نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114990
 • تمام سکه (طرح جدید) 1198000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1180000
 • نیم سکه 648000
 • ربع سکه 355000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3782
 • یورو 4095
 • پوند 4825
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1055
 • لیر ترکیه 1083
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 5 Arrow up
  دلار 32402
 • 111 Arrow up
  یورو 34168
 • 177 Arrow up
  پوند 40489
 • 98 Arrow up
  فرانک 32110
 • 56 Arrow up
  صد ین 28557
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8822

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: مفهوم مدرن دانشگاه در جهان رونوشتی از "جندی‌شاپور" باستان است/"جندی‌شاپور" در دستور کار یونسکو

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه دانشگاه "جندی‌شاپور"، گفت: ایرانیان 2 هزار سال پیش به این درک رسیده بودند که باید دانشگاهی با این گستردگی و وسعت تأسیس شود؛ آنچه امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن در ایران و جهان مشاهده می‌کنیم، در حقیقت رونوشتی از تقسیم‌بندی‌ها و شعبه‌های تأسیس‌ شده در دانشگاه جندی‌شاپور باستان است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفند ماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، با بیان اینکه حضور در شهری که یکی از خاستگاه‌های علم ایران بوده، موجب افتخار است، اظهار کرد: نیاکان ما همواره دانش را پاس می‌داشتند و می‌کوشیدند این موهبت الهی را بیاموزند.
وی افزود: برگزاری این کنگره در شهر دانش‌گستر دزفول که در اقوام باستان پایتخت علوم بوده، فرصتی مغتنم است و باید از تلاش نیاکان در تولید و ترویج علم قدردانی کرد. دو ویژگی ممتاز این دانشگاه را باید همین تولید و ترویج علم دانست که هر دوی آن‌ها در دوران مدرن کنونی از اهداف کلان کشورها و سازمان جهانی یونسکو است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: امروز مفهوم تولید علم و به اشتراک گذاشتن آن مبنای هر حرکتی است که از آن پرتوی توسعه پایدار و همه‌جانبه ساطع می‌شود. برای کاوش اهمیت این امر باید به مفهوم بنیادی‌تری توجه کنیم و آن اهتمام مردان این مرزوبوم به ساختن محیط‌هایی برای علم‌اندوزی است؛ ساخت مکتب‌خانه‌ها، نظامیه‌ها و دانشگاه‌ها در طول حیات فرهنگ و تمدن ایران، کم‌نظیر و بی‌نظیر بوده است.
وی ادامه داد: تاریخ دانشگاه‌های دنیا به قرن 11 میلادی در ایتالیا و اروپا برمی‌گردد؛ در حالی‌که دانشگاه جندی‌شاپور در قرن سوم میلادی یعنی سال 271 میلادی وجود داشته است. یکی از رویدادهای غرورانگیز ایرانیان تأسیس دانشگاه و کتابخانه‌های جهانی نزدیک به 1800 سال پیش است.   فرهادی گفت: ایرانیان 2 هزار سال پیش به این درک رسیده بودند که باید دانشگاهی با این گستردگی و وسعت تأسیس شود. آنچه امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن در ایران و جهان مشاهده می‌کنیم، در حقیقت رونوشتی از تقسیم‌بندی‌ها و شعبه‌های تأسیس‌شده در دانشگاه جندی‌شاپور باستان است.
 وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: جرج سارتون در کتاب تاریخ علم گفته است که دانشگاه جندی‌شاپور به معنای واقعی کلمه جایگاه علم بوده است. دومین ویژگی این دانشگاه، استادان و پژوهشگران این دانشگاه بوده است که از اقصی نقاط جهان در رشته‌های مختلف در این دانشگاه گردهم می‌آمدند و با آرامش و به‌دور از تعصبات و اندیشه‌های بومی و نژادی در کنارهم به تولید علم می‌پرداختند؛ این اوج نگاه انسانی ایرانیان قریب به 2 هزار سال پیش است. فرهادی تصریح کرد: تربیت و پرورش دانشجویان و بازگشت آن‌ها به سرزمین خود برای به‌کارگیری دانش سومین ویژگی این دانشگاه است. به جرأت می‌توان گفت که اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان توسط این دانشگاه ابداع شده است؛ همچنین ایجاد بزرگترین کتابخانه باستان با ظرفیت 400 هزار جلد و عنوان کتاب در حوزه پزشکی، دامپزشکی، گیاه‌شناسی، داروشناسی، فلسفه، نجوم و ریاضیات به زبان‌های یونانی، پهلوی، سریانی و سانسکریت از ویژگی‌های مثبت تأسیس این دانشگاه است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در حوزه علم طب نیز بخش‌بندی این دانشگاه شگفت‌انگیز است و به سراسر جهان سرایت کرده است که پزشکان از نظر وظیفه و کیفیت درمان به پنج دسته شامل بهداشت جسم و روان، درمان بیماری‌های واگیردار، طب و موسیقی درمانی تقسیم می‌شدند که جای بسی شگفتی دارد.
 فرهادی گفت: امروز رسالت ترویج علم و دانش بر دوش ما به‌مراتب سنگین‌تر است، چراکه نیاکان ما به چنین توانایی در عرصه علم رسیدند و وظیفه ما به‌عنوان میراث‌داران آنان سنگین‌تر است. اگر نیاکان ما این شهامت را در گسترش حرف‌های دانش در جهان داشتند، ما نیز باید با دست یافتن به مرزهای جدید علم، درخت کهن سرزمین ایران اسلامی را سیراب کنیم.   وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو، جندی‌شاپور را در دستور کار قرار داده و قرار است در مجمع عمومی که در سال جاری میلادی برگزار می‌شود، "جندی‌شاپور" را به جهانیان معرفی کند. من مراتب قدردانی خود را از دست‌اندرکاران اعلام می‌دارم و از مردم دزفول به خاطر نقش آن‌ها به‌خاطر حماسه دفاع مقدس و همچنین در عرصه علم تشکر می‌کنم؛ امیدوارم دانشگاه کنونی جندی‌شاپور پا جای پای دانشگاه جندی‌شاپور کهن بگذارد. علاوه بر سردر دانشگاه که باید نمادی از آن دانشگاه باشد، دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول نیز باید سمبل و نمادی از جندی‌شاپور باشد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۰۴

در اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور در دزفول محمد فرهادی: اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان از سوی دانشگاه جندی‌شاپور ابداع شده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور که از صبح امروز به مدت دو روز در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول آغاز شده است، تولید و ترویج علم را دو ویژگی ممتاز دانشگاه کهن جندی شاپور دانست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ دکتر محمد فرهادی در این همایش، گفت: «نیاکان ما ایرانیان، دانش و خردورزی را پاس می‌داشتند و می‌کوشیدند این موهبت الهی را مستمر بیاموزند و بیاموزانند، برگزاری کنگره بین‌المللی جندی شاپور در شهر دانش‌گستر دزفول که در ادوار باستان، پایتخت علوم و فنون جهانی بود، فرصتی مغتم است تا بار دیگر از تلاش‌ها و کوشش‌های نیاکان‌مان در زمینه تولید و ترویج علم یاد کنیم.»
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: «دو ویژگی ممتاز دانشگاه کهن جندی‌شاپور تولید و ترویج علم است، این عناصر در دوران مدرن کنونی جزو اهداف و راهبردهای کلان سازمان جهانی یونسکو است.»
او افزود: «امروز مفهوم تولید علم و به اشتراک گذاشتن آن مبنای هر حرکتی است که از پرتو آن، توسعه پایدار و همه‌جانبه پدیدار می‌شود.»
فرهادی به اهتمام مردمان ایران زمین در طول تاریخ برای ساختن و بنا‌کردن محیط‌هایی برای علم‌اندوزی اشاره کرد و گفت: «ساخت مکتب‌خانه‌ها، نظامیه‌ها و دانشگاه‌ها در طول حیات طولانی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی به اذعان متفکران و اندیشمندان شرق و غرب، اگر نگویم بی‌نظیر، کم‌نظیر بوده است. یکی از رویدادهای پر‌درخشش و غرورانگیز برای ما ایرانیان راه‌اندازی دانشگاه و کتابخانه جهانی جندی‌شاپور در قریب به ۱۸۰۰ سال پیش بوده است، این نکته بسیار حائز اهمیت است که ایرانیان حدود ۲ هزار سال پیش به چنین ادراک بالنده‌ای رسیده بودند که دانشگاهی با این وسعت و گستردگی راه‌اندازی کنند.»
او گفت: «آنچه که امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن آن در ایران و جهان می‌بینیم در حقیقت رونوشت و روگرفتی از تقسیم‌بندی‌ها و شعبه‌های تاسیس‌شده در دانشگاه کهن جندی‌شاپور بوده است.»
فرهادی به نوشته جرج سارتن در کتاب تاریخ علم اشاره کرد و گفت: «بنا به گفته این مورخ دانشگاه جندی‌شاپور به معنای واقعی کلمه جایگاه علم بوده است.»
وزیر علوم افزود: «دومین ویژگی ممتاز دانشگاه کهن جندی‌شاپور آن بود که استادان، دانشمندان و پژوهشگران از اقصی نقاط جهان درحوزه‌های پزشکی، فلسفه، نجوم و ریاضیات، با آرامش و به دور از تصعبات و جزم‌اندیشی‌های افراط‌گرایانه قومی و نژادی، در کنار هم به تحقیق و پژوهش و تولید علم می‌پرداختند و این خود اوج نگاه مداراگونه و انسانی ایرانیان در قریب به دو هزار سال پیش است.»
تربیت و پرورش دانشجویان و بازگشت آنها به سرزمین و میهن خود از دیگر ویژگی‌هایی بود که فرهادی برای این دانشگاه عنوان کرد. او گفت: «می‌توان گفت اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان از سوی این دانشگاه ابداع شده است.»
وزیر علوم از دیگر آثار مثبت راه‌اندازی دانشگاه جندی شاپور را ایجاد یکی از بزرگترین کتابخانه‌های دوران باستان دانست و افزود: «این کتابخانه با ظرفیت چهارصد هزار جلد کتاب و عنوان در حوزه، پزشکی، دامپزشکی، گیاه‌شناسی، داروشناسی، فلسفه، ریاضیات و نجوم به زبان‌های پهلوی، سریانی، یونانی، سانسکریت نقش بسیار موثری در ترویج علم و گسترش مرزهای دانش در چارچوب نهضت ترجمه متون در جهان باستان ایفا کرده است. در حوزه علوم طب نیز بخش‌بندی این حوزه در دانشگاه جندی شاپور شگفت‌انگیز بود که از این دانشگاه به سراسر دنیا سرایت کرده است. در دانشگاه جندی شاپور پزشکان به پنج دسته از نظر وظیفه و کیفیت درمان تقسیم می‌شدند، این دسته‌بندی شامل بهداشت جسم و روان، درمان بیماری‌های واگیردار، جراحی، طب و موسیقی درمانی بود.»
فرهادی گفت: «این تقسیم‌بندی جای بسی شگفتی دارد که در ۱۸۰۰ سال پیش از این، تخصص‌های عالمانه، آن هم در علم پزشکی در جندی شاپور انجام می‌شده است. وقتی نیاکان ما به چنین پایه‌ای از توانمندی در عرصه علم و دانش رسیده‌اند، وظیفه ما به عنوان میراث‌داران چنین بزرگان پردرخششی در تاریخ علم جهان، به مراتب سنگین‌تر است.»
او افزود: «اگر نیاکان ما چنین شهامت و قدرت و خردمندی را در گسترش مرزهای دانش در جهان داشته‌اند، اکنون ما نیز باید با دست یافتن به افق‌ها و مرزهای جدید دانش و علم، درخت تناور سرزمین کهن ایران اسلامی را سیراب کنیم. امیدوارم دانشگاه کنونی جندی شاپور در دزفول، ادامه‌دهنده پرفروغ نیاکان خود، یعنی دانشگاه کهن جهانی جندی شاپور باشد.»
وزیر علوم پروژه‌های عمرانی دانشگاه جندی‌شاپور را افتتاح کرد
در حاشیه این کنگره، چند پروژه عمرانی دانشگاه صنعتی جند‌شاپور دزفول از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد. ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر با مساحت 5 هزار مترمربع و در سه طبقه و ساختمان مرکز آمفی تئاتر این دانشگاه از جمله این پروژه‌ها است که برای احداث و تکمیل آنها 117 میلیارد ریال هزینه شده است.
در مراسم افتتاح پروژه‌های این دانشگاه، دکتر سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی این وزارتخانه ، دکتر سعدالله نصیری قیداری دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و تعدادی از مسئولان محلی حضور داشتند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۲۹

امروز و با حضور وزیر علوم انجام شد؛ افتتاح ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی دزفول

ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول، امروز سوم اسفندماه با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری به افتتاح رسید.
 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، امروز (سه‌شنبه، سوم اسفندماه) هم‌زمان با برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با مساحت پنج هزار و 500 مترمربع با حضور وزیر علوم افتتاح شد.
 
اعتبارات این ساختمان حدود 10 میلیارد تومان و از طریق بنیاد مستضعفین تأمین شده است؛ این ساختمان دارای بخش‌های مختلف آزمایشی، اتاق اساتید، کلاس‌های درسی، مرکز تحقیقات و بخش اداری است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین کشوری و استانی در افتتاح این ساختمان حضور داشتند.
 
به گزارش ایسنا، وزیر علوم همچنین از بخش‌های مختلف ساختمان این دانشکده و دیگر ساختمان‌های دانشگاه صنعتی دزفول بازدید کرد و سپس در جلسه هیأت‌رئیسه این دانشگاه حضور یافت.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۳۷

تولید علم از اهداف اصلی جهان امروز است/ دانشگاه‌های جهان نمونه بازخوانی شده دانشگاه جندی‌ شاپور است

وزیر علوم با بیان این‌که در 1800 سال پیش در جندی‌ شاپور تولید علم انجام شده است، گفت: اولویت جهان امروز علم است.

به گزارش خبرگزاری فارس از دزفول، محمد فرهادی ظهر امروز در نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور اظهار کرد: خرسندم که امروز در یکی از خواستگاه‌های علم و خرد توفیق حضور پیدا کرده‌ام.
وی افزود: تاریخ دانشگاهی در  غرب و دانشگاه‌ها در جهان به قرن یازدهم میلادی می‌رسد و جندی‌شاپور 700 تا 800 سال قبل از آن‌ها فعالیت کرده است.
وزیر علوم بیان کرد: تاسیس کتابخانه دانشگاه جندی‌شاپور در 1800 سال پیش با چنین وسعتی بیان کننده توجه به علم اندوزی در ایران بود.
وی با بیان اینکه کتابخانه جندی‌شاپور 400 هزار جلد کتاب در باب پزشکی، دامپزشکی، ریاضیات، گیاه شناسی و نجوم داشته اضافه کرد: اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان در جندی‌شاپور باستان داده شده.
وزیر علوم گفت: دانشگاه‌های جهان نمونه بازخوانی شده دانشگاه جندی‌شاپور است.
وی با اشاره به نهضت ترجمه متون در جندی‌شاپور گفت: امروز رسالت ترویج علم و دانش بیشتر از گذشته بر روی شانه‌های ما سنگینی می‌کند و ما نیز باید برای ترویج علم و دستیابی به علوم برای آبیاری درخت کهن ایران از علم کوشا باشیم.
فرهادی بیان کرد: دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول باید بیش از گذشته کار کند و در به مقامات علمی نیای خود دانشگاه جندی‌شاپور باستان رسد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۰۹

اولین فرصت های مطالعاتی در جهان توسط دانشگاه جندی شاپور ابداع شده است

خبرگزاری شبستان: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تولید و ترویج علم را از اهداف کلان کشورها و سازمان جهانی یونسکو دانست و اظهار داشت: به جرات می توان گفت اولین فرصت های مطالعاتی در جهان توسط دانشگاه جندی شاپور ابداع شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اهواز، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، امروز(3 اسفند) در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین ‌المللی جندی ‌شاپور که در دانشگاه صنعتی جندی‌ شاپور دزفول برگزار شد، با اشاره به توجه گذشتگان به علم و دانش، گفت: دو ویژگی ممتاز این دانشگاه، تولید و ترویج علم است که هر دوی آنها امروز هم از اهداف کلان کشورها و سازمان جهانی یونسکو است.
 
وی با بیان اینکه امروز مفهوم تولید علم و به اشتراک گذاشتن آن مبنای هر حرکتی است که از آن پرتوی توسعه پایدار و همه ‌جانبه ساطع می‌ شود، اضافه کرد: ساخت مکتب خانه ‌ها، نظامیه ‌ها و دانشگا‌ه ‌ها در طول حیات فرهنگ و تمدن ایران، کم ‌نظیر و بی‌ نظیر بوده است.
 
وی با اشاره به اینکه تاریخ دانشگاه‌ های دنیا به قرن 11 میلادی در ایتالیا و اروپا برمی ‌گردد این در حالی است که دانشگاه جندی ‌شاپور در سال 271 میلادی یعنی قرن سوم وجود داشته، افزود: این نشان می دهد که ایرانیان 2 هزار سال پیش درک کرده بودند که باید دانشگاهی با این گستردگی تاسیس کنند.
 
فرهادی، از رویدادهای غرورانگیز ایرانیان را تأسیس دانشگاه و کتابخانه ‌های جهانی با قدمت 1800 سال دانست و ابراز کرد: آنچه امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن در ایران و جهان مشاهده می شود، در حقیقت رونوشتی از تقسیم‌ بندی‌ ها و شعبه ‌های تأسیس‌ شده در دانشگاه جندی ‌شاپور باستان است.
 
وی دومین ویژگی این دانشگاه را استادان و پژوهشگران این دانشگاه عنوان کرد و اذعان داشت: این اساتید از اقصی نقاط جهان در رشته‌ های مختلف در این دانشگاه گردهم می ‌آمدند و با آرامش و به ‌دور از تعصبات و اندیشه‌ های بومی و نژادی در کنار‌هم به تولید علم می‌ پرداختند.
 
وزیر علوم، از دیگر ویژگی های این دانشگاه را تربیت و پرورش دانشجویان و بازگشت آنها به سرزمین خود برای بکارگیری دانش دانست و خاطر نشان کرد: به جرأت می ‌توان گفت که اولین فرصت های مطالعاتی در جهان توسط این دانشگاه ابداع شده است.
 
وی ایجاد بزرگترین کتابخانه باستان با ظرفیت 400 هزار جلد کتاب در زمینه پزشکی، دامپزشکی، گیاه‌ شناسی، داروشناسی، فلسفه، نجوم و ریاضیات به زبان‌ های یونانی، پهلوی، سریانی و سانسکریت را از ویژگی‌ های مثبت تأسیس این دانشگاه عنوان کرد.
 
وی تقسیم بندی حوزه طب را به پنج بخش بهداشت جسم و روان، درمان بیماری‌های واگیردار، طب و موسیقی درمانی از شگفت انگیزترین کارهای این دانشگاه دانست و تصریح کرد: امروز وظیفه ماست به عنوان میراث داران نیاکان خود در راستای ترویج علم و دانش تلاش کنیم.
 
فرهادی، با تاکید بر اینکه دانشگاه صنعتی جندی ‌شاپور دزفول باید سمبل و نمادی از جندی‌ شاپور باشد، یاد آور شد: سازمان علمیف فرهنگی و تربیتی یونسکو بناست در مجمع عمومی که امسال برگزار می شود جندی شاپور را به جهانیان معرفی کند.
 

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۱۹

وزیر علوم در دزفول: ظرفیت تاریخی دانشگاه جندی شاپور دزفول به سازمان ملل معرفی می‌شود‌

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته، ظرفیت تاریخی دانشگاه باستانی جندی شاپور به سازمان ملل معرفی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دزفول، محمد فرهادی امروز در کنگره ملی جندی شاپور اظهار داشت: ملت ایران در برهه‌های مختلف تاریخی و در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی، دارای قدمت و جایگاهی والا بوده‌اند و در عرصه‌های مختلف آن نامی ماندگار از خود به یادگار ثبت کرده‌اند.
وی افزود: ما نیز باید بیش از گذشته و با توجه به این توان فرهنگی و تاریخی خود در عرصه‌های مختلف توجه و به دنبال، رشد و تعالی بستر علمی و فرهنگی کشور باشیم و مسیر تقویت زمینه‌های مختلف در حوزه‌های مختلف این حوزه را شتاب بخشیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: به همین جهت، دولت در حوزه‌های مختلف علمی و تولیدات آن توجه ویژه دارد و به زودی طرح‌های گسترده‌ای در این زمینه و با همکاری بخش‌های مختلف کشور به اجرا می‌رسد.
وی گفت: یکی از خدمات این حوزه معرفی دانشگاه باستانی جندی شاپور به سازمان ملل و یونسکو بوده که پس از برگزاری این همایش مسیر تحول تاریخی و علمی این واحد دانشگاهی به این سازمان تسریع می‌شود.
فرهادی بیان کرد: تاریخ دانشگاهی دنیا به قرن 11 و 13 و به دانشگاه بولونیا ایتالیا محدود می‌شود اما دانشگاه جندی شاپور دزفول در قرن سوم میلادی در سال 271 میلادی بنا شده که این موضوع، برای ایرانیان غرورآفرین است و جایگاه ایران را در حوزه علم آموزی و غنای تاریخی ما را در این حوزه معرفی و بیان می‌کند.
وی افزود: تاریخ جندی شاپور، بیانگر شکوه ایرانیان و مظهر افتخار مسلمانان است چراکه این مرکز علمی با ورود اسلام به سرزمین ایران هم چنان تا سال‌ها در اوج علمی جهان قرار داشت و با نشاط علمی به فعالیت پرداخت و در حوزه‌های مختلف طب ریاضیات، فلسفه و نجوم در مسیر شکوفایی علمی جهان برمی‌داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: به همین جهت، ما باید بیش از گذشته نسبت به معرفی و تبیین این واحد دانشگاهی و تبیین سیر تکامل آن توجه کنیم که خدمات این حوزه به زودی و با همکاری بخش‌های مختلف شتاب می‌گیرد.
***

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۲۶

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد: به‌روز رسانی دانشگاه جندی‌شاپور دزفول با برنامه دانشگاه تاریخی "جندی‌شاپور"

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه جندی‌شاپور باستان را الگویی برای آینده کار علمی و همچنین دانشگاه‌های کشور دانست و گفت: تأکید من بر مأموریت‌گرا شدن دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول است که رشته‌های تحصیلی دانشگاه تاریخی جندی‌شاپور، به‌روز رسانی و در دانشگاه فعلی جندی‌شاپور راه‌اندازی شود که این دانشگاه به برنامه دانشگاه باستانی جندی‌شاپور متصل شود.
 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفندماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه جندی‌شاپور که در قرن سوم میلادی یعنی در سال ۲۷۱ میلادی در جوار شهر تاریخی جندی‌شاپور احداث شد، را می‌توان مادر دانشگاه‌های جهان دانست؛ به‌طوری‌که از این دانشگاه با کتابخانه بزرگ خود که دارای ۴۰۰ هزار کتاب بود، الگو‌برداری شد.
 
وی افرود: دانشگاه جندی‌شاپور در رشته‌های مختلف نجوم، طب، ریاضیات، فلسفه و علوم طبیعی فعالبت داشت. این دانشگاه یک دانشگاه جامع بود که علاوه بر دانشجویان ایرانی پذیرای دانشجویان و علاقه‌مندان از ‌سایر کشور‌ها نیز بود و از این نظر میان تمدن‌های آن دوران تبادل علمی انجام می‌شد و با گوشه‌گوشه مختلف جهان مراوده و ارتباط علمی داشت.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه جندی‌شاپور در شهر دزفول قرار دارد و برای شناساندن آن از امروز، همایش‌هایی برگزار می‌شود. کتاب‌هایی نیز در این زمینه به چاپ رسیده و مقرر شده است که در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو نیز ثبت جهانی این دانشگاه مطرح شود. امیدوارم دانشگاه فعلی جندی‌شاپور که دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول است، دنباله‌رو دانشگاه باستانی جندی‌شاپور باشد و بناست که همین نیز باشد.
 
فرهادی از تأسیس مرکز تحقیقات بین‌المللی جندی‌شاپور در آینده خبر داد و عنوان کرد: کاوش‌هایی که در 2 ماه اخیر در محوطه تاریخی دانشگاه جندی‌شاپور انجام شد، سبب هویدا شدن بخش‌هایی از شهر دانشگاهی جندی‌شاپور و آثار تمدنی نظیر کانال‌های آب و سالن‌های غذاخوری که در این محوطه وجود داشته است، شد.
 
وی ادامه داد: بیمارستانی که در محوطه دانشگاه تاریخی جندی‌شاپور وجود داشت، یک بیمارستان نمونه دارای بخش‌های مجزا از هم با تخصص‌های مختلف پزشکی بود که تمام این موارد الگویی برای آینده کار علمی و همچنین دانشگاه‌های کشور است. ان‌شاءلله دانشگاه کنونی جندی‌شاپور دنباله‌رو مسیر دانشگاه باستانی جندی‌شاپور باشد.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اهتمام جدی این وزارت‌خانه نسبت به دانشگاه جندی‌شاپور، بیان کرد: تأکید من این است که این دانشگاه مأموریت‌گرا شود و رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه تاریخی جندی‌شاپور وجود داشت، به‌روز رسانی شده و در دانشگاه فعلی جندی‌شاپور نیز راه‌اندازی شود؛ به عبارتی دانشگاه فعلی جندی‌شاپور به برنامه دانشگاه باستانی جندی‌شاپور متصل شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۱۰

وزیر علوم در دانشگاه صنعتی جندی شاپور: تولید علم از اهداف اصلی جهان امروز است/ دانشگاه‌های جهان نمونه بازخوانی شده دانشگاه جندی‌ شاپور هستند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در ۱۸۰۰ سال پیش در جندی‌ شاپور تولید علم انجام شده است، گفت: اولویت جهان امروز علم است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی ظهر امروز در نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور بیان داشت: خرسندم که امروز در یکی از خواستگاه‌های علم و خرد توفیق حضور پیدا کرده‌ام.
 
وی افزود: تاریخ دانشگاهی در  غرب و دانشگاه‌ها در جهان به قرن یازدهم میلادی می‌رسد و جندی‌شاپور 700 تا 800 سال قبل از آن‌ها فعالیت کرده است.
 
وزیر علوم بیان کرد: تاسیس کتابخانه دانشگاه جندی‌شاپور در 1800 سال پیش با چنین وسعتی بیان کننده توجه به علم اندوزی در ایران بود.
 
وی با بیان اینکه کتابخانه جندی‌شاپور 400 هزار جلد کتاب در باب پزشکی، دامپزشکی، ریاضیات، گیاه شناسی و نجوم داشته است، اضافه کرد: اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان در جندی‌شاپور باستان داده شده است.
 
وزیر علوم گفت: دانشگاه‌های جهان نمونه بازخوانی شده دانشگاه جندی‌شاپور است.
 
وی با اشاره به نهضت ترجمه متون در جندی‌شاپور گفت: امروز رسالت ترویج علم و دانش بیشتر از گذشته بر روی شانه‌های ما سنگینی می‌کند و ما نیز باید برای ترویج علم و دستیابی به علوم برای آبیاری درخت کهن ایران از علم کوشا باشیم.
 
فرهادی بیان کرد: دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول باید بیش از گذشته کار کند و در به مقامات علمی نیای خود دانشگاه جندی‌شاپور باستان رسد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۱۲

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: ادامه دهنده راه گسترش مرزهای علمی جهان پس از جندی شاپور باشیم

دزفول - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ما وظیفه داریم به عنوان میراث داران گنجینه گرانبهای جندی شاپور ادامه دهنده راه گسترش مرزهای علمی جهان پس از این دانشگاه باستان باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی پیش از ظهر امروز سه شنبه در کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول که در محل دانشگاه صنعتی جندی شاپوراین شهرستان برگزارشد، اظهار کرد: این کنگره در شهر تمدن خیز دزفول فرصت مغتنمی است که بار دیگر از تلاش های نیاکان خود درهزار سال گذشته یاد کنیم.
وی تولید و ترویج علم را یکی از ویژگی های جندی شاپور برشمرد و افزود: امروزه این ویژگی هدف اصلی جهان مدرن و سازمان یونسکواست.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: تاریخ  قدیمی ترین دانشگاه های جهان به قرن 11 برمی گردد درحالی که یکی از رویدادهای درخشان ایرانیان تاسیس دانشگاه جندی شاپور در هجده قرن پیش است.
فرهادی تصریح کرد: یعنی ایرانیان باستان ازحدود دو هزارسال پیش به این ادراک گسترده رسیده بودند، درواقع آنچه امروزه از مفهوم دانشگاه درجهان می بینیم رونوشتی از شعبه های تقسیم شده جندی شاپور باستان در جهان است.
حضور دانشمندان جهان در جندی شاپور
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: شواهد نشان می دهد در دانشگاه جندی شاپور دانشمندان بسیار زیادی ازسراسرجهان در نهایت صلح و دوستی به تولید وترویج علم پرداخته اند.
فرهادی تعلیم و تربیت دانشجویان و بازگشت آنها به کشورخود برای ترویج علم را دیگر ویژگی دانشگاه جندی شاپور برشمرد و گفت: اولین فرصت های مطالعاتی توسط این دانشگاه شکل گرفته است ضمن اینکه از دیگرآثاراین دانشگاه ایجاد بزرگترین کتابخانه جهان با ظرفیت 400هزارعنوان کتاب در حوزه پزشکی، دامپزشکی، گیاه و داروشناسی، ریاضی ، نجوم و فلسفه به زبان های متعدد بوده که نقش ویژه ای در ترویج علم درجهان باستان داشته است.
وی بیان کرد: در جندی شاپورپزشکان به پنج گروه بهداشت و درمان جسمی، درمان بیماری های واگیر، جراحی، طب و موسیقی درمانی تقسیم شده اند که جای شگفتی دارد.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: به دلیل وجود چنین سابقه تمدن  و علمی امروزه رسالت ترویج علم و دانش بردوش ما سنگین تراست و ما وظیفه داریم به عنوان میراث داران این گنجینه گرانبها ادامه دهنده راه گسترش مرزهای علمی جهان پس از جندی شاپور باشیم.
به گزارش مهر، نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول با حضور میهمانان خارجی و تعدادی از مسئولان ارشد کشور از جمله وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری بهمراه معاونان، معاون سازمان برنامه ریزی، معاون سازمان میراث فرهنگی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، نماینده ولی فقیه درخوزستان و چندتن دیگر از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی و بسیاری از دانشمندان خارجی و شخصیت های ملی صبح امروز سه شنبه در دانشگاه جندی شاپور دزفول برگزار شد.
پخش کلیپ معرفی دزفول، کلیپ معرفی دانشگاه صنعتی جندی شاپور و کلیپ مستند کاوش های باستان شناسی درمحوطه جندی شاپور از دیگرآیتم های اجراشده دراین کنگره بود.
در دومین روز این کنگره علی اکبرولایتی و محمدرضا مخبر دزفولی به عنوان میهمانان ویژه آن وارد شهرستان دزفول خواهند شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۲۷

وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری: مرکز تحقیقات جندی شاپور در دزفول راه اندازی می شود

دزفول - ایرنا - وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری گفت:در راستای برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور مرکز تحقیقاتی نیز در دزفول راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا محمد فرهادی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در جمع خبرنگاران در دزفول افزود: در ادامه کاوش های باستانی در جندی شاپور ،‌وزارت علوم نیز نهایت تلاش خود را برای معرفی هر چه بهتر این دانشگاه به جهانیان خواهد کرد.
وی اظهار کرد:دانشگاه جندی شاپور دزفول در قرن سوم میلادی (سال 271 ) تاسیس شده و در کنار آن شهر بزرگی نیز بنا شده است که با دارابودن رشته های پزشکی،فلسفه، ریاضیات، نجوم، طب، علوم طبیعی و نیزکتابخانه ای با چهار هزار جلد کتاب به عنوان مادر دانشگاه های دنیا مطرح است.
وی با تاکید بر اینکه این دانشگاه باستانی باید الگوی دیگر دانشگاه های کشورمان قرار گیرد گفت:دانشگاه جندی شاپور دزفول دانشگاه جامعی بوده که دانشجویان ایرانی و سایر کشورهای دنیا را پذیرا بوده و تبادل علمی خوبی بین تمدن های آن زمان ایجاد کرده بود.
فرهادی گفت:دانشگاه جندی شاپور دزفول مادر دانشگاه های جهان است و باید الگوی دانشگاه ها قرار گیرد.
وی به برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور نیز اشاره کرد و گفت:علاوه بر برگزاری کنگره چندین جلد کتاب نیز چاپ شده و بناست این مرکز علمی جهان در سازمان علمی فرهنگی ملل متحد نیز مطرح شود.
وی ابراز امیدواری کرد دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دنباله رو دانشگاه باستانی جندی شاپور باشد و لذا در تلاش هستیم رشته هایی که در دانشگاه باستانی جندی شاپور دزفول تدریس می شده در دانشگاه فعلی نیز فعال شوند و بیمارستان جندی شاپور باستان نیز که دانشگاهی نمونه بوده نیز الگویی برای آیندگان باشد.
نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور سوم تا چهارم اسفند ماه در دزفول در حال برگزاری است.
7278/6068
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۵۲

رونمایی از هشت عنوان کتاب در کنگره جندی شاپور

دزفول - ایرنا - همزمان با برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفول ،از هشت عنوان کتاب با محور جندی شاپور رونمایی شد.

به گزارش ایرنا در آئینی با حضور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری، معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ،معاون فرهنگی وزیر علوم،رئیس کمیسیون ملی یونسکو، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و سایر مسئولان کشوری و استانی روز سه شنبه از هشت عنوان کتاب در خصوص جندی شاپور رونمایی شد.
'درباره جندی شاپور' نوشته علی اکبر ولایتی،'جندی شاپور شهر از دست رفته' نوشته علم نوشته محمد محفوظ سویلمز ،'آکادمی گندی شاپور' نوشته هینتس هربرت شفلر ،'جندی شاپور از منظر فرامنطقه ای' (مجموعه مقالات ترجمه شده در باب جندی شاپور) ترجمه پارسا بامشادی ،'قرابادین شاپور سهل' ، 'تاریخ جندی شاپور' نوشته نادر پورموسوی ،'تاریخ دانشمندان دانشگاه جندی شاپور' نوشته نادر پورموسوی ،'مهندسی سازه های آبی در ایران باستان' و ' پل اندامش' نوشته سید نادر پورموسوی کتاب هایی می باشند که در این کنگره رونمایی شدند.
***افتتاح دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه جندی شاپور دزفول با حضور وزیر علوم
رئیس دانشگاه جندی شاپور دزفول روز سه شنبه در آئین افتتاح این ساختمان گفت:اعتبار ساخت این دانشکده از سوی بنیاد مستضعفین تامین شده است ضمن اینکه تا یک ماه آینده نیز ساختمان مرکزی دانشگاه نیز بهره برداری می شود .
محمدرضا عصاری افزود:این ساختمان شامل سالن آمفی تئاتر با ظرفیت 100 نفر،13 کلاس درس،15 آزمایشگاه می باشد که در مساحت پنجهزار و 58 متر مربع ساخته شده است .
وی گفت:اعتبار این ساختمان به همراه سالن آمفی تئاتر 170 میلیارد ریال می باشد.
عصاری در کنگره جندی شاپور دزفول گفت:امروز بار دیگر به فاصله دراز آهنگ هزار و ۸۰۰ سال و به برکت حرکت خردمندانه نیاکان و دانشمندان ایران که به تاسیس اولین دانشگاه جهانی پرداخته اند گردهم آمده ایم تا خاطره مجاهدت های علمی آن دانشمندان را پاس داشته و تجدید عهدی با آنان داشته باشیم.
وی افزود: این کنگره به همت نهادهای علمی، فرهنگی و تلاش های دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول پس از دو سال پیگیری و برگزاری جلسات متعدد و پرحجم امروز برگزار می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول عنوان کرد: این کنگره جزو معدود همایش هایی است که همزمان در دو حوزه نظری و عملی گام های ارزشمندی را محقق کرده است که با اعلام فراخوان ۲۰۰ مقاله دراین زمینه از سراسر دنیا دریافت شده و هشت عنوان کتاب ترجمه ویا تالیف شده است.
وی هدف دیگر از برگزاری این کنگره را شناسایی، مستند سازی، نگارش،کاوش و صیانت از عرصه علم و اعیان مکان دانشگاه باستان جندی شاپور در دزفول برشمرد و افزود: با استقرار تیم های کاوش در محل و درفاصله کمی نتایج ارزشمندی کشف شد و سپس به همت استاد واعظ مهدوی و مسئولان وزارت علوم توانستیم زمینه لازم را برای ایجاد مرکز تحقیقات ایجاد کنیم و در این کنگره این مرکز تحقیقات در دانشگاه صنعتی جندی شاپور افتتاح خواهد شد.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه با این مرکز تحقیقات می توانیم در آینده نزدیک دانشگاه جندی شاپور باستان را به عنوان اولین دانشگاه جهان بصورت کاملا اثبات شده معرفی کنیم از افتتاح دبیرخانه جندی شاپور باستان در این دانشگاه خبر داد و گفت: همانگونه که براساس اسناد موجود بر سر در این دانشگاه باستان نوشته شده علم و فضیلت برتراز بازو و شمشیر است ما نیز باید این مهم را ادامه دهیم و اهداف جندی شاپور باستان را در سراسر جهان نمایان کنیم.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دومین دانشگاه دولتی استان از نظر تعداد دانشجو است که دانشجویان آن در بیش از 20 رشته کارشناسی و 11 رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول که مجوز آن در سال 1351 و با اختصاص یک روز بودجه حاصل از در آمد فروش نفت صادر شد اکنون با بیش از 2 هزار و 500 دانشجو که حدود 11 درصد آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی درحال تحصیل هستند فعالیت علمی و آموزشی دارد.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دومین دانشگاه دولتی استان از نظر تعداد دانشجو می باشد که دانشجویان آن در بیش از 20 رشته کارشناسی و 11 رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند .
طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول ، نخستین نظام نامه آموزش عالی در 1800 سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
7278/6068
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

۹۵/۱۲/۰۳
۱۶:۲۶

بعد از رشته‌های دارای مجوز نوبت به «ظرفیت قانونی» رسید؛ اختلاف 60 هزار نفری «ظرفیت قانونی» جذب دانشجوی دکتری بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد!

