نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114270
 • تمام سکه (طرح جدید) 1214000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1185000
 • نیم سکه 656000
 • ربع سکه 375000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3754
 • یورو 4170
 • پوند 4860
 • صد ین 3440
 • درهم امارات 1034
 • لیر ترکیه 1077
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32449
 • 3 Arrow up
  یورو 35464
 • 34 Arrow up
  پوند 41849
 • 3 Arrow up
  فرانک 32413
 • 11 Arrow up
  صد ین 28619
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8834

استقبال بی‌سابقه فعالان صنعت نفت از خدمات و محصولات بانک سامان

خدمات و محصولات ارایه شده از سوی بانک سامان در بیست‌ودومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران با استقبال بی‌نظیر فعالان این صنعت حیاتی و استراتژیک کشورمان روبرو شد.
به گزارش سامان رسانه، در این نمایشگاه شرکت‌های عضو گروه مالی سامان شامل بانک سامان، شرکت ارتباطات ماهواره‌ای سامان، شرکت بیمه سامان و شرکت کارگزاری بانک سامان حضور پررنگی داشتند و در مدت برگزاری نمایشگاه، میزبان مدیران، کارگزاران و کارشناسان شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی بودند.

منابع دیگر:
 • فراسو نیوز
۹۶/۰۲/۲۵
۰۲:۰۳

عملکرد بیمه‌ها شفاف می‌شود اصلاح صورتهای مالی شرکت های بیمه

ایستانیوز:رئیس کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین وضعیت تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی، از حرکت شرکتهای بیمه برای اصلاح صورتهای مالی خود اصلاح صورتهای مالی گزارشگری مالی بین المللی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)،عبدالناصر همتی از رشد ۱۱۱ درصدی حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در چهار سال گذشته خبر داد و گفت: مقدار حق‌ بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه مستقیم در سال ۱۳۹۵، به حدود ۲۲۷.۲ هزارمیلیارد ریال رسیده که در مقایسه با سال گذشته، نزدیک ۲۲.۵ درصد رشد نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه میزان حق بیمه تولیدی در این مدت، ۱۴۶.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱۱ درصد افزایش داشته است.
رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص رشد ضریب نفوذ بیمه در کشور افزود: پیش‌بینی می‌شود که این ضریب در سال ۱۳۹۵ به حدود ۲.۲ درصد برسد و این شاخص طی دوره فعالیت دولت کنونی ۰.۵ واحد بهبود یافته؛ در این میان، رشد حق‌بیمه سرانه نیز حدود ۱۰۵ درصد بوده است؛ به این معنا که در سال ۱۳۹۵ حق‌بیمه سرانه بیمه‌های بازرگانی بر اساس برآورد آمار جمعیت توسط مرکز آمار ایران، معادل ۳.۵ میلیون ریال بوده است که حدود ۱۹.۹ درصد در مقایسه ‌با سال قبل افزایش داشته؛ اما اگر بخواهیم این شاخص را در دوره چهارساله فعالیت دولت برآورد کنیم، حدود ۱۰۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: میزان انحصار در بازار بیمه برمبنای فرمول هرفیندال-هیرشمن در سال ۱۳۹۵، به عدد ۱۷۳۳ رسید که نسبت به سال ۹۱ معادل ۵۹۱ واحد کمتر شده و ۲۵.۴ درصد این شاخص بهبود یافته است؛ این درحالی است که سهم بخش غیردولتی در این میان، ۸ درصد  رشد داشته است؛ اما به هرحال هدف بیمه مرکزی، ارتقای سهم بخش غیردولتی از کل حق‌بیمه‌های تولیدی بازار بیمه کشور است و بر همین اساس در سال ۱۳۹۵، شرکت بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی به همراه ۲۹ شرکت بیمه غیردولتی (به غیر از ۲ شرکت بیمه اتکائی) در بازار بیمه کشور فعالیت کردند.
همتی گفت: در پایان سال ۱۳۹۱ سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی بازار بیمه کشور ۵۴.۶ درصد بوده که در سال ۱۳۹۵ به ۶۲.۶ درصد رسیده که بیانگر رشد نقش بخش غیر دولتی در صنعت بیمه کشور است.
وی از برنامه‌های بیمه مرکزی برای افزایش سهم حق بیمه زندگی خبر داد و افزود: نسبت سهم حق ‌بیمه زندگی از کل پرتفوی صنعت ‌بیمه در بازار بیمه کشور در سال ۱۳۹۱ به ۷.۸ درصد رسیده بود که این نسبت طی سال چهارم فعالیت دولت یازدهم، به ۱۳.۴ درصد رسیده و۵.۶  واحد درصد افزایش یافت.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به افزایش میزان نظارت بیمه مرکزی بر نحوه پرداخت خسارت بیمه گذاران در راستای حمایت از حقوق آنها گفت: خسارت پرداختی صنعت بیمه که به نوعی نشان‌دهنده میزان ارائه خدمات شرکت‌های بیمه به بیمه‌گذاران است، تا پایان سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۸۰.۲ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال ۱۳۹۱، حدود ۲.۳ برابر شده است.
رئیس کل بیمه مرکزی، افزایش توان ثروت‌آفرینی کشور، تامین مالی پایدار دولت، تقویت انضباط و سلامت و شفافیت مالی-‌اداری، مشارکت فعال و مؤثر در سیاست‌گذاری، ایجاد و یکپارچه سازی سامانه‌های اطلاعات مدیریت و عملیاتی، توسعه هدفمند سرمایه‌های سازمانی و انسانی، توسعه و تنوع‌بخشی به پورتفوی بازار بیمه کشور و تخصصی‌کردن شرکت‌های بیمه را از سیاست‌های و برنامه‌های راهبردی اتخاذ شده باتوجه‌ به اهداف اقتصادی دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی دانست.
وی از افزایش تعداد شرکت‌های بیمه در دولت یازدهم خبر داد و گفت: طی این دوره، پروانه فعالیت ۵ شرکت بیمه( سرمد و تعاون، تجارت نو، حکمت صبا و زندگی خاورمیانه صادر شده است. همچنین در راستای  گسترش هدایت‌ شده فعالان بازار بیمه، در دوره ۴ ساله ۹۲ الی ۹۵، همراه با افزایش تعداد شعب شرکت‌های بیمه و رسیدن آن به ۱۰۷۹ شعبه در سراسر کشور(۲۱۸ شعبه طی دوره ۴ ساله اضافه شده است)، حدود ۴۴۰۰۰ نماینده بیمه فعال (که ۱۰۶۰۴ نماینده طی دوره چهارساله اضافه شده اند)که از این تعداد نزدیک ۱۰۶۰۰ مورد، نمایندگان تخصصی فروش بیمه عمر هستند از اقدامات بیمه مرکزی در راستای گسترش شبکه فروش است.
 رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه افزود: ۲۳۵ کارگزار بیمه اعم از حقیقی و حقوقی، ۳۹ ارزیاب خسارت  طی دولت یازدهم نیز مجوز فعالیت گرفتند و به شبکه فروش صنعت بیمه اضافه شدند.
وی همچنین از بررسی و اعطای مجوز به طرح‌ها و پوشش‌های بیمه‌ای از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ برای۱۹۷ طرح و پوشش بیمه‌ای که حدود ۱۷۵مورد مربوط به بیمه‌های عمر و درمان بوده است، خبر داد و گفت: تقویت ابزارها و رویکردهای نظارتی بیمه مرکزی و کنترل جدی توانگری مالی و ذخیره‌ گیری‌ها، تدوین ضوابط جدید مربوط به نحوه انجام بیمه‌های اتکایی، تصویب آیین‌نامه ۹۰ توسط شورای عالی بیمه، ارائه پوشش‌های بیمه ای برای صنایع مهم داخلی از جمله اقداماتی بوده که طی سالهای گذشته صورت گرفته است.
همتی خاطرنشان کرد: در راستای جلب حضور اشخاص خارجی در بازار بیمه کشور و ارتقا همکاری با شرکت های بیمه ای خارجی در طی دوره چهارساله دولت فعلی، پروانه‌های فعالیت ۳ دفتر ارتباطی  از سوی بیمه مرکزی صادر گردید.
رئیس کل بیمه مرکزی  یکی از اقدامات مهم بیمه مرکزی در دولت یازدهم را توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) و تلاش برای بهره‌برداری کامل از آن همچون انجام غالب فعالیت‌های توسعه‌ای، نظارتی و اتکائی بیمه مرکزی بر بستر سنهاب)، در راستای مکانیزه نمودن امور داخلی و در سطح صنعت بیمه دانست و گفت: این سامانه از قابلیتهای خوبی برخوردار است که در ابتدا برای کنترل عملیات بیمه اجباری شکل گرفت که به تدریج برای نظارت آنلاین بر عملکرد شرکت های بیمه و شبکه فروش صنعت بیمه قرارداد طرح توسعه سنهاب بخش نظارت منعقد شد و بیمه مرکزی در کنار انجام امور نظارتی، سامانه‌های نظارتی متعددی را در هر مدیریت طراحی و راه اندازی کرد.
به نوشته مهر،همتی توسعه سامانه سنهاب را یکی از تحولات بزرگ در صنعت بیمه در دولت تدبیر و امید دانست و ابراز امیدواری کرد تا با تکمیل بخش های باقیمانده، تقویت، تکمیل سامانه سنهاب یک سیستم کامل و به روز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم.
وی در خصوص روش کار این سامانه گفت: روش این بود که الزامات آیین نامه ها بررسی، احصا و به شاخص نظارتی عمومی و تخصصی در بستر سنهاب تبدیل شود، به نحوی که اطلاعات استخراج شده از سرورهای شرکتهای بیمه ضمن انطباق با شاخصهای نظارتی غربال می‌شود و مغایرات آنها استخراج و به صورت خودکار به شرکت بیمه منعکس می‌شود؛ خوشبختانه موفقیت های خوبی در این زمینه کسب کردیم و در حال حاضر نظارت بر نمایندگان، کارگزاران و محاسبه توانگری شرکت های بیمه از طریق این سامانه انجام می شود و مردم می توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات با بیمه مرکزی ارتباط داشته باشند.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تحقق برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری در بیمه مرکزی گفت: بیمه مرکزی پروژه هایی را در سه حوزه زیرساختی مرکز داده، شبکه اختصاصی صنعت بیمه و سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه آغاز نمود. از آنجا که بسیاری از اقدام های آغاز شده، هم اکنون به بهره برداری رسیده است، لذا بسیاری از اهداف مد نظر در برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمند سازی اداری در این سازمان محقق شده است.
همتی، پیگیری تصویب لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی را از  دستاوردهای دولت یازدهم دانست وگفت: حادثه خیز بودن ایران، همواره مشکلات زیادی را بوجود آورده که اقدامات جدی را می طلبد؛ چرا که این حوادث بار مالی زیادی برای کشور به دنبال دارد و بیمه مرکزی در راستای نقش حمایتی خود، لایحه ای تحت عنوان صندوق بیمه حوادث طبیعی را به مجلس پیشنهاد کرد که انقلابی در بیمه حوادث طبیعی ایجاد می کند.
وی افزود: تلاش برای ارتقاء سهم بیمه در جبران خسارت‌های بلایای طبیعی و تلاش برای ارتقاء سهم بیمه در جبران خسارت‌های وارده به سرمایه های ملی از طریق تدوین، پیگیری و به نتیجه رساندن ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی با تصویب قانون مربوط در مجلس شورای اسلامی یکی از برنامه های مهم بیمه مرکزی در راستای حمایت و کاهش دغدغه های مردم است.
عضو شورای عالی بیمه خاطرنشان در خصوص آخرین وضعیت این لایحه گفت: این لایحه در مجلس تصویب و اما به دلیل ایرادات وارده توسط شورای نگهبان هم اکنون در حال بررسی مشترک توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای رفع ۵ ایراد وارده به لایحه بیمه همگانی حوادث طبیعی است که موارد به بیمه مرکزی منعکس و پاسخهای لازم جهت رفع ایرادات مذکور تهیه شده و مجدد به مجلس ارسال شد.
به گفته همتی، در این مصوبه بیمه‎گر «بیمه پایه»، صندوق است و کلیه شرکت‎های بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‎توانند اقدام به فروش بیمه‎نامه تکمیلی حوادث طبیعی ساختمان نمایند.
رئیس کل بیمه مرکزی، با اشاره به افزایش تعامل بیمه مرکزی با دو نهاد نیروی انتظامی و وزارت بهداشت در خصوص واریزی شرکت‌های بیمه در راستای تحقق احکام قوانین بودجه سنواتی و قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) در دوره چهار ساله ۹۲ الی ۹۵ گفت: در این دوره مبلغ ۲۱۹۷ میلیارد ریال کل واریزی صنعت بیمه به حساب نیروی انتظامی بوده است. همچنین در این دوره مبلغ ۶۰۷۹ میلیارد ریال نیز به وزارت بهداشت پرداخت شده است.
همتی با تاکید بر اهمیت اجرای دقیق سیاست های راهبردی ابلاغی در صنعت بیمه، مهمترین برنامه‌های سال ۱۳۹۶ بیمه مرکزی را رونق تولید و اشتغال اعلام کرد و گفت: امیدوارم در سال جدید بتوانیم با اجرای تدریجی استاندارد بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) در صنعت بیمه در تحقق ارتقای شفافیت مالی موسسات بیمه گام های اساسی برداشته شود.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین در خصوص اقدامات انجام گرفته در صنعت بیمه که با استانداردهای گزارشگری بین المللی همسویی دارد، گفت: تدوین، اجرا و نظارت سیستم توانگری شرکتهای بیمه، تکمیل و اصلاح تدریجی آن، الزام کفایت ذخایر بیمه ای مرتبط با قانون بیمه شخص ثالث که اعمال تدریجی آن از حسابهای سال ۹۴ شرکتهای بیمه شروع شده است را ازجمله این اقدامات است و باتوجه به الزام قانونی شرکتهای بیمه به تهیه صورتهای مالی خود طبق نمونه مصوب شورای عالی بیمه، مقدمات لازم جهت تهیه صورتهای مالی منطبق با استانداردهای بین المللی انجام گرفته است و تاکید بر تفکیک حسابهای بیمه های زندگی و غیر زندگی و افشاء آن در صورت های مالی شرکتهای بیمه که در حال تکمیل است از دیگر اقدامات صنعت بیمه در این زمینه است.
وی ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی و همسویی بین سازمان حسابرسی، سازمان بورس، سازمان مالیاتی و بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه بتوانیم هرچه سریعتر مقررات ۴IFRS- را اجرایی و صورتهای مالی شرکتهای بیمه و بیمه اتکایی را برمبنای آن ارائه دهیم.
همتی از اقدام جدی بیمه مرکزی در راستای فرهنگسازی بیمه در میان دانش آموزان طی دولت یازدهم خبر داد و با اشاره به اهمیت شناخت اصول اولیه فراگیری مفاهیم بیمه ای و آشنایی با قابلیت ها و ظرفیت های صنعت بیمه از پایه دبستان گفت: اگر آموزش بیمه را از مقاطع ابتدایی آغاز کنیم در آینده شاهد افزایش ضریب نفوذ بیمه و در نهایت رفاه اجتماعی پایدار خواهیم بود؛ البته در چند دهه اخیر نظام آموزشی کشور کمتر به مفاهیم بیمه و صنعت بیمه پرداخته است اما خوشبختانه در سال جاری، مطالب بیمه ای در مقاطع مختلف و رشته های گوناگون تحصیلی در مدارس و هنرستان های سراسر کشور، تدریس خواهد شد.
وی با ابراز خرسندی از گنجاندن مطالب بیمه ای در کتب درسی گفت: بی تردید درج مطالب بیمه ای در کتب درسی نه تنها نسل نوجوان و جوان، بلکه معلمان و خانواده‌ها را نیز با مفاهیم بیمه ای آشنا می کند و قطعا با تداوم این امر، فرهنگ بیمه در جامعه به شکل معنا داری افزایش می یابد.
همتی، نقش آموزش را در توسعه پایدار صنعت بیمه، حیاتی دانست و گفت: آموزش بیمه در سنین پایین تر موجب رشد و شکوفایی صنعت بیمه است، لذا باید ابعاد گوناگون اقتصادی و اجتماعی این صنعت به درستی تبیین شود تا افق های توسعه ای قابل دسترس باشد.
 

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۳۲

همتی : عملکرد بیمه‌ها شفاف می‌شود

رئیس کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین وضعیت تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی، از حرکت شرکتهای بیمه برای اصلاح صورتهای مالی خود بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی خبر داد.

