نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114230
 • تمام سکه (طرح جدید) 1125000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1120000
 • نیم سکه 562000
 • ربع سکه 292000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3541
 • یورو 4008
 • پوند 4640
 • صد ین 3540
 • درهم امارات 967
 • لیر ترکیه 1230
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 31070
 • 90 Arrow up
  یورو 35124
 • 38 Arrow up
  پوند 40553
 • 37 Arrow up
  فرانک 32331
 • 177 Arrow up
  صد ین 31062
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8459

روایتی از یک ابطال واگذاری/چه شد که مالکیت مپنا و مهاب قدس به دولت بازگشت؟

«با حکم دادگاه، سهام دو شرکت «مهاب قدس» و «مپنا» از آستان قدس رضوی به وزارت نیرو باز گردانده شد.»

مجیدرضا منصورخاکی:«با حکم دادگاه، سهام دو شرکت «مهاب قدس» و «مپنا» از آستان قدس رضوی به وزارت نیرو باز گردانده شد.» خبری که هفته گذشته روی خروجی بسیاری از خبرگزاری‌ها قرار گرفت و به نوعی حاکی از ابطال یکی از واگذاری‌هایی بود که از سوی دولت محمود احمدی‌نژاد، تحت عنوان «خصوصی‌سازی» صورت گرفته بود. داستان اما به طرح چهار هزار میلیاردتومانی احداث راه‌آهن مشهد-بجنورد-گرگان در دولت گذشته باز می‌گردد؛ طرحی که قرار بود 15 درصد تامین مالی آن به صورت داخلی و مابقی آن از طریق تامین مالی خارجی انجام پذیرد.
به گزارش اقتصادنیوز، بدین منظور، دولت وقت با پیشنهاد انتقال 49 درصد از سهام خود در شرکت مهاب قدس به آستان قدس رضوی، تامین مالی داخلی طرح را به این نهاد عمومی و متمول سپرد. از طرفی به دلیل وابستگی زنجیره‌ای سهام شرکت مپنا به شرکت مهاب قدس، حدود 47 درصد از سهم این شرکت نیز در اختیار آستان قدس رضوی قرار می‌گرفت. با این وجود، در نخستین جلسه هیات دولت یازدهم، مصوبه تامین مالی طرح راه‌آهن مشهد-بجنورد-گرگان به همراه 9 مصوبه دیگر لغو شد؛ مصوبه‌هایی که به زعم دولت جدید، متضمن ایجاد امتیاز خاص برای اشخاص حقیقی و حقوقی بود و یا تعهد مازاد بر اعتبار برای دستگاه‌ها ایجاد می‌کرد.
اما به این دلیل که قرارداد واگذاری سهام شرکت مهاب قدس میان سازمان خصوصی‌سازی و مجموعه آستان قدس رضوی منعقد شده بود، با پیگیری‌های قضایی و به رغم مخالفت وزیر نیرو، این واگذاری‌ها جامه عمل به خود پوشید. یکی از علل مخالفت‌های حمید چیت‌چیان با این واگذاری، فساد 12 هزار میلیارد‌تومانی از محل تامین مالی این طرح راه‌آهن در قبال انتقال سهام شرکت مهاب قدس بود. چنان که به گفته او، بخشی از بیت‌المال به‌ارزش 12 هزار و 600 میلیارد تومان برای واگذاری به پیمانکار این پروژه تخصیص پیدا کرده که تنها 600 میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده بود. علت دیگر «نادرست» خواندن این واگذاری به زعم دولت، عمل نکردن آستان قدس رضوی به فاینانس این طرح بود. بنابراین تلاش دولت برای بازپس‌گیری سهام این شرکت‌ها ادامه یافت و بدین منظور کمیته‌ای متشکل از سه وزیر امور اقتصادی و دارایی، نیرو و راه و شهرسازی به نمایندگی از دولت، مامور پیگیری این پرونده جنجالی شد. این کمیته سرانجام در هفته گذشته موفق شد با رای دادگاه شعبه 19، تمامی سهام واگذار‌شده طی فرآیند دو سال گذشته را به وزارت نیرو بازگرداند.
با ابطال واگذاری این دو شرکت، این مساله مطرح می‌شود که آیا این بازنگری می‌تواند شامل سایر واگذاری‌ها هم شود؟ واگذاری‌هایی که به تعبیر علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد به یک افتضاح می‌ماند. طیب‌نیا پیشتر در سخنانی بی‌سابقه و جنجالی، از روند فعلی خصوصی‌سازی به عنوان یک «افتضاح» یاد کرده بود. او گفته بود «ترجیح می دهم وزیر نباشم تا اینکه برخی شرکت‌ها را به صورت رد دیون و تهاتر واگذار کنم». این عضو کابینه همچنین از برخی مدیران دولتی نیز انتقاد کرد که با هدف سنگ‌اندازی در واگذاری بنگاه‌ها به بخش خصوصی حقیقی، دارایی‌ها و اسناد بدهی‌های شرکت خود را مخفی می‌کنند. بر کسی پوشیده نیست که آنچه به عنوان خصوصی‌سازی خوانده می‌شود، طی سال‌های گذشته، اغلب در قالب واگذاری بنگاه‌های دولتی به شبه‌دولتی، آن هم در ازای تسویه حساب یا حداکثرسازی منافع برخی ذی‌نفعان پشت پرده صورت گرفته است.
پدیده‌ای که علاوه بر دولت‌های گذشته، ظاهراً در دولت تدبیر و امید نیز ادامه یافته و تا جایی پیش رفته که نفس وزیر اقتصاد را هم بریده است. با این وصف آیا پس از ابطال واگذاری مهاب قدس و مپنا، باید در انتظار ابطال دیگر واگذاری‌ها نیز باشیم؟ پرسش دیگر اینکه اساساً خصوصی‌سازی واقعی چه زمانی محقق خواهد شد و آیا می‌توان روزی به دست شستن دولت از بنگاه‌داری امید داشت؟

۹۵/۰۵/۱۲
۲۰:۵۴

به منظور افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور واحد دوم نيروگاه گل گهر سيرجان وارد شبكه برق كشور شد

وزارت نیرو اعلام کرد: واحد دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان به ظرفیت 166 مگاوات با تکیه بر توانمندیهای ساخت داخل و اقتصاد مقاومتی به شبکه برق کشور متصل شد.

به گزارش شانا به نقل از شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان (کرمان) با سرمایه گذاری شرکت گهر انرژی سیرجان در قالب 2 واحد گازی و یک واحد بخار در استان کرمان در حال ساخت است و با راه اندازی بخش بخار آن در بهار سال آینده ظرفیت تولیدی آن به 500 مگاوات خواهد رسید.
واحد نخست بخش گاز این نیروگاه اواخر تیرماه امسال متصل شد و اکنون با بهره‌برداری از واحد دوم گازی، بخش گاز آن به ظرفیت 332 مگاوات به طور کامل وارد شبکه برق کشور شده است.
توربینهای نصب شده در این نیروگاه از نوع V94.2 بوده و برق تولیدی نیروگاه توسط پست فشار قوی به ظرفیت 400 کیلوولت به شبکه سراسری برق کشور متصل می‌شود.
هدف از ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر در شهرستان سیرجان، پاسخگویی به رشد مصرف منطقه، توسعه تولید برق کشور و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخلی است.
درصد پیشرفت نیروگاه هم اکنون 67 درصد و سوخت اصلی آن گاز و سوخت دوم گازوییل (در مواقع اضطراری) است، عمده تجهیزات نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر از فناوریهای ساخت داخل و توسط شرکت مپنا تامین شده است و شرکت قدس نیرو، مشاور این طرح نیروگاهی بوده و مساحت این نیروگاه 110 هکتار و ساختگاه آن در کیلومتر 50 جاده سیرجان به شیراز واقع شده است.
راه‌اندازی این واحد نیروگاهی، میزان برق تولید شده از نیروگاههای حرارتی در کشور به 37 هزار و 342 مگاوات در قالب 250 واحد می‌رساند.

۹۵/۰۵/۱۲
۱۲:۰۵

صادرات برق به اروپا با انعقاد تفاهم نامه و تامین زیرساخت های لازم

خبرگزاری شبستان:ایران با تمام کشورهایی که مرز خاکی دارد، انرژی الکتریکی مبادله می کند و در راستای صادرات برق به اتحادیه اروپا با انجام مذاکرات، انعقاد تفاهم نامه و تامین زیرساخت های لازم؛ امکان قابلیت صادرات سالیانه ۵۰۰ مگاوات برق به اروپا وجود دارد.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: در دنيای امروز انرژی از مسائل اساسي و زيربنايي است و ساختار اقتصادي و سياسي كشورها به چگونگي دسترسي به انرژي، نحوه مصرف و قيمت آن بستگي دارد. در كشورهاي مختلف با سطوح اقتصادي متفاوت، اعم از توسعه يافته و در حال توسعه و ... انرژي و مسائل مربوط به آن در كليه جهت گيري ها و سياست گذاري ها و برنامه هاي توسعه عميقاً تأثير گذار است. در حال حاضر در كليه كشورها موتور محرك هرگونه تحول اقتصادي ، امنيت انرژي و سهولت دسترسي به آن مي باشد . استفاده از انواع انرژي ها و به عبارت بهتر استفاده از سبد انرژي با تركيب هاي گوناگون علاوه بر آنكه امنيت انرژي را تأمين مي نمايد ، مسائل جديدي در اقتصاد انرژي و توجيه پذيري اقتصادي برخي از انواع انرژي تا بخصوص انرژي هاي تجديد پذير را مطرح مي كند.
 
بنابراین گزارش، برق يكي از انواع انرژي است كه به دليل مشخصه هاي خاص خود، بيشتر از ساير انواع انرژي ها مورد توجه مي باشد. با داشتن اطلاعاتي در مورد ميزان برق مصرفي ، شدت انرژي ، تركيب مشتركين برق و منحني بار درجه توسعه يافتگي هر كشوري تعيين مي گردد. ایران از جمله کشورهایی است که از منابع فراوان انرژی برخوردار است از جمله بخش های انرژی که با توجه به موقعیت جغرافیای کشورمان در آن حوزه دارای پیشرفت هستیم؛ صنعت برق است. در سال ۱۳۹۱ توان تولیدی برق ایران ۶۸ هزار و ۹۳۲ مگاوات اعلام شد که نسبت به سال گذشته خود ۳ هزار و ۷۲۰ مگاوات افزایش داشته است.
 
این گزارش می افزاید: لغو تحریم ها نیز این فرصت را برای بازار انرژی کشورمان فراهم کرده که ارتباطات گسترده تری در این حوزه داشته باشد؛  چندی پیش خبر صادرات برق کشورمان به اتحادیه اروپا منتشر شده بود و علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در این باره به ایرنا گفته بود: "برنامه وزارت نیرو مطرح کردن ایران به عنوان مرکز (هاب) انرژی منطقه است. صادرات برق به اتحادیه اروپا از طریق کشورهای همسایه امکانپذیر است و از جمله مباحث مطرح شده در مقوله اقتصاد مقاومتی نیز محسوب می شود." بر این اساس به تازگی معاون وزیر نیرو اعلام کرده است قابلیت صادرات سالیانه 500 مگاوات برق ایران به اروپا از دو مسیر وجود دارد که تحقق آن منوط به انجام مذاکرات، انعقاد تفاهم نامه و تامین زیرساخت های لازم است.
 
بنابراین گزارش، ایرنا در این رابطه به نقل از هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو نوشته است: "صادرات برق به اروپا از دو مسیر طراحی شده که یکی از آنها از ارمنستان- گرجستان و روسیه و دیگری از جمهوری آذربایجان- روسیه و ایران می گذرد. زیرساخت های مورد نیاز برای تحقق این مهم در استان آذربایجان ایران فراهم شده و خط انتقال و پست آن آماده است. مذاکره های لازم برای این منظور با مقام های باکو (جمهوری آذربایجان ) برای مبادله برق انجام شده و قرار است در فصل تابستان، از این کشور برق وارد و در زمستان به همان میزان برق صادر شود. ظرف یک ماه آینده جلسه ای در باکو (پایتخت آذربایجان) برای این منظور و پیگیری موضوع تشکیل شود. لازم است آذربایجانی ها نیز به سنکرون (سنکرون به وصل دو شبکه کاملا مجزا بطریقی که هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ایجاد نشود، گفته می شود) شبکه برق خود، ایران و اروپا بپردازند و مذاکره ها در این زمینه در حال انجام است."
 
یادآور می شود: ایران با تمام کشورهایی که مرز خاکی دارد، انرژی الکتریکی مبادله می کند و عراق، ترکیه، ارمنستان، ترکمنستان، آذربایجان، پاکستان و افغانستان و جمهوری خودمختار نخجوان از کشورهای دارای مبادله برق با ایران محسوب می شوند.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۷:۲۲

انرژی های تجدیدپذیر؛ عرصه ای نو برای سرمایه گذاری خارجی

خبرگزاری شبستان:کشورمان چند سالی است که بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر را در دستورکار خود قرار داده است و برای موقعیت بهتر در این مسیر از تجارت سایر کشورها نیز بهره می برد و از این رو از سرمایه گذاری های خارجی در ای عرصه استقبال می کند.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: انرژی های تجدیدپذیر که امروزه مورد توجه قرار گرفته است انواعی دارد که عبارتند از انرژی آبی (نیروی برق‌آبی)، انرژی بادی، انرژی خورشیدی، انرژی زمین‌گرمایی، انرژی زیست توده (زیست‌سوخت) و انرژی امواج و جزر و مد است. قانون عضویت دولت ایران در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر پس از تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان در ۱۴ خرداد ۱۳۹۱ از سوی رییس جمهور ابلاغ شد. بر اساس این قانون، دولت اجازه خواهد داشت در آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط اقدام کند.
 
بنابراین گزارش، کشورمان نیز چند سالی است که بهره برداری و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را در دستورکار خود قرار داده است و برای موقعیت بهتر در این مسیر از تجارت سایر کشورها نیز بهره می برد و از این رو از سرمایه گذاری های خارجی در ای عرصه استقبال می کند. ایرنا در این رابطه به نقل از هوشنگ فلاحتیان، معاون برق و انرژی وزیر نیرو نوشته است: "پول و اعتبار لازم برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر تا سه سال آینده فراهم است و وزارت نیرو در این زمینه از سرمایه گذارن داخلی و خارجی استقبال می کند. در یک سال گذشته و با پشت سر گذاشته شدن تحریم ها و فشارهای اقتصادی، دشواری های توسعه تولید انرژی های تجدیدپذیر در کشور کاهش یافته و بسترهای قانونی برای توسعه آن فراهم شده است. در یک سال گذشته تقریبا روزی نبوده است که شاهد مراجعه سرمایه گذاران خارجی به وزارت نیرو برای فعالیت در عرصه انرژی های تجدیدپذیر نباشیم؛ مراجعه هایی که بویژه در دوران پساتحریم و پسابرجام بیشتر شده است.
 
بیشترین تقاضای سرمایه گذاری در این زمینه، مربوط به ساخت نیروگاه ها با ظرفیت بیش از یک هزار مگاوات است و در فضای اطمینان بخش ایجاد شده بین ایران و اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی، هر روز پیشنهادهای بسیار جذاب با قیمت های مناسب در این عرصه به وزارت نیرو اعلام می شود. امروز و با تدوین قوانین دایمی، مستحکم و پایدار و انعقاد تعرفه مناسب خرید تضمینی برق، در شرایط مناسبی برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در کشور به سر می بریم، اما در مقابل خارجی ها نیز انتظار دارند تیپ قراردادها به گونه ای باشد که مورد پذیرش شرکت های بیمه و بانک های بین المللی قرار گیرد البته خارجی ها نباید فضای کنونی کسب و کار ایران، دانش موجود در کشور و قدرت فناوری و توان ساخت داخلی ما را دست کم بگیرند، زیرا هم اینک و در حوزه نیروگاه های حرارتی، شرکت مپنا پس از جنرال الکتریک آمریکا و زیمنس آلمان، مقام سوم جهان را دارد."
 
یادآور می شود: در راستای حضور و استقبال کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر چندی پیش بهروز دشتی، مدیر دفتر انرژی زیست توده سانا در گفت وگو با ایرنا گفته بود: "شرکت فرانسوی CNIM از جمله شرکت های باسابقه و خوشنام اروپایی است که در زمینه استحصال انرژی از زباله های شهری فعالیت دارد و با همکاری شرکت آلمانی «مارتین» و استفاده از تجهیزات این شرکت و همچنین تجهیزات و لوازم متعلق به خود، تاکنون طرح ها و پروژه های زیادی را در سطح جهان اجرا کرده است. شرکت های مختلفی در پسابرجام برای حضور در بازار انرژی و بویژه انرژی های تجدیدپذیر ایران ابراز تمایل و علاقه اند. نمایندگان شرکت CNIM که پیشتر در نقاط مختلف کشور با شهرداری ها به مذاکره نشسته بودند، با حضور در سانا جلسه ای با مدیرعامل سازمان برگزار کردند که در آن درباره مطالب فنی، نحوه همکاری های مشترک و مقوله هایی همچون امحای زباله، استانداردهای مواد منتشره از نیروگاه ها، بازدهی نیروگاه و بازدهی برق به بحث و تبادل نظر نشستند. مقرر شده است تا این شرکت پس از تفاهم با شهرداری ها، نتیجه آن را برای انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق به سازمان انرژی ها نو ایران منعکس کند."

۹۵/۰۵/۱۳
۰۷:۲۲

احداث نیروگاه یک‌هزار مگاواتی سیکل ترکیبی در حمیدیه

فرماندار حمیدیه گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی یک‌هزار مگاواتی با برآورد اعتبار یک‌ و نیم میلیارد دلار در شهرستان حمیدیه احداث می‌شود.

عبدالرضا سعیدی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: در راستای مصوبه شورای اقتصاد کشور، تولید برق با ظرفیت 5هزار مگاوات در کشور با سرمایه گذاری خارجی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: از این ظرفیت نیروگاه سیکل ترکیبی یک‌هزار مگاوات با برآورد اعتبار یک‌ و نیم میلیارد دلار به استان خوزستان  اختصاص داده شده است.
فرماندار شهرستان حمیدیه با بیان اینکه با پیگیری‌های نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی و شخص استاندار مقرر شد این نیروگاه در ورودی شهرستان حمیدیه روبروی روستای دهکده احداث شود تصریح کرد: این نیروگاه در زمینی به مساحت 50 هکتار  و ایجاد زیر ساخت‌هایی مانند گاز، برق و آب در کنار آن احداث می‌شود.
وی تاکید کرد: با راه‌اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی یک‌هزار مگاواتی در شهرستان حمیدیه تمام روستاها و مناطق مجاور حمیدیه از نعمت برق برخوردار می‌شوند.
سعیدی ‌نیا توضیح داد: بر اساس تعهدات وزارت نیرو، در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان مجلس و سرمایه گذار خارجی برگزار شد مقرر شد ظرف مدت 6ماه مطالعات، کارهای مقدماتی و تمام موارد مورد نظر سرمایه گذار خارجی برای اجرای پروژه انجام شود.
وی ادامه داد: به فرمانداری حمیدیه نیز فرصت داده شد ظرف مدت یک هفته اطلاعاتی را از شهرستان که برای احداث پروژه ضروری است را آماده کند.
سعیدی نیا در پایان خاطر نشان کرد: با آغاز عملیات اجرایی پروژه احداث نیروگاه یک‌هزار مگاواتی سیکل ترکیبی حمیدیه برای حدود 500 نفر اشتغال‌زایی می‌شود.

۹۵/۰۵/۱۲
۱۷:۲۶

کاهش 130 مگاواتی مصرف برق به دنبال کاهش ساعات اداری اهواز

بنابر اعلام شرکت توزیع نیروی برق اهواز کاهش ساعات اداری منجر به کاهش 130 مگاواتی مصرف برق در دو روز در این شهرستان اخیر شد.

به گزارش برق نیوز، بنابر اعلام شرکت توزیع نیروی برق اهواز کاهش ساعات اداری منجر به کاهش 130 مگاواتی مصرف برق در دو روز در این شهرستان اخیر شد.
علیرضا شکرخدایی اظهار کرد: کاهش ساعات اداری در امروز و روز گذشته باعث کاهش 130 مگاوات مصرف برق در اهواز شده است.
وی افزود: این تصمیم مدیریت بحران شایسته تقدیر است زیرا 130 مگاوات صرفه‌جویی در دو روز اخیر معادل تولید برق یک نیروگاه در یک روز است.
روز گذشته و امروز بنا بر اعلام ستاد مدیریت بحران استانداری خوزستان با توجه به افزایش دما و شدت گرما ساعت اداری و کار کلیه دستگاه‌های اجرایی، ادارات و بانک‌های استان تا ساعت 13 کاهش داده شد.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۸:۲۷

احداث 1500 نیروگاه خورشیدی خانگی برای خانوار های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)

1500 خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان خراسان شمالی به نیروگاه های خانگی خورشیدی مجهز خواهند شد.

به گزارش برق نیوز، به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی، 1500 خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان به نیروگاه های خانگی خورشیدی مجهز خواهند شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: طرح پایلوت احداث 12 نیروگاه خورشیدی خانگی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان به زودی آغاز می شود.
علیرضا صبوری با بیان این که اجرای طرح پایلوت با حضور مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مورد موافقت قرار گرفته است افزود: همچنین مقرر شد تا پایان سال 1396، برای هزار و پانصد خانوار تحت پوشش این نهاد در استان نیز نیروگاه خورشیدی خانگی احداث شود.
وی یادآور شد: کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان شمالی اعطای وام به این خانوارها را تقبل کرده است و مقرر شده بازپرداخت اقساطی این وام از محل فروش انرژی تامین شود.
مجری پروژه های انرژی های تجدید پذیر شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی نیز در این باره گفت: 12 خانوار طرح پایلوت، از روستاهای شهرستان اسفراین انتخاب شده اند و با اتمام فاز مطالعاتی کار، عملیات احداث نیروگاه های خورشیدی 5 کیلوواتی برای این خانوارها آغاز می شود.
اسماعیل حسین پور افزود: برق تولیدی سالانه هر یک از این نیروگاه های مقیاس کوچک حدود 9 هزار و 125 کیلووات ساعت خواهد بود و مطابق تعرفه وزارت نیرو، بالغ بر 73 میلیون ریال درآمد سالانه برای هر خانوار به همراه خواهد داشت.
وی ادامه داد: مطابق برنامه تعیین شده، بخشی از این مبلغ صرف بازپرداخت تسهیلات و مابقی به عنوان درآمد به این خانواده ها تعلق خواهد گرفت.
وی با اشاره به بضاعت اندک این خانوارها خاطرنشان کرد: با محقق شدن پروژه احداث 1500 نیروگاه 5 کیلوواتی دیگر برای سایر اعضای این نهاد در استان، علاوه بر بهره مندی استان از انرژی تولیدی این نیروگاه ها، خانوارهای یاد شده نیز از منبع درآمد مطمئن برخوردار خواهند شد.
عملیات احداث این نیروگاه ها توسط پیمانکاران مورد تایید شرکت توزیع برق خراسان شمالی انجام خواهد شد.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۸:۲۷

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: ايران در حوزه انرژيهاي تجديدپذير آماده همكاري با تركيه است

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از آمادگی ایران برای همکاری با سرمایه گذاران ترکیه در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر خبر داد و گفت: از ترکیه برای سرمایه گذاری در کشورمان دعوت می‌کنیم.

