نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 118750
 • تمام سکه (طرح جدید) 1228000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1200000
 • نیم سکه 700000
 • ربع سکه 392000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3758
 • یورو 4060
 • پوند 4700
 • صد ین 3470
 • درهم امارات 1031
 • لیر ترکیه 1050
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32439
 • 29 Arrow up
  یورو 34455
 • 79 Arrow up
  پوند 40692
 • 36 Arrow up
  فرانک 32299
 • 84 Arrow up
  صد ین 29958
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8833

با حکم وزیر علوم؛ تقی صالحی رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی شد

با حکم محمد فرهادی،وزیر علوم پس از کش و قوس‌های زیاد و در سکوت خبری، تقی صالحی به جای هادوی بر منصب ریاست پژوهشگاه مواد و انرژی نشست.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، با حکم محمد فرهادی،وزیر علوم پس از کش و قوس‌های زیاد و در سکوت خبری، تقی صالحی به جای هادوی بر منصب ریاست پژوهشگاه مواد و انرژی نشست.
 

۹۶/۰۱/۲۷
۱۰:۵۱

نیازهای بازار کار باید با موضوع آموزش منطبق شود

خبرگزاری آریا - وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان آنکه نیازهای بازار کار باید با موضوع آموزش منطبق شود،گفت: مهمترین موضوع توسعه کسب و کار است اما برای متناسب سازی فارغ التحصیلان با رشته های شغلی نیاز به سیاستگذاری داریم.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی علی ربیعی شامگاه شنبه درنشست مشترک با وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و همچنین شورای معاونین وزارت علوم که در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی در محل وزارت علوم برگزار شده بود، افزود: در نشستی که در آغاز سال نو با رئیس جمهور داشتم موضوع اشتغال از سوی وزارتخانه متبوع من در قالب گفتمان توسعه اشتغال با دیگر دستگاهها پیگیری می شود.
وی توضیح داد: علاوه بر نشست کنونی، در سال جدید تاکنون دو نشست دیگر با وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزار کردیم که موضوع اشتغال در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.
وی گفت: در ابتدای مسئولیت دولت یازدهم ،آمار بیکاری در کشور به گونه ای بود که تبدیل به جریان ملی شده بود و می توانست به موضوعی جدی تبدیل شود.
دکتر ربیعی ادامه داد: دولت یازدهم از همان ابتدای فعالیت خود موضوع اشتغال و رفع بیکاری را به عنوان چالشی که باید در خصوص آن تدبیری جدی اندیشید، در نظرگرفته بود.
وی گفت : در نشستی که با رئیس جمهور داشتیم موضوع بیکاری و عواملی که در ایجاد بیکاری موثر بودند، بررسی شد .تجارب جهانی در رفع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید مداخله جدیدی در حوزه ایجاد اشتغال رخ دهد.
به گفته وزیر کار، بررسی ها نشان داد دیگر سرمایه گذاری که منجر به افزایش رشد شود که متعاقب آن اشتغال ایجاد شود امکان پذیر نیست. برای ایجاد اشتغال ابزارهای دیگرنیاز بود.
وی ادامه داد: همچنین سبک و سیاق گذشته که با توزیع پول بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم دیگر به تنهایی کافی نبود به طور مثال در حوزه نفت برای ایجاد یک شغل 12میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است .
وی یادآور شد: برای رسیدن به رشد هشت درصدی 800 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است.نخستین موضوعی که مورد مداقه قرار گرفت این بود که چگونه باید سالانه 600تا700هزار شغل ایجاد کنیم.
وی با اشاره به تحلیل های انجام شده از سوی مسئولان حوزه کار گفت: در این بررسی ها مشخص شد که نمی توانیم به انتظار رشد بزرگ بمانیم.
وی با یادآوری دونشست طولانی در دولت برای ایجاد راهکارهایی که به ایجاد فرصت های شغلی منجر شود، گفت: دیدگاههای ایجاد اشتغال از طریق طرح تکاپو مصوب شد و در نهایت برای تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد جدیدی که در وزارتخانه تدوین شده بود اجرای طرح تکاپو به من واگذار شد.
دکتر ربیعی بیان داشت: از سال 94 اجرای طرح تکاپو را شروع کردیم و به طور تقریب همه استان های کشور مورد مطالعه قرار گرفت و مزیت های هر استان حتی در سطح روستا مشخص شد.
به گفته وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای رشته های مختلف از کارشناسان بین المللی یاری گرفتیم که برای این منظور 45کارشناس بین المللی به ایران آمدند .
وی ادامه داد: حتی در موضوع تامین مالی تجربه کافی نداشتیم که در این خصوص هم از کارشناس بین المللی برای آموزش تامین مالی یاری گرفتیم.
دکتر ربیعی گفت: همه تلاش هایی که در وزارتخانه متبوع من در حال انجام است با استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها نظیر کره جنوبی ،ترکیه و هند است.
وی با بیان آنکه برای اجرای درست ایجاد اشتغال ،از تجارب بین المللی نیز در این زمینه استفاده شده است ،اظهار د اشت: به طور مثال برای فعالیت درست در رشته های شغلی پوشاک و عسل از تجارب کارشناسان بین المللی استفاده کردیم.
وی در توضیح علت حضور مسئولان حوزه کار در وزارت علوم،تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد اشتغال برای سال 96 با حوزه آموزش نیز مرتبط است .همچنین بازار کار و نیازهای آن باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد .
به گفته دکتر ربیعی، تیپولوژی کار دستخوش تغییر شده به طوری که امروز نوع انتظار از شغل تغییر کرده است و ما با عرضه نیروی کار دانش آموخته مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: در حوزه سلامت امروز نیاز به مراقبان خانگی برای نگهداری سالمندان داریم که این افراد باید از آموزش و مهارت های لازم برخوردار شوند.
دکتر ربیعی معتقد است: می توان نگرش نوینی در آموزش عالی ایجاد کرد به طوری که افراد آموزش دیده بتوانند خود را با نیازهای بازار کار هماهنگ کنند.
این مقام مسئول افزود: هم اکنون دنیا آموزش های خود را منطبق با نیازهای بازار کار خود هماهنگ کرده است بنابراین می توانیم در دانشگاهها نیازهای بازار کار را پیش بینی کنیم.
وزیر کار معتقد است: حتی باید جهت گیری کلی شغلی مناطق مختلف در کشور منطبق با آموزش شوند به طوری که هر منطقه نیروی انسانی تربیت کند که بتواند نیازهای بازار کار آن منطقه را برطرف کند.
سپس دکتر ربیعی با شنیدن صحبت های مختلف معاونان وزارت علوم در خصوص مسائلی که در حوزه آموزشی کشور مطرح است در جمع بندی این نشست گفت: وزارت کار نگاه جدیدی به موضوع اشتغال را پیگیری می کند.
وی تاکید کرد: نیروی انسانی باید منطبق با نیازهای بازار کار آموزش کسب کند.دروس کارورزی از جمله واحدهای درسی است که دانشجویان را برای حضور در بازار کار آماده می کند.
دکتر ربیعی گفت: 120هزار نفر برای طرح کارورزی در برنامه ششم پیش بینی شده است.
وی در ادامه گفت: بسیاری از دانشجویان که در طرح کارورزی شرکت می کنند پس از پایان دوره در بنگاهی که طرح خود را گذرانده اند بکارگرفته می شوند.همچنین مشوق های کارفرماییی برای بکارگیری کارورزان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: همچنین نظام تعیین صلاحیت حرفه ای را به طور جدی پیگیری می کنیم.
به گفته دکتر ربیعی ،همچنین توسعه مشاغل خانگی قابل حصول است .در بخش فناوری اطلاعات باید به دنبال تولید محتوی باشیم .هم اکنون در انیستیتوی بازی که در پارک فناوری واقع در استان کردستان تاسیس کرده ایم توانسته ایم نرم افزار بازی تولید کنیم و به 80 کشور جهان صادر کنیم.
دکتر ربیعی گفت: همچنین در طرح گذار به کارآفرینی، دو وزارتخانه می توانند با هم همکاری کنند.در پارک های فناوری کار زیادی می توان انجام داد .
در این نشست معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ضرورت اجرای طرح تکاپو و استفاده از نیروی انسانی دانش آموخته برای ایجاد اشتغال را توضیح داد.
برپایه این گزارش نشست مشترک وزرای کار و علوم در راستای سیاست هایی است که از سوی مسئولان حوزه کار از ابتدای سال جاری برای توسعه اشتغال با دستگاههای مختلف در حال پیگیری است.
75درصد جویندگان کار دارای مدرک دانشگاهی هستند
وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به 75درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند .
دکتر "محمد فرهادی" نیز درنشست مشترک با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی که در خصوص تطابق نیازهای بازار کار با نظام آموزش عالی گفت: هم اکنون 1.8درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.90هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاههای کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وی ادامه داد: همچنین 800هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به 30درصد افزایش یابد.این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچوجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاههای کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
وی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند.هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
دکتر فرهادی یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود.شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یکهزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از 70درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
وی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون 30هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوندکمک کنند
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار: هدف فقط ایجاد شغل نیست،افزایش بهره وری و تولید نیز است
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بررسی های انجام شده در دولت تدبیر و امید گفت:روش های سنتی برای ایجاد اشتغال کافی نیست ابزارهای جدید باید به یاری توسعه اشتغال بیایند.
دکتر "عیسی منصوری" شامگاه شنبه درنشست مشترک وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و علوم،تحقیقات و فناوری که در محل وزارت علوم برگزار شد،افزود: هم اکنون با چند مسئله جدید در بازار کار مواجه هستیم که یکی از آنها افزایش سهم فارغ التحصیلان نسبت به نیازهای بازار کار و افراد شاغل است.
وی بیان داشت: سهم دانش آموختگان در سال 95 به شکل فزاینده ای رشد داشت.سال گذشته 75درصد افرادی که وارد بازار کار شدند دانش آموخته دانشگاهی بودند.
وی گفت: ایران یکی از پنج تا 6 کشور نخست جهان به نسبت جمعیت است که توانسته اشتغال زیادی ایجاد کند که موجب افتخار و قابل دفاع است.
به گفته دکتر منصوری اشتغال بزرگ در بخش صنعت میسر نیست و اشتغال دانش آموختگان ما از این جنس نبود.ظرفیت اشتغال شکل یافته وجود نداشت و اشتغال ایجاد شده به طور عام در بنگاههای خرد و غیر رسمی است.
معاون وزیر کار گفت: در مشاغلی که ایجاد شده به طورعام دانش آموختگان رضایت شغلی ندارند. به طور مثال فردی که دارای مدرک کارشناسی است و راننده تاکسی است .وقتی از او می پرسیم شغلت چیست؟ یا رضایت ندارد و یا می گوید کاری ندارم.این اعوجاج در بازار کار ایجاد شده که باید به آن توجه کنیم.
دکتر منصوری با یادآوری اینکه سهم زنان در آموزش عالی بسط یافته است،گفت: همانطور که سهم زنان در دانشگاهها افزایش یافته در بازار کار هم افزایش یافته است به طوری که بیش از 68درصد اشغال جدید توسط زنان بوده که باید به آن توجه شود.
**جمعیت فعال افزایش یافته است
وی در خصوص جمعیت فعال گفت: در بازار کار جمعیت فعال علیرغم اینکه قبلا کاهش جدی داشته در سال های 92 به بعد افزایش یافته است. جمعیت فعال در سال 92 از 23میلیون نفر به حدود 26میلیون نفر در سال 95 رسیده است.
منصوری ادامه داد: رویهم رفته روند رو به رشد جمعیت فعال داشتیم .جمعیت شاغل از 21 به 23 میلیون نفر رسید اما جمعیت بیکار هم افزایش یافت.
به گفته منصوری، بر اساس برنامه ششم و قانون برنامه بودجه سال 1396 باید 960هزار شغل ایجاد کنیم تا 0.8 درصد نرخ بیکاری کاهش یابد و موضوع فقط اشتغال نیست بلکه تولید و بهره وری ملی باید افزایش یابد.
**رشد اقتصادی به تنهایی منجر به ایجاد شغل نمی شود
معاون توسعه اشتغال وزارت کار گفت: روند تجربه شده در سال های قبل دنیا و سال های اخیر ایران این پرسش مطرح است،آیا با رشد اقتصادی اشتغال هم ایجاد می شود؟تجربه نشان می دهد این طور نیست . علاوه بر رشد باید به لایه های دیگر بپردازیم. دولت باید در حوزهایی که که پر اشتغال هستند، مداخله کند.
وی توضیح داد: پیشنهاد یا روشی که عهده داران مسئولیت حوزه کار اتخاذ کردند به تصویب دولت رسید به طوری که علاوه بر اشتغال در بخش کلان به شکل رشته ای و منطقه ای هم اشتغال بررسی شود.
وی حاصل بررسی های انجام شده را رشته فعالیت هایی عنوان کرد که بیشترین ظرفیت را در ایجاد اشتغال دارند. در بخش صنعت رشته هایی که ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کنند کدام است ؟ همچنین موضوع بهره وری برای ما بسیار مهم است.
منصوری در ادامه اضافه کرد: مطالعه با استانداردهای بین المللی انجام شد تا ببینیم کدام رشته ها متناسب با وضعیت ایران در سطح ملی و منطقه ای است.
به گفته وی، رشته های پوشاک و غذا مورد توجه قرار گرفت.
وی گفت: دولت اگر می خواهد در توسعه و ایجاد اشتغال مداخله کند باید ابزارهای دیگر را بکار گیرد. نخست آنکه کدام رسته ها بهره وری ملی را بالا و اشغال ایجاد می کند و سپس بجای دخالت دولت بخش خصوصی با بخش خصوصی را باید هماهنگ کنیم.
**حوزه فناوری اطلاعات
به گفته منصوری، 70درصد ارزش اقتصادی و اشتغال در صنعت فناوری اطلاعات (آی تی ) در تولید محتوی است. در ایران 70درصد فعالیت ها در زیر ساخت شبکه است. زیرا دولت در رابطه با پیمانکار کار می کند اما تولید محتوی این است که یک شرکت با شرکت دیگر قرارداد کار منعقد کند.
وی اظهار داشت: گام نخست این است که حوزه آی تی به لحاظ ایجاد اشتغال پر ظرفیت است بنابراین رابطه مداخله را باید اصلاح کنیم. در طرف عرضه یعنی آموزش تخصصی عمومی مهارتی چطور باید اصلاح شود؟
وی گفت: فرض این است یک سری رشته ها که ظرفیت دارند را انتخاب می کنیم و سپس تلاش می شود رابطه بخش خصوصی با بخش خصوصی را تقویت کنیم و در نهایت حضور در بازار جهانی هدف ما است.
به گفته وی، کیک اقتصادی آی تی وقتی بزرگ می شود که به بازار جهانی وصل شود. نقش دولت همین حوزه است.چگونگی ورود به بازار جهانی مهمترین برنامه ما است.
منصوری با اشاره به طرف عرضه نیروی کار گفت: فرض کنیم رسته ها در بخش های مختلف مشخص است و توافق کردیم که در یک سری از حوزه ها به دلیل مزیت ورود کنیم.
**عدم تطابق رشته های دانشگاهی و نیازهای بازار کار
وی با اشاره به بحران 1997 کره جنوبی گفت: زمانی که بحران مالی برای کره جنوبی اتفاق افتاد به نوعی در ایران هم با این مشکل مواجه شده ایم. برای رفع نیازهای صنعت نیروی متخصص دانشگاهی داریم اما صنعت افول کرد اما تربیت نیروی دانشگاهی در حوزه صنعت ادامه یافت .مهم این است که این دو با هم تطبیق یابند.
وی تاکید کرد: توصیه بین المللی این است رسته هایی که بیشترین مزیت را برای اشتغال دارند محور قرار دهیم و پرورش نیروی متخصص با عطف به نیاز آنها تعریف شود.
معاون وزیر کار ادامه داد: به طور مثال اگر صنعت پوشاک مسئله ما است این بحش را به گونه ای نهادهای متخصص آموزش دهند که فرد بتواند وارد بازار کار شود.
وی گفت: متاسفانه این قاعده در ایران وجود ندارد قاعده ای که در کشور است از جنس نوع اول است تولید انبوه فارغ التحصیل استاندارد در زاهدان با تهران فرقی نمی کند.
منصوری افزود: در زاهدان صنعت شکل نمی گیرد و هم اکنون گذار از کشاورزی به تجارت را داریم. بیشتر فارغ التحصیلان رشته مکانیک در زاهدان نمی دانند چه باید بکنند . با بومی شدن آموزش موضوع قابل بررسی است.
به گفته منصوری، چگونه می شود نظام آموزش عالی با نیازهای بازار کار تطابق یابد؟ یک سری رشته های اختصاصی نیروی کار آموزش دهیم و در صورتی که موفق بود سایر رشته ها هم می توانند از چنین شیوه ای پیروی کنند.
منصوری یادآور شد: دانش آموخته پرورش داده ایم و می دهیم اما تقاضا دچار افول شده و هم اکنون با تورم نیروی کار مواجه هستیم.
وی گفت: فرض می کنیم که در کشور سیاست های علم و فناوری داریم. سیاست های نوآوری باید داشته باشیم و تبدیل اینها به اشتغال موضوع اصلی ما است نیازمند زنجیره ای بین این حوزه ها هستیم.
وی افزود: مهمترین پیشنهاد این است که چگونه اینها را به هم وصل کنیم. کارآفرینی در حوزه وزارت کار است اما بخشی از نوآوری در وزارت علوم می تواند آموزش داده شود که در بحث سیاستگذاری می توانیم این دو موضوع را بهم پیوند دهیم که در اقتصاد کلان به نتیجه مطلوب برسیم.
به گفته منصوری، پیشنهاد برنامه فراگیر را طراحی کردیم که اگر بخواهیم با موضوع اشتغال مواجه باشیم با یک سری طرح ها مواجه خواهیم بود برخی از این روشها خیلی کوتاه مدت جواب می دهند برخی نیازمند کار دراز مدت است.
وی گفت: یکی از مسائلی که سالهای گذشته به شکل پایلوت دنبال می کردیم طرح کارورزی بود. هم اکنون با افول صنعت اما تولید انبوه فارغ التحصیلان رشته های فنی مواجه هستیم.
**تطابق آموزش با نیاز بازار کار کم است
وی با بیان اینکه تطابق آموزش ها در استان ها با نیازهای بازار کار کم است،گفت: تطابق آموزش با نیازهای بازار کار اندک است .این تطابق در استان های کردستان 21درصد و یزد کمتر از 10درصد است.تطابق باید افزایش یابد
وی با اشاره به طرح کلاس تا کار گفت: یکی از مسیرهایی که در دنیا تجربه می شود طرح کلاس تا کار است.
وی در خصوص طرح کارورزی گفت: تجربه نشان می دهد70درصد از کسانی که طرح کارورزی را گذراندند در همان کارخانه استخدام شدند.همچنین کارفرمایانی که فارغ التحصیلان را بعد از کارورزی استخدام کنند از مشوق های بیمه ای برخوردار خواهند شد.
وی در خصوص طرح گذار به کارآفرینی گفت: این طرح می تواند ظرفیت کارآفرینی دانشجویانی که سال های پایانی تحصیلی را می گذرانند را افزایش دهد به طوری که فرد از دانشگاه بیرون بیاید آماده کارفرما شدن و ایجاد کسب و کار شود.همه اینها در قالب یک بسته پیشنهاد مشخص است.
**برنامه عمل مشترک داشته باشیم که اجرا کنیم.
وی یادآور شد: چارچوبی برای سال 96 آماده کرده ایم. بسته های مختلف در برنامه مشترک در سال 96 اجرا می شود که در آن نقشی که وزارت کار و وزارت علوم و هماهنگی با دستگاههای دیگر در آن لحاظ شده است.آموزش مهارتی از جمله کارهایی است که باید انجام شود.
وی یادآور شد: رشته های در اولویت را با دستگاههای دیگر هماهنگ کردیم و می دانیم در کدام استان ها کدام رسته های شغلی مورد نیاز است.
وی ادامه داد:به طور مثال می دانیم در استان سیستان و بلوچستان چه رشته هایی اولویت دارند و چه رشته های آموزش عالی و مهارتی برای تقاضای م
وجود در بخش صنعت استان است.
وی در پایان گفت: دو وزارتخانه می توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند تا برنامه عمل نهایی شود.
سپس در این نشست رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: نظام آموزش در کشور یکپارچه نیست .مهارت آموزی بر عهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور است.
"محمد امین سازگار نژاد" افزود: ظرفیت هایی که بتوانند نیازهای بازار کار را تامین کند زیاد است.بسیاری از دوره های مهارتی در صورتی که همتراز با رشته های دانشگاهی شوند اعتبار می یابند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۱۴

وزیر علوم عنوان کرد؛ ۷۵ درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند/ لزوم کاهش ظرفیت دکتری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به ۷۵ درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر  محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی،  در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون ۱.۸ درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به ۳.۵درصد افزایش یابد.
وی افزود: ۹۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر ۸۰۰ تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل  شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون ۳۰ هزار نفر در ۱۸۰ مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوند کمک کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۳۳

در نشست مشترک وزرای علوم و کار مطرح شد محمد فرهادی: در دولت یازدهم 10 هزار نفر به شرکت‌های دانش‌بنیان پیوسته‌اند/ علی ربیعی: اعتبار مالی طرح کارورزی ۱۲۰ هزار دانشجو برای امسال تامین شده است

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با حضور در جلسه شورای معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که به ریاست دکتر محمد فرهادی وزیر علوم برگزار شد، برنامه ویژه اشتغال در دولت تدبیر و امید را تشریح کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی ربیعی پس از بیان فرآیند تصویب و ویژگی‌های برنامه ویژه اشتغال گفت: «برای اجرایی‌شدن این برنامه هماهنگی و همکاری وزارت علوم در برخی بخش‌های این طرح ضرورت دارد.»
ربیعی گفت: «بر‌اساس مطالعات و پژوهش‌های علمی، مشاغلی که در هر استان بیشترین بازدهی و ظرفیت جذب نیرو را دارند، شناسایی شده‌اند. مهمترین انتظار ما از وزارت علوم متناسب‌سازی رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها با این مشاغل است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ادامه داد: «ما باید به سوی مشاغلی حرکت کنیم که به کمترین سرمایه‌گذاری نیاز داشته باشند و امکان فعالیت بخش خصوصی در آنها بیشتر باشد که این مشاغل در گروه‌های مختلف اقتصادی شناسایی شده‌اند و انتظار داریم در برنامه‌ریزی‌های آموزشی وزارت علوم نیز به این نکته توجه شود.»
او ایجاد کارورزی برای رشته‌های دانشگاهی را انتظار دیگر وزارت کار از وزارت علوم اعلام کرد و گفت: «امسال برای طرح کارورزی ۱۲۰ هزار دانشجو اعتبار مالی تامین شده است و این طرح با هماهنگی وزارت علوم در امسال اجرا می‌شود.»
ربیعی گفت: «تغییر الگوی تربیت دانشجویان در دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی و مشارکت در اجرایی‌شدن نظام صلاحیت حرفه‌ای از زمینه‌های دیگر مشارکت وزارت علوم در طرح ویژه اشتغال است.»
در ادامه این نشست وزیر علوم نیز گفت: «وزارت علوم از طرح اشتغال دولت حمایت می‌کند و اجرای آمایش آموزش عالی می‌تواند گامی اساسی برای این طرح که انطباق رشته‌های تحصیلی با بازار کار است محسوب شود.»
فرهادی گفت: «شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد کشور هستند که با کمترین سرمایه یعنی حدود ۵۰ میلیون تومان اعتبار در آن یک شغل ایجاد می‌شود و هم‌اکنون نیز ۳۰ هزار نفرنیروی تحصیل‌کرده در این بخش شاغل هستند که ۱۰ هزار نفر آنها در دولت یازدهم به این مجموعه‌ها پیوسته‌اند.»
وزیر علوم ادامه داد: «در قالب آمایش آموزش عالی ماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها را در سطوح مختلف منطقه‌ای، استانی، ملی و فرا ملی دنبال می‌کنیم که این موضوع نیز می‌تواند برای تربیت دانشجویان مطابق با نیازهای استانی و نقش دانشگاه‌ها در توسعه استان‌ها باشد.»
فرهادی افزود: «مهارت‌آموزی رشته‌های تحصیلی در بازنگری برنامه‌های تحصیلی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است و زمینه اجرای طرح کارورزی نیز آماده است که با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می‌شود.»

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۴۹

بخشنامه انتخاباتی به دانشگاه‌های کشور ابلاغ شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بخشنامه ای درخصوص نحوه فعالیت های انتخاباتی به دانشگاه های سراسر کشور ابلاغ کرد که بر اساس آن دانشگاهها موظف شده اند از جانب داری سیاسی اجتناب کنند.

به گزارش پانا، باتوجه به نزدیک شدن به فضای انتخابات در کشور وزیر علوم با صدور و ابلاغ بخشنامه ای فعالیت های انتخاباتی دانشگاه های کشور را ابلاغ کرد.
در این بخشنامه به موضوع برگزاری تریبون های آزاد دانشجویی اشاره شده است و به مسئولان دانشگاه ها تاکید شده تا در روند برگزاری تریبون های آزاد که به رونق فضای انتخابات کمک می کند، مساعدت لازم را انجام دهند.
همچنین در این بخشنامه آمده است که در دانشگاه ها از جانب داری های خاص اجتناب شود.
توجه به قانون مندی برای فعالیت های مربوط به انتخابات در دانشگاه ها از دیگر موارد مطرح شده در بخشنامه انتخاباتی وزیر علوم به دانشگاه ها است.
در این بخشنامه تاکید شده است تا هیات های نظارت دانشگاه ها فعالیت خود را در شرایطی که فضای انتخابات در کشور وجود دارد افزایش دهند.
همچنین در این بخشنامه عنوان شده است تا هیات های نظارت دانشگاه ها در فضای فعلی جلسات مستمر و مرتب داشته باشند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۵۲

مشاغل پربازده در استان ها به وسیله وزارت علوم شناسایی شد/وزارت علوم رشته های دانشگاهی رابا توجه به مشاغل متناسب سازی کند

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی از شناسایی مشاغل پربازده و با ظرفیت بالای جذب در استان ها خبر داد و تاکید کرد، از وزارت علوم انتظار می رود، رشته های دانشگاهی را با توجه به این مشاغل متناسب سازی کند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی پس از بیان فرآیند تصویب و وی‌ژگی های برنامه ویژه اشتغال گفت: برای اجرایی شدن این برنامه هماهنگی و همکاری وزارت علوم در برخی بخش های این طرح ضرورت دارد.
او با اعلام اینکه بر اساس مطالعات و پژوهش های علمی، مشاغلی که در هر استان بیشترین بازدهی و ظرفیت جذب نیرو را دارند شناسایی شده اند گفت: مهمترین انتظار ما از وزارت علوم متناسب سازی رشته های تحصیلی دانشگاهها با این مشاغل است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: ما باید به سمت مشاغلی حرکت کنیم که به کمترین سرمایه گذاری نیاز داشته باشند و امکان فعالیت بخش خصوصی در آنها بیشتر باشد که این مشاغل در گروههای مختلف اقتصادی شناسایی شده اند و انتظار داریم در برنامه ریزی های آموزشی وزارت علوم نیز به این نکته توجه شود.
ربیعی ایجاد کارورزی برای رشته های دانشگاهی را انتظار دیگر وزارت کار از وزارت علوم دانست و گفت: امسال برای طرح کارورزی ۱۲۰ هزار دانشجو اعتبار مالی تامین شده است و این طرح با هماهنگی وزارت علوم در سال جاری اجرا خواهد شد.
او افزود: تغییر الگوی تربیت دانشجویان در دانشگاهها به سمت کارآفرینی و مشارکت در اجرایی شدن نظام صلاحیت حرفه ای از زمینه های دیگر مشارکت وزارت علوم در طرح ویژه اشتغال است.
در ادامه این نشست دکتر محمد فرهادی وزیر علوم گفت: وزارت علوم از طرح اشتغال دولت حمایت می کند و اجرای آمایش اموزش عالی می تواند گامی اساسی در راستای این طرح که انطباق رشته های تحصیلی با بازار کار است محسوب شود.
او افزود: شرکت های دانش بنیان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور هستند که با کمترین سرمایه یعنی حدود ۵۰ میلیون تومان اعتبار در آن یک شغل ایجاد می شود و هم اکنون نیز ۳۰ هزار نفرنیروی تحصیلکرده در این بخش شاغل هستند که ۱۰ هزار نفر آنها در دولت یازدهم به این مجموعه ها پیوسته اند.
وزیر علوم گفت: در قالب آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی دانشگاهها را در سطوح مختلف منطقه ای، استانی، ملی و فرا ملی دنبال می کنیم که این موضوع نیز می تواند در راستای تربیت دانشجویان مطابق با نیازهای استانی و نقش دانشگاهها در توسعه استانها باشد.
فرهادی تاکید کرد، مهارت آموزی رشته های تحصیلی در بازنگری برنامه های تحصیلی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است و زمینه اجرای طرح کارورزی نیز آماده است که با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می شود.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/انتشار: آخوندی
204/200

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۵۸

ربیعی: رفع بیکاری دغدغه اصلی دولت یازدهم

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان آنکه نیازهای بازار کار باید با آموزش منطبق شود، گفت: مهمترین موضوع توسعه کسب و کار است اما برای متناسب سازی فارغ التحصیلان با رشته های شغلی به سیاستگذاری نیاز داریم.

به گزارش ایسکانیوز، 'علی ربیعی' درنشست مشترک با « محمد فرهادی» وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و همچنین شورای معاونان وزارت علوم که درباره همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی در محل وزارت علوم برگزار شده بود، افزود: در نشستی که در آغاز سال نو با رئیس جمهوری داشتم قرار شد موضوع اشتغال از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب گفتمان توسعه اشتغال با دیگر دستگاه ها پیگیری می شود.
وی توضیح داد: علاوه بر نشست کنونی، در سال جدید تاکنون دو نشست دیگر با وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزار کردیم که موضوع اشتغال در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.
وی گفت: در ابتدای مسئولیت دولت یازدهم ،آمار بیکاری در کشور به گونه ای بود که تبدیل به جریان ملی شده بود و می توانست به موضوعی جدی تبدیل شود.
ربیعی ادامه داد: دولت یازدهم از همان ابتدای فعالیت خود موضوع اشتغال و رفع بیکاری را به عنوان چالشی که باید در خصوص آن تدبیری جدی اندیشید، در نظرگرفته بود.
وی گفت : در نشستی که با رئیس جمهوری داشتیم موضوع بیکاری و عواملی که در ایجاد بیکاری موثر بودند، بررسی شد.تجارب جهانی در رفع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید مداخله جدیدی در حوزه ایجاد اشتغال رخ دهد.
به گفته وزیر کار، بررسی ها نشان داد دیگر سرمایه گذاری که منجر به افزایش رشد اقتصادی و متعاقب آن اشتغال ایجاد شود امکان پذیر نیست. برای ایجاد اشتغال ابزارهای دیگر نیاز است.
وی ادامه داد: همچنین سبک و سیاق گذشته که با توزیع پول بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم دیگر به تنهایی کافی نیست. در حوزه نفت برای ایجاد یک شغل 120 میلیارد ریال(12میلیارد تومان) سرمایه گذاری لازم است .
ربیعی یادآور شد: برای رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی 800 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است.نخستین موضوعی که مورد مداقه قرار گرفت این بود که چگونه باید سالانه 600تا700هزار شغل ایجاد کنیم؟
وی با اشاره به تحلیل های انجام شده از سوی مسئولان حوزه کار گفت: در این بررسی ها مشخص شد که نمی توانیم به انتظار رشد بزرگ بمانیم.
وی با یادآوری دو نشست طولانی در دولت برای ایجاد راهکارهایی که به ایجاد فرصت های شغلی منجر شود، گفت: دیدگاههای ایجاد اشتغال از طریق طرح تکاپو مصوب شد و در نهایت برای تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد جدیدی که در وزارتخانه تدوین شده بود اجرای طرح تکاپو به من واگذار شد.
ربیعی بیان داشت: از سال 94 اجرای طرح تکاپو شروع و به طور تقریب همه استان های کشور مورد مطالعه قرار گرفت و مزیت های هر استان حتی در سطح روستا مشخص شد.
به گفته وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای رشته های مختلف از کارشناسان بین المللی یاری گرفتیم که برای این منظور 45کارشناس بین المللی به ایران آمدند .
وی ادامه داد: حتی در موضوع تامین مالی تجربه کافی نداشتیم که در این خصوص هم از کارشناس بین المللی برای آموزش تامین مالی یاری گرفتیم.
ربیعی گفت: همه تلاش هایی که در وزارتخانه متبوع من در حال انجام است با استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها نظیر کره جنوبی ،ترکیه و هند است.
وی با بیان آنکه برای اجرای درست ایجاد اشتغال ، طیفی از کارشناسان خارجی به ایران آمدند،اظهار داشت: به طور مثال برای فعالیت درست در رشته های شغلی پوشاک و عسل از کارشناسان بین المللی یاری گرفتیم.
وی در توضیح علت حضور مسئولان حوزه کار در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد اشتغال برای سال 96 به موضوع آموزش بر می گردد . همچنین بازار کار و نیازهای آن باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد زیرا سالانه حدود 850هزار دانش آموخته دانشگاهی وارد بازار کار کشور می شوند.
به گفته ربیعی، تیپولوژی(شناخت نوع کار) کار در سالهای اخیر دستخوش تغییر شده به طوری که امروز نوع انتظار از شغل تغییر کرده است و ما با عرضه نیروی کار دانش آموخته مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: در حوزه سلامت امروز نیاز به مراقبان خانگی برای نگهداری سالمندان داریم که این افراد باید از آموزش و مهارت های لازم برخوردار شوند.
ربیعی معتقد است: می توان نگرش نوینی در آموزش عالی ایجاد کرد به طوری که افراد آموزش دیده بتوانند خود را با نیازهای بازار کار هماهنگ کنند.
این مقام مسئول افزود: هم اکنون دنیا آموزش های خود را منطبق با نیازهای بازار کار هماهنگ کرده است، بنابراین می توانیم در دانشگاه ها نیازهای بازار کار را پیش بینی کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است: حتی باید جهت گیری کلی شغلی مناطق مختلف در کشور منطبق با آموزش شوند به طوری که هر منطقه نیروی انسانی تربیت کند که بتواند نیازهای بازار کار آن منطقه را برطرف کند.
سپس ربیعی با شنیدن صحبت های مختلف معاونان وزیر علوم درباره مسائلی که در حوزه آموزشی کشور مطرح است در جمع بندی این نشست گفت: وزارت کار نگاه جدیدی به موضوع اشتغال را پیگیری می کند.
وی تاکید کرد: نیروی انسانی باید منطبق با نیازهای بازار کار آموزش کسب کند. دروس کارورزی از جمله واحدهای درسی است که دانشجویان را برای حضور در بازار کار آماده می کند.
ربیعی گفت: 30 تا 40 میلیارد ریال(سه تا چهار میلیارد تومان) برای اجرای طرح پایلوت پول گرفته ایم که در برنامه ششم آورده شده است. در این زمینه دو وزارتخانه می توانند با یکدیگر همکاری کنند. 120هزار نفر برای طرح کارورزی در برنامه ششم پیش بینی شده است.
وی در ادامه گفت: بسیاری از دانشجویان که در طرح کارورزی شرکت می کنند پس از پایان دوره در بنگاهی که طرح خود را گذرانده اند بکارگرفته می شوند. همچنین مشوق های کارفرمایی برای بکارگیری کارورزان در نظر گرفته شده است.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به طرح استاد –شاگردی گفت: در این طرح قانون کار و تامین اجتماعی در روابط کار اعمال نمی شود اما فرد بیمه حوادث می شود و کارفرما هم حقوقی را برای شاگرد در نظر می گیرد.
وی ادامه داد: همچنین نظام تعیین صلاحیت حرفه ای را به طور جدی پیگیری می کنیم.
به گفته ربیعی،توسعه مشاغل خانگی قابل حصول است .در بخش فناوری اطلاعات باید به دنبال تولید محتوی باشیم .هم اکنون در انستیتوی بازی که در پارک فناوری واقع در استان کردستان تاسیس کرده ایم توانسته ایم نرم افزار بازی تولید کنیم و به 80 کشور جهان صادر کنیم.
ربیعی گفت: همچنین در طرح گذار به کارآفرینی، دو وزارتخانه می توانند با هم همکاری کنند.در پارک های فناوری کار زیادی می توان انجام داد .
در این نشست معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ضرورت اجرای طرح تکاپو و استفاده از نیروی انسانی دانش آموخته برای ایجاد اشتغال را توضیح داد.
نشست مشترک وزرای کار و علوم در راستای سیاست هایی است که از سوی مسئولان حوزه کار از ابتدای سال جاری برای توسعه اشتغال با دستگاههای مختلف در حال پیگیری است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۰۰

ربیعی درنشست مشترک با وزیر علوم مطرح کرد؛ تطبیق نیاز بازار کار با آموزش/ سرمایه‌گذاری‌ها اشتغالزا نیستند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه نیازهای بازار کار باید با آموزش منطبق شود، گفت: برای متناسب سازی فارغ التحصیلان با رشته های شغلی نیاز به سیاستگذاری داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی ربیعی درنشست مشترک با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین شورای معاونان وزارت علوم که به منظور توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی در محل وزارت علوم برگزار شد گفت: در نشستی که در آغاز سال نو با رئیس جمهور داشتم موضوع اشتغال از سوی وزارتخانه متبوع من در قالب گفتمان توسعه اشتغال با دیگر دستگاه ها پیگیری می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: علاوه بر نشست کنونی، در سال جدید تاکنون دو نشست دیگر  با وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزار کردیم که موضوع اشتغال در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، آمار بیکاری در کشور به گونه ای بود که تبدیل به جریان ملی شده بود و می توانست به موضوعی جدی تبدیل شود. اما این دولت موضوع اشتغال و رفع بیکاری را به عنوان چالشی که باید در خصوص آن تدبیری جدی اندیشید، در نظرگرفت.
ربیعی گفت: در نشستی که با رئیس جمهور داشتیم موضوع بیکاری و عواملی که در ایجاد بیکاری موثر بودند، بررسی شد. تجارب جهانی در رفع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید مداخله جدیدی در حوزه ایجاد اشتغال رخ دهد.
به گفته وزیر کار، بررسی ها نشان داده دیگر سرمایه گذاری ای که منجر به افزایش رشد و متعاقب آن، ایجاد اشتغال شود، امکان پذیر نیست. برای ایجاد اشتغال ابزارهای دیگرنیاز بود.
وی ادامه داد: همچنین سبک و سیاق گذشته که با توزیع پول بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم دیگر به تنهایی کافی نبود به طور مثال در حوزه نفت برای ایجاد یک شغل ۱۲میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: برای رسیدن به رشد هشت درصدی ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است. نخستین موضوعی که مورد مداقه قرار گرفت این بود که چگونه باید سالانه ۶۰۰ تا۷۰۰ هزار شغل ایجاد کنیم.
وی با اشاره به تحلیل های انجام شده از سوی مسئولان حوزه کار گفت: در این بررسی ها مشخص شد که نمی توانیم به انتظار رشد بزرگ بمانیم.
عضو کابینه دولت یازدهم با یادآوری ۲ نشست طولانی در دولت برای ایجاد راهکارهایی که به ایجاد فرصت های شغلی منجر شود، گفت: دیدگاه های ایجاد اشتغال از طریق طرح تکاپو مصوب شد و در نهایت برای تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد جدیدی که در وزارتخانه تدوین شده بود اجرای طرح تکاپو به من واگذار شد.
ربیعی بیان داشت: از سال ۹۴ اجرای طرح تکاپو را شروع کردیم و به طور تقریب همه استان های کشور مورد مطالعه قرار گرفت و مزیت های هر استان حتی در سطح روستا مشخص شد.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای رشته های مختلف از کارشناسان بین المللی یاری گرفتیم که برای این منظور ۴۵ کارشناس بین المللی به ایران آمدند.
وی ادامه داد: حتی در موضوع تامین مالی تجربه کافی نداشتیم که در این خصوص هم از کارشناس بین المللی برای آموزش تامین مالی یاری گرفتیم.
دکتر ربیعی گفت: همه تلاش هایی که در وزارتخانه متبوع من در حال انجام است با استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها نظیر کره جنوبی، ترکیه و هند است.
وی با بیان اینکه برای اجرای درست ایجاد اشتغال، از تجارب بین المللی نیز در این زمینه  استفاده شده اظهار د اشت: به طور مثال برای فعالیت درست در رشته های شغلی پوشاک و عسل از تجارب کارشناسان بین المللی استفاده کردیم.
ربیعی در توضیح علت حضور مسئولان حوزه کار در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد اشتغال برای سال ۹۶ با حوزه آموزش نیز مرتبط است. همچنین بازار کار و نیازهای آن باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
به گفته وزیر کار، تیپولوژی کار دستخوش تغییر شده به طوری که امروز نوع انتظار از شغل تغییر کرده است و ما با عرضه نیروی کار دانش آموخته مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: در حوزه سلامت امروز نیاز به مراقبان خانگی برای نگهداری سالمندان داریم که این افراد باید از آموزش و مهارت های لازم برخوردار شوند.
ربیعی معتقد است: می توان نگرش نوینی در آموزش عالی ایجاد کرد به طوری که افراد آموزش دیده بتوانند خود را با نیازهای بازار کار هماهنگ کنند.
این مقام مسئول افزود: هم اکنون دنیا آموزش های خود را منطبق با نیازهای بازار کار خود هماهنگ کرده است بنابراین می توانیم در دانشگاهها نیازهای بازار کار را پیش بینی کنیم.
وزیر کار خاطرنشان کرد: حتی باید جهت گیری کلی شغلی مناطق مختلف در کشور منطبق با آموزش شوند به طوری که هر منطقه نیروی انسانی تربیت کند که بتواند نیازهای بازار کار آن منطقه را برطرف کند.
ربیعی با بیان اینکه وزارت کار نگاه جدیدی به موضوع اشتغال را پیگیری می کند، تاکید کرد: نیروی انسانی باید منطبق با نیازهای بازار کار آموزش کسب کند. دروس کارورزی از جمله واحدهای درسی است که دانشجویان را برای حضور در بازار کار آماده می کند.
وی با اشاره به پیش بینی ورود ۱۲۰ هزار نفر به طرح کارورزی در برنامه ششم گفت: بسیاری از دانشجویان که در طرح کارورزی شرکت می کنند پس از پایان دوره در بنگاهی که طرح خود را گذرانده اند به کارگرفته می شوند. همچنین مشوق های کارفرمایی برای به کارگیری کارورزان در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه نظام تعیین صلاحیت حرفه ای را به طور جدی پیگیری می کنیم.
به گفته ربیعی توسعه مشاغل خانگی قابل حصول است. در بخش فناوری اطلاعات باید به دنبال تولید محتوی باشیم. هم اکنون در انیستیتوی بازی که در پارک فناوری واقع در استان کردستان تاسیس کرده ایم توانسته ایم نرم افزار بازی تولید کنیم و به ۸۰ کشور جهان صادر کنیم. همچنین در طرح گذار به کارآفرینی، دو وزارتخانه می توانند با هم همکاری کنند. در پارک های فناوری کار زیادی می توان انجام داد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۱۱

وزیر علوم: اجرای طرح کارورزی با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می‌شود

وزیر علوم گفت: مهارت آموزی رشته های تحصیلی در بازنگری برنامه های تحصیلی مورد توجه و تاکید قرار گرفته و زمینه اجرای طرح کارورزی نیز آماده است که با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهادی وزیر علوم با بیان این مطلب اظهار داشت: وزارت علوم از طرح اشتغال دولت حمایت می کند و اجرای آمایش اموزش عالی می تواند گامی اساسی در راستای این طرح که انطباق رشته های تحصیلی با بازار کار است محسوب شود.
وی گفت: شرکت های دانش بنیان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور هستند که با کمترین سرمایه یعنی حدود ۵۰ میلیون تومان اعتبار در آن یک شغل ایجاد می شود و هم اکنون نیز ۳۰ هزار نفرنیروی تحصیلکرده در این بخش شاغل هستند که ۱۰ هزار نفر آنها در دولت یازدهم به این مجموعه ها پیوسته‌اند.
وزیر علوم گفت: در قالب آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی دانشگاهها را در سطوح مختلف منطقه ای، استانی، ملی و فرا ملی دنبال می کنیم که این موضوع نیز می تواند در راستای تربیت دانشجویان مطابق با نیازهای استانی و نقش دانشگاهها در توسعه استانها باشد.
در ادامه این نشست دکتر علی ربیعی پس از بیان فرآیند تصویب و ویژگی های برنامه ویژه اشتغال گفت: برای اجرایی شدن این برنامه هماهنگی و همکاری وزارت علوم در برخی بخش های این طرح ضرورت دارد.
وی با اعلام اینکه بر اساس مطالعات و پژوهش های علمی، مشاغلی که در هر استان بیشترین بازدهی و ظرفیت جذب نیرو را دارند شناسایی شده اند گفت: مهمترین انتظار ما از وزارت علوم متناسب سازی رشته های تحصیلی دانشگاهها با این مشاغل است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما باید به سمت مشاغلی حرکت کنیم که به کمترین سرمایه گذاری نیاز داشته باشند و امکان فعالیت بخش خصوصی در آنها بیشتر باشد که این مشاغل در گروههای مختلف اقتصادی شناسایی شده اند و انتظار داریم در برنامه ریزی های آموزشی وزارت علوم نیز به این نکته توجه شود.
دکتر ربیعی ایجاد کارورزی برای رشته های دانشگاهی را انتظار دیگر وزارت کار از وزارت علوم دانست و گفت: امسال برای طرح کارورزی ۱۲۰ هزار دانشجو اعتبار مالی تامین شده است و این طرح با هماهنگی وزارت علوم در سال جاری اجرا خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی تاکید کرد: تغییر الگوی تربیت دانشجویان در دانشگاهها به سمت کارآفرینی و مشارکت در اجرایی شدن نظام صلاحیت حرفه ای از زمینه های دیگر مشارکت وزارت علوم در طرح ویژه اشتغال است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۱۵

۷۵ درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به ۷۵ درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.

