نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115500
 • تمام سکه (طرح جدید) 1185000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1150000
 • نیم سکه 600000
 • ربع سکه 320000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3875
 • یورو 4280
 • پوند 4860
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1085
 • لیر ترکیه 1070
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32365
 • 197 Arrow up
  یورو 34622
 • 851 Arrow up
  پوند 39941
 • 203 Arrow up
  فرانک 32281
 • 223 Arrow up
  صد ین 28630
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8812

وزیر علوم: گسترش زبان فارسی از وظایف مهم ماست

جلسه گردهمایی مدیران گروه های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه ها و مراکز علمی خارج از کشورقرار است در روزهای 28 و 29 دیماه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می شود و امروز اولین جلسه آن برگزار شد.

به گزارش ایسکانیوز، در ابتدای این مراسم محمد فرهادی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه برای من مایه خشنودی که کنار فرهیختگان شعر و ادب هستم گفت: سرزمین وسیع ایران از گذشته های دور علی رغم مظاهر مذهبی و دینی و گویشها و لهجه های مختلف، دارای هویت مستقل و انسجام فرهنگی بوده است.
فرهادی ادامه داد: در عصر بحران هویت پرداختن به زبان به عنوان عامل همبستگی از اهم وظایفی است که به عهده نهادهای پاسدار از این ارزش گذاشته شده است. باید در حفظ زبان فارسی و گسترش آن در صحنه های بین المللی تلاش کنیم.
وزیر علوم، تحقیقات فناوری با بیان اینکه وظیفه زبان فارسی و ایران شناسی در مراکز علمی سایر کشورها در نیم قرن گذشته بر عهده وزارت علوم بوده است گفت: در جنگ تحمیلی به دلیل مشکلاتی مانند اینکه دانشجویان و اساتید نمی توانستند به خارج از کشور رفت و آمد داشته باشند و به روز نبودن منابع درسی، و غیره گسترش زبان فارسی در خارج از کشور چندان دیده نمی شد اما امروزه اینگونه نیست. گسترش زبان فارسی از وظایف مهم است که امروزه رشد قابل ملاحظه ای یافته است. آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان نقش موثر دوستداران فرهنگ و تمدن ایران است.
وی ادامه داد: با وجود تمام تلاشهایی که درباره ایران شناسی و زبان فارسی انجام داده ایم معتقدیم راه زیادی در پیش است. از شبه قاره هند، قفقاز، ژاپن و کشورهای اروپایی زبان فارسی ریشه دوانده است. هر منطقه ای ویژگیهای خاص خود را دارد و براساس موقعیت هر منطقه و الزامات آن باید عمل کنیم.
محمد فرهادی در پایان سخنان خود اظهار کرد: دستور زبان جامع علمی را باید پایه ریزی کنیم و با فراهم آوردن مواد آموزشی پاسخگوی علاقمندان به یادگیری زبان فارسی باشیم. خوشبختانه بسیاری از استادان صاحب تجارب علمی بوده و هستند و این گردهمایی فرصتی برای تقدیر از خادمان حوزه است.
این گزارش در حال تکمیل است...
500500

۹۵/۱۰/۲۸
۱۱:۲۵

گردهمایی مدیران کرسی های زبان و ادبیات فارسی

گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور سه شنبه بیست و هشتم دی با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۴:۰۳

توسط وزیر علوم صورت گرفت؛ تقدیر از ۳ استاد زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور

وزیر علوم در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور از ۳ استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تقدیر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم و ۸۲ نفر از روسای گروه های آموزشی از ۴۲ کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
فرهادی در این مراسم از ۳ استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی به نام های دکتر دلال حسن عباسی از کشور لبنان، دکتر علی گوزل یوز از کشور ترکیه و دکتر حسین بیگ باغبان از کشور ایران به پاس خدمات گسترده در توسعه زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، تقدیر کرد.
این گردهمایی تا روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه ادامه دارد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۴:۱۹

۳ استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی تقدیر شدند

گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور برگزار شد و ۳ استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تقدیر شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم و 82 نفر از روسای گروه‌های آموزشی از 42 کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
در این مراسم با حضور وزیر علوم از 3 استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی به نام‌های دلال حسن عباسی از کشور لبنان، علی گوزل یوز از کشور ترکیه و حسین بیگ باغبان از جمهوری اسلامی ایران به پاس خدمات گسترده در توسعه زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تقدیر شد.
شایان ذکر است، گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور تا فردا چهارشنبه 29 دی ماه ادامه دارد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۴:۵۴

در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد: ضرورت بازنگری پیش نویس ۲۰۳۰براساس اسناد بالادستی

وزیرعلوم با اشاره به سند ملی آموزش ۲۰۳۰ گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارشی از روند اجرای سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی، اقدامات این کمیته در راستای اجرای کامل این سند مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه جلسه بررسی پیش‌نویس «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار قرار گرفت. فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، گفت:سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش برنامه اساسی و خط ‌مشی اصلی وزارت آموزش ‌و پرورش است و هر برنامه دیگری ذیل این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا خواهد شد.
وزیر آموزش‌ و پرورش ادامه داد: از نظرات همه کارشناسان و متخصصین حوزه تعلیم و تربیت در زمینه تدوین این چارچوب عملیاتی استقبال و استفاده می‌کنیم و بهتر است به جای رسانه ای کردن مباحث علمی با رویکرد کارشناسی به آنها پرداخته شود.
در ادامه، سعدالله نصیری قیداری توضیحاتی پیرامون نحوه تدوین و پیش‌نویس  چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ ارائه داد.
وی گفت: همکاری علمی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی دارای سابقه است.
آنچه توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، سند محسوب نمی‌شود
دبیرکمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: آنچه که توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، چارچوب و برنامه اقدام ملی است و سند محسوب نمی‌شود.
نصیری قیداری در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات دیگر کمیسیون ملی یونسکو، گفت: کمیته فرهنگی این کمیسیون وظیفه دارد تا مفاخر و مواریث فرهنگی تمدن اسلام و ایران را در سازمان‌های بین‌المللی ثبت کند و بر حفاظت از این میراث فرهنگی نظارت داشته باشد.
وی ضمن تأکید بر لزوم تأثیرگذاری در تصمیمات نهادهای بین‌المللی و انعکاس دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در تدوین اسناد بین‌المللی گفت: حتماً باید در نهادهای بین‌المللی حضور داشته باشیم تا بتوانیم بر این نهادها و تصمیمات آنها تأثیرگذار باشیم.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به قوانین و مقررات کشور افزود: تمام ارتباطات و مبادلات با سازمان یونسکو باید صرفاً از طریق این کمیسیون باشد.
بدون تصویب نهادهای مسئول تعهدی برای کشور ایجاد نمی شود
نصیری قیداری در پایان سخنان خود ضمن سپاس از رسانه‌ها به دلیل پرداختن به این موضوع گفت: تا موضوع کاملاً در نهادهای مسئول و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تصویب نشود هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نخواهد شد.
پس از سخنان دبیر کمیسیون ملی یونسکو، مهندس مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش‌وپرورش نیز ضمن تأکید بر مرجعیت «سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش» در حوزه تعلیم و تربیت گفت: آن بخش از پیش‌نویس چارچوب اقدام ۲۰۳۰ که به نظر ما با «سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش» تعارض دارد، قطعاً اجرا نخواهد شد.
وی افزود: کمیسیون به ریاست وزیر آموزش‌ و پرورش و با عضویت ۱۸ معاون وزیر و بر اساس مصوبه هیات دولت این پیش‌نویس چارچوب اقدام را با لحاظ نمودن همه نظرات و در رأس آنها دیدگاه‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب خواهد کرد.
برخی از نهادهای بین المللی مغایر با اهداف انقلاب اسلامی
در ادامه حسین کچوئیان نیز ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری در تعامل و همکاری با نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو گفت: این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموماً مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌گرفته‌اند.
وی با اشاره به نحوه تعامل قدرت‌های جهانی و در رأس آنها آمریکا با این نهادهای بین‌المللی افزود: برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود.
اولویت نظام علمی اسناد شورای عالی فرهنگی است نه تدوین سند جدید
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید.
نیاز پیش نویس ملی آموزش ۲۰۳۰ به بازنگری و ویرایش
در ادامه جلسه دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم طی سخنانی گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.
کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست
حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمد محمدیان، گفت: کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه‌ها افزود: از تدوین کنندگان انتظار می رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می گرفت.
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز نظرات و پیشنهادهای خود را ازجمله، تبیین ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن درجهان، حساسیت نسبت به موضوع نفوذ در تمام تعاملات بین‌المللی و رعایت جوانب حقوقی در امضای هرگونه سند بین‌المللی مطرح کردند.
از دیگر پیشنهاداتی که مطرح شد می توان به، طرح و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علم و فرهنگ در سطح بین‌المللی، اجرای کامل و جامع سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به عنوان مهم‌ترین سند راهبردی در این بخش و تعریف ملاک و معیار معین و دقیق برای بررسی این سند و نقد آن اشاره کرد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۵:۱۲

با حضور وزیر علوم؛ ۳ استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی تقدیر شدند

گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور برگزار شد و ۳ استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تقدیر شدند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور با حضور محمد فرهادی، وزیر علوم؛ غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی؛ حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم و ۸۲ نفر از روسای گروه‌های آموزشی از ۴۲ کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
 
در این مراسم با حضور وزیر علوم از ۳ استاد برگزیده زبان و ادبیات فارسی به نام‌های دلال حسن عباسی از کشور لبنان، علی گوزل یوز از کشور ترکیه و حسین بیگ باغبان از جمهوری اسلامی ایران به پاس خدمات گسترده در توسعه زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تقدیر شد.
 
شایان ذکر است، گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور تا فردا چهارشنبه ۲۹ دی ماه ادامه دارد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۵:۱۴

در شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها محمد فرهادی: پیش‌نویس اقدام آموزش 2030 باید بازنگری شود/ قیداری: لزوم حضور در نهادهای بین‌المللی برای تاثیرگذاری بر تصمیمات

جلسه 302 شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارشی از روند اجرای سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد. در این گزارش به مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی اشاره و اقدامات این کمیته برای اجرای کامل این سند بررسی شد.
در ادامه جلسه بررسی پیش‌نویس "چارچوب اقدام آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران"در دستور کار قرار گرفت که دکتر دانش آشتیانی، وزیر آموزش‌ و پرورش در این زمینه گفت: «سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش، برنامه اساسی و خط ‌مشی اصلی وزارت آموزش ‌و پرورش است و هر برنامه دیگری درباره این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا می‌شود.»
پیش‌نویس چارچوب اقدام آموزش 2030 سند محسوب نمی‌شود
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: «از نظرات همه کارشناسان و متخصصان حوزه تعلیم و تربیت در زمینه تدوین این چارچوب عملیاتی استقبال و استفاده می‌کنیم و بهتر است به جای رسانه‌ای کردن مباحث علمی با رویکرد کارشناسی به آنها پرداخته شود.»
در ادامه دکتر سعدالله نصیری‌قیداری، دبیر کل کمیته ملی یونسکو درباره نحوه تدوین و پیش‌نویس چارچوب اقدام آموزش 2030 گفت: «همکاری علمی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی دارای سابقه است. آنچه که از سوی کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده است، چارچوب و برنامه اقدام ملی است و سند محسوب نمی‌شود.»
نصیری‌قیداری به برخی اقدامات دیگر کمیسیون ملی یونسکو اشاره کرد و گفت: «کمیته فرهنگی این کمیسیون وظیفه دارد تا مفاخر و مواریث فرهنگی تمدن اسلام و ایران را در سازمان‌های بین‌المللی ثبت کند و بر حفاظت از این میراث فرهنگی نظارت داشته باشد.»
او بر لزوم تأثیرگذاری در تصمیمات نهادهای بین‌المللی و انعکاس دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در تدوین اسناد بین‌المللی تاکید کرد و افزود: «حتما باید در نهادهای بین‌المللی حضور داشته باشیم تا بتوانیم بر این نهادها و تصمیمات آنها تاثیرگذار باشیم. همه ارتباطات و مبادلات با سازمان یونسکو باید صرفا از طریق این کمیسیون باشد.»
نصیری‌قیداری از رسانه‌ها به دلیل انتشار اخبار مرتبط با این موضوع تشکر کرد و گفت: «تا موضوع کاملا در نهادهای مسئول و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تصویب نشود هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نمی‌شود.»
مهدی نویدادهم، دبیر شورای عالی آموزش‌ و پرورش نیز بر مرجعیت "سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش" در حوزه تعلیم و تربیت تاکید کرد و گفت: «آن بخش از پیش‌نویس چارچوب اقدام 2030 که به نظر ما با "سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش" تعارض دارد، قطعا اجرا نمی‌شود. کمیسیون به ریاست وزیر آموزش‌ و پرورش و با عضویت 18 معاون وزیر و بر اساس مصوبه هیئت دولت این پیش‌نویس چارچوب اقدام را با لحاظ‌نمودن همه نظرات و در رأس آنها دیدگاه‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می‌کند.»
دکتر حسین کچوئیان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بر لزوم هوشیاری در تعامل و همکاری با نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو تاکید کرد و گفت: «این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموما مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌ گرفته‌اند.»
او بر نحوه تعامل قدرت‌های جهانی و در راس آنها آمریکا با این نهادهای بین‌المللی اشاره کرد و افزود: «برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود. آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد، اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید.»
باید پیش‌نویس اقدام آموزش 2030 بازنگری شود
در ادامه جلسه دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم گفت: «آنچه رونمایی شده است یک پیش‌نویس است و حتما باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.»
حجت‌الاسلام‌ محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این باره گفت: «کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود. از تدوین‌کنندگان انتظار می‌رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می‌گرفت.»
تبیین ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن در جهان، حساسیت نسبت به موضوع نفوذ در همه تعاملات بین‌المللی، رعایت جوانب حقوقی در امضای هرگونه سند بین‌المللی، طرح و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علم و فرهنگ در سطح بین‌المللی، اجرای کامل و جامع سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به عنوان مهم‌ترین سند راهبردی در این بخش و تعریف ملاک و معیار معین و دقیق برای بررسی این سند و نقد آن از مهتریم نظرات اعضای شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در پایان این جلسه بود.
با توجه به لزوم بحث و بررسی بیشتر درباره "پیش‌نویس اقدام آموزش 2030" مقرر شد که ادامه موضوع در جلسه آینده شورای اسلامی‌شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی هم بررسی شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۵:۴۱

در پیامی به گردهمایی مدیران گروه‌های آموزشی زبان فارسی خراج از کشور وزیر ارشاد: گوناگون اما یکصدا و همانند، غریب اما خویشاوند، چند زبان اما همدل و جملگی علاقه‌مند به زبان شکوهمند فارسی هستیم

گردهمایی مدیران گروه‌های زبان فارسی و ایرانشناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور از صبح امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، غلام‌علی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی، سایر مسئولان و ۸۲ نفر از رؤسای این گروه‌ها از ۴۲ کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز شده است و تا فردا ادامه دارد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی که به این گردهمایی ارسال کرده بود، آورده است: «توصیف این مجلس به محفلی روحانی، سخن گزافی نیست. چنانچه در گذر ایام آنچه موجب ماندگاری زبان فارسی شده است، نه قدرت سیاسی، نه توان جنگ‌آوری و تصرف سرزمینی و نه اجبار و سلطه بوده است، بلکه جوهره معنوی این زبان باعث شده است در گستره‌ای وسیع از شمال چین تا اروپا در میان ملل گوناگون و گویش‌واران مختلف و در بین اقلیت‌های فرهنگی متفاوت، حامل عمیق‌ترین، معنوی‌ترین و زیباترین پیام‌ها و ارزشمندترین دستاوردهای فرهنگی باشد. اگر ابن بطوطه در گزارش خود از خواندن شعر شیخ اجل سعدی در دریای چین می‌گوید، اگر گوته در توصیفی شگفت‌انگیز، حافظ را می‌ستاید، اگر نیکلسون و کربن هستی خویش را صرف زبان فارسی می‌کنند، اگر احمد آتش و تحسین یازیجی در دوران معاصر زندگی خود را صرف زبان فارسی می‌کنند، به واسطه ارزش‌های معنوی و فرهنگی نهفته در این زبان است.»
صالحی امیری نوشته است: «از این رو پرداختن به زبان فارسی صرفا آموزش یک زبان نیست، بلکه ارج‌گذاری به پیامی است که در طول قرن‌ها هر کجا رفته است، بذر دوستی و محبت و همزیستی مسالمت‌آمیز کاشته است، به هر قلمرویی وارد شده نه زبان فاتحان قدرت‌مدار، بلکه زبان قدرتمندان فرهنگ‌مدار؛ یعنی اصل فرهنگ و ادب و هنر بوده است و اساس هستی معنوی گردیده است. از همین رو شما استادان ارجمند زبان فارسی را سفیران صلح و دوستی در سراسر جهان می‌دانم و فروتنانه شما فرهیختگان را در ساختار فرهنگ ایرانی و اسلامی و انتقال آن به جامعه جهانی هم‌شأن و هم‌ردیف و در مواردی حتی برتر از گویشوران و استادان بومی زبان‌فارسی می‌دانم.»
در ادامه پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: «بی‌شک شما در ارتباط فرهنگی ایران با جهان سهمی شایسته و پربها دارید. فرهنگ ایرانی اسلامی با زبان فارسی و با رسولانی چون شما با جامعه جهانی به شیوه‌ای نیکو، جذاب و دلنشین سخن می‌گوید. از دل‌های سخن‌پذیر و بی‌آلایش شما سخنان دلپذیری نشات می‌گیرد که مخاطب را تحت تاثیر عمیق خویش قرار می‌دهد. ایران از دیرباز تاکنون در ایجاد ساختار فرهنگی منطقه و جهان سهمی شایسته داشته و دارد و شما راویان راستین این نقش در سراسر جهان هستید. به درستی که شما مرزهای سیاسی و جغرافیایی را با قدرت فرهنگی این زبان در هم نوردیده و سرزمین دل‌های تشنه و مشتاق را با جاری زلال این زبان شیرین سیراب نموده‌اید. جمع امروز مصداق واقعی وحدت در عین کثرت است. گوناگون اما یکصدا و همانند، غریب اما خویشاوند، چند زبان اما همدل و جملگی علاقه‌مند به زبان شکوهمند فارسی، یک زبان، دارای یک ملیت اما متحد و همراه. جهان پرآشوب و ملال‌انگیز امروز نیازمند پیام و آموزه‌ای از نوع آموزه‌های زبان فارسی و پیام رسانانی همانند شماست. پیام‌گزاران زبان فارسی ارتباط دهندگانی هستند که قلمروهای منطقه‌ای و جهانی را به خوبی به هم پیوند داده‌اند.»
او نوشته است: «خورشید وجود ادیبان فارسی‌زبان در محدوده مرزها و نظام‌های سیاسی متوقف نمانده و جهانی را مزین کرده است. این نوع از جهان‌بینی و تفکر و جاذبه معنوی و فرهنگی که در زبان فارسی موج می‌زندف نیاز امروز زمانه ماست. از همین رو حضور شما بزرگواران را در این فضا تنها به "جمع آمد استادان زبان فارسی" تعبیر نمی‌کنم بلکه نشست سفیران و پیام‌گزاران معنوی و فرهنگی ایران و اسلام می‌دانم.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دست‌اندرکاران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت امور خارجه، دانشگاه علامه طباطبایی، بنیاد سعدی و همکاران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که این گردهمایی را برگزار کرده‌اند، تشکر و ابراز امیدواری کرده است که این نوع اقدامات بیش از پیش بتواند تصویری واقعی از این زبان پرشکوه و خاستگاه آن یعنی ایران زمین با تاریخ درازدامنش عرضه کند و پیام صلح و دوستی و آرامش و معنویت و خداخواهی را در جای جای این گیتی بگستراند.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۵:۴۱

وزیر علوم:سند ملی آموزش 2030 با درنظر گرفتن اسناد بالادستی بازنگری شود

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سند ملی آموزش 2030 حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد فرهادی اظهار داشت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.
در ابتدای جلسه بررسی سند ملی آموزش 2030، گزارشی از روند اجرای سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی، اقدامات این کمیته در راستای اجرای کامل این سند مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه جلسه بررسی پیش‌نویس «چارچوب اقدام آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار قرار گرفت.
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش نیز گفت: سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش برنامه اساسی و خط ‌مشی اصلی وزارت آموزش ‌و پرورش است و هر برنامه دیگری ذیل این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: از نظرات همه کارشناسان و متخصصین حوزه تعلیم و تربیت در زمینه تدوین این چارچوب عملیاتی استقبال و استفاده می‌کنیم و بهتر است به جای رسانه ای کردن مباحث علمی، با رویکرد کارشناسی به آنها پرداخته شود.
در ادامه، سعدالله نصیری قیداری توضیحاتی درمورد نحوه تدوین و پیش‌نویس چارچوب اقدام آموزش 2030 ارائه داد.
وی گفت: همکاری علمی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی دارای سابقه است و آنچه توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، سند محسوب نمی‌شود.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: آنچه که توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، چارچوب و برنامه اقدام ملی است و سند محسوب نمی‌شود.
نصیری قیداری در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات دیگر کمیسیون ملی یونسکو، گفت: کمیته فرهنگی این کمیسیون وظیفه دارد تا مفاخر و مواریث فرهنگی تمدن اسلام و ایران را در سازمان‌های بین‌المللی ثبت کند و بر حفاظت از این میراث فرهنگی نظارت داشته باشد.
وی ضمن تأکید بر لزوم تأثیرگذاری در تصمیمات نهادهای بین‌المللی و انعکاس دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در تدوین اسناد بین‌المللی گفت: حتماً باید در نهادهای بین‌المللی حضور داشته باشیم تا بتوانیم بر این نهادها و تصمیمات آنها تأثیرگذار باشیم.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به قوانین و مقررات کشور افزود: تمام ارتباطات و مبادلات با سازمان یونسکو باید صرفاً از طریق این کمیسیون باشد. بدون تصویب نهادهای مسئول تعهدی برای کشور ایجاد نمی شود.
نصیری قیداری ضمن سپاس از رسانه‌ها به دلیل پرداختن به این موضوع گفت: تا موضوع کاملاً در نهادهای مسئول و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تصویب نشود هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نخواهد شد.
مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش‌ و پرورش نیز ضمن تأکید بر مرجعیت «سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش» در حوزه تعلیم و تربیت گفت: آن بخش از پیش‌نویس چارچوب اقدام 2030 که به نظر ما با «سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش» تعارض دارد، قطعاً اجرا نخواهد شد.
وی افزود: کمیسیون به ریاست وزیر آموزش‌ و پرورش و با عضویت 18 معاون وزیر و بر اساس مصوبه هیات دولت این پیش‌نویس چارچوب اقدام را با لحاظ نمودن همه نظرات و در رأس آنها دیدگاه‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب خواهد کرد.
در ادامه حسین کچوئیان نیز ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری در تعامل و همکاری با نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو گفت: این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموماً مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌گرفته‌اند.
وی با اشاره به نحوه تعامل قدرت‌های جهانی و در رأس آنها آمریکا با این نهادهای بین‌المللی افزود: برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد، اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید یاز پیش نویس ملی آموزش 2030 به بازنگری و ویرایش
حجت‌الاسلام‌ محمد محمدیان، گفت: کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: از تدوین کنندگان انتظار می رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می گرفت.
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز نظرات و پیشنهادهای خود را ازجمله، تبیین ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن درجهان، حساسیت نسبت به موضوع نفوذ در تمام تعاملات بین‌المللی و رعایت جوانب حقوقی در امضای هرگونه سند بین‌المللی مطرح کردند.
از دیگر پیشنهاداتی که مطرح شد می توان به، طرح و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علم و فرهنگ در سطح بین‌المللی، اجرای کامل و جامع سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به عنوان مهم‌ترین سند راهبردی در این بخش و تعریف ملاک و معیار معین و دقیق برای بررسی این سند و نقد آن اشاره کرد.
فراهنگ**1085**1027** دریافت کننده: ناهید پورمند**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۰/۲۸
۱۵:۴۹

در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد: بازنگری پیش‌نویس ۲۰۳۰ براساس اسناد بالادستی ضرورت دارد

وزیرعلوم با اشاره به سند ملی آموزش ۲۰۳۰ گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارشی از روند اجرای سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.
 
در این گزارش با اشاره به مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی، اقدامات این کمیته در راستای اجرای کامل این سند مورد بررسی قرار گرفت.
 
در ادامه جلسه بررسی پیش‌نویس «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار قرار گرفت. فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، گفت:سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش برنامه اساسی و خط ‌مشی اصلی وزارت آموزش ‌و پرورش است و هر برنامه دیگری ذیل این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا خواهد شد.
 
وزیر آموزش‌ و پرورش ادامه داد: از نظرات همه کارشناسان و متخصصین حوزه تعلیم و تربیت در زمینه تدوین این چارچوب عملیاتی استقبال و استفاده می‌کنیم و بهتر است به جای رسانه ای کردن مباحث علمی با رویکرد کارشناسی به آنها پرداخته شود.
 
در ادامه، سعدالله نصیری قیداری توضیحاتی پیرامون نحوه تدوین و پیش‌نویس  چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ ارائه داد.
 
وی گفت: همکاری علمی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی دارای سابقه است.آنچه توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، سند محسوب نمی‌شود
 
دبیرکمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: آنچه که توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، چارچوب و برنامه اقدام ملی است و سند محسوب نمی‌شود.
 
نصیری قیداری در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات دیگر کمیسیون ملی یونسکو، گفت: کمیته فرهنگی این کمیسیون وظیفه دارد تا مفاخر و مواریث فرهنگی تمدن اسلام و ایران را در سازمان‌های بین‌المللی ثبت کند و بر حفاظت از این میراث فرهنگی نظارت داشته باشد.
 
وی ضمن تأکید بر لزوم تأثیرگذاری در تصمیمات نهادهای بین‌المللی و انعکاس دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در تدوین اسناد بین‌المللی گفت: حتماً باید در نهادهای بین‌المللی حضور داشته باشیم تا بتوانیم بر این نهادها و تصمیمات آنها تأثیرگذار باشیم.
 
دبیر کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به قوانین و مقررات کشور افزود: تمام ارتباطات و مبادلات با سازمان یونسکو باید صرفاً از طریق این کمیسیون باشد.بدون تصویب نهادهای مسئول تعهدی برای کشور ایجاد نمی شود
 
نصیری قیداری در پایان سخنان خود ضمن سپاس از رسانه‌ها به دلیل پرداختن به این موضوع گفت: تا موضوع کاملاً در نهادهای مسئول و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تصویب نشود هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نخواهد شد.
 
پس از سخنان دبیر کمیسیون ملی یونسکو، مهندس مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش‌وپرورش نیز ضمن تأکید بر مرجعیت «سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش» در حوزه تعلیم و تربیت گفت: آن بخش از پیش‌نویس چارچوب اقدام ۲۰۳۰ که به نظر ما با «سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش» تعارض دارد، قطعاً اجرا نخواهد شد.
 
وی افزود: کمیسیون به ریاست وزیر آموزش‌ و پرورش و با عضویت ۱۸ معاون وزیر و بر اساس مصوبه هیات دولت این پیش‌نویس چارچوب اقدام را با لحاظ نمودن همه نظرات و در رأس آنها دیدگاه‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب خواهد کرد.
 
در ادامه حسین کچوئیان نیز ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری در تعامل و همکاری با نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو گفت: این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموماً مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌گرفته‌اند.
 
وی با اشاره به نحوه تعامل قدرت‌های جهانی و در رأس آنها آمریکا با این نهادهای بین‌المللی افزود: برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود.
 
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید.
 
در ادامه جلسه دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم طی سخنانی گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.
 
حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمد محمدیان، گفت: کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود.
 
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه‌ها افزود: از تدوین کنندگان انتظار می رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می گرفت.
 
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز نظرات و پیشنهادهای خود را ازجمله، تبیین ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن درجهان، حساسیت نسبت به موضوع نفوذ در تمام تعاملات بین‌المللی و رعایت جوانب حقوقی در امضای هرگونه سند بین‌المللی مطرح کردند.
 
از دیگر پیشنهاداتی که مطرح شد می توان به، طرح و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علم و فرهنگ در سطح بین‌المللی، اجرای کامل و جامع سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به عنوان مهم‌ترین سند راهبردی در این بخش و تعریف ملاک و معیار معین و دقیق برای بررسی این سند و نقد آن اشاره کرد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۶:۲۵

پیش‌نویس 2030 باید بر اساس اسناد بالادستی بازنگری شود

وزیر علوم با اشاره به سند ملی آموزش 2030 گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، گزارشی از روند اجرای سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی، اقدامات این کمیته در راستای اجرای کامل این سند مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه جلسه بررسی پیش‌نویس «چارچوب اقدام آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار قرار گرفت.
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی گفت: سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش برنامه اساسی و خط ‌مشی اصلی وزارت آموزش ‌و پرورش است و هر برنامه دیگری ذیل این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا خواهد شد.
وزیر آموزش‌ و پرورش ادامه داد: از نظرات همه کارشناسان و متخصصین حوزه تعلیم و تربیت در زمینه تدوین این چارچوب عملیاتی استقبال و استفاده می‌کنیم و بهتر است به جای رسانه ای کردن مباحث علمی با رویکرد کارشناسی به آنها پرداخته شود.
در ادامه سعدالله نصیری قیداری توضیحاتی پیرامون نحوه تدوین و پیش‌نویس  چارچوب اقدام آموزش 2030 ارائه داد.
وی گفت: همکاری علمی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی دارای سابقه است.
آنچه توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، سند محسوب نمی‌شود
دبیر کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: آنچه که توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، چارچوب و برنامه اقدام ملی است و سند محسوب نمی‌شود.
نصیری قیداری در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات دیگر کمیسیون ملی یونسکو، گفت: کمیته فرهنگی این کمیسیون وظیفه دارد تا مفاخر و مواریث فرهنگی تمدن اسلام و ایران را در سازمان‌های بین‌المللی ثبت کند و بر حفاظت از این میراث فرهنگی نظارت داشته باشد.
وی ضمن تأکید بر لزوم تأثیرگذاری در تصمیمات نهادهای بین‌المللی و انعکاس دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در تدوین اسناد بین‌المللی گفت: حتماً باید در نهادهای بین‌المللی حضور داشته باشیم تا بتوانیم بر این نهادها و تصمیمات آنها تأثیرگذار باشیم.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به قوانین و مقررات کشور افزود: تمام ارتباطات و مبادلات با سازمان یونسکو باید صرفاً از طریق این کمیسیون باشد.
بدون تصویب نهادهای مسئول تعهدی برای کشور ایجاد نمی شود
نصیری قیداری در پایان سخنان خود ضمن سپاس از رسانه‌ها به دلیل پرداختن به این موضوع گفت: تا موضوع کاملاً در نهادهای مسئول و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تصویب نشود هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نخواهد شد.
پس از سخنان دبیر کمیسیون ملی یونسکو، مهندس مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش‌وپرورش نیز ضمن تأکید بر مرجعیت «سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش» در حوزه تعلیم و تربیت گفت: آن بخش از پیش‌نویس چارچوب اقدام 2030 که به نظر ما با «سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش» تعارض دارد، قطعاً اجرا نخواهد شد.
وی افزود: کمیسیون به ریاست وزیر آموزش‌ و پرورش و با عضویت 18 معاون وزیر و بر اساس مصوبه هیات دولت این پیش‌نویس چارچوب اقدام را با لحاظ نمودن همه نظرات و در رأس آنها دیدگاه‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب خواهد کرد.
برخی از نهادهای بین المللی مغایر با اهداف انقلاب اسلامی
در ادامه حسین کچوئیان نیز ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری در تعامل و همکاری با نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو گفت: این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموماً مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌گرفته‌اند.
وی با اشاره به نحوه تعامل قدرت‌های جهانی و در رأس آنها آمریکا با این نهادهای بین‌المللی افزود: برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود.
اولویت نظام علمی اسناد شورای عالی فرهنگی است نه تدوین سند جدید
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید.
نیاز پیش نویس ملی آموزش 2030 به بازنگری و ویرایش
در ادامه جلسه دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم طی سخنانی گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.
کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست
حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمد محمدیان، گفت: کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه‌ها افزود: از تدوین کنندگان انتظار می رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می گرفت.
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز نظرات و پیشنهادهای خود را ازجمله، تبیین ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن درجهان، حساسیت نسبت به موضوع نفوذ در تمام تعاملات بین‌المللی و رعایت جوانب حقوقی در امضای هرگونه سند بین‌المللی مطرح کردند.
از دیگر پیشنهاداتی که مطرح شد می توان به، طرح و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علم و فرهنگ در سطح بین‌المللی، اجرای کامل و جامع سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به عنوان مهم‌ترین سند راهبردی در این بخش و تعریف ملاک و معیار معین و دقیق برای بررسی این سند و نقد آن اشاره کرد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۷:۳۷

۵ رئیس دانشگاه انتخاب شدند

روسای ۵ دانشگاه کشور با تأیید کمیته تعیین روسای دانشگاه‌ها تعیین شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در جلسه کمیته تعیین روسای دانشگاه‌ها که با حضور وزیر علوم، وزیر بهداشت، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تشکیل شد، 5 رئیس دانشگاه انتخاب شدند.
بر این اساس محمدحسین امید به عنوان رئیس دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی، محمود نصیری به عنوان رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، داود دمیری‌گنجی به عنوان رئیس دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری به عنوان رئیس دانشگاه فسا، سیدحسین داودی به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ـ درمانی هرمزگان معرفی شدند.
هنوز برای دانشگاه فرهنگیان تصمیم‌گیری نشده است.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۷:۵۱

