نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 124590
 • تمام سکه (طرح جدید) 1348000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1289000
 • نیم سکه 680000
 • ربع سکه 380000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 4074
 • یورو 4778
 • پوند 5430
 • صد ین 3650
 • درهم امارات 1120
 • لیر ترکیه 1085
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 42 Arrow up
  دلار 35099
 • 35 Arrow up
  یورو 40736
 • 390 Arrow up
  پوند 46227
 • 125 Arrow up
  فرانک 35151
 • 109 Arrow up
  صد ین 30789
 • 12 Arrow up
  درهم امارات 9556

در نشست هم اندیشی اقتصادی در حوزه گردشگری سلامت مطرح شد؛ صنعت گردشگری سلامت، راهی برای رهایی از اقتصاد نفتی

صنعت گردشگری سلامت در نشست هم اندیشی اقتصادی که در هتل اسکان برگزار شد، به عنوان راهی برای برون رفت اقتصاد ایران از اقتصاد نفتی مطرح گردید.

گروه اقتصادی: نشست هم اندیشی اقتصادی در حوزه گردشگری سلامت، با مشارکت انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ایران و مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، پنجشنبه شب در هتل اسکان الوند تهران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار بولتن نیوز، مهدی کریمی رئیس شورای سیاست گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، ضمن خوش آمدگویی به میهمانان حاضر، به عنوان اولین سخنران نشست، گفت: توانسته ایم در حدود پنجاه کشور اسلامی را به صورت یک شبکه ی بین المللی با هم مرتبط کنیم که در حال حاضر فعالیت بسیار خوبی دارد.
وی با اشاره به اینکه دبیرخانه مرکز توسعه گرشگری سلامت کشورهای اسلامی، فعالیت خود را از تهران شروع کرده، افزود: در حال حاضر توانسته ایم بیش از 38 کشور از کشورهای اسلامی را در حد وزیر و معاون وزیر در شورای مرکزی گرد هم آوریم.
رئیس شورای سیاست گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی گفت: در ایران زیر ساخت های بسیار مناسبی در این حوزه در حال شکل گیری است و ما بسیار توانمندانه می توانیم فعالیت کنیم که آن را نادیده گرفته ایم.
شرکتهای مسافرتی و جهانگردی جایگاه ویژه ای در حوزه گردشگری سلامت دارند
کریمی با تاکید بر اینکه یک چهارم تا یک سوم درآمد نفت کشور را می توانیم از گردشگری سلامت تحصیل کنیم، گفت: جایگاه شرکتهای مسافرتی در کنار جایگاه بیمارستانها و حوزه های مربوط به دولت ها، از رتبه و اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری سلامت شبکه ی ارتباطی قوی ایجاد کرده اند که آن را در سطح کشورهای اسلامی مدیریت می کنند، افزود: در کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه به شدت در این حوزه در حال فعالیت و کار اقتصادی هستند اما متاسفانه در ایران با وجود اخذ مجوزهای گوناگون در حوزه گردشگری سلامت، اهمیتی به این موضوع داده نشده است.
رئیس شورای سیاست گذاری مرکز گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، سپس به تعریف گردشگری سلامت از زبان سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) پرداخت و گفت: خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و روحیه فرد و در مکانی خارج از محل سکونت او درمدت بیش از 24 ساعت، بیانجامد تعریف گردشگری سلامت است.
کریمی گردشگری پزشکی، گردشگری طبیعت درمانی و گردشگری تندرسی را از شاخه های مهم گردشگری سلامت خواند و گفت: ایران در صده های گذشته جایگاه به خصوصی در گردشگری سلامت داشته است که متاسفانه آن را از دست داده است؛ این درحالی است که ما در حال حاضر از بهترین پزشک های دنیا برخورداریم.
وی افزود: در حوزه گردشگری طبیعی ایران دارای مراکز بسیاری است که در کنار منابع طبیعت‌درمانی امکانات اقامتی، رفاهی و نظارت پزشکی را برای گردشگران آماده کرده اند تا گردشگران بتوانند در آرامش و رفاه کامل از این نعمت های خدادادی استفاده کنند.
او گفت: ما در غرب آسیا به خاطر وسعت و جمعیتی که داریم، یکی از بزرگترین کشورهایی هستیم که می توانیم در این حوزه فعالیت کنیم، اما متاسفانه نه دارای کمپینگ های ورزشی خوبی هستیم نه توریسم ورزشی برای ما معنی پیدا کرده است؛ این درحالی است که دارای بهترین پیست های اسکی، بهترین زیرساختها برای شنا، بهترین حوزه های جنگلی هستیم، اما متاسفانه نتوانستیم از آن بهره برداری کنیم.
وی با انتقاد از محور قرار گرفتن نفت و درآمد نفتی در ایران، افزود: کشوری مانند عمان یک طرح 25 ساله در حوزه توریسم ورزشی دارد و با وجود اینکه بسیاری از ظرفیت های خدادادی ایران را ندارد هر ساله درآمد فراوانی از این طریق تحصیل می کند.
اهداف تأثیر گذار صنعت گردشگری بر اقتصاد و جامعه ایران
کریمی اهداف صنعت گردشگری سلامت در ایران را اینگونه برشمرد: 1) اشتغال زایی و رشد کیفی در بخش سلامت کشور 2) کسب درآمد و ارزآوری به کشور و حمایت از رشد اقتصادی در کشور 3) تبدیل شدن به قطب گردشگری سلامت در منطقه؛ جذب گردشگران سلامت از کشورهای آسیای میانه و قفقاز، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اسلامی 4) بستر سازی جهت جذب سرمایه گذاری های خارجی.
وی با تاکید بر نقش موثر آژانس های مسافرتی در توسعه اقتصاد گردشگری سلامت، افزود: با نگاهی به کشورهای پیشروی منطقه یا جهان، تعداد کثیری از شرکتهای فعال در حوزه گردشگری سلامت را خواهیم یافت که با انجام فعالیت های خدماتی، ترویجی و تبلیغاتی سیل عظیمی از علاقه مندان به دریافت خدمات سلامت را به سوی کشورها جذب می نمایند.
رئیس مرکز گردشگری سلامت کشورهای اسلامی گفت:با توجه به رشد و توسعه روز افزون صنعت گردشگری به ویژه در بخش سلامت، فعالیت موثر آژانس های خدمات مسافرتی و گردشگری و کارگزاران مرتبط علاوه بر عواید اقتصادی جمهوری اسلامی ایران فرصتهای اقتصادی مطلوبی جهت فعالان این عرصه را به وجود خواهند آورد که از آن جمله می توان به مواردی چون: توسعه شبکه ارتباطی با فعالان گردشگری و درمان سایر کشورها؛ بهره مندی مطلوب اقتصادی در زمینه معرفی و ارائه خدمات پشتیبانی به گردشگران سلامت کشورها؛ توسعه بازار در ابعاد داخلی و بین المللی با معرفی جذابیتهای گردشگری در بخشهای درمانی، طبیعی، تندرستی و ورزشی؛ برندینگ و توسعه فعالیت ها در سایر حوزه های تخصصی گردشگری؛ اشاره کرد.
کریمی با اشاره به اینکه با تمام بیمه های کشور جلسه گذاشتیم که در حوزه پشتیبانی و ارز آوری به جز از بیمه سامان از هیچ کدام از آنها نتوانستیم خدماتی دریافت کنیم، گفت: قبل از اینکه دوستان بانک رفاه نیز پای کار بیایند با اکثریت بانک ها وحتی بانک مرکزی جلسه های متعدد برگزار کردیم و متاسفانه راهکاری ایجاد نگردید.
وی افزود: همین جا از دوستان بانک رفاه و بیمه سامان تقاضا می کنم نسبت به گردشگری سلامت اهتمام ویژه داشته باشند، چرا که جابه جایی مالی بسیار بالایی برای کشور خواهد داشت.
کریمی از جمله مطالب مورد اهمیت جهت توسعه فعالیت بخشهای خصوصی در حوزه گردشگری سلامت را اینگونه برشمرد: 1) عواید اقتصادی مطلوب فعالیت در این حوزه 2) رقابت با کشورهای منطقه در برند سازی خدمات سلامت 3) وجود دانش پزشکی عالی و خدماتی تخصصی مطلوب جهت پذیرش گردشگران سلامت 4) وجود ظرفیتهای طبیعی و جذاب منحصر به فرد 5) لزوم توسعه فعالیت های بین المللی در حوزه گردشگری به منظور بهره مندی از ظرفیت های به وجود آمده 6) عدم توفیق در دستیابی به سهم جمهوری اسلامی ایران از گردش اقتصادی حوزه سلامت و نقض موثر بخشهای خصوصی در بهبود شرایط 7) امکان بهره مندی از خدمات حمایتی نهادهای فعال در حوزه سلامت و همچنین سازمانهای بین المللی .
وی درباره وضعیت دو کشور هند و ترکیه در حوزه گردشگری، گفت: هند با وجود جمعیت بالای یک میلیارد نفر به شدت در این حوزه فعالیت می کند و مراکز درمانی آن به صورت زنجیر وار به صورت بهم پیوسته کار می کنند؛ ترکیه نیز با اینکه خیلی دیرتر از ما فعالیت خود در حوزه گردشگری سلامت را آغاز کرده است، اما با موفقیت بیشتری روبرو بوده است.
رئیس شورای سیاست گذاری مرکز توسعه گردشگری سلامت به وظایت این مرکز پرداخت و گفت: کمک به ارتقاء دانش فنی واحدهای مرتبط به منظور رقابت در عرصه های بین المللی؛ ارائه خدمات مشاوره ای به فعالان اقتصادی این حوزه به منظور کمک به رشد و برندسازی؛ ایجاد فضای مناسب فعالیت اقتصادی برای بخش های خصوصی و دولتی فعال ؛ سازماندهی توانایی ها و امکانات موجود کشورهای اسلامی برای ایجاد پیوند بین امکانات و منابع ؛ ایجاد بستر مناسب حضور و همکاری واحدهای فناوری و شرکتهای دانش بنیان را از جمله وظایف این مرکز خواند.
کریمی، برگزاری دوره های آموزشی؛ حمایت از دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی و گردشگری منتخب ؛ ارائه تسهیلات جهت مشارکت موثر شرکتهای خدمات گردشگری در کنگره و نمایشگاه سالانه توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی ؛ حمایت اجرایی به منظور تعریف همکاری های اقتصادی مشترک با سایر کشورها و ارائه خدمات حمایتی به منظور حضور در نمایشگاه های مرتبط در سایر کشورها را از جمله شیوه های همکاری تعیین شده برای مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی برشمرد.
وی در خصوص پنل های تخصصی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی که هر ساله برگزار می شود، تصریح کرد: سال گذشته از تمام شبکه های بین المللی حضور داشتند که این خود بازتاب بین المللی گسترده ای داشت. ما سیاسی عمل نمی کنیم و حوزه ما حوزه تخصصی است.
کریمی، گردشگری سلامت؛ توریسم ورزشی؛ غذای سالم و زنجیره تأمین؛ گردشگری خرید؛ دارو و تجهیزات پزشکی؛ طب سنتی و گیاهان دارویی؛ توسعه روابط دانشگاهی و فناوری و فرصتهای سرمایه گذاری را از جمله پنل های تخصصی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی برشمرد.
وی در خصوص گردش مالی اقتصاد گردشگری سلامت، تشریح کرد: پیش بینی می شود گردش مالی بخش گردشگری جهان در سالهای آتی، از گردش مالی بخش صنعت فراتر رود و تا چند سال دیگر به 2 تریلیون دلار برسد؛ البته سهم ما بسیار ناچیز است.
او با اشاره به تحریم هایی که هر روز رنگ عوض می کنند گفت: بانک رفاه به عنوان کارگزار رسمی مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی با همکاری سایر بانکهای خارجی انتخاب شده است.
کریمی با تاکید بر اینکه مهمترین مسئولیت بانک رفاه تأسیس دفتر سرمایه گذاری گردشگری سلامت به عنوان کارگزار مشاور و سرویس دهنده در این بانک خواهد بود، گفت: با توجه به نقل و انتقالات بالای مالی که امسال و سال آینده خواهیم داشت، بانک رفاه بسیار نقش موثری خواهد داشت.
وی با اشاره به ضعف بیمه های داخلی در بازارهای بین المللی، گفت: با تصمیمی که در شورای مرکزی گرفته شد، بیمه سامان به عنوان بهترین گزینه انتخاب شد؛ بیمه سامان در حوزه گردشگری و گردشگری سلامت به خوبی در حال فعالیت است به همین خاطر خواهش کردیم در کنار ما حضور داشته باشد.
کریمی در پایان گفت: مرکز گردشگری سلامت کشورهای اسلامی به منظور دستیابی به اهداف عالیه این مرکز آمادگی خود را جهت همکاری با کلیه فعالان حوزه سلامت کشورهای اسلامی اعلام می دارد.
گردشگری در ایران به مانند قربانی است که همه قضد ذبح کردنش را دارند
حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ضمن خوش آمد گوی و تقدیر از حضور چشمگیر و گسترده نمایندگان دفاتر، گفت: انجمن صنفی ما با مرکز توسعه گردشگری سلامت تفاهم نامه ای امضا کرده است و امیدواریم این همکاری ها گسترش روز افزونی داشته باشد.
وی در ادامه ضمن انتقاد از رفتاری که مسئولین و سیاستمداران نسبت به گردشگری دارند، افزود: گردشگری در ایران به مانند قربانی است که هر کس قصد ذبح کردن آن را دارد، هر نامزدی که می خواهد بر صندلی ریاست بنشیند از گردشگری مایه می گذارد.
رفیعی در ادامه گفت: هیچ وقت اجازه نداده اند گردشگری در جایگاه خودش قرار بگیرد و به دست اهلش به انجام برسد؛ این دوستانی که اینجا حاضر هستند، سرمایه، وقت و فکرشان را برای این حوزه هزینه کرده اند و سالهای سال تجربه کرده اند به همین خاطر شایسته نیست حدود 50 سال سابقه یک فرد را قربانی پست و مقام چند ساله یک مقام سیاسی کنیم.
وی با اشاره به اهمیت بالای گردشگری سلامت در حوزه ارز آوری، از دولت خواست که رویه ای را تدبیر کنند که آژانس های مسافرتی و دفاتر خدمات جهانگردی بتوانند به صورت مستقیم از توریسم سلامت سهم داشته باشد، تا بتوانند در چرخه ای که هتل داران و بیمارستان ها و پزشکان در قسمت دیگر آن هستند، وظیفه خود را به خوبی انجام دهند.
بانک رفاه پیشروترین سرویس دهنده در حوزه سلامت است
دکتر فرخ نژاد نماینده عالی بانک رفاه و عضو هیئت مدیره این بانک با بیان اینکه بانک رفاه با حدود 60 سال تجربه، یکی از قدیمی ترین بانک های کشور است که توانسته سرویس ها و خدمات مناسبی را ارائه کند، گفت: در حوزه سلامت سرویس دهنده خدمات بانکی به همه عزیزان در این حوزه هستیم؛ از وزارت بهداشت و درمان تا سازمان نظام پزشکی و مجموعه های بیمه ای مانند بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی.
وی با ارائه گزارشی از عملکرد بانک رفاه کارگران در حوزه بانکداری و خدمات پولی ـ مالی، افزود: همکاران ما در حوزه توریسم سلامت برنامه هایی دارند ان شاء الله تفاهم نامه قطعی خواهد شد.
فرخ نژاد با تاکید بر اینکه دفتر جذب سرمایه گذاری حوزه گردشگری سلامت در بانک رفاه مراحل پایانی خود را برای آغاز به کار طی می کند، افزود: در تفاهم نامه کلی حتماً بانک به مواردی که تعهد می کند عمل و ریز آن را منتشر خواهد کرد.
توریسم درمانی به عنوان یکی از فرصت های طلایی صنعت گردشگری
خانم واسفی نماینده عالی بیمه سامان نیز در سخنرانی خود گفت: شرکت بیمه سامان به عنوان فعالترین و بزرگترین شرکت بیمه در زمینه ارائه خدمات بیمه ای به صنعت گردشگری در حوزه بیمه های مسافرتی، درمان، آتش سوزی، اتومبیل و تمامی خدمات بیمه ای مشغول فعالیت است.
وی افزود: بیمه سامان به عنوان تنها ترین و اولین شرکت بیمه ای مفتخر هست که محصولات خودش را از طریق شعبه تخصصی گردشگری، به بانیان صنعت توریسم ارائه می دهد.
نماینده عالی بیمه سامان تصریح کرد: هم اکنون شرکت بیمه سامان با سرمایه گذاری در بخش بیمه های مسافرتی و خدمات درمانی و قرارداد با شرکتهای کمک رسان در سطح اروپایی و بین المللی موفق شده است با بیش از 50 هزار مراکز درمانی و بیمارستان های معتبر به صورت آنلاین و بدون واسطه ارتباط برقرار کند، تا بتواند تمامی هزینه های مسافرتی و درمانی را در خارج از کشور پوشش دهد.
وی با تاکید بر اینکه تجربه ی بیمه سامان با 2 میلیون بیمه مسافرتی در سال، می تواند ارزش مندی بسیاری برای فعالان در حوزه گردشگری داشته باشد، افزود: تمامی موارد در بیمه سامان به صورت تخصصی نیاز سنجی می شود و ما دقیقاً همگام با نیاز مشتری و تقاضای بازار قدم بر می داریم تا رضایت مندی بیشتری را ایجاد کنیم.
خانم واسفی در پایان با بیان اینکه بیمه سامان با تأسیس دفاتر در کشورهای همسایه، از جمله عراق، افغانستان و به زودی گرجستان و دیگر کشورها، سعی در گسترش شبکه فروش خود دارد، گفت: طرح گردشگری سلامت حوزه ای است که بیمه سامان به عنوان پروژه اجرایی در حال طراحی و ارائه برنامه است و قطعاً توریسم درمانی به عنوان یکی از فرصت های طلایی بازار گردشگری قلمداد خواهد شد.
برگزاری سومین کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی در تهران
سومین کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی با محوریت کشورهای اسلامی با حمایت مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و وزارتخانه ها و تشکلهای فعال حوزه سلامت در عرصه های ملی و بین المللی در شهر تهران برگزار می گردد. این کنگره با کسب تجارب حاصله در سالهای گذشته و تعاملات اجرایی موثر با بخشهای خصوصی و تشکلهای فعال حوزه سلامت سایر کشورها در سال جاری نسبت به دعوت و تأمین هزینه کامل تعدادی از فعالان موثر بخش های خصوصی گردشگری سلامت، بیمارستانها و مراکز درمانی، شرکتهای صادرات و واردات، شرکتهای توزیع دارو و تجهیزات پزشکی و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاری این حوزه از کشورهایی مانند آذربایجان، افغانستان، ایتالیا، اتیوپی، ارمنستان، پاکستان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، سوریه، عمان، قطر، قرقیزستان، قزاقستان، کره جنوبی، گرجستان، لبنان، مالزی، مجارستان، هند و ... اقدام نموده و امید است این موضوع علاوه بر انجام وظایف مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی در زمینه توسعه شبکه ارتباطی فعالان سلامت کشورها به صورت ویژه مورد بهره برداری بخشهای خصوصی حوزه سلامت جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. با توجه به رقابت و فعالیت های جدی کشورهای پیشرو در حوزه سلامت انتظار می رود با مشارکت عمومی و نقض آفرینی موثر همه بخشهای دولتی و خصوصی جلوه ای منحصر به فرد از توانمندیهای بالقوه ملل اسلامی در حوزه سلامت ارائه گردیده و منجر به توسعه روابط اقتصادی حوزه سلامت و تعریف همکاری های اجرایی فی ما بین کشورها گردد.
مرکزه توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی در سال 1394 پیرو برگزاری اولین کنگره بین المللی توسعه روابط اقتصادی در حوزه سلامت با محوریت کشورهای اسلامی و با هدف ایجاد بستری مناسب جهت توسعه روابط سلامت کشورهای اسلامی در حوزه های خدمات درمانی، دارو و تجهیزات پزشکی، تحقیقاتی، علمی، آموزشی و فناوری تشکیل گردیده است.
این مجموعه بنا دارد با بهره مندی از ظرفیت ویژه بخشهای خصوصی فعال در عرصه سلامت کشورهای اسلامی و در تعاملی سازنده با نهادهای دولتی موجبات بهره مندی هر چه بیشتر جامعه مسلمانان از خدمات سلامت کشورهای اسلامی را فراهم آورده و ارتباطات بین المللی در این حوزه تاثیر گذار را تسهیل بخشد.
انتهای پیام/#
گزارش از محمدرضا خزائی

۹۶/۰۸/۱۳
۱۶:۲۰

همتی در هشتاد و دومین سالگرد تاسیس بیمه ایران: صنعت بیمه؛ بستر خوبی برای توسعه پیدا کرده است/ صنعت بیمه مظهر اقتصاد مقاومتی است

رئیس کل بیمه مرکزی صبح امروز در مراسم سالگرد بیمه ایران بر پرداخت سریع خسارت، جذب رضایت مشتری برای تحکیم اقتصاد مقاومتی از سوی شرکت های بیمه تاکید کرد.

به گزارش ایلنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، عبدالناصر همتی در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش های ۸۲ ساله مدیران و کارکنان بیمه ایران از آغاز تاسیس تا کنون، گفت: بیمه ایران؛ برند ملی صنعت بیمه است و بدون آن صنعت بیمه هویت نخواهد داشت.
 همتی در این مراسم بر حمایت خود از بیمه ایران تاکید کرد  و گفت: بیمه ایران در سال های اخیر و در شرایط بحرانی، همراه خوبی برای بیمه مرکزی در پیشبرد اهداف دولت جمهوری اسلامی و خدمت رسانی به مردم بوده که نباید به خاطر برخی مشکلات مالی ، نادیده گرفته شود. بیمه ایران دارای پتانسیل بالقوه ای از سرمایه انسانی است.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حمایت از بیمه ایران به مفهوم عدم حمایت از سایر شرکت های بیمه نیست بلکه بیمه مرکزی جدا از نقش حاکمیتی و نظارتی خود، همیشه یار و یاور شرکت های بیمه بوده و خواهد بود چرا که معتقدم هدایت صنعت بیمه یک کار گروهی است.
وی با تاکید بر اهمیت سودآوری بیمه ایران گفت: نقش بیمه ایران در اقتصاد کشور و پشتیبانی از صنعت بیمه بسیار موثر بوده و برای توسعه و پیشرفت نیاز به تلاش و سودآوری دارد.
رئیس کل بیمه مرکزی خطاب به مدیران و اعضای هیات مدیره بیمه ایران گفت: بحث تمرکز زدایی را مورد توجه قرار دهید و با سبک کردن وظایف ستاد، اختیارات بیشتری به مناطق دهند و بستر لازم را برای شکوفایی آنها فراهم کنید و ستاد باید به نهاد سیاست گذاری و تعیین استراتژی های بلند مدت و میان مدت تبدیل شود.
حاکمیت شرکتی باید به طور جدی در بیمه ایران اجرا شود
 همتی افزود: آیین نامه حاکمیت شرکتی باید در بیمه ایران به طور جدی اجرا شود چرا که یک اصل بسیار مهم در سیستم اقتصادی کشور که باید به طور جدی برای حمایت از حقوق بیمه گذاران در بیمه ها و سپرده گذاران در بانک ها اجرا شود.بیمه ایران باید پیشتاز اجرای این آیین نامه شود و به شفافیت صنعت بیمه کمک کنند.
رئیس کل بیمه مرکزی جداسازی بیمه عمر بیمه ایران تحت عنوان یک شرکت مجزا را در سخنان خود مطرح کرد و گفت:  این کار تحول بزرگی در بیمه ایران به شمار خواهد آمد و توان گسترده ای خواهد داشت.
 همتی در خصوص شبکه فروش گفت: ما حامی نمایندگان و کارگزاران هستیم و قصد ایجاد محدودیت برای شبکه فروش نداریم.
وی با اشاره به خالی بودن دو سوم ظرفیت سرمایه های بیمه پذیر کشور گفت: در حال حاضر ۸۷ درصد ظرفیت بیمه بدنه اتومبیل و ۸۹ درصد بیمه آتش سوزی منازل مسکونی  ظرفیت هایی است که نیازمند توجه بیشتر شرکت های بیمه به خصوص نمایندگان و کارگزاران است.
 همتی در ادامه، عدم استفاده کامل از ظرفیت بیمه های عمر را دلیل عقب ماندگی صنعت بیمه از ضریب نفوذ دانست و گفت: رشد ۳۵ درصدی بیمه های عمر در سال بیانگر این است که توانایی برای گسترش بیمه های عمر در کشور وجود دارد و باید اعتماد و اطمینان مردم را برای خرید بیمه های عمر جلب کنیم. شرکت های بیمه باید به دنبال راهکاری برای گسترش این بیمه نامه در میان مردم باشند.
رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه را مظهر اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: صنعت بیمه بستر خوبی برای توسعه پیدا کرده و این آرامش را مدیون تلاش ها و قانونمداری فعالان صنعت بیمه هستیم، چرا که صنعت بیمه با جلوگیری از سوخت ملی، به توسعه اقتصاد ملی کمک می کند.
وی یکسان شدن رشد حق بیمه و خسارت بیمه شخص ثالث را یکی از اتفاقات مثبت صنعت بیمه دانست و گفت: نمیتوان نقش بیمه ایران در این راستا را نادیده گرفت و امیدوارم با ارائه نرخ های فنی، مشکلات بیمه درمان تکمیلی نیز برطرف شود و تعداد بیشتری از هموطنانمان تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه گفت: صنعت بیمه؛ یک صنعت فنی و تخصصی است و از شرکت های بیمه خواست به صورت فنی و به دور از مسائل احساسی در هدایت این صنعت بکوشند.
وی همچنین با اشاره به تحولات مثبت برجام در صنعت بیمه گفت: مدیران عامل شرکت های بیمه از فضای ایجاد شده پس از برجام بهره برداری کنند و ارتباطات بین المللی خود را گسترش دهند.
 

منابع دیگر:
 • دنیای بانک
 • انتخاب
 • موج
 • کوتاه آنلاین
 • نوآوران - آنلاین
 • طوفان نیوز
 • پولی مالی
 • فراز نیوز
 • تجارت آنلاین
 • بانک و صنعت
 • صدای صنعت
 • بانک و رسانه
 • امتداد نیوز
 • جامع نیوز
 • عصر اعتبار
 • ایران نو
 • شادا
۹۶/۰۸/۱۵
۱۳:۰۷

تاکید رئیس بیمه مرکزی بر پرداخت سریع خسارت

رئیس کل بیمه مرکزی امروز در مراسم سالگرد بیمه ایران بر پرداخت سریع خسارت و جذب رضایت مشتری برای تحکیم اقتصاد مقاومتی در شرکت های بیمه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ عبدالناصر همتی در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش های 82 ساله مدیران و کارکنان بیمه ایران از آغاز تاسیس تا کنون، گفت: بیمه ایران؛ برند ملی صنعت بیمه است و بدون آن صنعت بیمه هویت نخواهد داشت.
همتی بر حمایت خود از بیمه ایران تاکید کرد و گفت: بیمه ایران در سال های اخیر و در شرایط بحرانی، همراه خوبی برای بیمه مرکزی در پیشبرد اهداف دولت جمهوری اسلامی و خدمت رسانی به مردم بوده است که نباید به خاطر برخی مشکلات مالی ، نادیده گرفته شود. بیمه ایران دارای توانمندی و سرمایه انسانی بالایی است.
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: حمایت از بیمه ایران به مفهوم عدم حمایت از سایر شرکت های بیمه نیست بلکه بیمه مرکزی جدا از نقش حاکمیتی و نظارتی خود، همیشه یار و یاور شرکت های بیمه بوده و هدایت صنعت بیمه یک کار گروهی است.
وی با تاکید بر اهمیت سودآوری بیمه ایران گفت: نقش بیمه ایران در اقتصاد کشور و پشتیبانی از صنعت بیمه بسیار موثر است و برای توسعه و پیشرفت نیاز به تلاش و سودآوری دارد.
رئیس کل بیمه مرکزی خطاب به مدیران و اعضای هیئت مدیره بیمه ایران گفت: تمرکززدایی را مورد توجه قرار دهید و با سبک کردن وظایف ستاد، اختیارات بیشتری به مناطق دهید و بستر لازم را برای شکوفایی آنها فراهم کنید و ستاد باید به نهاد سیاست گذاری و تعیین استراتژی های بلند مدت و میان مدت تبدیل شود.
حاکمیت شرکتی باید به طور جدی در بیمه ایران اجرا شود
همتی افزود: آیین نامه حاکمیت شرکتی باید در بیمه ایران به طور جدی اجرا شود که یک اصل بسیار مهم در سیستم اقتصادی کشور است و باید به طور جدی برای حمایت از حقوق بیمه گذاران در بیمه ها و سپرده گذاران در بانک ها اجرا شود.
بیمه ایران باید پیشتاز اجرای این آیین نامه شود و به شفافیت صنعت بیمه کمک کنند.
رئیس بیمه مرکزی جداسازی بیمه عمر بیمه ایران با عنوان یک شرکت مجزا را در سخنان خود مطرح کرد و گفت: این کار تحول بزرگی در بیمه ایران به شمار خواهد آمد و توان گسترده ای خواهد داشت.
همتی در خصوص شبکه فروش گفت: ما حامی نمایندگان و کارگزاران هستیم و قصد ایجاد محدودیت برای شبکه فروش نداریم.
وی با اشاره به خالی بودن دو سوم ظرفیت سرمایه های بیمه پذیر کشور گفت: در حال حاضر 87 درصد ظرفیت بیمه بدنه اتومبیل و 89 درصد بیمه آتش سوزی منازل مسکونی ظرفیت هایی است که نیازمند توجه بیشتر شرکت های بیمه به خصوص نمایندگان و کارگزاران است.
همتی در ادامه، عدم استفاده کامل از ظرفیت بیمه های عمر را دلیل عقب ماندگی صنعت بیمه از ضریب نفوذ دانست و گفت: رشد 35 درصدی بیمه های عمر در سال بیانگر این است که توانایی برای گسترش بیمه های عمر در کشور وجود دارد و باید اعتماد و اطمینان مردم را برای خرید بیمه های عمر جلب کنیم. شرکت های بیمه باید به دنبال راهکاری برای گسترش این بیمه نامه در میان مردم باشند.
رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه را مظهر اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: صنعت بیمه بستر خوبی برای توسعه پیدا کرده و این آرامش را مدیون تلاش ها و قانونمداری فعالان صنعت بیمه هستیم، چرا که صنعت بیمه با جلوگیری از سوخت ملی، به توسعه اقتصاد ملی کمک می کند.
وی یکسان شدن رشد حق بیمه و خسارت بیمه شخص ثالث را یکی از اتفاقات مثبت صنعت بیمه دانست و گفت: نمی توان نقش بیمه ایران را نادیده گرفت و امیدوارم با ارائه نرخ های فنی، مشکلات بیمه درمان تکمیلی نیز برطرف شود و تعداد بیشتری از هموطنانمان تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه گفت: صنعت بیمه؛ یک صنعت فنی و تخصصی است و از شرکت های بیمه خواست به صورت فنی و به دور از مسائل احساسی در هدایت این صنعت بکوشند.
وی همچنین با اشاره به تحولات مثبت برجام در صنعت بیمه گفت: مدیران عامل شرکت های بیمه از فضای ایجاد شده پس از برجام بهره برداری کنند و ارتباطات بین المللی خود را گسترش دهند.

منابع دیگر:
 • اقتصاد تهران
۹۶/۰۸/۱۵
۱۳:۳۶

در پی کاهش 50 درصدی حق بیمه شخص ثالث اتوبوس های شهری صورت گرفت: تقدیر مدیرعامل اتحادیه اتوبوسرانی شهری کشور از رئیس کل بیمه مرکزی

بانک و رسانه : بر اساس اعلام موافقت بیمه مرکزی وتصویب هیات وزیران ، حق بیمه پایه وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از شش نفر شامل اتوبوس، مینی بوس، ون و استیشن تا 50 درصد کاهش یافت.
به گزارش بانک و رسانه به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، بنا به درخواست اتحادیه اتوبوسرانی های شهری مبنی بر تغییر مبنای محاسبه نرخ حق بیمه شخص ثالث اتوبوسهای درون شهری و کاهش آن نسبت به اتوبوسهای برون شهری به دلیل ریسک کمتر، این موضوع در دستور کار بیمه مرکزی قرار گرفت.
بنابر این گزارش دکتر همتی، رییس کل بیمه مرکزی با کاهش 50 درصدی حق بیمه وسایل نقلیه عمومی شهری در جلسه کمیسیون اجتماعی دولت موافقت کرد و این مهم در تاریخ 26 مهرماه 96 در هیات وزیران مطرح و به تصویب رسید و از 6 آبان با امضای معاون اول رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۶:۲۶

صدور مجوز برای فعالیت دومین شرکت بیمه تخصصی عمر

رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران از صدور مجوز برای فعالیت دومین شرکت بیمه تخصصی عمر در شورای‌عالی بیمه خبر داد.
عبدالناصر همتی با بیان اینکه رشته بیمه عمر در ایران مغفول مانده است، اظهار کرد: بیمه مرکزی در تلاش است با صدور مجوز فعالیت شرکت‌های تخصصی بیمه عمر، چتر این نوع بیمه را در کشور گسترش دهد.
سال گذشته شرکت بیمه خاورمیانه به‌عنوان نخستین شرکت تخصصی فروش بیمه نامه عمر از بیمه مرکزی مجوز فعالیت دریافت کرد.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۱:۵۱

پيشنهاد, تغيير مالکيت با ماموريت و تکاليف تنها شرکت بيمه دولتي تطابق دارد ؟

خبرگزاري آريا - تنها شرکت بيمه دولتي کشورمان جشن هشتادو دوسالگي شدن خويش را طي مراسمي مجلل بپا کرد.
شرکت بيمه اي که در طي اين مدت فعاليت خدمات ارزشمندي را به مردم شريف کشورمان اعطا نموده است .و منشا تحليل هاي فني و مبدع روشها و محصولات جديد بيمه اي بوده است.
برجسته ترين مبحثي که در اين روز از سوي رييس کل محترم بيمه مرکزي ايران مطرح شده ,بحث واگذاري اکثريت سهام اين شرکت به بخش خصوصي در سالهاي قبل بوده که دولتي ماندن قديمي ترين بيمه گر ايراني علي رغم تمايل اکثريت اعضا محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام در واگذاري اين شرکت به بخش خصوصي مالا بنا به صلاحديد مسولان ارشد کشور همچنان دولتي باقي ماند که وقايع سالهاي بعد نيزنشان داد که اين تصميم منطقي وبجا بوده است .
يکي از دلايلي که دولتي ماندن بيمه ايران را با ساختار فعلي صنعت بيمه کشور ضروري ميسازد ,نقشي است که در قانون تاسيس بيمه مرکزي ايران وبيمه گري براي شرکت سهامي بيمه ايران در نظر گرفته شده است .
از روز تاسيس شرکت سهامي بيمه ايران ,حضور همزمان يک شرکت بيمه دولتي در کنار شرکت هاي خصوصي در بازار بيمه کشورمان طراحي گرديد, و اينکه در صورت ورشکستگي يک شرکت بيمه خصوصي توليت و سرپرستي پوتفوي آن شرکت بيمه خصوصي و ايفاي تعهدات در قبال بيمه گذاران بر عهده بيمه ايران گذارده شده و نيز در قانون جديد بيمه شخص ثالث خودرو پذيرنده اصلي ريسک تصادفات رانندگي ,شرکت سهامي بيمه ايران تعيين شده و حد توانگري شرکت هاي بيمه ديگر براي صدور بيمه نامه هاي شخص ثالث خودرو لزوما در هر دوره به تاييد بيمه مرکزي ايران واگذار شده.اين دو ماموريت مهم در نظر گرفته شده براي شرکت سهامي بيمه ايران به کناراز اينکه اصولا ريسک هاي سازمانهاي دولتي ,موجب ميشود تا دولت نيز ضرورتا داراي يک شرکت بيمه مستقل باشد ,نشاندهنده اين نکته است که واگذاري سهام بيمه ايران به بخش خصوصي مغاير با ماموريت هاي اين شرکت دولتي ميباشد و بديهي است هيچ سهامدار بخش خصوصي توانايي و انگيزه انجام چنين خدمات و وظايف دستوري را ندارد!!!!!
نگارنده بارها نوشته ام که با توجه به کاهش نقش اتکايي اجباري مقام ناظر در برنامه هاي چهارم و پنجم و ششم توسعه و نيز همين موارد فوق الذکر ,اکنون بازار بيمه کشورمان براي تحولات اساسي و حتي ايجاد شرايط اجراي واگذاري اکثر سهام شرکت بيمه ايران به بخش خصوصي,براي پويايي و رقابت سالم در بازار بيمه,
تاسيس شرکت بيمه ملي اتکايي بر اساس پيشنهاد سالهاي قبل بيمه مرکزي ايران اجتناب ناپذير است و در صورت واگذاري وظايف اتکايي اجباري فعلي نهاد ناظر و نيز تکاليف بيمه دولتي به چنين نهاد پيشنهاد شده ,امکان تحولات و اصلاحات ريشه اي و توسعه بازار بيمه فراهم خواهد شد و بدون چنين تغييرات ساختاري هرگز روشهاي مبتني بر رويکرد هاي اصلاحي غير سيستمي براي رشد و اعتلاي صنعت بيمه چاره ساز نخواهد بود و برعکس اينکه چاره ساز باشند به مشکلات و موانع ايجاد عدم توسعه صنعت بيمه منجر خواهند شد.
*کارشناس مطالعات ريسک و بيمه
-->

۹۶/۰۸/۱۶
۱۰:۴۸

آخرین وضعیت توسعه واسطه‌گری‌های اینترنتی بیمه در دنیا

بیمه مرکزی آخرین وضعیت توسعه واسطه‌گری‌های اینترنتی بیمه در دنیا که به بررسی تحولات بیمه‌های تجاری می‌پردازد را منتشر کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از بیمه مرکزی، نشریه سیگما که به بررسی تحولات بیمه‌های تجاری در دنیا می‌پردازد و توسط یکی از موسسات وابسته به شرکت بیمه اتکائی سوییسی منتشر می‌شود در جدیدترین شماره خود ضمن بررسی وضعیت کلان صنعت بیمه جهان در سال ۲۰۱۶، بخش ویژه و مفصلی را به فروش الکترونیکی بیمه اختصاص داده است.
در بخشی از این گزارش، انواع جدید واسطه‌گری بیمه بررسی شده است. بر اساس گزارش جدید سیگما، یکی از انواع جدید واسطه‌های مالی بیمه که طی سه سال گذشته گسترش پیدا کرده است، "واسطه های آنلاین"(online-aggregators) موسوم به "وبسایت‌های مقایسه قیمت"(PCW ها) است. در ایران نیز اخیراً چند PCW ایجاد و در زمینه بازاریابی بیمه به صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند.
اهم یافته‌های گزارش سیگما در این مورد به شرح زیر است:
فناوری‌های جدید، بدون اینکه سایر واسطه‌های مالی(نماینده‌ها و بروکرها) را حذف کنند، انواع جدیدی از واسطه‌های بیمه‌ را توسعه داده است. در همین راستا، واسطه‌های سنتی با تکامل و بکارگیری تکنولوژی‌های دیجیتالی، روابط متقابل خود با مشتریان را اعم از چهره به چهره و یا از راه دور بهبود می‌بخشند. PCW ها به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهند که محصولات بیمه‌ای مختلف را با هم مقایسه کنند، آخرین نرخ‌های بیمه‌نامه مورد نظر خود در بازار را به سرعت دریافت کنند و فرآیند خرید بیمه‌نامه منتخب خود را یا در پورتال  PCW یا نماینده و یا شرکت بیمه مورد نظر کامل نمایند. در نمودار زیر توزیع جغرافیائی PCW ها بر اساس سال تقریبی شروع فعالیت آنها در میان کشورهای دنیا نمایش داده شده است.
خریداران بیمه در بریتانیا، فعال‌ترین بهره‌برداران از PCW ها هستند. PCW ها، اکنون به کانال مهمی برای فروش بیمه‌های اتومبیل و درمان در آلمان، ایتالیا، اسپانیا و به میزان کمتر در فرانسه تبدیل شده‌اند و در ۱۸ کشور از ۲۰ کشور آمریکای لاتین نیز آغاز به فعالیت کرده‌اند. در هند نیز تعداد آنها از ۲۰ مورد تجاور کرده که سه چهارم آنها پروانه فعالیت خود را در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ دریافت کرده‌اند.  
در ابتدای کار تمرکز PCW ها عمدتاً روی بیمه‌های اتومبیل بود اما اکنون تعدادی از این واسطه‌ها، طیف گسترده‌ای از سایر بیمه‌های شخصی را نیز از قبیل بیمه‌های مخصوص خانوار و مسافرتی و همچنین برخی از پوشش‌های بیمه زندگی مانند بیمه زندگی به شرح حیات پیشنهاد می‌کنند. سایت های مقایسه و خرید بیمه‌نامه‌های مربوط به کسب و کارهای کوچک هم در سال های اخیر فعال شده است هر چند هنوز تمرکز آنها در بازارهای پیشرفته است.   
با وجود همه آنچه بیان شد نفوذ PCW ها بخاطر تسلط کانال های سنتی و همچنین هزینه‌های بالای بازاریابی و برندسازی، پایین است. در آمریکای شمالی هنوز فقط کمتر از ۵ درصد بیمه‌نامه‌های اتومبیل از این طریق خریداری می‌شود. در ژاپن سهم PCW ها از بازار بیمه حدود ۵ درصد است.
موفقیت PCW ها در بریتانیا نیز به پشتوانه مخارج تبلیغاتی معنی‌دار و قابل توجه به دست آمده است، همچنین آنها در کنار بیمه، امکان مقایسه قیمت برای چندین محصول دیگر از قبیل ارتباطات مخابراتی و خدمات تلفن همراه، مبدل‌های انرژی و ... را هم فراهم می‌کنند که به صورت معنی‌داری بر قدرت برندسازی آنها می‌افزاید. در بریتانیا حتی برخی بیمه‌گران در حال ایجاد سایتهای اختصاصی خود برای مقایسه بیمه‌نامه هستند.   
بی‌میلی برخی از شرکت های بیمه برای همکاری با PCW ها نیز رشد و توسعه آنها محدود کرده است. به عنوان مثال در آلمان سه شرکت از ۱۰ شرکت بیمه اول که شامل بزرگترین بیمه‌گرهای المانی هستند با سایت های مقایسه بیمه همکاری نمی‌کنند. به همین ترتیب برخی از شرکت های بیمه بزرگ آمریکایی نیز فعلاً با PCW ها کار نمی‌کنند. با این حال، علامت هایی وجود دارد که نشان می‌دهد این بی‌میلی در نزد بیمه‌ها در حال تغییر است. یک نظرسنجی که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد بیمه‌گران در حال متناسب‌سازی محصولات خود با کانال های فروش متنوع هستند و استفاده از PCW ها در آینده را بیشتر از قبل مد نظر قرار داده‌اند.  
نبود شفافیت در ارتباط با چگونگی کسب درآمد از سوی PCW ها و بدگمانی نسبت به نتایج جستجوهای اینترنتی که به سمت شرکت های بیمه خاص اریب دارد در برخی بازارها به شهرت و اعتبار این واسطه‌ها صدمه زده است. در نتیجه، حساسیت و توجه نهادهای ناظر به عملکرد PCW ها از جهت رعایت منافع مصرف‌کننده‌ها افزایش یافته است. برای مثال "نهاد ناظر بازار و رقابت بریتانیا" در سپتامبر ۲۰۱۶، مطالعه‌ای را روی ابزارهای مقایسه‌ دیجیتال جهت ارزیابی شفافیت مدل‌های کسب و کار PCW ها و چگونگی تأمین منافع مصرف‌کنندگان و ارتقای رقابت سالم انجام داد.
 

