نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114920
 • تمام سکه (طرح جدید) 1219000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1191000
 • نیم سکه 659000
 • ربع سکه 373000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3741
 • یورو 4241
 • پوند 4896
 • صد ین 3470
 • درهم امارات 1036
 • لیر ترکیه 1078
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32440
 • 0
  یورو 36345
 • 0
  پوند 42272
 • 0
  فرانک 33328
 • 0
  صد ین 29164
 • 0
  درهم امارات 8828

پیام تبریک وزیر علوم به ملت حماسه‌آفرین ایران

دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری حضور حماسی مردم به ویژه دانشگاهیان را در پای صندوق‌های اخذ رای در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تبریک گفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، متن کامل این پیام به شرح زیر است:
«سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران، به ویژه همکاران ارجمندم در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری؛ پیروزی شما را در خلق حماسه‌ای تاریخی و شگفت‌انگیز، تبریک و تهنیت می‌گویم.
همواره رأی شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم‌سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه‌ها بیمه کرده است. رأی شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل " عقلانیت و خردورزی" در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر‌اساس سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، "مرجعیت علم و فناوری در جهان" است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته‌ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.»

۹۶/۰۲/۳۰
۱۸:۰۹

پیام تبریک وزیر علوم به ملت حماسه آفرین ایران

پیام تبریک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ملت حماسه آفرین ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، متن پیام دکتر محمد فرهادی به این شرح است:
بسمه تعالی
سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران، بویژه همکاران ارجمندم در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری.
پیروزی شما را در خلق حماسه‌ای تاریخی و شگفت انگیز، تبریک تهنیت می‌گویم.
همواره رأی شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه‌ها بیمه کرده است.
رأی شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل " عقلانیت و خردورزی" در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، "مرجعیت علم و فناوری در جهان" است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۸:۳۴

وزیر علوم: رأی مردم نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه، روی ریل" عقلانیت و خردورزی"در حرکت است

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به به جامعه دانشگاهی حماسه آفرینی ملت بزرگ ایران را تبرک گفت.

به گزارش ایسنا، متن پیام دکتر محمد فرهادی به این شرح است: «سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران، بویژه همکاران ارجمندم در دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری
پیروزی شما را در خلق حماسه ای تاریخی و شگفت انگیز، تبریک و تهنیت می‌گویم.
همواره رأی شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه ها بیمه کرده است.
رأی شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل " عقلانیت و خردورزی" در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاستهای علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، "مرجعیت علم و فناوری در جهان" است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.»

۹۶/۰۲/۳۰
۱۸:۵۹

پیام تبریک مسئولان فرهنگی به مردم برای حماسه انتخابات

تهران- ایرنا- مسئولان و دست اندرکاران وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی فرهنگی، هنری ، دینی و آموزشی برای مردم ایران به مناسبت ایجاد جلوه بسیار زیبایی از مردمسالاری با برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری پیام های تبریک صادر کردند.

به گزارش شنبه ایرنا محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ملت حماسه آفرین ایران تبریک گفت.
** وزیر علوم:
فرهادی در این پیام آورده است: هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاستهای علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، 'مرجعیت علم و فناوری در جهان' است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
** انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
در پیام تبریک انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مشارکت همه ایرانیان نشان از درک موقعیت حساس کنونی توسط سلایق و جبهه های مختلف سیاسی عنوان شده است.
در این متن آمده است: نقش آفرینی طیف های گوناگون هنرمندان، سیاسیون، فرهنگیان، فعالان اجتماعی و ... در این انتخابات نیز دامنه وسیع حکومت مردم بر مردم را زیر لوای مرجعیت شیعی به منصه ظهور رساند.
فراهنگ**7561** 1823دریافت: سارا کریمیان ** انتشار: طاهره نبی اللهی

۹۶/۰۲/۳۰
۱۹:۱۱

پيام تبريک مسئولان فرهنگي به مردم براي حماسه انتخابات

خبرگزاري آريا - تهران- ايرنا- مسئولان و دست اندرکاران وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهاي دولتي و غير دولتي فرهنگي، هنري ، ديني و آموزشي براي مردم ايران به مناسبت ايجاد جلوه بسيار زيبايي از مردمسالاري با برگزاري دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري پيام هاي تبريک صادر کردند.
به گزارش شنبه ايرنا محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري به ملت حماسه آفرين ايران تبريک گفت.
** وزير علوم:
فرهادي در اين پيام آورده است: هدف بزرگ جمهوري اسلامي ايران بر اساس سياستهاي علم و فناوري ابلاغي مقام معظم رهبري، `مرجعيت علم و فناوري در جهان` است و ما امروز اميدواريم که با ايمان و اعتقاد و همبستگي و با اتکا به قدرت به دست آمده از آراي تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانيم راهي را که در پيش گرفته ايم، تا رسيدن به اين آرمان متعالي، ادامه دهيم.
** انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
در پيام تبريک انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مشارکت همه ايرانيان نشان از درک موقعيت حساس کنوني توسط سلايق و جبهه هاي مختلف سياسي عنوان شده است.
در اين متن آمده است: نقش آفريني طيف هاي گوناگون هنرمندان، سياسيون، فرهنگيان، فعالان اجتماعي و ... در اين انتخابات نيز دامنه وسيع حکومت مردم بر مردم را زير لواي مرجعيت شيعي به منصه ظهور رساند.
فراهنگ**7561** 1823دريافت: سارا کريميان ** انتشار: طاهره نبي اللهي
منبع خبر: ایرنا

۹۶/۰۲/۳۰
۱۹:۴۳

پیام تبریک مسئولان فرهنگی به مردم برای حماسه انتخابات

مسئولان و دست‌اندرکاران وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و غیر‌دولتی فرهنگی، هنری، دینی و آموزشی برای مردم ایران به مناسبت ایجاد جلوه بسیار زیبایی از مردمسالاری با برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری پیام‌های تبریک صادر کردند.

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع پرس، «محمد فرهادی»، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ملت حماسه آفرین ایران تبریک گفت.
** وزیر علوم:
«فرهادی» در این پیام آورده است: هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاستهای علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، «مرجعیت علم و فناوری در جهان» است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست‌آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته‌ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
** انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
در پیام تبریک انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مشارکت همه ایرانیان نشان از درک موقعیت حساس کنونی توسط سلایق و جبهه‌های مختلف سیاسی عنوان شده است.
در این متن آمده است: نقش‌آفرینی طیف‌های گوناگون هنرمندان، سیاسیون، فرهنگیان، فعالان اجتماعی و ... در این انتخابات نیز دامنه وسیع حکومت مردم بر مردم را زیر لوای مرجعیت شیعی به منصه ظهور رساند.
منبع: ایرنا

۹۶/۰۲/۳۰
۲۰:۳۵

تبریک وزیر علوم به حسن روحانی

محمد فرهادی در پیامی به جامعه دانشگاهی حماسه‌آفرینی ملت بزرگ ایران را تبریک گفت.

به گزارش ایلنا، متن پیام محمد فرهادی به این شرح است: «سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران، بویژه همکاران ارجمندم در دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری
پیروزی شما را در خلق حماسه ای تاریخی و شگفت انگیز، تبریک و تهنیت می‌گویم.
همواره رأی شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه ها بیمه کرده است.
رأی شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل " عقلانیت و خردورزی" در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاستهای علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، "مرجعیت علم و فناوری در جهان" است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم. خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.»

۹۶/۰۲/۳۰
۲۰:۳۶

رأي مردم نشان داد که قطار پيشرفت و توسعه، روي ريل" عقلانيت و خردورزي"در حرکت است

خبرگزاري آريا - دکتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در پيامي به به جامعه دانشگاهي حماسه آفريني ملت بزرگ ايران را تبرک گفت.
به گزارش ايسنا، متن پيام دکتر محمد فرهادي به اين شرح است:
«سلام و درود خداوند بر ملت شريف و حماسه ساز ايران، بويژه همکاران ارجمندم در دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک هاي علم و فناوري
پيروزي شما را در خلق حماسه اي تاريخي و شگفت انگيز، تبريک و تهنيت مي‌گويم.
همواره رأي شما به منافع و مصالح عمومي کشور و تحقق مردم سالاري ديني، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه ها بيمه کرده است.
رأي شما نشان داد که قطار پيشرفت و توسعه کشور، روي ريل " عقلانيت و خردورزي" در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوري اسلامي ايران بر اساس سياستهاي علم و فناوري ابلاغي مقام معظم رهبري، "مرجعيت علم و فناوري در جهان" است و ما امروز اميدواريم که با ايمان و اعتقاد و همبستگي و با اتکا به قدرت به دست آمده از آراي تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانيم راهي را که در پيش گرفته ايم، تا رسيدن به اين آرمان متعالي، ادامه دهيم.
خداوند يار و ياور شما ملت قدردان و آزاده باشد.»
انتهاي پيام
منبع خبر: ایسنا

۹۶/۰۲/۳۰
۲۰:۵۳

پیام تبریک وزیر علوم به ملت حماسه آفرین ایران

خبرگزاری میزان- پیام تبریک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ملت حماسه آفرین ایران منتشر شد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، متن پیام محمد فرهادی به این شرح است:
بسمه تعالی
سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران، بویژه همکاران ارجمندم در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری.
پیروزی شما را در خلق حماسه‌ای تاریخی و شگفت انگیز، تبریک تهنیت می‌گویم.
همواره رأی شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه‌ها بیمه کرده است.
رأی شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل " عقلانیت و خردورزی" در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست‌های علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، "مرجعیت علم و فناوری در جهان" است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.
انتهای پیام/ 

۹۶/۰۲/۳۱
۰۹:۱۹

تقدیر وزیر علوم از ملت ایران و دانشگاهیان برای حضور در انتخابات

وزیر علوم با ارسال پیامی حضور حماسی ملت بزرگوار ایران اسلامی و دانشگاهیان را در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دو پیام جداگانه حضور حماسی ملت بزرگوار ایران اسلامی و جامعه دانشگاهی را در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت.
وزیر علوم در این پیام اعلام کرد: سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران بویژه همکاران ارجمندم در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری. پیروزی شما را در خلق حماسه‌ای تاریخی و شگفت انگیز، تبریک و تهنیت می‌گویم. همواره رای شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه‌ها بیمه کرده است.
فرهادی در این پیام آورده است: رای شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل عقلانیت و خردورزی در حرکت است و سر بازگشت ندارد. هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران براساس سیاست های علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، مرجعیت علم و فناوری در جهان است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته‌ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم. خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.
همچنین وزیر علوم در پیام دیگری از حضور وخلق حماسه بی نظیر دانشگاهیان و فرهیختگان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات اعضای شورا های شهر و روستا تقدیر کرد.
فرهادی در پیام خود به جامعه دانشگاهی عنوان کرد: خداوند بزرگ و بخشنده بخشایشگر را صمیمانه وخاضعانه سپاس می‌گوییم که به مدد دستاوردهای شکوهمند نظام جمهوری اسلامی وحاکمیت مردم سالاری دینی در کشور، هرروز شاهد خلق صحنه‌های بسیار مهم واساسی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در ایران عزیز مان هستیم.
در ادامه پیام وزیر علوم آمده است: میدان حضور وخلق حماسه بی نظیر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وپنجمین دوره انتخابات اعضای شورا های شهر و روستا یکی از بهترین برگ‌های افتخارومباهات ملی ماست که در آخرین روزهای اردیبهشت رقم خورد وباعث تعالی وعظمت ایران در عرصه‌های داخلی و بین المللی شد.
فرهادی در ادامه پیام خود به دانشگاهیان عنوان کرد: بی گمان حضور موثر وهوشمندانه دانشگاهیان کشور، ایفای نقش بسیار مهم وروشنگرانه در ایجاد نشاط وافزایش مشارکت اجتماعی –سیاسی وتبیین مواضع اصولی برای مردم شریف جای تقدیر و امتنان فراوان دارد. این حضور وهمراهی متعهدانه و آگاهی بخش، از حسن اعتماد ملت بزرگ ما به جامعه ارجمند دانشگاهی و استادان فرزانه وهمچنین امید به آینده جوانان خویش نشان دارد. مردم هوشمند و خرد ورز ایران اسلامی در این انتخابات اقتدار ملی وعزت بین المللی جمهوری اسلامی ایران عزیز را با تدبیر وامید به درخشش کشور در حوزه‌های علمی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تضمین کردند.
در این پیام عنوان شده است: این باور قلبی ماست که انتخابات در ایران نشانه عینی و عملی مردم سالاری دینی است وشرکت در این صحنه‌های غرور آفرین، حق تعیین سرنوشت امروز خود و نسل‌های آینده از طریق رای دادن و انتخابی آگاهانه در عمل به استیفای حقوق شهروندی، شرکت فعال در انتخابات عمل به منویات مقام معظم رهبری هست که بارها و بارها بر حضور حداکثری مردم همیشه در صحنه ایران تاکید فرموده‌اند و انتخاب عالی‌ترین مقام اجرایی کشور با پشتوانه ملت، سبب تقویت برنامه های دولت تدبیر و امید خواهد شد.
فرهادی در این پیام اعلام کرد: اینجانب با سپاسگزاری از پیشگاه پروردگار حکیم و مهربان، لازم می‌دانم ضمن تبریک این حضور و حماسه ملی به مردم شریف ایران، از شما نخبگان و فرهیختگان صمیمانه تشکر و قدردانی کنم، امیدوارم دولت پر تلاش و رئیس محترم جمهوری با بهره‌مندی از دانش و توان علمی و عملی دانشگاهیان، زمینه تحقق خدمت رسانی برخاسته از علم واندیشه، عقلانیت و برنامه ریزی را فراهم کند.

۹۶/۰۲/۳۱
۰۹:۴۱

پیام تبریک مسئولان فرهنگی به حماسه مردم

مسئولان و دست اندرکاران وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی فرهنگی، هنری ، دینی و آموزشی برای مردم ایران به مناسبت ایجاد جلوه بسیار زیبایی از مردمسالاری با برگزاری دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری پیام های تبریک صادر کردند.
به گزارش انتخاب به نقل از ایرنا محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ملت حماسه آفرین ایران تبریک گفت.
** وزیر علوم:
فرهادی در این پیام آورده است: هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاستهای علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، 'مرجعیت علم و فناوری در جهان' است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
** انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
در پیام تبریک انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مشارکت همه ایرانیان نشان از درک موقعیت حساس کنونی توسط سلایق و جبهه های مختلف سیاسی عنوان شده است.
در این متن آمده است: نقش آفرینی طیف های گوناگون هنرمندان، سیاسیون، فرهنگیان، فعالان اجتماعی و ... در این انتخابات نیز دامنه وسیع حکومت مردم بر مردم را زیر لوای مرجعیت شیعی به منصه ظهور رساند.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۹:۳۷

تبریک وزیر علوم به حسن روحانی

محمد فرهادی در پیامی به جامعه دانشگاهی حماسه‌آفرینی ملت بزرگ ایران را تبریک گفت.
به گزارش انتخاب به نقل از ایلنا، متن پیام محمد فرهادی به این شرح است: «سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران، بویژه همکاران ارجمندم در دانشگاهها، پژوهشگاهها و پارک های علم و فناوری
پیروزی شما را در خلق حماسه ای تاریخی و شگفت انگیز، تبریک و تهنیت می‌گویم.
همواره رأی شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه ها بیمه کرده است.
رأی شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل " عقلانیت و خردورزی" در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاستهای علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، "مرجعیت علم و فناوری در جهان" است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم. خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.»

۹۶/۰۲/۳۰
۲۳:۱۴

وزیر علوم ازدانشگاهیان کشوربه دلیل حضور گسترده در انتخابات ریاست جمهوری تقدیر کرد

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ازحضور وخلق حماسه بی نظیردانشگاهیان و فرهیختگان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وپنجمین دوره انتخابات اعضای شورا های شهر و روستا تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل پیام قدردانی دکتر فرهادی از دانشگاهیان و فرهیختگان به شرح زیر است:
استادان فرهیخته
دانشجویان عزیز
وهمکاران گرامی
خداوند بزرگ و بخشنده بخشایشگر را صمیمانه وخاضعانه سپاس می گوییم که به مدد دستاوردهای شکوهمند نظام جمهوری اسلامی وحاکمیت مردم سالاری دینی در کشور، هرروز شاهد خلق صحنه های بسیار مهم واساسی فرهنگی، اجتماعی وسیاسی در ایران عزیز مان هستیم.
میدان حضور وخلق حماسه بی نظیر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وپنجمین دوره انتخابات اعضای شورا های شهر و روستا یکی از بهترین برگ های افتخارومباهات ملی ماست که در آخرین روزهای اردیبهشت رقم خورد وباعث تعالی وعظمت ایران در عرصه های داخلی وبین المللی گردید.
بی گمان حضور موثر وهوشمندانه دانشگاهیان کشور، ایفای نقش بسیار مهم وروشنگرانه در ایجاد نشاط وافزایش مشارکت اجتماعی –سیاسی وتبیین مواضع اصولی برای مردم شریف جای تقدیر و امتنان فراوان دارد.
این حضور وهمراهی متعهدانه وآگاهی بخش، از حسن اعتماد ملت بزرگ ما به جامعه ارجمند دانشگاهی و استادان فرزانه وهمچنین امید به آینده جوانان خویش نشان دارد. مردم هوشمند وخرد ورز ایران اسلامی در این انتخابات اقتدار ملی وعزت بین المللی جمهوری اسلامی ایران عزیز را با تدبیر وامید به درخشش کشور در حوزه های علمی، اقتصادی، فرهنگی وسیاسی تضمین کردند.
این باور قلبی ماست که انتخابات در ایران نشانه عینی وعملی مردم سالاری دینی است وشرکت در این صحنه های غرور آفرین، حق تعیین سرنوشت امروز خود ونسل های آینده از طریق رای دادن وانتخابی آگاهانه در عمل به استیفای حقوق شهروندی، شرکت فعال در انتخابات عمل به منویات مقام معظم رهبری هست که بارها وبارها بر حضور حداکثری مردم همیشه در صحنه ایران تاکید فرموده اند و انتخاب عالی ترین مقام اجرایی کشور با پشتوانه ملت، سبب تقویت برنامه های دولت تدبیر وامید خواهد شد.
اینجانب با سپاسگزاری از پیشگاه پروردگار حکیم ومهربان، لازم می دانم ضمن تبریک این حضوروحماسه ملی به مردم شریف ایران، از شما نخبگان وفرهیختگان صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.امیدوارم دولت پر تلاش و رئیس محترم جمهوری با بهره مندی از دانش وتوان علمی وعملی دانشگاهیان، زمینه تحقق خدمت رسانی برخاسته از علم واندیشه، عقلانیت وبرنامه ریزی را فراهم نماید.

۹۶/۰۲/۳۰
۲۱:۵۱

پیام تبریک وزیر علوم به ملت حماسه آفرین ایران جهت حضور مقتدرانه در انتخابات

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با ارسال پیامی حضور حماسی ملت بزرگوار ایران اسلامی را در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام تبریک وزیر علوم بدین شرح است:
سلام و درود خداوند بر ملت شریف و حماسه ساز ایران بویژه همکاران ارجمندم در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری. پیروزی شما را در خلق حماسه ای تاریخی و شگفت انگیز، تبریک و تهنیت می گویم.
همواره رای شما به منافع و مصالح عمومی کشور و تحقق مردم سالاری دینی، نشان اقتدار هوشمندانه شما بوده که به فضل خداوند، کشورمان را در برابر همه توطئه ها بیمه کرده است.
رای شما نشان داد که قطار پیشرفت و توسعه کشور، روی ریل "عقلانیت و خرد ورزی " در حرکت است و سر بازگشت ندارد.
هدف بزرگ جمهوری اسلامی ایران براساس سیاست های علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری، " مرجعیت علم و فناوری در جهان " است و ما امروز امیدواریم که با ایمان و اعتقاد و همبستگی و با اتکا به قدرت به دست آمده از آرای تک تک شما ملت بزرگوار، بتوانیم راهی را که در پیش گرفته ایم، تا رسیدن به این آرمان متعالی، ادامه دهیم.
خداوند یار و یاور شما ملت قدردان و آزاده باشد.

۹۶/۰۲/۳۰
۲۲:۵۲

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: حضور فعال ایران در پروژه تابش سینکروترون خاورمیانه

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: ایران در پروژه تابش سینکروترون برای تحقیقات علوم تجربی و کاربردی در خاورمیانه حضور بسیار فعالی داشته است و این روند در آینده نیز دنبال خواهد شد.

وحید احمدی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: پروژه سزامی یک پروژه بزرگ علمی و تحقیقاتی است و برای ما بسیار مهم است.
وی افززود: باتوجه به ظرفیت های علمی و تحقیقاتی کشور بنابراین لازم است که ایران از ظرفیت های آزمایشگاهی و تحقیقاتی پروژه سزامی استفاده کند.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: کشور ایران در پروژه سزامی جزء اعضای اصلی بشمار می رود که در افتتاح فاز یک این پروژه دو نماینده کشور و سفیر ایران در کشور اردن حضور داشتند.
احمدی عنوان کرد: برنامه ما این است که در آینده نیز از ظرفیت پروژه سزامی استفاده کنیم چراکه این پروژه قابلیت استفاده از توانمندی های بسیاری از رشته های مهندسی و میان رشته ای را دارد.
وی تاکید کرد: مسئولین پروژه سزامی نیز تاکید دارند تا بتوانند از توانایی های ایران در این پروژه استفاده کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: ایران در تمامی برنامه های توسعه ای این پروژه حضور داشته بنابراین در آینده نیز چنین روندی را پیش خواهد گرفت.
پرداخت بدهی های ایران به پروژه سزامی
احمدی با بیان اینکه ایران دو نوع بدهی به پروژه سزامی دارد، گفت: یک بخش از بدهی ایران به این پروژه مربوط به حق عضویت و بخشی دیگر مربوط به پرداخت های داوطلبانه است.
وی اظهار داشت: در دولت قبل وزیر وقت اعلام کرده بود ایران مبلغ ۵ میلیون دلار را به صورت داوطلبانه به پروژه سزامی پرداخت خواهد کرد اما اکنون باتوجه به شرایط کشور اگر مسئولان این پروژه بپذیرند این مبلغ کلا پرداخت نشود و در غیر این صورت برای پرداخت این مبلغ داوطلبانه باید به توافق برسیم.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: ایران برای حق عضویت در این پروژه باید ۲ میلیون دلار را پرداخت کند که سال گذشته ۲۰۰ هزار دلار از این مبلغ پرداخت شد و مابقی نیز براساس بودجه ای که دولت در اختیار قرار دهد پرداخت می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، پروژه سزامی که نام کامل آن تابش سینکروترون برای تحقیقات علوم تجربی و کاربردی در خاورمیانه است در ۳۵ کیلومتری امان پایتخت اردن قرار دارد که ایران از اعضای موسس این پروژه در سال ۱۹۹۹ بود و در سال ۲۰۰۷ با تصویب دولت و مجلس شورای اسلای نیز رسما به عضویت این پروژه درآمد.
این پروژه با هدف بهره‌برداری از یک دستگاه سیکلوترون در منطقه طراحی شده است که کشورهای ایران، اردن، رژیم اشغالگر قدس، ترکیه، فلسطین و پاکستان زیر نظر یونسکو از موسسان پروژه در سال ۲۰۰۲ بوده‌اند و هم اکنون کشورهای بحرین، مصر و قبرس نیز از اعضای رسمی این طرح بشمار می روند.
همچنین کشورهای سوئیس، فرانسه، یونان، ایتالیا، کویت، آلمان، ژاپن، سوئد، روسیه، پرتقال، انگلستان و آمریکا نیز اعضای ناظر هستند.  