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: روسای ۵ دانشگاه معرفی شدند/ رئیس دانشگاه علمی- کاربردی ابقا شد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تایید روسای ۵ دانشگاه کشور در جلسه شورا خبر داد و گفت: ریاست معاون وزیر علوم بر دانشگاه علمی کاربردی نیز در این جلسه تأیید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مخبر دزفولی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: مدتی بود برخی از روسای دانشگاهها پیشنهاد شده بودند که بعد از بررسی در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاهها که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها تشکیل می شود، محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمود نصیری برای ریاست دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شدند.
وی گفت: هنوز در مورد دانشگاه فرهنگیان تصمیمی گرفته نشده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد دانشگاه آزاد نیز افزود: هیئت موسس آن باید تعیین تکلیف شود چون بعد از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی، ریاست هیئت موسس و هیئت امنا بر عهده ایشان بود. طبق اساسنامه دانشگاه آزاد، اعضای هیئت موسسه با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می شود.
وی گفت: ترکیب اعضای هیئت امنا هم باید کامل شود و هر دوی این کار در حال بررسی است و هرگاه به نتیجه کامل برسیم اعلام می کنیم.
مخبر دزفولی درباره جلسات شورای تحول و ارتقای علوم انسانی نیز ادامه داد: بیش از ۵۰ برنامه بازنگری و به وزارت علوم اعلام شده است و وزارت علوم در حال عملیاتی کردن این برنامه ها است. هماهنگی خوبی بین شورای تحول و وزارت علوم وجود دارد و بخش های زیادی پای کار آمده اند تا برنامه ها تصویب شده و زودتر به اجرا برسد.
وی درباره سند ۲۰۳۰ نیز گفت: اسناد راهبردی در حوزه علمی، آموزشی و فرهنگی در آموزش عالی و وزارت علوم به این صورت است که عموم آن را شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده است. سند نخبگان، سند مهندسی و فرهنگی، سند تحول آموزش و پرورش و ... هر کار دیگری در این زمینه باید در ذیل این موارد انجام شود البته این سند را یونسکو طراحی کرده است و باید با اسناد تصویب شده ملی ما مطابقت داشته باشد و در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاهها به تصویب برسد.
وی ادامه داد: در این سند مغایرت هایی وجود دارد و هیچ جای معتبری تصویب نشده است. بنابراین وجاهتی به لحاظ مراکز معتبر کشور ندارد.
مخبر دزفولی درباره جلسه ستاد راهبری نقشه جامع کشور گفت: جلسه امروز در زمره فناوری های نرم بود و در مورد بازیهای رایانه ای و سیاه نمایی هایی در این زمینه بود که ادامه آن به جلسه آینده موکول شد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۸:۱۴

در همایش مدیران گروه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور مطرح شد استادان زبان فارسی، سفیران صلح و دوستی در جهان

وزیر علوم: نخبگان خارجی و مهاجران ایرانی در گسترش زبان فارسی نقش مهمی دارند
همایش مدیران گروه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور دیروز با حضور گسترده استادان زبان و ادبیات فارسی از سراسر جهان ‌در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این همایش با بیان اینکه زبان موهبتی الهی و آیینه فرهنگ هر کشور است، گفت: سرزمین وسیع ایران از گذشته‌های دور با وجود مظاهر متنوع قومی، مذهبی و دینی و مجموعه‌ای فاخر از زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های مختلف دارای هویت مستقل و انسجام فرهنگی بوده است. درعصر بحران هویت پرداختن به مقوله زبان به‌عنوان عامل همبستگی، وحدت ایرانیان و ترویج آن در سراسر جهان از اعم وظایفی است که برعهده نهادهای متولی پاسداری از این سرمایه ارزشمند فرهنگی گذاشته شده است. وی در ادامه‌ تصریح کرد: بی‌تردید با درک ملاحظات ملی و فراملی باید در حفظ و حراست از زبان شیرین فارسی و تلاش جهت گسترش آن در صحنه‌های بین‌المللی نهایت تلاش خود را انجام بدهیم. وزیر علوم خاطرنشان کرد: خوشبخت هستم که رسالت ترویج زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از مرزهای کشورمان در نیم قرن گذشته بر عهده وزارت علوم بوده است. چنانچه در دوران جنگ تحمیلی مرکز ایران شناسی و در کل گسترش زبان فارسی با موانعی روبه‌ رو شد. کمبود استادان با تجربه و آشنا به شیوه‌های جدید آموزش زبان دوم، فقدان مواد کمک آموزشی؛ به روز نبودن منابع درسی، کاهش رفت و آمد استادان و دانشجویان خارجی به ایران و بالعکس از دلایل تضعیف جایگاه بین‌المللی زبان فارسی در آن ایام به شمار می‌رود. دکتر فرهادی افزود: خوشبختانه درسال‌های اخیر موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسی در زمره سیاست‌های جدی دولت قرار گرفته است و روند تجهیز و نظارت بر توصیه‌های زبان آموزی و ایران شناسی در خارج از کشور نیز رشد قابل ملاحظه‌ای یافته است.
وی همچنین خاطرنشان کرد: ایجاد برنامه ایران شناسی و نیز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در ده‌ها دانشگاه دنیا همچنین راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترای آموزش زبان فارسی را می‌توان پیشرفت مهم در این زمینه تلقی کرد. به گفته وزیر علوم علاوه بر نقش مؤثر دوستداران فرهنگ و تمدن ایران، نخبگان خارجی که از شهد شیرین ادبیات فارسی نوشیده‌اند و مهاجران ایرانی که در مغرب زمین سکنی گزیده‌اند نیز در گسترش زبان فارسی نباید مورد غفلت قرار بگیرند.
پیشگامان ارتباط فرهنگی ایران
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پیامی به این همایش بر نقش استادان زبان فارسی در گسترش جهانی این زبان و ایجاد صلح و دوستی در سراسر جهان تأکید کرد و آنها را سفیران صلح جهانی معرفی کرد. در بخشی از پیام سیدرضا صالحی امیری آمده است: پرداختن به زبان فارسی صرفاً آموزش یک زبان نیست بلکه ارج‌ گذاری به پیامی است که درطول قرن‌ها هر کجا رفته بذر دوستی، محبت و همزیستی مسالمت‌آمیز کاشته و به هر قلمرویی وارد شده نه زبان فاتحان قدرت‌مدار بلکه زبان قدرت‌مندان فرهنگ‌مدار یعنی اهل فرهنگ، ادب و هنر بوده و اساس هستی معنوی شده است. از همین رو شما استادان ارجمند زبان فارسی را سفیران صلح و دوستی در سراسر جهان می‌دانم و فروتنانه شما فرهیختگان گرانمایه را در ساختار فرهنگ ایرانی و اسلامی و انتقال آن به جامعه جهانی هم‌شأن و هم‌ردیف و در مواردی حتی برتر از گویش‌بران و استادان بومی زبان فارسی می‌دانم. بی‌شک شما در ارتباط فرهنگی ایران با جهان سهمی شایسته و پربها دارید. فرهنگ ایرانی اسلامی با زبان فارسی و با رسولانی چون شما با جامعه جهانی به شیوه‌ای نیکو، جذاب و دلنشین سخن می‌گوید. از دل‌های سخن‌ پذیر و بی‌آلایش شما سخنان دلپذیری نشأت می‌گیرد که مخاطب را تحت تأثیر عمیق خویش قرار می‌دهد.
برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی در 200 نقطه دنیا
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی از برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بیش از 200 نقطه دنیا خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم با شناسایی و رفع مشکلات آموزش زبان فارسی همچنین تأمین نیازهای کرسی‌های آموزش زبان فارسی روند توسعه این زبان بخصوص در مرزهای خارجی بیشتر شود.
برگزاری نخستین آزمون مهارتی زبان فارسی تا سال آینده
 قائم‌ مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل هم در این همایش از برگزاری نخستین آزمون مهارتی زبان فارسی توسط این وزارتخانه خبر داد و گفت: این آزمون تحت عنوان امتحانات «آمفا»به منظور استانداردسازی سطح زبان و ادبیات فارسی در سال 96 برگزار می‌شود. سالار آملی قائم‌ مقام وزیر علوم گزارشی از وضعیت کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در مراکز آموزشی جهان ارائه داد و اظهار کرد: بدون شک امروزه یکی از محوری‌ترین فعالیت‌های وزارت علوم توجه به دیپلماسی علمی است که رأس آن توسعه زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان قرار دارد. اگرچه تلاش ما، صدها عضو هیأت علمی برجسته، ده‌ها هزار دانشجو در داخل و خارج از کشور برای آن است تا مهم‌ترین یادگار و هویت خود و میراث بشری را پایدار نگهداریم اما باید در این زمینه همت، تلاش و تفاهم خود را افزایش دهیم.
 

۹۵/۱۰/۲۹
۰۰:۰۰

وزير علوم تأکيد کرد: سياست جدي دولت در گسترش زبان و فرهنگ فارسي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: گسترش زبان و فرهنگ فارسي در زمره سياست‌هاي جدي دولت قرار گرفته و روند تجهيز و نظارت در کرسي‌هاي زبان‌آموزي و ايران‌شناسي در خارج از کشور رشد داشته است.
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد فرهادي  در گردهمايي مديران گروه‌هاي زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي دانشگاه‌ها و مراکز علمي خارج از کشور که در دانشگاه علامه در حال برگزاري است، گفت: براي من مايه خشنودي است که در کنار شما فرهيختگان عرصه ادب و برگزيدگان زبان شيرين فارسي حضور يافته و از اين ميراث گرانبهاي بشري صحبت کنم.وزير علوم، تحقيقات و فناوري اظهار داشت: خوشبختانه در سال‌هاي اخير موضوع گسترش زبان و فرهنگ فارسي در زمره سياست‌هاي جدي دولت قرار گرفته و روند تجهيز و نظارت بر کرسي‌هاي زبان‌آموزي و ايران‌شناسي در خارج از کشور رشد قابل ملاحظه‌اي يافته است و ايجاد برنامه ايران‌شناسي و نيز آموزش زبان فارسي به غير فارسي‌زبانان در دهها دانشگاه دنيا و همچنين راه‌اندازي دوره‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري آموزش زبان فارسي را مي‌توان پيشرفتي مهم در اين زمينه تلقي کرد.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۰:۰۳

وزیر علوم:سند ملی آموزش 2030 با درنظر گرفتن اسناد بالادستی بازنگری شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سند ملی آموزش 2030 حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، محمد فرهادی اظهار داشت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.
در ابتدای جلسه بررسی سند ملی آموزش 2030، گزارشی از روند اجرای سند دانشگاه اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی، اقدامات این کمیته در راستای اجرای کامل این سند مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه جلسه بررسی پیش‌نویس «چارچوب اقدام آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار قرار گرفت. 
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش نیز گفت: سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش برنامه اساسی و خط ‌مشی اصلی وزارت آموزش ‌و پرورش است و هر برنامه دیگری ذیل این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا خواهد شد.
وی ادامه داد: از نظرات همه کارشناسان و متخصصین حوزه تعلیم و تربیت در زمینه تدوین این چارچوب عملیاتی استقبال و استفاده می‌کنیم و بهتر است به جای رسانه ای کردن مباحث علمی، با رویکرد کارشناسی به آنها پرداخته شود.
در ادامه، سعدالله نصیری قیداری توضیحاتی درمورد نحوه تدوین و پیش‌نویس چارچوب اقدام آموزش 2030 ارائه داد.
وی گفت: همکاری علمی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی دارای سابقه است و آنچه توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، سند محسوب نمی‌شود.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: آنچه که توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، چارچوب و برنامه اقدام ملی است و سند محسوب نمی‌شود.
نصیری قیداری در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات دیگر کمیسیون ملی یونسکو، گفت: کمیته فرهنگی این کمیسیون وظیفه دارد تا مفاخر و مواریث فرهنگی تمدن اسلام و ایران را در سازمان‌های بین‌المللی ثبت کند و بر حفاظت از این میراث فرهنگی نظارت داشته باشد.
وی ضمن تأکید بر لزوم تأثیرگذاری در تصمیمات نهادهای بین‌المللی و انعکاس دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در تدوین اسناد بین‌المللی گفت: حتماً باید در نهادهای بین‌المللی حضور داشته باشیم تا بتوانیم بر این نهادها و تصمیمات آنها تأثیرگذار باشیم.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به قوانین و مقررات کشور افزود: تمام ارتباطات و مبادلات با سازمان یونسکو باید صرفاً از طریق این کمیسیون باشد. بدون تصویب نهادهای مسئول تعهدی برای کشور ایجاد نمی شود.
نصیری قیداری ضمن سپاس از رسانه‌ها به دلیل پرداختن به این موضوع گفت: تا موضوع کاملاً در نهادهای مسئول و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تصویب نشود هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نخواهد شد.
مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش‌ و پرورش نیز ضمن تأکید بر مرجعیت «سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش» در حوزه تعلیم و تربیت گفت: آن بخش از پیش‌نویس چارچوب اقدام 2030 که به نظر ما با «سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش» تعارض دارد، قطعاً اجرا نخواهد شد.
وی افزود: کمیسیون به ریاست وزیر آموزش‌ و پرورش و با عضویت 18 معاون وزیر و بر اساس مصوبه هیات دولت این پیش‌نویس چارچوب اقدام را با لحاظ نمودن همه نظرات و در رأس آنها دیدگاه‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب خواهد کرد.
در ادامه حسین کچوئیان نیز ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری در تعامل و همکاری با نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو گفت: این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموماً مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌گرفته‌اند.
وی با اشاره به نحوه تعامل قدرت‌های جهانی و در رأس آنها آمریکا با این نهادهای بین‌المللی افزود: برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد، اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید یاز پیش نویس ملی آموزش 2030 به بازنگری و ویرایش
حجت‌الاسلام‌ محمد محمدیان، گفت: کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: از تدوین کنندگان انتظار می رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می گرفت.
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز نظرات و پیشنهادهای خود را ازجمله، تبیین ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن درجهان، حساسیت نسبت به موضوع نفوذ در تمام تعاملات بین‌المللی و رعایت جوانب حقوقی در امضای هرگونه سند بین‌المللی مطرح کردند.
از دیگر پیشنهاداتی که مطرح شد می توان به، طرح و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علم و فرهنگ در سطح بین‌المللی، اجرای کامل و جامع سند تحول بنیادین آموزش‌و پرورش به عنوان مهم‌ترین سند راهبردی در این بخش و تعریف ملاک و معیار معین و دقیق برای بررسی این سند و نقد آن اشاره کرد.
کد خبر: 287997

۹۵/۱۰/۲۸
۱۸:۴۵

پیش‌نویس ۲۰۳۰باید بر اساس اسناد بالادستی بازنگری شود

وزیر علوم با اشاره به سند ملی آموزش ۲۰۳۰گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود

به گزارش سرمدنیوز: در این گزارش با اشاره به مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی در کمیته نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی، اقدامات این کمیته در راستای اجرای کامل این سند مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه جلسه بررسی پیش‌نویس «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ جمهوری اسلامی ایران» در دستور کار قرار گرفت.
فخرالدین احمدی دانش آشتیانی گفت: سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش برنامه اساسی و خط ‌مشی اصلی وزارت آموزش ‌و پرورش است و هر برنامه دیگری ذیل این سند و با رعایت جوانب دینی و قانونی اجرا خواهد شد.
وزیر آموزش‌ و پرورش ادامه داد: از نظرات همه کارشناسان و متخصصین حوزه تعلیم و تربیت در زمینه تدوین این چارچوب عملیاتی استقبال و استفاده می‌کنیم و بهتر است به جای رسانه ای کردن مباحث علمی با رویکرد کارشناسی به آنها پرداخته شود.
در ادامه سعدالله نصیری قیداری توضیحاتی پیرامون نحوه تدوین و پیش‌نویس  چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ ارائه داد. وی گفت: همکاری علمی و فرهنگی بین جمهوری اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی دارای سابقه است.
آنچه توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، سند محسوب نمی‌شود
دبیر کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: آنچه که توسط کمیسیون ملی یونسکو تدوین شده، چارچوب و برنامه اقدام ملی است و سند محسوب نمی‌شود.
نصیری قیداری در ادامه با اشاره به برخی از اقدامات دیگر کمیسیون ملی یونسکو، گفت: کمیته فرهنگی این کمیسیون وظیفه دارد تا مفاخر و مواریث فرهنگی تمدن اسلام و ایران را در سازمان‌های بین‌المللی ثبت کند و بر حفاظت از این میراث فرهنگی نظارت داشته باشد.
وی ضمن تأکید بر لزوم تأثیرگذاری در تصمیمات نهادهای بین‌المللی و انعکاس دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در تدوین اسناد بین‌المللی گفت: حتماً باید در نهادهای بین‌المللی حضور داشته باشیم تا بتوانیم بر این نهادها و تصمیمات آنها تأثیرگذار باشیم.
دبیر کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به قوانین و مقررات کشور افزود: تمام ارتباطات و مبادلات با سازمان یونسکو باید صرفاً از طریق این کمیسیون باشد.
بدون تصویب نهادهای مسئول تعهدی برای کشور ایجاد نمی شود
نصیری قیداری در پایان سخنان خود ضمن سپاس از رسانه‌ها به دلیل پرداختن به این موضوع گفت: تا موضوع کاملاً در نهادهای مسئول و از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و تصویب نشود هیچ‌گونه تعهدی برای کشور ایجاد نخواهد شد.
پس از سخنان دبیر کمیسیون ملی یونسکو، مهندس مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش‌وپرورش نیز ضمن تأکید بر مرجعیت «سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش» در حوزه تعلیم و تربیت گفت: آن بخش از پیش‌نویس چارچوب اقدام ۲۰۳۰ که به نظر ما با «سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش» تعارض دارد، قطعاً اجرا نخواهد شد.
وی افزود: کمیسیون به ریاست وزیر آموزش‌ و پرورش و با عضویت ۱۸ معاون وزیر و بر اساس مصوبه هیات دولت این پیش‌نویس چارچوب اقدام را با لحاظ نمودن همه نظرات و در رأس آنها دیدگاه‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب خواهد کرد.
برخی از نهادهای بین المللی مغایر با اهداف انقلاب اسلامی
در ادامه حسین کچوئیان نیز ضمن تأکید بر لزوم هوشیاری در تعامل و همکاری با نهادهای بین‌المللی مانند یونسکو گفت: این نهادهای بین‌المللی با رویکردی خاص و عموماً مغایر با اهداف انقلاب اسلامی شکل‌گرفته‌اند.
وی با اشاره به نحوه تعامل قدرت‌های جهانی و در رأس آنها آمریکا با این نهادهای بین‌المللی افزود: برخی از تقابل‌ها و مشکلات تاکتیکی آمریکا با نهادهایی مانند یونسکو نباید به همسویی این نهادها با نظام جمهوری اسلامی تعبیر و تفسیر شود.
اولویت نظام علمی اسناد شورای عالی فرهنگی است نه تدوین سند جدید
عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: آنچه که برای نظام فرهنگی و علمی ما امروز اولویت دارد اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است نه تدوین و تصویب سند جدید.
نیاز پیش نویس ملی آموزش ۲۰۳۰ به بازنگری و ویرایش
در ادامه جلسه دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم طی سخنانی گفت: آنچه رونمایی شده یک پیش‌نویس است و حتماً باید با در نظر گرفتن اسناد بالادستی ویرایش و بازنگری شود.
کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست
حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمد محمدیان، گفت: کسی مخالف ارتباطات بین‌المللی فعال نیست ولی باید در همه تعاملات بین‌المللی عزت، حکمت و مصلحت لحاظ شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه‌ها افزود: از تدوین کنندگان انتظار می رفت قبل از رونمایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در جریان کار قرار می‌دادند و به زحمات و تجارب قبلی در مسیر تدوین اسناد بالادستی توجه و اهتمام جدی صورت می گرفت.
در ادامه جلسه اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز نظرات و پیشنهادهای خود را ازجمله، تبیین ابعاد مختلف انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‌های آن درجهان، حساسیت نسبت به موضوع نفوذ در تمام تعاملات بین‌المللی و رعایت جوانب حقوقی در امضای هرگونه سند بین‌المللی مطرح کردند.
از دیگر پیشنهاداتی که مطرح شد می توان به، طرح و بسط گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه علم و فرهنگ در سطح بین‌المللی، اجرای کامل و جامع سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش به عنوان مهم‌ترین سند راهبردی در این بخش و تعریف ملاک و معیار معین و دقیق برای بررسی این سند و نقد آن اشاره کرد.

۹۵/۱۰/۲۸
۲۰:۲۵

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ نشست هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی برگزار شد

نشست هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در محل این وزارتخانه  برگزار شد.

شبکه خبری ورزش ایران- به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، نشست هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری روز گذشته در محل این وزارتخانه برگزار و حاضران در یک نشست صمیمی در خصوص مسائل جاری فدراسیون بحث و تبادل نظر کردند.
در ابتدای جلسه دکتر دهخدا رئیس فدراسیون ضمن تشکر از برگزاری این جلسه، گزارشی از کارهای انجام شده و برنامه های فدراسیون و کارهای انجام شده در خصوص رقابتهای یونیورسیاد دانشجویان جهان ارائه داد و در ادامه اعضای هیات رئیسه نقطه نظرات خود در خصوص فعالیت‌های فدراسیون بیان کردند .
دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری ضمن اظهار خرسندی از حضور اعضای هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی بیان داشتند: مخاطب شما باید علاوه بر دانشجویان، مدیران اعضای هیات علمی دانشگاهها هم باشد، توجه به سلامت دانشجویان و دانشگاهیان یکی از وظایف مهم مسئولان ورزش دانشگاهی است و این کار باید در اولویت دانشگاهها قرار گیرد.
فرهادی تصریح کرد: حضور فعال در صحنه های بین المللی و موفقیتها و نتایج ارزشمند در یونیورسیاد دانشجویان، مسابقات جهانی و آسیایی نماد و جایگاه خوبی را برای آموزش عالی در صحنه های بین المللی به وجود آورده است و امیدوارم با تدوین و اجرای برنامه‌های دقیق شاهد حضوری پر رنگ تر و موفقیت‌های بیشتر ورزش دانشجویان به ویژه در مسابقات بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان در چین تایپه باشیم.
وزیر علوم در پاسخ به درخواست رئیس فدراسیون مبنی بر تشکیل شورای عالی ورزش دانشگاهها برای مشارکت بیشتر بخش های آموزش عالی اظهار داشتند: که این امر پیگیری و به سرانجام برسد، ایشان بر استقلال فدراسیون و همچنین تقسیم وظایف بین بخش های آموزش عالی تاکید کردند .
وی تاکید کرد : علاوه بر جایگاه ورزش همگانی و قهرمانی باید در خصوص توسعه اماکن ورزشی در دانشگاهها و اطاقهای تندرستی در خوابگاهها و افزایش سرانه ورزشی با توجه به تعداد دانشجویان توجه بیشتری بشود و یکی از کارهای که باید روی آن تمرکزویژه داشته باشید ورزش بانوان است.
دکتر فرهادی گفت: با توجه به اهمیت ورزش در دانشگاهها بودجه دانشگاهها از فعالیت در سال 95 به برنامه ارتقاء پیدا کرده و مستقیم دیده شده است.
وزیر علوم در پایان تاکید کرد: فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی همواره مورد حمایت وزارت علوم بوده است و امیدوارم که حمایت وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و سایر بخش ها نیز همانند گذشته از این فدراسیون ادامه داشته باشد تا شاهد موفقیتهای بیشتر جوانان و خصوصا دانشجویان باشیم.
در این نشست دکتر صدیقی؛ معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان، دکتر دهخدا، دکتر حمیدی، دکتر احمدی، دکتر دادکان، دکتر قراخانلو، دکتر نژاد جواد، دکتر پورکیانی، دکتر عنبریان، آقای هاشمی و خانم دکتر صفاری اعضای هیات رئیسه فدراسیون حضور داشتند.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۱:۴۷

کلیات سیاست ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی ابلاغ شد

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی" مصوب جلسه ۷۷۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی را به روسای دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ابلاغ کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، براساس بند نخست " کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی"، نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به ۱۰ منطقه کلان تقسیم می شود که شامل منطقه ۱( تهران، البرز)؛ منطقه ۲( گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه ۳( اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه ۴( همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه ۵( کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه ۶( یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه ۷( بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه ۸( هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه ۹( خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه ۱۰( خوزستان) است.
 
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاههای پیام نور، علمی-کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذی ربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییردر حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
 
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
 
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در کلیه زیر نظام های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
 
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاههای اجرائی، نظام جامع آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور می رساند.
 
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
 
در ابلاغیه معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به اینکه حسب ابلاغ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، "ستاد آمایش آموزش عالی" در دفتر این معاونت تشکیل شده، آمده است، مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی فوق، پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، متعاقباً به اطلاع خواهد رسید.
 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۲:۴۱

در کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش عنوان شد دکتر سبحان اللهی : دانشگاه خوارزمی همیشه در همکاری های علمی فناوری پیشتاز بوده است

کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش با حضور معاون آموزشی وزیر علوم، سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ،رؤسا و معاونان پژوهشی ۷۰ دانشگاه مطرح کشور و جمعی از استادان در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در ابتدای این کنفرانس دکتر سبحان اللهی رئیس دانشگاه خوارزمی ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان عنوان کرد: دانشگاه خوارزمی همیشه در همکاری های علمی فناوری پیشتاز بوده و این دانشگاه با ظرفیت بالای علمی و تحقیقاتی صاحب گسترش همکاری های مختلف با دانشگاه های دنیا شده است.
 
وی بیان کرد: دانشگاه خوارزمی در بخش های پلاسمای پزشکی، علوم انسانی، نانو، حقوق، بیوتکنولوژی با دانشگاه‌های اروپا کارهای مشترک گوناگونی انجام داده است و این دانشگاه همواره در تحصیلات تکمیلی پیشتاز بوده وفارغ التحصیلان آن در جایگاه ویژه‌ای مشغول به فعالیت هستند .
 
دکتر سبحان اللهی خاطرنشان کرد: مایل هستیم با دانشگاه‌های اروپایی، کارهای مشترکی انجام دهیم و دانشگاه خوارزمی این قابلیت را دارد که به دانشگاه بین المللی تبدیل شود و در این راه هرنوع همکاری برای ما خوشایند است و این دانشگاه توانایی این را  دارد که با مراکز دانشگاهی اتریش همکاری های مشترک علمی داشته باشد.
 
وی افزود: علم و دانش هیچ مرز جغرافیایی ندارد و دانشگاه خوارزمی از تجربه خود استفاده می‌کند که به یک مرکز علمی بین المللی تبدیل شود وامیدواریم با تأسیس مرکز مطالعاتی اروپایی نه تنها سطح تحقیقات علمی بالارود بلکه از همه اعضای اتحادیه اروپا برای تأسیس  این مرکز مشترک استفاده کنیم.
 
در ادامه دکتر لطفیان سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ضمن ابراز خرسندی از حضور در این برنامه ، از افزایش بودجه اختصاص یافته به بخش تحقیقات علمی و پژوهشی صحبت کرد و در ادامه افزود: همکاری های بین المللی به یکی از اولویت‌های کار ما تبدیل شده است.
 
سپس دکتر استفان ذوتی مدیر کل آژانس همکاری علمی،آموزشی اتریش اظهار داشت: در گذشته نیز به ایران سفر کرده بودم و از دانشگاه خوارزمی بابت فراهم کردن زمینه این همکاری متشکرم .
 
وی افزود: دیروز اولین جلسه کنفرانس در وزارت علوم،تحقیقات و فناوری با معاون وزیرعلوم برگزار شد و اشتراکات علمی زیادی بین ایران و اتریش وجود دارد. این سابقه به قرن 18 برمی‌گردد و ما باید تلاش کنیم یک مرکز قوی ایجاد کنیم.
 
دکتر ذوتی تصریح کرد: تفاهم نامه ای در وزارت علوم بین ایران و اتریش به امضا رسید و شانس بزرگی داریم که زمینه همکاری های جدیدی را به وجود آوریم و آن را توسعه دهیم. ایده اصلی مأموریت ما این است که همکاری های قبلی را قوت بخشیم و می خواهیم فعالیت‌های علمی ایران و اتریش  با شتاب بیشتری ادامه یابد. ما از دانشگاه خوارزمی دیدن کردیم و مشتاق همکاری های بیشتر در ماه ها و سال‌های آینده هستیم.
 
در ادامه  باربارا گروبر معاون وزیر علوم فناوری و اقتصاد اتریش عنوان کرد: قرار است کارگاه‌هایی برای همکاری مشترک جهت گسترش استعدادها  برگزار شود و تا به حال 13 یادداشت تفاهم بین ایران و اتریش امضا شده که زمینه بسیار خوبی در جهت توسعه مراکز علمی است.
 
وی گفت: اتریش کشوری است که دربخش زیر ساخت‌ها تحقیقات زیادی انجام داده است و اگر شما به دستاوردهای این کشور نگاه کنید متوجه خواهید شد که بسیار نوآورانه بوده است.
 
سپس دکترگرهارد ولز رئیس آموزش عالی واحد اراسموس گفت: ایران برای ما یکی از شرکای علمی به شمار می‌آید و امیدوارم همکاری های علمی  دو کشورادامه پیدا کند.
 
همچنین در این نشست، دو یادداشت تفاهم میان دانشگاه خوارزمی با دانشگاه مونتان و تربیت معلم اتریش امضا شد.
 
در پایان این نشست کارگروه‌هایی درحوزه‌های علوم انسانی، مدیریت کسب و کار، نفت و مهندسی، علوم طبیعی و فرهنگ و هنر برگزار شد.
 
گفتنی است با موافقت وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ریاست کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی با کشور اتریش به مدت دو سال به دانشگاه خوارزمی واگذار شد. در همین راستا هیئت بلند پایه اتریشی مرکب از رئیس آژانس همکاری های بین المللی کشور اتریش،معاون وزیر کشوراتریش و رؤسا و نمایندگان 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش به ایران سفر کردند.
 
 
 
 
 
این دانشگاه با ظرفیت بالای علمی و تحقیقاتی صاحب گسترش همکاری های مختلف با دانشگاه های دنیا شده است.
 
وی بیان کرد: دانشگاه خوارزمی در بخش های پلاسمای پزشکی، علوم انسانی، نانو، حقوق، بیوتکنولوژی با دانشگاه‌های اروپا کارهای مشترک گوناگونی انجام داده است و این دانشگاه همواره در تحصیلات تکمیلی پیشتاز بوده وفارغ التحصیلان آن در جایگاه ویژه‌ای مشغول به فعالیت هستند .
 
دکتر سبحان اللهی خاطرنشان کرد: مایل هستیم با دانشگاه‌های اروپایی، کارهای مشترکی انجام دهیم و دانشگاه خوارزمی این قابلیت را دارد که به دانشگاه بین المللی تبدیل شود و در این راه هرنوع همکاری برای ما خوشایند است و این دانشگاه توانایی این را  دارد که با مراکز دانشگاهی اتریش همکاری های مشترک علمی داشته باشد.
 
وی افزود: علم و دانش هیچ مرز جغرافیایی ندارد و دانشگاه خوارزمی از تجربه خود استفاده می‌کند که به یک مرکز علمی بین المللی تبدیل شود وامیدواریم با تأسیس مرکز مطالعاتی اروپایی نه تنها سطح تحقیقات علمی بالارود بلکه از همه اعضای اتحادیه اروپا برای تأسیس  این مرکز مشترک استفاده کنیم.
 
در ادامه دکتر لطفیان سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ضمن ابراز خرسندی از حضور در این برنامه ، از افزایش بودجه اختصاص یافته به بخش تحقیقات علمی و پژوهشی صحبت کرد و در ادامه افزود: همکاری های بین المللی به یکی از اولویت‌های کار ما تبدیل شده است.
 
سپس دکتر استفان ذوتی مدیر کل آژانس همکاری علمی،آموزشی اتریش اظهار داشت: در گذشته نیز به ایران سفر کرده بودم و از دانشگاه خوارزمی بابت فراهم کردن زمینه این همکاری متشکرم .
 
وی افزود: دیروز اولین جلسه کنفرانس در وزارت علوم،تحقیقات و فناوری با معاون وزیرعلوم برگزار شد و اشتراکات علمی زیادی بین ایران و اتریش وجود دارد. این سابقه به قرن 18 برمی‌گردد و ما باید تلاش کنیم یک مرکز قوی ایجاد کنیم.
 
دکتر ذوتی تصریح کرد: تفاهم نامه ای در وزارت علوم بین ایران و اتریش به امضا رسید و شانس بزرگی داریم که زمینه همکاری های جدیدی را به وجود آوریم و آن را توسعه دهیم. ایده اصلی مأموریت ما این است که همکاری های قبلی را قوت بخشیم و می خواهیم فعالیت‌های علمی ایران و اتریش  با شتاب بیشتری ادامه یابد. ما از دانشگاه خوارزمی دیدن کردیم و مشتاق همکاری های بیشتر در ماه ها و سال‌های آینده هستیم.
 
در ادامه  باربارا گروبر معاون وزیر علوم فناوری و اقتصاد اتریش عنوان کرد: قرار است کارگاه‌هایی برای همکاری مشترک جهت گسترش استعدادها  برگزار شود و تا به حال 13 یادداشت تفاهم بین ایران و اتریش امضا شده که زمینه بسیار خوبی در جهت توسعه مراکز علمی است.
 
وی گفت: اتریش کشوری است که دربخش زیر ساخت‌ها تحقیقات زیادی انجام داده است و اگر شما به دستاوردهای این کشور نگاه کنید متوجه خواهید شد که بسیار نوآورانه بوده است.
 
سپس دکترگرهارد ولز رئیس آموزش عالی واحد اراسموس گفت: ایران برای ما یکی از شرکای علمی به شمار می‌آید و امیدوارم همکاری های علمی  دو کشورادامه پیدا کند.
 
همچنین در این نشست، دو یادداشت تفاهم میان دانشگاه خوارزمی با دانشگاه مونتان و تربیت معلم اتریش امضا شد.
 
در پایان این نشست کارگروه‌هایی درحوزه‌های علوم انسانی، مدیریت کسب و کار، نفت و مهندسی، علوم طبیعی و فرهنگ و هنر برگزار شد.
 
