نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 91555
 • تمام سکه (طرح جدید) 895000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 892000
 • نیم سکه 473000
 • ربع سکه 263000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3360
 • یورو 3730
 • پوند 5225
 • صد ین 2690
 • درهم امارات 915
 • لیر ترکیه 1212
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 31 Arrow up
  دلار 29797
 • 8 Arrow up
  یورو 33061
 • 79 Arrow up
  پوند 46642
 • 12 Arrow up
  فرانک 30484
 • 15 Arrow up
  صد ین 23955
 • 9 Arrow up
  درهم امارات 8113

نمادهاي متوقف در فرابورس و دلايل آن تشريح شد

به گزارش خبرگزاري موج، اداره نظارت بر ناشران فرابورسي وضعيت نمادهايي که بيش از 7 روز در بازار فرابورس متوقف بوده‌اند را تشريح کرد.
بر اساس اين گزارش، شرکت پالايش نفت تهران با نماد «شتران» از تاريخ 29 تير 94 به علت عدم ارائه اطلاعات پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده است که با ارسال اطلاعات و صورت‌هاي مالي 3 ماهه منتهي به تاريخ 31 خرداد 94 و همچنين بازنگري پيش بيني سال مالي 94 باتوجه به تعديل با اهميت سود تحقق يافته سال مالي 93 بازگشايي خواهد شد.
شرکت بيمه آرمان با نماد «آرمان» از تاريخ 23 تير 94 به علت عدم ارائه اطلاعات پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده است که با ارسال اطلاعات و صورت‌هاي مالي 3 ماهه منتهي به تاريخ 31 خرداد 94 و همچنين اصلاح تصميمات مجمع عمومي عادي ساليانه بازگشايي خواهد شد.
شرکت بانک ايران زمين با نماد «وزمين» از تاريخ 28 ارديبهشت 94 به علت تغيير با اهميت اطلاعات واقعي سود هر سهم سال مالي 93 نسبت به پيش بيني و تعديل با اهميت پيش بيني سال مالي 94 نسبت به عملکرد واقعي 93 متوقف شده است که با ارسال دلايل تغيير اطلاعات واقعي سال کالي 93 نسبت به پيش بيني، اولين پيش بيني سال مالي 94 حسابرسي شده، اطلاعات و صورت‌هاي مالي سال مالي 93 حسابرسي شده و اطلاعات و صورت‌هاي مالي 3 ماهه منتهي به 31 خرداد 94 مجدداً فعاليت خود را در بازار فرابورس آغاز خواهد کرد.
بانک سرمايه با نماد «سمايه»، از تاريخ 29 تير 94 به دليل عدم ارائه اطلاعات پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه، با توقف نماد همراه بوده است که با ارائه اولين پيش بيني سال مالي 95 حسابرسي شده، اطلاعات و صورت‌هاي مالي سال مالي 93 حسابرسي شده و اطلاعات و صورت‌هاي مالي 3 ماهه منتهي به تاريخ 31 خرداد 94 بازگشايي خواهد شد.
شرکت پالايش نفت لاوان با نماد «شاوان»، از تاريخ 24 تير 1394 به علت عدم ارائه اطلاعات پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده است که با ارائه اطلاعات و صورت‌هاي مالي 3 ماهه منتهي به تاريخ 31 خرداد 94 و همچنين بازنگري پيش بيني سال مالي 94 با توجه به تعديل با اهميت سود تحقق يافته سال مالي 93 مجدداً بازگشايي خواهد شد.
پالايش نفت شيراز با نماد «شراز» که از تاريخ 24 تير 94 به علت عدم ارائه اطلاعات پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه متوقف شده است با ارائه اطلاعات و صورت‌هاي مالي 3 ماهه منتهي به تاريخ 31 خرداد 94 و همچنين بازنگري پيش بيني سال مالي 94 با توجه به تعديل با اهميت سود تحقق يافته سال مالي 93 معاملات را از سرخواهد گرفت.
در اين بين، سيمان لار سبزوار، با نماد «سبزوار» از روز 29 تير 94 به علت تغيير با اهميت پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 متوقف شده است که با ارائه اطلاعات پيش بيني سال مالي 94 با ذکر دلايل تعديل نماد مي‌تواند شرکت را دوباره براي معاملات در فرابورس آماده کند.
اما شرکت بيمه ميهن با نماد «ميهن» که از تاريخ 29 تير 94 به دليل عدم ارائه اطلاعات پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 با توجه به افزايش سرمايه متوقف شده است با ارائه اطلاعات پيش بيني سال مالي 94 با سرمايه جديد، بازگشايي خواهد شد.
شرکت قند شيروان، قوچان و بحنورد با نماد «قشير» که از تاريخ 23 تير 94 به دليل تغيير در اطلاعات پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 متوقف شده است، با ارائه اصلاح پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 بر اساس عملکرد 3 ماهه بازگشايي خواهد شد.
در اين ميان، شرکت بيمه سامان با نماد «بساما» نيز از تاريخ 25 تير 94 به دليل عدم ارائه اطلاعات پيش بيني سود هر سهم سال مالي 94 با توجه به افزايش سرمايه متوقف است که با ارائه اطلاعت اصلاح شده پيش بيني سال مالي 94 با اعمال سرمايه جديد و همچنين ارائه اطلاعات و صورت‌هاي مالي 3 ماهه منتهي به تاريخ 31 خرداد 94 بازگشايي مي‌شود.

منابع دیگر:
 • سنا
 • ایستانیوز
 • اقتصادنیوز
 • بولتن
 • جهان صنعت
۹۴/۰۵/۲۵
۱۱:۴۶

پاسخ بیمۀ مرکزی به مقالۀ در روزنامۀ حمایت

بیما: در پی درج مطلبی با عنوان "بارسنگین تخلفات بیمه ای بر دوش دستگاه قضایی" در روزنامه "حمایت" که در تاریخ ۶/۵/۹۴ درج شده بود، بیمه مرکزی نسبت به تهیه توضیحاتی اقدام و مقدمات لازم را برای درج این توضیحات در روزنامه فراهم آورد. به منظور اطلاع رسانی شفاف و تنویر افکار عمومی این مطلب را می خوانید:

به گزارش بانک و بیمه(بیما)، به نقل از روابط عمومی بیمۀ مرکزی جمهوری اسلامی ایران متن پاسخ بدین شرح است: 1- قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قوانین موضوعه کشوری براساس اصل «تفکیک قوا» ، صلاحیت و وظیفه هریک از قوای سه گانه و دستگاهها را مشخص نموده است .مطابق اصل سی وچهارم قانون اساسی دادخواهی حق مسلم هرفرد است و هرکس می تواند به منظور دادخواهی به دادگاه های صالح رجوع نماید وهمه افراد ملت حق دارند این گونه دادگاهها را در دسترس داشته باشند. براساس اصل صد و پنجاه ونهم نیز مرجع رسمی تظلمات و شکایات دادگستری است. بنابراین نمی توان اینگونه استدلال نمود که دستگاه قضایی بار دستگاه دیگر را به دوش می کشد .
 درحال حاضر دستگاه قضایی کشور به دنبال تشکیل مجتمع های قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تصادفات رانندگی با استفاده از امکانات وبودجه شرکتهای بیمه است صرفا به دلیل آنکه نهایتا پرداخت خسارات مربوطه به عهده شرکت بیمه یا صندوق تامین خسارتهای بدنی است ! اما صنعت بیمه بدون آنکه نقشی در وقوع تصادفات یا تکلیفی در رسیدگی به دعاوی آن داشته باشد، بدون هیچ گلایه ای دراین خصوص با دستگاه قضایی همکاری نموده و می نماید.  
 ۲- «بار سنگین تخلفات بیمه‌ای بر دوش دستگاه قضایی»، یک کلی گویی است، علاوه براین بروز تخلف ، امری محتمل در هر فعالیت، نظام، ساختار وتشکیلاتی می باشد ونمی توان موارد محدود را تعمیم ناروا به کل فعالیت یا ساختار مورد نظر داد. چنانچه به اینگونه روش ها پایبند باشیم، هیچ تشکیلات وفعالیتی مصون نخواهد بود.
 صنعت بیمه کشور در تمامی شرایط و اوضاع واحوال نقش حامی را برای جامعه در تمامی فعالیت ها ایفاء می نماید که بیمه اجباری شخص ثالث بخش کوچکی از آن است . امروزه فعالیتی را نمی توان سراغ داشت که تحت حمایت بیمه نباشد، لذا روا نیست با اینگونه قلم پردازی ها که دلیل آن برای این سازمان نامعلوم است ، خدمات بزرگ این صنعت مورد کم لطفی قرار گیرد .
  کمااینکه رویکرد این سازمان در برخورد با مواردی از آراء و تصمیمات قضایی خلاف قانون ویا درتقابل با وظایف نظارتی خود و حقوق بیمه گذاران ، تعمیم آن موارد به کل دستگاه قضایی ویا جامعه قضات خدوم و رسانه ای کردن آنها نبوده است .
  مزید اطلاع، ضروری می داند یک فقره را که موضوع آن مرتبط بامحور اصلی مطلب مندرج در روزنامه حمایت است ذکر نماید وآن اینکه متعاقب تعلیق پروانه یک شرکت بیمه توسط شورای عالی بیمه در رشته بیمه اجباری شخص ثالث ، شرکت مذکور اقدام به طرح شکایت در مرجع قضایی علیه شورای عالی بیمه به خواسته ابطال تصمیم و صدور دستور موقت در این خصوص می نماید و شعبه رسیدگی کننده نیز بدون توجه به نتایج تصمیم خود ، دستور موقت جلوگیری از اجرای تصمیم شورا صادرمی کند . متاسفانه پس از صدور دستور موقت، شرکت بیمه مذکور پنجاه و چهار هزار بیمه نامه در همان رشته صادر و به طلبکاران خود اضافه نموده است!
  ۳- اصولاً نظارت بر بیمه و یا هر نوع فعالیت اقتصادی شامل دو نوع نظارت است: نظارت پیشین و نظارت پسین.
 در مقررات حاکم بر صنعت بیمه از جمله قانون تاسیس بیمه مرکزی و مصوبات شورایعالی بیمه ، فرآیندها و تشریفات قانونی و ضمانت اجراهای مربوط به این دو نظارت وجود دارد . در نظارت پیشین، پیشگیری، و در نظارت پسین برخورد قانونی و قاطع با تخلفات صورت گرفته و کاهش آثار ناشی از آن هدف است . بنابر این نظام حقوقی و قانونی نیز این فرض را که نظارت پیشین کافی به مقصود بوده و اعمال تدابیر نظارتی کافی می باشد، نمی پذیرد و برای متخلفین از مقررات ، ضمانت اجرا در نظر گرفته که در قانون تاسیس بیمه مرکزی لغو پروانه و تعلیق از مصادیق این ضمانت اجراهای قانونی هستند . به عبارت دیگر علیرغم وجود نظارتهای پیشگیرانه، بروز تخلف (قطع نظر از علل وعوامل آن) امری محتمل است که اعمال نظارتهای پسین نیز اجتناب ناپذیر می گردد.  بنابراین پیش فرض نویسنده مطلب مبنی بر اینکه تخلفات شرکتهای بیمه از ایفای تعهدات ناشی از ضعف نظارتی بیمه مرکزی است یک فرض ذهنی بوده و اثبات این فرضیه مستلزم بررسی دقیق اقدامات بیمه مرکزی در نظارت بر بیمه ها، خصوصاً بیمه توسعه و آسیب شناسی موضوعات است . در این خصوص صرفا به این نکته بسنده می نمایدکه یکی از مهمترین ابزار نظارتی در صنعت بیمه ، نظارت بر نرخ حق بیمه توسط نهاد ناظر است که متاسفانه در بیمه شخص ثالث با وجود ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث مصوب ۱۳۸۷ که تعیین تعرفه حق بیمه را به هیات محترم وزیران محول نموده و با توجه به آئین نامه مصوب که با دیدگاه حمایتی صرف و بدون توجه به موازین فنی نرخ گذاری صرفاً دارای سقف نرخ است ، نهاد ناظر امکان مقابله با نرخ شکنی و اعمال تخفیف های بی ضابطه از سوی شرکتهای بیمه را ازدست داده است. نتیجه آنکه شرکتی مانند بیمه توسعه با هدف بدست آوردن سهم بازار ، اقدام به عرضه بیمه در مقیاس وسیع با نرخ های غیر کارشناسی نموده و شرکت را به ورطه عدم امکان ایفاءتعهدات  می کشاند.
  لازم به ذکر است تدابیر و اقدامات نظارتی ازجمله تعلیق فعالیت و متعاقبا لغو پروانه شرکت بیمه مذکور توسط بیمه مرکزی وشورای عالی بیمه معمول گردیده علاوه براین موارد لازم در دستگاه قضایی طرح و پیگیری شده است.
 ۴ - بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تکالیف قانونی خود درخصوص نظارت بر شرکتهای بیمه و حمایت از حقوق بیمه گذاران و بیمه شدگان را به خوبی می داند و براساس آن عمل می نماید . مطابق قانون نیز دستگاههای ناظر بر عملکرد بیمه مرکزی مشخص گردیده اند. بدیهی است این سازمان در قبال اقدامات خود دربرابر دستگاههای نظارتی پاسخگو بوده و مسئولیت پذیر می باشد. بنابراین شایسته نیست بدون صلاحیت قانونی وآن هم به صورت رسانه ای به این امر ورود گردد.
 ۵-برای تجزیه و تحلیل وارزیابی عملکرد صنعت بیمه و دستگاه ناظر برآن بایستی بر کلیه سوابق، آمارعملکرد، ضوابط، مقررات و کلیه زوایای این فعالیت آن آشنایی واشراف کامل داشته و تنها متخصصین باسابقه دراین حرفه قابلیت آن را دارا هستند و با نگاهی گذرا بر مطلب درج شده در روزنامه حمایت ، فقدان این قابلیت  نمایان می شود.
  ۶ - پاره ای از موارد مطروحه، مستند به مصاحبه با برخی اشخاص گردیده  که در این موارد نیز به پرونده های قضایی اشاره شده است. شایسته بود اشخاص مذکور به جای کشاندن مفاد پرونده ها به عرصه مطبوعات، از طرق صحیح و با همکاری دستگاه ناظر به رفع تخلف می پرداختند. به عنوان نمونه به نقل قول از رییس شعبه ۱۴ اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران گفته شده نمایندگی یکی از شرکت‌های معروف بیمه به‌ بهانه گرفتن تخفیف ویژه برای مشتریان خود در ارایه بیمه‌نامه‌های شخص ثالث مبالغ اضافی از مشتریان دریافت می‌کرد و این تخلف منجر به تشکیل پرونده در تعزیرات تهران شد.
 دراین خصوص توجه روزنامه حمایت ومقام مذکوررا به این مهم جلب می نماید که رسیدگی به تخلفات نمایندگان شرکتهای بیمه دارای مکانیسم خاص در «آیین نامه تنظیم امور نمایندگی» مصوب شورای عالی بیمه است و در این آیین نامه ضمانت اجراهای سنگینی برای تخلفات نماینده  و شرکت بیمه لحاظ شده است که اگر مورد توجه قرار می گرفت رسانه ای ساختن موضوع و ایجاد ابهام وسوال درخصوص شرکتهای بیمه ونهاد ناظر لزومی نمی یافت.
 در پایان از روزنامه وزین حمایت که روزنامه تخصصی حقوقی وقضایی است ویکی از رسانه های دستگاه قضایی محسوب می شود و بایستی قانون مداری وعدالت محوری را در دستورکارخود داشته باشد، انتظار می رود به نحو منطقی وکارشناسانه با موضوعات برخورد نماید و با انتشار نقل قول های دیگران و بدون مستندات وآمارهای لازم ، موجبات تکدر خاطر و درنهایت زمینه بی اعتمادی عمومی به صنعت بیمه و نهاد ناظر را که حامی حقوق بیمه گذاران وبیمه شدگان است، فراهم ننماید .

