالا رود.
وی با بیان اینکه از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاهها استقبال مناسبی می‌شود، افزود: اگر در این برنامه ها همگرایی و هم افزایی نباشد، از میزان تاثیرگذاری برنامه‌ها کاسته می‌شود.
فنی اصل بیان کرد: در اسفندماه برنامه های کمی اجرا می‌شود اما بعد از عید نوروز به دلیل برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاها و ریاست جمهوری برنامه‌های متعددی اجرا خواهد شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: تشکلهای دانشجویی نباید به صورت جناحی وارد شوند بلکه باید این تشکلها برای آگاهی دهی به مردم و راههای انتخاب اصلح ورود پیدا کنند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این جلسه با بیان اینکه برنامه‌های فرهنگی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید به گونه‌ای باشد که نتوان در آن اعمال سلیقه کرد، گفت: نگاه عمیق در سیستم آموزشی عالی ایران وجود ندارد و فرهنگ باید در کنار آموزش قرار بگیرد چرا که این دو مکمل و متمم هم هستند.
مرتضی ابراهیمی با بیان اینکه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید کیفیت برنامه‌های انتخاباتی را به خود دانشگاهها واگذار کند، اظهار کرد: مسئولان استانی هم نباید در برنامه‌های انتخاباتی دانشگاه دخالت کنند و اجازه دهند دانشگاه و تشکلها برنامه‌های خود را پیش ببرند.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۱۶

تقدیر ویژه از کاشف روش‌های جدید در شیمی ارگانو سیلیکون در جشنواره خوارزمی

دکتر محمد بلورچیان به عنوان محقق پیشکسوت در حوزه شیمی ارگانو سیلیکون در جشنواره بین‌المللی خوارزمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مورد تشویق ویژه قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدمحمد بلورچیان در سال 1312 در شهر تبریز متولد شد. وی دارای دکتری داروسازی از دانشگاه تبریز است که در سال 1342 به مرتبه استادیاری رسید و در سال 1348 برای ادامه تحصیل و گرفتن دکتری تخصصی شیمی با دریافت بورس دولت فرانسه به این کشور عزیمت کرد.
وی در حین تحصیل به فعالیت‌های پژوهشی خود ادامه داد و موفق به کشف روش‌های جدید در شیمی ارگانو سیلیکون و انتشار مقالات علمی و پژوهشی در مجلات بین‌المللی شد؛ به نحوی که تحولی در پیشرفت شیمی سیلیکون به وجود آورد.
نتایج تحقیقات دکتر بلورچیان از سوی آکادمی علوم، ثبت اختراع شد و در کتاب‌های مرجع به ثبت رسید.
وی همچنین در تبیین کتاب‌های مرجع بین‌المللی در رشته شیمی نقش مهمی را ایفا کرد.
این دانشمند، بنیان‌گذار دانشکده شیمی تبریز، بنیان‌گذار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و پایه‌گذار تحقیقات شیمی ارگانو سیلیکون در کشور است.
وی در حال حاضر عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران است و موفق به دریافت نشان درجه یک دانش از رئیس‌جمهور شده است.
یکی از فعالیت‌های مهم و ماندگار دکتر بلورچیان، راه‌اندازی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی است که پس از 18 سال فعالیت تحقق پذیرفت.
بلورچیان همچنین تاکنون موفق به ثبت بیش از 50 اثر علمی و پژوهشی در مجلات معتبر بین‌المللی، ثبت نتایج تحقیقات در 20 مجموعه از کتاب‌های مرجع و ساخت بیش از 150 ترکیب جدید ارگانو سیلیکون با عوامل مختلف شده است.
بلورچیان در این مراسم تقدیر با تاکید بر اینکه امروزه منابع زیرزمینی جزء ثروت کشورها محسوب نمی‌شوند، یادآور شد: علم و دانش امروزه ثروت اصلی کشورها به شمار می‌رود.
این محقق همچنین با انتقاد از وزارت علوم درخصوص تدوین آیین‌نامه ارتقاء گفت: امروزه انجام کارگاه‌های تحقیقاتی گروهی و تیمی سرلوحه تحقیقات جهان قرار گرفته است و این در حالی است که در این آیین‌نامه توجه ویژه به نویسنده اول و نقش محققان در مقالات شده است.
به گفته وی، این امر موجب انتشار بذر نفاق در میان محققان خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۲۱

از سوی دانشگاه معارف اعلام شد؛ فراخوان پذیرش دانشجو در مقطع دکتری مدرسی معارف اسلامی

دانشگاه معارف اسلامی وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای نیم ‌سال دوم سال تحصیلی 97 ـ 96 در مقطع دکتری رشته مدرسی معارف اسلامی از میان براداران و خواهرن طلبه دانشجو می پذیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا ، دانشگاه معارف اسلامی وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به منظور تربیت مدرسین گروه های معارف اسلامی دانشگاه های سراسر کشور برای نیم ‌سال دوم سال تحصیلی 97 ـ 96 (ترم بهمن 96) از طریق آزمون اختصاصی در مقطع دکتری رشته مدرسی معارف اسلامی از میان براداران و خواهرن طلبه دانشجو می پذیرد.
براساس این گزارش، آزومون دکتری دانشگاه معارف اسلامی در گرایش های ،مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، انقلاب اسلامی تاریخ و تمدن اسلامی و قرآن و متون اسلامی، برگزار می شود.
شرایط نام نویسی
التزام عملی به اسلام، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی، داشتن تابعیت جمهوری اسلامی ایران، نداشتن سوء پیشینه کیفری، سوابق سوء اخلاقی، سیاسی و عقیدتی به تشخیص مراجع ذی‌صلاح، نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل از نظر مراجع ذی صلاح همچون اداره نظام وظیفه، توانایی جسمی و روحی لازم جهت تدریس در دانشگاه، متناسب با رشته انتخابی، عدم استخدام در ارگان ها و یا سازمان‌های دولتی و دارا بودن شرایط عمومی مدرسی معارف اسلامی با تأیید معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از جمله شرایط عمومی نام نویسی دراین آزمون است.
از شرایط اختصاصی در نام نویسی مقطع دکتر دانشگاه معارف می توان به داشتن حداکثر سن 40 سال، دارای مدارک تحصیلی، دانشنامه کارشناسی ارشد مدرسی معارف اسلامی، سطح سه حوزۀ علمیه مورد تأیید مرکز مدیریت حوزۀ علمیه قم، گواهی خبرگان بدون مدرک (مرتبه مربی) مورد تأیید مراجع ذی صلاح، دانش آموختگان حوزه های علمیه دارای گواهی اتمام کفایتین همراه با مدرک کارشناسی ارشد مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، متناسب با گرایش های پنج گانه مدرسی معارف اسلامی به تشخیص دانشگاه، داشتن دانشنامه کارشناسی ارشد برای اعضاء هیأت علمی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی گروه های معارف اسلامی دانشگاه ها با تأیید معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اشاره کرد.
همچنین قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی و سپردن تعهد محضری به دانشگاه پس از قبولی در آزمون مبنی بر خدمت دو برابر ایام تحصیل در یکی از گروه های معارف اسلامی یا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از جمله شرایط اختصاصی دانشگاه معارف اسلامی است.
گفتنی است، مدت زمان خدمت سربازی و حضور در جبهه به سقف سنی افزوده می شود و اعضای رسمی هیأت علمی گروه های معارف اسلامی و اساتید حق التدریس گروه های معارف اسلامی به شرط داشتن گواهینامه تدریس 3 ساله از معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی مشروط بر اینکه در 2 ترم گذشته تدریس مجاز داشته باشند از داشتن شرط سنی معاف هستند.
مدارک نام نویسی
مدارک لازم برای نام نویسی اینترنتی، یک قطعه عکس اسکن شده جدید سه در چهار، تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام و دریافت کد رهگیری، واریز مبلغ 700 هزار ریال به شماره حساب سیبا 2172343501007 به نام دانشگاه معارف اسلامی نزد بانک ملی، شعبه شهداء قم، کد 2708 قابل پرداخت از طریق درگاه اینترنتی ثبت نام و کلیه شعب بانک ملی در سراسر کشور است.
شرایط رزمندگان و ایثارگران متقاضی نیز عبارت است از جانبازان با هر درصد جانبازی، فرزند و همسر جانبازان 25 درصد و بالاتر، آزادگان و فرزندان و همسران آنان و همچنین فرزندان و همسران شهداء و رزمندگانی که حداقل سابقه 6 ماه حضور متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های نبرد حق علیه باطل داشته باشند، است که مطابق قوانین جاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عمل خواهد شد.
لازم به ذکر است، پس از قبولی در مرحله اول (آزمون کتبی) از پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت برای مرحله دوم (مصاحبه شفاهی) دعوت به عمل خواهد آمد و پذیرش نهایی منوط به داشتن حد نصاب لازم در آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی خواهد بود و بر اساس قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی، مصوب 29/فروردین/1389 مجلس شورای اسلامی، 10 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت (حداقل یک نفر) برای مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، به شرط کسب حداقل 80 درسد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد، اختصاص می یابد.
همچنین داوطلبان می توانند فقط از یک سهمیه استفاده نمایند و مسؤولیت صحت کلیه مندرجات تکمیل شده برعهده داوطلب است و وجه نام نویسی و سایر مدارک به هیچ وجه پس داده نخواهد شد؛ امکان هیچ تغییری در مندرجات فرم اینترنتی بعد از ثبت نام نیز وجود ندارد و دریافت کد رهگیری به منزله ثبت نام داوطلب است و در صورت عدم دریافت کد رهگیری ثبت نام کامل نشده است.
طلاب علاقه مند به شرکت در آزمون دکتری دانشگاه معارف اسلامی می توانند جهت نام نویسی تا 23 اسفند به سامانه اینترنتی دانشگاه معارف اسلامی به نشانی www.maaref.ac.ir مراجعه کنند؛ همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های 32902612 ـ 025 و 32110224 ـ 025 تماس گیرند.
تاریخ برگزاری آزمون روز جمعه 24 شهریور و محل برگزاری آزمون در شهر قم است و کارت ورود به جلسه آزمون روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 22 و 23 شهریور 96 توزیع خواهد شد./1324/ت302/ج

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۱۵

برنامه بلندمدت دانشگاه یاسوج حضور در بین 10 دانشگاه برتر کشور است

استان‌ها کهگیلویه و بویراحمد - رئیس دانشگاه یاسوج گفت: برنامه و سیاست بلند مدت این دانشگاه، ارتقا در همه شاخص ها و حضور در بین 10 دانشگاه برتر کشور است.

به گزارش خبرآنلاین ،به نقل از روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمودرضا رحیمی در جمع کارکنان دانشگاه یاسوج به مناسبت ایام خجسته پیروزی انقلاب بیان داشت: انقلاب اسلامی سه ویژگی شاخص داشته و دارد که آن را متفاوت از دیگر انقلابها کرده و دوام و قوام این انقلاب را رقم زد.
وی ادامه داد: مردمی بودن انقلاب اسلامی ایران شاخصه مهمی بود که بسیاری از انقلابهای صورت گرفته در دنیا این ویژگی را نداشتند.
دکتر رحیمی افزود: دیگر انقلابها به شکلی جریان سازی هایی شد و با حرکت های توده ای از بخشهای تاثیرگذار به نتیجه رسید اما انقلاب ما کاملا مردمی بود و آرای نزدیک به صددرصد مردم تایید کننده این نظر است.
رئیس دانشگاه یاسوج اسلامی بودن و عدم وابستگی به شرق و غرب را از دیگر ویژگی‌هایی تداوم انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: در سالهایی که از انقلاب می گذرد ضربه‌ها و خصومت‌هایی استثنایی به پیکره‌ی انقلاب وارد شد، اما انقلاب اسلامی مصون از تمام این ضربه ها و آسیبها خود را ترمیم و به راه خود ادامه داده است.
دکتر رحیمی افزود: درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی که از استوانه های انقلاب و نظام و یار و یاور رهبری بود، نیز از جمله حوادث تلخ تاریخ انقلاب در این ایام بود که ضربه ای دیگر به انقلاب وارد کرد.
حداکثر رشد عمرانی دانشگاه در سال 96 اتفاق می‌افتد
رئیس دانشگاه یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این دانشگاه در بخش عمرانی طی دو سال گذشته رشد خوب و قابل ملاحظه ای داشته است.
دکتر رحیمی افزود: در سال 94 فقط 10 درصد از بودجه هشت و نیم میلیاردتومانی در بخش عمرانی تخصیص داده شد ولی در سال 95 به ده و دو دهم میلیارد تومان رسید که با قول هیئت دولت در سفر رئیس جمهور این مبلغ به صورت کامل تخصیص داده شد.
وی تصریح کرد: با توجه به برنامه هایی که توسط دانشگاه یاسوج به وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه ارائه شد قرار بر این است که در سال 96 حداکثر رشد ساخت و ساز عمرانی را داشته باشیم.
رئیس دانشگاه یاسوج به پروژه‌های رهاشده و نیمه کاره دانشگاه در گذشته اشاره کرد و بیان داشت: مشکلات فنی و طراحی دانشکده مهندسی، دانشکده منابع طبیعی و اسکلت ساختمان مرکزی حل شده است و این پروژه‌ها هم اکنون فعال هستند.
وی در خصوص زمان بهره برداری از این پروژه‌های عمرانی گفت: بر اساس پیش بینی ها، ساختمان دو دانشکده مذکور تا مهر 97 راه اندازی می شود.
دکتر رحیمی در خصوص عمده فعالیتهای انجام گرفته در این مدت در دانشگاه یاسوج گفت: ساماندهی ساختمانهای ستادی و اداری و افزایش ظرفیت خوابگاهها از مهمترین فعالیتهایی عمرانی بود که در مدت کوتاهی انجام شد.
وی به افزایش 600 نفری در ظرفیت خوابگاههای دانشگاه یاسوج اشاره کرد و اذعان داشت: این افزایش ظرفیت در خوابگاههای موجود بوده است در حالی که برای اسکان این تعداد دانشجو می بایست سه خوابگاه جدید که هر کدام بیش از 5 میلیارد تومان به هزینه های دانشگاه اضافه می کرد ساخته می شد اما تنها با یک پنجم هزینه ایجاد خوابگاه، این فعالیتهای عمرانی انجام شد.
دکتر رحیمی این مسیر را آغاز یک راه روشن در دانشگاه یاسوج دانست و تصریح کرد: تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی است اما سیاست و برنامه ریزی برای ارتقا دانشگاه یاسوج به یکی از 10 دانشگاه برتر کشور در حوزه های مختلف در دستور کار مجموعه مدیران دانشگاه قرار دارد.
مرکز رفاهی اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه یاسوج احداث می‌شود
رئیس دانشگاه یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این دانشگاه در پرداختهای رفاهی به کارکنان، مشابه بسیاری از دانشگاه ها ی بزرگ کشور بوده و نسبت به دانشگاههای همتراز خود در جایگاه بالاتری قرار گرفته است.
دکتر رحیمی ادامه داد: در بخش زیرساختهای رفاهی هیئت علمی و کارکنان مشکلات زیادی وجود دارد و کار مطالعه برای ایجاد زیرساختهای رفاهی در دانشگاه آغاز شده است.
رئیس دانشگاه یاسوج افزود: احداث مجتمع چندمنظوره در بخش شمالی دانشگاه برای برگزاری جشن های مختلف و استفاده خانواده های اعضای هیئت علمی و کارکنان در حال طراحی است و کلنگ احداث این مجموعه در تابستان 96 به زمین زده می شود.
وی ادامه داد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، خدمات دانشگاه یاسوج به عنوان الگو در دیگر شهرهای بزرگ توسعه می یابد.
دکتر رحیمی به رایزنی با دیگر دانشگاهها اشاره کرد و گفت: با دانشگاه‌های شیراز،اصفهان و تهران مذاکراتی برای استفاده از مجتمع های رفاهی هیئت علمی این دانشگاهها انجام شده است.
وی بیان داشت: دانشگاه یاسوج به لحاظ آموزشی و پژوهشی جایگاه مطلوبی دارد و هدف این است به عنوان یک دانشگاه پویا و مرفه و نه یک دانشگاه فقیر در سطح کشور شناخته شود.
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: این هدف را با جدیت و با وجود تمام محدودیت های منابع دنبال کرده و تلاش می شود این دانشگاه، به عنوان یک دانشگاه نمونه در همه زمینه ها در کشور معرفی شود.
دکتر رحیمی در پایان گفت: از همه همکاران بزرگوار که برای رشد و توسعه دانشگاه یاسوج تلاش می کنند، تشکر و قدردانی می‌کنم
46