به گزارش ایلنا، محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی،  در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون ۱.۸ درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به ۳.۵درصد افزایش یابد.
وی افزود: ۹۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر ۸۰۰ تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل  شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون ۳۰ هزار نفر در ۱۸۰ مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوند کمک کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۴۶

۷۵ درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به ۷۵ درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.

به گزارش پانا، محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی،  در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون ۱.۸ درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به ۳.۵درصد افزایش یابد.
وی افزود: ۹۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر ۸۰۰ تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل  شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون ۳۰ هزار نفر در ۱۸۰ مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوند کمک کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۴۸

مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد

مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ طی حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمد شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای برکنار و ناصر شمس به عنوان سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای منصوب شد. 
دکتر ناصر شمس در سال‌های گذشته به عنوان معاون اداری و مالی دانشگاه مشغول فعالیت بود.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۴۴

مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد

خبرگزاری آریا-مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای امروز برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری آریا،طی حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمد شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای برکنار و ناصر شمس به عنوان سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای منصوب شد.
دکتر ناصر شمس در سال‌های گذشته به عنوان معاون اداری و مالی دانشگاه مشغول فعالیت بود.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۰۴

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای برکنار شد/ شفیعی درباره عزل خود توضیح داد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای را منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با حکم دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای منصوب شد.
وزیر علوم با ارسال تقدیر‌نامه‌ای برای دکتر مسعود شفیعی، سرپرست سابق دانشگاه فنی و حرفه‌ای، حکم انتصاب دکتر ناصر شمس، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، قائم‌مقام رئیس و معاون اداری مالی دانشگاه فنی و حرفه‌ای را نیز صادر کرد.
امروز هم مراسم معارفه ناصر شمس در دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد.
مسعود شفیعی، درباره دلیل عزل خود از این دانشگاه به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا گفت: «علت عزل مهم نیست، بالاخره چنین اتفاقاتی رخ می‎دهد، اما روز چهارشنبه (23 فروردین) درباره تغییر و تحولات به من خبر دادند و امروز (یکشنبه) هم مراسم تکریم و معارفه سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد.»
او ادامه داد: «آقای وزیر می‎توانند درباره عزل و نصب تصمیم‌گیری کنند، اما این مسأله (عزل) زیاد مهم نیست. افراد هر کجا که باشند خدمت می‎کنند و ما هم خوشحال هستیم.»

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۳۷

۷۵ درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند/ لزوم کاهش ظرفیت دکتری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به ۷۵ درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون ۱.۸ درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به ۳.۵درصد افزایش یابد.
 
وی افزود: ۹۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
 
وزیر علوم ادامه داد: همچنین ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.
 
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر ۸۰۰ تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
 
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
 
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل  شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
 
وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
 
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
 
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
 
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
 
وی گفت: هم اکنون ۳۰ هزار نفر در ۱۸۰ مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوند کمک کنند.
 

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۴۰

انتصاب مبهم وزیر علوم در دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای/ برگزاری مراسم معارفه رئیس جدید بدون حضور خبرنگاران

رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای به یکباره برکنار شد و مراسم معارفه سرپرست جدید نیز بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و مجدد این سؤال در اذهان متبادر شد که چه چیزی سبب ترس از حضور خبرنگاران در این نوع مراسم می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در فاصله چند ماه به پایان دولت یازدهم، وزیر علوم در حکمی رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای را برکنار کرده و سرپرست جدید را جایگزین وی کرد.
علاوه بر اینکه برکناری رئیس دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای به یکباره و بدون اعلام دلیل انجام شد و مراسم تکریم و معارفه نیز بدون حضور خبرنگاران رسانه‌ها برگزار شده است، این مسئله در انتصاب پرابهام وزیر علوم جای شبهه دارد که فرهادی بارها در مصاحبه‌های مختلف خود بر اهمیت دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای و نقش این دانشگاه در اهداف کلان وزارت علوم یعنی همان ماموریت‌گرایی و کارآفرینی دانشگاه‌ها تأکید کرده است.
اینکه رئیس یک دانشگاه با این میزان اهمیت در پایان وقت اداری روزی در فاصله چند ماه مانده به پایان دولت به یکباره برکنار و مراسم معارفه سرپرست جدید بلافاصله صبح روز بعد و بدون حضور خبرنگاران برگزار شود، این سوال را به ذهن می‌آورد که دلیل برکناری یکباره شفیعی چه بوده و چرا نباید خبرنگاران در مراسم معارفه حضور می‌یافتند؟ چه مساله‌ای در این مراسم وجود داشته که خبرنگاران نباید از آن اطلاع می‌یافتند؟
شاید مسؤولان برای فرار از سوال خبرنگاران در رابطه با دلیل برکناری رئیس دانشگاه ترجیح دادند که این مراسم بدون حضور خبرنگاران برگزار شود، چرا که مسعود شفیعی رئیس معزول دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای نیز در پاسخ به سوالی در رابطه با دلیل برکناری‌اش تنها به گفتن این جمله بسنده کرد که تغییر امری طبیعی است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۴:۴۳

زمینه‌های همکاری وزارت علوم و وزارت کار بررسی شد

زمینه‌های همکاری 2 وزارتخانه در اجرای طرح ویژه اشتغال در نشست وزیر علوم و وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بررسی شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، علی ربیعی پس از بیان فرآیند تصویب و ویژگی‌های برنامه ویژه اشتغال، گفت: برای اجرایی شدن این برنامه هماهنگی و همکاری وزارت علوم در برخی بخش‌های این طرح ضرورت دارد.
وی با اعلام اینکه بر اساس مطالعات و پژوهش های علمی، مشاغلی که در هر استان بیشترین بازدهی و ظرفیت جذب نیرو را دارند شناسایی شده اند گفت: مهمترین انتظار ما از وزارت علوم متناسب سازی رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها با این مشاغل است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما باید به سمت مشاغلی حرکت کنیم که به کمترین سرمایه گذاری نیاز داشته باشند و امکان فعالیت بخش خصوصی در آنها بیشتر باشد که این مشاغل در گروه‌های مختلف اقتصادی شناسایی شده اند و انتظار داریم در برنامه ریزی‌های آموزشی وزارت علوم نیز به این نکته توجه شود.
ربیعی ایجاد کارورزی برای رشته‌های دانشگاهی را انتظار دیگر وزارت کار از وزارت علوم دانست و گفت: امسال برای طرح کارورزی 120 هزار دانشجو اعتبار مالی تامین شده است و این طرح با هماهنگی وزارت علوم در سال جاری اجرا خواهد شد.
وی تاکید کرد: تغییر الگوی تربیت دانشجویان در دانشگاه‌ها به سمت کارآفرینی و مشارکت در اجرایی شدن نظام صلاحیت حرفه‌ای از زمینه‌های دیگر مشارکت وزارت علوم در طرح ویژه اشتغال است.
در ادامه این نشست فرهادی وزیر علوم گفت: وزارت علوم از طرح اشتغال دولت حمایت می‌کند و اجرای آمایش آموزش عالی می‌تواند گامی اساسی در راستای این طرح که انطباق رشته‌های تحصیلی با بازار کار است محسوب شود.
وی گفت: شرکت‌های دانش بنیان یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد کشور هستند که با کمترین سرمایه یعنی حدود 50 میلیون تومان اعتبار در آن یک شغل ایجاد می‌شود و هم اکنون نیز 30 هزار نفرنیروی تحصیلکرده در این بخش شاغل هستند که 10 هزار نفر آنها در دولت یازدهم به این مجموعه‌ها پیوسته‌اند.
وزیر علوم گفت: در قالب آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی دانشگاه‌ها را در سطوح مختلف منطقه‌ای، استانی، ملی و فرا ملی دنبال می‌کنیم که این موضوع نیز می‌تواند در راستای تربیت دانشجویان مطابق با نیازهای استانی و نقش دانشگاه‌ها در توسعه استان‌ها باشد.
فرهادی تاکید کرد: مهارت آموزی رشته‌های تحصیلی در بازنگری برنامه‌های تحصیلی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است و زمینه اجرای طرح کارورزی نیز آماده است که با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می‌شود.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۵:۴۰

75 درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

خبرگزاری آریا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به 75 درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.
به گزارش خبرگزاری آریا، محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون 1.8 درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.
وی افزود: 90 هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به 30 درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800 تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از 70 درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون 30 هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوند کمک کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۶:۳۴

خبر استفاده از تجارب جهانی تولید شغل

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سبک و سیاق گذشته که با توزیع پول بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم دیگر به تنهایی کافی نیست، گفت: «تجارب جهانی در رفع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید مداخله جدیدی در حوزه ایجاد اشتغال رخ دهد.»
 
به گزارش «ایرنا» علی ربیعی در نشستی مشترک با محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین شورای معاونان وزارت علوم که درباره همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق‌سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی در محل وزارت علوم برگزار شده بود، گفت: «در نشستی که در آغاز سال نو با رئیس‌جمهوری داشتم قرار شد موضوع اشتغال از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب گفتمان توسعه اشتغال با دیگر دستگاه‌ها پیگیری شود.»
او توضیح داد: «علاوه بر نشست کنونی، در سال جدید تاکنون دو نشست دیگر با وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزار کردیم که موضوع اشتغال در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.»
ربیعی گفت: «در ابتدای مسوولیت دولت یازدهم، آمار بیکاری در کشور به گونه‌ای بود که تبدیل به جریان ملی شده بود و می‌توانست به موضوعی جدی تبدیل شود.»
وزیر کار ادامه داد: «دولت یازدهم از همان ابتدای فعالیت خود موضوع اشتغال و رفع بیکاری را به‌عنوان چالشی که باید درخصوص آن تدبیری جدی اندیشید، در نظر گرفته بود.» او گفت: «در نشستی که با رئیس‌جمهوری داشتیم موضوع بیکاری و عواملی که در ایجاد بیکاری موثر بودند، بررسی شد. تجارب جهانی در رفع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید مداخله جدیدی در حوزه ایجاد اشتغال رخ دهد.»
به گفته وزیر کار، بررسی‌ها نشان داد دیگر سرمایه‌گذاری ‌که منجر به افزایش رشد اقتصادی و متعاقب آن اشتغال ایجاد شود، امکان‌پذیر نیست. برای ایجاد اشتغال ابزارهای دیگر نیاز است.
او ادامه داد: «همچنین سبک و سیاق گذشته که با توزیع پول بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم دیگر به تنهایی کافی نیست. در حوزه نفت برای ایجاد یک شغل 120 میلیارد ریال (12میلیارد تومان) سرمایه‌گذاری لازم است.»
ربیعی یادآور شد: «برای رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی 800 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری لازم است. نخستین موضوعی که مورد مداقه قرار گرفت این بود که چگونه باید سالانه 600 تا700 هزار شغل ایجاد کنیم؟»
او با اشاره به تحلیل‌های انجام شده از سوی مسوولان حوزه کار گفت: «در این بررسی‌ها مشخص شد که نمی‌توانیم به انتظار رشد بزرگ بمانیم.»
ربیعی با یادآوری دو نشست طولانی در دولت برای ایجاد راهکارهایی که به ایجاد فرصت‌های شغلی منجر شود، گفت: «دیدگاه‌های ایجاد اشتغال از طریق طرح «تکاپو» مصوب شد و در نهایت برای تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد جدیدی که در وزارتخانه تدوین شده بود اجرای طرح تکاپو به من واگذار شد.»
او ادامه داد: «از سال 94 اجرای طرح تکاپو شروع و به‌طور تقریبی همه استان‌های کشور مورد مطالعه قرار گرفت و مزیت‌های هر استان حتی در سطح روستا مشخص شد.»
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای رشته‌های مختلف از کارشناسان بین‌المللی یاری گرفتیم که برای این منظور 45 کارشناس بین‌المللی به ایران آمدند.
ربیعی گفت: «حتی در موضوع تامین مالی تجربه کافی نداشتیم که در این خصوص هم از کارشناس بین‌المللی برای آموزش تامین مالی یاری گرفتیم. همه تلاش‌هایی که در وزارتخانه متبوع من در حال انجام است با استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها نظیر کره جنوبی، ترکیه و هند است.»
او با بیان آنکه برای اجرای درست ایجاد اشتغال، طیفی از کارشناسان خارجی به ایران آمدند، گفت: «به‌طور مثال برای فعالیت درست در رشته‌های شغلی پوشاک و عسل از کارشناسان بین‌المللی یاری گرفتیم.»
وزیر کار در توضیح علت حضور مسوولان حوزه کار در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: «ایجاد اشتغال برای سال 96 به موضوع آموزش بر می‌گردد. همچنین بازار کار و نیازهای آن باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد زیرا سالانه حدود 850 هزار دانش آموخته دانشگاهی وارد بازار کار کشور می‌شوند.»
به گفته ربیعی، تیپولوژی(شناخت نوع کار) کار در سال‌های اخیر دستخوش تغییر شده به‌طوری که امروز نوع انتظار از شغل تغییر کرده است و ما با عرضه نیروی کار دانش آموخته مواجه هستیم.
این مقام مسوول افزود: «هم اکنون دنیا آموزش‌های خود را منطبق با نیازهای بازار کار هماهنگ کرده است، بنابراین می‌توانیم در دانشگاه‌ها نیازهای بازار کار را پیش‌بینی کنیم.»
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است حتی باید جهت‌گیری کلی شغلی مناطق مختلف در کشور منطبق با آموزش شوند به‌طوری که هر منطقه نیروی انسانی تربیت کند که بتواند نیازهای بازار کار آن منطقه را برطرف کند.
ربیعی گفت: «30 تا 40 میلیارد ریال(سه تا چهار میلیارد تومان) برای اجرای طرح پایلوت پول گرفته‌ایم که در برنامه ششم آورده شده است. در این زمینه دو وزارتخانه می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند. 120 هزار نفر برای طرح کارورزی در برنامه ششم پیش‌بینی شده است.»
او در پایان افزود: «بسیاری از دانشجویان که در طرح کارورزی شرکت می‌کنند پس از پایان دوره در بنگاهی که طرح خود را گذرانده‌اند، به‌کار گرفته می‌شوند. همچنین مشوق‌های کارفرمایی برای به‌کارگیری کارورزان در نظر گرفته شده است.»
×

۹۶/۰۱/۲۸
۰۰:۰۲

رفع بیکاری دغدغه اصلی دولت یازدهم ربیعی: ایجاد اشتغال با استفاده از تجربه کشورهای موفق پیگیری می‌شود

سرویس کارگری. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان آنکه نیازهای بازار کار باید با آموزش منطبق شود، گفت: مهمترین موضوع توسعه کسب و کار است اما برای متناسب‌سازی فارغ‌التحصیلان با رشته‌های شغلی به سیاست‌گذاری نیاز داریم.
به گزارش کار و کارگر، علی ربیعی در نشست مشترک با محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در نشستی که در آغاز سال نو با رئیس جمهوری داشتم قرار شد موضوع اشتغال از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قالب گفتمان توسعه اشتغال با دیگر دستگاه‌ها پیگیری شود. وی گفت: در ابتدای مسئولیت دولت یازدهم ،آمار بیکاری در کشور به گونه‌ای بود که تبدیل به جریان ملی شده بود و می‌توانست به موضوعی جدی تبدیل شود. ربیعی ادامه داد: دولت یازدهم از همان ابتدای فعالیت خود موضوع اشتغال و رفع بیکاری را به عنوان چالشی که باید درباره آن تدبیری جدی اندیشید، در نظرگرفته بود. وی گفت: در نشستی که با رئیس جمهوری داشتیم موضوع بیکاری و عواملی که در ایجاد بیکاری موثر بودند، بررسی شد. تجارب جهانی در رفع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید مداخله جدیدی در حوزه ایجاد اشتغال رخ دهد. به گفته وزیر کار، بررسی‌ها نشان داد دیگر سرمایه‌گذاری که منجر به افزایش رشد اقتصادی و متعاقب آن اشتغال ایجاد شود امکان‌پذیر نیست و برای ایجاد اشتغال ابزارهای دیگر نیاز است. وی ادامه داد: سبک و سیاق گذشته که با توزیع پول بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم دیگر به تنهایی کافی نیست.
ربیعی یادآور شد: برای رسیدن به رشد اقتصادی هشت درصدی 800هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری لازم است. نخستین موضوعی که مورد مداقه قرار گرفت این بود که چگونه باید سالانه 600 تا 700هزار شغل ایجاد کنیم؟ وی با اشاره به تحلیل‌های انجام شده از سوی مسئولان حوزه کار گفت: در این بررسی‌ها مشخص شد که نمی‌توانیم به انتظار رشد بزرگ بمانیم. ربیعی گفت: همه تلاش‌هایی که در حال انجام است با استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها نظیر کره‌جنوبی، ترکیه و هند است. وی با بیان آنکه برای ایجاد اشتغال، طیفی از کارشناسان خارجی به ایران آمدند، اظهار داشت: به طور مثال برای فعالیت درست در رشته‌های شغلی پوشاک و عسل از کارشناسان بین‌المللی یاری گرفتیم. وی در توضیح علت حضور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد اشتغال برای سال 96 به موضوع آموزش برمی‌گردد. همچنین بازار کار و نیازهای آن باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد زیرا سالانه حدود 850هزار دانش‌آموخته دانشگاهی وارد بازار کار کشور می‌شوند.به گفته ربیعی، شناخت نوع کار در سال‌های اخیر دستخوش تغییر شده به طوری که امروز نوع انتظار از شغل تغییر کرده و ما با عرضه نیروی کار دانش‌آموخته مواجه هستیم. ربیعی گفت: می‌توان نگرش نوینی در آموزش عالی ایجاد کرد طوری که افراد آموزش دیده بتوانند خود را با نیازهای بازار کار هماهنگ کنند. این مقام مسئول افزود: هم اکنون دنیا آموزش‌های خود را منطبق با نیازهای بازار کار هماهنگ کرده، بنابراین می‌توانیم در دانشگاه‌ها نیازهای بازار کار را پیش‌بینی کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است: حتی باید جهت‌گیری کلی شغلی مناطق مختلف در کشور منطبق با آموزش شوند به طوری که هر منطقه نیروی انسانی تربیت کند که بتواند نیازهای بازار کار آن منطقه را برطرف کند.
ربیعی تاکید کرد: نیروی انسانی باید منطبق با نیازهای بازار کار آموزش کسب کند. دروس کارورزی ازجمله واحدهای درسی است که دانشجویان را برای حضور در بازار کار آماده می‌کند. وی در ادامه گفت: بسیاری از دانشجویان که در طرح کارورزی شرکت می‌کنند پس از پایان دوره در بنگاهی که طرح خود را گذرانده‌اند به کار گرفته می‌شوند. همچنین مشوق‌های برای به‌کارگیری کارورزان در نظر گرفته شده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به طرح استاد –شاگردی گفت: در این طرح قانون کار و تامین اجتماعی در روابط کار اعمال نمی‌شود اما فرد بیمه حوادث می‌شود و کارفرما هم حقوقی را برای شاگرد در نظر می‌گیرد. وی ادامه داد: همچنین نظام تعیین صلاحیت حرفه‌ای را به طور جدی پیگیری می‌کنیم.
به گفته ربیعی، توسعه مشاغل خانگی قابل حصول است. در بخش فناوری اطلاعات باید به دنبال تولید محتوی باشیم. هم اکنون در انستیتوی بازی که در پارک فناوری واقع در استان کردستان تاسیس کرده‌ایم توانسته‌ایم نرم‌افزار بازی تولید کنیم و به 80 کشور جهان صادر کنیم. ربیعی گفت: همچنین در طرح گذار به کارآفرینی، دو وزارتخانه می‌توانند با هم همکاری کنند. در پارک‌های فناوری کار زیادی می‌توان انجام داد.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۰:۳۱

وزیر علوم : 75درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

وزیر علوم : 75درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به ۷۵ درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم؛ محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق‌سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم‌اکنون ۱.۸ درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند در حالی که در سند چشم‌انداز توسعه باید این میزان به ۳.۵درصد افزایش یابد.وی افزود: ۹۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند و این در حالی است که همه نمی‌توانند که استاد دانشگاه شوند. همچنین ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم‌انداز توسعه بیان شده که باید به ۳۰ درصد افزایش یابد.فرهادی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متأسفانه  در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر ۸۰۰ تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلینیک فلسفه به‌کار گرفته شوند. رشته‌های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم‌اکنون متخصص بازاریاب نداریم.وزیر علوم یادآور شد: یکسری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت‌های دانش بنیان فرصت خوبی برای به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند. هم‌اکنون یک هزار شرکت در پارک‌ها هستند که بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیل دانشگاهی در آنها به‌کار گرفته شده‌اند.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۲:۰۰

75 درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

 وزیر علوم عنوان کرد؛
75 درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به 75 درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و مطابق‎سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون 1.8 درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند در حالی که در سند چشم‎انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.
وی افزود: 90 هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاههای کشور تحصیل می‎کنند و این در حالی است که همه نمی‏توانند استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم‎انداز توسعه بیان شده که باید به 30 درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800 تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاههای کشور فارغ‎التحصیل می‎شوند که باید از این فرصت به خوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ‎التحصیلان می‏توانند در کلینیک فلسفه به کار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته‎های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم‎اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
وزیر علوم یادآور شد: یک‎سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکتهای دانش‎بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ‎التحصیلان دانشگاهی هستند. هم‎اکنون یک هزار شرکت در پارکها هستند که بیش از 70 درصد فارغ‎التحصیل دانشگاهی در آنها به کار گرفته شده‎اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزشهای مهارتی باید جدیتر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می‎کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه‌ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه‏اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه‎های عملی مشترکی را می‎توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می‎تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه‎ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون 30 هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می‎کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانکهای توسعه تعاون می‎توانند به صفهای طولانی که می‏خواهند وارد پارکها شوند کمک کنند.
از سوی وزیر علوم؛
بخشنامه انتخاباتی به دانشگاه‎های کشور ابلاغ شد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بخشنامه‎ای درخصوص نحوه فعالیتهای انتخاباتی به دانشگاههای سراسر کشور ابلاغ کرد که براساس آن دانشگاهها موظف شده‎اند از جانب داری سیاسی اجتناب کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، باتوجه به نزدیک شدن به فضای انتخابات در کشور وزیر علوم با صدور و ابلاغ بخشنامه‏‎ای فعالیهای انتخاباتی دانشگاههای کشور را ابلاغ کرد.
در این بخشنامه به موضوع برگزاری تریبونهای آزاد دانشجویی اشاره شده است و به مسئولان دانشگاهها تاکید شده تا در روند برگزاری تریبونهای آزاد که به رونق فضای انتخابات کمک می‎کند، مساعدت لازم را انجام دهند.
همچنین در این بخشنامه آمده است که در دانشگاهها از جانبداریهای خاص اجتناب شود.
توجه به قانون‎مندی برای فعالیتهای مربوط به انتخابات در دانشگاهها از دیگر موارد مطرح شده در بخشنامه انتخاباتی وزیر علوم به دانشگاهها است.
در این بخشنامه تاکید شده است تا هیاتهای نظارت دانشگاهها فعالیت خود را در شرایطی که فضای انتخابات در کشور وجود دارد افزایش دهند.
همچنین در این بخشنامه عنوان شده است تا هیاتهای نظارت دانشگاهها در فضای فعلی جلسات مستمر و مرتب داشته باشند.
استاد پیشکسوت دانشگاه فردوسی درگذشت
دکتر مهدی جلیلی، استاد پیشکسوت دانشگاه فردوسی مشهد، روز شنبه دار فانی را وداع گفت.
به گزارش ایسنا، مهدی جلیلی، استاد گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد بود.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۲:۰۲

انتصاب سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای

 با حکم وزیر علوم؛
انتصاب سرپرست جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای
وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور حکمی سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای را منصوب کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، با حکم دکتر محمد فرهادی سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای منصوب شد.
دکتر ناصر شمس عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده و قائم مقام رئیس و معاون اداری مالی دانشگاه فنی و حرفه‌ای بود.
دکتر محمد فرهادی با ارسال تقدیر نامه ای برای دکتر مسعود شفیعی، حکم انتصاب دکتر ناصر شمس را نیز صادر کرد. مراسم معارفه دکتر ناصر شمس در دانشگاه فنی و حرفه‌ای برگزار شد.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۲:۰۲

75‌درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: 75‌درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند
ایلنا| «نزدیک به 75‌درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.» این را وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد. محمد فرهادی در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با موضوع همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، با بیان اینکه، هم اکنون 1.8‌درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند، گفت: «این درحالی است که در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.» او افزود: «90‌هزار دانشجویان در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور تحصیل می‌کنند و این درحالی است که همه نمی‌توانند که استاد دانشگاه شوند.» به گفته او، در کنار این تعداد دانشجو، 800‌هزار دانشجوی کارشناسی ارشد هم مشغول به تحصیل هستند که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به 30‌درصد افزایش یابد: «این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ‌وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800 تا یک‌میلیون نفر سالانه از دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل می‌شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.» فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: «در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.» او افزود: «رشته‌های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.» براساس اعلام وزیرعلوم، یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت‌های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. او با تأکید بر این‌که باید در آموزش‌های مهارتی جدی‌تر شد، به لزوم استقبال از طرح کارورزی دانشجویان، اشاره کرد: «نظام بررسی صلاحیت حرفه‌ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی- کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه‌اندازی شود.» فرهادی در ادامه خطاب به مسئولان حوزه کار گفت: «برنامه‌های عملی مشترکی را می‌توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می‌تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه‌ریزی انجام داد.» به گفته او هم‌اکنون 30‌هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می‌کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک‌های توسعه تعاون می‌توانند به صف‌های طولانی که می‌خواهند وارد پارک‌ها شوند کمک کنند .

۹۶/۰۱/۲۸
۰۲:۴۸
منابع دیگر:
 • ایران
 • آفتاب یزد
 • مردم سالاری
 • اعتماد
 • شهروند
 • تعادل
۹۶/۰۱/۲۸
۰۸:۳۹
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
 • فناوران
 • بهار
 • نسل فردا
 • وقایع اتفاقیه
۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۱۱
منابع دیگر:
 • آفتاب یزد
 • فرهیختگان
 • اعتماد
 • شهروند
۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۲۲
۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۴۲

تطبیق نیازهای بازار کار با موضوع آموزش

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان آنکه نیازهای بازار کار باید با موضوع آموزش منطبق شود،گفت: مهمترین موضوع توسعه کسب و کار است اما برای متناسب سازی فارغ التحصیلان با رشته های شغلی نیاز به سیاستگذاری داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ،کارو رفاه اجتماعی  علی ربیعی شامگاه شنبه درنشست مشترک با وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و همچنین شورای معاونین وزارت علوم که در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی در محل وزارت علوم برگزار شده بود، افزود: در نشستی که در آغاز سال نو با رئیس جمهور داشتم موضوع اشتغال از سوی وزارتخانه متبوع من در قالب گفتمان توسعه اشتغال با دیگر دستگاهها پیگیری می شود.
وی توضیح داد: علاوه بر نشست کنونی، در سال جدید تاکنون دو نشست دیگر  با وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزار کردیم که موضوع اشتغال در حوزه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.
وی گفت: در ابتدای مسئولیت دولت یازدهم ،آمار بیکاری در کشور به گونه ای بود که تبدیل به جریان ملی شده بود و می توانست به موضوعی جدی تبدیل شود.
دکتر ربیعی ادامه داد: دولت یازدهم از همان ابتدای فعالیت خود موضوع اشتغال و رفع بیکاری را به عنوان چالشی که باید در خصوص آن تدبیری جدی اندیشید، در نظرگرفته بود.
وی گفت : در نشستی که با رئیس جمهور داشتیم موضوع بیکاری و عواملی که در ایجاد بیکاری موثر بودند، بررسی شد .تجارب جهانی در رفع بیکاری مورد بررسی قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که باید مداخله جدیدی در حوزه ایجاد اشتغال رخ دهد.
به گفته وزیر کار، بررسی ها نشان داد دیگر سرمایه گذاری که منجر به افزایش رشد شود که متعاقب آن اشتغال ایجاد شود امکان پذیر نیست. برای ایجاد اشتغال ابزارهای دیگرنیاز بود.
وی ادامه داد: همچنین سبک و سیاق گذشته که با توزیع پول بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم دیگر به تنهایی کافی نبود به طور مثال در حوزه نفت برای ایجاد یک شغل 12میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است .
وی یادآور شد: برای رسیدن به رشد هشت درصدی 800 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است.نخستین موضوعی که مورد مداقه قرار گرفت این بود که چگونه باید سالانه  600تا700هزار شغل ایجاد کنیم.
وی با اشاره به تحلیل های انجام شده از سوی مسئولان حوزه کار گفت: در این بررسی ها مشخص شد که نمی توانیم به انتظار رشد بزرگ بمانیم.
وی با یادآوری دونشست طولانی در دولت برای ایجاد راهکارهایی که به ایجاد فرصت های شغلی منجر شود، گفت: دیدگاههای ایجاد اشتغال از طریق طرح تکاپو مصوب شد و در نهایت برای تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد جدیدی که در وزارتخانه تدوین شده بود اجرای طرح تکاپو به من واگذار شد.
دکتر ربیعی بیان داشت: از سال 94 اجرای طرح تکاپو را شروع کردیم و به طور تقریب همه استان های کشور مورد مطالعه قرار گرفت و مزیت های هر استان حتی در سطح روستا مشخص شد.
به گفته وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی برای رشته های مختلف از کارشناسان بین المللی یاری گرفتیم که برای این منظور 45کارشناس بین المللی به ایران آمدند .
وی ادامه داد: حتی در موضوع تامین مالی تجربه کافی نداشتیم که در این خصوص هم از کارشناس بین المللی برای آموزش تامین مالی یاری گرفتیم.
دکتر ربیعی گفت: همه تلاش هایی که در وزارتخانه متبوع من در حال انجام است با استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها نظیر کره جنوبی ،ترکیه و هند است.
وی با بیان آنکه  برای اجرای درست ایجاد اشتغال ،از تجارب بین المللی نیز در این زمینه  استفاده شده است ،اظهار د اشت: به طور مثال برای فعالیت درست در رشته های شغلی  پوشاک و عسل از تجارب کارشناسان بین المللی استفاده کردیم.
وی در توضیح علت حضور مسئولان حوزه کار در وزارت علوم،تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد اشتغال برای سال 96 با حوزه آموزش نیز مرتبط است .همچنین بازار کار و نیازهای آن باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد .
به گفته دکتر  ربیعی، تیپولوژی کار دستخوش تغییر شده به طوری که امروز نوع انتظار از شغل تغییر کرده است و ما با عرضه نیروی کار دانش آموخته مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: در حوزه سلامت امروز نیاز به مراقبان خانگی برای نگهداری سالمندان داریم که این افراد باید از آموزش و مهارت های لازم برخوردار شوند.
دکتر ربیعی معتقد است: می توان نگرش نوینی در آموزش عالی ایجاد کرد به طوری که افراد آموزش دیده بتوانند خود را با نیازهای بازار کار هماهنگ کنند.
این مقام مسئول افزود: هم اکنون دنیا آموزش های خود را منطبق با نیازهای بازار کار خود هماهنگ کرده است بنابراین می توانیم در دانشگاهها نیازهای بازار کار را پیش بینی کنیم.
وزیر کار معتقد است: حتی باید جهت گیری کلی شغلی مناطق مختلف در کشور منطبق با آموزش شوند به طوری که هر منطقه نیروی انسانی تربیت کند که بتواند نیازهای بازار کار آن منطقه را برطرف کند.
سپس دکتر ربیعی با شنیدن صحبت های مختلف معاونان وزارت علوم در خصوص مسائلی که در حوزه آموزشی کشور مطرح است در جمع بندی این نشست گفت: وزارت کار نگاه جدیدی به موضوع اشتغال را پیگیری می کند.
وی تاکید کرد: نیروی انسانی باید منطبق با نیازهای بازار کار آموزش کسب کند.دروس کارورزی از جمله واحدهای درسی است که دانشجویان را برای حضور در بازار کار آماده می کند.
دکتر ربیعی گفت: 120هزار نفر برای طرح کارورزی در برنامه ششم پیش بینی شده است.
وی در ادامه گفت: بسیاری از دانشجویان که در طرح کارورزی شرکت می کنند پس از پایان دوره در بنگاهی که طرح خود را گذرانده اند بکارگرفته می شوند.همچنین مشوق های کارفرماییی برای بکارگیری کارورزان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: همچنین نظام تعیین صلاحیت حرفه ای را به طور جدی پیگیری می کنیم.
به گفته دکتر ربیعی ،همچنین توسعه مشاغل خانگی قابل حصول است .در بخش فناوری اطلاعات باید به دنبال تولید محتوی باشیم .هم اکنون در انیستیتوی بازی که در پارک فناوری واقع در استان کردستان تاسیس کرده ایم توانسته ایم نرم افزار بازی تولید کنیم و به 80 کشور جهان صادر کنیم.
دکتر ربیعی گفت: همچنین در طرح گذار به کارآفرینی، دو وزارتخانه می توانند با هم همکاری کنند.در پارک های فناوری کار زیادی می توان انجام داد .
در این نشست معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ضرورت اجرای طرح تکاپو و استفاده از نیروی انسانی دانش آموخته برای ایجاد اشتغال را توضیح داد.
برپایه این  گزارش  نشست مشترک وزرای کار و علوم در راستای سیاست هایی است که از سوی مسئولان حوزه کار از ابتدای سال جاری برای توسعه اشتغال با دستگاههای مختلف در حال پیگیری است.
 
75درصد جویندگان کار دارای مدرک دانشگاهی هستند
وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به 75درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند .
دکتر  "محمد فرهادی" نیز  درنشست مشترک با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی که در خصوص تطابق نیازهای بازار کار با نظام آموزش عالی گفت: هم اکنون 1.8درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.90هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاههای کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وی ادامه داد: همچنین 800هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به 30درصد افزایش یابد.این اشکالی  در برنامه سند توسعه  است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچوجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاههای کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
وی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم  شغل تعریف شده است  و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل  شوند.هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
 دکتر فرهادی یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح  باید انجام شود.شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یکهزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از 70درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
وی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را  می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که  در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون 30هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوندکمک کنند
 
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار: هدف فقط ایجاد شغل نیست،افزایش بهره وری و تولید نیز است
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بررسی های انجام شده در دولت تدبیر و امید گفت:روش های سنتی برای ایجاد اشتغال کافی نیست ابزارهای جدید باید به یاری توسعه اشتغال بیایند.
دکتر "عیسی منصوری" شامگاه شنبه درنشست مشترک  وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و علوم،تحقیقات و فناوری که در محل وزارت علوم برگزار شد،افزود: هم اکنون با  چند مسئله جدید در بازار کار مواجه هستیم که یکی از آنها افزایش سهم فارغ التحصیلان نسبت به نیازهای بازار کار و افراد شاغل است.
وی بیان داشت: سهم دانش آموختگان در  سال 95 به شکل فزاینده ای رشد داشت.سال گذشته  75درصد افرادی که وارد بازار کار شدند دانش آموخته دانشگاهی بودند.
وی گفت: ایران یکی از پنج تا 6 کشور نخست جهان به نسبت جمعیت است که توانسته اشتغال زیادی ایجاد کند که موجب افتخار و قابل دفاع است.
  به گفته  دکتر منصوری اشتغال بزرگ در بخش صنعت میسر نیست و اشتغال دانش آموختگان ما از این جنس نبود.ظرفیت اشتغال شکل یافته وجود نداشت و اشتغال ایجاد شده به طور عام در بنگاههای خرد و غیر رسمی است.
معاون وزیر کار گفت: در مشاغلی که ایجاد شده به طورعام دانش آموختگان رضایت شغلی ندارند. به طور مثال فردی که دارای مدرک کارشناسی است و راننده تاکسی است .وقتی از او می پرسیم شغلت چیست؟ یا رضایت ندارد و یا می گوید کاری ندارم.این اعوجاج در بازار کار ایجاد شده که باید به آن توجه کنیم.
دکتر منصوری با یادآوری اینکه سهم زنان در آموزش عالی بسط یافته است،گفت: همانطور که سهم زنان در دانشگاهها افزایش یافته در بازار کار هم افزایش یافته است به طوری که بیش از 68درصد اشغال جدید توسط زنان بوده که باید به آن توجه شود.
 
