نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113160
 • تمام سکه (طرح جدید) 1172000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1150000
 • نیم سکه 611000
 • ربع سکه 327000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3819
 • یورو 4175
 • پوند 4860
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1077
 • لیر ترکیه 1030
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32363
 • 113 Arrow up
  یورو 34735
 • 93 Arrow up
  پوند 40715
 • 79 Arrow up
  فرانک 32470
 • 153 Arrow up
  صد ین 28270
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8811

وزیر علوم: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا تاثیری در روند توسعه علمی کشور ندارد

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم،‌ محمد فرهادی اقدامات اخیر آمریکا در ممانعت از ورود ایرانیان به آن کشور را در حوزه علم و فناوری فاقد هر گونه اثر اعلام کرد و افزود: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند و از این رو کوچک ترین نقشی در فرایند توسعه علمی کشور ایفا نمی کنند.
وی ادامه داد: علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی برنمی گردد.
دونالد ترامپ رییس جمهور جدید آمریکا برای تحقق یکی از وعده های انتخاباتی خود،
روز جمعه دستور اجرایی امضا کرد که بر اساس آن سفر اتباع هفت کشور از جمله ایران به مدت 90 روز به حالت تعلیق درآمده است و ورود پناهندگان به آمریکا به مدت 120 روز متوقف می شود.
این اقدام ترامپ، واکنش و اعتراض جهانی را در پی داشت و بسیاری از مردم در کشورهای جهان و نیز مقامات سیاسی و چهره مختلف تصمیم رییس جمهوری آمریکا را تبعیض آمیز دانستند.
فراهنگ ** 9338 ** 1071 ** دریافت کننده‌: صدیقه بهارلو ** انتشاردهنده: امید غیاثوند

۹۵/۱۱/۱۰
۱۲:۴۴

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: ۱۶ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند

خبرگزاری شبستان:فرهادی با بیان اینکه در مجموع ۱۶ درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند گفت:مراکز جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که اگر خانم‌ها واجد شرایط جذب بودند به بهانه جنسیت کنار گذاشته نشوند.

به گزارش خبرنگار شبستان، محمد فرهادی ،وزیر علوم تحقیقات و فناوری امروز در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده و تسلیت شهادت آتش‌نشانان حادثه پلاسکو با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی وضعیت حضور زنان در جامعه مطلوب‌تر شده است  گفت:به گونه‌ای که بیش از 50درصد دختران کرسی‌های دانشجویی را در رشته‌های مختلف به دست گرفته‌اند.
 
وی با بیان اینکه‌ نهادهای بین‌المللی سهم 50درصدی زنان را در توسعه کشورها مورد تاکید قرار داده‌اند،تصریح کرد: مثلا یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های ژاپن با جمعیت 120میلیونی مشارکت زنان در امر توسعه است. همچنین این کشور تصمیم دارد که در سال 2030 (جامعه 5 نقطه صفر ) داشته باشد و کارها را به ربات‌ها بسپارد. قوانین و مقررات لازم را از هم اکنون برای حضور ربات‌ها در حال تدوین است.
 
فرهادی ادامه داد: اکنون کارکنان، هیات علمی و دانشجویان خانم زیاد هستند و باید برنامه خاصی برای آنها داشته باشیم، در طرح نهضت ساخت خوابگاه برای خواهران 28 خوابگاه طراحی شده که نیمی از آن‌ها تمام شده است.
 
وی با بیان اینکه ارتقاء زنان و خانواده یکی از دغدغه‌های جمهوری اسلامی بوده است خاطر نشان کرد: وزارت علوم نیز در این زمینه نقش اساسی دارد، نیمی از جامعه ایران را زنان تشکیل می‌دهند که در امر توسعه و بهره‌وری بسیار حائز اهمیت هستند. از این رو باید به آنها توجه شود.
 
وزیر علوم با اشاره به اینکه54 درصد دانشجویان کشور را دختران تشکیل می‌دهند افزود: در برخی از رشته‌ها بیش از 80 درصد زنان هستند.
 
وی ادامه داد: همچنین در مجموع 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند که رقم پایینی است. البته کم بودن متقاضی نیز در این مساله بی‌تاثیر نبوده است. مراکز جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که اگر خانم‌ها واجد شرایط جذب بودند به بهانه جنسیت کنار گذاشته نشوند. خبرهایی به دست ما رسیده که نگاه جنسیتی در جذب هیات علمی در برخی از دانشگاه‌ها وجود دارد که باید اصلاح شود ما نیز به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.
 
فرهادی با بیان اینکه حوزه زنان در وزارت علوم به تازگی تشکیل شده و گروه‌های هدف زیادی را در بر گرفته است،گفت: موضوع پژوهش در موضوع زنان یکی از مسائل مورد نیاز است و باید پژوهش در این حوزه جدی گرفته شود.
وزیر علوم اظهار کرد:زنان در بخش پژوهش بسیار فعال‌اند و باید بسترهای لازم فراهم شود تا بتوانند فعالیت بیشتری در حوزه پژوهش داشته باشند.
 
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از پرسنل مراکز آموزشی زنان هستند.گفت:مشاوران زنان خانواده برای بهبود وضعیت آنان تلاش کنند. زنان برای پیگیری مسائل خانواده ایفای نقش‌های چند گانه در شرایط سختی به سر می‌برند. باید اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد تا آن‌ها بتوانند حضور فعال‌تری در دانشگاه‌ها داشته باشند.
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۴۴

تشکیل کمیته‌ای خاص برای فارغ التحصیلان بورسیه

خبرگزاری آریا-وزیر علوم گفت: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شد تا آن‌ها که واجد شرایط هئیت علمی هستند در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
به گزارش خبرگزاری آریا ،محمد فرهادی در حاشیه نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که در سالن همایش های وزارت علوم برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما تعدادی دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناروی افزود: بر اساس تصمیم های گرفته شده به این دانشجویان فرصت داده شود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: هم اکنون در حال ارائه تدابیری جدی هستیم تا آن هایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
فرهادی درباره آخرین وضعیت دانشجویان بورسیه و جایابی آن ها در دانشگاه ها گفت: مشکل تعداد زیادی از دانشجویان بورسیه برطرف شده است.
وی افزود: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شد تا آن‌ها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آن ها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
فرهادی در مورد برگزاری نشست مشاوران زنان و خانواده گفت: این نشست به عنوان اولین نشست در راستای هماهنگی برای حل مشکلات زنان برگزار شد تا زنان بتوانند در عرصه اجتماع نقش کار افرینی داشته باشند.
وی در مدرک دانشجویان فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد گفت: تمام فارغ التحصیلان دانشگاه ازاد که مجوز های قانونی و رسمی داشتند، مدرک آن ها از نظر ما مورد تایید است.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۴۸

وزیر علوم: انجام پژوهش‌های علمی برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری ضروری است

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با بیان اینکه گسترش پژوهش های مربوط به زنان باید مدنظر باشد، گفت: انجام پژوهش های علمی، برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری ضروری است.
است.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده با بیان اینکه ارتقای وضعیت زنان و خانواده یکی از دغدغه­های اساسی نظام اسلامی است اظهار داشت: وزارت علوم به عنوان یکی از نهادهای علمی اثرگذار بر ساختار فکری، اجرایی و برنامه­ریزی، می­بایست سهم بیشتر و مؤثرتری در ارتقای نقش سازنده زنان در عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد.
وی افزود: بند 46 سیاست­های کلی برنامه ششم توسعه، ابلاغی مقام معظم رهبری به
«تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه­ها و توجه به نقش سازنده آنان» اختصاص یافته است که این امر، مؤید توجه نظام اسلامی به مسائل زنان و نقش آنان در فرآیند توسعه است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه بیش از نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند افزود: در نهادهای بین‌المللی که بحث توسعه و برنامه‌های مدت مطرح است، سهم 50 درصدی زنان در امر توسعه، بهره‌وری و سازندگی کشورها مورد توجه قرار گرفته است، مثلا یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های جامعه ژاپن با جمعیت 120 میلیونی، مشارکت زنان در امر مدیریت، سازندگی و توسعه است. همچنین این کشور تصمیم دارد که در سال 2030 (جامعه 5 نقطه صفر) داشته باشد و بسیاری از فعالیت‌ها را به ربات‌ها بسپارد و اکنون در حال تدوین قوانین و مقررات لازم برای حضور ربات‌ها هستند.
فرهادی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حضور زنان در جامعه توجه ویژه‌ای شده است، به طوری که 54 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی را دختران تشکیل می‌دهند و با توجه به این دیدگاه، مشاور در امور زنان و خانواده این وزارتخانه انتخاب شد و به دنبال آن از دانشگاه‌ها خواسته شد مشاور خود را در امور زنان و خانواده انتخاب و معرفی کنند.
وی تصریح کرد:‌ حوزه زنان در وزارت علوم ضمن داشتن ویژگی­های مشترک با سایر نهادهای اجرایی، دارای تمایزهای ویژه­ای نیز هست که می­توان به گروه­های هدف متفاوت از جمله دانشجویان دختر، اعضای هیئت علمی زن و کارکنان زن در دانشگاه‌ها، ستاد اشاره کرد که هر کدام از این گروه­ها نیازمند توجه خاص هستند.
وزیر علوم با اشاره به اقدام خوبی که به همت خیرین انجام شده گفت: بنیاد 15 خرداد، در طرح نهضت ساخت خوابگاه در دانشگاه‌ها برای خواهران 26 خوابگاه طراحی کرده که ساخت و ساز نیمی از آن‌ها آغاز و تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی عنوان کرد: بر اساس آمار و گزارش­ های رسیده، اگرچه در نسبت دانشجویان مرد و زن به تعادل جنسیتی بر مبنای استحقاق در مقاطع مختلف نزدیک شده­ایم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب در احراز مسئولیت‌ها با توجه به شایستگی­ها­ فارغ از جنسیت، فاصله داریم.
فرهادی با اشاره به اینکه 16 درصد از اعضای هیئت علمی را زنان تشکیل می‌دهند افزود:‌ در بخش اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها به نظر می‌رسد که روند حضور بانوان به عنوان عضو هیئت علمی رو به افزایش است. این موضوع در مورد مشارکت اعضای هیئت علمی زن در مناصب تصمیم­گیری، مدیریتی و برنامه­ریزی نیز باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد:‌ در همین راستا به هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت‌ علمی تأکید شده است که بدون توجه به جنسیت، جذب افراد صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه گسترش پژوهش­های مربوط به زنان می­بایست مدنظر واقع شود تصریح کرد: به نظر می­رسد برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش­های علمی ضروری است. این وظیفه مشاوران است که بر اساس نیازسنجی، پژوهش­های مرتبط با حوزه فعالیت خود را توسعه دهند.
وی افزود: یکی دیگر از دغدغه­های ما در حوزه زنان، «خانواده» است. به نظر می­رسد ایفای نقش­های چندگانه فشارهای مضاعفی را به زنان شاغل وارد کرده و این ممکن است تهدیدی برای سلامت خانواده باشد.
فرهادی افزود: با توجه به اینکه شما مشاوران از بدنه اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها انتخاب شده­اید، یقین دارم می­توانید با دانش و تجربه کافی، تحلیل دقیق و علمی از وضعیت موجود زنان در دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی ارائه دهید و برنامه­های خود را در جهت ارتقای وضعیت موجود تدوین کنید. اطمینان داشته باشید که وزارت علوم و شخص بنده از چنین فعالیت­هایی حمایت خواهیم کرد.
فراهنگ**1085**1027**دریافت کننده: ناهید پورمند**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۳۶

وزیرعلوم : ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا،کوچک ترین اثری درروند توسعه علمی کشور ندارد

خبرگزاری آریا - دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اقدامات اخیر آمریکا در ممانعت از ورود ایرانیان به آن کشور را در حوزه علم و فناوری فاقد هر گونه اثر اعلام کرد و گفت : کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند و از این رو کوچک ترین نقشی در فرایند توسعه علمی کشور ایفا نمی کنند.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی افزود : علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی برنمی گردد.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۵۴

وزیر علوم: برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش‌های علمی ضروری است

خبرگزاری آریا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه گسترش پژوهش‌های مربوط به زنان می‌بایست مدنظر واقع شود گفت: برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش‌های علمی ضروری است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده با بیان اینکه ارتقای وضعیت زنان و خانواده یکی از دغدغه­های اساسی نظام جمهوری اسلامی است اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان یکی از نهادهای علمی اثرگذار بر ساختار فکری، اجرایی و برنامه­ریزی، می­بایست سهم بیشتر و مؤثرتری در ارتقای نقش سازنده زنان در عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد.
وی افزود: بند 46 سیاست­های کلی برنامه ششم توسعه، ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله­العالی) به «تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه­ها و توجه به نقش سازنده آنان» اختصاص یافته است که این امر، مؤید توجه نظام جمهوری اسلامی ایران به مسائل زنان و نقش آنان در فرآیند توسعه است.
وزیر علوم با بیان اینکه بیش از نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند افزود: در نهادهای بین‌المللی که بحث توسعه و برنامه‌های مدت مطرح است، سهم 50درصدی زنان در امر توسعه، بهره‌وری و سازندگی کشورها مورد توجه قرار گرفته است، مثلا یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های جامعه ژاپن با جمعیت 120میلیونی، مشارکت زنان در امر مدیریت، سازندگی و توسعه است. همچنین این کشور تصمیم دارد که در سال 2030 (جامعه 5 نقطه صفر) داشته باشد و بسیاری از فعالیت‌ها را به ربات‌ها بسپارد و هم اکنون در حال تدوین قوانین و مقررات لازم برای حضور ربات‌ها هستند.
دکتر فرهادی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حضور زنان در جامعه توجه ویژه‌ای شده است به طوری که 54 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی را دختران تشکیل می‌دهند و با توجه به این دیدگاه، مشاور در امور زنان و خانواده این وزارتخانه انتخاب شد و به دنبال آن از دانشگاه‌ها خواسته شد مشاور خود را در امور زنان و خانواده انتخاب و معرفی کنند.
وی تصریح کرد:‌ حوزه زنان در وزارت علوم ضمن داشتن ویژگی­های مشترک با سایر نهادهای اجرایی، دارای تمایزهای ویژه­ای نیز هست که می­توان به گروه­های هدف متفاوت از جمله دانشجویان دختر، اعضای هیئت علمی زن و کارکنان زن در دانشگاه‌ها، ستاد اشاره کرد که هر کدام از این گروه­ها نیازمند توجه خاص هستند.
وزیر علوم با اشاره به اقدام خوبی که به همت خیرین انجام شده گفت: بنیاد 15 خرداد، در طرح نهضت ساخت خوابگاه در دانشگاه‌ها برای خواهران 26 خوابگاه طراحی کرده که ساخت و ساز نیمی از آن‌ها آغاز و تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی عنوان کرد: بر اساس آمارها و گزارش­های رسیده، اگرچه در نسبت دانشجویان مرد و زن به تعادل جنسیتی بر مبنای استحقاق در مقاطع مختلف نزدیک شده­ایم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب در احراز مسئولیت‌ها با توجه به شایستگی­ها­ فارغ از جنسیت، فاصله داریم.
دکتر فرهادی با اشاره به اینکه 16 درصد از اعضای هیئت علمی را زنان تشکیل می‌دهند افزود:‌ در بخش اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها به نظر می‌رسد که روند حضور بانوان به عنوان عضو هیئت علمی رو به افزایش است. این موضوع در مورد مشارکت اعضای هیئت علمی زن در مناصب تصمیم­گیری، مدیریتی و برنامه­ریزی نیز باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد:‌ در همین راستا به هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت‌ علمی تأکید شده است که بدون توجه به جنسیت، جذب افراد صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه گسترش پژوهش­های مربوط به زنان می­بایست مدنظر واقع شود تصریح کرد: به نظر می­رسد که برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش­های علمی ضروری است. این وظیفه مشاوران است که بر اساس نیازسنجی، پژوهش­های مرتبط با حوزه فعالیت خود را توسعه دهند.
وی افزود: یکی دیگر از دغدغه­های ما در حوزه زنان، «خانواده» است. به نظر می­رسد ایفای نقش­های چندگانه فشارهای مضاعفی را به زنان شاغل وارد کرده و این ممکن است تهدیدی برای سلامت خانواده باشد.
دکتر فرهادی در خاتمه افزود: با توجه به اینکه شما مشاوران از بدنه اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها انتخاب شده­اید، یقین دارم می­توانید با دانش و تجربه کافی، تحلیل دقیق و علمی از وضعیت موجود زنان در دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی ارائه دهید و برنامه­های خود را در جهت ارتقای وضعیت موجود تدوین کنید. اطمینان داشته باشید که وزارت علوم و شخص بنده از چنین فعالیت­هایی حمایت خواهیم کرد.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۵۴

وزیر علوم: پژوهش های علمی برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری ضروری است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه گسترش پژوهش‌های مربوط به زنان می‌بایست مدنظر واقع شود گفت: برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش‌های علمی ضروری است.

به گزارش خبرگزاری برنا، فرهادی وزیر علوم در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده با بیان اینکه ارتقای وضعیت زنان و خانواده یکی از دغدغه­های اساسی نظام جمهوری اسلامی است اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان یکی از نهادهای علمی اثرگذار بر ساختار فکری، اجرایی و برنامه­ریزی، می­بایست سهم بیشتر و مؤثرتری در ارتقای نقش سازنده زنان در عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد.
وی افزود: بند 46 سیاست­های کلی برنامه ششم توسعه، ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله­العالی) به «تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه­ها و توجه به نقش سازنده آنان» اختصاص یافته است که این امر، مؤید توجه نظام جمهوری اسلامی ایران به مسائل زنان و نقش آنان در فرآیند توسعه است.
وزیر علوم با بیان اینکه بیش از نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند افزود: در نهادهای بین‌المللی که بحث توسعه و برنامه‌های مدت مطرح است، سهم 50درصدی زنان در امر توسعه، بهره‌وری و سازندگی کشورها مورد توجه قرار گرفته است، مثلا یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های جامعه ژاپن با جمعیت 120میلیونی، مشارکت زنان در امر مدیریت، سازندگی و توسعه است. همچنین این کشور تصمیم دارد که در سال 2030 (جامعه 5 نقطه صفر) داشته باشد و بسیاری از فعالیت‌ها را به ربات‌ها بسپارد و هم اکنون در حال تدوین قوانین و مقررات لازم برای حضور ربات‌ها هستند.
 فرهادی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حضور زنان در جامعه توجه ویژه‌ای شده است به طوری که 54 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی را دختران تشکیل می‌دهند و با توجه به این دیدگاه، مشاور در امور زنان و خانواده این وزارتخانه انتخاب شد و به دنبال آن از دانشگاه‌ها خواسته شد مشاور خود را در امور زنان و خانواده انتخاب و معرفی کنند.
وی تصریح کرد:‌ حوزه زنان در وزارت علوم ضمن داشتن ویژگی­های مشترک با سایر نهادهای اجرایی، دارای تمایزهای ویژه­ای نیز هست که می­توان به گروه­های هدف متفاوت از جمله دانشجویان دختر، اعضای هیئت علمی زن و کارکنان زن در دانشگاه‌ها، ستاد اشاره کرد که هر کدام از این گروه­ها نیازمند توجه خاص هستند.
وزیر علوم با اشاره به اقدام خوبی که به همت خیرین انجام شده گفت: بنیاد 15 خرداد، در طرح نهضت ساخت خوابگاه در دانشگاه‌ها برای خواهران 26 خوابگاه طراحی کرده که ساخت و ساز نیمی از آن‌ها آغاز و تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی عنوان کرد: بر اساس آمارها و گزارش­های رسیده، اگرچه در نسبت دانشجویان مرد و زن به تعادل جنسیتی بر مبنای استحقاق در مقاطع مختلف نزدیک شده­ایم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب در احراز مسئولیت‌ها با توجه به شایستگی­ها­ فارغ از جنسیت، فاصله داریم.
فرهادی با اشاره به اینکه 16 درصد از اعضای هیئت علمی را زنان تشکیل می‌دهند افزود:‌ در بخش اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها به نظر می‌رسد که روند حضور بانوان به عنوان عضو هیئت علمی رو به افزایش است. این موضوع در مورد مشارکت اعضای هیئت علمی زن در مناصب تصمیم­گیری، مدیریتی و برنامه­ریزی نیز باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد:‌ در همین راستا به هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت‌ علمی تأکید شده است که بدون توجه به جنسیت، جذب افراد صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه گسترش پژوهش­های مربوط به زنان می­بایست مدنظر واقع شود تصریح کرد: به نظر می­رسد که برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش­های علمی ضروری است. این وظیفه مشاوران است که بر اساس نیازسنجی، پژوهش­های مرتبط با حوزه فعالیت خود را توسعه دهند.
وی افزود: یکی دیگر از دغدغه­های ما در حوزه زنان، «خانواده» است. به نظر می­رسد ایفای نقش­های چندگانه فشارهای مضاعفی را به زنان شاغل وارد کرده و این ممکن است تهدیدی برای سلامت خانواده باشد.
فرهادی در خاتمه افزود: با توجه به اینکه شما مشاوران از بدنه اعضای هیئت علمی دانشگاه­ ها انتخاب شده­اید، یقین دارم می­توانید با دانش و تجربه کافی، تحلیل دقیق و علمی از وضعیت موجود زنان در دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی ارائه دهید و برنامه­های خود را در جهت ارتقای وضعیت موجود تدوین کنید. اطمینان داشته باشید که وزارت علوم و شخص بنده از چنین فعالیت­هایی حمایت خواهیم کرد.
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۵:۱۴

توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفت: انتصاب دکتر دادگان به عنوان عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی دکتر محمد حسین دادگان، معاون ورزش دانشگاه آزاد اسلامی را به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در متن این حکم خطاب به دادگان آمده است:
«با استعانت از خداوند متعال و به استناد به بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی و مصوبه مورخ 94/12/17 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جنابعالی به مدت چهار سال به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی منصوب می‌شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها، در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت‌های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.»

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۰۲

برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش‌های علمی ضروری است

وزیر علوم با بیان اینکه گسترش پژوهش‌های مربوط به زنان می‌بایست مدنظر واقع شود، گفت: برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش‌های علمی ضروری است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی وزیر علوم در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده با بیان اینکه ارتقای وضعیت زنان و خانواده یکی از دغدغه‌های اساسی نظام جمهوری اسلامی است اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان یکی از نهادهای علمی اثرگذار بر ساختار فکری، اجرایی و برنامه‌ریزی، می‌بایست سهم بیشتر و مؤثرتری در ارتقای نقش سازنده زنان در عرصه‌های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد.
وی افزود: بند 46 سیاست­‌های کلی برنامه ششم توسعه، ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله‌­العالی)  به «تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه­‌ها و توجه به نقش سازنده آنان» اختصاص یافته است که این امر، مؤید توجه نظام جمهوری اسلامی ایران به مسائل زنان  و نقش آنان در فرآیند توسعه است.
وزیر علوم با بیان اینکه بیش از نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، افزود: در نهادهای بین‌المللی که بحث توسعه و برنامه‌های مدت مطرح است، سهم 50درصدی زنان در امر توسعه، بهره‌وری و سازندگی کشورها مورد توجه قرار گرفته است، مثلا یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های جامعه ژاپن با جمعیت 120میلیونی، مشارکت زنان در امر مدیریت، سازندگی و توسعه است، همچنین این کشور تصمیم دارد که در سال 2030 (جامعه 5 نقطه صفر) داشته باشد و بسیاری از فعالیت‌ها را به ربات‌ها بسپارد و هم اکنون در حال تدوین قوانین و مقررات لازم برای حضور ربات‌ها هستند.
فرهادی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حضور زنان در جامعه توجه ویژه‌ای شده است به طوری که 54 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی را دختران تشکیل می‌دهند و با توجه به این دیدگاه، مشاور در امور زنان و خانواده این وزارتخانه انتخاب شد و به دنبال آن از دانشگاه‌ها خواسته شد مشاور خود را در امور زنان و خانواده انتخاب و معرفی کنند.
وی تصریح کرد:‌ حوزه زنان در وزارت علوم ضمن داشتن ویژگی­‌های مشترک با سایر نهادهای اجرایی، دارای تمایزهای ویژه­ای نیز هست که می‌توان به گروه­‌های هدف متفاوت از جمله دانشجویان دختر، اعضای هیئت علمی زن و کارکنان زن در دانشگاه‌ها، ستاد اشاره کرد که هر کدام از این گروه‌های نیازمند توجه خاص هستند.
وزیر علوم با اشاره به اقدام خوبی که به همت خیرین انجام شده گفت: بنیاد 15 خرداد، در طرح نهضت ساخت خوابگاه در دانشگاه‌ها برای خواهران 26 خوابگاه طراحی کرده که ساخت و ساز نیمی از آن‌ها آغاز و تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی عنوان کرد: بر اساس آمارها و گزارش­‌های رسیده، اگرچه در نسبت دانشجویان مرد و زن به تعادل جنسیتی بر مبنای استحقاق در مقاطع مختلف نزدیک شده‌ایم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب در احراز مسئولیت‌ها با توجه به شایستگی­‌ها­ فارغ از جنسیت، فاصله داریم.
فرهادی با اشاره به اینکه 16 درصد از اعضای هیئت علمی را زنان تشکیل می‌دهند افزود:‌ در بخش اعضای هیئت علمی دانشگاه­‌ها به نظر می‌رسد که روند حضور بانوان به عنوان عضو هیئت علمی رو به افزایش است. این موضوع در مورد مشارکت اعضای هیئت علمی زن در مناصب تصمیم­‌گیری، مدیریتی و برنامه‌ریزی نیز باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد:‌ در همین راستا به هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت‌ علمی تأکید شده است که بدون توجه به جنسیت، جذب افراد صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه گسترش پژوهش‌های مربوط به زنان می­بایست مدنظر واقع شود تصریح کرد: به نظر می­‌رسد که برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش­‌های علمی ضروری است. این وظیفه مشاوران است که بر اساس نیازسنجی، پژوهش­‌های مرتبط با حوزه فعالیت خود را توسعه دهند.
وی افزود: یکی دیگر از دغدغه­‌های ما در حوزه زنان، «خانواده» است. به نظر می­‌رسد ایفای نقش‌ ­های چندگانه فشارهای مضاعفی را به زنان شاغل وارد کرده و این ممکن است تهدیدی برای سلامت خانواده باشد.
فرهادی افزود: با توجه به اینکه شما مشاوران از بدنه اعضای هیئت علمی دانشگاه­‌ها انتخاب شده­‌اید، یقین دارم  می­‌توانید با دانش و تجربه کافی، تحلیل دقیق و علمی از وضعیت موجود زنان در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ارائه دهید و برنامه­‌های خود را در جهت ارتقای وضعیت موجود تدوین کنید. اطمینان داشته باشید که وزارت علوم و شخص بنده از چنین فعالیت­‌هایی حمایت خواهیم کرد.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۱۴

توضیحات معاون وزیر علوم درباره وضعیت دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا

معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم در مورد وضعیت دانشجویان بورسیه دانشگاه‌های آمریکا با توجه به دستور ترامپ مبنی بر لغو صدور ویزای اتباع ایرانی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، صدیقی؛ معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم در خصوص اینکه وضعیت دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا بعد از دستور ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ایرانی چه خواهد شد، گفت: بحث کلی که وجود دارد این است که اصولا ما این نوع برخوردهای نژادپرستانه را در عرصه ارتباطات علمی بین کشورها زیبنده جامعه علمی در دنیا نمی‌دانیم.
او افزود: می‌گوییم ارتباطات علمی بین کشورها باید فارغ از بحث‌های سیاسی و تصمیمات خلق‌الساعه باشد به گونه‌ای که ذی‌نفع‌ها که اساتید و دانشجویان هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ارتباطات علمی را با مشکل مواجه می‌کند. البته توسعه علمی ما بدون اتکا به آمریکا و انگلیس است و ارتباطات علمی ما چندین سال است که با انگلستان قطع است و در دوران تحریم با آمریکا در حداقل بوده و شاهد توسعه علمی کشور در همه بخش‌ها بودیم و اینگونه نیست که این گونه تصمیم‌گیری‌ها لطمه خاصی به توسعه علمی کشور بزند، ضمن اینکه ما ارتباطات علمی را با کشورهای مستقل ادامه می‌دهیم و روی ‌ظرفیت‌های داخلی اتکا می‌کنیم.
معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم تاکید کرد: در تصمیم اخیری که رییس‌جمهور آمریکا گرفته که خلق‌الساعه و فارغ از منطق است من در حوزه دانشجویی باید بگویم ما دانشجوی بورسیه در آمریکا نداریم و تنها چهار دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده و هنوز فارغ التحصیل نشده‌اند که به زودی فارغ می‌شوند؛ از این رو مشکلی با دانشجویان بورسیه نداریم چند سال است که اعزام با شکل بورس کاملا توسط ما به حداقل رسیده است.
او افزود: اما تعداد زیادی دانشجویان با هزینه شخصی در آمریکا داریم که آمارها درباره این‌ها متفاوت است اما حدودا بر اساس آمارهای رسمی ۱۱ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا مشغول به تحصیل هستند که غالب این‌ها با ما ارتباط دارند و با ما از جهت استفاده از تسهیلات غیرارزی مثل معافیت تحصیلی و ارز مبادله‌ای در ارتباط هستند. حدودا ۸۵ درصد این جمعیت با ما ارتباط دارند.
صدیقی تاکید کرد: این تصمیم ممکن است در سه حوزه مشکل ایجاد کند؛  اول دانشجویان دکتری داخل که برای دوره‌های فرصت مطالعاتی اقدام کرده بودند. این دسته  ۱۴۷ دانشجو هستند که در حال اقدام برای گذراندن این دوره هستند که برخی‌ها تا مرز ویزا هم رفته بودند. با این ممنوعیت این دانشجویان فرصت دارند برای کشور‌های دیگر اقدام کنند. اگر مهلت اقدام آنها تمام شده باشد، ما یک و نیم سال این مهلت را تمدید می‌کنیم. علاوه بر این با دانشگاه‌های آنها هم برای مساعدت با آنها صحبت می‌کنیم.
او ادامه داد: دسته دوم کسانی هستند که در این مدت با عنوان دانشجویی برای دیدار با خانواده به ایران رفته بودند و الان مشکل برای ورود به آمریکا دارند ما مایل هستیم این عده برای انتقال به داخل اقدام کنند. دسته سوم دانشجویانی هستند که برای تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند که با هزینه شخصی به آمریکا بروند و الان به مشکل برخورده‌اند. با توجه به اینکه مقررات نظام وظیفه مقررات خاصی است و در مهلت محدودیت باید اقدام شود ما با نظر مساعدت با دوستان سازمان نظام وظیفه موضوع را پیگیری می‌کنیم.
وی افزود: امیدواریم که نظر آنها تامین شود که اجازه تغییر کشور را بگیریم. قطعا تغییر کشور را اجازه می‌دهند اما برای مهلت محدودی که دارند با این سازمان صحبت می‌کنیم. در این رابطه تصمیم این بوده است که با سازمان صحبت کنیم تا اجازه تغییر کشور را با تسهیلات لازم به این افراد بدهیم.
معاون سازمان امور دانشجویی وزارت علوم گفت: این سه دسته در کوتاه‌مدت با مشکل مواجه شده‌اند و این اطمینان را به آنها می‌دهیم که مجموعه وزارت خانه به آنها کمک کند.
او در پاسخ به ایلنا در خصوص مشکل این دانشجویان برای انتقال به داخل و اینکه این دانشجویان عمدتا فاند تحصیلی از دانشگاه‌های آمریکا دریافت می‌کردند و در صورت انتقال به داخل مجبور به پرداخت هزینه‌های گزاف خواهند شد، گفت: برای ایرانیان شاغل به تحصیل در آمریکا آمادگی انتقال به داخل را داریم و وظیفه خودمان می‌دانیم که دانشجویان ایرانی را در ارتباط با این مشکل حمایت کنیم. بچه‌ها خودشان ملاحظات مختلف را می‌دانند. این برای بچه‌هایی است که پشت مرزها گیر کرده‌اند قاعدتا خیلی از این‌ها باید تامل کنند ببیند این تصمیم دائمی است یا موقت. اما حمایت ما این است که با دانشگاه‌های داخل صحبت کنیم. الان افرادی که فاند داشتند تامین آن در ایران ممکن نیست، اما در مورد انتقال آنها به داخل  برای ادامه تحصیل در ایران آمادگی وجود دارد.
صدیقی در خصوص نحوه توزیع بین دانشگاه‌های مختلف نیز گفت: تا جایی که میسر باشد صحبت می‌شود که مساعدت کنند. همچنین بر اساس رتبه و مقطع و گروه تحصیلی و سطح دانشگاهی که حضور داشتند، توزیع انجام می‌شود. در مورد شهریه آنها هم با دانشگاه‌ها صحبت می‌شود که مساعدت کنند.
در ادامه این نشست ابوالحسن ریاضی گفت: قاعدتا اگر اینها تصمیم داشته باشند به داخل برگردند، می‌توانند اقدام به انتقال به داخل داشته باشند. اگر دانشجویان در خارج تمایل داشته باشند به ایران برگردند عملا با توجه به اینکه ترم تحصیلی شروع شده است این اقدام برای ترم بعد خواهد بود و این فرصت را دارند که بین داخل یا خارج تصمیم بگیرند. در صورت تداوم این تصمیم دانشجویان بازمانده این فرصت را برای تصمیم‌گیری دارند. این اطمینان خاطری است که وزارت علوم برای امنیت روانی و برنامه‌ریزی دانشجویان ایرانی فراهم کرده است.
او در مورد اینکه آیا در روزهای اخیر مراجعه‌ای با این هدف صورت گرفته یا خیر گفت: ایمیل‌هایی داشتیم، اما الان بچه‌هایی که برای نظام وظیفه اقدام کرده بودند و دانشجویان دکتری بیشتر نگران هستند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۴۸

راهکارهای وزارت علوم برای دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می‌کنند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می دهیم.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، محمد فرهادی درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
وی ادامه داد: یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کردند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد.
فرهادی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی مربوط نمی شود.
وی درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها افزود: بعضاً شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیأت امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مسئله در جلسه هیأت امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده و یک تعداد هم هنوز مشکل آنها حل نشده است.
فرهادی افزود: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
وی در مورد عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد نیز گفت: تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تائید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.
منبع:مهر

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۲۵

بررسی راه های گسترش همکاری های علمی بین المللی بین ایران و آلمان

خبرگزاری آریا - در دیدار دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با مایکل کلوربرشتولد سفیر آلمان در ایران ، راه های گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری بین مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی دو کشور بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر فرهادی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور ایران و آلمان در زمینه های علمی ، آموزشی و فرهنگی اظهار داشت : هم اکنون حدود شش هزار دانشجوی ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان تحصیل می کنند و بر اساس تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور ، تعدادی از دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی شان را در مراکز آموزش عالی آلمان می گذرانند.
دکتر فرهادی با تاکید برعملیاتی شدن تفاهم نامه ای که با معاون وزیر علوم آلمان به امضا رسیده است ، گفت : در ماه های آینده هیئتی چهار نفره از ایران برای عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه و همچنین ایجاد ارتباط بیشتر با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی آلمان به این کشور سفر می کنند .
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود ، با اشاره به فعالیت کرسی های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های آلمان و همچنین تدریس زبان آلمانی در مراکز آموزش عالی ایران گفت :در همین راستا پروژه های تحقیقاتی مشترک با کیفیت برتر با مراکز آموزش عالی و پژوهشی آلمان در حال انجام است و برگزاری دوره های مشترک و همچنین تاسیس دانشگاه های مشترک ایران و آلمان نیز در دست اجرا است.
همچنین در این دیدارمایکل کلوربرشتولد سفیر آلمان در ایران نیز با تشکر از دکتر فرهادی ، اولویت های ایران در گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور ، مطابق با اولویت های آلمان برشمرد و گفت : از نظر ما توافق برجام فرصت خوبی است تا روابط علمی بین دو کشور گسترش یابد و در این خصوص مطمئن باشید کشور آلمان پشتیبان اجرای مفاد توافق نامه برجام است و ما تمام تلاش خود را به کار می بریم تا دیگرکشورهای امضا کننده برجام نیز از این فرصت به دست آمده استفاده کنند.
وی با بیان اینکه هدف ما گسترش روابط علمی و فناوری با مراکز آموزش عالی ایران است ، گفت : بین دو کشور ایران و آلمان روابط حسنه دیرینه و تاریخی حاکم بوده و اولین توافق نامه آموزش فنی و حرفه ای بین دو کشور در سال 1907 به امضا رسیده است و ما در حال حاضر و به طور همه جانبه آمادگی داریم تاروابط علمی و فناوری با ایران را هر چه بیشتر گسترش دهیم.
سفیر آلمان در ایران زمینه های همکاری علمی مشترک با پژوهشگران ایرانی را در زمینه هایی همچون پزشکی ، مهندسی ، انرژی های تجدید پذیر ، محیط زیست و آب اعلام کرد و گفت : از دیدگاه ما برای موفقیت در امور اقتصادی ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای بسیار مهم است و ما آمادگی کامل داریم تا تجربیات مان را در این زمینه به طور کامل انتقال دهیم .
وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه دانشمندان ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان جزو برترین های علمی جهان محسوب می شوند، حمایت خود را از توسعه علوم اسلامی و ایران شناسی در مراکز آموزش عالی آلمان اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار دکتر فرهادی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور ایران و آلمان در زمینه های علمی ، آموزشی و فرهنگی اظهار داشت : هم اکنون حدود شش هزار دانشجوی ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان تحصیل می کنند و بر اساس تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور ، تعدادی از دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی شان را در مراکز آموزش عالی آلمان می گذرانند.
دکتر فرهادی با تاکید برعملیاتی شدن تفاهم نامه ای که با معاون وزیر علوم آلمان به امضا رسیده است ، گفت : در ماه های آینده هیئتی چهار نفره از ایران برای عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه و همچنین ایجاد ارتباط بیشتر با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی آلمان به این کشور سفر می کنند .
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود ، با اشاره به فعالیت کرسی های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های آلمان و همچنین تدریس زبان آلمانی در مراکز آموزش عالی ایران گفت :در همین راستا پروژه های تحقیقاتی مشترک با کیفیت برتر با مراکز آموزش عالی و پژوهشی آلمان در حال انجام است و برگزاری دوره های مشترک و همچنین تاسیس دانشگاه های مشترک ایران و آلمان نیز در دست اجرا است.
همچنین در این دیدارمایکل کلوربرشتولد سفیر آلمان در ایران نیز با تشکر از دکتر فرهادی ، اولویت های ایران در گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور ، مطابق با اولویت های آلمان برشمرد و گفت : از نظر ما توافق برجام فرصت خوبی است تا روابط علمی بین دو کشور گسترش یابد و در این خصوص مطمئن باشید کشور آلمان پشتیبان اجرای مفاد توافق نامه برجام است و ما تمام تلاش خود را به کار می بریم تا دیگرکشورهای امضا کننده برجام نیز از این فرصت به دست آمده استفاده کنند.
وی با بیان اینکه هدف ما گسترش روابط علمی و فناوری با مراکز آموزش عالی ایران است ، گفت : بین دو کشور ایران و آلمان روابط حسنه دیرینه و تاریخی حاکم بوده و اولین توافق نامه آموزش فنی و حرفه ای بین دو کشور در سال 1907 به امضا رسیده است و ما در حال حاضر و به طور همه جانبه آمادگی داریم تاروابط علمی و فناوری با ایران را هر چه بیشتر گسترش دهیم.
سفیر آلمان در ایران زمینه های همکاری علمی مشترک با پژوهشگران ایرانی را در زمینه هایی همچون پزشکی ، مهندسی ، انرژی های تجدید پذیر ، محیط زیست و آب اعلام کرد و گفت : از دیدگاه ما برای موفقیت در امور اقتصادی ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای بسیار مهم است و ما آمادگی کامل داریم تا تجربیات مان را در این زمینه به طور کامل انتقال دهیم .
وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه دانشمندان ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان جزو برترین های علمی جهان محسوب می شوند، حمایت خود را از توسعه علوم اسلامی و ایران شناسی در مراکز آموزش عالی آلمان اعلام کرد.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۳۵

در دیدار وزیر علوم با سفیرآلمان گسترش همکاری های علمی ایران و آلمان بررسی شد

تهران - ایرنا - راه های گسترش همکاری های مشترک علمی و فناوری بین مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ایران و آلمان در دیدار وزیر علوم با سفیر آلمان بررسی شد.

به گزارش روز یک شنبه گروه فرهنگی ایرنا، از روابط عمومی وزارت علوم ، در این دیدار محمد فرهادی با اشاره به روابط دیرینه دو کشور در زمینه های علمی ، آموزشی و فرهنگی به مایکل کلوربرشتولد اظهار داشت: حدود شش هزار دانشجوی ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان تحصیل می کنند.
فرهادی افزود: بر اساس تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و فناوری بین دو کشور ، تعدادی از دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی شان را در مراکز آموزش عالی آلمان می گذرانند.
وزیر با تاکید برعملیاتی شدن تفاهم نامه ای که با معاون وزیر علوم آلمان به امضا رسیده است گفت : در ماه های آینده هیئتی چهار نفره از ایران برای عملیاتی کردن مفاد این تفاهم نامه و همچنین ایجاد ارتباط بیشتر با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی آلمان به این کشور سفر می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ، با اشاره به فعالیت کرسی های زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های آلمان و همچنین تدریس زبان آلمانی در مراکز آموزش عالی ایران گفت :در همین راستا پروژه های تحقیقاتی مشترک با کیفیت برتر با مراکز آموزش عالی و پژوهشی آلمان در حال انجام است و برگزاری دوره های مشترک و همچنین تاسیس دانشگاه های مشترک ایران و آلمان نیز در دست اجرا است.
در این دیدارمایکل کلوربرشتولد سفیر آلمان در ایران ، اولویت های ایران در گسترش همکاری های علمی و فناوری بین دو کشور ، مطابق با اولویت های آلمان برشمرد و گفت : از نظر ما توافق برجام فرصت خوبی است تا روابط علمی بین دو کشور گسترش یابد و در این خصوص مطمئن باشید کشور آلمان پشتیبان اجرای مفاد توافق نامه برجام است و ما تمام تلاش خود را به کار می بریم تا دیگرکشورهای امضا کننده برجام نیز از این فرصت به دست آمده استفاده کنند.
وی با بیان اینکه هدف ما گسترش روابط علمی و فناوری با مراکز آموزش عالی ایران است ، گفت : بین دو کشور ایران و آلمان روابط حسنه دیرینه و تاریخی حاکم بوده و اولین توافق نامه آموزش فنی و حرفه ای بین دو کشور در سال 1907 به امضا رسیده است و ما در حال حاضر و به طور همه جانبه آمادگی داریم تاروابط علمی و فناوری با ایران را هر چه بیشتر گسترش دهیم.
سفیر آلمان در ایران زمینه های همکاری علمی مشترک با پژوهشگران ایرانی را در زمینه هایی همچون پزشکی ، مهندسی ، انرژی های تجدید پذیر ، محیط زیست و آب اعلام کرد و گفت : از دیدگاه ما برای موفقیت در امور اقتصادی ارتقای آموزش های فنی و حرفه ای بسیار مهم است و ما آمادگی کامل داریم تا تجربیات مان را در این زمینه به طور کامل انتقال دهیم .
وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه دانشمندان ایرانی در مراکز آموزش عالی آلمان جزو برترین های علمی جهان محسوب می شوند، حمایت خود را از توسعه علوم اسلامی و ایران شناسی در مراکز آموزش عالی آلمان اعلام کرد.
فراهنگ **1085** 1823 دریافت کننده : ناهید پورمند انتشاردهنده : طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۴۸

انتصاب دکتر دادگان به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی دکتر محمد حسین دادگان معاون ورزش دانشگاه آزاد اسلامی را به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

به گزارش ایسکانیوز، در متن این حکم آمده است:
جناب آقای دکتر محمد حسین دادگان
با استعانت از خداوند متعال و به استناد به بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و مصوبه مورخ 94/12/17 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت چهار سال به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره مندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها، در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.
محمد فرهادی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
200

۹۵/۱۱/۱۰
۲۰:۵۸

توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفت: انتصاب دکتر دادگان به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی

دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی دکتر محمد حسین دادگان معاون ورزش دانشگاه آزاد اسلامی را به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در متن این حکم آمده است:
جناب آقای دکتر محمد حسین دادگان
با استعانت از خداوند متعال و به استناد به بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و مصوبه مورخ 94/12/17 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت چهار سال به سمت عضو هیات رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره مندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها، در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.
محمد فرهادی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
 

۹۵/۱۱/۱۱
۱۰:۴۲

عضویت عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان در هیأت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی

رضا معصومی راد، عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان طی حکمی از سوی محمد فرهادی، وزیر علوم به مدت چهار سال به عنوان عضو هیأت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی منصوب شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشج، رضا معصومی راد، عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه گیلان طی حکمی از سوی محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مدت چهار سال به عنوان عضو هیأت رئیسه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شد.
 
لازم به ذکر است، معصومی راد هم اکنون ریاست امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور را بر عهده دارد.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۰:۴۴

آب پاکی وزیر روی دست فارغ‌التحصیلان رشته‌های فاقد مجوز دانشگاه آزاد/ شعله اختلافات دو نهاد آموزشی دامن‌گیر مردم شد

برخی فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد برای استعلام مدرکشان بین دو نهاد وزارت علوم و دانشگاه آزاد سرگردانند، این در حالی است که وزیر علوم مسئولیت اشتباه نظارتی وزارت علوم و اشتباه اجرایی دانشگاه آزاد را برعهده نمی‌گیرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، «مدرک تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌ است، مورد تائید وزارت علوم است.»
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در جمع خبرنگاران در رابطه با مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اینگونه گفت ولی وقتی خبرنگاران از وی در رابطه با تائید مدرک فارغ‌التحصیلان آن دسته از رشته‌هایی که دانشگاه آزاد در سال 92 بدون مجوز وزارت علوم راه‌اندازی کرد، پرسیدند وزیر پاسخی داد که به نوعی آب پاکی روی دست این فارغ‌التحصیلان که میلیون‌ها تومان برای تحصیل خود هزینه کرده‌اند، ریخته شد.
وزیر علوم گفت: آنهایی که غیرمجاز بودند، باید خودشان این مشکل را حل کنند!
حال اینکه منظور وزیر از اینکه «خودشان» باید مشکل‌شان را حل کنند، دانشگاه آزاد بوده یا دانشجویان مشخص نشده است ولی در هر صورت اینکه شخص اول آموزش عالی کشور خود را نسبت به اقدامی که در آموزش عالی انجام شده و دانشجویانی که در این اقدام پاسوز شده‌اند کنار می‌کشد و حل مشکل را به خودشان می‌سپرد، جای سوال دارد.
اهمیت آموزش عالی و نقش آن در توسعه و پیشرفت جامعه به اندازه‌ای است که مقام معظم رهبری بارها شخصا در زمینه مسائل مختلف آموزش عالی صحبت‌ کرده‌اند و تاکیدات مستمری بر برنامه‌ریزی برای پیشرفت علم و فناوری داشته‌اند ولی گویا در دولت یازدهم وضعیت آموزش عالی به توپ فوتبالی شبیه است که در گیر و دار درگیری نهادها به این طرف و آن طرف پاس داده می‌شود.
دانشگاه آزاد به عنوان یکی از زیرنظام‌های آموزش عالی خطایی را انجام داد و تعداد بسیاری رشته بدون مجوز وزارت علوم راه‌اندازی کرد.
دانشجویان بی خبر از دعواهای وزارت علوم و دانشگاه آزاد در آزمون ثبت‌نام کردند، آزمون دادند و در این رشته‌ها مشغول به تحصیل شدند، هزینه کردند و وقت و عمر گذاشتند و فارغ‌التحصیل شدند ولی حالا مدرک آن‌ها تائید نمی‌شود.
اما وزارت علوم که در ابتدا در انجام وظیفه خود یعنی نظارت بر زیرمجموعه‌اش(دانشگاه آزاد) کوتاهی کرده بود پس از مدتی مدعی شد و کار بررسی این خلاف دانشگاه آزاد به نهادهای دیگری مانند شورایعالی انقلاب فرهنگی و حتی مجلس و رئیس جمهور رسید.
قرار بر این شد که کمیته‌ای تشکیل و این رشته‌ها بررسی شود تا در صورت تامین بسترهای لازم، رشته‌ها مورد تصویب وزارت علوم قرار بگیرد.
ولی پس از تمام این گیر و دارها که زمان زیادی به طول انجامید، دانشجویان این رشته‌ها فارغ‌التحصیل شدند و حالا مانده‌اند با مدارکی که از سوی وزارت علوم تائید نمی‌شود.
خبرنگاران بارها از وزیر و معاونانش در رابطه با تائید مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد پرسیدند و وزیر از همان ابتدا با همان لبخند همیشگی‌اش از حل مشکلات خبر می‌داد و می‌گفت دانشجویان نگران نباشند.
حتی هنوز یک ماه نمی‌گذرد که معاون وزیر علوم در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا مدارک فارغ‌التحصیلان رشته‌های غیرمجاز سال‌های گذشته دانشگاه آزاد تایید می‌شود یا خیر؟ گفت: سعی می‌کنیم به دانشجویان کمک کنیم تا کمترین خدشه به وضعیت تحصیلی دانشجویان و جوانان کشور وارد شود.
اما با صحبت روز گذشته وزیر علوم گویا آن کسانی که در میان درگیری‌های وزارت علوم و دانشگاه آزاد ضرر می‌کنند فقط دانشجویانی هستند که پول میلیونی هزینه کردند و عمر و زمانشان را صرف کردند تا بتوانند مدرکی معتبر بگیرند غافل از اینکه به اعتقاد وزیر خودشان باید مشکل‌شان را حل کنند.
کاش وزیر علوم پیش از بیان این صحبت کمی تامل می‌کرد که دانشگاه آزاد یکی از زیرنظام‌های وزارت علوم است و وقتی تخلفی از سوی این دانشگاه صورت گرفته، وزارت علوم وظیفه نظارت داشته است.
مگر وزیر علوم مسئول اول آموزش عالی کشور نیست؟ چرا آموزش عالی ما نباید بر اساس یک استاندارد واحد حرکت کند و یک دانشگاه می‌تواند به یکباره دست به توسعه بدون مجوز بزند؟
دانشجویان دانشگاه آزاد که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هزینه‌های میلیونی کرده‌اند تا در نهایت با کسب علم با کیفیت بتوانند مدرک تحصیلات تکمیلی دریافت کنند این روزها بلا تکلیف مانده‌اند که آیا پس از این همه تلاش و زحمت و هزینه مدارکشان مورد تائید مراجع قانونی هست یا خیر و حالا وزیر علوم می‌گوید خودشان باید مشکل‌شان را حل کنند و این مسئله ناشی از درگیری بین دو نهاد آموزشی است که دود آن تنها به چشم دانشجویان می‌رود.
شاید وزارت علوم که در نظارت بر زیرمجموعه خود ضعف داشته می‌خواهد با عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان، دانشگاه آزاد را تنبیه کند ولی این شعله دامن فارغ‌التحصیلان را گرفته است.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۵۶

وزیر علوم تاکید کرد: 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند

وزیر علوم ضمن بیان اینکه پژوهش در حوزه زنان یکی از مسائل مورد نیاز است، گفت: 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا،محمد فرهادی در نشست مشاوران امور زنان و خانواده دانشگاه‌ها در وزارت علوم با بیان اینکه ارتقاء زنان و خانواده یکی از دغدغه‌های جمهوری اسلامی بوده و وزارت علوم نیز در این زمینه نقش اساسی دارد، اظهار کرد: نیمی از جامعه ایران را زنان تشکیل می‌دهند که در امر توسعه و بهره‌وری بسیار حائز اهمیت هستند. از این رو باید به آنها توجه شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: 54 درصد دانشجویان کشور را دختران تشکیل می‌دهند که در برخی از رشته‌ها بیش از 80 درصد هستند.
وی ادامه داد: همچنین در مجموع 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند که رقم پایینی است. البته کم بودن متقاضی نیز در این مساله بی‌تاثیر نبوده است.
فرهادی با بیان اینکه حوزه زنان در وزارت علوم به تازگی تشکیل شده و گروه‌های هدف زیادی را در بر گرفته است،گفت: موضوع پژوهش در موضوع زنان یکی از مسائل مورد نیاز است و باید پژوهش در این حوزه جدی گرفته شود.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۰۱

16درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند

وزیر علوم ضمن بیان اینکه پژوهش در حوزه زنان یکی از مسائل مورد نیاز است، گفت: 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.
دکتر محمد فرهادی در نشست مشاوران امور زنان و خانواده دانشگاه‌ها با حضور دکتر مولاوردی، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در وزارت علوم گفت: نیمی از جامعه ایران را زنان تشکیل می‌دهند که در امر توسعه و بهره‌وری بسیار حائز اهمیت هستند.
از این رو باید به آنها توجه شود.وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: 54 درصد دانشجویان کشور را دختران تشکیل می‌دهند که در برخی از رشته‌ها بیش از 80 درصد هستند. وزیر علوم همچنین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه لغو ویزای آمریکا قطعا دانشجویان دکتری که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را داشتند با مشکل مواجه می‌کند، گفت: تعدادی از دانشجویان دکتری می‌توانند بخشی از دوره خود را (به مدت حداقل شش ماه) در یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا سپری کنند که برخی از این دانشجویان طی هماهنگی‌های انجام‌شده قرار بود به دانشگاه‌های آمریکا بروند، اما مسائلی که درخصوص لغو ویزا پیش آمده قطعاً مشکلاتی را برای این دانشجویان ایجاد خواهد کرد.
وی افزود: از این رو پیش‌بینی شده است که فرصت داده شود و این دوره فارغ‌التحصیلی جزو سقف زمان تحصیل محسوب نشود.
از طرفی نیز این دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.
شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری هم در ادامه ضمن بیان اینکه ماده 116 برنامه ششم توسعه تحقق عدالت جنسیتی در تمام جنبه‌ها را شامل می‌شود اظهار امیدواری کرد: این ماده در شورای نگهبان به تصویب برسد.
وی افزود: باید با برنامه‌ریزی درست گام‌هایی برای کاهش فاصله‌ها برداریم و جایگاه زنان در گذشته و حال حاضر را بررسی کنیم.مولاوردی افزود: هنوز نتوانسته‌ایم شاهد توانمندی سیاسی و اقتصادی زنان آنطور که شایسته است، باشیم. باید سیاست‌هایی را جهت نزدیک شدن به وضعیت مطلوب در دستور کار قرار دهیم.
معاون رئیس جمهوری ضمن تاکید بر استفاده از پتانسیل زنان در بهره‌مند شدن جامعه از نیروی انسانی در حوزه‌های مختلف گفت: برای متوازن کردن توسعه می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد که البته هنوز اراده انجام این کار را نمی‌بینیم.