۹۵/۱۱/۲۵
۰۶:۴۴

دومین استارتاپ «دمو» در حوزه فناوری اطلاعات برگزار می شود

مرکز فن بازار ملی ایران دومین رویداد استارتاپ «دمو»، رویداد ارائه استارتاپ‏های IT و ICT به سرمایه گذاران را برگزار می‏ کند.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، به نقل از پارک فناوری پردیس، مرکز فن بازار ملی ایران با حمایت پارک فناوری پردیس در نظر دارد به منظور جذب سرمایه برای استارتاپ‏ها و شرکت‏های نوپای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) دومین رویدادStartup Demo را در روز 15 اسفندماه 95 در محل دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار کند.
این رویداد با حضور سرمایه ‏گذاران تخصصی این حوزه و از طرف دیگر شرکت­های نوپا و استارتاپ‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) بعنوان سرمایه ­پذیران برگزار می­ شود.
در این رویداد استارتاپ‏ها و شرکت­ها ایده خود را برای سرمایه‏ گذاران ارائه (Demo) خواهند کرد و سرمایه­ گذاران پس از برگزاری جلسات خصوصی (B2B) و بررسی میزان پیشرفت ایده، مشتریان جذب شده، میزان فروش و … به ارزیابی آنها پرداخته و برای سرمایه­ گذاری در آنها اعلام تمایل خواهند کرد. در این صورت مذاکرات بعدی تا حصول نتیجه نهایی توسط مرکز فن‏ بازار ادامه خواهد داشت.
رویدادهای استارتاپ­ دمو تلاش دارد این زمینه را برای شرکت­ های نوپا و استارتاپ ها برای سرمایه پذیری از یک طرف و برای سرمایه گذاران برای بررسی شرکت­های آماده و دارای ظرفیت سرمایه گذاری از سوی دیگر فراهم کند .
اولین دوره استارتاپ دمو در آبان ماه 95 با ارائه 12 استارتاپ به 5 سرمایه گذار در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد که تاکنون یک مورد سرمایه گذاری محقق شده و چند مورد دیگر نیز در حال برگزاری مذاکرات و حصول توافقات هستند.
مهلت ثبت نام در این برنامه تا پایان بهمن 95 است.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۲:۳۵

   دانشگاه مذاهب اسلامی در اعلام نیاز فراخوان بهمن 1395 عضو هیئت علمی می‌پذیرد

ایرانیان_دانشگاه مذاهب اسلامی طی اطلاعیه‌ای شرایط عمومی و اختصاصی عضویت در هیات علمی این دانشگاه براساس اعلام نیاز فراخوان بهمن ماه 1395 مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری را اعلام کرد.

به گزارش شبکه خبری ایرانیان نقل از روابط عمومی، در متن اطلاعیه روابط عمومی دانشگاه مذاهب اسلامی آمده است: دانشگاه مذاهب اسلامی اعضاء هیات علمی مورد نیاز خود را که متخلّق به اخلاق علمی و دانشگاهی بوده و از انگیزه و نگرش فکری در جهت ارتقای جایگاه وحدت امت اسلامی برخوردار هستند را به صورت تمام وقت با شرایط ذیل استخدام می‌کند.
بر اساس اعلام نیاز فراخوان بهمن ماه 1395 مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه مذاهب اسلامی در رشته های تاریخ اسلام(پذیرش یک نفر در شعبه تهران)،حقوق خصوصی(پذیرش  یک نفر در شعبه بندرعباس) علوم قرآن و حدیث(پذیرش یک نفر در تهران و یک نفر در شعبه سنندج)، فقه امامیه(پذیرش در شعب تهران، سنندج و زاهدان)، فقه حنفی( یک نفر در شعبه زاهدان) به صورت پیمانی عضو هیأت علمی می پذیرد.
شرایط عمومی و اختصاص پذیرش هیأت علمی در دانشگاه مذاهب اسلامی به شرح ذیل می باشد:
شرایط عمومی پذیرش هیئت علمی در این فراخوان شامل التزام عملی به احکام اسلامی و قوانین جمهوری اسلامی، اعتقاد به مبانی اسلام و علاقه مندی به تقریب مذاهب اسلامی، تخلّق به اخلاق علمی و رفتار مناسب با شئونات اسلامی و دانشگاهی، احراز صلاحیت‌های عمومی مندرج در آئین نامه های ذیربط، عدم تعهد خدمت رسمی و غیر رسمی و استخدام در سایر موسسات، سازمان‌ها و دستگاه های اجرایی، عدم سوء پیشینه و منع قانونی برای استخدام و دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای برادران می شود.
شرایط اختصاصی نیز شامل دارا بودن مدرک دکتری تخصصی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از دانشگاه های معتبر داخل و یا خارج کشور و یا داشتن مدرک سطح ۴ حوزه، سوابق درخشان آموزشی و پژوهشی (حداقل ۲ مقاله علمی و پژوهشی و یا یک اثر تألیفی چاپ شده) و تسلط به زبان عربی یا انگلیسی است.
 
دریافت جدول فراخوان بهمن ماه 1395 مرکز جذب اعضای هیأت علمی .  اعلام نیاز دانشگاه مذاهب اسلامی از شماره 1808 تا 1811

۹۵/۱۱/۲۵
۰۸:۰۰

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد تعریف رشته‌های تحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی برای ایجاد مشاغل جدید

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در خصوص اقدامات این دانشگاه در راستای ایجاد زمینه برای کارآفرینی فارغ‌التحصیلان،‌ اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه جامع این است که مشاغل جدیدی را به جامعه معرفی و برای آنها رشته‌های دانشگاهی تعریف کنیم،‌ برای این رشته‌ها آموزش دهیم و این افراد را برای در اختیار گرفتن شغل‌ها وارد بازار کار کنیم.