گفتنی است با موافقت وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ریاست کارگروه ملی هماهنگی و پیگیری همکاری های علمی بین المللی با کشور اتریش به مدت دو سال به دانشگاه خوارزمی واگذار شد. در همین راستا هیئت بلند پایه اتریشی مرکب از رئیس آژانس همکاری های بین المللی کشور اتریش،معاون وزیر کشوراتریش و رؤسا و نمایندگان 12 دانشگاه و پژوهشگاه اتریش به ایران سفر کردند.
 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۲:۴۳

کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

کنفرانس توسعه همکاری‌های علمی ایران و اتریش با حضور معاون آموزشی وزیر علوم، سرپرست مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ،رؤسا و معاونان پژوهشی ۷۰ دانشگاه مطرح کشور و جمعی از استادان در دانشگاه خوارزمی برگزار شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در ابتدای این کنفرانس دکترمجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی این وزارت از دانشگاه خوارزمی که میزبانی این برنامه را تقبل کردند تشکر کرده و اظهار داشت: در ایران 155 دانشگاه ملی و 530 شعبه دانشگاه از راه دور (پیام نور) وجود دارد و همچنین دو دانشگاه ویژه در علوم مهارتی که تعدادشان در سطح کشور 960 مورد است.  علاوه بر این، کشور پهناور ایران دارای دو مجموعه دانشگاهی دیگر تحت عنوان مراکز غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی است که این دو در مجموع مشتمل بر 820 واحد آموزش عالی در سطح کشور هستند.
 
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به تعداد دانشجویان در گروه‌های مختلف علمی گفت: 46.8 درصد دانشجویان در گروه علوم انسانی، 5.86درصد در گروه علوم پایه،5.69  درصد در گروه علوم پزشکی30.19 درصد در گروه علوم مهندسی، 4.35 درصد در گروه کشاورزی و دامپزشکی و 7.83 درصد در گروه هنر تحصیل می‌کنند.
 
وی در ادامه به سهم ایران در تولید مقالات علمی اشاره کرد و افزود: تعدادمقالات علمی ایران از سال 2007 تا 2016 نشان می دهد که سهم ایران در تولید مقالات افزایش یافته به طوری که در سال 2015 تعداد مقالات منتشره در مجلات  ISI، به بیش از 35 هزار مورد رسیده است و میان صد دانشگاه برتر آسیا ایران بعد از ژاپن،کره و تایوان مقام چهارم را داراست.
 
وی همچنین خاطرنشان کرد: از گسترش بخش فارسی در دانشگاه‌های خارجی استقبال می‌کنیم و امیدواریم مراکز آموزش عالی کشور در عرصه بین‌المللی توفیقات بیشتری را کسب کنند.
 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۳:۰۹

ایجاد مراکز نوآوری با تغییر نگرش در دانشگاه‌های کشور / با تغییر معیارهای نظام فکری علم به ثروت تبدیل می‌شود

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: با تغییر نگرش مراکز نواوری کار آفرین در کشور ایجاد می‌شود و این مساله جز با تغییر المان‌ های فکری ایجاد نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم صبح امروز در مراسم تجلیل از برگزیدگان عرصه‌های پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی که در پژوهشکده هنر و معماری برگزار شد، با اشاره به محوریت بودن کارهای پژوهشی در کشور اظهار داشت: خوشبختانه در کشور امر پژوهش تبدیل به یک گفتمان روز شده است و فناوری به دنبال و این بخش جزو اولویت‌های اصلی برنامه ریزی‌های دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی قرار گرفته است. 
 
وی بیان کرد: پژوهش و دانشگاه جایگاه بلندی در توسعه و زندگی مردم دارد و اگر ما در یک جامعه دانشگاهی شرکت کنیم ولی در آن مکان صحبتی از پژوهش و تحقیق ذکر نشود اثربخشی آن مکان به کمترین میزان خود می‌رسد زیرا دنیا به فکر توسعه معیارهای خود در مقوله پژوهش است. 
 
معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه دیگر معیارهای گذشته مبنای توسعه دانشگاه‌ها نیست، افزود: سرمایه‌های فکری و نرم افزارها امروز در دنیا جایگاه ویژه ای را پیدا کرد و شرکت‌های بزرگ و موفق آنهایی هستند که دارای خلاقیت، ابتکار، ایده و فکر نو بوده و در همین راستا اقتصادی که در نظام توسعه کار خود را باز کرده، همان اقتصاد دانش بنیان است که شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت از این نگرش و دیدگاه استفاده کرده‌اند. 
 
وی ادامه داد: ما باید برنامه‌ها و ابزار هایمان را دگرگون کنیم تا دانشگاه‌های نسل سوم کار آفرین و فن بازار با تغییر نو نگرش و اکوسیستم دچار تحولی بزرگ شوند و همین مساله باعث موفقیت دانشگاه‌های کار آفرین و مهارت محور می‌شود. 
 
احمدی عنوان کرد: اگر ما از استاد انتظار تدریس خوب در گذشته داشتیم امروز یک استاد نمونه را تعداد مقالات و اختراعات اش می‌شناسیم زیرا این امر سبب تجاری سازی در دانشگاه و توسعه فناوری همچنین تبدیل علم به ثروت و ارزش افزوده می‌شود. 
 
وی با بیان اینکه همگی معیارهای توسعه یافته تحت تاثیر نظام فکری و فرهنگ جامعه باشد، گفت: هر چقدر اختراع و فناوری در دانشگاه‌ها افزایش یابد میزان اثر گذاری این مراکز آموزشی بیشتر شده و این یک سیر تحول مناسبی را در دانشگاه‌های سراسر کشور و به خصوص کارآفرین نسل سوم ایجاد می‌کند. 
 
معاون پژوهشی وزارت علوم عنوان کرد: دانشگاه علمی کاربردی با عنوان یک کار افرین و نسل سومی باید جایگاه خود را در این اکوسیستم پیدا کند و با مبنا قرار دادن نظام نوآوری سعی در تربیت دانشجویان کار آفرین قرار دهند. 
 
وی ادامه داد: دانشگاه باید ماموریت گرا و تحقق آفرین باشند تا بتوانند نیروهای خود را توانمند تربیت بکنند و  این جز با تغییر نگرش و المان های  اساسی و حاکم بر دانشگاه ایجاد نمی‌شود. 
 
احمدی اظهار داشت: نو نگرش افراد حاظر در دانشگاه باید تغییر پیدا کند زیرا با تفکر صنعتی نمی‌توان دانشگاه نسل سوم و کار آفرین داشته باشیم و در این راستا با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های دانشگاهی می‌توان به سمت نظام توسعه و تغییر اکوسیستم قدم برداشت. 
 
وی متذکر شد: دانشگاه علمی کاربردی می‌تواند مجموعه ظرفیت‌ها را شناسایی و خلع ناشی ان را با ایده‌های نو پر کند و ماموریت گرایی و تغییر کارها با تغییر نگرش به خوبی در دانشگاه‌ها و به خصوص در مراکز آموزشی مهارت محور می‌تواند صورت بگیرد. 
 
وی با بیان اینکه در فضای ایجاد شده زمینه تعاملات بین المللی دانشگاه‌ها فراهم شده است، ادامه داد: دانشگاه علمی کاربردی ارتباط خوبی با حوزه تقاضا دارد و من انتظار دارم از این بخش دانشگاه‌های مهارت محور به خوبی استفاده کنند تا تحقیق و پژوهش و فناوری به بهترین نحو اجرا شود. 
 
احمدی ابرازر داشت: وزارت علوم با وزارت خانه های نیرو، رفاه، کشاورزی و صنعت نفت قراردادهای مختلفی را امضا کرده است و همچنین آئین نامه تاسیس شرکت‌های دانش بنیان دستور العمل ایجاد مراکز نوآوری به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است تا با توسعه مراکز رشد در دانشگاه‌های سراسر کشور زمینه‌ای برای ایجاد کار آفرینی و فناوری در کشور فراهم شود. 
 
وی ادامه داد: تغییر ساختار برای فعال کردن نظام نوآوری باید انجام شود و مراکز دانشگاهی باید اشتغال زا و خلاق عمل کنند و تا با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان علم دانشجویان و نخبگان به ثروت تبدیل شود. 
 
احمدی گفت: اکثر فارغ تحصیلان دانشگاهی به فکر پست دولتی هستند و  این مساله جلوی خلاقیت آنها را می‌گیرد و من انتظار دارم افراد نخبه با ایجاد شرکت‌های دانش بنیان سعی در ایجاد خلاقیت و تغییر نگرش کنند. 
 
در حال تکمیل/ 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۲:۵۳

واگذاری پروژه 20 منطقه نفتی به 9 مرکز دانشگاهی/ تصویب اعتبار 300 میلیارد تومانی بخش پژوهش

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: پروژه 20 منطقه نفتی به 9 مرکز دانشگاهی در کشور واگذار شده است و 300 میلیارد تومان اعتبار بخش پژوهش به تصویب رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم در حاشیه مراسم تجلیل از برگزیدگان عرصه پژوهش و فناوری دانشگاه علمی کاربردی که صبح امروز در پژوهشکده هنر و معماری برگزار شد؛ گفت: در حال حاضر فضا را طوری ایجاد کردیم تا ابزارهای تشویقی و قانون آیین‌نامه تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌های سراسر کشور ایجاد شود.
وی بیان کرد: بر طبق آیین‌نامه ابلاغیه وزارت علوم این دانشگاه‌ها استادان می‌توانند شرکت‌های دانش بنیان حوزه تخصص کاری خود را تأسیس و در راه‌اندازی این شرکت‌ها به دانشجویان نخبه کمک کنند و در این راستا دستورالعمل تشکیل مراکز نوآوری و توسعه صندوق حمایت از فناوری که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی است به مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ شده است تا علم نخبگان دانشگاهی به ثروت و کارآفرینی منجر شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: با همکاری مجلس و دولت توسعه صندوق حمایت از فناوری بیشتر می‌شود و با ترویج یک فرهنگ و نگرش نو در دانشگاه‌ها سعی در تجاری سازی محصولات شرکت‌های دان ش بنیان می کنیم.
وی عنوان کرد:‌ موضوع تجاری‌سازی با در اختیار نداشتن ظرفیت و بازار فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان هیچ فایده‌ای ندارد.
احمدی متذکر شد: با هماهنگی‌های صورت گرفته بر طبق قانون سرمایه‌گذاران بخش پژوهش از معافیت مالیاتی برخوردار هستند و این قانون تصویب و به کلی به مراکز آموزش ابلاغ شده است.
وی با بیان اینکه اصلاح آیین‌نامه‌ای در دانشگاه‌ها در حال انجام است،‌ گفت:‌ ارتباطات بین‌المللی خوبی هم اکنون در کشور ایجاد شده است و یک فضای آرام برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان برقرار شده است.
احمدی ادامه داد: به غیر از مقوله فناوری دانشگاه‌های کشور به بحث بازاریابی بیمه‌ای و سرمایه‌گذاری در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند و هم اکنون فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان در دانشگاه‌های سراسر کشور فراهم شده است.
وی ادامه داد: در بحث تجاری‌سازی مشکلاتی به خاطر نداشتن ظرفیت کافی داخل دانشگاه‌ها داریم که برای رفع این نقص برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته تا محصولات شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی در بازارهای هدف داخلی معرفی و به فروش برسد.
احمدی تأکید کرد: 300 میلیارد تومان بودجه برای پروژه‌های در حال انجام اختصاص پیدا کرده  و وزارت علوم با وزارت نفت یک تفاهم نامه همکاری امضا کرده است به طوری که انجام پروژه‌های 20 منطقه نفتی به 9 مرکز دانشگاهی واگذار شده است. 
وی گفت: وزارت نیرو با کارخانه‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه با هدف استفاده از ظرفیت  صنعت و معدن و برای کارآفرینی تفاهم‌نامه خوبی امضا کرده  و بر طبق اسناد بالادستی و پایین دستی نرم‌افزارهای حوزه نفت به وسیله دانشگاهیان در حال طراحی است.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۳:۱۳

راه‌اندازی واحدهای فن‌آور با هدف افزایش ظرفیت در دانشگاه علمی کاربردی

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه جهش به سمت دانشگاه نسل سومی از اولویت‌های اصلی این مرکز آموزشی مهارت محور است، گفت: راه‌اندازی واحدهای فن‌آور با هدف افزایش ظرفیت از برنامه های دانشگاه علمی کاربردی است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی و معاون وزیر در مراسم تجلیل از برگزیدگان عرصه‌های پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی که صبح امروز در پژوهشکده هنر و معماری برگزار شد، گفت: درگذشت حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را که بزرگمرد تاریخ معاصر ایران بود به رهبری معظم، خانواده ملت ایران تسلیت می‌گویم از خدمات ارزشمند ایشان در سراسر کشور دیده می شود.
وی بیان کرد: دانشگاه علمی کاربردی حضوری فعال در نمایشگاه امسال پیدا کرده، به طوری که از میان 100 دانشگاه و پژوهشکده در بین 12 دانشگاه برتر از نظر طرح‌های پژوهشی قرار داشته و در این دانشگاه بخش‌های فناوری و جهش به سمت دانشگاه نسل سومی از اولویت‌های اصلی این مرکز آموزشی مهارت محور حرکت می کند. 
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی ادامه داد: شرکت‌های د‌انش بنیان به میزان بیش از 700 میلیون تومان محصولات خودرا به فروش رسانده‌اند و طبق برنامه ششم توسعه که وزارت علوم پیش‌بینی کرده است دانشگاه مهارت محور باید 20 درصد جمعیت دانشجویان را در ابتدای این برنامه تشکیل بدهند و طبق این ابلاغیه وزارت علوم، دانشگاه‌های نسل سوم کارآفرین باید در انتهای برنامه 30 درصد جمعیت دانشجوی کشور در این مراکز مشغول به تحصیل شوند که تکلیف سنگینی را برای ما به عنوان یک دانشگاه کارآفرین و نسل سوم ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه اولین بار این دانشگاه در زمان تکمیل ظرفیت دانشجو جذب کرده، افزود: بنا بر صحبت‌هایی که با وزیر علوم انجام شده و با تصویب شورای گسترش این وزارتخانه برای رشته‌های خاص دوره‌هایی در بهمن ماه در دفترچه این دانشگاه آمده که ما به جای توسعه کمی، سعی در شناسایی رشته‌های جدید و توسعه کیفی در این زمینه هستیم.
امید عنوان کرد: دانشگاه علمی کاربردی در حوزه پژوهش هیچ محدودیتی ندارد و همواره سعی در افزایش ظرفیت این حوزه با راه‌اندازی واحدهای فناور و حمایت مالی و معنوی کرده است 
وی گفت: در حوزه IT کارهای خوبی صورت گرفته است و طبق برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته نواقص سامانه این دانشگاه از مهر ماه 96 به طور کامل مرتفع می‌شود و این مرکز مهارتی سیاست‌های کلان ابلاغیه را دنبال و پیگیری می‌کند.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۳:۰۹

دکتر امید خبر داد واحدهای فناور در مراکز علمی کاربردی راه‌اندازی می‌شود

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی از رایزنی و هماهنگی با وزارت علوم به منظور راه‌اندازی واحدهای فناور در مراکز قوی و توانمند این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدحسین امید روز سه‌شنبه، 28 دی ماه در آیین تجلیل از برگزیدگان عرصه‌های پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی که در پژوهشکده هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد، پرداختن به فناوری و رفتن به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را بنای اصلی برنامه‌های این دانشگاه در دوره جدید مدیریت علمی کاربردی خواند.
وی با اشاره به تکالیف تعیین‌شده در برنامه ششم توسعه کشور برای نظام‌آموزش مهارتی، گفت: نظام آموزش مهارتی که برعهده دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و برخی از واحدهای دانشگاه آزاد و مؤسسات غیرانتفاعی است، بر اساس برنامه ششم توسعه موظف شده تا جمعیت دانشجویان مهارتی کشور از 20 درصد کل جمعیت دانشجویی کشور در ابتدای برنامه ششم را به 30 درصد افزایش دهد.
دکتر امید با اشاره به اینکه جمعیت دانشجویی مهارتی کشور هم اکنون زیر 20 درصد است، خاطرنشان کرد: با این اوصاف، در سال 1396 که اولین سال اجرای برنامه توسعه ششم خواهد بود، باید جمعیت دانشجویان مهارتی را به عدد 20 درصد برسانیم که این امر تکلیف سنگینی برای ما ایجاد می‌کند.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با ابراز تاسف از اینکه در زمان حاضر، اتفاق نظر درخصوص "دانشجوی مهارتی" در کشور وجود ندارد، تعریف یکسان و استاندارد از این مفهوم را در نظام آموزش مهارتی خواستار شد.
وی افزود: تمرکز دانشگاه علمی کاربردی بر گسترش واحدها و دوره‌های آموزشی طی دهه‌های اخیر، تا حدود زیادی این دانشگاه را از توجه به پژوهش و فناوری بازداشته است؛ اما از این پس، ظرفیت و توان دانشگاه علمی کاربردی بیشتر در خدمت پژوهش و فناوری قرار خواهد گرفت.
دکتر امید درباره برنامه‌های توسعه‌ای دانشگاه علمی کاربردی نیز گفت: طبق برنامه، توسعه کمی به لحاظ ایجاد مراکز جدید نخواهیم داشت؛ ولی دوره‌ها و رشته‌های جدید و مورد نیاز کشور را به طور جدی در دستور کار داریم.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: امسال برای اولین بار در تاریخ دانشگاه علمی کاربردی، با موافقت وزارت علوم در مرحله تکمیل ظرفیت، پذیرش دانشجو داشتیم و درحالی‌که قبلا پذیرش دانشجوی علمی کاربردی فقط یک نوبت در سال صورت می‌گرفت، امسال طبق رایزنی که با شورای گسترش آموزش عالی داشتیم، قرار شد برای رشته‌ها و دوره‌های خاص مورد نیاز کشور، در بهمن ماه هم پذیرش دانشجو داشته باشیم.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علمی کاربردی، وی ابراز امیدواری کرد دانشگاه علمی کاربردی در مسیر تغییر و تلاش برای تبدیل به یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین از حمایت‌های وزارت علوم برخوردار باشد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۶:۳۹

دکتر امید خبر داد: واحدهای فناور در مراکز علمی کاربردی راه اندازی می شود

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی از رایزنی و هماهنگی با وزارت علوم به منظور راه اندازی واحدهای فناور در مراکز قوی و توانمند این دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمدحسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی در آیین تجلیل از برگزیدگان عرصه های پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی، پرداختن به فناوری و رفتن به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را بنای اصلی برنامه های این دانشگاه در دوره جدید مدیریت علمی کاربردی خواند.
وی به تکالیف تعیین شده در برنامه ششم توسعه کشور برای نظام آموزش مهارتی اشاره کرد و گفت: نظام آموزش مهارتی که برعهده دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه ای و برخی از واحدهای دانشگاه آزاد و موسسات غیرانتفاعی است، براساس برنامه ششم توسعه موظف شده تا جمعیت دانشجویان مهارتی کشور از 20 درصد کل جمعیت دانشجویی کشور در ابتدای برنامه ششم را به 30 درصد افزایش دهد.
دکتر امید با اشاره به اینکه جمعیت دانشجویی مهارتی کشور هم اکنون زیر 20 درصد است، خاطرنشان کرد: با این اوصاف، در سال 1396 که اولین سال اجرای برنامه توسعه ششم خواهد بود باید جمعیت دانشجویان مهارتی را به عدد 20 درصد برسانیم که این امر تکلیف سنگینی برای ما ایجاد می کند.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با ابراز تاسف از اینکه در زمان حاضر، اتفاق نظر درخصوص "دانشجوی مهارتی" در کشور وجود ندارد خواستار تعریف یکسان و استاندارد از این مفهوم در نظام آموزش مهارتی شد.
وی افزود: تمرکز دانشگاه علمی کاربردی بر گسترش واحدها و دوره های آموزشی طی دهه های اخیر، تا حدود زیادی این دانشگاه را از توجه به پژوهش و فناوری بازداشته است اما از این پس، ظرفیت و توان دانشگاه علمی کاربردی بیشتر در خدمت پژوهش و فناوری قرار خواهد گرفت.
دکتر امید درباره برنامه های توسعه ای دانشگاه علمی کاربردی نیز بیان داشت: طبق برنامه، توسعه کمی به لحاظ ایجاد مراکز جدید نخواهیم داشت ولی دوره ها و رشته های جدید و مورد نیاز کشور را به طور جدی در دستور کار داریم.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: امسال برای اولین بار در تاریخ دانشگاه علمی کاربردی، با موافقت وزارت علوم در مرحله تکمیل ظرفیت، پذیرش دانشجو داشتیم و درحالیکه قبلا پذیرش دانشجوی علمی کاربردی فقط یک نوبت در سال صورت می گرفت امسال طبق رایزنی که با شورای گسترش آموزش عالی داشتیم قرار شد برای رشته ها و دوره های خاص مورد نیاز کشور، در بهمن ماه هم پذیرش دانشجو داشته باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد دانشگاه علمی کاربردی در مسیر تغییر و تلاش برای تبدیل به یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین از حمایت های وزارت علوم برخوردار باشد.
200/202

۹۵/۱۰/۲۸
۱۶:۴۲

معاون وزیر علوم: کارآفرینی و نوآوری از خلاهای جدی نظام آموزشی کشور است

تهران- ایرنا-معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت به عنوان خلاهای جدی نظام آموزش عالی کشور یاد کرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر وحید احمدی روز سه شنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: امروزه عناصر تشکیل دهنده توسعه، دچار تغییرات اساسی شده و عواملی همچون سرمایه های فکری، مغزافزارها و نرم افزارها در فرآیند توسعه، جایگاه اساسی پیدا کرده اند.
وی افزود: اکنون شاهدیم کشورهای بزرگ، پایه و اساس اقتصادشان را بر شرکت های نو مبتنی بر نوآوری، خلاقیت، ابتکار و مفاهیم جدید این حوزه قرار داده اند.
احمدی، وجود و فعالیت شرکت هایی مانند گوگل، مایکروسافت و اسمارت فون ها در فضای فناورانه را محصول نگرش توسعه به عناصر جدید نوآوری و فناوری تلقی کرد.
وی همچنین طرح مباحث اقتصاد دانش بنیان در کشور را برگرفته از نوع نگرش جهانی برشمرد و گفت: برای موفقیت نظام علمی کشور باید برنامه ها و ابزارهای خود را دگرگون کنیم و به مفاهیم جدیدی مثل دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین، فن بازار، سرمایه گذاری های خطرپذیر (VC)، کارگزاران علمی (بروکرهای علمی) که امروز مطرح می شود، توجه بیشتری داشته باشیم.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) با یادآوری اینکه در اکوسیستم علمی جدید، انتظارات از دانشگاه، دانشجو و اعضای هیات علمی به طور کلی متحول شده است، افزود: اگر در گذشته، استاد دانشگاه فردی بود که خوب درس می داد، امروز استاد خوب کسی است که شرکت دانش بنیان داشته باشد.
وی، تجاری سازی در دانشگاه و تولید ثروت از علم را عناصر جدید اکوسیستم جدید علمی و فناوری خواند و گفت: برای تحقق این اهداف، در مسیر تغییر نظام فکری و فرهنگی جامعه و دانشگاه گام هایی برداشته ایم و در یک سیر تحولی قرار گرفته ایم به گونه ای که یک زمان، ساعت تدریس به عنوان ملاک اصلی کار استاد دانشگاه مطرح بود و به تدریج، میزان تولید مقاله، میزان ارجاعات و استنادات به تولیدات علمی و اکنون تعداد اختراع و پتنت و تولید محصولات فناورانه و تجاری سازی آنها جایگزین ملاک های اولیه شده است.
احمدی تصریح کرد: در فضای فعلی، چنانچه دانشگاه های خود را بر منبای نوآوری، متحول نکنیم برگ برنده ای نخواهیم داشت از همین رو وزارت علوم، تمام تلاش خود را بر ماموریت گرایی، تحول آفرینی و کارآفرینی دانشگاه ها و پرورش نیروی توانمند و خلاق توسط آنها قرار داده است.
وی با بیان اینکه با تفکر سنتی نمی توان دانشگاه کارآفرین و نسل سوم یا چهارم ایجاد کرد، بیان داشت: مقصود ما از داشتن نظام آموزشی مهارتی، یک نظام سنتی نیست بلکه مهارتی از نظر ما قابل قبول است که منجر به ایجاد شرکت های زایشی، استارتاپ ها و شغل مولد شود.
معاون وزیر علوم ادامه داد: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت خوبی به لحاظ نیروی انسانی خلاق و علاقمند به فعالیت های نوآورانه برخوردار است و این توانمندی ها باید به خوبی مدیریت شود.
وی از تعاملات صورت گرفته میان صنعت و دانشگاه و انعقاد تفاهم نامه های همکاری میان وزارت علوم و وزارتخانه های صنعت، معدن، تجارت، نیرو، نفت، دفاع و جهاد کشاورزی ابراز رضایت کرد و گسترش این همکاری ها را از رویکردهای جدی وزارت علوم برشمرد.
آیین تجلیل از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در محل پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد.
علمی**1055**1440
خبرنگار : زینب کارگر ** انتشار:‌معصومه گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۰/۲۸
۱۶:۴۲

دانشگاه علمی کاربردی برای تکمیل ظرفیت بهمن دانشجو پذیرش می‌کند/ امید: گسترش کمی این دانشگاه مانع توجه به پژوهش و فناوری شده است

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی از رایزنی و هماهنگی با وزارت علوم برای راه‌اندازی واحدهای فناور در مراکز قوی و توانمند این دانشگاه و پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت امسال خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی‌کاربردی، محمدحسین امید، سرپرست دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در آئین تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری این دانشگاه، رفتن به سوی فناوری و دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را بنای اصلی برنامه‌های این دانشگاه در دوره جدید مدیریت علمی کاربردی اعلام کرد.
امید به تکالیف تعیین‌شده در برنامه ششم توسعه کشور برای نظام آموزش مهارتی اشاره کرد و گفت: «نظام آموزش مهارتی که برعهده دانشگاه جامع علمی‌کاربردی، دانشگاه فنی‌و‌حرفه ای و برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و موسسات غیرانتفاعی است، براساس برنامه ششم توسعه موظف شده‌ است تا جمعیت دانشجویان مهارتی کشور از 20 درصد کل جمعیت دانشجویی کشور در ابتدای برنامه ششم را به 30 درصد افزایش دهد.»
او گفت: «جمعیت دانشجویی مهارتی کشور هم‌اکنون زیر 20 درصد است. با این اوصاف، در سال 96 که اولین سال اجرای برنامه توسعه ششم است باید جمعیت دانشجویان مهارتی را به عدد 20 درصد برسانیم که این امر تکلیف سنگینی برای ما ایجاد می‌کند.»
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی با ابراز تاسف از نبود اتفاق‌نظر درباره "دانشجوی مهارتی" در کشور، خواستار تعریف یکسان و استاندارد از این مفهوم در نظام آموزش مهارتی شد.
او افزود: «تمرکز دانشگاه علمی‌کاربردی بر گسترش واحدها و دوره‌های آموزشی در دهه‌های اخیر، تا حدود زیادی این دانشگاه را از توجه به پژوهش و فناوری بازداشته است اما از این پس، ظرفیت و توان دانشگاه علمی‌کاربردی بیشتر در خدمت پژوهش و فناوری قرار می‌گیرد.»
امید درباره برنامه‌های توسعه‌ای دانشگاه علمی کاربردی نیز گفت: «براساس برنامه، توسعه کمی به لحاظ ایجاد مراکز جدید نداریم ولی دوره‌ها و رشته‌های جدید و مورد نیاز کشور را به طور جدی در دستور کار داریم. امسال برای اولین بار در تاریخ دانشگاه علمی کاربردی، با موافقت وزارت علوم در مرحله تکمیل ظرفیت، پذیرش دانشجو داشتیم و درحالیکه قبلا پذیرش دانشجوی علمی‌کاربردی فقط یک نوبت در سال صورت می‌گرفت، امسال براساس رایزنی که با شورای گسترش آموزش عالی داشتیم، مقرر شد برای رشته‌ها و دوره‌های خاص مورد نیاز کشور، در بهمن هم پذیرش دانشجو داشته باشیم.»
امید ابراز امیدواری کرد دانشگاه علمی کاربردی در مسیر تغییر و تلاش برای تبدیل به یک دانشگاه نسل سوم و کارآفرین از حمایت‌های وزارت علوم برخوردار باشد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۷:۰۱

محمد حسین امید بر کرسی ریاست دانشگاه علمی و کاربردی ابقا شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست محمد حسین امید در دانشگاه علمی کاربردی که توسط وزیر علوم به این شورا معرفی شده بود موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست محمد حسین امید بر دانشگاه علمی کاربردی که توسط وزیر علوم به این شورا معرفی شده بود موافقت کرد.
محمد حسین امید که معاونت اداری و مالی وزارت علوم  را نیز بر عهده دارد مدتی به عنوان سرپرست دانشگاه علمی کاربردی فعالیت می‌کرد که با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست این دانشگاه منصوب شد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۷:۲۳

محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبدیل حکم محمدحسین امید، سرپرست موقت دانشگاه جامع علمی کاربردی به ریاست این دانشگاه موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، عصر امروز در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تبدیل حکم محمدحسین امید، سرپرست موقت دانشگاه جامع علمی کاربردی به ریاست موافت شد.
دکتر محمدحسین امید که همزمان معاون مالی و اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را هم بر عهده دارد، بعد از عزل دکتر محمد اخباری، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از سوی وزیر علوم، در تاریخ 5 تیر 95 به عنوان سرپرست موقت این دانشگاه منصوب شد و اکنون براساس قانون بعد از گذشت شش ماه از حکم سرپرستی ایشان، شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدحسین امید را در این دانشگاه ابقا و حکم سرپرستی او را به ریاست تغییر داد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۷:۴۷

مخبردزفولی در جمع خبرنگاران: ​محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی شد/ سند آموزش ۲۰۳۰ از نظرما وجاهتی ندارد

​دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب روسای پنج دانشگاه کشور در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاه ها خبر داد و گفت: در این جلسه محمدحسین امید به عنوان رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور انتخاب شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مخبر دزفولی امروز در پایان جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران گفت: مدتی بود که برخی از روسای دانشگاه ها که پیشنهاد شده بودند در نوبت بررسی قرار داشتند که در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاه ها که به حضور وزیر علوم، وزیر بهداشت و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد در این جلسه محمدحسین امید به عنوان رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور، محمود نصیری به عنوان رئیس دانشگاه دریانورودی و علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی به عنوان رئیس دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدی به عنوان رئیس دانشگاه فسا و سیدحسین داوودی به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انتخاب شدند.
 
وی افزود: هنوز در مورد دانشگاه فرهنگیان تصمیمی گرفته نشده است.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مورد دانشگاه آزاد هم هیئت موسس باید تعیین تکلیف شود چون بعد از فوت مرحوم هاشمی رفسنجانی که ریاست هیئت موسس و هیئت امنا را برعهده داشته تعدادی از اعضای هیئت موسس کم شده اند و طبق اساسنامه این دانشگاه اعضای هیئت موسس باید با نظر اعضای شورای انقلاب فرهنگی تایید شوند.
 
مخبردزفولی با بیان اینکه باید ترکیب اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد هم تکمیل شود، گفت: این دو کار در حال بررسی هستند و هر گاه به نتیجه کامل برسیم و کار مسیر خود راردر شورا طی کند آن را اعلام می کنیم.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه جلسات شورای تحول علوم انسانی به صورت منظم برگزار می شود، گفت: بیش از 50 برنامه در این شورا بازنگری شده و به وزارت علوم نیز اعلام شده اند و وزارت علوم نیز دارد برنامه های خود را برای عملیاتی کردن این برنامه ها انجام می دهد.
 
مخبردزفولی بیان کرد: هماهنگی خوبی بین شورای تحول علوم انسانی ، وزارت علوم و بخش های مختلف که پای کار هستند به وجود آمده تا برنامه های تصویب شده زودتر انجام شوند.
 