منابع دیگر:
 • نقدینه
 • ریسک نیوز
 • اعتبار
۹۴/۰۵/۲۶
۰۷:۲۴

برای سال ۹۴؛ نرخ بیمه شخص ثالث ثابت باقی ماند/ آغاز دریافت الحاقیه مجانی

تین نیوز | رئیس کل بیمه مرکزی ایران با اعلام اینکه تعرفه حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۴ ثابت باقی مانده است، از آغاز دریافت الحاقیه مجانی شخص ثالث از امروز خبر داد.
 
محمد ابراهیم امین امروز در جلسه سندیکای بیمه گران ایران با بیمه مرکزی در مورد تصمیم گیری برای حق بیمه شخص ثالث سال ۹۴ گفت: پیرو اعلام افزایش مبلغ دیه به میزان ۱۰ درصد در سال ۹۴ توسط رئیس قوه قضائیه، هماهنگی هایی با دولت، وزیر امور اقتصادی و دارایی و سندیکای بیمه و بیمه مرکزی انجام شد.
 
رئیس شورای عالی صنعت بیمه ادامه داد: به دلیل اینکه دولت در سال ۹۳ با سیاست های مناسب توانست تورم را به کمتر از ۱۶ درصد کاهش دهد و همچنین سیر نزولی افزایش قیمت ها خود را نشان داد، صنعت بیمه در همراهی مردم و دولت تصمیم گرفت با وجود افزایش دیه، حق بیمه ها را به میزان سال قبل ابلاغ کند تا در اجرای سیاست های کنترل تورم دولت، نقش داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه از سوی دیگر عملا سرمایه بیمه نامه ها افزایش پیدا می کند و مبنای رسیدگی در پرونده های قضایی، سقف بیمه نامه های شخص ثالث است، از تمام کسانی که مهلت بیمه نامه ها آنها هنوز تمام نشده است، درخواست کرد که الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث را دریافت کنند.
 
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بر همین اساس حق بیمه شخص ثالث در سال جاری ۲۲۰ میلیون تومان جانی در ماه حرام و ۵.۵ میلیون تومان مالی است ولی مردم پولی بابت الحاقیه پرداخت نمی کنند.
 
وی گفت: به دلیل اینکه نرخ دیه از ابتدای سال ابلاغ شده است، از امروز جدول حق بیمه ها توسط بیمه مرکزی ابلاغ می شود. بیمه مرکزی حق بیمه ها را رند کرده است تا مردم راحت تر برای خودروهای مختلف حق بیمه بپردازند.
 
امین اضافه کرد: الحاقیه صرفا برای پرداخت پول نیست بلکه مردم باید بیمه نامه کامل در دست داشته باشند بر این اساس بیمه نامه شخص ثالث در سال ۹۴، ۲۲۰ میلیون تومان جانی و ۵.۵ میلیون تومان مالی است؛ به همین خاطر با دریافت الحاقیه، سرمایه ۲۰۰ میلیون تومانی جانی را به ۲۲۰ میلیون تومان در سال جاری افزایش دهند، البته بدون پرداخت هیچ گونه مبلغی.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۶:۴۵

معاون نظارت بیمه مرکزی: با وضع عوارض متعدد، بیمه ها را زمین گیر کرده اند

نقدینه- معاون نظارت بیمه مرکزی با بیان اینکه نگاه دولت و مجلس باید به بیمه حمایتی باشد، گفت: برای بیمه شخص ثالث آنقدر عوارض وضع شده که شرکت های بیمه تجاری زمین گیر شده است.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، حبیب الله میرزایی با بیان این نکته که از سال ۱۳۸۷ که بیمه شخص ثالث در حال اجرا است، گفت: از عوارضی که از مردم در ارتباط با بیمه شخص ثالث گرفته می‌شود مبلغی بالغ بر ۱۳۵۷ میلیارد تومان در این دوره پنج ساله به نیروی انتظامی اختصاص داده شده و۲۴۸۹ میلیارد تومان به وزارت بهداشت و مبلغی نیز به صندوق حمایت اختصاص داده شده است.
وی با بیان این نکته که باید به سمتی برویم که بیمه یک راننده پرریسک از راننده کم ریسک کمتر باشد و هر کس به مقدار ریسکی که ایجاد می‌کند، حق بیمه بپردازد.
میرزایی گفت: صدور بیمه‌نامه در شرکت‌های بیمه تجاری تحت کنترل بیمه مرکزی است و باید به سمتی برویم که بیمه یک راننده پرریسک از راننده کم ریسک؛ کمتر باشد و هر کس به مقدار ریسکی که ایجاد می کند حق بیمه بپردازد.
معاون نظارت بیمه مرکزی با بیان اینکه صنعت بیمه در اقتصاد ملی جایگاه شایسته‌ای ندارد به تدوین برنامه رهبردی بیمه مرکزی برای تعیین جایگاه صنعت بیمه اشاره کرد و افزود: ما نسبت به نقطه‌‌ای که شروع کردیم در وضعیت مطلوبی  قرار داریم اما شرایط مان ایده‌آل نیست.
وی با بیان این نکته که بیمه مرکزی از تمام ابزارهای خود استفاده می‌کند تا این شرکت ها در مسیر اصلاح قرار بگیرد، تأکید کرد: ‌اگر خسارتی در این ارتباط متوجه مردم شده باشد باید جبران شود.
میرزایی با بیان اینکه شرکت های بیمه تجاری با نظام های بیمه ای تجاری تفاوت دارد، گفت: یکی از رشته های بیمه ای که شرکت های بیمه آن را پرداخت می‌کند بیمه شخص ثالث است که متاسفانه در این شاخه، درآمد و هزینه، تعادل ندارد.
میرزایی با بیان اینکه متاسفانه در برخی از موارد قیمت گذاری در این گونه موارد از دست نهادهای تخصصی خارج می‌شود، به مهر گفت: هر سال نرخ دیه افزایش پیدا می‌کند اما از طرف دیگر می گویند که شرکت های بیمه تجاری، نباید  نرخ بیمه شخص ثالث را افزایش دهند. وی با تأکید بر این نکته که در ارتباط با صنعت بیمه و شرکت های بیمه تجاری باید بر اساس واقعیت ها صحبت کرد و قوانینی که در این ارتباط تصویب می‌شود در این جهت باشد درباره اینکه برخی از شرکت های بیمه تجاری ورشکسته شده اند با رد این موضوع اظهارداشت: ۴۰ هزار نمایندگی دفتر بیمه  فعال است و ۳۰ شرکت بیمه نیز در کشور فعالیت می‌کنند؛ البته یک یا دو شرکت به خاطر بی توجهی به مقررات و مکانیزم های مربوطه تصمیماتی را گرفته اند که برایشان مشکلاتی را  به وجود آورده است.  
وی ادامه داد: در یک شرکت بیمه که یک مدیر غیرفنی مسوولیت را برعهده گرفته بود نرخ بیمه تکمیلی که ۱۵ هزار تومان است به ۷ هزار تومان کاهش داده شده بود و تصور می کرد که می تواند از طریق افزایش مشتری این کسری را جبران کند در حالی که موفق نشد. یکی دیگر از شرکت های بیمه تخفیفات زیادی را  برای بیمه شخص ثالث در نظر گرفته بود که این موضوع نیز این شرکت را با مشکل مواجه کرد.
 

منابع دیگر:
 • آیین
 • من بانک
۹۴/۰۵/۲۵
۱۲:۱۷
منابع دیگر:
 • عصراقتصاد
۹۴/۰۵/۲۶
۰۷:۲۸

قائم مقام صندوق رفاه خبر داد: بیمه حوادث شامل حال همه دانشجویان/ ارائه بیمه اساتید و کارکنان

قائم مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم جزئیات بیمه دانش و دانشجویی را تشریح کرد.

فریبرز سجادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات بیمه دانش و سایر بیمه های دانشجویی گفت: در حال حاضر با تدبیر وزیرعلوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان به منظور ایجاد تسهیلات بهتر و بیشتر با نرخ حق بیمه حداقلی، قرار است تمرکزی با محوریت صندوق رفاه دانشجویان در خصوص بیمه دانش و سایر بیمه های دانشجویی و حتی بیمه دانشگاهیان شامل بیمه کارکنان و اعضای هیات علمی ایجاد شود.
وی ادامه داد: برای همین با شرکت های بیمه معتبری که  دارای رتبه خوب در رتبه بندیهای بیمه مرکزی هستند و یا شعبات و خدمات مطلوبی دارند، مذاکراتی داشته و شرایط خود را اعلام کرده‌ایم و خواسته‌ایم که نرخ حق بیمه پیشنهادی خود را ارایه دهند.
قائم مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: در حال حاضر ۷ شرکت بیمه شرایط خود را به صندوق اعلام کرده‌اند و در مرحله بررسی پیشنهادات هستیم و از  ۲ یا ۳ شرکت بیمه که بهترین شرایط را ارایه دهند و کمترین حق بیمه را تقاضا کنند، برای مذاکرات نهایی دعوت خواهیم کرد.
وی افزود: سرانجام با یکی از این شرکت‌ها به نتیجه رسیده و در قالب تفاهم نامه شرایط مورد توافق به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد و دانشگاه‌ها طبق این تفاهم نامه قرارداد مربوطه را با شرکت های بیمه منتخب منعقد می کنند.
سجادی در خصوص جزئیات بیمه دانش گفت: بیمه دانش دو وجه دارد، یک بیمه حوادث تحصیلی است که کل دانشجویان کشور که تحت پوشش وزارت علوم هستند باید تحت پوشش این بیمه نیز باشند و وجه دیگر آن بیمه تکمیلی است.
قائم مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویی افزود: بیمه تکمیلی برای دانشجویانی است که بیمه پایه درمانی را ندارند و یا تحت پوشش بیمه تکمیلی خانواده نیستند که این دانشجویان می توانند بیمه پایه را با اخذ وام بیمه درمانی از طریق صندوق برقرار کنند. همچنین از بیمه تکمیلی که مازاد هزینه درمانی را پوشش می دهد برخوردار باشند این بیمه تقریبا برای دانشجویانی است که تحت پوشش بیمه نیستند و  ما پیش بینی می کنیم که ۱۰ تا ۲۰ درصد دانشجویان را در برگیرد.

منابع دیگر:
 • صاحب خبر
 • آفتاب
 • دانشجو
 • جماران
 • خبر‌نامه دانشجویان ایران
 • وب‌گردی
 • جهان نیوز
 • مشرق
 • ایران خبر
 • صابر نیوز
 • صبحانه آنلاین
 • نسیم قاین
 • قم‌نیوز
 • آفرینش
۹۴/۰۵/۲۵
۰۸:۴۴

دفاع وزیر از دریافتی پزشکان

وزیر بهداشت با اعلام اینکه بعد از اجرای طرح تحول سلامت پرداختی پزشکان از ۳.۳ میلیون تومان به ۵.۵ میلیون رسیده است، گفت: این رقم برای پزشکان تمام وقت که مطب ندارند، از ۷ میلیون به ۱۲.۸ میلیون تومان رسیده است.

