نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 239180
 • تمام سکه (طرح جدید) 2821000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 2590000
 • نیم سکه 1360000
 • ربع سکه 730000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 4200
 • یورو 9404
 • پوند 10706
 • صد ین 7340
 • درهم امارات 2197
 • لیر ترکیه 1728
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 42510
 • 0
  یورو 49537
 • 0
  پوند 56382
 • 0
  فرانک 43014
 • 0
  صد ین 38662
 • 0
  درهم امارات 11576

سال گذشته تنها قرار داد توسعه 12 میدان امضا شد

با وجود این که سال گذشته وزیر نفت وعده امضای قرارداد توسعه 21 میدان نفتی و گازی را داده بود، تعداد قراردادها تا پایان سال 1390 به رقم اعلام شده نرسید و شروع دوباره این کار به کمتر از دو ماه دیگر موکول شد.
به گزارش ایسنا، رستم قاسمی اواخر آبان‌ماه پارسال اعلام کرده بود که تا پایان امسال (1390) قرارداد توسعه 21 میدان نفتی امضا می‌شود؛ یعنی تقریبا هفته‌ای یک قرارداد. این در حالی است که تاکنون قرارداد توسعه 12 میدان نفتی امضا شده ‌است.میدان‌ گازی لاوان، میدان نفت سنگین زاغه، میدان نفتی مشترک یاران، میدان نفتی آذر، میدان نفتی دارخوین، ارزیابی لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی، میدان گازی”فرزاد ب”، میدان نفتی چنگوله، میدان گازی کیش و میادین نفتی بوشگان، کوه موند و کوه‌کاکی (به صورت مشترک) از جمله این موارد است.به گفته احمد قلعه‌بانی- مدیرعامل شرکت نفت ایران، کمتراز 45 روز دیگر شش قرارداد دیگر توسعه میدان‌های نفتی و گازی امضا می‌شود.به گفته وزیر نفت، اولویت توسعه میدان‌های نفتی با میادین مشترک است؛ به طوری که در وزارت نفت هیچ پروژه‌ای مهم‌تر از رسیدگی به این میادین وجود ندارد و تا پایان امسال بخش عمده‌ای از میادین مشترک و میدان هایی که ارزش افزوده زیادی برای کشور دارند، تعیین تکلیف می‌شود.همچنین وزیر نفت از برنامه‌های جدیدی برای تولید نفت به ویژه از میدان های مشترک خبر داده که قرار است به زودی اعلام شود.نام میادینی که تاکنون از سوی وزارت نفت اعلام شده تا پایان امسال قرارداد توسعه‌ آنها امضا می‌شود، میدان گازی” فرزاد آ”، میدان نفتی سروش، میدان نفتی اسفندیار، میدان نفتی آرش، فاز سوم میدان نفتی هنگام، میدان نفتی دهلران، میدان نفتی سوسنگرد، میدان نفتی زاغه و میدان نفتی منصوری است.

تامین‌کسری اعتبار‌گازرسانی به روستاها دلیل نامه‌نگاری حداد عادل

پیش از این در بهمن 86 اختلاف نظر دولت و مجلس بر سر تامین کسری اعتبار گازرسانی به روستاها موجب انتقاد رئیس وقت مجلس از رئیس جمهوری شد. حداد عادل با اشاره به وظایف و حدود قوا و‌مسئولیت‌های شورای نگهبان به رئیس جمهوری یادآور شد که این شورا مسئول تشخیص قوانین مغایر با قانون اساسی توسط مجلس شورای اسلامی است. محمود احمدی نژاد پیش از این با ارسال نامه ای به حداد عادل، مصوبه مجلس درخصوص برداشت از حساب ذخیره ارزی جهت گازرسانی به مناطق روستایی را خلاف اصل 75 قانون اساسی دانسته بود. حداد عادل با ابراز تعجب از نامه رئیس جمهوری در صحن مجلس خبر از آن داد که مقام معظم رهبری نیز مصوبه مجلس را لازم الاجرا دانسته اند. پیش از این همواره حداد عادل و هیات رئیسه مجلس در راستای تعامل با دولت نظرات دولت را درباره وظایف مجلس از جمله مصوبات موردنظر نمایندگان ومسئولیت‌های نظارتی‌تامین‌می‌کرد،تا جایی که این موضوع موجب اختلاف نظر میان پاره ای از نمایندگان مجلس و اعضای هیات رئیسه شده بود. حداد عادل به گفته خود با استناد به بند 23 ماده 11 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درصدد حفظ جایگاه مجلس برآمد و با یادآوری این که رئیس جمهوری در ماه ها و هفته های گذشته به صور مختلف از برخی مصوبات مجلس از قبیل مصوبه مربوط به شوراها، تغییر ساعت بانک ها و امثال آن اظهار گلایه کردند، گفت: وی اعتقادش این است که این امور وظیفه قوه مجریه است ما هم از آن جا که همکاری با دولت در دستور کارمان بود هیچ وقت بنای تضعیف دولت را نداشته ایم اما آنچه مهم است، حفظ استقلال مجلس در چارچوب قوانین اساسی و قوانین مصوب مجلس است. رئیس مجلس ادامه داد: بنده برای آن که از تنش میان دو قوه جلوگیری شود، دیدم بهترین راه توسل به قانون اساسی است. حداد عادل افزود: این بود که بنده نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشتم. حدادعادل ادامه داد: به دنبال این نامه، نامه ای به امضای حجت الاسلام محمد گلپایگانی از دفتر مقام معظم رهبری خطاب به بنده و اصل شده که مرقوم فرموده اند: «سلام علیکم: نامه شماره 169235/10/ر مورخ 30/ 10/ 86 جنابعالی درباره موضوع نامه شماره 158205 مورخ 23/ 10/ 86 ریاست جمهوری ایران به استحضار مقام معظم رهبری مدظله العالی رسید مقرر فرمودند: «بسمه تعالی/ کلیه مصوبات قانونی که فرآیند مذکور در قانون اساسی را طی کرده است برای همه قوای کشور لازم الاجراست.مراتب به انضمام تصویر دست خط مبارک معظم له برای اقدام لازم ایفا می گردد.»

هیات عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد: حریم قانونی برای املاک واقع در مسیر خطوط انتقال گاز پیش‌بینی نشده است

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با رفع یک مورد تعارض آراء اعلام کرد که برای املاک واقع در شهرها که در مسیر خطوط انتقال گاز واقع شده‌اند، حریمی در قوانین و مقررات پیش‌بینی نشده است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن رای شماره 555 هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این زمینه به شرح زیر است: «اولا تعارض در مدلول آرای مندرج در گردش‌کار محرز است. ثانیا نظر به اینکه برای املاک واقع در شهرها که در مسیر خطوط انتقال گاز قرار گرفته‌اند، در قوانین و مقررات رعایت حریمی پیش‌بینی نشده است بنابراین رای شعبه دوازدهم دیوان عدالت اداری به شماره دادنامه 158ـ 1388/2/26 مبنی بر وارد ندانستن شکایت شاکی صحیح است. این رای به استناد بند 2 ماده 19 و ماده 43 قانون دیوان عدالت اداری برای شعب دیوان و سایر مراجع اداری مربوط در موارد مشابه لازم‌الاتباع است».
بر اساس گردش‌کار این پرونده، رییس امور حقوقی و قراردادهای بین‌المللی شرکت ملی گاز ایران به موجب لایحه‌ای اعلام کرده است که شعب 12 و 11 دیوان عدالت اداری در موضوع دادخواهی اشخاص به خواسته «اعتراض به عدم رعایت حریم منازل به هنگام لوله‌گذاری خطوط گاز» آراء متفاوتی صادر کرده‌اند، بدین لحاظ رفع تعارض و صدور رای وحدت رویه مورد استدعاست.

۹۱/۰۱/۲۰
۰۷:۴۶

روسیه هزینه صادرات گازی ایران به پاکستان را تامین می کند

خبرگزاری پانا: با وجود افزایش فشارهای غرب و در راس آنها اسالات متحده آمریکا برای وادار کردن کشورها به قطع روابط تجاری با ایران روسیه اعلام کرده است که کمک های مالی وفنی خود به پروژه صادرات گاز ایران به پاکستان را افزایش خواهد داد .
به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از " اکسپرس تریبون" پاکستان که هنوز پاسخی قطعی از بانک چینی که قرار بود به عنوان مشاور مالی با پروژه خط لوله لوله انتقال گاز آی.پی همکاری کند ، دریافت نکرده به تازگی از روسیه خواسته بود که با در این پروژه به عنوان مشاور مالی فنی جایگزین چین شود.
طبق گفته یک منبع آگاه، به تازگی کمیته همکاری های اقتصادی روسیه مطلع شده است که حمایت مالی و فنی روسیه از این پروژه افزایش خواهد یافت.
گفتنی است: مذاکرات مابین دو کشور پاکستان و روسیه در این خصوص اخیرا برگزار شده بود و طبق گفته این منبع آگاه دولت روسیه قرار است رسما طی دو هفته آینده موافقت خود را با همکاری مالی و فنی در این پروژه به پاکستان ابلاغ کند.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۱:۵۸

عضو کارگروه حمایت از تولید در گفت‌وگو با فارس خبر داد حق‌انشعاب گاز صنایع ۱۵درصد افزایش یافت/تشکیل ستاد ویژه "تولید ملی"

خبرگزاری فارس: عضو کارگروه حمایت از تولید از افزایش 15 درصدی حق انشعاب گاز برای واحدهای صنعتی خبر داد و گفت: چنین اقداماتی در سال تولید ملی باعث تضعیف بخش صنعت و تولید داخل می‌شود.

محسن شرکا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: حق انشعاب گاز برای واحدهای صنعتی از اسفند سال گذشته حدود 15 درصد افزایش یافته که این مسئله قیمت تولید را برای صنعتگران افزایش می‌دهد.
وی تصریح کرد: علاوه بر این در جلسه هیئت دولت نیز مقرر شده که گاز واحدهای صنعتی که هزینه گاز مصرفی خود را پرداخت نکرده‌اند قطع شود، این در حالی است که دولت در انجام تعهدات خود در قبال واحدهای صنعتی همزمان با اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه‌ها عمل نکرده و تولید‌کنندگان مبلغی را از محل هدفمندی یارانه‌ها دریافت نکرده‌اند.
* قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی، تعهدات دولت در فاز اول عملی شود
وی ادامه داد: در شرایطی که تعهدات دولت در قبال صنعت در زمینه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها عملی نشده برای حمایت از تولید داخل باید تعهدات مرحله اول اجرایی شود و پس از آن به فکر اجرای فاز دوم قانون در بخش صنعت باشند.
شرکا با بیان اینکه سیستم بانکی در ارائه تسهیلات به بخش صنعت از سال 86 سه قفله شده است، گفت: در حال حاضر تولید‌کنندگان با مشکل تأمین سرمایه در گردش روبرو هستند، در حالی که برای حمایت از کار و سرمایه ایرانی باید این مشکل برطرف شود.
* تشکیل ستاد ویژه استانی برای حمایت از تولید داخل
وی ادامه داد: برای عملی شدن شعار حمایت از تولید داخل باید یک ستاد ویژه در هر استان تشکیل شود که در این ستاد مسئولان تام‌الاختیار از دستگاه‌های مرتبط با تولید حضور داشته باشند.
وی توضیح داد: با تشکیل چنین ستادی در واقع مجموعه‌ای از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با تولید مانند سازمان محیط زیست، سازمان صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشاورزی، قوه قضائیه و سیستم بانکی ایجاد خواهد شد و سرمایه‌گذار پس از مراجعه به این مجموعه در فرصت کوتاهی پاسخ مناسب برای تعیین تکلیف سرمایه‌گذاری خود را دریافت می‌کند.
وی با تأکید بر لزوم تسریع در انجام بروکراسی اداری برای بخش تولید، گفت: حمایت از تولید داخل و سرمایه ایرانی نیازمند سرعت بخشیدن به انجام امور اداری و تعیین تکلیف سرمایه‌گذاران است.
* تنفس ۵ ساله برای هدفمندی یارانه‌ها در بخش صنعت
عضو کارگروه حمایت از تولید با بیان اینکه تعهدات دولت در فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها در قبال بخش تولید اجرایی نشد، افزود: تا زمانی که این تعهدات عملیاتی نشده است نباید به فکر اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در بخش صنعت باشند.
وی ادامه داد: باید به بخش تولید یک فرصت 4 تا 5 ساله داده شود تا خود را برای اجرای فاز دوم هدفمندی آماده کند.
وی تأکید کرد: با توجه به عدم اجرای تعهدات دولت در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، بخش تولید خسارت بسیاری را متحمل شده و در مقابل هیچ کمکی به این بخش نشده است.
شرکا افزود: تا زمانی که هزینه‌های ناشی از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در بخش تولید جبران نشده است، نباید فاز دوم در این بخش اجرایی شود.

منابع دیگر:
 • خراسان
 • فردانیوز
۹۱/۰۱/۱۹
۱۲:۴۰

امروز در فرابورس رخ داد عرضه دوبلوک بدون مشتری/شرکت خدمات غیرصنعتی گاز روی میز فروش رفت

خبرگزاری فارس: امروز بازار فرابورس میزبان دو عرضه بلوکی پتروشیمی لردگان و شرکت ساختمان و خدمات نوساز بود ولی به دلیل عدم وجود خریدار روز میز فروش باقی ماند،همچنین فردا نیز 100 درصد سهام شرکت خدمات غیر صنعتی گاز ایران در بازار سوم فرابورس عرضه می‌شود.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی فرابورس، ارزش معاملات بازارهای فرابورس ایران، با جابجایی53 میلیون اوراق بهادار، به 201 میلیارد ریال رسید که بیشترین حجم معاملات را در بازارهای اول و دوم فرابورس، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه در بازار اول از آن خود کرد.
کمترین حجم معاملات را شرکت سبحان دارو در بازار اول با خرید و فروش هزار و 930 سهم و نرخ 12 هزار و 850 ریال داشت. بیشترین افزایش قیمت را نیز  پتروشیمی زاگرس در بازار اول فرابورس ایران با افزایش قیمت 5 درصد و با نرخ 15 هزار و 716 ریال کسب کرد.
بیشترین کاهش قیمت را نیز گسترش سرمایه­گذاری ایرانیان در بازار اول فرابورس با کاهش قیمت 4 درصد و نرخ 3 هزار و 223 ریال در سیستم معاملاتی امروز ثبت کرد.
*حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی
در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را اوراق اجاره امید با جابجایی 14 هزار و 780  برگه داشت. حجم اوراق دیگر به ترتیب 8 هزار و 100 برگه مشارکت نارنجستان، 7 هزار و 210 اجاره سامان، 4 هزار و 180 برگه اجاره ماهان2، میزان 3 هزار و 890 برگه اجاره ماهان و هزار و 105 برگه مشارکت مسکن مهر به قیمت هر برگه یک میلیون ریال جابجا شد.
*عرضه دو بلوک و عدم متقاضی برای خرید آن
بر اساس این گزارش، امروز سازمان خصوصی­سازی بلوک ۱۰۰درصدی شرکت ساختمان و خدمات نوساز و همچنین بلوک 19.77 درصدی پتروشیمی لردگان را از طریق بازار سوم فرابورس ایران عرضه کرد که بدون خریدار ماندند.
همچنین، اوراق اجاره واسط مالی خرداد در نماد معاملاتی جوپار پس از پرداخت اجاره بهای سه ماهه اوراق مذکور با نرخ سود 20 درصد، امروز بازگشایی شد.
قیمت امروز اوراق تسهیلات مسکن تغییر قابل توجهی نداشت و در مرز 70 هزار تومان مبادله شد.
*شرکت خدمات غیر صنعتی گاز فردا روی میز فروش
 تعداد سهام مورد عرضه شرکت خدمات غیر صنعتی گاز ایران هزار سهم، که تعداد 50 سهم از آن ترجیحی است و قیمت پایه هر سهم آن 4 میلیون و 17 هزار و 876 ریال و ارزش کل آن 4 میلیارد و 17 میلیون و 876 هزار ریال تعیین شده است.
زمینه فعالیت این شرکت 100 میلیون ریالی که سهامدار عمده آن شرکت ملی گاز ایران است حفظ و نگهداری، احداث و توسعه منازل سازمانی و اماکن تفریحی، فرهنگی برای کارکنان و خانواده­های آنان، احداث و توسعه فضای سبز و زیبا سازی است.