وی با اشاره به سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: این سند یک جریان جهانی است که یونسکو آن را طراحی کرده ولی باید با بخشی از اسناد تصویب شده ملی ما مطابقت داشته باشد و شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاه به تصویب برسد چون در آن مغایرت هایی وجود دارد و در هیچ جای معتبری هم تصویب نشده بنابراین وجاهتی از نظر مراکز معتبر کشور و از نظر ما ندارد و باید مسیر اساسی و قانونی خود را طی کند.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص موضوع جلسه امروز شورا گفت: موضوع فناوری های نرم بود و در خصوص بازی های رایانه ای و پویانمایی برگزار شد البته ادامه این جلسه در نشست بعدی ادامه پیدا خواهد کرد و نتیجه آن به اطلاع عمومی می رسد. 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۸:۱۱

برترین های پژوهش و فناوری دانشگاه علمی کاربردی تجلیل شدند

تهران- ایرنا- مراسم معرفی و تجلیل از برترین های عرصه پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال 1395 با حضور معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع و پژوهش و فناوری وزارت علوم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، معرفی و تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی روز سه شنبه در بخش های پژوهشگران برتر، ایده برتر، طرح پژوهشی برتر، دستاورد تجاری سازی شده برتر، کارشناس پژوهشی برتر واحد استانی، کارگاه پژوهشی برتر، مرکز رشد برتر، کارآفرینان برتر سال های 94 و 95، دفاتر کارآفرینی برتر سال های 94 و 95 و استان های برتر در عرصه پژوهش و فناوری صورت گرفت.
در بخش پژوهشگران برتر، حسین کربلایی از استان اردبیل، امید بزرگ حداد از استان البرز، سیدسعید موسوی از استان زنجان، پیروز شاکری از استان کرمان، امیراحمد دهقانی از استان گلستان، نسیبه روزبه از استان هرمزگان و جعفر نیکان، هادی فصیحی، علی خاکسار و خسرو پرویزی از استان همدان به عنوان پژوهشگران برتر استانی انتخاب و معرفی شدند.
احمد الوندی از استان همدان نیز جایزه ایده برتر این مراسم را از آن خود کرد.
حمید مرتضوی و رضا کامیاب مقدس از استان کرمان و رضا مرادی از استان همدان به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه و یحیی یوسفی از موسسه آموزش عالی علمی کاربردی شهید قدوسی قوه قضاییه، پدرام فروغی شاد از موسسه علمی کاربردی هلال ایران، سید جلال الدین بصام از موسسه علمی کاربردی جهاد کشاورزی، احمد نظری از موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی و مسعود گلستانی پور از موسسه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی به عنوان پژوهشگران برتر موسسه های علمی کاربردی مورد تجلیل قرار گرفتند.
در این مراسم همچنین طرح 'هاور فن' متعلق به رضا خسروی و مسیح شاکری و 'CNC' شش محوره متعلق به سیدعلی سجادی و رضا بشارتی به عنوان طرح های پژوهشی برتر معرفی شدند.
عنوان دستاورد تجاری سازی شده برتر دانشگاه علمی کاربردی در سال جاری نیز به چهار طرح شامل 'ماژول الکتریکی ویلچر' متعلق به محمد یزدان یار و علی جعفری از استان تهران، 'دستگاه وکیوم فرمینگ' متعلق به حسین جهانی و کیومرث کریمی از استان البرز، 'مهندسی معکوس و بهینه سازی زاویه یاب 26 میلیمتری SPG ' متعلق به نوربخش کمال از استان البرز و 'دستگاه آبیاری نوبتی درختان' متعلق به مسعود وحدانی فرد از استان تهران اختصاص یافت.
استان های البرز، تهران، خراسان رضوی، کردستان، مازندران، گلستان و هرمزگان نیز به عنوان استان های برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی در عرصه پژوهش و فناوری معرفی شدند.
در این مراسم از مصطفی یوسفی از استان البرز، علی اکبر شمشیری از استان تهران و علی صفاری از استان یزد به عنوان کارشناسان پژوهشی برتر واحد استانی قدردانی شد.
مراکز آموزش عالی علمی کاربردی صنایع دستی، فرهنگی و هنری پارسیان، فنون و خدمات هوایی تهران (سماپران) و فرهنگ و هنر واحد 11 همگی از تهران به خاطر برگزاری کارگاه های پژوهشی برتر دانشگاه علمی کاربردی مورد تجلیل قرار گرفتند.
عنوان مرکز رشد برتر علمی کاربردی در سال جاری نیز به مرکز رشد قند، شیرینی، شکلات و صنایع وابسته از استان البرز، مرکز رشد آسانسور و صنایع وابسته از استان تهران و مرکز رشد طیور، ماکیان و صنایع وابسته از استان مازندران تعلق گرفت.
کارآفرینان برتر سال 1395 دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز عادل بشیری جلال از استان همدان، محمدرحیم زارعی از استان فارس، امیر لک پور از استان لرستان و لیلا شمسه از استان لرستان بودند و مراکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر از استان فارس، فرهنگ و هنر 2 مازندران و قند کرج موفق به کسب عنوان و جایزه دفاتر کارآفرینی برتر سال 95 شدند.
در این مراسم همچنین از سید سالار هاشمی از استان زنجان، علی امیر ارجمند از استان یزد و سمیه حوتی از استان همدان به عنوان کارآفرینان برتر سال 1394 و مراکز آموزش عالی مینو از استان زنجان، پیگیر از استان گلستان و هپکو از استان مرکزی به عنوان دفاتر کارآفرینی برتر سال 1394 دست یافتند.
در این مراسم همچنین از شروین هادیان بخاطر تولید نمونه آزمایشگاهی قارچ کش ارگانیک نیم و از علیرضا صدری به خاطر تولید پایلوت گوهر حساس به آفتاب تجلیل و قدردانی شد.
علمی**1055**
خبرنگار : زینب کارگر **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@https://telegram.me

۹۵/۱۰/۲۸
۱۸:۲۳

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: کارآفرینی و نوآوری از خلأهای جدی نظام آموزش کشور است

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت به عنوان خلأهای جدی نظام آموزش عالی کشور یاد کرد.

به گزارش ایسنا، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از کارآفرینی، نوآوری و خلاقیت به عنوان خلأهای جدی نظام آموزش عالی کشور یاد کرد.
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات فناوری در آیین تجلیل از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: امروزه عناصر تشکیل دهنده توسعه، دچار تغییرات اساسی شده و عواملی همچون سرمایه‌های فکری، مغزافزارها و نرم افزارها در فرآیند توسعه، جایگاه اساسی پیدا کرده‌اند.
وی افزود: اکنون شاهدیم کشورهای بزرگ، پایه و اساس اقتصادشان را بر شرکت‌های نو مبتنی بر نوآوری، خلاقیت، ابتکار و مفاهیم جدید این حوزه قرار داده اند.
دکتراحمدی، وجود و فعالیت شرکت‌هایی مانند گوگل، مایکروسافت و اسمارت فون‌ها در فضای فناورانه را محصول نگرش توسعه به عناصر جدید نوآوری و فناوری تلقی کرد.
وی همچنین طرح مباحث اقتصاد دانش بنیان در کشور را برگرفته از نوع نگرش جهانی برشمرد و گفت: برای موفقیت نظام علمی کشور باید برنامه ها و ابزارهای خود را دگرگون کنیم و به مفاهیم جدیدی مثل دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین، فن بازار، سرمایه گذاری های خطرپذیر (VC)، کارگزاران علمی (بروکرهای علمی) که امروز مطرح می شود، توجه بیشتری داشته باشیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری اینکه در اکوسیستم علمی جدید، انتظارات از دانشگاه، دانشجو و اعضای هیات علمی به طور کلی متحول شده است، افزود: اگر در گذشته، استاد دانشگاه فردی بود که خوب درس می داد، امروز استاد خوب کسی است که شرکت دانش بنیان داشته باشد.
دکتر احمدی افزود: تجاری سازی در دانشگاه و تولید ثروت از علم عناصر جدید اکوسیستم جدید علمی و فناوری است و ما برای تحقق این اهداف، در مسیر تغییر نظام فکری و فرهنگی جامعه و دانشگاه گام‌هایی برداشته ایم و در یک سیر تحولی قرار گرفته‌ایم به گونه‌ای که یک زمان، ساعت تدریس به عنوان ملاک اصلی کار استاد دانشگاه مطرح بود و به تدریج، میزان تولید مقاله، میزان ارجاعات و استنادات به تولیدات علمی و اکنون تعداد اختراع و تولید محصولات فناورانه و تجاری سازی آنها جایگزین ملاک‌های اولیه شده است.
وی تأکید کرد: در فضای فعلی، چنانچه دانشگاه های خود را بر مبنای نوآوری، متحول نکنیم برگ برنده ای نخواهیم داشت، از همین رو وزارت علوم، تمام تلاش خود را بر ماموریت گرایی، تحول آفرینی و کارآفرینی دانشگاه ها و پرورش نیروی توانمند و خلاق توسط آنها قرار داده است.
وی با بیان اینکه با تفکر سنتی نمی‌توان دانشگاه کارآفرین و نسل سوم یا چهارم ایجاد کرد، بیان داشت: مقصود ما از داشتن نظام آموزشی مهارتی، یک نظام سنتی نیست بلکه مهارتی از نظر ما قابل قبول است که منجر به ایجاد شرکت های زایشی، استارتاپ ها و شغل مولد شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت خوبی به لحاظ نیروی انسانی خلاق و علاقمند به فعالیت های نوآورانه برخوردار است و این توانمندی ها باید به خوبی مدیریت شود.
وی از تعاملات صورت گرفته میان صنعت و دانشگاه و انعقاد تفاهم نامه های همکاری میان وزارت علوم و وزارتخانه های صنعت، معدن، تجارت، نیرو، نفت، دفاع و جهاد کشاورزی ابراز رضایت کرد و گسترش این همکاری ها را از رویکردهای جدی وزارت علوم برشمرد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۸:۲۲

روسای 5 دانشگاه کشور معرفی شدند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تایید روسای 5 دانشگاه کشور در جلسه شورا خبر داد و گفت: ریاست معاون وزیر علوم بر دانشگاه علمی کاربردی نیز در این جلسه تأیید شد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: مدتی بود برخی روسای دانشگاه‌ها پیشنهاد شده بودند که بعد از بررسی در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاهها که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها تشکیل می شود، محمد حسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمود نصیری برای ریاست دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شدند.
وی ادامه داد: هنوز در مورد دانشگاه فرهنگیان تصمیمی گرفته نشده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد دانشگاه آزاد نیز افزود: هیئت موسس آن باید تعیین تکلیف شود چون بعد از فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی، ریاست هیئت موسس و هیئت امنا بر عهده ایشان بود. طبق اساسنامه دانشگاه آزاد، اعضای هیئت موسسه با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب می شود.
وی اظهار داشت: ترکیب اعضای هیئت امنا هم باید کامل شود و هر دوی این کار در حال بررسی است و هرگاه به نتیجه کامل برسیم اعلام می کنیم.
مخبر دزفولی درباره جلسات شورای تحول و ارتقای علوم انسانی اضافه کرد: بیش از 50 برنامه بازنگری و به وزارت علوم اعلام شده است و وزارت علوم در حال عملیاتی کردن این برنامه ها است. هماهنگی خوبی بین شورای تحول و وزارت علوم وجود دارد و بخش های زیادی پای کار آمده اند تا برنامه ها تصویب شده و زودتر به اجرا برسد.
وی درباره سند 2030 نیز گفت: اسناد راهبردی در حوزه علمی، آموزشی و فرهنگی در آموزش عالی و وزارت علوم به این صورت است که عموم آن را شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده است. سند نخبگان، سند مهندسی و فرهنگی، سند تحول آموزش و پرورش و غیره هر کار دیگری در این زمینه باید در ذیل این موارد انجام شود البته این سند را یونسکو طراحی کرده است و باید با اسناد تصویب شده ملی ما مطابقت داشته باشد و در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای اسلامی شدن دانشگاهها به تصویب برسد.
وی عنوان کرد: در این سند مغایرت هایی وجود دارد و هیچ جای معتبری تصویب نشده است. بنابراین وجاهتی به لحاظ مراکز معتبر کشور ندارد.
مخبر دزفولی درباره جلسه ستاد راهبری نقشه جامع کشور یادآور شد: جلسه امروز در زمره فناوری های نرم بود و در مورد بازیهای رایانه ای و سیاه نمایی هایی در این زمینه بود که ادامه آن به جلسه آینده موکول شد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۸:۵۸

روسای 5 دانشگاه انتخاب شدند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمود نصیری برای دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انتخاب شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دکتر مخبر دزفولی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: در جلسه اخیری که در کمیته تعیین روسای دانشگاه ها با حضور وزرای علوم و بهداشت و رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها داشتیم روسای برخی از دانشگاه های کشور انتخاب شدند که امیدواریم با شروع کار این روسا، دانشگاه های مربوطه با تلاش بیشتری وظایفشان را انجام دهند.
وی گفت: مدتی بود برخی از روسای دانشگاهها پیشنهاد شده بودند که بعد از بررسی در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاهها؛ محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمود نصیری برای ریاست دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هنوز در مورد دانشگاه فرهنگیان تصمیمی گرفته نشده، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص چگونگی انتخاب رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد افزود: در مورد دانشگاه آزاد هم هیأت موسس باید تعیین و هم هیأت امنا باید ترمیم شود، زیرا مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم ریاست هیأت موسس و هم ریاست هیأت امنای این دانشگاه را برعهده داشته است.
وی افزود: با رحلت آیت‌الله هاشمی از اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد کاسته شده است و طبق اساسنامه این دانشگاه اعضای جدید هیأت موسس با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب می‌رسد.
مخبر دزفولی در ادامه گفت: ترکیب اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد باید کامل شود که هر دوی این کارها در حال بررسی است و هرگاه به نتیجه کامل برسیم و مسیر شورا را طی کند، اعلام می‌کنیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با بازنگری برنامه‌های علوم انسانی گفت: جلسات شورای تحول علوم انسانی به صورت منظم برگزار می‌شود و بیش از 50 برنامه بازنگری شده و به وزارت علوم اعلام شده است که وزارت علوم در حال تدوین برنامه‌های عملیاتی است.
وی افزود: هماهنگی‌های خوبی میان شورای تحول علوم انسانی، وزارت علوم و بخش‌های مختلف ذیربط به وجود آمده است تا برنامه‌ها تصویب و سریع‌تر اجرایی شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۲۰:۱۱

با حضور معاون وزیر علوم از دکتر «رضا کامیاب مقدس» بعنوان پژوهشگر برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تقدیر شد

آیین تجلیل از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور برگزار شد و از دکتر رضا کامیاب مقدس رییس جهاددانشگاهی استان کرمان بعنوان پژوهشگر برتر حوزه پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تقدیر شد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا منطقه کویر، آیین تجلیل از برگزیدگان پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات فناوری، دکتر محمدحسین امید سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی و جمعی از نخبگان و روسای دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور در پژوهشکده هنر و معماری جهاددانشگاهی برگزار شد.
در این مراسم از دکتر رضا کامیاب مقدس رییس مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی شعبه کرمان و رییس جهاددانشگاهی استان کرمان با تالیف 2 عنوان کتاب، 30 عنوان سردبیری و عضو هیات تحریریه نشریات علمی، دریافت 7 جایزه از جشنواره ها معتبر ملی و بین المللی، چاپ 14 مقاله در مجلات معتبر داخلی و بین المللی، چاپ 30 عنوان مقالات پذیرفته شده در همایش های علمی، 14 عنوان طرح های پژوهشی پایان یافته دارای حسن انجام کار از کارفرما و ... بعنوان پژوهشگر برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تقدیر شد. 
به گزارش ایسنا، در این مراسم دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات فناوری اظهار داشت: امروزه عناصر تشکیل دهنده توسعه، دچار تغییرات اساسی شده و عواملی همچون سرمایه های فکری، مغزافزارها و نرم افزارها در فرآیند توسعه، جایگاه اساسی پیدا کرده اند.
وی افزود: اکنون شاهدیم کشورهای بزرگ، پایه و اساس اقتصادشان را بر شرکت های نو مبتنی بر نوآوری، خلاقیت، ابتکار و مفاهیم جدید این حوزه قرار داده اند.
دکتراحمدی، وجود و فعالیت شرکت هایی مانند گوگل، مایکروسافت و اسمارت فون ها در فضای فناورانه را محصول نگرش توسعه به عناصر جدید نوآوری و فناوری تلقی کرد.
وی همچنین طرح مباحث اقتصاد دانش بنیان در کشور را برگرفته از نوع نگرش جهانی برشمرد و گفت: برای موفقیت نظام علمی کشور باید برنامه ها و ابزارهای خود را دگرگون کنیم و به مفاهیم جدیدی مثل دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین، فن بازار، سرمایه گذاری های خطرپذیر (VC)، کارگزاران علمی (بروکرهای علمی) که امروز مطرح می شود، توجه بیشتری داشته باشیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری اینکه در اکوسیستم علمی جدید، انتظارات از دانشگاه، دانشجو و اعضای هیات علمی به طور کلی متحول شده است، افزود: اگر در گذشته، استاد دانشگاه فردی بود که خوب درس می داد، امروز استاد خوب کسی است که شرکت دانش بنیان داشته باشد.
دکتر احمدی افزود: تجاری سازی در دانشگاه و تولید ثروت از علم عناصر جدید اکوسیستم جدید علمی و فناوری است و ما برای تحقق این اهداف، در مسیر تغییر نظام فکری و فرهنگی جامعه و دانشگاه گام هایی برداشته ایم و در یک سیر تحولی قرار گرفته ایم به گونه ای که یک زمان، ساعت تدریس به عنوان ملاک اصلی کار استاد دانشگاه مطرح بود و به تدریج، میزان تولید مقاله، میزان ارجاعات و استنادات به تولیدات علمی و اکنون تعداد اختراع و تولید محصولات فناورانه و تجاری سازی آنها جایگزین ملاک های اولیه شده است.
وی تأکید کرد: در فضای فعلی، چنانچه دانشگاه های خود را بر مبنای نوآوری، متحول نکنیم برگ برنده ای نخواهیم داشت از همین رو وزارت علوم، تمام تلاش خود را بر ماموریت گرایی، تحول آفرینی و کارآفرینی دانشگاه ها و پرورش نیروی توانمند و خلاق توسط آنها قرار داده است.
وی با بیان اینکه با تفکر سنتی نمی توان دانشگاه کارآفرین و نسل سوم یا چهارم ایجاد کرد، بیان داشت: مقصود ما از داشتن نظام آموزشی مهارتی، یک نظام سنتی نیست بلکه مهارتی از نظر ما قابل قبول است که منجر به ایجاد شرکت های زایشی، استارتاپ ها و شغل مولد شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت خوبی به لحاظ نیروی انسانی خلاق و علاقمند به فعالیت های نوآورانه برخوردار است و این توانمندی ها باید به خوبی مدیریت شود.
وی از تعاملات صورت گرفته میان صنعت و دانشگاه و انعقاد تفاهم نامه های همکاری میان وزارت علوم و وزارتخانه های صنعت، معدن، تجارت، نیرو، نفت، دفاع و جهاد کشاورزی ابراز رضایت کرد و گسترش این همکاری ها را از رویکردهای جدی وزارت علوم برشمر

۹۵/۱۰/۲۸
۲۱:۲۱

روسای 5 دانشگاه انتخاب شدند

خبرگزاری میزان- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، محمود نصیری برای دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان انتخاب شدند.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان؛ دکتر مخبر دزفولی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: در جلسه اخیری که در کمیته تعیین روسای دانشگاه ها با حضور وزرای علوم و بهداشت و رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها داشتیم روسای برخی از دانشگاه های کشور انتخاب شدند که امیدواریم با شروع کار این روسا، دانشگاه های مربوطه با تلاش بیشتری وظایفشان را انجام دهند.
وی گفت: مدتی بود برخی از روسای دانشگاهها پیشنهاد شده بودند که بعد از بررسی در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاهها؛ محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمود نصیری برای ریاست دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هنوز در مورد دانشگاه فرهنگیان تصمیمی گرفته نشده، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص چگونگی انتخاب رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد افزود: در مورد دانشگاه آزاد هم هیأت موسس باید تعیین و هم هیأت امنا باید ترمیم شود، زیرا مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم ریاست هیأت موسس و هم ریاست هیأت امنای این دانشگاه را برعهده داشته است.
وی افزود: با رحلت آیت‌الله هاشمی از اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد کاسته شده است و طبق اساسنامه این دانشگاه اعضای جدید هیأت موسس با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب می‌رسد.
مخبر دزفولی در ادامه گفت: ترکیب اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد باید کامل شود که هر دوی این کارها در حال بررسی است و هرگاه به نتیجه کامل برسیم و مسیر شورا را طی کند، اعلام می‌کنیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با بازنگری برنامه‌های علوم انسانی گفت: جلسات شورای تحول علوم انسانی به صورت منظم برگزار می‌شود و بیش از 50 برنامه بازنگری شده و به وزارت علوم اعلام شده است که وزارت علوم در حال تدوین برنامه‌های عملیاتی است.
وی افزود: هماهنگی‌های خوبی میان شورای تحول علوم انسانی، وزارت علوم و بخش‌های مختلف ذیربط به وجود آمده است تا برنامه‌ها تصویب و سریع‌تر اجرایی شود.
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۲۸
۲۲:۱۱

توضیحات معاون وزیر علوم در خصوص ابلاغیه جدید شوراهای صنفی: اختیارات شوراهای صنفی محدود نشده است

معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان با تاکید بر اینکه در ابلاغیه جدید شوراهای صنفی به دانشگاه ها اختیارات آنها محدود نشده است گفت: برخلاف برخی اظهار نظرهایی که صورت گرفت ابلاغیه جدید شوراهای صنفی تکرار برخی بندهای آیین نامه بوده و هیچ محدودیتی در اختیارات آنها اعمال نشده است.

دکتر مجتبی صدیقی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به پیشینه تشکیل شورای صنفی دانشجویان، اظهار کرد: اصولا شوراهای صنفی درون دانشگاه‌ها یک تشکل جدید نیست بلکه در دوره‌های مختلف این شوراها حضور داشتند و فعالیت می‌کردند، شاید به قدمت تشکیل دانشگاه در ایران، پیگیری مسائل صنفی نیز به شکل‌های مختلف وجود داشت. در واقع قبل از انقلاب این پیگیری‌ها از طریق تشکل‌های سیاسی صورت می‌گرفت و در برخی مواقع نیز به عنوان صنفی کار می‌کردند. اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مجددا تشکل‌های صنفی به شکل‌های مختلف حضور داشتند که در دوره‌های مختلف محدوده کار و حضور آنها ضعیف و قوی می‌شد. بطور کلی تعامل مدیریت‌های دانشگاه‌های با شوراهای صنفی در قبل و بعد از انقلاب متفاوت بود.
وی در ادامه تصریح کرد:‌ در هیچ دوره‌ای با خلاء یا فقدان شورای صنفی در دانشگاه مواجه نبودیم. در دوره کنونی با این دیدگاه که شوراهای صنفی به عنوان یک مزیت، تشکلهایی هستند که می‌توانند در درون دانشگاه با هم‌افزایی و کمک مدیریت دانشگاه برای حل مشکلات صنفی دانشجویان تلاش کنند، موضوع دنبال شده است.
رییس سازمان امور دانشجویان خاطر نشان کرد: همانطور که در آیین‌نامه شورای صنفی تصویب و بعد از امضای وزیر علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شد و به دنبال آن شیوه‌نامه اجرایی نیز تصویب و ابلاغ شد، آمده است: بهبود وضعیت صنفی و رفاهی دانشجویان، کمک به ایجاد شرایط و فضای مناسب‌تر برای تحصیل، فعالیت و سکونت دانشجویان، ایجاد فضای همدلی در بین دانشجویان، آشنایی بیشتر با مشکلات و مسائل یکدیگر، تقویت فضای همکاری و تعامل بین دانشجو و دانشگاه، تقویت کار جمعی دانشجویان بین یکدیگر و مشارکت قانونمند با یکدیگر برای حل مشکلات از اهداف شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها به شمار می رود.
به گفته وی، بطور کلی شوراهای صنفی مهارت و تجربه دانشجویان را افزایش خواهد داد که بر اساس آن بتوانند با توانمندی‌ها، امکانات و محدودیت‌های دانشگاه آشنا شوند و دنبال راهکارها و پیشنهاد حل مشکلات باشند چرا که ما فکر می‌کنیم ظرفیت‌های خلاق دانشجویان ارائه خدمات به آنها را بهتر و بیشتر می‌کند. در حقیقت پیگیری حل مشکلات از طریق تعامل و مجاری قانونی نوعی تمرین برای حضور در عرصه های خدمت آتی است که توسط شوراهای صنفی صورت می‌گیرد.
برداشت اشتباه از یک ابلاغیه
وی با بیان اینکه آیین‌نامه شوراهای صنفی اردیبهشت سال 95 توسط وزیر علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شد گفت: با توجه به برداشت‌هایی که در برخی از دانشگاه‌ها در خصوص نحوه فعالیت شوراهای صنفی صورت گرفته بود و پیگیری‌هایی که برخی از روسای دانشگاه‌ها داشتند اخیرا ابلاغیه‌ای به دانشگاه‌ها ارسال شد که در آن مورد جدیدی اعلام نشده بود. با این‌حال برخی‌ اعضای شورای صنفی تصور کردند که ما در ابلاغیه جدید وظایف آنها را محدود کردیم در حالی که در این ابلاغیه چند موضوع ذکر شده در آیین نامه و شیوه نامه، مجدداً تکرار و در خصوص آنها توضیح داده شده است.
معاون وزیر علوم یادآور شد:‌ مورد اول در ابلاغیه اخیر به دانشگاه‌ها این بود که محدوده وظایف شوراهای صنفی خدمات آموزشی است و شوراها اجازه ورود به مسائل آموزشی را ندارند، لذا مسائل آموزشی را توضیح دادیم که برنامه‌ریزی آموزشی دانشگاه‌ها، امور مربوط به هیات علمی و ارزیابی آن‌ها، برنامه‌ریزی درسی و کلاسی از جمله این موارد است که اصولاً در شئون آکادمیک دانشگاه‌ها قرار دارد درهیچ کجا دانشجویان در برنامه‌ریزی‌های آموزشی دانشگاه‌ها دخالت نمی‌کنند. دقیقاً اینها مواردی هستند که در آیین نامه نیز وجود دارد.
 اجازه ورود شوراهای صنفی به حیطه خدمات آموزشی
وی تاکید کرد: موردی که در ابلاغیه اخیراً اعلام شده این است که بر اساس آیین نامه ابلاغی شوراها می‌توانند بر نحوه ارائه خدمات آموزشی مربوط به دانشجویان را نظارت کنند که این مورد در آیین‌نامه‌ قبلی وجود نداشت و در این دوره اضافه شد. یعنی به دانشگاه‌ها اعلام شده است که امور آموزشی در حیطه دخالت دانشجویان نیست اما خدمات آموزشی نظیر نحوه سرویس‌دهی در حوزه‌های ادارات آموزش، تحصیلات تکمیلی، نحوه تعامل کارکنان آموزشی با دانشجویان، فضاهای فیزیکی و خدماتی که آموزش باید در آنجا صورت بگیرد در صورتی که دارای مشکل و ایراد باشد می توانند مورد پیگیری شوراهای صنفی باشند.
رییس سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: علت تاکید مجدد موارد آیین نامه شوراهای صنفی در قالب ابلاغیه اخیر این بود که اخباری بدست ما رسیده بود که در برخی دانشگاه‌ها نمره ارزیابی اساتید در تابلو اعلام شده و برخی از شوراها ی صنفی در حیطه ارزیابی اساتید ورود کرده بودند اگرچه ارزیابی اساتید توسط دانشجویان به صورت نظرسنجی انجام می‌شود. اما همه این موارد با رعایت شئون و حرمت علمی صورت می‌گیرد و به شکل ضابطه‌مند دنبال می‌شود. یا مثلاً حتی در دانشگاهی برخی دانشجویان گفته بودند ما درانتخاب اساتید باید نظر بدهیم که پذیرفتنی نیست. آنچه مهم است که این نوع درخواست ها شئون آموزشی و آکادمیک و استقلال دانشگاه‌ها را زیر سئوال می برد. دانشجویان تنها در خدمات آموزشی می توانند اظهار نظر کنند. بنابراین هیچ مورد جدیدی در ابلاغیه جدید به دانشگاه‌ها اضافه یا کم نشده است.
هیچ گزینشی برای ورود به شوراهای صنفی انجام نمی‌شود
دکتر صدیقی ادامه داد: نکته دوم در ابلاغیه اخیر مربوط به شوراهای صنفی دانشگاه‌ها این است که ماده 9 شیوه‌نامه مجدداً تاکید گردید با این مضمون که دانشجویانی که می‌خواهند متقاضی عضویت در شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها شوند موظف هستند سه مورد یعنی اعتقاد به قانون اساسی و ولایت فقیه، رعایت شئون دانشجویی و اخلاقی و رعایت مفاد آیین‌نامه و شیوه‌نامه شورای صنفی را تایید و امضا کنند. این موارد به هیچ عنوان به معنی گزینش دانشجویان نیست اما اگر دانشجویی طبق آیین‌نامه حکم انضباطی داشته باشد نمی‌تواند عضو شورا شود و اینکه برخی از شوراها اعلام کرده بودند ما شرط جدیدی را اعلام کردیم اشتباه است این شروط از ابتدا بوده است ما فقط در ابلاغیه جدید بر این شروط تاکید کردیم.
معاون وزیر علوم تاکید کرد: براساس آیین‌نامه شورای صنفی دانشجویان،‌ در صورتی که دانشجویی عضو شورای صنفی باشد و حکم انضباطی بگیرد عضویت او لغو خواهد شد.
دکتر صدیقی افزود: مورد سوم که در ابلاغیه جدید شوراهای صنفی دانشجویان به آن تاکید شده این است که براساس آیین‌نامه امکان تعدد شوراهای صنفی درون دانشگاه‌ها وجود دارد یعنی قبلا ما فقط یک شورای صنفی در دانشگاه داشتیم اما به نظر می رسید یک شورا نمی توانست بر تمام مسائل دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها و غیره بپردازد و به همه امور برسد اما در این آیین‌نامه امکان تشکیل شورا در واحدها (دانشکده‌ها- خوابگاه‌ها) فراهم شد. البته شورای واحد فقط در همان واحد امکان پیگیری امور را دارد. دبیران شوراهای واحدها در دانشگاه شورای موسسه را تشکیل می‌دهند و این شورا می تواند با مسئولین دانشگاه تعامل برقرار و مطالبات خود را دنبال کند. یعنی بحث‌های کلی در سطح دانشگاه توسط شورای موسسه دنبال می شود و شورای واحد در سطح مسوولین واحدها مسائل را پیگیری خواهند کرد.
ورود نمایندگان دانشجویان در شورای مرکزی نظارت 
به گفته رییس سازمان امور دانشجویان، در سطح وزارتخانه نیز تشکیل شورای مرکزی نظارت پیش‌بینی شده است. در این شورا چهار دبیر شورای صنفی به انتخاب دبیران صنفی دانشگاه‌ها عضویت دارند که آنجا مسائل شوراهای صنفی و نحوه اجرای شیوه‌نامه که احیاناً اصلاحاتی نیاز داشته باشد، مطرح خواهد شد. اگر چه شورای نظارت مرکزی از گذشته وجود داشته ولی نمایندگان دانشجویان در آن انتصابی بود خود مسوولان وزارتخانه این دانشجویان را انتخاب می‌کردند.
وی به چهارمین نکته مورد تاکید در ابلاغیه اخیر اشاره کرد و گفت: نکته مورد تاکید دیگر این بود چون سال‌جاری سال اول اجرای آیین‌نامه شورای صنفی است و زمان انتخاب شوراها اردیبهشت‌ماه پیش‌بینی شده بود به دلیل ابلاغ دیرهنگام این آیین‌نامه و شیوه‌نامه، بسیاری از دانشگاه‌ها نتوانستند این انتخابات را برگزار کنند، بنابراین در ابلاغیه جدید تاکید شد در سال اول اجرای آیین‌نامه زمان انتخابات شوراهای صنفی به تشخیص دانشگاه‌ها باشد.
دکتر صدیقی گفت: با توجه به اینکه آیین‌نامه شوراهای صنفی با مشارکت فکری نمایندگان دانشجویان و معاونین دانشجویی دانشگاه‌ها جمع‌بندی و ابلاغ شد نسبت به گذشته قدم‌های مثبتی در آیین نامه برداشته شد چرا که به مشارکت بیشتر دانشجویان در امور مرتبط از جمله سیاست‌های اصلی آموزش عالی است. چون در برخی از دانشگاه‌ها ابهاماتی درخصوص این آیین‌نامه داشتند و مشکلاتی را ایجاد کرده بود، نکاتی از آن در قالب ابلاغیه اعلام گردید. بنابراین هیچ تفسیر جدیدی از آیین‌نامه صورت نگرفته است.
حدنصاب 25 درصدی در انتخابات شوراها بررسی می‌شود
معاون وزیر علوم به اعتراضات اخیر برخی شوراهای صنفی مبنی بر مشکلات اجرایی آیین نامه اشاره کرد و گفت: بر اساس آیین نامه در هر واحد حداقل 25 درصد دانشجویان آن واحد در انتخابات شرکت کنند و هر عضو باید بیش از 50% رای شرکت کنندگان را احراز نماید. دلیل آن این است که شورای صنفی اگر کمتر از 25 درصد رای دانشجویان را دارا باشد، پشتوانه جدی رای دانشجویان را نخواهد داشت. البته در صورتی که این حدنصاب تامین نشود در مرحله بعد یعنی دور دوم با هر حد نصابی می‌توانند انتخاب شوند. برخی دانشجویان معتقد بودند که مشارکت 25 درصدی در واحدهای بزرگ سخت است. علیرغم اینکه آنچه در آیین‌نامه ذکر شده منطق دارد، ولی در اجرا باید شرایط را دید. طبیعی است هر آیین‌نامه‌ای در سال اول اجرا با مشکلاتی مواجه شود.
دکتر صدیقی گفت: در خصوص حدنصاب مشارکت 25 درصدی دانشجویان در انتخابات شوراهای صنفی، گزارشاتی از دانشگاه‌ها دریافت کرده‌ایم پس از تشکیل شورای مرکزی نظارت، این گزارشات در شورا مطرح خواهد شد و اگر نیاز به اصلاح داشته باشد، موضوع دنبال خواهد شد. بنابراین نکته جدی و نگران‌کننده‌ای وجود ندارد.
دلایل پایین بودن مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ برای شوراهای صنفی پایین است؟
رییس سازمان امور دانشجویان در پاسخ به این سوال که چرا علت مشارکت دانشجویان برای شرکت در انتخابات شوراهای صنفی در دانشگاه‌های بزرگ پایین است، افزود: شاید علت آن را باید در روحیات دانشجویان بررسی کرد که چرا در مسائل مربوط به خودشان کمتر مشارکت می‌کنند. علیرغم اینکه مسائل صنفی بر خلاف فعالیت‌های سیاسی هزینه‌بر نیست حتی بسیاری از تشکل‌های سیاسی به دلیل جذابیت در مسائل صنفی دخالت می‌کنند. اما اینکه دانشجویان علاقه ندارند بخشی از آن به روحیات کلی آن‌ها برمی‌گردد که به تحلیل جدی نیاز دارد، باید بررسی کرد که چرا دانشجویان در فضای مجازی بدون حضور فیزیکی فعال‌ترند. اگرچه ممکن است بخشی از آن از نحوه پیگیری‌ مسائل توسط دانشجویان نشات گیرد، یعنی اگر تشکل‌های صنفی با رعایت قوانین ‌مسیرهای تعاملی و قانونی را برای مطالبات دنبال کنند و همچنین مدیریت دانشگاه‌ها نیز با آن‌ها تعامل سازنده ای داشته باشند، علاقه دانشجویان برای مشارکت در این امور بیشتر می‌شود.
وی افزود: علت برخی تنش‌های محدود در بین شوراهای صنفی دانشجویی با مدیریت دانشگاه‌ها به این دلیل است که برخی شوراها، کمبود امکانات را نمی‌بینند و برخی مدیریت‌ها نیز احساس می‌کنند که راحت‌ترند خودشان تنهایی تصمیم‌گیرنده باشند. در حالی که ما فکر می‌کنیم اگر تشکل شناسنامه‌دار مثل شورای صنفی در دانشگاه‌ها باشد از دخالت‌های پراکنده جلوگیری خواهد کرد. بنابراین فلسفه شوراهای صنفی به قوت خود باقی است باید تلاش کنیم حاشیه‌های منفی آن حذف شود.
معاون وزیر علوم به اعتراض برخی اعضای شوراهای صنفی اخیر اشاره کرد و گفت: اخیراً چند نفر از اعضای شورای صنفی به همراه عده‌ای از دانشجویان که عضو شورای صنفی نبودند، به سازمان امور دانشجویان مراجعه کردند و به جای اینکه خواسته های خود را بصورت طبیعی پیگیری کنند، فضایی دیگر را رقم زدند. در واقع چند روز قبل چند نفر از این دانشجویان به سازمان مراجعه کرده بودند و گفته بودند که دوشنبه می‌خواهند در دانشگاه تربیت مدرس جلسه‌ای داشته باشند اطلاع بدهید دانشگاه همکاری کند و دوم اینکه سه‌شنبه همه به سازمان می‌آییم و رئیس سازمان هم حضور داشته باشند. البته جلسه این دانشجویان در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، سه‌شنبه هم بدون اینکه ساعت خاصی را اعلام کرده باشند و بصورت اصولی هماهنگ کنند حدود پیش‌ازظهر به سازمان مراجعه کردند. من صبح در سازمان حضور داشتم که بعد برای شرکت در جلسه به وزارت علوم رفتم و به دنبال آن برای شرکت در گردهمائی معاونین منطقه، عازم بوشهر شدم و نتوانستم در سازمان حضور داشته باشم. دانشجویان به سازمان آمدند و مسائلی نظیر کتک زدن دانشجویان عنوان کردند که کاملا نادرست و کذب است، این ساختمان اداری است و تمامی طبقات آن مجهز به دوربین مدار بسته است و فیلم‌ها از بدو ورود تا خروج دانشجویان موجود است و تعامل و برخورد روشن است. حتی آن‌ها با نگهبان که می‌خواست هماهنگ کند رفتار مناسبی نداشتند و حاضر نشده بودند مسایل و خواسته‌های خودشان را با معاون سازمان و سایر مسئولان که در سازمان حضور داشتند در میان بگذارند و حتی دعوت به حضور در سالن جلسات را نپذیرفته و در محل ورودی دفتر اینجانب با وجود صندلی برای مراجعین روی زمین نشستند.
دکتر صدیقی ادامه داد: ما سعی می‌کنیم همواره جلساتی با شوراهای صنفی در سطوح مختلف برگزار کنیم. وی در خصوص نحوه انتخاب دبیران عضو شورای مرکزی نظارت هم اعلام کرد که با توجه به ضرورت مشارکت همه مناطق کشور در این امر و متفاوت بودن مسائل صنفی دانشگاه های مختلف و انعکاس آن ها در شورای مرکزی، بنا براین است که بر اساس تعداد دانشجو در ده منطقه کشور تقسیم سهمیه صورت پذیرد و انتخاب برای چهار نماینده در سطح منطقه برگذار گردد. امیدواریم شورای مرکزی نظارت در ترم جدید تحصیلی تشکیل شود و قبل ازپایان سال این انتخاب صورت پذیرد تا از این طریق ارتباط ما با مجموعه کل شوراهای صنفی شکل بگیرد.
شوراهای صنفی اجازه فعالیت های سیاسی ندارند
معاون وزیر علوم در پایان با تاکید بر اینکه شوراهای صنفی اجازه فعالیت های سیاسی را ندارند، گفت: شوراهای صنفی تشکل‌های سیاسی نیستند خود دانشجویان نیز این مورد را پذیرفته‌اند و در آیین‌نامه نیز تاکید شده است، چراکه مسائل سیاسی باید توسط تشکل‌های سیاسی که کم نیستند دنبال شود. آنچه شورای صنفی دنبال می‌کند مسائل صنفی دانشجویی است که باید مراقب باشند نوع موضع‌گیری آن ها به تشکل‌های سیاسی نزدیک نشود و اگر تعامل خوبی با مسئولان داشته باشند خواسته‌های آن ها به خوبی تحقق خواهد یافت. همانگونه که در بسیاری از دانشگاه ها این فضا وجود دارد و هم افزایی ها موجب حل تدریجی مشکلات شده است. ضمناً حمایت های مالی از شوراها برای انجام فعالیت‌هایشان را دنبال کرده‌ایم تا از طریق معاونت دانشجویی دانشگاه ها انجام شود.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۲:۵۰

محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی شد

شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبدیل حکم محمدحسین امید، سرپرست موقت دانشگاه جامع علمی کاربردی به ریاست این دانشگاه موافقت کرد.