به گزارش شانا، هوشنگ فلاحتیان در گفتگو با یک رسانه از کشور ترکیه، با اشاره به این که پس از لغو برخی از تحریمها شرائط بهتری برای سرمایه گذاران خارجی در ایران پدید آمده است، گفت: ما اقدامهای لازم جهت تسهیل حضور سرمایه گذاران ترکیه در ایران را به سرعت انجام می‌دهیم.
وی افزود: ما در تمامی زمینه ها و بویژه در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر، انرژی باد، خورشید و زیست گاز آماده همکاری با سرمایه گذاران ترک هستیم و از آنها برای سرمایه گذاری در کشورمان دعوت می‌کنیم.
فلاحتیان با اشاره به اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی ایران و ترکیه، تصریح کرد: همکاری میان ما تنها به نفع این 2 کشور نخواهد بود، بلکه سبب متنوعتر شدن تجارت منطقه‌ای و ارتقا سطح رفاه و ثروت در منطقه خواهد شد.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با یادآوری این که پس از لغو تحریمها علیه ایران سرمایه گذاران زیادی از سراسر دنیا به ایران آمده‌اند، عنوان کرد: برای ما منشا و مبدا کشور یا شرکتها مهم نیست، بلکه کیفیت همکاری مهم است، تلاشهای ما برای کاهش ریسکهای موجود در سیستم حقوقی و بانکی کشور ادامه دارد.
وی گفت: بسیاری از این ریسکها برطرف شده و ما علاقه بسیاری به همکاری با شرکتهای ترکیه در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر بویژه در چارچوب پروژه های بزرگ و جدی داریم.
فلاحتیان افزود: از سرمایه گذاری مشترک شرکتهای ترک و ایرانی در هر سطحی که باشد استقبال می‌شود و سرمایه گذاران ترک در صورتی که حتی دارای سهم یک درصدی در پروژه های سرمایه گذاری باشند نیز از سوی ما حمایت خواهند شد و تغییری در رویکرد ما وجود نخواهد داشت.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: ما به لحاظ مالی و پرداختها به آنها ضمانت می‌دهیم، همچنین در مورد این که با هیچگونه مشکلی در طول دوره سرمایه گذاری مواجه نخواهند شد نیز ضمانت خواهیم داد.
وی در پاسخ به انتقادها در مورد طولانی بودن روند صدور مجوز برای اجرای پروژه های مرتبط با انرژیهای تجدیدپذیر، نیز از کاهش این مدت به حداکثر 6 ماه خبر داد.

۹۵/۰۵/۱۲
۱۶:۴۶

کل فروش انرژی کشور معادل یک‌ششم نیاز شرکت‌های توزیع

مدیرعامل توزیع برق تهران بزرگ گفت: کل فروش انرژی کشور، معادل یک ششم کل نیاز شرکت‌های توزیع و هزینه‌های آنان در زمینه‌های مختلف است.

به نقل از ایلنا، "سیدمحمد هاشمی" در نشست خبری صبح امروز با خبرنگاران در پاسخ به سؤال یکی خبرنگاران در مورد میزان نصب انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: تاکنون 755 کیلووات ساعت انرژی خورشیدی و حدود 50 مگاوات برق تجدیدپذیرDG) ) در تهران نصب شده است.
وی افزود: مطالبات مالی شرکت توزیع برق تهران بزرگ از ارگان‌های مختلف حدود 200 میلیارد تومان است که امیدواریم تا پایان سال تسویه شود.
مهندس هاشمی تصریح کرد: ما به هیچ عنوان در تهران خاموشی برنامه‌ریزی شده نداریم و از مردم دعوت می‌کنیم برای تداوم این سیاست در امر صرفه‌جویی برق به‌ویژه در ساعت‌های پیک مصرف با ما همکاری کنند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به ما اجازه داده شده هزار میلیارد تومان از فاینانس استفاده کنیم که البته هنوز در مرحله مذاکره است.
مدیرعامل شرکت توزیع تهران بزرگ با اشاره به شرایط قطع خدمات برق‌رسانی برای مشترکین بدهکار، اظهار داشت: معمولاً به قبوض بالای 30 هزار تومان اخطار داده می‌شود و در صورت عدم تسویه حساب، اقدام به قطع خدمات برق رسانی به مشترک می‌شود.
وی تأکید کرد: به ازای هر اخطار به مشترک، 4 هزار تومان به عنوان جریمه به قیمت نهایی اضافه می‌شود.
هاشمی ادامه داد: هم‌اکنون از نظر شاخص مصرف برق در جهان در رتبه چهاردهم دنیا هستیم و متاسفانه جزو پرمصرف‌ها محسوب می‌شویم.
وی تصریح کرد: سال گذشته ما 19 هزار و 300 گیگاوات ساعت فروش برق داشتیم که ماحصل درآمدی آن حدود دو هزار و 300 میلیارد تومان بوده است.
وی تأکید کرد: با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که کل فروش انرژی کشور، معادل یک ششم کل نیاز شرکت‌های توزیع و هزینه‌های آنان در زمینه‌های مختلف است.
مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران گفت: در حال حاضر شیوه نامه‌ای میان وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی وجود دارد که امیدواریم با انجام این تعاملات بتوان روند تلفات انرژی در بخش ساختمان را به حداقل رساند.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۱:۵۴

معاون وزیر نفت در مراسم امضای نخستین قرارداد همکاری پتروشیمی ایران و آلمان اعلام کرد تمایل لینده آلمان به سرمایه گذاری و امضای قرارداد مهندسی تا اجرا در ایران

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در حاشیه امضای قرارداد شرکت پتروشیمی کیان با «لینده» آلمان گفت: لینده تمایل دارد هم در قالب قرارداد مهندسی، تامین کالا، ساخت و اجرا (EPC) و هم سرمایه گذاری در ایران فعالیت کند.

به گزارش وزارت نفت، مرضیه شاهدایی پس از امضای این قرارداد در جمع خبرنگاران افزود: لینده آلمان قرار است یکی از طرح های مهم پتروشیمی در فاز ٢ عسلویه را اجرا کند.
وی با ابراز خرسندی از بازگشت شرکت های خارجی در دوره پسابرجام یادآور شد: لینده آلمان در دوره تحریم، ایران را ترک کرد و در آن مقطع با ما قراردادی نداشت. این شرکت بی درنگ پس از برجام پیشنهادهای مختلفی در زمینه های EPC و همچنین سرمایه گذاری ارایه کرد.
شرکت لینده بزرگ ترین تولیدکننده گازهای صنعتی در جهان است و سهام آن در همه بازارهای بورس اوراق بهادار آلمان مانند بورس فرانکفورت معامله می شود. نام این شرکت در فهرست بازار بورس زوریخ نیز آمده است.
شرکت لینده با توجه به میزان قیمت سهام، در فهرست 30 شرکت اول شاخص دکس قرار دارد.
به گزارش ایرنا، شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
به گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران میزبان مراسم امضای قرارداد دو شرکت کیان و لینده آلمان بود و خود قراردادی منعقد نکرد.
** حمایت از حضور بخش خصوصی در توسعه صنعت پتروشیمی
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: از اینکه بخش خصوصی توانمند شده است و پیمانکار و سرمایه گذار برای طرح های خود جذب می کند، خرسندیم.
وی افزود: همه تلاش خود را می کنیم که این قرارداد بخوبی پیش رود و در این زمینه از پتروشیمی کیان پشتیبانی می کنیم.
شاهدایی در مورد قرارداد پتروشیمی کیان و لینده آلمان گفت: این قرارداد یک نوع کار مهندسی و ترکیبی از لیسانس مهندسی مفهومی، مهندسی پایه و بخشی از مهندسی تفصیلی را هم دربرمی گیرد.
مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در آیین امضای قرارداد همکاری میان شرکت لینده و شرکت کیان، نیز اعلام کرد این رویداد برای صنعت پتروشیمی ایران بسیار مهم است.
وی گفت: افزون بر منافعی که امضای همکاری برای شرکت های کیان و لینده خواهد داشت، این قرارداد نشان دهنده ازسرگیری ارتباط قدیمی لینده با بخش پتروشیمی ایران است.
قرارداد اعطای دانش فنی و مهندسی پایه کارخانه الفین، بوتادین، استخراج بنزن و هیدرودی آلکیلاسیون شرکت پتروشیمی کیان با شرکت آلمانی لینده با اعتبار ٣٤ میلیون و ٩٦٠ هزار یورو امروز (سه شنبه) با حضور معاون وزیر نفت به امضا رسید.
شرکت پتروشیمی کیان در سال 1391 به منظور اجرای طرح الفین دوازدهم در زمینی به مساحت 78 هکتار در فاز دوم منطقه ویژه پتروشیمی عسلویه تاسیس شد.
الفین دوازدهم به صورت یک مجتمع الفین- آروماتیک به همراه واحدهای پایین دستی با ظرفیت تولید سالیانه هفت میلیون و 478 هزار تن محصولات میانی و نهایی، بزرگ ترین مجتمع متمرکز پتروشیمی در جهان محسوب می شود.
این طرح شامل واحدهای پیش تفکیک خوراک مایع، آروماتیک، الفین، اتیل بنزن، آلفا الفین، پروپیلن اکساید و بوتادین است که تولید انواع محصولات از خانواده آروماتیک ها، زایلین ها و صنایع پایین دستی اتیلن را دربرمی گیرد.
میزان خوراک سالیانه پیش بینی شده در این طرح چهار میلیون و 590 هزار تن شامل سه هزار تن میعانات گازی از محل فازهای 4 و 5 و 900 هزار تن اتان از محل فازهای 13 و 14 میادین گازی پارس جنوبی و همچنین 350 هزار تن C3+ از الفین های پنجم و یازدهم و 340 هزار تن برش سبک از آروماتیک چهارم است.
گروه گسترش نفت و گاز پارسیان مالکیت 60 درصد این طرح را در اختیار دارد.
اقتصام**9123**1961

۹۵/۰۵/۱۲
۱۹:۱۰

حرکت پاندولی نفت حول 40 دلار

تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد در صفحه نفت و پتروشیمی نوشت: نفت خام آمریکا در دو روز گذشته دو بار کف روانی 40دلاری را شکست و سپس به نوسان روی مرز 40 دلار ادامه داد حال باید دید این کف حمایتی تا چه مدت می تواند قیمت ها را بالای 40 دلار نگه دارد و عوامل کاهشی تا چه سطحی نفت را پایین خواهند آورد.

در این گزارش که در شماره چهارشنبه 13 مرداد 1395 خورشیدی منتشر شده، آمده است: روز دوشنبه، یعنی اولین روز بازگشایی بازارهای بین المللی در هفته نفت نزدیک به 4 درصد افت قیمتی را تجربه کرد و علاوه بر اینکه به مرز 40 دلار نزدیک شد بلکه، حتی لحظاتی به زیر 40 دلار نیز رسید. روز گذشته نیز، نفت خام آمریکا، نفت شاخص بازار نیویورک به نوسان روی مرز 40 دلار و برنت، نفت شاخص بازار اروپا به نوسان روی مرز 42 دلار ادامه دادند. نفت در حال حاضر به کمترین سطح از میانه های ماه آوریل(فروردین- اردیبهشت) رسیده است.
بعد از افت نفت به زیر 40 دلار در معاملات صبح روز گذشته، قیمت ها در ادامه معاملات اندکی رشد کرد اما سایه نگرانی از مازاد عرضه که مهم ترین عامل افت قیمت ها محسوب می شود همچنان بر بازار نفت سنگینی کرد.
روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش(ساعت 16 به وقت تهران) قیمت نفت خام آمریکا 53 سنت نسبت افزایش یافت و به 40.59 دلار بر بشکه رسید. نفت برنت نیز با 74 سنت افزایش، 42.88 دلار معامله شد. تحلیلگران رشد قیمتی روز گذشته را به شناسایی سود توسط معامله گران مربوط می دانند. در واقع بعد از افت حدود 10 درصدی قیمت ها در حدود یک هفته، برخی اقدام به نقد کردن قرار دادهای خود کرده اند. از طرفی باید توجه داشت که قیمت 40 دلار کف حمایتی بازار نفت محسوب می شود، از این رو نوسان حول آن زیاد خواهد بود.
رشد تولید نفت اوپک به خصوص خبر توافق لیبی با شورشیان این کشور بر سر افزایش صادرات نفت، مازاد عرضه در بازار بنزین، افزایش موقعیت های انتظار برای افت قیمت نفت مهم ترین عوامل نگرانی در بازار آتی نفت و چشم انداز بدبینانه به آن است. برخی کارشناسان بر این باورند که تحت فشار این عوامل افت قیمت نفت تا مرز 35 دلار تا ماه سپتامبر (شهریور- مهر) را اجتناب ناپذیر کرده و احتمال اینکه قیمت نفت به کمتر از این میزان نیز برسد بسیار قوی است. با این حال چشم انداز بلند مدت به بازار نفت مثبت است و کارشناسان بر این باورند که نفت مجددا به کف 26 دلاری که ماه فوریه تجربه کرد، نخواهد رسید.
**مسیر صعودی سمت عرضه
یکی از نگرانی های معامله گران در بازار نفت به رشد عرضه باز می گردد. در حال حاضر نه تنها به نظر می رسد افت تولید نفت آمریکا متوقف شده و تولید نفت این کشور در هفته های اخیر صعودی شده است، تولیدکنندگان متعارف و سنتی نفت نیز مدام تولید خود را افزایش می دهند. تعداد جهانی دکل های فعال در میادین نفتی در ماه ژوئن 2 دستگاه افزایش یافته و به 1407 دستگاه رسیده است. این اولین بار است که تعداد دکل های جهانی در سال جاری افزایش می یابد.
به گفته تحلیلگران این اتفاق تنها به دلیل چشم انداز مثبت به تولید نفت آمریکا رخ داده است. از سوی دیگر بر اساس آخرین گزارش ها، تولید نفت اوپک در ماه گذشته میلادی به رکورد قابل توجهی رسیده است. زیرا علاوه بر اینکه ایران بعد از لغو تحریم های غرب، تولید نفت خود را افزایش داده و در تلاش است به سطح قبل از تحریم ها باز گردد، تولید نفت در کشورهایی چون عربستان، عراق و نیجریه نیز در مسیر افزایشی قرار گرفته است. تولید نفت عربستان در ماه ژوئن به بیش از 10.5 میلیون بشکه در روز رسیده که رکوردی در سطح تولید نفت این کشور محسوب می شود.
عراق نیز تولید روزانه نفت خود را 90 هزار بشکه و میزان صادرات خود را 100 هزار بشکه افزایش داده است. در این بین نیجریه نیز که به دلیل حملات تروریستی به تاسیسات نفت این کشور، با افت تولید حدود 600 هزار بشکه ای در نیمه اول سال مواجه شده بود و یکی از عوامل افزایش قیمت نفت محسوب می شد در حال افزایش تولید نفت خود است. اما بدترین قسمت کار به افزایش تولید و صادرات نفت لیبی باز می گردد. دولت مرکزی این کشور به تازگی به توافقاتی با شورشیان دست‎یافته و قصد دارد تولید نفت خود را افزایش دهد.
این شرایط رقابت بر سر سهم بازار را بیشتر خواهد کرد. برخی از کشورهای عضو اوپک چون عراق، کویت و ایران بر اساس قیمت نفت عربستان، نفت خود را در بازارهای جهانی قیمت‎گذاری می کنند. اما عربستان در آخرین اقدام بهای نفت خود سر رسید ماه سپتامبر را برای مشتریان آسیایی خود 1.3 دلار نسبت به فرمول قیمت گذاری ماه آگوست کاهش داد. بر این اساس قیمت نفت عربستان به 1.1 دلار زیر بهای نفت شاخص عمان- دبی رسید. این میزان بیشترین تخفیفی است که عربستان طی یک سال گذشته در نفت خود لحاظ کرده است.
از سویی بازار فرآورده های نفتی با اشباع مواجه شده است، به عنوان مثال در حالی که آمریکا در اوج تقاضا برای بنزین قرار دارد ذخایر بنزین مدام در حال افزایش است اما در حال حاضر به پایان فصل تقاضای بنزین نزدیک می شویم که کاهش فعالیت پالایشگاه ها و افت تقاضای نفت خام را به دنبال خواهد داشت.
**سفته بازی در بازار نفت
از دهه 80 میلادی، تقاضای غیر تجاری وارد بازار نفت شد. به این ترتیب که برخی از نفت به عنوان کالای سرمایه ای استفاده می کنند و سعی بر این دارند که از نوسانات قیمتی نفت برای سودگیری خود استفاده کنند. این موضوع تا حدود زیادی شرایط معاملاتی را در بازار نفت تغییر داده است. زیرا علاوه بر تقاضای واقعی و تجاری که از سوی پالایشگاه ها رخ می دهد، تقاضای غیرتجاری نیز در بازار نفت اثر گذار است.
تقاضای غیر تجاری نفت از سوی سفته بازان، صندق های پوشش ریسک، بانک های سرمایه گذاری و... رخ می دهد. تقاضای غیر تجاری تاثیر زیادی بر قیمت نفت دارد زیرا حجم بزرگی از معاملات روزانه نفت را به خود اختصاص می دهند، به طوری که ممکن است تا 20 برابر یا بیشتر حجم معاملات غیر تجاری نیز برسد. بنابراین رفتار این افراد که برخی از آنها سوداگرند بر قیمت ها اثرگذار است. اما تقاضای غیرتجاری به شدت تحت تاثیر عوامل انتظاری است.
در حال حاضر نیز ایجاد مازاد عرضه در بازار نفت در پی کاهش احتمالی تقاضای پالایشگاه ها و همچنین احتمال افزایش تولید نفت آمریکا از عوامل انتظاری بازار نفت هستند. به این ترتیب، معامله گران و صندوق های پوشش ریسک در ماه فوریه و مه بعد از اینکه قیمت نفت به کف 13 ساله خود رسید، آغاز به سرمایه گذاری در موقعیت های انتظار برای رشد قیمت (LONG POSITION)کردند به طوری که اوایل ماه مه، خالص موقعیت های انتظار برای رشد قیمت به بیشترین سطح خود رسید.
این عامل بر افزایش قیمت نفت اثر گذار بود و افزایش قیمت نفت را تسهیل کرد. بهای نفت در ماه ژوئن به بیش از 50 دلار رسید که نسبت به کف قیمتی فوریه حدود 90 درصد رشد داشت. اما با احتمال بازگشت تولیدکنندگان نفت شیل به عرصه تولید و افزایش تولید نفت آمریکا مجددا صندوق های پوشش ریسک شروع به سرمایه گذاری در موقعیت های انتظار برای افت قیمت نفت (SHORT POSITION) کردند تا بلکه بتوانند از افت قیمت ها نیز سودگیری کنند یا ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند.
بر این اساس، در حال حاضر حجم معاملات در موقعیت انتظار برای افت قیمت نفت در بازار نفت خام آمریکا به بیشترین سطح تاریخی خود رسیده و در مقابل خالص موقعیت های انتظار برای رشد قیمت نفت به کمترین سطح از فوریه رسیده است. به گزارش رویترز این شرایط تنها در بازار نفت خام برقرار نیست و در بازار آتی بنزین نیز موقعیت های انتظار برای افت قیمت ها رشد قابل توجهی داشته و به رکوردی دست یافته است، چراکه معامله گران بر این باورند که مازاد عرضه در بازار بنزین مدام در حال افزایش است.
تحلیلگران بر این باورند که رشد تولید نفت خام و فرآورده های نفتی بر قیمت نفت فشار خواهد آورد. در حال حاضر قیمت ها نسبت به ماه ژوئن 20 درصد افت کرده است. با این دیدگاه، به احتمال خیلی زیاد پالایشگران حجم سفارش های جدید خود در بازار نفت خام را کاهش خواهند داد. بر این اساس تقاضا برای نفت کاهش خواهد یافت که خود فشار مضاعفی بر بازار نفت محسوب می شود. در حال حاضر حاشیه سود پالایشگران به 3.53 دلار بر بشکه رسیده که حدود یک سوم حاشیه سود آنها در ماه ژوئن است.
با این حال تحلیلگران بر این باورند که در بلند مدت سمت عرضه و تقاضای بازار نفت به تعادل خواهد رسید. هرچند که آنها می گویند که به دلیل سطح بالای موجودی انبارهای نفت خام و بنزین، قیمت ها رشد نخواهد کرد. به طور مثال گلدمن ساکس در آخرین گزارش خود پیش بینی کرده است که تا میانه های سال 2017 قیمت نفت حدود 40 تا 45 دلار نوسان کند و رشدی در قیمت ها حاصل نشود.
*منبع: روزنامه دنیای اقتصاد
**گروه اطلاع رسانی**9165**9131

۹۵/۰۵/۱۳
۰۹:۱۵

همکاری فرانسوی ها در میدان نفتی یادآوران

خبرگزاری شبستان:میدان نفتی یادآوران از بزرگترین میدان های نفتی کشور است که این میدان نفتی با کشور عراق مشترک است و فاز نخست آنها توسط شرکت سینوپک چین توسعه یافت و برای توسعه بیشتر؛ فرانسوی ها مطالعات خود را روی این میدان نفتی آغاز کرده اند.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: میدان نفتی یادآوران در مجاورت مرز ايران و عراق در ۷۰ كيلومتري شمال آبادان و ۶۰ كيلو متري جنوب غربي اهواز قرار دارد. نفت توليدي از لایه های سروك، كژدمي( بورگان )، گدوان و فهليان خواهدبود. اين ميدان متشكل از دو ميدان كوشك و حسينيه مي باشد كه به ترتيب درسال هاي ۱۳۷۹ و ۱۳۸۱ كشف شدند و پس از اثبات پيوستگي اين دو ميدان، يادآوران ناميده شد. تاكنون ۸ حلقه چاه در اين ميدان حفر شده و چهار چاه جديد در حال حفاري مي باشند كه در حال انجام طرح توسعه توسط شركت مهندسي و توسعه نفت مي باشد و بر اساس اطلاعات بدست آمده ، مطالعات اوليه مخزن و شبيه سازي آن صورت گرفته است.
 
بنابراین گزارش، در اين ميدان سازند سروك به ۶ بخش و سازند فهليان به ۱۶ بخش كه برخي از آنها داراي زير بخش هستند تقسيم شده اند.  توليد زود هنگام از اين ميدان به ميزان ۲۰ هزار بشكه در روز آماده بهره برداري است و خط لوله انتقال نفت خام به سمت واحد بهره برداري دارخوين احداث گرديده است. میزان ذخیره درجای این میدان بیش از ۱۷ میلیارد بشکه (۷/۲ کیلومتر مکعب) و مقدار ذخیره قابل بازیافت نیز ۳ میلیارد بشکه (۵/۰ کیلومتر مکعب) تخمین زده شده‌است. پیش بینی شده‌است روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه نفت از این میدان قابل استحصال باشد. بر اساس پيش بيني هاي انجام شده توليد از اين مخزن در سال ۱۴۰۴ به ۲۴۷ هزار بشكه در روز مي رسد.
 
این گزارش می افزاید: در راستای توسعه این میدان نفتی؛ موسسه نفت فرانسه برای مطالعه میدان مشترک یادآوران ( در منطقه غرب کارون در استان خوزستان) با پژوهشگاه نفت به توافق رسیده است. ایرنا در این رابطه به نقل از حمیدرضا کاتوزیان، رییس پژوهشگاه صنعت نفت نوشته است: "بر اساس این توافقنامه، در بخش بالادستی و پایین دستی صنعت نفت، ازدیاد برداشت، شیرین سازی گاز، مطالعه مخزن و محیط زیست همکاری می شود. پس از امضای این توافقنامه، گروه های کاری برای گسترش همکاری ها تشکیل می شوند. چنانچه قراردادهای نهایی به امضا برسد، گروه های حقوقی حرفه ای برای تامین منافع حداکثری دو طرف، تشکیل خواهد شد."
 
یادآور می شود: در گذشته، همکاری هایی میان ایران و فرانسه در زمینه صنعت نفت وجود داشت که در دوران تحریم متوقف شد که با رفع موانع، دور جدید همکاری میان دو طرف شکل خواهد گرفت.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۷:۲۲

رشد ۵ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۹۵

خبرگزاری شبستان:صنایع پتروشیمی ایران به درجه ای از پیشرفت رسیده است که بسیاری از کشورها خواهان سرمایه گذاری در این حوزه هستتند و با سرمایه گذاری ٥,٤ میلیارد دلاری در سال ٩٥ ارزش تولید محصولات پتروشیمی بیش از ٥ میلیارد دلار افزایش می یابد.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: صنایع پتروشیمی بخشی از صنایع شیمیایی است که فراورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند. امروزه فراورده‌های نفتی علاوه بر مصرف در زمینه سوخت وسایل نقلیه، روغن موتور و غیره، در تهیه بسیاری از قطعات مورد نیاز ساخت وسایط نقلیه، نقش ارزنده‌ای دارد. فراورده‌های نفتی در تهیه سوخت موشکهای هدایت کننده، سفینه‌های فضایی و ماهواره‌ها و حتی در ساخت بسیاری از قطعات داخلی آنها کاربرد اساسی دارد. ماده اولیه بیشتر داروها و حتی آنتی‌بیوتیکها از ترکیبات نفتی مشتق می‌شود.
 