منابع دیگر:
 • آنا
 • باشگاه خبرنگاران
 • دنیای اقتصاد
۹۱/۰۱/۱۹
۱۴:۰۹

وزیر نفت خبرداد: صادرات بنزین ایرانی تا پایان سال91

وزیر نفت از صادرات بنزین تولید کشور تا پایان سال جاری خبر داد و درباره افزایش حامل‌های انرژی با اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: این موضوع در حال بررسی است.
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، رستم قاسمی در حاشیه جلسه شورای برنامه‌ریزی در استانداری مازندران در جمع خبرنگاران خبرگزاری‌ها از صادرات بنزین تولید کشور به کشورهای همسایه خبر داد.
وی گفت: به مردم ایران این نوید را می‌دهیم که تا پایان سال 91 بنزین تولیدی کشور به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
وزیر نفت با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از فرآورده‌های نفتی کشور صادر می‌شود، گفت: نیاز بنزین کشور در داخل تامین می‌شود.
وی در ادامه به موضوع اکتشاف نفت در حاشیه دریای خزر اشاره کرد و گفت: کار اکتشاف نفت در نخستین بلوک اکتشافی دریای خزر به اتمام رسید و ذخیره بسیار مناسبی، این میدان گازی در خود دارد.
قاسمی در ادامه از پیگیری وزارت نفت برای اکتشاف گاز در دیگر مناطق دریای خزر اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه نخستین بلوک اکتشافی ذخیره مناسبی در خود داشت نوید بسیار خوبی برای استان‌های شمالی برای حجم ذخایر گازی در خود دارد.
وی با بیان اینکه حوزه اکتشاف میدان گازی دریای خزر زیاد است، گفت: برای بهره‌برداری مناسب نیاز است تاسیسات بهره‌برداری از میادین گازی در دو استان مازندران و گلستان نیز ایجاد شود.
قاسمی درباره طرح تحول صنعت نفت نیز بیان داشت: با اجرای طرح تحول در صنعت نفت برای تعدادی از میادین گازی مشترک قرارداد منعقد شد.
وی ادامه داد: با توجه به طرح تحول، نقشه راه برای صنعت نفت تهیه شد و امسال تکلیف بیشتر میادین مشترک نفتی مشخص می‌شود.
وی درباره افزایش حامل‌های انرژی با اجرایی شدن مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه گفت: این موضوع در حال بررسی است

منابع دیگر:
 • اویل‎نیوز
۹۱/۰۱/۱۹
۱۴:۳۷

مصرف 424 مترمکعب گاز طبیعی در روز گذشته

روز گذشته در سطح کشور در مجموع 424 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به مصرف رسید.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، روز گذشنه (18 فروردین 91) میزان مصرف گاز طبیعی در کشور در بخش های خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده به 206 میلیون مترمکعب رسید که نسبت به میزان مصرف گاز در این بخش ها در روز مشابه سال گذشته (215 میلیون متر مکعب) 4.2 درصد کاهش داشته است.
مجموع مصرف گاز کشور در روز گذشته با احتساب گاز مصرفی نیروگاهها و صنایع عمده 424 میلیون مترمکعب بوده که نسبت به میزان مصرف در 18 فروردین سال 90، رشدی 2.66 درصدی داشته است.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۶:۰۰

از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت :' طرح جدید افزایش تولید نفت و گاز تشریح شد

اکونیوز:مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در همایش بین المللی انرژی در مسکو تاکید کرد ایران قصد دارد تولید نفت خود را تا سال ۲۰۲۵ میلادی به شش میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir) به نقل از ریانووستی ،" احمد قلعه بانی "با بیان این مطلب افزود: وزارت نفت ایران برنامه افزایش تولید نفت از ۴.۳ میلیون بشکه فعلی تا ۶ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۵ میلادی را تدوین کرده است .
معاون وزیر نفت ایران در سخنرانی خود در همایش بین المللی انرژی مسکو تحت عنوان مجتمع سوخت و انرژی روسیه در قرن ۲۱ میلادی افزود ، ایران همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میزان تولید گاز طبیعی خود را از ۲۶۰ میلیارد مترمکعب فعلی به ۴۰۰ میلیارد مترمکعب افزایش دهد .
بر اساس این گزارش معاون وزیر نفت ایران گفت ایران گام های جدیدی برای جلب سرمایه های خارجی برای پیشبرد صنایع نفت و گاز و ایجاد شرایط لازم برای همکاری در ایجاد امکانات و ظرفیت های نوین برداشته شده است .
انتهای پیام// 

۹۱/۰۱/۱۹
۰۹:۴۲

قلعه بانی در مسکو: نفت و گاز ابزار سیاسی ایران نیست/ چین حامی نفت ایران است 09:42

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران از نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ابزار سیاسی استفاده نمی‌کند از چین و هند به عنوان حامیان صنایع نفت و گاز ایران یاد کرد و گفت: ایران بزرگترین دارنده ذخایر انرژی جهان است.
به گزارش خبرنگار پانا نیوز، احمد قلعه بانی در حاشیه برگزاری همایش بین‌المللی انرژی روسیه در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه در حال حاضر از نظر در اختیار داشتن ذخایر نفت و گاز بزرگترین ذخایر هیدروکربوری جهان را در اختیار دارد، گفت: بر این اساس علاوه بر ذخایر نفت و گاز قرار گرفتن در یک موقعیت ژئوپلیتیک جغرافیایی نقش کلیدی در تامین انرژی جهان ایفا می‌کند.
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه ایران تاکنون هیچگاه از نفت و گاز طبیعی به عنوان ابزار سیاسی بهره نگرفته است، تصریح کرد: از سایر کشورهای جهان هم انتظار داریم از این رویه پیروی کنند.
مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه متاسفانه کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا انرژی را دستاویزی برای دستیابی به اهداف سیاسی خود قرار داده اند، اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون کشورهای رو به رشد و در حال توسعه همچون هندوستان و چین از مواضع ایران حمایت کرده‌اند.
این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم نقش انرژی درآینده جهان مسیر دیگری را طی کند.
به گزارش پانا نیوز، همزمان با سفر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران به مسکو، دور جدید مذاکرات نفتی ایران و روسیه با محور توسعه همکاری‌های دو جانبه در صنایع نفت و گاز آغاز شده است.
پیش بینی می شود در این همایش بین‌المللی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران سیاست‌های وزارت نفت در قبال امنیت انرژی جهانی را تشریح کند.
همچنین در حاشیه برگزاری همایش بین‌المللی انرژی مسکو، قلعه بانی معاون وزیر نفت ایران با "دان بلنکی" یکی از معاونان وزیر انرژی روسیه دیدار و گفتگو کرده است.
گفته می شود محور اصلی این گفتگوی نفتی ایران و روسیه توسعه همکاری‌های جدید انرژی دو کشور به ویژه در حوزه نفت و گاز، بررسی آخرین تحولات بازار جهانی انرژی و احتمال مشارکت یک شرکت نفت دولتی روسیه در برخی از طرحهای توسعه‌ای صنعت نفت ایران است.
در همین حال خبرگزاری اینتر فاکس روز گذشته از مذاکرات نفتی ایران و روسیه به منظور مشارکت شرکت " زاروبژ نفت" در برخی از طرحهای نفتی ایران خبر داده است.
شرکت دولتی روسی زاروبژ نفت تابستان سال 1389 یک یادداشت تفاهم برای همکاری با ایران امضا کرده بود که امکان مشارکت در طرح‌های اکتشافی حوزه نفت و گاز ایران فراهم می شود.
پیش از این یوینی فشنکو یک مسئول بخش بین‌الملل شرکت دولتی زاروبژنفت با اشاره به آمادگی شرکت زاروبژنفت روسیه برای مشارکت در طرحهای بالادستی و پایین دستی صنعت نفت ایران، گفته بود: به زودی دفتر نمایندگی زاروبژنفت روسیه به طور رسمی در تهران گشایش می یابد.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۰:۳۸

پروژه گازی ایران-پاکستان روی میز اسلام آباد روسیه در خط لوله گازی ایران-پاکستان سرمایه گذاری می کند

شانا _ گروه بین‌الملل: روسیه موافقت خود را برای افزایش کمک‌های مالی و فنی در ساخت بخش پاکستانی خط لوله گازی ایران-پاکستان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی اکسپرس تریبون از اسلام‌آباد،‌ منابع آگاه اعلام کردند: در دیدار روز گذشته (18 فروردین) کمیته فرعی همکاری اقتصادی پاکستان (یی سی سی)، روند توسعه پروژه ساخت خط لوله گازی ایران-پاکستان بازنگری شد، ضمن آن که روسیه نیز موافقت خود را برای افزایش حمایت مالی و فنی برای اجرای این پروژه اعلام کرده است.
گفت‌وگوها میان مقام های پاکستانی و روسی درباره این پروژه گازی به تازگی در مسکو برگزار شده است و روسیه ظرف دو هفته آینده پاسخ خود را در این باره به طور رسمی اعلام خواهد کرد.
پاکستان هنوز پاسخی از یک بانک چینی که قرار بود قراردادی با این کشور به عنوان مشاور مالی ساخت بخش پاکستانی خط لوله واردات گاز از ایران امضا کند، دریافت نکرده است.
یک مقام دولت پاکستان گفت: پاکستان می تواند بودجه ساخت بخش پاکستانی خط لوله گازی ایران-پاکستان را از طریق مالیات بر توسعه زیرساخت‌های گازی (جی آی دی سی) تامین کند و فقط از روسیه در زمینه‌های فنی کمک بگیرد.
اعجاز گوادری، معاون وزیر نفت پاکستان گفت: هیئت پاکستانی شرحی از طول خط لوله، حجم گاز و میزان بودجه لازم برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله گازی ایران-پاکستان به مقام‌های روس در مسکو ارائه داده‌اند.
وی افزود: ما فقط شرحی از این پروژه گازی را به روسیه ارائه داده‌ایم و روسیه نیز به زودی پاسخ خود را در این باره اعلام خواهد کرد.
گوادری اظهار کرد: حتی اگر روسیه و چین منابع مالی پروژه ساخت خط لوله گازی ایران-پاکستان را تامین نکنند، کمیته فرعی یی سی سی تصمیم گرفته است این پروژه را توسعه دهد.
وی با بیان این که پاکستان هنوز تصمیم مالی درباره خط لوله گازی ایران-پاکستان نگرفته است، یادآور شد: کمیته فرعی یی سی سی در حال بررسی پیشنهادهای مختلف از سوی روسیه، چین و ایران درباره این پروژه است.
گوادری همچنین گفت: ما هنوز در حال مذاکره با یک بانک چینی هستیم؛ این بانک هنوز پاسخ نهایی درباره این که مشاور مالی خط لوله گاز ایران-پاکستان باشد، ارائه نداده است.
وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان پیش تر چهار پیشنهاد برای تامین بودجه ساخت بخش پاکستانی خط لوله گازی ایران-پاکستان به دولت این کشور ارائه داده بود که عبارتند از تامین مالی از طریق موسسه گس اینفرا استراکچر دولوپمنت پاکستان (The Gas Infrastructure Development Cess)، امضای قرارداد با کنسرسیوم ثالث، تامین بودجه ساخت خط لوله گازی ایران-پاکستان از سوی روسیه یا چین و مشارکت ایران در ساخت بخش پاکستانی این خط لوله.
پاکستان حدود 700 کیلومتر از خط لوله ایران-پاکستان را در مرزهای خود خواهد ساخت و ایران نیز 300 کیلومتر از این خط لوله را از ایرانشهر به مرزهای پاکستان در بندر چابهار مرتبط خواهد کرد.
طبق قرارداد، ایران از فروردین 1393 (2014 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب و سالانه 7.8 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به پاکستان صادر می کند.

منابع دیگر:
 • آریا
 • واحد مرکزی خبر
 • باشگاه خبرنگاران
 • اویل‎نیوز
 • پانا
 • راه مردم
 • وطن امروز
 • گسترش صنعت
 • عصر اقتصاد
 • صبح اقتصاد
۹۱/۰۱/۱۹
۱۰:۴۷
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
 • ارمان روابط عمومی
 • هفت صبح
 • کائنات

نشت گاز شهری در شرق تهران / علت نامعلوم

تهران - بوی بد گاز طبیعی که از ساعات ظهر شنبه بخشی از منطقه شرق تهران (بین فلکه اول و دوم تهرانپارس) را فرا گرفته است، همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بوی گاز که بیشتر به بوی متعفن تخم مرغ گندیده و لجن شباهت دارد، در این منطقه شهری بخوبی احساس می شود و این مهم سبب آزار ساکنان این منطقه شده است. در حالی که 'گاز شهری ، گازی بی بو و بدون رنگ است و سبب ایجاد مسمویت شدید در انسان و به اصطلاح مرگ خاموش می شود.'
هنوز معلوم نیست بوی بد گاز شهری در منطقه ذکر شده چگونه نشات گرفته و از کجا متصاعد می شود، اما مسئولان ذیربط همچنان در پی کشف آن در منطقه یاد شده هستند.
با پیگیری های خبرنگار ایرنا،‌ مسئولان روابط عمومی شرکت گاز استان تهران انتشار بوی بد گاز شهری را در این منطقه شهری تاکید و اعلام کردند: علت نشتی گاز از تاسیسات شرکت مربوطه نیست.
آنان گفتند که پیگیر موضوع نشت گاز در منطقه شرق تهران هستند تا علت را بیابند.
مسئولان روابط عمومی شرکت گاز همچنین احتمال دادند علت انتشار بوی بد گاز، تردد تانکرهای LPG در منطقه باشد که احتمالا در مخزن سوخت گاز آنان باز مانده است.
این افراد یادآور شدند: باز ماندن در مخزن تانکرها می تواند یکی از علل انتشار آلودگی بوی گاز در سطح منطقه باشد.
مسئولان روابط عمومی سازمان آتش نشانی تهران نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا اعلام کردند: با تماس های مکرر ساکنان شرق تهران در فلکه اول و دوم تهرانپارس، تاکنون چهار ایستگاه آتش نشانی به محل اعزام شده که در جستجوی کشف علت انتشار بوی بد گاز و جلوگیری از خطرات احتمالی هستند.
آنان در پاسخ به اینکه گاز شهری گازی بدون بو است ،پس چرا بوی تعفن در سطح منطقه شرق پیچیده است؟ گفتند: بوی بد ناشی از گازی به نام (مر کپ تان ) است که شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای آنکه بتوانند به موقع علت نشت گاز را تشخیص دهد، به گاز شهری آغشته می کنند تا هنگام نشت گازشهری از این مهم به موقع مطلع شوند.
آنان بوی گاز 'مر کپ تان' را به بوی تخم مرغ گندیده، سیر و پیاز تشبیه کردند.
مسئولان روابط عمومی آتش نشانی تهران اعلام کردند: با وجود انتشار بوی بد گاز در سطح فلکه اول و دوم تهرانپارس تاکنون شاهد هیچ حادثه ای نبوده ایم.
مسئولان یاد شده در عین حال تاکید کردند: علت همچنان در دست بررسی است.
تهرام/9136/ 1058 //1556/

منابع دیگر:
 • ایرنا
 • باشگاه خبرنگاران
۹۱/۰۱/۱۹
۰۵:۱۱

مدیر بهره برداری از شرکت گاز استان تهران گفت هیچ نوع نشت گازی در سطح شهر وجود ندارد

شایعه نشت گاز در شرق استان تهران منتفی است و شرایط در این منطقه کاملا عادی و طبیعی است.