به گزارش ایسکانیوز، عصر دیروز در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تبدیل حکم محمدحسین امید، سرپرست موقت دانشگاه جامع علمی کاربردی به ریاست موافقت شد.
دکتر محمدحسین امید که همزمان معاون مالی و اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را هم بر عهده دارد، بعد از عزل دکتر محمد اخباری، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از سوی وزیر علوم، در تاریخ 5 تیر 95 به عنوان سرپرست موقت این دانشگاه منصوب شد و اکنون براساس قانون بعد از گذشت شش ماه از حکم سرپرستی ایشان، شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدحسین امید را در این دانشگاه ابقا و حکم سرپرستی او را به ریاست تغییر داد.
200

۹۵/۱۰/۲۹
۰۸:۵۸

پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی تقدیر شدند

از 57 پژوهشگر ، ایده ، طرح پژوهشی ، فناور ، مؤسسه ،  واحد استانی ، مرکز آموزش علمی کاربردی ، مرکز رشد ، کارآفرین ، دفتر کارآفرینی برگزیده با حضور دکتر محمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی و دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم تقدیر شد.

به گزارش ایسکانیوز، مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی که با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، دکتر محدحسین امید رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی، مدیران حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم، معاونین و مدیران ستادی و استانی دانشگاه برگزار شد.
در این مراسم از 10 پژوهشگر برتر استانی، یک ایده برتر،3 پژوهشگر برتر دانشگاه، 5 پژوهشگر برتر مؤسسات، 2 طرح پژوهشی برتر،4 فناور برتر (دستاورد تجاری سازی شده برتر)، 7 واحد استانی برتر، 3 کارشناس برتر واحد استانی، 4 مرکز آموزش علمی کاربردی برتر، 3 مرکز رشد برتر4 کارافرین برتر سال 95، 3 دفترکارآفرینی برتر سال 95، 3 کارافرین برتر سال 94، 3 دفترکارآفرینی برتر سال 94 و دو طرح الماس با اهدای تندیس، تقدیر ویژه انجام شد.
در بخش پژوهشگران برتر، حسین کربلایی از استان اردبیل، امید بزرگ حداد از استان البرز، سید سعید موسوی از استان زنجان، پیروز شاکری از استان کرمان، امیراحمد دهقانی از استان گلستان، نسیبه روزبه از استان هرمزگان و جعفر نیکان، هادی فصیحی، علی خاکسار و خسرو پرویزی از استان همدان به عنوان پژوهشگران برتر استانی انتخاب و معرفی شدند.
احمد الوندی از استان همدان نیز جایزه ایده برتر این مراسم را از آن خود کرد.
حمید مرتضوی و رضا کامیاب مقدس از استان کرمان و رضا مرادی از استان همدان به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه و یحیی یوسفی از موسسه آموزش عالی علمی کاربردی شهید قدوسی قوه قضاییه، پدرام فروغی شاد از موسسه علمی کاربردی هلال ایران، سید جلال الدین بصام از موسسه علمی کاربردی جهاد کشاورزی، احمد نظری از موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی و مسعود گلستانی پور از موسسه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی به عنوان پژوهشگران برتر موسسه های علمی کاربردی مورد تجلیل قرار گرفتند.
در این مراسم همچنین طرح "هاور فن" متعلق به رضا خسروی و مسیح شاکری و "CNC" شش محوره متعلق به سیدعلی سجادی و رضا بشارتی به عنوان طرح های پژوهشی برتر معرفی شدند.
عنوان دستاورد تجاری سازی شده برتر دانشگاه علمی کاربردی در سال جاری نیز به چهار طرح شامل "ماژول الکتریکی ویلچر" متعلق به محمد یزدان یار و علی جعفری از استان تهران، "دستگاه وکیوم فرمینگ" متعلق به حسین جهانی و کیومرث کریمی از استان البرز، "مهندسی معکوس و بهینه سازی زاویه یاب 26 میلیمتری SPG " متعلق به نوربخش کمال از استان البرز و "دستگاه آبیاری نوبتی درختان" متعلق به مسعود وحدانی فرد از استان تهران اختصاص یافت.
استانهای البرز، تهران، خراسان رضوی، کردستان، مازنداران، گلستان و هرمزگان نیز به عنوان استانهای برتر دانشگاه جامع علمی کاربردی در عرصه پژوهش و فناوری معرفی شدند.
در این مراسم از مصطفی یوسفی از استان البرز، علی اکبر شمشیری از استان تهران و علی صفاری از استان یزد به عنوان کارشناسان پژوهشی برتر واحد استانی قدردانی شد.
مراکز آموزش عالی علمی کاربردی صنایع دستی، فرهنگی و هنری پارسیان، فنون و خدمات هوایی تهران (سماپران) و فرهنگ و هنر واحد 11 همگی از تهران نیز به خاطر برگزاری کارگاه های پژوهشی برتر دانشگاه علمی کاربردی مورد تجلیل قرار گرفتند.
عنوان مرکز رشد برتر علمی کاربردی در سال جاری نیز به مرکز رشد قند، شیرینی، شکلات و صنایع وابسته از استان البرز، مرکز رشد آسانسور و صنایع وابسته از استان تهران و مرکز رشد طیور، ماکیان و صنایع وابسته از استان مازندران تعلق گرفت.
کارآفرینان برتر سال 1395 دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز عادل بشیری جلال از استان همدان، محمدرحیم زارعی از استان فارس، امیر لک پور از استان لرستان و لیلا شمسه از استان لرستان بودند و مراکز آموزش علمی کاربردی خانه کارگر از استان فارس، فرهنگ و هنر 2 مازندران و قند کرج موفق به کسب عنوان و جایزه دفاتر کارآفرینی برتر سال 95 شدند.
در این مراسم همچنین از سید سالار هاشمی از استان زنجان، علی امیر ارجمند از استان یزد و سمیه حوتی از استان همدان به عنوان کارآفرینان برتر سال 1394 و مراکز آموزش عالی مینو از استان زنجان، پیگیر از استان گلستان و هپکو از استان مرکزی به عنوان دفاتر کارآفرینی برتر سال 1394 دست یافتند.
در این مراسم همچنین از شروین هادیان بخاطر تولید نمونه آزمایشگاهی قارچ کش ارگانیک نیم و از علیرضا صدری به خاطر تولید پایلوت گوهر حساس به آفتاب تجلیل و قدردانی شد.
200

۹۵/۱۰/۲۹
۰۹:۱۵

روسای 5 دانشگاه انتخاب شدند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی كاربردی، محمود نصیری برای دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشكی هرمزگان انتخاب شدند.

به گزارش نما به نقل از میزان؛ دکتر مخبر دزفولی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: در جلسه اخیری که در کمیته تعیین روسای دانشگاه ها با حضور وزرای علوم و بهداشت و رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها داشتیم روسای برخی از دانشگاه های کشور انتخاب شدند که امیدواریم با شروع کار این روسا، دانشگاه های مربوطه با تلاش بیشتری وظایفشان را انجام دهند.
وی گفت: مدتی بود برخی از روسای دانشگاهها پیشنهاد شده بودند که بعد از بررسی در جلسه اخیر کمیته تعیین روسای دانشگاهها؛ محمدحسین امید برای ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر محمود نصیری برای ریاست دانشگاه دریانوردی علوم دریایی چابهار، داوود دومیری گنجی برای ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، محسن اژدری برای ریاست دانشگاه فسا، و سید حسین داوودی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تایید شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هنوز در مورد دانشگاه فرهنگیان تصمیمی گرفته نشده، در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص چگونگی انتخاب رئیس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد افزود: در مورد دانشگاه آزاد هم هیأت موسس باید تعیین و هم هیأت امنا باید ترمیم شود، زیرا مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم ریاست هیأت موسس و هم ریاست هیأت امنای این دانشگاه را برعهده داشته است.
وی افزود: با رحلت آیت‌الله هاشمی از اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد کاسته شده است و طبق اساسنامه این دانشگاه اعضای جدید هیأت موسس با نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب می‌رسد.
مخبر دزفولی در ادامه گفت: ترکیب اعضای هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد باید کامل شود که هر دوی این کارها در حال بررسی است و هرگاه به نتیجه کامل برسیم و مسیر شورا را طی کند، اعلام می‌کنیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با بازنگری برنامه‌های علوم انسانی گفت: جلسات شورای تحول علوم انسانی به صورت منظم برگزار می‌شود و بیش از 50 برنامه بازنگری شده و به وزارت علوم اعلام شده است که وزارت علوم در حال تدوین برنامه‌های عملیاتی است.
وی افزود: هماهنگی‌های خوبی میان شورای تحول علوم انسانی، وزارت علوم و بخش‌های مختلف ذیربط به وجود آمده است تا برنامه‌ها تصویب و سریع‌تر اجرایی شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۰۰:۰۰

رفع مشکلات دیرینه آموزش عالی؛ اولین گام توسعه دانشگاه‌ها

با توجه به ضررهایی که کشور ما از جهت مهاجرت دانش‌آموختگان به خارج از کشور در طول سال‌ها متحمل شده و سرمایه‌ای را که می‌توانست به بهترین نحو به سود خود از آن استفاده کند، به دلایل مختلف ازجمله نبود وضعیت اشتغال مناسب، عدم حمایت کافی از دانش‌آموختگان و دلایل دیگری که طرح آن موجب به درازا کشیدن مطلب خواهد شد، در اختیار سایر کشورها قرار داده است، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های تصمیم‌گیرندگان آموزش عالی در سال‌های اخیر، اندیشیدن تدابیری برای جلوگیری از مهاجرت دانش‌آموختگان و استفاده از توان آنها در جهت پیشرفت کشور بوده است.اما قضیه به همین جا ختم نشده و نظام آموزش عالی ما، در طول سالیان اخیر، هدفی فراتر از این را برای خود در نظر گرفته و آن، عبارت است از اینکه نه‌فقط با ترمیم نقصها و مشکلات نظام آموزشی، مانع مهاجرت دانشجویان و دانش‌آموختگان به خارج شویم، بلکه پا را فراتر گذاشته و خود، به یکی از کشورهای نخبه‌پذیر دنیا تبدیل شویم، به طوری که دانشجویان سایر کشورها بتوانند به دانشگاههای ایرانی مراجعه کرده و مشغول به تحصیل شوند، و به این ترتیب، دانشگاههای ما در آینده نزدیک به دانشگاههایی بین‌المللی تبدیل شوند.بدیهی است که رسیدن به این افق و چشم‌انداز، به نوعی همه‌جانبه‌نگری نیاز دارد که در آن، نخست برای حل مشکلات دانشگاهی چاره‌ای اندیشیده شده باشد. چرا که با وضعیت نامناسب بسیاری از خوابگاههای دانشگاهی، مشکلات مربوط به سرفصلهای درسی در رشته‌های مختلف، نسبت استاد به دانشجو، امکانات کم پژوهشی و... تحقق بین‌المللی‌سازی دانشگاهها، چندان منطقی و واقع‌بینانه به نظر نمی‌رسد.در روزهای اخیر هم، از قول معاون آموزشی وزارت علوم عنوان شده بود که در حال حاضر، برخی از دانشگاههای ما در زمره 500 دانشگاه برتر دنیا جای دارند که با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، تلاش می‌شود در پنج سال آینده، دانشگاههای ایرانی در فهرست 200 دانشگاه برتر جهان جای بگیرند. در نظر گرفتن چنین دورنمای نزدیکی برای آموزش عالی و تلاش درراستای جهانی‌سازی دانشگاههای داخلی که به طور قطع، موجب شکوفایی بیشتر فضای آموزش عالی خواهد شد، اتفاق مبارکی است که اخیرا به گونه برجسته‌ای مورد توجه قرار گرفته و در این راستا، با بسیاری از دانشگاه‌های خارجی، تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده است. اما آنچه مهم است داشتن برنامه مشخص، زمان‌مند و هدف‌مند در این رابطه است که در مرتبه نخست، با برطرف کردن ضعفها و مشکلات مختلف و متعددی که در دانشگاههای کشور وجود دارد، زمینه برای توسعه بیشتر و ورود جدی به جریان بین‌المللی‌سازی و قرار گرفتن ایران در فهرست کشورهای دارای دانشگاه‌های بین‌المللی فراهم شود.در غیر این صورت و با اختصاص بودجه‌های کم آموزشی و پژوهشی و به قوت خود باقی ماندن مشکلات دیرینه نظام آموزش عالی، به نظر می‌رسد ما در انتظار محصول و نتیجه‌ای هستیم که مقدمات لازم برای دست‌یابی به آن طی نشده است.
روزنامه آفرینش

۹۵/۱۰/۲۸
۲۱:۵۲

قائم مقام وزیر علوم ؛ تحصیل بیش از ۵۲۲ دانشجوی غیرایرانی در رشته زبان و ادبیات فارسی

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: ۵۲۲ دانشجوی غیرایرانی در رشته های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی در داخل کشور مشغول تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسین سالارآملی در گردهمایی مدیران گروه های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی و مراکز علمی خارج از کشور که صبح امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: یکی از محوری ترین برنامه های وزارت علوم توجه به دیپلماسی علمی و توسعه زبان و ادبیات فارسی در جهان است.
وی ادامه داد: در حال حاضر دو گروه در این زمینه فعال هستند، یکی وزارت علوم و دیگری ایرانیان مقیم خارج کشور هستند که وظیفه توسعه زبان و ایران شناسی را در دانشگاه های دنیا برعهده دارند.
سالارآملی افزود: در حال حاضر بیش از ۵۱ کرسی زبان و ادبیات فارسی در ۳۱ کشور دنیا وجود دارد و ۳ هزار و ۶۳۶ دانشجوی زبان فارسی در خارج از کشور محصول تحصیل هستند که ۶۲۰ نفر آنها دانشجوی دکترا هستند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل تصریح کرد: دومین گروهی که در زمینه توسعه زبان و ادبیات فارسی فعالیت می کنند ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند و در حال حاضر تعداد کرسی هایی که توسط اینها ایجاد شده بیش از ۲۰۰ مورد تخمین زده می شود و هزاران دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی تحصیل می کنند.
وی ادامه داد: در داخل کشور نیز ۵۲۲ دانشجوی غیرایرانی در رشته های زبان و ادبیات فارسی در حال تحصیل هستند که ۹۰ نفر آنها در مقطع کارشناسی، ۲۷۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۶۲ نفر در مقطع دکترا هستند.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اضافه کرد: برای گردهمایی امروز ۱۶۸ نفر از مدیران گروه های زبان فارسی در دانشگاه های خارج از کشور پاسخ مثبت دادند که به خاطر محدودیت ظرفیت، ۸۱ نفر در این جمع حاضر شدند. همچنین ۱۲۰ نفر نیز از استادان اعزامی بودند که سال های قبل برای این کرسی های زبان و ادبیات فارسی اعزام شده بودند.
وی ادامه داد: در سال ۹۶ برای اولین بار آزمون مهارتی فارسی برگزار می شود و همچنین از دیگر اهداف برگزاری این جلسه می توان به بازنگری سرفصل های کرسی های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور اشاره کرد و همچنین امروز از سه نفر که بیشترین نقش را در توسعه زبان و ادبیات فارسی داشته اند، تقدیر می شود.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۲:۰۰

آغاز ثبت نام وام ویژه دکتری از 2 اسفند

رئیس صندوق رفاه وزارت علوم گفت: دور دوم ثبت نام وام ویژه دکتری از 2 اسفند آغاز می‌شود.

ذوالفقار یزدان مهر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: ثبت نام دور جدید دریافت وام ویژه دکتری از 2 بهمن آغاز و تا اول اسفند ادامه دارد.
وی به شرایط وام ویژه دکتری اشاره کرد و گفت: دانشجویان مقطع دکتری در صورتی که دانشجوی روزانه و غیر بورسیه باشند می توانند از وام ویژه دکتری بهره مند شوند. 
یزدان مهر افزود: وام ویژه دکتری برای هر دانشجوی ماهانه 650 هزار تومان و برای دانشجویانی که پایان نامه آنها کاربردی باشد750 هزار تومان است.
وی گفت: چنانچه دانشگاه ها اسامی دانشجویان متقاضی وام ویژه دکتری را به صندوق رفاه وزارت علوم ارسال کنند، این وام به دانشجویان متقاضی تا پایان اسفند 95 داده خواهد شد.
یزدان مهر افزود: دانشجویان متقاضی می‌توانند از طریق سامانه www.swf.ir  برای دریافت وام ویژه دکتری ثبت نام کنند. 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۲:۴۹

در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان فارسی خارج از کشور قائم‌مقام وزیر علوم: بیش از 251 کرسی آموزشی زبان فارسی و ایران‌شناسی در دنیا فعالیت می‌کنند

دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از فعالیت بیش از 251 کرسی زبان فارسی و ایران‌شناسی در بیش از 31 کشور دنیا خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی مراکز خارج از کشور که از صبح امروز در دانشگاه علاکه طباطبایی آغاز شده است، یکی از محوری‌ترین فعالیت‌های وزارت علوم را توجه به دیپلماسی علمی و در راس آن زبان و ادبیات فارسی در اقصی نقاط جهان دانست و گفت: «زبان فارسی زبانی است که بر دل می‌نشیند، لطافت آن پایدار و گلستان آن همیشه خوش و ماندگار است.»
قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل به تلاش صدها عضو هیئت علمی و ده‌ها هزار دانشجو در داخل و خارج از کشور برای نگهداری از مهم‌ترین یادگار و هویت ایرانیان اشاره کرد و گفت: «این حراست همتی دو چندان، تفاهمی صد چندان و تلاشی هزار باره می‌خواهد تا آنچه استحقاق این زبان و ادب است برآورده شود و این نشست گوشه‌ای از آن چیزی است که در آرمان‌های خود داریم.»
او ادامه داد: «در حال حاضر دو گروه همکاری، یکی با هدایت وزارت علوم و دیگری به همت ایران‌دوستان و ایرانیان مقیم خارج از کشور وظیفه خطیر توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی را در دانشگاه‌های دنیا بر عهده دارند و با تلاش مسئولان وزارت علوم بیش از 51 کرسی در 31 کشور دنیا را پوشش داده‌اند و 3636 دانشجو از جمله 620 دانشجوی دوره دکتری را در بستر آموزشی خود رشد می‌دهند.»
سالارآملی به گروه دوم که با تلاش فارسی‌زبانان دانشگاه‌های دنیا ایجاد شده است، اشاره کرد و گفت: «تعداد کرسی‌های این گروه نزدیک به 200 کرسی است که هزاران دانشجو در آن تحصیل می‌کنند و در داخل کشور و در دانشگاه‌ها، حدود 522 دانشجوی غیر‌ایرانی در رشته‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی در مقاطع مختلف حضور دارند که از این تعداد، 90 نفر در مقطع کارشناسی، 270 نفر در مقطع کارشناسی‌ارشد و 162 نفر در حال تحصیل در مقطع دکتری هستند.»
او به تلاش یک‌ساله استادان دانشگاه‌ها برای تهیه آزمون استاندارد زبان فارسی اشاره کرد و گفت: «انتظار می‌رود در سال 96 اولین آزمون مهارتی زبان فارسی با عنوان امتحانات آمفا برگزار شود و این نقطه عطفی در روند استاندارد‌سازی سطح زبان و ادبیات فارسی در سطح جهانی است.»
رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم در پایان گفت: «بازنگری و تدوین سر‌فصل‌های درسی و منابع آموزشی کرسی‌های خارج از کشور از جمله مباحث دیگری است که در این نشست بررسی می‌شوند.»

۹۵/۱۰/۲۸
۱۳:۴۵

آغاز ثبت نام وام ویژه دکتری از 2 اسفند

خبرگزاری میزان- رئیس صندوق رفاه وزارت علوم گفت: دور دوم ثبت نام وام ویژه دکتری از 2 اسفند آغاز می‌شود.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان ،ذوالفقار یزدان مهر اظهار داشت: ثبت نام دور جدید دریافت وام ویژه دکتری از 22 بهمن آغاز و تا اول اسفند ادامه دارد.
وی به شرایط وام ویژه دکتری اشاره کرد و گفت: دانشجویان مقطع دکتری در صورتی که دانشجوی روزانه و غیر بورسیه باشند می توانند از وام ویژه دکتری بهره مند شوند. 
یزدان مهر افزود: وام ویژه دکتری برای هر دانشجوی ماهانه 650 هزار تومان و برای دانشجویانی که پایان نامه آنها کاربردی باشد750 هزار تومان است.
وی گفت: چنانچه دانشگاه ها اسامی دانشجویان متقاضی وام ویژه دکتری را به صندوق رفاه وزارت علوم ارسال کنند، این وام به دانشجویان متقاضی تا پایان اسفند 95 داده خواهد شد.
یزدان مهر افزود: دانشجویان متقاضی می‌توانند از طریق سامانه www.swf.ir  برای دریافت وام ویژه دکتری ثبت نام کنند. 
انتهای پیام/

۹۵/۱۰/۲۸
۱۷:۴۰

تحصيل بيش از 522 دانشجوي غيرايراني در رشته زبان و ادبيات فارسي

 قائم مقام وزير علوم:  تحصيل بيش از 522 دانشجوي غيرايراني در رشته زبان و ادبيات فارسي   قائم مقام وزير علوم در امور بين‎الملل گفت: 522 دانشجوي غيرايراني در رشته‎هاي زبان و ادبيات فارسي و ايرانشناسي در داخل کشور مشغول تحصيل هستند.به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسين سالارآملي در گردهمايي مديران گروههاي زبان و ادبيات فارسي و ايرانشناسي و مراکز علمي خارج از کشور که صبح ديروز در دانشگاه علامه طباطبايي برگزار شد، گفت: يکي از محوريترين برنامه‎هاي وزارت علوم توجه به ديپلماسي علمي و توسعه زبان و ادبيات فارسي در جهان است.
وي ادامه داد: در حال حاضر دو گروه در اين زمينه فعال هستند، يکي وزارت علوم و ديگري ايرانيان مقيم خارج کشور هستند که وظيفه توسعه زبان و ايرانشناسي را در دانشگاههاي دنيا برعهده دارند.
سالارآملي افزود: در حال حاضر بيش از 51 کرسي زبان و ادبيات فارسي در 31 کشور دنيا وجود دارد و 3 هزار و 636 دانشجوي زبان فارسي در خارج از کشور محصول تحصيل هستند که 620 نفر آنها دانشجوي دکترا هستند.
قائم مقام وزير علوم در امور بين‏الملل تصريح کرد: دومين گروهي که در زمينه توسعه زبان و ادبيات فارسي فعاليت مي‎کنند ايرانيان مقيم خارج از کشور هستند و در حال حاضر تعداد کرسيهايي که توسط آنها ايجاد شده بيش از 200 مورد تخمين زده مي‎شود و هزاران دانشجو در رشته زبان و ادبيات فارسي تحصيل مي‎کنند.
وي ادامه داد: در داخل کشور نيز 522 دانشجوي غيرايراني در رشته‎هاي زبان و ادبيات فارسي در حال تحصيل هستند که 90 نفر آنها در مقطع کارشناسي، 270 نفر در مقطع کارشناسي ارشد و 162 نفر در مقطع دکترا هستند.
قائم مقام وزير علوم در امور بين‎الملل اضافه کرد: براي اين گردهمايي 168 نفر از مديران گروههاي زبان فارسي در دانشگاههاي خارج از کشور پاسخ مثبت دادند که به خاطر محدوديت ظرفيت، 81 نفر در اين جمع حاضر شدند. همچنين 120 نفر نيز از استادان اعزامي بودند که سالهاي قبل براي کرسيهاي زبان و ادبيات فارسي اعزام شده بودند.
وي ادامه داد: در سال 96 براي اولين بار آزمون مهارتي فارسي برگزار مي‏شود و همچنين از ديگر اهداف برگزاري اين جلسه مي‎توان به بازنگري سرفصلهاي کرسيهاي زبان و ادبيات فارسي خارج از کشور اشاره کرد.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۲:۰۶

ثبت نام متقاضیان امریه خدمت سربازی در مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم آغاز شد

مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز ثبت نام متقاضیان برای جذب در طرح امریه سربازی این مرکز خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، در این طرح برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های مورد نیاز مرکز جذب در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی‌ارشد برای انجام خدمت نظام‌وظیفه در مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به کار گرفته می‌شوند.
هدف از این طرح تامیین بخشی از نیاز‌های نیروی انسانی مرکز جذب اعضای هیات علمی است. متقاضیان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی در سامانه ثبت‌نام متقاضیان امریه سربازی به آدرس http://lms.mjazb.ir/form/ ثبت‌نام کنند.
این طرح فقط مربوط به متقاضیان امریه سربازی است و متقاضیان هیات علمی طرح سربازی نمی‌توانند در آن ثبت‌نام کنند.
200
منبع: آنا

۹۵/۱۰/۲۹
۰۹:۳۰

تعرفه ثبت‎نام دريافتي از داوطلبان آزمون‌هاي سال 96 ابلاغ شد

 تعرفه ثبت‎نام دريافتي از داوطلبان آزمون‌هاي سال 96 ابلاغ شد   به گزارش سازمان سنجش، تعرفه ثبت‎نام دريافتي از داوطلبان متقاضي شرکت در آزمون‌هاي سازمان سنجش آموزش کشور در سال 1396 ابلاغ شد.
اين تعرفه‌ها براساس جدول درج شده مي‌باشند.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۲:۰۶

گسترش زبان فارسی، یک حکمت تازه در دنیای امروزین ماست

خبرگزاری شبستان: رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: گسترش زبان فارسی، گسترش یک جهان جدید، یک حکمت تازه و یک نظام آگاهی دگرگون در دنیای امروزین ماست.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سلیمی در گردهمایی مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد ، اظهار امیدواری کرد با برگزاری این گردهمایی گامی بلند در گسترش زبان فارسی و هم‌افزایی این زبان تاریخ ساز برداشته شود.
وی افزود: اگر بخواهیم نظریه‌های جدید علوم انسانی و گام‌های جدیدی را که در فهم پدیده‌های اجتماعی، سیاسی و علوم انسانی برداشته شده، در یک جمله خلاصه کنیم باید گفت انسان در محیط زبان زندگی می‌کند. پدیده‌های اجتماعی و انسانی ماهیتی زبان‌مند دارند و برای شناخت این پدیده‌ها راهی جز شناخت پایه‌های زبان شناختی پدیده‌های مختلف وجود ندارد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه زبان فارسی فقط یک گویش، ادبیات، لغت شناسی و یا بستر بیان احساسات در زبان شعر نیست تصریح  کرد: زبان فارسی یک جهان است، جهانی که پدیده‌ها و شبکه‌های معنایی متفاوتی در درون آن شکل می‌گیرد و به همین دلیل است که به زعم ما گسترش زبان فارسی، گسترش یک جهان جدید، یک حکمت تازه و یک نظام آگاهی دگرگون در دنیای امروزین ماست.
وی تأکید کرد: زبان فارسی یک شبکه معنایی و جهانی متفاوت است که گونه دیگر حکمت، اندیشه و زیست اجتماعی در درون آن شکل می‌گیرد.
دکتر سلیمی در خصوص جایگاه زبان فارسی در عصر جهانی شدن افزود: در عصر جهانی شدن عرصه گشودگی برای زبان‌هایی همچون زبان فارسی که در درون آنها معرفت ژرف و عمیق اندیشه‌های بلندی نهفته است بیشتر فراهم می‌شود.
وی بیان کرد: عصر جهانی شدن عصری است که امکان شکوفایی زبان و جهان فارسی و نظام معنایی فارسی را برای علاقه‌مندان به این زبان تاریخ‌ساز فراهم می‌کند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در خاتمه با بیان پرسشی مبنی بر اینکه چگونه می‌توانیم در عصر جهانی‌شدن گونه دیگری از زندگی معرفتی را با زبان فارسی در عرصه جهانی مطرح کرده و گسترش دهیم؟ افزود: در این نشست حتی اگر نتوانیم پاسخ دقیقی برای این پرسش بیابیم، حداقل زمینه اندیشیدن، بحث و بررسی بیشتر درخصوص آن فراهم می‌شود.
گفتنی است این گردهمایی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل، روسای برخی از دانشگاه‌های ایران و افغانستان، سفیر افغانستان در ایران، استادان زبان و ادبیات فارسی اعزامی از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌های خارج از کشور و مدیران گروه‌های زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
 

۹۵/۱۰/۲۸
۱۴:۳۲

دکتر «مهدی گلشنی» در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو: مشغول شدن ما به مقاله یک دام استعماری است/ مگر بچه‌بازی است که مسئولان عالی‌رتبه ماهی چندتا مقاله می‌دهند؟/ مالزی از لحاظ علمی از ما عقب‌تر است ولی دست‌آوردهایش را تجاری می‌کند

استاد دانشگاه شریف: وقتی شما ارتقاء افراد را بر پایه مقاله می‌گذارید و اگر کسی بهترین کار را هم کرده باشد ولی مقاله نداشته باشد ترفیع نمی‌گیرد، آیا انتظار پیشرفت علمی کشور را دارید؟

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- زینب امیدی‌پنا، سها صالح؛ «چهره ماندگار فیزیک»، «نظریه‌پرداز فلسفه علم»، «استاد دانشگاه صنعتی شریف» و ده‌ها عنوان دیگر می‌شود برای دکتر مهدی گلشنی نوشت. استاد اما علاقه‌ای به این لفاظی‌ها ندارد. با یک پراید ساده و قدیمی میهمان خبرگزاری شد اما درددل‌ها و ناگفته‌های زیادی برای ما داشت. در بخش اول گفت‌وگوی خبرگزاری دانشجو با دکتر گلشنی از چرایی تقلب علمی، عقب‌ماندگی کشور، مقالت نجومی مسئولان و استقلال دانشگاه‌ها می‌گوید. او معتقد است کشور در یک دام استعماری افتاده و ملاک‌ها و ضوابط تولید علم در ایران بر خلاف منافع ملی است. استاد با انتقاد از وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی به نمونه‌های موفق از پیوند صنعت و دانشگاه در دیگر کشورها اشاره می‌کند. در ادامه بخش اول متن کامل این گفت‌وگوی صمیمی با چهره ماندگار فیزیک کشور تقدیم می‌شود.
 
