نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 95919
 • تمام سکه (طرح جدید) 940000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 938000
 • نیم سکه 480000
 • ربع سکه 269000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3325
 • یورو 3738
 • پوند 5125
 • صد ین 2780
 • درهم امارات 908
 • لیر ترکیه 1250
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 28460
 • 0
  یورو 31889
 • 0
  پوند 44003
 • 0
  فرانک 30559
 • 0
  صد ین 23761
 • 0
  درهم امارات 7749

وزیر علوم درگذشت دکتر صادق آئینه وند را تسلیت گفت

وزیر علوم درگذشت رئیس پژوهشگاه علوم انسانی را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری آنا، در پی درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند، استاد تاریخ و چهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۲:۱۵

وزیر علوم در گذشت دکتر صادق آئینه وند را تسلیت گفت

وزیر علوم درگذشت دکتر آیینه‌وند را تسلیت گفت.
به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری ایسنا و بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در پی درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند، استاد تاریخ وچهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۲:۳۳

وزیر علوم درگذشت دکتر صادق آئینه وند را تسلیت گفت

وزیر علوم درگذشت دکتر آیینه‌وند را تسلیت گفت.
به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری ایسنا و بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در پی درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند، استاد تاریخ وچهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۰۸

وزیر علوم در گذشت دکتر صادق آیینه وند را تسلیت گفت

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور پیامی درگذشت صادق آیینه وند استاد تاریخ و چهره ماندگار فرهنگی و رییس پژوهشگاه علوم انسانی را تسلیت گفت.

به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیام خود، فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.
همچنین، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با صدور پیامی درگذشت نخستین رایزن فرهنگی کشورمان در سوریه پس از انقلاب اسلامی و عضو شورای سیاستگذاری گفتگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تسلیت گفت.
در بخشی از پیام ابوذر ابراهیمی ترکمان آمده است: استاد آیینه وند سالیان درازی از عمر خود را مصروف دانش اندوزی و تربیت دانش پژوهان کرد و همواره در کنار تعلیم وتربیت، روح خود را با ایمان و تقوای الهی جلا می ‏بخشید. وارستگی، تقوا، علم و عمل، در اثر ممارست فراوان، به بخشی از شخصیت ثابت آن استاد بی بدیل تبدیل شده بود.
دکتر صادق آیینه وند روز گذشته (پنجشنبه) به دلیل بیماری در یکی از بیمارستان های تهران، دار فانی را وداع گفت. وی پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به عنوان رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شده بود.
فراهنگ**7537**

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۱۳

وزیر علوم درگذشت «آئینه‌وند» را تسلیت گفت

وزیر علوم درگذشت دکتر آیینه‌وند را تسلیت گفت.
به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری ایسنا و بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در پی درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند، استاد تاریخ وچهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۲:۳۳

فرهادی در گذشت صادق آئینه‌وند را تسلیت گفت

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درگذشت صادق آئینه‌وند رئیس پژوهشگاه علوم انسانی را به خانواده آن مرحوم و جامعه دانشگاهی کشور تسلیت گفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در پی درگذشت صادق آئینه‌وند، استاد تاریخ و چهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم آن مرحوم، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۶:۳۷

وزیر علوم تحقیقات و فناوری: بازاريابی محصولات فناورانه مشكل اصلی شركت‌های دانش بنيان

فرهادی گفت:یکی از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در مراکز فناوری تولید محصولات با بازاریابی اندک است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران، محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در جشنواره شیخ بهایی فن‌آفرینی که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی تهران در سالن همایش‌های ملی کارآفرینی برگزار شد، گفت: یکی از مشکلات اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان در مراکز فناوری تولید محصولات با بازاریابی اندک است که در صدد هستیم این مشکل را در سال جاری حل کنیم. 
وی بیان کرد: پارک‌های علم و فناوری در اولویت برنامه‌های وزارت علوم است و امروزه زنجیره توسعه و اقتصادی نیازمند شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه یافته است. 
وزير علوم افزود: قطعا حمایت از توسعه ارتباطات بین‌المللی از برنامه‌های  اصلی وزارت علوم است و در صدد هستیم در ادامه فعالیت از یونسکو حمایت کنیم و در دوره جدید حمایت آنها را به سایر کشورها و افزایش ارتباطات علم و فناوری با جدیت دنبال کنیم. 
فرهادی عنوان کرد: 36 پارک علم و فناوری و 50 مرکز رشد فناوری مشغول به کار هستند.
وی خاطر نشان کرد: امیدواریم جشنواره شیخ بهایی در روزهای برگزاری به اهداف مورد نظر خود و ارتباط با صاحبان ایده دست یابند و این جشنواره از حالت  ملی گسترده‌تر شده به سطح بین‌المللی ارتقا پیدا کند و در دانشگاه‌های کشور نقش سوم را ایجاد کنیم و برنامه‌های آموزشی رشته‌های نوین و جدید بیش از پیش شاهد آن در آینده باشیم و ایده را به محصولات برسانیم و تولیدات را شاهد باشیم. 

۹۴/۰۲/۱۹
۱۰:۵۶

واعظی در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی مطرح کرد: اختصاص بودجه 120 میلیارد تومانی به شرکت‌های دانش بنیان در سال 94

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در سال گذشته بودجه شرکت‌های دانش بنیان 90 میلیارد تومان بود که امسال به 120 میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار دنیای ارتباطات باشگاه خبرنگاران، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی که امروز صبح (شنبه) در سالن همایش‌های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به پیشرفت فناوری در ایران طی سال‌های گذشته اظهار کرد: در هر مقطعی تولید ثروت متفاوت است، زمانی کشاورزی و صنعت و امروز مولفه‌ی اصلی تولید ثروت، فناوری و اقتصاد دانش بنیان است.
وی با اشاره به اینکه فناوری و اقتصاد دانش بنیان به سرعت در حال پیشرفت است، افزود: تحولی که در عصر حاضر روی می‌دهد، توسط نیروهای انسانی نخبه حمایت می‌شود و چاره‌ای جز این نیست و برای کشورهایی که نیروی انسانی نخبه دارند، توجه اساسی به موضوع فناوری و اقتصاد دانش محور شود.
واعظی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه در برنامه ششم توسعه کشور به نظر می‌رسد یک اجماعی در دولت است که موضوع فناوری و اقتصاد دانش محور را جزو محور اصلی برنامه ششم قرار می‌دهد و توسعه در بخش فناوری صورت نمی‌گیرد، مگر اینکه سیاست‌های دولت و وزارت‌ خانه‌های مختلف از جمله وزارت علوم دنبال شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سرمایه‌های انسانی نخبه در کشور عنوان کرد: باید برای سرمایه‌های انسانی یا همان نخبگان کشور، برنامه داشته باشیم، چرا که با توجه به افزایش نیروی انسانی نخبه در کشور یقینا استعداد توسعه فناوری در آن‌ها وجود دارد و این می‌تواند موجب رشد و پیشرفت کشور شود.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت نیروی انسانی در کشور افزود: شناسایی نیروی انسانی نخبه و درک مشکلات آن‌ها، بستر سازی برای فعالیت آن‌ها و ایجاد امکانات لازم برای ارائه فناوری‌های خود، از موضوعاتی است که باید به آن توجه کنیم.
در حال تکمیل/

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۰۲

فریاد وزیر علوم بر سر خبرنگاران فرهادی: اختلاس 32 میلیاردی صورت گرفته است/به حاشیه‌ها دامن نزنید

وزیر علوم در پاسخ به سؤال خبرنگاران پیرامون پرونده مالی 32 میلیاردی صندوق رفاه دانشجویان با فریاد اعلام کرد: قرارداد سوری بسته شده و پول بچه‌های مردم رفته است، دیگر به حاشیه‌ها دامن نزنید.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در حاشیه جشنواره فن‌آفرینی شیخ بهایی در جمع خبرنگاران در رابطه با پرونده مالی 32 میلیاردی صندوق رفاه دانشجویان گفت: پرونده از گذشته در حال پیگیری بوده و بیش از چند ماه است که گزارش‌ها به قوه قضائیه رفته و دستور رسیدگی داده شده است.
وی افزود: البته پرونده مالی بیشتر از این مبلغ بوده که بخشی از آن بازگردانده شده و بخش دیگر هم ان‌شاءالله پیگیری می‌شود.
وزیر علوم اظهار داشت: پرونده مفتوحه است و دستور جدی رئیس قوه قضائیه پیگیری این پرونده بوده است.
سپس وزیر علوم با فریاد بر سر خبرنگاران عنوان کرد: چرا به حاشیه‌ها دامن می‌زنید؟ قرارداد سوری بسته شده، پول بچه‌های مردم رفته و اختلاس کرده‌اند. دیگر به حاشیه‌ها دامن نزنید.

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۰۶

فرهادی در پاسخ به تسنیم مطرح کرد دستور جدی رئیس قوه قضائیه برای پیگیری پرونده 32 میلیاردی صندوق رفاه دانشجویی

خبرگزاری تسنیم: وزیر علوم با اشاره به اینکه پرونده ۳۲ میلیاردی صندق رفاه دانشجویی در قوه قضائیه مفتوح است گفت: رئیس قوه قضائیه دستور جدی برای پیگیری این پرونده را صادر کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در حاشیه افتتاح یازدهمین جشنواره فن‌آفرینی شیخ‌بهایی در دانشگاه شهید بهشتی و در پاسخ به خبرنگار حبرگزاری تسنیم درباره پرونده مالی 32 میلیاردی صندوق رفاه دانشجویان در دولت دهم، اظهار داشت: پرونده از گذشته در حال پیگیری بوده و بیش از چند ماه است که گزارش‌های آن به قوه قضائیه رفته و مطرح بوده است. 
وی افزود: از سوی قوه قضائیه دستور رسیدگی به پرونده داده شده و رقم‌ها خیلی بیش از این مبلغ بوده که بخشی از آن پس داده شده و بخشی هم در حال پیگیری است.
فرهادی در پاسخ به اینکه مسئولان سازمان امور دانشجویان از اختلاف نام می‌برند، اما مسئولان قضایی این مسئله را تایید نکردند؟ گفت: پرونده مفتوح است و دستور جدی رئیس قوه قضائیه برای پیگیری این پرونده است.
به گزارش تسنیم، فرهادی در واکنش به سوالات دیگر خبرنگاران اعلام کرد که چرا این قدر به حاشیه‌ها دامن‌ می‌زنید. قراردادهای صوری بسته شده و پول فرزندان مردم رفته است. 

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۲۲

وزیر علوم عنوان کرد: فن آفرینی حلقه گمشده توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: فن آفرینی حلقه گمشده توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه «خبرگزاری دانشجو»،محمدفرهادی در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه فن آفرینی، شیخ بهایی و اولین المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی که امروز در سالن همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: امروز زنجیره توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور نیازمند حلقه‌ای گمشده‌ای است که استحکام و پیوستگی آن را تضمین کند و این حلقه گمشده فن آفرینی است که هدف اصلی آن تبدیل دستاوردهای پژوهشی به محصولات دانش بنیان و نهایتاً تولید ثروت در راستای رفاه جامعه است.
 
وی افزود: بدون شک اهتمام به فناوری از یک سو باعث رونق اقتصاد دانایی محور و شکل گیری کسب و کارهای دانش محور می‌شود و از سوی دیگر پشتوانه‌ای برای نوآوران و فناوران است تا با پشتکار و دلگرمی پای در میدان بگذارند، لذا با توجه به مأموریت‌های مطرح شده در قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم این وزارتخانه توجه خاصی به توسعه کارآفرینی مبتنی بر فناوری و یا فن آفرینی دارد.
 
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در ادامه به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اشاره کرد و افزود: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شکل گیری و موفقیت آن نتیجه تعامل دولت، دانشگاه و صنعت با هدف پاسخگویی به نیاز توسعه فناوری در کشور بوده و پس از مطالعات بسیار و بررسی‌های نمونه مشابه در سایر نقاط جهان اولین مرکز رشد فناوری کشور و به تبع آن پارک علم و فناوری را راه اندازی کرد خوشبختانه تجربه کسب شده در ایران متناسب با توسعه علم و تحقیقات کشور روند بسیار مطلوبی را طی کرده به گونه‌ای که هم اینک ۳۶ پارک علم و فناوری و ۱۵۰ مرکز رشد فناوری در کشور مشغول فعالیت هستند.
 
وی افزود: همین تجربیات و قابلیت‌ها باعث شد تا یونسکو اولین مرکز منطقه‌ای در زمینه توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را در اصفهان راه اندازی کند.
 
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در ادامه به اقدامات این مرکز اشاره کرد و افزود: خوشبختانه این مرکز مهم علمی و بین المللی از زمان تأسیس تاکنون اقدامات ارزشمندی در عرصه بین الملل انجام داده که می‌توان به برگزاری سمینارهای آموزشی در کشورهای مختلف و ارائه مشاوره‌های تخصصی اشاره کرد.
 
فرهادی به اتمام قرارداد این مرکز با یونسکو اشاره کرد و افزود: این مرکز در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شد و با توجه به اینکه مدت قرارداد مربوطه رو به اتمام است نمایندگان محترم یونسکو برای ارزیابی به کشورمان آمده و حتی در این جلسه حضور دارند و لذا از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران از تمام حمایت‌های یونسکو برای پیشبرد این مرکز بین المللی و سایر برنامه‌های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی می‌نماید، قطعاً حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی در حوزه علم و فناوری یکی از برنامه‌های اصلی وزارت علوم است و این وزارت با جدیت از ادامه فعالیت‌های مرکز منطقه‌ای یونسکو در اصفهان «آیریش» حمایت می‌کند.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم یازدهمین جشنواره ملی فن آوری شیخ بهایی به اهداف مدنظر خود در زمینه برقراری ارتباط صاحبان ایده با سرمایه گذاران دست یابد و همین جا از همه فعالان عرصه اقتصاد دانش بنیان دعوت می‌کنم از دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان که در این جشنواره عرضه شده بازدید کنند.

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۳۳

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات : مولفه اصلی تولید ثروت، فناوری واقتصاد دانش بنیان است

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها مسایل علمی واقتصادی خود را از طریق فناوری رفع کرده اند، گفت: امروز مولفه اصلی تولید ثروت در دنیا استفاده از فناوری های نوین و اقتصادی دانش بنیان است.

به گزارش خبرنگاراقتصادی ایرنا، محمود واعظی روز شنبه در آیین افتتاح یازدهم جشنواره فناوری شیخ بهایی در محل مرکز همایش های دانشگاه شهید بهشتی افزود: برای کشوری همچون ایران که از نیروی انسانی نخبه برخوردار است توجه اساسی به موضوعات فناوری واقتصاد دانش بنیان ضروری به نظر می رسد.
وی با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه کشور که هم اکنون از سوی دولت در حال پایه ریزی است، گفت: این اجماع مناسب برای اینکه بحث فناوری و اقتصاد دانش بنیان از محورهای اصلی این برنامه باشد، به وجود آمده است.
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات با بیان اینکه توجه فعلی وزارتخانه علوم در حال حاضر صرف محور فناوری واقتصاد دانش بنیان است، افزود : به طور حتم محصول کار این وزارتخانه جهت استفاده سایر وزارتخانه ها از جمله اقتصادی و صنعتی بسیار مهم و کاربردی است واین وزارتخانه ها هنگامی توفیق خواهند داشت که وزارت علوم و دانشگاه های زیرمجموعه راه صحیح و موفقی را طی کنند.
ادامه دارد...
اقتصام(3) 1836**ن.پ ** 1574

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۴۵

وزیر علوم در جمع خبرنگاران: مبلغ اخلاس صندوق رفاه بیشتر از 32 میلیارد تومان است/ رييس قوه قضائيه موضوع را جدی پيگيری می كند

فرهادی گفت: مبلغ اختلاس صندوق رفاه بیشتر از 32 میلیارد بود و این پرونده در حال پیگیری است.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران، محمد فرهادی وزیر علوم و تحقیقات در جمع خبرنگاران در دانشگاه شهید بهشتی گفت: مبلغ اختلاس صندوق رفاه وزارت علوم بیشتر از 32 میلیارد تومان بوده است و این پرونده در حال پیگیری است. این پرونده مفتوحه است و  رئیس قوه قضاییه بسيار جدي پیگیری آن است. 
وی افزود: من به این شیوه جواب نمی‌دهم پرونده از گذشته تا به در حال پیگیری بوده و بیش از چند ماه است كه به قوه قضاییه رفته و دستور رسیدگی آن داده شده. 
فرهادی عنوان کرد: چرا به حاشیه‌ها دامن می‌زنید قرارداد سوری بسته شده است و پول بچه‌های ملت رفته اين يعني برخي افراد اختلاس کردند بنابراين دیگر به حاشیه‌ها دامن نزنید. 

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۴۵

فرهادی در افتتاحیه جشنواره شیخ بهایی: وزارت علوم از ادامه فعالیت مرکز منطقه‌ای یونسکو در اصفهان حمایت می‌کند

خبرگزاری تسنیم: وزیر علوم با اشاره به فعالیت مرکز منطقه‌ای یونسکو در اصفهان و حضور نمایندگان این سازمان برای ارزیابی و ادامه فعالیت‌ها در ایران گفت: وزارت علوم از ادامه فعالیت مرکز منطقه‌ای یونسکو در اصفهان حمایت می‌کند

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم،‌ محمدی فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در افتتاحیه یازدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی و اولین المپیاد ملی دانشجوی کسب و کار دانشگاه شهید بهشتی طی سخنانی اظهار داشت: زنجیره توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور امروز نیازمند حلقه گم شده‌ای است که استحکام و پیوستگی آن را تضمین کند و این حلقه گم شده فن‌آفرینی است که هدف آن تبدیل دستاوردهای پژوهشی به محصولات دانش‌بنیان و تولید ثروت است. 
وی افزود: فن‌آفرینی از یک طرف باعث اقتصاد دانایی‌محور و شکل‌گیری کسب و کارهای دانش‌محور شده و از طرف دیگر پشتوانه‌ای برای نوآوران و فناوران است تا با پشتکار و دلگرمی به کار خود ادامه دهند.
فرهادی با اشاره به اینکه توجه به توسعه کارآفرینی از ماموریت‌هایی مشخص شده وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آفرینی به موفقیت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در این حوزه اشاره کرد و گفت: موفقیت این شهرک نتیجه تعامل دولت، دانشگاه و صنعت در پاسخگویی به نیاز توسعه فن‌آفرینی کشور بوده که در نهایت با مطالعه فراوان، اولین مرکز رشد فناوری کشور و در نهایت پارکت علم و فناوری را راه‌اندازی کرد. 
وزیر علوم با بیان اینکه امروزه بیش از 36 پارک علم و فناوری و بیش از 150 مرکز رشد فناوری در کشور مشغول فعالیتند، یادآور شد: همین تجربیات و قابلیت‌ها باعث شده سازمان آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اولین مرکز منطقه‌ای در زمینه توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری را در اصفهان راه‌اندازی کند. 
فرهادی افزود: این مرکز منطقه‌ای در سال 2010 راه‌اندازی شد و با توجه به اینکه مدت قرارداد آن رو به اتمام است، نمایندگان این سازمان برای ارزیابی به ایران آمده‌اند که از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران به آنها اعلام می‌کنم از تمام حمایت‌های یونسکو در پیشبرد برنامه‌های مرکز بین‌المللی و سایر برنامه‌های علمی و فناوری تقدیر و تشکر می‌کنم. 
وی با اشاره به اینکه حمایت از توسعه ارتباطات بین‌المللی در حوزه علم و فناوری از برنامه‌های اصلی وزارت علوم تحقیقات و فناوری دولت تدبیر و امید است، ادامه داد: این وزارتخانه با جدیت کامل از ادامه فعالیت‌های مرکز منطقه‌ای یونسکو در اصفهان برای یک دوره دیگر حمایت می‌کند. 

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۴۷

وزیر علوم: فن آفرینی سبب رونق اقتصاد دانایی محور و کسب و کار دانش بنیان در کشور می شود

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:اهتمام به فن آفرینی سبب رونق اقتصاد دانایی محور در کشور و شکل گیری کسب و کار دانش محور می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر محمد فرهادی روز شنبه در مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره ملی فناوری شیخ بهایی و اولین المپیاد طرح کسب و کار دانشجویی گفت: امروزه زنجیره توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور نیازمند حلقه گمشده ای است که استحکام و پیوستگی آن را تضمین کند و این حلقه گمشده فن آفرینی است که هدف اصلی آن تبدیل دستاوردهای پژوهشی به محصولات دانش بنیان و نهایتا تولید ثروت در راستای رفاه جامعه است.
وی افزود: بدون شک اهتمام به فن آفرینی از یک سو باعث رونق اقتصاد دانایی محور و شکل گیری کسب و کارهای دانش محور می شود و از سوی دیگر پشتوانه ای است برای نوآوران و فن آوران تا با پشتکار و دلگرمی پای در میدان نهند.
فرهادی گفت: با توجه به ماموریت های مطرح در قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم این وزارتخانه توجه خاص به توسعه کارآفرینی مبتنی بر فناوری دارد.
وزیر علوم همچنین گفت: حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی در حوزه علم و فناوری یکی از برنامه های اصلی وزارت علوم در دولت تدبیر و امید است و این وزارت با جدیت از ادامه فعالیت های مرکز منطقه ای یونسکو در اصفهان (IRIS) برای یک دوره دیگر حمایت می کند.
وی افزود: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان که شکل گیری و موفقیت آن نتیجه تعامل دولت، دانشگاه و صنعت با هدف پاسخگویی به نیاز توسعه فناوری در کشور بود پس از مطالعات بسیار و بررسی نمونه های مشابه در سایر نقاط جهان اولین مرکز رشد فناوری کشور و به تبع آن پارک علم و فناوری را راه اندازی کرد.
وی افزود: خوشبختانه تجربه کسب شده در ایران متناسب با توسعه علمی و تحقیقاتی کشور روند بسیار مطلوبی را طی کرد به گونه ای که اکنون 36 پارک علم و فناوری و بیش از 150 مرکز رشد فناوری در کشور مشغول فعالیت هستند.
وزیر علوم گفت: این تجربیات و توانمندی ها باعث شد که سازمان علمی آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اولین مرکز منطقه ای را در زمینه توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری (IRIS) را در اصفهان راه اندازی کند.
فرهادی افزود: این مرکز مهم علمی و بین المللی از زمان تاسیس تا کنون اقدامات ارزشمندی را در عرصه بین الملل انجام داده است که برگزاری سمینارهای آموزشی در کشور های مختلف نظیر مالزی و چین و ارایه مشاوره های تخصصی به کشورهای مختلف اعم از نیجریه و عمان برای آشنایی با فرآیندهای مدیریت پارک های علم و فناوری بخشی از این اقدامات است.
وی با اشاره به اینکه حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی در توسعه علم و فناوری یکی از برنامه های اصلی وزارت علوم در دولت تدبیر و امید است گفت: این وزارتخانه با جدیت از ادامه فعالیت های مرکز منطقه ای یونسکو در اصفهان (IRIS) برای یک دوره دیگر حمایت می کند.
وزیر علوم ابراز امیدواری کرد که در دوره جدید فعالیت های این مرکز بین المللی در سطوح مختلف از جمله گسترش دامنه فعالیت های مرکز به سایر کشورهای در حال توسعه و نیز افزایش ارتباطات بین پارک های علم و فناوری ایران و دیگر کشورها و نیز توسعه تعاملات بین شرکت های دانش بنیان داخلی و خارجی با جدیت دنبال شود.
فرهادی در پایان ابراز امیدواری کرد که یازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در روزهای برگزاری به اهداف مورد نظر خود در زمینه برقراری ارتباط صاحبان ایده با سرمایه گذاران دست یابد.
علمی**2038**ل.الف.ی**1599

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۵۶

وداع باتاريخ‌نگار

دکتر حسن روحانی طی پیامی درگذشت صادق آیینه وند را تسلیت گفت.دکتر صادق آيینه‌وند،رئيس پژوهشگاه علوم انسانی و چهره ماندگار تاریخ و استاد تاریخ اسلام دانشگاه در گذشت.آيینه‌وند برای سومین‌بار متوالی از ابتدای امسال به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی خونی به بیمارستان منتقل شده و در بیمارستان لاله تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار داشت.شخصیت‌های مختلفی از جمله دکتر محمد نهاوندیان رئيس دفتر رئيس‌جمهور، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، دکتر جعفر توفیقی، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای و چند نفر از شخصیت‌های کشوری در روزهای گذشته از دکتر آيینه‌وند عیادت کرده و در جریان روند معالجات او قرار گرفته‌ بودند.دکتر صادق آيینه‌وند دانش‌آموخته دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه القدیس یوسف لبنان، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئيس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود. از او حدود 100 مقاله و ۳۳ ترجمه و تالیف به یادگار مانده است.آیینه‌وند در ۱۶ دی ۱۳۹۲، چند ماه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی، طی حکمی به عنوان رئيس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شده بود.دکتر آيینه‌وند همچنین به عنوان عضو هیات علمی نمونه کشوری، چهره فرهیخته استان همدان و چهره ماندگار در سال ۱۳۸۵ انتخاب شده بود. در بخش‌هایی از پیام رئيس جهور چنین آمده است:«رحلت دانشمند سختکوش و اندیشمند فروتن، دکتر صادق آیینه‌وند، ضایعه ای سنگین برای فرهنگ و جامعه دانشگاهی کشور است. او آثار فراوان و ماندگاری در عالم تفکر ، تحقیق و تدریس خلق کرد و امید می رفت که فرصت آفرینش های جدید علمی داشته باشد که به ناگاه از میان ما رفت و به حق پیوست.»

۹۴/۰۲/۱۹
۰۲:۰۶

رئیس جمهور در گذشت صادق آیینه وند را تسلیت گفت

دکتر حسن روحانی طی پیامی درگذشت صادق آیینه وند را تسلیت گفت.دکتر صادق آيینه‌وند،رئيس پژوهشگاه علوم انسانی و چهره ماندگار تاریخ و استاد تاریخ اسلام دانشگاه در گذشت.آيینه‌وند برای سومین‌بار متوالی از ابتدای امسال به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی خونی به بیمارستان منتقل شده و در بیمارستان لاله تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار داشت.شخصیت‌های مختلفی از جمله دکتر محمد نهاوندیان رئيس دفتر رئيس‌جمهور، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، دکتر جعفر توفیقی، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای و چند نفر از شخصیت‌های کشوری در روزهای گذشته از دکتر آيینه‌وند عیادت کرده و در جریان روند معالجات او قرار گرفته‌ بودند.دکتر صادق آيینه‌وند دانش‌آموخته دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه القدیس یوسف لبنان، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئيس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود. از او حدود 100 مقاله و ۳۳ ترجمه و تالیف به یادگار مانده است.آیینه‌وند در ۱۶ دی ۱۳۹۲، چند ماه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی، طی حکمی به عنوان رئيس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شده بود.دکتر آيینه‌وند همچنین به عنوان عضو هیات علمی نمونه کشوری، چهره فرهیخته استان همدان و چهره ماندگار در سال ۱۳۸۵ انتخاب شده بود. در بخش‌هایی از پیام رئيس جهور چنین آمده است:«رحلت دانشمند سختکوش و اندیشمند فروتن، دکتر صادق آیینه‌وند، ضایعه ای سنگین برای فرهنگ و جامعه دانشگاهی کشور است. او آثار فراوان و ماندگاری در عالم تفکر ، تحقیق و تدریس خلق کرد و امید می رفت که فرصت آفرینش های جدید علمی داشته باشد که به ناگاه از میان ما رفت و به حق پیوست.»

۹۴/۰۲/۱۹
۰۲:۰۶

وزیر علوم درگذشت «آئینه‌وند» را تسلیت گفت

جامعه > آموزش - وزیر علوم درگذشت دکتر آیینه‌وند را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از  روابط عمومی وزارت علوم؛ در پی درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند، استاد تاریخ وچهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.
۴۷۴۷

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۴۹

پیام وزیر فرهنگ به مناسبت درگذشت دکتر صادق آیینه‌وند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت دکتر صادق آیینه‌وند، مولف، تاریخ‌ پژوه و استاد علوم انسانی و اسلامی را به خانواده وی و جامعه دانشگاهی و فرهنگی کشورمان تسلیت گفت.

به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن کامل پیام علی جنتی به شرح زیر است
ز دُرج علم و عمل گوهر نفیسی رفت
روح بلند معلم شفیق،‌ مولف، تاریخ‌پژوه و استاد علوم انسانی و اسلامی، دکتر صادق آیینه‌وند، به پیشگاه حضرت دوست و جایگاه ابدی شتافت.
آن استاد فرهیخته از شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی کشور بود و در میان پژوهشگران علوم اسلامی به صداقت و تقوی، دقت‌نظر و صراحت در بیان یافته‌های علمی شناخته می‌شد. انسانی سخت‌کوش، خوش‌فکر و روشن‌بین که دانش‌آموخته مکتب رسول الله(ص) و اهل بیت(ع) بود و خود را وقف این باور کرده بود و تا نفس در بدن داشت تار و پودِ دل جز به تولا گره نزد و روی بر راه دیگری نیاورد!
دکتر آیینه‌وند خادم آستان علم و فرهنگ، پاسبانِ حریم فقه شیعی و همواره نگهبان حرمت نظام جمهوری اسلامی بود و اینک هر چند فقدانش اندوهی گران در کام فرهیختگان و فرهنگ‌توشگان ریخته است اما آثار به جای مانده از او همواره به یادگار خواهند ماند و نامش را در تاریخ علم و فرهنگ ایران‌زمین زنده و جاوید نگه خواهند داشت.
اینجانب درگذشت آن استاد فرهیخته را به خاندان گرامی، جامعه دانشگاهی و فرهنگی‌ کشور و ارادتمندان ایشان تسلیت می‌گویم و از درگاه حضرت باری‌تعالی می‌خواهم، پاداش مجاهدت‌های علمی و فکری آن اندیشمند فرزانه را با کرم و فضل خویش به وی بازگرداند و او را مشمول رحمت واسعه خویش قرار دهد، با پایمردان طریق معرفت محشورش فرماید و دریچه‌ صبر و بردباری را بر دل‌های مصیبت‌دیدگانش بگشاید.
لازم به یادآوری است، پیکر مرحوم صادق آیینه‌وند چهره ماندگار تاریخ و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صبح فردا (یک‌شنبه ۲۰ اردیبهشت) از محل دانشگاه تربیت مدرس به سمت قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) تشییع خواهد شد.
براساس این گزارش مراسم‌های ترحیم این استاد روز دوشنبه 21 اردیبهشت از ساعت 16 تا 17/30 در مسجد جامع شهرک غرب، سه‌شنبه 22 اردیبهشت از ساعت 10 تا 12 در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سه‌شنبه 23 اردیبهشت از ساعت 14 تا 16 در دانشگاه تربیت مدرس و روز چهارشنبه در تویسرکان، مسجد اعظم واقع در خیابان شهدا از ساعت 15/30 تا 17 برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام حسن روحانی ریاست جمهور، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام انصاری، محمدتقی احمدی، سرپرست دانشگاه تربیت مدرس و سایر اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها به مناسبت درگذشت صادق آینه‌وند پیام تسلیت ارسال کردند.