دکتر محمدحسین امید در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص ارزیابی وضعیت کنونی دانشگاه‌های کشور و دانشگاه جامع علمی کاربردی در مسیر تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم، با بیان اینکه متأسفانه اغلب دانشگاه‌های کشور هنوز در مرحله اول، یعنی دانشگاه‌های آموزش محور قرار دارند، اظهار کرد: دانشگاه‌های نسل دوم یا پژوهش‌محور دانشگاه‌هایی هستند که محتوای آموزشی خود را براساس دستاوردهای پژوهشی تنظیم می‌کنند و فعالیتشان پژوهش‌محور است، از این‌رو در این شرایط به سختی می‌توان گفت که چند دانشگاه پژوهش محور در کشور در حال فعالیت است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در حال حاضر تنها تعدادی از دانشگاه‌های برتر در سراسر کشور در حال فعالیت به‌صورت پژوهش‌محور هستند و سایر دانشگاه‌ها در حال حاضر آموزش‌محور هستند و تا رسیدن به مرحله پژوهش‌محوری فاصله زیادی دارند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه وضعیت دانشگاه جامع علمی کاربردی با سایر دانشگاه‌های کشور متفاوت و فاقد دانشجو و استاد است و در واقع به عنوان هماهنگ‌کننده و ناظر بر عملکرد مراکز علمی کاربردی فعالیت می‌کند، در طبقه‌بندی آموزش‌محوری یا پژوهش‌محوری جایی ندارد چراکه دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاهی شغل‌محور است، یعنی براساس مشاغل در این دانشگاه رشته تعریف می‌شود و آن رشته‌ها نیازهای مشاغل و صنوف را تأمین می‌کنند. با این وجود می‌توان گفت که دانشگاه جامع علمی کاربردی به نوعی به دانشگاه‌های نسل سوم که دانشگاه‌های کارآفرین هستند، نزدیک‌تر است.
 افزایش ارتباطات بین‌المللی دانشگاه علمی کاربردی
دکتر امید همچنین به برقراری ارتباط موثر با مراکز علمی جهان اشاره کرد و گفت: اصولا دانشگاه‌های نسل دوم و نسل سوم دانشگاه‌هایی با ارتباطات قوی بین‌المللی هستند که در آنها همکاری‌های بین‌المللی در حوزه‌های پژوهش، انتقال فناوری و انتقال دانش وجود دارد.
وی افزود: بنابراین فضای ایجاد شده بعد از رفع بخشی از تحریم‌ها می‌تواند به برقراری ارتباطات بین‌المللی و بین‌المللی شدن دانشگاه‌های کشور کمک کند که دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در این زمینه در حال برداشتن گام‌های خوبی است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: در حال حاضر علاوه‌بر اعلام آمادگی برای کمک به کشورهای همسایه، مذاکراتی نیز برای کمک گرفتن از دانشگاه‌هایی که در حوزه علمی کاربردی پیشرفته هستند انجام داده‌ایم که این دانشگاه‌ها عمدتا اروپایی هستند.
وی اضافه کرد: همچنین بر اساس برنامه‌های دانشگاه، قرار است برای برگزاری دوره‌های مشترک قراردادهای بین‌المللی منعقد شود تا دانشجویان بعضی از رشته‌هایی که برای آنها تجربه کافی در کشور وجود ندارد، بتوانند از تجربیات این کشورها استفاده کنند.
در بحث کارآفرینی در ابتدای راه هستیم
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در خصوص تربیت دانشجوی کارآفرین گفت:  حدود 10 سال است که بحث کارآفرینی در کشور به عنوان دوره‌های رسمی مطرح شده و اولین دانشکده کارآفرینی کشور تقریباً 10 سال پیش یعنی سال 1385 در دانشگاه تهران راه‌اندازی و تأسیس شد و پس از آن در سراسر کشور گروه‌های کارآفرینی یا رشته‌های کارآفرینی دایر شده و فعال هستند.
وی افزود: با این وجود اما واقعیت این است که ایجاد دانشکده کارآفرینی یا گروه‌های کارآفرینی یا حتی برگزاری دوره‌های کارآفرینی هیچ‌کدام معنای ایجاد یا تربیت دانشجوی کارآفرین را ندارند؛ به همین دلیل باید گفت که در بحث کارآفرینی هنوز در ابتدای کار و در مرحله گفت‌وگو درباره مبانی قرار داریم.
دکتر امید با بیان اینکه به نظر من دانشکده‌ها و گروهای کارآفرینی که تاکنون ایجاد شده‌اند فقط به تعریف کارآفرینی و آشنا کردن دانشجویان و اساتید کمک کرده‌اند تا در این مقوله وارد شوند؛ اظهار کرد: اما من در اینکه آیا دانشگاهی در داخل وجود دارد که دانشجویان کارآفرین تربیت کند، تردیدهایی دارم. هیچ‌کدام از دانشگاه‌های کشور هنوز دانشگاه نسل سومی نشدند اما همه در حال تلاش در این زمینه هستند.
وی افزود: در دانشگاه جامع علمی کاربردی قاعدتا دانش‌آموختگان با توجه به نوع آموزش‌هایی که طی دوران تحصیل می‌بینند، که عمده این آموزش‌ها مهارتی و شغل‌محور هستند، از آمادگی بیشتری برای ایجاد شغل و اشتغال‌زایی برخوردارند. به همین دلیل می‌توان گفت این دانشگاه نزدیک‌تر به دانشگاه کارآفرین است. در دانشگاه کارآفرین قرار است دانشگاه علمی را که تولید کرده طوری به دانشجویان خود آموزش دهد که آنها بتوانند آن را تبدیل به ثروت کنند، اما در دانشگاه جامع این نوع از کارآفرینی اتفاق نمی‌افتد؛ زیرا اصولا آموزش‌ها و دوره‌های ما به‌گونه‌ای است که دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توانند هرکدام یک دانش‌آموخته کارآفرین باشند.
 توسعه و افزایش واحدهای فناور در جوار مراکز علمی کاربردی
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین در رابطه با سیاست‌های دانشگاه‌ علمی کاربردی برای تبدیل علم به ثروت و تجاری‌سازی و حمایت از ایده‌ها در قالب‌هایی همچون مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری،‌گفت: یکی از سیاست‌هایی که در دانشگاه جامع علمی کاربردی در دوره جدید که با کاهش جمعیت دانشجویی مواجه هستیم، دنبال می‌کنیم، بحث ایجاد واحدهای فناور در کنار مراکز علمی کاربردی است. در حال حاضر بیش از یک‌هزار مرکز علمی کاربردی در حال انجام کار آموزشی هستند که همه اینها در معرض مشکلی به نام کاهش دانشجو قرار دارند.
وی افزود: این در حالی است که همه این مراکز علمی می‌توانند در کنار کار آموزشی، کار فناوری نیز انجام دهند و هرکدام یک مرکز فناوری و رشد داشته باشند و دانشجویان این مراکز علمی از این ظرفیت‌ها برای انجام برخی از کارهای دانش‌بنیان استفاده کنند. در دانشگاه جامع این کار را شروع کرده‌ایم و در مراکزی نیز این اتفاق افتاده اما این اقدامات به‌صورت گسترده صورت نگرفته است.
دکتر امید توسعه و افزایش واحدهای فناور در جوار مراکز علمی کاربردی با هدف کمک به کارآفرینی و تولید ثروت، کاهش وابستگی مراکز علمی کاربردی از وابستگی شدید به درآمدهای آموزشی را از جمله برنامه‌های دانشگاه در سال جاری عنوان کرد.
ماموریت وزیر علوم به روسای دانشگاه‌ها
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در رابطه با اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمینه توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی ستادی ناظر، برنامه‌ریز و هماهنگ‌کننده است و در واقع، این مراکز آموزش علمی کاربردی هستند که فعالیت می‌کنند، گفت:. با توجه به شرایط متفاوت شهرهای مختلف، برخی مراکز به واسطه قرار گرفتن در کنار صنایع، زیر ساخت‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک مرکز کارآفرین دارند، برخی نیز با محدودیت‌هایی مواجه هستند. در مجموع می‌توان گفت که تعداد مراکز آماده جهش به سمت کارآفرینی که در کشور داریم مناسب است و تعداد زیادی از آنها که در تهران و در کنار صنایع بزرگ مثل پتروشیمی، فولاد و خودروسازی و... حضور دارند، آمادگی این کار را دارند.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌گذاری‌های وزارت علوم در دوره جدید حرکت به سمت کارآفرینی و توسعه فعالیت‌های کارآفرینانه در دانشگاه‌ها است، اظهار کرد: همه روسای دانشگاه‌ها نیز چنین مأموریتی را از وزیر دارند. بدیهی است که دانشگاه‌های برتر و بزرگ و به ویژه دانشگاه‌های ما در هر استان، اولویت بیشتری در این زمینه دارند و از آمادگی بیشتری برخوردارند.
دکتر امید افزود: سیاست‌ها و حمایت‌های وزارت علوم بر این است که دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه کارآفرین شدن حرکت کنند؛ به همین دلیل توسعه مراکز، توسعه پارک‌ها در جوار دانشگاه و یا توسعه برنامه‌های کارآفرینی در دانشگاه از اولویت‌های وزارتخانه بوده و همچنان ادامه دارد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی تبدیل علم به ثروت و ایجاد رفاه در جامعه را مهمترین شاخص دانشگاه نسل سوم عنوان کرد و گفت: تبدیل علم به ثروت به این معناست که انتقال و فروش فناوری صورت بگیرد و دانش‌آموختگان دانشگاه نسل سوم بتوانند از دانشی که آموخته‌اند در جهت تولید دانش‌بنیان بهره ببرند و در جامعه اشتغال ایجاد کنند.
عوامل عقب‌ماندگی دانشگاه‌ها در بخش پژوهش
وی همچنین با بیان اینکه به هر حال در یک زمانی طولانی متقاضیان آموزش عالی خیلی بیش از ظرفیت دانشگاه‌ها بودند، اظهار کرد: به همین دلیل سیاست‌های کمیت‌گرایانه در آموزش عالی خیلی رونق داشت و در دوره‌ای دانشگاه‌ها به لحاظ کمی رشد کردند، حتی در دوره‌ای دانشگاه‌ها را ملزم می‌کردند که هم در کارشناسی هم کارشناسی ارشد و دکترا بیش از اعلام نیاز و ظرفیت‌شان دانشجو بگیرند.
وی افزود: ایجاد این میزان ظرفیت زیاد آن هم بدون تامین زیرساخت‌های لازم باعث شد که دانشگاه‌ها نتوانند فرآیند تبدیل شدن به دانشگاه پژوهش محور و تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین را طی کنند. حجم بالای متقاضیان ورود به تحصیل در دانشگاه‌ها و اصرار دولت‌های وقت برای پذیرش این متقاضیان، باعث شد که آموزش، محور کار دانشگاه‌ها قرار بگیرد. مواجهه دانشگاه‌ها با محدودیت شدید منابع مالی برای کار پژوهشی نیز از دیگر عوامل عقب‌ماندگی دانشگاه‌ها در تبدیل شدن به نسل‌های بعدی دانشگاه‌ها است.
دکتر امید با اشاره به اینکه سهم تحقیقات کشورهای در حال توسعه از ترکیه تا کره و چین و ژاپن و اروپایی‌ها که جلوتر هستند از تولید ناخالص ملی بیش از یک درصد بوده و در بعضی جاها به 4 درصد می‌رسد،‌ توضیح داد: کشور کره 30 سال پیش به مراتب عقب‌افتاده‌تر از ما بود ولی بعد از سی سال در رده کشورهای توسعه‌یافته دارد قرار می‌گیرد دلیلش این است که در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده، بخش خصوصی هم سرمایه‌گذاری کرده در تحقیق و توسعه و دولت هم حمایت کرده همانطور که گفتم سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی در کره بالای سه درصد است.
به گفته رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور ما این سهم در طول سال‌های بعد از انقلاب یکبار در سال 84-83 به حدود 0.7 درصد رسیده است و در تمام سال‌های قبل و بعد از آن و در حال حاضر سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی زیر نیم درصد(0.5) است.
وی ادامه داد: نیم درصد از تولید ناخالص ملی به تحقیقات می‌رسد از این نیم درصد نیز حدود 0.45 درصد در اختیار دستگاه‌های غیر از دانشگاه‌ها قرار گرفته یعنی دانشگاه‌ها از تولید ناخالص داخلی فقط 05/0 درصد سهم دارند بنابراین چه توقعی داریم که دانشگاه‌هایی که 0.50 درصد سهم می‌گیرند از تولید ناخالص ملی برای تحقیق و پژوهش بخواهند پژوهش محور شوند، پژوهش هزینه دارد زیرساخت نیاز دارد.
دکتر امید تصریح کرد: بیش از 20 سال است که نتوانستیم تجهیزات و آزمایشگاه‌هایمان را بروز کنیم در حالی که در دنیا سال به سال در حال تغییر است حتی در بعضی از رشته‌های تخصصی این به روزرسانی به ماه رسیده است. در نانو، بایو و هوافضا این تحقیقات به فصل و ماه دارد می‌رسد. بنابراین، تحقیقات ما هم منابع و هم تجهیزات محدودی دارد به همین دلیل نتوانستیم سرمایه‌گذاری کنیم که این موضع موجب شد به سمت آموزش‌محوری حرکت کنیم و با نسل دوم و سوم فاصله داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه قاعدتا دانشگاه نسل سوم مسئولیت‌های اجتماعی افراد را هم توسعه می‌دهد؛ گفت: فردی که از دانشگاه نسل سومی دانش‌آموخته می‌شود، فقط به فکر خودش نیست، بلکه به دنبال این است که بتواند در جامعه شغلی ایجاد و کارآفرینی کند. این دانش آموخته هدفش این است که رفاه و آسایش در جامعه را با اشتغال افزایش دهد و این بهترین کمک در ارتقای مسئولیت اجتماعی است.
دکتر امید در ادامه به اقتصاد دانش‌بنیان اشاره و اظهار کرد: یکی از سیاست‌های نظام که مقام معظم رهبری نیز تأکید زیادی روی آن دارند و دولت هم خوشبختانه در حال برنامه‌ریزی در این باره است، حرکت کردن به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است؛ اقتصادی که مبتنی بر علم و دانش باشد که اقتصاد مقاومتی نیز بدون تکیه بر دانش امکان‌پذیر نیست. بنابراین دانشگاه‌های نسل سوم می‌توانند در بنا کردن یک اقتصاد دانش بنیان که به نفت و معادنی که رو به زوال و تمامی هستند متکی نباشد بلکه بر مبنای دانش باشد، کمک کنند.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: در دوره کنونی که مبنای اقتصاد باید از دانش باشد و قرار است اقتصاد، اقتصاد مقاومتی باشد، دانشگاه‌های کارآفرین به عنوان دانشگاه‌هایی که می‌توانند از محل تولید دانش ثروت تولید و کسب کنند می‌توانند در پیشرفت اصلی کشور خیلی مؤثر باشند.
 صنایع وادار به انجام تحقیق و توسعه شوند
وی همچنین با بیان اینکه ترجیح جامعه ما بیشتر به سمت استفاده از کالای خارجی است،‌گفت: به همین دلیل من فکر می‌کنم که این تصمیم جامعه را نمی‌توان به تنهایی با تبلیغات، توصیه و درخواست، اصلاح کرد. مردم پول خود را جایی هزینه می‌کنند که مطمئن باشند کالایی خوب به دستشان می‌رسد. بدیهی است که اگر آن کالای مناسب با قیمتی مناسب در اختیارشان قرار گیرد، همه کالای داخلی را ترجیح می‌دهند.
دکتر امید تصریح کرد: چنانچه در تمام حوزه‌ها، صنایع به سمتی بروند که تحقیق و توسعه فناورانه مناسبی داشته باشند، قطعا مردم به سمت استفاده از کالاهای داخلی خواهند رفت. باید قبل از اینکه در این زمینه اقدامی فرهنگی انجام دهیم، استانداردسازی و نظارت کنیم و صنایع را وادار کنیم که تحقیق و توسعه داشته باشند و مطمئن شویم که کارهایشان روز به روز بهتر می‌شود. بعد از این می‌توان به مردم گفت که حالا ما در حال تولید کالای استاندارد هستیم، شما بیایید کالای داخلی استفاده کنید فکر می‌کنم به این شکل بهتر باشد.
تعریف رشته‌های دانشگاهی برای ایجاد مشاغل جدید
امید درخصوص اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در راستای ایجاد زمینه برای کارآفرینی فارغ‌التحصیلان،‌اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی در دوره جدید برای اینکه دانش‌آموختگانش بتوانند شغل پیدا کنند، برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده است. با توجه به فاصله زیاد تعداد مشاغلی که در کشور وجود دارد با مشاغلی که در دنیا شناسایی شده است، یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه جامع این است که در دوره جدید مشاغل جدیدی را به جامعه معرفی و برای آنها رشته‌های دانشگاهی تعریف کنیم،‌ برای این رشته‌ها آموزش دهیم و این افراد را برای در اختیار گرفتن شغل‌ها وارد بازار کار کنیم.
وی افزود: اجرای این برنامه بزرگ‌ترین کمک دانشگاه جامع به ایجاد کارآفرینی برای دانش‌آموختگان خود محسوب می‌شود. در همین زمینه انتظار ما این است که دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها، صنوف مختلف نیازهای خود را به دانشگاه اطلاع دهند تا دانشگاه در این زمینه نیازهایشان را تأمین کند.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۴:۳۴