۹۶/۰۲/۳۰
۱۱:۲۳

معاون وزیر علوم در بیانیه‌ای تاکید کرد؛ دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» ایفا نمودند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه‌ای تاکید کرد: دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.

به گزارش ایسنا، در متن بیانیه دکتر سیدضیاء هاشمی آمده است: "خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.
اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم."
 

۹۶/۰۲/۳۰
۱۱:۵۹

تبریک معاون فرهنگی وزارت علوم به رهبری و بزرگان نظام و تقدیر از تلاش‌های اساتید و دانشجویان

معاون فرهنگی وزیر علوم از حضور باشکوه مردم به عنوان توفیق الهی یاد کرد و آن را به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری و تمام فعالان عرصه انتخابات تبریک گفت و از از تلاش‌های اساتید و دانشجویان در این راستا تقدیر کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی بیانیه به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد: اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم.
در ابتدای این بیانیه آمده است: خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
در قسمت دیگری تاکید شده است: بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.
هاشمی ادامه داد: اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۲:۰۴

بیانیه معاون فرهنگی وزارت علوم به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری

دکتر سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم متن این بیانیه به شرح زیر است:
«خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط "فضای علمی نقد و گفت‌وگو" به خوبی ایفا نمودند. اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم.»

۹۶/۰۲/۳۰
۱۲:۱۴

دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» ایفا نمودند

خبرگزاری آریا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه‌ای تاکید کرد: دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.
به گزارش ایسنا، در متن بیانیه دکتر سیدضیاء هاشمی آمده است: "خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.
اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم."
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۳۰
۱۲:۱۵

دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» ایفا کردند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه‌ای تاکید کرد: دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا کردند.

به گزارش خبرگزاری موج ، در متن بیانیه سیدضیاء هاشمی آمده است: "خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.
اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم."

۹۶/۰۲/۳۰
۱۲:۲۷

بیانیه وزارت علوم به مناسبت برگزاری انتخابات باشکوه ریاست جمهوری

تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، در بیانیه سید ضیا هاشمی آمده است: خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
در این بیاینه تصریح شده است: بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا کردند.
«اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و نخستین میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز گذشته (جمعه) برگزار شد.
فراهنگ ** 9187 **دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوند

۹۶/۰۲/۳۰
۱۲:۵۱

طی بیانیه‌ای صورت گرفت تبریک معاون فرهنگی وزارت علوم به رهبری و تقدیر از تلاش‌های اساتید و دانشجویان

معاون فرهنگی وزیر علوم از حضور باشکوه مردم به عنوان توفیق الهی یاد کرد و آن را به محضر همه بزرگان انقلاب تبریک گفت و از تلاش‌های اساتید و دانشجویان در این راستا تقدیر کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی بیانیه به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد: اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم.
 
 
در این بیانیه آمده است:
خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
 
بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.
 
اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۲:۵۹

بيانيه وزارت علوم به مناسبت برگزاري انتخابات باشکوه رياست جمهوري

خبرگزاري آريا - تهران - ايرنا - معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به مناسبت برگزاري باشکوه دوره دوازدهم انتخابات رياست جمهوري بيانيه اي صادر کرد.
به گزارش ايرنا از وزارت علوم، در بيانيه سيد ضيا هاشمي آمده است: خروش ملت در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري اسلامي ايران، يک‌بار ديگر حماسه آفريد و نشاط و شادابي مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
در اين بياينه تصريح شده است: بي‌گمان عموم دانشگاهيان اعم از اساتيد، دانشجويان و همکاران فهيم و خبير، در خلق اين حماسه ماندگار نقشي بارز و درخشان داشتند و بار ديگر مسئوليت اجتماعي خود را در ايجاد و بسط «فضاي علمي نقد و گفتگو» به خوبي ايفا کردند.
«اينجانب ضمن تبريک اين توفيق الهي به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبري (مد‌ظله‌العالي) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌هاي بي‌شائبه و مسئولانه همه اساتيد، همکاران و دانشجويان عزيز تقدير مي‌کنم و آينده‌اي فروزان‌تر را براي همگان آرزومندم.
انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري، پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر روستا و نخستين مياندوره اي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي روز گذشته (جمعه) برگزار شد.
فراهنگ ** 9187 **دريافت کننده: حميدرضا بازگشا * انتشار: اميد غياثوند
منبع خبر: ایرنا

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۰

دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» ایفا نمودند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری باشکوه دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری در بیانیه‌ای تاکید کرد: دانشگاهیان مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.

به گزارش ایسکانیوز، در متن بیانیه دکتر سیدضیاء هاشمی آمده است: "خروش ملت در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، یک‌بار دیگر حماسه آفرید و نشاط و شادابی مردم همراه با اقتدار و استحکام مضاعف نظام را به ارمغان آورد.
بی‌گمان عموم دانشگاهیان اعم از اساتید، دانشجویان و همکاران فهیم و خبیر، در خلق این حماسه ماندگار نقشی بارز و درخشان داشتند و بار دیگر مسئولیت اجتماعی خود را در ایجاد و بسط «فضای علمی نقد و گفتگو» به خوبی ایفا نمودند.
اینجانب ضمن تبریک این توفیق الهی به محضر همه بزرگان انقلاب، بالاخص مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و تمام فعالان عرصه انتخابات، از تلاش‌های بی‌شائبه و مسئولانه همه اساتید، همکاران و دانشجویان عزیز تقدیر می‌کنم و آینده‌ای فروزان‌تر را برای همگان آرزومندم."
منبع: ایسنا
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۰۶

رفاه جامعه مرهون دستاوردهای علمی- پژوهشی کشور است

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: هنگام نیل به دستاوردهای علمی-پژوهشی رفاه جامعه مد نظر قرار می‌گیرد.

وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: در سال‌های گذشته نسبت به هدفمند شدن طرح‌های تحقیقاتی تاکید زیادی می‌شد. بر این اساس دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور عمدتا نتایج طرح‌های تحقیقاتی خود را در قالب مقالات علمی چاپ می‌کنند، ولی متاسفانه نسبت به عملیاتی شدن طرح‌های پژوهشی غفلت شده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه طرح‌های کاربردی و سازمان‌های حامی از برنامه‌ها و توسعه علمی کشور از موفقیت خوبی برخوردار بوده اند و دستاورد‌های علمی پژوهشی به منظور تجاری‌سازی هدایت شده و سعادت و رفاه جامعه مدنظر قرار گرفته است.
معاون پژوهشی وزارت علوم تصریح کرد: در حال حاضر چندین سال است که مقامات عالی رتبه کشوری هم نسبت به هدفمند بودن طرح‌های تحقیقاتی تاکید کرده و تجاری سازی نتایج تحقیقات علمی را یادآوری می‌کنند.
احمدی بیان کرد: گاهی این تصور وجود دارد که دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور عمدتا نتایج طرح‌های تحقیقاتی خود را در قالب مقاله‌های علمی به چاپ می‌رسانند و از عملیاتی شدن طرح‌های تحقیقاتی غفلت شده و افزایش پیوسته تعداد مقالات اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور تامل برانگیز محسوب می‌شود.
وی یادآورشد: بسیاری از این تحقیقات تقاضا محور بوده و متناسب با نیازهای گوناگون جامعه انجام می‌گیرد. حتی، این مطالعه نشان می‌دهد که ارتباط میان صنعت و دانشگاه برقرار شده و تنها چیزی که در این زمینه لازم است با تاکید و جدیت صورت پذیرد، تقویت ارتباطات و تحکیم زیر ساخت‌ها است که ناشی از کاربردی بودن طرح‌های پژوهشی است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۶:۳۰

عملیاتی شدن طرح‌های پژوهشی مغفول مانده است

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: هنگام نیل به دستاوردهای علمی-پژوهشی رفاه جامعه مد نظر قرار می‌گیرد.

وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: در سال‌های گذشته نسبت به هدفمند شدن طرح‌های تحقیقاتی تاکید زیادی می‌شد. بر این اساس دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور عمدتا نتایج طرح‌های تحقیقاتی خود را در قالب مقالات علمی چاپ می‌کنند، ولی متاسفانه نسبت به عملیاتی شدن طرح‌های پژوهشی غفلت شده است.
وی ادامه داد: خوشبختانه طرح‌های کاربردی و سازمان‌های حامی از برنامه‌ها و توسعه علمی کشور از موفقیت خوبی برخوردار بوده اند و دستاورد‌های علمی پژوهشی به منظور تجاری‌سازی هدایت شده و سعادت و رفاه جامعه مدنظر قرار گرفته است.
معاون پژوهشی وزارت علوم تصریح کرد: در حال حاضر چندین سال است که مقامات عالی رتبه کشوری هم نسبت به هدفمند بودن طرح‌های تحقیقاتی تاکید کرده و تجاری سازی نتایج تحقیقات علمی را یادآوری می‌کنند.
احمدی بیان کرد: گاهی این تصور وجود دارد که دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور عمدتا نتایج طرح‌های تحقیقاتی خود را در قالب مقاله‌های علمی به چاپ می‌رسانند و از عملیاتی شدن طرح‌های تحقیقاتی غفلت شده و افزایش پیوسته تعداد مقالات اعضای هیات علمی و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور تامل برانگیز محسوب می‌شود.
وی یادآورشد: بسیاری از این تحقیقات تقاضا محور بوده و متناسب با نیازهای گوناگون جامعه انجام می‌گیرد. حتی، این مطالعه نشان می‌دهد که ارتباط میان صنعت و دانشگاه برقرار شده و تنها چیزی که در این زمینه لازم است با تاکید و جدیت صورت پذیرد، تقویت ارتباطات و تحکیم زیر ساخت‌ها است که ناشی از کاربردی بودن طرح‌های پژوهشی است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۶:۳۶

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در گفت‌وگو با آنا مطرح کرد واحدهای درسی صنعت جزو دروس اجباری دانشجویان قرار می‌گیرد/ پذیرش استاد همکار حوزه صنعت توسط وزارت علوم

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از فراهم‌شدن زمینه‌های مناسب برای حضور دانشجویان در واحدهای صنعتی براساس توافق‌نامه این وزارت‌خانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

دکتر وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، به تشویقی‌های درنظرگرفته شده برای دانشجویان و استادان کارآموز براساس موافقت‌نامه وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: «به اعتقاد ما همه دانشجویان می‌خواهند کارآموزی و مهارتی را یاد بگیرند، چون در این صورت است که هم می‌توانند برای خود بعد از فارغ‌التحصیلی تلاشی داشته باشد و همه به درد جامعه بخورند.»
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: «هم دانشجویان و هم دانشگاه‌ها این علاقه‌مندی جدی را دارند که وارد صنعت شوند و به محیط کار بیایند، اما مشکلی که وجود داشته این بوده است که حوزه کار و صنعت ما این آمادگی را نداشته و این اتصال متاسفانه قبلا ایجاد نشده است.»
او افزود: «براساس موافقت‌نامه‌ای که ما با وزارت صنعت امضا کرده‌ایم، قرار است مشوق‌هایی برای صنعت ایجاد کنند. طبق این تفاهم‌نامه واحدهای موظفی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود و از سوی صنعت مجوزهای مهارت‌آموزی به آنها داده می‌شود.»
احمدی ادامه داد: «این واحدها جزو واحدهای درسی دانشجو قرار می‌گیرد و به هیچ وجه درس اضافه نیست و دانشجو باید حتما این دروس را بگذراند. اما مشکل هماهنگی بود و اینکه این دانشجویان را داخل مراکز صنعتی راه‌ نمی‌دادند، تلاش ما در حال حاضر برای ایجاد این هماهنگی است. وزارت صنعت و معدن، وزارت‌خانه‌های مربوطه و زیرمجموعه‌ها کمک می‌کنند تا زمینه مناسب برای حضور دانشجویان در صنعت ایجاد شود.»
او گفت: «ما از وزارت صنعت درخواست کرده‌ایم که هم زمینه حضور دانشجویان را فراهم کند و هم اینکه مشوق‌های را نیز تعیین کند. وزارت علوم درخواست کرده است تا استاد همکار از صنعت در اختیار دانشجویان قرار گیرد تا با پذیرش آنها دانشجویان بهتر آماده شوند.»

۹۶/۰۲/۳۱
۰۹:۰۹

پیگیری ساخت ۷۵۰ هزار ظرفیت جدید در خوابگاه‌های دانشجویی

معاون دانشجویی وزیر علوم گفت: ساخت ۷۵۰ هزار ظرفیت جدید در خوابگاه‌های دانشجویی در حال پیگیری است.

مجتبی صدیقی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: در جلسه قبلی هئیت امنای صندوق رفاه وزارت علوم مصوبات جدیدی در توسعه فضای رفاهی دانشجویی به تایید رسید.
وی گفت: حمایت صندوق رفاه وزارت علوم از طریق وام بانکی برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی توسط بخش خصوصی و یا دانشگاه‌ها از جمله مهمترین مصوبات این جلسه هئیت امنا بوده است.
صدیقی گفت: در بسیاری از موارد شاهد هستیم که خوابگاهی با ۸۵ درصد توسعه متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار ساخت آن متوقف است، اما هم اکنون خوابگاه‌های نیمه تمام با حمایت صندوق رفاه به اتمام می‌رسد و امسال تحرکی جدید در عرصه خوابگاه‌های دانشجویی خواهیم داشت.
وی افزود: هم اکنون در حال پیگیری برای ۷۵۰ هزار ظرفیت جدید در عرصه خوابگاه‌های دانشجویی هستیم.
صدیقی گفت: در برنامه ششم توسعه اجازه ساخت خوابگاه را از منابع دولتی گرفته بودیم و این روند همچنان ادامه دارد.

۹۶/۰۲/۳۱
۱۰:۱۱

دبیر کل شورای عالی عتف گفت: آغاز تدوین سند ملی علمی، فناوری و دانش بنیان انرژی

دبیر کل شورای عالی عتف گفت: سند ملی علم و فناوری و دانش بنیان انرژی در شورای عتف در حال تدوین است.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، وحید احمدی در حاشیه ص155 کمیسیون های دائمی شورای عتف در وزارت علوم گفت: در جلسه امروز گزارشی از رونمایی و فعال سازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهشی مطرح شد که تاکنون حدود 59 دستگاه توانمندی ها و تقاضاهای پژوهشی خود را در این سامانه ثبت کرده اند.
وی افزود: در جلسه امروز تاکید شد که تمامی دستگاه ها ملزم هستند در این سامانه توانمندی ها و نیازمندی های خود را ارائه کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور نیز توانمندی ها و نیازمندی های خود را در حوزه پژوهشی در این سامانه ثبت کرده اند.
احمدی اظهار داشت: این سامانه دو هفته گذشته با حضور وزیر علوم و توسط شورای عتف راه اندازی و افتتاح شد.
وی درخصوص قانون و مقررات مربوط به نحوه اعطای مشوق های مالی و غیرمالی به شرکت ها و موسسات مستقر در مناطق ویژه علم و فناوری نیز گفت: در جلسه امروز پیشنهاد شد که بر اساس قانون شرکت های دانش بنیان و مناطق آزاد تسهیلاتی به شرکت های مستقر در مناطق ویژه اعطا شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: قرار است این پیشنهاد از سوی دولت به عنوان لایحه پیشنهادی مجلس ارائه شود.
احمدی خاطر نشان کرد: ارائه تسهیلات به تسهیلات مالی و غیرمالی به شرکت های دانش بنیان مستقر در مناطق ویژه علم و فناوری با تایید شورای عتف انجام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه فاز اول سند علم و فناوری دانش بنیان انرژی در شورای عتف انجام شده است، گفت: امروز گزارشی از مراحل اجرایی فاز اول این سند در جمع اعضا ارائه شد.
احمدی عنوان کرد: این سند قرار است در جلسات آینده نهایی و تکمیل شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: تاکنون مدل مفهومی این سند تهیه شده و ساختار مربوط به همکاری دستگاه های ذیربط برای تهیه این سند نیز ارائه شده است.
وی گفت: این سند قرار است بر اساس اسناد بالا دستی کشور مانند نقشه جامع علمی و فناوری و برنامه های پنجم و ششم توسعه تدوین شود.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۵۵

اخبار کوتاه داخلی

شناسنامه‌دار شدن خدمات 90 دستگاه در راستای اجرای دولت الکترونیک
ایسنا-معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات از شناسنامه‌دار شدن خدمات 90 دستگاه از 108 دستگاه اصلی کشور اعم از دستگاه‌های دولتی و عمومی غیردولتی، وزارت‌خانه‌ها و زیرمجموعه‌های آن ها در راستای توسعه دولت الکترونیکی خبر داد. باقری اصل افزود:این شناسنامه خدمات پویا و مبتنی بر تغییرات قوانین و مقررات است اما مردم می‌توانند آگاه شوند که یک دستگاه چه خدماتی ارائه می‌کند.
حضور فعال ایران در پروژه تابش سینکروترون خاورمیانه
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: ایران در پروژه تابش سینکروترون برای تحقیقات علوم تجربی و کاربردی در خاورمیانه حضور بسیار فعالی داشته است و این روند در آینده نیز دنبال خواهد شد.احمدی افزود: سزامی یک پروژه بزرگ علمی و تحقیقاتی است و برای ما بسیار مهم است.ایران در پروژه سزامی جزو اعضای اصلی به شمار می رود که در افتتاح فاز یک این پروژه 2نماینده کشور و سفیر ایران در اردن حضور داشتند.

۹۶/۰۲/۳۱
۰۲:۱۲

آغاز تدوین سند ملی علمی، فناوری و دانش بنیان انرژی

دبیر کل شورای عالی عتف گفت: سند ملی علم و فناوری و دانش بنیان انرژی در شورای عتف در حال تدوین است.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، وحید احمدی عصر امروز در حاشیه ص155 کمیسیون های دائمی شورای عتف در جمع خبرنگاران در وزارت علوم گفت: در جلسه امروز گزارشی از رونمایی و فعال سازی سامانه عرضه و تقاضای پژوهشی مطرح شد که تاکنون حدود 59 دستگاه توانمندی ها و تقاضاهای پژوهشی خود را در این سامانه ثبت کرده اند.
وی افزود: در جلسه امروز تاکید شد که تمامی دستگاه ها ملزم هستند در این سامانه توانمندی ها و نیازمندی های خود را ارائه کنند.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور نیز توانمندی ها و نیازمندی های خود را در حوزه پژوهشی در این سامانه ثبت کرده اند.
احمدی اظهار داشت: این سامانه دو هفته گذشته با حضور وزیر علوم و توسط شورای عتف راه اندازی و افتتاح شد.
وی درخصوص قانون و مقررات مربوط به نحوه اعطای مشوق های مالی و غیرمالی به شرکت ها و موسسات مستقر در مناطق ویژه علم و فناوری نیز گفت: در جلسه امروز پیشنهاد شد که بر اساس قانون شرکت های دانش بنیان و مناطق آزاد تسهیلاتی به شرکت های مستقر در مناطق ویژه اعطا شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: قرار است این پیشنهاد از سوی دولت به عنوان لایحه پیشنهادی مجلس ارائه شود.
احمدی خاطر نشان کرد: ارائه تسهیلات به تسهیلات مالی و غیرمالی به شرکت های دانش بنیان مستقر در مناطق ویژه علم و فناوری با تایید شورای عتف انجام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه فاز اول سند علم و فناوری دانش بنیان انرژی در شورای عتف انجام شده است، گفت: امروز گزارشی از مراحل اجرایی فاز اول این سند در جمع اعضا ارائه شد.
احمدی عنوان کرد: این سند قرار است در جلسات آینده نهایی و تکمیل شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: تاکنون مدل مفهومی این سند تهیه شده و ساختار مربوط به همکاری دستگاه های ذیربط برای تهیه این سند نیز ارائه شده است.
وی گفت: این سند قرار است بر اساس اسناد بالا دستی کشور مانند نقشه جامع علمی و فناوری و برنامه های پنجم و ششم توسعه تدوین شود.

۹۶/۰۲/۳۰
۲۲:۴۸

برنامه صندوق رفاه دانشجویان برای ارتقاء سلف های فنی حرفه ای

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، از اختصاص تسهیلاتی برای ارتقاء سلف سرویس های دانشکده های فنی و حرفه ای خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه امور دانشجویان وزارت علوم، از امکانات رفاهی آموزشکده فنی وحرفه ای دختران شیراز بازدید و از نزدیک در جریان پخت و توزیع غذا و چگونگی رعایت بهداشت در این مرکز قرار گرفت .
وی از فضای آشپز خانه، سلف سرویس، سردخانه مواد غذایی بازدید کرده و با دانشجویان این مرکز گفتگو کرد.
جاهدی رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای دختران شیراز نیز با ارائه گزارش از روند پخت و سلف و سرویس غذا در این مرکز، تصریح کرد ما به دلیل قدیمی بودن  ساختمان، پخت سنتی انجام می دهیم .
در ادامه یزدان مهر افزود: لازم است دانشکده آئین نامه های تدوین شده کارگروه کنترل بر خوابگاه های دانشجویی را اجرایی کرده و حتما از کارشناسی بهداشت و ایمنی مواد غذایی در تمام مراحل تهیه طبخ و توزیع مواد غذایی استفاده شود و در قراردادهایی که با پیمانکار منعقد می کنند این مهم را لحاظ کنند .
وی افزود : با توجه به سنتی بودن آشپزخانه که متاسفانه مشکل اکثر سلف سرویس های دانشکده های فنی و حرفه ای است تسهیلاتی را تخصیص خواهیم داد و تلاش می کنیم با کمک صندوق رفاه امور دانشجویان سلف سرویس و خوابگاه این دانشکده  ارتقاء یابد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۴:۰۲

برنامه صندوق رفاه دانشجویان برای ارتقاء سلف های فنی حرفه ای

به گزارش پانا، ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه امور دانشجویان وزارت  علوم، از امکانات رفاهی آموزشکده فنی وحرفه ای دختران شیراز بازدید و از نزدیک در جریان پخت و توزیع غذا و چگونگی رعایت بهداشت در این مرکز قرار گرفت .
وی از فضای آشپز خانه، سلف سرویس، سردخانه مواد غذایی بازدید کرده و با دانشجویان این مرکز گفتگو کرد.
جاهدی رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای دختران شیراز نیز با ارائه گزارش از روند پخت و سلف و سرویس غذا در این مرکز، تصریح کرد ما به دلیل قدیمی بودن  ساختمان، پخت سنتی انجام می دهیم .
در ادامه یزدان مهر افزود: لازم است دانشکده آئین نامه های تدوین شده کارگروه کنترل بر خوابگاه های دانشجویی را اجرایی کرده و حتما از کارشناسی بهداشت و ایمنی مواد غذایی در تمام مراحل تهیه طبخ و توزیع مواد غذایی استفاده شود و در قراردادهایی که با پیمانکار منعقد می کنند این مهم را لحاظ کنند .
وی افزود : با توجه به سنتی بودن آشپزخانه که متاسفانه مشکل اکثر سلف سرویس های دانشکده های فنی و حرفه ای است تسهیلاتی را تخصیص خواهیم داد و تلاش می کنیم با کمک صندوق رفاه امور دانشجویان سلف سرویس و خوابگاه این دانشکده  ارتقاء یابد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۱۰

برنامه صندوق رفاه دانشجویان برای ارتقاء سلف‌های فنی‌وحرفه‌ای

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اختصاص تسهیلاتی برای ارتقاء سلف سرویس‌های دانشکده‌های فنی‌وحرفه‌ای خبر داد.

 اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ذوالفقار یزدان مهر، رئیس صندوق رفاه امور دانشجویان وزارت علوم، از امکانات رفاهی آموزشکده فنی وحرفه ای دختران شیراز بازدید و از نزدیک در جریان پخت و توزیع غذا و چگونگی رعایت بهداشت در این مرکز قرار گرفت .
 
وی از فضای آشپز خانه، سلف سرویس، سردخانه مواد غذایی بازدید کرده و با دانشجویان این مرکز گفتگو کرد.
 
جاهدی رئیس آموزشکده فنی و حرفه ای دختران شیراز نیز با ارائه گزارش از روند پخت و سلف و سرویس غذا در این مرکز، تصریح کرد ما به دلیل قدیمی بودن  ساختمان، پخت سنتی انجام می دهیم .
 
در ادامه یزدان مهر افزود: لازم است دانشکده آئین نامه های تدوین شده کارگروه کنترل بر خوابگاه های دانشجویی را اجرایی کرده و حتما از کارشناسی بهداشت و ایمنی مواد غذایی در تمام مراحل تهیه طبخ و توزیع مواد غذایی استفاده شود و در قراردادهایی که با پیمانکار منعقد می کنند این مهم را لحاظ کنند .
 
وی افزود : با توجه به سنتی بودن آشپزخانه که متاسفانه مشکل اکثر سلف سرویس های دانشکده های فنی و حرفه ای است تسهیلاتی را تخصیص خواهیم داد و تلاش می کنیم با کمک صندوق رفاه امور دانشجویان سلف سرویس و خوابگاه این دانشکده  ارتقاء یابد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۲۰

رئیس صندوق رفاه خبر داد: تشکیل پرونده تندرستی و سلامت ویژه همه دانشجویان دولتی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از اجرای طرح پایش سلامت و تندرستی دانشجویان خبر داد و گفت: در این طرح برای هر دانشجو پرونده سلامت و تندرستی تشکیل می شود.

ذوالفقار یزدان مهر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به توسعه ورزش خوابگاهی گفت: امسال برای موضوع پایش تندرستی و فعالیت های بدنی تامین اعتبار کرده ایم و طرح پایش سلامت و تندرستی دانشجویان با همکاری پژوهشگاه علوم وزارت علوم اجرایی می شود.
وی خاطر نشان کرد: تمام دانشجویان براساس این طرح معاینه شده و برای آنها پرونده تشکیل می شود و به آنها کمک می شود تا نسبت به رفع ناهنجاری هایی که دارند، اقدام کرده و درمان شوند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: صیانت از این سرمایه اجتماعی وظیفه همگانی بوده و بایستی به سلامتی جسمی و روحی دانشجویان در کنار دیگر عوامل توجه کرد.
یزدان مهر با اشاره به اقدامات صندوق رفاه دانشجویان در این راستا نیز گفت: سال گذشته برنامه هر خوابگاه یک اتاق تندریسی را تدوین کردیم و هر دانشگاهی که بستر لازم برای این امر داشت اتاق تندریسی برای آن تامین شد.
رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: امسال هم در هیات امنا مصوب کرده ایم و برای ۱۰۰ اتاق تندرستی دیگر تامین اعتبار شده است.

۹۶/۰۲/۳۱
۱۰:۰۷

مدیر کل تربیت‌بدنی سازمان امور دانشجویان اختصاص بودجه مستقل به تربیت‌بدنی در وزارت علوم

مدیرکل تربیت‌بدنی سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه مستقل به تربیت‌بدنی در مجموعه وزارت علوم از سال 96 خبر داد و مبلغ آن را 105 میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد پورکیانی در مراسم تقدیر از ورزشکاران دانشگاه ایلام، با ابراز خرسندی از نشاط و شادابی دانشجویان ورزشکار دانشگاه ایلام گفت: «امیدوارم فضای پرنشاط دانشگاه‌های کشور توسعه یابد و بیش از پیش شاهد شادابی و نشاط دانشجویان باشیم.»
مدیرکل تربیت‌بدنی سازمان امور دانشجویان در این مراسم به جایگاه مهم علم و دانایی برای اداره کشورها و سازمان‌ها اشاره کرد و ادامه داد: «با بررسی و تحلیل تاریخ بشر و همچنین مراجعه به روایات اسلامی؛ مشخص می‌شود که هر زمانی یک کشور و یک سازمان اداری از عالمان و دانایان استفاده کرده است، توانسته نتایج بهتری را کسب کند و جایگاه بهتری را به دست آورد. شاخصه‌های دانایی در تمامی جهان در سه مولفه دانش و آموزش، بهداشت و سلامت و استانداردهای زندگی قابل تبیین است. هر چند تولید نفت و تولید ناخالص ملی و غیره برای کشورها مهم هستند، اما در سطح جهانی سه مولفه‌ای که گفته شد، ملاک ارزیابی در توسعه یافتگی کشورها می‌باشد و اگر در هر کشور و سازمانی این مولفه‌ها در سطح بالایی قرار داشته باشد، همبستگی اجتماعی، رضایت‌مندی از زندگی و امید به زندگی افزایش می‌یابد و استحکام آن جامعه و سازمان بیشر می‌شود و آن جامعه و سازمان مسیر توسعه را سریع‌تر دنبال می‌کند.»
او افزود: «بالعکس اگر در هر کشور و سازمانی این شاخصه‌ها در سطح پایینی قرار گیرد، آن کشور و سازمان با مشکل جدی مواجه می ‌شود و نمی‌تواند در مسیر توسعه گام‌های سریعی بر دارد و عقب می‌افند.»
پورکیانی گفت: «برای رشد این مولفه‌ها راهکارهای مختلفی وجود دارد، بر‌اساس تحقیقات مفصل و متعددی که انجام شده است؛ ورزش و فعالیت‌های ورزشی در رشد هر سه مولفه نقش کلیدی دارد و برای همین اگر با اتکا به ورزش سلامت و شادابی در بین جوانان افزایش یابد، میزان بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها‌ی اجتماعی و هزینه‌های مربوط به آن کم می‌شود و در نتیجه میزان بهره‌وری افزایش می‌یابد و همچنین همبستگی اجتماعی افزایش یافته و نشاط جامعه افزون می‌شود.»
او به وضعیت تربیت‌بدنی سازمان امور دانشجویان اشاره کرد و گفت: «علیرغم خدماتی که تمامی دولت‌های قبلی انجام داده‌اند؛ اما هیچگاه ورزش بودجه مستقل نداشته است، اما در سال ۹۵ تربیت‌بدنی سازمان امور دانشجویان دارای بودجه مستقل شد و مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت که اقدامی بدیع و مهم است، برای اینکه این اداره کل بتواند اهداف ترسیم شده را محقق کند و همچنین توان حمایت از تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها را داشته باشد. مجموعه این تحولات منجر به درخشش دانشجویان ایرانی در بیست‌و‌هشتمین المپیاد یونیورسال در بین ۱۴۶ کشور جهان شد. در این المپیاد ۱۴۶ کشور حضور داشتند و ایران اسلامی فقط با حضور ۸۳ ورزشکار موفق به کسب جایگاه نهم شد، در حالیکه چین با ۵۳۰، ژاپن ۴۶۰ و آمریکا ۴۵۰ ورزشکار شرکت کرده بودند و کشورهای آلمان و انگلیس در رتبه بعد از ایران قرار گرفتند که این عنوان در تاریخ ورزش دانشجویان کشور رخدادی درخشان و ماندگار است که امید داریم در سال‌های بعد با رتبه بهتری تکرار شود.»
مدیر‌کل تربیت‌بدنی سازمان امور دانشجویان به رشد طرح‌های عمرانی دانشگاه ایلام و تغییرات صورت گرفته در سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: «پنج سال پیش برای شرکت در برگزاری مسابقات ورزش همگانی در دانشگاه ایلام حضور یافتم، اما الان نسبت به آن زمان طرح‌های عمرانی خوب و وسیعی در حال انجام است که چهره دانشگاه را تغییر داده که این اتفاق با توجه به محدویت‌های مالی چند سال اخیر، اتفاقی مهم است.»
پورکیانی همچنین به روند مثبت جریان امور و تغییرات انجام شده در تربیت بدنی دانشگاه ایلام اشاره کرد و گفت: «در المپیاد سیزدهم، دانشگاه ایلام در بخش دختران رتبه ۲۳ و در بخش پسران رتبه ۳۱ را کسب کرد که با توجه به حضور تمامی دانشگاه‌های کشور در این المپیاد، رتبه مناسبی است و امیدوارم در سال‌های آینده این رخداد تکرار شود. دانشگاه ایلام نیازمند یک سالن خوب است که با رایزنی‌های انجام شده با اداره کل طرح‌های عمرانی وزارت علوم؛ برای احداث یک سالن چند منظوره در دانشگاه توافق کردیم که در آینده خیلی نزدیک کلنگ احداث آن بر زمین زده می‌شود.»

۹۶/۰۲/۳۰
۱۴:۵۴

تخصیص ردیف بودجه مستقل 105 میلیارد تومانی برای ورزش دانشجویان

دکتر پورکیانی به وضعیت تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان پرداخت و گفت: علیرغم خدماتی که تمامی دولت های قبلی انجام داده اند؛ اما هیچگاه ورزش بودجه مستقل نداشته است، اما در سال ۱۳۹۵ تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان دارای بودجه مستقل شد و مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت که اقدامی بدیع و مهم است، برای اینکه این اداره کل بتواند اهداف ترسیم شده را محقق کند و همچنین توان حمایت از تربیت بدنی دانشگاه ها را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دکترمحمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در مراسم تقدیر از ورزشکاران دانشگاه ایلام ، با ابراز خرسندی از نشاط و شادابی دانشجویان ورزشکار دانشگاه ایلام گفت: امیدوارم فضای پر نشاط دانشگاه های کشور توسعه یابد و بیش از پیش شاهد شادابی و نشاط دانشجویان باشیم.
وی با اشاره به جایگاه مهم علم و دانایی برای اداره کشورها و سازمان ها بیان داشت: با بررسی و تحلیل تاریخ بشر و همچنین مراجعه به روایات اسلامی؛ مشخص می شود که هر زمانی یک کشور و یک سازمان اداری از عالمان و دانایان استفاده کرده است، توانسته نتایج بهتری را کسب کند و جایگاه بهتری را به دست آورد.
وی با تبیین شاخصه های دانایی افزود: شاخصه های دانایی در تمامی جهان در سه مولفه دانش و آموزش، بهداشت و سلامت و استانداردهای زندگی قابل تبیین است.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: هر چند تولید نفت و تولید ناخاصی ملی و غیره برای کشورها مهم هستند، اما در سطح جهانی سه مولفه فوق الذکر، ملاک ارزیابی در توسعه یافتگی کشورها می باشد واگر در هر کشور و سازمانی این مولفه ها در سطح بالایی قرار داشته باشد، همبستگی اجتماعی، رضایتمندی از زندگی و امید به زندگی افزایش خواهد یافت و استحکام آن جامعه و سازمان بیشر خواهد شد و آن جامعه و سازمان مسیر توسعه را سریع تر طی خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: بالعکس اگر در هر کشور و سازمانی این شاخصه ها در سطح پایینی قرار گیرد، آن کشور و سازمان با مشکل جدی مواجه خواهد شد و نخواهد توانست در مسیر توسعه گام های سریعی بر دارد و عقب خواهد افتاد.
دکتر پورکیانی با بیان اینکه برای رشد این مولفه ها راهکارهای مختلفی وجود دارد، تاکید کرد: بر اساس تحقیقات مفصل و متعددی که انجام شده؛ ورزش و فعالیت های ورزشی در رشد هر سه مولفه فوق الذکر نقش کلیدی دارد و برای همین اگر با اتکا به ورزش سلامت و شادابی در بین جوانان افزایش یابد، میزان بیماری ها و ناهنجاری ها ی اجتماعی و هزینه های مربوط به آن کم می شود و در نتیجه میزان بهره وری افزایش خواهد یافت و همچنین همبستگی اجتماعی افزایش یافته و نشاط جامعه افزون خواهد شد.
دکتر پورکیانی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان پرداخت و گفت: علیرغم خدماتی که تمامی دولت های قبلی انجام داده اند؛ اما هیچگاه ورزش بودجه مستقل نداشته است، اما در سال ۱۳۹۵ تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان دارای بودجه مستقل شد و مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت که اقدامی بدیع و مهم است، برای اینکه این اداره کل بتواند اهداف ترسیم شده را محقق کند و همچنین توان حمایت از تربیت بدنی دانشگاه ها را داشته باشد.
دکتر پورکیانی با اعلام اینکه مجموعه این تحولات منجر به درخشش دانشجویان ایرانی در بیست و هشتمین المپیاد یونیورسال در بین ۱۴۶ کشور جهان شد بیان داشت: در این المپیاد ۱۴۶ کشور حضور داشتند و ایران اسلامی فقط با حضور ۸۳ ورزشکار موفق به کسب جایگاه نهم شد، در حالیکه چین با ۵۳۰، ژاپن ۴۶۰ و آمریکا ۴۵۰ ورزشکار شرکت کرده بودند و کشورهای آلمان و انگلیس در رتبه بعد از ایران قرار گرفتند که این عنوان در تاریخ ورزش دانشجویان کشور رخدادی درخشان و ماندگار است که امید داریم در سال های بعد با رتبه بهتری تکرار شود.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در ادامه با اشاره به رشد طرح های عمرانی دانشگاه ایلام و تغییرات صورت گرفته در سال های اخیر بیان داشت: پنج سال پیش برای شرکت در برگزاری مسابقات ورزش همگانی در دانشگاه ایلام حضور یافتم، اما الان نسبت به آن زمان طرح های عمرانی خوب و وسیعی در حال انجام است که چهره دانشگاه را تغییر داده که این اتفاق با توجه به محدویت های مالی چند سال اخیر، اتفاقی مهم است.
دکتر پورکیانی همچنین به روند مثبت جریان امور و تغییرات انجام شده در تربیت بدنی دانشگاه ایلام اشاره کرد و گفت: در المپیاد سیزدهم، دانشگاه ایلام در بخش دختران رتبه ۲۳ و در بخش پسران رتبه ۳۱ را کسب کرد که با توجه به حضور تمامی دانشگاه های کشور در این المپیاد، رتبه مناسبی است و امیدوارم در سال های آینده این رخداد تکرار شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی در پایان گفت: دانشگاه ایلام نیازمند یک سالن خوب است که با رایزنی های انجام شده با اداره کل طرح های عمرانی وزارت علوم؛ برای احداث یک سالن چند منظوره در دانشگاه توافق کردیم که در آینده خیلی نزدیک کلنگ احداث آن بر زمین زده خواهد شد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۷:۵۶

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم خبر داد تمدید زمان ثبت درخواست مهمانی و انتقال دانشجویان تا 10 خرداد

معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تمدید مهلت درخواست مهمانی و انتقال دانشجویان تا 10 خرداد خبر داد.

دکتر ابوالحسن ریاضی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا در این باره گفت: «پیش از این مهلت ثبت‌ درخواست دانشجویان تا پایان اردیبهشت اعلام شده بود که با توجه به حجم درخواست‌های دانشجویان، این مهلت تا 10 خرداد تمدید شده است.»
معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان افزود: «تاکنون حدود 5 هزار و 800 درخواست در سامانه سجاد ثبت‌ شده است. بعد از مهلت تمدید شده سامانه برای دانشجویان بسته و برای دانشگاه‌های مبدا فعال می‌شود تا بتوانند اعلام نیاز کنند.»
ریاضی گفت: «بعد از دانشگاه‌های مبدا، این سامانه دوباره برای دانشگاه‌های مقصد فعال می‌شود تا آنها نیز بتوانند به اعلام نیازها پاسخ دهند و امیدواریم که این روند تا پایان خرداد به اتمام برسد.»

۹۶/۰۲/۳۱
۰۹:۰۵

تخصیص ردیف بودجه مستقل 105 میلیارد تومانی برای ورزش دانشجویان

اقتصاد ایران: دکتر پورکیانی به وضعیت تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان پرداخت و گفت: علیرغم خدماتی که تمامی دولت های قبلی انجام داده اند؛ اما هیچگاه ورزش بودجه مستقل نداشته است، اما در سال 1395 تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان دارای بودجه مستقل شد و مبلغ 105 میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت که اقدامی بدیع و مهم است، برای اینکه این اداره کل بتواند اهداف ترسیم شده را محقق کند و همچنین توان حمایت از تربیت بدنی دانشگاه ها را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، دکترمحمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در مراسم تقدیر از ورزشکاران دانشگاه ایلام ، با ابراز خرسندی از نشاط و شادابی دانشجویان ورزشکار دانشگاه ایلام گفت: امیدوارم فضای پر نشاط دانشگاه های کشور توسعه یابد و بیش از پیش شاهد شادابی و نشاط دانشجویان باشیم.
وی با اشاره به جایگاه مهم علم و دانایی برای اداره کشورها و سازمان ها بیان داشت: با بررسی و تحلیل تاریخ بشر و همچنین مراجعه به روایات اسلامی؛ مشخص می شود که هر زمانی یک کشور و یک سازمان اداری از عالمان و دانایان استفاده کرده است، توانسته نتایج بهتری را کسب کند و جایگاه بهتری را به دست آورد.
وی با تبیین شاخصه های دانایی افزود: شاخصه های دانایی در تمامی جهان در سه مولفه دانش و آموزش، بهداشت و سلامت و استانداردهای زندگی قابل تبیین است.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: هر چند تولید نفت و تولید ناخاصی ملی و غیره برای کشورها مهم هستند، اما در سطح جهانی سه مولفه فوق الذکر، ملاک ارزیابی در توسعه یافتگی کشورها می باشد واگر در هر کشور و سازمانی این مولفه ها در سطح بالایی قرار داشته باشد، همبستگی اجتماعی، رضایتمندی از زندگی و امید به زندگی افزایش خواهد یافت و استحکام آن جامعه و سازمان بیشر خواهد شد و آن جامعه و سازمان مسیر توسعه را سریع تر طی خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: بالعکس اگر در هر کشور و سازمانی این شاخصه ها در سطح پایینی قرار گیرد، آن کشور و سازمان با مشکل جدی مواجه خواهد شد و نخواهد توانست در مسیر توسعه گام های سریعی بر دارد و عقب خواهد افتاد.
دکتر پورکیانی با بیان اینکه برای رشد این مولفه ها راهکارهای مختلفی وجود دارد، تاکید کرد: بر اساس تحقیقات مفصل و متعددی که انجام شده؛ ورزش و فعالیت های ورزشی در رشد هر سه مولفه فوق الذکر نقش کلیدی دارد و برای همین اگر با اتکا به ورزش سلامت و شادابی در بین جوانان افزایش یابد، میزان بیماری ها و ناهنجاری ها ی اجتماعی و هزینه های مربوط به آن کم می شود و در نتیجه میزان بهره وری افزایش خواهد یافت و همچنین همبستگی اجتماعی افزایش یافته و نشاط جامعه افزون خواهد شد.
دکتر پورکیانی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان پرداخت و گفت: علیرغم خدماتی که تمامی دولت های قبلی انجام داده اند؛ اما هیچگاه ورزش بودجه مستقل نداشته است، اما در سال 1395 تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان دارای بودجه مستقل شد و مبلغ 105 میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت که اقدامی بدیع و مهم است، برای اینکه این اداره کل بتواند اهداف ترسیم شده را محقق کند و همچنین توان حمایت از تربیت بدنی دانشگاه ها را داشته باشد.
دکتر پورکیانی با اعلام اینکه مجموعه این تحولات منجر به درخشش دانشجویان ایرانی در بیست و هشتمین المپیاد یونیورسال در بین 146 کشور جهان شد بیان داشت: در این المپیاد 146 کشور حضور داشتند و ایران اسلامی فقط با حضور 83 ورزشکار موفق به کسب جایگاه نهم شد، در حالیکه چین با 530، ژاپن 460 و آمریکا 450 ورزشکار شرکت کرده بودند و کشورهای آلمان و انگلیس در رتبه بعد از ایران قرار گرفتند که این عنوان در تاریخ ورزش دانشجویان کشور رخدادی درخشان و ماندگار است که امید داریم در سال های بعد با رتبه بهتری تکرار شود.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در ادامه با اشاره به رشد طرح های عمرانی دانشگاه ایلام و تغییرات صورت گرفته در سال های اخیر بیان داشت: پنج سال پیش برای شرکت در برگزاری مسابقات ورزش همگانی در دانشگاه ایلام حضور یافتم، اما الان نسبت به آن زمان طرح های عمرانی خوب و وسیعی در حال انجام است که چهره دانشگاه را تغییر داده که این اتفاق با توجه به محدویت های مالی چند سال اخیر، اتفاقی مهم است.
دکتر پورکیانی همچنین به روند مثبت جریان امور و تغییرات انجام شده در تربیت بدنی دانشگاه ایلام اشاره کرد و گفت: در المپیاد سیزدهم، دانشگاه ایلام در بخش دختران رتبه 23 و در بخش پسران رتبه 31 را کسب کرد که با توجه به حضور تمامی دانشگاه های کشور در این المپیاد، رتبه مناسبی است و امیدوارم در سال های آینده این رخداد تکرار شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی در پایان گفت: دانشگاه ایلام نیازمند یک سالن خوب است که با رایزنی های انجام شده با اداره کل طرح های عمرانی وزارت علوم؛ برای احداث یک سالن چند منظوره در دانشگاه توافق کردیم که در آینده خیلی نزدیک کلنگ احداث آن بر زمین زده خواهد شد.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۳۰
۱۸:۴۰