رئیس کل بیمه مرکزی با تشریح آخرین وضعیت تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی، از حرکت شرکتهای بیمه برای اصلاح صورتهای مالی خود بر اساس استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی خبر داد.
عبدالناصر همتی در گفتگو با خبرنگار مهر از رشد 111 درصدی حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در چهار سال گذشته خبر داد و گفت: مقدار حق‌ بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه مستقیم در سال 1395، به حدود 227.2 هزارمیلیارد ریال رسیده که در مقایسه با سال گذشته، نزدیک 22.5 درصد رشد نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه میزان حق بیمه تولیدی در این مدت، 146.2 هزار میلیارد ریال معادل 111 درصد افزایش داشته است.
رئیس کل بیمه مرکزی در خصوص رشد ضریب نفوذ بیمه در کشور افزود: پیش‌بینی می‌شود که این ضریب در سال 1395 به حدود 2.2 درصد برسد و این شاخص طی دوره فعالیت دولت کنونی 0.5 واحد بهبود یافته؛ در این میان، رشد حق‌بیمه سرانه نیز حدود 105 درصد بوده است؛ به این معنا که در سال 1395 حق‌بیمه سرانه بیمه‌های بازرگانی بر اساس برآورد آمار جمعیت توسط مرکز آمار ایران، معادل 3.5 میلیون ریال بوده است که حدود 19.9 درصد در مقایسه ‌با سال قبل افزایش داشته؛ اما اگر بخواهیم این شاخص را در دوره چهارساله فعالیت دولت برآورد کنیم، حدود 105 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: میزان انحصار در بازار بیمه برمبنای فرمول هرفیندال-هیرشمن در سال 1395، به عدد 1733 رسید که نسبت به سال 91 معادل 591 واحد کمتر شده و 25.4 درصد این شاخص بهبود یافته است؛ این درحالی است که سهم بخش غیردولتی در این میان، 8 درصد رشد داشته است؛ اما به هرحال هدف بیمه مرکزی، ارتقای سهم بخش غیردولتی از کل حق‌بیمه‌های تولیدی بازار بیمه کشور است و بر همین اساس در سال 1395، شرکت بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی به همراه 29 شرکت بیمه غیردولتی (به غیر از 2 شرکت بیمه اتکائی) در بازار بیمه کشور فعالیت کردند.
همتی گفت: در پایان سال 1391 سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی بازار بیمه کشور 54.6 درصد بوده که در سال 1395 به 62.6 درصد رسیده که بیانگر رشد نقش بخش غیر دولتی در صنعت بیمه کشور است.
وی از برنامه‌های بیمه مرکزی برای افزایش سهم حق بیمه زندگی خبر داد و افزود: نسبت سهم حق ‌بیمه زندگی از کل پرتفوی صنعت ‌بیمه در بازار بیمه کشور در سال 1391 به 7.8 درصد رسیده بود که این نسبت طی سال چهارم فعالیت دولت یازدهم، به 13.4 درصد رسیده و5.6 واحد درصد افزایش یافت.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به افزایش میزان نظارت بیمه مرکزی بر نحوه پرداخت خسارت بیمه گذاران در راستای حمایت از حقوق آنها گفت: خسارت پرداختی صنعت بیمه که به نوعی نشان‌دهنده میزان ارائه خدمات شرکت‌های بیمه به بیمه‌گذاران است، تا پایان سال 1395 به حدود 180.2 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال 1391، حدود 2.3 برابر شده است.
رئیس کل بیمه مرکزی، افزایش توان ثروت‌آفرینی کشور، تامین مالی پایدار دولت، تقویت انضباط و سلامت و شفافیت مالی-‌اداری، مشارکت فعال و مؤثر در سیاست‌گذاری، ایجاد و یکپارچه سازی سامانه‌های اطلاعات مدیریت و عملیاتی، توسعه هدفمند سرمایه‌های سازمانی و انسانی، توسعه و تنوع‌بخشی به پورتفوی بازار بیمه کشور و تخصصی‌کردن شرکت‌های بیمه را از سیاست‌های و برنامه‌های راهبردی اتخاذ شده باتوجه‌ به اهداف اقتصادی دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی دانست.
وی از افزایش تعداد شرکت‌های بیمه در دولت یازدهم خبر داد و گفت: طی این دوره، پروانه فعالیت 5 شرکت بیمه( سرمد و تعاون، تجارت نو، حکمت صبا و زندگی خاورمیانه صادر شده است. همچنین در راستای گسترش هدایت‌ شده فعالان بازار بیمه، در دوره 4 ساله 92 الی 95، همراه با افزایش تعداد شعب شرکت‌های بیمه و رسیدن آن به 1079 شعبه در سراسر کشور(218 شعبه طی دوره 4 ساله اضافه شده است)، حدود 44000 نماینده بیمه فعال (که 10604 نماینده طی دوره چهارساله اضافه شده اند)که از این تعداد نزدیک 10600 مورد، نمایندگان تخصصی فروش بیمه عمر هستند از اقدامات بیمه مرکزی در راستای گسترش شبکه فروش است.
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه افزود: 235 کارگزار بیمه اعم از حقیقی و حقوقی، 39 ارزیاب خسارت طی دولت یازدهم نیز مجوز فعالیت گرفتند و به شبکه فروش صنعت بیمه اضافه شدند.
وی همچنین از بررسی و اعطای مجوز به طرح‌ها و پوشش‌های بیمه‌ای از سال 1392 تا پایان سال 1395 برای197 طرح و پوشش بیمه‌ای که حدود 175مورد مربوط به بیمه‌های عمر و درمان بوده است، خبر داد و گفت: تقویت ابزارها و رویکردهای نظارتی بیمه مرکزی و کنترل جدی توانگری مالی و ذخیره‌ گیری‌ها، تدوین ضوابط جدید مربوط به نحوه انجام بیمه‌های اتکایی، تصویب آیین‌نامه 90 توسط شورای عالی بیمه، ارائه پوشش‌های بیمه ای برای صنایع مهم داخلی از جمله اقداماتی بوده که طی سالهای گذشته صورت گرفته است.
همتی خاطرنشان کرد: در راستای جلب حضور اشخاص خارجی در بازار بیمه کشور و ارتقا همکاری با شرکت های بیمه ای خارجی در طی دوره چهارساله دولت فعلی، پروانه‌های فعالیت 3 دفتر ارتباطی از سوی بیمه مرکزی صادر گردید.
رئیس کل بیمه مرکزی یکی از اقدامات مهم بیمه مرکزی در دولت یازدهم را توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) و تلاش برای بهره‌برداری کامل از آن همچون انجام غالب فعالیت‌های توسعه‌ای، نظارتی و اتکائی بیمه مرکزی بر بستر سنهاب)، در راستای مکانیزه نمودن امور داخلی و در سطح صنعت بیمه دانست و گفت: این سامانه از قابلیتهای خوبی برخوردار است که در ابتدا برای کنترل عملیات بیمه اجباری شکل گرفت که به تدریج برای نظارت آنلاین بر عملکرد شرکت های بیمه و شبکه فروش صنعت بیمه قرارداد طرح توسعه سنهاب بخش نظارت منعقد شد و بیمه مرکزی در کنار انجام امور نظارتی، سامانه‌های نظارتی متعددی را در هر مدیریت طراحی و راه اندازی کرد.
همتی توسعه سامانه سنهاب را یکی از تحولات بزرگ در صنعت بیمه در دولت تدبیر و امید دانست و ابراز امیدواری کرد تا با تکمیل بخش های باقیمانده، تقویت، تکمیل سامانه سنهاب یک سیستم کامل و به روز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم.
وی در خصوص روش کار این سامانه گفت: روش این بود که الزامات آیین نامه ها بررسی، احصا و به شاخص نظارتی عمومی و تخصصی در بستر سنهاب تبدیل شود، به نحوی که اطلاعات استخراج شده از سرورهای شرکتهای بیمه ضمن انطباق با شاخصهای نظارتی غربال می‌شود و مغایرات آنها استخراج و به صورت خودکار به شرکت بیمه منعکس می‌شود؛ خوشبختانه موفقیت های خوبی در این زمینه کسب کردیم و در حال حاضر نظارت بر نمایندگان، کارگزاران و محاسبه توانگری شرکت های بیمه از طریق این سامانه انجام می شود و مردم می توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات با بیمه مرکزی ارتباط داشته باشند.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تحقق برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری در بیمه مرکزی گفت: بیمه مرکزی پروژه هایی را در سه حوزه زیرساختی مرکز داده، شبکه اختصاصی صنعت بیمه و سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه آغاز نمود. از آنجا که بسیاری از اقدام های آغاز شده، هم اکنون به بهره برداری رسیده است، لذا بسیاری از اهداف مد نظر در برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمند سازی اداری در این سازمان محقق شده است.
همتی، پیگیری تصویب لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی را از دستاوردهای دولت یازدهم دانست وگفت: حادثه خیز بودن ایران، همواره مشکلات زیادی را بوجود آورده که اقدامات جدی را می طلبد؛ چرا که این حوادث بار مالی زیادی برای کشور به دنبال دارد و بیمه مرکزی در راستای نقش حمایتی خود، لایحه ای تحت عنوان صندوق بیمه حوادث طبیعی را به مجلس پیشنهاد کرد که انقلابی در بیمه حوادث طبیعی ایجاد می کند.
وی افزود: تلاش برای ارتقاء سهم بیمه در جبران خسارت‌های بلایای طبیعی و تلاش برای ارتقاء سهم بیمه در جبران خسارت‌های وارده به سرمایه های ملی از طریق تدوین، پیگیری و به نتیجه رساندن ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی با تصویب قانون مربوط در مجلس شورای اسلامی یکی از برنامه های مهم بیمه مرکزی در راستای حمایت و کاهش دغدغه های مردم است.
عضو شورای عالی بیمه خاطرنشان در خصوص آخرین وضعیت این لایحه گفت: این لایحه در مجلس تصویب و اما به دلیل ایرادات وارده توسط شورای نگهبان هم اکنون در حال بررسی مشترک توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای رفع 5 ایراد وارده به لایحه بیمه همگانی حوادث طبیعی است که موارد به بیمه مرکزی منعکس و پاسخهای لازم جهت رفع ایرادات مذکور تهیه شده و مجدد به مجلس ارسال شد.
به گفته همتی، در این مصوبه بیمه‎گر «بیمه پایه»، صندوق است و کلیه شرکت‎های بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‎توانند اقدام به فروش بیمه‎نامه تکمیلی حوادث طبیعی ساختمان نمایند.
رئیس کل بیمه مرکزی، با اشاره به افزایش تعامل بیمه مرکزی با دو نهاد نیروی انتظامی و وزارت بهداشت در خصوص واریزی شرکت‌های بیمه در راستای تحقق احکام قوانین بودجه سنواتی و قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) در دوره چهار ساله 92 الی 95 گفت: در این دوره مبلغ 2197 میلیارد ریال کل واریزی صنعت بیمه به حساب نیروی انتظامی بوده است. همچنین در این دوره مبلغ 6079 میلیارد ریال نیز به وزارت بهداشت پرداخت شده است.
همتی با تاکید بر اهمیت اجرای دقیق سیاست های راهبردی ابلاغی در صنعت بیمه، مهمترین برنامه‌های سال 1396 بیمه مرکزی را رونق تولید و اشتغال اعلام کرد و گفت: امیدوارم در سال جدید بتوانیم با اجرای تدریجی استاندارد بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) در صنعت بیمه در تحقق ارتقای شفافیت مالی موسسات بیمه گام های اساسی برداشته شود.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین در خصوص اقدامات انجام گرفته در صنعت بیمه که با استانداردهای گزارشگری بین المللی همسویی دارد، گفت: تدوین، اجرا و نظارت سیستم توانگری شرکتهای بیمه، تکمیل و اصلاح تدریجی آن، الزام کفایت ذخایر بیمه ای مرتبط با قانون بیمه شخص ثالث که اعمال تدریجی آن از حسابهای سال 94 شرکتهای بیمه شروع شده است را ازجمله این اقدامات است و باتوجه به الزام قانونی شرکتهای بیمه به تهیه صورتهای مالی خود طبق نمونه مصوب شورای عالی بیمه، مقدمات لازم جهت تهیه صورتهای مالی منطبق با استانداردهای بین المللی انجام گرفته است و تاکید بر تفکیک حسابهای بیمه های زندگی و غیر زندگی و افشاء آن در صورت های مالی شرکتهای بیمه که در حال تکمیل است از دیگر اقدامات صنعت بیمه در این زمینه است.
وی ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی و همسویی بین سازمان حسابرسی، سازمان بورس، سازمان مالیاتی و بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه بتوانیم هرچه سریعتر مقررات 4IFRS- را اجرایی و صورتهای مالی شرکتهای بیمه و بیمه اتکایی را برمبنای آن ارائه دهیم.
همتی از اقدام جدی بیمه مرکزی در راستای فرهنگسازی بیمه در میان دانش آموزان طی دولت یازدهم خبر داد و با اشاره به اهمیت شناخت اصول اولیه فراگیری مفاهیم بیمه ای و آشنایی با قابلیت ها و ظرفیت های صنعت بیمه از پایه دبستان گفت: اگر آموزش بیمه را از مقاطع ابتدایی آغاز کنیم در آینده شاهد افزایش ضریب نفوذ بیمه و در نهایت رفاه اجتماعی پایدار خواهیم بود؛ البته در چند دهه اخیر نظام آموزشی کشور کمتر به مفاهیم بیمه و صنعت بیمه پرداخته است اما خوشبختانه در سال جاری، مطالب بیمه ای در مقاطع مختلف و رشته های گوناگون تحصیلی در مدارس و هنرستان های سراسر کشور، تدریس خواهد شد.
وی با ابراز خرسندی از گنجاندن مطالب بیمه ای در کتب درسی گفت: بی تردید درج مطالب بیمه ای در کتب درسی نه تنها نسل نوجوان و جوان، بلکه معلمان و خانواده‌ها را نیز با مفاهیم بیمه ای آشنا می کند و قطعا با تداوم این امر، فرهنگ بیمه در جامعه به شکل معنا داری افزایش می یابد.
همتی، نقش آموزش را در توسعه پایدار صنعت بیمه، حیاتی دانست و گفت: آموزش بیمه در سنین پایین تر موجب رشد و شکوفایی صنعت بیمه است، لذا باید ابعاد گوناگون اقتصادی و اجتماعی این صنعت به درستی تبیین شود تا افق های توسعه ای قابل دسترس باشد.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۴۱

کمک به درمان؛ انتظار کوچک بازماندگان جنگ/ نشان همیشگی جنگ بر تن ۳۵ هزار جانباز خوزستانی

خبرگزاری شبستان: سال هاست درمان زخم های جنگ در کوچه پس کوچه های خرمشهر، آبادان، اهواز و ... ادامه دارد اما این زخم بر پیکره جسم، قلب و روح جانفشانی که بی پروا عاشقانه سوختند تا خمی به ابروی معشوق نیاید، نشانی همیشگی از خود به جای گذاشته است.

خبرگزاری شبستان _ اهواز
زخم جنگ سال هاست همچنان بیداد می کند تا عظمتی به وسعت یک تاریخ خون بار را به فریاد کشد. سال هاست درمان زخم های جنگ در کوچه پس کوچه های خرمشهر، آبادان، اهواز و ... ادامه دارد اما این زخم بر پیکره جسم، قلب و روح جانفشانی که بی پروا عاشقانه سوختند تا خمی به ابروی معشوق نیاید، نشانی همیشگی از خود به جای گذاشته است.
 
ثمره جنگی که 31 شهریور 1359 با همه توان ایران و خوزستان را نشانه رفت بیش از آنکه 213 شهید، 140 هزار نفر جانباز، 320 هزار مجروح و 40 هزار نفر اسیر باشد، حک شدن دلاوری و رشادت های مردانی بر تارک تاریخ است که ایثارشان سر تعظیم فرشتگان را رقم زده است.
 
استان خوزستان در دوران ایستادگی و مقاومت خود گرچه به لحاظ زیرساختی آسیب های فراوانی را متحمل شد، اما با 23 هزار شهید، 35 هزار جانباز و 2 هزار و 750 نفر اسیر وارث خون شهیدانی است که درخت انقلاب را آبیاری کردند و رفتند تا زندگی بماند برای ایران بزرگ.
 
در این میان جانبازان همچون فرشتگانی یادگار دوران جنگ و هشت سال دفاع نوری در این سرزمین هستند که هر کدامشان قسمتی از خود را در آن سال ‌ها جا گذاشته ‌اند، جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان، نابینان، قطع عضو و جانبازان قطع نخاعی که زخم هایشان سر به فلک کشیده اما باز هم می خندند و زندگی می بخشند، جانبازانی که نیازشان توجه است و مهر و محبت و درد و دل هایشان حکایت از دنیایی دیگر دارد.
 
به بهانه راه اندازی مرکز توانبخشی جانبازان نخاعی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان و ارائه خدمات درمانی، فرهنگی، ورزشی و ... لحظاتی میهمان این فرشتگان هستیم.
 
 
عبدالرضا مونسی، جانباز 60 درصد آسیب دیده نخاعی چشمانش غم خاصی دارد، از آن روزها برایمان می گوید: در سال 60 قبل از آزادسازی بستان بر اثر ترکش خمپاره 60 میلیمتری در سن 21 سالگی جانباز شدم، در آن زمان افرادی که می آمدند روحیه اخلاص داشتند، با راستی و درستی، گفته های مسئولان جمهوری اسلامی را با دل و جا می پذیرفتند و شهری و روستایی و پیر و جوان همه برای دفاع از ممکت انقلاب وارد جبهه های جنگ شدند.
 
به دور دست ها نگاهی می کند، آهی می کشد و ادامه می دهد: امروز آن ارزش ها دیگر در جامعه کمتر یافت می شود.
 
عبدالرضا از انتظارش می گوید و درخواست می کند: بنیاد شهید بیشتر به وضعیت جانبازان و خانواده های شهدا رسیدگی کند و همه را به یک اندازه مورد حمایت خود قرار دهد.
 
عبود انصاریان متولد سال 46 است، در منطقه عملیاتی جزیره مجنون مجروح شده و 30 سال است به افتخار جانبازی نائل آمده، به پای صحبت هایش که می نشینیم از خاطرات آن دوران و نحوه مجروحیتش می گوید.
 
وی تعریف می کند: در سال 65 در سن 20 سالگی، هنگام صعود از دکل دیدبانی، بر اثر اصابت خمپاره 120 از بالا پرت شدم و از ناحیه نخاع آسیب دیدم، من جانباز قطع نخاعی گردنی هستم و به دلیل محدودیت های حرکتی، مشکلات فراوانی دارم، مشکلاتم زیاد است و نمی توانم کارهای شخصی خود را انجام دهم؛ جابجایی برایم خیلی سخت است و ناچارم از دیگران کمک بگیرم.
 
 
برق خاصی در نگاهش می درخشد صحبت هایش را به خانواده اش می کشاند، می گوید: در سال 76 ازدواج کردم یه دختر دارم؛ همسرم در این 20 سال خیلی زحمت مرا کشیده و به خاطر وضعیت من با مشکلات جسمی همچون دیسک کمر و گردن مواجه شده، برای اینکه مشکلات ایشان کمی بهبود یابد و استراحت کند، چند هفته ای است که ساکن آسایشگاه جانبازان نخاعی شدم.
 
عبود سرش را پایین می اندازد، با حالتی میان خوشحالی و ناراحتی ادامه می دهد: خوشبختانه در این مدتی که در این آسایشگاه هستم دردهای همسرم کمتر شده ولی مطمئن هستم به محض بازگشت به خانه، درد و بیماری ایشان دوباره آغاز می شود.
 
مرکز نگهداری جانبازان قطع نخاعی جایی برای نگهداری جانبازان و ارائه خدمات مناسبت به آنان است، تا لحظاتی غم و درد آنان کاسته شود، انصاری با اظهار رضایت از حضور در این مرکز می گوید: خوشبختانه در مرکز نخاعی بسیار خوب رسیدگی می کنند و با احترام از ما نگهداری می شود؛ در اینجا مشکلی ندارم ولی در خانه به ناچار کارها همه گردن همسرم است که از این بابت ناراحت می شوم.
 
عبود هم انتظاراتی دارد، انتظاراتی کوچک از مسئولانی که امروز در سایه جانفشانی های این جانبازان بی دغدغه فعالیت می کنند، وی می گوید: ما به جنگ رفتیم و سلامتی خود را در این راه دادیم بنابراین انتظار داریم بنیاد شهید به ویژه در قضیه درمان و دارو و همچنین هزینه ایاب و ذهاب ما بیشتر با ما همکاری کند؛ یک سری از داروهای ما را بیمه متقبل نمی شود و به ناچار باید پول آن را از جیب خود بدهیم.
 
 
اسحاق نجف پور دیگر جانبازی است که در این مرکز از خدمات ارائه شده بهره می برد، وی که جانباز 70 درصدی است، از همه خدمات و رسیدگی ها اظهار رضایت دارد و می گوید: در تاریخ 24 مهر 59 در سن 16سالگی در اهواز توسط خمپاره مزدوران بعثی مجروح و جانباز نخاعی شدم، ازدواج کردم و صاحب فرزند هستم؛ فعلا مشکل خاصی ندارم و خوشبختانه مسئولان رسیدگی می کنند.
 
در بین جانبازان که بیشتر آنها در سنین بالای 50 سال هستند، برخی هم بسیار جوان بودند، به سراغ یکی از آنها رفتم و علت جانبازی را جویا شدم؛ طارق دهیماوی  23 سال دارد، می گوید: بهمن سال 92 که دوران سربازی را می گذراندم توسط حمله گروهک تروریستی در شهرستان حمیدیه مجروح و از ناحیه کمر دچار ضایعه نخاعی شدم و هم اکنون با رسیدگی مسئولان و تسهیلاتی که ارائه می دهند مشکل خاصی ندارم.
 