۹۶/۰۸/۱۵
۱۵:۰۲

لیگ دسته یک والیبال؛ جدال صدرنشینان گروه دوم در اراک

هفته دوم لیگ دسته یک روز سه‌شنبه 16 آبان ماه با هشت دیدار پیگیری می‌شود که تیم‌های شهروند اراک و گل گهرسیرجان صدرنشیان گروه دوم در اراک به مصاف یکدیگر می‌روند.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، هفته دوم دور مقدماتی بیست و ششمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های دسته یک ایران «جام شهید محسن حججی» روز چهارشنبه 16 آبان ماه با هشت دیدار در شهرهای تهران (دو دیدار)، قزوین، بابلسر، آمل، کرمان، اردکان و اراک پیگیری خواهد شد.
در گروه نخست این رقابت‌ها، شهرداری جوان ارومیه که در هفته نخست موفق به شکست همنام قزوینی خود شد، میهمان ملوان تهران است. ملوان که در هفته نخست دیدارش برگزار نشد، در نخستین مسابقه خود در این رقابت‌ها به مصاف نماینده ارومیه می‌رود.شهرداری جوان ارومیه هم اکنون با یک برد و دو امتیاز در رتبه دوم گروه هست و ملوان در جایگاه هشتم قرار دارد.
در دیگر مسابقه گروه یک لیگ دسته یک در هفته دوم، تیم‌های شهرداری قزوین و راه‌یاب ملل در قزوین به مصاف یکدیگر می‌روند. شهرداری قزوین از هفته نخست یک امتیاز کسب کرده است و امیدوار است در این هفته به لطف میزبانی نخستین برد خود را تجربه کند. راه‌یاب با یک برد و دو امتیاز در رتبه سوم گروه هست و شهرداری قزوین با یک امتیاز در جایگاه پنجم قرار دارد.
توپگاه بابلسر تنها تیم سه امتیازی و صدرنشین گروه یک، در هفته دوم لیگ دسته یک میزبان مقاومت مهاباد است. مقاومت نیز در هفته نخست بازی نداشت و در هفته دوم برای نخستین بار به میدان می‌رود. توپگاه امید زیادی به شکست میهمان خود و تثبیت جایگاه صدرنشینی‌اش در این گروه دارد.
آخرین مسابقه گروه یک لیگ دسته یک در هفته دوم در شهر آمل برگزار می‌شود و تیم کاله جوان میزبان بیمه رازی نور است. بیمه رازی نور در هفته نخست میزبان دربی استان مازندران بود و مغلوب توپگاه بابلسر شد و این هفته نیز در دربی دیگری میهمان کاله جوان خواهد بود. کاله جوان با یک امتیاز در رتبه چهارم جدول است و بیمه رازی بدون امتیاز در جایگاه ششم قرار دارد.
مهمترین مسابقه گروه دوم هفته دوم لیگ دسته یک در شهر اراک برگزار می‌شود و شهروند اراک که با یک برد و سه امتیاز در صدر جدول این گروه قرار دارد، میزبان گل گهر سیرجان است که با یک برد و سه امتیاز در رتبه دوم است. فاتح این دیدار صدرنشین هفته دوم خواهد شد.
صنایع اردکان نیز در این هفته میزبان است و از تیم پرسپولیس کهن کیش پذیرایی خواهد کرد. صنایع اردکان با یک برد و سه امتیاز در رتبه سوم جدول است و پرسپولیس نیز با یک برد و دو امتیاز در جایگاه چهارم قرار دارد. با توجه به اینکه تیم‌های اول و دوم جدول با هم رقابت دارند، فاتح جدال اردکان و پرسپولیس رتبه دوم جدول را به دست می‌آورد.
در این گروه تیم لاستیک بارز کرمان نیز در هفته دوم میزبان پالایش نفت آبادان است. دو تیم بدون برد و امتیاز در رتبه‌های ششم و هفتم جدول هستند و تیم برنده حتما دو پله‌ صعود را در جدول تجربه خواهد کرد.تیم عقاب تهران در آخرین دیدار هفته دوم لیگ دسته یک در تهران به مصاف کریمه قم می‌رود. عقاب با یک امتیاز در رتبه پنجم جدول است و کریمه بدون امتیاز در جایگاه هشتم قرار دارد.
برنامه کامل هفته دوم لیگ دسته یک مردان سال 96 به قرار زیر است:
گروه اول:
تهران، ساعت 16: ملوان تهران – شهرداری جوان ارومیه
قزوین، ساعت 16: شهرداری قزوین – راه‌یاب ملل مریوان
بابلسر، ساعت 16: توپگاه بابلسر – مقاومت مهاباد
آمل، ساعت 18: کاله جوان – بیمه رازی نور
گروه دوم:
کرمان، ساعت 16: لاستیک بارز کرمان – پالایش نفت آبادان
اردکان، ساعت 16: صنایع اردکان – پرسپولیس کهن کیش
اراک، ساعت 16: شهروند اراک – گل گهر سیرجان
تهران، ساعت 16: عقاب تهران – کریمه قم

منابع دیگر:
 • هفت روز خبر
۹۶/۰۸/۱۴
۱۲:۰۹

نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی: احیای سازمان ملی جوانان ضروری است/ برای احقاق حقوق جوانان به تندگویان کمک می‌کنیم/ تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به نتایج خوبی رسیده است

نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه «زمانی که آقای تندگویان به همدان آمدند پیرامون موضوع جوانان با ایشان جلسه داشتیم» گفت: به ایشان گفتیم برنامه احیای سازمان ملی جوانان را آغاز کنیم ما هم در مجلس حمایت می‌کنیم. جوانان سرمایه ملی مان هستند و این حوزه سازمان و وزارتخانه مستقل می خواهد. ما قریب به 20 میلیون جوان داریم که باید مورد توجه قرار گیرند.

«امیر خجسته» نماینده مردم همدان و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی پیرامون بررسی لایحه احیای سازمان ملی جوانان به خبرنگار خبرگزاری برنا گفت: مطالبات تیم های ورزشی از وزارت ورزش و جوانان زیاد بوده و برای حل مشکلات جوانان حق مطلب ادا نشده است. کشورهای پیشرفته وزارت جوانان دارند و ما در ایران به دنبال این  هستیم که سازمان ملی جوانان را احیا کنیم تا بتواند مستقل عمل کند.  
خجسته با تاکید بر اینکه «سازمان ملی جوانان باید مورد توجه ویژه مجلس و دولت قرار گیرد» تصریح کرد: این سازمان باید به صورت مستقل برنامه داشته باشد. وزرات ورزش و جوانان درگیر برنامه های خود با سازمان های مختلف است و در این صورت حجم مشکلات این وزارتخانه هم کاهش خواهد یافت.
خجسته با تاکید بر اینکه «زمانی که آقای تندگویان به همدان آمدند پیرامون موضوع جوانان با ایشان جلسه داشتیم» گفت: به ایشان گفتیم برنامه احیای سازمان ملی جوانان را آغاز کنیم ما هم در مجلس حمایت می‌کنیم. جوانان سرمایه ملی مان هستند و این حوزه سازمان و وزارتخانه مستقل می خواهد. ما قریب به 20 میلیون جوان داریم که باید مورد توجه قرار گیرند.
خجسته با اشاره به اینکه «احیای سازمان از بهمن 95 مطرح شد» تصریح کرد:‌ در حال حاضر آقای تندگویان در این خصوص خوب عمل می کنند و ما به ایشان  امیدواریم.
خجسته پیرامون مسئله تحقیق و تفحص از بنیاد شهید گفت: متأسفانه بحث تحقیق و تفحص در مجلس نهم نیمه کاره باقی ماند. در آغاز کار مجلس دهم با آقای لاریجانی صحبت کرده و به ایشان گفتیم که به طور ویژه ورود کنند. پس از مذاکره، رئیس قوه قضاییه و دادستان تهران به موضوع ورود کردند و در شعبه هفتم دادستانی پرونده ای برای این موضوع باز شد و تعدادی دستگیر شدند.
او ادامه داد: تقریبا یک سال و نیم از این بحث می گذرد و اختلاس ها، تضییع بیت المال و مسأله بانک دی را به آقای دولت آبادی در میان گذاشتیم و تیم تحقیقات کار می کنند. انتظار داریم پیگیری این مسئله بیشتر از این طولانی نشود.
نماینده مردم همدان با تاکید بر اینکه «تاکنون به نتیجه خوبی در تحقیق و تفحص رسیدیم» تصریح کرد:‌ 500 میلیون دلار از صرافی بانک دی اختلاس شده بود که به بیت المال برگشت. متأسفانه مفسدان اقتصادی با قدرت عمل می کنند و ما در مقابل آنها ایستاده ایم. خوشبختانه امروز در بنیاد توجه ویژه ای به ایثارگران می شود.
عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس با اشاره به اینکه «متاسفانه وضع خوبی در بنیاد شهید نداریم» گفت: در حال حاضر  1800 میلیارد بدهی بانکی به بیمه دی داریم.  بهداشت و درمان ایثارگران رها شده و به بیمه دی محول شده است.
خجسته در خاتمه گفت: در خصوص بانک دی و کوثر به جد دنبال تحقیق و تفحص هستیم و تا زمانی که حقوق ایثارگران را نگیریم از این کار دست بر نمی‌داریم.  ما با شهدا عهد بستیم و معامله گر نیستیم. حق ایثارگران قابل مذاکره نیست و کسانی که دستبرد به بیت المال زدند باید پاسخگو باشند. کسی که مدیرعامل بانک دی بوده و این همه اموال را  با تبانی کرده و وام های کلان بدون تضامین به دیگران منتقل کرده، باید آنها را بازگرداند.

منابع دیگر:
 • شعار سال
۹۶/۰۸/۱۵
۱۰:۰۱

رئیس انجمن دیابت ایران: کنگره ملی روز جهانی دیابت در رشت برگزار می‌شود

رئیس انجمن دیابت ایران گفت: کنگره ملی روز جهانی دیابت ۲۳ تا ۲۹ آبان ماه امسال در رشت برگزار می‌شود.

شکور امیدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به برگزاری نخستین کنگره ملی روز جهانی دیابت در رشت اظهار داشت: شناسایی افراد مبتلا به دیابت و دادن آموزش‌های لازم به آنان از اهداف تشکیل انجمن دیابت ایران بوده است.
وی با بیان اینکه افراد مبتلا به دیابت در سال‌های گذشته برای انجام مراحل درمانی به پزشکان متخصص غدد مراجعه می‌کردند گفت: امروز پزشکان عمومی برای انجام مراحل درمان این افراد، آموزش‌های لازم را دیده‌ و تحت عنوان پزشک معتمد انجمن دیابت مشغول خدمت‌رسانی هستند.
رئیس انجمن دیابت ایران با اعلام اینکه "با آزمایش قند خون از سلامت خود مطمئن شوید" شعار انجمن دیابت ایران است عنوان داشت: امروزه 70 درصد از مبتلایان به بیماری دیابت از بیماری خود خبر ندارند.
امیدی با معرفی بیماری دیابت تحت عنوان "مرگ خاموش" تاکید کرد: دیابت مادر تمام بیماری‌ها است و هیچ نشانه‌ای در ابتدای ابتلا ندارد و بیمار زمانی متوجه آن می‌شود که بیماری دیابت پیشرفت کرده‌ است.
رئیس انجمن دیابت ایران اعلام کرد: طبق برآوردهای انجام شده توسط مجلس شورای اسلامی در سال 84، سالانه 900 میلیارد تومان خسارت مادی بیماری دیابت در کشور است که امروز با چهار برابر شدن قیمت دلار، این مبلغ نیز 4 برابر شده است.
امیدی با اشاره به اینکه انجمن دیابت ایران نخستین بار کار خود را از استان گیلان آغاز کرد خاطرنشان کرد: همایش ملی روز دیابت با حضور سخنرانان کشوری و لشکری 23 آبان ماه در مجتمع خاتم الانبیاء (ص) رشت برگزار می‌شود.
وی با اعلام اینکه اختتامیه کنگره ملی دیابت 29 آبان ماه در رشت برگزار می‌شود افزود: نمایشگاه یک هفته‌ای معرفی محصولات تولید شده در زمینه دیابت در راستای کنگره ملی دیابت و در میدان شهرداری رشت راه‌اندازی می‌شود.
رئیس انجمن دیابت ایران با اعلام اینکه تاکنون 3 میلیون و 600 هزار نفر مبتلا به دیابت توسط انجمن دیابت ایران شناسایی شده‌اند اظهار داشت: طبق برآوردهای اولیه حداقل 8 میلیون نفر مبتلا به دیابت در ایران وجود دارد.
امیدی با اشاره به خدمات در نظر گرفته شده توسط انجمن بیمه ایران برای بیماران دیابتی اعلام کرد: ارائه رایگان دستگاه تست قندخون، ارائه بیمه‌های تکمیلی و انجام ویزیت‌های رایگان از جمله اقدامات این مجموعه است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر برای رفاه حال بیشتر افراد مبتلا به دیابت، شیرین کننده‌ها و مواد غذایی با قند غیرمضر تهیه شده است گفت: تولیدکنندگان مواد قندی مانند انواع شیرینی می‌توانند با استفاده از این شیرین‌کننده‌ها به‌جای شکر، مواد غذایی غیرمضر قندی تهیه کنند.

۹۶/۰۸/۱۶
۱۰:۳۴

جزیره کیش؛ نگاهی به نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری

نمایشگاه بورس، بانک، بیمه وخصوصی سازی و نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری، فعالان اقتصادی ایران و جهان را دور هم جمع کرد و 22 نشست اقتصادی بین المللی نیز در حاشیه آن برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز کیش، بیش از 300 فعال اقتصادی تراز اول در این دو نمایشگاه حضور یافتند و آلمان فعال ترین کشوری بود که با بیش از 50 شرکت کننده در نمایشگاه حاضر شد.
آریا حمیدیان دبیر اجرایی این نمایشگاهها گفت:   260 شرکت کننده داخلی و 70 شرکت خارجی در قالب هیأت های بین المللی 25 کشور در این رویداد اقتصادی شرکت کردند.
حمیدیان افزود: همایش بین المللی بازار سرمایه ایران با محور سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان بازار سرمایه، همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حوزه راه و شهر سازی با محور وزارت راه و شهر سازی و سازمان ها و شرکت های تابعه، همایش بین المللی معرفی توانمندی های سازمان گسترش و نو سازی صنایع ایران(ایدرو) در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی ، همایش معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و همکاری های لجستیکی ایران و آلمان و  همایش همکاری اقتصادی ایران و مالزی از برنامه های جنبی این رویداد بزرگ اقتصادی است.
نشست همکاری های لجستیک ایران و آلمان دردومین روز برگزاری این دو نمایشگاه با حضور  شرکت کنندگانی از سازمان بنادر و دریانوری ،سازمان بورس و اوراق بهادار ،شرکت های حمل نقل هوایی و دریایی و وزارت راه و شهرسازی و هیئت 12 نفره از وزارت راه و وزارت اقتصاد آلمان تشکیل شد.
پیتر لِتیوهان نماینده وزارت اقتصادآلمان در این نشست وضع اقتصادی ایران را از یکی دو سال آینده مطلوب و رو به رشد توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه آلمان 5 سال متوالی است در زمینه لجستیک مقام اول دنیا را کسب کرده است  و ایران هم در زمینه فعالیت های لجستیکی ظرفیت زیادی برای سرمایه گذاری دارد، چشم انداز همکاری های آلمان و ایران روشن است و  موانعی برای سرمایه گذاری وجود ندارد.
گِیهادت شوتز نماینده وزارت راه آلمان نیز در این نشست اقتصادی گفت: از یک سال گذشته تا کنون آلمان یکی از کشورهای پیشرو در همکاری های اقتصادی با ایران است و تجربیات آلمان به ویژه در حوزه لجستیک می تواند برای توسعه خدمات پشتیبانی در ایران موثر باشد.
البته شرکت کنندگان ایرانی از بورس ،سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت راه که در این نشست حضور داشتند از مطالب کاربردی که در نشست ارائه می شد راضی بودند و حضور آلمانی ها در فعالیت های اقتصادی ایران را نشانه معرفی فرصتهای سرمایه گذاری ایران برای جذب خارجی ها عنوان کردند.
یکی از مهمانانی که برای شرکت در نمایشگاه کیش اینوکس 2017  دو روز در جزیره کیش حضور داشت شاهپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بود که در سخنرانی خود به  رشد 33 درصدی سرمایه گذاری خارجی دربازار سرمایه ایران پس از توافق برجام اشاره کرد و گفت: ارزش این سرمایه گذاری ها بیش از 1700 میلیارد تومان است. البته به سرمایه گذاری  900 شخصیت حقیقی و حقوقی خارجی از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی از یکسال پیش تا کنون در بازار سرمایه ایران هم اشاره کرد.
سرمدی قائم مقام وزارت امورخارجه یکی دیگر از سخنرانان همایش بورس ،بانک ،بیمه و خصوصی سازی و فرصتهای سرمایه گذاری بود که به ابلاغ دستورالعمل وزارت امور خارجه به نمایندگی های خود  در سراسر جهان اشاره کردوگفت: با اجرای این  دستورالعمل شش بندی روابط بین المللی در حوزه مشارکت های اقتصادی ، تقویت شده است.
وی گفت: شش بند این دستورالعمل شامل  افزایش صادرات کالای غیرنفتی ، صادرات خدمات فنی مهندسی و صادرات نیروی ماهر و نیمه ماهر به کشورهای دیگر و همچنین ورود سرمایه ،فناوری و گردشگر از کشورهای دیگر  به جمهوری اسلامی ایران است.
البته سرمدی نقش سیاسی ایران در منطقه را بسیار پررنگ عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه سیاسی با تروریسم و حل بحرانهای منطقه از راه گفتگو و راه حل های سیاسی توانسته است موفقیت های چشمگیری بدست آورد.
وی گفت: حال که ایران در امنیت کامل به سر می برد و امنیت پایدار منطقه ای هم ایجاد شده است ، سرمایه گذاران خارجی با رغبت بیشتری در کشورمان سرمایه گذاری می کنند.
سرمدی به همسویی ترکیه و روسیه با اهداف سیاسی ایران هم اشاره کرد و گفت : این دو کشور از مهمترین طرف های اقتصادی ایران هستند.
قائم مقام وزیر امورخارجه تحریم های اقتصادی قبل از برجام به ویژه تحریم های بانکی را موجب دوری نظام بانکداری کشورمان از استانداردهای بین المللی عنوان کردوگفت: حالا که زمینه مشارکت های اقتصادی  فراهم شده است فعالان عرصه بانکداری کشور باید با شتاب بیشتری به سمت توسعه گام بردارند تا سرمایه گذاران خارجی با امنیت خاطر بیشتری در ایران سرمایه گذاری کنند.
مهمانان این دو همایش اقتصادی پس از پایان همایش به نمایشگاه سر زدند و از ارائه فرصتهای جدید سرمایه گذاری بازدید کردند. مهمانان خارجی هم که از 25 کشور جهان  به کیش سفر کرده بودند در نمایشگاه حاضر شدند البته حضوری فعال نداشتند.
این موضوع یکی از مواردی بود که شاید مسئولان برگزاری نمایشگاه باید بیشتر به آن توجه می کردند.  روز اول تعدادی از مهمانان خارجی از ساعت 19 تا 22 وارد نمایشگاه شدند ، روز دوم همگی مهمان ضیافت شام سازمان بورس بودند و در نمایشگاه حاضر نشدند ،روز سوم تعدادی از مهمانان جزیره را ترک کردند.
نمایشگاه بورس ،بانک ،بیمه و خصوصی سازی و نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری 8 تا 11 آبان  در کیش برگزارشد که مهمانان خارجی تنها از دو روز برگزاری این دو نمایشگاه بهره بردند.
البته تعدادی از شرکت کنندگان خارجی در همایش های تخصصی حضور داشتند که همه این همایشها در نوبت صبح برگزار می شد و شاید انرژی شرکت کنندگان در همایش به پایان می رسید و دیگر برای حضوری فعال در نمایشگاه توانی نمی ماند. به گفته برخی شرکت کنندگان هر چند محصولات ارائه شده در این نمایشگاه اندک بود و در مقایسه با  نمایشگاه های محصول محور جذابیت کمتری داشت اما متخصصان واقف اند که  فرصتهای سرمایه گذاری با گفتگو و مذاکره معرفی می شود. یکی از شرکت های فعال در نمایشگاه بورس ،بانک ، بیمه و خصوصی سازی  ،شرکت های بیمه ای بودند که خدمات خود را  به سرمایه گذاران خارجی نیز معرفی می کردند.
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران پس از بازدید از نمایشگاه گفت: از 3 هزار میلیارد دلار سرمایه قابل بیمه شدن در کشور تنها یک سوم زیر پوشش بیمه هستند و این موضوع برای ثبات اقتصادی کشورمان مطلوب نیست.
همتی افزود: 70 درصد از سرمایه های کشور از دایره شمول بیمه خارج هستند این درحالی است که در کشورهای برتر اقتصادی این نسبت معکوس است و تنها 30 درصد سرمایه ها بیمه نیستند.
وی گفت: 11 درصد منازل مسکونی در کشورمان زیر پوشش بیمه هستند و14 درصد مردم نیز از خدمات بیمه عمر بهره می برند،درحالی که این آمار در منطقه 25 درصد و در جهان 50 تا 60 درصد است.
همتی با تاکید بر اینکه  بیمه صنعت بکری است و سرمایه گذاری در حوزه بیمه ضامن سلامت اقتصادی کشور است گفت: آلمان و فرانسه دو کشور اروپایی هستند که پس از توافق برجام برای سرمایه گذاری در صنعت بیمه ایران و مشارکت اقتصادی با کشورمان پیش قدم شده اند.
یکی دیگر از نکاتی که مورد توجه بازدید کنندگان از نمایشگاه قرار گرفت ،ارائه نشدن بسته های تبلیغاتی و هدایا برای بازدیدکنندگان بود.
تعدادی از آنان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما این موضوع را ضعف تمام نمایشگاهها عنوان کردند و گفتند: در نمایشگاههایی که بازدید کنندگان خارجی دارد و قرار است مشارکت های اقتصادی دیگران جلب شود باید تبلیغات نمایشگاهی و دادن بسته های هدیه  به مراجعه کنندگان تقویت شود.
همایش بورس ،بانک ،بیمه و خصوصی سازی و همایش فرصتهای سرمایه گذاری با حدود 50 دقیقه تاخیر برگزار شد ، سخنرانان طولانی صحبت می کردند ، مجری بیش از سخنرانان صحبت می کرد و بین سخنرانی ها بیش از 15 دقیقه با خواندن شعر و متن و تقدیر از شرکت کنندگان موجب خستگی حاضران شد.
البته نکته ای هم که به گروههای خبری منتقل شد پذیرایی نامناسب در فرصتهای استراحت بین همایش ها بود که به لیوانی  چای و یا نسکافه و قطعه ای کیک کوچک ختم شد.
درست است که نمایشگاهها و همایش های اقتصادی با اهداف بزرگتری برگزار می شود اما توجه به نکات حاشیه ای می تواند موجب رضایت و خرسندی حاضران شود و چه بسا در جذب آنان موثر باشد.
 

منابع دیگر:
 • اخبار نمایشگاه ها
۹۶/۰۸/۱۴
۱۲:۰۲

سرمربی تیم کشتی سینا صنعت: نباید بدون مدرک درباره تبانی حرف زد

سرمربی تیم کشتی سینا صنعت ایذه گفت: تازمانی که مدرکی مستدل درباره تبانی در لیگ وجود نداشته باشد نمی‌توان بصورت قطعی اظهار نظر کرد.

ملک محمد بویری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: مسابقات امسال در سطح کیفی و کمی بسیار خوبی داشت و در بخش فرنگی با حضور ۷ تیم شاهد رقابت بسیار خوبی از تیم‌ها برای راهیابی به فینال رقابت‌های لیگ برتر بودیم.
وی گفت: لیگ به لحاظ مالی برای کشتی گیران از اهمیت بسزایی برخوردار است و به همین علت جذب تیم‌هایی می‌شوند که به لحاظ مالی شرایط بهتری دارند. با توجه به سرمایه گذاری بسیار خوب تیم بیمه رازی در کشتی اکثر کشتی گیران تمایل به عقد قرارداد با این تیم هستند.
بویری افزود: در گروه ما تیم‌های خوبی حضور داشتند و برای راهیابی به مرحله فینال رقابت نزدیکی کردند. ما هم با همه توان در این مسابقات حاضر شدیم و توانستیم در مصاف با حریفانمان موفق پیش رویم و جواز حضور در مرحله فینال رقابت‌های لیگ برتر را از آن خود کنیم.
وی گفت: متاسفانه در حین برگازری مسابقات فینال لیگ بلفکه حاضر به پاسخگویی تلفن نشد و از حضور در ترکیب تیم سرباز زد. با توجه به اینکه او مسابقات امید‌های جهان را پیش رو دارد و هم اکنون خود را برای این رقابت‌ها آماده می‌کند ترجیح می‌دهم در این شرایط سکوت کنم و درباره این کشتی گیر حرفی نزنم تا او از مسابقات امید‌های جهان بازگردد.
سرمربی بیم کشتی سینا صنعت ایذه درباره حضور کشتی گیران خارجی در این تیم برای مسابقات فینال افزود: برای اینکه عملکرد موفقی در این رقابت‌ها داشته باشیم اقدام به خریداری ۲ کشتی گیر خارجی کردیم. کشتی گیر ارمنستانی عملکرد بسیار خوبی داشت و انتظاراتمان را برای این مسابقات تامین کرد، اما کشتی گیر گرجستانی بدون اطلاع قبلی و با مصدومیتی که از ناحیه آرنج داشت و عمل جراحی کرده بود راهی این مسابقات شد و خوب کار نکرد. با وجود اینکه مصدوم بود وقتی متوجه این موضوع شدیم پول او را بطور کامل پرداخت کردیم.
وی در خصوص صحبت‌هایی که درباره تبانی در لیگ گفت: درباره تبانی و خریداری کشتی گیران به شرط حضور نیافتن در مسابقات صحبت‌های بسیاری می‌شود. اما در این رابطه هیچ سندی وجود ندارد و همه چیز در حد حرف است.
وی گفت: واقعیت این است که اگر تیم‌های بیمه رازی و سینا صنعت ایذه در لیگ حضور نداشته باشند لیگ برتر کشتی تعطیل می‌شود. باید همه ممنون بخش خصوصی باشیم که در این شرایط حاضر به تیم داری در کشتی شده است. در عین حال تازمانی که مدرک مستدلی وجود نداشته باشد نمی‌توان بصورت قطعی حرف و اظهار نظر کرد.
بویری افزود: از کمیته لیگ فدراسیون کشتی ممنونم. حجم برنامه‌های این کمیته بسیار زیاد بود و با توجه به اعزام‌های برون مرزی فصلی پرمشغله را پشت سرگذاشت. کم و کاستی‌های در حین برگزاری مسابقات وجود داشت، اما مسئولان لیگ همه توان خود را بکار گرفتند و من به عنوان عضوی از خانواده کشتی از آن‌ها تشکر می‌کنم.
­

۹۶/۰۸/۱۶
۱۱:۱۶

به بهانه استعفای اسلامیان خداحافظی از صندوقی که سهام 200 تومانی بیمه ملت برای بازنشستگان خرید

محمود اسلامیان پس از سه سال سکانداری صندوق بازنشستگی کشوری با اعلام استعفای خود به وزیر تعاون از بزرگترین نهاد عمومی فعال در بازار سرمایه خداحافظی کرد.

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، محمود اسلامیان با اعلام استعفای خود از سمت مدیریت عاملی صندوق بازنشستگی کشوری به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پس از سه سال از سکانداری این صندوق با درآمد 10 هزار و 940 میلیارد تومانی خداحافظی کرد .
بر اساس گزارش‌های دریافتی، غلامرضا شافعی به عنوان گزینه جایگزین وی بزودی از ربیعی برای تکیه بر صندلی ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکم خواهد گرفت.
شافعی پیش‌تر از سوی نوبخت در دولت یازدهم به عنوان معاون نظارت راهبردی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری منصوب شده بود.
در وب‌سایت صندوق بازنشستگی کشوری عنوان شده که این صندوق « با هدف تضمین آینده کارمندان دولت با پرداخت مستمری و برقراری بیمه‌های درمانی و بیکاری در جهت ایجاد رفاه اجتماعی در سال 54 تأسیس شده و هم اکنون به عنوان یکی از صندوق‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت می‌پردازد.»
هم‌اکنون سرمایه‌گذاری‌های صندوق بازنشستگی کشوری شامل حدود 261 شرکت، در شش هلدینگ تجمیع شده که شامل هلدینگ حمل و نقل و گردشگری ، هلدینگ غذایی، دارویی و کشاورزی، هلدینگ عمران و ساختمان،هلدینگ مالی، بانکی و سهام ،هلدینگ نفت ، گاز ، پتروشیمی و نیروگاه (انرژی) و هلدینگ صنایع و معدن است.
این صندوق در 60 شرکت دارای حق کنترل است و اکثر کرسی‌های آن را در دست دارد. در 60 شرکت نیز حق مدیریت دارد، اما در 140 شرکت با ارزش پرتفوی حدود 2500 میلیارد تومانی سهام صندوق زیر 10 درصد است.
از خرید بلوک 13.5 درصدی سهام غیر مدیریتی بیمه ملت به قیمت هر سهم 200 تومان از بیمه ایران و تامین وجه خرید این دارایی از طریق خرد کردن آن میان بازنشستگان در حالی به عنوان عملکرد اسلامیان یاد می شود که هم اکنون با گذشت حدود یکسال قیمت هر سهم بیمه ملت در بورس تهران به 185 تومان نمی رسد.
مهم‌ترین شرکت‌ها در پرتفوی صندوق به تفکیک هلدینگ‌های تخصصی به شرح ذیل است:

منابع دیگر:
 • آریا
 • تهران‌پرس
 • اکونیوز
 • نسیم آنلاین
۹۶/۰۸/۱۴
۱۳:۳۷

«بسته تاریخی» تشکیل دولت خون آشام غلامرضا ازهاری به دستور محمدرضا پهلوی/سالروز تأسیس بیمه ایران

امروز دوشنبه پانزدهم آبان ماه 1396 است، رویدادهای مهم چنین روزی را در بسته تاریخی خبرگزاری فارس استان مرکزی بخوانید.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، امروز دوشنبه 15 آبان ماه 1396 مصادف است با 17 صفر 1439 هجری قمری و 6نوامبر 2017 میلادی، رویدادهای مهم چنین روزی را در «بسته تاریخی» خبرگزاری فارس استان مرکزی بخوانید. رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی (15 آبان ماه 1396) فرار خانواده‌‏های صهیونیستی از ایران در پی بحرانی‌‏تر شدن اوضاع ایران (1357 ش)تشکیل دولت خون آشام غلامرضا ازهاری به دستور محمدرضا پهلوی (1357 ش)اعتراض و مخالفت امام خمینی(ره) با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی رژیم پهلوی(1341 ش) آغاز اعتصاب دو ماهه مطبوعات در اعتراض به روی کار آمدن دولت نظامی ازهاری (1357 ش) رحلت فقیه جلیل آیت‌اللَّه "سیدمحمد علی مدرس ‏یزدی" (1380 ش)سالروز تأسیس بیمه ایران (1314ش) کارخانه قندسازی میاندوآب که ششمین کارخانه قندسازی کشور است افتتاح گردید. (1315ش)احمدشاه قاجار در پاریس اعلامیه‌ای صادر کرد و خلع خود را غیرقانونی دانست و عمل سردار سپه را متکی به اسلحه تلقی نمود.(1304ش)رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری قمری (17 صفر 1439)تولد ابوالسعود فقیه و مفسر مسلمان (896 ق)تولد سلطان القُرّاء تبریزی قاری شهیر قرآن و دانشمند علم قرائت (1255 ق)رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی (6 نوامبر 2017 ) پایان پیروزمندانه نبرد "سیمون بولیوار" برای آزادی ونزوئلا (1813م)حمله موشکی ارتش آمریکا به تأسیسات ساحلی ویتنام شمالی (1966م)هلاکت خاخام کاهانه متعصب سرسخت صهیونیستی (1990م)درگذشت چارلز والتون، پدر فناوری رادیویی بی سیم (2011م)

۹۶/۰۸/۱۵
۱۷:۱۲

مدیر اتکایی و امور بین الملل بیمه ملت: بیمه ملت غرفه برتر نمایشگاه «کیش اینوکس» معرفی شد

کیش - مدیر اتکایی و امور بین الملل بیمه ملت گفت: غرفه بیمه ملت در چهارمین نمایشگاه بیمه، بورس و بانکها به عنوان غرفه برتر شناخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن قره خانی بیان داشت: در نمایشگاه اینوکس کیش که بسیار پر بارتر از سالهای گذشته برگزار شد شرکت بیمه ملت توانست عنوان غرفه برتر صنعت بیمه را از آن خود کند، این در حالیست که بر اساس نظر سنجی ها و آمارهای ثبت شده، به لحاظ بازدید و طراحی و اثر گذاری غرفه بیمه ملت یکی از پر رونق ترین غرفه ها در این نمایشگاه بوده است،
مدیر اتکایی و امور بین الملل بیمه ملت ضمن ابراز رضایت از چهارمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در جزیره کیش بیان داشت: بیمه ملت در راستای افزایش توان مالی و اعتباری خدمات بیمه ای تفاهم نامه همکاری با شرکت بیمه اتکایی اسکور فرانسه به امضا رساند.
وی عنوان کرد: بیمه ملت موفق به عقد قراردادها و امضای تفاهم نامه های مهم و کاربردی در حوزه دریافت و تبادلات علمی و نوین صنعت بیمه با دانشگاه بین المللی صنعتی شریف در جزیره کیش شد.
به گفته قره خانی، انعقاد قرارداد بیمه اتکایی با شرکت اسکور فرانسه اعتباری مضاعف بر اقدامات و اهداف پیش روی بیمه ملت که همانا به دنبال ایجاد بسترهای معتبر و نوین در راستای ارایه پوشش ها و خدمت بیمه ای بروز و مورد نیاز جامعه بود، فراهم کرد.
وی افزود: شرکت بیمه ملت پس از مذاکره با بیمه اسکور فرانسه، موفق به اخذ پوشش اتکایی به صورت قرارداد اتکایی مازاد خسارت حوادث (Catastrophe Excess of Loss Treaty)   از این شرکت شد.
وی ادامه داد: این قرارداد، تمامی خسارات فاجعه‌آمیز احتمالی بیمه‌نامه‌های صادره به صورت مستقیم و یا قبولی اتکایی بیمه ملت در رشته‌های آتش سوزی، بلایای طبیعی، عدم‌النفع و مهندسی را تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو پوشش خواهد داد.
وی افزود: شرکت بیمه اسکور فرانسه که دفتر مرکزی آن در پاریس واقع شده است، چهارمین بیمه‌گر اتکایی برتر در دنیا بوده و دارای رتبه A+ از موسسه رتبه بندی  A.M.Best  آمریکا است.
جوادی مدیر بازاریابی شرکت نیز در این دیدار افزود: در پی بازدید دکتر ابراهیم پور مدیر عامل بیمه ملت از استارت آپ های حاضر در نمایشگاه منجر به عقد تفاهم با استارآپ های مختلف در جهت توسعه امکانات و تجهیزات نوین و بروز فروش آنلاین بیمه نامه ها شد و همچنین بازدید مدیران و مسئولان دولتی و بخش خصوصی از محل غرفه بیمه ملت و نشست های تخصصی و تعاملی و امضاء قراردادهای بیمه ای و تفاهم نامه ها در جهت  انتقال آخرین اطلاعات و اخبار حوزه بیمه از دیگر اقدامات بیمه ملت در نمایشگاه اینوکس ۲۰۱۷ بود.
وی یکی از خدمات جدید بیمه ملت را فروش بیمه نامه های خودرو به صورت آنلاین و بدون حضور فیزیکی متقاضیان نام برد و افزود: امضای تفاهم نامه با شرکت تاکسی رانی کارپینو نمونه بارز از خدمات فروش آنلاین بیمه نامه خودرو است.