۹۴/۰۲/۱۹
۱۰:۴۲

وزیر علوم در گذشت دکتر صادق آئینه وند را تسلیت گفت

در پی درگذشت دکتر صادق آئینه‌وند، استاد تاریخ  وچهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی ، دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری فقدان این استاد بزرگوار را به خانواده معظم ایشان و جامعه دانشگاهی کشور و به ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۱:۱۸

معاون آموزشی وزارت علوم خبر داد: استقلال دانشگاهها در پذیرش دکتری/ افزایش 14درصدی حقوق اساتید

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: دانشگاه های مجری دکتری از سال ۹۶-۹۵ قادرند پس از امتحان GRE، خود مقتدرانه نسبت به پذیرش دانشجو به هر نحوی که صلاح می دانند اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در مراسم تقدیر از اساتید دانشگاه خوارزمی با اشاره به سیاست های آموزش عالی گفت: اوایل انقلاب جمعیت کشور ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر بوده و جمعیت دانشجویی کشور نیز بین ۱۷۰ الی ۱۸۰ هزار نفر بود درحال حاضر جمعیت کشور دو برابر و جمعیت دانشجویی ۲۵ برابر شده است.
وی با بیان اینکه درحال حاضر بالغ بر ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند، افزود: این جمعیت دانشجویی نیاز به برداشتن گام های ویژه و درست دارد و اشکالات موجود آن باید چاره اندیشی شود.
۱۵ درصد دانشجویان کشور در دانشگاه های دولتی هستند
معاون آموزشی وزارت علوم یادآورشد: این جمعیت دانشجویی در دانشگاه های آزاد اسلامی، مراکز آموزشی غیردولتی، دانشگاه های خاص (پیام نور،جامع علمی کاربردی، فنی وحرفه ای) مشغول تحصیل هستند از این جمعیت دانشجویی ۱۵ درصد در دانشگاه های دولتی حضور دارند که به لحاظ درصد،کمتر بوده ولی بار اصلی کیفی محصولات آموزش عالی برعهده این دانشگاه ها است.
وی ادامه داد: ۲۸۲ دانشگاه دولتی و ۲ هزار و ۶۰۰  مرکز آموزش عالی در سراسر کشور با ۷۰ هزار نفر عضو هیات علمی وجود دارد و نسبت استاد به دانشجو تقریبا ۱۰۰ یا ۱۱۰ است درحالی که باید تقریبا ۳۰ باشد.
اخذ مجوز ۱۰۳ مرکز آموزش عالی طی ۵ سال گذشته
شریعتی نیاسر افزود: از ۲۸۲ مرکز دولتی حدود ۱۰۳ مورد طی ۴ الی ۵ سال گذشته و حدود ۴۷ مورد طی یک سال آخر مجوز دریافت کردند.
وی ادامه داد: از ۲۸۲ مرکز دولتی ۶۰ مرکز آموزش عالی کمتر از ۱۰ سال عمر دارند و در برخی موارد جمعیت دانشجوی آنها خیلی کم و تعداد اعضای هیات علمی ناچیز است.
ساماندهی مراکز آموزش عالی سیاست جدی وزارت علوم
معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه ساماندهی مراکز آموزش عالی سیاست جدی آموزش عالی است، افزود: این مراکز باید حفظ شوند بقای آنها وظیفه ما است و بهترین شیوه برای اعتلای این مراکز اگر امکان افزایش هیات علمی و امکانات نباشد، شیوه الحاقی است.
شیوه وزارت علوم برای بقای مراکز آموزش عالی کوچکتر
شریعتی نیاسر افزود: باید بتوانیم مراکز کوچکتر که از شاخص ها فاصله دارند را در درون دانشگاه های بزرگ رشد دهیم و حفظ منافع دانشجو و اساتید واحدهای کوچکتر که الحاق می شوند از اصول اولیه آموزش عالی است و تحت هیچ شرایطی نباید این مراکزمتضررشوند.
برای داشتن روند رو به رشد باید در برابر یک سری مسایل مقاومت کرد
وی تاکید کرد: تا کنون یک مجوز خارج از شاخص ها صادر نشده و در برابر صدور مجوزهای غیراستاندارد ایستاده ایم علی رغم سفارش هایی که صورت می گیرد، اگر بخواهیم روند رو به رشد داشته باشیم باید در برابر یک سری مسایل مقاومت کنیم.
ادغام دانشگاه علوم اقتصادی و خوارزمی بسیار کارشناسانه بود
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: ادغام دانشگاه علوم اقتصادی برخلاف شبهات بسیاری که ایجاد شد، بسیاردقیق و کارشناسانه بود و براساس مصوبه شواری عالی اداری و شورای گسترش مصوب شد و این کار به معنای انکار و نادیده گرفتن توانمندی دانشگاه علوم اقتصادی نیست و ترکیب این دو دانشگاه اعتبار دانشگاهی ما را افزایش می دهد.
وی ادامه داد: الحاق دانشگاه اقتصادی با یکی از دانشگاه های تهران مصوبه سال ۸۳ است و این دانشگاه در تهران مانده و فعالیت های خود را ادامه خواهد داد.
وی یادآورشد: سرپرست دانشگاه خوارزمی نیز مکلف شد رشته های تخصصی این دانشگاه را حذف نکند و ظرفیت دانشجویی آن دنبال شود و مدارک نیز مثل سابق صادر شود.
استقلال ذانشگاه ها در پذیرش دانشجو دکتری
معاون آموزشی وزارت علوم همچنین در بخش دیگری ازسخنان گفت: دانشگاه های مجری دکتری از سال ۹۶-۹۵ قادرند پس از امتحان GRE، خود مقتدرانه نسبت به پذیرش دانشجو به هر نحوی که صلاح می دانند اقدام کنند.
وی افزود: این امتحان نیز به خاطر تراکم متقاضی دوره دکتری است اگر این تعداد متقاضی نبود، حتی شاید نیاز به امتحان هم نبود، در فراخوان اخیر۳۰ هزار نفر ثبت نام کردند که ۷۰ درصد دکتری بودند و ۲۰ هزار نفر متقاضی ورود به دانشگاه در حالی که نیاز دانشگاه ها ۴ الی ۵ هزار نفراست .
بین المللی کردن دانشگاه ها
وی به بحث بین المللی کردن دانشگاه ها اشاره کرد و افزود: ما درشرایطی هستیم که می خواهیم با دانشگاه های خارج کشور تعامل کنیم در سال ۹۳ که فقط مذاکرات هسته ای در جریان بود تعداد دانشجویان خارجی ما نسبت به سال ۹۲ سه برابر شده بود و پیش بینی می شود که در سال ۹۵-۹۴ اگر نتایج مذاکرات هسته ای به نفع جمهوری اسلامی باشد،اقبال کشورها خارجی به ایران زیاد می شود.
کمک به ایجاد زیرساخت دانشگاه های بزرگ برای جذب دانشجو خارجی
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: دستور العملی ویژه دانشگاه های شاخص و بزرگ که زیرساخت های لازم برای پذیرش دانشجو خارجی را ندارند تدوین شده که به آنها کمک شود تا بتوانند دانشجوی خارجی پذیرش کنند.
واگذاری مسئولیت برنامه ریزی درسی برعهده دانشگاه های برتر
وی ادامه داد: همچنین در دستور العملی که تدوین و ابلاغ شده، مسئولیت برنامه ریزی درسی برعهده دانشگاه های برتر گذاشته شده و دانشگاه‌های دیگر باید برای برنامه درسی از این دانشگاه ها الگو برداری کنند.
واگذاری مسئولیت جذب استعداد درخشان به دانشگاه ها
وی همچنین از واگذاری مسئولیت جذب استعداد درخشان به دانشگاه ها خبر داد و گفت: این کار به صورت تدریجی صورت گرفت ابتدا ۱۰ درصد و سپس ۲۰ درصد افزایش یافت و بررسی های کارشناسانه انجام می گیرد که این درصد ها افزایش یابد تا دانشگاه های مطرح بتوانند دانشجوی ممتاز جذب کنند.
ابلاغ آیین نامه کارشناسی ارشد و دکتری ظرف یکماه آینده
شریعتی نیاسر ادامه داد: آیین نامه آموزشی کاردانی و کارشناسی بازنگری و ابلاغ شد و بازنگری آیین نامه کارشناسی ارشد و دکتری نیز دردست تدوین است و ظرف یک ماه آینده ابلاغ می شود.
ابلاغ به هیات امنای دانشگاه ها مبنی بر عدم ذره ای افزایش حقوق اساتید
وی در خصوص درخواست یکی از اساتید مبنی بر افزایش حقوق اساتید و ادغام علوم پزشکی و غیرپرشکی گفت: بحث حقوق یک بحث پیچیده است در سال جاری غیر از ۱۴ درصدی که مصوب شده بعید می دانم علاوه بر آن افزایش دیگری باشد. مگر اینکه از درآمد اختصاص خود دانشگاه افزایش صورت گیرد. چون وضعیت مالی در سال ۹۴ خوب نیست و به هیات امنا ابلاغ شد ه که ذره ای افزایش حقوق نداشته باشند.
وی با اشاره به علوم پزشکی و غیرپرشکی نیز گفت: اعتقاد من این است که ادغام در حوزه آموزش علوم پزشکی و غیرپزشکی صورت گیرد بهتر است.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۰:۲۵

معاون وزیر علوم: ادغام آموزش پزشکی و غیرپزشکی باید روزی صورت گیرد

معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه 282 مرکز دولتی در کشور وجود دارد، افزود: از این میان 100 مرکز دولتی در پنج سال گذشته و از بین آنها 47 مرکز در یک سال اخیر مجوز گرفته‌اند.
به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر شریعتی نیاسر در مراسم تکریم مقام استاد در دانشگاه خوارزمی با اشاره به وضعیت نامطلوب مالی، گفت: بعید می دانم حقوق اساتید در سال 94 علاوه بر14درصد مصوب شده، ذره‌ای افزایش یابد و به همه هیات امنا ابلاغ شده که با افزایش حقوق‌ها موافقت نکنند مگر اینکه خودشان درآمدهای اختصاصی را بالا برند.
وی با ابراز مخالفت نسبت به تفکیک بین حوزه پزشکی و غیر پزشکی اظهار کرد: کماکان اعتقاد دارم این ادغام باید روزی در حوزه آموزش بین پزشکی و غیر پزشکی صورت گیرد. تفکیک آنها در کشورهای پیشرفته نیز سابقه چندانی نداشته و فراگیر نیست.
وی سپس در تشریح وضعیت آموزش عالی بیان کرد: اوایل انقلاب جمعیت کشور حدود 35 میلیون نفر و جمعیت دانشجویی 180 هزار نفر بود. در حالیکه جمعیت کشور امروزه دو برابر و جمعیت دانشجویی 25 برابر شده است.
بار اصلی کیفی محصولات آموزش عالی بر دوش دانشگاه‌های دولتی است
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به زیر ساخت‌های موجود ادامه داد: این جمعیت دانشجویی در چهار زیر ساخت دانشگاه آزاد، مراکز غیر دولتی، دانشگاه های خاص و دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند. تنها 15درصد دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند که اگرچه به لحاظ درصد کمتر است، ولی بار اصلی کیفی محصولات آموزش عالی بر دوش همین دانشگاه‌هاست.
شریعتی نیاسر با بیان اینکه 282 مرکز دولتی در کشور وجود دارد، افزود: از این میان 100 مرکز دولتی در پنج سال گذشته و از بین آنها 47 مرکز در یک سال اخیر مجوز گرفته‌اند. بیش از 60 مرکز آموزش عالی نیز زیر 10 سال عمر داشته و جمعیت دانشجویی و هیات علمی برخی از آنان بسیار پایین است. در این راستا یکی از سیاست‌های کلان وزارتخانه، ساماندهی مراکز آموزش عالی، حفظ مراکز و ارتقای آنهاست.
وی در اشاره به دانشگاه‌های نوپا گفت: آنها از بسیاری از شاخص‌ها عقب هستند و اگر امکان زودهنگام تامین امکانات و اعتبارات میسر نباشد، شیوه‌های الحاقی را برای اعتلای آنها می‌توان به کار برد تا مراکز کوچک‌تر که از شاخص‌ها فاصله دارند در دل مراکز بزرگ رشد کنند.
به گفته وی منافع دانشجو و اساتیدی که در واحد کوچک‌تر هستند، جزو اصول اولیه آموزش عالی است و تحت هیچ شرایطی این مراکز نباید متضرر شوند.
قاطعانه در برابر افزایش کمی ایستاده‌ایم
معاون آموزشی تاکید کرد: تاکنون حتی یک مجوز خارج از شاخص‌ها داده نشده و در این راستا ظرفیت برخی موسسات را صفر کردیم که خودشان را به استاندارها برسانند. در صدور مجوزها به شدت در مقابل مجوزهای غیراستاندارد علیرغم تمام فشارها ایستاده‌ایم و اگر بخواهیم روند رو به رشد داشته باشیم باید در برابر برخی مسائل مقاومت کنیم.
شریعتی نیاسر ضمن موافقت با ادغام دانشگاه خوارزمی و علوم اقتصادی اظهار کرد: ادغام، گام بلندی بود تا دانشگاهی که از بسیاری از شاخص‌ها فاصله دارد، بتواند در کنار دانشگاه بزرگی که بیش از 11هزار دانشجو دارد، الحاق شود و این به معنای نادیده گرفتن توانمندی‌های دانشگاه علوم اقتصادی نیست و جایگاه اساتید دانشگاه علوم اقتصادی باید با اقتدار تمام حفظ شود.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۰:۲۸

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم: دانشگاه‌ها باید به سمت انرژی‌های نو حرکت کنند

احمدی گفت: دانشگاه‌ها باید به سمت انرژی‌های نو حرکت کنند و باید مراکز علمی و فناوری و موزه‌های علوم و فناوری را برای تحقق سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری در کنار دانشگاه‌ها فعال‌تر کنیم.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ دکتر احمدی در مراسم افتتاح گالری انرژی‌های نو در موزه علوم و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: امروزه در دنیا دانشگاه‌ها و مراکز علمی تنها بازیگران عرصه علم و فناوری نیستند بلکه مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و موزه‌های علوم و فناوری نیز نقش به سزایی را در این حوزه ایفا می‌کنند. 
وی افزود: در حال حاضر در کلاس‌های درس دانشگاهی اکثراً روحیه رسمی و کلاسیک وجود دارد به همین دلیل ممکن است دانشجویان توجه و انگیزه کافی برای فراگیری علم را نداشته باشند ولی حضور دانشجویان دراین نوع موزه‌ها و پارک‌های علم و فناوری می‌تواند انگیزه مضاعفی برای فعالیت هر چه بیشتر در انجام امور پژوهشی و تولید علم در آنان ایجاد کند. 
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: با وجود اینکه ایجاد موزه علوم و فناوری به عهده وزارت علوم است اما از آنجا که این موزه یک مرکز ملی محسوب می‌شود، برای توسعه و گسترش آن همکاری سایر دستگاه‌ها ضرورتی اجتناب ناپذیر است. 
 دکتر احمدی در پایان اعلام کرد: درحال حاضر تقاضای بسیاری از سایر استان‌ها برای ایجاد شعب این مرکز وجود دارد که باید در این زمینه سایر دستگاه‌ها همکاری لازم را داشته باشند.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۲:۳۰

شریعتی نیاسر: هدف ما از ادغام دانشگاه علوم اقتصادی نادیده گرفتن این دانشگاه نیست

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: هدف ما از ادغام دانشگاه علوم اقتصادی نادیده گرفتن این دانشگاه نیست با تمهیدات صورت گرفته در دانشگاه خوارزمی کماکان این دانشگاه در تهران باقی خواهند ماند و همچنان رشته‌های تخصصی این دانشگاه حفظ می‌شود و دانشجویان در تهران به تحصیل خود ادامه می‌دهند، مدارک آنها نیز مانند گذشته ارائه خواهد شد.

 به گزارش خبرنگار دانشگاه«خبرگزاری دانشجو»، مجتبی شریعتی‌نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در مراسم گرامیداشت هفته معلم در دانشگاه خوارزمی، گفت: یکی از راه‌های تهذیب علم در خدمت اهل معرفت و صاحبان خرد بودن است. در اصل دوستیابی هم باید توجه کنیم اگر می‌خواهیم علم بیاموزیم باید با صاحبان خرد نشست و برخواست کنیم. شریعتی‌نیاسر پیرامون افزایش حقوق اساتید دانشگاه‌ها تاکید کرد: در سال 94 بعید است که به غیر از آن 14 درصدی که اضافه شده بتوان ذره‌ای آن را افزایش داد زیرا وضعیت مالی در این سال مطلوب نیست مگر اینکه دانشگاه‌ها بتوانند برای خود درآمد اقتصادی داشته باشند.
 
وی افزود: بسیاری از اساتید پزشکی واقف هستند که تفکیک پزشکی و غیر پزشکی اقدام درستی نبوده و من معتقدم باید زودتر از این این بخش‌ها ادغام می‌شد. امروز جمعیت ما تقریباً دو برابر جمعیت اوایل انقلاب است اما جمعیت دانشجویی ما 25 برابر شده و باید ببینیم آیا گام‌هایی که برداشته‌ایم درست بوده یا در آن اشکالاتی وجود داشته است.
 
معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه با اشاره به تعداد دانشجویان گفت: از جمعیت دانشجویان ما که امروز در دانشگاه آزاد، مراکز غیر دولتی، دانشگاه‌های خاص و دانشگاه‌های دولتی در حال تحصیل هستند فقط 15 درصد در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند. البته اگر چه به لحاظ درصد فقط این تعداد 15 درصد بوده اما بار اصلی کیفی بر دوش دانشگاه‌های دولتی است.
 
وی با اعلام اینکه  2600 مراکز آموزش عالی داریم، بیان داشت:  70 هزار هیأت علمی در حال فعالیت است و امروز نسبت دانشجو به استاد یک به 100 است که باید بین یک تا حدود 30 تا 40 باشد.امروز 282 مرکز آموزش عالی داریم که 103 مورد از آنها فقط در 5 سال گذشته مجوز گرفته‌اند و این موضوع یک وضعیت نابسامان در عرصه آموزش عالی کشور ایجاد کرده است.
 
شریعتی‌نیاسر خاطرنشان کرد: بیش از 60 درصد مراکز آموزش عالی ما نزدیک به 10 سال عمر دارند و در برخی از آنها جمعیت دانشجو بسیار پایین است لذی در این راستا یکی از راهکارها و سیاست‌های کلانی که ما دنبال می‌کنیم بحث ساماندهی مراکز آموزش عالی است. البته اعتقاد ما این است که این مراکز باید حفظ شوند و بقا و ارتقای آنها وظیفه ماست.
 
وی تصریح کرد: بهترین شیوه برای اعتلای دانشگاه‌های نوپا این است که اگر امکان زودهنگام تامین اعتبار و افزایش هیأت علمی فراهم نشد ما به شیوه‌های الحاقی روی بیاوریم و این دانشگاه‌ها را در دل دانشگاه‌های بزرگ رشد دهیم البته در این بحث منافع دانشجویان و اساتید جزء اصول اولیه آموزش عالی است و تحت هیچ شرایطی مراکز نباید متضرر شوند.ما از ابتدای کار 3 شعار اصلی کنترل فنی، ارتقای کیفی، اقتدار و هماهنگی را مد نظر قرار داده‌ایم و در این راستا تاکنون قاطعانه در برابر کنترل کمی ایستاده‌ایم و به شدت هم در برابر مجوزهای غیر استاندارد مقاومت می‌کنیم.
 
معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه اگر بخواهیم رشد داشته باشیم باید در برابر یکسری از مسائل مقاومت کنیم، اضافه کرد: ممکن است برخی از مدیران به دنبال تثبیت مدیریت خود باشند در این صورت گام زیادی هم بر نخواهند داشت ولی اگر آنها روند اعتلایی داشته باشند موفق می‌شوند که در این صورت باید یکسری از فشارها را تحمل کردهو با عقلانیت و خردورزی رفتار کنند.
 
وی پیرامون ادغام دانشگاه خوارزمی با دانشگاه علوم اقتصادی گفت: در این رابطه بررسی‌های بسیار دقیقی صورت گرفته و این اصل یک اصل درست بود و با این کار یک گام ارزشمند و بلند برداشته شد. هدف ما از ادغام دانشگاه خوارزمی با دانشگاه علوم اقتصادی نادیده گرفتن دانشگاه علوم اقتصادی نیست البته قرار بود این کار از سال 83 طبق مصوبه‌ای که در آن زمان وجود داشت، انجام شود و در یکی از دانشگاه‌های تهران نیز این الحاق صورت بگیرد. با تمهیدات صورت گرفته در دانشگاه خوارزمی کماکان این دانشگاه در تهران باقی خواهند ماند و همچنان رشته‌های تخصصی این دانشگاه حفظ می‌شود و دانشجویان در تهران به تحصیل خود ادامه می‌دهند، مدارک آنها نیز مانند گذشته ارائه خواهد شد.
 
شریعتی نیاسر درادامه تاکید کرد: در رابطه با پذیرش دانشجوی دکتری ، روند تاکنون اینگونه بود که امتحان تخصصی متمرکز برگزار شود و نهایتاً ستاد مرکزی وزارتخانه در مورد آن تصمیم بگیرد ولی جدیداً این کار به صورت کامل به دانشگاه‌ها واگذار شده است و دانشگاه‌ها به هر نحوی صلاح بدانند می‌توانند برای پذیرش دانشجو اقدام کنند.
 
وی تصریح کرد: در فراخوان اخیری که برای جذب هیات علمی اعلام شده بود نزدیک به 30 هزار نفر ثبت‌نام کردند که 70 درصد این متقاضیان دکتری بودند. قرار نیست همه مراکز دانشگاهی ما همه کاری را انجام دهند و هر دانشگاهی به همه مقاطع و رشته‌ها ورود پیدا کند.
 
معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای ادامه داد: امروز در شرایطی هستیم که می‌خواهیم یک تنه با دنیا تعامل کنیم، مذاکرات هسته‌ای در جریان است، در سال گذشته که هنوز بیانیه لوزان در کار نبود و فقط مذاکرات جریان داشت، پذیرش دانشجوی خارجی ما 3 برابر شد به همین خاطر قطعا در سال 95-94 اقبال دانشجویان کشورهای خارجی به دانشگاه‌های ایران بیشتر خواهد شد. فشارهای سیاسی غرب باعث شده مشکلاتی در بحث روابط بین‌المللی ما ایجاد شود ولی با توجه به شرایط پیش‌رو در سال‌های آینده قطعاً در بحث پذیرش دانشجویان خارجی، تبادل استاد و مسائل دیگر کارهای خوبی صورت خواهد گرفت.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: ما باید خودمان را برای تعاملات بین‌المللی گسترده برای دوران پس از تحریم آماده کنیم، اکنون در آموزش عالی کمیته‌ای تشکیل شده که در این زمینه کار می‌کند، البته تمهیدات دیگری نیز اندیشیده شده است.کارهای برنامه‌ریزی درسی تاکنون درون ستاد انجام می‌شد ولی اخیراً تصویب کرده‌ایم دانشگاه‌های برتر وظیفه برنامه‌ریزی را عهده‌دار شوند و دانشگاه‌هایی که مطرح نیستند از دانشگاه‌های مطرح الگوبرداری کنند. وی در رابطه با آیین‌نامه جذب استعداد درخشان در دانشگاه‌ها گفت: طبق این آیین‌نامه در گذشته سهم هر دانشگاه در حدود 10 درصد بود که به 20 درصد افزایش پیدا کرد و قرار است این مقدار را هم افزایش بدهیم.آئین‌نامه مقطع کاردانی و کارشناسی ابلاغ شده است و آئین‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری را نیز در دستور کار داریم که به زودی ابلاغ خواهد شد.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۲:۴۷

سلطانی فر در پیام تسلیت: آیینه وند نمونه عمر خود را وقف توسعه علمی ایران کرد

تهران – ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور پیامی درگذشت دکتر صادق آیینه وند چهره ماندگار علمی کشور و رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی را تسلیت گفت.

به گزارش روز جمعه گروه فرهنگی ایرنا، در پیام مسعود سلطانی فر خطاب به خانواده این مرحوم، عموم پژوهشگران حوزه مطالعات تاریخ اسلام و همکاران وی در پژوهشگاه علوم انسانی آورده است: دکتر آیینه وند از چهره های برجسته و درخشان علمی ایران بود که عمر خود را وقف توسعه علمی ایران، تربیت دانشجویان و تالیف متون ارزشمند در حوزه های متعدد علوم انسانی کرد.
این پیام می افزاید: آیینه وند نمونه یک انسان سخت کوش، خوش فکر و روشن بین بود که با تلاش های بی وقفه، همواره با بذل دانش خویش، به مثابه عمل به آموزه دینی 'زکات العلم نشره ' رفتار می کرد.
معاون رییس جمهوری در پیام خود، این ضایعه اسفناک را به خانواده و بازماندگان دکتر آیینه وند، جامعه علمی کشور و همکاران و اعضای هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی تسلیت گفته است.
دکتر صادق آیینه وند روز گذشته (پنجشنبه) به دلیل بیماری در یکی از بیمارستان های تهران، دار فانی را وداع گفت. وی پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به عنوان رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شده بود.
دکتر صادق آیینه وند در سال های پر بار زندگی اش طی فعالیت های علمی ارزنده که حاصل آن بیش از 100 مقاله در مجلات علمی داخلی و بین المللی به زبان های فارسی و عربی و 35 کتاب در قالب تالیف، تحقیق، ترجمه بوده و تربیت صدها دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است از مسئولیت های مراکز علمی و دانشگاهی نیز منشا خدمات ارزشمندی بوده است.
ریاست مرکز سیاست علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و نیز تاسیس مجله بین المللی علوم انسانی جمهوری اسلامی به دو زبان عربی و انگلیسی از حمله سوابق دکتر آیینه وند به شمار می آید.
از دیگر فعالیت های دکتر آیینه وند می توان به تاسیس مجله آفاق الحضارة الاسلامیه در تمدن اسلامی به زبان عربی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که سردبیری آن را به عهده داشت، پیشنهاد و تاسیس رشته های تاریخ و مطالعات زنان در دانشگاه های کشور، تدریس درس تاریخ اسلام در دانشگاه های حوزه در قم به پیشنهاد استاد علامه مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی و خدمات شایان گسترده دیگر به ویژه ترویج فرهنگ ایثار اهل بیت اشاره کرد که زمینه ساز تعلیم و تربیت فرهیختگان میهن عزیز بوده و آثار علمی و فرهنگی درخشانی در تحول و پیشرفت جامعه علمی کشور داشته است.
در طی حیات پربار این استاد دانشگاه از طرف مراکز علمی و دانشگاهی مراسم بزرگداشت فراوانی و تقدیر از فعالیت های علمی ارزنده وی به عمل آمد که از جمله آن ها می توان به استاد نمونه کشوری در سال 1373 و در سال 1383 فرهیخته استان همدان، 1385 چهره ماندگار، 1390 پیشکسوت علوم انسانی در پنجمین دوره جشنواره بین المللی فارابی و محقق و استاد برجسته کشور در جشنواره علامه طباطبایی بنیاد علمی نخبگان اشاره کرد.
فراهنگ**7537**1429

۹۴/۰۲/۱۸
۱۷:۵۱

معاون وزیر علوم خبر داد: رشد ۱۰۰درصدی بودجه دانشگاههای جدید التأسیس/ اعتبار استخدام نداریم

معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: برای استخدام های جدید اعتبار متمرکزی اختصاص داده نشده ولی رشد بودجه دانشگاه‌ها به گونه ای است که خود می توانند امسال از محل رشد بودجه استخدام جدید داشته باشند.

دکتر محمد حسین امید در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص حقوق اعضای هیات علمی و اختصاص ردیف بودجه برای استخدام اساتید در بودجه ۹۴ گفت: رشد حقوق و دستمزد کلیه کارکنان وزارت علوم اعم از ستاد، اعضای هیات علمی، کارکنان دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهش، همه معادل رشدی که دولت اعلام کرده، رشد داشته اند، یعنی ۱۴ درصد. این در مورد همه دستگاه ها بوده و شامل مجموعه آموزش عالی نیز می شود .
وی ادامه داد: برای استخدام های جدید هیچ گونه اعتبار متمرکزی اختصاص داده نشده ولی رشد بودجه دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه های جدید التاسیس به گونه ای است که خود می توانند  امسال از محل رشد بودجه استخدام جدید داشته باشند. ما در دانشگاه های جدید التاسیس، دانشگاه هایی داریم که رشد ۱۰۰ درصد بودجه داشته اند.
معاون اداری مالی وزارت علوم افزود: پس دانشگاه های جدید التاسیس در قالب بودجه خود و رشدی که داشته اند براساس تصویب هیات امنا خود می توانند اساتید جدید را جذب کنند و به نظر می آید در سال جدید با مشکل سال گذشته مواجه نشوند.

۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۳۷

معاون وزیر علوم به پانا خبر داد؛ رتبه‌بندی وپایش پارک‌های علم وفناوری

خبرگزاری پانا: معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ارزیابی و رتبه بندی پارک های علم و فناوری خبر داد و گفت: پایش مستمر و برطرف شدن مشکلات پارک های علم و فناوری در دستور کار کمیسیون انجمن های علمی شورای عتف قرار دارد.

وحید احمدی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با بیان اینکه ارزیابی و رتبه بندی و بررسی پارک های علم و فناوری به انجمن‌های پارک ها واگذار شده است، گفت: پارک های علم و فناوری ظرفیت های مختلفی دارد که با گذشت 15 سال از عمر پارک های علم و فناوری، در حال حاضر شاهد ظرفیت بسیار بالا از جمله ساختاری، نیروی انسانی، فرهنگی و تشکیلاتی در مجموعه کشور هستیم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به اینکه پارک ها و شرکت های دانش بنیان عرضه کنندگان اصلی علم و فناوری به منظور رفع نیازها ی علمی در کشور هستند، اظهارداشت: یکی از نگرانی هایی که وجود دارد افزایش شمار شرکت های دانش بنیان است که ممکن است با عرضه زیاد، تقاضایی برای آنها وجود نداشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: پارک های علم وفناوری با سیاستگذاری منطقه ای و نظارت بر نحوه مدیریت فعالیت های علمی فناوری در تامین اهداف اقتصاد دانش بنیان از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. در واقع انجمن پارک های علم و فناوری آسیا و انجمن پارک ها و مراکز رشد ایران می توانند نقش مهمی درفرهنگ سازی، ظرفیت سازی و شبکه سازی برای پیمودن مسیر دشوار تجاری سازی در فضای رقابت، خلاقیت و نوآوری در آغاز دوران جدید تحول فناوری ایفا کنند.

۹۴/۰۲/۱۸
۲۲:۳۱

معاون پژوهشی وزیرعلوم درگذشت استاد آیینه وند را تسلیت گفت

تهران - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی درگذشت دکتر صادق آیینه وند رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و چهره ماندگار تاریخ را تسلیت گفت.

به گزارش ایرنا، دکتر وحید احمدی در پیام خود درگذشت اندیشمند و پ‍ژوهشگر ژرف اندیش و چهره ماندگار علمی، دکتر صادق آیینه وند رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و استاد دانشگاه تربیت مدرس را به جامعه دانشگاهی، پژوهشی و فرهنگی کشور تسلیت گفت.
وی در این پیام یادآور شد: خدمات ماندگار این استاد فرهیخته در عرصه تاریخ و فرهنگ شامل صدها تألیف و آثار علمی و تربیت صدها دانش پژوه که حاصل عمر پربرکت و تلاش بی وقفه وی است، نام این استاد را برای همیشه در این مرز و بوم زنده نگاه خواهد داشت.
احمدی، ایمان و روشن بینی دینی، تواضع و فروتنی بی مثال، صراحت و صداقت در عمل، تعهد و دردمندی نسبت به جامعه را از ویژگی های بارز این شخصیت علمی برشمرد و تاکید کرد: نظام دانشگاهی و پژوهشی کشور خود را موظف به پاسداشت نام و آیین علمی این استاد ممتاز، بلند همت و خستگی ناپذیر می داند.
دکتر صادق آیینه وند متولد سال ۱۳۳۰ در تویسرکان، چهره ماندگار تاریخ و استاد دانشگاه تربیت مدرس بود که در دی ماه 1392 به ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شد.
او مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات عربی را از دانشگاه تهران دریافت کرد و مقطع دکتری رشته تاریخ اسلام را در دانشگاه القدیس یوسف لبنان به پایان رساند.
تدوین و انتشار بیش از 100 مقاله در مجلات علمی داخلی و بین المللی به زبان های فارسی و عربی و 35 کتاب در قالب تالیف، تحقیق، ترجمه در کنار تربیت صدها دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از جمله خدمات آیینه وند به جامعه علمی و دانشگاهی ایران است.
وی در سال 1373 به عنوان استاد نمونه کشوری، در سال 1383 به عنوان شخصیت فرهیخته استان همدان، سال 1385 چهره ماندگار و در سال 1390 به عنوان پیشکسوت علوم انسانی در پنجمین دوره جشنواره بین المللی فارابی و محقق و استاد برجسته کشور در جشنواره علامه طباطبایی بنیاد علمی نخبگان برگزیده و معرفی شد.
آیینه وند به دلیل نارسایی ریه از چندی پیش در بیمارستان لاله تهران بستری شده بود و بعد ازظهر پنجشنبه 17 اردیبهشت ماه به رحمت حق شتافت.
مراسم تشییع پیکر وی صبح فردا 20 اردیبهشت ماه از دانشگاه تربیت مدرس به سمت قطعه نام آوران بهشت زهرا برگزار خواهد شد.
علمی**1055**1599

۹۴/۰۲/۱۹
۱۰:۱۷

معاون پژوهشی وزیرعلوم: فرار مغزها مهمترین چالش كشورهای درحال توسعه

احمدی با بيان اينكه مهمترین چالش در دنیای درحال توسعه فرار مغزها است، گفت: زيرا در اين نوع كشورها جوانان فرصتی برای عرض اندام و ارائه فعاليت‌هاي علمی خود ندارند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم در جشنواره شیخ بهایی فن‌آفرینی که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی تهران در سالن همایش های ملی کارآفرینی برگزار شد، گفت: مهمترین چالش كشورهاي درحال توسعه فرار مغزها است زيرا جوانان فرصتی برای عرض اندام و ارائه فعاليت‌هاي علمی خود ندارند و پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز رشد بسترهايي هستند كه جوانان بتوانند در آنها به راحتي فعاليت علمي و پژوهشي كنند.
وی بیان داشت: جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی از سال 81 شروع شده و تاكنون 11 دوره آن برگزار شده است و یکی از دلایل موفقیت آن تکامل آن در سال‌های متمادی و اضافه شدن یک فرآیند به آن است.
معاون پژوهشي وزارت علوم تصريح كرد: در دنیای پیشرفته، ما شاهد تاکید بر مهمترین عنصر یعنی خلاقیت و نوآوری و به کارگیری افراد صاحب ایده و فکر هستیم که جشنواره شیخ بهایی این کار را دنبال مي كند و اميداوريم اين مدل جاي گزين ديگر معدل‌هاي موجود در كشور شود.
وي عنوان کرد: یکی از اقدامات اصلی ما ایجاد المپیاد طرح کسب و کار دانشجویی است كه هدف از این المپیاد این است که جوانان و افراد دانشگاهی در فضای علمی زنده کنیم و به سمت خلاقیت و ایده پیش برويم. قطعا اگر بتوانیم کارآفرینی صاحبان ایده و شرکت‌ها را داشته باشیم به موفقیت‌های متمادی در سال‌های آینده می‌رسیم و امیدواریم بتوانیم در سطح جهان قابل مقایسه با کشورهای دیگر باشیم. 

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۰۸

معاون وزیر علوم: آموزش پزشکی و غیرپزشکی باید ادغام شوند

جامعه > آموزش - ایسنا نوشت:

شریعتی نیاسر در مراسم تکریم مقام استاد در دانشگاه خوارزمی با اشاره به وضعیت نامطلوب مالی، گفت: بعید می دانم حقوق اساتید در سال 94 علاوه بر14درصد مصوب شده، ذره‌ای افزایش یابد و به همه هیات امنا ابلاغ شده که با افزایش حقوق‌ها موافقت نکنند مگر اینکه خودشان درآمدهای اختصاصی را بالا برند.
وی با ابراز مخالفت نسبت به تفکیک بین حوزه پزشکی و غیر پزشکی اظهار کرد: کماکان اعتقاد دارم این ادغام باید روزی در حوزه آموزش بین پزشکی و غیر پزشکی صورت گیرد. تفکیک آنها در کشورهای پیشرفته نیز سابقه چندانی نداشته و فراگیر نیست.
وی سپس در تشریح وضعیت آموزش عالی بیان کرد: اوایل انقلاب جمعیت کشور حدود 35 میلیون نفر و جمعیت دانشجویی 180 هزار نفر بود. در حالیکه جمعیت کشور امروزه دو برابر و جمعیت دانشجویی 25 برابر شده است.
بار اصلی کیفی محصولات آموزش عالی بر دوش دانشگاه‌های دولتی است
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به زیر ساخت‌های موجود ادامه داد: این جمعیت دانشجویی در چهار زیر ساخت دانشگاه آزاد، مراکز غیر دولتی، دانشگاه های خاص و دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستند. تنها 15درصد دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند که اگرچه به لحاظ درصد کمتر است، ولی بار اصلی کیفی محصولات آموزش عالی بر دوش همین دانشگاه‌هاست.
شریعتی نیاسر با بیان اینکه 282 مرکز دولتی در کشور وجود دارد، افزود: از این میان 100 مرکز دولتی در پنج سال گذشته و از بین آنها 47 مرکز در یک سال اخیر مجوز گرفته‌اند. بیش از 60 مرکز آموزش عالی نیز زیر 10 سال عمر داشته و جمعیت دانشجویی و هیات علمی برخی از آنان بسیار پایین است. در این راستا یکی از سیاست‌های کلان وزارتخانه، ساماندهی مراکز آموزش عالی، حفظ مراکز و ارتقای آنهاست.
وی در اشاره به دانشگاه‌های نوپا گفت: آنها از بسیاری از شاخص‌ها عقب هستند و اگر امکان زودهنگام تامین امکانات و اعتبارات میسر نباشد، شیوه‌های الحاقی را برای اعتلای آنها می‌توان به کار برد تا مراکز کوچک‌تر که از شاخص‌ها فاصله دارند در دل مراکز بزرگ رشد کنند.
به گفته وی منافع دانشجو و اساتیدی که در واحد کوچک‌تر هستند، جزو اصول اولیه آموزش عالی است و تحت هیچ شرایطی این مراکز نباید متضرر شوند.
قاطعانه در برابر افزایش کمی ایستاده‌ایم
معاون آموزشی تاکید کرد: تاکنون حتی یک مجوز خارج از شاخص‌ها داده نشده و در این راستا ظرفیت برخی موسسات را صفر کردیم که خودشان را به استاندارها برسانند. در صدور مجوزها به شدت در مقابل مجوزهای غیراستاندارد علیرغم تمام فشارها ایستاده‌ایم و اگر بخواهیم روند رو به رشد داشته باشیم باید در برابر برخی مسائل مقاومت کنیم.
شریعتی نیاسر ضمن موافقت با ادغام دانشگاه خوارزمی و علوم اقتصادی اظهار کرد: ادغام، گام بلندی بود تا دانشگاهی که از بسیاری از شاخص‌ها فاصله دارد، بتواند در کنار دانشگاه بزرگی که بیش از 11هزار دانشجو دارد، الحاق شود و این به معنای نادیده گرفتن توانمندی‌های دانشگاه علوم اقتصادی نیست و جایگاه اساتید دانشگاه علوم اقتصادی باید با اقتدار تمام حفظ شود.
۴۷۴۷

۹۴/۰۲/۱۸
۱۱:۰۳

معاون وزیر علوم: ادغام خوارزمی با علوم اقتصادی یک گام ارزشمند بود!