خبرگزاری مهر: دکتر سید حسن هاشمی با حضور در برنامه «نگاه یک» که شب گذشته از شبکه اول سیما روی آنتن رفت، به ابهامات پیرامون طرح تحول نظام سلامت پاسخ داد و گفت: آنچه به عنوان اعتبارات اجرای طرح تحول نظام سلامت دریافت می کنیم، یک درصد مالیات بر ارزش افزوده است که تا کنون ۲۳۰۰ میلیارد تومان به ما داده اند.
وی افزود: همچنین از محل هدفمندی یارانه ها نیز ۴۸۰۰ میلیارد تومان برای ما مصوب شده است که تاکنون ۴۰ درصد آن پرداخت شده است.
وزیر بهداشت تاکید کرد: در مجموع از ۱۱ هزار میلیارد تومان بودجه سلامت تاکنون در حدود ۶۸۰۰ میلیارد دریافت کرده ایم که البته مربوط به سال گذشته است.
هاشمی در ادامه به موضوع کاهش پرداختی از جیب مردم بابت هزینه های درمانی اشاره کرد و افزود: در این بخش رقمی در حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده ایم که سهم مردم از پرداخت هزینه های درمانی کاهش یابد. بطوریکه قبل از اجرای طرح تحول سلامت، مردم در مراجعه به مراکز درمانی ۳۸ درصد هزینه را پرداخت می کردند که در حال حاضر این عدد برای شهرها به ۶ درصد و برای روستاها به ۳ درصد رسیده است.
وزیر بهداشت به ۱۰ میلیون بیمه شده در قالب بیمه سلامت ایرانیان اشاره کرد و گفت: دو هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان از محل طرح تحول سلامت به وزارت تعاون دادیم.
وی در ادامه با انتقاد از فضا سازی رسانه ای بر علیه جامعه پزشکی، افزود: هدف این افراد، برای ناکارآمد جلوه دادن طرح تحول سلامت بوده است. آنها می خواهند با منفی بافی، طرح تحول سلامت را کم ارزش نشان بدهند. اما، توجه ما نگاه به مردم است.
هاشمی با عنوان این مطلب که سال هاست رسانه ها از جمله رسانه ملی مسیر اشتباهی را در رابطه با جامعه پزشکی طی می کنند، گفت: من معتقدم که سرمایه های ملی نباید آسیب ببینند.
وی با اشاره به ابهاماتی که در رابطه با پرداختی پزشکان در طرح تحول نظام سلامت وجود دارد، افزود: ما حاضریم ریز هزینه ها را اعلام کنیم. دریافتی یک متخصص دانشگاه علوم پزشکی تهران ماهانه ۳.۵ میلیون است که برای آن سند داریم و دستگاه های نظارتی می توانند، بررسی کنند.
وزیر بهداشت با اعلام اینکه بعد از اجرای طرح تحول سلامت پرداختی پزشکان از ۳.۳ میلیون تومان به ۵.۵ میلیون رسیده است، گفت: این رقم برای پزشکان تمام وقت که مطب ندارند، از ۷ میلیون به ۱۲.۸ میلیون تومان رسیده است.
هاشمی با انتقاد از اینکه فضای پزشک ستیزی منجر به آسیب سلامت مردم می شود، افزود: اشکال از بیمه است که به موقع به تعهداتش عمل نمی کند.
وی تاکید کرد: حوزه سلامت باید متولی واحد داشته باشد. اگر بیمه سامان پیدا کند، حتما مشکل بهداشت و درمان مردم حل خواهد شد.

منابع دیگر:
 • صراط نیوز
 • دانا خبر
 • صاحب خبر
 • تیک
 • عصرامروز
 • ملیت
 • فردا نیوز
 • جوان آنلاین
 • جهان نیوز
 • صبح تهران
 • خبر‌نامه دانشجویان ایران
 • صبا ایران
 • اعتبار
 • سلامت نیوز
 • اکو فارس
 • تازه نیوز
 • تیتر نیوز
 • هدانا
۹۴/۰۵/۲۵
۰۸:۵۱

يك مركز مهم تحليل داده هاي مالي در جهان اعلام كرد:,بازشدن بازار ايران، ارمغان بزرگي براي جامعه جهاني بيمه است

برداشته شدن تحريم هاي تجاري ايران فرصت استثنايي براي بازار بيمه و بيمه اتكايي خاورميانه و شمال آفريقاست و مشاركت هاي اروپايي براي از سرگيري روابط تجاري را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل پژوهشكده بيمه، مركز مهم مطالعات داده هاي مالي ، رتبه بندي و نرخ گذاري A.M.Best در گزارش تحليلي خود از جذب بيمه گران و بيمه گران اتكايي به بازار ايران پس از لغو تحريم ها خبر داده است.
در اين گزارش تصريح شده است با لغو تحريم هاي اتحاديه اروپا كه تمامي آيين نامه ها و اقدامات محدود كننده را نظير تامين بيمه و بيمه اتكايي و حمايت مالي براي تجارت با ايران در بر خواهد گرفت، شاهد يك فرصت بزرگ براي جامعه جهاني بيمه خواهيم بود.
در تحليل ياد شده كه در تاريخ 20 مردادماه (11 آگوست) انتشار يافته است، بر ارائه آماره هاي مقايسه اي از وضعيت بيمه در كشور هاي ايران،‌عربستان،‌تركيه و امارات متحده عربي تاكيد شده است ، بيمه گران اتكايي اولين كساني هستند كه از اين موقعيت مناسب براي همكاري با صنعت بيمه ايران بهره مند خواهند شد.
اين مركز همچنين لغو تحريم هاي بين المللي را زمينه ساز رشد اقتصادي ايران دانسته است و در زمينه فعاليت هاي حوزه بيمه اعلام كرده است: سطح بالاي فعاليت ها و اموال قابل بيمه شدن،‌حجم بازار اوليه بيمه در ايران را افزايش خواهد داد و سبب ايجاد فرصت براي شركت هاي بيمه فعلي و شركت هاي ورودي در اين بازار خواهد شد.
گفتني است مركز مطالعات داده هاي مالي و نرخ گذاري "اي ام بست" در سال 1899 تاسيس شده و مركز آن در شهر نيويورك است و هم اكنون ده هزار شركت بيمه اي در صد كشور جهان را ارزيابي مي كند.

منابع دیگر:
 • بینا
۹۴/۰۵/۲۵
۰۷:۱۵

برگزاري سمينار دو روزه اصول وروش هاي بيمه اتكايي در پژوهشكده بيمه

صبح امروز سمينار دو روزه اصول و روش هاي بيمه اتكايي با حضور مدرساني از شركت بيمه اتكايي آسيايي موسوم به ايشين ري به همت بيمه مركزي در پژوهشكده بيمه آغاز به كار كرد.
به گزارش روابط عمومي پژوهشكده بيمه در مراسم افتتاح اين سمينار دو روزه مصطفي زندي مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل بيمه مركزي ضمن خيرمقدم به مديران و كارشناسان صنعت بيمه، هدف از برگزاري اين سمينار را ارتقاي سطح دانش و مهارت حرفه اي ، فني و تخصصي فعالان صنعت بيمه دانست و اعلام كرد: اين حركت به صورت هدفمند از دو سال قبل در راستاي همكاري هاي ايشين ري و معاونت اتكايي بيمه مركزي برنامه ريزي شده است و متناسب با نيازهاي فني و تخصصي صنعت بيمه تداوم خواهد داشت.
وي اهميت آشنايي با روش هاي نوين بيمه گري اتكايي در دوران پس از تحريم را مورد تاكيد قرار داد و گفت: در دوران پسا تحريم موضوع تبادل اطلاعات براي انتقال دانش و تجربه جهاني از طريق بيمه هاي اتكايي بسيار حائز اهميت است.
بر پايه اين گزارش در اين سمينار موضوعاتي چون مقدمه اي بر اصول اتكايي، قراردادهاي اتكايي نسبي، دنياي بيمه اتكايي در يك نگاه، قيمت گذاري و شرايط و مفاد قراردادهاي اتكايي غير نسبي و برنامه ريزي اتكايي به بحث گذارده خواهد شد.
گفتني است در روز دوم اين سمينار كه با حضور 50 تن از مديران و كارشناسان صنعت بيمه ادامه خواهد داشت، شاهد برگزاري يك دوره مورد پژوهي خواهيم بود كه در آن پرونده هاي واقعي خسارت مطرح و روش هاي محاسباتي، قيمت گذاري و ديگر موارد مرتبط مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

منابع دیگر:
 • آیین
 • بیما
۹۴/۰۵/۲۵
۰۸:۳۷

سود 24.05درصدی بیمه های عمر معلم واریز شد

سعید گیوه چی با بیان این که این عدد نسبت به نرخ 18 درصدی سود قطعی قرارداد شده 6.05 درصد بیشتر است، گفت: بیمه معلم بیمه گزاران عمر و سرمایه گزاری را شریک شرکت در توسعه و رسیدن به اهدافش می داند و حتی به نوعی آنها را سهامدار شرکت می خواند.

پول‌نیوز- مدیر بیمه های عمر و زندگی بیمه معلم از واریز سود 24.05 درصدی سال 1393 به حساب اندوخته بیمه گزاران عمر و سرمایه گذاری این شرکت خبر داد.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، سعید گیوه چی با بیان این که این عدد نسبت به نرخ 18 درصدی سود قطعی قرارداد شده 6.05 درصد بیشتر است، گفت: بیمه معلم بیمه گزاران عمر و سرمایه گزاری را شریک شرکت در توسعه و رسیدن به اهدافش می داند و حتی به نوعی آنها را سهامدار شرکت می خواند.
وی  ادامه داد: بیمه معلم نسبت به بیمه گزاران خود و به خصوص بیمه گزاران عمر و سرمایه گذاری بسیار وفادار است و واریز سود 24.05 درصدی سال گذشته همین را حکایت می کند.
به گفته گیوه چی بر اساس قانون شرکت بیمه باید حداقل 85 درصد سود حاصل از سرمایه گذاری حق بیمه های عمر را به حساب مشتریان واریز کند، اما بیمه معلم برای اثبات حسن نیت خود 100 درصد این رقم را واریز کرد .
سعید گیوه چی مدیر بیمه های عمر و زندگی  بیمه معلم با تاکید بر این که اغلب بیمه گزارانی که از این شرکت بیمه عمر خریداری کرده اند خوش حساب هستند  و به موقع حق بیمه خود را پرداخت می کنند، اظهار کرد: پاسخ اعتماد مشتریان به شرکت، چیزی جز واریز کامل سود نمی توانست باشد.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۰:۲۲

نشست مديرعامل بيمه نوين با نمایندگان شعب مرکزی

حسين کريم خان زند؛ مديرعامل بيمه نوين در نخستين نشست خود با نمايندگان شعب مرکزي، شرق و غرب شهر تهران ضمن اعلام اين مطلب افزود: نمايندگان در صف اول به عنوان پيشاني و عضوي جدا نشدني از پيکره شرکت هستند و در شرکت بيمه نوين هر دو گروه کارکنان و نمايندگان شرکت به يک ميزان از ارزش و احترام برخوردارند. چه بسا با توجه به ماهيت حرفه نمايندگي زحمات نمايندگان ارج بيشتري داشته باشد.

پول‌نیوز- مديرعامل بيمه نوين در نشست خود با نمايندگان شعب تهران به نقش مهم و حياتي نمايندگان در شرکت هاي بيمه اشاره کرد و گفت: شناخت و درک نيازها و مسائل نمايندگان از الويت هايي است که بايد مورد توجه جدي قرار بگيرد، چرا که تقويت نماينده، بدون شک تقويت مواضع شرکت را در پي خواهد داشت.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، حسين کريم خان زند؛ مديرعامل بيمه نوين در نخستين نشست خود با نمايندگان شعب مرکزي، شرق و غرب شهر تهران ضمن اعلام اين مطلب افزود: نمايندگان در صف اول به عنوان پيشاني و عضوي جدا نشدني از پيکره شرکت هستند و در شرکت بيمه نوين هر دو گروه کارکنان و نمايندگان شرکت به يک ميزان از ارزش و احترام برخوردارند. چه بسا با توجه به ماهيت حرفه نمايندگي زحمات نمايندگان ارج بيشتري داشته باشد.
وي تصريح کرد: در شرکت بيمه نوين هيچ تفاوتي بين نماينده اي با پرتفوي ميلياردي با نماينده جديدالورود نخواهد بود و پاسخگويي مناسب به تک تک نمايندگان وظيفه همه کارکنان است. هيچ وجه تمايزي در خدمت به نمايندگان وجود ندارد و تنها خط قرمز موجود در اين شرکت تخلف است.
وي در ادامه يادآور شد: از افتخارات حرفه اي من اين است که کار خود در صنعت بيمه را با نمايندگي و فروش آغاز کردم و کاملاً با زواياي مختلف اين شغل آشنا هستم. برخلاف تصور نادرست نمايندگي بيمه هرگز به مفهوم دلالي نيست، بلکه اي حرفه اي شرافتمند و پر زحمت است و رمز ماندگاري در آن تلاش و تخصص فرد است.
مديرعامل بيمه نوين از آموزش نمايندگان به عنوان ابزار کليدي در رشد شبکه فروش نام برد و خاطر نشان کرد: برخورد مناسب و پشتيباني همه جانبه از نمايندگان دلگرمي و رشد آنها را در پي خواهد داشت و کم توجهي نيز نتيجه اي جز فروريختن بنيان هاي انگيزه اي و حرفه اي آنان را نخواهد داشت. در همين راستا آموزش شبکه فروش در حوزه هاي فني و بازاريابي با زمان بندي و روش هاي مختلف در دستور کار قرار گرفته است.
مديرعامل بيمه نوين در بخش ديگري از صحبت هاي خود از پياده سازي نظام رشد نمايندگان شرکت در آينده اي نزديک خبر داد و گفت: شغل نمايندگي سرمايه گذاري است و سرمايه اصلي شما ارتقاي دانش و توسعه در فروش تان است. برهمين اساس نظام رشد نمايندگان بر اساس ابلاغ از سوي شرکت برمبناي برنامه پيشرفت رخ خواهد داد. از ديگر برنامه هاي ما براي شبکه فروش در سال 95، تعيين نماينده کل با وظيفه پشتيباني از ديگر نمايندگان خواهد بود که اين امر مستلزم ارتقاي توانمندي هاي علمي و فعاليت هاي عملي فرد خواهد بود.
کريم خان زند همچنين درخصوص برنامه ها و استراتژي هاي آتي شرکت با اشاره به برنامه توسعه اي بازاريابي افزود: اعتبار ما در صنعت بيمه در تعهد نوشته شده بر کاغذي است که مي فروشيم.
رسيدن به رتبه و جايگاه در خور نام شرکت بيمه نوين در امر فروش و ارائه خدمات با کيفيت هدف ماست و اين مسيري است که با همراهي شما نمايندگان به مقصد خواهد رسيد. به همين منظور برنامه توسعه بازاريابي براي تعيين بازار هدف توأم با تبليغات، اطلاع رساني و آموزش براي روشن کردن استراتژي هايي در حوزه فعاليت نمايندگان و اطمينان از تعيين و حفاظت از حوزه کاري آنها اجرايي مي شود.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۰:۰۳

