نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 99104
 • تمام سکه (طرح جدید) 972000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 970000
 • نیم سکه 506000
 • ربع سکه 303000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3066
 • یورو 4211
 • پوند 5082
 • صد ین 2970
 • درهم امارات 829
 • لیر ترکیه 1412
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 24948
 • 19 Arrow up
  یورو 34643
 • 26 Arrow up
  پوند 41751
 • 24 Arrow up
  فرانک 28450
 • 44 Arrow up
  صد ین 24201
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 6792
منابع دیگر:
 • تفاهم
۹۲/۱۲/۱۹
۰۶:۳۵

در محل دبیرستان البرزبرپا شد: بر گزاری نخستین آزمون اخذ نمایندگی بیمه سامان

پولی مالی- نخستین آزمون جامع نمایندگی بیمه سامان برگزار شد.

به گزارش پولی مالی ، نخستین آزمون جامع نمایندگی بیمه سامان توسط این شرکت و تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز پنج شنبه 92/12/01 در محل دبیرستان البرز برگزار شد.
 آزمون نمایندگی بیمه با حضور 65 متقاضی اخذ نمایندگی از شرکت بیمه سامان روز پنج‌شنبه از ساعت 09:00 به مدت 100 دقیقه برگزار شد. بنابر این گزارش، شرکت بیمه سامان طبق مجوز مورخ 92/10/01  از سوی بیمه مرکزی ایران ، بر اساس ضوابط آیین نامه 75 شورای عالی بیمه و به طور مستقل اقدام به آموزش ، پذیرش و جذب نمایندگی بیمه نموده است .
 یادآور می‌شود یکی از شرایط احراز اخذ پروانه نمایندگی بیمه سامان موفقیت در آزمون جامع نمایندگی بیمه سامان است.
لازم به ذکر است نتایج این آزمون پس از بررسی و تصحیح در کمیته آزمون بیمه سامان تائید و نتایج آن 72 ساعت پس از برگزاری ، از طریق وب ‌سایت بیمه سامان به آدرسwww.si24.ir  اعلام می‌شود.

منابع دیگر:
 • عصراقتصاد
۹۲/۱۲/۱۸
۱۵:۳۷

تخلف مدیر تازه وارد از تصمیمات بیمه مرکزی

ایران و جهان - شورای عالی بیمه در جلسه ۲۴ بهمن سال جاری وضعیت مالیُ،جانی و شبکه فروش شرکت بیمه توسعه را بررسی و مطابق با ماده ۲۸قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب ۱۳۷۸و در اجرای قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری مصوب کرد شرکت بیمه توسعه از ابتدای بهمن سال جاری اجازه صدور بیمه نامه جدید و تمدید بیمه نامه قبلی در رشته بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث را ندارد. این در حالی است که صدور الحاقیه احتمالی برای بیمه نامه های صادره قبلی و معتبر برای افزایش پوشش بیمه نامه و صدور بیمه نامه المثنی را از این مصوبه استثنا کرده است.
در بند ب این صورت جلسه آمده است شرکت به منظور ایفای تعهد معوق خود نسبت به بیمه گذاران منابع مالی لازم را از محل سپرده های بانکی و فروش سهام و یا منابع دیگر فراهم و نسبت به پرداخت خسارت ها اقدام کند.
از این مصوبه شرکت بیمه توسعه موظف شده که عوارض قانونی مصوب قانون برنامه، قوانین بودجه سنواتی و قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث را که تاکنون پرداخت نکرده است به حسابهای مربوط واریز کند.
همچنین بیمه توسعه موظف است خسارت جانی معوق بیمه گذارانی که پرونده های آنها در شعب سراسر کشور رسیدگی و نهایی شده است از جمله خسارات ۱۴۷۰۷ پرونده را پرداخت کند.
شورای عالی بیمه در این مصوبه شرکت بیمه توسعه را ملزم کرده که حداکثر ظرف دو هفته برنامه خود برای ترمیم وضعیت مالی و افزایش سرمایه را به بیمه مرکزی ارسال کرده و این افزایش سرمایه را بصورت نقدی و حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۲تامین و پرداخت کند.
شرکت بیمه توسعه موظف شده افراد واجد شرایط را برای تصدی پست های مدیران فنی به بیمه مرکزی معرفی کند در غیر این صورت پروانه فعالیت رشته های فاقد مدیر فنی تعلیق می شود.
علاوه براین موارد شرکت بیمه توسعه تا اطلاع ثانوی اجازه پذیرش نمایندگان بیمه ای جدید را نیز ندارد و بیمه مرکزی موظف به ارایه گزارش در زمینه بند الف به شورای عالی بیمه است.
اما بیمه مرکزی در حالی باید به شورا گزارش دهد که بیمه توسعه در این مدت با شکایت به دیوان عدالت اداری و دریافت رای موافق توانسته صدور بیمه شخص ثالث را از سر گیرد. در پی پیگیری خبرنگار ما از نمایندگان شماره ۱۷۹ ،۴۵۷و۱۹۷۳ بیمه توسعه در تهران این نمایندگان اظهار داشتند که سایت برای صدور شخص ثالث همچنان باز است . این در حالی است که بیمه مرکزی از سر گیری مجدد صدور این بیمه نامه را برای این شرکت مجاز نمی داند و اطلاعیه قبلی بیمه مرکزی در این زمینه پا بر جا است.
بنابراین به نظر می رسد علی رغم اولتیماتوم بیمه مرکزی به این شرکت بیمه مدیریت جدید بیمه توسعه قصد متابعت از دستورالعمل های بیمه مرکزی را ندارد و در اولین قدم نواختن سازناکوکی را با بیمه مرکزی آغاز کرده است این در حالی است که هنوز مهر تاییدیه بیمه مرکزی در ذیل حکم وی به اصطلاح خشک نشده است.
هرچند که بیمه مرکزی در سال های اخیر در مواجه با تخلفات آتیه سازان حافظ ناکام مانده بود اما این تقریبا از موارد نایاب عدم تبعیت شرکت های بیمه از بیمه مرکزی است .پیگیری خبرنگار ما از بیمه مرکزی حاکی از آن است که تا بنابر اعلام جلسه ۲۴ بهمن شورای عالی بیمه در جلسه ای که احتمالا در هفته جاری برگزار خواهد شد در این خصوص تصمیم می گیرد.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۲:۵۲

از سوی وزیر علوم: "منوچهر بازیار" عضو هیأت امنا پژوهشکده بیمه شد

پولی مالی- منوچهر بازیار- مشاور عالی رئیس واحد علوم و تحقیقات، عضو هیأت امنا پژوهشکده بیمه شد.

به گزارش پولی مالی ،طی حکمی از سوی وزیر علوم، منوچهر بازیار، مشاور عالی رئیس واحد علوم و تحقیقات در امور حقوقی و تشکیلات و سرپرست دفتر حقوقی این واحد، به عضویت هیأت امناء پژوهشکده بیمه وابسته به بیمه مرکزی ایران منصوب شد.
در متن این حکم آمده است:
"جناب آقای دکتر منوچهر بازیار
سلام علیکم
در اجرای بند (ب-9) ماده (2) قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با استناد به تبصره (2) ماده (6) اساسنامه پژوهشکده بیمه (وابسته به بیمه مرکزی ایران) به موجب این حکم به مدت 4 سال به عضویت هیأت امنای آن پژوهشکده منصوب می شوید.
توفیق جنابعالی را در انجام امور محول از خداوند متعال خواستارم.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۶:۱۰
۹۲/۱۲/۱۹
۰۷:۰۵

بنگاه‌های اقتصادی برگزیده حامی حقوق مصرف‌کنندگان

اخبار بیمه، اخبار پگاه، مپنا، همراه اول
(ضمیمه)

۹۲/۱۲/۱۹
۰۷:۴۸

بیمه سفر نوروزی بیمه ایران آماده عرضه به بیمه گذاران شد

مدیر بیمه های آتش سوزی بیمه ایران گفت:‌این شرکت بیمه نامه سفر نوروزی را آماده عرضه به مسافران کرده و بیمه گذاران می توانند آن را در آغاز سفر از شبکه نمایندگی در سراسر کشور خریداری نمایند.  
به گزارش کار و کارگر به نقل از روابط عمومی شرکت سهامی بیمه ایران؛ محمدرضایی با بیان اینکه بیمه سفر یکی از طرح های نوین مدیریت آتش سوزی این شرکت است،افزود:‌ این خدمت جدید درراستای کاهش دغدغه ناشی از حوادث احتمالی درهنگام سفر طراحی وقابل عرضه به تمامی متقاضیان شده است.وی افزود: براساس این بیمه نامه ساختمان و اثاثیه محل سکونت بیمه گذاردر طول مدت سفر دربرابر خطرهای آتش سوزی، انفجار وصاعقه تا مبلغ 500 میلیون ریال نزد بیمه ایران بیمه خواهد بود. 

۹۲/۱۲/۱۹
۰۰:۳۸

معاون سازمان امور اقتصادی و دارایی استان همدان: خدمات خوب بیمه ها تلخی خسارت را از بین ببرد

خبرگزاری پانا: معاون سازمان امور اقتصادی و دارایی استان همدان گفت: با خدمات خوب تلخی خسارات را از بین ببرید تا اگر کسی سانحه ای برایش اتفاق افتاد نگرانی بیمه نداشته باشد.

به گزارش خبرگزاری پانا، امیر خلیلی‌خواه در کارگروه تسهیلات نوروزی شهرستان همدان با بیان اینکه استان همدان به دلیل مرکزیت راهی غرب و جنوب کشور رفت و آمد زیادی را شاهد است و احتمال سوانح رانندگی بیشتر از شهرهای دیگر است، گفت: 838 هزار نفر سال گذشته از همدان عبور کردند که 131 هزار نفر از این تعداد در همدان ماندگار شدند.
وی ادامه داد: مسافران عبوری خودشان مشکلات زیادی به ویژه در بخش خدمات کمیته‌ها ایجاد می‌کند.
معاون سازمان امور اقتصادی و دارایی استان همدان خاطرنشان کرد: روند بیمه‌های خصوصی در کشور تشدید شده و در حال حاضر بیش از 21 بیمه دولتی و خصوصی در کشور وجود دارد.
خلیلی خواه بر لزوم هماهنگی بین بیمه‌ها تاکید کرد و افزود: سال گذشته هم شورای هماهنگی بیمه‌ها در راستای امور گردشگری در ایام نوروز برگزار شد و امسال هم این ستاد با هدف خدمت‌رسانی به مردم تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه در ماده 18 و آیین نامه اجرایی بیمه‌ها ذکر شده است که خسارات کمتر از 3 میلیون و هشتصد هزار تومان بدون حضور افسر راهنمایی رانندگی می‌تواند پرداخت داشته باشد گفت: در پشت فرم تهیه شده در بیمه مرکزی برگه سازش طراحی شده که در صورت تکمیل آن توسط فرد خاطی و خسارت دیده بیمه موظف است خسارات زیر مبلغ مشخص شده را پرداخت کند.
معاون سازمان امور اقتصادی و دارایی استان همدان اعلام کرد: درصورت شک به صحنه‌سازی تصادف می‌توانید با شماره 2183453 پلیس راهنمایی رانندگی تماس بگیرید و از قطعی شدن تصادف و جزئیات آن مطلع شوید.
خلیلی خواه استان همدان را استان گردشگری خواند و ادامه داد: استان همدان قابلیت زیادی برای توسعه دارد و اگر همه دستگاه‌های خدمت رسان علی‌الخصوص خدمات بیمه‌ها در سطح مطلوب باشد می‌توانیم به توسعه بیشتر استان خدمت کنیم.
وی عنوان کرد: با خدمات خوب تلخی خسارات را از بین ببرید تا اگر کسی سانحه‌ای برایش اتفاق افتاد نگرانی بیمه نداشته باشد.
معاون سازمان امور اقتصادی و دارایی استان همچنین از مراکز اسکان استان درخواست کرد اسکان افراد دچار سانحه را در اولویت قرار دهند و افزود: افراد دچار سانحه نباید دغدغه اسکان داشته باشند.
/رضوانه باب الحوائجی/
 