طبق آمار ارائه شده و با یک محاسبه سرانگشتی از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد می توان دریافت که دانشگاه آزاد نزدیک به ۳۵ هزار دانشجو در مقطع دکتری را جذب کرده که حتی همین آمار نیز با «ظرفیت قانونی» که وزیر علوم اعلام کرده، اختلاف ۲۵ هزار نفری دارد.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، "امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است."
به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ اظهارات بالا توسط یک کارمند ساده یا یک  دانشجو بیان نشده است، اظهاراتی است که وزیر علوم تحقیقات و فناوری امروز و در جمع دانشجویان بیان کرده است.
محمد فرهادی صبح دوشنبه و در در حاشیه سومین جشنواره تقدیر از برترین‌های دانشگاه امام صادق(ع) درباره وضعیت کنکور دکتری امسال گفت: "امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است".(اینجــا)
جدای از اینکه این اظهارات در چه شرایطی بیان شده است، یک سوال جدی این است که آیا مسئول اول آموزش عالی کشور آمار دقیقی از ظرفیت موسسات آموزشی خود ندارد؟
این مسئله در حالی است که چندی پیش حمید میرازده رئیس دانشگاه آزاد در مصاحبه ای از ظرفیت جذب 70 هزار نفری برای پذیرش دانشجوی دکتری در این دانشگاه خبر داده بود که با ظرفیت قانونی اعلام شده از سوی وزیر علوم اختلافی 60 هزار نفری دارد!
میرزاده در سیصد و هفتاد و چهارمین جلسه هیات امنای استانی دانشگاه آزاد که اواسط دی ماه برگزار شده بود، می گوید: "طی سه سال اخیر بیش از 11 هزار عضو هیات علمی جذب و ارتقا یافته اند، همچنین این دانشگاه دارای 19 هزار عضو هیات علمی با مرتبه استادیاری است که 14 هزار نفر آنها واجد شرایط تربیت دانشجوی دکتری هستند. در واقع دانشگاه آزاد اسلامی پتانسیل جذب 70 هزار دانشجوی دکترا را داراست که فقط نیمی از این ظرفیت را طی سال های اخیر جذب کرده است".(اینجــا)
همچنین طبق آمار ارائه شده و با یک محاسبه سرانگشتی از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد می توان دریافت که دانشگاه آزاد نزدیک به 35 هزار دانشجو در مقطع دکتری را جذب کرده است، که حتی همین آمار نیز با «ظرفیت قانونی» که وزیر علوم امروز اعلام کرده، اختلاف 25 هزار نفری دارد!
ماجرای تازه قانونی و غیرقانونی بودن در دانشگاه آزاد!
سریال دوگانه «قانونی» و «غیرقانونی» بودن، در دانشگاه آزاد به نظر می رسد بعد از ماجرای رشته های «غیرمجاز» با این اظهارات وارد مرحله تازه ای شده است. آیا اختلاف 60 هزار نفری ظرفیت دکتری این دانشگاه با «ظرفیت قانونی» وزارت علوم، دانشجویان این مقطع را نیز با سردرگمی روبرو می کند؟
منبع:خبرنامه دانشجویان ایران

۹۵/۱۲/۰۳
۱۸:۳۱

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: معرفی ابعاد مختلف جندی شاپور باستان در دستور کار یونسکو است

دزفول - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مقرر شده تا سازمان یونسکو در مجمع آینده خود، مباحث شناخت، معرفی و ترویج ابعاد مختلف مجموعه جندی شاپور باستان را به جهانیان ارائه دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی عصر امروز سه شنبه در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو موضوع جندی شاپور را در دستور کار قرار داده است.
وی افزود: مقرر شده تا این سازمان در مجمع آینده خود،  مباحث شناخت، معرفی و ترویج شهر، دانشگاه و به طورکلی مجموعه جندی شاپور باستان را به جهانیان ارائه دهد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در ادامه کاوش های باستانی در جندی شاپور، ‌وزارت علوم نیز نهایت تلاش خود را برای معرفی هر چه بهتر این دانشگاه به جهانیان خواهد کرد.
فرهادی با بیان اینکه دانشگاه جندی شاپور دزفول در قرن سوم میلادی تاسیس شده و در کنار آن شهر بزرگی بنا شده است که با دارا بودن رشته های پزشکی، فلسفه، ریاضیات، نجوم، طب، علوم طبیعی و نیز کتابخانه ای با چهار هزار جلد کتاب به عنوان مادر دانشگاه های دنیا مطرح است.
وی با تاکید بر اینکه این دانشگاه باستانی باید الگوی دیگر دانشگاه های کشور قرار گیرد، گفت: دانشگاه جندی شاپور دزفول دانشگاه جامعی بوده که دانشجویان ایرانی و سایر کشورهای دنیا را پذیرا بوده و تبادل علمی خوبی بین تمدن های آن زمان ایجاد کرده بود.
فرهادی با بیان اینکه دانشگاه جندی شاپور دزفول مادر دانشگاه های جهان است و باید الگوی دانشگاه ها قرار گیرد، بیان کرد: دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول باید دنباله رو دانشگاه باستانی جندی شاپور باشد بنابراین در تلاش هستیم رشته هایی که در دانشگاه باستانی جندی شاپور دزفول تدریس می شده در دانشگاه فعلی نیز فعال شوند و بیمارستان جندی شاپور باستان نیز که دانشگاهی نمونه بوده نیز الگویی برای آیندگان باشد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۹:۴۷

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: ترویج علم یکی از شاخصه های جندی شاپور/ این شاخصه هدف اصلی سازمان یونسکو

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تولید و ترویج علم یکی از ویژگی های جندی شاپور است و امروزه این ویژگی هدف اصلی جهان مدرن و سازمان یونسکواست.

به گزارش خبرنگار برنا از دزفول، محمد فرهادی در کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول اظهار کرد: این کنگره در شهر تمدن خیز دزفول فرصت مغتنمی است که بار دیگر از تلاش های نیاکان خود درهزار سال گذشته یاد کنیم.
وی افزود: تولید و ترویج علم یکی از ویژگی های جندی شاپور است و امروزه این ویژگی هدف اصلی جهان مدرن و سازمان یونسکواست.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: تاریخ  قدیمی ترین دانشگاه های جهان به قرن 11 برمی گردد درحالی که یکی از رویدادهای درخشان ایرانیان تاسیس دانشگاه جندی شاپور در هجده قرن پیش است.
فرهادی بیان کرد: یعنی ایرانیان باستان ازحدود دو هزارسال پیش به این ادراک گسترده رسیده بودند، درواقع آنچه امروزه از مفهوم دانشگاه درجهان می بینیم رونوشتی از شعبه های تقسیم شده جندی شاپور باستان در جهان است.
وی عنوان کرد: شواهد نشان می دهد در دانشگاه جندی شاپور دانشمندان بسیار زیادی ازسراسرجهان در نهایت صلح و دوستی به تولید وترویج علم پرداخته اند.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعلیم و تربیت دانشجویان و بازگشت آنها به کشورخود برای ترویج علم نیز از دیگر ویژگی های دانشگاه جندی شاپور است.
فرهادی ادامه داد: اولین فرصت های مطالعاتی توسط این دانشگاه شکل گرفته است. همچنین از دیگر آثار این دانشگاه ایجاد بزرگترین کتابخانه جهان با ظرفیت 400هزارعنوان کتاب در حوزه پزشکی، دامپزشکی، گیاه و داروشناسی، ریاضی، نجوم و فلسفه به زبان های متعدد بود که نقش ویژه ای در ترویج علم درجهان باستان داشته است.
وی اظهار کرد: در جندی شاپورپزشکان به پنج گروه بهداشت و درمان جسمی، درمان بیماری های واگیر، جراحی، طب و موسیقی درمانی تقسیم شده اند که جای شگفتی دارد.
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری درپایان: به دلیل وجود چنین سابقه تمدن و علمی امروزه رسالت ترویج علم و دانش بردوش ما سنگین تراست و ما وظیفه داریم به عنوان میراث داران این گنجینه گرانبها ادامه دهنده راه گسترش مرزهای علمی جهان پس از جندی شاپور باشیم.
انتهای پیام/

۹۵/۱۲/۰۳
۲۱:۲۷

وزیر علوم به مهر خبر داد؛ ارزیابی عملکرد دانشگاه ها در نحوه اجرایی کردن سند دانشگاه اسلامی

وزیر علوم از ارزیابی فعالیت های انجام شده در خصوص اجرای سند دانشگاه اسلامی و اعلام آن به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها خبر داد.

دکتر محمد فرهادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت «سند اسلامی شدن دانشگاه ها» گفت: این سند سالها است که در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مطرح شده و یک سری راهبردها و اقدام ها داشته، که این اقدام ها به سه بخش تکمیلی، تاسیسی، وتاکیدی تقسیم می شود.
وی افزود: اقدامات تاکیدی سال گذشته به دانشگاه ها ابلاغ و باید سرعت انجام این اقدامات در دانشگاه ها افزایش یابد، اقدامات تکمیلی اقدامات جدیدی است که باید به اقدامات قبلی سند اضافه شود و اقدامات تاسیسی مانند کرسی های آزاد اندیشی هم اکنون در شورا در حال بحث است.
وزیر علوم  ادامه داد: وزارت علوم تاکنون فعالیت‌های گسترده ای در راستای اجرای سازی «سند دانشگاه اسلامی» انجام داده است که می توان به، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های دینی و انقلابی با تأکید بر مراسم اربعین، اعتکاف و گسترش و بسط فرهنگ ایثار و شهادت با تأکید بر راهیان نور، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان، کرسی‌های آزاداندیشی، انجمن‌های علمی، تعامل با نهادها و مراکز فرهنگی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.
فرهادی گفت: همچنین مقرر شده است با هماهنگی دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، کمیته‌های چهارگانه اجرای نظامات سند دانشگاه اسلامی، فعالیت‌های انجام شده در این خصوص را ارزیابی و گزارش آن را به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ارایه کنند.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۸:۴۰

ارزیابی عملکرد دانشگاه ها در نحوه اجرایی کردن سند دانشگاه اسلامی

وزیر علوم از ارزیابی فعالیت های انجام شده در خصوص اجرای سند دانشگاه اسلامی و اعلام آن به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی درباره آخرین وضعیت «سند اسلامی شدن دانشگاه ها» گفت: این سند سالها است که در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مطرح شده و یک سری راهبردها و اقدام ها داشته، که این اقدام ها به سه بخش تکمیلی، تاسیسی، وتاکیدی تقسیم می شود.
وی افزود: اقدامات تاکیدی سال گذشته به دانشگاه ها ابلاغ و باید سرعت انجام این اقدامات در دانشگاه ها افزایش یابد، اقدامات تکمیلی اقدامات جدیدی است که باید به اقدامات قبلی سند اضافه شود و اقدامات تاسیسی مانند کرسی های آزاد اندیشی هم اکنون در شورا در حال بحث است.
وزیر علوم ادامه داد: وزارت علوم تاکنون فعالیت‌های گسترده ای در راستای اجرای سازی «سند دانشگاه اسلامی» انجام داده است که می توان به، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های دینی و انقلابی با تأکید بر مراسم اربعین، اعتکاف و گسترش و بسط فرهنگ ایثار و شهادت با تأکید بر راهیان نور، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان، کرسی‌های آزاداندیشی، انجمن‌های علمی، تعامل با نهادها و مراکز فرهنگی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.
فرهادی گفت: همچنین مقرر شده است با هماهنگی دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، کمیته‌های چهارگانه اجرای نظامات سند دانشگاه اسلامی، فعالیت‌های انجام شده در این خصوص را ارزیابی و گزارش آن را به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها ارایه کنند.
منبع: مهر
خبرنگار و منتشر کنند: محمدجواد آخوندی
200

۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۴۵

پیام وزیر علوم به جشنواره دانشجوی نمونه: یکی از پشتوانه‌های عزت و اقتدار علمی ایران اسلامی دانشجویان هستند

پیام دکتر محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در بیست و پنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه قرائت شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در پیام وزیر علوم آمده است: «برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه مبین اهتمام ویژه در ارج نهادن به تلاش‌های جوانانی است که پیش قراول جامعه علمی کشور هستند، پیشرفت و توسعه پایدار و در نوردیدن مرزهای علم جز با نگاه ویژه به جوانان میسر نخواهد شد.»
در بخشی دیگر از این پیام آمده است: «همواره از منشأ اثر بودن دانشجویان در عرصه‌های گوناگون جامعه به عنوان خصوصیتی بارز یاد شده و طبق نظر بنیان‌گذار انقلاب اسلامی دانشگاه برای نقش ویژه فرهنگی اجتماعی و سیاسی خود همواره از اهم امور و مبدأ همه تحولات است، این دیدگاه امام راحل و تداوم آن توسط مقام معظم رهبری به روشنی ضرورت توجه ویژه جامعه علمی کشور به پرورش ابعاد مختلف شخصیتی را نشان می‌دهد و این انتظار از دانشجویان توانمند است که موثر بودن در تمام ابعاد را مد نظر قرار دهند.»
در قسمتی دیگر از پیام فرهادی آمده است: «بی‌تردید یکی از پشتوانه‌های عزت و اقتدار ایران اسلامی دانشجویان هستند که با پایمردی مثال زدنی خود در کنار پیشرو بودن در عرصه‌های فرهنگی و اخلاقی در مسیر پیشرفت علمی کشور گام بر می‌دارند.»

۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۵۱

وزیر علوم: اعتلای ایران اسلامی با جوانان محقق می شود

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات وفناوری گفت: پیشرفت و توسعه پایدار وحرکت در مسیر اعتلای ایران اسلامی و در نوردیدن مرزهای علم جز با نگاه ویژه به جوانان آینده ساز این سرزمین موثر نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد فرهادی روز چهارشنبه در پیامی به مناسبت اختتامیه 25 دوره جشنواره دانشجوی نمونه درسال 95 اظهار کرد: فرزندان غیوری که با تلاش ها وافر خود در زمینه ها و شوءن مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اخلاقی سرآمد نمونه در عرصه دانشگاهی هستند.
وی گفت: هر علمی باید تابع ارزش های اخلاقی باشد و روشن است که جایگاه رفیع دانشگاهیان در جامعه این ضرورت را ایجاب می کند تا علم و دانش حاصل از تلاش های پژوهشگران در مسیر رسیدن به کمال و رستگاری قرار گیرد.
فرهادی در این پیام افزود: طبق نظر بینانگذار انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) دانشگاه به جهت نقش ویژه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود همواره از اهم امور و مبدا همه تحولات جامعه است.
وی بیان کرد: انتظار از دانشجویان در تمام ابعاد علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی این است که خود را محصور در یک بعد نکرده تا دانشگاه به خوبی نقش خود را در جامه عمل پوشاندن منویات امام راحل و مقام معظم رهبری ایفا کند.
وی در بخش دیگری از پیام خود افزوده است: با اطمینان و اعتماد به جوانان پرتلاش که جهادگران عرصه علمی کشور و زمینه ساز تحقق آینده درخشان انقلاب اسلامی هستند، افق های روشنی پیش روی کشور و این مرز وبوم شاهد اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهیم بود.
بنابر این گزارش مراسم تجلیل از دانشجویان دکترای نمونه، دکترای تخصصی، کارشناس ارشد و کارشناسی با حضور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ساختمان معاونت دانشجویی دانشگاه تهران در حال برگزاری است.
فراهنگ**1085**1417**1027**خبرنگار: سیدمهدی حسینی**انتشاردهنده: دهقانی

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۰۳

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد؛ ثبت جهانی «جندی شاپور» به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه دانشگاه «جندی‌شاپور»، گفت: «جندی شاپور» به عنوان قدیمی ترین دانشگاه دنیا ثبت جهانی می‌شود.

به گزارش دفاع پرس از خوزستان، محمد فرهادی در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، با بیان اینکه حضور در شهری که یکی از خاستگاه‌های علم ایران بوده، موجب افتخار است، اظهار داشت: نیاکان ما همواره دانش را پاس می‌داشتند و می‌کوشیدند این موهبت الهی را بیاموزند.
وی افزود: برگزاری این کنگره در شهر دانش‌گستر دزفول که در اقوام باستان پایتخت علوم بوده، فرصتی مغتنم است و باید از تلاش نیاکان در تولید و ترویج علم قدردانی کرد. دو ویژگی ممتاز این دانشگاه را باید همین تولید و ترویج علم دانست که هر دوی آن‌ها در دوران مدرن کنونی از اهداف کلان کشورها و سازمان جهانی یونسکو است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: امروز مفهوم تولید علم و به اشتراک گذاشتن آن مبنای هر حرکتی است که از آن پرتوی توسعه پایدار و همه‌جانبه ساطع می‌شود. برای کاوش اهمیت این امر باید به مفهوم بنیادی‌تری توجه کنیم و آن اهتمام مردان این مرزوبوم به ساختن محیط‌هایی برای علم‌اندوزی است؛ ساخت مکتب‌خانه‌ها، نظامیه‌ها و دانشگا‌ه‌ها در طول حیات فرهنگ و تمدن ایران، کم‌نظیر و بی‌نظیر بوده است.
وی ادامه داد: تاریخ دانشگاه‌های دنیا به قرن 11 میلادی در ایتالیا و اروپا برمی‌گردد؛ در حالی‌که دانشگاه جندی‌شاپور در قرن سوم میلادی یعنی سال 271 میلادی وجود داشته است. یکی از رویدادهای غرورانگیز ایرانیان تأسیس دانشگاه و کتابخانه‌های جهانی نزدیک به 1800 سال پیش است.
فرهادی گفت: ایرانیان 2 هزار سال پیش به این درک رسیده بودند که باید دانشگاهی با این گستردگی و وسعت تأسیس شود. آنچه امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن در ایران و جهان مشاهده می‌کنیم، در حقیقت رونوشتی از تقسیم‌بندی‌ها و شعبه‌های تأسیس‌شده در دانشگاه جندی‌شاپور باستان است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: جرج سارتون در کتاب تاریخ علم گفته است که دانشگاه جندی‌شاپور به معنای واقعی کلمه جایگاه علم بوده است. دومین ویژگی این دانشگاه، استادان و پژوهشگران این دانشگاه بوده است که از اقصی نقاط جهان در رشته‌های مختلف در این دانشگاه گردهم می‌آمدند و با آرامش و به‌دور از تعصبات و اندیشه‌های بومی و نژادی در کنار‌هم به تولید علم می‌پرداختند؛ این اوج نگاه انسانی ایرانیان قریب به 2 هزار سال پیش است.
 فرهادی تصریح کرد: تربیت و پرورش دانشجویان و بازگشت آن‌ها به سرزمین خود برای به‌کارگیری دانش سومین ویژگی این دانشگاه است. به جرأت می‌توان گفت که اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان توسط این دانشگاه ابداع شده است؛ همچنین ایجاد بزرگترین کتابخانه باستان با ظرفیت 400 هزار جلد و عنوان کتاب در حوزه پزشکی، دامپزشکی، گیاه‌شناسی، داروشناسی، فلسفه، نجوم و ریاضیات به زبان‌های یونانی، پهلوی، سریانی و سانسکریت از ویژگی‌های مثبت تأسیس این دانشگاه است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در حوزه علم طب نیز بخش‌بندی این دانشگاه شگفت‌انگیز است و به سراسر جهان سرایت کرده است که پزشکان از نظر وظیفه و کیفیت درمان به پنج دسته شامل بهداشت جسم و روان، درمان بیماری‌های واگیردار، طب و موسیقی درمانی تقسیم می‌شدند که جای بسی شگفتی دارد.
فرهادی گفت: امروز رسالت ترویج علم و دانش بر دوش ما به‌مراتب سنگین‌تر است، چرا‌که نیاکان ما به چنین توانایی در عرصه علم رسیدند و وظیفه ما به‌عنوان میراث‌داران آنان سنگین‌تر است. اگر نیاکان ما این شهامت را در گسترش حرف‌های دانش در جهان داشتند، ما نیز باید با دست یافتن به مرزهای جدید علم، درخت کهن سرزمین ایران اسلامی را سیراب کنیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو، جندی‌شاپور را در دستور کار قرار داده و قرار است در مجمع عمومی که در سال جاری میلادی برگزار می‌شود، "جندی‌شاپور" را به جهانیان معرفی کند. من مراتب قدردانی خود را از دست‌اندرکاران اعلام می‌دارم و از مردم دزفول به خاطر نقش آن‌ها به‌خاطر حماسه دفاع مقدس و همچنین در عرصه علم تشکر می‌کنم؛ امیدوارم دانشگاه کنونی جندی‌شاپور پا جای پای دانشگاه جندی‌شاپور کهن بگذارد. علاوه بر سر‌در دانشگاه که باید نمادی از آن دانشگاه باشد، دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول نیز باید سمبل و نمادی از جندی‌شاپور باشد.
انتهای پیام/

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۲۴
منابع دیگر:
 • شهروند
۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۰۶

وزیر علوم: دانشگاه‌های جهان نمونه بازخوانی‌شده جندی‌ شاپور است

صراط: وزیر علوم با بیان این‌که در 1800 سال پیش در جندی‌ شاپور تولید علم انجام شده است، گفت: اولویت جهان امروز علم است.
به گزارش فارس از دزفول، محمد فرهادی ظهر امروز در نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور اظهار کرد: خرسندم که امروز در یکی از خواستگاه‌های علم و خرد توفیق حضور پیدا کرده‌ام.
وی افزود: تاریخ دانشگاهی در  غرب و دانشگاه‌ها در جهان به قرن یازدهم میلادی می‌رسد و جندی‌شاپور 700 تا 800 سال قبل از آن‌ها فعالیت کرده است.
وزیر علوم بیان کرد: تاسیس کتابخانه دانشگاه جندی‌شاپور در 1800 سال پیش با چنین وسعتی بیان کننده توجه به علم اندوزی در ایران بود.
وی با بیان اینکه کتابخانه جندی‌شاپور 400 هزار جلد کتاب در باب پزشکی، دامپزشکی، ریاضیات، گیاه شناسی و نجوم داشته اضافه کرد: اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان در جندی‌شاپور باستان داده شده.
وزیر علوم گفت: دانشگاه‌های جهان نمونه بازخوانی شده دانشگاه جندی‌شاپور است.
وی با اشاره به نهضت ترجمه متون در جندی‌شاپور گفت: امروز رسالت ترویج علم و دانش بیشتر از گذشته بر روی شانه‌های ما سنگینی می‌کند و ما نیز باید برای ترویج علم و دستیابی به علوم برای آبیاری درخت کهن ایران از علم کوشا باشیم.
فرهادی بیان کرد: دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول باید بیش از گذشته کار کند و در به مقامات علمی نیای خود دانشگاه جندی‌شاپور باستان رسد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۱۸

مفهوم مدرن دانشگاه در جهان رونوشتی از "جندی‌شاپور" باستان است/"جندی‌شاپور" در دستور کار یونسکو

اقتصاد ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه دانشگاه "جندی‌شاپور"، گفت: ایرانیان 2 هزار سال پیش به این درک رسیده بودند که باید دانشگاهی با این گستردگی و وسعت تأسیس شود؛ آنچه امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن در ایران و جهان مشاهده می‌کنیم، در حقیقت رونوشتی از تقسیم‌بندی‌ها و شعبه‌های تأسیس‌ شده در دانشگاه جندی‌شاپور باستان است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفند ماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، با بیان اینکه حضور در شهری که یکی از خاستگاه‌های علم ایران بوده، موجب افتخار است، اظهار کرد: نیاکان ما همواره دانش را پاس می‌داشتند و می‌کوشیدند این موهبت الهی را بیاموزند.
وی افزود: برگزاری این کنگره در شهر دانش‌گستر دزفول که در اقوام باستان پایتخت علوم بوده، فرصتی مغتنم است و باید از تلاش نیاکان در تولید و ترویج علم قدردانی کرد. دو ویژگی ممتاز این دانشگاه را باید همین تولید و ترویج علم دانست که هر دوی آن‌ها در دوران مدرن کنونی از اهداف کلان کشورها و سازمان جهانی یونسکو است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: امروز مفهوم تولید علم و به اشتراک گذاشتن آن مبنای هر حرکتی است که از آن پرتوی توسعه پایدار و همه‌جانبه ساطع می‌شود. برای کاوش اهمیت این امر باید به مفهوم بنیادی‌تری توجه کنیم و آن اهتمام مردان این مرزوبوم به ساختن محیط‌هایی برای علم‌اندوزی است؛ ساخت مکتب‌خانه‌ها، نظامیه‌ها و دانشگاه‌ها در طول حیات فرهنگ و تمدن ایران، کم‌نظیر و بی‌نظیر بوده است.
وی ادامه داد: تاریخ دانشگاه‌های دنیا به قرن 11 میلادی در ایتالیا و اروپا برمی‌گردد؛ در حالی‌که دانشگاه جندی‌شاپور در قرن سوم میلادی یعنی سال 271 میلادی وجود داشته است. یکی از رویدادهای غرورانگیز ایرانیان تأسیس دانشگاه و کتابخانه‌های جهانی نزدیک به 1800 سال پیش است. فرهادی گفت: ایرانیان 2 هزار سال پیش به این درک رسیده بودند که باید دانشگاهی با این گستردگی و وسعت تأسیس شود. آنچه امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن در ایران و جهان مشاهده می‌کنیم، در حقیقت رونوشتی از تقسیم‌بندی‌ها و شعبه‌های تأسیس‌شده در دانشگاه جندی‌شاپور باستان است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: جرج سارتون در کتاب تاریخ علم گفته است که دانشگاه جندی‌شاپور به معنای واقعی کلمه جایگاه علم بوده است. دومین ویژگی این دانشگاه، استادان و پژوهشگران این دانشگاه بوده است که از اقصی نقاط جهان در رشته‌های مختلف در این دانشگاه گردهم می‌آمدند و با آرامش و به‌دور از تعصبات و اندیشه‌های بومی و نژادی در کنارهم به تولید علم می‌پرداختند؛ این اوج نگاه انسانی ایرانیان قریب به 2 هزار سال پیش است. فرهادی تصریح کرد: تربیت و پرورش دانشجویان و بازگشت آن‌ها به سرزمین خود برای به‌کارگیری دانش سومین ویژگی این دانشگاه است. به جرأت می‌توان گفت که اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان توسط این دانشگاه ابداع شده است؛ همچنین ایجاد بزرگترین کتابخانه باستان با ظرفیت 400 هزار جلد و عنوان کتاب در حوزه پزشکی، دامپزشکی، گیاه‌شناسی، داروشناسی، فلسفه، نجوم و ریاضیات به زبان‌های یونانی، پهلوی، سریانی و سانسکریت از ویژگی‌های مثبت تأسیس این دانشگاه است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در حوزه علم طب نیز بخش‌بندی این دانشگاه شگفت‌انگیز است و به سراسر جهان سرایت کرده است که پزشکان از نظر وظیفه و کیفیت درمان به پنج دسته شامل بهداشت جسم و روان، درمان بیماری‌های واگیردار، طب و موسیقی درمانی تقسیم می‌شدند که جای بسی شگفتی دارد.
فرهادی گفت: امروز رسالت ترویج علم و دانش بر دوش ما به‌مراتب سنگین‌تر است، چراکه نیاکان ما به چنین توانایی در عرصه علم رسیدند و وظیفه ما به‌عنوان میراث‌داران آنان سنگین‌تر است. اگر نیاکان ما این شهامت را در گسترش حرف‌های دانش در جهان داشتند، ما نیز باید با دست یافتن به مرزهای جدید علم، درخت کهن سرزمین ایران اسلامی را سیراب کنیم. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو، جندی‌شاپور را در دستور کار قرار داده و قرار است در مجمع عمومی که در سال جاری میلادی برگزار می‌شود، "جندی‌شاپور" را به جهانیان معرفی کند. من مراتب قدردانی خود را از دست‌اندرکاران اعلام می‌دارم و از مردم دزفول به خاطر نقش آن‌ها به‌خاطر حماسه دفاع مقدس و همچنین در عرصه علم تشکر می‌کنم؛ امیدوارم دانشگاه کنونی جندی‌شاپور پا جای پای دانشگاه جندی‌شاپور کهن بگذارد. علاوه بر سردر دانشگاه که باید نمادی از آن دانشگاه باشد، دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول نیز باید سمبل و نمادی از جندی‌شاپور باشد.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۰۰

افتتاح ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی دزفول

اقتصاد ایران: ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول، امروز سوم اسفند ماه با حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایسنا، امروز (سوم اسفندماه) هم‌زمان با برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول با مساحت پنج هزار و 500 مترمربع با حضور وزیر علوم افتتاح شد.
اعتبارات این ساختمان حدود 10 میلیارد تومان و از طریق بنیاد مستضعفین تأمین شده است. این ساختمان دارای بخش‌های مختلف آزمایشی، اتاق اساتید، کلاس‌های درسی، مرکز تحقیقات و بخش اداری است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسؤولین کشوری و استانی در افتتاح این ساختمان حضور داشتند.
به گزارش ایسنا، وزیر علوم همچنین از بخش‌های مختلف ساختمان این دانشکده و دیگر ساختمان‌های دانشگاه صنعتی دزفول بازدید کرد و سپس در جلسه هیأت‌رئیسه این دانشگاه حضور یافت.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۰۳
۱۶:۰۴

بروز رسانی دانشگاه جندی‌شاپور دزفول با برنامه دانشگاه تاریخی "جندی‌شاپور"

اقتصاد ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه جندی‌شاپور باستان را الگویی برای آینده کار علمی و همچنین دانشگاه‌های کشور دانست و گفت: تأکید من بر مأموریت‌گرا شدن دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول است که رشته‌های تحصیلی دانشگاه، به‌روز رسانی و در دانشگاه فعلی جندی‌شاپور راه‌اندازی شود که این دانشگاه به برنامه دانشگاه باستانی جندی‌شاپور متصل شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفند ماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه جندی‌شاپور که در قرن سوم میلادی یعنی در سال 271 میلادی در جوار شهر تاریخی جندی‌شاپور احداث شد، را می‌توان مادر دانشگاه‌های جهان دانست؛ به‌طوری‌که از این دانشگاه با کتابخانه بزرگ خود که دارای 400 هزار کتاب بود، الگوبرداری شد.
وی افرود: دانشگاه جندی‌شاپور در رشته‌های مختلف نجوم، طب، ریاضیات، فلسفه و علوم طبیعی فعالیت داشت. این دانشگاه یک دانشگاه جامع بود که علاوه بر دانشجویان ایرانی پذیرای دانشجویان و علاقه‌مندان از ‌سایر کشورها نیز بود و از این نظر میان تمدن‌های آن دوران تبادل علمی انجام می‌شد و با گوشه‌گوشه مختلف جهان مراوده و ارتباط علمی داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه جندی‌شاپور در شهر دزفول قرار دارد و برای شناساندن آن از امروز، همایش‌هایی برگزار می‌شود. کتاب‌هایی نیز در این زمینه به چاپ رسیده و مقرر شده است که در سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو نیز ثبت جهانی این دانشگاه مطرح شود. امیدوارم دانشگاه فعلی جندی‌شاپور که دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول است، دنباله‌رو دانشگاه باستانی جندی‌شاپور باشد و بناست که همین نیز باشد.
فرهادی از تأسیس مرکز تحقیقات بین‌المللی جندی‌شاپور در آینده خبر داد و عنوان کرد: کاوش‌هایی که در 2 ماه اخیر در محوطه تاریخی دانشگاه جندی‌شاپور انجام شد، سبب هویدا شدن بخش‌هایی از شهر دانشگاهی جندی‌شاپور و آثار تمدنی نظیر کانال‌های آب و سالن‌های غذاخوری که در این محوطه وجود داشته است، شد.
وی ادامه داد: بیمارستانی که در محوطه دانشگاه تاریخی جندی‌شاپور وجود داشت، یک بیمارستان نمونه دارای بخش‌های مجزا از هم با تخصص‌های مختلف پزشکی بود که تمام این موارد الگویی برای آینده کار علمی و همچنین دانشگاه‌های کشور است. ان‌شاءلله دانشگاه کنونی جندی‌شاپور دنباله‌رو مسیر دانشگاه باستانی جندی‌شاپور باشد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اهتمام جدی این وزارت‌خانه نسبت به دانشگاه جندی‌شاپور، بیان کرد: تأکید من این است که این دانشگاه مأموریت‌گرا شود و رشته‌های تحصیلی که در دانشگاه تاریخی جندی‌شاپور وجود داشت، به‌روز رسانی شده و در دانشگاه فعلی جندی‌شاپور نیز راه‌اندازی شود؛ به عبارتی دانشگاه فعلی جندی‌شاپور به برنامه دانشگاه باستانی جندی‌شاپور متصل شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۰۳
۱۶:۰۴

معرفی ابعاد مختلف جندی شاپور باستان در دستور کار یونسکو است

اقتصاد ایران: دزفول - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مقرر شده تا سازمان یونسکو در مجمع آینده خود، مباحث شناخت، معرفی و ترویج ابعاد مختلف مجموعه جندی شاپور باستان را به جهانیان ارائه دهد.

محمد فرهادی عصر امروز سه شنبه در حاشیه برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی یونسکو موضوع جندی شاپور را در دستور کار قرار داده است.
وی افزود: مقرر شده تا این سازمان در مجمع آینده خود، مباحث شناخت، معرفی و ترویج شهر، دانشگاه و به طورکلی مجموعه جندی شاپور باستان را به جهانیان ارائه دهد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در ادامه کاوش های باستانی در جندی شاپور، ‌وزارت علوم نیز نهایت تلاش خود را برای معرفی هر چه بهتر این دانشگاه به جهانیان خواهد کرد.
فرهادی با بیان اینکه دانشگاه جندی شاپور دزفول در قرن سوم میلادی تاسیس شده و در کنار آن شهر بزرگی بنا شده است که با دارا بودن رشته های پزشکی، فلسفه، ریاضیات، نجوم، طب، علوم طبیعی و نیز کتابخانه ای با چهار هزار جلد کتاب به عنوان مادر دانشگاه های دنیا مطرح است.
وی با تاکید بر اینکه این دانشگاه باستانی باید الگوی دیگر دانشگاه های کشور قرار گیرد، گفت: دانشگاه جندی شاپور دزفول دانشگاه جامعی بوده که دانشجویان ایرانی و سایر کشورهای دنیا را پذیرا بوده و تبادل علمی خوبی بین تمدن های آن زمان ایجاد کرده بود.
فرهادی با بیان اینکه دانشگاه جندی شاپور دزفول مادر دانشگاه های جهان است و باید الگوی دانشگاه ها قرار گیرد، بیان کرد: دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول باید دنباله رو دانشگاه باستانی جندی شاپور باشد بنابراین در تلاش هستیم رشته هایی که در دانشگاه باستانی جندی شاپور دزفول تدریس می شده در دانشگاه فعلی نیز فعال شوند و بیمارستان جندی شاپور باستان نیز که دانشگاهی نمونه بوده نیز الگویی برای آیندگان باشد.