۹۵/۱۱/۱۰
۲۲:۴۴

راهکارهای وزارت علوم برای دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می‌کنند

صفحه خبر: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می‌دهیم.
دکتر محمد فرهادی دیروز در حاشیه نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده در پاسخ به سوال مهر درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
وی ادامه داد: یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کردند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه‌های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک‌ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد.
فرهادی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت‌های آن به کشور خاصی مربوط نمی‌شود.
وی درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها افزود: بعضاً شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیات امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مسئله در جلسه هیات امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده و یک تعداد هم هنوز مشکل آنها حل نشده است.
فرهادی افزود: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
وی در مورد عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد نیز گفت: تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تائید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.

۹۵/۱۱/۱۱
۰۲:۰۰

راهکار وزارت علوم برای دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می‌کنند امکان جابه‌جایی دانشجویان به دانشگاه‌های پیشرفته دنیا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیروز در حاشیه نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این زمینه توضیحاتی ارائه داد. محمد فرهادی با اشاره به این موضوع که به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابه‌جایی می‌دهیم، افزود: «ما یک تعداد دانشجوی دکتری داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند. تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه افزود: «یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کرده‌اند.» فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند، گفت: «در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند. کشورهای آمریکا و انگلستان جزء کشورهای راهبردی در حوزه‌های علم و فناوری ایران نیستند؛ بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک‌ترین اثری در فرآیند توسعه علمی کشور ندارد. علم و فناوری کشورمان یک فرآیند درون‌زاست و روند فعالیت‌های آن به کشور خاصی مربوط نمی‌شود.» او همچنین درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها افزود: «بعضا شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیات امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مساله در جلسه هیات امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود. مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده ولی تعدادی هم هنوز مشکل‌شان حل نشده است. کمیته خاصی برای مساله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعا واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بوده‌اند، مذاکره شود یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.» فرهادی در مورد عدم تایید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تایید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.»
روند رو به افزایش حضور بانوان در دانشگاه‌ها به عنوان هیات علمی
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود به روند حضور بانوان به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و این روند را روندی رو به افزایش دانست. فرهادی افزود: «اوضاع زنان بعد از انقلاب اسلامی بسیار خوب شد. در ستاد انقلاب فرهنگی که بعدها به شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر نام یافت، مباحث زیادی در خصوص زنان و از جمله تحصیل زنان مطرح و در این باره بحث شد. ورودی دانشگاه‌ها سهمیه‌بندی شد که حداقل 50 درصد آن به زنان اختصاص یابد و خیلی از رشته‌هایی که زنان نمی‌توانستند در آن شرکت کنند، برای ورود آنان مجاز شد.» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: «ارتقای وضعیت زنان و خانواده، دغدغه‌ای اساسی است که در جمهوری اسلامی مطرح است و وزارت علوم باید نقش بیشتری در ارتقای زنان در عرصه‌های علمی، اقتصادی و اجتماعی داشته باشد.» فرهادی تصریح کرد: «حوزه زنان در وزارت علوم بیش از یک گروه است و این شامل استادان خانم، کارکنان خانم و دانشجویان دختر می‌شود که ما باید برای دانشجویان دختر برنامه‌های خاصی داشته باشیم. برای همین از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم مشاور امور زنان داشته باشند که مسائل خانم‌ها توسط این مشاوران حل شود. نهضت خوابگاه‌سازی ویژه خواهران توسط خیرین آغاز شده است. همچنین در بحث هیات علمی خانم حضور بانوان به عنوان عضو هیات علمی رو به افزایش است. حدود 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، خانم هستند که شاید دلیل کم بودن آنها این باشد که متقاضی کم است.»

۹۵/۱۱/۱۱
۰۲:۰۴

راهکارهای وزارت علوم برای دانشجویانی که در امریکا تحصیل می‌کنند

مهر| وزیر علوم توضیحاتی در مورد محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در امریکا ایجاد شده، ارایه کرد: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند. تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزو سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند. یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های امریکا کرده بودند که در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.

۹۵/۱۱/۱۱
۰۲:۰۶
منابع دیگر:
 • ایران
 • جام‌جم
 • قدس
 • فرهیختگان
 • فرصت امروز
۹۵/۱۱/۱۱
۰۹:۴۵
۹۵/۱۱/۱۱
۱۰:۲۰

اظهارات وزیرعلوم درباره تاثیرات قانون منع ورود به آمریکا/ مهلت جابجایی دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی

جامعه آموزش - مهر نوشت: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می دهیم.

محمد فرهادی امروز در حاشیه نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده در پاسخ به سؤالی درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
وی ادامه داد: یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کردند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
وزیر علوم عنوان کرد: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد.
فرهادی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی مربوط نمی شود.
وی درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها گفت: بعضاً شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیأت امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مسئله در جلسه هیأت امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده و یک تعداد هم هنوز مشکل آنها حل نشده است.
فرهادی ادامه داد: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
وی در مورد عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد نیز گفت: تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تائید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.
42237

۹۵/۱۱/۱۰
۱۲:۳۴

اظهارات وزیرعلوم درباره قانون منع ورود به آمریکا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می دهیم.
به گزارش ایسنا، محمد فرهادی امروز در حاشیه نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده در پاسخ به سؤالی درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
وی ادامه داد: یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کردند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
وزیر علوم عنوان کرد: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد.
فرهادی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی مربوط نمی شود.
وی درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها گفت: بعضاً شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیأت امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مسئله در جلسه هیأت امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده و یک تعداد هم هنوز مشکل آنها حل نشده است.
فرهادی ادامه داد: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
وی در مورد عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد نیز گفت: تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تائید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۲:۵۰

وزیر علوم: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک‌ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد

وزیر علوم گفت: اقدامات اخیر آمریکا در ممانعت از ورود ایرانیان به آن کشور را در حوزه علم و فناوری فاقد هر گونه اثر اعلام کرد و گفت: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک‌ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.

به گزارش « نسیم آنلاین » به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمد فرهادی، وزیر علوم اقدامات اخیر آمریکا در ممانعت از ورود ایرانیان به آن کشور را در حوزه علم و فناوری فاقد هر گونه اثر اعلام کرد و گفت: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه‌های علم و فناوری ایران نیستند و از این رو کوچک ترین نقشی در فرایند توسعه علمی کشور ایفا نمی‌کنند.
وی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت‌های آن به کشور خاصی برنمی‌گردد.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۰۱

سخنان وزیر علوم درباره دانشجویان ایرانی در امریکا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره قانون جدید دولت امریکا گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا دانشجویان ایرانی که در دانشگاه‌های امریکا تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.

به گزارش جی پلاس، محمد فرهادی امروز در حاشیه نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده در پاسخ به سؤالی درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
وی ادامه داد: یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کردند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
وزیر علوم عنوان کرد: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد.
فرهادی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی مربوط نمی شود.
وی درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها گفت: بعضاً شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیأت امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مسئله در جلسه هیأت امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده و یک تعداد هم هنوز مشکل آنها حل نشده است.
فرهادی ادامه داد: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
وی در مورد عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد نیز گفت: تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تائید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۰۱

فرهادی در جمع خبرنگاران: در نظر گرفتن تمهیدات برای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا

وزیر علوم گفت: با توجه به لغو ویزای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا، تمهیداتی در نظر گرفتیم تا این دانشجویان بتوانند در کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، فارش نوشت: محمد فرهادی وزیر علوم در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به لغو ویزای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا و با توجه به اینکه تعدادی دانشجویان مقطع دکتری باید بخشی از دوره شش ماهه را در دانشگاه‌های معتبر بگذرانند تمهیداتی در نظر گرفته شده که سقف زمان تحصیل برای این افراد لحاظ نشود و بتوانند در کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.
وی در رابطه با تأیید مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد گفت: مدارک تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آن‌ها مجوز رسمی و قانونی داشته باشد آماده است.
فرهادی ادامه داد شهریه بورسیه‌ها نیز تا آخر دوره‌ها پرداخت شده یا درحال پرداخت است و برخی از آن‌ها نیز باید از سوی اعضای هیأت امنای دانشگاه‌ها تأیید شوند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۰۳

وزیر علوم: در نظر گرفتن تمهیدات برای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا

وزیر علوم گفت: با توجه به لغو ویزای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا، تمهیداتی در نظر گرفتیم تا این دانشجویان بتوانند در کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.

به گزارش ملیت به نقل از فارس، محمد فرهادی وزیر علوم در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به لغو ویزای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا و با توجه به اینکه تعدادی دانشجویان مقطع دکتری باید بخشی از دوره شش ماهه را در دانشگاه‌های معتبر بگذرانند تمهیداتی در نظر گرفته شده که سقف زمان تحصیل برای این افراد لحاظ نشود و بتوانند در کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.
وی در رابطه با تأیید مدرک فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد گفت: مدارک تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آن‌ها مجوز رسمی و قانونی داشته باشد آماده است.
فرهادی ادامه داد شهریه بورسیه‌ها نیز تا آخر دوره‌ها پرداخت شده یا درحال پرداخت است و برخی از آن‌ها نیز باید از سوی اعضای هیأت امنای دانشگاه‌ها تأیید شوند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۰۵

وزیر علوم: برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش‌های علمی ضروری است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه گسترش پژوهش‌های مربوط به زنان می‌بایست مدنظر واقع شود گفت: برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش‌های علمی ضروری است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده با بیان اینکه ارتقای وضعیت زنان و خانواده یکی از دغدغه­های اساسی نظام جمهوری اسلامی است اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان یکی از نهادهای علمی اثرگذار بر ساختار فکری، اجرایی و برنامه­ریزی، می­بایست سهم بیشتر و مؤثرتری در ارتقای نقش سازنده زنان در عرصه­های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد.
وی افزود: بند 46 سیاست­های کلی برنامه ششم توسعه، ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله­العالی)  به «تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان در همه عرصه­ها و توجه به نقش سازنده آنان» اختصاص یافته است که این امر، مؤید توجه نظام جمهوری اسلامی ایران به مسائل زنان  و نقش آنان در فرآیند توسعه است.
وزیر علوم با بیان اینکه بیش از نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند افزود: در نهادهای بین‌المللی که بحث توسعه و برنامه‌های مدت مطرح است، سهم 50درصدی زنان در امر توسعه، بهره‌وری و سازندگی کشورها مورد توجه قرار گرفته است، مثلا یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های جامعه ژاپن با جمعیت 120میلیونی، مشارکت زنان در امر مدیریت، سازندگی و توسعه است. همچنین این کشور تصمیم دارد که در سال 2030 (جامعه 5 نقطه صفر) داشته باشد و بسیاری از فعالیت‌ها را به ربات‌ها بسپارد و هم اکنون در حال تدوین قوانین و مقررات لازم برای حضور ربات‌ها هستند.
دکتر فرهادی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی به حضور زنان در جامعه توجه ویژه‌ای شده است به طوری که 54 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی را دختران تشکیل می‌دهند و با توجه به این دیدگاه، مشاور در امور زنان و خانواده این وزارتخانه انتخاب شد و به دنبال آن از دانشگاه‌ها خواسته شد مشاور خود را در امور زنان و خانواده انتخاب و معرفی کنند.
وی تصریح کرد:‌ حوزه زنان در وزارت علوم ضمن داشتن ویژگی­های مشترک با سایر نهادهای اجرایی، دارای تمایزهای ویژه­ای نیز هست که می­توان به گروه­های هدف متفاوت از جمله دانشجویان دختر، اعضای هیئت علمی زن و کارکنان زن در دانشگاه‌ها، ستاد اشاره کرد که هر کدام از این گروه­ها نیازمند توجه خاص هستند.
وزیر علوم با اشاره به اقدام خوبی که به همت خیرین انجام شده گفت: بنیاد 15 خرداد، در طرح نهضت ساخت خوابگاه در دانشگاه‌ها برای خواهران 26 خوابگاه طراحی کرده که ساخت و ساز نیمی از آن‌ها آغاز و تا سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی عنوان کرد: بر اساس آمارها و گزارش­های رسیده، اگرچه در نسبت دانشجویان مرد و زن به تعادل جنسیتی بر مبنای استحقاق در مقاطع مختلف نزدیک شده­ایم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب در احراز مسئولیت‌ها با توجه به شایستگی­ها­ فارغ از جنسیت، فاصله داریم.
دکتر فرهادی با اشاره به اینکه 16 درصد از اعضای هیئت علمی را زنان تشکیل می‌دهند افزود:‌ در بخش اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها به نظر می‌رسد که روند حضور بانوان به عنوان عضو هیئت علمی رو به افزایش است. این موضوع در مورد مشارکت اعضای هیئت علمی زن در مناصب تصمیم­گیری، مدیریتی و برنامه­ریزی نیز باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد:‌ در همین راستا به هیئت مرکزی جذب اعضای هیئت‌ علمی تأکید شده است که بدون توجه به جنسیت، جذب افراد صورت گیرد.
وزیر علوم با بیان اینکه گسترش پژوهش­های مربوط به زنان می­بایست مدنظر واقع شود تصریح کرد: به نظر می­رسد که برای بهبود وضعیت زنان در حوزه علم و فناوری، انجام پژوهش­های علمی ضروری است. این وظیفه مشاوران است که بر اساس نیازسنجی، پژوهش­های مرتبط با حوزه فعالیت خود را توسعه دهند.
وی افزود: یکی دیگر از دغدغه­های ما در حوزه زنان، «خانواده» است. به نظر می­رسد ایفای نقش­های چندگانه فشارهای مضاعفی را به زنان شاغل وارد کرده و این ممکن است تهدیدی برای سلامت خانواده باشد.
دکتر فرهادی در خاتمه افزود: با توجه به اینکه شما مشاوران از بدنه اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها انتخاب شده­اید، یقین دارم  می­توانید با دانش و تجربه کافی، تحلیل دقیق و علمی از وضعیت موجود زنان در دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی ارائه دهید و برنامه­های خود را در جهت ارتقای وضعیت موجود تدوین کنید. اطمینان داشته باشید که وزارت علوم و شخص بنده از چنین فعالیت­هایی حمایت خواهیم کرد.
 
کد خبر: 288548

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۴۴

وزیرعلوم : ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا،کوچک ترین اثری درروند توسعه علمی کشور ندارد

دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اقدامات اخیر آمریکا در ممانعت از ورود ایرانیان به آن کشور را در حوزه علم و فناوری فاقد هر گونه اثر اعلام کرد و گفت : کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند و از این رو کوچک ترین نقشی در فرایند توسعه علمی کشور ایفا نمی کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، دکتر فرهادی افزود : علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی برنمی گردد.
 
کد خبر: 288542

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۴۴

بررسی راه هاي گسترش همكاري هاي علمي بين المللي بین ایران و آلمان

در ديدار دكتر محمد فرهادي وزير علوم ، تحقيقات و فناوري با مايكل كلوربرشتولد سفير آلمان در ايران ، راه هاي گسترش همكاري هاي مشترك علمي و فناوري بين مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي دو كشور بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، در اين ديدار دكتر فرهادي با اشاره به روابط ديرينه دو كشور ايران و آلمان در زمينه هاي علمي ، آموزشي و فرهنگي اظهار داشت : هم اكنون حدود شش هزار دانشجوي ايراني در مراكز آموزش عالي آلمان تحصيل مي كنند و بر اساس تفاهم نامه همكاري هاي مشترك علمي و فناوري بين دو كشور ، تعدادي از دانشجويان دكترا فرصت هاي مطالعاتي شان را در مراكز آموزش عالي آلمان مي گذرانند.
دكتر فرهادي با تاكيد برعملياتي شدن تفاهم نامه اي كه با معاون وزير علوم آلمان به امضا رسيده است ، گفت : در ماه هاي آينده هيئتي چهار نفره از ايران براي عملياتي كردن مفاد اين تفاهم نامه و همچنين ايجاد ارتباط بيشتر با دانشگاه ها و مراكز پژوهشي آلمان به اين كشور سفر مي كنند .
وزير علوم در بخش ديگري از سخنان خود ، با اشاره به فعاليت كرسي هاي زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه هاي آلمان و همچنين تدريس زبان آلماني در مراكز آموزش عالي ايران گفت :در همين راستا پروژه هاي تحقيقاتي مشترك با كيفيت برتر با مراكز آموزش عالي و پژوهشي آلمان در حال انجام است و برگزاري دوره هاي مشترك و همچنين تاسيس دانشگاه هاي مشترك ايران و آلمان نيز در دست اجرا است.
همچنين در اين ديدارمايكل كلوربرشتولد سفير آلمان در ايران نيز با تشكر از دكتر فرهادي ، اولويت هاي ايران در گسترش همكاري هاي علمي و فناوري بين دو كشور ، مطابق با اولويت هاي آلمان برشمرد و گفت : از نظر ما توافق برجام فرصت خوبي است تا روابط علمي بين دو كشور گسترش يابد و در اين خصوص مطمئن باشيد كشور آلمان پشتيبان اجراي مفاد توافق نامه برجام است و ما تمام تلاش خود را به كار مي بريم تا ديگركشورهاي امضا كننده برجام نيز از اين فرصت به دست آمده استفاده كنند.
وي با بيان اينكه هدف ما گسترش روابط علمي و فناوري با مراكز آموزش عالي ايران است ، گفت : بين دو كشور ايران و آلمان روابط حسنه ديرينه و تاريخي حاكم بوده و اولين توافق نامه آموزش فني و حرفه اي بين دو كشور در سال 1907 به امضا رسيده است و ما در حال حاضر و به طور همه جانبه آمادگي داريم تاروابط علمي و فناوري با ايران را هر چه بيشتر گسترش دهيم.
سفير آلمان در ايران زمينه هاي همكاري علمي مشترك با پژوهشگران ايراني را در زمينه هايي همچون پزشكي ، مهندسي ، انرژي هاي تجديد پذير ، محيط زيست و آب اعلام كرد و گفت : از ديدگاه ما براي موفقيت در امور اقتصادي ارتقاي آموزش هاي فني و حرفه اي بسيار مهم است و ما آمادگي كامل داريم تا تجربيات مان را در اين زمينه به طور كامل انتقال دهيم .
وي در پايان سخنان خود با بيان اينكه دانشمندان ايراني در مراكز آموزش عالي آلمان جزو برترين هاي علمي جهان محسوب مي شوند، حمايت خود را از توسعه علوم اسلامي و ايران شناسي در مراكز آموزش عالي آلمان اعلام كرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، در اين ديدار دكتر فرهادي با اشاره به روابط ديرينه دو كشور ايران و آلمان در زمينه هاي علمي ، آموزشي و فرهنگي اظهار داشت : هم اكنون حدود شش هزار دانشجوي ايراني در مراكز آموزش عالي آلمان تحصيل مي كنند و بر اساس تفاهم نامه همكاري هاي مشترك علمي و فناوري بين دو كشور ، تعدادي از دانشجويان دكترا فرصت هاي مطالعاتي شان را در مراكز آموزش عالي آلمان مي گذرانند.
دكتر فرهادي با تاكيد برعملياتي شدن تفاهم نامه اي كه با معاون وزير علوم آلمان به امضا رسيده است ، گفت : در ماه هاي آينده هيئتي چهار نفره از ايران براي عملياتي كردن مفاد اين تفاهم نامه و همچنين ايجاد ارتباط بيشتر با دانشگاه ها و مراكز پژوهشي آلمان به اين كشور سفر مي كنند .
وزير علوم در بخش ديگري از سخنان خود ، با اشاره به فعاليت كرسي هاي زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه هاي آلمان و همچنين تدريس زبان آلماني در مراكز آموزش عالي ايران گفت :در همين راستا پروژه هاي تحقيقاتي مشترك با كيفيت برتر با مراكز آموزش عالي و پژوهشي آلمان در حال انجام است و برگزاري دوره هاي مشترك و همچنين تاسيس دانشگاه هاي مشترك ايران و آلمان نيز در دست اجرا است.
همچنين در اين ديدارمايكل كلوربرشتولد سفير آلمان در ايران نيز با تشكر از دكتر فرهادي ، اولويت هاي ايران در گسترش همكاري هاي علمي و فناوري بين دو كشور ، مطابق با اولويت هاي آلمان برشمرد و گفت : از نظر ما توافق برجام فرصت خوبي است تا روابط علمي بين دو كشور گسترش يابد و در اين خصوص مطمئن باشيد كشور آلمان پشتيبان اجراي مفاد توافق نامه برجام است و ما تمام تلاش خود را به كار مي بريم تا ديگركشورهاي امضا كننده برجام نيز از اين فرصت به دست آمده استفاده كنند.
وي با بيان اينكه هدف ما گسترش روابط علمي و فناوري با مراكز آموزش عالي ايران است ، گفت : بين دو كشور ايران و آلمان روابط حسنه ديرينه و تاريخي حاكم بوده و اولين توافق نامه آموزش فني و حرفه اي بين دو كشور در سال 1907 به امضا رسيده است و ما در حال حاضر و به طور همه جانبه آمادگي داريم تاروابط علمي و فناوري با ايران را هر چه بيشتر گسترش دهيم.
سفير آلمان در ايران زمينه هاي همكاري علمي مشترك با پژوهشگران ايراني را در زمينه هايي همچون پزشكي ، مهندسي ، انرژي هاي تجديد پذير ، محيط زيست و آب اعلام كرد و گفت : از ديدگاه ما براي موفقيت در امور اقتصادي ارتقاي آموزش هاي فني و حرفه اي بسيار مهم است و ما آمادگي كامل داريم تا تجربيات مان را در اين زمينه به طور كامل انتقال دهيم .
وي در پايان سخنان خود با بيان اينكه دانشمندان ايراني در مراكز آموزش عالي آلمان جزو برترين هاي علمي جهان محسوب مي شوند، حمايت خود را از توسعه علوم اسلامي و ايران شناسي در مراكز آموزش عالي آلمان اعلام كرد.
 
کد خبر: 288574

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۱۹

16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند

اقتصاد ایران: وزیر علوم ضمن بیان اینکه پژوهش در حوزه زنان یکی از مسائل مورد نیاز است، گفت: 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایسنا، محمد فرهادی در نشست مشاوران امور زنان و خانواده دانشگاه‌ها در وزارت علوم با بیان اینکه ارتقاء زنان و خانواده یکی از دغدغه‌های جمهوری اسلامی بوده و وزارت علوم نیز در این زمینه نقش اساسی دارد، اظهار کرد: نیمی از جامعه ایران را زنان تشکیل می‌دهند که در امر توسعه و بهره‌وری بسیار حائز اهمیت هستند. از این رو باید به آنها توجه شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: 54 درصد دانشجویان کشور را دختران تشکیل می‌دهند که در برخی از رشته‌ها بیش از 80 درصد هستند.
وی ادامه داد: همچنین در مجموع 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند که رقم پایینی است. البته کم بودن متقاضی نیز در این مساله بی‌تاثیر نبوده است.
فرهادی با بیان اینکه حوزه زنان در وزارت علوم به تازگی تشکیل شده و گروه‌های هدف زیادی را در بر گرفته است،گفت: موضوع پژوهش در موضوع زنان یکی از مسائل مورد نیاز است و باید پژوهش در این حوزه جدی گرفته شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۰۱

مهلت جابجایی دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی اظهارات وزیرعلوم درباره تاثیرات قانون منع ورود به آمریکا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می دهیم.

محمد فرهادی امروز در حاشیه نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده در پاسخ به سؤالی درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
وی ادامه داد: یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کردند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
وزیر علوم عنوان کرد: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد.
فرهادی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی مربوط نمی شود.
وی درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها گفت: بعضاً شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیأت امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مسئله در جلسه هیأت امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده و یک تعداد هم هنوز مشکل آنها حل نشده است.
فرهادی ادامه داد: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
وی در مورد عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد نیز گفت: تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تائید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۰۵

راهکارهای وزارت علوم برای دانشجویانی که در آمریکا تحصیل می کنند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون محدودیت‌هایی که برای دانشجویان ایرانی در آمریکا ایجاد شده، ارائه کرد و گفت: به دانشجویان دارای فرصت مطالعاتی مهلت جابجایی می دهیم.