منابع دیگر:
 • هشدار نیوز
 • بانکداری ایرانی
 • دیوان اقتصاد
 • دنیای بانک
 • تجارت آنلاین
۹۶/۰۸/۱۴
۱۴:۲۰

برای حضور در جام باشگاه‌های جهان؛ مهارت اعلام ترکیب نمایندگان کشتی ایران مشخص شد

نمایندگان کشتی کشورمان برای شرکت در رقابتهای جام باشگاه‌های جهان باید در روزهای ۲۰ تا ۲۲ آبان ماه نسبت به معرفی ترکیب تیم خود اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، تیم های بیمه رازی جویبار و ایزی پایپ کاشان در رشته کشتی آزاد و بیمه رازی و سیناصنعت ایذه در کشتی فرنگی به ترتیب به عنوان تیم های برتر لیگ کشتی آزاد و فرنگی ایران در سال ۱۳۹۶ مجوز حضور در این مسابقات را دارند.
بر اساس دعوتنامه اعلامی رقابت های جام باشگاه های جهان، تیم های فوق روزهای ۲۰ تا ۲۲ آبان ماه فرصت دارند، تا نسبت به معرفی کشتی گیران، کادر فنی و سرپرستی مربوطه مطابق ضوابط و مستندات لازم و همچنین مدارک مربوط به ترکیب خود جهت صدور آیدی کارت و نیز مستندات مربوط به پرداخت لایسنس کشتی گیران ذیربط اقدام کنند.
«محمدصادق عبدلی» مدیر امور اداری به همراه نماینده واحد بین الملل فدراسیون، مسئول دریافت مدارک خواهند بود.
چهارمین دوره رقابتهای کشتی آزاد و فرنگی جام باشگاه های جهان به ترتیب روزهای ۱۶ و ۱۷ و ۲۳ و ۲۴ آذرماه در ایران برگزار می شود.

منابع دیگر:
 • ایرانا
 • اسپورت تی وی
 • تابناک
۹۶/۰۸/۱۶
۱۰:۰۹

رئیس کل بیمه مرکزی: من مخالف دولتی بودن بیمه ایران بودم اما تصمیم نظام این بود

اگر ٥١ درصد آن به بخش خصوصی واگذار می‌شد، شاید امروز توانگری بهتری داشت. هنوز هم دیر نیست

به گزارش بولتن نیوز ، عبدالناصر همتی گفت: مدیران شرکت‌های بیمه باید کامل از سوی بخش خصوصی انتخاب شوند. شنیده‌ام که نظر کرباسیان هم همین است و ابلاغ کرده‌ که باقی‌مانده سهام شرکت‌های آسیا، دانا و البرز هم واگذار شود، اما برای بیمه ایران تصمیم بر دولتی‌ماندن گرفته شد که البته معتقدم به نفع این بیمه نشد.
اگر ٥١ درصد آن به بخش خصوصی واگذار می‌شد، شاید امروز توانگری بهتری داشت. هنوز هم دیر نیست. هرچه زودتر به آن سمت بروند که اداره شرکت‌ها برمبنای اصول فنی شرکت‌های خصوصی انجام شود، به نفع شرکت و کشور خواهد شد. درهرحال این تصمیمی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام و در نهایت مقام معظم رهبری باید اتخاذ کنند.
من ضرورتی نمی‌بینم بیمه دولتی داشته باشیم. آن زمان که در مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه تشکیل شد، من استدلال کردم و در نهایت با ٢٢ رأی در مقابل ٢٥ رأی تصمیم بر این شد که بیمه ایران واگذار شود، ولی بعد در نهایت مسئولان بالای نظام تصمیم گرفتند بیمه ایران دولتی باقی بماند.
منبع:کانال تلگرامی نود اقتصادی

۹۶/۰۸/۱۵
۱۵:۵۸

با تایید بیمه مرکزی ج.ا.ا توانگری مالی بیمه سرمد برای سومین سال پیاپی در سطح یک قرار گرفت

با تایید بیمه مرکزی ج.ا.ا، توانگری مالی شرکت بیمه سرمد برای سومین سال متوالی با نسبت 174 درصدی در سطح یک قرار گرفت.
به گزارش پارسینه به نقل از روابط عمومی بیمه سرمد، در متن نامه بیمه مرکزی ج.ا.ا آمده است: «در اجرای ماده 6 آیین‌نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه (شماره 69) و حسب بررسی و کنترل انجام‌شده، بر اساس آخرین صورت‌های مالی و پس از اعمال تعدیلات طبق محاسبات صورت‌گرفته، نسبت توانگری مالی آن شرکت برای سال مالی 1395 (174 درصد، سطح 1) مورد تایید بیمه مرکزی ج.ا.ا می‌باشد.»
لازم به ذکر است، اعمال مدیریت صحیح ریسک یکی از اهداف بیمه سرمد می‌باشد که همواره توسط هیات مدیره، مدیر عامل، معاونین و مدیران این شرکت مورد تایید قرار گرفته است. این گزارش می‌افزاید، مبنای محاسبات توانگری، اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی‌شده مصوب مجامع عمومی موسسات بیمه، مفاد آئین‌نامه 69 و تعیین ریسک‌هایی که وضعیت مالی آنها را تهدید می‌کند، می‌باشد که موسسات بیمه بر اساس ماده 6 آیین‌نامه پس از محاسبه و تائید محاسبات مذکور در هیات مدیره، آن را همراه با اظهار نظر حسابرس با امضای مدیرعامل شرکت، جهت تائید به بیمه مرکزی ارسال می‌نمایند و بیمه مرکزی نیز پس از بررسی، مراتب تایید توانگری را به موسسه بیمه اعلام می‌کند

منابع دیگر:
 • اطلس
 • اقتصاد ایران آنلاین
 • صبا ایران
 • صبح تهران
۹۶/۰۸/۱۵
۱۲:۳۶

بیمه "ما" حدود پنج میلیارد ریال خسارت آتش سوزی را پرداخت کرد

شرکت سهامی بیمه "ما" خسارت آقای رضا اشتری زیاندیده ناشی از خسارت آتش سوزی مربوط به داروخانه پردیس کیش را پرداخت کرد .

به گزارش پارسینه به نقل از روابط عمومی بیمه "ما" ، این شرکت مبلغ حدود پنج میلیارد ریال خسارت بیمه آتش سوزی ناشی از اتصال سیم برق و آتش سوزی در پی آن را با بالاترین دقت ارزیابی و در سریع ترین زمان ممکن به بیمه گذار تقدیم کرد.
بر اساس این گزارش، طی مراسمی ویژه با حضور حجت بهاری فر مدیرعامل، امیرحسین قربانی معاون فنی، مجید فیضی رییس شورای فنی و مهران انوری مدیر بیمه های آتش سوزی چکی به مبلغ 4میلیارد و هفتصد و شصت و نه میلیون و صد و بیست و چهار هزار ریال تقدیم آقای اشتری گردید.

منابع دیگر:
 • شما نیوز
 • صبح تهران
 • پولی مالی
۹۶/۰۸/۱۵
۱۳:۰۷

جزئیات مرحله دوم آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی

سامی چندبرابر ظرفیت چهارمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور در سال 1396 به منظور انجام مصاحبه استخدامی به همراه کارنامه داوطلبان اعلام شد.

خبرگزاری مهر، با توجه به اطلاعیه 4 مهرماه 96 سازمان سنجش، آن دسته از داوطلبانی که بر اساس آن اطلاعیه و نتایج مندرج در کارنامه آنها جهت بررسی مدارک به‌ دستگاه مربوطه‌ معرفی شده و مدارک و اطلاعات خوداظهاری آنها توسط دستگاه استخدام‌ کننده بررسی و تأیید شده باید به مراحل مصاحبه توجه کنند.
براساس اعلام نتیجه بررسی مدارک از سوی دستگاه‌های اجرایی (دستگاه‌های‌اجرایی استان‌البرز، سازمان‌ پزشکی‌ قانونی‌ کشور، سازمان‌ دامپزشکی کشور، وزارت‌ امور خارجه، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور اقتصاد و دارایی، بانک مسکن، بانک سپه، بانک صنعت و معدن، ، سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان ملی بهره‌وری ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان سنجش آموزش کشور، سازمان انتقال‌خون ایران، سازمان‌ حسابرسی و موسسه‌آموزش عالی‌علمی- کاربردی‌صنعت آب‌ و برق) افراد معرفی شده اند.
نتایج مربوط به معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت از بین داوطلبان واجد شرایط جهت انجام مصاحبه استخدامی در قالب کارنامه بر روی سایت این سازمان به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفته است.
این داوطلبان باید با توجه به نتیجه مندرج در کارنامه خود و توضیحات‌ این اطلاعیه اقدامات لازم را انجام دهند.
با توجه به اینکه مصاحبه‌های استخدامی بیشتر دستگاه های اجرایی اعلام شده از ابتدای هفته‌آینده شروع‌ خواهد شد، لذا داوطلبان معرفی شده برای مصاحبه استخدامی موظفند در طول هفته جاری با مراجعه به سایت اطلاع‌رسانی دستگاه استخدام‌کننده ذیربط، از شرایط، زمان و مکان مصاحبه استخدامی خود مطلع شوند.
عدم مراجعه داوطلب معرفی شده برای انجام مصاحبه استخدامی در زمان و مکان تعیین شده، به منزله انصراف از ادامه روند استخدام بوده و داوطلب حق اعتراض و پیگیری نخواهد داشت.
از آن جایی که در مرحله بررسی اطلاعات خوداظهاری داوطلبان و مدارک آنها توسط دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، تعداد محدودی از افراد معرفی شده فاقد شرایط احراز مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام از داوطلبان چهارمین آزمون متمرکز فراگیر بوده‌اند، لذا در هریک از شغل‌محل‌ها و سهمیه‌های استخدامی مربوط، نفرات بعدی با توجه به ترتیب نمرات فضلی و رتبه مکتسبه در سقف حداکثر سه برابر ظرفیت، انتخاب و جهت بررسی مدارک معرفی شده اند.
انجام مصاحبه استخدامی با این افراد صرفاً در صورت تایید مدارک معرفی شده و تأکید می شود انجام مصاحبه استخدامی با این افراد صرفاً در صورت تأیید مدارک و اطلاعات ثبت‌نامی آنها امکان‌پذیر است. بنابراین مسئولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلام شده در متن دفترچه ثبت‌نامی و یا ارائه مدارک به صورت ناقص در زمان تعیین شده برعهده داوطلب است.
در هر مرحله از آزمون، مسابقه و جذب محرز شود که داوطلب به اشتباه و یا به عمد اطلاعات خلاف واقع اعلام کرده و یا فاقد شرایط مندرج در دفترچه ثبت‌نامی است، داوطلب از انجام مراحل بعدی محروم شده و حتی در صورت صدور حکم استخدامی، حکم مزبور لغو و بلااثر می‌شود.
پذیرفته‌شدگان نهایی هر یک از سهمیه‌های آزاد، ایثارگران‌ و معلولین‌ عادی در سقف تعیین شده، صرفاً در صورت صحت مدرک و تأیید اطلاعات ثبت‌ نامی و به ترتیب نمرات فضلی (حاصل از 70 درصد نمره آزمون کتبی و 30 درصد نمره مصاحبه تخصصی)، به‌تعداد یک برابر ظرفیت مورد نیاز اعلام شده در دفترچه ثبت‌ نامی فوق‌الذکر، انتخاب و به گزینش معرفی خواهند شد.
واحد پاسخگویی غیرحضوری چهارمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاههای اجرایی کشور سال 1396 منحصراً در رابطه با کارنامه آزمون برای کلیه داوطلبان آماده پاسخگویی به سئوالات است.
داوطلبان در صورت نیاز می توانند سئوالات خود را در خصوص مندرجات کارنامه حداکثر تا تاریخ 25 آبان 96 با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjwsh.org یا با تماس تلفنی در ساعات اداری با شماره تلفن 42163 با پیش شماره 021 در میان بگذارند واز مراجعه حضوری به این سازمان اکیداً خودداری کنند.
پاسخگویی به مکاتباتی که بعد از تاریخ 25 آبان 96 ارسال شود، مقدور نخواهند بود.

منابع دیگر:
 • صبح تهران
 • اطلس
۹۶/۰۸/۱۵
۱۲:۰۶

جزئیات مصوبه دولت برای مبارزه با تامین مالی تروریسم

دولت، آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را ابلاغ کرد؛ بر این اساس، اشخاص مشمول باید تمامی سوابق مورد نیاز مربوط به معاملات و عملیات مالی را تا 5 سال نگهداری کنند.

خبرگزاری مهر: دولت، آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را ابلاغ کرد؛ بر این اساس، اشخاص مشمول باید تمامی سوابق مورد نیاز مربوط به معاملات و عملیات مالی را تا 5 سال نگهداری کنند.
هیات دولت، آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را منتشر کرد. خبرگزاری مهر متن کامل این آیین نامه را منتشر می‌کند:
هیئت وزیران در جلسه هفتم آبان ماه 96 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، دادگستری و اطلاعات و تأیید رئیس قوه‌قضائیه و به استناد ماده 17 قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مصوب 1394 آئین‌نامه اجرایی قانون یاد شده را به شرح زیر تصویب کرد:
آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم
فصل اول ـ. تعاریف
ماده 1 ـ. در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
الف. ـ. قانون: قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم مصوب 1394
ب. ـ. پولشویی: بزه موضوع ماده 2 قانون مبارزه با پولشویی مصوب 1386
پ. ـ. تأمین مالی تروریسم: بزه موضوع ماده 1 قانون
ت. ـ. وجوه: هرگونه مسکوک و اسکناس و انواع چک‌هایی که نقل و انتقال آن‌ها مستند نشده و غیرقابل ردیابی باشد (از قبیل: چک‌های پشت‌نویس شده توسط اشخاص ثالث، انواع چک پول و چک مسافرتی) و کارت‌های پرداخت بی‌نام، وجوه شامل وجوه نقد ریالی و ارزیابی می‌باشد.
ث. ـ. دارایی: شامل وجوه، دارایی‌های مشهود یا غیرمشهود، منقول یا غیرمنقول به شرح مندرج در مواد 11 تا 22 قانون مدنی به هر نحوی که کسب شده باشد یا دارایی که مدرک و سند اعم از رسمی یا عادی یا رقومی دیجیتالی یا الکترونیکی بر آن دلالت می‌کند.
ج. ـ. اشخاص مشمول: کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی موضوع مواد 5 و 6 قانون مبارزه با پولشویی از جمله مؤسسات غیرانتفاعی و خیریه.
چ. ـ. ارباب رجوع: هر شخص حقیقی یا حقوقی اعم از اصیل، وکیل یا نماینده قانونی او که برای برخورداری از خدمات و امتیازات، انجام معامله، نقل و انتقال وجوه و دارایی و تأمین اعتبار و یا انجام هر گونه فعالیت مالی و اقتصادی به اشخاص مشمول مراجعه می‌کند.
ح. ـ. خدمات پایه: خدماتی که طبق مقررات، پیش‌نیاز و لازمه ارایه سایر خدمات توسط اشخاص مشمول می‌باشد و پس از آن ارباب رجوع به منظور اخذ خدمات مکرر و متمادی به اشخاص مشمول مراجعه می‌کنند نظیر افتتاح هر نوع حساب در بانک‌ها، اخذ شماره معاملاتی در بورس اوراق بهادار، اخذ کد اقتصادی، اخذ کارت بازرگانی و جواز کسب.
خ. ـ. شناسایی اولیه: تطبیق و ثبت مشخصات اظهار شده توسط ارباب رجوع با مدارک شناسایی معتبر و در صورت اقدام توسط نماینده یا وکیل علاوه بر ثبت مشخصات وکیل یا نماینده، ثبت مشخصات اصیل به شرح مذکور در بند‌های (الف، ب. و ج) ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی.
د. ـ. شناسایی کامل: شناسایی دقیق ارباب رجوع به هنگام ارایه خدمات پایه به شرح مذکور در بند‌های (د و هـ) آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی.
ذ. ـ. شورا: شورای عالی مبارزه با پولشویی مصرح در ماده 4 قانون مبارزه با پولشویی.
ر. ـ. فهرست تحریمی: اشخاص حقیقی یا حقوقی که رأساً شورای عالی امنیت ملی در این فهرست قرار گرفته و یا اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌باشند که فهرست آنان به تأیید شورای عالی امنیت ملی نیز رسیده باشد، موضوع قطعنامه 1267 و لواحق آن و نیز قطعنامه 1373، نحوه بروزرسانی فهرست مذکور تابع دستورالعمل جداگانه‌ای است که به تصویب شورا خواهد رسید.
ز. ـ. شناسایی مضاعف: اقداماتی که بر اساس نظر تخصصی مراجع ذی‌صلاح و تأیید شورا علاوه بر شناسایی اولیه و کامل در چارچوب دستورالعمل مربوط به تأیید شورا می‌رسد و برای شناسایی بیشتر لازم است.
ژ. ـ. معاملات و عملیات مشکوک: هر گونه عملیاتی که اشخاص مشمول با در دست داشتن اطلاعات و قراین و شواهد منطقی ظن قوی پیدا کنند که این عملیات به منظور شروع یا ارتکاب تأمین مالی تروریسم می‌باشد.
س. ـ. مالک: هر شخص حقیقی یا حقوقی که وجوه و دارایی به وی تعلق دارد.
ش. ـ. ذی‌نفع نهایی: اشخاص حقیقی یا حقوقی که به طریقی غیر از مالکیت، منتفع و استفاده‌کننده وجوه و دارایی می‌باشند.
ص. ـ. شاغلین مشمول: اشخاصی که معاملات زیادی را به صورت نقدی انجام داده و یا از نظر پولشویی در معرض خطر قرار دارند و مصادیق آنان توسط شورا تعیین می‌گردد، از جمله پیش‌فروشندگان مسکن یا خودرو، طلافروشان، فروشندگان خودرو و فرش‌های گران‌قیمت، فروشندگان اشیاء قیمتی و محصولات هنری گران‌قیمت.
ض. ـ. واحد اطلاعات مالی: واحد موضوع ماده 38 آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی.
ط. ـ. مؤسسات اعتباری: مؤسسات موضوع بند (هـ) ماده 1 آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی.
ظ. ـ. بانک پوسته‌ای: مؤسسه‌ای که در کشور محل ثبت حضور فیزیکی نداشته و تحت نظارت نبوده و وابسته به هیچ گروه مالی مشمول نظارت نیز نمی‌باشد. منظور از حضور فیزیکی، برخورداری از ساختار و مدیریت معنادار در یک کشور می‌باشد. صرفاً داشتن حضور نماینده محلی یا تعدادی پرسنل رده‌پایین حضور فیزیکی تلقی نمی‌شود. نهاد مسئول برای اعلام فهرست بانک‌های پوسته‌ای، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.
ع. ـ. ممنوعیت ارایه خدمات: اعمال ممنوعیت بر انتقال، تبدیل و جابجایی وجوه و دارایی به مدت حداکثر 72 ساعت توسط واحد اطلاعات مالی با اطلاع مرجع قضایی.
فصل دوم ـ. شناسایی ارباب رجوع
ماده 2 ـ. اشخاص مشمول موظفند هنگام ارایه هرگونه خدمات پایه نسبت به شناسایی کامل ارباب رجوع اقدام نموده و اطلاعات آن را در سیستم‌های اطلاعاتی خود ثبت نمایند. به کسانی که در فهرست تحریمی قرار دارند، خدمات ارایه نمی‌شود.
تبصره 1 ـ. اشخاص مشمول برای ارزیابی خطر (ریسک) باید شرایط ارباب رجوع را در نظر گیرند، از جمله پیشینه ارباب رجوع، شغل، منبع درآمد و دارایی، موطن اصلی و کشوری که در آن اقامت دارد، خدماتی که ارباب رجوع استفاده می‌کند، فعالیت‌های تجاری و سایر شاخص‌های خطر (ریسک) و خطر (ریسک) بالاتر به موجب دستورالعملی است که توسط شورا تصویب می‌شود.
ماده 3 ـ. اشخاص مشمول موظفند هویت و مشخصات ابرازری از سوی ارباب رجوع و نماینده وی (ولی، وصی، قیم و وکیل) و در صورت لزوم ذی‌نفع را از طریق تطبیق با اسناد معتبر و برابر ضوابط ابلاغی شورا شناسایی و احراز نمایند.
تبصره ـ. احراز هویت ارباب رجوع، نمایندگان آنان، مالک و سایر اشخاصی که به نمایندگی از آنان عمل می‌کنند باید با استفاده از اسناد مرجع، اطلاعات و داده‌های مستقل و معتبر و در صورت لزوم از طریق مراجعه به پایگاه‌های اطلاعاتی انجام شود.
ماده 4 ـ. ارایه خدمات موضوع قانون توسط اشخاص مشمول به ارباب رجوع در صورتی که قادر به شناسایی آنان نباشند، ممنوع است.
ماده 5 ـ. اشخاص مشمول باید مطابق با دستورالعمل‌های صادر شده از شورا و در چارچوب قوانین، در خصوص شناسایی اشخاص دارای خطر (ریسک) بالا اقدامات مرتبط با شناسایی مضاعف را به کار گیرند.
ماده 6 ـ. اشخاص مشمول باید در صورت وجود قراین بر وجود ذی‌نفع نهایی از ارباب رجوع خود بخواهند تا نسبت به شناسایی کامل وی اقدام نماید.
ماده 7 ـ. اشخاص مشمول باید از ابزار‌ها و سازوکار‌های لازم برخوردار باشند که نهاد‌ها یا افراد تعیین شده در فهرست تحریمی را مورد شناسایی قرار دهند.
فصل سوم ـ. پایش مستمر
ماده 8 ـ. اشخاص مشمول موظفند نسبت به خدماتی که ارایه می‌دهند و نیز معاملات و عملیات مشکوک ارباب رجوع خود، پایش مستمر انجام دهند. میزان این پایش‌ها باید بر اساس خطر (ریسک)‌هایی باشد که در فرآیند ارزیابی خطر (ریسک) ارباب رجوع مشخص شده است. برای ارباب رجوع و معاملات با خطر (ریسک) بالاتر، نظارت بیشتر باید انجام شود.
ماده 9 ـ. اشخاص مشمول باید سامانه‌هایی برای شناسایی عملیات مالی یا معاملاتی یا الگو‌های فعالیت غیرمعقول یا مشکوک در ارتباط با تأمین مالی تروریسم طراحی و راه‌اندازی نمایند. در این خصوص اشخاص مشمول باید ابزار‌های نظارتی مناسب را برای کنترل و شناسایی فعالیت‌های مشکوک داشته باشند از جمله با ایجاد وضعیت هشداردهنده در سیستم‌های نظارتی یا اعمال محدودیت برای یک گروه یا طبقه خاص در اجرای ماده 2 این آیین‌نامه.
ماده 10 ـ. اشخاص مشمول باید از طریق اطلاعاتی که در فرآیند شناسایی ارباب رجوع به دست آورده‌اند، بتوانند عملیاتی را که معقول و متعارف به نظر نمی‌رسد، به شرح مندرج در تبصره بند (و) ماده 1 آیین‌نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی شناسایی کنند.
ماده 11 ـ. اشخاص مشمول موظفند هر زمان که تغییراتی در فهرست تحریمی صورت می‌گیرد، اطلاعات ارباب رجوع را به بروزرسانی کنند. همچنین لازم است اطلاعات ارباب رجوع را به صورت دوره‌ای بازبینی کنند تا اشخاص دارای خطر (ریسک) بالا و سایر حساب‌های پرخطر (ریسک) خود را شناسایی کرده، آن‌ها را مشمول تدابیر شناسایی مضاعف قرار دهند.
فصل چهارم ـ. نگهداری سوابق و اطلاعات
ماده 12 ـ. اشخاص مشمول باید تمامی سوابق مورد نیاز مربوط به معاملات و عملیات مالی اعم از داخلی یا بین‌المللی را حداقل به مدت پنج سال نگهداری کنند تا بتوانند اطلاعات مورد درخواست مراجع ذی‌صلاح را به فوریت ارایه دهند. این‌گونه سوابق باید حاوی اطلاعات کافی وجوه و دارایی (از جمله مبالغ و حسب مورد، نوع ارز‌های مورد استفاده در هر معامله) باشد تا امکان بازسازی فرآیند هر یک از معاملات فراهم شود به گونه‌ای که در صورت لزوم، اطلاعات، مدارک و شواهد لازم برای تعقیب قضایی فعالیت‌های مجرمانه قابل ارایه باشد.
تبصره ـ. در صورت انحلال اشخاص حقوقی مشمول، هیئت تصفیه مربوط نیز موظف به نگهداری اطلاعات و اسناد تا پنج سال پس از رویداد مالی هستند.
ماده 13 ـ. اطلاعات، سوابق و مدارک باید به گونه‌ای ضبط و نگهداری شوند که در صورت درخواست واحد اطلاعات مالی و سایر مراجع ذی‌صلاح، اطلاعات آن اسناد ظرف دو روز کاری قابل دسترسی باشد. ارایه اصل اسناد و مدارک، در صورت درخواست واحد اطلاعات مالی و سایر مراجع ذی‌صلاح، باید ظرف یک هفته صورت پذیرد.
تبصره 1 ـ. مسئولیت جستجو و ارایه اطلاعات و اسناد با شخص حقیقی یا بالاترین مقام اشخاص حقوقی اشخاص مشمول است.
تبصره 2 ـ. اطلاعات و اسناد مذکور باید قابلیت بازسازی فرآیند زنجیره معاملات را در صورت نیاز ایجاد نماید.
تبصره 3 ـ. این ماده ناقض سایر مقرراتی که نگهداری اطلاعات و اسناد را بیش از مدت یاد شده الزامی ساخته است، نمی‌باشد.
فصل پنجم ـ. ساختار و نحوه گزارش‌دهی عملیات مشکوک به تأمین مالی تروریسم
ماده 14 ـ. اشخاص مشمول ماده 5 قانون مبارزه با پولشویی مکلفند با رعایت مقررات و با توجه به وسعت و گستردگی و حدود مسئولیت سازمانی خود واحدی را به عنوان مسئول مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم به واحد اطلاعات مالی معرفی نمیاند. رئیس واحد باید از مدیران اشخاص مشمول انتخاب شود، واحد اطلاعات مالی می‌تواند در صورت لزوم، بر اساس اهمیت واحد، صلاحیت اعضای واحد مذکور را بررسی و اعلام نظر نماید. رؤسای واحد مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، مسئولیت نظارت بر اجرای تمام وظایف مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، مسئولیت و وظیفه گزارش عملیات مشکوک را بر عهده دارند و این مسئولیت نافی مسئولیت قانونی مقامات مربوط نیست. واحد اطلاعات مالی نسبت به تأیید صلاحیت تخصصی مسئولین مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم اقدام می‌نماید. در خصوص صلاحیت عمومی و امنیتی آنان، مراجع ذی‌صلاح اقدام خواهند کرد.
ماده 15 ـ. تمامی اشخاص مشمول مکلفند در صورت مشاهده عملیات مشکوک به تأمین مالی تروریسم از طریق واحد مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم خود، با قید فوریت مراتب را به واحد اطلاعات مالی منعکس کنند.
فصل ششم ـ. توقیف اموال و انسداد حساب‌ها
ماده 16 ـ. کلیه اشخاص مشمول موظفند در مواجهه با اشخاص مندرج در فهرست تحریمی با فوریت مراتب را جهت مسدود کردن وجوه و توقیف اموال و دارایی آنان به مقام قضایی اعلام کنند. در موارد فوری اشخاص مذکور می‌توانند نسبت به مسدود کردن وجوه و توقیف اموال و دارایی اقدام و ضمن اطلاع به واحد اطلاعات مالی مراتب را با فوریت جهت اخذ دستور قضایی به مراجع ذی‌صلاح قضایی اعلام کنند.
تبصره 1 ـ. شورا با تعیین کارگروهی مرکب از نمایندگان وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، اطلاعات، کشور، صنعت، معدن و تجارت، دادگستری و امور خارجه و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تصویب دستورالعمل‌ها اقدام و فهرست تحریمی را برای تأیید نهایی به شورای عالی امنیت ملی ارسال می‌کند.
تبصره 2 ـ. واحد اطلاعات مالی موظف است پس از تأیید فهرست تحریمی توسط شورای عالی امنیت ملی و تهیه سازوکار اجرایی مربوط، فهرست تحریمی را بلافاصله به کلیه اشخاص مشمول اطلاع‌رسانی کند.
تبصره 3 ـ. اشخاص مشمول در صورت نیاز جهت اجرای مطلوب موارد یاد شده در ماده فوق و حسب اقتضای شغلی، باید سامانه‌هایی برای شناسایی تراکنش‌های غیرمجاز مرتبط با اشخاص مندرج در فهرست تحریمی داشته باشند.
ماده 17 ـ. واحد اطلاعات مالی در صورت ظن ارتکاب جرم تأمین مالی تروریسم، موظف است به منظور جلوگیری از مخدوش شدن و از بین رفتن آثار جرم تا رسیدگی مراجع قضایی و اقدام ضابطان دادگستری نسبت به اعلام مراتب به مقام قضایی جهت انسداد سریع و موقت حساب و توقیف وجوه و دارایی‌های مرتبط با تأمین مالی تروریسم و جلوگیری از هر گونه نقل و انتقال اموال بر اساس مفاد مقرر در ماده 5 قانون اقدام نماید. رفع توقیف و انسداد با دستور مقام قضایی خواهد بود.
تبصره ـ. توقیف شامل کلیه ابزار‌ها و وسایل مورد استفاده در ارتکاب جرم می‌شود.
فصل هفتم ـ. کارگزاری بانکی
ماده 18 ـ. مؤسسات اعتباری باید در خصوص برقراری روابط کارگزاری بانکی با مؤسسات مالی درخواست‌کننده، کلیه تدابیر لازم به منظور پیشگیری از تأمین مالی تروریسم را اتخاذ نمایند.
ماده 19 ـ. مؤسسات اعتباری موظفند جهت پیشگیری از خطر (ریسک)‌های مربوط به تأمین مالی تروریسم از برقراری روابط کارگزاری با بانک پوسته‌ای خودداری کنند.
تبصره ـ. برقراری روابط کارگزاری از سوی مؤسسات اعتباری کشور با بانک‌هایی که با بانک پوسته‌ای فعالیت کاری دارند، ممنوع است.
فصل هشتم ـ. سازمان‌های غیرانتفاعی و خیریه‌ها
ماده 20 ـ. شورا باید تدابیری اتخاذ نماید که امکان سوءاستفاده از سازمان‌های غیرانتفاعی و خیریه و یا امکان فعالیت در قالب خیریه و مؤسسات غیرانتفاعی برای تأمین مالی تروریسم به وجود نیاید.
تبصره 1 ـ. شورا باید با اتخاذ تدابیر مناسب مانع بهره‌برداری از سازمان‌های غیرانتفاعی و خیریه‌ها جهت تأمین مالی تروریسم یا انحراف وجوه تخصیص یافته و اعانات واریز شده و منافع آن به این‌گونه مؤسسات شود و همچنین مانع بهره‌برداری افراد و گروه‌های تروریستی از مؤسسات قانونی به منظور گریز از اقدامات ناظر بر مسدود کردن دارایی‌ها باشد.
تبصره 2 ـ. شورا موظف است نسبت به تهیه دستورالعمل‌های مربوط به اجرای این ماده اقدام نماید.
فصل نهم ـ. آموزش
ماده 21 ـ. اشخاص مشمول موضوع ماده 5 قانون مبارزه با پولشویی باید در قالب دستورالعمل‌های مصوب شورا برنامه‌های مستمری برای آموزش کارمندان خود در مورد اجرای سیاست‌ها و رویه‌های مبارزه با تأمین مالی تروریسم برگزار کنند. نیاز‌های آموزشی بر اساس نیاز‌ها و وضعیت خطر (ریسک) اشخاص مشمول در مورد مبارزه با تأمین مالی تروریسم و به ویژه آشنایی با آخرین شیوه‌های تأمین‌کنندگان مالی تروریسم خواهد بود. اشخاص مذکور باید ساختار دوره آموزشی و مطالب آن را بر اساس مسئولیت و وظایف کارکنان تنظیم کنند تا هر یک از کارکنان از دانش کافی و اطلاعات لازم برای اجرای مؤثر خط‌مشی‌ها و رویه‌های مبارزه با تأمین مالی تروریسم برخوردار شوند. کارکنان جدید نیز باید در اولین فرصت پس از استخدام در دوره‌های مربوط شرکت نمایند. دوره‌های یاد شده برای کارکنان اشخاص مشمول در مشاغل ذی‌ربط الزامی است و سوابق دوره‌های مذکور باید در پرونده پرسنلی آنان درج گردد.
تبصره ـ. اشخاص حقیقی موضوع ماده 6 قانون مبارزه با پولشویی حسب تناسب شغلی باید اطلاعات لازم برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم را کسب کنند.
فصل دهم ـ. واحد اطلاعات مالی
ماده 22 ـ. به منظور اجرایی کردن موضوع ماده 14 قانون، شورا موظف است واحد اطلاعات مالی را به نحوی طراحی نماید که اجرای سیاست‌ها و تصمیمات و هماهنگی و اجرای مؤثر این آیین‌نامه و تکالیف مقرر در آن را نیز عهده‌دار باشد.
ماده 23 ـ. اطلاعات و اسناد گردآوری شده در اجرای قانون و این آیین‌نامه دارای طبقه‌بندی بوده و صرفاً در جهت اهداف تعیین شده در قانون مورد استفاده قرار خواهد گرفت. افشای اطلاعات یا استفاده از آن به نفع خود یا دیگری به طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط واحد اطلاعات مالی، مأموران دولتی یا سایر اشخاص مقرر در این قانون ممنوع و متخلفین برابر مجازات‌های مندرج در قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی ـ. مصوب 1353 ـ. محکوم خواهند شد.
ماده 24 ـ. واحد اطلاعات مالی موظف است در صورت تشخیص عدم انجام تکالیف و تعهدات مقرر در قانون توسط اشخاص مشمول، موضوع را به شورا گزارش کند.
ماده 25 ـ. وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند در اجرای ماده 16 قانون و سایر قوانین مربوط نسبت به مبادله اطلاعات و همکاری با سایر کشور‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط اقدام نماید.
فصل یازدهم ـ. نظارت
ماده 26 ـ. اشخاص مشمول و به ویژه مؤسسات اعتباری باید با توجه به ساختار سازمانی، نوع فعالیت و پیچیدگی‌های مترتب بر فعالیت‌ها و همچنین خطر (ریسک)‌های مربوط از نظام‌های نظارتی استفاده کنند که کافی، جامع و کارآمد باشد. برای اجرای نظارت کارآمد، وجود فرآیند نظارت خودکار الزامی است. چنانچه اشخاص مشمول بنا بر شرایط خاص خود امکان نظارت مبتنی بر فناوری اطلاعات را نداشته باشند، باید یک روش جایگزین کارآمد را انتخاب نمایند.
تبصره 1 ـ. نظام نظارتی خودکار باید حاوی تمام اطلاعات ارباب رجوع و معاملاتی که به نفع و یا به دستور او انجام شده است، باشد. ضمن اینکه این نظام باید بتواند برای جلوگیری از پولشویی و یا تأمین مالی تروریسم نسبت به فعالیت عملیاتی ارباب رجوع و روابط و تراکنش‌های کاری غیرمعمول گزارش ارایه کند.
تبصره 2 ـ. اشخاص مشمول باید کلیه ارباب رجوع خود را از لحاظ خطر (ریسک) برابر دستورالعمل مصوب شورا رتبه‌بندی کنند.
تبصره 3 ـ. رؤسای واحد‌های مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم باید در حدود اجرای وظایف خود به سامانه‌های نظارتی و اطلاعاتی ذی‌ربط دسترسی داشته باشند.
تبصره 4ـ کلیه تدابیر مربوط به نظارت در ارتباط با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در خصوص شعب خارجی اشخاص مشمول و نیز مؤسسات تابعه‌ای که سهام عمده آن‌ها را در اختیار دارند، لازم‌الاجرا است.
تبصره 5 ـ. دستگاه‌های نظارتی متولی نظارت بر اشخاص مشمول از قبیل: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه مرکزی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان حسابرسی موظفند نسبت به حسن اجرای مفاد این ماده در سطح کلیه اشخاص مشمول اقدام لازم را انجام داده و نتیجه را به شورا گزارش کنند.
ماده 27 ـ. اشخاص مشمول موظفند جهت نظارت بر حسن اجرای مواد مربوط به این فصل ظرف سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این آیین‌نامه، نسبت به تدوین خط‌مشی، رویه و کنترل‌های داخلی از جمله استقرار ترتیبات مناسب مدیریت خطر (ریسک) و یا تطبیق رویه‌ها و مقررات، آموزش مستمر کارکنان، ترتیبات حسابرسی داخلی و انتصاب مأمور تطبیق اقدام کنند.
ماده 28ـ اشخاص مشمول موظفند در خصوص کلیه نقل و انتقالات ارز یا وجوه به صورت فیزیکی (همراه مسافر) و یا از طریق مراسلات پستی و یا الکترونیکی و همچنین حواله یا اوراق بهادار رویکرد مبتنی بر خطر (ریسک) (RBA) مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را اتخاذ و در صورت مشاهده هر گونه معاملات و عملیات مشکوک، مراتب را در اسرع وقت به واحد اطلاعات مالی گزارش کنند.
فصل دوازدهم ـ. سایر موارد
ماده 29 ـ. دستورالعمل‌های لازم برای حسن اجرای این آیین‌نامه در چارچوب مقررات مرتبط با سطوح مختلف حسب اهمیت و اولویت موضوع، توسط شورا تصویب و به مبادی، مراجع و اشخاص مشمول و صنوف ذی‌ربط ابلاغ می‌گردد.
ماده 30ـ اشخاص مشمول موظفند در چارچوب مقررات، اطلاعات مورد درخواست واحد اطلاعات مالی در موضوع مبارزه با تأمین مالی تروریسم را به نحوی که آن واحد تعیین می‌کند، جهت انجام وظایف محول شده، تأمین کنند.
اسحاق جهانگیری
معاون اول رئیس‌جمهور