دکتر علی اکبری:درصد مشارکت دانشجویان در فعالیت های ورزشی دانشگاه ایلام بسیار بالاست

شورای هیئت رئیسه دانشگاه ایلام با حضوردکترمحمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در محل دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام گزارشی از فعالیت های تربیت بدنی این دانشگاه ارائه داد و گفت: درصد مشارکت دانشجویان در فعالیت های ورزشی دانشگاه ایلام بسیار بالاست، اما متأسفانه علیرغم رشد تمامی شاخصه های دانشگاه که مورد تشویق وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و معاونان ایشان قرار گرفته، دانشگاه در زمینه فضای فیزیکی ورزشی با مشکل مواجه است و فضای موجود جوابگوی شرکت کنندگان در مسابقات ورزشی نمی باشد.
وی افزود: سالن ورزشی دانشگاه دارای مشکلات متعدد است و امید داریم که اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در این زمینه مساعدت کند تا یک سالن جدید چند منظوره در سطح توقعات دانشجویان احداث شود.
دکتر علی اکبری در ادامه به وضعیت طرح های عمرانی ورزشی دانشگاه ایلام اشاره کرد و گفت: مجموعه استخر با محدودیت اعتبار روبرو بود که در جریان سفر معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم اعتبار لازم اختصاص به این پروژه اختصاص یافت و با اهتمام جدی دفتر فنی دانشگاه، ان شاء الله در مهرماه سال جاری این پروژه افتتاح خواهد شد.
وی افزود: همچنین در رشته تربیت بدنی اعضای هیئت علمی جدیدی استخدام شد تا روند ارائه دروس تربیت بدنی به صورت مطلوب و اخذ مجوز رشته های مربوطه تسهیل شود.
در ادامه این نشست دکتر پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان توضیحات مختصری در زمینه اختصاص ردیف بودجه به اداره تربیت بدنی، اختصاص بودجه به دانشگاه ها برای خرید تجهیزات، تجهیز خوابگاه های دانشجویی به امکانات ورزشی، رشد فعالیت های این اداره، رضایت مندی سازمان برنامه و بودجه از این اداره کل و ترسیم افق های جدید در زمینه عملکرد این اداره کل ارائه کرد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۴:۱۵

مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان: روند توسعه دانشگاه ایلام نسبت به پنج سال گذشته مایه خرسندی جامعه دانشگاهی کشور است

دکترمحمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در مراسم تقدیر از ورزشکاران دانشگاه ایلام ، با ابراز خرسندی از نشاط و شادابی دانشجویان ورزشکار دانشگاه ایلام گفت: امیدوارم فضای پر نشاط دانشگاه های کشور توسعه یابد و بیش از پیش شاهد شادابی و نشاط دانشجویان باشیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکتر پورکیانی با اشاره به جایگاه مهم علم و دانایی برای اداره کشورها و سازمان ها بیان داشت: با بررسی و تحلیل تاریخ بشر و همچنین مراجعه به روایات اسلامی؛ مشخص می شود که هر زمانی یک کشور و یک سازمان اداری از عالمان و دانایان استفاده کرده است، توانسته نتایج بهتری را کسب کند و جایگاه بهتری را به دست آورد.
وی با تبیین شاخصه های دانایی افزود: شاخصه های دانایی در تمامی جهان در سه مولفه دانش و آموزش، بهداشت و سلامت و استانداردهای زندگی قابل تبیین است.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: هر چند تولید نفت و تولید ناخاصی ملی و غیره برای کشورها مهم هستند، اما در سطح جهانی سه مولفه فوق الذکر، ملاک ارزیابی در توسعه یافتگی کشورها می باشد واگر در هر کشور و سازمانی این مولفه ها در سطح بالایی قرار داشته باشد، همبستگی اجتماعی، رضایتمندی از زندگی و امید به زندگی افزایش خواهد یافت و استحکام آن جامعه و سازمان بیشر خواهد شد و آن جامعه و سازمان مسیر توسعه را سریع تر طی خواهد کرد.
وی در ادامه گفت: بالعکس اگر در هر کشور و سازمانی این شاخصه ها در سطح پایینی قرار گیرد، آن کشور و سازمان با مشکل جدی مواجه خواهد شد و نخواهد توانست در مسیر توسعه گام های سریعی بر دارد و عقب خواهد افتاد.
دکتر پورکیانی با بیان اینکه برای رشد این مولفه ها راهکارهای مختلفی وجود دارد، تاکید کرد: بر اساس تحقیقات مفصل و متعددی که انجام شده؛ ورزش و فعالیت های ورزشی در رشد هر سه مولفه فوق الذکر نقش کلیدی دارد و برای همین اگر با اتکا به ورزش سلامت و شادابی در بین جوانان افزایش یابد، میزان بیماری ها و ناهنجاری ها ی اجتماعی و هزینه های مربوط به آن کم می شود و در نتیجه میزان بهره وری افزایش خواهد یافت و همچنین همبستگی اجتماعی افزایش یافته و نشاط جامعه افزون خواهد شد.
دکتر پورکیانی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان پرداخت و گفت: علیرغم خدماتی که تمامی دولت های قبلی انجام داده اند؛ اما هیچگاه ورزش بودجه مستقل نداشته است، اما در سال 1395 تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان دارای بودجه مستقل شد و مبلغ 105 میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص یافت که اقدامی بدیع و مهم است، برای اینکه این اداره کل بتواند اهداف ترسیم شده را محقق کند و همچنین توان حمایت از تربیت بدنی دانشگاه ها را داشته باشد.
دکتر پورکیانی با اعلام اینکه مجموعه این تحولات منجر به درخشش دانشجویان ایرانی در بیست و هشتمین المپیاد یونیورسال در بین 146 کشور جهان شد بیان داشت: در این المپیاد 146 کشور حضور داشتند و ایران اسلامی فقط با حضور 83 ورزشکار موفق به کسب جایگاه نهم شد، در حالیکه چین با 530، ژاپن 460 و آمریکا 450 ورزشکار شرکت کرده بودند و کشورهای آلمان و انگلیس در رتبه بعد از ایران قرار گرفتند که این عنوان در تاریخ ورزش دانشجویان کشور رخدادی درخشان و ماندگار است که امید داریم در سال های بعد با رتبه بهتری تکرار شود.
مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در ادامه با اشاره به رشد طرح های عمرانی دانشگاه ایلام و تغییرات صورت گرفته در سال های اخیر بیان داشت: پنج سال پیش برای شرکت در برگزاری مسابقات ورزش همگانی در دانشگاه ایلام حضور یافتم، اما الان نسبت به آن زمان طرح های عمرانی خوب و وسیعی در حال انجام است که چهره دانشگاه را تغییر داده که این اتفاق با توجه به محدویت های مالی چند سال اخیر، اتفاقی مهم است.
دکتر پورکیانی همچنین به روند مثبت جریان امور و تغییرات انجام شده در تربیت بدنی دانشگاه ایلام اشاره کرد و گفت: در المپیاد سیزدهم، دانشگاه ایلام در بخش دختران رتبه 23 و در بخش پسران رتبه 31 را کسب کرد که با توجه به حضور تمامی دانشگاه های کشور در این المپیاد، رتبه مناسبی است و امیدوارم در سال های آینده این رخداد تکرار شود.
وی در پایان گفت: دانشگاه ایلام نیازمند یک سالن خوب است که با رایزنی های انجام شده با اداره کل طرح های عمرانی وزارت علوم؛ برای احداث یک سالن چند منظوره در دانشگاه توافق کردیم که در آینده خیلی نزدیک کلنگ احداث آن بر زمین زده خواهد شد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۴:۴۴

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام دوره‌های کاردانی موسسات غیردولتی

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام بیش از 85 هزار داوطلب در دوره‌های کاردانی فنی‌وحرفه‌ای خبر داد و گفت: مهلت ثبت‌نام در این دوره‌ها فردا یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه پایان می‌پذیرد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: براساس برنامه زمانی اعلام شده مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی 96 فردا یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه پایان می‌پذیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: تا ساعت 11 صبح امروز 30 اردیبهشت 96 تعداد 85 هزار و 931 داوطلب نسبت به ثبت‌نام در دوره‌های کاردانی فنی‌وحرفه‌ای در موسسات غیردولتی اقدام کردند. بنابراین به کلیه داوطلبانی که تاکنون برای ثبت‌نام در دوره‌های فوق اقدام نکرده‌اند اکیداً توصیه می‌شود در مهلت باقی‌مانده و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های منتشر نسبت به ثبت‌نام در این دوره‌ها اقدام کنند.
به گفته توکلی، با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون فوق به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد، داوطلبان ضرورت دارد به وسیله کارت‌های عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به پرداخت مبلغ 200 هزار ریال اقدام کنند.
وی گفت: داوطلبانی که علاقه‌مند به شرکت در کد رشته‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی هستند لازم است علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام، با پرداخت مبلغ 51 هزار ریال برای دوره‌های مذکور اعلام علاقه‌مندی کنند.
وی ادامه داد: پذیرش در 31 کدرشته از 42 کدرشته امتحانی آزمون مذکور منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و اطلاعات کامل درباره این کد رشته‌ها در دفترچه راهنمای ثبت‌نام در جدول شماره 1 آمده است.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان رشته‌های امتحانی بدون آزمون، در این مرحله فقط باید ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند. برای این دسته از داوطلبان آزمون برگزار نمی‌شود و ملاک پذیرش معدل کل دیپلم است.
دکتر توکلی افزود: آزمون 11 کدرشته امتحانی از 43 کدرشته امتحانی که پذیرش در آنها به صورت با آزمون خواهد بود، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 96 است.
وی افزود: آزمون 11 کدرشته مذکور در روز جمعه 13 مردادماه 96 برگزار می‌شود. آزمون هر یک از کدرشته‌های با آزمون شامل دروس عمومی و پایه و همچنین دروس تخصصی هر یک از کدرشته های امتحانی است. آزمون دروس عمومی و پایه به منظور تشخیص آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و پایه و در حدود کتاب‌های دوره سه‌ ساله متوسط شاخه فنی‌وحرفه‌ای است. همچنین عناوین، ضرایب و تعداد دروس عمومی در اطلاعیه شماره یک دفترچه راهنما شرح داده شده است.
توکلی در ادامه اظهار داشت: کارت شرکت در آزمون داوطلبان 11 کد رشته امتحانی از روز سه‌شنبه 10 مرداد 96 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان از این تاریخ تا ساعت 24 روز پنج شنبه 12 مرداد فرصت دارند نسبت به دریافت پرینت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.
وی گفت:  تا ساعت 10 صبح امروز پنج شنبه 28 اردیبهشت ماه جاری تعداد 50 هزار و 52 نفر برای شرکت در این دوره‌ها ثبت‌نام کردند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: آزمون دروس اختصاصی نیز به منظور تعیین میزان آشنایی داوطلبان با پایه‌های اساسی و اصولی رشته‌های مورد نظر در حدود اطلاعات علمی کتاب‌های درسی مرتبط با دوره سه ساله متوسط شاخه فنی‌وحرفه‌ای یا کتاب‌های استاندارد مهارتی شاخه کار دانش جدید است. مواد آزمون دروس اختصاصی، منابع و تعداد سئوالات هر درس در رشته‌هایی که پذیرش آنها براساس آزمون است در دفترچه راهنما شرح داده شده است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۲:۵۲

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص تاريخ ثبت ‌نام و انتخاب رشته آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1396

خبرگزاري آريا -  بدين وسيله به اطلاع كليه متقاضيان ثبت نام و شركت در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1396 و مي‌رساند كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور، منحصراً بصورت اينترنتي از روز يكشنبه مورخ 96/03/07 آغاز و در روز شنبه مورخ 96/03/13 پايان مي‌پذيرد؛
بدين وسيله به اطلاع كليه متقاضيان ثبت نام و شركت در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال 1396 و مي‌رساند كه ثبت نام براي شركت در آزمون مذكور، منحصراً بصورت اينترنتي از روز يكشنبه مورخ 96/03/07 آغاز و در روز شنبه مورخ 96/03/13 پايان مي‌پذيرد؛ لذا كليه متقاضيان، ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام، به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش‌ آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و شركت در آزمون مذكور اقدام نمايند. لازم به تاكيد است ثبت‌نام و انتخاب رشته در اين آزمون، در يك مرحله انجام مي‌شود و داوطلبان مي بايست همزمان با ثبت نام، نسبت به درج رشته محل هاي تحصيلي خود در فرم تقاضانامه اينترنتي با توجه به رشته هاي اعلام شده در دفترچه راهنما، اقدام نمايند.
با توجه به اينكه هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي پرداخت مي‌شود، داوطلبان لازم است با استفاده از كارتهاي بانكي عضو شبكه شتاب كه پرداخت الكترونيكي آن‌ها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني مذكور نسبت به پرداخت مبلغ 250.000 (دويست و پنجاه هزار) ريال به عنوان وجه ثبت‌نام اقدام نمايند. ضمناً داوطلباني كه علاقه مند به شركت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي هستند، لازم است كه علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام، مبلغ 51.000 (پنجاه و يكهزار) ريال ديگر نيز به منظور اعلام علاقه مندي به شركت در گزينش رشته‌هاي مؤسسات مذكور به روش فوق پرداخت نمايند.
ضمناً دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته و اطلاعيه تكميلي همزمان با ثبت‌نام در روز يكشنبه مورخ 96/03/07 در پايگاه اطلاع رساني اين سازمان درج خواهد شد. لازم به توضيح است كه پذيرش در برخي از رشته‌هاي آزمون مذكور، براساس سوابق تحصيلي (بدون آزمون) صورت مي پذيرد كه اطلاعات كامل دردفترچه راهنماي ثبت نام درج شده است.
آزمون آن دسته از رشته‌هايي كه پذيرش در آنها «با آزمون» مي‌باشد، در روز جمعه مورخ 96/5/13 برگزار خواهد شد.
روابط عمومي سازمان سنجش آموزش کشور

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۵۱

برپایی آزمون زبان انگلیسی پیشرفته در ۱۰ شهرستان

صد و هفدهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته پنجشنبه، چهارم خرداد به طور همزمان در ۱۰ شهرستان برگزار خواهد شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور درباره تاريخ‌ و نحوه‌ پرينت كارت‌ صد و هفدهمین دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته (Tolimo:E-A۲۰۱۷)
اطلاعیه ای به شرح زیر صادر کرد:
 
صد و هفدهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته، صبح روز پنجشنبه مورخ ۹۶/۳/۴ به طور همزمان در ۱۰ شهرستان مختلف کشور شامل شهرستانهای: اصفهان، آمل، بندرعباس، تبریز، تهران، رشت، شیراز، کرمانشاه، گرگان و مشهد برگزار خواهد شد.
 
برگ راهنما و كارت شرکت در آزمون از روز سه‌شنبه ۹۶/۳/۲ بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: www.sanjesh.org قرار مي گيرد تا داوطلبان بتوانند با وارد كردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، نام و نام‌ خانوادگي، سال تولد و شماره کارت ملی نسبت به پرينت آن اقدام نمایند. بديهي است كه هر داوطلب براي شرکت در جلسه آزمون باید، علاوه بر پرينت کارت شرکت در جلسه آزمون، اصل کارت ملی يا اصل گذرنامه خود را ارائه نماید.
 
توضیح: چنانچه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون هر گونه اشکالی در کارت ورودی خود مشاهده نمودند، مي‌توانند در روز چهارشنبه مورخ ۹۶/۳/۳ صبح از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و بعدازظهر از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۸:۰۰ با در دست داشتن کارت شناسايي معتبر و دو قطعه عکس به نماینده این سازمان مستقر در باجه رفع نقص مراجعه نموده و نسبت به اصلاح و رفع اشكال احتمالي کارت خود اقدام نمایند.
 
تذكر مهم: داوطلباني كه شماره پرونده و كدپيگيري ثبت نام خود را فراموش نموده‌اند، براي دريافت شماره پرونده با مراجعه به سايت سازمان سنجش و ورود به سيستم پاسخگويي اقدام نمايند و به هيچ وجه به باجه رفع نقص مراجعه ننمايند.
 
 
ضمناً واحد اطلاعات و پاسخگويي به سوالات در این باره از این تاریخ لغایت ۹۶/۳/۴ همه روزه بغیر از ایام تعطیل و در وقت اداری آماده پاسخگويي به سوالات داوطلبان است؛ لذا داوطلبان گرامی به منظور پاسخگويي به سوالات خود مي‌توانند به بخش پاسخگويي اینترنتی سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني: www.sanjesh.org مراجعه و يا با شماره تلفن ۴۲۱۶۳-۰۲۱ تماس حاصل نموده و از مراجعه حضوری خودداري نمايند.

۹۶/۰۲/۳۱
۱۰:۰۸

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام دوره‌های کاردانی موسسات غیردولتی

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام بیش از 121 هزار داوطلب در دوره‌های کاردانی فنی‌وحرفه‌ای خبر داد و گفت: مهلت ثبت‌نام در این دوره‌ها امروز یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه پایان می‌پذیرد.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: براساس برنامه زمانی اعلام شده مهلت ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی 96 ساعت 24 امروز یکشنبه 31 اردیبهشت‌ماه پایان می‌پذیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: تا ساعت 8 صبح امروز 31 اردیبهشت 96 تعداد 121 هزار و 748 داوطلب نسبت به ثبت‌نام در دوره‌های کاردانی فنی‌وحرفه‌ای در موسسات غیردولتی اقدام کردند. بنابراین به کلیه داوطلبانی که تاکنون برای ثبت‌نام در دوره‌های فوق اقدام نکرده‌اند اکیداً توصیه می‌شود در مهلت باقی‌مانده و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و مطالعه دقیق دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های منتشر نسبت به ثبت‌نام در این دوره‌ها اقدام کنند.
به گفته توکلی، با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام در آزمون فوق به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد، داوطلبان ضرورت دارد به وسیله کارت‌های عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به پرداخت مبلغ 200 هزار ریال اقدام کنند.
وی گفت: داوطلبانی که علاقه‌مند به شرکت در کد رشته‌های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی هستند لازم است علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام، با پرداخت مبلغ 51 هزار ریال برای دوره‌های مذکور اعلام علاقه‌مندی کنند.
وی ادامه داد: پذیرش در 31 کدرشته از 42 کدرشته امتحانی آزمون مذکور منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد و اطلاعات کامل درباره این کد رشته‌ها در دفترچه راهنمای ثبت‌نام در جدول شماره 1 آمده است.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان رشته‌های امتحانی بدون آزمون، در این مرحله فقط باید ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند. برای این دسته از داوطلبان آزمون برگزار نمی‌شود و ملاک پذیرش معدل کل دیپلم است.
دکتر توکلی افزود: آزمون 11 کدرشته امتحانی از 43 کدرشته امتحانی که پذیرش در آنها به صورت با آزمون خواهد بود، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 96 است.
وی افزود: آزمون 11 کدرشته مذکور در روز جمعه 13 مردادماه 96 برگزار می‌شود. آزمون هر یک از کدرشته‌های با آزمون شامل دروس عمومی و پایه و همچنین دروس تخصصی هر یک از کدرشته های امتحانی است. آزمون دروس عمومی و پایه به منظور تشخیص آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و پایه و در حدود کتاب‌های دوره سه‌ ساله متوسط شاخه فنی‌وحرفه‌ای است. همچنین عناوین، ضرایب و تعداد دروس عمومی در اطلاعیه شماره یک دفترچه راهنما شرح داده شده است.
توکلی در ادامه اظهار داشت: کارت شرکت در آزمون داوطلبان 11 کد رشته امتحانی از روز سه‌شنبه 10 مرداد 96 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد و داوطلبان از این تاریخ تا ساعت 24 روز پنج شنبه 12 مرداد فرصت دارند نسبت به دریافت پرینت کارت ورود به جلسه اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: آزمون دروس اختصاصی نیز به منظور تعیین میزان آشنایی داوطلبان با پایه‌های اساسی و اصولی رشته‌های مورد نظر در حدود اطلاعات علمی کتاب‌های درسی مرتبط با دوره سه ساله متوسط شاخه فنی‌وحرفه‌ای یا کتاب‌های استاندارد مهارتی شاخه کار دانش جدید است. مواد آزمون دروس اختصاصی، منابع و تعداد سئوالات هر درس در رشته‌هایی که پذیرش آنها براساس آزمون است در دفترچه راهنما شرح داده شده است.

۹۶/۰۲/۳۱
۱۰:۱۱

دانشگاه تهران در انتظار تامین اعتبار شهر دانش

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه تهران پیش بینی کرد درصورت تامین اعتبار لازم، تملک باقیمانده فضای مورد نیاز و آغاز مرحله ساخت و ساز شهر دانش در امسال عملیاتی شود.