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در رابطه با ادغام دانشگاه خوارزمی با دانشگاه علوم اقتصادی بررسی‌های بسیار دقیقی صورت گرفته و با این کار یک گام ارزشمند و بلند برداشته شد.
به گزارش فارس، مجتبی شریعتی‌نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در مراسم گرامیداشت هفته معلم در دانشگاه خوارزمی، گفت: یکی از راه‌های تهذیب علم در خدمت اهل معرفت و صاحبان خرد بودن است. در اصل دوستیابی هم باید توجه کنیم اگر می‌خواهیم علم بیاموزیم باید با صاحبان خرد نشست و برخواست کنیم.
شریعتی‌نیاسر پیرامون افزایش حقوق اساتید دانشگاه‌ها تاکید کرد: در سال 94 بعید است که به غیر از آن 14 درصدی که اضافه شده بتوان ذره‌ای آن را افزایش داد زیرا وضعیت مالی در این سال مطلوب نیست مگر اینکه دانشگاه‌ها بتوانند برای خود درآمد اقتصادی داشته باشند.
وی در مورد ادغام بخش آموزش پزشکی با غیر پزشکی نیز ادامه داد: بسیاری از اساتید پزشکی واقف هستند که تفکیک پزشکی و غیر پزشکی اقدام درستی نبوده و من معتقدم باید زودتر از این این بخش‌ها ادغام می‌شد.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: امروز جمعیت ما تقریباً دو برابر جمعیت اوایل انقلاب است اما جمعیت دانشجویی ما 25 برابر شده و باید ببینیم آیا گام‌هایی که برداشته‌ایم درست بوده یا در آن اشکالاتی وجود داشته است.
شریعتی‌نیاسر گفت: از جمعیت دانشجویان ما که امروز در دانشگاه آزاد، مراکز غیر دولتی، دانشگاه‌های خاص و دانشگاه‌های دولتی در حال تحصیل هستند فقط 15 درصد در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کنند. البته اگر چه به لحاظ درصد فقط این تعداد 15 درصد بوده اما بار اصلی کیفی بر دوش دانشگاه‌های دولتی است.
وی افزود: 2600 مراکز آموزش عالی، 70 هزار هیأت علمی در حال فعالیت است و امروز نسبت دانشجو به استاد یک به 100 است که باید بین یک تا حدود 30 تا 40 باشد.
معاون آموزشی وزیر علوم اضافه کرد: امروز 282 مرکز آموزش عالی داریم که 103 مورد از آنها فقط در 5 سال گذشته مجوز گرفته‌اند و این موضوع یک وضعیت نابسامان در عرصه آموزش عالی کشور ایجاد کرده است.
شریعتی‌نیاسر خاطرنشان کرد: بیش از 60 درصد مراکز آموزش عالی ما نزدیک به 10 سال عمر دارند و در برخی از آنها جمعیت دانشجو بسیار پایین است لذی در این راستا یکی از راهکارها و سیاست‌های کلانی که ما دنبال می‌کنیم بحث ساماندهی مراکز آموزش عالی است. البته اعتقاد ما این است که این مراکز باید حفظ شوند و بقا و ارتقای آنها وظیفه ماست.
معاون آموزشی وزیر علوم تاکید کرد: بهترین شیوه برای اعتلای دانشگاه‌های نوپا این است که اگر امکان زودهنگام تامین اعتبار و افزایش هیأت علمی فراهم نشد ما به شیوه‌های الحاقی روی بیاوریم و این دانشگاه‌ها را در دل دانشگاه‌های بزرگ رشد دهیم البته در این بحث منافع دانشجویان و اساتید جزء اصول اولیه آموزش عالی است و تحت هیچ شرایطی مراکز نباید متضرر شوند.
وی خاطرنشان کرد: ما از ابتدای کار 3 شعار اصلی کنترل فنی، ارتقای کیفی، اقتدار و هماهنگی را مد نظر قرار داده‌ایم و در این راستا تاکنون قاطعانه در برابر کنترل کمی ایستاده‌ایم و به شدت هم در برابر مجوزهای غیر استاندارد مقاومت می‌کنیم.
معاون آموزشی وزیر علوم با بیان اینکه اگر بخواهیم رشد داشته باشیم باید در برابر یکسری از مسائل مقاومت کنیم، اضافه کرد: ممکن است برخی از مدیران به دنبال تثبیت مدیریت خود باشند در این صورت گام زیادی هم بر نخواهند داشت ولی اگر آنها روند اعتلایی داشته باشند موفق می‌شوند که در این صورت باید یکسری از فشارها را تحمل کردهو با عقلانیت و خردورزی رفتار کنند.
شریعتی‌نیاسر در رابطه با ادغام دانشگاه خوارزمی با دانشگاه علوم اقتصادی گفت: در این رابطه بررسی‌های بسیار دقیقی صورت گرفته و این اصل یک اصل درست بود و با این کار یک گام ارزشمند و بلند برداشته شد.
وی ادامه داد: هدف ما از ادغام دانشگاه خوارزمی با دانشگاه علوم اقتصادی نادیده گرفتن دانشگاه علوم اقتصادی نیست البته قرار بود این کار از سال 83 طبق مصوبه‌ای که در آن زمان وجود داشت، انجام شود و در یکی از دانشگاه‌های تهران نیز این الحاق صورت بگیرد.
معاون آموزشی وزیر علوم اضافه کرد: با تمهیدات صورت گرفته در دانشگاه خوارزمی کماکان این دانشگاه در تهران باقی خواهند ماند و همچنان رشته‌های تخصصی این دانشگاه حفظ می‌شود و دانشجویان در تهران به تحصیل خود ادامه می‌دهند، مدارک آنها نیز مانند گذشته ارائه خواهد شد.
وی در ادامه در رابطه با پذیرش دانشجوی دکتری تصریح کرد: در این رابطه روند تاکنون اینگونه بود که امتحان تخصصی متمرکز برگزار شود و نهایتاً ستاد مرکزی وزارتخانه در مورد آن تصمیم بگیرد ولی جدیداً این کار به صورت کامل به دانشگاه‌ها واگذار شده است و دانشگاه‌ها به هر نحوی صلاح بدانند می‌توانند برای پذیرش دانشجو اقدام کنند.
وی اضافه کرد: در فراخوان اخیری که برای جذب هیات علمی اعلام شده بود نزدیک به 30 هزار نفر ثبت‌نام کردند که 70 درصد این متقاضیان دکتری بودند.
شریعتی‌نیاسر گفت: قرار نیست همه مراکز دانشگاهی ما همه کاری را انجام دهند و هر دانشگاهی به همه مقاطع و رشته‌ها ورود پیدا کند.
معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای ادامه داد: امروز در شرایطی هستیم که می‌خواهیم یک تنه با دنیا تعامل کنیم، مذاکرات هسته‌ای در جریان است، در سال گذشته که هنوز بیانیه لوزان در کار نبود و فقط مذاکرات جریان داشت، پذیرش دانشجوی خارجی ما 3 برابر شد به همین خاطر قطعا در سال 95-94 اقبال دانشجویان کشورهای خارجی به دانشگاه‌های ایران بیشتر خواهد شد.
شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اهمیت روابط بین‌المللی در آموزش عالی تاکید کرد: فشارهای سیاسی غرب باعث شده مشکلاتی در بحث روابط بین‌المللی ما ایجاد شود ولی با توجه به شرایط پیش‌رو در سال‌های آینده قطعاً در بحث پذیرش دانشجویان خارجی، تبادل استاد و مسائل دیگر کارهای خوبی صورت خواهد گرفت.
وی گفت: ما باید خودمان را برای تعاملات بین‌المللی گسترده برای دوران پس از تحریم آماده کنیم، اکنون در آموزش عالی کمیته‌ای تشکیل شده که در این زمینه کار می‌کند، البته تمهیدات دیگری نیز اندیشیده شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم در رابطه با برنامه‌ریزی‌های درسی اظهار داشت: کارهای برنامه‌ریزی درسی تاکنون درون ستاد انجام می‌شد ولی اخیراً تصویب کرده‌ایم دانشگاه‌های برتر وظیفه برنامه‌ریزی را عهده‌دار شوند و دانشگاه‌هایی که مطرح نیستند از دانشگاه‌های مطرح الگوبرداری کنند.
وی در رابطه با آیین‌نامه جذب استعداد درخشان در دانشگاه‌ها گفت: طبق این آیین‌نامه در گذشته سهم هر دانشگاه در حدود 10 درصد بود که به 20 درصد افزایش پیدا کرد و قرار است این مقدار را هم افزایش بدهیم.
شریعتی نیاسر در خاتمه اظهار داشت: آئین‌نامه مقطع کاردانی و کارشناسی ابلاغ شده است و آئین‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری را نیز در دستور کار داریم که به زودی ابلاغ خواهد شد.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۱۸

بودجه دانشگاهای تازه تاسیس افزایش یافت

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون اداری مالی وزارت علوم گفت: برای استخدام های جدید اعتبار متمرکزی اختصاص داده نشده ولی رشد بودجه دانشگاه‌ها به گونه ای است که خود می توانند امسال از محل رشد بودجه استخدام جدید داشته باشند.
دکتر محمد حسین امید در گفتگو با مهر درخصوص حقوق اعضای هیات علمی و اختصاص ردیف بودجه برای استخدام اساتید در بودجه ۹۴ گفت: رشد حقوق و دستمزد کلیه کارکنان وزارت علوم اعم از ستاد، اعضای هیات علمی، کارکنان دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهش، همه معادل رشدی که دولت اعلام کرده، رشد داشته اند، یعنی ۱۴ درصد. این در مورد همه دستگاه ها بوده و شامل مجموعه آموزش عالی نیز می شود.
معاون اداری مالی وزارت علوم افزود: پس دانشگاه های جدید التاسیس در قالب بودجه خود و رشدی که داشته اند براساس تصویب هیات امنا خود می توانند اساتید جدید را جذب کنند و به نظر می آید در سال جدید با مشکل سال گذشته مواجه نشوند.
وی ادامه داد: برای استخدام های جدید هیچ گونه اعتبار متمرکزی اختصاص داده نشده ولی رشد بودجه دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه های جدید التاسیس به گونه ای است که خود می توانند  امسال از محل رشد بودجه استخدام جدید داشته باشند. ما در دانشگاه های جدید التاسیس، دانشگاه هایی داریم که رشد ۱۰۰ درصد بودجه داشته اند.

۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۵۸

جعفرزاده عنوان کرد: ترکیب خاص کمیته رسیدگی؛ دلیل افشا نشدن برخی حقایق پرونده 3هزار بورسیه

غلامعلی جعفرزاده در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خانه ملت با انتقاد از ترکیب نمایندگان عضو کمیته رسیدگی به پرونده تخلف سه هزار بورسیه وزارت علوم دولت دهم، گفت: برخی از نمایندگان عضو این کمیته موافق استیضاح فرجی دانا بودند، بنابراین نمی‌شود گفت که آیا آن مطالبی که مجلس و افکار عمومی به دنبال آن‌ها هستند، با این ترکیب تحقق پیدا خواهد کرد یا خیر. لذا بهتر بود نمایندگان دیگری هم عضو کمیته می‌شدند تا حقایق بیشتری مشخص می‌شد.
 
انکار تخلفات بورسیه‌ای، انکار واقعیت است
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته رسیدگی به تخلف سه هزار بورسیه اطلاعات دقیقی ارائه نمی‌کنند در حالی که باید شفاف رفتار کرده و به همه نماینده‌ها اجازه اظهارنظر داده شود تا شائبه‌ای هم برای کمیته به وجود نیاید.
جعفرزاده تاکید کرد:‌ این کمیته یک جانبه است و تعدادی افراد خاص آن را مدیریت می‌کنند و من باز هم اعتراض خود را از روند فعالیت آنها اعلام می‌کنم. آن‌ها تاکنون نه بیانیه و نه اطلاعیه‌ای داده‌اند و اقدامات خود را در یک فضای بسته انجام می‌دهند.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس افزود: با توجه به اینکه دیگر نمایندگان هم اطلاعاتی دراین زمینه دارند، منطقی است که از آنها هم نظرخواهی شود تا اطلاعات خود را در اختیار کمیته قرار دهند، ولی اعضای این کمیته فقط می‌خواهند حرف‌های گذشته خود را به اثبات برسانند که این برای مردم قابل قبول نیست!
وی ادامه داد: کاملا مشخص است که تخلف بزرگی صورت گرفته است و زمان سکان‌داری وزارت علوم توسط آقای فرجی‌دانا به این موضوع به خوبی پرداخته شد و هر کس منکر آن شود منکر یک واقعیت شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه یک سری از بورسیه شدگان، حتی فاقد مدرک کارشناسی ارشد هستند، افزود: مستندات چنین مواردی موجود است و نماینده‌ها می‌توانستند این مورد را هم بررسی کنند اما برخی تمایلی به این کار نداشتند.
برخی اجازه نمی دهند بستر رسیدگی به تخلفات وزارت علوم دولت سابق در مجلس فراهم شود
جعفرزاده همچنین درباره شنیده‌های خود درباره فساد 32 میلیاردی در صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم دولت قبلی، گفت: چندان در جریان این ماجرا نیستم اما ای کاش فعالیت تمام اعضاء وزارت علوم دولت سابق، مورد بررسی قرار می‌گرفت.
عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت: متاسفانه بسیاری از افرادی که در استیضاح آقای فرجی‌دانا نقش داشتند و قبلا هم دارای کرسی بودند، تخلفاتی پیرامون خودشان و فرزندانشان وجود دارد اما فکر کنم این بررسی به مجلس دهم کشیده شود چراکه برخی از نمایندگان مجلس که پای خودشان در این قضیه گیر است، اجازه نخواهند داد بستر ورود و رسیدگی به این قضیه فراهم شود./

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۰۵

هروی: وزارت علوم با پیگیری پرونده بورسیه‌های غیرقانونی، نقش وجدان بیدار علمی کشور را ایفا کرد

جواد هروی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت درباره موضوع مختومه اعلام شدن پرونده 3هزار بورسیه غیرقانونی در وزارت علوم دولت قبلی، گفت: مسئله‌ای با این عنوان که عده‌ای بدون رعایت قانون وارد یک شبکه رانتی بشوند و بتوانند از هزینه‌های دولتی برای ادامه تحصیل استفاده کنند و بعد بدون هیچ قانون و دستورالعملی به استخدام دانشگاه‌های معتبر در بیآیند، یک حادثه و اتفاق کوچک نیست و حتی یک مسئله عادی هم نیست، بلکه حادثه‌ای تاثیرگذار در مسئله علمی کشور خواهد بود.
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به همین دلیل چشم بستن به این فاجعه و فساد می‌تواند عواقب غیرقابل جبرانی داشته باشد، افزود: در این زمینه نه حرکت‌ها و گرایش‌های سیاسی، بلکه می‌بایست نگرش‌های منطقی و کارشناسانه انجام شود و به دور از هر جنجال سیاسی مشخص شود این تخلف بزرگ در چه دولتی و دقیقا توسط چه افرادی انجام شده است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیتی که تولید دانش در وضعیت کنونی برای کشور ایران دارد، سنگر مقدم و خط اول نظام جمهوری اسلامی ایران موضوع «اقتصاد دانش‌بنیان» است، بنابراین ضرورت‌ها و اولویت‌هایی در زمینه دانش و دانشگاهیان مطرح می‌شود که باید به آن‌ها نظارت و دقت شود.
نایب رئیس دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: بر همین اساس آنچه که در عرصه علم و دانشگاه مطرح می‌شود، جزو مسائل حاشیه نیست و در متن حوادث مهم کشور قرار دارد؛ چراکه می‌تواند پیامدهای مثبت و منفی عمیقی به دنبال داشته باشد.
تبدیل بورسیه ها به رانت، خطر عظیمی است
هروی با تاکید بر اینکه اصل ماجرای بورسیه غیرقانونی یک امر بسیار نامبارک است و می‌تواند پیام‌های نامحدودی در افکار عمومی نخبگان و تحصیل کردگان جامعه بگذارد و بی‌اعتمادی را در پذیرش دانشجو در مقطع دکترا به وجود آورد، اضافه کرد: اینکه بورس به رانت تبدیل شود خطر عظیمی است که می‌تواند جهش علمی ما را در سال‌های آینده کاملا تهدید کند.  
وی درباره اقدامات مجلس توضیح داد: تاکنون کمیته‌های مختلفی در مجلس برای رسیدگی به موضوع تشکیل و تخلف، محرز و ثابت شده است و اعلام می‌کنم باید بررسی شود که آیا پیش از دولت نهم و دهم هم در این خصوص تخلفی صورت گرفته است؟
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس معتقد است شاید در هر مسئله دیگری تخلف شود بتوان آن را جبران کرد اما ضایعه‌ای که در عرصه علمی کشور به وجود می‌آید غیرقابل جبران است.
معترضان به رای کمیته رسیدگی کننده به پرونده 3هزار بورسیه غیرقانونی، شکایت کنند
نایب رئیس دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد:‌ متاسفانه در این پرونده، قواعد و دستورالعمل‌های من درآوردی با توجه به تخلفات صورت گرفته، تعریف میشود؛ این در حالی است که سه هزار بورسیه غیرقانونی به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
وی گفت: همکاران من در مجلس به شکل‌های مختلف این ماجرا را بررسی کرده‌اند؛ البته دیدگاه‌های مختلفی هم دارند ولی همان طور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند که «درباره فساد شعار ندهید، جلوگیری کنید»، باید ماجرا را به صورت جدی دنبال کرد.
وی افزود:  بسیاری از افراد مراحل تحصیل را تمام کرده‌اند که باید هزینه‌های نابه‌حق پرداختی دولت به آن‌ها بازگردد؛ در غیر این صورت این ظلم هیچ گونه قابل جبران نیست.
هروی با بیان اینکه وزارت علوم در روزهای گذشته مراحل کارشناسی را پشت سرگذاشته و البته تصمیم‌گیری کرده است، ادامه داد: در این بررسی‌ها مشخص شده تعداد زیادی از افراد در این ماجرا دخیل هستند و باید هزینه‌هایی که صرف آن‌ها شده است را برگردانند؛ در واقع وزارت علوم با پیگیری این ماجرا وظیفه خود را به عنوان وجدان بیدار علمی  کشور انجام و به منصه ظهور گذاشت.
نایب رئیس دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: چندین کمیته برای رسیدگی به این موضوع در مجلس تشکیل شد و نهایتا اعلام رای کرد؛ اما اگر کسی نسبت به این دیدگاه اعتراض داشته باشد می‌تواند به دستگاه‌های قضایی شکایت برد./

۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۴۵

تقاضای تفحص از بورسیه‌ها برای رای‌گیری به مجلس ارجاع شد

شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز): رئیس‌ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نامه‌ای به هیئت رئیسه گزارش این کمیسیون درباره تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم درباره اعطای بورس تحصیلی و جدب هیئت علمی را ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):  محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مبنی بر تصویب تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اعطای بورس تحصیلی و جدب هیئت علمی از سال 1368 تاکنون را ارائه کرد.
این تقاضای تحقیق و تفحص در بهمن ماه سال گذشته در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تصویب رسید و اکنون برای رای‌گیری در صحن علنی پارلمان به هیئت رئیسه مجلس ازجاع شده است.
در صورت تصویب نهایی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اعطای بورس تحصیلی و جدب هیئت علمی در صحن علنی مجلس کمیته‌ای برای انجام این تحقیق و تفحص تشکیل می‌شود.
متن کامل نامه رئیس کمیسیون آموزش به هیئت رئیسه مجلس به شرح زیر است:
گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری درخصوص نحوه اعطای بورس تحصیلی و جذب هیئت علمی از سال 68 تاکنون
باسمه تعالی
هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام وتحیت
بازگشت به نامه شماره 62680مورخ 12/9/1393 در خصوص تقاضای تحقیق و تفحص از "عملکرد وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری درخصوص نحوه اعطای بورس تحصیلی و جذب هیئت علمی از سال 68تاکنون". و در اجرای ماده 214 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون تخصصی ذی‌ربط به شرح ذیل تقدیم می‌گردد:
پس از ارجاع درخواست تحقیق و تفحص به کمیسیون  آموزش، تحقیقات وفناوری  در مورخ 5/11/93 در برنامه کاری کمیسیون قرار گرفت و از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری نیز بعنوان بالاترین مقام پاسخگو و نمایندگان محترم درخواست کننده دعوت بعمل آمد و طراحان تحقیق وتفحص  در جلسه حضور یافتند و دلایل طرح را اینگونه بیان نمودند.
"بعد از ماجرای بورسیه ها و جفای صورت گرفته به دانشجویان بورسیه، وزارت علوم قصد دارد به سناریوی دوم خود در خصوص اعضا هیات علمی پرداخته و با مواجهه نادرست و سیاسی با نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی ساحت دانشگاه‌ها را ملکوک نماید لذا بررسی بورسیه ها و هم جذب هیات علمی بعد از سال 68 را ضروری یافته ایم و برای شفافیت موضوع (که وزارت علوم نیز اعلام آمادگی نموده است ) درخواست  تحقیق و تفحص نمودیم تا با روشن شدن ابعاد موضوع، قوانین، ضوابط و شیوه های اجرایی جهت رفع نواقص ومعایب موجود اصلاح شود.
متاسفانه از وزارت علوم، تحقیقات وفناوری وزیر محترم و یا نماینده ایشان در جلسه حضور نیافتند تا دفاعیاتی را ارائه نمایند
در نهایت در جلسه مورخ 5/11/93  کمیسیون تخصصی، ضرورت انجام تحقیق و تفحص با اکثریت آراء تصویب شد.
محورهای تحقیق وتفحص به شرح ذیل است: 
1- بررسی چگونگی بورسیه  دانشجویان داخل و خارج از کشور از سال 1368 تاکنون
2- بررسی تبدیل به داخل های دانشجویان خارج از کشور از سال 1368 تا کنون
3-  بررسی جذب و استخدام هیات علمی دانشگاهها از سال 1368 تاکنون
4- بررسی جذب بورسیه های داخل وخارج در دانشگاههای کشور از سال 1368تاکنون
5- بررسی میزان عدم بازگشت دانشجویان بورسیه خارج از کشور به داخل ومیزان و دلایل عدم انجام تعهدات و ضرورت های لازم
                                                                                     
                                                                                                                                                      دکتر محمد مهدی زاهدی 
                                                                                                                                            رئیس کمیسیون آموزش، تحیقیات و فناوری
منبع: تسنيم
برچسب ها: شمانیوز,خبر,بورسيه، وزارت علوم، مجلس، تفحص
var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 1001421864427; clickyab_ad['domain'] = 'shomanews.com'; clickyab_ad['slot'] = 28187408864; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90;

۹۴/۰۲/۱۹
۰۹:۳۸

دکتر میرزاده در نشست خبری مطرح کرد؛ تمام رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی قانونی است/ بی‌طرفی دانشگاه آزاد در انتخابات مجلس

دکتر میرزاده با اعلام اینکه تا مهر 95 افزایشی در شهریه ثابت دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد و تنها شهریه متغیر 15 درصد افزایش یافته، گفت: وزارت علوم مجوز افزایش 25 درصدی را به این دانشگاه داده بود اما در سال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی تنها 15 درصد افزایش شهریه داشت.

به گزارش خبرگزاری آنا، دکتر میرزاده چهارشنبه شب در حاشیه سفر به مازندران و برگزاری جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در بابل، پس از افتتاح چند پروژه عمرانی و حضور در مراسم بزرگداشت مقام معلم در این واحد دانشگاهی، در نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه 330 رشته کار‌شناسی ارشد و 70 رشته دکتری در واحدهای این دانشگاه ارائه می‌شود، اظهار داشت: تصمیم داریم تعداد رشته‌های ارشد را به 421 رشته و دکترای تخصصی را به 107 رشته برسانیم.
وی با بیان اینکه برای این منظور جذب 5 هزار عضو هیات علمی جدید در دستور کار قرار گرفته، افزود: هم‌اکنون 3 هزار و 264 استاد تمام‎وقت و نیمه‎وقت در واحدهای دانشگاه آزاد مشغول به فعالیت هستند که در نظر داریم اساتید تمام وقت با درجه PHD را اضافه کنیم.
کاهش تعداد واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی
دکتر میرزاده در پاسخ به وضعیت واحدهای زیان‌ده این دانشگاه نیز گفت: در مهر 92، از تعداد 472 واحد دانشگاهی 235 واحد زیان‌ده بودند که تا پایان اسفند 93 این میزان به کمتر از 100 واحد رسیده است.
وی با اشاره به اجرای طرح تجمیع در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: هنوز هم واحد زیان ده داریم، اگر واحدها از حالت زیان دهی خارج نشوند باید با واحد همجوار تجمیع شده و به شکل دانشکده های تخصصی به کار خود ادامه دهند.
دکتر میرزاده توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی را پاسخ به یک نیاز اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: یکی از راه های حفظ شتاب علمی در کشور توسعه تحصیلات تکمیلی است. با دارا بودن رشته های کاردانی و کارشناسی نمی توان به توسعه علمی دست پیدا کرد.
راه‌اندازی 150 مرکز رشد در دانشگاه آزاد اسلامی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه 61 مرکز در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد، بیان کرد: 451 شرکت فناور در این دانشگاه‌ها مستقر هستند که برنامه داریم تا پایان سال 96 تعداد این شرکت‌های دانش‌بنیان را به 800 شرکت و تعداد مراکز رشد را 150 مرکز ارتقا دهیم.
یکی از راه های حفظ شتاب علمی در کشور توسعه تحصیلات تکمیلی است. با دارا بودن رشته های کاردانی و کارشناسی نمی توان به توسعه علمی دست پیدا کرد. وی در پاسخ به سئوالی درباره سخت بودن فرآیند تصمیم‌ گیری برای مدیران واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، اختیارات بسیاری به هیات های امنای استانی در استان‌ها در امور مالی، اداری، استخدامی و ... تفویض شده است.
دکترمیرزاده تصریح کرد: در ستاد مرکزی معمولا به پیشنهاد استان‌ها توجه می‌شود، از سوی دیگر با اجرای سیاست تمرکززدایی درصدد هستیم تا اختیارات بیشتری به واحدها بدهیم، اما برخی امور مانند تصویب رشته‌ها باید موافقت شورای گسترش وزارت علوم را اخذ کند و از حیطه اختیار ما نیز خارج است.
کاهش وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه
وی درباره قطع وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه دانشجویان نیز گفت: براساس برنامه قرار بود 12 درصد درآمدهای سال گذشته دانشگاه از طریق غیر شهریه تأمین شود که سال گذشته حدود 10 درصد محقق شد و این امر برای نخستین‌بار در اقتصاد این دانشگاه صورت گرفت اما امسال برنامه داریم این میزان را تا 16 درصد برسانیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه براساس تصمیم‌گیری میزان وابستگی به شهریه تا سال 96 را به 60 درصد می‌رسانیم، افزود: تحقق این هدف قطعا کار سختی است چرا که ارتباط ضعیفی میان صنعت و دانشگاه در جامعه ما وجود دارد به همین خاطر واحدها می توانند درآمدهای غیر شهریه ای خود را از طرق مختلف مانند اقتصاد دانش بنیان و حتی تبدیل به احسن کردن اموال بدست آورند.
افزایش شهریه دانشگاه آزاد اسلامی کمتر از مصوبه وزارت علوم بود
دکتر میرزاده با اعلام اینکه تا مهر 95 افزایشی در شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد و تنها شهریه متغیر 15 درصد افزایش یافته است، بیان کرد: وزارت علوم مجوز افزایش 25 درصدی را به این دانشگاه داده بود اما در سال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی تنها 15 درصد افزایش شهریه داشت.
رشته غیرمصوب در دانشگاه آزاد اسلامی نداریم ‌
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اعلام اینکه رشته غیرمصوب در دانشگاه آزاد نداریم، گفت: منتقدان دانشگاه آزاد اسلامی، تحصیل جوانان ایرانی در دانشگاه‌های درجه سه منطقه را نگران‌کننده‌تر بدانند.
میرزاده در پاسخ به سوالی درباره رشته‌های غیرمصوب این دانشگاه و مهلت وزارت علوم برای رسیدگی به وضعیت این رشته‌ها گفت: دانشگاه آزاد اسلامی همکاری خوبی با دولت، وزارت علوم و وزارت بهداشت در زمینه رشته‌های تحصیلات تکمیلی دارد و تمامی رشته‌هایی که برای مهر 94 در دفترچه کنکور سراسری وارد شده با صورتجلسه و هماهنگی این وزارتخانه‌ها بوده است.
وی افزود: در زمینه رشته‌های جدید که باید این رشته‌ها به تصویب برسند اصل فرآیند بر قانونمند کردن رشته محل‌ها است بنابراین ما رشته‌‌ای بدون مجوز نداریم و امور توسعه‌ تحصیلات تکمیلی برای پاسخ دادن به یک نیاز اجتماعی صورت می‌گیرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اگر به آمار متقاضیان تحصیلات تکمیلی در کشور دقت کنید، می‌بینید در سال گذشته یک‎میلیون تقاضا برای رشته‌های ارشد وجود داشت، ادامه داد: از این تعداد 27 تا 28 درصد متقاضیان وارد دانشگاه‌ها می‌شوند و سهم دانشگاه آزاد اسلامی از این میزان 14 درصد است.
وی تصریح کرد: در زمینه دکتری اوضاع بدتر است، زیرا 340 هزار متقاضی دکتری در کشور وجود دارد که دانشگاه‌های غیر دولتی و دولتی تنها هشت درصد را جذب می‌کنند و بسیاری از داوطلبان برای تحصیل به خارج از کشور می‌روند.
میرزاده با بیان اینکه در سال 93، 150 هزار نفر از کشور برای ادامه تحصیل خارج شده‌اند، اضافه کرد: اگر امکان ادامه تحصیل آنها در داخل کشور وجود داشت خروج ارز از کشور صورت نمی‌گرفت.
منتقدان دانشگاه آزاد اسلامی، تحصیل جوانان ایرانی در دانشگاه‌های درجه سه منطقه را نگران‌کننده‌تر بدانند وی بیان کرد: بحث ما تقابل با استانداردهای علمی نیست اما منتقدان دانشگاه آزاد اسلامی پاسخ دهند که آیا درست است که فرزندان این کشور برای تحصیل به دانشگاه‌های درجه سه ارمنستان، گرجستان و ترکیه سفر کنند؟
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: کیفیت تحصیل در این دانشگاه‌ها به مراتب کمتر است اما این موضوع مورد انتقاد هیچ فردی قرار نمی گیرد، منتقدان خروج حداقل 20 هزار دلار به ازای هر دانشجو از کشور را بیان نمی‌کنند اما برای دانشگاه آزاد اسلامی همواره گروه خاصی دلواپس بوده و ابراز نگرانی می‌ کنند.
وی گفت: بیشترین همکاری را برای تصویب رشته‌ها به‌عمل می‌آوریم و تمام مصوبات دانشگاه آزاد اسلامی نیز قانونی است و به دانشجویان و خانواده های آنها نیز می‌گوییم که نگران نباشند.
بی‌طرفی دانشگاه آزاد اسلامی در انتخابات مجلس
دکتر میرزاده در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت دانشگاه آزاد اسلامی از گروه های شرکت کننده در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی را به افراد و گروه های سیاسی اجاره نمی دهیم، شان این دانشگاه ایجاب می کند تا در عرصه علمی و تحقیقاتی به فعالیت های خود بپردازد. به همین خاطر دانشگاه در ارتباط با انتخابات آینده نقش بیطرفی خود را خواهد داشت.
وی با اشاره به ابلاغ بخشنامه ای در این باره به مدیران و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: معاونان و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی اگر می خواهند در انتخابات شرکت کنند باید اعلام کنند تا جایگزین آن ها معرفی شود.
در انتهای این نشست به پیشنهاد دکتر کاردار معاون دانشجویی، کتابخانه این واحد به نام شهید هادی جعفری نامگذاری شد.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۱:۵۳

شیراز؛ دانشگاه پیام نور در بین 10 دانشگاه برتر کشور

رییس دانشگاه پیام نور کشور گفت: این دانشگاه در میان 10 دانشگاه برتر کشور قرار دارد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران شیراز؛ سرلک بیان کرد: بنا بر رده بندی پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC)، این دانشگاه در ردیف ده دانشگاه برتر کشور قرار دارد. وی افزود: همچنین بر اساس اعلام وزارت علوم فناوری و تحقیقات این دانشگاه از دانشگاه های برتر در توسعه فعالیت های قرآنی است.
رییس دانشگاه پیام نور کشور برای شرکت در گردهمایی مدیران و کارشناسان روابط عمومی مراکز استانی پیام نور سراسر کشور و همچنین بازدید از دانشگاه پیام نور استان فارس به شیراز سفر کرده است.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۱۳

شفیعی در گفت‌وگوی تفصیلی با فارس: تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای/ تعامل با بخش خصوصی برای افزایش بهره‌وری