۹۵/۱۲/۰۳
۲۰:۴۳

وزیر علوم در اولین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول : تولید و ترویج علم دو ویژگی ممتاز دانشگاه کهن جندی شاپور است

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری در اولین کنگره بین المللی جندی شاپور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: تولید و ترویج علم دو ویژگی ممتاز دانشگاه کهن جندی شاپور است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در اولین کنگره بین المللی جندی شاپور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول اظهار داشت: توفیق حضور در دیاری که یکی از خاستگاه‌های علم و دانایی ایران و جهان بوده، باعث افتخار است.
وی با اشاره به اینکه نیاکان ما ایرانیان، دانش و خردورزی را پاس می‌داشتند و می‌کوشیدند این موهبت الهی را مستمر بیاموزند و بیاموزانند گفت: برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور در شهر دانش گستر دزفول که در ادوار باستان، پایتخت علوم و فنون جهانی بوده، فرصتی مغتم است تا بار دیگر از تلاش ها وکوشش های نیاکان‌مان در زمینه تولید و ترویج علم یاد کنیم.
وزیر علوم با تاکید براینکه دو ویژگی ممتاز دانشگاه کهن جندی شاپور تولید و ترویج علم است گفت: این عناصر در دوران مدرن کنونی جزو اهداف و راهبردهای کلان سازمان جهانی یونسکو است.
وی افزود: امروز مفهوم تولید علم و به اشتراک گذاشتن آن مبنای هر حرکتی است که از پرتو آن، توسعه پایدار و همه جانبه پدیدار می‌شود.
دکتر فرهادی با اشاره به اهتمام مردمان ایران زمین در طول تاریخ به ساختن و بنا کردن محیط هایی برای علم اندوزی گفت: ساخت مکتب‌خانه ها، نظامیه‌ها و دانشگاه‌ها در طول حیات طولانی فرهنگ وتمدن ایران اسلامی به اذعان متفکرین و اندیشمندان شرق و غرب، اگر نگویم بی نظیر بلکه کم نظیر بوده است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه بنیاد یکی از رویدادهای پر درخشش و غرورانگیز برای ما ایرانیان تاسیس دانشگاه و کتابخانه جهانی جندی شاپور در قریب به 1800 سال پیش بوده است گفت: این نکته بسیار حائز اهمیت است که ایرانیان حدود 2 هزار سال پیش به چنین ادراک بالنده‌ای رسیده بودندکه دانشگاهی با این وسعت و گستردگی تاسیس کنند.
وی افزود: آنچه که امروز از مفهوم دانشگاه به شکل مدرن آن در ایران و جهان می بینیم در حقیقت رونوشت و روگرفتی از تقسیم بندی ها و شعبه های تاسیس شده در دانشگاه کهن جندی شاپور بوده است.
دکتر فرهادی به نوشته جرج سارتن در کتاب تاریخ علم اشاره کرد و گفت: بنا به گفته این مورخ دانشگاه جندی شاپور به معنای واقعی کلمه جایگاه علم بوده است.
وزیر علوم افزود: دومین ویژگی ممتاز دانشگاه کهن جندی شاپور آن بوده که استادان، دانشمندان و پژوهشگران از اقصی نقاط جهان درحوزه‌های پزشکی، فلسفه، نجوم و ریاضیات، با آرامش و به دور از تصعبات و جزم اندیشی‌های افراط‌گرایانه قومی و نژادی، در کنار هم به تحقیق و پژوهش و تولید علم می‌پرداختند و این خود اوج نگاه مداراگونه و انسانی ایرانیان در قریب به دو هزار سال پیش است.
وی با اشاره به اینکه سومین ویژگی دانشگاه جندی شاپور تربیت و پرورش دانشجویان و بازگشت آنها به سرزمین و میهن خودشان برای به کارگیری دانش‌شان بوده است اظهار داشت: می توان گفت اولین فرصت‌های مطالعاتی در جهان توسط این دانشگاه ابداع شده است.
وزیر علوم از دیگر آثار مثبت تاسیس دانشگاه جندی شاپور را ایجاد یکی از بزرگترین کتابخانه‌های دوران باستان دانست و افزود: این کتابخانه با ظرفیت چهارصد هزار جلد کتاب و عنوان در حوزه، پزشکی، دامپزشکی، گیاه‌شناسی، داروشناسی، فلسفه، ریاضیات و نجوم به زبان‌های پهلوی، سریانی، یونانی، سانسکریت نقش بسیار موثری در ترویج علم و گسترش مرزهای دانش درچارچوب نهضت ترجمه متون در جهان باستان ایفا نموده است.
دکتر فرهادی افزود: در حوزه علوم طب نیز بخش‌بندی این حوزه در دانشگاه جندی شاپور شگفت‌انگیز بوده که از این دانشگاه به سراسر دنیا سرایت کرده است.
وی با اشاره به اینکه در دانشگاه جندی شاپور پزشکان به پنج دسته از نظر وظیفه وکیفیت درمان تقسیم می شدند گفت: این دسته بندی شامل بهداشت جسم و روان، درمان بیماری‌های واگیردار، جراحی، طب و موسیقی درمانی بوده است.
دکتر فرهادی گفت: این تقسیم بندی جای بسی شگفتی دارد که در 1800 سال پیش از این، تخصص‌های عالمانه، آن هم درعلم پزشکی در جندی شاپور انجام می‌شده است.
وزیر علوم اظهار داشت: وقتی نیاکان ما به چنین پایه‌ای از توانمندی در عرصه علم و دانش رسیده‌اند، وظیفه ما به عنوان میراث‌داران چنین بزرگان پر درخششی در تاریخ علم جهان، به مراتب سنگین‌تر است.
وی با اشاره به اینکه اگر نیاکان ما چنین شهامت و قدرت و خردمندی را در گسترش مرزهای دانش در جهان داشته‌اند گفت: اکنون ما نیز باید با دست یافتن به افق‌ها و مرزهای جدید دانش و علم، درخت تناور سرزمین کهن ایران اسلامی را سیراب کنیم.
وزیر علوم در پایان سخنان خود اظهار داشت: امیدوارم دانشگاه کنونی جندی شاپور در دزفول، ادامه دهنده پرفروغ نیای خود، یعنی دانشگاه کهن جهانی جندی شاپور باشد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۰۰

افتتاح پروژهای عمرانی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول توسط وزیرعلوم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه اولین کنگره بین المللی جندی شاپور، چندین پروژه عمرانی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول را افتتاح کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی ساختمان دانشکده برق و کامپیوتر را با مساحت پنج هزار متر مربع و در سه طبقه افتتاح کرد. همچنین ساختمان مرکز آمفی تئاتر این دانشگاه با حضور وزیر علوم به بهره برداری رسید. براساس این گزارش برای احداث و تکمیل این پروژه ها مبلغ صد و هفده میلیارد ریال هزینه صرف شده است.
گفتنی است در مراسم افتتاح پروژه های این دانشگاه، دکتر سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی این وزارتخانه، دکتر سعدالله نصیری قیداری دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و تعدادی از مسئولان محلی حضور داشتند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۰۰

معاون فرهنگی وزیر علوم: بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی برنامه‌های فرهنگی عقیم می‌ماند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برگزاری کنگره جندی‌شاپور ابراز امیدواری کرد که این کنگره بتواند در تقویت و احیای هویت ما سهمی شایسته داشته باشد و گفت: بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم‌بهره و عقیم خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، سیدضیاء هاشمی در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفند ماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، اظهار کرد: حضور وزیر علوم گویای اهتمامی است که نسبت به ارتقای جایگاه علمی و فرهنگی دانشگاه جندی‌شاپور و ایران وجود دارد؛ در این کنگره شخصیت‌های برجسته ملی و استانی حضور یافته‌اند تا پیشینه فرهنگی و دانشگاهی ایران زمین را به رخ بکشانیم و این کنگره نقطه عطفی در این دانشگاه باشد.
وی تصریح کرد: نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که توسط وزارت علوم و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اقداماتی طی 2 سال اخیر مورد توجه و برنامه‌ریزی قرار گرفت و به ثمر نشست، 2 موضوع و هدف اصلی را تعقیب می‌کند. تقویت هویت ایرانی و اسلامی با احیا و معرفی آثار علمی، فرهنگی و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس ملی و اینکه نسل جوان، دانشگاهیان، نخبگان و اقشار مختلف جامعه به ظرفیت‌ها و مفاخر علمی، فرهنگی و اسلامی خود افتخار کنند، از اهداف برگزاری این کنگره است. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور در صدد شناسایی و معرفی یکی از کانون‌های افتخار ایران‌زمین یعنی دانشگاه جندی‌شاپور است. فرایند هویت‌یابی، روندی پیچیده و دقیق است و توفیقات، خاطرات، تاریخ و دستاوردهای برتر از عناصر هویت‌بخش ملی است.
هاشمی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه فرهنگ‌سازی توفیقی کسب کنیم، راهی جز بهره‌گیری از روش‌های علمی و اتکاء به سرمایه‌ها و داشته‌های علمی، فرهنگی و تاریخی خود نداریم. دانشگاه جندی‌شاپور یکی از مهم‌ترین داشته‌های علمی، فرهنگی، تاریخی و هویت‌بخش ایران زمین است. بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم‌بهره و عقیم خواهند بود و با صرف تکرار و شعار دادن، تبلیغ و تجلیل در کار فرهنگی میسر نخواهد بود. بنابراین این تکلیف بر ما است که در این حوزه کوششی هدفمند و عالمانه را پایه‌گذاری کنیم و برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور کوششی در این راستا است. وی تصریح کرد: امیدواریم این کنگره بتواند در تقویت و احیای هویت ما سهمی شایسته داشته باشد؛ چنین اقداماتی است که می‌تواند دغدغه اعتلای فرهنگی را سامان دهد و به نتیجه برساند. در غیر این صورت صرفا کارهای تشریفاتی و تبلیغاتی اثرگذار نخواهند بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: ارتقای جایگاه و منزلت علمی دانشگاه جندی‌شاپور در سطح جهانی هدف دوم این کنگره است؛ برای تحقق این هدف ناچار باید از دیدگاه بین‌المللی به دانشگاه‌های بومی ایران نگاه کنیم و رتبه علمی خود را ارزیابی کنیم. در این ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور وظیفه سنگین و اثرگذاری در ارتقای منزلت علمی ایران داشته و در این چند دهه جایگاه و منزلت علمی دانشگاه ارتقا و تعالی فوق‌العاده‌ای یافته است.
هاشمی عنوان کرد: در سال‌های 2011 و 2012 در روند رشد علمی ایران تغییر جهتی ایجاد شد و آمارهای جهانی نشان می‌دهد که روند رشد علمی ایران رو به افت و مسیر آن به سمت افول سوق یافته است، اما در سال 2013 مسیر رشد علمی ایران تغییر کرد و از سال 2014 این روند شکل جدی به خود گرفت. روند رشد علمی کشور روند جدیدی به خود گرفته و این مرهون تلاش همه دانشگاهیان است.
وی تصریح کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور قرار است که تصویر پیشینه دانشگاه و تصور جهانیان از پیشینه و ریشه دانشگاه در ایران را تغییر دهد. ایران مهد دانشگاه و علم است و پیشینه دانشگاه در ایران به حدود 18 قرن پیش بازمی‌گردد؛ بنابراین این کنگره تصویر جدیدی از پیشینه دانشگاهی ایران نشان می‌دهد که این موضوع حاکی از آن است که هم تکالیفی که بر عهده ما قرار دارد و هم پاسخ‌هایی که در این زمینه دریافت می‌کنیم، متفاوت است و امیدواریم که دانشگاه جندی‌شاپور در ادامه راه خود به‌عنوان یکی از کانون‌های آکادمیک در جهان معرفی شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۲۱

کنگره جندی‌شاپور؛‌ تقویت‌کننده هویت ایرانی ـ اسلامی و خودباوری ملی

گروه معارف: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور تقویت کننده هویت ایرانی و اسلامی با احیا و معرفی آثار علمی، فرهنگی و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس ملی است،‌گفت:‌این کنگره درژی آن است که نسل جوان، دانشگاهیان، نخبگان و اقشار مختلف جامعه به ظرفیت‌ها و مفاخر علمی، فرهنگی و اسلامی خود افتخار کنند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، سید‌ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاحیه نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفندماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، اظهار کرد: نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور از سوی وزارت علوم و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اقداماتی طی 2 سال اخیر مورد توجه و برنامه‌ریزی قرار گرفت و به ثمر نشست.
وی با بیان اینکه این کنگره دو موضوع اصلی را دنبال می‌کند، گفت: تقویت هویت ایرانی و اسلامی با احیا و معرفی آثار علمی، فرهنگی و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس ملی و اینکه نسل جوان، دانشگاهیان، نخبگان و اقشار مختلف جامعه به ظرفیت‌ها و مفاخر علمی، فرهنگی و اسلامی خود افتخار کنند، از اهداف برگزاری این کنگره است.
هاشمی بیان کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور در صدد شناسایی و معرفی یکی از کانون‌های افتخار ایران‌زمین یعنی دانشگاه جندی‌شاپور است. فرآیند هویت‌یابی، روندی پیچیده و دقیق است و توفیقات، خاطرات، تاریخ و دستاوردهای برتر از عناصر هویت‌بخش ملی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: کسب توفیقات در حوزه فرهنگ‌سازی، با بهره‌گیری از روش‌های علمی و اتکاء به سرمایه‌ها و داشته‌های علمی، فرهنگی و تاریخی داخلی میسر می‌شود. دانشگاه جندی‌شاپور یکی از مهم‌ترین داشته‌های علمی، فرهنگی، تاریخی و هویت‌بخش ایران زمین است. بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم‌بهره و عقیم خواهند بود و با صرف تکرار و شعار دادن، تبلیغ و تجلیل در کار فرهنگی میسر نخواهد بود. بنابراین این تکلیف بر ما است که در این حوزه کوششی هدفمند و عالمانه را پایه‌گذاری کنیم و برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور کوششی در این راستا است.
وی تصریح کرد: امیدواریم این کنگره بتواند در تقویت و احیای هویت ما سهمی شایسته داشته باشد؛ چنین اقداماتی است که می‌تواند دغدغه اعتلای فرهنگی را سامان دهد و به نتیجه برساند. در غیر این صورت صرفا کارهای تشریفاتی و تبلیغاتی اثرگذار نخواهند بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: ارتقای جایگاه و منزلت علمی دانشگاه جندی‌شاپور در سطح جهانی هدف دوم این کنگره است؛ برای تحقق این هدف ناچار باید از دیدگاه بین‌المللی به دانشگاه‌های بومی ایران نگاه کنیم و رتبه علمی خود را ارزیابی کنیم. در این ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور وظیفه سنگین و اثرگذاری در ارتقای منزلت علمی ایران داشته و در این چند دهه جایگاه و منزلت علمی دانشگاه ارتقا و تعالی فوق‌العاده‌ای یافته است.
هاشمی عنوان کرد: در سال‌های 2011 و 2012 در روند رشد علمی ایران تغییر جهتی ایجاد شد و آمارهای جهانی نشان می‌دهد که روند رشد علمی ایران رو به کاهش و مسیر آن به سمت افول سوق یافته است. اما در سال 2013 مسیر رشد علمی ایران تغییر کرد و از سال 2014 این روند شکل جدی به خود گرفت. روند رشد علمی کشور روند جدیدی به خود گرفته و این مرهون تلاش همه دانشگاهیان است.
وی تصریح کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور قرار است که تصویر پیشینه دانشگاه و تصور جهانیان از پیشینه و ریشه دانشگاه در ایران را تغییر دهد. ایران مهد دانشگاه و علم است و پیشینه دانشگاه در ایران به حدود 18 قرن پیش بازمی‌گردد؛ بنابراین این کنگره تصویر جدیدی از پیشینه دانشگاهی ایران نشان می‌دهد که این موضوع حاکی از آن است که هم تکالیفی که بر عهده ما قرار دارد و هم پاسخ‌هایی که در این زمینه دریافت می‌کنیم، متفاوت است و امیدواریم که دانشگاه جندی‌شاپور در ادامه راه خود به‌عنوان یکی از کانون‌های آکادمیک در جهان معرفی شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۴۶

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم روند رشد علمی ایران از سال 2013 سرعت بیشتری گرفته است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول، این کنگره را راهی برای تقویت روحیه خودباوری دانست.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدضیاء هاشمی در این همایش گفت: «این کنگره درصدد معرفی و شناسایی یکی از کانون‌های علمی کشور به نسل جوان، دانشگاهیان و دیگر اقشار مردم است چرا که آشنایی با این ظرفیت‌ها و مفاخر علمی، فرهنگی و دینی مایه افتخار و سربلندی ایرانیان است.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم به اهمیت برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور اشاره کرد و گفت: «این کنگره بین‌المللی به دنبال آن است که تصویر دانشگاه در ایران زمین و تصور ایرانیان و جهانیان به پیشینه و ریشه عمیق دانشگاه در ایران را تبین و اصلاح کند.»
دبیر علمی اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور افزود: «اگر بخواهیم در عرصه فرهنگ‌سازی موفق عمل کنیم باید از روش‌های علمی استفاده کنیم و به داشته‌ها، سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی و نمادین خود اتکا کنیم که دانشگاه کهن جندی شاپور یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های فرهنگی ایران اسلامی است. دانشگاه جندی‌شاپور نقش اثرگذاری در ارتقای منزلت علمی و دانشگاهی ایران زمین در عرصه جهانی و ارزیابی‌های تاریخی و آکادمیک دارد.»
هاشمی به جایگاه و منزلت اجتماعی نهاد دانشگاه در سطوح ملی و جهانی اشاره کرد و گفت: «جایگاه و منزلت علمی و دانشگاهی ما در چند دهه اخیر ارتقا و تعالی فوق‌العاده‌ای داشته است به طوری که از سال ۲۰۱۳ روند رشد علمی کشورمان سرعت بیشتری به خود گرفته است.»

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۵۱

کنگره بین المللی جندی شاپور با هدف تقویت خود باوری برگزار می شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در اولین کنگره بین المللی جندی شاپور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: این کنگره علمی که با برنامه ریزی دو ساله و با همکاری مشترک وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و حضور پژوهشگران و شخصیت های برجسته علمی و اجرایی برگزار می شود در راستای تقویت روحیه خود باوری است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: این کنگره در صدد معرفی و شناسایی یکی از کانون های علمی کشور به نسل جوان، دانشگاهیان و دیگر اقشار مردم است چرا که آشنایی با این ظرفیت ها و مفاخر علمی، فرهنگی و دینی مایه افتخار و سربلندی ایرانیان است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم به اهمیت برگزاری اولین کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفول اشاره کرد و گفت: این کنگره بین المللی در پی آن است که تصویر دانشگاه در ایران زمین و تصور ایرانیان و جهانیان به پیشینه و ریشه عمیق دانشگاه در ایران را تبین و اصلاح کند.
دبیر علمی اولین کنگره بین المللی جندی شاپور گفت: اگر بخواهیم در عرصه فرهنگ سازی موفق عمل کنیم باید از روش های علمی استفاده کرده و به داشته‌ها، سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی و نمادین خود اتکاء کنیم که دانشگاه کهن جندی شاپور یکی از مهم ترین سرمایه های فرهنگی ایران اسلامی است.
او ادامه داد: دانشگاه جندی شاپور نقش اثرگذاری در ارتقای منزلت علمی و دانشگاهی ایران زمین در عرصه جهانی و ارزیابی های تاریخی و آکادمیک دارد.
هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه و منزلت اجتماعی نهاد دانشگاه در سطوح ملی و جهانی اشاره کرد و گفت: جایگاه و منزلت علمی و دانشگاهی ما در چند دهه اخیر ارتقاء و تعالی فوق العاده‌ای داشته است بطوری که از سال ۲۰۱۳ روند رشد علمی کشورمان سرعت بیشتری به خود گرفته است.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/منتشر کننده: محمدجواد آخوندی
204/200

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۵۷

معاون وزیر علوم: رشد علمی کشور با رویکرد جدیدی شتاب گرفته است

دزفول - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری با بیان پیشرفت علمی دانشگاه های کشور در چند دهه اخیر گفت:روند رشد علمی کشور با رویکرد جدیدی در رشته های مختلف دانشگاهی شتاب گرفته است.

به گزارش ایرنا سیدضیاء هاشمی سه شنبه در نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول افزود:رشد علمی کشور از سال 2014 میلادی روند رو به رشد جدیدی را بدست آورد که این رشد مرهون تلاش علمی تمام دانشگاهیان است.
وی با بیان اینکه در پی این حرکت تحرکی جدید در روند روبه رشد دانشگاه در کشور شاهد هستیم اظهار کرد:ارتقاء جایگاه و منزلت نهاد اجتماعی دانشگاه در سطح جامعه مهم و حایز اهمیت است که برای تحقق این هدف ناچاریم از موضع بین المللی و نگاهی بیرونی به دانشگاه های بومی و بین المللی نظر افکنیم و رتبه علمی و جایگاه علمی دانشگاه ها را ارزیابی کنیم.
هاشمی گفت:در این ارزیابی دانشگاه جندی شاپور سهمی سنگین در اعتلای علمی و دانشگاهی در یک ارزیابی آکادمیک دارد .
وی همچنین به اهمیت برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور اشاره کرد و اظهار داشت:این کنگره در پی آن است که تصویر دانشگاه را در ایران زمین و تصویر ایران زمین را به پیشینه و ریشه عمیق دانشگاه اصلاح کند زیرا پیشینه دانشگاه در ایران به یک سده اخیر محدود نمی شود و به بیش از 17 قرن می رسد در حالی که قدمت مهمترین دانشگاه غرب حداکثر به چند قرن بر می گردد.
وی ایران زمین را مهد دانشگاه و رشد علمی و فرهنگی دانست و گفت:دانشگاه جندی شاپور دزفول از 1800 سال پیش و 800 سال پیشتر از قدیمی ترین دانشگاه اروپا به میزبانی دانشجویان و اساتید از اقصی نقاط دنیا پرداخت و این نشان می دهد که تکلیف ما نیز در این حوزه بسیار دشوار است .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری تقویت افزود:هویت ایرانی اسلامی با احیا و معرفی آثار علمی و فرهنگی و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس ملی از جمله اهداف کنگره بین المللی جندی شاپور می باشد که نسل جوان ، دانشجو ، نخبگان و اقشار مختلف جامعه باید به مفاخر علمی ، فرهنگی و دینی خود افتخار کنند.
وی افزود:فرآیند هویت یابی که در صدر تقویت هویت ایرانی اسلامی می باشد روندی پیچیده و دقیق است که در این کنگره مورد توجه و برنامه ریزی قرار گرفته و اگر بخواهیم در فرهنگ سازی توفیقی کسب کنیم راهی جز بهره گیری از روش های علمی و اتکای به داشته ها نداریم .
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری ، تاریخ ، موفقیت ها ،خاطرات و دستاوردهای برتر را از عناصر هویت بخش ملی دانست وگفت:جندی شاپور یکی از مهمترین داشته های تاریخی ،علمی و فرهنگی و هویت بخش ما محسوب می شود و باید دانست بدون بهره گیری از رویکرد علمی ،برنامه های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم بهره خواهد بود و با تبلیغ و حرف کارهای فرهنگی پیش نمی رود لذا باید کوششی پیگیر ،هدفمند و عالمانه داشته باشیم که برگزاری این کنگره در همین راستا می باشد.
وی ابراز امیدواری کرد این کنگره مفید واقع شود و دغدغه اعتلای فرهنگی ما را سامان بخشد و به نتیجه برساند زیرا تبلیغ ، تشریفات و تمجید در این حوزه اثرگذار نیست و نیاز به یک اقدام علمی فرهنگ ساز دارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری به جایگاه رفیع دزفول و جندی شاپور در پیشینه علمی دنیا اشاره کرد و گفت:انتظار می رود همانگونه که مسئولان کشوری و استانی در برگزاری این کنگره تلاش و حمایت های بی دریغی نشان دادند ،‌دزفول نیز به عنوان یکی از کانون های آکادمیک دنیا معرفی شود و این کنگره آغازگر این امر باشد.
هاشمی افزود: کنگره جندی شاپور باید بتواند دزفول را به عنوان یکی از کانون های آکادمیک جهان معرفی کند.
اولین کنگره بین المللی جندی شاپور با سخنرانی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری روز سه شنبه در دزفول آغاز شد.
این کنگره روز چهارشنبه نیز با سخنرانی دکتر علی اکبر ولایتی و دیگر شخصیت های ملی در دزفول ادامه می یابد.
7278/6068
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

۹۵/۱۲/۰۳
۱۹:۵۰

حرکت پارک های علم و فناوری در جهت اقتصاد مقاومتی/ فروش سه هزار میلیارد ریال محصولات فناورانه و دانش بنیان در کشور

قشم - ایرنا - معاون وزیر علوم و دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از عقد قرارداد فروش سه هزار میلیارد ریال محصول توسط شرکت های فناور و دانش بنیان در داخل از سال گذشته تا کنون خبر داد.

به گزارش ایرنا، وحید احمدی سه شنبه شب در جمع نشستی با خبرنگاران قشم تشریح کرد: 2 هزار و 200 میلیارد ریال طی سال جاری و تنها حدود 770 میلیارد ریال در هفته پژوهش قرارداد فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان با شرکت های فعال بسته شده که نشان می دهد ضریب اعتماد بخش خصوصی به فناورهای ها تولید داخل در حال افزایش است.
وی با اشاره به ایجاد فضای مناسب برای رشد شرکت های دانش بنیان در دوره خدمت دولت تدبیر و امید افزود: 50 میلیارد ریال قرارداد خرید محصول از شرکت های دانش بنیان و فناور در هفته پژوهش سال 1392 به فروش رفت که این میزان در سال 93 به 230 میلیارد ریال و در سال گذشته نیز به 440 میلیارد ریال رسید که تعداد قابل توجهی از آنها درون پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری محصولات این شرکت ها را در زمینه های انرژی، های-تک، نانو، بیو تکنولوژی، فناوری اطلاعات، ارتباطات، کشاورزی و صنعت عنوان کرد و گفت: با تخصیص یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار در سال گذشته، پارک های علم و فناوری 20 هزار میلیارد ریال گردش مالی داشتند که نشان از جهت گیری درست دولت در این زمینه است.
او اضافه کرد: شاغلان در واحدهای دانش بنیان و فناور کارگرعادی نیستند و در چنین شرایطی راه اندازی شغل در پارک های علم و فناوری نیازمند 400 میلیون ریال و در دیگر حوزه ها نیازمند سرمایه گذاری بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون ریالی است که با افزایش سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت ها در کنار تحقق اقتصاد مقاومتی، ایجاد فضای اطمینان، افزایش امید به زندگی، اثرگذاری بیشتر دانشگاه ها و مرکزهای علمی در حوزه اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
احمدی بیان کرد: قوانین مرتبط سال 1389 مصوب اما تا 92 چندان اجرایی نشده بود به طوری که الزام تزریق 30 هزار میلیارد ریال به صندوق نوآوری و شکوفایی طی برنامه پنجم توسعه مغفول ماند اما در دولت تدبیر و امید این صندوق به طور جدی عملیاتی شد و از 18 صندوق فعال در سال گذشته به 22 صندوق فعال در کشور طی سال جاری افزایش یافت.
وی اضافه کرد: برگزاری المپیاد طرح های کسب و کارهای دانشجویی با همکاری پارک های علم و فناوری در 2 سال گذشته، جشنواره ایده های برتر و بررسی بیش از سه هزار ایده برتر در دولت یازدهم زمینه بروز نوآوری بین دانشجویان را فراهم کرده تا استارت آپ ها به صورت نظام مند و مشخص مدیریت شوند.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش 20 درصدی بودجه پیشنهادی دولت برای فعالیت های دانش بنیان در سال آینده نیز گفت: دستگاه ها با وزارت علوم در دولت یازدهم ارتباط نزدیکتری برقرار کردند و پژوهش های دانشگاهی با نیازهای کشور و بازار هماهنگ تر از گذشته شده است.
او عنوان کرد: در حوزه فعالیت های دفاعی قرارداد انجام پژوهش به ارزش 12 هزار میلیارد ریال در حال اجراست، قراردادی در زمینه صنایع بالادستی (توسعه 20 میدان نفتی) به ارزش 10 هزار میلیارد ریال و تفاهم نامه ای برای پژوهش در صنایع پایین دستی به ارزش هفت هزار میلیارد ریال با مرکزهای دانشگاهی و پژوهشی بسته شده است.
**صادرات 125 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: به رغم نبود اشخاص باتجربه توانمند نسبت به برگزاری دوره های توانمندسازی و گسترش ارتباطات بین المللی اقدام شد که در نهایت سال گذشته 125 میلیون دلار محصول شرکت های فناور و دانش بنیان به کشورهای منطقه و حتی اروپا در سال گذشته صادرات صورت گرفت.
وی چین، امارات، قزاقستان و کشورهای اروپای شرقی را از جمله هدف های صادراتی محصولات دانش بنیان عنوان کرد و افزود: میزبانی پارک های علم و فناوری جهان در سال 2018 نشان از گسترش ارتباطات بین المللی و مناسب بودن فضای تعامل شرکت های داخلی و خارجی دارد و نشان می دهد با تقویت ظرفیت های موجود می توان در سال های پیش رو گام های بلندتری در زمینه فناوری برداریم.
احمدی با اشاره به برگزاری فن بازار در هفته پژوهش بیان کرد: پیشنهادی برای برگزاری فن بازار کشورهای اسلامی نیز ارایه شده که در صورت تحقق موجب تقویت ارتباط علمی و اقتصادی جهان اسلام خواهد شد.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم اکنون39 پارک علم و فناوری، 180 مرکز رشد و چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور فعال هستند و 30 هزار تن فناور در این مجموعه ها اشتغال دارند.
وحید احمدی برای شرکت در همایش سالانه مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به میزبانی پارک زیست فناوری خلیج فارس طی چهارم و پنجم اسفندماه در قشم حضور دارد.
انتشاردهنده: محمد ملاحمزه زاده
8123

۹۵/۱۲/۰۳
۲۳:۰۶

فعالیت های پژوهشی در یک نگاه از فرهنگ دانشگاهی تا چالش های آب در ایران

تهران- ایرنا- «فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور»، «گفتمان رسمی تاریخ نگاری دوره پهلوی پیرامون رضاشاه»، «نوستالژیکاتور» و «دانش بومی ‌و چالش‌های آب در ایران» از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.

**فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور
همایش «فرهنگ دانشگاهی و نهادینه شدن گفتمان علم در راستای تحقق نقشه جامع علمی کشور» در دانشکده علوم دانشگاه تهران برگزار شد.
«سید ضیاء هاشمی» معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست با طرح این پرسش که نهادینه شدن علم باید در کجا انجام شود و چه فردی مسوول آن است؟ گفت: دانشگاه به عنوان مکانی برای علم آموزی و تولید علم بهترین پتانسیل برای نهادینه شدن علم دارد. دانشگاه کانون دانش آموزی است و گفتمان های علمی در این مکان ها پرورش پیدا می کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به بحث های ارایه شده در زمینه دانشگاه اسلامی اظهار داشت: دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که بهترین علم و دانش را برای برطرف کردن نیازهای جامعه اسلامی ارایه کند. این شیوه از دانشگاه ها باید در کشور گسترش پیدا کند تا هم زمان با علم آموزی بتوانیم نیازهای روز جامعه اسلامی ایران را برطرف کنیم.
در ادامه این همایش «محمود نیلی احمد آبادی» رییس دانشگاه تهران سخنانی در زمینه نقش مهم دانشگاه در علم آموزی و توسعه جامعه ارایه کرد.
رییس دانشگاه تهران با اشاره به تاسیس «دارالفنون» و دانشگاه تهران بیان داشت: هر چند که این 2 دانشگاه از دل جامعه بیرون نیامد اما می توان گفت تاسیس این 2 دانشگاه در کشور تا حدودی برای پاسخ به نیازهای موجود جامعه بود.
وی در ادامه افزود: یکی از مهمترین شاخصه های دانشگاه ایجاد روحیه پرسشگری در میان دانشجویان است. دانشجو در این محیط جسارت و شجاعت بیشتری دارد که مسایل مختلف را به چالش بکشد. هر چند که ممکن است وی بعد از فارغ التحصیلی نتواند آنچنان که در دانشگاه بود پرسشگر شود اما روحیه پرسشگری در او تقویت شده و می تواند آن را در جامعه توسعه دهد.
«محمدرضا واعظ مهدوی» معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه در ادامه با بیان این که جهاد دانشگاهی یکی از دستاوردهای انقلاب فرهنگی در کشور بود، گفت: یکی از مهمترین ماموریت های جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی مربوط به نهادینه سازی گفتمان علم است؛ در حالی که امروزه علم در کشور معادل مدرک شده و کسی که دارای مدرک باشد، دانشمند محسوب می شود.
معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه در زمینه ضرورت نهادینه کردن علم یادآور شد: نهادینه شدن علم به معنای مدرک‌گرایی و تاسیس دانشگاه علمی کاربردی در اقصی‌نقاط کشور نیست.
«علی اکبرموسوی موحدی» عضو هیات علمی دانشگاه آخرین سخنران این همایش بود که برای نهادینه شدن علم چند پیش شرط را تعیین کرد. نخستین پیش شرط وی برای نهادینه شدن علم در جامعه، شناخت شان و ارزش علم است.
عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه افزود: کشورهایی در زمینه های علمی موفق هستند که به درستی به جایگاه و ارزش علم پی برده باشند. ما نیز اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید علم در کشورمان حکمرانی کند. برای نهادینه شدن علم در جامعه نیازمند ایجاد یک شاکله هستیم که بتوانیم براساس آن تمامی نقشه های علمی کشور را اجرا کنیم. اگر این شاکله و الگو ایجاد نشود علم نمی تواند کارکرد اصلی خود را به درستی انجام دهد.
**گفتمان رسمی تاریخ نگاری دوره پهلوی پیرامون رضاشاه
نشست نقد کتاب «گفتمان رسمی تاریخنگاری دوره پهلوی پیرامون رضاشاه» نوشته «علیرضا ملائی‌توانی» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.
«محمدعلی اکبری» مدیرگروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی در این نشست گفت: در فصلی از کتاب مولف به «گونه شناسی تاریخ نگاری» پرداخته اما متاسفانه بسیار سریع از آن گذر کرده است، در حالی که باید در این زمینه تعمق بیشتری انجام می داد. شاید لازم بود که در صفحه هایی از این بخش به عناصری که باعث تفاوت تاریخ نگاری رسمی با غیررسمی است، صحبت شود.
مدیر گروه تاریخ دانشگاه شهیدبهشتی در ادامه افزود: در میان آثار طبقه بندی شده کتاب «گاه شمار عصر پهلوی» وجود دارد که به مناسبتی چاپ شده و از کودتای 1299 خورشیدی شروع کرده و تا 1357 خورشیدی را در برگرفته است. اگرچه در تعریف تاریخ نگاری که از روش ها، گزینش ها، داوری ها و... ارایه شده، شاید مناسب نباشد که این کتاب را نیز در طبقه ‌بندی تالیف های تاریخی قرار دهیم. زیرا در تعریف تاریخ نگاری اشاره شد که یا کاری را پیش ببرد یا تلقی را عمومیت ببخشد و یا از ذهن خارج کند، اما در «گاه شماری عصر پهلوی» چنین رویکردی دیده نمی‌شود.
وی درباره بخش «نشریات خارجی» که در کتاب آمده، اظهار داشت: بهتر است این بخش از طبقه بندی حذف شود.
«غلامحسین زرگری‌نژاد» استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به 2 واژه «تاریخ‌نگاری» و «رسمی» در عنوان کتاب بیان داشت: به نظر من تاریخ نگاری و تاریخ نویسی 2 مقوله متفاوت با تاریخ نِگری هستند. چرا که تاریخ نگاری و تاریخ نویسی یکسان هستند اما تاریخ نِگری یعنی اندیشه‌ و بینشی که پشت تاریخ نگاری مولف پنهان است و براساس آن نگاه و نگرش اثرش را تالیف می کند. اما منظور مولف از کلمه «رسمی» را متوجه نمی‌شوم.
استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران در ادامه افزود: مراد مولف از «رسمی» چیست؟ باید پرسید در دوره پهلوی تاریخ نگاری رسمی به چه متنی اطلاق می شود؟
وی یادآور شد: من معتقدم که با روی دادن انقلاب مشروطه، سنت تاریخ نویسی رسمی برافتاد و دیگر ادامه پیدا نکرد. می گویند «مورخ الدوله سپهر» حکمی را نزد رضاخان برد و گفت من تاریخ نویس رسمی هستم. رضاخان حکم را پاره کرد و گفت ما تاریخ نویس رسمی نداریم. بنابراین بر اساس سنت پیشین در دربار پهلوی مامور ثبت وقایع وجود نداشت.
زرگری‌نژاد با اشاره به برخی منابع مهم در دوره پهلوی اول گفت: در فهرست منابع کتاب، آثار مهمی مانند «خاطرات نخستین سپهبد ایران احمد امیراحمدی»، «خاطرات نصرالله انتظام» و «خاطرات خان‌ملک ساسانی» نیامده است.
«علیرضا مولائی‌توانی عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در پایان این نشست با اشاره به مشکل گفتمان در تالیف های تاریخی بیان داشت: وقتی به آثار تالیف شده در حوزه تاریخ نگاری نگاه می کنیم، دیده می شود که این تالیف ها قادر نیست در اجتماع تولید گفتمان کند، به عبارتی دیگر کتاب هایی که درباره تاریخ نوشته می شود، نمی تواند بازخورد اجتماعی و بیدارگری داشته باشد.
**نوستالژیکاتور
نشست نقد کتاب «نوستالژیکاتور» در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار شد.
«افشین داورپناه» انسان شناس و پژوهشگر فرهنگی در ابتدای این نشست فراگیری یا عمومیت یافتن احساس های نوستالژیک در ایران را موضوعی قابل تامل دانست و اظهار داشت: به نظر می رسد به ویژه در یک دهه اخیر، شاهد «نوستالژی زدگی» هستیم؛ نه فقط مردم بلکه کتاب ها، مطبوعات، فیلم ها و صدا و سیما پر است از تصاویر و حرف های نوستالژیک. کتاب «نوستالژیکاتور» نیز در چنین فضایی نوشته و منتشر شده ‌است و در واقع یک بازنمایی از این حس نوستالژیک درباره دهه های 60 و 70 خورشیدی است.
«هویت» مفهومی بود که این انسان شناس و پژوهشگر فرهنگی در بررسی کتاب «نوستالژیکاتور» به آن پرداخت و گفت: می‌توان نوستالژی را مفهومی دانست که در مسیر بازیابی، بازآفرینی یا بازسازی هویت گام برمی دارد.
داورپناه در پایان سخنان خود، با ذکر این نکته که به نظر می رسد این موج نوستالژی زدگی فعلی بیشتر درباره افرادی است که تجربه زندگی در دهه شصت و هفتاد ـ 2 دهه ویژه فرهنگی ـ سیاسی ـ را در ایران تجربه کرده اند، یادآور شد: هر نسلی، نوستالژی های خود را دارد؛ این موج های نوستالژی گاه تحت تاثیر شرایط فرهنگی و سیاسی، فربه می شوند و موج های گذار هستند. با وجود این، تحلیل و نمود آنها در تولیدهای فرهنگی، هنری و ادبی جامعه، می تواند ابزاری برای شناخت بهتر اوضاع جامعه باشد.
«رضا ساکی» طنزپرداز درباره کتاب نوستالژیکاتور گفت: طنز برای ما طنز‌نویس های رسانه ای کار راحت تری است چون طنزنویس باید قبل از نوشتن طنز، روزنامه نگاری را یاد بگیرد. متاسفانه افراد یک باره طنزنویس می شوند. حتی نویسنده طنز هم باید روزنامه نگاری را یاد بگیرد.
این طنز‌پرداز اظهار داشت: چرا در روایت ها این کتاب ما کمتر ظهور و بروز لهجه اصفهانی را می بینیم در حالی که نویسنده اثر اصفهانی است. در برخی روایت ها رگه‌ هایی از لهجه‌ اصفهانی دیده می شود اما بهتر بود در این روایت های طنز ما ویژگی های بیان و اصفهانی را می دیدیم و از ظرفیت گسترده‌ این لهجه در شکل دادن به طنز‌ها بهره گرفته می شد. همچنین از ظرفیت های روایی و داستانی هم در این اثر بهره نگرفته است و بیشتر روایت ها بیانی گزارشی دارد و فضایی را ایجاد کرده که خواننده احساس بی طرف ‌بودن را از نویسنده می گیرد.
«ندا شاهنوری» نویسنده کتاب نوستالژیکاتور نیز در پایان جلسه اظهار داشت: من آدم سیاسی و غیرنوستالژیکی هستم. ما می توانستیم کودکی بهتری داشته باشیم و حالا به سختی های گذشته می خندیم. به دلیل گذشت زمان دیگر آن تلخی را حس نمی‌کنیم. چند سالی است موج نوستالژی بازی راه افتاده من سعی داشتم با این کتاب ضد این موج حرکت کنم؛ یعنی خیلی در مدح نوستالژی نباشد و از طرفی هم مخاطب نوستالژی باز را مایوس نکند.
نویسنده کتاب نوستالژیکاتور درباره انتقادهای مطرح شده پیرامون کتابش یادآور شد: بخشی از محافظه کاری های این روایت ها به دلیل محدودیت های نوشتن برای مجله بود که نمی توانستم هرچیزی را بنویسم. از طرفی این نوشته ها در مقاطع محتلف نوشته شده است و همین پراکندگی هم در ضعیف بودن برخی روایت ها بی تاثیر نبود.
**دانش بومی ‌و چالش‌های آب در ایران
نشست «دانش بومی ‌و چالش‌های آب در ایران» در سالن خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد.
«خدیجه رضوی» مدیرعامل ‌موسسه توسعه پایدار سنستا (موسسه توسعه پایدار و محیط زیست) با بیان اینکه دانش بومی‌ ژرف ایران در ارتباط با نظام مدیریت آب در زمان قدیم 2 رویکرد داشته است، گفت: اولی نظام مدیریت آب که با اصلاحات ارضی به فراموشی سپرده شد و دیگری دانش علم و فناوری چندین هزار ساله کشورِ کهنسال ما که در ارتباط با نظام های مدیریت یک قطره آب وجود داشت.
مدیرعامل ‌موسسه توسعه پایدار سنستا با تاکید بر این که هر روش مدیریت آب منطبق با ایران نیست، اظهار داشت: تجربه و مقایسه توسعه پایدار طبیعت و محیط زیست کشور در مقوله آب، نشانگر راه غلط غربزدگی است. هر علم تکنیکی مناسب ما نیست. پشت سرمان هزاران سال تجربه مدیریت آب را داشتیم ولی جلوی ضرر را از هر جا بگیریم منفعت است تا زمانی ‌که توسعه پایدار خود را بر اساس هویت خود پایه گذاری نکنیم سراسیمه خواهیم بود. ما با الگوهای نامناسب سرزمین‌مان، کارون و زاینده رود را نابود کردیم.
«محمد درویش» ‌مدیر کل مشارکت های مردمی‌سازمان محیط زیست در این نشست با انتقاد از سد‌سازی های غلط بیان داشت: سیل ها در طی میلیون ها سال دشت های مسطح ایران را تغذیه و زمینه را برای توسعه پایدار کشاورزی فراهم می کرد اما مسوولان معتقد هستند که تعداد سد‌ها برای مهار این سیل ها کم است و اگر بیشتر می بود حجم زیادی از آب را از دست نمی دادیم که این صحبت بسیار جای تعجب دارد.
وی درباره تکنولوژی که در کشاورزی بومی‌ و قدیمی ‌در مناطقی مانند شرق کشور استفاده می‌ شد گفت: در این مناطق از کشت های بسیار جالبی مانند «گیر ماسه» استفاده می‌ کردند که منطبق با توان آب منطقه بود. در بالادست آب را گل آلود می کردند تا کمتر تبخیر شده و مواد غذایی وارد کشتزارهایشان شود و نیاز به کود کمتر احساس می شد و کیفیت محصول بالا می رفت. اما اکنون با ساخت سدهای فراوان آمارها نشان دهنده افت حاصلخیزی خاک است.
«فاطمه ظفر‌نژاد» ‌پژوهشگر آب و توسعه پایدار درباره حکمرانی آب اظهار داشت: وضعیت کنونی جهان به سمت مصرف گرایی و رونق اقتصادی است. وضعیت اقتصاد و کار، جهان را سمت نابودی آب های جهان، ‌بالا آمدن آب دریاها، ‌پیدایش قاره هفتم(‌متشکل از زباله‌ها در اقیانوس )‌ می کشاند که اگر به همین ترتیب به پیش برود،‌ ششمین انقراض گسترده نسل روی کره زمین اتفاق می افتد.
این ‌پژوهشگر آب و توسعه پایدار یادآور شد: برای خروج از بحران آب از یک طرف باید با بازگشت به ‌فرهنگ بومی آموزش های منابع طبیعی در دانشگاه ها بازبینی شود و از طرفی دست به کوچک سازی دولت زد و همچنین نظام شهری از لحاظ الگوی مصرف و مصرف زدگی بازبینی شود.
*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مهدی احمدی** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
**پژوهشم9370**9131
*ایرنا مقاله کانالی برای انعکاس مقاله های اندیشکده ها - پژوهشکده ها - دانشکده ها - مراکز تحقیقاتی و رسانه های ایران وجهان*
Irnaarticle@