۹۲/۱۲/۱۴
۱۴:۰۹

افتتاح شعبه تخصصی نفت و انرژی در بیمه پارسیان

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت:با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر بازار ایران تعامل بیشتر دو صنعت نفت و بیمه ضرورتی انکارناپذیر است.
و بر این اساس بیمه پارسیان به منظور افزایش ظرفیت داخلی در پذیرش بیمه‌های انرژی،‌ تقویت توان تخصصی نیروی انسانی صنعت بیمه در حوزه بیمه‌های انرژی و ارائه خدمات مشاور مدیریت ریسک در این حوزه و در راستای ایجاد توان فنی و تخصصی در حوزه بیمه‌گری در ریسک های صنایع هیدروکربوری همگام با حضور فعال در کنسرسیوم نفت و انرژی‌،‌ از ابتدای سال 1392 با بهره‌گیری از توان فنی اساتید مجرب و تراز اول این حوزه و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی با هدف پرورش نیروی متخصص فنی اقدام نموده و افتخار دارد که افتتاح و آغاز بکار شعب تخصصی نفت و انرژی از اسفند سال 1392 را به اطلاع عموم دست‌اندرکاران این صنعت برساند.
فعالیت‌های این شعبه تخصصی در حال حاضر ارائه خدمات پوشش‌های بیمه‌ای به کلیه بخش‌های بالادستی و پایین‌دستی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از جمله حوزه‌های اکتشاف، استخراج، توسعه، تولید، انتقال و پالایش در دو بخش ساحلی و فراساحلی می‌باشد.

منابع دیگر:
 • ایران پترو
۹۲/۱۲/۱۸
۱۱:۲۰

هشدار بیمه دانا به متقاضیان بیمه درمان: بیمه درمان تکمیلی فقط به صورت گروهی صادر می شود

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت:شرکت بیمه دانا نسبت به فروش بیمه نامه درمان انفرادی و ارائه آن در قالب درمان گروهی به متقاضیان و بیمه گذاران هشدار داد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی شرکت بیمه دانا اعلام کرد: اخیرا در برخی از دفاتر خدمات شهری، نمایندگان شرکت های بیمه ای و یا کارگزاران بیمه نسبت به تبلیغ و فروش بیمه درمان تکمیلی انفرادی شرکت بیمه دانا اقدام نموده و در این راستا از نام برخی ارگانها،نهادها و انجمن های بهداشتی از جمله انجمن دیابت،سپاه و ... جهت جلب اعتماد مراجعین و احراز مهر تایید بر کار غیرقانونی خود بهره می برند. 
بنابراین گزارش ،از آنجایی که این شرکت در حال حاضر هیچ گونه فعالیتی با عنوان بیمه نامه درمان تکمیلی انفرادی ندارد، ضمن هشدار مورد مذکور از آحاد جامعه درخواست می نماید قبل از انعقاد هر گونه قرارداد بیمه ای در اینگونه دفاتر مراتب را به صورت تلفنی یا حضوری به مدیریت حراست و یا امور نمایندگان اطلاع رسانی نمایند. 
بدیهی است این شرکت بیمه ای در قبال رفتار غیرقانونی این قبیل نمایندگان و کارگزاران متخلف هیچ گونه تعهدی ندارد.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۱:۲۰

مرکز جدید "دیتا سنتر" بیمه ایران راه اندازی شد

اقتصادی - ایران نو: رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی بیمه ایران گفت: بیمه گذاران باید به اطلاعات بیمه ای خود دسترسی آسان و سریع داشته باشند و فناوری اطلاعات باید بستر لازم را برای آنان فراهم کند.

به گزارش ایران نو، محمود امراللهی درحاشیه بهره برداری از مرکز جدید دیتا سنتر این شرکت با بیان اینکه راه اندازی دیتا سنتر جدید درحالی که دیتا سنتر قدیمی در مدارقرار داشت کاربسیاردشواری بود،افزود:خوشبختانه با دانش فنی همکاران شرکت و پیمانکاران کار بزرگی صورت گرفت وامروز ما یک قدم دیگر به ارائه خدمات آسان تر به بیمه گذاران نزدیک تر شده که مایه مباهات و افتخارماست.وی تصریح کرد:‌ درحال حاضربا بهره برداری از این مرکز بزرگترین شبکه سراسری "ون" کشور در مقایسه با شبکه های تجاری داخلی به بیمه ایران تعلق دارد و به طور یقین از این ظرفیت برای خدمت بیشتر به بیمه گذاران استفاده خواهد شد.
مدیرعامل بیمه ایران درخصوص مشخصات فنی مرکزجدید دیتا سنتر این شرکت نیز اظهار داشت: این مرکز بر مبنای آخرین مدل های استاندارد موجود دردنیا طراحی و درآن از جدید ترین تکنولوژی های روز استفاده شده است که نسبت به دیتا سنتر قبلی که مورداستفاده قرار می گرفت از سطح کیفی و قابلیت اطمینان بالاتری برخورد ارمی باشد.
به گفته وی در این پروژه که طی 4 سال کارمداوم توسط 65 مهندس زبده درگروه های مختلف آماده بهره برداری شده است،کیفیت ارائه خدمات به شبکه فروش و شعب ارتقا پیدا کرده و از نظر امنیتی نیز بستر امن تری فراهم شده است.وی ادامه داد: درمرکز جدید دیتا سنتر بیمه ایران قابلیت ارتقا تا پنج برابر ظرفیت فعلی پیش بینی شده است و ذخیره سازی اطلاعات درآن به صورت جداگانه و درسرورهای موازی انجام می گیرد و همین موضوع باعث افزایش ضریب امنیتی و ثبات بیشترآن شده است.
رییس هیات مدیره بیمه ایران درباره میزان پایداری سیستم های موجود دراین دیتا سنتر نیز گفت:این مرکز داده از سطح پایداری قابل قبولی برخورد ار می باشد و بنا به اظهارات کارشناسان به لحاظ طراحی واجرا در نوع خود منحصر به فرد است.
امراللهی ارتقای کیفیت مرکز دیتا سنتر بیمه ایران را درراستای برآورده شدن انتظارات بیمه گذاران از شرکت های بیمه ای عنوان کرد و افزود: براساس قوانین، بیمه گذاران حقیقی و حقوقی باید به اطلاعات خود دسترسی آسان و شفاف داشته باشند و ما درراستای دستیابی به این هدف این مرکز را ارتقا داده ایم.
وی اضافه کرد:بیمه گذارانی که از طریق کانال های خدمات الکترونیکی با شرکت های بیمه ای درارتباط هستند بدنبال دریافت خدمات و نیازهای بیمه ای خود از این طریق هستند از این رو مدیریت جدید توجه ویژه ای به بخش فناوری و اطلاعات دارد.
امراللهی درخصوص اهمیت استراتژیک طبقه بندی داده ها در شرکت های بیمه ای نیز گفت: در شرکت های بیمه ای به خصوص بیمه ایران آمار و اطلاعات بیمه ای بسیار زیاد است برهمین اساس داده ها باید طبقه بندی شده و به اطلاعات و سپس دانش تبدیل گرددکه امیدواریم با استفاده از ابزارهای جدید فناوری اطلاعات مزیت رقابتی برای شرکت بیمه ایران در بازار بیمه ای تقویت و بهبود یابد.
وی با بیان اینکه هدف اصلی ما خدمت به مردم است افزود :اگر اطلاعات کافی نباشد به طور حتم خدمتی که به مردم ارائه می شود ناقص خواهد بود برهمین اساس تاکید داریم اطلاعات باید درزمان مقرر به صورت خلاصه و طبقه بندی شده دراختیار مدیریت های شرکت قرارگیرد تا در تصمیم گیری ها به آنان کمک کند.
درمراسم بهره برداری از مرکز جدید دیتا سنترشرکت سهامی بیمه ایران رییس هیات مدیره و مدیرعامل،اعضای هیات مدیره،تعدادی از معاونان، همکاران واحد فناوری و اطلاعات ومدیران این پروژه شرکت داشتند.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۸:۲۰

ابراهیم کاردگر خبر داد: تفاهمنامه بیمه آسیا با شرکت مخابرات و متروی تهران

اقتصادی - ایران نو: مدیر عامل بیمه آسیا از انعقاد تفاهم‌نامه با بانک مهر اقتصاد، متروی تهران و شرکت مخابرات خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم از این محل 40 میلیارد تومان درآمد حاصل شود.