سیروس عاقلی، سرپرست مرکز توانبخشی جانبازان نخاعی خوزستان، خود نیز جانباز نخاعی است و پنج سال است مسئولیت این مرکز را بر عهده دارد.
 
وی در طول هشت سال دفاع مقدس در مناطق عملیاتی و در عملیات های مختلف حضور داشت و در 24 مهر 1366 در سن 17 سالگی در منطقه عملیاتی شلمچه از ناحیه کمر قطع نخاع شد و به درجه رفیع جانبازی نائل آمد؛ وی پس از جانبازی توانست تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیرت اجرایی گرایش استراتژیک ادامه داد.
 
وی با بیان اینکه این مرکز شبانه روزی، متولی امر درمان بیش از 100 جانباز نخاعی است که به صورت شبانه روزی اداره می شود، به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اهواز گفت: تعدادی از جانبازان بنا به ضرورت و وضعیت جسمانی شان در اینجا بستری می شوند و برخی هم به صورت سرپایی توسط پزشک عمومی و متخصص ویزیت و توصیه های لازم به آنها ارائه می شود.
 
 
سرپرست مرکز توانبخشی جانبازان نخاعی استان خوزستان، افزود: در مجموع در کنار ارائه خدمات درمانی، فعالیت های فرهنگی، رفاهی و آموزشی برای جانبازان و خانواده های آنها با حمایت های بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان انجام می شود.
 
وی ابراز امیدواری کرد: بتوانیم با توجه به برنامه ریزی ها و پیگیری هایی که صورت گرفته نسبت به خرید تجهیزات و اخذ مجوز و راه اندازی درمانگاه تخصصی شبانه روزی در مجاورت مرکز اقدام کنیم.
 
عاقلی، اضافه کرد: این مرکز در زمینی به مساحت بیش از سه هزار مترمربع ساخته شده و دارای سالن هایی جهت فعالیت های فرهنگی، آموزشی و ورزشی، سالن اجتماعات، هتلینگ و آسایشگاه جهت بستری جانبازان و سایت اداری است و در حال راه اندازی درمانگاه تخصصی جهت ارائه خدمات کلینیک و پاراکلینیکی به جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا هستیم.
 
وی ظرفیت بستری جانبازان در این مرکز را 16 تخت عنوان کرد و ادامه داد: پنج اتاق را به عنوان VIP برای جانبازانی که نیاز است خانواده هایشان در کنارشان باشند در نظر گرفتیم و همه امکانات در این فضا برای آنها فراهم است و دو سالن دیگر عمومی است و جانبازان در کنار هم بستری و خدماتی به آنها ارائه می شود.
 
وی خاطر نشان کرد: امیدواریم بتوانیم جهت ارائه خدمات به سایر جامعه هدف گام های مؤثری برداریم و خادم خوبی برای همه جانبازان و خانواده های شهدای و آزادگان باشیم.
 
 
عبدالرضا فرجیان، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان، هم به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اهواز اذعان داشت: خوزستان دارای 23 هزار شهید دفاع مقدس، 63 شهید مدافع حرم، هفت شهید منا و 62 شهید طریق الحسین است و 35 هزار جانباز را تحت پوشش داریم که 11 هزار نفر از آنها 25 درصد و مابقی بالای 25 درصد هستند.
 
وی با بیان اینکه در میان جانبازان استان، 100 جانباز قطع نخاعی است که پنج نفر از آنها جانباز قطع نخاعی گردنی هستند و 200 جانباز مدافع حرم داریم، عنوان کرد: بنیاد شهید خوزستان دارای 2 مرکز درمانی است که یکی از آنها مرکز توانبخشی روانپزشکی بیمارستان بوستان اهواز با 125 تخت بستری برای جانبازان اعصاب و روان و دیگری مرکز توانبخشی جانبازان قطع نخاعی است که مجموعه ای درمانی، فرهنگی، ورزشی و آسایشگاهی محسوب می شود.
 
فرجیان ابراز کرد: یک مرکز توانبخشی، فرهنگی و ورزشی هم شامل سالن های چند منظوره و استخر سرپوشیده در اهواز در یک مجتمع چهار هکتاری داریم که سال گذشته فاز اول آن افتتاح شده و داروخانه شبانه روزی امام خمینی (ره) اهواز هم در منطقه 24 متری اهواز فعال است که خدمات دارویی را به جامعه ایثارگران و عموم مردم ارائه می دهد.
 
وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح تحول سلامت رضایتمندی خوبی در میان جامعه شهدا و ایثارگر به وجود آمده، چرا که قرارداد بیمه خدمات درمانی آن برای قشرهای مختلف توسعه یافته، اظهار کرد: از جمله این خدمات ارائه حق پرستاری به والدین و همسران شهدایی است که زمین گیر هستند که برای گرفتن یک نفر پرستار ماهی یک میلیون تومان در قرارداد فی مابین بیمه ایران داریم.
 
مدیرکل بنیاد شهید خوزستان، در خصوص بحث دارو و تجهیزات درمانی به جانبازان، اظهار داشت: بر اساس فرمان و دستور مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در خصوص اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولیدات داخلی، قراردادی با بیمه ایران منعقد شده که داروهای خارجی جزء قرارداد ما نیست. وی با بیان اینکه بسیا ری از جانبازان علیرغم اینکه این داروها در کشور تولید می شود اصرار دارند که از داروهای خارجی استفاده کنند، گفت: بر این اساس قرارداد کشوری بسته شده که بیمه هزینه این داروها را معادل تولید داخلی محاسبه و پرداخت کنند و در این خصوص مشکلی نداریم.
 

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۳۵

‍ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: پرداخت خسارت ۱۵ میلیون تومانی به واحدهای مسکونی روستایی خسارت دیده از زلزله

خبرگزاری شبستان: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از مناطق زلزله زده خراسان شمالی گفت: همه واحدهای مسکونی روستایی توسط استانداری بیمه شده است و روند مقدمات پرداخت خسارت ۱۵ میلیون تومانی بیمه ایران از فردا شروع می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بجنورد و به نقل از روابط عمومی هلال احمر خراسان شمالی؛ علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عصر امروز یک شنبه در بازدید از مناطق زلزله زده خراسان شمالی با بیان اینکه بازسازی منازل آسیب دیده از زلزله به سرعت آغاز می شود، گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته، مهم ترین نیاز مردم در مناطق زلزله زده، بهسازی منازل آسیب دیده است که تا 48 ساعت آینده آمار این واحدها تکمیل خواهد شد.
 
وی گفت: مقرر شده در مناطق زلزله زده برای منازل مسکونی آسیب دیده روستایی پنج میلیون تومان کمک بلاعوض و در منازل شهری 6 میلیون تومان علاوه بر دو میلیون تومان کمک معیشتی و تسهیلات بانکی پرداخت شود.
 
ربیعی با بیان اینکه برای واحدهای نگهداری دام و دام های تلف شده روستاییان نیز در دولت تدبیر خواهد شد، افزود: همه واحدهای مسکونی روستایی توسط استانداری بیمه شده است و روند مقدمات پرداخت خسارت 15 میلیون تومانی بیمه ایران از فردا شروع می شود.
 
وی همچنین از توزیع سبد غذا از امشب در بین زلزله زدگان خبر داد.
 
اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران هم با اشاره به اینکه هنوز 57 نفر در بیمارستان ها بستری هستند از حضور تیم های برآورد خسارت در مناطق زلزله زده خبر داد.
 
محمدرضا صالحی، استاندار خراسان شمالی هم گفت: هم اکنون آب، برق و گاز همه روستاهای زلزله زده وصل و جاده های مواصلاتی در مناطق زلزله زده بازگشایی شده است.
 
وی افزود: چادر برای اسکان آسیب دیدگان به اندازه کافی موجود و در بین مردم توزیع شده و یا در حال توزیع است.
 
در زلزله 5.7 ریشتری شنبه شب در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان دو نفر جان باختند و بیش از 400 نفر مصدوم شدند.
 

۹۶/۰۲/۲۴
۲۱:۵۷

سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) باید توسعه یابد

رئیس کل بیمه مرکزی بر ضرروت توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل زا بیمه مرکزی ایران؛ عبدالناصر همتی گفت: حق‌بیمه تولیدی شرکت‌های بیمه مستقیم در سال گذشته به بیش از ۲۷۷ هزار میلیارد ریال رسید که بیش از ۵ درصد رشد نشان می‌دهد.
وی در خصوص رشد ضریب نفوذ بیمه در کشور نیز گفت: این ضریب در سال ۹۵ به حدود ۲. ۲ درصد رسید.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در سال گذشته حق‌بیمه سرانه بیمه‌های بازرگانی بر اساس برآورد آمار جمعیت توسط مرکز آمار ایران، معادل ۳. ۵ میلیون ریال بوده است که حدود ۲۰ درصد درمقایسه با سال قبل از ان افزایش داشته است.
همتی، با اشاره به رشد ۸ درصدی سهم بخش غیردولتی گفت: هدف بیمه مرکزی ارتقای سهم بخش غیردولتی از کل حق‌بیمه‌های تولیدی بازار بیمه کشور است و بر همین اساس در سال گذشته، شرکت بیمه ایران در نقش تن‌ها شرکت بیمه دولتی به همراه ۲۹ شرکت بیمه غیردولتی (به غیر از ۲ شرکت بیمه اتکائی) در بازار بیمه کشور فعالیت کردند.
وی از برنامه‌های بیمه مرکزی برای افزایش سهم حق بیمه زندگی خبر داد و گفت: نسبت سهم حق بیمه زندگی از کل پرتفوی صنعت بیمه در بازار بیمه کشور به ۱۳. ۴ درصد رسیده است.
همتی با اشاره به افزایش میزان نظارت بیمه مرکزی بر نحوه پرداخت خسارت بیمه گذاران در حمایت از حقوق آن‌ها گفت: خسارت پرداختی صنعت بیمه که به نوعی نشان‌دهنده میزان ارائه خدمات شرکت‌های بیمه به بیمه‌گذاران است، تا پایان سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۸۰. ۲ هزارمیلیارد ریال رسید.
رئیس کل بیمه مرکزی، افزایش توان ثروت‌آفرینی کشور، تامین مالی پایدار دولت، تقویت انضباط و سلامت و شفافیت مالی-‌اداری، مشارکت فعال و مؤثر در سیاست‌گذاری، ایجاد و یکپارچه سازی سامانه‌های اطلاعات مدیریت و عملیاتی، توسعه هدفمند سرمایه‌های سازمانی و انسانی، توسعه و تنوع‌بخشی به پورتفوی بازار بیمه کشور و تخصصی‌کردن شرکت‌های بیمه را از سیاست‌های و برنامه‌های راهبردی این صنعت اعلام کرد.
همتی گفت:: تقویت ابزار‌ها و رویکردهای نظارتی بیمه مرکزی و کنترل جدی توانگری مالی و ذخیره گیری‌ها، تدوین ضوابط جدید مربوط به نحوه انجام بیمه‌های اتکایی، تصویب آیین‌نامه ۹۰ توسط شورای عالی بیمه، ارائه پوشش‌های بیمه‌ای برای صنایع مهم داخلی در دولت یازدهم خبر داد و گفت: در راستای جلب حضور اشخاص خارجی در بازار بیمه کشور و ارتقا همکاری با شرکت‌های بیمه‌ای خارجی پروانه‌های فعالیت ۳ دفتر ارتباطی از سوی بیمه مرکزی صادر شد.
عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه (سنهاب) و تلاش برای بهره‌برداری کامل از آن (انجام غالب فعالیت‌های توسعه‌ای، نظارتی و اتکائی بیمه مرکزی بر بستر سنهاب)، در راستای مکانیزه نمودن امور داخلی و در سطح صنعت بیمه را مهم خواند.
وی گفت: این سامانه از قابلیتهای خوبی برخوردار است که در ابتدا برای کنترل عملیات بیمه اجباری شکل گرفت که به تدریج برای نظارت آنلاین بر عملکرد شرکت‌های بیمه و شبکه فروش صنعت بیمه قرارداد طرح توسعه سنهاب بخش نظارت منعقد شد و بیمه مرکزی در کنار انجام امور نظارتی، سامانه‌های نظارتی متعددی را در هر مدیریت طراحی و راه اندازی کرد.
همتی، توسعه سامانه سنهاب را یکی از تحولات بزرگ در صنعت بیمه دانست و افزود:
امیدواریم با تکمیل بخش‌های باقیمانده، تقویت، تکمیل سامانه سنهاب یک سیستم کامل و به روز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم.
وی در خصوص روش کار این سامانه گفت: روش این بود که الزامات آیین نامه‌ها بررسی، براورد و به شاخص نظارتی عمومی و تخصصی در بستر سنهاب تبدیل شود، به نحوی که اطلاعات استخراج شده از شرکت‌های بیمه ضمن انطباق با شاخصهای نظارتی غربال می‌شود و مغایرت آن‌ها استخراج و به صورت خودکار به شرکت بیمه منعکس می‌شود.
وی با ابراز خوشنودی از عملکرد این سامانه، گفت:: در حال حاضر نظارت بر نمایندگان، کارگزاران و محاسبه توانگری شرکت‌های بیمه از طریق این سامانه انجام می‌شود و مردم می‌توانند از طریق سامانه رسیدگی به شکایات با بیمه مرکزی ارتباط داشته باشند.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تحقق برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمندسازی اداری در بیمه مرکزی گفت: بیمه مرکزی پروژه هایی را در سه حوزه زیرساختی مرکز داده، شبکه اختصاصی صنعت بیمه و سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه آغاز کرده است. از آنجا که بسیاری از اقدام‌های آغاز شده، هم اکنون به بهره برداری رسیده، بسیاری از اهداف مد نظر در برنامه دوم توسعه دولت الکترونیک و هوشمند سازی اداری در این سازمان محقق شده است.
همتی پیگیری تصویب لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی را یاداور شد و گفت: حادثه خیز بودن ایران، همواره مشکلات زیادی را بوجود آورده که اقدامات جدی را می‌طلبد چرا که این حوادث بار مالی زیادی برای کشور به دنبال دارد و بیمه مرکزی در راستای نقش حمایتی خود، لایحه‌ای تحت عنوان صندوق بیمه حوادث طبیعی را به مجلس پیشنهاد کرد که انقلابی در بیمه حوادث طبیعی ایجاد می‌کند.
وی افزود: تلاش برای ارتقای سهم بیمه در جبران خسارت‌های بلایای طبیعی و تلاش برای ارتقاء سهم بیمه در جبران خسارت‌های وارده به سرمایه‌های ملی از طریق تدوین، پیگیری و به نتیجه رساندن ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی با تصویب قانون مربوط در مجلس شورای اسلامی یکی از برنامه‌های مهم بیمه مرکزی در جهت حمایت و کاهش دغدغه‌های مردم است.
وی درباره آخرین وضعیت این لایحه گفت: این لایحه در مجلس تصویب و، اما به دلیل ایرادات وارده توسط شورای نگهبان هم اکنون در حال بررسی مشترک توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان برای رفع ۵ ایراد وارده به لایحه بیمه همگانی حوادث طبیعی است که موارد به بیمه مرکزی منعکس و پاسخهای لازم جهت رفع ایرادات مذکور تهیه شده و مجددا به مجلس ارسال شد.
همتی در خصوص جزییات این طرح گفت: در این مصوبه بیمه‎گر «بیمه پایه»، صندوق است و کلیه شرکت‎های بیمه تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‎توانند اقدام به فروش بیمه‎نامه تکمیلی حوادث طبیعی ساختمان کنند.
رئیس کل بیمه مرکزی، با اشاره به افزایش تعامل بیمه مرکزی با دو نهاد نیروی انتظامی و وزارت بهداشت در خصوص واریزی شرکت‌های بیمه در راستای تحقق احکام قوانین بودجه سنواتی و قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت؛ بر اهمیت اجرای دقیق سیاست‌های راهبردی ابلاغی در صنعت بیمه تاکید کرد.
وی مهم‌ترین برنامه‌های سال ۱۳۹۶ بیمه مرکزی را رونق تولید و اشتغال اعلام کرد و گفت: امیدوارم در سال جدید بتوانیم با اجرای تدریجی استاندارد بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) در صنعت بیمه در تحقق ارتقای شفافیت مالی موسسات بیمه گام‌های اساسی برداشته شود.
رئیس کل بیمه مرکزی همچنین در خصوص اقدامات انجام گرفته در صنعت بیمه که با استانداردهای گزارشگری بین المللی همسویی دارد، گفت: تدوین، اجرا و نظارت سیستم توانگری شرکتهای بیمه، تکمیل و اصلاح تدریجی آن، الزام کفایت ذخایر بیمه‌ای مرتبط با قانون بیمه شخص ثالث که اعمال تدریجی آن از حسابهای سال ۹۴ شرکتهای بیمه شروع شده است را ازجمله این اقدامات است و باتوجه به الزام قانونی شرکتهای بیمه به تهیه صورتهای مالی خود طبق نمونه مصوب شورای عالی بیمه، مقدمات لازم جهت تهیه صورتهای مالی منطبق با استانداردهای بین المللی انجام گرفته است و تاکید بر تفکیک حسابهای بیمه‌های زندگی و غیر زندگی و افشاء آن در صورت‌های مالی شرکتهای بیمه که در حال تکمیل است از دیگر اقدامات صنعت بیمه در این زمینه است.
وی ابراز امیدواری کرد، با هماهنگی و همسویی بین سازمان حسابرسی، سازمان بورس، سازمان مالیاتی و بیمه مرکزی و شرکتهای بیمه بتوانیم هرچه سریعتر مقررات ۴IFRS- را اجرایی و صورتهای مالی شرکتهای بیمه و بیمه اتکایی را برمبنای آن ارائه دهیم.
عبدالناصر همتی از اقدام جدی بیمه مرکزی در راستای فرهنگسازی بیمه در میان دانش آموزان طی دولت یازدهم خبر داد و با اشاره به اهمیت شناخت اصول اولیه فراگیری مفاهیم بیمه‌ای و آشنایی با قابلیت‌ها و ظرفیت‌های صنعت بیمه از پایه دبستان گفت: اگر آموزش بیمه را از مقاطع ابتدایی آغاز کنیم در آینده شاهد افزایش ضریب نفوذ بیمه و در نهایت رفاه اجتماعی پایدار خواهیم بود.
رئیس کل بیمه مرکزی افزود: در چند دهه اخیر نظام آموزشی کشور کمتر به مفاهیم بیمه و صنعت بیمه پرداخته است، اما خوشبختانه در سال جاری، مطالب بیمه‌ای در مقاطع مختلف و رشته‌های گوناگون تحصیلی در مدارس و هنرستان‌های سراسر کشور، تدریس خواهد شد.
همتی با ابراز خرسندی از گنجاندن مطالب بیمه‌ای در کتب درسی گفت: بی تردید درج مطالب بیمه‌ای در کتب درسی نه تن‌ها نسل نوجوان و جوان، بلکه معلمان و خانواده‌ها را نیز با مفاهیم بیمه‌ای آشنا می‌کند و قطعا با تداوم این امر، فرهنگ بیمه در جامعه به شکل معنا داری افزایش می‌یابد.
وی نقش آموزش را در توسعه پایدار صنعت بیمه، حیاتی دانست و گفت: آموزش بیمه در سنین پایین‌تر موجب رشد و شکوفایی صنعت بیمه است، لذا باید ابعاد گوناگون اقتصادی و اجتماعی این صنعت به درستی تبیین شود تا افق‌های توسعه‌ای قابل دسترس باشد.