بنابراین گزارش، محصولات عمده‌ای که توسط واحدهای صنایع پتروشیمی ایران تولید می‌شوند عبارتند از کودهای شیمیایی، اوره، فسفات دی‌آمونیم، کودهای مخلوط نیترات آمونیم، مواد اولیه پلاستیک، پی ـ وی ـ سی و دی ـ او ـ پی، مواد شیمیایی نظیر اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، آمونیاک، گوگرد، دوده و...در حال حاضر صنایع پتروشیمی ایران به درجه ای از پیشرفت رسیده است که بسیاری از کشورها خواهان سرمایه گذاری در این حوزه هستتند و لغو تحریم ها نیز کمک شایانی به توسعه و پیشرفت این صنایع داشته است و با سرمایه گذاری ٥,٤ میلیارد دلاری در سال ٩٥ ارزش تولید محصولات پتروشیمی بیش از ٥ میلیارد دلار افزایش می یابد.
 
این گزارش می افزاید: شانا در این رابطه به نقل از بیژن زنگنه، وزیر نفت نوشته است: "طرحهای برنامه ریزی شده برای افتتاح در سال ٩٥ با سرمایه گذاری ٥,٤ میلیارد دلاری، ارزش تولید سالانه محصولات پتروشیمی کشور را بیش از پنج میلیارد دلار افزایش می دهد. طرحهای برنامه ریزی شده برای افتتاح در سال ٩٥ با سرمایه گذاری ٥,٤ میلیارد دلار و ارزش تولیدات سالانه پتروشیمی برای این طرحها حدود ٥.١ میلیارد دلار به قیمت پایه سال ٩٠ است. طرحهای پتروشیمی افتتاح شده در دولت تدبیر و امید شامل لرستان، تخت جمشید ماهشهر، مهاباد، اسیدسولفوریک ارومیه و مرودشت است. طرحهای پتروشیمی کاویان ٢، مروارید، فاز ٢ کارون، پلی اتیلن کردستان، فاز ٣ پردیس، اوره و آمونیاک عسلویه، پلی استایلن انتخاب، متانول دیر تا پایان امسال افتتاح می شود. مجموع این طرحها در سال ٩٥، ارزش تولید محصولات پتروشیمی را بیش از پنج میلیارد دلار افزایش می دهد."
 
یادآور می شود: طرحهای پتروشیمی برای سال ٩٦ شامل پتروشیمی های هگمتانه، مرجان، بوشهر، فاز نخست پتروشیمی ابن سینای ماهشهر است که  هشت میلیارد دلار طرح پتروشیمی تا نیمه سال ٩٦ اجرا می شود که اجرای آن به تولید بیش از ٦,٧ میلیارد دلار به قیمتهای پایه سال ٩٠ منجر می شود.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۷:۲۲

قرارداد ایران با دلال بزرگ نفت جهان/فروش نفت ایران«پورسانتی»شد

مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت از امضای قراردادی با «ترافیگورا» سوئیس برای فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های چینی خبر داد و گفت: شرکت نفت به دنبال واسطه برای فروش نفت به پالایشگران چینی است.

به گزارش خبرنگار مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت هفته‌جاری در حاشیه کنفرانسی گازی در جمع خبرنگاران از افزایش حجم صادرات نفت و میعانات گازی ایران به بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه خبر داده است.
بر اساس اعلام مسئولان وزارت نفت حجم صادرات نفت و میعانات گازی ایران در طول دوره پسا برجام با افزایشی دو برابری به ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده و در طول هفت ماه گذشته قراردادهایی میان شرکت نفت ایران و شرکت‌های ساراس ایتالیا، لوک اویل روسیه، توتال فرانسه، شل و بی پی انگلیس، سپسا و رپسول اسپانیا وهلنیک پترولیوم یونان برای افزایش حجم فروش نفت امضا شده است.
با این وجود بر خلاف رویه حتی سخت روزهای تحریم، این روزها شرکت ملی نفت ایران برای فروش بیشتر نفت دست به دامن دلالان و واسطه‌های معتبر برای بازاریابی و فروش نفت شده و نکته جالب توجه آن است که اولین قرارداد «پورسانتی» برای فروش نفت ایران در بازار چین با یک شرکت سوئیسی امضا شده است.
به عبارت دیگر درحالی کارشناسان امور بین‌الملل شرکت نفت ایران موفق شدند از مزیت لغو تحریم‌ها و تخصص خود برای بازاریابی و افزایش بیش از دو برابری حجم صادرات نفت کشور استفاده کنند که حالا یک شرکت معتبر سوئیسی به نام «ترافیگورا» قراردادی برای دلالی و فروش پورسانتی نفت ایران امضا کرده است.
سیدمحسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در گفتگو با سایت وزارت نفت از امضای قراردادی برای فروش ۲ میلیون بشکه نفت ایران به پالایشگران مستقل چینی با شرکت «ترافیگورا» خبر داده و گفته است: شرکت ملی نفت ایران به دنبال واسطه برای فروش نفت به پالایشگران چینی است.
عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه شرکت سوئیسی ترافیگورا یک قرارداد کوچک بلندمدت با ایران دارد که برای حمل محموله‌ها به مقاصد خاص حتما باید با ایران هماهنگ کند و تائیدیه دریافت کند، تصریح کرده است: اگر این شرکت در این زمینه موفق عمل کند فروش نفت به پالایشگران چینی از طریق این شرکت انجام می‌شود.
از سوی دیگر سایت وزارت نفت در معرفی شرکت «ترافیگورا» سوئیس نوشته است: «شرکت ترافیگورا پس از ویتول و گلنکور سوئیس، به عنوان سومین معامله‌کننده کالا در جهان، شناخته می‌شود.»
بابک زنجانی جدید از سوئیس آمد؟
به گزارش مهر، چین بزرگترین بازار فروش نفت خام ایران حتی در سخت ترین دوران تحریم‌ها بوده و هم اکنون بالغ بر ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام توسط ایران به این کشور آسیایی وارد می‌شود.
امضای قرارداد با یک شرکت واسطه‌ای سوئیسی برای بازاریابی، فروش و صادرات نفت خام ایران در بازار سنتی چین و با توجه به سطح بالای روابط اقتصادی و سیاسی تهران- پکن با این سوال کارشناسان مواجه شده که آیا «ترافیگورا» سویس در شرایط و دوره لغو تحریم‌ها می‌خواهد همان نقش دلالان نفتی همچون بابک زنجانی که بارها مورد نقد بیژن زنگنه وزیر نفت قرار گرفته است را بازی کند؟ آیا آرامکوی عربستان، شرکت بازاریابی و فروش نفت عراق «سومو»، شرکت‌های ملی نفت کویت و سایر شرکت‌های ملی نفت جهان تاکنون برای بازاریابی فروش نفت خود با شرکت‌های واسطه‌ای همچون «ترافیگورا» قرارداد امضا کرده‌اند؟
جزئیات قرارداد پورسانتی فروش نفت ایران
سیدمحمدعلی خطیبی مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در گفتگو با مهر درباره امضای قرارداد دلالی با شرکت «ترافیگورا» سوئیس برای بازاریابی و فروش نفت ایران به پالایشگران چینی، گفت: تاکنون شرکت ملی نفت ایران هیچگونه قراردادی با واسطه‌ها و دلالان حتی معتبر برای فروش نفت حتی در دوران ساخت تحریم امضا نکرده و همواره فروش نفت به صورت مستقل بین ایران و مصرف کنندگان واقعی که همان پالایشگاه‌ها هستند، امضا می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه حتی قرارداد فروش نفت با بابک زنجانی هم توسط شرکت ملی نفت ایران در دولت دهم امضا نشد و شرکت نیکو این قرارداد را امضا کرد، تصریح کرد: به عبارت دیگر در آن ایام که فشار تحریم‌ها روز به روز افزایش می‌یافت شخصا به عنوان مدیر وقت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران حاضر به امضای قرارداد فروش نفت با بابک زنجانی نشدم و در نهایت نیکو به جای شرکت نفت قرارداد را امضا کرد.
خطیبی از امضای قرارداد با «ترافیگورا» به عنوان اولین قرارداد «بازاریابی نیابتی» و یا همان دلالی شرکت ملی نفت ایران دست کم در طول چند دهه اخیر یاد کرد و افزود: برخی از آقایان با امضای قراردادهای دلالی برای فروش نفت قصد دارند که صنعت نفت را به دوران پیش از ملی شدن بازگردانند که دلالان و واسطه ها بازیگر اصلی فروش و صادرات نفت ایران بودند.
مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با بیان اینکه چین بازار سنتی ایران بوده و حتی در سخت ترین شرایط تحریم هم واردات نفت از ایران را متوقف نکرده است، بیان کرد: سیاست شرکت ملی نفت دست کم در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی فروش نفت به مصرف کنندگان و پالایشگران واقعی بوده و تا آنجایی که به یاد می‌آورم تاکنون قراردادی با دلالان و واسطه‌ها آن هم برای فروش نفت در بازاری همچون چین امضا نشده است.
نماینده سابق ایران در هیات عامل اوپک با یادآوری اینکه شرکت «ترافیگورا» سوئیس محض رضای خدا اقدام به بازاریابی و فروش نفت ایران نمی‌کند، تاکید کرد: قطعا در قراردادی که با شرکت نفت امضا کرده حق پورسانتی برای فروش هر بشکه نفت ایران دیده شده است.
وی با بیان اینکه به عنوان مثال اگر هم اکنون هر بشکه نفت خام ایران در بازار ۴۵ دلار به فروش برسد این شرکت سوئیسی مطابق با توافق انجام شده با مسئولان شرکت نفت ایران حق پورسانتی چند دلاری برای بازاریابی و فروش نفت کشور دریافت خواهد کرد، تاکید کرد: کارشناسان امور بین‌الملل شرکت نفت نخبه هستند و زمانی که حجم صادرات نفت در مدت چند ماه دوره پسا برجام، چند صد هزار بشکه افزایش می‌یابد چه دلیلی برای امضای قرارداد دلالی با یک شرکت سوئیسی آن هم در بازار چین وجود دارد؟
دلالان بازار نفت ایران را خراب می‌کنند
خطیبی در ادامه با بیان اینکه ورود و نفوذ دلالان به قراردادها و بازارهای سنتی صادرات نفت خام ایران خطرناک است، گفت: هند، چین، ژاپن، کره جنوبی و چندین کشور دیگر بازارهای سنتی ایران بوده و حضور یک دلال و فروش پورسانتی نفت قطعا برای سایر پالایشگران و خریدران نفت یک تهدید خواهد بود و سایر قراردادهای فروش نفت ایران را خراب می‌کند.
وی با بیان اینکه هم اکنون سیاست وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران فروش نفت خام به هر قیمتی است، در پاسخ به این پرسش مهر که آیا سایر شرکت‌های معتبر دولتی نفت جهان همچون آرامکوی عربستان هم برای فروش نفت قرارداد با شرکت‌های دلال همچون «ترافیگورا» سوئیس امضا می‌کنند؟ توضیح داد: بعید است، تا آنجایی که در طول چند سال فعالیت در بالاترین سطح وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران یاد دارم تاکنون قراردادی بین شرکت‌های دولتی نفت جهان با دلالان برای فروش نفت نشنیده‌ام و معمولا در سطح شرکت‌های دولتی جهان امضای قرارداد فروش نفت با دلالان ممنوع است.
مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت نفت با تاکید بر اینکه افزایش حجم صادرات نفت خام خوب است اما نه به هر قیمتی، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که تحریم‌ها تقریبا لغو شده و محدودیت‌ها مثل گذشته نیست مسئولان شرکت ملی نفت ایران باید درباره دلایل امضای قرارداد فروش نفت با شرکت «ترافیگورا» توضیحات مستند و منطقی ارائه کنند.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۹:۱۸

سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری کره برای ساخت پتروپالایشگاه در ایران

نوسان های پیوسته بهای نفت و به تبع آن نرخ فراورده های نفتی و محصولات پتروشیمی، در سال های گذشته سودآوری طرح های مستقل پتروشیمی و پالایشی را زیر سوال برده است.
بنابراین با توجه به همپوشانی خوراک و محصولات در مجتمع های پالایشگاهی و پتروشیمی، برخی کشورها اقدام به احداث واحدهای پتروپالایشگاهی (مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه) کرده اند که مکمل یکدیگر بوده و سودآوری را افزایش می دهد.
احداث واحدهای پتروپالایشی در کشور از سال های گذشته در دستور کار قرار گرفته و در تازه ترین خبر، قرار است که یک پتروپالایشگاه با مشارکت کره ای ها ساخته شود.
به گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، علی سیفیان عضو هیات مدیره شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان موضوع مذاکره با شرکت های بین المللی را یادآور شد و گفت: مذاکرات فشرده ای با شرکت های معتبر آلمانی، چینی و کره ای در حال انجام است.
این مقام مسئول افزود: کره ای ها با هدایت شرکت « ساموو » این کشور برای تأمین مالی واحداث یک واحد پتروپالایشگاه مذاکره شده است.
وی پیرامون جزییات ساخت پتروپالایشگاه با مشارکت کره ای ها اظهار داشت: قرار است این پترو پالایشگاه در کنار فاز نخست پروژه پتروشیمی مسجد سلیمان (استان خوزستان)، احداث شود.
سیفیان گفت: حجم سرمایه گذاری مورد نیاز برای توسعه واحدهای یادشده حداقل 1.5 میلیارد دلار برآورد شده و اضافه کرد: موافقتنامه با این شرکت کره ای نهایی شده است
عضو هیات مدیره شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان افزود: امضای رسمی آن نیاز به اخذ و دریافت مجوزهای لازم در بخش تأمین مالی از سوی شرکت کره ای و همچنین دولت آن کشور دارد.
به گزارش ایرنا، اکنون ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور 61 میلیون تن در سال است که با راه اندازی طرح های جدید تا چشم انداز سال 1404 به 160 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

۹۵/۰۵/۱۲
۱۶:۳۹

تسویه کامل بدهی دولت تا سال ١٤٠٠

اقتصاد > اقتصاد کلان - اعتماد نوشت:متن کامل لایحه برنامه ششم توسعه که از سوی دولت به مجلس ارسال شده بود منتشر شد. متن این لایحه با امضای محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در تاریخ ٤ مرداد ماه ٩٥ به مجلس ارسال شده است.

بر اساس اهداف تعريف شده در لايحه برنامه رشد ٨درصدي اقتصاد، ضريب جيني ٣٤/٠درصد و تسويه بدهي كامل دولت از طريق اوراق بهادار پيش بيني شده است. برخي اهداف مهم اين برنامه عبارتند از:
براي دستيابي به رشد اقتصادي متوسط سالانه ٨درصد و ضريب جيني ٣٤درصد در سال پاياني برنامه، اهداف كمي كلان و بخش‌هاي اقتصادي تعيين مي‌شوند.
  ‌ طي سال‌هاي ١٣٩٩-١٣٩٥، موضوعات خاص و راهبردي مانند آب و محيط زيست، سواحل مكران و حاشيه شهرها و پيشروي اقتصاد شامل معدن و صنايع معدني، گردشگري، ترانزيت و حمل و نقل ريلي، فناوري اطلاعات و ارتباطات، انرژي به عنوان مسائل محوري برنامه است.
  ‌ براي تحقق صرفه‌جويي در هزينه‌هاي عمومي، اصلاح نظام درآمدي دولت و همچنين قطع وابستگي در بودجه به نفت تا پايان برنامه ششم يك: برقراري هر گونه تخفيف، ترجيح يا معافيت مالياتي جديد طي برنامه ممنوع است.
  ‌ در اجراي ماده (١٦) قانون مديريت خدمات كشوري دستگاه‌هاي اجرايي مكلفند تا پايان برنامه ششم توسعه صددرصد از واحدهاي عملياتي خود را براساس بودجه‌ريزي مبتني بر عملكرد اداره كنند.
  ‌ شروع طرح و پروژه‌هاي تملك‌ دارايي سرمايه‌اي ملي جديد در دوره برنامه ششم توسعه صرفا با پيشنهاد سازمان به تصويب هيات وزيران مي‌رسد.
  ‌ تمامي طرح‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي كه از تسهيلات مالي خارجي استفاده مي‌كنند با رعايت سياست‌هاي كلي اصل چهل و چهار (٤٤) قانون اساسي با مسووليت وزير يا بالاترين مقام اجرايي دستگاه ذي‌ربط و تاييد شوراي اقتصاد، بايد داراي توجيه فني، اقتصادي، مالي و زيست‌محيطي باشند.
  ‌ تمامي معاملات و قراردادهاي خارجي كه بيش از ده ميليون (٠٠٠/٠٠٠/١٠) دلار باشد با رعايت قوانين مربوط شامل قانون «حداكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي در تامين نيازهاي كشور و تقويت آن در امر صادرات مصوب «١/٥/١٣٩١» تنها از طريق مناقصه محدود يا بين‌المللي با درج آگهي در روزنامه‌هاي كثيرالانتشار و رسانه‌هاي الكترونيكي داخلي و خارجي انجام و منعقد مي‌شود.
پرداخت كامل بدهي ها
  ‌ براي گسترش و تعميق نظام جامع تامين مالي و ابزارهاي آن (بازار پول، بازار سرمايه و بيمه‌ها)، دولت مجاز است تا پايان برنامه ششم، معادل كل بدهي‌هاي قطعي شده خود به اشخاص تا پايان سال ١٣٩٤ را از طريق انتشار اوراق بهادار تسويه ‌كند. اوراق مذكور با رعايت قانون اوراق بهادار تا سقف مندرج در قوانين بودجه سنواتي و مصون از تورم، طبق آيين‌نامه‌اي كه به پيشنهاد سازمان و وزارت امور اقتصادي و دارايي به تصويب هيات وزيران مي‌رسد، انتشار مي‌يابد.
  ‌ صندوق توسعه ملي مجاز است به طرح‌هايي كه توسط سازمان‌هاي توسعه‌اي شامل ايدرو، ايميدرو، سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي، شركت ملي صنايع پتروشيمي و شركت توانير، با مشاركت حداكثر ٤٩درصد با بخش غيردولتي در مناطق كمتر توسعه يافته سرمايه‌گذاري مي‌كنند، تسهيلات ارزي پرداخت كند.
  ‌ براي مردمي شدن اقتصاد و كاهش نقش تصدي‌گري دولت در صنعت بيمه و پيرو اصلاح نظام نظارت تعرفه‌اي، بيمه مركزي مكلف است نسبت به كاهش تدريجي نقش تصدي‌گري خود و انتقال بيمه اتكايي اجباري به صنعت بيمه بازرگاني اقدام كند.
١٥ درصد كاهش حجم دولت
  ‌ كاهش حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاه‌هاي اجرايي در طول برنامه، حداقل به ميزان ١٥درصد نسبت به وضع موجود از طريق واگذاري واحدهاي عملياتي، خريد خدمات و مشاركت با بخش‌هاي غيردولتي، حذف واحدهاي غير ضرور، كاهش سطوح مديريت، كاهش پست‌هاي سازماني، انحلال و ادغام سازمان‌ها و موسسات و واگذاري برخي وظايف دستگاه‌هاي اجرايي به شهرداري‌ها و دهياري‌ها با تصويب شوراي عالي اداري.
اجازه افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي
  براي ارتقاي عدالت اجتماعي، افزايش بهره‌وري در مصرف آب و انرژي و هدفمند كردن يارانه‌ها در جهت افزايش توليد و توسعه نقش مردم در اقتصاد به دولت اجازه داده مي‌شود كه قيمت آب و حامل‌هاي انرژي و ساير كالاهاي و خدمات يارانه‌اي را با رعايت ملاحظات اجتماعي و اقتصادي و حفظ مزيت نسبي و رقابتي براي صنايع و توليدات، به تدريج تا پايان سال ١٣٩٩ با رعايت مفاد مواد ١، ٢ و ٣ قانون هدفمند كردن يارانه‌ها اصلاح و از منابع حاصل به صورت هدفمند براي افزايش توليد، اشتغال، حمايت از صادرات غيرنفتي، بهره‌وري، كاهش شدت انرژي، كاهش آلودگي هوا و ارتقاي شاخص‌هاي عدالت اجتماعي و حمايت‌هاي اجتماعي از خانوارهاي نيازمند و تامين هزينه‌هاي جاري و سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ذيربط در چارچوب بودجه‌هاي سالانه اقدام لازم را به عمل آورد.
پوشش كامل بيمه سلامت
  ‌ براي تحقق سياست‌هاي كلي سلامت، دولت مجاز است تا پايان سال اول اجراي قانون برنامه ششم توسعه در راستاي تامين مالي پايدار براي بخش سلامت و توسعه كمي و كيفي بيمه‌هاي سلامت، برنامه نظام بيمه سلامت كشور را با رعايت محورهاي زير تدوين و اجرا نمايد: يك: پوشش بيمه سلامت براي تمامي آحاد جمعيت كشور اجباري بوده و برخورداري از يارانه دولت جهت حق سرانه بيمه از طريق ارزيابي وسع و بر اساس آيين‌نامه‌اي خواهد بود كه به تصويب هيات وزيران مي‌رسد. دو: سطح‌بندي تمامي خدمات تشخيصي و درماني بر اساس نظام ارجاع مبتني بر پزشك خانواده و اجازه تجويز اينگونه خدمات صرفا براساس راهنماهاي باليني، طرح ژنريك و نظام دارويي ملي كشور خواهد بود. سه: حق بيمه پايه سلامت خانوار به شرح زير سهمي از درآمد خانوار خواهد بود:
  ‌ براي اعمال نظارت كامل و فراگير بانك مركزي بر بازار و موسسات پولي، بانكي و اعتباري و ساماندهي موسسات و بازارهاي غيرمتشكل پولي و مالي در جهت ارتقاي شفافيت و سلامت و كاهش نسبت به مطالبات غيرجاري به تسهيلات. يك: بانك مركزي مي‌تواند در چارچوب ضوابطي كه به تصويب شوراي پول و اعتبار مي‌رسد علاوه بر اختيارات قانوني خود مقرر در قانون پولي و بانكي كشور، حسب مورد يك يا چند مورد از اقدامات نظارتي و انتظامي را نيز در قبال بانك‌ها و موسسات اعتباري غير بانكي متخلف اعمال كند. دو: براي ارتقاي سلامت، ثبات و شفافيت شبكه بانكي كشور، بانك مركزي موظف است مقررات لازم را متناسب با استانداردهاي بين‌المللي تدوين و پس از تصويب در شوراي پول و اعتبار، به مورد اجرا گذارد.
  در راستاي اجرا و پيشبرد سياست‌هاي كلي ابلاغي اقتصاد مقاومتي، سازمان انرژي اتمي مكلف است نسبت به تدوين طرح ملي مقابله با شرايط اضطراري نيروگاه‌ها و تاسيسات هسته‌اي با همكاري وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح،  وزارت كشور، وزارت امور خارجه و ساير دستگاه‌هاي ذي‌ربط اقدام و به تصويب هيات وزيران برساند. دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط مكلفند نسبت به اجراي آن با راهبري و نظارت سازمان انرژي اتمي ايران اقدام نمايند. ماده ٣٤
3535
 

۹۵/۰۵/۱۳
۰۹:۱۸

برای نخستین بار انجام شد: تصویب برنامه پنجساله جامع حفاری در مدیریت اکتشاف

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: رئیس برنامه ریزی و کنترل طرحهای مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از تصویب برنامه جامع حفاری برای نخستین بار در این مجموعه خبر داد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، مسعود انصاری از تصویب برنامه پنجساله حفاری مدیریت اکتشاف خبر داد و گفت: برای نخستین بار یک برنامه جامع به عنوان نقشه راه حفاری در مدیریت اکتشاف تدوین شده که نقش مهمی در تحقق به موقع برنامه های هدفگذاری شده بر عهده دارد.
وی توضیح داد: این برنامه جامع، حفاری یک حلقه چاه را از ابتدا تا انتها برنامه ریزی و زمان‎بندی می کند که همه موارد مرتبط با حفاری از اخذ قراردادهای زیست محیطی و ساخت سلر و جاده سازی گرفته تا قراردادهای تامین کالا و مواد و ... را شامل می شود.
انصاری تصریح کرد: معمولا در یک برنامه پنجساله، 38حلقه چاه اکتشافی حفاری می شود که بر اساس برنامه جامع حفاری، عملیات حفاری آن از ابتدا تا انتها برنامه ریزی می شود، البته گفتنی است که این 38 حلقه چاه از میان 100 میدان در حال مطالعه انتخاب می شوند.
وی با بیان این که برنامه جامع حفاری از انعطاف لازم برخوردار است، گفت: ممکن است در طول زمان برنامه بعضی از چاه ها تغییر کند و یا اولویتهای بهتری شناسایی شود. به عنوان مثال اگر بر اساس برنامه جامع، حفاری چاه اکسین در سال 97 برنامه ریزی شده باشد اما در آن زمان موقعیت بهتری برای حفاری شناسایی شود، حفاری چاه جدید جایگزین چاه برنامه ریزی شده می شود.
برنامه ریزی برای حفاری 38 حلقه چاه اکتشافی در برنامه ششم
به گفته انصاری، بر اساس برنامه ششم توسعه، مدیریت اکتشاف باید تا پایان برنامه، 33 حلقه چاه خشکی و 5 حلقه چاه دریایی را حفاری کند به این ترتیب که در دو سال نخست برنامه، سالی 6 حلقه چاه و در سه سال آخر سالی 7 حلقه چاه حفاری و آزمایش شود.
وی با بیان این که حفر یک حلقه چاه اکتشافی منوط به انجام مطالعه، عملیات لرزه نگاری، مطالعات زمین شناسی و ... است، گفت: اولویت حفاری با میدان هایی است که حجم ذخایر اولیه پیش بینی شده بیشتر و ریسک حفاری کمتری داشته باشد و مهمتر از همه مرزی باشد.
مدیر برنامه ریزی و کنترل طرحهای مدیریت اکتشاف اظهار کرد: هم اکنون 54 اولویت اکتشافی تنظیم شده است اما در برنامه جامع اولویت با مناطق مرزی است.
 