۹۵/۱۲/۰۴
۰۸:۲۳

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: ارزش افزوده پارک های فناوری به 20 هزار میلیارد ریال رسید/ ایران سرآمد تولید علوم IT و گیاهان دارویی

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری گفت: ارزش افزوده ایجاد شده توسط پارک های فن آوری با جهشی قابل توجه به 20 هزار میلیارد رسیده و این در حالیست که سرمایه گذاری دولت در این زمینه تنها هزار و 200 میلیارد ریال بوده است.
به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس در قشم، وحید احمدی در نشست خبری پانزدهمین همایش ملی روسای پارک ها و مراکز رشد سراسر کشور بیان کرد: در سه سال اخیر، روند توسعه شرکت های دانش بنیان، سیر صعودی به خود گرفته و هم اینک دو هزار و 900 شرکت در کشور به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینکه 39 پارک علوم و فناوری و 180 مرکز رشد در کشور وجود دارد، افزود: هم اکنون چهارهزار شرکت و هسته های فناور و 30 هزار فن آور داریم که با 400 میلیون ریال اشتغال ایجاد می کنند و این رقم، حدود یک پنجم تا یک ششم هزینه اشتغالزایی در کشور است.
معاون پژوهش و فناوریوزارت علوم، تحقیقات و فن آوری با تاکید بر مسیر درست و اثرگذار پارک ها و مراکز رشد در کشور اضافه کرد: هم اکنون 13 صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور تقویت این بخش ها در کشور تشکیل شده است.
وی افزایش ارتباط بین شرکت های ایرانی و خارجی را از نیازهای ورود تکنولوژی های نوین و ایده گیری جوانان از این تکنولوژی ها دانست و افزود: دفتر مبادلات علمی در چین، قزاقستان و امارات متحده عربی تشکیل شده است.
احمدی، شناخته شدن ایران به عنوان مرکزیت iris (توسعه مراکز رشد) را از نشانه های وجود ظرفیت های بالا در این بخش دانست و گفت: امیدوارم در سال های آینده از این ظرفیت جوانان و نخبگان کشور، در راستای توسعه علم استفاده بیشتری شود.
ایران سرآمد حوزه های IT  و گیاهان دارویی
وی همچنین حوز هایIT  و گیاهان دارویی را از جمله مهمترین بخش های فعال مراکز رشد و پارک های علم و فن آوری دانست و ادعا کرد: در برخی بخش ها از جمله کشاورزی، فن آوری هایی به کشورهای صاحب فن از جمله ترکیه صادر کرده ایم.
دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات و فن آوری علوم، تحقیقات و فن آوری اظهار کرد: در بخش هایی همچون صنایع نفت، انرژی، بایو و علوم انسانی و هنر در حال تولید علوم و محصولات دانش بنیان هستیم و تولیدات ما به کشورهایی همچون آلمان، استرالیا، کانادا و فرانسه صادر می شود.
وی با بیان اینکه تفاوت شرکت های دانش بنیان با شرکت هایی که در شهرک های صنعتی وجد دارند، نو بودن طرح و ایده و انحصاری بودن ان است و ادامه داد: بر همین اساس و با توجه ه وجود داروهای مختلف گیاهی، با ورود به این حوزه، هم اینک محصولات مختلف گیاهی به صورت فرآوری شده به کشورهای مختلف جهان صادر می شود.
احمدی گفت: در سال 92، فروش محصولات و دانش فنی شرکت های دانش بنیان، حدود 50 میلیارد ریال بود که این مقدار هم اینک به 770 میلیارد ریال رسیده است.
 وی همچنین از برگزاری سالانه یک المپیاد طرح های کسب و کار دانشجویی، و دو جشنواره به نام های جشنواره شناسایی و توانمندسازی ایده های برتر و جشنواره شیخ بهایی با هدف شناخت استعدادها و ظهور و بروز خلاقیت ها خبر داد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری از درخواست افزایش 20 درصدی بودجه پژوهشی وزارت علوم خبر داد و افزود: هم اکنون شرکت های دانش بنیان در حال اجرای هزار و 200 پروژه با وزارت دفاع هستند و در حوزه نفت نیز از سال 93 تا پایان امسال، 17 هزار میلیارد ریال قرارداد همکاری برای میدان های نفتی و صنایع پایین دستی در حال انجام است.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۱۷

تناقض‌های سند ۲۰۳۰ اصلاح می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: تناقضات سند ۲۰۳۰ با اسناد بالادستی در ویرایش دوم برنامه اصلاح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، تسنیم نوشت: سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره اظهارات برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و کارشناسان حوزه آموزش عالی درباره تناقض‌های سند 2030 با سند جامع علمی کشور، اظهار داشت: این سند بیشتر مربوط به حوزه آموزش و پرورش است و بخش مربوط به آموزش عالی را دفتر یونسکو وزارت علوم پیگیری می‌کند.
وی افزود: تناقض‌های این سند با برخی اسناد بالادستی در حال بررسی است.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه در حال حاضر ویرایش اول این سند در کشور وجود دارد، یادآور شد: قطعا موارد و تناقض‌های موجود در ویرایش دوم اصلاح می‌شود.
به گزارش تسنیم، سند توسعه آموزش 2030 برنامه‌ای است که از سوی یونسکو تهیه شده و ایران متعهد به اجرای آن است. این سند 20 آذر سال جاری توسط کمیسیون ملی یونسکو رونمایی شد.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۲۴

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: ایران میزبان کنفرانس ۲۰۱۸ پارک های جهانی

قشم - معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران میزبان کنفرانس ۲۰۱۸ پارک های جهانی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید احمدی سه شنبه شب با حضور در هرمزگان در جمع خبرنگاران در ساختمان پارک زیست فناوری خلیج فارس در جزیره قشم با بیان این مطلب افزود: دولت سال ۹۴ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای پارک های علم و فناوری تخصیص داد که میزان گردش مالی شرکت های فناور از این اعتبار به ۲۰ هزار میلیارد ریال رسید.
وی در ادامه به مباحث مربوط به صادرات محصولات دانش بنیان کشور اشاره کرد و گفت: طی سه سال گذشته مجموع ارزش صادرات محصولات دانش بنیان ایران به ۲۰۰ میلیون دلار رسید که ۱۲۵ میلیون دلار آن امسال محقق شد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان داشت: با توجه به توسعه چشمگیر ایران درعرصه فعالیت های دانش بینان، میزبانی برگزاری کنفرانس پارک های جهانی در سال ۲۰۱۸ به کشورمان واگذار شده که امتیاز بسیار ارزشمند بین المللی برای ایران محسوب می شود.
او از عقد قرارداد فروش سه هزار میلیارد ریال محصول توسط شرکت های فناور و دانش بنیان در داخل خبر داو گفت: این میزان قرارداد فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان با شرکت های فعال بسته شده که نشان می دهد ضریب اعتماد بخش خصوصی به فناورهای تولید داخل در حال افزایش است.
احمدی نقش دولت تدبیر و امید در موفقیت پارک های علم و فناوری و مراکز رشد را بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرد و افزود: قرارداد خرید محصول از شرکت های دانش بنیان و فناور در هفته پژوهش سال ۱۳۹۲ با ارزش ۵۰ میلیارد ریال به فروش رفت که این میزان در سال ۹۳ به ۲۳۰ میلیارد ریال و در سال گذشته نیز به ۴۴۰ میلیارد ریال افزایش یافت.
وی همچنین به مقدار بسیار اندک سرمایه برای تولید محصولات دانش بنیان در مقایسه با مشاغل دیگر اشاره کرد و گفت: برای ایجاد اشتغال در شرکت های دانش بنیان با ۴۰۰ میلیون ریال سرمایه امکان تولید محصول فراهم می شود در حالی که برای ایجاد اشتغال در فعالیت های غیر دانش بنیانی به ۵ تا ۷ برابر این رقم سرمایه نیاز است.
به گفته احمدی، قوانین مرتبط با حوزه فعالیت های دانش بنیان در سال ۱۳۸۹ مصوب شد اما تا سال ۹۲ چندان اجرایی نشده بود بطوری که الزام تزریق ۳۰ هزار میلیارد ریال به صندوق نوآوری و شکوفایی طی برنامه پنجم توسعه مغفول ماند اما در دولت تدبیر و امید این صندوق به طور جدی عملیاتی شد و از ۱۸ صندوق فعال در سال گذشته به ۲۲ صندوق فعال در کشور طی سال جاری افزایش یافت.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از برنامه افزایش ۲۰ درصدی بودجه پیشنهادی دولت برای فعالیت های دانش بنیان در سال آینده خبر داد و گفت: دستگاه ها با وزارت علوم در دولت یازدهم ارتباط نزدیکتری برقرار کردند و پژوهش های دانشگاهی با نیازهای کشور و بازار هماهنگ تر از گذشته شده است.
او عنوان کرد: در حوزه فعالیت های دفاعی قرارداد انجام پژوهش به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال در حال اجراست، قراردادی در زمینه صنایع بالادستی (توسعه ۲۰ میدان نفتی) به ارزش ۱۰ هزار میلیارد ریال و تفاهم نامه ای برای پژوهش در صنایع پایین دستی به ارزش هفت هزار میلیارد ریال با مرکزهای دانشگاهی و پژوهشی بسته شده است.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: سال گذشته ۱۲۵ میلیون دلار محصول شرکت های فناور و دانش بنیان به کشورهای منطقه و حتی اروپا صادرات شده است و امارات، چین، قزاقستان و چند کشور اروپای شرقی هم در صف کشورهای هدف صادراتی محصولات دانش بنیان قرار دارند.
به گفته وی، هم اکنون ۳۹ پارک علم و فناوری، ۱۸۰ مرکز رشد و چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور فعال هستند و ۳۰ هزار تن فناور در این مجموعه ها اشتغال دارند.
تیمی متشکل از رئیسان ۳۹ پارک فناور کشور و مسئولان مراکز رشد به سرپرستی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای شرکت در پانزدهمین همایش سالانه مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در استان هرمزگان و به میزبانی پارک زیست فناوری خلیج فارس طی دو روز چهارم و پنجم اسفندماه در قشم حضور دارند

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۱۲

خبر

 معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد؛
برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه دوره ارشد نداریم
معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد را تکذیب می‌کنم، تاکید کرد: تمامی دانشجویانی که در دوره آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند موظف به گذراندن پایان‌نامه هستند و وزارت علوم هیچ برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از این مقطع ندارد.
دکتر شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: وزارت علوم به هیچ‌عنوان برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد ندارد و دانشجویانی که دوره‌های آموزشی پژوهشی مقطع کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند باید پایان‌نامه ارائه دهند.
وی در ادامه تصریح کرد: ماده 25 آیین‌نامه آموزشی وزارت علوم تاکید می‌کند تنها در شرایط خاص و استثنایی دانشجویان می‌توانند با موافقت و تایید دانشگاه و مراجع قانونی به جای ارائه پایان‌نامه واحد درسی بگذارنند. بنابراین اینکه پایان‌نامه به طور کلی از دوره کارشناسی ارشد حذف شود به هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی در مقطع آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد براساس پایان‌نامه تعریف شده است و به هیچ‌عنوان در آینده نیز دنبال حذف آن در دانشگاه‌ها نیستیم.
توسط سازمان امور دانشجویان؛
نرخ دستمزد کار دانشجویی اعلام شد
رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش تعرفه‏های کار دانشجویی خبر داد و گفت: برای دانشجویان با معدل خوب امکان افزایش این تعرفه‏ها تا 20 درصد وجود دارد.
مجتبی صدیقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نرخ کار دانشجویی گفت: دستورالعمل کار دانشجویی بعد از سه سال بازنگری به دانشگاهها ابلاغ شد.وی ادامه داد: مهمترین تغییر آن افزایش تعرفه‏هایی است که قرار است به دانشجویان پرداخت شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: به نسبت اعلام قبلی، تعرفه های کار دانشجویی بیش از دو برابر شده است. از مقطع کاردانی تا دکتری از یک هزار تومان شروع شده و تا 5 هزار و 500 تومان در ساعت افزایش یافته است.وی ادامه داد: دانشجویان در ماه حداکثر 85 ساعت می‏توانند کار دانشجویی داشته باشند و برای دانشجویانی که معدل بهتری دارند امکان افزایش 20 درصد به این تعرفه نیز وجود دارد.
صدیقی خاطرنشان کرد: البته باید این تعرفه‏ها به تایید هیات امنای دانشگاهها برسد، معمولا هیات امنای دانشگاهها نیز با این تعرفه‏ها موافق بوده و آن را تایید می‎کنند، اگر دانشگاهی امکاناتی بیشتری داشته باشد می‏تواند تعرفه را از این هم بیشتر افزایش دهد.
شرکت متقاضیان مشمول نظام وظیفه در فراخوان جذب هیات علمی
هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای استفاده از همه ظرفیتهای علمی کشور، بر لزوم شرکت متقاضیان مشمول نظام وظیفه در فراخوان جذب هیات علمی تاکید کرد.
به گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 185 هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست محمدعلی کی‎نژاد در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
محمدعلی کی‏نژاد گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در جلسات هیات اجرایی جذب از افرادی که حکم آنان تمدید شده و یا به عنوان عضو هیات اجرایی یا کارگروه بررسی صلاحیت عمومی از هیأت عالی حکم دریافت کرده‌اند، دعوت کنند.
سپس اعضای هیات عالی جذب با تاکید بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌های علمی کشور بر لزوم شرکت افرادی که خواهان گذارندن دوره سربازی خود به عنوان هیات علمی هستند، در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تاکید کردند.
در ادامه جلسه، رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی پیرامون محدودیت ‌های موجود در این وزارتخانه در مسیر جذب راتبه (بورسیه) در مناطق محروم ارائه داد.
سپس اعضای هیات عالی جذب مقرر کردند، تعداد اعضای هیات اجرایی جذب دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به دلیل حجم بالای پرونده‌های متقاضیان جذب افزایش پیدا کند.
همچنین اعضای هیات عالی جذب مقرر کردند، در مواردی که معاون آموزشی دانشگاه نتواند در هیات اجرایی جذب دانشگاه یا مرکز آموزش عالی عضویت یابد؛ معاون پژوهشی آن دانشگاه یا مرکز آموزش عالی می‏تواند پس از تأیید هیات عالی جذب به عضویت هیات اجرایی جذب در آید.
در پایان جلسه صلاحیت اعضای هیات‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه‌ صنعت نفت، دانشگاه‌ هنر اسلامی تبریز، دانشگاه‌ رازی، دانشگاه‌ صنعتی جندی شاپور، دانشگاه‌ صنعتی شاهرود، دانشگاه‌ صنعتی شیراز، دانشگاه‌ بجنورد، دانشگاه‌ شاهد، دانشگاه‌ کاشان، دانشگاه‌ یاسوج، دانشگاه‌ کوثر، دانشگاه‌ علوم پایه دامغان، دانشگاه‌ تربیت دبیر شهید رجائی و مجتمع آموزش عالی اسفراین توسط اعضای هیات عالی جذب تائید شد.
همچنین اعضای هیات‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه پیام نور، مشترک پژوهشگاه بین‏المللی زلزله‏شناسی و هوافضا، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، گلستان، دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه علوم پزشکی شاهد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جهرم نیز توسط اعضای هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تأیید صلاحیت شدند.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۱:۴۹

تشکیل 63 بنیاد حامیان علم و فناوری در سراسر کشور

صفحه شهرستان: بناب- خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی:معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در حال حاضر 4 میلیون و 500 هزار نفر در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند؛ گفت: دانشگاه‌های کشور از لحاظ کمی به توسعه کافی دست یافته‌اند و حتی در برخی مناطق مازاد بر نیاز دانشگاه‌ها ساختمان آموزشی احداث شده است.
دکتر امیدی در همایش بنیاد حامیان علم و فناوری دانشگاه بناب که همزمان با گرامیداشت دهه مبارک فجر برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: اینک دوره کمی سازی در دانشگاه‌ها خاتمه یافته و افزایش بیشتر کیفیت تحصیلی در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفته است.
وی به افزایش ارتباط میان دانشگاه و صنعت در وزارت علوم اشاره کرد و افزود: ارتباط بین دانشگاه‌ها و صنعت افزایش یافته و صنعت آموزی دانشجویان برای حرکت بهتر چرخ‌های صنعت کشور مدنظر است.
معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به همت خیران در توسعه کمی و کیفی دانشگاه‌ها از تشکیل بنیاد کشوری حامیان علم و فناوری خبرداد و تصریح کرد: در سراسر کشور63 بنیاد تحت عنوان حامیان علمی تشکیل شده است که کمک به سزایی در پیشرفت دانشگاه‌ها دارند.
دکتر امیدی تصریح کرد: بنیادهای حامی علم و فناوری با هدف بهره‌گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی خیران و تشویق و ترغیب نیکوکاران در تقویت و گسترش زیرساخت‌های دانشگاه تشکیل شده است.
وی از طرح جامع دانشگاه بناب به عنوان نگین دانشگاه‌های استان آذربایجان شرقی یاد کرد و گفت: اگر همت خیران در تکمیل این طرح به کار گرفته نشود اتمام آن با اعتبارات دولتی 50 سال به طول خواهد انجامید.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۲:۰۱

بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی برنامه‌های فرهنگی عقیم می‌ماند

اقتصاد ایران: معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برگزاری کنگره جندی‌شاپور ابراز امیدواری کرد که این کنگره بتواند در تقویت و احیای هویت ما سهمی شایسته داشته باشد و گفت: بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم‌بهره و عقیم خواهند بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، سیدضیاء هاشمی در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفند ماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، اظهار کرد: حضور وزیر علوم گویای اهتمامی است که نسبت به ارتقای جایگاه علمی و فرهنگی دانشگاه جندی‌شاپور و ایران وجود دارد؛ در این کنگره شخصیت‌های برجسته ملی و استانی حضور یافته‌اند تا پیشینه فرهنگی و دانشگاهی ایران زمین را به رخ بکشانیم و این کنگره نقطه عطفی در این دانشگاه باشد.
وی تصریح کرد: نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که توسط وزارت علوم و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اقداماتی طی 2 سال اخیر مورد توجه و برنامه‌ریزی قرار گرفت و به ثمر نشست، 2 موضوع و هدف اصلی را تعقیب می‌کند. تقویت هویت ایرانی و اسلامی با احیا و معرفی آثار علمی، فرهنگی و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس ملی و اینکه نسل جوان، دانشگاهیان، نخبگان و اقشار مختلف جامعه به ظرفیت‌ها و مفاخر علمی، فرهنگی و اسلامی خود افتخار کنند، از اهداف برگزاری این کنگره است. معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور در صدد شناسایی و معرفی یکی از کانون‌های افتخار ایران‌زمین یعنی دانشگاه جندی‌شاپور است. فرایند هویت‌یابی، روندی پیچیده و دقیق است و توفیقات، خاطرات، تاریخ و دستاوردهای برتر از عناصر هویت‌بخش ملی است.
هاشمی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه فرهنگ‌سازی توفیقی کسب کنیم، راهی جز بهره‌گیری از روش‌های علمی و اتکاء به سرمایه‌ها و داشته‌های علمی، فرهنگی و تاریخی خود نداریم. دانشگاه جندی‌شاپور یکی از مهم‌ترین داشته‌های علمی، فرهنگی، تاریخی و هویت‌بخش ایران زمین است. بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم‌بهره و عقیم خواهند بود و با صرف تکرار و شعار دادن، تبلیغ و تجلیل در کار فرهنگی میسر نخواهد بود. بنابراین این تکلیف بر ما است که در این حوزه کوششی هدفمند و عالمانه را پایه‌گذاری کنیم و برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور کوششی در این راستا است. وی تصریح کرد: امیدواریم این کنگره بتواند در تقویت و احیای هویت ما سهمی شایسته داشته باشد؛ چنین اقداماتی است که می‌تواند دغدغه اعتلای فرهنگی را سامان دهد و به نتیجه برساند. در غیر این صورت صرفا کارهای تشریفاتی و تبلیغاتی اثرگذار نخواهند بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: ارتقای جایگاه و منزلت علمی دانشگاه جندی‌شاپور در سطح جهانی هدف دوم این کنگره است؛ برای تحقق این هدف ناچار باید از دیدگاه بین‌المللی به دانشگاه‌های بومی ایران نگاه کنیم و رتبه علمی خود را ارزیابی کنیم. در این ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور وظیفه سنگین و اثرگذاری در ارتقای منزلت علمی ایران داشته و در این چند دهه جایگاه و منزلت علمی دانشگاه ارتقا و تعالی فوق‌العاده‌ای یافته است.
هاشمی عنوان کرد: در سال‌های 2011 و 2012 در روند رشد علمی ایران تغییر جهتی ایجاد شد و آمارهای جهانی نشان می‌دهد که روند رشد علمی ایران رو به افت و مسیر آن به سمت افول سوق یافته است، اما در سال 2013 مسیر رشد علمی ایران تغییر کرد و از سال 2014 این روند شکل جدی به خود گرفت. روند رشد علمی کشور روند جدیدی به خود گرفته و این مرهون تلاش همه دانشگاهیان است.
وی تصریح کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور قرار است که تصویر پیشینه دانشگاه و تصور جهانیان از پیشینه و ریشه دانشگاه در ایران را تغییر دهد. ایران مهد دانشگاه و علم است و پیشینه دانشگاه در ایران به حدود 18 قرن پیش بازمی‌گردد؛ بنابراین این کنگره تصویر جدیدی از پیشینه دانشگاهی ایران نشان می‌دهد که این موضوع حاکی از آن است که هم تکالیفی که بر عهده ما قرار دارد و هم پاسخ‌هایی که در این زمینه دریافت می‌کنیم، متفاوت است و امیدواریم که دانشگاه جندی‌شاپور در ادامه راه خود به‌عنوان یکی از کانون‌های آکادمیک در جهان معرفی شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۳۱

معاون وزیر علوم: برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه دوره ارشد نداریم

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد را تکذیب می‌کنم، تاکید کرد: تمامی دانشجویانی که در دوره آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند موظف به گذراندن پایان‌نامه هستند و وزارت علوم هیچ برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از این مقطع ندارد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر شریعتی نیاسربا اعلام این مطلب اظهار کرد: وزارت علوم به هیچ‌عنوان برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد ندارد و دانشجویانی که دوره‌های آموزشی پژوهشی مقطع کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند باید پایان‌نامه ارائه دهند.
وی در ادامه تصریح کرد: ماده 25 آیین‌نامه آموزشی وزارت علوم تاکید می‌کند تنها در شرایط خاص و استثنایی دانشجویان می‌توانند با موافقت و تایید دانشگاه و مراجع قانونی به جای ارائه پایان‌نامه واحد درسی بگذارنند. بنابراین اینکه پایان‌نامه به طور کلی از دوره کارشناسی ارشد حذف شود به هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی در مقطع آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد براساس پایان‌نامه تعریف شده است و به هیچ‌عنوان در آینده نیز دنبال حذف آن در دانشگاه‌ها نیستیم.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۲/۰۳
۲۱:۵۶

 فروش سه هزار میلیارد ریال محصولات فناورانه و دانش بنیان در کشور

ترابر نیوز: معاون وزیر علوم و دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از عقد قرارداد فروش سه هزار میلیارد ریال محصول توسط شرکت های فناور و دانش بنیان در داخل از سال گذشته تا کنون خبر داد.

ترابر نیوز:
به گزارش ایرنا، وحید احمدی سه شنبه شب در جمع نشستی با خبرنگاران قشم تشریح کرد: 2 هزار و 200 میلیارد ریال طی سال جاری و تنها حدود 770 میلیارد ریال در هفته پژوهش قرارداد فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان با شرکت های فعال بسته شده که نشان می دهد ضریب اعتماد بخش خصوصی به فناورهای ها تولید داخل در حال افزایش است.
وی با اشاره به ایجاد فضای مناسب برای رشد شرکت های دانش بنیان در دوره خدمت دولت تدبیر و امید افزود: 50 میلیارد ریال قرارداد خرید محصول از شرکت های دانش بنیان و فناور در هفته پژوهش سال 1392 به فروش رفت که این میزان در سال 93 به 230 میلیارد ریال و در سال گذشته نیز به 440 میلیارد ریال رسید که تعداد قابل توجهی از آنها درون پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری محصولات این شرکت ها را در زمینه های انرژی، های-تک، نانو، بیو تکنولوژی، فناوری اطلاعات، ارتباطات، کشاورزی و صنعت عنوان کرد و گفت: با تخصیص یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار در سال گذشته، پارک های علم و فناوری 20 هزار میلیارد ریال گردش مالی داشتند که نشان از جهت گیری درست دولت در این زمینه است.
او اضافه کرد: شاغلان در واحدهای دانش بنیان و فناور کارگرعادی نیستند و در چنین شرایطی راه اندازی شغل در پارک های علم و فناوری نیازمند 400 میلیون ریال و در دیگر حوزه ها نیازمند سرمایه گذاری بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون ریالی است که با افزایش سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت ها در کنار تحقق اقتصاد مقاومتی، ایجاد فضای اطمینان، افزایش امید به زندگی، اثرگذاری بیشتر دانشگاه ها و مرکزهای علمی در حوزه اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
احمدی بیان کرد: قوانین مرتبط سال 1389 مصوب اما تا 92 چندان اجرایی نشده بود به طوری که الزام تزریق 30 هزار میلیارد ریال به صندوق نوآوری و شکوفایی طی برنامه پنجم توسعه مغفول ماند اما در دولت تدبیر و امید این صندوق به طور جدی عملیاتی شد و از 18 صندوق فعال در سال گذشته به 22 صندوق فعال در کشور طی سال جاری افزایش یافت.
وی اضافه کرد: برگزاری المپیاد طرح های کسب و کارهای دانشجویی با همکاری پارک های علم و فناوری در 2 سال گذشته، جشنواره ایده های برتر و بررسی بیش از سه هزار ایده برتر در دولت یازدهم زمینه بروز نوآوری بین دانشجویان را فراهم کرده تا استارت آپ ها به صورت نظام مند و مشخص مدیریت شوند.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش 20 درصدی بودجه پیشنهادی دولت برای فعالیت های دانش بنیان در سال آینده نیز گفت: دستگاه ها با وزارت علوم در دولت یازدهم ارتباط نزدیکتری برقرار کردند و پژوهش های دانشگاهی با نیازهای کشور و بازار هماهنگ تر از گذشته شده است.
او عنوان کرد: در حوزه فعالیت های دفاعی قرارداد انجام پژوهش به ارزش 12 هزار میلیارد ریال در حال اجراست، قراردادی در زمینه صنایع بالادستی (توسعه 20 میدان نفتی) به ارزش 10 هزار میلیارد ریال و تفاهم نامه ای برای پژوهش در صنایع پایین دستی به ارزش هفت هزار میلیارد ریال با مرکزهای دانشگاهی و پژوهشی بسته شده است.
**صادرات 125 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: به رغم نبود اشخاص باتجربه توانمند نسبت به برگزاری دوره های توانمندسازی و گسترش ارتباطات بین المللی اقدام شد که در نهایت سال گذشته 125 میلیون دلار محصول شرکت های فناور و دانش بنیان به کشورهای منطقه و حتی اروپا در سال گذشته صادرات صورت گرفت.
وی چین، امارات، قزاقستان و کشورهای اروپای شرقی را از جمله هدف های صادراتی محصولات دانش بنیان عنوان کرد و افزود: میزبانی پارک های علم و فناوری جهان در سال 2018 نشان از گسترش ارتباطات بین المللی و مناسب بودن فضای تعامل شرکت های داخلی و خارجی دارد و نشان می دهد با تقویت ظرفیت های موجود می توان در سال های پیش رو گام های بلندتری در زمینه فناوری برداریم.
احمدی با اشاره به برگزاری فن بازار در هفته پژوهش بیان کرد: پیشنهادی برای برگزاری فن بازار کشورهای اسلامی نیز ارایه شده که در صورت تحقق موجب تقویت ارتباط علمی و اقتصادی جهان اسلام خواهد شد.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم اکنون39 پارک علم و فناوری، 180 مرکز رشد و چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور فعال هستند و 30 هزار تن فناور در این مجموعه ها اشتغال دارند.
وحید احمدی برای شرکت در همایش سالانه مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به میزبانی پارک زیست فناوری خلیج فارس طی چهارم و پنجم اسفندماه در قشم حضور دارد.
 
انتهای پیام /*

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۵۴

فروش سه هزار میلیارد ریال محصولات فناورانه و دانش بنیان در کشور

معاون وزیر علوم و دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از عقد قرارداد فروش سه هزار میلیارد ریال محصول توسط شرکت های فناور و دانش بنیان در داخل از سال گذشته تا کنون خبر داد.

به گزارش ماد ؛ وحید احمدی سه شنبه شب در جمع نشستی با خبرنگاران قشم تشریح کرد: 2 هزار و 200 میلیارد ریال طی سال جاری و تنها حدود 770 میلیارد ریال در هفته پژوهش قرارداد فروش محصولات فناورانه و دانش بنیان با شرکت های فعال بسته شده که نشان می دهد ضریب اعتماد بخش خصوصی به فناورهای ها تولید داخل در حال افزایش است.
وی با اشاره به ایجاد فضای مناسب برای رشد شرکت های دانش بنیان در دوره خدمت دولت تدبیر و امید افزود: 50 میلیارد ریال قرارداد خرید محصول از شرکت های دانش بنیان و فناور در هفته پژوهش سال 1392 به فروش رفت که این میزان در سال 93 به 230 میلیارد ریال و در سال گذشته نیز به 440 میلیارد ریال رسید که تعداد قابل توجهی از آنها درون پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری محصولات این شرکت ها را در زمینه های انرژی، های-تک، نانو، بیو تکنولوژی، فناوری اطلاعات، ارتباطات، کشاورزی و صنعت عنوان کرد و گفت: با تخصیص یک هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار در سال گذشته، پارک های علم و فناوری 20 هزار میلیارد ریال گردش مالی داشتند که نشان از جهت گیری درست دولت در این زمینه است.
او اضافه کرد: شاغلان در واحدهای دانش بنیان و فناور کارگرعادی نیستند و در چنین شرایطی راه اندازی شغل در پارک های علم و فناوری نیازمند 400 میلیون ریال و در دیگر حوزه ها نیازمند سرمایه گذاری بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون ریالی است که با افزایش سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت ها در کنار تحقق اقتصاد مقاومتی، ایجاد فضای اطمینان، افزایش امید به زندگی، اثرگذاری بیشتر دانشگاه ها و مرکزهای علمی در حوزه اقتصادی را به همراه خواهد داشت.
احمدی بیان کرد: قوانین مرتبط سال 1389 مصوب اما تا 92 چندان اجرایی نشده بود به طوری که الزام تزریق 30 هزار میلیارد ریال به صندوق نوآوری و شکوفایی طی برنامه پنجم توسعه مغفول ماند اما در دولت تدبیر و امید این صندوق به طور جدی عملیاتی شد و از 18 صندوق فعال در سال گذشته به 22 صندوق فعال در کشور طی سال جاری افزایش یافت.
وی اضافه کرد: برگزاری المپیاد طرح های کسب و کارهای دانشجویی با همکاری پارک های علم و فناوری در 2 سال گذشته، جشنواره ایده های برتر و بررسی بیش از سه هزار ایده برتر در دولت یازدهم زمینه بروز نوآوری بین دانشجویان را فراهم کرده تا استارت آپ ها به صورت نظام مند و مشخص مدیریت شوند.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افزایش 20 درصدی بودجه پیشنهادی دولت برای فعالیت های دانش بنیان در سال آینده نیز گفت: دستگاه ها با وزارت علوم در دولت یازدهم ارتباط نزدیکتری برقرار کردند و پژوهش های دانشگاهی با نیازهای کشور و بازار هماهنگ تر از گذشته شده است.
او عنوان کرد: در حوزه فعالیت های دفاعی قرارداد انجام پژوهش به ارزش 12 هزار میلیارد ریال در حال اجراست، قراردادی در زمینه صنایع بالادستی (توسعه 20 میدان نفتی) به ارزش 10 هزار میلیارد ریال و تفاهم نامه ای برای پژوهش در صنایع پایین دستی به ارزش هفت هزار میلیارد ریال با مرکزهای دانشگاهی و پژوهشی بسته شده است.
**صادرات 125 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: به رغم نبود اشخاص باتجربه توانمند نسبت به برگزاری دوره های توانمندسازی و گسترش ارتباطات بین المللی اقدام شد که در نهایت سال گذشته 125 میلیون دلار محصول شرکت های فناور و دانش بنیان به کشورهای منطقه و حتی اروپا در سال گذشته صادرات صورت گرفت.
وی چین، امارات، قزاقستان و کشورهای اروپای شرقی را از جمله هدف های صادراتی محصولات دانش بنیان عنوان کرد و افزود: میزبانی پارک های علم و فناوری جهان در سال 2018 نشان از گسترش ارتباطات بین المللی و مناسب بودن فضای تعامل شرکت های داخلی و خارجی دارد و نشان می دهد با تقویت ظرفیت های موجود می توان در سال های پیش رو گام های بلندتری در زمینه فناوری برداریم.
احمدی با اشاره به برگزاری فن بازار در هفته پژوهش بیان کرد: پیشنهادی برای برگزاری فن بازار کشورهای اسلامی نیز ارایه شده که در صورت تحقق موجب تقویت ارتباط علمی و اقتصادی جهان اسلام خواهد شد.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم اکنون39 پارک علم و فناوری، 180 مرکز رشد و چهار هزار شرکت و هسته فناور در کشور فعال هستند و 30 هزار تن فناور در این مجموعه ها اشتغال دارند.
وحید احمدی برای شرکت در همایش سالانه مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور به میزبانی پارک زیست فناوری خلیج فارس طی چهارم و پنجم اسفندماه در قشم حضور دارد.
منبع :

۹۵/۱۲/۰۴
۰۰:۵۸

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم: برگزاری کنگره بین المللی جندی شاپور با هدف تقویت خود باوری است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در اولین کنگره بین المللی جندی شاپور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول گفت: این کنگره علمی که با برنامه ریزی دو ساله و با همکاری مشترک وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و حضور پژوهشگران و شخصیت های برجسته علمی و اجرایی برگزار می شود در راستای تقویت روحیه خود باوری است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سید ضیاء هاشمی افزود: این کنگره در صدد معرفی و شناسایی یکی از کانون های علمی کشور به نسل جوان، دانشگاهیان و دیگر اقشار مردم است چرا که آشنایی با این ظرفیت ها و مفاخر علمی، فرهنگی و دینی مایه افتخار و سربلندی ایرانیان است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم به اهمیت برگزاری اولین کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفول اشاره کرد و گفت: این کنگره بین المللی در پی آن است که تصویر دانشگاه در ایران زمین و تصور ایرانیان و جهانیان به پیشینه و ریشه عمیق دانشگاه در ایران را تبین و اصلاح کند.
دبیر علمی اولین کنگره بین المللی جندی شاپور گفت: اگر بخواهیم در عرصه فرهنگ سازی موفق عمل کنیم باید از روش های علمی استفاده کرده و به داشته‌ها، سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی و نمادین خود اتکاء کنیم که دانشگاه کهن جندی شاپور یکی از مهم ترین سرمایه های فرهنگی ایران اسلامی است.
وی تاکید کرد: دانشگاه جندی شاپور نقش اثرگذاری در ارتقای منزلت علمی و دانشگاهی ایران زمین در عرصه جهانی و ارزیابی های تاریخی و آکادمیک دارد.
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه و منزلت اجتماعی نهاد دانشگاه در سطوح ملی و جهانی اشاره کرد و گفت: جایگاه و منزلت علمی و دانشگاهی ما در چند دهه اخیر ارتقاء و تعالی فوق العاده‌ای داشته است بطوری که از سال 2013 روند رشد علمی کشورمان سرعت بیشتری به خود گرفته است.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۰۰