مديرعامل بيمه رازي: اول رتبه بندي اعتبار

پول‌نیوز- در مورد پرسش «نقش صنعت بیمه در توسعه صادرات غیرنفتی» باید بگویم اعتقادی به عبارت اقتصاد بدون نفت ندارم و اتفاقا معتقدم نفت یک سرمایه و موهبت الهی است که خدای بزرگ به ملت ایران ارزانی داشته است. بسیاری از کشورها از این سرمایه بی‌بهره هستند و ملت ایران باید قدرآن را بدانند، اما مشکل درجایی است که این سرمایه و ثروت ملی برای هزینه‌های جاری صرف شود.
مانند کسی که ارثیه زیاد خود را فروخته و هزینه‌های روزمره را بپردازد. اگر این سرمایه ملی به تقویت زیرساخت‌های اقتصادی اختصاص یابد تمام کسانی که طرفدار اقتصاد بدون نفت هستند حرف خود را پس خواهند گرفت. در دوره پسا‌تحریم صنعت بیمه کشور با سه رویکرد می‌تواند در رونق اقتصادی و توسعه صادرات نقش حیاتی خود را ایفا کند.
اولین رویکرد باید گرفتن  Credit Ratings  یا رتبه اعتبار از موسسات معتبر بین‌المللی باشد. تحریم‌های سال‌های گذشته این اجازه را نمی‌داد که موسسات معتبر دنیا شرکت‌های بیمه ایرانی را رتبه‌بندی کنند.  موسساتی مانند  S&P – MOODYS-  FITCH و A.M. BEST که در دنیا معتبر هستند و بیمه‌گذاران و شرکای تجاری براساس رتبه‌ای که این موسسات تعیین می‌کنند به شرکت‌ها اعتماد کرده و همکاری می‌کنند. نداشتن رتبه اعتبار طی سال‌های گذشته موجب شد تا بیمه‌گران ایرانی در داخل کشور با خود ایرانی‌ها همکاری داشته باشند و ریسک‌های داخلی را پوشش دهند، به طوری که حتی بیمه‌گذاران داخلی هم نمی‌دانستند چه شرکت بیمه‌ای چه رتبه و شرایطی دارد.
حالا بعد از رویکرد اول و گرفتن رتبه اعتبار می‌توانیم در قبولی اتکایی فعالیت‌های خود را توسعه دهیم. طی 80 سالی که از فعالیت بیمه‌گری در ایران می‌گذرد به ندرت اتفاق افتاده که دارایی‌ها و مسوولیت‌های بیمه‌ای درخارج از کشور توسط بیمه‌گران ایرانی بیمه شود. در زمان قبولی اتکایی یا صادرات خدمات بیمه‌ای به خارج از کشور، ارزآوری قابل توجهی برای ایران خواهد داشت.
در کنار واگذاری اتکایی و خرید بیمه ازسایر کشورها می‌توانیم قبولی اتکایی یا فروش بیمه داشته باشیم. تحریم‌ها طی سال‌های گذشته باعث شد که ایران برای واگذاری‌های اتکایی با بیمه‌گران اتکایی درجه دو همکاری داشته باشد و رفع تحریم‌ها موجب خواهد شد تا بار دیگر همکاری با بیمه‌گران اتکایی درجه یک ازسرگرفته شود. کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا و انگلستان از خدمات مالی درآمد هنگفتی دارند. درآمد انگلستان از محل  قبولی اتکایی به سایرکشورهای دنیا از کل فروش نفت ایران بیشتراست.  درعین حال می‌توان از ثروتی به نام نفت درقالب سرمایه‌های ملی به‌عنوان پشتوانه اتکایی شرکت‌های بیمه داخلی بهره‌مند شد، به طوری که صنعت بیمه با پشتوانه نفت بتواند درقبولی اتکایی از خارج فعال و ارز قابل توجهی وارد کشور کند.
البته لازمه این امر داشتن نیروهای متخصص است. صنعت بیمه ایران به خلأ دانش مبتلا است و متاسفانه به اندازه ظرفیت و نیاز کشور نیروی انسانی متخصص آموزش نداده‌ایم و برای موفقیت در عملیات اتکایی نیازمند آموزش نیروهای متخصص هستیم. این امر دور از دسترس نیست. تا قبل از انقلاب مردمی بحرین، کشور کوچکی مانند بحرین درمنطقه درآمد بالایی از محل قبولی اتکایی داشت و برای ایران با تمام ثروت‌های ملی که دارد امری شدنی است.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۱:۰۸

خلأ مراکز آموزش بیمه دریایی در کشور

تین نیوز | تربیت و آموزش نیروی انسانی در زمینه بیمه دریایی بسیار اندک است و متاسفانه دانشگاهی که بیمه دریایی در آن تدریس شود هم وجود ندارد.
 
مشاور و کارشناس رسمی دادگستری در خصوص اهمیت جایگاه بیمه دریایی در کشور گفت: چند سال است که در دانشگاه‌ها بیمه دریایی و حقوق دریایی را تدریس می‌کنم و همواره پیگیر این مباحث بوده‌ام اما متاسفانه فاقد یک قانون بیمه دریایی تصویب شده هستیم.
 
فریدون شفیعی‌کرجی تربیت و آموزش نیروی‌انسانی در زمینه بیمه دریایی را بسیار مهم دانست و افزود: دانش‌آموختگان این رشته بسیار اندک هستند و دانشگاهی که بیمه دریایی در آن تدریس شود هم وجود ندارد.
 
وی تصریح کرد: بیش از هشت ماه است که برگزاری دوره فوق‌لیسانس در زمینه حقوق دریایی را برای وزارت علوم پیشنهاد داده‌ام، حتی اگر این دوره‌ها تأیید شود مدرس به اندازه کافی برای تدریس آنها وجود ندارد.
 
این مشاور و کارشناس رسمی دادگستری با اشاره به فعالیت های خوب کشتیرانی در خصوص تأسیس کلوپ P&I افزود: اگر چه این فعالیت‌های خوب مانع از توقف کشتی‌ها شد، اما در زمینه آموزش و فراهم کردن یک فضای تربیتی خلأ وجود دارد. متأسفانه قضات ما هم هیچ اطلاع و آگاهی در این خصوص ندارند و کار را به کارشناسان می‌سپارند که در برخی از موارد نظرات این کارشناسان هم تخصصی نیست.
 
وی در ادامه با بیان اینکه که بیمه مرکزی در زمینه بیمه‌های دریایی فعالیت‌ قابل‌توجهی نداشته است گفت: بیشترین مباحث بیمه مرکزی در خصوص بیمه فنی مهندسی، درمانی، آتش‌سوزی و ... است.
 
شفیعی کرجی خاطر نشان کرد: ممکن است شرکت‌های بزرگ کشتیرانی بخواهند کلوپ های  ایجاد شده را نگه دارند اما باید به این واقعیت توجه کنیم که بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی ممکن است پس از رفع تحریم به اولین شرکت بیمه‌ای خارجی که به آنها رجوع کند، پاسخ مثبت دهند. چرا که وظیفه یک کلوپ P&I تنها ثبت کشتی و پرداخت خسارت نیست و احتیاج به نیروی متخصص و وکیل مجرب دارد همچنین باید کلوپ‌های P&I خارج از کشور با آنها هماهنگ باشند.
 
وی با بیان این نکته که قطعاً شرکت‌های کشتیرانی به سمت و سوی کلوپ‌هایی که مشکلات آنها را راحت‌تر حل کند گرایش پیدا می‌کنند گفت: موضوع اصلی ما در وهله اول باید ایجاد پایگاه آموزشی جهت تربیت نیروی‌انسانی باشد تا بتوانیم به صورت واقعی و تخصصی جلوی ورود بیمه‌گذاران خارجی را بگیریم.
 

۹۴/۰۵/۲۵
۰۸:۵۹

شرکت های بیمه در معرض خطر پولشویی

بانک‌ها مبارزه سختی با پولشویی می‌کنند و عملاً فضا برای پولشویی در مجموعه‌هایشان سخت شده است. اما ممکن است شرک‌های بیمه بیشتر در معرض این خطر باشند.

به گزارش صبحانه، بانک‌ها مبارزه سختی با پولشویی می‌کنند و عملاً فضا برای پولشویی در مجموعه‌هایشان سخت شده است. اما ممکن است شرک‌های بیمه بیشتر در معرض این خطر باشند.
 سید مجید بختیاری ، مدیر عامل بیمه دی ، در گفتگویی یادآور شد: بانک‌ها مبارزه سختی با پولشویی می‌کنند و عملاً فضا برای پول‌شویی در مجموعه‌هایشان سخت شده است. اما ممکن است شرک‌های بیمه بیشتر در معرض این خطر باشند و ما وظیفه داریم که مبارزه با پولشویی را با جدیت دنبال کنیم. بر این اساس در کلیه شعب، بالاترین پست سازمانی آن شعبه را به‌عنوان مسئول مبارزه با پولشویی منصوب کرده‌ایم و برای افزایش نظام مدیریت، سامانه استعلام ساها و ثبت‌احوال را  در نرم‌افزار فناوران شرکت تعبیه‌شده است و برخلاف گذشته، پیش از صدور بیمه‌نامه، متقاضی را به طور کامل شناسایی می‌کنیم.
بختیاری افزود: توسط سامانه آموزش نیز دوره‌های آموزشی تخصصی برگزار شده است تا مدیران، کارشناسان و مسئولان، روش‌های مبارزه با پول‌شویی را بشناسند و برای مقابله با آن آماده باشند. بازرسی دوره‌ای شعب، از اقدامات حائز اهمیت در این حوزه است و این اطمینان را به ما می‌دهد که مسئولان مبارزه با پول‌شویی در شعب کلیه مقررات و قوانین را رعایت می‌کنند.

منابع دیگر:
 • ترابر نیوز
 • بازارخبر
 • پول‌پرس
۹۴/۰۵/۲۵
۱۳:۳۷

با ورود از مرز بیله سوار مسافران آذربایجانی بیمه می شوند

نقدینه- فرماندار شهرستان بیله‌سوار گفت: براساس تفاهم‌نامه مشترک بین بیمه مرکزی ایران و بیمه جمهوری آذربایجان اتباع و مسافران آذری که از مرز شهرستان بیله‌سوار وارد خاک ایران می‌شوند در برابر حوادث و اتفاقات غیرمترقبه بیمه می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه،آرام حلیم در دیدار با سرمایه‌گذار کشور آذربایجان اظهار داشت: جمهوری آذربایجان بعد از ایران دومین کشور شیعه از بعد جمعیت بوده و مشترکات فرهنگی و دینی بسیاری بین جمهوری اسلام ایران و این کشور وجود دارد که این امر می‌تواند زمینه‌ساز افزایش تعاملات و روابط دو کشور شود.

منابع دیگر:
 • بیما
۹۴/۰۵/۲۵
۱۲:۳۱

در برنامه تلویزیونی بورس مطرح شد: علت پایین بودن بازدهی دارایی های بیمه ها/ چشم انداز آتی صنعت پس از لغو تحریم ها

با حضور بیمه های خصوصی در اقتصاد کشور و همچنین اقدام دولت نهم و دهم برای خصوصی سازی شرکت های بیمه ای دولتی در قالب اجرای اصل 44 قانون اساسی نقش بیمه در گزینه های سرمایه گذاری در اقتصاد کشور را پر رنگ تر کرده و شمار قابل ملاحظه ای از شرکت های بیمه ای در بازار سرمایه حضور یافتند.