تعریف رشته‌های تحصیلی در دانشگاه علمی کاربردی برای ایجاد مشاغل جدید

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در خصوص اقدامات این دانشگاه در راستای ایجاد زمینه برای کارآفرینی فارغ‌التحصیلان،‌ اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه جامع این است که مشاغل جدیدی را به جامعه معرفی و برای آنها رشته‌های دانشگاهی تعریف کنیم،‌ برای این رشته‌ها آموزش دهیم و این افراد را برای در اختیار گرفتن شغل‌ها وارد بازار کار کنیم.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمدحسین امید در خصوص ارزیابی وضعیت کنونی دانشگاه‌های کشور و دانشگاه جامع علمی کاربردی در مسیر تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم، با بیان اینکه متأسفانه اغلب دانشگاه‌های کشور هنوز در مرحله اول، یعنی دانشگاه‌های آموزش محور قرار دارند، اظهار کرد: دانشگاه‌های نسل دوم یا پژوهش‌محور دانشگاه‌هایی هستند که محتوای آموزشی خود را براساس دستاوردهای پژوهشی تنظیم می‌کنند و فعالیتشان پژوهش‌محور است، از این‌رو در این شرایط به سختی می‌توان گفت که چند دانشگاه پژوهش محور در کشور در حال فعالیت است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در حال حاضر تنها تعدادی از دانشگاه‌های برتر در سراسر کشور در حال فعالیت به‌صورت پژوهش‌محور هستند و سایر دانشگاه‌ها در حال حاضر آموزش‌محور هستند و تا رسیدن به مرحله پژوهش‌محوری فاصله زیادی دارند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه وضعیت دانشگاه جامع علمی کاربردی با سایر دانشگاه‌های کشور متفاوت و فاقد دانشجو و استاد است و در واقع به عنوان هماهنگ‌کننده و ناظر بر عملکرد مراکز علمی کاربردی فعالیت می‌کند، در طبقه‌بندی آموزش‌محوری یا پژوهش‌محوری جایی ندارد چراکه دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاهی شغل‌محور است، یعنی براساس مشاغل در این دانشگاه رشته تعریف می‌شود و آن رشته‌ها نیازهای مشاغل و صنوف را تأمین می‌کنند. با این وجود می‌توان گفت که دانشگاه جامع علمی کاربردی به نوعی به دانشگاه‌های نسل سوم که دانشگاه‌های کارآفرین هستند، نزدیک‌تر است.
افزایش ارتباطات بین‌المللی دانشگاه علمی کاربردی
دکتر امید همچنین به برقراری ارتباط موثر با مراکز علمی جهان اشاره کرد و گفت: اصولا دانشگاه‌های نسل دوم و نسل سوم دانشگاه‌هایی با ارتباطات قوی بین‌المللی هستند که در آنها همکاری‌های بین‌المللی در حوزه‌های پژوهش، انتقال فناوری و انتقال دانش وجود دارد.
وی افزود: بنابراین فضای ایجاد شده بعد از رفع بخشی از تحریم‌ها می‌تواند به برقراری ارتباطات بین‌المللی و بین‌المللی شدن دانشگاه‌های کشور کمک کند که دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در این زمینه در حال برداشتن گام‌های خوبی است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: در حال حاضر علاوه‌بر اعلام آمادگی برای کمک به کشورهای همسایه، مذاکراتی نیز برای کمک گرفتن از دانشگاه‌هایی که در حوزه علمی کاربردی پیشرفته هستند انجام داده‌ایم که این دانشگاه‌ها عمدتا اروپایی هستند.
وی اضافه کرد: همچنین بر اساس برنامه‌های دانشگاه، قرار است برای برگزاری دوره‌های مشترک قراردادهای بین‌المللی منعقد شود تا دانشجویان بعضی از رشته‌هایی که برای آنها تجربه کافی در کشور وجود ندارد، بتوانند از تجربیات این کشورها استفاده کنند.
در بحث کارآفرینی در ابتدای راه هستیم
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در خصوص تربیت دانشجوی کارآفرین گفت: حدود 10 سال است که بحث کارآفرینی در کشور به عنوان دوره‌های رسمی مطرح شده و اولین دانشکده کارآفرینی کشور تقریباً 10 سال پیش یعنی سال 1385 در دانشگاه تهران راه‌اندازی و تأسیس شد و پس از آن در سراسر کشور گروه‌های کارآفرینی یا رشته‌های کارآفرینی دایر شده و فعال هستند.
وی افزود: با این وجود اما واقعیت این است که ایجاد دانشکده کارآفرینی یا گروه‌های کارآفرینی یا حتی برگزاری دوره‌های کارآفرینی هیچ‌کدام معنای ایجاد یا تربیت دانشجوی کارآفرین را ندارند؛ به همین دلیل باید گفت که در بحث کارآفرینی هنوز در ابتدای کار و در مرحله گفت‌وگو درباره مبانی قرار داریم.
دکتر امید با بیان اینکه به نظر من دانشکده‌ها و گروهای کارآفرینی که تاکنون ایجاد شده‌اند فقط به تعریف کارآفرینی و آشنا کردن دانشجویان و اساتید کمک کرده‌اند تا در این مقوله وارد شوند؛ اظهار کرد: اما من در اینکه آیا دانشگاهی در داخل وجود دارد که دانشجویان کارآفرین تربیت کند، تردیدهایی دارم. هیچ‌کدام از دانشگاه‌های کشور هنوز دانشگاه نسل سومی نشدند اما همه در حال تلاش در این زمینه هستند.
وی افزود: در دانشگاه جامع علمی کاربردی قاعدتا دانش‌آموختگان با توجه به نوع آموزش‌هایی که طی دوران تحصیل می‌بینند، که عمده این آموزش‌ها مهارتی و شغل‌محور هستند، از آمادگی بیشتری برای ایجاد شغل و اشتغال‌زایی برخوردارند. به همین دلیل می‌توان گفت این دانشگاه نزدیک‌تر به دانشگاه کارآفرین است. در دانشگاه کارآفرین قرار است دانشگاه علمی را که تولید کرده طوری به دانشجویان خود آموزش دهد که آنها بتوانند آن را تبدیل به ثروت کنند، اما در دانشگاه جامع این نوع از کارآفرینی اتفاق نمی‌افتد؛ زیرا اصولا آموزش‌ها و دوره‌های ما به‌گونه‌ای است که دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توانند هرکدام یک دانش‌آموخته کارآفرین باشند.
توسعه و افزایش واحدهای فناور در جوار مراکز علمی کاربردی
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین در رابطه با سیاست‌های دانشگاه‌ علمی کاربردی برای تبدیل علم به ثروت و تجاری‌سازی و حمایت از ایده‌ها در قالب‌هایی همچون مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری،‌گفت: یکی از سیاست‌هایی که در دانشگاه جامع علمی کاربردی در دوره جدید که با کاهش جمعیت دانشجویی مواجه هستیم، دنبال می‌کنیم، بحث ایجاد واحدهای فناور در کنار مراکز علمی کاربردی است. در حال حاضر بیش از یک‌هزار مرکز علمی کاربردی در حال انجام کار آموزشی هستند که همه اینها در معرض مشکلی به نام کاهش دانشجو قرار دارند.
وی افزود: این در حالی است که همه این مراکز علمی می‌توانند در کنار کار آموزشی، کار فناوری نیز انجام دهند و هرکدام یک مرکز فناوری و رشد داشته باشند و دانشجویان این مراکز علمی از این ظرفیت‌ها برای انجام برخی از کارهای دانش‌بنیان استفاده کنند. در دانشگاه جامع این کار را شروع کرده‌ایم و در مراکزی نیز این اتفاق افتاده اما این اقدامات به‌صورت گسترده صورت نگرفته است.
دکتر امید توسعه و افزایش واحدهای فناور در جوار مراکز علمی کاربردی با هدف کمک به کارآفرینی و تولید ثروت، کاهش وابستگی مراکز علمی کاربردی از وابستگی شدید به درآمدهای آموزشی را از جمله برنامه‌های دانشگاه در سال جاری عنوان کرد.
ماموریت وزیر علوم به روسای دانشگاه‌ها
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در رابطه با اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمینه توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی ستادی ناظر، برنامه‌ریز و هماهنگ‌کننده است و در واقع، این مراکز آموزش علمی کاربردی هستند که فعالیت می‌کنند، گفت:. با توجه به شرایط متفاوت شهرهای مختلف، برخی مراکز به واسطه قرار گرفتن در کنار صنایع، زیر ساخت‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک مرکز کارآفرین دارند، برخی نیز با محدودیت‌هایی مواجه هستند. در مجموع می‌توان گفت که تعداد مراکز آماده جهش به سمت کارآفرینی که در کشور داریم مناسب است و تعداد زیادی از آنها که در تهران و در کنار صنایع بزرگ مثل پتروشیمی، فولاد و خودروسازی و... حضور دارند، آمادگی این کار را دارند.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌گذاری‌های وزارت علوم در دوره جدید حرکت به سمت کارآفرینی و توسعه فعالیت‌های کارآفرینانه در دانشگاه‌ها است، اظهار کرد: همه روسای دانشگاه‌ها نیز چنین مأموریتی را از وزیر دارند. بدیهی است که دانشگاه‌های برتر و بزرگ و به ویژه دانشگاه‌های ما در هر استان، اولویت بیشتری در این زمینه دارند و از آمادگی بیشتری برخوردارند.
دکتر امید افزود: سیاست‌ها و حمایت‌های وزارت علوم بر این است که دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه کارآفرین شدن حرکت کنند؛ به همین دلیل توسعه مراکز، توسعه پارک‌ها در جوار دانشگاه و یا توسعه برنامه‌های کارآفرینی در دانشگاه از اولویت‌های وزارتخانه بوده و همچنان ادامه دارد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی تبدیل علم به ثروت و ایجاد رفاه در جامعه را مهمترین شاخص دانشگاه نسل سوم عنوان کرد و گفت: تبدیل علم به ثروت به این معناست که انتقال و فروش فناوری صورت بگیرد و دانش‌آموختگان دانشگاه نسل سوم بتوانند از دانشی که آموخته‌اند در جهت تولید دانش‌بنیان بهره ببرند و در جامعه اشتغال ایجاد کنند.
عوامل عقب‌ماندگی دانشگاه‌ها در بخش پژوهش
وی همچنین با بیان اینکه به هر حال در یک زمانی طولانی متقاضیان آموزش عالی خیلی بیش از ظرفیت دانشگاه‌ها بودند، اظهار کرد: به همین دلیل سیاست‌های کمیت‌گرایانه در آموزش عالی خیلی رونق داشت و در دوره‌ای دانشگاه‌ها به لحاظ کمی رشد کردند، حتی در دوره‌ای دانشگاه‌ها را ملزم می‌کردند که هم در کارشناسی هم کارشناسی ارشد و دکترا بیش از اعلام نیاز و ظرفیت‌شان دانشجو بگیرند.
وی افزود: ایجاد این میزان ظرفیت زیاد آن هم بدون تامین زیرساخت‌های لازم باعث شد که دانشگاه‌ها نتوانند فرآیند تبدیل شدن به دانشگاه پژوهش محور و تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین را طی کنند. حجم بالای متقاضیان ورود به تحصیل در دانشگاه‌ها و اصرار دولت‌های وقت برای پذیرش این متقاضیان، باعث شد که آموزش، محور کار دانشگاه‌ها قرار بگیرد. مواجهه دانشگاه‌ها با محدودیت شدید منابع مالی برای کار پژوهشی نیز از دیگر عوامل عقب‌ماندگی دانشگاه‌ها در تبدیل شدن به نسل‌های بعدی دانشگاه‌ها است.
دکتر امید با اشاره به اینکه سهم تحقیقات کشورهای در حال توسعه از ترکیه تا کره و چین و ژاپن و اروپایی‌ها که جلوتر هستند از تولید ناخالص ملی بیش از یک درصد بوده و در بعضی جاها به 4 درصد می‌رسد،‌ توضیح داد: کشور کره 30 سال پیش به مراتب عقب‌افتاده‌تر از ما بود ولی بعد از سی سال در رده کشورهای توسعه‌یافته دارد قرار می‌گیرد دلیلش این است که در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده، بخش خصوصی هم سرمایه‌گذاری کرده در تحقیق و توسعه و دولت هم حمایت کرده همانطور که گفتم سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی در کره بالای سه درصد است.
به گفته رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور ما این سهم در طول سال‌های بعد از انقلاب یکبار در سال 84-83 به حدود 0.7 درصد رسیده است و در تمام سال‌های قبل و بعد از آن و در حال حاضر سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی زیر نیم درصد(0.5) است.
وی ادامه داد: نیم درصد از تولید ناخالص ملی به تحقیقات می‌رسد از این نیم درصد نیز حدود 0.45 درصد در اختیار دستگاه‌های غیر از دانشگاه‌ها قرار گرفته یعنی دانشگاه‌ها از تولید ناخالص داخلی فقط 05/0 درصد سهم دارند بنابراین چه توقعی داریم که دانشگاه‌هایی که 0.50 درصد سهم می‌گیرند از تولید ناخالص ملی برای تحقیق و پژوهش بخواهند پژوهش محور شوند، پژوهش هزینه دارد زیرساخت نیاز دارد.
دکتر امید تصریح کرد: بیش از 20 سال است که نتوانستیم تجهیزات و آزمایشگاه‌هایمان را بروز کنیم در حالی که در دنیا سال به سال در حال تغییر است حتی در بعضی از رشته‌های تخصصی این به روزرسانی به ماه رسیده است. در نانو، بایو و هوافضا این تحقیقات به فصل و ماه دارد می‌رسد. بنابراین، تحقیقات ما هم منابع و هم تجهیزات محدودی دارد به همین دلیل نتوانستیم سرمایه‌گذاری کنیم که این موضع موجب شد به سمت آموزش‌محوری حرکت کنیم و با نسل دوم و سوم فاصله داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه قاعدتا دانشگاه نسل سوم مسئولیت‌های اجتماعی افراد را هم توسعه می‌دهد؛ گفت: فردی که از دانشگاه نسل سومی دانش‌آموخته می‌شود، فقط به فکر خودش نیست، بلکه به دنبال این است که بتواند در جامعه شغلی ایجاد و کارآفرینی کند. این دانش آموخته هدفش این است که رفاه و آسایش در جامعه را با اشتغال افزایش دهد و این بهترین کمک در ارتقای مسئولیت اجتماعی است.
دکتر امید در ادامه به اقتصاد دانش‌بنیان اشاره و اظهار کرد: یکی از سیاست‌های نظام که مقام معظم رهبری نیز تأکید زیادی روی آن دارند و دولت هم خوشبختانه در حال برنامه‌ریزی در این باره است، حرکت کردن به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است؛ اقتصادی که مبتنی بر علم و دانش باشد که اقتصاد مقاومتی نیز بدون تکیه بر دانش امکان‌پذیر نیست. بنابراین دانشگاه‌های نسل سوم می‌توانند در بنا کردن یک اقتصاد دانش بنیان که به نفت و معادنی که رو به زوال و تمامی هستند متکی نباشد بلکه بر مبنای دانش باشد، کمک کنند.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: در دوره کنونی که مبنای اقتصاد باید از دانش باشد و قرار است اقتصاد، اقتصاد مقاومتی باشد، دانشگاه‌های کارآفرین به عنوان دانشگاه‌هایی که می‌توانند از محل تولید دانش ثروت تولید و کسب کنند می‌توانند در پیشرفت اصلی کشور خیلی مؤثر باشند.
صنایع وادار به انجام تحقیق و توسعه شوند
وی همچنین با بیان اینکه ترجیح جامعه ما بیشتر به سمت استفاده از کالای خارجی است،‌گفت: به همین دلیل من فکر می‌کنم که این تصمیم جامعه را نمی‌توان به تنهایی با تبلیغات، توصیه و درخواست، اصلاح کرد. مردم پول خود را جایی هزینه می‌کنند که مطمئن باشند کالایی خوب به دستشان می‌رسد. بدیهی است که اگر آن کالای مناسب با قیمتی مناسب در اختیارشان قرار گیرد، همه کالای داخلی را ترجیح می‌دهند.
دکتر امید تصریح کرد: چنانچه در تمام حوزه‌ها، صنایع به سمتی بروند که تحقیق و توسعه فناورانه مناسبی داشته باشند، قطعا مردم به سمت استفاده از کالاهای داخلی خواهند رفت. باید قبل از اینکه در این زمینه اقدامی فرهنگی انجام دهیم، استانداردسازی و نظارت کنیم و صنایع را وادار کنیم که تحقیق و توسعه داشته باشند و مطمئن شویم که کارهایشان روز به روز بهتر می‌شود. بعد از این می‌توان به مردم گفت که حالا ما در حال تولید کالای استاندارد هستیم، شما بیایید کالای داخلی استفاده کنید فکر می‌کنم به این شکل بهتر باشد.
تعریف رشته‌های دانشگاهی برای ایجاد مشاغل جدید
امید درخصوص اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در راستای ایجاد زمینه برای کارآفرینی فارغ‌التحصیلان،‌اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی در دوره جدید برای اینکه دانش‌آموختگانش بتوانند شغل پیدا کنند، برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده است. با توجه به فاصله زیاد تعداد مشاغلی که در کشور وجود دارد با مشاغلی که در دنیا شناسایی شده است، یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه جامع این است که در دوره جدید مشاغل جدیدی را به جامعه معرفی و برای آنها رشته‌های دانشگاهی تعریف کنیم،‌ برای این رشته‌ها آموزش دهیم و این افراد را برای در اختیار گرفتن شغل‌ها وارد بازار کار کنیم.
وی افزود: اجرای این برنامه بزرگ‌ترین کمک دانشگاه جامع به ایجاد کارآفرینی برای دانش‌آموختگان خود محسوب می‌شود. در همین زمینه انتظار ما این است که دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها، صنوف مختلف نیازهای خود را به دانشگاه اطلاع دهند تا دانشگاه در این زمینه نیازهایشان را تأمین کند.
200/202
منبع: ایسنا
دریافت کننده: ناهید سمیعی/منتشر کننده: محمدجواد آخوندی

۹۵/۱۱/۲۵
۱۰:۰۶

دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاهی شغل‌محور است

دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاهی شغل‌محور است، یعنی براساس مشاغل در این دانشگاه رشته تعریف می‌شود و آن رشته‌ها نیازهای مشاغل و صنوف را تأمین می‌کنند. با این وجود می‌توان گفت که دانشگاه جامع علمی کاربردی به نوعی به دانشگاه‌های نسل سوم که دانشگاه‌های کارآفرین هستند، نزدیک‌تر است.