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۰۸

ربیعی، وزیر تعاون تمهیدات دولت برای بازسازی مناطق زلزله زده خراسان شمالی

برای هر واحد زلزله زده روستایی 5 میلیون تومان کمک بلاعوض و برای واحدهای شهری 6 میلیون تومان علاوه بر دو میلیون تومان کمک معیشتی و تسهیلات بانکی پرداخت می شود

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان شمالی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از مناطق زلزله زده خراسان شمالی گفت:بازسازی منازل آسیب دیده از زلزله به سرعت آغاز می شود.
علی ربیعی گفت : براساس بررسی های صورت گرفته مهمترین نیاز مردم در مناطق زلزله زده، بهسازی منازل آسیب دیده است که در 48 ساعت آینده آمار این واحدها تکمیل خواهد شد. وی گفت: مقرر شد در مناطق زلزله زده برای منازل مسکونی آسیب دیده روستایی 5 میلیون تومان کمک بلاعوض و در منازل شهری 6 میلیون تومان علاوه بر دو میلیون تومان کمک معیشتی و تسهیلات بانکی پرداخت شود.
ربیعی گفت : برای واحدهای نگهداری دام و دام های تلف شده روستاییان نیز در دولت، تدبیر خواهد شد. وی همچنین گفت همه واحدهای مسکونی روستایی توسط استانداری بیمه شده اند و روند مقدمات پرداخت خسارت 15 میلیون تومانی بیمه ایران از فردا شروع خواهد شد.
وی همچنین گفت توزیع غذای گرم از امشب در بین زلزله زدگان آغاز می شود.
نجار معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران هم با اشاره به اینکه هنوز 57 نفر در بیمارستان ها بستری هستند از حضور تیم های برآورد خسارت در مناطق زلزله زده خبر داد. استاندار خراسان شمالی هم گفت: هم اکنون آب، برق و گاز همه روستاهای زلزله زده وصل و جاده های مواصلاتی در مناطق زلزله زده بازگشایی شده است. محمدرضا صالحی افزود: چادر برای اسکان اسیب دیدگان به اندازه کافی موجود و در بین مردم در حال توزیع است.
در زلزله 5 و هفت دهم ریشتری شنبه شب در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان دو نفر جان باختند و بیش از 400 نفر مصدوم شدند

منابع دیگر:
 • قدس آنلاین
۹۶/۰۲/۲۴
۲۰:۲۲

سد ناجا و ستاد کل مانع از «حذف شرط سربازی از شرایط اخذ گواهینامه»!

با گذشت یک سال از تائید قانون بیمه شخص ثالث در شورای نگهبان و حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه در بخشی از یکی از مواد این قانون، هنوز خبری از اجرای این الزام قانونی نیست. توقفی عجیب که معلوم نیست چه زمانی رفع خواهد شد و حتی بعید نیست دائمی و همیشگی شود!

قانونی که قرار بود با اجرایی شدنش، برخی را از زندان و هزار و یک مشکل رهایی بخشیده و یکی از حقوق اولیه شهرداران را به ایشان برگرداند، یکسال پس از نهایی شدن هنوز اجرا نمی‌شود؛ به این دلیل که برخی نظامیان معتقدند اشکال دارد!
به گزارش «تابناک»، با گذشت یک سال از تائید قانون بیمه شخص ثالث در شورای نگهبان و حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه در بخشی از یکی از مواد این قانون، هنوز خبری از اجرای این الزام قانونی نیست. توقفی عجیب که معلوم نیست چه زمانی رفع خواهد شد و حتی بعید نیست دائمی و همیشگی شود!
ماجرا از این قرار است که حدود دو سال پیش، برخی نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث، به مشکلی بزرگ رسیده و کوشیدند راه حلی قانونی برای آن تدارک ببینند؛ مشکل زندانیانی که بی گواهینامه راهنمایی و رانندگی مرتکب خطا در رانندگی شده و روانه حبس شده بودند.
این در حالی‌ست که بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل عمده بی گواهینامه بودن افراد در جامعه، مشکل سربازی است. پیش شرطی که بی بهره بودن برخی از آن، ایشان را در معرض زندانی شدن قرار می‌دهد و از دید برخی نمایندگان مجلس و حقوق دانان، نوعی محرومیت از حقوق اولیه شهروندی، مانند حق استفاده از وسایط نقلیه را سبب می‌شود که منصفانه نیست.
با این رویکرد، حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه در فراز پایانی یکی از مواد قانون گنجانده شد تا ابتدا در صحن مجلس به تصویب رسیده و سپس با عبور از فیلتر شورای نگهبان، در قامت قانون جدید معرفی شده و در ماده 54 آن، تاکید کند:
«نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون ترتیبی اتخاذ کند که امکان دسترسی به بانکهای اطلاعاتی آن نیرو در ارتباط با موضوعات مورد نیاز از قبیل مشخصات وسایل نقلیه و دارندگان آنها و گواهینامه های صادرشده و همچنین سوابق تخلفات و تصادفات رانندگان، از طریق سامانه های الکترونیکی به صورت برخط برای مراجع قضائی، صندوق و بیمه مرکزی فراهم شود. اخذ گواهینامه نیازمند کارت پایان خدمت و معافیت سربازی نیست.»
ماده‌ای که در آن نیروی انتظامی مکلف شد ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، آن را اجرایی کند اما به رغم سپری شدن زمانی چندین برابر، هنوز اجرایی نشده است. چرا؟ به این دلیل که مجری قانون بر این باور است این قانون با برخی قوانین دیگر مغایرت دارد. بماند که مشخص نیست آیا مجری قانون اختیار دارد بی اذن قانون گذار، راسا جلوی اجرای یک قانون را بگیرد یا خیر؟
این در حالی است که در آبان ماه سال گذشته، سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهور ناجا از در دست تدوین بودن آیین‌نامه‌های مرتبط با این قانون خبر داده و وعده اجرای این ماده قانونی تا پایان سال 95 را داده بود؛ بی آنکه در خصوص مغایرت این قانون با قوانین دیگر سخنی به میان آورد یا حتی اشاره ای به این دست مسائل داشته باشد. گویی تا آن روز هنوز مغایرتی کشف نشده بود که اگر این گونه بود، رئیس پلیس راهور نمی‌گفت: «به‌دلیل اینکه اجرای این قانون نیازمند تدوین دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه بود، اجرای آن به تأخیر افتاد.»
البته این وعده هرگز محقق نشد چراکه حدود دو ماه بعد، در آخرین روزهای دی ماه 95، سرهنگ محمد ترحمی، رئیس اداره حقوقی پلیس راهور، اجرای قانون اخیر را «دام‌گستری» خواند و ضمن منتفی خواندن اجرای این ماده، گفت: «حذف شرط مذکور از شرایط اخذ گواهینامه در حالی در فراز پایانی یکی از مواد قانون بیمه شخص ثالث قرار گرفته که در ماده 58 مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی، نیروی انتظامی موظف شده تا در خصوص شناسایی، تعقیب و دستگیری مشمولان غایب اقدام کند و دستگاه‌های اجرایی اعم از دولتی و خصوصی نیز باید در این خصوص همکاری‌های لازم را به عمل آورند.»
وی در ادامه در توضیح اشکال قانونی مورد اشاره خود گفت: «ما معتقدیم که بر اساس قانون و ماده 58 مکرر، می‌بایست نسبت به شناسایی، تعقیب و دستگیری سربازان غایب اقدام کنیم و از سوی دیگر موظف به اجرای ماده 54 قانون بیمه شخص ثالث بودیم که در صورت اجرای این قانون، می‌بایست پس از فراخوان برای مراجعه مشمولان غایب برای اخذ گواهینامه رانندگی، نسبت به دستگیری آنها بر اساس ماده 58 مکرر اقدام کنیم.»
اظهار نظری عجیب که معنای آن، ضرورت دستگیری مراجعان دریافت گواهینامه توسط ناجا است و از این رو «دام گستری» خوانده شده، غافل از آنکه برخی متقاضیان دریافت گواهینامه، اساسا سرباز غایب (همان سرباز فراری) نیستند که لازم باشد دستگیر شوند و متوقف گذاشتن ماده قانونی جدید، بی شک اجحاف در حق ایشان خواهد بود.
بدین ترتیب اجرای قانون تا اطلاع ثانوی متوقف ماند و همه چیز منوط به استفساریه از مجلس شد تا این شایعه شکل گیرد که نیروی انتظامی خواستار اجرا نشدن این قانون است تا به این وسیله، سربازان غایبِ خواستار خرید خدمت را از دست ندهد. متقاضیان خرید خدمت که اگر امکان دریافت گواهینامه را داشته باشند، ممکن است دیگر متقاضی خرید خدمت نباشند یا عطش خرید خدمت در ایشان کم شود.
از اظهار نظر مقام حقوقی ناجا به بعد، همه چیز به بوته فراموشی سپرده شد تا اینکه به تازگی رئیس پلیس راهور ناجا در پاسخ به سوالی در خصوص فرجام این قانون، در عقبگردی آشکار از تدویت آیین نامه و ارائه وعده اجرای قانون تا پایان سال 95 گفت: «این مسئله دارای تناقضاتی است که مجلس شورای اسلامی باید آن را حل کند.» مهری در پاسخ به این سؤال که آیا پلیس پیگیری‌های قانونی برای اجرایی شدن این ماده قانونی را انجام خواهد داد یا خیر، گفت: «همکاران ما در پلیس راهور ناجا پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهند.» و وقتی از او پرسیدند چه زمان این مساله حل خواهد شد، گفت: «ان‌شاءالله موضوع حل خواهد شد.»
اظهار نظری که معنایش هرچه باشد، اجرایی شدن قانون حذف شرط سربازی از شروط اخذ گواهینامه نخواهد بود، به ویژه زمانی که می‌بینیم سردار موسی کمالی، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در این باره می‌گوید: «این قانون دارای ابهام است و با مواد 10 و 58 قانون خدمت وظیفه عمومی و ماده 611 آیین‌ دادرسی کیفری در تعارض است.» انگار نه انگار که درباره قانونی سخن می‌گوییم که قوه مقننه تهیه کرده، شورای نگهبان بر آن مهر تایید زده و می‌بایست خیلی پیشتر اجرایی می‌شده است!

۹۶/۰۲/۲۴
۱۹:۰۷

تا پایان وقت امروز؛ اسامی 5 کاندیدای انصرافی شورای شهر آزادشهر

بنا بر اطلاعات بدست آمده از فرمانداری آزادشهر، 5 کاندیدای شورای شهر آزادشهر از ادامه رقابت انصراف دادند. هم اکنون تعدا کاندیداهای باقی مانده برای شورای شهر ازادشهر به 58 نفر رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از تیتر آزاد ، بنا بر اطلاعات بدست آمده از فرمانداری آزادشهر، 5 کاندیدای شورای شهر آزادشهر از ادامه رقابت انصراف دادند. هم اکنون تعدا کاندیداهای باقی مانده برای شورای شهر ازادشهر به 58 نفر رسیده است.
اسامی کاندیداهای انصرافی آزادشهر:
1- آقای علی اصغر نوروزی فرزند محمد کد نامزد 291
2- آقای مهدی تاشک فرزند غلامرضا کد نامزد 128
3- آقای علی جاهدی مشهور به صفرعلى فرزند قربانعلی کد نامزد 129
4- آقای امیرعلی دونلو مشهور به حسن فرزند وجیه اله کد نامزد 165
5- آقای رضا قلعه نوئی فرزند عبالحسین کد نامزد 218
اسامی کاندیاهای باقی مانده:
1 آقای عیسی امیدفر فرزند برات کد نامزد 124
- 2 آقای رضا آهنگری فرزند غلامعلى کد نامزد 125
- 3 خانم عصمت برزگر فرزند قربانعلى کد نامزد 126
- 4 آقای مصطفی پورعلی فرزند على اصغر کد نامزد 127
- 5آقای عباس جهان تیغ مشهور به جهان تیغ شورا فرزند حسین کد نامزد 142
- 6 آقای غلامرضا جیلانی فرزند عباسعلى کد نامزد 146
- 7 آقای محمدحسن حاجی اکبری مشهور به حاج اکبری - حاج على اکبری فرزند حسینقلی کد نامزد 147
- 8 آقای حسن حسین پور فرزند احمد کد نامزد 149
- 9 آقای اسمعیل حسین زاده صحرا مشهور به ناروئى فرزند خدا نظر کد نامزد 151
- 10 خانم سامره سادات حسینی فرزند مرحوم داود کد نامزد 152
- 11 آقای سیدمهدی حسینی مشهور به دکتر حسینى - پسر سید مومن - حسینى بیمه ایران فرزند سید مومن کد نامزد 154
- 12 خانم مریم السادات حسینی فرزند سیدفضل اله کد نامزد 156
- 13آقای سیدجواد حسینی رودبار مشهور به سید جواد فرزند سید حسن کد نامزد 157
- 14 آقای عباس حق پرست مشهور به مهندس جهانتیغ فرزند موسى کد نامزد 158
- 15 آقای مصطفی حمیدی فرزند محمدحسین کد نامزد 159
- 16 خانم زهرا خراسانی مشهور به زری فرزند محمد کد نامزد 162
- 17آقای محمد خواجه مشهور به مهندس خواجه فرزند مسلم کد نامزد 164
- 18آقای رضا رجنی مشهور به علیرضا فرزند اسماعیل کد نامزد 168
- 19 آقای عبداله سادین فرزند رمضان کد نامزد 169
- 20آقای علی سارانی فرزند محمد کد نامزد 171
- 21 خانم نجمه سامعی فرزند على کد نامزد 172
- 22 آقای حمید سدیدی فرزند غلامحسین کد نامزد 174
- 23آقای قربانعلی سلیمانی خیج فرزند محمدعلى کد نامزد 179
- 24 آقای عبدالرضا سوسرا مشهور به سوسرائى فرزند گلدی کد نامزد 182
- 25 آقای محمدحسین سوسرائی فرزند عبدالرضا کد نامزد 184
- 26 آقای رمضانعلی شادکام فرزند محمد رضا کد نامزد 185
- 27 خانم ملیحه شاملو فرزند مجتبى کد نامزد 186
- 28 آقای حمید شاوزئی فرزند ظاهر کد نامزد 187
- 29آقای حبیب اله شهبازی ناروئی فرزند رحیم کد نامزد 189
- 30 خانم فاطمه صادقلو فرزند آدینه کد نامزد 191
- 31 آقای قدمعلی صفری رودبار مشهور به حاج قدم-صفری-علی فرزند محمد کد نامزد 194
- 32 آقای جواد عجم فرزند عباسعلی کد نامزد 196
- 33آقای حامد عجم فرزند اکبر کد نامزد 197
- 34 آقای علی غلامی فرزند عباسعلى کد نامزد 212
- 35 آقای علیرضا غلامی مشهور به عمو غلامى فرزند ابراهیم کد نامزد 214
- 36 آقای منوچهر قاسمی مشهور به حاج منوچهر فرزند محمدرضا کد نامزد 216
- 37 آقای روح اله قره خانی فرزند محمد رضا کد نامزد 217
- 38 آقای محمد کاظمی مجد فرزند على جان کد نامزد 219
- 39خانم بتول کهساری فرزند على اکبر کد نامزد 242
- 40آقای حمید کوهساری مشهور به حمیدرضا کوهساری-حمید کوهستانى فرزند محمد کد نامزد 246
- 41 خانم ملیحه کوه نشین مشهور به کوهستانى- کوهى - کوهکن فرزند غلامحسین کد نامزد 252
- 42 آقای مجتبی کیخا فرزند غلام کد نامزد 254
- 43 آقای پیمان گنجی فرزند عبدالعلى کد نامزد 257
- 44 آقای محمد علی محبوبی مشهور به شعبان فرزند محمد کد نامزد 258
- 45 آقای جمشید محدثی فرزند حاجى کد نامزد 259
- 46 آقای حمیدرضا محمودی مشهور به شیخ حمید فرزند نوروزعلى کد نامزد 26
- 47 خانم سمیراسادات مرادنیا فرزند سیدحسین کد نامزد 264
- 48 خانم فریبا مسعودی فرزند شعبانعلى کد نامزد 265
- 49 آقای سیدجعفر مسعودی جوزچال فرزند سیدرسول کد نامزد 267
- 50 آقای حسن منصوری رضی مشهور به فرزند اسد اله بنا فرزند اسداله کد نامزد 268
- 51آقای سیدمحمود موسوی مشهور به ندارد فرزند حاجی آقا کد نامزد 275
- 52 آقای صفر میرحسینی مشهور به میرحسینى میوه فروش فرزند حسین کد نامزد 276
- 53 آقای کاظمعلی میرعرب رضی مشهور به کاظم- مهندس- دکتر- مشاور فرزند قاسم کد نامزد 279
- 54 آقای میلاد نادمی فرزند محمدحسین کد نامزد 282
- 55 آقای مجید نورمحمدیان مشهور به استاد- مهندس- نورمحمدی فرزند محمد حسن کد نامزد 286
- 56 آقای جواد نوروزی فرزند محمد رضا کد نامزد 287
- 57 آقای عبدالرضا نوروزی فرزند قاسم کد نامزد 289
- 58 آقای رضا هاشم زائی مشهور به هاشم زهى فرزند محمد کد نامزد 294
انتهای پیام/