به گزارش ایران نو، ابراهیم کاردگر در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز فعالیت خود در این شرکت از ابتدای مهر ماه سال جاری افزود: با توجه به شناختی که از همان ابتدا از صنعت بیمه داشتم، تیمی در هیأت مدیره تشکیل شد تا سیاست های کلان در سه حوزه فنی اموال، اشخاص و مسئولیت، معاونت اداری مالی، حوزه بازاریابی و فروش تدوین شود که به محض تدوین به تمام معاونت ها ابلاغ شد.
کاردگر ادامه داد: همچنین برای رفع مشکلات شورای معاونین تشکیل و نتایج آن در قالب دستور 10 ماده ای به تمام معاونت ها و کارمندان ابلاغ شد.
وی با بیان اینکه بیشترین مشکلات شرکت بیمه آسیا به حوزه پرسنلی مربوط می شود افزود: نمایندگی ها و نیروی انسانی مجربی در این شرکت وجود دارد که با بررسی های صورت گرفته مشکلات پرسنلی احصاء و برای رفع آن اقداماتی در حال انجام است.
کاردگر با اشاره به طرح طبقه بندی مشاغل گفت: این طرح از 17 مهر ماه در دستور کار قرار گرفت و اولین جلسه بررسی این طرح تشکیل و خلاصه طرح به تصویب رسید.
وی درباره برداشته شدن تحریم‌ها از صنعت بیمه نیز گفت: اگر تحریم‌ها کاملا برداشته شود فرصت خوبی برای شرکت‌های بیمه به وجود می‌آید اما نباید در این مواقع شتاب زده عمل کنیم و بخواهیم ریسک‌های خیلی بزرگ را از دیگر کشورها قبول کنیم.
مدیر عامل بیمه آسیا همچنین در پاسخ به این سوال که در ارائه بیمه‌های شخص ثالث کوتاه مدت چه برنامه‌ای دارید گفت:‌این بیمه‌های کوتاه مدت دو ماهه یا سه ماهه استراتژی برای بازار بیمه بوده است و روشی است که در سندیکا به توافق رسیده‌ایم.
کاردگر خاطرنشان کرد که یکی از دلایل ارائه بیمه نامه‌های کوتاه مدت تخفیف‌های غیر کارشناسی برخی شرکت‌های بیمه در شخص ثالث است و این منجر شده تا نرخ رشد تولید حق بیمه شخص ثالث در بیمه آسیا هشت درصد باشد و در تعداد بیمه نامه نیز این رشد منفی باشد. یعنی نشان می‌دهد که ما نتوانستیم بیمه نامه‌های گذشته را تمدید کنیم و شرکت‌های دیگر با تخفیف‌های زیاد این بازار را به سمت خود برده‌اند.
مدیر عامل بیمه آسیا در مورد ترکیب پرتفوی شرکت متبوعش نیز گفت: بیشتر این ترکیب را بیمه‌ نامه‌های شخص ثالث و بدنه و بعد از آن درمان تشکیل می‌دهند به گونه‌ای که در 10 ماهه ابتدایی امسال سهم تولید شخص ثالث و سرنشین در ترکیب پرتفو 51 درصد و بدنه 14 درصد و درمان 12.3 درصد بوده است.
کاردگر خاطرنشان کرد که بیمه آتش سوزی نیز سهم 5.2 درصد ، باربری 2.9، مهندسی 3.2، عمر و پس انداز 5.5، عمر و حادثه 1.8 و مسوولیت 4.8 درصد پرتفوی این شرکت را تشکیل می‌دهد.
وی در مورد EPS و فعالیت این شرکت در بورس نیز گفت: درحال حاضر EPS هشتاد و یک ریال برای سال 92 تعیین شده بود که آن را محقق خواهیم کرد همچنین برای بودجه سال 93 نیز مصوب کردیم که به EPS صد و چهارده ریال برسیم.
مدیر عامل بیمه آسیا گفت:‌البته سهم شناور بیمه آسیا در بورس سه درصد است و در واقع با این سهم قدرت نفس کشیدن برای فعالیت بورسی بسیار کم است بر همین اساس از دولت خواسته‌ایم تا بخشی از سهم خود را وارد بورس کند و دیگر سهامداران بزرگ نیز به همین گونه عمل کنند تا حدود 15 درصد سهم شناور در بورس داشته باشیم که اگر به این میزان برسد قیمت سهام نیز بسیار رشد خواهد کرد.
کاردگر با بیان این‌که توانگری مالی بیمه آسیا در رتبه یک بیمه مرکزی قرار دارد گفت: سرمایه شرکت بیمه آسیا با افزایشی که صورت گرفته 230 میلیارد تومان است و ما تمام تلاش خودمان را می کنیم تا ذخایر نصف شوند.
وی به زمان حضورش در بیمه آسیا که اول مهر ماه سال جاری بوده اشاره کرد و گفت:‌قبل از حضور من مشکلاتی در این شرکت وجود داشت که تلاش کردیم دراین مدت پنج ماه بسیاری از آن ها را برطرف کنیم.
مدیر عامل بیمه آسیا با بیان این‌که یک روز پس از حضور در بیمه آسیا سیاست‌های کلان خود را در سه حوزه فنی انبار، فنی اشخاص و مسوولیت به حوزه معاونت اداری و مالی و حوزه بازاریابی و فروش ابلاغ کرده‌ است، گفت‌:‌درهمان روز شورای مدیران تشکیل و استراتژی‌های شرکت برای کارهای فنی ابلاغ شد و دستور 10 ماده‌ای در سایت قرار دادیم تا با همفکری و همدلی نیروی انسانی از فضای گذشته خارج شویم.
کاردگر افزود:‌درحوزه پرسنلی که بیشترین مشکلات را در چند ماه بیمه آسیا شاهد بود توانستیم با حضور بدنه قوی کارشناسی و بدنه فروش قوی که سابقه 54 سال دارند برطرف کنیم و در واقع مشکلات پرسنل احصا شد و سعی کردیم کرامت انسانی و حفظ شان و منزلت اجتماعی پرسنل حفظ شود.
وی ادامه داد: همچنین طرح طبقه بندی مشاغل که چهار سال در این شرکت به اجرا نرسیده بود را مصوب کردیم و با این طرح دلگرمی همکاران را در بیمه آسیا شاهد شدیم.
مدیر عامل بیمه آسیا به برنامه ریزی برای بازدید از همکاران شرکت متبوعش در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: هدف ما آن بود که تا پایان سال 92 از نزدیک با تمام مدیران مناطق 12 گانه دیدار داشته باشیم و به صورت ملموس استراتژی و برنامه‌های جدید شرکت بیمه را اعلام کنیم و حرف و ایده‌های آن ها را بشنویم که خوشبختانه تا به امروز 24 استان از 10 منطقه کشور بازدید به عمل آمده است. براساس همین دیدارها نیز بخش نامه‌های فنی را اصلاح کردیم.
کاردگر همچنین به تشکیل کارگروه‌هایی برای ارتباط با بدنه فنی و شبکه فروش اشاره کرد و گفت: برای هر رشته بیمه کارگروه خاص خودش را تشکیل دادیم تا مشکلات و معضلات آن رشته را بررسی کنند و براساس آن دستورالعمل تعیین کنیم.
وی خاطرنشان کرد که اولویت اول کارگروه‌های تشکیل شده بیمه زندگی است چرا که این رشته بیمه ابتدا از سوی شرکت بیمه آسیا مطرح شده و سال‌ها در رتبه اول قرار داشته است بنابراین با هدفگذاری که انجام شده و پتانسیل‌هایی که این شرکت دارد می توان 55 میلیون نفر را بیمه زندگی کند.
مدیر عامل بیمه آسیا همچنین به شاخص‌های تغییر یافته در مدت حضورش در بیمه آسیا اشاره کرد و گفت: براساس اعلام سایت بیمه مرکزی در شش ماهه اول سال شاخص رشد صنعت بیمه 12.3 درصد بوده و نسبت به خسارت حدود 51 درصد و رشد صنعت بیمه 26 درصد بوده است که سهم بیمه آسیا در کل پرتفوی شش ماهه صنعت بیمه 9.2 درصد بوده است اما طبق آمار 9 ماهه در بیمه مرکزی بیمه آسیا از 12.3 به 17.3 درصد رشده رسیده و سهم بیمه آسیا در کیک پرتفو به 9.5 درصد رسیده و نسبت خسارت نیز 55 درصد شده است که این نشان میدهد همکاران با همدلی در این مدت توانسته‌اند درصدهای شرکت بیمه آسیا را افزایش دهند و امیدواریم سهم بیمه در کیک صنعت بیمه به 10 درصد برسد.
کاردگر خاطرنشان کرد که در مدت حضورش قرارداد کامل شرکت مخابرات که شامل درمان، عمر، حوادث و اتومبیل نیز می‌شود پذیرفته‌اند همچنین با بانک مهر اقتصاد تفاهم نامه‌ای داشته ایم و با مترو تهران نیز قراردادهایی بسته‌ایم که این ها موجب رشد پرتفوی ما شده است.ضمن آن که رقم پرتفوی مخابرات به بیش از 40 میلیارد تومان می‌رسد.
وی همچنین به حسابرسی داخلی و نظارت و کنترل در داخل شرکت به بیمه آسیا تاکید کرد و گفت: شورای فنی برای این منظور تشکیل داده‌ایم تا با دقت بیشتری پرونده‌های خسارت و دیگر موارد را نظارت کند تا شفاف سازی‌های لازم برای صورت‌های مالی انجام گیرد.
مدیر عامل بیمه آسیا اضافه کرد: بخشی از مطالبات ما در حوزه مسکن مهر بوده که با مدیر عامل بانک چندین جلسه داشته‌ایم و در آینده نزدیک حل خواهد شد. همچنین با سایپا مشکلاتی داشته‌ایم که آن نیز به زودی حل می شود.این درحالی است که خسارت‌های معوق در بیمه آسیا بسیار پایین است و در پرداخت خسارت شخص ثالث معوق چندانی ندارد.

۹۲/۱۲/۱۸
۲۲:۲۴

کارشناس مسائل اقتصادی و مسئول شعبه بانک پاسارگاد در گفت‌وگو با آنا: شورای پول و اعتبار برای نرخ سود بانکی سقف تعیین کند/بانکها خودکشی می‌کنند

خبرگزاری آنا: سیدآقایی گفت: با افزایش ۲۳ درصدی نرخ سود اوراق مشارکت بانک مرکزی به صورت غیر مستقیم به بانکها این اجازه را داد که بالای ۲۳ درصد سود تسهیلات بانکی پرداخت کنند که این اقدام بدعت‌گذاری رقابت ناسالم بین بانکها است.

سید علی سیدآقایی کارشناس مسائل اقتصادی و مسئول شعبه بانک پاسارگاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری آنا، اظهار داشت: با افزایش 23 درصدی نرخ سود اوراق مشارکت بانک مرکزی به صورت غیر مستقیم به بانکها این اجازه را داد که بالای 23 درصد سود تسهیلات بانکی پرداخت کنند.
وی افزود: بر اساس مصوبه ای که قبلا وجود داشت بانک مرکزی باید حداکثر نرخ سود بانکها را تعیین کند و وقتی شورای پول و اعتبار اجازه افزایش نرخ سود بانکها را نداد بانک مرکزی اقدام به فروش اوراق 6 ماهه با سود 23 درصدی کرد و به طور غیر مستقیم این امکان را به بانک ها داد تا نرخ سود تسهیلات را افزایش دهند و بانکهای دولتی هم در این امر به رقابت با بانکها و موسسات خصوصی پرداختند حتی برخی بانکها به مقدار پول مشتری درصد می زنند یعنی هرچه رقم بالاتر درصد بالاتر.
سید آقایی تصریح کرد: این بانکها و موسسات بعد از چند سال ورشکست خواهند شد، چراکه این بانکها نمی توانند با هیچ اقدامی به صورت روزانه و کوتاه مدت 23 درصد و حتی بالاتر سود پرداخت کنند.
این کارشناس مسائل اقتصادی اقدام بانک مرکزی را بدعت‌گذاری رقابت ناسالم دانست وگفت: این اقدام موجب مرگ زود هنگام بانکها خواهد شد.
سیدآقایی یکی از دلایل افت شاخص کل بورس را نرخ سود تسهیلات بالا دانست و گفت: با این اقدام، بانک‌ها نمی‌توانند به سهام‌داران سود بدهند و در پی آن سرمایه ها از بورس خارج شده و شاخص کل افت می‌کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی تعیین سقف و عدد مناسب برای نرخ سود از سوی شورای عالی پول و اعتبار را بسیار مناسب دانست و گفت: باید بانکها را به صورت کامل و صد درصدی خصوصی و تعیین سقف کنند و بعد به مشتریان حق انتخاب بدهند و برای سپرده کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شوند و نرخ سود این دو سپرده باید تفاوت زیادی باهم داشته باشد.
مسئول شعبه بانک پاسارگاد در پایان اضافه کرد: بانک مرکزی باید نظارت بیشتری بر عملکرد بانکها داشته باشد.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۴:۴۷

مدیرعامل بانک سینا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران: "بازار" به سمت رقابتی شدن نزدیک شود

بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی با توجه به روند کاهشی نرخ تورم به هیچ عنوان به نفع تولیدکنندگان و بانک‌ها نیست.