**جمعیت فعال افزایش یافته است
وی در خصوص جمعیت فعال گفت: در بازار کار جمعیت فعال علیرغم اینکه قبلا کاهش جدی داشته در سال های 92 به بعد افزایش یافته است. جمعیت فعال در سال 92 از 23میلیون نفر به حدود 26میلیون نفر در سال 95 رسیده است.
منصوری ادامه داد:  رویهم رفته روند رو به رشد جمعیت فعال داشتیم .جمعیت شاغل از 21 به 23 میلیون نفر رسید اما جمعیت بیکار هم افزایش یافت.
به گفته منصوری، بر اساس برنامه ششم و قانون برنامه بودجه سال 1396 باید 960هزار شغل ایجاد کنیم تا  0.8 درصد نرخ بیکاری کاهش یابد و موضوع فقط اشتغال  نیست بلکه  تولید و بهره وری ملی باید افزایش یابد.
 
**رشد اقتصادی به تنهایی منجر به ایجاد شغل نمی شود
معاون توسعه اشتغال وزارت کار گفت: روند تجربه شده در سال های قبل دنیا و سال های اخیر ایران این پرسش مطرح است،آیا با رشد اقتصادی اشتغال هم ایجاد می شود؟تجربه نشان می دهد این طور نیست . علاوه بر رشد باید به لایه های دیگر بپردازیم. دولت باید در حوزهایی که  که پر اشتغال هستند، مداخله کند.
وی توضیح داد: پیشنهاد یا روشی که عهده داران مسئولیت حوزه کار اتخاذ کردند به تصویب دولت رسید به طوری که علاوه بر اشتغال در بخش کلان به شکل رشته ای و منطقه ای هم اشتغال بررسی شود.
وی حاصل بررسی های انجام شده را  رشته فعالیت هایی عنوان کرد که بیشترین ظرفیت را در ایجاد اشتغال دارند. در بخش صنعت رشته هایی که ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کنند کدام است ؟ همچنین موضوع بهره وری برای ما بسیار مهم است.
منصوری در ادامه اضافه کرد: مطالعه با استانداردهای بین المللی انجام شد تا ببینیم کدام رشته ها متناسب با وضعیت ایران در سطح ملی و منطقه ای است.
به گفته وی، رشته های  پوشاک و غذا مورد توجه قرار گرفت.
وی گفت: دولت اگر می خواهد در توسعه و ایجاد اشتغال مداخله کند باید ابزارهای دیگر را بکار گیرد. نخست آنکه کدام رسته ها بهره وری ملی را بالا و اشغال ایجاد می کند و سپس بجای دخالت دولت بخش خصوصی با بخش خصوصی را باید هماهنگ کنیم.
 
**حوزه فناوری اطلاعات
به گفته منصوری، 70درصد ارزش اقتصادی و اشتغال در صنعت فناوری اطلاعات (آی تی ) در تولید محتوی است. در ایران 70درصد فعالیت ها در زیر ساخت شبکه است.  زیرا دولت در رابطه با پیمانکار کار می کند اما تولید محتوی این است که یک شرکت با شرکت دیگر قرارداد کار منعقد کند.
وی اظهار داشت: گام نخست این است که حوزه آی تی به لحاظ ایجاد اشتغال پر ظرفیت است بنابراین رابطه مداخله را باید اصلاح کنیم. در طرف عرضه یعنی آموزش تخصصی عمومی مهارتی چطور باید اصلاح شود؟
وی گفت: فرض این است یک سری رشته ها که ظرفیت دارند را انتخاب می کنیم و سپس تلاش می شود رابطه بخش خصوصی با بخش  خصوصی را تقویت کنیم و در نهایت  حضور در بازار جهانی هدف ما است.
به گفته وی، کیک اقتصادی آی تی وقتی بزرگ می شود که به بازار جهانی وصل شود. نقش دولت همین  حوزه است.چگونگی ورود به بازار جهانی مهمترین برنامه ما است.
منصوری با اشاره به طرف عرضه نیروی کار گفت: فرض کنیم رسته ها در بخش های مختلف مشخص است و توافق کردیم که در یک سری از حوزه ها به دلیل مزیت ورود کنیم.
 
**عدم تطابق رشته های دانشگاهی و نیازهای بازار کار
وی با اشاره به بحران 1997 کره جنوبی گفت: زمانی که بحران مالی برای کره جنوبی اتفاق افتاد به نوعی در ایران هم با این مشکل مواجه شده ایم. برای رفع نیازهای صنعت نیروی متخصص دانشگاهی داریم اما صنعت افول کرد  اما تربیت نیروی دانشگاهی در حوزه صنعت ادامه یافت .مهم این است که این دو با هم تطبیق یابند.
وی تاکید کرد: توصیه بین المللی این است رسته هایی که بیشترین مزیت را برای  اشتغال دارند محور قرار دهیم و پرورش نیروی متخصص با عطف به نیاز آنها تعریف شود.
معاون وزیر کار ادامه داد: به طور مثال اگر صنعت پوشاک مسئله ما است این بحش را به گونه ای نهادهای متخصص آموزش دهند که فرد بتواند وارد بازار کار شود.
وی گفت: متاسفانه این قاعده در ایران وجود ندارد قاعده ای که در کشور است از جنس نوع اول است تولید انبوه فارغ التحصیل استاندارد در زاهدان با تهران فرقی نمی کند.
منصوری افزود: در زاهدان صنعت شکل نمی گیرد و هم اکنون گذار از کشاورزی به تجارت را داریم. بیشتر فارغ التحصیلان رشته مکانیک در زاهدان نمی دانند چه باید بکنند . با بومی شدن آموزش موضوع قابل بررسی است.
به گفته منصوری، چگونه می شود نظام آموزش عالی با نیازهای بازار کار تطابق یابد؟ یک سری رشته های اختصاصی نیروی کار آموزش دهیم و در صورتی که موفق بود سایر رشته ها هم می توانند از چنین شیوه ای پیروی کنند.
منصوری یادآور شد: دانش آموخته پرورش داده ایم و می دهیم اما تقاضا دچار افول شده و هم اکنون  با تورم نیروی کار مواجه هستیم.
وی گفت:  فرض می کنیم  که در کشور سیاست های علم و فناوری داریم. سیاست های نوآوری باید داشته باشیم و تبدیل اینها به اشتغال موضوع اصلی ما است نیازمند زنجیره ای بین این حوزه ها هستیم. 
وی افزود: مهمترین پیشنهاد این است که چگونه اینها را به هم وصل کنیم. کارآفرینی در حوزه وزارت کار است اما بخشی از نوآوری در وزارت علوم می تواند آموزش داده شود که در بحث سیاستگذاری می توانیم این دو موضوع را بهم پیوند دهیم که در اقتصاد کلان به نتیجه مطلوب برسیم.
به گفته منصوری، پیشنهاد برنامه فراگیر را طراحی کردیم که اگر بخواهیم با موضوع اشتغال مواجه باشیم با یک سری طرح ها مواجه خواهیم بود  برخی از این روشها خیلی کوتاه مدت جواب می دهند برخی نیازمند کار دراز مدت است.
وی گفت: یکی از مسائلی که سالهای  گذشته به شکل پایلوت دنبال می کردیم طرح کارورزی بود. هم اکنون با افول صنعت اما تولید انبوه فارغ التحصیلان رشته های فنی مواجه هستیم.
 
**تطابق آموزش با نیاز بازار کار کم است
وی با بیان اینکه تطابق آموزش ها در استان ها با نیازهای بازار کار کم است،گفت: تطابق آموزش با نیازهای بازار کار اندک است .این تطابق در استان های کردستان 21درصد و یزد کمتر از 10درصد است.تطابق باید افزایش یابد
وی با اشاره به طرح کلاس تا کار گفت: یکی از مسیرهایی که در دنیا تجربه می شود طرح کلاس تا کار است.
وی در خصوص طرح کارورزی گفت: تجربه نشان می دهد70درصد  از کسانی که طرح کارورزی را گذراندند در همان کارخانه استخدام شدند.همچنین کارفرمایانی که فارغ التحصیلان را  بعد از کارورزی استخدام کنند از مشوق های بیمه ای برخوردار خواهند شد.
وی در خصوص طرح گذار به کارآفرینی گفت: این طرح می تواند  ظرفیت کارآفرینی دانشجویانی که سال های پایانی تحصیلی را می گذرانند را افزایش دهد به طوری که فرد از دانشگاه بیرون بیاید آماده کارفرما شدن و ایجاد کسب و کار شود.همه اینها در قالب یک بسته پیشنهاد  مشخص است.
 
**برنامه عمل مشترک داشته باشیم که اجرا کنیم.
وی یادآور شد: چارچوبی برای سال 96 آماده کرده ایم. بسته های مختلف در برنامه مشترک در سال 96 اجرا می شود که در آن نقشی که وزارت کار و وزارت علوم و هماهنگی با دستگاههای دیگر در آن لحاظ شده است.آموزش مهارتی از جمله کارهایی است که باید انجام شود.
وی یادآور شد: رشته های در اولویت را با دستگاههای دیگر هماهنگ کردیم و می دانیم در کدام استان ها کدام رسته های شغلی مورد نیاز است.
وی ادامه داد:به طور مثال می دانیم در استان سیستان و بلوچستان چه رشته هایی اولویت دارند و چه رشته های آموزش عالی و مهارتی برای تقاضای م
وجود در بخش صنعت استان  است.
وی در پایان گفت: دو وزارتخانه می توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند تا برنامه عمل نهایی شود.
سپس در این نشست رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: نظام آموزش در کشور یکپارچه نیست .مهارت آموزی بر عهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور است.
"محمد امین سازگار نژاد" افزود: ظرفیت هایی که بتوانند نیازهای بازار کار را تامین کند زیاد است.بسیاری از دوره های مهارتی در صورتی که همتراز با رشته های دانشگاهی شوند اعتبار می یابند.
 
کد خبر: 292188

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۳۱

75 درصد جویندگان کار مدرک دانشگاهی دارند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به 75 درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.

به گزارش تابناک سمنان، دکتر محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون 1.8 درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.
وی افزود: 90 هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به 30 درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800 تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از 70 درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون 30 هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوند کمک کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۵:۲۶

از سوی وزیر علوم؛ بخشنامه انتخاباتی به دانشگاه های کشور ابلاغ شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بخشنامه ای درخصوص نحوه فعالیت های انتخاباتی به دانشگاه های سراسر کشور ابلاغ کرد که بر اساس آن دانشگاهها موظف شده اند از جانب داری سیاسی اجتناب کنند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، باتوجه به نزدیک شدن به فضای انتخابات در کشور وزیر علوم با صدور و ابلاغ بخشنامه ای فعالیت های انتخاباتی دانشگاه های کشور را ابلاغ کرد.
در این بخشنامه به موضوع برگزاری تریبون های آزاد دانشجویی اشاره شده است و به مسئولان دانشگاه ها تاکید شده تا در روند برگزاری تریبون های آزاد که به رونق فضای انتخابات کمک می کند، مساعدت لازم را انجام دهند.
همچنین در این بخشنامه آمده است که در دانشگاه ها از جانب داری های خاص اجتناب شود.
توجه به قانون مندی برای فعالیت های مربوط به انتخابات در دانشگاه ها از دیگر موارد مطرح شده در بخشنامه انتخاباتی وزیر علوم به دانشگاه ها است.
در این بخشنامه تاکید شده است تا هیات های نظارت دانشگاه ها فعالیت خود را در شرایطی که فضای انتخابات در کشور وجود دارد افزایش دهند.
همچنین در این بخشنامه عنوان شده است تا هیات های نظارت دانشگاه ها در فضای فعلی جلسات مستمر و مرتب داشته باشند.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۸:۵۷

اجرای طرح کارورزی با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می‌شود

اقتصاد ایران: وزیر علوم گفت: مهارت آموزی رشته های تحصیلی در بازنگری برنامه های تحصیلی مورد توجه و تاکید قرار گرفته و زمینه اجرای طرح کارورزی نیز آماده است که با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر فرهادی وزیر علوم با بیان این مطلب اظهار داشت: وزارت علوم از طرح اشتغال دولت حمایت می کند و اجرای آمایش اموزش عالی می تواند گامی اساسی در راستای این طرح که انطباق رشته های تحصیلی با بازار کار است محسوب شود.
وی گفت: شرکت های دانش بنیان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور هستند که با کمترین سرمایه یعنی حدود 50 میلیون تومان اعتبار در آن یک شغل ایجاد می شود و هم اکنون نیز 30 هزار نفرنیروی تحصیلکرده در این بخش شاغل هستند که 10 هزار نفر آنها در دولت یازدهم به این مجموعه ها پیوسته‌اند.
وزیر علوم گفت: در قالب آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی دانشگاهها را در سطوح مختلف منطقه ای، استانی، ملی و فرا ملی دنبال می کنیم که این موضوع نیز می تواند در راستای تربیت دانشجویان مطابق با نیازهای استانی و نقش دانشگاهها در توسعه استانها باشد.
در ادامه این نشست دکتر علی ربیعی پس از بیان فرآیند تصویب و ویژگی های برنامه ویژه اشتغال گفت: برای اجرایی شدن این برنامه هماهنگی و همکاری وزارت علوم در برخی بخش های این طرح ضرورت دارد.
وی با اعلام اینکه بر اساس مطالعات و پژوهش های علمی، مشاغلی که در هر استان بیشترین بازدهی و ظرفیت جذب نیرو را دارند شناسایی شده اند گفت: مهمترین انتظار ما از وزارت علوم متناسب سازی رشته های تحصیلی دانشگاهها با این مشاغل است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما باید به سمت مشاغلی حرکت کنیم که به کمترین سرمایه گذاری نیاز داشته باشند و امکان فعالیت بخش خصوصی در آنها بیشتر باشد که این مشاغل در گروههای مختلف اقتصادی شناسایی شده اند و انتظار داریم در برنامه ریزی های آموزشی وزارت علوم نیز به این نکته توجه شود.
دکتر ربیعی ایجاد کارورزی برای رشته های دانشگاهی را انتظار دیگر وزارت کار از وزارت علوم دانست و گفت: امسال برای طرح کارورزی 120 هزار دانشجو اعتبار مالی تامین شده است و این طرح با هماهنگی وزارت علوم در سال جاری اجرا خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی تاکید کرد: تغییر الگوی تربیت دانشجویان در دانشگاهها به سمت کارآفرینی و مشارکت در اجرایی شدن نظام صلاحیت حرفه ای از زمینه های دیگر مشارکت وزارت علوم در طرح ویژه اشتغال است.
انتهای پیام

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۴۲

آمار تازه وزیر علوم از بیکاری فارغ التحصیلان

وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از 70 درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.

خبرنامه دانشجویان ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: نزدیک به 75 درصد جویندگان کار در کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از مهر، دکتر محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون 1.8 درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می کنند در حالیکه در سند چشم انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.
وی افزود: 90 هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی توانند که استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم انداز توسعه بیان شده که باید به 30 درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800 تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شوند که باید از این فرصت بخوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ التحصیلان می توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم.
وزیر علوم یادآور شد: یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت های دانش بنیان فرصت خوبی برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. هم اکنون یک هزار شرکت در پارک ها هستند که بیش از 70 درصد فارغ التحصیل دانشگاهی در آنها بکار گرفته شده اند.
به گفته وزیر علوم، در آموزش های مهارتی باید جدی تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه های عملی مشترکی را می توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون 30 هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک های توسعه تعاون می توانند به صف های طولانی که می خواهند وارد پارک ها شوند کمک کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۳۲

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: بیش از 70 درصد فعالان در پارک‌های فناوری فارغ‌التحصیلان دانشگاه هستند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم‌اکنون یک هزار شرکت در پارک‌ها هستند که بیش از 70 درصد فارغ‌التحصیل دانشگاهی در آنها به کار گرفته شده‌اند.
محمد فرهادی نیز در نشست مشترک با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص همکاری مشترک دو وزارتخانه برای توسعه و تطابق‌سازی نیازهای بازار کار و آموزش عالی، در محل وزارت علوم گفت: هم اکنون 1.8 درصد دانشجویان کشور در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند در حالی‌که در سند چشم‌انداز توسعه باید این میزان به 3.5درصد افزایش یابد.
وی افزود: 90 هزار دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کشور تحصیل می کنند و این در حالی است که همه نمی‌توانند استاد دانشگاه شوند.
وزیر علوم ادامه داد: همچنین 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد داریم که در سند برنامه چشم‌انداز توسعه بیان شده که باید به 30 درصد افزایش یابد.
وی گفت: این اشکالی در برنامه سند توسعه است که متاسفانه تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است که اشکال است اما بحث آن را باز کردیم که به هیچ وجه منطقی نیست. در کشورهای آلمان و ژاپن دیگر تحصیل در مقطع دکتری را کاهش دادند که طبیعی است از سوی دیگر 800 تا یک میلیون نفر سالانه از دانشگاه‌های کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند که باید از این فرصت به‌خوبی استفاده شود.
فرهادی به تجربه کشور آلمان اشاره کرد و گفت: در کشور آلمان حتی برای رشته فلسفه هم شغل تعریف شده است و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلینیک فلسفه بکار گرفته شوند.
وی تاکید کرد: رشته‌های علوم انسانی باید به مشاغل خدماتی متصل شوند اما هم اکنون متخصص بازاریاب نداریم. یک سری اقداماتی در آموزش عالی در مسیر اصلاح باید انجام شود. شرکت‌های دانش‌بنیان فرصت خوبی برای به کارگیری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند. هم‌اکنون یک هزار شرکت در پارک‌ها هستند که بیش از 70 درصد فارغ‌التحصیل دانشگاهی در آنها به کار گرفته شده‌اند.
به گفته وزیر علوم، باید در آموزش‌های مهارتی جدی‌تر شویم علمی و کاربردی و مهارتی را بیشتر کنیم.
وی با یادآوری اینکه از طرح کارورزی دانشجویان استقبال می‌کنیم، گفت: نظام بررسی صلاحیت حرفه‌ای مصوبه دولت هم است. دانشگاه علمی و کاربردی در این زمینه کارهایی کرده که باید راه‌اندازی شود.
فرهادی به مسئولان حوزه کار گفت: برنامه‌های عملی مشترکی را می‌توانیم در قالب کارگروه با هم همکاری کنیم که در ابعاد مختلف می‌تواند برای دانشگاه شغل و برای دانشجویان برنامه‌ریزی انجام داد.
وی گفت: هم اکنون 30 هزار نفر در 180 مرکز رشد کار می‌کنند. صندوق کارآفرینی امید و بانک‌های توسعه تعاون می‌توانند به صف‌های طولانی که می‌خواهند وارد پارک‌ها شوند کمک کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۶:۰۸

در نشست مشترک وزرای علوم و کار زمینه های همکاری دو وزارتخانه در اجرای طرح ویژه اشتغال بررسی شد

دکتر ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با حضور در جلسه شورای معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که به ریاست دکتر فرهادی وزیر علوم برگزار شد به تشریح برنامه ویژه اشتغال در دولت تدبیر و امید پرداخت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی ربیعی پس از بیان فرآیند تصویب و وی‌ژگی های برنامه ویژه اشتغال گفت: برای اجرایی شدن این برنامه هماهنگی و همکاری وزارت علوم در برخی بخش های این طرح ضرورت دارد.
وی با اعلام اینکه بر اساس مطالعات و پژوهش های علمی، مشاغلی که در هر استان بیشترین بازدهی و ظرفیت جذب نیرو را دارند شناسایی شده اند گفت: مهمترین انتظار ما از وزارت علوم متناسب سازی رشته های تحصیلی دانشگاهها با این مشاغل است.
وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما باید به سمت مشاغلی حرکت کنیم که به کمترین سرمایه گذاری نیاز داشته باشند و امکان فعالیت بخش خصوصی در آنها بیشتر باشد که این مشاغل در گروههای مختلف اقتصادی شناسایی شده اند و انتظار داریم در برنامه ریزی های آموزشی وزارت علوم نیز به این نکته توجه شود.
دکتر ربیعی ایجاد کارورزی برای رشته های دانشگاهی را انتظار دیگر وزارت کار از وزارت علوم دانست و گفت: امسال برای طرح کارورزی 120 هزار دانشجو اعتبار مالی تامین شده است و این طرح با هماهنگی وزارت علوم در سال جاری اجرا خواهد شد.
وی تاکید کرد: تغییر الگوی تربیت دانشجویان در دانشگاهها به سمت کارآفرینی و مشارکت در اجرایی شدن نظام صلاحیت حرفه ای از زمینه های دیگر مشارکت وزارت علوم در طرح ویژه اشتغال است.
در ادامه این نشست دکتر فرهادی وزیر علوم گفت: وزارت علوم از طرح اشتغال دولت حمایت می کند و اجرای آمایش اموزش عالی می تواند گامی اساسی در راستای این طرح که انطباق رشته های تحصیلی با بازار کار است محسوب شود.
وی گفت: شرکت های دانش بنیان یکی از مهمترین بخش های اقتصاد کشور هستند که با کمترین سرمایه یعنی حدود 50 میلیون تومان اعتبار در آن یک شغل ایجاد می شود و هم اکنون نیز 30 هزار نفرنیروی تحصیلکرده در این بخش شاغل هستند که 10 هزار نفر آنها در دولت یازدهم به این مجموعه ها پیوسته اند.
وزیر علوم گفت: در قالب آمایش آموزش عالی ماموریت گرایی دانشگاهها را در سطوح مختلف منطقه ای، استانی، ملی و فرا ملی دنبال می کنیم که این موضوع نیز می تواند در راستای تربیت دانشجویان مطابق با نیازهای استانی و نقش دانشگاهها در توسعه استانها باشد.
دکتر فرهادی تاکید کرد: مهارت آموزی رشته های تحصیلی در بازنگری برنامه های تحصیلی مورد توجه و تاکید قرار گرفته است و زمینه اجرای طرح کارورزی نیز آماده است که با تامین اعتبار صورت گرفته با سرعت عملیاتی می شود.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۴۱

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خبر داد؛ تقویت پارک ها ی علم و فناوری و مراکز رشد

دکتر وحید احمدی در حاشیه نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری پژوهشگاه نیرو، پارک علم و فناوری یزد و دانشگاه یزد از آغاز به کار رسمی منطقه ویژه علم وفناوری در یزد خبرداد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر وحید احمدی پارک علم و فناوری یزد را از پارک های قدیمی و مطرح کشور دانست و اظهار داشت: پارک علم و فناوری یزد یکی از اجزای اصلی منطقه ویژه علم و فناوری در یزد است که نقش پررنگ و فعالی را در این زمینه ایفا کرده است.
وی افزود: افزایش امکانات و تسهیلات و هم افزایی بیشتر میان مراکز سرمایه گذاری، تولیدی، دانشگاهی و صنعتی از اهداف اساسی فعالیت مناطق ویژه علم و فناوری در کشور است که در حال حاضر در استان های یزد، اصفهان، بوشهر، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی به صورت رسمی شروع به فعالیت کرده اند.
دکتر احمدی با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۶ به سال " اقتصاد مقاومتی، تولید _ اشتغال" از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد: برنامه وزارت علوم، تقویت مراکز رشد و پارک های علم و فناوری یزد از لحاظ ابعاد و زیرساخت ها وهمچنین فراهم کردن تسهیلات مادی مورد نیازشان است که در این راستا در سال گذشته، مشکلات زمین و زیرساخت های ۱۰ پارک علم و فناوری کشور رفع شد.
وی در پایان گفت: افزایش اعتبارات و فضا برای حمایت از شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری یکی دیگر از برنامه های این وزارت است که به این منظور صندوق های پژوهش و فناوری توسعه داده شد و با هم افزایی میان صندوق های پژوهش و بخش خصوصی تسهیلات مداوم و متمرکزی به شرکت های دانش بنیان اعطا شد.
گفتنی است انعقاد تفاهم نامه همکاری مابین پژوهشگاه نیرو، پارک علم وفناوری یزد و دانشگاه یزد و بازدید از پارک علم وفناوری یزد از دیگر برنامه های معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در سفر به استان یزد بود.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۱۴

احمدی خبر داد همکاری مشترک علمی ایران وایتالیا/ صادرات 400 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان

خبرگزاری میزان- معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری از جزئیات همکاری های مشترک علمی میان شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی وایتالیایی خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، وحید احمدی در نشست خبری که با محوریت اطلاع رسانی از برنامه‌های مشترک علمی و فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا برگزار شد، اظهار داشت: اولین نشست مشترک علمی ، فناوری ونوآوری ایران وایتالیا در راستای عملیاتی کردن برنامه های بین المللی سازی پژوهش ونوآوری واتصال علمی، ‌فنی و تجاری بین دنیای پژوهش وکسب وکار ایران و ایتالیا صورت گرفته است. این برنامه با هدف ایجاد زمینه ای پایدار و ساختارمند در شناسایی فرصت‌های شراکت بنگاه‌های نوآور، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی پرداخته تا به یک تبادل مستحکم دست یابند.
وی افزود: این برنامه به طور متناوب در ایران و ایتالیا برگزار می شود و خدمات حمایتی و اطلاعاتی برای ایجاد شراکت به همراه خواهد داشت علاوه براین کارگاه ها در زمینه نوآوری و تکنولوژی در این رویداد برگزار می شود.
 معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در ادامه گفت: در ایتالیا این برنامه توسط وزارت آموزش، علوم و تحقیقات و با همکاری وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی اجرا خواهد شد. هماهنگی های این نشست توسط بنیاد شهر علم در شهر ناپل با همکاری شورای روسای دانشگاه ها و شورای ملی تحقیقات صورت خواهد گرفت.
احمدی بیان داشت: در ایران اقدامات اولیه توسط معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات وفناوری صورت گرفته که ساماندهی آن با بخش دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت عطف است.
وی گفت: مهمترین رویداد برنامه همکاری نشست علمی، فناوری و نوآوری ایران وایتالیا مختص به تبادل فعالیت هایی بین شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی وایتالیایی است.
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری تصریح کرد: از اهداف این نشست می توان به ارتقای برترین‌های علوم و فناوری در هر دوکشور با تقویت گفتگوهای دوجانبه سازمانی، حمایت از همکاری درموضوعات پژوهشی، تجاری سازی وتوسعه نوآوری اشاره کرد.
احمدی اظهار کرد: بخش‌های  دارای اولویت این نشست شامل علوم زیستی، زیست فناوری و زیست پزشکی ، فناوری‌های نسل آینده، فناوری‌های حفاظت ازمحیط زیست، انرژی، باستان شناسی و فناوری‌های میراث فرهنگی، صنایع طراح وخلاق، آموزش و تبادل علمی و سازه‌های پایدار است.
وی در پایان با اشاره به صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان بیان داشت: در سه سال گذشته صادرات این محصولات 400 میلیون دلار بوده است.
انتهای پیام/ 

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۲۱

معاون حقوقی و پارلمانی وزیر علوم خبر داد؛ رشد ۴۰ درصدی تعداد دانشمندان برتر ایران درسطح بین الملل

دکتر محمد روشن معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: تعداد دانشمندان برتر ایران از ۱۷۳ به ۲۰۸ دانشمند رسیده است.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر روشن در جمع استادان و دانشجویان دانشگاه بناب بااشاره به مهم بودن شتاب حرکتی در دانشگاه ها گفت: دانشگاه بناب با رشد ۲۶۰ درصدی اعتبارات در سه سال گذشته عملکرد خوبی داشته، به طوری که اعتبارات این دانشگاه از ۶۰ میلیارد ریال به ۱۹۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم همچنین با اشاره به کمک های دولت به دانشگاه ها دربرنامه توسعه ششم گفت: طبق این برنامه افرادی که برای توسعه دانشگاه ها کمک مالی می کنند میزان مساعدت مالی آنها به عنوان هزینه قطعی مالیات محسوب می شود.
وی افزود: خیرین آموزش عالی با این اقدام علاوه بر کمک به تجهیز مراکز علمی، توسعه فضای آموزشی، کتابخانه وخوابگاه از پرداخت مالیات نیز معاف می شوند.
دکترروشن در خصوص اقدام دیگر دولت در کمک به دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی گفت: براساس برنامه ششم توسعه ایجاد خوابگاه های متاهلان جزو تعهدات دولت محسوب شده است.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیرعلوم با انتقاد از اخذ چندین مرحله ای مالیات از پژوهشگران آنرا گرفتاری بزرگ برای آنان اعلام کرد وگفت: خوشبختانه طبق لایحه ای که اخیراً به مجلس تقدیم شده، مالیات حق الزحمه پژوهشی از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است که امیدواریم با حمایت نمایندگان مجلس وبا تصویب این لایحه گوشه ای از مشکلات پژوهشگران کاهش پیدا کند.
دکترروشن با ارزیابی رشد علمی کشور در سال های اخیر گفت: ایران در کسب شتاب علمی دنیا برای تولید مقالات علمی در سال ۲۰۱۳ صاحب رتبه ۲۵ دنیا بود که در سایه تلاش دانشمندان کشورمان اکنون در رتبه نخست دنیا قرار دارد.
درادامه این نشست ضیاءا.. اعزازی نماینده مردم بناب درمجلس شورای اسلامی بر لزوم علمی شدن صنعت درکشورمان تاکید کرد وگفت: بدون مشارکت دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی امکان توسعه وپیشرفت در صنعت و رقابت با کشورهای توسعه یافته وجود نخواهد داشت.
وی افزود: به هر اندازه ارتباط دانشگاه با صنعت افزایش پیدا کند به همان اندازه شاهد رشد و شکوفایی در مراکز تولیدی و به تبع آن افزایش اشتغال خواهیم بود.
گفتنی است در پایان این مراسم از خدمات دکترمجتبی عباسیان رئیس سابق دانشگاه بناب تقدیر و دکترکریم عباسیان به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه معرفی شد.
 

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۴۲

از سوی معاون وزیر علوم صورت گرفت تشریح برنامه های نخستین نشست مشترک علمی و فناوری ایران و ایتالیا

تهران- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم برنامه نخستین نشست همکاری‌های مشترک علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، دکتر وحپد احمدی روز یکشنبه در کنفرانس خبری با محوریت'اطلاع رسانی در خصوص نخستین نشست همکاری های مشترک علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا' با بیان این که وزیر آموزش، علوم و تحقیقات ایتالیا به همراه نمایندگان 50 شرکت فناور و دانش بنیان این کشور در این نشست حاضر خواهند بود، اظهار کرد: این نشست روزهای 30 و 31 فروردین ماه جاری در کشورمان برگزار می شود.
وی ایجاد فرصت‏ های جدید همکاری بین دانشگاه ‏ها، موسسات آموزشی، پژوهشگاه‏ ها و مراکز پژوهشی، شرکت‏ های فناور و دانش‏بنیان مستقر در پارک ‏های علم و فناوری و مراکز رشد واحدهای فناور کشورهای ایران و ایتالیا را از جمله مهمترین اهداف برگزاری این نشست ذکر کرد.
معاون وزیر علوم با بیان این که نشست علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا یک رویداد شبکه‌ای و برقرار کننده ارتباط است گفت: از دیگر اهداف این نشست می‌توان به ارتباط دادن مراکز پژوهشی و شرکت‌های های-تک Hi Tech برای ارتقای انتقال فناوری از محصولات، خدمات و ظرفیت‌های نوآوری، ارتقای برترین‌های علوم و فناوری در هر دو کشور با تقویت گفت‌وگوهای دوجانبه سازمانی و حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی، تجاری‌سازی و توسعه نوآوری اشاره کرد.
وی با اشاره به تفاهم‎ ‏نامه بین وزارت آموزش، دانشگاه‌ها و تحقیقات ایتالیا و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان گفت: برنامه بین‏ المللی‏ سازی پژوهش و نوآوری و اتصال علمی، فنی و تجاری بین دنیای پژوهش و کسب و کار ایران و ایتالیا تقویت و این برنامه در راستای ایجاد زمینه‌ای پایدار، ساختارمند و فرصتی برای شناسایی زمینه‌های مشارکت دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و بنگاه‌های نوآور است.
ادامه دارد
علمی*1836
خبرنگار: یوسف درویشی* انتشار: زهره محتشمی پور

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۵۷

برگزاری اولین نشست علم و فناوری ایران و ایتالیا برای بررسی 10 حوزه مشترک همکاری

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری اولین نشست مشترک علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا در روزهای 30 و 31 فروردین در دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا،‌ دکتر وحید احمدی صبح امروز در نشست خبری که در وزارت علوم برگزار شد، گفت: «ما در این نشست به دنبال انتقال و فروش تکنولوژی و همچنین آشنایی با شیوه مدیریت فناوری ایتالیایی‌ها هستیم. برای برگزاری این نشست رایزنی‌ها از فروردین سال گذشته آغاز شد و در نهایت قرار است 30 و 31 فروردین، اولین نشست علم و فناوری بین ایران و ایتالیا برگزار شود.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: «این نشست به دنبال امضای تفاهم‌نامه همکاری با وزیر علوم ایتالیا و مرکز ملی تحقیقات این کشور برگزار می‌شود. این نشست بر‌اساس 10 حوزه همکاری علوم زیستی، کشاورزی و مواد غذایی، محیط زیست و فناوری‌های تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند و حوزه‌های جدید فناوری، حمل و نقل، شیمی سبز، هوا و فضا، آموزش و توسعه مهارت، توریسم و میراث فرهنگی برگزار می‌شود.»
احمدی افزود: «در این همایش 300 جلسه به صورت B2B و B2R و R2R برگزار می‌شود، 119 نفر از ایتالیا در این همایش شرکت می‌کنند که شامل 27 دپارتمان دانشگاهی، 25 کمپانی، 13 مرکز تحقیقات علمی،‌ 10 نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا،‌ 5 مرکز تحقیقاتی، 5 شرکت استارت‌آپ و 3 سازمان ملی منطقه‌ای است. همچنین در روز دوم همایش بازدیدهای متعددی از پارک‌های علم و فناوری ایران صورت می‌گیرد همچنین شرکت‌کنندگان به صورت خاص از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نیز بازدید می‌کنند.»
او همچنین از حضور 154 شرکت‌کننده ایرانی در این همایش خبر داد و درباره انتخاب این شرکت‌کنندگان گفت:‌ «ما از علاقه‌مندان به حضور در این نشست دعوت کردیم که اعلام آمادگی کنند، پس از اینکه آنها اعلام آمادگی کردند، لیست علاقه‌مندان را با فعالان علم و فناوری ایتالیایی ارائه دادیم و آنها مشخص کردند با چه شرکت‌ها و یا نهادهایی می‌خواهند رایزنی داشته باشند. همچنین از طرف ما نیز شرکت‌ها و نهادهای ایتالیایی مورد بررسی قرار گرفت و با آنهایی که تمایل به همکاری وجود دارد رایزنی شد.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از صادرات 400 میلیون دلار محصول دانش‌بنیان در سه سال گذشته خبر داد و گفت: «شرکت‌های دانش‌بنیان نباید فقط به بازارهای اروپایی و آمریکایی توجه داشته باشند باید به فکر بازارهای منطقه‌ای نیز باشند چراکه ظرفیت و پتانسیل خوبی در منطقه وجود دارد.»

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۵۹

با حضور وزاری علوم ایران و ایتالیا؛ نشست «علم، فناوری و نوآوری» ایران و ایتالیا برگزار می شود

نشست «علم، فناوری و نوآوری» کشورهای ایران و ایتالیا ، ۳۰ و ۳۱ فروردین ۹۶ در دانشگاه شهید بهشتی با حضور وزرای علوم دو کشور برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید احمدی  معاون پژوهشی وزارت علوم صبح امروز در نشست خبری در وزارت علوم گفت: هدف از برگزاری این نشست، انتقال فناوری و تجربه میان دو کشور و ایجاد بازار برای فروش محصولات دانش بنیان ایران است.
وی افزود: دو کشور ایران و ایتالیا، تفاهم نامه هایی را با یکدیگر منعقد کرده اند که برگزاری این نشست در راستای انعقاد این تفاهم نامه ها است.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: همکاری علمی دو کشور ایران و ایتالیا در ۱۰ حوزه علوم زیستی، کشاورزی و مواد غذایی، محیط زیست و فناوری تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند، حمل و نقل، شیمی سبز، هوافضا، آموزش و توسعه مهارت و توریسم و میراث فرهنگی انجام می شود.
احمدی عنوان کرد: در نشست علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا، ۳۰۰ جلسه در قالب سمینار و جلسات گفتگو برگزار خواهد شد.
وی تصریح کرد: در این نشست، سمینارهایی با موضوع فناوری های سلامت، بیوتکنولوژی، غذا و کشاورزی، فناوری های نسل نو، پالایش محیط زیست، انرژی، باستان شناسی و تکنولوژی های میراث فرهنگی برگزار خواهد شد.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: ۱۱۹ نفر از کشور ایتالیا برای حضور در این نشست به ایران سفر می کنند که در این هیات مسئولان ۲۷ دپارتمان دانشگاهی در قالب ۱۴ دانشگاه، ۲۵ کمپانی، ۱۳ مرکز تحقیقات ملی، ۱۰ نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا، ۵ مرکز تحقیقاتی از سایر نهادهای کشور ایتالیا، ۵ شرکت استارت آپ و ۳ سازمان ملی کشور ایتالیا حضور دارند.
احمدی عنوان کرد: همچنین از کشور ایران ۱۲۷ شرکت دانش بنیان، ۱۴ دانشگاه، ۷ پژوهشگاه، ۴ سازمان خصوصی و ۲ آزمایشگاه در این نشست حضور دارند.
وی گفت: هدف از برگزاری این نوع نشست ها، ایجاد دفاتر مشترک در پارک های علم و فناوری است که اکنون نیز به طور مثال پارک علم و فناوری یزد با پارک علم و فناوری گرجستان، دفاتر مشترک ایجاد کرده اند.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در حال حاضر محصولات دانش بنیان شرکتهای مستقر در پارک های علم و فناوری به کشورهایی مانند ایتالیا، استرالیا و آلمان صادر می شود اما برنامه ما این است که علاوه بر به دست آوردن بازارهای اروپایی بتوانیم بازارهای منطقه را نیز در دست بگیریم.
احمدی اظهار داشت: طی سه سال گذشته حدود ۴۰۰ میلیون دلار محصولات دانش بنیان پارک های علم و فناوری به کشورهای مختلف صادر شده است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۲۳

صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان طی سه سال گذشته

معاون پژوهش وزارت علوم گفت: در طی سه سال گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات خود را به میزان ۴۰۰ میلیون دلار به کشورهای منطقه و دنیا صادر کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم صبح امروز در نشست مشترک علمی، فناوری و نوآوری ایران – ایتالیا که در ساختمان مرکزی وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به اهداف برگزاری این نشست مشترک اظهار داشت: در راستای عملیاتی کردن برنامه‌های بین‌المللی وزارت علوم این کار صورت گرفته است و در این نشست هیأت‌های مختلف، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در ایران حضور پیدا می‌کنند.
وی بیان کرد: این برنامه به صورت سالانه در ایران و ایتالیا برای افزایش همکاری‌ها انجام می‌شود.
احمدی عنوان کرد: علاوه بر این سمینار کارگاه‌ها و میز‌گردهای b2b در زمینه‌های نوآوری و تکنولوژی در روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین ماه ۹۶ برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: این برنامه با همکاری وزارت امور خارجه به وسیله وزارت علوم انجام می‌شود و هدف اصلی آن انتقال فناوری و دانش روز به داخل کشور و استفاده از ظرفیت‌های کشور ایتالیا در جهت اتصال شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز تحقیقاتی به سایر نقاط دنیا و حضور در عرصه‌های مختلف بین‌المللی این کار صورت می‌گیرد.
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی و تجاری‌سازی، ارتقاء بهترین‌های علوم و فناوری و همچنین ارتباط دادن شرکت‌های های تک و مراکز پژوهشی برای انتقال فناوری از دیگر اهداف برگزاری این نشست مشترک است.
وی تأکید کرد: حوزه‌های علوم زیستی، زیست فناوری، زیست پزشکی، فناوری‌های نسل آینده، شهر هوشمند، فناوریهای حفاظت از محیط زیست، انرژی، باستان‌شناسی و فناوری‌های میراث فرهنگی، صنایع طراح و خلاق، آموزش تبادلات علمی و سازه‌های پایدار و کاهش ریسک و شیمی سبز، حمل و نقل، هوا فضا، آموزش توسعه مهارت‌های توریسم از جمله حوزه‌های همکاری در این سمینار مشترک دو روزه است.
احمدی عنوان کرد: در این سمینار ۲۷ دپارتمان در قالب ۱۴ دانشگاه، ۲۵ شرکت، ۱۳ مرکز تحقیقات ملی، ۵ مرکز تحقیقاتی از سایر نهادهای کشور ایتالیا، ۳ سازمان ملی منطقه‌ای و ۵ شرکت استارت‌آپ دانشگاه‌های ایتالیا وزیر علوم این کشور را همراهی می‌کنند.
وی افزود: از کشور ما ۱۲۷ شرکت دانش‌بنیان، ۱۴ دانشگاه، ۷ پژوهشگاه و مرکز تحقیقات، ۴ سازمان خصوصی، ۲ آزمایشگاه حضور دارند و برای کسب تجربه‌های علمی در زمینه کسب و کار رؤسای پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها و همچنین سایر وزارتخانه‌های ذیربط حضوری فعال دارند.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: این نشست مشترک در واقع به نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود تا شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات خود را به این تیم خارجی معرفی و در صورت لزوم از آن‌ها مشاوره بگیرند.
وی بیان کرد: دفاتر مشترکی در پارک‌های علم و فناوری ایران و ایتالیا با هدف افزایش تعاملات علمی راه‌اندازی شده است.
احمدی تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان نو‌پا در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند و محصولات خوبی را به کشورهای مختلف صادر کرده‌اند.
وی گفت: طی ۳ سال گذشته محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به میزان ۴۰۰ میلیون دلار به کشورهای منطقه و دنیا صادر کرده‌اند.
در ادامه مراسم خسرو پیری مدیر‌کل دفتر سیاست گذاری دفتر فناوری وزارت علوم گفت: انتقال تکنولوژی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های ایتالیایی از جمله اهداف برگزاری این نشست مشترک است و ایران در مقابل هر شرکت ایتالیایی یک نماینده فعال در آن حوزه را قرار داده است.
وی یادآور شد: ۱۵۰ شرکت ایرانی به طور مستقیم، در این همایش مشترک دو روزه حضور دارند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۲۹

حضور 127 شرکت دانش‌بنیان در نشست ایران و ایتالیا/تلاش برای کسب بازارهای مشترک

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری نشست مشترک ایران و ایتالیا در اواخر فروردین‌ماه جاری درخصوص 10 حوزه فناوری خبر داد و گفت: در مذاکرات دو جانبه درصدد کسب بازارهای مشترک برای محصولات دانش‌بنیان تولید شده در شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها هستیم.