دبیر شورای مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های منطقه ۲ کشور منصوب شد

با حکم مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دبیر شورای مدیران فرهنگی و مدیران اجتماعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی منطقه ۲ کشور منصوب شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، طی حکمی از سوی فضل‌الله ایرجی کجوری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، امامعلی شعبانی مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران، به عنوان دبیر شورای مدیران فرهنگی و مدیران اجتماعی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 2 کشور منصوب شد.
در قسمتی از حکم امامعلی شعبانی آمده است: امید است با توجه به شایستگی، تجارب ارزنده و حسن سابقه در همکاری و همراهی معاونان و مدیران محترم حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها بویژه در منطقه 2 براساس اهداف و سیاست‌های وزارت علوم، تحقیات و فناوری و دانشگاه‌های کشور موفق باشید.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۳۳

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم: جنبش فناوری در کشور آغاز شده است

بندرعباس - مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: جنبش فناوری در کشور آغاز شده است و امیدواریم با حمایت های دولت این فرآیند همچنان ادامه پیدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، خسرو پیری سه شنبه شب در نشست خبری پانزدهمین همایش ملی روسای پارکها و مراکز رشد سراسر کشور که در قشم برگزار شد، بیان داشت: پارک های علم و فناوری به تدریج در حال رسیدن به نقطه بلوغ هستند و اقتصاد جوان و پایداری را در کشور شکل داده اند. اقتصاد نوپای این مراکز به زودی اقتصاد کلاسیک و سنتی کشور را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.
وی ادامه داد: جنبش فناوری که در این مجموعه ها آغاز شده بستر مناسبی برای تبدیل ایده های جوانان به ثروت و سرمایه ملی است و از فرار مغزها و مهاجرت پیشگیری می کند.
پیری گفت: پارک های علم و فناوری و مراکز شده نقاط استراتژیک اقتصادی مخصوصا در استان های کمتر توسعه یافته هستند و در دنیای پیش رو توسعه بدون حمایت از این مراکز امکان پذیر نخواهدبود.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم صادرات برخی محصولات دانش بنیان از این استان ها به خارج از کشور را گواه این مدعا دانست و گفت: شرکت های دانش بنیانی وجود داشته اند که با ۱۰۰ میلیون ریال کمک پارک توانسته اند ۶۰۰ شغل پاره وقت ایجاد کنند.
 تیمی متشکل از رئیسان ۳۹ پارک فناور کشور و مسئولان مراکز رشد به سرپرستی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای شرکت در پانزدهمین همایش سالانه مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در استان هرمزگان و به میزبانی پارک زیست فناوری خلیج فارس طی دو روز چهارم و پنجم اسفندماه در قشم حضور دارند

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۱۸

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم: طرح توجیهی "مدیریت سبز" برای استفاده از انرژی خورشیدی در دانشگاه‌ها تدوین شد

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم گفت: طرح توجیهی مدیریت سبز برای استفاده از انرژی خورشیدی در دانشگاه‌ها با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان تدوین شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، مهرالله رخشانی مهر پیش از ظهر امروز در نخستین همایش ملی دانشگاه سبز در دانشگاه خلیج فارس بوشهر با بیان اینکه ترویج و توسعه فناوری‌های نوین می‌تواند از دانشگاه صورت بگیرد به برخی از مهمترین قوانین و برنامه‌های مربوط به دانشگاه سبز در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: اصل 50 قانون اساسی، سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی، سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و الگوی مصرف و بند 12 منشور اخلاقی دولت یازدهم به مدیریت دانشگاه سبز اشاره دارند.
وی با اشاره به اینکه در سال 2010 برای نخستین بار دانشگاه اندونزی سیستم رتبه‌بندی دانشگاه سبز راه‌اندازی کرد افزود: زیرساخت، انرژی، پسماند، حمل و نقل، آب و آموزش از شاخص‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های سبز هستند.
 رخشانی مهر با اشاره به رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در حوزه مدیریت سبز گفت: 3 دانشگاه ایران در بین 500 دانشگاه برتر سبز دنیا قرار دارند که رتبه دانشگاه زنجان 75، دانشگاه فردوسی مشهد 238 و دانشگاه تهران 431 تعیین شده است.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم با اشاره به اقدامات اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی در راستای تحقق دانشگاه سبز تصریح کرد: تشکیل کارگروه انرژی، تعامل با سازمان‌های کشوری و تشکیل شورای رهبری مدیریت دانشگاه سبز بخشی از این اقدامات است و در بیش از 70 دانشگاه شورای راهبری مدیریت سبز تشکیل شده است.
وی با اشاره به اقدامات اجرایی دانشگاه‌ها برای مدیریت سبز تاکید کرد: کاهش مصرف کاغذ و پلاستیک، استفاده از دوچرخه و خودروهای برقی، اتوبوس و وسایل جمعی، برگزاری رویدادها، ایجاد رشته‌های مرتبط و تشکل‌های دانشجویی از جمله فعالیت‌هایی است که باید دانشگاه‌ها برای مدیریت سبز انجام دهند.
رخشانی مهر در مورد اقدامات ترویجی و اجرایی صورت گرفته گفت: دستورالعمل مدیریت سبز، طرح توجیهی برای استفاده از انرژی خورشیدی در دانشگاه‌ها، ایجاد ردیف متمرکز به مبلغ 40 میلیارد تومان در سال آینده تدوین شده است.
مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم بیان کرد: تدوین بانک اطلاعات اقلیمی در مراکز استان‌ها، انعقاد تفاهم نامه‌های همکاری و برگزاری نمایشگاه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر بخشی از این اقدامات است.
وی افزود: پروژه زمین گرمایی در دانشگاه یزد، انرژی خورشیدی دانشگاه شیراز و تصفیه پساب دانشگاه کاشان از جمله پروژه‌های اجرایی در حوزه مدیریت سبز دانشگاه‌ها  است.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۲:۱۹

کارت کنکور دکتری ۹۶ منتشر شد/ رقابت ۲۶۰ هزار نفر در روز جمعه

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: کارت شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شد که داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش از آن پرینت تهیه کنند.

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی روز جمعه ۶ اسفند ۹۶ در ۷ گروه آموزشی و برای ۲۴۴ کد رشته امتحانی در یک نوبت و در ۵۴ شهرستان کشور برگزار می‌شود.
وی افزود: کارت شرکت در آزمون برای ۲۶۰ هزار و ۱۱۰ داوطلب صادر شده است که از این تعداد ۱۱۰ هزار و ۱۷۹ نفر زن و ۱۴۹ هزار و ۹۳۱ مرد هستند.
توکلی گفت: کارت شرکت در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ به همراه برگ راهنمای مربوط از امروز سوم اسفند ۹۵ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفته است و داوطلبان تا ساعت ۲۴ پنجشنبه ۵ اسفندماه ۹۵ فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا اطلاعات ثبت نامی، از آن پرینت تهیه کنند.
وی اضافه کرد: برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس‌دار الزامی است.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: اجرای مرحله اول آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و علمی توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام می‌گیرد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۱:۵۹

فرصت مجدد ثبت نام در کنکور ارشد امروز پایان می یابد

تهران - ایرنا - مشاور عالی سازمان سنجش آموزش گفت: فرصت مجدد ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال 96 ساعت 24 امروز(سه شنبه) پایان می یابد و داوطلبان می توانند با ثبت نام اطلاعات خود را نیز ویرایش کنند.

حسین توکلی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 96 در روزهای اول تا یازدهم دی ماه 95 فرصت داشتند در این آزمون ثبت نام کنند؛ همچنین فرصت مجددی برای ثبت نام در روزهای اول تا سوم اسفند ماه 95 در اختیار داوطلبان قرار گرفت که این فرصت مجدد امروز به پایان می رسد.
وی خاطرنشان کرد: آزمون کارشناسی ارشد سال 96 برای پذیرش در دانشگاه های و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.
توکلی گفت: پیش از این تعداد 759 هزار و 695 نفر در این آزمون ثبت‌نام کرده بودند که در فرصت مجدد ثبت نام نیز تاکنون 44 هزار و 420 داوطلب جدید در این آزمون ثبت نام کردند.
وی اظهار داشت: فرصت مجدد به منظور تسهیلات بیشتر برای داوطلبانی که موفق به ثبت نام در مهلت مقرر نشدند، ارائه شده است. داوطلبانی که پیش از این هم اقدام به ثبت نام کرده اند نیز می توانند تا ساعت 24 امروز در صورت تمایل نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش گفت: داوطلبان شرکت در بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی نیز می توانند از این فرصت استفاده و در این دوره ثبت نام کنند.
آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 در روزهای پنجشنبه و جمعه 7 و 8 اردیبهشت ماه 96 در حوزه های امتحانی مربوط و برای داوطلبان 6 گروه آموزشی برگزار می شود.
**کارت کنکور دکتری 96 منتشر شد
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: کارت شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 96 بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شد و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش از آن پرینت تهیه کنند.
توکلی در ادامه افزود: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی روز جمعه 6 اسفند 96 در 7 گروه آموزشی و برای 244 کد رشته امتحانی در یک نوبت و در 54 شهرستان کشور برگزار می‌شود.
وی افزود: کارت شرکت در آزمون برای 260 هزار و 110 داوطلب صادر شده است که از این تعداد 110 هزار و 179 نفر زن و 149 هزار و 931 مرد هستند.
توکلی گفت: کارت شرکت در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 به همراه برگ راهنمای مربوط از امروز سوم اسفند 95 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفته است و داوطلبان تا ساعت 24 پنجشنبه 5 اسفندماه 95 فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا اطلاعات ثبت نامی، از آن پرینت تهیه کنند.
وی اضافه کرد: برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس‌دار الزامی است.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش اظهار داشت: اجرای مرحله اول آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و علمی توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام می‌گیرد
** کارت کنکور دکتری 96 منتشر شد
مشاور عالی سازمان سنجش همچنین گفت: کارت شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 96 بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شد و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش از آن پرینت تهیه کنند.
توکلی ادامه داد: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی روز جمعه 6 اسفند 96 در 7 گروه آموزشی و برای 244 کد رشته امتحانی در یک نوبت و در 54 شهرستان کشور برگزار می‌شود.
وی افزود: کارت شرکت در آزمون برای 260 هزار و 110 داوطلب صادر شده است که از این تعداد 110 هزار و 179 نفر زن و 149 هزار و 931 مرد هستند.
توکلی گفت: کارت شرکت در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 به همراه برگ راهنمای مربوط از امروز سوم اسفند 95 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفته است و داوطلبان تا ساعت 24 پنجشنبه 5 اسفند ماه فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا اطلاعات ثبت نامی، از آن پرینت تهیه کنند.
وی اضافه کرد: برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس‌دار الزامی است.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش اظهار داشت: اجرای مرحله اول آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و علمی توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام می‌گیرد
فراهنگ ** 9187 ** 1071 ** خبرنگار: حمید بازگشا ** انتشار: امید غیاثوند

۹۵/۱۲/۰۳
۱۲:۳۱

مشاور سازمان سنجش خبر داد؛ ثبت نام در ۸۶۷ هزار نفر در کنکور کارشناسی ارشد ۹۶

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با احتساب آمار شرکت کنندگان در فرصت مجدد ثبت نام، در مجموع تعداد ۸۶۷ هزار و ۲۴۷ نفر در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ ثبت نام کردند.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ در فرصت اول در روزهای اول تا یازدهم دی ماه ۹۵ فرصت داشتند در آزمون ثبت نام کنند. همچنین فرصت مجددی برای ثبت نام در روزهای اول تا سوم اسفند ماه ۹۵ در اختیار داوطلبان قرار گرفت.
وی گفت: در مهلت فرصت مجدد ثبت نام در روزهای اول تا سوم اسفندماه بر اساس آمار اولیه تعداد ۱۰۷ هزار و ۵۷۹ نفر در آزمون ثبت نام کردند. پیش از این نیز تعداد ۷۵۹ هزار و ۶۶۸ نفر در این آزمون ثبت نام کرده بودند که در مجموع بر اساس آمار اولیه تعداد ۸۶۷ هزار و ۲۴۷ نفر در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ ثبت نام کرده اند.
توکلی یادآور شد: آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ اردیبهشت ماه ۹۶ در حوزه های امتحانی مربوط و برای داوطلبان ۶ گروه آموزشی برگزار می شود.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۱۱

۴۵ درصد داوطلبان کنکور دکتری کارت آزمون گرفتند

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ساعت ۲۴ فردا پنجشنبه آخرین فرصت دریافت کارت شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ است و تاکنون ۴۵ درصد داوطلبان کارت خود را دریافت کرده اند.

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارت شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش از آن پرینت تهیه کنند.
وی افزود: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی روز جمعه ۶ اسفند ۹۵ در ۷ گروه آموزشی و برای ۲۴۴ کد رشته امتحانی در یک نوبت و در ۵۴ شهرستان کشور برگزار می‌شود.
توکلی اظهار داشت: کارت شرکت در آزمون برای ۲۶۰ هزار و ۱۱۰ داوطلب صادر شده است که از این تعداد ۱۱۰ هزار و ۱۷۹ نفر زن و ۱۴۹ هزار و ۹۳۱ مرد هستند، تاکنون نیز ۱۱۷ هزار و ۲۸۸ داوطلب معادل ۴۵ درصد داوطلبان کارت خود را دریافت کرده اند.
وی بیان کرد: کارت شرکت در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ به همراه برگ راهنمای مربوط بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار دارد و داوطلبان تا ساعت ۲۴ پنجشنبه ۵ اسفندماه ۹۵ فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا اطلاعات ثبت نامی، از آن پرینت تهیه کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس‌دار الزامی است.
وی تاکید کرد: مرحله اول آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود و مرحله دوم تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و علمی توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام می‌گیرد.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۲۸

ساعت 24 فردا آخرین مهلت دریافت کارت آزمون دکتری

از تعداد 260 هزار و 110 داوطلب آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال 96 تا ساعت 8 صبح امروز تعداد 117 هزار و 288 داوطلب(حدود 45 درصد ثبت‌نام‌کنندگان) کارت شرکت در آزمون خود را دریافت کردند.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: کارت شرکت در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال 96 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی از روز سه‌شنبه سوم اسفند 95 روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفته و داوطلبان حداکثر تا ساعت 24 روز پنجشنبه پنجم اسفند 95 فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات ثبت‌نام برای دریافت پرینت کارت آزمون و برگه راهنما اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: نظر به اینکه جهت دریافت کارت آزمون و برگه راهنمای شرکت در آزمون دکتری نیمه‌متمرکز سال 95 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور داوطلبان تا ساعت 24 فردا(پنجشنبه) فرصت دارند لذا به کلیه داوطلبانی که تاکنون برای دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام نکرده‌اند اکیداً توصیه می‌شود در مهلت باقی‌مانده با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت پرینت کارت خود اقدام کنند.
توکلی در ادامه خاطرنشان کرد: براساس برنامه زمانی آزمون دکتری نیمه‌متمرکز در هفت گروه آموزشی و 144 رشته در روز جمعه ششم اسفند 95 در 54 شهرستان کشور برگزار می‌شود.
وی تاکید کرد: شروع فرآیند برگزاری آزمون از ساعت هشت صبح بوده و درهای حوزه‌های امتحانی از ساعت 7:30 بسته می‌شود لذا داوطلبان باید قبل از بسته شدن درهای آزمون در محل برگزاری امتحان حاضر باشند.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۱:۰۶

نایب رئیس هیئت نظارت آموزش عالی اردبیل: استانداردهای آموزش عالی در دانشگاههای اردبیل ارزیابی می‌شود

نایب رئیس هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل گفت: علاوه بر توسعه کمی، بعد کیفی و استانداردهای آموزش عالی نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا از این طریق شاهد پویایی و اعتلای بیشتر مراکز آموزش عالی باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مرتضی ابراهیمی پیش از ظهر امروز در جلسه هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل اظهار داشت: انجام نظارتهای مستمر بر موسسات آموزش عالی از وظایف هیئتهای استانی نظارت و ارزیابی است و در این زمینه اهتمام جدی وجود دارد.
وی تصریح کرد: انتظار می رود همانند گذشته موسسات و مراکز آموزش عالی استان با در نظر گرفتن موارد اعلام شده توسط هیئت استانی نظارت و ارزیابی علاوه بر توسعه کمی، بعد کیفی و استانداردهای آموزش عالی را مورد توجه قرار دهند تا از این طریق شاهد پویایی و اعتلای بیشتر مراکز آموزش عالی باشیم.
معاون اجرایی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در این جلسه گفت: در سالهای اخیر دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری توانسته است خیل عظیمی از دانشجویان را جذب کند که انتظار می‌رود استانداردهای آموزش عالی در زمینه مجوزهای ایجاد رشته و تخصیص دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی با دقت و حساسیت بیشتری رعایت شود و واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همت بیشتری برای افزایش کیفیت واحدها و مراکز خود داشته باشند.
یوسفیان دارانی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک زیر نظام آموزش عالی کشور باید از کیفیت مطلوب و مورد انتظار برخوردار باشد تا بتواند پاسخگوی نیازهای فراگیران باشد، از همین رو ارزیابی و نظارت امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
دبیر هیئت نظارت و ارزیابی آموزش عالی استان اردبیل نیز اظهار کرد: در استان اردبیل 6 واحد و 5 پردیس مربوط به واحدها، یک مرکز و 3 آموزشکده فنی و حرفه‌ای سما وجود دارد که در سال گذشته همگی مورد ارزیابی و نظارت کارگروههای تخصصی قرار گرفته‌اند.
محمد ضارب‌نیا با بیان اینکه نظام تضمین کیفیت چیزی بیش از خط مشی­‌ها و رویه‌ها و در برگیرنده منابع انسانی و مادی است که در اجرای خط مشی‌ها و رویه‌ها مشارکت داشته‌اند، تصریح کرد: امروزه بهبود، ارتقا و تضمین کیفیت از ضرورتهای نظامهای دانشگاهی است و کاربرد ارزیابی به منظور آگاهی از وضعیت موجود و شناسایی نیازها و مشکلات نظام آموزش عالی و بررسی میزان تحقق هدفهای آن گامی موثر برای برنامه‌ریزی در راستای بهبود کیفیت نظام آموزش عالی خواهد بود.
وی افزود: همچون سایر زیر نظامهای کارگروهها به بررسی فرم«الف» و تکمیل فرم«ب» و بررسی مواردی از جمله فضای مراکز و واحدها، آموزش، پژوهش، امتحانات، وب سایت مراکز و بسیاری مسائل دیگر پرداخته است که وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل و خلخال شایسته تقدیر بود.
مدیر نظارت و ارزیابی دانشگاه محقق اردبیلی اظهار کرد: ابلاغیه‌های این گزارشها پس از تصویب هیئت نظارت و ارزیابی استان در قالب فرم «ج» به مراکز و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۰۳

حمایت نماینده ولی‎فقیه در لرستان از ابقای دانشکده علوم قرآنی خرم‌آباد

گروه فعالیت‌های قرآنی: دانشجویان دانشکده علوم قرآنی خرم‌آباد در پیامی از آیت‌الله میرعمادی به‌خاطر حمایت از ابقای این دانشکده علوم قرآنی قدردانی کردند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، دانشجویان دانشکده علوم قرآنی خرم‌آباد در پیامی قدردانی خود از آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‎‏فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد به‌خاطر حمایت از ابقای این دانشکده علوم قرآنی را اعلام کردند.
در این پیام آمده است: «اندیشه خالصانه، جدیت و تلاش جناب‌عالی در رفع معضلات و ابقای دانشکده علوم قرآنی خرم‌آباد بیان‌گر توجه عمیق و عملی شما به مکتب الهی و رهایی‌بخش اسلام و رشد و توسعه و ترویج اندیشه‌ها و باورهای دینی است».
جمعه، 29 بهمن، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در خطبه‌های نمازجمعه خرم‌آباد در مصلی الغدیر با اشاره به تنها دانشکده علوم قرآنی لرستان که سال 1390 در خرم‎آباد افتتاح شد، گفت: این دانشکده از روز اول مورد بی‎مهری مسئولان قرار گرفته است و از نظر امکانات رفاهی و آموزشی در محرومیت قرار دارد. امروز خبرهایی مبنی بر منحل شدن این دانشگاه به گوش می‎رسد و شندیده می‎شود قرار است دانشکده علوم قرآنی به ملایر انتقال پیدا کند.
وی با بیان این‌که منحل شدن دانشکده قرآنی لرستان توهین به مردم این استان است، اضافه کرد: با این اقدام به حیثیت مردم لرستان لطمه وارد می‎شود.
یادآور می‏ شود، تنها دانشکده علوم قرآنی لرستان تحت نظارت وزارت علوم سال 89مجوز فعالیت گرفت و یک زمین هشت هکتاری در پردیس دانشگاه منطقه کمالوند برای احداث ساختمان آن در نظر گرفته شد که متاسفانه به دلایل مختلف روند ساخت آن پیشرفت چندانی نداشته است.
در حال حاضر بیش از 100 نفر دانشجوی این دانشکده در مکانی نامناسب که از امکانات آموزشی و رفاهی بی بهره هست مشغول به تحصیل هستند.
این دانشکده از زمان تأسیس تاکنون چندین مدیر به خود دیده است اما این تغییرات مدیریتی چاره مشکلات نبوده است وزمزمه های انحلال این دانشکده شنیده می شود این درحالی است که این دانشکده تنها دانشکده علوم قرآنی استان است و در زمان تأسیس آن وعده ساخت شعبه های دیگر آن در شهرستان های استان نیز داده شد اما به دلیل فراهم نشدن فضای آموزشی مناسب برای تحصیل دانشجویان الان خود آن نیز در آستانه انحلال قرار گرفته است.
این در حالی است که بر اساس توافق صورت گرفته بین دانشگاه علوم و معارف قرآنی کشور و استانداری لرستان می بایست طی مدت سه سال، تمهیدات و اعتبارات لازم جهت احداث ساختمان دانشکده علوم قرآنی فراهم شود و مکان مناسب تحصیل در اختیار دانشجویان قرار بگیرد.
با این وجود طی این چندسال نه تنها اعتباری برای ساخت ساختمان جدید تعلق نگرفت بلکه به جای چاره اندیشی تنها اقدام به پاک کردن صورت مسئله و آن هم انحلال دانشکده و انتقال دانشجویان به دانشکده های همجوار استان در دستور کار قرار گرفته شده است.
با همه این ها دانشجویان این دانشکده که اکثراً از نخبگان و حافظان قرآنی این استان هستند طی این سال‌ها علی‌رغم این که مکان مناسب آموزشی در اختیار نداشتندبا علاقه و جدیت به تحصیل در این دانشکده ادامه دادند اما هربار با شنیده شدن زمزمه‌های انحلال دانشکده با موجی از نگرانی‌ها و بلاتکلیفی از وضعیت آینده تحصیلی شان مواجه می شوند.
ساختمان این دانشکده مناسب یک دانشکده نیست و بارها برای دانشجویان مشکلاتی پیش آمده است به طوری که چندوقت پیش هم تعدادی از دانشجویان خوابگاهی به‌دلیل استاندارد نبودن سیستم گرمایشی دچار گاز گرفتگی شدند و کسی هم پاسخگو نبود.
ساختمان فعلی این دانشکده یک ساختمان دوطبقه است و قبلا متعلق به یک مهدکودک بوده است که طبقه اول برای خوابگاه دانشجویان در نظر گرفته شده و طبقه بالا هم سه کلاس و یک دفتر آموزش هست که امکانات آن در شأن یک دانشکده علوم قرآنی نیست.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۲۴

دبیر اجرایی همایش ملی دانشگاه سبز: همایش ملی دانشگاه سبز در بوشهر برگزار می‌شود

دبیر اجرایی همایش ملی دانشگاه سبز گفت: با مشارکت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه نخستین همایش ملی دانشگاه سبز به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، احمد جامه خورشید ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه رویکرد دانشگاه‌ها به سمت پژوهش و فناوری‌های نوین است اظهار داشت: در این راستا با همکاری و مشارکت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه نخستین همایش ملی دانشگاه سبز به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می‌شود.
وی،آشنایی با تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری را از اهداف مهم این همایش دانست و تصریح کرد: آشنایی با تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاه‌های کشور به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می‌شود.
دبیر اجرایی همایش ملی دانشگاه سبز از برگزاری این همایش در روز 4 اسفند در دانشگاه خلیج فارس بوشهر خبرداد و گفت: افتتاحیه همایش ملی دانشگاه سبز با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست ، سازمان برنامه و بودجه، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، نمایندگان دانشگاه‌های کشور و مسئولان ارشد استان 4 اسفندماه در سالن اجتماعات دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس برگزار می‌شود.
جامه خورشید با اشاره به اینکه این همایش به مدت دو روز ادامه دارد خاطر نشان کرد: بعدازظهر روز چهارشنبه دو نشست با عناوین دانشگاه سبز و مدیریت آب و پساب و دانشگاه سبز و بهینه سازی مصرف انرژی با هدف ارائه تجربیات دانشگاه های کشور برگزار می‌شود.
وی از برگزاری کارگاه آموزشی بهینه سازی مصرف انرژی خبرداد و تصریح کرد: نشست دانشگاه سبز و حفظ محیط زیست با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و برگزاری کارگاه آموزشی بهینه سازی مصرف انرژی از دیگر برنامه‌های جنبی این همایش است.
دبیر اجرایی همایش ملی دانشگاه سبز افزود: 50 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده که بخشی از آنها در طول زمان برگزاری همایش ارائه می‌شود.
***

۹۵/۱۲/۰۳
۱۳:۳۶

ثبت 10هزار اختراع بین المللی تا سال 1404 بر اساس سند جامع علمی کشور

یاسوج- ایرنا- معاون هماهنگی و اجرایی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور گفت که ثبت افزون بر50 هزار اختراع و اکتشاف در سطح ملی و 10هزار مورد نیز در سطح بین المللی مهمترین اهداف تعیین شده در این سند ملی تا افق 1404 است.

به گزارش ایرنا، نقشه جامع علمی کشور حدود 6 سال قبل (دیماه 1389) به عنوان یک سند راهبردی در زمینه اهداف علمی و فناوری در سطح ملی ابلاغ شد.
حمید امیدوار روز سه شنبه در همایش علمی دانشگاه های دولتی منطقه هفت کشور در دانشگاه یاسوج اظهار داشت که بر اساس این سند راهبردی تعداد اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه های کشور به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت نیز به حدود 2 هزار نفر خواهد رسید.
وی تصریح کرد که تعداد مقالات علمی و پژوهشی به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت دانشجویی کشور نیز به حدود 800 هزار مورد می رسد.
محورهای اصلی نقشه جامع علمی کشور در 224 اقدام ملی و در یک دوره زمانی 10 ساله هدفگذاری و به دستگاه های ذیربط و مجموعه های تحت امر از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابلاغ شده است.
معاون هماهنگی و اجرایی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور گفت که این سند در پنج فصل شامل ارزش های بنیادین و الگوی نظری نقشه جامع علمی، بهبود بخشی به حوزه علم و فناوری، اولویت های علمی راهبردها و اقدام های ملی برای توسعه فناوری و چارچوب نهادی علم، فناوری و نوآوری است.
امیدوار ادامه داد: بازنگری و بازتولید محتوا و روش های آموزشی و پرورشی به منظور تعمیق مبانی اسلامی و اخلاقی، ایجاد ساز و کارهای لازم برای رشد و خلاقیت های علمی، هنری و مهارتی و تقویت نظام استعدادیابی از مهترین اقدام های ملی پیش بینی شده در این سند ملی و راهبردی است.
معاون پژوهشی و فنآوری دانشگاه یاسوج نیز گفت: ایجاد زیرساخت ها و تدوین آیین نامه ها و چارچوب های قانونی برای توسعه فعالیت های پژوهشی با برش های استانی و منطقه ای از جمله ضروریات مهم تحقق این سند جامع است.
هجیر کریمی اظهار داشت که تقویت نیروی انسانی، تکیه بر تولیدات علمی و شرکت های دانش بنیان و حمایت از تولیدات فناورانه باید مد نظر تصمیم سازان و مجریان این سند راهبردی در سطح ملی واقع شود.
وی نسبت دانشجویان دوره دکتری (تحصیلات تکمیلی) در دانشگاه یاسوج را نسبت به میانگین کشوری حدود یک و نیم درصد بالاتر دانست و تصریح کرد: تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه هم اینک سه درصد است که بر اساس این سند باید به حدود 15 درصد تا افق 1404برسد.
کریمی افزایش اعتبارات پژوهشی در دانشگاه ها را از دیگر الزامات و مکانیسم های لازم برای تحقق و اجرای این سند راهبردی دانست و گفت که هم اینک میزان تخصیص اعتبارات پژوهشی در دانشگاه های ایران کمتر از نیم درصد است.
وی تصریح کرد که قرار است بر اساس افق پیش بینی شده در سند راهبردی علمی کشور میزان تخصیص اعتبارات پژوهشی دانشگاه ها به حدود 2 درصد برسد که این میزان نیز جوابگو نخواهد بود.
وی تصریح کرد که اعتبارات پژوهشی در دانشگاه ها و مراکز علمی برخی کشورهای منطقه از جمله کره جنوبی هم اینک حدود چهار درصد است.
رئیس دانشگاه یاسوج پیشتر گفته بود که بودجه پژوهشی این دانشگاه از مبلغ هفت میلیارد و 500 میلیون ریال سال 94 به حدود 100 میلیارد ریال به برکت سفر اعضای هیات دولت به استان افزایش یافت.
محمود رضا رحیمی اظهار داشت که بودجه پژوهشی این دانشگاه نیز در سال 96 افزون بر 240 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
رحیمی تصریح کرد: این در حالی است که 40 درصد از میزان درآمدهای اختصاصی دانشگاه یاسوج سالانه صرف انجام طرح های پژوهشی و تحقیقاتی دانشجویان، نخبگان و استادان این مرکز علمی می شود.
این همایش یک روزه با حضور دانشگاه های منطقه هفت کشور شامل استان های خوزستان، بوشهر، فارس و کهگیلویه وبویراحمد برگزار شد.
خبرنگار: حمید جهان**حسینعلی راشکی
3016/8005

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۴۴

دانشجوی دانشگاه یاسوج دانشجوی نمونه کشوری شد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یاسوج از برگزیده شدن دانشجوی دانشگاه یاسوج به عنوان دانشجوی نمونه خبر داد.

 
 اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، فریبرز نیکدل گفت: محمود مرادی، دانشجوی مقطع دکتری فیزیک این دانشگاه به عنوان برگزیده بیست و پنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه در کشور انتخاب شد.
 
 معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یاسوج تصریح کرد: در این جشنواره بر اساس شاخص های آموزشی، پژوهشی و اخلاقی و رفتاری به دانشجویان امتیاز داده می شود.
 
نیکدل ادامه داد: این جشنواره یکی از مهمترین جشنواره های کشوری است که در حوزه دانشجویی برگزار می شود.
 
وی ادامه داد: مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه روز چهارشنبه چهارم اسفند با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر بهداشت و وزیر علوم در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار می شود.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یاسوج گفت: رحیمی، رئیس دانشگاه یاسوج نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۴۸

برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ صورت می‌گیرد؛ پذیرش دانشجوی دکتری و ارشد بدون آزمون در دانشگاه اراک

دانشگاه اراک برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ دانشجو دوره کارشناسی ارشد و دکتری بدون آزمون پذیرش می‌کند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، دانشگاه اراک برای سال تحصیلی آینده از میان فارغ التحصیلان داخلی و خارجی دانشجو بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد و دکتری براساس آیین نامه استعدادهای درخشان پذیرش می کند.
متقاضیان پذیرش در این دوره ها باید مدارک ثبت نامی خود را تا پایان اسفندماه به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه اراک ارسال کنند.
 
پذیرش در این دوره ها از سوی دانشگاه به معنای پذیرش قطعی نیست و اسامی پذیرفته شدگان باید از طریق سازمان سنجش اعلام شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۵:۵۴

اولین همایش ملی دانشگاه سبز در بوشهر برگزار می‌شود

بوشهر - اولین همایش ملی دانشگاه سبز به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد جامه خورشید دبیر اجرایی این همایش با بیان اینکه همایش ملی دانشگاه سبز با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار می شود اذعان نمود: این همایش با هدف آشنایی با تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری در زمینه استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاه های کشور به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس افزود: افتتاحیه همایش ملی دانشگاه سبز با حضور مهمانانی از سازمان حفاظت محیط زیست ، سازمان برنامه و بودجه، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، نمایندگان دانشگاه های کشور و مسئولین ارشد استان صبح روز چهارشنبه 4 اسفندماه در سالن اجتماعات دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه این همایش به مدت دو روز ادامه خواهد داشت خاطر نشان ساخت: بعد از ظهر روز چهارشنبه دو نشست با عناوین دانشگاه سبز و مدیریت آب و پساب و دانشگاه سبز  و بهینه سازی مصرف انرژی با هدف ارائه تجربیات دانشگاه های کشور برگزار می شود.
جامه خورشید اضافه نمود: صبح پنج شنبه نیز نشست دانشگاه سبز و حفظ محیط زیست با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست  و کارگاه آموزشی بهینه سازی مصرف انرژی برگزار خواهد شد و بعد از ظهر مهمانان از ظرفیت های، فرهنگی، تاریخی، صنعتی و تفریحی بوشهر بازدید خواهند نمود.
وی در پایان گفت: تعداد 50 مقاله در دبیرخانه همایش دریافت شد که بخشی از آنها در طول زمان برگزاری همایش ارائه خواهند شد.​

۹۵/۱۲/۰۳
۱۶:۰۳

جشنواره قرآنی دانشگاه تهران برگزار ‌شد + عکس

گروه مسابقات: سی و دومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه تهران که مربوط به مرحله دانشگاهی جشنواره قرآنی وزارت علوم است،‌ برگزار ‌شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)،‌ به همت اداره کل فرهنگی و اجتماعی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، مرحله دانشگاهی سی و دومین دوره مسابقات قرآن و عترت سال ۱۳۹۵ دانشجویان کشور و چهارمین دوره مسابقات قرآن و عترت ویژه کارکنان و استادان دانشگاه تهران برگزار شد.
بر همین اساس، این مسابقات در رشته‌ها و بخش‌های مختلف برگزار ‌شد که رقابت‌های بخش آوایی یا شفاهی این مسابقات شامل رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ ۵ جز اول، حفظ ۱۰ جز اول، حفظ ۲۰ جز اول، حفظ کل، اذان(آقایان)، دعا و مناجات‌خوانی و تواشیح(آقایان) بود.
مسابقات بخش شفاهی در مرحله دانشگاهی این دانشگاه امروز سه‌شنبه، سوم اسفندماه در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران واقع در خیابان ۱۶ آذر برگزار ‌شد.
همچنین، رقابت‌های بخش معارفی یا کتبی این مسابقات که در رشته‌های مفاهیم نهج‌البلاغه، مفاهیم صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن کریم، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن، دیدگاه و سیره معصومین(ع)، آشنایی با احادیث اهل بیت(ع)، احکام و پرسمان معارفی برگزار می‌شود، روز ۱۶ اسفندماه ساعت ۱۰ صبح و به صورت همزمان با سراسر کشور اجرا خواهد شد.
جشنواره قرآن و عترت دانشجویان وزارت علوم علاوه بر این دو بخش دارای بخش‌های دیگری همچون پژوهشی، ادبی،‌ هنری و فناوری که مبتنی بر ارسال اثر هستند نیز برگزار می‌شود. زمان ثبت نام برای ارسال اثر به این مسابقات تا روز ۱۰ اردیبهشت‌ماه خواهد بود.
همچنین علاقه‌مندان به حضور در بخش کتبی مسابقات تا دو روز قبل از برگزاری مسابقات می‌توانند در این رقابت قرآنی ثبت نام کنند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۶:۲۷

تفاهمنامه پژوهشی دانشگاه‌های ملایر و Furtwangen University آلمان منعقد شد

رئیس دانشگاه ملایر گفت: تفاهمنامه بین‌المللی بین دانشگاه‌ ملایر و دانشگاه «Furtwangen University» آلمان منعقد شد.