دکتر محمود نیلی احمدآبادی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره آخرین وضعیت اجرای پروژه شهر دانش اظهار داشت: شهر دانش، تبدیل طرح ساماندهی دانشگاه متناسب با دانشگاه کارآفرین و ماموریت های جدید دانشگاه تهران است.
به گفته وی مجموعه شهر دانش با مساحت 800 هزار مترمربع در یک فضای 23 هکتاری ایجاد می شود و محل آن در کنار پردیس مرکزی دانشگاه تهران و ادامه طرح ساماندهی خواهد بود.
نیلی افزود: حدود 500 هزار مترمربع در شهر دانش به پارک علم و فناوری اختصاص داده می شود و در مابقی آن نیز ساختمان های جدید برای انستیتوهای تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه و واحدهای آموزشی مستقر در پردیس مرکزی ایجاد خواهد شد که هدفش با ثابت نگه داشتن ظرفیت پذیرش دانشجو، ارتقای شاخص های کیفی واحدهای آموزشی دانشگاه است.
وی خاطرنشان کرد: درنظر داریم در شهر دانش، مرز بین دانشگاه و جامعه را با ایجاد پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان برداریم که با این کار، امکانات آموزشی و پژوهشی دانشگاه تهران به شکل عملی در پارک علم و فناوری در قالب کسب و کارهای جدید محقق می شود.
رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: برخلاف صنایع قدیمی، در صنعت امروز، شرکت های دانش بنیان حرف اول را می زنند که ارزش افزوده آنها بیشتر از آنچه سخت افزاری باشد، نرم افزاری است.
وی بیان داشت: در شهر دانش، صنعت به گونه ای کنار دانشگاه قرار می گیرد که دانشجوی ما تجربه عملی از آموخته های خود را در این شرکت ها فرا خواهد گرفت.
نیلی با بیان اینکه تاکنون 60 درصد فضای موردنیاز برای احدث شهر دانش تملک شده است ابراز امیدواری کرد منابع مالی برای تملک زمین های مورد نیاز باقیمانده هرچه سریعتر با حمایت دولت و مجلس تامین شود.
وی هزینه برآورده شده برای برای تملک اراضی مورد نیاز اجرای شهر دانش را حدود هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: تاکنون سرمایه گذاران و خیران زیادی از بخش خصوصی، متقاضی مشارکت و تامین هزینه این پروژه شده اند و امیدواریم با تامین به موقع منابع، مرحله نخست ساخت و ساز شهر دانش به زودی آغاز شود.
به گزارش ایرنا، قرار است در طرح شهر دانش، دانشگاه تهران از اطراف به خیابان کارگر، بلوار کشاورز و خیابان وصال متصل و زمینه ای فراهم شود تا مشاغل اطراف این دانشگاه نیز متناسب با فعالیت های دانشگاهی تعریف شود.
علمی: 1055**1440
خبرنگار: زینب کارگر*انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۲/۳۱
۰۸:۱۶

برنامه راهبردی حوزه پژوهش‌وفناوری دانشگاه تربیت‌مدرس بررسی شد

برنامه راهبردی حوزه پژوهش و فناوری و ارتقای تراز دانشگاه تربیت مدرس در نشست اخیر شورای دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر جعفریان، مدیر پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس در این باره اظهار کرد: پس از ارسال برنامه عملیاتی دانشگاه در خصوص ارتقا و تبدیل 5 دانشگاه و مرکز پژوهشی برتر به سطح تراز بین‌المللی به وزارت علوم،‌ طی نامه‌ای از سوی وزارت علوم،‌ دانشگاه تربیت مدرس برای ورود به این طرح مورد تائید قرار گرفت تا بتواند در تراز 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.
وی افزود: ساختار طرح، ایجاد هسته‌ها با برنامه‌های پژوهشی نوآورانه و در مسیر توسعه فناوری متشکل از حداقل یک استاد برجسته با عنوان پژوهشگر برتر، حداقل یک پژوهشگر فرا دکتری، حداقل 3 دانشجوی دکتری و یک کارشناس زبده و یک نیروی اداری آموزش دیده است. طرح برای پایه‌ریزی نوآورانه پژوهش‌های در مسیر توسعه فناوری با محوریت 100 استاد برجسته شروع شده و در یک برنامه 10 ساله به 460 استاد (460 برنامه مدون و مصوب) می‌رسد.
جعفریان تصریح کرد: در این طرح ایجاد هسته‌های پژوهشی متشکل از مجموعه‌ای از اساتید برجسته با برنامه‌ای واحد و بین رشته‌ای ارجح است. در راستای نیل به دانشگاه نسل سوم، تولید دانش‌بنیان و ارتباط دانشگاه با صنعت و همچنین افزایش ارتباطات بین‌المللی مورد حمایت قرار خواهد گرفت و ورود به عرصه تبادلات وسیع بین‌المللی با اختصاص درصد مشخصی از برنامه‌های مصوب به اساتید خارجی و جذب پژوهشگر فرادکتری و دانشجوی دکتری خارجی تسهیل می‌شود.
وی در خصوص شرایط ورود اساتید به این طرح تصریح کرد: اساتید و دانشیاران ممتاز دانشگاه با برنامه پژوهشی مدون در مرزهای دانش و تکنولوژی می‌توانند داوطلب ورود به طرح باشند. اساتید و دانشیاران داوطلب بر اساس فعالیت 5 سال اخیر و استادیاران ممتاز با شرط اخذ حداقل 70 درصد امتیازات اساتید و دانشیاران ارزیابی شده و بر اساس اولویت امتیازات و میزان بودجه جذب شده وارد طرح می‌شوند. با توجه به ضرورت حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین، اعضای هیأت علمی موفق در کسب درآمد دانش‌بنیان برای دانشگاه و یا در ارائه خدمات تخصصی به صنعت پس از تأیید ساختار اجرایی این طرح می‌توانند از مزایای ورود به این طرح استفاده کنند.
مدیر پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: در راستای اجرای روال کلیدی دانشگاه، تمرکز و هدایت منابع در قلمروهای پژوهش و فناوری نوظهور و پیشرو مورد توجه قرار گرفت و انتخاب و معرفی 5 تا 10 هسته پژوهشی و آغاز طرح ارتقای تراز دانشگاه، بسته موفقیت نیمسال جاری این روال تعریف شد.
جعفریان ادامه داد: در اولین مرحله از اجرای بسته موفقیت، انتخاب و معرفی 5 تا 10 هسته پژوهشی و آغاز طرح ارتقای تراز دانشگاه صورت گرفت. همچنین جمع‌آوری برنامه پژوهشی اعضای هیات علمی در افق 5 ساله و شناسایی 50 پژوهشگر برتر دانشگاه از منظر شاخص‌های طرح ارتقای تراز دانشگاه انجام شد.
وی خاطرنشان کرد:‌ با توجه به اطلاعات ارسالی اعضای هیات علمی، ساماندهی اطلاعات جمع‌آوری شده، فرایند انتخاب 10 هسته پژوهشی و تهیه شیوه‌نامه حمایتی در دستور کار نیمسال جاری است.
جعفریان تصریح کرد: در اولین گام، در راستای حمایت از اساتیدی که برنامه تحقیقاتی 5 ساله ارائه کرده‌اند، درصورتی‌که طرح تحقیق مصوب دانشجو در راستای 2 اولویت اول برنامه تحقیقاتی عضو هیات علمی باشد، با تایید معاون پژوهشی دانشکده،  مبلغ اعتبار پایان‌نامه دانشجویان کارشناسی ارشد به میزان 20 درصد و مبلغ اعتبار رساله دانشجویان دکتری به میزان 15 درصد افزایش می یابد.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، در ادامه اعضای شورا به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.
دکتر فتح‌اللهی معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این باره اظهار کرد: بحث ارتقای تراز دانشگاه‌های ایران از برنامه چهارم توسعه در دستور کار بوده، اما تاکنون به صورت جدی به آن پرداخته نشده و عمده علت این امر نیز خود دانشگاه‌ها بوده‌اند.
وی گفت: این طرح مختص به رشته یا رشته‌های خاصی نیست و همه با هم باید در این راه حرکت کرده تا بتوانیم رشد کنیم. ما در برنام‌ریزی و اجرا به جای نظر شخصی باید تسلیم ادبیات و روش‌های علمی بشویم و به آن‌ها اهتمام ورزیم.
فتح‌اللهی خاطرنشان کرد: هسته‌های پژوهشی قرار است در دو محور اساسی حرکت کنند، یکی تحقیقات علمی که منجر به اکتشافات علمی شود و دیگری تحقیقات نوآورانه که منجر به توسعه تکنولوژی خواهد شد. ارتقای تراز دانشگاه یکی از 16 روال تعریف شده معاونت پژوهشی در طرح تحول راهبردی و یکی از 37  روال کلی تعریف شده دانشگاه است که برای تحقق آن باید از همه ظرفیت‌های فردی و گروهی خود در دانشگاه استفاده کنیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.

۹۶/۰۲/۳۱
۰۹:۲۵

دانشجویان حسابداری دانشکده شهید شمسی‌ پور مهمان فرابورس ایران

دانشجویان حسابداری دانشکده فنی شهید شمسی‌پور صبح امروز ضمن بازدید از فرابورس ایران با سازوکار معاملات، بازارهای مختلف و ابزارهای معاملاتی نوینی که توسط این رکن به بازار سرمایه معرفی شده است، آشنا شدند.

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، در این بازدید رضا غلامعلی‌پور، معاون توسعه بازار فرابورس رشته حسابداری را یکی از تخصص‌های مورد نیاز بازار سرمایه دانست و آن را به عنوان يك نظام پردازش اطلاعات که داده‌هاي خام مالي را دريافت کرده و آن‌ها را به نظم در مي‌آورد معرفی کرد.
وی محصول نهايي نظام حسابداري را گزارش‌ها و صورت‌هاي مالي دانست كه مبناي تصميم‌گيري اشخاص ذي‌نفع مانند مديران، سرمايه‌گذاران، دولت و … قرار مي‌گيرد.
غلامعلی‌پور به منظور آشنایی دانشجویان با جایگاه بازار سرمایه در نظام اقتصادی کشور و همچنین فرابورس ایران به ارائه توضیحاتی در این خصوص پرداخت و گفت: با تقسیم کل سیستم اقتصاد یک کشور به دو بخش واقعی و مالی، بخش مالی را می‌توان به عنوان زیرمجموعه‌ای از نظام اقتصادی تعریف کرد که شامل بازارهای پول، سرمایه و بیمه است و تجهیز منابع پس اندازی و هدایت آن به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی را در دستور کار دارد.
وی با بیان اینکه بازار سرمایه شامل 4 رکن است که دو بورس آن مانند فرابورس ایران و بورس تهران به مبادلات اوراق بهادار می‌پزدازند، وظیفه فرابورس را تسهیل فرایند پذیرش شرکت‌ها و سازوکار معاملات برای تامین مالی طیف وسیعی از بخش‌های اقتصادی کشور عنوان کرد. 
در ادامه رئیس اداره تحقیق، توسعه و بازاریابی فرابورس ایران نیز به تشریح ساز و کار معاملات اوراق نوینی که به منظور تامین مالی برخی از آن‌ها توسط فرابورس برای نخستین بار وارد بازار سرمایه شده‌اند پرداخت و اوراق رهنی، اسناد خزانه اسلامی و صکوک اجاره را به منظور آشنایی دانشجویان مورد بررسی قرار داد. 
ندا بشیری هدف از رونمایی از چنین ابزارهای معاملاتی در بازار سرمایه را تامین مالی دولت، بانک مسکن و بعضا شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی با تکیه بر سرمایه سرمایه‌گذاران و بدون نیاز به تامین اعتبار از بازار پول عنوان کرد و گفت: با ظرفیت‌های بالایی که در بازار سرمایه وجود دارد می‌توان بنا به تنوع نیازهای تامین مالی بخش‌های اقتصادی ابزارهای نوینی را نیازسنجی و به بازار سرمایه معرفی کرد.
سیدجلال سیدی، سرپرست حسابرسی داخلی فرابورس نیز در گفت‌و گو با دانشجویان دانشکده شهید شمسی‌پور فرصت‌های شغلی رشته حسابداری در بازار سرمایه و سایر بخش‌ها را مورد بررسی قرار داد و این رشته را کاملا کاربردی و هسته مرکزی تصمیم‌گیری و گزارشگری مالی عنوان کرد که به تامین نیروی انسانی متخصص و آگاه در خصوص جمع‌آوری، طبقه‌بندی، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهیه گزارشات مالی مطابق معیارهای از پیش تعیین شده از جمله استانداردها و اصول حسابداری می‌پردازد.
لازم به ذکر است دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید شمسی‌پور یکی از مراکز آموزش عالی تهران زیر نظر وزارت علوم است که دارای سه دپارتمان الکترونیک، حسابداری، کامپیوتر بوده و امروز دانشجویان حسابداری این دانشکده به بازدید از فرابورس ایران و گفت‌و‌گو با مدیران این بوس پرداختند.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۶:۰۹

برنامه راهبردی حوزه پژوهش‌وفناوری دانشگاه تربیت‌مدرس بررسی شد

اقتصاد ایران: برنامه راهبردی حوزه پژوهش و فناوری و ارتقای تراز دانشگاه تربیت مدرس در نشست اخیر شورای دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر جعفریان، مدیر پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس در این باره اظهار کرد: پس از ارسال برنامه عملیاتی دانشگاه در خصوص ارتقا و تبدیل 5 دانشگاه و مرکز پژوهشی برتر به سطح تراز بین‌المللی به وزارت علوم،‌ طی نامه‌ای از سوی وزارت علوم،‌ دانشگاه تربیت مدرس برای ورود به این طرح مورد تائید قرار گرفت تا بتواند در تراز 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.
وی افزود: ساختار طرح، ایجاد هسته‌ها با برنامه‌های پژوهشی نوآورانه و در مسیر توسعه فناوری متشکل از حداقل یک استاد برجسته با عنوان پژوهشگر برتر، حداقل یک پژوهشگر فرا دکتری، حداقل 3 دانشجوی دکتری و یک کارشناس زبده و یک نیروی اداری آموزش دیده است. طرح برای پایه‌ریزی نوآورانه پژوهش‌های در مسیر توسعه فناوری با محوریت 100 استاد برجسته شروع شده و در یک برنامه 10 ساله به 460 استاد (460 برنامه مدون و مصوب) می‌رسد.
جعفریان تصریح کرد: در این طرح ایجاد هسته‌های پژوهشی متشکل از مجموعه‌ای از اساتید برجسته با برنامه‌ای واحد و بین رشته‌ای ارجح است. در راستای نیل به دانشگاه نسل سوم، تولید دانش‌بنیان و ارتباط دانشگاه با صنعت و همچنین افزایش ارتباطات بین‌المللی مورد حمایت قرار خواهد گرفت و ورود به عرصه تبادلات وسیع بین‌المللی با اختصاص درصد مشخصی از برنامه‌های مصوب به اساتید خارجی و جذب پژوهشگر فرادکتری و دانشجوی دکتری خارجی تسهیل می‌شود.
وی در خصوص شرایط ورود اساتید به این طرح تصریح کرد: اساتید و دانشیاران ممتاز دانشگاه با برنامه پژوهشی مدون در مرزهای دانش و تکنولوژی می‌توانند داوطلب ورود به طرح باشند. اساتید و دانشیاران داوطلب بر اساس فعالیت 5 سال اخیر و استادیاران ممتاز با شرط اخذ حداقل 70 درصد امتیازات اساتید و دانشیاران ارزیابی شده و بر اساس اولویت امتیازات و میزان بودجه جذب شده وارد طرح می‌شوند. با توجه به ضرورت حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه نسل سوم و کارآفرین، اعضای هیأت علمی موفق در کسب درآمد دانش‌بنیان برای دانشگاه و یا در ارائه خدمات تخصصی به صنعت پس از تأیید ساختار اجرایی این طرح می‌توانند از مزایای ورود به این طرح استفاده کنند.
مدیر پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: در راستای اجرای روال کلیدی دانشگاه، تمرکز و هدایت منابع در قلمروهای پژوهش و فناوری نوظهور و پیشرو مورد توجه قرار گرفت و انتخاب و معرفی 5 تا 10 هسته پژوهشی و آغاز طرح ارتقای تراز دانشگاه، بسته موفقیت نیمسال جاری این روال تعریف شد.
جعفریان ادامه داد: در اولین مرحله از اجرای بسته موفقیت، انتخاب و معرفی 5 تا 10 هسته پژوهشی و آغاز طرح ارتقای تراز دانشگاه صورت گرفت. همچنین جمع‌آوری برنامه پژوهشی اعضای هیات علمی در افق 5 ساله و شناسایی 50 پژوهشگر برتر دانشگاه از منظر شاخص‌های طرح ارتقای تراز دانشگاه انجام شد.
وی خاطرنشان کرد:‌ با توجه به اطلاعات ارسالی اعضای هیات علمی، ساماندهی اطلاعات جمع‌آوری شده، فرایند انتخاب 10 هسته پژوهشی و تهیه شیوه‌نامه حمایتی در دستور کار نیمسال جاری است.
جعفریان تصریح کرد: در اولین گام، در راستای حمایت از اساتیدی که برنامه تحقیقاتی 5 ساله ارائه کرده‌اند، درصورتی‌که طرح تحقیق مصوب دانشجو در راستای 2 اولویت اول برنامه تحقیقاتی عضو هیات علمی باشد، با تایید معاون پژوهشی دانشکده، مبلغ اعتبار پایان‌نامه دانشجویان کارشناسی ارشد به میزان 20 درصد و مبلغ اعتبار رساله دانشجویان دکتری به میزان 15 درصد افزایش می یابد.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، در ادامه اعضای شورا به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.
دکتر فتح‌اللهی معاون پژوهشی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این باره اظهار کرد: بحث ارتقای تراز دانشگاه‌های ایران از برنامه چهارم توسعه در دستور کار بوده، اما تاکنون به صورت جدی به آن پرداخته نشده و عمده علت این امر نیز خود دانشگاه‌ها بوده‌اند.
وی گفت: این طرح مختص به رشته یا رشته‌های خاصی نیست و همه با هم باید در این راه حرکت کرده تا بتوانیم رشد کنیم. ما در برنام‌ریزی و اجرا به جای نظر شخصی باید تسلیم ادبیات و روش‌های علمی بشویم و به آن‌ها اهتمام ورزیم.
فتح‌اللهی خاطرنشان کرد: هسته‌های پژوهشی قرار است در دو محور اساسی حرکت کنند، یکی تحقیقات علمی که منجر به اکتشافات علمی شود و دیگری تحقیقات نوآورانه که منجر به توسعه تکنولوژی خواهد شد. ارتقای تراز دانشگاه یکی از 16 روال تعریف شده معاونت پژوهشی در طرح تحول راهبردی و یکی از 37 روال کلی تعریف شده دانشگاه است که برای تحقق آن باید از همه ظرفیت‌های فردی و گروهی خود در دانشگاه استفاده کنیم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۳۱
۱۰:۱۷

آغاز به کار سومین سمینار تخصصی نظریه قابلیت اعتماد و کاربردهای آن در دانشگاه فردوسی مشهد

سومین سمینار تخصصی نظریه قابلیت اعتماد و کاربردهای آن با حضور مهمانان داخلی و خارجی دردانشگاه فردوسی مشهد گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین برنامه، دکترعلیرضا سهیلی رئیس دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوش آمد گویی به حاضران و مهمانان خارجی، از تلاش های دست اندرکاران برگزاری این سمینار بویژه دکترجعفر احمدی رئیس قطب داده های ترتیبی و فضایی و دبیر این سمینار که باعث ارتقای سطح برگزاری این برنامه از صورت کارگاهی به صورت سمینار بوده اند، قدردانی کرد.
درادامه دکترجعفر احمدی نیز به حاضران خوش آمد گفت و اظهارداشت: از 100 مقاله دریافت شده توسط دبیرخانه این سمینار، پس از ارزیابی کمیته علمی (کمیته داوران) در نهایت، 54 عنوان مقاله به صورت سخنرانی و 23 عنوان به صورت پوستر برای ارائه پذیرفته شده اند.
وی افزود: نظر به اهمیت موضوع قابلیت اعتماد، کاربرد آن در صنعت، اقتصاد و سایر زمینه های علمی و فراهم کردن فرصت مناسب برای گردهمایی به منظور تبادل نظر اعضای هیئت علمی و ارتقای سطح علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور و کاربران قابلیت اعتماد در مراکز صنعتی، قطب علمی داده های ترتیبی و فضایی و گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری انجمن آمار ایران سومین سمینار تخصصی نظریه قابلیت اعتماد و کاربردهای آن را برگزار می کند.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد غرفه نمونه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد

دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد باحضور موفق خود در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد عنوان غرفه نمونه در زمینه تخصصی این نمایشگاه را کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این دانشکده به منظور ارائه دستاوردهای خود در زمینه گل، گیاه و باغبانی همچنین امکانات دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه ابزار و آلات باغبانی و کشاورزی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه که درمحل نمایشگاه بین المللی مشهد برپاشده بود شرکت کرد و با توجه به ارزیابی مسئولان نمایشگاه توانست عنوان غرفه نمونه در زمینه تخصصی این نمایشگاه را کسب کند.
گفتنی است در شانزدهمین نمایشگاه گل و گیاه مشهد 650 غرفه در قالب 350 شرکت داخلی و 8 شرکت داخلی از کشورهای روسیه، ترکیه، چین، آذربایجان، تاجیکستان، ترکمنستان، هلند و اندونزی در فضایی به مساحت 20 هزار مترمربع شرکت کردند و درحاشیه این نمایشگاه نیز کارگاه آموزش ملی برای کارشناسان فضای سبز شهرداری‌های کشور با موضوع فضای سبز پایدار و تکنولوژی‌های نوین برگزارشد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

دفاع از پایان نامه اولین فارغ التحصیل رشته شیمی آلی در دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان

اولین دانشجوی کارشناسی ارشد رشته شیمی آلی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان از پایان نامه خود دفاع کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه دفاعیه که با حضور دکتر زراعت پیشه و دکتر بهبهانی استادان راهنما و دکتر فرهی استاد مشاور پایان نامه و هیئت داوران برگزار شد زهرا عالی محمدی به دفاع از پایان نامه خود تحت عنوان {استفاده از نانومواد جهت تخریب فتوکاتالیستی آلاینده های رنگی از محلول های آبی} پرداخت، سپس پاسخگوی سوالات مطرح شده از سوی هیئت داوران شدو موفق به دریافت مرتبه عالی شد.
گفتنی است دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان از سال 1392 اقدام به پذیرش دانشجو در این گرایش کرده است