یعقوب غلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، با تکذیب خبر نشت گاز در شرق تهران گفت: گاز طبیعی ذاتا بدون رنگ و بو بوده که در هنگام ترکیب با ماده به نام مرکاپتن در مبادی شرق تهران مقداری از آن در هوا منتشر شده و مردم این منطقه آن را استشمام کردند.
وی ادامه داد: انتشار این ماده بودار در اتمسفر هوا بین ساعت 12:30 تا 14:00 بوده که اکثر مردم منطقه شرق تهران تا رسالت این گاز بودار را استشمام کردند.
وی تصریح کرد: با بررسی های انجام شده هیچ نوع نشت گازی در این منطقه وجود ندارد و اخبار مربوطه تنها یک خبر کذب است.
غلامی گفت: هم اکنون شرایط، عادی است و هیچ نوع نشت گازی در سطح شهر وجود ندارد.
غلامی خاطر نشان کرد: خبر مسمومیت مردم این منطقه شایعه ای بیش نیست./عب
 

۹۱/۰۱/۱۹
۱۸:۳۳

داستان تلخ قاتل خاموش پایانی ندارد مرگ ۴ جوان اصفهانی ناشی از مسمومیت با مونوکسیدکربن

خبرگزاری فارس: رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان گفت: روز گذشته در خیابان شهید شیرانی اصفهان مسمومیت با گاز منوکسیدکربن چهار مرد جوان اصفهانی را به کام مرگ کشاند و یک نفر را راهی بیمارستان کرد.

حمید اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه داستان تلخ مرگ خاموش تمامی ندارد، اظهار داشت: بعد از ظهر روز گذشته در تماسی با اتاق فرمان فوریت‌های پزشکی (115) اعلام شد که پنج جوان در منزلی واقع در منطقه‌ی پل رباط اصفهان، خیابان شهید شیرانی دچار کاهش سطح هوشیاری شده‌اند.
وی افزود: بر همین اساس به سرعت یک واحد امداد اورژانس پیش بیمارستانی از پایگاه خیابان کاوه بر بالین آنها حاضر شدند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان ادامه داد: بر اساس این گزارش تکنسین‌های حاضر در محل پس از بررسی وضعیت مصدومان اعلام کردند که چهار نفر از آنها بر اثر مسمومیت با گاز منو کسید کربن جان باخته‌اند و هوشیاری یکی از آنها نیز به شدت پایین آمده است، لذا فرد مسموم شده را که مردی25  ساله بود پس از انجام اقدامات اولیه‌ درمانی به بیمارستان غرضی اصفهان منتقل کردند.
وی بیان داشت: جان‌باختگان این حادثه چهار مرد 32، 28، 32 و 30 ساله بودند.
اسماعیلی یادآور شد: این پنج جوان که در حال اسباب کشی به منزل فعلی خود بوده‌اند برای گرم کردن محل، بخاری گازسوزی را بدون استفاده از دودکش روشن کردند که همین امر سبب انتشار گاز CO در منزل شد و جان چهار نفر از آنها را گرفت.
وی تاکید کرد: سردرد، سرگیجه، تهوع و بی‌قراری، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید، کبودی دست و پا و دور لب‌ها که در نهایت منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می‌شود از علائم و نشانه‌های هشدار دهنده‌ی مسمومیت با گاز CO است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: در صورت مواجه شدن با فرد مصدوم گاز گرفته، ابتدا جلوی دهان و بینی خود را با ماسک یا پارچه مرطوب بپوشانید، وسیله‌ گرمازا را خاموش و درب و پنجره را باز کنید، به سرعت مصدوم را از منطقه آلوده وارد هوای آزاد کرده و با اورژانس 115بگیرید، کمربند و یقه مصدوم را باز کنید، در صورت کاهش هوشیاری مصدوم اقدام به باز کردن راه هوایی وی کرده و در صورت لزوم اقدام به احیای قلبی ریوی کنید و سپس در صورت نیاز با آتش نشانی (۱۲۵) تماس بگیرید.

منابع دیگر:
 • آفتاب‎‎نیوز
 • موج
 • باشگاه خبرنگاران
 • ایسنا
 • ایرنا
 • شبکه ایران
 • ابتکار
 • صراط نیوز
۹۱/۰۱/۱۹
۱۳:۰۸

تقدیر استاندار گلستان از عملکرد مدیرعامل گاز این استان جهت اشتغال مولد و کاهش نرخ بیکاری

گرگان - خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: به پاس قدردانی از اهتمام و همکاری ارزشمند مدیر عامل گاز گلستان در راستای ایجاد اشتغال مولد وپایدار و تلاش در جهت کاهش نرخ بیکاری در سال جهاد اقتصادی، مهندس قناعت استاندار گلستان به مصداق کلام شریف آکلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته" از پذیرش مسئولیت ایجاد اشتغال در سال 90 با اهداء لوح تقدیر مراتب تشکر خود را از مهندس سنگدوینی مدیر عامل گاز گلستان ابراز کرد و از خداوند منان دوام توفیقات روز افزون را مسئلت نمود.
در همین راستا مدیر عامل گاز گلستان نیز به نوبه خود از لطف و ارادت خالصانه مهندس قناعت استاندار گلستان تقدیر کرد و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی در دستیابی به اهداف مورد نظر و کلان را وظیفه و افتخاری بزرگی دانست.

گاز هشتگرد، رودهن و بومهن به طور موقت قطع می شود

تهران – گاز شهرستانهای هشتگرد، رودهن و بومهن به لحاظ پاره ای تعمیرات بر روی شبکه گازرسانی آنها به طور موقت قطع خواهد شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی گاز استان تهران، گاز مشترکان در محدوده شهرستان هشتگرد روستای ولیان روز دوشنبه 21 فروردین ماه از ساعت 10 تا 16 به مدت شش ساعت قطع خواهد شد.
همچنین گاز مشترکان در محدوده های واقع در شهرستان رودهن: مهرآباد- خ گلزار کوچه های لاله 2و3 و روستای نوده و خ مدرس لاله شش- شهرک نور و شهرستان بومهن: بلوار چمران – کوچ دوم سمت راست و کوچه های کردستانی و صاحب الزمان و بیات – کوچه های ستاره و خورشید یکم روز 22 فروردین ماه به مدت 10 ساعت خواهد شد.
بر اساس این گزارش، از مشترکان درخواست شده است که است به منظور رعایت کامل مسایل ایمنی در زمان وصل گاز در محل سکونت حضور داشته باشند.
همچنین در صورت نیاز، مشترکان محدوده های اعلام شده می توانند با شماره تلفن های 194 مرکز امداد گازرسانی تهران و 81972255 روابط عمومی شرکت گاز استان تهران تماس بگیرند.
تهرام/1058/ /1556/

۹۱/۰۱/۱۹
۱۳:۰۵

بیش از 63 میلیون مترمکعب گازدرجایگاه هایCNGکهگیلویه وبویراحمدعرضه شد

یاسوج - مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی کهگیلویه وبویراحمد گفت: سال گذشته 63 میلیون و613هزار متر مکعب گاز در جایگاه های CNG این استان عرضه شد.

' اسدالله طاهری' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: خودروهای CNG سوز در سال 89 در این استان 48 میلیون و 457 هزار متر مکعب گاز مصرف کردند.
وی با اشاره به اینکه درمصرف سی ان جی در سال 90 با رشد 31 درصدی نسبت به سال 89 مواجه بودیم، بیان کرد: در سال 90 بیش از 15 میلیون متر مکعب گاز نسبت به سال 89 از سی ان جی استفاده شد.
طاهری اظهار داشت: با این وجود هر ماهه شاهد افزایش جایگزینی سوخت سی ان جی به جای بنزین هستیم.
7529/627

۹۱/۰۱/۱۹
۰۳:۰۹

77 واحد صنعتی استان سمنان گازدار شدند

سمنان - رئیس امور مهندسی و اجرای طرحهای شرکت گاز استان سمنان از گازدار شدن 77 واحد صنعتی در سال 90 در این استان خبر داد.

'احمد غریب' روز شنبه در مراسم تجلیل از ناظرین برتر پروژه شهرهای دامغان و گرمسار با بیان اینکه سال پرکاری را پشت سر گذاشتیم افزود: در سال گذشته قریب 265 کیلومتر پروژه گازرسانی در استان سمنان اجرا شد که این رقم به جز گازرسانی در صنایع است.
وی با اشاره به تلاش مضاعف کارکنان شرکت گاز در پروژه های مسکن مهر استان سمنان در روزهای پایانی اسفندماه و ناظران پروژه ها خواست تا اطلاعات خود را بروز کنند زیرا اطلاعات کافی از مشخصات فنی و شرایط پیمان و تسلط بر آنها در نظارت دقیق پروژه ها موثر است.
رییس اجرای طرحهای شرکت گاز استان سمنان نیز در این مراسم گفت: هدف نهایی تمام تلاش های رضایت خداوند است و رضایت خداوند نیز در رضایت بندگان است و کاری که انجام می دهیم در نهایت به آسایش و آرامش مردم می انجامد.
'صفاعلی غدیری'افزود: ناظران بازوان پیمانکاران و چشمان شرکت در پروژه ها هستند و استفاده از فرصتها برای تبدیل نقاط ضعف به قوت از طریق شناسایی مشکلات پروژه و ارائه راهکار برای جلوگیری از توقف در کار مورد انتظار است.
وی گفت: پیشرفت ریالی و فیزیکی پروژه ها باید همزمان با برنامه زمان بندی تعیین شده پیش برود.
در این مراسم از مرتضی شمشیریان و محمود نقدی ناظرین پروژه های دامغان و گرمسار به دلیل تلاش و پشتکار و جدیت در نظارت دقیق از پروژه ها با اهدای لوح تجلیل شد.ک/1
599/608

۹۱/۰۱/۱۹
۰۷:۲۳

بخشدارمرکزی دیر: عملیات گازرسانی روستاهای مرکزی شهرستان دیر دردستورکاراست

بوشهر- بخشدارمرکزی دیرگفت: گاز رسانی به روستاهای تابعه بخش مرکزی یکی ازبرنامه های ما در سال جدید است و با توجه به پیگیری های صورت گرفته قبلی بزودی عملیات گاز رسانی به روستاهای الی شمالی و جنوبی آغاز می شود.

محمد فخرایی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: همچنین مجوز تاسیس دهیاری برای روستاهای حاجی آباد، لمبدان پایینی و بالایی، الی جنوبی و شمالی، سرمستان و دوراهک از توابع بخش مرکزی شهرستان اخذ شده است.
وی اضافه کرد: با استقرار دهیاری در این روستاها بخش عمده ای از کارهای مردم تسهیل شده و مقدمات کاررا برای راه اندازی دهیاری روستای جبرانی نیز انجام و در سال جدید، این روستا نیز از موهبت دهیار بهره مند خواهد شد.
فخرایی در زمینه احداث ساختمان دهیاری ها نیز بیان کرد: ساختمان دهیاری روستای لمبدان پایینی با 90درصد پیشرفت فیزیکی درسال جدید به بهره برداری می رسد و در تلاش هستیم تا عملیات احداث دو دهیاری دیگر را نیز شروع کنیم .
بخشدارمرکزی دیربا تشریح عملکرد مثبت دهیاران روستاهای تابعه این شهرستان، دربرهه های مختلف زمانی افزود : همکاری با نیروی انتظامی در ارتباط با اعلام وقوع جرایم، حفظ نظم عمومی وسعی درحل اختلافات محلی، اعلان فرامین و قوانین ومقررات عمومی، همکاری درحفظ و نگهداری تاسیسات عمومی وعمرانی و اموال و دارایی‌های روستا، همکاری با سازمان‌ها و نهادهای دولتی و ایجاد تسهیلات لازم با تعامل و همکاری موثر شوراها از جمله مهمترین وظایف دهیاری هاست که با نظارت این بخشداری بخوبی انجام می شود.
فخرایی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای حل مشکلات مردم روستاها اظهارداشت: دولت خدمتگزار کارهای بسیار ارزشمندی برای رفاه مردم ، بویژه روستاییان عزیز انجام داده و ما نیز به عنوان خدمتگزارمردم ، تمام تلاش خود را برای تحقق سیاست های دولت در روستاها بکار می بندیم تا مشکلات مردم خوب شهرستان را برطرف کنیم. ک/3
7207/539

۹۱/۰۱/۲۰
۰۹:۰۳

استاندار مازندران : درصدی از درآمدهای سوآپ نفت در دریای مازندران، به این استان اختصاص یابد

خبرگزاری پانا : استاندار مازندران از مسئولان خواست تا درصدی از درآمدهای سوآپ نفت در دریای مازندران، به این استان اختصاص یابد.
 به گزارش خبرگزاری پانا ، سید علی اکبر طاهایی، استاندار مازندران در نشست  شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور وزیر نفت برگزار شد از قاسمی خواست تا با تخصیص اعتبارات وی‍ژه عملیات گازرسانی به مناطق کوهستانی و محروم استان را تسریع بخشد.
طاهایی با اشاره به اینکه مازندران دارای بیش از 16 هزار مشترک گاز می باشد، تصریح کرد: روستاها و مناطق کوهستانی متعددی در استان وجود دارد که هنوز ساکنین آنها از نعمت گاز طبیعی برخوردار نیستند.
وی با اشاره به تعهد وزارت نفت مبنی بر اتمام کار احداث خط لوله گاز دامغان به کیاسر و نکا طی شش ماهه دوم سال نود ، اظهار داشت: این پروژه هنوز به پایان نرسیده و عملیات ساخت آن با کندی پیش می رود واین درحالی است که با توجه به احداث کارخانه سیمان و پالایشگاه نفت در منطقه کیاسر وجود خط گاز بسیار مهم وضروری است.
استاندار مازندران با اشاره به اینکه مناطق محروم کیاسر و دودانگه ساری ، هزار جریب بهشهر و نکا، بخش بلده و لاریجان آمل، سه هزار و دو هزار تنکابن و کجور چالوس از نعمت گاز طبیعی برخوردار نیستند، تصریح کرد: اکنون هزینه سوخت ساکنین این مناطق به دلیل عدم برخورداری از گاز طبیعی بسیار بالا رفته است.
طاهایی با بیان اینکه سرعت گازرسانی به مناطق روستایی استان باید شتاب بیشتری به خود گیرد، یادآور شد: با توجه به تاکیدات رییس جمهور بر این نکته که تمامی مناطق جنگلی و ساحلی استان باید از نعمت گاز بهره مند شوند، وزارت نفت می تواند با تخصیص اعتبارات بیشتر، جشن پایان گازرسانی در مازندران را برگزار کند.
استاندار مازندران با اشاره به اینکه نزدیک ترین مسیر دریایی تردد نفتکش های کشورهای حاشیه دریای مازندران از جمله قزاقستان، به بندرامیرآباد است، افزود: وزارت نفت درصدی از درآمدهای ناشی از سوآپ نفت در دریای مازندران، را به این استان اختصاص دهد.
وی با اعلام اینکه تحریم ها خللی در صادرات محصولات مختلف در استان ایجاد نکرده است، اظهار داشت: خوشبختانه طی سال گذشته، صادرات استان  40 درصد از نظر ارزشی و 60 درصد از نظر وزنی افزایش داشت.
استاندار مازندران در ادامه با تاکید بر تسریع در تعریض پل ذغالچال ساری، افزود: این پروژه از مصوبات سفر دولت به استان و تعهدات وزارت نفت بوده که باید در اسرع وقت با اجرای این پروژه برای رفع مشکل ترافیکی مرکز استان با شرق کشور گام های اساسی برداشته شود.
طاهایی با بیان اینکه توسعه استان های شمالی از سوی دولت هدف گذاری شده است، اظهار داشت: وزارت نفت نسبت به اجرای مصوبه دولت در استان مبنی بر احداث خط لوله انتقال سوخت از بندر امیرآباد به نیروگاه نکا اهتمام بیشتری داشته باشد.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۳:۰۲

در سمنان انجام شد بررسی عملکرد شرکت گاز در 133 شاخص

خبرگزاری فارس: عملکرد شرکت گاز استان سمنان در 133 شاخص مختلف در نشستی بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، ظهر امروز ششمین جلسه کمیته سلامت اداری شرکت گاز استان سمنان به ریاست علیرضا شریفی‏نژاد، معاون امور بهره‏برداری شرکت گاز استان سمنان و دیگر اعضا در سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد.
در این جلسه، ضمن بررسی عملکرد واحدها در 133 مورد از شاخص‏های مختلف، نسبت به بحث و تبادل نظر و احصای موارد بر اساس فرم‏های گزارش‏گیری برای ارسال به استانداری سمنان اقدام شد.
علی‏رضا جراحی، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت گاز استان سمنان نیز با حضور در واحدهای مختلف این شرکت، با تقدیر از زحمات یک‏ساله کارکنان در فضایی صمیمی به بررسی مشکلات واحدها و کارکنان پرداخت.
در این بازدید چهار روزه که از ساختمان ستاد شرکت گاز استان سمنان، انبار کالا و تمامی ادارات گاز شهرستان‏های مختلف استان سمنان صورت گرفت، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت گاز استان سمنان به صورت رو در رو با مباحث اداری و شخصی کارکنان رده‏های مختلف آشنا شدند.
این هیئت در ادامه، بیش از 200 مورد از اطلاعات و موارد را احصا و برای اقدامات لازم به واحدها ارجاع داد.
کارکنان رده‏های مختلف شرکت گاز استان سمنان نیز در این دیدارها با توجه به نامگذاری سال جدید به نام "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط مقام معظم رهبری بر تلاش مضاعف در توسعه خدمات و ارائه خدمت شایسته‏تر به مردم شریف استان سمنان عهدی دوباره بستند.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۵:۲۸

مدیرعامل شرکت گاز گلستان خبر داد کاهش 10 درصدی مصرف گاز توسط مشترکان گلستانی

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان از کاهش 10درصدی مصرف گاز توسط مشترکان گلستانی خبر داد.