منابع دیگر:
 • اقتصاد ایرانی
 • عصر بازار
 • میهن صنعت
 • صبا ایران
 • هم اندیشی
 • اطلس
 • گسترش
 • سبا 24
 • اتاق نیوز
 • تابناک
۹۶/۰۸/۱۵
۱۱:۱۲

بررسی تحولات بیمه‌های تجاری

بیمه مرکزی آخرین وضعیت توسعه واسطه‌گری‌های اینترنتی بیمه در دنیا که به بررسی تحولات بیمه‌های تجاری می‌پردازد را منتشر کرد.
به گزارش اقتصاد بانکی به نقل از بنکر، نشریه سیگما که به بررسی تحولات بیمه‌های تجاری در دنیا می‌پردازد و توسط یکی از موسسات وابسته به شرکت بیمه اتکائی سوییسی منتشر می‌شود در جدیدترین شماره خود ضمن بررسی وضعیت کلان صنعت بیمه جهان در سال 2016، بخش ویژه و مفصلی را به فروش الکترونیکی بیمه اختصاص داده است.
در بخشی از این گزارش، انواع جدید واسطه‌گری بیمه بررسی شده است. بر اساس گزارش جدید سیگما، یکی از انواع جدید واسطه‌های مالی بیمه که طی سه سال گذشته گسترش پیدا کرده است، “واسطه های آنلاین”(online-aggregators) موسوم به “وبسایت‌های مقایسه قیمت”(PCW ها) است. در ایران نیز اخیراً چند PCW ایجاد و در زمینه بازاریابی بیمه به صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند.
اهم یافته‌های گزارش سیگما در این مورد به شرح زیر است:
فناوری‌های جدید، بدون اینکه سایر واسطه‌های مالی(نماینده‌ها و بروکرها) را حذف کنند، انواع جدیدی از واسطه‌های بیمه را توسعه داده است. در همین راستا، واسطه‌های سنتی با تکامل و بکارگیری تکنولوژی‌های دیجیتالی، روابط متقابل خود با مشتریان را اعم از چهره به چهره و یا از راه دور بهبود می‌بخشند. PCW ها به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهند که محصولات بیمه‌ای مختلف را با هم مقایسه کنند، آخرین نرخ‌های بیمه‌نامه مورد نظر خود در بازار را به سرعت دریافت کنند و فرآیند خرید بیمه‌نامه منتخب خود را یا در پورتال PCW یا نماینده و یا شرکت بیمه مورد نظر کامل نمایند. در نمودار زیر توزیع جغرافیائی PCW ها بر اساس سال تقریبی شروع فعالیت آنها در میان کشورهای دنیا نمایش داده شده است.
خریداران بیمه در بریتانیا، فعال‌ترین بهره‌برداران از PCW ها هستند. PCW ها، اکنون به کانال مهمی برای فروش بیمه‌های اتومبیل و درمان در آلمان، ایتالیا، اسپانیا و به میزان کمتر در فرانسه تبدیل شده‌اند و در 18 کشور از 20 کشور آمریکای لاتین نیز آغاز به فعالیت کرده‌اند. در هند نیز تعداد آنها از 20 مورد تجاور کرده که سه چهارم آنها پروانه فعالیت خود را در سال های 2015 و 2016 دریافت کرده‌اند.
در ابتدای کار تمرکز PCW ها عمدتاً روی بیمه‌های اتومبیل بود اما اکنون تعدادی از این واسطه‌ها، طیف گسترده‌ای از سایر بیمه‌های شخصی را نیز از قبیل بیمه‌های مخصوص خانوار و مسافرتی و همچنین برخی از پوشش‌های بیمه زندگی مانند بیمه زندگی به شرح حیات پیشنهاد می‌کنند. سایت های مقایسه و خرید بیمه‌نامه‌های مربوط به کسب و کارهای کوچک هم در سال های اخیر فعال شده است هر چند هنوز تمرکز آنها در بازارهای پیشرفته است.
با وجود همه آنچه بیان شد نفوذ PCW ها بخاطر تسلط کانال های سنتی و همچنین هزینه‌های بالای بازاریابی و برندسازی، پایین است. در آمریکای شمالی هنوز فقط کمتر از 5 درصد بیمه‌نامه‌های اتومبیل از این طریق خریداری می‌شود. در ژاپن سهم PCW ها از بازار بیمه حدود 5 درصد است.
موفقیت PCW ها در بریتانیا نیز به پشتوانه مخارج تبلیغاتی معنی‌دار و قابل توجه به دست آمده است، همچنین آنها در کنار بیمه، امکان مقایسه قیمت برای چندین محصول دیگر از قبیل ارتباطات مخابراتی و خدمات تلفن همراه، مبدل‌های انرژی و … را هم فراهم می‌کنند که به صورت معنی‌داری بر قدرت برندسازی آنها می‌افزاید. در بریتانیا حتی برخی بیمه‌گران در حال ایجاد سایتهای اختصاصی خود برای مقایسه بیمه‌نامه هستند.
بی‌میلی برخی از شرکت های بیمه برای همکاری با PCW ها نیز رشد و توسعه آنها محدود کرده است. به عنوان مثال در آلمان سه شرکت از 10 شرکت بیمه اول که شامل بزرگترین بیمه‌گرهای المانی هستند با سایت های مقایسه بیمه همکاری نمی‌کنند. به همین ترتیب برخی از شرکت های بیمه بزرگ آمریکایی نیز فعلاً با PCW ها کار نمی‌کنند. با این حال، علامت هایی وجود دارد که نشان می‌دهد این بی‌میلی در نزد بیمه‌ها در حال تغییر است. یک نظرسنجی که اخیراً انجام شده نشان می‌دهد بیمه‌گران در حال متناسب‌سازی محصولات خود با کانال های فروش متنوع هستند و استفاده از PCW ها در آینده را بیشتر از قبل مد نظر قرار داده‌اند.
نبود شفافیت در ارتباط با چگونگی کسب درآمد از سوی PCW ها و بدگمانی نسبت به نتایج جستجوهای اینترنتی که به سمت شرکت های بیمه خاص اریب دارد در برخی بازارها به شهرت و اعتبار این واسطه‌ها صدمه زده است. در نتیجه، حساسیت و توجه نهادهای ناظر به عملکرد PCW ها از جهت رعایت منافع مصرف‌کننده‌ها افزایش یافته است. برای مثال “نهاد ناظر بازار و رقابت بریتانیا” در سپتامبر 2016، مطالعه‌ای را روی ابزارهای مقایسه‌ دیجیتال جهت ارزیابی شفافیت مدل‌های کسب و کار PCW ها و چگونگی تأمین منافع مصرف‌کنندگان و ارتقای رقابت سالم انجام داد.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۷:۲۷

برگزاری مجمع مدیران منابع انسانی قوای سه گانه در بیمه مرکزی

معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی روند رو به رشد شاخص های بیمه ای کشور را ناشی از بافت جمعیتی نیروی انسانی بیمه مرکزی مبتنی بر تحصیلات بالا دانست و گفت: ظرفیت و توانمندی بالای کارکنان بیمه مرکزی فرصتی برای پیشبرد اهداف پیش بینی شده است. مجید بهزاد پور در جلسه مدیران منابع انسانی […]

معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی روند رو به رشد شاخص های بیمه ای کشور را ناشی از بافت جمعیتی نیروی انسانی بیمه مرکزی مبتنی بر تحصیلات بالا دانست و گفت: ظرفیت و توانمندی بالای کارکنان بیمه مرکزی فرصتی برای پیشبرد اهداف پیش بینی شده است.
مجید بهزاد پور در جلسه مدیران منابع انسانی قوای سه گانه با بیان مطلب بالا به تبیین جایگاه بیمه مرکزی در راستای تعمیم، توسعه و نظارت بر امر بیمه در کشور پرداخت.
وی روند رو به رشد شاخص های بیمه ای کشور را ناشی از بافت جمعیتی نیروی انسانی بیمه مرکزی مبتنی بر تحصیلات بالا دانست و گفت: با برنامه ریزی های اصولی از این پتانسیل برای تحقق اهداف و ماموریت های سازمان بهره گیری می شود.
در ادامه جلسه اسماعیل ملک اخلاق رییس مرکز آموزش مدیریت دولتی با تبیین نقش آموزش در توانمند سازی کارکنان، رویکردهای نوین مرکز را برای حاضران تشریح کرد.

منابع دیگر:
 • دیوان اقتصاد
 • شبکه خبری ایبنا
 • نیوزبانک
 • بانک برتر
۹۶/۰۸/۱۶
۱۰:۱۱

پذیرایی از زائران اربعین حسینی در موکب بیمه آسیا

بانک و رسانه : موکب بیمه آسیا در مسیر راهپیمایی اربعین، این روزها میزبان عاشقان زیارت حرم اباعبدالله الحسین (ع) است.
به گزارش بانک و رسانه ، بیمه آسیا با همکاری جمعی از مدیران و کارکنان خود همچون بعضی دیگر از دستگاه های دولتی و خصوصی در راستایی فعالیت های امور فرهنگی و مسئولیت های اجتماعی موکبی را تحت عنوان ” موکب انصار الحسین (ع) بر پا به عاشقان و زائران خدمت رسانی و نذرات خود را اهدا می کنند.

منابع دیگر:
 • دیوان اقتصاد
 • دنیای بانک
۹۶/۰۸/۱۵
۱۷:۲۷

ارائه خدمات بیمه ای در شعبه شهید لشگری بیمه آسیا

بانک و رسانه : شعبه شهید لشگری (وردآورد) بیمه آسیا آماده پرداخت خسارت به زیان دیدگان بیمه نامه های اتومبیل است.
روابط عمومی بیمه آسیادر گزارشی اعلام کرد: با توجه به توقف ارائه خدمات بیمه ای در شعبه چیتگروبه منظور رفاه حال بیمه گذاران بیمه نامه های اتومبیل، شعبه شهید لشگری (وردآورد) بیمه آسیا راه اندازی و آماده ارائه خدمات و پرداخت خسارت به زیاندیدگان بیمه نامه های اتومبیل است.
بنابراین گزارش، کارشناسان بیمه ای شعبه شهید لشگری (وردآورد) بیمه‌ آسیا واقع در ضلع جنوبی کیلومتر 16 جاده مخصوص (شهید لشگری)، روبروی سایپا، جنب شرکت مسعود مارک و شماره تلفن‌های 18_16_14_44186712در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 15 و روز پنج شنبه از ساعت 8تا12:30آماده ارزیابی و پرداخت خسارت به زیاندیدگان بیمه نامه های اتومبیل بیمه آسیا هستند.

منابع دیگر:
 • شبکه خبری ایبنا
 • آریا
 • تدبیر تازه
 • پولی مالی
 • نقدینه
 • دنیای بانک
۹۶/۰۸/۱۶
۱۱:۰۰

امرالهی استراتژی های بیمه رازی را اعلام کرد

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: رییس کل بیمه مرکزی با کاهش 50 درصدی حق بیمه وسایل نقلیه عمومی شهری در جلسه کمیسیون اجتماعی دولت موافقت کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بیمه رازی، محمود امرالهی مدیر عامل بیمه رازی صبح روز(شنبه) در جریان سخنرانی در همایش “بازاریابی و فروش بیمه های زندگی” که با حضور برایان تریسی استاد برجسته بازاریابی بین المللی برپا شده است، اعلام کرد: از محصول جدید بیمه رازی با عنوان “بیمه زندگی آینده ساز ” رونمایی می شود.
وی توضیح داد: شرکت بیمه رازی محصول جدید خود را که با خرد جمعی و کار گروهی تهیه کرده است به بازار مالی و نسل جوان عرضه خواهد کرد تا آینده کشور خود را بسازند. این محصول توسط بیمه مرکزی تایید شده و همزمان با سالروز 13آبان ماه از آن رونمایی می شود.
مدیر عامل بیمه رازی افزود: صنعت بیمه بایستی در زمینه بیمه های زندگی احساس نیاز واقعی را در مردم ایجاد کند که امر نیز جزوء اهداف شرکت بیمه رازی است .
امرالهی هدف از برگزاری همایش مذکور را اطلاع رسانی استراتژیک شرکت، شروع آموزش حرفه ای برای شبکه فروش و کسب راهنمایی از استاد برجسته “برایان تریسی” برای این که در صنعت بیمه در جهان بتوان حرفی برای گفتن داشته باشیم، عنوان کرد.
وی افزود: در حال حاضر ضریب نفوذ بیمه در کشور 2.1است و این بدان معنا است که حداکثر 20درصد جان و مال مردم جامعه بیمه شده است در حالی که ظرفیت گسترش بیمه اشخاص و زندگی در کشور وجود دارد و باید به آن پرداخته شود و محصولات را به همه عرضه کرد.
مدیر عامل بیمه رازی افزود: سال گذشته 3700میلیارد تومان در کشور بیمه زندگی فروخته شده است و اگر هر ایرانی یک بیمه نامه زندگی داشته باشد می توانند از 20هزار تومان تا 688هزار تومان اقساط پرداخت کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: صنعت بیمه می تواند در زمینه ایجاد اشتغال کار کند.
امرالهی افزود: در حال حاضر سرمایه گذاری در بانک ها و مبادلات خارجی صورت می گیرد در حالی که پتانسیل عظیمی در جیب مردم نهفته است و صنعت بیمه هنوز نتوانسته اشتیاق برای خرید بیمه را در بین مردم ایجاد کند در حالی که انجام این کار در راستای سیاست های اقتصادی مقام معظم رهبری است.
مدیر عامل بیمه رازی گفت: استراتژی شرکت بیمه رازی با توجه به تغییر مدیریتی ایجاد توازن در پرتفوی و افزایش سهم بیمه زندگی به 35درصداست .
وی راهبرد دیگر هیات مدیره را توجه به سهامداران و خرده فروشی با ابزارهای نوین عنوان کرد و گفت: در این راستا کمیته بیمه زندگی فعال شده و قریب 2هزار نفر ساعت کار کارشناسی روی محصول جدید انجام گرفته است .
امرالهی ادامه داد: از جمله برنامه های در دست اجرای شرکت بیمه رازی اعطای میز کار به نمایندگان فروش بیمه زندگی، برنامه ریزی برای جلب نمایندگان، تبلیغ گسترده برای فروش بیمه های زندگی، تدوین طرح های انگیزشی با تسهیلات متنوع، تاکید به پرداخت سود مشارکت، استفاده از وب سایت های تخصصی، بازنگری در دستور صدور خسارت و طراحی محصول های جدید است.
وی با تاکید بر این نکته که با آغاز به کار در بیمه رازی تاکید بر آموزش را سر لوحه کار خود قرار دادم چرا که معتقدم بدون آموزش به اهداف کوتاه مدت، میان مدت، بلند مدت و اهداف عالی نخواهیم رسید، تصریح کرد: ما از مدل های موفق الگو برداری خواهیم کرد. به گزارش اخبار پولی مالی، وی در پایان گفت: صنعت بیمه در ارزیابی ریسک در کشور مشکل دارد و باید به آن توجه جدی شود.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۷:۳۴

مدیرعامل بیمه ایران معین:هفتصد میلیارد تومان بیمه زندگی مان فروخته ایم

دکتر ابراهیم حمیدی در گفتگوی اختصاصی با رسانه برخط بیمه نویس گفت: در کمتر از سه سال حدود هشتصد و پنجاه هزار فقره بیمه مان فروخته ایم با ارزشی بالغ بر هفتصد میلیارد تومان حق بیمه تولیدی.
مدیرعامل بیمه ایران معین افزود: در حقیقت ما کاری که در حوزه بیمه زندگی بیمه ایران کرده ایم امروز بیمه ی مرکزی به عنوان نهاد ناظر صنعت بیمه ، شرکت های بیمه را موظف کرده است که حساب هایشان را تفکیک بکنند و حتی اجازه داده است که شرکت های بیمه ی جنرال، بیمه ی زندگی تخصصی ایجاد بکنند ، ما در این زمینه موفق بوده ایم از ابتدا تفکیک کرده ایم یک ریال حق بیمه، بیمه زندگی با سایر حق بیمه ها مخلوط نشده است .
حمیدی گفت: کاری که ما در سه سال اخیر در حوزه بیمه ی زندگی با ارائه محصول" بیمه زندگی مان" قابل مقایسه با قبل نیست ، در قالب چهار دوره تمام نمایندگی های بیمه ی ایران در اقصی نقاط کشور را بالغ بر هفتاد و پنج هزار نفر ساعت در حوزه ی کسب و کار بیمه ی عمر و بازاریابی آموزش دادیم. مدیرعامل بیمه ایران معین افزود: محصول بیمه زندگی مان با توجه به شهرت ، اعتبار و اعتمادی که مردم به بیمه ایران دارند و شبکه فروش گسترده و با سابقه ای که وجود دارد امروز بعنوان پر فروش ترین بیمه زندگی در ایران در حال فروش است و به شخصه آرزو دارم به جایی برسیم که هر ایرانی یک بیمه زندگی داشته باشد.
مدیرعامل بیمه ایران معین در پاسخ به رسانه برخط بیمه نویس در خصوص سود بیمه زندگی در این شرکت گفت: برای سال 93 بیست و چهار و نه دهم درصد سود قطعی اعلام کردیم برای 94 بیست و چهار درصد و برای 95 بیست و یک درصد است.
حمیدی در پایان افزود این توانمندی و تخصص در مجموعه بیمه ایران معین وجود دارد بصورت تخصصی در حوزه بیمه های زندگی فعالیت نماید.

منابع دیگر:
 • دیوان اقتصاد
 • اقتصاد تهران
۹۶/۰۸/۱۴
۱۶:۱۰

سهم بیمه البرز در پرداخت خسارت آتش‌سوزی پالایشگاه تهران

شرکت بیمه البرز آمادگی خود را برای پرداخت خسارت آتش‌سوزی پالایشگاه تهران در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اعلام کرد.بیمه البرز با داشتن 10 درصد، پس از بیمه ایران بزرگ‌ترین دارنده سهم از کنسرسیوم بیمه پالایشگاه مذکور است.

شرکت بیمه البرز آمادگی خود را برای پرداخت خسارت آتش‌سوزی پالایشگاه تهران در کوتاه‌ترین زمان ممکن، اعلام کرد.
بیمه البرز با داشتن 10 درصد، پس از بیمه ایران بزرگ‌ترین دارنده سهم از کنسرسیوم بیمه پالایشگاه مذکور است.
به گزارش روابط عمومی بیمه البرز، پالایشگاه تهران که پنج آبان دچار آتش‌سوزی شد، تحت پوشش بیمه‌نامه تمام خطر اموال نزد کنسرسیومی متشکل از هشت شرکت بیمه است که بیمه البرز با داشتن 10 درصد، پس از بیمه ایران بزرگ‌ترین دارنده سهم از این کنسرسیوم است.
بر این اساس، ‌بیمه البرز آماده است بلافاصله پس از برآورد خسارت مذکور و اعلام آن از سوی راهبر این کنسرسیوم، سهم خود از مبلغ خسارت آتش‌سوزی تعیین شده را پرداخت کند.
بنا بر این گزارش، طبق قرارداد منعقد شده، اموال و تاسیسات هشت پالایشگاه زیرمجموعه شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی شامل پالایشگاه‌های تهران، اصفهان، آبادان، اراک، کرمانشاه، لاوان، بندرعباس و شیراز از طریق کنسرسیومی متشکل از هشت شرکت بیمه تحت پوشش «بیمه تمام خطر اموال» قرار دارند.

منابع دیگر:
 • بورس پرس
 • پول و تجارت
 • دنیای بانک
 • عصر مالی
 • تدبیر تازه
 • کوتاه آنلاین
 • نوآوران - آنلاین
 • طلا نیوز
۹۶/۰۸/۱۵
۰۰:۲۳

رفتار متناقض اصل 44 وزارت اقتصاد در تغییر مدیران شرکت های بیمه گری

بانکداری ایرانی -وزارت اقتصاد در راستای تغییرات اساسی در زیر مجموعه های خود تصمیم گرفته است که بر خی از مدیران عامل شرکت های بیمه گری را نیز تغییر دهد و اعلام کرده است که در شرکت های بیمه ایران ، دانا و آسیا تغییراتی را ایجاد خواهد کرد .

بانکداری ایرانی -وزارت اقتصاد در راستای تغییرات اساسی در زیر مجموعه های خود تصمیم گرفته است که بر خی از مدیران عامل شرکت های بیمه گری را نیز تغییر دهد و اعلام کرده است که در شرکت های بیمه ایران ، دانا و آسیا تغییراتی را ایجاد خواهد کرد .
این در حالی است که دولت برخلاف شرکت بیمه ایران که مالک صد درصد آن است، بالاتر از 18 درصد از سهام شرکت های بیمه ای آسیا، دانا و البرز را در اختیار ندارد و مالک سهام کنترلی این شرکتها نیست تا بتواند همانند سهامداران کنترلی و مدیریتی رفتار کرده و در این شرکت ها اعمال نفوذ کند .
به گزارش بانکداری ایرانی ، تنها در صورتی یک نهاد یا ارگانی می تواند که در تعیین اعضای هیات مدیره یا مدیره عامل شرکت ها دخالت کند که سهام کنترلی یا مدیریتی شرکت ها را در اختیا ر داشته باشد . طبق قانون تجارت ایران ، مالکان حقوقی یا حقیقی تنها با داشتن بالاتر از 50 درصد سهام یک شرکت است که اختیار همه ارکان آن شرکت در اختیار یه شخص حقوقی یا حقیقی قرار میگیرد .
از سالهای گذشته که بر اساس اصل 44 قانون اساسی واگذاری شرکتها اجرا شده است و شرکت ها سهامی عام شده اند تا کنون که اغلب سهام آنها واگذار شده است، دولت تصمیم ندارد از تصدی گری شرکتها دست بردارد. به عنوان نمونه در صنعت خودرو سازی هنوز دولت خود را مالک شرکتهای ایران خودرو و سایپا می داند و مدیر عامل ان را عزل و نصب می کند در حالی که میزان دارای دولت از سهام ایران خودرو به زیر 10 درصد می رسد .
در مورد شرکت های بیمه گری نیز وضع به همین منوال است و دولت بالاتر از 18 درصد از سهام هرکدام را در اختیار خود ندارد . اما وزیر اقتصاد بر اساس همان نگرشی که در خصوص خودرو سازها در دولت وجود دارد، تصمیم به عزل و نصب مدیران شرکتهای بیمه می کند .
بر اساس این گزارش ، در حال حاضر دولت مالک 433 میلیون معادل 18.84 درصد از دو میلیارد و 300 میلیون سهم شرکت بیمه آسیا را در اختیار دارد و این تعداد مالکیت اختیار حق تعین مدیرعامل را به دولت نمی دهد اما دولت این حق را بر خود قایل است که این کار را انجام دهد.
45.68 درصد از سهام شرکت بیمه دانا معادل 460 میلیون سهم از یک میلیارد سهم در اختیار شرکتهای سرمایه گذاری سهام عدالت هستند که هنوز به دلیل عدم واگذاری انها با وجود اتمام 10 ساله در سال 94 هستند که دولت خود را ماکل سهام شرکت می داند .
دولت در شرکت بیمه البرز نیز حدود 695 میلیون معادل 17.34 درصد از 4 میلیارد سهم شرکت را در اختیار دارد اما خود را مالک تمام دارایی های شرکت می داند و خود تعیین مدیر عامل می کند .
با توجه به این میزان از سهامداری دولت در شرکت های بیمه گری دولت نمی تواند بدون اجازه از دیگر سهامداران خود اقدام به جابجایی مدیران کند و همان رفتاری را داشته باشد که در خصوص بیمه ایران دارد.
در واقع وزارت اقتصاد با داشتن 100 درصد از سهام شرکت ایران و کمتر از 17 درصد از سهام شرکت های دیگر رفتار هم سطحی را برای همه شرکت ها در انجام می دهد که قابل پذیرش نیست و دولت باید از تصدی گری خود کم کند تا شرکتها بتوانند بهتر اداره شوند.
سهامداران بیمه آسیا
سهامداران بیمه دانا
سهامداران بیمه البرز

منابع دیگر:
 • پول و تجارت
۹۶/۰۸/۱۵
۰۱:۲۶

استخدام های روز- 15 آبان 96

تازه ترین استخدام های امروز را اینجا ببینید...
*استخدام جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت
*استخدام شرکت سرمایه گذاری ساختمانی عظام
*جذب نیرو در کارگزاری 978 بیمه مرکزی
*استخدام یک شرکت مهندسین مشاور
*استخدام مرکز تهران اتیسم
*استخدام شرکت آذرخش
*استخدام گرافیست در شرکت نرم نگاران آرمیتیس
*استخدام شرکت مدیا پردازش
*استخدام شرکت داده پردازان دوران
*استخدام شرکت مبلمان اداری لیو تاب
*دعوت به همکاری شرکت نوین چرم
استخدام های روز- 14 آبان 96 ◄

۹۶/۰۸/۱۵
۱۷:۲۷

جزئیات گران شدن بیمه برای رانندگان متخلف

همتی رییس بیمه مرکزی گفت: پیش‌بینی شده تا سه ماه آینده باید سامانه راهنمایی و رانندگی راه‌اندازی شود. در این سامانه تمام تخلفات و پنالتی‌های رانندگان ثبت می‌شود.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )،هر بار تخلف به عنوان یک نمره منفی لحاظ شده و این نمرات تجمیع و زمان صدور بیمه‌نامه لحاظ می‌شود. به‌این‌ترتیب به ازای هر نمره منفی یک درصد اضافه نرخ صورت خواهد گرفت. پیش‌بینی شده نرخ حق بیمه شخص ثالث از این محل تا ٣٠ درصد قابل افزایش باشد. اگر راننده ١٠ پنالتی در سایت راهنمایی و رانندگی داشته باشد ١٠ درصد اضافه نرخ خواهد داشت که با نرخ امروز صد هزار تومان می‌شود. به نوشته شرق ،این مبلغ بر اساس میزان تخلفات تا ٣٠ درصد قابل افزایش است. به جز این اضافه نرخ، پیش‌بینی شده برای تخلفات حادثه‌ساز مانند ویراژهای خطرناک نیز مبالغ دیگری اضافه شود که تا سه درصد دیگر برای تخلفات حادثه‌ساز در نظر گرفته شده است. بنابراین تا ٣٣ درصد حق بیمه شخص ثالث می‌تواند بر مبنای نوع رانندگی فرد افزایش یابد. ممکن است برخی تخلفات نمره منفی نداشته باشد. از طرف دیگر ما برای افرادی که رانندگی بدون تخلف و قانونی دارند، تشویق‌هایی در نظر گرفته‌ایم. به جز تخفیف پیشین ٧٠درصدی برای افرادی که خسارت نداشته‌اند؛ حذف تخفیفات را اصلاح کرده‌ایم؛ به این صورت که پیش از این اگر فردی یک تصادف ثبت می‌کرد، تمام تخفیفات از بین می‌رفت اما در آیین‌نامه تصویب‌شده اگر فرد یک تصادف داشته باشد و به طور مثال ٣٠ درصد تخفیف داشته باشد؛ ٢٠ درصد از تخفیفش حذف می‌شود و ١٠ درصد دیگر باقی می‌ماند.

منابع دیگر:
 • فراسو نیوز
 • صبا ایران
 • ملیت
 • بانکداری ایرانی
 • صراط نیوز
 • شهرداری نیوز
 • ایستانیوز
۹۶/۰۸/۱۵
۱۱:۲۹

گرامیداشت سالروز تاسیس بیمه ایران با حال و هوای اربعین حسینی (ع)

پول‌نیوز - هشتاد و دومین سالروز تاسیس بیمه ایران با رنگ و بوی اربعین حسینی (ع) و با حضور جمعی از نمایندگان و کارکنان شبکه فروش شرکت گرامی داشته می شود .
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز ، 15 آبان 1314 ، یک نشان جهانی در عرصه اقتصاد ملی کشور بروز و ظهور یافت که تا امروز با طی فراز و فرودهای بسیار ، همچنان نمادی از همدلی و خدمت به مردم به شمار می رود . به همین مناسبت در 15 آبان امسال طی مراسمی با حضور مدیران ، کارکنان ، نمایندگی ها و شبکه فروش شرکت ، ضمن اعلام همبستگی و همدلی سطوح مختلف شرکت ، هویت بیمه ایران را در گستره ای از نمایندگی ها تا عموم کارکنان در اقصی نقاط کشور به منصه ظهور می رسانیم .
شایان ذکر است در مراسم 15 آبان امسال ، پس از گذشت بیش از 10 سال از آخرین گردهمایی بزرگ بیمه ایران ، تاکید بر حضور حداکثری همکاران شبکه فروش به عنوان پیشتازان حوزه عملیاتی و صف شرکت بوده است ؛ هرچند که به علت محدودیت فضا ، امکان میزبانی از تمامی همکاران ارزشمند شرکت فراهم نیامده است .
همچنین ، به علت نزدیکی به ایام اربعین حسینی (ع) ، مراسم امسال در قالب گرامیداشت سالگرد تاسیس شرکت سهامی بیمه ایران برگزار شده و رنگ و بویی حسینی (ع) خواهد داشت .

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
 • تجارت آنلاین
 • اقتصاد کلان
 • آبتاب
 • شما نیوز
 • عصر اعتبار
۹۶/۰۸/۱۴
۱۵:۱۰

هدف ما تربیت مدیران حرفه‌ای برای صنعت بیمه است

پول و تجارت ، نخستین دوره آموزشی تخصصی مدیریت بیمه ویژه مدیران کلیدی صنعت بیمه با حضور رییس کل بیمه مرکزی برگزار شد.
به گزارش اداره کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، نخستین دوره آموزشی تخصصی مدیریت بیمه ویژه مدیران کلیدی صنعت بیمه به پیشنهاد رییس کل بیمه مرکزی و با مدیریت پژوهشکده بیمه آغاز می‌شود. در این نشست، همتی با تاکید بر ضرورت آموزش در صنعت بیمه گفت: صنعت بیمه نیازمند مدیران حرفه‌یی و چندبعدی است چرا که مدیران این صنعت علاوه بر دانش بیمه‌یی باید تسلط نسبی بر امور مالی، مدیریت ریسک، حقوق، اقتصاد و سایر رشته‌های مرتبط داشته باشند. رییس کل بیمه مرکزی، هدف از برگزاری این دوره آموزشی که چارچوب و اساتید آن با حساسیت خاصی و منطبق بر دوره‌های آموزشی موسسات معتبر بیمه خارجی انتخاب شده است را تربیت مدیران حرفه‌یی دانست و گفت: این دوره‌ها به گونه‌یی طراحی شده که کارگاهی و متفاوت از دوره‌های کلاسیک برگزار شود تا آموزش کاربردی داشته باشیم.
همتی افزود: با توجه به آیین‌نامه حاکمیت شرکتی، مدیران کلیدی صنعت بیمه باید از سطح قابل توجهی از دانش برخوردار باشند تا بتوانیم مشکلات این صنعت را حل کنیم و مدیریت شرکت‌های بیمه به سمت هدایت بر اساس دانش، علم و دوراندیشی باشد.
همچنین در این نشست امیر صفری سرپرست پژوهشکده بیمه به ارائه گزارشی از روند طرحی، برنامه‌ریزی و اجرای این دوره پرداخت و گفت: کلید برگزاری این دوره با حضور و تاکید همتی به آموزش و تربیت مدیران حرفه‌یی زده شد و متعاقبا برای تعیین چارچوب این دوره با موسسات معتبری همچون چارتر لندن، موسسه بیمه مالزی، سازمان مدیریت صنعتی و… مذاکره شد. وی افزود: این دوره 126 ساعته از 30 شهریور و برای 24 نفر از مدیران و کارشناسان صنعت بیمه از سوی پژوهشکده بیمه برگزار می‌شود.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۱:۵۱

بیمه دانا و آسیا به بخش خصوصی واگذار می شوند

تاوان گذار- رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه خرید سهام بیمه های آسیا و دانا از سوی شرکت های بیمه خارجی مطرح نیست، گفت: دولت بر واگذاری سهم خود در بیمه های آسیا و دانا اصرار دارد.

به گزارش"تاوان گذار" عبدالناصر همتی گفت : بر اساس سیاست دولت و وزیر اقتصاد، فروش سهم دولت در شرکت های بیمه آسیا و دانا در اولویت قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد که براساس قانون برنامه ششم نیز تا پایان سال 1397، سهم دولت در شرکت های بیمه آسیا و دانا باید واگذار شود.
همتی گفت: مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی اصرار بر واگذاری سریع تر سهم دولت در این شرکت ها دارد و معتقد است دولت باید از تصدی گری بیمه ها خارج شود و تنها بیمه ایران را به عنوان بیمه دولتی نگاه خواهد داشت.
رئیس شورایعالی بیمه یادآور شد : واگذاری سهم دولت در شرکت های بیمه آسیا و دانا از طریق سازمان خصوصی سازی انجام خواهد شد.
وی توضیح داد : آلمان و ایتالیا درصدد خرید سهم شرکت های بیمه خصوصی در ایران هستند و مذاکراتی را با برخی از شرکت های خصوصی انجام داده اند و این احتمال وجود دارد که مذاکراتشان هم به نتیجه برسد اما هیچ ارتباطی با واگذاری سهم دولت در شرکت های بیمه آسیا و دانا ندارد.
بنابر گزارش ایبنا ، رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: شرکت های خارجی درصد خرید سهام برخی شرکت های بیمه داخلی هستند که در حال حاضر در بورس فعالند و ممکن است این موضوع از طریق افزایش سرمایه انجام شود یا از طریق خرید سهام افرادی که در حال حاضر سهامدار هستند و می خواهند سهم خود را واگذار کنند.

۹۶/۰۸/۱۴
۱۲:۱۰

سرمایه بیمه آرمان به 150 میلیارد تومان رسید

تاوان گذار- مجمع عمومی عادی سالیانۀ شرکت سهامی بیمه آرمان برای سال مالی منتهی به 30 اسفند 1395 با حضور بیش از 80 درصد سهامداران امروز برگزار شد.

به گزارش"تاوان گذار" به نقل از روابط عمومی بیمه آرمان، در این جلسه عملکرد شرکت و صورت‌های مالی منتهی به 30 اسفند 1395 مورد بررسی قرار گرفت و با کثریت آراء به تصویب رسید.
علیرضا بیانیان مدیرعامل بیمه آرمان در این مجمع به ارائه گزارشی از عملکرد و دستاوردهای بیمه آرمان در سال 1395 پرداخت و بخشی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در سال 1395 را اصلاح ترکیب پرتفوی، جذب اکانت های جدید، پیگیری وصول مطالبات معوق، تکمیل قراردادهای بانک مسکن، اصلاح فرایندها و دستورالعمل ها و کاهش و برگشت قابل توجه هزینه‌های جاری شرکت برشمرد.
وی همچنین از افزایش سرمایه شرکت از 120 میلیارد تومان به 150 میلیارد تومان تا پایان سالجاری و در نهایت به 200 میلیارد تومان طی یک برنامه دو ساله خبر داد.
بر اساس گزارش هیأت مدیره، این شرکت در سال 1395 حدود 2.230 میلیارد ریال حق بیمه تولید کرده است که در مقایسه با سال قبل از آن 6 درصد کاهش داشته است. از این رقم، 211 میلیارد ریال بصورت مستقیم (8/8 درصد) و 2.163 میلیارد ریال (91/2 درصد) بصورت غیر مستقیم تولید شده است.
همچنین خسارت پرداختی سال 1395 مبلغی حدود 1.506 میلیارد ریال است که در مقایسه با سال قبل از آن، 1 درصد کاهش داشته است. نسبت خسارت سال 1395 نیز، معادل 68 درصد بود که در مقایسه با سال قبل از آن 4 درصد رشد داشته است.
براساس عملکرد 12 ماهه منتهی به 1395/12/30 این شرکت همچنین مبلغ 100,150 میلیون ریال سود خالص شناسایی کرده است که مبلع 10 ریال سود برای هر سهامدار تصویب شد.