بازبینی ماهانه برنامه جامع حفاری
وی از بازبینی ماهانه برنامه حفاری اولویتهای اکتشافی خبر داد و گفت: بر اساس برنامه قرار است هر سه ماه یکبار برنامه به روزرسانی شود و پیشرفت فیزیکی پروژه کنترل و گزارش شود، اما هم اکنون چون اوایل برنامه است کار بازبینی ماهانه انجام می شود.
انصاری هدف مدیریت اکتشاف در عملیاتی کردن برنامه جامع حفاری را اجرای موفق پروژه های تعریف شده در زمان مقرر اعلام کرد.
وی با بیان این که برنامه ریزی جز فعالیتهای روزانه هر سازمانی است، گفت: اداره برنامه ریزی و کنترل طرحهای اکتشاف از قدیمی ترین ادارات این مجموعه مدیریتی است که وظیفه تهیه برنامه های مدیریت اکتشاف در یک بازه زمانی یک ساله، پنجساله و افق 1404 و همچنین برنامه های استراتژیک سازمانی را عهده دار است.
مدیربرنامه ریزی و کنترل طرحهای مدیریت اکتشاف در مورد روند تصویب برنامه ها، گفت: برنامه های بلند مدت (استراتژیک و افق 1404) میان مدت (برنامه های پنج ساله) و کوتاه مدت (سالیانه)، پس از تنظیم به شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت ارسال و پس از بررسی و اصلاح، تصویب و ابلاغ نهایی می شود.
وی ادامه داد: بعد از ابلاغ برنامه ها از سوی شرکت ملی نفت ایران، به منظور تحقق هر چه بهتر آنها، کنترل و بازنگری مجدد اهداف انجام و برنامه عملیاتی می شود.
اداره برنامه ریزی و کنترل طرحها با استخراج خط مشی ها و اهداف کلان وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران از مصوبات و دستورالعمل های هیئت مدیره و مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران وظیفه تدوین و بازنگری برنامه های طرح اکتشاف نفت و گاز در قالب برنامه های بیست ساله، پنج ساله و سالانه و همچنین برآورد و تخصیص بودجه مورد نیاز پروژه ها و زیر پروژه ها و تدوین موافقتنامه طرح اکتشاف نفت و گاز و تحلیل و آنالیزفنی و اقتصادی کلیه پروژه های اکتشافی و تهیه گزارشهای مطالعات اقتصادی از میدانهای کشف شده نفت و گاز را بر عهده دارد. این اداره از سه واحد تخصصی، برنامه ریزی و تخصص منابع، کنترل طرحها و بررسی های فنی و اقتصادی تشکیل شده است.

۹۵/۰۵/۱۲
۲۰:۴۷

در قالب مذاکره با یک شرکت آلمانی همكاري براي صادرات گاز ايران به اروپا در دستور كار قرار گرفت

مذاکره یک شرکت آلمانی معتبر با شرکت ملی گاز ایران در زمینه خرید گاز، شرایط را برای صادرات و ارسال گاز ایران به اروپای غربی فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران، عصر دیروز (دوشنبه، ١١ مردادماه) در پنل چشم انداز صنعت گاز در نیم قرن آینده که در حاشیه پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، گفت: هم اکنون در حال مذاکره با این شرکت معتبر آلمانی هستیم.
 
عزیزا... رمضانی در ادامه با اشاره به مذاکره با یک شرکت خصوصی برای سوآپ گاز نیز اظهار کرد: مذاکره برای سوآپ گاز ترکمنستان با آذربایجان از سوی ایران و از طریق یک شرکت خصوصی به طور جدی پیگیری می شود.
 
وی با اشاره به دیگر مذاکرات برای افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز، یادآور شد: هم اکنون مذاکره با کشورهای عمان، کویت، امارات و... در دست اجراست و با نهایی شدن این مذاکرات امکان امضای قرارداد فراهم می شود.
 
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: مطالعه بازارهای جدید نیز در دستور کار این مدیریت قرار دارد که شامل توسعه بازار ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان، اروپای شرقی و غربی، هند، چین و آسیای جنوب شرقی از طریق ال ان جی خواهد بود.
 
وی با بیان این که تاکنون تفاهمنامه هایی نیز با شرکتهای بزرگ بین المللی در حوزه گاز امضا شده است، گفت: تفاهمنامه شرکت ملی گاز ایران با شرکت گازپروم که مباحث زنجیره ارزش گاز را در قالب  6 کارگروه دنبال می کند، تفاهم نامه سه جانبه میان شرکت ملی گاز ایران، شرکت توربوکمپرسور نفت و شرکت زیمنس آلمان در حوزه توربوکمپرسورهای صنعت گاز، تفاهمنامه با شرکت تلکام کره جنوبی (SK Telecom) در رابطه با هوشمندسازی گاز، تفاهمنامه با شرکت کوگس کره جنوبی در رابطه با سرمایه گذاری و ساخت خطوط لوله گاز سراسری، تفاهمنامه با یک شرکت بلژیکی در زمینه ال ان جی و خط انتقال گاز و تفاهنامه با یک شرکت فرانسوی از جمله مواردی بشمار می رود که تاکنون امضا شده است.
 
رمضانی ادامه داد: مذاکره با شرکتها و کشورها برای توسعه همکاری دو یا چند جانبه در زمینه تجارت گاز طبیعی، ال ان جی، سی ان جی، ال پی جی، گوگرد، جذب منابع مالی، ذخیره سازی گاز طبیعی به طور BOT، BOO و EPCF، از دیگر فعالیتهای این مدیریت بشمار می رود.

منابع دیگر:
 • نکونیوز
 • ایلنا
 • صدا و سیما
 • آریا
 • میزان
 • اقتصادنیوز
 • هدف و اقتصاد
۹۵/۰۵/۱۲
۱۲:۳۰

تأكيد بر شتاب بخشي به بهره‌برداري از ميدان‌هاي مشترك نفت

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی گفت: بهره‌برداری از میدان‌های مشترک نفت و گاز اولویت ملی محسوب می‌شد بنابراین کمیسیون از هر پیشنهادی که سبب افزایش برداشت نفت و گاز از آنها شود حمایت می‌کند.

کورش کرم پور در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به سخنان دیروز دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری مبنی بر اهمیت میدان‌های مشترک نفت و گاز برای بهره‌برداری گفت: به‌طور حتم این، موضوع اولویت ملی به شمار می آید و همه ایرانیان بر شتاب بخشی به روند طرح‌های توسعه‌ای این بخش‌ها تأکیددارند زیرا در میدان‌های مشترک، طرف دیگر میدان با همکاری دیگر شرکت‌های خارجی با همه توان به برداشت نفت و گاز می‌پردازد بنابراین باید با برنامه‌ریزی مشخص، کوشش کرد سهم کشور از حوزه‌های مشترک استیفا شود.
این نماینده مجلس افزود: کمیسیون انرژی از هر پیشنهاد و برنامه‌ای که ناظر بر سرعت بخشی به بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای میدان‌های مشترک باشد حمایت می‌کند.
دبیر اول کمیسیون انرژی با این یادآوری که دیدگاه شخصی خود را بیان می‌کند، افزود: هم چنان‌که میدان‌های مشترک نفت و گاز اولویت ملی محسوب می‌شوند نباید از میدان‌های مستقل و مرکزی نیز غافل ماند چراکه توسعه در این بخش‌ها ضمن تقویت تولید سبب ایجاد اشتغال که از دغدغه‌های مسئولان کشور است می‌شود.
وی توسعه و رشد صنعت نفت را از راهکارهای اثربخش در رفع معضل نبود فرصت‌های شغلی در کشور ارزیابی کرد.
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی درباره قراردادهای جدید نفتی نیز گفت: آنچه به وظایف ذاتی کمیسیون انرژی بازمی‌گردد در خصوص وزارتخانه‌های نفت، نیرو و سازمان انرژی اتمی با دقت نظارت می‌شود و از برنامه‌های مطلوب حمایت می‌کنیم و هر موقع با مشکل مواجه شدیم به بررسی آن خواهیم پرداخت.

۹۵/۰۵/۱۲
۱۸:۰۴

یک مسئول اعلام کرد: مذاکره با کویت و امارات برای امضای قرارداد فروش گاز

عصر بازار- یک مقام مسئول از مذاکره با کویت و امارات متحده عربی برای امضای قرارداد صادرات گاز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری «عصربازار» به نقل از مهر، عزیز الله رمضانی در پنل چشم انداز صنعت گاز در نیم قرن آینده با بیان اینکه مذاکره یک شرکت آلمانی معتبر با شرکت ملی گاز ایران در زمینه خرید گاز، شرایط را برای صادرات و ارسال گاز ایران به اروپای غربی فراهم می کند، گفت: هم اکنون در حال مذاکره با این شرکت معتبر آلمانی هستیم.
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز با اشاره به مذاکره با یک شرکت خصوصی برای سوآپ گاز هم تصریح کرد: مذاکره برای سوآپ گاز ترکمنستان با جمهوری آذربایجان از سوی ایران و از طریق یک شرکت خصوصی به طور جدی پیگیری می‌شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه علاوه بر این هم اکنون مذاکره با کشورهای عمان، کویت و امارات در دست اجرا است، اظهار داشت: با نهایی شدن این مذاکرات امکان امضای قرارداد فروش گاز فراهم می‌شود.
این عضو هیات مدیره شرکت گاز، افزود: مطالعه بازارهای جدید نیز در دستور کار این مدیریت قرار دارد که شامل توسعه بازار ترکیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، اروپای شرقی و غربی، هند، چین و آسیای جنوب شرقی از طریق ال ان جی خواهد بود.
وی با بیان اینکه تاکنون تفاهم نامه‌هایی نیز با شرکتهای بزرگ بین‌المللی در حوزه گاز امضا شده است، تاکید کرد: تفاهمنامه شرکت گاز ایران با گازپروم روسیه که مباحث زنجیره ارزش گاز را در قالب ٦ کارگروه دنبال می کند.
به گفته رمضانی تفاهم سه جانبه میان شرکت گاز، توربوکمپرسور نفت و زیمنس آلمان در حوزه توربوکمپرسورهای صنعت گاز، تفاهم با تلکام کره جنوبی درباره هوشمندسازی گاز، تفاهم با کوگس کره در رابطه با سرمایه گذاری و ساخت خطوط لوله گاز، تفاهم با یک شرکت بلژیکی در زمینه ال ان جی و خط انتقال گاز و تفاهم با یک شرکت فرانسوی تاکنون امضا شده است.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۸:۲۷

بررسی مشکلات راه آهن برای مناطق ۱۷ و ۱۸ در کمیسیون عمران

مشکلات مناطق ۱۷ و ۱۸ که خط راه آهن تهران- تبریز از آن عبور می کند در کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دو هفته پیش در صحن علنی شورا با حضور مدیرعامل راه آهن مشکلات زمین های رها شده در مناطق ۱۷ و ۱۸ که خط راه آهن تهران- تبریز از آن عبور می‌کند، مطرح شد و تصمیم گیری شد کمیسیون عمران و حمل و نقل در خصوص ساماندهی اراضی آزاد شده متعلق به شرکت راه آهن بررسی کارشناسانه انجام دهد.
در دویست و هفتاد و پنجمین جلسه کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران این موضوع در دستور کار قرار گرفت و با حضور احمد دنیامالی رئیس کمیسیون، مهدی چمران رئیس شورا، اقبال شاکری، رحمت الله حافظی و عبدالمقیم ناصحی و پژمان پشمچی‌زاده معاون شهرسازی شهردار تهران، مدیرکل املاک مستقلات شهرداری، شهرداران مناطق ۱۷ و ۱۸، قائم مقام مدیرعامل شرکت راه آهن و کارشناسان شهری این موضوع مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
در این جلسه، دو طرف با بیان مشکلات موجود پس از زیرزمینی شدن این خط راه آهن پیشنهاداتی را مطرح کردند که قرار شد دو هفته دیگر با محوریت کمیسیون عمران و مشارکت کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی دوباره قرار گیرد. برخی پیشنهادات در خصوص ایجاد پیاده راه در این فضای آزاد ارائه شده بود.

۹۵/۰۵/۱۲
۱۶:۵۴

خودروهای چینی چقدر به مکانیکی می‌روند؟

تحریم‌های اقتصادی و بداخلاقی شرکای تجاری ایران در سال‌های گذشته ایران را به جولانگاه خودروهای چینی بدل کرده بود. براساس آمار منتشر شده ایران در‌ سال ٢٠١٤ با رشدی ١١٣,٨‌درصدی در واردات از چین، الجزایر را پشت سر گذاشت و رتبه نخست واردات خودروهای چینی را نصیب خود کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه «شهروند»، این اتفاق در حالی رخ داد که کارشناسان اقتصادی دلیل این امر را افت تیراژ تولید شرکت‌های داخلی عنوان می‌کنند. افت تیراژی که ریشه آن را در عدم همکاری شرکای بین‌المللی با خودروسازان ایرانی باید جست‌وجو کرد. خلف وعده خودروسازان بزرگ و نادیده گرفتن تعهداتشان در برابر قراردادهایی که با شرکای ایرانی خود داشتند، بارها صدای اعتراض مدیران ایران‌خودرو و سایپا را بلند کرد؛ اما این خودروسازان هرگونه مذاکره‌ای را به بعد از پایان تحریم‌های بین‌المللی موکول می‌کردند.
اما این تنها خودروهای مونتاژ داخل نبودند که با تحریم‌ها دچار مشکل شدند؛ بلافاصله پس از اعلام تحریم‌های جدید خودروسازان وارد‌کننده هم در راستای تحریم‌ها تصمیم به خروج از بازار ایران گرفتند. ازجمله هیوندای، کیا، تویوتا و... که به فعالیت خود در ایران خاتمه داده و نه‌تنها به تعهدات خود پشت کردند، بلکه عملا با این کار به گرانی خودروهای وارداتی دامن زدند. در نتیجه از آن زمان تا به امروز این خودروسازان هیچ‌گونه واردات مستقیمی به ایران ندارند و هیچ اثری از نام ایران و شرکت‌هایی که خود را نمایندگی رسمی آنها می‌دانند در وب‌سایت گلوبال این کمپانی‌ها وجود ندارد.
آسمان کم‌ستاره خودروهای چینی
شرایط سیاسی ایران فرصت ویژه‌ای برای خودروسازان چینی فراهم کرده بود. با وجود نارضایتی مردم از کیفیت تولیدات چشم‌بادامی‌ها هر روز سهم بیشتری از بازار ایران را از آن خود می‌کردند. در حالی ‌که طی سال‌های پیش از تحریم «چری» تنها خودروسازی چینی حاضر در بازار ایران بود که آمارهای موجود از تردد ٢٧ مدل خودروی چینی در خیابان‌های کشور حکایت می‌کند. خودروهایی که از کیفیت چندان مناسبی هم برخوردار نیستند. از این خودرو‌ها تنها جک j٥ مونتاژشده در کرمان خودرو، برلیانس H٣٣٠ مونتاژشده در پارس‌خودرو و نیو ام‌وی‌ام ۳۱۵ ساخته‌شده در مدیران خودرو دو ‌ستاره کیفیت دارند. باقی خودروهای چینی مونتاژ‌شده در ایران دارای حداقل کیفیت، یعنی یک ‌ستاره هستند‌. مشکل خودرو‌های چینی کیفیت پایین، خرابی زودرس و ایمنی پایین آنهاست‌. این محصولات با این‌که ظاهری مدرن و امروزی دارند، ولی بیشتر آنها بر روی پلت‌فورم‌های قدیمی توسعه پیدا کرده‌اند و کپی محصولات شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان هستند. این محصولات اکثرا از نظر ایمنی در موسسات ایمنی رد شده‌اند.
قهر چینی‌ها از خودروهای ملی
جالب اینجاست که چشم‌بادامی‌هايي که در سال ٢٠١٤ میلادی با تولید ٢٣‌میلیون و ٧٢٣‌هزار دستگاه انواع خودرو توانستند رتبه اول تولید خودروي جهان را به خود اختصاص دهند، گویا این ابرقدرت تولید ماشین‌ها در سرزمین خود نیز جایگاهی ندارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پرفروش‌ترین خودروهای بازار چین خودروهایی با برند غیرچینی هستند و فولکس واگن، وولینگ، هیوندای، چانگان، تویوتا، بیوک، نیسان، فورد، هوندا و شورولت به ترتیب ده برند نخست در زمینه فروش در چین هستند. برندهایی که فقط دوتای آنها چینی بوده و بقیه آنها تولید کمپانی‌های آلمانی، آمریکایی، ژاپنی و کره‌ای هستند. اما سوال اینجاست كه دلیل بی‌میلی چینی‌ها که به حمایت از تولید داخلی شهره جهانی دارند، در چیست. سوالی که علیرضا نیک‌آیین، رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران تهران دلیل اصلی آن را در کیفیت پایین آنها می‌داند.
MVM بی‌کیفیت‌ترین خودروی چینی 
او که خودروهای MVM را بی‌کیفیت‌ترین خودروهای چینی می‌داند، به «شهروند» می‌گوید: تعداد مراجعه خودروهای چینی به تعمیرگاه‌ها و نیاز به تعویض قطعات در آنها دوبرابر دیگر خودروهای خارجی و البته خودروهای باکیفیت ایرانی است.
گفتنی است براساس اظهارات مدیرعامل مدیران‌خودرو در ایران به‌طور متوسط ٢ خودرو از ١٠٠ خودرو چینی به دلیل ایراد فنی در سه‌ماهه اول به تعمیرگاه مراجعه می‌کند؛ این در‌ حالی است که متوسط این عدد در دنیا ١,٥ است.
ابزار تعمیر خودروهای چینی را نداریم
به گفته رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران تهران در حالی‌که خودروهای ایرانی و اروپایی هم‌قیمت خودروهای چینی بعد از ٢ یا ٣‌سال به اصطلاح عامیانه به خرج کردن می‌افتند، در خودروهای چینی این اتفاق بعد از یک‌سال رخ می‌دهد.
او در ادامه سخنان خود عدم انتقال دانش فنی و تخصص تعمیرکاران را یکی از مشکلات اصلی تعمیر خودروهای چینی دانست و افزود: درحال حاضر هیچ تعاملی میان واردکنندگان و تعمیرکاران خودرو‌های   چینی وجود ندارد. درحالی‌که تکنولوژی و آپشن‌های این دست از خودروها مدام درحال تغییر است، تعمیر درست آنها به ابزار‌های جدید و آموزش‌های به‌روز نیاز دارد.
جولان قطعات تقلبی چینی
نیک‌آیین با بیان این‌که تعمیر خودروهای چینی معمولا براساس آزمون و خطا صورت می‌گیرد، ادامه داد: همین مسأله موجب شده که صاحبان خودروهای چینی بعد از اتمام مدت گارانتی درصدد تعویض خودرو خود برآیند.
این فعال صنفی در ادامه سخنان خود انگشت اتهامش را به سوی واردکنندگان قطعه نشانه می‌رود و نبود قطعات یدکی اصل را یکی از مشکلات اساسی تعمیر خودرو‌های چینی عنوان می‌کند. به گفته رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران تهران، عمده قطعات وارد شده به کشور اورجینال آن کارخانه نبوده و از استاندارد لازم برخوردار نیست. همین مسأله خود تعداد مراجعه به خودروهای چینی به تعمیرگاه را ٢٠ تا ٣٠‌درصد افزایش داده است.
افغان‌ها توزیع‌کننده قطعات چینی شدند
اظهاراتی که کاظمی، نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو به نوعی آن را تأیید می‌کند. این فعال صنفی دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: کسانی که امروز برای ما مشکل‌ساز شده‌اند عده‌ای هستند که به صورت متفرقه کار می‌کنند و اجناس ناشناس در این حوزه به فروش می‌رسانند. به‌عنوان مثال واردات لوازم چینی و هندی و توزیع آنها توسط افغانی‌ها در کشور از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و مردم باید از خرید این‌گونه اقلام خودداری کنند.
وی با بیان این‌که واردات زیادی در زمینه لوازم یدکی داریم و این درحالی است که تولیدکنندگان داخلی توانایی زیادی دارند، گفت: با توجه به تورمی که هر ساله شاهدیم و با توجه به بالا رفتن هزینه حامل‌های انرژی، دستمزد کارگران و دیگر هزینه‌ها طبیعی است که تولید برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد، به همین منظور واردات ارزان در اولویت قرار می‌گیرد و طبیعی است که ارزان بودن، بی‌کیفیت بودن را نیز به همراه دارد.
او همچنین ورود کالاهای قاچاق را مشکل دیگر واحدهای تولیدی قطعه‌ساز اعلام و اظهار کرد: متاسفانه ممنوعیتی در واردات قطعات خودرو وجود ندارد و واردکنندگان می‌توانند به راحتی قطعات بی‌کیفیت را وارد بازار کنند، البته با وجود این‌که در چند ‌سال اخیر این موضوع مدیریت شده است، ولی همچنان واردات قطعات بی‌کیفیت یک معضل جدی برای واحدهای قطعه‌ساز کشور به شمار می‌آید.
کاظمی درحالی توانایی شرکت‌های داخلی در تولید قطعات کیفی را مورد توجه قرار داد که به گفته او هم‌اکنون حدود‌ یک‌هزار شرکت قطعه‌ساز ایرانی درحال تولید قطعه هستند که تنها ۱۰۰ شرکت دارای دانش فنی و ساختار سازمانی مناسب هستند. معمولا برای یک قطعه چندین قطعه‌ساز در ایران قطعه تولید می‌کنند که ممکن است قطعه یک شرکت با‌کیفیت و قطعه شرکت دیگر بی‌کیفیت باشد و این شانس مشتری است که قطعه کدام قطعه‌ساز روی خودرواش نصب شده باشد‌.
حاضر به تعمیر کامیون‌های چینی نیستم
در این میان صالحی، نایب‌رئیس اتحادیه تعمیرکاران تهران که معتقد است استفاده از خودروهای دهه ٦٠ آلمانی بهتر از خودروهای چینی روز است، به «شهروند» گفت: به هیچ عنوان حاضر به تعمیر کامیون‌های چینی نمی‌شوم. قطعه آلمانی بعد از تعمیر یا تعویض ممکن است دو‌سال برای صاحب خود کار کند اما وقتی با یک قطعه چینی سروکار داری هیچ تضمینی وجود ندارد که فردا دچار مشکل نشود. این درحالی است که ادعا می‌شود خودروهای دیزلی چینی مطابق با استانداردهای یورو ٤ تولید شده است اما مراجعات مکرر آنها به تعمیرگاه‌ها از واقعیت دیگری حکایت می‌کند.
او با بیان این‌که برخی از دارندگان خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین چینی نو در کمتر از یک‌سال ناچار به مراجعه به تعمیرگاه برای تعویض و تعمیر قطعات خودرو خود می‌شوند، ادامه داد: در برخی موارد حتی صاحبان خودروها حاضر می‌شوند به تعویض موتور خودرو خود با موتور یک خودرو دهه ٦٠ تن دهند.
به گفته صالحی، در بخش دیزلی، کامیون‌های البرز، هوو و دانگ فنگ بیشترین مراجعه به تعمیرگاه را دارند که میزان آلایندگی در آنها بسیار بالا است و سیستم سوخت‌رسانی و موتور‌های آنها از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است.
این فعال صنفی در بخش دیگری از سخنان خود کیفیت سوخت مصرفی در کشور را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: سوخت مصرفی در داخلی خودرو‌ها مطابق با استانداردهای تعریف شده نیست و فاصله بسیاری با آن دارد.
به گفته او، لغو تحریم‌های اقتصادی و امید به همکاری مشترک خودروسازی ایران با کشورهای اروپایی موجب شده تا بسیاری از خریداران از خرید خود دست کشیده و منتظر ورود خودروهای باکیفیت بالا باشند.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۷:۵۵