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۳۲

سهام داران بیمه ای منتظر تقسیم سود نباشند

گروه سایبان - هرچند که نسبت خسارت صنعت بیمه برای سال 95 بنابر آمارهای مقدماتی 65.01 درصد عنوان شده اما به نظر می رسد که خسارت های بزرگ سال گذشته ضریب خسارت صنعت بیمه را افزایش دهد.
با دستور رئیس کل بیمه مرکزی برای پرداخت سریع خسارت های بزرگ سال گذشته که در صنایع پتروشیمی، قطار دامغان،ساختمان پلاسکو ،تصادفات زنجیره ای و معدن زمستان یورت رخ داد به نظر می رسد که صنعت بیمه هم به موضوع ارائه نرخ های فنی بیشتر دقت خواهد کرد.
اما نکته ظریف عملکرد صنعت بیمه در قضیه خسارت ها است که می تواند در میزان سودهای تقسیمی مجامع اثرگذار باشد. البته به جز خسارت معدن زمستان یورت که در سال جاری اتفاق افتاد و آثار آن در صورت های مالی 96 اثر خواهد داشت سایر خسارت ها در سال گذشته بوده و نتایج آن گریبان صورت های مالی 95 را خواهد گرفت.
آخرین آمار منتشر شده از صنعت بیمه اذعان دارد که نسبت خسارت صنعت در سال گذشته بالغ بر 65.01 درصد بوده است .
سالنامه آماری بیمه مرکزی در تعریف ضریب خسارت آورده است ضریب خسارت عبارت است از حاصل تقسیم خسارت واقع شده به حق بیمه عاید شده بر حسب درصد. این ضریب نشان می دهد که چند درصد از حق بیمه ها بابت خسارت خطرهای تحت پوشش به بیمه گذاران برگشت داده شده یا خواهد شد.
اما در محاسبه نسبت خسارت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد) مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی در نظر گرفته نمی‌شود لذا بررسی آمار عملکرد رشته های بیمه از حیث "نسبت خسارت" نمی تواند ارزیابی درستی از عملکرد آنها در دسترس قرار دهد و لذا در دوره های سالانه از "ضریب خسارت" استفاده می شود که در محاسبه آن ذخایر حق بیمه و خسارتهای معوقه دخالت دارند. در جداول آمار اولیه 1395، به دلیل عدم دسترسی به ارقام دقیق ذخایر حق بیمه و خسارات معوقه، ضریب خسارت ذکر نگردیده است.
بنابراین با فرض بر اینکه نسبت خسارت 60 درصدی سال 95 نمی تواند قابل اتکا باشد باید در انتظار ضریب خسارت در این مدت بود و می توان انتظار داشت محاسبه خسارت های واقع شده بزرگ که برای آنها ذخیره خسارت معوق در نظر گرفته خواهدشد و خسارت 560 میلیارد تومانی پتروشیمی بوعلی به عنوان نمونه ای که نیمی از سهم نگه داری آن در اختیار بیمه ایران بوده است و سایر شرکت ها به نسبت سهم داشته اند می تواند چه تاثیری را در سود و زیان شرکت های بیمه ای داشته باشد. بنابراین باید منتظرماند و دید که آیا زیان انباشته 1600 میلیارد تومانی بیمه ایران به عنوان بیمه گر اصلی و بیمه گر اتکایی این حوادث بزرگ در سال 95 به چه رقمی خواهد رسید و به ترتیب شرکت های کوچکتر از چه محلی و با جابه جایی چه ردیفی قرار است سود در صورتهای مالی خود منعکس کنند؟ و اساسا به نظر می رسد که با توجه به داستان اصلاح ذخایر معوق (روش مثلثی) که از سال قبل شروع شد و امسال هم ادامه دارد و خسارت های اخیر و الزام بیمه مرکزی در افزایش سرمایه شرکت های بیمه سهام داران بیمه ای نباید منتظر تقسیم بخش قابل توجهی از سود در مجامع باشند.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۳۵

بیمه ایران با زیان 30 برابری پرونده چهارساله را می بندد

گروه سایبان - وقتی بیمه ایران در سال 1392 تحویل شد این شرکت بالغ بر 111 میلیارد تومان زیان انباشته در حساب خود داشت و حالا پس از چهار سال بزرگترین شرکت بیمه کشور با 3200 میلیارد تومان زیان انباشته تحویل داده می شود.
بیمه ایران که در چهارسال اخیر دستخوش تغییرات مدیریتی فراوانی بوده است، با روی کارآمدن دولت یازدهم با تغییر مدیریتی مواجه شد و جواد سهامیان که از سال 1386 در این شرکت دولتی عهده دار مسئولیت بود جای خود را به محمود امراللهی داد و نامبرده تا سال 1394 عهده دار این مسئولیت بود. امرالهی که مامور بود تا وضعیت بیمه ایران را سامان دهی کند پس از مدت کمی از قرار گیری بر مسند این نهاد دولتی اذعان کرد که این شرکت با کمبود شدید ذخایر در این سال ها رو به رو بوده تا جایی که با اصلاح این وضعیت صورت های مالی بیمه ایران با تغییرات اساسی رو به رو شد و زیان انباشته این شرکت یک شبه از 111 میلیارد تومان به 1400 میلیارد تومان رسید.بدون آنکه توضیح داده شود سازمان حسابرسی به چه دلیل در این سالها صورت هالی مالی این شرکت را تائید کرده است ؟!
اما عمر مدیریت امراللهی در این شرکت بسیار کوتاه بود و موضوع افشای فیش حقوق و موضوع ساختمان بیمه ایران باعث شد تا نامبرده از مدیریت این شرکت در سال 94 کنار گذاشته شود و سید عباس حسینی بدون سابقه بیمه ای به عنوان مدیرعامل این شرکت معرفی شود.
عمر مدیریت هشت ماهه حسینی از شهریور 94 تا خرداد 95 در این شرکت هم بسیار کوتاه بود،اما سالنامه آماری بیمه مرکزی اذعان دارد در پایان سال 94 زیان انباشته این شرکت به 3200 میلیارد تومان بالغ شده است . عباس حسینی که ظاهرا بنابر توصیه هایی به بیمه ایران راه یافته بود بنابر دلایلی از مدیریت این شرکت کنار گذاشته شد و وزارت اقتصاد متوجه شد که عرصه بیمه نیازمند مدیرانی از جنس بیمه است. به هرحال از خرداد سال 95 بود که بنابر گفته های کارشناسان باردیگر انتخاب نه چندان دقیقی برای مدیریت این شرکت از سوی وزیر اقتصاد صورت گرفت و محسن پورکیانی مسئولیت این شرکت را عهده دار شد.
بنابراین پورکیانی بیمه ایران را با 3200 میلیارد تومان زیان انباشته که از سال 94 در صورت های مالی بیمه ایران نشسته است تحویل گرفت و با توجه به خسارت های بزرگ و متعدد صنعت بیمه در سال گذشته که بیمه ایران یا بیمه گر مستقیم بوده است و یا در کنسرسیوم ها سهم قابل توجهی داشته است و یا به عنوان بیمه گر اتکایی نقش اساسی داشته ، هدایت این شرکت را عهده دار بود و به نظر نمی رسد با این وضعیت بهبودی در این ترازنامه این شرکت میلیاردی رخ دهد.
هرچند کارشناسان معتقدند که بیمه ایران به واسطه پشتوانه دولتی و دارایی های قوی مشمول ماده 141 قانون تجارت نیست اما کنترل این وضعیت یکی از الزامات نظام بنگاه داری است.
بیمه ایران که در سالهای اخیر پاشنه آشیل دولت ها بوده است، چه اینکه در ابتدای دولت احمدی نژاد اتهاماتی علیه مدیران وقت این شرکت مطرح شد و چه در سال های اخیر که به واسطه تغییر در وضعیت ذخایر به این روز افتاده است در سال 92 سهمی بالغ بر 45.5درصدی در بازار بیمه کشور داشته و در پایان سال گذشته سهم بازارش به 37.4 درصد می رسد.
توانگری مالی سطح چهار در این شرکت سبب شده تا شورای عالی بیمه نیز به مقوله وضعیت این شرکت وارد شود و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شود.
از سوی دیگر سهم غیرقابل انکار این شرکت در صنعت بیمه سبب شده که صنعت بیمه با 176 میلیارد تومان سود در سال 91 تحویل گرفته شود و برای دولت آینده زیان 2800 میلیارد تومانی از صنعت بیمه باقی بماندچراکه عملکرد بیمه ایران تاثیر بسیار مستقیم بر صنعت بیمه دارد و ترازنامه مالی صنعت بیمه را متاثر کرده است .

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۳۷

شرکت‌های بیمه دانا و ملت برند گان اصلی صنعت بیمه در سال 95

بانکداری ایرانی - شرکتهای بیمه دی، دانا ، ملت و حافظ ، سامان ، ایران معین و آسماری از جمله شرکتهایی هستند که در سال 95 نسبت به سال 94 رشد بالای 50 درصد در تولید حق بیمه داشتند. برنده اصلی این بازار شرکت‌های بیمه دانا و ملت هستند که هرکدام به ترتیب از رشد منفی 2 درصد و منفی 16 درصد به رقم مثبت 65.58 و 63.58 درصد رشد رسیدند که تحول بزرگی در صنعت بیمه ایران تلقی می شود.

بانکداری ایرانی - شرکتهای بیمه دی، دانا ، ملت و حافظ ، سامان ، ایران معین و آسماری از جمله شرکتهایی هستند که در سال 95 نسبت به سال 94 رشد بالای 50 درصد در تولید حق بیمه داشتند. برنده اصلی این بازار شرکت‌های بیمه دانا و ملت هستند که هرکدام به ترتیب از رشد منفی 2 درصد و منفی 16 درصد به رقم مثبت 65.58 و 63.58 درصد رشد رسیدند که تحول بزرگی در صنعت بیمه ایران تلقی می شود.
به گزارش بانکداری ایرانی ، از مجموع حق بیمه های تولیدی 277.2 هزار میلیارد ریالی ، 34.7 درصد متعلق به بیمه ایران (تنها شرکت بیمه دولتی ایران) ، 10.28 درصد به بیمه آسیا ، 8.86 درصد به بیمه دانا ، 7.74 درصد به بیمه پارسیان و 6.28 درصد به بیمه البرز تعلق دارد . در واقع این 5 شرکت‌ بیمه یعنی ایران، آسیا، دانا، البرز و پارسیان (هر یک دارای سهم بیشتر از 6 درصد) درمجموع 68/6 درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده‌اند.
هرچند از مجموع 180.2 هزار میلیارد ریال خسارت پرداختی نیز 41.49 درصد متعلق به بیمه ایران، 11.44 درصد به بیمه اسیا و 7.64 درصد به بیمه البرز بود. گفتنی است که رشد حق بیمه‌های تولیدی و خسارتهای پرداختی (نسبت به سال 94) به ترتیب 22/5 درصد و 24/8 درصد است. سه رشته‌ بیمه درمان، حوادث راننده و شخص ثالث- مازاد (به ترتیب با: 84/9، 72 و 71/4 درصد)، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند. پس از آنها، بیمه بدنه اتومبیل (با 62/7 درصد) نسبت خسارتی بالاتر از سایر رشته ها داشته اما از نسبت خسارت بازار بیمه پائین تر است. صدور تعداد بیمه نامه ‌ها و پرداخت موارد خسارت به ترتیب حدود 15/4 درصد و 30/8 درصد، بیشتر از سال 1394 است.
در حال حاضر 29 شرکت در لیست بیمه مرکزی قراردارند که از سال 1396 سه شرکت به آن افزوده خواهد شد . در واقع سه شرکت بیمه تجارت نو، شرکت تخصصی بیمه زندگی خاورمیانه و شرکت بیمه حکمت صبا پروانه فعالیت خود را (به ترتیب در اردیبهشت، بهمن و اسفند ماه 1395) از بیمه مرکزی ج.ا.ایران اخذ نمودند. لذا تعداد شرکتهای بیمه از 29 شرکت طی سال 94 به 32 شرکت بیمه در سال 95 افزایش یافت.
همچنین تعداد نمایندگان جنرال به بیش از 33400 نماینده فعال، نمایندگان عمر به حدود 10600 نماینده فعال (کل نمایندگان بیمه به بیش از 44000 نماینده فعال)، تعداد کارگزاران بیمه به حدود 650 کارگزاری فعال و تعداد ارزیابان خسارت به 214 ارزیاب فعال رسیده است. بدین ترتیب، مجموع تعداد شبکه فروش و خدمت رسانی صنعت بیمه طی سال 1395 در مقایسه با سال گذشته 16/4 درصد رشد و در سراسر کشور گسترش پیدا کرد. شعب شرکتهای بیمه نیز از تعداد 1043 شعبه به تعداد 1079 شعبه در سال مورد بررسی افزایش داشت که در اقصی نقاط کشور پراکنده شده اند.
انحصار بازار بیمه بر مبنای شاخص هرفیندال- هیرشمن به عدد 1733 رسیده است (181 واحد کمتر از سال 1394 و معادل 9/5 درصد بهبود.) حق بیمه سرانه به حدود 3/5 میلیون ریال می رسد که تقریبا 20 درصد بیشتر از مقدار سال 94 بوده و توسط 79/9 میلیون نفر ایرانی در سال 95 پرداخت شده است.
در خصوص شاخص ضریب نفوذ بیمه، هر چند آمارGDP سال 95 از طرف بانک مرکزی ج.ا.ایران اعلام نشده است اما پیش بینی می شود که ضریب نفوذ بیمه در سال 1395 به حدود 2/2 درصد برسد.

منابع دیگر:
 • افق تازه
 • بنکر
 • ملت بازار
۹۶/۰۲/۲۵
۰۹:۰۰

مدير كل فناوري اطلاعات و ارتباطات بيمه مركزي بهره گيري از خدمات الكترونيك در صنعت بيمه به اوج خود رسيده است

گردهمايي مديران فناوري اطلاعات و ارتباطات و مديران خودروي صنعت بيمه كشور با تاكيد بر جمع آوري اطلاعات آنلاين شخص ثالث از سوي بيمه مركزي برگزارشد.

به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مركزي جمهوري اسلامي ايران، مديركل فناوري اطلاعات و ارتباطات بيمه مركزي در اين همايش گفت: ارائه خدمات الكترونيكي صنعت بيمه در شرف آمادگي و بالندگي است. 
مهندس سيد قاسم نعمتي با اشاره به ضرورت ارائه خدمات الكترونيكي توسط صنعت بيمه كشور و هم راستا با ساير حوزه هاي بانكي، مالياتي، پست و... گفت : تحقق شاخص هاي بيمه اي تعريف شده بيمه اي در دولت الكترونيك بدون همكاري مديران آي تي شركتها امكانپذير نيست. 
وي با تاكيد بر اين نكته كه سامانه سنهاب)سامانه نظارت و هدايت الكترونيكي بيمه( متعلق به كل صنعت بيمه است گفت: اين سامانه آبروي صنعت بيمه است و ما بايد براي استقرار اين سامانه تلاش مضاعفي را داشته باشيم. 
 نعمتي از آنلاين نمودن جمع آوري اطلاعات و داده هاي صنعت بيمه به عنوان يكي از اهداف سمينار ياد كرد و اضافه كرد: قانون و تكاليف بيمه اي امكان و اجازه ماندن در زمان حال را به ما نمي دهد و اكنون موضوعاتي مانند پاسخ به اصالت سنجي بيمه نامه ها، تعيين وضعيت بيمه شهروندان، مبارزه با پولشويي، مبارزه با قاچاق كالا و ارز به عنوان نمونه اي از مطالبه هاي قانون از صنعت بيمه و بيمه مركزي مطرح است كه  تحقق اين موضوع بدون راه اندازي سامانه مطمئن اطلاعات خودرويي امكان پذير نيست. 
مدير كل فناوري اطلاعات و ارتباطات بيمه مركزي از تسريع در ارائه مقدمات لازم بمنظور ارائه خدمات الكترونيك بيمه اي به عنوان يكي از  ضرورت هاي حال حاضر صنعت بيمه ياد كرد و گفت: يكي از برنامه هاي صنعت بيمه جايگزيني كارتهاي الكترونيكي به جاي بيمه نامه هاي كاغذي  است و در اين زمينه بايد راهكارهاي لازم براي تحقق و عملياتي كردن اين موضوع بررسي شود .
مهندس نعمتي اضافه كرد، بالندگي زماني اتفاق مي افتد كه بانك هاي اطلاعاتي كامل با يكديگر مرتبط و مراوده اطلاعاتي داشته باشند و نتيجه آن الكترونيكي شدن سرويس ها و سهولت در انجام كارها و شفافيت در اطلاعات خواهدبود. 
گفتني است، در اين گردهمايي مديران نظارت فني، برنامه ريزي و توسعه نيز به ارائه مطالب در خصوص وضعيت شاخص هاي خودرو و بررسي كارتي كردن بيمه شخص ثالث و حذف كاغذ پرداختند و موضوع ثبت مشخصات و شركت در كارگاه آموزشي در حوزه امنيت نيز از ديگر بخش هاي اين سمينار بود.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۴۸

واسپاری امور بیمه ها به خودشان

صنعت بیمه در کشور فراز و فرودهای زیادی داشته و سال های خوب و بد فراوانی را تجربه کرده است.فعالیت ده ها شرکت بیمه خصوصی در کشور تقریبا کل80 میلیون ایرانی را درگیر مسائل مرتبط با بیمه کرده است.