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در خصوص اقدامات این دانشگاه در راستای ایجاد زمینه برای کارآفرینی فارغ‌التحصیلان،‌ اظهار کرد: یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه جامع این است که مشاغل جدیدی را به جامعه معرفی و برای آنها رشته‌های دانشگاهی تعریف کنیم،‌ برای این رشته‌ها آموزش دهیم و این افراد را برای در اختیار گرفتن شغل‌ها وارد بازار کار کنیم.
دکتر محمدحسین امید در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص ارزیابی وضعیت کنونی دانشگاه‌های کشور و دانشگاه جامع علمی کاربردی در مسیر تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم، با بیان اینکه متأسفانه اغلب دانشگاه‌های کشور هنوز در مرحله اول، یعنی دانشگاه‌های آموزش محور قرار دارند، اظهار کرد: دانشگاه‌های نسل دوم یا پژوهش‌محور دانشگاه‌هایی هستند که محتوای آموزشی خود را براساس دستاوردهای پژوهشی تنظیم می‌کنند و فعالیتشان پژوهش‌محور است، از این‌رو در این شرایط به سختی می‌توان گفت که چند دانشگاه پژوهش محور در کشور در حال فعالیت است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در حال حاضر تنها تعدادی از دانشگاه‌های برتر در سراسر کشور در حال فعالیت به‌صورت پژوهش‌محور هستند و سایر دانشگاه‌ها در حال حاضر آموزش‌محور هستند و تا رسیدن به مرحله پژوهش‌محوری فاصله زیادی دارند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه وضعیت دانشگاه جامع علمی کاربردی با سایر دانشگاه‌های کشور متفاوت و فاقد دانشجو و استاد است و در واقع به عنوان هماهنگ‌کننده و ناظر بر عملکرد مراکز علمی کاربردی فعالیت می‌کند، در طبقه‌بندی آموزش‌محوری یا پژوهش‌محوری جایی ندارد چراکه دانشگاه جامع علمی کاربردی دانشگاهی شغل‌محور است، یعنی براساس مشاغل در این دانشگاه رشته تعریف می‌شود و آن رشته‌ها نیازهای مشاغل و صنوف را تأمین می‌کنند. با این وجود می‌توان گفت که دانشگاه جامع علمی کاربردی به نوعی به دانشگاه‌های نسل سوم که دانشگاه‌های کارآفرین هستند، نزدیک‌تر است.
افزایش ارتباطات بین‌المللی دانشگاه علمی کاربردی
دکتر امید همچنین به برقراری ارتباط موثر با مراکز علمی جهان اشاره کرد و گفت: اصولا دانشگاه‌های نسل دوم و نسل سوم دانشگاه‌هایی با ارتباطات قوی بین‌المللی هستند که در آنها همکاری‌های بین‌المللی در حوزه‌های پژوهش، انتقال فناوری و انتقال دانش وجود دارد.
وی افزود: بنابراین فضای ایجاد شده بعد از رفع بخشی از تحریم‌ها می‌تواند به برقراری ارتباطات بین‌المللی و بین‌المللی شدن دانشگاه‌های کشور کمک کند که دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در این زمینه در حال برداشتن گام‌های خوبی است.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: در حال حاضر علاوه‌بر اعلام آمادگی برای کمک به کشورهای همسایه، مذاکراتی نیز برای کمک گرفتن از دانشگاه‌هایی که در حوزه علمی کاربردی پیشرفته هستند انجام داده‌ایم که این دانشگاه‌ها عمدتا اروپایی هستند.
وی اضافه کرد: همچنین بر اساس برنامه‌های دانشگاه، قرار است برای برگزاری دوره‌های مشترک قراردادهای بین‌المللی منعقد شود تا دانشجویان بعضی از رشته‌هایی که برای آنها تجربه کافی در کشور وجود ندارد، بتوانند از تجربیات این کشورها استفاده کنند.
در بحث کارآفرینی در ابتدای راه هستیم
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در خصوص تربیت دانشجوی کارآفرین گفت: حدود 10 سال است که بحث کارآفرینی در کشور به عنوان دوره‌های رسمی مطرح شده و اولین دانشکده کارآفرینی کشور تقریباً 10 سال پیش یعنی سال 1385 در دانشگاه تهران راه‌اندازی و تأسیس شد و پس از آن در سراسر کشور گروه‌های کارآفرینی یا رشته‌های کارآفرینی دایر شده و فعال هستند.
وی افزود: با این وجود اما واقعیت این است که ایجاد دانشکده کارآفرینی یا گروه‌های کارآفرینی یا حتی برگزاری دوره‌های کارآفرینی هیچ‌کدام معنای ایجاد یا تربیت دانشجوی کارآفرین را ندارند؛ به همین دلیل باید گفت که در بحث کارآفرینی هنوز در ابتدای کار و در مرحله گفت‌وگو درباره مبانی قرار داریم.
دکتر امید با بیان اینکه به نظر من دانشکده‌ها و گروهای کارآفرینی که تاکنون ایجاد شده‌اند فقط به تعریف کارآفرینی و آشنا کردن دانشجویان و اساتید کمک کرده‌اند تا در این مقوله وارد شوند؛ اظهار کرد: اما من در اینکه آیا دانشگاهی در داخل وجود دارد که دانشجویان کارآفرین تربیت کند، تردیدهایی دارم. هیچ‌کدام از دانشگاه‌های کشور هنوز دانشگاه نسل سومی نشدند اما همه در حال تلاش در این زمینه هستند.
وی افزود: در دانشگاه جامع علمی کاربردی قاعدتا دانش‌آموختگان با توجه به نوع آموزش‌هایی که طی دوران تحصیل می‌بینند، که عمده این آموزش‌ها مهارتی و شغل‌محور هستند، از آمادگی بیشتری برای ایجاد شغل و اشتغال‌زایی برخوردارند. به همین دلیل می‌توان گفت این دانشگاه نزدیک‌تر به دانشگاه کارآفرین است. در دانشگاه کارآفرین قرار است دانشگاه علمی را که تولید کرده طوری به دانشجویان خود آموزش دهد که آنها بتوانند آن را تبدیل به ثروت کنند، اما در دانشگاه جامع این نوع از کارآفرینی اتفاق نمی‌افتد؛ زیرا اصولا آموزش‌ها و دوره‌های ما به‌گونه‌ای است که دانش‌آموختگان این دانشگاه می‌توانند هرکدام یک دانش‌آموخته کارآفرین باشند.
توسعه و افزایش واحدهای فناور در جوار مراکز علمی کاربردی
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی همچنین در رابطه با سیاست‌های دانشگاه‌ علمی کاربردی برای تبدیل علم به ثروت و تجاری‌سازی و حمایت از ایده‌ها در قالب‌هایی همچون مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری،‌گفت: یکی از سیاست‌هایی که در دانشگاه جامع علمی کاربردی در دوره جدید که با کاهش جمعیت دانشجویی مواجه هستیم، دنبال می‌کنیم، بحث ایجاد واحدهای فناور در کنار مراکز علمی کاربردی است. در حال حاضر بیش از یک‌هزار مرکز علمی کاربردی در حال انجام کار آموزشی هستند که همه اینها در معرض مشکلی به نام کاهش دانشجو قرار دارند.
وی افزود: این در حالی است که همه این مراکز علمی می‌توانند در کنار کار آموزشی، کار فناوری نیز انجام دهند و هرکدام یک مرکز فناوری و رشد داشته باشند و دانشجویان این مراکز علمی از این ظرفیت‌ها برای انجام برخی از کارهای دانش‌بنیان استفاده کنند. در دانشگاه جامع این کار را شروع کرده‌ایم و در مراکزی نیز این اتفاق افتاده اما این اقدامات به‌صورت گسترده صورت نگرفته است.
دکتر امید توسعه و افزایش واحدهای فناور در جوار مراکز علمی کاربردی با هدف کمک به کارآفرینی و تولید ثروت، کاهش وابستگی مراکز علمی کاربردی از وابستگی شدید به درآمدهای آموزشی را از جمله برنامه‌های دانشگاه در سال جاری عنوان کرد.
ماموریت وزیر علوم به روسای دانشگاه‌ها
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در رابطه با اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمینه توسعه زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی ستادی ناظر، برنامه‌ریز و هماهنگ‌کننده است و در واقع، این مراکز آموزش علمی کاربردی هستند که فعالیت می‌کنند، گفت:. با توجه به شرایط متفاوت شهرهای مختلف، برخی مراکز به واسطه قرار گرفتن در کنار صنایع، زیر ساخت‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک مرکز کارآفرین دارند، برخی نیز با محدودیت‌هایی مواجه هستند. در مجموع می‌توان گفت که تعداد مراکز آماده جهش به سمت کارآفرینی که در کشور داریم مناسب است و تعداد زیادی از آنها که در تهران و در کنار صنایع بزرگ مثل پتروشیمی، فولاد و خودروسازی و... حضور دارند، آمادگی این کار را دارند.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌گذاری‌های وزارت علوم در دوره جدید حرکت به سمت کارآفرینی و توسعه فعالیت‌های کارآفرینانه در دانشگاه‌ها است، اظهار کرد: همه روسای دانشگاه‌ها نیز چنین مأموریتی را از وزیر دارند. بدیهی است که دانشگاه‌های برتر و بزرگ و به ویژه دانشگاه‌های ما در هر استان، اولویت بیشتری در این زمینه دارند و از آمادگی بیشتری برخوردارند.
دکتر امید افزود: سیاست‌ها و حمایت‌های وزارت علوم بر این است که دانشگاه‌ها به سمت دانشگاه کارآفرین شدن حرکت کنند؛ به همین دلیل توسعه مراکز، توسعه پارک‌ها در جوار دانشگاه و یا توسعه برنامه‌های کارآفرینی در دانشگاه از اولویت‌های وزارتخانه بوده و همچنان ادامه دارد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی تبدیل علم به ثروت و ایجاد رفاه در جامعه را مهمترین شاخص دانشگاه نسل سوم عنوان کرد و گفت: تبدیل علم به ثروت به این معناست که انتقال و فروش فناوری صورت بگیرد و دانش‌آموختگان دانشگاه نسل سوم بتوانند از دانشی که آموخته‌اند در جهت تولید دانش‌بنیان بهره ببرند و در جامعه اشتغال ایجاد کنند.
عوامل عقب‌ماندگی دانشگاه‌ها در بخش پژوهش
وی همچنین با بیان اینکه به هر حال در یک زمانی طولانی متقاضیان آموزش عالی خیلی بیش از ظرفیت دانشگاه‌ها بودند، اظهار کرد: به همین دلیل سیاست‌های کمیت‌گرایانه در آموزش عالی خیلی رونق داشت و در دوره‌ای دانشگاه‌ها به لحاظ کمی رشد کردند، حتی در دوره‌ای دانشگاه‌ها را ملزم می‌کردند که هم در کارشناسی هم کارشناسی ارشد و دکترا بیش از اعلام نیاز و ظرفیت‌شان دانشجو بگیرند.
وی افزود: ایجاد این میزان ظرفیت زیاد آن هم بدون تامین زیرساخت‌های لازم باعث شد که دانشگاه‌ها نتوانند فرآیند تبدیل شدن به دانشگاه پژوهش محور و تبدیل شدن به دانشگاه کارآفرین را طی کنند. حجم بالای متقاضیان ورود به تحصیل در دانشگاه‌ها و اصرار دولت‌های وقت برای پذیرش این متقاضیان، باعث شد که آموزش، محور کار دانشگاه‌ها قرار بگیرد. مواجهه دانشگاه‌ها با محدودیت شدید منابع مالی برای کار پژوهشی نیز از دیگر عوامل عقب‌ماندگی دانشگاه‌ها در تبدیل شدن به نسل‌های بعدی دانشگاه‌ها است.
دکتر امید با اشاره به اینکه سهم تحقیقات کشورهای در حال توسعه از ترکیه تا کره و چین و ژاپن و اروپایی‌ها که جلوتر هستند از تولید ناخالص ملی بیش از یک درصد بوده و در بعضی جاها به 4 درصد می‌رسد،‌ توضیح داد: کشور کره 30 سال پیش به مراتب عقب‌افتاده‌تر از ما بود ولی بعد از سی سال در رده کشورهای توسعه‌یافته دارد قرار می‌گیرد دلیلش این است که در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری کرده، بخش خصوصی هم سرمایه‌گذاری کرده در تحقیق و توسعه و دولت هم حمایت کرده همانطور که گفتم سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی در کره بالای سه درصد است.
به گفته رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور ما این سهم در طول سال‌های بعد از انقلاب یکبار در سال 84-83 به حدود 0.7 درصد رسیده است و در تمام سال‌های قبل و بعد از آن و در حال حاضر سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی زیر نیم درصد(0.5) است.
وی ادامه داد: نیم درصد از تولید ناخالص ملی به تحقیقات می‌رسد از این نیم درصد نیز حدود 0.45 درصد در اختیار دستگاه‌های غیر از دانشگاه‌ها قرار گرفته یعنی دانشگاه‌ها از تولید ناخالص داخلی فقط 05/0 درصد سهم دارند بنابراین چه توقعی داریم که دانشگاه‌هایی که 0.50 درصد سهم می‌گیرند از تولید ناخالص ملی برای تحقیق و پژوهش بخواهند پژوهش محور شوند، پژوهش هزینه دارد زیرساخت نیاز دارد.
دکتر امید تصریح کرد: بیش از 20 سال است که نتوانستیم تجهیزات و آزمایشگاه‌هایمان را بروز کنیم در حالی که در دنیا سال به سال در حال تغییر است حتی در بعضی از رشته‌های تخصصی این به روزرسانی به ماه رسیده است. در نانو، بایو و هوافضا این تحقیقات به فصل و ماه دارد می‌رسد. بنابراین، تحقیقات ما هم منابع و هم تجهیزات محدودی دارد به همین دلیل نتوانستیم سرمایه‌گذاری کنیم که این موضع موجب شد به سمت آموزش‌محوری حرکت کنیم و با نسل دوم و سوم فاصله داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه قاعدتا دانشگاه نسل سوم مسئولیت‌های اجتماعی افراد را هم توسعه می‌دهد؛ گفت: فردی که از دانشگاه نسل سومی دانش‌آموخته می‌شود، فقط به فکر خودش نیست، بلکه به دنبال این است که بتواند در جامعه شغلی ایجاد و کارآفرینی کند. این دانش آموخته هدفش این است که رفاه و آسایش در جامعه را با اشتغال افزایش دهد و این بهترین کمک در ارتقای مسئولیت اجتماعی است.
دکتر امید در ادامه به اقتصاد دانش‌بنیان اشاره و اظهار کرد: یکی از سیاست‌های نظام که مقام معظم رهبری نیز تأکید زیادی روی آن دارند و دولت هم خوشبختانه در حال برنامه‌ریزی در این باره است، حرکت کردن به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است؛ اقتصادی که مبتنی بر علم و دانش باشد که اقتصاد مقاومتی نیز بدون تکیه بر دانش امکان‌پذیر نیست. بنابراین دانشگاه‌های نسل سوم می‌توانند در بنا کردن یک اقتصاد دانش بنیان که به نفت و معادنی که رو به زوال و تمامی هستند متکی نباشد بلکه بر مبنای دانش باشد، کمک کنند.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: در دوره کنونی که مبنای اقتصاد باید از دانش باشد و قرار است اقتصاد، اقتصاد مقاومتی باشد، دانشگاه‌های کارآفرین به عنوان دانشگاه‌هایی که می‌توانند از محل تولید دانش ثروت تولید و کسب کنند می‌توانند در پیشرفت اصلی کشور خیلی مؤثر باشند.
صنایع وادار به انجام تحقیق و توسعه شوند
وی همچنین با بیان اینکه ترجیح جامعه ما بیشتر به سمت استفاده از کالای خارجی است،‌گفت: به همین دلیل من فکر می‌کنم که این تصمیم جامعه را نمی‌توان به تنهایی با تبلیغات، توصیه و درخواست، اصلاح کرد. مردم پول خود را جایی هزینه می‌کنند که مطمئن باشند کالایی خوب به دستشان می‌رسد. بدیهی است که اگر آن کالای مناسب با قیمتی مناسب در اختیارشان قرار گیرد، همه کالای داخلی را ترجیح می‌دهند.
دکتر امید تصریح کرد: چنانچه در تمام حوزه‌ها، صنایع به سمتی بروند که تحقیق و توسعه فناورانه مناسبی داشته باشند، قطعا مردم به سمت استفاده از کالاهای داخلی خواهند رفت. باید قبل از اینکه در این زمینه اقدامی فرهنگی انجام دهیم، استانداردسازی و نظارت کنیم و صنایع را وادار کنیم که تحقیق و توسعه داشته باشند و مطمئن شویم که کارهایشان روز به روز بهتر می‌شود. بعد از این می‌توان به مردم گفت که حالا ما در حال تولید کالای استاندارد هستیم، شما بیایید کالای داخلی استفاده کنید فکر می‌کنم به این شکل بهتر باشد.
تعریف رشته‌های دانشگاهی برای ایجاد مشاغل جدید
امید درخصوص اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در راستای ایجاد زمینه برای کارآفرینی فارغ‌التحصیلان،‌اظهار کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی در دوره جدید برای اینکه دانش‌آموختگانش بتوانند شغل پیدا کنند، برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده است. با توجه به فاصله زیاد تعداد مشاغلی که در کشور وجود دارد با مشاغلی که در دنیا شناسایی شده است، یکی از برنامه‌های ما در دانشگاه جامع این است که در دوره جدید مشاغل جدیدی را به جامعه معرفی و برای آنها رشته‌های دانشگاهی تعریف کنیم،‌ برای این رشته‌ها آموزش دهیم و این افراد را برای در اختیار گرفتن شغل‌ها وارد بازار کار کنیم.
وی افزود: اجرای این برنامه بزرگ‌ترین کمک دانشگاه جامع به ایجاد کارآفرینی برای دانش‌آموختگان خود محسوب می‌شود. در همین زمینه انتظار ما این است که دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها، صنوف مختلف نیازهای خود را به دانشگاه اطلاع دهند تا دانشگاه در این زمینه نیازهایشان را تأمین کند.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۹:۰۱