رمصانعلی سنگدوینی امروز در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‎ها و افزایش هزینه گاز بهاء اظهار داشت: این روند، تأثیر بسیار خوبی در کاهش مصرف داشته، زیرا با توجه به کاهش دما و برودت هوا و سرمای زودرس و پایدار در استان، مصرف گاز در مقایسه با مدت مشابه قبل، حدود 10 درصد کاهش داشته است.
وی در خصوص تأمین گاز مورد نیاز مشترکان این شرکت خاطرنشان کرد: هیچ‎گونه مشکلی در هیچ یک از نقاط استان به وجود نیامده و با مشکل کمبود گاز مواجه نبودیم.
مدیر عامل شرکت گاز استان گلستان در خصوص عوامل هدر رفت و اتلاف گاز عنوان کرد: هدر رفت انرژی در سه حوزه فرهنگی، معماری و تأسیسات قابل بررسی است.
سنگدوینی عدم اعتقاد مشترکان به بازدیدهای دوره‎ای از تأسیسات و لوازم گازسوز توسط سرویس‎کاران مجاز، عدم توجه به تنظیم دمای رفاه بین 18-21 درجه سانتیگراد، پایین بودن قیمت انرژی و دسترسی آسان به حامل‎های انرژی در کشور را از عوامل هدر رفت در حوزه فرهنگی دانست.
این مسئول تصریح کرد: عدم استفاده از باز شوهای دو جداره با قاب UPVC، عدم عایق‎کاری جداره‎های خارجی ساختمان، عدم توجه به اقلیم با نمای نامناسب و بازشوهای نامناسب و عدم همکاری با سازمان‎های ذی‌ربط در خصوص رعایت مقررات ملی ساختمان در حوزه انرژی از دیگر عوامل هدر رفت در حوزه معماری است.
مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان طراحی نامناسب سیستم‎های گرمایشی، استفاده از تجهیزات کهنه و فرسوده، استفاده از آبگرمکن‎های مخزنی به صورت بسیار گسترده و استفاده از اجاق گازهای تک شعله به عنوان وسایل گرمایشی به ویژه در روستاها را به عنوان روش‎هایی نامناسب برای استفاده از گاز طبیعی اعلام کرد.
وی ادامه داد: استفاده از شومینه و لوازم گازسوز غیراستاندارد، عدم عایق‎بندی مناسب و صحیح تأسیسات، عدم استفاده از سیستم‎های کنترل مرکزی هوشمند و به روز نبودن سطح آگاهی و دانش تعمیرکاران تأسیسات حرارتی، از دیگر عوامل هدر رفت در بحث تاسیسات است.
سنگدوینی در خصوص استفاده ایمن و بهینه از گاز افزود: در این بخش، فرهنگ‎سازی خوبی انجام شد و برنامه‎های متعددی تدوین و از مبادی مختلف به مردم شریف اطلاع‎رسانی شد که کاهش میزان مصرف را می‎توان از جمله نتایج آن است.
این مسئول در خصوص قبوض مصرفی گاز متذکر شد: قبوض مصرفی گاز در سراسر استان به صورت یکنواخت چاپ می‎شود و جدول طراحی شده به سه رنگ سبز، زرد و قرمز که در آن درج شده به ترتیب بیانگر مصرف کم و بهینه، مصرف متعارف و در نهایت مصارف بالا و بیشتر از حد معمول است.
مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان اذعان داشت: این روش بر اساس مقررات ابلاغی از سوی شرکت ملی گاز از اواخر نیمه دوم سال گذشته اجرایی شده و به عنوان نمونه، سیکل هشت و 9 کنتورخوانی که مصارف مربوط به فصل سرد است در آن 45 درصد مشترکان هر رده در بخش‎های سبز و زرد و 55 درصد در رده قرمز قرار دارند.

۹۱/۰۱/۲۰
۰۸:۲۰

مدیرعامل شرکت گاز گلستان: 93 درصد جمعیت گلستان از نعمت گاز برخوردار هستند

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان گفت: 93 درصد جمعیت استان از نعمت گاز برخوردار هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، رمضانعلی سنگدوینی عصر شنبه در جمع مدیران شرکت گاز استان گلستان با بیان برخورداری تمامی 26 شهر استان از نعمت گاز اظهار داشت: 100 درصد جمعیت شهری و 76 درصد جمعیت روستایی و در کل به طور متوسط 93 درصد جمعیت برابر با یک میلیون و 605 هزار و 270 نفر از نعمت گاز بهره‎مند هستند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی شهرهای استان و تعداد 580 روستا از 939 روستایی که قابلیت گازرسانی دارند از نعمت گاز بهره‎مند بوده و همچنین گازرسانی به تعداد 140 روستا نیز در دست اجرا است.
مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان با بیان رشد 51 درصدی بودجه مصوب سرمایه‎ای سال 1390 نسبت به سال گذشته گفت: بودجه مصوب سرمایه‎ای سال گذشته 531 میلیارد و 411 میلیون ریال بوده که این میزان برای توسعه گازرسانی به شهرها، روستاها، صنایع، محورهای صنعتی، سی‎ان‎جی، احداث ساختمان‎های اداری، پست امداد، بازسازی و مقام‎سازی تأسیسات و تجهیزات، خرید کنتور و رگلاتور و ایستگاه‎های صنعتی و همچنین خطوط انتقال به کار می‎رود.
سنگدوینی بیان داشت: در حال حاضر حدود 121  پروژه فعال در شرکت گاز استان در غالب‎های شبکه، انشعاب، ساختمانی، برقی، نصب کنتور و رگلاتور در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت گاز استان گلستان خاطرنشان کرد: طی سه دوره سفرهای استانی هیئت دولت به این استان، میزان 717 میلیارد و 608 میلیون ریال بودجه برای توسعه گازرسانی تخصیص یافته است.
وی گازرسانی به شهر مرزی مراوه‎تپه، گازرسانی به 48 روستای کوهستانی صعب‎العبور حاشیه جنگل و مجموعه دوزین مینودشت، گازرسانی به 51 روستای حاشیه جنگل و 100 روستای شرق استان، اجرای خط انتقال گاز به مجتمع بزرگ پتروشیمی و گازرسانی به شهرک‎ها و نواحی صنعتی و روستاهای تا فاصله 15 کیلومتر از خط انتقال را از جمله مهم‎ترین اقدامات صورت گرفته اعلام کرد.
سنگدوینی با اشاره به تحقق شعار دولت مبنی بر محرومیت‎زدایی و مهرورزی متذکر شد: مهم‌ترین مزیت این موهبت الهی جلوگیری از تخریب محیط زیست به ویژه جنگل‎ها، کاهش آلاینده‎های زیست محیطی، سهولت در تأمین آبگرم مورد نیاز که تأثیر به سزایی در مسائل بهداشتی دارد و تسریع در تأمین سوخت مورد نیاز صنایع است.

۹۱/۰۱/۲۰
۰۸:۲۰

گازرسانی به 5 شهر و 88 روستای استان فارس در سال گذشته

شاناـ گروه گاز: گازرسانی به پنج شهر و 88 روستا، از دستاوردهای شرکت گاز استان فارس در سال گذشته است.

به گزارش شانا، مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در تشریح فعالیت های سال گذشته این شرکت افزود: اجرای بیش از 83 هزار متر شبکه گاز شهری و 854 هزار متر شبکه گاز روستایی، از اقدام های شرکت گاز استان فارس در سال پیش بوده است.
 
سعید مومنی با بیان اجرای 14طرح خطوط انتقال و تغذیه گاز اظهار کرد: اجرای 110 هزار و 437 متر خط انتقال و 59 هزار و 716 متر خط تغذیه، از دیگر فعالیت های شرکت گاز استان فارس در سال گذشته است.
 
وی اجرای 9 مورد عملیات انشعاب گیری(هات تب)، ‌نظارت بر عملیات ساختمانی 28 ایستگاه کاهش فشار برون شهری(سی جی اس)، 43 ایستگاه کاهش فشار درون شهری(تی بی اس)، برق رسانی به 24 ایستگاه کاهش فشار،‌ همچنین نظارت بر ساخت و نصب 529 حوضچه مدفونی شیرها و برگزاری دوره های آموزشی مختلف را از دیگر فعالیت های سال گذشته شرکت گاز استان فارس برشمرد.
 

۹۱/۰۱/۱۹
۱۱:۵۳

با گازرسانی به سه شهر و 60 روستا محقق شد بهره مندی 100 هزار نفر از مردم کرمانشاه از گازطبیعی در سال گذشته

شاناـ گروه گاز: گازرسانی به سه شهر و 60 روستای استان کرمانشاه در سال گذشته، بهره مندی از این حامل انرژی را برای 100 هزار نفر فراهم کرده است.

 به گزارش شانا، مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه با بیان این که فعالیت های گازرسانی در این استان شتاب گرفته است،‌ افزود: سال گذشته با گازرسانی به شهرهای قصر شیرین،‌ کوزران، گهواره،‌ همچنین 60 روستای این استان،‌ گام بزرگی به منظور رفاه و آسایش مردم برداشته شد.
نقی کمالی اجرای 420 کیلومتر شبکه و خط انتقال،‌ همچنین نصب 10 هزار انشعاب و جذب 36 هزار مشترک را از دیگر فعالیت های شرکت گاز استان کرمانشاه در سال گذشته برشمرد.
وی همچنین با مهم خواندن گازرسانی به شهرک های صنعتی و صنایع اظهار کرد: گازرسانی دراین بخش به ویژه پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها با شتابی بیشتر انجام و به عنوان یک اولویت مهم پیگیری می شود.
مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه اظهار کرد: هم اکنون شهرک های صنعتی فرامان، بیستون، کرمانشاه، اسلام آباد غرب، کنگاور، سنقر و آب باریک صحنه به شبکه گاز متصل شده اند و گازرسانی به دیگر شهرک های صنعتی در دست اجراست که آنها نیز در آینده نزدیک به شبکه گاز متصل خواهند شد.
به گفته کمالی، روانسر، هرسین، پاوه، ثلاث باباجانی، همچنین گیلانغرب، کرندغرب، قصر شیرین، سرپل ذهاب و جوانرود، دیگر شهرک های صنعتی هستند که تا چند ماه آینده زیرپوشش گازطبیعی قرار خواهند گرفت.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۲:۰۰

استقرار پایگاه پشتیبانی ذخایر گاز دریای مازندران در این استان

موج: با توجه به گستردگی حجم ذخایر گازی در دریای خزر و توزیع عملیات پشتیبانی اکتشاف، پالایش و حفاری در کلیه نقاط ساحلی این دریا، همه استان های شمالی کشور از آن بهره مند می شوند.
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی استانداری مازندران، رستم قاسمی، وزیر نفت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به اینکه ایران اکنون بین 17 تا 20 درصد ذخایر گاز و 12 الی 15 درصد ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارد، افزود: کشورما ازنظر ارزش مجموع ذخایر نفت و گاز ، رتبه اول دنیا را داراست.
وزیر نفت با بیان اینکه میزان تولیدات گاز کشور در سال 90 بالغ بر 700 میلیون متر مکعب بوده است، یادآور شد: هم اکنون 99 درصد شهرها و 57 درصد روستاهای کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 55 میلیون متر مکعب محصولات پتروشیمی ایران به 70 کشور دنیا صادر می شود، افزود: نفت ایران اکنون مشتریان بسیار زیادی در کشورهای دنیا دارد و تحریم هایب کشورهای استعمارگر علیه ایران هیچ مشکلی برای کشورمان پیش نمی آورد.
قاسمی با بیان اینکه دشمن می خواهد اقتصاد نفتی ایران را تحت تاثیر قرار دهد و سال های زیادی است که به بهانه های مختلف کشورمان را تحریم می کند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اکنون وابستگی خاصی به تکنولوژی و دانش فنی خارجی ندارد و با استفاده از توان متخصصان داخلی مطالعات مخازن و پیچیدگی های صنایع بالادست را با تکیه بر مهندسان ایرانی به مرحله اجرا می گذارد.
وزیر نفت از استقرار پایگاه بزرگ پشتیبانی ذخایر گاز دریای مازندران در استان خبر داد و افزود: با توجه به گستردگی حجم ذخایر گازی در دریای مازندران و توزیع عملیات پشتیبانی اکتشاف، پالایش و حفاری در کلیه نقاط ساحلی این دریا، همه استان های شمالی کشور از آن بهره مند می شوند.
وزیر نفت از ساخت شناورهای حفاری و اکتشاف در دریای مازندران در نکا خبر دادو افزود: توسعه پالایشگاه نکا و افزایش توان پشتیبانی عملیات اکتشاف و انتقال در دریای مازندران در برنامه وزارت نفت قرار دارد.
قاسمی با اشاره به اینکه برای راه اندازی دانشکده نفت در دانشگاه مازندران باید کار مطالعاتی کاملی صورت بگیرد،افزود: برای تکمیل پل ذغالچال که از مصوبات سفر رییس جمهور و هیات دولت به مازندران است نیز با قرار گاه خاتم الانبیاء وارد مذاکره خواهیم شد.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۳:۰۹

گازرسانی به 3 شهر و 60 روستای استان کرمانشاه، طی سال 90

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه گفت: در سال گذشته با اجرای عملیات گازرسانی به 3 شهر و 60 روستا گام بزرگی در جهت توسعه گازرسانی در این استان برداشته شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مهندس نقی کمالی با اعلام این خبر افزود: طی سال 90، توسعه گازرسانی در استان کرمانشاه روند پرشتابی را طی کرد و با گازرسانی به 3 شهر قصرشیرین، کوزران و گهواره و نیز 60 روستای استان، امکان بهره مندی از گاز طبیعی برای بیش از100 هزار نفر از مردم شریف استان کرمانشاه فراهم شد.
وی افزود: در سال گذشته بیش از 420 کیلومتر شبکه گذاری و اجرای خطوط انتقال گاز در استان کرمانشاه انجام شد، همچنین نصب 10 هزار انشعاب گاز و پذیرش بیش از 36 هزار مشترک جدید از دیگر اقدامات انجام گرفته توسط شرکت گاز استان کرمانشاه در سال 90 بوده است.
کمالی در خصوص اقدامات انجام شده جهت گازرسانی به صنایع و شهرکهای صنعتی اظهار داشت: با توجه به مزیت نسبی گاز طبیعی نسبت به سایر سوختهای فسیلی در بخش صنایع خصوصا بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و با توجه به درخواست و نیاز واحدهای صنعتی، گازرسانی به شهرکهای صنعتی وکارخانجات تولیدی جزو اولویتهای کاری شرکت گاز استان کرمانشاه قرار گرفت  که با سرعت مناسبی در حال اجراست.
کمالی تصریح کرد: هم اکنون هفت شهرک صنعتی در استان کرمانشاه شامل شهرکهای صنعتی فرامان، بیستون، کرمانشاه، اسلام آباد غرب، کنگاور، سنقر و آب باریک صحنه به شبکه گاز متصل شده اند و گازرسانی به سایر شهرکهای صنعتی استان شامل 9 شهرک روانسر، هرسین، پاوه، ثلاث باباجانی، گیلانغرب، کرندغرب، قصرشیرین، سرپل ذهاب و جوانرود نیز در دست اجراست که تا چند ماه آینده عملیات گازرسانی به آنها به پایان می رسد و به شبکه گاز متصل می شوند.
وی با اشاره به وضعیت مطلوب گازرسانی به جایگاههای سی.ان.جی استان، اظهار داشت: هم‌اکنون در استان کرمانشاه گازرسانی به 49 جایگاه سی.ان.جی انجام شده است که از این تعداد 7 مورد در سال 90 انجام شد.