از موضوع روز رسوایی تقلب علمی شروع کنیم. چه اتفاقاتی افتاده که این مشکلات در مورد مقالات چاپ شده در مجلات نمایه شده در سایت   ISI به وجود آمده و چه راهکارهایی برای حل این مشکلات دارید؟
در حدود 15 سال پیش مسئله مقالات  چاپ شده در مجلات نمایه شده در سایت ISI  مطرح شد و من در زمان آقای دکتر احمدی‌نژاد گزارش مفصلی را در مورد عواقب بد این قضیه به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادم که در آن موقع در مجله پژوهشگاه علوم انسانی نیز چاپ شد. در آن جا من عرض کردم اگر کسی کار تحقیقاتی می‌کند خوب است در مورد آن  گزارشی مقاله گونه بدهد که مورد نقد قرار بگیرد تا معلوم شود کارش خوب است یا بد. پس این که فرد گزارش کار علمی اش را بفرستد که در مجلات چاپ شود کار اصیلی است. قبل از انقلاب هم این کار به طور طبیعی انجام می‌شد. اگر کسی کاری را انجام می‌داد آن را  می‌فرستاد تا در مجلات خوب بین‌المللی  چاپ شود. اما چیزی که تحت عنوان چاپ مقالات در مجلات ISI مطرح شد، و من به آن اشاره کردم این بود که به نظر می‌رسد یک کار استعماری صورت گرفته و ما را در دام انداخته‌اند، دامی که به موجب آن مردم مشغول چاپ مقالات متعدد شوند و کیفیت مطرح نباشد. صِرف اینکه مقالۀ کسی در چنین مجلاتی چاپ شده کفایت می کرد و کاری به محتوای آن نداشتند. در این شرایط مردم هجوم بردندکه مقاله چاپ کنند.آنها خیلی از مقالات را خودشان نوشتند یا دادند دیگران برایشان بنویسند یا پول دادند که اسمشان در مقالات اضافه شود ، ولی غرض خارجی‌ها این بود که یک سطحی‌نگری  در محیط ما راه بیندازند.
 
واضح است که وقتی مقاله ای مربوط به رفع نیازهای داخلی ما باشد مجلات خارجی آن را چاپ نمی کنند. همچنین، وقتی شما در صدد انجام یک کار نوآورانه هستید طول می‌کشد تا به مقاله تبدیل شود. بنابراین مردم از خیر پرداختن به نوآوری گذشتند و از اینکه به رفع نیازهای کشور بپردازند،  منصرف شدند. سر انجام این مساله آن  قدر لوث شد که خرید و فروش مقالات راه افتاد. اول خرید و فروش مقالات در کار نبود. اما حالا دیگر خرید و فروش مقالات رایج شده و هر قدر هم گفته ایم ، فایده نداشته است. گویی فقط باید یک مجله خارجی بیاید و عمق فاجعه را بگوید تا کمی سر و صدا ایجاد شود. من متن مکتوب گزارشی را که آن سال به  شورای عالی انقلاب فرهنگی دادم ، دارم.
 
در آن گزارش، به اتفاق یکی از اساتید برجستۀ دانشگاه تربیت مدرس، سایت ISI را مورد بررسی قراردادیم و فهمیدیم مقالاتی که از ایران فرستاده‌شده اکثراً در مجلات زیر متوسط این سایت به چاپ رسیده است. البته این وضعیت در چند سال اخیر خیلی تشدید پیداکرده است . من در ۱۰-۱۲ ساله گذشته همواره روی این نکته تاکید داشته ام که مقالات باید یکی از این دو تا خاصیت را دارا باشد : یا در راستای رفع نیازهای کشور باشد ، و یا باید نوآوری در علم باشد که بگویند این فرمول از یک ایرانی است، این نظریه از یک ایرانی است، یا این تعبیر از یک ایرانی است و غیره.
 
من در همان گزارش گفتم که بیشترین واردات ما در رشته‌هایی است که بیشترین تعداد مقالات را داشته ایم. این معنایش این است که مقالات عالمان ما در جهت رفع نیازهای کشور نبوده است. در حدود ۱۰ سال پیش من در یک برنامه تلویزیونی شرکت کردم و در آن گفتم چرا ما باید اسید سولفوریک۹۸ و نیم درصد را صادر کنیم و اسید سولفوریک۱۰۰ درصد خالص را که فقط 1 و نیم درصد خالصتر شده با قیمت چند برابر وارد کنیم؟
 
آن‌هایی که دست‌اندرکار حرفۀ مقاله‌نویسی بودند، پارتی‌بازی کردند و دو سه شب بعد  به تلویزیون آمدند  وجواب مرا دادند.آنها گفتند: این وظیفه ما استادان نیست ، بلکه این وظیفۀ فرهنگستان علوم است و وظیفۀ مدیران کارخانه‌ها است که بیایند این کارها را بکنند. اما من گفتم: شمایی که دارید این همه مقاله می‌نویسید ، بیایید و تعدادی دانشجو بگیرید تا روی موضوعاتی کار کنند که باعث رفع نیازهای کشور می شود.
 
به نظر من نکتۀ اصلی فراموش شده است. مقالات در جهت رفع نیازهای کشور نیست و در جهت شکستن مرزهای دانش، که مورد تاکید رهبری نیز بوده، هم نیست. من در حدود دو سال پیش گزارشی به شورای عالی انقلاب فرهنگی دادم که در آن متذکر شدم: از سال ۲۰۰۵ تا سال۲۰۱۲ تعداد مقالات ما از حدود ۸ هزار به حدود ۳۸ هزار رسید، یعنی در عرض ۷ سال ۵ برابر شد. سؤال من این بود که آیا واردات ما یک پنجم کم شد؟ یا آیا صادرات ما حداقل یک پنجم اضافه‌شد؟ این نشان می‌دهد که برنامه ریزی ها غلط بوده است. من نگران دکانهای فروش مقالات روبروی دانشگاه تهران هستم ، اما بیش از آن نگران پائین آمدن سطح علمی کشور می باشم. متاسفانه بعضی مقامات برای نشان دادن ارتقاء سطح علمی کشور فقط به تعداد مقالات متوسل می شوند ، ولی به تاثیر عملی این مقالات در وضعیت جامعه توجهی ندارند.
 
نباید فراموش شود که علم در جامعۀ ما فعلاً در جهت خودکفایی کشور نیست، و البته خارجی‌ها هم همین را می‌خواهند . آنها می‌خواهند ما نیازمند آنها باشیم. من در حدود ۱۰-۱۲سال پیش در فرودگاه امام خمینی بودم . در آن زمان هنوز صحبتی از تحریم‌ها نبود. در فرودگاه یکی از اولیای مهم شرکت نفت را دیدم.به او گفتم شما چرا نفت را صادر می‌کنید و بنزین را به قیمت چند برابر می‌خرید؟ چرا خودتان در داخل نفت را به بنزین تبدیل نمی‌کنید؟ گفت فلان چیز پتروشیمی برای ما مهم‌تر است. اما تحریم‌ها نشان داد که ما به خاطر بنزین قلابی دچار چه مصیبتهائی شده ایم . این مصیبتها به خاطر این بود که متوجه نبودیم اولویتهایمان چیست.
 
استاد واکنش شورای عالی انقلاب فرهنگی به گزارش شما چه بود؟
هیچ. گفته‌شد کمیته ای  تحقیق کند و گزارش دهد.  امیدوارم در آینده گزارشی دقیق بیاید که وضعیت ما را به روشنی نشان دهد.
 
به نظرتان الآن متولی اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی است؟
باید شورای عالی انقلاب فرهنگی وضعیت علم در کشور را مرتباً رصد کند، باید فرهنگستان علوم نیز این دغدغه را داشته باشد، و باید خود دانشگاهها هم این دغدغه را داشته باشند. بعضی از دانشگاهیان، که دلسوز کشورند، نگران هستند ، ولی کسی  به سخن آنها گوش نمی‌دهد. بعضی از مسئولان هم ازاصلاً از تذکر خوششان نمی آید و آن را خصمانه تلقی می کنند و متاسفانه فرقی بین انتقاد دلسوزانه و انتقاد خصمانه نمی گذارند.
 
وقتی شما ارتقاء افراد را بر پایه مقاله می‌گذارید و اگر کسی بهترین کار را هم کرده باشد ولی مقاله نداشته باشد ترفیع نمی‌گیرد، آیا انتظار پیشرفت علمی کشور را دارید؟ ما یک نفر در دانشگاه صنعتی شریف داشتیم که ۵ تا اختراع ثبت شده داشت و چند سال پیش دو تا از اختراعاتش را رئیس وقت دانشگاه به یکی از اساتید برجستۀ  دانشگاه ارجاع داد. آن استاد پس از بررسی پیشنهادکرد که این دو اختراع به عنوان دو طرح ملی اجرا شود. نامه ای به معاون آن وقت رئیس‌جمهور نوشتند که به عنوان طرح ملی اجرا شود. اما آن فرد ترفیع سالیانه نگرفت ، چون مقاله نداشت، در حالی که تاثیر اختراعاتش برای کشور می توانست بیش از تعدادی مقاله باشد.
 
یکی از اساتید خیلی خوب و مؤمن دانشگاهمان ، که زمانی معاون آموزشی دانشگاه بود، اخیراً برایم نقل ‌کرد : من از یک دانشگاه آمریکایی فارغ‌التحصیل شدم ولی بعد از گذشت سالها وقتی برای فرصت مطالعاتی به آن دانشگاه رفتم ، دیدم یکی از اساتید دوران تحصیلی من که نه درس دادنش خوب بود و نه مقاله می‌نوشت حالا پروفسور شده بود. از استاد راهنمایم علت آن را جویا شدم . پاسخش این بود که این استاد کتابی نوشته که حالا در اکثر جاها کتاب درسی شده است .به همین خاطر برای قدردانی از او به وی سمت پروفسور دادند.
 
او در تعریف‌هایش درباره یکی دیگر از اساتیدش نیز صحبت کرد که همان وضعیت را داشت  و حالا پروفسور شده بود. علت ارتقای او نیز این بود که  نیروی دریایی آمریکا وسیله ای را به آن دانشگاه سفاش داده بود و آن استاد آن را ساخته بود- وسیله ای که  بسیار موثر و کارساز بود. به همین خاطر نیروی دریایی آمریکا به دانشگاه نامه نوشته بود و خواستار بهترین تشویق برای این استاد شده بود.
 
پس یک نفر هنرش مقاله‌نویسی است، یک نفر هنرش تدریس است، یک نفر هنرش کتاب نویسی است، و یکی هنرش اختراع است. نباید فقط یکی از اینها بحساب آید. همه اینها در راستای رفع نیازها است. ممکن است ما آن چیزی را که در آمریکا تولید شده است، بخریم اما چرا اگر مشابه همان در ایران به عنوان یک پروژه داخلی ساخته شود نباید سازنده با این کار ارتقاء پیدا کند، و چرا نباید آن در داخل تولید شود و تجاری گردد؟ این باعث می شود که فرد تولیدکنندۀ آن مجبور شود این کار را کنار بگذارد و به دنبال مقاله نویسی برود. راهی که طی کرده‌ایم اشتباه است و من این را استعماری می‌بینم که اجانب توسط عواملشان به ما تحمیل کردند . این را بدانید که عوامل نفوذی‌شان به شدت در دانشگاههای ما دست دارند و در بعضی جاهای حساس تصمیم‌گیری نیز حضور دارند.
 
استاد در حال حاضر عده‌ای در خصوص استقلال دانشگاهها معتقدند  باید تا حدی به دانشگاهها استقلال بدهیم و این دولتی بودن و این که آن یک روال اداری این شکلی پیدا کند، به ضرر است. از طرف دیگر، بعضی‌ها مخالف این هستند ، یعنی می‌گویند اگر ما استقلال به دانشگاه بدهیم اوضاع بدتر هم می‌شود .مشخصاً راجع به استقلال دانشگاه‌ها صحبت کنید.
اتفاقاً چون من قرار است راجع به استقلال دانشگاه در همایش علامه طباطبایی صحبت کنم، روی این مساله قدری تامل کرده ام. استقلال دانشگاه‌ها چند تا بعد دارد. اگر استقلال معنی‌اش این است که هر دانشگاه سرش را زیر بیندازد و کار خودش را بدون هیچ نظارتی بکند، من با این مخالفم و دلایلم را می گویم اما اگر دانشگاه‌ها تا حدی اختیار داشته باشند و نظارتی هم روی آن‌ها باشد- اینکه آیا برنامه‌ریزی‌ها و پژوهشهای‌شان در جهت مصالح کشور و اولویت های آن هست یا خیر- من با این شرط موافق استقلال دانشگاه‌ها هستم. اما ما الآن در دانشگاه‌ها مشکلاتی داریم که تا حل نشوند من با استقلال همه جانبۀ دانشگاه موافق نیستم.
 
کار وزارت علوم باید نظارت باشد ، درحالی‌که الآن وزارت علوم بیشتر ابلاغ می‌کند و در حد کفایت از دانشگاهیان نظرخواهی نمی‌کند. حداکثر یک جلسه با رؤسای دانشگاهها می‌گذارند  و آنها هم گاهی نظر خودشان را منعکس می‌کنند.
 
متاسفانه رفاقت بازی و پارتی‌بازی هم در بعضی از دانشگاهها حاکم است. ما خودمان به رأی العین دیده ایم که گاهی افراد خیلی برجسته را رد می‌کنند و هیچ کنترلی هم وجود ندارد. نه جذب دانشگاه در آن دخالت می‌کند و نه جذب وزارت علوم. من اخیراً در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کردم که حتماً ، در مورد جذب نیرو ، یک نظارت عالمانه روی کار دانشگاهها وجود داشته باشد.
 
بنابراین با استقلال دانشگاه‌ها به صورت فعلی آن مخالفم، اما با اصل استقلال موافقم، در صورتی که بعضی نظارت‌های کلی وجود داشته باشد که در برنامه ریزیهای دانشگاهها رعایت اولویتهای کشور بشود،  و در آن ارگانی که نظارت دارد ، نمایندگانی از دانشگاه‌ها حضور داشته باشند که مقایسه‌ای هم در کار باشد.
 
یکی از عیوب به کلی مستقل بودن دانشگاه‌ها این است که مثلاً یک دانشکده فیزیک برای خودش برنامه‌ریزی می‌کند و دانشکدۀ دیگر برنامۀ دیگری را انتخاب می کند ، و آن وقت دانشجویانی که می خواهند برای ادامۀ تحصیل از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر بروند ، دچار مشکل می‌شوند . بنابراین باید یک هسته مرکزی مشترک باشد. اما مسئله این است که این هسته مرکزی را کجا باید نظارت می‌کند ؟ وقتی قرار بود ما در دانشگاه صنعتی شریف دکتری فیزیک  را راه بیندازیم ، بنده پیشنهادم این بود که برای راه‌اندازی آن اول به خارج برویم تا ببنیم درآنجا چه خبر است.
 
آن زمان من داشتم برای معالجه و یک عمل جراحی به خارج می‌رفتم .به همین خاطر دانشگاه در سال ۶۴ به من نمایندگی داد تا از دانشگاه‌های آمریکا و اروپا بازدید کنم. از سوئد شروع کردم و به آمریکا رفتم و ۱۲ دانشگاه آمریکایی را از شرق آمریکا ( دانشگاه کلمبیا) تا غرب آمریکا( دانشگاه استنفورد )بازدید کردم و برنامۀ دکتری آن‌ها را دیدم. پس از آن به انگلیس رفتم و از دو سه دانشگاه آنجا بازدید و گزارش تهیه کردم. پس از این سفر ، زمانی که خودم رئیس دانشکدۀ فیزیک شدم، برنامه‌اش را به وزارت علوم تقدیم کردیم. آن موقع آقای دکتری فرهادی وزیر بودند و برنامه تصویب شد. نکتۀ حائز اهمیتی که من در دانشگاه‌های آمریکا مشاهده کردم این بود که همه آن‌ها در درس‌های اصلی باهم مشترک بودند ، در صورتی که قبل از انقلاب که من به دانشگاه شریف آمدم ، دانشگاه فردوسی مشهد در آن موقع بعضی از درس‌های ضروری فیزیک را نداشت؛ مثلاً ژئوفیزیک را داشت ، اما مکانیک کوانتومی را نداشت.
 
بنابراین یک نظارت کلی لازم است. ولی مشکل فعلی ما رواج رفاقت بازی‌ها و پارتی ‌بازی‌ها در جذب دانشجو و جذب استاد است. همچنین، توجهی به اینکه ما درجهت نوآوری علمی و یا  در جهت رفع نیازهایمان قدم بر می داریم یا نه ، وجود ندارد. این‌ها باید اول تأمین شود و بعد به دانشگاه‌ها استقلال بدهیم.
 
یک وجه دیگر برای استقلال دانشگاه‌ها وجود دارد، و آن چیزی است که امام خمینی (ره) در موضوع استقلال دانشگاه‌ها به آن اشاره کردند، من به همین خاطر تمام سخنرانی‌های امام را که مربوط به استقلال دانشگاه‌هامی‌شد مرور کردم.
 
تفکر مستقل این است که در مقابل احساس حقارت ما نسبت به طرف غربی و همچنین  خودباختگی نسبت به آن، اندکی تفکر کنیم و ببنیم آیا خودمان می‌توانیم روی پای خود بایستیم؟ من نمی‌گویم یافته های غربیان  را دور بیندازیم، بلکه می گویم بنشینیم استدلال کنیم که  آیا چیزهائی از آنها جایگزین پذیر هست؟ آیا تعابیر دیگری برای نظریه های ارائه شده توسط آنها قابل پذیرش هست؟ من این نوع تفکر، در مورد نوآوری، را در دانشگاههای‌مان به ندرت می‌بینم. اگر چیزی بر خلاف آراء رایج باشد ،  حتی اگر صرفاً  علمی باشد، حاضر نیستند آن را بپذیرند. حتی اگر بعضی از بزرگ‌ترین دانشمندان جهان هم همین ایرادها را داشته باشند ، ولی بر خلاف عرف رایج باشد ، برای آنها شأنی ندارد. صاف و صریح می‌گویند این گونه سؤالها  را نکنید.
 
گاهی بعضی از افراد تمام مشکلات آموزش عالی را ناشی از مستقل نبودن دانشگاهها و دخالت‌های بیجای وزارت علوم می دانند ، که البته مواردی از آن هم ایرادشان درست است.  اما ای کاش دخالت وزارت علوم در این می بود که آیا واقعاً دانشگاه‌ها در جهت تحقق اولویتهای کشور حرکت می‌کنند یا نه؟ آیادر راستای رفع نیازهای کشور گام بر می دارند یا نه؟
 
تمام نیازهای آمریکا توسط دانشمندانش حل می‌شود. دولت آمریکا  طرح‌ها را میان دانشگاه‌های خود تقسیم می‌کند ولی مراکز تحقیقاتی مهم آنها نیز با دانشگاهیان در ارتباط هستند. به عبارت دیگر دانشگاهها منعکس‌کنندۀ نیازهای آن کشور هستند. در ایران ، دغدغۀ دولت باید این باشد که دانشگاه‌ها در بُعد کاربردی به داد کشور برسند ، ولی متاسفانه الان این طور نیست، زیرا امور بعضی چیزها از کانال درست حل و فصل نمی شود.
 
اگر مالزی پیشرفت کرده، برای این است که برنامه‌ریزی درست داشته است. آن‌ها از نظر علمی از ما عقب تر بودند و هنوز هم عقب تر هستند ، ولی در بُعد کاربردی بعضی چیزها را تجاری کرده‌اند. متاسفانه  هر وقت چیزی در این کشور مطرح می‌شود ، بلافاصله استفادۀ غلط از آن  می‌شود. وقتی در سال اخیر ایدۀ تجاری‌سازی مطرح شد، بلافاصله بعضی گفتند بیایید علوم انسانی را هم تجاری‌سازی کنیم.اما ، به قول شبستری:
جهان چون خط و خال و چشم و ابروست      که هر چیزی به جای خویش نیکوست
ما باید تجاری‌سازی و صادرات داشته باشیم و فارغ از نفت برنامه‌ریزی کنیم، چون می‌خواهیم واردات داشته باشیم ولذا باید ارز داشته باشیم. ولی آیا شما در طول  انقلاب هیچ برنامه‌ریزی منسجمی در جهت اقتصاد فارغ از نفت دیده‌اید ؟ دکتر مصدق وقتی که زمان خودش با مشکل نفت روبرو شد، دکتر شاخت آلمانی را به ایران دعوت کرد تا بگوید اقتصاد بدون نفت را چگونه برنامه ریزی کنیم.
 
ما باید سالهای پیش این کار را می‌کردیم . با این بازی‌های بین‌المللی که الآن هست و همواره ما را تحریم می‌کنند، اقتصاد بدون نفت برایمان خیلی مهم است. اقتصاد مقاومتی را هم باید جدی بگیریم. ولی واقعاً شما دو تا اقدام جدی به من بفرمایید که در جهت اقتصاد مقاومتی انجام شده باشد. این واقعاً برای ما خیلی مهم است ، ولی عملاً من  این فکر را حاکم نمی‌بینم.
 
رئیس آکادمی علوم کره جنوبی در سال ۲۰۰۳ یک سخنرانی در آکادمی علوم جهان اسلام  در مالزی داشت که من در آنجا حاضر بودم.  او گفت: رئیس‌جمهور ما نخبگان را جمع کرد و به آن‌ها گفت بنشینید و اولویت‌ها را تعیین کنید. اما در ایران یک روز فناوری نانو مُد می‌شود و پول عمده ای  را صرف آن می کنیم و یک روز زیست‌فنّاوری مُد می‌شود و برای آن رژه می رویم.
 
ما باید ببینیم در چه قسمت‌هایی قوی هستیم، یعنی ظرفیت، امکانات و نیرویش را داریم تا بیش‌ترین فایده را برایمان داشته باشد .  در علوم ، یکی از ملاک‌هایی که برای مطلوب بودن یک نظریه به کار می برند این است که بیش‌ترین پوشش را داشته باشد، یعنی بیش‌ترین هماهنگی را با نظریه‌های موفق قبلی داشته باشد. چرا ما از کشورهای موفق درس عبرت نمی‌گیریم؟ باید مصالح ملی دغدغه دانشگاهیان بشود.
 
برای تامین این هدف، باید دانشگاهیان و معلمان از نظر زندگی تأمین باشند تا چند شغلی بودن را کنار بگذارند. سپس از آن‌ها خواسته شود که کارهایی را که برای کشور مورد نیاز است، انجام دهند. اینکه صرفاً مقاله داشته باشند ملاک نیست. در خارج این‌طور نیست. ام آی تی هم، که یک دانشگاه درجه اول آمریکا است،  این قیودی را که ما در ایران داریم ،ندارد. در آنجا دانشجو می‌تواند بدون مقاله فارغ‌التحصیل دورۀ دکتری شود. اما در اینجا ما اصلاً خودمان، خودمان را قبول نداریم. اگر مقاله‌ای در یک مجلۀ علمی-پژوهشی داخلی چاپ شود ، عوض این که بدهند دو سه تا استاد بخوانند  که ببینند آیا واقعاً درست است یا کم محتوا است ، به صرف این که در یک مجله داخلی چاپ شده است، برای آنها شأنی ندارد. واقعاً، اگر ما خودمان، خودمان را قبول نداشته باشیم ، می‌خواهید خارجیها ما را قبول داشته باشد؟ آن‌ها نگاه می‌کنند که ما چگونه داریم با خودمان محقرانه برخورد می‌کنیم.
 
به نظر من بعضی مسائل اصلی هست که حل آنها  زمینۀ حل  بقیه چیزها است. اما ما آن‌ها را به کلی فراموش کرده ایم. این قدر رهبری در خصوص مسئله فرهنگ صحبت می‌کنند، اما متاسفانه فرهنگ دغدغۀ اصلی غالب مسئولین ما نیست  . دانش آموزان و دانشجویانمان با چه فرهنگی بزرگ می شوند؟ امروزه ، اگر کسی علاقه به کشور و دین دارد، این را از خانواده اش گرفته ، نه از دانشگاه و آموزش و پرورش.
 
خیلی واضح است که الآن غربیان دارند با ما بازی درمی‌آوردند. اما دولتمردان ما عبرت نمی‌گیرند. در واقع، آنها دارند از نقاط ضعف ما استفاده می‌کنند. اگر ما درست عمل می‌کردیم ، آنهاجرئت نمی‌کردند این کارها را بکنند. دولتمردان ما باید از اندیشمندان واقعی مشورت بگیرند و از همه جا اطلاعات دریافت کنند. اما حالا کارها را بدون مشورت کافی با صاحبنظران انجام می دهند و بعد در آن در می‌مانند. یارانه‌ها را راه انداختند و در آن ماندند، و الآن بعضی کارها به خاطر یارانه ها معلق است. اگر سنجیده عمل شود ، نتیجه مثبت خواهد بود. این همه در اسلام روی عقلانیت تاکید شده است و این همه حدیث در مورد تعقل داریم، ولی ما عقلانیت را کنار گذاشته ایم.
 
در بحث رشد علمی و مقالات ،آن تعداد زیادی از مسئولان کشور  یکی از پارامترهای افتخارآمیزی که برای فضای علمی کشور از آن یاد می‌کنند تعداد رشد چند برابری تعداد مقالات است که خود شما فرمودید در چند سال اخیر پنج برابر شده است. این روند در چند سال اخیر عاملی شده تا مسئولین کشور به آن افتخار کنند و در رتبه‌بندی‌های جهانی آن را مایه افتخار و پارامتری برای رشد علمی بشمارند و کشور را با آن ارزیابی کنند. آیا این به نحوی کلاه گذاشتن روی سر مردم نیست؟
بله، کلاه گذاشتن است. زمانی در نیمۀ اول دهۀ 1380 ، یکی از مسئولین وزارت علوم گفت که امسال ۴۰ درصد نسبت به سال قبل رشد مقالات داشته‌ایم. من در  شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنار یکی از اعضای شورا ،که استاد دانشگاه بود، نشسته بودم .ایشان به من گفتند که ۴۰ درصد زیاد است، و لذا باید اثرش را در جامعه ببینیم. اما ما اثر رشد این مقالات را در کجای جامعه می‌بینیم؟  آیا در رفع نیازها می‌بینیم؟ آیا در افتخاراتی که به اسم ایران ثبت‌شده است می‌بینیم؟نه ، این‌طور نیست.
 
این‌ها ما را با همین آمارها مشغول کرده‌اند و اصلاً متوجه نیستیم که آیا علم مان اثرگذار هست یا نه؟ ما الآن حتی کارهایی را هم که خودمان می‌توانیم انجام بدهیم، از دیگران کمک می‌خواهیم. یکی از اساتید تربیت مدرس ، که خودش اهل دارو ساختن است ، روزی به من می‌گفت که ما فلان دارو را می‌توانیم بسازیم ومصالحش را هم داریم، اما آن را از هند وارد کنیم و هند ما را مجبور کرده که حتی مواد اولیه‌اش را هم از آنجا بخریم، در حالی که مواد اولیۀ آن را در کشور داریم. اگر ما نیت خودکفایی در ذهنمان داریم ، نباید این گونه عمل کنیم.
 
خدا رحمت کند مرحوم شهید دکتر چمران را. ایشان در تابستان سال 59 به من ‌گفتند چرا ما نباید هواپیما بسازیم؟ حتی اگر یکی دو بار هم سقوط کند، ارزش دارد که خودمان این کار را بکنیم.  نیت ایشان، نیت بالایی بود . اما ما الآن این نیت را نداریم. الان حتی بعضی از آن چیزهائی را که خودمان تولید می‌کردیم ، داریم وارد می‌کنیم. پس خودمان چه کاره‌ایم؟
 
نشان موفقیت یک مقاله باید این باشد که در رفع نیازها و اعتبار واقعی بین‌المللی ما اثر گذار باشد ، نه این که شما حتی وقتی فارغ التحصیلمان در داخل کار مهمی کرده ، کسی  را که از خارج آمده به او ترجیح بدهید.
 
مسئله دیگر این است که بعضی از مسئولین هم در دام تکثیر تعداد مقالات خود برآمده اند.الان در بعضی جاها رسم شده که وقی مقاله ای را می نویسند ، نام  مسئول آن مؤسسه را هم جزو نگارندگان آن  مقاله ذکر می کنند ، در حالی که او هیچ مشارکتی در تدوین آن مقاله نداشته است.یکی از دوستان  10-15  سال پیش به من می‌گفت که همراه همسرش به دانشگاه تهران ملحق شده بود. وقتی همسر ایشان مقاله ای نوشته بود ،یکی از اولیای دانشگاه علوم پزشکی تهران اصرار داشته که نامش به لیست نویسندگان آن مقالۀ افزوده شود، در حالی که او هیچ ربطی به این مقاله نداشته است.
 
اخیراً آماری در خبرگزاری‌ها  در خصوص تعداد مقالات مقامات رسمی دولت فعلی منتشر شد که نشان می‌داد مثلاً وزیر علوم ، وزیر بهداشت بین  20 تا 30 مقاله در یک سال اخیر ، که وزیر هم بودند دادند. آیا از نظر شما این شدنی است؟
من نمی‌خواهم راجع به افراد خاص بحث کنم. اما شاهد این بوده ام که فردی در راس مؤسسه ای بوده که تعدادی استاد دارد که هریک از آنها چند دانشجو دارند. وقتی دانشجویان آن اساتید مقاله می نویسند، نام آن مسئول مؤسسه را هم جزو نویسندگان مقاله درج کرده اند. چه طور می‌شود شخصی که حائز یک مقام خیلی بالا است، تعداد زیادی مقاله داشته باشد؟ این در صورتی میسر است که یا آن شخص واقعاً در نگارش مقالات سهمی نداشته باشد و یا اینکه به کار اصلیش نرسد. مگر بازیچه است؟ بعضی‌ها هستند که به خاطر تعداد کارهایی که دارند فرصت ندارند در شبانه‌روز حتی یک ساعت مطالعه کنند.
 
در مورد بحث انقلاب فرهنگی ، که چند سالی باعث تعطیلی دانشگاه‌های ما شد ، سؤال من این است که آیا اصلاً چنین حرکتی مفید و موثر بوده یا ما را به عقب انداخته است؟
من چون در جریان قضیه بودم، می‌خواهم عرض کنم که اصل انقلاب فرهنگی خوب بود ولی خوب از آن بهره‌برداری نشد. تعطیلی دانشگاه‌ها آن وقت ضروری بود. بنده آن موقع معاون آموزشی و دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف بودم( از مهر ۵۷ قبل از پیروزی انقلاب تا مرداد 59، یعنی دو سال بعد از پیروزی انقلاب).در آن موقع ، شرایط دانشگاهها طوری بود که در آن گروههای سیاسی متعددی حضور داشتند:گروه پیشگام ، گروه مجاهدین خلق ، گروه فدائین خلق ، و غیره، و به خاطر تعارضات مُدام آنها دانشگاهها مشکل داشتند. شورای دانشگاه ،که قبلاً فقط از اساتید تشکیل می‌شد ،حالا متشکل از نمایندگان دانشکده‌ها، نمایندۀ گروه پیشگام، نمایندۀ گروه مجاهدین خلق، نمایندۀ گروه فداییان خلق و ... بود. امثال رجوی هم رسماً در دانشگاه‌ها سخنرانی داشتند، و دانشگاه‌ها واقعاً قابل اداره نبود. عده‌ای  از دانشجویان در دانشگاه شریف با ما مطرح کردند که می‌خواهیم چین برنامه‌ای را اجرا کنیم. در آن موقع تعطیلی دانشگاه‌ها ضروری بود، ولی بعضی از افرادی که به عنوان اعضای ستاد انقلاب فرهنگی به امام معرفی کردند یا اصلاً تجربه دانشگاهی نداشتند و یا اطلاعاتشان راجع به دانشگاهها کم بود.
 
بعداً که ستاد انقلاب فرهنگی تشکیل شد ، من رئیس گروه علوم پایۀ آن بودم، که زیر نظر همان ستاد انقلاب فرهنگی بود و گروه فیزیک را نیز اداره می‌کردم. در واقع کل گروه علوم پایه  و زیر شاخه‌های  آن زیر نظر بنده بود. آن زمان کمیته ای هم برای گزینش استاد و دانشجو داشتیم که  من مسئول آن بودم و مرحوم آیت الله ربانی املشی(ره) هم در آن حضور داشتند. من آن موقع  تعداد زیادی پیشنهاد به ستاد انقلاب فرهنگی ارائه کردم  و نهایتاً از آن بیرون آمدم ، چون احساس می‌کردم مشکل دانشگاه‌ها را به اندازۀ کافی متوجه نیستند. ولی اصل  قضیه تعطیلی دانشگاهها گریز ناپذیر بود، چون  تصمیم گیری در سطح دانشگاهها مشکل شده بود. گروه‌های چپ هم خیلی تند روی می‌کردند. به طور خلاصه ،  دانشگاهها قابل اداره نبود و باید تعطیل می‌شد اما این فرصتی بود که از آن بهتر می توانستند استفاده کنند. البته، انقلاب یک مرتبه پیروز شد و شناخت نیروها به اندازه کافی نبود؛ و الا آن یک فرصت واقعاً طلایی بود.
 
در سال ۷۵ مقام معظم رهبری باز مسئله اسلامی شدن دانشگاه‌ها را مطرح کردند اما چون اقدامات با پختگی صورت نگرفت، نتیجۀ مطلوب حاصل نشد. واقعیت قضیه این است که باید افراد ذیصلاح مجرب را برای این گونه امور انتخاب کرد اما گزینش‌ها در خیلی از موارد  در کمیته‌ها، شوراها و غیره بر اساس شایستگی واقعی افراد نبوده است، بلکه بر اساس شهرت عمومی یا رفاقت‌ها بوده است. شهرت عمومی هم خیلی وقت‌ها کاذب است. من نمی‌خواهم اسمی بیاورم ، ولی مثلاً جایزه در فلان حوزه از فیزیک را به شخصی دادند که حتی یک مقاله یا کتاب در آن زمینه نداشت. علتش هم این است که در بسیاری از موارد انتخاب اعضای کمیته های گزینشگر براساس شایستگی نبوده است. چه طور است که مالزی تصمیم گرفت ماشین ملی بسازد و آن را ساخت، اما ما بعد از برجام شاهد این بودیم که شرکت‌های فرانسوی، آلمانی و آمریکایی همه برای عقد قرار داد در مورد اتومبیل به ایران آمدند.فکر که نیست ،این‌طورمی‌شود. باید عقلانیت و شایسته سالاری حاکم شود.
 