منابع دیگر:
 • بیمه برتر
۹۶/۰۸/۱۴
۱۲:۱۰

چشم پوشی از ظرفیت اتکائی داخل به نفع کشور نیست

تاوان گذار- عبدالناصر همتی ، رئیس کل بیمه مرکزی گفت: این شرکت‌های بیمه‌ای که می‌گویند بیمه‌های دیگر وارد اتکایی نشوند، ابتدا خودشان به اندازه مورد نیاز بیمه اتکایی بپذیرند، بعد ما به بیمه‌های مستقیم اعلام می‌کنیم که اتکایی نپذیرند.

به گزارش"تاوان گذار" عبدالناصر همتی ، رئیس کل بیمه مرکزی ، در پاسخ به یکی از مدیران عامل بیمه ای که در نامه‌ای خواسته بود شرکت‌های بیمه مستقیم اجازه فعالیت در بخش اتکایی را نداشته باشند، گفت: این شرکت‌های بیمه‌ای که می‌گویند بیمه‌های دیگر وارد اتکایی نشوند، ابتدا خودشان به اندازه مورد نیاز بیمه اتکایی بپذیرند، بعد ما به بیمه‌های مستقیم اعلام می‌کنیم که اتکایی نپذیرند.
وی افزود:هر یک از دو بیمه اتکایی ما امروز ٢٥٠ میلیارد تومان سرمایه دارند. مفهوم آن این است که هر یک به اندازه هزار میلیارد تومان می‌توانند حق بیمه داشته باشند. شما بروید ببینید کدام‌یک از آنها این میزان حق بیمه دارند. اگر بیشتر از ٥٠ میلیارد تومان حق بیمه دارند، بیایند و اعلام کنند تا ما برای سایرین محدودیت ایجاد کنیم.
همتی اذعان داشت : وقتی از آنها می‌پرسیم چرا اتکایی نمی‌پذیرید، می‌گویند ریسک‌ها زیان‌ده هستند. خب اگر قرار باشد ریسک‌ها همه سودده باشند که به شما نمی‌سپارند. شما هم باید ریسک کنید. بنابراین تا وقتی مطمئن نشویم که واگذاری‌های اتکایی شرکت‌های بیمه در داخل بدون پاسخ باقی نمی‌ماند، مانع بیمه‌های دیگر برای پذیرش اتکایی نمی‌شویم.
رئیس کل در ادامه گفت : از سوی دیگر در شرایطی که پس از برجام هنوز نتوانسته‌ایم پوشش‌های کامل از بیمه‌های خارجی بگیریم و از پوشش‌های داخل استفاده می‌کنیم؛ ازبین‌بردن این ظرفیت به نفع کشور نیست. اگر مطمئن شویم که بیمه‌های اتکایی خصوصی ما و بیمه مرکزی و بیمه ایران می‌توانند پوشش کامل داشته باشند، حتما به بیمه‌های مستقیم اجازه ورود به اتکایی را نمی‌دهیم.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۲:۱۷

در پی کاهش 50 درصدی حق بیمه شخص ثالث اتوبوس های شهری صورت گرفت: تقدیر مدیرعامل اتحادیه اتوبوسرانی شهری کشور از رئیس کل بیمه مرکزی

جامع خبر (جامع نیوز) : بر اساس اعلام موافقت بیمه مرکزی وتصویب هیات وزیران ، حق بیمه پایه وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از شش نفر شامل اتوبوس، مینی بوس، ون و استیشن تا 50 درصد کاهش یافت.
به گزارش جامع خبر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، بنا به درخواست اتحادیه اتوبوسرانی های شهری مبنی بر تغییر مبنای محاسبه نرخ حق بیمه شخص ثالث اتوبوسهای درون شهری و کاهش آن نسبت به اتوبوسهای برون شهری به دلیل ریسک کمتر، این موضوع در دستور کار بیمه مرکزی قرار گرفت.
بنابر این گزارش دکتر همتی، رییس کل بیمه مرکزی با کاهش 50 درصدی حق بیمه وسایل نقلیه عمومی شهری در جلسه کمیسیون اجتماعی دولت موافقت کرد و این مهم در تاریخ 26 مهرماه 96 در هیات وزیران مطرح و به تصویب رسید و از 6 آبان با امضای معاون اول رئیس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

۹۶/۰۸/۱۵
۲۰:۱۴

کوثر، ارایه‌دهنده طرح‌های خاص بیمه‌ای

شرکت بیمه‌ کوثر به‌ منظور توسعه فرهنگ بیمه، بیمه‌نامه‌های منحصربه‌فردی را براساس نیاز اقشار مختلف جامعه طراحی و روانه بازار کرده است.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک ، این شرکت دارای مجوز انحصاری بیمه‌های وکالت"، "ودیعه مسکن مستاجر" و "پرتاب ماهواره با پوشش کامل" از بیمه‌ مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.
سیدجمال موسی‌کاظمی معاون فنی و نظارت تخصصی بیمه‌ کوثر با بیان اینکه این شرکت ارایه‌دهنده انحصاری الگوی بانک بیمه با قابلیت همکاری با تمامی بانک‌ها و موسسات اعتباری بدون نیاز به یکپارچگی زیرساخت‌ها و تجمیع داده‌ها در صنعت بیمه است، افزود: این شرکت با هدف کاهش دغدغه آحاد جامعه، بیمه‌نامه‌های بلندمدت در رشته‌های کیفیت ساختمان، آتش‌سوزی و حادثه و نیز طرح جامع بیمه مسئولیت با قابلیت بهره‌مندی توسط تمامی بنگاه‌های اقتصادی و شهرک‌های صنعتی را ارایه کرده است.
وی تاکیدکرد: رعایت حقوق مولفان و ارایه‌دهندگان طرح‌های بیمه‌ای یکی از دلایل موفقیت‌ این شرکت است.
معاون فنی و نظارت تخصصی بیمه‌کوثر با اشاره به اینکه بیمه‌کوثر جز معدود شرکت‌هایی است که با داشتن گروه‌های بیمه‌گذاران بزرگ و تجمیع پرتفوی آنان نزد خود، نقش ارزنده‌ای را در ارایه خدمات بیمه‌ای در کشور ایفا می‌کند، بیان‌کرد: طرح‌های "اصناف"، برای بیمه بنگاه‌های اقتصادی در بیمه‌های آتش‌سوزی و حوادث طبیعی با پوشش مسئولیت زیان‌مالی و "کوثر" برای بیمه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی و حوادث طبیعی، مسئولیت مالی و پوشش فوت، نقض‌عضو و هزینه‌های پزشکی اعضای خانواده با امکان خرید اینترنتی و نیز صدور بیمه‌های ترکیبی آتش‌سوزی، حوادث و بدنه اتومبیل، بیمه‌های ترکیبی آتش‌سوزی، حوادث و شخص‌ثالث جانی و مالی اتومبیل، بیمه بار صندوق عقب همراه با بیمه بدنه و نیز بیمه سنوات برای حفظ ارزش سنوات کارکنان بنگاه‌های اقتصادی با هدف ارایه خدمات ویژه به مشتریان در این شرکت اجرایی شده است.
موسی‌کاظمی تصریح‌کرد: شرکت بیمه‌کوثر نخستین شرکتی است که در بخش درمان با ارایه خدماتی از قبیل کیوسک 24ساعته صدور معرفی‌نامه، حذف کارت درمان و نیز امکان مشاهده اطلاعات مربوط به خسارت‌های پرداختی به بیمه‌شدگان ازطریق تارنمای شرکت پیشتاز بوده است.
وی این شرکت را یکی از شرکت‌های پیشتاز در پژوهش برشمرد و گفت: شرکت بیمه‌کوثر تنها شرکت بیمه‌ای است که با هدف حمایت از پژوهش در صنعت بیمه توانسته علاوه بر چاپ سه کتاب در حوزه مدیریت ریسک و بیمه و تولید مقاله‌های متعدد، همایش سراسری مدیریت ریسک و بیمه را با مشارکت کارشناسان صنعت بیمه، استادان دانشگاه‌ها و سایر همکاران صنعت در سه‌سال پیاپی، برگزار کند.
معاون فنی و نظارت تخصصی بیمه‌کوثر با بیان اینکه اجرای نظام مبتنی‌ بر هسته دانا و شبکه توانا، ترکیب مناسب سرمایه‌گذاری‌ها در بانک، بورس، املاک و سایر سرمایه‌گذاری‌ها و تحقق متوسط سود قطعی بیش از 23درصد در طول پنج‌سال گذشته برای بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری، از جمله برنامه‌های عملیاتی شرکت در طول سال‌های گذشته بوده است، افزود: توسعه فعالیت‌های برون‌مرزی و خدمات مجازی و افزایش سهم بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری در بازار همراه با امکان پرداخت مستمری و ارایه خدمات ویژه به مشتریان این بخش، از برنامه‌های آتی شرکت است.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۵:۰۸

اطلاعیه جذب نمایندگی بیمه حکمت صبا در استان تهران

بیمه حکمت صبا،تصمیم دارد با در نظر گرفتن آیین نامه شماره 75 بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با توجه به ضوابط و شرایط ذیل اقدام به جذب نمایندگی در سراسراستان تهران نماید.

به گزارش دیوان اقتصاد،کلیه متقاضیان با تکمیل مدارک خود (اعم از فرم های درخواست و...) به همراه 4 قطعه عکس 4*3، کپی مدارک شناسایی تحصیلی و... در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه برابر با تاریخ های 6،5 و 7 آذر ماه 1396 از ساعت 9 الی 11:30 و 14 الی 15:30 به آدرس:" تهران، میدان آرژانتین، خیابان الوند، خیابان شهیده راشل کوری، پلاک6، طبقه همکف، شعبه مرکزی شرکت بیمه حکمت صبا" مراجعه نمایند.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۲:۵۰

ظرفیت های خالی در صنعت بیمه

گروه سایبان - رئیس کل بیمه مرکزی صبح امروز در مراسم سالگرد بیمه ایران بر پرداخت سریع خسارت، جذب رضایت مشتری برای تحکیم اقتصاد مقاومتی از سوی شرکت های بیمه تاکید کرد.
به گزارش رازپول عبدالناصر همتی در این مراسم ضمن قدردانی از تلاش های 82 ساله مدیران و کارکنان بیمه ایران از آغاز تاسیس تا کنون، گفت: بیمه ایران؛ برند ملی صنعت بیمه است و بدون آن صنعت بیمه هویت نخواهد داشت.
همتی در این مراسم بر حمایت خود از بیمه ایران تاکید کرد و گفت: بیمه ایران در سال های اخیر و در شرایط بحرانی، همراه خوبی برای بیمه مرکزی در پیشبرد اهداف دولت جمهوری اسلامی و خدمت رسانی به مردم بوده که نباید به خاطر برخی مشکلات مالی ، نادیده گرفته شود. بیمه ایران دارای پتانسیل بالقوه ای از سرمایه انسانی است.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حمایت از بیمه ایران به مفهوم عدم حمایت از سایر شرکت های بیمه نیست بلکه بیمه مرکزی جدا از نقش حاکمیتی و نظارتی خود، همیشه یار و یاور شرکت های بیمه بوده و خواهد بود چرا که معتقدم هدایت صنعت بیمه یک کار گروهی است.
وی با تاکید بر اهمیت سودآوری بیمه ایران گفت: نقش بیمه ایران در اقتصاد کشور و پشتیبانی از صنعت بیمه بسیار موثر بوده و برای توسعه و پیشرفت نیاز به تلاش و سودآوری دارد.
رئیس کل بیمه مرکزی خطاب به مدیران و اعضای هیات مدیره بیمه ایران گفت: بحث تمرکز زدایی را مورد توجه قرار دهید و با سبک کردن وظایف ستاد، اختیارات بیشتری به مناطق دهند و بستر لازم را برای شکوفایی آنها فراهم کنید و ستاد باید به نهاد سیاست گذاری و تعیین استراتژی های بلند مدت و میان مدت تبدیل شود.
حاکمیت شرکتی باید به طور جدی در بیمه ایران اجرا شود
دکتر همتی افزود: آیین نامه حاکمیت شرکتی باید در بیمه ایران به طور جدی اجرا شود چرا که یک اصل بسیار مهم در سیستم اقتصادی کشور که باید به طور جدی برای حمایت از حقوق بیمه گذاران در بیمه ها و سپرده گذاران در بانک ها اجرا شود.بیمه ایران باید پیشتاز اجرای این آیین نامه شود و به شفافیت صنعت بیمه کمک کنند.
رئیس کل بیمه مرکزی جداسازی بیمه عمر بیمه ایران تحت عنوان یک شرکت مجزا را در سخنان خود مطرح کرد و گفت: این کار تحول بزرگی در بیمه ایران به شمار خواهد آمد و توان گسترده ای خواهد داشت.
همتی در خصوص شبکه فروش گفت: ما حامی نمایندگان و کارگزاران هستیم و قصد ایجاد محدودیت برای شبکه فروش نداریم.
وی با اشاره به خالی بودن دو سوم ظرفیت سرمایه های بیمه پذیر کشور گفت: در حال حاضر 87 درصد ظرفیت بیمه بدنه اتومبیل و 89 درصد بیمه آتش سوزی منازل مسکونی ظرفیت هایی است که نیازمند توجه بیشتر شرکت های بیمه به خصوص نمایندگان و کارگزاران است
دکتر همتی در ادامه، عدم استفاده کامل از ظرفیت بیمه های عمر را دلیل عقب ماندگی صنعت بیمه از ضریب نفوذ دانست و گفت: رشد 35 درصدی بیمه های عمر در سال بیانگر این است که توانایی برای گسترش بیمه های عمر در کشور وجود دارد و باید اعتماد و اطمینان مردم را برای خرید بیمه های عمر جلب کنیم. شرکت های بیمه باید به دنبال راهکاری برای گسترش این بیمه نامه در میان مردم باشند.
رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه را مظهر اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: صنعت بیمه بستر خوبی برای توسعه پیدا کرده و این آرامش را مدیون تلاش ها و قانونمداری فعالان صنعت بیمه هستیم، چرا که صنعت بیمه با جلوگیری از سوخت ملی، به توسعه اقتصاد ملی کمک می کند.
وی یکسان شدن رشد حق بیمه و خسارت بیمه شخص ثالث را یکی از اتفاقات مثبت صنعت بیمه دانست و گفت: نمیتوان نقش بیمه ایران در این راستا را نادیده گرفت و امیدوارم با ارائه نرخ های فنی، مشکلات بیمه درمان تکمیلی نیز برطرف شود و تعداد بیشتری از هموطنانمان تحت پوشش این بیمه قرار گیرند.
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه گفت: صنعت بیمه؛ یک صنعت فنی و تخصصی است و از شرکت های بیمه خواست به صورت فنی و به دور از مسائل احساسی در هدایت این صنعت بکوشند.
وی همچنین با اشاره به تحولات مثبت برجام در صنعت بیمه گفت: مدیران عامل شرکت های بیمه از فضای ایجاد شده پس از برجام بهره برداری کنند و ارتباطات بین المللی خود را گسترش دهند.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۳:۱۶

امراللهی دومین شرکت بیمه ای را زیان ده نشان داد/آیا بیمه رازی در مجمع خود خود موهوم تقسیم کرده است ؟

گروه سایبان - محمود امرالهی مدیرعامل اسبق بیمه ایران که در مراسم بزرگداشت این شرکت امروز لوح تقدیر دریافت کرده است ، دومین شرکت بیمه ای را که مسئولیت مدیریت عاملی آن را پذیرفته است زیان ده کرد، بیمه ایران با1600 میلیارد تومان و بیمه رازی با 8 میلیارد تومان زیان انباشته!
به گزارش رازپول ، محمود امراللهی در نامه ای به بورس سود سال 1395 بیمه رازی را تلویحا موهوم خوانده و آن را زیان ده اعلام کرده است ؛ زیانی که به دوره مدیریت یونس مظلومی در این شرکت مربوط می شود.
زیان انباشته بیمه رازی برای سال مالی 1395 پس از تعدیل در صورت های مالی حسابرسی نشده این شرکت بیش از 8 میلیارد تومان عنوان شده است .بنابراین این پرسش مطرح است که آیا این شگرد مدیریتی این مدیر بیمه ای دارای ریشه های کاری در بیمه مرکزی است ؟
داستان به نامه ای بازمی گردد که محمود امرالهی برای اداره نظارت بر ناشران بورسی ارسال کرده است و در آن اذعان داشته که با عنایت به انتشار صورت های مالی میان دوره ای منتهی به 31 شهریور سال جاری تعدیل سنواتی مربوط به سال مالی 1395 شامل احتساب مبلغ 8.8 میلیارد تومان ما به التفاوت افزایش سهم صندوق تامین خسارت های بدنی از 3 درصد حق بیمه های صادره به 8 درصد طبق بند الف ماده 24قانون شخص ثالث و مبلغ 376 میلیون تومان بابت ابلاغ قانونی افزایش سهم قطعی نیروی انتظامی بر اساس قانون بودجه سال 1395 و مبلغ 5.4 میلیارد تومان بابت دریافت صورت حساب های اصلاحی منظور توسط بیمه مرکزی که مربوط به سنوات قبل بوده ولی با انجام اصلاحات زیر ساختی بیمه مرکزی در سه ماه نخست سال 96، صورت حساب های اصلاحی در مرداد سال 96 ابلاغ شد، لذا تبدیل سود انباشته سال 1395 به زیان پس از اعمال تعدیلات غیر قابل پیش بینی به شرح فوق بوده است .
وی در ادامه افزوده است که سایر درآمد های بیمه ای به مبلغ 11.3 میلیارد تومان عمدتا شامل وصول مبلغ 9 میلیارد تومان بابت اخد سهم دیرکرد در پرداخت حق بیمه های صادره لیزینگ رایان سایپا در سال 96 بوده و مبلغ یکصد میلیون تومان نیز بایت سهم شرکت از فروش فیلم سینمایی تیک اف است .
بررسی صورت هالی مالی بیمه رازی در دوره منتهی به 12 اسفند سال گذشته نشان می دهد که امضای یونس مظلومی ذیل این اسناد نیست و تنها بهمن یزدخواستی، حسن عدل خواه،علی اکبر دیلمانی زاده،افشین تیرداد و فرهاد خالقی آن را به امضا رسانده است و امضای دو مدیرعامل این مجموعه یعنی محمود امراللهی و یونس مظلومی مدیران عامل فعلی و سابق در ذیل این اسناد نیست.
بنابراین نشان دادن سود موهوم در سال مالی گذشته متوجه چه کسانی است ؟
فرهاد خالقی در مجمع 31 تیر ماه این شرکت اذعان کرده بود در خصوص اعمال 5درصد سهم صندوق تامین خسارت های بدنی نظر حقوق دان سندیکای بیمه گران ایران در خصوص مفاد تبصره 3 ماده 18 همان قانون که مستندا به نرخ نامه که باید به تصویب شورای عالی بیمه برسد اشاره دارد و با توجه به عدم ابلاغ نرخ نامه مذکور توسط شورای عالی بیمه ، شرکت نسبت به اعمال سهم صندوق طبق قانون قبل اقدام کرده است .
همچنین در ادامه این نامه اعلام شده است که بابت جریمه دیرکرد از شرکت لیزینگ رایان سایپا 9 میلیارد تومان در سال جاری دریافت شده که در سرفصل سایر درآمدهای بیمه ای نشسته است . پرسش اصلی اینکه بیمه رازی طبق صورت های مالی سال گذشته بالغ بر 528 میلیارد تومان طلب از بیمه گذاران و نمایندگان دارد و چرا از این بدهکاران جریمه دیرکرد دریافت نکرده است!؟
از سوی دیگر شناسایی درآمد از محل فروش فیلم تیک اف با کدام بخش آیین نامه سرمایه گذاری مطابقت دارد ؟
توضیحات امراللهی در حالی منتشر شده است که سخنی از آثار مالی خسارت دکل شرکت ملی حفاری ایران که ظاهرا با حمایت این شرکت تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته به میان نیامده است .آیا این دکل از پوشش اتکایی مناسب برخوردار بود؟
تماس ما برای اخذ توضیحات وی در این زمینه ها بی پاسخ ماند .اما رازپول از دریافت توضیحات وی استقبال می کند .

۹۶/۰۸/۱۵
۱۵:۱۹

رئیس هیات‎مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته : امسال کشتیرانی‎ها سود نمی‎کنند

رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با بیان اینکه در کل جهان کرایه حمل کاهش یافته است گفت:بدون شک در پایان سال 2017 میلادی 50 درصد خطوط لاینر به سوددهی نخواهند رسید.

رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با اشاره بهاینکه مهم‌ترین وظیفه انجمن بهبود فضای کسب و کار است، گفت:به تلاش بسیار و همتی بلند نیاز داریم تا بتوانیم دولت را مجابو متقاعد کنیم که از امور اجرایی پرهیز کند و همتراز با آن در تصمیم‌گیری‌هایی که برایاقتصاد کشور اتخاذ می‌کند نظر بازیگران اصلی این صحنه یعنی بخش‎خصوصی را بشنود و در تصمیم‎گیری‎ها لحاظکند.
امید ملک در گفت و گو با خبرنگار مارین تایمز مشکلات اصلی شرکت‎های خصوصیبه ویژه شرکت‎های کشتیرانی و خدمات وابسته را متعدد دانست و اظهار کرد:سالیانسال است که مقوله‌هایی همچون بیمه، مالیات، عوارض گوناگون و مسائل دیگر در رده‎های بعدی،گریبان شرکت‎های خصوصی را گرفته و رها نمی‎کند،بنابراین نمی‎توانیم یکمقوله خاص را به عنوان مهم‌ترین مشکل شرکت‎های کشتیرانی نام بریم.
وی خاطرنشان کرد:مهم‌ترین دلیل ایجاد چنین مشکلات و رشد سال به سال آنها، فراهم نبودن فضای کسب و کار و بهبود نیافتن آن در سال‎های متوالیاست بنابراین شرکت‎های خصوصی همه هم و غم خود را برای حل این مشکلات صرف می‎کنند.
ملک تصریح کرد: فعالان اقتصادی بخش خصوصی به صورت تمام وقت درساعات کاری و حتی پس از آن به فکر تامین نظر ارگان‌های مختلف و چگونگی مقابله با موانعیکه به صورت لحظه‎ای جلوی پای آنها قرار داده می شوند هستند تا بتوانند بر آنها فائقآیند.
وی به جلسه‌ای که انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با بیمه مرکزیجهت همکاری بهتر و بیشتر با شرکت‎های حمل و نقلی داشته است، گفت: این جلسه و جلساتی که در اینسطح برگزار می‎َشود در راستای آشنایی با مفاهیم و نیازهای کلان صنعت حمل و نقلنسبت به بیمه و همینطور بالعکس است.
رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با بیان اینکهسهم بیمه در تولیدناخالص داخلی کشور پایین است، گفت: جامعه کاری،حرفه‎ای و اجتماعیما با تار و پود این صنعت تنیده نشده‌است این در حالی است که در دنیا برای دوام و قوامبیشتر همه شرکت‎ها فعالیت خود را زیر چتر بیمه انجام می‎دهند تا اگرآن روز مبادا که روز حادثه و خسران است پیش آید، بتوانند از مزایای آن بهره‎مند شوند امادر ایران بیمه را هزینه اضافی می‎دانیم و هنوز به خرد عمومی در این زمینه به خصوص در حوزه حملو نقل دست نیافته‎ایم.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از دوری بیمه از حمل و نقل دریایی به ضعف صنعت بیمهدر ارائه خدمات فراگیر در حوزه حمل و نقل دریایی و ناآشنایی مدیران این صنعت با صنعتترابری و لجستیک به ویژه در بخش دریا بر می‎گردد.
ملک تصریح کرد:علاوه بر آن، از آنجایی که شرکت‎های بیمه‎ای ما دولتیبودند و بخش‎خصوصی نمی‎تواند در این زمینه به این شرکت‎ها اعتماد کند و همه جا با نام دولتیزاویه داشته است.
وی افزود: صنعت بیمه به دلیل آگاه نبودن به لجستیک،نمی‎تواند به خوبینیازهای کشور را در این زمینه احصا کند و به آنها با ارائه خدمات متنوع پاسخ دهد تاصنعت حمل و نقل دریایی نیز با آسوده‎خاطر به کار خود ادامه دهد.
رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته بیان کرد: صنعتبیمه هیچ‎گاه از کارشناسان حمل و نقلی در بدنه خود استفاده نکرده است و این کار را به افرادی که آشنایی و آگاهی چندانی دراین حوزه ندارند، سپرده است.
وی گفت: خوشبختانه در جلسه‌ای که برگزار شد مدیران بیمه موافقتیکردند تا صنعت لجستیک برای بیمه و صنعت بیمه برای فعالان حمل و نقل دریایی کشور جلساتو کلاس‎هایی برگزار کنند و به مقدار لازم چارچوب کاری و قوانین خود را برای یکدیگر تشریحکنند تا هر دو صنعت بتوانند از حضور در کناریکدیگر بهره برند.
ملک گفت: در حال حاضر بیمه مشکل اساسی صنعت حمل و نقل دریاییاست که امیدواریم در ادامه این جلسات بتوانیم به رفع این مشکل و معضل کمک کنیم.
وی در ادامه درباره فعالیت انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته دربارهچگونگی بهبود فضای کسب و کار اظهار کرد: تاکنون بر آن بوده‌ایم تا با تعاملی که باسازمان‎های حاکمتی داریم فضای کسب و کار خود را تسهیل کنیم اما از آنجایی که تغییرات مدیریتیدر سازمان بنادر و دریانوردی بسیار زیاد صورت می‎گیرد هنوز نتوانسته‌ایم با آنها بهتعامل خوبی دست یابیم که امیدواریم در سایه مدیریت جدید این تعامل بهتر شکل گیرد.
ملک افزود: این در حالی است که با وجود اعلام نیاز ما به تعاملبا سازمان هنوز جلسه‌ای با مدیران و معاونان فعلی سازمان برگزار نشده است و از آنجاییکه عمده تعامل شرکت‎ها و نمایندگی‎های کشتیرانی با بنادر است امیدواریم هرچه زودتر با شکلگیریاین تعامل عمده مشکلاتی که دامنگیر فضای کسب و کار شده است شناسایی و گره گشایی شود.
وی افزود: مشکلات بانکینیز این فضا را متشنج‌تر کرده است که ربطی به سازمان بنادر و دریانوردی ندارد و همهبخش های اقتصادی با آن درگیر هستند زیرا حیات شرکت‌ها به جریان و تبادلات مالی بستگیدارد که حتی خود بنادر نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند.
رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در ادامهدرباره تغییر سهم کشتیرانی و حمل ونقل دریایی در تولید ناخالص ملی اظهار کرد: بهچند دلیل متفاوت هنوز تغییر چندانی در این سهم به وجود نیامده است، یکی از آندلایل، اتفاقات اخیر در کشورهای حاشیه خلیج فارس با محوریت قطر است که کشورهایدیگر توانستند از این موقعیت بهره برداری کنند اما ایران به دلیل ملاحظات بینالمللی، سیاسی و ... بهره برداری چندانیاز این موضوع نداشت.
وی یادآور شد:علاوه بر آن، از آنجایی که کشورهای حاشیهخلیج فارس که ایران هم یکی از آنها است، کشورهای نفت خیز هستند بنابراین افزایشسهم کشتیرانی و حتی رونق اقتصادی در این کشورها به قیمت و تجارت نفت بستگی دارد وبه دلیل اینکه نفت در چند سال اخیر ارزانشده است، بنابراین هم رکود اقتصادی و کسری بودجه داریم و هم بازار کشتیرانیتغییرات چندانی نداشته است.
ملک با بیان اینکه در کل جهان کرایه حمل کاهش یافتهاست، به همین دلیل بدون شک در پایان سال 2017 میلادی 50 درصد خطوط لاینر خارجی بهسوددهی نخواهند رسید و ترازنامه خود را بدون سود خواهند بست، تصریح کرد:صنعتترابری مشتق از تجارت است و تجارت نیز از تولید تاثیر می‌پذیرد بنابراین امیدواریمکه تولید رونق یابد و تجارت خارجی تسهیل شود، تا سهم واردات و صادرات در کشور بیشتر شود و همین افزایش تجارت در کشورمنجر به افزایش فعالیت خطوط کشتیرانی و درآمد آنها شود.

منابع دیگر:
 • تین نیوز
۹۶/۰۸/۱۵
۱۲:۴۵

اطلاعیه بیمه ایران: حق بیمه نسبت به سال پیش کاهش یافت

شرکت سهامی بیمه_ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد: بیمه زائرین #اربعین نه تنها سودی برای صنعت بیمه ندارد بلکه حق بیمه آن نسبت به سال پیش کاهش پیدا کرده است، آمادگی داریم پس از پرداخت خسارت ها، هر مقدار مبلغ باقیمانده را به حساب مردم بازگردانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج از روابط‌عمومی بیمه ایران، در اطلاعیه بیمه ایران درباره بیمه زایران اربعین حسینی آمده است: بیمه ایران به عنوان بزرگترین شرکت بیمه ای کشور با هدف تسهیل بیمه زائران اربعین و در راستای حمایت معنوی از این حرکت بزرگ شیعی در جهان، حق بیمه پرداختی زائران را از 18800 تومان در سال گذشته به 16000 تومان کاهش داده است. یعنی 28000 ریال (15 درصد) کاهش پس از یکسال، در حالی که پوشش های بیمه ای و خدماتی که به زائران ارایه می شود نیز افزایش داشته است.
این در حالی است که در ایام عادی سال، دقیقا همین بیمه نامه ارایه شده 16 هزار تومانی برای زائران اربعین با مبلغی معادل 288000 ریال عرضه می شود. در حالی که در آن بیمه نامه ها، معمولا حوادث تروریستی پوشش داده نمی شوند ولی در این بیمه نامه حوادث تروریستی هم مورد پوشش قرار می گیرند؛ یعنی بیمه ایران در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و دینی خود، هزینه بیمه نامه اربعین را بیش از 55 درصد کاهش داده است.
شرکت بیمه ایران در ادامه تاکید کرده است که کارگزار و هزینه های آن در هر قراردادی امری است که ارتباطی با شرکت بیمه نداشته و در این زمینه تابع نظرات بیمه مرکزی جمهوری اسلامی و سازمان حج و زیارت بوده و خواهد بود.
این شرکت همچنین درخصوص شناسایی سود از محل قرارداد زائران اربعین ضمن تکذیب شناسایی سود از محل این قرارداد و در راستای ایجاد اعتماد در خیل عظیم عاشقان اباعبدالله اعلام کرد که آمادگی دارد چنانچه پس از پایان مراسم راهپیمایی اربعین حسینی(ع) و پرداخت خسارات قانونی، مبلغی به عنوان سود شناسایی شد، با نظر نهادهای نظارتی نسبت به برگشت مبلغ به حساب بیمه گزاران عزیز اقدام نماید.

۹۶/۰۸/۱۶
۰۹:۵۷

اعزام تیم های خسارت سیار بیمه ایران به مرزهای غرب کشور

تیم های خسارت سیار بیمه ایران با هدف ارائه خدمات بهتر و فوری به زائران کربلای معلی در ایام اربعین حسینی ، شنبه 13 آبان 96 از تهران عازم استان های مرزی غرب کشورشدند .

به گزارش تیتربرتر به نقل از روابط عمومی بیمه ایران ،محسن پورکیانی مدیر عامل و رییس هیات مدیره بیمه ایران در آیین ویژه بدرقه و اعزام این تیم ها که از مقابل اداره مرکزی بیمه ایران برگزار شد با تشریح جزئیات طرح اعزام خودروهای خسارت سیار بیمه ایران به مرزهای غربی کشور گفت : همانند سال قبل همزمان با ایام اربعین حسینی (ع) و همایش و راهپیمایی عظیم عاشقان حضرت ابا عبدالله ، خودروهای خسارت سیار بیمه ایران در مسیرهای منتهی به نقاط مرزی تردد خواهند کرد و با اختیارات کامل در محل وقوع حوادث احتمالی خودروها ، مراحل تشکیل پرونده ، ارزیابی و حتی پرداخت خسارت را به صورت آنی و اینترنتی انجام خواهند داد .
مدیر عامل بیمه ایران اضافه کرد : بیمه ایران در چارچوب ایفای مسئولیت های اجتماعی خود و با توجه به حضور میلیونی هموطنان زائر عتبات عالیات در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی و لزوم خدمات رسانی گسترده و فوری به مردم در مسیرهای منتهی به نقاط صفر مرزی ، 20 خودرو خسارت سیار و کارشناسان ذی ربط خود را از تهران به استان های مرزی غرب کشور اعزام می کند تا به کمک همکاران خود در شعب این استانها در محل وقوع حوادث رانندگی حضوری موثر و آرامش بخش داشته باشند .
به گفته پورکیانی ارائه خدمات بیمه ایران برای مراسم امسال علاوه بر اعزام این تیم ها شامل بخش مرتبط با قرارداد منعقد شده با سازمان حج و زیارت هم می شود که بر اساس آن تمامی زائران اربعین حسینی با تعهدات مناسبی تحت پوشش بیمه های درمان ، حوادث و عمر بیمه ایران قرار گرفته اند.
براساس این گزارش ، در ایام اربعین سال گذشته تیم های کارشناس خسارت سیار اعزامی بیمه ایران در مسیرهای منتهی به نقاط مرزی مهران ، شلمچه و چذابه حدود یک میلیارد تومان خسارت به زیاندیدگان حوادث رانندگی پرداخت کرده بودند .
انتهای پیام/

منابع دیگر:
 • گزارش آنلاین
۹۶/۰۸/۱۴
۱۴:۳۴

رده‌های سنی دسته یک آذرماه به میدان می‌روند

مرحله مقدماتی مسابقات والیبال باشگاه های دسته یک کشور در رده سنی جوانان و نوجوانان آذرماه برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، سازمان لیگ فدراسیون والیبال، شرایط و تیم های شرکت کننده در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های دسته یک کشور در رده سنی نوجوانان و جوانان «یادواره شهید محسن حججی» را اعلام کرد.
بر این اساس، دور مقدماتی لیگ دسته یک نوجوانان در نیمه نخست و دسته یک جوانان در نیمه دوم آذرماه برگزار می شود که تیم های شرکت کننده در دو گروه مرحله مقدماتی این رقابت ها به قرار زیر هستند:
گروه یک نوجوانان و جوانان لیگ دسته اول: شهرداری قزوین، کریمه قم، توپگاه بابلسر، بیمه رازی نور، عقاب، مقاومت مهاباد و راه یاب ملل مریوان
گروه دو نوجوانان و جوانان لیگ دسته اول: گل گهرسیرجان، لاستیک بارزکرمان، پالایش نفت آبادان، صنایع اردکان، شهروند اراک، موسسه فرهنگی ورزشی پیروزی کیش و ملوان
در پایان مرحله مقدماتی از هرگروه چهار تیم به مرحله نهایی صعود خواهند کرد.
بر اساس اعلام سازمان لیگ شرایط لیگ دسته یک نوجوانان و جوانان به قرار زیر است:
گواهی تحصیلی عکسدار با مهر دبیرستان یا مقطع راهنمایی و تائید آموزش و پرورش استان (افرادی که ترک تحصیل کرده اند از حوزه نظام وظیفه گواهی ارائه کنند). اصل و کپی شناسنامه عکسدار، اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی کارت بیمه ورزشی و اصل و کپی کارت عضویت فدراسیون.
برای کادر فنی: اصل و کپی کارت عضویت فدراسیون، اصل و کپی کارت مربیگری، اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی کارت پایان خدمت و اصل و کپی بیمه ورزشی.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۵:۲۴

اسلامیان‌ازصندوق‌بازنشستگی‌استعفاکرد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از سمت خود استعفاء داد.

ناطقان: کردونی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: محمود اسلامیان، مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری که از مهرماه 93 در این سمت حضور داشتند، استعفای خود را به دکتر ربیعی، وزیر رفاه تقدیم کرد.
پیام خداحافظی مدیرعامل صندوق به بازنشستگان
محمود اسلامیان پس از تقدیم استعفای خود به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در پیامی خطاب به بازنشستگان، ضمن مروری بر عملکرد خود در سه سال گذشته، حل مشکلات بازنشستگان را نیازمند پیگیری‌های مستمر دانست.
وی در پیام خود خطاب به بازنشستگان کشوری آورده است:
«محضر بازنشستگان عزیز و فرهیخته
خدمات و زحمات شما بزرگواران طی سال‌های متمادی بر هیچکس پوشیده نیست.
شما عمر و جوانی خویش را در خدمت به کشور سپری نموده‌اید.
بنده کوچکتر، هیچگاه دلسوزی و زحمات معلمین و اساتید خویش را فراموش نکرده و تا آخر عمر خود را مدیون آن عزیزان می دانم.
خدا را شاکرم که توفیق خدمت به شما خوبان نصیب اینجانب شد. در نشست‌ها و جلسات متعدد با دردهایتان آشنا شدم و احساس مسئولیت جدی نمودم.
خدا را گواه می‌گیرم تلاش زیادی با حمایت دولت و وزیر محترم نموده تا بتوانیم تاثیری در کاهش آلام داشته باشیم.
طی سه سال گذشته حقوق بازنشستگان کشوری بیشتر از تورم افزایش یافت. وام‌های قرض الحسنه از 80 میلیارد به 1200 میلیارد تومان و سفرهای زیارتی و سیاحتی به 4 برابر توسعه یافت، واگذاری خودرو به تعداد 2000 دستگاه، شروع و پرداخت حقوق کلیه استان‌ها به صورت مستقیم انجام شد. به تعداد 135 هزار نفر شما خوبان سهام بیمه ملت واگذار شد. تعداد خانه‌های امید که ملجاء بازنشستگان است به 43 باب افزایش یافت، برای اولین بار در سطح کشور جشنواره ورزشی بازنشستگان با استقبال بیش از 5 هزار نفر پایه گذاری شد. در حوزه اقتصادی ساماندهی شرکت‌ها انجام و حداقل 2100 میلیارد تومان اموال از دست رفته با حمایت دستگاه قضایی به صاحبان آن یعنی شما بازنشستگان بزرگوار عودت داده شد.
خدای مهربان را گواه می‌گیرم اینجانب و مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همه زحمات را به عنوان یک وظیفه و افتخار انجام دادیم و می دانم به رغم همه اقدامات مذکور، مشکلات شما بزرگواران نیازمند حمایت و تلاش مستمر است.
امیدوارم به بزرگی خود، بنده کوچکتر را حلال بفرمائید. اگر تلاشی انجام شده برایم دعا و اگر مقصر بوده بر من ببخشید.
از خدای عشق و مهر سپاسگزارم که توفیق خدمت به زیباترین گل‌های کشور بر من عنایت فرمود».