۹۱/۰۱/۱۹
۰۹:۵۶

دیدار نوروزی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت گاز استان خراسان جنوبی با کارکنان

به مناسبت آغاز سال جدید و به رسم هرسال، مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و تنی چند از روسای واحد های ستادی شرکت با کارکنان ستاد، اداره گاز شهرستان بیرجند و خدمات کالا دیدار کردند. در این دیدار که از ساعت 10:30 شروع شد مدیرعامل و هیئت همراه به اتاق تک تک همکاران مراجعه و سال جدید را تبریک گفتند. در پایان نماز جماعت به اتفاق همکاران در محل نمازخانه ستاد برگزار گردید.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۱:۰۲

تشکیل ششمین جلسه کمیته ارتقای سلامت اداری شرکت گاز استان سمنان

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان سمنان ششمین جلسه کمیته سلامت اداری به ریاست علیرضا شریفی نژاد معاون امور بهره برداری و دیگر اعضا در سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد.
در این جلسه ضمن  بررسی عملکرد واحدها در 133مورد از شاخصهای مختلف نسبت به بحث و تبادل نظر و احصا موارد بر اساس فرمهای گزارشگیری جهت ارسال به استانداری اقدام شد.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۲:۰۸

بازدید نوروزی مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان سمنان علیرضا جراحی مدیرعامل و هیأت مدیره با حضور در واحدهای مختلف این شرکت باتقدیر از زحمات یکساله کارکنان  در فضایی صمیمی به بررسی مشکلات واحدها و کارکنان پرداخت.
در این بازدید 4 روزه که ازساختمان  ستاد ، انبارکالاو تمامی ادارات گاز شهرستانهای مختلف استان صورت گرفت مدیرعامل و اعضاء هیأت مدیره شرکت گاز استان سمنان بصورت رودررو با مباحث اداری و شخصی کارکنان رده های مختلف آشنا و بیش از 200 مورد از اطلاعات وموارد را احصا و جهت اقدامات لازم به واحدها ارجاع دادند .
کارکنان رده های مختلف شرکت گاز استان سمنان نیز در این دیدارها با توجه به نامگذاری سال جدید بنام تولید ملی، حمایت ازکار وسرمایه ایرانی توسط مقام معظم رهبری(دامت برکاته) برتلاش مضاعف درتوسعه خدمات شایسته تر به مردم شریف استان سمنان عهدی دوباره بستند.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۲:۰۸

امضای 16 قرارداد توسعه میادین نفت و گاز کشور

خبرگزاری آریا- مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران از امضای حدود 16 قرارداد برای توسعه میدان های نفت و گاز به ارزش بیش از 25 میلیارد دلار در سال گذشته خبر داد.
به گزارش سرویس اقتصادی آریا به نقل ازمانا،"احمد قلعه بانی" گفت : منابع مالی بیشتر این قراردادها از سوی پیمانکاران و در قالب قراردادهای بیع متقابل و غیره تامین شده است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر این که قرارداد توسعه بقیه میدان های مشترک باقی مانده تا پایان امسال امضا و روند توسعه آنها آغاز می شود، افزود: قرارداد توسعه شش میدان آماده شده و بر اساس برنامه در دو ماه آینده امضا می شود.
معاون وزیر نفت پیش تر نیز گفته بود: توسعه میدان های مشترک، اولویت توسعه صنعت نفت ایران است و میدان های مستقل با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه خواهند یافت.
قلعه بانی افزود: توسعه میدان های مستقل در صورت وجود سرمایه گذار یا امکان انعقاد قراردادهای بیع متقابل از سوی شرکت ملی نفت ایران، استقبال و پیشنهادها بررسی خواهد شد.
امضای قرارداد توسعه سه میدان نفتی کوه موند، کاکی و بوشگان و میدان چنگوله، تفاهمنامه اکتشاف و توسعه میدان فرزاد A، قراردادهای توسعه میدان گازی فروز B و میادین یاران، آذر، دارخوین، لاوان، لایه های نفتی پارس جنوبی، فاز 2 هنگام، میدان سلمان، رشادت و قرارداد ساخت NGL1300 از جمله قراردادهایی است که شرکت ملی نفت ایران سال گذشته آنها را نهایی کرده است.
 
 
 

۹۱/۰۱/۱۹
۱۵:۲۴

مدیر منطقه 8 عملیات انتقال گازایران؛ شروع سفرهای عملیاتی مدیرمنطقه 8 عملیات انتقال گاز در سال جاری

خبرگزاری آریا - مدیر منطقه 8 عملیات انتقال گازایران، درسال جدید اولین سفر منطقه ای خود را با بازدید از ازتاسیسات و مراکز بهره برداری آغاز نمود.
به گزارش خبرگزاری آریا از تبریز ، یداله بایبوردی در اوایل ساعات شروع فعالیت اداری در نشستی صمیمی با کارکنان تاسیسات مرند، مرگنلر، تاسیسات اندازه گیری و صادرات گازبازرگان و مرکز بهره برداری خطوط لوله قره ضیاء الدین ضمن تبریک سال نو و قدردانی از تلاشهای سال گذشته گفت:  امیدواریم پرسنل سخت کوش منطقه، امسال نیزبا جدیت و تلاش بیشتر بتوانند در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی دررشد و شکوفایی اقتصاد میهن اسلامی سهم بسزایی داشته باشند.
وی افزود: امید است کارکنان منطقه ضمن بهره مندی از دانش و تجربه سال قبل و با تدوین برنامه های جامع و بنیادین درراستای تحقق وظایف محوله کوشا بوده و با شناسایی و رفع نقاط ضعف گذشته، درپایداری انتقال بهینه گازطبیعی موفق عمل نمایند.
بایبوردی تاکید کرد: تمامی کارکنان با توجه به شعار امسال، باید با تلاش بیشترتدبیر و برنامه ریزی کنند و برای ایرانی آباد و توسعه یافته با همت و برنامه، گامهای جدی بردارند.
مدیرمنطقه 8 توجه به منابع انسانی و رفع مشکلات و دغدغه های فکری کارکنان را زمینه ساز بهره وری اعلام کرد و از این روبه پرسشها و نظرات کارکنان توجه و پاسخهای لازم را ارائه نمود.
وی در پایان اظهارداشت: امیدواریم با خودباوری و بهره مندی از قابلیت ها و توانمندیهای مضاعف ایرانی بتوانیم همچون سال گذشته رتبه های برتر را در عرصه های مختلف کسب نموده و فرد موثری در بیشبرد اهداف میهن اسلامی باشیم.

۹۱/۰۱/۲۰
۰۹:۰۰

مدیرعامل شرکت پالایش گاز سرخون و قشم : پارسال7/5میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در پالایشگاه گاز سرخون و قشم تولید شد

بندرعباس - مدیرعامل شرکت پالایش گاز سرخون و قشم گفت : در سال گذشته این شرکت موفق به تولید و فراورش پنج میلیارد و 705میلیون متر مکعب گاز طبیعی در این پالایشگاه شد.

مهندس احمد زمانی شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این شرکت در دو حوزه گازی سرخون و قشم روزانه توان فراورش افزون بر 17میلیون و 500هزار متر مکعب گاز طبیعی را دارا می باشد.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در سال گذشته این شرکت پنج و شش دهم درصد نسبت به تعهد خود افزایش در تولید داشته ابراز داشت : در مجموع میزان تولید سال 90 این شرکت در مقایسه با میزان تولید در مدت مشابه سال قبل از رشد چهار و شش دهم درصدی برخوردار بوده است .
مهندس زمانی همچنین گفت : تامین گاز طبیعی جهت فراورش در پالایشگاه سرخون و قشم از طریق 22حلقه چاه که 17حلقه ان در حوزه سرخون و پنج حلقه ان در تاسیسات نم زدایی قشم می باشد ،انجام می شود.
وی یادآور شد: در سال 90، میزان تولید گاز مایع (LPG) پالایشگاه سرخون بیش از 37هزار و 600تن بوده است .ک/3
667

۹۱/۰۱/۱۹
۰۹:۱۸

حفاری دومین حلقه چاه توصیفی در فاز 14 میدان گازی پارس جنوبی آغاز شد

اهواز- مدیرعملیات حفاری دریایی شرکت ملی حفاری ایران گفت: با استقرار دستگاه حفاری دریایی شهید رجایی ، حفاری دومین حلقه چاه توصیفی در فاز 14 میدان گازی پارس جنوبی آغاز شد

به گزارش روز شنبه ایرنا ، 'مسعود حقیقی' افزود: به منظور شتاب بخشی در اجرای این پروژه دستگاه حفاری دریایی شهید رجایی در این موقعیت مستقر شده است.
وی اظهار کرد: حفاری در فاز 14 از هفدهم آذرماه گذشته با استقرار یک دستگاه حفاری این شرکت کلید خورد و حفاری نخستین حلقه چاه توصیفی هم اکنون با 75 درصد پیشرفت به مراحل پایان کار نزدیک می شود.
حقیقی گفت: با انجام حفاری دو حلقه چاه توصیفی و نصب دو دستگاه جکت، بلافاصله عملیات حفاری 20 حلقه چاه توسعه ای در این فاز آغاز خواهد شد.
مدیر عملیات حفاری دریایی شرکت ملی حفاری ایران توضیح داد: در اجرای این پروژه تامین دستگاه حفاری، مهندسی، خدمات فنی، تامین کالا و مواد و پشتیبانی به طور کامل به عهده این شرکت است.
شرکت ملی حفاری ایران از آغاز تاسیس در اول دی ماه سال 1358 تاکنون نزدیک به 270 چاه اکتشافی، توصیفی و توسعه ای در دریا حفاری کرده است که از این تعداد 22 حلقه در سال 1390 تکمیل و در اختیار کارفرمایان قرار گرفت.
فاز 14 پارس جنوبی به روش تامین مالی فاینانس با برآورد مالی اولیه پنج میلیارد و 249 میلیون دلار از سوی کنسرسیومی متشکل از هشت شرکت پیمانکار و سازنده ایرانی در منطقه پارس 2 ( پارس کنگان) و حوزه آب های مشترک ایران و قطر در دست اجراست.
این فاز با هدف تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، 75 هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه 1.05 میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه 400 تن گوگرد طراحی شده و در اجرای آن 44 حلقه چاه توصیفی و توسعه ای حفاری می شود که حفاری 22 حلقه آن بر عهده شرکت ملی حفاری ایران است.ک/2 646

۹۱/۰۱/۱۹
۱۱:۰۱

علی‌رغم وعده امضای قرار داد 21 میدان نفتی و گازی سال گذشته تنها قرار داد توسعه 12 میدان امضا شد

با وجود این که سال گذشته وزیر نفت وعده امضای قرارداد توسعه 21 میدان نفتی و گازی را داده بود، تعداد قراردادها تا پایان سال 1390 به رقم اعلام شده نرسید و شروع دوباره این کار به کمتر از دو ماه دیگر موکول شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رستم قاسمی اواخر آبان‌ماه پارسال اعلام کرده بود که تا پایان امسال (1390) قرارداد توسعه 21 میدان نفتی امضا می‌شود؛ یعنی تقریبا هفته‌ای یک قرارداد. این در حالی است که تاکنون قرارداد توسعه 12 میدان نفتی امضا شده ‌است.
میدان‌ گازی لاوان، میدان نفت سنگین زاغه، میدان نفتی مشترک یاران، میدان نفتی آذر، میدان نفتی دارخوین، ارزیابی لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی، میدان گازی "فرزاد ب "، میدان نفتی چنگوله، میدان گازی کیش و میادین نفتی بوشگان، کوه موند و کوه‌کاکی (به صورت مشترک) از جمله این موارد است.
به گفته احمد قلعه‌بانی- مدیرعامل شرکت نفت ایران، کمتراز 45 روز دیگر شش قرارداد دیگر توسعه میدان‌های نفتی و گازی امضا می‌شود.
به گفته وزیر نفت، اولویت توسعه میدان‌های نفتی با میادین مشترک است؛ به طوری که در وزارت نفت هیچ پروژه‌ای مهم‌تر از رسیدگی به این میادین وجود ندارد و تا پایان امسال بخش عمده‌ای از میادین مشترک و میدان هایی که ارزش افزوده زیادی برای کشور دارند، تعیین تکلیف می‌شود.
همچنین وزیر نفت از برنامه‌های جدیدی برای تولید نفت به ویژه از میدان های مشترک خبر داده که قرار است به زودی اعلام شود.
نام میادینی که تاکنون از سوی وزارت نفت اعلام شده تا پایان امسال قرارداد توسعه‌ آنها امضا می‌شود، میدان گازی " فرزاد آ " ، میدان نفتی سروش، میدان نفتی اسفندیار، میدان نفتی آرش، فاز سوم میدان نفتی هنگام، میدان نفتی دهلران، میدان نفتی سوسنگرد، میدان نفتی زاغه و میدان نفتی منصوری است.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۲:۱۶

  افزایش ۱۲ درصدی انتقال گاز در منطقه چهار

گفتنی است هم اکنون بیش از چهار هزار و سیصد کیلومتر خط انتقال در این منطقه عملیاتی وجود دارد که تامین گاز سه استان خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و بخشی از استان سمنان و یزد از طریق آن انجام می‌شود.

ایلنا: رییس واحد هماهنگی و نظارت بر انتقال گاز (دیسپچینگ) منطقه چهار عملیات انتقال گاز گفت: به همت و تلاش همکاران خدوم در منطقه چهار شرکت انتقال گاز در سال جهاد اقتصادی، انتقال گاز در این منطقه در سال گذشته با رشد۱۲ درصدی روبه رو بوده است.
به گزارش ایلنا از مشهد، امیر رضایی با اشاره به میزان گاز انتقالی در سال گذشته افزود: در سال گذشته بیش از ۱۹میلیارد و ۱۵۳ میلیون متر مکعب گاز از مبادی تولید و خط وارداتی به مبادی مصرف منتقل شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۸۹ رشد۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.
رضایی ضمن تاکید بر اینکه مصرف کنندگان منطقه چهار در سرشاخه‌های تولید قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به آموزه‌های زمستان‌های گذشته، با اجرای عملیات‌های مختلف و تامین تجهیزات، امکانات و لوازم یدکی مورد نیاز برای تعمیر خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار، انتقالی پایدار. مطمئن را در زمستان ۹۰ شاهد بودیم.
گفتنی است هم اکنون بیش از چهار هزار و سیصد کیلومتر خط انتقال در این منطقه عملیاتی وجود دارد که تامین گاز سه استان خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و بخشی از استان سمنان و یزد از طریق آن انجام می‌شود.
پایان پیام