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

معاون رئیس جمهور: تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است

آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به فردوسی شناسان با حضور مسئولان کشوری و استانی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، شخصیت های برجسته بین المللی و داخلی، دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز دراین مراسم با بیان اینکه حضور دکترنوبخت معاون رئیس جمهور دراین مراسم نشان از توجه ویژه هیئت دولت به این مسئله می باشد، گفت: امیدواریم سال آینده این مراسم با حضور رئیس جمهور و روسای جمهور سایر کشورها فارسی زبان برگزار شود.
وی افزود: تعیین یک روز برای پاسداشت زبان فارسی از مطالبات جدی جامعه فرهنگی و علمی و دانشگاهی از حاکمیت بود که روز 25 اردیبهشت ماه که روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز می باشد به عنوان روز پاسداشت زبان فارسی در تقویم رسمی کشور درج شد.
سرابی عنوان کرد: این نوید را می توانیم بدهیم که ساز و کار بنیاد فرهنگی وهنری فردوسی با حمایت وزیر ارشاد و استاندارخراسان رضوی و تلاش شورای فرهنگی شکل گرفته و به صورت رسمی کار خود را آغاز خواهد کرد.
استاندارخراسان رضوی نیز ضمن خیرمقدم به دکترنوبخت معاون رئیس جمهور، فرهیختگان، فرهنگ دوستان، استادان، مهمانان، دانشجویان و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، برگزاری این همایش آن هم در قطعه ای از سرزمین خراسان بزرگ و در زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را به فال نیک گرفت.
وی افزود: در ابتدا لازم می دانم در مورد خاستگاه فردوسی و شاهنامه یعنی خراسان بزرگ سخن بگویم؛ خراسانی که پاره تن رسول گرامی اسلام یعنی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در آن خفته است و زینت عرشیان و فرشیان و همچنین ایران اسلامی شده است.
وی خاطرنشان کرد: فردوسی را ممکن است عده ای به مولدش، برخی به سبک شعر و حماسه سرائی اش، بعضی به حکمتش، خلوص، فداکاری استقامت و رهائی اش از تعلقات دنیا در راه هدف والای حفظ هویت ملی بشناسند، این در حالی است که همه کسان او را به شاهنامه می شناسند.
استاندارخراسان رضوی اظهارداشت: به یقین خدمتی که او از طریق سرودن حماسه نامه شعر فارسی در زمان خودش به حفظ هویت زبان ما ایرانیان کرده در جهان بی بدیل است و ادبیات فراوانی در تأیید این موضوع در شاهنامه وجود دارد که تلاش فردوسی برای ترکیب حکمت و حماسه با هویت و ادبیات زبان فارسی را نشان می دهد و ضمن دمیدن روح شجاعت و دلاوری به فرهنگ و ادبیات ایران، عظمت و پیشینه غنی اخلاقی ایرانیان را در تفکر و اندیشه پاک به نمایش می گذارد.
رشیدیان استاندارخراسان رضوی تاکید کرد: بی تردید نظام مقدس جمهوری اسلامی و در رأس آن رهبر فرهیخته و فرزانه، از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با نگاه مثبت به این شخصیت فاخر و حکیم فرزانه او را یکی از حلقه های واصل فرهنگی برای هویت یابی نسل جوان حال و آینده این کشور می داند و طبعاً حماسه سرداران ایران از گذشته تا به حال و شهدای قهرمان این مرز و بوم بویژه دوران معاصر و در دفاع مقدس در نتیجه هویت اسلامی و ایرانی ناشی از روح حماسه فردوسی که آن هم منشأت گرفته از جرفای اعتقادات دینی این حکیم فرزانه متأثر است.
وی افزود: نکته دیگر اینکه، امسال مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از طرف آیسسکو انتخاب و نام گذاری شده است و این موقعیت، مشهد را در قطب دیپلماسی فرهنگی قرار داده، چه بهتر است که همراه و همزمان با آن روز پاسداشت زبان ادب فارسی را نیز به توصیه بزرگان و عالمان و اندیشمندان و همچنین تأکیدات رئیس جمهور دراین خصوص در سالروز پدر زبان فارسی برگزار کنیم.
رشیدیان تصریح کرد: دراین مناسبت ضمن قدرشناسی از فردوسی و فردوسی شناسان جایزه فردوسی را درچهارمین سال به تلاش گران برجسته عرصه پژوهش فرهنگ و هنر اهدا می کنیم.
وی افزود: بی تردید همه این تلاش ها برای ایران سرافراز و سربلند می باشد و اندیشه فردوسی نیز بر آن استوار است و پس از قرن ها در گوش زمانه هنوز زمزمه می کند.
دکترمحمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور در آیین اعطای نشان فرهنگی هنری فردوسی به فردوسی شناسان در دانشگاه فردوسی مشهد اظهارداشت: تجلیل از فردوسی و جایگاه رفیع او کمترین وظیفه مردم و مسئولان است.
وی افزود: این حکیم بزرگ و فرزانه در ابعاد مختلفی دارای آثار ماندنی است که تنها یکی از آنها موضوع زبان و ادبیات فارسی است که بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از این جهت بیشتر بر روی آن تاکید شده است.
دکترنوبخت تصریح کرد: اگر امروز همه سازوکارهای تربیتی ما به خصوص در زمینه آموزش و پژوهش به احیای این فرهنگ و ترویج آن معطوف شود به خصوص در دوره ای که ما در زمانه پسا جهانی شدن قرار داریم به طبع توانسته ایم به نحو شایسته ای از فرهنگ و تمدن خود پاسداری و نگهبانی کنیم و در برابر هجمه و هجومی که به جبر زبان پیش می آید این گونه خود را تامین و بیمه کنیم.
وی در سخنان خود به این نکته اشاره کرد که شاهنامه نمودی از فرهنگ ایرانی و اسلامی محسوب می شود و از همین رو بنده بر خود فرض دانستم که به عنوان مسئول برنامه ریزی کشور حتماً دراین مراسم شرکت کنم و از فعالیت های خوب و برجسته ای که در این زمینه صورت گرفته است تقدیر و تشکر کنم و به عنوان خادم مردم از فعالان عزیز این عرصه تجلیل کنم.
همچنین بازخوانی داستان رستم واسفندیار، رونمایی از کتاب های در حوزه شاهنامه پژوهی، شاهنامه نگاری از دکترفاطمه ماهوان، ترجمه ایتالیایی شاهنامه، فرهنگ جامع زبان فارسی اثر دکترعلی اشرف صادقی و رونمایی از تابلو نقاشی استاد حمیدی از دیگر برنامه های این مراسم بود.
درادامه این مراسم، از تمبر 25 اردیبهشت و روز زبان فارسی با حضور مسئولان و فرهیختگان رونمایی شد.
اعطای نشان فرهنگی هنری شاهنامه به استادان زبان فارسی و هنرمندان ازجمله دکترحسن انوری، دکترعلی اشرف صادقی، دکترعلی رواقی و نیز دکترنعمت ییلدروم از کشور ترکیه، دکترعبدالغفور آرزو از کشور افغانستان و دکترعلیم اشرف خان از کشور هند اعطا شد.
گفتنی است نشان هنری فردوسی نیز به شهرام ناظری اعطا شد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

تفاهم نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد با موسسه مطالعات آسیای مرکزی و افغانستان

تفاهم نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و موسسه مطالعات آسیای مرکزی و افغانستان با حضور دکتر عبدالرضا جوان‌جعفری رئیس دانشکده علوم اداری و اقتصاد ، دکتر محسن خلیلی مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه، تعدادی از مدیران دانشکده و محمد صدیقی‌فر مدیر و تعدادی از اعضای موسسه مطالعات آسیای مرکزی و افغانستان امضا شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جوان‌جعفری رئیس دانشکده علوم اداری و اقتصاد این تفاهم نامه را شروعی برای یک فرآینده جدید در فعالیت های دانشکده عنوان کرد و اظهار داشت: گروه علوم سیاسی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد یکی از بهترین گروه‌های آموزشی موجود در کشور می باشد.
دکتر خلیلی مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست اظهار داشت: گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1378 تاسیس شده است و امضای این قرارداد راهی برای زمینه‌های همکاری مشترک این گروه عنوان کرد.
سپس محمد صدیقی‌فر مدیر موسسه مطالعات آسیای مرکزی و افغانستان بر اهمیت تغییرات ژئوپلیتیکی شرق ایران اشاره کرد و افزود: مجاورت استان خراسان با کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان این ضرورت را برای بررسی این حوزه توسط موسسات مطالعاتی مستقر در استان و مراکز علمی استان مانند دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از قطب‌های علمی کشور می‌طلبد.
گفتنی است برگزاری سمینار، همایش، سخنرانی و میزگردهای علمی و تخصصی در موضوعات مورد علاقه طرفین، همکاری در اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک، نشر مشترک کتاب، برگزاری کارگاه های فصلی آموزشی، مبادله محصولات علمی-تحقیقاتی، طراحی و انتشار نشریات تخصصی، ایجاد دوره‌های آموزشی، حمایت از پایان نامه‌های دکتری و ایجاد فرصت تحصیلی در کشورهای هدف، بخش‌هایی از این تفاهم نامه می‌باشد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی زمینه ساز توسعه و تحول علمی کشور است

رئیس مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان گفت: این مؤسسه زمینه تحول در دانشگاه کاشان و نیز مدلی برای توسعه علمی کشور را فراهم می سازد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رضا منصوری با بیان اینکه مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان حدود دوسال پیش به نام اندیشگاه فعالیت خود را آغاز کرد بدین منظور که دانشگاه کاشان به رده جهانی ارتقا یابد اظهار داشت: یک سال پیش طرح ایجاد این مرکز در هیئت امنا تصویب شد و به نام مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی نام گذاری شد.
وی به بیش از 50 "موسسه مطالعات علمی پیشرفته" در دانشگاه های جهان اشاره کرد و افزود: دانشگاه های کشورهای صنعتی جهان در پنجاه سال اخیر چنین مؤسساتی تاسیس کرده اند و انگیزه آن آمادگی برای همراهی با تحولات سریع علم در جهان بوده است.
وی علت نام گذاری این مؤسسه به نام سعیدی را حمایت و تامین اعتبار هزینه های تحقیقاتی را از سوی خیری به نام مهندس علی سعیدی بیان کرد و گفت: از همان دوسال پیش بعضی طرح های پژوهشی در این مؤسسه تعریف و شروع شد هدف این بود که به عنوان نمونه به طرح های بپردازیم که موضوع آنها با ایران مرتبط باشد.
استاد منصوری به برگزاری هم اندیشی به نام اندیشگان زمین و حیات در دو سال گذشته در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: یکی از زمینه های فعالیت این مؤسسه پس از این هم اندیشی زمین و حیات اعلام شد که موضوعی است میان رشته ای و مرتبط با نیازهای کشور، مورد توجه اجتماع علمی جهانی است.
دکتر منصوری ماموریت علمی به کویر لوت را یکی از طرهای تحقیقاتی نام برد که در این موسسه تعریف شده و افزود: برای انجام این کار تحقیقاتی نزدیک یکسال با همکاران داخل و خارج از ایران بحث داشتیم می دانستیم که کویر لوت ایران یکی از سه نقطه گرم کره زمین است و سرانجام به این پرسش به عنوان محور یک برنامه تحقیقاتی رسیدیم که چگونه حیات وجود در گرمترین نقطه کره زمین وجود دارد بدون اینکه گیاه وجود داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: از این پرسش تعدادی طرح تحقیقاتی تعریف شد و از متخصصانی درزمینه های مختلف زمین شناسی، اقلیم شناسی، جانورشناسی، خزنده شناسی، میکروب شناسی، آب شناسی و باستان شناسی که بتوانند به این پرسش پاسخ دهد کمک گرفته شد.
وی تاکید کرد: به همین منظور در پائیز سال گذشته اولین ماموریت به کویر لوت و فروردین امسال نیز دومین سفر به کویر لوت انجام شد که در ماموریت اول 7 روز و در ماموریت دوم نیز که به مدت 10 شبانه روز به طول انجامید
رئیس مؤسسه مطالعات پیشرفته سعیدی دانشگاه کاشان افزود: نخستین سفر در جامعه علمی جهان به حدی اهمیت داشت که گزارش آن در مجله معتبر بین المللی ساینس چاپ شد.
وی از موافقت معاونت علمی ریاست جمهوری برای پذیرش پژوهشگران پسا دکتری در چارچوب بنیاد نخبگان در این موسسه خبر داد و افزود: این افراد که از دانش آموختگان خارج از کشور هستند به زودی در این مؤسسه مشغول فعالیت خواهند شد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون: جشنواره حرکت در حقیقت حرکتی برای بروز و ظهور استعدادهای دانشجویان است

دکترفرهاد براتی رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون درجلسه اختتامیه هفتمین جشنواره دانشگاهی دانشگاهی حرکت که دراین دانشگاه گفت: جشنواره حرکت در حقیقت حرکتی است برای بروز و ظهور استعدادهای دانشجویان و تکثیر ایده های خلاق دانشجویی.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، رئیس شورای سیاست گذاری هفتمین جشنواره دانشگاهی دانشگاه سلمان فارسی کازرون گفت: جشنواره حرکت، حرکتی است برای ایجاد تحرک، نشاط، انگیزه و هم افزایی در بین دانشجویان و انجمن‌های علمی و ساماندهی فعالیت‌های آنها و شوق آفرینی دردانشجویان برای امید به آینده و تلاش درجهت تبدیل علم به ثروت است.
دکتربراتی گفت: حرکت به معنای پویایی و انتقال تدریجی از استعداد به فعلیت امری است که همه ما در وجود خود و عالم هستی همواره و مستمر با آن روبرو هستیم.
وی افزود: قرآن کریم به عنوان کلام وحی و پیام الهی به کرات و به تعدد به موضوع حرکت، تغییر، تحول و نماندن در گذشته پرداخته است.
رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون بیان کرد: ما در آستانه یک حرکت عظیم و یک حماسه ملی و سرنوشت ساز قرار داریم که این حرکت جز با حضور آگاهانه تک تک ما در پای صندوق های رأی تکمیل نخواهد شد.
دکتربراتی اظهار داشت: اگر می خواهیم اثبات کنیم ملت ما ملیتی مستقل و آزادی خواه هست، اگر می خواهیم اثبات کنیم ملت ما به شهدا و نظام وفادار است، اگر می خواهیم نشان دهیم که برای آینده‌ای که شایسته ایران و ایرانی است، شایسته نظام اسلامی است دغدغه داریم، باید این را در پای صندوق های رأی با انتخابی خردمندانه در 29 اردیبهشت نشان دهیم.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

رئیس دانشگاه ایلام در جلسه شورای تربیت بدنی دانشگاه : موضوع تربیت بدنی در دانشگاه ایلام دارای اهمیتی اساسی است

جلسه شورای تربیت بدنی دانشگاه ایلام با حضور دکتر پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در محل سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه ابتدا دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام در سخنانی به جایگاه ویژه تربیت بدنی در برنامه های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: موضوع تربیت بدنی در دانشگاه ایلام دارای اهمیتی اساسی است و برای همین در برنامه اجرایی چهار ساله توسعه دانشگاه که تدوین شده و بر روی سایت دانشگاه هم قرار دارد و همچنین در تدوین برنامه استراتژیک 1400 دانشگاه که به تصویب هیئت امنا هم رسیده، جایگاه تربیت بدنی تعریف شده و افق آن ترسیم شده، و سعی ما بر این است که برنامه ها را در کوتاه مدت انجام دهیم تا اهداف دانشگاه محقق شودد.
دکتر علی کبری تصریح کرد: تمامی شاخصه های دانشگاه، به جز شاخصه فضای فیزیکی ورزشی رشد داشته و اگر در این موضوع اعتبار و کمک لازم در اختیار دانشگاه قرار گیرد، این شاخصه هم رشد خواهد داشت، تا روند تحقق اهداف عالی دانشگاه هموارتر شود.
وی با اشاره به وضعیت تربیت بدنی دانشگاه ایلام تأکید کرد: خوشبختانه تربیت بدنی این دانشگاه با مدیریت خوب دکتر صالحی پور و حمایت های معاون دانشجویی دانشگاه در وضعیت خوبی قرار دارد و کسب عنوان رتبه 23 در بخش دختران و رتبه 31 در بخش پسران در المپیاد دانشجویان کشور مُبین این وضعیت بوده و سعی ما بر این است در آینده ابتدا این جایگاه را حفظ کنیم و با برنامه ریزی و اهتمام جدی این رتبه را ارتقا بخشیم.
در ادامه این جلسه دکتر محمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه این اداره کل با تمام توان و ظرفیت از دانشگاه ایلام حمایت خواهد کرد، گفت: برای احداث سالن چند منظوره، احداث زمین روباز دانشجویان دختر در خوابگاه ها و خرید تجهیرات به شما کمک خواهیم کرد و از مسئولان دانشگاه ایلام درخواست دارم صورتجلسات و مکاتبات لازم را در این زمینه انجام دهند تا این وعده ها در کوتاه ترین زمان تحقق یابد.
همچنین در این جلسه دکتر صالحی پور مدیر تربیت بدنی دانشگاه ایلام از روند فعالیت ها و عملکرد این اداره و در خصوص راه اندازی مرکز پایش سلامت دانشجویان، خرید تجهیزات ورزشی، وضعیت فضای فیزیکی ورزشی دانشگاه، ورزش کارکنان، ورزش قهرمانی دانشجویان، روند برگزاری المپیاد داخلی دانشجویی و جشنواره بهاری گزارشی ارائه کرد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۴:۱۵

آغاز مهلت ثبت نام نقل و انتقال دانشگاه جامع علمی کاربردی از اول خردادماه

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مهلت ثبت نام برای نقل و انتقال نیم‌سال اول سال‌تحصیلی 97- 96 از اول خرداد ماه آغاز می‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر بهزاد بهرامی نسب گفت: مهلت ثبت نام برای نقل و انتقال برای نیم‌سال اول سال‌تحصیلی 97 – 96 در دانشگاه جامع علمی کاربردی از اول خردادماه آغاز و تا 15 خردادماه ادامه دارد.
وی افزود: دانشجویان متقاضی باید در بخش ثبت درخواست انتقال در سامانه نقل و انتقالات این دانشگاه ثبت نام کنند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: دسترسی نقل و انتقال و مهمانی در این دانشگاه به واحدهای استانی تفویض اختیار شده است و توسط واحد استانی صورت می گیرد.
دکتر بهرامی نسب گفت: موضوع انتقال به مراکز استان تهران باید در کمیته نقل و انتقالات سازمان مرکزی دانشگاه بررسی شود.
وی اظهار داشت: موضوع مهمانی دانشجویان مراکز این دانشگاه در استان تهران تنها براساس موافقت مرکز مبدا و مقصد و واحد استانی بررسی خواهد شد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

۱۸ دانشگاه ایرانی در فهرست برترین دانشگاه‌های دنیا در رتبه بندی لایدن قرار گرفتند

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC گفت: در رتبه بندی لایدن در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۸ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد جواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: در فهرست جدید دانشگاه‌های برتر در نظام رتبه بندی لایدن، جمهوری اسلامی ایران با 17 دانشگاه در میان کشورهای اسلامی بیشترین تعداد دانشگاه برتر را در اختیار دارد و ترکیه با 16 دانشگاه، مالزی با 5 دانشگاه و عربستان سعودی با 4 دانشگاه دراین نظام رتبه بندی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.
دهقانی گفت: در جدیدترین رتبه بندی لایدن، علاوه برافزایش حضور تعداد دانشگاه‌های ایران، شاهد ارتقای رتبه اکثر دانشگاه‌های کشورمان نیز و در این فهرست دانشگاه تهران از رتبه 228 درسال 2016 به رتبه 195 و نیز دانشگاه امیر کبیر از رتبه 325 درسال 2016 به رتبه 292 ارتقا رتبه یافته‌اند.
سرپرست ISC اظهار داشت : لایدن از سیستم‌های رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی در کشور هلند است و هر ساله به رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان می‌پردازد. معیارهای این نظام به دو دسته کلی شاخص‌های تاثیر و همکاری‌های علمی تقسیم می‌شوند. اطلاعات مربوط به این شاخص‌ها از پایگاه داده‌ علوم ( (Web of SCIENCE جمع‌آوری می‌شود. در رتبه بندی سال 2017 از اطلاعات مستخرج چهار سال در فاصله زمانی 2015 -2012 استفاده شده است.
وی افزود: همچنین در رتبه بندی لایدن در سال 2016، 14 دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی و اصفهان در فهرست دانشگاه‌های برتر قرار گرفتند.
تعداد دانشگاههای برتر کشور ما در رتبه بندی لایدن در سال 2015 تعداد 13 دانشگاه بود که این تعداد در سال 2016 به 14 و در سال 2017 به 18 دانشگاه افزایش یافته است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۰۸

در نشست اخلاق در جامعه ایرانی مطرح شد؛ چه شرایطی طرح ادعای بحران اخلاق را ممکن می‌کند/ فقدان آموزش اخلاق