حمایت مركز نوآوري پارک فناوری یزد از طرح سیستم متغیر چراغ‌های خودرو

طرح نوآورانه «سیستم متغیر چراغ‌های خودرو» که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا درآمده است، از سوي مبتكر آن دفاع شد.
به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «سهیل ستوده نیا کرانی» در مورد اين طرح خود اظهار كرد: طرح سیستم متغیر چراغ‌های خودرو جهت تنظیم چراغ خودرو در هنگام نزدیک شدن به خودروی دیگر است به نحوي كه در فاصله کمتر از 150 متر می‌تواند سوي نور چراغ را تنظیم کند.
در این جلسه دفاعیه، همچنین از طرح سرویس بهداشتی مدرن كه در راستای فشار حداقلی بر زانو، توسط «محمد دهقانی» و «سروش کریمی» طراحی بود، دفاع شد.
مرکز نوآوری پارك با توجه به رسالت خود در حمایت از طرح‌های نوآورانه، طرح‌های ارائه شده توسط صاحبان ایده را در مرحله اول در شورای پذیرش مطرح و پس از تصویب، تسهیلات و حمایت‌هایی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و در مرحله بعد صاحبان ایده پس از اجرایی کردن طرح، گزارشی  از روند کار خود به این مرکز ارائه می‌کنند و با حمايت‌هاي مشاوران مركز، طرح‌هاي خود را به صورت نمونه اوليه به اتمام مي‌رسانند.
گفتني است، در صورت اتمام موفق طرح‌ها، پارك مشاوره و حمايت‌هاي لازم براي ثبت اختراع را نيز در اختيار مجريان طرح قرار مي‌دهد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۴:۰۳

حمایت مرکز نوآوری پارک فناوری یزد از طرح سیستم متغیر چراغ‌های خودرو

طرح نوآورانه «سیستم متغیر چراغ‌های خودرو» که با حمایت مرکز نوآوری پارک علم و فناوری یزد به مرحله اجرا درآمده است، از سوی مبتکر آن دفاع شد.

به گزارش برنا؛ «سهیل ستوده نیا کرانی» در مورد این طرح خود اظهار کرد: طرح سیستم متغیر چراغ‌های خودرو جهت تنظیم چراغ خودرو در هنگام نزدیک شدن به خودروی دیگر است به نحوی که در فاصله کمتر از 150 متر می‌تواند سوی نور چراغ را تنظیم کند.
در این جلسه دفاعیه، همچنین از طرح سرویس بهداشتی مدرن که در راستای فشار حداقلی بر زانو، توسط «محمد دهقانی» و «سروش کریمی» طراحی بود، دفاع شد.
مرکز نوآوری پارک با توجه به رسالت خود در حمایت از طرح‌های نوآورانه، طرح‌های ارائه شده توسط صاحبان ایده را در مرحله اول در شورای پذیرش مطرح و پس از تصویب، تسهیلات و حمایت‌هایی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و در مرحله بعد صاحبان ایده پس از اجرایی کردن طرح، گزارشی  از روند کار خود به این مرکز ارائه می‌کنند و با حمایت‌های مشاوران مرکز، طرح‌های خود را به صورت نمونه اولیه به اتمام می‌رسانند.
گفتنی است، در صورت اتمام موفق طرح‌ها، پارک مشاوره و حمایت‌های لازم برای ثبت اختراع را نیز در اختیار مجریان طرح قرار می‌دهد.
 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۴:۴۱

مرکز رشد زیست فناوری در پارک علم و فناوری گیلان ایجاد می شود

تفاهم نامه ایجاد مرکز رشد واحدهای فناور زیست فناوری کشاورزی میان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با پارک علم و فناوری گیلان به امضا رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، با امضای این تفاهمنامه مرکز رشد مشترک واحدهای فناوری زیست فناوری کشاورزی با همکاری پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری گیلان تاسیس می شود.
موافقت نامه تاسیس، راه اندازی و راهبری این مرکز رشد میان نیراعظم خوش خلق سیما رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و مجید متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان منعقد شد.
کمک به افزایش ثروت از طریق توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری و نوآوری، حمایت از تکمیل فرایند تبدیل ایده به محصول و تسریع در روند انتقال دانش فنی و فناوری، حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای فناور با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان، تجاری سازی نتایج تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی و ایجاد زمینه جذب کارآفرینان و اشتغال دانش آموختگان در قالب واحدهای فناور بخش بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله اهداف تاسیس این مرکز رشد مشترک اعلام شده است.
طبق قرارداد حداقل نیمی از ظرفیت استقرار در مرکز رشد به هسته ها و واحدهای فناور که توسط محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی تاسیس می شوند اختصاص خواهد داشت.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۵:۳۶

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری: چهارمحال و بختیاری ظرفیت توسعه کشت گیاهان دارویی را دارد

شهرکرد- رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت: چهارمحال و بختیاری ظرفیت توسعه کشت گیاهان دارویی را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل پیرعلی پیش از ظهر یکشنبه در نشست گیاهان دارویی با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری ظرفیت توسعه کشت گیاهان دارویی را دارد، اظهار داشت: یک هزار و ۳۰۰ گونه گیاهای در چهارمحال و بختیاری شناسایی شده است.
وی عنوان کرد:  اولین رویداد تخصصی شتاب با هدف شناسایی ایده های قابل تجاری سازی در حوزه گیاهان دارویی وحمایت از این ایده ها برای تکمیل زنجیره علم تا ثروت توسط پارک علم و فناوری استان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد برگزار خواهد شد.
 رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در حوزه گیاهان دارویی توان علمی بالایی دارد و باید از ظرفیت بومی استان با وجود بیش ازیک هزار و ۳۰۰ گونه گیاهی مختلف و همچنین آب و هوای مساعد برای کشت و فراوری گیاهان دارویی استفاده کرد.
کشت گیاهان دارویی می تواند زمینه ساز توسعه استان باشد
رئیس دانشگاه آزاد شهرکرد با اشاره به ظرفیت های بالای استان چهارمحال و بختیاری برای توسعه و کشت گیاهان دارویی عنوان کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی در استان می تواند زمینه توسعه بیشتر استان را در حوزه های مختلف فراهم کند.
عبدالله قاسمی پیربلوطی تاکید کرد: دانشگاه آزاد طی سال های گذشته در زمینه کشت گیاهان دارویی پژوهش ها و تحقیقات بسیاری انجام داده است.
وی عنوان کرد: این دانشگاه اماده همکاری در زمینه های مختلف علمی برای توسعه کشت گیاهان دارویی در این استان است.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۶:۲۵

تولید فیلترهای نانویی برای جذب گرد‌وغبار

به گزارش مهر، محققان در یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی فیلترهای جذب گرد و غبار از نانو مواد شدند که میزان جذب آن 99 درصد است. از این فیلترها می‌توان در تولید انبوه ماسک‌های مورد نیاز بهره برد. محمدمهدی شیرمحمدی، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، اظهار داشت: در این شرکت موفق شدیم با فناوری نانو و استفاده از کربن اکتیو و نانو نقره، فیلترهای جذب آلاینده هوا از محیط را به تولید انبوه برسانیم.
وی گفت: از این محصول تولیدی، می‌توان در فیلتر کابین خودرو، کولرهای خانگی در صنعت و ماسک‌های تنفسی استفاده کرد. امروزه یکی از مشکلات و معضلات شهرهای بزرگ آلودگی هوا است. امروزه ماسک‌هایی که در ایران موجود است با قیمت بالایی توزیع می‌شوند و از سوی دیگر تقلبی هستند و راندمان پایینی دارند. شیرمحمدی ادامه داد: ما 6 لایه ماسک را با هم استفاده کردیم که ترکیبی از کربن اکتیو، لایه جذب غبار و نانومواد است؛ این‌ها کمک می‌کند که ریزگردها را با راندمان بالای 99 درصدی جذب کند. در حال حاضر در این شرکت، روزانه 7 هزار قطعه فیلتر جذب آلاینده را تولید می‌کنیم. بنا داریم تولید خود را به روزانه 10 هزار قطعه و در برنامه‌های آینده 20 هزار و سالانه 7 میلیون قطعه برسانیم و آن را با قیمت پایین در سراسر کشور عرضه کنیم. وی افزود: نانوفناوری دو شکل است که در یکی استفاده از نانو الیاف و در دیگری استفاده از نانو مواد است؛ وقتی در تولید ماسک و انواع فیلتر‌ها از نانو الیاف استفاده می‌شود با توجه به این‌که ماسک بسته می‌شود، فشار بالا می‌رود و در این صورت تنفس تا حدودی سخت‌تر خواهد شد؛ اما در تولید این ماسک‌ها از نانو مواد استفاده کرده‌ایم که مشکلی در تنفس فرد به وجود نمی‌آید و در عین حال راندمان کار نیز بالا ست.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۴:۴۸

با امضای تفاهمنامه بین پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری گیلان؛ مرکز رشد زیست فناوری در پارک علم و فناوری گیلان ایجاد می شود

تفاهم نامه ایجاد مرکز رشد واحدهای فناور زیست فناوری کشاورزی میان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با پارک علم و فناوری گیلان به امضا رسید.

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از مهر، با امضای این تفاهمنامه مرکز رشد مشترک واحدهای فناوری زیست فناوری کشاورزی با همکاری پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری گیلان تاسیس می شود.
موافقت نامه تاسیس، راه اندازی و راهبری این مرکز رشد میان نیراعظم خوش خلق سیما رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی و مجید متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان منعقد شد.
کمک به افزایش ثروت از طریق توسعه اقتصادی مبتنی بر فناوری و نوآوری، حمایت از تکمیل فرایند تبدیل ایده به محصول و تسریع در روند انتقال دانش فنی و فناوری، حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای فناور با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان، تجاری سازی نتایج تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی و ایجاد زمینه جذب کارآفرینان و اشتغال دانش آموختگان در قالب واحدهای فناور بخش بیوتکنولوژی کشاورزی از جمله اهداف تاسیس این مرکز رشد مشترک اعلام شده است.
طبق قرارداد حداقل نیمی از ظرفیت استقرار در مرکز رشد به هسته ها و واحدهای فناور که توسط محققان پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی تاسیس می شوند اختصاص خواهد داشت.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۹:۴۲

بازدید اعضای کانون فارغ‌التحصیلان از پارک فناوری پردیس

پارک فناوری پردیس به‌عنوان بهشت فناوری منطقه برای سومین بار توسط کانون فارغ‌التحصیلان، میزبان دانش‌آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود. علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند از طریق نشانی اینترنتی www.aiau.ir یا شماره تلفن 88777502 تماس حاصل کنند.

۹۵/۱۱/۲۴
۲۲:۴۳

اختصاص 20میلیارد ریال تسهیلات به طرحهای دانش بنیان در همدان

صفحه شهرستان: همدان- خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: 20 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا به طرح‌های فناورانه و دانش بنیان در این استان اختصاص یافت.
احمد توصیفیان افزود: کارآفرینان به عنوان عاملان تغییر با برخورداری از قابلیت‌ها و توانمندیها و ویژگیهای متعالی شخصیتی و نیز بهره مندی از خلاقیت و نوآوری در توسعه و پیشرفت همه جانبه کشورها نقش اساسی ایفا می‌کنند.
وی گفت: کارآفرینان با خلق ارزشهای جدید و تولید محصولات و خدمات با ارزش افزوده بالا نیازهای جامعه را مرتفع و آسایش را برای جامعه به ارمغان می‌آورند.
وی افزود: اهداف اصلی این طرح که توسط پارک علم و فناوری پیگیری می‌شود حمایت از ایده‌ها و طرح‌های دانش بنیان و فناورانه دانش آموختگان دانشگاهی است که با سرمایه‌گذاری کوچک و ارزش افزوده متوسط و بالا، تسهیل و کارآمدسازی فرآیند عرضه و تقاضای محصولات فناورانه اجرایی می‌شود.
توصیفیان تاکید کرد: ترویج فرهنگ کسب و کار دانش‌بنیان و فرهنگ کارآفرینی در میان دانش آموختگان دانشگاهی، ارتقای توانایی علمی و مهارتی افراد با توجه به نیازهای جامعه و ارتقای بهره‌وری نیروی کار و سرمایه، هدایت اقتصاد غیررسمی به سمت اقتصاد رسمی و افزایش درآمد افراد جامعه و بهبود معیشت آن‌ها و توسعه‌ ظرفیت‌های اشتغال زایی است.
مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی استان همدان درخصوص مشخصات این طرح نیز تصریح کرد: سقف پرداخت این تسهیلات به طرح‌های نیمه صنعتی که در پارک مستقر هستند حداکثر تا سقف 200میلیون ریال طرح‌ها و ایده‌های دانش بنیان و دارای فناوری بالا مستقر در مراکز رشد حداکثر 150میلیون ریال و طرح‌های خوداشتغالی، خرد و تعاونیها حداکثر تا سقف 300میلیون ریال است.
توصیفیان افزود: یکی از بزرگترین چالشهای توسعه وترویج کسب وکارهای مبتنی بر دانش فنی ونوآورانه، محدودیت منابع مالی است، حمایت‌های مالی می‌تواند راه را برای شکل گیری مشاغل نو و فناورانه باز کند و در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی ضروری است.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۲:۰۰

از گوشه و کنار نخستین نیروگاه خورشیدی بومی کشور در مشهد احداث می‎شود

دنیای اقتصاد – مشهد - فاطمه رافع: عملیات اجرایی نخستین نیروگاه بومی کشور با ظرفیت 100 کیلووات در زميني به مساحت يك هكتار به همت شرکت دانش‎بنیان نیان الکترونیک در پارک علم و فناوری خراسان آغاز شد.مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک در حاشیه این مراسم که با حضور معاون وزیر علم، تحقیقات و فناوری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، استاندار خراسان رضوی و تعدادی از روسای پارک‏های علم و فناوری کشور برگزار شد، اظهار کرد: اجزای این قبیل نیروگاه‏ها در طرح‌های‎های مشابه داخل کشور از خارج تامین می‎شود اما در این نیروگاه قرار است پنل‎ها و اینورترها نیز تولید داخل باشد.
محمدعلی چمنیان برآورد هزینه‎های احداث این نیروگاه را در فاز اول حدود 500 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: قرار است بخش‎های بادی به مجموعه اضافه شود و بخش خورشیدی نیز توسعه یابد و ظرف 18 ماه آینده برای مجموع این بخش‎ها و طرح‎های توسعه‎ای، سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است.وی با بیان اینکه فاز اول این نیروگاه در چهار ماه آینده به بهره‎برداری خواهد رسید، تصریح کرد: برای فازهای توسعه‌ای نیز بازه زمانی سه ساله در نظر گرفته شده است؛ این نیروگاه به صورت مشارکتی با پارک علم و فناوری احداث می‎شود به این صورت که زمین نیروگاه متعلق به پارک و هزینه احداث و تجهیزات نیروگاه بر عهده شرکت نیان الکترونیک است.به‌صورت همزمان کلنگ احداث آزمایشگاه «های ولتاژ» مرجع صنعت برق کشور نیز بر زمین زده شد.
×

۹۵/۱۱/۲۵
۰۲:۰۲

برگزاری دومین رویداد «استارت‌آپ دمو» در ماه آینده

ایسنا: دومین رویداد استارت‌آپ دمو (Startup Demo) در تاریخ 15 اسفندماه به منظور جذب سرمایه برای کارآفرینان و شرکت‌های نوپای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) به همت مرکز فن بازار ملی ایران و با همکاری پارک فناوری پردیس برگزار می‌شود. این رویداد با حضور سرمایه‌گذاران تخصصی این حوزه و از طرف دیگر شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) به‌عنوان سرمایه پذیران در محل دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می‌شود. نخستین دوره استارت‌آپ دمو در آبان ماه 95 با ارائه 12 استارت‌آپ به 5 سرمایه‌گذار در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد که تاکنون یک مورد سرمایه‌گذاری محقق شده و چند مورد دیگر نیز در حال برگزاری مذاکرات و حصول توافقات هستند. بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی‌ و فناوری ریاست‌جمهوری،‌ مهلت ثبت‌نام در این برنامه تا پایان بهمن 95 است و متقاضیان به منظور ثبت‌نام می‌توانند به سایت اینترنتی مرکز فن بازار ملی ایران مراجعه کنند.
×

۹۵/۱۱/۲۵
۰۲:۰۲

دستگاه پرس قرص در كشور ساخته شد

محققان يك شركت دانش‌بنيان در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران موفق به طراحي و ساخت دستگاه پرس...