منابع دیگر:
 • ایرنا
۹۱/۰۱/۱۹
۱۶:۰۲

کارنامه و دستاوردهای نفت و گاز پارس در سال جهاد اقتصادی

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس می گوید در سال جهاد اقتصادی 86 میلیارد متر مکعب گاز به ارزش 40 میلیارد دلار از مخزن پارس جنوبی تولید شده است.
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت، موسی سوری گفت: در سال ۱۳۹۰ با خلاقیت، نوآوری، تلاش هوشمندانه و متعهدانه و جهادی مدیران و کارکنان شایسته شرکت نفت و گاز پارس و پیمانکاران طرف قرارداد، نتایج و دستاوردهای چشمگیری حاصل شد که مهم‌ترین آن‌ها در حوزه تولید و طرح‌های توسعه تحت عنوان اهداف پنج گانه شرکت نفت و گاز پارس مورد پیگیری قرار گرفت.
وی تولید صیانتی و پایدار گاز کشور از میدان مشترک پارس جنوبی (افزایش ظرفیت تولید تا سقف ۲۹۰ میلیون مترمکعب در روز)، تولید بیشتر و افزایش تولید گاز با اجرای طرح‌های توسعه باقیمانده از میدان مشترک پارس جنوبی (افزایش روزانه ۴۲ میلیون متر مکعب گاز)، تولید نفت خام از لایه‌های نفتی پارس جنوبی و افزایش آن طی برنامه پنجم (واگذاری کار به پیمانکار داخلی)، تولید گاز هلیوم از پارس جنوبی (انجام مطالعات) و تولید ثروت از دانش نفت و گاز و ساخت داخل (افزایش ۵ الی ۱۰ درصد ساخت داخل) را از جمله دستاوردهای سال ۱۳۹۰ عنوان کرد.
سوری با بیان اینکه این دستاورد‌ها دارای آثار اقتصادی متعددی بوده است افزود: حفظ پایداری تولید و عملیات طی سال ۹۰ و همچنین افزایش تولید گاز کشور از میدان پارس جنوبی تا سقف ۲۸۵ میلیون متر مکعب در روز و در مجموع تولید ۸۶ میلیارد مترمکعب گاز طی سال ۱۳۹۰ به ارزش اقتصادی حدود ۴۰میلیارد دلار مهم‌ترین اقدامی است که در سال گذشته با جدیت تمام مورد پیگیری قرار گرفت.
وی سپس به پیشرفت بدون وقفه و تداوم توسعه شتابان فازهای مختلف توسعه پارس جنوبی (که پیشرفت‌های متفاوتی دارند) اشاره کرد و افزود: بهره‌برداری از چاه‌های فازهای ۹و۱۰ و افزایش تولید گاز کشور از فازهای یاد شده به مقدار ۴۲ میلیون مترمکعب در روز از جمله محوری‌ترین امور انجام شده در به ثمر نشستن فازهای قدیمی این میدان مشترک است.
مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس، اجرای موفق طرح افتخار آمیز افزایش ظرفیت به میزان ۲۰۰ میلیون فوت مکعب در روز در فاز یک پارس جنوبی که نخستین حلقه از زنجیره‌ توسعه این میدان بزرگ گازی است و اصلاح فرآیند‌های پالایش گاز در فازهای ۶، ۷ و ۸ و واگذاری حفاری دو حلقه چاه توصیفی- تولیدی لایه‌های نفتی پارس جنوبی به پیمانکاران داخلی را از دیگر اقدام‌های انجام شده در سال ۱۳۹۰ ذکر کرد.
به گفته وی، تمرکز بر اجرای راهبرد توسعه منابع انسانی و پرورش سرمایه‌های فکری و همچنین تلاش برای خنثی‌سازی بخشی از طرح‌های رقبای خارجی جهت جذب نیروهای متخصص شرکت نفت و گاز پارس از طریق مجموعه‌ای از اقدامات مدیریتی از جمله برنامه‌ریزی و جذب حدود ۱۴۰۰ نفر نیروی جدید در راستای اهداف به ثمر نشسته سال گذشته بوده است.
مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تأمین امنیت پایدار تولید، صرفه‌جویی‌های اصولی در هزینه‌ها، توجه ویژه به حوزه سلامت کارکنان و خانواده‌ها و انجام معاینات، ساماندهی نیروهای پیمانکاری هم از جمله محوری‌ترین اموری بود که در سال گذشته به آن‌ها پرداخته شد.
سوری، تولید ۷۰ مقاله علمی در مورد مخزن پارس جنوبی برای نخستین بار در کشور در سومین همایش توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور پارس جنوبی را اقدامی با اهمیت خواند و افزود: در این راستا مولفه‌هایی چون افزایش سهم مشارکت داخلی در اجرای پروژه‌ها، افزایش ساخت داخل و تولید حدود ۶۵ الی ۷۰ درصد کالا و تجهیزات مورد نیاز طرح‌ها توسط سازندگان داخلی (افزایش ۵ الی ۱۰ درصدی ساخت داخل به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار) مورد توجه جدی قرار گرفت.

منابع دیگر:
 • پترونت
۹۱/۰۱/۱۹
۱۰:۰۸

دستوروزیر برای جریمه پیمانکاران ضعیف پارس جنوبی

با دستور رستم قاسمی وزیر نفت، فاز اول جریمه برخی از پیمانکاران ضعیف شاغل در طرح توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی صادر شد و مقرر شده این شرکتها در صنعت نفت با کاهش حجم کاری روبرو شوند.به گزارش پانا نیوز، موسی سوری مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس به عنوان اولین مقام رسمی شرکت ملی نفت ایران از حمایت برخی از مسئولان ارشد کشور از برخی از پیمانکاران ضعیف شاغل در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی انتقاد کرده و گفته بود: هر روز تاخیر در عدم راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی میلیون‌ها دلار عدم النفع برای کشور به همراه دارد.احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت هم سال گذشته از اعمال سیاست‌های سفت و سخت وزارت نفت در برخورد با برخی از پیمانکاران ضعیف شاغل در پارس جنوبی خبر داده و تاکید کرده بود: پیمانکاران ضعیف و کم کار شاغل در پارس جنوبی مشمول جرایمی خواهند شد.همزمان با افزایش تاخیر و عدم کارآیی استاندارد برخی از پیمانکاران شاغل در پارس جنوبی اخیرا مسئولان شرکت ملی نفت ایران تاکید کرده اند: در صورت ادامه روند فعلی فعالیت ها در توسعه فازهای پارس جنوبی این شرکتها ابتدا با کاهش حجم کار و سپس اخراج از پارس جنوبی روبرو خواهند شد.در همین حال رستم قاسمی در بازدید نوروزی از وضعیت طرح توسعه برخی از فازهای پارس جنوبی بر ضرورت تعویض پیمانکاران ضعیف تاکید کرد و یادآور شد: راه‌اندازی پالایشگاه‌ها در سالجاری به مدیریت لحظه به لحظه نیازمند است چون به ملت تعهد داده‌ایم و اگر پیمانکاری به هر دلیلی مشکل دارد نباید پروژه را فدا کنیم.این عضو کابینه دولت دهم، تاکید کرد: مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس این اختیار را دارند که برای رسیدن به زمان‌بندی ۳۵ ماهه فازهای پارس جنوبی، پیمانکاران ضعیف را با پیمانکاران قوی جابه‌جا کنند.یک مقام مسئول در شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با خبرنگار پانا نیوز با بیان اینکه برای شتاب در طرح توسعه برخی از فازهای جدید پارس جنوبی یک برنامه زمان بندی به برخی از پیمانکاران ضعیف ابلاغ شده است، اظهار داشت: در صورتی که میزان پیشرفت در این فازهای مطابق با برنامه نباشد با دستور وزیر نفت فاز اول جرایم نسبت به پیمانکاران ضعیف اعمال خواهد شد.به گزارش پانا نیوز، خرداد ماه دو سال گذشته قرارداد هشت فاز پارس جنوبی برای توسعه ۳۵ ماهه این میدان مشترک گازی با قطر به کنسریومی متشکل از پیمانکاران داخلی واگذار شد.بر اساس شروط قراردادی مصوب هیئت دولت، در صورتی که پیمانکاران در مدت ۳۵ ماه تولید زودهنگام گاز طبیعی در این فازها را اغاز نکنند به ازای هر ماه حدود ۵۰ میلیون دلار جریمه خواهند شد.

منابع دیگر:
 • پانا نیوز
 • مارین نیوز
۹۱/۰۱/۱۹
۱۳:۵۴

افتتاح فاز 12پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور

افتتاح فاز 12پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور 12:37
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از افتتاح فاز 12 به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای میدان پارس جنوبی تا آبان ماه سالجاری با حضور رئیس جمهور خبر داد و اعلام کرد: شمارش معکوس برای تولید زودهنگام گاز در این پروژه مشترک آغاز شده است.
به گزارش پانا نیوز، موسی سوری در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت پیشرفت طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی، گفت: در حال حاضر پیشرفت ساخت پالایشگاه‌های ساحلی فاز 12 پارس جنوبی از مرز 70 درصد عبور کرده است.
مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه در 15 ماه گذشته ساخت پالایشگاه‌های گازی این پروژه حدود 50 درصد پیشرفت اجرایی داشته است، تصریح کرد: به عبارت دیگر در این مدت ساخت پالایشگاه گاز ساحلی ماهانه بیش از 3.3 درصد پیشرفت اجرایی داشته که در مقایسه با پیمانکاران خارجی یک رکورد جدید به شمار می رود.
این مقام مسئول از آغاز عملیات راه اندازی و آغاز تولید گاز در بخش پالایشگاه و سکوهای دریایی فاز 12 تا اواخر مهر ماه سالجاری خبر داد و افزود: در مجموع تا پایان آبان ماه شرایط برای افتتاح مرحله اول طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری فراهم می شود.
این عضو هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارس در خصوص آخرین وضعیت توسعه بخش فراساحلی طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی، توضیح داد: در حال حاضر عملیات لوله گذاری سه رشته خط لوله زیر دریایی 32 و چهار اینچی این پروژه در خلیج فارس به پایان رسیده است.
سوری پیشرفت کل عملیات لوله گذاری دریایی فاز 12 پارس جنوبی را حدود 93 درصد عنوان کرد و افزود: همچنین هم اکنون در بخش حفاری دریایی هم چاه‌های مورد نیاز این پروژه در خلیج فارس حفر شده اند.
مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به پیشرفت 78 درصدی ساخت سه سکوی دریایی این طرح گازی، تبیین کرد: تولید گاز از نخستین سکوی دریایی فاز 12 پارس جنوبی تا مهر ماه امسال آغاز می شود.
این مقام مسئول همچنین پیشرفت حفاری دریایی فاز 12 را نزدیک به 70 درصد عنوان کرد و تاکید کرد: تاکنون 11 حلقه چاه سکوی اول به طور کامل حفاری شده است و به زودی حفاری 11 حلقه چاه سکوی دوم این فاز مشترک گازی در خلیج فارس به پایان می رسد.
وی با اشاره به آغاز تولید گاز از 22 حلقه چاه در سکوهای اول و دوم فاز 12 پارس جنوبی، گفت: در مجموع تا پایان آبان ماه تولید با ظرفیت بالای گاز در فاز 12 پارس جنوبی عملیاتی خواهد شد.
این عضو هیئت مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصاید انرژی پارس در پایان ظرفیت تولید گاز ترش فاز 12 را 84 میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و یادآور شد: امکان تولید روزانه 75 میلیون متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاههای فاز 12 پارس جنوبی وجود دارد.
به گزارش پانا نیوز، هدف از اجرای طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی تولید روزانه 78 میلیون مترمکعب گاز برای تزریق به خط لوله ششم سراسری و تحویل بخشی از آن به پروژه ایران ال ان جی و تولید روزانه 110 هزار بشکه میعانات گازی و 750 تن گوگرد است.

منابع دیگر:
 • الف
 • جهان‎نیوز
 • مارین نیوز
 • شبکه‎ایران
 • تابناک
 • رسالت
 • خراسان
 • فرهیختگان
 • راه مردم
 • حمایت
 • ایرن
 • افکار
 • صبح اقتصاد
۹۱/۰۱/۱۹
۱۲:۴۰

پیمانکاران ضعیف پارس جنوبی جریمه سنگین می شوند/دلیل تاخیرها پیمانکارانند یا مدیریت ضعیف کارفرما؟

انرژی - پیمانکاران ضعیف پارس جنوبی علاوه بر اینکه از این پس جریمه خواهند شد در کارنامه فعالیت آنها نیز از این مساله درج و حجم کارهای آنها در صنعت نفت کاهش خواهد یافت.
 آذرجزایری: این دستور که از سوی وزیر نفت صادرشده در راستای اظهارات اخیر مدیرعامل شرکت نفت وگازپارس مبنی بر مداخله مقامات عالی رتبه کشوری در پشتیبانی از پیمانکاران ضعیف فعال در پارس جنوبی صادرشده است.
این دستور در حالی صادر می شود که انتشار عملکرد شرکت نفت و گاز پارس در سال گذشته نشان می دهد که این شرکت با ناکامی های زیادی در سال گذشته مواجه بوده است.
در این گزارش عملکرد که امروز منتشر شده به نقل موسی سوری به دستاوردهایی چون ارائه تولید 70 مقاله علمی در مورد مخزن پارس جنوبی برای نخستین بار در کشور در سومین همایش توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور پارس جنوبی اشاره شده در حالیکه جای خالی افتتاح فازهای وعده شده در دیدار مقام معظم رهبری در روزهای ابتدایی سال گذشته و یا حتی دلایلی که باعث عدم تحقق آن شده خالی است.
این درحالی است که در این گزارش عملکرد مهمترین اهداف این شرکت که محقق شده در سال 90 شامل مواردی چون تولید صیانتی و پایدار گاز کشور از میدان مشترک پارس جنوبی (افزایش ظرفیت تولید تا سقف 290 میلیون مترمکعب در روز)، تولید بیشتر و افزایش تولید گاز با اجرای طرح‌های توسعه باقیمانده از میدان مشترک پارس جنوبی (افزایش روزانه 42 میلیون متر مکعب گاز )، تولید نفت خام از لایه‌های نفتی پارس جنوبی و افزایش آن طی برنامه پنجم (واگذاری کار به پیمانکار داخلی) ،می شود.
این درحالی است که بسیاری از کارشناسان وضعیت میدان پارس جنوبی را به دلیل نابرابری برداشت دو کشور و برداشت دو برابر و نیمی قطر از گاز این میدان را بسیار نامناسب اعلام می کنند تا جاییکه خبر می رسد که به جهت برداشت بیش از حد قطر و کمک شیب این میدان که به سمت این کشور است گاز این میدان به سمت قطر مهاجرت کرده و از فشار چاه های سمت ایران کاسته شده است.
از سویی دیگر، بهتر بود موسی سوری در انتشار عملکرد خود در سال 90 دلایل عدم تحقق وعده های خود به مقام معظم رهبری در اولین روزهای سال 90 را تشریح کرد.
اگر حتی این دلایل در دخالت های مسوولان عالی رتبه کشوری باید جستجو می شد بهتر بود برای روش نشدن اذهان عمومی دلایل این ناکامی ها اطلاع رسانی می شد.
در سفر فروردین ماه سال گذشته رهبر معظم انقلاب به پارس جنوبی، مسوولان این منطقه در ارائه گزارش در مقابل ایشان بر افتتاح فازهای 15،16 و 17،18 در سالجاری تاکید کردند.
مسوولان نفتی آنچنان وضعیت پارس جنوبی را رویایی جلوه دادند که امروز پس از گذشت یکسال هیچ یک از آن رویاها نه تنها به واقعیت نپیوسته بلکه به نظر می رسد در نیمه اول سال 91 نیز محقق نشود.
البته شاید بد نباشد به افتتاح چند مدرسه و یک کانون آموزشی به عنوان تحقق فرمایشات رهبری از سوی مسوولان تاکید کرد اما وعده های اساسی مسوولان نفتی برای شکوفایی پارس جنوبی محقق نشده است.
چراکه مسوولان نفتی در گزارش خود به مقام معظم رهبری تاکید کردند که 4 فاز پارس جنوبی در سال جهاد اقتصادی به بهره برداری خواهد رسید درحالیکه این فازها با پایان سال 90 و براساس آمارهای شرکت نفت و گاز پارس بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی ندارد و احتمالا در نیمه اول سال جاری وارد مدار بهره برداری خواهد شد.
البته به گفته کارشناسان این نگاه همچنان خوشبینانه است و احتمال دارد این 4 فاز تا پایان سال 91 نیز روی افتتاح و بهره برداری نبینند.البته در خوشبینانه ترین حالت گفته می شود بخش خشکی این فازها در نیمه اول سال آینده وارد مدار خواهندشداما قطعا تکمیل بخش دریایی این فازها همچنان بلاتکلیف خواهد ماند.
 