محمدرضا کلاهی در نشست اخلاق در جامعه ایرانی گفت: این امکان وجود دارد که بحران اخلاق واقعیت نداشته باشد اما علل و عوامل دیگری موجب برآمدنِ «ادعای بحران اخلاق» شده باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمدرضا کلاهی و جبار رحمانی در نشست صد وهفتم انسانشناسی و فرهنگ با عنوان «اخلاق در جامعه ایرانی» سخنرانی کردند. این دو عضو هیات علمی پژوهشکده درباره «پرسش از مساله اخلاق در جامعه ایرانی» و «آیین و اخلاق در فرهنگ ایران» صحبت کردند و در پایان به پرسش های حاضران پاسخ دادند.
درابتدای این نشست، فیلم «خاطرات یک قاضی» اثر محسن خان جهانی به نمایش درآمد. پس از نمایش فیلم، نخست کلاهی با موضوع «پرسش از مساله اخلاق در جامعه ایرانی» به ایراد سخن‌رانی پرداخت. او سخنان خود را با این بحث شروع کرد که ادعا درباره‌ مشکل‌دار بودن اخلاق در ایران در دوره‌های مختلف تاریخی به تناوب مطرح می‌شده. در این یک دهه اخیر این ادعا دوباره طرح شده است و کسانی جامعه‌ ایران را دچار بحران اخلاقی دانسته‌اند.
کلاهی موضوع سخن خود را طرح پرسش نه درباره‌ بحران اخلاق که طرح پرسش درباره‌ «ادعای» بحران اخلاق معرفی کرد. او گفت در این‌جا قصد ندارم به این پرسش بپردازم که آیا جامعه‌ ایران دچار مسائل و مشکلات اخلاقی هست یا نیست؛ یا این که کم و کیف این مسائل اخلاقی چه‌گونه است. بلکه پرسش من آن است که چه شرایطی مطرح شدن «ادعای بحران اخلاق» را ممکن می‌کند؟
وی گفت: یکی از علل و شرایطِ ممکن شدنِ ادعای بحران اخلاق، می‌تواند واقعیتِ این بحران باشد اما این تنها شرط ممکن نیست. این امکان وجود دارد که بحران اخلاق واقعیت نداشته باشد اما علل و عوامل دیگری موجب برآمدنِ «ادعای بحران اخلاق» شده باشد.
وی در ادامه توضیح داد: ریشه‌های طرح چنین ادعایی به دوران مشروطه بازمی‌گردد. متفکران مشروطه در گفتارها و نوشتارهای خود در قالب آثار داستانی یا فلسفی این ادعا را به زبان‌های مختلف طرح کردند و یکی از محرک‌های جنبش مشروطه‌خواهی در میان تحصیل‌کردگان آن زمان طرح چنین ادعاهایی بود.
کلاهی سپس به تفصیل این نکته پرداخت: چنین ادعایی ذیل یک پرسش تاریخی قرار می‌گیرد که از آغاز ورود ایران به دوران مدرن، مطرح شده و همچنان مطرح است. این پرسش که «چرا جامعه‌ ما دچار مشکل و مسأله است؟». این پرسشی کلان و فراگیر است که همه‌ی طرف‌های فکری و سیاسی در جامعه‌ی ایران از صد و پنجاه سال پیش تا کنون پرسیده‌اند و هر کدام به آن پاسخ متفاوتی داده‌اند.
به گفته‌ کلاهی این پاسخ‌های متفاوت به پرسش از «چراییِ مشکل‌دار بودنِ ما» را می‌توان ذیل دو گفتمان اصلی دسته‌بندی کرد. به نظر او، این دو گفتمان هر کدام در گذرِ پاسخ به آن پرسش تاریخی، به موضوع اخلاق هم برخورد پیدا می‌کنند و هر دو به این نتیجه می‌رسند که اخلاق در جامعه‌ ایرانی دچار مسأله و مشکل است. گرچه صورت‌بندیِ آن دو گفتمان، از چیستی و چرایی مشکلِ اخلاقی، باهم تفاوت دارد.
کلاهی این دو گفتمان را یکی «گفتمان عقب‌ماندگی» و دیگری «گفتمان بازگشت‌خواهی» نامید و در توضیح گفتمان اول گفت: پرسشِ «چرا مشکل داریم؟» در گفتمان اول تبدیل می‌شود به: «چرا عقب مانده‌ایم؟» به عبارت دیگر در این گفتمان، مشکل، عبارت است از «عقب‌ماندگی» ما. در این رویکرد، دوگانه‌ِی «اکنون – آینده»‌ ساخته می‌شود که در آن آینده، زمان مطلوب، نرمال، مشروع و ایده‌آل است و اکنون، زمانِ نامطلوب، نابه‌هنجار و مسأله‌دار. مشکلِ ما این است که در اکنون مانده‌ایم و به آینده نرسیده‌ایم. دوگانه‌ دیگری هم در این رویکرد ساخته می‌شود: دوگانه‌ «ما – آن‌ها». منظور از «آن‌ها» کشورهای غربی و جوامعی است که «پیشرفته» دانسته می‌شوند. تناظری بین دو گانه‌ «اکنون – آینده» و دوگانه‌ی «ما – آن‌ها» وجود دارد. «ما» متناظر است با «اکنون» و «آن‌ها» متناظر است با آینده. گویا «آن‌ها» در «آینده»‌ هستند و «ما» در «اکنون» جا مانده‌ایم. ما «عقب‌مانده»ایم؛ هنوز درگیر جهل و خرافات هستیم. سخت‌افزار و تجهیزات و تکنولوژی مدرن وارد سرزمین ما شده است اما «فرهنگ» آن هنوز به ما نرسیده و ما در فرهنگ سنتیِ خود ناآشنا با آداب و اخلاق مدرن زندگی می‌کنیم.
کلاهی توضیح داد: آثار مختلفی در ذیل این رویکرد نوشته شده است. فرهنگ سیاسی ایران محمود سریع‌القلم، جامعه‌شناسی خودمانی احسان نراقی، جامعه‌شناسی نخبه‌کشی علی رضاقلی و آثار بسیار دیگر.
کلاهی درباره‌ رویکرد دوم، یعنی رویکرد «بازگشت‌خواه» گفت: در چهارچوب این رویکرد، سؤال «چرا مشکل داریم؟» تبدیل می‌شود به این سؤال که «چرا دچار فساد شده‌ایم؟». این رویکرد مشکل را فساد ناشی از دور افتادن از اصالت‌های فرهنگی گذشته‌ی ما می‌داند. در این منظر، دوگانه‌ «اکنون – گذشته»ای ساخته می‌شود که در آن «گذشته» زمان مطلوب، آرمانی، مشروع و اصیل تلقی می‌شود و دربرابر، اکنون، زمانی است که از آن نقطه‌ِ آرمانی و اصیل دچار انحراف شده و باید به آن بازگردانده شود. طیف وسیعی از نظریات و آرائی که خود با هم اختلاف دارند ذیل این رویکرد قرار می‌گیرند. به جز بخش وسیعی از روحانیت، کسانی مانند جلال آل‌احمد و علی شریعتی در این زمره‌اند.
و اما در چهارچوب هر کدام از این دو گفتمان، به سؤال «چرا مشکل داریم؟» پاسخ‌های متفاوتی داده می‌شود. ذیل گفتمان پیشرفت‌خواه (یا همان گفتمان عقب‌ماندگی) دو نوع پاسخ به این پرسش داده می‌شود. یکی پاسخ سیاسی و دیگری پاسخ اخلاقی. پاسخ سیاسی، علت‌العلل مشکلات را به ساختار سیاسی و عمدتاً به استبداد سیاسی نسبت می‌دهد. گفته می‌شود که مردم ما مشکلی ندارند. مشکلات ناشی از ساختار سیاسی است که استعدادهای مردم را سرکوب کرده. پاسخ دوم پاسخ اخلاقی است. در چهارچوب این پاسخ، ریشه‌ مسأله را نه در نظام سیاسی که در درون خود مردم و خلقیات و عادات و اعتقادات آن‌ها باید جستجو کرد. در ساختار سیاسی هم اگر مشکلی هست، برآمده از اشکالات موجود در خود مردم است.
موضوع ابتداییِ این گفتار آن بود که چه شرایطی طرح ادعای بحران اخلاق را ممکن می‌کند. در این نقطه از بحث، می‌توان به یکی از این شرایط اشاره کرد. مقاطعی از تاریخ، که به هر دلیل جنبش‌های اجتماعی و سیاسی قوت می‌گیرند، مقاطع هژمونیک شدن پاسخ سیاسی به مسأله‌ی عقب‌ماندگی است. برجسته شدن پاسخ سیاسی به مسأله، و به عبارت دیگر قوت گرفتنِ ارجاع مشکلات به نظام‌های سیاسی، در ارتباط است با قوت گرفتن جنبش‌های اجتماعی و سیاسیِ تحول‌خواه. اما در مقاطعی که به هر دلیل، این جنبش‌ها دچار شکست یا سرکوب می‌شوند و تضعیف می‌گرندند و رو به افول می‌گذارند، پاسخ اخلاقی به مسأله برجسته‌تر می‌شود. به معنای دیگر می‌خواهم بگویم که برجسته شدن ادعای بحران اخلاق، واکنشی است به افول جنبش‌های اجتماعی. هنگامی که جنبش‌های اجتماعی رو به افول می‌گذراند، سردی و افسردگی‌ای جامعه را فرامی‌گیرد و این آمادگی به وجود می‌آید که افراد به خود فروروند و خود را مقصر هر چیزی بدانند. در این مقطع است که اگر کسی، بتوانند از این موضوع را به خوبی صورت‌بندی کند که «مشکلات ناشی از خودِ ما و خلقیاتِ ما است نه ناشی از هر چیزی در بیرونِ ما – از جمله نه ناشی از سیاست» و بتواند صورت‌بندی نظریِ قدرت‌مندی از آن ارائه دهند، مورد استقبال قرار می‌گیرند. به این ترتیب است که «ادعای بحران اخلاق» در مقاطع افول جنبش‌های سیاسی به تدریج قوت می‌گیرد و برجسته می‌شود. شرایط افول جنبش‌های اجتماعی یکی از شرایطی است که منجر به رشد ادعای بحران اخلاق می‌شود.
در ادامه این نشست جبار رحمانی نیز با عنوان «آیین و اخلاق در فرهنگ ایران» سخنرانی کرد و گفت:  لازم است مساله اخلاق بازاندیشی شود و در تفسیرهایمان بازنگری کنیم. منطق صفر و یک درباره اخلاق داشتن یا نداشتن ایرانی ها یک روایت نامناسب از این مساله است، مساله اصلی طیف اخلاق و گونه های اخلاقی بودن و نبودن است. در ایران فاصله ای نیز بین اخلاق حیطه خصوصی و عمومی وجود دارد و پیمایش های ملی چنین شکافی را نشان می دهند.
وی با اشاره به اهمیت مفهوم خودی و خویشاوندی و تلاقی آن با مذهب تاکید کرد: حوزه خودی ها محل تلاقی مذهب و خویشاوندی است. در این حوزه ها به ویژه تلاقی هر دو حوزه بیشترین اخلاق مندی را در ایرانیان می بینیم. آنچه که به عنوان بی اخلاقی می شناسیم درباره جایی است که به تعلق نداریم و بدون احساس تعلق دلیلی برای کنش اخلاقی نداریم.
عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی دو عرصه بی اخلاقی را در زندگی ایرانیان برشمرد: حیطه اول،  بیرون ازعرصه خودی و اندرونی است که لزومی بر کنش خلاقی نیست و حیطه دوم در عرصه هایی است که معیار کنش اخلاقی را نداریم و نمی دانیم عمل غیر اخلاقی چیست و اخلاق را بلد نیستیم.
وی با طرح پرسش از مرجع آموزش اخلاق و مکانیسم نهادینه شدن خلق و خوی اخلاقی بیان کرد: درونی شدن الگوها و معیارهای اخلاق سبب بروز کنش اخلاقی بصورت خودانگیخته می شود. نکته اصلی آنست که منویات درونی و عادت واره اخلاقی توسط آیین ها در انسان درونی و نهادینه میشوند. آیین ها نرم افزارهای کنش اخلاقی را درونی می کنند ، البته بیش از همه، آیین های مذهبی مدنظر هستند.
رحمانی با تاکید بر اینکه آیین ها وجوه شناختی و عاطفی را با هم دارند، اظهار کرد: الگوهایی که برای فهم جهان نیاز داریم به وسیله آیین ها درونی می شود و انگیزش پایدار ایجاد می شود و منش خاصی را درونی می کنند. آیین ها بنیانهای شناختی و عاطفی امراخلاقی را برای ما می سازند.
وی با بیان اینکه در عرصه مذهبی و خانوادگی بیشترین میزان تعهد و اخلاق را داریم، گفت: در آیین های عزاداری مانند عاشورا عمده کدهای اخلاقی درباره یک خانواده گسترده خوب در برابر گروه بیرونی بد است و همه ارزش ها در دوگانه اندرونی و بیرونی و خودی ها و غیرخودی ها قرار می گیرد. یعنی تقابل بین مقدس و نامقدس را در روایت آیین عاشورا می بینیم. در نظام های آیینی ما برای عرصه عمومی فقدان اخلاق را داریم یعنی آدم ها یاد نمی گیرند و آمادگی ندارند که در عرصه عمومی اخلاقی عمل کنند و در سیستمی که تعلق ندارند اخلاق را مراعات کنند. یعنی توسعه نیافته ایم که درست عمل کنیم.
این پژوهشگر حوزه انسان شناسی فرهنگی افزود: عادت واره های اخلاقی ما برای حوزه عمومی تعریف نشده است و انتخاب های ما خودخواهانه است زیرا فقدان آموزش اخلاقی داریم. آیین می تواند نرم افزارها و کدهای اخلاقی را فعال کند و افراد لزوماً دینی و اخلاقی عمل نمی کنند زیرا باید به این کدها تبدیل شود. علاوه بر مشکل در ساختارهای اداری مدیران به انگیزش هایشان برمی گردند و هم چنین قبیله گرایی اخلاقی را در پیمایش های اجتماعی می بینیم. در سیستم اجتماعی امروز ایران قبیله گرایی اخلاقی حاکم است. تمام قواعد اخلاقی در گروه بندی های منزلتی جدید اخلاقی عمل می کنند. مساله اصلی ما این نیست که بی اخلاقیم بلکه مساله این است که التزام به رعایت کد اخلاقی در عرصه عمومی نداریم. بحران ما مکانیسم خلقیات و آموزش اخلاقی است و آنچه ذیل اخلاق شهروندی گفته می شود در حال حاضر قابل اجرا نیست.
سپس ناصر فکوهی عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان دو رویکرد خوشیفتگی و خودباختگی اخلاق را در ایران برای روز مبادا دانست و گفت: بحث اخلاق در انسان شناسی ریشه دارد. اخلاق خالص یک ابداع زبانی مانند دلسوزی و هم بستگی است.اصل پرسش از اخلاق داشتن و نداشتن درست طرح نشده است و به عنوان عالمان علوم اجتماعی وظیفه داریم باید با طرح پرسشی پیچیده فضای تامل در این باره را فراهم کنیم.
گفتنی است پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات این نشست را روز ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در سالن اجتماعات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به نشانی خیابان ولی عصر، نرسیده به میدان ولی عصر، خیابان دمشق برگزار کرد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۱۴

۲ تا ۵ خرداد؛ نمایشگاه فناوری و نوآوری با رویکرد تبادل فناوری و سرمایه گذاری

نمایشگاه فناوری و نوآوری با رویکرد تبادل فناوری و سرمایه گذاری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، ششمین نمایشگاه بین المللی "اینوتکس" Inotex ۲۰۱۷ (نمایشگاه فناوری و نوآوری پیشرفته) به همت پارک فناوری پردیس و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ۲ خرداد مصادف با May ۲۳ آغاز و تا ۵ خرداد میزبان بیش ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران خواهد بود.
در این رویداد که با هدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری و ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی برگزار می‌شود جمع کثیری از صاحبان فناوری، صنعتگران، دانشمندان و بازرگانان داخلی و خارجی حضور دارند.
رویکرد اصلی نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۷ (Inotex ۲۰۱۷) تبادل فناوری و سرمایه گذاری است از این رو ابزارهای مختلفی برای مذاکرات بین شرکت‌های داخلی و خارجی و تعریف همکاری میان آن‌ها به کار گرفته می‌شود.
فن بازار ملی ایران یکی از نقش‌های پررنگ در جریان برگزاری رویدادهای داخلی نمایشگاه را بر عهده دارد.
مهندس اکبر قنبر پور رئیس مرکز فن بازار ملی ایران در خصوص برنامه‌های در دست اجرا در جریان نمایشگاه امسال گفت: در نمایشگاه اینوتکس امسال فن بازار ملی ایران برگزار کننده دو رویداد و دو پاویون اختصاصی خواهد بود.
وی تصریح کرد: نخستین پاویون ما عرضه اختراعات آماده سرمایه گذاری است که در این پاویون ۴۵ اختراع منتخب آماده واگذاری، به سرمایه گذاران ارائه می‌شوند همچنین در پاویون دوم عرضه ۱۵ دانش فنی ارائه شده توسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی را که بیشتر در حوزه فنی مهندسی هستند به صنعتگران ارائه خواهیم کرد.
قنبرپور درخصوص رویداد‌ها هم توضیح داد: یک جشنواره در حوزه تجهیزات پزشکی و رویداد استارتاپ دمو در حوزه استارت آپ‌ها در جریان نمایشگاه اینوتکس برگزار خواهند شد که جشنواره تخصصی نوآوری‌های صنعت تجهیزات پزشکی روز چهارشنبه ۳ خرداد ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه با ارائه ۸ اختراع برتر تجهیزات پزشکی و فستیوال عرضه استارت آپ‌های ایرانی به سرمایه گذاران هم روز ۵ شنبه ۴ خرداد ساعت ۱۱ صبح در محل سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزار خواهد شد.
رئیس مرکز فن بازار ملی ایران در آخر به دستاوردهای اینوتکس ۲۰۱۶ اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه پ‍ارسال، ما ۳ نشست تخصصی در حوزه‌های آی تی، تجهیزات پزشکی و نفت و گاز و انرژی برگزار کردیم که بیش از ۴۰ شرکت داخلی و خارجی در این نشست‌ها به ارائه فناوری‌های خود پرداختند که در نهایت با برگزاری ۱۵۰ جلسه مذاکره بین شرکت ها، ۶۶ تفاهم نامه همکاری میان شرکت‌ها منعقد شد که تاکنون ۸ قرارداد با ارزش حدودی ۲۳ میلیون دلار به امضا رسیده است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۴۱

استارتاپ‌ها و شتابدهنده‌ها در نمایشگاه فناوری و نوآوری INOTEX ۲۰۱۷

ششمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری"INOTEX" به همت پارک فناوری پردیس و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ۲ تا ۵ خرداد میزبان بیش ۳۰۰ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در این رویداد که با هدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری و ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی برگزار می‌شود جمع کثیری از صاحبان فناوری، صنعتگران، دانشمندان و بازرگانان داخلی و خارجی حضور دارند.
سیدعلی هزاوه مدیر مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس درخصوص فعالیت‌های این مرکز در نمایشگاه گفت: در جریان نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۷ ما یک رویداد و دو پاویون اختصاصی را اجرا خواهیم کرد.
وی در خصوص رویداد مربوطه اضافه کرد: "رویداد کارآفرینی" که یک رویداد ترویجی با رویکرد آموزشی است قصد دارد تا تیم‌ها و افراد علاقه‌مند به فرایند کارآفرینی را آموزش دهد تا بتوانند اطلاعات لازم در فرایند ایده تا عمل و کارآفرینی را کسب کنند.
وی تصریح کرد: در جریان این رویداد بیش از ۳۰ نفر از علاقه‌مندان صاحب ایده که پ‍یشتر ثبت نام کرده اند در فضایی اختصاصی مستقر می‌شوند و می‌توانند با اشتراک گذاری ایده‌های خود مهارت‌های کارآفرینی را بیاموزند و به پیشبرد و اجرایی شدن ایده‌های هم کمک کنند.
هزاوه تأکید کرد: البته در این رویداد استادان و مربیان هم برای ارائه مشاوره و آموزش حضور دارند و در نهایت سه تیم برتر ارزیابی، شناسایی و معرفی خواهند شد.
مدیر مرکز رشد فناوری در ادامه به تشریح دو پاویون اختصاصی پرداخت و گفت:"پاویون شتاب دهنده‌ها" و "پاویون استارت آپ‌ها" هم در جریان نمایشگاه مستقر می‌شوند و می‌توانند در طول ۴ روز نمایشگاه خود را به شرکت کنندگان و سرمایه گذران معرفی کنند.
هزاوه تصریح کرد: در بخش شتاب دهنده‌ها؛ ۱۰ شتاب دهنده فعال و موفق کشور در کنار یکدیگر معرفی می‌شوند تا صاحبان ایده بتوانند خدمات و حمایت‌های آن‌ها را مقایسه کرده و در آینده استارت آپ‌های خود را به کمک یکی از آن‌ها آغاز کنند، همچنین بیش از ۴۰ استارت آپ که اغلب ایده هایشان به مرحله اجرایی رسیده در پاویون اختصاصی استارتاپ‌ها حضور دارند تا ضمن معرفی خود به جامعه هدف، بتوانند از جلسات مشاوره‌ای بهره‌مند شوند.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۵:۵۴

آینده روشن صنعت فراساحل نیازمند تعاملات بین المللی

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی : لازم است سیستم تخصصی کشور، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و تعامل بین المللی در یک ساختار هوشمند تعریف شوند تا بتوانیم آینده روشنی را برای کشور رقم بزنیم.