به گزارش ایسنا، دکتر وحید احمدی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری اولین نشست مشترک علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا افزود: این نشست در راستای عملیاتی کردن برنامه بین‌المللی‌سازی پژوهش و فناوری و اتصال علمی، فنی و تجاری میان بخش پژوهش و کسب و کار ایران با ایتالیا برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه این برنامه به صورت یک رویداد سالانه برنامه‌ریزی شده است، اظهار کرد: در این نشست مشترک علاوه بر برگزاری کارگاه‌های مشترک مذاکرات رودررو میان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی با طرف‌های ایتالیایی برگزار خواهد شد و همچنین زمینه انتقال تجربیات در حوزه‌های نوآوری و تکنولوژی میان دو کشور فراهم می‌شود.
احمدی با اشاره به زمان برگزاری این نشست‌ها خاطرنشان کرد: اولین دور از این نشست علمی و فناوری میان ایران و ایتالیا در 30 و 31 فروردین‌ماه برگزار می‌شود و در ایتالیا این برنامه توسط وزارت آموزش، علوم و تحقیقات با همکاری وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه هماهنگی برگزاری این نشست توسط «بنیاد شهر علم» در ناپل با همکاری شورای روسای دانشگاه‌ها و شورای ملی تحقیقات ایتالیا انجام شده است، افزود: در ایران نیز اقدامات اولیه توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم و سازماندهی آن با بخش دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری این وزارتخانه صورت گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جزئیات برگزاری این نشست مشترک یادآور شد: مهمترین رویداد برنامه همکاری نشست علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا که قالب آن نسخه مشابه از هفته علوم، فناوری و نوآوری چین با ایتالیاست، شامل تبادل فعالیت‌ها بین شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی و ایتالیایی است.
احمدی برگزاری کنفرانس‌هایی در رابطه با انتقال فناوری و نوآوری میان دو کشور را از دیگر برنامه‌های این نشست نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن بازدیدهایی از مراکز فناوری، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد صورت می‌گیرد.
وی ارتباط دادن شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و ایتالیایی، ارتقای برترین‌های علوم و فناوری هر دو کشور با تقویت گفت‌وگوهای دوجانبه و حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی، تجاری‌سازی و توسعه نوآوری را از اهداف برگزاری این نشست ذکر کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در این نشست مشترک در 10 حوزه علمی همکاری صورت می‌گیرد، گفت: در نشست‌های صورت گرفته در حوزه‌های علوم زیستی، کشاورزی، محیط زیست و فناوری‌های تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند و حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات، حمل‌ونقل، شیمی سبز، هوافضا، آموزش و توسعه مهارت و توریسم و میراث فرهنگی بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.
احمدی اضافه کرد: در این نشست سمینارهایی درخصوص استراتژی‌های نوآوری و سیاست‌های استارتاپ و بین‌المللی‌سازی برگزار خواهد شد.
به گفته وی، در این نشست 119 نفر به همراه وزیر آموزش، علوم و تحقیقات ایتالیا به ایران دعوت شده‌اند که شامل 27 دپارتمان دانشگاهی، 25 شرکت، 13 مرکز تحقیقات ملی و 5 مرکز تحقیقات از سایر نهادهای ایتالیا می‌شود.
معاون وزیر علوم با اشاره به ترکیب اعضای حاضر در این نشست از سوی ایران اظهار کرد: در این نشست 154 شرکت‌کننده از سوی ایران حضور خواهند داشت که شامل 127 شرکت دانش‌بنیان و شرکت بزرگ، 14 دانشگاه، 7 پژوهشگاه و مرکز تحقیقاتی و 4 سازمان و 2 آزمایشگاه می‌شود.
احمدی ایجاد بازارهای مشترک میان ایران و ایتالیا را از مهمترین اهداف این نشست‌ها نام برد و در این باره توضیح داد: در این نشست‌ها ما 10 حوزه فناوری را برای مذاکرات تعیین کردیم و معمولا در دنیای تجارت محصولات خاصی معرفی نمی‌شوند، بلکه با برگزاری مذاکرات دو جانبه نسبت به بازاریابی و ایجاد بازارهای مشترک اقدام می‌شود.
وی با اشاره به تجربیات موفق برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری یادآور شد: برخی از این شرکت‌ها توانسته‌اند محصولات خود را به کشورهای ایتالیا، استرالیا و آلمان به فروش برسانند، ولی ما به این شرکت‌ها توصیه کرده‌ایم که برای ایجاد بازارهای مشترک ابتدا باید بازارهای منطقه را در اختیار بگیرند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه ترکیه و ژاپن برای کسب بازارهای جهانی ابتدا بازارهای منطقه را در اختیار گرفتند، خاطرنشان کرد: سیاست اصلی ما هم کسب بازارهای منطقه است و در گام بعدی فروش محصولات در سایر کشورهای دنیا است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۳۹

نشست علمی فناوری ایران و ایتالیا برگزار می‌شود

نشست علمی فناوری ایران و ایتالیا در روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین‌ماه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در نشست خبری صبح امروز گفت: توسعه علم و فناوری نیاز شدیدی به توسعه روابط بین المللی دارد که در راستای عملیاتی نمودن برنامه بین المللی سازی پژوهش و نوآوری و اتصال علمی فنی و تجاری بین دنیای پژوهش و کسب و کار ایران و ایتالیا این نشست برگزار می‌شود. این برنامه با هدف ایجاد زمینه‌ای پایدار و ساختارمند به شناسایی فرصت‌های شراکت بنگاه های نوآور دانشگاه‌ها مراکز پژوهشی پرداخته تا به یک تبادل مستحکم در طی سال‌ها دست یابند.
وی افزود: این برنامه به صورت رویدادی سالانه ترتیب داده شده که به طور متناوب در ایران و ایتالیا برگزار می‌شود و خدمات حمایتی و اطلاعاتی برای ایجاد شراکت به همراه خواهد داد علاوه بر این کارگاه‌ها، ملاقات‌های B2B (بیزنس و سمینارهایی در زمینه‌های نوآوری و تکنولوژی) در این رویداد برگزار خواهد شد.
احمدی با اشاره به زمان و مکان برگزاری این نشست گفت: اولین دوره از نشست علمی فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا در 30 و 31 فروردین ماه و در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود در ایتالیا این برنامه توسط وزارت آموزش، علوم و تحقیقات با همکاری وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی اجرا خواهد شد هماهنگی‌های این نشست توسط بنیاد شهر علم در ناپل با همکاری شورای روسای دانشگاه‌ها، شورای ملی تحقیقات صورت خواهد گرفت. در ایران اقدامات اولیه توسط معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم صورت گرفته که سازماندهی آن با بخش دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به برنامه‌های این نشست اشاره کرد و افزود: مهمترین رویداد برنامه همکاری نشست علمی فناوری و نوآوری ایران ایتالیا مختص تبادل فعالیت‌هایی بین شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی و ایتالیایی است. یک جلسه رسمی و سازمانی با حضور مسئولان ایرانی و ایتالیایی در راستای تفاهم نامه‌های دو جانبه بین نهادهای ایرانی و ایتالیایی برگزار می‌شود هم چنین کنفرانس‌هایی در ارتباط با موضوع نشست، کارگاه‌های موضوعی برای ارائه یک نمای کلی از پژوهش و فناوری در بخش های دارای اولویت، ملاقات‌های B2B بین محققان و کارافرینان ایرانی و ایتالیایی برای شراکت فنی و تجاری و بازدیدهایی از مراکز فناوری و پارک علمی تحقیقاتی اصفهان از برنامه‌های این نشست است.
وی به تشریح اهداف برگزاری این نشست پرداخت و گفت: ارتباط دادن شرکت های هایتک و مراکز پژوهشی برای ارتقای انتقال فناوری از محصولات خدمات و ظرفیت های نوآوری، ارتقای برترین‌های علوم و فناوری در هر دو کشور، حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی تجاری سازی و توسعه نوآوری از اهداف برگزاری این نشست است.
احمدی در ادامه بیان داشت: زمینه‌های پژوهشی و بحث های صنعتی برای طرح‌های دارای اولویت ایران نظیر علوم زیستی، فناوری‌های نسل آینده، فناوری‌های حفاظت از محیط زیست، باستان شناسی، صنایع طراح و خلاق، آموزش تبادلات علمی و سازه های پایدار و کاهش ریسک آماده سازی شده است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تاکید کرد: از ابتدای سال 95 این برنامه کلید خورد و به دنبال عقد تفاهم نامه مابین ایتالیا و ایران و تفاهم نامه‌ای که وزرای علوم دو کشور به امضا رساندند بحث نشست‌های مشترک عنوان شد و ایتالیایی‌ها علاقه نشان دادند چرا که پیش از این با چین چنین نشست هایی را برگزار کرده بودند.
وی ادامه داد: در حوزه همکاری علوم زیستی، کشاورزی، مواد غذایی، محیط زیست و فناوری، انرژی، شهرهای هوشمند و فناوری اطلاعات، حمل و نقل، چینی سبز، هوافضا، آموزش توسعه مهارت، توریسم و میراث فرهنگی برای این نشست ها تعریف شده است و در مجموع بیش از 300 جلسه در این ده حوزه برگزار می گردد.
احمدی تصریح کرد: سمینارها، بحث‌های آزاد، اجلاس و نشست متقابل از جمله برنامه‌های این نشست دو روزه است که در سمینارها جلسه استراتژی های نوآوری، سیاست‌های استارت آپ و بین المللی سازی با حضور معاونان وزارتخانه‌های ارتباطات، صنعت و معدن، بهداشت برگزار می‌شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: 119 نفر به همراه وزیر علوم ایتالیا شامل 27 دپارتمان دانشگاهی، 25 کمپانی، 13 مرکز تحقیقات ملی، 10 نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا، 5 مرکز تحقیقاتی از سایر نهادهای ایتالیایی، 5 شرکت استارت آپ و 3 سازمان ملی منطقه ای می‌شود در مقابل 154 شرکت کننده ایرانی از 127 شرکت دانش بنیان 14 دانشگاه 7 پژوهشگاه و 2 آزمایشگاه در این نشست شرکت می‌کنند.
وی در ادامه تاکید کرد: ایجاد ارتباط متقابل بین دو مجموعه از اهداف این نشست است و هزینه این هیئت ایتالیایی از ایاب و ذهاب گرفته تا هتل با خودشان است و بنا داریم این نشست‌ها نتایج خود را هر چه سریعتر نشان دهد البته این امکان وجود دارد که به دلیل رایزنی‌های بیشتر در موضوعات بعدی این موضوعات دنبال شود.
احمدی در پایان خاطر نشان کرد: نزدیک 300 شرکت نوپا در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند که یک سوم این پارک ها را به خود اختصاص داده اند هم چنین 400 میلیون دلار در سه سال گذشته میزان صادرات این پارک‌ها بوده است تاکنون نیز با ایتالیا، استرالیا و آلمان صادرات محصول داشته‌ایم اما بازار منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۴۰

احمدی در نشست خبری خبر داد نشست علمی فناوری ایران و ایتالیا برگزار می‌شود/ ۴۰۰ میلیون دلار؛ میزان صادرات پارک‌های علم و فناوری

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به اینکه در روزهای پایانی فروردین‌ماه نشست علمی فناوری ایران و ایتالیا برگزار می‌شود، گفت: بازار منطقه اهمیت ویژه‌ای دارد و در سه سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار صادرات محصولات دانش‌بنیان داشته‌ایم.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در نشست خبری که صبح امروز در ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به برگزاری اولین نشست مشترک علمی فناوری و نوآوری ایران ایتالیا گفت: توسعه علم و فناوری نیاز شدیدی به توسعه روابط بین المللی دارد که این نشست در راستای عملیاتی نمودن برنامه بین المللی سازی پژوهش و نوآوری و اتصال علمی فنی و تجاری بین دنیای پژوهش و کسب و کار ایران و ایتالیا برگزار می شود. این برنامه با هدف ایجاد زمینه ای پایدار و ساختارمند، به شناسایی فرصت های شراکت بنگاه های نوآور دانشگاه ها مراکز پژوهشی پرداخته تا به یک تبادل مستحکم در طی سال ها دست یابند.
 
وی افزود: این برنامه به صورت رویدادی سالانه ترتیب داده شده که به طور متناوب در ایران و ایتالیا برگزار می شود و خدمات حمایتی و اطلاعاتی برای ایجاد شراکت به همراه خواهد داد. علاوه بر این کارگاه ها، ملاقات های B2B (بیزنس و سمینارهایی در زمینه های نوآوری و تکنولوژی) در این رویداد برگزار خواهد شد.
 
احمدی با اشاره به زمان و مکان برگزاری این نشست گفت: اولین دوره از نشست علمی فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا در 30 و 31 فروردین ماه و در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود. در ایتالیا این برنامه توسط وزارت آموزش، علوم و تحقیقات با همکاری وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی اجرا خواهد شد. هماهنگی های این نشست توسط بنیاد شهر علم در ناپل با همکاری شورای روسای دانشگاه ها، شورای ملی تحقیقات صورت خواهد گرفت. در ایران اقدامات اولیه توسط معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم صورت گرفته که سازماندهی آن با بخش دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت عطف می باشد.
 
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به برنامه های این نشست اشاره کرد و افزود: مهمترین رویداد برنامه همکاری نشست علمی فناوری و نوآوری ایران ایتالیا، مختص تبادل فعالیت هایی بین شرکت ها و سازمان های ایرانی و ایتالیایی است. یک جلسه رسمی و سازمانی با حضور مسئولین ایرانی و ایتالیایی در راستای تفاهم نامه های دو جانبه بین نهادهای ایرانی و ایتالیایی برگزار می شود. هم چنین کنفرانس هایی در ارتباط با موضوع نشست، کارگاه های موضوعی برای ارائه یک نمای کلی از پژوهش و فناوری در بخش های دارای اولویت، ملاقات های B2B بین محققین و کارافرینان ایرانی و ایتالیایی برای شراکت فنی و تجاری و بازدیدهایی از مراکز فناوری و پارک علمی تحقیقاتی اصفهان از برنامه های این نشست می باشد.
 
وی به تشریح اهداف برگزاری این نشست پرداخت و گفت: ارتباط دادن شرکت های هایتک و مراکز پژوهشی برای ارتقای انتقال فناوری از محصولات خدمات و ظرفیت های نوآوری، ارتقای برترین های علوم و فناوری در هر دو کشور، حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی تجاری سازی و توسعه نوآوری از اهداف برگزاری این نشست می باشد.
 
احمدی در ادامه بیان داشت: زمینه های پژوهشی و بحث های صنعتی برای طرح های دارای اولویت ایران نظیر علوم زیستی، فناوری های نسل آینده، فناوری های حفاظت از محیط زیست، باستان شناسی، صنایع طراح و خلاق، آموزش تبادلات علمی و سازه های پایدار و کاهش ریسک آماده سازی شده است.
 
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تاکید کرد: از ابتدای سال 95 این برنامه کلید خورد و به دنبال عقد تفاهم نامه مابین ایتالیا و ایران و تفاهم نامه ای که وزرای علوم دو کشور به امضا رساندند، بحث نشست های مشترک عنوان شد و ایتالیایی ها علاقه نشان دادند چرا که پیش از این با چین چنین نشست هایی را برگزار کرده بودند.
 
وی با تاکید بر حوزه های همکاری ایران و ایتالیا ادامه داد: در حوزه همکاری علوم زیستی، کشاورزی، مواد غذایی، محیط زیست و فناوری، انرژی، شهرهای هوشمند و فناوری اطلاعات، حمل و نقل، چینی سبز، هوافضا، آموزش توسعه مهارت، توریسم و میراث فرهنگی برای این نشست ها تعریف شده است و در مجموع بیش از 300 جلسه در این ۱۰ حوزه برگزار می گردد.
 
احمدی تصریح کرد: سمینارها، بحث های آزاد، اجلاس و نشست متقابل از جمله برنامه های این نشست دو روزه می باشد که در سمینارها جلسه استراتژی های نوآوری، سیاست های استارت آپ و بین المللی سازی با حضور معاونان وزارت خانه های ارتباطات، صنعت و معدن، بهداشت برگزار می شود.
 
 معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: 119 نفر به همراه وزیر علوم ایتالیا شامل 27 دپارتمان دانشگاهی، 25 کمپانی، 13 مرکز تحقیقات ملی، 10 نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا، 5 مرکز تحقیقاتی از سایر نهادهای ایتالیایی، 5 شرکت استارت آپ و 3 سازمان ملی منطقه ای در مقابل 154 شرکت کننده ایرانی از 127 شرکت دانش بنیان 14 دانشگاه 7 پژوهشگاه و 2 آزمایشگاه در این نشست شرکت می کنند.
 
وی در ادامه تاکید کرد: ایجاد ارتباط متقابل بین دو مجموعه از اهداف این نشست است و هزینه این هیئت ایتالیایی از ایاب و ذهاب گرفته تا هتل با خودشان می باشد. بنا داریم این نشست ها نتایج خود را هر چه سریعتر نشان دهد؛ البته این امکان وجود دارد که به دلیل رایزنی های بیشتر در موضوعات بعدی این موضوعات دنبال شود.
 
احمدی در پایان خاطر نشان کرد: نزدیک 300 شرکت نوپا در پارک های علم و فناوری مستقر هستند که یک سوم این پارک ها را به خود اختصاص داده اند. هم چنین 400 میلیون دلار در سه سال گذشته میزان صادرات این پارک ها بوده است. تاکنون نیز با ایتالیا، استرالیا و آلمان صادرات محصول داشته ایم، اما بازار منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۴۳

حضور 127 شرکت دانش‌بنیان در نشست ایران و ایتالیا/ تلاش برای کسب بازارهای مشترک

معاون پژوهش وزارت علوم گفت: در طی سه سال گذشته شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات خود را به میزان ۴۰۰ میلیون دلار به کشورهای منطقه و دنیا صادر کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم صبح امروز در نشست مشترک علمی، فناوری و نوآوری ایران – ایتالیا که در ساختمان مرکزی وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به اهداف برگزاری این نشست مشترک اظهار داشت: در راستای عملیاتی کردن برنامه‌های بین‌المللی وزارت علوم این کار صورت گرفته است و در این نشست هیأت‌های مختلف، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در ایران حضور پیدا می‌کنند.
وی بیان کرد: این برنامه به صورت سالانه در ایران و ایتالیا برای افزایش همکاری‌ها انجام می‌شود.
احمدی عنوان کرد: علاوه بر این سمینار کارگاه‌ها و میز‌گردهای b2b در زمینه‌های نوآوری و تکنولوژی در روزهای ۳۰ و ۳۱ فروردین ماه ۹۶ برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: این برنامه با همکاری وزارت امور خارجه به وسیله وزارت علوم انجام می‌شود و هدف اصلی آن انتقال فناوری و دانش روز به داخل کشور و استفاده از ظرفیت‌های کشور ایتالیا در جهت اتصال شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز تحقیقاتی به سایر نقاط دنیا و حضور در عرصه‌های مختلف بین‌المللی این کار صورت می‌گیرد.
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی و تجاری‌سازی، ارتقاء بهترین‌های علوم و فناوری و همچنین ارتباط دادن شرکت‌های های تک و مراکز پژوهشی برای انتقال فناوری از دیگر اهداف برگزاری این نشست مشترک است.
وی تأکید کرد: حوزه‌های علوم زیستی، زیست فناوری، زیست پزشکی، فناوری‌های نسل آینده، شهر هوشمند، فناوریهای حفاظت از محیط زیست، انرژی، باستان‌شناسی و فناوری‌های میراث فرهنگی، صنایع طراح و خلاق، آموزش تبادلات علمی و سازه‌های پایدار و کاهش ریسک و شیمی سبز، حمل و نقل، هوا فضا، آموزش توسعه مهارت‌های توریسم از جمله حوزه‌های همکاری در این سمینار مشترک دو روزه است.
احمدی عنوان کرد: در این سمینار ۲۷ دپارتمان در قالب ۱۴ دانشگاه، ۲۵ شرکت، ۱۳ مرکز تحقیقات ملی، ۵ مرکز تحقیقاتی از سایر نهادهای کشور ایتالیا، ۳ سازمان ملی منطقه‌ای و ۵ شرکت استارت‌آپ دانشگاه‌های ایتالیا وزیر علوم این کشور را همراهی می‌کنند.
وی افزود: از کشور ما ۱۲۷ شرکت دانش‌بنیان، ۱۴ دانشگاه، ۷ پژوهشگاه و مرکز تحقیقات، ۴ سازمان خصوصی، ۲ آزمایشگاه حضور دارند و برای کسب تجربه‌های علمی در زمینه کسب و کار رؤسای پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها و همچنین سایر وزارتخانه‌های ذیربط حضوری فعال دارند.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: این نشست مشترک در واقع به نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود تا شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات خود را به این تیم خارجی معرفی و در صورت لزوم از آن‌ها مشاوره بگیرند.
وی بیان کرد: دفاتر مشترکی در پارک‌های علم و فناوری ایران و ایتالیا با هدف افزایش تعاملات علمی راه‌اندازی شده است.
احمدی تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان نو‌پا در پارک‌های علم و فناوری مستقر هستند و محصولات خوبی را به کشورهای مختلف صادر کرده‌اند.
وی گفت: طی ۳ سال گذشته محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به میزان ۴۰۰ میلیون دلار به کشورهای منطقه و دنیا صادر کرده‌اند.
در ادامه مراسم خسرو پیری مدیر‌کل دفتر سیاست گذاری دفتر فناوری وزارت علوم گفت: انتقال تکنولوژی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های ایتالیایی از جمله اهداف برگزاری این نشست مشترک است و ایران در مقابل هر شرکت ایتالیایی یک نماینده فعال در آن حوزه را قرار داده است.
وی یادآور شد: ۱۵۰ شرکت ایرانی به طور مستقیم، در این همایش مشترک دو روزه حضور دارند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۲۹

معاون پژوهشی وزارت علوم خبر داد: وزارت علوم به دنبال راه اندازی شهرک های دانشگاهی

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایده مربوط به ایجاد شهرک های دانشگاهی برای ارتقای همکاری بین مراکز علمی و دانشگاهی در وزارت علوم مطرح شده است.

وحید احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در وزارت علوم موضوع تجمیع برخی از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در یک مکان مشخص مطرح شده است اما هنوز این موضوع به مرحله اجرایی نرسیده است.
وی افزود: هدف از این کار افزایش هم افزایی میان دانشگاه ها و پژوهشگاه ها است.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: ایده ایجاد شهرک های دانشگاهی و پژوهشی در کشورهای دیگر نیز وجود دارد و برخی کشورها با عنوان شهر علم این موضوع را عملیاتی کرده اند.
احمدی اظهار داشت: درخصوص ایجاد شهرک های دانشگاهی صحبت هایی شده اما تاکنون به مرحله عملیاتی و اجرایی در این زمینه نرسیده ایم.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۸:۵۶

انتصاب جدید در دانشگاه رازی

عبدالحميد عليزاده، به عنوان سرپرست اداره كل امور دانشجويان غيرايرانی وزارت علوم، تحقيقات وفناوری منصوب شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه؛  دكتر عبدالحميد عليزاده عضو هيات علمی دانشكده شيمی و رييس گروه همكاري هاي بين المللي دانشگاه رازي طي حكمي از سوي معاون وزير و رييس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به عنوان سرپرست اداره كل امور دانشجويان غيرايراني وزارت علوم منصوب شد.
 

۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۱۸

وزارت علوم به دنبال راه اندازی شهرک های دانشگاهی

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایده مربوط به ایجاد شهرک های دانشگاهی برای ارتقای همکاری بین مراکز علمی و دانشگاهی در وزارت علوم مطرح شده است.

به گزارش ایسکانیوز، وحید احمدی گفت: در وزارت علوم موضوع تجمیع برخی از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در یک مکان مشخص مطرح شده است اما هنوز این موضوع به مرحله اجرایی نرسیده است.
وی افزود: هدف از این کار افزایش هم افزایی میان دانشگاه ها و پژوهشگاه ها است.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: ایده ایجاد شهرک های دانشگاهی و پژوهشی در کشورهای دیگر نیز وجود دارد و برخی کشورها با عنوان شهر علم این موضوع را عملیاتی کرده اند.
احمدی اظهار داشت: درخصوص ایجاد شهرک های دانشگاهی صحبت هایی شده اما تاکنون به مرحله عملیاتی و اجرایی در این زمینه نرسیده ایم.
منبع: مهر
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۰۱

اخبار کوتاه داخلی

نشست ایران وایتالیا با حضور بیش از 270 محقق برگزار می شود
حاجیان -نشست «علم، فناوری و نوآوری» ایران و ایتالیا ؛ 30 و31 فروردین با حضور وزرای علوم ایران وایتالیا و بیش از 270 محقق وفناوردر دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.دکتر احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم درنشست خبری این رویداد ؛ انتقال فناوری بین2کشور و ایجاد بازار برای فروش محصولات دانش بنیان ایرانی را از جمله اهداف برگزاری این نشست عنوان کرد وافزود:تبادل تجربیات و گسترش همکاری های2کشور در 10 حوزه علمی وفناوری شامل علوم زیستی، کشاورزی و مواد غذایی، محیط زیست و فناوری تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند، حمل و نقل، شیمی سبز، هوافضا، آموزش و توسعه مهارت و گردشگری و میراث فرهنگی از دیگر اهداف این نشست است که این مباحث در قالب 300 جلسه مشترک بحث وبررسی می شود.119 نفر از ایتالیا برای حضور در این نشست به ایران سفر می کنند که در این هیئت مسئولان 27 دپارتمان دانشگاهی در قالب 14 دانشگاه، 25شرکت، 13 مرکز تحقیقات ملی، 10 نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا، 5 مرکز تحقیقاتی از دیگر نهادهای ایتالیا، 5 شرکت استارت آپ و 3 سازمان ملی ایتالیا حضور دارند.همچنین از ایران 127 شرکت دانش بنیان، 14 دانشگاه، 7 پژوهشگاه، 4 سازمان خصوصی و2 آزمایشگاه در این نشست حضور دارند.
فقط 9 درصد اهداف افزایش ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین المللی محقق شد
فارس-بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 1394 ، ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین المللی در پایان 94 و طبق ماده 217 قانون برنامه پنجم 40 هزارSTM1 پیش بینی شده، اما با عملکرد شرکت زیرساخت در پایان 94 ظرفیت ترانزیت بین الملل به 9 درصد میزان پیش بینی شده رسیده که مؤید عدم تحقق کامل هدف است.
بی‌نیازی از واردات واکسن طی یک دهه آینده
ایسنا-رئیس انستیتوپاستور با تشریح آخرین وضعیت واکسن‌های در حال تولید در این مرکز، گفت: در صورت تداوم حمایت مجلس و وزارت بهداشت، طی یک دهه آینده کشور از واردات هر نوع واکسن بی‌نیاز می‌شودودر بین تولیدکنندگان واکسن در دنیا جایگاه خوبی پیدا می‌کند .
وزارت ارتباطات از اعتبار 120 میلیاردتومانی تسهیلاتی به بخش خصوصی پرداخت نکرد
فارس- گزارش تفریغ بودجه سال 1394 توسط دیوان محاسبات کشور منتشر شده است.بر این اساس وزارت ارتباطـات اجازه داشت تـا مبلـغ 1200 میلیـارد ریـال برای حمایت از پروژه های توسـعه ای اشـتغال آفـرین یـا صـادرات به بخش خصوصی تـسهیلات پرداخت کند که هیچ‌گونه تسهیلاتی ازمحل اعتبار سال 1394 مصوب و پرداخت نشده است.مطابق بررسی ها، کارگروه موضوع این بند تشکیل شد اما بـه دلیل کمبـود نقدینگی و استفاده از مانده منابع اختصاص یافته بر اساس احکام قوانین بودجـه سـنوات قبـل، هیچ تسهیلاتی از محل اعتبار سال 1394 مصوب و پرداخت نشده است.
مرکز فناوری بین دانشگاه امیر کبیر وسامسونگ راه اندازی شد
پارسا - با امضای تفاهم نامه مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر وشرکت سامسونگ که روز گذشته با حضور معاون وزیرعلوم ،رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیر عامل سامسونگ انجام شد،مرکز تحقیق و توسعه مشترکی در زمینه های فناوری با هدف حمایت از طرح ها و گروه های پژوهشی دربرج فناوری دانشگاه امیر کبیر راه اندازی شد.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۲:۲۳

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد: حضور 127 شرکت دانش‌بنیان در نشست ایران و ایتالیا

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری نشست مشترک ایران و ایتالیا در اواخر فروردین‌ماه جاری درخصوص 10 حوزه فناوری...

خبر داد و گفت: در مذاکرات دو جانبه درصدد کسب بازارهای مشترک برای محصولات دانش‌بنیان تولید شده در شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها هستیم.
به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از ایسنا، دکتر وحید احمدی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری اولین نشست مشترک علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا افزود: این نشست در راستای عملیاتی کردن برنامه بین‌المللی‌سازی پژوهش و فناوری و اتصال علمی، فنی و تجاری میان بخش پژوهش و کسب و کار ایران با ایتالیا برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه این برنامه به صورت یک رویداد سالانه برنامه‌ریزی شده است، اظهار کرد: در این نشست مشترک علاوه بر برگزاری کارگاه‌های مشترک مذاکرات رودررو میان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی با طرف‌های ایتالیایی برگزار خواهد شد و همچنین زمینه انتقال تجربیات در حوزه‌های نوآوری و تکنولوژی میان دو کشور فراهم می‌شود.
احمدی با اشاره به زمان برگزاری این نشست‌ها خاطرنشان کرد: اولین دور از این نشست علمی و فناوری میان ایران و ایتالیا در 30 و 31 فروردین‌ماه برگزار می‌شود و در ایتالیا این برنامه توسط وزارت آموزش، علوم و تحقیقات با همکاری وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه هماهنگی برگزاری این نشست توسط «بنیاد شهر علم» در ناپل با همکاری شورای روسای دانشگاه‌ها و شورای ملی تحقیقات ایتالیا انجام شده است، افزود: در ایران نیز اقدامات اولیه توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم و سازماندهی آن با بخش دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری این وزارتخانه صورت گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جزئیات برگزاری این نشست مشترک یادآور شد: مهمترین رویداد برنامه همکاری نشست علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا که قالب آن نسخه مشابه از هفته علوم، فناوری و نوآوری چین با ایتالیاست، شامل تبادل فعالیت‌ها بین شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی و ایتالیایی است.
احمدی برگزاری کنفرانس‌هایی در رابطه با انتقال فناوری و نوآوری میان دو کشور را از دیگر برنامه‌های این نشست نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن بازدیدهایی از مراکز فناوری، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد صورت می‌گیرد.
وی ارتباط دادن شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و ایتالیایی، ارتقای برترین‌های علوم و فناوری هر دو کشور با تقویت گفت‌وگوهای دوجانبه و حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی، تجاری‌سازی و توسعه نوآوری را از اهداف برگزاری این نشست ذکر کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در این نشست مشترک در 10 حوزه علمی همکاری صورت می‌گیرد، گفت: در نشست‌های صورت گرفته در حوزه‌های علوم زیستی، کشاورزی، محیط زیست و فناوری‌های تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند و حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات، حمل‌ونقل، شیمی سبز، هوافضا، آموزش و توسعه مهارت و توریسم و میراث فرهنگی بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.
احمدی اضافه کرد: در این نشست سمینارهایی درخصوص استراتژی‌های نوآوری و سیاست‌های استارتاپ و بین‌المللی‌سازی برگزار خواهد شد.
به گفته وی، در این نشست 119 نفر به همراه وزیر آموزش، علوم و تحقیقات ایتالیا به ایران دعوت شده‌اند که شامل 27 دپارتمان دانشگاهی، 25 شرکت، 13 مرکز تحقیقات ملی و 5 مرکز تحقیقات از سایر نهادهای ایتالیا می‌شود.
معاون وزیر علوم با اشاره به ترکیب اعضای حاضر در این نشست از سوی ایران اظهار کرد: در این نشست 154 شرکت‌کننده از سوی ایران حضور خواهند داشت که شامل 127 شرکت دانش‌بنیان و شرکت بزرگ، 14 دانشگاه، 7 پژوهشگاه و مرکز تحقیقاتی و 4 سازمان و 2 آزمایشگاه می‌شود.
احمدی ایجاد بازارهای مشترک میان ایران و ایتالیا را از مهمترین اهداف این نشست‌ها نام برد و در این باره توضیح داد: در این نشست‌ها ما 10 حوزه فناوری را برای مذاکرات تعیین کردیم و معمولا در دنیای تجارت محصولات خاصی معرفی نمی‌شوند، بلکه با برگزاری مذاکرات دو جانبه نسبت به بازاریابی و ایجاد بازارهای مشترک اقدام می‌شود.
وی با اشاره به تجربیات موفق برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری یادآور شد: برخی از این شرکت‌ها توانسته‌اند محصولات خود را به کشورهای ایتالیا، استرالیا و آلمان به فروش برسانند، ولی ما به این شرکت‌ها توصیه کرده‌ایم که برای ایجاد بازارهای مشترک ابتدا باید بازارهای منطقه را در اختیار بگیرند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه ترکیه و ژاپن برای کسب بازارهای جهانی ابتدا بازارهای منطقه را در اختیار گرفتند، خاطرنشان کرد: سیاست اصلی ما هم کسب بازارهای منطقه است و در گام بعدی فروش محصولات در سایر کشورهای دنیا است.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۸:۰۸
منابع دیگر:
 • آفتاب یزد
 • فرهیختگان
 • فناوران
 • کسب و کار
 • نسل فردا
۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۰۳

حضور 127 شرکت دانش‌بنیان در نشست ایران و ایتالیا/تلاش برای کسب بازارهای مشترک

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری نشست مشترک ایران و ایتالیا در اواخر فروردین‌ماه جاری درخصوص 10 حوزه فناوری خبر داد و گفت: در مذاکرات دو جانبه درصدد کسب بازارهای مشترک برای محصولات دانش‌بنیان تولید شده در شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها هستیم.

آفتاب‌نیوز : معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری نشست مشترک ایران و ایتالیا در اواخر فروردین‌ماه جاری درخصوص 10 حوزه فناوری خبر داد و گفت: در مذاکرات دو جانبه درصدد کسب بازارهای مشترک برای محصولات دانش‌بنیان تولید شده در شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها هستیم.
دکتر وحید احمدی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری اولین نشست مشترک علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا افزود: این نشست در راستای عملیاتی کردن برنامه بین‌المللی‌سازی پژوهش و فناوری و اتصال علمی، فنی و تجاری میان بخش پژوهش و کسب و کار ایران با ایتالیا برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه این برنامه به صورت یک رویداد سالانه برنامه‌ریزی شده است، اظهار کرد: در این نشست مشترک علاوه بر برگزاری کارگاه‌های مشترک مذاکرات رودررو میان شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی با طرف‌های ایتالیایی برگزار خواهد شد و همچنین زمینه انتقال تجربیات در حوزه‌های نوآوری و تکنولوژی میان دو کشور فراهم می‌شود.
احمدی با اشاره به زمان برگزاری این نشست‌ها خاطرنشان کرد: اولین دور از این نشست علمی و فناوری میان ایران و ایتالیا در 30 و 31 فروردین‌ماه برگزار می‌شود و در ایتالیا این برنامه توسط وزارت آموزش، علوم و تحقیقات با همکاری وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی اجرا خواهد شد.
وی با بیان اینکه هماهنگی برگزاری این نشست توسط «بنیاد شهر علم» در ناپل با همکاری شورای روسای دانشگاه‌ها و شورای ملی تحقیقات ایتالیا انجام شده است، افزود: در ایران نیز اقدامات اولیه توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم و سازماندهی آن با بخش دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری این وزارتخانه صورت گرفته است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جزئیات برگزاری این نشست مشترک یادآور شد: مهمترین رویداد برنامه همکاری نشست علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا که قالب آن نسخه مشابه از هفته علوم، فناوری و نوآوری چین با ایتالیاست، شامل تبادل فعالیت‌ها بین شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی و ایتالیایی است.
احمدی برگزاری کنفرانس‌هایی در رابطه با انتقال فناوری و نوآوری میان دو کشور را از دیگر برنامه‌های این نشست نام برد و اضافه کرد: علاوه بر آن بازدیدهایی از مراکز فناوری، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد صورت می‌گیرد.
وی ارتباط دادن شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و ایتالیایی، ارتقای برترین‌های علوم و فناوری هر دو کشور با تقویت گفت‌وگوهای دوجانبه و حمایت از همکاری در موضوعات پژوهشی، تجاری‌سازی و توسعه نوآوری را از اهداف برگزاری این نشست ذکر کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در این نشست مشترک در 10 حوزه علمی همکاری صورت می‌گیرد، گفت: در نشست‌های صورت گرفته در حوزه‌های علوم زیستی، کشاورزی، محیط زیست و فناوری‌های تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند و حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات، حمل‌ونقل، شیمی سبز، هوافضا، آموزش و توسعه مهارت و توریسم و میراث فرهنگی بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.
احمدی اضافه کرد: در این نشست سمینارهایی درخصوص استراتژی‌های نوآوری و سیاست‌های استارتاپ و بین‌المللی‌سازی برگزار خواهد شد.
به گفته وی، در این نشست 119 نفر به همراه وزیر آموزش، علوم و تحقیقات ایتالیا به ایران دعوت شده‌اند که شامل 27 دپارتمان دانشگاهی، 25 شرکت، 13 مرکز تحقیقات ملی و 5 مرکز تحقیقات از سایر نهادهای ایتالیا می‌شود.
معاون وزیر علوم با اشاره به ترکیب اعضای حاضر در این نشست از سوی ایران اظهار کرد: در این نشست 154 شرکت‌کننده از سوی ایران حضور خواهند داشت که شامل 127 شرکت دانش‌بنیان و شرکت بزرگ، 14 دانشگاه، 7 پژوهشگاه و مرکز تحقیقاتی و 4 سازمان و 2 آزمایشگاه می‌شود.
احمدی ایجاد بازارهای مشترک میان ایران و ایتالیا را از مهمترین اهداف این نشست‌ها نام برد و در این باره توضیح داد: در این نشست‌ها ما 10 حوزه فناوری را برای مذاکرات تعیین کردیم و معمولا در دنیای تجارت محصولات خاصی معرفی نمی‌شوند، بلکه با برگزاری مذاکرات دو جانبه نسبت به بازاریابی و ایجاد بازارهای مشترک اقدام می‌شود.
وی با اشاره به تجربیات موفق برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری یادآور شد: برخی از این شرکت‌ها توانسته‌اند محصولات خود را به کشورهای ایتالیا، استرالیا و آلمان به فروش برسانند، ولی ما به این شرکت‌ها توصیه کرده‌ایم که برای ایجاد بازارهای مشترک ابتدا باید بازارهای منطقه را در اختیار بگیرند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه ترکیه و ژاپن برای کسب بازارهای جهانی ابتدا بازارهای منطقه را در اختیار گرفتند، خاطرنشان کرد: سیاست اصلی ما هم کسب بازارهای منطقه است و در گام بعدی فروش محصولات در سایر کشورهای دنیا است.
منبع: ایسنا

۹۶/۰۱/۲۷
۱۴:۵۹

سرپرست معاونت اداری، مالی وزارت علوم: در سال 95 طرح‌های کلان ملی اعتبار مستقلی نداشت

سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: بودجه طرح‌های کلان ملی از اعتبارات جدول 14 در نظر گرفته شده و اعتبار مستقلی ندارد.