 
/22131

۹۱/۰۱/۱۹
۱۸:۲۰

برای نخستین بار و با تولید از لایه K1 پارس جنوبی محقق می شود افزایش 20 درصدی ظرفیت تولید گاز از فازهای 2 تا 10 پارس جنوبی

شانا _ گروه نفت: مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از آغاز تولید گاز از لایه k1 میدان پارس جنوبی خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه ظرفیت تولید گاز فازهای 2 تا 10 پارس جنوبی تا 20 درصد افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران برای اجرای این پروژه تصریح کرد: با انجام این مهم، ظرفیت تولید گاز از فازهای موجود در دست بهره برداری این میدان 15 تا 20 درصد افزایش خواهد یافت.
موسی سوری اعتبار اختصاص یافته برای اجرای این پروژه را 182 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: لایه های میدان گازی پارس جنوبی به چهار لایه k1 تا k4 تقسیم می شود، که با توجه به موقعیت بلوک و شرایط مخزن، امکان تولید از همه این لایه ها وجود ندارد و هم اکنون از لایه گازی k2 و k3 در پارس جنوبی گاز تولید می شود.
وی تصریح کرد: قطری ها در سال های اخیر از لایه k1 گاز تولید می کنند و ایران نیز بر اساس برنامه ریزی در سال جاری برای نخستین بار از این لایه گاز تولید خواهد کرد.
سوری راهکارهای تولید از لایه گازی k1 در پارس جنوبی را مشبک کاری و اسیدکاری چاه های فازهای 2 تا 10 پارس جنوبی اعلام و تصریح کرد: سال گذشته ظرفیت تولید گاز در این میدان مشترک به 290 میلیون متر مکعب در روز رسید و روزانه به صورت میانگین 284 میلیون متر مکعب گاز از این میدان مشترک گاز تولید شد که با بهره برداری از لایه گازی k1 میزان تولید در فازهای 2 تا 10 پارس جنوبی افزایش قابل توجه خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به تاخیرها در بهره برداری از برخی پروژه های پارس جنوبی در سال گذشته، افزود: سال گذشته بهره برداری از برخی پروژه های این میدان مشترک در دستور کار قرار گرفت ولی برخی مشکلات از جمله تاخیر در ورود کالاها خارج از کنترل متولیان پروژه بود، ولی امسال تدابیر ویژه ای برای تامین کالاهای مورد نیاز فازها اندیشیده شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
سوری تصریح کرد: امسال در جریان بازدیدهای مستمر وزیر نفت، برنامه ریزی لازم برای استقرار مدیران به منظور شتاب بخشی به بهره برداری از سه پالایشگاه بزرگ گازی در فازهای 12،15-16 و 17 و 18 پارس جنوبی شده است.
وی گفت: وزیر نفت ابتدای سال جاری در بازدید از پروژه های پارس جنوبی، تغییر، تحرک و تحول ویژه در شیوه اجرای کارها در این منطقه را با هدف تحقق منویات رهبر در سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" و حفظ منافع ملی، از مهم ترین اولویت های کاری در این میدان مشترک در سال جاری اعلام کرد.
 
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: امسال با توجه به حل مشکلات انتقال ارز به کشور و توجه ویژه به منابع انسانی با تعیین تکلیف نیروهای ارکان ثالث تحرک و پویایی مضاعفی در اجرای پروژه های پارس جنوبی ایجاد خواهد شد.

منابع دیگر:
 • مارین نیوز
 • پانا
 • باشگاه خبرنگاران
۹۱/۰۱/۱۹
۱۳:۲۹

افتتاح چند باره فازهای 9 و 10 پارس جنوبی

حالا سه سال بعد از آن افتتاح(!) مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تازه دیروز گفته است: «در حال حاضر حفاری تمام 24 حلقه چاه‌های دریایی فاز 9 و 10 این میدان مشترک گازی در خلیج‌فارس به پایان رسیده است.» کاش تلویزیون، پنجشنبه‌شب، مراسم سه‌ سال پیش افتتاح این فازها را هم نشان می‌داد!

روزنامه شرق نوشت: آیا ایرانیان، مردم «ناتوانی» هستند؟ شما هم خواهید گفت «خیر». در شرایط «سخت» راه عبور را پیدا نکرده‌اند؟ تاریخ، پاسخ این پرسش را داده است؛ وقتی نام اساطیر «راستی‌خواه»اش را ماندگار کرده است. راست گفتن اما، تنها «دروغ نگفتن» نیست. شهود قسم می‌خورند که «همه راست» را بگویند.
پنجشنبه‌شب، رسمی‌ترین بخش خبری سیما، (ساعت 21، شبکه اول) گزارش ستایش‌گونه‌ای! درباره اتمام فازهای 9 و 10 پارس‌جنوبی پخش کرد تا به مقتضای روز، خبری در کنداکتور داشته باشد. اما همه راست را نگفت.
این بندها را بخوانید:
1- بیست‌وسومین روز اسفند 87، محمود احمدی‌نژاد به عسلویه رفت و فازهای 9 و 10 پارس‌جنوبی را رسما افتتاح کرد. اما هیچ گازی از این فازها به خشکی نرسیده بود. تنها پالایشگاه‌ها راه افتاده بود تا گاز فازهای 6، 7 و 8 را برای مصرف داخلی شیرین کنند. گازی که قرار بود به مخزن نفتی «آقاجاری» تزریق شود تا تولید نفت کاهش نیابد!
2- سخن درباره فازهای 9 و 10 بسیار است. از زمانی که پیمانکار آن به دلیل اختلافات داخلی کنار گذاشته شد تا وقتی که مجری خارجی حفاری چاه‌ها، میدان را ترک کرد. از تاخیرهای ممتدی که برای این فازها پیش آمد تا افزایش بودجه‌ای که برای پایان فازها هزینه شد. یک خبرگزاری داخلی تیرماه سال گذشته عدم‌النفع تاخیر 845 روزه نرسیدن چاه‌ها به تولید گاز را (تا آن تاریخ) شش میلیارد دلار محاسبه کرده بود.
3- رییس‌جمهور در مراسم افتتاح فازهای 9 و 10 در اسفندماه 87، با اشاره به اینکه برخی افراد در کشور درباره این کار بزرگ سکوت کرده‌اند گفته بود: «این کار بزرگ شما یک نوع تبلیغ و خودباروری را نشان می‌دهد.» حالا سه سال بعد از آن افتتاح(!) مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تازه دیروز گفته است: «در حال حاضر حفاری تمام 24 حلقه چاه‌های دریایی فاز 9 و 10 این میدان مشترک گازی در خلیج‌فارس به پایان رسیده است.» کاش تلویزیون، پنجشنبه‌شب، مراسم سه‌ سال پیش افتتاح این فازها را هم نشان می‌داد!
4- فازهای 9 و 10 مشکلات زیادی داشت. هم چوب ناکارآمدی برخی مدیران را خورد، هم با تحریم اذیت شد. با کشمکش‌های داخلی عقب افتاد و هزینه‌ای بسیار بیش از آنکه باید، روی دست کشور گذاشت. با این‌همه اگر «همه راست» را به مردم بگوییم هم متخصصان داخلی عزم‌شان را برای کار بهتر و رفع عیوب جزم می‌کنند هم مردم «قوه هضم‌شان» را بالا می‌برند. کشور هم کمتر زیان می‌بیند.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۵:۴۹

آمادگی کامل پالایشگاه گاز سرخون و قشم برای شروع اولین دوره تعمیرات اساسی

مدیرعامل شرکت پالایش گاز سرخون و قشم در جلسه هماهنگی تعمیرات اساسی ردیف چهارم واحد تنظیم نقطه شبنم این پالایشگاه؛ از آمادگی کامل تمامی کارکنان شرکتی و پیمانکار، به منظور شروع اولین دوره تعمیرات اساسی خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، احمد زمانی در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از ارزشهای شرکت، کار تیمی و تعامل سازنده است و این مهم  در انجام مواردی همچون تعمیرات اساسی نمود بیشتری دارد، افزود: رعایت نکات ایمنی، ارائه خدمات رفاهی، آمادگی بهداری، هماهنگی و ارائه گزارش به موقع فعالیت ها، انجام  بازرسی فنی دستگاهها و رعایت صرفه جویی می بایست در دستور کار مسئولین قرار گیرد.
وی همچنین بر روی مسائلی همچون بازدید منظم ناظران مربوطه از قسمتهای مختلف تعمیرات اساسی،  ارائه گزارش سریع و به موقع از عملکرد قسمت های مختلف و دقت و سرعت عمل با رعایت تمامی جوانب و الزامات HSE (ایمنی، بهداشت و محیط زیست)، تاکید نمود.
زمانی یادآور شد: تعمیرات اساسی پالایشگاه سرخون از 21 فروردین ماه آغاز و بمدت 12 روز بصورت 24 ساعته ادامه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز سرخون و قشم اظهار داشت: در اولین دوره تعمیرات اساسی پالایشگاه سرخون  در سال 91،  تمامی کارکنان شرکتی و پیمانکار در تخصص های مربوطه آمادگی کامل را دارند تا بتوانند در مدت تقریبی اعلام شده با رعایت اصول ایمنی و استاندارد های مربوطه، زمان تعمیرات را کاهش دهند .
وی خاطرنشان نمود: با برنامه ریزی مناسب و تلاش مضاعف کارکنان این شرکت در تعمیرات اساسی سال گذشته، این شرکت موفق به کاهش زمان تعمیرات اساسی به بیش از 20 درصد شد.

۹۱/۰۱/۱۹
۰۹:۵۶

تعمیرات اضطراری ژنراتور تاسیسات تقویت فشار گاز تنگ نی در منطقه 6 انتقال گاز

مدیر منطقه 6 شرکت انتقال گاز ایران، از انجام تعمیرات اضطراری ژنراتور waukesha تاسیسات تنگ نی، در طی 7 روز متوالی و با تلاش بی وقفه و خالصانه کارکنان تاسیسات تقویت فشار گاز تنگ نی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، رسول داوودی نژاد با اعلام این خبر، گفت: این تعمیرات برای اولین بار در تاسیسات انجام شد، که به دلیل حساسیتهای عملیاتی و لزوم داشتن ژنراتورstand by  به همت کارکنان تاسیسات، در کمترین زمان ممکن، به دست توانای پرسنل تعمیرات تاسیسات تنگ نی انجام گرفت.
وی تصریح کرد: ژنراتورG1  تاسیسات تنگ نی از لحاظ دما دچار مشکل شده و از طریق سنسورهای دما، از مدار خارج می شد و با توجه به اینکه دماهای کولینگ HT ، LT و خود روغن به طور غیر مستقیم از یکدیگر تأثیر می پذیرند، هر بار از طریق یکی از موارد فوق تریپ خورده و لذا بررسی سیستم روغن کاری نیز اجتناب ناپذیر بود.
داوودی نژاد افزود: تمامی مسیرهای الکتریکی، سنسورهای دما، فشار، کنترلگرهای جانبی و حتی  برنامه کنترلر اصلی ژنراتور نیز مورد بررسی قرار گرفت و از کالیبره بودن و صحت عملکردشان یقین حاصل شد.
وی ادامه داد: پس از باز کردن کپ بالایی رادیاتورها مشاهده شد که تیوبهای آن بسیار کثیف بوده و مسلماً جریان آب در آن به سختی صورت می گرفته است بنابراین تمامی تیوبها تک تک برای هر دو رادیاتور HT و LT فنر زده شد.
مدیر منطقه 6 بیان داشت: رادیاتورها دارای واشرهایی با ضخامت و انعطاف پذیری بالا در ابعاد غیر استاندارد بودند که ساخت و کارگذاشتن آنها نیزحوصله ودقت بالایی را می طلبید جدا از اینکه تمامی ساپورت ها باز شده بودند و رادیاتور از سمت بالا با جرثقیل زنجیری و  از سمت پایین با جک هیدرولیکی جابجا و مهار می شد و مجددا دمونتاژ شد.
داوودی نژاد در پایان گفت: پس از اتمام کار تعمیرات و آبگیری مجدد، ژنراتور برق اضطراری تأسیسات شروع به کار نمود و به مدت چندین ساعت تست شد و کمترین مشکلی از لحاظ وضعیت دما مشاهده نشد، همه آیتم ها در محدوده نرمال بودند و ژنراتور مجددا به حالت آماده به کار قرار گرفت.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۱:۰۲

با همت وتلاش کارکنان منطقه 10 انتقال گاز،کارخانه سیمان لامرد به شبکه سراسری گاز متصل شد

مدیر منطقه 10 شرکت انتقال گاز، گفت: با انجام عملیات تزریق گاز از خط هفتم سراسری به کارخانه سیمان لامرد بدست توانمند کارکنان این منطقه، کارخانه سیمان لامرد به شبکه سراسری گاز متصل شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حمید خدری با اعلام این خبر تصریح نمود: اجرای عملیات تزریق گاز به کارخانه سیمان لامرد بدلیل اشکالات ونواقص موجود بر روی خط لوله انشعاب کارخانه سیمان با مشکلاتی مواجه بود که با تلاش کارکنان خطوط لوله منطقه 10، این اشکالات برطرف شد.
وی افزود: به دلیل نواقص موجود بر روی این خط، بعد از شیر اصلی آن کارکنان منطقه، یک عدد شیر 8 اینچ به همراه دو عدد شیر 2 اینچ را برروی خط نصب نمودند.
خدری اظهار داشت: پس از نصب شیرها وبا مجوز دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، افزایش فشار خط مذکور همزمان با افزایش خط هفتم آغاز و پس از رفع نشتیهای موجود بر روی خط هفتم با فشار دار نمودن همزمان، انشعاب کارخانه سیمان به پایان رسید.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۵:۲۰

اتصال ایستگاه تقویت فشار گاز آبپخش به شبکه آب شرب خط محرم

به گزارش روابط عمومی منطقه 10 شرکت انتقال گاز،ایستگاه تقویت فشار گاز آبپخش به همت کارکنان منطقه ده به شبکه آب شرب محرم  متصل گردید.
مهدی دهقان رییس تعمیرات اساسی منطقه ده گفت:ایستگاه تقویت فشار گاز آبپخش فاقد خط آب شرب سراسری بود که جهت تهیه ونگهداری آب شرب مشکلاتی وجود داشت که با حمایت مدیریت و تلاش کارکنان منطقه این مشکل برطرف گردید.
ایشان تصریح نمود:عملیات اجرایی این پروژه به طول تقریبی 2000 متر وبا لوله 3 اینچ پلی اتیلن توسط کارکنان واحد تعمیرات اساسی منطقه بدون واگذاری به پیمانکار اجرا گردید که حدود 80 درصد در هزینه ها صرفه جویی گردیده است.
وی از زحمات کارکنان در اجرای پروژه وهمچنین از واحد حراست جهت پیگیری واخذ مجوز انشعاب آب تقدیر نمودند.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۵:۲۰

تاکید مدیرمنطقه 10 عملیات ا نتقال گاز بر تلاش مضاعف واجرای بموقع پروژه ها با استفاده از کالاهای ساخت صنعتگران داخلی در سال 91

مدیر منطقه ده عملیات انتقال گاز در اولین جلسه هماهنگی مسئولین منطقه در سال 91 ،بر تلاش مضاعف کارمندان،انتقال مستمر گاز از پالایشگاههای فجرجم،پارسیان،وفازهای مختلف پارس جنوبی واجرای بموقع پروژه ها با استفاده از محصولات تولید کنندگان داخلی تاکید نمودند.
به گزارش روابط عمومی منطقه 10 حمید خدری در این جلسه ضمن تبریک سال جدید وتشکر از فعالیتهای نیروهای عملیاتی در ایام تعطیلات نوروز،از تمامی معاونین ،روساء وکارکنان منطقه خواست سال جدید را با تلاش مضاعف در انتقال گاز از پالایشگاههای جم ،فازهای مختلف پارس جنوبی وپارسیان به مبادی مصرف شروع نمایند .
وی ادامه داد :باید بتوانیم پروژه های مختلف را در سال 91 با تلاش وکوشش مضاعف واستفاده از تامین کنندگان کالاها وخدمات داخل کشور بموقع اجرا نماییم .
ایشان در پایان افزودند :در سال جدید با استعانت از خداوند قادر وهمت کارکنان عزیز،بایستی بتوانیم سال جدید را که به فرموده مقام معظم رهبری سال تولید ملی ،حمایت از کار وسرمایه ایرانی نامیده شده است را همسو با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به انجام رسانیم.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۵:۲۰

برگزاری مذاکرات نهایی درباره خط لوله گاز تاپی در ترکمنستان

خبرگزاری آریا- مذاکرات نهایی درباره پروژه خط لوله گاز تاپی در ماه می در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از واحد برون مرزی، مذاکره درباره سند نهایی خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند (تاپی) روز بیست و چهارم ماه می در عشق آباد برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری ترند، در این مذاکرات نمایندگانی از این کشورها و همچنین بانک توسعه آسیا حضور خواهند داشت.
به گزارش رسانه های پاکستانی، در این نشست درباره سرنوشت خط لوله تاپی تصمیم گیری نهایی انجام خواهد شد.
همچنین نماینده بانک توسعه آسیا در این نشست آمادگی این بانک را برای تامین بخشی از بودجه 10 میلیارد دلاری برای پروژه تاپی اعلام خواهد کرد.
این خط لوله گاز یک هزار و 600 کیلومتری از ترکمنستان و افغانستان می گذرد و به شبکه گازی منطقه مولتان پاکستان متصل می شود و پس از آن گاز را به شهرک "فاضیلکای" هند منتقل می کند.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۷:۴۲

در پی افزایش بهای گاز و برق حزب مخالف ترکیه به دادگاه شکایت کرد

آنکارا - حزب مخالف جمهوری خواه خلق ترکیه در پی افزایش بهای گاز و برق در این کشور به دادگاهی در استانبول شکایت کرد.