۹۶/۰۸/۱۴
۱۲:۰۹

مدیر بزرگ ترین نهاد عمومی فعال در بورس تهران استعفا داد

محمود اسلامیان پس از سه سال سکانداری صندوق بازنشستگی کشوری با اعلام استعفای خود به وزیر تعاون از بزرگترین نهاد عمومی فعال در بازار سرمایه خداحافظی کرد.

محمود اسلامیان با اعلام استعفای خود از سمت مدیریت عاملی صندوق بازنشستگی کشوری به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پس از سه سال از سکانداری این صندوق با درآمد 10 هزار و 940 میلیارد تومانی خداحافظی کرد .
بر اساس گزارش‌های دریافتی، غلامرضا شافعی به عنوان گزینه جایگزین وی بزودی از ربیعی برای تکیه بر صندلی ریاست صندوق بازنشستگی کشوری حکم خواهد گرفت.
شافعی پیش‌تر از سوی نوبخت در دولت یازدهم به عنوان معاون نظارت راهبردی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری منصوب شده بود.
در وب‌سایت صندوق بازنشستگی کشوری عنوان شده که این صندوق « با هدف تضمین آینده کارمندان دولت با پرداخت مستمری و برقراری بیمه‌های درمانی و بیکاری در جهت ایجاد رفاه اجتماعی در سال 54 تأسیس شده و هم اکنون به عنوان یکی از صندوق‌های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فعالیت می‌پردازد.»
هم‌اکنون سرمایه‌گذاری‌های صندوق بازنشستگی کشوری شامل حدود 261 شرکت، در شش هلدینگ تجمیع شده که شامل هلدینگ حمل و نقل و گردشگری ، هلدینگ غذایی، دارویی و کشاورزی، هلدینگ عمران و ساختمان،هلدینگ مالی، بانکی و سهام ،هلدینگ نفت ، گاز ، پتروشیمی و نیروگاه (انرژی) و هلدینگ صنایع و معدن است.
این صندوق در 60 شرکت دارای حق کنترل است و اکثر کرسی‌های آن را در دست دارد. در 60 شرکت نیز حق مدیریت دارد، اما در 140 شرکت با ارزش پرتفوی حدود 2500 میلیارد تومانی سهام صندوق زیر 10 درصد است.
از خرید بلوک 13٫5 درصدی سهام غیر مدیریتی بیمه ملت به قیمت هر سهم 200 تومان از بیمه ایران و تامین وجه خرید این دارایی از طریق خرد کردن آن میان بازنشستگان در حالی به عنوان عملکرد اسلامیان یاد می شود که هم اکنون با گذشت حدود یکسال قیمت هر سهم بیمه ملت در بورس تهران به 185 تومان نمی رسد.
برچسب ها
صندوق بازنشستگی کشوری محمود اسلامیان

۹۶/۰۸/۱۵
۱۸:۰۲

رقابت های کشتی آزاد و فرنگی جام باشگاه های جهان

نمایندگان کشورمان برای شرکت در رقابت های جام باشگاه های جهان روزهای 20 تا 22 آبان ماه نسبت به معرفی عوامل فنی و سرپرستی خود اقدام نمایند.

به گزارش خبرگزاری ایپنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، تیم های بیمه رازی جویبار و ایزی پایپ کاشان در رشته کشتی آزاد و بیمه رازی و سیناصنعت ایذه در کشتی فرنگی به ترتیب بعنوان تیم های برتر لیگ کشتی آزاد و فرنگی ایران در سال 1396 مجوز حضور در این مسابقات را دارند.
بر اساس دعوتنامه اعلامی رقابت های جام باشگاه های جهان، تیم های فوق روزهای 20 تا 22 آبان ماه فرصت دارند، تا نسبت به معرفی کشتی گیران، کادر فنی و سرپرستی مربوطه مطابق ضوابط و مستندات لازم و همچنین مدارک مربوط به نفرات فوق الذکر جهت صدور آیدی کارت و نیز مستندات مربوط به پرداخت لایسنس کشتی گیران ذیربط اقدام نمایند.
محمدصادق عبدلی مدیر امور اداری به همراه نماینده واحد بین الملل فدراسیون، مسئول دریافت مدارک فوق الذکر خواهند بود و تیم های حاضر می بایست هماهنگی های لازم را با نفرات ذکر شده در زمان مقرر بعمل آورند.
چهارمین دوره رقابت های کشتی آزاد و فرنگی جام باشگاه های جهان به ترتیب روزهای 16 و 17 و 23 و 24 آذرماه در ایران برگزار می شود.

۹۶/۰۸/۱۶
۰۹:۵۵

استمرار مشکلات ساختار مالی بیمه ایران نشانه چیست؟

پایشگر- چرا نهاد های نظارتی که نگران برند 80 ساله این شرکت بیمه ای هستند تا کنون برای حل مشکلات ساختار مالی این شرکت انطور که باید ورود پیدا نکرده اند و به عبارتی با ضعف نظارت و قرار دادن مدیران عامل ضعیف بخصوص طی سالهای اخیر این شرکت را ضعیف نگاه داشته اند؟ آیا طی این سالها به نوعی شرایط برای واگذاری این شرکت دولتی اماده شده است ؟آیا ضعف ساختار مالی این شرکت بیمه ای نشان داد که دولتی ماندن این شرکت بیمه ای نا موفق بوده است؟
به گزارش پایشگر به نقل از ریسک نیوز امروز در حالی هشتادو دومین سالگرد بیمه ایران در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی ،پس از گذشت حدود ده سال از برگزاری بزرگترین مراسم این شرکت بیمه ای برگزار شد ، که از مجموعه وزارت اقتصاد در این مراسم بزرگ کسی حضور نداشت.
رئیس کل بیمه مرکزی نیز در این مراسم بیشتر به مباحث کلان صنعت مانند ، وضعیت بیمه نامه های درمان ، انتقاد از فقدان مدیریت ریسک در صنعت بیمه ، ضرورت ورود شرکتهای بیمه به ارایه بیمه نامه ی خرد و اجرای حاکمیت شرکتی پرداخت.
لازم بذکر است که رئیس کل بیمه مرکزی در این مراسم اشاره ای به زیان انباشته 3500 میلیاردی بیمه ایران ، مطالبات معوق و کاهش توانگری مالی این شرکت به سطح چهار و ارایه راهکار برای حل این چالش ها نداشت.
این در حالی است که وی در گفتگو با روزنامه شرق که امروز منتشر شده صراحتا اذعان داشته که من ضرورتی نمی‌بینم بیمه دولتی داشته باشیم ، آن زمان که در مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه تشکیل شد، من استدلال کردم و در نهایت با ٢٢ رأی در مقابل ٢5 رأی تصمیم بر این شد که بیمه ایران واگذار شود، ولی بعد در نهایت مسئولان بالای نظام تصمیم گرفتند بیمه ایران دولتی باقی بماند.
به گفته وی در آن زمان واگذاری بیمه البرز، دانا و آسیا به تصویب رسید که آن هم من معتقدم واگذاری قطعی نشدند و دولت در آنها نقش دارد که خوب نیست. اعتقاد دارم مدیران شرکت‌ها کامل باید از سوی بخش خصوصی انتخاب شود. شنیده‌ام که نظر وزیر محترم اقتصاد هم همین است و ابلاغ کرده‌اند باقی‌مانده سهام این شرکت‌ها نیز واگذار شود، اما برای بیمه ایران تصمیم بر دولتی‌ماندن گرفته شد .
وی صراحتا اذعان داشته که معتقدم دولتی ماندن به نفع این بیمه نشد.
گفتنی است ، همتی در حالی در مراسم امروز اشاره به زیان انباشته 3500 میلیاردی بیمه ایران نداشته که در روزنامه شرق تصریح کرده اگر 5١ درصد بیمه ایران به بخش خصوصی واگذار می‌شد، شاید امروز توانگری بهتری داشت.
وی اما تاکید کرده ،هنوز هم دیر نیست؛ هرچه زودتر به آن سمت بروند که اداره شرکت‌ها برمبنای اصول فنی شرکت‌های خصوصی انجام شود، به نفع شرکت و کشور خواهد شد.
این گفته های رئیس کل در حالی است که طی این سالها به دلیل فقدان نظارت صحیح نهادهای نظارتی بالادستی از جمله بیمه مرکزی وضعیت مالی این شرکت بیمه دولتی انچنان تحلیل رفته که زیان انباشته و مطالبات معوق میلیاردی در کارنامه عملکردی اش ثبت شده است حال این سوال مطرح می شود که دلیل نظارت ضعیف نهادهای مسئول بر این شرکت بیمه دولتی چه بوده است؟ چرا نهاد های نظارتی که نگران برند 80 ساله این شرکت بیمه ای هستند تا کنون برای حل مشکلات ساختار مالی این شرکت انطور که باید ورود پیدا نکرده اند و به عبارتی با ضعف نظارت و قرار دادن مدیران عامل ضعیف بخصوص طی سالهای اخیر این شرکت را ضعیف نگاه داشته اند؟ آیا طی این سالها به نوعی شرایط برای واگذاری این شرکت دولتی اماده شده است ؟آیا ضعف ساختار مالی این شرکت بیمه ای نشان داد که دولتی ماندن این شرکت بیمه ای نا موفق بوده است؟آیا استمرار وضع موجود نشان می دهد که باید مسیر را برای واگذاری این شرکت بیمه دولتی هموار کرد؟
البته رئیس کل در سخنان خود اذعان داشته که مشکلات ساختار مالی نباید باعث شود این برند را تضعیف کنیم .
در پی سخنان رئیس کل باید اذعان داشت که بدون شک این شرکت، برند 80 ساله صنعت بیمه ایران را با خود همراه دارد پس نقد ساختار مالی این شرکت بزرگ بیمه ای و ارایه راهکار برای آن نه تنها برند ان را دچار خدشه نمی کند که کار شناسان بیمه ای و اصحاب رسانه موظفند برای حفظ برند این شرکت بیمه ای مشکلات ساختاری آن را مطرح و صاحب نظران برای حل ان راه حل ارایه دهند.
بدون شک تقویت برند 80 ساله بیمه ایران نه با سرپوش گذاشتن بر مشکلات که با شفاف سازی و شاخص کردن چالش ها جهت حل مشکل ایجاد خواهد شد.
بی تردید تقویت برند 80 ساله بیمه ایران با انتصاب مدیران فنی و توسعه شایسته سالاری در این شرکت بیمه ای محقق خواهد شد همان معضلی که بیمه ایران طی سالهای اخیر از ان رنج برده است، انتصاب مدیران نه چندان قوی در سالهای اخیر بر ضعف شکلات ساختاری ان افزوده است.
به نظر می رسد ، نهادهای نظارتی بالادستی از جمله وزارت اقتصاد بر این قضیه اشراف دارند در این راستا باید جهت حل این چالش ها با هدف حفظ و تقویت برند 80 ساله بیمه ایران وارد عمل شوند.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۴:۳۰

در همایش «بازاریابی و فروش بیمه‌های زندگی»؛ از محصول جدید بیمه رازی رونمایی شد

پایگاه خبری تدبیر تازه- مدیرعامل بیمه رازی در همایش «بازاریابی و فروش بیمه‌های زندگی» که با حضور برایان تریسی استاد برجسته بازار بین‌المللی برگزار شد از محصول جدید بیمه رازی با عنوان «بیمه زندگی آینده‌ساز» رونمایی کرد.
به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه ، محمود امراللهی افزود: شرکت بیمه رازی محصول جدید خود را که با خرد جمعی و کار گروهی تهیه کرده است به بازار مالی و نسل جوان عرضه خواهد کرد تا آینده کشور خود را بسازند. این محصول از سوی بیمه مرکزی تایید شده و همزمان با سالروز 13آبان ماه از آن رونمایی شد.
مدیرعامل بیمه رازی افزود: صنعت بیمه باید در زمینه بیمه‌های زندگی احساس نیاز واقعی را در مردم ایجاد کند که این امر نیز جزو اهداف شرکت بیمه رازی است.
امراللهی هدف از برگزاری همایش مذکور را اطلاع‌رسانی استراتژیک شرکت، شروع آموزش حرفه‌ای برای شبکه فروش و کسب راهنمایی از استاد برجسته «برایان تریسی» عنوان کرد.وی افزود: در حال حاضر ضریب نفوذ بیمه در کشور 1/ 2 است و این بدان معنا است که حداکثر 20 درصد جان و مال مردم جامعه بیمه شده است؛ در‌حالی‌که ظرفیت گسترش بیمه اشخاص و زندگی در کشور وجود دارد و باید به آن پرداخته شود و محصولات را به همه عرضه کرد.مدیرعامل بیمه رازی افزود: سال گذشته 3700 میلیارد تومان در کشور بیمه زندگی فروخته شده است و اگر هر ایرانی یک بیمه‌نامه زندگی داشته باشد؛ می‌تواند از 20 هزار تومان تا 688 هزار تومان اقساط پرداخت کنند.

منابع دیگر:
 • دنیای بانک
 • بانک و صنعت
 • بانکداری ایرانی
 • اخبار بانک
 • پول‌پرس
 • بانکی
 • پول و تجارت
 • اکو فارس
 • کوتاه آنلاین
 • نوآوران - آنلاین
 • اقتصاد گردان
۹۶/۰۸/۱۵
۱۵:۱۵

خدمات الکترونیکی بیمه ایران گسترش می یابد

تصویر روز: مدیرعامل بیمه ایران از قرار گرفتن بهبود مستمر و اصلاح فرایندها در دستور کار این شرکت خبر داد و افزود: برنامه اصلی ما در آینده راه اندازی سامانه اعتبارسنجی مشتریان است.
محسن پورکیانی در مراسم هشتاد و دومین سالگرد تاسیس این شرکت اظهارداشت: امروز بیمه ایران وارد سومین سال از نهمین دهه فعالیت خود شده است؛ روزهای خوب زیاد داشته ایم ولی روزهای سخت نیز کم نبوده است. وی افزود: بیمه ایران در تمامی شرایط کیفیت و ارتقای آن را حفظ کرده است هرچند بی عیب نبوده ایم.
مدیرعامل بیمه ایران خاطرنشان کرد: در دوره فعالیت بیمه ایران، سازمان های مهمی مانند تامین اجتماعی، بیمه مرکزی، صندوق تامین خسارت های بدنی و … تاسیس شدند. وی ادامه داد: رسالتی بزرگ پیش روی ماست که با قوت ادامه خواهد یافت؛ هویت سازمانی همه اعضای بیمه ایران سرمایه این شرکت است.
وی گفت: درحالی که بیمه ایران یک شرکت دولتی است اما دارای بزرگترین شبکه نمایندگان است و ما با قدرت از واگذاری امور به آنها استقبال می کنیم که بخش خصوصی واقعی هستند. پورکیانی با بیان اینکه دو دهه سابقه فعالیت در بیمه ایران دارد، افزود: ما بهبود مستمر و اصلاح فرایندها را در دستور کار قرار دادیم؛ برنامه اصلی ما در آینده راه اندازی سامانه اعتبارسنجی مشتریان است.
مدیرعامل بیمه ایران خاطرنشان کرد: در سال ٩4 سطح توانگری شرکت در سطح 4 قرار گرفت و برای همین منظور کمیته ای برای بهبود توانگری شرکت تشکیل شد. پورکیانی با بیان اینکه فروش ثالث را هدف قرار نداده ایم، اظهار داشت: همکاری خوبی با سندیکای بیمه گران در بیمه ثالث خودروهای صفر کیلومتر داشته ایم.
وی ادامه داد: با توجه به قانون برنامه ششم، توسعه و تقویت بیمه های زندگی را در دستور کار قرار داده ایم و در سال گذشته٨٠٠ هزار نفر را تحت پوشش بیمه زندگی “مان” قرار داده ایم. پورکیانی همچنین در ادامه تاکید کرد: باید خدمات الکترونیکی را توسعه دهیم.
به گزارش ایبِنا، مراسم هشتاد و دومین سالگرد تاسیس بیمه ایران با حضور عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی، مدیران عامل شرکت های مختلف بیمه و مدیران این شرکت در سالن اجلاس سران برگزار شد.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۹:۲۴

بیش از نه میلیارد ریال خسارت به یک مصدوم

بیمه آرمان به یک مصدوم حادثه رانندگی نه میلیارد و 461 میلیون و 240 هزار ریال خسارت (دیه) پرداخت کرد.
به گزارش فراسو ، این شرکت این میزان خسارت را با توجه به درصد صدمات وارده به سرنشین خودرو سواری در حادثۀ انحراف از مسیر و واژگونی آن که به علت خواب آلودگی راننده در جاده کمربندی شهرستان بوشهر بوقوع پیوست، پرداخت کرده است.
پرداخت این میزان خسارت به یک مصدوم حادثه رانندگی در ایران کم سابقه بوده و قبول این تعهدات از عهده اشخاص حقیقی خارج است.
طبق قانون، دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی مکلفند مسئولیت مدنی خود را در قبال خسارات ناشی از تصادفات رانندگی بیمه کنند تا در صورت بروز حادثه احتمالی، بیمه گر به کمک آنها بشتابد و زیانهای وارده را جبران نماید.

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • دیوان اقتصاد
 • آریا
 • بانک و رسانه
 • بانکداری ایرانی
 • نقدینه
 • دنیای بانک
۹۶/۰۸/۱۶
۰۹:۴۳

واکنش وزیر رفاه به استعفای مدیرعامل صندوق بازنشستگی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، روز گذشته محمود اسلامیان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری که حدود 3 سال در این صندوق مشغول به کار بود از سمت خود استعفا داد.
اسلامیان در گزارش عملکرد سه ساله خود آورده است: طی سه سال گذشته حقوق بازنشستگان کشوری بیشتر از تورم افزایش یافت. وام‌های قرض الحسنه از 80 میلیارد به1200میلیارد تومان و سفرهای زیارتی و سیاحتی به 4 برابر توسعه یافت، واگذاری خودرو به تعداد 2000 دستگاه شروع و پرداخت حقوق کلیه استان‌ها به صورت مستقیم انجام شد. به تعداد 135 هزار نفر شما خوبان سهام بیمه ملت واگذار شد، تعداد خانه‌های امید که ملجاء بازنشستگان است به 43 باب افزایش یافت، برای اولین بار در سطح کشور جشنواره ورزشی بازنشستگان با استقبال بیش از 5 هزار نفر پایه گذاری شد. در حوزه اقتصادی ساماندهی شرکت‌ها انجام و حداقل 2100 میلیارد تومان اموال از دست رفته با حمایت دستگاه قضایی به صاحبان آن یعنی شما بازنشستگان بزرگوار عودت داده شد.
پس از آن علی ربیعی ، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توییتر خود نوشت، صندوق‌های بازنشستگی با شرایط بحرانی به دولت روحانی رسید. ساماندهی و افزایش بهره‌وری آن‌ها را دنبال کردم و با جدیت ادامه می‌دهم.
ربیعی در پیامی دیگر آورده است، در هر تصمیم و تغییری مصالح گروه‌های ذی‌نفع بویژه بازنشستگان در اولویت است.
انتهای پیام/

۹۶/۰۸/۱۶
۰۷:۳۱

دلايل تأخير در خروج بانک‌ها از بنگاه‌داري

خبرگزاري آريا - نايب‌رئيس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق تهران گفت: بر اساس ابلاغيه قبلي بانک مرکزي بانک‌ها بايد تا پايان سال 97از بنگاه‌داري خارج مي‌شدند اما اين دستورالعمل با تداوم رکود در اقتصاد کشور همزمان شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، حسين سليمي اظهار داشت: طبق اين دستورالعمل بانک‌ها هرسال بايد 30درصد از بنگاه‌ها، املاک و دارايي‌هاي مازاد خود را مي‌فروختند اما ازآنجايي‌که ابلاغ اين دستورالعمل با تداوم رکود بازار مسکن هم‌زمان شد، عملاً فروش دارايي‌هاي بانکي را با بن‌بست مواجه کرد.
به گفته سليمي، باوجود اينکه بانک‌ها چندين بار مناقصه فروش املاک و دارايي‌هاي خود را اعلام عمومي کردند اما به‌واسطه رکود بازاري بخش عمده اين اموال مازاد به فروش نرسيد چراکه بازار مسکن توان جذب املاک مازاد بانک‌ها را ندارد.
وي با اشاره به اينکه مسعود کرباسيان، وزير جديد اقتصاد نيز دستورالعملي به بانک‌ها ابلاغ کرده که طبق برنامه زمان‌بندي‌شده، دارايي‌هاي مازاد و بنگاه‌هاي خود را بفروشند، اظهار کرد: هنوز هم رکود بازاري وجود دارد و عملاً سد راه خروج بانک‌ها از بنگاه‌داري است اما بانک‌ها به‌جز دارايي‌هاي ملکي در حوزه‌هاي تجاري، اداري و مسکوني، پرتفوي سهام در بازار سرمايه نيز دارند که مي‌توانند آنها را به فروش برسانند.
نايب‌رئيس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق تهران ادامه داد: البته در مورد فروش سهام موجود در پرتفوي بورسي بانک‌ها نيز اگر همه بانک‌ها بدون زمان‌بندي وارد عرضه شوند، بازار سرمايه توان تحمل عرضه‌هاي را ندارد و با کمبود تقاضا مواجه مي‌شود.
به گفته سليمي، درحالي‌که کل معاملات بازار سرمايه روزانه به 200ميليارد تومان مي‌رسد طبيعي است که عرضه شديد بانک‌ها مي‌تواند چالش‌برانگيز باشد.
عضو هيات نمايندگان اتاق ايران با تأکيد بر لزوم برنامه‌ريزي بانک‌ها براي فروش دارايي‌هاي بورسي، اظهار داشت: اجماع بانک‌ها در اين حوزه مي‌تواند زمينه‌اي فراهم کند که نظام بانکي حداقل تا پايان سال، بنگاه‌داري در حوزه شرکت‌هاي بورسي را کاهش دهد هرچند برخي از بانک‌ها دارايي‌هاي سهام خود را به‌واسطه سوددهي بالا نگه مي‌دارند تا زيان ساير حوزه‌ها را پوشش بدهند.
وي، ممنوعيت بانک‌هاي دولتي در فروش املاک خود زير قيمت کارشناسي را يکي ديگر از مشکلات موجود در مسير فروش اموال مازاد بانک‌ها برشمرد و افزود: دارايي‌هاي ملکي و تجاري بانک‌هاي دولتي متعلق به دولت است و براي فروش بايد ارزيابي کارشناسي شوند اما هيچ‌کسي حاضر نيست اين اموال را با نرخ ارزيابي‌شده بخرد از سوي ديگر بانک هم اجازه ندارد اموال را زير نرخ ارزيابي‌شده بفروشد.
سليمي با اشاره به اينکه فعلاً اکثر بانک‌ها شعب زيادي دارند که وجود آنها توجيهي ندارد، گفت: در سال‌هاي گذشته به‌واسطه تلاش بانک‌ها براي جذب مشتريان، شعب متعدد بانکي در خيابان‌هاي شهر تأسيس شدند تا جايي که يک بانک در يک خيابان چند شعبه دارد اما اکنون وجود اين تعداد شعبه بانک اصلاً توجيه ندارد.
نايب‌رئيس کميسيون بازار پول و سرمايه اتاق تهران ادامه داد: پيش از رواج بانکداري الکترونيک، تقاضاي بالاي مشتريان براي مراجعه به باجه‌بانک‌ها، وجود شعب متعدد را توجيه‌پذير مي‌کرد اما حالا مراجعه به شعب بانکي به‌قدري کاهش يافته که عملاً توجيهي براي اين تعداد شعب بانکي وجود ندارد.
سليمي افزود: چندين سال پيش، در کشورهاي توسعه‌يافته نيز دو طرف خيابان‌ها را شعب بانکي اشغال کرده بودند اما اکنون شعب بانکي در اين کشورها بي‌نهايت تقليل پيدا کرده‌اند و به‌ندرت به چشم مي‌آيند بر اين اساس تعداد شعبات ما نيز بايد کاهش يابد تا هم بخشي از منابع بانکي تجهيز شود و هم بهره‌وري بانک‌ها بالا برود.
وي با بيان اينکه فروش اين شعب به بانک‌هاي ديگر نيز امکان‌پذير نيست چراکه همه بانک‌ها با مازاد شعبه مواجه هستند، ادامه داد: اين شعب بايد به ملک تجاري و حتي مسکوني تبديل‌شده و در بازار عرضه شوند که در اين صورت اولاً به دليل جانمايي خوب شعب و دوما به دليل پائين بودن ارزش آنها نسبت به ساير اموال مازاد بانکي، سريع‌تر در بازار جذب مي‌شوند و منابع حاصل از آنها به چرخه عملکرد بانکداري تزريق مي‌شود.
-->

۹۶/۰۸/۱۵
۱۱:۳۱

خسرو فرحي: حوالجات ارزي بين‌المللي خرد(IFS)پست‌بانک‌ايران موجب تسهيل امور بانکي مي‌شود

خبرگزاري آريا - خسرو فرحي در گفتگوئي اظهارداشت: حوالجات ارزي بين‌المللي(IFS)پست‌بانک‌ايران موجب تسهيل امور بانکي خُرد هموطنان در سراسر دنيا مي‌شود.
وي تصريح کرد: پست بانک ايران به‌عنوان عضو اتحاديه جهاني پست (UPU) و عضو هيأت رئيسه مؤسسه جهاني بانک‌هاي پس‌انداز (WSBI) داراي جايگاه ويژه‌اي در عرصه بين‌المللي است. علاوه بر آن در عرصه داخلي نيز به عنوان بانک توسعه اي و تخصصي حوزه ICT و بزرگترين خرده بانکدار کشور توانسته است خدمات ارزنده اي را به هموطنان درسطح کشور ارائه نمايد اين ويژگي‌ها و خدمات منحصر به فرد آن موجب شده که اين بانک بتواند در فضاهاي بين المللي نيز جايگاه ويژه اي براي خود ايجاد نمايد.
فرحي افزود: معرفي پست بانک ايران به اتحاديه جهاني پست به‌عنوان مجري انجام خدمات مالي بين المللي
IFS (International Finance Services) عملاً اين بانک را در فضاي بين‌المللي به يک نهاد مالي قابل اتکاء و فراگير تبديل کرده است. در واقع پست بانک ايران با دارا بودن بيش از 8 هزار و 500 نقطه تماس درسطح کشور و شبکه مويرگي يکپارچه بانکي قادر است عمليات بانکي را به تمامي کشورهاي جهان متصل کرده و خدمات خرد مالي را براي ساکنان تمام دنيا انجام دهد.
مديرعامل پست‌بانک‌ايران تصريح کرد: سرويس IFS يکي از فعاليت‌هاي بانکي و مالي بي نظيري است که توسط 192 کشور عضو اتحاديه جهاني پست (UPU) انجام مي‌شود و اين سرويس قادر است تا سقف 5000 دلار، مبادلات پولي و بانکي خرد ميان کشورهاي عضو را با بهره‌گيري از نرم‌افزاري جهاني بين يکديگر انجام دهد.
وي اضافه کرد: در جمهوري اسلامي ايران پست‌بانک‌ايران به‌عنوان تنها بانک کشور از اين موقعيت ممتاز برخوردار بوده و اين سرويس منحصر بفرد را در ايران راه‌اندازي کرده است.
فرحي گفت: خوشبختانه پست بانک ايران به‌عنوان عضو اتحاديه جهاني پست اين فرصت را پيدا کرده است تا با ايجاد ارتباط لازم و همکاري مشترک با کشورهاي عضو براي نقل و انتقال مبالغ خرد براي ايرانيان و ذينفعان ساير کشورها در سراسر جهان براي بهره‌گيري سريع از اين خدمات اقدام نمايد.
مديرعامل پست‌بانک‌ايران اظهارداشت: سرويس حواله‌هاي پستي مالي، يکي از روش‌هاي مدرن و آنلاين گردش پولي و بانکي ميان کشورهاي عضو اتحاديه جهاني پست است که اين روزها سريعتر از هر بانک بين المللي و با هزينه انتقال ارزا نتر و امنيت بيشتر حوالجات ارزي را انجام مي دهد و اقشار مختلف و گروه‌هاي زيادي از جمله گردشگران، دانشجويان ، کارگران و متخصصان کشورهاي مختلف مي توانند براي نقل و انتقال سريع وجوه خرد خود از اين سرويس مشترک پستي مالي در تمام جهان بهر ه مند شوند.
وي تأکيد کرد: در واقع اين امکان، فرصتي براي ايرانيان خارج از کشور در تمامي کشورهاي عضو اتحاديه جهاني پستي است که بتوانند از اين سرويس بهره‌مند شده و حواله‌هاي پولي و بانکي خُرد خود را در کمترين زمان ممکن ارسال و دريافت کنند.
فرحي درپايان عنوان کرد: عملياتي شدن خدمات مالي بين المللي IFS ، بيانگر توانائي ها و نقش بي بديل و ويژه پست بانک ايران در شبکه بانکي کشور و شبکه بانکي جهاني است که اميدوارم با نهادينه شدن اين سرويس بتوانيم در انجام حوالجات خرد بين المللي گره گشاي مشکلات هموطنان باشيم.

۹۶/۰۸/۱۵
۱۶:۲۱

عضو هیات مدیره بانک ملی:میربیزنس بانک خدمات روبل به بانک ها و تجار ایرانی ارایه می کند

تهران - ایرنا - عضو هیات مدیره بانک ملی ایران اعلام کرد: میربیزنس بانک برای خرید روبل حاصل از صادرات به روسیه آمادگی کامل دارد و بازرگانان و بانک های ایرانی می توانند آن را به عنوان کارگزار اصلی خود در حوزه کشورهای مشترک المنافع انتخاب کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از بانک ملی ایران، «غلامرضا پناهی» در آیین پانزدهمین سالگرد تاسیس میربیزنس بانک که با حضور اعضای هیأت مدیره، معاونان، مدیران و کارشناسان امور بین‌الملل بانک ملی ایران و نظام بانکی کشور برگزار شد، با بیان این که خوشبختانه فضای پسابرجام رونق مناسبی در فعالیت های این بانک ایجاد کرده است، گفت: میربیزنس بانک به کشور ایران تعلق دارد و بنابراین خوب است همه شبکه بانکی داخل کشور برای مبادلات تجاری خود در روسیه و منطقه مشترک المنافع (CIS) از این بانک کمک بگیرند.
معاون امور بین الملل بانک ملی ایران افزود: استراتژی روابط و تعامل با نظام بانکداری بین‌الملل باید متناسب با شرایط و تغییر و تحولات مثبت در وضعیت اقتصاد کلان کشور تدوین شود.
پناهی اظهار کرد: در شرایطی که حجم صادرات غیرنفتی کشور پایین بود، هدف بانک‌های خارجی در برقراری روابط کارگزاری با بانک‌های ایرانی به طور عمده در جهت تسهیل صادرات کشورهای خود به ایران صورت می‌گرفت، اما خوشبختانه رشد و توسعه صادرات غیرنفتی کشور این نوید را می‌دهد که بانک‌های ایرانی با استراتژی روابط کارگزاری دوجانبه در جهت تسهیل و تأمین مالی صادرات غیرنفتی با بانکداری بین‌الملل تعامل کنند.
وی با اشاره به اینکه بانک ملی ایران بزرگترین شبکه شعب و واحدهای خارج را دارد، افزود: با افزایش سرمایه میربیزنس بانک، اکنون شرایط مناسبی برای تسهیل و حمایت از مبادلات تجاری فراهم شده است.
عضو هیات مدیره بانک ملی ایران تاکید کرد: اکنون همان طور که شعب بانک ملی ایران در عراق امکان مبادله با «دینار» را دارند، میربیزنس بانک نیز به طور کامل می‌تواند نسبت به خرید «روبل» حاصل از صادرات به کشور روسیه و همچنین امکان فروش ارز برای واردات کالا و خدمات را به نرخ بازار دارد.
در ادامه این آیین، محمد حزار مدیرعامل میربیزنس بانک با ارائه گزارشی از روند تاسیس و افزایش سرمایه این بانک، گفت: پسابرجام شرایط مناسبی برای ما ایجاد کرد، به طوری که اکنون یک شرکت معتبر بین المللی حسابرسی میربیزنس بانک را بر عهده گرفته است.
وی افزود: میربیزنس بانک به عنوان نماینده نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه فعالیت می کند و نقش اساسی در تسهیل و توسعه تجارت بین دو کشور دارد.
حزار با اشاره به اینکه اکنون 589 بانک در روسیه فعال است، اظهار کرد: میربیزنس بانک با احتساب دارایی ها، سرمایه و سودآوری جزو 100 بانک اول این کشور است.
به گفته او، خدمات مختلف بانکی از جمله خرید و فروش ارزهای مختلف، حواله، افتتاح حساب، صدور ضمانت‌نامه و گشایش، معامله، ابلاغ، تأیید و تنزیل اعتبارات اسنادی در این بانک قابل انجام است.
میربیزنس بانک که همه سهام آن در اختیار بانک ملی ایران است، سال 2002 در مسکو تاسیس و شعبه دیگر آن در سال 2011 در آستاراخان فعال شد.
اقتصام**2025* 60758تنظیم: لیلا جودی* انتشار: زهرا هجینی نژاد

۹۶/۰۸/۱۵
۱۲:۵۹

در چهارسوق مالی بانک پارسیان رخ داد: گشایش اتاق معاملات کارگزاری بانک پارسیان

اتاق معاملات کارگزاری بانک پارسیان به منظور ارتقای کمی و کیفی خدمت‌رسانی به مشتریان به‌ویژه در حوزه بورس، با حضور اعضای هیات‌مدیره، معاونان، مدیران بانک و کارگزاری پارسیان گشایش یافت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، شمس عالم عضو هیات‌مدیره بانک پارسیان در مراسم افتتاح اتاق معاملات کارگزاری این بانک، تصریح کرد: تاسیس این اتاق معاملات امکان لازم برای سرمایه‌گذاری و خدمات‎رسانی مطلوب‌تر به مشتریان را فراهم می‌کند.
وی با اشاره به فضا و تمرکزی که هم‌اکنون روی معاملات کالایی وجود دارد، به برنامه‌ریزی برای توسعه و فراهم آوردن بسترهای الکترونیک و نرم‌افزاری این اتاق تاکید کرد.
پارسافرد، مدیر برنامه‌ریزی، تحقیقات و توسعه بازار بانک پارسیان نیز در این مراسم، اعلام کرد: به‌زودی با همکاری این بانک و کارگزاری محصولات مشترکی برای مشتریان بازار سرمایه همچون دریافت اعتبارات از سوی کارگزاری‌ با مشارکت بانک ارایه می‌شود.
سوری، مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک پارسیان، تصریح کرد: مشتریان ترجیح می‌دهند به مکانی که معامله صورت می‌گیرد، نزدیک باشند. هدف این است که هم‌راستا با خدمات بانک در چهارسوق مالی، مشتریان همزمان با سهولت بیشتری از خدمات این اتاق استفاده کنند. بنابراین طی مکاتبات و پیگیری‌های لازم موفق شدیم از سازمان بورس مجوز تاسیس این شعبه را گرفته و یک شعبه مجهز به شعب کارگزاری بانک بیافزاییم.
چهاردهمین اتاق معاملات بانک پارسیان در ساختمان شعبه مرکزی بانک پارسیان در بلوار فرحزادی، نبش زرافشان غربی واقع است و مشتریان می‌توانند برای دریافت خدمات به این شعبه مراجعه کنند.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۰۸:۵۴

رونمایی از دو سامانه بانک ملت در حوزه مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک ملت گفت: مسئولیت این بانک بزرگ، فقط یک مسئولیت درون‌سازمانی نیست، بلکه یک مسئولیت ملی است و اگر اتفاقی بیفتد هزاران مشکل به وجود می‌آید.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، هادی اخلاقی فیض آثار مدیرعامل بانک ملت ، در جلسه رونمایی و معرفی نرم‌افزارهای مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم با تاکید بر این نکته که فعالیت در سطح بین‌المللی نیازمند پایش و کنترل جدی فعالیت‌ها است، اظهار داشت: از گذشته دور بانک ملت روی مقولاتی مثل مبارزه با پول‌شویی تمرکز داشته است.
وی با بیان این نکته که بانک ملت 20 درصد تعاملات مالی نظام بانکی کشور را عهده‌دار است، افزود: حداقل 34 درصد تراکنش‌های نظام بانکی در حوزه خدمات غیرحضوری به این بانک اختصاص دارد و تعداد زیادی از مشتریان در این بانک حساب افتتاح کرده‌اند.
اخلاقی با اشاره به هشدارهایی که از نهادهای بیرونی مبنی بر تمایل عده‌ای برای لطمه زدن به این بانک داده می‌شود، گفت: لطمه زدن به بانک ملت، به کل نظام بانکی کشور تسری پیدا می‌کند، به همین دلیل باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم که این هویت و برند مرغوب را حفظ و مراقبت کنیم.
وی بر لزوم داشتن حساسیت زیاد، روی حوزه امنیت تاکید کرد و ادامه داد: باید روی حوزه امنیت و بحث‌های مربوط به حفظ آبرو و حیثیت بانک در سطح بین‌المللی تمرکز کنیم.
اخلاقی با اشاره به پرونده خسارت انگلیس، بیان کرد: حجم کاری که در یک‌ونیم سال گذشته برای یک دادگاه بین‌المللی صورت گرفته، در تاریخ ایران بی‌سابقه است.
مدیرعامل بانک ملت با تاکید بر ضرورت استفاده از تجارب بین‌المللی به‌عنوان یک فرصت، تصریح کرد: ادبیاتی در سطح ملی و فراملی و بین‌المللی شکل گرفته، ابزارهایی به وجود آمده و سازوکارهایی معنا و مفهوم پیدا کرده که این سازوکارها برای ما بسیار کاربرد دارد.
به گفته وی، اگر به‌ درستی در این حوزه قدم برداریم برای ما هویت‌ساز خواهد بود و می‌تواند نگاه بیرونی را نسبت به ما مستحکم کند.
اخلاقی با قدردانی از تلاش‌های امیدوارکننده در حوزه مبارزه با پول‌شویی، خطاب به دست‌اندرکاران این حوزه یادآور شد: شما به‌عنوان یکی از بازوهای اجرایی و نهادهای کشور تمام تلاش خود را انجام می‌دهید و با این پدیده شوم مبارزه می‌کنید که این تلاش‌ها شایسته قدردانی است.
در این جلسه دو سامانهAML(سامانه جامع مبارزه با پولشویی) وRBA(سامانه جامع رتبه‌بندی مشتریان از منظر ریسک پول‌شویی) رونمایی و ویژگی‌های آنها برای حاضران تشریح شد.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۰۹:۵۴