صاحب‌خبر - بیمه، صنعتی است برای پوشش ریسک که طی سال های اخیر با ریسک های فراوانی درگیر بوده است. واژه بیمه در زندگی عموم با مفهوم اعتماد و اطمینان در هم آمیخته است و به عنوان ابزاری برای مهار ریسک های پیش بینی فردی و فعالیت های اقتصادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به گزارش بورس نیوز، همین امر باعث شده صنعت بیمه به عنوان یکی از شاخص های توسعه یافتگی، از سویی به عنوان یکی از نهادهای اقتصادی مطرح است و از سوی دیگر فعالیت نهادهای دیگر را پشتیبانی می کند. به گونه ای که نقش بیمه در دنیای کنونی از حالت مدیریت ریسک فراتر رفته و به یک تجارت بین المللی تبدیل شده است.
همین امر نیز به حضور شرکت های بیمه ای در بازار سرمایه اهمیت و نقش بالایی بخشیده است.
بطوریکه با حضور بیمه های خصوصی در اقتصاد کشور و همچنین اقدام دولت نهم و دهم برای خصوصی سازی شرکت های بیمه ای دولتی در قالب اجرای اصل 44 قانون اساسی نقش بیمه در گزینه های سرمایه گذاری در اقتصاد کشور را پر رنگ تر کرده و شمار قابل ملاحظه ای از شرکت های بیمه ای در بازار سرمایه حضور یافتند. در بخش بیمه ای بازار سرمایه هم اکنون 24 نماد در بورس، فرابورس و بازار پایه درج شدند که ارزش بازاری معادل 4350 میلیارد تومان را به خود اختصاص داده اند که همین حضور پر تعداد موجب افزایش جایگاه این صنعت در بازار سرمایه شده است.
در همین راستا سی و یکمین قسمت از برنامه تلویزیونی بورس با حضور آقایان مصدق، معاون رییس کل بیمه مرکزی و ضمیری، فعال صنعت بیمه به بررسی، تبیین و تحلیل صنعت بیمه در بازار سرمایه کشور اختصاص یافت.
معاون رییس کل بیمه مرکزی در ابتدای این برنامه پیرامون زمان حضور شرکت های بیمه ای خارجی در بازار ایران اظهار داشت: در خصوص این بحث موضوعات مختلفی وجود دارد؛ اما فعلاً شرکت های خارجی در مرحله مذاکره با کارشناسان در صنعت بیمه، بیمه مرکزی بوده و در حال بررسی بازار هستند؛ چرا که بازار ما می تواند جاذبه های بسیار زیادی برای آنها داشته باشد. اما از لحاظ مقررات خوشبختانه مشکل خاصی برای حضور شرکت های خارجی در بازار داخل نداریم.
مصدق در پاسخ به اینکه حضور شرکت های خارجی در بازار بیمه ایران می تواند به ارتقای کیفیت خدمات بیمه ای شرکت های داخلی کمک کند، گفت: بله، کاملاً طبیعی است. به هر حال رقابت همیشه می تواند موجب افزایش کیفیت و رضایت مشتریان باشد. در حال حاضر رقابتی که وجود دارد بین شرکت های ایرانی است و اگر شرکت های خارجی با ضوابطی که مد نظر ما می باشد، در بازار ایران حضور یابند ضمن اینکه باعث افزایش رقابت می شوند، می توانند از یک طرف محصولات و خدمات جدید بیمه ای را به داخل کشور آورده و از طرفی باعث ارتقای دانش فنی در بخش صنعت بیمه شوند.
ضمیری، فعال صنعت بیمه نیز در پاسخ به سوالی پیرامون چشم انداز صنعت بیمه در صورت لغو تحریم ها اظهار داشت: برای پاسخ به این سوال بایستی دید تحریم ها با بازار بیمه ایران چه کرد و بایستی بدانیم که اگر تحریم ها برداشته شود، اتفاقات ناخوشایند قبلی اصلاح شده و جاذبه های لازم در بازار بیمه برای رشد و تعالی وسیع در ابعاد مختلف فراهم خواهد شد.
وی افزود: در زمان تشدید تحریم ها بازارهای پولی و مالی بیشتر هدف قرار گرفت؛ اولین تأثیری که این امر بر بازار بیمه کشور گذاشت، مبادلات پولی شرکت های بیمه را دچار اختلال کرد. بنابراین رفع تحریم ها کمک خواهد کرد تا شرکت های بیمه روان تر مبادلات پولی و دریافت و پرداخت های خود را انجام دهند که این امر تأثیر مثبتی بر شرکت های بیمه کشور خواهد داشت. اثر بعدی که تحریم ها بر بازار بیمه اعمال کرد، این بود که تعداد زیادی از شرکت های بیمه اتکایی بین المللی که در واقع در بازار بیمه کشور ما و ارایه پوشش های اتکایی کمک کننده بودند، از بازار خارج شدند. بنابر این مسئولین صنعت بیمه می بایست تدابیر و اندیشه های خاصی را برای جبران این خلاء می کردند که خوشبختانه این تدابیر انجام شد و باعث گردید صنعت بیمه از حالت توقف احتمالی بیرون بیاید و با حمایت دولت و بیمه مرکزی به فعالیت خود ادامه دهد.
وی تأکید کرد: پس با تغییر فضای کشور پس از لغو تحریم ها به طور قطع چشم انداز مثبتی را برای توسعه خدمات و کیفیت آنها خواهیم داشت؛ به هر حال تأثیری که صنعت بیمه از تحریم ها گرفت، بخشی به صورت مستقیم اعمال شد. اما این شرایط آثار غیر مستقیم نیز داشت. بطوریکه وقتی تحریم ها صنایع و احیاناً واردات و صادرات کشور را هدف قرار می دهند، تأثیر ثانویه کاهش حجم عملیات بیمه ای را نیز در پی دارد.
در ادامه، معاون رییس کل بیمه مرکزی در خصوص اقدامات تکمیلی انجام شده توسط دولت و بیمه مرکزی برای صنعت بیمه در زمان اعلام تحریم ها اظهار داشت: بازار بیمه ما قبل از تحریم ها بازاری با حضور شرکت های داخلی بوده و از اوایل دهه 80 شرکت های غیر دولتی هم به میدان آمدند. ولی خارجی ها در بخش ارایه خدمات بیمه به صورت مستقیم حضور نداشتند. بطوریکه عمده ارتباط ما با شرکت های خارجی در بخش پوشش های اتکایی بوده که بیمه گران ما از بازارهای اتکایی معتبر بین المللی و به ویژه از اروپا دریافت می کردند. با شروع تحریم ها کشور ما برای مقابله با اثرات احتمالی اقدامات متعددی انجام داد و مبالغ خاصی در اختیار صنعت بیمه قرار گرفت برای پوشش ریسک های بزرگ؛ به عبارتی صنعت بیمه ما در زمان تحریم ها توانست صنایع بزرگ مثل کشتی ها و پالایشگاه ها را با تدبیری که در نظر گرفته شد، پوشش دهد و این مزیتی را برای ما داشت. گرچه اگر از بیمه مباحث مربوط به خدمات بیمه اتکایی حذف شود، این صنعت نمی تواند کامل باشد.
وی تأکید کرد: قبل از دوره تحریم، عمده شرکت های ما در مورد قراردادهای بزرگ اتکایی چندان ورود نداشتند؛ ولی تحریم ها در کنار مشکلاتی که ایجاد کرد، موجب شد صنعت بیمه ما روی پا خود بایستد که این شرایط خود اتکایی را در پی داشت و تجربه جدیدی را برای صنعت بیمه داخل به ثمر آورد. ضمن اینکه تجربه ای که بیمه گران داخلی از تعامل با شرکت های بیمه خارجی به دست آوردند، می تواند در زمان ورود مجدد آنها مفید باشد.
در ادامه برنامه، امیر حسین اسماعیل پور، کارشناس بازار سرمایه سوالی پیرامون علت اینکه چرا بازدهی دارایی های شرکت های بیمه پایین است؛ چرا که این امر می تواند برای آنها به ویژه در مجموعه های با قدمت فعالیت بیشتر که درگیر پرداخت حقوق بازنشستگان و بیمه های عمر هستند، مشکلاتی را به همراه داشته باشد.
ضمیری در پاسخ به این سوال گفت: پاسخ به این سوال بسیار گسترده است که ما بتوانیم دریابیم شرکت های بیمه با چه ریسک هایی مواجه هستند و هدف از تشکیل آنها به عنوان یک شرکت بیمه چه بوده و چه محدودیت هایی در بازار بیمه کشور به وجود آمده است. همانطور که اشاره شد از سال 82 به نوعی خصوصی سازی را در بازار بیمه کشور تجربه کردیم. این خصوصی سازی به دو صورت انجام گرفت؛ یکی واگذاری شرکت های دولتی و ورود آنها به بورس و دوم تأسیس شرکت های جدید بیمه ای. اما همزمان با این پدیده ما نوسانات بسیار جدی را در بازار سرمایه داشتیم که این عوامل باعث کاهش بازده دارایی های شرکت های بیمه شد.
در پایان، ضمیری جمع بندی سخنان خود را اینگونه بیان کرد: همه انتظار داریم با رفع تحریم ها صنعت بیمه به یک بستر جدیدی وارد شود و موجبات رشد و شکوفایی هر چه بیشتر شرکت های این حوزه فراهم شود. به نظر می رسد سیاست های بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دولت از پذیرش سرمایه گذاران خارجی در سه محور خلاصه خواهد شد. بازار بیمه کشور ما قطعاً نیازمند تأمین مالی نیست؛ بیشتر نیاز دارد سهامدارانی با تکنیک و سهامدارانی با عرضه محصولات جدید و برنامه ریزی برای توسعه بازار در این صنعت حضور یابند.
اسماعیل پور سوال دیگری پرسید در خصوص اینکه آیا شرکت های خارجی پس از ورود به بازار بیمه ایران تمام خدماتی که درحال حاضر توسط شرکت های بیمه داخلی ارایه می شود، انجام خواهند داد یا به بحث بیمه اتکایی بسنده خواهند کرد؟ چرا که به نظر می رسد اگر خارجی ها بخواهند همه این خدمات را ارایه کنند، شرایط برای فعالیت بیمه های داخلی سخت خواهد شد.
مصدق در پاسخ به سوالات این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: فرمول بازدهی مهم است؛ بخشی از مشکلاتی که در حال حاضر متوجه بیمه ها است مربوط به ترکیب پرتفوی آنها و انتظاراتی است که جامعه از این مجموعه ها دارند. بخش عمده ای از پرتفوی شرکت های بیمه شامل بیمه شخص ثالث است که نرخ گذاری آن دست دولت است و آنها نمی توانند نرخ های متناسب با ریسک را دریافت کنند. بخشی هم به مطالبات قابل توجه به خصوص شرکت های قدیمی این حوزه است که از بیمه گذاران به ویژه دولتی ها دارند. بطوریکه وقتی نمی توانند به موقع مطالبات خود را دریافت کنند، طبیعتاً امکان سرمایه گذاری این ذخایر به نوعی فراهم نشده و بازدهی آنها را تا حد زیادی پایین می آورد. شاید یکی از مشکلاتی که صنعت بیمه در کشور دارد، پایین بودن نسبت حقوق صاحبان سهام و به عبارتی سرمایه آنها است. سرمایه شرکت های بیمه ای ما سرمایه قابل توجهی نیست و پایین بودن این نسبت در کنار ترکیب پرتفوی و انتظاراتی که جامعه از آنها دارد، سبب می شود که این شرکت ها نتوانند در پروژه های بلند مدت و سودآور که بازدهی بیشتری دارد وارد شوند. نکته مهم تر پیرامون علت این بازدهی پایین دارایی های شرکت های بیمه عوارضی است که بر بیمه ها وضع می شود.
در پایان این گزارش می افزاید، طی این برنامه مباحث آموزشی پیرامون سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری مشترک و نحوه و قیمت صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری برای مخاطبان برنامه مطرح شد.

منابع دیگر:
 • بورس نیوز
۹۴/۰۵/۲۵
۱۱:۱۷

بانک حکمت به بانوان وام مي دهد

خبرگزاري آريا- بانک حکمت ايرانيان در راستاي گسترش خدمات خود در جامعه و ارج نهادن به مقام زن به بانوان تسهيلات ويژه اي اعطا مي کند.
به گزارش خبرگزاري آريا،در اين طرح که با عنوان «بانوان حکمت» نامگذاري شده است، براي تمامي گروه هاي زنان، اعم از شاغل، خانه دار، دانشجويان دختر و دختران به تناسب شرايط هر کدام تسهيلات خريد خودرو، خريد کالاهاي اساسي، تعمير و بازسازي مسکن و کمک هزينه لوازم تحصيلي اعطا مي شود.به گزارش اخبار بانک، گفتي است تمامي تسهيلات سه برابر ميانگين شش ماهه وجوه سپرده با بازپرداخت هاي دو و سه ساله است.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۱:۰۵

انتصاب قائم مقام بانک سينا

خبرگزاري آريا- با پيشنهاد بانک سينا وتاييد بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، يکي ديگر از مديران با تجربه و موفق بانکي به سمت قائم مقام اين بانک منصوب شد.
به گزارش خبرگزاري آريا،مهندس پيشرو مديرعامل در حکمي دکتر دانيالي را به سمت قائم مقام اين بانک منصوب کرد.
دکتر دانيالي داراي بيش از 30 سال سابقه فعاليت در نظام بانکي است و پيش از اين رياست هيات مديره و مديرعامل بانک صنعت و معدن، رياست هيات مديره بانک صادرات ايران و رياست هيات نظارت بانک تجارتي ايران و اروپا (e.i.h) را عهده دار بوده است.
از ديگر سوابق فعاليتهاي دکتر دانيالي مي توان به عضو هيات مديره اتحاديه موسسات مالي و توسعه اي آسيا و اقيانوسيه و عضو کميته مديريتي موسسه تامين مالي توسعه اي وابسته به بانک توسعه اسلامي اشاره کرد.
وي همچنين بيش از 15 سال سابقه تدريس دروس مديريت مالي، پول و ارز، مديريت بازاريابي، مديريت منابع انساني، بانکداري داخلي و بين الملل و حسابداري را در دانشگاه هاي دولتي وغير دولتي و موسسه علوم بانکي را دارا مي باشد.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۹:۲۲