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای از تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: تعامل با بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات برای محققان در راستای راه‌اندازی بنگاه‌های زود بازده اقتصادی در دستور کار است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، این روزها بر بحث ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم بسیار تاکید می‌شود به گونه‌ای که وزیر علوم از ابتدای فعالیت خود در این وزارتخانه، توسعه دانشگاه‌های کارآفرین را یکی از اولویت‌های وزارت علوم برشمرد.
در این زمینه و در راستای توسعه دانشگاه‌های نسل سوم نقش دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای بسیار مشهود است.
دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای نیز برنامه‌های خاصی را برای توسعه کارآفرینی در کشور درنظر گرفته است که در گفت‌وگو با رئیس این دانشگاه مشروح این برنامه‌ها را از وی جویا شدیم.
فارس: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای چه اولویت‌هایی را در راس کار خود قرار داده است؟
شفیعی: دانشگاه فنی وحرفه‌ای دانشگاهی پویا، اشتغال‌زا و کارآفرین است که یکی از 4 دانشگاه بزرگ کشور محسوب می‌شود و ماموریت اصلی آن تربیت تکنسین ماهر و آماده برای ورود به بازار کار است.
برنامه ریزی این دانشگاه به گونه‌ای است که جذب و تربیت دانش آموزان رشته فنی و حرفه و کار و دانش به عنوان مهمترین سرمایه و نیروی انسانی کشور از اولویت‌های این مرکز است. این دانشگاه در اکثر مراکز استانی و شهرهای مهم دارای آموزشکده و دانشکده است.
این دانشگاه ضمن تاکید بر حفظ ارزش‌های بنیادین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، پیوند واقعی بین علم و عمل و تبدیل به ثروت را در دستور کار خود قرارداده و تلاش می‌کند از طریق تربیت تکنسین‌های ماهر و کارآفرین و نیز تعامل با مراکز صنعتی، بخش‌های دولتی و غیردولتی، ایجاد زمینه لازم برای کسب مهارت‌ها، ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای جوانان ایران را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهد.
فارس: برای تحقق این اهداف چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارید؟
شفیعی: برنامه ریزی برای تربیت تکنسین و نیروی کار ماهر به عنوان مهمترین سرمایه انسانی دانشگاه، برنامه‌ریزی برای برگزاری ارتباط واقعی بین صنعت و دانشگاه، ایجاد فضای مناسب برای بسط و اشاعه تفکر مهندسی معکوس در دانشکده‌ها و آموزشکده‌ها برای ساخت دستگاه‌های صنعتی مورد نیاز، برنامه ریزی برای شکل گیری انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای، ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و تخصیص بودجه به پروژه‌های دانشجویی، تجهیز کارگاه و آزمایشگاه‌های  مراکز تابعه و به روز آوری آن‌ها، برنامه ریزی برای توسعه بازارچه‌های مجازی به منظور عرضه تولیدات دست ساخته‌های استادان و دانشجویان دانشگاه در دستور کار ما قرار دارد.
* تعامل با بخش خصوصی برای افزایش بهره‌وری
فارس: در زمینه ارتباط با صنعت چگونه برنامه‌ریزی کرده‌اید؟
شفیعی: ایجاد تعامل موثر با بانک‌های عامل به منظور دریافت تسهیلات برای استادان و دانشجویان در راستای راه اندازی بنگاه‌های زود بازده اقتصادی، ایجاد تعاونی مصرف برای عرضه  مناسب تولیدات مراکز تابعه دانشگاه با برگزاری نمایشگاه‌های فصلی یا دائمی، ایجاد بستر مناسب برای تاسیس تعاونی‌های تولیدی و توزیعی برای استادان و دانشجویان و همچنین تعامل با بخش خصوصی برای افزایش بهره وری، اصلاح سرفصل‌های دروس به منظور کاربردی کردن آموزش، برگزاری دوره‌های آموزشی با موضوع کارآفرینی برای دانشجویان و استادان، بومی سازی رشته‌ها با صنایع مرتبط در استان‌ها بر اساس طرح آمایش را درنظر گرفته‌ایم.
اکنون با توجه به تلاش این دانشگاه و فعالیت‌های موثر خود، دربیشتر رشته‌ها 80 درصد فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند و این نشان از خروجی خوب این دانشگاه است.
ماموریت دانشگاه فنی و حرفه‌ای از این نظر با دیگر دانشگاه‌ها تفاوت دارد که آنان عرضه محور و این دانشگاه تقاضا محور هستند و اینکه باید با تربیت نیروهای متخصص نیازهای جامعه را برآورده کند و در بازار کار جایگاهی داشته باشند.
این دانشگاه سال گذشته تقریبا همه ظرفیت های خود که 90هزار بوده را پر کرده است، این در حالی است که برخی از دانشگاه‌ها زیر 50 درصد توانستند ظرفیت‌های خود را پر کنند.
همچنین با توجه به ایجاد فناوری های جدید، این دانشگاه قصد دارد دوره‌های کارشناسی پیوسته مهندسی با ماموریت مهارت محوری در راستای پیشبرد دانشگاه کارآفرین راه اندازی کند.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اهل فن با راه‌اندازی دانشگاه فنی‌ وحرفه‌ای، اتفاق جدیدی در عرصه آموزش عالی کشور رقم خورده است و ایجاد چنین مرکزی در آموزش عالی کشور، خود به‌عنوان یک اتفاق بزرگ و استراتژیک برای نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است و این تنها یک دانشگاه نیست بلکه نگاه به یک مجموعه کارآفرین است از این رو دانشگاه فنی و حرفه‌ای با سامان بخشیدن به بخش آموزش به دنبال این است که به هدف اصلی خود که تربیت تکنسین ماهر که نیاز اصلی صنعت و بازار است، برسد.
دانش آموختگان دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای علاوه بر داشتن توانایی علمی، از مهارت‌های عملی و کاربردی لازم نیز برخوردار هستند، به نحوی که اکثر آنها در زمینه‌های مربوط به رشته تحصیلی خود جذب بازار کار می‌شوند. مراکز دانشگاه فنی و حرفه‌ای با برخورداری از کادر آموزشی فرهیخته و مجرب و امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب با شاخص کارایی بیرونی قابل قبول در 54 رشته و گرایش دارای برون داد و دانش آموختگان کارآمد در سطح تکنیسینی هستند.
در تعدادی از این مراکز دوره‌های کارشناسی ناپیوسته و پیوسته نیز فعال است و نسبت به تربیت دانشجو اقدام می‌کنند. در حال حاضر 168 دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه‌ای در استان‌های مختلف کشور مشغول به فعالیت آموزشی هستند که یک سوم این مراکز مربوط به دختران است.
* تشکیل کمیته عالی ارتباط دانشگاه و صنعت در دانشگاه فنی و حرفه‌ای
این دانشگاه به منظور ارتباط هر چه بهتر دانشگاه و صنعت با تشکیل کمیته تخصصی و همچنین هماهنگی‌های لازم برای برگزاری سالانه کنگره سراسری همکاری های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی تلاش می‌کند.
در این کنگره افراد خبره و متخصص صنعتی و دانشگاهی در نمایشگاه‌های جانبی با هم تبادل نظر می‌کنند. هدف اصلی از تشکیل کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه فنی و حرفه‌ای متکی بر این است که علم باید به فناوری، مقالات isi به تولید و  ایده‌های نوین تبدیل شود که با این تفکر می‌توان به پیشرفت‌ و دستاوردهای فراوانی در زمینه علم، فناوری و صنعت دست یافت.
فارس: امکانات دانشگاه برای انجام تحقیقات دانشجویان کافی است؟
شفیعی: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در ادامه فعالیت‌های خود در حال راه اندازی 60 آزمایشگاه درجه یک در این دانشگاه است و همچنین به زودی تجهیزات، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های این دانشگاه به روز رسانی می شود.
بنابراین با راه اندازی این 60 آزمایشگاه در دانشکده و آموزشکده‌ها با این رویکرد، برای دانش آموختگانی که از دانشگاه‌های عرضه محور دانش آموخته شده و مهارت‌های لازم را کسب نکردند دوره‌های آزاد برگزار می‌شود.
* توانایی دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای انجام پروژه‌های ملی
فارس: تحقیقات ملی نیز در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای انجام می‌شود؟
شفیعی: این دانشگاه قصد دارد از سوی اساتید و دانشجویان خود بتواند مسئولیت انجام بخشی از پروژه‌های ملی در حوزه‌های نظامی، مخابراتی، انرژی را عهده‌دار شود و در این زمینه نیز مانند دانشگاه‌های طراز اول مشارکت کند.
دانش آموختگان این دانشگاه سالیانه پژوهش ها و اختراعات قابل توجهی را عرضه می‌کنند، برخی از دست ساخته‌های دانشجویان آموزشکده و دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای درنمایشگاه‌های جانبی کنگره‌ها عرضه شد که بسیاری از این طرح‌ها واختراعات قابل تجاری سازی هستند.
این درحالی است که پژوهشگران این مرکز در راستای تحقق ماموریت دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان دانشگاه نسل سوم و دانشگاه کارآفرین در فرآیند خلاقیت، نوآوری، تولید و مشارکت در اشتغال‌زایی و توسعه کارآفرینی تلاش می‌کنند.
* راه اندازی رشته‌های جدید هوافضا و نانو
فارس: برای ایجاد رشته‌های جدید هم پیش‌بینی کرده‌اید؟
شفیعی: این دانشگاه در زمینه برگزاری دوره‌های آزاد، تفاهم نامه‌های متعددی با دانشگاه‌های مادر سراسر کشور منعقد کرده و به زودی تغییر سرفصل دروس برای ارتقا دانشگاه و راه‌اندازی رشته‌های جدیدی مانند هوافضا و نانو در دستور کار دارد و تعدادی از رشته های منسوخ شده را نیز حذف می‌کنیم.
همچنین قرار است این دانشگاه، کارشناسی رشته‌های مهندسی را به صورت فنی و حرفه‌ای ایجاد کند زیرا فناوری‌ها به اندازه‌ای ارتقا پیدا کرده که دیگر تربیت تکنسین جوابگوی اینگونه نیازها نیست و باید مهندسان برای کار با فناوری‌های نو تربیت شوند.
همچنین برنامه ریزی و پیگیری در راستای انعکاس اهداف بلند مدت دانشگاه برای تعامل با دولت و بخصوص معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری برای نگاه ویژه برای این دانشگاه در برنامه ششم توسعه در دستور کار ستاد قرار گرفته است.
یکی دیگر از کارها و اهداف مهم این دانشگاه ارتقای مراکز از آموزشکده‌ها به دانشکده است که در دستور کار ستادی قرار گرفته است.
یکی از بحران‌های جدی نظام آموزش عالی کشور، کاربردی نبودن بسیاری از دروس دانشگاهی است که همین مساله نیز چالش دیگری به نام افزایش فارغ‌التحصیلان بیکار را پدید آورده است، دانشجویانی که پس از فراغت از تحصیل، نه آموخته‌هایشان به درد بازار کار می‌خورد و نه حاضرند در مشاغلی غیر از رشته تخصصی‌ خود کار کنند. تمرکز بر آموزش‌های تئوری در مراکز آموزش عالی موجب شده است نظام دانشگاهی ما با صنعت نیز فاصله بگیرد و حتی بسیاری از دانشگاه‌های فنی و مهندسی کشور نیز خروجی‌هایی را به جامعه تحویل می دهند که شمار زیادی از آنان نمی‌توانند تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور و تولید ثروت ملی داشته باشند.
از این رو، دانشگاه فنی و حرفه‌ای در تلاش است بر روی آموزش‌های فنی و کاربردی تمرکز کرده و آموزش‌هایی را به دانشجویان منتقل کند که بتوانند پس از فارغ التحصیلی در بازار کار نیز حرفی برای گفتن داشته باشند.
فارس: در مسیر تحقق اهدافتان با چه موانعی رو به رو هستید؟
شفیعی: دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و آن کمبود بودجه است. در زمینه بودجه اختصاص داده شده به دانشگاه فنی و حرفه‌ای طبق گفته رئیس این دانشگاه، در سال 94 حدود 253 میلیارد و 777  میلیون و 200 هزار تومان اعتبار عمومی و 700 میلیارد تومان اعتبار اختصاصی و 501 میلیارد و923 میلیون و 900 هزار تومان اعتبار عمرانی است که به تصویب مجلس رسیده اما هنوز دریافت نشده است که البته با توجه به تعداد 201 هزار و 162دانشجوی این دانشگاه، این اعتبار بسیار اندک است.
با توجه به اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای از آموزشکده‌های آموزش و پروش تشکیل شده و این آموزشکده‌ها سرانه‌ای نبودند، بنابراین سرانه‌ای که به دانشجویان این دانشگاه اختصاص دادند بسیار ناچیز است، لذا اگر بخواهیم این دانشگاه به روز شود و بدهی نداشته باشد تا بدون دغدغه بتواند به اهداف اصلی خود برسد باید حداقل 100 درصد اعتبار دانشگاه افزایش یابد که بازسازی آزمایشگاه‌های این دانشگاه نیز در دستور کار قرار گیرد.
* جذب دانشجوی خارجی در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای همجوار با مرز
فارس: در زمینه تعامل با کشورهای دیگر به چه نحو عمل کرده‌اید؟
شفیعی: یکی از اقدامات خوب و موثری که دانشگاه فنی و حرفه‌ای انجام داده است جذب دانشجوی خارجی در آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای همجوار با کشورهای همسایه است. دانشکده و آموزشکده‌های شهرستان‌های همجوار با مرز در آینده‌ای نزدیک از کشورهای همسایه، دانشجوی فنی و حرفه‌ای پذیرش می‌کنند.

۹۴/۰۲/۱۹
۰۹:۳۵

قانونی یا غیر قانونی/ مسئول بی سامانی دانشگاه‌های با سرپرست کیست؟

انتخاب سرپرست از نظر آئین‌نامه‌ها برای دوران گذاری بوده تا در این فرصت رئیس انتخاب شود، اما اینکه این دوران گذار به دوران ماندگاری در تاریخ این دولت مبدل شده است جای بسی سوال دارد!

به گزارش گروه سیاسی «خبرگزاری دانشجو»، سه شنبه‌ گذشته نشست خبری محمدباقر نوبخت با خبرنگاران با شاکله جدید در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و مطابق همیشه خبرگزاری دانشجو با یک سوال دانشجویی میهمان این نشست بود.
 
ما از دکتر نوبخت پرسیدیم که با توجه به گذشت ۶ ماه از سرپرستی برخی روسای دانشگاه‌های کشور آیا ادامه ریاست این سرپرستان بر دانشگاه‌ها قانونی است و با توجه به تأخیر دولت در معرفی افراد به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ریاست دانشگاه‌ها آیا دولت طرح جدیدی برای تغییر در نحوه انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها دارد؟
 
هر چند که این سوال در چرخش اول پاسخ به سوالات ناکام ماند اما در اعتراض خبرنگار ما، دکتر نوبخت اینگونه پاسخ دادند که «برخی مدیران و رؤسای دانشگاه‌ها که از سوی وزیر علوم و یا وزیر بهداشت انتخاب شدند باید از شورای عالی انقلاب فرهنگی هم تأییدیه داشته باشند.»
 
وی در همین زمینه ادامه داد: «تا سه جلسه قبلی که در شورا بودم تعدادی از این افراد تأیید شدند و بقیه هم در دستور کار قرار می‌گیرند.»
 
 
نوبخت اضافه کرد: «ولی غیرقانونی نیست و این از اختیارات دولت است که بتواند برای دانشگاه‌ها مدیر انتخاب کند و کار‌ها را در چارچوب قانونی انجام دهد.» (متن کامل خبر)
 
این اظهارات البته در حالیست که نگاهی گذرا بر پروسه فعالیت وزارت علوم در دولت یازدهم، بی‌ثباتی را نمایان می‌سازد و این مهم از جایی شروع شد که رئیس جمهور همراه با معرفی دیگر وزرای کابینه، جعفر میلی منفرد را به عنوان وزیر علوم به مجلس معرفی کرد و وی نتوانست رای اعتماد مجلس را جلب کند و پس از آن طبق قانون جعفر توفیقی به عنوان سرپرست در وزارت علوم مشغول به کار شد.
 
در مهلت مقرر رضا فرجی دانا به عنوان وزیر جدید به مجلس معرفی شد اما منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در فتنه ۸۸ در مسئولیت‌های مهم ستادی ‌وزارت خانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاه‌ها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت‌های میانی دانشگاه‌ها، عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی، عدم مواجه درست با تحرکات سیاسی ضد انقلاب و ضد نظام برخی عناصر فعال در دانشگاه‌ها و میدان دادن به برخی نشریات دارای رویکرد ضد دینی و..... از جمله دلایلی بود که فرجی دانا را به مرز استیضاح کشاند.
 
اما وی نتوانست رای مجلس را برای ابقاء در پست خود را کسب کند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح استیضاح وزیر علوم با ۱۱۰ رای مخالف، ۱۴۵ رای موافق و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ رای به فرجی دانا اعتماد نکردند و بدین ترتیب فرجی دانا از کار برکنار و رئیس جمهور باید در فرصت قانونی کاندیدای جدیدی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی می‌کرد.
 
محمدعلی سرپرست جدید این وزارتخانه بود و پس از اتمام مهلت قانونی سرپرستی محمدعلی نجفی بر وزارت علوم نیز رئیس جمهور محمد فرهادی را به عنوان کاندید وزارت علوم به مجلس معرفی کرد که وی توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد و به این ترتیب پس از یک سال وزارت علوم به ثبات رسید.
 
اما فارغ از بی‌ثباتی این وزارتخانه برای تعیین وزیر، شرایط دانشگاه‌ها که بدون رئیس و با سرپرست اداره می‌شدند نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود تا آنجایی که هنوز هم بیش از ۲۰ دانشگاه کشور در حال حاضر بدون رئیس و با سرپرست اداره می‌شوند.
 
البته این در حالیست که مصوب یکصد و شصت و یکمین جلسه مورخ ۱۳۶۷. ۶. ۱۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی حداکثر زمانی که دانشگاه می‌تواند توسط سرپرست اداره شود سه ماه و هر‌گاه وزیر به دلائلی نتوانست نامزدی را برای ریاست دانشگاه مورد نظر معرفی نماید و دلائل او موجه بود، مهلت مزبور تا سه ماه دیگر‌می‌تواند تمدید شود. (یعنی ۶ ماه)
البته طبق تبصره ۲ این قانون؛ هر‌گاه وزیر شخصی را که سرپرست موقت دانشگاه است به عنوان رییس معرفی کرد تا زمانی که شورای عالی درباره وی تصمیمی نگرفته‌ است می‌تواند همچنان سرپرست باقی بماند، ولی اگر شورای عالی تصمیم گرفت و با ریاست شخص مزبور موافقت نکرد، وزیر موظف است وی را از‌ سرپرستی خلع و شخص دیگری را به جای وی تعیین کند.
 
و همچنین تبصره سه این قانون اضافه می‌کند که «در مورد سرپرستان موقتی که هم اکنون در دانشگاه‌ها هستند، مهلت سه‌ماهه از تاریخ تصویب این مصوبه محاسبه می‌شود.»
 
‌در همین جا باید این نکته را نیز ذکر کرد که موضوع نحوه انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها به این شرح است که نامزد ریاست دانشگاه با پیشنهاد وزیر ذی ربط به شورای عالی معرفی می‌شود و بلافاصله پس از معرفی در دستور کار شورای عالی قرار گرفته و‌همزمان هیأت نظارت و بازرسی احراز شرایط ریاست را بطور محرمانه بررسی می‌کند.
 
پس از رأی‌گیری در اولین یا دومین جلسه شورای عالی، حکم انتصاب توسط وزیر ذی ربط صادر می‌شود. نامزد ریاست دانشگاه باید حداقل دارای پنج سال سابقه عضویت هیأت علمی در مرتبه استاد یاری یا بالا‌تر را داشته باشد. درشرایط استثنایی، نیاز به‌حداقل دارای سه سال سابقه عضویت در مرتبه استادیاری و رأی ۲. ۳ اعضای شورای عالی است.
 
و همچنین باید سه ماه قبل از انقضای دوره رییس قبلی، نامزد جدید‌ را معرفی کند.
 
همه این قانون‌ها و تبصره‌ها در حالی گوشه‌ای خاک می‌خورد و نادیده گرفته می‌شود که دانشگاه خوارزمی، دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان، دانشگاه صنعتی شهدای هویزه، دانشگاه مراغه، دانشگاه تهران، دانشگاه بجنورد، دانشگاه چمران اهواز، دانشگاه صنعتی قم، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه تکمیلی کرمان، دانشگاه آموزش عالی لامرد، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه قوچان، دانشگاه پیام نور، دانشگاه اصفهان، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه یاسوج، دانشگاه اراک، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه ایلام، دانشگاه جهرم، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه، دانشگاه خلیج فارس، دانشگاه فرزانگان قدس سمنان، دانشگاه صنعتی، دانشگاه سیدجمال‌الدین، دانشگاه فرهنگیان بدون رئیس و با سرپرست اداره می‌شود.
 
با وجود فشار رسانه‌ای و بیان این مهم در جلسات مختلف از کابینه دولت اجلاس روسای دانشگاه‌ها نیز روز گذشته با حضور وزیر علوم در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران البته بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
 
این اجلاس در حالی برگزار شد که ۲۸ دانشگاه کشور بدون رئیس اداره می‌شوند و هنوز سرپرست‌های این دانشگاه‌ها از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین تکلیف نشده‌اند.
 
در حالیکه اجلاس روسای دانشگاه‌ها بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌شود این سوال مطرح است که وزیر علوم با روسای دانشگاهی که حدود یک چهارم آن‌ها هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند چه صحبت محرمانه‌ای دارد که وزارت علوم در میان واهمه از خبرنگاران حتی برگزاری اجلاس را اطلاع‌رسانی نکرده است؟
 
نکته جالب توجه تاکید وزیر علوم قبل در حاشیه کنگره ملی شهدای دانشجو در پایان سال ۹۳ بر این اساس بود که «حدود ۲۹-۳۰ نفر به عنوان سرپرست در دانشگاه‌ها مشغول کار هستند. اسامی همه دانشگاههایی را که سرپرست دارند برای تایید شورا فرستاده‌ایم. بررسی وضعیت سرپرستان دانشگاه‌ها در دستور کار است و در نوبت رسیدگی قرار دارد.»
 
به هر حال آنچه واضح است انتخاب سرپرست از نظر آئین‌نامه‌ها برای دوران گذاری بوده تا در این فرصت رئیس انتخاب شود اما بر اساس قانون هرچند که شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب و پیشنهاد نام روسای دانشگاه‌ها را حق وزیران علوم و بهداشت می‌داند ولی تصویب و یا رد آن را نیز حق خودش می‌داند.
 
هرچند که حق وزیر است که پیشنهاد نام رئیس را مطرح کند و حق شورای عالی انقلاب فرهنگی است که این پیشنهاد را تصویب و یا رد کند اما از طرف دیگر وزیران علوم و بهداشت حق دارند که قبل از اینکه پیشنهاد رئیس دانشگاه را مطرح کنند با هر عده از اساتید دانشگاه‌ها مشورت کنند و مشورت نیز حق وزیر است اما اگر این مشورت طوری جلوه کند که از صندوق آراء چه به صورت فیزیکی و چه الکترونیکی آرا به هر شکلی خارج شود که عملا در شنونده این‌گونه القا کند که یک نوع رأی‌گیری انجام شده، نتیجه آن این‌گونه‌ می‌شود که دست شورای عالی انقلاب فرهنگی در تأیید و یا رد روسای دانشگاه‌ها بسته می‌شود.
به هر حال همانطور که گفته شد انتخاب سرپرست از نظر آئین‌نامه‌ها برای دوران گذاری بوده تا در این فرصت رئیس انتخاب شود، اما اینکه این دوران گذار به دوران ماندگاری در تاریخ این دولت مبدل گشته است جای بسی سوال دارد که امید است هر چه زودتر تکلیف این دانشگاه های باسرپرست نیز مشخص شود.
 
 

۹۴/۰۲/۱۹
۰۹:۳۸

شهريه‌هاي دانشگاه آزاد تا مهر 95 افزايش نمي‌يابد

سرويس شهرستانها ـ رئيس دانشگاه آزاد اسلامي كشور، در جمع خبرنگاران رسانه‌‌هاي گروهي آمل، هرگونه افزايش شهريه دانشجويي تا مهر 95 را رد و تأكيد كرد: شهريه‌هاي اين دانشگاه تا مهر 95 به روال فعلي است و افزايشي نخواهد داشت.
حميد ميرزاده كه براي افتتاح 8 طرح عمراني دانشگاه آزاد اسلامي واحد آيت‌الله آملي به آمل سفر كرده بود؛ به ايرنا گفت: با وجود اين‌كه وزارت علوم؛ تحقيقات و فناوري افزايش 25 درصدي را به دانشگاه آزاد ابلاغ كرده بود؛ اما اين دانشگاه فقط شهريه متغير را تا 15 درصد افزايش داده است.
وي افزود: از بابت افزايش ندادن شهريه دانشجويي امسال دانشگاه آزاد از درآمد 4000 ميليارد ريالي صرفنظر كرد و البته آن را براي حمايت از طرح‌هاي پژوهشي شركت‌هاي دانش‌بنيان اختصاص خواهد داد.
او در بخش ديگري با بيان اين‌كه اين دانشگاه براي نخستين‌بار در سال گذشته 9 تا 10 درصد بودجه خود را غير از شهريه‌هاي دانشجويي و از طريق شركت‌هاي دانش‌بنيان تأمين كرده است؛ اضافه كرد:‌ امسال تلاش خواهد كرد اين رقم را تا 16 درصد افزايش دهد.
ميرزاده با اشاره به اين‌كه متأسفانه اكنون در كشور ارتباط ميان اقتصاد با صنعت و دانشگاه ضعيف است؛ افزود: بر اساس هدفگذاري دانشگاه آزاد اين دانشگاه تا سال 96 ميزان وابستگي بودجه‌اي خود را از شهريه‌هاي دانشجويي به 60 درصد خواهد رساند.
وي به بيان اين‌كه اكنون بيشترين تقاضاي مراكز علمي و آموزشي كشور در مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا است، اضافه كرد: سا ل93 از ميان 2600 دانشگاه فعال دولتي و غير دولتي در كشور ظرفيت پذيرش دانشجويان در مقاطع كارشناسي ارشد يك ميليون و دكترا 340 هزار تقاضا بوده كه فقط دانشگاه آزاد به تنهايي در مقطع كارشناسي ارشد 14 درصد و دكترا 8 درصد جذب دانشجو داشته است.
وي در خصوص وضع فرهاد دانشجو رئيس سابق دانشگاه آزاد و سمت فعلي او در اين دانشگاه گفت: دانشجو تا 23 فروردين 93 عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد بود و به موجب مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي دوره ماموريت چهارساله او تمام شده است و بايد فرد ديگري جايگزين شود.

۹۴/۰۲/۱۹
۰۰:۰۱

سید احمد معتمدی با حکم دیوان محاسبات کشور به دلیل تخلفات مالی در زمان ریاست بر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی به انفصال از خدمت و جریمه نقدی ۷۱۰ هزار دلار آمریکا محکوم شد رئیس دانشگاه امیرکبیر به انفصال از خدمت و جریمه نقدی محکوم شد

به گزارش «نسیم»، سید احمد معتمدی به انفصال موقت از خدمت و جریمه نقدی 710 هزار دلار آمریکا محکوم شد.
رئیس دانشگاه امیرکبیر با حکم دیوان محاسبات کشور به دلیل تخلفات مالی در زمان ریاست بر سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به انفصال از خدمت محکوم شد.
فرهنگ نیوز با اعلام این خبر نوشت: سید احمد معتمدی در سال 1376 به عنوان رئیس وقت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی با سهمیه ارزی وزارت علوم و ریالی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، 500هزار کیلوگرم (25 تریلی) مواد شیمیایی اکسید تیتان و مونوپنتاتریول (مواد کاربردی در رنگ سازی) را با ادعای استفاده برای طرح های تائیدی سازمان مزبور وارد کشور نمود. وی بر خلاف این ادعا مواد وارداتی را در بازار آزاد به فروش رساند، اما بر اساس نظریه رسمی اداره حقوقی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، هیچ مدرکی دال بر ورود این کالا به انبار سازمان و یا فروش و گشایش اعتبار وجود ندارد.
به گزارش فرهنگ نیوز، در رابطه با این تخلف مالی، پرونده ای تشکیل شد که منجر به محکومیت معتمدی و شریک جرم وی (معاون وقت اداری مالی سازمان) شد که این دو نفر پس از کش و قوس های فراوان، سال گذشته به حکم صادره اعتراض نمودند، اما دادگاه تجدیدنظر در نهایت حکم هیات دوم مستشاری دیوان را عینا تایید نمود.
بر اساس این حکم که در تاریخ 18 فروردین 1394 صادر شده است، سید احمد معتمدی به انفصال موقت از خدمت و جریمه نقدی 710 هزار دلار آمریکا (با معادل ریالی به نرخ رسمی روز) محکوم شد.
لازم به ذکر است، معتمدی در کارنامه عملکرد خود، وزارت پست و تلگراف و تلفن دولت اصلاحات را به عهده داشت که به دلیل ضعف در عملکرد در تاریخ 14 آبان 1382 و بدون حضور رئیس دولت اصلاحات استیضاح شد که با تکاپوی بسیار و روانه نمودن بیش از 70 نفر برای رایزنی با نمایندگان مجلس جهت جلب نظر آنها در نهایت در پست خود ابقاء شد. وی در آن زمان خود را منتسب به نیروهای ارزشی معرفی نموده و مدعی بود استیضاح وی سیاسی است. این در حالی است که معتمدی هم اکنون از طرفداران و نزدیکان حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی است. همچنین وی در سال 1388 از اعضای کمیته غیرقانونی صیانت از آراء میرحسین موسوی بوده و انتصابش به ریاست دانشگاه امیرکبیر با حاشیه ها و انتقادات فراوانی همراه بود.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۱:۱۰

واکنش معتمدی به حکم انفصالش از خدمت

نود فناوری - وی درباره خبر منتشره مبنی بر حکم انفصال از خدمت و پرداخت جریمه نقدی  ادامه داد: این مسئله‌ مربوط به پرونده‌ای برای ۱۸ سال پیش بوده است، این هم از عجایب این مملکت است که بعد از ۱۸ سال می‌گویند زمانی که شما در سازمان پژوهش‌های علمی صنعتی مسئولیت داشتید، پروژه‌ای در آنجا وجود داشته که تخلف شده است، اگر مسئله مهمی بوده چرا همان زمان یا حداقل چند سال بعد از آن پیگیری نشده است.
معتمدی با بیان اینکه بنده خیلی ورودی به این پرونده نداشته‌ام، یادآور شد: بنده ورود چندانی به پرونده نداشتم.به هر حال رئیس یک مرکز یا یک دانشگاه قطعا در همه بحث‌های آن مرکز ورود ندارد و پروژه مربوط به من نمی‌شده است و بنده مجری آن نبوده‌ام. به هر حال مسئول پروژه  شیمی بودم که ظاهرا طی مصاحبه‌ای با سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی این مسئله اعلام می‌شود و آنها هم اعلام می‌کنند که ما پرونده‌های ۱۸ سال پیش را نداریم.
وی با بیان اینکه هفته گذشته اعلام شد که اسناد مربوط به این پروژه را پیدا کرده‌ و به دیوان برای بررسی مجدد داده‌اند،گفت: در بحث امور اداری مطرح شدن چنین مباحثی عادی است، اما مسئله و موضوع مربوطه در حال طی کردن مراحل است و ما نیز اعتراض کرده‌ایم، البته بنده درگیر این موضوع نبودم بلکه دوستانی که در آن زمان مسئولیت داشتند اعلام کردند اسناد جدیدی را ارائه کرده‌اند و به حکم صادر شده اعتراض کردم.
رئیس دانشگاه امیرکبیر در پاسخ به این سوال که یعنی بحث انفصال خدمت شما مطرح نیست، گفت: معلوم است نمی‌تواند مطرح باشد پرونده‌ای که برای ۱۸ سال پیش است نمی‌تواند مطرح باشد. در عین حال گفته‌اند سازمان پژوهش‌ها باید پاسخ دهد که پس از پیدا شدن اسناد مراحل آن در حال پیگیری است.
معتمدی تاکید کرد: چند بار دیگر از اینگونه مباحث مطرح و حل شده و اکنون از نظر ما بحث عادی است و چیز عمده‌ای نیست.
وی در پایان گفت: این مسئله به این شکل که گفته شده است، وجود ندارد و تکذیب می‌شود.
 روز گذشته برخی سایت‌های خبری اعلام کردند که رئیس دانشگاه امیرکبیر با حکم دیوان محاسبات کشور به دلیل تخلفات مالی در زمان ریاست بر سازمان پژوهش های علمی و صنعتی به انفصال از خدمت محکوم شد.
سیداحمد معتمدی در سال ۱۳۷۶ به عنوان رئیس وقت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی با سهمیه ارزی وزارت علوم و ریالی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، ۵۰۰هزار کیلوگرم(۲۵ تریلی) مواد شیمیایی اکسید تیتان و مونوپنتاتریول(مواد کاربردی در رنگ سازی) را با ادعای استفاده برای طرح های تائیدی سازمان مزبور وارد کشور نمود.
وی بر خلاف این ادعا مواد وارداتی را در بازار آزاد به فروش رساند، اما براساس نظریه رسمی اداره حقوقی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، هیچ مدرکی دال بر ورود این کالا به انبار سازمان و یا فروش و گشایش اعتبار وجود ندارد.
در رابطه با این تخلف مالی، پرونده‌ای تشکیل شد که منجر به محکومیت معتمدی و شریک جرم وی(معاون وقت اداری مالی سازمان) شد که این دو نفر پس از کش و قوس‌های فراوان، سال گذشته به حکم صادره اعتراض نمودند، اما دادگاه تجدیدنظر در نهایت حکم هیئت دوم مستشاری دیوان را عینا تایید نمود. براساس این حکم که در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ صادر شده، سیداحمد معتمدی به انفصال موقت از خدمت و جریمه نقدی ۷۱۰ هزار دلار آمریکا (با معادل ریالی به نرخ رسمی روز) محکوم شد.
قبلی

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۰۱

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم: قانون مطبوعات كشور ملاک فعاليت نشريات دانشجويی است