محققان يك شركت دانش‌بنيان در پارك علم و فناوري دانشگاه تهران موفق به طراحي و ساخت دستگاه پرس قرص تك عددي كاربردي در داروسازي‌ها شدند. محمد‌مهدي حق‌شناس با بيان اينكه در اين شركت در زمينه ساخت ماشين‌آلات پزشكي فعاليت مي‌كنيم، گفت: دارو‌سازي‌ها مي‌توانند از اين دستگاه كاملاً بومي و ايراني براي توليد قرص در بخش‌هاي توليدي‌شان استفاده كنند. دستگاهي كه طراحي كرده‌ايم با قيمت پايين‌تر از نمونه‌هاي خارجي ساخته شده و قابل رقابت با كشورهاي چين و اروپايي است. هدف ما افزايش سرعت توليد قرص بوده كه با توليد اين دستگاه به هدف خود رسيده‌ايم. از اين دستگاه مي‌توان در راستاي پرس قرص تك عددي براي تيراژهاي پايين استفاده كرد. اين دستگاه دو مدل دارد كه اولين مدل آن، از پودر يا گرانول، قرص را توليد مي‌كند و مدل دوم، دستگاه‌هاي روتاري و گردشي است كه براي تيراژهاي خيلي بالا مثلاً ۱۰۰‌هزار تا ۱۵۰‌هزار تا قرص استفاده مي‌شود. اين دستگاه مي‌تواند در ساعت، با پرس ۱۰ تن، ۴ هزار و 500 قرص توليد كند.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۷:۴۲

برگزاری اولین استارت‌آپ ویکند حوزه گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری

اولین رویداد شتاب (استارت‌آپ‌ویکند) در حوزه گیاهان دارویی 18 تا 20 اسفندماه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود.
در جلسه مشترک پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد؛ اسماعیل پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در حوزه گیاهان دارویی و ظرفیت بومی استان با وجود بیش از 1300 گونه گیاهی مختلف و همچنین آب‌و‌هوای مساعد جهت کشت و فراوری گیاهان دارویی، اولین رویداد تخصصی شتاب با هدف شناسایی ایده‌های قابل تجاری‌سازی در حوزه گیاهان دارویی و حمایت از این ایده‌ها جهت تکمیل زنجیره علم تا ثروت توسط پارک علم و فناوری استان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند تا 30 بهمن از طریق آدرس www.bpjshk.ir در این رویداد ثبت نام کنند.
پیرعلی اعطای جوایز ارزنده و استقرار در پارک علم و فناوری و مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد را از امتیاز های گروه‌های برگزیده این رویداد علمی عنوان کرد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۶:۳۹

درخواست دانشجویان علوم ورزشی برای اجرای دستور رییس جمهوری

کرمانشاه- ایرنا- دانش آموخته گان و دانشجویان علوم ورزشی خواستار اجرایی شدن دستور رییس جمهوری در باره 'انتقال رشته های علوم ورزشی مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت' شدند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 17 خرداد 95 در نامه ای به رییس جمهوری عنوان کرد که خدمات ارایه شده توسط برخی از گرایش‌های پیشگیری، ‌درمان و توانبخشی به طور مستقیم به حوزه سلامت مرتبط است که از آن جمله می‌توان به روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت، روانشناسی خانواده درمانی، علوم ورزشی، ورزش درمانی و خدمات سلامت - بهورزی، دارویاری سلامت یاری، تغذیه ورزشی، مراقبت از زنان، مراقبت طبی سالمندان، ‌مشاوره ژنتیک، ماساژ درمانی، بهداشت روان، مشاوره ورزشی و کایروپراکتیک اشاره کرد.
قاضی زاده هاشمی با تاکید بر لزوم انتقال رشته های علوم ورزشی مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکید کرد که وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت جامعه، می‌بایست در قبال نیازهای رو به افزایش جامعه در این حوزه پاسخگو باشد و این امر مستلزم سیاست‌گذاری آموزشی یکپارچه در خصوص این رشته‌ها در سطح کشور است.
رییس جمهوری هم در پی‌نوشت این نامه دستور داد که 'همه رشته‌های مرتبط به سلامت باید در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متمرکز باشد.'
اما با وجود گذشت بیش از هشت ماه از این دستور، هنوز اجرای آن در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ گویا مخالفان این تصمیم همچون فیزیوتراپ ها و شورای عالی نظام پزشکی علاقه ای به این کار ندارند.
** نامه دانشجویان علوم ورزشی به وزیر بهداشت
در همین راستا جمعی از دانشجویان علوم ورزشی استان کرمانشاه و سایر استان ها نامه ای به وزیر بهداشت نوشته و خواستار اجرایی شدن دستور رییس جمهوری شده اند.
به نوشته آنان 'برخی از اساتید رشته علوم ورزشی' هم که جایگاه دانشگاهی خود را در خطر می بینند،‌ برای لغو این دستور، به رایزنی با نمایندگان مجلس و مدیران و معاونان ارشد وزارتخانه های مربوطه اقدام کرده اند.'
براساس تقسیم بندی های موجود، هم اکنون رشته علوم ورزشی دارای گرایش های مختلفی از جمله فیزیولوژی ورزشی، آسیب شناسی ورزشی، حرکات اصلاحی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، روانشناسی و مدیریت ورزشی است که در بیشتر آنها دانشجویان به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مسأله سلامت درگیر می شوند.
در نامه دانشجویان به وزیر بهداشت آمده است که 'در مقاطع ارشد و دکترای تخصصی رشته هایی از علوم ورزشی همچون فیزیولوژی ورزشی و دیگر گرایش ها، هدف صرفاً تربیت معلم و استاد دانشگاه یا مربی تربیت بدنی نبوده و نیست، کما اینکه در کشورهای پیشرفته دنیا این گرایش ها کاربرد فراوانی در حیطه سلامت دارند؛ بنابراین تربیت نیروی کارآمد در این زمینه که علاوه بر دانش تخصصی بالا در زمینه ورزشی، از دانش بالینی مناسب و مورد تایید وزارت بهداشت نیز برخوردار است.'
به اعتقاد این دانشجویان 'این الحاق به نفع بیماران و جامعه سلامت نیز است چرا که با اندکی بررسی و حضور در برخی کلینیک هایی که هم اکنون با نام توانبخشی قلب و عروق در سطح کشور فعالیت می نمایند به آسانی می توان پی برد که برنامه های ورزشی تجویز شده با دستورالعمل های علم روز دنیا مطابقت ندارد؛ همچنین در برخی از کلینیک های فیزیوتراپی و یا بخش های فیزیوتراپی برخی از درمانگاه ها و بیمارستان ها متاسفانه با توجه به دانش بالایی که در زمینه الکتروتراپی، مگنت تراپی، شاک ویوتراپی و... دارند، دانش و اطلاعات لازم در زمینه ورزشی درمانی ندارند و فقط شاهد درمان های گزاف دستگاهی برای بیماران هستیم که متاسفانه اکثریت بیماران را دلزده و ناراضی از فیزیوتراپی کرده است و فرآیند درمان بیمار کامل نمی شود.'
آنان پیشنهاد داده اند که انتقال رشته های علوم ورزشی به وزارت بهداشت پس از حصول توافقات در باره 'تسهیل فعالیت دانش آموختگان رشته های علوم ورزشی در کلینیک ها و مراکز طب ورزشی'، 'دادن شماره نظام پزشکی به دانش آموخته گان گرایش های سلامت محور علوم ورزشی' و 'تعیین تکلیف نحوه استفاده از اساتید علوم ورزشی در وزارت بهداشت' صورت گیرد.
7444/8066 خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشار دهنده:علی مولوی

۹۵/۱۱/۲۵
۰۸:۱۱

رونمایی از تندیس جدید جشنواره خوارزمی به نام «کهربای خوارزمی»

همزمان با رونمایی از تندیس جدید سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی،کهربای خوارزمی به 19 محقق و پژوهشگر داخلی و خارجی اعطا شد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرج‌الله مهنازاده، دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، این جشنواره را رهیافت سنجیده‌ای برای شناسایی و معرفی دانشمندان، پژوهشگران و نوآوران برتر در سطح ملی و بین‌المللی دانست و گفت: این جشنواره در سه دهه حیات خود حدود 1000 طرح پژوهش، اختراع و نوآوری برجسته را به جامعه علمی کشور معرفی کرده و بیش از 200 پژوهشگر و دانشمند خارجی و ایرانی مقیم خارج را در خود پذیرا بوده است.
وی با اشاره به ویژگی‌های سی‌امین جشنواره خوارزمی افزود: تدوین و به‌روزرسانی آیین‌نامه برگزاری این جشنواره از جمله ویژگی‌های این دوره است که به امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است.
دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از تدوین و به‌روزرسانی آیین‌نامه اجرایی این جشنواره خبر داد و یادآور شد: علاوه بر آن تندیس جدید این جشنواره با عنوان کهربای خوارزمی رونمایی شد. این تندیس به جایگاه دانشمندان برتر برجسته جهان ارتقاء خواهد یافت تا از این پس در نام و شکل منحصر به فرد نشان افتخار برگزیدگی در این جشنواره باشد.
مهنازاده همچنین با تاکید بر ضرورت مشارکت دانشمندان دوره‌های قبل این جشنواره، گفت: بر این اساس از مشارکت موثر دانشمندان خارجی برگزیده دوره‌های قبل در بررسی و داوری طرح‌های خارجی بهره‌مند خواهیم شد.
وی همچنین تاکید کرد: با توجه به ضرورت ارتقای سطح رقابت و تشویق پژوهشگران و فناوران برجسته برای شرکت در این جشنواره امسال علاوه بر رویه خودنامزدی، دبیرخانه به شکلی فعال و با همکاری گروه‌های تخصصی و دانشگاه‌ها، شیوه معرفی نامزدهای احتمالی را برای زمینه‌های تخصصی مختلف به کار گرفته است. به این ترتیب بر حسب بررسی سوابق و پیش‌زمینه‌های علمی و پژوهشی از طریق پست الکترونیکی دعوتنامه ارسال شده است.
وی با اشاره به نحوه برگزاری این دوره از جشنواره، خاطرنشان کرد: در این دوره 388 طرح داخلی و 279 طرح خارجی از 46 کشور جهان برای حضور در این رقابت ثبت‌نام کرده‌اند.
دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با تاکید بر اینکه طرح‌های ارسالی در 18 گروه تخصصی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: 37 طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیات داوران ارسال شد که از این تعداد 13 طرح داخلی و 6 طرح خارجی به عنوان برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شدند.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۰۲

اعطای تندیس جدید جشنواره خوارزمی به نام «کهربای خوارزمی»

همزمان با رونمایی از تندیس جدید سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی،کهربای خوارزمی به 19 محقق و پژوهشگر داخلی و خارجی اعطا شد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرج‌الله مهنازاده، دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی، این جشنواره را رهیافت سنجیده‌ای برای شناسایی و معرفی دانشمندان، پژوهشگران و نوآوران برتر در سطح ملی و بین‌المللی دانست و گفت: این جشنواره در سه دهه حیات خود حدود 1000 طرح پژوهش، اختراع و نوآوری برجسته را به جامعه علمی کشور معرفی کرده و بیش از 200 پژوهشگر و دانشمند خارجی و ایرانی مقیم خارج را در خود پذیرا بوده است.
وی با اشاره به ویژگی‌های سی‌امین جشنواره خوارزمی افزود: تدوین و به‌روزرسانی آیین‌نامه برگزاری این جشنواره از جمله ویژگی‌های این دوره است که به امضای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است.
دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از تدوین و به‌روزرسانی آیین‌نامه اجرایی این جشنواره خبر داد و یادآور شد: علاوه بر آن تندیس جدید این جشنواره با عنوان کهربای خوارزمی رونمایی شد. این تندیس به جایگاه دانشمندان برتر برجسته جهان ارتقاء خواهد یافت تا از این پس در نام و شکل منحصر به فرد نشان افتخار برگزیدگی در این جشنواره باشد.
مهنازاده همچنین با تاکید بر ضرورت مشارکت دانشمندان دوره‌های قبل این جشنواره، گفت: بر این اساس از مشارکت موثر دانشمندان خارجی برگزیده دوره‌های قبل در بررسی و داوری طرح‌های خارجی بهره‌مند خواهیم شد.
وی همچنین تاکید کرد: با توجه به ضرورت ارتقای سطح رقابت و تشویق پژوهشگران و فناوران برجسته برای شرکت در این جشنواره امسال علاوه بر رویه خودنامزدی، دبیرخانه به شکلی فعال و با همکاری گروه‌های تخصصی و دانشگاه‌ها، شیوه معرفی نامزدهای احتمالی را برای زمینه‌های تخصصی مختلف به کار گرفته است. به این ترتیب بر حسب بررسی سوابق و پیش‌زمینه‌های علمی و پژوهشی از طریق پست الکترونیکی دعوتنامه ارسال شده است.
وی با اشاره به نحوه برگزاری این دوره از جشنواره، خاطرنشان کرد: در این دوره 388 طرح داخلی و 279 طرح خارجی از 46 کشور جهان برای حضور در این رقابت ثبت‌نام کرده‌اند.
دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی با تاکید بر اینکه طرح‌های ارسالی در 18 گروه تخصصی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: 37 طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیات داوران ارسال شد که از این تعداد 13 طرح داخلی و 6 طرح خارجی به عنوان برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شدند.
به گزارش ایسنا، سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی صبح دوشنبه، 25 بهمن ماه با حضور وزیر علوم و به همت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران آغاز به کار کرده است.