مشارکت بانک ملی در ساخت چهار آزادراه بزرگ کشور

تهران - ایرنا - بانک ملی ایران در راستای تکمیل پروژه های عمرانی کشور و مشارکت در طرح های بزرگ ساخت چهار آزادراه بزرگ کشور بیش از 200 هزار و 129 میلیون ریال( 200.129.2 میلیون ریال) سرمایه گذاری کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، برهمین اساس بانک ملی تامین مالی آزادراه قزوین - زنجان، زنجان - تبریز، باغچه - مشهد و کنار گذر مشهد را در دستور کار قرار داد.
** آزادراه قزوین - زنجان
برهمین اساس میزان سرمایه گذاری این بانک در آزادراه قزوین - زنجان معادل 2.2 هزار و 400 میلیون ریال بود که در سال 76 به بهره برداری رسیده است.
جابه جایی سریع از ویژگی های منحصر به فرد این آزادراه است و بانک ملی در مشارکت در ساخت و تجهیز؛ راه های ارتباطی غرب و شرق کشور حضور داشته است.
** آزادراه زنجان - تبریز
بانک ملی در راستای اهداف توسعه ای هزار و 449 میلیارد و 400 میلیون ریال سرمایه گذاری کرده که این آزادراه در سال 91 به بهره برداری رسیده و کاهش مصرف سوخت و انرژی از ویژگی های منحصر به فرد این آزادراه است.
** آزادراه باغچه - مشهد
همچنین بانک ملی 138 هزار و 800 میلیون ریال در آزادراه باغچه - مشهد سرمایه گذاری کرد که این آزادراه در سال 82 به بهره برداری رسید و ارتقای سطح ایمنی راه ها از ویژگی های منحصر به فرد این ازاد راه است.
** آزادراه کنارگذر مشهد
بانک ملی در راستای توسعه عمرانی کشور 338 هزار و 600 میلیون ریال در آزادراه کنارگذر مشهد برای افزایش ترددهای بین المللی و ترانزیت کاهش آمار تصادفات و مرگ و میر سرمایه گذاری کرده که این آزادراه در سال 91 به بهره برداری رسیده است.
اقتصام(2) 9141**1558

۹۴/۰۵/۲۵
۰۸:۲۷

منابع داخلی بانک ها تنها راه کمک به واحدهای کشاورزی مشکل دار ایلام است

ایلام - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: تنها منبع کمک به رفع مشکلات واحدهای فعال و نیمه فعال خسارت دیده بخش کشاورزی این استان، استفاده از منابع داخلی بانک ها است.

به گزارش ایرنا، حشمت اله عسگری روز یکشنبه در نشست بررسی مشکلات واحدهای کشاورزی استان ایلام اظهار کرد: صاحبان تعداد زیادی از واحدهای تولیدی کشاورزی استان بدلیل خشکسالی، حوادث غیرمترقبه، بروز انواع بیماری ها و وضعیت اقتصادی سال های گذشته خسارت دیده و قادر به پرداخت اقساط خود نیستند.
وی با بیان اینکه تسهیلات پرداخت شده به این افراد از محل صندوق توسعه ملی است و امکان استمهال و بخشش جرایم و دیرکرد آنها وجود ندارد، افزود: تنها راهکار برای حل مشکلات این واحدها بهره مندی از تسهیلات داخلی بانک های عامل با سود تعیین شده است.
عسگری تاکید کرد: در صورت بهره مندی از منابع داخلی بانک ها، امکان برخورداری از بخشش جرایم و دیرکرد گذشته وجود دارد ضمن اینکه جریمه نیز شامل حال صاحبان واحدها نمی شود.
معاون استاندار ایلام گفت: در این شرایط و با توجه مشکلات پیش آمده تصمیم گیری بر اساس انتخاب بین بد و بدتر انجام می شود و در حال حاضر غیر از این راهکاری وجود ندارد.
به گفته وی، بانک ها باید مهلت مشخصی را به تمامی صاحبان واحدهای تولیدی کشاورزی اعلام کنند تا متقاضیان استفاده از منابع داخلی بانک ها برای دریافت سرمایه در گردش در این مهلت اقدام کنند.
عسگری ادامه داد: در حال پیگیری در زمینه اجرایی شدن بند دال قانون مبنی بر بخشش جرایم و دیرکرد تسهیلات بانکی هستیم که در صورت نتیجه دادن این بند قانونی شامل حال واحدهای کشاورزی مشکل دار استان خواهد شد.
در این نشست که با حضور مدیران عامل بانک های استان ایلام برگزار شد، تعدادی از صاحبان واحدهای کشاورزی مشکل دار استان به بیان مشکلات خود پرداخته و خواستار توجه و رسیدگی مسوولان شدند.
6032/9002

۹۴/۰۵/۲۵
۱۴:۵۹

نظام بانکداری برای منافع ملی طراحی نشده است/ نیازمند استراتژی اشتغال در کشور هستیم

نماینده مردم کرمانشاه گفت: نظام بانکداری در خدمت منافع بانکی است و برای منافع ملی طراحی نشده است.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسکانیوز عبدالله مصری در نطق میان دستور با اشاره به مذاکرات هسته ای گفت: مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد یا نرسد ملت ایران به دنیا نشان داد مردمی با تمدن، اصیل و صادق دارد و همچنین به مردم آمریکا نشان داد که نمایندگانشان نماینده آنها نبوده بلکه نماینده رژیم آدمکش صهیونیست هستند و این اعلام خطری برای ملت آمریکا است.
نماینده مردم کرمانشاه در رابطه با مسائل داخلی بیان کرد: چرا کشوری که در نظام های بزرگ علمی و هسته ای مانند بحث فناوری موشکی، هواو فضا، سلول های بنیادی و سایر علوم پیشتاز منطقه و دنیاست اما در مسائل اقتصادی ناتوان است.
وی ادامه داد: ایراد مسائل اقتصادی ما کجاست؟ چرا طی 35 سال بدنبال معلول می گردیم و یا دنبال آدمی می گردیم که مشکلات را به گردن او انداخته و حذف کرده و یکی دیگر را جایگزین کنیم.
مصری با تأکید بر توجه به نظام و سیستم های اقتصادی بیان کرد: نظام بانکداری ایران تاکنون چه مشکلی از کشور را حل کرده است به غیر از اینکه مشکل بر مشکل ما افزوده چیزی حل نشده است.
وی با تأکید بر اینکه نظام بانکداری در خدمت نظام های قدرت و سیاست قرار گرفته بیان کرد: اقتصادی-سیاسی شدن نظام بانکداری موجب شده تا در اختیار نظام دلالی و واسطه گری و خدماتی قرار گیرد و باید گفت نظام بانکداری در خدمت منافع بانکی است و برای منافع ملی طراحی نشده است.
مصری تصریح کرد: نمونه این نظام سیاسی- اقتصادی آن است که تورم 15 درصدی داریم اما تسهیلات بانکی مان 30  درصدی است.
وی با بیان اینکه کشور نیازمند تولید است اما به سمت و سوی دیگر می رود گفت: کدام ملک چند میلیاردی در کشور ما است که یک بانکی آن را خریداری نکرده باشد و اینگونه نان مردم را داریم آجر می کنیم.
وی با انتقاد بر اینکه چقدر بانک در کشور احداث می شود افزود: یعنی وضع اقتصاد ما تا این حد خوب است که بانکهای متعدد بوجود می آوریم.
مصری با اشاره به تقویت نظام تولید گفت: نظام تولیدی ما در شرایطی قرار دارد که به سمت قاچاق اجناس خارجی کشیده شده ایم و من برای مناطق آزاد متأسفم که در آنجا کالاهای چینی وارد می شود.
نماینده مردم کرمانشاه با تأکید بر اینکه باید استراتژی اشتغال در کشور ایجاد کنیم گفت: هیچ کس استراتژی اشتغال در کشور تعریف نمی کند و دولت نیز برنامه اشتغال برای جوانان ارائه نکرده است.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفت: هیچ آینده ای برای جوانان ما متصور نیست اکنون چندین روز است که مربی های پیش دبستانی و اپراتورهای برق در جلوی درب مجلس تجمع می کنند.
وی افزود: ما نه امنیت شغلی ایجاد می کنیم و نه تکلیفی برای آنان ایجاد کردیم و باید برنامه منسجمی برای اشتغال داشته باشیم.
مصری گفت: مجلس آماده است هر طرحی که دولت در زمینه اشتغال ارائه دهد تصویب کند.
202/201  

۹۴/۰۵/۲۵
۱۴:۳۲

وصول چک‌های رمزدار یکی از بانک‌ها ممنوع شد

بانک مرکزی وصول چک‌های رمزدار یک بانک را ممنوع کرد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، اخیرا در سامانه چکاوک (مبادله الکترونیک چک) به بانک‌ها اعلام شد که چک های رمزدار یکی از بانکها را تا اطلاع ثانوی وصول نکنند. این در حالی است که سایر چک های این بانک قابل وصول است.
هرچند دلیل این ممنوعیت رسما اعلام نشده است اما این موضوع نمی‌تواند چندان بی ارتباط با افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی یا اضافه برداشت آنها باشد.
این در حالی است که اواخر سال گذشته هم بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای چک‌های سه بانک "آینده"، "ایران زمین" و "سرمایه" را تا حد 10 تا 100 میلیون تومان از سوی سایر بانک‌ها غیرقابل وصول اعلام کرد که در ادامه و با گذشت یک تا دو ماه این ممنوعیت برداشته شد.
آن طور که پیش تر‌مقامات بانک مرکزی اعلام کرده‌اند، این اقدامات جزو سیاست‌های تنبیهی بوده و بعد از رفع مشکلات بانک و موارد انضباطی برطرف خواهد شد.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۰:۰۱

انتقاد قادرمرزی از معرفی کشاورزان بدهکار بانکی به نهادهای قضایی

نماینده مردم قروه در تذکری به وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی خواستار پرداخت پول گندم کاران کشاورز شد و از معرفی کشاورزان بدهکار بانکی به نهادهای قضایی انتقاد کرد .
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حامد قادرمرزی در پایان جلسه علنی امروز یکشنبه در تذکر شفاهی با تبریک ولادت حضرت معصومه (س) و گرامیداشت سالگرد بازگشت آزادگان خطاب به وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی گفت: حدود دو ماه از برداشت گندم در کردستان می‌گذرد ولی هنوز پولی به کشاورزان پرداخت نشده است.
وی افزود: امسال دولت بانک کشاورزی را به عنوان متولی پرداخت پول گندم کشاورزان معرفی کرده است که هنوز بانک کشاورزی با گذشت 40 روز پول گندم کشاورزان را پرداخت نکرده است. سوال این است که اگر مردم به همین میزان بدهکار به بانک کشاورزی بودند آیا جریمه‌ای برای آنها اعمال نمی‌شد؟‌قطعا در این شرایط بانک کشاورزی ضمن اعمال جریمه‌ و اخذ سود مردم و کشاورزان را به نهادهای قضایی معرفی می‌کرد.
قادرمرزی با طرح این پرسش که وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی چه حمایتی از کشاورزان می‌کنند، افزود: چرا بانک کشاورزی 40 روز است خود را به کری و لالی زده است ولی از آن طرف در همین مدت بانک کشاورزی بسیاری از کشاورزان بدهکار را به دلیل تاخیر در پرداخت بدهی‌هایشان به مراجع قضایی معرفی کرده است حال این که این کشاورزان منتظر دریافت پول گندم برای تسویه بدهی‌شان هستند.
نماینده مردم قروه در تذکر دیگری به وزیر اقتصاد گفت: اداره کل مالیاتی استان کردستان فشار بیش از حدی به مردم و بازاریان اعمال کرده است، با وجودی که طبق اعلام سازمان مالیاتی استان کردستان از لحاظ میزان ریالی و کمیت اخذ مالیات جزو چند استان آخر کشور است ولی باید بدانید که این استان از لحاظ شاخص میانگین درآمد مردم در بین 31 استان کشور رتبه 31 را دارد حتی 35 شهرستان کشور از لحاظ شاخص درآمدی بیشتر از استان کردستان هستند.
وی با بیان این که استان کردستان در مورد ضریب اخذ مالیات و تحقق اهداف سازمان مالیاتی جزء چند استان برتر کشور است، افزود: این ستم و تبعیض در حق مردم و بازاریان استان کردستان به ویژه بازاریان و فعالان اقتصادی شهرستان قروه وارد شده است.
قادرمرزی در تذکر دیگری به وزیر نیرو گفت: بسیاری از روستاهای حوزه انتخابی بنده و حتی شهر سنندج نیز به شدت با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند. در چنین شرایطی مجموع شرکتهای زیر مجموعه وزارت نیرو به جای حل مشکل با دیرکاری مشکلات مردم را تشدید کردند.
وی در پایان گفت: علی‌رغم گذشت 5 ماه از سال هنوز یک ریال از اعتبارات عمرانی به استان کردستان اختصاص نیافته است.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۲:۵۶

با حمایت بانک صادرات صورت گرفت افتتاح یک شرکت تولید فیبر خام در اردبیل

واحد تولیدی آرتاپان واقع در استان اردبیل با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.
به گزارش سرویس بازار ایسنا به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، شرکت آرتا پان که با تسهیلات بانک صادرات ایران به مرحله بهره برداری رسیده است، در زمینه تولید فیبر خام MDF و HDF فعالیت دارد و توان تأمین نیاز داخلی و خارجی را داراست.
این واحد تولیدی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات سلولزی و اولین و تنها کارخانه تولید پارکت در ایران است که با انتقال دانش فنی از کشورهای اروپایی با بهترین کیفیت و استانداردهای جهانی عرضه می‌شود.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۶:۵۵