اتفاق نظر فعالان بر نرخ 3600 تومانی ارز در گام اول

یک کارشناس در مورد وضعیت بازار ارز گفت: شنیده‌های زیادی در مورد قیمت احتمالی ارز تک‌نرخی شنیده می‌شود اما اغلب فعالان بازار معتقد به تک‌نرخی شدن ارز در محدوده 3 هزار و 600 تومانی در مرحله اول هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، معاملات روز سه‌شنبه بازارهای مالی اصفهان برخلاف روز قبل، معاملاتی پررونق و پرهیجان بود و درحالی‌که بیشترین تمرکز اخبار بر صحبت‌های اقتصادی مقام معظم رهبری در رابطه به اتکا به داخل و موضوع قاچاق، دریافت مطالبات دولت ایران از یک پالایشگاه ایتالیایی، کاهش ارزش شاخص دلار در بازارهای جهانی و بهبود آمارهای اقتصادی چین بود؛ بازار بورس رشد کرد، قیمت دلار افزایش یافت و سکه نیز بر مدار رشد قرار گرفت.
* پیشروی نمادهای معدنی و فلزی در بازار
بازار سرمایه دیروز، معاملاتی متفاوت از روز قبل را تجربه کرد و با توجه به تغییرات صورت گرفته در ریاست سازمان، تمایل فعالان بازار نیز به انتخاب نمادهای پیشرو تغییر کرد و از همین رو برخلاف هفته‌های قبل شاهد تأثیرگذاری معاملات گروه‌های معدنی، فلزی و پالایشی بر رفتار کل بازار بودیم.
دراین‌بین البته رشد خیره‌کننده قیمت‌های جهانی فلزات نیز مزید بر علت شد تا اقبال بازار بیش‌ازپیش به نمادهای مطرح این گروه افزایش یابد. روز گذشته شاخص تورم تولیدکننده چین منتشر شد که عدد آن فراتر از پیش‌بینی‌ها بود و همین امر باعث تقویت قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی شد. پیش‌تر نیز آمار مسکن چین موجب رشد قیمت‌ها شده بود.
بر این اساس از ابتدای صبح نمادهای تولیدکننده فلزات اساسی ازجمله روی، مس و فولاد با افزایش تقاضا مواجه شدند و تا پایان بازار نیز این تقاضا تقویت شد.
در گروه فولادی، ذوب‌آهن اصفهان پس از مدت‌ها صف خرید به خود دید و فولاد مبارکه نیز توانست سطح ازدست‌رفته 130 تومانی را مجدداً باز پس بگیرد. البته مصاحبه‌روز گذشته مدیرعامل فولاد مبارکه با نشریه تخصصی Worl Steel و صحبت‌های وی در مورد تشکیل کنسرسیوم 10 میلیون تنی از دیگر عوامل مثبت شدن فولاد به شمار می‌رفت.
در گروه خودرو به‌رغم مثبت شدن جو کلی بازار همچنان شاهد غلبه عرضه بر تقاضا هستیم و برخی نمادهای این گروه نظیر ورنا، دو روز گذشته حمایت‌های مهم خود را از دست دادند.
درمجموع، معاملات روز گذشته با رشد 450 واحدی شاخص کل همراه بود و ارزش معاملات نیز به حدود 290 میلیارد تومان رسید.
*ترسیم اهداف جدید دلاری
قیمت ارزها در بازار سه شنبه به‌ عکس روز قبل تقویت شد و با افزایش تقاضا در دلار، التهاب در بازار مجدداً بالا گرفت. بر اساس معاملات ارز در خیابان سپه، قیمت دلار با رشد 10 تومانی نسبت به‌ روز قبل، به 3 هزار و 547 تومان رسید.
 یکی از صرافان حاضر در خیابان سپه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مورد وضعیت بازار ارز اظهار کرد: شنیده‌های زیادی در مورد قیمت احتمالی ارز تک‌نرخی شنیده می‌شود اما اغلب فعالان بازار معتقد به تک‌نرخی شدن ارز در محدوده 3 هزار و 600 تومانی در مرحله اول هستند.
وی در ادامه افزود: دولت به دلیل ریسک‌های موجود و التهابات احتمالی تورمی، حاضر به تک‌نرخی کردن واقعی نیست و ترجیح می‌دهد این نرخ را به‌تدریج به واقعیت نزدیک کند. از همین رو، شیب رشد قیمت ارز در طی هفته‌های آتی حداقل خواهد بود.
*سکه و فتح قله‌های جدید
قیمت سکه برای دومین روز متوالی این هفته مثبت بود و در پی رشد قیمت دلار و اونس، قیمت سکه نقدی در بازار اصفهان با 7 هزار تومان رشد به یک‌میلیون و 122 هزار تومان رسید و به رکورد جدید ماهانه دست‌یافت. در همین رابطه، قیمت نیم‌سکه نیز به 561 هزار تومان رسید.
در بازار آتی نیز همه سررسیدها مثبت بودند و بیشترین رشد در آتی اردیبهشت با 9 هزار تومان ثبت شد.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۹:۰۸

خودرو های هیبریدی در ایران فروش ندارند

کشاورزنیوز: هفته نامه تجارت فردا – سپیده معظمی: تامین خودروهای مجاز هیبریدی توسط خودروسازان ایرانی از جمله سیاست‌هایی است که در جهت رفع مشکلات آلودگی‌های زیست‌محیطی در نظر گرفته شده اما تاکنون در رابطه با این مبحث که از سال‌های پیش، مطرح شده، اقداماتی صورت نگرفته است و تنها به فعالیت‌هایی که برخی از خودروسازان یا پروژه‌های دانشگاهی به آن پرداخته‌اند، بسنده شده است. با […]

کشاورزنیوز:
هفته نامه تجارت فردا – سپیده معظمی: تامین خودروهای مجاز هیبریدی توسط خودروسازان ایرانی از جمله سیاست‌هایی است که در جهت رفع مشکلات آلودگی‌های زیست‌محیطی در نظر گرفته شده اما تاکنون در رابطه با این مبحث که از سال‌های پیش، مطرح شده، اقداماتی صورت نگرفته است و تنها به فعالیت‌هایی که برخی از خودروسازان یا پروژه‌های دانشگاهی به آن پرداخته‌اند، بسنده شده است.
با وجود اینکه اخبار بسیاری در رابطه با آینده این خودروها که از منبع انرژی جدید برخوردارند شنیده می‌شود و حتی برای وسایل حمل و نقل عمومی در نظر گرفته شده‌اند، اما آنچنان استقبالی از آنها نشده است. در حال حاضر تنها تعداد معدودی از این خودروها توسط افراد خاص به کشور وارد شده‌ و به نظر می‌رسد، این خودروها که اصولاً لوکس هم هستند، در میزان آلایندگی محیط زیست اثری نداشته باشند و بیشتر از جنبه زیبایی و بهره‌ بردن از خودروهای آخرین مدل استفاده می‌شوند.
با این حال اگرچه بسیاری از کارشناسان معتقدند ورود خودروهای الکتریکی و هیبریدی به کشور زمینه‌ساز کاهش مشکلات زیست‌محیطی است و استفاده از آنها برای حل مشکلات تنفسی در کلانشهرها و کاهش منابع سوختی مفید است اما در مقابل کارشناسان دیگری هستند که حضور این خودروها را برای کشور به صرفه نمی‌دانند چراکه همچنان زیرساخت‌های لازم برای این وسایل نقلیه از جمله جایگاه مناسب برای شارژ این خودرو‌ها، عرضه باتری‌هایی مناسب و… در کشور فراهم نیست و این خود بی‌اقبالی به این خودروها و به تعویق افتادن تولید آنها را در پیش داشته است. حتی برخی از کارشناسان اظهار می‌کنند چندسالی زمان لازم است تا بتوانیم از این خودروها در سطح کشور استفاده کنیم.
اما به تازگی تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهد این مساله همچنان قابل پیگیری است. این گزارش که به هدف بررسی مسائل و مشکلات موجود بر سر راه‌اندازی زیرساخت‌های مناسب برای بهره‌بری از این خودروها صورت گرفته است، اعلام کرده مهم‌ترین دلیل عدم استقبال از تولید این خودروها، قیمت تمام‌شده بالای این محصولات، نبود تضمین لازم برای وجود تقاضای مشتریان و نبود متولی واحد برای تولید آنها بوده است. پس در صورتی که بتوانند تقاضای مشتریان را بالا ببرند، شرکت‌ یا سازمانی مسوولیت تولید این خودروها را که نیاز به انرژی‌های جدید دارند، بر عهده می‌گیرد. چراکه بر اساس این گزارش، شرکت‌های خودروسازی ادعا کرده‌اند که اگر مشکلات در خصوص تضمین مشتریان برطرف شود، توانمندی‌ تولید این نمونه از خودروها در کشور وجود دارد.
اما آیا در این زمینه اقدامات و مشوق‌هایی برای ایجاد انگیزه در میان مشتریان ایجاد می‌شود؟ آیا این وسیله نقلیه مورد اقبال عموم مشتریان قرار می‌گیرد؟ یا اینکه مانند سایر طرح‌های دولت در سال‌های گذشته بدون تاثیر می‌ماند؟ همان‌طور که شاهدیم، دولت در گذشته طرح‌هایی در زمینه گازسوز کردن خودروها برای کاهش معضلات آلایندگی محیط زیست انجام داده که تاثیر آنچنانی نداشته‌اند و تنها هزینه‌های بالایی به اقتصاد کشور تحمیل شده است.
حتی در این زمینه اقداماتی مانند در نظر گرفتن تعرفه ناچیز برای واردات خودروها انجام شده اما به نظر می‌رسد به دلیل قیمت بالایی که این محصولات دارند، واردات این خودروها نیز محدود مانده است. دراین زمینه به گفت‌وگو با امیرحسن کاکایی، عضو هیات علمی دانشکده خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران پرداختیم. او می‌گوید: اصولاً خودرو هیبریدی از چند منظر در ایران به‌صرفه نیست.
اولاً هزینه سوخت در کشور نسبت به دیگر هزینه‌ها نازل است. همچنین هزینه‌های خرید این نوع خودروها حتی بدون گمرک بالا خواهد بود. از آن مهم‌تر مساله تعمیر و نگهداری است. همچنین او معتقد است: طبیعی است که با این اوصاف تمایل مشتریان به این نوع خودروها و حتی خودروهای الکتریکی در حد صفر است. همین جا اشاره کنم که دردسرهای خودروهای الکتریکی برای مردم بسیار بیشتر از خودروهای هیبریدی خواهد بود و حداقل تا پنج سال آینده اصلاً نمی‌توان به آن فکر کرد.
مزیت ناشناخته
مصطفی جعفری*: در سال ۱۹۸۲، ریدلی اسکات با نمایش عمومی یک فیلم علمی-تخیلی سیاه و بدبینانه با موضوع لس‌آنجلس سال ۲۰۱۹ توجه اصحاب هنر و سینما‌دوستان را جلب کرد و نهایتاً اثرش در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت. فیلم بلید رانر، موفقیتش را علاوه بر حضور درخشان هریسون فورد و کارگردانی کم‌نظیر ریدلی اسکات، به خلق یک کاراکتر جذاب دیگر نیز مدیون بود.
خودرو پلیس نمایش داده‌شده در این فیلم، با قابلیت پرواز عمودی و ده‌ها امکان تجهیزاتی و عملیاتی در انجام ماموریت‌های محوله، بخشی از تصورات رایج در اوایل دهه ۸۰ میلادی در مورد پیشرفت‌های تکنولوژیک خودروهای سواری در هزاره سوم میلادی را منعکس می‌کرد. تصوراتی که بخش قابل توجهی از آنها امروز به وضوح، رنگ واقعیت به خود نگرفته‌اند. خودروهای سواری و انواع دیگر خودروها به عنوان محصولات صنعت جهانی خودروسازی، در حوزه طراحی و در بخش تولید از دستاوردهای علمی و تکنولوژی‌های جدید بسیار بهره برده‌اند.
ظهور خودروها با منابع انرژی جدید
این صنعت با توجه به ماهیت مبتنی بر سرمایه و تجهیزات تولید و با توجه به هزینه‌های بالای راه‌اندازی، از دستاوردهای تکنولوژیکی بیشتر در جهت افزایش بهره‌وری و راندمان تولید و کاهش هزینه‌های سربار بهره برده است و به‌رغم مرکزیت بهره‌برداری از فناوری‌های جدید در بحث پویایی‌های بازار و رقابت میان شرکت‌های بزرگ، هنوز ساختار محصول و چارچوب استفاده و به نوعی تجربه کاربری، در نتیجه به‌کارگیری فناوری‌های جدید دچار تغییرات بنیادین نشده است. تنها نقطه عطف صنعت خودروسازی از این منظر را می‌توان استفاده از منابع انرژی جدید و ظهور خودروهای برقی و هیبریدی دانست و در طی سال‌های آتی در صورت موفقیت خودروهای خودران شرکت گوگل، برگ جدیدی در حوزه تغییر تجربه کاربری خودروهای سواری رقم خواهد خورد.
طراحی خودروهای برقی و هیبریدی و معرفی مدل‌های متنوعی از این محصولات طی قرن بیستم همواره در دستور کار موسسات تحقیقاتی و واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌های خودروسازی بوده است. اما به دلیل شتاب پایین، هزینه تمام‌شده بالای این محصولات و محدودیت مسافت استفاده از آنها، هیچ‌گاه شاهد عرضه موفق این نوع خودروها پیش از دهه‌های پایانی قرن بیستم نبوده‌ایم.
افزایش قیمت نفت خام در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی زمینه‌ساز توجه مصرف‌کنندگان در جوامع مختلف به این نوع خودروها شد به طوری که در نمایشگاه خودرو لس‌آنجلس در سال ۱۹۹۰ نمونه اولیه نسل جدید و کاراتر خودروهای برقی و هیبریدی توسط غول‌های خودروسازی در معرض بازدید عموم قرار گرفت. با عرضه تویوتا پریوس در سال ۱۹۹۷ و هوندا اینسایت در سال ۱۹۹۹ به عنوان موفق‌ترین خودروهای هیبریدی بازار جهانی خودرو، این محصولات وارد شبکه فروش و توزیع خودرو در اقصی نقاط دنیا شدند.
اقبال از خودروهای هیبریدی در بازار ایران
چند سالی است که در کشور ما هم، در مورد مزایا و معایب عرضه انبوه این خودروها و آینده خودروهای هیبریدی در بازار مباحث مختلفی در رسانه‌های عمومی و نشریات تخصصی مطرح می‌شود. اخبار مربوط به آغاز تولید اتوبوس و خودروهای سواری هیبریدی و برقی به نقل از مدیران و مسوولان صنعت کشور، بارها در سال‌های گذشته در رسانه‌های مختلف انعکاس و با حذف تعرفه واردات این خودروها در سال ۱۳۹۳، گمانه‌زنی‌ها در مورد حضور جدی این محصولات در بازار کشور افزایش یافته است.
خوش‌بینی در مورد آینده درخشان خودروهای برقی و هیبریدی در بازار ایران با توجه به تجربه جهانی این محصولات مورد مناقشه است. در سال ۲۰۱۵، با فروش قریب به ۲ /۱ میلیون دستگاه خودرو هیبریدی در بیش از ۲۰ کشور دنیا، سهم اندکی از یک درصد از فروش جهانی خودروهای سواری به این نوع از خودروها اختصاص یافت. به واسطه استفاده از پاره‌ای از قطعات و مجموعه‌های خاص همچون باتری لیتیومی، شبکه بخش و تبدیل انرژی الکتریکی، ژنراتور و سیستم انتقال قدرت متفاوت، خودروهای هیبریدی از هزینه تمام‌شده و در نتیجه قیمت خرده‌فروشی بالاتری نسبت به خودروهای متعارف برخوردار هستند.
مطالعه صورت‌گرفته بر روی ۴۵ مدل مختلف خودروهای هیبریدی موجود در بازار آمریکا نشان می‌دهد، حداقل چهار هزار دلار اختلاف قیمت میان نمونه هیبریدی و معمولی در یک مدل مشخص وجود دارد. به طور متوسط ۳۰ درصد افزایش قیمت خودروهای هیبریدی نسبت به مدل‌های بنزین‌سوز کاملاً طبیعی است. این مساله با توجه به ماهیت کاملاً کشش‌پذیر تقاضای خودرو در بخش‌های پایینی بازار نسبت به قیمت، در کنار کمبود زیرساخت‌های لازم و فقدان دانش فنی در شبکه خدمات پس از فروش، باعث کاهش سهم بازار این محصولات در کشورهای مختلف شده است.
این اختلاف قیمت و دغدغه‌های مورد اشاره، در بازار کشور ما هم می‌تواند مانع از رونق فروش و همه‌گیری مصرف این نوع خودروها شود. اگر به این مسائل، پایین بودن قیمت نسبی سوخت‌های فسیلی را که به واسطه بهره‌مندی کشورمان از منابع عظیم نفت و گاز کاملاً امری طبیعی است و موجب حذف انگیزه اصلی استفاده از خودروهای هیبریدی در سطح خرد و خانوارها می‌شود، نیز بیفزاییم، دورنمای توسعه بازار خودروهای برقی و هیبریدی کاملاً ناامیدکننده است.
مشوق‌های لازم برای توسعه استفاده از این خودروها
با وجود تمامی شبهات اقتصادی وارد به تصمیم استفاده از خودروهای هیبریدی و نگرانی‌های موجود در این خصوص در سطح خرد، با در نظر گرفتن کلیه هزینه‌های پنهان پیامدهای استفاده از سوخت‌های فسیلی در خودروهای سواری، در سطح کلان حمایت از ترویج استفاده از این محصولات کاملاً توجیه‌پذیر است. اعمال محدودیت‌های سختگیرانه در حوزه آلایندگی خودروها، ارائه تسهیلات مالی به شرکت‌های خودروسازی برای سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیق و توسعه، ارائه تسهیلات به مصرف‌کنندگان برای خرید خودروهای برقی و هیبریدی، حذف عوارض و مالیات این وسایل نقلیه و تقبل بخشی از هزینه خرید آنها، مجموع سیاست‌هایی هستند که در سال‌های اخیر در کشورهایی همچون ژاپن، آمریکا و حتی چین به منظور ترویج استفاده از خودروهای مبتنی بر انرژی‌های جدید توسط دولت‌ها اتخاذ شده‌اند.
نمونه بارز این مساله را در کشور چین و سایت‌های دولت این کشور در حمایت از یکی از بزرگ‌ترین سازندگان خودروهای برقی و هیبریدی و باتری‌های لیتیومی دنیا، بی‌وای‌دی می‌توان یافت. به‌رغم حذف تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در ایران، هرگونه آینده‌ای برای این محصولات در بازار ایران، بدون وجود سیاست‌های مشابه در کشور، قابل تصویر نیست. علاوه بر سرمایه‌گذاری در حوزه ترویج مصرف، ایجاد زیرساخت‌های لازم و گسترش دانش فنی نیز نیازمند توجه و برنامه‌ریزی دولت است.
بلوغ کامل خودروهای هیبریدی
در انتهای دهه ۹۰ میلادی و ابتدای هزاره سوم، با توجه به شکاف تکنولوژیک موجود میان غول‌های خودروسازی دنیا و کشورهای در حال توسعه، سرمایه‌گذاری روی تولید خودروهای مبتنی بر انرژی‌های نو در دستور کار بسیاری از شرکت‌های نوظهور خودروسازی قرار گرفت. تکامل فرآیندهای تولید و فناوری‌های به کار رفته در خودروهای هیبریدی و پیچیدگی اجزا و مجموعه‌های خاص این محصولات، در حال حاضر به بلوغ کامل رسیده است و تصور امکان جبران عقب‌ماندگی و سرآمدی در حوزه طراحی و تولید خودروهای هیبریدی، با توجه به تعداد بالای گواهی‌های ثبت‌شده حق بهره‌برداری انحصاری از فناوری‌های مورد استفاده در این حوزه توسط غول‌های بین‌المللی، کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.
راه‌اندازی شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشترک و مونتاژ خودروهای هیبریدی به همراه داخلی‌سازی تدریجی قطعات و اجزای این خودروها، در میان‌مدت می‌تواند ضمن کاهش قیمت این محصولات، زمینه‌ساز انتقال تکنولوژی و دانش فنی شود. نیاز شبکه حمل و نقل عمومی کشور به بهره‌مندی از وسایل نقلیه برقی و هیبریدی بر کسی پوشیده نیست و هرگونه سرمایه‌گذاری در تولید و گسترش بازار این محصولات، در بلندمدت با کاهش قیمت و افزایش دسترسی به خدمات و زیرساخت‌های مورد نیاز و در نتیجه سهولت استفاده از این خودروها در شبکه حمل و نقل عمومی، از ریسک پایین و نرخ بازگشت قابل قبول برخوردار است.
*کارشناس صنعت خودرو
منبع : ناموجود
نویسنده : ناموجود

۹۵/۰۵/۱۳
۰۷:۴۳

فرصتهای اقتصادی دوران پسابرجام در ترکیه بررسی شد

آنکارا - ایرنا - در همایشی با شرکت دهها تن از فعالان اقتصادی ترکیه ای و شرکت های ایرانی فعال در شهر ازمیر ترکیه، فرصتهای سرمایه گذاری و تجاری در دوران پسابرجام در ایران، بحث و بررسی شد.