مدير كل فرهنگی وزارت علوم گفت: قانون مطبوعات كشور معيار فعاليت نشريات دانشجويی است وطبق قانون مطبوعات ، نشریات دانشجویی می‌توانند آزادانه و با رعایت قوانین مصوب در دانشگاه‌ها منتشر شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دكترحسین میرزایی در سیزدهمین همايش مدیران مسئول نشریات دانشجویی گفت: ما در سال گذشته ۵ جشنواره نشریات دانشجویی منطقه‌ای داشته‌ایم که در دانشگاه هاي علامه طباطبايي، شهيد چمران اهواز، اصفهان، مازندران و شهید مدنی آذربایجان برگزار شد.
میرزایی افزود: جشنواره سراسری نشریات دانشجويي نيز در آبان ماه امسال برگزار می‌شود و در سال جاری و سال آینده به دنبال برگزاری کارگاه‌هایی هستیم که باعث رشد کیفی این نشریات شود.
وی همچنین به قانون مطبوعات کشور اشاره‌ای کرد و گفت: مؤکداً به مسئولان دانشگاهی گفته‌ شده که نباید قبل از انتشار نشریات دانشجویی ممیزی روی این نشریات صورت گیرد، اما در صورت انتشار مطالب خلاف واقع و يا توهين و افترا بايد مطابق قانون با آنها برخورد و از انتشار آنها جلوگيري شود.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پایان گفت: امیدواریم با کمک هم بتوانیم در جهت اعتلا و افزایش کیفیت  نشریات دانشجویی فعالیت کنیم و حمایت ما از طریق برگزاری کارگاه‌ها میسر می‌شود و از شما عزیزان انتظار داریم که مشکلات دانشگاه‌ها را هم درک کنید.
مراسم افتتاحيه سيزدهمين همايش منتخبان مديران مسئول نشريات دانشجويي دانشگاه هاي كشور با حضور بيش از ۲۰۰ مدير مسئول از نشريات دانشجويي دانشگاه هاي سراسر كشور در سازمان پ‍ژوهش هاي علمي و صنعتي برگزار شد و به مدت ۲ روز ادامه خواهد داشت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۱:۰۴

پیکر صادق آئینه­‌وند یکشنبه تشییع می‌شود/خاکسپاری در قطعه نام‌آوران  پیکر صادق آئینه­‌وند یکشنبه تشییع می‌شود/خاکسپاری در قطعه نام‌آوران

پیکر زنده‌یاد صادق آئینه‌‌وند یکشنبه 20 اردیبهشت‌ماه از دانشگاه تربیت مدرس تشییع و در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده می‌شود.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) مراسم تشیع پیکر زنده یاد مرحوم دکتر صادق آئینه­ وند، چهره ماندگار تاریخ، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ساعت 9 و 30 دقیقه صبح روز یکشنبه 20 اردیبهشت‌ماه از محل دانشگاه تربیت مدرس به سمت قطعه نام­‌آوران بهشت زهرا برگزار خواهد شد.
شادروان دکتر صادق آئینه‌وند، سال ١٣٣٠ در یکی از روستاهای تویسرکان متولد شد. وی دانش‌آموخته دکترای تاریخ اسلام از دانشگاه القدیس یوسف لبنان، استاد دانشگاه تربیت مدرس و رییس «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» بود. آئینه‌وند همچنین در سال ۱۳۸۵ به عنوان عضو هیات علمی نمونه کشوری، چهره فرهیخته استان همدان و چهره ماندگار انتخاب شد.
آیینه‌وند ۱۶ دی ۱۳۹۲، چند ماه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی، طی حکمی به عنوان رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شد.
دکتر صادق آئینه‌وند، استاد رشته تاریخ و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس بود و سوابقی مانند ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، سرپرستی گروه علوم اجتماعی شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرستی کمیتة برنامه ریزی تاریخ و باستان‌شناسی شورای عالی برنامه‌ریزی و عضویت در شورایِ برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم را در کارنامه مدیریتی خود داشت. از او 34 جلد کتاب تالیف و ترجمه‌شده و بیش از 80 مقاله منتشر شده است.
مرحوم صادق آئینه­‌وند، چهره ماندگار تاریخ روز گذشته پنجشنبه 17 اردیبهشت بر اثر ابتلا به بیماری نارسایی خون پس از طی یک دوره بیماری در بیمارستان لاله تهران درگذشت.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۲:۱۹

پیکر صادق آیینه‌وند از دانشگاه تربیت مدرس تشییع می‌شود

پیکر مرحوم صادق آیینه‌وند چهره ماندگار تاریخ و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صبح فردا(یک‌شنبه ۲۰ اردیبهشت) از محل دانشگاه تربیت مدرس تشییع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، این مراسم صبح فردا (بیستم اردیبهشت ماه) از محل دانشگاه تربیت مدرس به سمت قطعه نام‌آوران بهشت زهرا برگزار می‌شود،‌ همچنین آیت‌الله محقق داماد بر پیکر مرحوم آینه‌وند نماز می‌خواند و حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سایر اساتید و فرهیختگان دانشگاهی و رؤسای دانشگاه‌ها در مراسم ترحیم محتمل است.
براساس این گزارش مراسم‌های ترحیم این استاد روز دوشنبه 21 اردیبهشت از ساعت 16 تا 17/30 در مسجد جامع شهرک غرب، سه‌شنبه 22 اردیبهشت از ساعت 10 تا 12  در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سه‌شنبه 23 اردیبهشت از ساعت 14 تا 16 در دانشگاه تربیت مدرس و روز چهارشنبه در تویسرکان، مسجد اعظم واقع در خیابان شهدا از ساعت 15/30 تا 17 برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام حسن روحانی ریاست جمهور، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام انصاری، محمدتقی احمدی، سرپرست دانشگاه تربیت مدرس و سایر اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها به مناسبت درگذشت صادق آینه‌وند پیام تسلیت ارسال کردند.
به گزارش فارس، صادق آینه‌وند در سال‌های زندگی‌اش طی فعالیت‌های علمی ارزنده که حاصل آن بیش از یکصد مقاله در مجلات علمی داخلی و بین‌المللی به زبان‌های فارسی و عربی و 35 کتاب در قالب تألیف، تحقیق، ترجمه بوده و تربیت صدها دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است از مسئولیت‌های مراکز علمی و دانشگاهی نیز منشأ خدمات ارزشمندی بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به ریاست مرکز سیاست علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، ریاست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و نیز تاسیس مجله بین‌المللی علوم انسانی جمهوری اسلامی به دو زبان عربی و انگلیسی تاسیس مجله آفاق الحضارة الاسلامیه در تمدن اسلامی به زبان  عربی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که سردبیری آن را به عهده داشتند.
در طی حیات وی از طرف مراکز علمی و دانشگاهی مراسم بزرگداشت فراوانی و تقدیر از فعالیت‌های علمی ارزنده ایشان به عمل آمد که از جمله آن‌ها می‌توان به استاد نمونه کشوری در سال 1373 و در سال 1383 فرهیخته استان همدان، 1385 چهره ماندگار، 1390 پیشکسوت علوم انسانی در پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی و محقق و استاد برجسته کشور در جشنواره علامه طباطبایی بنیاد علمی نخبگان اشاره کرد.

۹۴/۰۲/۱۹
۰۹:۵۲

پیام‌های تسلیت شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی به مناسبت درگذشت رئيس پژوهشگاه علوم انساني دکتر صادق آیینه وند دار فاني را وداع گفت

شهروند| در پی درگذشت مرحوم صادق آیینه‌وند، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درگذشت وی را به خانواده آن مرحوم تسلیت گفت. رئیس مجلس شورای اسلامی در متن پیام خود آورده است: درگذشت نویسنده متعهد، مورخ و استاد برجسته تاریخ اسلام، دکتر صادق آيینه‌وند، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی موجب تأسف و تألم گردید. رئیس مجلس در ادامه پیام خود خاطرنشان کرده است: آن استاد فرهیخته و چهره ماندگار از شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی کشور بودند که تألیفات متعدد ایشان در حوزه تاریخ تشیع و تاریخ‌نگاری اسلام از آثار ممتاز و مورد توجه پژوهشگران و علاقه‌مندان است. به گفته علی لاریجانی مرحوم دکتر آيینه‌وند همچنین پیش از انقلاب در کنار دانشجویان مبارز و تشکل‌های اسلامی با انجام فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی به مخالفت با حکومت ستم شاهی پرداختند. رئیس مجلس در پایان پیام خود آورده است: اینجانب ضمن عرض تسلیت فقدان دکتر صادق آيینه‌وند به جامعه دانشگاهی و فرهنگی کشور، دوستان و خانواده بزرگوارشان، برای آن استاد ارجمند رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر از خداوند متعال مسألت می‌کنم.
روز گذشته غلامعلی حداد عادل، رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی نیز درگذشت مرحوم آیینه‌وند را تسلیت گفت. در پیام حداد عادل آمده است: درگذشت استاد ارجمند جناب آقای دکتر صادق آیینه‌وند را به بازماندگان، دوستان، همکاران و دانشجویان ایشان تسلیت می‌گویم و برای آن مرحوم طلب علو درجات می‌کنم. حداد عادل در پیام تسلیت خود می‌افزاید: خدمات آن شادروان در سال‌های اخیر به‌عنوان عضو شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در شورایعالی انقلاب فرهنگی و رئیس کارگروه رشته تاریخ این شورا فراموش نخواهد شد و آثار، فکر و قلم ایشان راهگشای اهل تحقیق خواهد بود.  حجت‌الاسلام مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری نیز در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت مرحوم آیینه‌وند با بیان این‌که آن مرحوم همکاری تنگاتنگ طولانی‌مدت بسیار ارزشمندی با موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) داشته‌اند خاطرنشان کرده است: اینجانب افتخار بهره‌مندی از آن استاد فرزانه را در طول دوران تصدی مسئولیت پژوهشکده امام‌خمینی داشته‌ام. روز گذشته همچنین محمد فرهادی، وزیر علوم نیز درگذشت استاد تاریخ و چهره ماندگار فرهنگی و رئیس پژوهشگاه علوم انسانی را به خانواده معظم ایشان، جامعه دانشگاهی کشور و به‌ویژه استادان دانشگاه تربیت مدرس تسلیت گفت.  شخصیت‌های مختلفی ازجمله دکتر محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندس بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، دکتر جعفر توفیقی، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای و چند نفر از شخصیت‌های کشوری در روزهای گذشته از دکتر آيینه‌وند عیادت کرده و در جریان روند معالجات او قرار گرفته‌ بودند.  مرحوم صادق آیینه‌وند در‌ سال ۱۳۳۰ در یکی از روستاهای تویسرکان متولد شد و تحصیلات  ابتدایی را در زادگاه و دوران دبیرستان را در اسدآباد همدان به پایان رسانید و در همین دوران بود که به فعالیت‌های فرهنگی و سیاسی پرداخت و با کانون فعالیت‌های جوانان ولی‌عصر همدان ارتباط یافت. آن مرحوم سپس ضمن ادامه تحصیل در رشته ادبیات عرب به مطالعه دروس حوزوی نیز پرداخت و در اوائل دهه 60 با عنوان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی راهی سوریه شد و همزمان به تحصیل در مقطع دکتری ادبیات عرب در دانشگاه قدیس یوسف لبنان پرداخت. مرحوم آیینه‌وند مسئولیت‌های فرهنگی متعددی ازجمله مدیریت کل پژوهش‌ها و برنامه‌ریزی فرهنگی، ریاست مرکز سیاست علمی و پژوهشی وزارت آموزش عالی و ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس را برعهده داشت. دکتر صادق آیینه‌وند روز پنجشنبه درحالی‌که برای سومین بار متوالی از ابتدای امسال به دلیل ابتلا به بیماری نارسایی خونی به بیمارستان لاله منتقل شده و تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی قرار داشت، دار فانی را وداع گفت.
 
 

۹۴/۰۲/۱۹
۰۲:۵۶

یادداشت آیینه‌وند و تقویت تاریخ اسلام

به گمانم پس از انقلاب، دو شخصیت در زمینه ترویج نگرشی نو به تاریخ اسلامی موثر بودند؛ یکی مرحوم دکتر سیدجعفر شهیدی و دیگری مرحوم صادق آیینه‌وند. مرحوم شهیدی از دهه 20 در زمینه تاریخ اسلام فعال بود و در دوره پس از انقلاب فعالیتش را در این زمینه از سر گرفت و آثاری از او انتشار یافت.

مرحوم آیینه وند نیز با این که رشته تحصیلی اش ادبیات عرب بود، اما به دلیل نیاز و ارتباطی که تاریخ ادبیات عرب با تاریخ اسلام دارد، زمینه ارتباط با تاریخ اسلام را پیدا کرد. در بلاد عربی هم این دو رشته درهم تنیده است و بسیاری مانند طه حسین با وجود آن که متخصص تاریخ ادبیات عرب به شمار می آیند، آثاری در حوزه تاریخ اسلام دارند.
با وجود این، به لحاظ سابقه کار در زمینه تاریخ، حدس من این است که آیینه وند تحت تاثیر مرحوم آیت الله سیدمهدی روحانی به تاریخ اسلام علاقه مند شد. دلیلش هم این بود که فرزند آن مرحوم (آقا محمد روحانی) همکلاسی مرحوم آیینه وند بود و هر دو مکرر در قم خدمت آیت الله سیدمهدی روحانی می رسیدند. همان زمان سیدجعفر مرتضی هم در قم ارتباط نزدیکی با آیت الله روحانی داشت و بدون شک، ارتباط دوستی میان مرحوم آئینه وند و استاد جعفر مرتضی برقرار شده و در گرایش او به تاریخ موثر بوده است.
پس از بازگشایی دانشگاه ها، مرحوم آیینه وند به دانشگاه تربیت مدرس رفت و اما پس از مدت کوتاهی عازم سوریه شد. در آنجا در رایزنی فرهنگی ایران، مشغول انتشار مجله الثقافه الاسلامیه شد که یکی از مجلات آبرومند در حوزه فرهنگ اسلامی بود و مقالات خوبی در آن انتشار می یافت. او در آنجا دکترایش را در ادبیات عرب گرفت و به ایران بازگشت.
از آن به بعد به فعالیت در زمینه تاریخ اسلام و نگارش آثار و مقالات در این حوزه پرداخت و از آنجایی که با زبان عربی به خوبی آشنا بود، بخشی از آثار او به ترجمه اختصاص داشت.
اما از آثار قابل توجه اولیه او می توان به دو جلد «ادبیات انقلاب در شیعه» اشاره کرد که نگرشی انقلابی در شیعه را عرضه می کرد که آن زمان خواهان بسیاری داشت. این کتاب دوجلدی مروری بود بر اشعار شاعران شیعی مانند دعبل و دیگران؛ یک جلد آن اشعار شاعران برگزیده شیعه مانند کمیت و سیدحمیری و دعبل و مجلد دیگر ترجمه و شرح نامه ابوبکر خوارزمی بود که در آن، مصایب شیعه را بیان کرده است. در زمینه ادبیات انقلابی شیعه اثری هم با عنوان «قیام های شیعه در تاریخ» به رشته تحریر درآورد که همان اوایل مرکز فرهنگی رجاء و همین طور بخش های تبلیغات سپاه آن را چاپ کرد. به نظرم همین ادبیات روی شعر معروف مرحوم آقاسی درباره شیعه و انقلاب هم تاثیر گذاشت و درواقع مرحوم آقاسی در این زمینه وامدار آیینه وند بود. از دیگر آثار او در این عرصه می توان به «حجربن عدی انقلابی شهید» اشاره کرد.
به نظر می رسد در دانشگاه پس از انقلاب فرهنگی نقش آیینه وند در حوزه تاریخ اسلام جدی تر شد و این اواخر در حوزه تمدن اسلام هم فعالیت بیشتری داشت و مجله ای به عربی در این زمینه در پژوهشگاه علوم انسانی را مدیریت می کرد که از آثار ماندگار اوست.
مرحوم آیینه وند، از زمان استخدام تا پایان عمر بخش عمده ای از کار دانشگاهی اش را به تقویت تاریخ اسلام اختصاص داد. نخستین دانشجویان تربیت مدرس که قرار بود بعدها استاد تاریخ اسلام شوند در دوره او فعال شدند و برای تعلیم به قم نزد سیدجعفر مرتضی هم می آمدند.
در کنار آن، پژوهش هایش در حوزه تاریخ اسلام هم ادامه پیدا کرد و همچنین به فعالیت در وزارت علوم برای ساماندهی رشته های تاریخ بخصوص تاریخ اسلام و تعیین سرفصل دروس و شرکت در بسیاری از شوراهای مربوط، توجه داشت. در کنار اینها، کارهای اجرایی و مدیریتی را برعهده گرفت و به عنوان مثال در مقام ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس فعالیت کرد. در واقع، این بخش، در طول عمرش، وقت زیادی از او گرفت و شاید اگر نبود، آثار پژوهشی او و تألیفاتش بیش از اینها بود.
آیینه وند بجز کارهای دانشجویی و تربیت دانشجو در حوزه تاریخ اسلام که یکی از اصلی ترین خدماتش محسوب می شد، در زمینه نگارش هم فعال بود. یکی از زمینه های فعالیت او، نگارش در حوزه منابع تاریخ اسلام است که بعدها در قالب یک اثر 2 جلدی با نام «علم تاریخ در گستره تمدن اسلامی» منتشر شد.
قبل از آن هم کتاب علم تاریخ در اسلام را به زیور طبع آراسته بود که در شمار نخستین آثاری بود که پس از انقلاب درباره منابع تاریخ اسلام منتشر شد.
مرحوم آیینه وند به ترجمه هم علاقه داشت و چندین ترجمه منتشر کرد که یکی از آنها کتابی درباره مالک بن نبی و کتابی درباره قیام امیر عبدالقادر جزایری بود. ترجمه کتاب نهضت ترجمه در شرق جهان اسلام در قرن سوم و چهارم از رشید جیملی، از دیگر آثار اوست. این مسأله هم تمایلات اصلاح طلبانه فکری وی را نشان می دهد و هم توجه اش به مسائل تمدنی را عیان می کند.
و اما بنده از سال های نخست دهه 60 مرحوم آیینه وند را می شناختم و گاه در برنامه های مختلف از جمله برخی از برنامه های تلویزیونی به صورت مشترک در کنار او حضور داشتم. همچنین برخی از سال ها که به حج مشرف می شدند و ارتباطشان با آقایان قاضی عسکر و مهدوی راد نزدیک بود، با او بودم. در این سفرها معمولا با دکتر محمدباقر حجتی بود و از یکدیگر جدا نمی شدند.
به اجمال باید گفت که او نقش قابل توجهی در «ادبیات تاریخ اسلامی» دارد و در همه ابعاد آن از نگارش کتاب و مقاله و ترجمه گرفته تا تربیت دانشجو و برنامه ریزی درسی و ... فعال بود.
وارد نشدنش به عرصه سیاست در یکی 2 دهه گذشته، زمینه فعالیت آرام تر و بیشترش را در همه دولت ها فراهم کرد. در دولت اخیر و طی یک سال و چند ماه گذشته نیز به عنوان رئیس پژوهشگاه علوم انسانی فعالیت می کرد. خداوند او را غریق رحمت گرداند و خدمات، فعالیت ها و عباداتش را به کرم خود قبول کرده، ذخیره آخرتش شود.
حجت الاسلام دکتر رسول جعفریان
استاد دانشگاه تهران
&nbsp

۹۴/۰۲/۱۹
۰۴:۴۶

امروز صورت می‌گیرد؛ تجمع دوباره دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی مقابل وزارت علوم

دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی امروز برای دومین بار در اعتراض به وضعیت نامشخص این دانشگاه مقابل وزارت علوم تجمع می‌کنند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه «خبرگزاری دانشجو»، دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی در اعتراض به ادغام این دانشگاه امروز برای دومین بار مقابل وزارت علوم تجمع می‌کنند.
 
بر اساس این گزارش، این تجمع امروز ساعت ۱۰ مقابل وزارت علوم برگزار می‌شود.
 
گفتنی است، وزارت علوم در آغاز سال ۹۴ در اقدامی دانشگاه علوم اقتصادی را با دانشگاه خوارزمی ادغام کرد که موجب اعتراض دانشجویان این دانشگاه شده است.

۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۱۸

کشاورز در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»: عدم دعوت از نماینده نهاد رهبری در انتخابات نشریات دانشجویی/ انتخابات در فضایی کاملا بسته و جناحی برگزار شد

عضو جدید هیئت نظارت بر نشریات دانشجویی گفت: در انتخابات اعضای هیئت نظارت بر نشریات از نماینده رهبری در این نشست دعوت نشده بود.

سیدامین کشاورز در گفتگو با خبرنگار دانشگاه «خبرگزاری دانشجو»،در خصوص انتخابات نشریات دانشجویی گفت: انتخابات نشریات دانشجویی امسال در سکوت کامل و در فضایی کاملا خفقان برگزار شد.
وی افزود: فضا از لحاظ اینکه شبهاتی که در آن وجود داشت چرا تعدادی از فضای بیرون دقیقا هم زمان با برگزاری انتخابات به جمع دانشجویان دعوت شده اضافه می‌شوند و در انتخابات شرکت می‌کنند.
کشاورز اضافه کرد: این تعدادی که در زمان برگزاری انتخابات و رای گیری اضافه شدند از ابتدای نشست حضور نداشتند و حتی در معرفی کاندیدا و پرسش و پاسخ دانشجویی نیز دیده نشدند.
عضو جدید هیئت نظارت بر نشریات دانشجویی گفت: این تعداد از دانشجویان تهران اضافه شدند و شبهاتی است که باید به آن پاسخ داده شود.
وی خاطر نشان کرد: بحث دیگر آماری بود که از نشریات دانشجویی ارائه شد آمار نشریات دانشگاه تهران اعلام کردند که بالغ بر ۴۲۰ نشریه دانشجویی دارند و در این دانشگاه منتشر می‌شود و طبق آئین نامه ۲۳ نماینده در این انتخابات داشتند و این برای ما سوال برانگیز است که چگونه دانشگاه تهران می‌تواند این تعداد نشریه در سطح وسیع داشته باشد و برخی دانشگاه‌ها حتی یک نشریه هم ندارند.
کشاورز اظهار داشت: در این انتخابات از هر دانشگاه مثلا دانشگاه‌های خوزستان دو نماینده داشت و دانشگاه پیام نور در مجموع ۲۹ نماینده داشت اما دانشگاه‌های دولتی به ازای هر ۱۰ نشریه یک نماینده در این انتخابات داشتند و اگر آمار نشریات دانشگاه تهران ۴۲۰ نشریه باشد برابری می‌کند با کل دانشگاه‌های پیام نور سراسر کشور که این آمار پذیرفتنی نیست.
نماینده دانشجویی هیئت نظارت بر نشریات دانشجویی وزارت علوم گفت: ۱۴۹ نفر از استان‌های سراسر کشور به این انتخابات دعوت شده بودند اما حضور افراد به صورت سراسری نبود بلکه انتخابی به این نشست دعوت شده بودند.
وی در خصوص اعضای هیئت نظارت بر نشریات وزارت علوم گفت: بحث نظارت بر این هیئت برعهده وزارت علوم است که این هیئت هفت نفر اعضا از جمله نماینده نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، معاون فرهنگی وزارت علوم، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، نماینده حقوقی، اعضای دانشجویی هستند که در این انتخابات از نماینده نهاد رهبری دعوت نشده بود اگر هم دعوت شده بود به این نشست نیامده بود.

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۰۹

صبح امروز در اعتراض به ادغام با دانشگاه خوارزمی دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی دوباره مقابل ساختمان وزارت علوم تجمع کردند

خبرگزاری تسنیم: جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی صبح امروز برای چندمین بار در اعتراض به ادغام این دانشگاه با دانشگاه خوارزمی مقابل ساختمان وزارت علوم تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی صبح امروز برای چندمین بار در اعتراض به ادغام دانشگاه علوم اقتصادی با دانشگاه خوارزمی در مقابل ساختمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واقع در شهرک قدس تهران تجمع کردند.
دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی پس از گذراندن ایام نوروز و در سال 94 با ادغام دانشگاه‌شان با دانشگاه خوارزمی مواجه شدند و نسبت به این اقدام وزارت علوم اعتراض کردند.
دانشجویان این دانشگاه تاکنون چندین بار مقابل ساختمان وزارت علوم و مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و از مسئولان درخواست داشته‌اند تا در صورت ادغام، دانشگاه علوم اقتصادی را با یک دانشگاه هم طراز ادغام کنند.
دانشجویان دانشگاه علوم اقتصادی در تجمع قبلی خود مقابل ساختمان وزارت علوم با محمد فرهادی وزیر علوم دیداری داشتند و به بیان مشکلات خود پرداختند، اما در نهایت نمایندگان این دانشجویان که با وزیر علوم دیدار داشتند اعلام کردند که نتیجه‌ای از این دیدار حاصل نشده است.
معاون آموزشی وزارت علوم اخیرا درباره ادغام دانشگاه خوارزمی با دانشگاه علوم اقتصادی اعلام کرده که در این رابطه بررسی‌های بسیار دقیقی صورت گرفته و این اصل یک اصل درستی بود. با این کار یک گام ارزشمند و بلند برداشته شد. هدف ما از ادغام دانشگاه خوارزمی با دانشگاه علوم اقتصادی نادیده گرفتن دانشگاه علوم اقتصادی نیست، البته قرار بود این کار از سال 83 طبق مصوبه‌ای که در آن زمان وجود داشت، انجام شود و در یکی از دانشگاه‌های تهران نیز این الحاق صورت بگیرد.
شریعتی نیاسر با بیان اینکه ادغام این دو دانشگاه مصوبه شورای عالی اداری بود، یادآور شده که بحث‌هایی که عنوان می‌شود این دانشگاه قرار است به البرز منتقل شود درست نیست وبا تمهیدات صورت گرفته کماکان این دانشگاه در تهران باقی خواهند ماند. رشته‌های تخصصی این دانشگاه حفظ می‌شود و دانشجویان در تهران به تحصیل خود ادامه می‌دهند و مدارک آنها نیز مانند گذشته ارائه می‌شود.
به گزارش تسنیم، منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اخیرا در گفت‌وگو با تسنیم درباره ادغام این دو دانشگاه، گفت: ادغام دانشگاه علوم اقتصادی و خوارزمی با نظر شورای گسترش "قانونی" است.

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۴۸
منابع دیگر:
 • ایران
 • سیاست روز
 • جهان صنعت
 • اقتصاد پویا
 • آرمان امروز
 • شرق
 • اعتماد
 • تجارت
 • فرصت امروز
۹۴/۰۲/۱۷
۰۸:۵۵

ابهامات فراوان در فرآیند برگزاری انتخابات نشریات دانشجویی(اخبار دانشگاه)

برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات کمیته دانشجویی هیأت نظارت بر نشریات دانشجویی با حواشی و ابهامات متعددی همراه شده است.

در همین‌زمینه وزارت علوم در اقدامی تعجب‌برانگیز و خارج از ضوابط و مقررات، سهمیه نمایندگان هر دانشگاه برای شرکت در انتخابات را به شکلی گزینشی، مهندسی کرده است.
در این میان نمایندگان شرکت کننده حاضر در انتخابات که به این موضوع اعتراض داشتند خواهان شفاف‌سازی وزارت علوم درباره تخصیص سهمیه نمایندگان دانشگاه‌ها بودند که مسئولین امر با بی‌اعتنایی، پاسخ قانع کننده‌ای را در این خصوص به معترضین عرضه نداشتند.
از سوی دیگر براساس اظهارنظر برخی از نمایندگان نشریات دانشجویی، در اعلام زمان و مکان برگزاری این نشست، نحوه اطلاع‌رسانی وزارت علوم در خصوص انتخابات و همچنین فراهم آوردن تسهیلات برای سفر دانشجویان سراسر کشور به این جلسه، به شکل گزینشی عمل شده است.
لازم به ذکر است در این انتخابات محمد کام فیروزی، دانشجوی دکتری حقوق دانشگاه تهران به عنوان نفر اول؛ سید امین کشاورز، دانشجوی دانشگاه پیام نور به عنوان نفر دوم و کمال رضوی دانش، دانشجوی دکتری دانشگاه شهید بهشتی به عنوان عضو علی‌البدل برگزیده شده‌اند.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۸:۳۲

گردهمايي روابط عمومي هاي دانشگاه ها در يزد برگزار شد

ر آستانه فرارسیدن هفته روابط عمومی، شانزدهمین نشست شورای روابط عمومی دانشگاه های منطقه ۳ با حضور رییس دانشگاه یزد، مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محمدمهدی فرقانی استاد برجسته علوم ارتباطات، مدیرکل روابط عمومی استانداری یزد وجمعی از مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه های منطقه ۳ کشور به میزبانی دانشگاه یزد برگزار شد.

به گزارش کاوشگران روابط عمومی ، رییس دانشگاه یزد در این نشست گفت: با تبدیل شدن دانشگاه ها به دانشگاه های کارآفرین، نقش روابط عمومی ها بسیار سنگین تر از گذشته خواهد شد و توسعه این مسیر مستلزم گسترش ارتباط دانشگاه ها با جامعه است و طبیعتا نقش روابط عمومی ها مهمتر از گذشته خواهد بود .
محمدصالح اولیاء افزود: نقش روابط عمومی ها هم به لحاظ اطلاع رسانی قابلیت های دانشگاه به جامعه و حساس کردن جامعه به موضوعات و پدیده ها و توانمندی هایی که در جامعه وجود دارد و هم از لحاظ انعکاس نیازهای جامعه به دانشگاهیان و حساس کردن دانشگاهیان به موضوعات پیرامون خود که کمتر به آن توجه شده است، بسیار مهم است.
وی تصریح کرد: در زمینه اطلاع رسانی، روابط عمومی توانسته گام های مثبتی را بردارد ولی نقش دوم که اطلاع یابی از مسائل مهم جامعه و حساس کردن دانشگاهیان، کار مهمتری است که روابط عمومی ها باید انجام دهند.
وی با تاکید بر اینکه برای وارد شدن به این دوره توانمندی های تخصصی روابط عمومی ها باید افزایش یابد افزود: روابط عمومی ها باید بر توانمندی های پژوهشی دانشگاه مسلط شوند و اینکه چه اتفاقاتی به لحاظ تخصصی در جریان است را درک کنند و همچنین اطلاع یافتن از مسایل روز و اینکه چگونه آنها را به دانشگاه انتقال دهند کار بسیار سختی است و پیچیدگی کار روابط عمومی را ببیشتر می کند.
اولیاء کار روابط عمومی را بسیار سخت و پیچیده توصیف کرد و افزود: روابط عمومی یک کار روتین و روزمره نیست و این نیازمند یک هوشمندی و زمان بندی و وقت شناسی است و اینکه بدانند چگونه یک خبر باید منتقل شود یک تسلط ویژه ای را می طلبد و این مهم، مستلزم داشتن انگیزه و تخصص بالا به لحاظ دانش ارتباطات در حوزه روابط عمومی است.
وی تصریح کرد: دانشگاه ها اگر می خواهند نقش پیشتاز را در زمینه های مختلف ایفا کنند، باید روابط عمومی این دانشگاه ها یک نمونه باشند برای روابط عمومی های دیگر هم به لحاظ دانش و هم به لحاظ انگیزه و مهارت و این وظیفه ما را سخت تر خواهد کرد.
اولیاء با تشکر از روابط عمومی دانشگاه یزد و عملکرد این حوزه در یکسال گذشته خاطرنشان کرد: روابط عمومی ساعت اداری نمی شناسد و ما باید با حمایت و تقویت بیشتر بتوانیم به اهدافی که در راستای تعالی نظام آموزش عالی کشور و دانشگاه منظور شده است، برسیم.
در ادامه این نشست دکتر محمد مهدی فرقانی استاد برجسته علوم ارتباطات کشور با ابراز خرسندی از حضور در این دانشگاه برای اولین بار، گفت: به عنوان یک یزدی به خود می بالم که استان یزد چنین مجموعه ای با این امکانات و کیفیت بالا دارد و وضعیت این دانشگاه بسیار فراتر از تصور قبلی من است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر همه ما در جهان روابط عمومی زندگی می کنیم، افزود: عصر، عصر روابط عمومی است و روابط عمومی در کنار رسانه ها و شبکه های ارتباطی یکی از محمل های فرهنگ و محتواهای فرهنگی است.
فرقانی یکی از مهمترین رسالت های روابط عمومی در کنار رسانه ها امروزی را چه در سطح بین المللی و چه در عرصه ملی، تولید و توسعه تفاهم اجتماعی و تفاهم عمومی عنوان کرد.
وی با اشاره به نام گذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال همدلی و همزبانی گفت: بالاترین درجه همدلی و همزبانی احترام گذاشتن به تفاوت ها و تنوع ها و رسیدن به تفاهم بر سر منافع مشترک است.
فرقانی خاطر نشان کرد: تفاهم زمانی به وجود می آید که رسانه ها و روابط عمومی ها کارکردهای متقابل یکدیگر را به رسمیت بشناسند و به آن احترام بگذارند.
وی با تاکید بر اینکه روابط عمومی باید به تنوع افکار عمومی و سلیقه ها و نگرش ها احترام بگذارد، افزود: روابط عمومی باید به گونه ای مدیریت کند که این تنوع ها بتوانند بروز پیدا کنند و به خصوص در سطح رسانه ها خودش را نشان دهد.
وی افزود: در سطح بین المللی مذاکراتی که در راستای توقف درگیری ها در دنیا، مسایل هسته ای و نشست های سازمان ملل در زمینه های مختلف، مجموعا یک فعالیت روابط عمومی است.
فرقانی تصریح کرد: این جهان رسانه ای و روابط عمومی شده به عنوان واقعیت سرسخت زمانه، اکنون پیش روی ماست و باید با آن کنار بیاییم.
وی با بیان اینکه ما امروزه نمی توانیم رسانه ها را نادیده بگیریم گفت: سیاستگذاری در همه نهاد ها و سازمان ها در سطح بین المللی رسانه محور شده یعنی شما قبل از اینکه یک برنامه ای را تدوین و به اجرا بگذارید باید بازتاب ها و بازخوردهای رسانه ای آن را پیشاپیش ارزیابی کنید و برمبنای مجموع اینها باید حرکت کنید و مدیران روابط عمومی باید مدیران دستگاه های خود را در جریان این کار قرار دهند.
این استاد علوم اتباطات در ادامه گفت: روابط عمومی از حق دسترسی عمومی به اطلاعات در سازمان خود دفاع می کند و شرایطی را فراهم می کند که جامعه به اطلاعات سازمان دسترسی پیدا می کند و سازمان را شفاف می کند و در شرایط شفاف است که فساد رخت برمی بندد.
در ادامه مهدخت بروجردی مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابراز امیدواری کرد با برگزاری کارگاه های آموزشی و اینگونه نشست ها بتوانیم در جهت به روز کردن روابط عمومی ها و ارتقای آن گام برداریم.
وی در این کارگاه یکی از مباحث مهم کنونی در ارتباطات را بحث ارتباطات اقناعی عنوان کرد بدین منظور که بتوانیم طرف مقابل خود را قانع کنیم و فزود: دیدگاه های انتقادی هم اکنون این است که کار روابط عمومی تحریف و فریب افکار عمومی است و کار ما مقابله با آن و ثابت کردن این است که کار روابط عمومی آفرینش توافق و مهندسی رضایت است.
 بروجردی یکی از حسن های ارتباطات را کاربردی بودن آن و اینکه در همه لحظه های زندگی به کار می آید عنوان کرد و از این نظر آن را بسیار مهم توصیف کرد.
وی با بیان اینکه سیاستمداران در حال حاضر به روابط عمومی محتاجند گفت: روابط عمومی ها با درک مسائل مربوط به ارتباطات اقناعی می توانند در این راه کمک کنند.
وی با بیان اینکه بحث اقناع نیازمند یادگیری است تاکید کرد: اقناع با زور متفاوت است و اقناع عبارت است از تلاش صادقانه برای مجاب ساختن مخاطبان به پذیرش موضوع و خواسته است و زور بدترین ابزار است و صاحبان قدرت نیز به این باور رسیده اند.
مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم در صحبت های خود در خصوص سیستم اقناعی تاکید کرد: روابط عمومی ها باید برای اقناع مردم به آنها اطلاعات بدهند و هنگامی که مردم اطلاعات دارند می کوشند تا منصف باشند همچنین در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد روابط عمومی ها باید مثبت گرایی داشته باشند.
بروجردی در ادامه  در خصوص طرح های محرک و پاسخ، طرح شناختی، طرح انگیزشی، طرح شخصیتی و طرح اجتماعی که طرح های پایه ای سیستم اقناعی است مطالبی را ارائه کرد.
در آغاز این نشست سعید دشتی زاد رییس روابط عمومی دانشگاه یزد با ارایه گزارشی از عملکرد این اداره در یک سال گذشته از همه همکاران شاغل در این مجموعه تشکر و قدردانی کرد.
شرکت کنندگان در این نشست در پایان از برخی جاذبه های گردشگری یزد نیز دیدن کردند.
منبع: یزدی نیوز