به گزارش دیوان اقتصاد – امیرعلی امینیان – همزمان با فرا رسیدن ایام برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران صنعت بیمه هم مانند بسیاری از بخش های اجتماعی و اقتصادی کشور مورد توجه قرار می گیرد و بررسی مطالبات و درخواست های این صنعت از رییس جمهور آینده کشور در اولویت کار رسانه ها قرار می گیرد.
در این میان به نظر می رسد شرکت های بیمه ای این بار مصلحت اندیشانه تر از گذشته در کارزار انتخابات وارد شده اند چراکه چندان اظهار نظری درباره این رخداد مهم سیاسی کشور نمی کنند و ترجیح می دهند بیشتر نظاره گر شرایط باشند تا اظهار نظر کننده درباره مسائل مربوط به حوزه بیمه.
با وجود اینکه تنها چند روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران مانده اما بیمه های خصوصی هنوز هیچ اظهار نظر و موضع گیری درباره کاندیداهای ریاست جمهوری نکرده اند.البته کارشناسان بر این باورند که بیمه های خصوصی حق دارند که وارد بازیهای سیاسی این روزها نشوند چرا که بنگاه های اقتصادی به طور معمول از ریسک گریزانند و سیاست هم عرصه پر ریسکی برای آنها قلمداد می شود.
تلاش خبرنگار دیوان اقتصاد برای گفتگو با مدیران عامل بیمه های خصوصی در روزهای اخیر بی ثمر بوده چرا که تقریبا 80درصد این مدیران درباره انتظارات خود از دولت آینده ایران اظهار نظری نکردند.
مسوول روابط عمومی یک بیمه خصوصی به خبرنگار دیوان اقتصاد در این زمینه گفت:بیمه صنعت حساسی است و در شرایط کنونی مدیران ترجیح می دهند سخنی نگویند که در آینده برایشان مشکلاتی ایجاد کند.
شاید به همین دلیل اغلب مدیران بیمه ای مصاحبه با دیوان اقتصاد را به بعد از انتخابات موکول کردند اما مدیر عامل بیمه نوین در بیان انتظار خود از دولت به همین جمله بسنده کرد که دولت بایداجازه دهد بیمه ها فعالیتشان را بکنند و در زمینه توسعه فعالیت ها به بیمه ها کمک کند.
بدون شک انتظارات بیمه ها از دولت بخش های متنوعی داردکه معلوم نیست چرا توسط مدیران این حوزه بیان نمی شود.
حتی مسوولان بیمه مرکزی نیز ترجیح دادند پس از انتخابات درباره بیمه و توقعاتشان سخن بگویند اما برخی از مدیران نیز نظرات خود را شفاف عنوان کردند.
در همین زمینه علی صلاحی نژاد، عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه درباره مهمترین اولویت های اقتصادی در حوزه بیمه که لازم است مورد توجه دولت جدید پس از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم قرار بگیرد، گفت: دستوری بودن نرخ بیمه نامه در سالهای اخیر بسیاری از شرکتهای بیمه ما را به مرز ورشکستگی رسانده است. لذا حذف دستوری قیمت ها در بخش بیمه شخص ثالث و آزاد سازی بیمه نامه بر اساس نرخ فنی و نرخ علمی آن در شرکتهای بیمه یکی از مهمترین اولویت هاست.
وی افزود: جایگزینی استفاده از تعیین نرخ بر اساس ریسک به جای تعرفه، نیز اقدام مهم دیگری است که باید به آن توجه گردد. این بدان معناست که هر فرد نسبت به ریسکی که با آن مواجه است، نرخ بیمه شخص ثالثش تعیین شود.
صلاحی نژاد، دومین مبحث مورد توجه را شفاف سازی صورتهای مالی دانست و در این باره گفت: شرکتهای بیمه ای که صورت های مالی خود را به نوعی غیرمالی صورت آرایی می کنند باید شفاف و اصلاح شوند.
به عقیده عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه، اولویت دیگر که انتظار می رود مورد توجه دولت بعدی قرار بگیرد اجرای اصول حاکمیت شرکتی در شرکتهای بیمه و توان گری مالی است.
وی در خصوص پیاده سازی حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه تصریح کرد: در حال حاضر در صنعت بیمه هیچ آیین نامه و دستورالعملی در خصوص اصول حاکمیتی وجود ندارد و متأسفانه این امر مورد غفلت قرار گرفته است؛ به همین دلیل افراد
غیر متخصص به صورت مداخله مستقیم در شرکت ها اعمال مدیریت می کنند.
صلاحی نژاد ادامه داد: باید به این نکته توجه کرد که شرکت های بیمه منافعشان در سهامداری نیست، زیرا این شرکت ها بر خلاف صنایع دیگر ذی نفع های مختلفی از قبیل زیان دیده ها و بیمه گذارها دارند. از این رو در این صنعت باید بهتر از صنایع دیگر اصول حاکمیت شرکتی رعایت شود.
یکی از مدیرانی که در سال های اخیر هم کاملا رسانه ای عمل کرده و پاسخ سوالات خبرنگاران را شفاف داده است علیرضا ابراهیم پور مدیرعامل بیمه ملت است.
این مدیر ارشد صنعت بیمه در زمینه تب و تاب این روزها و بی توجهی به صنعت بیمه گفت:در چند هفته اخیر جامعه در تب و تاب مسائل مربوط به انتخابات است و همه احزاب و کاندیداها در ارائه وعده های جذاب و تسهیل کننده وضع معیشتی مردم اهتمام فراوان دارند. وعده هایی که اجرای برخی از آنها از هم اکنون نیز دور از ذهن و بعید به نظر می رسد. در این مناظرات و گفتگوها از مسکن، سیستم بانکداری، کشاورزی، صادرات و واردات، وضعیت بازنشستگان و ... صحبت شد اما هیچ اشاره ای هرچند کوچک به صنعت بیمه نشد! صنعتی که اگر اصولی و زیربنایی به آن پرداخته شود و سرمایه و پشتوانه مناسب قانونی و حاکمیتی داشته باشد قادر است چرخ های اقتصاد را با سرعتی چند برابر به حرکت دربیاورد و در همه موارد ذکر شده بیمه نقش پررنگ و مهمی را می تواند ایفا کند.
وی افزود: نهادهای دولتی همواره بر این موضوع تاکید دارند که سهم بیمه در تولید ناخالص داخلی بسیار اندک است و نوک پیکان انتقادات خود را به شرکتهای بیمه نشانه رفته اند ولی در رویدادهای انتخاباتی اخیر مهجور بودن صنعت بیمه کاملا مشهود است.
ابراهیم پور با اشاره به اینکه نتیجه انتخابات هرچه باشد همه آحاد مردم از دولت جدید انتظاراتی برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی خود دارند تصریح کرد: صنعت بیمه نیز مطالباتی از دولت جدید می تواند داشته باشد تا با توجه به آنها و برآورده نمودن آنها جان تازه ای گرفته و تازه نفس قدم در عرصه اقتصادی گذارد.
این مقام مسوول در صنعت بیمه تاکید کرد: یکی از دغدغه های مهم صنعت بیمه، وضعیت عوارض و مالیات های موجود است. حذف مالیات ارزش افزوده از صنعت بیمه به منظور کاهش حق بیمه و تشویق آحاد مردم به خرید بیمه نامه پاسخگویی قانونمند وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و سایر سازمانهایی که صرفا با اخذ عوارض در حق بیمه تولیدی شرکتهای بیمه شریک هستند نه در زیان آنها؛ همچنین ، آزادسازی واقعی نرخ های بیمه شخص ثالث و واگذاری نرخ دهی به شرکت های بیمه بر اساس نرخ فنی و بر مبنای مدیریت ریسک بجای تعرفه های موجود است.
مدیرعامل بیمه ملت ادامه داد:خصوصی سازی واقعی این صنعت و حمایت بیشتر دولت از شرکتهای خصوصی و اجرای درست آیین نامه ها و قوانین مصوب در مجلس و بیمه مرکزی است.
ابراهیم پور تصریح کرد: نظارت ریزبینانه تر دولت و نهاد ناظر به صورتهای مالی شرکتها و نیز حمایت در جهت کاهش تخلفات بیمه ای، بهره مندی از نظرات کارشناسان و صاحبنظران صنعت بیمه در جهت بهبود و اصلاح قوانین و آیین نامه های موجود، توجه و تخصیص بودجه مناسب برای فرهنگ سازی بیمه بخصوص بیمه های زندگی بین اقشار مختلف جامعه و بسیاری موارد دیگر که هریک می تواند موفقیت صنعت بیمه را درچرخاندن چرخ های اقتصادی کشور بیشتر کند.
هرچند مدیران مصلحت اندیش بیمه های خصوصی ترجیح دادند حرفهایشان را پس از انتخابات به رییس جمهور منتخب بگویند اما حقیقت این است که صنعت بیمه برای تداوم حیات خود در کشور نیازمند بازنگری های اساسی از سوی دولت آینده است باید منتظر ماند و دید چه کسی بر صندلی ریاست جمهوری دوازدهم تکیه می زند و برای بیمه ها چه می تواند انجام دهد.

۹۶/۰۲/۲۵
۰۸:۰۶

رشد حق بیمه تولیدی بیمه ملت در سال 95 نسبت به مدت مشابه سال قبل

شرکتهای بیمه دی، دانا، ملت و حافظ، سامان ، ایران معین و آسماری از جمله شرکتهایی هستند که در سال 95 نسبت به سال 94 رشد بالای 50 درصد در تولید حق بیمه داشتند.

به گزارش ریسک نیوز ، روابط عمومی بیمه ملت در خبری نوشت، شرکتهای بیمه دی، دانا، ملت و حافظ، سامان ، ایران معین و آسماری از جمله شرکتهایی هستند که در سال 95 نسبت به سال 94 رشد بالای 50 درصد در تولید حق بیمه داشتند.
برنده اصلی این بازار شرکت‌های بیمه دانا و ملت هستند که هرکدام به ترتیب از رشد منفی 2 درصد و منفی 16 درصد به رقم مثبت 65.58 و 63.58 درصد رشد رسیدند .
به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، از مجموع حق بیمه های تولیدی 277.2 هزار میلیارد ریالی ، 34.7 درصد متعلق به بیمه ایران (تنها شرکت بیمه دولتی ایران) ، 10.28 درصد به بیمه آسیا ، 8.86 درصد به بیمه دانا، 7.74 درصد به بیمه پارسیان و 6.28 درصد به بیمه البرز تعلق دارد. در واقع این 5 شرکت‌ بیمه یعنی ایران، آسیا، دانا، البرز و پارسیان (هر یک دارای سهم بیشتر از 6 درصد) درمجموع 68/6 درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده‌اند.
هرچند از مجموع 180.2 هزار میلیارد ریال خسارت پرداختی نیز 41.49 درصد متعلق به بیمه ایران، 11.44 درصد به بیمه اسیا و 7.64 درصد به بیمه البرز بود. گفتنی است که رشد حق بیمه‌های تولیدی و خسارتهای پرداختی (نسبت به سال 94) به ترتیب 22/5 درصد و 24/8 درصد است. سه رشته‌ بیمه درمان، حوادث راننده و شخص ثالث- مازاد (به ترتیب با: 84/9، 72 و 71/4 درصد)، نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند. پس از آنها، بیمه بدنه اتومبیل (با 62/7 درصد) نسبت خسارتی بالاتر از سایر رشته ها داشته اما از نسبت خسارت بازار بیمه پائین تر است. صدور تعداد بیمه نامه ‌ها و پرداخت موارد خسارت به ترتیب حدود 15/4 درصد و 30/8 درصد، بیشتر از سال 1394 است.

۹۶/۰۲/۲۵
۱۰:۵۰

اهدای لوح تقدیر به معاونت مالی و پشتیبانی بیمه سینا

عصر اعتبار- لوح تقدیر از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به معاونت مالی و پشتیبانی بیمه سینا اهدا شد.

به گزارش پایگاه خبری« عصر اعتبار »، به پاس تلاش، همدلی و اهتمام قابل تقدیری که از سوی معاونت مالی و پشتیبانی شرکت بیمه سینا در اجرای قانون اسناد ملی ایران نسبت به ساماندهی اسناد و همچنین
انتقال اسناد و مدارک ارزشمند به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صورت پذیرفت، لوح تقدیر اهدا گردید.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۷:۴۲

دیدار با یکی از بهترین های شعب بیمه معلم

عصر اعتبار- موفقیت ما مرهون طراحی واجرای برنامه بلند مدتی است که در بیمه معلم کلید خورد وتا کنون بصورت خستگی ناپذیر اجرا می شود.

به گزارش پایگاه خبری« عصر اعتبار »، مصطفی آخوندزاده مدیر شعبه بیمه معلم در کرمان است. وی از سال 84 به عنوان کارشناس خسارت، فعالیت خود را در حوزه بیمه آغاز کرد. و هم اکنون به عنوان مدیر شعبه کرمان فعالیت می کند البته شعبه ای که در سطح کشور به عنوان یکی از برترین های بیمه معلم شناخته می شود.
مدیر شعبه کرمان بیمه معلم، دلیل اصلی موفقیت را مرهون طراحی و اجرای برنامه بلند مدتی می داند که در بیمه معلم کلید خورده و تاکنون به صورت خستگی ناپذیر اجرا می شود.
این مدیر منتخب در ادامه بر تعامل با محیط پیرامون به ویژه سازمانها و ارگانهای دولتی و مدیریت ریسک جهت تحقق اهداف بازاریابی تاکید می کند.
آخوند زاده همچنین تاکید بسیاری بر تمرکز بر روی بیمه های عمر دارد و در این باره می گوید: می توانم بگویم در زمینه بیمه عمر تقریبا جز شعبات اول هستیم.
مدیر شعبه ممتاز بیمه معلم فعالیت در بازارهای خرد و بهره گیری از نمایندگان حرفه ای در این بازارها را مهمترین ابزار موفقیت خود معرفی می کند و بر بهبود منابع انسانی و تقویت شبکه فروش پای می فشرد.
مصطفی آخوندزاده مدیر شعبه کرمان بیمه معلم که استفاده از تکنیک های بازاریابی در کنار خدمات پیش بینی شده در پوشش های بیمه ای بیمه معلم را برای تحقق اهداف شعبه بسیار مهم تلقی می کند و در توصیه به همکاران خود می گوید: برای مشاهده رونق و پیشرفت شعبه هر چه بیشتر به فکر ارایه خدمات مطلوب باشید .

۹۶/۰۲/۲۴
۱۷:۴۲

بیمه‌آسیا 150 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد

عصر اعتبار- بیمه‌آسیا 150 میلیارد ریال به عنوان علی‌الحساب خسارت وارد شده به شرکت کروز پرداخت کرد.

به گزارش پایگاه خبری« عصر اعتبار » ، معاون بیمه‌های اموال بیمه‌آسیا در نشستی چک 150 میلیارد ریالی به عنوان علی‌الحساب خسارت وارد شده به شرکت کروز را تحویل مسئولان این شرکت داد.
بنا بر اعلام معاونت بیمه‌های اموال بیمه‌آسیا، شرکت کروز تحت پوشش بیمه‌آسیا قرار دارد وبا توجه به اهمیت و فوریت این موضوع و خط مشی بیمه‌آسیا در پرداخت خسارت‌های بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، پرونده خسارت شرکت کروز به صورت ویژه در دست رسیدگی است و پس از دریافت اسناد و مدارک بیمه‌گذار و گزارش‌های کارشناسی شرکت‌ ارزیاب خسارت، مابقی خسارت در چارچوب بیمه‌نامه صادر شده، پرداخت خواهد شد.
این گزارش می افزاید،کارخانه شرکت کروز در مورخ1396/1/24دچار آتش سوزی شد که خساراتی به ساختمان ها،موجودی و ماشین آلات وارد شد و به دلیل اهمیت موضوع و وسعت خسارت ،روز بعد از حادثه توسط مدیر عامل،معاون فنی بیمه های اموال و مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه آسیا مورد بازدید قرار گرفت.

منابع دیگر:
 • بانک مردم
۹۶/۰۲/۲۴
۱۷:۴۲

نگاهی اجمالی به عملکرد یکماهه "بیمه دی"

عصر بازار- بیمه دی گزارشی از فعالیت یکماهه منتهی به فروردین 96 ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری « عصر بازار »، حق بیمه صادره و خسارت پرداختی ودی در این یکماهه پوشش ضعیف 2 و 3 درصدی از بودجه داشته اند، در جدول زیر وضعیت شرکت را مشاهده می کنید.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۳۶

نگاهی اجمالی به عملکرد یکماهه "بیمه دی"

عصر بازار- بیمه دی گزارشی از فعالیت یکماهه منتهی به فروردین ۹۶ ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری «عصر بازار»، حق بیمه صادره و خسارت پرداختی ودی در این یکماهه پوشش ضعیف 2 و 3 درصدی از بودجه داشته اند، در جدول زیر وضعیت شرکت را مشاهده می کنید.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۶:۰۵

با حمايت بانک صادرات ايران ١١ هزار طرح اقتصادي در مدار توليد قرار گرفتند

خبرگزاري آريا-بانک صادرات ايران به منظور افزايش توليد و اشتغال در سال ٩٥ حمايت از بنگاه هاي اقتصادي کوچک و متوسط را در دستور کار داشت که عملکرد اين بانک بيانگر در مدار توليد قرار گرفتن بيش از ١١ هزار بنگاه در سراسر کشور مي باشد.
به گزارش خبرگزاري آريا،همراستا با سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري(مدظله) و  برنامه هاي اقتصادي دولت  در سال ١٣٩٥ اين بانک کارنامه درخشاني از خود بر جا گذاشته است  به گونه اي که افزون بر٤٠ هزار و ٣٠٠ ميليارد ريال سرمايه در گردش را به ١١ هزار بنگاه اقتصادي کوچک و متوسط را در اقصي نقاط کشور پرداخت کرده است.
بر پايه اين گزارش،اين بانک در سال گذشته ٢٣٢ هزار ميليارد ريال تسهيلات را به  ٢١٢ هزار طرح اقتصادي دربخش هاي صنعت، معدن و کشاورزي پرداخت کرده است، که با بهره برداري تدريجي از اين طرح ها، کشور شاهد افزايش توليدو خلق فرصت هاي جديد شغلي براي هموطنان خواهيم بود.
نکته در خور تامل توجه بانک صادرات براي پوشش طرح هاي کوچک و متوسط در اقصي نقاط کشور مي باشد تا  زمينه توسعه پايدار و متوازن در سطح ملي فراهم شود.
شايان توجه است؛ اين بانک در راستاي افزايش اشتغال و رفع موانع توليد حمايت از بنگاه هاي توليدي در سال ٩٦را نيز در اولويت برنامه هاي اعتباري خود قرار داده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۳۸

اعضاي جديد هيات مديره بانک سرمايه انتخاب شدند

خبرگزاري آريا- با برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده اعضاي جديد هيات مديره بانک سرمايه انتخاب شدند.
به گزارش خبرگزاري آريا، مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک سرمايه با حضور 85 درصد از سهامداران حقوقي و حقيقي اين بانک، در روز شنبه 23 ارديبهشت ماه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي بانک سرمايه، با حضور نماينده بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، نماينده سازمان بورس اوراق بهادار، رئيس مجمع عمومي، ناظرين مجمع عمومي، قائم مقام و مديران ارشد صندوق ذخيره فرهنگيان، رئيس اداره نظارت بانک مرکزي، نمايندگان سهامداران حقوقي و سهامداران حقيقي بانک سرمايه و همچنين مديرعامل، معاونان و مديران ادارات بانک سرمايه، مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک سرمايه با حضور 85 درصد از سهامداران اين بانک و با رسميت يافتن جلسه مجمع عمومي، در روز شنبه 23 ارديبهشت ماه در تهران برگزار شد.
اين گزارش مي افزايد عليرضا پويان شاد و عيسي شهسوار خجسته( به عنوان افراد معرفي شده از سوي سهامداران گروه صندوق ذخيره فرهنگيان) و امجد خضري و عليرضا اکبري ماسوله (به عنوان افراد معرفي شده از سوي ساير سهامداران) که از سوي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، براي عضويت در هيات مديره بانک سرمايه تاييد صلاحيت شده اند، با راي مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک سرمايه، به عنوان اعضاي جديد هيات مديره اين بانک انتخاب و معرفي شدند.
ضمنا مقرر شد در مجمع عمومي فوق العاده بعدي نفر پنجم عضو هيات مديره و اعضاي علي البدل نيز معرفي و ضمن راي گيري، تکليف بقيه اعضا هيات مديره مشخص و اعلام شود

۹۶/۰۲/۲۴
۱۴:۳۸

11 میلیارد دلار گشایش اعتبار توسط بانک صنعت و معدن

بانک صنعت و معدن با گشایش 11 میلیارد دلار اعتبار در سالهای 1392 تا 1395 برای پروژه های صنعتی کشور نقش بسیار مهمی در تامین مالی بخش تولید و ایجاد اشتغال در کشور داشته است.