به گزارش ایرنا، ' تکین گورسل ' نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه روز شنبه به همراه 40 تن از هواداران این حزب با حضور در دادگاه اداری منطقه ای استانبول ، با ارائه دادخواستی خواستار ابطال قانون افزایش بهای گاز و برق توسط دولت این کشور شد.
گورسل در گفت گو با خبرنگاران اظهار داشت : با توجه به اینکه حزب حاکم عدالت و توسعه مخالف کاهش بهای گاز و برق در این کشور است ، حزب جمهوری خواه خلق نسبت به ارائه دادخواستی به دادگاه استانبول در خصوص ابطال قانون افزایش گاز و برق توسط دولت این کشور اقدام کرد .
نماینده حزب جمهوری خواه خلق در مجلس ترکیه با اشاره به افزایش 45 درصد گاز در این کشور اظهار داشت : دلایل وزیر انرژی ترکیه در افزایش بهای گاز این کشور قانع کننده نیست ، چرا که بهای گاز طبیعی با توجه به بحران های جهانی در کشورهایی همچون بلغارستان و یونان افزایش نیافته است، ولی در ترکیه از افزایش بسیاری برخوردار است.
دولت ترکیه هفته گذشته بهای گاز طبیعی در این کشور را به میزان 7/18 درصد و برق را 26/9 درصد افزایش داد و بهای بنزین نیز این هفته 2 درصد در ترکیه یافت.
خاورم * 230** 1506

۹۱/۰۱/۱۹
۰۵:۵۷

پاکستان در مورد قیمت ال.ان.جی وارداتی با قطر به توافق نرسید

گفت‌وگوها بین پاکستان و قطر بر سر قیمت گاز طبیعی مایع(ال.ان.جی) به بن بست خورده است، زیرا قطر سر موضع خود ایستاده و حاضر به فروش گاز با قیمت کمتر از 18 دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی بریتانیا (mmbtu) نیست.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه اکسپرس تریبون، یک مقام ارشد آگاه در وزارت نفت ومنابع طبیعی قطر گفت: قطر با صادرات ال.ان.جی زیر قیمت 18 دلار در هر mmbtu مخالفت کرده است.
وی با اشاره به این دلیل گفت که تقاضای جهانی برای ال ان جی افزایش یافته و قیمت‌ها پس از تعطیلی نیروگاههای برق هسته ای در ژاپن بالا رفته است.
در مقابل واردات گاز از ایران برای پاکستان، 11 دلار در هر mmbtu و دریافت گاز از خط لوله ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هند 13 دلار در هر mmbtu هزینه دارد.
این مقام وزارت نفت پاکستان گفت که پس از بی میلی قطر به نشان دادن انعطاف، عاصم حسین برای مذاکره درباره احتمال واردات ال.ان.جی از مالزی به این کشور سفر خواهد کرد.
این در حالیست که ماه گذشته یک هیات دولتی برای نهایی کردن قیمت ال.ان.جی وارداتی به قطر سفر کردند. پاکستان و قطر تاکنون یک یادداشت تفاهم در این زمینه امضا کرده‌اند.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۲:۳۷

نگاهی به اخبار و تحولات آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته

خبرگزاری فارس: بررسی طرح خط انتقال گاز "تاپی" در دیدار وزیر معادن افغانستان و رئیس جمهور ترکمنستان، معرفی سفیر جدید فلسطین در "عشق آباد" و مذاکرات تاجیکستان با یک شرکت آلمانی برای تولید گاز بیولوژیک، بخشی از مهمترین اخبار آسیای مرکزی را تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، تعاملات راهبردی در زمینه سوخت و انرژی بویژه ابعاد مختلف اجرای خط لوله گاز تاپی از مهمترین محورهای مذاکرات "وحیدالله شهرانی" وزیر معادن افغانستان و "قربانقلی بردی‏محمداف" رئیس جمهور ترکمنستان بوده‏ است.
رئیس جمهور ترکمنستان و وزیر معادن افغانستان در بخش دیگر این ملاقات که در آن "صیفی فاضل" سفیر افغانستان در عشق‏آباد نیز حضور داشت، روابط و همکاری‏های دوجانبه بین عشق‏آباد و کابل و نیز دورنمای مناسبات بین 2 کشور همسایه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
وزیر معاون افغانستان تأکید کرد که مردم و دولت افغانستان از اجرای سیاست‌های مسالمت‌آمیز و سازنده دولت ترکمنستان در رابطه با حل و فصل بحران افغاستان و نیز ارائه ابتکارات عملی در زمینه احیاء اقتصادی و اجتماعی افغانستان، قدردانی می‏کنند.
این در حالی است که توافقنامه انتقال خط لوله گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و سپس به هند، اواخر سال 2010  میلادی بین "حامد کرزی"، "آصف علی زرداری" و "قربان‌قلی بردی محمداف " رؤسای جمهوری 3 کشور افغانستان، پاکستان و ترکمنستان و وزیر نفت هند در عشق‏آباد به امضا رسید.
طول این خط لوله که مورد حمایت آمریکا نیز قرار دارد 1700 کیلومتر خواهد بود که 735 کیلومتر آن از افغانستان و 800 کیلومتر نیز از خاک پاکستان عبور خواهد کرد و وارد هند می‌شود.
ظرفیت انتقال این خط لوله  گاز 33 میلیارد مترمکعب در سال بوده که هزینه‌ای اجرای آن بالغ بر 7 الی 8 میلیارد دلار برآورد شده و قرار است تا پایان سال 2014  تا سال 2015 راه‏اندازی شود.
به نظر کارشناسان منطقه، یکی از چالش‏های بزرگ این پروژه تداوم ناامنی و عبور این خط لوله از مناطقی است که تحت کنترل شبه نظامیان مخالف دولت افغانستان است.
"امامعلی رحمان": امیدوارم همسایگان ما مشکل کمبود انرژی در تاجیکستان را درک کنند
رئیس جمهور تاجیکستان در مصاحبه با روزنامه مصری "المسیح" در مورد مشکل انرژی در تاجیکستان گفت: کشور ما منابع نفت و گاز ندارد و یکی از مشکلات اساسی تاجیکستان بویژه در فصل زمستان، کمبود انرژی حرارتی است که مشکل بسیار بزرگی است و امیدوارم که کشورهای همسایه ما این مشکل را درک کنند.
وی در ادامه افزود: تنها راه‌حل مبارزه با این معضل، استفاده از رودخانه‌های داخلی است که از طریق این منابع بتوان برق آبی تولید کرد و با توجه به وجود 60 درصدی منابع آبی در تاجیکستان، می‌توان با استفاده از این منابع با کمبود برق مبارزه کرد.
ترکمنستان طراحی و احداث هشت سیلو نگهداری گندم را به مناقصه بین‏المللی گذاشت
اتحادیه دولتی غلات  ترکمنستان اعلام کرد که طراحی و ساخت کامل هشت دستگاه سیلو نگهداری گندم به ظرفیت‌های 30 و 50 هزار تن در استان‏های این کشور را به مناقصه بین‏المللی گذاشته‏است.
این اتحادیه اعلام کرد: تمامی شرکت‏های خارجی علاقمند می‏توانند پیشنهادات مربوطه خود را تا 19 آوریل سال جاری میلادی به دفتر مرکزی این اتحادیه در عشق‏آباد ارائه دهند.
این در حالی است که مهندسان ایرانی قبلا 8 سیلو فلزی نگهداری گندم را که سالانه حدود 5/1 میلیون تن گندم را در خود جای می‌دهد، در ترکمنستان احداث کرده که در حال حاضر مورد بهره‏برداری مردم این کشور قرار می‏گیرد.   
معرفی سفیر جدید فلسطین در عشق‏آباد
سفیر جدید فلسطین در عشق‏آباد در ملاقات با رئیس مجلس ترکمنستان استوارنامه خود را تسلیم وی کرده و مأموریت دیپلماتیک خود را رسما در این کشور آغاز کرد.
"اسد عبدالمونم سعید اسد" سفیر آکردیته فلسطین در عشق‏آباد در دیدار با  خانم "‏آقجا  نوردیوا" رئیس مجلس ترکمنستان، ضمن ابلاغ سلام گرم "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین تأکید کرد که دولت فلسطین علاقمند است همکاری‏های مؤثر خود با ترکمنستان را گسترش دهد.
خبرگزاری رسمی ترکمنستان روز جمعه در گزارشی ضمن تأئید این خبر تصریح کرد: سفیر جدید فلسطین در عشق‏آباد که مقر اصلی آن در شهر "تاشکند"  قرار دارد، تأکید کرد که تعاملات تجاری، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و غیره، از مهمترین اولویت‌های‏ همکاری بین فلسطین و ترکمنستان می‏باشند.
آغاز مذاکرات تاجیکستان با یک شرکت آلمانی برای تولید گاز بیولوژیک
رئیس شرکت "Deutsche Energie-Agentur" یا "دینا" آلمان ضمن دیدار با رئیس جمهور تاجیکستان وعده داد که در امر تولید گاز بیولوژیک به این کشور کمک کند.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان با صدور اطلاعیه‌ای در این زمینه افزود: این توافق ضمن دیدار و مذاکرات "استفان کوهلر" با "امامعلی رحمان"، حاصل شده که به زودی انتقال تجهیزات لازم در این رابطه از آلمان به تاجیکستان به منظور تبدیل آزمایشی پسمانده‌ها و تولید گاز بیولوژیک آغاز خواهد شد.
به گفته این منبع در این دیدار که روز جمعه گذشته انجام شد، همکاری‌های آلمان و تاجیکستان در دیگر بخش‌های انرژی نیز  بررسی شده ا‌ست.
امامعلی رحمان در این دیدار آلمان را از شرکای اصلی تاجیکستان در اروپا عنوان کرد و با اشاره به نیازهای کشور خود در بخش تأمین انرژِی، از اعلام آمادگی تاجیکستان برای همکاری با این شرکت خبر داد.
رئیس جمهور تاجیکستان ابراز امیدواری کرد که این شرکت آلمانی همزمان با اجرای تدابیری برای تولید گاز بیولوژیک، در زمینه استخراج گاز و نفت و ساخت کارخانه تولید لامپ‌های کم‌مصرف نیز با تاجیکستان همکاری ‌کند.
رئیس این شرکت آلمانی نیز همکاری در زمینه احداث نیروگاه‌های برق آبی و تأمین زمینه مناسب برای مدیریت بر مصرف برق در تاجیکستان را از دیگر محورهای این مذاکرات عنوان کرد.
بررسی مسئله تولید گاز بیولوژیک در تاجیکستان از سوی این شرکت آلمانی در حالی است که یک هفته قبل ازبکستان انتقال گاز خود را به تاجیکستان قطع کرده و مشکلات زیادی برای این کشور به وجود آورده‌است.

۹۱/۰۱/۱۹
۱۵:۰۷

/نشت گاز از سکوی الگین انگلیس/ پیشروی توتال در مهار نشت گاز دریای شمال با مساعد شدن شرایط جوی

شانا _ گروه بین‌الملل: شرکت توتال اعلام کرد برای توقف نشت گاز سکوی الگین در دریای شمال از تزریق گل استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، پس از آن که یک تیم اکتشافی اعلام کرد شرایط برای انجام عملیات توقف نشت گاز سکوی الگین به اندازه کافی مساعد است، شرکت توتال فرانسه نیز از تزریق گل برای توقف نشت گاز این سکو خبر داد.
بنا بر اعلام یک منبع آگاه، عملیات تزریق گل و لای به این چاه احتمال دارد در اواخر هفته جاری و ظرف چند روز آینده آغاز شود.
شرکت توتال روز گذشته (18 فروردین) در بیانیه‌ای اعلام کرد: گروهی از کارشناسان و متخصصان پیمانکار شرکت توتال تایید کرده‌اند تزریق گل به منظور تحت کنترل درآوردن نشت گاز چاه G4 طبق برنامه می‌تواند ادامه داشته باشد.
روزانه 200 هزار مترمکعب گاز طبیعی از این چاه در هوا پراکنده می شود که یک ابر وسیع قابل انفجار را در اطراف سکوی الگین تشکیل داده است؛ کارگران فعال در این سکو پس از گزارش نشت گاز در روز 25 مارس (6 فروردین) منطقه را ترک کردند.
این تیم اکتشافی که با استفاده چرخ بال به محل حادثه اعزام شدند، از نبود هرگونه گاز در سکوی اصلی و 90 متری مسیر مرتبط با سکوی تولید، جایی که دهانه چاه در حال نشت است، خبر دادند.
شرکت توتال همچنین اعلام کرد: از زمان تخلیه سکوی الگین،‌ شرایط ساختاری و بنیادی این سکو تغییری نکرده است.
شرکت توتال هنوز قصد دارد برنامه حفر دو چاه فرعی که گزینه ای زمان بر و گران تر است و شاید 6 ماه به طول انجامد، اجرا کند.
از 6 فروردین تا کنون، در پی حادثه در سکوی فراساحلی الگین در آب های انگلستان در دریای شمال، حدود 200 هزار متر مکعب گاز طبیعی در هوای اطراف آن پراکنده شده که علاوه بر تعطیلی این سکو، سبب ایجاد یک محدوده ممنوعیت پرواز و کشتی رانی و تعطیلی دیگر سکوهای فعال در این منطقه شده است.
 

۹۱/۰۱/۱۹
۱۳:۲۹

گازپروم خواهان افزایش گازبهای روس ها شد

شانا _ گروه بین‌الملل: شرکت روسی گازپروم خواهان افزایش بیشتر گازبهای روس‌ها در سال 2012 است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی از مسکو، الکسی ملینکوف، رئیس بخش عرضه و ذخیره گاز شرکت گازپروم روسیه گفت: این شرکت به این نتیجه رسیده که قیمت‌های داخلی گاز باید افزایش یابد.
وی به میزان افزایش قیمت داخلی گاز اشاره نکرد.
شرکت گازپروم قصد دارد گازبها را از ژوئیه سال جاری میلادی برای مصرف‌کنندگان بخش تجاری روسیه 7.1 درصد و برای مشتریان داخلی 10.4 درصد افزایش دهد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ماه مارس گذشته اعلام کرده بود: شرکت گازپروم تعرفه گاز را برای همه مشتریان داخلی در سال جاری میلادی افزایش نخواهد داد.
رسانه‌های روسی گزارش داده‌‌اند: شرکت گازپروم قصد دارد به دنبال برنامه افزایش گازبها در تابستان سال جاری میلادی، گازبهای مصرف‌کنندگان بخش تجاری را از سه ماه چهارم امسال 26.3 درصد افزایش دهد.
شرکت گازپروم پیش‌بینی می‌کند میانگین قیمت هر یکهزار مترمکعب گاز صادراتی به اروپا در سال 2012 در قیاس با سال پیش از آن (2011) با حدود 8 درصد افزایش به 415 دلار برسد.
بهای هر یکهزار مترمکعب گاز صادراتی گازپروم به اروپا در سال گذشته میلادی 384 دلار بوده است.
رشد قیمت‌های گاز احتمال دارد به افزایش سود سال 2011 شرکت گازپروم کمک کند.
 

۹۱/۰۱/۱۹
۱۶:۰۶