اعلام حساب برای کمک به بازسازی عتبات عالیات توسط بانک کشاورزی

بانک کشاورزی با هدف جمع‌آوری کمک‌های مردمی و نذورات خیریه و تسهیل فرآیند کمک به بازسازی عتبات عالیات، شماره حساب‌های 800110 و 9001040 را افتتاح کرده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک کشاورزی ، این حساب‌ها در راستای توسعه تعامل فی‌مابین با ستاد بازسازی عتبات عالیات و جلب مشارکت‌های مردمی افتتاح شده است و دسترسی به آن‌ها از طریق مراجعه به شعب بانک و همچنین تمام ابزارهای بانکداری الکترونیکی بانک کشاورزی میسر می‌شود.
همچنین بانک کشاورزی در سال‌جاری با هدف تامین رفاه و سهولت دسترسی زائران اربعین حسینی به خدمات بانکی، اقدامات ویژه‌ای را شامل تعیین23 شعبه کشیک در استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام از اول تا 30 آبان، اعزام سه دستگاه کانکس سیار حامل دستگاه‌های خودپرداز به نقاط مرزی مهران، قصرشیرین و چزابه، توسعه تجهیزات و خدمات بانکداری الکترونیک در استان‌های هدف و هماهنگی برای تامین نقدینگی مورد نیاز شعب بانک در این استان‌ها و افتتاح حساب‌های800110 و 9001040 برای نقش‌آفرینی عموم و جلب مشارکت در زمینه کمک به ستاد بازسازی عتبات عالیات انجام داده است.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۱۰:۰۱

بازدید مدیرعامل بانک مهر اقتصاد از نمایشگاه بانک، بورس و بیمه کیش

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با حضور در محل برگزاری نمایشگاه بانک، بورس و بیمه کیش(INVEX2017)، از غرفه بانک و غرفه‌های دیگر بازدید کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، سیدضیا ایمانی مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در این بازدید با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های نمایشگاه برای بازاریابی محصولات تصریح کرد: نمایشگاه بانک، بورس و بیمه فرصت خوبی برای بانک است تا مشتریان جدید و دارای ظرفیت، شناسایی و نسبت به جذب و معرفی محصولات بانک به آنها اقدام شود.
ایمانی با اشاره به نقش اصلی بانک مهر اقتصاد که همانا حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و صنایع تبدیلی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است، افزود: بانک در سال گذشته 46 هزار میلیارد ریال در این حوزه تسهیلات پرداخت و به طور مستقیم 180 هزار شغل ایجاد شده و تلاش می‌کنیم در ادامه سپرده‌های جذب شده را در اختیار بخش‌های مختلف تولید و صنعت برای تامین سرمایه در گردش و توسعه بخش‌های کلیدی صنعت قرار دهیم.
وی در ادامه سیاست اصلی بانک را پرداخت تسهیلات خرد عنوان کرد که عمدتا از طریق شعب بانک در اختیار نیازمندان و افراد کمتر بهره‌مند قرار می‌گیرد.
مدیرعامل بانک مهراقتصاد همچنین طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی را به عنوان طرحی در راستای تامین منابع و سرمایه در گردش تولیدکنندگان ایرانی یاد کرد که در آن مصرف‌کننده می‌تواند با دریافت این کارت کالای مورد نظر ساخت کشور را خریداری و در اقساط 36 و 48 ماهه پرداخت کند.
ایمانی همچنین اظهار داشت: تاکنون تسهیلات مناسبی در این طرح پرداخت شده است و از آمادگی بانک در راستای پرداخت این تسهیلات برای هر تولیدکننده‌ای که کالای تولیدی او از کیفیت قابل قبول و اقبال عمومی در بازار برخوردار باشد، خبرداد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از پرداخت 98هزار میلیارد ریال تسهیلات تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر قراردادهای خوبی با بخش‌های مختلف تولیدی به ویژه صنعت خودرو برای پرداخت تسهیلات بسته شده است و هدف اصلی پرداخت این تسهیلات را در راستای حمایت ازتولید و اشتغال عنوان کرد.
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در ادامه منابع بانک را خوب ارزیابی کرد و شاخصه اصلی بانک را مشتریان خورد آن برشمرد.
ایمانی تحریم‌ها و وضعیت فعلی بازار سرمایه را دو چالش اصلی پیش‌روی صنعت بانکداری نام برد و اظهار داشت: وظیفه بانک‎‌ها این است که منابع در اختیار خود را در تولید و بازار سرمایه به گردش درآورند، ولی وقتی شرایط بازار و صنایع شرایط مناسبی نباشد کار بانک‌ها هم با مشکل مواجه می‌شود و در صورت لغو تحریم‌ها سیستم بانکی با گشایش مواجه می‌شود و در حوزه مبادلات ارزی می‌تواند به رونق این حوزه کمک کند و روند رشد خود را بهتر از قبل دنبال کند.
وی در ادامه از تغییر نرخ سودهای بانکی استقبال و عنوان کرد: کاهش نرخ سودها تاکنون تاثیر منفی بر نظام بانکی نداشته و در صورتی که همه بانک‌ها از این نرخ‌ها تبعیت کنند، تاثیر آن بر اقتصاد و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و تقویت بازار سرمایه مثبت است.
مدیرعامل بانک همچنین درخصوص چک‌های برگشتی و وصول مطالبات معوق گفت: بانک مهر اقتصاد در این حوزه پیرو بخشنامه‌ها و سیاست‎های بانک مرکزی است و در سال گذشته با توجه به اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته به مشتریان در قالب طرح مهر ماندگار، در حدود 130 میلیارد ریال جرایم تسهیلات پرداختی را بخشید و همین امر موجب شد تا بخش عمده‌ای از مطالبات معوق بانک وصول شود و در بخش صنعت، تولید و کشاورزی کسانی که نتوانستند بدهی‌های خود را پرداخت کنند تسهیلات آنها به مدت یک سال امهال و استمهال شد.
در ادامه این بازدید مدیرعامل بانک مهراقتصاد با اعضای هیات‌مدیره شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و معاون سرمایه‌گذاری، شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کیش، دیدار و طرفین بر گسترش تعاملات تاکید کردند.
همچنین منصور شیخ‌الاسلامی مشاور مدیرعامل و جمعی از مدیران بانک نیز در این بازدید حاضر بودند.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۱۰:۴۴

مدیرعامل بانک ملی ایران عنوان کرد: کارنامه مثبت بانک ملی ایران در واگذاری اموال و املاک مازاد و تملیکی

مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: طی 18 ماه گذشته بانک ملی ایران با وجود رکود حاکم بر بازار ملک و مسکن، یکی از موفق‌ترین سازمان‌ها در فروش و واگذاری املاک مازاد و تملیکی به ارزش بالغ بر حدود یک هزار و 568 میلیارد ریال بوده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران اظهار کرد: با توجه به تاکیدات رییس‌جمهور و ابلاغ قانون کاهش 33 درصدی بنگاه‌داری سالانه بانک‌ها، همه بانک‌های دولتی کارگروه‌هایی را برای واگذاری و فروش این شرکت‌ها تشکیل دادند اما به علت مسائل اقتصادی و رکود بازار ملک و زمین، این کار در بین بانک‌های دیگر به کُندی پیش می‌رود.
وی با اشاره به اینکه بانک ملی ایران در نیمه نخست امسال 83 نوبت مزایده‌های سراسری و استانی برگزار کرده است، افزود: در مدت زمان یادشده 89 فقره از املاک مازاد و ملکی در اختیار بانک به ارزش بالغ بر534 میلیارد ریال تعیین‌تکلیف و واگذار شده است.
مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان این مطلب تصریح کرد: در مدت 18 ماه اخیر در مجموع این بانک با برگزاری 261 نوبت مزایده سراسری و استانی تعداد 264 فقره از املاک مازاد و تملیکی در اختیار بانک را واگذار و به فروش رسانده است.
وی افزود: مجموع املاک مازاد و تملیکی فروش رفته بانک ملی ایران در سال گذشته و شش ماه ابتدای سال جاری، به ارزش بالغ بر حدود یک هزار و 568 میلیارد ریال بوده است.
وی در ادامه به واگذاری املاک تملیکی بانک اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون حدود دو هزار فقره از املاک تملیکی به ارزش 15 هزار و 301 میلیارد ریال در اختیار بانک ملی ایران است که به مرور و طی تشریفات قانونی در معرض فروش و واگذاری قرار می‌گیرد.
حسین‌زاده به وضعیت بازار مسکن و ملک پرداخت و ادامه داد: در سال‌های گذشته وضعیت بازار مسکن و ملک موجب شد که بانک‌ها نتوانند به راحتی بخشی از اموال خود به‌ویژه در بخش مسکن و ساختمان را واگذار کنند، اما تلاش برای واگذاری املاک مازاد از اولویت‌های بانک ملی ایران است که در این زمینه نگاه ویژه و اقدامات قابل توجه و مطلوبی انجام شده و در حال انجام است.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۱۱:۵۸

برپایی موکب بانک انصار درایام اربعین حسینی

مدیرکل روابط‌عمومی‌ و تبلیغات بانک انصار از برپایی چهار موکب اربعین حسینی در مرزهای مهران، خسروی، شلمچه و چذابه توسط بانک انصار خبر داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، حمید خالقی مدیرکل روابط عمومی و تبلیغات بانک انصار ، موکب اربعین در راستای حمایت از راهپیمایی اربعین حسینی افزود: بانک انصار طی چهار سال‌ اخیر اقدام به برپایی موکب در مسیر پیاده‌روی اربعین در ایران و عراق کرده است تا در این موکب‌ها به زائران اربعین در مرزهای خروجی کشور ازجمله مهران، خسروی، شلمچه و چذابه خدمت‌رسانی کند.
وی اظهارداشت: در این موکب‌ها از زائران پذیرایی شده و زمینه برای استراحت کوتاه آنان فراهم می‌شود.
خالقی تصریح کرد: بانک انصار علاوه بر برپایی موکب‌ها، به منظور انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود با استقرار خودپردازهای سیار در مناطق مرزی با ارایه خدمات بانکی و در راستای آرامش زائران، اقدام به تامین پول مورد نیاز زائران در طول مسیر می کند.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۱۵:۳۴

رییس اداره صادرات کالا و سرمایه‌گذاری داخل کشور بانک توسعه صادرات ایران مسیر ویژه برای شرکت‌های دانش‌بنیان

بانک توسعه صادرات ایران اعلام‌کرد: برای سهولت انجام کار یک مسیر ویژه برای بررسی درخواست‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته است که یک کمیته فنی با کارشناس‌های متخصص در هر موضوع را شامل می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، سیدحسین حسینیان رییس اداره صادرات و سرمایه‌گذاری داخلی بانک توسعه صادرات در خصوص سازوکار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در بانک توسعه صادرات گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری متولی اصلی بررسی و تشخیص و حمایت از شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان بوده و طرح‌های خاص و برنامه‌های ویژه‌ای برای حمایت از این شرکت‌ها در نظر گرفته است.
حسینیان افزود: بانک توسعه صادرات نیز بنا به رسالتی که دارد و با اعتقاد به این مهم که شرکت‌های دانش‌بنیان بخشی از اقتصاد را راهبری می‌کنند، سازوکار خاصی را برای حمایت از این حوزه در نظر گرفته است.
وی گفت: تاسیس صندوق پژوهش و فناوری توسعه صادرات و فناوری شریف از طرف بانک توسعه صادرات با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف یکی از این برنامه‌ها بوده است. از سال 1390، یک خط اعتباری به مبلغ یک صد میلیارد ریال به منظور تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان در اختیار این صندوق قرار گرفت.
حسینیان گفت به علت عدم آشنایی این قبیل شرکت‌ها با فرایند اعطای تسهیلات بانکی، تنها بخش اندکی از متقاضیان موفق به دریافت تسهیلات شدند و در سنوات بعد با توجه به رفع این نقیصه، سقف استفاده از تسهیلات یاد شده افزایش یافت به نحوی که هیات‌مدیره بانک مبلغ خط اعتباری را به دو برابر افزایش داد و البته برای افزایش این مبلغ با توجه به حجم تقاضا تدابیر لازم پیش‌بینی شده است.
رییس اداره صادرات و سرمایه‌گذاری داخلی بانک توسعه صادرات در ادامه گفت: بانک توسعه صادرات برای سهولت انجام کار یک مسیر ویژه برای بررسی درخواست‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته است که یک کمیته فنی با کارشناس‌های متخصص در هر موضوع را شامل می‌شود. در واقع با دریافت تقاضا در بخش‌های مختلف اعم از آی‌تی، مخابرات، صنایع دارویی و صنایع مختلف، کارشناس‌های فنی با تکیه بر توان علمی و فنی خود بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند و بعد از این مرحله تصمیم‌گیری در مورد مباحث اعتباری برای پرداخت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان انجام گرفته و برای اجرا به شعب منتخب بانک ابلاغ می‌شود که با فراهم‌شدن شرایط مصوبه، این شرکت‌ها می‌توانند از تسهیلات بانک استفاده کنند. به منظور حمایت بیشتر از این شرکت‌ها نرخ تسهیلات اعطایی به این شرکت‌ها، دو درصد کمتر از حداقل نرخی است که برای تسهیلات معمول بانک در نظر گرفته شده است.
حسینیان اذعان داشت: در صورت در اختیار بودن منابع صندوق توسعه ملی شرکت‌های دانش‌بنیان نیز می‌توانند با نرخ اعلامی صندوق (در حال حاضر 12 درصد) از منابع یادشده استفاده کنند.
وی اعلام کرد: طبق آمار معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، سه هزار و 800 شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد و بانک توسعه صادرات اوایل مهرماه طی نامه‌ای فهرست این شرکت‌ها را به تفکیک در سه بخش« نوپا » 1757 ، «دانش بنیان صنعتی» 595، «تولیدکنندگان کالا و خدمات دانش‌بنیان» 829 شرکت را به شعب ابلاغ کرد تا شعب مختلف این شرکت‌ها را برای آشنایی با خدمات بانک دعوت کرده و با مذاکره اولیه و گفت‌وگو، امکان تامین مالی را برای آنها فراهم آورند. طی این محدوده زمانی کوتاه، تعدادی از این شرکت‌ها جذب شده و درخواست‌هایشان در دست بررسی است تا از این طریق به آنها خدمات ارایه شود.
حسینیان در ادامه نقطه‌ضعف شرکت‌های دانش‌بنیان را برشمرد و گفت: به دلیل اینکه مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان صاحب ایده‌های نو بوده و ماهیتا به دنبال نوآوری و خلافیت هستند از بحث بازار و بازاریابی غافل می‌مانند. درحالی‌ که شما اگر بهترین کالا را با بهترین کیفیت حتی به صورت انحصاری تولید کنید مادامی که نتوانید آن را در بازار به فروش برسانید و وجوه حاصل از فروش را مجددا در چرخه تولید به کار بگیرید، فعالیت ناقص است.
وی افزود: بحث دیگر عدم وجود یک متخصص مالی برای سامان‌دهی به امور مالی شرکت‌هاست. این نقص ضررهایی را متوجه این دست شرکت‌ها می‌کند.
حسینیان گفت: توصیه ما به عنوان بانک این است که یک متخصص مالی را در تیم خود تعریف کنند، البته لازم به ذکر است مادامی‌که این شرکت‌ها به بانک‌ها مراجعه نکردند این نواقص زیاد خودش را نشان نمی‌دهد. هنگامی که به بانک مراجعه می‌کنند درست در جایی که باید صورت‌های مالی را در اختیار بانک قرار دهند به مشکل بر می‌خورند.
وی ادامه داد: مخصوصا شرکت‌هایی که نوپا هستند، سیستم‌های حسابداری برایشان تعریف نشده است و عمدتا خیلی ساده و سنتی هستند. الزام این است که صورت‌های مالی این شرکت‌ها به نحوی که قابلیت تطابق با قوانین و قواعد بانک را داشته باشد، تنظیم شود. لذا ضروری است که یک متخصص مالی در این شرکت‌ها وجود داشته باشد.
حسینیان در ادامه به موضوع وثائق پرداخت و گفت: نکته دیگر بحث وثائق است. شرکت‌های دانش بنیان در ارائه وثیقه به مشکل بر می‌خورند که لازم است تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شود.
وی اضافه کرد: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت دانش‌بنیانی بالایی برخوردار است و اگر حمایت لازم از آنها انجام شود، می‌توانند یکی از مصادیق بارز تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی باشند. این ایده و فکر جوان ایرانی است که می‌تواند به تولید کالا یا خدمتی منجر بشود که یا نوع مشابه‌اش وجود ندارد و برای اولین بار در بازار عرضه شده و یا قابل رقابت با نوع خارجی‌اش هست.
حسینیان تاکید کرد: در این فضا شرکت‌های دانش‌بنیان باید به نحوی عمل کنند که بهترین بازده را داشته باشند. ترکیب متخصصین مالی، فنی و بازاریابی می‌تواند یک تیم قوی ایجاد کند که قابلیت حضور و ماندگاری در بازار را داشته باشند.
لازم به ذکر است در این میان شرکت‌های مدیریت صادرات می‌توانند نقششان را در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارهای صادراتی به خوبی ایفا کنند.
وی گفت: اگرچه شرکت‌های کوچک‌ دانش‌بنیان غالبا توان رقابت در بازارهای جهانی را ندارند اما شرکت‌های مدیریت صادرات می‌توانند در این میان نقش واسط را ایفاکنند. شرکت‌های مدیریت خدمات صادرات با توجه به تخصصی که در بازارهای جهانی دارند و آگاهی از اینکه کدام بازارها به خدمات و تولیدات نیازمند است، می‌توانند کالای شرکت‌های دانش‌بنیان را به بازار جهانی برسانند. این موضوعی هست که معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز از آن به خوبی حمایت می‌کنند.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۱۶:۳۶

خدمت‌رسانی شبانه‌روزی به عشاق‌الحسین (ع) در موکب کارکنان بانک ملی ایران

موکب کارکنان بانک ملی ایران در مسیر راهپیمایی اربعین، این روزها میزبان عاشقان زیارت حرم اباعبدالله‌الحسین(ع) است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملی ایران ، در حالی که چند روزی تا اربعین حسینی باقی مانده، عمود 203 طریق‌الحسین در مسیر نجف به کربلا با نذورات کارکنان بانک به موکبی کوچک اما پر از معنویت تبدیل شده است.
موکب کارکنان بزرگ‌ترین بانک جهان اسلام در یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات شیعیان جهان، حضورش را از یک هفته پیش آغاز کرده و تا چند روز پس از پایان مراسم نیز بر پا است.
این موکب را جمعی از همکاران به نمایندگی از 40 هزار کارمند بانک ملی ایران به صورت خودجوش برپا کرده‌اند تا در آن به زائران امام‌حسین (ع) خدمت‌رسانی کنند.
موکب کارکنان بانک ملی ایران به صورت 24 ساعته انواع خدمات رفاهی و پذیرایی از جمله ارایه زیارت‌نامه، ماسک بهداشتی، آب، انواع نوشیدنی و کلاه برای کاهش آثار گرمای هوا را به عشاق‌الحسین (ع) ارایه می‌کند.
برخی راهپیمایان نیز با حضور در موکب بانک ملی ایران ضمن برپایی مراسم زیارت عاشورا، به نوحه‌خوانی و ذکر مصیبت اهل بیت(ع) می‌پردازند.
هزینه این خدمات را کارکنان بانک تامین کرده‌اند تا نذورات پرسنل این موسسه عظیم به صورت یک‌جا و هدفمند در راستای حرکت باشکوه و معنوی راهپیمایی اربعین صرف شود و سهمی به سزا در آن ایفا کند.
هماهنگی امور مربوط به موکب به نمایندگی از کارکنان توسط روابط‌عمومی بانک ملی ایران صورت می‌گیرد.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۱۶:۳۸

اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن اعلام کرد: تحقق تعهدات بانک مسکن در بافت فرسوده طی نیم‌سال اول 96

اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن از حق تعهدات بانک مسکن در بافت فرسوده طی نیم‌سال اول 96 خبر داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن ، عملکرد بانک در پرداخت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده نشان می‌دهد، این بانک در نیمه اول امسال توانست به واسطه حضور و نقش موثر در نظام تامین مالی مسکن و پشتیبانی از طرح‌های ویژه دولت در بخش مسکن، کل سهمیه تعیین‌شده از سوی بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات نوسازی در سال 96 را در قالب پرداخت پنج هزار فقره تسهیلات، به سرانجام برساند.
به این ترتیب، تعهدات بانک مسکن در بافت فرسوده مطابق برنامه امسال، به مراتب زودتر از ظرف زمانی تعیین شده (شش‌ماهه به جای یک‌ساله) تحقق پیدا کرد.
ندا کسری‌کرمانشاهی رییس اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن از پرداخت 29 هزار و 464 فقره تسهیلات نوسازی به پروژه‌های مسکونی در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری طی دو سال گذشته توسط بانک مسکن خبر داد و گفت: از ابتدای سال 1394 تاکنون 31 هزار و 656 فقره معرفی‌نامه احداث واحد در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری از سوی شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران صادر شده است که از این تعداد 29 هزار و 464 فقره تسهیلات توسط بانک مسکن به آنها پرداخت شده است.
کسری‌کرمانشاهی افزود: بر اساس سهمیه ابلاغی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سهمیه بافت فرسوده شهری بانک مسکن در سال جاری معادل پنج هزار واحد بوده که در نیمه اول سال جاری تماما ایجاد تعهد شده و اقدامات مربوط به تشکیل پرونده و انعقاد قرارداد آن و پرداخت تسهیلات آن صورت گرفته است.
وی همچنین افزود: متقاضیانی که در لیست واجدان شرایط این تسهیلات از شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به عنوان متولی نوسازی بافت‌های فرسوده در دولت، قرارگرفته‌اند، پس از اخذ معرفی‌نامه از طریق شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به مدیریت متبوعه در بانک عامل بخش مسکن مراجعه کرده و پس از تعیین شعبه و انجام مراحل تشکیل پرونده، اقدامات مربوط به انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات صورت گرفته است.
رییس اداره کل تسهیلات تبصره‌ای اظهارکرد: در صورتی که مجوز ارایه شده برای پرداخت تسهیلات بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در مدیریت شعب متبوعه، حداکثر تا دو ماه منجر به ثبت اسناد قطعی و رهنی و دریافت مرحله اول سهم‌الشرکه شود، معتبر بوده و پس از سپری‌شدن زمان فوق، قرارداد مربوطه باید مجددا بررسی شود.
بر اساس این گزارش، سقف فردی تسهیلات بافت فرسوده و ناکارآمد شهری هر ساله بر اساس مصوبه هیات وزیران و ابلاغیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به بانک‌های عامل ارسال می‌شود و تابع ضوابط و مقررات همان سال است.
بر این اساس آخرین شرایط و ضوابط سقف تسهیلات بافت فرسوده شهری برای احداث هر واحد مسکونی در تهران و کلان‌شهرها مبلغ 500 میلیون ریال، در مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت، 400 میلیون ریال و در سایر شهرها مبلغ 400 میلیون ریال است.
دارندگان زمین ملکی یا خانه‌های کلنگی، که حسب تشخیص نهادهای ذی‌ربط مبنی بر استقرار ملک مورد نظر آن‌ها در حریم بافت فرسوده شهری، نسبت به معرفی آن‌ها به بانک مسکن اقدام شده است، برای تخریب و نوسازی واحدهای مسکونی به منظور استفاده شخصی و یا مجموعه‌سازی می‌توانند از تسهیلات موضوعه در چارچوب ضوابط ذیربط جاری بهره‌مند شوند.
این تسهیلات صرفا برای ساخت واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده در قالب عقد مشارکت مدنی پرداخت می‌شود. حداکثر دوران مشارکت مدنی با توجه به حجم پروژه 24 ماه معادل دو سال و حداکثر مجموع دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی طرح ها نیز 144 ماه معادل 12 سال است.
همچنین پرداخت تسهیلات بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه طبق نظر ارزیاب بانک صورت می‌گیرد، هر فرد می‌تواند حداکثر نسبت به فروش اقساطی یک واحد از واحدهای احداثی را به نام خود، همسر و یا یکی از افراد تحت تکفل خود اقدام کنند.
پرداخت تسهیلات بافت فرسوده و ناکارآمد شهری منوط به نظر ارزیاب بانک و در صورت داشتن توجیه اقتصادی قابل پرداخت است.
انتهای پیام

۹۶/۰۸/۱۵
۱۷:۰۷

پورحاجت در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: بانک مسکن تمامی کانال های ارائه تسهیلات به تولید کنندگان را تعطیل کرده است

نایب رییس انجمن انبوه سازان مسکن ایران گفت:بانک مسکن تنها از طریق اوراق بورس مسکن اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کند که این خود مشکلات بسیاری را برای بخش‌های متخلف ایجاد کرده است.

 مسعود پور حاجت در گفتگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه بانک مسکن تمامی منابع ارائه تسهیلات را برای تولید کنندگان بسته است اظهار کرد: این بانک تنها از طریق ارائه اوراق مسکن اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کند که این امر می تواند  مشکلات بسیاری را برای بخش‌های متخلف ایجاد کند.
وی با بیان اینکه هزینه‌های سرم سام آور اجاره، مردم را به تگنا در آورده است گفت: بخشی از آمارهای افزایش میزان معاملات به حوزه رهن واجاره بر می‌گردد که با اتمام فصل تابستان از این میزان آمار‌ها کاسته شده است.
نایب رییس انجمن انبوه سازان کشور با اشاره به نامناسب بودن فضای کسب وکار برای تولید مسکن تصریح کرد: دولت تا به امروز هیچ برنامه ریزی برای بهبود این فضا انجام نداده است ودستگاه‌های خدمات رسان از جمله نظام مهندسی، وزارت نیرو همکار‌های لازم را در این امر انجام نمی‌دهد.
پور حاجت با بیان اینکه مجوز‌های سرمایه گذاری در حوزه تولید به هیچ عنوان مناسب نیست افزود: بخش خصوصی علی رغم ریسک بالای سرمایه گذاری در حوزه مسکن و نیز حمایت نکردن دولت از این بخش همچنان در حوزه تولید مسکن سرمایه گذاری می‌کند.
وی در پایان گفت: دولت باید هرچه سریعتر اقدامات لازم را جهت افزایش میزان سرمایه گذاری در بخش مسکن انجام دهد.
 انتهای پیام/
 دولت از سرمایه گذاری در بخش مسکن حکایت نمی کند  

۹۶/۰۸/۱۵
۱۳:۳۲

باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد: دولت الکترونیک از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند / اختلال در نظام مالیاتی حاصل ضعف‌ نظام بانکی است

بخشی از فرار مالیاتی به خاطر الکترونیک نشدن مالیات گیری است و مراجع قضایی باید دراین زمینه دستورات لازم را به مغازه ها ابلاغ کنند.

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بالا بودن میزان فرار مالیاتی نشانگر اختلال در نظام مالی کشور است، به عبارت دیگر برخی از کارشناسان معتقدند که ابهاماتی در نظام مالی کشور وجود دارد که موجب بالا رفتن امنیت اعمال مالی غیرمجاز و نیز فرارهای مالیاتی شود.
طبق قانون، بانک‌ها باید اطلاعات مربوط به حساب‌ها را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار بدهند، این قانون را مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تایید و تصویب کرد‌ه‌اند و طبیعی است که  نبود رعایت این قانون تبعاتی برای نظام مالیاتی ایجاد خواهد کرد.
به نظر می‌رسد که نبود رعایت این قانون یکی از عوامل بالا بودن میزان فرار مالیاتی است. درحالیکه بیشتر بانک‌های فعال در کشور دولتی‌ هستند و دولت و بانک مرکزی می‌توانند نقش مهمی در فرار مالیاتی داشته باشند.
  سید کامل تقوی‌نژادرییس سازمان مالیاتی کشور در این باره گفت: به طور شفاف می توان گفت سازمان مالیاتی چنین برنامه ای ندارد. البته این حق ما است، زیرا ما سازمانی حاکمیتی هستیم و قانون اجازه چنین کاری را به ما داده است.
 پرویز حسابی، عضو هیات رییس انجمن اقتصاددانان ایران در گفتگو با خبرنگاربورس،بانک و بیمه   گفت: در قانون، 40-50روز بعد از پایان هر سال، بانک‌ها و موسسات مالی باید اطلاعات خود را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بدهند، اما به نظر می‌رسد که این امر انجام نشده است.
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه نقش بانک ها در فرار مالیاتی موثر است افزود: به خاطر نبود شفافیت در نظام مالی، بانکها نقش زیادی در فرار مالیاتی دارند. زمانی که در کشور موسسات مالی غیرمجاز  وجود دارد، به طور قطع در این نوع نظام، فرارمالیاتی و پولشویی صورت می‌گیرد.
عضو هیات رییس انجمن اقتصاددانان ایران درمورد دلایل نبود شفافیت های مالی در اقتصاد ملی افزود: به خاطر نبود ضمانت‌های کافی قانونی، بانک‌ها اشکالات حقوقی و قانونی را برای ندادن جزئیات حسابهای بانکی پیش می‌کشیدند، اما  اصلاح نظام مالی که در قالب سیاست های کلی اقتصادی صورت می‌گیرد، می‌تواند این مشکل را هم برطرف کند.
حسابی افزود: با اجرای قانون دسترسی نظام مالیاتی به حساب‌های بانکی، سپرده‌گذاران برای آنکه مالیات ندهند، به فکر خارج کردن سپرده‌های خود از بانک‎‌ها افتادند. که با خارج کردن سپرده‌ها، بنگاههای اقتصادی که نیاز به نقدینگی دارند، از دسترسی به تسهیلات مورد نظر خود بدور می‌مانند و در نتیجه رکود عمیق و عمیقتر می‌شود.
این اقتصاددان با اشاره به تاثیرگذاری وضعیت اقتصادی کشور در جلوگیری از کمتر شدن فرار مالیاتی تصریح کرد: هر بانکی تمایل ندارد که منابع مالی خود را کاهش یابد چرا که افزایش نرخ بازدهی بانک‌ها و سودآوری آن ها از همین طریق تامین می شود. از آنجا که اکثر کسانی که فرار مالیاتی انجام می دهند دارای گردش های مالی بالا و سپرده هایی با مبالغ هنگفتی هستند به طور حتم بانک‌ها حاضر نخواهند بود که برای مسدود کردن حساب بانکی این افراد با ادارات مالیاتی همکاری های لازم را داشته باشند.
حسابی یادآورشد: برنامه جامعی در سازمان مالیاتی رسمی شده که بر طبق آن قرار است به صورت اتوماسیونی و سیستمی با این معضل برخورد شود و در حقیقت هم این حجم از فرار مالیاتی که نیمی از مالیات آنها اخذ شده است، تنها با شفافیت اتوماسیون اقتصادی کشور، درست می‌شود.در صورتی که اگر برنامه جامع اجرا و شفاف شود، فرار مالیاتی ظرف3-4سال به کمترین مقدار خود می‌رسد.
حسابی در پایان نقش دولت الکترونیک را در جلوگیری از فرار مالیاتی مهم دانست و اضافه کرد: بخشی از فرار مالیاتی به خاطر عدم الکترونیک شدن مالیات گیری است،مراجع قضایی باید دستور بدهند تا مغازه ها به دستگاههای الکترونیک متصل شوند.

۹۶/۰۸/۱۶
۰۵:۳۰

گزارش پانا از دلایل عدم ورود بانکهای خارجی به کشور : زیرساخت های لازم برای ایجاد بانکهای خارجی درکشور فراهم نیست

با وجود پیش بینی قانونی برای حضور بانکهای خارجی سرمایه گذاران بانکی خارجی تمایلی برای حضور در ایران نداشته اند و انگونه که پژوهشگر و کارشناس مسائل اقتصادی می گوید تکنولوژی که درسیستم بانکی ما وجود دارد سالها پیش در بانکهای خارجی کنار گذاشته شده است و بانکهای داخلی نیز مایل به حضور آنها نیستند .

به گزارش خبرنگار پانا ، صنعت بانکداری کشور نیازمند ارتباطات مستمر با بانک‌های خارجی است؛ چه به لحاظ فضای مجازی، چه از لحاظ شیوه بانکداری و پیشرفت‌هایی که کشور‌های دیگر در این زمینه داشته‌اند. تحریم‌ها و قطع رابطه باعث شده بانکها به ویژه از نظر انتقال تکنولوژی پیشرفت های لازم را نداشته باشند .
درحالی که کارشناسان معتقدند پس از ورود بانک های خارجی  به ایران شرایط رقابتی لازم به وجود آمده و،مشکلات بانک‌های ما بهبود پیدا می‌کند اما این موضوع اجرایی نشده و با وجود پیش بینی های قانون برای حضور بانکهای خارجی هیچ بانک خارجی در ایران شعبه احداث نکرده است .
کارشناسان این بخش می گویند از جمله اتفاقاتی که می‌توان پس از ورود بانک های خارجی به کشور پیش بینی کرد کاهش نرخ بهره بانکی به خصوص سودی است که به تسهیلات داده می‌شود چراکه در کشور‌های دیگر با ریسک‌های مختلف نرخ بهره بیش از شش تا هفت درصد نمی‌شود اما نرخ سود تسهیلات در ایران تا 20 درصد است .
 
امیرحسین شریعتی پژوهشگر و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار پانا در خصوص دلایل عدم حضور بانک های خارجی در کشور با وجود قانون ایجاد بانک های خارجی ، عنوان کرد: در کشور قوانین اجرا نشده بسیاری وجود دارند به طور مثال اگر تولیدکننده داخلی نمی تواند با تولید کننده خارجی رقابت کند باید از یک زمانی به بعد حمایت از آن صنعت برداشته باشد و اگر این قانون اجرا می شد پس از طی چند سال باید حمایت ها از صنعت خودروی کشور برداشته می شد اما صنعت خودرو پدر پولداری دارد که دائم دستش در جیب پدر است  .
وی افزود:صنعت خودروی کشور با شرایطی که طی کرده است باید سالها پیش ورشکسته و از رده خارج می شد و همان تجربه ای که استرالیا ، ترکیه و اسپانیا در صنعت خودرو طی کردند را تجربه می کرد اما صنعت خودرو در کشور با دلایل و ادله ای حمایت می شود برخی از این دلایل پذیرفته شده است به طور مثال گفته می شود که صنعت خودروی کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال بیش از 2 میلیون نفر را برعهده دارد که دربعد خانوار ارتزاق 8 میلیون نفر از این صنعت را به دنبال دارد .
وی افزود: این شرایط ظرف داغ است ظرف داغی که به دست هر کسی داده شود آن را از دست خود پرت می کند و هیچ کس زیر بار مسئولیت آن نمی رود .
زیرساخت های بانکی کشور از دنیا عقب مانده است 
کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد : پس از انقلاب هیچ گاه به بانکهای دنیا متصل نبوده ایم و درحال حاضر نیز از نظر زیرساخت ها و کدینگ بانکی در جهان بسیار عقب مانده هستیم به طور مثال اگر ما هنوز از سیستم سوئیفت استفاده می کنیم بانکهای جهانی ده تکنولوژی و شیوه جدید جلوتر از سوئیفت را اجرا می کنند .
کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد:  تکنولوژی که درسیستم بانکی ما وجود دارد سالها پیش در بانکهای خارجی کنار گذاشته شده است و حالا اگربانکهای خارجی وارد کشور شوند به لحاظ تکنولوژی و شرایط رقابتی مشکلات بسیاری وجود دارد .
وی تصریح کرد: از نظر اقتصادی بانکهای کشور بسیار ضربه پذیر هستند، ضمن آنکه در شرایط اقتصادی کنونی زیرساخت های لازم برای جذب سرمایه گذاری خارجی بانکی وجود ندارد و البته تحریم ها نیز ادامه دارد .
شریعتی ادامه داد: تحریم ها تا آنجا گسترده است که حتی کشوری مانند چین مراودات بانکی با ما ندارد و بنرهایی در بانکهای چین نصب است که خدمات به حزب الله لبنان ،کره شمالی و ایران را محدوده شده می داند و وزارت امور خارجه ایران نیز به دانشجویان ایرانی در چین اعلام کرده است که پول خود را از بانکهاخارج کنید چون این بانکها دیگر به شما خدمات ارایه نمی دهند این انتظار وجود ندارد که بانکهای خارجی در ایران شعبه ایجاد کنند.
بانکهای خارجی ترغیب نمی شوند که درایران سرمایه گذاری کنند 
وی اظهار کرد: کشور در شرایط پسابرجام است و آمریکایی هر بار لگدی به برجام می زنند تا آن را وارونه کنند و در این شرایط باید گفت که بانکهای خارجی ترغیب نمی شوند که درایران سرمایه گذاری کنند سرمایه گذار باید ضریب ریسک حضور خود را اندک ببیند
این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: سرمایه گذار خارجی باید اطمینان داشته باشد تا بازگشت سرمایه دارد ،البته دوره بازگشت سرمایه ممکن است زمان بر باشد که بحث جداگانه ای دارد  اما سرمایه گذار باید ضریب ریسک حضور خود را اندک ببیند و این درحالی است که سرمایه گذار خارجی برای ورود به کشور با مشکلات متعددی مواجه است .
وی با تاکید براینکه بانک های داخلی در شرایط انحصار هستند و به هیچ عنوان شرایط رقابت با بانکهای خارجی را ندارند، افزود: بانکها بنگاهی متمایز از سایر بنگاههای اقتصادی هستند و در عمل بانکهای خارجی این ریسک را نمی پذیرند و هم از نظر فنی ،هم از نظر سیاسی و رقابتی بانکهای کشور قابلیت رقابت ندارد و شبکه بانکی کشور با ورود آنها به طور کامل از بین می روند .
کارشناسان می گویند فعالیت بانک‌های خارجی در ایران از فشار انباشت شده بر دوش بانک‌های داخلی کم می‌کند و نفس این اقدام برای تحرک هر چه بیشتر بانک‌های ایرانی مطلوب اثر خواهد بود رویدادی که با شرایط کنونی اقتصاد ایران معین نیست چه زمانی محقق می شود .