بهمن حیاتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ملایر اظهار کرد: در پی افزایش توانمندی‌های مختلف دانشگاه ملایر در زمینه‌های علمی و پژوهشی و در راستای تقویت همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه همکاری‌های ما با دانشگاه‌های خارج از کشور در حال انجام است.
وی از امضای تفاهمنامه بین‌المللی بین دانشگاه‌ ملایر و دانشگاه «Furtwangen University» آلمان خبر داد و افزود: با تلاش مدیریت امور بین‌الملل و به منظور افزایش توان علمی و پژوهشی دانشگاه و همچنین بهره‌مندی پژوهشگران از امکانات علمی و پژوهشی با مراکز علمی معتبر دنیا؛ این تفاهمنامه مطابق با برنامه‌های دولت تدبیر و امید و در چارچوب قوانین و مقررات وزارت علوم امضا شد.
رئیس دانشگاه ملایر با اشاره به اینکه برای افزایش ارتباطات بین‌المللی و به پیشنهاد مسئول راه‌اندازی مرکز تحقیقات فرآوری لیزر مواد دانشگاه ملایر اقدام به انعقاد این تفاهمنامه شد، تصریح کرد: در آینده نزدیک همکاری این دو مرکز شروع خواهد شد.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها یکی از بهترین راه‌های توسعه علمی هستند؛ یادآور شد: دانشگاه Furtwangen University کشور آلمان در زمره دانشگاه‌های معتبر دنیاست که تفاهمنامه منعقده با آن پس از طی مراحل اداری در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.
حیاتی اظهار کرد: تبادل دانشجو و استاد، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی متقابل، انجام پروژه‌های مشترک علمی و آموزشی و پژوهشی و انجام چندین برنامه فرهنگی مشترک از جمله مفاد پیش‌بینی شده در این قرارداد است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه ملایر یکی از بزرگترین پروژه‌های علمی، بین‌المللی (مگا پروژه) به ارزش یک‌میلیون یورو در قالب برنامه اراسموس پلاس اتحادیه اروپا در بین دانشگاه‌های کشور دارد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۶:۳۷

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو جندی شاپور ثبت جهان می شود/ دنیانظاره گر این گنجینه خواهد شد

دزفول - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: در نوامبر ۲۰۱۷ جندی شاپور باستان ثبت جهانی خواهد شد و دنیان ظاره گر این گنجینه ارزشمند خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعدالله نصیری قیداری پیش ازظهر امروز سه شنبه در کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول که در محل دانشگاه صنعتی جندی شاپور این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: در طول دو سال گذشته شاهد تلاش و پیگیری های متعددی برای برگزاری این کنگره از سوی دانشگاه جندی شاپور دزفول، وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده ایم.
وی افزود: بر روی در ورودی دانشگاه جندی شاپور باستان جمله «علم و فضیلت برتر از زور بازو و شمشیر است» هک شده که باید به این انتخاب زیبا احسنت گفت که از هزار و ۸۰۰ سال پیش تاکنون نشان دهنده تمدن ایران بوده است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران، فرق انسان و حیوان را در تولید علم و فرهنگ دانست و گفت: آموزش، علم و فرهنگ آنقدر مهم است که اساس تاسیس یونسکو نیز در همین راستا بوده است.
لزوم توجه به مقوله آموزش
نصیری قیداری با بیان اینکه بشر از ابتدای تاریخ یا در حال جنگ بوده و یا در حال تدارک آن تاکید کرد: دلیل این امر نبود آموزش صحیح و درست در طول تاریخ بشر تاکنون بوده است ضمن اینکه با جنگ و سلاح نمی توان به صلح و امنیت رسید بلکه اساس رسیدن به این مهم، آموزش است.
وی عنوان کرد: اگر هزینه هایی که صرف خرید سلاح و کشتارهای دسته جمعی در جهان می شد را بشر برای آموزش صرف می کرد اکنون هم معلم در جایگاهی بالا قرار داشت و هم تولید علم شتاب زیادی می گرفت و آموزش به بهترین شکل ممکن شکل گرفته بود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه هویت دانشگاه سازی ایران قدمتی هزار و ۸۰۰ ساله دارد که این یک افتخار بزرگ برای ملت ما محسوب می شود، گفت: در نوامبر ۲۰۱۷ قطعا با ثبت جهانی شدن این میراث گرانبها خبرهای خوشی را به مردم خوزستان خواهیم داد و دنیا را به نظاره جندی شاپور باستان خواهیم نشاند.
نصیری قیداری عنوان کرد: توانسته ایم تاکنون ۹ اثر مکتوب را در برنامه حافظه جهانی، ۱۰ اثر معنوی را در فهرست میراث معنوی جهانی، ۳۳ نفرازمشاهیر را درفهرست بزرگداشت مشاهیر جهانی، ۲۰ ابنیه و محوطه تاریخی را در میراث فرهنگی و یک اثرطبیعی را در فهرست میراث طبیعی جهان قرار دهیم و این ظرفیت های عظیم را به جهانیان نشان دهیم.
وی تصریح کرد: لیست بلند بالایی از ظرفیت های عظیم کشور برای ثبت جهانی شدن تا نیم قرن آینده نیز آماده شده است هرچند ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشور بسیار بیشتر از اینها است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ابراز امیدواری کرد که به برکت کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول، یونسکوی ایران و سایر نهادها و سازمانها بتواند چهره علمی و تمدن غنی کشور را به خوبی به جهانیان نشان دهند.
به گزارش خبرنگار مهر، نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول با حضور میهمانان خارجی و تعدادی از مسئولان ارشد کشور از جمله وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه سید ضیاهاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی خود، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی، محمدحسین طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، نماینده ولی فقیه در خوزستان و چندتن دیگر از شخصیت های ملی و مسؤولان استانی و شهرستانی صبح امروز سه شنبه در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد.
علاوه برسخنرانی های متعدد، پخش کلیپ معرفی دزفول، کلیپ معرفی دانشگاه صنعتی جندی شاپور و کلیپ مستند کاوش های باستان شناسی درمحوطه جندی شاپور از آیتم های اجرا شده در این کنگره بود.
افتتاح دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی جندی شاپور، بازدید از دانشگاه و جلسه هیئت رئیسه دانشگاه نیز از دیگر آیتم های صورت گرفته پس از اجرای این کنگره بود.
در دومین روز این کنگره علی اکبر ولایتی و محمد رضا مخبر دزفولی به عنوان میهمانان  ویژه آن وارد شهرستان دزفول خواهند شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۶:۴۹

رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور: استقرار تیم های کاوش در مکان باستانی دانشگاه/ کمک استاد واعظ مهدوی برای ایجاد مرکز تحقیقات

رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول در کنگره جندی شاپور گفت: با استقرار تیم های کاوش در محل این مکان باستانی و در فاصله کمی نتایج ارزشمندی کشف شد و سپس به همت استاد واعظ مهدوی و مسئولان وزارت علوم توانستیم زمینه لازم را برای ایجاد مرکز تحقیقات ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار برنا از دزفول، محمدرضا عصاری در نخستین کنگره جندی شاپور باستان اظهار کرد: امروز بار دیگر به فاصله دراز آهنگ هزار و ۸۰۰ سال و به برکت حرکت خردمندانه نیاکان و دانشمندان ایران که به تاسیس اولین دانشگاه جهانی پرداخته اند گردهم آمده ایم تا خاطره مجاهدت های علمی آن دانشمندان را پاس داشته و تجدید عهدی با آنان داشته باشیم.
وی افزود: این  کنگره به همت نهادهای علمی، فرهنگی و تلاش های دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول پس از دو سال پیگیری و برگزاری جلسات متعدد و پرحجم برگزارشده است.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول تصریح کرد: این کنگره جزو معدود همایش هایی است که همزمان در دو حوزه نظری و عملی گام های ارزشمندی را محقق کرده است.
عصاری بیان کرد: در حوزه نظری که همان پژوهش و تحقیق پیرامون ابعاد علمی و فرهنگی دانشگاه جندی شاپور باستان است موفق شده ایم با اعلام فراخوان  ۲۰۰ مقاله دراین زمینه از سراسر دنیا دریافت کنید ضمن اینکه هشت کتاب نیز دراین زمینه برای اولین بار تدوین شده است که در کنگره رونمایی خواهد شد.
وی هدف دیگر از برگزاری این کنگره را شناسایی، مستند سازی، نگارش، کاوش و صیانت از عرصه علم و اعیان مکان دانشگاه باستان جندی شاپور در دزفول برشمرد و بیان کرد: با استقرار تیم های کاوش در محل این مکان باستانی و در فاصله کمی نتایج ارزشمندی کشف شد و سپس به همت استاد واعظ مهدوی و مسئولان وزارت علوم توانستیم زمینه لازم را برای ایجاد مرکز تحقیقات ایجاد کنیم و دراین کنگره این مرکز تحقیقات در دانشگاه  صنعتی جندی شاپور افتتاح خواهد شد.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول تأکید  کرد: قطعا با این مرکز تحقیقات می توانیم در آینده نزدیک دانشگاه جندی شاپور باستان را به عنوان اولین دانشگاه جهان بصورت کاملا اثبات شده معرفی کنیم.
عصاری در پایان از افتتاح دبیرخانه جندی شاپور باستان در این دانشگاه و در روز کنگره خبر داد و گفت: همانگونه که بر اساس اسناد موجود بر سردر این دانشگاه باستان نوشته شده علم و فضیلت برتراز بازو و شمشیراست ما نیز باید این مهم را ادامه دهیم و اهداف جندی شاپور باستان را در سراسر جهان نمایان کنیم.
انتهای پیام/

۹۵/۱۲/۰۳
۱۷:۲۹

برگزاری اولین همایش ملی دانشگاه سبز

عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس گفت: اولین همایش ملی دانشگاه سبز به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، احمد جامه خورشید اظهار داشت: همایش ملی دانشگاه سبز با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار می شود
عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس و دبیر اجرایی این همایش با اشاره به اهداف برگزاری این همایش افزود: این همایش با هدف آشنایی با تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری در زمینه استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاه های کشور به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می شود.
وی با اشاره به اینکه این همایش به مدت دو روز ادامه خواهد داشت خاطر نشان ساخت: بعد از ظهر روز چهارشنبه دو نشست با عناوین دانشگاه سبز و مدیریت آب و پساب و دانشگاه سبز  و بهینه سازی مصرف انرژی با هدف ارائه تجربیات دانشگاه های کشور برگزار می شود و صبح پنج شنبه نیز نشست دانشگاه سبز و حفظ محیط زیست با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست  و کارگاه آموزشی بهینه سازی مصرف انرژی برگزار خواهد شد و بعد از ظهر مهمانان از ظرفیت های فرهنگی، تاریخی، صنعتی و تفریحی بوشهر بازدید خواهند نمود.
جامه خورشید در پایان گفت: تعداد 50 مقاله در دبیرخانه همایش دریافت شد که بخشی از آنها در طول زمان برگزاری همایش ارائه خواهند شد.​

۹۵/۱۲/۰۳
۱۸:۴۴

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران: 10 اثر معنوی و 9 اثر مکتوب ایران به ثبت جهانی رسیده است

دزفول - ایرنا - دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت:10 اثر معنوی ایران در فهرست میراث معنوی جهان و 9 اثر مکتوب در برنامه حافظه جهانی به ثبت رسیده است.

به گزارش ایرنا سعدالله نصیری قیداری سه شنبه در کنگره جندی شاپور در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول افزود:33 نفر از مشاهیر کشورمان را در فهرست بزرگداشت مشاهیر جهان ،20 ابنیه و محوطه تاریخی را در میراث فرهنگی جهانی و یک مورد از آثار طبیعی کشورمان را به رویت جهانیان برسانیم و همچین فهرست بلندی نیز از آثار تاریخی کشور در نوبت ثبت جهانی داریم.
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ابراز امیدواری کرد در نوامبر 2017 با ثبت جهانی برخی آثار باستانی خوزستان ، خبر خوشی برای مردم این استان داشته باشیم.
وی افزود:کشورمان با 10 هزار سال تمدن آثار تاریخی و فرهنگی زیادی دارد که امیدواریم در سالی که با نام سال گردشگری نام نهاده شده است در هویت بخشی به آثار تاریخی کشورمان موثر باشد و چهره علمی کشورمان به نمایش درآید .
وی ابراز امیدواری کرد شاهد معرفی ایران به عنوان کشوری فرهنگ ساز و تمدن ساز به جهانیان باشیم.
وی در ادامه اظهار کرد: 1800 سال پیش بر سر در دانشگاه جندی شاپور باستان نوشته شده بود 'دانش و فضیلت از زور ، بازو و شمشیر مهمتر است' که انتخاب چنین جمله ای نشانه فرهنگ غنی مردم این سرزمین می باشد.
وی آموزش را اولویت جهان در 15 سال آینده عنوان کرد و گفت: آموزش فراگیر وباکیفیت و مادام العمر مدنظر جامعه جهانی است. نصیری قیداری گفت:پس از جنگ جهانی دوم انسان ها به این نتیجه رسیدند که با زور و جنگ نمی توان به صلح و امنیت رسید و آنچه که می تواند بشر را به صلح و امنیت برساند صرفا آموزش و علم است ضمن اینکه علم آموزی در آیات فراوانی در قرآن کریم مورد اشاره قرار گرفته است.
نصیری قیداری ضمن انتقاد از بنیان گذاران فلسفه تعلیم وتربیت گفت:بشر تاکنون یا در حال جنگ بوده و یا در حال تدارک جنگ و هیچگاه به آموزش نپرداخته است ولی اگر بشر هزینه ای را که در صرف تسلیحات جنگی کرده ، در آموزش هزینه می کرد هم جایگاه معلمان فراتر می رفت و هم تولید علم شتاب بالایی داشت و هم آموزش بدرستی انجام می شد و نیاز به اسلحه و جنگ نبود.
کنگره بین المللی جندی شاپور روز سه شنبه با سخنرانی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در دزفول آغاز شد.
در دومین روز از برگزاری این کنگره در روز چهارشنبه قرار است علی اکبر ولایتی رئیس کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و از چهره های ماندگار کشور سخنرانی کنند.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن برجا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
7278/6068
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

۹۵/۱۲/۰۳
۲۰:۳۴

فرماندار مراغه: موفقیت های پسابرجام به واسطه دانشمندان و چهره های علمی محقق شده است

مراغه - ایرنا - معاون استاندار و فرماندار مراغه با اشاره به موفقیت های به دست آمده در پسابرجام گفت: اگر امروز توانستیم حرفی برای گفتن داشته باشیم و موفقیت های بسیاری کسب کنیم همه به واسطه چهره های برجسته علمی و دانشمندان بزرگ کشور است.

به گزارش ایرنا، ظفر محمدی شامگاه سه شنبه در آیین نکوداشت نام آوران علم و فرهنگ مراغه که در دانشگاه این شهر برگزار شد افزود: با تدابیر رهبری و دولت تدبیر و امید در برابر 6 قدرت بزرگ دنیا ایستاده و بر حقوق مسلم خود پافشاری کرده و آن را به اثبات رساندیم.
وی ادامه داد: به رسمیت شناختن حق غنی سازی و ایران هسته ای، مقابله با موج ایران هراسی، عبور کشورمان از توطئه ها و خطر جنگ، بازگشت به اوپک، دستیابی به سهمیه صادرات نفتی و اثبات حقانیت و ارزش های متعالی نظام اسلامی از دستاوردهای موفق آمیز در پسابرجام بوده که با تدابیر رهبری، دولت و تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای به دست ‌آمد.
وی اضافه کرد: با وجود اینکه برخی از دستاوردهای دولت در پسابرجام برهمگان عیان نشده لیکن با تدابیر رهبر انقلاب و دولت تدبیر و امید در آینده به دستاوردهای بسیاری دست خواهیم یافت.
محمدی با اشاره به دستاوردهای دولت در سال های اخیر در زمینه خدمات رسانی به مردم گفت: امروز نیز در سایه تدابیر دولت تدبیر و امید با اجرای طرح های انتقال آب و آبخیز داری و شیوه های نوین کشاورزی شاهد صرفه جویی 40 درصدی در مصرف منابع آبی در این شهرستان هستیم.
وی با اشاره به دستاوردهای دولت در زمینه آموزش عالی در این شهرستان افزود: ساخت بیش از 15 هزار متر مربع فضای آموزشی، ایجاد 50 رشته در دانشگاه مراغه و اجرای بیش از 108 طرح علمی و اجتماعی توسط دانشکده علوم پزشکی در سه سال اخیر از جمله اقدامات شاخص انجام شده در این زمینه است.
وی اضافه کرد: خطه پرگوهر آذربایجان در طول تاریخ خواجه نصیرها و بزرگان علمی چون دکتر قنادی و دکتر فرهودی را در دامن خود پرورش داده و اکنون این بزرگان علم و فرهنگ با کوله باری از علم و دانش به میهن اسلامی و ایران عزیز خدمت می کنند.
رئیس دانشگاه مراغه نیز در این آئین با اشاره به خدمات علمی و فرهنگی خواجه نصیر الدین توسعه در مراغه گفت: این دانشمند بزرگ با بهره گیری از تمامی منجمان و دانشمندان آن زمان بنای رصدخانه را در سال 656 آغاز و در سال 672 به اتما رسانید و برای این امر از مهم ترین و برترین تجهیزات و ابزار آلات نجومی آن زمان بهره گرفت.
محمدعلی لطف اللهی افزود: خواجه نصیر توانست کتابخانه عظیمی را تاسیس کند که در تاریخ تعداد این کتب را 400 هزار جلد نگاشته اند.
وی ادامه داد: زندگانی خواجه نصیر را نه در قلم بلکه در مفاهیم و واژه ها محدود نبوده و او ارزش های اسلامی را بر هر چیزی در دنیا ترجیح داد و آن را در زندگی خود نیز به کار بست.
وی اضافه کرد: با وجود گذشت بیش از هفت قرن، سخنان، علمی ودانش خواجه نصیر هنوز در محافل علمی و فرهنگی زبانزد همگان بوده است.
وی گفت: او روشن ترین راه را برای تعالی و رسیدن به کمال دیانت می دانست و علم و دانش را برگرفته و ادامه راه دین و دیانت می شمرد.
وی افزود: اکنون نیز از دانشمندان و بزرگ مردانی تجلیل می شود که از هر لحاظ رهرو و ادامه دهنده راه خواجه نصیر الدین طوسی بوده اند.
لطف اللهی وی ادامه داد: آنان زبانزد همگان در عمل، علم، تقوا، پاکدامنی و خدمت به خلق خدا بوده و افتخار ما این بوده که شاگردی آنان را کرده ایم.
وی اضافه کرد: افتخار شهرمان این است که چنین افتخارات بزرگ علمی و فرهنگی و گوهرهایی گرانبهایی را پرورانده و تحویل ایران اسلامی داده است.
به گزارش ایرنا، در این آیین که به همت دانشگاه مراغه برگزار شده بود از نیم قرن خدمات علمی و فرهنگی محمد قنادی دانشمند هسته ای و جواد فرهودی دانشمند رشته سازه های آبی کشور تجلیل شد.
محمد قنادی مراغه در سال 1331 در مراغه چشم به جهان گشود و بعد از طی دوره لیسانس در دانشگاه تبریز، دوره فوق ‌لیسانس و دکترای شیمی هسته ای را در دانشگاه سالفورد انگلستان با موفقیت گذراند.
وی در سازمان انرژی اتمی در سمت‌های مهمی همچون رئیس مرکز تکنولوژی هسته‌ای اصفهان، معاون سازمان و مدیر عامل شرکت تولید مواد اولیه سوخت هسته ای، رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، هم چنین سردبیر و رئیس هیأت تحریریه مجله علمی - پژوهشی علوم و فنون هسته ای فعالیت کرده و هم اکنون نیز قائم مقام سازمان انرژی اتمی ایران است.
وی تاکنون 27 جلد کتاب ترجمه و تألیف نموده و بالغ بر 100مقاله در کارنامه فعالیت علمی خود دارد.
جواد فرهودی متولد سال 1322 در مراغه بوده و سابقه حضور علمی به عنوان معاون وزیر نیرو در امور و معاون پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری را داراست.
دکتر جواد فرهودی، استاد تمام و بازنشسته گروه آبیاری وآبادانی دانشکده مهندسی آب و خاک پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و نیز از بنیانگذاران 'موسسه آب دانشگاه تهران' است.
خبرنگار:ابراهیم مطلوبی**انتشاردهنده:عیسی عطاپور**
7487/3077

۹۵/۱۲/۰۳
۲۱:۲۰

رشد مقالات علمي و زنگ خطر مشكلات كشور

شهروند ، سحرلاله| آمارها نشان مي‌دهد دانشگاه‌هاي كشور در سال‌هاي اخير همپاي مجامع دانشگاهي معتبر دنيا توليد مقاله داشته‌اند، اما اين توليدات علمي باعث نشده است كه دانشگاه‌هاي ايران در رتبه‌بندي مراكز علمي بين‌المللي درفهرست ٥٠٠ دانشگاه برتر باشند. ازسوي ديگر، نتيجه تحقيقات اساتيد و دانشجويان كشور تاكنون گشايش چنداني براي انعقاد قراردادهاي مالي قابل توجه با بخش‌هاي صنعت و خدمات نداشته است.
موضوع عدم ارتباط دانشگاه‌ها با بخش توليد و خدمات موضوع جديدي نيست اما هنوز متوليان امر در هر دوبخش نتوانسته‌اند راهكار موثري براي آن پيدا كنند. امروز موفقيت و ارزشيابي دانشگاه‌هاي بزرگ دنيا كه به دانشگاه‌هاي نسل سوم معروف هستند، نه به خاطر آمار مقالات و نوع تدريس بلكه براساس تأثير آنها درصنعت و توليد كالاهاي جديد و ايده‌هاي خلاقانه سنجيده مي‌شود.
براساس ابلاغيه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اين وزارتخانه بايد براي پيوستن ٥ دانشگاه كشور به فهرست ٢٠٠ دانشگاه برتر دنيا برنامه‌ريزي و بسترسازي كند. قرارگرفتن دراين رتبه نيازمند تغيير نگرش مديران مراكز علمي كشور به مقوله علم و پژوهش است. دراين رويكرد بايد به مقوله دانش‌بنيان‌شدن توجه جدي شود تا مقالات تهيه شده و ارزش كاربردي و واقعي پيدا كرده و گره‌اي از مشكلات كشور را باز كند.
درحال حاضر و با كمك دولت بيش از ١٠٠٠ شركت دانش‌بنيان درپارك‌ها و پرديس‌هاي فناوري كشور راه‌اندازي شده كه توانسته‌اند ارزش افزوده قابل توجهي نيز كسب كنند اما ميزان درآمدها و اشتغالزايي اين شركت‌ها درقياس با گردش مالي صنايع بزرگ كشور بسيار ناچيز است. تغيير رويكرد دانشگاه‌ها در اهتمام به علوم جديد نظير نانو، بيو و... قابل ستايش است، ولي بايد نيم‌نگاهي نيز به صنايع پايه كشور نظير صنعت نفت، معدن و حتي خودروسازي داشت تا درآمدهاي مراكز دانشگاهي همپاي مقالات علمي افزايش داشته باشد.
براساس گزارش وزارت نفت، روزانه صدها مترمكعب گاز درجريان استخراج نفت و گاز درميادين پارس جنوبي و غرب كارون هدررفت مي‌شود و به خاطر عمر بالاي مخازن نفت، برداشت از اين مخازن با مشكل روبه‌رو شده و بايد براي آن چاره‌اي انديشيده شود،‌ بنابراين مراكز علمي و دانشگاهي كشور رسالت دارند براي حل مشكلات برنامه داشته باشند. قطعا اجراي برنامه‌هاي علمي و عملي درحوزه‌هايي نظير ميادين مشترك نفت و گاز علاوه بر اينكه سودآور است، منجر به برطرف‌شدن تهديد و صيانت از حقوق ملت خواهد شد.
برگ برنده‌ هاروارد، ام‌اي‌تي، تورنتو، بريتيش كلمبيا، مك گيل و اتاوا به‌عنوان ٦ دانشگاه برتر دنيا همكاري با كارتل و تراست‌هاي بزرگ بين‌المللي است. به همين دليل است كه معاون اول رئيس‌جمهوری درجريان بازديد از برج فناوري دانشگاه اميركبير تاكيد دارد؛‌ دانشگاه نبايد دنباله‌رو مشكلات كشور باشد، بلكه بايد جلوتر از مسائل راهكار ارایه كند.
ايران براي توسعه نيازمند فناوري نوين است و از اين منظر هم نيازمند تعامل با دنياست،‌ اما اگر به هر دليلي نظير تحريم‌ها نتواند اين فناوري را به خدمت بگيرد، بايد غصه از بين‌رفتن منابع و سهم خود درمنطقه باشد. آمار توليد مقالات علمي خوب است، اگر اين مقالات همسو با معضلات توليد و صنعت كشور باشد و بتواند از اقتصاد كشور در برابر تكانه‌هاي خارجي اقتصاد صيانت كند. مراكز علمي كشور بايد براي قرارگرفتن درفهرست دانشگاه‌هاي معتبر دنيا زنگ خطر عقب‌ماندگي صنايع، بيكاري و... ده‌ها مشكل ديگر كشور را سريع‌تر از ساير مراكز درك كنند.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۰:۵۸

اولین همایش ملی دانشگاه سبز به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می شود

اولین همایش ملی دانشگاه سبز به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می شود .

به گزارش خبرنگار پانا از بوشهر ، دکتر احمد جامه خورشید دبیر اجرایی این همایش گفت :  همایش ملی دانشگاه سبز با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه برگزار می شود .
وی افزود : این همایش با هدف آشنایی با تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری در زمینه استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر و بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاه های کشور به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می شود .
عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس تصریح نمود : این همایش روز چهارشنبه 4 اسفندماه در سالن اجتماعات دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس برگزار خواهد شد.
 

۹۵/۱۲/۰۴
۰۷:۴۰

رئیس دانشگاه لرستان مطرح کرد؛ فعالیت تشکل‌های سیاسی در دانشگاه/ معتقد به دانشگاه پویا هستم

خرم آباد - رئیس دانشگاه لرستان با اشاره به فعالیت تشکل های اسلامی جریان های اصولگرا و اصلاح طلب در این دانشگاه گفت: معتقد به دانشگاه پویا و با نشاط هستم.

به گزارش خبرنگار مهر، خسرو عزیزی در سخنانی با اشاره به تعداد دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه لرستان اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۹ هزار و ۳۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.
وی با بیان اینکه از این تعدداد ۸۶۳ نفر در مقطع دکتری تخصصی در حال تحصیل هستند گفت: همچنین هزار و ۷۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و مابقی نیز دانشجویان کارشناسی هستند.
تعداد استادان دانشگاه لرستان دو برابر شد
رئیس دانشگاه لرستان با بیان اینکه این دانشگاه حدود ۲۷۰ عضو هیئت علمی دارد بیان داشت: از این تعداد ۳۰ نفر مربی، ۱۶۴ نفر استادیار، ۶۲ نفر دانشیار و ۱۴ نفر نیز استاد هستند.
عزیزی با بیان اینکه خوشبختانه در دولت تدبیر و امید آمار استاد تمام های دانشگاه لرستان دوبرابر شده است گفت: همچنین تعداد دانشیاران دانشگاه لرستان در سال ۹۲ حدود ۲۲ نفر بوده که هم اکنون به ۶۲ نفر افزایش پیدا کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه آمار اعضای هیئت علمی یکی از شاخص ها و معیارهای رتبه بندی دانشگاهها در کشور است که جای امیدواری دارد گفت: هم اکنون این دانشگاه با ۲۷۰ عضو هیئت علمی در اختیار حوزه علم استان است.
رئیس دانشگاه لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به برنامه ها و اقدامات این دانشگاه در حوزه کارآفرینی تصریح کرد: سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و مقام عالی وزارت علوم حرمت به سمت دانشگاههای نسل سوم، کارآفرین و مهارت آفرین است.
حرکت دانشگاه لرستان به سمت پژوهش های تقاضا محور
عزیزی با بیان اینکه برای اینکه یک دانشگاه به این سمت حرکت کند مولفه های لازم باید در آن فراهم شود بیان داشت: در این راستا رونق آزمایشگاههای مرکزی در دانشگاه لرستان در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه دانشگاه لرستان یک آزمایشگاه مرکزی شماره یک داشته است گفت: این آزمایشگاه پیش از این تجهیز نبود که خوشبختانه با صرف سه تا چهار میلیارد تومان اقدام به تجهیز آن کردیم.
رئیس دانشگاه لرستان با بیان اینکه همچنین آزمایشگاه مرکزی شماره دو در دانشکده کشاورزی استان نیز راه اندازی شده است افزود: این اقدام در راستای این بوده که دانشجویان و اعضای هیئت علمی کارهای تحقیقاتی را در این آزمایشگاهها انجام دهند.
عزیزی با بیان اینکه تجهیز و راه اندازی این آزمایشگاهها در این راستا بوده اعضای هیئت علمی و دانشجویان پژوهش های تقاضا محور را انجام دهند و مشکلاتی را از استان حل کنند گفت: پیش از این یکی از ضعف های دانشگاه لرستان نداشتن شرکت های دانش بنیان بود که خوشبختانه ایجاد مرکز رشد واحدهای فناور به عنوان یک زیر ساخت ایجاد شده و  بودجه پژوهشی دانشگاه لرستان در سال ۹۳ حدود سه درصد بودجه هزینه ای این دانشگاه بود که در حال حاضر این عدد به ۱۱ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه بودجه هزینه ای دانشگاه لرستان طی امسال ۶۰ میلیارد تومان بوده است گفت: از این میزان بیش از شش میلیارد تومان باید صرف پژوهش شود.
برنامه راهبردی دانشگاه مصوب شد
رئیس دانشگاه لرستان همچنین با اشاره به هدایت پایان نامه های دانشجویی به سمت پایان نامه های تقاضا محور عنوان کرد: با این اقدام ایده ها تبدیل به فناوری می شوند.
عزیزی همچنین به زیرساخت های پهنای باند اینترنت دانشگاه لرستان اشاره کرد و گفت: پیش از این پهنای باند اینترنت دانشگاه ۳۴ مگابایت بوده که امروز به ۱۵۰ مگابایت رسیده است.
وی با اشاره به راه اندازی و تجهیز کتابخانه مرکزی دانشگاه لرستان بیان داشت: در جذب هیئت علمی در دانشگاه لرستان تاسیس کنندگان شرکت های دانش بنیان در اولویت هستند.
رئیس دانشگاه لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه پیش از این دانشگاه لرستان برنامه راهبردی نداشت گفت: در این راستا برنامه راهبردی ۱۴۰۴ دانشگاه را مصوب کردیم که در قالب آن ماموریت گرا بودن دانشگاه در دستور کار قرار خواهد گرفت.
عزیزی با بیان اینکه ماموریت های دانشگاه لرستان در راستای برنامه آمایش استان و منطقه تدوین شده است عنوان کرد: همچنین سند علم و فناوری استان نیز از سوی دانشگاه لرستان با کمک استانداری تهیه شد.
وی با تاکید بر اینکه این سند خط سیر پژوهش و فناوری را مطابق با توانمندی ها و مزیت های استان مشخص می کند گفت: همچنین آئین نامه اعطای پایه تحصیلی اعضای هیئت علمی در دانشگاه را اصلاح کرده ایم.
مرکز تحقیقات بلوط ایجاد می شود
رئیس دانشگاه لرستان با بیان اینکه ما پیگیر راه اندازی مرکز تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی در دانشگاه هستیم تصریح کرد: اگر در استان در حوزه گیاهان دارویی درست سرمایه گذاری شود لرستان می تواند قطب گیاهان دارویی کشور شود.
عزیزی با بیان اینکه اگر این مرکز تخصصی راه اندازی شود دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی دارای مهارت خواهند بود افزود: همچنین مرکز تحقیقات بلوط نیز با همکاری معاونت علمی رئیس جمهور، استانداری لرستان و همچنین محیط زیست به زودی در دانشگاه لرستان راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه راه اندازی این مرکز در کاهش اثرات ریزگردها می تواند اثر گذار باشد گفت: مقدمات اولیه برای راه اندازی مرکز تحقیقات بلوط در دانشگاه لرستان صورت گرفته است.
رئیس دانشگاه لرستان با بیان اینکه پیشرفته ترین تجهیزات آزمایشگاهی در حال حاضر در دانشگاه لرستان وجود دارد یادآور شد: بخش خصوصی و همچنین کارخانجات سطح استان نیز می توانند از این آزمایشگاهها برای انجام کارهای تحقیقاتی خود استفاده کنند.
فعالیت انجمن های اصولگرا و اصلاح طلب در دانشگاه
عزیزی همچنین با اشاره به شناسایی محورهای پژوهشی توسط دانشگاه لرستان بیان داشت: دانشگاه لرستان این آمادگی را دارد که در قالب پایان نامه های دکتری اولویت های پروژهشی استان را اجرایی کند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت های فرهنگی در دانشگاه لرستان گفت: ما معتقدیم که دانشگاه باید فعال و با نشاط باشد و تشکل های دانشجویی و اسلامی آن فعال باشند و در حال حاضر تشکل های اسلامی جریان های سیاسی اصلاح طب و اصولگرا مورد تایید مقامات عالی کشور در این دانشگاه فعال هستند.
رئیس دانشگاه لرستان با اشاره به اقدامات حوزه صیانت از حجاب و عفاف، فعالیت انجمن های علمی، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، فعالیت نشریات علمی، سیاسی و ... در دانشگاه لرستان عنوان کرد: دانشگاه لرستان اولین کنگره شهدای دانشجو را برگزار کرد و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت این کنگره در اردیبهشت ماه سال ۹۶ باز هم در دانشگاه لرستان برگزار می شود.
عزیزی با اشاره به برگزاری یادواره های شهدا در دانشگاه لرستان گفت: همچنین کرسی های آزاد اندیشی در حوزه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ... در دانشگاه لرستان برگزار شده است.
وی با با اشاره به برنامه های فرهنگی و اجتماعی با همکاری نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه لرستان گفت: این برنامه ها به صورت مستمر در دانشگاه برگزار می شوند.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۸:۵۴

معاون هماهنگی و اجرایی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور پیش‌بینی ثبت50هزار اختراع واکتشاف درسند جامع علمی کشور

ثبت افزون بر50 هزار اختراع و اکتشاف در سطح ملی و 10هزار مورد در سطح بین المللی مهمترین اهداف تعیین شده در سند جامع علمی کشور تا افق 1404 است.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما مرکز کهگیلویه وبویراحمدمعاون هماهنگی و اجرایی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور در همایش علمی دانشگاه های دولتی منطقه هفت کشور در دانشگاه یاسوج گفت: تعداد مقالات علمی و پژوهشی به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت دانشجویی کشور به حدود 800 هزار مورد می رسد. حمید امیدوار افزود: براساس این سند راهبردی تعداد اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه های کشور به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت نیز به حدود 2 هزار نفر خواهد رسید.
وی ادامه داد: محورهای اصلی نقشه جامع علمی کشور در 224 اقدام ملی و در یک دوره زمانی 10 ساله هدفگذاری و به دستگاه های ذیربط و مجموعه های تحت امر از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابلاغ شده است.
معاون هماهنگی و اجرایی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور گفت: این سند در پنج فصل شامل ارزش های بنیادین و الگوی نظری نقشه جامع علمی،بهبودبخشی به حوزه علم و فناوری،اولویت های علمی راهبردها و اقدام های ملی برای توسعه فناوری و چارچوب نهادی علم، فناوری و نوآوری است.
امیدوار افزود: بازنگری و بازتولید محتوا و روش های آموزشی و پرورشی به منظور تعمیق مبانی اسلامی و اخلاقی، ایجاد ساز و کارهای لازم برای رشد و خلاقیت های علمی، هنری و مهارتی و تقویت نظام استعدادیابی از مهمترین اقدام های ملی پیش بینی شده در این سند ملی و راهبردی است.
 