به گزارش «نماینده» ، دکتر محمد فرهادی امروز در حاشیه نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده در پاسخ به سؤال مهر درباره جلوگیری از ورود دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا و تدابیر وزارت علوم در این خصوص گفت: ما یک تعداد دانشجوی دکترا داریم که بخشی از دوره خود را به عنوان فرصت مطالعاتی می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته دنیا طی کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تصمیم گرفته شد به این دانشجویان فرصت داده شود و این فرصت نیز جزء سقف زمانی تحصیل آنها در نظر گرفته نشود تا بتوانند در دانشگاه‌های کشورهای دیگر پذیرش اخذ کنند.
وی ادامه داد: یک تعداد از دانشجویان ایرانی خودشان اقدام به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا کرده بودند که با این قضایایی که پیش آمده، مشکل پیدا کردند.
فرهادی درباره دانشجویانی که در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کنند گفت: در حال اندیشیدن تدابیری هستیم تا آنهایی که در آن دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند، بتوانند به تحصیل خود ادامه دهند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند بنابراین ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا کوچک ترین اثری در فرایند توسعه علمی کشور ندارد.
فرهادی افزود: علم و فناوری کشورمان یک فرایند درون زاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی مربوط نمی شود.
وی درباره آخرین وضعیت بورسیه‌ها و جایابی آنها افزود: بعضاً شهریه این دانشجویان پرداخت شده است. یک عده از این دانشجویان مربی هستند که باید هیأت امنای دانشگاه‌ها آن را تصویب کنند که به طور مرتب این مسئله در جلسه هیأت امنای این دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: مشکل تعداد زیادی از این دانشجویان حل شده و یک تعداد هم هنوز مشکل آنها حل نشده است.
فرهادی افزود: کمیته خاصی برای مسئله فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و بورسیه‌ها تعیین شده تا آنها که واقعاً واجد شرایط علمی هستند، بررسی شده و با دانشگاه‌هایی که متقاضی آنها بودند، مذاکره شود و یا در دانشگاه‌های دیگر پذیرش شوند.
وی در مورد عدم تائید مدارک فارغ‌التحصیلان سال گذشته دانشگاه آزاد نیز گفت: تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد که رشته‌های آنها مجوز قانونی و رسمی داشته‌اند، مورد تائید هستند و آنهایی که غیرمجاز بوده، باید خودشان این مشکل را حل کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۵:۱۵

واکنش وزیر علوم به طرح ضدمهاجرتی ترامپ

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اقدام اخیر دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور آمریکا مبنی بر ممانعت از ورود ایرانیان به این کشور را که در قالب یک طرح ضدمهاجرتی به اجرا درآمده است، در روند توسعه علمی ایران بی‌اثر خواند.
به گزارش دیده‌بان علم ایران،‌ دکتر محمد فرهادی گفت : کشورهای آمریکا و انگلستان جزو کشورهای راهبردی در حوزه های علم و فناوری ایران نیستند و از این رو کوچک‌ترین نقشی در فرایند توسعه علمی کشور ایفا نمی‌کنند.
وی افزود : علم و فناوری ایران، یک فرایند درونزاست و روند فعالیت های آن به کشور خاصی برنمی‌گردد.
به گزارش دیده‌بان علم ایران، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، عصر جمعه گذشته، یک فرمان اجرایی را با عنوان «جلوگیری از ورود تروریست های تندروی اسلامی» امضا کرد. بر اساس این طرح،‌ ورود پناهجویان به ایالات متحده آمریکا محدودتر می‌شود.
طرح‌ اجرایی ترامپ با انتقادات و واکنش‌های فراوان فعالان اجتماعی، جامعه علمی و سیاسیون در جهان مواجه شده است.
در این راستا تعداد ١١ نفر از برندگان جایزه نوبل دادخواستى را علیه تصمیم رییس جمهور آمریکا امضا کردند. به نوشته واشنگتن پست، این دادخواست مورد حمایت هزاران نفر از اساتید قرار گرفت.
به گزارش آسوشیتدپرس، همچنین دانشجویان در سراسر دانشگاه های آمریکا در مخالفت با سیاست های ضد مهاجرتی دونالد ترامپ دست به تظاهرات زدند.
این خبرگزاری روز پنجشنبه گزارش داد: دانشجویان دراعتراض به طرح اخراج مهاجران از سوی دونالد ترامپ، با تجمع در صحن دانشگاه ها در سراسر آمریکا، بر حمایت و محافظت از دانشجویان و کارکنان مهاجر دانشگاه های این کشور که ممکن است بنابر این طرح از آمریکا اخراج شوند، تجمع کردند. بنابر این گزارش تجمع در 80 کالج و موسسه عالی دانشگاهی در آمریکا برگزار شده است.
شبکه تلویزیونی یورونیوز نیز در این باره از برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز هزاران دانشجو در خیابان‌های شهر نیویورک در مخالفت با طرح دونالد ترامپ در قبال مهاجران غیر قانونی خبر داد.
در حالیکه رئیس جمهوری آمریکا از اجرای محدودیت های ویزا و ورود پناهجویان دفاع کرد، یک قاضی فدرال در نیویورک بخش هایی از فرمان اجرایی ترامپ برای تعلیق ویزای شهروندان هفت کشور خاورمیانه را لغو کرد.
از ابتدای روز شنبه 9 بهمن،‌ همزمان با اجرایی شدن فرمان دونالد ترامپ، افسران اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده در فرودگاههای آمریکا پناهجویان و حتی دارندگان گرین کارت از هفت کشور خاورمیانه را در بدو ورود «بازداشت» کردند.
اما در مقابل یک قاضی فدرال در شهر نیویورک در حکم خود دولت آمریکا را از بازگرداندن شهروندان دارای روادید معتبر از فرودگاه‌های آمریکا به کشورهای متبوعشان منع کرد.
به نوشته نیویورک‌تایمز، قاضی فدرال آمریکایی رای داد که افراد بازداشت شده موقت آزاد شوند و او البته از اظهارنظر درباره قانونی یا غیرقانونی بودن دستور ترامپ خودداری کرد.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۰
۱۵:۱۷

فرهادی: نگاه جنسیتی به جذب هیأت علمی باید اصلاح شود

وزیر علوم از وجود نگاه جنسیتی در جذب هیات علمی خبر داد و تاکید کرد این نگاه باید در دانشگاه‌ها اصلاح شود.
به گزارش مهرخانه، به نقل از آنا، محمد فرهادی وزیر علوم در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده و تسلیت شهادت آتش‌نشانان در حادثه پلاسکو و ابراز همدردی با خانواده آن‌ها گفت: «بعد از انقلاب اسلامی وضعیت حضور زنان در جامعه مطلوب‌تر شده است به گونه‌ای که بیش از 50درصد دختران کرسی‌های دانشجویی را در رشته‌های مختلف به دست گرفته‌اند.»
او افزود:‌ «نهادهای بین‌المللی سهم 50درصدی زنان را در توسعه کشورها مورد تاکید قرار داده‌اند، مثلا یکی از اساسی‌ترین برنامه‌های ژاپن با جمعیت 120میلیونی مشارکت زنان در امر توسعه است. همچنین این کشور تصمیم دارد که در سال 2030 (جامعه 5 نقطه صفر ) داشته باشد و کارها را به ربات‌ها بسپارد. قوانین و مقررات لازم را از هم اکنون برای حضور ربات‌ها در حال تدوین است.»
فرهادی ادامه داد: «اکنون کارکنان، هیات علمی و دانشجویان خانم زیاد هستند و باید برنامه خاصی برای آنها داشته باشیم، در طرح نهضت ساخت خوابگاه برای خواهران 28 خوابگاه طراحی شده که نیمی از آن‌ها تمام شده است.»
وزیر علوم خبر داد جذب هیات علمی زنان در دانشگاه‌ها رو به افزایش است. او گفت: «16درصد اعضای هیات علمی زنان هستند. البته شاید متقاضی حضور در هیات علمی از سوی زنان کم باشد ولی باید به توانمندی زنان در علم و توسعه آن توجه ویژه‌ای شود، مراکز جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که اگر خانم‌ها واجد شرایط جذب بودند به بهانه جنسیت کنار گذاشته نشوند. خبرهایی به دست ما رسیده که نگاه جنسیتی در جذب هیات علمی در برخی از دانشگاه‌ها وجود دارد که باید اصلاح شود ما نیز به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.»
فرهادی گفت: ‌«زنان در بخش پژوهش بسیار فعال‌اند و باید بسترهای لازم فراهم شود تا بتوانند فعالیت بیشتری در حوزه پژوهش داشته باشند.»
او افزود: «بخش عمده‌ای از پرسنل مراکز آموزشی زنان هستند. مشاوران زنان خانواده برای بهبود وضعیت آنان تلاش کنند. زنان برای پیگیری مسائل خانواده ایفای نقش‌های چند گانه در شرایط سختی به سر می‌برند. باید اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد تا آن‌ها بتوانند حضور فعال‌تری در دانشگاه‌ها داشته باشند.»
وزیر علوم تاکید کرد مشاوران زنان و خانواده در دانشگاه‌ها باید نیازهای لازم را کشف و در جهت رفع آن‌ها گام بردارند.
انتهاي پيام/ 930610

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۳۸

برخوردهای نژادپرستانه در عرصه ارتباطات علمی زیبنده جامعه دانشگاهی در دنیا نیست

رئیس سازمان دانشجویان تاکید کرد: این نوع برخوردهای نژادپرستانه در عرصه ارتباطات علمی زیبنده جامعه دانشگاهی در دنیا نیست چرا که ارتباطات علمی بین کشورها باید فارغ از بحث‌های سیاسی، تصمیمات خلق‌الساعه و شخصی گرفته شود. چرا که این نوع تصمیمات ذی‌نفعان ارتباطات علمی یعنی اساتید و دانشجویان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی صدیقی در نشست خبری که امروز در سازمان دانشجویان برگزار شد به آخرین تصمیمات وزارت علوم درخصوص تعیین‌تکلیف دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا اشاره کرد و افزود: اگرچه توسعه علمی کشور چندین سال است که بدون اتکا به کشورهای دیگر بخصوص آمریکا و انگلیس صورت می‌گیرد و در این سال‌ها ارتباط با انگلستان به طور کامل قطع شده و با آمریکا نیز بخصوص در دوران تحریم به حداقل رسیده است و در این شرایط نیز ما شاهد توسعه علمی در همه ابعاد بوده‌ایم و تصمیمات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌تواند لطمه‌ای به توسعه علمی کشور وارد کند.
دکتر صدیقی خاطرنشان کرد: ایران ارتباطات علمی را با کشورهای مستقل دنبال می‌کند ضمن اینکه در توسعه علمی به ظرفیت‌های داخلی اتکا می‌کنیم.
رئیس سازمان دانشجویان با اشاره به تحصیل حدود 11 هزار دانشجوی ایرانی در آمریکا گفت: در حال حاضر هیچ دانشجوی بورسیه ایرانی در کشور آمریکا وجود ندارد و سایر دانشجویانی که به صورت آزاد در این کشور مشغول به تحصیل هستند با تصمیم اخیر رئیس‌جمهور آمریکا می‌توانند درخواست انتقال به دانشگاه‌های داخلی را بدهند.
ادامه دارد...

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۱۹

رئیس سازمان امور دانشجویان خبرداد: تحصیل حدود ۱۱ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای آمریکا

رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: حدود ۱۱ هزار نفر از دانشجویان ایرانی با هزینه های شخصی در دانشگاههای آمریکا شاغل به تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی صدیقی بعدازظهر امروز در نشستی مطبوعاتی راهکارهای وزارت علوم در مورد دانشجویان ایرانی دانشگاههای آمریکا را که به علت تصمیم غیرمنطقی رئیس جمهور این کشور در ایجاد محدودیت ورود ایرانیان به این کشور از تحصیل باز مانده اند تشریح کرد.
وی ادامه داد: ما این برخوردها را بویژه در عرصه ارتباطات علمی بین کشورها درست نمی دانیم. ارتباطات بین المللی کشورها باید فارغ از بحث های سیاسی و شخصی باشد.
صدیقی افزود: چندین سال است که توسعه علمی کشور ما بدون اتکا به کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا صورت گرفته است. ما چندین سال است که  ارتباط علمی با کشور انگلستان نداریم و ارتباط علمی ما با کشور آمریکا نیز به علت دوران تحریمی که در آن قرار داشتیم در حداقل قرار داشت ولی با این وجود شاهد رشد و توسعه علمی در کشور بودیم.
وی تصریح کرد: این گونه نیست که این تصمیم گیری ها لطمه جدی به توسعه علمی کشور ما وارد کند. ما کماکان ارتباطات بین المللی خود را با کشورهای مستقل ادامه می دهیم و به ظرفیت ها و پتانسیل های داخل کشور اتکا کرده و به جلو پیش می رویم.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: در حال حاضر از کشور ما هیچ دانشجوی بورسیه ای در کشور آمریکا حضور ندارد تنها ۴ دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده است و هنوز فارغ التحصیل نشده اند و به زودی فارغ التحصیل خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: پس بنابراین در حوزه بورسیه ها ما مشکلی نداریم. چندین سال است که اعزام به شکل بورس کامل توسط ما به حداقل رسیده است و به کشور آمریکا اعزامی نداشته ایم.
صدیقی اظهار داشت: تعدادی از دانشجویان ایرانی با هزینه شخصی در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند که حدودا ۱۱ هزار نفر می شوند که قالب آنها با ما در ارتباط هستند. از جهت استفاده از تسهیلاتی مانند تسهیلات غیرارزی، معافیت تحصیلی، استفاده از ارز مبادله ای. بنابراین می توان گفت ۸۵ درصد از این جمعیت با ما در ارتباط هستند.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: این تصمیم رئیس جمهور آمریکا در حوزه دانشجویی شاید در ۳ مورد مشکلی ایجاد کند. اول دانشجویان دکتری داخل که برای فرصت مطالعاتی ۶ تا ۹ ماه به این کشور اقدام کرده بودند که حدود ۱۴۷ نفر هستند.
وی افزود: برخی از دانشجویان نیز به تازگی برای این فرصت تحقیقاتی در حال اقدام بودند. برخی تا مرز دریافت ویزا نیز پیش رفته بودند که تا مرز ممنوعیت مواجه شدند. این دانشجویان فرصت دارند تا برای کشورهای دیگر اقدام کنند اگر مهلت اقدام آنها به اتمام برسد یک نیم سال به این دانشجویان مهلت داده می شود تا بتوانند از دانشگاههای کشورهای دیگر پذیرش بگیرند. وزارت علوم نیز در طول تحصیل مساعدت هایی برای این دانشجویان خواهد داشت.
صدیقی خاطرنشان کرد: دسته دوم دانشجویان ایرانی در آمریکا که ممکن است برای آنها مشکل ایجاد شده باشددانشجویانی هستند که در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند ولی برای دیدار خانواده به کشور مراجعه کردند و برای برگشت با مشکل مواجه شده اند. ما آمادگی کامل داریم که برای انتقال این دانشجویان به دانشگاههای داخل اقدام کنیم که این دانشجویان می توانند درخواست خود را ارائه دهند تا در شورای انتقال مطرح شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: دسته سوم، دانشجویانی هستند که برای تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند و پذیرش گرفته بودند که با هزینه شخصی به کشور آمریکا مراجعه کنند اما با مشکل مواجه شده اند. در این زمینه نیز وزارت علوم از این دانشجویان حمایت کرده و با نظام وظیفه رایزنی می کند تا بتواند مهلتی که به این دانشجویان داده شده و بنا به این شرایط در حال اتمام است، تمدید شود تا این دانشجویان بتوانند از یک کشور دیگر پذیرش دریافت کنند.
وی ادامه داد: این سه گروهی بودند که با مشکل مواجه شده بودند. ما به این دانشجویان اطمینان خاطر می دهیم که مجموعه وزارت علوم آمادگی دارد تا با مساعدت هایی که انجام می دهد مشکل این دانشجویان رفع شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت:ما آمادگی داریم که هرگونه تسهیلاتی را برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا از جمله انتقال به دانشگاههای داخل در صورتی که تمایل داشته باشند انجام دهیم و کماکان از این دانشجویان حمایت می کنیم تا مشکل آنها رفع شود.
وی افزود: اگر دانشجویان ایرانیان شاغل به تحصیل در خارج تمایل داشته باشند که در داخل ادامه تحصیل دهند می توانند برای طرح در شورای انتقال وزارت علوم درخواست خود را ارائه دهند و اگر برای ادامه تحصیل در دانشگاههای داخل اقدام کنند از ترم آینده تحصیل آنها آغاز می شود بنابراین بین تحصیل در داخل و خارج در این مدت فرصت دارند که تصمیم گیری کنند. وزارت علوم این فرصت را به این دانشجویان می دهد تا با اطمینان خاطر برنامه ریزی کنند.
صدیقی درباره اینکه آیا درخواستی نیز از طرف دانشجویانی که پشت مرزها قرار گرفته اند به سازمان امور دانشجویان ارائه شده است گفت: ایمیل هایی ارسال شده است همچنین برخی دانشجویانی که قرار بود برای فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا اعزام شوند خواستار تغییر کشور برای انجام فرصت مطالعاتی بودند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۴۲

رئیس سازمان امور دانشجویی : برخوردهای نژادپرستانه زیبنده جامعه علمی کشورها نیست

تهران - ایرنا - رئیس سازمان امور دانشجویی و معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: برخوردهای نژاد پرستانه در عرصه ارتباطات علمی به هیچ وجه زیبنده جامعه علمی کشورها نیست.

مجتبی صدیقی بعدازظهر یکشنبه در نشست خبری و در رابطه با تصمیمات اخیر رئیس جمهوری جدید آمریکا ، با بیان اینکه ارتباطات علمی بین کشورها همیشه باید فارغ از بحث های سیاسی و تصمیمات شخصی باشد ، افزود: اینگونه مباحث نباید دانشجویان و اساتید را در برگیرد و ارتباطات علمی را نباید با مشکل مواجه ساخت.
وی اظهار داشت: توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران چندین سال است که بدون اتکا به کشورهای دیگردنبال شده است. این ارتباطات با انگلیس قطع است و با آمریکا هم در دوران تحریم به حداقل رسید با این وجود توسعه علمی ایران از رشد قابل توجهی در تمامی بخش ها برخوردار بوده است.
صدیقی ادامه داد: کماکان این افزایش سطح علمی ادامه خواهد داشت و تصمیمات اخیر دولت آمریکا نخواهد توانست به توسعه علمی ایران لطمه ای وارد سازد.
معاون وزیر علوم افزود: ارتباطات علمی ایران با کشورهای مستقل ادامه خواهد داشت و به ظرفیت های داخلی کشور تکیه خواهیم کرد .
وی گفت: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا خلق الساعه و خارج از منطق است و در حوزه دانشجویی باید گفت که از ایران هیچ دانشجوی بورسیه ای در آمریکا وجود ندارد، تنها چهار دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورس آنها به اتمام رسیده و هنور فارغ التحصیل نشده اند که بزودی تحصیلات آنان به پایان خواهد رسید.
صدیقی افزود: چندین سال است که اعزام دانشجوی بورسیه بطور کلی به حداقل رسیده و به آمریکا هم اعزام به شکل بورسیه نداشته ایم.
وی گفت: از تعداد دانشجوی ایرانی که با هزینه شخصی در آمریکا مشغول به تحصیل هستند آمار متفاوتی وجود دارد که حدود 11 هزار نفر برآورد می شود که اکثر آنان در خصوص معافیت های غیر درسی و استفاده از ارز مبادله ای با سازمان امور دانشجویی در ارتباط هستند.
ادامه دارد...
فراهنگ*1417*1823* خبرنگار: سید مهدی حسینی * انتشار:‌ طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۰۲

معاون وزیرعلوم: اقدام نژاد پرستانه امریکا درمحدودیت ورود دانشجویان ایرانی منطقی نیست

معاون دانشجویی وزیر علوم گفت :اقدام نژاد پرستانه امریکا مبنی بر محدودیت ورود دانشجویان ایرانی به این کشور به هیچ وجه منطقی نیست .

مجتبی صدیقی در گفتگوی تلفنی با خبر ساعت 20 شبکه چهار سیما افزود: این اقدام امریکا را محکوم می کنیم واین اقدامات نژاد پرستانه امریکا به هیچ عنوان منطقی نیست 
وی با اشاره به اینکه سه دسته از دانشجویان ایرانی در این کشور مشغول تحصیل هستند گفت :دسته اول 147 دانشجوی دکتری هستند که برای فرصت مطالعاتی 6ماهه به این کشور رفتند و ما به این دانشجویان اعلام کردیم که به کشورهای دیگر بروند ،دسته دوم دانشجویان شاغل به تحصیل در امریکا هستند که برای دیدار با خانواده به ایران امده اند اما الان نمی توانند برگردنند که به این دانشجویان پیشنهاد شد که اگر بخواهند میتواند در دانشگاهها مشغول شوند ودسته سوم دانشجویانی هستند که پذیرش دانشگاههای امریکا را گرفته بودند و با هزینه شخصی مایل به تحصیل بودند که در مورد این دانشجویان هم با سازمان نظام وظیفه صحبت شد تا اگر محدودیتی وجود دارد به انها کمک شود .
صدیقی در مورد جلوگیری از ورود محقق ایرانی به امریکا که در سوئیس ساکن بود افزود :این برخوردهای امریکا در توسعه علمی کشور ما تاثیر جدی ندارد و این نوع محدودیت ایجاد شده غیر منطقی وغلط است وبیشترین لطمه را خود امریکا می بیند که از دانشجویان مستعد ما محروم می شود .

۹۵/۱۱/۱۰
۲۰:۴۳

با حکم رئیس سازمان امور دانشجویان؛ مدیر کل امور دانش آموختگان وزارت علوم منصوب شد

با حکم رئیس سازمان امور دانشجویان مدیر کل امور دانش آموختگان منصوب شد .

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مجتبی صدیقی با صدور حکمی مرتضی مموئی را به سمت مدیرکل امور دانش آموختگان وزارت علوم منصوب کرد.
در پی استعفای دکتر محمد مهدوی مزده، مدیرکل امور دانش آموختگان، دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان طی حکمی دکتر مرتضی مموئی را به سمت مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور  دانشجویان منصوب کرد .
دکتر محمد مهدوی مزده در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: به دلیل اینکه قرار بود جایی دیگر مسئولیت قبول کنم، برای همین از سمت مدیرکل امور دانش آموختگان، استعفا دادم که مورد موافقت رئیس سازمان امور دانشجویان قرار گرفت.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۴۸

مموئی مدیرکل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم شد

رئیس سازمان امور دانشجویان، مرتضی مموئی را به عنوان مدیرکل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان با صدور حکمی مرتضی مموئی را به سمت مدیرکل امور دانش آموختگان وزارت علوم منصوب کرد.
صدیقی پس از موافقت با استعفای محمد مهدوی مزده مدیرکل سابق امور دانش آموختگان مرتضی مموئی را به سمت مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان منصوب کرد.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۲:۰۲

برنامه‌های وزارت علوم در ایام دهه فجر

سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: «کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر در وزارت علوم تشکیل شد که نمایندگان دانشگاه‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی در این کمیته حضور داشتند. برنامه‌های ایام دهه فجر در دانشگاه‌ها تدوین و ابلاغ شده است و از دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ایم جلسات سخنرانی چهره‌ها و افراد دانشگاهی را در دهه فجر برگزار کنند.»

۹۵/۱۱/۱۱
۰۲:۰۴

رئیس سازمان امور دانشجویان خبرداد: تحصیل حدود 11 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای آمریکا

رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: حدود 11 هزار نفر از دانشجویان ایرانی با هزینه های شخصی در دانشگاههای آمریکا شاغل به تحصیل هستند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، دکتر مجتبی صدیقی بعدازظهر امروز در نشستی مطبوعاتی راهکارهای وزارت علوم در مورد دانشجویان ایرانی دانشگاههای آمریکا را که به علت تصمیم غیرمنطقی رئیس جمهور این کشور در ایجاد محدودیت ورود ایرانیان به این کشور از تحصیل باز مانده اند تشریح کرد.
وی ادامه داد: ما این برخوردهای نژاد پرستانه را در عرصه ارتباطات علمی بین کشورها درست نمی دانیم. ارتباطات بین المللی کشورها باید فارغ از بحث های سیاسی و شخصی باشد.
صدیقی افزود: چندین سال است که توسعه علمی کشور ما بدون اتکا به کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا صورت گرفته است. ما چندین سال است که ارتباط علمی با کشور انگلستان نداریم و ارتباط علمی ما با کشور آمریکا نیز به علت دوران تحریمی که در آن قرار داشتیم در حداقل قرار داشت ولی با این وجود شاهد رشد و توسعه علمی در کشور بودیم.
وی تصریح کرد: این گونه نیست که این تصمیم گیری ها لطمه جدی به توسعه علمی کشور ما وارد کند. ما کماکان ارتباطات بین المللی خود را با کشورهای مستقل ادامه می دهیم و به ظرفیت ها و پتانسیل های داخل کشور اتکا کرده و به جلو پیش می رویم.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: در حال حاضر از کشور ما هیچ دانشجوی بورسیه ای در کشور آمریکا حضور ندارد تنها 4 دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده است و هنوز فارغ التحصیل نشده اند و به زودی فارغ التحصیل خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: پس بنابراین در حوزه بورسیه ها ما مشکلی نداریم. چندین سال است که اعزام به شکل بورس کامل توسط ما به حداقل رسیده است و به کشور آمریکا اعزامی نداشته ایم.
صدیقی اظهار داشت: تعدادی از دانشجویان ایرانی با هزینه شخصی در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند که حدودا 11 هزار نفر می شوند که قالب آنها با ما در ارتباط هستند. از جهت استفاده از تسهیلاتی مانند تسهیلات غیرارزی، معافیت تحصیلی، استفاده از ارز مبادله ای. بنابراین می توان گفت 85 درصد از این جمعیت با ما در ارتباط هستند.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: این تصمیم رئیس جمهور آمریکا در حوزه دانشجویی شاید در 3 مورد مشکلی ایجاد کند. اول دانشجویان دکتری داخل که برای فرصت مطالعاتی 6 تا 9 ماه به این کشور اقدام کرده بودند که حدود 147 نفر هستند.
وی افزود: برخی از دانشجویان نیز به تازگی برای این فرصت تحقیقاتی در حال اقدام بودند. برخی تا مرز دریافت ویزا نیز پیش رفته بودند که تا مرز ممنوعیت مواجه شدند. این دانشجویان فرصت دارند تا برای کشورهای دیگر اقدام کنند اگر مهلت اقدام آنها به اتمام برسد یک نیم سال به این دانشجویان مهلت داده می شود تا بتوانند از دانشگاههای کشورهای دیگر پذیرش بگیرند. وزارت علوم نیز در طول تحصیل مساعدت هایی برای این دانشجویان خواهد داشت.
صدیقی خاطرنشان کرد: دسته دوم دانشجویان ایرانی در آمریکا که ممکن است برای آنها مشکل ایجاد شده باشددانشجویانی هستند که در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند ولی برای دیدار خانواده به کشور مراجعه کردند و برای برگشت با مشکل مواجه شده اند. ما آمادگی کامل داریم که برای انتقال این دانشجویان به دانشگاههای داخل اقدام کنیم که این دانشجویان می توانند درخواست خود را ارائه دهند تا در شورای انتقال مطرح شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: دسته سوم، دانشجویانی هستند که برای تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند و پذیرش گرفته بودند که با هزینه شخصی به کشور آمریکا مراجعه کنند اما با مشکل مواجه شده اند. در این زمینه نیز وزارت علوم از این دانشجویان حمایت کرده و با نظام وظیفه رایزنی می کند تا بتواند مهلتی که به این دانشجویان داده شده و بنا به این شرایط در حال اتمام است، تمدید شود تا این دانشجویان بتوانند از یک کشور دیگر پذیرش دریافت کنند.
وی ادامه داد: این سه گروهی بودند که با مشکل مواجه شده بودند. ما به این دانشجویان اطمینان خاطر می دهیم که مجموعه وزارت علوم آمادگی دارد تا با مساعدت هایی که انجام می دهد مشکل این دانشجویان رفع شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت:ما آمادگی داریم که هرگونه تسهیلاتی را برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا از جمله انتقال به دانشگاههای داخل در صورتی که تمایل داشته باشند انجام دهیم و کماکان از این دانشجویان حمایت می کنیم تا مشکل آنها رفع شود.
وی افزود: اگر دانشجویان ایرانیان شاغل به تحصیل در خارج تمایل داشته باشند که در داخل ادامه تحصیل دهند می توانند برای طرح در شورای انتقال وزارت علوم درخواست خود را ارائه دهند و اگر برای ادامه تحصیل در دانشگاههای داخل اقدام کنند از ترم آینده تحصیل آنها آغاز می شود بنابراین بین تحصیل در داخل و خارج در این مدت فرصت دارند که تصمیم گیری کنند. وزارت علوم این فرصت را به این دانشجویان می دهد تا با اطمینان خاطر برنامه ریزی کنند.
صدیقی درباره اینکه آیا درخواستی نیز از طرف دانشجویانی که پشت مرزها قرار گرفته اند به سازمان امور دانشجویان ارائه شده است گفت: ایمیل هایی ارسال شده است همچنین برخی دانشجویانی که قرار بود برای فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا اعزام شوند خواستار تغییر کشور برای انجام فرصت مطالعاتی بودند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۱۷

رئیس سازمان امور دانشجویان خبر داد: تحصیل حدود 11 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا

رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: حدود 11 هزار نفر از دانشجویان ایرانی با هزینه های شخصی در دانشگاه‌های آمریکا شاغل به تحصیل هستند.