به گزارش ایرنا، این همایش در محل اتاق بازرگانی ازمیر، با همت اکرم دمیرتاش رئیس اتاق بازرگانی ازمیر و مشارکت محمد ابراهیم طاهریان سفیر جمهوری اسلامی ایران و حمید زادبوم رایزن بازرگانی ایران در ترکیه در محل سالن اجتماعات اتاق بازرگانی ازمیر برگزار شد.
کارآفرینان ترکیه ای از شهرهای ازمیر، اوشاک، آیدین، منه من و دیگر شهرهای منطقه صنعتی اژه در این همایش شرکت کردند.
دمیرتاش طی سخنانی در این همایش با تاکید بر اهمیت روابط همه جانبه ایران و ترکیه به عنوان دو کشور قدرتمند منطقه با ظرفیت های قابل توجه، گفت: مشارکت گسترده بازرگانان و کارآفرینان منطقه اژه در همایش گویای علاقه و ارتباطات گسترده منطقه اژه که ازمیر در مرکز آن قرار دارد، با ایران است.
او با تقدیر و تشکر از تلاشهای سفیر ایران و رایزنی بازرگانی سفارت در تحکیم این روابط، گفت: روابط ایران و ترکیه به ویژه در دوره دولت آقای روحانی متحول شده است و توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 و اجرایی شدن برجام، فرصت های بسیار زیادی را برای کارآفرینان و سرمایه گذاران ترکیه ای فراهم کرده است و اتاق بازرگانی ازمیر تلاش دارد زمینه مشارکت فعال شرکتهای ترکیه ای در منطقه اژه را در طرح های بزرگ زیرساختی فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه منطقه اژه از مهمترین مناطق صنعتی ترکیه بشمار می رود، گفت: این منطقه دارای ظرفیت هایی است که به راحتی می تواند به همه نیازهای وارداتی ایران اعم از کالا و خدمات پاسخ دهد.
دمیرتاش پیشرفتهای اقتصادی ایران به رغم تحریم های سخت بین المللی را شایان تقدیر خواند و گفت: شرکتهای ترکیه ای تمایل زیادی به هم افزایی با شرکت های ایرانی در زمینه سرمایه گذاری ها و اجرای طرح های مشترک بطور متقابل در ایران و ترکیه و کشورهای ثالث دارند و آماده اند تجربیات خودرا در حوزه هایی که موفق بوده اند، به مخاطبان ایرانی خود منتقل کنند.
او یکی از این زمینه ها را در صنعت گردشگری خواند و گفت: قرار است اواخر مهر ماه نشست اتاقهای بازرگانی کشورهای عضو دی 8 در ازمیر برگزار شود و در قالب این نشست نیز با مخاطبان ایرانی خود گفت و گوهایی را خواهند داشت.
دمیرتاش با اشاره به اینکه منطقه اژه بیش از سایر مناطق ترکیه، دارای مراودات اقتصادی و تجاری با ایران است، از آمادگی اتاق بازرگانی ازمیر برای تخصیص اتاقی در این اتاق به رایزنی بازرگانی ایران در ترکیه خبر داد. وی یادآور شد در ازمیر تاکنون فقط آمریکا چنین امتیازی را داشته است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی در این نشست با اشاره به ملاقات امروز خود با ارول آی یلدیز استاندار ازمیر گفت: جمهوری اسلامی ایران از اولین ساعات کودتای نافرجام، موضع گیری بسیار صریحی را از دولت و ملت ترکیه داشت و بر لزوم احترام به رای مردم تاکید کرده است.
او با اشاره به اینکه دیگر زمان کودتاهای نظامی در منطقه به سر رسیده است، گفت: مردم حرف خود را از طریق رای می گویند و باید به آرای مردم احترام گذاشته شود.
طاهریان با تبریک به مردم ترکیه که ایستادگی شجاعانه ای را در قبال کودتاگران نشان دادند، گفت: مردم با این حرکت از سلاح نوینی را در ترکیه رونمایی کردند که آن قدرت مردم بود.
سفیر ایران با اشاره به اینکه تحولات اخیر دوره جدید و فصل نوینی را در همکاری های منطقه ای و روابط دوجانبه ایران و ترکیه می تواند رقم بزند، گفت: اکنون باید برای تحقق هدف 30 میلیارد دلاری تعیین شده از سوی روسای جمهوری دو کشور برای مبادلات تجاری فشرده شود.
طاهریان افزود: در این راه نقش بخش های خصوصی و همکاری آنها تعیین کننده خواهد بود و همکاریهای ترکیه با ایران در دوران تحریم و شروع روابط بانکی با ایران در دوران پسافرجام برای اولین بار از سوی ترکیه، امتیازاتی است که نمی توان نادیده گرفت.
زادبوم نیز با اشاره به اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه در سال 2015 میلادی، این موافقتنامه را گامی به سوی آزاد سازی تجارت بین دو کشور ارزیابی کرد و گفت: این هدف با توسعه دامنه موافقتنامه و افزایش فهرست کالاهای مشمول این تجارت میسر می شود و در این راستا قرار است به زودی نهاد زیبکچی وزیر اقتصاد ترکیه به ایران سفر کرده و در خصوص افزودن کالاهای جدید به این موافقتنامه گفت و گوهایی را داشته باشد.
زادبوم شرط توسعه همکاریها را آشنایی زیاد از فرصت ها و ظرفیت های یکدیگر دانست و فعالان اقتصادی و تجاری ترکیه را برای مشارکت فعال تر در نمایشگاههای ایران و سفر به ایران دعوت کرد.
در بخش پرسش و پاسخ این همایش نیز فعالان و کارآفرینان ترکیه ای سئوالاتی در خصوص سرمایه گذاری در ایران، اطلاعات تجاری بین دو کشور، روابط بانکی، نظام های پرداختی های پولی بین دو کشور، صادرات مواد پتروشیمی ایران به ترکیه، نیازمندیهای تجاری ایران، تعرفه های گمرکی و تشویق های ایران برای مشارکت در نمایشگاهها را مطرح کردند که زادبوم رایزن بازرگانی پاسخ لازم را ارائه کرد.
نمایندگان شرکتهای ایرانی که در این همایش حضور داشتند نیز با اشاره به اینکه شمار زیادی از گردشگران ایرانی در سفر به ترکیه منطقه اژه را انتخاب می کنند و همچنین ارتباطات تجاری این منطقه با ایران و حضور شمار قابل توجه دانشجویان ایرانی در اژه، پیشنهاد تاسیس سرکنسولگری ایران در ازمیر شدند که سفیر ایران با اشاره به اینکه این موضوع از قبل نیز مطرح بوده است، قول پیگیری داد.
سفیر ایران در قالب سفرهای استانی خود روز گذشته به منطقه اژه سفر کرده است.
خاورم/2011** 3404

۹۵/۰۵/۱۳
۰۰:۲۵

اعتماد مطرح کرد: کمی شفاف تر آقای رییس جمهور!

تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد در شماره چهارشنبه 13 مرداد در تیتر یک در گزارشی به گفت و گوی تلویزیونی حسن روحانی با مردم پرداخت و نوشت: سخنان تلویزیونی روحانی پر از عدد و رقم های امیدوارانه بود، خسته نباشید اما؛ روحانی از نباید توهین به مردم گفت، از توهین کنندگان نگفت- از کاهش قاچاق گفت، از مبادی قانون نگفت، از دستاوردهای مثبت اقتصادی گفت، از موانع و سد راه های آن نگفت.

این روزنامه با انتشار عنوان در قلعه «یوز» با محافظان «توران»، می نویسد: توران، نخستین بار در سال ٥١ به عنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط زیست درآمد. امیرخان، شکاربان آشنای منطقه، نخستین کسی بود که به فکر افتاد از گونه های جانوری منطقه حفاظت کند. ضلع شمالی منطقه، خارج از پارک، ٧٠٠ هکتار محوطه فنس کشی شده درست کرده اند برای جانورانی که نیاز به تکثیر در اسارت دارند. ٧ آهو و ١١ گورخر تحت حفاظت فعلا از ساکنان این محوطه اند. تامین یونجه و آب برای این ١٨ راس از وظایف روزمره محیط بانان این منطقه است. از دو محیط بانی که در پاسگاه بودند، آنکه سن و سال بیشتری دارد و موهایش رنگ سفیدی گرفته، مسوول رسیدگی به آبشخورهاست. ١٥ سال سابقه کار دارد و هر روز با کامیونی راهی آبشخورها می شود و تانکرها و منابع آب را پر می کند. از گوشه های فنس ٧٠٠ هکتاری چشم می گیرم تا آهوها و گورها را ببینم. با دوربین به چشم می آیند کنار آبشخورها ایستاده اند و باز نگاه می کنند.
روزنامه اعتماد با اشاره به عنوان استارت انتخاباتی اصلاح طلبان از مهرماه، آورد: اصلاح طلبان در تدارک ساز و کار مناسب برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند. آنها به دنبال آسیب شناسی عملکرد شورای عالی سیاستگذاری می خواهند اشکالاتی که در انتخابات مجلس بروز کرد را به حداقل رسانده و با ساز و کاری مطمئن وارد عرصه شوند. روز گذشته عبدالواحد موسوی لاری، نایب رییس شورای عالی سیاستگذاری و عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز در این خصوص گفت: بحث های جدی اصلاح طلبان برای انتخابات از نیمه دوم امسال آغاز می شود و بعید می دانم تا پایان شهریور کار زیادی در این مورد انجام شود. اما بعد از شهریور و در مهرماه کارها را شروع خواهیم کرد. کار مشخصی هنوز در مورد انتخابات سال آینده در جریان اصلاحات آغاز نشده است، اما در جلسات اصلاح طلبان در این خصوص بحث هایی مطرح شده و تبادل نظر صورت می گیرد. اما کار انتخابات هنوز به صورت جدی در دستور کار اصلاح طلبان قرار نگرفته است.
طبیبیان: ادغام دو سازمان موفق نبود؛ عنوان دیگر این روزنامه محسوب می شود، در این مطلب می خوانیم: ترکش های فیش حقوقی مدیران نظام پولی و مالی کشور بیش از همه دامنگیر سازمان مدیریت و برنامه ریزی شد و روز گذشته با دو حکم مجزا برای انصاری به عنوان ریاست سازمان امور استخدامی و نوبخت به عنوان رییس سازمان برنامه و بودجه رسما سازمان مدیریت و برنامه ریزی تجزیه شد. هفته گذشته شورای عالی اداری در جلسه ای حکم به تفکیک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور داد، تا براساس این مصوبه دو سازمان «امور اداری و استخدامی» و «برنامه و بودجه» ایجاد شود. محمد طبیبیان، معاونت اسبق سازمان برنامه و بودجه است که در گفت وگو با «اعتماد» توضیح داد: بررسی عملکرد سازمان مدیریت و برنامه ریزی نشان می دهد در اجرا با موفقیت چندانی روبه رو نشد. از این منظر و با توجه به عملکرد ضعیف این سازمان شاید تفکیک دو سازمان برنامه و بودجه از امور استخدامی و ایجاد تشکیلاتی مجزا و ساختاری با پرسنل محدود، زمینه ساز رسیدگی بیشتر به هر دو بخش مورد اشاره باشد.
روزنامه اعتماد با انتخاب عنوان شرط «رستم» برای آزادی بابک، نوشت: «وعده به شرط آزادی» هم به سرنوشت پیچیده متهم نفتی اضافه می شود. زنجانی برای رهایی از حکمی که او را بیش از دو سال و نیم در بازداشت موقت نگه داشته، دست به هر کاری می زند، بی نتیجه است. موضوعی که از مدت ها پیش رسول کوهپایه زاده بر آن تاکید داشته و عنوان می کرد که شرکای موکلش حاضرند به ایران بیایند و برای تودیع وثیقه برای آزادی زنجانی اعلام آمادگی کرده اند، گویی این روزها در حال تحقق است. این بار نام تاجیکستان هم در کنار نام ترکیه و امارات قرار می گیرد اما با این تفاوت که مرد تاجیکی حاضر است برای آزادی زنجانی مبلغ بدهی او را پرداخت کند. «رستم» شریک تاجیکستانی متهم نفتی اگرچه وعده امیدوارکننده ای به زنجانی می دهد اما آن را مشروط به صدور حکمی از سوی دستگاه قضایی می داند. او اعلام کرده حاضر است ضمانتنامه ای بانکی برای پرداخت بدهی شریکش صادر کند اما با این شرط که به محض امضای ضمانتنامه، زنجانی از زندان آزاد شود.
این روزنامه همچنین در صفحه نخست عنوان های «پاسخ وزارت خارجه به متهم حمله به سفارت سعودی: حمله به اماکن دیپلماتیک توجیه پذیر نیست»، «شهر تهران 230 ساله شد»، «حرکت «ششم» توسعه »، «با تصمیم جدید ثبت احوال: آمار «طلاق» دیگر اعلام نمی شود» و «مجلس دنبال می کند: تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز» را منتشر کرد و در ستون نگاه روز عنوان «حیف یا میل؟» به قلم عباس عبدی تحلیلگر و روزنامه نگار را به چاپ رساند.
*گروه اطلاع رسانی
پژوهشم**9128**9131

۹۵/۰۵/۱۳
۰۹:۱۷

در ادامه اقدامات ضد ایرانی آمریکا؛ ممانعت آمریکا از معامله بانک های آلمانی با ایران

نشریه دویچه ویرتشافت ناخریشتن نوشت علیرغم حمایت دولت آلمان از تجارت با ایران، آمریکا از معامله بانک های آلمانی با ایران جلوگیری می کند.

  به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما نشریه «دویچه ویرتشافت ناخریشتن» نوشت: آلمان، آمریکا از معاملات بانکهای آلمانی با ایران جلوگیری می کند. دولت جمهوری فدرال آلمان اکنون در نظر دارد در این زمینه به بانکهای آلمانی بها دهد و از آنها در تجارت با ایران حمایت کند؛ اقدامی که هرچند سایر کشورهای اروپایی نیز پیشتر در موردش وعده هایی را مطرح کرده بودند اما این تلاشها تاکنون هیچ موفقیتی را در پی نداشته است. 
سخنگوی دولت فدرال آلمان در برلین گفت: ما با بانکهای آلمانی در ارتباطیم تا امکان تقویت مناسبات میان آلمان و ایران فراهم آید. علت این واکنش، اعتراض شرکتهای آلمانی و ایرانی درباره خودداری  بانکهای اروپایی از تجارت با ایران به علت تحریمهای موجود آمریکا علیه این کشور عنوان شده است. پس از آنکه اتحادیه اروپا در پی حصول توافق بر سر مناقشه اتمی ایران تحریمهای این کشور را لغو کرد، بانکهای آلمانی همانند موسسات مالی سوئیسی نگران بروز مشکلاتی برای خود شدند زیرا  دولت آمریکا هنوز تحریمهای ایران را لغو نکرده است. همزمان، وزارت خارجه آلمان نیز به وجود مشکلات احتمالی (بانکهای آلمانی) در تجارت با آمریکا اذعان کرد.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی آلمان در این زمینه گفت: هم دولت آلمان و هم دولتهای انگلیس و فرانسه بارها در مواضع خود اعلام کرده اند که از طرف آلمان و سیاست اروپا هیچ مانعی در ورود بانکهای اروپایی برای تامین اعتبار مالی معاملات تجاری یا سرمایه گذاری طرحها در ایران وجود ندارد. در ماه مه گذشته، اداره آمار فدرال آلمان از افزایش هفت درصدی صادرات آلمان در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به ایران خبر داد. 

منابع دیگر:
 • عصر ایران
۹۵/۰۵/۱۳
۰۳:۴۰

واکنش واشنگتن به انتقاد مقامات ایران از نحوه اجرای برجام

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به انتقاد مقامات ایران از نقض برجام توسط «آمریکای غیرقابل‌اعتماد» گفت که از ابتدای مذاکرات منتهی به برجام، اصلاً قرار نبوده طرفین به یکدیگر اعتماد کنند و مبنا بر راستی‌آزمایی بوده است.
به گزارش فارس، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا امشب در خصوص مواضع مقامات ایرانی در برابر عدم‌پایبندی آمریکا به تعهدات برجامی و غیرقابل اعتماد بودن این کشور، واکنش نشان داد.
جان کربی در خصوص اتهام اول یعنی نقض برجام از سوی آمریکا با جلوگیری از رفع عملی تحریم‌ها گفت: «ما اصرار داریم که طرفین (ایران و آمریکا) به تعهدات برجامی خود پایبند بوده‌اند و اصرار داریم که کماکان پایبند بمانند زیرا این به نفع امنیت منطقه است.»
یکی از خبرنگاران به «بی‌اعتمادی» مقامات نظام ایران به آمریکا و تأکید آنان بر ثابت شدن حقانیت این بی‌اعتمادی پس از ماجراهای برجام اشاره کرد و موضع رسمی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص را خواستار شد.
کربی پاسخ داد: «از ابتدا هم قرار نبود طرفین توافق به هم اعتماد کنند؛ توافق همانطور که گفته‌ایم مبتنی بر اعتماد نبوده بلکه بر راستی‌آزمایی و بازرسی استوار شده است.»
دولت ایران انتظار داشت پس از انعقاد برجام، همانگونه که آمریکایی‌ها در دور میز قول داده بودند، حداقل تحریم‌های بانکی مرتبط با پرونده هسته‌ای، از میان برداشته شود.
برجام اما امضاء شد و ایران همانگونه که سخنگو هر شب و امشب گفته، با پایبندی به تعهدات بازگشت‌ناپذیر خود، قلب راکتور اراک را با سیمان پر کرد.
آمریکا از آن سو از اجرای تعهدات برجامی خود و رفع تدریجی تحریم‌های ایران سخن می‌گفت اما در عمل، با پابرجا ماندن ترس شرکت‌ها و بانک‌های بین‌المللی از تبعات تعامل با ایران، این تحریم‌ها فقط از روی کاغذ برداشته شد.