به گزارش عیارآنلاین ، محمدحسین امید سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به بودجه اختصاص یافته به طرح‌های کلان ملی در وزارت علوم اظهار داشت: هر سال برای طرح‌های کلان ملی یک بودجه اختصاصی تعلق می‌گرفت، اما در سال 95 بر طبق قانون بودجه جدول 14، هفت هزار میلیارد تومان قرار بود بخشی از اعتبارات را از محل اوراق ابلاغ شود، ولی متأسفانه تا به امروز به نتیجه‌ای نرسیده است.
وی بیان کرد: اگر در همین فرصت باقی مانده بودجه جدول 14 به نتیجه‌ای برسد و محقق شود برای طرح‌های کلان ملی از همین جدول بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود.
سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم عنوان کرد: طرح‌های کلان ملی باید به صورت متمرکز در شورای عتف قرار بگیرد و اعتبار این طرح‌ها توسط این شورا اختصاص پیدا کند.
وی گفت: طرح‌های کلان ملی اعتبار مستقلی ندارد و همه اعتبارات خود را از سال 95 از بودجه جدول 14 و با دستور شورای عتف می‌گیرد.
منبع: باشگاه‌خبرنگاران

۹۶/۰۱/۲۷
۱۷:۲۷

اختصاص ردیف بودجه متمرکز برای جذب اعضای هیات علمی جدید

سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم اعلام کرد: وزارت علوم از ردیف بودجه جذب اعضای هیات علمی جدید به دانشگاه هایی که برای جذب هیات علمی با مشکل منابع مالی مواجه باشند، کمک می کند.

به گزارش عیارآنلاین ، محمد حسین امید گفت: در لایحه بودجه سال 96، یک ردیف در اعتبارات متمرکز وزارت علوم برای جذب اعضای هیات علمی جدید در دانشگاه ها اختصاص داده شد.
وی ادامه داد: ردیف بودجه جذب اعضای هیات علمی جدید تا سال 92 فعال بود که بعد از آن حذف شد و این ردیف دوباره در سال 96 احیا شد و دانشگاه هایی که برای جذب هیات علمی با مشکل منابع مالی مواجه باشند، وزارت علوم از این بودجه متمرکز به آنها کمک می کند.
سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم توضیح داد: لایحه بودجه در مهر ماه بسته شده و در آبان و آذر ماه نهایی شده و پایان سال بسته می شود بنابراین اگر کسی در طول سال جذب دانشگاه ها شود در قانون بودجه برای وی حقوقی پیش بینی نشده است.
وی ادامه داد: این ردیف متمرکز برای کسانی است که بعد از تصویب قانون بودجه، جذب دانشگاه ها می شوند و براساس سهمیه ای که وزات علوم به دانشگاه ها اختصاص می دهد، نیرو جذب می کنند و در طول سال حقوق آنها از این ردیف تامین می شود.
از سال جاری دانشگاه هایی که برای جذب هیات علمی با مشکل منابع مالی مواجه باشند، می توانند از این بودجه متمرکز وزارت علوم کمک بگیرند.
منبع: ایسکانیوز

۹۶/۰۱/۲۷
۱۷:۵۸

معاون وزیر علوم: افزایش اعتبارات برای حمایت از شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری یکی از برنامه‌های وزارت علوم است

دکتروحید احمدی در حاشیه نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری پژوهشگاه نیرو، پارک علم و فناوری یزد و دانشگاه یزد از آغاز به کار رسمی منطقه ویژه علم وفناوری در یزد خبرداد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتراحمدی پارک علم و فناوری یزد را از پارک های قدیمی و مطرح کشور دانست و اظهار داشت: پارک علم و فناوری یزد یکی از اجزای اصلی منطقه ویژه علم و فناوری در یزد است که نقش پررنگ و فعالی را در این زمینه ایفا کرده است.
وی افزود: افزایش امکانات و تسهیلات و هم افزایی بیشتر میان مراکز سرمایه گذاری، تولیدی، دانشگاهی و صنعتی از اهداف اساسی فعالیت مناطق ویژه علم و فناوری در کشور است که در حال حاضر در استان های یزد، اصفهان، بوشهر، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی به صورت رسمی شروع به فعالیت کرده اند.
دکتر احمدی با اشاره به نامگذاری سال 1396 به سال ” اقتصاد مقاومتی، تولید _ اشتغال” از سوی مقام معظم رهبری عنوان کرد: برنامه وزارت علوم، تقویت مراکز رشد و پارک های علم و فناوری یزد از لحاظ ابعاد و زیرساخت ها وهمچنین فراهم کردن تسهیلات مادی مورد نیازشان است که در این راستا در سال گذشته، مشکلات زمین و زیرساخت های 10 پارک علم و فناوری کشور رفع شد.
وی در پایان گفت: افزایش اعتبارات و فضا برای حمایت از شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری یکی دیگر از برنامه های این وزارت است که به این منظور صندوق های پژوهش و فناوری توسعه داده شد و با هم افزایی میان صندوق های پژوهش و بخش خصوصی تسهیلات مداوم و متمرکزی به شرکت های دانش بنیان اعطا شد.
گفتنی است انعقاد تفاهم نامه همکاری مابین پژوهشگاه نیرو، پارک علم وفناوری یزد و دانشگاه یزد و بازدید از پارک علم وفناوری یزد از دیگر برنامه های معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در سفر به استان یزد بود.
منبع: وزارت علوم

۹۶/۰۱/۲۷
۱۷:۵۸

برگزاری اولین نشست علم و فناوری ایران و ایتالیا برای بررسی 10 حوزه مشترک همکاری

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری اولین نشست مشترک علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا در روزهای 30 و 31 فروردین در دانشگاه تهران خبر داد.
وحید احمدی صبح امروز در نشست خبری که در وزارت علوم برگزار شد، گفت: ما در این نشست به دنبال انتقال و فروش تکنولوژی و همچنین آشنایی با شیوه مدیریت فناوری ایتالیایی‌ها هستیم. برای برگزاری این نشست رایزنی‌ها از فروردین سال گذشته آغاز شد و در نهایت قرار است 30 و 31 فروردین، اولین نشست علم و فناوری بین ایران و ایتالیا برگزار شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: این نشست به دنبال امضای تفاهم‌نامه همکاری با وزیر علوم ایتالیا و مرکز ملی تحقیقات این کشور برگزار می‌شود. این نشست بر‌اساس 10 حوزه همکاری علوم زیستی، کشاورزی و مواد غذایی، محیط زیست و فناوری‌های تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند و حوزه‌های جدید فناوری، حمل و نقل، شیمی سبز، هوا و فضا، آموزش و توسعه مهارت، توریسم و میراث فرهنگی برگزار می‌شود.
احمدی افزود: در این همایش 300 جلسه به صورت B2B و B2R و R2R برگزار می‌شود، 119 نفر از ایتالیا در این همایش شرکت می‌کنند که شامل 27 دپارتمان دانشگاهی، 25 کمپانی، 13 مرکز تحقیقات علمی،‌ 100 نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا،‌ 5 مرکز تحقیقاتی، 5 شرکت استارت‌آپ و 3 سازمان ملی منطقه‌ای است. در روز دوم همایش بازدیدهای متعددی از پارک‌های علم و فناوری ایران صورت می‌گیرد، همچنین شرکت‌کنندگان به صورت خاص از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نیز بازدید می‌کنند.
او همچنین از حضور 154 شرکت‌کننده ایرانی در این همایش خبر داد و درباره انتخاب این شرکت‌کنندگان گفت:‌ ما از علاقه‌مندان به حضور در این نشست دعوت کردیم که اعلام آمادگی کنند، پس از اینکه آنها اعلام آمادگی کردند، لیست علاقه‌مندان را با فعالان علم و فناوری ایتالیایی ارائه دادیم و آنها مشخص کردند با چه شرکت‌ها و یا نهادهایی می‌خواهند رایزنی داشته باشند. همچنین از طرف ما نیز شرکت‌ها و نهادهای ایتالیایی مورد بررسی قرار گرفت و با آنهایی که تمایل به همکاری وجود دارد رایزنی شد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از صادرات 400 میلیون دلار محصول دانش‌بنیان در سه سال گذشته خبر داد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان نباید فقط به بازارهای اروپایی و آمریکایی توجه داشته باشند باید به فکر بازارهای منطقه‌ای نیز باشند چرا که ظرفیت و پتانسیل خوبی در منطقه وجود دارد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۰۴

نشست مشترک علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا 30 و 31 فروردین ماه برگزار می‌شود

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از برگزاری نخستین نشست مشترک علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا در تاریخ 30 و 31 فروردین ماه در دانشگاه شهیدبهشتی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در نشست خبری نخستین نشست علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا با اعلام این خبر اظهار داشت: این نشست مشترک در راستای عملیاتی کردن برنامه بین‌المللی‌سازی پژوهش، نوآوری و اتصال علمی، فنی و تجاری بین دنیای پژوهش و کسب و کار ایران و ایتالیا برگزار می‌شود.
وی ایجاد بستر پایدار همکاری، های علمی، فناوری و نوآوری مابین دو کشور، آشنایی با شیوه مدیریت فناوری، توسعه تکنولوژی در کشور ایتالیا و به کارگیری الگوهای موفق آن کشور در مدیریت و توسعه تکنولوژی در کشور و انتقال و فروش تکنولوژی‌های توسعه یافته دو کشور به یکدیگر و هم‌افزایی فناورانه دو کشور با انتفاع برابر هر یک را از اهداف این نشست دانست.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم حوزه‌های همکاری نخستین نشست علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا را علوم زیستی، کشاورزی و مواد غذایی، محیط زیست و فناوری های تمیز، انرژی، شهرهای هوشمند و حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات، حمل و نقل، شیمی سبز، هوافضا، آموزش و توسعه مهارت و توریسم و میراث فرهنگی برشمرد.
وی درخصوص ملاقات‌های بین محققان و کارآفرینان ایرانی و ایتالیایی برای شراکت فنی و تجاری تصریح کرد: در مجموع بیش از 300 جلسه رو در رو در این نشست و در قالب‌های B2B (دوطرف در حوزه تجارت)، B2R (یک طرف در حوزه تجارت و یک طرف در حوزه تحقیقات) و R2R (هر دوطرف در حوزه تحقیقات) در 10 حوزه فوق برگزار خواهد شد.
دکتر احمدی با بیان اینکه سمینارهای موضوعی در حوزه استراتژی‌های نوآوری، سیاست‌های استارتاپ و بین‌المللی‌سازی نیز در نخستین روز این نشست با حضور معاونان وزارتخانه‌های مختلف کشورمان و نمایندگان متناظر از ایتالیا برگزار می‌شود افزود: این سمینارها شامل حوزه‌های فناوری‌های سلامت، بیوتکنولوژی و زیست پزشکی، غذا و کشاورزی، فناوری‌های نسل نو، پایش محیط زیست، ساز‌ه‌های پایدار و کاهش ریسک، انرژی و باستان‌شناسی و تکنولوژی‌های میراث فرهنگی است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم درخصوص تعداد شرکت‌کنندگان ایتالیایی در این نشست خاطرنشان کرد: 119 نفر به همراه وزیر آموزش، دانشگاه و تحقیقات ایتالیا که شامل 27 دپارتمان دانشگاهی در قالب 14 دانشگاه، 25 کمپانی، 13 مرکز تحقیقات ملی، 10 نماینده از بنیاد شهر علم ایتالیا، 5 مرکز تحقیقاتی از سایر نهادهای ایتالیایی، 5 شرکت spinoff-startup و 3 سازمان ملی منطقه‌ای در نخستین نشست علم، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا حضور دارند.
وی درخصوص تعداد شرکت‌کنندگان ایرانی در این نشست اظهار داشت: علاوه بر مدعوین رسمی شامل روسای دانشگاه‌ها، روسای پارک‌های علم و فناوری و مقامات رسمی از سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، 154 شرکت‌کننده ایرانی از 127 شرکت دانش بنیان و شرکت بزرگ، 14 دانشگاه، 7 پژوهشگاه و مرکز تحقیقاتی، 4 سازمان خصوصی و 2 آزمایشگاه در این نشست حضور فعال خواهند داشت.
دکتر احمدی در خاتمه خاطرنشان کرد: در حاشیه این نشست، بازدیدهایی از مراکز فناوری و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد بر اساس درخواست شرکت‌کنندگان ایتالیایی و یا دعوت شرکت‌ها و نهادها نیز سازماندهی شده است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۵:۴۵

مسؤولان دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید نیازهای جامعه را بشناسند

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم گفت: مسؤولان دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید نیازهای جامعه را بشناسند و برای رفع آن پاسخ داشته باشد تا مشکل اشتغال جوانان رفع شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور صبح امروز با حضور عبدالحسین فریدون مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود شفیعی رئیس سابق دانشگاه، ناصر شمس سرپرست جدید دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای، معاونان، مدیران و روسای مناطق ده گانه در سالن جلسات دفتر ریاست این دانشگاه برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین بنیان جوادی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه در این مراسم به بیان اهمیت خدمت به خلق خدا پرداخت و در مورد خصوصیات و ویژگی‌های رییس قبلی و جدید دانشگاه سخنانی ایراد کرد.
فریدون در ابتدای سخنان خود با تبریک سال نو و ماه رجب، همدردی خویش و مسوولین حوزه آموزش عالی کشور با آسیب دیدگان و جانباختگان ناشی از سیل و رانش زمین در استان‌های آذریایجان شرقی، غربی و کردستان را ابراز کرد.
وی از خدمات شفیعی، رئیس سابق دانشگاه فنی و حرفه‌ای در دوران مسؤولیتشان قدردانی کرد و گفت: مدیریت ایشان آغازگر حرکت‌های بزرگی در کشور است که امیدواریم در مدیریت جدید تداوم یابد و این دانشگاه در اهداف و ماموریت‌های خود موفق گردد.
وی خاطر نشان کرد: از کسانی که در اعتلای نظام اسلامی مشارکت فعال داشته اند باید قدردانی شود. مدیرانِ پیشکسوت ذخایر و اندوخته‌های نظام اسلامی هستند، بنابراین لزوم توجه به توان علمی و تجربه‌های مدیریتی این عزیزان بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابراز امیدواری کرد: با مشارکت گسترده مردم در انتخابات پیش رو، جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهداف عالیه خود حرکت رو به جلو خواهد داشت.
فریدون افزود: انتظار می‌رود سرپرست جدید دانشگاه با همراهی تمامی کارکنان و دانشجویان به تحقق منویات مقام معظم رهبری و دولت خدمت گذار در پیشبرد آرمان‌های نظام از جمله اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بپردازند.
وی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای دانشگاه کارآفرین است و باید نیازهای جامعه را شناخته و برای رفع آن پاسخ داشته باشد تا مشکل اشتغال جوانان رفع شود.
فریدون با بیان اینکه دانشگاه باید بالنده، پیشرو و در حال رشد باشد گفت: دانشگاه بزرگ و مهمی مانند دانشگاه فنی و حرفه ای که مختصات جغرافیایی گسترده ای دارد منشاء آثار ارزنده ای در جامعه است؛ دانشگاهی که چند  هزار دانشجو دارد و در 31 استان با بیش از 173 دانشکده و آموزشکده فعال است باید در پیوند علم به نیازهای جامعه نقش آفرینی کند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۱۰

مدیرکل وزارت علوم؛ مسئولان دانشگاه فنی حرفه ای برای رفع مشکل اشتغال چاره بیاندیشند

مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم گفت: مسوولین دانشگاه فنی و حرفه ای باید نیازهای جامعه را بشناسند و برای رفع آن پاسخ داشته باشد تا مشکل اشتغال جوانان رفع شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای کشور صبح امروز با حضور عبدالحسین فریدون مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود شفیعی رییس سابق دانشگاه، ناصر شمس سرپرست جدید دانشگاه، معاونین، مدیران و روسای مناطق ده گانه در سالن جلسات دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد.
دکتر عبدالحسین فریدون از خدمات دکتر شفیعی، رییس سابق دانشگاه فنی و حرفه ای در دوران مسوولیت وی قدردانی کرد و گفت: مدیریت وی آغازگر حرکت های بزرگی در کشور بود که امیدواریم در مدیریت جدید تداوم یابد و این دانشگاه در اهداف و ماموریت های خود موفق شود.
وی خاطر نشان کرد: از کسانی که در اعتلای نظام اسلامی مشارکت فعال داشته اند باید قدردانی شود. مدیرانِ پیشکسوت ذخایر و اندوخته های نظام اسلامی هستند. بنابراین لزوم توجه به توان علمی و تجربه های مدیریتی این عزیزان بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، ابراز امیدواری کرد: با مشارکت گسترده مردم در انتخابات پیش رو، جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهداف عالیه خود حرکت رو به جلو خواهد داشت.
فریدون افزود: انتظار می رود سرپرست جدید دانشگاه با همراهی تمامی کارکنان و دانشجویان به تحقق منویات مقام معظم رهبری و دولت خدمت گذار در پیشبرد آرمان های نظام از جمله اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بپردازند.
وی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه ای دانشگاه کارآفرین است و باید نیازهای جامعه را شناخته و برای رفع آن پاسخ داشته باشد تا مشکل اشتغال جوانان رفع شود.
فریدون با بیان اینکه دانشگاه باید بالنده، پیشرو و در حال رشد باشد گفت: دانشگاه بزرگ و مهمی مانند دانشگاه فنی و حرفه ای که مختصات جغرافیایی گسترده ای دارد منشاء آثار ارزنده ای در جامعه است؛ دانشگاهی که چند  هزار دانشجو دارد و در ۳۱ استان با بیش از ۱۷۳ دانشکده و آموزشکده فعال است باید در پیوند علم به نیازهای جامعه نقش آفرینی کند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۲۳

مدیرکل وزارت علوم: مسئولان دانشگاه فنی حرفه ای برای رفع مشکل اشتغال چاره بیاندیشند

خبرگزاری میزان- مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم گفت: مسئولین دانشگاه فنی و حرفه ای باید نیازهای جامعه را بشناسند و برای رفع آن پاسخ داشته باشد تا مشکل اشتغال جوانان رفع شود.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای کشور صبح  امروز با حضور عبدالحسین فریدون مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسعود شفیعی رییس سابق دانشگاه، ناصر شمس سرپرست جدید دانشگاه، معاونین، مدیران و روسای مناطق ده گانه در سالن جلسات دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد.
عبدالحسین فریدون از خدمات شفیعی، رییس سابق دانشگاه فنی و حرفه ای در دوران مسوولیت وی قدردانی کرد و گفت: مدیریت وی آغازگر حرکت های بزرگی در کشور بود که امیدواریم در مدیریت جدید تداوم یابد و این دانشگاه در اهداف و ماموریت های خود موفق شود.
وی خاطر نشان کرد: از کسانی که در اعتلای نظام اسلامی مشارکت فعال داشته اند باید قدردانی شود. مدیرانِ پیشکسوت ذخایر و اندوخته های نظام اسلامی هستند. بنابراین لزوم توجه به توان علمی و تجربه های مدیریتی این عزیزان بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد.
مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، ابراز امیدواری کرد: با مشارکت گسترده مردم در انتخابات پیش رو، جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهداف عالیه خود حرکت رو به جلو خواهد داشت.
فریدون افزود: انتظار می رود سرپرست جدید دانشگاه با همراهی تمامی کارکنان و دانشجویان به تحقق منویات مقام معظم رهبری و دولت خدمت گذار در پیشبرد آرمان های نظام از جمله اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بپردازند.
وی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه ای دانشگاه کارآفرین است و باید نیازهای جامعه را شناخته و برای رفع آن پاسخ داشته باشد تا مشکل اشتغال جوانان رفع شود.
فریدون با بیان اینکه دانشگاه باید بالنده، پیشرو و در حال رشد باشد گفت: دانشگاه بزرگ و مهمی مانند دانشگاه فنی و حرفه ای که مختصات جغرافیایی گسترده ای دارد منشاء آثار ارزنده ای در جامعه است؛ دانشگاهی که چند  هزار دانشجو دارد و در ۳۱ استان با بیش از ۱۷۳ دانشکده و آموزشکده فعال است باید در پیوند علم به نیازهای جامعه نقش آفرینی کند.
انتهای پیام/

۹۶/۰۱/۲۷
۱۴:۱۳

برگزاری نشست توسعه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ایتالیا در دانشگاه شهید بهشتی

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم گفت: با حضور وزرای علوم جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا نشست همکاری‌های علمی، فناوری و نوآوری ایران و ایتالیا 30 و 31 فروردین‌ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، خسرو پیری گفت: نشست توسعه همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ایتالیا 30 و 31 فروردین‌ماه سال جاری با حضور بزرگ‌ترین شرکت‌های دانش‌بنیان ایتالیایی و تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی مستقر در پارک‌های علم و فناوری کشور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
وی با اشاره به اینکه، تجاری‌سازی علم و فناوری از طریق کمک به تأسیس و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان رسالت اصلی دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم است گفت: پارک‌های علم و فناوری در کشور زمینه‌ساز برقراری ارتباطات بین‌الملل و مبادلات علمی و تجاری در حوزه فناوری بین ایران با دیگر کشورها هستند و می‌توانند ضمن شناسایی بازارهای بین‌المللی زمینه‌ساز صادرات، فروش و انتقال دانش و فناوری به دیگر کشورها باشند.
پارک علم و فناوری کرمانشاه نیز برای حضور چهار واحد فناور خود در این رویداد اعلام آمادگی کرده است؛ ابزارسازان درمانگر به مدیرعاملی علیرضا سالکی و فعال درزمینهٔ تجهیزات پزشکی، شرکت بیستون تلکام به مدیرعاملی محمدرضا علیخانی و فعال درزمینهٔ تجهیزات مخابرات، شرکت نیروی غرب به مدیرعاملی مریم حسینی و فعال درزمینهٔ مخابرات و شرکت فناوران کاشت زاگرس به مدیرعاملی مازیار نامداری و فعال درزمینهٔ تولید ماشین‌آلات کشاورزی در این رویداد حضور خواهند داشت.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۱۸

صادرات 400 میلیون دلاری محصولات دانش‌بنیان

معاون امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فروش 400 میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان طی سه سال اخیر خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر خسرو پیری در نشست خبری امروز که در ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با تاکید بر ضرورت ایجاد بازارهای مشترک برای محصولات دانش‌بنیان داخلی گفت: بر این اساس اقدام به برگزاری نشست مشترک با مسؤولان و شرکت‌های دانش‌بنیان کشور ایتالیا کردیم.
وی انتقال فناوری و تبادل تجربیات را از اهداف برگزاری این نشست ذکر کرد و ادامه داد: از سوی دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی دستاوردهای خوبی در حوزه‌های فناوری و نوآوری عرضه کرده‌اند که توانسته‌اند به کشورهای اروپایی صادر کنند.
پیری به تجربه پارک علم و فناوری کردستان اشاره کرد و یادآور شد: یکی از شرکت‌های مستقر در این پارک موفق شده است تا نرم‌افزار انیمیشن خود را به کشور استرالیا صادر کند.
معاون امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به میزان فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای جهانی یادآور شد: طی سه سال اخیر 400 میلیون دلار صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی داشته‌ایم.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۳۵

با هدف کاهش سوء‌مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ در دانشگاه‌ها هفتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان برگزار می‌شود/ آخرین مهلت ارسال آثار تا 31 اردیبهشت

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از برگزاری هفتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور با موضوع پیشگیری از اعتیاد و کاهش سوء‌مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در دانشگاه‌های کشور خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر فضل‌الله ایرجی کجوری گفت: «هفتمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان سراسر کشور با موضوع پیشگیری از اعتیاد با همکاری اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، اداره کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر، در دو دانشگاه سیستان و بلوچستان و دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار برگزار می‌شود.»
ایرجی کجوری افزود: «هدف از برگزاری این جشنواره کنترل و کاهش سوء‌مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با استفاده از ظرفیت‌های فیلم کوتاه و عکس دانشجویی است.»
او ادامه داد: «از محور‌های برگزاری این جشنواره می‌توان به بازنمایی نشاط اجتماعی جوانان با استفاده از پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها، بازنمایی جایگاه خانواده در پرهیز از سوء مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و بازنمایی نقش هم‌سالان در پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد. این جشنواره در سطح ملی برنامه‌ریزی شده است که همه دانشجویان دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی، پیام‌نور، جامع علمی و کاربردی، دانشگاه آزاد اسلامی، فنی‌و‌حرفه‌ای، فرهنگیان و دانشگاه‌های دستگاه‌های مختلف می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.»
مدیر‌کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: «آثار بدیع، خلاقانه و ایده‌محور، آثاری که محتوای آن بیشتر ناظر بر فضای دانشگاهی باشد در اولویت انتخاب هستند و آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی در آثار به صورت غیر‌مستقیم باید صورت گیرد.»
او گفت: «مهلت ارسال آثار تا ۳۱ اردیبهشت امسال است و در صورت نیاز تمدید می‌شود.»

۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۵۰

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم: پارک‌های علم‌وفناوری رتبه‌بندی می‌شوند

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از تدوین شاخص‌هایی برای رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری خبر داد و گفت: بر این اساس مواردی چون میزان فروش و اشتغال پایدار ایجادشده مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر خسرو پیری با اشاره به اقدامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری افزود: در گذشته پارک‌های فناوری در 3 سطح از یک تا 3 رتبه‌بندی شده بودند و اخیرا نیز شاخص‌های رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری مورد بازبینی قرار گرفت و در این پارک‌ها عملیاتی شد.
وی با اشاره به آیین‌نامه جدید رتبه‌بندی پارک‌های فناوری خاطرنشان کرد: برای ارزیابی پارکهای فناوری 10 شاخص اصلی در نظر گرفته شده که این تعداد شاخص بر اساس پایش یک ساله از پارک‌های فناوری استخراج شده است.
پیری با بیان اینکه به غیر از این 10 شاخص اصلی، 60 شاخص دیگر را در ارزیابی پارک‌های فناوری مد نظر قرار دادیم، یادآور شد: بر این اساس، ارزیابی و رتبه‌بندی پارک‌های فناوری بر اساس شاخص‌هایی چون «میزان فروش»، «گردش مالی» و «تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها» بوده است و پارک‌های سطح یک باید بالاترین میزان را در این شاخص‌ها داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه علاوه بر آن میزان ایجاد اشتغال پایدار در پارک‌ها مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: بر اساس این شاخص‌ها پارک‌ها در 3 سطح یک تا 3 طبقه‌بندی می‌شوند و قوی‌ترین پارک‌ها در سطح یک قرار خواهند گرفت.
مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: پارک فناوری که به تازگی راه اندازی شده باشد مانند پارک فناوری یاسوج در سطح 3 قرار می‌گیرد و به تدریج با ارتقای فعالیت‌های خود، به سطح یک نائل خواهد شد.
وی اولویت وزارت علوم برای ارتقای فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری را تامین زمین برای آنها دانست و اظهار کرد: 10 پارک فناوری فاقد زمین بودند که با تلاش‌های صورت گرفته حدود 10 هکتار زمین در اختیار این پارک‌ها با پشتیبانی وزارت علوم قرار گرفت.
پیری با تاکید بر اینکه شاخص‌های رتبه‌بندی پارک‌ها تدوین و به آنها ابلاغ شده است، یادآور شد: بر اساس این شاخص‌ها پارک‌ها می‌توانند فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته پارک علم و فناوری بوشهر از سطح 3 به سطح 2 ارتقاء یافته است، گفت: با ارتقای سطح پارک‌ها، امکان افزایش اعتبارات و اقدامات حمایتی وزارت علوم نیز افزایش خواهد یافت.
منبع: ایسنا

۹۶/۰۱/۲۷
۱۷:۲۷

پارک‌های علم‌وفناوری رتبه‌بندی می‌شوند/ارزیابی میزان اشتغال پایدار و گردش مالی

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از تدوین شاخص‌هایی برای رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری خبر داد و گفت: بر این اساس مواردی چون میزان فروش و اشتغال پایدار ایجادشده مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، دکتر خسرو پیر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اقدامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری افزود: در گذشته پارک‌های فناوری در 3 سطح از یک تا 3 رتبه‌بندی شده بودند و اخیرا نیز شاخص‌های رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری مورد بازبینی قرار گرفت و در این پارک‌ها عملیاتی شد.
وی با اشاره به آیین‌نامه جدید رتبه‌بندی پارک‌های فناوری خاطرنشان کرد: برای ارزیابی پارکهای فناوری 10 شاخص اصلی در نظر گرفته شده که این تعداد شاخص بر اساس پایش یک ساله از پارک‌های فناوری استخراج شده است.
پیری با بیان اینکه به غیر از این 10 شاخص اصلی، 60 شاخص دیگر را در ارزیابی پارک‌های فناوری مد نظر قرار دادیم، یادآور شد: بر این اساس، ارزیابی و رتبه‌بندی پارک‌های فناوری بر اساس شاخص‌هایی چون «میزان فروش»، «گردش مالی» و «تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها» بوده است و پارک‌های سطح یک باید بالاترین میزان را در این شاخص‌ها داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه علاوه بر آن میزان ایجاد اشتغال پایدار در پارک‌ها مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: بر اساس این شاخص‌ها پارک‌ها در 3 سطح یک تا 3 طبقه‌بندی می‌شوند و قوی‌ترین پارک‌ها در سطح یک قرار خواهند گرفت.
مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: پارک فناوری که به تازگی راه اندازی شده باشد مانند پارک فناوری یاسوج در سطح 3 قرار می‌گیرد و به تدریج با ارتقای فعالیت‌های خود، به سطح یک نائل خواهد شد.
وی اولویت وزارت علوم برای ارتقای فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری را تامین زمین برای آنها دانست و اظهار کرد: 10 پارک فناوری فاقد زمین بودند که با تلاش‌های صورت گرفته حدود 10 هکتار زمین در اختیار این پارک‌ها با پشتیبانی وزارت علوم قرار گرفت.
پیری با تاکید بر اینکه شاخص‌های رتبه‌بندی پارک‌ها تدوین و به آنها ابلاغ شده است، یادآور شد: بر اساس این شاخص‌ها پارک‌ها می‌توانند فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته پارک علم و فناوری بوشهر از سطح 3 به سطح 2 ارتقاء یافته است، گفت: با ارتقای سطح پارک‌ها، امکان افزایش اعتبارات و اقدامات حمایتی وزارت علوم نیز افزایش خواهد یافت.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۴:۰۰

صادرات 400 میلیون دلاری محصولات دانش‌بنیان

معاون امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فروش 400 میلیون دلاری شرکت‌های دانش‌بنیان طی سه سال اخیر خبر داد.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، دکتر خسرو پیری در نشست خبری امروز که در ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با تاکید بر ضرورت ایجاد بازارهای مشترک برای محصولات دانش‌بنیان داخلی گفت: بر این اساس اقدام به برگزاری نشست مشترک با مسؤولان و شرکت‌های دانش‌بنیان کشور ایتالیا کردیم.
وی انتقال فناوری و تبادل تجربیات را از اهداف برگزاری این نشست ذکر کرد و ادامه داد: از سوی دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی دستاوردهای خوبی در حوزه‌های فناوری و نوآوری عرضه کرده‌اند که توانسته‌اند به کشورهای اروپایی صادر کنند.
پیری به تجربه پارک علم و فناوری کردستان اشاره کرد و یادآور شد: یکی از شرکت‌های مستقر در این پارک موفق شده است تا نرم‌افزار انیمیشن خود را به کشور استرالیا صادر کند.
معاون امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به میزان فروش محصولات دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای جهانی یادآور شد: طی سه سال اخیر 400 میلیون دلار صادرات محصولات دانش‌بنیان ایرانی داشته‌ایم.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۴:۰۰

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار : روش های سنتی برای ایجاد اشتغال دیگر پاسخگو نیست

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بررسی های انجام شده در دولت تدبیر و امید گفت:روش های سنتی برای ایجاد اشتغال کافی نیست ابزارهای جدید باید به یاری توسعه اشتغال بیایند.

به گزارش کارگر نیوز به نقل از ایرنا، 'عیسی منصوری' شامگاه شنبه درنشست مشترک وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و علوم،تحقیقات و فناوری که در محل وزارت علوم برگزار شد،افزود: هم اکنون با چند مسئله جدید در بازار کار مواجه هستیم که یکی از آنها افزایش سهم فارغ التحصیلان نسبت به نیازهای بازار کار و افراد شاغل است.
وی بیان داشت: سهم دانش آموختگان در سال 95 به شکل فزاینده ای رشد داشت.سال گذشته 75درصد افرادی که وارد بازار کار شدند دانش آموخته دانشگاهی بودند.  
وی گفت: ایران یکی از پنج تا 6 کشور نخست جهان به نسبت جمعیت است که توانسته اشتغال زیادی ایجاد کند که موجب افتخار و قابل دفاع است.
 
**اشتغال بزرگ در صنعت قابل حصول نیست
به گفته منصوری اشتغال بزرگ در بخش صنعت میسر نیست و اشتغال دانش آموختگان ما از این جنس نبود.ظرفیت اشتغال شکل یافته وجود نداشت.اشتغال ایجاد شده به طور عام در بنگاههای خرد و غیر رسمی است.اشتغال صنعت بزرگ قابل ایجاد نیست.  
معاون وزیر کار گفت: در مشاغلی که ایجاد شده به طورعام دانش آموختگان رضایت شغلی ندارند.با بسط آموزش عالی فرد یک دلار درآمد در روز را با تحصیل دانشگاهی به کارگر 10دلار در ساعت تبدیل کردیم . به طور مثال فرد دارای مدرک کارشناسی است و راننده تاکسی است .وقتی از او می پرسیم شغلت چیست؟ یا رضایت ندارد و یا می گوید کاری ندارم.این اعوجاج در بازار کار ایجاد شده که باید به آن توجه کنیم.
منصوری با یادآوری اینکه سهم زنان در آموزش عالی بسط یافته است،گفت: همانطور که سهم زنان در دانشگاهها افزایش یافته در بازار کار هم افزایش یافته است به طوری که بیش از 68درصد اشغال جدید توسط زنان بوده که باید به آن توجه شود.
 
**جمعیت فعال افزایش یافته است
وی در خصوص جمعیت فعال گفت: در بازار کار جمعیت فعال علیرغم اینکه قبلا کاهش جدی داشته در سال های 92 به بعد افزایش یافته است. جمعیت فعال در سال 92 از 23میلیون نفر به حدود 26میلیون نفر در سال 95 رسیده است.
منصوری ادامه داد: سالانه یک میلیون نفر وارد بازار کار شدند کمتر از 700هزار شغل ایجاد کردیم اما هنوز عقب هستیم اما رویهم رفته روند رو به رشد جمعیت فعال داشتیم .جمعیت شاغل از 21 به 23 میلیون نفر رسید اما جمعیت بیکار هم افزایش یافت.
به گفته منصوری، بر اساس برنامه ششم و قانون برنامه بودجه سال 1396 باید 960هزار شغل ایجاد کنیم تا 0.8 درصد نرخ بیکاری کاهش یابد که این مهم با ابزارهای کنونی قابل حصول نیست. موضوع فقط اشتغال نیست تولید و بهره وری ملی باید افزایش یابد.
 
**رشد اقتصادی به تنهایی منجر به ایجاد شغل نمی شود
معاون توسعه اشتغال وزارت کار گفت: روند تجربه شده در سال های قبل دنیا و سال های اخیر ایران این پرسش مطرح است،آیا با رشد اقتصادی اشتغال هم ایجاد می شود؟تجربه نشان می دهد این طور نیست علاوه بر رشد باید به لایه های دیگر بپردازیم. دولت باید در حوزهایی که که پر اشتغال هستند، مداخله کند.
وی توضیح داد: پیشنهاد یا روشی که عهده داران مسئولیت حوزه کار اتخاذ کردند به تصویب دولت رسید به طوری که علاوه بر اشتغال در بخش کلان به شکل رشته ای و منطقه ای هم اشتغال بررسی شود.
وی حاصل بررسی های انجام شده را رشته فعالیت هایی عنوان کرد که بیشترین ظرفیت را در ایجاد اشتغال دارند. در بخش صنعت رشته هایی که ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کنند کدام است ؟ همچنین موضوع بهره وری برای ما بسیار مهم است.
منصوری در ادامه اضافه کرد: مطالعه با استانداردهای بین المللی انجام شد تا ببینیم کدام رشته ها متناسب با وضعیت ایران در سطح ملی و منطقه ای است.
به گفته وی، رشته های پوشاک و غذا مورد توجه قرار گرفت.
وی با انتقاد به سیاست هایی که در گذشته در قالب نوشتن طرح و گرفتن وام از سوی دولت انجام می شد،گفت: دولت اگر می خواهد در توسعه و ایجاد اشتغال مداخله کند باید ابزارهای دیگر را بکار گیرد. نخست آنکه کدام رسته ها بهره وری ملی را بالا و اشغال ایجاد می کند و سپس بجای دخالت دولت بخش خصوصی با بخش خصوصی را باید هماهنگ کنیم.
 
**حوزه فناوری اطلاعات
به گفته منصوری، 70درصد ارزش اقتصادی و اشتغال در صنعت فناوری اطلاعات (آی تی ) در تولید محتوی است. در ایران 70درصد فعالیت ها در زیر ساخت شبکه است زیرا دولت در رابطه با پیمانکار کار می کند اما تولید محتوی این است که یک شرکت با شرکت دیگر قرارداد کار منعقد کند.
وی اظهار داشت: گام نخست این است که حوزه آی تی به لحاظ ایجاد اشتغال پر ظرفیت است بنابراین رابطه مداخله را باید اصلاح کنیم.
در طرف عرضه یعنی آموزش تخصصی عمومی مهارتی چطور باید اصلاح شود؟
وی گفت: فرض این است یک سری رشته ها که ظرفیت دارند را انتخاب می کنیم و سپس تلاش می شود رابطه بخش خصوصی با بخش خصوصی را تقویت کنیم و در نهایت حضور در بازار جهانی هدف ما است.
به گفته وی، کیک اقتصادی آی تی وقتی بزرگ می شود که به بازار جهانی وصل شود. نقش دولت همین حوزه است.چگونگی ورود به بازار جهانی مهمترین برنامه ما است.
منصوری با اشاره به طرف عرضه نیروی کار گفت: فرض کنیم رسته ها در بخش های مختلف مشخص است و توافق کردیم که در یک سری از حوزه ها به دلیل مزیت ورود کنیم.
 