پرویزیان مدیرعامل بانک سینا در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران گفت: بازار باید به سمت رقابت نزدیک شود.
وی تصریح کرد: در حوزه منابع و مصارف ضرورت دارد که موضوع نرخ سود تسهیلات بانکی و بحث رقابت به صورت منطقی در ارتباط با هم قرار بگیرند.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی فرضا نرخ تورم بالاست و نرخ سود بانکی با فاصله زیاد زیر نرخ تورم قرار داده شود که این تجربه‌ای ناموفق است که در کشور متأسفانه این تجربه ناموفق به مرحله اجرا گذاشته شده بود که باعث ایجاد رانت و افزایش معوقات بانکی شد.
وی ادامه داد: اگر نرخ سود به فاصله زیاد زیر نخ تورم باشد صرفا کار به سود رانت‌خواران می‌شود در حالی که طبق آخرین آمار تورم نقطه به نقطه به 22 درصد نزدیک شده و طبق گفته وزیر اقتصاد امکان کاهش نرخ تورم به 15 درصد برای سال آینده وجود دارد که بالا بردن نرخ سود تسهیلات بانکی در نهایت با توجه به روند کاهشی نرخ تورم به ضرر تولیدکنندگان و خود بانک‌ها است.

۹۲/۱۲/۱۸
۰۹:۱۱

خدمات ویژه بانک حکمت ایرانیان در روزهای پایانی سال

بانک حکمت ایرانیان به منظور رفاه و آسایش حال مشتریان، در روزهای پایانی سال و ایام نوروز از طریق سامانه های بانکداری الکترونیک خود به صورت ویژه ارایه خدمات بانکی را به عمل می آورد.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا هاشمی معاون فناوری اطلاعات بانک حکمت ایرانیان با بیان مطلب فوق گفت: این بانک با بکارگیری بیش از 360 دستگاه دستگاه های خود پرداز و 14 هزار پایانه فروشگاهی، در روز های پایانی سال و ایام تعطیلات نوروزی آماده ارایه خدمات مطلوب به مشتریان می باشد. علاوه بر این مشتریان می توانند از طریق دیگر سامانه های بانکداری مجازی این بانک شامل: اینترنت بانک (www.hibank24.com)، تلفن بانک (89555-021)، موبایل بانک و همبانک ( #765*) انواع خدمات بانکی را دریافت نمایند.
وی افزود: کارشناسان مانیتورینگ مرکز داده و سامانه های بانکداری الکترونیک بانک حکمت ایرانیان، در این ایام به صورت آماده باش (شبانه روزی) نسبت به نظارت و کنترل لازم این سامانه ها اقدام و پس از شناسایی یا بروز مشکل در هر یک از این سامانه ها، در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به رفع آن اقدام خواهند نمود.
هاشمی خاطر نشان کرد: بانک حکمت ایرانیان برای رفاه حال بیشتر مشتریان در این ایام در نظر دارد با به کارگیری دستگاه های خودپرداز سیار خود در مکان های پر تردد و پر ازدهام شهر مانند مراکز خرید نوروزی و نمایشگاه های بهاره، دسترسی آسان به خدمات بانکی را برای مشتریان فراهم نماید.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در ایام پایانی سال و تعطیلات نوروزی سال 1393 ، کانالهای مرکز ارتباط با مشتریان بانک حکمت ایرانیان که شامل شماره تلفکس 89577-021 - شماره پیامک 30008955 – پرتالwww.hibank24.com و پست الکترونیک 89577@hibank24.com است آماده دریافت هر گونه درخواست، مشکل، پیشنهاد و انتقادات مشتریان گرامی می باشد.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۷:۰۸

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و بانک صنعت و معدن

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تفاهم‌نامه همکاری با بانک صنعت و معدن در راستای دست‌یابی به اقتصاد مقاومتی و حمایت از شرکت ها‌ی دانش بنیان امضا خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از محل تسهیلات بانکی فردا دوشنبه تفاهم نامه‌ای با بانک صنعت و معدن به امضا می‌رساند که گامی در جهت ایجاد، حمایت و توسعه اقتصاد دانش‌ بنیان و دستیابی به اقتصاد دانش‌ بنیان در کشور است.
این تفاهم‌ نامه در راستای حمایت از تجاری‌ سازی فناوری‌ها و نوآوری‌هایی است که شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به فعالیت در چرخه ایده تا یک محصول فناوری به آن دست یافته‌اند و برای تجاری‌ سازی و صادرات آن نیازمند به حمایت‌های مالی و معنوی هستند.
مراسم امضای این تفاهم‌نامه با حضور مسئولین کشوری در محل ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.
 

۹۲/۱۲/۱۸
۱۶:۳۲

عرضه اوراق گواهی سپرده 20 درصدی در شعب بانک ملت

تهران / واحد مرکزی خبر / اقتصادی 1392/12/18
مرحله دوم انتشار اوراق گواهی سپرده سرمایه گذاری(عام) بانک ملت در شعب این بانک در سراسر کشور آغاز شده است.
به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این اوراق یک ساله، بی نام و با نرخ سود علی الحساب 20 درصد سالانه خواهد بود.
مدت فروش اوراق گواهی سپرده سرمایه گذاری بانک ملت تا پایان ساعت کاری فردا ( 19 اسفند) تعیین شده است و به محض فروش کل اوراق در هر مقطع از این سه روز، عملیات فروش متوقف خواهد شد.
این اوراق در مبالغ 10 ، 20 ، 50 ، 100 و 200میلیون ریالی طراحی شده است و سود علی الحساب آنها به صورت روزشمار و در مقاطع یک ماهه و در سررسیدهای مقرر( هفدهم هر ماه) پرداخت خواهد شد.
بازخرید قبل از سررسید اوراق گواهی سپرده بانک ملت با نرخ سود 18و نیم درصد سالانه امکان پذیر خواهد بود
.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۶:۰۳

حمایت بانک پاسارگاد از بیستمین جشنواره مطبوعات

بانک پاسارگاد با اهدای جوایز نقدی به برگزیدگان بخش فراخوان جشنواره و شرکت خودروسازی سایپا با اهدای خودروی تیبا2 به دو نفر از چهره های برگزیده بیستمین جشنواره مطبوعات، از این جشنواره حمایت کردند.

به گزارش اخبار بانک به نقل از ستاد اطلاع رسانی بیستمین جشنواره مطبوعات، این جوایز با هدف حمایت از فرهنگ و فعالان عرصه رسانه به برگزیدگان این جشنواره اهدا شد.
بنابراین گزارش، بانک پاسارگاد با اهدای دفترچه های نقدی ۵ میلیون تومانی به ۳۵ برگزیده بخش فراخوان جشنواره و شرکت خودروسازی سایپا با اهدای ۲ دستگاه خودروی تیبا ۲ به پرویز خرسند، چهره برگزیده بیستمین جشنواره مطبوعات و فرج الله صبا، روزنامه نگار پیشکسوت، از بیستمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی حمایت کردند.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۷:۳۶

بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک مشترک ایران و ونزوئلا؛ عضو هیأت مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا منصوب شد

اعتبار - بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده بانک مشترک ایران و ونزوئلا عادل قبادی زاده به سمت عضو هیئت مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا منصوب شد.

به گزارش پایگاه خبری اعتبار , بر اساس اعلام بانک توسعه صادرات، طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده بانک مشترک ایران و ونزوئلا و تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، عادل قبادی زاده که پیش از این عضو هیأت مدیره پست بانک ایران بود، به عضویت هیأت مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا منصوب شد.

۹۲/۱۲/۱۸
۰۹:۱۶

سرمایه‌ پست بانک ۴۷۶ درصد افزایش می یابد

ایران و جهان - افزایش سرمایه‌ پست بانک از محل تجدید ارزیابی دارائی‌ها، پس از طی مراحل قانونی و ارزیابی کارشناسان رسمی دادگستری مورد تأئید سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی این بانک قرار گرفت.
به گزارش ایران و حهان، با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته از محل تجدید ارزیابی‌دارائی‌ها، سرمایه‌ این بانک از 561 میلیارد و 143میلیون ریال به 3هزار و 234 میلیارد و 198میلیون ریال حدود 476 درصد افزایش می یابد.
گفتنی است: علاوه بر آن؛ گزارش توجیهی افزایش سرمایه به همراه اظهار نظر بازرس قانونی بانک، چهارشنبه چهاردهم اسفندماه سال جاری به سازمان بورس و اوراق بهادار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت اخذ مجوزهای لازم ارائه شده است.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۸:۰۲