۹۵/۰۵/۱۲
۲۳:۵۷

رئیس‌جمهور اوکراین پس از20سال به ایران می‌آید/انتقال موشک‌های خا‌.‌55 از اوکراین به ایران نادرست است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :سفیر اوکراین می‌گوید که کشورش آماده گسترش همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی با ایران است.
سفیر اوکراین می‌گوید که کشورش آماده گسترش همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی با ایران است؛ اما به‌گفته وی، مشکلات موجود در حوزه تراکنش‌های مالی همچنان یک مانع عمده در مسیر توسعه روابط اقتصادی دو کشور است.
«سرگئی بوردیلیارک»، سفیر اوکراین در تهران در گفتگو با تسنیم با تشریح علاقه‌مندی شرکت‌های اوکراینی برای همکاری در حوزه ساخت هواپیما، نگهداری بالگرد، حمل و نقل و ترانزیت، از تلاش‌ها انجام شده برای مهیا کردن مقدمات سفر رئیس جمهوری این کشور به ایران خبر داد. مشروح این مصاحبه در ادامه ارائه شده است:
مدتی پیش، وزیر خارجه اوکراین سفری به ایران داشت و با مقامات ایرانی دیدار کرد. از آن موقع تاکنون، چه پیشرفت‌هایی در روابط دوجانبه دو کشور حاصل شده است؟ در کدام حوزه‌ها به طور خاص شاهد پیشرفت بوده‌ایم؟ حجم تجارت بین ایران و اوکراین به چه میزان است؟ آیا همانگونه که سال گذشته پیش‌بینی شد، حجم تجارت به نزدیک یک میلیارد دلار رسیده است؟
دیدار آقای پاولو کلیمکین، وزیر امور خاجه اوکراین از ایران در وهله اول با هدف آغاز دوباره گفتگوهای سیاسی بین دو کشور بود. طی 13 سال اخیر چنین دیداری در چنین سطحی انجام نشده بود. همچنین لازم است که به این نکته اشاره شود که طی 12 سال گذشته هیچ نشستی در قالب کمیسیون مشترک دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و تجاری برگزار نشده است. تا سال جاری.
هم‌اکنون روابط دوجانبه ما پتانسیل بسیاری برای توسعه دارند، هرچند برخی موانع در این مسیر وجود دارند. اولین و مهم‌ترین موضوع، ضرورت سرعت بخشیدن به گفتگوهای سیاسی است. طی دیدار کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین با رئیس جمهوری ایران، جناب آقای روحانی گفت که هیچ کشور ثالثی نمی‌تواند بر همکاری‌های فی‌مابین اوکراین و ایران اثر بگذارد. ما از این رویکرد استقبال می‌کنیم – هیچ میانجی‌گری برای گفتگوهای ما وجود ندارد. از این جنبه، برای برگزاری مذاکراتی در سطح معاونان وزرای خارجه دو کشور در آینده نزدیک – در ماه آگوست سال جاری – برنامه‌ریزی شده است.
دیدار وزیر خارجه اوکراین از ایران، طی 13 سال اخیر بی‌سابقه بود
در وهله دوم، تلاش‌های بسیاری برای تسهیل رویه صدور ویزا انجام شده است. ماه آینده مدیر بخش کنسولی وزارت امور خارجه اوکراین از ایران دیدار خواهد کرد. امیدوارم که طی «گفتگوهای کنسولی» با همتایان ایرانی خود، یک سازوکار گام‌به‌گام برای تسهیل این کار طراحی شود. در حال حاضر، وضعیت این حوزه برای طرف ایران راضی‌کننده نیست و ما به آن اذعان داریم. در شرایط کنونی، یک تاجر ایران ویزای آلمان را راحت‌تر از ویزای اوکراین می‌تواند کسب کند.
در پاسخ به پرسش شما درباره حجم تجارت بین دو کشور اوکراین و ایران، باید به یک مانع عمده موجود در توسعه روابط اقتصادی اشاره کنم. منظورم تراکنش‌های بانکی است. در آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، معاون بانک مرکزی اوکراین مذاکراتی را با معاون بانک مرکزی ایران انجام داد. آن‌ها فهرستی از بانک‌های قابل‌اتکایی را که در کوتاه‌مدت می‌توانند چنین تراکنش‌هایی را آغاز کنند، با یکدیگر مبادله کردند. تا جایی که می‌دانم، بانک Exim اوکراین و بانک خاورمیانه ایران در این طرح فعالیت دارند. با این حال، همچنان مسائل فنی (همچون تفاوت نرخ تبادل رسمی و غیر رسمی ارز در ایران و اصلاحات نظام بانکی در اوکراین) مانع از این می‌شوند که این فرآیندها آغاز به کار کنند.
در شرایط کنونی، شرکت‌های اوکراینی و ایرانی به دنبال راه‌های دیگری برای تسهیل فرآیندهای تجاری هستند. آن‌ها از واسطه‌هایی در کشورهای دیگری همچون چین، ترکیه، گرجستان و امارات استفاده می‌کنند. حجم تجارت دو کشور طی شش ماه اول سال 2016 تنها 210 میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود 35 درصد کاشه یافته است، در حالی که حجم تجارت اوکراین با کشورهایی که پیشتر به آن‌ها اشاره کرده‌ام، طی این مدت افزایش یافته است. این وضعیت مطلوب نیست، خاصه زمانی که اطلاعات مداومی از شرکت‌های متعدد اوکراینی وجود دارد که قراردادهای جدیدی را با طرف‌های ایرانی منعقد می‌کنند. اما من بر این باورم که وضعیت در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد. حجم تبادل 1 میلیارد دلاری بین دو کشور یک هدف کاملا واقعی است و می‌توانیم در سال جاری به آن دست یابیم، به این شرط که تراکنش‌های مالی مستقیم بین بانک‌های ما سریعا آغاز شود.
شرکت‌های اوکراینی و ایرانی به دنبال راه‌های دیگری برای تسهیل فرآیندهای تجاری هستند. آن‌ها از واسطه‌هایی در کشورهای دیگری همچون چین، ترکیه، گرجستان و امارات استفاده می‌کنند
چرا تراکنش‌های مالی مستقیم بین بانک‌های ایرانی و اوکراینی از پیش برقرار نشده است. چون طبق توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی، باید موضوع تحریم‌ها و محدودیت‌ها رفع می‌شد. چرا ای روابط مستقیم بانکی بین دو کشور برقرار نشده است؟
دلایل متعددی وجود دارد و البته قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در این میان وجود داشت که اوکراین عضو سازمان ملل است، اوکراین همچنین عضو غیردائم شورای امنیت است و ما ملزم به اعمال این تصمیمات در قانون‌گذاری‌ها و مقررات‌گذاری‌های داخلی خود هستیم. این علت اصلی این مسأله است. اما در دوران اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران، اوکراین به برخی روابط و همکاری‌های خود با ایران ادامه داد.
دو کشور ایران و اوکراین اخیر تفاهم‌نامه‌ای را در بخش راه‌آهن و برای اجرای پروژه‌های بزرگی در این حوزه در ایران منعقد کردند. آیا جزئیات بیشتری از آن دارید؟ چه زمانی اجرایی خواهد شد؟
در جریان امضای این تفاهم‌نامه بین وزارت امور زیرساخت‌های اوکراین و وزرات راه و شهرسازی ایران، من در کی‌یف حضور نداشتم. اما تا جایی که می‌دانم که از شرکت‌های اوکراینی، هم شرکت‌ها دولتی و خصوصی، دعوت شده است تا در پروژه‌های ریلی ایران مشارکت کنند، پروژه‌هایی که هزینه آن‌ها حدود 10 میلیارد یورو برآورد شده است. باید به این نکته اشاره کنم که این تفاهم‌نامه یک گام بسیار مهم در ارتقای سطح روابط اقتصادی دو کشور است. در حال حاضر می‌توان نتایج این تفاهم‌نامه را مشاهده کرد، از جمله اینکه برخی شرکت‌های ماشین‌سازی اوکراینی همچون «شرکت واگن‌سازی خارکیف» و «شرکت آزووماش» مذاکراتی را با شرکت‌های «کورس واگن» و «پارس واگن» برای تأسیس شرکت‌های مشترک به منظور فعالیت‌های بیشتر در ایران انجام داده‌اند.
از شرکت‌های اوکراینی، هم شرکت‌ها دولتی و خصوصی، دعوت شده است تا در پروژه‌های ریلی ایران مشارکت کنند، پروژه‌هایی که هزینه آن‌ها حدود 10 میلیارد یورو برآورد شده است
آیا در همکاری‌های ایران و اوکراین در حوزه تولید هواپیما و بالگرد پیشرفتی مشاهده می‌شود؟ ساخت چه نوع هواگردهایی در این همکاری مدنظر قرار دارد؟
من نه تنها شاهد چنین چیزی هستم، بلکه هر کاری را برای بهبود مذاکرات بین تولید‌کنندگان هواگردهای اوکراینی و شرکت‌های ایران انجام می‌دهم. همانگونه که احتمالا می‌دانید، اوکراین تنها کشوری است که در توسعه صنعت هوایی ایران مشارکت داشته است، حتی در شرایطی که بدترین تحریم‌ها علیه کشور شما اعمال می‌شد. شرکت اوکراینی «آنتونوف» همره با شرکت «هِسا» تاکنون 19 هواپیمای «ایران-140-100» را تولید کرده‌اند. پس از سانحه تأسف‌برانگیز سقوط یکی از این هواپیماها در فرودگاه مهرآباد در آگوست 2013، تولید مشترک این محصول زیبا متوقف شده است. ما هم‌اکنون یکبار دیگر در آستانه آغاز مذاکراتی در این باره هستیم.
در خصوص بالگردها، شرکت بزرگ اوکراینی «موتور-سینک» آماده همکاری با شرکای ایرانی در حوزه نگهداری بالگردها، خاصه در بخش موتورها است.
آیا ایران و اوکراین همکاری خاصی در حوزه‌های نظامی دارند؟ برخی گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال موشک‌های کروز خا-55 از اوکراین به ایران وجود دارد؟ آیا چنین چیزی را تأیید می‌کنید؟
من می‌توانم بگویم که اوکراین به تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت همکاری نظامی با جمهوری اسلامی ایران پایبند است. هرچند این یک موضوع حساس است، اما می‌توان نظرم را در این باره عنوان کنم، ما پتاسیل‌های زیاد استفاده‌ نشده‌ای را در این حوزه داریم.
و باید بگویم که گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال موشک‌های کروز خا-55 از اوکراین به ایران به احتمال بسیار زیاد نادرست هستند.
گمانه‌زنی‌ها درباره انتقال موشک‌های کروز خا-55 از اوکراین به ایران به احتمال بسیار زیاد نادرست هستند
وزیر امور زیرساخت‌های اوکراین به موضوع همکاری‌های متقابل دو کشور درباره مسیر ترانزیتی چندگانه‌ای (Multimodal Transit Route) که ایران را از طریق اوکراین به اروپا متصل کند، اشاره کرده است. آیا هیچ تلاش عملی در این زمینه انجام شده است؟ چقدر زمان نیاز است تا این پروژه تحقق یابد؟
اجازه دهید که این شیوه را توضیح دهم. مسیر ترانزیتی چندگانه به معنای این است که یک شرکت می‌تواند با استفاده از ابزارهای متنوع ترانزیتی، کالاهای خود را ارسال کند – برای مثال، محموله مدنظر در ابتدا با کامیون به جمهوری آذربایجان منتقل می‌شود، سپس از طریق راه‌آهن به گرجستان، سپس با کشتی به اوکراین، بعد بار دیگر با راه‌آهن به لهستان و و همینطور تا مقصد ارسال برسد. سیستم حمل و نقل ما متنوع است و استفاده از آن پرهزینه نیست. هم‌اکنون توافقنامه‌ای را در این عرصه داریم – یک پروتکل بین‌الملی که در نشست مقامات گمرکی اوکراین، گرجستان، ایران و آذربایجان در ژانویه سال 2016 بر سر آن توافق شد. تا جایی که می‌دانم برخی محموله‌های ارسالی ایران به آلمان از طریق خاک اوکراین منتقل می‌شوند. آنچه که باید به آن توجه کرد، افزایش رشد صادرات غیرنفتی ایران به اتحادیه اروپا است، که مطمئنم با گذر زمان حل می‌شود.
آیا برنامه‌ای برای سفر مقامات ایرانی، از جمله وزیر امور خارجه کشورمان به اوکراین، و یا دیدار مقامات اوکراینی از ایران در آینده نزدیک تدارک دیده شده است؟ ایا تاکنون انجام سفر و دیداری در سطح سران دو کشور برنامه‌ریزی شده است؟
طبق برنامه،‌ آقای ایگو ناسالیک، وزیر انرژی اوکراین طی روزهای آتی و آقای تاراس کوتوی، وزیر کشاورزی اوکراین طی دو ماه آتی به ایران سفر میکنند. این دو دیدار بسیار مهم هستند. پس از آن نیز برنامه‌ای برای برگزاری مذاکرات سیاسی بین معاونان وزرای خارجه دو کشور در کی‌یف برنامه‌ریزی شده است. همچنین روز ششم آگوست، نشست مذاکرات کنسولی بین دو کشور را در سطح مدیران کل کنسولی دو طرف در تهران برگزار خواهد شد. همچنین چهارمین کمیته تجارت و تعرفه بین‌دولتی در نیمه اول سپتامبر در کی‌یف برگزار خواهد شد. همچنین قرار است که گروه دوستی پارلمانی ایران نیز قرار است از کی‌یف دیداری داشته باشد.
آقای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در دیدار با وزیر خارجه اوکراین از آقای پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین برای دیدار از ایران دعوت به عمل آورد. ما هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی و طراحی جزئیات این دیدار، خصوصا تاریخ آن هستیم که امیدواریم که سال آتی انجام شود. مقدمات این سفر باید به دقت مهیا شود زیرا آخرین باری که رئیس جهوری اوکراین از ایران دیدار کرد به 20 سال پیش باز می‌گردد، این مقدمات به معنای این است که اسناد مهمی باید برای امضا شدن آماده شوند. این موضوع خود به برگزاری گفتگوهای سیاسی جدی بین دو کشور منجر شده است. و این دلیل چرایی دیدارهای مقامات ایرانی و اوکراینی در کشورهای یکدیگر است.
بنابراین، دیدار رئیس جمهوری اوکراین از ایران می‌تواند دیدارهای قبلی را به نتیجه برساند. این کار همچنین مسیر و دورنمایی را برای سال‌های پیش‌رو فراهم کند. البته تمامی این موارد جزو دستورکارهای اولین دیدار رئیس جمهوری کشورمان هستند، اما امیدوارم که سران دو کشور بتوانند به دفعات بیشتری از کشورهای یکدیگر دیدار داشته باشند.
در حال برنامه‌ریزی و طراحی جزئیات دیدار {رئیس جمهوری اوکراین از ایران} هستیم ... آخرین باری که رئیس جهوری اوکراین از ایران دیدار کرد به 20 سال پیش باز می‌گردد
اجازه دید وارد حوزه گردشگری شویم، سالانه چه تعداد ایرانی از اوکراین دیدن می‌کنند؟
سالانه حدود 2 تا 3 هزار ایرانی از اوکراین بازدید می‌کنند.
آیا ممکن است که ضرورت صدور روادید بین دو کشور ملغی شوند؟
توافق به دست آمده در مرحله اول به معنای لغو روادید نیست، اما بر این موضوع که سازوکار صدور روادید تسهیل شود، تأکید دارد. برای مثال، اگر کسی همراه با گذرنامه و دعوت‌نامه به سفارت بیاید، ویزای وی بدون معطلی صادر می‌شود. علاوه بر آن، آژانس‌های مسافربری نیز که به سراغ ما در سفارت می‌آیند به سادگی ویزاهای مدنظر خود را می‌گیرند.
برای گرفتن ویزای سفر به اوکراین به عنوان یک گردشگر، چرا باید یک دعوت‌نامه داشت؟
گردشگران نیازی به دعوت‌نامه ندارند و با داشتن شماره رزور محل (هتل) اقامت می‌توانند ویزای خود را دریافت کنند. من کاملا مطمئنا که می‌توانیم تا آن نقطه برسیم، زیرا من برای پنج سال مسئول امور کنسولی در پکن بودم و پس از آن نیز به مدت پنج سال در شانگهای سرکنسول بودم، و در این زمینه تجربه‌های زیادی دارم.
به عنوان سفیر اوکراین در تهران وعده می‌دهم تا مسیر لازم برای رسیدن به نقطه‌ لغو روادید را آغاز کنیم
در واقع، در تمامی آن سال‌ها، من بر فرآیند صدور ویزا برای چینی‌ها نظارت داشتم. برای مثال، سال جاری توافقی اجرایی شد که به چینی‌ها کمک می‌کند تا طی فصل تابستان، برای دیداری 15 روزه نیازی به گرفتن ویزا نداشته باشند.
در دور اول مذاکرات خود درباره تسهیل صدور ویزا در ایران نیز چنین چیزی را مدنظر داشتیم، و نهایتا به عنوان سفیر اوکراین در تهران وعده می‌دهم تا مسیر لازم برای رسیدن به نقطه‌ لغو روادید را آغاز کنیم. اما نباید فراموش کرد که دیپلماسی هنر حرکات و ابزارها است. این دیدگاه من به عنوان سفیر اوکراین در ایران است.
به نظر شما هم‌اکنون بزرگترین مانع برای ایرانیان به منظور گرفتن ویزای اوکراین چه چیزی است؟ و گرفتن ویزا معمولا چقدر به طول می‌انجامد
رویه صدور ویزا. برخی اوقات، اگر فردی از سوی دولت مرکزی یا نهادهای اوکراینی دعوت شده باشد، دریافت ویزا تنها یک یا دو ساعت به طول می‌انجامد. درباره اتباع کشورهای اتحادیه اروپا، استرالیا و ژاپن و مناطقی اینچنین، نیازی به گذراندن فرآیند تأیید صلاحیت ندارند. اما برای دیگران، این فرآیند همچنان ضرورت دارد. اما مهمترین موضوع،‌ تسهیل صدور ویزا تا جای ممکن است، یعنی تنها به یک ویزا و دعوت‌نامه نیاز باشد. این دیدگاه من است. این در مرحله اول است، اما در گام بعد که ضرورتا به صورت فوری عملیاتی نخواهد شد، امیدوارم که برای توریست‌هایی که در قالب تورهای گردشگری به اوکراین می‌آیند، برخی تجار، یا کودکانی که به دیدار بستگان یا والدین خود می‌روند و یا روزنامه‌نگاران رژیم لغو روادید را اجرا کنیم و در گام نهایی نیز بتوان رژیم لغو روادید را برای همه ایرانی‌ها برقرار کنیم.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۸:۲۷

رئیس جمهور در تلویزیون: همان هایی که با برجام مخالف بودند، الان در حال سنگ اندازی هستند / اگر امریکایی ها با حسن نیت توافق را اجرا می کردند، در موضوعات دیگر هم مذاکره می کردیم / رسانه‌ ها و روزنامه ها نباید آبروی افراد را خدشه دار کنند

از عید نوروز امسال که حدود 4 ماه از آن می‌گذرد، وعده من این بوده که امسال سال بهتری برای مردم خواهد بود. سال گذشته سال سختی بود.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :روحانی گفت: اگر آمریکا با حسن نیت به اجرای برجام می‌پرداخت چه بسا حاضر بودیم در موضوع دیگر با آنها مذاکره کنیم که متاسفانه آنها به تعهدات خود دقیق پایبند نبودند
به گزارش «انتخاب»، مهمترین محورهای سخنان رئیس جمهور در زیر می آید:
از عید نوروز امسال که حدود 4 ماه از آن می‌گذرد، وعده من این بوده که امسال سال بهتری برای مردم خواهد بود. سال گذشته سال سختی بود.
12 مرداد برای من بسیار خاطرانگیز است چرا که حکم تنفیذ خود را از دست رهبر معظم انقلاب گرفتم. ملت ما مثل همیشه شاد و امیدوار و آماده برای پیشرفت بیشتر کشور باشد
در طول سه سال و 4 ماه دولت در لحاظ امنیتی در کنار قوای مسلح بوده و آرامش و ثبات بی نظیری در کشور شاهد بوده ایم.
در زمینه مسائل اقتصاد هرچند آمار اولیه سه ماهه اول را نداریم، اما همه علامت ها از حرکت رو به جلو حکایت دارد.
امار بیمه شدگان امسال نشان می دهد ما حدود 461 هزار نفر بیمه شدگان بیشتر از سال گذشته است.
وقتی در برابر طرف خارجی قرار میگیریم به گونه ای باید صحبت کنیم که کاستی ها و اهمال های آنها را باید به رخ بکشیم. وقتی با مردم خودمان صحبت می کنیم باید این طرف قصه را هم توضیح دهیم
1+5 اهمال هایی در اجرای برجام دارد، اما برجام فضای خوبی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده است. بعد از برجام دیگران هم تعجب کردند که چگونه ما توانستیم تولید و صادرات نفتمان را تا این حد بالا ببریم و تقریبا به شرایط قبل از تحریم برسیم.
تولید نفت ما پیش از برجام در 10 ماهه نخست 94، تولید نفت خام و میعانات ما 3.250 میلیون بوده و صادرات ما 1.348 میلیون بوده است.
در چهار ماهه 95، تولید 4.122 میلیون بوده است. و صادرات ما 2.382 میلیون در روز بوده است. در تیرماه تولید ما به 4.154 میلیون رسید. صادرات ما 2.428 میلیون بشکه شد.
یکی از آثار دیگر برجام، علاوه بر فروش نفت، عزت ما در این زمینه بود که هر مقدار که نفت دلمان می خواهد می فروشیم. این از نظر سیاسی و انقلابی کشور هم اهمیت دارد.
ما در دسترسی به پول نفت هم دستمان در پسابرجام باز شده است.
در دوران تحریم کشورهای خریدار برای ما شرایط نحوه پرداخت پول نفت را تحمیل می کردند. مجبور بودیم بابت نفت از خود کشورهای خریدار کالا وارد کنیم. امروز دست ما باز است.
حداقل ده تا بیست درصد از آن پول را به عنوان حق نقل و انتقال پول دریافت می کردند.
اگر شرایط قبل از برجام، ادامه می یافت، نفت را نباید بیش از یک میلیون بشکه می فروختیم. به تدریج 20 درصد 20 درصد فروش نفت ما کاهش می یافت و امروز فروش نفت ما به صفر رسیده بود. شرایط دسترسی به اموالمان روز به روز سخت تر می شد. در خودرو و پتروشیمی و جابجایی ریال و فلزات گرانبها هم تحریم بودیم. شرایط سختی برای کشور پیش امده بود.
مهمترین اثر برجام رفع سایه شوم تهدید از بالای سر ما بود.
مردم با ایستادگی، مقاوم و اتحاد و با هدایت های رهبری شجاع موجب توفیق در برجام شدند
ما حقمان را باز ستاندیم. برجام لطف کسی نبود. در سایه مقاومت ملت حاصل شد.
اگر آمریکایی ها با حسن نیت و دقیق برجام را اجرا می کردند، چه بسا ما به آنها اعتماد می کردیم و حاضر بودیم در موضوع دیگر هم با آنها مذاکره می کردیم
متاسفانه آنها این آزمایش را به خوبی انجام ندادند و به تعهدات خود دقیق پایبند نبودند.
برجام حاصل وحدت ملی و انسجام ملی و همکاری همه قوا و حمایت ملت و رهنمودهای مقام معظم رهبری بود. امروز هم ادامه راه برای استفاده از فرصت به وجود آمده، مستلزم همان وحدت و انسجام و هدایت های رهبری است.
برجام در بعضی زمینه ها مثل صادرات نفت و بیمه و کشتیرانی به خوبی انجام شد.
در بعضی زمینه ها مثل همکاری های بانکی به کندی پیش می رود. در زمینه تبدیل ذخایر ما به ارزهای دیگر مشکلاتی هنوز وجود دارد.
هر چه جلوتر می رویم گشایش بیشتری پیش روی ماست.
زمانی که مقررات اجرایی بودجه 95 مورد بحث قرار گرفت، بحث حقوق های نامتعارف در دولت مطرح شد.
باید به تشکیلات دولتی سر و سامان بدهیم تا از فساد دور شویم.
-در فیش های حقوقی، از زمانی که نهادهای عمومی غیردولتی ایجاد شد، (خصولتی) یعنی نه دولت بر آن حاکم است و نه بخش خصوصی است. مشکلاتی به وجود می آید.
-قوانین در زمینه حقوق و دریافتی ها شکاف ها و مسیرهایی برای سوء استفاده داشت.
-در برخی از قوانین حقوق و دریافت ها استثناهای فراوانی داریم.
-همه قوا و مقام معظم رهبری در زمینه مقابله با حقوق های نامتعارف همکاری خوبی داشتند.
-همه این حقوق ها مربوط به درصد بسیار کمی از افراد است. کارکنان و کارمندان دولت کاملا از این مسئله مبرا هستند.
-شایعه کاسته شدن حقوق کارمندان دولت کاملا بی اساس است.
-این حقوق ها مربوط به چند هزار مدیر سازمان های دولتی و غیر دولتی است.
تعداد افراد دریافت کننده حقوق های نامتعارف یک درصد مدیران ما هم نیست. برای اینکه بخواهیم در بخش تولید کشور را در مسیر رونق قرار دهیم یا به سرمایه داخلی نیاز داریم یا سرمایه خارجی یا بودجه دولت یا حمایت بانک ها. بودجه دولت محدود است. سرمایه گذاری داخلی عمدتا بدون کمک بانک قادر به سرمایه گذاری قابل ملاحظه نیست. باید بانک ها متحول شوند.
برنامه اصلاح امور بانکی کشور به مجلس تسلیم شده است. تا بانک ها تقویت شوند و بتوانند تسهیلات بیشتر با نرخ سود کمتر به مردم اعطا شود.
دولت در حال مشورت و تفاهم با بانکهاست. پول های نامتعارفی که تشخیص داده شود بر خلاف مقررات پرداخت شده یا سواستفاده از قانون بوده به بیت المال برمی گردد. افراد متخلف به دستگاه قضایی سپرده می شوند.
مسئله اخلاق خیلی مهم است. ما از ابتدای این دولت چارچوب اخلاق را برای مدیران تهیه کردیم. اخلاق اساس پیشرفت مادی و معنوی ماست. مفاسدی که متاسفانه وجود دارد ناشی از فاصله گرفتن از اخلاق است. اگر شکافی میان قومیت‌ها و احزاب در کشور ایجاد شود، انسجام ما را دچار آسیب می‌کند. خیلی مهم است که در جامعه ما دروغ و نسبت ناروا نسبت به دیگران وجود نداشته باشد.
*در این دولت سیاست‌خارجی و برجام، ثبات در اقتصاد و سلامت مردم در اولویت بوده است، اما درباره موضوع آب و محیط زیست هم حساس هستیم.
*ما در کمبود شدید آب هستیم و اگر دیر بجنبیم، حتی در تامین آب شرب مردم در برخی شهرها دچار مشکل خواهیم شد. در پی وارد کردن آب از برخی کشورها هستیم.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۸:۲۷

شرط شریک زنجانی برای پرداخت بدهی: به محض امضای ضمانتنامه، زنجانی از زندان آزاد شود

«رستم» شریك تاجیكستانی متهم نفتی اگرچه وعده امیدواركننده‌ای به زنجانی می‌دهد اما آن را مشروط به صدور حكمی از سوی دستگاه قضایی می‌داند. او اعلام كرده حاضر است ضمانتنامه‌ای بانكی برای پرداخت بدهی شریكش صادر كند

«وعده به شرط آزادی» هم به سرنوشت پیچیده متهم نفتی اضافه می‌شود. زنجانی برای رهایی از حکمی که او را بیش از دو سال و نیم در بازداشت موقت نگه داشته، دست به هر کاری می‌زند، بی‌نتیجه است.
به گزارش روزنامه «اعتماد»، گستره اموال بابک زنجانی از داخل ایران تا خارج از مرزهای کشور به طلبکاران منتقل می‌شود تا نخستین حلقه از زنجیره آزادسازی او را باز کند، اما بی‌مشتری ماندن و خیانت در امانت، امید او را به ناامیدی تبدیل می‌سازد تا زنجانی دست به دامان یکی از شرکای تجاری خود شود.
موضوعی که از مدت‌ها پیش رسول کوهپایه‌زاده بر آن تاکید داشته و عنوان می‌کرد که شرکای موکلش حاضرند به ایران بیایند و برای تودیع وثیقه برای آزادی زنجانی اعلام آمادگی کرده‌اند، گویی این روزها در حال تحقق است. این‌بار نام تاجیکستان هم در کنار نام ترکیه و امارات قرار می‌گیرد اما با این تفاوت که مرد تاجیکی حاضر است برای آزادی زنجانی مبلغ بدهی او را پرداخت کند.
«رستم» شریک تاجیکستانی متهم نفتی اگرچه وعده امیدوارکننده‌ای به زنجانی می‌دهد اما آن را مشروط به صدور حکمی از سوی دستگاه قضایی می‌داند. او اعلام کرده حاضر است ضمانتنامه‌ای بانکی برای پرداخت بدهی شریکش صادر کند اما با این شرط که به محض امضای ضمانتنامه، زنجانی از زندان آزاد شود.
شرط خارج از اراده شرکت نفت
با گذشت چند هفته از انجام سفری از سوی وکیل متهم نفتی و نمایندگانی از سوی وزارت نفت و بانک مرکزی به یکی از کشورهای خارجی، دیروز غلامرضا مهدوی مطالبی را در خصوص توافق انجام شده در این دیدارها عنوان کرد.
وکیل شرکت نفت اظهار کرد: ما هم مطالبی در این خصوص شنیده‌ایم که یکی از شرکای تاجیکستانی بابک زنجانی به نام «رستم» گفته حاضر است از طریق بانک «کونلون» ضمانتنامه‌ای صادر کند که بعد از یک سال قابل وصول می‌شود.
وی با بیان اینکه شریک خارجی بابک زنجانی شرطی برای شرکت نفت گذاشته، اضافه کرد: این فرد شرط کرده به محض صدور ضمانتنامه بانکی و امضای آن، بابک زنجانی آزاد شود که این موضوع از اختیار شرکت ملی نفت خارج است و مرجع قضایی درباره آن تصمیم می‌گیرد.
وکیل شرکت نفت در گفت‌وگو با تسنیم گفت: شرکت نفت در این پرونده مالباخته است و اکنون نیز مطالبه مال از دست رفته را دارد. با تمام خوش‌بینی‌ها فکر نمی‌کنیم این کار شدنی باشد که ضمانتنامه بانکی برای یک سال بعد بدهند و به محض صدور و امضا نیز زنجانی آزاد شود.
مهدوی ادامه داد: در عین حال ما به عنوان مالباخته از پرداخت بدهی زنجانی استقبال می‌کنیم و برایمان فرقی نمی‌کند این بدهی توسط چه کسی و از چه طریقی پرداخت شود اما باید توجه داشت که برآورده کردن برخی شرط و شروط‌ها در اختیار ما نیست.
نتایج توافق باید محرمانه می‌ماند
اما اظهارات وکیل شرکت نفت در حالی صورت می‌گیرد که با وصف محرمانه بودن آن قراری بر افشای آن وجود نداشت. این موضوع را از نگرانی‌های رسول کوهپایه‌زاده می‌توان دریافت. وکیل زنجانی از وکلای شرکت ملی نفت جهت رسانه‌ای کردن توافق محرمانه‌ای که در جریان سفر هیاتی از شرکت ملی نفت و بانک مرکزی به یکی از کشورهای خارجی در راستای تلاش برای تسویه حساب‌ و پرداخت بدهی‌های بابک زنجانی صورت گرفته بود انتقاد کرد و گفت: به نظر می‌رسد که در برخی این اراده وجود دارد که اجازه ندهند این پرونده به سرانجام برسد.
کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه «براساس این صحبت‌ها به نتایج خوبی رسیدیم و یکی از بانک‌ها برای انجام امور مربوطه اعلام آمادگی کرد»، گفت: ‌بعد از بازگشت به تهران من گزارش مبسوطی را به مقامات مربوطه ارابه کردم. البته در تمام این نشست‌ها و مذاکرات چه به صورت مکتوب و شفاهی تاکید شد آنچه مطرح و توافق شده باید محرمانه بماند؛ چرا که شرکای خارجی و بانک‌های مربوطه که قرار است در این فرآیند همکاری کنند دارای ملاحظات سیاسی، اقتصادی و امنیتی هستند.
وی افزود: در همین چارچوب بارها تاکید شد که این گفت‌وگوها و توافقات صورت گرفته باید محرمانه بماند ولی در تاریخ دوم مردادماه مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت مصاحبه‌ای را انجام داد و برخلاف توافق صورت گرفته قسمتی از این موضوع را رسانه‌ای کرد و نام برخی بانک‌ها و شرکت‌هایی را که در فرآیند این موضوع دخالت دارند، بیان کرد. در همان مقطع من به مقامات مسئول و مافوق ایشان در شرکت ملی نفت این موضوع را اطلاع داده و تاکید کردم که بیان این اطلاعات به روند کار و پیشبرد پرونده ضرر می‌رساند.
وکیل بابک زنجانی با بیان اینکه «در همان مقطع دوستان در شرکت ملی نفت پذیرفتند که در این ارتباط قصور شده و تاکید کردند که دیگر چنین موضوعی تکرار نمی‌شود»، افزود: ولی متاسفانه باز هم امروز یکی دیگر از وکلای شرکت ملی نفت ایران مصاحبه‌ای را با یکی از خبرگزاری‌های داخلی انجام داده و مطالبی را که قرار بوده محرمانه باشد علنی کرده است.
شاید اراده‌ای برای به سرانجام نرسیدن پرونده وجود دارد
کوهپایه‌زاده با بیان اینکه من به عنوان وکیل بابک زنجانی و یک شهروند ایرانی که دغدغه استیفای حقوق بیت‌المال را دارد معتقدم که تکرار این موضوع نمی‌تواند صرفا یک اشتباه باشد، گفت: به نظر می‌رسد شاید اراده‌ای در برخی افراد وجود داشته باشد که این موضوع به سرانجام نرسد.
وی با بیان اینکه «به عنوان یک فرد مطلع تاکید دارم که اینگونه اقدامات به روند پرونده و استیفای حقوق بیت‌المال آسیب می‌رساند»، ادامه داد: من از مسوولان ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی و مراجع قضایی ذیربط درخواست دارم که این موضوع را پیگیری کنند و اینکه چرا آنها مطلبی را که قرار بوده محرمانه باشد افشا کرده‌اند؟ وکیل بابک زنجانی گفت: این افراد با بی‌درایتی محض مسائل محرمانه را افشا کرده‌اند و نتیجه آن جز ضرر و آسیب رساندن به روند پرونده چیز دیگری نخواهد بود.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۸:۵۳