به گزارش جام جم آنلاین از مهر، مجتبی صدیقی بعدازظهر امروز در نشستی مطبوعاتی راهکارهای وزارت علوم در مورد دانشجویان ایرانی دانشگاه های آمریکا را که به علت تصمیم غیرمنطقی رئیس جمهور این کشور در ایجاد محدودیت ورود ایرانیان به این کشور از تحصیل باز مانده‌اند، تشریح کرد.
وی افزود: ما این برخوردهای نژاد پرستانه را در عرصه ارتباطات علمی بین کشورها درست نمی دانیم. ارتباطات بین المللی کشورها باید فارغ از بحث های سیاسی و شخصی باشد.
صدیقی گفت: چندین سال است که توسعه علمی کشور ما بدون اتکا به کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا صورت گرفته است. ما چندین سال است که ارتباط علمی با کشور انگلستان نداریم و ارتباط علمی ما با کشور آمریکا نیز به علت دوران تحریمی که در آن قرار داشتیم در حداقل قرار داشت ولی با این وجود شاهد رشد و توسعه علمی در کشور بودیم.
وی تصریح کرد: این گونه نیست که این تصمیم گیری ها لطمه جدی به توسعه علمی کشور ما وارد کند. ما کماکان ارتباطات بین المللی خود را با کشورهای مستقل ادامه می دهیم و به ظرفیت ها و پتانسیل های داخل کشور اتکا کرده و به جلو پیش می رویم.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: در حال حاضر از کشور ما هیچ دانشجوی بورسیه‌ای در کشور آمریکا حضور ندارد تنها 4 دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده است و هنوز فارغ التحصیل نشده‌اند و به زودی فارغ التحصیل خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: پس بنابراین در حوزه بورسیه‌ها ما مشکلی نداریم. چندین سال است که اعزام به شکل بورس کامل توسط ما به حداقل رسیده است و به کشور آمریکا اعزامی نداشته‌ایم.
صدیقی اظهار داشت: تعدادی از دانشجویان ایرانی با هزینه شخصی در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند که حدودا 11 هزار نفر می شوند که قالب آنها با ما در ارتباط هستند. از جهت استفاده از تسهیلاتی مانند تسهیلات غیرارزی، معافیت تحصیلی، استفاده از ارز مبادله ای. بنابراین می توان گفت 85 درصد از این جمعیت با ما در ارتباط هستند.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: این تصمیم رئیس جمهور آمریکا در حوزه دانشجویی شاید در 3 مورد مشکلی ایجاد کند. اول دانشجویان دکتری داخل که برای فرصت مطالعاتی 6 تا 9 ماه به این کشور اقدام کرده بودند که حدود 147 نفر هستند.
وی افزود: برخی از دانشجویان نیز به تازگی برای این فرصت تحقیقاتی در حال اقدام بودند. برخی تا مرز دریافت ویزا نیز پیش رفته بودند که تا مرز ممنوعیت مواجه شدند. این دانشجویان فرصت دارند تا برای کشورهای دیگر اقدام کنند اگر مهلت اقدام آنها به اتمام برسد یک نیم سال به این دانشجویان مهلت داده می شود تا بتوانند از دانشگاههای کشورهای دیگر پذیرش بگیرند. وزارت علوم نیز در طول تحصیل مساعدت هایی برای این دانشجویان خواهد داشت.
صدیقی خاطرنشان کرد: دسته دوم دانشجویان ایرانی در آمریکا که ممکن است برای آنها مشکل ایجاد شده باشددانشجویانی هستند که در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند ولی برای دیدار خانواده به کشور مراجعه کردند و برای برگشت با مشکل مواجه شده اند. ما آمادگی کامل داریم که برای انتقال این دانشجویان به دانشگاههای داخل اقدام کنیم که این دانشجویان می توانند درخواست خود را ارائه دهند تا در شورای انتقال مطرح شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: دسته سوم، دانشجویانی هستند که برای تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند و پذیرش گرفته بودند که با هزینه شخصی به کشور آمریکا مراجعه کنند اما با مشکل مواجه شده اند. در این زمینه نیز وزارت علوم از این دانشجویان حمایت کرده و با نظام وظیفه رایزنی می کند تا بتواند مهلتی که به این دانشجویان داده شده و بنا به این شرایط در حال اتمام است، تمدید شود تا این دانشجویان بتوانند از یک کشور دیگر پذیرش دریافت کنند.
وی ادامه داد: این سه گروهی بودند که با مشکل مواجه شده بودند. ما به این دانشجویان اطمینان خاطر می دهیم که مجموعه وزارت علوم آمادگی دارد تا با مساعدت هایی که انجام می دهد مشکل این دانشجویان رفع شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت:ما آمادگی داریم که هرگونه تسهیلاتی را برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا از جمله انتقال به دانشگاههای داخل در صورتی که تمایل داشته باشند انجام دهیم و کماکان از این دانشجویان حمایت می کنیم تا مشکل آنها رفع شود.
وی افزود: اگر دانشجویان ایرانیان شاغل به تحصیل در خارج تمایل داشته باشند که در داخل ادامه تحصیل دهند می توانند برای طرح در شورای انتقال وزارت علوم درخواست خود را ارائه دهند و اگر برای ادامه تحصیل در دانشگاههای داخل اقدام کنند از ترم آینده تحصیل آنها آغاز می شود بنابراین بین تحصیل در داخل و خارج در این مدت فرصت دارند که تصمیم گیری کنند. وزارت علوم این فرصت را به این دانشجویان می دهد تا با اطمینان خاطر برنامه ریزی کنند.
صدیقی درباره اینکه آیا درخواستی نیز از طرف دانشجویانی که پشت مرزها قرار گرفته اند به سازمان امور دانشجویان ارائه شده است گفت: ایمیل هایی ارسال شده است همچنین برخی دانشجویانی که قرار بود برای فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا اعزام شوند خواستار تغییر کشور برای انجام فرصت مطالعاتی بودند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۸:۴۹

برخوردهای نژادپرستانه زیبنده جامعه علمی کشورها نیست

رئیس سازمان امور دانشجویی و معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: برخوردهای نژاد پرستانه در عرصه ارتباطات علمی به هیچ وجه زیبنده جامعه علمی کشورها نیست.

ایران آنلاین / مجتبی صدیقی بعدازظهر یکشنبه در نشست خبری و در رابطه با تصمیمات اخیر رئیس جمهوری جدید آمریکا ، با بیان اینکه ارتباطات علمی بین کشورها همیشه باید فارغ از بحث های سیاسی و تصمیمات شخصی باشد ، افزود: اینگونه مباحث نباید دانشجویان و اساتید را در برگیرد و ارتباطات علمی را نباید با مشکل مواجه ساخت.
وی اظهار داشت: توسعه علمی جمهوری اسلامی ایران چندین سال است که بدون اتکا به کشورهای دیگردنبال شده است. این ارتباطات با انگلیس قطع است و با آمریکا هم در دوران تحریم به حداقل رسید با این وجود توسعه علمی ایران از رشد قابل توجهی در تمامی بخش ها برخوردار بوده است.
صدیقی ادامه داد: کماکان این افزایش سطح علمی ادامه خواهد داشت و تصمیمات اخیر دولت آمریکا نخواهد توانست به توسعه علمی ایران لطمه ای وارد سازد.
معاون وزیر علوم افزود: ارتباطات علمی ایران با کشورهای مستقل ادامه خواهد داشت و به ظرفیت های داخلی کشور تکیه خواهیم کرد .
وی گفت: تصمیم رئیس جمهوری آمریکا خلق الساعه و خارج از منطق است و در حوزه دانشجویی باید گفت که از ایران هیچ دانشجوی بورسیه ای در آمریکا وجود ندارد، تنها چهار دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورس آنها به اتمام رسیده و هنور فارغ التحصیل نشده اند که بزودی تحصیلات آنان به پایان خواهد رسید.
صدیقی افزود: چندین سال است که اعزام دانشجوی بورسیه بطور کلی به حداقل رسیده و به آمریکا هم اعزام به شکل بورسیه نداشته ایم.
مساعدت سازمان امور دانشجویی به دانشجویان ایرانی در آمریکا
رییس سازمان امور دانشجویی کشور گفت: از تعداد دانشجوی ایرانی که با هزینه شخصی در آمریکا مشغول به تحصیل هستند آمار متفاوتی وجود دارد که حدود 11 هزار نفر برآورد می شود که اکثر آنان در خصوص معافیت های غیر درسی و استفاده از ارز مبادله ای با سازمان امور دانشجویی در ارتباط هستند.
صدیقی افزود: دانشجویان دکترای داخلی که 147 نفر می باشند و برای گذراندن دوره های شش ماهه در آمریکا اقدام کرده اند شامل دانشجویانی که تازه اقدام کرده و یا تا مرز اخذ ویزا به پیش رفته اند هستند، این دسته دانشجویان فرصت دارند برای پذیرش تحصیلی از کشورهای دیگر اقدام کنند و اگر مهلت اقدام آنان تمام شده از سوی سازمان امور دانشجویی یک مدت نیم سال به فرصت آنان اضافه خواهد شد.
صدیقی افزود: از طرف دیگر با دانشگاههای این دانشجویان مذاکره خواهیم کرد تا در مورد تحصیل آنان مساعدت شود.
وی افزود: دسته دیگر از دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا ، اگر در چند ماه اخیر برای دیدار از خانواده به کشور مراجعه کرده و اکنون برای بازگشت به آمریکا با مشکل مواجه شده اند ، سازمان امور دانشجویی آمادگی دارد برای انتقال این دسته دانشجویان به آموزش داخل کشور اقدام کند.
معاون وزیر علوم در خصوص آن دسته از دانشجویانی که برای اولین بار موفق شده بودند با هزینه شخصی ویزای آمریکا اخذ کنند و برای گرفتن تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند و اکنون با مشکل مواجه شدند ، افزود: نظام وظیفه کشور دارای مقرارات خاص خود است و از طرفی این دسته افراد با مهلت محدودی مواجه هستند و لذا سازمان امور دانشجویی آمادگی دارد برای تغییر کشور پذیرنده دانشجویان با سازمان نظام وظیفه وارد مذاکره شود و نظر مساعد در این خصوص جلب کند.
وی گفت: سازمان امور دانشجویی این آمادگی را دارد تا برای تمام دانشجویان شاغل به تحصیل در آمریکا هرنوع تسهیلات ممکن از جمله درخواست انتقال به داخل را در اسرع وقت بررسی و اقدامات لازم به عمل آورد تا از مشکلات آنان در این رابطه کاسته شود. /ایرنا
اخبار مرتبط :
وزیر علوم: توسعه آموزش های علمی کاربردی و مهارتی در دستور کار دولت است

۹۵/۱۱/۱۰
۱۹:۱۴

برنامه دانشگاهها برای دهه «فجر» از زبان معاون وزیر علوم

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: از دانشگاه ها درخواست کردیم تا جلسات سخنرانی چهره ها و افراد دانشگاهی را در دهه فجر برگزار کنند.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: از دانشگاه ها درخواست کردیم تا جلسات سخنرانی چهره ها و افراد دانشگاهی را در دهه فجر برگزار کنند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، سیدضیاء هاشمی در جمع خبرنگاران در تشریح برنامه های وزارت علوم برای دهه فجر گفت: کمیته دانشگاهیان ستاد دهه فجر در وزارت علوم تشکیل شد که نمایندگان دانشگاه های مختلف و دستگاه های اجرایی در این کمیته حضور داشتند.
وی افزود: برنامه های مربوط به ایام دهه فجر در دانشگاه ها تدوین و ابلاغ شده است.
معاون فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: از روش های خلاقانه ای که دانشگاه ها، تشکل های دانشجویی و مجامع فرهنگی دانشجویی برای دهه فجر دارند استفاده خواهد شد.
هاشمی خاطرنشان کرد: همچنین دانشگاهیان 17 بهمن ماه با حضور در مرقد مطهر امام راحل با آرمان های امام(ره)، مقام معظم رهبری و شهدا تجدید میثاق می کنند.
وی گفت: همچنین از جامعه دانشگاهی کشور دعوت شده تا در راهپیمایی 22 بهمن ماه حضور پرشوری داشته باشند.
معاون فرهنگی وزارت علوم افزود: همچنین در راهپیمایی 22 بهمن ماه پیاده راه انقلاب با مشارکت دستگاه های اجرایی در مقابل دانشگاه تهران برگزار می شود.
هاشمی اظهار داشت: از دانشگاه ها درخواست کردیم تا جلسات سخنرانی چهره ها و افراد دانشگاهی را در ایام دهه فجر برگزار کنند.
وی تاکید کرد: به دانشگاه ها ابلاغ کردیم تا برنامه های مربوط به ایام دهه فجر با رویکرد مشارکت جویانه برگزار شود و بر این اساس زمینه حضور و فعالیت اساتید و دانشجویان در این برنامه ها فراهم شود.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۰:۴۴

جلسه شورای علمی هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی برگزار شد

جلسه شورای علمی هشتمین جشنواره بین المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت سالانه برگزار می‌شود تشکیل شد.

به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام واحد تبلیغات و اطلاع رسانی هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی، این شورای علمی با حضور دکتر سیدضیاء هاشمی، دبیر جشنواره، دکتر حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه، نماینده بنیاد ملی نخبگان، روسای کمیته‌های ۱۲ گانه جشنواره، دکتر سیدعبدالامیر‌ نبوی، دبیر علمی و دکتر رضا ماحوزی، دبیر اجرایی برگزار شد.
در این جلسه نتایج ارزیابی آثار در گروه های ۱۲گانه ارائه و برای طرح در شورای سیاست گذاری جمع‌بندی شد و هم چنین پیشنهادهای گروه‌های علمی درباره سایر بخش‌های جشنواره شامل مترجم برتر، شخصیت پیشرو و پیشکسوت علمی طرح و بررسی شد.
 

۹۵/۱۱/۱۱
۰۸:۴۳

تحصیل حدود 11 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاههای آمریکا

چندین سال است که توسعه علمی کشور ما بدون اتکا به کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا صورت گرفته است. ما چندین سال است که ارتباط علمی با کشور انگلستان نداریم و ارتباط علمی ما با کشور آمریکا نیز به علت دوران تحریمی که در آن قرار داشتیم در حداقل قرار داشت ولی با این وجود شاهد رشد و توسعه علمی در کشور بودیم.

خبرنامه دانشجویان ایران: رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: حدود 11 هزار نفر از دانشجویان ایرانی با هزینه های شخصی در دانشگاههای آمریکا شاغل به تحصیل هستند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، دکتر مجتبی صدیقی بعدازظهر امروز در نشستی مطبوعاتی راهکارهای وزارت علوم در مورد دانشجویان ایرانی دانشگاههای آمریکا را که به علت تصمیم غیرمنطقی رئیس جمهور این کشور در ایجاد محدودیت ورود ایرانیان به این کشور از تحصیل باز مانده اند تشریح کرد.
وی ادامه داد: ما این برخوردهای نژاد پرستانه را در عرصه ارتباطات علمی بین کشورها درست نمی دانیم. ارتباطات بین المللی کشورها باید فارغ از بحث های سیاسی و شخصی باشد.
صدیقی افزود: چندین سال است که توسعه علمی کشور ما بدون اتکا به کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا صورت گرفته است. ما چندین سال است که ارتباط علمی با کشور انگلستان نداریم و ارتباط علمی ما با کشور آمریکا نیز به علت دوران تحریمی که در آن قرار داشتیم در حداقل قرار داشت ولی با این وجود شاهد رشد و توسعه علمی در کشور بودیم.
وی تصریح کرد: این گونه نیست که این تصمیم گیری ها لطمه جدی به توسعه علمی کشور ما وارد کند. ما کماکان ارتباطات بین المللی خود را با کشورهای مستقل ادامه می دهیم و به ظرفیت ها و پتانسیل های داخل کشور اتکا کرده و به جلو پیش می رویم.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: در حال حاضر از کشور ما هیچ دانشجوی بورسیه ای در کشور آمریکا حضور ندارد تنها 4 دانشجوی بورسیه هستند که مهلت بورسیه آنها تمام شده است و هنوز فارغ التحصیل نشده اند و به زودی فارغ التحصیل خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: پس بنابراین در حوزه بورسیه ها ما مشکلی نداریم. چندین سال است که اعزام به شکل بورس کامل توسط ما به حداقل رسیده است و به کشور آمریکا اعزامی نداشته ایم.
صدیقی اظهار داشت: تعدادی از دانشجویان ایرانی با هزینه شخصی در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند که حدودا 11 هزار نفر می شوند که قالب آنها با ما در ارتباط هستند. از جهت استفاده از تسهیلاتی مانند تسهیلات غیرارزی، معافیت تحصیلی، استفاده از ارز مبادله ای. بنابراین می توان گفت 85 درصد از این جمعیت با ما در ارتباط هستند.
رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: این تصمیم رئیس جمهور آمریکا در حوزه دانشجویی شاید در 3 مورد مشکلی ایجاد کند. اول دانشجویان دکتری داخل که برای فرصت مطالعاتی 6 تا 9 ماه به این کشور اقدام کرده بودند که حدود 147 نفر هستند.
وی افزود: برخی از دانشجویان نیز به تازگی برای این فرصت تحقیقاتی در حال اقدام بودند. برخی تا مرز دریافت ویزا نیز پیش رفته بودند که تا مرز ممنوعیت مواجه شدند. این دانشجویان فرصت دارند تا برای کشورهای دیگر اقدام کنند اگر مهلت اقدام آنها به اتمام برسد یک نیم سال به این دانشجویان مهلت داده می شود تا بتوانند از دانشگاههای کشورهای دیگر پذیرش بگیرند. وزارت علوم نیز در طول تحصیل مساعدت هایی برای این دانشجویان خواهد داشت.
صدیقی خاطرنشان کرد: دسته دوم دانشجویان ایرانی در آمریکا که ممکن است برای آنها مشکل ایجاد شده باشددانشجویانی هستند که در کشور آمریکا مشغول به تحصیل هستند ولی برای دیدار خانواده به کشور مراجعه کردند و برای برگشت با مشکل مواجه شده اند. ما آمادگی کامل داریم که برای انتقال این دانشجویان به دانشگاههای داخل اقدام کنیم که این دانشجویان می توانند درخواست خود را ارائه دهند تا در شورای انتقال مطرح شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: دسته سوم، دانشجویانی هستند که برای تسهیلات نظام وظیفه اقدام کرده بودند و پذیرش گرفته بودند که با هزینه شخصی به کشور آمریکا مراجعه کنند اما با مشکل مواجه شده اند. در این زمینه نیز وزارت علوم از این دانشجویان حمایت کرده و با نظام وظیفه رایزنی می کند تا بتواند مهلتی که به این دانشجویان داده شده و بنا به این شرایط در حال اتمام است، تمدید شود تا این دانشجویان بتوانند از یک کشور دیگر پذیرش دریافت کنند.
وی ادامه داد: این سه گروهی بودند که با مشکل مواجه شده بودند. ما به این دانشجویان اطمینان خاطر می دهیم که مجموعه وزارت علوم آمادگی دارد تا با مساعدت هایی که انجام می دهد مشکل این دانشجویان رفع شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت:ما آمادگی داریم که هرگونه تسهیلاتی را برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آمریکا از جمله انتقال به دانشگاههای داخل در صورتی که تمایل داشته باشند انجام دهیم و کماکان از این دانشجویان حمایت می کنیم تا مشکل آنها رفع شود.
وی افزود: اگر دانشجویان ایرانیان شاغل به تحصیل در خارج تمایل داشته باشند که در داخل ادامه تحصیل دهند می توانند برای طرح در شورای انتقال وزارت علوم درخواست خود را ارائه دهند و اگر برای ادامه تحصیل در دانشگاههای داخل اقدام کنند از ترم آینده تحصیل آنها آغاز می شود بنابراین بین تحصیل در داخل و خارج در این مدت فرصت دارند که تصمیم گیری کنند. وزارت علوم این فرصت را به این دانشجویان می دهد تا با اطمینان خاطر برنامه ریزی کنند.
صدیقی درباره اینکه آیا درخواستی نیز از طرف دانشجویانی که پشت مرزها قرار گرفته اند به سازمان امور دانشجویان ارائه شده است گفت: ایمیل هایی ارسال شده است همچنین برخی دانشجویانی که قرار بود برای فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا اعزام شوند خواستار تغییر کشور برای انجام فرصت مطالعاتی بودند.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۲:۰۶

مشاور وزیر علوم در امور زنان عنوان کرد؛ سهم 16.2 درصدی زنان در هیأت علمی/ هرم هیأت علمی مردانه است

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده با اعلام اینکه سهم اعضای هیأت علمی زن در آموزش عالی 16.2 درصد و سهم مردان حدود 84 درصد است، گفت: این به معنای عدم کامل تعادل جنسیتی است. آمارها بیان کننده این است که هرم هیات علمی و مدیریتی در آموزش عالی کاملا مردانه است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پانا، حجازی در نشست مشاوران روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده که امروز در محل وزارت علوم برگزار شد، اظهارداشت: میزان مدیریت زنان در آموزش عالی بین 14 تا 24 درصد است.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده افزود: هدف ما تغییر موقعیت زنان است که با ایجاد بسترهای قانونی برای بهره مندی زنان برای ظرفیت های یکسان ایجاد می شود. توانمندسازی به معنای ارتقای سطح آگاهی افراد به اهمیت مشاوره و امور خانواده است. در واقع توانمندسازی یکی از شاخصه های توسعه است.
وی ادامه داد: اینکه چرا در وزارت علوم دنبال تغییر موقعیت زنان هستیم به دلیل اهمیت جایگاه زنان است. روندی از پیش از انقلاب بود که موجب شکاف تعداد دانشجویان زنان و مردان بود این شکاف تغییر کرده به طوری که امروز 54 درصد مردان و 46 درصد زنان را داریم.
حجازی در ادامه سخنان خود افزود: نسبت ورود دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی به تعادل جنسیتی در این زمینه می رسیم حتی در زمینه دکتری تخصصی در زمینه گروه های تحصیلی هم باز هم به همین ترتیب است در علوم پایه، کشاورزی و مابقی قسمت ها به تعادل رسیده ایم و حتی در علوم پزشکی شاخص ها بالاتر از مردان است.
وی اضافه کرد: اعضای هیأت علمی در وزارت علوم و سایر دستگاه های زیر مجموعه 16.2 درصد است و سهم مردان حدود 84 درصد است که این به معنای عدم کامل تعادل جنسیتی است. کمترین میزان استاد زن، دانشیار و مربی را داریم. از طرفی وضعیت دانش آموختگان در دکتری تخصصی 42 درصد فارغ التحصیل زن داریم  که با آمار اعضای هیأت علمی همخوانی ندارد.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده با بیان اینکه آمارها بیان کننده این است که هرم  هیات علمی مردانه است، گفت: هر چند هرم دانشجویی به تعادل جنسیتی رسیده اما هرم مدیریتی هم کاملا مردانه است. از طرفی سهم زنان در هیأت علمی تناسب ندارد و برنامه ریزی در این حوزه ضرورت دارد.
وی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای توان افزایی بالابردن نسبت تولید علم زنان گفت: حضور زنان در مناصب و نقش مهم تر آنان در اقتصاد کشور و رساندن ایران 1404 به وضعیت علمی منطقه است برای تبدیل این ضرورت به عمل چند اقدام صورت گرفته است که می توان به تقویت جایگاه مشاور وزیر در امور زنان خانواده، انتخاب مشاور در امور زنان و خانواده در دانشگاه های سطح یک و دو، تشکیل شورای سیاست گذاری زنان و خانواده و در نهایت تهیه سند اهداف و وظایف مشاوران در امور زنان است که بر اساس سند شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده و ابلاغ خواهد شد صورت گرفته است.
حجازی همچنین با اشاره به تفاهم نامه سه جانبه در حوزه فعالیت مشاوران زنان گفت: تلاش هایی برای فعال کردن تفاهم نامه سه جانبه میان وزارت علوم، معاونت علمی ریاست جمهوری و معاونت زنان تدوین شده است. این سند برای 3 گروه هدف(دانشجویان، هیأت علمی و کارکنان زن) تهیه شده که امیدواریم هر چه سریعتر به سرانجام برسد.
وی خطاب به مشاوران روسای دانشگاه ها در امور زنان گفت: با کمک مشاوران ترسیمی از وضعیت زنان را خواهیم داشت و امیدواریم بتوانیم اولویت ها را در زمینه رفاهی از جمله احیای مهدهای کودک، خوابگاه دختران، اولویت های فرهنگی، قوانین و مقررات، بحث مدیریتی آموزشی و پژوهشی و شناسایی زنان توانمند در دانشگاه ها را دنبال کنیم.
مشاور وزیر علوم در امور زنان گفت: شعار ما در سال آینده توسعه شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد زنان است که امیدواریم با کمک مشاوران روسای دانشگاه ها در امور زنان محقق شود.
حجازی در پایان با بیان اینکه مسایل زنان بی شمار است و یک شبه حل نمی شود، خاطرنشان کرد: با هدف گذاری مناسب می توان در مدت کوتاهی به اهداف رسید. 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۱۸

مشاور وزیر منتشر کرد؛ جداول نسبت اساتید و دانشجویان زن و مرد در کشور

مشاور وزیر علوم در امور بانوان گفت: شاید شعار ما در سال ۹۶ توسعه شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری زنان باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، الهه حجازی امروز در نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده که صبح امروز در وزارت علوم گفت: مشارکت فعال زنان در عرصه های مختلف و همچنین شناسایی موانع دستیابی آنها به شرایط مطلوب یکی از اصول مهم در نظام مقدس جمهوری اسلامی است و هموار کردن بسترمشارکت و ارتقاء آن در هر یک از دستگاه‌های اجرایی مسیر خود را دارد.
وی ادامه داد: وزارت علوم به عنوان یکی از مهمترین نهادهای تولید علم با بیشترین تعداد زنان فرهیخته عزم جدی برای بهبود وضعیت زنان و ارتقاء مشارکت آنان دارد و این مهم را با جریان سازی جنسیتی آغاز خواهد کرد.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان خاطرنشان کرد: جنسیت در کنار ویژگی‌های زیست شناختی ویژه دو جنس، اشاره به باورهای فرهنگی- اجتماعی در مورد زنان و مردان دارد که می تواند هیچگونه مبنای زیستی هم نداشته باشد.
وی ادامه داد: این باورها که منجر به تقسیم نقش‌ها شده است، مشارکت زنان را در عرصه‌های مختلف تصمیم سازی، مدیریتی و برنامه ریزی کاهش داده است. این باورها در واقع همان سقف شیشه‌ای را ساخته است. این سقف در تمامی دنیا وجود دارد و تفاوت فقط در میزان قطر آن است.
حجازی تصریح کرد: برای مثال در کره جنوبی ۱۸درصد پژوهشگران زن هستند در اتحادیه اروپا ۳۳ درصد و در ایران اعضای هیات علمی ۲۴ درصد و در عربستان سعودی حدود ۲ درصد است، میزان مدیریت زنان در جهان بین ۱۴ تا ۲۵ درصد است.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان افزود: به کار بردن مفهوم جریان سازی جنسیتی منوط به نهادیه کردن مسائل جنسیتی در بطن فرآیندهای وزارت خانه است. ساز و کار آن با حفظ ارزش‌ها، هنجارها و اعتقادات، تغییر نگرش مردان نسبت به توانمندی‌های زنان و کلیشه زدایی و ادراک مثبت زنان نسبت به توانمندی و کارآمدی خود است. بنابراین جریان سازی جنسیتی می‌بایست به تغییر موقعیت زنان و بهبود آن منجر شود.
وی ادامه داد: آمارها بیانگر وجود یک ساختار هیات علمی مردانه در آموزش عالی است در حالی که تعداد دانشجویان نزدیک به تعادل جنسیتی است.
حجازی در بخش دیگری از سخنانش افزود: درصد پایین رتبه‌های علمی اعضای هیات علمی زن می‌بایست در برنامه ریزی در نظر گرفته شود. ۴۰ درصد فارغ التحصیل زن در دوره دکتری تخصصی هستند و تنها ۱۶ درصد اعضای هیات علمی را زنان تشکیل می دهند.
وی ادامه داد: تحلیل جنسیتی موجب می‌شود تا نقش، مسئولیت و پایگاه زنان و مردان و همچنین دسترسی آنان به منابع، منافع و فرصت‌ها مشخص شود و عدالت جنسیتی برقرار شود.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان افزود: سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه ها در امور زنان و خانواده براساس دو سند بالا دستی ارتقاء تهیه شده که توسط وزیرعلوم در آینده ابلاغ خواهد شد.
وی ادامه داد: این سند ضمن توجه به سه گروه هدف خود یعنی دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان زن، بیشتر به چارچوب کلی و کلان برنامه ریزی جنسیت محور در آموزش عالی کشور اشاره دارد.
حجازی افزود: به عبارت دیگر سند اهداف و وظایف با ایجاد همگرایی در فعالیت‌های مشاوران، از آنان می‌خواهد که به شناسایی مسائل و اولویت‌های بومی و منطقه ای خود بپردازند.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان با بیان اینکه برنامه‌های ما به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی زنان دانشگاهی است، افزود: برای ما مهم است که زنان هیات علمی دانش خود را به ثروت تبدیل کنند. شاید شعار ما در سال ۹۶ توسعه شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری زنان باشد.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۳۶