عبور منابع موسسه کوثر از 7 بانک خصوصی

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت:مدیر عامل موسسه اعتباری کوثر گفت: هم اکنون موسسه اعتباری کوثر به لحاظ جذب منابع از 7 بانک خصوصی عبور نموده است.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی موسسه اعتباری کوثر؛ دکتر عیسی رضایی مدیرعامل این موسسه صبح امروز در نشست خبری با نمایندگان رسانه های گروهی اظهارداشت: د حال حاضرحجم منابع این موسسه از 80 هزار میلیارد ریال گذشته است. همچنین بیش از 14 هزار میلیارد ریال آن نزد بانک مرکزی سپرده قانونی شده است.
وی سهم منابع موسسه اعتباری کوثر را از کل منابع سیستم بانکی کشور 1.3 درصد اعلام کرد و درباره پیش بینی سود هر سهم این موسسه طی سال 93 گفت: سود هر سهم موسسه در سال گذشته 190 ریال بود که این میزان  سود در سال آینده 220 ریال پیش بینی می گردد.
مدیر عامل موسسه کوثر ادامه داد: با توجه به افزایش سرمایه موسسه در سال 93 و نرخ تورم این سود هم دچار تعدیل شود.
دکتر رضایی پیش بینی سود هر سهم موسسه اعتباری کوثر را دربودجه سال آینده 260 الی 270 ریال اعلام کرد گفت: به زودی سهام کوثر از بازار توافقی وارد  بازار پایه فرابورس می گردد.
نایب رییس هیئت مدیره موسسه اعتباری کوثر سال 92 را به لحاظ عبور از گردنه های سنگین قوانین و مقررات و ضوابط برای دریافت مجوز رسمی فعالیت از بانک مرکزی و الحاق به شبکه بانکی کشور سالی پربار دانست و خاطر نشان ساخت: هنوز تعدادی از موسسات با سابقه موفق به عبور از این خوان های سنگین نشدند اما موسسه اعتباری کوثر توانست پس از دو سال و اندی فعالیت  به شبکه بانکی  کشور بپیوندد.
وی با اشاره به ثبت افزایش سرمایه سه هزار میلیارد ریالی موسسه کوثر در 12 بهمن ماه سال جاری همزمان با آغازدهه ایام الله دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی افزود: مهر تایید رییس کل بانک مرکزی مبنی بر پیوستن کوثر به شبکه بانکی در تاریخ 14/11/92 ثبت گردیده است.
دکتر رضایی تصریح کرد: این مجوز بار سنگینی را از دوش ما برداشت و موسسه به صورت رسمی به شبکه بانکی کشور پیوست.
وی در ادامه از رییس کل بانک مرکزی و معاونین وی در عبور کوثر از مراحل پیوستن به شبکه بانکی کشور تشکر و قدردانی نمود.
رضایی از اخذ مجوز اتصال موسسه کوثر به ساتنا و پایا  و شبکه شتاب خبر داد و گفت: اتصال به شتاب در مرحله تست است و پس از رفع خطاهای احتمالی، موسسه به احتمال زیاد تا پایان سال به شبکه شتاب  متصل خواهد شد.
وی همچنین به اعلام نرخ های ترجیحی سود سپرده ها در موسسه کوثر اشاره کرد و افزود: سپرده کوتاه مدت" کلید طلایی" با نرخ روزشمارعلی الحساب 24 درصد از طرح های جدید موسسه اعتباری کوثر است که مهلت افتتاح حساب آن از تاریخ 5/12/92 لغیات پایان اسفندماه می باشد. ماندگاری این سپرده حداقل یک ماه است و پس از آن سود 24 درصد به سپرده تعلق می گیرد ضمن این که کف و سقفی هم برای میزان سپرده تعیین نشده است.
مدیرعامل موسسه کوثر تصریح کرد: امیدواریم که نرخ تورم طی سال آینده کاهش یابد تا با نرخ مناسبی به مشتریان گرامی تسهیلات پرداخت نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت 350 شعبه موسسه اعتباری کوثر در سراسر کشور گفت: با بانک مرکزی روی تعداد 350 شعبه توافق کتبی داشته ایم ضمن این که هم اکنون بانک مرکزی الزامات کاهش تعداد شعب بانک ها و موسسات اعتباری را اصلاح نموده است. بر اساس این اصلاحیه بانک مرکزی، بانک ها و موسسات می توانند با ارائه طرح های توجیهی نسبت به حفظ و حتی افزایش تعداد شعب خود اقدام نمایند.
دکتر رضایی خاطرنشان کرد: در سال آینده برنامه ای برای توسعه شعب نداریم و تعداد 350 شعبه برای موسسه کوثر ایده آل و مطلوب است و در جاهایی که هم که نیاز به شعبه داشته باشیم اولویت ما در جابه جایی شعب خواهد بود تا تاسیس شعب جدید.
وی از ارائه خدمات جدید در شعب موسسه کوثر در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: ایجاد نمایندگی  بیمه کوثر در شعب منتخب، ایجاد باجه های کارگزاری و لیزینگ در برخی از شعب در برنامه موسسه قرار دارد.
به گفته وی، راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت هم در دستور کار موسسه کوثر قرار گرفته است.
مدیرعامل موسسه کوثر اضافه کرد: از 17 اسفندماه سال جاری نخستین اوراق گواهی سپرده با نرخ سود23.5 درصد با عاملیت این موسسه منتشر خواهد شد.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۰:۳۹

در پنجمین جشنواره ستاره های فناوری؛ شرکت آسان پرداخت رتبه نخست بانکداری الکترونیک در بخش شتاب را کسب کرد

هیات داوران پنجمین جشنواره ستاره های فناوری، تندیس زرین این جشنواره را به سبب ضریب نفوذ بالا و شتاب رشد یک ساله به شرکت آسان پرداخت اهدا کرد.این جشنواره با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران ،سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سازمان نظام صنفی رایانه ای در اسفند ماه هر یال برگزار می شود

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،به نقل از روابط عمومی شرکت آسان پرداخت، در مراسم اختتامیه و اهداء جوایز پنجمین دوره جشنواره ستاره‌های فناوری ایران که شامگاه روز شنبه، 17 اسفندماه و با حضور جمع کثیری از فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، ورزشکاران و هنرمندان کشورمان در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد، با رای هیئت داوران تندیس زرین بخش شتاب به شرکت آسان پرداخت اهدا شد.
بر اساس این گزارش در این جشنواره شرکتهای برتر در چهار گروه  فناوری اطلاعات،  فناوری ارتباطات، فناوری روبوتیک و فناوری نانو دسته بندی شده و  نامزدهای ستاره در 28 موضوع مختلف با یکدیگر به رقابت پرداختند.
این گزارش می افزاید بر اساس رای هیئت داوران پنجمین دوره جشنواره ستاره های فناوری ایران، پس از بررسی های کارشناسی صورت گرفته مقام اول در زمینه شتاب و نرخ رشد یکساله به شرکت آسان پرداخت اعطا گردید.
جشنواره ستاره های فناوری با حمایت سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و  سازمان نظام صنفی رایانه ای هر ساله در اسفند ماه برگزار میگردد که درآن عملکرد یک ساله شرکتها مورد بررسی قرار می گیرد

۹۲/۱۲/۱۸
۱۷:۰۸

همکاری متقابل بانک تجارت و بانک قرض الحسنه مهر ایران در ارایه خدمات مشترک

بانکداری نیوز - جلسه مشترک بانک های تجارت و قرض الحسنه مهر ایران جهت افزایش هماهنگی در اطلاع رسانی خدمات مشترک هر دو بانک برگزار شد.
به گزارش بانکداری نیوز - روابط عمومی بانک تجارت اعلام کرد : در جلسه مشترک برگزار شده که با حضور مسئولین بانکهای تجارت و قرض الحسنه مهر ایران برگزار شد به نکاتی در خصوص چگونگی اجرای تفاهمنامه دو بانک در حوزه ارائه خدمات مربوط به وصول چک و واریز وجه به حسابهای مشتریان هر دو بانک  مطرح و مقرر شد تا با تشکیل کارگروه مشترک ، ضمن تسریع و تسهیل ارائه این خدمات در شعب، برنامه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی در رسانه ها و مطبوعات وکلیه شعب دو بانک با برنامه ریزی و هماهنگی بیشتری ادامه یابد.
گفتنی است بانک های تجارت و قرض الحسنه مهر ایران آذرماه سالجاری توافق کردند تا در راستای خدمت رسانی بهتر به مشتریان ، امکان واریز وجوه به حساب و وصول چکهای مشتریان دو بانک را در شعب یکدیگر به صورت آنی و متقابل به انجام رسانند.

۹۲/۱۲/۱۸
۰۰:۰۰

بانک ملی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی تفاهمنامه همکاری امضا کردند

بانکداری نیوز - بانک ملی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
به گزارش بانکداری نیوز به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، در مراسم یادداشت تفاهم همکاری مذکور که با حضور آیت‌اله هاشمی رفسنجانی رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه دومین نشست دست‌اندرکاران حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در سالن همایش بیمارستان فرهیختگان برگزار شد، دکتر عبدالناصر همتی مدیرعامل بانک ملی ایران وحمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قرارداد همکاری 6 ساله امضا نمودند.
مدیرعامل بانک ملی ایران در مورد این تفاهمنامه با عنوان اینکه همکاری این بانک و دانشگاه آزاد سابقه‌ای طولانی دارد، گفت: بانک ملی ایران تاکنون برای توسعه فضاهای آموزشی دانشگاه آزاد حمایت‌های زیادی داشته است که ان‌شاء اله از این پس نیز ادامه خواهد داشت.
همتی افزود: این تفاهمنامه کمک خوبی برای اساتید و دانشجویان این دانشگاه است و برای بانک ملی ایران نیز افتخاری محسوب می‌گردد که امید است برای کشور نیز منشأ خیر باشد.
وی ابراز امیدواری کرد این تفاهمنامه نماد خوبی از همکاری نهادهای مالی و آموزشی باشد.
اعطای تسهیلات جهت ایجاد یا تکمیل طرح‌های عمرانی و همچنین خرید تجهیزات دانشگاه و واحدهای تابعه، صدور کارت اعتباری برای اعضای هیأت علمی تمام وقت، کارکنان رسمی و دانشجویان دانشگاه آزاد و ارائه خدمات مختلف بانکی از سویی و تمرکز حساب‌ها و عملیات بانکی دانشگاه آزاد و واحدهای تابعه در بانک ملی ایران از جمله مهمترین بندهای این تفاهمنامه محسوب می‌شوند.

۹۲/۱۲/۱۸
۰۰:۰۰

سامانیان بیمه مسافرتی می گیرند

Banker - سفرهای خارجی مشتریان برتر بانک سامان به هزینه بانک تا سقف معادل ۳۰هزار یورو تحت پوشش بیمه مسافرتی سامان قرار می‌گیرد.

به گزارش بنکر (Banker)، تمام اشخاص حقیقی عضو گروه مشتریان برتر (سامانیان)، با تهیه این بیمه‌نامه می‌توانند دغدغه‌های سفر خارجی خود را برطرف کنند.
براساس این گزارش، مهم‌ترین ویژگی این بیمه‌نامه بهره‌مندی از اطلاعات کامل به‌همراه موقعیت مکانی مراکز درمانی، پزشکان، داروخانه‌ها و مراکز فوریت‌های پزشکی در خارج از کشور، پشتیبانی ۲۴ساعته اپراتور فارسی‌زبان، پرداخت هزینه‌های پزشکی و بستری‌ در بیمارستان در خارج از کشور، جابجایی یا بازگرداندن بیمه‌شده به کشور در طول مدت سفر در صورت بروز بیماری یا وقوع حادثه، پرداخت هزینه فوریت‌های دندانپزشکی، مساعدت حقوقی سرقت یا مفقودی گذرنامه، جبران خسارت تأخیر در رسیدن چمدان‌ها، جبران خسارت مفقودشدن چمدان‌های تحویل‌شده، جبران هزینه‌های تأخیر در حرکت و غیره است.
براساس این گزارش، مشتریان برتر (سامانیان) برای برخورداری از این بیمه‌نامه کافی است، حداقل ۳روز پیش‌از مسافرت، درخواست خود را به بانکدار ویژه و یا متصدی بانک - بیمه شعبه‌ای که در آن حساب دارند ارائه کنند تا این بیمه‌نامه صادر و به نشانی آن‌ها ارسال شود.
همچنین درصورتی‌که این مشتریان تمایل داشته باشند از خدمت صدور این بیمه‌نامه به‌صورت غیرحضوری برخوردار شوند، می‌توانند با شماره تلفن ۲۲۶۶۱۰۶۹-۰۲۱ مرکز خدمات بیمه‌ای مشتریان برتر تماس بگیرند.
گفتنی‌ست، بیمه مسافرتی سامان یک‌بار در سال برای مشتریان ویژه به‌صورت رایگان و برای بار دوم به بعد و همچنین اعضای خانواده آن‌ها با نرخ ویژه صادر می‌شود.