۹۶/۰۸/۱۵
۰۹:۵۵

سیاوش زراعتی در بازدید از برخی شعب تهران خبر داد: فروش اموال مازاد بانک صادرات ایران سرعت می گیرد

مدیرعامل بانک صادرات ایران کاستن از حجم دارایی‌های مازاد و غیرکارمزدی بانک را از جمله برنامه‌های در دست اجرا برای تحقق نقشه راه این بانک عنوان کرد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر ، سیاوش زراعتی ضمن بازدید از شعب سیدخندان(کد٤٠١)، خیابان مصطفی خمینی(ره)(کد٤٦٠) و شعبه چهارراه مصطفی خمینی(ره)(کد١١٣٢) با بیان مطلب فوق افزود: دارایی‌های سمی هزینه زیادی بر بانک تحمیل کرده و عملا بخش قابل توجهی از منابع را منجمد کرده که یکی از اهداف موردنظر، تسریع در فروش این بخش از دارایی‌ها در شش ماهه دوم سال است. این دارایی‌ها از جمله چالش‌هایی است که نظام بانکی را از اهداف اصلی خود باز می‌دارد.
وی تلاش‌های صورت گرفته در این راستا را در جهت تقویت توان مالی بانک عنوان کرد و از تدوین برنامه هایی برای فروش دارایی‌های مازاد در چارچوب سیاست‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی در شش ماهه دوم سال ٩٦ خبر داد.
مدیرعامل بانک صادرات ایران در جریان این بازدیدها، وصول و تعیین تکلیف مطالبات معوق بانک صادرات ایران از طرق مسالمت آمیز را به روسای شعب یادآور شد و بر ارائه خدمات بانکداری الکترونیک و استفاده از آخرین دستاوردهای آن برای کاهش هزینه ها تاکید کرد.
سیاوش زراعتی در ادامه برنامه های بازدید از شعب بانک، ضمن بررسی منابع و مصارف شعب، راهکارهایی را برای افزایش بهره وری شعب، بالا بردن رضایتمندی مشتریان و پاسخگویی به نیازهای آنها مورد تاکید قرار داد و از نزدیک با مشتریان بانک به گفتگو پرداخت.
تداوم اجرای طرح ضربتی اعطای وام قرض الحسنه ازدواج، از دیگر توصیه های مدیرعامل بانک صادرات ایران به همکاران شعب بود.
گفتنی است، این بانک طی شش ماهه منتهی به پایان شهریور ٩٦، در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی با پرداخت بیش از ١٥ هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه در بخش‌های ازدواج و تهیه جهیزیه، بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، مشاغل خانگی، درمان و زندانیان معسر و نیازمند، نقش مهمی در زدودن چهره فقر از مناطق کمتر توسعه یافته اقصی نقاط کشور، ایفا کرده است.

۹۶/۰۸/۱۵
۰۹:۳۰

با بررسی عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مطرح شد ۸ ایراد به ایجاد شاهراه‌های جدید تجاری

دنیای اقتصاد : تحقیقات نشان می‌دهد در دنیا مناطق آزاد با اصول پذیرفته شده‌ای همچون مساحت محدود، محصورشده، فاقد جمعیت ساکن و با رویکرد تولیدی و تخصصی ایجاد می‌شوند. حال آنکه کارشناسان بر این باورند که در ایران نه تنها قواعدی از این دست بر مناطق آزاد حاکم نبوده، بلکه اهداف ایجاد این مناطق نیز در حد انتظار محقق نشده است. با این وجود دولت لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد و سیزده منطقه ویژه اقتصادی جدید را به مجلس فرستاده است.
بر این اساس در گزارشی که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی منتشر شده، هشت ایراد به ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید در ایران وارد شده است. نخست آنکه در قانون برنامه ششم توسعه صراحتا آمده است که در طول سال‌های برنامه وضع هرگونه تخفیف، ترجیح یا معافیت مالیاتی و حقوق ورودی طی سال‌های برنامه ممنوع است. با توجه به اینکه مناطق آزاد و ویژه دارای مولفه‌ها و امتیازاتی مانند معافیت از مالیات بر درآمد و معافیت از مالیات بر واردات کالا هستند، بنابراین ایجاد مناطق آزاد و ویژه جدید چه در قالب لایحه و چه در قالب طرح برخلاف قانون برنامه ششم توسعه بوده و برای تصویب نیازمند کسب دوسوم آرای نمایندگان است. دوم اینکه اکثر مطالعات موجود در حوزه عملکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ایران حاکی از آن است که این مناطق نتوانستند به‌صورت مطلوب به اهداف اصلی خود دست یابند. بنابراین توسعه کیفی این مناطق بر توسعه کمی آنها اولویت دارد. سوم آنکه در سیاست‌کلی اقتصاد مقاومتی به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برای انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج اشاره شده است که به‌عنوان جهت‌گیری در حوزه دستیابی به اهداف اصلی مناطق آزاد تلقی می‌شود.
در این سیاست‌ها هیچ اشاره‌ای به ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید نشده است و در شرایط فعلی که مناطق آزاد به‌دلیل نبود زیرساخت‌های اولیه و تامین درآمد مورد نیاز برای ایجاد این زیرساخت‌ها به اخذ عوارض از واردات کالاهای مصرفی، سرمایه‌گذاری خودروهای وارداتی لوکس و فروش اراضی روی آورده‌اند، اهدافی مغایر با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را دنبال کرده و تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو آسیب‌شناسی عملکرد گذشته و اصلاح رویه‌های ناصحیح حاکم بر مناطق آزاد و ویژه است. همچنین از دیگر مغایرت‌های این لایحه با سیاست‌های کلی نظام، مغایرت با بند «19» سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مبنی‌بر «شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و...» است.
بنابراین با توجه به وجود مغایرت‌های گوناگون لایحه با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، آمایش سرزمین و... می‌توان به مغایرت لایحه پیشنهادی با قانون اساسی اشاره کرد. چهارمین ایراد آنکه اگر قوانین و مقررات در سرزمین اصلی تا این اندازه دارای اشکال است که ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید تنها راه‌حل برای فعالان مولد اقتصادی است تا بتوانند با قوانین آسان‌تری فرآیندهای اداری و تولیدی خود را انجام دهند به‌نظر می‌رسد اصلاح قوانین و مقررات سرزمین اصلی مقدم بر ایجاد مناطق آزاد جدید است. چون منافع آن ملی و کلان است و ایجاد تبعیض منطقه‌ای نمی‌کند. پنجمین موضوعی که در این گزارش به آن پرداخته شده حاکی از آن است که یکی از اهداف اصلی سیاست‌های کلی اصل چهل‌و‌چهارم قانون اساسی، کوچک‌سازی دولت و محدودسازی اندازه سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی است؛ این درحالی است که ایجاد مناطق آزاد جدید به‌دلیل ایجاد سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی جدید مغایر با سیاست‌های کوچک‌سازی دولت است. ششم آنکه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید برخلاف سیاست‌های آمایش سرزمینی است و توسعه نامتوازن منطقه‌ای کشور نه‌تنها با توسعه کمّی این مناطق الزاما بهبود نمی‌یابد، بلکه به بروز مشکلاتی برای مناطق همجوار نیز منجر می‌شود.
برای تقویت امنیت مرزها و بهبود معیشت مرزنشینان می‌توان سیاست‌های توسعه مناطق مرزی و محروم کشور را به‌وسیله مجموعه‌ای از سیاست‌های منسجم و هدفمند ملی طراحی و اجرا کرد. افزایش تجارت الزاما نیاز به ایجاد منطقه آزاد ندارد و می‌توان با ابزارهای تجاری و استفاده از توافقات منطقه‌ای به توسعه تجارت پرداخت. در درجه اول باید زمینه ارتقای رقابت‌پذیری کالاهای ساخت داخل فراهم شود و در گام بعدی وارد فرآیند مذاکرات تجاری شد. همچنین در زمان بررسی میزان عمران و آبادانی ایجادشده در مناطق آزاد و ویژه باید به آثار منفی این اقدام بر درآمدهای مالیاتی و تضعیف اقتصاد ملی و ایجاد عدم مزیت برای مناطق و صنایع همجوار نیز توجه کرد.
هفتمین ایراد مورد اشاره حاکی از آن است که با بررسی مقالات و مطالعات انجام‌ شده در مورد مناطق آزاد و طرح مباحث کارشناسی از طرف متخصصان اقتصادی مبنی ‌بر وجود چالش‌های کارکردی در عملکرد مناطق آزاد در ایران و عدم‌ تحقق برخی از اهداف ازجمله جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، ارتقای سطح تولید و صادرات، به‌نظر می‌رسد توسعه کمی این مناطق بدون رفع چالش‌های پیش‌رو با مولفه‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های تجاری مبتنی بر توسعه صادرات، سیاست‌های کلی نظام اداری مبنی ‌بر کوچک‌سازی دولت، سیاست‌های مالی مبنی بر تمرکز بودجه و سیاست‌های مبنی‌بر افزایش شفافیت مالی و اداری و توجه به آمایش سرزمینی مغایر است.
از این‌رو باید در ضمن این لایحه یا به‌واسطه اصلاح قانون چگونگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نسبت به رفع مشکلات موجود اقدام کرد. هشتمین موردی که این گزارش به آن توجه کرده نیز گویای آن است که درخصوص کالای همراه مسافر در یک دوره زمانی بین مناطق آزاد موجود در کشور، تبعیض‌هایی گذاشته شد که برای رفع این تبعیض، مصوبه‌ای در مجلس به تصویب رسید. بنابراین اگر مناطق آزاد پیشنهادی جدیدی با مساحت‌های محدود خالی از جمعیت ساکن و با رویکرد تولیدی و تخصصی ایجاد شوند، نیازی به ورود کالای همراه مسافر به این مناطق نیست. با این حال در صورتی که این مناطق در مساحت‌هایی وسیع و مطابق مناطق آزاد فعلی ایجاد شوند، نیاز به برخی جذابیت‌های لازم ازجمله ورود کالای همراه مسافر دارند.
ضرورت تامین پیش‌نیازها
این گزارش می‌افزاید: تاسیس مناطق آزاد جدید بدون تامین پیش‌نیازها و الزامات آن و در مساحت‌های وسیع و بدون داشتن الگوی کلان درخصوص توسعه متوازن منطقه‌ای، تضمین‌کننده توسعه اقتصادی در کشور نیست و موجب ایجاد فرآیندهای زائد در نظام قانونی و اجرایی کشور خواهد شد. در صورت ایجاد مناطق آزاد جدید باید این مناطق مطابق اصول پذیرفته‌شده جهانی (مساحت‌های محدود، محصورشده، فاقد جمعیت ساکن و با رویکرد تولیدی و تخصصی) ایجاد شوند تا آسیب‌های مناطق آزاد فعلی به اقتصاد ملی را نداشته باشند. همچنین در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که به آن اشاره شده است بیشتر معطوف به توسعه کیفی به جای توسعه کمی این مناطق است.
نقشه‌های پیوست لایحه درخصوص محدوده مناطق آزاد پیشنهادی نشان می‌دهد که مناطق آزاد جدید دارای مساحت‌های وسیع و نامعلوم از نظر وضعیت زیرساختی (داشتن فرودگاه، بندر، راه‌های مواصلاتی، شبکه‌های زیربنایی، وجود نقاط منفصله و...) هستند. اگر مناطق آزاد جدید به شکلی که در لایحه دولت درج شده است و مطابق نقشه‌های پیوست، ایجاد شوند، همانند مناطق آزاد فعلی با آسیب‌ها و چالش‌هایی جدی مواجه خواهند شد و نقطه انحراف آنها از بدو تاسیس جهت تامین زیرساخت‌های موردنیاز با توسل به کسب درآمدهای ناپایدار ازجمله فروش اراضی و اخذ عوارض از واردات و تردد خودرو سواری وارداتی نمایان می‌شود.
چگونه مناطق آزاد و ویژه موفق ایجاد کنیم؟
به نظر می‌رسد برای اینکه مناطق آزاد جدید به شیوه اصولی و مطابق مناطق آزاد موفق جهان ایجاد شوند، اولا مساحت مناطق آزاد جدید کاهش یابد و توضیحات کاملی از وضعیت زیرساخت‌های مناطق پیشنهادی در نقشه‌های پیوست ارائه شود. ثانیا درصورتی‌که مساحت این مناطق محدود باشد دولت می‌تواند منابعی را جهت تکمیل زیرساخت‌های این مناطق با مشارکت بخش‌خصوصی و تعاونی اختصاص دهد تا مطابق تجربه مناطق آزاد موفق دنیا در مساحت‌های محدود و محصور شده، زیرساخت‌هایی با رویکرد تولیدی و تخصصی ایجاد شوند. مناطق آزاد موفق در دنیا در مساحتی محدود و تخصصی و پس از تامین کلیه زیرساخت‌های موردنیاز ایجاد شدند تا بتوانند در مسیر تحقق اهداف اصلی خود یعنی توسعه صادرات، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری و تقویت اقتصاد ملی گام بردارند.
ایجاد مناطق آزاد در محدوده‌هایی وسیع بدون زیرساخت‌های اقتصادی، کارکرد مطلوبی از جهت تخصیص و توزیع بهینه منابع برای اقتصاد ملی نخواهد داشت. همچنین با وجود هفت منطقه آزاد تجاری - صنعتی در کشور و 64 منطقه ویژه اقتصادی نیازی به توسعه کمی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید به شکل فعلی نیست. کاهش محدوده مناطق آزاد پیشنهادی موجب می‌شود که این مناطق در حوزه‌های مختلف ازجمله منابع موردنیاز برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی، امکان محصور شدن و فنس‌کشی و رسوب کالا به سرزمین اصلی به‌صورت قاچاق، زمین‌خواری و تغییر کاربری، تردد خودرو سواری لوکس و کالای همراه مسافر و... دارای مشکلات به مراتب کمتری نسبت به مناطق آزاد فعلی باشند.
بازنگری در عملکرد منطقه ویژه اقتصادی
ایجاد مناطق ویژه نیازمند رعایت مواردی ازقبیل داشتن طرح توجیهی به همراه نقشه جانمایی، ارائه موافقت بدون قیدوشرط دستگاه‌های اجرایی جهت تامین خدمات زیرساختی و... است که تامین شروط مذکور در لایحه پیشنهادی نیازمند بررسی دقیق یکایک مناطق است. در حال‌حاضر از کل 64 منطقه ویژه اقتصادی تنها 24 منطقه که شامل 16 منطقه اولیه مصوب دولت و 8 منطقه جدید مصوب مجلس بوده، دارای گمرک هستند. همچنین صرفا در 18 منطقه فعالیت‌های تولیدی و خدماتی، واردات، صادرات و... انجام می‌شود. با توجه به روند فوق، ایجاد مناطق ویژه جدید مستلزم بررسی علل عملیاتی نشدن مناطق مصوب است تا مناطق جدید نیز به سرنوشت نامعلوم برخی از مناطق ویژه فعلی دچار نشوند. به‌طور کلی ضرورت بازنگری در نحوه ایجاد این مناطق، نداشتن توجیه اقتصادی ایجاد برخی از مناطق ویژه، نبود سازمان‌های مسوول توانمند به لحاظ مالی، فنی و مدیریتی، نداشتن زیرساخت‌های موردنیاز این مناطق، عدم بازنگری در نحوه اداره و شرح وظایف سازمان اداره‌کننده و... از مشکلات عمده این مناطق هستند.
وضعیت جذب سرمایه و صادرات در مناطق آزاد
در کشورهای درحال توسعه، غالبا مناطق آزاد به‌منظور تشویق صنایع صادراتی شکل می‌گیرند و واردات مواد خام و اولیه، کالاهای واسطه‌ای، سرمایه‌ای، تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز از عوارض گمرکی معاف هستند. اهداف اصلی ایجاد مناطق آزاد شامل جذب سرمایه‌گذاری خارجی، انتقال فناوری‌های نوین، افزایش صادرات و ایجاد اشتغال مولد است. سرمایه‌گذاری خارجی در مناطق آزاد از سال 1393 با توجه به رفع تدریجی تحریم‌های بین‌المللی و حضور سرمایه‌گذاران، روند رو به رشدی داشته است و با تکمیل زیرساخت‌های لازم و اصلاح قوانین و مقررات مربوط به جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌توان آن را تقویت کرد. عمده سرمایه‌گذاری خارجی جذب‌شده طی سال‌های مورد اشاره نیز مربوط به منطقه آزاد قشم و ماکو بوده است. آمارها نشان می‌دهد که در سال 2014 تقریبا معادل 8/ 0 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی بوده است.
براساس این گزارش در سال 91 تنها دو منطقه آزاد کیش و قشم توانسته‌اند سرمایه‌گذار خارجی جذب کنند که رقم آن به ترتیب 30 میلیون دلار و 2 میلیون دلار است. در سال 92 چابهار 5 میلیون دلار، اروند یک میلیون دلار، ارس 17 میلیون دلار و ماکو 4 میلیون دلار سرمایه خارجی جذب کردند. در سال 93 قشم 2 میلیون دلار، چابهار 38 میلیون دلار، اروند 23 میلیون دلار، ارس 552 میلیون دلار و ماکو 2 میلیون دلار جذب سرمایه را به نام خود به ثبت رساندند. در سال 94، کلیه مناطق آزاد توانسته‌اند سرمایه‌گذار خارجی جذب کنند. در این سال کیش 33 میلیون دلار، قشم 73 میلیون دلار، چابهار 8میلیون دلار، انزلی 13 میلیون دلار، اروند 53 میلیون دلار، ارس 49 میلیون دلار و ماکو یک میلیارد و 62 میلیون دلار جذب سرمایه خارجی داشته‌اند.
در سال 95 نیز کیش 104 میلیون دلار، قشم 2 میلیارد و 600 میلیون دلار، چابهار 14 میلیون دلار، انزلی 40 میلیون دلار، اروند 106 میلیون دلار، ارس 119 میلیون دلار و ماکو 120 میلیون دلار جذب سرمایه داشته‌اند. صادرات کل مناطق آزاد در سال 1393 به رقم 168/ 1 میلیارد دلار و پس از آن در سال 1394 به رقم 062/ 2 میلیارد دلار رسیده که نسبت به سال قبل رشد داشته است.عمده صادرات کالا نیز مربوط به منطقه آزاد اروند است. کالاهای صادراتی ثبت‌شده از مناطق آزاد لزوما صادرات کالاهای تولیدشده در این مناطق نبوده و می‌تواند شامل کالاهایی شود که در سرزمین اصلی تولید و صرفا از گمرکات مناطق ترخیص و صادر شده باشند.
در مجموع آمارهای سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و صادرات کالا از مناطق آزاد بیانگر این است که هرچند روند رو به رشدی از سال 1393 مشاهده می‌شود، اما جهت دستیابی به اهداف این مناطق باید تسریع تکمیل زیرساخت‌های این مناطق، ایجاد شرایط با ثبات سیاسی و اقتصادی، اصلاح فضای کسب‌و‌کار و اطمینان‌بخشی به فعالان اقتصادی جهت تولید و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و داخلی به‌طور مستمر دنبال شود. درحال‌حاضر، بیش از 1000 واحد صنعتی و تولیدی در مناطق آزاد استقرار یافته‌اند که حدودا 70درصد آنها به لحاظ ضوابط طبقه‌بندی‌های صنعتی یعنی میزان نیروی انسانی شاغل یا حجم سرمایه‌گذاری ثابت یا ترکیبی از این دو پارامتر، در طبقه‌بندی صنایع کوچک و متوسط قرار می‌گیرند.
ge1001,sfz20

۹۶/۰۸/۱۶
۰۶:۲۲

یادداشت اقتصادی/ مسئولیت حقوقی پرداخت تفاوت ریالی تعهدات ارزی واردکنندگان

نوسانات شدید نرخ ارزی سال ۹۱ چالش‌های مهمی درباره تسویه حساب ارزی با واردکنندگان ایجاد کرد. اختلاف‌نظر درباره این تسویه‌حساب‌ها و نرخ ارزی که باید مرجع آن قرار گیرد هنوز هم دامنه قابل توجهی دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نوسانات شدید نرخ ارزی سال 91 چالش‌های مهمی درباره تسویه حساب ارزی با واردکنندگان و وام‌گیرندگان از صندوق توسعه ملی ایجاد کرد. اختلاف‌نظر درباره این تسویه‌حساب‌ها و نرخ ارزی که باید مرجع آن قرار گیرد هنوز هم دامنه قابل توجهی دارد. فرشید فرحناکیان وکیل پایه یک دادگستری و آموزگار حقوق تجارت در یادداشتی ابعاد حقوقی این مساله را به خصوص دربخش تسویه حساب با واردکنندگان به طور کامل تشریح کرده است. این یادداشت حقوقی می‌تواند آغازی بر پایان مناقشات رسانه‌ای و غیر رسانه‌ای در این باره باشد:
 
شرایط خاص کشور در سال 1391 و آثار اقتصادی حاصل از آن موجب جهش ناگهانی ارز و تغییر نرخ هر دلار از 12260 ریال به حدود 24500 ریال با نوسانات بعدی گردید.
این افزایش ناگهانی نرخ ارز، نظام بانکی و قضایی کشور را وارد چالش جدی بر سر نحوه تسویه حساب ارز تخصیص یافته با واردکنندگان نمود. واردکنندگان بر این تصور بودند که باید بدهی ارزی خود را به نرخ روز عموماً گشایش اعتبارات اسنادی پرداخت نمایند. بانک مرکزی نرخ ارز افزایش یافته در روز اظهار (ترخیص) کالاهای وارداتی را مبنای محاسبه جهت تسویه بدهی ارزی اعلام کرد.
بانک مرکزی بر این نظر بود که با توجه به ماده 14 قانون امور گمرکی که شرط محاسبه حقوق ورودی و حقوق دولتی و مالیات برای کالاهای وارداتی، تعیین قیمت ارز به نرخ روز اظهار (ترخیص) می باشد، لزوماً کالا باید به نرخ روز اظهار (ترخیص)، برابری ارز گشایش یافته آن با ریال تعیین و اعلام شود؛ علاوه بر این هر اقدام دیگری به منزله آن است که کالا کمتر از نرخ روز اظهار (ترخیص)، از گمرک ترخیص شود ولی به قیمت روز اظهار (ترخیص) فروخته شود و این یعنی ایجاد رانت ناشی از حدوث تفاوت نرخ ارز به نفع وارکنندگان بر عهده مصرف کنندگان.
بر پایه این استدلال بانک مرکزی به موجب بند (3) مصوبه مورخ 10. 12. 1391 کارگروه اقتصادی ستاد تدابیر ویژه اقتصادی که به تایید رئیس جمهور وقت رسید، مقرر شد: «... نسبت به تسویه حساب ارز واردکنندگان با نظام بانکی به گونه ای اقدام شود که نرخ ارز مرکز مبادله برای کلیه کالاهایی (از اولویت اول تا نهم) که هنوز ترخیص نشده و در حال ترخیص می باشند مبنای تسویه حساب قرار گیرد.»
متعاقباً بانک مرکزی مفاد این مصوبه را با صدور بخشنامه‌های ذیل اجرایی نمود:
نخست: بندهای (الف) و (ب) بخشنامه 16246. 92 - 26. 1. 1392:
«الف) چنانچه ارز کالاهای مذکور به نرخ مرجع تامین شده، لیکن کد تخصیص ارز دریافت نگردیده و کالا نیز از گمرک ترخیص نشده است، ارائه تقاضای صدور گواهی ثبت آماری از سوی بانکها با نرخ مرجع مقدور نبوده و در این راستا بانک‌ها می توانند درخواست مورد بحث را با  نرخ مبادله‌ای به اداره نظارت ارز ارسال نمایند تا پس از اخذ کد تخصیص ارز، نسبت به ترخیص کالا اقدام گردد.
ب) در صورتی که ارز کالاهای مذکور به نرخ مرجع تامین و کد تخصیص نیز دریافت شده، لیکن کالای مربوطه ترخیص نگردیده است، در این گونه موارد گواهی های ثبت آماری صادره به نرخ مرجع ابطال شده تلقی گردیده و بانک‌ها می توانند همانند جزء الف درخواست مورد بحث را با نرخ مبادله‌ای به اداره نظارت ارز ارسال نمایند تا پس از اخذ کد تخصیص ارز، نسبت به ترخیص کالا اقدام گردد.»
دوم: بند (ب) بخشنامه 1006. 60 - 9. 4. 1392:
«در صورت عدم ترخیص کالای مربوطه و یا ترخیص آن بعد از 3. 12. 1391، می بایستی ارز مورد نیاز حسب اولویت گروه کالایی به نرخ مرجع اعلامی از سوی بانک مرکزی و یا به نرخ مورد معامله در مرکز مبادلات ارزی تامین شود. در مورد گروه کالایی با اولویت 10 تامین ارز صرفاً از محل ارز متقاضی خواهد بود.»
سوم: بند (1)  و ردیف (1-1) بخشنامه 129075. 92 – 1. 5. 1392:
«1- با توجه به ابلاغ قانون بودجه سال 1392 و ضرورت استفاده از نرخ روزانه بانک مرکزی جهت واردات کالا و خدمات، کلیه ثبت سفارشاتی که ارز آنها بیشتر از سوی این بانک تامین شده (فروخته شده)، لیکن کالای مربوطه ترخیص نگردیده (اعم از کالاهای اساسی، دارو، مواد اولیه دارویی، تجهیزات پزشکی و ...)، صدور کد تخصیص ارز به نرخ مرجع برای آنها مقدور نبوده و کدهای صادره قبلی به نرخ مزبور (مرجع) نیز ابطال شده تلقی می گردد، از این رو بانکها به منظور اخذ کد تخصیص ارز با نرخ روزانه بانک مرکزی و ایجاد شرایط لازم جهت ترخیص کالا می توانند با رعایت موارد ذیل نسبت به پرداخت مابه التفاوت نرخ مرجع تا نرخ روزانه این بانک در تاریخ تایید گواهی ثبت آماری (ارائه کد تخصیص ارز) مبادرت نمایند.
1-1) تاریخ مورد اعمال جهت اخذ مابه التفاوت مورد بحث بابت واردات برنج، تاریخ صدور نامه عمومی شماره 325491. 91 - 2. 12. 1391، در مورد کالاهای کره، شکر، گوشت قرمز، دام زنده (طبق تعرفه های اعلام شده) دارو، مواد اولیه دارویی، شیر خشک، تجهیزات و ملزومات پزشکی، گوشت مرغ، روغن نباتی خام و دانه‌های روغنی، تاریخ‌های مندرج در نامه های عمومی شماره 16246. 92 - 26. 1. 1392 و 22770. 92 – 20. 2. 1392 و در سایر موارد تاریخ های مورد اشاره در بخشنامه‌ها و نامه‌های عمومی اداره سیاست‌ها و مقررات ارزی خواهد بود.»
چهارم: مواد 1 و 2 بخشنامه شماره 1015. 60 – 16. 9. 1392:
«ماده 1- کالاهایی که تا تاریخ 3. 12. 1391 ترخیص شده اند متناسب با واریز معادل ریالی قبل از 3. 5. 1391، نرخ حواله، اعتبار/ برات اسنادی مربوطه ( اعم از اعتبارات/ بروات اسنادی دیداری، مدت دار و تسهیلات کوتاه  مدت حداکثر یکساله) ملاک تسویه ریالی با مشتری می باشد و متناسب با واریز معادل ریالی از 3. 5. 1391 به بعد، مشمول نرخ ارز مربوط به واردات کالای مزبور در تاریخ ترخیص، خواهد بود.
ماده 2- برای کالاهایی که بعد از تاریخ 3. 12. 1391 لغایت پایان سال 1391 ترخیص شده اند، نرخ ارز مربوط به واردات کالای مزبور در تاریخ ترخیص ملاک تسویه بوده و برای مواردی که ترخیص کالا از ابتدای سال جاری لغایت 11. 4. 1392 صورت گرفته، نرخ مبادله ای و پس از آن نرخ روزانه اعلامی از سوی این بانک ملاک تسویه ریالی با مشتری می باشد. در مورد گروه کالایی با اولویت 10، تامین ارز مربوطه صرفاً از محل ارز متقاضی مجاز است.»
واردکنندگان کالا این الزام بانک مرکزی به پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و نرخ ارز مبادله ای جهت تسویه بدهی ارزی خود را در مغایرت با شرع مقدس اسلام و قانون تلقی کردند.
در خصوص ادعای مغایرت بخشنامه های مذکور با شرع مقدس اسلام، سه نظر یکسان از شورای نگهبان به قرار زیر صادر شده است:
نخست: نامه شماره 3323. 102. 93 – 27. 10. 1393 قائم مقام دبیر شورای نگهبان:
موضوع بند (1) و ردیف (1-1) بخشنامه شماره 129075. 92 – 1. 5. 1392 بانک مرکزی، در جلسه مورخ    21. 8. 1393 فقهای معظم شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر فقهاء به شرح ذیل اعلام می گردد:
«در صورتی که در قرارداد اولیه قید نشده باشد که مابه التفاوت را در موقع ترخیص بپردازند، خلاف موازین شرع می‌باشد.»
دوم: نامه شماره 3337. 100. 93 – 28. 10. 1393 دبیر شورای نگهبان:
موضوع بند (ب) بخشنامه شماره 60. 1006 – 9. 4. 1392 و بند (الف) و (ب) بخشنامه شماره 16246. 92 - 26. 1. 1392 و بند (1) بخشنامه شماره 129075. 92 – 1. 5. 1392 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در جلسه مورخ 24. 10. 1393 فقهای معظم شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر فقهاء به شرح ذیل اعلام می گردد:
«با توجه به اینکه شاکی در بند اول تعهدنامه به بانک عامل، هرگونه تغییر و نوسان در نرخ ارز را که بر اساس مقررات بانک مرکزی ایجاد شود قبول و تایید نموده و ملزم به پرداخت هم ارز ریالی آن شده است و بخشنامه مورد شکایت مآلاً به آن بر می گردد، لذا دستورالعمل مذکور خلاف موازین شرع شناخته نشد.» 
سوم: اخیراً نیز در مورخه 21. 4. 1396 ادعای خلاف شرع بودن دستورالعمل شماره 1670. 91. 2 – 340 مورخ 13. 12. 1391 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تخصیص ارز بابت واردات و دستورالعمل شماره 5154. 92 – 17. 1. 1392 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص چگونگی ایفای تعهدات ارزی گذشته توسط شورای نگهبان به موجب نظریه ذیل مردود و استدلال مندرج در دو نظریه فوق الذکر تکرار گردید.
 
رئیس وقت دیوان عدالت اداری با توجه به نظریه صدرالذکر فقهای شورای نگهبان، طی نامه شماره 200. 163052. 210.900 – 21. 10. 1384 از دبیر شورای نگهبان پرسشی مطرح می کند که متن آن به شرح زیر است:
«... بازگشت به نامه‌های شماره 3323. 102. 93 - 27. 10. 1393 و 3337. 100. 93- 28. 10. 1393 نظر به اینکه ابطال بند (1) و ردیف (1-1) بخشنامه شماره 129075. 92 – 1. 5. 1392 و بند (ب) بخشنامه شماره 1006. 60 – 9. 4. 1392 و بند (الف و ب) بخشنامه شماره 92. 16246 – 26. 1. 1392 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درخواست شده است و حضرتعالی نظر فقهای محترم شورای نگهبان نسبت به بخشنامه های موضوع شکایت را بر اساس قراردادهای تهیه شده مبتنی بر بخشنامه های مذکور اعلام فرموده اید و این در حالی است که هیأت عمومی دیوان عدالت اداری صرفاً مغایرت مصوبات با شرع یا قانون و یا خروج از حدود اختیارات را مورد بررسی قرار می دهد و اینکه بر مبنای بخشنامه ها چه قراردادهایی تنظیم می شود محل بحث نیست و لذا خواهشمند است با توجه به مراتب فوق اعلام فرمایید بخشنامه های مذکور بالذات مغایرت شرع مقدس اسلام هست یا خیر؟» 
قائم مقام محترم دبیر شورای نگهبان در پاسخ به نامه رئیس وقت دیوان عدالت اداری به موجب نامه شماره 1850. 102. 95 -  19. 5. 1395 پاسخ می دهد که:
«عطف به نامه شماره 200. 163052. 210. 9000 - 21. 10. 1394 موضوع ابطال بند (1) ردیف (1- 1) بخشنامه شماره 129075. 92 - 1. 5. 1392 و بند (ب) بخشنامه شماره 1006. 60 -  9. 4. 1392 و بند (الف و ب) بخشنامه شماره 92. 16246 - 26. 1. 1392 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در جلسه مورخ 13. 5. 1395 فقهای معظم شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر فقهاء به شرح ذیل اعلام می گردد:
در مورد بخشنامه های مذکور قبلاً اظهار نظر شده است و اینکه در نامه اخیر آن دیوان مرقوم گردیده که «چه قراردادهایی تنظیم می گردد محل بحث نیست» موجه نیست؛ زیرا بخشنامه ها مشتمل بر احکام قراردادها است و بدون توجه به قراردادها اظهار نظر در خصوص آنها امکان پذیر نمی باشد.»   
متعاقباً در خصوص ادعای مغایرت بخشنامه های مذکور با قانون، هیات عمومی دیوان عدالت به شرح ذیل اظهارنظر نموده است:
 
«از مجموع نظر مذکور شورای نگهبان این حکم مستفاد می شود که اطلاق بخشنامه‌ها در قسمت‌های مورد اعتراض در حدی که مفید الزام مشتریان بانکها به پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز در فرضی که به هنگام مطالبه خدمت از بانک، مابه التفاوت نرخ ارز در زمان انعقاد قرارداد خرید خدمت و ایفای نهایی تعهد از سوی بانک را متعهد نشده اند و به موجب بخشنامه ها مکلف به پرداخت مابه التفاوت شده اند مغایر شرع است.
بنابراین در اجرای تبصره 2 ماده 84 و ماده 87 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 و تبعیت از نظر فقهای شورای نگهبان، اطلاق بخشنامه ها به شرحی که ذکر شد مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 13 و تبصره 2 ماده 84 و ماده 88 قانون پیش گفته از تاریخ تصویب ابطال می‌شود.»
آنچه نظرات شورای نگهبان و رای هیات عمومی دیوان عدالت را برای شاکیان غیرقابل استفاده می نماید این است که بخشنامه های مورد شکایت، در واقع تابعی از قراردادهای مابین بانک ها و مشتریان محسوب گردیده است که ضمن تمام این قراردادها نیز عموماً مشتری شرط نوسانات قیمت ارز را پذیرفته است. تقریباً در تمام مواردی که اشخاص، متقاضی گشایش اعتبار ارزی باشند با بانک عامل، قراردادی منعقد می نمایند که شرطی مبنی بر پذیرش نوسانات قیمت ارز از سوی مشتری در تمام آنها درج شده است و نتیجتاً نوسانات نرخ ارز را تا زمان اتمام قرارداد (ترخیص کالا) پیش تر مورد پذیرش قرار داده‌اند.
عدم موفقیت در اخذ نظریه مناسب از فقهای شورای نگهبان و هیات عمومی دیوان عدالت اداری موجب شد واردکنندگان که خود را در این نوسان شدید قیمت ارز ناشی از بی‌ثباتیِ اقتصاد کلان بی تقصیر می دانستند، مطالبات خود را در قالب تصویب مقرره ای جدید پیگیری کنند.
نهایتاً به موجب ماده 46 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1. 2. 1394:
«به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می شود از محل حساب مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی های خارجی، تفاوت ریالی ناشی از تعهدات ارزی قطعی با نرخ رسمی ارز تا نرخ ارز روز پرداخت ناشی از واردات کالاها و خدمات تا پایان سال 1391 را پس از رسیدگی به اسناد و حسابرسی دقیق پس از احراز ورود کالا به کشور و رعایت ضوابط قیمت گذاری و عرضه توسط دریافت کننده تسهیلات، تأمین نماید.
تبصره  ـ گزارش اجرای این ماده شامل جزئیات اطلاعات مربوط به نحوه محاسبه مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی‏ های خارجی، اقلام تشکیل ‏دهنده تعهدات ارزی با نرخ رسمی ارز، نحوه قطعی شدن این تعهدات هر سه  ماه یک بار توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارسال می شود.»
 
به موجب آیین نامه اجرایی ماده (46) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 21. 11. 1394 هیات وزیران:
«ماده 4 ـ کلیه پرداخت ها پس از انجام حسابرسی و اطمینان از ورود کالا، خرید خدمت و اجرای پروژه مطابق مقررات ارزی با ثبت اطلاعات در سامانه های مرتبط بانک مرکزی صورت می گیرد.
تبصره ١ ـ حسابرسی باید توسط سازمان حسابرسی و یا سایر حسابرسان مستقل و معتمد بانک مرکزی انجام شود.
تبصره ٢ ـ حصول اطمینان از ورود کالا، موضوع بند (الف) ماده (٣) منوط به تأیید بانک عامل مبنی بر دریافت پروانه سبز گمرکی کالاهای وارده مطابق ضوابط و مقررات ارزی می باشد.
تبصره ٣ ـ حصول اطمینان از اجرای پروژه و فروش محصولات تولیدی به قیمت مصوب دولتی، موضوع بند (ب) ماده (٣) منوط به دریافت تأییدیه توسط بانک عامل از وزارتخانه ذی ربط می باشد.
تبصره 4 ـ حصول اطمینان از انجام خدمت، موضوع بند (ج) ماده (٣) منوط به تأیید بانک عامل در خصوص اخذ صورت حساب قطعی انجام خدمت، صادره از سوی پیمانکار و مورد تأیید کارفرما می باشد.
ماده 5 ـ درخصوص کالاهای مشمول قیمت گذاری علاوه بر رعایت سایر ضوابط، قبل از تأمین تفاوت ریالی بابت تسویه تعهدات قطعی ناشی از واردات کالا، بانک عامل باید تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت بابت رعایت ضوابط قیمت گذاری و عرضه کالا با قیمت مصوب را اخذ نماید.»
بدین ترتیب در حال حاضر به موجب ماده 46 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1. 2. 1394 و آیین نامه اجرایی آن مصوب 21. 11. 1394 واردکنندگان صرفاً پس از تحقق سه شرط احراز ورود کالاهای وارداتی،  قیمت‌گذاری این کالاها بر اساس ضوابط مقرر و همچنین حسابرسی فروش آنها بر اساس این ضوابط، از بازپرداخت تفاوت ریالی ناشی از تعهدات ارزی قطعی با نرخ رسمی ارز تا نرخ ارز روز پرداخت ناشی از واردات کالاها و خدمات تا پایان سال 1391 معاف می‌شوند؛
در غیر این صورت واردکنندگان با توجه به اینکه عموماً در قراردادهای گشایش اعتبار ارزی خود با بانک های عامل، هرگونه تغییر و نوسان در نرخ ارز را که بر اساس مقررات بانک مرکزی ایجاد شود، قبول و تایید نموده اند، ملزم به پرداخت هم ارز ریالی آن می باشند. دو راه حلی که به نظر می رسد هیچگاه این واردکنندگان را قانع نکرد!
باید یادآوری کرد در مورد «تبیین حقوقی مسئولیت پرداخت تفاوت ریالی تعهدات بدهکاران ارزی حساب ذخیره ارزی» روایت همچنان باقی است.
 

۹۶/۰۸/۱۶
۰۰:۲۵