**عدم تطابق رشته های دانشگاهی و نیازهای بازار کار
وی با اشاره به بحران 1997 کره جنوبی گفت: بحران مالی برای کره جنوبی اتفاق افتاد به نوعی در ایران هم با این مشکل مواجه شده ایم. برای رفع نیازهای صنعت نیروی متخصص دانشگاهی داریم اما صنعت افول کرد اما تربیت نیروی دانشگاهی در حوزه صنعت ادامه یافت .مهم این است که این دو با هم تطبیق یابند.
وی تاکید کرد: توصیه بین المللی این است رسته هایی که بیشترین مزیت را برای اشتغال دارند محور قرار دهیم و پرورش نیروی متخصص با عطف به نیاز آنها تعریف شود.
معاون وزیر کار ادامه داد: به طور مثال اگر صنعت پوشاک مسئله ما است این بحش را به گونه ای نهادهای متخصص آموزش دهند که فرد بتواند وارد بازار کار شود.
وی گفت: متاسفانه این قاعده در ایران وجود ندارد قاعده ای که در کشور است از جنس نوع اول است تولید انبوه فارغ التحصیل استاندارد در زاهدان با تهران فرقی نمی کند.
منصوری افزود: در زاهدان صنعت شکل نمی گیرد و هم اکنون گذار از کشاورزی به تجارت را داریم. بیشتر فارغ التحصیلان رشته مکانیک در زاهدان نمی دانند چه باید بکنند . با بومی شدن آموزش موضوع قابل بررسی است.
به گفته منصوری، چگونه می شود نظام آموزش عالی با نیازهای بازار کار تطابق یابد؟ یک سری رشته های اختصاصی نیروی کار آموزش دهیم و در صورتی که موفق بود سایر رشته ها هم می توانند از چنین شیوه ای پیروی کنند.
منصوری یادآور شد: دانش آموخته پرورش داده ایم و می دهیم اما تقاضا دچار افول شده و هم اکنون با تورم نیروی کار مواجه هستیم.
وی گفت: فرض می کنیم که در کشور سیاست های علم و فناوری داریم. سیاست های نوآوری باید داشته باشیم و تبدیل اینها به اشتغال موضوع اصلی ما است نیازمند زنجیره ای بین این حوزه ها هستیم. وی افزود: مهمترین پیشنهاد این است که چگونه اینها را به هم وصل کنیم. کارآفرینی حوزه وزارت کار است اما بخشی از نوآوری در وزارت علوم می تواند آموزش داده شود که در بحث سیاستگذاری می توانیم این دو موضوع را بهم پیوند دهیم که در اقتصاد کلان به نتیجه مطلوب برسیم.
به گفته منصوری، پیشنهاد برنامه فراگیر را طراحی کردیم که اگر بخواهیم با موضوع اشتغال مواجه باشیم با یک سری طرح ها مواجه خواهیم بود برخی از این روشها خیلی کوتاه مدت جواب می دهند برخی نیازمند کار دراز مدت است.  
وی گفت: یکی از مسائلی که سالهای گذشته به شکل پایلوت دنبال می کردیم طرح کارورزی بود. هم اکنون با افول صنعت اما تولید انبوه فارغ التحصیلان رشته های فنی مواجه هستیم.
 
**تطابق آموزش با نیاز بازار کار کم است
وی با بیان اینکه تطابق آموزش ها در استان ها با نیازهای بازار کار کم است،گفت: تطابق آموزش با نیازهای بازار کار اندک است .این تطابق در استان های کردستان 21درصد و یزد کمتر از 10درصد است.تطابق باید افزایش یابد
وی با اشاره به طرح 'کتک' (کلاس تا کار) گفت: یکی از مسیرهایی که در دنیا تجربه می شود طرح کلاس تا کار است.
وی در خصوص طرح کارورزی گفت: تجربه نشان می دهد70درصد از کسانی که طرح کارورزی را گذراندند در همان کارخانه استخدام شدند.همچنین کارفرمایانی که فارغ التحصیلان را بعد از کارورزی استخدام کنند از مشوق های بیمه ای برخوردار خواهند شد.
وی در خصوص طرح گذار به کارآفرینی گفت: این طرح می تواند ظرفیت کارآفرینی دانشجویانی که سال های پایانی تحصیلی را می گذرانند را افزایش دهد به طوری که فرد از دانشگاه بیرون بیاید آماده کارفرما شدن و ایجاد کسب و کار شود.همه اینها در قالب یک بسته پیشنهاد مشخص است.
 
**برنامه عمل مشترک داشته باشیم که اجرا کنیم.
وی یادآور شد: چارچوبی برای سال 96 آماده کرده ایم. بسته های مختلف در برنامه مشترک در سال 96 اجرا می شود که در آن نقشی که وزارت کار و وزارت علوم و هماهنگی با دستگاههای دیگر در آن لحاظ شده است.آموزش مهارتی از جمله کارهایی است که باید انجام شود.  
وی یادآور شد: رشته های در اولویت را با دستگاههای دیگر هماهنگ کردیم و می دانیم در کدام استان ها کدام رسته های شغلی مورد نیاز است.
وی ادامه داد:به طور مثال می دانیم در استان سیستان و بلوچستان چه رشته هایی اولویت دارند و چه رشته های آموزش عالی و مهارتی برای تقاضای موجود در بخش صنعت استان است.
وی در پایان گفت: دو وزارتخانه می توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند تا برنامه عمل نهایی شود.
سپس در این نشست رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: نظام آموزش در کشور یکپارچه نیست .مهارت آموزی بر عهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور است.
'محمد امین سازگار نژاد' افزود: ظرفیت هایی که بتوانند نیازهای بازار کار را تامین کند زیاد است.بسیاری از دوره های مهارتی در صورتی که همتراز با رشته های دانشگاهی شوند اعتبار می یابند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۳۲

براساس آخرین بروزرسانی؛ موسسات لغو مجوز شده اعزام دانشجو به خارج معرفی شدند

کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج سازمان امور دانشجویان وزارت علوم طبق آخرین به روز رسانی، فهرست ۸۲ موسسه لغو مجوز شده وعدم تمدید اعزام دانشجو را اعلام کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور، لیست ۸۲ موسسه را که به دلایل قانونی اجازه فعالیت ندارند را به روز رسانی و منتشر کرد
.
این قبیل موسسات با توجه به ضوابط و مقررات، اجازه هیچگونه فعالیت درخصوص اعزام دانشجو از قبیل مشاوره، عقد قرارداد و غیره را نخواهند داشت.
 
بدیهی است تمام متقاضیان باید نسبت به اقدامات این موسسات دقت نظر کامل را داشته باشند. پس از تاریخ لغو مجوز درصورت عقد قرارداد جهت پیگیری شکایت احتمالی خویش، ضروری است از طریق مراجع قضایی اقدام کنند.
 
لیست اسامی موسساتی که لغومجوز شده اند                لیست اسامی موسساتی که تا اطلاع ثانوی تعلیق هستند
آمیتیس البرز، نگین هفت اورینگ، گروه طلایی ایرانیان، راهیان اوج یزد، مژده آوران دانش، کادی فرهنگ پارس، دانش پژوهان الوند، آفاق علم، دانش پویان سرافراز،  
به سوی فردای اندیشه روشن، ره حامیا، دانش جعفری، اروند دوست غرب، اندیش وران امید فردا.
ارکان توسعه دانش، توسعه دانش و فناوری نخبگان، دانش و فن آوری پیشرو، کرمان ایندیا، توسعه فرهنگ مدیریت ایران، شریان فناوران پارس، دانش گستر راستین پارس.  
آرته علم و فرهنگ، ستاره دانش آرمان، نیکان خرد افرینش، پذیرش افق، شهاب دانش سینا، رهجویان آینده روشن، ارمغان علم پرشیا، دکترمحجوب مقدس، کلیدعلم جهانی، مشاوران دانشجوئی یام ایتوک تک، دانش پژوهان ماهان، مهاجران آتیه البرز، پرشین مهاجردانش، دانش پژوهان پویای پاسارگاد، گستره تعلیم ومطالعات اسپادانا(گتا).  
بهروزآریا، اولین انتخاب دانشجو، رهنمای گوهردانش، آموزشی وفرهنگی افکارنوین امروز، رهاورد ارتباطات علمی، پارس دانش معین، تدبیراندیشان مهراسپادانا، ایرانیان سما، دانش گستران اسپادانا، موسسه ره جویان خرد.
بین المللی مطالعات پویندگان دانش ثمین. صدر مهر ایرانیان، آرمانسیس خاورمیانه، نخبگان پرشیا، پژواک پویندگان، بین المللی پژوهش های مدیریت ناجی، سارینادانش پژوه، توسعه اندیشه والا، علم و دانش ترینا، کلید علم خاورمیانه، توسعه شمیم آریان و پویندگان گلدشت موسساتی هستند که مجوز آنها از سال های  ۸۴ الی ۹۴ لغو مجوز شده است.  
تندیس امید پایدار، بهین راهبرد دانش، آرمان پردازان آمادای، توسعه همکاریهای بین المللی علمی و صنعتی تهران و...،  
سرای پذیرش دانشجوی پرشین، دانش و آموزش امید هنری، بین الملی ماهان اندیشه ارمان،
عصر دانش پژوهان بین الملل مهرایرانیان، آموزش دانش پژوهان نیل، سفینه دانش پژوهان و گروه مبین.
 دانش دهکده جهانی، پرسپولیس مهاجر ویستا، مهرآوران فردا، بهکوش کیش، آذران پذیرش دانشجوی خاورمیانه،
پرشین پادنا اعزام، تدبیراندیشان مهر اسپادانا، عصر فرهیختگان علوم و فن آوری، انستیتو دانش ور شمال، ره جویان دانش آریا.
طلوع پژوهش شریف، مطالعات مدیریت و فن آوری هود، و ایرانیان موفق اندیشه‌ نگر موسساتی هستند که تا اطلاع ثانوی تعلیق شده اند.
از مجموع ۸۲ موسسه مذکور ۲۴ موسسه تا اطلاع ثانوی تعلیق بوده و ۵۸ موسسه لغو مجوز شده اند.
 
در صورتیکه این موسسات شرایط اعزام دانشجو به خارج را طبق قانون احراز کنند، می توانند مجددا نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.
 
دانشجویان قبل از اعزام و مراجعه به این موسسات برای اطلاع از وضعیت موسسات مجاز اعزام دانشجو و موسساتی که لغو مجوز شده اند، به سایت سازمان امور دانشجویان به بخش معاونت بورس و امور دانشجویان خارج به آدرس http://scholarship.saorg.ir/ مراجعه کرده و از وضعیت موسسات مذکور قبل از اقدام مطلع شوند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۰:۵۱

همیاران سلامت روان کانون‌های دانشجویی 90 دانشگاه گردهم می‌آیند

مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم از برگزاری همایش کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌های کشور در هفته جاری خبر داد و گفت: این همایش با شرکت بیش از 350 نفر از دانشجویان و همیاران سلامت روان با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

دکتر حمید یعقوبی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: همایش کشوری کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌های کشور با حضور وزرای علوم، کشور و کار به عنوان مهمانان ویژه این همایش از سه‌شنبه 29 تا پنجشنبه 31 فروردین‌ماه 96 در اردوگاه شهید باهنر دانشگاه تهران و با همکاری سازمان امور دانشجویان و ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار می‌شود.
وی در ادامه به هدف از برگزاری همایش کشوری کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: معرفی کانون‌های دانشجویی همیاران به عنوان ظرفیت خوب برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در فضاهای دانشگاهی و همچنین معرفی و شناسایی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی دخیل در امر مقابله با آسیب‌های اجتماعی به دانشجویان از جمله اهداف برگزاری این همایش است.
مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: در روز اول همایش جلسه افتتاحیه برگزار می‌شود که تعدادی از مهمانان نظیر دکتر ربیعی وزیر کار در این مراسم به عنوان سخنران کلیدی حضور خواهند داشت. همچنین در روز دوم چند کارگاه آموزشی برگزار می‌شود که این کارگاه می‌تواند در توانمندسازی دانشجویان شرکت‌کننده در این همایش موثر باشد. ضمن اینکه چند پنل و میزگرد تخصصی با حضور صاحب‌نظران حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی کشور نیز برگزار می‌شود.
به گفته دکتر یعقوبی، در روز سوم همایش مراسم اختتامیه و تقدیر از کانون‌های دانشجویی برتر کشور و همیاران فعال برگزار می‌شود.
مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان برای اولین بار در آموزش عالی کشور فعال شدند، لذا همایش فوق برای اولین بار است که برگزار می‌شود. اگرچه نشست دبیران این کانون‌ها در آذرماه سال گذشته برگزار شد اما نشست امسال با شرکت بیش از 350 نفر از دانشجویان و همیاران سلامت روان از حدود 90 دانشگاه کشور برگزار خواهد شد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۵۰

موسسات لغو مجوز شده اعزام دانشجو به خارج معرفي شدند

 براساس آخرين به‎روزرساني؛  موسسات لغو مجوز شده اعزام دانشجو به خارج معرفي شدند   کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج سازمان امور دانشجويان وزارت علوم طبق آخرين به روزرساني، فهرست 82 موسسه لغو مجوز شده وعدم تمديد اعزام دانشجو را اعلام کر د.به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور، ليست 82 موسسه را که به دلايل قانوني اجازه فعاليت ندارند را به‎روزرساني و منتشر کرد.
اين قبيل موسسات با توجه به ضوابط و مقررات، اجازه هيچ گونه فعاليت درخصوص اعزام دانشجو از قبيل مشاوره، عقد قرارداد و غيره را نخواهند داشت.
بديهي است تمام متقاضيان بايد نسبت به اقدامات اين موسسات دقت نظر کامل را داشته باشند. پس از تاريخ لغو مجوز درصورت عقد قرارداد جهت پيگيري شکايت احتمالي خويش، ضروري است از طريق مراجع قضايي اقدام کنند.
از مجموع 82 موسسه مذکور 24 موسسه تا اطلاع ثانوي تعليق بوده و 58 موسسه لغو مجوزشده‎اند.در صورتي که اين موسسات شرايط اعزام دانشجو به خارج را طبق قانون احراز کنند، مي‎توانند مجددا نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.
دانشجويان قبل از اعزام و مراجعه به اين موسسات براي اطلاع از وضعيت موسسات مجاز اعزام دانشجو و موسساتي که لغو مجوز شده‌اند، به سايت سازمان امور دانشجويان به بخش معاونت بورس و امور دانشجويان خارج به آدرس زير مراجعه کرده و از وضعيت موسسات مذکور قبل از اقدام مطلع شوند.http://scholarship.saorg.ir/

۹۶/۰۱/۲۸
۰۲:۰۲

لغو مجوز 82 موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور+جدول

کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج سازمان امور دانشجویان وزارت علوم طبق آخرین به روز رسانی، فهرست 82 موسسه لغو مجوز شده وعدم تمدید اعزام دانشجو را اعلام کرد.

کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور، لیست 82 موسسه را که به دلایل قانونی اجازه فعالیت ندارند را به روز رسانی و منتشر کرد.
این قبیل موسسات با توجه به ضوابط و مقررات، اجازه هیچگونه فعالیت درخصوص اعزام دانشجو از قبیل مشاوره، عقد قرارداد و غیره را نخواهند داشت.
بدیهی است تمام متقاضیان باید نسبت به اقدامات این موسسات دقت نظر کامل را داشته باشند. پس از تاریخ لغو مجوز درصورت عقد قرارداد جهت پیگیری شکایت احتمالی خویش، ضروری است از طریق مراجع قضایی اقدام کنند.
لیست اسامی موسساتی که لغومجوز شده اند لیست اسامی موسساتی که تا اطلاع ثانوی تعلیق هستند
آمیتیس البرز، نگین هفت اورینگ، گروه طلایی ایرانیان، راهیان اوج یزد، مژده آوران دانش، کادی فرهنگ پارس، دانش پژوهان الوند، آفاق علم، دانش پویان سرافراز،
به سوی فردای اندیشه روشن، ره حامیا، دانش جعفری، اروند دوست غرب، اندیش وران امید فردا.
ارکان توسعه دانش، توسعه دانش و فناوری نخبگان، دانش و فن آوری پیشرو، کرمان ایندیا، توسعه فرهنگ مدیریت ایران، شریان فناوران پارس، دانش گستر راستین پارس.
آرته علم و فرهنگ، ستاره دانش آرمان، نیکان خرد افرینش، پذیرش افق، شهاب دانش سینا، رهجویان آینده روشن، ارمغان علم پرشیا، دکترمحجوب مقدس، کلیدعلم جهانی، مشاوران دانشجوئی یام ایتوک تک، دانش پژوهان ماهان، مهاجران آتیه البرز، پرشین مهاجردانش، دانش پژوهان پویای پاسارگاد، گستره تعلیم ومطالعات اسپادانا(گتا).
بهروزآریا، اولین انتخاب دانشجو، رهنمای گوهردانش، آموزشی وفرهنگی افکارنوین امروز، رهاورد ارتباطات علمی، پارس دانش معین، تدبیراندیشان مهراسپادانا، ایرانیان سما، دانش گستران اسپادانا، موسسه ره جویان خرد.
بین المللی مطالعات پویندگان دانش ثمین. صدر مهر ایرانیان، آرمانسیس خاورمیانه، نخبگان پرشیا، پژواک پویندگان، بین المللی پژوهش های مدیریت ناجی، سارینادانش پژوه، توسعه اندیشه والا، علم و دانش ترینا، کلید علم خاورمیانه، توسعه شمیم آریان و پویندگان گلدشت موسساتی هستند که مجوز آنها از سال های 84 الی 94 لغو مجوز شده است.
تندیس امید پایدار، بهین راهبرد دانش، آرمان پردازان آمادای، توسعه همکاریهای بین المللی علمی و صنعتی تهران و...،
سرای پذیرش دانشجوی پرشین، دانش و آموزش امید هنری، بین الملی ماهان اندیشه ارمان،
عصر دانش پژوهان بین الملل مهرایرانیان، آموزش دانش پژوهان نیل، سفینه دانش پژوهان و گروه مبین.
دانش دهکده جهانی، پرسپولیس مهاجر ویستا، مهرآوران فردا، بهکوش کیش، آذران پذیرش دانشجوی خاورمیانه،
پرشین پادنا اعزام، تدبیراندیشان مهر اسپادانا، عصر فرهیختگان علوم و فن آوری، انستیتو دانش ور شمال، ره جویان دانش آریا.
طلوع پژوهش شریف، مطالعات مدیریت و فن آوری هود، و ایرانیان موفق اندیشه‌ نگر موسساتی هستند که تا اطلاع ثانوی تعلیق شده اند.
از مجموع 82 موسسه مذکور 24 موسسه تا اطلاع ثانوی تعلیق بوده و 58 موسسه لغو مجوز شده اند.
در صورتیکه این موسسات شرایط اعزام دانشجو به خارج را طبق قانون احراز کنند، می توانند مجددا نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.
دانشجویان قبل از اعزام و مراجعه به این موسسات برای اطلاع از وضعیت موسسات مجاز اعزام دانشجو و موسساتی که لغو مجوز شده اند، به سایت سازمان امور دانشجویان به بخش معاونت بورس و امور دانشجویان خارج به آدرس http://scholarship.saorg.ir/ مراجعه کرده و از وضعیت موسسات مذکور قبل از اقدام مطلع شوند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۲۵

مجوز کدام موسسات اعزام دانشجو به خارج لغو شد؟

کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج سازمان امور دانشجویان وزارت علوم طبق آخرین به روز رسانی، فهرست ۸۲ موسسه لغو مجوز شده وعدم تمدید اعزام دانشجو را اعلام کر د.

خبرگزاری مهر: کارگروه نظارت بر عملکرد موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور، لیست ۸۲ موسسه را که به دلایل قانونی اجازه فعالیت ندارند را به روز رسانی و منتشر کرد. این قبیل موسسات با توجه به ضوابط و مقررات، اجازه هیچگونه فعالیت درخصوص اعزام دانشجو از قبیل مشاوره، عقد قرارداد و غیره را نخواهند داشت.
بدیهی است تمام متقاضیان باید نسبت به اقدامات این موسسات دقت نظر کامل را داشته باشند. پس از تاریخ لغو مجوز درصورت عقد قرارداد جهت پیگیری شکایت احتمالی خویش، ضروری است از طریق مراجع قضایی اقدام کنند.
لیست اسامی موسساتی که لغومجوز شده اند                لیست اسامی موسساتی که تا اطلاع ثانوی تعلیق هستند
آمیتیس البرز، نگن هفت اورینگ، گروه طلایی ایرانیان، راهیان اوج یزد، مژده آوران دانش، کادی فرهنگ پارس، دانش پژوهان الوند، آفاق علم، دانش پویان سرافراز،  
به سوی فردای اندیشه روشن، ره حامیا، دانش جعفری، اروند دوست غرب، اندیش وران امید فردا.
ارکان توسعه دانش، توسعه دانش و فناوری نخبگان، دانش و فن آوری پیشرو، کرمان ایندیا، توسعه فرهنگ مدیریت ایران، شریان فناوران پارس، دانش گستر راستین پارس.  
آرته علم و فرهنگ، ستاره دانش آرمان، نیکان خرد افرینش، پذیرش افق، شهاب دانش سینا، رهجویان آینده روشن، ارمغان علم پرشیا، دکترمحجوب مقدس، کلیدعلم جهانی، مشاوران دانشجوئی یام ایتوک تک، دانش پژوهان ماهان، مهاجران آتیه البرز، پرشین مهاجردانش، دانش پژوهان پویای پاسارگاد، گستره تعلیم ومطالعات اسپادانا(گتا).  
بهروزآریا، اولین انتخاب دانشجو، رهنمای گوهردانش، آموزشی وفرهنگی افکارنوین امروز، رهاورد ارتباطات علمی، پارس دانش معین، تدبیراندیشان مهراسپادانا، ایرانیان سما، دانش گستران اسپادانا، موسسه ره جویان خرد.
بین المللی مطالعات پویندگان دانش ثمین. صدر مهر ایرانیان، آرمانسیس خاورمیانه، نخبگان پرشیا، پژواک پویندگان، بین المللی پژوهش های مدیریت ناجی، سارینادانش پژوه، توسعه اندیشه والا، علم و دانش ترینا، کلید علم خاورمیانه، توسعه شمیم آریان و پویندگان گلدشت موسساتی هستند که مجوز آنها از سال های  ۸۴ الی ۹۴ لغو مجوز شده است.  
تندیس امید پایدار، بهین راهبرد دانش، آرمان پردازان آمادای، توسعه همکاریهای بین المللی علمی و صنعتی تهران و...،  
سرای پذیرش دانشجوی پرشین، دانش و آموزش امید هنری، بین الملی ماهان اندیشه ارمان،
عصر دانش پژوهان بین الملل مهرایرانیان، آموزش دانش پژوهان نیل، سفینه دانش پژوهان و گروه مبین.
 دانش دهکده جهانی، پرسپولیس مهاجر ویستا، مهرآوران فردا، بهکوش کیش، آذران پذیرش دانشجوی خاورمیانه،
پرشین پادنا اعزام، تدبیراندیشان مهر اسپادانا، عصر فرهیختگان علوم و فن آوری، انستیتو دانش ور شمال، ره جویان دانش آریا.
طلوع پژوهش شریف، مطالعات مدیریت و فن آوری هود، و ایرانیان موفق اندیشه‌ نگر موسساتی هستند که تا اطلاع ثانوی تعلیق شده اند.
از مجموع ۸۲ موسسه مذکور ۲۴ موسسه تا اطلاع ثانوی تعلیق بوده و ۵۸ موسسه لغو مجوز شده اند.
در صورتیکه این موسسات شرایط اعزام دانشجو به خارج را طبق قانون احراز کنند، می توانند مجددا نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند.
دانشجویان قبل از اعزام و مراجعه به این موسسات برای اطلاع از وضعیت موسسات مجاز اعزام دانشجو و موسساتی که لغو مجوز شده اند، به سایت سازمان امور دانشجویان به بخش معاونت بورس و امور دانشجویان خارج به آدرس http://scholarship.saorg.ir/ مراجعه کرده و از وضعیت موسسات مذکور قبل از اقدام مطلع شوند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۲۹

همیاران سلامت روان کانون‌های دانشجویی 90 دانشگاه گردهم می‌آیند

مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم از برگزاری همایش کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌های کشور در هفته جاری خبر داد و گفت: این همایش با شرکت بیش از 350 نفر از دانشجویان و همیاران سلامت روان با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.
به گزارش مهرخانه، به نقل از ایسنا، دکتر حمید یعقوبی با اعلام این مطلب اظهار کرد: همایش کشوری کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌های کشور با حضور وزرای علوم، کشور و کار به عنوان مهمانان ویژه این همایش از سه‌شنبه 29 تا پنجشنبه 31 فروردین‌ماه 96 در اردوگاه شهید باهنر دانشگاه تهران و با همکاری سازمان امور دانشجویان و ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار می‌شود.
وی در ادامه به هدف از برگزاری همایش کشوری کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: معرفی کانون‌های دانشجویی همیاران به عنوان ظرفیت خوب برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در فضاهای دانشگاهی و همچنین معرفی و شناسایی دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی دخیل در امر مقابله با آسیب‌های اجتماعی به دانشجویان از جمله اهداف برگزاری این همایش است.
مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: در روز اول همایش جلسه افتتاحیه برگزار می‌شود که تعدادی از مهمانان نظیر دکتر ربیعی وزیر کار در این مراسم به عنوان سخنران کلیدی حضور خواهند داشت. همچنین در روز دوم چند کارگاه آموزشی برگزار می‌شود که این کارگاه می‌تواند در توانمندسازی دانشجویان شرکت‌کننده در این همایش موثر باشد. ضمن اینکه چند پنل و میزگرد تخصصی با حضور صاحب‌نظران حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی کشور نیز برگزار می‌شود.
به گفته دکتر یعقوبی، در روز سوم همایش مراسم اختتامیه و تقدیر از کانون‌های دانشجویی برتر کشور و همیاران فعال برگزار می‌شود.
مدیرکل مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان وزارت علوم در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت روان برای اولین بار در آموزش عالی کشور فعال شدند، لذا همایش فوق برای اولین بار است که برگزار می‌شود. اگرچه نشست دبیران این کانون‌ها در آذرماه سال گذشته برگزار شد اما نشست امسال با شرکت بیش از 350 نفر از دانشجویان و همیاران سلامت روان از حدود 90 دانشگاه کشور برگزار خواهد شد.
انتهاي پيام/ 930610

۹۶/۰۱/۲۷
۱۵:۵۰

اطلاعیه سازمان سنجش درباره نحوه دریافت کارت آزمون کارشناسی ارشد منتشر شد/ اعلام نتایج نیمه دوم خردادماه

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد و چگونگی رفع نقص کارت آزمون در اطلاعیه سازمان سنجش اعلام شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، اطلاعیه سازمان سنجش درباره نحوه توزیع کارت آزمون کارشناسی ارشد و چگونگی رفع نقص کارت آزمون بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت.
بر اساس این اطلاعیه، آزمون برای ‌132 کد رشته‌ امتحانی‌ در نوبت صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 7 و 8 اردیبهشت ‌ماه سال 1396 و براساس اطلاعات مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون رشته امتحانی مربوط برگزار خواهد شد. داوطلبان‌ متقاضی‌ هر یک‌ از کدرشته‌های امتحانی‌ لازم‌ است‌ به نشانی مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون مراجعه کنند.
کارت شرکت در آزمون حاوی اطلاعات ثبت‌نامی، تاریخ و محل برگزاری آزمون داوطلبان از روز دوشنبه 4 اردیبهشت‌ماه برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان به آدرس www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.
داوطلبان لازم است براساس مشخصات شناسنامه‌ای (نام‌، نام‌خانوادگی، شماره شناسنامه، سال تولد) و مشخصات ثبت‌نامی (شماره پرونده و کد رهگیری) نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.
بدیهی است برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی و یا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامی است.
* نحوه رفع نقص کارت آزمون
داوطلبان در زمینه مندرجات کارت شرکت در آزمون چنانچه مغایرتی مشاهده کردند، باید بر اساس اطلاعیه عمل کنند.
چنانچه‌ زبان‌ خارجی‌ مندرج‌ در کارت‌ شرکت در آزمون با زبان‌ خارجی‌ وی‌ در ثبت‌نام‌ اینترنتی انجام شده (البته با توجه به مفاد مواد امتحانی)، مغایرت‌ دارد، یا در رابطه با معلولیت (نابینا، ناشنوا و معلول) اختلافی مشاهده می‌شود، ضروری است از روز سه شنبه پنجم اردیبهشت از ساعت 8:30 تا 12:00 و 14:00 تا 18:00 به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه کنید.
در صورتی که‌ در رابطه‌ با سایر مندرجات‌ کارت شرکت در آزمون از جمله نام رشته تحصیلی، نام محل تحصیل و معدل دوره کارشناسی (معدل براساس مفاد بند «ه‍» مندرج در این اطلاعیه) و با توجه‌ به‌ ثبت‌نام اینترنتی انجام شده، اشکالی‌ مشاهده‌ می‌شود، لازم است برای اصلاح مورد یا موارد مذکور از طریق لینک مربوط حداکثر تا تاریخ هشتم اردیبهشت منحصراً به سایت اینترنتی سازمان قسمت ویرایش اطلاعات کارت مراجعه و از آن طریق اقدام شود.
 داوطلبان شرکت‌کننده چنانچه متقاضی اعمال بند مربوط به گزینش در رشته‌های دانشگاه پیام‌نور و موسسات غیرانتفاعی هستند لازم است در زمان تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی در این خصوص طبق اعلام این سازمان اقدام کنند.
* نحوه شرکت در بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی
نظر به اینکه همزمان با برگزاری آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396، اولین مرحله آزمون بیست و دومین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی (کد 1101)، مجموعه علوم جغرافیایی (کد 1102)، علوم اقتصادی (کد 1105)، مجموعه الهیات و معارف اسلامی – علوم قرآنی (کد1111)، مجموعه علوم تربیتی (کد 1117)، مجموعه حقوق (کد 1126)، علوم زمین (کد 1201)، شیمی (کد1203)، مجموعه فیزیک (کد 1204)، مجموعه زیست شناسی سلولی ملکولی (کد 1206)، آمار (کد 1207)، مجموعه ریاضی (کد1208)، زیست شناسی گیاهی (کد 1213)، زیست شناسی جانوری (کد 1214)، مجموعه مهندسی برق (کد 1251)، مجموعه مهندسی شیمی (کد 1257)، مجموعه مهندسی عمران (کد 1264)، مجموعه مهندسی مکانیک (کد 1267)، مجموعه مهندسی مواد و متالورژی (کد 1272)، مهندسی کامپیوتر (کد 1277)، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات (کد 1303) و طراحی صنعتی (کد1362) برگزار می‌شود، لذا آن دسته از داوطلبانی که منحصراً متقاضی شرکت در آزمون المپیاد علمی دانشجویی کشور شده‌اند، لازم است براساس برنامه زمانی اعلام شده برای هریک از رشته‌های مذکور، در آزمون رشته امتحانی دوره کارشناسی ارشد مربوط شرکت کنند.
این داوطلبان باید همزمان با سایر داوطلبان کدرشته‌های مربوط از تاریخ4 اردیبهشت به سایت اینترنتی سازمان مراجعه و نسبت به پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام و براساس تاریخ و آدرس تعیین شده بر روی کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحانی مربوط مراجعه کنند.

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۵۰

کارنامه آزمون دکتری امروز منتشر می‌شود

توکلی افزود: از تعداد 199 هزار و 303 داوطلب تعداد 124 هزار و 155 داوطلب منحصرا مجاز به انتخاب کدرشته های تحصیلی از سایر دوره های آموزش عالی ( به جز دوره روزانه دانشگاه های و موسسات آموزش عالی دولتی) هستند.

خبرنامه دانشجویان ایران: تعداد 199 هزار و 303 داوطلب آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 96 مجاز به انتخاب رشته شده اند و نتایج اولیه به شکل کارنامه برای تمامی داوطلبان امروز دوشنبه 28 فروردین در سایت سنجش منتشر می شود.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از مهر، حسین توکلی - مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگویی افزود: بر اساس ضوابط تعداد 260 هزار و 520 داوطلب برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 ثبت نام کردند که آزمون ورودی آن در 7 گروه آموزشی در 244 کدرشته امتحانی برای این تعداد داوطلب در روز جمعه 6 اسفند 95 در یک نوبت و 54 شهرستان با نظم و کیفیت مطلوب برگزار شد.
توکلی گفت: در این آزمون از تعداد 260 هزار و 520 داوطلب تعداد 212 هزار و 941 داوطلب در جلسه آزمون حاضر و 47 هزار و 579 داوطلب معادل 18.26 درصد داوطلب غایب بودند.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس ضوابط از تعداد 212 هزار و 941 حاضر در جلسه آزمون تعداد 199 هزار و 303 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. تعداد 13 هزار و 638 داوطلب به علت نداشتن حدنصاب نمره علمی لازم مجاز به انتخاب رشته نیستند.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: از تعداد 199 هزار و 303 داوطلب تعداد 75 هزار و 148 داوطلب مجاز به انتخاب رشته کدرشته محل های دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و همچنین کدرشته محل های سایر دوره ها هستند.
توکلی افزود: از تعداد 199 هزار و 303 داوطلب تعداد 124 هزار و 155 داوطلب منحصرا مجاز به انتخاب کدرشته های تحصیلی از سایر دوره های آموزش عالی ( به جز دوره روزانه دانشگاه های و موسسات آموزش عالی دولتی) هستند.
وی اظهار داشت: علاوه بر صدور کارنامه اولیه برای کلیه 212 هزار و 941 داطب حاضر در جلسه برای 47 هزار و 579 داوطلب غایب در جلسه نیز کارنامه ای مبنی بر غایب بودن آنها صادر می شود.
توکلی خاطرنشان کرد: دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی (دفترچه شماره 2 ) در روز چهارشنبه 30 فروردین 96 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
وی افزود: با توجه به ضوابط داوطلبانی که بر اساس مفاد اطلاعیه که به همراه کارنامه آنان در روز دوشنبه 28 فروردین ماه 96 منتشر می شود، مجاز به انتخاب رشته شده باشند، برای پذیرش در کدرشته محل های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی از روز شنبه 9 اردیبهشت تا چهارشنبه 13 اردیبهشت 96 به سایت سازمان سنجش مراجعه و با مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته، با رعایت ضوابط نسبت به انتخاب 50 کدرشته محل از میان کدرشته های تحصیلی مربوط به ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش افزود: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، برای پذیرش در کدرشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی پس از مشاهده کارنامه می توانند به منظور انتخاب رشته در تاریخ تعیین شده به سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد مراجعه و پس از مطالعه دفترچه انتخاب راهنمای رشته این دانشگاه و اطلاعیه مربوطه، نسبت به انتخاب حداکثر 50 کدرشته محل از میان کدرشته های تحصیلی مربوط اقدام و کدرشته محل ها را به ترتیب اولویت در فرم انتخاب رشته اینترنتی درج کنند.
وی تاکید کرد: امکان انتخاب رشته برای داوطلبان مجاز در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 در هر دو سایت سازمان سنجش و مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد امکان پذیر است.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۱۶

ایجاد گرایش "معدن و محیط زیست" در دانشگاه تربیت مدرس

با تصمیم شورای گسترش دانشگاه تربیت مدرس، رشته مهندسی معدن گرایش معدن و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه راه اندازی می‌شود.

به گزارش ایسنا، شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه 22 اسفندماه سال 95 موافقت قطعی خود را با ایجاد رشته مهندسی معدن گرایش معدن و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، پذیرش دانشجو در دوره مذکور منوط به تأمین شرایط علمی، آموزشی و اعتبارات مالی می باشد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۰۳

سرپرست دانشگاه شهید بهشتی: توسعه پایدار بدون اتکا به دانشگاهیان امکان‌پذیر نیست

آیین افتتاح اولین همایش «گذر از پارادایم نظام مدیریت منابع انسانی به نظام مدیریت استعداد» با حضور دکتر سید حسن صدوق، سرپرست دانشگاه شهید بهشتی و جمعی از اندیشمندان و محققان در سالن ابوریحان مرکز همایش‌های بین‌المللی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط‌عمومی دانشگاه شهیدبهشتی، دکتر سید حسن صدوق با ابراز خوشحالی از برگزاری همایش تخصصی با موضوع «منابع انسانی» در این دانشگاه گفت: «از دهه هشتاد همواره به مسأله نیروی انسانی و ارزیابی آن در بخش‌های تحقیقاتی و پژوهشی پرداخته شده است؛ در اسفند سال گذشته نیز شاخص‌های ارزیابی در این باره از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شد و مطمئنا پرداختن به منابع انسانی بدون در نظرگرفتن شاخص‌های ارزیابی، امری غیرممکن است.»
صدوق در بخش دیگری از سخنان خود منابع انسانی و طبیعی را سرمایه‌های اصلی هر کشوری دانست و افزود: «منابع طبیعی و ذخایر زیرزمینی زمانی در اختیار توسعه کشور قرار می‌گیرند که استعدادهای مردم آن سرزمین به مرحله‌ای از شکوفایی رسیده باشد تا توانایی بهره‌برداری از آن منابع فراهم شود.»
سرپرست دانشگاه، نیروی انسانی کارآمد را شرط اولیه توسعه دانست و گفت: «نیروی انسانی رشد یافته و منسجم و اراده سیاسی از عوامل ایجاد توسعه در جوامع است.»
او با بررسی و تحلیل رابطه آموزش و توسعه نیروی انسانی ادامه داد: «شرط شکوفا‌شدن استعداد در مردم یک کشور، برخورداری از نهادهایی است که قابلیت پرورش و رشد استعدادها را داشته باشند و در این بین آموزش، اهرم اجتناب‌ناپذیر در توسعه و مدیریت استعدادهاست.»
صدوق به مفهوم «اقتصاد دانش‌محور» و نقش آن در برنامه پنجم و ششم توسعه کشور اشاره کرد و افزود: «اقتصاد دانش‌محور زمانی می‌تواند شکل گیرد که بسترهای لازم برای بهره‌مندی از توانمندی‌های نیروهای تربیت شده در دانشگاه‌ها فراهم شود. گام برداشتن به سوی توسعه پایدار بدون اتکا به دانشگاه‌ها و نیروهای عالم و رشد یافته در دانشگاه‌ها امکان پذیر نیست.»