منابع دیگر:
 • جهان اقتصاد
 • تجارت
۹۲/۱۲/۱۸
۱۱:۱۰

اختلال دو روزه در بانک رفاه

روزهای یکشنبه و دوشنبه دسترسی به “مرکز اطلاع رسانی و پاسخگویی” بانک رفاه کارگران دچار اختلالاتی خواهد بود.
به گزارش پول پرس، در راستای ارتقای سرورهای مرکز اطلاع رسانی و پاسخگویی این بانک (فراد)، ارتباط با مرکز یادشده طی روزهای یکشنبه و دوشنبه مورخ ۱۸/۱۲/۹۲ و ۱۹/۱۲/۹۲ به منظور انجام پاره ای تغییرات با اختلال توام خواهد بود.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۰:۳۰

ارائه خدمات همراه بانک ملت به دارندگان سیم کارت های رایتل

ارائه خدمات همراه بانک ملت به دارندگان انواع سیم کارت های شرکت رایتل امکان پذیر شد.
 
به گزارش سیتنا به نقل از پایگاه خبری اعتبار، با هدف گسترش خدمات بانکداری الکترونیک و فراهم کردن امکان استفاده از سامانه همراه بانک از طریق تمامی اپراتورهای تلفن همراه کشور، از این پس دارندگان سیم کارت های رایتل نیز می توانند به صورت 24 ساعته به حساب های خود در بانک ملت دسترسی داشته باشند.
مشتریان دارای سیم کارت رایتل برای استفاده از این سرویس می توانند پس از دریافت رمز همراه بانک از شعبه افتتاح کننده حساب، با مراجعه به سایت همراه بانک ملت به نشانی https:/mobile.bankmellat.ir یا مراجعه به سایت اصلی بانک ملت به نشانی www.bankmellat.ir  و انتخاب گزینه" ورود به سایت بانکداری اینترنتی" و سپس انتخاب گزینه" ورود به سایت همراه بانک ملت" نسبت به نصب و راه اندازی برنامه مذکور اقدام کرده از خدمات ارائه شده بهره مند شوند.

۹۲/۱۲/۱۸
۲۲:۵۳

حکم عدم پرداخت بدهی به بانک ها چیست؟

حکم عدم پرداخت بدهی به بانک ها چیست؟
نیوزبانک- حکم تأخیر ادای دین؛ در بعضی روایات عنوان شده است که اگر کسی توانایی پرداخت بدهی را داشته باشد و پرداخت آن را به تعویق بیاندازد این مسئله ظلم است و در واقع خیانت است.

حکم تأخیر ادای دین؛ در بعضی روایات عنوان شده است که اگر کسی توانایی پرداخت بدهی را داشته باشد و پرداخت آن را به تعویق بیاندازد این مسئله ظلم است و در واقع خیانت است.
به گزارش پایگاه خبری نیوزبانک، بحث افزایش مطالبات معوق بانکی این روزها بسیار مطرح می شود و بانک مرکزی و سایر صاحب نظران بر لزوم بازگشت این منابع تأکید مضاعفی دارند. اما در این بین افرادی هستند که با پشت گوش انداختن پرداخت بدهی خود به بانک ها، منابع بانکی را دست خود نگه داشته و در نظر نمی گیرند که عدم پرداخت بدهی به بانک در کنار داشتن بضاعت مالی یکی از اعمال ناپسند از منظر اسلام شناخته می شود.
براین اساس برای پیگیری سولات فقهی در این زمینه به حجت الاسلام و المسلمین عباس موسویان؛ عضو شورای فقهی بانک مرکزی مراجعه کردیم که وی طی یادداشتی به سوالات مختلف خبرنگار«سراج۲۴» پاسخ داد:
حکم دین؛ به صورت طبیعی اگر کسی خودش را به زیر بار دِین ببرد، از جهت جایگاه اجتماعی افت پیدا می کند و این امر مکروه شناخته می شود. یعنی کسی که از راه درآمد خود می تواند زندگی طبیعی خود را داشته باشد و با این حال خود را زیر بار دِین ببرد مکروه خواهد بود. حال اگر نیاز مالی جدی باشد، به همان اندازه که نیاز جدی است از کراهت بدهی کاسته می-شود. گاهی ایجاد بدهی مباح شناخته می شود. گاهی دِین مستحب محسوب شده و گاهی معاملات منتهی به دِین در صورتی که نیاز فرد ضروری باشد و به جز معامله دینِ معامله دیگری نیاز فرد را رفع نکند، واجب شمرده می شود. لذا حکم دِین در اسلام از مکروه شروع شده و مباح، مستحب و واجب را در بر می گیرد.به طور کلی احکام دِین بستگی به شرایط انسان دارد اگر انسان در شرایط طبیعی باشد، زیر بار دِین رفتن مکروه است و هر چقدر نیاز انسان بیشتر باشد استقراض منتهی به دِین به سمت واجب میل می¬کند.
وفای به دِین؛ یکی از مسائل جدی که در مورد دِین به آن بسیار پرداخته شده بحث وفای به دِین است. آیه نخست سوره مائده بیان میکند”ای کسانی که ایمان آورده¬اید به صورت کامل و تمام عیار به قراردادهای خود پایبند باشید.” یکی از اصول پایبندی به قرار داد، تعهد به ادای دِین در سررسیدهای مقرر است. اگر من یک معامله مدت¬دار انجام داده¬ام باید در سرسید، بدهی خود را بپردازم و به وفای به موقع آن پایبند باشم. قرآن با استفاده از لفظ وفاو با صیغه امر، وفای به دین را واجب می-شمارد.طبق روایاتی که از پیغمبر به ما رسیده ایشان وفای به عهد را ویژگی بهترین امت می¬داند. می فرماید: خیرکم خیرکم قضائا، یعنی: بهترین شما، بهترین در پرداخت بدهی هاست. از طرف دیگر پیامبر خیلی مبغوض می¬داشتند کسی را که نسبت به پرداخت بدهی اهتمام نداشته باشد و کوتاهی کند بگونه¬ای که در روایاتی که از پیغمبر رسیده کسی که توان پرداخت بدهی داشته باشد ولی پرداخت آن را به تأخیر بیاندازد، مورد عقوبت خواهد بود.
حکم تأخیر ادای دین؛ در بعضی روایات عنوان شده است که اگر کسی توانایی پرداخت بدهی را داشته باشد و پرداخت آن را به تعویق بیاندازد این مسئله ظلم است و در واقع خیانت است. در بعضیروایات دیگر نیز تعبیر شده اگر کسی بدهکار باشد و بدهی¬اش را به موقع نپردازد، این مسئله خیانت است. در بعضی روایات دیگر نیزگفته شده که کسانی که می-توانندولی بدهی خود را نمی پردازند، دزد محسوب می شوند. در روایتی داریم که یکی از اصحاب پیامبر از دنیا رفت او را آماده کفن و دفن کردند ازپیامبر (ص) دعوت کردندبرای نماز تشریف آورد، پیغمبر اولین سوالی که مطرح کردند این بود که آیا این فرد بدهی نسبت به کسی دارد یا خیر؟ فردی پاسخ داد که فرد فوت شده بدهی به وی داشته است. پیامبر قبول نکردند تا نماز را بخوانند و نماز خواندن را به بقیه واگذار کردند تا اینکه حضرت علی این بدهی را تقبل کردند. در این صورت بود که پیغمبر حاضر به خواندن نماز برای این فرد شدند. پس ادای دِین یکی از آموزه های جدی قرآن و سنت پیامبر و سنت ائمه اطهار می باشد.
مهلت دادن به بدهکار خاص؛ در کنار سفارش به ادای به موقع دین، به طلبکاران نیز سفارشاتی شده است. به طلبکاران سفارش شده اگر کسی بدهکار بود، برای او فرجه و فرصت فراهم کنید. اگر بدهکار دچار مشقت بود و توانایی پرداخت خود را از دست داد باید به آن فرصت داد بر طبق آیه شریفه قرآن که می¬فرماید: اگر بدهکار دچار مشقت بود برای پرداخت بدهی، به او مهلت داده شود تا هنگام گشایش. در روایات نیز این تعبیر از پیامبر و ائمه اطهار رسیده که پیامبر فرمود آیا خبر بدهم شما را که چه کسی در روز محشر در سایه لطف الهی خواهد بود؟ کسی که به مؤمنی قرض دهد و تا برطرف شدن حاجاتش صبر نماید تا فرد نیازش برطرف شود و خود بدهی را تحویل دهد.
کاهش بدهی؛ نکته دیگری که در مورد بدهی وجود دارد، بحث کاهش بدهی در مقابل کاهش مدت است. به طور مثال وقتی میخواهند بدهکار زودتر بدهی خود را تسویه کند، اگر بدهکار ۱۰ میلیون تومان بدهی دارد، توافق می-کنند که بدهکار ۹ میلیون تومان پرداخت کند که در واقع می¬شود کاهش مبلغ بدهی در برابر زودتر پرداخت کردن میزان بدهی. کاهش میزان بدهی و زودتر شدن سررسید آن ضع و تعجّل نامیده می شود. ضع به معنای فروگذاری است و تعجّل به معنایزودتر تسویه کردن می¬باشد. در روایتی از نبی اکرم و ائمه ذکر شده است که – ضعوا و تعجلوا- می¬توانید از مبلغ بدهی کم کنید و تسویه زود هنگام انجام دهید که آن را اصطلاحاً تسویه زودتر و تخفیف در مبلغ بدهی می گویند.
بدهکاران متخلف؛البته نظر قرآن در تشویق به مهلت دادن ربطی به مشتریان متخلف ندارد و بعضی ها از آن سوء استفاده می¬کنند زیرا این موضوع مربوط به افرادی نیست که برای مثال تسهیلات بانکی گرفته¬اند و عمداً بدهی بانک را نمی پردازند. این افراد متخلف هستند ودر واقع عده¬ای برای نپرداختن بدهی خود به صورتاشتباه به این آیه استناد می¬کنند. این آیه اشاره به کسانی دارد که توان پرداخت خود را از دست داده¬اند و معسر شده¬اند و در واقع به ورشکستگی رسیده¬اند.
اعسار و ورشکستگی؛اعسار و ورشکستگی در اسلام تعریف خاص خود را دارد. اینکه عده ای میگویند که برای ما پرداخت بدهی سخت است ولی باید بدانند که برای همه پرداخت بدهی سخت است و این اعسار و ورشکستگی نیست. ورشکستگی از دید اسلام به معنای از دست دادن توان مالی است بگونهای که فرد هیچ دارایی و پولی جهت بازپرداخت بدهی خود ندارد و مراد کسی نیست که بدهی دارد ولی نمی¬خواهد آن را بپردازد یا فعلا به مصلحت نمیبیند که بدهی خود را بپردازد.
راهکارهای عقوبت بدهکار متخلف؛ از نظر اسلام برای فرد متخلفی که بدهی ایجاد کرده و با وجود توان پرداخت، آن را تسویه نمی¬کند، امکان عقوبت وجود دارد. این عقوبت می تواند از دستگیری و زندانی کردن باشد و یا جریمه های مالی. طبق روایتی که وجود دارد (مطل الغنی یحل عرضه و عقوبته) این فرد وجه اجتماعی خود را از دست می¬دهد و حتی طبق روایتی دیگر می توان غیبتش کرد و حلال است که عقوبت این فرد را انجام داد. در منطق اسلام فرق گذاشته شده است بین بدهی های بدهکار که توان پرداخت دارد و تخلف می کند و بدهی های افرادی که معسر شده اند
Facebook Twitter Google+ StumbleUpon Digg Delicious LinkedIn Reddit Technorati Newsvine

۹۲/۱۲/۱۸
۱۳:۳۳

حداقل حقوق 600 هزار تومان!