به گزارش گروه اقتصادی آنا از شادا، این بانک به عنوان بانک توسعه ای و تخصصی بعد از اجرایی شدن برجام اولین LC را از طریق سوئیفت برای بخش خصوصی گشایش نمود.
برقراری روابط کارگزاری با 71 بانک فعال در 27 کشور دنیا، گشایش 267فقره LC به ارزش 1300 میلیون دلار در سال 1395 از اقدامات این بانک در دوران پسا تحریم است.
همچنین این بانک با امضاء قرارداد فرعی به مبلغ 120 میلیون دلار با اگزیم بانک هندوستان، تفاهم نامه همکاری با اگزیم بانک کره‌ جنوبی، مذاکره جهت دریافت خطوط اعتباری میان مدت از 11 بانک مطرح از 10 کشور دنیا، استقرار سیستم جامع بانکداری متمرکز (Core Banking)، استقرار سیستم های مدیریت ریسک، حاکمیت شرکتی، واحد تطبیق، مبارزه با پولشویی و تروریسم مالی نیز از دوران پسا تحریم به نحو شایسته ای بهره برداری کرده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۳:۱۱

مدیر عامل بانک توسعه تعاون : 4400میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال فارغ التحصیلان مقطع دکتری پرداخت می شود

تهران-ایرنا- مدیر عامل بانک توسعه تعاون با اشاره به گام بزرگ دولت برای اشتغال فارغ التحصیلان دکتری گفت: این بانک امسال 4400 میلیارد ریال تسهیلات به فارغ التحصیلان مقطع دکتری ،پرداخت می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، حجت الله مهدیان' روز یکشنبه در 'مراسم امضای تفاهمنامه قرارداد همکاری پرداخت وام ویژه دکتری بین صندوق رفاه دانشجویان و بانک توسعه تعاون' که با حضور وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و علوم،تحقیقات و فناوری برگزار شد،افزود: این تفاهمنامه گام بزرگی برای اشتغال فارغ التحصیلان مقطع دکتری در کشور است.
وی تاکید کرد که بانک توسعه تعاون به فارغ التحصیلانی - مقطع دکتری- که از سوی صندوق رفاه دانشجویان معرفی می شوند ، تسهیلات پرداخت می کند .
وی افزود: بانک توسعه تعاون ،پس از سپرده‌گذاری 2500 میلیارد ریالی صندوق رفاه دانشجویان ،امسال 4400 میلیارد ریال تسهیلات طی 16 مرحله به معرفی‌شدگان از سوی این صندوق پرداخت می کند.
وی افزود:به گفته وی، این قرار داد،شرایط مطلوبتری برای تامین وام برای اشتغال فارغ التحصیلان فراهم می کند.
وی با اشاره به گستردگی بانک توسعه تعاون در استان های مختلف کشور بیان داشت: مخاطبان این بانک تعاونگران کشور هستند که 50هزار میلیارد ریال اعتبار برای آنها در نظر گرفته شده است.
وی گفت: بانک توسعه تعاون می تواند از تشکل های تعاونی و حتی غیر تعاونی برای توسعه اشتغال حمایت کند.
مهدیان توضیح داد: تسهیلات اعطایی در قالب عقد قرض‌الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت می‌شود و مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی بر اساس تعداد مراحل اعطای تسهیلات و سال ورود دانشجویان متفاوت خواهد بود؛ ضمن آنکه بازپرداخت نخستین قسط توسط دانشجو یک سال پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی وی خواهد بود.
مدیر عامل بانک توسعه تعاون افزود: پس از تدوین شیوه‌نامه ،نخستین مرحله پرداخت تسهیلات تا پایان خردادماه 96 آغاز خواهد شد و معرفی‌شدگان با در دست داشتن معرفی‌نامه از سوی صندوق می‌توانند با مراجعه به شعب بانک توسعه تعاون، تشکیل پرونده دهند.
وی گفت: تسهیلات یاد شده به منظور حمایت مالی از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در جهت انطباق با نیازهای اساسی کشور،گسترش نهضت تولید علم و حل علمی کشور،تقویت و تسهیل حضور و تلاش تمام وقت دانشجویان دکتری در دانشگاهها منعقد شده است.
در پایان این مراسم تفاهمنامه یاد شده از سوی 'حجت الله میرزایی' به عنوان مدیر عامل بانک توسعه تعاون و 'ذوالفقار یزدان مهر' رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم،تحقیقات و فناوری امضا شد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام**9123*1579* خبرنگار: زهره دریغ گفتار** انتشار:مرضیه فاتحی

۹۶/۰۲/۲۴
۱۱:۵۲

جزئیات بخشودگی سود و وجه التزام تسهیلات کمتر از250 میلیون ریال مشتریان بانک کشاورزی

تهران- ایرنا- مدیر امور شعب بانک کشاورزی تهران بزرگ گفت: در اجرای تبصره 35 قانون بودجه سال1395و دستور العمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، جزئیات بخشودگی سود و وجه التزام مشتریان بانک کشاورزی که بدهی آنان کمتر از 250میلیون ریال (25 میلیون تومان) است اعلام شد.

مسعود جلالیان عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مشتریانی که برابر با دستور العمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تسویه نقدی اصل بدهی خود اقدام کنند، سود و وجه التزام بدهی آنان بخشوده خواهد شد.
وی گفت: ملاک اصلی محاسبه اصل بدهی ، آخرین قرار داد منعقد شده بین بانک و مشتری بوده و فقط یک پرونده تسهیلاتی مشمول استفاده از این قانون خواهد شد.
جلالیان ادامه داد:خسارت دیدگان ناشی از حوادث غیر مترقبه، بدهکارانی که از تسهیلات مسکن روستایی استفاده کرده اند و همچنین آن دسته از آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه که بدهی آنان استمهال شده است در اولویت هستند و سایر بدهکاران بخش کشاورزی مشمول این قانون در اولویت های بعدی قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: بدهکارانی که مشمول این قانون می شوند،تا آخر اردیبهشت فرصت دارند تا با مراجعه به شعب این بانک در سراسر کشور، نسبت به تسویه بدهی خود اقدام کنند.
جلالیات یادآور شد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته شعب این بانک هر روز تا ساعت 22 آماده خدمت رسانی به مشتریان خواهند بود و علاوه بر آن میز امداد با هدف مشاوره،راهنمایی و پاسخگویی به شعب و مشتریان در مرکز ارتباط سبز این بانک (شماره تلفن 81301-021) ایجاد شده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: سید جواد آل داود انتشاردهنده:‌موسی فعالیان
تهرام/7243/ 1539

۹۶/۰۲/۲۴
۱۷:۱۵

وزارت اقتصاد: ادعاهای قالیباف درباره نظام بانکی بی اساس است/ لزوم ورود مراجع قضایی

تهران- ایرنا- وزارت امور اقتصادی و دارایی در بیانیه ای سخنان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درباره شیوه انتخاب اعضای هیات مدیره بانک ها را «بی اساس» خواند و از مراجع قضایی خواست نسبت به تهمت زنی های مکرر وی به کارکنان نظام بانکی و مدیران دولتی با حساسیت ورود کند.

به گزارش یکشنبه شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این بیانیه تاکید کرد طرح موضوعات بی اساس و تهمت زنی های بی پایان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به کارکنان نظام بانکی حاصلی جز خدشه وارد کردن به اعتبار نظام اداری کشور نخواهد داشت.
در این بیانیه آماده است: جناب آقای قالیباف، نامزد محترم ریاست جمهوری دوازدهم در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در بیست و سوم اردیبهشت ماه 1396 درباره شیوه انتخاب اعضای هیات مدیره بانک ها سخنان خلاف واقع و شگفت انگیزی را بر زبان جاری ساخت که جز تاسف جای سخنی باقی نمی گذارد.
نخست اینکه، مطابق با ماده 6 قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی، ماده 96 قانون برنامه پنج ساله پنجم و نیز ماده سی و یک قانون احکام دائمی، شیوه انتخاب، ضوابط و شرایط احراز صلاحیت فردی و حرفه ای مدیران بانک ها به خوبی مشخص شده است، موضوعی که ایشان با تجربه سهامداری حقوقی حداقل در سه بانک کشور به طور قطعی بدان اشراف دارند.
براساس این الزامات قانونی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی از قبیل حسن سابقه کار مدیریتی و مرتبط، پس از انجام کنترل های حراستی، افراد حائز شرایط برای انجام مصاحبه به کمیته انتصابات مستقر در بانک مرکزی و حسب مورد در وزارت امور اقتصادی و دارایی دعوت می شوند و کمیته انتصابات براساس دستورالعمل مصوب، ارزیابی لازم را به عمل می آورد.
براساس رویه های قانونی و اجرایی یاد شده، روند انتصاب مدیران بانکی کاملا تعریف شده و شفاف بوده و اظهارات وی بی اساس و منتفی است؛ بویژه که این فرایندها به صورت مستند در سوابق اداری نگهداری می شود.
دوم، ادعای خرید و فروش پست های مدیریتی در بانک ها، توهینی آشکار به کارکنان خدمتگزار نظام بانکی، مراجع نظارتی، انتظامی، امنیتی و قضایی تایید صلاحیت کننده و اتهامی بی اساس است که قابلیت پیگرد قانونی دارد.
سوم، جناب آقای قالیباف در جای دیگری از این برنامه این ادعا را نیز مطرح کردند که در نظام بانکی به برخی مشتریان تسهیلات بدون سود پرداخت شده است؛ طوری که آنها همان تسهیلات را در همان بانک سپرده گذاری کرده و سود بالا دریافت کرده اند.
جدای از خلاف واقع گویی و ارایه اطلاعات ناقص وی در این زمینه، پرسش اینجاست که طرح چنین ادعای کلی بدون ذکر مصداق نتیجه ای جز سیاه نمایی علیه صنعت بانکداری کشور که موتور محرکه اقتصاد ایران است خواهد داشت؟ دیگر اینکه اگر شما به چنین اطلاعاتی که ادعا می کنید، دسترسی داشته اید چرا تاکنون آن را به مراجع نظارتی و قضایی ارایه نکرده اید؟
در پایان تصریح می دارد؛ نظام بانکی کشور یکی از ارکان مهم و تاثیرگذار در اقتصاد ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.
به یقین، خدمات گسترده نظام بانکی در تامین مالی بنگاه های تولیدی، طرح های زیربنایی، عمرانی و خدماتی و از همه مهمتر، ایجاد اشتغال- با اشراف دولت بر مشکلات و مسایل عدیده پیش روی نظام بانکی- بدون تلاش های شبانه روزی قشر خدمتگزار کارکنان بانکی و مدیریت آن ممکن نبوده است.
پرداخت حدود 200 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بیش از 22 هزار بنگاه کوچک و متوسط در سال 1395 و ارایه 190 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به بیش از چهار میلیون نفر در دولت یازدهم فقط نمونه ای از خدمات نظام بانکی کشور است.
سیاه نمایی و بیان تهمت و افتراهای نابجا به خانواده بزرگ نظام بانکی چیزی جز دلسردی و یاس عمومی برای کشور به ارمغان نخواهد آورد.
به گزارش ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره مجلس دهم شورای اسلامی بیست و نهم اردیبهشت ماه همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*9123*1961* تنظیم: زهره دریغ گفتار* انتشار: مریم مسعود

۹۶/۰۲/۲۴
۲۰:۵۹

حساب فعال اگزیم بانک ایران در ۳۰ بانک معتبر جهان

مدیرعامل بانک توسعه صادرات در مراسم افتتاح شعبه کاشان این بانک گفت: اکنون ما در بیش از ۳۰ بانک حساب فعال و بیشتر از ۱۲۰ بانک رابطه کارگزاری و حساب فعال داریم و همه علاقه‌مندند فعالیت‌های اقتصادی فی مابین رونق بگیرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، صالح‌آبادی با اشاره به اینکه در پسابرجام فرصت خوبی فراهم آمد تا بتوانیم از ظرفیت‌های صادراتی کشور بهره‌برداری مطلوب انجام دهیم گفت: بازشدن سوئیفت و کارگزاری‌های متعدد و نیز ارتباط با بانک‌های دنیا ما را در شرایط متفاوتی از دو سال قبل قرار داده است. قبل از برجام بانک ما در هیچ جای دنیا حساب رسمی نداشت.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات اضافه کرد: تسهیلات ما ارزی و ریالی است که امکان ارائه تسهیلات ارزی به فعالان اقتصادی بیشتر است. تسهیلات ارزی برای شرکت‌هایی که می‌خواهند مواداولیه وارد کنند ۶ درصد است که به صورت یورو پرداخت شده و در قالب سرمایه در گردش است؛ همچنین گشایش ال سی، ضمانت‌نامه، صدور حواله و نقل و انتقالات وجوه از دیگر خدماتی است که بانک توسعه صادرات به مشتریان ارائه می‌دهد.
وی با اشاره به پیشینه کاشان به عنوان شهری با سبقه تاریخی و فرهنگی غنی گفت: ظرفیت‌های صادراتی این شهر در حوزه فرش و گلاب همواره مورد توجه بوده است. مجموعه این عوامل ما را بر آن داشت که شعبه بانک توسعه صادرات را در این شهر تاسیس کنیم.
وی گفت: کاشان از معدود شهرستان‌هایی است که این ظرفیت را داشته که در زمینه صادرات ارتقا پیدا کند. در واقع هدف بانک توسعه صادرات گسترش صادرات است و تنها به پرداخت تسهیلات بسنده نمی‌کند. بانک توسعه صادرات یک بانک سپرده محور نیست و تسهیلات خود را از دو منبع بانک با نرخ 16 تا 18 درصد و منابع صندوق توسعه با نرخ ۱۱ درصد به صادرگنندگان و تولیدگنندگان صادرات محور پرداخت می‌کند.
صالح‌آبادی در ادامه افزود: هدف و اراده همکاران ما در بانک توسعه صادرات این است که تلاش کنیم تا هیچ مجموعه اقتصادی زیان ده نماند، بنابراین اولویت اول ما سودآوری نیست بلکه کمک به چرخش چرخ‌های بنگاه‌های صادراتی است.
وی گفت: همه تلاش‌ها بر این هدف متمرکز است که بتوانیم ظرف یک سال و نیم آینده رتبه این شعبه را به رتبه ۲۰ و دو سال بعد از آن به ۱۰ برسانیم. همکاران من در بخش امور شعب، بین‌الملل، اعتبارات و اعضای هیات مدیره همه تلاش خود را به کار می‌بندند تا این شعبه بتواند عملکرد خوبی را داشته باشد.
صالح‌آبادی گفت: همه گروه فنی بانک توسعه صادرات در این جلسه حضور دارند و امیدواریم هر جا صحبت از نیاز و کمک بود به یاری هم بتوانیم مشکلات را رفع کرده و به اهداف طراحی شده دست پیدا کنیم.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۵:۳۳

مدیرعامل بانک ملی ایران: بانک ملی ایران برای رشد و توسعه سیستان و بلوچستان برنامه‌های خوبی دارد

مدیرعامل بانک ملی ایران با مهندس هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمدرضا حسین‌زاده در این دیدار گفت: باعث خوشحالی است که سیستان و بلوچستان در مسیر توسعه قراردارد و امنیت در این استان برقرار است. 
وی در ادامه افزود: اهل سنت، برادران ما هستند و در ارائه خدمات بانکی تبعیضی بین هیچ یک از هموطنان وجود ندارد. اما با توجه به اینکه نگاه اهل سنت به بانکداری، متفاوت است. بحث‌های کارشناسی و فقهی زیادی در این مورد داشته‌ایم و در همین راستا یکی از اعضای هیات مدیره مامور پیگیری و جمع‌بندی موضوِع شده‌اند. اگرچه ما در جایگاه قانونگذاری نیستیم ولی بنا بر وظیفه اسلامی و ملی خود گزارش و پیشنهادات لازم را برای هماهنگی با فقه اهل سنت در استان‌هائی که هموطنان تسنن ساکن هستند تهیه و به بانک مرکزی فرستاده‌ایم که امیدواریم بزودی به نتیجه لازم برسد. 
مدیرعامل بانک ملی در ادامه افزود:ما معتقدیم که "همه جای ایران سرای ماست" و خیلی دوست داریم که همه نقاط کشور پیشرفت کند و از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع بانک آماده همکاری هستیم. 
وی همچنین اظهار داشت: بخش ارزی استان را باید تقویت کنیم؛ تمهیداتی هم اندیشیده شده تا نیروهای کارآمد ارزی جذب شوند لذا درصددیم که منطقه را برای سایر همکاران جذاب کنیم تا بیایند و در این استان رو به رشد خدمت کنند. 
حسین‌زاده در ادامه تاکید کرد: برای توسعه و پیشرفت استان روی بانک ملی حساب ویژه‌ای بازکنید هرچقدر بانک در استان منابع جذب کند صددرصد آن را در استان مصرف می‌کنیم؛ لذا ضروری است مقامات محترم استان حمایت کنند تا منابع در این بانک که متعلق به تک تک مردم شریف کشورمان است، جمع شود تا امکان سرمایه‌گذاری بیش از پیش فراهم شود.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۹:۰۶

معرفی شعب برتر بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

شعب برتر بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در استان زنجان معرفی شدند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، خان محمدی مدیر شعب استان زنجان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بر اساس شاخص‌های رشد منابع، کنترل مصارف، پیگیری وصول مطالبات، میزان چک برگشتی، خدمات نوین بانکی ارائه شده و میزان سود دهی، پنج شعبه برتر استان در سال ۹۵ را اعلام کرد.
همچنین شعبه شهید مطهری گرگان  این بانک، با حضور امامی عضو هیات مدیره و تقوی مدیر شعب استان گلستان افتتاح شد.
دراین مراسم تقوی به ارائه گزارشی از عملکرد بانک در بخش اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به اقشار آسیب پذیر پرداخت و هدف اساسی نخستین بانک تخصصی قرض‌الحسنه کشور را توانمندسازی نیازمندان جامعه از طریق تعامل با اشخاص حقیقی و حقوقی دانست.

۹۶/۰۲/۲۴
۱۸:۲۳

مدیرعامل بانک رفاه: حمایت از تولید و اشتغال اولویت اصلی بانک رفاه است

مدیرعامل بانک رفاه گفت: در سال‌جاری اولویت اصلی بانک رفاه حمایت مالی و همه جانبه از بخش تولید و اشتغال کشور است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمدعلی سهمانی در نخستین همایش سراسری مدیران صف و ستاد این بانک در سال جدید با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال » افزود: مسئله اقتصاد، بهبود معیشت جامعه و رشد اقتصادی از اهمیت بسیار بالایی در کشور برخوردار است. بنابراین بانک رفاه حمایت ویژه ‌ی از حوزه تولید و اشتغال خواهد داشت.
مدیرعامل بانک رفاه حمایت اعتباری، تسهیلاتی و مطالباتی را از جمله اقدامات بانک در این زمینه برشمرد و گفت: مسئله تولید و اشتغال کشور حل نخواهد شد، مگر اینکه در تامین مالی آن که توسط بانک‌ها و از جمله بانک رفاه صورت می گیرد، تسهیل صورت گیرد. براین اساس هدف اصلی بانک رفاه تسهیل امور مربوط به حمایت از تولید و اشتغال خواهد بود.
وی کارنامه اقتصادی دولت را مطلوب ارزیابی کرد و افزود : عملکرد اقتصادی دولت در خصوص کنترل تورم، افزایش رونق و رشد اقتصادی، تثبیت بازارها و ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای مختلف از جمله مسکن، ارز، کالا و خدمات مطلوب بوده است.