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۲۱

نبود دانشیار و عدم گسترش تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بجنورد

معاون   آموزشی   و  پژوهشی  دانشگاه بجنورد گفت: به علت اینکه در برخی از رشته‌های تحصیلی اساتیدی با رتبه دانشیاری وجود ندارد، این امر سبب عدم گسترش تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه شده است.
امیدرضا دهقان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، اظهارکرد: به طور کلی افزایش رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها براساس موافقت شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام می‌شود.
وی ادامه داد: باید به منظور افزایش رشته ها در مقطع تحصیلات تکمیلی اساتیدی با حداقل رتبه دانشیاری در دانشگاه وجود داشته باشند که به دلیل نبود این مهم توسعه تحصیلات تکمیلی به سختی امکان پذیر است.
دهقان افزود: با توجه به اینکه اساتید این دانشگاه جوان بوده و دارای رتبه استادیاری هستند، ارتقاء آنان به دانشیاری مستلزم یک بازه زمانی و کسب امتیازات پژوهشی، فرهنگی و اجرایی است.
وی با اشاره به وجود 18 رشته در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه، یادآورشد: یا توجه به اینکه طی سال جاری افزایش رشته ای در تحصیلات تکمیلی نداریم، جذب دانشجو در همان رشته های موجود همانند مشاوره، تربیت بدنی، عمران، صنایع و اقتصاد صورت می‌گیرد.
دهقان با بیان اینکه طی مهرماه سال جاری رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی به رشته های این دانشگاه افزوده می‌شود، خاطرنشان کرد: هم اکنون 28 رشته در حوزه‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه و هنر در این دانشگاه وجود دارد.
وی مهندسی برق، کامپیوتر، مدیریت، شیمی، تربیت بدنی، صنایع دستی، عمران و معماری را از رشته های کارشناسی موجود در این دانشگاه برشمرد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۰۶

دانشگاه حکیم سبزواری جزو 22 دانشگاه محور در کشور قرار گرفت

سبزوار- ایرنا- رئیس دانشگاه حکیم سبزواری گفت: این دانشگاه جزو 22 دانشگاه محور در طرح آمایش آموزش عالی کشور قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، جواد حدادنیا روز یکشنبه طی نشست با اصحاب رسانه در سبزوار افزود: دانشگاه های فردوسی مشهد، بیرجند، بجنورد، سمنان و حکیم سبزواری به عنوان دانشگاه های محور در منطقه 9 معرفی شدند.
منطقه 9 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شامل استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان هستند.
وی اظهار کرد: رئیس دانشگاه های محور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر انتخاب شده و رئیس سایر دانشگاه های منطقه نیز توسط روسای دانشگاه های محور انتخاب می شوند.
وی گفت: دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان یکی از 6 دانشگاه برتر کشور در حوزه دیپلماسی علم و فناوری و روابط بین الملل در اسفند ماه پارسال مورد تقدیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.
حدادنیا افزود: هم اکنون 13 شرکت در مرکز رشد واحدهای فناور در مرحله آزمایشی فعالیت هستند که از این تعداد، 2 شرکت به رشد پیشرفته رسیده اند و انتظار می رود یکی از آنها سال آینده به عنوان شرکت دانش بنیان رسمی وارد عرصه فعالیت شود.
وی با اشاره به فعالیت های این دانشگاه در عرصه فرهنگی اظهار کرد: یکی از خواسته های ما واگذاری اثرهای تاریخی شهر از جمله آرامگاه حکیم سبزواری و تپه باستانی سبزوار به این دانشگاه است که با وجود پیگیری های متعدد از اداره میراث فرهنگی، تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی گفت: این دانشگاه آمادگی دارد در صورت واگذاری آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری، پنج میلیارد ریال طی سال اول در آن هزینه کند.
حدادنیا با اشاره به افزایش 16 برابری بودجه این دانشگاه در سال جاری نسبت به سال 1392 افزود: این دانشگاه در بخش تجهیزات پژوهشی و آزمایشگاهی عقب ماندگی تاریخی دارد که این امر تلاش بیشتری را می طلبد.
وی ادامه داد: سال گذشته هشت میلیارد ریال برای تامین تجهیزات پژوهشی این دانشگاه هزینه شد که این رقم امسال به 12 میلیارد ریال خواهد رسید.
وی اظهار کرد: سرانه تولید دانش در دانشگاه حکیم سبزواری در سال جاری با 260 عضو هیات علمی به 2،37 واحد رسید در حالی که این رقم در سال 1392 با 200 عضو هیات علمی 67 صدم بود.
دانشگاه حکیم سبزواری با حدود 9 هزار دانشجو دارای ۳۳ گروه آموزشی، ۱۳۹ کد رشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکترا و ۱۰ دانشکده است.
7500/ 6053 خبرنگار: حسین آزادمنجیری ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

۹۶/۰۱/۲۷
۱۷:۵۱

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت‌های دانشگاه صنعتی اراک

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اراک گفت: توسعه شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد دانشگاه صنعتی از اولویت‌های این دانشگاه است.

دکتر امیررضا مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اولویت‌های پژوهشی امسال در دانشگاه صنعتی اراک افزود: به ثمر رساندن فعالیت‌های پژوهشی که در سال گذشته آغاز شده و شکل گرفته‌اند، از اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه به شمار می‌روند.
وی تصریح کرد: در سال گذشته مهم‌ترین اتفاق به لحاظ ساختاری راه‌اندازی مرکز تحقیقات آلومینیوم بود که به ثمر رساندن این مهم در سال جاری از مهم‌ترین اقدامات است. این مهم مستلزم همکاری صنایع و دستگاه‌های مرتبط با حوزه آلومینیوم است.
مرادی ادامه داد: با توجه به جایگاهی که استان مرکزی در حوزه آلومینیوم دارد، همکاری‌هایی را با شرکت ایرالکو و صنایع مرتبط آغاز کرده‌ایم که هنوز به ثمرات ملموس منجر نشده است.
وی افزود: این دانشگاه دارای دو مرکز پژوهشی دیگر شامل گروه پژوهشی کانسارهای معدنی و مرکز پژوهشی صنایع فلزی است که در سال 95 فعال‌تر شده‌اند و در نظر داریم در سال جاری این اقدامات را به ثمرات بهتری برسانیم.
مرادی گفت: توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه مراکز رشدی که در سال گذشته در این دانشگاه آغاز به کار کرده‌اند، از جمله اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه است که طی تفاهم‌نامه‌ای با پارک علم و فناوری استان مرکزی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اراک دارای یک مرکز رشد مشترک با پژوهشگاه نیرو و دو شرکت دانش‌بنیان با همکاری پارک علم و فناوری است، افزود: این مرکز رشد سال گذشته به طور مستقل و تخصصی در زمینه مهندسی برق و پیشرانه‌های الکتریکی با پژوهشگاه نیرو در تعامل بوده و یک مرکز رشد در دانشگاه با همکاری آنها مستقر کردیم که در مراحل اولیه به سر می‌برد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اراک اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم در سال جاری نقش‌آفرینی این دانشگاه در دو کنفرانس ملی است. این دانشگاه در پاییز 96 میزبان کنفرانس ملی ساخت و تولید است.
وی ادامه داد: این دانشگاه در کنفرانس ملی GIS در صنعت آب و برق که برگزارکننده آن برق باختر و شرکت برق هستند، مسؤولیت کمیته علمی را بر عهده دارد. این کنفرانس در شهریورماه 96 برگزار خواهد شد.
معاون دانشگاه در خصوص عقد تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته نیز گفت: در سال گذشته 10 تفاهم‌نامه جدید بین دانشگاه علوم پزشکی جهت تحقیقات مشترک، شرکت‌های خوشه صنایع ریلی استان، شرکت‌های خوشه نفت و گاز، شرکت‌های فعال در زمینه موتور، درهای اتوماتیک و... منعقد شد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۸:۱۰

برگزاری اولین همایش بین المللی و سومین همایش ملی عدالت و اخلاق

اولین همایش بین المللی و سومین همایش ملی عدالت و اخلاق در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از مشهد ، دکتر جعفر مروارید دبیر علمی همایش گفت: این همایش در ادامه سلسله همایش‌های علمی سیره و معارف رضوی برگزار شده است.
وی افزود: این همایش بین المللی سیره و معارف رضوی در مکتب اهل بیت با تاکید بر سنت و آموزه‌های امام رضا (ع) و با هدف معرفی زیبایی‌های مکتب اهل بیت و کلام امام رضا (ع) به جهانیان است.
دبیر علمی همایش گفت: این همایش قدمی است برای اثبات مبادی نظری و گفتگوی و برقراری عدالت در جهان اسلام و گفتگوی بین دینی، اسلام و تمام ادیان و برقراری انسانیت در جهان.
مروارید افزود: منابع بنیادین مفاهیم اسلامی عدالت و اخلاق، قرائت‌های کلامی، فقهی و فلسفی از عدالت و پیامدهای اخلاقی آن، نسبت گفتمان اخلاق اسلامی و گفتمان عدالت حقوقی، اخلاق گفتگو و هم زیستی عادلانه در تعالیم امام رضا (ع) نقش عدالت در تعامل تمدنی اسلام با دیگر تمدن‌ها و مشهدالرّضا، خاستگاه وحدت فرهنگی و معنویت اسلامی از محورهای این همایش است.
وی گفت: همایش عدالت و اخلاق در ۲ پنل مجزای فارسی و انگلیسی در دو روز دبرگزار شد؛ و براساس چکیده مقالات و طراحی پنل ها، مقالات برگزیده انتخاب شده است. مجموع مقالات چاپ و ارایه خواهد شد.
دبیر علمی همایش با اشاره به اهمیت و تاثیر گفتمان بین ادیان و جهان اسلام، گفت: امروزه گفتگوی بین ادیان و جهان اسلام به طور ویژه مورد بحث قرار می‌گیرد. چه بهتر که این همایش بین المللی هم در سال مشهد ۲۰۱۷ برگزار شد.
مروارید افزود: پروفسور ساشا دینا از دانشگاه جرج میسون امریکا، پروفسور نورمند از دانشگاه آدین درا انگلستان، پروفسور اشمیت از دانشگاه پادر بن آلمان، پروفسور لیاقت حکیم از کانادا، از مراکش و دنیای اسلام نظریه پرداز و متفکر جهان اسلام دکتر زیست خانی، خانم بیدر از دانشگاه مرمره ترکیه و از داخل کشور هم متفکران و اساتیدی برگزیده از دانشگاه‌های مطرح کشور حضور پیدا کردند و از سخنرانان ویژه‌ی ما بوده اند.
دبیر علمی همایش عدالت و اخلاق خاطر نشان کرد: بنیاد فرهنگی بین المللی امام رضا، معاونت فرهنگی وزارت علوم و دانشگاه فردوسی مشهد میزبانان و حامیان این همایش بوده اند.
پایان پیام// م. ط.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۸:۳۲

با هدف پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ؛ نمایش های خیابانی در دانشگاه صنعتی شریف اجرا می شود

نمایش های خیابانی با حضور بازیگران حرفه ای در دانشگاه صنعتی شریف اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف باهدف پیشبرد اهداف فرهنگی دانشگاه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی نمایش های خیابانی درفضای دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی برگزار می کند.
این نمایش ها با حمایت و همکاری وزارت علوم و شورای اجتماعی کشور اجرا خواهد شد.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۵۴

نمایش‌های خیابانی در دانشگاه شریف اجرا می‌شود

با حضور بازیگران حرفه‌ای نمایش‌های خیابانی در دانشگاه صنعتی شریف اجرا می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف با هدف پیشبرد اهداف فرهنگی دانشگاه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی نمایش های خیابانی در فضای دانشگاه و خوابگاه های دانشجویی برگزار می کند.
 
این نمایش ها با حمایت و همکاری وزارت علوم و شورای اجتماعی کشور اجرا خواهد شد.
 

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۰۸

شورای ارتقاء سلامت دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی شد

اراک – ایرنا - معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک گفت: شورای ارتقاء سلامت دانشگاه صنعتی اراک بر اساس برنامه ملی تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، سلامت و طراحی بسته خودمراقبتی در دانشگاه صنعتی اراک راه اندازی شد.

دکتر مجتبی گودرزی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این شورا گامی در مسیر اجرای برنامه ملی خودمراقبتی کارکنان، دانشجویان و اساتید درحیطه های مختلف سلامت است.
وی افزود: این شورا چهار دستور کار در حوزه های تغذیه، فعالیت فیزیکی، ترک سیگار و مدیریت استرس را دنبال می کند و با جلب حمایت مدیریت حوزه ها، تعیین نیازها و همراهی کارکنان کلید خورده و پیوست ارزشیابی و اصلاح نیز دارد.
معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی اراک توضیح داد: دستور کارهای تدوین شده تغذیه سالم و فعالیت های فیزیکی به ترتیب شامل انتخاب غذای سالم، امکان دسترسی کارکنان به مواد خوراکی و میان وعده های سالم و پیاده روی های دسته جمعی، دوچرخه سواری و خرید دستگاه گام است.
وی اضافه کرد: این شورا همچنین در حوزه ترک سیگار مشاوره های تخصصی، اقدامات تشویقی ترک سیگار و در حوزه مدیریت استرس نیز برگزاری کلاس کنترل خشم و مشاوره را برای جامعه هدف پی می گیرد.
یوسفی راد اظهار کرد: براساس طرح ملی تحول سلامت، دکتر محسن نجفی رئیس دانشگاه صنعتی و دکتر مصطفی یوسفی راد به ترتیب به عنوان رئیس و دبیر شورای ارتقاء سلامت دانشگاه منصوب شدند و احکام دیگر اعضای شورا نیز در حال صدور است.
یکهزار و 400 دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در 19 رشته و پنج گرایش مکانیک، برق، عمران، معدن و علوم پایه در دانشگاه صنعتی اراک به تحصیل اشتغال دارند.
6992/6013/خبرنگار: آذر اسفندیاری***انتشاردهنده:مژگان حیدری

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۴۸

۵ استاد دانشگاه تبریز در جمع محققان برتر جهان قرار گرفتند

براساس اعلام پایگاه استنادی طلایه‌داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI)، پنج استاد دانشگاه تبریز در جمع محققان و پژوهشگران یک درصد برتر جهان قرار گرفتند.

تبریز- خبرنگار کیهان:
معاون پژوهش و فناوری این مرکز دانشگاهی افزود: فهرست دانشمندان برتر دنیا هر دو ماه یک بار براساس آخرین تحولات در شبکه علم بین‌الملل اعلام می‌شود.
محمد مقدم واحد گفت: بر اساس اطلاعات استخراج شده از این پایگاه، 228 پژوهشگر ایرانی در جمع پژوهشگران یک درصد برتر دنیا قرار گرفته‌اند که پنج محقق از دانشگاه تبریز هستند.وی اظهار کرد: نام دکتر علیرضا ختایی در حوزه شیمی و مهندسی، دکتر محمد امجدی و دکتر ابراهیم بابائی در بخش موضوعی مهندسی، دکتر علی رستمی در حوزه ایمنی‌شناسی و دکتر سیامک طلعت اهری در حوزه مهندسی به عنوان طلایه‌داران علم ایران در جهان به ثبت رسیده است.
به گفته وی، تعداد ارجاعات صورت گرفته به پژوهش‌های پژوهشگران و تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش‌های محققان دنیا در 10 سال اخیر از جمله معیارهای این انتخاب بوده است.
مقدم واحد گفت: از مجموع 228 ایرانی طلایه‌داران علم، تعداد 181 دانشمند برتر متعلق به دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، 35 نفر از دانشگاه‌های علوم پزشکی، 9 تن از دانشگاه آزاد اسلامی و سه نفر از پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی هستند، که دانشگاه تهران دارای بیشترین تعداد دانشمند برتر در بین دانشگاه‌های کشور است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۹:۰۵

دانشگاه حکیم سبزواری جزو 22 دانشگاه محور در کشور قرار گرفت

به گزارش ایرنا، جواد حدادنیا روز یکشنبه طی نشست با اصحاب رسانه در سبزوار افزود: دانشگاه های فردوسی مشهد، بیرجند، بجنورد، سمنان و حکیم سبزواری به عنوان دانشگاه های محور در منطقه 9 معرفی شدند.
منطقه 9 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شامل استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و سمنان هستند.
وی اظهار کرد: رئیس دانشگاه های محور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزیر انتخاب شده و رئیس سایر دانشگاه های منطقه نیز توسط روسای دانشگاه های محور انتخاب می شوند.
وی گفت: دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان یکی از 6 دانشگاه برتر کشور در حوزه دیپلماسی علم و فناوری و روابط بین الملل در اسفند ماه پارسال مورد تقدیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.
حدادنیا افزود: هم اکنون 13 شرکت در مرکز رشد واحدهای فناور در مرحله آزمایشی فعالیت هستند که از این تعداد، 2 شرکت به رشد پیشرفته رسیده اند و انتظار می رود یکی از آنها سال آینده به عنوان شرکت دانش بنیان رسمی وارد عرصه فعالیت شود.
وی با اشاره به فعالیت های این دانشگاه در عرصه فرهنگی اظهار کرد: یکی از خواسته های ما واگذاری اثرهای تاریخی شهر از جمله آرامگاه حکیم سبزواری و تپه باستانی سبزوار به این دانشگاه است که با وجود پیگیری های متعدد از اداره میراث فرهنگی، تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی گفت: این دانشگاه آمادگی دارد در صورت واگذاری آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری، پنج میلیارد ریال طی سال اول در آن هزینه کند.
حدادنیا با اشاره به افزایش 16 برابری بودجه این دانشگاه در سال جاری نسبت به سال 1392 افزود: این دانشگاه در بخش تجهیزات پژوهشی و آزمایشگاهی عقب ماندگی تاریخی دارد که این امر تلاش بیشتری را می طلبد.
وی ادامه داد: سال گذشته هشت میلیارد ریال برای تامین تجهیزات پژوهشی این دانشگاه هزینه شد که این رقم امسال به 12 میلیارد ریال خواهد رسید.
وی اظهار کرد: سرانه تولید دانش در دانشگاه حکیم سبزواری در سال جاری با 260 عضو هیات علمی به 2،37 واحد رسید در حالی که این رقم در سال 1392 با 200 عضو هیات علمی 67 صدم بود.
دانشگاه حکیم سبزواری با حدود 9 هزار دانشجو دارای 33 گروه آموزشی، 139 کد رشته‌ تحصیلی در مقاطع کارشناسی تا دکترا و 10 دانشکده است.
7500/ 6053 خبرنگار: حسین آزادمنجیری ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

۹۶/۰۱/۲۷
۱۷:۵۹

ایجاد گرایش "معدن و محیط زیست" در دانشگاه تربیت مدرس

اقتصاد ایران: با تصمیم شورای گسترش دانشگاه تربیت مدرس، رشته مهندسی معدن گرایش معدن و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه راه اندازی می‌شود.

به گزارش ایسنا، شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه 22 اسفندماه سال 95 موافقت قطعی خود را با ایجاد رشته مهندسی معدن گرایش معدن و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، پذیرش دانشجو در دوره مذکور منوط به تأمین شرایط علمی، آموزشی و اعتبارات مالی می باشد.
انتهای پیام

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۴۰

گزارش/ دانشگاه تهران، دانشگاهی با بیشترین دانشجوی خارجی

دانشگاه های تهران، پیام نور ، فردوسی مشهد، امام خمینی (ره)، قم ، کاشان، تربیت مدرس، شهید بهشتی و صنعتی امیرکبیر در حال حاضر دانشگاه هایی هستند که به ترتیب بیشترین دانشجوی خارجی را دارند.

به گزارش عیارآنلاین ، ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاه‌های معتبر در جهان در گرو تعامل بیشتر آنها با دیگر دانشگاه‌های معتبر در جهان و تبادل علمی با آنهاست برهمین اساس وزارت علوم یکی از برنامه ها و اولویت های خود را بین المللی سازی دانشگاه ها قرار داده است.
یکی از شاخص های بین المللی شدن، جذب دانشجوی خارجی است. در حال حاضر معیار این شاخص بین المللی، اختصاص 15 درصد ظرفیت دانشگاه به دانشجویان خارجی است. برهمین اساس دانشگاه هایی که بیشترین دانشجوی خارجی را جذب کرده اند معرفی شده اند که اسامی آنها به ترتیب به شرح زیر است :
دانشگاهی که به ترتیب بیشترین دانشجوی خارجی را دارند
دانشگاه تهران2463دانشگاه پیام نور1620دانشگاه فردوسی مشهد1468دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین1183دانشگاه قم627دانشگاه کاشان485دانشگاه تربیت مدرس294دانشگاه شهید بهشتی241دانشگاه صنعتی امیرکبیر224
تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در چهار چوب نظام علمی کشور سال 95
دانشگاه های دولتی +پیام نور در خارج از کشور22777دانشگاه آزاد8269 (داخل و خارج)دانشگاه المصطفی18250 (داخل و خارج)وزارت بهداشت2114(بورسه و آزاد)جمع کل51410
سه دانشگاهی که بیشترین استاد مدعو خارجی را داشتند به ترتیب دانشگاه تهران، صنعتی شریف، علامه طباطبایی بودند و همچنین دانشگاه های صنعتی شریف، امیرکبیر، علوم پایه زنجان، خوارزمی، مرکز دانش های بنیادی بیشترین همکاری را با اساتید مدعو داشتند.
حدود دو هزار و 100 نفر از اساتید دانشگاه های خارجی برای سمینارها و همکارهای بین‌المللی وارد کشور شدند همچنین د انشگاه ها با حدود 520 الی 530 نفر از ایرانیان خارج از کشور همکاری داشته اند.
منبع: مهر

۹۶/۰۱/۲۷
۱۷:۲۷

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان از اولویت‌های دانشگاه صنعتی اراک

اقتصاد ایران: معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اراک گفت: توسعه شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد دانشگاه صنعتی از اولویت‌های این دانشگاه است.

دکتر امیررضا مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اولویت‌های پژوهشی امسال در دانشگاه صنعتی اراک افزود: به ثمر رساندن فعالیت‌های پژوهشی که در سال گذشته آغاز شده و شکل گرفته‌اند، از اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه به شمار می‌روند.
وی تصریح کرد: در سال گذشته مهم‌ترین اتفاق به لحاظ ساختاری راه‌اندازی مرکز تحقیقات آلومینیوم بود که به ثمر رساندن این مهم در سال جاری از مهم‌ترین اقدامات است. این مهم مستلزم همکاری صنایع و دستگاه‌های مرتبط با حوزه آلومینیوم است.
مرادی ادامه داد: با توجه به جایگاهی که استان مرکزی در حوزه آلومینیوم دارد، همکاری‌هایی را با شرکت ایرالکو و صنایع مرتبط آغاز کرده‌ایم که هنوز به ثمرات ملموس منجر نشده است.
وی افزود: این دانشگاه دارای دو مرکز پژوهشی دیگر شامل گروه پژوهشی کانسارهای معدنی و مرکز پژوهشی صنایع فلزی است که در سال 95 فعال‌تر شده‌اند و در نظر داریم در سال جاری این اقدامات را به ثمرات بهتری برسانیم.
مرادی گفت: توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه مراکز رشدی که در سال گذشته در این دانشگاه آغاز به کار کرده‌اند، از جمله اولویت‌های پژوهشی این دانشگاه است که طی تفاهم‌نامه‌ای با پارک علم و فناوری استان مرکزی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اراک دارای یک مرکز رشد مشترک با پژوهشگاه نیرو و دو شرکت دانش‌بنیان با همکاری پارک علم و فناوری است، افزود: این مرکز رشد سال گذشته به طور مستقل و تخصصی در زمینه مهندسی برق و پیشرانه‌های الکتریکی با پژوهشگاه نیرو در تعامل بوده و یک مرکز رشد در دانشگاه با همکاری آنها مستقر کردیم که در مراحل اولیه به سر می‌برد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اراک اضافه کرد: یکی از اقدامات مهم در سال جاری نقش‌آفرینی این دانشگاه در دو کنفرانس ملی است. این دانشگاه در پاییز 96 میزبان کنفرانس ملی ساخت و تولید است.
وی ادامه داد: این دانشگاه در کنفرانس ملی GIS در صنعت آب و برق که برگزارکننده آن برق باختر و شرکت برق هستند، مسؤولیت کمیته علمی را بر عهده دارد. این کنفرانس در شهریورماه 96 برگزار خواهد شد.
معاون دانشگاه در خصوص عقد تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته نیز گفت: در سال گذشته 10 تفاهم‌نامه جدید بین دانشگاه علوم پزشکی جهت تحقیقات مشترک، شرکت‌های خوشه صنایع ریلی استان، شرکت‌های خوشه نفت و گاز، شرکت‌های فعال در زمینه موتور، درهای اتوماتیک و... منعقد شد.
انتهای پیام

۹۶/۰۱/۲۷
۱۸:۵۴

دانشگاه ایلام در جمع دانشگاه های دارای مجلات معتبر علمی پژوهشی کشور قرار گرفت

سرویس ایلام - برای اولین بار، مجله "آموزه های تربیتی در قرآن و حدیث" دانشگاه ایلام در بین مجلات معتبر علمی پژوهشی کشور قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، به نقل از روابط عمومی دانشگاه ایلام، رییس این دانشگاه ضمن اعلام این خبر توضیح داد: در آخرین جلسه کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با اعطای اعتبار علمی پژوهشی به مجله آموزه های تربیتی در قرآن و حدیث موافقت شد.
دکتر علی اکبری افزود: برای اولین بار است که مجلات دانشگاه ایلام در این سطح مورد ارزیابی قرار می گیرند.
وی گفت: در راستای سیاستهای دانشگاه در خصوص گسترش پژوهشهای بومی و هدفمند، در تلاش مستمر برای ارتقای دو مجله کشاورزی و اقتصادی دانشگاه هستیم.
دانشگاه ایلام با بیش از چهارهزار دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا سهم بزرگی در توسعه استان ایلام دارد.

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۰۰

عقد تفاهم نامه همکاری پژوهشی بین دانشگاه دامغان و دانشگاه سمنان

با توجه به فعالیت گسترده شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی و اهمیت ارتباط و استفاده از امکانات و استعدادهای آزمایشگاه های عضو و همچنین با عنایت به اهمیت ارتباط، تعامل و استفاده از امکانات و استعدادهای آزمایشگاه های تخصصی مراکز علمی و دانشگاهی، تفاهم نامه ای بین آزمایشگاه مرکزی دانشگاه دامغان و آزمایشگاه تجهیزات پیشرفته مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه سمنان منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم نامه درخصوص همکاری های بین شبکه ای آزمایشگاه های مرکزی عضو شبکه آزمایشگاهی راهبردی معاونت علمی و فنّاوری ریاست جمهوری و شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) جهت ارائه خدمات آزمایشگاهی نظیر تبادل تجربیات و انجام آزمایش های تخصصی مورد نیاز طرفین، انجام آزمون های مربوط به مقایسات بین آزمایشگاهی به صورت متقابل، انجام ممیزی های داخلی به عنوان شخص سوم و آموزش کارشناسان آزمایشگاه های طرفین، همکاری در تعمیر و ارتقای تجهیزات طرفین، تبادل نمونه و مشتری مرتبط با خدمات آزمایشگاهی، مشارکت در برنامه های کارگروه های تخصصی دستگاهی، همکاری در نظارت دقیق بر کیفیت انجام آزمون ها و ارسال به موقع نتایج و گزارش ها برای طرفین منعقد شده است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

برگزاری سی و سومین جشنوارقرآن و عترت منطقه ای دانشگاه های کشور در دانشگاه شهرکرد

سی و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان منطقه5 ،6 و10 دانشگاه های کشوردر دانشگاه شهرکرد برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سی و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان مناطق5 ،6 و 10 دانشگاه های کشور، 29 و 30 فروردین ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه شهرکرد برگزار می شود.
گفتنی است در این دوره بیش از 130 دانشجو از 30 دانشگاه از استان های چهارمحال و بختیاری، اصفهان، یزد، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان در رشته های قرائت (ترتیل و تحقیق) و رشته حفظ (پنج ،10، 20 جزء و کل قرآن) در دو بخش بانوان و آقایان به رقابت می پردازند و نفرات اول تا سوم هر رشته به مرحله کشوری سی و سومین مسابقات قرآن و عترت دانشجویان کشور راه پیدا می کنند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۵۳

همایش بین المللی عدالت و اخلاق در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد

همایش بین المللی عدالت و اخلاق با شرکت مهمانان خارجی، استادان دانشگاه ، پژوهشگران و دانشجویان در دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد این رویداد مهم را که ندای عدالت و اخلاق در سیره اهل بیت اسلام را از تریبون دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد به گوش جهان می رسید، افتخاری برای خود و دانشگاه بیان کرد و در ادامه از اهمیت این دو عنصر مهم در جامعه سخن گفت.
رئیس دانشگاه فردوسی در ادامه بیان داشت: افتخار دانشگاه فردوسی مشهد نه به استادان و دانشجویان بلکه به تکریم مهمانان و زائرین امام هشتم در شهر مشهد است.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر رئیسیان، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خیر مقدم به مهمانان از استادان درگذشته دانشکده الهیات مرحوم استاد آشتیانی، مرحوم استاد شانه چی و مرحوم استاد واعظ زاده یاد کرد.
وی در ادامه بیان داشت: دانشکده الهیات در راستای تقویت دیپلماسی علمی نیز با همکاری با کشورهایی از جمله انگلستان، لبنان و عراق در سال گذشته رشته مطالعات اسلامی در زبان‌های خارجی را راه اندازی کرده است که امسال در زبان عربی و از سال آینده در زبان انگلیسی نیز ارائه خواهد شد.
وی در خصوص این همایش گفت: در این همایش 21 نهاد در داخل و خارج از کشور همکاری خود را در راستای اهدای مقالات، سخنرانی‌ها و برگزاری پیش‌نشست‌ها آمادگی خود را اعلام کردند و در همین راستا در دو سال گذشته 8 پیش نشست در داخل کشور تحت همین موضوع و دو نشست در خارج کشور یکی در دی ماه 95 در لبنان و یکی در بیرمنگام انگلستان در فروردین 96 برگزار شد.
حجت الاسلام دکتر عبد خدایی عضو بازنشسته هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در سخنان خود از اهمیت وجود عدالت و اخلاق در کنار یکدیگر در جامعه اسلامی سخن گفت.
وی با تاکید بر آموزه‌های امام رضا (ع) اظهار داشت: عدالت مایه استحکام جامعه و اخلاق نیز به منزله روح برای عدالت است.
در ادامه این همایش حجت الاسلام و المسلمین مهدوی مهر، رئیس موسسه جامعه المصطفی مشهد به عنوان سخنران بعدی از تقابل معرفت نفس و حب نفس در آموزه‌های اسلامی گفت و اشاره کرد که خودشناسی مقدمه خداشناسی است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۳:۵۳

تفویض اختیار صدور گواهی اشتغال به تحصیل و ریزنمرات دانشجویان غیرحضوری به واحدهای استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی

دکترمحمدعلی اخوان بهابادی معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: صدور گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی ریز نمرات دانشجویان غیرحضوری به واحدهای استانی این دانشگاه تفویض شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراخوان بهابادی دراین خصوص گفت: صدور گواهی اشتغال به تحصیل و ریزنمرات دانشجویان از اداره کل خدمات آموزشی ستاد مرکزی این دانشگاه به واحدهای استانی تفویض شد.
وی افزود: این اقدام برای تسریع در انجام امور صدور گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی ریز نمرات دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی به روش آموزش‌های خاص و غیرحضوری صورت گرفته است.
معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: دسترسی به این فرآیند در سامانه ساتب به نشانی www.sateb.uast.ac.ir ایجاد شده است.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با خانواده شهید مدافع حرم دیدار کرد

دکترمحمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور در منزل شهید مدافع حرم علی اصغر شیر دل با خانواده آن شهید دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که جمعی از مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز حضور داشتند، دکترامید در سخنانی با ارزشمند شمردن دفاع از حریم اهل بیت، اظهارداشت: دانشگاه جامع افتخار دارد که چنین جوانان متعهد و با شهامتی دراین دانشگاه تحصیل کرده اند که از اسلام دفاع کرده و شهادت را افتخار خود می دانند.
وی با تأکید بر بیانات رهبر معظم انقلاب اظهارداشت: اینکه یک جوان ایرانی بدون انگیزه های دفاع از خاک و میهن صرفاً برای دفاع از حریم اهل بیت از خانواده و زندگی خود می‌گذرد و هزاران کیلومتر دور از محل زندگی خود به دفاع از یک مکتب و ارزش های ان می پردازد از معجزات دین مبین اسلام است که در هیچ دین، مکتب و مرام دیگری دیده نمی شود.
گفتنی است شهیدعلی اصغر شیر دل متولد شهریور 1357 و دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی سیستم‌های سخت افزاری رایانه دانشگاه جامع علمی کاربردی بود که در اردیبهشت ماه 1394 در جبهه های نبرد مقاومت و دفاع از حریم اهل بیت علیهم السلام به جمع شهدای مدافع حرم پیوست.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

تصویب طرح تشکیل شورای تخصصی فرهنگی و دانشجویی در مناطق 9 گانه دانشگاه جامع علمی کاربردی

دکتربهزاد بهرامی نسب معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: طرح تشکیل شورای تخصصی فرهنگی و دانشجویی در مناطق 9 گانه این دانشگاه در بیست و نهمین جلسه شورای فرهنگی و دانشجویی دانشگاه تصویب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربهرامی نسب دراین خصوص گفت: شورای فرهنگی و دانشجویی در مناطق نه گانه فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی به منظور تحقق اهداف دانشگاه در حوزه فرهنگی و دانشجویی، گسترش فرهنگ مهارت آموزی، هم‌اندیشی و همفکری کارشناسان واحدهای استانی برای ارتقای برنامه های فرهنگی و کیفیت بخشی به فعالیت های فرهنگی مهارت محور در سطح مراکز تشکیل می شود.
وی تأکید کرد: با تشکیل این شورا زمینه ارائه برنامه های بومی و منطقه‌ای و ارائه برنامه های تحول گرا و مهارت‌افزای فرهنگی ایجاد می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: ارائه راه کارهای مناسب برای نظارت بر حسن انجام برنامه های مهارتی فرهنگی درسطح مراکز و ارزیابی مستمر فعالیت های مراکزآموزش علمی کاربردی منطقه در چارچوب سیاست-های ابلاغی از دیگر وظایف این شورا خواهد بود.
دکتربهرامی نسب خاطرنشان کرد: کارشناسان منتخب شوراهای فرهنگی مناطق به عنوان اعضای کمیته مشورتی و اتاق فکر شورای فرهنگی فعالیت کرده و طرح ها و برنامه‌های مدنظر مناطق و واحدهای استانی را برای بررسی و تصمیم‌گیری به شورای تخصصی فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ارائه می کند.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

توسط محققان دانشگاه جامع علمی کاربردی، پهپاد ناجی غریق طراحی و ساخته شد

پهپاد ناجی غریق با قابلیت ارسال وسیع تجهیزات امدادی توسط محققان دانشگاه جامع علمی کاربردی طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پهپاد ناجی غریق توسط جمعی از استادان و دانشجویان مرکز علمی کاربردی سرای کیفیت اندیشان نوآور (سکان) سیمرغ ساخته شده است.
این پهپاد درحاشیه نشست هم اندیشی روسای مراکز علمی کاربردی مازندران در بابلسر با حضور دکترامید رئیس دانشگاه جامه علمی کاربردی، دکتربزرگ حداد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی ‌کاربردی و دکترجعفری رئیس دانشگاه‌ جامع علمی‌ کاربردی واحد استان مازندران رونمایی شد.
همچنین این پهپاد قابلیت ارسال سریع و مطمئن تجهیزات امدادی به غریق را دارا است.
گفتنی است پهپاد ناجی غریق توسط هیئت نجات غریق و غواصی استان مازندران مورد آزمایش و تایید قرارگرفته است که این امر منجر به سفارش خرید این محصول شد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

برگزاری دوازدهمین نشست انجمن آسیایی پارکهای علمی به میزبانی دانشگاه تهران

تهران- ایرنا- دوازدهمین نشست اعضای انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA) به میزبانی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار می شود.

به گزارش ایرنا از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، دوازدهمین نشست مدیران پارک های علم و فناوری عضو انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA) با موضوع “Economic Spring through Science, Technology, and Innovation” (شکوفایی اقتصادی از طریق دانش، تکنولوژی و نوآوری) برگزار خواهد شد.
هدف از برگزاری این نشست به اشتراک گذاری تجربه حرفه ای و تبادل نظر در زمینه ارتقای عملکرد پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و همچنین یافتن راهکارهای مناسب استفاده از دانش، فناوری و نوآوری در جهت دستیابی به توسعه پایدار و بهبود جایگاه کشورمان در حوزه پارک های علم و فناوری در عرصه های بین المللی اعلام شده است.
نشست یاد شده با حضور ریاست، دبیرکل و مدیران ارشد انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA)، روسا و مدیران پارک ها و مراکز نوآوری قاره آسیا، از روز دوشنبه 18 اردیبهشت ماه به مدت سه روز در محل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برپا خواهد شد.
علمی**1055**
دریافت کننده: زینب کارگر **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۱/۲۷
۱۶:۲۴

نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری برگزار می شود

ششمین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۱۷ خردادماه سال جاری با حضور شرکت های فناور ایرانی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، اینوتکس مجمعی از فناوران، صنعتگران، دانشمندان و همچنین بازرگانانی است که علاوه بر معرفی خود در این بستر می توانند اطلاعات لازم از آخرین پیشرفت‌های صنعتی، دستاوردهای پژوهش علمی و ایده‌های اقتصادی – تکنولوژیکی در کشورهای پیشرو فناوری در جهان را به دست آورند.
هدف اصلی این نمایشگاه، زمینه سازی برای تبادل فناوری بین شرکت های فناور ایرانی و خارجی است از این رو ابزارهای مختلفی برای مذاکرات بین شرکتها و تعریف همکاری میان آن ها به کار گرفته می شود، به گونه ای که در نمایشگاه سال گذشته (اینوتکس ۲۰۱۶)، تعداد ۸۲ شرکت خارجی و ۹۲ شرکت داخلی حضور داشتند و با برگزاری ۱۵۰ جلسه مذاکره بین شرکتها، ۶۶ تفاهم نامه همکاری میان شرکت ها منعقد شد که تاکنون ۸ قرارداد با ارزش حدودی ۲۰ میلیون دلار به امضا رسیده است.
نمایشگاه اینوتکس با هدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری-‌ تجاری، صادرات فناوری و محصول، ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی، افزایش توان رقابتی شرکت‌های ایرانی در عرصه بین‌الملل و تسهیل فرآیند انتقال فناوری، بعنوان یک پروژه بین‌المللی در نظر دارد با برنامه‌ریزی‌ منسجم به بزرگترین رویداد تبادل فناوری منطقه تبدیل شود.
شرکت های فناور می توانند از خدمات تبادل فناوری مرکز فن بازار و نیز تسهیلات حمایتی برای انتقال فناوری در نمایشگاه که از سوی پارک فناوری پردیس ارائه می شود، بهره‌مند شوند.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۰۸

رئیس پارک علم و فناوری صدور 80 هزار دلار محصول دانش بنیان از خراسان شمالی

گردش مالی شرکت ها و واحدهای فناور خراسان شمالی در سال گذشته 20میلیارد تومان بود

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان شمالی رئیس پارک علم و فناوری استان با اشاره به صدور 80 هزار دلار محصول دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان شمالی گفت: این محصولات، سال گذشته در حوزه هایی چون ساختمانی، کشاورزی و صنعتی به کشورهای هدف صادر شد. علی اصغر پیله ور افزود: تعداد واحدهای فناور استان، امسال از 76 واحد به 100 واحد افزایش می یابد. همچنین شرکت های دانش بنیان از هشت واحد به 16واحد افزایش خواهد یافت. وی گفت: برای تحقق این امر، مرکز خلاقیت و شکوفایی و دو مرکز نوآوری و فناوری را در استان تقویت خواهیم کرد. پیله ور، گردش مالی شرکت ها و واحدهای فناور خراسان شمالی را 20میلیارد تومان اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد امسال برای حمایت از این واحدها 200میلیون تومان اعتبار تخصیص یابد.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۹:۰۷

با حضور شرکت های فناور ایرانی و خارجی؛ نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری برگزار می شود

ششمین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری اینوتکس 2017 خردادماه سال جاری با حضور شرکت های فناور ایرانی و خارجی در محل دائمی...

نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از مهر، اینوتکس مجمعی از فناوران، صنعتگران، دانشمندان و همچنین بازرگانانی است که علاوه بر معرفی خود در این بستر می توانند اطلاعات لازم از آخرین پیشرفت‌های صنعتی، دستاوردهای پژوهش علمی و ایده‌های اقتصادی – تکنولوژیکی در کشورهای پیشرو فناوری در جهان را به دست آورند.
هدف اصلی این نمایشگاه، زمینه سازی برای تبادل فناوری بین شرکت های فناور ایرانی و خارجی است از این رو ابزارهای مختلفی برای مذاکرات بین شرکتها و تعریف همکاری میان آن ها به کار گرفته می شود، به گونه ای که در نمایشگاه سال گذشته (اینوتکس 2016)، تعداد 82 شرکت خارجی و 92 شرکت داخلی حضور داشتند و با برگزاری 150 جلسه مذاکره بین شرکتها، 66 تفاهم نامه همکاری میان شرکت ها منعقد شد که تاکنون 8 قرارداد با ارزش حدودی 20 میلیون دلار به امضا رسیده است
نمایشگاه اینوتکس با هدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری-‌ تجاری، صادرات فناوری و محصول، ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی، افزایش توان رقابتی شرکت‌های ایرانی در عرصه بین‌الملل و تسهیل فرآیند انتقال فناوری، بعنوان یک پروژه بین‌المللی در نظر دارد با برنامه‌ریزی‌ منسجم به بزرگترین رویداد تبادل فناوری منطقه تبدیل شود.
شرکت های فناور می توانند از خدمات تبادل فناوری مرکز فن بازار و نیز تسهیلات حمایتی برای انتقال فناوری در نمایشگاه که از سوی پارک فناوری پردیس ارائه می شود، بهره‌مند شوند.