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده خبرداد تصویب سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان

مشاور وزیر علوم در امور زنان ضمن اشاره به تصویب سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان، بر توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد و پارک‌های فناوری زنان در سال 96 تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، الهه حجازی در نشست مشاوران امور زنان و خانواده دانشگاه‌ها با وزیر علوم با بیان اینکه مشارکت فعال زنان در عرصه‌های مختلف و شناسایی موانع دستیابی آنها به شرایط مطلوب یکی از اصول مهم در نظام جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: هموار کردن بستر مشارکت و ارتقاء آن در هر یک از دستگاه‌های اجرایی مسیر خود را دارد.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده افزود: وزارت علوم به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای تولید علم با بیشترین تعداد زنان فرهیخته عزم جدی برای بهبود وضعیت زنان و ارتقاء مشارکت آنان  و این مهم را با جریان‌سازی جنسیتی آغاز خواهد کرد.
وی با بیان اینکه باورهای فرهنگی و اجتماعی در مورد زنان و مردان منجر به تقسیم نقش‌ها شده و مشارکت زنان را در عرصه‌های مختلف تصمیم سازی، مدیریتی و برنامه‌ریزی کاهش داده است، این باورها را به سقفی شیشه‌ای تشبیه کرد که گستره آن تمام دنیا را با میزان‌های متفاوت شامل می‌شود.
حجازی تصریح کرد: بکار بردن مفهوم جریان‌سازی جنسیتی منوط به نهادینه کردن مسائل جنسیتی در بطن فرآیندهای وزارتخانه است که سازوکار آن با حفظ ارزش‌ها، هنجارها و اعتقادات، تغییر نگرش مردان نسبت به توانمندی‌های زنان و کلیشه‌زدایی و ادراک مثبت زنان نسبت به توانمندی و کارآمدی خود است بنابراین جریان‌سازی جنسیتی باید به تغییر موقعیت زنان و بهبود آن منجر شود.
وی با بیان اینکه رویکردهای مختلفی برای تغییر موقعیت زنان ارائه شده است، گفت: رویکرد تواناسازی و توان‌افزایی برای وزارت علوم می‌تواند بهترین رویکرد باشد، هدف در این رویکرد ایجاد بسترهای قانونی و نیز اجتماعی مورد نیاز برای بهره‌مندی زنان از ظرفیت‌های بالقوه یکسان برای نقش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی و ایجاد فرصت تصمیم‌گیری و انتخاب است.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه تواناسازی به معنای ارتقاء سطح آگاهی افراد نسبت به اهمیت مشارکت در امور و رسیدن به سطحی از کنترل بر شرایط است، توانمندسازی را یکی از شاخص‌های توسعه عنوان کرد.
وی در ادامه به ارائه آماری در مورد وضعیت دانشجویی و هیات علمی پرداخت و گفت: زنان تنها 16 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تشکیل داده‌اند. همچنین درصد حضور زنان در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه‌ای و دکتری تخصصی به ترتیب 35، 52، 35،51 و 37 درصد است که در مجموع 45 درصد دانشجویان کشور را زنان تشکیل می‌دهند.
حجازی تاکید کرد: آمارها بیانگر وجود یک ساختار هیات علمی مردانه در آموزش عالی است؛ در حالی که تعداد دانشجویان نردیک به تعادل جنسیتی است.
وی تصریح کرد: در نظر گرفتن نیازها و توانمندی‌ها بر حسب جنسیت و حضور چشمگیر زنان در آمورش عالی به ویژه در بخش دانشجویی در قالب ضرورت برنامه‌ریزی حساس به جنسیت ویژگی‌های این گروه را در برنامه‌ریزی‌ها خازرنصان می‌کند. 40 درصد فارغ‌التحصیلان زن در دوره دکتری تخصصی و تنها 16 درصد اعضای هیات علمی ضرورت برنامه‌ریزی جنسیتی است. تحلیل جنسیتی منجر به تعببن نقش، مسئولیت و پایگاه زنان و مردان و دسترسی آنان بر منابع، منافع و فرصت‌ها و در نهایت عدالت جنسیتی می‌شود.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده به سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده بر اساس دو سند بالادستی ارتقا مشارکت زنان در آموزش عالی مصوب شواری عالی انقلاب فرهنگی و سیاست‌های ابلاغ مقام معظم رهبری در ارتباط با خانواده اشاره کرد و گفت: این سند در شورای سیاست گذاری به تصویب برسد.
وی توضیح داد: این سند ضمن توجه به سه گروه هدف یعنی دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان زن بیشتر به یک چارچوب کلی و کلان برنامه‌ریزی جنسیت محور در آموزش عالی کشور اشاره دارد در حالیکه برنامه‌های مشخص و قابل اجرا در سطح هر دانشگاه، باید تابع شرایط و مقتضیات همان دانشگاه باشد.
حجازی با اشاره به اینکه برنامه‌های ما در پی ارتقاء کیفیت زندگی زنان دانشگاهی است، گفت: بنابرابن توجه به اولویت‌های رفاهی، فرهنگی، قوانین و مقررات، مدیریتی و آموزشی و پژوهشی حائز اهمیت است.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده در پایان خاطرنشان کرد: شعار ما در سال 96 توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد و پارک‌های فناوری زنان است.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۳۱

مشاور امور بانوان وزارت علوم مطرح کرد تحصیل ۴۰ درصد فارغ التحصیل خانم در دوره دکتری تخصصی/ به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی زنان دانشگاهی هستیم

مشاور امور بانوان وزارت علوم گفت: باید درصد پایین رتبه‌های علمی اعضای هیات علمی زن در برنامه‌ریزی‌ها مدنظر باشد؛ ۴۰ درصد فارغ التحصیل زن در دوره دکتری تخصصی هستند و تنها ۱۶ درصد اعضای هیات علمی را زنان تشکیل می‌دهند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، الهه حجازی، مشاور امور زنان وزارت علوم در نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده که امروز در وزارت علوم برگزار شد، گفت: مشارکت فعال زنان در عرصه های مختلف و همچنین شناسایی موانع دستیابی آنها به شرایط مطلوب یکی از اصول مهم در نظام مقدس جمهوری اسلامی است و هموار کردن بستر مشارکت و ارتقاء آن در هر یک از دستگاه‌های اجرایی مسیر خود را دارد.
 
وی ادامه داد: وزارت علوم به عنوان یکی از مهمترین نهادهای تولید علم با بیشترین تعداد زنان فرهیخته، عزم جدی برای بهبود وضعیت زنان و ارتقاء مشارکت آنان دارد و این مهم را با جریان سازی جنسیتی آغاز خواهد کرد.
 
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان خاطرنشان کرد: جنسیت در کنار ویژگی‌های زیست شناختی ویژه دو جنس، اشاره به باورهای فرهنگی- اجتماعی در مورد زنان و مردان دارد که می تواند هیچگونه مبنای زیستی هم نداشته باشد.
 
وی ادامه داد: این باورها که منجر به تقسیم نقش‌ها شده است، مشارکت زنان را در عرصه‌های مختلف تصمیم سازی، مدیریتی و برنامه ریزی کاهش داده است. این باورها در واقع همان سقف شیشه‌ای را ساخته است. این سقف در تمامی دنیا وجود دارد و تفاوت فقط در میزان قطر آن است.
 
حجازی تصریح کرد: برای مثال در کره جنوبی ۱۸درصد پژوهشگران زن هستند. در اتحادیه اروپا ۳۳ درصد و در ایران اعضای هیات علمی ۲۴ درصد و در عربستان سعودی حدود ۲ درصد است؛ میزان مدیریت زنان در جهان بین ۱۴ تا ۲۵ درصد است.
 
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان افزود: به کار بردن مفهوم جریان سازی جنسیتی منوط به نهادیه کردن مسائل جنسیتی در بطن فرآیندهای وزارت خانه است. ساز و کار آن با حفظ ارزش‌ها، هنجارها و اعتقادات، تغییر نگرش مردان نسبت به توانمندی‌های زنان و کلیشه زدایی و ادراک مثبت زنان نسبت به توانمندی و کارآمدی خود است. بنابراین جریان سازی جنسیتی می‌بایست به تغییر موقعیت زنان و بهبود آن منجر شود.
وی ادامه داد: آمارها بیانگر وجود یک ساختار هیات علمی مردانه در آموزش عالی است در حالی که تعداد دانشجویان نزدیک به تعادل جنسیتی است.
 
حجازی در بخش دیگری از سخنانش افزود: درصد پایین رتبه‌های علمی اعضای هیات علمی زن می‌بایست در برنامه ریزی در نظر گرفته شود. ۴۰ درصد فارغ التحصیل زن در دوره دکتری تخصصی هستند و تنها ۱۶ درصد اعضای هیات علمی را زنان تشکیل می دهند.
 
وی ادامه داد: تحلیل جنسیتی موجب می‌شود تا نقش، مسئولیت و پایگاه زنان و مردان و همچنین دسترسی آنان به منابع، منافع و فرصت‌ها مشخص شود و عدالت جنسیتی برقرار شود.
 
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان افزود: سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه ها در امور زنان و خانواده براساس دو سند بالا دستی ارتقاء تهیه شده که در آینده توسط وزیرعلوم ابلاغ خواهد شد.
 
وی ادامه داد: این سند ضمن توجه به سه گروه هدف خود یعنی دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان زن، بیشتر به چارچوب کلی و کلان برنامه ریزی جنسیت محور در آموزش عالی کشور اشاره دارد.
 
حجازی افزود: به عبارت دیگر سند اهداف و وظایف با ایجاد همگرایی در فعالیت‌های مشاوران، از آنان می‌خواهد که به شناسایی مسائل و اولویت‌های بومی و منطقه ای خود بپردازند.
 
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بانوان با بیان اینکه برنامه‌های ما به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی زنان دانشگاهی است، گفت: برای ما مهم است که زنان هیات علمی دانش خود را به ثروت تبدیل کنند. شاید شعار ما در سال ۹۶ توسعه شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری زنان باشد.
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۵۰

شکاف میان تعداد دانشجویان زن و مرد نسبت به پیش از انقلاب تغییر کرده است

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده گفت: شکاف میان تعداد دانشجویان زن و مرد نسبت به پیش از انقلاب تغییر پیدا کرده و هم اکنون 54 درصد مردان و 46 درصد زنان در دانشگاه‌ها حضور دارند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، الهه حجازی مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده در نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده، مشارکت فعال زنان در عرصه‌های مختلف و همچنین شناسایی موانع دستیابی آنها به شرایط مطلوب را، یکی از اصول مهم در نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و افزود: هموار کردن بستر مشارکت و ارتقای آن در هر یک از دستگاه‌های اجرایی مسیر خود را دارد.
وی تصریح کرد: وزارت علوم به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای تولید علم با بیشترین تعداد زنان فرهیخته، عزم جدی برای بهبود وضعیت زنان و ارتقای مشارکت آنان دارد.
حجازی افزود: رویکردهای مختلفی برای تغییر موقعیت زنان ارائه شده است. شاید رویکرد تواناسازی و توان‌افزایی برای وزارت علوم بهترین رویکرد باشد. هدف این رویکرد ایجاد بسترهای قانونی و نیز اجتماعی مورد نیاز برای بهره‌مندی زنان از ظرفیت‌های بالقوه یکسان برای نقش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی، ایجاد فرصت تصمیم‌گیری و انتخاب است.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی یکی از شاخص‌های توسعه نیز محسوب می‌شود بیان کرد: تواناسازی به معنای ارتقای سطح آگاهی افراد نسبت به اهمیت مشارکت در امور و رسیدن به سطحی از کنترل بر شرایط است.
حجازی در ادامه گزارشی از وضعیت حوزه زنان و خانواده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه کرد و افزود: شکاف میان تعداد دانشجویان زن و مرد نسبت به پیش از انقلاب تغییر پیدا کرده و هم اکنون 54 درصد مردان و 46 درصد زنان در دانشگاه‌ها حضور دارند.
وی تصریح کرد: در همه مقاطع تحصیلی و حتی در مقطع دکترای تخصصی به یک تعادل جنسیتی نزدیک شده‌ایم. در زمینه رشته‌ها و گروه‌های تحصیلی (به استثنای رشته فنی و مهندسی) نیز به نوعی تعادل وجود دارد.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده با ارائه آماری از نسبت اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی بیان داشت: اعضای هیئت علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌هایی که از این وزارتخانه مجوز دارند حدود 2,16 درصد است و سهم مردان از هیئت علمی حدود 84 درصد است.
حجازی خاطرنشان کرد: آمارها بیانگر وجود یک ساختار هیئت علمی مردانه در آموزش عالی است در حالی که هرم دانشجویی نزدیک به تعادل جنسیتی است تصریح کرد: تحلیل آمارها بیانگر دو نکته اساسی ضرورت برنامه‌ریزی حساس به جنسیت و ضرورت برنامه‌های توان افزایی است.
وی در زمینه ضرورت‌ برنامه‌های توان افزایی به بالا بردن توان و کارآمدی جامعه هدف، بالا رفتن نسبت تولید علم زنان، حضور در مناصب مدیریتی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری، نقش مهم‌تر در اقتصاد کشور با مشارکت در تبدیل دانش به ثروت و نقش مهم در رساندن ایران افق 1404 به عنوان مرجعیت علمی منطقه اشاره کرد.
حجازی تقویت جایگاه مشاور وزیر در امور زنان و خانواده، انتخاب مشاور در امور زنان و خانواده در دانشگاه‌های سطح یک و دو، تشکیل شورای سیاست‌گذاری در حوزه زنان و خانواده در ستاد، تهیه سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده بر اساس دو سند بالادستی ارتقای مشارکت زنان در آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست‌های خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری (این سند در شورای سیاست‌گذاری به تصویب رسیده است و توسط مقام وزارت ابلاغ خواهد شد) و فعال کردن تفاهم‌نامه سه جانبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و معاونت علمی و فناوری را از اقدامات اساسی برای تبدیل ضرورت برنامه‌ریزی حساس به جنسیت و توان افزایی به عمل نام برد.
وی در خصوص سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: این سند ضمن توجه به سه گروه هدف خود یعنی دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارکنان زن، بیشتر به یک چارچوب کلی و کلان برنامه‌ریزی جنسیت‌محور در آموزش عالی کشور اشاره کرد، در حالی که برنامه‌های مشخص و قابل اجرا در سطح هر دانشگاه، بی‌گمان باید تابع شرایط و مقتضیات همان دانشگاه باشد. به عبارت دیگر سند اهداف و وظایف با ایجاد هم‌گرایی در فعالیت‌های مشاوران، از آنان می‌خواهد که به شناسایی مسائل و اولویت‌های بومی و منطقه‌ای خود بپردازند. طبیعتا ضمن وجود مسائل مشترک، مهم است مسائل هر دانشگاه نیز شناسایی شود تا بتوانیم ترسیم درستی از وضعیت زنان در آموزش عالی داشته باشیم. این امر مشارکت جدی شما مشاوران را می‌طلبد.
حجازی با بیان اینکه در برنامه‌ها به دنبال ارتقای کیفیت زندگی زنان دانشگاهی هستیم افزود: توجه به اولویت‌های رفاهی، فرهنگی، قوانین و مقررات، مباحث مدیریتی، آموزشی و پژوهشی حائز اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه آنچه مربوط به زنان است بسیار گسترده است و نمی‌توان یک شبه به حل آن اقدام کرد گفت: در شورای سیاست‌گذاری مهم این است که زنان هیئت علمی دانش خود را تبدیل به ثروت کنند تا نقشی مهم در اشتغال داشته باشند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۵:۴۷

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده: به دنبال ارتقای کیفیت زندگی زنان دانشگاهی هستیم

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده گفت: در برنامه‌ها به دنبال ارتقای کیفیت زندگی زنان دانشگاهی هستیم و در این خصوص توجه به اولویت‌های رفاهی، فرهنگی، قوانین و مقررات، مباحث مدیریتی، آموزشی و پژوهشی حائز اهمیت است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر الهه حجازی در نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده، مشارکت فعال زنان در عرصه‌های مختلف و همچنین شناسایی موانع دستیابی آنها به شرایط مطلوب را، یکی از اصول مهم در نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و افزود: هموار کردن بستر مشارکت و ارتقای آن در هر یک از دستگاه‌های اجرایی مسیر خود را دارد.
وی تصریح کرد: وزارت علوم به عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای تولید علم با بیشترین تعداد زنان فرهیخته، عزم جدی برای بهبود وضعیت زنان و ارتقای مشارکت آنان دارد.
دکتر حجازی افزود: رویکردهای مختلفی برای تغییر موقعیت زنان ارائه شده است. شاید رویکرد تواناسازی و توان‌افزایی برای وزارت علوم بهترین رویکرد باشد. هدف این رویکرد ایجاد بسترهای قانونی و نیز اجتماعی مورد نیاز برای بهره‌مندی زنان از ظرفیت‌های بالقوه یکسان برای نقش‌آفرینی اقتصادی و اجتماعی، ایجاد فرصت تصمیم‌گیری و انتخاب است.
وی با اشاره به اینکه توانمندسازی یکی از شاخص‌های توسعه نیز محسوب می‌شود بیان کرد: تواناسازی به معنای ارتقای سطح آگاهی افراد نسبت به اهمیت مشارکت در امور و رسیدن به سطحی از کنترل بر شرایط است.
دکتر حجازی در ادامه گزارشی از وضعیت حوزه زنان و خانواده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه کرد و افزود: شکاف میان تعداد دانشجویان زن و مرد نسبت به پیش از انقلاب تغییر پیدا کرده و هم اکنون 54% مردان و 46% زنان در دانشگاه‌ها حضور دارند.
وی تصریح کرد: در همه مقاطع تحصیلی و حتی در مقطع دکترای تخصصی به یک تعادل جنسیتی نزدیک شده‌ایم. در زمینه رشته‌ها و گروه‌های تحصیلی (به استثنای رشته فنی و مهندسی) نیز به نوعی تعادل وجود دارد.
مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده با ارائه آماری از نسبت اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی بیان داشت: اعضای هیئت علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌هایی که از این وزارتخانه مجوز دارند حدود 2,16% است و سهم مردان از هیئت علمی حدود 84% است.
دکتر حجازی خاطرنشان کرد: آمارها بیانگر وجود یک ساختار هیئت علمی مردانه در آموزش عالی است در حالی که هرم دانشجویی نزدیک به تعادل جنسیتی است تصریح کرد: تحلیل آمارها بیانگر دو نکته اساسی ضرورت برنامه‌ریزی حساس به جنسیت و ضرورت برنامه‌های توان افزایی است.
وی در زمینه ضرورت‌ برنامه‌های توان افزایی به بالا بردن توان و کارآمدی جامعه هدف، بالا رفتن نسبت تولید علم زنان، حضور در مناصب مدیریتی، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری، نقش مهم‌تر در اقتصاد کشور با مشارکت در تبدیل دانش به ثروت و نقش مهم در رساندن ایران افق 1404 به عنوان مرجعیت علمی منطقه اشاره کرد.
دکتر حجازی تقویت جایگاه مشاور وزیر در امور زنان و خانواده، انتخاب مشاور در امور زنان و خانواده در دانشگاه‌های سطح یک و دو، تشکیل شورای سیاست‌گذاری در حوزه زنان و خانواده در ستاد، تهیه سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده بر اساس دو سند بالادستی ارتقای مشارکت زنان در آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست‌های خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری (این سند در شورای سیاست‌گذاری به تصویب رسیده است و انشاءا... توسط مقام محترم وزارت ابلاغ خواهد شد) و فعال کردن تفاهم‌نامه سه جانبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و معاونت علمی و فناوری را از اقدامات اساسی برای تبدیل ضرورت برنامه‌ریزی حساس به جنسیت و توان افزایی به عمل نام برد.
وی درخصوص سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: این سند ضمن توجه به سه گروه هدف خود یعنی دانشجویان، اعضای هیئت علمی و کارکنان زن، بیشتر به یک چارچوب کلی و کلان برنامه‌ریزی جنسیت‌محور در آموزش عالی کشور اشاره کرد، در حالی که برنامه‌های مشخص و قابل اجرا در سطح هر دانشگاه، بی‌گمان باید تابع شرایط و مقتضیات همان دانشگاه باشد. به عبارت دیگر سند اهداف و وظایف با ایجاد هم‌گرایی در فعالیت‌های مشاوران، از آنان می‌خواهد که به شناسایی مسائل و اولویت‌های بومی و منطقه‌ای خود بپردازند. طبیعتا ضمن وجود مسائل مشترک، مهم است مسائل هر دانشگاه نیز شناسایی شود تا بتوانیم ترسیم درستی از وضعیت زنان در آموزش عالی داشته باشیم. این امر مشارکت جدی شما مشاوران را می‌طلبد.
دکتر حجازی با بیان اینکه در برنامه‌ها به دنبال ارتقای کیفیت زندگی زنان دانشگاهی هستیم افزود: توجه به اولویت‌های رفاهی، فرهنگی، قوانین و مقررات، مباحث مدیریتی، آموزشی و پژوهشی حائز اهمیت است.
وی با اشاره به اینکه آنچه مربوط به زنان است بسیار گسترده است و نمی‌توان یک شبه به حل آن اقدام کرد گفت: در شورای سیاست‌گذاری مهم این است که زنان هیئت علمی دانش خود را تبدیل به ثروت کنند تا نقشی مهم در اشتغال داشته باشند.
 
کد خبر: 288547

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۴۴

پرداخت وام ویژه دانشجویان دکترا تسهیل شد

نحوه ضمانت برای دریافت وام ویژه دانشجویان دکترا با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشگاه‌ها تسهیل شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، نحوه ضمانت برای دریافت وام ویژه دانشجویان دکترا با ابلاغ بخشنامه‌ای از سوی ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به دانشگاه‌ها تسهیل شد.
در این در این بخشنامه که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده، تاکید شده است: با توجه به بررسی‌های به عمل آمده در خصوص مشکلات دانشجویان دکتری در خصوص ضمانت وام ویژه دکتری و به منظور تسهیل در پرداخت این وام به استحضار می‌رساند، از زمان ابلاغ این بخشنامه با رعایت قوانین و مقررات، سپردن یک سند تعهد محضری جهت دریافت تا 150 میلیون ریال با یک ضامن و ارایه سند تعهد دوم صرفا برای مبالغ وام بیش از 150 میلیون ریال لازم الاجرا است.  همچنین اسناد تعهد مقطع کارشناسی ارشد به شرط اینکه بیش از سه سال از تاریخ آن نگذشته باشد، قابل قبول است.
لازم به ذکر است ثبت‌نام مرحله دوم تقاضای وام دکتری از دوم بهمن ماه آغاز شده و تا 30 بهمن ماه امکان ثبت نام متقاضیان این وام فراهم است.

۹۵/۱۱/۱۱
۰۹:۲۶

با ابلاغ بخشنامه از سوی صندوق رفاه دانشجویان؛ پرداخت وام ویژه دکتری تسهیل شد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با ابلاغ بخشنامه ای به دانشگاه‌ها در خصوص ضمانت وام ویژه دکتری از تسهیل شدن روند پرداخت وام ویژه دکتری خبر داد.

به گزارش ایسنا، ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، بخشنامه ای درخصوص ضمانت وام ویژه دکتری به دانشگاه ها ابلاغ کرد که در متن این بخشنامه آمده است: با توجه به بررسی های به عمل آمده در خصوص مشکلات دانشجویان دکتری در خصوص ضمانت وام ویژه دکتری و به منظور تسهیل در پرداخت این وام به استحضار می رساند، از تاریخ ابلاغ این بخشنامه با رعایت قوانین و مقررات سپردن یک سند تعهد محضری جهت دریافت تا ۱۵۰ میلیون ریال با یک ضامن و ارایه سند تعهد دوم صرفا برای مبالغ وام بیش از ۱۵۰ میلیون ریال لازم الاجرا است.
بر اساس این بخشنامه که در تاریخ ۶ بهمن ۹۵ به دانشگاه ها ابلاغ شده است، اسناد تعهد مقطع کارشناسی ارشد به شرط اینکه بیش از سه سال از تاریخ آن نگذشته باشد، قابل قبول است.
به گزارش روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان، ثبت نام مرحله دوم تقاضای وام دکتری از دوم بهمن ماه آغاز شده و تا ۳۰ بهمن ماه امکان ثبت نام متقاضیان این وام فراهم است.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۰۵

پرداخت وام ویژه دکتری تسهیل شد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با ابلاغ بخشنامه ای به دانشگاه‌ها در خصوص ضمانت وام ویژه دکتری از تسهیل شدن روند پرداخت وام ویژه دکتری خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، بخشنامه ای درخصوص ضمانت وام ویژه دکتری به دانشگاه ها ابلاغ کرد که در متن این بخشنامه آمده است: با توجه به بررسی های به عمل آمده در خصوص مشکلات دانشجویان دکتری در خصوص ضمانت وام ویژه دکتری و به منظور تسهیل در پرداخت این وام به استحضار می رساند، از تاریخ ابلاغ این بخشنامه با رعایت قوانین و مقررات سپردن یک سند تعهد محضری جهت دریافت تا ۱۵۰ میلیون ریال با یک ضامن و ارایه سند تعهد دوم صرفا برای مبالغ وام بیش از ۱۵۰ میلیون ریال لازم الاجرا است.
بر اساس این بخشنامه که در تاریخ ۶ بهمن ۹۵ به دانشگاه ها ابلاغ شده است، اسناد تعهد مقطع کارشناسی ارشد به شرط اینکه بیش از سه سال از تاریخ آن نگذشته باشد، قابل قبول است.
به گزارش روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان، ثبت نام مرحله دوم تقاضای وام دکتری از دوم بهمن ماه آغاز شده و تا ۳۰ بهمن ماه امکان ثبت نام متقاضیان این وام فراهم است.
201
منبع: ایسنا

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۱۹

بودجه وام شهریه کفاف صندوق رفاه را نمیدهد

موضوع افزایش وام شهریه برای صندوق رفاه در سال گذشته چندان چنگی به دل نمی زد اما قرار بر این بود تا پایان سال جاری این موضوع در هیات دولت مطرح شد و طبق پیگیری ها قرار شد ابلاغ تخصیص صورت گیرد.

فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموزش؛ هفته آخر دی ماه بود که باشگاه خبرنگاران از قول ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان پیرامون پرداخت وام شهریه نوشت: متاسفانه هرساله برای وام شهریه تخصیص مناسبی داده نمی شود و از آنجا که این نوع وام در ردیف طرح های عمرانی قرار دارد تخصیص آن معمولا در اولویت آخر است.
یزدان مهر با اشاره به صفر بودن وام شهریه در سال 93 گفته بود: سال گذشته با پیگیری های وزرای علوم و بهداشت تنها 40 میلیارد تومان (معادل 40 درصد) تخصیص دادند که 37 میلیارد تومان آن سهم وزارت علوم و مابقی سهم وزارت بهداشت بوده است.
براساس اظهارات رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم: تاکنون وام شهریه امسال از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تخصیص داده نشده و برای آن که دانشگاهها با مشکل مواجه نشوند طبق نظر هیات امنا از درآمد اختصاصی صندوق رقم هایی را به آنها اختصاص داده ایم.
کمک ناچیز دولت به صندوق رفاه در سال 94
سید فردین تقی زاده معاون تسهیلات دانشجویی صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هم خرداد ماه امسال به خبرگزاری ایسنا گفته بود: با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان متقاضی وام شهریه هستند ردیف مربوط به آن در سال 93 تخصیص صفر درصد بود، در سال 94 فقط 38 میلیارد تومان دولت به وام شهریه کمک کرد ولی صندوق رفاه بالغ بر 200 میلیارد تومان در این ردیف وام پرداخت کرد. با رایزنی که با بانک‌ها داریم به تمام دانشجویان دکترا وام ویژه دکتری تعلق می‌گیرد.
تاکنون برای دانشجویانی که تقاضای وام دکترا داده‌اند و شرایط بخشنامه صندوق رفاه را داشتند پاسخ مثبت داده شده است. وام دکتری به دانشجویانی که پروپوزال خود را تصویب کنند، هر سه ماه یک بار پرداخت می‌شود
تقی زاده بیان داشت: سعی کردیم وام‌های دانشجویی را کیفی سازی کنیم، یعنی مبلغ مربوط به وام‌ها را بر اساس مقاطع تحصیلی و متناسب با هزینه تمام شده تغییر دهیم.
کاهش مدت زمان پرداخت وام به دانشجویان
مجتبی  صدیقی معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان هم شهریور ماه گذشته در مراسم پنجاه و هشتمین گردهمایی معاونان دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور در دانشگاه تهران اظهر داشت: با وجود همه مشکلات و کمبودها با حمایت حوزه ستادی دانشگاه‌ها سال خوبی پشت سر گذاشته و تحرکات خوبی در بخش ارایه خدمات دانشجویی در صندق رفاه داشتیم.
طبق اظهارات صدیقی :43میلیارد تومان به وسیله صندوق رفاه به دانشگاه‌ها کمک شده و پرداخت وام به دانشجویان از 3 ماه به 27 روز کاهش یافته است،همچنین با وجود همه مشکلات و کمبودها با حمایت حوزه ستادی دانشگاه‌ها سال خوبی پشت سر گذاشته و تحرکات خوبی در بخش ارایه خدمات دانشجویی در صندق رفاه داشتیم..
اما یزدان مهر به وضعیت دانشجویان دانشگاه آزاد هم میان بری زده واعلام کرده بود: با تمام این محدودیت های بودجه ای، صندوق رفاه دانشجویان یک اعتبار حداقلی، از درآمدهای اختصاصی دانشگاه برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اختصاص داده است.
این درحالی است که نیاز دانشجویان دانشگاه آزاد به وام شهریه بیش از این وام اختصاص داده شده است، چرا که همه دانشجویان دانشگاه آزاد شهریه پرداز هستند.
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۲۵

تعادل جنسیتی زنان در دانشگاه‌ها و جامعه/ اجرای طرح ملی تاب‌آوری زنان و خانواده در کل کشور

معاون ریاست جمهوری در امور زنان گفت: تعادل جنسیتی زنان در دانشگاه‌ها برقرار بوده و زنان نقش ویژه‌ای در دوران سازندگی دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ شهیندخت ملاوردی معاون ریاست جمهوری در امور زنان صبح امروز در مراسم اولین نشست روسای مشاوران امور زنان در دانشگاه‌های سراسر کشور در وزارت علوم با اشاره به فرصت خوب ایام دهه فجر برای مرور اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این ایام فرصت بسیار مناسبی برای مرور اهداف و شعارها و آرمان در انقلاب اسلامی است و تا به امروز از وضعیت مطلوب فاصله داشته که باید با یک برنامه‌ریزی درست و مدون این فاصله را کم کنیم.
 
وی بیان کرد: زنان همگام با مردان در هشت سال دفاع مقدس و در طول مبارزات انقلاب اسلامی حضوری فعال داشته و در دهه دوم مقارن با دوران سازندگی باز زنان پا به میدان گذاشته و نقش‌آفرینی خود را نشان دادند.
 
ملاوردی ادامه داد‌: در دهه سوم فرصتی فراهم شده تا دانشگاه‌ها به تسخیر زنان در آمده و تعادل‌سازی جنسیتی در دانشگاه ایجاد شود تا آنجایی که 54 درصد دانشجویان ورودی مقطع کارشناسی را دختران تشکیل دادند.
 
وی با بیان این که ما در حال حاضر نتوانستیم شاخص توانمندسازی سلامت زنان را به حد مطلوب برسانیم، افزود: بر اساس قانون اساسی مبنی بر برابری زن و مرد در شأن و کرامت انسانی و بر پایه اعتقاد دینی برنامه ریزی خوبی در نظر گرفته شده و امروزه ما شاهد رشد چشمگیری در آموزش زنان و برابری جنسیتی در بحث آموزشی دانشگاه‌ها هستیم و این شاخص مهمی در مشارکت امور زنان در کشور است.
 
ملاوردی ادامه داد: بیشتر مشارکت زنان در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بوده و این حاصل سیاست‌های اجرایی است و به دلیل دسترسی نداشتن عادلانه مردان و زنان به فرصت‌های اقتصادی و سیاسی و همچنین اجتماعی در کشورهای اسلامی سبب شده تا مردان بیشتر از زنان به موقعیت سیاسی و اقتصادی دسترسی یابند و زنان به موقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی دسترسی داشته باشند.
وی با بیان اینکه نقش زنان در مدیریت دانش برای توسعه پایدار واضح است، افزود: امروزه از هوش مصنوعی برای گسترش تحقیقات فناوری جدید استفاده می‌شود و اگر ما به پیشرفت تکنولوژی در دنیا توجه نکنیم نمی‌توانیم برنامه‌ریزی خوبی برای جامعه داشته باشیم زیرا جهان امروزی به سمت شهرهای هوشمند پیش می‌رود و دانشگاه‌ها در تحقق و دستیابی به چنین شهرهایی نقش مهمی دارند.
ملاوردی عنوان کرد: زنان نقش مهمی در مدیریت دانشگاه با توجه به حجم انبوه اطلاعات دارند و به نظر من برابری جنسیتی و عدالت سبب شده تا در چارچوب مقررات از مشارکت زنان در جامعه بهره بیشتری برده شود.
وی ادامه داد: همان طور که در بند 116 در نظر گرفته شده، دولت در چارچوب مقررات مشارکت زنان را در حوزه‌های اجتماعی افزایش می‌دهد و امیدواریم این طرح در شورای نگهبان به تصویب برسد.
معاون رئیس جمهور در  امور زنان تصریح کرد: شهرهای هوشمند یک مدیریت دانشجویی است که کیفیت زندگی را ارتقا می‌بخشد و در شهرهای هوشمند مسئله تاب‌آور و مشارکت شهروندان در برنامه‌ریزی از اهمیت بالایی برخوردار بوده، به طوری که امروزه طرح ملی تاب آوری زنان و خانواده را قرار است در کل کشور پیاده‌سازی کنیم.
وی با بیان اینکه زنان حس وظیفه‌مندی و حساسیت بالایی در امور اجتماعی دارند، ‌تصریح کرد: ورود زنان به حوزه‌های حساس تأثیر گذار بوده و مسائلی که زنان را در زندگی شهری با آنها درگیر می‌کند ممکن است در چگونگی کیفیت خانواده تأثیر بگذارد اما مسئله مهم برنامه‌ریزی برای یک زندگی اجتماعی است. 
ملاوردی ادامه داد: امور دانشجویی برای زنان که جمعیت زیادی از دانشگاه‌های ایران را تشکیل می‌دهد به عنوان یک فرصت محسوب می‌شوند زیرا آنها یک نیروی ماهر کارآزموده و دانشمند هستند.
معاون رئیس جمهوریگفت: امیدواریم که از ظرفیت زنان در تحقق اهداف دانشگاه‌های کشور استفاده شود تا ما شاهد خانواده سالم و بالنده‌ای در کشور باشیم.
وی گفت: بر طبق سند 1404 جامعه باید از خانواده‌ای سالم و بالنده‌ تشکیل شده باشد که علاوه بر مسند خانواده، زنان بتوانند حضوری فعال در جامعه داشته باشند.
استفاده از ظرفیت بالقوه زنان در امور اجتماعی دانشگاه‌های کشور
در ادامه مراسم  الهه حجازی مشاور وزیر علوم در امور زنان گفت: مشارکت فعال زنان و همچنین شناسایی موانع دستیابی آن یکی از اهداف مهم در نظام جمهوری اسلامی است و هموار کردن بستر مشارکت سبب ارتقای خدمات دستگاه‌های مختلف در کشور می‌شود و وزارت علوم به عنوان یک متصدی تولید علم تعداد زنان فرهیخته زیادی در آن مشغول به کار هستند. 
حجازی ادامه داد: مشارکت زنان در عرصه‌های مختلف تصمیم‌سازی مدیریت و برنامه ریزی کاهش پیدا کرده و این مسئله در تمام دنیا وجود دارد.
وی ادامه داد: ‌بکار بردن مفهوم جداسازی جنسیتی منوط به نهادینه کردن مسائل جنسیتی و بطن فرآیند‌های وزارتخانه است که کلیشه‌زدایی و ادراک مثبت زنان نسبت به توانمندی و کارآمدی خود آنها را شامل می‌شود .
حجازی تأکید کرد: جریان سازی جنسیتی باید نسبت به ترقی موقعیت زنان ایجاد شود تا بستر قانونی و اجتماعی مورد نیاز برای بهره‌مندی زنان از ظرفیت‌های بالقوه برای نقش‌آفرینی در حوزه‌های مختلف مهیا گردد.
مشاور وزیر علوم در امور زنان ادامه داد: در نظر گرفتن نیازها و توانمندی‌ها بر حسب جنسیت سبب حضور چشمگیر زنان در دانشگاه‌ها می‌شود و درصد پایین رتبه‌هایی علمی اعضای هیأت عملی زنان باید در این برنامه به طور جد مورد توجه قرار گیرد.
حجازی بیان کرد: 40 درصد فارغ‌التحصیلان در دوره دکتری تخصصی هستند که تنها 16 درصد جزء اعضای هیأت علمی محسوب می‌شوند و این مسئله باید هر چه سریع‌تر رفع شود تا عدالت جنسیتی برقرار گردد.
وی ادامه داد: بالا بردن توان و کارآمدی جامعه بالا رفتن نسبت تولید علم به زنان حضور در مناصب مدیریتی برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری نقش مهمی در ارتقای مشارکت بیشتر زنان دارند و این امر می‌تواند نقش مهمی در رساندن کشور به یک مرجعیت علمی منطقه در افق 1404 ایفا کنند. سند اهداف و وظایف مشاوران دانشگاه‌ها در امور زنان و خانواده بر اساس دو سند بالادستی، ارتقای مشارکت زنان در آموزش عالی شورای انقلاب فرهنگی سیاست‌های خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری تأیید شده است و این سند در شورای سیاست گذاری به تصویب رسیده است.
حجازی گفت: دانشجویان اعضای هیأت علمی و کارکنان زن در چارچوب کلی و برنامه ریزی جنسیت محور در این سند قرار دارند که در آن اهداف و وظایف به همگرایی و فعالیت‌های مشاوران و شناسایی مسائل و اولویت‌های بومی و منطقه‌ای پرداخته می‌شود.
وی گفت: مهدهای کودک، خوابگاه دانشجویان ویژه زنان متأهل، استفاده از معافیت کاری برای زنان کارمند، ایجاد جریان سازی قوانین و مقررات و مدیریت آموزشی و پژوهشی از جمله دیگر مسائلی است که می‌تواند سبب ارتقای کیفیت زندگی زنان دانشگاهی شود.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۱:۴۵

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده : زنان نقش مهمی در« مدیریت دانش » برای تحقق توسعه پایداردارند/۵۴ درصد دانشجویان را دختران تشکیل می دهند

خبرگزاری شبستان:معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بر نقش مهم زنان در مدیریت دانش برای تحقق توسعه پایداردر قرن ۲۱ تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار شبستان، شهین‌دخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده امروز در اولین نشست سراسری مشاوران امور زنان و خانواده های دانشگاه ها که در وزارت علوم برگزار شد ضمن تسلیت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی و حادثه ساختمان پلاسکو گفت: امیدواریم دیگر شاهد وقوع چنین حوادثی در کشورمان نباشیم.
 
وی در ادامه با اشاره به نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در حوزه زنان بیان کرد: با توجه به نقشی که آیت الله هاشمی رفسنجانی  در حوزه داشتند، در دوره این عالم بزرگوار دیدگاه ها و ملزومات مربوط به حوزه زنان و خانواده پایه‌ریزی شد و برای نخستین بار کمیسیون های امور بانوان راه اندازی و همچنین دفتر امور زنان ریاست جمهوری شکل گرفت و رییس جمهور نیز مشاور امور زنان و خانواده را انتخاب کردند.
 
مولاوردی اظهار کرد: دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی دوره ای برای توجه به مسایل و وضعیت زنان بود و تاثیر آن را به مرور در برنامه توسعه کشور شاهد بودیم که برای نخستین بار در برنامه سوم توسعه نگرش جنسیتی در بسیاری از موارد ساری و جاری و در برنامه چهارم توسعه ،تکمیل تر شد و اکنون در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه هستیم که در شورای نگهبان در حال تصویب و بررسی می باشد.
 
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در آستانه دهه فجر قرار داریم، تصریح کرد: برگزاری این نشست را در آستانه دهه فجر به فال نیک می گیریم. دهه فجر فرصت مغتنمی است برای همه ما که مروری بر برنامه های زنان در بدو پیروزی انقلاب اسلامی داشته باشیم که به عنوان یک هدف و آرمان در انقلاب مطرح شد و اکنون میزان فاصله ای که در برآورده شدن خواسته های زنان وجود دارد را مورد بررسی قرار دادیم و انشاءالله بتوانیم با برنامه ریزی های درست برای کم کردن این فاصله ها حرکت کنیم به ویژه در خصوص دیدگاه هایی که وجود دارد.
 
وی با اشاره به نقش و جایگاه زنان در توسعه کشور در 4 دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: زنان در دهه های مختلف متناسب با شرایطی که در آن قرار داشتند، نقش‌آفرین بودند. هر کدام از این دهه ها دارای شرایط و ویژگی های خاصی بودند. دهه اول که ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی است ،بعد بلافاصله 8 سال دفاع مقدس آغاز شد و زنان در این دوران پا به پای مردان حضور داشتند و دهه دوم انقلاب که مقارن با سازندگی و سرآغاز توجه به وضعیت زنان بود، زنان پا به عرصه گذاشتند و تا می توانستند نقش آفرینی کردند.
 
مولاوردی با اشاره به اینکه دهه سوم انقلاب دوره اصلاحات بود، اذعان کرد: در این دوره شرایطی فراهم شد که دانشگاه ها به تسخیر زنان و دختران درآمد و اکنون 54 درصد دانشجویان را دختران تشکیل می دهند و در دهه چهارم که اکنون در آن بسر می بریم با تمام دستاوردهایی که داشتیم در شرایط اوج آمادگی زنان برای خدمت به توسعه و پیشرفت قرار دارند. زنان و دختران از لحاظ شاخصه های آموزش، بهداشت و سیاست در اوج دانش آموختگی و آگاهی جنسی قرار دارند.
 
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: اما اینکه چرا تاکنون این اتفاق نیفتاده به دو شاخص بستگی دارد؛ شاخص توانمندسازی سیاسی و توانمندسازی اقتصادی. ما هنوز نتوانسته در این دو شاخص آن چنان که باید و شاید سیاست ها و برنامه هایی را که در دستور کار داشته باشیم بتوانیم به وضعیت مطلوب نزدیک تر کنیم.
 
وی در ادامه افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی طبق اصول متعدد قانون اساسی که مبتنی بر برابری زن و مرد است در شان و کرامت انسانی و با اتکای به پشتوانه دینی و تاریخی خودمان حرکت هایی را آغاز کردیم، حاصل آن هم برنامه های توصیه ای و هم رشد چشمگیر شاخص آموزش زنان و دستیابی به برابری جنسیتی در آموزش ابتدایی است.
 
مولاوردی با بیان اینکه ما اکنون در آموزش ابتدایی به برابری جنسیتی دست یافتیم، اظهار کرد: همچنین پیشی گرفتن دختران از پسران دستاورد و شاخصی مهم برآورد می شود و زمینه ساز مشارکت اقتصادی و اجتماعی بهتر و بیشتر زنان در سال های آتی خواهد بود.
 
وی ادامه داد: این امر به خودی خود هم اتفاق نخواهد افتاد مانند ورود به دانشگاه ها که بدون برنامه و یک سیاست خاصی اتفاق افتاد لذا نیازمند یک برنامه و توجه ویژه در این زمینه هستیم لذا این گونه نشست ها و هم اندیشی ها می تواند کمکی در دستیابی ما به اهداف باشند.
 
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: حاصل این سیاست ها تا به امروز ما را به اینجا رسانده که با توجه به اینکه عدم دسترسی عادلانه زنان و مردان را به منابع و فرصت ها داشتیم در حال حاضر هم در کشور ما و هم در اغلب کشورهای اسلامی مردان بیشتر از زنان به موقعیت های سیاسی و اقتصادی و زنان بیشتر به موقعیت های اجتماعی و فرهنگی دسترسی دارند که آن هم دلیل دارد و در جایگاه خود مورد بررسی قرار گرفته است.
 
وی بر نقش مهم زنان در مدیریت دانش برای تحقق توسعه پایدار تاکید کرد و یادآور شد: به دلیل استفاده بی رویه از منابع موجود در کره زمین بشریت به ناچار به این نتیجه رسیده است که باید یک بهره مندی موثر از باقیمانده منابع روی زمین داشته باشد لذا با توجه به این واقعیت اکنون شاهد این هستیم، مثلا فناوری چاپ سوم برای جانمایی در ساخت و سازها مهم است ،چون اقتضای شرایط حاضر این می باشد و یا اینکه از هوش مصنوعی برای کنترل تنظیمات وسایل منزل استفاده می کنیم و همچنین فناوری های دیگری مانند فناوری های موجود در دنیای مجازی که در حال جایگزین شدن در کتب درسی هستند. اینها واقعیت هایی هستند که اگر به آنها توجه نکنیم موج آن جامعه ما را با خود خواهد برد.
 
مولاوردی ادامه داد: لذا بشر ناگزیر از مدیریت منابع است، یعنی اگر این اتفاق نیفتد دیگر بشریت نمی تواند بقای خود را در این کره خاکی با توجه به منابع باقیمانده که بسیار ناچیز می باشد بتواند تضمین کند.
 
وی با بیان اینکه جهان در حال حرکت به سمت شهرهای هوشمند است، اذعان کرد: لذا دانشگاه ها نقش مهمی در تحقق شهرهای هوشمند دارند، بنابراین ما باید این داده ها را مدیریت کنیم در غیر این صورت به هیچ عنوان نخواهیم توانست از این داده‌ها و اطلاعات استفاده کنیم.
 
وی تصریح کرد: لذا ما این نقش را در تحقق اهداف توسعه پایدار که اکنون در دستور کار جهانی قرار دارد برای 15 سال آینده دنیا که دارای 17 هدف است مد نظر داریم که هدف پنجم آن مربوط به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان است، هرچند که این اهداف و شاخص ها بسیار متعدد به کشورها اعلام و ابلاغ شده است و روسای جمهور و سران کشورها متعهد و این سند را در اجلاس عمومی امضا کردند ولی یک روش قابل اجماعی که بتوانیم در این زمینه گزارشی ارایه دهیم، نداریم؛ اینجاست که ما نیازمند دانشگاه و دانشگاهیان هستیم تا کمک بکنند تا بتوانیم با شاخص های بومی که اکنون در دستور کار معاونت قرار دارد گزارشی منطبق بر واقعیت های جامعه ارایه دهیم.
 
ملاوردی اظهار کرد:در این زمینه با مشارکتی که با حوزه مشاور زنان و خانواده خواهیم داشت، برنامه مشترکی را تعریف خواهیم کرد، ما در این مدت یک موافقت نامه با دانشگاه تهران در مورد تدوین بسته عملیاتی برای خوابگا ه های دانشجوی دختران امضاء کردیم این بسته در دست انجام است به زودی گزارش نهایی آن ارایه می شود  ما هنوز نتوانستم برنامه خاصی را در این چهار چوب تدارک ببینیم.
 
وی گفت:اشاره به شعار سال 96 ،توسعه شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد که قطعا می تواند در یک مشارکت سه جانبه با معاونت علمی و فناوری ریس جمهور، وزارت علوم و معاونت امور زنان و خانواده این اقدام اجرایی شود،بستر و زمینه ان فراهم است باید با همفکری یکدیگر به این اهداف دست یابیم.
 
 
 
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۱۴

هم اکنون اوج آمادگی زنان برای خدمت و توسعه کشور است

خبرگزاری آریا-معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: زنان در عرصه های مختلف اجتماعی از ابتدای پیروزی انقلاب حضور داشتند و هم اکنون اوج آمادگی زنان برای خدمت و توسعه کشور است.
به گزارش خبرگزاری آریا ، شهیندخت مولاوردی در نشست مشاوران روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که در سالن همایش‌های وزارت علوم برگزار شد افزود: زنان در دهه‌های گذشته بر اساس نوع و جایگاه خود در عرصه‌های مختلف اجتماعی نقش آفرین بودند.
وی گفت: زنان در دهه اول پیروزی انقلاب در عرصه های مختلف اجتماعی حضور فعال داشتند، در دهه دوم یعنی آغاز سازندگی توجه به مسائل زنان مورد توجه قرار گرفت و زنان به میدان آمدند، در دهه سوم یعنی دوره اصلاحات دانشگاه ها به تسخیر زنان درآمد و هم اکنون 54 درصد از ورودی دانشگاه ها در مقطع کارشناسی را زنان تشکیل می دهند.
مولاوردی افزود: هم اکنون اوج آمادگی زنان برای خدمت و توسعه کشور است.
وی گفت: ما در شاخص‌های توانمندی سیاسی و توانمندی زنان آن چنان که باید فعال نبودیم.
مولاوردی افزود: هم اکنون در اغلب کشورهای اسلامی مردان بیشتر از زنان به موقعیت‌های سیاسی دسترسی دارند و زنان بیشتر به موقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی دسترسی دارند.
وی گفت: ما به سمت دانشگاه‌های نسل سوم حرکت می‌کنیم.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۴۸

باید با برنامه‌ریزی درست فاصله وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را کم کنیم