۹۶/۰۲/۲۴
۲۰:۴۵

مدیرعامل بانک کشاورزی : مدیریت رفتار حرفه‌ای به غنی‌سازی رفتار حرفه‌ای کارکنان منجر می‌شود

 مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: مدیران و معاونان امور اجرایی در تمامی سطوح عملیاتی بانک ارزش‌های پایه‌ای سازمانی را با رویکرد «وفاداری سازمانی» و «تعهد حرفه‌ای» برای بهبود فضای سازمانی و توسعه بخش‌های کشاورزی و اقتصادی ترویج می‌کنند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مرتضی شهیدزاده در همایش سراسری مدیران این بانک با اعلام این مطلب افزود: لازم است مدیران و معاونان امور اجرایی از طریق افزایش دامنه آموزه‌های خود نسبت به جغرافیای توسعه اقتصادی و کشاورزی آشنایی بیشتری پیدا کنند تا به «ظرفیت سازمانی توسعه‌ای و حرفه‌ای»  مجهز شوند.
وی گفت: گستردگی نگرش‌های مدیران و معاونان امور اجرایی، پرتویی آموزنده و روشنگر بر آنان خواهد تاباند و آنان را  قادر خواهد ساخت تا در هر یک از حیطه‌های تخصصی براساس دانش تخصصی و حرفه‌ای خود، رویکردهای تازه‌ای ارایه دهند و ظرفیت‌های توسعه‌ای و حرفه‌ای خود را فعال کنند.
 مدیرعامل بانک کشاورزی خاطر نشان کرد: بدین ترتیب مدیران در فرآیند توسعه سازمانی، فراتر از دانش رسمی و تخصصی، به یادگیری و تجربه مهارت‌هایی مانند انعطاف‌پذیری، بزرگ‌اندیشی، یادگیری کار جمعی، مشارکت و پیوند با دیگران و مسئولیت‌پذیری پرداخته و «حق سالم رشد کردن» و «حق شایسته رشد کردن» را در محیط سازمان برای کارکنان فراهم می‌کنند.
شهیدزاده با بیان اینکه توسعه یافتگی و پیشرفت سازمانی، «فرآیندی بلندمدت، مداوم و همیشه در حال تکامل» است، افزود:  این فرآیند، با وجود «مدیران کارآمد» امکان‌پذیر خواهد بود.
وی تاکید کرد: برای تحقق این فرآیند یکی از پایه‌گذاران دانش مدیریت در جهان بر این باور است که مدیریت، چیزهایی که ما فکر می‌کنیم نیست. مدیریت یک دگرگونی بنیادی در اندیشه و تفکر است که به آن «تحول فکری و ذهنی» گفته می‌شود.
وی یادآور شد: باید در ذهن و اندیشه مدیران یک تحول و دگردیسی ایجاد شود تا باور کنند تاثیرگذار و تاثیرپذیر هستند، زیرا مدیریت، علم و دانش تحول است.
 شهیدزاده این فرآیند را  نوعی ویژگی فرهنگی دانست و تصریح‌کرد: این دگردیسی فکری و ذهنی، رابطه‌ای میان «علم و فرهنگ» در سازمان‌ها  به وجود می‌آورد که در قالب الگوی فکری و رفتاری فراگیر و جامع «آموزش به مثابه فرهنگ» در سراسر محیط سازمان‌های حرفه‌ای نهادینه شده است.
مدیرعامل بانک کشاورزی  متذکر شد: این رویکرد فرهنگی و توسعه‌ای به آموزش و یادگیری در سازمان‌ها  به «غنی سازی زندگی و رفتار حرفه‌ای کارکنان»  منجر خواهد شد.
دکتر شهیدزاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: مدیران باید به طور مداوم با رویکرد فرهنگی و توسعه‌ای به یک خانه تکانی بزرگ ذهنی  دست بزنند، تفکر و نگرش خود را به طور مستمر به روز کنند و درصدد تغییر دیدگاه خود باشند تا بتوانند حساسیت ویژه و نگاهی خاص به محیط اطراف خود داشته باشند.

۹۶/۰۲/۲۴
۲۱:۱۱

رشد شاخص‌های بانک سپه در سال 95

مدیرعامل بانک سپه از رشد چشم‌گیر شاخص‌های این بانک در سال گذشته خبر داد و گفت: بانک سپه حامی بخش‌های مولد و اشتغال‌زای اقتصاد بوده و خواهد بود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمدکاظم چقازردی در همایش مدیران ارشد بانک سپه ضمن اشاره به نود و سومین سالروز تاسیس نخستین بانک ایرانی تصریح کرد: قدردانی از بزرگان و بازنشستگان در آموزه‌های دینی و فرهنگی ما جایگاه بخصوصی دارد لذا باید شان این عزیزان حفظ شود.
وی تصریح کرد: باید از تجربه بازنشستگان که پشتوانه ارزشمند این بانک هستند استفاده و بهره برداری کنیم.
چقازردی با اشاره به اینکه بانک سپه در سال 95 هیچ‌گونه اضافه برداشتی از بانک مرکزی نداشته است اعلام کرد: بخش قابل توجهی از خط اعتباری اخذ شده از بانک مرکزی به صورت منظم پرداخت شده است.
رئیس هیات مدیره بانک درخصوص نیروی انسانی گفت: باید برای آینده نیروی انسانی بانک برنامه‌ریزی داشته باشیم و انگیزه  و روحیه آنها را حفظ کنیم. کارکنان داخل شعبه باید به مدیران و مسئولین خود اعتماد داشته باشند و این حس در آنها بوجود آید که مدیران به عدالت در انتصابات توجه ویژه دارند و آن را رعایت می‌کنند.
وی تصریح کرد: توفیقات بدست آمده در بانک محصول برنامه‌ریزی‌ها، زیرساخت‌ها و تلاش مضاعف همکاران عزیز است که موجب عملکرد درخشان بانک شده، لذا عملکرد تمامی واحدها و حوزه‌ها در بانک قابل تقدیر است.
چقازردی نیروی انسانی بانک را اصلی‌ترین سرمایه عنوان کرد و افزود: باید منزلت و جایگاه کارکنان در تمامی رده‌های شغلی حفظ شود و خواسته من این است که در انتصابات، ترفیعات و پاداش‌ها عدالت رعایت شود.
وی در خصوص درجه‌بندی شعب افزود: در درجه‌بندی شعب نیاز به تحول داریم و باید این کار انجام شود. باید مبنا و شاخص درست، علمی و حرفه‌ای برای این درجه بندی تدوین شود.
مدیرعامل بانک سپه همچنین به ضرورت ایجاد واحدهای جدید در بانک بر مبنای نیازهای بوجود آمده اشاره کرد و یادآور شد: هنگام ایجاد واحدهای جدید در بانک باید ساختارهای سنتی را خارج و با برنامه و ایده‌های جدید آن واحد را راه‌اندازی کنیم.
رئیس هیات مدیره بانک سپه یادآور شد: انجماد دارایی‌ها یکی از مسائل مهم و جدی بانک‌ها است که امیدوارم امسال با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده به اهداف ابلاغی درخصوص فروش اموال مازاد دست یابیم.
وی مجموع سپرده‌ای بانک سپه را نزدیک 650 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این بانک به لحاظ رشد منابع سال گذشته دومین بانک کشور شد و میزان جذب منابع ما در سال 95 در مقایسه با سال قبل از آن 29 درصد رشد داشت.
مدیرعامل بانک سپه با تاکید بر ضرورت رعایت ضوابط و مقررات بانک مرکزی، گفت: بانک سپه با ارائه منابع در بازار بین بانکی با نرخ پایین، کمک زیادی به کنترل نرخ ها در بازار بین بانکی کرد.
رئیس هیات مدیره بانک سپه تصریح‌کرد: بانک سپه به واسطه وضعیت مطلوب منابع سال گذشته گام‌های موثری در کمک به رونق اقتصادی کشور برداشت و 3 هزار و 500 پروژه کوچک و متوسط در استان‌های مختلف با اعتباری بالغ بر 3 هزار میلیارد ریال تامین مالی کرد.
وی ضمن اشاره به مشارکت بانک سپه در راه‌اندازی و تکمیل طرح‌های بزرگ ملی از محل منابع صندوق توسعه ملی، خاطر نشان کرد: از مجموع 11 میلیارد دلار قرارداد تامین مالی پروژه‌های بزرگ کشور 6 میلیارد دلار آن سال گذشته به امضای قرارداد رسیده و بخشی از آن در حال گشایش اعتبار است.
چقازردی با بیان اینکه سال گذشته جزو معدود بانک‌هایی بودیم که از بانک مرکزی اضافه برداشت نداشیم، تصریح کرد: در کنار تسهیلات به بخش‌های کلان اقتصادی و مشتریان خرد، با بازپرداخت به موقع خط اعتباری بانک مرکزی مربوط به سنوات گذشته، از بانک‌های منضبط و مقید نظام بانکی بودیم.
مدیرعامل بانک سپه رشد سایر سپرده‌های بانک سپه در سال 95 را طی سنوات اخیر کم نظیر خواند و افزود: رشد 70 درصدی سایر سپرده‌های بانک سپه نقش موثری در کاهش قیمت تمام شده منابع داشت.
وی درخصوص مطالبات غیرجاری بانک گفت: مطالبات غیرجاری بانک سپه از 68/11 به 38/10 کاهش دادیم و هدف سالجاری ما تک رقمی کردن مطالبات غیرجاری بانک است.
چقازردی با بیان اینکه در صدور ضمانت‌نامه بانک تخصصی و موفق هستیم گفت: حجم حال حاضر تعهدات ضمانت نامه‌های بانک سپه بالغ بر 60 هزار میلیارد ریال است.

۹۶/۰۲/۲۴
۲۲:۰۵

رییس کل بانک مرکزی: تقش بانک پارسیان در ساماندهی موسسات غیرمجاز ستودنی است

رییس کل بانک مرکزی درباره وضعیت نظام بانکی در شرایط فعلی اقتصاد ایران گفت: خوشبختانه اقتصاد کشور در حال حاضر درمسیر مناسبی قرار گرفته است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، ولی‌الله سیف در جمع مدیران بانک پارسیان با اشاره به وضعیت نظام بانکی در دولت قبل اظهارکرد: دولت یازدهم درشرایطی برسرکار آمد که شرایط اقتصادی پر از انواع التهابات اقتصادی، تورم بالای 40 درصد بود، بازار متلاطم ارز قرار داشتیم که دولت تدبیر توانست درهمه این موارد دستاورد مثبت ایجاد کند به طوری‌ که درسال 95 پس از 26 سال در ایران برای اولین بار به تورم تک رقمی رسیدیم و از طرف دیگر رشد اقتصادی 2 رقمی را نیز تجربه کردیم که درحال حاضر فضا برای بهره‌برداری جامع مهیا شده است . 
وی افزود: در راستای تحرکات مثبت اقتصادی دولت بانک مرکزی نیز تلاش کرده که با روش‌های منطقی و نگاه درست به فضاهای موجود خصوصا در حوزه بانکی تصمیمات به موقع را عملیاتی کند به طوری که نه از فرصت‌های موجود غفلت شود و نه شتابزده عمل کند بلکه با روشی مناسب و به دور از هرگونه بروز شوک عمل می‌کند. 
سیف ادامه داد: یکی از مواردی که نظام بانکی باید توجه زیادی به آن داشته باشد این است که دست از رقابت‌های تخریبی قیمت شکنانه بردارد و بانک مرکزی با دقت نظر کامل نسبت به ایجاد اخلال در بازار برخورد خواهد کرد. درست است که وضع بانک‌ها نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است ولی هنوز به دلیل عدم تعادل دارایی و بدهی بانک‌ها لازم است این مسئله را به سمت شرایط متعادل پیش ببریم. برای مثال با دخالتی که بانک مرکزی در نظام بین بانکی انجام داد توانست نرخ بالای 28 و 29 درصد را به دامنه‌های 20 درصدی برساند به همین دلیل لازم است شرایط را با دقت بررسی کنیم و تعادل را در بازار نهادینه کنیم . 
رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: به نظر می‌رسد به دلیل حجم بالای مطالبات معوق و درصد بالای دارایی‌های منجمد، شرایط را برای بانک‌ها سخت کرده و بانک‌ها باید خود اقدامات لازم را انجام دهند و بانک مرکزی تنها با ابلاغ سیاست‌های کلی نقش راهنما برای سرعت بخشیدن به وصول مطالبات، درآمدزا کردن آن بخش از دارایی‌هایی که بازدهی مناسبی ندارند، ایفا می‌کند. 
وی با اشاره به نقد کردن دارایی‌های غیرمالی گفت: لازم است حجم دارایی‌های غیرمالی درصورت نامه مالی بانک‌ها هرچه سریع‌تر اصلاح شود و بانک‌ها از نگهداری دارایی که شکلی کاذب در صورت‌های مالی ایجاد می‌کند جلوگیری به عمل آورند که خوشبختانه بانک پارسیان دراین مورد اقدامات خوبی انجام داده است که بهتر است این اقدامات سرعت بیشتری به خود بگیرد. 
سیف درادامه گفت: با اینکه عده‌ای متوجه شدند که اعتماد به موسسات غیرمجاز هزینه‌هایی را برای مردم در پی دارد اما با این حال بانک مرکزی سعی کرد تا خسارت‌های موسسات را که متوجه مردم شده بود به حداقل ممکن برساند. برای مثال موسسه تعاونی ثامن‌الحجج با تمام خساراتی که برای مردم به همراه داشت اما بانک پارسیان به خصوص نقش کارکنان زحمتکش در ساماندهی و انجام برخی از اقداماتی که ضرورت داشت بسیار موثر بود. 

۹۶/۰۲/۲۴
۲۳:۰۵

محسنی اژه ای: معوقات بانکی در این دولت بیشتر شده است

معاون اول قوه قضاییه: معوقات بانکی در این دولت افزایش یافته است و ما در این دولت شاهد افزایش بدهی دولت به بانک ها، بدهی دولت به بانک مرکزی و همچنین افزایش نقدینگی بوده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه سمینار حفاظت اطلاعات قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما مبنی بر اینکه آیا اظهارات برخی نامزدان انتخابات در مناظره جمعه گذشته مبنی بر اینکه معوقات بانکی در دولت قبل بوده و در این دولت نبوده است تایید می کنید؟ پاسخ داد: متاسفانه اگر ما دو کلمه را از برخی آقایان امروزی بگیریم هیچ چیز برای گفتن ندارد و آن عبارت "دولت قبل" است.
وی گفت: برخی آقایان همه چیز را به دولت قبل نسبت می دهند و من کاری ندارم که دولت قبل خوب بود یا بد اما آقایان همه ناکارآمدی ها و نارسایی های خود را به پای دولت قبل نگذارند و اگر سر سوزنی انصاف دارند بگویند که در دولت قبل این مقدار اشکال بود و الان این مقدار مشکل است.
محسنی اژه ای درخصوص معوقات بانکی نیز افزود: این معوقات هم در آن دولت و هم در این دولت بود و در این دولت افزایش پیدا کرد.
معاون اول قوه قضاییه گفت: حقوق های نجومی در این دولت جهش بالایی داشت و در آن دولت تا حدی که می دانم و از مسئولان نظارتی پرسیده ام یک مورد هم نداشتیم که یک مدیر و یا صاحب سمت متوسط حقوق ماهانه اش 100 میلیون باشد اما در این دولت کسانی را داشتیم که هفتاد، صد و هفتاد، صد و هشتاد و دویست میلیون متوسط ماهیانه شان بود.
وی افزود: البته پاداش برخی شرکت ها و بانک ها در دولت قبل و دولت فعلی بالا بود اما حقوق نجومی مختص به این دولت بود.
محسنی اژه ای گفت: سه چیز در این دولت افزایش پیدا کرده است که عبارت است از بدهی دولت به بانک ها، بدهی دولت به بانک مرکزی و نقدینگی که همه نسبت به دولت گذشته افزایش پیدا کرده و این براساس آمار رسمی اعلام شده است.
 
خبر تکمیل می شود...

۹۶/۰۲/۲۴
۱۰:۵۴

ارمغان حفظ تورم تک‌رقمی

حسین بازمحمدی
اقتصاد ایران پس از 26 سال، در سال 1395 تورم تک‌رقمی را تجربه کرد. رسیدن به این نرخ از تورم، به‌دلیل پایمردی مسوولان عالی اجرایی و عزم و اراده جدی دولت و بانک مرکزی، طی سال‌های دولت یازدهم اتفاق افتاد. به باور نویسنده، روند نزولی نرخ تورم که از سال 1392 آغاز شد، پیامد ایجاد ثبات در سایر بازارها را نیز به‌دنبال داشته است. در این دوره، ثبات کلی اقتصاد کلان نیز مدیون اهمیتی است که برای ایجاد ثبات قیمت‌ها و نرخ تورم پایین در چند سال گذشته قائل شده‌ایم.
یکی از حقایق خلاصه شده در اقتصاد ایران، رفتار سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و عمدتا مبتنی‌بر تجارت و سوداگری فعالان اقتصادی آن است. دوره تورمی بلندمدتی که از سال‌های 1350 در اقتصاد ایران شکل گرفته است، در ایجاد این الگوی رفتاری تاثیر بسزایی داشته است. پس‌انداز‌کننده ایرانی تقریبا بدون تردید می‌داند قیمت دارایی‌های ثابتی مانند زمین و ساختمان و طلا، به‌گونه‌ای افزایش می‌یابند که ارزش و به‌عبارت دیگر قدرت خرید پس‌اندازهای وی را با کمترین ریسک، حفظ می‌کنند. بنابراین، کسب درآمد از فعالیت‌های سوداگری که ماهیتی کوتاه‌مدت دارند و سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های ثابت، به الگوی رفتاری سرمایه‌گذاری اغلب ایرانیان تبدیل شده است.
شواهد تجربی نیز موفقیت این الگوی رفتاری را به تکرار اثبات کرده است. تغییر این ذهنیت تاریخی پس‌انداز‌کننده ایرانی که نقش مهمی در شکل‌گیری انتظارات وی در مورد تغییرات قیمت‌های نسبی در آینده دارد، به جز با ارائه شواهد تجربی متفاوت، امکان‌پذیر نیست. طبق آمارهای موجود، در حال حاضر نزدیک به 500 هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهران و بیش از 5/ 2 میلیون واحد مسکونی خالی در سطح کشور وجود دارد. به این آمار باید آمار مراکز تجاری و اداری ساخته شده در شهرهای بزرگ را که فروخته نشده و خالی هستند، هم افزود. یک دلیل اصلی برای مالکان این واحدهای ساخته‌شده و فروخته نشده برای پذیرش خواب سرمایه خود، به‌رغم آنکه برای ساخت این واحدها ناگزیر از استفاده از تسهیلات بانکی بوده‌اند و به‌دلیل عدم بازپرداخت به موقع مطالبات بانک‌ها، جرایم تاخیر در بازپرداخت را هم تحمل می‌کنند این است که هنوز روند با ثبات افزایش قیمت دارایی‌ها طی چهار سال گذشته را باور نکرده‌اند و همچنان انتظار افزایش‌ جهشی قیمت املاک با نرخ‌های دورقمی را دارند.
این الگوی رفتاری، تاکنون مانع از فروش املاک خالی موجود با قیمت‌های متعارف و جست‌وجو برای یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید شده است. این یکی از دلایل رکود موجود در اقتصاد کشور است. تاکید مسوولان دولت جاری و آینده و بانک مرکزی بر لزوم حفظ تورم تک‌رقمی و اهتمام به تکرار آن در سال 1396، تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای بر تعدیل انتظارات تورمی جامعه و تصحیح الگوی رفتاری پس‌اندازکنندگان و سرمایه‌گذاران ایرانی خواهد داشت. افزایش اعتبار سیاست‌گذاری از دیگر نتایج باارزش این رویداد است. با ایجاد و حفظ ثبات قیمت‌ها، ثبات کلی در اقتصاد کشور فرآهم می‌آید، الگوی سرمایه‌گذاری و افق دید سرمایه‌گذاران داخلی به‌تدریج اصلاح ‌شده و یکی از موانع جدی ورود سرمایه‌های خارجی به کشور مرتفع می‌شود و به این ترتیب، زمینه لازم برای ایجاد تولید و اشتغال دائمی در کشور فراهم می‌شود.
نیوزهاب سیاسی،ge1001

۹۶/۰۲/۲۵
۰۵:۰۷