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۱۰

نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری برگزار می شود

خلاصه خبر: ششمین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری اینوتکس 2017 خردادماه سال جاری با حضور شرکت های فناور ایرانی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد. به گزارش سایت اخبار نمایشگاه ها به نقل از مهر ، اینوتکس مجمعی از فناوران، صنعتگران، دانشمندان و همچنین بازرگانانی است که علاوه بر معرفی […]
ششمین نمایشگاه بین المللی فناوری و نوآوری اینوتکس 2017 خردادماه سال جاری با حضور شرکت های فناور ایرانی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش سایت اخبار نمایشگاه ها به نقل از مهر ، اینوتکس مجمعی از فناوران، صنعتگران، دانشمندان و همچنین بازرگانانی است که علاوه بر معرفی خود در این بستر می توانند اطلاعات لازم از آخرین پیشرفت‌های صنعتی، دستاوردهای پژوهش علمی و ایده‌های اقتصادی – تکنولوژیکی در کشورهای پیشرو فناوری در جهان را به دست آورند.
هدف اصلی این نمایشگاه، زمینه سازی برای تبادل فناوری بین شرکت های فناور ایرانی و خارجی است از این رو ابزارهای مختلفی برای مذاکرات بین شرکتها و تعریف همکاری میان آن ها به کار گرفته می شود، به گونه ای که در نمایشگاه سال گذشته (اینوتکس 2016)، تعداد 82 شرکت خارجی و 92 شرکت داخلی حضور داشتند و با برگزاری 150 جلسه مذاکره بین شرکتها، 66 تفاهم نامه همکاری میان شرکت ها منعقد شد که تاکنون 8 قرارداد با ارزش حدودی 20 میلیون دلار به امضا رسیده است.
نمایشگاه اینوتکس با هدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری-‌ تجاری، صادرات فناوری و محصول، ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی، افزایش توان رقابتی شرکت‌های ایرانی در عرصه بین‌الملل و تسهیل فرآیند انتقال فناوری، بعنوان یک پروژه بین‌المللی در نظر دارد با برنامه‌ریزی‌ منسجم به بزرگترین رویداد تبادل فناوری منطقه تبدیل شود.
شرکت های فناور می توانند از خدمات تبادل فناوری مرکز فن بازار و نیز تسهیلات حمایتی برای انتقال فناوری در نمایشگاه که از سوی پارک فناوری پردیس ارائه می شود، بهره‌مند شوند.

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۴۸

تفاهم نامه همکاری طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار بین وزیران کار و ارتباطات و پارک علم و فناوری خراسان منعقدشد

تفاهم نامه همکاری طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) با حضور وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، استاندار خراسان رضوی، رئیس پارک علم وفناوری خراسان و فعالان حوزه ict کشور با هدف توسعه و ایجاد هشت هزار فرصت شغلی در سالن جلسات استانداری به امضا رسید .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در طرح تکاپو، 23 شرکت و چهار پروژه برای ایجاد هشت هزار شغل در خراسان رضوی مشارکت دارند و در حوزه تولید محتوا، نرم افزار، صدور خدمات فنی و مهندسی، ارتقا و توسعه کاربردی و زیرساخت فناوری و اطلاعات در خراسان رضوی سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال خواهند کرد.
مهندس علیرضا رشیدیان استاندارخراسان رضوی دراین مراسم با اشاره به اینکه حوزه آموزش عالی و پژوهش استان در سه سال و نیم سال گذشته توفیقات خوبی داشته است، خاطرنشان کرد: فعالیت بیش از 250 شرکت دانش بنیان در استان و حجم قابل توجه سرمایه گذاری دراین حوزه از سوی دولت تدبیر و امید فعال شده است و باید از این ظرفیت به وجود آمده در راستای ایجاد اشتغال استفاده شود.
وی افزود: 48 درصد از مجموع نیروهای جویای کار استان را جوانان تحصیل کرده تشکیل می دهند که باید از توانمندی های آنان برای سرعت بخشیدن به روند توسعه مناطق مختلف استفاده شود.
استاندارخراسان رضوی ادامه داد: مزیت های صنعتی، معدنی، گردشگری، خدماتی و ترانزیتی زمینه خوبی را برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در این استان فراهم کرده است.
گفتنی است در حال حاضر 120 هزار فرصت شغلی در دولت تدبیر و امید در استان خراسان رضوی ایجاد شده است و با بهره برداری از طرح های در دست اجرا تا پایان این دولت 150 هزار فرصت شغلی دیگر نیز ایجاد می شود.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

بازدید نمایندگان ستاد اجرایی فرمان حضرت امام از پارک علم و فناوری البرز

پارک علم و فناوری البرز میزبان هیئت مدیره و مدیران شرکت نفت و گاز پرشیا، رئیس و معاونان جهاددانشگاهی کشور و همچنین رئیس هیئت مدیره موسسه دانش بنیان برکت بود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هدف ازاین بازدید معرفی توانمندی‌های شرکت های دانش بنیان و فناور، واحدهای جهاددانشگاهی مستقر و استفاده از ظرفیت‌های آنان در راستای گسترش همکاری با شرکت نفت و گاز پرشیا بود.
دکترطیبی رئیس جهاددانشگاهی کشور ضمن معرفی فعالیت‌های پارک علم و فناوری البرز، واحدهای جهاددانشگاهی و شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک، درخصوص همکاری مشترک با شرکت نفت و گاز پرشیا گفت: نگاه اصلی ما درجهاددانشگاهی به عنوان زیرساخت های مهم و اساسی به چهار مقوله توسعه فرهنگی، توسعه فنی و فناورانه، توسعه فعالیت‌های آموزشی و تخصصی و در نهایت ترویج کارآفرینی می باشد.
وی افزود: هدف ازاین بازدید آشنایی شرکت نفت وگاز پرشیا که به عنوان یک مجموعه "ENP" در پروژه‌های بزرگ نفتی ایران با شرکت‌های خارجی همکاری می کند، با توانمندی‌ها و دستاوردهای پارک علم و فناوری البرز و آغاز همکاری در پروژه‌های بزرگ نفتی می باشد.
دکترحجازی رئیس هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پرشیا پس از انجام بازدید و آشنایی با واحدهای مستقر و توانمندی‌های آنان گفت: ما به عنوان نمایندگانی از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام مصر هستیم که بیش از پیش از ظرفیت های داخل در امر توسعه اقتصاد کشور استفاده کنیم.
وی ادامه داد: باتوجه به حضور قدرتمند جهاددانشگاهی و واحدهای فناور مستقر در آن در تولید علم، به کارگیری دانش فنی و تولید، جذب نیروی متخصص و گسترش اشتغال و تجاری‌سازی محصولات، امیدوارم همکاری گسترده و بیشتری با این مجموعه ها داشته باشیم.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

بزرگ ترین دغدغه شرکت های دانش بنیان حمایت علمی مراکز علمی معتبر کشور در جهت توسعه و گسترش فعالیت شرکت ها می باشد

زهرا کاوه مدیرعامل شرکت گل کوه بینالود گفت: بزرگ ترین دغدغه شرکت های دانش بنیان حمایت علمی مراکز علمی معتبر کشور در جهت توسعه و گسترش فعالیت شرکت ها می باشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، کاوه با بیان اینکه بزرگترین دغدغه شرکت های دانش بنیان حمایت علمی مراکز علمی معتبر کشور در جهت توسعه و گسترش فعالیت شرکت ها و همچنین حمایت مالی دولت جمهوری اسلامی ایران است اظهارداشت: این شرکت از سال 1387 فعالیت خود را در حوزه تولید انواع دمنوش های گیاهی و چای های طعم دار آغاز کرد و در حال حاضر موفق به تولید 2 محصول جدید برای اولین بار در ایران به صورت تیبک به نام های دمنوش کارلا (ضددیابت) و دمنوش قارچ گانودرما (ضد سرطان و چربی خون) شده است.
وی ضمن اشاره به حمایت های پارک علم و فناوری خراسان از شرکت های دانش بنیان افزود: پارک خراسان کمافی سابق حمایت های معنوی و بعضاً تسهیلاتی را در جهت رشد و پیشرفت های شرکت ها در دستور کار خود دارد و امید داریم این خدمات و پشتیبانی ها در سال 96و سال های آینده نیز ادامه داشته باشد.
مدیرعامل شرکت گل کوه بینالود ادامه داد: خوشبختانه چون در تولید محصولات از دانش روز استفاده می شود روند رو به رشدی را در آینده پیش رو داریم که به همین دلیل از دانش استادان مجرب و مشاوران باتجربه در تولید استفاده می شود و این مهم خود نقطه قوتی در تولید دمنوش های گیاهی با تکنولوژی روز دنیا می باشد.
وی افزود: در تولید محصولات شرکت گل کوه بینالود 2 اصل کیفیت مواد اولیه مورد مصرف و نیز کمیت آن مورد توجه قرار می گیرد.
وی همچنین اظهار داشت: محصولات و دمنوش های گیاهی شرکت گل کوه بینالود به کشوره های عربی حاشیه خلیج فارس صادر شده و سالیانه ارز آوری بسیاری ایجاد می کند.
مدیرعامل شرکت گل کوه بینالود خاطرنشان کرد: امروزه به جهت شناخت هرچه بیشتر مردم با خواص درمانی گیاهان دارویی اغلب کشورها به سمت تولید دمنوش روی آورده اند که در حال حاضر کشور چین در این راستا پیش قدم است.
زهرا کاوه در پایان افزود: اخذ مجوز سازمان غذا و دارو جهت تولید دمنوش های دارویی، تولید نان های دیابتی با حذف نشاسته در گندم، تولید دمنوش های سرد به جای نوشابه و تولید انواع طعم دهنده های طبیعی از جمله اهداف و استراتژی های شرکت در آینده می باشد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

بازدید معاون اقتصادی و بنیاد توسعه موقوفات سازمان اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی با رئیس و مدیران پارک علم و فناوری خراسان

حقیقی معاون اقتصادی و بنیاد توسعه موقوفات سازمان اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی با رئیس و مدیران پارک علم و فناوری خراسان نشستی مشترک با هدف استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های دوطرف در جهت پیشبرد اهداف سازمانی به ویژه توسعه علم و فناوری برگزارکردند .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست دکترسیدحسن علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف اظهارداشت: دستاوردهای شرکت های دانش بنیان پارک خراسان، نیاز فناورانه دستگاه های اجرایی استان و کشور را برطرف می سازد و با سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی هم با توجه به نیاز سنجی که خواهد شد می توانیم همکاری های ارزشمندی را داشته باشیم.
وی افزود: در آینده تفاهم نامه همکاری با سازمان اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی درجهت توسعه همکاری‌های مشترک در زمینه گسترش زیرساخت های فناوری، ارائه خدمات فناوری و توانمندسازی شرکت های فناور و دانش بنیان به امضا خواهیم رساند.
معاون اقتصادی سازمان اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی هم دراین نشست گفت: درحوزه‌های کشاورزی، گیاهان دارویی، فرآورده های شیر، لبنیات، بسته بندی، استفاده از آخرین تکنولوژی های ساخت و ساز در صنعت ساختمان، بقاع متبرکه می توانیم مشارکت داشته و از توانمندی شرکت های دانش بنیان پارک خراسان بهره مند شویم.
حقیقی گفت: امیدواریم بتوانیم با به اشتراک گذاری توانمندی ها و استفاده از ظرفیت های دو سازمان گام های بزرگی را درجهت توسعه این زیرساخت ها برداریم.
درادامه جلسه مدیران پارک علم و فناوری خراسان در جهت افزایش نقاط مشترک، فراهم کردن زمینه های فعالیت و ایجاد بستر همکاری شرکت های دانش بنیان با سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی به بیان دیدگاه ها، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
گفتنی است در پایان معاون اقتصادی و بنیاد توسعه موقوفات سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی از برخی شرکت های دانش بنیان بازدید کرد و از نزدیک شاهد دستاوردهای فناورانه شرکت ها در حوزه های مختلف شد.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۲:۵۱

دانش‌بنیان رمز توسعه پایدار کشور ـ ۲۸ آیا امسال «معافیت مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان» حذف شده است

علی‌رغم تصریح آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان برای ارائه خدمات معافیت مالیاتی به این قبیل شرکتها و مؤسساتی که در پارکهای علم‌وفناوری مستقر هستند اما تقاضای برخی شرکتها برای بهره‌مندی معافیتهای مالیاتی در سال جدید برگشت خورده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوریها و اختراعات در دولت قبل تدوین و ابلاغ شد.
مطابق این آئین‌نامه اجرایی، شرکتها و مؤسساتی که در زمینه «گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری» و «تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل (طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوریهای برتر و با ارزش افزوده بالا» فعالیت می‌کنند، شرکت یا مؤسسه دانش‌بنیان محسوب می‌شوند.
حمایت از دانش‌بنیانها با معافیتهای مالیاتی
این آئین‌نامه اجرایی با توجه به در نظر گرفتن شرایط معافیتهای مالیاتی و گمرکی برای شرکتهای دانش‌بنیان، در واقع حمایتی جامع‌نگرانه از سرمایه‌های این شرکتهاست.
براساس قانون حمایتی در نظر گرفته شده، درآمدهای مشمول مالیات شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان ناشی از قراردادها و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان به مدت 15 سال از مالیات موضوع ماده (105) قانون مالیاتهای مستقیم معاف شدند.
به گزارش تسنیم، موضوع ماده 105 قانون مالیاتهای مستقیم با آخرین اصلاحات مصوب 1394/4/31 به این شرح است:
جمع درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیتهای انتفاعی سایر اشخاص حقوقی که  از منابع مختلف در ایران یا خارج از کشور تحصیل می‌شود پس از وضع زیانهای حاصل از منابع غیر معاف و کسر معافیتهای مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه‌ای است، مشمول مالیات به نرخ بیست و پنج درصد (25%) خواهد بود.
تبصره 1. در مورد اشخاص حقوقی ایرانی غیرتجاری که به منظور تقسیم سود تأسیس نشده‌اند، در صورتیکه دارای فعالیت انتفاعی باشند، از مأخذ کل درآمد مشمول مالیات فعالیت انتفاعی آنها مالیات به نرخ مقرر در این ماده وصول می‌شود.
تبصره 2. اشخاص حقوقی خارجی و مؤسسات مقیم خارج از ایران به استثنای مشمولان تبصره 5 ماده 109 و ماده 113 این قانون از مأخذ کل درآمد مشمول مالیاتی که از بهره‌برداری سرمایه در ایران یا از فعالیت‌هایی که مستقیماً یا به وسیله نمایندگی از قبیل شعبه، نماینده، کارگزار و امثال آن در ایران انجام می‌دهند یا از واگذاری امتیازات و سایر حقوق خود، انتقال دانش فنی، دادن تعلیمات، کمکهای فنی یا واگذاری فیلمهای سینمایی از ایران تحصیل می‌کنند به نرخ مذکور در این ماده مشمول مالیات خواهند بود. نمایندگان اشخاص و مؤسسات مذکور در ایران نسبت به درآمدهایی که به هر عنوان به حساب خود تحصیل می‌کنند طبق مقررات مربوط به این قانون مشمول مالیات هستند.
تبصره 3. در موقع احتساب مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی اعم از ایرانی یا خارجی، مالیاتهایی که قبلاً پرداخت شده است با رعایت مقررات مربوط از مالیات متعلق کسر خواهد شد و اضافه پرداختی از این بابت قابل استرداد است.
تبصره 4. اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی نسبت به سود  سهام یا سهام‌الشرکه دریافتی از شرکتهای سرمایه‌پذیر مشمول مالیات دیگری نخواهند بود.
تبصره 5. در مواردی که به موجب قوانین مصوب وجوهی تحت عناوین دیگری غیر از مالیات بردرآمد از مأخذ درآمد مشمول مالیات اشخاص قابل وصول باشد، مالیات اشخاص پس از کسر وجوه مزبور به نرخ مقرر مربوط محاسبه خواهد شد.
تبصره 6. درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکتها و اتحادیه‌های تعاونی متعارف و شرکتهای تعاونی سهامی عام مشمول بیست و پنج درصد (25%) تخفیف از نرخ موضوع این ماده است.
تبصره 7. به ازای هر ده درصد (10%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابزاری مشمول مالیات سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخهای مذکور کاسته می‌شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.
حمایتهای دیگر لحاظ شده در آئین‌نامه اجرایی دانش‌بنیانها
سایر بخشهای حمایتی لحاظ شده در آئین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوریها و اختراعات نیز به شرح زیر است:
• در اجرای ماده (3) قانون وزارت امور اقتصادی و دارایی با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است دستورالعمل اجرایی این فصل را ظرف سه ماه پس از ابلاغ این آیین نامه تهیه و به سازمان امور مالیاتی کشور و گمرک ایران ابلاغ کند.
ماده 3 قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوریها و اختراعات عبارتند از:
الف- معافیت از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت 15 سال
ب- تأمین تمام یا بخشی از هزینه تولید، عرضه یا به کارگیری نوآوری و فناوری با اعطاء تسهیلات کم بهره یا بدون بهره بلند مدت یا کوتاه مدت بر طبق عقود شرعی
ج- اولویت استقرار واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی و تولیدی شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان موضوع این قانون در محل پارکهای علم‌وفناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه اقتصادی یا مناطق ویژه علم‌وفناوری
د- اولویت واگذاری تمام یا بخشی از سهام مراکز و مؤسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری براساس ضوابط قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی به شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان موضوع این قانون
هـ- ایجاد پوشش بیمه‌ای مناسب برای کاهش خطرپذیری محصولات دستاوردهای دانش، نوآوری و فناوری در تمام مراحل تولید، عرضه و به کارگیری
و- تسهیل شرایط مناقصه در موضوعات مرتبط با ماده (1) و تمهید امکان مشارکت شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان موضوع این قانون
این ابلاغیه دولت در بخش حمایتی به همین بندها اکتفا نکرده و گفته است؛ پارکهای علم‌وفناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه علم‌و‌فناوری و مناطق ویژه اقتصادی موظفند نسبت به اولویت‌دهی در استقرار شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان اقدام کنند.
در راستای اجرای ماده 9 قانون حمایت از دانش‌بنیانها و به منظور ایجاد و توسعه این مؤسسات و تقویت همکاریهای بین‌المللی، اجازه داده شده واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارکهای علم‌وفناوری برای انجام مأموریتهای محوله از مزایای قانونی مناطق آزاد درباره روابط کار، معافیتهای مالیاتی و عوارض سرمایه‌گذاری خارجی و مبادلات مالی بین‌المللی برخوردار شوند.
به گزارش تسنیم، سید محمد صاحبکار خراسانی؛ رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان دی ماه سال 95 با بیان وجود برخی مشکلات در دسترسی ممیزان مالیاتی به مصادیق فعالیتهای دانش‌بنیان شرکتها در سال گذشته اشاره کرده و گفته بود که «با توجه به هماهنگیهای انجام شده با سازمان امور مالیاتی در حال حاضر اطلاعات مربوط به شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان در بخش استعلامهای سامانه اشخاص حقوقی قابل مشاهده و در دسترس ممیزان مالیاتی است».
وی با بیان اینکه چنین معافیتی مدت زمان کوتاهی است که در کشور در حال اعمال است، اظهار کرده بود که از سازمان امور مالیاتی درخواست کرده‌ایم به منظور تبیین کامل فرآیند معافیت مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان و انجام اطلاع‌رسانی لازم، پس از مشخص شدن گروه‌های رسیدگی متشکل از ماموران مالیاتی دارای تخصص، جلسه‌ای مشترک با حضور ممیزان شرکتهای دانش‌بنیان برگزار شود.
براساس اظهارات رئیس امور شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان، در جدول شماره شش اظهارنامه مالیاتی، 19 مورد معافیت وجود دارد که شرکتها می‌توانند هم‌زمان برای همه یا برخی از این معافیتها تقاضا دهند؛ معافیتهای مربوط به قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان مندرج در جدول شماره شش اظهارنامه مالیاتی عبارتند از الف- ردیف 15 جدول شش اظهارنامه: شرکتهای دانش‌بنیان (بخش الف ماده 3 قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان) و ب- ردیف 16 جدول شش اظهارنامه: واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی واقع در پارکهای علمی و فناوری (ماده 9 قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان).
وی بهمن ماه سال گذشته نیز با بیان اینکه برای سومین سال است که بحث معافیتهای مالیاتی را برای شرکتهای دانش بنیان داریم، گفته بود که در سال 92 حدود 50 شرکت، سال 93 حدود یک هزار و 300 شرکت و سال گذشته 2 هزار و 300 شرکت از این تسهیلات استفاده کردند و گمان می‌کنیم برای سال جاری، تعداد شرکتهای بهره‌مند از این تسهیلات به سه هزار شرکت برسد.
صاحبکار خراسانی همچنین نویدی به فعالان حوزه دانش‌بنیان در ارتباط با پیگیری استقرار یک شرکت خصوصی معتبر به عنوان ارزیاب برای در اختیار گرفتن کل فرآیند ارزیابی و ارائه نحوه حمایتها از شرکتها در پارکهای علم و فناوری داده بود و به گفته او قرار بود بابت انجام چنین کاری به آن شرکتهای خصوصی بابت فعالیتهایشان حق‌الزحمه پرداخت شود.
به گزارش تسنیم، علی‌رغم تمامی بندهای قانونی در نظر گرفته شده برای حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و صراحت مسئولان در برخورداری آنها از معافیتهای مالیاتی اما اخبار رسیده از سوی چند شرکت دانش‌بنیان به تسنیم حاکی از این است که برخی حوزه‌های امور مالیاتی تهران، نه تنها خود را متعهد به اجرای چنین بندهایی نمی‌دانند بلکه مرجع اصلی تعیین معافیتهای مالیاتی را سازمان امور مالیاتی می‌دانند نه دولت و معاونت علمی ریاست جمهوری.
در حالیکه برخی شرکتهای دانش‌بنیان مستقر در یکی از پارکهای علم‌وفناوری طی هفته گذشته برای تسویه مالیات و در واقع استفاده از معافیت به حوزه امور مالیاتی مربوط به خود در تهران مراجعه کرده بودند، با چنین موضوعی مواجه شده و نسبت به آن ابراز بی‌اطلاعی و تعجب کردند.
با این حال یک سؤال پیش می‌آید:
آیا در سال جدید معافیتهای مالیاتی و حمایتهای دولت از شرکتهای دانش‌بنیان حذف شده است؟
خبرگزاری تسنیم سعی می‌کند با پیگیری این موضوع از سوی مسئولان حوزه علم‌وفناوری، پاسخی برای این سؤال بیابد و دلیل خودداری برخی واحدهای سازمان امور مالیاتی از ارائه معافیتهای مالیاتی به شرکتهای دانش‌بنیان را جویا شود.

۹۶/۰۱/۲۷
۱۱:۲۶

یک اقتصاددان در گفتگو با مهر مطرح کرد؛ اشتغال‌زایی در گروی رونق تولید است

یک اقتصاددان با اشاره به انباشت نیروی بیکار از سال‌های گذشته معتقد است: برخی رشته‌های دانشگاهی با نیاز بازار کار تناسب ندارند و نظام آموزش عالی باید بر روی رشته‌های اشتغالزا تمرکز کند.

مهدی تقوی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به الزامات توسعه اشتغال و رونق بازار کار در سال اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید و اشتغال گفت: پیش از هر چیز باید تاکید کرد که افزایش یا کاهش نرخ اشتغال در کشورها به شدت متاثر از متغیرهای اقتصادی به ویژه نرخ رشد است که متاسفانه در برهه‌ای از زمان اقتصاد ایران نرخ رشد منفی ۶ درصد را تجربه کرد و این آسیب جدی به تولید، اقتصاد و بازار کار کشور زد.
وی با بیان اینکه به دلیل کاهش نرخ رشد اقتصادی شاهد ریزش بخشی از نیروی کار در فعالیت‌های اقتصادی بودیم، ادامه داد: قطعا هر دولتی که بخواهد در جهت اشتغال مولد حرکت کند، گام نخست باید تمرکز بر افزایش نرخ رشد باشد که نقش قابل توجهی در افزایش نرخ اشتغال دارد.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی، گفت: عدم ایجاد اشتغال متناسب با نیروی ورودی به بازار کار از حدود ۱۰ سال گذشته منجر به انباشت نیروی بیکار شد، بنابراین امروز علاوه بر نیروهای جدیدالورود متقاضی شغل همواره با حجم نیروی بیکار از سال‌های گذشته مواجه هستیم و این یکی از مشکلات امروز بازار کار است.
تقوی تاکید کرد: در کنار افزایش نرخ رشد اقتصادی، سیاست‌های مکمل اشتغالزایی نیز باید به صورت مدون مدنظر باشد چراکه که صرفا با رشد متغیرهای اقتصادی، فقط می‌توان به بخشی از نیاز بازار کار پاسخ داد. در عین حال عدم تناسب بین عرضه نیروی کار و تقاضا را می‌توان یکی از عوامل بروز بحران بیکاری اعلام کرد.
وی با تاکید بر اینکه هر سیاست غلط اقتصادی می‌تواند پیامدهایی چون افزایش بیکاری داشته باشد، به معضل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی اشاره کرد و گفت: امروز بیکاری بخش زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی یک تهدید است که باید اقداماتی برای ساماندهی اشتغال با اولویت دانش آموختگان دانشگاهی انجام داد.
این اقتصاددان افزود: به رغم اینکه خوشبختانه امروز در دانشگاه‌ها مشاهده می‌شود سطح علمی جوانان ارتقا پیدا کرده اما یکی از چالش‌های نظام آموزش عالی وجود برخی رشته‌های دانشگاهی فاقد بازار کار است.
وی ادامه داد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید با هدف تربیت نیروی آماده به کار توسط دانشگاه‌ها، به گونه‌ای برنامه ریزی کند تا پس از شناسایی دقیق  وضعیت بازار کار، رشته‌های متناسب با نیاز بازار کار را گسترش دهد چراکه در حال حاضر برخی دانشگاه‌ها در رشته‌هایی نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می‌کنند که ظرفیت اشتغالزایی آنها بسیار پایین است. در مقابل بخش‌هایی از اقتصاد کشور نیازمند نیروی کار ماهر است اما افراد دارای مهارت متناسب با آن وجود ندارد. بنابراین در این بخش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید به گونه‌ای برنامه ریزی کند تا رشته‌های مرتبط با نیاز بازار کار را افزایش دهد.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی، همچنین به لزوم تسهیل موانع سرمایه گذاری تاکید کرد و گفت: علاوه بر نرخ رشد اقتصادی به عنوان یکی از متغیرهای موثر در اشتغال، نرخ رشد سرمایه گذاری نیز به عنوان یک شاخص مهم برای اشتغالزایی تلقی می شود که وجود موانع سرمایه گذاری و قوانین دست و پاگیر منجر به از دست رفتن انگیزه سرمایه گذاران و در نهایت کاهش نرخ جذب سرمایه گذاری خواهد شد؛ این در حالی است که شاخص نرخ رشد سرمایه گذاری به تنهایی می‌تواند حجم زیادی از ظرفیت‌های اشتغال را در اقتصاد فعال کند و این هدف جز با رفع موانع بوروکراتیک سرمایه گذاری محقق نمی‌شود.
تقوی به نقش «تولید» در اشتغالزایی اشاره کرد و گفت: بدون تردید تولید بخشی مهمی از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل اشتغال را در اختیار دارد که در این بخش دولت‌ها ناگزیر به حمایت هستند. امروز تولیدکننده باید سرمایه در گردش و نقدینگی داشته باشد تا بتواند ضمن ایجاد ارزش افزوده و توان رقابت با رقبای خارجی خود، برای نیروی کار خود نیز انگیزه ایجاد کند که در این بخش پرداخت تسهیلات بانکی به تولید کننده با سودهای منطقی باید مورد توجه باشد.
وی اظهار کرد: امروز باید برای مقابله با بحران بیکاری تمام دستگاه‌ها خود را دخیل بدانند چراکه اشتغالزایی یک فرآیند است و این فرآیند زمانی نتیجه مطلوب دارد که ظرفیت‌های اشتغالزایی در تمام بخش‌ها شناسایی شوند.

۹۶/۰۱/۲۸
۰۶:۳۴

کمیت‌گرایی در علم فارغ‌التحصیلان ایرانی را بیکارتر کرد

عربستان جاي ايران در انتشار علم نشست / بر اساس مستندات موجود در وبگاه‌هاي رنكينگ و نمايه‌هاي استنادي، عربستان سعودي از سال 2010 تا كنون سهم توليدات علمي خود را در منطقه بيش از دو برابر كرده است...

نویسنده: نیره ساری
بر اساس مستندات موجود در وبگاه‌هاي رنكينگ و نمايه‌هاي استنادي، عربستان سعودي از سال 2010 تا كنون سهم توليدات علمي خود را در منطقه بيش از دو برابر كرده است و توانسته حدود يك هشتم از كل مستندات علمي منطقه را نشر دهد و اين در حالي است كه جمهوري اسلامي ايران با جمعيتي بيشتر از عربستان، در چهار سال منتهي به 2015، مقدار 84/3 درصد از سهم توليدات خود را در منطقه از دست داده است. اين بدان معناست كه تقريباً كل سهم از دست رفته ايران در اختيار كشوري مانند عربستان قرار گرفته است، اما در اين ميان يكبار ديگر آمار رشد مقالات علمي كشور منتشر مي‌شود تا مسئولان به زعم خود سرعت و شتاب علمي كشور را بر خلاف آنچه هست، موجه جلوه كنند.
 
ماهيت توليد دانش در هر كشوري از جمله موضوعات مهمي بوده كه براي هر ملتي غرور آفرين و دشمن‌شكن است و زماني كه از رشد چشمگير علمي كشوري سخن گفته مي‌شود، گويي مقدمه‌اي براي توسعه فناوري بيان مي‌كنيم.  از آنجا كه توسعه فناوري و رونق صنعتي در ادامه شتاب و رشد علمي محقق مي‌شود، مي‌توان دريافت كه در رقابت جاري علم در جهان بالاخص در ميان كشورهاي در حال توسعه، رقابتي همه جانبه، فراگير و بلاوقفه در جريان است و ميزان اثر گذاري و اهميت كشورها در آينده به برتري در اين ميدان رقابت بستگي دارد.  كشور ايران با دارا بودن هوشمندترين نيروي انساني و ظرفيت‌هاي عظيم علمي و دانشي، به گواه تاريخ همواره پيشگام در اين زمينه بوده، اما درخشش اين رشد علمي در چند ساله اخير، به شدت افت كرده است، چنانچه در سالي كه سپري شد رهبر معظم انقلاب در ديدار جمعي از استادان، نخبگان علمي و پژوهشگران دانشگاه‌ها، پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز علمي و تحقيقاتي با تأكيد بر لزوم افزايش سرعت رشد علمي كشور گفتند: «من چندي پيش نيز در خصوص كاهش سرعت رشد علمي تذكر دادم، زيرا سرعت كم شده است و براي جبران فاصله عقب‌ماندگي علمي، چاره‌اي جز افزايش سرعت رشد علمي وجود ندارد.»
با اين حال اما بررسي‌ها نشان مي‌دهد همچنان تحولي در اين زمينه صورت نگرفته است و رصد شرايط و وضعيت علمي نسبت به كشورهاي رقيب به خصوص منطقه‌اي گوياي از دست رفتن سهم عمده‌اي از رشد علمي كشور است.
 
رشد علمي خيره‌كننده عربستان سعودي نسبت به ايران
شايد از نگاه بسياري از مردم، سطح دانش، ميزان انتشار، رشد علمي و فرهنگ مسلط علم و دانش عربستان قابل مقايسه با ايران نباشد، اما نگاهي به وضعيت اين كشور در وبگاه‌هاي رنكينگ و نمايه‌هاي استنادي (سايت رنكينگ سايماگو بر مبناي داده‌هاي نمايه استنادي اسكوپوس‌)، رشد علمي خيره‌كننده عربستان سعودي در چندين سال اخير را نشان مي‌دهد.  مطابق آمارها و نمودارهاي اين سايت، جمهوري اسلامي در چهار سال منتهي به 2015، مقدار 3/84 درصد از سهم توليدات خود در منطقه را از دست داده و در مقابل عربستان در اين مدت 4/82 درصد بر سهم خود از توليدات علمي منطقه افزوده است.
در ادامه اين آمارها حكايت از اين امر دارد كه اين كشور از سال 2010 تا كنون سهم توليدات علمي خود را در منطقه بيش از دو برابر كرده است و در حال حاضر حدود يك هشتم از كل مستندات علمي منطقه را نشر مي‌دهد.
 
گلايه‌مندي فارغ‌التحصيلان تحصيلات تكميلي
اين در حالي است كه تعداد دانشگاه‌ها و بالطبع دانشجويان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي در كشور طي سال‌هاي اخير به مراتب بيشتر شده است، اما فارغ‌التحصيلان تحصيلات تكميلي از دانشگاه‌هاي برتر كشور نيز خود از اين امر گلايه‌مند هستند.
در گزارشي كه به تازگي تهيه شده است، دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف در مورد رشد علمي كشور به خصوص در دو حوزه آموزش و پژوهش و ارتباط اين دو حوزه با صنعت كشور ضمن ابراز گلايه‌مندي از تطابق نداشتن آموزش‌هاي تئوري با ضرورت‌ها و نيازهاي تجربي حاضر در كشور، آرزوهاي خود را نيز بر باد رفته مي‌دانند.  بد نيست به آماري كه در اين گزارش ميداني از زبان دانشجويان ارائه مي‌شود نيز توجه كنيد؛ چراكه همزمان با صحبت دانشجويان نسبت به آموزش‌هاي غير تخصصي در دانشگاه‌ها، سمت و سوي گزارش به تربيت نيروي كار و ورود به جامعه كشيده مي‌شود.
 
خروجي دكتراي مهندسي 15 نفر، نيروي شاغل به كار يك نفر
دانشجوي ترم آخر ارشد در رشته مكانيك مي‌گويد از 120 فارغ‌التحصيل اين رشته در دو مقطع ارشد و كارشناسي، تنها 10 نفر مشغول به كار هستند، دانشجوي مهندسي ديگري به گروه تلگرامي متشكل از 116 اشاره مي‌كند كه 50 نفر از آنها به دليل بيكاري به خارج از كشور رفته و جذب ساير نقاط جهان شده‌اند. عمق فاجعه وقتي است كه دانشجويي ديگر مي‌گويد از 15 دكتراي مهندسي، 14 نفر جذب ساير كشورها شده‌اند و تنها يك نفر باقي مانده كه به قول خودش آن يك نفر هم در فعاليتي غير‌مرتبط با رشته تحصيلي مشغول فعاليت است.
جمعي از دانشجويان تأكيد دارند كه متأسفانه هدف در تحصيلات تكميلي ارائه مقاله‌هاي غير كاربردي شده است كه بسياري از آنها فاكتور پيشرفت و رشد علمي نيست؛ چراكه از هر هزار مقاله تنها شايد يكي از آنها پاسخگوي نيازهاي صنعتي باشد.
اشاره اين افراد به افزايش كمي مقالات در حالي است كه همچنان رشد كمي مقالات علمي به عنوان فاكتور پيشرفت و رشد علمي از سوي مسئولان مطرح و هر روز آمار جديدي ارائه مي‌شود.
روز گذشته نيز يكي ديگر از اين آمارها مطرح و بيان شد كه تعداد مقالات برتر كشور در سال 2016 ميلادي نسبت به سال 2015 ميلادي نزديك به 41 درصد رشد داشته است و طي سال‌هاي 2013 تا 2015 ميلادي با افزايش تعداد مقالات برتر كشور، رتبه دوم منطقه و همچنين دوم جهان اسلام متعلق به ايران شده است.
موضوعي كه شايد در وهله اول درخشان و غرور‌آفرين به نظر برسد، اما نه‌تنها واقعيت موجود از رشد علمي كشور خبر نمي‌دهد، بلكه نتيجه سياست‌بازي و رفتار قبيله‌اي وزارت علوم؛ شاهد غلبه قاطعانه توليد علم كشوري همچون عربستان بر ايران هستيم. 

۹۶/۰۱/۲۷
۲۲:۰۱

دروس دانشگاهی کاربردی نیست

کارشناس حوزه کار یکی از علل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را کاربردی نبودن سرفصل های دروس دانشگاهی و تئوری محوربودن آنها عنوان و بر آموزش مهارت به دانشجویان هنگام تحصیل تاکید کرد.

«پوراندخت نیرومند» روز دوشنبه با اشاره به طرح پژوهشی که سال 1387 درباره دلایل بیکاری فارغ التحصیلان انجام شد، گفت: یکی از عوامل بیکاری فارغ التحصیلان نداشتن مهارت متناسب با بازار کار ایران است و در واقع ارتباط بین بازار، دولت و صنعت نهادینه نیست.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وی با بیان اینکه 700 هزار میلیارد ریال( 70 هزار میلیارد تومان ) گردش مالی در بازار آموزش ایران داریم، گفت: بررسی ها در این پژوهش نشان داد باوجود چنین گردش مالی در کشور نیروی متخصص نداریم و در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تنها مطالب به صورت تئوری به افراد ارائه می شود.
این کارشناس اقتصادی معتقد است، بخشی از سرفصل های دانشگاهی کشور به روز و مطابق استانداردها جهانی است اما بخشی از این سرفصل ها نیز در حد تئوری است و کتاب های درسی ترجمه است و کاربردی ندارد.
نیرومند تاکید کرد: اگر دانشجو می خواهد وارد بازار کار شود باید دانش، مهارت و نگرش او با هم همخوانی داشته باشد و به عبارتی دانشجو باید مهارت های لازم را فراگیرد تا بتواند در بازارهای کار موفق باشد.
وی هدف از تاسیس دانشگاه های علمی و کاربردی را در کشور بهبود مهارت در بین جوانان و آموزش مهارت عنوان کرد و گفت: اما در حال حاضر مدارج دانشگاهی در آنها بالاتر رفته و به درجه دکترا هم رسیده و آموزش در این دانشگاه ها با سایر مراکز آموزش عالی تفاوت چندانی ندارد.
نیرومند می گوید، یکی از دلایلی که در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی افراد متخصص تربیت نمی شود، به نبود تقاضا در بنگاه ها، صنعت و فناوری برمی گردد ، چرا که فناوری و تکنولوژی پیشرفته در کشور وجود ندارد و در نتیجه نیاز به افراد متخصص نیست.
به گفته این کارشناس اقتصادی، تنها 7 دهم درصد صادرات کشور از فناوری های پیشرفته است، در حالی که در کشوری همچون مالزی 43 درصد صادرات آن از فناوری های پیشرفته است و این رقم به طور میانگین در کشورهایی چون ژاپن و آمریکا به 27 درصد می رسد.
نیرومند با بیان این که اقتصاد کشور دولتی است، افزود: براساس آمار 40 درصد کارمندان دولت تحصیلات دانشگاهی دارند که پس از ورود به دستگاه دولتی تحصیلات عالی خود را ادامه دادند و این در حالی است که طبق آمار بخش خصوصی در سال 90 تنها 10 درصد فارغ التحصیل دانشگاهی مشغول به کار بودند و 90 درصد دیگر دیپلم و زیر دیپلم بودند.
این کارشناس توضیح داد: در بخش های دولتی نظام کاری براساس آزمون و خطا است و نیاز به مهارت خاصی ندارد و گاهی دیده می شود افراد 30 سال در یک بخش کار می کند که نیاز به مهارت خاصی ندارد و کارهای تکراری در آن انجام می شود که فرد در آنجا مشغول است.
نیرومند افزود: این در حالی است که در بخش های خصوصی اینطور نیست و چون خود بنگاه ها اقدام به سرمایه گذاری می کنند و هزینه ها ر پرداخت می کنند، مهارت افراد برای آنها اهمیت زیادی دارد و به دنبال مدرک دانشگاهی نیستند و در نتیجه سهم فارغ التحصیلان در این بخش پایین است.
نیرومند با بیان این که باید اقدام های موثری برای بیکاری فارغ التحصیلان انجام شود، گفت: بسیاری از فارغ التحصیلان در کارهایی که هیچ ارتباطی با رشته تحصیلی شان ندارد و از طرفی علاقه ای به آن ندارند مشغول به کار می شوند و هزینه ای که جامعه برای تربیت این افراد در رشته مورد نظر انجام داده نیز بیهوده بوده که این امر در سراسر جهان مرسوم نیست.
وی درباره آسیب شناسی نبود مهارت در بین فارغ التحصیلان گفت: علاوه بر تئوری محور بودن دانشگاه ها مساله دیگر هزینه بر بودن واحدهای عملی و کارآموزی در دانشگاه است که در آنها هزینه های واحدهای عملی دو برابر هزینه واحدهای نظری است.
کارشناس حوزه کار معتقد است، در دانشگاه ها باید به دانشجویان مشاوره روانشناسی درباره شغل مرتبط با رشته تحصیلی شان داده شود و در حین تحصیل باید در بنگاه ها کار کنند تا با محیط کار آشنا شوند.
نیرومند افزود: در بازار کار باید استادکار مهارتی داشته باشیم تا مهارت متناسب با کار را به دانشجویان آموزش دهد و از سوی دیگر اساتید دانشگاه باید سعی کنند علاوه بر مباحث تئوری، بخش های عملی و کار در مشاغل جامعه را نیز در سرفصل آموزش های خود قرار دهند.

۹۶/۰۱/۲۸
۱۰:۴۴