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۴۷

دانشجویان بورسیه خطاب به اعضاء کمیسیون اصل ۹۰؛ وزارت علوم، احکام را «خودسرانه» به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده است

شورای هماهنگی دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه (گروه خادمین نظام) خطاب به ریاست واعضاء محترم کمیسیون اصل ۹۰ بیانیه‌ای را ارسال کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه «خبرگزاری دانشجو»،شورای هماهنگی دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه (گروه خادمین نظام) خطاب به ریاست واعضاء محترم کمیسیون اصل ۹۰ بیانیه‌ای را ارسال کرد که متن بیانیه به شرح زیر است:
 
بسمه تعالی
 
ریاست واعضای محترم کمیسیون اصل ۹۰ عاجزانه درخواست می‌نمایم نسبت به معرفی دستگاه متخلف به مراجع قضایی و متعاقب آن پیگیری و اعمال مجازات متخلفین اقدام شایسته صورت پذیرد.
ریاست واعضای محترم کمیسیون اصل ۹۰
وزارت علوم در اقدامی تامل برانگیز وخلاف عرف ودر تقابل با مجلس و عدم توجه به جایگاه قانونی و اهمیت وظایف کمیسیون اصل ۹۰احکام صادره ازکمیته غیر قانونی خود را اعلام و دستور اجرای آن‌ها را به دانشگاه‌ها ابلاغ نمود. علی رغم اینکه انتظار می‌رفت وزارت علوم در راستای اهمیت به فوانین ومقررات و شعار همدلی وهمزبانی دولت وملت اقدامی متعارف واصولی انجام دهد، آما نشان دادند همچنان گرایش غالب سیاسی بر رفتار واعمال آن‌ها حاکم واجرای قوانین ومقررات در تفکر آن‌ها جایی ندارد.
ریاست واعضای محترم کمیسیون اصل ۹۰
 لازم می‌دانیم در راستای تنویر افکار عمومی وتذکر به قانون شکنان در وزارت علوم درباره قداست، اهمیت و جایگاه حساس و سرنوشت ساز مجلس و نقش آن در اصلاح جامعه و کشور و نظارت به کار‌ها و اصلاح امور و برخورد قاطع و دل سوزانه با مسائل کشور، بیانات بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و سخنان رهبر معظم انقلاب که بهترین گواه است، فرازهایی از آنهارا بیان نماییم:
حضرت امام خمینی (ره):
 «مجلس شورای اسلامی تنها مرکزی است که قوا باید تابع آن باشند، اینجانب اکیدا علاقه‌مندم که قداست مجلس معظم و وکلای محترم محفوظ باشد تا الگویی باشد برای مجالس جهانی». ایشان همچنین در سخنرانى ۱۳ دی ماه ۱۳۶۲ در جمع فرمانداران، بخشداران و اعضاى شوراهاى روستایى‏ نیز که در خصوص وظایف فرمانداران و بخشداران در حکومت اسلامى واهمیت انتخابات‏ سخن گفتند درباره جایگاه مجلس فرمودند: مجلس یک چیزى است که در رأس همه امورى که در کشور است واقع است.
مقام معظم رهبری:
 «نمایندگی مجلس، مسئولیت و خدمت است، مجلس در نظام اسلامی دارای نقش حقیقی در اداره و هدایت کشور است و درست ایفا کردن این نقش تاثیر عمیق و تعیین کننده‌ای در سرنوشت و مسیر و جهت‌گیری‌های اصلی کشور به جای‌ می‌گذارد و مجلس به معنای حقیقی کلمه مظهر اراده و حاکمیت مردم است».
ریاست واعضای محترم کمیسیون اصل ۹۰
همانطور که مستحضرید وزارت علوم ۱۴/۲/۹۴ طی بیانیه‌ای احکامی ظالمانه تحت عنوان کمیته غیر قانونی تجدید نظر صادرو با سوءاستفاده از تعطیلی مجلس (به عنوان نهاد نظارتی وقانونوگذاری) وبه طور خودسرانه دستور اجرای احکام به دانشگاه‌ها را صادر نموده است. این بیانیه در حالی صادر شده است که آن کمیسیون و اعضای محترم آن نظریه خود مبنی بر قانونی بودن روند بورس دانشجویان را اعلام وابلاغ نموده‌اید، و برابر قانون وزارت علوم باید تمکین می‌نمود، اما آن وزارت خانه در ادامه قانونگریزی و اعمال غیر قانونی خود همچنان بر نظر خود اصرار و قانون ملی را مطامع شخصی و گروهی نموده و سعی درانجام اعمال غیر قانونی خود دارد، هرچند این اعمال با توجه به سوابق سیاسی این افراد بعید نیست اما ادامه این روند برای سیستم قضایی ونهادهای حقوقی کاری بس خطرناک وغیر قابل جبران است، زیرا اگر قرار باشد نهادهای دولتی به قانون پایبند نباشند واز تمکین به قانون سرباز زنند، امنیت قضایی و اجتماعی و در ‌‌نهایت اعتماد عمومی نسبت به نهادهای قانونی و دولتی سلب و بدبینی و تاثیرات سوء خودرا برجای می‌گذارد. لذا باید مدیران وزارت علوم قانون را بعنوان خط قرمز خود قرار داده و برای منافع حزبی و تفکری خود، امنیت روانی و قضایی مردم را از بین نبرند. این درحالی است که وزارت علوم در مسئله دانشجویان بورسیه علی رغم تعهدات و حقوق مکتسبه دانشجویان نشان داد به اصول مسلم فقهی وحقوق پایبند نیست.
ریاست واعضای محترم کمیسیون اصل ۹۰
ازآنجایی که کمیسیون اصل ۹۰ براساس وظایف ذاتی خود وبه دنبال شکایت دانشجویان بورسیه به این پرونده ورود وظایف نظارتی خودرا اعلام و اجرای آن برای وزارت علوم برابر با قانون لازم اجراست، لکن بیانیه اخیر وزارت علوم و سپس دستور اجرای مفاد آن بیانیه به دانشگاه‌ها، دال براین است، برخلاف قانون الحاق یک تبصره به ماده واحده مصوب ۱/۱۱/۱۳۵۹ مجلس شورای اسلامی از قانون تخطی نموده و براجرای اوامر غیر قانونی خود اصرار می‌ورزد، لذا از اعضاء وریاست محترم کمیسیون اصل ۹۰ باتوجه به شرایط حساس واینکه در این مدت مشکلات زیادی از جمله، اقتصادی، علمی، روحی وروانی براین دانشجویان وخانوادهای آن‌ها وارد شده است، عاجزانه خواستاریم، برابر ماده واحده مصوب جلسه روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و شصت و چهار مجلس شورای اسلامی ومصوب مورخه ۱۰/۲/۱۳۶۴ شورای نگهبان قانون اساسی، نسبت به معرفی دستگاه متخلف به مراجع قضایی و متعاقب آن پیگیری و اعمال مجازت متخلفین اقدام شایسته صورت پذیرد.
ریاست واعضای محترم کمیسیون اصل ۹۰
مادانشجویان بورسیه ضمن قدردانی ازاقدام انقلابی وارزشی شما که وظایف قانونی وذاتی خودرا بدون هیچگونه ملاحضه وصرفا در راستای انجام تکالیف شرعی وقانونی انجام داده‌اید مطالبی چند از ظلم‌ها وستم‌هایی که بر دانشجویان وارد شده به استحضار شما بزرگواران تقدیم می‌نماییم:
۱-با این رفتار مهندسی شده توسط سازمان دانشجویان تنش در محیط‌های خانوادگی و کاری بورسیه‌ها به علت جوسازی‌های رسانه‌ای و اتهامات سازمان دانشجویان به طرز نگران کننده‌ای افزایش پیدا کرده است. که عده‌ای در آستانه جدایی از زندگی مشترک خود هستند. وعده‌ای دیگرمورد تمسخر دوستان وافراد محل شده وامنیت روانی خودرا از دست داده‌اند. تعدادی از دانشجویان بورسیه کارمند رسمی دولت بوده‌اند و بر مبنای نامه رسمی دانشگاهی که محل جایابیشان به عنوان عضو آتی هیات علمی بوده، مجبور به استعفاء از شغل رسمی شده‌اند. یعنی دانشگاه جایابی کننده با ارسال نامه‌ای به وزارت علوم تصریح کرده که در صورتی که این بورسیه‌ها از مشاغلشان استعفاء دهند با بورسیه ایشان موافقت شود. با این حال بعد از استعفاء از شغل رسمی با بورسیه آن‌ها موافقت نشده است. واین دانشجویان لغو بورس شده‌اند. این یعنی اینکه:
- اولا آن‌ها شغل رسمی خود را از دست داده‌اند. از دست دادن شغل، آن هم شغل رسمی، ظلم بزرگی است.
- ثانیا، با توجه به رویکرد خصمانه دولت جدید نسبت به بورسیه‌های دولت قبل، امکان بازگشت به کار برای این افراد فراهم نیست.
- ثالثا، این افراد که با درآمدهایی نازل در حال گذران زندگی همراه با خانواده هستند باید بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون غرامت ظالمانه به وزارت علوم و دانشگاه محل تحصیل پرداخت کنند.
۲-تحریک دانشگاه‌ها بر ضد بورسیه‌ها به منظور غیرممکن کردن جایابی هیات علمی
۳- تحریک اساتید و روسای دانشگاه‌های محل تحصیل بورسیه‌ها و بازی با آینده حرفه‌ای دانشجویان
۴-حمله رسانه‌ای به بورسیه‌ها و دزد و بی‌سواد و رانت خور، قانون شکن وآقازاده خطاب کردن کردن آن‌ها در در فضای رسانه‌ای
۵-انتشار فله‌ای اسامی و مشخصات کامل بورسیه‌ها در فضای مجازی و وارد آوردن کوهی از اتهامات سخیف و دروغین به دانشجویان بی‌پناه به جرم بورس شدن در دولت قبلی
۶- جلوگیری از انتخاب واحد، حضور در برگزاری امتحان جامع، دفاع از طرح پیشنهادی رساله ویا رساله دکتری و...
۷- جلوگیری از استفاده بورسیه‌ها از فرصت مطالعاتی و دریافت هرگونه بودجه تحقیقاتی در داخل و وخارج کشور
۸-رفتار هتاکانه و تحقیر آمیز اکثر کارمندان و مدیران سازمان امور دانشجویان با مراجعه کنندگان بورسیه
۹- تلاش برای اخراج بورسیه‌های شاغل به هر بهانه‌ای حتی در صورت کار پروژه‌ای و ساعتی در حالی که اکثر آن‌ها متاهل هستند
ازشما نمایندگان ودلسوزان انقلاب و اسلام که به این سیلاب ظلم و قانون شکنی و تخلف، واکنش نشان داده‌اید تشکر وسپاسگذاری خود وخانواد‌هایمان را اعلام می‌نماییم واز خداوند خواهانیم برای شما طول عمر وتوفیق خدمتگذاری در این نظام مقدس رابرای شما مستدام بدارد. ودر پایان تاکید می‌کنیم اگر چنین رفتارهای خودسرانه‌ای در نظام جمهوری اسلامی بی‌پاسخ بماند و قانون شکنان مجازات نشوند، مرتکب اعمال ظالمانه‌ای دیگر می‌شوند ودیگرامیدی به تحول در نظام آموزش عالی کشور و دانشگاه‌ها ودیگر حوزه‌ها باقی نخواهد ماند؟
 
شورای هماهنگی دانش آموختگان و دانشجویان بورسیه (گروه خادمین نظام)

۹۴/۰۲/۱۹
۰۹:۲۲

شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه خطاب به کمیسیون اصل 90 مجلس دستگاه‌های متخلف پیرامون پرونده بورسیه‌ها را به مراجع قضایی معرفی کنید

شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با بیان اینکه وزارت علوم باید به نظر کمیسیون اصل 90 پیرامون قانونی بودن روند بورس دانشجویان تمکین می‌کرد، در نامه‌ای خطاب به این کمیسیون خواست که دستگاه‌های متخلف پیرامون پرونده بورسیه‌ها را به مراجع قضایی معرفی کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه با صدور نامه‌ای خطاب به رئیس و اعضاء کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه وزارت علوم باید به نظر این کمیسیون پیرامون قانونی بودن روند بورس دانشجویان تمکین می‌کرد، اعلام کرد: از رئیس و اعضای کمیسیون اصل 90  عاجزانه درخواست می‌کنیم نسبت به معرفی دستگاه متخلف به مراجع قضایی و متعاقب آن پیگیری و اعمال مجازات متخلفین اقدام شایسته صورت پذیرد.
این شورا با تأمل برانگیز و خلاف عرف خواندن اقدام وزارت علوم پیرامون بررسی پرونده بورسیه‌ها گفت: وزارت علوم در تقابل با مجلس و عدم توجه به جایگاه قانونی و اهمیت وظایف کمیسیون اصل 90 احکام صادره از کمیته غیر قانونی خود را اعلام و دستور اجرای آنها را به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد. علی‌رغم اینکه انتظار می‌رفت وزارت علوم در راستای اهمیت به قوانین و مقررات و شعار همدلی و همزبانی دولت و ملت اقدامی متعارف و اصولی انجام دهد، اما نشان دادند همچنان گرایش غالب سیاسی بر رفتار و اعمال آنها حاکم و اجرای قوانین و مقررات در تفکر آنها جایی ندارد.
در ادامه این نامه با اشاره به اهمیت جایگاه نظارتی مجلس در کلام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، آمده است: وزارت علوم در تاریخ 94/2/14 طی بیانیه‌ای احکامی ظالمانه تحت عنوان کمیته غیرقانونی تجدید نظر صادر و با سوءاستفاده از تعطیلی مجلس (به عنوان نهاد نظارتی و قانونگذاری) و به طور خودسرانه دستور اجرای احکام به دانشگاه‌ها را صادر کرده است.
این شورا در ادامه نامه خود با بیان اینکه وزارت علوم باید به نظر کمیسیون اصل 90 پیرامون قانونی بودن روند بورس دانشجویان تمکین می‌کرد، گفت: اما وزارت علوم در ادامه قانون‌گریزی و اعمال غیر قانونی خود همچنان بر نظر خود اصرار و قانون ملی را مطامع شخصی و گروهی کرده و سعی در انجام اعمال غیر قانونی خود دارد.
در ادامه این نامه عنوان شده است: هرچند این اعمال با توجه به سوابق سیاسی این افراد بعید نیست اما ادامه این روند برای سیستم قضایی و نهادهای حقوقی کاری بس خطرناک و غیر قابل جبران است، زیرا اگر قرار باشد نهادهای دولتی به قانون پایبند نباشند و از تمکین به قانون سرباز زنند، امنیت قضایی و اجتماعی و در نهایت اعتماد عمومی نسبت به نهادهای قانونی و دولتی سلب و بدبینی و تأثیرات سوء خود را بر جای می‌گذارد.
«باید مدیران وزارت علوم قانون را بعنوان خط قرمز خود قرار داده و برای منافع حزبی و تفکری خود، امنیت روانی و قضایی مردم را از بین نبرند. این درحالی است که وزارت علوم در مسئله دانشجویان بورسیه علی رغم تعهدات و حقوق مکتسبه دانشجویان نشان داد به اصول مسلم فقهی و حقوقی پایبند نیست».
شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه در نامه خود اعلام کرد: از آنجایی که کمیسیون اصل 90 براساس وظایف ذاتی خود و به دنبال شکایت دانشجویان بورسیه به این پرونده ورود وظایف نظارتی خود را اعلام و اجرای آن برای وزارت علوم برابر با قانون لازم اجراست، لکن بیانیه اخیر وزارت علوم و سپس دستور اجرای مفاد آن بیانیه به دانشگاه‌ها، دال بر این است، برخلاف قانون الحاق یک تبصره به ماده واحده مصوب 1359/11/01مجلس شورای اسلامی از قانون تخطی کرده و بر اجرای اوامر غیرقانونی خود اصرار می‌ورزد.
این شورا از کمیسیون اصل 90 مجلس خواست برابر ماده واحده مصوب جلسه روز پنجشنبه 1364/2/05 مجلس شورای اسلامی و مصوب مورخه 1364/2/10 شورای نگهبان قانون اساسی، نسبت به معرفی دستگاه متخلف به مراجع قضایی و متعاقب آن پیگیری و اعمال مجازات متخلفین اقدام شایسته صورت دهند.
شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه در ادامه این نامه به ظلم‌ها و ستم‌هایی که سازمان امور دانشجویان در موضوع بورسیه به دانشجویان وارد آورده است، اشاره کرد و آورد: با این رفتار مهندسی شده توسط سازمان دانشجویان تنش در محیط‌های خانوادگی و کاری بورسیه‌ها به علت جوسازی‌های رسانه‌ای و اتهامات سازمان دانشجویان به طرز نگران کننده‌ای افزایش پیدا کرده است که عده‌ای در آستانه جدایی از زندگی مشترک خود هستند و عده‌ای دیگر مورد تمسخر دوستان و افراد محل شده و امنیت روانی خود را از دست داده‌اند.
در ادامه این نامه آمده است: تعدادی از دانشجویان بورسیه کارمند رسمی دولت بوده‌اند و بر مبنای نامه رسمی دانشگاهی که محل جایابی‌شان به عنوان عضو آتی هیأت علمی بوده، مجبور به استعفاء از شغل رسمی شده‌اند. یعنی دانشگاه جایابی کننده با ارسال نامه‌ای به وزارت علوم تصریح کرده که در صورتیکه این بورسیه‌ها از مشاغل‌شان استعفاء دهند با بورسیه ایشان موافقت شود. با این حال بعد از استعفاء از شغل رسمی با بورسیه آنها موافقت نشده است و این دانشجویان لغو بورس شده‌اند.
در ادامه این نامه آمده است: این وضعیت بدین معنی است که اولا آنها شغل رسمی خود را ازدست داده‌اند. از دست‌دادن شغل، آنهم شغل رسمی، ظلم بزرگی است، ثانیا،با توجه به رویکرد خصمانه دولت جدید نسبت به بورسیه‌های دولت قبل، امکان بازگشت به‌کار برای این افراد فراهم نیست. ثالثا، این افراد که با درآمدهایی نازل درحال گذران زندگی همراه باخانواده هستند باید بین 50 تا 80 میلیون غرامت ظالمانه به وزارت علوم و دانشگاه محل تحصیل پرداخت کنند.
این شورا از دیگر مشکلات بوجود آمده برای دانشجویان بورسیه را تحریک دانشگاه‌ها بر ضد بورسیه‌ها به منظور غیرممکن کردن جایابی هیأت علمی، تحریک اساتید و رؤسای دانشگاه‌های محل تحصیل بورسیه‌ها و بازی با آینده دانشجویان، حمله رسانه‌ای به بورسیه‌ها و دزد، بیسواد، رانت‌خوار، قانون شکن و آقازاده خطاب کردن کردن آنها در فضای رسانه‌ای، انتشار فله‌ای اسامی و مشخصا تکامل بورسیه‌ها در فضای مجازی و وارد آوردن کوهی از اتهامات سخیف و دروغین به دانشجویان بی‌پناه به جرم بورس شدن در دولت قبلی عنوان کرد.
این شورا همچنین ادامه داد: از دیگر مشکلات بوجود آمده برای دانشجویان بورسیه جلوگیری از انتخاب واحد،حضور در برگزاری امتحان جامع، دفاع از طرح پیشنهادی رساله و یا رساله دکتری و ...، جلوگیری از استفاده بورسیه‌ها از فرصت مطالعاتی و دریافت هرگونه بودجه تحقیقاتی در داخل و خارج کشور، رفتار هتاکانه و تحقیرآمیز اکثر کارمندان و مدیران سازمان امور دانشجویان با مراجعه کنندگان بورسیه، تلاش برای اخراج بورسیه‌های شاغل به هر بهانه‌ای حتی درصورت کار پروژه‌ای و ساعتی درحالیکه اکثر آنها متاهل هستند.
شورای هماهنگی دانش‌آموختگان و دانشجویان بورسیه در پایان با اعلام قدردانی از اقدامات کمیسیون اصل 90 برای احقاق حقوق دانشجویان بورسیه اعلام کرد: اگر چنین رفتارهای خودسرانه‌ای در نظام جمهوری اسلامی بی‌پاسخ بماند و قانون‌شکنان مجازات نشوند، مرتکب اعمال ظالمانه‌ای دیگر می‌شوند و دیگر امیدی به تحول در نظام آموزش عالی کشور و دانشگاه‌ها و دیگر حوزه‌ها باقی نخواهد ماند؟

۹۴/۰۲/۱۹
۰۹:۴۵
منابع دیگر:
 • آرمان امروز
 • اعتماد
۹۴/۰۲/۱۷
۰۸:۵۴
۹۴/۰۲/۱۷
۱۰:۳۲

تقاضای تفحص از بورسیه‌ها به صحن رسید

رئیس‌ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نامه‌ای به هیئت رئیسه گزارش این کمیسیون درباره تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم درباره اعطای بورس تحصیلی و جدب هیئت علمی را ارائه کرد.

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مبنی بر تصویب تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اعطای بورس تحصیلی و جدب هیئت علمی از سال ۱۳۶۸ تاکنون را ارائه کرد.
این تقاضای تحقیق و تفحص در بهمن ماه سال گذشته در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به تصویب رسید و اکنون برای رای‌گیری در صحن علنی پارلمان به هیئت رئیسه مجلس ازجاع شده است.
در صورت تصویب نهایی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص اعطای بورس تحصیلی و جدب هیئت علمی در صحن علنی مجلس کمیته‌ای برای انجام این تحقیق و تفحص تشکیل می‌شود.
متن کامل نامه رئیس کمیسیون آموزش به هیئت رئیسه مجلس به شرح زیر است:
گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری درخصوص نحوه اعطای بورس تحصیلی و جذب هیئت علمی از سال ۶۸ تاکنون
باسمه تعالی
هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام وتحیت
بازگشت به نامه شماره ۶۲۶۸۰مورخ ۱۲/۹/۱۳۹۳ در خصوص تقاضای تحقیق و تفحص از "عملکرد وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری درخصوص نحوه اعطای بورس تحصیلی و جذب هیئت علمی از سال ۶۸تاکنون". و در اجرای ماده ۲۱۴ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون تخصصی ذی‌ربط به شرح ذیل تقدیم می‌گردد:
پس از ارجاع درخواست تحقیق و تفحص به کمیسیون آموزش، تحقیقات وفناوری در مورخ ۵/۱۱/۹۳ در برنامه کاری کمیسیون قرار گرفت و از وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری نیز بعنوان بالاترین مقام پاسخگو و نمایندگان محترم درخواست کننده دعوت بعمل آمد و طراحان تحقیق وتفحص در جلسه حضور یافتند و دلایل طرح را اینگونه بیان نمودند.
"بعد از ماجرای بورسیه ها و جفای صورت گرفته به دانشجویان بورسیه، وزارت علوم قصد دارد به سناریوی دوم خود در خصوص اعضا هیات علمی پرداخته و با مواجهه نادرست و سیاسی با نخبگان و فرهیختگان دانشگاهی ساحت دانشگاه‌ها را ملکوک نماید لذا بررسی بورسیه ها و هم جذب هیات علمی بعد از سال ۶۸ را ضروری یافته ایم و برای شفافیت موضوع (که وزارت علوم نیز اعلام آمادگی نموده است ) درخواست تحقیق و تفحص نمودیم تا با روشن شدن ابعاد موضوع، قوانین، ضوابط و شیوه های اجرایی جهت رفع نواقص ومعایب موجود اصلاح شود.
متاسفانه از وزارت علوم، تحقیقات وفناوری وزیر محترم و یا نماینده ایشان در جلسه حضور نیافتند تا دفاعیاتی را ارائه نمایند
در نهایت در جلسه مورخ ۵/۱۱/۹۳ کمیسیون تخصصی، ضرورت انجام تحقیق و تفحص با اکثریت آراء تصویب شد.
محورهای تحقیق وتفحص به شرح ذیل است:
۱- بررسی چگونگی بورسیه دانشجویان داخل و خارج از کشور از سال ۱۳۶۸ تاکنون
۲- بررسی تبدیل به داخل های دانشجویان خارج از کشور از سال ۱۳۶۸ تا کنون
۳- بررسی جذب و استخدام هیات علمی دانشگاهها از سال ۱۳۶۸ تاکنون
۴- بررسی جذب بورسیه های داخل وخارج در دانشگاههای کشور از سال ۱۳۶۸تاکنون
۵- بررسی میزان عدم بازگشت دانشجویان بورسیه خارج از کشور به داخل ومیزان و دلایل عدم انجام تعهدات و ضرورت های لازم
دکتر محمد مهدی زاهدی
رئیس کمیسیون آموزش، تحیقیات و فناوری

۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۴۵

رئیس کمیسیون آموزش مجلس اصلاحات: اختلاس در وزارت علوم ، درس بزرگی به ما داد

مشکل این فسادها جایی هست که برخی از افراد یک جناح خاص سیاسی تصور کردند که مثلا آقای الف یا ب ، چون منتسب به دوستان آنها ست او دیگر عیسی بافته و مریم رشته است ! در حالی که هر جایی که نظارت درست و بازرسی صورت نگیرد این فسادها وجود دارد .

ندای ایرانیان - اختلاس 32 میلیارد تومانی در وزارت علوم و در بحث صندوق رفاه دانشجویی هنوز آنقدر داغ هست تا به مانند سایر اخباری از این قبیل در گذر زمان به فراموشی سپرده نشود . اما مطمئنا رقم این اختلاس به آن میزانی نیست که بخواهد خبر یک رسانه ها باشدو مرتب از آن بگویند ! خبر چند روز پیش این اختلاس که به تایید مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم دولت جدید هم رسید ،تلنگری بود برما تا بدانیم که در حوزه وزارت علوم چه رخدادهای دیگری پیش آمده و یا ممکن است پیش بیاید که به عنوان فساد یا تخلف به شمار می آیند . آنچه که واضح است اینکه ، حوزه وزارت علوم از جمله بخش هایی است که نوع تخلفات احتمالی در آن را نمی توان فقط محدود به تخلفات مالی دانست .
در بحث آموزش عالی نوع خطاها به تناسب جایگاه آموزشی و فرهنگی آن متفاوت است. تخلفاتی که شاید پیش چشمان ما صورت بگیرند و در قالب لباس قانون ، از کنارمان بگذرند . غافل از اینکه این قانون از آن قانونهایی نیست که ما فکرش را می کنیم ! برای آنکه در این باره بیشتر بدانیم آفتاب یزد بی مناسبت ندانست تا با احمد شیرزاد رئیس کمیسیون آموزش مجلس ششم و استاددانشگاه در باره اختلاس اخیر وزارت علوم و سایر تخلفات احتمالی مر بوط به این حوزه گفتگو کند .
آقای شیرزاد با توجه به اینکه خود شما در دوره مجلس ششم به عنوان رئیس کمیسیون آموزش بودید ،و به هر حال در اموروزارت علوم سر رشته دارید ، فکر می کنید که رخداد اختلاس 32 میلیارد تومانی درصندوق رفاه دانشجویی تحت نظارت این وزارتخانه حاوی چه مطالبی می تواند باشد ؟
هر چند در زمینه این اختلاس هنوز اطلاعات دقیق و ریزی داده نشده است. اما در بروز این اتفاقات نکات قابل توجهی است . اول اینکه در می یابیم در هیچ حوزه ای نمی توان قسم خورد و گفت که در این بخش ما فساد نخواهیم داشت این اختلاس درس خوبی به ما می دهد که این حرف غلطی است که مثلا چون در وزارت آموزش پرورش که همگی فرهنگی هستند و معلمند، نباید نظارتی بر آن صورت بگیرد . در مورد وزارت علوم هم همین طور است در این وزارتخانه هم چه در بخش پولی و چه در بخش های دیگری که به خصوص مربوط به اعتبار دانشگاهی می شود باید نظارت قانون و مسیر عدل و انصاف وجود داشته باشد و همه مطابق آیین نامه ها و قوانین عادلانه مورد نظارت قرار بگیرند و اینکه فکر کنیم چون وزارت علوم است چنین فسادهایی درآن نمی افتد اصلا عقلانی نیست .
فکر می کنید چرا به یکباره اخبار  اختلاس های مختلف به صورت متوالی از گوشه و کنار  شنیده می شود آن هم با رقم های متفاوت و در بخش های مختلف ؟
در دوره دولت گذشته یک مشکلی وجود داشت . مثل حرفی که آقای رحیمی که هم اکنون به دلیل مشکلات پرونده مالی به زندان محکوم شدند زده بود . زمانی ایشان رئیس دیوان محاسبات مجلس بودند و این ایده را اولین بار از ایشان شنیدیم که می گفتند چون دولت آن زمان ، دولت پاکان و نیکان است ، بنابراین نیازی به نظارت ندارد و دیدیم که چه شد . مشکل این فسادها به نظر می رسد در جایی هست که برخی از افراد یک جناح خاص سیاسی تصور کردند که مثلا آقای الف یا ب ، چون منتسب به دوستان آنها ست او دیگر عیسی بافته و مریم رشته است ! در حالی که هر جایی که نظارت درست و بازرسی صورت نگیرد این فسادها وجود دارد .
در مورد وزارت علوم ، چه تخلفات دیگری مثل اختلاس یا بحث بورسیه های غیر قانونی می تواند وجود داشته باشد ؟
در مورد وزارت علوم به دلیل اینکه ارقام اقتصادی خیلی زیاد نیست و اختیارات افراد هم چندان نیست شاید فسادهای مالی اینچنینی بزرگ نباشد . مثلا رقم 32 میلیاردتومان نسبت به باقی ارقام فسادها که می شنویم رقم زیادی نیست . هر چند فراموش نکنیم که فساد کوچک و بزرگ ندارد ! و باید با آن قاطعانه برخورد شود . ولی در ارتباط با وزارت علوم در بحث امتیازات دانشگاهی ومدارک تحصیلی ،می تواند فساد بیشتری رخ بدهد . اگر وزارت علوم ، وظایفش را درست انجام ندهد آن وقت ما با تورم مدارک قلابی روبه رو می شویم . افراد زیادی هستند که برایشان یک مدرک دانشگاهی از میلیاردها تومان با ارزش تر است و این تخلفات در صورت عدم توجه اتفاق خواهد افتاد . بنابراین آن فسادی که باید مراقب باشیم تا در بحث آموزش عالی ایجاد نشود بیشتر به مدارک و اعتبار دانشگاهی بر می گردد .
فکر می کنید چه عاملی باعث شیوع این گونه از تخلفات در حوزه وزارت علوم باشد؟
متاسفانه ما مواردی داریم که با یک برچسب به ظاهر قانونی نهادینه شده است . مثلا مدارک پولی . البته اشکال ندارد با رعایت قانون ، وجوهی هم از متقاضیان ادامه تحصیل اخذ شود ولی باید کاملا قانونی باشد و شخصی به دلیل اینکه پول می دهد از امتحانات و از آزمون های دانشگاهی عبور نکرده مدرک نگیرد، بلکه تمام مدارک صحت یک روند دانشگاهی طی شود .
نباید دانشگاه ها به خاطر احتیاجات مالی به  ورطه ای بیفتند که اعتبار دانشگاهی شان از بین برود . من فکر می کنم در صورت افتادن در این دام ، فسادهای مهمی در حیطه وزارت علوم اتفاق می افتد . از طرفی دیگر مثلا شاهد هستیم که بحث مدرک فروشی یا رساله فروشی ، بازار پر رونقی پیدا کرده است و موسساتی هستند که رساله های تحقیقاتی چاپ کرده و به صورت آماده می فروشند و حتی مقالات علمی داریم که اسم اشخاص به آنها اضافه می شود . این ها فسادهای بسیار قابل توجهی است که نباید از نظر دور داشته شود .
به هر حال وزارت علوم در دولت جدید ، حاشیه های زیادی هم داشت مثل تغییر چند وزیر در مدت زمانی کوتاه ، عملکرد وزارت علوم را در دولت جدید چگونه ارزیابی می کنید ؟
وزارت علوم به تیغ مخالفت های جناحی مجلس دچارشد و متاسفانه تا قبل از آقای فرهادی نگذاشتند تا وزرایی که پیشنهاد شدند و یا کاندیداهایی که  معرفی شدند کارشان را انجام بدهند . بخصوص جلوی تلاش های آقای فرجی دانا که به لحاظ استانداردهای علمی و حساسیت هایشان کاملا مورد اعتماد جامعه دانشگاهی بودند راگرفتند و این جای تاسف است . البته آقای فرهادی هم که هم اکنون وزیر هستند به ضوابط توجه دارند و قبلا هم سابقه وزارت داشتند ولی نیاز به قاطعیت و حساسیت بیشتری دارند و نباید کند عمل کنند . ایشان هم باید به این نکته توجه داشته باشند که حیثیت دانشگاه به اعتبار مدارک و سنجش هایی است که انجام می دهد. مسئله مدرک فروشی و پایان نامه فروشی حرکاتی است که باید با قاطعیت با آن برخورد کرد که ما متاسفانه حرکت جدی در این زمینه ندیدیم . ولی امیدوارم که در ماههای آینده ،ایشان به صورت جدی تری با آن برخورد کنند.
به غیر از مسائلی مثل مدرک فروشی یا مشکلاتی از این قبیل که اشاره کردید آیا تخلفات دیگری هم در این حوزه داشته ایم که کمتر به چشم بیاید ؟
ما مسئله های دیگری هم به عنوان آیین نامه های ارتقای دانشگاهی و سنجش صلاحیت های علمی دانشگاهیان داریم که متاسفانه در دوره گذشته این آیین نامه ها به شدت در شورای انقلاب فرهنگی و با پیشنهاداتی که وزارت وقت داده دستکاری شده که به حیثیت نظام دانشگاهی لطمه زده است . چراکه  اساتید دانشگاه نه با معیارها و صلاحیت های علمی و حرفه ای بلکه با معیارهای دیگری به اسم صلاحیت های فرهنگی سنجیده شده اند . اساتید در دوره قبل به صرف شرکت در یک جلسه ای که کاملا سمت و سوی سیاسی و جناحی داشت امتیازات می گرفتند و اگر فاقد این امتیازات بودند نمی توانستند ، ارتقا پیدا کنند . هنوز آیین نامه ها و بخشنامه ها ی اینچنینی باقی مانده است . این دولت سعی کرده است طرحی اجرا بکند که کمتر حق اساتید ضایع بشود ولی چون هنوز آن مقررات بر سر جایش هست همیشه این احتمال وجود دارد که یک وزیری بیاید و به شکل کاملا سلیقه ای تحت عنوان صلاحیت فرهنگی ،نظام ارزیابی علمی استادهای دانشگاه را فدای اهداف سیاسی بکند .
عملکردی که وزارت علوم در قبال این اختلاس اخیر انجام داده است را چگونه می دانید ؟
نمی خواهم روی این اختلاس ، ارزیابی اخلاقی بکنم. رقم به دلیل بودجه ها رقم بزرگی نیست و چیزی نیست که سرنوشت ساز باشد البته زشتی این کار بر کسی پوشیده نیست .اما باید پیگیری قضایی صورت بگیرد تا حتی اگر یک ریال هم به ناحق توسط کسی برده شده باشد به بیت المال برگردد و امیدواریم وزارت علوم به وظایف خودش عمل کند
برچسب ها: شیرزاد
، وزارت علوم
، اختلاس

۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۳۷

رقابت برای مهرورزی به دانشجویان

آیدین سیار سریع
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، همان آقایی که همیشه قبل کنکور در تلویزیون می‌آید و می‌گوید شرکت کنندگان مداد نرم و پاک کن به همراه داشته باشند گفته که: همه شرکت کنندگان در آزمون ورود به دانشگاه‌ها امسال قبول می‌شوند. بعد یکسری گنجشک که تعجب کرده بودند گفتند: آقا یه چیزی بگو بگنجه! مشاور عالی در جواب گفت: هم اکنون دانشگاه‌های کشور یک و نیم میلیون نفر گنجایش دارند. گنجشک‌ها متعجب از این میزان گنجایش یکصدا گفتند: wow و غش کردند و از روی سیم افتادند پایین. حقیقتا ما هم مثل گنجشک‌ها تعجب کرده‌ایم. قبلا من یادم می‌آید یک نفر که دانشگاه قبول نمی‌شد تمام زندگی‌اش را از دست رفته می‌دید، یک تیغ بر می‌داشت و می‌رفت در حمام خودش را راحت می‌کرد. یعنی کنکور تا این حد مسئله مهمی بود که برایش خون‌ها ریخته می‌شد، خانواده‌ها از هم می‌پاشید و اتحاد جماهیر شوروی هم به خاطر همین مسئله فروپاشید. خب خدا را شکر که از حساسیت کنکور کاسته شده و دیگر مشکلات گذشته وجود ندارد ولی از یک جایی به بعد نظام آموزشی بیش از حد مهربان شد. تا جایی که دیگر وزارت علوم و دانشگاه آزاد برای مهر ورزیدن به دانشجو با هم رقابت می‌کردند. دانشگاه آزاد می‌گفت آزمون من راحت تره، وزارت می‌گفت مدرک من قشنگ تره. دانشگاه آزاد گفت: می‌دونستی من تو هر ده کوره‌ای واحد دارم؟ وزارت علوم گفت: تو اسم یه بن بست بگو من توش غیرانتفاعی نزده باشم. دانشگاه آزاد گفت: اصلا من بدون کنکور دانشجو می‌گیرم حالا که این طور شد. وزارت علوم عصبانی شد و گفت: پس منم کنکور رو بر می‌دارم کلا. اینجا گاج و قلمچی و پارسه و ماهان و ... آمدند تا وزارت علوم را آرام کنند و گفتند: عزیز دلم چرا عصبانی میشی؟ طوری نشده که. دانشگاه آزاد جوونی کرد. شما ببخش. بخشش از بزرگانه. اصلا من غلط کردم. وزارت علوم گفت: آخه ببین چیکار می‌کنه؟! در این لحظه این موسسات آموزشی عزیز که هدفی جز اعتلای علم و تخصص و باردار کردن درخت ما (که گر بار دانش بگیرد) ندارند یه چیزی توی گوش وزارت پچ پچ می‌کنند که بعد از آن وزارت برگشته به دانشگاه آزاد می‌گوید: من دکترا رو پولی کردم، معتبرترین مدرک‌ها رو هم میدم. دانشگاه آزاد: منم ظرفیت دکترا رو دو برابر می‌کنم. وزارت: من سه برابر می‌کنم. دانشگاه آزاد: من اس ام اس می‌زنم به دانشجو که بیاد ثبت نام کنه. وزارت علوم: من تو وایبر بهش میگم. دانشگاه آزاد: من الکسیس سانچز رو به عنوان استاد تربیت بدنی میارم برای دانشجو. وزارت علوم: این حرکتت خیلی ناجوانمردانه بود خدایی! 
به این ترتیب است که دانشگاه‌ها تبدیل به تفرجگاه می‌شوند. سوال غالب جوانان از هم این می‌شود که مگه [...]ی درس میخونی؟ دیپلمه به عنوان دکتر مسئولیت می‌گیره. لیسانسه می‌زنه توی کار شغل آزاد. فوق لیسانس دکترا درس میده، دکتر ول می‌چرخه بیکار، چون شغلی در شأنش پیدا نمی‌کنه و آخر کار هم جذب موسسات آموزشی کنکوری میشه و به بقیه کمک می‌کنه که تو کنکور قبول شن و بعدا بیان تو موسسات آموزشی تدریس و بقیه رو برای کنکور آماده کنن. سیستم آموزشی قشنگی داریم. بهش احترام میذاریم. ‌
 

۹۴/۰۲/۱۹
۰۲:۰۷

با مصوبه نهایی وزارت علوم صورت گرفت؛ راه اندازی 7 رشته دکتری و 3 رشته کارشناسی ارشد در واحد اصفهان

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) از اخذ مصوبه نهایی هفت رشته دکتری و سه رشته کارشناسی ارشد از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد.

غلامرضا قلمکاری در این خصوص به خبرنگار آنا گفت: با پیگیری های صورت گرفته و مجوز سازمان مرکزی دانشگاه و نیز تصویب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) از نیمسال آتی در هشت رشته دکتری و سه رشته کارشناسی ارشد جدید دانشجو خواهد پذیرفت.
قلمکاری اظهار کرد: با اخذ مصوبه نهایی از شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که با پیگیریهای مستمر دکتر فروغی، ریاست واحد، مجموعه حوزه معاونت آموزشی و اداره مطالعات و برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) انجام پذیرفت از نیمسال آینده این واحد دانشگاهی در 7 رشته دکتری؛ علوم اقتصادی ـ اقتصاد بین الملل، مدیریت آموزشی، روانشناسی عمومی، ریاضی کاربردی، اصلاح نباتات، تغذیه دام، حشره شناسی کشاورزی و 3 رشته کارشناسی ارشد علوم و مهندسی صنایع غذایی گرایش صنایع غذایی، زمین شناسی زیست محیطی و مهندسی منابع طبیعی ـ مدیریت مناطق بیابانی گرایش خاکشناسی از مهر ماه اقدام به پذیرش دانشجو خواهد کرد.
معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) ضمن تبریک این موفقیت به تمامی استادان، کارکنان و دانشجویان ابراز کرد: عزم دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان)، توسعه تحصیلات تکمیلی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد است و با پیگیریهای در حال انجام، مراحل اداری برای اخذ مجوز راه اندازی رشته های دیگری را در دفتر گسترش آموزش عالی گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دنبال کرده ایم که انشاء الله در صورت تصویب آن رشته ها، خبرهای مربوطه را بزودی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۴۸

برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی؛ پژوهشکده محیط‌های خشک واحد مشهد از وزارت علوم تحقیقات و فناوری موافقت اصولی دریافت کرد

پژوهشکده محیط‌های خشک واحد مشهد برای نخستین بار در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی موفق به کسب موافقت اصولی از شورای آموزش عالی وزارت علوم تحقیقات و فناوری شد.

سرپرست پژوهشکده محیط های خشک واحد مشهد در این باره به خبرنگار آنا گفت: با توجه به اهمیت موضوع خشکی و خشکسالی و قرار گرفتن کشور در کمربند خشکی و اهمیت آب در توسعه همه جانبه کشور و از طرفی تدوین الگوهای توسعه در شرایط خشکی و خشکسالی و تامین زنجیره و امنیت غذایی کشور این پژوهشکده تاسیس و راه اندازی شد.
دکتر عباسعلی قزل سوفلو، گروه پژوهشی اکولوژی گیاهان زراعی، گروه پژوهشی مدیریت تولیدات دامی و گروه پژوهشی مدیریت منابع آب را سه گروه پژوهشی این پژوهشکده برشمرد و افزود: پژوهشکده محیط های خشک دارای امکانات آزمایشگاهی، کارگاه های مجهز و ایستگاه پژوهشی با امکانات مناسبی است که در مجاورت ایستگاه تصفیه خانه پرکندآباد نیز قرار دارد.
عضو هیات علمی گروه عمران واحد مشهد با تاکید بر اینکه این پژوهشکده توانایی تبدیل شدن به عنوان قطب علمی در شرق کشور را دارا است، تصریح کرد: ایجاد دوره های دکتری پژوهش محور، راه اندازی دوره های آموزشی کوتاه مدت و ارائه خدمات پژوهشی سفارش محور از دیگر اهداف این پژوهشکده است.
قزل سوفلو از بکارگیری اساتید و اعضای هیات علمی زبده و مجرب واحد مشهد و واحدهای خراسان رضوی و سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و بانک های علمی، دراین پژوهشکده خبر داد و با اعلام آمادگی این دانشگاه برای انجام فعالیت های پژوهشی مشترک، از همه پژوهشگران جوان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای فعالیت و انجام پروژه های تحقیقاتی در این پژوهشکده دعوت به عمل آورد.
وی یادآور شد: پژوهشکده محیط های خشک واحد مشهد، نخستین پژوهشکده در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی است که موافقت نامه اصولی خود را از معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری دریافت کرده است.

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۰۵

تشکیل شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر پس از 5 سال

دبیر شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر از برگزاری انتخابات شورای صنفی این دانشگاه در آبان ماه خبر داد.
محمدحسین دهقانی در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا، در توضیح روند گرفتن مجوز برای شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر گفت: شورای صنفی این دانشگاه سال 88 با عنوان دخالت در مسائل سیاسی معلق شد. سال 92 گروهی از دانشجویان خوابگاهی در زمان ریاست دکتر قاسمی، به تشکیل هیات موسس برای راه اندازی مجدد شورا اقدام کردند که به دلایلی تشکیل شورا محقق نشد.
وی بااشاره به ادامه پیگیری تشکیل شورا صنفی دانشگاه پس از تغییر رییس دانشگاه، گفت:‌ دکتر خاکی صدیق رییس دانشگاه از تشکیل هرچه سریع تر شورا استقبال کرد.
دبیر شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه روز دوم اردیبهشت برای برگزاری انتخابات شورای صنفی قول کتبی از معاونت دانشجویی گرفتیم، افزود: پس از گرفتن مجوز از وزارت علوم، اجازه برگزاری انتخابات در 30 خرداد 93 داده نشد.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات شورای صنفی در آبان ماه ادامه داد: ابتدا قرار بود هفت نقر از کل دانشگاه برای شورای مرکزی انتخاب شوند اما مجوز انتخابات پردیسی را از وزارت علوم گرفته و از هر دانشکده سه نفر اصلی و دو نفر علی البدل انتخاب شدند یعنی در کل 15 نفر اصلی و 10 نفر علی البدل در شورا حضور دارند.
وی با بیان اینکه پس از تشکیل شورا حداقل انتظاراتی که از مسئولین دانشگاه داشتیم برآروده نشد تصریح کرد: اساسنامه وزارت علوم درباره شورای صنفی که در دولت قبل تغییر کرده، به شورای صنفی اجازه نمی دهد در مسائل فرهنگی، آموزشی و انضباطی دخالت کند. حتی یک بند از این اساسنامه نوشته که شورا صرفا نقش مشورتی دارد و این بند در اساسنامه قبلی وزارت علوم نبود. متاسفانه مسئولین اجازه نمی‌دهند شورا در مسائلی مانند مسائل آموزشی حتی نقش مشورتی داشته باشد و دانشجویان مخصوصا در دانشکده های کامیپوتر و عمران، برای حذف و اضافه واحدها با مشکلات زیادی روبه رو هستند داریم.
دهقانی درباره برخی مشکلات دانشگاه اظهار کرد : غذای دانشجویان از دو نوع به یک نوع کاهش یافته و میوه کنار غذای آنها قطع شده است در صورتی که دانشجویان سرانه میوه دارند.
وی همچنین ادامه داد: تعدادی از اسایتد اخراجی به دانشگاه بازگشته اند اما هنوز درسهای آنان محدود است و همچنین یکی از اساتید مرد به دلیل داشتن صدای زنانه رد صلاحیت علمی شده و نمی تواند در دانشگاه تدریس کنند در حالی که بسیاری از اساتید ، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و از ایشان حمایت کردند.
دبیر شورای صنفی دانشگاه خواجه نصیر همچنین درباره آخرین مصوبه این شورا اظهار کرد: قرار است پردیس خوابگاه ها نیز در انتخابات شورا شرکت کنند. همچنین پردیس خوابگاه تشکیل شود و آنها شورای صنفی جداگانه داشته باشند.
به گفته وی انتخابات بعدی شورای صنفی این دانشگاه در مهرماه برگزار می شود.

۹۴/۰۲/۱۹
۱۱:۰۵

فواد شمس مبارزه ساختاری با فساد اداری و اقتصادی در دانشگاه ها

دانشگاه در تاریخ معاصر ایران همواره نماد یک نوع فرهیختگی آمیخته با پاکی بوده است. جایی که قرار بود نخبگان جامعه در آن پرورش پیدا کنند. در کنار آن دانشگاه مبدا تحولات اجتماعی و سیاسی کشور بوده است.
متاسفانه در دوران دولت گذشته انواع و اقسام مفاسد اداری و اقتصادی در دانشگاه رخ داد که تازه در چند وقت اخیر از برخی از نمونه های آن رو نمایی شده است.
یک نمونه بارز این فساد ها در جریان بورسیه های غیرقانونی رو نمایی شد که بازتاب بسیار گسترده ای در سطح جامعه داشت. اکنون خبر از یک رقم دیگر از این مفاسد اقتصادی به گوش می رسد.
این بار خبر فساد ٣٢میلیاردی وزارت علوم احمدی‌نژادتوسط مسوول وقت صندوق رفاه دانشجویی به صدر اخبار رسید.
دانشجویان ایرانی قطعا با نام صندوق رفاه آشنایی کافی دارند. بسیاری از دانشجویان ایرانی می دانند که برای گرفتن یک وام چند صد هزار تومانی باید چه فرایند اداری پیچیده وسختی را طی کنند. از آن طرف همواره وقتی دانشجویان نسبت به عدم وجود امکانات رفاهی در دانشگاه ها و خوابگاه ها اعتراض می کردند با این سخن مسئولان وقت مواجه می شدند که صندوق رفاه دانشجویی بودجه ندارد. صندوق خالی است. حالا رمز این خالی بودن صندوق برای بسیاری بهتر روشن شده است. وقتی تنها در یک بازه ی زمانی 10 ماهه 32 میلیارد تومان از این صندوق اختلاس شده است باید عمق فاجعه را دریابیم.
جریان این فساد به این شکل بوده است که گویا در بحث سرمایه‌گذاری صندوق رفاه در دوره دولت گذشته کنترل لازم صورت نگرفته و برخی از قراردادها واقعی نبوده است. یعنی علی‌رغم اینکه ضمانت بانکی گرفته شده، اما برخی از شرکت‌ها صوری بوده‌اند و اکنون این شرکت‌ها دیگر حضور واقعی ندارند بنابراین بازگشت سرمایه با مشکل مواجه شده است.پیگیری از یک سال و نیم گذشته شروع شده و پرونده در مراکز قضایی به جریان افتاده است. مراکز قضایی رای پیگیری این پرونده را به نفع صندوق رفاه اعلام کرده‌اند.شاید این رو زها که همه سخن از فساد های هزار میلیاردی می کنند. رقم 32 میلیارد تومان چندان به چشم نیایید ، اما همین خبر نشانه ای از آن است که دامنه فساد مالی دولت قبل تا خود ساختمان وزارت علوم در شهرک غرب نیز گسترش پیدا کرده بود.
نکته قابل تامل این است که پیگیری این فساد در دوران وزارت وفرجی دانا آغاز شده بود. اما با استیضاح این وزیر دولت روحانی بسیاری از پرونده های فساد که شاخص ترین آن مسئله بورسیه های غیر قانونی بود تعطیل شد. حال سوال این است که چرا عده ای نمی خواهند مسئولان امروز وزارت علوم نسبت به فساد های دوران گذشته در دولت احمدی نژاد رسیدگی لازم را انجام دهند؟
به نظر می رسد فساد دامنه دار در وزارت علوم ضربه جبران ناپذیری به ساختار دانشگاهی ایران زده است. در حالی که هنوز جریان بورسیه های غیر قانونی به سرانجام مشخصی نرسیده است این جریان فساد 32 میلیاردی خبرساز می شود. به هر روی گویا فضا به سمتی است که به جای برخورد با مدیران فاسد دولت گذشته برخی بر این نظر هستند که باید با پیگیری کنندگان این فساد ها برخورد شود. در چنین شرایطی به نظر می رسد باید یک عزم جدی برای برخورد با این دست مفاساد اداری واقتصادی خصوصا در محیط های فرهنگی و علمی همچون دانشگاه ها وجود داشته باشد.

۹۴/۰۲/۱۷
۰۰:۱۸

كوتاه آموزشي

دکتر ميرزاده:داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس استعفا دهند
دکتر ميرزاده بر لزوم استعفاي داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي از دانشگاه آزاد اسلامي تأکيد کرد.
به گزارش مرکز حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر ميرزاده طي بخشنامه اي و با اشاره به ماده 29 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: تمامي روساي واحدها، مراکز آموزشي، آموزشکده هاي سما که قصد اعلام داوطلبي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي را دارند، بايد تا تاريخ مقرر از سوي قانونگذار، از سمت خود استعفا داده و به هيچ عنوان در پست هاي مذکور شاغل نباشند.
وي افزود: به همين خاطر براي پرهيز از ايجاد اختلال در امور برنامه هاي اجرايي، آموزشي و پژوهشي دانشگاه، کليه معاونان، مشاوران، رياست دانشگاه و روساي مراکز ستادي، مديران کل و سرپرستان ادارات سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي، نمايندگان تام الاختيار، معاونان هماهنگي استان ها و همچنين معاونان واحدها و مراکز آموزشي که قصد اعلام داوطلبي در انتخابات مجلس شوراي اسلامي را دارند، بايد مراتب نامزدي خود را تا تاريخ مقرر به کميته انتصابات گزارش دهند تا دانشگاه در مورد ادامه همکاري با ايشان تصميم گيري کند.
توضيح وزارت علوم در مورد اختلاس 32 ميلياردي صندوق رفاه
معاون وزير علوم با اشاره به اختلاس 32 ميلياردي صندوق رفاه در دولت دهم گفت: صندوق رفاه توضيحات لازم در اين مورد را ارائه مي‌دهد.
به گزارش ايسنا، مجتبي صديقي گفت: در بحث سرمايه‌گذاري صندوق رفاه در دوره گذشته کنترل لازم صورت نگرفته و برخي از قراردادها واقعي نبوده است. يعني علي‌رغم اينکه ضمانت بانکي گرفته شده، اما برخي از شرکت‌ها صوري بوده‌اند و اکنون اين شرکت‌ها ديگر حضور واقعي ندارند بنابراين بازگشت سرمايه با مشکل مواجه شده است.
وي با بيان اينکه اصل پول 32 ميليارد تومان است، گفت: پيگيري از يک سال و نيم گذشته شروع شده و پرونده در مراکز قضايي به جريان افتاده است. مراکز قضايي راي پيگيري اين پرونده را به نفع صندوق رفاه اعلام کرده‌اند و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي نيز موضوع را دنبال مي‌کند و کار از طريق مراجع قضايي در حال پيگيري است.
تفويض اختيار برنامه‌ريزي درسي به دانشگاه‌ها
معاون آموزشي وزير علوم از واگذاري برنامه‌ريزي درسي به دانشگاه‌هاي برتر خبر داد.
دکتر مجتبي شريعتي نياسر در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: تاکنون تمام برنامه ريزي درسي دانشگاه‌ها در ستاد انجام مي‌شد که از اين به بعد اين موضوع به دانشگاه‌هاي گروه يک، يعني 10 دانشگاه برتر واگذار مي‌شود.
به گفته وي ساير دانشگاه‌ها مي‌توانند از دانشگاه‌هاي گروه يک اقتباس کنند.
40درصد دانشجويان الگوي خواب منظم ندارند
رئيس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان با اشاره به نتايج بررسي کارنامه سلامت در سال 93 گفت: براساس نتايج به دست آمده از بررسي کارنامه سلامت 40 درصد دانشجويان الگوي خواب منظم ندارند .
به گزارش ايسنا، دکتر حميد يعقوبي در سومين گردهمايي روساي مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي گفت: اين نتايج از بررسي وضعيت 73 دانشگاه و بيش از 87 هزار دانشجو به دست آمده است. براساس اين نتايج ميزان تحرک بدني در دانشجويان دختر بسيار کم است. 20 درصد دختران اصلا ورزش نمي‌کنند و نيمي از آنها يک تا دو روز در هفته فعاليت بدني دارند.
وي در ادامه در مورد بهداشت دهان و دندان و امر مسواک زدن و همچنين برنامه خواب دانشجويان گفت: نزديک به 16 درصد دانشجويان امر مسواک زدن را رعايت نمي‌کنند و 17 تا 18 درصد پسران يا اصلا مسواک نمي‌زنند يا هرچند روز يکبار مسواک مي‌زنند. همچنين يعقوبي در ادامه در مورد تناسب اندام دانشجويان اظهار کرد: 60 درصد دانشجويان داراي وزن متناسب و 40 درصد آنها يا کاهش وزن يا افزايش وزن دارند.
رييس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجويان در پايان با بيان اينکه نزديک به 80 درصد دانشجويان سالم هستند، گفت: 78.2‌درصد پسران و 79.5 درصد دختران سالم هستند. 7.7 درصد پسران و 6.7 درصد دختران تحت نظر پزشک و 14.1 درصد پسران و 13.8 درصد دختران نياز به پيگيري مراکز بهداشت دارند.
عضويت دو استاد علوم پزشکي تهران در انجمن جهاني بيماريهاي مغز و اعصاب
فدراسيون جهاني طب سنتي در جريان برگزاري اولين کنگره بين‌المللي بيماريهاي مغز و اعصاب در طب سنتي، دو پزشک ايراني را به عضويت هيات رئيسه «انجمن تخصصي بيماري هاي مغز و اعصاب» خود انتخاب کرد‌.
به گزارش ايسنا‌، اين کنگره به مدت سه روز و با حضور استاداني از کشورهاي مختلف دنيا توسط فدراسيون جهاني طب سنتي در مرکز همايش‌هاي شهر پکن برگزار شد و دکتر امير هومن کاظمي و دکتر حسين رضايي زاده از اعضاي هيات‌علمي دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي تهران، با کسب آراء لازم به عضويت هيات رئيسه انجمن جهاني بيماري‌هاي مغز و اعصاب برگزيده شد.

۹۴/۰۲/۱۷
۰۲:۰۱

راهبردی که در دولت گذشته به بیراهه رفت کار پژوهشگاه، تولید علم و تکنولوژی است نه تبلیغات

فاضل رحیمی . کارشناس حوزه فضا
 
محموله‌های آزمایشگاه فضایی، که تحت عنوان راکت‌های کاوش پرتاب می‌شوند، کاربردهای گوناگونی دارند و طیف وسیعی از تحقیقات مربوط به فضا را پوشش می‌دهند. مأموریت‌های مربوط به پرتاب محموله‌های آزمایشگاه فضایی فرصتی منحصربه‌فرد برای آزمایش‌های علمی فراهم می‌آورند. با پرتاب‌ محموله‌های آزمایشگاه فضایی، تجهیزات علمی درون آنها یک مسیر پروازی سهمی‌شکل را در فضا طی و در نقطه اوج خود، تقریبا حالت بی‌وزنی پیدا می‌کنند. در حالی‌که مدت‌زمان کلی حضور این محموله‌ها در فضا کوتاه است (معمولا بین پنج الی 40 دقیقه که به ارتفاع پرتاب بستگی دارد)، اما همین مدت کوتاه و سرعت کم راکت‌ها، برای بهره‌بردن از پدیده‌های ژئوفیزیکی در مورد نمونه‌های آزمایشگاهی مناسب و در پاره‌ای از موارد ایده‌آل است، همچنین برای تست تکنولوژی‌های مربوطه نیز کافی است.  درمجموع، در دنیا سالانه صدها محموله‌ آزمایشگاه فضایی پرتاب می‌شود و سهم کشورهای پیشرفته نسبت به کشورهای در حال توسعه چندین برابر است. کشورهای پیشرفته این محموله‌ها را برای توسعه تکنولوژی‌های مختلف و تست کاربردی این تکنولوژی‌ها یا برای تولید دانش‌های جدید پرتاب می‌کنند. کشورهای درحال توسعه نیز از این بستر تولید علم و تکنولوژی استفاده می‌کنند که از آن‌جمله می‌توان به پاکستان اشاره کرد. محموله‌های راکت کاوش در پاکستان، بیشتر توسط شرکت سوپارکو، توسعه یافته و پرتاب شده است. این مرکز تا به حال، 200 محموله راکت کاوشی را برای تحقیقات علمی تا ارتفاع 450کیلومتر پرتاب کرده که در مقایسه با کشور ما (که کمتر از 10 پرتاب داشتیم)، بسیار زیاد است، جالب اینکه این کشور نیز ادعای ارسال انسان به فضا را ندارد. کشور مالزی نیز مثال خوب دیگری در این زمینه است. این کشور دو راکت کاوشی دارد که هر دو متعلق به مرکز فضایی این کشور هستند.
بر اساس مطالعات انجام‌شده، کشورهای پیشرفته صنعتی از سال‌های دهه 60 میلادی اقدام به استفاده از محموله‌های راکت‌های کاوشی کرده‌اند. بیشتر کاربردهای آنها شامل مواردی ازجمله توسعه علوم‌وفنون فضایی و آزمایش تجهیزات جدید و توسعه تکنولوژی‌های نو، استفاده از خاصیت بی‌وزنی به منظور انجام آزمایش‌های علمی نظیر رشددادن کریستال‌های موردنیاز صنعت، تست زیرسیستم‌های موردنیاز و کاربردی ماهواره‌ها در محموله‌های آزمایشگاه فضایی قبل از استفاده در ماهواره، اهداف علمی و آموزشی و تحقیقاتی مربوط به اتمسفر میانی جو و اندازه‌گیری پارامترهای مختلف به منظور استفاده در هواشناسی و شناخت بهتر محیط فضا، تحقیقات بیولوژیکی، ژنتیکی و تحقیقات زیست‌فناوری و تحقیقات در مورد تشعشعات کیهانی یا مأموریت‌های عکس‌برداری و تحقیق در چگالی و غلظت لایه ازن و تحقیق درخصوص لایه یونوسفر و تحقیقات درخصوص میدان مغناطیسی و تحقیقات درخصوص تشعشعات خورشیدی بوده است. علاوه بر این کشورها، کشورهای در حال توسعه نیز با توجه به میل شدید برای پیوستن به کشورهای دارای فناوری فضایی، تلاش‌هایی را دراین‌راستا آغاز کرده‌اند. درواقع برای ورود جدی به حوزه فضا (به منظور دارابودن تکنولوژی بهره‌برداری از ماهواره‌ها و پرتاب آنها)، لازم است امکان ارزیابی سیستم‌های ساخته‌شده در داخل کشور با کاربری فضایی فراهم آید که این شرایط با داشتن فناوری ساخت و استفاده از محموله‌های آزمایشگاه فضایی، متصور و درعین‌حال کاربردی است.
همه کشورهایی که خواهان ورود به عرصه فضایی هستند و برنامه مدونی برای پیشرفت‌های علمی کشور در زمینه فناوری‌های مربوط به فضا دارند، همگی استفاده از محموله‌های آزمایشگاه فضایی را برای این مقاصد در دستور کار خود قرار داده‌اند، همچنین برای توسعه علوم طراحی و ساخت ماهواره، برای به‌کارگیری این محموله‌ها جهت انجام آزمایش‌های مربوط به زیرسیستم‌های ماهواره در شرایط نزدیک به خلأ اقدام کرده‌اند و نیز ساخت و پرتاب این محموله‌ها را به عنوان زیرساختی فنی و تکنولوژیکی برای دستیابی به پرتاب ماهواره با پرتابگرهای بومی قلمداد می‌کنند. اکثر کشورهای دنیا برنامه پرتاب محموله‌های آزمایشگاه فضایی را در برنامه توسعه تکنولوژی خود دارند و هر سال چندین محموله پرتاب می‌کنند. اصولا محموله‌های آزمایشگاه فضایی، ابزاری برای توسعه تکنولوژی‌هاست و هم کشورهای در حال توسعه و هم کشورهای پیشرفته، مطابق نیاز خود از این بستر توسعه تکنولوژی استفاده می‌کنند.
راهبرد پرتاب محموله‌های آزمایشگاه فضایی از سال‌ها پیش در دنیا شروع شده و در کشور ما نیز این راهبرد تقریبا از سال‌80 با امضای توافق بین دو وزیر دولت اصلاحات، آقایان «شمخانی» وزیر دفاع و دکتر «معین» وزیر علوم و تحقیقات شروع و سنگ‌بنای ایجاد آزمایشگاه فضایی در سال‌80 در پژوهشکده هوافضا گذاشته شد. در این توافق‌نامه یک‌صفحه‌ای، مقرر شد پژوهشکده هوافضا با همکاری وزارت دفاع نسبت به ایجاد بستر آزمایشگاه فضایی با طراحی و ساخت محموله‌های آزمایشگاه فضایی اقدام کند و وزارت دفاع در پرتاب و عملیات پرتاب و تعریف صورت‌مسئله فنی محموله آزمایشگاه فضایی (محموله راکت کاوش) همکاری کند. با این توافق‌نامه، اولین قدم با تعریف پروژه‌های مطالعاتی راکت کاوش شروع و اولین محموله آزمایشگاه فضایی تعریف شد. هدف این آزمایشگاه فضایی، اندازه‌گیری پارامترهای محیطی و نیز تست پلت‌فرم مجموعه بود. این محموله در سال‌85 پرتاب شد، ولی موفقیت‌آمیز نبود. محموله دوم با اهداف محموله اول، بازطراحی و در سال‌87 با موفقیت تا ارتفاع 40کیلومتری پرتاب شد. در این کاوشگر، دانش برخی زیرسیستم‌ها مثل بازیابی و جدایش و تله‌متری از ارتفاع 40کیلومتری تست شد. کاوشگر بعدی در سال‌88 پرتاب شد و تا ارتفاع 55کیلومتری، برخی تکنولوژی‌های مورد نیاز برای آزمایشگاه فضایی را تست کرد و در سال‌89، راکت کاوش بعدی پرتاب شد این پرتاب در ارتفاع 125کیلومتری انجام شد و در این ارتفاع، تکنولوژی‌های تله‌متری، بازیابی و جدایش و برخی تکنولوژی‌های زیست‌فناوری تست شد. این روند تولید و تست تکنولوژی‌های زیرساختی تازه به مرحله میانه بلوغ خود رسیده بود که رئیس سازمان فضایی، راهبرد راکت کاوش و ایجاد آزمایشگاه فضایی به منظور تولید تکنولوژی و دانش فضایی را منحرف و راهبرد انحرافی اعزام فضانورد را در قالب راکت‌های کاوش تبلیغ کرد، غافل از اینکه راهبرد اعزام انسان در خیلی موارد با راهبرد راکت کاوش متفاوت است، به عنوان مثال، شکل سازه‌ای راکت‌های کاوش از هندسه استوانه‌ای بهره‌ می‌برند، در حالی‌که کپسول‌های اعزام انسان دارای هندسه مخروطی هستند و مسیر دستیابی به یک آزمایشگاه فضایی به منظور توسعه تکنولوژی‌های مورد نیاز و بهره‌گیری از فضا برای نیاز کشور و درآمدزایی از فضا را تغییر داده و به سمت تبلیغاتی و پرهزینه و بودجه‌خور اعزام فضانورد منحرف کردند و عملا پروژه ایجاد یک آزمایشگاه فضایی کاربردی را از بین بردند.
تخریب راهبرد توسعه در مسیر تبلیغات
راهبرد ایجاد آزمایشگاه فضایی کاربردی به منظور بهره‌گیری از فضا در جهت نیاز تحقیقاتی کشور، با امضای توافق‌نامه بین دو وزیر دولت اصلاحات شروع شده و طی 10سال، مسیر خوبی را طی کرده بود و در میانه راه بلوغ کاربردی خود بود که توسط دولت گذشته از بین رفت و از سال‌89 تا سال‌92 دستاوردهای 10ساله این راهبرد، در قالب اعزام فضانورد تبلیغ شد و در پرتاب‌های این چهار سال، یک متر به ارتفاع و تکنولوژی‌های 10ساله اضافه نشد و از نظر تکنولوژی و تغییر شرایط محیطی نیز پیشرفت محسوسی ایجاد نشد و فقط با تبلیغات، بودجه‌های کلانی اخذ و این بودجه‌ها در اهداف دیگر هزینه شد و تنها قدم مثبت، ساخت ماکاپ کپسول اعزام فضانورد در سال‌93 با هندسه مخروطی اعزام انسان و رونمایی از آن در نمایشگاه بود. حال با تدبیر دولت و اصلاح ساختار و احیای پژوهشگاه هوافضای سابق، امید آن می‌رود راهبرد گذشته نیز احیا شده و پژوهشگاه به مسیر تولید علم و تکنولوژی کاربردی بازگردد.
 