به گزارش مارین نیوز، هفتمین همایش بین المللی فراساحلی کشور 1 و 2 خرداد ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود. در این راستا با دکتر سعید مظاهری از اعضاء کمیته علمی این همایش به گفتگو نشستیم، سعید مظاهری عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و عضو هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران می باشند که لازم می داند سیستم تخصصی کشور، شرکت های دانش بنیان، دانشگاه ها و تعامل بین المللی در یک ساختار هوشمند تعریف شوند تا بتوانیم آینده روشنی را برای کشور رقم بزنیم. در ادامه این گفتگو را می خوانیم : 
1- آقای دکتر با توجه به تجربه جنابعالی در حوزه فراساحل همایش پیش رو را در شرایط جدید کشور چگونه ارزیابی می کنید ؟ 
فراساحل یکی از حوزه هایی است که بخشی از اقتصاد کشور وابسته به آن می باشد و بسیاری از میادین نفت و گاز بالاخص میادین مشترک کشور در حوزه فراساحل در منطقه خلیج فارس واقع شده است، بنابراین موضوعات فراساحل و توسعه دریایی کشور به نوعی با حوزه نفت و گاز چه از نظر اکتشاف، استخراج و تولید و چه از نظر صادرات نفت خام و یا محصولات پتروشیمی وابسته است که از این مسیرهای دریایی عبور پیدا کند. در این حوزه در دهه های گذشته فعالیت هایی انجام شده و کماکان دارد این فعالیتها ادامه پیدا می کند و شاهد هستیم حوزه پارس جنوبی که اخیرا 4 فاز آن به بهره برداری رسید، وابسته به حوزه فراساحل بوده و بنابراین ما در این حوزه در حال فعالیت می باشیم.  
اگر منظور شما این است که شرایط فراساحل ما مطلوب هست یا خیر و انتظارات و نیازهایمان چگونه است ؟ به عنوان کارشناسی که بيش از دو دهه در حوزه دریایی کار و فعالیت انجام می دهم، گرچه دستاوردهاي ارزشمندي را در اين حوزه شاهد هستيم اما تا رسيدن به شرايط مطلوب و ايده ال هنوز راه درازي را در پيش رو دارييم و فکر میکنم ظرفیت و پتانسیل خیلی بیشتری در حوزه فراساحل وجود دارد که با تلاش بیشتر میتوانیم فعالیت های گسترده تری انجام دهیم. اعتقاد بنده این است که هرکاری در حوزه دریایی بصورت اصولی و همگرایی انجام شود به اقتصاد کشور، امنیت و توسعه اشتغال نه تنها در سواحل جنوبی کشور کمک میکند بلکه صنایع دیگری هم در این حوزه راه اندازی و صنایع پایین دستی بیشتری را با خودش همراه می نماید. 
2- حدود دو سال است که تحریم ها برداشته شده است، به نظر جنابعالی مجموعه صنایع فراساحل کشور هم از بعد علمی و اجرایی چقدر پیشرفت داشته و در این مدت از نظر انتقال فناوری و تامین فاینانس چگونه بوده است؟
به این نکته باید از این منظر و دیدگاه پرداخت که قطعا ما در حوزه هایی از فناوری و تکنولوژی نیازمند تعامل بین المللی هستیم، دنیای دانش و فناوری امروز بگونه ای ایست که تجمیع شده است، هیچ کشوری در دنیا نمیتوانیم مثال بزنیم که در یک حوزه در واقع به تنهایی توانسته مرزهای دانش و فناوری را تسخیر کند. بنابراین ما نیازمند تعامل هستیم که چه از نظر دریافت دانش و چه از نظر تکنولوژی و با توجه به نیروهای جوان و تجربیاتی که در چند دهه گذشته کسب کردیم می توانیم در برخی از ایده ها صاحب نظر بشویم و خودمان را به مرحله ای برسانیم که ما نيز انتقال دهنده فناوری باشیم، به نظر اينجانب این پتانسیل وجود دارد. بنابراین قطعا تحریم همانطور که در خیلی از بخش های اقتصاد کشور تاثیر داشته و حوزه دریا و فراساحل نیز بی نصیب از تحریم ها نبوده است، در این قسمت اعتقاد دارم این تعامل و همکاری باید انجام شود، منتهی نوع تعامل و همکاری است که مورد بحث می باشد، به نفع منافع ملی کشور باشد و مدنظر این است تضمین کننده اقتصاد، اشتغال و تولید کشور گردد، وگرنه به اصل همکاری شک نداریم، همکاری نباید به نوعی تلقی شود که کارها به صورت کامل واگذار شود. این دغدغه متخصصین و دست اندرکاران کشور که در این حوزه سالها است کار می کنند بوده و قطعا هم خواهد بود. 
3- نظر جنابعالی در خصوص اجرای 4 فاز جدید توسعه یافته که با حضور مهندسان و متخصصان داخلی افتتاح شده است چیست ؟ 
فازهای افتتاح گردیده باعث تولید و گردش اقتصادی کشور شده و این باعث خوشحالی است، قطعا برای اینکه این فازها افتتاح شود با تمامی محدودیتها و مشکلاتی که در کشور وجود داشته، متخصصین و مدیران کشور زحمت کشیدند و با تلاش خستگی ناپذیر موفق شدند این فازها را به بهره برداری برسانند و پس از چند سال تولید کشور به تولید کشور قطر برابری می کند، جای قدردانی از این عزیزان دارد. فکر می کنم بستر لازم برای اینکه ما بتوانیم در این زمینه بیشتر فعالیت بکنیم و از این مخازن مشترک بهره برداری بهتری داشته باشیم فراهم شده است، حالا زمان آن رسیده که نه تنها از نظر تولید در واقع ارزش لازم را برای کشور ایجاد نماییم، بلکه از نظر اشتغال و فناوری هم بتوانیم ارزشهای لازم را برای متخصصین و اشتغال کشور تضمین کنیم. 
4- طبق گزارشات طی 10 سال گذشته، هیچ شناور نصاب و لوله گذار خارجی به آب‌های کشورمان وارد نشده و در حال حاضر شناورهایی نظیر ابوذر 1200، سی مستر، HL-5000 و ... در صنعت فراساحل فعالیت دارند، اما شناورهای خدمات فراساحلی در میادین نفت و گاز ایران اغلب از شرکت‎های خارجی اجاره می‎شوند، با توجه به اینکه در آینده نزدیک تعداد پروژه‌های کشور در حوزه فراساحل افزایش یابد، نیاز کشور به خدمات لجستیک دریایی و بویژه شناورهای فراساحلی را چگونه ارزیابی می کنید ؟ 
توسعه دریایی کشور که در زمینه های مختلف منجمله نفت و گاز، بنادرو دریانوردی، کشتیرانی، گردشگری، استخراج منابع ارزشمند غیر نفت و گازی کف در دریا، بحث های ماهیگیری و صیادی و دفاعی و امنیتنی نیازمند لجستیک دريايي می باشد. بدون داشتن لجستیک در واقع در حوزه دریا نمی شود کار کرد. لجستیک در دریا منوط به داشتن شناورهای مناسب لجستیک است و نمی شود گفت ما در حوزه شناور چه در زمینه ساخت و چه تعمیرات آن بخواهیم وابسته کامل باشیم و باید برای این قسمت چاره ای اندیشیده شود که نیاز به مدیریت دارد. شناورهای خدماتی تعداد زیادی دارد و آنهایی که از نظر سایز ابعادی ندارد با توجه به تجربیاتی که در کشور در 2 دهه گذشته در ساخت شناورهای کوچک و بزرگ وجود دارد، به نظر می رسد می توان در این زمینه هم اقتصادی فکر کرد و ساخت بخشی از این شناورهای خدماتی را نهادینه کرد. قطعا تمام تجیهزات را نمی شود در داخل ساخت و این کار در دنیا هم نشدنی است اما مدیریت ساخت را می توان در کشور بومی کرد. از نظر اشتغال نیروی کار، اشتغال شرکتهای دانش بنیان، مدیریت بهینه ساخت شناور هنوز نتوانستیم منافع اقتصاد را داخلی کنیم. در دو دهه گذشته گزارشات زیادی داریم که خیلی از صاحبان سفارش از شناورسازیهای داخلی گله مند بودند که در مدیریت و گردش مالی انجام پروژه های ساخت شناور دچار مشکل شده اند که بر کسی پوشیده نیست، ولی به اعتقاد بنده نباید بخاطر وجود مشکل، صورت مسئله را پاک کنیم بلکه مشکل را باید برطرف کنیم. اینکه ما نیاز به لجستیک دریایی داریم نباید به آن شک کنیم که بدون داشتن لجستیک شما امکان فعالیت دریایی را ندارید و اگر قرار است این لجستیک وابسته کامل به یک مجموعه خارجی باشد عملا توسعه اقتصادی دریایی یک توسعه پایدار نیست برای اینکه هر آن این اقتصاد توسط شرکت هایی که به آنها وابسته هستیم می تواند آسیب ببیند. اگر کسی معتقد است با وابستگی به شرکتهای خارجی می توانیم به یک اقتصاد پایدار برسیم خواهشمندم دلایل را بیان کند. من بعید می دانم اگر بخواهیم سرمایه گذاری عظیمی در حوزه دریا انجام دهیم بدون داشتن لجستیکی که حداقل بیش از 50% در داخل تامین شود بتوانیم این اقتصاد را پایدار تلقی بکینم. این بحث جدی است که باید به آن پرداخت اما متاسفانه در زمینه لجستیک دریایی خیلی هنوز کار داریم که انجام دهیم و چه صاحبان شناور و چه صاحبان حوزه های نفت و گاز دریایی و ... را متقاعد بکنیم که لجستیک بیشتر اعتماد بکنند و با راه کارهایی مشکلات شناور سازها را از این طریق حل بکنند. 
5- به نظر حضرتعالی همایش فراساحل کمکی به جبران عقب ماندگی ها در حوزه فراساحل می کند ؟ 
دانشگاه صنعتی شریف، انجمن مهندسی دریایی ایران و ... نزدیک به 14 سال فعالیت مشترکی را با برگزاری همایش فراساحل است آغاز کرده اند که فعالیت خوبی از دیدگاه علم و فناوری است، خود همایش بستری است برای اینکه متخصصین امر و همچنین دست اندرکاران صنعت دور هم جمع شوند و نه تنها از آخرین مسائل علمی یا فناوریها جدید آگاه شوند، بلکه مشکلات و معضلات پیش روی صنایع فراساحل کشور را توسط کسانی که اهل فکر هستند، دانشجویان، محققین، اندیشمندان مطرح بکنند تا راه حلی برای رفع مشکلات پیدا شود. از 2 سال گذشته همایش خوشبختانه از حوزه ملی به بین المللی ارتقاء پیدا کرده و ما شاهد حضور اندیشمندان و شرکتهای صاحب فناوری خارجی برای انتقال تکنولوژی در همایش گذشته و این همایش هستیم. بنابراین همایش ها همیشه به مسئولین کشور برای شناسایی موضوعات و مشکلات کمک می کند و ضمن اینکه بستر فعالیت را برای محققین جوان ما هم فراهم کرده است که نه تنها آخرین دستاوردهای خود را در قالب مقاله یا کارگاه ارائه بدهند بلکه از فناوریهای بین المللی آگاه شوند تا بتوانیم با شناخت فناوریهای جدید و آگاه بودن نسبت به معضلات صنعت فراساحل راهکارهای جدید را پیدا کنیم. نباید انتظار داشته باشیم با برگزاری یک همایش همه مسائل حل شوند، همایش ها ابزار و بستری برای تبادل نظر هستند. برگزاری 2 سالانه همایش فراساحل می تواند کمک خوبی به حوزه فراساحلی کشور داشته باشد. 
6- چه نیازهایی در حوزه فراساحل وجود دارد که می توان در هفتمین همایش بین المللی صنایع فراساحل به آن پرداخت و آن را مطرح کرد ؟ نظر شما در خصوص محورهای همایش چیست ؟ 
7 محور همایش که در نظر گرفته شده مشخص و روشن است، سازه های فراساحل، فناوری های نوین در صنایع فراساحل، شرایط محیطی دریا، هیدرودینامیک فراساحل، ژئوتکنیک دریایی، ایمنی، بهداشت و محیط زیست در صنایع فراساحل، مدیریت و برنامه ریز ی در صنایع فراساحل از محورهایی است که در این همایش مطرح می شود. منتها در کنار این محورها 2 مسئله می خواهم اشاره بکنم. یکی نیاز به استانداردهایی در حوزه سازه های دریایی و فراساحلی است، چه کارفرمایان و بهره برداران و چه سازندگان از این استانداردها استفاده می کنند و این استانداردها بین المللی است که بصورت های متعدد و مختلف وجود دارد. با توجه به تجربیاتی که در کشور اندوخته شده است در بیش از 2 دهه فعالیت مشاورین و پیمانکاران داخلی و اجرای بسیاری از سکوهای دریایی و تاسیسات فراساحلی مانند خط لوله و ساير سازه هاي فراساحلي، امروزه جای بانک اطلاعاتی پروژه های فراساحلی خالی است. ما نیازمند یک مجموعه مدیریتی دانش هستیم، این موضوع جزء الزامات است. در محور نقشه راه سازه های دریایی در بحث استانداردها، مدیریت دانش را به عنوان یکی از اولویت ها در واقع شناسایی شده است، در این حوزه لازم است در همایش هفتم فراساحل بصورت جدی ورود پیدا بکنیم و ساختار مدیریت دانش را مطرح نماييم، این موضوع کمک می کند نه تنها گذشته صنعت فراساحل را بصورت ساختارمند داشته باشیم بلکه یک مرجع مناسبی برای توسعه آتیه ما محسوب خواهد شد. هیچ کشوری بدون داشتن یک ساختار مدیریت دانش نمی تواند پیشرفت بکند و ما خوشبختانه فازهای مختلف پارس جنوبی را داریم، سکوهای مختلف فراساحلی که یا بازسازی شدند یا در حال توسعه هستند و اینها اطلاعات خيلي خوبی را می تواند به دست اندرکاران و متخصصین تازه وارد ما بدهد. قطعا اطلاعاتی هستند که شرکتهای نفتی و صاحبان حوزه های پروژه های فراساحل مایل نباشند جزئیات به کسی داده شود، برای ایجاد بانک نیازی به جزئیات نیست بلکه دنبال محورهای تخصصی و فنی هستیم، نکاتی که برای آینده توسعه کشور لازم است حتما باید در ساختار مدیریت دانش به آنها پرداخته شود. نکته دوم این است که انجمن مهندسی دریایی ایران فعالیت خوبی را در حوزه نشریات علمی پژوهشی و مدیریت دانش ایفا کرده است، نشریه علمي پژوهشي مهندسی دریا و همچنين Maritime Technology نمونه هايي از اين فعاليت ها هستند كه توانسته مقالات و تازه های این حوزه را در به سمع و نظر اندیشمندان در داخل و خارج برساند. خوشبختانه با توجه به اینکه حوزه فراساحل هم یکی از حوزه هایی است که می بایست به توجه جدی می گردید، سومین نشریه انجمن هم به عنوان نشریه International Journal of Coastal and Offshore Engineering  از وزارت علوم مجوزهای لازم را اخذ کرده است و اولین شماره آن نهایی شده و آن را در ایام همایش رونمایی خواهیم کرد. این نشریه با دیدگاه بین المللی از طرف انجمن دنبال شده است و هدف بیشتر جذب مقالات خارجی در حوزه های فراساحل است تا بتوانیم به نوعی در انتقال تکنولوژی به داخل کشور سهمی را ایفا نماییم و از طرف دیگر قدرت و توان متخصصین داخلی را در حوزه بین الملل عرضه نماييم. همانطور که قبلتر هم اشاره کردم یکی از راه های تعامل خوب این است که نشان دهیم چقدر توانمندی داخلی وجود دارد و نشریات تولید علم و دانش یکی از این طرقی است که می تواند این توانمندیها را نشان دهد. درست است که خیلی از متخصصان ایرانی در نشریات خارجی و معتبر مقاله چاپ می کنند ولی چقدر خوب است که خود ما صاحب نشریاتی باشیم که سایر متخصصین هم در واقع مقالاتشان را در یک نشریه ایرانی چاپ کنند. این نشان دهنده این است که ما نه تنها در تولید علم می خواهیم پیشرو باشیم بلکه در مدیریت علم هم پیشرو هستیم. چاپ نشریه مدیریت علم است و توانمندی مدیریت را نشان می دهد و ما بجایی رسيده اييم که توانمندی این مدیریت را داریم و متخصصین داخلی ما می توانند این کار را انجام دهند. 
7- با توجه به بحث اقتصاد دانش‌بنیان، دانش و نوآوری‌های جدید، فعالیت و حضور شرکتهای دانش بنیان را در صنعت فراساحل چگونه می بینید ؟ آیا در بحث دانش بنیان در این حوزه پیشرفتی داشتیم ؟ برای استفاده بهتر از شرکتهای دانش بنیان چه باید کرد ؟
موضوع دانش و فعاليت هاي دانش بنيان در حوزه فراساحل هنوز يك موضوع نوپایی است و براي رسيدن به قوام خودش نيازمند زمان و استمرار است. به دو جهت به نظر من باید راه نسبتا طولانی را برای این مسئله طی کنیم. یکی اینکه شرکتهای دانش بنیان نیازمند حمایت هستند و از طرف دیگر این نگرانی وجود دارد که این حمایتهایی که انجام می شود منجر به خروجی نشود. به سابقه بین المللی این حوزه رجوع کنیم، می بینیم که کشورهای پیشرفته هم برای اینک در حوزه های فناوری توسعه پیدا بکنند، حمایتهایی را از شرکتهای دانش بنیان که توسط متخصصین بخش خصوصی اداره می شود انجام داده اند. طبق آمار و ارقامی که از کشورهای پیشرفته دریافت کرده ام از صددرصد حمایتهایی که از  شرکتهای دانش بنیان می شود فقط 20 الی 30% به نتیجه رسیده است و از این مقدار هم بیش از 15% محصول تجاری و اقتصادی تولید نكرده اند و لذا بازگشت سرمایه در همان حد ١٥ درصد است، دلیل آن مشخص است زیرا حوزه فناوری نیازمند تحقیق و توسعه (سعی و خطا) است. اگر تضمینی در یک حوزه وجود داشته باشد که حمایت نمی خواهد، شما اگر مطمئن باشی که پمپی را که تولید می کنید تبدیل به محصول می شود و در بازار فروش می رود دیگر نیاز به حمایت ندارد. ولی به عنوان نمونه برای کسب فناوری های انرژی های تجدید پذیر دریایی در کشورهایی مثل انگلستان که از سال 1990 شروع به تحقیق و توسعه کرده اند، تا سال 2005 بالانس اقتصادی سرمایه گذاری نسبت به محصول همیشه منفی بوده است، یعنی سرمایه گذاری بیشتر از خروجی محصول بوده است. 15 سال برای صنعت انرژی های تجدید پذیر هزینه و تحقیقات شده است و از شرکتهای دانش بنیان حمایت شده، نمونه های مختلف ساخته و بارها تست شده است، تا اینکه به نمونه های تولید انبوده رسیده اند. از سال 2005 به بعد تازه در انگلستان شاهد بهره برداری اقتصادی از انرژی های تجدید پذیر هستیم، امروزه نزدیک به 12 سال از سال 2005 گذشته و پیشرفت انگلستان در این حوزه بسیار بسزا است.  کشوری مثل آلمان اخیرا تولید انرژی های تجدید پذیر و غیر تجدید پذیر آن از نظر هزینه برابری می کند و در نتیجه شاهد رقابتي پایاپای برای تولید انرژی در آلمان هستیم. پس بدون سرمایه گذاری و درازمدت اندیشیدن امکان توسعه فناوری وجود ندارد. بنابراین انتظار از یک شرکت دانش بنیان برای اینکه امروزه از آن حمایت و 2 سال بعد محصول تجاری سازی شود در حوزه هایی مثل دریایی که پیچیدگی های فراوانی دارد انتظار دور از ذهنی است. نگرش مسئولین به این مسئله ابتدایی است و نیازمند پختگی بیشتر، مذاکره، تلاش و برگزاری جلسات کارشناسی در این حوزه هستیم تا بتوانیم کامل کنیم که چرا نیازمند شرکتهای دانش بنیان هستیم. شرکتهای دانش بنیان لازم است حمایت مستمر شوند. همین نوع حمایتها همانطور که در بالا به انگلستان اشاره شد اگر به صورت مستمر انجام شود شاهد بهره برداری اقتصادی خواهیم بود. 
همچنین همکاری مشترک شرکتهای دانش بنیان با دانشگاه های خارجی یک الزام است. همکاری علمی و فناوری بهترین نوع همکاری است که به امنیت کشور لطمه ای وارد نمی کند. چون کسی که محصولی را وارد کشور و تولید می کند، سیستم داخلی است. این همکاری خیلی متفاوت با آن است که ساخت چیزی را کلا واگذار به خارجی ها کنیم. 
8- اگر بخواهید به صنایع فراساحل کشور نمره بدهید، چه نمره ای می دهید ؟ 
نمره دهی چیزی را حل نمي کند، هیچ موقع دانش بشری کامل نخواهد شد، اگر ساختار دنیای منظم امروزی را نگاه بکنیم بشر همواره تلاش می کند به بخشی از نظم طبیعی، جهانی و خدادادی دست پیدا کند، پس بنابراین اين دانش انتها ندارد. واقعیت این است که ما به نسبت آن چیزهایی که می توانیم کسب کنیم خیلی راه زیادی داریم و نسلهای آینده نیز باید این راه را طی كنند. اگر به این موضوع اینگونه نگاه کنیم که صنایع فراساحل ما چقدر فاصله دارد برای آنکه به اقتصاد کشور كمك كند و آن را وارد شرایط مطلوب نماید، باید بگویم خیلی راه داریم. تلاش های ارزشمندی انجام داده ایم و دستاوردهای بزرگی توسط متخصصین داخلی بدست آمده اما کافی نیست. در تمامی حوزه های فراساحل راه زیاد و پتانسیل خوبی داریم که نیازمند سرمایه گذاری، دانش و خلاقیت است که راه آن از دانش و تکنولوژی می گذرد. 
لازم است حتما سیستم تخصصی کشور، شركت هاي دانش بنیان، دانشگاه ها و تعامل بین المللی را در یک ساختار هوشمند تعریف نماییم تا بتوانیم آینده روشنی را برای کشور رقم بزنیم. 
امیدوارم همایش هفتم دستاوردهای خوبی برای حوزه فراساحل داشته باشد و کماکان شاهد فعالیت پررنگ انجمن مهندسی دریایی ایران و متخصصین در حوزه فراساحل کشور باشیم. 

۹۶/۰۲/۳۰
۱۷:۳۷

همکاری سه جانبه پارک علم و فناوری خراسان، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی و صنایع پخت نان مشهد در توسعه و ارتقای سیستم صنایع پخت نان مشهد

در راستای هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های مختلف علمی، تحقیقاتی، فناوری، تجهیزاتی، آزمایشگاهی و نیز تحقق اهداف و انجام ماموریت‌های سازمانی هر یک از طرفین، تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه پارک علم و فناوری خراسان، پژوهشکده علوم و صنایع غذایی و صنایع پخت نان مشهد در توسعه و ارتقای سیستم صنایع پخت نان مشهد به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم نامه در 7 ماده، 32 بند، 1 تبصره و 3 نسخه با موضوع فراهم آوردن زمینه‌های همکاری مشترک پژوهشی، فناوری، خدمات فنی و تخصصی در حوزه نان و صنایع وابسته با در نظر گرفتن کلیه امکانات، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های طرفین اعم از علمی و تخصصی، نیروی انسانی و تجهیزات به امضا رسید.
بر پایه این گزارش، پس از انعقاد تفاهم‌نامه، رئیس و برخی از مدیران پارک علم و فناوری خراسان و پژوهشکده علوم و صنایع غذایی از دستاوردها و تجهیزات ساخته شده شرکت صنایع پخت مشهد بازدید کردند.
شرکت صنایع پخت مشهد در سال 1370 با هدف ساخت انواع ماشین آلات پخت نان جهت تامین نیازهای داخلی و حضور در بازارهای جهانی فعالیت خود را آغاز نمود که با تکیه بر تخصص و تجربه مهندسان داخلی توانسته است محصولات خود را علاوه بر داخل کشور، به بیش از 32 کشور جهان از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، استرالیا، نروژ، انگلستان و هلند نیز صادر کند.
گفتنی است در حال حاضر شرکت صنایع پخت مشهد با برخورداری از استانداردهای بین‌المللی ISO 9001-2008 در مدیریت کیفیت، 9 نشان استاندارد ملی ایران و 8 گواهینامه CE و 7 گواهینامه ثبت اختراع در زمینه ماشین‌آلات پخت نان با اشتغال 80 نفر به‌صورت مستقیم و 100 نفر به‌صورت غیرمستقیم فعالیت می‌کند.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

رئیس و کارشناسان پارک علم و فناوری دانشگاه زنجان از پارک علم و فناوری استان سمنان بازدید کردند

رئیس و کارشناسان پارک علم و فناوری دانشگاه زنجان برای آشنایی با فرایند جذب و پذیرش و انتقال تجربیات، از پارک علم و فناوری استان سمنان بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شهیدی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه زنجان و کارشناسان پارک علم و فناوری این دانشگاه با حضور در جلسه جذب و پذیرش مراکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان سمنان، با شیوه برگزاری این جلسات آشنا شده و از راهنمایی‌های مدیر مراکز رشد و کارشناسان پارک علم و فناوری استان سمنان استفاده کردند.
گفتنی است جلسه‌ای مشترک بین رئیس و کارشناسان پارک علم و فناوری دانشگاه زنجان و دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان، معاونان و کارشناسان این پارک نیز برگزار شد.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۳:۱۴

18دانشگاه ایرانی در فهرست برترین دانشگاه های دنیا در رتبه بندی لایدن قرار گرفتند

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام " ISC "گفت: در رتبه بندی لایدن در سال 2017 میلادی تعداد 18 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع دانشگاههای برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد جواد دهقانی اظهار داشت: در فهرست جدید دانشگاههای برتر در نظام رتبه بندی لایدن، جمهوری اسلامی ایران با 17 دانشگاه در میان کشورهای اسلامی بیشترین تعداد دانشگاه برتر را در اختیار دارد و ترکیه با 16 دانشگاه، مالزی با 5 دانشگاه و عربستان سعودی با 4 دانشگاه دراین نظام رتبه بندی در جایگاههای بعدی قرار دارند.
دکتر دهقانی گفت: در جدیدترین رتبه بندی لایدن، علاوه برافزایش حضور تعداد دانشگاههای ایران، شاهد ارتقای رتبه اکثر دانشگاههای کشورمان نیز و در این فهرست دانشگاه تهران از رتبه 228 درسال 2016 به رتبه 195 و نیز دانشگاه امیر کبیر از رتبه 325 درسال 2016 به رتبه 292 ارتقا رتبه یافته اند.
سرپرست ISC اظهار داشت : لایدن از سیستم‌های رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی در کشور هلند می‌باشد و هر ساله به رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان می‌پردازد. معیارهای این نظام به دو دسته کلی شاخص‌های تاثیر و همکاری‌های علمی تقسیم می‌شوند. اطلاعات مربوط به این شاخص‌ها از پایگاه داده‌ علوم ( (Web of SCIENCE جمع‌آوری می‌شود. در رتبه بندی سال 2017 از اطلاعات مستخرج چهار سال در فاصله زمانی 2015 -2012 استفاده شده است.
وی افزود: همچنین در رتبه بندی لایدن در سال 2016، 14 دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی و اصفهان در فهرست دانشگاههای برتر قرار گرفتند.
گفتنی است تعداد دانشگاههای برتر کشور ما در رتبه بندی لایدن در سال 2015 تعداد 13 دانشگاه بود که این تعداد در سال 2016 به 14 و در سال 2017 به 18 دانشگاه افزایش یافته است.

۹۶/۰۲/۳۰
۱۴:۴۴
۹۶/۰۲/۳۱
۰۶:۲۷