با ابلاغ افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان در سال 93 حداقل حقوق کارکنان در سال آینده 600 هزار تومان اعلام شد.
جانشین معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با اشاره به مصوبه هیات وزیران اظهار کرد: حقوق کارمندان دولت، بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت، نهادها و موسسات عمومی غیردولتی در سال 1393 به میزان 20 درصد افزایش می‌یابد. محمود عسکری آزاد افزود: این افزایش در پی ارائه پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی و نیز معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و مصوبه هیات وزیران در 12اسفند سال جاری انجام می‌شود. عسکری آزاد گفت: حداقل حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر(شاغلین)موضوع تبصره ماده(76) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول این قانون و سایر مشمولین ماده مذکور، در سال 1393 به میزان 600 هزار تومان و حداکثر حقوق فوق العاده‌های مستمر این قبیل کارمندان هفت برابر این مقدار است. وی یادآور شد: بر اساس مصوبه هیات دولت، حداقل حقوق کارکنان شهرداری‌ها، بازنشستگان و وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی 600 هزار تومان و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین می‌شود. عسکری آزاد گفت: حداقل حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر(شاغلین)موضوع تبصره ماده(76) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول این قانون و سایر مشمولین ماده مذکور، در سال 1393 به میزان 600 هزار تومان و حداکثر حقوق فوق العاده‌های مستمر این قبیل کارمندان هفت برابر این مقدار است. وی یادآور شد: بر اساس مصوبه هیات دولت، حداقل حقوق کارکنان شهرداری‌ها، بازنشستگان و وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی 600 هزار تومان و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی تعیین می‌شود. عسکری آزاد با اشاره به اینکه ضریب حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و قضات به میزان 20 درصد افزایش یافته و به عدد 1719 تومان رسیده است بیان کرد: بر این اساس ضریب حقوقی شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و کارمندان مشمول نظام هماهنگ پرداخت از جمله کارمندان وزارت اطلاعات و شاغلان پست‌های سیاسی وزارت امور خارجه نیز با 20 درصد افزایش به 120 تومان رسیده است. جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: حداقل حقوق کارمندان مشمول نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت را با احتساب فوق‌العاده ویژه و فوق‌العاده جذب 600 هزار تومان است.
این رقم یک خط بالاتر از خط گرسنگی است
فتح الله بیات رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در ادامه در پاسخ به این سئوال خبرنگار ابتکار که با توجه به افزایش ترخ تورم و افزایش قیمت حامل‌های انرژی و سایر هزینه‌های زندگی طی سال جاری و سال آینده آیا حداقل حقوق پیش نهادی 600 هزار تومان و حداکثر 4 میلیون تومان میتواند پاسخ گوی تامین نیازهای یک زندگی کارگری یا کارمندی باشد یا خیر می گوید: در این خصوص ما به ماده 41 قانون کار مراجعه می‌کنیم که در حال حاضر دو بند این قانون شامل یکم: نرخ تورم با توجه به رقم اعلامی بانک مرکزی و دوم سبد معیشتی یک خانواده کار گری، بحث می‌کنیم که در حال حاضر کلیه چالش پیش روی فعالین حوزه کارگری بر روی همین بند دوم است.در خصوص بند دوم این قانون که بیشتر شامل دریافت یارانه‌ها است باید به این مهم توجه داشت که در حال حاضر مراکز آمار افزایش نرخ تورم را 33 درصد اعلام می‌کنند و این درحالی است که نمایندگان کارفرما و دولت برای تعیین دستمزد حداقلی را باید در نظر بگیرند که با این نرخ تورم هماهنگ نیست. ما نیز بالطبع از نمایندگان خودمان در شورای عالی کار درخواست کرده ایم که طی نشست سه جانبه نسبت به متقاعد کردن آقایان کار فرما و دولت اقدامات لازم را انجام دهند.از طرفی دیگر دریافت یارانه‌ها برای کارفرما و دولت بهانه ای شده است در صورتی که با توجه به افزایش همه جانبه همه اقلام ضروری یک خانوار سرپرست باید توانایی تامین خانواده راداشته باشد که در حال حاضر حداقل دریافتی حقوق یک کارمند یا کارگزپاسخگوی زندگی یک خانوار 4 نفره نیست.فتح الله بیات این فعال کارگری و رئیس اتحادیه کارگران در ادامه طی تعریفی جداگانه از خط فقر طی سال جاری و سال پیش رو گفت: اگر قرار است کار فرما به فکر بهره وری باشد باید به فکر نان شب و سفره خالی کارگر خود نیز باشد چرا که نمی‌توان از کارگری با سفره خالی و شکم گرسنه انتظار بهره وری داشت. وی در ادامه خط فقر را رقم 2 میلیون و نهصد هزار تومان و خط فقر مطلق را رقم یک میلیون و پانصد هزار تومان برای یک خانوار 4 نفره عنوان کرد و افزود امروزه رقم خط گرسنگی برای یک خانوار 4 نفره و بدون مسکن پانصد هزار و هشتاد هزار تومان است حال این رقم خط فقر یا خط فقر مطلق و گرسنگی در حالی منتشر شده می‌شود که دریافت حداقلی کارگر ما چهارصد هزارتومان درماه است و این نشان میدهد ما در سال 92 از این تعریف سنبلیک نیز نتوانسته ایم عبور کنیم. وی در ادامه خاطر نشان کرد که پس از سالهای جنگ برخلاف وعده‌های اعلام شده ما نتوانستیم آنگونه که باید در افزایش حقوق و دستمزد یک کارگر یا کارمند ملاحظات واقعی را اعمال کنیم و چه بسا این دریافت‌ها با تبعیضات و ملاحظات خاصی همراه شد از این روی اگر امروز شورای عالی کار هم بخواهد به وعده‌ها عمل کند و طلسم این نابسامانی و تبعیضات را بشکند چه بسا با مخالفت‌هایی نیز روبرو شود. به همین دلیل انتظار داریم که حداقل با نرخ تورمی 35 درصد که اعلام شده است با احتساب 6 درصد کسری از سال گذشته این افزایش حقوق نیز اعمال شود.

۹۲/۱۲/۱۹
۰۱:۱۱

طیب‌نیا پیش‌بینی خود از تورم 93 را اصلاح کرد

طیب‌نیا پیش‌بینی خود از تورم 93 را اصلاح کرد
چندی پیش علی طیب‌نیا در جریان ارائه گزارش اقتصادی خود در اجلاس خبرگان رهبری با اشاره به روند نزولی شاخص تورم در ماه‌های اخیر و نگاه مثبت دولت به تداوم این روند، پیش بینی کرد که این نرخ در سال آینده به 15 درصد برسد. این اظهارنظر طیب نیا باتوجه به پیش‌بینی‌های سابق دولت و برخی نهادهای بین‌المللی از اقتصاد ایران، ابهامات متعددی به همراه داشت که برمبنای چه برآیندی تورمی که دولت در بودجه 93 آن را 25 درصد پیش‌بینی کرده، به اعتقاد وزیر اقتصاد می‌تواند به 15 درصد برسد. این موضوع از آن رو حائز اهمیت است که تخمین زدن یک شاخص آن هم شاخصی همچون تورم، نیازمند ارزیابی سایر شاخص‌های تاثیرگذار است. به عبارتی تحقق تورم 15 درصدی به طور مستقیم و غیرمستقیم با شاخص‌هایی مانند نرخ سود بانکی و سیاست‌های پولی در ارتباط است. دولت نیز برمبنای همین شاخص‌ها و چشم‌اندازهای پیش رو، نرخ تورم 93 را حدود 25 درصد تخمین زده بود. اما به دنبال این امر، روز گذشته وزارت امور اقتصادی و دارایی با انتشار گفت‌وگویی با طیب‌نیا، به نوعی گفته اخیر وی در خصوص نرخ تورم را پس گرفت. در این گفت‌وگو، وزیر اقتصاد تورم 15 درصدی را پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول دانسته و گفته است که نرخ تورم هدف دولت برای سال آینده 25 درصد خواهد بود. البته این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول نیز اخیرا در گزارش خود از اقتصاد ایران، نرخ تورم سال آینده را بین 15 تا 20 درصد پیش‌بینی کرده بود. روز گذشته روابط عمومی وزارت اقتصاد گفت‌وگویی با علی طیب نیا منتشر کرد که محور این گزارش تورم بود. در حالی که چندی پیش وزیر اقتصاد در جریان حضورش در اجلاس خبرگان رهبری ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اقتصاد ایران، برآوردی از وضعیت تورم ارائه داد که در این خصوص وی با اشاره به روند نزولی این شاخص در ماه‌های اخیر، عنوان کرد که احتمال رسیدن این نرخ به 15 درصد در سال آینده وجود دارد. پیش بینی تورم 15 درصدی از سوی طیب‌نیا آن هم در حالی که چندی قبل دولت تورم سال آینده را در بودجه 93 حدود 25 درصد اعلام کرده بود، شایبه‌هایی به همراه داشت. کمااینکه وزیر اقتصاد با اشاره به کاهش تورم به 15 درصد، دلیلی برای تحقق این درصد ارائه نداده بود. اما روز گذشته این گفته طیب‌نیا به نوعی توسط دستگاه مورد تصدی‌اش به نقل از وی اصلاح شده و تغییر کرد. براین اساس روابط عمومی وزارت اقتصاد با انتشار گفت‌وگویی با موضوع «تورم» به نقل از طیب‌نیا گفت که تورم 15 درصد اعلام شده برمبنای پیش بینی صندوق بین‌المللی پول بوده است.
طیب‌نیا با اشاره به موفقیت‌های دولت درکاهش نرخ تورم، اظهار داشت: خوشبختانه روند نرخ تورم معکوس شده و سطح عمومی قیمت‌ها جهت‌گیری نزولی مطلوبی را دارد. نرخ تورم ماهانه در بهمن ماه به حداقل خود در 30 ماه اخیر رسید. تورم ماهانه پس از آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید به سطوح پایینی تنزل یافته است.
وی با بیان اینکه نرخ تورم ماهانه در بهمن‌ماه به 4 درصد رسید درحالی که این نرخ در بهمن‌ماه سال‌قبل در اوج خود در سال‌های اخیر و بیش از 3/5 درصد بوده است، گفت: میانگین تورم ماهانه در شش‌ماهه پس از روی‌کار آمدن دولت یازدهم 99 درصد بوده درحالی که در سال 1391 میانگین تورم ماهانه 93/2 درصد بوده است. تورم نقطه‌به‌نقطه نیز پس از آنکه در خردادماه سال جاری به بالاترین سطح خود در سال‌های اخیر یعنی 1/45 درصد رسید با سرکارآمدن دولت تدبیر و امید روند نزولی‌ای گرفت و در بهمن ماه به 8/22 تنزل یافت. نرخ تورم در 12 ماه منتهی به بهمن ماه 1392 نسبت به 12 ماه منتهی به بهمن ماه 1391 نیز به 7/36 درصد کاهش یافته است.
وزیر اقتصاد ضمن اشاره به اینکه باتوجه به آثار نامناسبی که نرخ‌های بالای تورم بر اوضاع اقتصادی و اجتماعی دارد این روندها کاملا امیدوارکننده و مطلوب است و موفقیتی درخور توجه تلقی می‌شود، افزود: مجموعه‌یی از عوامل دست‌به دست هم‌داده است تا چنین جهت‌گیری مطلوبی شکل بگیرد. بی‌شک بخشی از این موفقیت در اثر سیاست‌های صحیح اقتصادی دولت بوده است. به گفته وی، به تعویق انداختن افزایش قیمت حامل‌های انرژی با وجود مجوز مجلس در قالب قانون بودجه سال 92، مقاومت مجدانه رییس‌جمهور و دولت در برابر بی‌انضباطی پولی به ویژه رشد پایه پولی و دست‌اندازی به منابع بانک مرکزی برای جبران کسری بودجه، اهتمام دولت به انضباط بیشتر مالی و تلاش برای جلوگیری بی‌ثباتی نرخ ارز، اصلی‌ترین این سیاست‌ها بوده است. درکنار این عوامل، موفقیت دولت در بهبود مناسبات خارجی تاثیر قابل ملاحظه‌یی بر مهار انتظارات تورمی داشته است. نباید از اثر وقوع حماسه سیاسی در خردادماه سال جاری و روی‌کارآمدن دولت تدبیر و امید در آغاز این روندها و شکل‌گیری چنین موفقیتی نیز غفلت نمود.
وی افزود: تعهد دولت و بهتر است بگویم مجموعه نظام به سیاست‌های متخذه برای کنترل نرخ تورم شرط لازم برای استمرار روند نزولی تورم است. اخیرا ‌صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم برای سال 1393 را بین 15 تا20 درصد پیش‌بینی کرده است. گرچه دولت محتاطانه و باتوجه به حساس بودن این شاخص به مجموعه شرایط و تحولات سیاسی- اقتصادی و تکانه‌های محتمل در این حوزه‌ها، نرخ تورم 25درصدی را برای پایان سال آتی هدفگذاری کرده است اما نشانه‌ها و شواهد امید بخشی از کاهش این نرخ نیز وجود دارد. اهمیت داردکه بتوانیم سیاست‌هایی را اجرا کنیم‌که همراه با تداوم روند نزولی تورم به رونق تولید یاری رساند تا بتوانیم از شرایط سخت رکود تورمی‌که اقتصاد گرفتار در آن بوده است، عبور کنیم.
طیب نیا با اشاره به رکود تورمی در اقتصاد ایران، اظهار داشت: اقتصاد ایران در سال 1391، شرایط بسیار دشواری را از نظر وقوع همزمان رکود و تورم داشت. در سال جاری به سمت خروج از این وضعیت حرکت کرده‌ایم. علاوه‌بر موفقیت‌هایی‌که در مهار تورم داشته‌ایم از شدت رکود نیز کاسته شده و امیدواریم در سال آینده شاهد بازگشت رونق اقتصادی باشیم. بهبود و فضای کسب‌وکار راهبرد اصلی دولت برای رونق فعالیت‌های اقتصادی است. اجرای این سیاست دشوار و در گروی همکاری تنگاتنگ قوای سه‌گانه و مشارکت فعالان اقتصادی است. ابلاغ سیاست‌کلی اقتصاد مقاومتی زمینه‌ مناسبی را برای رونق یافتن تولید داخلی فراهم ‌کرده است که امیدواریم بتوانیم حداکثر استفاده را از چنین فضایی ببریم.
مدیرعامل بورس انرژی درگفت‌وگو با «اعتماد» :