۹۵/۱۱/۲۵
۱۲:۰۶

اما و اگرهای اجرای سند آموزشی 2030

دانش پور- سند 2030؛ سندی که کمیسیون علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) برای آموزش در کشور های جهان تدوین کرده است و مراسم رونمایی از آن آذرماه گذشته در ایران برگزار شد.همزمان با این رونمایی بود که برخی از فعالان فرهنگی و اجتماعی و تعدادی از رسانه ها نسبت به این سند و اجرای آن انتقاد و ابراز نگرانی کردند. برخی آن را پروژه نفوذ برشمردند و عده ای هم به آن ایراد های حقوقی گرفتند. برخی از کارشناسان هم برای این سند واژه «واپس گرایانه» را انتخاب کردند. به گفته برخی از مسئولان نیز تا زمانی که ما گزینه هایی چون سند تحول بنیادین و نقشه جامع علمی کشور را داریم نیازی به سند 2030 یونسکو وجود ندارد. البته مسئولان و کارشناسان منتقد بر یک نکته تاکید بیشتری داشتند؛ این که شاخص ها و مفاهیم مدنظر در تحول بنیادین آموزش و پرورش در تراز تربیت اسلامی است که همین موضوع با برنامه آموزش 2030 مغایر است. سرانجام نیز وزیر آموزش و پرورش در واکنش به این انتقادات تاکید کرد: سند ملی آموزش 2030 باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی بازنگری شود اما آیا به واقع رونمایی از سندی که جزئیات آن به درستی اعلام نشده امر درستی است؟ و یا با وجود تدوین سند تحول بنیادین آموزش وپرورش همچنان به اجرای سند بین المللی 2030 در ایران نیاز داریم؟سند توسعه آموزش 2030، طی هفته های اخیر در کشور رونمایی شد تا ایران نیز هم راستا با کشور های عضو سازمان ملل متحد، اهداف کار جهانی توسعه پایدار را اجرا کند. مسئولیت بخش آموزشی این سند را یونسکو عهده دار شده است. یکی از محور های مورد توجه در سند آموزش 2030، بهبود و ارتقای محتوای آموزشی در قالب برنامه ها و کتاب های درسی است که براین اساس سیاست گذاری ها برای ترویج آموزش توسعه پایدار و مفاهیم مرتبط با آن انجام خواهد شد و همین محور یکی از مواردی است که کارشناسان آموزشی نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند. از سوی دیگر بر اساس سند 2030 لازم است تا آمار وضعیت نظام آموزش وپرورش ایران ارائه شود که در این رابطه نیز نگرانی هایی از سوی برخی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و کارشناسان حوزه آموزش وپرورش مطرح شده است مبنی بر این که به بهانه سند 2030، اسناد و اطلاعات محرمانه کشور به بیرون از کشور فرستاده شود. به گفته یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تدوین سند تحول بنیادین آموزش وپرورش پس از حدود یک دهه در کشور انجام شد تا نقشه راهی برای آموزش وپرورش ایران باشد و بر همین اساس ما صاحب یک سند بومی در این حوزه شدیم. علیرضا سلیمی سند بین المللی 2030 را متناسب با ارزش های بومی و اسلامی ایران ندانست و افزود:بهتر است به جای آن که مسئولان انرژی خود را صرف اجرای سند بین المللی 2030 کنند، به فکر اجرای سند تحول بنیادین باشند. وی اظهار کرد: متاسفانه در زمانی که مجلس در حال بررسی برنامه ششم توسعه بود، اقدام به رونمایی از سند بین المللی 2030 کردند در حالی که برای اجرای این گونه اسناد مجلس باید در جریان باشد. این نماینده مجلس ادامه داد: مسئولان مربوطه از جمله وزیر علوم عنوان می کنند که اهداف آموزش سند 2030 در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور لحاظ شده است اما باید پاسخ بدهند چرا این سند بدون تصویب در مراجع قانونی به مرحله اجرا گذاشته شده است؟ به هر صورت امضای این سند توسط مسئولان به معنای تصویب آن نیست و امضا هیچ گونه تعهدی را به بار نمی آورد.
تغییر! با چه معیاری؟
به گفته کبری خزعلی نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده بر اساس مدارک موجود یکی از تعهدات جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی، اجرای برنامه آموزش 2030 است که در نشست اینچئون کره جنوبی با حضور وزرای آموزش و پرورش، توافق نامه مسقط و در اجلاس جهانی آموزش به تصویب رسیده است. کبری خزعلی با اشاره به برخی جزئیات این سند و انتقاداتی که به برخی از بخش های آن وارد است، توضیح داد: به گفته مدیرکل یونسکو این بیانیه، دولت ها را به فراهم کردن فرصت های یادگیری مادام العمر برای افراد ترغیب می کند، تا تک تک افراد به رشد فکری ادامه دهند و عاملان مثبتی برای تغییر باشند، علاوه بر این «دگرگون ساختن جهان ما» شعار اصلی این سند است و این تغییر جای تامل دارد. این که با چه معیار و اصولی باید تغییر تحقق پیدا کند و آیا این تغییر نظام اسلامی به سوی الگوی مادی غرب است؟ وی با بیان این که اجرای این برنامه در چندین سطح برنامه ریزی شده است،  گفت: «تدوین برنامه های کلان وهدف گذاری کلان در سطح جهانی»، «تدوین راهبرد های کلان در سطح جهانی و تدوین راهبرد های خرد در سطح منطقه ای» و فقط «تدوین راهبرد ها و برنامه های اجرایی در سطح ملی» و همسو با سیاست های جهانی از جمله این موارد است و این سوال مطرح است که آیا ما باید سیاست ها و برنامه های ملی را حتی اگر از متن اسلام و قرآن است با سیاست ها و برنامه های جهانی تطبیق دهیم و اگر همسو نبود، حذف کنیم؟ خزعلی با اشاره به این که موضوعی که بیش از همه تعجب برانگیز است، مصوبه هیئت وزیران در باب تصویب کارگروه ملی آموزش 2030 است که بند بند آن جای ایراد دارد، گفت: در این مصوبه آمده است «به منظور هماهنگی و ارائه راهکار تحقق اهداف و تعهدات برنامه آموزش 2030 همسو با اهداف و تعهدات برنامه اهداف توسعه پایدار، کارگروه ملی آموزش 2030 با مسئولیت وزارت آموزش و پرورش بدون گسترش تشکیلات سازمانی و با استفاده از امکانات و ظرفیت های موجود در آن وزارتخانه و با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف تشکیل می شود»  حال این سوال مطرح است که چرا برای توسعه پایدار با این دقت و تعهد و وسعت وارد عمل و اجرا می شویم ولی برنامه ها و سیاست های نظام معطل در مسیر اجراست؛ آیا این سوال باقی نمی ماند که چرا برای سیاست های مصوب نظام، سال هاست دولت برنامه عملیاتی مشخصی تهیه نکرده ولی در راستای شرح وظایف یونسکو کارگروه ایجاد شده است؟
تفاوت فاحش در اهداف
وی با بیان این که فراتر از همه این ایرادات، رویکردی است که در سند آموزش 2030 وجود دارد، گفت: در این سند رسیدن به برابری جنسیتی و آزادی جنسی مد نظر است در حالی که سیاست ها و برنامه ها و قوانین کشور اسلامی این نیست. به عنوان نمونه ای دیگر برای رسیدن به برابری جنسیتی در برخی اسناد ما موظف خواهیم شد برخی ارزش های مادری را به عنوان کلیشه های جنسیتی از کتاب ها حذف کنیم یعنی مشابه شدن نقش مرد و زن حتی توصیه به نشان دادن حضور زن در کارخانه و در کنار دستگاه های سنگین و عظیم و نشان دادن مرد در حالی که بچه ای در آغوش دارد و شیشه شیر را به دهان او می گذارد و یا تغییر الگو های خانه داری زنان مانند آشپزی و خیاطی و مدیریت خانواده از کتب درسی به این تشابه و یکسانی و برابری رسیدن. خزعلی خاطرنشان کرد: اگر چه وزرای ذی ربط از جمله وزیر علوم گفته اند که باید سند ملی آموزش 2030 با در نظر گرفتن اسناد بالادستی بازنگری شود و آن چه رونمایی شده یک پیش نویس است و وزیر آموزش و پرورش نیز گفته است سند تحول بنیادین خط مشی اصلی وزارت آموزش و پرورش است و هر برنامه دیگری ذیل این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا می شود اما در تصویب نامه هیئت دولت، اجرای کامل برنامه آموزش 2030 تکلیف شده است.
متن«2030» مبهم است
در عین حال به گفته یکی از اعضای هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی متن منتشر شده با عنوان 2030 مبهم است و مشخص نیست که «سند»، «بیانیه» یا یک «برنامه» است. «علی ذوعلم» ادامه داد: اگر برنامه باشد، قاعدتا وزارت آموزش و پرورش باید ذیل اسناد بالادستی این برنامه را تهیه و در چارچوب برنامه سالانه یا پنج ساله کشور به مجلس ارائه کند تا در آن جا به تصویب برسد؛ اگر سند باشد، شورای عالی انقلاب فرهنگی یا شورای عالی آموزش و پرورش باید مصوب کرده باشد که در این متن اثری از این تصویب و جریان نمی بینیم. وی افزود: در خود متن هم بهم ریختگی و تناقضاتی وجود دارد. در واقع در این متن روی جلد به عنوان «سند» برنامه آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و داخل متن به عنوان «برنامه» آموزش 2030 از آن یاد شده است. زیرا بین برنامه و سند تفاوت زیادی وجود دارد. وی با اشاره به این که سه سند مصوب ابلاغی در آموزش و پرورش وجود دارد که به همت جمع گسترده ای از صاحب نظران و دانشمندان متخصص در حوزه علمیه و آموزش و پرورش تدوین شده است، گفت: اکنون این اسناد شامل «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش»، «سند برنامه درسی ملی» و «سند سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری» به عنوان اسناد بالادستی آموزش و پرورش برایمان رسمیت دارد. وی افزود: از آموزش و پرورش انتظار می رفت که این اسناد را به برنامه تبدیل کند و با وجود یادآوری ها و توصیه هایی که دغدغه مندان تعلیم و تربیت به آموزش و پرورش داشتند و تذکر اکید رهبری معظم انقلاب به آموزش و پرورش، هنوز برنامه ای را که برگرفته و مبتنی بر این اسناد باشد، در اختیار نداریم.عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اختلافات این سند با اسناد بالادستی کشورمان، تصریح کرد: آنچه اکنون پیش روی ماست، بخش ها، شاخص ها و اهداف مختلفی را به صورت جزئی مطرح کرده است و یک سری راهبرد کلی را ارائه کرده است که این ها هیچ نسبتی با اسناد بالادستی ندارد. اگر چه در متن این سند اشاره شده است که رهنمود های حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مورد ملاحظه است اما این اشاره، فقط یک ظاهر سازی است. وی ادامه داد: مشکل اساسی این متن این است که هیچ نسبتی با اسناد بالادستی کشورمان ندارد؛ یعنی در جا هایی که اهداف و شاخص ها را مطرح می کند،  ادبیات آن، مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیست و اساسا از ادبیاتی که در برنامه درسی ملی تولید شد، خبری نیست. در مبانی نظری تحول با ساحت های شش گانه مواجه هستیم و تاکید بر این شده است که اهداف کیفی و محتوایی آموزش کشورمان با این ساحت ها تناسب داشته باشد. ذوعلم گفت: در مبانی نظری تحول بنیادین با موضوع «هویت» روبه رو هستیم و این که تکوین و تعالی هویت مربیان و دانش آموزان آن رویکرد و هدفی است که دنبال می کنیم اما در این متن که با کمک یک جمع ایرانی نوشته شده، مؤلفه های اسلامی، انقلابی و ایرانی مطرح نشده است.
تعابیر سند 2030 «واپس گرایانه» است
وی با بیان این که اهداف کلی تعلیم و تربیت و آن الگوی هدف گذاری که در برنامه درسی ملی مطرح شده، در اینجا مطرح نشده است گفت: اگر آموزش و پرورش امروز بخواهد این متن را در شاخص های کیفی و اهداف راهنمای خود قرار دهد، یک نوع واپس گرایی محض است و فاصله و شکاف عمیقی را با اسناد بالادستی خواهیم داشت. ذوعلم با بیان این که پشت این قضیه جریانی وجود دارد و به دنبال آن هستند تا اسناد تحولی افتخارآمیز، پیشرفته و علمی را به انزوا بکشانند، خاطرنشان کرد: تلقی بنده این است کسانی به دنبال دور زدن مسئولان کشورمان هستند. اگر امروز در قبال این متن موضعی اتخاذ نشود حتما فردا و فردا ها، یونسکو می تواند مدعی شود که چرا این کار را انجام ندادید و فلان بند را عمل نکردید. این متن دارای بیش از 360 صفحه است که حدود 60 تا 70 صفحه آن به آموزش و پرورش ارتباط دارد.
عمل به احکام سند 2030 منطبق با اسناد ملی کشور
اما دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش درباره این موضوع تنها سند حاکم در آموزش و پرورش را سند تحول بنیادین معرفی کرد که البته به اعتقاد وی سند 2030 هم ذیل همین سند تدوین شده است. مهدی نوید ادهم گفت: سند 2030 متنی است که کمیسیون ملی یونسکو در ایران با همکاری وزارت خانه های مرتبط از جمله آموزش و پرورش تهیه کرد اما نکته قابل توجه این است که از نظر ما در شورای عالی، تنها سند حاکم در آموزش و پرورش، سند تحول بنیادین است که به تصویب مراجع ذی ربط رسیده وهمه طرح و برنامه ها در آن لحاظ شده است. ضمن آن که طرحی که عنوان دقیق آن،  «چارچوب عمل آموزش 2030» است و ذیل سند تحول بنیادین و متناسب با اهداف و اصول و ارزش ها و مبانی کشور است، عملیاتی خواهد شد. وی ادامه داد: در زمان تدوین این چارچوب عملی مسئولان آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت با تمام این ملاحظات، آن را تهیه کردند. ضمن آن که در این سند هم آمده است که هر کشوری متناسب با اقتضائات کشور و اسناد بالادستی خود آن را ترسیم کند. در ایران هم همین اتفاق افتاد و برنامه عمل 2030 ذیل سند تحول بنیادین تدوین شد. از دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش می پرسیم آیا این ملاحظات در زمان رونمایی هم وجود داشت؟  نوید ادهم پاسخ داد: آن زمان هم این نکات مورد توجه بود ولی رسانه ها این برنامه را با عنوان «سند»  انعکاس دادند در حالی که ما به عنوان سند به آن نگاه نمی کنیم. بلکه یک برنامه عمل است که فرایند کار آن در دولت هم به تصویب رسیده است و بر اساس مصوبه ای که هیئت دولت دارد کارگروهی با مسئولیت وزیر آموزش و پرورش و حضور معاونان و مسئولان تعدادی دستگاه های دیگر تشکیل می شود که بر فرایند اجرای این سند نظارت خواهند داشت. وی خاطرنشان کرد: دغدغه هایی که برخی از صاحبنظران مطرح کردند مورد توجه دست اندرکاران است وسعی خواهند کرد که مبتنی بر سند تحول بنیادین و اقتضای شرایط کشور آن را عملیاتی کنند.

۹۵/۱۱/۲۵
۰۰:۵۷