تسلا شهر خورشیدی 2 میلیارد دلاری خرید

تسلا شهر خورشیدی 2 میلیارد دلاری خرید
فرهیختگان| «ایلان ماسک»، مدیرعامل تسلا برای تحقق بخشیدن به تعهدات خود مبنی‌بر حاکمیت انرژی پاک، به تازگی یک شهر خورشیدی با مبلغ 6/2 میلیارد دلار را از کمپانی سولار سیتی خریداری کرده است. به گزارش cnn، این منطقه بزرگ‌ترین فروشنده پنل‌های خورشیدی در آمریکاست. ماسک از سایر کمپانی‌ها هم می‌خواهد که برای بازدهی 150 میلیون دلاری در هزینه‌ها به آنها ملحق شوند. این همکاری‌ها منجر به خلق تنها کمپانی یکپارچه انرژی‌های تجدیدپذیر دنیا خواهد شد. کمپانی تسلا اعلام کرده که روزی خواهد رسید که افراد خواهند توانست خودروی الکتریکی خود را با پنل‌های خورشیدی نصب شده روی بام خانه شارژ کنند. تسلا با خرید این شهر خورشیدی، قصد دارد برنامه «دیوار نیرو» را با شهر خورشیدی ترکیب و از نیروی خورشید به شکلی متفاوت بهره‌برداری کند و این کار به فروش انرژی پاک کمک خواهد کرد. کار اتمام قرارداد این معامله در سه ماهه چهارم سال 2016 به پایان می‌رسد.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۲:۰۱

دبیرکل جدید اوپک کار خود را آغاز کرد

تهران- ایرنا- محمد بارکیندو دبیرکل جدید سازمان کشورهای صادرکننده نفت ( اوپک) فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا و به نقل از شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، بارکیندو از مدیران کارآزموده صنعت نفت نیجریه است و مسوولیت دبیرکلی اوپک را دوشنبه گذشته از عبدالله سالم البدری دبیرکل قبلی این سازمان تحویل گرفت و به یک دوره طولانی کشمکش میان اعضای این گروه بر سر اینکه چه کسی دبیرکل بعدی باشد، پایان داد.
سی ان بی سی افزود: البدری لیبی تبار 9 سال سمت دبیرکلی اوپک را در اختیار داشت و انتظار می رفت در سال 2012 این سمت را ترک کند، اما دوره دبیرکلی وی به دلیل بن بست بوجود آمده میان عربستان سعودی ایران و عراق بر سر جانشین وی تمدید شد.
کشور نیجریه که از اعضای اوپک است، بارکیندو را در اوایل سال 2016 برای این سمت پیشنهاد کرد و اعضای این سازمان سرانجام در آخرین نشست خود در ماه ژوئن گذشته با دبیرکلی وی موافقت کردند.
بارکیندو رییس سابق شرکت ملی نفت نیجریه، پیش از این نیز در سال 2006 به عنوان جانشین دبیرکل اوپک انجام وظیفه کرده بود.
اوپک که پس از عضویت گابن در این سازمان در ابتدای ماه ژوئیه دارای چهارده عضو است، تقریبا یک سوم نفت خام دنیا را تولید می کند.
اقتصام**1063**1561

۹۵/۰۵/۱۳
۰۸:۵۰

اوباما: ترامپ صلاحیت ریاست جمهوری را ندارد

بارک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، می‌گوید دونالد ترامپ صلاحیت تشکیل دولت را ندارد و از هم‌حزبی‌های ترامپ در حزب جمهوری‌خواه خواسته است که حمایت خود را از این نامزد پایان دهند.
اوباما در یک کنفرانس خبری که روز ۲ اوت / ۱۲ مرداد برگزار شد در واکنش به پرسش یکی از خبرنگاران گفت: «به نظر من نامزد جمهوری‌خواهان صلاحیت خدمت کردن در مسند ریاست جمهوری را ندارد.»
رئیس‌جمهوری آمریکا سپس با آوردن چند مثال از عملکرد ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش گفت که نمی‌فهمد جمهوری‌خواهان چرا بر چنین نامزدی صحه می‌گذارند.
باراک اوباما در ادامه شک و تردید جدی خود را در مورد توانایی دونالد ترامپ برای خدمت کردن به عنوان فرمانده کل قوای آمریکا مطرح کرد: «او دانش پایه‌ای و ساده در مورد مسائل مهم، در اروپا، در خاورمیانه، در آسیا را ندارد و این بدان معنی است که او آمادگی انجام وظایف ریاست‌ جمهوری را ندارد.»
روز ۳۱ ژوئیه / ۱۰ مرداد دونالد ترامپ در گفت‌وگو با شبکه «ای‌بی‌سی» به پرسشی پاسخ داد که رابطه احساسی ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را هدف قرار می‌داد به موضوع حمله پوتین به اوکراین اشاره می‌کرد.
ترامپ در پاسخ به این نقد با جدیت گفت که: «سخنان من را هرجا می‌خواهید بنویسید، پوتین به اوکراین حمله نخواهد کرد.»
در مقابل تعجب مجری برنامه که به ترامپ یادآوری کرد که پوتین به اوکراین حمله کرده و شبه جزیره کریمه را اشغال کرده است، ترامپ سعی کرد که پاسخ اولیه خود را به گونه‌ای تصحیح کند.
اما حضور در این برنامه و مطرح کردن این ادعا که پوتین به اوکراین حمله نکرده است، موجب شده  که منتقدان ترامپ با اشاره به این موضوع بگویند او به اندازه کافی از اتفاقات روزمره سیاسی خبر ندارد.
دونالد ترامپ سعی کرده است در حساب کاربری توئیتر خود پاسخ خود را این گونه توضیح دهد: «من گفتم که زمانی که من رئیس‌جمهور باشم، پوتین به اوکراین حمله نخواهد کرد.»
اوباما همچنین خشونت‌های دونالد ترامپ را به خانواده یک افسر آمریکایی مسلمان که در عراق کشته شده مورد انتقاد قرار داد.
پدر و مادر همایون خان، سرباز آمریکایی مسلمان کشته‌شده در عراق که مدال ستاره طلایی دارد.
خضر خان و همسرش که پسرشان همایون خان در سال ۲۰۰۴ در عراق کشته شده در گردهمایی دمکرات‌ها، ترامپ را خطاب قرار دادند و گفتند که او قانون اساسی آمریکا را نخوانده و چیزی در مورد «برابری همه شهروندان آمریکایی» نمی‌داند. آنها گفتند اگر ترامپ در قدرت بود فرزند آنها اصلا به آمریکا راه داده نمی‌شد که برای این کشور بجنگند و کشته شود.
همایون خان پس از مرگش در عراق مدال ستاره طلایی نیروهای نظامی آمریکا را دریافت کرده است.
ترامپ به این خانواده حمله کرده است و در توئیت‌هایش بر این موضوع دست گذاشته که غزاله خان –  مادر این سرباز آمریکایی مسلمان – به این دلیل حرف نمی‌زند که زن مسلمان است و اجازه حرف زدن ندارند.
بسیاری از جمهوری‌خواهان از جمله سناتور جان مک کین، به ترامپ تذکر عمومی دادند. مک کین گفته است: «ترامپ اجازه توهین به بهترین شهروندان آمریکایی را ندارد.»
اوباما در این رابطه می‌گوید: «اینکه او به یک خانواده ستاره طلایی که چنین فداکاری فوق العاده‌ای را انجام دادند، حمله می‌کند نشان می‌دهد که برای ریاست جمهوری آماده نیست.»
در واکنش به صحبت‌های اوباما ترامپ همچنان بر استراتژی حمله کردن به مخالفان اصرار دارد. او گفته است که اوباما و هیلاری کلینتون با همکاری هم ثبات خاورمیانه را بر هم زده‌اند، عراق، لیبی و سوریه را به گروه دولت اسلامی (داعش) بخشیده‌اند و اجازه داده‌اند که اسلام‌گرایان  پرسنل کنسولی آمریکا در لیبی/ بنغازی را سر ببرند.

۹۵/۰۵/۱۳
۰۶:۳۶

رشد 21 درصدی صادرات ایران طی چهارماه

ولی الله افخمی راد، رییس سازمان توسعه تجارت ایران امروزسه شنبه از رشد 21 درصدی صادرات کشور خود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری "ایرنا"، ولی الله افخمی راد در  جلسه شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی ایران گزارشی از عملکرد صادرات غیرنفتی و تراز تجاری صادرات و واردات کشور در چهار ماهه نخست سال جاری ارائه کرد.
وی میزان ارزش صادرات ایران در چهار ماهه نخست سال 95 را 16.3 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: این میزان به معنای 21 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.
در این گزارش همچنین تراز تجاری چهار ماهه نخست سال جاری 3.4 میلیارد دلار اعلام شد که از رشد قابل توجهی نسبت به سال قبل برخوردار بوده است.
در ادامه این گزارش به عملکرد صادرات طی چهار ماهه اول سال جاری به تفکیک گروه های کالایی شامل میعانات گازی، پتروشیمی، صنعت، کشاورزی، معدن، فرش و صنایع دستی پرداخته شد و میزان کل صادرات در این مدت از نظر وزنی 41.2 میلیون تن و از نظر ارزشی 16.3 میلیارد دلار اعلام گردید که به ترتیب از 36 و 21 درصد رشد نسبت به سال قبل برخوردار بوده است.

۹۵/۰۵/۱۲
۲۰:۵۳

Ukraine Interested in Iran Energy Transit to Europe

Publish Date: Wednesday, August 3, 2016 - 02:00Title: Ukraine Interested in Iran Energy Transit to Europe Services: EnergyUkraine is interested in carrying Iran’s oil and gas to eastern European states, Oil Minister Bijan Namdar Zanganeh said, stressing that crude supplies to Ukraine can promote bilateral energy ties.
After talks with the Ukrainian Minister of Energy and Coal Industry, Igor Nasalyk, in Tehran, Zanganeh said negotiations were held regarding Ukraine’s offer to deliver Iranian oil and gas to Europe via its pipelines, IRNA reported. Pointing to Ukraine’s low oil refining capacity, Zanganeh said the country meets its demand for oil byproducts mainly through imports.
Zanganeh pointed to Ukraine’s extensive energy transit network, but stressed that need for more talks to check whether or not transferring Iran’s oil and gas to other Europe, namely Czech Republic and Slovakia, is technically and economically viable.
Underscoring Ukraine’s access to modern knowledge to manufacture oil and gas rotating machinery, he said that Iran’s MAPNA Group—a conglomerate of major engineering and construction companies—has close technical ties with Ukrainian companies making gas turbines and compressors.
Ukrain’s Vice Prime Minister Hennadii Zubko discussed financing Iranian energy projects through Ukrainian banks in a visit to Tehran in March, but Zanganeh said there was no new development since then due to “international problems.”
Zanganeh noted that a large number of oil projects were ready to be funded and Ukrainian enterprises could also take advantage of the opportunity. According to the oil minister, Ukrainian companies’ activities in Iran date back to a long time ago, particularly in the gas sector.
Stressing on expanding bilateral ties in producing cutting-edge oil equipment, he believes that the two sides can embark on implementing joint ventures in other energy sectors.
  Gas Storage
Touching on advanced knowhow of Ukrainian firms in establishing gas storage facilities, Amir Hossein Zamaninia, Iran’s deputy oil minister for international and commercial affairs, said Kiev is eager to cooperate with Iran’s private sector to help store gas
“Technical negotiations are on the agenda and plans call for the cooperation of Iran’s private sector with a consortium of European companies to store natural gas in Iran,” he said.
“Ukraine is interested in diversification its oil imports. In addition, Iran has plans to diversify its oil and oil product exports. Thus, the possibility of refining Iranian oil in Ukraine, storing crude in that country and diversifying supplies to the European Union is also on the agenda,” Zamaninia said.
 

۹۵/۰۵/۱۲
۲۰:۱۴

Kuwait To Invest $15bn on Development Schemes

The government aims to fund developments with investments from private and public sectors, local Kuwait Times cited the secretary general of the country’s Supreme Council for Planning and Development Khaled Mahdi at a local news conference.
The country’s five-year development plan is also reliant on contributions from these sectors as the government aims to provide 49.3 per cent of the total funds required. Public sector, including the energy industry, is expected to contribute 33.8 per cent of the funds while private sector’s financing of various schemes will amount to 16.9 per cent, according to the report. The report didn’t provide details of total amount Kuwait plans to spend on five-year development plan.
The plan, which aims at broader revamp of the Kuwait’s economy includes various schemes in the health, education, tourism, infrastructure and energy sectors.
Within the oil and gas industry, the government’s broader plans includes investments in the new Al-Zour refinery, which is due to be completed in December 2019, and the clean fuels project which is scheduled for completion in April 2018.
The government is also launching five major initiatives for the development of transportation, information technology, communication infrastructure and power projects to increase electricity generation capabilities, according to Mahdi. The planning chief also said that the Sheikh Jaber al-Ahmad bridge is expected to be completed by November 2018 and the expansion of Kuwait International Airport is slated to be completed by January 2022.
The housing scheme of South Mutlaa, he said is due to be finished September 2019.
Within the healthcare sector, the government aims to complete Sabah Hospital project by August 2018 and build two news hospitals in Adan and Farwaniya with completion deadline of June and December 2019, respectively.
mapna

۹۵/۰۵/۱۲
۱۴:۰۷

Egypt's Ganope Issues Exploration Tender

Ganoub El-Wadi Petroleum Holding Company (Ganope), a government-owned energy firm in Egypt, has issued a new international tender for oil and gas drilling and explorations in Gulf of Suez and Sinai.
The tender includes areas of West Gabal El Zeit, South East Ghara, and South Sinai, in addition to another five areas in Egyptian Western Desert, the local media outlet Amwal Alghad cited Egyptian oil minister Tarek El-Molla.
This is the second tender issued in Egypt’s energy sector this year to attract new global investments, particularly for oil and gas drilling and explorations, the minister said.
Issuing tenders and signing new contracts with global firms are vital in Egypt’s strategy to secure energy supplies sustainably in order to boost economic growth, said El-Molla. The minister said that recent discoveries in oil and gas were a result of tenders issued in the past two years.
mapna

۹۵/۰۵/۱۲
۱۴:۰۸

Sharjah Still Evaluating Bids For Power Plant

Sharjah Electricity & Water Authority (Sewa) is still evaluating proposals for the project to expand and convert the existing Hamriyah power plant in Sharjah to a combined-cycle facility.
MEED reported in early June that bidders had submitted discounted offers to the client on 7 June, following the submission of commercial proposals on 10 May.
The eight groups that submitted bids are:
o Calik Enerji (Turkey)
o Doosan (South Korea)
o Duro Felguera (Spain)
o Gama (Turkey)
o GE (US)
o OHL (Spain) / Sadelmi Power (Italy)
o Sepco 3 (China)
o Siemens (Germany) / Elsewedy Electric (Egypt)
The conversion scheme will boost the capacity of the existing plant by about 750MW.
The expansion scheme had been at the planning stage for some time, but faced delays as Sewa sought budgetary approval.
The upgrade is part of Sharjah’s plans to boost domestic power capacity to deal with growing demand. The emirate has become increasingly reliant on electricity imports from neighbouring Abu Dhabi in recent years.
Sharjah’s imports increased sharply from 184MW in 2008 to 707MW by 2011. In 2013, Sewa imported 761MW from Abu Dhabi.
Abu Dhabi stepped up its electricity exports to Sharjah in 2011, after the emirate suffered some of the worst power cuts seen in the Persian Gulf in 2009 and 2010.
mapna

۹۵/۰۵/۱۲
۱۴:۰۸

KSA Power Construction Projects Reach $275bn

Saudi Arabia’s power construction projects are valued at $275.5bn, the largest value of the projects pipeline in the Middle East.
According to a new report from Timetric's Construction Intelligence Centre (CIC), the total value of the projects pipeline in the region has reached $876.6bn, with Saudi Arabia and South Africa accounting for the largest shares.
Saudi Arabia leads in the nuclear, gas and oil sectors, and is one of the three countries in the region, together with Iraq and Zimbabwe, investing in the oil sector, sister publication Arabian Business reported.
The nuclear sector has the highest value pipeline in the Middle East, at $367.5bn, while the gas power generation came in second place with a value of $149.4bn.
Saudi Arabia accounted for $211bn of the nuclear sector’s $367.5bn projects, according to CIC.
Solar power projects currently have a combined value of $126.5bn, ahead of hydroelectric with $46.1bn and wind with $20.1bn, the report showed.
Based on the projects tracked by the CIC, South Africa’s construction project pipelines is valued at $167.4bn, and has the highest investment in coal power generation.
Neil Martin, manager at Timetric's CIC, said: "Although the countries in the Middle East and Africa are beginning to invest in renewable fuel, with countries such as Nigeria leading in solar energy, Kenya with geothermal and Ethiopia with hydroelectric, nuclear power generation remains a significant part of the strategy for Saudi Arabia, South Africa, Iran and the UAE.
mapna

۹۵/۰۵/۱۲
۱۴:۰۸

Algerian Sonatrach Pens Agreements For Gas Pipeline Project

The national hydrocarbon company Sonatrach signed, signed in Algiers, two agreements with public companies for the construction of a 344-km-long gas pipeline linking El Menia (Ghardaia, 600-km south of Algiers) and Hassi R'Mel (Laghouat, 450-km south of Algiers).
The DZD38.87-billion worth gas pipeline (GR7) will allow transporting gas from the new gas fields of Hassi Mouina (north and south), Hassi Ba Hamou and Ahnet, which are expected to start production from 2019, to the National Gas Dispatching Centre (CNDG) in Hassi R'Mel. As of 2020, the GR7 will transport 21.22 Bcm of gas to the CNDG.
The first agreement, worth DZD17.4 billion, was signed between the Pipeline Transport Activity (TRC), a Sonatrach's subsidy, and Alfapipe, a subsidy of the public group Imetal, concerns the supply of 48-inch pipes, which are due to be delivered within 12 months.
The second agreement, worth DZD21.47 billion, was signed by TRC and the consortium Cosider-pipelines and ENAC (national pipeline company, a Sonatrach's subsidy) and is about the engineering, procurement and construction works within 30 months.
The signing ceremony was attended by Minister of Energy Noureddine Boutarfa, Sonatrach's CEO Amine Mazouzi, Cosider's CEO Lakhder Rekhroukh, Imetal's CEO Mohamed Yazid Touati, Alfapipe's CEO Abdelmadjid Messai, Cosider-pipelines' CEO Fethi Zerouali and ENAC's CEO Abdelhakim Chehili.
mapna

۹۵/۰۵/۱۲
۱۴:۰۹

Oman Moves To Limit Use Of Gas In Power Plants

State-owned Oman Power and Water Procurement Company (OPWP) said it will propose several alternative fuel options for future power and desalination plants in case the Sultanate’s government is unable to commit natural gas for utility projects.
These options include discussion with government about the feasibility of importing natural gas for the use in power plants, new plants based on a fuel other than gas, use of optional arrangements included in the Barka III and Sohar II for using liquid fuel instead of gas.
“The Ministry of Oil and Gas has indicated that future gas supply is constrained, but with assurances that the power sector has a priority for future gas allocations. While Ministry of Oil and Gas has committed to supplying gas for the planned capacity additions in Salalah, Ibri and Sohar, gas availability for later plants is not assured,” said a seven-year outlook for power and water demand, released by OPWP.
The primary fuel resource for power generation and associated water production in the main interconnected system in Oman is natural gas, supplied to power and desalination plants by the Ministry of Oil and Gas.
The OPWP consults Ministry of Oil and Gas on a regular basis in order to confirm the future availability of gas for power generation (and associated water production) and to coordinate planning, reported the Times of Oman
Oman’s peak average annual power demand growth for the next seven years within the areas of main inter-connected system (MIS) is projected to be 8 per cent, rising from 5,565 megawatt (MW) in 2015 to 9,529 MW in 2022, said the OPWP report.
mapna

۹۵/۰۵/۱۲
۱۴:۰۹

Alba Awards Contract For Fifth Power Plant

Aluminium Bahrain (Alba) has awarded the main engineering, procurement and construction (EPC) contract for the 1,792MW fifth captive power plant at its aluminium smelter facility.
Alba awarded the EPC deal to a consortium of the US’ GE and Turkey’s Gama Power systems Engineering & Construction to construct the 1,792MW captive plant.
MEED reported in July that Alba had received final clarifications from two shortlisted bidders, after the client had received proposals from five bidders in April. The GE/Gama consortium saw off competition from Germany’s Siemens, the other shortlisted bidder, to secure the contract.
GE will provide three 9HA gas turbines, three steam turbines and three high recovery steam generators (HRSGs) for the project. The plant will be the first in the Persian Gulf region to have GE’s H Class turbines.
The 1,792MW fifth power plant is a crucial part of Alba’s development of a sixth potline, which was granted long-awaited government approval in the first half in 2015.
In April 2016, MEED reported that US-based engineering group Bechtel had been awarded the engineering, procurement and construction management (EPCM) contract on Alba’s sixth potline expansion, which will cost an estimated $3bn to build.
The US Company will design and construct the sixth potline and support industrial services.
Bechtel had previously been awarded the EPCM contract on the previous fourth and fifth potline expansions.
mapna

۹۵/۰۵/۱۲
۱۴:۰۹