۹۴/۰۲/۱۹
۰۲:۵۳

روانشناسی، تک‌جنسیتی شده؛ ۸۲ درصد دانشجویان زن هستند/ ادغام گرایش‌های رشته روانشناسی

جامعه > آموزش - ایسنا نوشت:

دکتر فتحی پور آشتیانی درباره کارگروه روانشناسی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی توضیح داد: این کارگروه پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم تحول در علوم انسانی از سال 89 فعالیت خود را آغاز کرد. ما برای حضور در کارگروه روانشناسی اساتیدی را از قم و دانشگاه‌های مختلف کشور دعوت کردیم.
وی ادامه داد: نقطه آغاز فعالیت‌ها بررسی وضع موجود رشته روانشناسی در کشور بود. با توجه به این که برنامه‌های در حال اجرا مربوط به 20 تا 25 سال پیش بوده و در سالهای 67 تا 72 تنظیم شده است، این امر کاملاً ضروری بود که وضع موجود روانشناسی به منظور تغییر و تحولات لازم مورد بررسی قرار گیرد. در این زمینه هر کدام از اعضای کارگروه مسئولیتی را بر عهده گرفتند و متناسب با تخصص خود گزارشی را از وضع موجود تهیه و ارائه کردند.
رئیس کارگروه روانشناسی شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به نتایج بررسی های مقدماتی اظهار کرد: نتایجی که در کارگروه ها حاصل شد ضرورت بازنگری و تحول در این رشته را شفافتر کرد. آنچه در بررسی‌های مقدماتی به آن رسیدیم مواردی همچون به روز نبودن عناوین درسی و منابع، حاکمیت ترجمه بر تألیف در منابع و متون مورد استفاده، فقدان توازن از نظر پذیرش دانشجو، گسترش بی‌رویه جذب دانشجو، افت جدی کیفیت آموزشی، بی‌توجهی دانشجو نسبت به استاد و ... بود.
فتحی پور افزود: طی بررسی‌ها مشخص شد که تعداد دانشجویان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی حدود 150 هزار نفر است که از این تعداد 82 درصد خانم و حدود 18 درصد آقا هستند. این نسبت در مقطع کارشناسی ارشد به 72 درصد خانم و 28 درصد آقا تغییر می کند و تعادل در این زمینه را تنها در دوره دکترا دیدیدم. در نتیجه بررسی این موضوع را با توجه به نیازهای جامعه در دستور کار قرار دهیم.
وی تصریح کرد: هم چنین از دانشجویان مقطع کارشناسی 62 درصد در دانشگاه پیام نور، 26 درصد در دانشگاه آزاد، 10 درصد در دانشگاه سراسری و 2 درصد در مراکز غیرانتفاعی به تحصیل مشغولند و می توان عدم توازن بین دانشگاه ها را به وضوح دید.
ادغام تمام گرایشهای روان شناسی
وی درباره نتایج برگزاری کارگروه ها توضیح داد: نتیجه گرفتیم در مقطع کارشناسی همه گرایش‌ها ادغام شود و تنها یک برنامه کارشناسی به اسم روانشناسی بدون گرایش داشته باشیم؛ به جای این که روانشناسی بالینی، عمومی، صنعتی سازمانی، کودک و نوجوان، اصلاح و تربیت و حتی مشاوره داشته باشیم.
وی تصریح کرد: با تجمیع برنامه‌ها در دوره کارشناسی برنامه جدیدی را ساختیم که بر اساس آن دانشجویان روانشناسی حدود 74 واحد دروس پایه، حدود 34 واحد دروس تخصصی، 10 واحد دروس اختیاری و 25 واحد دروس عمومی می‌گذرانند و دانشجویان با گذراندن دروس تخصصی به نوعی با گرایش‌های مختلف این رشته آشنا می‌شوند.
هشت درس روان شناسی با رویکرد دینی
رئیس کارگروه روانشناسی شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تقریباً در تمام درسها هدف‌گذاری‌ها بر مبنای بومی‌سازی و ارزش‌مداری بوده است، افزود: به جز درسی مانند آمار که علم محض است، تقریباً در هیچ درسی نیست که ما مباحث بومی و ارزشی را لحاظ نکرده باشیم. به طور مشخص در برنامه جدید هشت درس با رویکرد دینی در نظر گرفته شده است.
فتحی پور تصریح کرد: دو درس از این هشت درس پیش از این هم جزو برنامه درسی روانشناسی بوده اما با عنوان و سرفصل جدید تعریف شده است. انسان در اسلام و علم النفس عنوان قبلی این دو درس بود که آنها را به انسان‌شناسی از دیدگاه اسلام و روانشناسی از دیدگاه اندیشمندان مسلمان تغییر دادیم. شش عنوان درسی معرفت‌شناسی، آشنایی با فلسفه اسلامی، روانشناسی دین، فلسفه علم روانشناسی، آموزه‌های روانشناختی در قرآن و حدیث 1 و 2 نیز به برنامه جدید اضافه شده است.
ورود 13درس جدید در کارشناسی روان شناسی
وی با بیان اینکه 13 درس کاملاً جدید به مجموعه دروس کارشناسی روانشناسی اضافه شده است، گفت: این دروس شامل فناوری اطلاعات در روانشناسی، روانشناسی اخلاق، روانشناسی سلامت، روانشناسی خانواده، روانشناسی اجتماعی کاربردی، روانشناسی سالمندی، مدیریت استرس، روانشناسی اعتیاد، روانشناسی ورزش، روانشناسی تلبیغات و رسانه، روانشناسی نظامی، روانشناسی بنیادی و روانشناسی رفتار مصرف کننده می شود.
فتحی پور درباره روند برنامه تهیه شده توضیح داد: برنامه کارشناسی روانشناسی در بهمن ماه سال 1391 نهایی شده و به شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم و شورای تحول ارائه شد.سپس مدتی صرف تعریف و مشخص کردن ساز و کار اجرایی شدن برنامه‌های جدید شد و در نهایت با تصویب برنامه در مهرماه سال 92 در شورای تحول، به شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستاده شد و در دی‌ماه نیز در شورای عالی به تصویب رسید و جهت اجرا به وزارت علوم ابلاغ شد.
به گفته وی، در نامه‌ شورای عالی به وزارت قید شده بود که این برنامه پنج ساله است و بعد از پنج سال مجدداً قوت و ضعف‌های آن بررسی شده و اگر لازم باشد می‌تواند مورد تجدید نظر قرار بگیرد.
لزوم اجرای برنامه جدید در سال 94
رئیس کارگروه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه الزامی برای اجرای برنامه جدید از سوی دانشگاه در سال 93 وجود نداشت، گفت: قرار بود در کنکور 93 این برنامه در کنار برنامه‌های موجود ارائه شود و هر دانشگاهی که آمادگی داشت برنامه جدید را در کنار برنامه قبلی اجرا کند. در سال 93 حدود 30 مرکز آموزشی اجرای برنامه جدید را آغاز کردند، اما از سال 94 مقرر شده است که همه دانشگاه‌ها برنامه جدید را اجرایی کنند.
رئیس کارگروه روان شناسی شورای انقلاب فرهنگی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای جداگانه برای تألیف کتاب افزود: در این کمیته برای همه درس‌های پیش‌بینی شده که چیزی حدود 67 درس است، کتاب‌هایی تألیف خواهد شد. احتمالا تا دو سال آینده اکثر کتاب‌ها در دروس مختلف روانشناسی با رویکردهای تحولی بومی‌سازی، اسلامی‌سازی، غنی‌سازی و بروزرسانی آماده شود.
فتحی پور با بیان اینکه کتاب‌های موجود 60 تا 70 درصد نیازهای ما را برآورده می‌کند.، ادامه داد: در بعضی از دروس شاید کتاب‌های نزدیک به سرفصل داشته باشیم اما کتاب لازم و مناسب برای تدریس را نداریم و اساتید تا زمان فراهم شدن منابع مدون و مختص به سرفصل باید با استفاده از جزوه و با اطلاعات و مطالعات خودشان پیش بروند.
وی تصریح کرد: یکی از راهکارها برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اساتید دانشگاه به منظور ایجاد آمادگی برای تدریس دروس جدید است و اولین کارگاه در چهار موضوع شهریورماه سال گذشته با حضور 100 نفر از اساتید دانشگاه‌ها برگزار شد.
لزوم تحصیل روان شناسی در مقاطع تحصیلات تکمیلی
وی هم چنین گفت: برنامه به گونه‌ای تنظیم شده که در موقعیت‌های مختلف کاری، فارغ التحصیلان حداقل‌هایی از اطلاعات را داشته باشند تا بتوانند از آنها بهره کافی ببرند و کارایی قابل قبولی داشته باشند. اما در مجموع من اعتقاد دارم که.
وی معتقد است که کارشناس روانشناسی نباید و نمی‌تواند کار تخصصی در حوزه روانشناسی انجام دهد.
رئیس کارگروه روان شناسی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره اظهار کرد: در رشته‌های مهندسی یک نفر با گذراندن دوره کارشناسی می‌تواند به کارآمدی مناسب و قابل قبولی در رشته خود دست یابد و شاید نیازی به دوره کارشناسی ارشد و دکترا نداشته باشد، اما در رشته روانشناسی با توجه به این که موضوع مطالعه انسانی است که پیچیدگی‌های بسیار زیادی دارد، فرد نمی تواند با گذراندن 130 واحد درس که بخشی از آن هم عمومی است به کارامدی مورد نظر در این رشته برسد.
۴۷۴۷

۹۴/۰۲/۱۸
۱۰:۵۳

نظام به‌هم‌ریخته دانشگاهی مقصر است؟ خودکشیِ دانشجویی!

فرارو- چند روز پیش یکی از دانشجویان دانشگاه تهران خودکشی کرد. مدیرکل روابط عمومی دانشگاه تهران دلیل این خودکشی را مشکلات خانوادگی این دانشجو دانست. "م. مزروعی" سبدانی دانشجوی ترم هشت دانشگاه تهران و ورودی سال ۱۳۸۷ بود. او که در تهران سکونت داشت، با پریدن از روی پل مدیریت دست به خودکشی زد.
به گزارش فرارو، خودکشی‌های دانشجویی هر چندوقت ‌یکبار اخباری را به خود اختصاص می‌دهند. سال گذشته نیز، خبر مرگ مشکوک به خودکشی دانشجوی دکترا در رشته علوم‌سیاسی دانشگاه تهران، نظرها را به خود جلب کرد. پیش از این‌ها نیز کم نبودند دانشجویانی که به دلایل روانی و اجتماعی و به شیوه‌های مختلف خودکشی کردند.
خودکشی زنان سه‌برابر مردان
چند سال پیش و در پی اخبار پی در پی خودکشی‌های دانشجویی، رئیس حراست کل وزارت علوم گفته بود که از هر 28 خودکشی دانشجویی در ایران، 7 مورد مربوط به پسران و 21 مورد مربوط به دختران می‌شود؛ این یعنی که اقدام به خودکشی در میان زنان به طور کلی سه‌برابر است. این آمار البته مختص ایران نیست و کل خودکشی‌های جهان را شامل می‌شود. حسن اسدبیگی -معاون مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی کشور- نیز در همین رابطه می‌گوید "زنان سه‌برابر بیشتر از مردان دست به خودکشی می‌زنند، اما کمتر از مردان در این فرآیند می‌میرند و به طور کلی 65 درصد از مردان و 35 درصد از زنان در اثر خودکشی در ایران جان خود را از دست می‌دهند."
کارشناسان معتقدند آمار خودکشی‌ها در ایران –چه در میان دانشجویان و چه در قشرهای دیگر- تا سال‌ها مشخص نبود و بیشترین خبرهای خودکشی مربوط به بیمارستان فارابی تهران می‌شدند؛ چرا که زمانی این بیمارستان بیشترین پذیرشِ افرادی که خودکشی کرده بودند را داشت. پس از گذشت با سیر صعودی خودکشی، آمار آن از حالت پنهان درآمد و مسئولین آمار آن را با وضوح بیشتری را اعلام کردند. 
خودکشی افزایش داشته است
حال ما می‌دانیم که آمار خودکشی در ایران در رتبه 48 تا 58 جهانی قرار دارد. این رتبه، به زعم بسیاری از متخصصین رتبه نسبتا بالایی نیست، اما باید از پیشرفت آن جلوگیری کرد. در سال 89 نسبت به سال 88 خودکشی در کشور 17% رشد داشته است. سال نود نیز این درصد با رشدی 4.9 درصدی مواجه بوده است. همچنین در 9ماه ابتدایی سال 92، در هر روز بیش از 11 مرگ مشکوک به خودکشی گزارش می‌شد. سال 93 نیز سالی بود که پزشکی قانونی نسبت به رشد آمار خودکشی در کشور هشدار داد.
کارشناسان و مسئولین هر دو بر دو عامل روانی و اجتماعی موثر بر خودکشی تاکید دارند. آن‌ها معتقدند که در طی سال‌های اخیر با رشد جمعیت و تغییرات سریع اجتماعی مشکلات روانی و اجتماعی زیادی گریبان ایرانی‌ها را گرفته است؛ مشکلاتی که در مرحله آخر می‌توانند به خودکشی منجر شوند. 
روان‌شناسان تنش‌های روانی را بعد مهم اقدام به خودکشی افراد یک جامعه می‌دانند. آن‌ها وضعیت روانی ایرانی‌ها را نامناسب گزارش می‌دهند. چندی پیش رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران آماری از وضعیت روانی ایرانی‌ها ارائه کرد. به گفته او بیماری‌های روحی و روانی در ایران 8درصد بیشتر از متوسط جهانی است و 23.4درصد از مردم به این بیماری‌ها مبتلا هستند.
خودکشی در جامعه‌ای که شاد نیست!
همچنین رسیدن افراد به افسردگی‌های شدید منجر می‌شود تا آن‌ها خود را از میان ببرند. افسردگی افراد یک جامعه در برابر شادی افراد آن جامعه قرار دارد. اوایل سال جدید بود که رتبه کشورها در شادی توسط سازمان ملل در گزارشی اعلام شد. در این آمار، ایران رتبه 110 را در میان 158 کشور داشت. این رتبه از نظر روان‌شناسان رتبه‌ای صحیح و در عینِ حال هشداردهنده است. فرید براتی‌سده –روان‌شناس- در گفتگو با فرارو رتبه شادی ایران را بسیار تاسف‌بار خواند و تاکید کرد که نبود شادی در یک جامعه منجر به ایجاد انواع آسیب‌ها و مشکلات خواهد شد.
شرایط روانی و محیط اجتماعی افراد در چگونگی برخورد آن‌ها با زندگی نقش دارد. جامعه‌شناسان معتقدند هر نوع وضعیت روانی متاثر از شرایطی محیطی و اجتماعی است. بر اساس تحلیل‌هایی که سازمان بهداشت جهانی قبل‌تر در مورد بیلان خودکشی در ایران انجام داده بود، آن را جزء کشورهایی دانست که از لحاظ اجتماعی در مرحله گذار قرار دارد؛ مرحله‌ای که به‌دلیل رفتن از سنت به مدرنیته آمار خودکشی را افزایش خواهد داد.
خودکشی‌های آنومیک!
دکتر محمدعثمان حسین‌بُر –جامعه‌شناس و استاد دانشگاه- در گفتگو با فرارو گفت: "جامعه ایران یک جامعه در حال گذار است که هنجارهای قدیم آن باید جایشان را به هنجارهای جدید بدهند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده که در نتیجه ما شاهد آشفتگی‌های فردی و جمعی خواهیم بود. این آشفتگی‌ها بنابر نظریات امیل دورکیم –نظریه‌پرداز فرانسوی- عمدتا منجر به خودکشی‌های آنومیک می‌گردند؛ یعنی خودکشی‌هایی که در پی بی‌نظمی‌های اجتماعی شکل گرفته‌اند."
دکتر سعید معیدفر –جامعه‌شناس و عضو انجمن جامعه‌شناسی ایران- نیز در گفتگو با فرارو و درباره دلایل مستقیم و غیر مستقیم خودکشی در ایران می‌گوید: "تضعیف پیوندهای اجتماعی از مهم‌ترین دلایل مستقیم خودکشی در ایران است. بیکاری، تورم، مشکلات اقتصادی و... نیز از دلایل غیرمستقیم آن هستند. همه این عوامل منجر شده‌اند تا خشونت به خانواده ایرانی راه پیدا کند و قتل‌های خانوادگی، همسرکشی‌ها و خودکشی در خانواده زیاد شود."
نظام به‌هم‌ریخته دانشگاهی ما!
خودکشی دانشجویان نمی تواند بیرون از دایره مشکلات روانی و اجتماعی باشد. این خودکشی اما به این دلیل که از سمت قشر تحصیل‌کرده صورت می‌گیرد می‌تواند بسیار متاثرکننده‌تر باشد و صدمات بیشتری به جامعه وارد کند. اما به طور خاص چه عواملی منجر می‌شوند تا این قشر دست به خودکشی بزنند؟ دکتر سیدحسن حسینی –جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران- در گفتگو با فرارو از نظام دانشگاهی آسیب‌زای ایران سخن می‌گوید. وی معتقد است "ایران یکی از به‌هم‌ریخته‌ترین اشکال دانشگاهی دنیا را دارد و عدم وجود عدالت و شرایط مناسب در آن می‌تواند انگیزه خودکشی را در دانشجویان افزایش دهد."
دکتر حسینی در رابطه با وضعیت دانشجویان دانشگاه‌ها و راه‌های کمک به آن‌ها در ادامه گفت: این دانشجویان اغلب ممکن است مشکلات زیادی داشته باشند. مرکز مشاوره دانشگاه قاعدتا باید به این افراد کمک کند، اما این مراکز خوب عمل نمی‌کنند و ناکارآمد هستند، در نتیجه دانشجویی که مشکلات زیادی دارد و نمی‌تواند آن‌ها را حل کند در اثر فشار زیاد دست به خودکشی خواهد زد.
چه باید کرد؟
دکتر حسین‌بُر نیز درباره حمایت‌هایی که لازم است از دانشجویان گردد می‌گوید "دانشگاه باید عوامل آسیب‌زایی که در دوره‌های مختلف زمانی ممکن است رخ دهند را شناسایی و از آن پیشگیری کند تا دانشجویان فشار کمتری را متحمل گردند."
براساس نظر کارشناسان اجتماعی و روان‎شناسی، مسائل و مشکلات اجتماعی به هم پیوسته‌اند و فرد و جامعه در هر زمینه‌ای بر یکدیگر اثر گذار خواهند بود. خودکشی نیز که در پی عوامل مختلف ایجاد می‌گردد متاثر از ابعاد مختلفی است که در یک جامعه وجود دارد. در نتیجه تا زمانی که مسائل و مشکلات اجتماعی حل نگردند، خودکشی نیز کاهش نخواهد داشت، چرا که لازمه یک حیات سالم، داشتن جامعه‌ای سالم است.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۱:۰۶

رئیس تئاتر دانشگاهی چه‌کاره است؟

انتخاب سرسنگی به عنوان رئیس جشنواره تئاتر دانشگاهی چندان به مذاق خانواده تئاتر خوش نیامد. به گفته منتقدان مواضع چندگانه و متناقض سرسنگی در دوره‌های و سمت‌های مختلف شائبه برخوردهای جناحی او با مسائل را افزایش داده است؛ برخوردهایی که انگیزه اولیه آن کسب زمینه‌سازی برای کسب مقام‌ها و سمت‌های آتی در حوزه‌های فرهنگی است.

مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران که این روزها علاوه بر ریاست تماشاخانه ایرانهشر، برکرسی معاونت فرهنگی دانشگاه تهران نیز تکیه زده است در تازه‌ترین گفتگوی خود با رسانه‌ها از نامتناسب‌بودن جشنواره تئاتر با انقلاب اسلامی ایران صحبت کرده وبه مسائل تئاتر مانند ناکارآمد‌بودن جشنواره بین المللی تئاتر اشاره کرده است. البته این تنها انتقاد مدیر عامل خانه هنرمندان به وضعیت فرهنگ نیست. او پیشتر نیز به بازگشایی نشر چشمه توسط وزارت ارشاد اعتراض و آن‌جا را محل کتاب‌های متخلف خوانده و فرهنگ کشور را در حال وارونگی توصیف کرده بود.
مجید سرسنگی امسال علاوه برپست ذکر شده‌، ریاست جشنواره تئاتر دانشگاهی را از وزارت علوم دریافت کرده است؛ جشنواره‌ای که به گفته مسئولانش از لحاظ ساختاری با مشکلات بی شماری دست وپنجه نرم می‌کند، هنوز مابین وزارت علوم و وزارت ارشاد شناور است. سرسنگی در تازه‌ترین اظهارات خود اما به جای  جشنواره تئاتر دانشگاهی به ضعف جشنواره بین‌المللی تئاترفجر اشاره کرده‌: «جشنواره فجر را ببینید نه ربطی به انقلاب دارد نه نظام، نه کارهایی تولید می‌شود که بگوییم کارهای خیلی شاخصی هستند و نه کارهایی که از خارج می‌آوریم دارای کیفیت بالایی است.»
اما ماجرای به کار بردن افاظ رکیک که یکی از انتقادات جدی او به جامعه هنری است به ماجرای تئاتر پاییز برمی‌گردد؛ چندی پیش شخصا دستور توقف اجرای نمایش پاییز در ایرانشهر را داد و در گفت‌و‌گویی غیرمستقیم، امیر جعفری بازیگر این نمایش را به سرپیچی از گفته‌های کارگردان و وارد‌کردن بداهه‌هایی به‌کار که موجب مستهجن‌شدن نمایش شده است، متهم کرد. ادعایی که موجب شد تا امیر جعفری بگوید شما که دکترای تئاتر دارید نمی‌دانید این نقش من است نه خود من‌! امیر جعفری سخنان سرسنگی را اهانت‌آمیز دانسته و گفته است آیا تئاترهای متوقف شده به دلیل حضور بنده بوده است؟
 آقای رئیس غایب بود
 
 این سبک پاسخ و پرسش‌های معترضانه بین یک هنرمند و مدیر دولتی مسئله تازه‌ای نیست اما مشکلاتی که آقای سرسنگی برای تئاتر کشور برشمرده‌اند مربوط به دولت مشخصی نیست و به سال‌های متمادی برمی‌گردد. سرسنگی نداشتن مخاطب مشخص، نامنتاسب‌بودن فضای شهری برای اجرای نمایش‌ها و ضعف تئاتر آیینی را عمده مشکلات تئاتر کشور دانسته است. نکاتی که بارها در غالب وعده‌های گوناگون از سوی مسئولان طرح شده اما برای آن راهکاری اندشیده نشده است.  آقای سرسنگی نیز از چرخه این وعده‌های بی‌سرانجام باز نمانده است. آقای مدیر  در سال 91 مسکن‌دارشدن هنرمندان و بیمه تامین اجتماعی آن‌ها را با ثبت نام در تعاونی مسکن خانه هنرمندان تضمین کرد؛ وعده‌ای که در دوران او هرگز عملی و اجرا نشد و در قالب گفتار باقی ماند. وعده‌های عملی‌نشده‌ای که از دلایل عمده ریشه‌دارشدن مشکلات تئاتر کشور است.
 
رئیس تئاتر دانشگاهی چه‌کاره است؟
 همان‌طور که گفته شد مجید سرسنگی امسال دبیری جشنواره تئاتر دانشگاهی را نیز بر عهده داشت؛ جشنواره‌ای که بعد از سه سال در میان علاقمندان تئاتر در دانشگاه ها برگزار شد. اما نکته جالب این است که رئیس جشنواره در طول برگزاری آن و نه در مراسم اختتامیه  در بین دانشجویان حضور پیدا نکرد. رفتاری که خوشبینانه‌ترین تفسیر از آن بی‌توجهی به این حرکت فرهنگی محسوب می‌شود.
به گزارش آفتاب، دبیران دوره‌های پیشین جشنواره اخیرا به سیاست‌گذاری‌های نادرست تئاتر دانشگاهی اشاره کرده و گفته‌اند محمدرضا خاکی و مجید سرسنگی از مشکلات حوزه تئا‌تر دانشگاهی مطلع نیستند، بلکه این دو دبیران دوره‌های گذشته، شرکت‌کنندگان و برگزیدگان هستند که از مشکلات آن مطلع‌اند. آن‌ها بر این باورند  شورای سیاست‌گذاری و لفظ رئیس تئاتر دانشگاهی را  به شخص و اشخاص مرتبط و وابسته می‌کند. اگرچه این نقد همیشه به تئاتر دانشگاهی وجود داشته است که عده‌ای می‌خواهند این تئاتر را از دست دانشجویان بیرون بکشند.  این انتقادها در حالی است که انتخاب سرسنگی به عنوان رئیس جشنواره تئاتر دانشگاهی چندان به مذاق خانواده تئاتر خوش نیامد. به گفته منتقدان مواضع چندگانه و متناقض سرسنگی در دوره‌های و سمت‌های مختلف شائبه برخوردهای جناحی او با مسائل را افزایش داده است؛ برخوردهایی که انگیزه اولیه آن  کسب زمینه‌سازی برای کسب مقام‌ها و سمت‌های آتی در حوزه‌های فرهنگی است.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۳:۳۹

سر ریز ابتذال در دانشگاه مهم کشور +عکس

چندی است دانشگاه امیرکبیر آبستن حوادث مختلف سیاسی شده است و بار دیگر نام این دانشگاه صنعتی برای موضوعات سیاسی و جنجال‌برانگیز به سر زبان‌ها افتاده است.
 
به گزارش بولتن به نقل از جام، فارغ از اینکه در دانشگاه امیرکبیر از جهت سیاسی و علمی چه می‌گذرد و دانشجویان جدیدالورود به این دانشگاه با چه موضوعاتی حاشیه‌داری روبرو خواهند شد، نیم‌نگاهی به وضعیت فرهنگی امیرکبیر شاید خالی از لطف نباشد تا مسؤولان وزارت علوم بدانند زیرپوست دانشگاه معروف ایران چه می‌گذرد.
 
باخبر شدیم اخیراً در دانشگاه امیرکبیر، نشریه دانشجویی با عنوان «بامداد» به مدیرمسئولی «م.د» منتشرشده است، گاهنامه‌ای که مدعی شده در امور سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و صنفی منتشر می‌شود ولی بیشتر طعم کنایه به موضوعات اجتماعی و فرهنگی دارد و سراسر هنجارشکنی جنسی است.
 
به گزارش مشرق، در سرمقاله این نشریه دانشجویی که بیشتر به یک هذیان‌گویی شبیه است و لحنی متشکل از ادبیات سخیف کوچه‌بازاری و شبه روشنفکرانه دارد، نویسنده سعی دارد چرایی انتشار چنین نشریه‌ای را توجیه کند و در همین باب از میزان تأثیرپذیری خود از کسی چون احمد شاملو می‌گوید و می‌نویسد: «بامدادمند برای شناخت به تحلیل رجوع نمی‌کند، بلکه غریزه هدایت‌گر اوست، مغرور باقی می‌ماند و دیگران را بیشتر از یک‌مشت احمق تشخیص نمی‌دهد. بامداد نشریه‌ای برای آگاه‌سازی دیگران یا یاد دادن اعتراض و منحرف کردن گوسفندان از ره شبان به راه گرگ و بالعکس نیست، بلکه تنها ابزاری برای ابراز وجود است،‌ اعمال قدرت، یک تریبون برای برداشتن اتهام‌های گوناگونی که جامعه به بامداد زده و برگرداندنش به خود جامعه. ما متهم نیستیم، ما شاکی‌ایم. ما «فریاد عفوی در کار نیست»‌، «حق گرفتنی‌است نه دادنی»، ما فریاد «درد مشترک»، «فریاد قرن‌ها درد مشترکیم.»
 
جالب اینجاست که در تمامی این نشریه این لحن ملتقط از سخیف کوچه‌بازاری و عقده‌های جنسی آمیخته با هذیان‌گویی‌های شبه روشنفکرانه وجود دارد. نویسنده که خود را کانون جهان و عقل کل می‌بیند از توهمی و درد مشترکی سخن می‌گوید که اصلاً ملموس نیست و بیشتر به یک درد بی‌دردی و توهم خود متهم بینی شبیه است.
 
در مطلبی از این نشریه نویسنده به سبب اینکه جامعه پذیرای سیگاری بودن او نیست به‌زعم خود تمام جهان را به چالش می‌کشد و به همان سبک و روشی که اشاره شد خود را در کانون اتهام می‌بیند و بیان می‌کند که جامعه حق دفاع را از او گرفته است. در بخشی از این مطلب با عنوان «پدر و مادر، شما متهمید، نه ما» می‌نویسند: «متهم به عرق‌خوری،‌ اعتیاد و تنبلی و ... و البته فرصت دفاع از خود هم ندارد. پایمال شدن حقوق افراد سیگاری در دانشگاه و خوابگاه‌های امیرکبیر عادت شده و تبعید و اخراج دانشجویان از خوابگاه در پس ایستادگی‌هایشان نیز موضوعی پیش‌پا افتاده است.»
 
در بخش دیگر این نوشتار نویسنده که گویی گرفتار جهل مرکب است با اشاره به اینکه روشنفکرانی چون شریعتی سیگاری بوده‌اند، آمده است: «با ایجاد یک فضا با تهویه مطبوع در خوابگاه‌ها یا یک کافه سیگار آزاد در دانشگاه به یک بهینه‌سازی در حل مطالبات می‌رسیم ولی انگار آموزش به گرگ‌های قدرت (از سطح دانشگاه تا جامعه جهانی) همیشه به قربانی احتیاج دارد.»
 
 
 
 
پرده‌دری و سخن بی‌پیرایه گفتن از مسائل جنسی نامتعارف در قالب هنر سینما و ... از جمله مواردی است که در این نشریه دانشجویی بدون هیچ مراقبتی نمود دارد و نویسنده یکی از آمال و آرزوهای خود و آنچه به‌زعم این نشریه دانشجویی درد مشترک می‌خواند را مسائل جنسی، عریانی جامعه و آنچه دفاع از اقلیت جنسی می‌خواند، بیان می‌کند.
 
در بخشی از چنین مطالبی با عنوان «کاف» آمده است: «زن دیگر خود را محکوم‌ به استثمار نمی‌داند، اقلیت‌های جنسی خود را بیمار نمی‌دانند، عریان شدن نماد فساد نیست بلکه این عنوان جای خود را به تجاوز کردن می‌دهد ... ولی تاریخ تحمل آن‌همه مرز شکستن را نداشت پس تمام آن آرزوها را به خاک و خون کشید و حقارت خود را در قالب‌هایی به بازتولید کشاند. از سینمای آوانگارد لاشه‌ای از فیلم‌های پورن برای ما به ارث رسید.»
 
نمونه دیگری از این مطالب انحرافی را که بیشتر زائده یک ذهن منحرف است تا یک دانشجوی علمی در نوشتاری با عنوان «دختران کوبانی» می‌توان دید.
 
 
 
 
در بخشی از این مطلب بی‌ادبانه و مبهم آماده است: « دختران کوبانی، اسطوره‌هایی بودند در دل تاریکی، نه زن، نه مرد. حماسه‌های متعلق به تاریخ، تاریخی با قدمت منشأ خانواده و اولین جوامع، تاریخی قبل از نقش گرفتن زن به‌عنوان جنس زجرکش دستگاه جوجه کش. زنی که اجازه نمی‌دهد کسی در مورد طبیعتش، فیزیکش، نقشش، خواسته‌هایش تصمیم‌گیری کند. کسی او را جنس لطیف بنامد و بنالد و یا کسی او را مسئول بقای جامعه بداند و بمالد، زن متعلق به خود پر از خروش هست نه خاصیت زیستی‌ای که به او اجازه پرورش فرزند در رحم را می‌دهد.
 
اگرچه بازنشر ادامه این متن برای مخاطب امکان ندارد، لکن نویسنده جنس زن و طبیعت زنانه را در پست‌ترین حالت ممکن به تصویر کشیده است.
 
 
 
 
 
در قسمتی دیگر از نشریه دانشجویی با عنوان «گوزن‌ها و گوساله‌ها»، راوی، داستان یکی از رفقای مشروب‌خور هم دانشگاهی اش را تعریف می‌کند که خانواده‌ای مستضعف دارد، پدر خانواده معتاد و مادر خانواده بی‌سواد ولی از روی عادت قرآن می‌خواند و خواهر و برادرانش هر روز به چیزی عادت می‌کنند. در این داستان پر از کنایه، روای نهاد بسیج و بسیجی را مورد خطاب قرار داده و با اهانت به بسیج می‌گوید: رفیق ما آمد که درس بخواند و شبیه داستان‌های مجله خانواده سبز برای خودش کسی شود هرچند بسیجی نشد ولی از فحش دادن به آن‌هایی که ادای حق‌طلبان (و همچون بوقلمون هر روز به یک رنگ) را درمیاوردند، دریغ نورزید.
 
سخنی با مسؤولان دانشگاه امیرکبیر و وزارت علوم
آنچه در این نشریه آمده است، فارغ از هجویات، هنجارشکنی‌ها، توهین به مقدسات و نهادهای انقلابی، هیچ سنخیتی با فضای دانشگاهی ایران ندارد و بیشتر یادآور دوران تاریک پهلوی است، حال باید از مسؤولین دانشگاه سؤال کرد چگونه چنین نشریه‌ای بدون نظارت آن‌هم نه نظارت حداکثری بلکه حداقلی، منتشرشده است؟
 
مسؤولین دانشگاه امیرکبیر برای کنترل فضای فرهنگی - اجتماعی دانشگاه چه برنامه‌ای دارند؟ آیا ادعاهای راوی داستان نشریه بامداد درباره فضای اجتماعی در خوابگاه‌های دانشگاه امیرکبیر صحت دارد؟ آیا دانشجویان امیرکبیر از اصول اسلامی - انقلابی رنج می‌برند؟
 
حال باید بپرسیم اگر مسؤولین دانشگاه و وزارت علوم نمی‌توانند درباره وضعیت فرهنگی - اجتماعی دانشگاه تصمیمی اتخاذ کنند و یا نمی‌توانند از انتشار چنین هجویاتی جلوگیری کنند، چگونه می‌خواهند فضای علمی دانشگاه و دانشگاه‌ها را از بازی‌های مخرب سیاسی، دور نگه‌دارند؟
منبع: جام نیوز
      

۹۴/۰۲/۱۹
۰۸:۴۳

حسینی در گفت‌وگو با فارس خبر داد ایجاد رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری در تمام مراکز پیام نور استان تهران

رئیس مرکز پیام نور استان تهران گفت: برنامه‌ریزی کردیم تا رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری در تمام مراکز پیام نور استان تهران راه‌اندازی شود.

میرزاحسن حسینی رئیس مرکز پیام نور استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: پیگیر کارشناسی ارشد و دکترای کل مراکز هستیم.
وی با اشاره به برنامه‌های دانشگاه پیام نور برای توسعه آموزش عالی به خصوص در مقطع تحصیلات تکمیلی گفت: 18 مرکز و واحد در استان تهران و بیش از صدهزار دانشجو در واحدهای استان تهران دانشگاه پیام نور تحصیل می‌کنند که برای توسعه رشته‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به وزارت علوم درخواست دادیم و در حال پیگیری مجوز وزارت علوم هستیم.
حسینی گفت: پس از اخذ مجوز از وزارت علوم این رشته‌ها از سال 95 در دانشگاه پیام نور ایجاد می‌شود.

۹۴/۰۲/۱۸
۱۱:۱۶