۹۲/۱۲/۱۹
۰۳:۰۴

بانک مرکزی اعلام کرد نرخ ارز ثابت ماند

بانک مرکزی نرخ کلیه ارزها را نسبت به روز گذشته بدون تغییر اعلام کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بنا به اعلام بانک مرکزی نرخ کلیه ارزها نسبت به روز گذشته ثابت مانده است.
براین اساس دلار آمریکا، پوند انگلیس، فرانک سوئیس و کرون سوئد به ترتیب با قیمت‌های 24951، 41725، 28426 و 3910 ریال از سوی مرکز مبادلات ارزی عرضه می شود.
همچنین نرخ یورو 34624، لیر ترکیه 11315، ریال قطر 6853 و رینگیت مالزی 7662 ریال اعلام شده است.
نوع ارز نرخ دیروز (ریال) نرخ امروز (ریال) دلار آمریکا 24951 24951 پوند انگلیس 41725 41725 یکصد ین ژاین 24157 24157 روبل روسیه 685 685 ریال قطر 6853 6853 یوآن چین 4075 4075 یک هزار وون کره جنوبی 23451 23451 یورو 44624 44624 درهم امارات 6794 6794 فرانک سوئیس 28426 28426 کرون سوئد 3910 3910 روپیه هند 408 408 رینگیت مالزی 7662 7662 لیر ترکیه 11316 11316

۹۲/۱۲/۱۸
۱۰:۵۰

اعطای 100 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی

معاون توسعه کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای حمایت از کارآفرینی، 100هزار میلیارد ریال تسهیلات سال آینده به بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی اعطا خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ حسن طائی در دیدار با استاندار قزوین با اعلام این خبر افزود: این اعتبار که در قالب بسته حمایتی می‌تواند سرمایه در گردش مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی را تامین کند، به تناسب تعداد و ظرفیت واحدها بین استان2های کشور تقسیم می شود.
وی با بیان اینکه تسهیلات یاد شده باید در خدمت تولید و اشتغال می‌باشد، اظهارکرد: 80 هزار میلیارد ریال از این اعتبار از سوی بانک مرکزی، 10 هزار میلیارد ریال از سوی بانک رفاه و بقیه از سوی صندوق مهر امام رضا(ع) به بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط اختصاص داده می شودکه اخیرا حدود 10 هزار میلیارد تومان به این موضوع تخصیص داده شده است.
این مسئول با بیان اینکه این میزان تسهیلات تنها برای تامین نقدینگی مورد نیاز و ایجاد طرح‌های توسعه واحدها اختصاص می‌یابد، اظهارکرد: این تسهیلات بابت طرح‌های ایجادی اعطا نمی‌شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نیاز واحدهای اقتصادی برای فعالیت خود به سرمایه در گردش، گفت: طی 2 سال گذشته تسهیلات بانکی مورد نیاز به واحدهای تولیدی تزریق نشده است.
طائی، توسعه تولید و اشتغال را از اهداف جدی دولت تدبیر و امید خواند و گفت: دولت در کنار تلاش برای کنترل و مهار تورم، به کاهش رکود در بخش تولید نیز توجه دارد چرا که این موضوع با مساله اشتغال و رشد اقتصادی به طور مستقیم در ارتباط است.
وی در ادامه از قزوین به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی کشور نام برد و افزود: این استان در موضوع اشتغال نسبت به دیگر استان‌های کشور مشکل جدی و حادی ندارد.
 

۹۲/۱۲/۱۸
۰۹:۲۹

تولید؛ اولین قربانی افزایش نرخ سود بانکی

نماینده ادوار مجلس افزایش نرخ سود سپرده را متناقض با موضوع رفع موانع تولید دانست و افزود: یکی از راهکارهای هموار سازی مسیر تولید، بهبود سیاستهای پولی و مالی است.

محمد خوشچهره در گفت و گو با خانه ملت در رابطه با مصوبه 2سال پیش شورای پول و اعتبار برای افزایش نرخ سود بانکی اظهار داشت: از لحاظ حقوقی و قانونی نمی توان در مورد استفاده بانکها از این مصوبه برای افزایش سود بانکی اظهار نظری داشت، اما به طور قطع در سیستم بانکی، مجوز بلند مدت وجود ندارد و استناد به مجوز چند سال قبل از نظر منطقی درست نیست، اما اینکه قانونی است یا خیر بستگی به شیوه ابلاغ و مصوبه دارد.
 
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش سود سپرده های بانکی صحیح است یا خیر گفت: افزایش نرخ سود سپرده و تسهیلات  با بحث رفع موانع از مسیر تولید تناقض دارد و قطعا یکی از راهکارهای هموار سازی مسیر تولید، بهبود سیاستهای پولی و مالی، رفع فشار مالیاتی و کاهش نرخ سود بانکی است که می تواند به رونق تولید منجر شود.
 
وی افزود: همچنین بحث اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید و تایید رییس جمهور قرار گرفته نیازمند یک نگاه درون نگر است، چرا که اقتصاد مقاومتی یعنی کاهش آسیب پذیری های تهدید زا و رونق تولید، بنابراین افزایش نرخ سود بانکی به دلیل اینکه هزینه تولید را افزایش می دهد نمی تواند منطقی باشد.
 
استاد اقتصاد دانشگاه تهران در رابطه با شیوه به دست آوردن نرخ سود مناسب تصریح کرد: برای مشخص کردن سود سپرده، نرخ تورم و نرخ بهره را روبروی هم قرار می دهند و این موضوع  حدود 2الی3 دهه است که در اقتصاد ایران مطرح شود و هر زمانی که به مدیریت کلان اقتصادی گفته می شود که نرخ بهره کاهش یابد می گوید ابتدا تورم را کاهش دهیم.
 
خوش چهره ادامه داد: برخی دیگر هم عقیده دارند که یکی از اصلی ترین دلایل تورم در تولید، نرخ بهره است و این دعوای علت و معلولی یک دعوای طولانی بوده، اما راه حل آن مشخص است، یعنی دولت ابتدا با سیاستهای انبساطی و کاهش نرخ بهره برای تولید و افزایش نرخ سود برای سوداگری و دلالی و استفاده از سیاست انقباضی از تولید حمایت کند، به گونه ای که حتی اگر نرخ سود هم بالا است دولت تسهیلات را با نرخ های پایینتر و با مکانیزمهای مشخص به منظور حمایت از تولید اختصاص دهد.
 
نماینده ادوار مجلس بیان داشت: اگر اشتغال ملی به عنوان یک هدف استراتژیک مد نظر باشد با افزایش تولید ملی میسر خواهد شد، بنابراین رونق تولید ملی باید هدف قرار گرفته  و کاهش نرخ بهره با هدف افزایش اشتغال و رونق تولید ملی صورت پذیرد که نتیجه آن افزایش  درآمدهای دولت است و باید توجه داشت که با افزایش نرخ بهره، دولت به تولیدکننده لطف نمی کند، بلکه به خود لطف کرده است.

۹۲/۱۲/۱۸
۱۷:۰۲

آب و هوا

بیمه سامان

۹۲/۱۲/۱۹
۰۷:۲۲