نماینده مجلس نمی‌تواند یک فرد خام باشد، وزیر باید یک آدم برجسته و آشنا با فرهنگ در همه حوزه‌ها باشد. رؤسای دانشگاهها، معاونان‌ دانشگاهها باید همین طور باشند، و غیره. نمی‌شود کشور را با رفاقت بازی، پارتی‌بازی و حزب‌بازی اداره کرد. در غیر این صورت ، نباید انتظار بیش از این داشته باشیم. یک آدم شایسته کارهائی را می تواند بکند که ده نفر آدم غیر شایسته نمی‌توانند بکنند. این یک واقعیت است.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۵:۲۰

آغاز عملیات اجرایی خوابگاه دانشجویی دختران دردانشگاه شهرکرد

صفحه خبر: شهرکرد – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: طی مراسمی باحضور آیت‌الله صانعی نماینده ولی فقیه وسرپرست بنیاد 15 خرداد عملیات اجرایی خوابگاه دانشجویی دختران دردانشگاه شهرکرد آغاز شد.
دراین مراسم که نماینده ولی فقیه در استان، استاندارچهارمحال وبختیاری، روسای دانشگاه‌ها ومراکز آموزش عالی استان،جمعی از مدیران، مسئولین، اساتید ودانشجویان دانشگاههای استان حضور داشتند، کلنگ احداث خوابگاه دانشجویی دختران با ظرفیت 250 دانشجو درزمینی به وسعت 4500 مترمربع واعتباری بالغ بر 70 میلیاردریال به زمین زده شد.
در مراسم کلنگ زنی این خوابگاه دانشجویی آیت‌الله شیخ حسن صانعی نماینده ولی فقیه و سرپرست بنیاد 15 خرداد درسخنانی اظهارداشت: ساخت اینگونه خوابگاهها کار بزرگی نیست بلکه بهانه‌ای برای حفظ ناموس و دختران جامعه است.
آیت‌الله صانعی تصریح کرد: اولین ومهمترین موضوع دراسلام حفظ ناموس است وضرورت دارد نسبت به فرزندان و بویژه دختران خود بی‌تفاوت نباشیم.
سرپرست بنیاد 15 خرداد با اشاره به اعتقاد قلبی حضرت امام (ره) دردفاع از حق اظهارداشت: ایشان از بدو زندگی خود تا زمان تبعید و حتی تا آخرین لحظه حیات خود ازفکر دفاع از حق بیرون نیامد.
آیت‌الله صانعی با گرامیداشت یاد وخاطره مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و خدمات قابل توجه ایشان به انقلاب و نظام افزود: به والله آقای هاشمی و رهبری جان شان باهم بود. وی خاطرنشان کرد: بنده، آقای هاشمی و مقام معظم رهبری قطع نظر از مقام هایشان با هم دوست ورفیق صمیمی بودیم وهیچکس به اندازه من با این دو بزرگوار درتماس نبوده است.
آیت‌الله صانعی خاطر نشان کرد: ما شب‌های بسیاری باهم بودیم واطمینان دارم آقای هاشمی همین تفکری را که تاپایان عمر خود نشان داد، از همان ابتدا داشت.
آیت‌الله صانعی افزود: آقای هاشمی سخنگوی حضرت امام بودند و امام انسانی بصیربود و در عین حال دقیق، و میدانست چه زمانی باید حرکت کرد و دنبال زمینه می‌گشت و آماده برای مبارزه بود وهمه امکانات مبارزه را مطالعه کرده بود.
نماینده ولی فقیه وسرپرست بنیاد 15 خرداد برضرورت مواظبت و مراقبت از اهداف و آرمانهای حضرت امام و انقلاب تاکید نمود و افزود: راه نجات از گرفتاری‌ها برگشتن به اخلاق خوب و برگشتن به نوشته‌های امام و چیزهایی است که امام به ما یاد داده است.
درادامه این مراسم مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در سخنانی، اوج کارهای سازندگی در کشور را مرهون مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانست و افزود: ایشان منشا خدمات فراوانی در سازندگی و عمران کشور هستند و آثار وبرکات بزرگی که از ایشان در کشور ایجاد شده تا ابد باقی خواهد ماند.
حجت‌الاسلام مسیح مهاجری افزود: در چارچوب فعالیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی نیز عمده فکر آقای هاشمی مصروف به دختران دانشجو بود و بسیار علاقه مندبودند که این قشر از جامعه تحصیلات عالیه داشته باشند و در این راه هرکجا که لازم بود تلاش بی‌وقفه‌ای از خود نشان میدادند.
دراین مراسم نماینده ولی فقیه درچهارمحال و بختیاری درسخنانی با قدردانی از اقدامات و خدمات شایان توجه بنیاد 15 خرداد در اقصی نقاط کشو، از آیت‌الله صانعی بعنوان یار دیرین حضرت امام وچهره دلسوز و پرانگیزه نظام یادکرد که منشا خدمات وبرکات فراوانی بوده‌اند.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی نکونام از چهارمحال وبختیاری به عنوان استانی محروم یاد کرد و افزود:علیرغم خدمات بسیار زیاد نظام در این استان، متاسفانه غبار محرومیت بر چهره این استان همچنان مشاهده می‌شود و فاصله زیادی با عمران آبادانی و رسیدن به سایر استان‌های کشور دارد. امام جمعه شهرکرد از مسئولین نظام و دولتمردان خواست با اختصاص اعتباری ویژه، چهامحال وبختیاری را از این وضعیت نجات دهند.
درادامه استاندار چهارمحال وبختیاری نیز طی سخنانی با اشاره به خدمات بزرگ بنیاد 15 خرداد بویژه ساخت بیش از 50 مدرسه و همچنین چندین مسجد و طرح بهداشتی و عمرانی درمناطق محروم این استان گفت: تحولات بسیار چشمگیری درطول سالهای پس از پیروزی انقلاب دراین استان شکل گرفته بگونه‌ای که میتوان خدمات نظام دراین استان را بعنوان الگویی برای نظام تعریف کرد.
وی برخورداری 94 درصدی مردم از نعمت گاز، ساخت بیش از 40 هزارکیلومتر جاده و 300 کیلومتر بزرگراه و تحصیل بیش از 50 هزاردانشجو در مراکز علمی و دانشگاهی را ازجمله کارهای بزرگ وخدمات نظام در این استان عنوان کرد.
در پایان این مراسم کلنگ آغاز احداث خوابگاه دخترانه طرح خورشید توسط آیت‌الله صانعی و دیگر مسئولین حاضر در جلسه به زمین زده شد. شایان ذکر است این خوابگاه با بیش از 4500 متر مربع زیربنا در سه طبقه و با ظرفیت 250 دانشجو با سرمایه بنیاد 15 خرداد و با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد ریال ساخته خواهد شد. گفتنی است هم اکنون در دانشگاه شهرکرد بیش از هشت هزار دانشجو در حال تحصیل هستند که از این تعداد حدود 5 هزار داشجو نیازمند خوابگاه می‌باشند. بنیاد 15 خرداد در قالب طرح خورشید حدود 30 خوابگاه دانشجویی دخترانه در سراسر کشور در دست ساخت دارد.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۲:۰۰

مدیران گروههای زبان فارسی از 42 کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی گردهم آمدند.

42 کشور دنیا در دانشگاه علامه
مدیران گروههای زبان فارسی از 42 کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی گردهم آمدند.
به گزارش وزارت علوم، گردهمایی مدیران گروههای زبان فارسی، ایرانشناسی در دانشگاه‌ها و مراکزعلمی خارج از کشور طی روزهای 28 و 29 دی ماه با حضور 82 نفر از رؤسای این گروههای آموزشی از 42 کشور دنیا در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است.
بررسی وضعیت توسعه کرسیهای آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های دنیا، جمعبندی بحث آزمون تعیین سطح زبان فارسی در کشورهای خارجی و بازنگری سرفصلها و منابع درسی مورد استفاده درکرسیهای زبان فارسی از اهداف این گردهمایی است.
براساس این گزارش، تاکنون 51 کرسی آموزش زبان فارسی توسط جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا ایجاد شده است و222 استاد زبان و ادبیات فارسی از سال 62 تاکنون برای برپایی این کرسی‌ها به کشورهای خارجی اعزام شده‌اند.همچنین 3 هزار و 636 دانشجوی خارجی در کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی خارج از کشور تحصیل می‎کنند که 620 نفر از آنها در مقطع دکتری هستند.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۲:۰۶

انتصابات

 انتصابات   با حکم دکتر ايماني خوشخو؛
معاون آموزشي دانشگاه علم و فرهنگ منصوب شد
دکتر سيد مهدي سجادي‎فر به عنوان معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه علم و فرهنگ منصوب شد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علم و فرهنگ، ‌دکتر ايماني خوشخو رييس دانشگاه علم و فرهنگ در حکمي دکتر سيد مهدي سجادي فر را براي مدت دو سال به عنوان معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي اين دانشگاه منصوب کرد.
دکتر سجادي‎فر پيش از اين به عنوان معاون پژوهشي مرکز تحقيقات سياست علمي کشور مشغول به فعاليت بود.
دکتر محمدصادق بيجندي معاون سابق آموزشي و تحصيلات تکميلي اين دانشگاه از سوي دکتر محمدحسين ايماني خوشخو رئيس دانشگاه علم و فرهنگ به عنوان مشاور رئيس اين دانشگاه منصوب شد. همچنين وي اکنون سرپرست سازمان تجاري‌سازي اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهي نيز مي‌باشد.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۲:۰۶

ساخت دستگاه های آزمایشگاه انتقال حرارت دردانشگاه صنعتی کرمانشاه

به همت اعضای هیئت علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه تعدادی از دستگاه های موردنیاز آزمایشگاه انتقال حرارت بومی سازی شد. این دستگاه ها با الگوبرداری از دستگاه های موجود ساخت خارج و داخل کشور، بازسازی شده و در آزمایشگاه های آموزشی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجید محدثی و دکتر بابک عاقل از اعضای هیئت علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی کرمانشاه به کمک تعدادی از دانشجویان علاقه مند تاکنون دستگاه های بررسی پدیده های جوشش، میعان و انتقال حرارت تشعشع حرارتی و نوری را طراحی و ساخته اند.
دکترمحدثی دراین خصوص گفت: این دستگاه ها ضمن دارا بودن کیفیت مناسب از لحاظ قیمت نسبت به دستگاه های موجود در بازار دارای قیمت پایین تری می باشند.
وی همچنین تصریح کرد: حمایت از طرح های این چنین می تواند زمینه ساز طرح های بزرگ تر بوده و گام اساسی درجهت تبدیل علم به ثروت باشد.
دکترمحدثی ضمن تشکر از مسئولان دانشگاه صنعتی کرمانشاه به منظور حمایت از این طرح ها، ابرازامیدواری کرد سایر حمایت ها در جهت تجاری سازی این طرح ها صورت گیرد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۵:۴۳

برتری شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری در جشنواره کارآفرینان برتر همدان

همدان- ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری استان همدان گفت: پنج شرکت مستقر در پارک علم و فناوری در یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر همدان رتبه برتر را کسب کردند.

مجید کزازی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حمایت های پارک علم و فناوری در دولت تدبیر و امید از شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور، منجر به کسب رتبه توسط پنج شرکت مستقر و تحت حمایت پارک در جشنواره کارآفرینان برتر استان همدان شد.
وی بیان کرد: جشنواره کار آفرینان برتر استان همدان با هدف شناسایی و معرفی الگوهای موفق کارآفرینی در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات ، با تأکید هر چه بیشتر بر شناسایی شرکت هایی که در سه سال گذشته دارای نوآوری منجر به رشد بالا (فروش، ارزش افزوده و اشتغال) می باشند برگزار می گردد.
وی ادامه داد: ورود شرکت ها به پارک علم و فناوری با ایده و طرحی که قابلیت تجاری شدن داشته باشد، انجام می شود و در نهایت با حمایت های پارک علم و فناوری به شرکت معتبر با فعالیت اقصادی دانش بنیان تبدیل می شود.
رئیس پارک علم و فناوری همدان افزود: پارک علم و فناوری استان همدان با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی با هدف اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهها و دانشجویان از طریق عملی نمودن یافته های علمی خود و در نهایت تبدیل ایده به محصول منجر به اشتغال پایدار مبنتی بر علم و فناوری است که براساس آمار موجود، پارک علم و فناوری همدان افتخار دارد که در این زمینه فعالیت های قابل توجهی انجام داده است .
کزازی بیان کرد: بین هشت شرکت منتخب کار آفرین برتر استان در سال 1395، پنج شرکت از مجموعه هسته ها، واحدها، مؤسسات فناور و شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک و مراکز رشد تابعه آن می باشند .
وی افزود: شرکت دانش بنیان ایرانیان یادمان طرح، شرکت قطعه سازان سینا، شرکت فرآورده های طب سنتی نیکا، شرکت فن افزار سامد سرآمد و شرکت آریا ایده آل شرکت های برتر در جشنواره کارآفرینان برتر استان همدان هستند.
گفتنی است بیش از 47 شرکت دانش بنیان در استان همدان فعالیت دارند.
7523/6993
خبرنگار: مرضیه بختیاری*انتشار: اکبر بهاروند

۹۵/۱۰/۲۸
۱۳:۱۰

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان: ضوابط بانک‌ها با فضای کسب و کار دانش‌محور نوپا سازگار نیست

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان گفت: ضوابطی که در بانک‌ها حاکم است، با فضای کسب و کار دانش‌محور نوپا سازگار نیست.
به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، محمد کزازی سه‌شنبه 28 دی در نشست مشترک مدیران واحدهای صنعتی، مراکز تحقیق و توسعه و بانک‌های خصوصی استان همدان، با تأکید بر اینکه باید با نگاه حمایتی به صندوق پژوهش و فناوری توجه شود، اظهار کرد: در کشور 24 صندوق پژوهش و فناوری وجود دارد.
وی با بیان اینکه در صندوق پژوهش و فناوری بخش‌های غیردولتی حضور دارند، یادآور شد: بخش دولتی 48 درصد و بخش خصوصی 51 درصد در این صندوق سهم دارند که سهم دولت می‌تواند به تدریج کاهش یابد.
وی تصریح کرد: حداقل آورده لازم برای تشکیل صندوق پژوهش و فناوری 3 میلیارد تومان است اما با رایزنی‌های صورت گرفته با تهران سهم استان همدان را از 3 میلیارد تومان به یک و نیم میلیارد تومان کاهش داده شد.
کزازی از شرکت‌ها‌ی استان همدان خواست تا در راه‌اندازی این صندوق مشارکت داشته باشند و افزود: صندوق پژوهش و فناوری متعلق به پارک علم و فناوری نیست بلکه این صندوق اساسنامه‌ای دارد که پارک برآن نظارت دارد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۵:۴۱

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان: راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری همدان نیازمند حمایت بخش خصوصی است

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان از راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری استان همدان خبر داد و گفت: راه‌اندازی این صندوق نیازمند حمایت بخش خصوصی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، مجید کزازی بعد از ظهر امروز در نشست مشترک مدیران واحدهای صنعتی، مراکز تحقیق و توسعه و بانک‌های خصوصی استان همدان بر لزوم تشکیل صندوق پژوهش و فناوری در همدان تاکید و اظهار داشت: این صندوق هدف دارد نخبگان و دانشجویانی که وارد حوزه نورآوری شده و دنبال تشکیل واحدهای فناور هستند را حمایت مالی کند.
وی با اشاره به اینکه گاهی این واحدها و شرکت‌های دانش بنیان نیازمند 20 تا 30 میلیون تومان سرمایه‌در گردش برای انجام امور خود هستند افزود: ضوابط حاکم بر بانک‌ها و نرخ سود خیلی با فضای واحدهای دانش محور که طرح‌های ریسک‌پذیری دارند مطابقت ندارد و جا دارد به این قشر از راه‌های دیگر کمک کرد.
کزازی با اشاره به اینکه عقب افتادن همدان در زمینه تشکیل صندوق صندوق پژوهش و فناوری اظهار داشت: براساس اساسنامه صندوق، سه میلیارد تومان سرمایه اولیه برای تشکیل صندوق نیاز است که 49 درصد بخش دولتی و 51 درصد بخش خصوصی باید تامین کند.
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه بخش خصوصی برای تامین رقم سه میلیارد تومان اقدامی نکرده بود با رایزنی بسیار موفق به کاهش این رقم به یک میلیارد و 500 میلیون تومان شدیم.
رئیس پارک علم و فناوری همدان با اعلام اینکه انتظار می‌رود بخش خصوصی نسبت به تشکیل صندوق نگاه حمایتی داشته باشد، افزود: تاکنون 24 صندوق پژوهش و فناوری در سطح کشور راه‌اندازی شده که انتظار می‌رود با همکاری بخش خصوصی صندوق همدان نیز به‌زودی راه‌اندازی شود.
وی با اعلام اینکه کارخانه فاران شیمی 300 میلیون تومان کمک کرده‌ است تصریح کرد: همچنین 700 میلیون تومان از منابع پارک علم و فناوری به عنوان سهم دولتی این صندوق تخصیص داده شده که در صورت تامین مابقی مبلغ توسط بخش خصوصی این صندوق راه‌اندازی می‌شود.
کزازی با اشاره به اینکه اقتصاد کشور مبتنی بر منابع بوده در حالی که در اقتصاد دانش بنیان، ثروت براساس دانش شکل می‌گیرد عنوان کرد: در دومین بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیشتازی در شرکت‌های دانش‌بنیان یک اصل در نظر گرفته شده است مهم‌ترین کار پارک‌های علم و فناوری حمایت از تجاری‌سازی، نوآوری و فناورانه است.
وی با اشاره به اینکه وقتی موضوع تجاری‌سازی مطرح می‌شود، در تجاری‌سازی، نوآورانه و فناورانه یکی از منابع افراد مخترع، مبتکر، فارغ التحصیلان دانشگاهی و غیره است بیان کرد: منبع دوم دانشگاه‌ها هستند چرا که تحقیقات دانشگاه‌ها می‌تواند فناورانه باشد.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۶:۰۲

130 شرکت فناور مراحل رشد را در مرکز رشد آی.سی.تی پارک علم و فناوری خراسان طی کرده اند

مشهد- ایرنا- مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) پارک علم و فناوری خراسان گفت: تاکنون 130 شرکت فناور در مرکز رشد آی.سی.تی پارک علم و فناوری خراسان رشد کرده اند.

علی جاهدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون نیز 40 شرکت فناور به شکل جاری و در دوره رشد مرکز آی.سی.تی پارک علم و فناوری خراسان هستند.
وی ادامه داد: این مرکز با توجه به جایگاه خود در بالاترین سطح تصمیمات کلان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خراسان رضوی نقشی موثر و سهم بزرگی از پروژه های ICT در سطح مطالعاتی را نیز برعهده دارد.
مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT) پارک علم و فناوری خراسان گفت: اجرایی کردن سامانه ارزیابی آمادگی الکترونیکی دستگاههای اجرایی استان به سفارش استانداری خراسان رضوی، تدوین سند توسعه فناوری اطلاعات استان( ict master plan) به سفارش سازمان فناوری اطلاعات، عضویت در کمیسیون فناوری و اطلاعات استان و دبیرخانه بررسی و تشخیص صلاحیت شرکتهای خراسان در حوزه موبایل برای دریافت تسهیلات وزارت از جمله فعالیتهای این مرکز بوده است.
وی افزود: پایه گذاری سبک نوین کارآفرینی در حوزه های IT و رویدادهای ترویج کارآفرینی، برگزاری 40 همایش ترویج کارآفرینی از جمله استارتاپ ویکند و ماراتون استارتاپی، پایه گذاری و تاسیس نشستهای تخصصی مختلف بین فعالان صنعت IT از جمله انجمن تخصصی oracle، برگزاری نشست فعالان نرم افزارهای موبایلی با عنوان اندرویدیها و کارگاههای آموزشی مرتبط با کار آفرینی در حوزه IT در دانشگاههای خراسان از دیگر موارد فعالیت مرکز رشد ICT پارک علم و فناوری خراسان است.
مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات(ICT )پارک علم و فناوری خراسان در سال 1384 فعالیت خود را شروع کرد و هم اکنون یکی از با سابقه ترین و بزرگترین مراکز رشد تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران است.
این مرکز دستیابی به مرجعیت علمی و تخصصی توسعه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دانش بنیان این حوزه در شرق کشور را به عنوان چشم انداز فعالیت کاری خود تعریف کرده است.
1922/1858**خبرنگار: کامیار اسماعیل پور **انتشاردهنده: حسین کریم زاده

۹۵/۱۰/۲۸
۱۸:۵۰

پذیرش 40 طلبه در مقطع ارشد دانشگاه امیرالمؤمنین(ع) اهواز

گروه معارف: 40 طلبه آقا و خانم با شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد همزمان با آغاز نیمسال دوم تحصیلی 95-96 مشغول به تحصیل خواهند شد.

رضا شیشه‌بر، مدیر آموزش تحصیلات تکمیلی دانشگاه امیرالمؤمنین(ع) اهواز در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، اظهار کرد: طلاب متقاضی تحصیل در این دانشگاه همزمان با آغاز نیمسال دوم تحصیلی 95-96 مشغول به تحصیل خواهند شد.
وی بیان کرد: 40 طلبه آقا و خانم با شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد در سه رشته علوم قرآن و حدیث، زبان و ادبیات عرب و کلام شیعه در این دانشگاه پذیرفته شدند.
شیشه‌بر گفت: همچنین براساس اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کلاس‌های نیمسال دوم تحصیلی 95-96 از 15 بهمن آغاز می‌شود اما به صورت رسمی کلاس‌ها از بعد 22 بهمن ماه فعالیت خود را آغاز می‌کنند.
مدیر آموزش تحصیلات تکمیلی دانشگاه امیرالمؤمنین(ع) اهواز بیان کرد: همچنین امتحانات پایان نیمسال نخست تحصیلی 95-96 که از 18 دی‌ماه آغاز شده بود تا 6 بهمن ادامه خواهد داشت.

۹۵/۱۰/۲۸
۱۳:۱۴

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: خلق ثروت از محصولات فرهنگی نیازمند حرکت در مسیر دانش بنیان است

تهران – ایرنا –دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر لزوم ارتقاء سهم بازار محصولات فرهنگی در کشورهای منطقه و جهان اسلام در صدو نودمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت: خلق ثروت از محصولات فرهنگی نیازمند حرکت در مسیر دانش بنیان و فناوری است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتر محمدرضا مخبردزفولی که عصر سه شنبه در خصوص مصوبات صد و نودمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران سخن می گفت، دستور نشست امروز این ستاد را بررسی سند بسیار مهم فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و تلاش برای دانش بنیان شدن تولیدات و صنایع فرهگی عنوان کرد.
وی با تاکید براینکه، صنایع و تولیدات نرم از اجزاء متکثر و متفاوتی از جمله تولیدات بازی های رایانه ای، پویا نمایی و انیمشین و صنایع جدید و نوپدید و پیشرفته فناوری های فرهنگی برخوردار است، گفت: در نشست امروز اهداف کیفی در این حوزه ها و همچنین اهداف کمی و لزوم افزایش سهم بازار منطقه ای و جهان اسلام و ایجاد ثروت ناشی از فناوری ها در تولید محصولات فرهنگی مورد بحث و تبادل و نظر قرار گرفت.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تاکید برخلق ثروت ناشی از تولید محصولات و صنایع فرهنگی گفت: موفقیت در این زمینه نیازمند بهره گیری از فناوری و حرکت در مسیر دانش بنیان و است که در این سند به آن پرداخته شده است که البته بررسی آن به جلسات آتی موکول شد.
وی در خصوص برنامه ای این شورا در باره بحث تحول در علوم انسانی نیز با بیان اینکه، جلسات تحول در علوم انسانی بصورت منظم برگزار می شود افزود: تاکنون بیش از 50 برنامه در رشته های علوم مختلف انسانی بازنگری شده است که به وزرات علوم اعلام شده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: وزارت علوم نیز به منظور عملیاتی کردن این برنامه ها در یک زمان بندی مشخص در حال پیگیری امور است و هم اکنون یک هماهنگی خوبی بین شورای تحول علوم انسانی و بخش های مرتبط در وزارت علوم در حال ایجاد شده است که امیدواریم این سرعت پیدا کند و برنامه های تصویب شده به مرحله اجرا برسد.
مخبر دزفولی درخصوص سند 2030 نیز با بیان اینکه اسناد راهبردی در حوزه علم و فرهنگ چه در آموزش و پرورش و چه در نظام آموزش عالی و چه بخش های فرهنگی باید در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب برسد، گفت: همانطور که قبلا هم اعلام شده است کلیه اسناد در صحنه بین المللی باید در ذیل این شورا انجام شود.
وی افزود:چه بسا شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش از این سندهای راهبردی همچون سند تحول آموزش و پرورش، نقشه جامع علمی کشور، سندنخبگان و سند مهندسی فرهنگی را به تصویب رسانده است.
مخبردزفولی با تاکید براینکه، سند 2030 مغایرت های جدی با بخشی از اسناد تصویب شده ملی از جمله سند آموزش و پرورش، سند نقشه جامع علمی کشور و اسناد فرهنگی دارد گفت: بنابراین این سند تا هنگامی که مسیر قانونی خود را طی نکند از نظر مراجع علمی کشور وجاهت نخواهد داشت.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:به طور حتم اگر قرار باشد چنین سندی مورد توافق قرار گیرد باید در مرجع ذیربط از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.
علمی ** 1836 **1440
خبرنگار: یوسف درویشی** انتشار دهنده :معصومه گلشن

۹۵/۱۰/۲۸
۲۰:۴۱

فرایند جامعه پذیری دانشگاهی دانشجویان دکتری

یافته‌های پژوهش نشان­ دهنده ناکارآمدی و ضعف جریان جامعه ­پذیری دانشگاهی در مقطع دکتری است.

چکیده:  
هدف پژوهش حاضر بررسی فرایند جامعه ­پذیری دانشگاهی دانشجویان دوره دکتری بود. این پژوهش با رویکرد کیفی و بر اساس روش شناسی نظریه‌ زمینه­ ای و مصاحبه‌­های نیمه ساخت یافته با 31 نفر از دانشجویان دوره‌ دکتری و 9 نفر از استادان دانشگاه اصفهان صورت گرفت. یافته‌های پژوهش نشان­ دهنده ناکارآمدی و ضعف جریان جامعه ­پذیری دانشگاهی در مقطع دکتری است. این مسئله متأثر از برخی شرایط علّی نظیر ضعف نظام آموزشی و پژوهشی، ضعف جامعه­ پذیری دانشگاهی استادان و بی­ کیفیتی تعاملات و همکاری های علمی میان دانشجویان است. همچنین ضعف فرهنگ علمی جامعه، مسائل مربوط به ساختار و سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه اصفهان از جمله عوامل زمینه­ ای مؤثر بر ناکارآمدی جریان جامعه­ پذیری دانشگاهی محسوب می‌شود. نظام انگیزشی و ارزشی دانشجو برای حضور در مقطع دکتری شرط مداخله ­گری است که جریان جامعه‌پذیری ناکارآمد علمی را تشدید می ­کند. دانشجویان بر حسب اتخاذ راهبردهای مواجهه با وضعیت موجود، در سه دسته‌ دانشجویان برنامه­ دار، منفعل و مشروعیت بخش قرار می­ گیرند. فرار مغزها، استقلال و خودشکوفایی علمی، قناعت و بهره ­مندی از شرایط موجود، بی انگیزگی علمی، احساس یأس و بی­ قدرتی و بداخلاقی و بی­ هنجاری علمی از جمله پیامدهایی است که هر سه دسته از دانشجویان متناسب با راهبرد اتحاذ شده کم و بیش آن را تجربه می ­کنند.
واژه‌های کلیدی: جامعه پذیری دانشگاهی، فرهنگ دانشگاهی، تکثیر مکانیکی علم، نظریه زمینه ای، دانشگاه اصفهان.
نویسندگان:
عارفه مهدیه: کارشناسی‌ارشد رشته جامعه‌شناسی دانشگاه اصفهان
دکتر رضا همّتی: استادیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه اصفهان
 دکتر ابوعلی ودادهیر: دانشیار گروه مردم شناسی دانشگاه تهران
فصلنامه پژوهش و برنامه ریزی در آموزش عالی - سال بیست ودوم، شماره 1 (پیاپی 79)، بهار 1395.
برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   