۹۵/۱۲/۰۴
۰۸:۵۳

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد: تشکیل شورای صنفی دانشجویی، تکمیل قطعه گمشده پازلی در دانشگاه بود

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: راه‌اندازی مجدد شورای صنفی دانشجویی، قطعه گمشده پازلی را در این دانشگاه تکمیل کرد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمدکافی در آئین افتتاحیه شورای صنفی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: اکنون که بستر شوراهای صنفی در دانشگاه فردوسی مشهد آماده شده است، نباید در پاسخگویی به مطالبات عجله کرد و باید به این نکته نیز توجه داشت که شورای صنفی چند سال در این دانشگاه نبوده است؛ برخی از مسئولین دانشگاه که در گذشته شاهد حلاوت و نتیجه شورای صنفی بوده‌اند، از راه‌اندازی مجدد این شورا بسیار استقبال کرده‌اند؛ اما ممکن است برخی از مدیران تصور کنندکه این شورا در جهت  محکوم کردن آن‌ها آمده که این تصور اشتباهی است.
وی عنوان کرد: همه ما در جهت آماده کردن طرح مطالبات شورای صنفی تلاش می‌کنیم و من در شورای مرکزی دانشگاه به تمامی مسئولین دستور خواهم داد که روسا و معاونان دانشکده‌ها نهایت مساعدت را با شورای صنفی دانشجویی که اکنون یک تشکل مطالبه‌گر نوپا است، داشته باشند. 
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: تمامی ارکان و اعضای دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای مطالبات شورای صنفی باشند که این آمال و آرزوی ما نیز هست. اما این موضوع نیز طبیعی است که اکثر افراد از  مطالبه‌گری نسبت به قدردانی کمتر خوششان می‌آید.
کافی با تاکید بر اینکه مطالبات شورای صنفی دانشجویی در دانشگاه باید قاطبه و عمومی باشد، بیان کرد: زمانی‌که قرار است یک مطالبه از سوی شوراهای صنفی مطرح می‌شود، فعالان این تشکل توجه داشته باشند که این مشکل به چند درصد دانشجویان دانشگاه مربوط می‌شود و هر مساله‌ کوچکی که تنها معدودی از دانشجویان را درگیر می‌کند را به عنوان یک مشکل عام در دانشگاه تلقی نکنند.
وی با اشاره به اینکه شوراهای صنفی باید به دنبال افزایش بهره‌وری باشند، تاکید کرد: هر یک ریالی که از اعتبارات دانشگاه صرف مسائل رفاهی می‌شود، به دنبال آن از بودجه‌های علمی- پژوهشی کم می‌‎شود.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه فعالان شورای صنفی دانشجویی ایثارگرانی هستند که به دنبال پاسخی برای رفع نیازهای دانشجویان می‌گردند، گفت: دانشجویان باید در شورای صنفی تراز برخورد خود را در سطح مطلوبی حفظ نمایند و اصول مراوده، بحث علمی، دموکراسی را در شوراهای صنفی رعایت کنند.
کافی ادامه داد: مسائل صنفی، نسبی است و هر چقدر که مطالبات به دنبال رفاه افزایش یابد، باز هم فراهم کردن شرایط و آسایشی که در خانه وجود دارد، در دانشگاه امکان‌پذیر نیست. لذا ما باید خود را با استانداردهای وزارت علوم و یا به صورت نسبی با دانشگاه‌های هم‌تراز دانشگاه فردوسی بسنجیم. 
وی با تاکید بر اینکه شورای صنفی دانشجویی برای اولین بار کشور به همت مدیریت دانشگاه فردوسی مشهد شکل گرفت، تصریح کرد: اولین پیش‌نویس آئین‌نامه شورای صنفی در کشور از سوی دانشگاه فردوسی مشهد ارسال شد که موجب تشکیل این شورا گردید.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: در دوره گذشته تشکیل شورای صنفی دانشگاه فردوسی در دولت اصطلاحات بود و زمینه مناسبی برای بسیاری از فعالیت‌ها و پیگیری مطالبات فراهم شد.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۱۹

پیش‌بینی ثبت50هزار اختراع واکتشاف درسند جامع علمی کشور

خبرگزاری آریا-ثبت افزون بر50 هزار اختراع و اکتشاف در سطح ملی و 10هزار مورد در سطح بین المللی مهمترین اهداف تعیین شده در سند جامع علمی کشور تا افق 1404 است.
به گزارش خبرگزاری آریا،معاون هماهنگی و اجرایی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی پیش‌بینی ثبت50هزار اختراع واکتشاف درسند جامع علمی کشورکشور در همایش علمی دانشگاه های دولتی منطقه هفت کشور در دانشگاه یاسوج گفت: تعداد مقالات علمی و پژوهشی به ازای هر یک میلیون نفر از جمعیت دانشجویی کشور به حدود 800 هزار مورد می رسد.
حمید امیدوار افزود: براساس این سند راهبردی تعداد اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه های کشور به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت نیز به حدود 2 هزار نفر خواهد رسید.
وی ادامه داد: محورهای اصلی نقشه جامع علمی کشور در 224 اقدام ملی و در یک دوره زمانی 10 ساله هدفگذاری و به دستگاه های ذیربط و مجموعه های تحت امر از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابلاغ شده است.
معاون هماهنگی و اجرایی ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور گفت: این سند در پنج فصل شامل ارزش های بنیادین و الگوی نظری نقشه جامع علمی،بهبودبخشی به حوزه علم و فناوری،اولویت های علمی راهبردها و اقدام های ملی برای توسعه فناوری و چارچوب نهادی علم، فناوری و نوآوری است.
امیدوار افزود: بازنگری و بازتولید محتوا و روش های آموزشی و پرورشی به منظور تعمیق مبانی اسلامی و اخلاقی، ایجاد ساز و کارهای لازم برای رشد و خلاقیت های علمی، هنری و مهارتی و تقویت نظام استعدادیابی از مهمترین اقدام های ملی پیش بینی شده در این سند ملی و راهبردی است.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۱۷

دانشگاه محل کسب علم و دانش است

خبرگزاری آریا- ریئس دانشگاه مازندران نسبت به هر گونه بهره برداری جناحی از فضای دانشگاه هشدار داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری آریادفترمازندران دربابلسر، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، نسبت به هرگونه بهره برداری جناحی از فضای دانشگاه هشدار داد و گفت: دانشگاه محل کسب علم و دانش است و اجازه نخواهم داد عده ای به خاطر منافع سیاسی و جناحی، جو روانی و علمی موجود دانشگاه را بر هم بزنند. در ذیل متن کامل گفت و گوی خبرنگار خبرگزاری ایرنا با دکتر میرنیا را ملاحظه می کنید:
رییس دانشگاه مازندران نسبت به هرگونه بهره برداری جناحی از فضای دانشگاه هشدار داد و گفت: دانشگاه محل کسب علم و دانش است و اجازه نخواهم داد عده ای به خاطر منافع سیاسی و جناحی، جو روانی و علمی موجود دانشگاه را بر هم بزنند.
میرخلاق میرنیا دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وظیفه اصلی مدیریت دانشگاه حفظ آرامش و جلوگیری از هرگونه تنش احتمالی است و هرگونه تصمیمی درباره برگزاری نشست ها و سخنرانی افراد در دانشگاه نیز بر همین مبنا اتخاذ می شود.
وی که به پرسش خبرنگار ما درباره مخالفت با برگزاری سخنرانی وزیر ارتباطات دولت نهم در دانشگاه مازندران از سوی یک تشکل دانشجویی پاسخ می داد، گفت: مسئولان دانشگاه به وظیفه خود که فراهم کردن فضایی آرام و بی دغدغه برای دانشجویانی است که با هدف علم آموزی و کسب دانش و معرفت در دانشگاه حضور یافتند، عمل می کنند.
میرنیا افزود: اینکه به گروه های سیاسی اجازه ندهیم که با حضور خود در دانشگاه،‌ جو روانی و علمی موجود را بر هم بزنند، از منویات مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و همچنین مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و چیز جدیدی نیست.
وی گفت: یک تشکل دانشجویی برای سخنرانی آقای سلیمانی درخواست داد و موضوع در شورای فرهنگی دانشگاه مطرح و پس از بحث و بررسی مقرر شد موضوع در جلسه هیات نظارت دانشگاه مورد بررسی مجدد قرار گیرد، چرا که متاسفانه شائبه بهره برداری سیاسی و جناحی از این موضوع وجود داشت.
میرنیا افزود: در مراجعات غیر رسمی و حضوری اعضای این تشکل دانشجویی هم با اینجانب، مخالفت اولیه خود را با این سخنرانی، ابتدا به دلیل شائبه سیاسی موجود و در ثانی به دلیل طرح عنوانپدر ماهواره ای بودن ایشان اعلام کردم، اما از سوی بنده تاکید شد که این موضوع، تنها در حیطه مسئولیت من نبوده و بنده موظفم آن را در هیات نظارت دانشگاه که مرکب از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و نماینده مقام عالی وزارت علوم است مطرح کنم و تصمیم نهایی در آنجا گرفته خواهد شد.
وی ادامه داد: به همین منظور جلسه ای دیروز یکشنبه در دفتر اینجانب برگزار شد و پس از بحث و بررسی لازم و اخذ تعهد از مسئول تشکل دانشجویی دعوت کننده مبنی بر اینکه این سخنرانی تنها باید جنبه علمی داشته باشد، مجوز داده شد.
رییس دانشگاه مازندران گفت: در تعهدی که گرفته شد تاکید شد که سخنران و مستمعان اجازه ورود به هیچ موضوع غیر علمی، خارج از مجوز را ندارند و تخلف از آن به معنای بر هم زدن نظم دانشگاه تلقی خواهد شد.
وی افزود: همچنین مسئول تشکل دانشجویی متعهد شد که عنوان سخنرانی نیز ماهواره و اقتدار فضایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
میرنیا اظهار داشت: دانشگاه به طور دقیق بر اساس قانون و مقررات موجود عمل می کند ولی متاسفانه برخی گروه ها از تشکل های مختلف سیاسی و فرهنگی دانشگاه به نفع امیال ناصحیح خود و خارج از قانون و چارچوب نظام بهره برداری ناعادلانه می کنند .
رییس دانشگاه مازندران گفت: درخواست ما از همه تشکل های دانشجویی فعال در دانشگاه این است که به قوانین و مقررات دانشگاه تمکین کنند و این بهترین روش برای تحکیم و تقویت نظام اسلامی است.
وی افزود: در شرایطی که امروز از سوی استکبار جهانی به سرکردگی شیطان بزرگ آمریکای جهانخوار تحت فشار هستیم، تمام گروه های سیاسی و فرهنگی و به خصوص دانشگاهیان می بایست تمام همت خود را در استواری نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان های والای شهیدان و بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و تحت منویات مقام معظم رهبری به کار گیرند و بنده هم اطمینان می دهم که تا آخرین توان از این همت و حمیت در برابر هر گونه قانون شکنی ایستادگی خواهم کرد.
دانشگاه مازندران با داشتن بیش از 12 هزار و 500 دانشجو ، یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور است. این دانشگاه با 750 دانشجو در مقطع دکتری و 2 هزار و 500 دانشجو در مقطع کارشناسی، حدود 350 عضو هیات علمی، 300 استاد مدعو و 500 کارمند دارد

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۴۵

نخستین همایش ملی دانشگاه سبز در بوشهر آغاز شد

بوشهر- ایرنا- نخستین همایش ملی دانشگاه سبز با مشارکت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه روز چهارشنبه به میزبانی دانشگاه خلیج فارس در بوشهر آغاز شد.

به گزارش ایرنا، دبیر اجرایی همایش ملی دانشگاه سبز گفت: این همایش به مدت 2 روز با هدف آشنایی با تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی در دانشگاههای کشور در بوشهر برگزار می شود.
احمد جامه خورشید در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران افزود: در آیین افتتاحیه این همایش کارشناسانی از سازمانهای حفاظت محیط زیست، برنامه و بودجه، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، نمایندگان دانشگاههای کشور و مسئولان استان بوشهر حضور دارند.
وی اضافه کرد: 50 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد که بخشی از آنها در مدت برگزاری همایش ارائه می‌شود.
جامه خورشید ادامه داد: عصر امروز 2 نشست با عنوان های 'دانشگاه سبز و مدیریت آب و پساب' و 'دانشگاه سبز و بهینه سازی مصرف انرژی' با هدف ارائه تجربیات دانشگاههای کشور در این بخشها برگزار خواهد شد.
وی گفت: کارگاه آموزشی بهینه سازی مصرف انرژی، نشست دانشگاه سبز و حفظ محیط زیست با حضور کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای این همایش است.
7212/6043** خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجه

۹۵/۱۲/۰۴
۱۱:۰۷

درودل‌های فعالان شورای صنفی دانشجویی با مسئولان دانشگاه فردوسی

جمعی از فعالان شورای صنفی دانشجویی همزمان با احیا مجدد این تشکل در دانشگاه فردوسی مشهد با مسئولین این دانشگاه دیدار کردند و مهم‌ترین مشکلات صنفی دانشجویان را با آنان درمیان گذاشتند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، جواد بنی حسن، دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد در آئین افتتاحیه رسمی شورای صنفی دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد ، اظهار کرد: در جامعه‌ای که امروز گرایش مادی‌گرایی به شدت حاکم شده است، فعالان شورای صنفی دانشجویی منشا خیر و برکت برای آن هستند.
وی با اعلام اینکه اولین گام شوراهای صنفی دانشگاه فردوسی مشهد تهیه یک گزارش از وضعیت دانشگاه از منظر دانشجویان است، ادامه داد: مدیران اصلی دانشگاه تاکنون مساعدت خوبی با شوراهای صنفی داشته‌اند؛ اما بخشی از دانشگاه که معمولا به مدیران میانی ختم می‌شود، همکاری شایسته‌ای با فعالان شورای صنفی ندارند و گاهی آن را به عنوان تشکل بی‌هویت خطاب می‌کنند. 
دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: تیجه همدلی میان دانشجویان و مسئولان دانشگاه منجر به تربیت و تحویل دانشجویان شجاع به جامعه خواهد شد نه دانشجویان محافظه کار و ترسو.
بنی حسن اضافه کرد: با وجود گذشت سه ماه از تشکیل شورای صنفی دانشجویی در دانشگاه فردوسی ما همچنان با کمبود امکانات، دفاتر، تجهیزات و سایر مسائل در دانشگاه‌ روبه‌رو هستیم که این موضوع نشان می‌دهد همت کافی برای حمایت از این شورا در دانشگاه صورت نگرفته است.
وی یادآورشد: امیدواریم با فعالیت در شورای صنفی دانشجویی بتوانیم بذر امید را در دانشگاه بکاریم و فضای افسردگی که اکنون میان دانشجویان حاکم است را ریشه‌کن کنیم.
سید محمد حسینی، دبیر شورای صنفی دانشجویان خوابگاه فجر دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه این نشست با بیاناتی در خصوص مشکلات این خوابگاه، از نبود غذا و سرویس حمل و نقل در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در این دانشگاه انتقاد کرد و گفت: آیا مسئولین 10هزار دانشجوی خوابگاهی را در این ایام نادیده می‌گیرند. 
وی ادامه داد: ایمنی خوابگاه‌های پردیس دانشگاه فردوسی وضعیت مطلوبی ندارد که ممکن است حادثه ساز باشد و ما خواستار رسیدگی به آن‌ها هستیم.
دبیر شورای صنفی دانشجویان خوابگاه فجر دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: چرا با وجود آنکه شعار دولت، امید و نشاط برای جوانان است، امکانات و اماکن ورزشی و تفریحی برای تمام دانشجویان دانشگاه مهیا نیست و تنها در اختیار کارکنان و برخی از دانشجویان خاص است. 
حسینی تاکید کرد: ما می‌خواهیم که مسئولان به صورت منظم در خوابگاه‌های دانشگاه حضور یابند و پای دردل دانشجویان بنشینند.
پیمان عبادتیان، دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه فردوسی مشهد، اظهار کرد: با وجود افتتاح دانشکده حقوق و علوم سیاسی و کلینیک‌های حقوقی، ما همچنان شاهد حضور تعداد بسیاری از این دانشجویان در دانشکده علوم اقتصاد و اداری دانشگاه هستیم؛ آیا افتتاح این دانشکده با حضور وزیر علوم  تنها اجرای یک نمایش در دانشگاه بود. 
وی، کارآفرینی را یکی از مطالبات اصلی شورای صنفی دانشجویی در دانشگاه دانست و بیان کرد: دانشگاه فردوسی برای دوران بعد از فارغ التحصیلی دانشجویانش چه چاره‌ای اندیشیده است؛ زمانی‌که این حجم از دانشجویان از دانشگاه خارج می‌شوند، نباید رها شوند و  تنها راه حل برای آنان توسعه کارآفرینی است که دانشگاه باید این موضوع را جدی بگیرد. 
مصطفی ظهور، دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه با تاکید براینکه شورای صنفی دانشجویی جایی برای گرایشات سیاسی نیست، عنوان کرد: شاید اعضای شورای صنفی از جبهه‌های سیاسی مختلفی گردهم آمده باشند اما کارکرد این تشکل مشخص است. تمام فعالان شورای صنفی باید در یک جبهه واحد برای پیگیری مطالبات دانشجویان متحد باشند. 
وی با اشاره به برخی از مشکلات در دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد، افزود: دانشجویان این دانشکده در ساختمانی سرد و بی روح با نمایی فرسوده مشغول به تحصیل هستند و شاید اصلی‌ترین معضل این دانشکده را باید کمبود فضا وکلاس‌های آموزشی دانست.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۱:۲۲

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه بجنورد خبر داد آزمون دکتری سال ۱۳۹۶ در دانشگاه بجنورد برگزار می‌شود

معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه با بیان اینکه بجنورد آزمون دکتری سال ۱۳۹۶ در دانشگاه بجنورد برگزار می‌شود، گفت: این آزمون در روزجمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ برگزار می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، امیدرضا دهقان، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه با بیان اینکه بجنورد آزمون دکتری سال ۱۳۹۶ در دانشگاه بجنورد برگزار می شود، گفت: این آزمون در روزجمعه 6 اسفند 1395 برگزار می شود.
 
نماینده تام الاختیار سازمان سنجش آموزش کشور در برگزاری این آزمون ادامه داد: در این آزمون 2009 داوطلب با هم به رقابت می پردازند که از این تعداد 1157 نفر مرد و 852 نفر زن هستند.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۲:۱۱

رشد مقالات علمیو زنگ خطر مشکلات کشور

سحرلاله| آمارها نشان می‌دهد دانشگاه‌های کشور در سال‌های اخیر همپای مجامع دانشگاهی معتبر دنیا تولید مقاله داشته‌اند، اما این تولیدات علمی باعث نشده است که دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی مراکز علمی بین‌المللی درفهرست 500 دانشگاه برتر باشند. ازسوی دیگر، نتیجه تحقیقات اساتید و دانشجویان کشور تاکنون گشایش چندانی برای انعقاد قراردادهای مالی قابل توجه با بخش‌های صنعت و خدمات نداشته است.
موضوع عدم ارتباط دانشگاه‌ها با بخش تولید و خدمات موضوع جدیدی نیست اما هنوز متولیان امر در هر دوبخش نتوانسته‌اند راهکار موثری برای آن پیدا کنند. امروز موفقیت و ارزشیابی دانشگاه‌های بزرگ دنیا که به دانشگاه‌های نسل سوم معروف هستند، نه به خاطر آمار مقالات و نوع تدریس بلکه براساس تأثیر آنها درصنعت و تولید کالاهای جدید و ایده‌های خلاقانه سنجیده می‌شود.
براساس ابلاغیه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این وزارتخانه باید برای پیوستن 5 دانشگاه کشور به فهرست 200 دانشگاه برتر دنیا برنامه‌ریزی و بسترسازی کند. قرارگرفتن دراین رتبه نیازمند تغییر نگرش مدیران مراکز علمی کشور به مقوله علم و پژوهش است. دراین رویکرد باید به مقوله دانش‌بنیان‌شدن توجه جدی شود تا مقالات تهیه شده و ارزش کاربردی و واقعی پیدا کرده و گره‌ای از مشکلات کشور را باز کند.
درحال حاضر و با کمک دولت بیش از 1000 شرکت دانش‌بنیان درپارک‌ها و پردیس‌های فناوری کشور راه‌اندازی شده که توانسته‌اند ارزش افزوده قابل توجهی نیز کسب کنند اما میزان درآمدها و اشتغالزایی این شرکت‌ها درقیاس با گردش مالی صنایع بزرگ کشور بسیار ناچیز است. تغییر رویکرد دانشگاه‌ها در اهتمام به علوم جدید نظیر نانو، بیو و... قابل ستایش است، ولی باید نیم‌نگاهی نیز به صنایع پایه کشور نظیر صنعت نفت، معدن و حتی خودروسازی داشت تا درآمدهای مراکز دانشگاهی همپای مقالات علمی افزایش داشته باشد.
براساس گزارش وزارت نفت، روزانه صدها مترمکعب گاز درجریان استخراج نفت و گاز درمیادین پارس جنوبی و غرب کارون هدررفت می‌شود و به خاطر عمر بالای مخازن نفت، برداشت از این مخازن با مشکل روبه‌رو شده و باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود،‌ بنابراین مراکز علمی و دانشگاهی کشور رسالت دارند برای حل مشکلات برنامه داشته باشند. قطعا اجرای برنامه‌های علمی و عملی درحوزه‌هایی نظیر میادین مشترک نفت و گاز علاوه بر اینکه سودآور است، منجر به برطرف‌شدن تهدید و صیانت از حقوق ملت خواهد شد.
برگ برنده‌ هاروارد، ام‌ای‌تی، تورنتو، بریتیش کلمبیا، مک گیل و اتاوا به‌عنوان 6 دانشگاه برتر دنیا همکاری با کارتل و تراست‌های بزرگ بین‌المللی است. به همین دلیل است که معاون اول رئیس‌جمهوری درجریان بازدید از برج فناوری دانشگاه امیرکبیر تاکید دارد؛‌ دانشگاه نباید دنباله‌رو مشکلات کشور باشد، بلکه باید جلوتر از مسائل راهکار ارایه کند.
ایران برای توسعه نیازمند فناوری نوین است و از این منظر هم نیازمند تعامل با دنیاست،‌ اما اگر به هر دلیلی نظیر تحریم‌ها نتواند این فناوری را به خدمت بگیرد، باید غصه از بین‌رفتن منابع و سهم خود درمنطقه باشد. آمار تولید مقالات علمی خوب است، اگر این مقالات همسو با معضلات تولید و صنعت کشور باشد و بتواند از اقتصاد کشور در برابر تکانه‌های خارجی اقتصاد صیانت کند. مراکز علمی کشور باید برای قرارگرفتن درفهرست دانشگاه‌های معتبر دنیا زنگ خطر عقب‌ماندگی صنایع، بیکاری و... ده‌ها مشکل دیگر کشور را سریع‌تر از سایر مراکز درک کنند.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۵:۲۰
منابع دیگر:
 • رسالت
 • جهان صنعت
 • آسیا
 • اقتصاد پویا
 • تفاهم
 • ابرار اقتصادی
 • اسرار
 • کائنات
 • صاحب قلم
 • عصر رسانه
 • امتیاز
 • تجارت
 • کلید
 • گسترش صنعت
۹۵/۱۲/۰۴
۰۶:۲۰

50 مقاله به دبیرخانه همایش ملی دانشگاه سبز ارسال شده است

دبیر اجرایی همایش ملی دانشگاه سبز گفت: تاکنون 50 مقاله به دبیرخانه همایش ملی دانشگاه سبز که طی دو روز در بوشهر برگزار می‌شود، ارسال شده است.

احمد جامه خورشید امروز در گفتگو با خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: نخستین همایش ملی دانشگاه سبز به میزبانی دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار می‌شود که تاکنون 50 مقاله به دبیرخانه همایش ملی دانشگاه سبز ارسال شده است.
وی اضافه کرد: این همایش با مشارکت وزارت علوم تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه آشنایی با استفاده از تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری در زمینه استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر و بهینه‌سازی مصرف انرژی در دانشگاه‌های کشور به میزبانی دانشگاه خلیج فارس برگزار می‌شود
دبیر اجرایی همایش ملی دانشگاه سبز تصریح کرد: آشنایی با تجارب و دستاوردهای پژوهشی و فناوری از دیگر اهداف مهم برگزاری این همایش است که در روز 4 اسفند و به مدت دو روز انجام می‌شود.
جامه خورشید یادآور شد: دو نشست با عناوین دانشگاه سبز و مدیریت آب و پساب و دانشگاه سبز و بهینه سازی مصرف انرژی نیز به عنوان دو کارگاه تخصصی در بعد از ظهر روز چهارشنبه انجام می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۸:۰۳

پروفسور شریف استاد نمونه کشوری شد

پروفسور حبیب شریف،‌ استاد بخش ریاضی دانشگاه شیراز و از چهره های علمی برجسته کازرون، به عنوان استاد نمونه کشور معرفی شد و لوح تقدیر خویش را از دست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دریافت نمود.

تابناک فارس به نقل از کازرون نما:بیست و پنجمین آیین معرفی و نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه کشوربا حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، ‌تحقیقات و فناوری، دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیرعلوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی و دکتر سیدضیاءهاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، دکتر عبدالرضا باقری مشاور وزیر علوم و رئیسمرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکلدفتر وزارتی برگزار شد و از 13عضو هیئت علمی نمونه کشور تجلیل به عمل آمد.
دکترباقری،در آئین نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه کشوری، با اشاره به فرآیند انتخاب اساتید نمونهدر وزارت علوم، اظهار داشت: در انتخاب اعضای هیئت علمی نمونه کشور در سال جاری، 71پرونده از 30 دانشگاه به کمیسیون انتخاب اعضای هیئت علمی به وزارت علوم ارسال شد ودر نهایت 13 استاد کشوری به عنوان اعضای هیئت علمی نمونه کشوری انتخاب شدند.
ویافزود: طی 24 سال برگزاری این مراسم، 371 استاد نمونه از 207 دانشگاه تهران و 164 دانشگاهشهرستان ها انتخاب شده اند.
بنابراینگزارش، در این مراسم دکترمحمدرضا اختصاصی از دانشگاه یزد، دکترمصطفی بهزادفر از دانشگاهعلم و صنعت ایران، دکترمحمد دورعلی از دانشگاه صنعتی شریف، دکترسعید سمنانیان از دانشگاهتربیت مدرس، دکترحبیب شریف از دانشگاه شیراز، دکترعلی غفاری از دانشگاه خواجهنصیرالدین طوسی، دکترکاظم قاسمی گلعذانی از دانشگاه تبریز، دکترسیدمصطفی محقق احمدآبادیاز دانشگاه شهید بهشتی، دکترحسن مهدیان از دانشگاه خوارزمی، دکتر حمید طاهر نشاط دوستاز دانشگاه اصفهان، دکترسیدعلی اکبر افجه از دانشگاه علامه طباطبایی، دکترمریم مقدممتین از دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر ایرج مهدوی از دانشگاه علوم و فنون مازندران بهعنوان استادان و اعضای هیئت علمی نمونه کشوری برگزیده معرفی و از سوی دکتر محمد فرهادی،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مورد تجلیل قرار گرفتند.
گفتنیاست، دکتر حبیب شریف فرزند مرحوم ابوالقاسم شریف و نوه مرحوم شیخ حسین شریف،اصالتا کازرونی است که پدربزرگ، پدر و عموی های وی(مرحوم حاج محمدجواد و مرحوم حاجمحمدرحیم شریف) خدمات عام المنفعه زیادی برای کازرون و روستاهای این شهرستان انجامداده اند و عموی دیگر وی نیز(مرحوم محمدجعفر شریف) از چهره های فرهنگی کازرون و ازاولین دبیران دبیرستان های کازرون بوده است. دکتر حبیب شریف هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و نیز رئیس بنیاد نخبان استان فارس است.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۸:۳۵

عضویت دانشگاه سمنان در اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام

استان‌ها سمنان - در هفتمین کنفرانس عمومی اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام که 25 و 26 بهمن در رباط مراکش برگزار شد ، عضویت دانشگاه سمنان در این اتحادیه مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ؛ با توجه به تاکید وزارت علوم، دکتر عباس هنر بخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان به عنوان نماینده دانشگاه سمنان و عضو هیات شرکت کننده (روسای دانشگاههای عضو از ایران ) در جلسات این مجمع حضور یافت که در قطعنامه پایانی آن عضویت دانشگاه سمنان به همراه پنج دانشگاه از سایر کشورهای جهان اسلام در این اتحادیه مورد تایید قرار گرفت.
ارائه چندین پروژه علمی در زمینه توسعه عملکرد دانشگاه‌ها، برگزاری میزگزدهایی درباره همکاری و مشارکت به منظور توسعه کار مشترک دانشگاهی و توسعه پایدار مالی و سازمانی عملکردی دانشگاه‌ها از جمله موضوعات مطرح شده در این مجمع دو روزه بود .
گفتنی است؛ اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام در سال 1987 میلادی در رباط مراکش تأسیس شد.
این اتحادیه وابسته به سازمان اسلامی آیسسکو است و هدف از تشکیل آن پشتیبانی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورهای اسلامی و برقرار ارتباط میان آنهاست.
اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام (FUIW) نقش بسزایی در تعمیق روابط کشورهای اسلامی و ترویج همکاریهای علمی پ‍ژوهشی بین دانشگاههای کشورهای عضو بر عهده دارد.
همکاری بین دانشگاههای کشورهای مختلف در سرزمین بزرگ اسلامی از طریق (FUIW) سامان دهی شده و با توجه به تنوع رشته های علمی هدایت و سازماندهی تخصصی می شود.
48

۹۵/۱۲/۰۴
۰۵:۲۲

جندی شاپور ثبت جهان می شود/ دنیانظاره گر این گنجینه خواهد شد

اقتصاد ایران: دزفول - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: در نوامبر 2017 جندی شاپور باستان ثبت جهانی خواهد شد و دنیا نظاره گر این گنجینه ارزشمند خواهد بود.

سعدالله نصیری قیداری پیش ازظهر امروز سه شنبه در کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول که در محل دانشگاه صنعتی جندی شاپور این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: در طول دو سال گذشته شاهد تلاش و پیگیری های متعددی برای برگزاری این کنگره از سوی دانشگاه جندی شاپور دزفول، وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده ایم.
وی افزود: بر روی در ورودی دانشگاه جندی شاپور باستان جمله «علم و فضیلت برتر از زور بازو و شمشیر است» هک شده که باید به این انتخاب زیبا احسنت گفت که از هزار و 800 سال پیش تاکنون نشان دهنده تمدن ایران بوده است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران، فرق انسان و حیوان را در تولید علم و فرهنگ دانست و گفت: آموزش، علم و فرهنگ آنقدر مهم است که اساس تاسیس یونسکو نیز در همین راستا بوده است.
لزوم توجه به مقوله آموزش
نصیری قیداری با بیان اینکه بشر از ابتدای تاریخ یا در حال جنگ بوده و یا در حال تدارک آن تاکید کرد: دلیل این امر نبود آموزش صحیح و درست در طول تاریخ بشر تاکنون بوده است ضمن اینکه با جنگ و سلاح نمی توان به صلح و امنیت رسید بلکه اساس رسیدن به این مهم، آموزش است.
وی عنوان کرد: اگر هزینه هایی که صرف خرید سلاح و کشتارهای دسته جمعی در جهان می شد را بشر برای آموزش صرف می کرد اکنون هم معلم در جایگاهی بالا قرار داشت و هم تولید علم شتاب زیادی می گرفت و آموزش به بهترین شکل ممکن شکل گرفته بود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه هویت دانشگاه سازی ایران قدمتی هزار و 800 ساله دارد که این یک افتخار بزرگ برای ملت ما محسوب می شود، گفت: در نوامبر 2017 قطعا با ثبت جهانی شدن این میراث گرانبها خبرهای خوشی را به مردم خوزستان خواهیم داد و دنیا را به نظاره جندی شاپور باستان خواهیم نشاند.
نصیری قیداری عنوان کرد: توانسته ایم تاکنون 9 اثر مکتوب را در برنامه حافظه جهانی، 10 اثر معنوی را در فهرست میراث معنوی جهانی، 33 نفرازمشاهیر را درفهرست بزرگداشت مشاهیر جهانی، 20 ابنیه و محوطه تاریخی را در میراث فرهنگی و یک اثرطبیعی را در فهرست میراث طبیعی جهان قرار دهیم و این ظرفیت های عظیم را به جهانیان نشان دهیم.
وی تصریح کرد: لیست بلند بالایی از ظرفیت های عظیم کشور برای ثبت جهانی شدن تا نیم قرن آینده نیز آماده شده است هرچند ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشور بسیار بیشتر از اینها است.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ابراز امیدواری کرد که به برکت کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول، یونسکوی ایران و سایر نهادها و سازمانها بتواند چهره علمی و تمدن غنی کشور را به خوبی به جهانیان نشان دهند.
نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول با حضور میهمانان خارجی و تعدادی از مسئولان ارشد کشور از جمله وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه سید ضیاهاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی خود، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی، محمدحسین طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، نماینده ولی فقیه در خوزستان و چندتن دیگر از شخصیت های ملی و مسؤولان استانی و شهرستانی صبح امروز سه شنبه در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار شد.
علاوه برسخنرانی های متعدد، پخش کلیپ معرفی دزفول، کلیپ معرفی دانشگاه صنعتی جندی شاپور و کلیپ مستند کاوش های باستان شناسی درمحوطه جندی شاپور از آیتم های اجرا شده در این کنگره بود.
افتتاح دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی جندی شاپور، بازدید از دانشگاه و جلسه هیئت رئیسه دانشگاه نیز از دیگر آیتم های صورت گرفته پس از اجرای این کنگره بود.
در دومین روز این کنگره علی اکبر ولایتی و محمد رضا مخبر دزفولی به عنوان میهمانان ویژه آن وارد شهرستان دزفول خواهند شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۷:۳۷

دانشجوی دانشگاه یاسوج دانشجوی نمونه کشوری شد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یاسوج تصریح کرد: در این جشنواره بر اساس شاخص های آموزشی، پژوهشی و اخلاقی و رفتاری به دانشجویان امتیاز داده می شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یاسوج از برگزیده شدن دانشجوی دانشگاه یاسوج به عنوان دانشجوی نمونه خبر داد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، فریبرز نیکدل گفت: محمود مرادی، دانشجوی مقطع دکتری فیزیک این دانشگاه به عنوان برگزیده بیست و پنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه در کشور انتخاب شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یاسوج تصریح کرد: در این جشنواره بر اساس شاخص های آموزشی، پژوهشی و اخلاقی و رفتاری به دانشجویان امتیاز داده می شود.
نیکدل ادامه داد: این جشنواره یکی از مهمترین جشنواره های کشوری است که در حوزه دانشجویی برگزار می شود.
وی ادامه داد: مراسم تقدیر از دانشجویان نمونه روز چهارشنبه چهارم اسفند با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر بهداشت و وزیر علوم در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار می شود.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه یاسوج گفت: رحیمی، رئیس دانشگاه یاسوج نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.

۹۵/۱۲/۰۳
۲۳:۱۹

انعقاد تفاهمنامه پژوهشی بین دانشگاه‌های ملایر و دانشگاه آلمانی

رئیس دانشگاه ملایر با اشاره به اینکه برای افزایش ارتباطات بین‌المللی و به پیشنهاد مسئول راه‌اندازی مرکز تحقیقات فرآوری لیزر مواد دانشگاه ملایر اقدام به انعقاد این تفاهمنامه شد، تصریح کرد: در آینده نزدیک همکاری این دو مرکز شروع خواهد شد.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس دانشگاه ملایر گفت: تفاهمنامه بین‌المللی بین دانشگاه‌ ملایر و دانشگاه «Furtwangen University» آلمان منعقد شد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از فارس، بهمن حیاتی اظهار کرد: در پی افزایش توانمندی‌های مختلف دانشگاه ملایر در زمینه‌های علمی و پژوهشی و در راستای تقویت همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه همکاری‌های ما با دانشگاه‌های خارج از کشور در حال انجام است.
وی از امضای تفاهمنامه بین‌المللی بین دانشگاه‌ ملایر و دانشگاه «Furtwangen University» آلمان خبر داد و افزود: با تلاش مدیریت امور بین‌الملل و به منظور افزایش توان علمی و پژوهشی دانشگاه و همچنین بهره‌مندی پژوهشگران از امکانات علمی و پژوهشی با مراکز علمی معتبر دنیا؛ این تفاهمنامه مطابق با برنامه‌های دولت تدبیر و امید و در چارچوب قوانین و مقررات وزارت علوم امضا شد.
رئیس دانشگاه ملایر با اشاره به اینکه برای افزایش ارتباطات بین‌المللی و به پیشنهاد مسئول راه‌اندازی مرکز تحقیقات فرآوری لیزر مواد دانشگاه ملایر اقدام به انعقاد این تفاهمنامه شد، تصریح کرد: در آینده نزدیک همکاری این دو مرکز شروع خواهد شد.
وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها یکی از بهترین راه‌های توسعه علمی هستند؛ یادآور شد: دانشگاه Furtwangen University کشور آلمان در زمره دانشگاه‌های معتبر دنیاست که تفاهمنامه منعقده با آن پس از طی مراحل اداری در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.
حیاتی اظهار کرد: تبادل دانشجو و استاد، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی متقابل، انجام پروژه‌های مشترک علمی و آموزشی و پژوهشی و انجام چندین برنامه فرهنگی مشترک از جمله مفاد پیش‌بینی شده در این قرارداد است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه ملایر یکی از بزرگترین پروژه‌های علمی، بین‌المللی (مگا پروژه) به ارزش یک‌میلیون یورو در قالب برنامه اراسموس پلاس اتحادیه اروپا در بین دانشگاه‌های کشور دارد.

۹۵/۱۲/۰۳
۲۳:۵۰

پذیرش دانشجوی دکتری و ارشد بدون آزمون در دانشگاه اراک

خبرنامه دانشجویان ایران: دانشگاه اراک برای سال تحصیلی 96-97 دانشجو دوره کارشناسی ارشد و دکتری بدون آزمون پذیرش می‌کند.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، دانشگاه اراک برای سال تحصیلی آینده از میان فارغ التحصیلان داخلی و خارجی دانشجو بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد و دکتری براساس آیین نامه استعدادهای درخشان پذیرش می کند.
متقاضیان پذیرش در این دوره ها باید مدارک ثبت نامی خود را تا پایان اسفندماه به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه اراک ارسال کنند.
پذیرش در این دوره ها از سوی دانشگاه به معنای پذیرش قطعی نیست و اسامی پذیرفته شدگان باید از طریق سازمان سنجش اعلام شود.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۰:۲۱

در دانشگاه علمی کاربردی؛ نشست قرارگاه راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی برگزار شد

نشست قرارگاه راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی با حضور جانشین رئیس بسیج مستضعفین و معاون فرهنگی وزارت علوم در دانشگاه علمی کاربردی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در نشست قرارگاه راهیان نور دانشجویی شهید علم الهدی از اختصاص بودجه مناسب فرهنگی و راهیان نور در سال جاری در این دانشگاه خبر داد.
وی اظهار داشت: راهیان نور یک فعالیت فرهنگی بسیار بزرگ است به خصوص برای نسل جوان که دوران دفاع مقدس را درک نکرده اند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اضافه کرد: وزارت علوم آمادگی دارد برای تخصیص بودجه و تعیین ردیف اختصاصی راهیان نور در سال های آتی، پیشنهادات ستاد راهیان نور را بررسی و برای عملیاتی شدن آنها اقدام کند.
سردار علی فضلی جانشین رئیس ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: همه مسئولان باید نهایت تلاش خود را برای مدیریت هزینه های اردویی برای مشارکت و حضور بیشتر دانشجویان و اساتید در این برنامه انجام دهند.
وی بر لزوم برنامه ریزی برگزاری این اردوها در طول سال و عدم تمرکز برنامه ها در زمان پایان سال اشاره کرد.
ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از حمایت های دانشگاه جامع علمی کابردی برای گسترش کمی و کیفی فعالیت های فرهنگی تقدیر کرد.
داوود گودرزی رئیس بسیج دانشجویی و دبیر قرارگاه راهیان نور نیز دستور جلسه و محورهای مورد بحث را شامل تشکیل قرارگاه های استانی راهیان نور، تشکیل قرارگاه راهیان نور دانشگاه های ستادی، گزارش راهیان نور علمی کاربردی، ارائه طرح نظرسنجی و افکارسنجی راهیان نور مطرح کرد که اعضا پیشنهادات و نقطه نظرات خود را اعلام و تصمیمات لازم شد.
در این جلسه راهکارهای جلب مشارکت از نهادهای مختلف برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن این اردوها مطرح شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۴:۳۷

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس اعلام کرد: فعالیت دانش بنیان در روستاهای قشم با فناوری آی تی

قشم - رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس از برنامه راه اندازی فعالیت های دانش بنیان حوزهIT در روستاهای جزیره قشم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمود رضا آقا میری صبح چهارشنبه در پانزدهمین نشست رئیسان پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور که در استان هرمزگان و در محل پارک زیست فناوری قشم برگزار می شود، گفت: شرکت  پارک زیست فناوری خلیج فارس در منطقه آزاد قشم برای راه اندازی فعالیت های دانش بنیان در رشته IT با بهره از نیروهای دیپلم در روستاهای جزیره قشم برنامه ریزی کرده است.
وی با اعلام اینکه مرز ابی ۲۲۰۰ کیلومتری کشورمان فرصت مناسبی برای هدایت شرکت های دانش بنیان برای کسب درآمد از محصولات دریایی است، افزود: جزیره قشم با داشتن ظرفیت های منحصر به فرد در بخش دریایی شرایط بسیار ارزشمند برای سرمایه گذاری فعالان دانش بنیان در بخش دریایی محسوب می شود.
رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس از کشورهای همسایه در خلیج فارس و آسیای میانه به عنوان مهمترین بازار فروش محصولات دانش بنیان ایران نام برد و گفت: با توجه به نیاز اربیل عراق، افغانستان، امارات، ترکیه و کشورهای آسیای میانه به محصولات دانش بنیان ایران، به نظر می رسد  بهترین مقصد صادرات محصولات دانش بنیان فعالان این حوزه به همین کشورها است.
وی تاکید کرد: حرکت به سمت پارک های تخصصی مهمترین نیاز فعالیت پارک های علم و فناوری محسوب می شود و مرکز پارک زیست فناوری قشم نیز براساس این سیاست با محوریت فعالیت های دانش بنیان حوزه دریایی تشکیل شده است.
تیمی متشکل از رئیسان ۳۹ پارک فناور کشور و مسئولان مراکز رشد به سرپرستی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای شرکت در پانزدهمین همایش سالانه مشترک روسای پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در استان هرمزگان و به میزبانی پارک زیست فناوری خلیج فارس طی دو روز چهارم و پنجم اسفندماه در قشم حضور دارند.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۲۲

گزارش تحلیلی مهر؛ ۶ عامل مهم تخلف علمی شناسایی شد/ جای خالی آموزش اخلاق حرفه ای

بی شک کسب رتبه اول ایران در رشد تولید علم دنیا بدون تلاش بدست نیامده است اما آنچه حفظ روند موفقیت علمی کشور را تضمین می کند عزم جدی برای رفع نابسامانی از نظام آموزش و تحقیقات کشور است.

خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری: بررسی موضوع مقالات علمی و آسیب هایی که با آن مواجه است، نشان می دهد که مجموعه ای از عوامل موجب شده اند که روند پژوهش در کشور مسیر استاندارد خود را طی نکند و در این راه با دست اندازهای متعددی مواجه شود.
روندی که می توانست با تعریف درست پژوهش از سوی دانشگاهیان و مسئولان امر، کشور را بهتر به نقطه مطمئنی از علم و دانش برساند، در ایستگاه کمیّت گرایی باقی ماند و کیفیت را فدای، فربه کردن اعداد و ارقام تعداد دانشجو، تعداد مقاله، تعداد پژوهشگر و تعداد دانشگاه و مرکز تحقیقاتی و پایان نامه کرد.
بررسی آسیب های مقالات علمی نشان می دهد که این آسیب ها تنها به دانشجویان و استادان باز نمی گردد و نظام آموزش عالی و تحقیقات کشور، با مجموعه ای از نابسامانی روبرو است.
این در حالی است که تلاش های محققان و دانشجویان در این سال ها کشور را به قله های بالایی در حوزه علم و فناوری رسانده است و بی شک کسب رتبه اول در رشد تولید علم دنیا، بدون این تلاش بدست نیامده است اما آنچه این موفقیت ها را شیرین تر می کند، بهبود فضای آموزش عالی و تحقیقات و کیفی شدن هر چه بیشتر این تولیدات علمی است.
آموزش عالی به سمت رفتارهای صوری رفته است
همانطور که غلامعلی حداد عادل عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است آموزش عالی طی دو سه دهه اخیر به سمت رفتارهای صوری و ظاهری رفته و همین امر موجب شده شاهد تقلب و تخلف در مقالات علمی شویم.
حداد عادل می افزاید یکی از علت های بروز تقلب و تخلف در مقالات علمی حرکت آموزش عالی به سمت رفتارهای صوری و ظاهری است چراکه بیشتر به اعداد، ارقام و آمار توجه شده است. این امر موجب شده تا اساتید و دانشجویان به فکر مدارک ظاهری باشند  بنابراین سومندی، فعالیت های عمقی و بومی تحت الشعاع قرار می گیرد.
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی آسیب دیگر در حوزه علم و مقالات را فقدان تناسب استاد و دانشجو می داند و می گوید: طی سال های گذشته جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی در کشور افزایش یافته و اساتید نمی توانند نظارت لازم را بر روند تدوین پایان نامه های دانشجویان داشته باشند.
وی اضافه می کند: دلیل دیگر بروز تخلفات و تقلب علمی عدم برخورد با متخلفان است که باید این موضوع از سوی رسانه ها و از سوی نهادهای حقوقی و اداری بررسی و برخورد شود. در برخورد با متخلفان علمی ضعف و سستی وجود دارد و این پدیده زشت موجب شده تا زحمت خدمتگذاران و استادان کشور نیز تحت الشعاع قرار گیرد.
اما آیا دانشجویان و اساتید به طور کافی آموزش دیده اند و می دانند که اخلاق حرفه ای نشر چه ضروریاتی دارد؟
الزام آموزش اخلاق حرفه ای به دانشجویان تحصیلات تکمیلی
در همین زمینه فرهاد یزدان دوست معاون بین الملل دانشگاه خواجه نصیر می گوید: نظام آموزشی کشور باید مورد بازنگری قرار گیرد تا آموزش های ارائه شده به فعالیت ها و دستاوردهای عملیاتی تبدیل شود. اساتید و دانشجویان باید با مصداق تخلفات علمی آشنا شوند تا در انجام فعالیت های علمی و آکادمیک از بروز این نوع موارد جلوگیری شود.
یزدان دوست با اشاره به لزوم آموزش اخلاق حرفه ای در دانشگاه ها خاطرنشان می کند: برخی از تخلفات علمی به صورت سهوی رخ می دهد که با آموزش اخلاق حرفه ای به دانشجویان و اساتید می توان از بروز چنین مواردی جلوگیری کرد.
معاون بین الملل دانشگاه خواجه نصیر تاکید می کند: همچنین باید بر روی موضوع مالکیت معنوی فعالیت بیشتری در کشور صورت گیرد تا از بروز برخی تخلفات علمی جلوگیری شود.
نکته مورد توجه در آسیب شناسی مقالات علمی این است که مدیران و مسئولان مربوطه هم در وزارتخانه های آموزشی به این نکته رسیده اند که باید از ابتدا سیستم پژوهشی کشور را مورد بازنگری قرار دهند و با آموزش های مستمر دانشگاهیان، زمینه های تقلب، مشکل و تخلف علمی را از بین ببرد.
راهکارهای وزارت علوم برای مقابله با تخلفات پژوهشی
وحید احمدی، معاون پژوهشی وزارت علوم از جمله مسئولانی است که از فعالیت های اجرایی در حوزه مقابله با تخلف و تقلب علمی سخن گفته است. معاون وزیر علوم می گوید: برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند تقلب و تخلف در امر تولید مقالات علمی، کارگروه اخلاق پژوهشی در وزارت علوم شکل گرفت و پس از آن اقدام به راه اندازی این کارگروه در دانشگاه های کشور کردیم.
برای پیگیری از بروز مشکلاتی مانند تخلف و تقلب علمی در میان جامعه دانشگاهی و پژوهشی کشور اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی کردیم و دانشگاه ها را ملزم به ارائه واحد درسی با عنوان اخلاق علمی کرده ایم به این ترتیب دانشجویان و اساتید مصادیق تخلف و تقلب علمی را شناختند.وی می افزاید: کتابچه ای با عنوان مصادیق تخلف های پژوهشی تدوین شد که در اختیار دانشگاه ها و مراکز پژوهشی گذاشته شد تا دانشجویان، اساتید و پژوهشگران با مصادیق تخلف و تقلب در حوزه پژوهشی و به خصوص تدوین مقالات آشنا شوند.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان می کند: برای پیگیری از بروز مشکلاتی مانند تخلف و تقلب علمی در میان جامعه دانشگاهی و پژوهشی کشور اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی کردیم و در برخی موارد نیز دانشگاه ها را ملزم به ارائه واحد درسی با عنوان اخلاق علمی کرده ایم. در این روند به دانشجویان و اساتید مصادیق تخلف و تقلب علمی اطلاع رسانی شده است.
احمدی می گوید: وزارت علوم اخیرا شاهد سودا گری در برگزاری کنفرانس های جعلی بوده و برای جلوگیری از این نوع تخلف نیز برنامه ریزی هایی در وزارت علوم صورت گرفته است. طبق اعلام وزرات علوم پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) متولی تایید کنفرانس های علمی است. بر این اساس کنفرانس هایی که از سوی انجمن های علمی و دانشگاه ها برگزار می شود مورد تایید این پایگاه قرار می گیرد. بنابراین سایر کنفرانس ها فاقد اعتبار هستند و به دانشجویان و اساتید توصیه می شود که در این نوع کنفرانس ها شرکت نکنند.
وی با اشاره به بازنگری آیین نامه ارتقا اعضای هیات علمی می گوید: هدف از بازنگری این آیین نامه جلوگیری از توسعه تولید علم بی کیفیت بود. در آیین نامه جدید اعضای هیات علمی دانشگاه ها از طریق انجام پروژه های کاربردی و صنعتی و رفع مشکلات جامعه می توانند امتیازات لازم برای ارتقا را کسب کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم یادآور می شود: در این آیین نامه علم برتر ملاک است و امتیاز ارتقا اعضای هیات علمی تنها از طریق تولید مقالات لحاظ نخواهد شد. در این آیین نامه امتیاز انتشار مقاله در مجلات معتبر بین المللی مانند نیچر افزایش یافته تا از این طریق اعضای هیات علمی اقدام به تولید مقالات با ارزش علمی و پژوهشی بالا شوند.
نظام ارزیابی دقیق راه جلوگیری از بروز تخلفات علمی
اما تنها اقدامات اجرایی برای پیشگیری از تخلفات علمی کافی به نظر نمی رسد. صاحبنظران معتقدند که باید نظام های ارزیابی دقیقی بوجود بیاید که بتوان شرایط علمی ایران را به طور همه جانبه رصد کرد تا از بروز این گونه تخلفات پیشگیری شود.
حسینعلی قبادی رئیس پژوهشگاه علوم انسانی در این باره می گوید: برای جلوگیری از بروز تخلفات و تقلب های علمی در حوزه های مختلف از جمله تولید مقاله باید گفتمان علمی در کشور شکل گیرد چرا که با شکل گیری این گفتمان راه های بروز چنین مشکلاتی نیز از بین خواهد رفت و با ایجاد نظام ارزیابی دقیق می توانیم از بروز احتمالی تخلفات علمی جلوگیری کنیم.
وی می افزاید: ایران درحال جهش علمی است بنابراین برخی تخلفات علمی در این مسیر اجتناب ناپذیر است اما با ایجاد زیرساخت های دقیق علمی می توانیم از بروز این نوع مشکلات جلوگیری کنیم. درحال حاضر دانشگاه های کشور در بسیاری موارد رتبه های بین المللی را کسب می کنند بنابراین نباید در زمینه بروز برخی تخلفات علمی بزرگنمایی شود.
قبادی می گوید: موضوعی مانند تخلف علمی در اصل موضوع بسیار کار قبیح بشمار می رود اما با ایجاد ارزیابی های صحیح می توان از بروز چنین موضوعاتی جلوگیری کرد. سهم تخلفات علمی در مقایسه با تلاش و فعالیت تحقیقاتی اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی بسیار اندک است.
نقش فشارهای آموزش عالی به دانشگاهیان  در بروز تخلفات علمی
نوع نظام آموزش عالی کشور نیز موجب مشکلاتی برای دانشگاهیان شده است و صاحبنظران معتقدند فشارهایی که نظام آموزش عالی در کشور به دانشجو، اساتید و سردبیران نشریات علمی وارد می‌کند، باعث افت کیفیت تولید علم در ایران شده است. این نکته ای که رضا رجبعلی بگلو عضو هیأت علمی پژوشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران بر آن تاکید دارد و می گوید: وضعیت تولید علم در ایران از سه منظر اساتید، دانشجو و ناشران نشریات علمی قابل بررسی است.
وی تاکید می کند: از این حیث اجبار آئین‌نامه‌ای که از طرف وزارت علوم برای ارتقای اساتید وجود دارد، باعث فشار مضاعف روی اساتید شده و این مسئله یکی از آسیب‌زاترین موضوعاتی است که در تولید مقالات علمی گریبانگیر اساتید شده است. پژوهش و انتشار مقالات که بخشی از این آئین‌نامه است، با نوسانات بسیار شدیدی در بخش انتشار مواجه است و تغییر امتیازات انتشار مقالات باعث سردرگمی برای اساتید شده است که در نهایت خروجی ناموفقی را به همراه دارد.
عضو هیأت علمی پژوشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با اشاره به مشکلاتی که دانشجویان در تولید مقالات علمی دارند نیز می گوید: در این آئین‌نامه پیوندی که بین اساتید و دانشجویان برای انتشار مقالات وجود دارد، با مشکلاتی همراه است به این دلیل که دانشجو باید حتماً اسم اساتید خود را به عنوان فردی که در تدوین مقاله حضور داشته، درج کند. دانشگاه‌ها، دانشجویان را مجبور می‌کنند که اسامی اساتید راهنما و مشاور را به بالاجبار در مقالات درج کنند اما ممکن است بسیاری از آنها در این فرآیند تأثیرگذار نباشند و این اجبار باعث بروز نارضایتی می‌شود.
رجبعلی بگلو با تأکید بر اینکه اگر معیار چاپ مقالات، تعداد آنها در هر شماره نشریه نباشد و الزامی نباشد که حتماً به ۶ یا ۱۰ مقاله در یک شماره برسد، می گوید: سردبیران نشریات می‌توانند با شرایط بهتر و کیفی‌تری مقالات باکیفیت را منتشر کنند. از سوی دیگر امکانات و شرایط مناسبی برای انتشار مقالات علمی در نشریات وجود ندارد. بسیاری از ناشران به دلیل نبود سامانه نشریات با مشکلات بسیاری مواجه هستند و عدم همکاری دانشگاه‌ها در فرآیند نشر مقالات و امتیازدهی برای رتبه‌بندی، این مشکلات را دوچندان کرده است.
وی با اشاره به اینکه این حلقه‌های مفقوده باعث شده که برون‌داد تولید مقالات علمی در کشور مناسب نباشد، تصریح می کند: نظام آموزشی بسیار به انتشار مقاله به عنوان رشد علمی تأکید دارد، در صورتی که به کیفیت واقعی مقالات خیلی توجه نمی‌شود. اگرچه تلاش شده افزایش کیفیت مقالات از جنبه‌های استنادی صورت گیرد، اما این کافی نیست و درگیری‌هایی که از وزارت علوم به اساتید منتقل می‌شود، کاهش کیفیت مقالات را به همراه داشته است.
مسیری که پژوهش در کشور ما طی می کند نیز همواره با مشکلات بسیاری همراه بوده است. یکی از این مشکلات عدم روند صحیح پژوهش اصیل و همچنین نبود بودجه و منابع مالی مناسب برای پژوهش بوده است. مسیری که پژوهش در کشور ما طی می کند نیز همواره با مشکلات بسیاری همراه بوده است. یکی از این مشکلات عدم روند صحیح پژوهش اصیل و همچنین نبود بودجه و منابع مالی مناسب برای پژوهش بوده است. پول ناچیزی که به دانشجوی دکتری داده می شود و یا بودجه های محدودی که دست اساتید را در پذیرش دانشجوی دکتری و تحقیقات علمی می بندد بخشی از این مشکلات است.
پژوهش اصیل با دست خالی انجام نمی شود
همانطور که دکتر شاهین آخوندزاده  قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت معتقد است در ایران مانند همه جای دنیا پژوهش باید از یک مسیر درست بیرون بیاید.  مسیر درست نیز پایان نامه ها و مقالات پژوهشی هستند. وقتی یک پایان نامه و یا یک طرح تحقیقاتی ثبت می شود به این معنی است که دانشگاه بر روی محتوا، نشر آن، خروجی، صلاحیت استاد راهنما و دانشجوی آن نظارت دارد.
قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت می گوید: پژوهش باید اصیل باشد و پژوهش اصیل هم به معنی کمیت نیست، بلکه باید کیفیت مدنظر قرار گیرد.  ما نیازی به ۱۰۰۰ مقاله بی کیفیت نداریم بلکه یک مقاله خوب هم کافی است. از نظر ما نباید افراد در حوزه آموزش و خدمات را مجبور کنیم مقاله بنویسند زیرا نتیجه اش نوشتن مقاله غیر اصیل خواهد بود.
آخوندزاده با تاکید بر لزوم توجه به بودجه های پژوهشی می افزاید: یادمان باشد که پژوهش اصیل و کیفی نیاز به بودجه دارد. دست خالی نمی شود پژوهش کرد. هزار نفر دانشجوی دکتری می گیرند و نفری ۵ میلیون تومان به آنها برای پژوهش پرداخت می کنند! نتیجه این کار پژوهش غیر اصیل است. با ۵ میلیون نمی توان پایان نامه اصیل و درست انجام داد. بنابراین کمیت را باید محدود کرد.
قائم‌مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یادآور می شود: سیاستگذاران و دولتمردان هم باید نیم نگاهی به پژوهش داشته باشند. وقتی آزمایشگاه نداشته باشیم و یا پول برای مواد مصرفی آزمایش نداشته باشیم با کدام امکانات می خواهیم تحقیق کیفی انجام دهیم. از این تعداد دانشجوی دکتری و ارشد حتما مقالات و پایان نامه قلابی در می آید پس باید چشم هایمان را باز کنیم زیرا با منابع مالی محدوده خطا در پژوهش زیاد می شود.
وی درباره مقابله با موسساتی که به فروش مقاله و پایان نامه مبادرت می ورزند، افزود: واقعیت این است که شرکت ها و موسساتی در ایران به تولید پایان نامه و مقاله می پردازند، این واقعیت تلخی است که من به عنوان یک معلم دانشگاه از دیدن مناظر پایان نامه فروشی در خیابان انقلاب و برابر دانشگاه تهران خجالت می کشم. اما می دانیم که با جمع کردن ظواهر، تنها پایان نامه فروشی را زیر زمینی می کنیم در حالی که باید در سیاست ها تغییر ایجاد کنیم.
سوء رفتارهای پژوهشی را بشناسیم
صاحبنظران هر کدام از یک منظر به آسیب شناسی مقالات در ایران پرداخته اند اما در این میان معتقدند که ابتدا باید یک بازنگری کلی در مجموعه استانداردهای پژوهشی کشور صورت گیرد تا زمینه فشارها، تخلفات و سوء رفتارهای حوزه پژوهشی از میان برود.
دکتر احسان شمسی گوشکی دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت با تاکید بر همین نکته می گوید که ابتدا باید استاندارد پژوهش را تعریف کنیم زیرا هر انحرافی از آن استاندارد، سوء رفتار پژوهشی محسوب می شود. مساله تنها مقاله نیست بلکه صورت مساله پژوهش است. در واقع مقاله سندی است که در آن نتیجه پژوهش منتشر می شود و انتشار آن هم روال استاندارد خودش را دارد.
وی می افزاید: بنابراین درست است که سوء رفتارهای پژوهشی می تواند در مرحله ای که پژوهش تبدیل به مقاله می شود رخ دهد اما واقعیت این است که ریشه این مساله را باید در جای دیگری جستجو کرد. مساله تخلف پژوهشی در نوشتن مقالات بدون در نظر گرفتن سایر ابعاد تخلفات پژوهشی تنها توجه به نوک یک کوه یخ است. پژوهش باید برای پاسخ دادن به سئوالات و تربیت پژوهشگر انجام شود نه چیز دیگری. بنابراین مشکل اصلی پژوهش در کشور ما این است که اغلب پژوهش ها مساله محور نیست.
وی با اشاره به اینکه که عدم تعریف درست از دانشجوی دکتری در کشور مشکل ساز شده است، می گوید: تعریف دانشجوی دکتری مساله مهمی است. در تمام دنیا دانشجوی دکتری بودن یک شغل تمام وقت محسوب می شود زیرا دوره دکتری مساله محور است و باید پول مناسبی برای پژوهش و گرفتن دانشجوی دکتری وجود داشته باشد اما در کشور ما اینطور نیست و همین موجب می شود دانشجویان دکتری در ایران یا تمام وقت نباشند یا اگر تمام وقت باشند تمرکز نداشته باشند.
شمسی گوشکی با اشاره به لزوم توجه به جایگاه ویژه کمیته های  اخلاق در پژوهش گفت: لازم است پروپوزال های تحقیقاتی اول در یک کمیته  علمی بررسی شوند. خیلی وقت ها به دلیل تعارف و مصلحت اندیشی و اینکه اگر ایراد بگیریم ممکن است باعث ناراحتی و دلخوری افراد شود، این کار به درستی صورت نمی گیرد. این فرهنگ باید تغییر کرد و باید بدانیم که در مقام داوری اسناد علمی، چه مقاله و چه پروپوزال تحقیق و پایان نامه باید کاملا بی طرفانه و با در نظر گرفتن استانداردهای علمی عمل کنیم.
مفهوم رشد علمی تنها رشد تعداد مقالات نیست بلکه باید ملاک های خودمان را مبنی بر رشد علمی بازبینی کنیم. رشد تعداد مقالات یک رشد کمی است که در جای خود مناسب است. ما در کشور از این مرحله تمرینی عبور کرده ایم و باید وارد فاز توسعه کیفی شویم این متخصص اخلاق پزشکی با تاکید بر این نکته که تعریف ما از تقلب علمی باید بازتعریف شود، می گوید: تقلب علمی فقط کپی کردن یک پاراگراف و یک قسمت از یک مقاله یا یک کتاب در یک مقاله یا نوشته دیگر نیست. استفاده بدون مجوز از ایده یک فرد دیگر، داده سازی در پژوهش، گزارش کار انجام نشده به عنوان کار انجام شده و یا دستکاری داده ها نمونه های تقلب علمی هستند.
شمسی گوشکی با انتقاد از لایحه پیشنهادی وزارت علوم درباره برخورد با تقلب علمی، آن را ناکافی برمی شمارد و می گوید: تمام تاکید این لایحه بر روی موسسات درگیر کار نوشتن پایان نامه و مقاله و برخورد قضایی با افراد است. در حالی که ما معتقدیم لایحه ای که می خواهد با تقلب علمی مقابله کند باید به درون دانشگاه ها نگاه کند نه بیرون دانشگاه ها . ما باید بتوانیم تقاضای موجود برای خرید  این پایان نامه ها و مقاله ها را  به حداقل رسانده و مدیریت کنیم.
وی می گوید: باید بدانیم که مفهوم رشد علمی تنها رشد تعداد مقالات نیست بلکه باید ملاک های خودمان را مبنی بر رشد علمی بازبینی کنیم. رشد تعداد مقالات یک رشد کمی است که در جای خود مناسب است. پیشترها لازم بود ما مقاله نوشتن را تمرین کنیم اما به نظر می رسد که ما در کشور از این مرحله تمرینی عبور کرده ایم و باید وارد فاز توسعه کیفی شویم . این موضوع باید در نهادهای بالادستی از جمله وزارتخانه ها، شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونت علمی بررسی شود و باردیگر در مورد ملاک های رشد علمی تصمیم بگیرند.
جمع بندی نظرات صاحبنظران در حوزه آسیب شناسی مقالات علمی نشان می دهد که مجموعه ای از توسعه نابجای آموزش عالی کشور، افزایش بی رویه دانشجویان دکتری، تغییرات متعدد آیین نامه ای، افزایش فشار بر روی استادان و دانشجویان برای نوشتن مقاله، عدم رعایت استانداردهای پژوهشی و عدم آموزش اخلاق حرفه ای نشر به دانشگاهیان، بخشی از این مشکلات هستند. مشکلاتی که توجه و عزم هرچه بیشتر مسئولان امر را برای ساماندهی حوزه پژوهش و علم می طلبد.

۹۵/۱۲/۰۴
۰۶:۱۰

فعالیت بیش از شش هزار انجمن علمی دانشجویی در کشور

کارشناس اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با اشاره به فعالیت بیش از شش هزار انجمن علمی دانشجویی در سراسر کشور، تصریح کرد: نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی و همایش‌های ملی از شاخص‌ترین فعالیت‌های اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی در کشور است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری –  حمیده عبدالهی در مجمع عمومي اتحاديه مهندسي كامپيوتر،  کمک به تأسیس اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی در کشور را ضروری دانست و گفت: تشکیل اتحادیه‌ها کمکی در راستای تداوم حیات و فعالیت انجمن‌های علمی در کشور است.
کارشناس اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل اتحادیه‌های علمی دانشجویی را بستری برای هم‌افزایی استعدادها و استفاده از توانایی‌ها برای انجام فعالیت‌های جمعی دانشجویان در کشور عنوان کرد و افزود: اتحادیه‌های علمی بستری برای ارتباط بین دانشجویان و صنعت شده است.
عبدالهی با اشاره به فعالیت بیش از شش هزار انجمن علمی دانشجویی در سراسر کشور، تصریح کرد: نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی و همایش‌های ملی از شاخص‌ترین فعالیت‌های اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی در کشور است.
وی اتحادیه انجمن علمی دانشجویی مهندسی کامپیوتر را بیست و نهمین اتحادیه انجمن‌های علمی در کشور برشمرد و اظهار کرد: دانشجویان از طریق این اتحادیه‌ها ارتباط‌های خوبی را با ارگان‌های دولتی و خصوصی ایجاد و از ظرفیت این سازمان‌ها برای حمایت از طرح‌های آنان استفاده کرده‌اند.
 

۹۵/۱۲/۰۴
۰۹:۱۷

ضرورت توسعه مهارت آموزی و آموزش های کاربردی متناسب با نیاز کار

توسعه مهارت آموزی و آموزش های کاربردی متناسب با نیاز کار در جامع ایران ضروری است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ سال هاست کارشناسان آموزش عالی به این باور رسیده اند که برخی از رشته‌های دانشگاهی ، بازار کاری برای فارغ‌التحصیلانش ندارد و وزارت علوم هم طرحی را در دستور کار خود قرار داده که بر اساس آن رشته های دانشگاهی فاقد جذابیت برای بازار کار از چرخه آموزش عالی حذف می شوند. 
رئیس انجمن کسب و کارایران با استقبال از طرح وزارت علوم در راستای کیفی سازی رشته های تحصیلی ، اظهار داشت: همواره بخش خصوصی به دلیل نگاه ویژه درتربیت دانشگاهیان و جایگزینی مهارت بجای مدرک که مورد تایید وزیرعلوم هم بوده،، مدیرانی را تربیت کرده است که با کسب دانش فضای کسب و کار به موفقیت رسیدند.
هادی سیاری با اعلام اینکه در حال حاضر نرخ عمومی بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور 18.5 درصد است ، گفت: در حالی که دولتی ها به تازگی طرح مهارت آموزی را در دانشگاه ها مطرح کرده اند ، مدرسه غیر دولتی کسب و کار ماهان بیش از یک دهه است که مهارت آموزی را بستر سازی کرده و با آموزش های کاربردی توسط اساتید با تجربه ، مدیرانی را تربیت کرده که اکنون پس از 14 سال تاثیر جایگزینی مهارت بجای مدرک را با حضور در عرصه های تولید و اقتصاد جامعه و ایجاد ارزش افزوده در مشاغل مختلف به منصه ظهور رسانده اند. 
وی تاکید کرد: به همین مناسبت مدرسه عالی کسب و کار ماهان به روال هر سال جشن دانش آموختگان DBA و MBA را فردا در باشگاه دیپلماتیک وزارت امور خارجه برگزار می کند.
در این مراسم کارآفرینان به انتقال روش های جدید مدیریتی می پردازند و همچنین از کارآفرینان و مدیران برتر تجلیل خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۴
۱۰:۵۱

مخترعان تبریزی ;سامانه داوری; در مالزی درخشیدند

سید مسلم یگانه/   -2 جوان خلاق تبریزی به اسامی «سیروس پالدی» و «جواد دست یافته»، که چندی پیش در جمهوری کرواسی در رقابت با نخبگان ۵۰ کشور، توانستند مدال طلای مسابقات «اینوا ۲۰۱۶» را کسب کنند، این بار با شرکت در مسابقات جهانی اختراعات و تکنولوژی مالزی مدال طلای دیگری را برای کشور به ارمغان آوردند.
شانزدهمین دوره مسابقات جهانی اختراعات و تکنولوژی کشور مالزی با حضور ۴۵ کشور از ۲۷ تا ۳۰ بهمن ماه امسال در شهر کوالالامپور پایتخت این کشور برگزارشد و مخترعان کشورمان با اختراع «سامانه هوشمند داوری مسابقات ورزشی» در آن شرکت داشتند. این مخترعان خطه آذربایجان که قول داده‌اند در سال میلادی جاری با شرکت در رقابت‌های کانادا یا امریکا مدال طلای سومی را هم به ایران بیاورند، در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهارداشتند: هم‌اکنون در حال بررسی چند پیشنهاد خوب برای صادرات دانش فنی خود با حفظ اصالت ایرانی اختراع، از کشورهای امریکایی، اروپایی و عربی هستیم که در آینده‌ای نزدیک خبرهای آنها را به اطلاع مردم می‌رسانیم.
پالدی با بیان اینکه «مدال طلای اول خود را تقدیم شهدای وطن بویژه سردار غیرتمند خطه آذربایجان، شهید «مهدی باکری» کردیم و مدال دوم را هم به مردم شریف وطن بخصوص طرفداران تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز تقدیم می‌کنیم»، افزود: در مسابقات مالزی همه قدرت‌های برتر فناوری نوین همچون ژاپن، امریکا و... شرکت داشتند که ما توانستیم با پیشی گرفتن از آنها در مکان نخست این مسابقات قرار بگیریم. وی با تأکید بر اینکه با حمایت همه جانبه مسئولان کشور از نخبگان می‌توان به مدارج بالای علمی در جهان دست یافت، افزود: وقتی نیمی از کارکنان سازمان فضایی امریکا (ناسا) ایرانی هستند و این سازمان بین‌المللی فضایی با علم و استعداد ایرانیان اداره می‌شود، ما با قدرت تمام به همه دنیا می‌گوییم که با چند سال تمرکز و بها دادن به مغزهای ایرانی، این کشور می‌تواند جهش عظیمی در اقتصاد و علم داشته باشد.
دست یافته، نیز با اشاره به اینکه مهم‌ترین مرجع برای توسعه اختراع ما در دنیا «فیفا» است، گفت: خوشبختانه «حسن کامرانی فر» برترین کمک داور جام جهانی ۲۰۱۰ و از چهره‌های شناخته شده دنیای فوتبال، اختراع ما با عنوان «سامانه هوشمند داوری مسابقات ورزشی» را تأیید کرده و خواهان استفاده از آن در لیگ فصل ۹۶-۹۵ از سوی فدراسیون فوتبال ایران شده است.
وی با یادآوری این نکته که مسابقات جهانی اختراعات و تکنولوژی مالزی زیر نظر مستقیم وزارت علوم و تحقیقات این کشور برگزار شد، افزود: در حاشیه این مسابقات هم یک تفاهمنامه همکاری در زمینه اختراع خود با یکی از فدراسیون‌های اروپایی امضا کردیم که بزودی جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد. خاطرنشان می‌شود، سیروس پالدی متولد سال ۶۲ در تبریز و عضو بنیاد ملی نخبگان ایران است که رتبه نخست جشنواره ملی اختراعات در سال ۹۳ را در کارنامه خود دارد. همچنین جواد دست یافته دیگر مخترع سامانه هوشمند داوری مسابقات ورزشی نیز متولد سال ۶۲ در تبریز  و در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بین‌الملل است. سامانه هوشمند داوری مسابقات ورزشی را که این جوانان اختراع کرده‌اند، از ۹ قسمت تشکیل شده و سامانه داوری در مسابقات ورزشی، مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال را هوشمندتر می‌کند که می‌تواند کمک مؤثری برای قضاوت درست‌تر باشد. این مجموعه اختراع‌ها شامل کارت هوشمند، توپ هوشمند، دروازه الکترونیکی هوشمند، سوت هوشمند، مچ‌بند هوشمند، خطوط هوشمند زمین مسابقات، پرچم کمک داور و فواصل ضربات ایستگاهی است.
 

۹۵/۱۲/۰۴
۰۰:۰۰
۹۵/۱۲/۰۴
۰۶:۰۵

راه اندازی آزمایشگاه نانو در دانشگاهها/ فناوری به صنعت تزریق شود

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با تاکید بر لزوم تزریق فناوری به صنعت اظهار داشت: بنا داریم آزمایشگاه های نانو دانشجویی را در دانشگاهها راه اندازی کنیم.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، دکتر سعید سرکار در یازدهمین جشنواره برترین های فناوری نانو که در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد، اظهار داشت: این جشنواره یکی از شاخص های کارنامه ای عملکرد ستاد توسعه فناوری نانو است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر برنامه راهبردی 10 ساله دوم فناوری نانو را آغاز کرده ایم اظهار داشت: برنامه اول راهبردی فناوری نانو که در آن توسعه منابع انسانی و علم و فناوری مطرح بود را پشت سر گذاشته ایم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو خاطرنشان کرد: اکنون به اهدافی که در برنامه راهبردی اول فناوری نانو مشخص کرده بودیم دست یافته ایم و حتی این دستیابی به اهداف بیش از اندازه و بالاتر بوده است.
وی افزود: چرخه اول پژوهش تبدیل ثروت به علم و چرخه دوم آن تبدیل علم به ثروت است؛ بر همین اساس از سرمایه ها و ثروت های کشور که منابع انسانی است به خوبی استفاده کرده ایم تا بتوانیم از آن در راستای تولید علم گام برداریم.
سرکار با تاکید بر اینکه در آغاز کار ستاد نانو دستمان خالی بود اظهار داشت: تنها شاید در کشور 10 نفر از فناوری نانو اطلاع داشتند؛ همچنین در سال 2001 میلادی 10 مقاله آی اس آی در حوزه نانو به چاپ رسید و ما رتبه 57 را در این زمینه داشتیم.
وی تاکید کرد: اما در سال 2016 حدود 8 هزار مقاله در سال تولید شد؛ در واقع در سال 2016 به نتیجه رسیدیم که روزی 23 مقاله در این حوزه به چاپ می رسد.
سرکار در ادامه به نیروی انسانی تاکید کرد و گفت: تنها نیروی انسانی است که موجب این پیشرفت شده است و از سوی دیگر دانشگاهها هم در این زمینه فعال بودند و خوش درخشیدند.
وی با بیان اینکه ما برای توسعه فناوری نانو در کشور شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی را ایجاد کردیم، گفت: همچنین توانستیم در شرایط تحریمی ملزومات آزمایشگاهها و تجهیزات آزمایشگاهی را برای محققان فراهم آوریم تا علم در فناوری نانو به تولید برسد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه نیمه اول چرخه پژوهش که تبدیل ثروت به علم بوده را از نظر کمی به خوبی طی کرده ایم، گفت: این پیشرفت در حدی بوده که توانسته ایم از رتبه 57 به رتبه ششم دنیا در تولید علم فناوری نانو دست یافته ایم.
وی با بیان اینکه همچنین از نظر کیفی وضع خوبی در فناوری نانو در کشور داریم، اظهار داشت: متوسط ضریب ارجاع مقالات 3.33 است؛ این موضوع جای خوشحالی است و ما نیز راضی هستیم ولی درصددیم که این علم تولید شده را با کیفیت بیشتری انجام دهیم.
سرکار با بیان اینکه کارنامه دستاوردهای نانو همان کارنامه مشارکت جمعی در کشور بوده است، اظهار داشت: دانشگاهها، وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، وزارت کشاورزی و … همه و همه متناسب با توانشان بهترین مشارکت را برای توسعه فناوری نانو در کشور انجام داده اند.
وی با بیان اینکه ما در تبدیل علم به ثروت تازه وارد هستیم و نیاز داریم که کار یاد بگیریم، بیان کرد: باید بتوانیم فناوری را به صنعت تزریق کنیم تا در نهایت در جایگاه بین المللی حضور بیابیم.
به گفته دبیر ستاد توسعه فناوری نانو برنامه راهبردی سند 10 ساله دوم فناوری نانو به صنعتی سازی و تجاری سازی تاکید دارد که توسعه بازار بین المللی در آن نیز مورد توجه قرار گرفته است.
آزمایشگاهها در دانشگاهها رنگ باخته و باید احیا شوند
وی با بیان اینکه ما در این برنامه 10 ساله دوم دو برنامه در پیش داریم، اظهار داشت: برنامه اول ما این است که بتوانیم آزمایشگاههای آموزشی برای دانشجویان در دانشگاهها تاسیس کنیم؛ اکنون آزمایشگاهها در دانشگاهها رنگ باخته و همین موجب شده که دانشجویان تنها مسائل تئوری را آموزش ببینند. دانشجویان دانا می شوند ولی توانا بار نمی آیند؛ مهارتی یاد نمی گیرند.
سرکار ادامه داد: برنامه ما این است که آزمایشگاه هایی را تاسیس کنیم که بر اساس اولویت هایی دانشجویان را تربیت کند. حمایت ما به گونه ای است که دانشگاهها می توانند با 30 درصد آورده خود و 70 درصد تامین بودجه از سوی ستاد آزمایشگاههای خود را تجهیز کنند و یا صاحب آزمایشگاه شوند. مقدمات این کار فراهم شده و تا سال آینده محقق خواهد شد.
وی با اشاره دومین اقدام خود برای توسعه فناوری نانو گفت: در حال حاضر ارتباط دانشگاه و صنعت به صورت مستقیم برقرار نمی شود و همیشه مجزا رشد کرده اند؛ در کشور ما به ندرت صنعت دیده می‌شود و اکثرا کارخانه وجود دارد.
شرکت های دانش بنیان زبان صنعت را می فهمند
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تصریح کرد: تنها راه ارتباطی دانشگاه و صنعت شرکت های دانش بنیان هستند؛ شرکت های دانش بنیان زبان صنعت را می فهمند زیرا از دل دانشگاهها بیرون آمده اند و می توانند با صنعت ارتباط برقرار کنند.
وی اظهار داشت: ما می توانیم با حمایت از پایان نامه های کاربردی که بر اساس نیاز صنعت هستند ارتباط بین صنعت و دانشگاه را به واسطه شرکت های دانش بنیان فراهم کنیم.این بدان معنا است که دانشجو می تواند پایان نامه خود را در شرکت دانش بنیان اجرایی و عملی سازد تا در نهایت به فاز صنعتی برسانند.
سرکار با بیان اینکه در تبدیل ثروت به علم می توانیم دانشجویانی را توانمند بار بیاوریم اظهار داشت: زیست بوم و اکوسیستم لازم برای تحقق این امر فراهم شده است.
وی با تاکید بر اینکه باید دانشجویان را توانمند بار بیاوریم تا بتوانند در نهایت کسب و کاری راه بیاندازند، اظهار داشت: دانشجویی که دانا باشد و منتظر استخدام باشد همانند یک فرد دچار ضایعه نخاعی است که خوب می بیند، می شنود، اطرافش را درک می کند ولی نمی تواند کاری را به تنهایی انجام دهد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید کرد: فارغ التحصیلان باید توانمندی ایجاد کسب و کار را داشته باشند.
سرکار با اشاره به دیگر مشکلات حوزه فناوری های های تک گفت: ما برای بازاریابی محصولات فناوری نوین بازرگانان و تجار خوبی نداریم که با این حوزه به خوبی آشنا باشند زیرا «های تک» ادبیات خاص خود را دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: کشور 80 میلیون نفری بازار بزرگی برای محصولات فناوری خود ندارد. باید افراد زبده در این خصوص بکار گرفته شود تا بتوانیم به پیشرفت دست یابیم.
آمار شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه نانو
وی گفت: در حال حاضر 150 شرکت دانش بنیان، 360 محصول نانویی در بازار وجود دارد؛ همچنین برخی از این محصولات به 17 کشور صادر می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۲:۰۸