منتظر المهدی خبر داد: کلاهبرداری 5 میلیارد تومانی کارمند بانک خصوصی

ایلنا: سخنگوی نیروی انتظامی از کلاهبرداری 5 میلیارد تومانی یک کارمند بانک خصوصی خبر داد و گفت: این فرد با افتتاح حساب صوری و اسناد صوری موفق به انجام این کلاهبرداری شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ سردار سعید منتظرالمهدی در سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه؛ در ابتدای جلسه گفت: با جستجو در شبکه‌های اجتماعی اخبار متعددی مبنی بر اینکه دو سارق توسط پلیس در شمال غرب پایتخت به قتل رسیده‌اند؛ مشاهده شد اما بررسی‌های ما نشان داد چنین خبری صحت نداشته و تنها شایعه‌ای در شبکه‌های اجتماعی بوده است.
وی تاکید کرد: همانطور که می‌دانید شایعه جرم تلقی می‌شود و طبق قانون مجازات اسلامی علاوه بر حبس جریمه نقدی نیز دارد.
سخنگوی نیروی انتظامی با نگاه آسیب‌شناسانه به این موضوع تاکید کرد: افرادی که چنین شایعاتی را منتشر می‌کنند شخصیتی آسیب‌پذیر دارند و می‌خواهند در کانون توجه دیگر افراد قرار بگیرند.
وی تاکید کرد: متاسفانه اخبار کذب نیز مورد توجه مردم قرار می‌گیرد و آنها تلاش می‌کنند از سر دلسوزی اخبار را نشر دهند اما توصیه ما این است که مادام که از چنین اخباری مطمئن نشدید؛ آن را بازنشر نکنید.
سردار منتظرالمهدی در تشریح پرونده‌های سرقت در مشهد گفت: تمام سارقین مشهد دستگیر شده‌اند اما در این پرونده‌ها نکاتی قابل توجه است. در یکی از سرقت‌ها فردی با موتور برای سرقت به بانک مراجعه می‌کند اما هنگام خروج کلید خود را در بانک جا می‌گذارد. یکی از مراجعه‌کنندگان بانک کلید وی را برداشته و به فرد سارق می‌دهد.
وی تاکید کرد: باید توجه داشت لحظات و ثانیه‌ها برای رسیدن پلیس به محل سرقت حیاتی است. در این پرونده دو دقیقه بعد از متواری شدن سارق بانک؛ پلیس به محل حادثه رسید. لازم است افراد اگر با موضوع سرقت برخورد نمی‌کنند حداقل  تسهیلات را برای سارقین فراهم نکنند.
معاونت اجتماعی ناجا در تشریح پرونده دیگر سرقت گفت: فردی 55 ساله و طلاساز برای انتقال 4 کیلو طلا اقدام می‌کند و ساک حمل طلا را در صندلی‌های عقب اتومبیل قرار می‌دهد. سارقان به راحتی کیف حمل طلا را از صندلی عقب اتومبیل  ربوده بودند. بررسی‌های پرونده نشان می‌داد شاگرد این فرد با سابقه 16 ساله در شاگردی برای طلافروش هم‌دست سارقان بوده و فرد طلافروش نیز با بی‌احتیاطی که انجام داده؛ فرصت را برای سارقان فراهم کرده است.
وی تاکید کرد: اگر همه تلاش کنیم و فرصت و سهولت را از سارقان بگیریم؛ دو سوم سرقت‌ها کاهش پیدا می‌کند.
منتظرالمهدی درباره سرقت 5 میلیارد تومان  از حساب کاربران در استان البرز گفت: یکی از کارمندان بانک با افتتاح حساب صوری و سند صوری توانسته بود 5 میلیارد تومان از کاربران حساب برداشت کند. دو نفر دیگر نیز  در رابطه با این کلاهبرداری دستگیر شدند.
معاونت اجتماعی ناجا در رابطه با انفجار بمب در ارومیه گفت: این انفجار تنها با یک نارنجک دستی رخ داده است و دلیل این حادثه کدورت شخصی با صاحب مغازه کتابفروشی است.
وی گفت: این فرد در کمتر از سه ساعت دستگیر و مشخص شد این اقدام را با همدستی فرزندانش انجام داده است. وی در بازجویی‌ها اعتراف کرد که از صاحب مغازه پولی را طلب داشته و وقتی نتوانسته این طلب را وصول کند دست به چنین عملی زده است.
سردار منتظر المهدی گفت: طی بررسی‌های پرونده‌ مشخص شد این فرد دو قتل دیگر در 15 سال گذشته انجام داده که جزییات آن اعلام خواهد شد.
معاون اجتماعی ناجا درباره برخورد با موتورسیکلت‌سواران گفت: هر موتورسیکلت دو برابر خودروی معمولی آلودگی ایجاد می‌کند اعتراضات زیادی درباره نحوه رانندگی برخی موتورسواران وجود دارد که باید قوانین را رعایت کنند.
وی افزود: در منطقه 12 شهرداری طرح ساماندهی مقررات و نحوه تردد موتورسیکلت‌ها در شهر انجام می‌شود. این طرح توانسته 80 درصد مشکلات ترافیکی و تردد این منطقه را رفع کند. اگر برآورد اجرای این طرح مثبت باشد در مناطق دیگر نیز اجرایی خواهد شد.
سردار منتظرالمهدی درباره اشتغال زنان در قهوه‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها گفت: قانون‌گذاران این موضوع را مشخص می‌کنند و در پاسخ به این سوال قانون‌گذار باید نظر دهد.
وی درباره عرضه مانتوهای حریر و شیشه‌ای در مانتوفروشی‌ها گفت: مانتوفروشی‌ها حق فروش چنین مانتوهایی را ندارند و اینگونه مانتوها باید در فروشگاه‌های لباس مجلسی به فروش برسد که این موضوع تحت نظارت اتحادیه و صنف آنهاست.
وی تاکید کرد: پلیس با اخذ مجوز قضایی با متخلفان برخورد خواهد کرد و طی چند روز گذشته چند مانتوفروشی به دلیل فروش مانتوهای حریر پلمپ شدند.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۲:۰۳

قادر مرزی در تذکر شفاهی مطرح کرد: انتقاد از تاخیر 40 روزه بانک کشاورزی در پرداخت مطالبات گندمکاران

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بانک کشاورزی 40 روز در پرداخت پول کشاورزان تاخیر دارد، گفت: اگر مردم به بانک کشاورزی بدهکار بودند، بانک جریمه‌اش را اعمال و سود پولش را دریافت و آنها را به نهادهای قضائی معرفی می‌کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حامد قادرمرزی در نشست علنی امروز یکشنبه (25 مردادماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود ضمن عرض تبریک ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر، گفت: سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی را گرامی می‌داریم.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی در تذکر خود به وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی عنوان کرد: حدود 2 ماه از آغاز برداشت گندم در استان کردستان می‌گذرد و امسال دولت بانک کشاورزی را متولی پرداخت پول گندم کشاورزان معرفی کرده است اما امروز که 25 مرداد است بانک کشاورزی 40 روز در پرداخت پول کشاورزان تاخیر دارد.
قادر مرزی با بیان اینکه اگر مردم به بانک کشاورزی بدهکار بودند، بانک جریمه‌اش را اعمال و سود پولش را دریافت و آنها را به نهادهای قضائی معرفی می‌کرد افزود: وزیر اقتصاد و جهاد کشاورزی چه حمایتی از کشاورزان که با 40 روز دیرکرد در پرداخت پول گندم مواجه‌اند می‌کند و چرا بانک کشاورزی خود را به کری و لالی و فرافکنی زده است.
وی ادامه داد: در همین 40 روز کشاورزانی که به بانکها بدهکار بوده و منتظر دریافت پولشان از بانک ها بوده‌اند متاسفانه بانک آن‌ها را به مراجع قضائی معرفی کرده است.
قادر مرزی در تذکر دیگری نیز به وزیر اقتصاد در مورد اخذ مالیات، تصریح کرد: اداره کل مالیاتی استان کردستان فشار بیش از حد به مردم و بازاریان وارد کرده است. سازمان مالیاتی می‌گوید در میزان ریالی و کمیت اخذ مالیات استان کردستان جزو چند استان آخر کشور است اما بدانید که کردستان از لحاظ شاخص میانگین درآمد مردم در بین 31 استان کشور رتبه 31 را داراست.
وی با بیان اینکه در ضریب اخذ مالیات و تحقق اهداف مالیاتی استان کردستان جزو چند استان برتر کشور است، افزود: این ستم و تبعیض درحق مردم و بازاریان استان کردستان و قروه و دهگلان است.
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان تذکر پایانی خود به وزیر نیرو گفت: بسیاری از روستاهای شهرستان قروه و دهگلان و شهرک‌های اطراف آن حتی سنندج مرکز استان و روستاهای اطراف آن با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند و مجموعه شرکت‌های زیر نظر وزارت نیرو و وزارت نیرو به جای حل مشکل با دورکاری به مشکل افزوده‌اند.
عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: 5 ماه از سال گذشته در حالی که هنوز یک ریال تخصیص اعتبارات عمرانی به نهادهای عمرانی در استان کردستان پرداخت نشده است./

۹۴/۰۵/۲۵
۱۳:۱۶

مدیر امور شعب بانک تجارت کرمانشاه: 50 درصد منابع پرداختی به مردم غیرقابل بازگشت است

مدیر امور شعب بانک تجارت استان کرمانشاه با اشاره به افزایش شکاف بی‌اعتمادی بین مردم و بانک‌ها، گفت: 50 درصد منابع پرداختی به مردم غیرقابل بازگشت است.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، علی‌اصغر ساعد صبح امروز در جمع خبرنگاران استان اظهار کرد: سلامت در کار خبرنگاران و اصحاب رسانه و صحت اطلاع‌رسانی آنها رونق جامعه را به همراه دارد.
وی رسالت اصلی کار خبرنگاران را انعکاس صحیح اخبار فارغ از ناملایمات دانست و گفت: تعامل بین رسانه‌ها و ادارات و بانک‌ها باید دوطرفه باشد و با همکاری هم مشکلات را بازگو و مورد نقد منصفانه قرار دهند.
مدیر امور شعب بانک تجارت استان کرمانشاه به مشکلات موجود بین بانک‌ها و سرمایه‌گذاران و نقش این نهاد در جذب این افراد و کمک به توسعه استان اشاره کرد.
ساعد با تصریح اینکه اعتماد عمومی بین بانک‌ها و مردم به‌شدت کاهش یافته است، گفت: عدم انسجام بانک‌ها و نیز آگاه نبودن مردم از مقررات و ضوابط حاکم به این موج عدم اعتماد دامن می‌زند.
وی رشد منابع و وصول آن و نیز کسب گواهینامه از استانداران وقت برای ارائه خدمات را از موفقیت‌های مدیریت امور شعب بانک تجارت در استان کرمانشاه عنوان کرد.
مدیر امور شعب بانک تجارت استان کرمانشاه بیان داشت: البته باید توجه داشت که بیش از 50 تا 60 درصد منابع پرداختی به مردم غیرقابل برگشت است و مردم در بازپرداخت آنها بدقلقی می‌کنند.
ساعد گفت: برخی از افراد نیز با وجود داشتن تسهیلات معوق باز هم تقاضای درخواست وام دارند که با مخالفت روبه‌رو می‌شوند و سر ناسازگاری با نظام بانکی و موج بی‌اعتمادی دارند.
بر اساس این گزارش، در پایان این مراسم از 10 خبرنگار برتر استان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تقدیر شد.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۱:۴۶

تکميل پروژه‌هاي عمراني کشور با سرمايه‌گذاري بانک ملي ايران

به گزارش خبرگزاري موج، بر همين اساس بانک ملي تأمين مالي آزادراه قزوين - زنجان، زنجان - تبريز، باغچه - مشهد و کنارگذر مشهد را در دستور کار قرار داد.
بر همين اساس ميزان سرمايه‌گذاري اين بانک در آزادراه قزوين - زنجان معادل 2.2 هزار و 400 ميليون ريال بود که در سال 76 به بهره‌برداري رسيده است.
جابه‌جايي سريع از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد اين آزادراه است و بانک ملي در مشارکت در ساخت و تجهيز راه‌هاي ارتباطي غرب و شرق کشور حضور داشته است.
بانک ملي در راستاي اهداف توسعه‌اي هزار و 449 ميليارد و 400 ميليون ريال سرمايه‌گذاري کرده که اين آزادراه در سال 91 به بهره‌برداري رسيده و کاهش مصرف سوخت و انرژي از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد اين آزادراه است.
همچنين بانک ملي 138 هزار و 800 ميليون ريال در آزادراه باغچه - مشهد سرمايه‌گذاري کرد که اين آزادراه در سال 82 به بهره‌برداري رسيد و ارتقاي سطح ايمني راه‌ها از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد اين آزادراه است.
بانک ملي در راستاي توسعه عمراني کشور 338 هزار و 600 ميليون ريال در آزادراه کنارگذر مشهد براي افزايش ترددهاي بين‌المللي و ترانزيت کاهش آمار تصادفات و مرگ‌ومير سرمايه‌گذاري کرده که اين آزادراه در سال 91 به بهره‌برداري رسيده است.