۹۵/۱۰/۲۹
۰۰:۱۰

آیا نقشه جامع علمی کشور در اجرا گرفتار هزارتو شده است؟

تهران– ایرنا– شش سال از ابلاغ نقشه جامع علمی کشور به عنوان یک سند راهبردی در زمینه اهداف علم و فناوری کشور می گذرد، اما به گفته کارشناسان، چالش هایی همچون برخی کاستی ها در تهیه آن و یا نبود توجه به مکانیزم های صحیح اجرایی، مانع از اجرای کامل و موثر این سند بالادستی است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دیماه سال 1389 بود که سند نقشه راهبردی جامع علمی کشور به عنوان یکی از مهمترین اسناد مرتبط با حوزه علم و فناوری در چشم انداز 1404 در راستای طراحی راهبردهای مشخص برای اهداف علمی و فناوری، اقتصاد و صنعت در افق چشم انداز 20 ساله کشورمان ابلاغ شد؛ سندی که به دنبال بیانات روشنگرانه رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از دانشگاهیان در 23 مردادماه 1385 بنیان آن نهاده شد و رهبر معظم انقلاب در آن دیدار نقشه جامع علمی را مهمترین نیاز کشور دانسته و دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجامع تصمیم ‌گیر و تصمیم‌ ساز را مسئول ترسیم فرآیند رشد علمی در کشور برشمردند.
رهبر انقلاب تاکید کردندکه باید با ترسیم یک نقشه علمی بر اساس زمان‌بندی و با راهبردی مشخص به سطوح بالای دانش روز و جهش علمی دست یافت.
محورهای اصلی نقشه جامع علمی کشور نیز که در واقع به عنوان خروجی های آن تعریف شده است، در 224 اقدام ملی در یک دوره زمانی 10 ساله، هدفگذاری و به دستگاه های ذیربط و مجموعه های تحت امر از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ابلاغ شد تا هرکدام از این مراکز به خصوص دانشگاه ها بر اساس سیاست های خود، شاخص های این نقشه را مدنظر قرار داده و خود را به این شاخص ها نزدیک کنند.
با گذشت شش سال از تصویب این سند و برگزاری مرتب جلسات شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، برخی شواهد بیانگر آن است که این نقشه از سوی دستگاه های اجرایی مرتبط به صورت شایسته و جدی برای اجرا مورد توجه قرار نگرفته است و گفته می شود که تنها بخش اندکی از آن اجرایی شده است.
شاید اظهارات اخیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه یکصد و هشتاد و نهمین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی شدن نقشه را بتوان در این راستا ارزیابی کرد.
دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا از روند اجرا شدن مصوبات نقشه جامع علمی در کشور از سوی دستگاه های اجرایی به خصوص وزارتخانه های علوم و بهداشت اظهار نارضایتی و تاکید کرد: سند راهبردی نقشه جامع علمی کشور برای اجرای کامل نیازمند آن است که به صورت جدی از سوی مسئولان و نخبگان کشور باور شود.
**نقشه جامع علمی کشور باید به عنوان یک سند محوری از سوی تمام دستگاه ها پذیرفته شود
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از چالش های اجرایی نقشه جامع علمی کشور را نبود توجه جدی به این نقشه دانست و افزود: درصورتی که تمام دستگاه ها از جمله وزارت علوم نقشه جامع علمی کشور را به عنوان سند اصلی و محوری بپذیرند و به دنبال موازی کاری و تکرار امور نباشند، مسیر هموارتر خواهد بود.
مخبر دزفولی، حرکت دانشگاه ها در مسیر نقشه جامع علمی کشور را بسیار ضعیف دانست و گفت: در صورتی که دانشگاه ها بخواهند به نقشه جامع علمی کشور عمل کنند، باید اعتبار و برنامه شان منطبق با اهداف این سند باشد، درحالی که اینطور نیست و این مسئله جدی در اجرای این نقشه است.
وی با تاکید بر این که حرکت در مسیر نقشه جامع علمی کشور باید دغدغه دانشگاه ها و نظام آموزش عالی باشد، اظهارکرد: البته اگر ایرادی به این نقشه وجود دارد، فرایند اصلاح و بازنگری نیز در سند نقشه جامع علمی کشور دیده شده است.
مخبر دزفولی ادامه داد: درصورتی که برخی چالش ها در برابر اجرای نقشه جامع علمی در مجموعه آموزش عالی کشور رفع شود، سرعت اجرایی کردن نقشه جامع علمی افزایش خواهد یافت.
دیبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تاکید کرد: نقشه جامع علمی کشور مصوب مجموعه نظام است و رهبر معظم انقلاب نیز پشتیبان این سند هستند و تاکید جدی بر اجرای این نقشه دارند.
**ستادهای علم و فناوری نقطه قوت روند اجرای سیاست های نقشه جامع علمی کشور
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تشکیل ستادهای علم و فناوری تحت نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را نقطه قوت اجرایی شدن نقشه جامع علمی در کشور دانست و گفت: این شورا به نحوه عملکرد موفق و موثر ستادهای علم و فناوری نمره خوبی می دهد.
مخبر دزفولی افزود: این ستادها در بخش های مختلف مانند نانوفناوری، زیست فناوری، گیاهان دارویی، هوا فضا، علوم شناختی و سلول های بنیادی نقشه خودرا ذیل مصوبات نقشه جامع علمی کشور برنامه ریزی و اجرا کرده اند.
وی با تاکید بر این که هم اکنون نیز دغدغه و مسئله ستادهای فعال ذیل معاونت علمی ریاست جمهوری در حوزه های مختلف توجه به اولویت های نقشه جامع علمی کشور است، افزود: این ستادها بودجه های دریافتی از معاونت علمی ریاست جمهوری را در همین مسیر هزینه می کند.
مخبر دزفولی ادامه داد: این ستادها در بخش های مختلف مانند نانوفناوری، زیست فناوری، گیاهان دارویی، هوا فضا، علوم شناختی و سلول های بنیادی نقشه خودرا ذیل مصوبات نقشه جامع علمی کشور برنامه ریزی و اجرا کرده اند.
**معاون وزیر بهداشت: نقشه جامع علمی باید براساس ظرفیت های کشور باشد
اما معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص انتقاد دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص نبود همراهی جدی این وزارتخانه در حرکت در مسیر نقشه جامع علمی کشور گفت: اقدامات ما در وزارت بهداشت تنها براساس ظرفیت ها، توانایی ها و واقعیت ها است.
دکتر رضا ملک زاده حرکت عملی در راستای نقشه جامع علمی کشور را بسیار ضروری خواند و اظهار کرد: اگر 10 تا نقشه جامع علمی هم نوشته شود اما در قفسه خاک بخورد و نگهداری شود، تا اجرا نشود، سودی نخواهد داشت، ضمن اینکه وزارت بهداشت نظرات خود را به این شورا ارائه داده است.
وی در عین حال نبود انطباق نقشه جامع علمی کشور با ظرفیت ها و توانمندی های داخلی را یکی از مشکلات جدی این سند دانست و توضیح داد: مشکل اصلی این است که افرادی که نقشه جامع علمی کشور را تهیه کرده اند به توانمندی ها توجه چندانی نداشته اند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: افرادی که نقشه جامع علمی را نوشته اند، بایستی قبل از آن واقع بین بوده و امکانات، توانمندی های عرصه علم و فناوری کشور را در نظر می گرفتند.
وی در ادامه ایجاد علاقه و انگیزه را در بین مسئولان، دانشگاهیان و نخبگان در اجرای هرچه بهتر نقشه جامع علمی کشور بسیار مهم خواند و ضمن تاکید بر حفظ منابع انسانی نخبه کشور گفت: بزرگترین مشکل در شرایط فعلی از دست دادن ارزان نیروهای انسانی متبحری است که سال ها برای تربیت آنها هزینه و سرمایه گذاری شده است.
**رئیس دانشگاه شهید بهشتی: نقشه جامع علمی از نبود یک کانال اجرایی رنج می برد
رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز با بیان این که نقشه جامع علمی کشور یک سند بالادستی است که در کنار آن نیز سیاست های کلی ابلاغی رهبری نیز وجود دارد و دانشگاه ها در این چارچوب ها برنامه راهبردی خود را تنظیم کرده اند، گفت: نقشه جامع علمی از نبود یک کانال اجرایی رنج می برد.
دکتر محمدمهدی طهرانچی با اشاره به این که دو نوع برنامه ریزی تحت عنوان راهبردی و عملیاتی در دانشگاه ها وجود دارد، گفت: ما در طول چهار سال گذشته سعی کرده ایم که از برنامه ریزی راهبردی وارد برنامه ریزی عملیاتی شویم، اما نقشه جامع علمی کشور به منظور اجرای شفاف سیاست ها نیازمند یک حلقه واسط تحت عنوان سیاست های اجرایی است که بایستی از سوی نظام آموزش عالی کشور تدوین شود.
وی در ادامه با ذکر مثالی نقش موثر سیاست های اجرایی را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به سیاست گذاری شورای انقلاب فرهنگی در جذب منابع انسانی از سوی دانشگاه ها گفت: این هدف شورای عالی انقلاب فرهنگی به جهت آن که یک سازوکار اجرایی مناسب بین شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه ها تعریف شده بود، به خوبی اجرایی شده است.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در عین حال با تاکید بر این که باید در ارزیابی ها جایگاه دانشگاه ها نیز مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: به طور حتم اجرای سیاست های نقشه جامع علمی کشور در دانشگاه های سطح یک با مشکل به خصوصی همراه نیست.
وی افزود: متاسفانه در حال حاضر نام دانشگاه به یک موسسه غیرانتفاعی در کف نظام آموزش عالی تا یک دانشگاه سطح یک همچون شهید بهشتی و دانشگاه تهران اطلاق می شود که این اشتراک لفظ غیرقابل مقایسه است.
وی در ادامه دلیل موفقیت نسبی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حرکت بر اساس نقشه جامع علمی کشور را، برخورداری این معاونت از توان اجرایی راهبردها عنوان کرد و ادامه داد: اجرایی شدن سریع مصوبات نقشه جامع علمی کشور به طور حتم نیازمند آن است که یک نهاد واسط بین دانشگاه ها و شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود داشته باشد که می تواند وزارت علوم، معاونت علمی و یا دستگاه فعال دیگری باشد.
طهرانچی در ادامه با تاکید بر این که در حال حاضر اقدامات دانشگاه های مطرح کشور بر اساس یک سری از سیاست های کلی نظام تا حدودی مطابق با نقشه جامع علمی کشور است، گفت: حداقل در طول چهار سال گذشته دستیابی به رشد و پیشرفت علمی یا کیفی سازی دانشگاه ها و افزایش ظرفیت های دانشگاهی تابع این نقشه بوده است.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در عین حال افزود: البته این اقدامات به صورت زنجیروار نیست و انتقادات دبیر محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی از دانشگاه ها نیز در همین راستا است.
**دانشگاه شهید بهشتی برای اجرایی کردن مصوبات نقشه جامع علمی برنامه ریزی کرده است
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش که دانشگاه شهید بهشتی پس از ابلاغ نقشه جامع تاکنون چه اقداماتی انجام داده است، اظهارکرد: دانشگاه شهید بهشتی پس از ابلاغ نقشه جامع علمی کشور، یک برنامه مدیریتی را بر اساس شاخص های نقشه جامع طراحی کرده است.
طهرانچی با بیان این که دانشگاه شهید بهشتی در راستای عملیاتی کردن نقشه جامع علمی کشور یکسری شاخص ها را در این حوزه تعریف کرده است، نسبت استاد به دانشجو، نسبت فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی به درآمد کل، نسبت تعداد مقالات پژوهشی و علمی و نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی را از جمله این شاخص ها برشمرد و گفت: بر این اساس دانشکده های دانشگاه بر اساس امتیازات بدست آمده در سه طبقه مورد ارزیابی قرار می گیرند.
وی گفت: همچنین بر اساس یک داشبورد مدیریتی مدیران دانشکده ها و گروه ها حداقل هر سه ماه یکبار موظف به ارزیابی عملکرد خویش می باشند و انتصابات در این دانشگاه نیز به شکل برنامه محوری است.
طهرانچی در عین حال اختصاص منابع مالی را یکی از نیازهای اجرایی شدن هرچه بهتر نقشه جامع علمی کشور ذکر کرد و با اشاره به نگاشت نقشه جامع علمی بدون توجه به منابع مالی گفت: متاسفانه در این نقشه یک بند مالی وجود ندارد که بر اساس آن، هزینه های انجام برخی سیاست ها و برنامه ها در آن لحاظ شده باشد.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اجرایی نشدن سهم 4 درصدی پژوهش در تولید ناخالص داخلی در سیاست های کلی نظام، سهم سه درصد در نقشه جامع علمی و همچنین سهم سه درصدی در برنامه پنجم توسعه کشور گفت: بر این اساس، تا هنگامی که سهم پژوهش در تولید ناخالص داخلی (GDP) 46 دهم درصد باشد نقشه جامع به درستی پیش نخواهد رفت.
**نقشه جامع علمی کشور از مترقی ترین اسناد راهبردی نظام است
اما دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر این که سند نقشه جامع علمی کشور به طور حتم خالی از ایراد نیست، در عین حال تاکید کرد: این سند یک سند فرا قوه ای عالی است که مترقی ترین و اجرایی ترین احکام راهبردی در حوزه علم، فناوری و آموزشی را در دل خود جای داده است.
دکتر منصور کبگانیان در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، با اشاره به وجود برخی سوء تفاهمات در خصوص جایگاه این ستاد در بین دستگاه های اجرایی کشور گفت: ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور یک دستگاه اجرایی مانند سایر دستگاه ها نیست بلکه بالاترین مرجع راهبردی نقشه راه برای حوزه علم و فناوری کشور است.
وی با بیان این که به طور حتم تمام این سیاست ها و راهبردها و راهکارها در چشم انداز 10 ساله نمی تواند به 30 صفحه خلاصه شود، ادامه داد: لذا برای تفسیر و بسط بندها و آئین نامه های اجرایی خطوط راهنما ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور پیش بینی شده است.
کبگانیان همچنین با بیان این که از زمان ابلاغ این سند تکالیف تمام دستگاه ها در آن روشن شده است، به برخی مصوبات این ستاد با وجود تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و با بیان این که این مصوبه هنوز به مرحله اجرا نرسیده، عدم پرداخت کمک هزینه به دانشجویان دکترا از سوی وزارتخانه های علوم و بهداشت یا افزایش اختیارات هیات امنا دانشگاه ها را از آن جمله دانست.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در ادامه در ارتباط با میزان دستیابی نقشه جامع علمی کشور به اهداف خود پس از گذشت شش سال از ابلاغ آن نیز تاکید کرد: البته در حال حاضر تمام جهت گیری های دستگاه های کشور در حوزه علم و فناوری و آموزش حول این نقشه هم جهت و هم راستا شده است.
**مطالبه از دستگاه ها برای اجرای نقشه جامع علمی ادامه خواهد داشت
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در ادامه با تاکید بر این که این ستاد مطالبه از دستگاه های حوزه علم، فناوری و آموزشی را برای پیشبرد هرچه بهتر اهداف این نقشه وظیفه مهم خود دانسته و از آن دست نخواهد کشید، گفت: تصور می کنم ستاد به این وظیفه خود به خوبی عمل کرده است.
کبگانیان با اشاره به این که مطالبه از دستگاه های ذیربط در جلسات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به صورت مکاتبات با دستگاه ها انجام و در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز پیگیری های لازم صورت می گیرد، گفت: به طور حتم برخی دستگاه ها یکسان عمل نمی کنند که گزارش سالانه عملکرد آنها ضمن قرائت در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی به روسای قوای سه گانه نیز ارائه خواهد شد.
وی ادامه داد: به هرحال ستاد راهبری نمی تواند به جای دستگاه ها کار عملیاتی داشته باشد و ورود کند، ضمن اینکه در برخی دستگاه ها همچون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه های مختلف از جمله ستاد هوایی، فضا، گیاهان دارویی، طب سنتی علوم شناختی بسیار خوب و طبق نقشه جامع علمی کشور عمل شده که این امر ممکن است به دلیل جایگاه رفیع این دستگاه در اجرا باشد.
وی در خصوص لازم الاجرا بودن مصوبات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز گفت: امام راحل فرمودند که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به منزله قانون است و باید ترتیب اثر داده شود و این نظر رهبر معظم انقلاب نیز می باشد بنابر این از اختیارات فقیه می باشد، ضمن اینکه ساز و کارهای ضمانت اجرایی نیز در حد توان طراحی شده است.
کبگانیان در ادامه یکی از قابلیت های نقشه جامع علمی کشور به منظور اجرای سریع تر را حضور روسای سه قوه در شورای عالی انقلاب فرهنگی خواند و گفت: سران قوا نیز در صورت اعتقاد به مصوبات شورا، باید اجرای آن را نیز به سرعت در دستور کار خود قرار دهند.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر این که شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت مرتب با قوای سه گانه برای اجرایی کردن مصوبات این ستاد در تعامل است، در عین حال نبود یک ضمانت اجرایی قوی از سوی سازمان های ناظر را از جمله مشکلات جدی عدم اجرای بهینه نقشه جامع علمی در کشور عنوان کرد.
علمی ** 1836 **
گزارش: یوسف درویشی*انتشار: زهره محتشمی پور

۹۵/۱۰/۲۹
۰۸:۴۲

جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران فراخوان داد

بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران با انتشار فراخوان خود آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا، طبق اعلام برگزارکنندگان این رویداد؛ «تئاتر به مثابه اندیشه» و «پیگیری مطالبات دانشجویان برگزیده» از ویژگی‌های اساسی فراخوان بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی با دوره‌های گذشته است. علاقه‌مندان به شرکت در بیستمین دوره جشنواره تئاتر دانشگاهی می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس www.iiutf.ir ضمن دریافت نسخه‌ی اینترنتی فراخوان، مراحل ثبت‌نام خود را بصورت مجازی و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام دهند. بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری مهدی گمار اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ برگزار می‌شود.

۹۵/۱۰/۲۹
۰۴:۰۱

یک نامه به رییس جمهور و یک بیانیه در موافقت با واگذاری روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

موافقان واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت در حمایت از این اقدام به رئیس جمهور نامه نوشتند.

به گزارش خبرآنلاین، داستان جدایی رشته روان‌شناسی بالینی از وزارت علوم و رفتن به زیرشاخه وزارت بهداشت گرچه بالاخره در آذر ماه امسال اتفاق افتاد اما تا تحقق آن بحث‌ها و اعتراضات زیادی را در پی داشت. از نامه مخالفت وزیر علوم به رئیس جمهور تا حمایت و پافشاری وزیر بهداشت از انتقال این رشته به وزارت بهداشت. با این حال واگذاری تولیت رشته روانشناسی بالینی پس از چند ماه کش مکش در 28 آذرماه امسال قطعی شد و به دنبال سیاست‌های کلان سلامت و قوانین بالادستی کشور، موضوع انتقال رشته‌های مشترک از وزارت علوم به بهداشت که تیرماه از سوی وزیر بهداشت مطرح شده بود به وزارت بهداشت واگذار شد.
در جریان این واگذاری پس از طرح پیشنهاد وزارت علوم ابتدا رییس‌جمهور دستور به انتقال این رشته‌ و سایر رشته‌های وابسته داد، اما این دستور با مخالفت وزارت علوم مواجه شد. در نتیجه این تصمیم توسط کارگروهی علمی مورد بررسی قرار گرفت تا با قاطعیت بیشتری در این زمینه تصمیم‌گیری صورت بگیرد. به دنبال اعتراض دانشجویان رشته روانشناسی بالینی از رشته هایی که قرار است از وزارت علوم به بهداشت منتقل شود، این موضوع در کارگروه علمی مورد تصمیم‌گیری قرار گرفت. برخی مخالفان دلیل مخالفت خود را معطوف شدن نگاه دانشجویان روانشناسی را به مسائل پزشکی و دوری از نگاه جامعه شناسی می‌دانستند و معتقد بودند که وزارت بهداشت باید به دنبال به کارگیری بهترین دانش آموختگان این رشته باشد نه انتقال رشته به وزارت خانه دیگر.
با این حال اما در نهایت بطور قطعی تصمیم گرفته شد که این رشته به وزارت بهداشت منتقل شود. وزارت بهداشت در این زمینه اعلام کرد که در حال حاضر 10 دانشگاه زیرمجموعه وزارت بهداشت دوره‌های کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی را در گرایش‌های مختلف مطالعات اعتیاد و غیره تربیت می‌کنند. بنابراین با توجه به اوضاع نابسامان این رشته، وزیر بهداشت درخواست کرد با انتقال، این رشته متولی خاصی داشته باشد و دانشجویان آموزش‌های باکیفیت دریافت کنند.
گرچه در جریان این واگذاری صدای مخالفان بیشتر از موافقان این امر بود اما یک ماه پس از واگذاری موافقان با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور از این اقدام حمایت کردند.
دکتر علی‌اکبر نجاتی‌صفا، رییس انجمن علمی روان‌درمانی ایران در نامه ای به رئیس جمهور نوشته است:
جناب آقای دکتر حسن روحانی
رییس محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی
با سلام و احترام،
همان گونه که مستحضرید و آمارهای ملی و بین‌المللی درخصوص مشکلات و اختلالات روانی و تبعات اجتماعی، جسمانی و روانی آن نشان می‌دهد، توجه به وضعیت سلامت روان و خدمات جامع این حوزه برای ارتقای سلامت روان جامعه و نیز پیش‌گیری، درمان و بازتوانی افراد و خانواده‌های متأثر از این مشکلات و اختلالات باید جزو اولویت‌های نخست جامعه، حاکمیت و به ویژه نظام سلامت باشد. بدون شک این امر تنها با مشارکت کل جامعه و فعالیت‌های فرابخشی و بین‌بخشی، و فعالیت‌های تیمی گروه‌های مختلف شاغل در این حوزه ممکن خواهد بود و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به عنوان متولی قانونی سلامت و سلامت روان کشور، مسؤولیت آن را برعهده دارد.
برخی از گرایش‌های رشته‌ی روان‌شناسی، به ویژه روان‌شناسی بالینی و سلامت، مستقیماً جزو گروه‌هایی هستند که در کنار سایر گروه‌ها و با تولیت وزارت بهداشت سهمی عمده در این زمینه دارند و فعالیت تیمی این گروه‌ها می‌تواند نقشی برجسته در ارتقای سلامت روان جامعه داشته باشد. در سال‌های اخیر گسترش تصاعدی تعداد مراکز و دانش‌جویان این حوزه‌ها و در خارج از تولیت و نظارت وزارت بهداشت، و در مراکزی که از حداقل امکانات لازم برای آموزش عملی بالینی دانش‌جویان برخوردار نیستند آشفتگی‌ها و نگرانی‌هایی جدی را در این زمینه ایجاد کرده است. برخوردار نبودن از حداقل تعداد اعضای هیأت علمی دانش‌آموخته‌ی روان‌شناسی بالینی و سلامت، و نیز نبود عرصه‌ها و مراکز بالینی برای کسب تجربه‌ی بالینی تحت نظارت استادان برای دانش‌جویان این مراکز باعث شده است که در بسیاری از این مراکز حداقل استانداردهای آموزشی لازم وجود نداشته باشد و طبیعتاً نگرانی‌هایی جدی در زمینه‌ی کیفیت خدمات ارایه‌شده برای دانش‌آموختگان آن وجود داشته باشد.
انجمن علمی روان‌درمانی ایران، به عنوان انجمنی بین‌رشته‌ای در این حوزه، اقدام اخیر وزارت بهداشت در زمینه‌ی انتقال آموزش گرایش‌های روان‌شناسی مرتبط با سلامت و به ویژه روان‌شناسی بالینی و روان‌شناسی سلامت به وزارت بهداشت را گامی ضروری برای سامان‌دهی سلامت روان جامعه می‌داند و ضمن حمایت قاطع از این تصمیم آمادگی دارد تا با ارایه‌ی مستندات و نظرات کارشناسی، و معرفی نمایندگان خود در این فرایند مهم مشارکت داشته باشد.
به پیوست، بیانیه‌ی انجمن درباره‌ی این موضوع که با تفصیلی بیش‌تر به پیشینه، دلایل و ضرورت این اقدام پرداخته است تقدیم می‌شود.
بیانیه‌ی انجمن علمی روان‌درمانی ایران درباره‌ی بازگشت تولیت گرایش‌های روان‌شناسی به وزارت بهداشت
پژوهش‌های مختلف ملی و بین‌المللی نشان‌دهنده‌ی شیوع بالای اختلال‌های روانی و بار ناشی از آن بر افراد مبتلا، خانواده‌ها و جامعه، و نیز پی‌آمدهای عمده در حوزه‌های سلامت روانی، اجتماعی و جسمانی است. بر این مبنا بهبود و ارتقای سلامت روانِ جامعه، پیش‌گیری از بروز اختلال‌ها، و تشخیص، درمان و بازتوانی افراد و خانواده‌های متأثر از این مشکلات و اختلالات باید جزو نخستین اولویت‌های کل جامعه، حاکمیت و به طور خاص، نظام سلامت باشد.
دست‌یابی به این اهداف مستلزم مشارکت بخش‌های مختلف جامعه و حاکمیت، و فعالیت‌های فرابخشی و بین‌بخشیِ گسترده و هم‌آهنگ در جهت پایش و رصد وضع موجود، و نیز طرح‌ریزی و اجرای برنامه‌های مختلف برای جمعیت عمومی، جمعیت‌های در معرض خطر و افراد مبتلا، و ارزیابی و نظارت بر این برنامه‌ها است.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر اساس رسالت ذاتی و مسؤولیت قانونی خود به عنوان متولی سلامت و سلامت روان جامعه (ماده‌ی 3 و بند 1-7 سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغ‌شده توسط مقام معظم رهبری، فروردین 1393)، از سویی وظیفه دارد تا با جلب توجه و مشارکت بخش‌های مختلف جامعه و حاکمیت نسبت به عوامل کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مؤثر بر سلامت در زمینه‌ی ارتقای سلامت و سلامت روان جامعه، و پیش‌گیری از اختلالات و مشکلات روانی بکوشد، و از سوی دیگر با در اختیار داشتن بخش اصلی نظام ارایه‌ی خدمات سلامت، مداخلات اثربخش لازم را برای جمعیت‌های در معرض خطر و مبتلایان طراحی، اجرا و بر آن نظارت کند.
طبیعتن نقش وزارت بهداشت، به عنوان متولی سلامت کشور، که علاوه بر سیاست‌گذاری در این زمینه، ارایه‌دهنده‌ی بخشی عمده از خدمات سلامت و نیز مسؤول نظارت بر این خدمات و تضمین کیفیت خدمات ارایه‌شده است، ایجاب می‌کند که با رصد وضع موجود و سنجش نیاز کشور به گروه‌های مختلف ارایه‌دهنده‌ی خدمات سلامت، و تعیین استانداردهای آموزشی، فراهم آوردن امکانات آموزشی لازم و اعتباربخشی مراکز واجد صلاحیت برای آموزش در این رشته‌ها به سمت دست‌یابی به کمیت و کیفیت شاغلان این حوزه‌ها حرکت کند.
در این راستا و به دنبال ابراز نگرانی‌هایی از طرف متخصصان حوزه‌ی سلامت روان، وزارت بهداشت در چند سال اخیر اقداماتی را در جهت سامان‌دهی به آموزش گرایش‌هایی از رشته‌ی روان‌شناسی که مستقیماً در ارتباط با سلامت، و تشخیص و درمان مبتلایان به اختلالات روان هستند آغاز کرده است و بر اساس اخباری که در رسانه‌ها منتشر شده است، به موافقت کمیته‌ی بررسی این موضوع با تولیت وزارت بهداشت در این رشته‌ها و انتقال آن به وزارت بهداشت منجر شده است.
انجمن علمی روان‌درمانی ایران، به عنوان انجمن بین‌رشته‌ای حوزه‌ی سلامت روان، با توجه به دلایل زیر حمایت خود را از این تصمیم اعلام کرده و اجرای آن را قدمی ضروری برای سامان‌دهی به حوزه‌ی سلامت روان و تضمین حداقل کیفیت خدمات ارایه‌شده به جامعه، و افراد و خانواده‌های درگیر با این مشکلات می‌داند:
1. تولیت قانونی وزارت بهداشت در سلامت و سلامت روان بر اساس سیاست‌های کلی سلامت
ماده‌ی 3 سیاست‌های کلی سلامت که در تاریخ 18/1/1393 توسط مقام معظم رهبری به رؤسای قوای سه‌گانه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده است «ارتقای سلامت روانی جامعه با ترویج سبک زندگی اسلامی‌ـ ایرانی، تحکیم بنیان خانواده، رفع موانع تنش‌آفرین در زندگی فردی و اجتماعی، ترویج آموزش‌های اخلاقی و معنوی و ارتقای شاخص‌های سلامت روانی» را جزو سیاست‌های کلی سلامت برشمرده است و بند 1ـ7 همین سند بالادستی نیز به صراحت موضوع «تولیت نظام سلامت شامل سیاست‌گذاری‌های اجرایی، برنامه‌ریزی‌های راه‌بردی، ارزشیابی و نظارت بر آن» را برعهده‌ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داده است. از سوی دیگر، در بند 1ـ8 همین سند، بر «ترویج تصمیم‌گیری و اقدام مبتنی بر یافته‌های متقن و علمی در مراقبت‌های سلامت، آموزش و خدمات با تدوین استانداردها و راه‌نماها، ارزیابی فناوری‌های سلامت، استقرار نظام سطح‌بندی با اولویت خدمات ارتقای سلامت و پیش‌گیری و ادغام آن‌ها در نظام آموزش علوم پزشکی» تأکید شده است.
بر این مبنا و بر اساس سیاست‌های کلی سلامت:
• وزارت بهداشت تولیت سلامت در کشور را برعهده دارد و این تولیت شامل سیاست‌گذاری‌های اجرایی، برنامه‌ریزی‌های راه‌بردی، ارزشیابی و نظارت بر آن است (بند 1ـ7).
• ارتقای سلامت روان جامعه (ماده‌ی 3) از سیاست‌های کلی سلامت است و تولیت آن برعهده‌ی وزارت بهداشت است (بند 1ـ7).
• مراقبت‌های سلامت، آموزش و خدمات در حوزه‌ی سلامت و با اولویت خدمات ارتقای سلامت و پیش‌گیری در نظام آموزش علوم پزشکی ادغام می‌شود (بند 1ـ8).
بدیهی است حوزه‌هایی از روان‌شناسی که با ارایه‌ی خدمات سلامت مرتبط‌ هستند و در حوزه‌ی نظام سلامت می‌گنجند، شامل بندها و مواد فوق بوده و طبق سیاست‌های کلی سلامت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متولی آن است.
لازم است ذکر شود که این بند از سیاست‌های کلی سلامت درباره‌ی تولیت وزارت بهداشت در روزهای اخیر در قانون برنامه‌ی ششم توسعه نیز، به شکل زیر، به تصویب مجلس رسیده است و بعد از طی مراحل قانونی لازم در قالب قانون برنامه‌ی ششم توسعه نیز لازم‌الاجرا است:
بند الف ماده‌ی 87 قانون برنامه‌ی ششم توسعه:
«تولیت نظام سلامت شامل سیاست‌گذاری‌های اجرایی، برنامه‌ریزی‌های راه‌بردی، ارزشیابی، اعتبارسنجی و نظارت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متمرکز می‌گردد. کلیه‌ی اشخاص حقیقی و حقوقی، اعم از دولتی و غیردولتی، از جمله ارائه‌کنندگان خدمات سلامت، سازمان‌ها و شرکت‌های بیمه‌ی پایه و تکمیلی، موظف‌اند از خط‌مشی و سیاست‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تأکید بر خرید راه‌بردی خدمات و واگذاری امور تصدی‌گری با رعایت ماده‌ی 13 قانون مدیریت خدمات کشوری و سطح‌بندی خدمات، تبعیت کنند.»
2. پیشینه و وضعیت کنونی آموزش و فعالیت در حوزه‌ی روان‌شناسی بالینی و سلامت در ایران
در اغلب کشورهای دیگر، حوزه‌هایی از روان‌شناسی که با تشخیص و درمان اختلالات روانی یا مشکلات روانی بیماران جسمی سروکار دارند از دل نظام سلامت برخاسته‌اند و در تعامل و ارتباط نزدیک با نهادهای مرتبط با سلامت قرار دارند. در اغلب این کشورها، ارایه‌دهندگان این خدمات به عنوان health practitioner شناخته می‌شوند و اخذ مجوز کار بالینی برای آنان منوط به تأیید صلاحیت توسط هیأت‌ها یا سازمان‌هایی است که بر عمل‌کردِ ارایه‌دهندگان خدمات سلامت نظارت دارند. از سوی دیگر، اعتباربخشی برای ارایه‌ی دوره‌های آموزشی این رشته‌ها مستلزم وجود امکانات و برنامه‌های مدون برای کسب تجربه‌ی بالینی تحت نظارت اعضای هیأت علمی در حین آموزش آنان است و عملاً نمی‌توان دوره‌های آموزش روان‌شناسی بالینی یا سلامت یا سایر گرایش‌های مرتبط با سلامت را یافت که بدون دست‌رسی به عرصه‌ی بالینی مناسب (درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز خدمات سلامت روان جامعه‌نگر و نظام سلامت به طور کلی) بتوانند اعتباربخشی شوند.
در ایران نیز اولین دوره‌ی آموزشی روان‌شناسی بالینی، در مقطع فوق‌لیسانس، در دهه‌ی 1350 شمسی، در دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تهران و در بیمارستان روزبه ‌تأسیس شد و در سال‌های بعد نیز دوره‌های بعدی و دکتری در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت بهداشت راه‌اندازی شدند که عملاً این امکان را داشتند تا با بهره‌گیری از استادان مجرب و عرصه‌های بالینی لازم، آموزش قابل‌قبولی برای دانش‌جویان این رشته‌ها و مقاطع فراهم کنند. متأسفانه از دوره‌ای به بعد و از آغاز دهه‌ی 1380 رشدی تصاعدی در تعداد مراکز آموزشی و دانش‌جویان پذیرفته‌شده‌ی این مقاطع و رشته‌ها اتفاق افتاد که هم‌راه با نادیده گرفته شدن تولیت وزارت بهداشت در حوزه‌ی سلامت روان منجر به تبعات منفی عمده‌ای شده است:
• راه‌اندازی دوره‌های آموزش روان‌شناسی بالینی و سلامت در مواردی که خارج از تولیت و نظارت وزارت بهداشت بود، منجر به تأسیس دوره‌هایی شد که اغلب از حداقل امکانات لازم (شامل اعضای هیأت علمی که در رشته‌های روان‌شناسی بالینی یا سلامت تحصیل کرده باشند، و عرصه‌های بالینی لازم که امکان تجربه‌ی عملی تحت نظارت را برای دانش‌جویان فراهم کند) برخوردار نبودند. نتیجه‌ی این وضعیت تعداد رو‌به‌فزونی از دانش‌آموختگان این رشته‌ها بود که در دوران تحصیل خود، غیر از آموزش‌های ندریسی و کلاسی، تقریباً هیچ آموزش بالینی واقعی کسب نکرده بودند و هیچ مواجهه‌ای با بیمارانی که باید بعد از فارغ‌التحصیلی به آنان خدمات می‌دادند نداشتند.
• گرچه تلاش‌هایی برای جبران این کم‌بود انجام شد و میزانی ناچیز از کارآموزی و کارورزی برای اخذ پروانه‌ی کار لازم دانسته شد، اما به اذعان کسانی که برای آن اقدام کرده‌اند و نیز برخی مسؤولان محترم سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره‌ی جمهوری اسلامی ایران، این دوره‌ها اغلب نمی‌تواستند آموزش‌های عملی لازم را ارایه دهند و گفته‌ی اخیر یکی از مسؤولان محترم این سازمان روان‌شناسی، که در رسانه‌ها منتشر شده، نیز حاکی از آن است که گذراندن این دوره‌ها عملاً منجر به صدور گواهی‌های صوری می‌شده است.
• از سوی دیگر، صدور مجوز کار برای گرایش‌های مختلف روان‌شناسی به نوعی بوده است که عملاً مرزهای صلاحیت حرفه‌ای بین گرایش‌های مختلف از بین برود و در عمل بسیاری از کسانی که در گرایش‌های غیربالینی و سلامت آموزش دیده‌اند و قاعدتاً باید در عرصه‌ها و حوزه‌هایی دیگر (مانند دانشگاه‌ها، مدارس، ادارات و سازمان‌ها) از خدمات آنان استفاده شود، به کار بالینی و درمان بیماران و مبتلایان به مشکلات و اختلالات روانی رو بیاورند، در حالی که آموزش لازم برای آن را ندیده‌اند. طبیعی است که چنین وضعیتی موجب آشفتگی بسیار در خدمات ارایه‌شده به بیماران نیازمند و اثرات و پی‌آمدهای منفی جدی برای سلامت روان جامعه شده است.
3. لزوم بازگشت تولیت سلامت روان به وزارت بهداشت
شرایط مذکور موجب بروز نگرانی‌هایی در زمینه‌ی کیفیت آموزش و کیفیت ارایه‌ی خدمات سلامت روان در بین صاحب‌نظران این حوزه شده است و از مدت‌ها قبل افراد و نهادها و انجمن‌های مرتبط دیدگاه‌های خود را در زمینه‌ی لزوم انجام اقداماتی در این خصوص بیان کرده‌اند. خوش‌بختانه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بر اساس رسالت و وظایف ذاتی خود در زمینه‌ی سلامت و سلامت روان در سال‌های اخیر اقداماتی در این زمینه را پی‌گیری کرده است که موضوع انتقال آموزش گرایش‌هایی از روان‌شناسی که با سلامت مرتبط‌اند از آن جمله بوده است. لزوم آموزش‌های عملی بالینی تحت نظارت در دوران تحصیل دانش‌جویان این رشته‌ها و برخورداری از تعداد کافی اعضای هیأت علمی دانش‌آموخته‌ی این رشته‌ها و با تجربه‌ی کافی در این حوزه، و نیز برخورداری از عرصه‌های آموزش بالینی سنگ بنای این احساس نیاز بوده است که در درستی آن نمی‌توان تردید کرد.
انجمن علمی روان‌درمانی ایران، به عنوان انجمنی بین‌رشته‌ای از متخصصان گروه‌های مختلف ارایه‌دهنده‌ی خدمات سلامت روان، ضمن تأکید بر اهمیت تولیت وزارت بهداشت در سلامت روان، از بازگشت آموزش گرایش‌های روان‌شناسی مرتبط با سلامت و درمان به این وزارت‌خانه حمایت کرده و معتقد است بررسی و پیش‌برد کارشناسانه‌ی این موضوع و هم‌چنین برنامه‌ریزی‌های مرتبط برای این کار مستلزم استفاده از نظرات متخصصان و صاحب‌نظران این حوزه‌ها و نمایندگان مسؤولان و مدیران اجرایی است تا به شکلی علمی و با تکیه بر تجربه‌ی سایر کشورها و در چارچوب ساختار و قوانین کشور این موضوع بررسی شود. انجمن علمی روان‌درمانی ایران پیش‌نهاد می‌کند وزارت بهداشت، به عنوان متولی سلامت و سلامت روان کشور، با تشکیل کمیته‌ی بین‌رشته‌ای «سامان‌دهی آموزش و خدمات سلامت روان» بازبینی برنامه‌های آموزشی این رشته‌ها و اعتبار بخشی مراکز آموزش‌دهنده، و نیز تعریف نقش و مرزهای صلاحیت حرفه‌ای گروه‌های مختلف ارایه‌دهنده‌ی خدمات سلامت روان را پی بگیرد تا ان شاء الله با بررسی‌های کارشناسانه و علمی در جهت ارتقای کیفیت آموزش و ارایه‌ی خدمات این حوزه گام‌هایی اساسی برداشته شود.
انجمن علمی روان‌درمانی ایران آمادگی دارد تا با ارایه‌ی مدارک و مستندات و نظرات کارشناسی، و نیز با حضور فعالانه‌ی نمایندگان‌اش در کمیته‌های کارشناسی سهم خود را در این فرایند مهم ایفا کند.
نظر شما چیست؟

۹۵/۱۰/۲۸
۱۶:۵۰