۹۴/۰۵/۲۵
۰۹:۵۴

اقدام شايسته بانک صادرات ايران در حمايت از توليد کنندگان داخلي

به گزارش خبرگزاري موج، دکتر جهانگيري، معاون اول رياست جمهوري، در اين مراسم با تأکيد بر رويکرد حمايتي از سرمايه گذاران و ايجاد ظرفيت هاي اشتغالزايي، از نيروي انساني کارآمد و توانمند و مديران توسعه گرا به عنوان مهم ترين شاخصه هاي توسعه کشور ياد کرد و گفت: در عرصه صنعت و تحول اقتصادي به نيروهاي تحصيل کرده نياز داريم تا با ورود در اين صحنه به توسعه پايدار و همه جانبه کشور کمک نمايند.
مهندس نعمت زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت، نيز راه اندازي چنين مجموعه هاي بزرگي را در سطح کشور نشان از توان توليد داخلي دانست. وي همچنين بر استقبال از ورود فناوري خارجي نيز تأکيد کرد و آن را مايه ايجاد شرايط توسعه پايدار برشمرد.
همچنين شرکت آرتا پان که با تسهيلات بانک صادرات ايران به مرحله بهره برداري رسيده است، در زمينه توليد فيبر خام MDF و HDF فعاليت دارد و توان تأمين نياز داخلي و خارجي را دارا مي باشد. اين واحد توليدي يکي از بزرگترين توليدکنندگان محصولات سلولزي و اولين و تنها کارخانه توليد پارکت در ايران است که با انتقال دانش فني از کشورهاي اروپايي با بهترين کيفيت و استانداردهاي جهاني عرضه مي شود.
گفتني است بانک صادرات ايران در عرصه فعاليتهاي کلان اقتصادي و ايجاد زير ساختها براي توسعه همه جانبه کشور نقش اساسي ايفا مي کند و بسياري از پروژه هاي عظيم صنعتي و اقتصادي در اقصي نقاط کشور با مشارکت اين بانک در حال اجرا مي باشند.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۱:۲۰

دستگاه ها و بانک ها موظف به حل مشکلات واحدهاي توليدي هستند

به گزارش خبرگزاري موج کرمانشاه؛ ابراهيم رضايي بابادي در جلسه دهمين کارگروه ستاد تسهيل و رفع موانع طرح هاي توليدي، افزود: اين جلسه از مهمترين جلسات در استان براي حل مشکلات طرح هاي توليدي است و هر گونه مصوبه اي در اين جلسه حکم اجرا براي تمامي دستگاه هاي اجرايي و بانک ها را دارد.
وي بيان داشت: در اين جلسه که شرايط براي تخصيص تسهيلات ارزان قيمت و ديگر شرايط براي طرح هاي صنعتي و کشاورزي فراهم مي شود دستگاه ها و بانک ها در استان موظف به اجراي مصوبات و پيگيري جهت حل مشکلات واحدهاي توليدي هستند.
استاندار کرمانشاه تاکيد کرد: جلسات کارگروه ستاد تسهيل، شرايط مناسب و خوبي را براي خروج طرح هاي توليدي از رکود فراهم مي کند لذا تشکيل اين جلسات بايد به صورت مستمر در دستور کار باشد.
وي گفت: در جلسات اين کارگروه، فراهم ساختن شرايط لازم براي حل مشکلات توليدي به استان ها تعويض شده که بايد از اين ظرفيت در راستاي خارج شدن طرح هاي توليدي از رکود در استان به خوبي استفاده گردد.
استاندار کرمانشاه ادامه داد: در جلسه ستاد تسهيل دستگاه ها و بانک ها طبق ضوابط و دستورالمعل ها موظف به همکاري با طرح هاي توليدي هستند و هيچ گونه کوتاهي در اين زمينه قابل قبول نيست.
رضايي تصريح کرد: علاوه بر تلاش جهت احياي طرح هاي توليدي، جديت و بکارگيري اهتمام لازم به منظور جذب سرمايه گذاري هاي جديد که اشتغال و رونق اقتصادي را به دنبال داشته باشد،ضروري است.
وي بيان داشت: بايد با تلاش و جديت بيشتر زمينه هاي گسترده تر اشتغال و کارآفريني در استان فراهم شود.
در اين جلسه دو طرح صنعتي شرکت صنعت گستر توليد کننده قطعات خودرو، شرکت ساينا سلامت پارس توليد کننده مواد شوينده و يک طرح کشاورزي شرکت تعاوني شيرغرب توليد کننده فرآورده هاي لبني مورد بررسي و تبادل نظر قرار گرفت و مصوبات لازم براي حل مشکلات اين واحدها به تصويب رسيد.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۸:۳۱

نقش مسئوليت‌پذيري اجتماعي در بانكداري پايدار

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی1111 1394/05/25
کارشناس ارشد روابط عمومی تاکید کرد : توجه به مسئولیت اجتماعی، تأثیر قابل توجهی در جلب نظر ذینفعان کلیدی هر سازمان دارد ، به شرط آنکه آن سازمان در تعریف مسئولیت اجتماعی خود دقیق، مسئولانه و با خلاقیت عمل کرده باشد. مجموعه این نکات باعث شده است که سازمان‌های بزرگ به اهمیت مسئولیت اجتماعی پی ببرند و کم کم آن را در فعالیت‌های خود لحاظ کنند. این چنین است که سازمانی پایدار در جامعه‌ای پایدار خواهیم داشت.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ رشید خضری مدیرکل روابط عمومی بانک ملت گفت : سازمان‌های بزرگ جهانی به این نتیجه رسیدند که توسعه پایدار نمی‌تواند تنها هدف آنها برای فعالیت در جهانی باشد که با منابع محدودی مواجه است؛ بلکه توسعه در کنار حفظ منابع، معنا پیدا می‌کند. بسیاری از سازمان‌های جهانی با چنین رویکردی به بازتعریف وظایف سازمانی خود پرداختند و بخشی به نام «مسئولیت‌پذیری اجتماعی» را تعریف کردند.
وی افزود : اغلب در بخش مسئولیت‌پذیری اجتماعی نوعی همکاری و همیاری سازمان‌ها با نهادهای اجتماعی تعریف شده است که در برخی موارد رنگ و بوی خیریه به خود می‌گیرد. اما باید توجه داشت که مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها کاملا مترادف با مجموعه فعالیت‌های خیرخواهانه که سابق بر این نیز در سازمان‌ها به آنها پرداخته می‌شده، نیست.
‌مسئولیت پذیری اجتماعی شرکتی، مجموعه فرآیندها و سیاست‌گذاری‌هایی است که در آن هم منفعت سازمان و هم منفعت جامعه مدنظر قرار می‌گیرد. بازی برد- بردی که هر دو سر ماجرا از آن بهره می‌برند. در حال حاضر سازمان ملل متحد به تعریف اهداف توسعه پایدار پرداخته است که قرار است تا سال 2030 به آنها دست یابد.
خضری اظهار داشت : بنابراین اهداف و قوانین و استانداردهایی مانند ایزو 26000 که ماقبل آن تعریف شده بود، سازمان‌های جهانی به نحوی متعهد می‌شوند که ارکان و لوازم توسعه پایدار را در سیاست‌گذاری‌های خود لحاظ کنند و بدین ترتیب جایگاهی قابل قبول در رقابت جهانی پیدا کنند.
یکی از سازمان‌های بزرگی که در این جریان می‌تواند تأثیرگذاری قابل توجهی داشته باشند، بانک‌ها هستند. بانک‌ها از آن جهت که همواره از منابع قابل توجه مالی برخوردار هستند، توانایی تأثیرگذاری بسیار زیادی در جامعه خواهند داشت. برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌هایی که نهایتا جامعه را به سمت توسعه پایدار رهنمون می‌کند از جمله مهم‌ ترین وظایف بانک‌ها است.
وی افزود: بانکداری پایدار، اصطلاحی است که در ادامه همین جریان به وجود آمد و در حال حاضر بسیاری از بانک‌های جهانی برنامه‌های خود را برای رسیدن به این هدف، تعریف می‌کنند. اما روی دیگر سکه، موفقیت و پیشرفتی است که در ادامه این دیدگاه برای خود بنگاه اقتصادی حاصل می‌شود.
خضری گفت :هیچ سازمان بزرگ و توسعه یافته‌ای نمی‌تواند در یک جامعه رشدنیافته به حیات خود ادامه دهد و مراتب پیشرفت را طی کند. سازمان‌ها با جامعه‌ای که در آن حیات دارند، رابطه‌ای تنگاتنگ دارند. جامعه بستری است که یک سازمان در آن به حیات خود ادامه می‌دهد و در شکلی بزرگ‌تر، همه‌سازمان‌ها در جامعه‌ای جهانی زندگی می‌کنند.
مدیر کل روابط عمومی بانک ملت افزود : دستیابی به استانداردهای جهانی مانند آنچه در حال حاضر زیرمجموعه توسعه پایدار و مسئولیت‌پذیری اجتماعی است، موجب رشد یک سازمان و امکان نقش آفرینی آن در فضای جهانی می‌شود. با نگاهی اجمالی به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی می‌توان انعکاس فعالیت‌های آنها را که زیر مجموعه مسئولیت‌پذیری اجتماعی‌شان قرار می‌گیرد مشاهده کرد.
وی تصریح کرد : سازمانی که در مجموعه فعالیت‌هایش مسئولیت اجتماعی را لحاظ می‌کند، حتما سازمانی پیشرو و در عین حال قابل اعتماد برای همکاری است و از طرف دیگر، سازمان‌های بزرگ ذینفعانی دارند که تأثیرگذاری به سزایی در موفقیت، ماندگاری و کم ریسک شدن آن سازمان ایفا می‌کنند.
وی گفت : توجه به مسئولیت اجتماعی، تأثیرات قابل توجهی در جلب نظر ذینفعان کلیدی هر سازمان دارد، به شرط آنکه آن سازمان در تعریف مسئولیت اجتماعی خود دقیق، مسئولانه و با خلاقیت عمل کرده باشد. مجموعه این نکات باعث شده است که سازمان‌های بزرگ به اهمیت مسئولیت اجتماعی پی ببرند و کم کم آن را در فعالیت‌های خود لحاظ کنند. این چنین است که سازمانی پایدار در جامعه‌ای پایدار خواهیم داشت.
نخستین همایش بررسی نقش روابط عمومی در صنعت بانکداری امروز در هتل المپیک برگزار
شده است.

۹۴/۰۵/۲۵
۱۰:۲۷

گذشته و حال متغیرهای پولی

دکتر پویا جبل عاملی
در چند هفته گذشته متغیرهای پولی بهانه‌ای بوده به دست مخالفان دولت تا با دست یازیدن به عباراتی چون «انفجار نقدینگی» یک بحث علمی را تبدیل به ابزاری برای فشار به نهادهای اقتصادی دولت کنند و یکی از دلایل کارت زرد سوم علی طیب‌نیا همین مساله بود. همچنان که پیش‌تر نیز در این ستون عنوان شد، از منظر بسیاری از کارشناسان رشد نقدینگی هنوز بالاست و برای رسیدن به تورم تک‌رقمی که هدف دولت است باید کاهش یابد؛ اما این یک امر آشکار است که رشد نقدینگی در این دولت به طور محسوسی نسبت به دولت گذشته تقلیل یافته و در عین حال سیطره بانک مرکزی بر پایه‌پولی با گذشته غیرقابل مقایسه است.
این مورد از آن رو پراهمیت است که برخی از تحقیقات نشان داده است که ارتباط میان تورم با پایه‌پولی در ایران بیش از وابستگی تورم و نقدینگی است. از سوی دیگر مبرهن است که قدرت بانک مرکزی روی پایه‌پولی بیش از نقدینگی است که از آن به عنوان «پول گسترده» در متون علمی اشاره می‌شود و اتفاقا اگر قرار بر این باشد تا عملکرد بانک مرکزی در حوزه پولی سنجیده شود، پایه‌پولی است که تصویر بهتری را از تصمیم‌های مقامات پولی نشان می‌دهد تا نقدینگی که در آن عاملان اقتصادی، سیستم بانکی و... نقش دارند.
اسفند 1392، رشد پایه‌پولی کشور به 4/ 21 درصد رسید. این در حالی بود که در اسفند 1391، رشد پایه‌پولی 6/ 27 درصد بود. یعنی در عرض هفت ماه که از آغاز دولت گذشته بود، نرخ رشد پایه‌پولی بیش از 6 درصد کاهش یافت. می‌خواهید بدانید در دوره قبل در همین هفت ماه چه رخ داد. نرخ رشد پایه‌پولی که در اسفند سال 1383، 5/ 17 درصد بود در اسفند 1384 به رقم غیر قابل باور 9/ 45 درصد رسید.
رشد پایه‌پولی در طول مدتی که دولت حسن روحانی بر سرکار آمده است، روندی نزولی داشته آن گونه که از سطح 4/ 21 درصد در اسفند 1392، به سطح 7/ 10 درصد در اسفند 1393 رسیده است. این آمار نشان می‌دهد که اگر مقامات پولی توانسته‌اند رشد نقدینگی را در طول مدتی که بر سرکار بوده قریب 3 درصد کاهش دهند، دستاوردش در مورد رشد پایه‌پولی بسی درخشان‌تر بوده است و توانسته آن را بیش از 15 درصد کاهش دهد.
به‌عبارت دیگر، بانک مرکزی در مورد متغیر پولی که قدرت بیشتری بر آن دارد، عملکردی مناسب را از خود نشان داده است. رشد نقدینگی حاصل رشد پایه‌پولی و رشد ضریب فزاینده است. وقتی رشد پایه‌پولی تقلیل یافته، آنچه باعث عدم کاهش رشد نقدینگی به میزان رشد پایه‌پولی شده، افزایش ضریب فزاینده است که آن وابسته به متغیرهای بنیادین اقتصاد ایران و رفتار عاملان اقتصادی است.
البته باز تاکید می‌شود که بانک مرکزی در راستای تحقق تورم تک‌رقمی باید با مدیریت انتظارات، بتواند تقاضای نقدینگی و در نهایت رشد آن را کاهش دهد؛ اما تا همین جا نیز، آمار و ارقام برای کارشناسان نشان از آن دارد که مدیریت پولی کنونی بسیار متفاوت از گذشته شده است.(نیوزهاب سیاسی.ge1001)

۹۴/۰۵/۲۶
۰۳:۰۹