خبرگزاری آریا - معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در نشست مشاوران روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده با بیان اینکه باید تلاش کنیم با برنامه ریزی درست فاصله ها بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را کم کنیم، ابراز امیدواری کرد که با توجه به برنامه های دولت تدبیر و امید و تلاش بیشتر زنان، جامعه و کشور از ظرفیت و پتانسیل زنان متخصص و دارای سطح سواد بالا برای تحقق الگوی خانواده سالم، پایدار و بالنده که در سند چشم انداز 1404 مورد تاکید قرار گرفته، بیشتر و بهتر استفاده کند.
به گزارش خبرگزاری آریا، شهیندخت مولاوردی در این نشست با مرور تاریخچه شکل گیری دفتر امور زنان و خانواده اظهارداشت: دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برای توجه به مسائل و وضعیت زنان نقطه عطفی بود که تاثیرش را به مرور در برنامه های توسعه داشتیم و اولین بار در برنامه سوم ،نگرش جنسیتی در مواد متعدد آن برنامه جاری شد که این رویه در برنامه چهارم بیشتر و کامل تر نیز شد.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اینکه در نزدیک به چهار دهه سپری شده از پیروزی انقلاب اسلامی زنان متناسب با شرایطی که داشتند، نقش آفرین بودند، تصریح کرد: زنان در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و حتی قبل از پیروزی انقلاب دوشادوش مردان در تمام صحنه های مبارزه و دفاع مقدس حضور موثر داشتند و در دهه دوم نیز مقارن با دوره سازندگی و در سرآغاز توجه به مسائل و وضعیت زنان در میدان حضور داشتند و هر جا توانستند نقش آفرینی کردند.
وی با بیان اینکه پایه های حضور زنان در عرصه های اجتماعی در دوره سازندگی گذاشته شد و زنان توانستند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در دهه سوم که مصادف با دوره اصلاحات بود، فضایی فراهم شد که در آن دانشگاهها به تسخیر زنان و دختران درآمد و امروز در دهه چهارم که در آن به سر می بریم، با تمام فراز و فرودها و دستاوردهایی که داشتیم، زنان با کسب بالاترین شاخصها در زمینه آگاهی های جنسیتی و علمی در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه و پیشرفت کشور قرار دارند.
مولاوردی با طرح این سوال که چرا زنان با توجه به این سطح از آمادگی برای ایفای نقش در توسعه کشور هنوز نتوانستند به سطح مطلوب از نقش آفرینی در روند رشد کشور دست یابند، گفت: متاسفانه هنوز در دو عرصه سیاسی و اقتصادی نتوانسته ایم برنامه ها و سیاستهایی را در دستور کار قرار دهیم که زنان را به وضع مطلوب از نقش آفرینی در این دو عرصه رهنمون کند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: با وجود تاکید مقدمه قانون اساسی بر برابری زن و مرد در کرامت و شان انسانی و با توجه به تلاشهای گسترده به پشتوانه تاریخی و مذهبی و رشد چشمگیر شاخص آموزش زنان، اما هنوز زنان به جایگاه شایسته خود در عرصه مشارکتهای سیاسی و اجتماعی دست نیافته اند.
وی با اشاره به اینکه دستاوردهای مهم زنان در عرصه آموزش، زمینه ساز مشارکت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان در آینده خواهد بود، اظهار داشت: البته این مساله به خودی خود اتفاق نمی افتد. اینکه زنان مشارکت بیشتر و بهتری در عرصه های اقتصادی و سیاسی داشته باشند، نیازمند یک برنامه و توجه ویژه است که اینگونه نشست ها می تواند به تحقق این هدف کمک کند.
مولاوردی تصریح کرد: در اغلب کشورهای اسلامی مردان بیشتر از زنان به موقعیتهای سیاسی و اقتصادی دسترسی دارند و زنان بیشتر به موقعیتهای اجتماعی و فرهنگی دسترسی پیدا می کنند. اینکه مردان کمتر به موقعیتهای اجتماعی و فرهنگی رغبت دارند دلیل بر این نیست که زنان نیز رغبت کمتری به موقعیتهای سیاسی و اقتصادی داشته باشند و این نکته باید مورد توجه مراکز دانشگاهی و تحقیقی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امروز در وضعیتی به سر می بریم که بشر به دلیل استفاده بی رویه از منابع زمین، ناچار شده به بهره مندی موثر و مدیریت شده از باقیمانده این منابع روی بیاورد، گفت: نقش زنان در مدیریت دانش در قرن 21 برای تحقق توسعه پایدار به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست. امروز جهان به سمت ایجاد شهرهای هوشمند در حرکت است و شهر هوشمند بدون شهروندان هوشمند معنا ندارد. از همین رو زنان به ویژه زنان حاضر در این جمع که همه از اعضای هیات علمی دانشگاهها هستند، باید در مدیریت دانش در جهان در حال حرکت به سوی هوشمند شدن بیشتر، با توجه به انبوه داده ها در جهانی که در آن انفجار اطلاعات رخ داده است، سهم بسزایی ایفا کنند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اهداف برنامه توسعه پایدار ملل متحد افزود: پنجمین هدف از اهداف 17 گانه این برنامه در کشورمان تحت عنوان عدالت جنسیتی و توانمندسازی زنان در حال پیگیری است. اگر چه با وجود تعهد روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اجرای برنامه های این سند، روش قابل اجماعی برای بررسی میزان اجرای این برنامه در کشورهای مختلف وجود ندارد، اما دانشگاهیان ما باید کمک کنند تا بتوانیم با شاخصهای بومی گزارشی منطبق بر واقعیت از وضعیت جامعه تهیه کنیم و با توجه به فرصتی که این برنامه در اختیار ما قرار داده است، آن را به اطلاع جهانیان برسانیم و از فرصت تبادل تجربیات با دیگر کشورها در این زمینه نیز بهره مند شویم.
مولاوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه سال 96 مبنی بر حمایت از شرکتهای دانش بنیان و مراکز رشد اظهار داشت: زمینه و بستر توسعه بیش از پیش شرکتهای دانش بنیان فراهم است. زنان نیز آمادگی زیادی برای استفاده از فرصت فراهم شده برای فعالیتهای دانش بنیان دارند و امیدوارم با ریل گذاری صحیحی که در این دولت انجام شده است بتوانند به بهترین نحو از این فرصت استفاده کنند.
وی تاکید کرد: امیدوارم ماده 116 برنامه ششم توسعه که اختصاصا به حوزه زنان مرتبط است، همانطور که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در شورای نگهبان نیز به تصویب برسد و زمینه را برای تحقق عدالت جنسیتی بیش از پیش فراهم کند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری به اجرای طرح تاب آوری زنان از سوی این معاونت اشاره کرده و گفت: وقتی صحبت از شهرهای هوشند است شاخصهایی مثل ارتقای کیفیت زندگی و محیط زیست نیز مطرح می شود و شهروندان این شهرهای هوشمند باید خلاق و تاب آور باشند، لذا با توجه به آغاز اجرای طرح ملی تاب آوری زنان و خانواده در سطح کل کشور با مشارکت استانداری ها ، از مشاورین امور زنان و خانواده وزارت علوم و دانشگاههای کل کشور انتظار داریم به غنی شدن اجرای این طرح کمک کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۵۴

زنان در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه کشور هستند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه باید تلاش کنیم با برنامه ریزی درست فاصله ها بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را کم کنیم، گفت: زنان اکنون در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه کشور هستند

به گزارش ایلنا، شهیندخت مولاوردی در نشست با مشاوران روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده درمرور تاریخچه شکل گیری دفتر امور زنان و خانواده  اظهارداشت: دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برای توجه به مسائل و وضعیت زنان نقطه عطفی بود که تاثیرش را به مرور در برنامه های توسعه داشتیم و اولین بار در برنامه سوم ،نگرش جنسیتی در مواد متعدد آن برنامه جاری شد که این رویه در برنامه چهارم بیشتر و کامل تر نیز شد.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اینکه در نزدیک به چهار دهه سپری شده از پیروزی انقلاب اسلامی زنان متناسب با شرایطی که داشتند، نقش آفرین بودند، تصریح کرد: زنان در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و حتی قبل از پیروزی انقلاب دوشادوش مردان در تمام صحنه های مبارزه و دفاع مقدس حضور موثر داشتند و در دهه دوم نیز مقارن با دوره سازندگی و در سرآغاز توجه به مسائل و وضعیت زنان در میدان حضور داشتند و هر جا توانستند نقش آفرینی کردند.
وی با بیان اینکه پایه های حضور زنان در عرصه های اجتماعی در دوره سازندگی گذاشته شد و زنان توانستند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در دهه سوم که مصادف با دوره اصلاحات بود، فضایی فراهم شد که در آن دانشگاهها به تسخیر زنان و دختران درآمد و امروز در دهه چهارم که در آن به سر می بریم، با تمام فراز و فرودها و دستاوردهایی که داشتیم، زنان با کسب بالاترین شاخصها در زمینه آگاهی های جنسیتی و علمی در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه و پیشرفت کشور قرار دارند.
مولاوردی با طرح این سوال که چرا زنان با توجه به این سطح از آمادگی برای ایفای نقش در توسعه کشور هنوز نتوانستند به سطح مطلوب از نقش آفرینی در روند رشد کشور دست یابند، گفت: متاسفانه هنوز در دو عرصه سیاسی و اقتصادی نتوانسته‌ایم برنامه ها و سیاستهایی را در دستور کار قرار دهیم که زنان را به وضع مطلوب از نقش آفرینی در این دو عرصه رهنمون کند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: با وجود تاکید مقدمه قانون اساسی بر برابری زن و مرد در کرامت و شان انسانی و با توجه به تلاشهای گسترده به پشتوانه تاریخی و مذهبی و رشد چشمگیر شاخص آموزش زنان، اما هنوز زنان به جایگاه شایسته خود در عرصه مشارکتهای سیاسی و اجتماعی دست نیافته اند.
وی با اشاره به اینکه دستاوردهای مهم زنان در عرصه آموزش، زمینه ساز مشارکت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان در آینده خواهد بود، اظهار داشت: البته این مساله به خودی خود اتفاق نمی افتد. اینکه زنان مشارکت بیشتر و بهتری در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی داشته باشند، نیازمند یک برنامه و توجه ویژه است که اینگونه نشست‌ها می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند.
مولاوردی تصریح کرد: در اغلب کشورهای اسلامی مردان بیشتر از زنان به موقعیت‌های سیاسی و اقتصادی دسترسی دارند و زنان بیشتر به موقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی دسترسی پیدا می کنند. اینکه مردان کمتر به موقعیتهای اجتماعی و فرهنگی رغبت دارند دلیل بر این نیست که زنان نیز رغبت کمتری به موقعیتهای سیاسی و اقتصادی داشته باشند و این نکته باید مورد توجه مراکز دانشگاهی و تحقیقی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امروز در وضعیتی به سر می بریم که بشر به دلیل استفاده بی رویه از منابع زمین، ناچار شده به بهره مندی موثر و مدیریت شده از باقیمانده این منابع روی بیاورد، گفت: نقش زنان در مدیریت دانش در قرن ۲۱ برای تحقق توسعه پایدار به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست. امروز جهان به سمت ایجاد شهرهای هوشمند در حرکت است و شهر هوشمند بدون شهروندان هوشمند معنا ندارد. از همین رو زنان به ویژه زنان حاضر در این جمع که همه از اعضای هیات علمی دانشگاهها هستند، باید در مدیریت دانش در جهان در حال حرکت به سوی هوشمند شدن بیشتر، با توجه به انبوه داده ها در جهانی که در آن انفجار اطلاعات رخ داده است، سهم بسزایی ایفا کنند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اهداف برنامه توسعه پایدار ملل متحد افزود: پنجمین هدف از اهداف ۱۷ گانه این برنامه در کشورمان تحت عنوان عدالت جنسیتی و توانمندسازی زنان در حال پیگیری است. اگر چه با وجود تعهد روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اجرای برنامه های این سند، روش قابل اجماعی برای بررسی میزان اجرای این برنامه در کشورهای مختلف وجود ندارد، اما دانشگاهیان ما باید کمک کنند تا بتوانیم با شاخصهای بومی گزارشی منطبق بر واقعیت از وضعیت جامعه تهیه کنیم و با توجه به فرصتی که این برنامه در اختیار ما قرار داده است، آن را به اطلاع جهانیان برسانیم و از فرصت تبادل تجربیات با دیگر کشورها در این زمینه نیز بهره مند شویم.
مولاوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه سال ۹۶ مبنی بر حمایت از شرکتهای دانش بنیان و مراکز رشد اظهار داشت: زمینه و بستر توسعه بیش از پیش شرکتهای دانش بنیان فراهم است. زنان نیز آمادگی زیادی برای استفاده از فرصت فراهم شده برای فعالیتهای دانش بنیان دارند و امیدوارم با ریل گذاری صحیحی که در این دولت انجام شده است بتوانند به بهترین نحو از این فرصت استفاده کنند.
وی تاکید کرد: امیدوارم ماده ۱۱۶ برنامه ششم توسعه که اختصاصا به حوزه زنان مرتبط است، همانطور که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در شورای نگهبان نیز به تصویب برسد و زمینه را برای تحقق عدالت جنسیتی بیش از پیش فراهم کند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری به اجرای طرح تاب آوری زنان از سوی این معاونت اشاره کرده و گفت: وقتی صحبت از شهرهای هوشند است شاخصهایی مثل ارتقای کیفیت زندگی و محیط زیست نیز مطرح می شود و شهروندان این شهرهای هوشمند باید خلاق و تاب آور باشند، بنابراین با توجه به آغاز اجرای طرح ملی تاب آوری زنان و خانواده در سطح کل کشور با مشارکت استانداری ها ، از مشاورین امور زنان و خانواده وزارت علوم و دانشگاههای کل کشور انتظار داریم به غنی شدن اجرای این طرح کمک کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۵:۰۷

تعداد دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه‌ها نزدیک به برابری است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به جمعیت ۴۷ درصدی دختران از کل جمعیت دانشجویی کشور گفت: تعداد دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه‌ها نزدیک به برابری است و هدف آتی، افزایش سهم زنان در مدیریت دانش است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در تشریح وضعیت زنان در چهار دهه گذشته گفت: در دهه که با پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی همراه بود، شاهد این بودیم که زنان در کنار مردان برای پیروزی انقلاب اسلامی و از بین بردن استبداد و اختناق مبارزه کردند و در تثبیت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز در تمام صحنه‌ها حضور داشتند.
وی افزود: در دهه دوم انقلاب اسلامی که با دولت سازندگی آغاز شد، فرصت‌ها و زمینه‌های بیشتری برای حضور زنان در اجتماع فراهم شد و زنان در بخش‌هایی که امکان داشتند از فرصت‌ها استفاده کرده و نقش آفرینی کردند.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت:  در دهه سوم پس از پیروزی انقلاب اسلامی که با دولت اصلاحات مقارن بود شرایط مشارکت زنان در جامعه پیش از گذشته فراهم شد و ورود دختران به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی رشد زیادی پیدا کرد .
مولاوردی در زمینه دهه چهارم پیروزی انقلاب اسلامی که هم اکنون در آن به سر می‌بریم گفت: در شرایط حاضر شاخص‌های آموزش، سلامت، بهداشت و آگاهی در زنان از وضع خوبی برخوردار است و ما با زنان آگاهی روبه رو هستیم که برای رسیدن به وضع مطلوب فعالیت می‌کنند و ما مسئولان باید با برنامه ریزی، توانمندی‌های زنان را در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی بیشتر کنیم.
وی افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زنان و مردان از کرامت انسانی برابری برخوردار هستند و در سالهای پیروزی انقلاب اسلامی برای جاری شدن این اصل در جامعه حرکت شده است و در مواردی مانند آموزش ابتدایی به عدالت جنسیتی دست یافته‌ایم و در آموزش عالی نیز در بخش دانشجویان، بسیار به این تعادل نزدیک شده‌ایم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی زنان بیش از مردان حضوردارند و تمرکز ما باید به افزایش حضور زنان در بخش‌های سیاسی و اقتصادی معطوف باشد.
وی با اشاره به ضرورت مدیریت دانش در کشور برای استفاده بهینه از انبوه اطلاعات و پژوهش‌های علمی گفت: در این حوزه باید زمینه‌های مشارکت زنان را فراهم کنیم.
مولاوردی با اشاره به تصویب سند 2030  در زمینه توسعه پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل با حضور روسای جمهوری کشورهای جهان گفت: بر اساس ماده 17 این سند کشورها باید برنامه‌هایی را برای توانمندسازی زنان جامعه انجام دهند که ما بر همین اساس برنامه‌هایی را متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور خود تدارک دیده‌ایم.
وی گفت: در همین راستا در ماده 116 قانون برنامه ششم توسعه در مجلس شورای تصویب شد که براساس آن، تمام دستگاه‌های اجرایی موظف شدند به منظور تحقق اهداف مندرج در اصول دهم، بیستم و بیست و یکم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله و سیاست‌های کلی برنامه ششم و سیاست‌های کلی خانواده مبنی بر تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه عرصه‌ها و توجه ویژه به نقش سازنده آنان و نیز به منظور بهره‌مندی جامعه از سرمایه انسانی زنان در فرآیند توسعه پایدار و متوازن نسبت به اعمال رویکرد عدالت جنسیتی و براساس شاخصه‌های ابلاغی ستاد ملی زن و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی امضا کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۱۹

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده: هدف آتی، افزایش سهم زنان در مدیریت دانش است/ تعداد دانشجویان دختر و پسر نزدیک به برابری است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به جمعیت ۴۷ درصدی دختران از کل جمعیت دانشجویی کشور گفت: تعداد دانشجویان دختر و پسر در دانشگاه‌ها نزدیک به برابری است و هدف آتی، افزایش سهم زنان در مدیریت دانش است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در تشریح وضعیت زنان در چهار دهه گذشته گفت: در دهه ای که با پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال جنگ تحمیلی همراه بود، شاهد این بودیم که زنان در کنار مردان برای پیروزی انقلاب اسلامی و از بین بردن استبداد و اختناق مبارزه کردند و در تثبیت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نیز در تمام صحنه‌ها حضور داشتند.
 
وی افزود: در دهه دوم انقلاب اسلامی که با دولت سازندگی آغاز شد، فرصت‌ها و زمینه‌های بیشتری برای حضور زنان در اجتماع فراهم شد و زنان در بخش‌هایی که امکان داشتند از فرصت‌ها استفاده کرده و نقش آفرینی کردند.
 
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت:  در دهه سوم پس از پیروزی انقلاب اسلامی که با دولت اصلاحات مقارن بود شرایط مشارکت زنان در جامعه پیش از گذشته فراهم شد و ورود دختران به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی رشد زیادی پیدا کرد .
 
مولاوردی در زمینه دهه چهارم پیروزی انقلاب اسلامی که هم اکنون در آن به سر می‌بریم گفت: در شرایط حاضر شاخص‌های آموزش، سلامت، بهداشت و آگاهی در زنان از وضع خوبی برخوردار است و ما با زنان آگاهی روبه رو هستیم که برای رسیدن به وضع مطلوب فعالیت می‌کنند و ما مسئولان باید با برنامه ریزی، توانمندی‌های زنان را در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی بیشتر کنیم.
 
وی افزود: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زنان و مردان از کرامت انسانی برابری برخوردار هستند و در سالهای پیروزی انقلاب اسلامی برای جاری شدن این اصل در جامعه حرکت شده است و در مواردی مانند آموزش ابتدایی به عدالت جنسیتی دست یافته‌ایم و در آموزش عالی نیز در بخش دانشجویان، بسیار به این تعادل نزدیک شده‌ایم.
 
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: در بخش‌های فرهنگی و اجتماعی زنان بیش از مردان حضوردارند و تمرکز ما باید به افزایش حضور زنان در بخش‌های سیاسی و اقتصادی معطوف باشد.
 
وی با اشاره به ضرورت مدیریت دانش در کشور برای استفاده بهینه از انبوه اطلاعات و پژوهش‌های علمی گفت: در این حوزه باید زمینه‌های مشارکت زنان را فراهم کنیم.
 
مولاوردی با اشاره به تصویب سند 2030  در زمینه توسعه پایدار در مجمع عمومی سازمان ملل با حضور روسای جمهوری کشورهای جهان گفت: بر اساس ماده 17 این سند کشورها باید برنامه‌هایی را برای توانمندسازی زنان جامعه انجام دهند که ما بر همین اساس برنامه‌هایی را متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی کشور خود تدارک دیده‌ایم.
 
وی گفت: در همین راستا در ماده 116 قانون برنامه ششم توسعه در مجلس شورای تصویب شد که براساس آن، تمام دستگاه‌های اجرایی موظف شدند به منظور تحقق اهداف مندرج در اصول دهم، بیستم و بیست و یکم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله و سیاست‌های کلی برنامه ششم و سیاست‌های کلی خانواده مبنی بر تقویت نهاد خانواده و جایگاه زن در آن و استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان در همه عرصه‌ها و توجه ویژه به نقش سازنده آنان و نیز به منظور بهره‌مندی جامعه از سرمایه انسانی زنان در فرآیند توسعه پایدار و متوازن نسبت به اعمال رویکرد عدالت جنسیتی و براساس شاخصه‌های ابلاغی ستاد ملی زن و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی امضا کنند.
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۵۰

مهلت اعلام نیاز دانشگاه‌ها در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم تمدید شد/ شروع ثبت‌نام از 16 بهمن

مهلت اعلام نیاز دانشگاه ها در هفدهمین فراخوان نیمه‌متمرکز جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور از سوی مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا روز سه‌شنبه 12 بهمن تمدید شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که موفق به ثبت اعلام نیاز خود در فراخوان بهمن 95 نشده‌اند، مهلت ثبت اعلام نیاز برای آن‌ها تا فردا سه‌شنبه 12 بهمن تمدید شده‌ است.
براساس سیاست‌های ابلاغی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیأت عالی جذب، وزارت علوم، برنامه زمان‌بندی هفدهمین فراخوان نیمه‌متمرکز جذب اعضای هیأت علمی (پیمانی و طرح سربازی) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور را اعلام کرده است و براساس آن با اتمام مهلت ثبت اعلام نیاز دانشگاه‌ها، فراخوان ثبت‌نام استادان از روز 16 بهمن آغاز و تا پایان همین ماه ادامه پیدا می‌کنند.
همچنین فرآیند جذب دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی هم از 15 اسفند شروع می‌شود.
برنامه‌ زمانبندی هفدهمین فراخوان نیمه‌متمرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم به شرح زیر است:
ردیف فرآیند اقدامات تاریخ شروع تاریخ خاتمه 1 اعلام نیاز ثبت‌نیاز 1395/10/20 1395/10/30 2 اعلام نیاز مرکز نظارت و ارزیابی 1395/11/2 1395/11/4 3 اعلام نیاز تخصیص ظرفیت‌ها 1395/11/5 1395/11/11 4 فراخوان 1395/11/16 1395/11/30 5 پالایش اولیه 1395/12/1 1395/12/14 6 فرآیند جذب دانشگاه 1395/12/15 1396/2/31

۹۵/۱۱/۱۱
۰۹:۱۶

«سامان خلیلیان» دبیر نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی شد

سامان خلیلیان از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان دبیر نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری فارس،  این حکم به امضای وحید شالچی سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده آمده است.
در این حکم خطاب به خلیلیان آمده است: با عنایت به تجارب و تخصص جنابعالی به‌موجب این حکم به‌ عنوان «دبیر اجرایی نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی با موضوع آسیب‌های اجتماعی» منصوب می‌شوید.
امید است با اتخاذ سیاست‌های مناسب و تعامل با جامعه هنرمند کشور، زمینه برای بهره‌مندی از ظرفیت هنر جهت ارتقاء سرمایه فرهنگی و مسئولیت‌پذیری دانشجویان در حوزه آسیب‌های اجتماعی فراهم آید.»
زمان برگزاری نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی  22 تا 27 فروردین‌ ماه سال 1396 اعلام شده است.
بنا بر این گزارش، خلیلیان تجربه مدیریت بخش تئاتر خیابانی جشنواره‌های تئاتر دانشگاهی به مدت هشت دوره، جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی سه دوره، جشنواره تئاتر دانشگاهی و جشنواره تئاتر آئینی سنتی سال 89، جشنواره تئاتر جوان ملی ایران سال 89، جشنواره تئاتر پلاک سرخ در سال 89، جشنواره سراسری تئاتر خیابانی استان خوزستان در سال 90، جشنواره فرهنگی هنری هفت نگاه شهر در سال 90، جشنواره تئاتر بصیرت در سال 90 و مدیر اجرایی سوگواره عاشورائیان دانشگاهی ایران در دو دوره، دبیر دو دوره جشنواره فرهنگی هنری شمس‌العماره و کارگردان اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی را دارد.
همچنین وی کارگردانی 22 اثر، نویسندگی 13 اثر، بازیگری در 9 نمایش و طراحی صحنه 9 نمایش را بر عهده داشته است که به‌واسطه آن جوایزی همچون کارگردان برگزیده جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای کارگردانی نمایش خیابان یک‌طرفه در سال 90، تقدیری از سوی هیئت‌داوران جشنواره تئاتر فجر در سال‌های 88 و 90 برای دو نمایش «شما چی میگید» و «خیابان یک‌طرف»، کارگردان برگزیده جشنواره تئاتر استان در سال 90 را در کارنامه هنری خود دارد.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۱۹

از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سامان خلیلیان دبیر «نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی» شد

از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سامان خلیلیان دبیر« نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی» شد.

به گزارش گروه فرهنگی آنا، سامان خلیلیان طی حکمی به‌عنوان دبیر «نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی با موضوع آسیب‌های اجتماعی» منصوب شد.
در این حکم که به امضای وحید شالچی به‌عنوان سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده آمده است:
جناب آقای سامان خلیلیان
با عنایت به تجارب و تخصص جنابعالی به‌موجب این حکم به‌عنوان «دبیر اجرایی نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی با موضوع آسیب‌های اجتماعی» منصوب می‌شوید.
امید است با اتخاذ سیاست‌های مناسب و تعامل با جامعه هنرمند کشور، زمینه برای بهره‌مندی از ظرفیت هنر برای ارتقای سرمایه فرهنگی و مسئولیت‌پذیری دانشجویان در حوزه آسیب‌های اجتماعی فراهم آید.
بر اساس فراخوان اعلام‌شده زمان برگزاری این رویداد فرهنگی 22 لغایت 27 فروردین‌ماه سال 1396 خواهد بود.
خلیلیان تجربه مدیریت بخش تئاتر خیابانی جشنواره‌های تئاتر دانشگاهی به مدت هشت دوره، جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی سه دوره، جشنواره تئاتر دانشگاهی و جشنواره تئاتر آئینی سنتی سال 89، جشنواره تئاتر جوان ملی ایران سال 89، جشنواره تئاتر پلاک سرخ در سال 89، جشنواره سراسری تئاتر خیابانی استان خوزستان در سال 90، جشنواره فرهنگی هنری هفت نگاه شهر در سال 90، جشنواره تئاتر بصیرت در سال 90 و مدیر اجرایی سوگواره عاشورائیان دانشگاهی ایران در دو دوره، دبیر دو دوره جشنواره فرهنگی هنری شمس‌العماره و کارگردان اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی را دارد.
همچنین وی کارگردانی 22 اثر، نویسندگی 13 اثر، بازیگری در 9 نمایش و طراحی صحنه 9 نمایش را بر عهده داشته است که به‌واسطه آن جوایزی همچون کارگردان برگزیده جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای کارگردانی نمایش خیابان یک‌طرفه در سال 90، تقدیری از سوی هیئت‌داوران جشنواره تئاتر فجر در سال‌های 88 و 90 برای دو نمایش «شما چی میگید» و «خیابان یک‌طرف»، کارگردان برگزیده جشنواره تئاتر استان در سال 90 را در کارنامه هنری خود دارد

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۲۶

سامان خلیلیان؛ دبیر نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی شد

ازسوی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم سامان خلیلیان دبیر« نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی» شد.

به گزارش ایلنا، سامان خلیلیان طی حکمی به‌عنوان دبیر« نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی با موضوع آسیب‌های اجتماعی» منصوب شد.
در این حکم که به امضای وحید شالچی به‌عنوان سرپرست دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده، آمده است:
«جناب آقای سامان خلیلیان
با عنایت به تجارب و تخصص جنابعالی به‌موجب این حکم به‌عنوان «دبیر اجرایی نخستین دوره نمایش‌های خیابانی در فضای دانشگاهی با موضوع آسیب‌های اجتماعی» منصوب می‌شوید.
امید است با اتخاذ سیاست‌های مناسب و تعامل با جامعه هنرمند کشور، زمینه برای بهره‌مندی از ظرفیت هنر جهت ارتقاء سرمایه فرهنگی و مسئولیت‌پذیری دانشجویان در حوزه آسیب‌های اجتماعی فراهم آید.»
بر اساس فراخوان اعلام‌شده زمان برگزاری این رویداد فرهنگی 22 لغایت 27 فروردین‌ماه سال 1396 خواهد بود.
خلیلیان تجربه مدیریت بخش تئاتر خیابانی جشنواره‌های تئاتر دانشگاهی به مدت هشت دوره، جشنواره تئاتر عروسکی دانشجویی سه دوره، جشنواره تئاتر دانشگاهی و جشنواره تئاتر آئینی سنتی سال 89، جشنواره تئاتر جوان ملی ایران سال 89، جشنواره تئاتر پلاک سرخ در سال 89، جشنواره سراسری تئاتر خیابانی استان خوزستان در سال 90، جشنواره فرهنگی هنری هفت نگاه شهر در سال 90، جشنواره تئاتر بصیرت در سال 90 و مدیر اجرایی سوگواره عاشورائیان دانشگاهی ایران در دو دوره، دبیر دو دوره جشنواره فرهنگی هنری شمس‌العماره و کارگردان اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی را دارد.
همچنین وی کارگردانی 22 اثر، نویسندگی 13 اثر، بازیگری در 9 نمایش و طراحی صحنه 9 نمایش را بر عهده داشته است که به‌واسطه آن جوایزی همچون کارگردان برگزیده جشنواره تئاتر خیابانی مریوان برای کارگردانی نمایش خیابان یک‌طرفه در سال 90، تقدیری از سوی هیئت‌داوران جشنواره تئاتر فجر در سال‌های 88 و 90 برای دو نمایش «شما چی می‌گید» و «خیابان یک‌طرف»، کارگردان برگزیده جشنواره تئاتر استان در سال 90 را در کارنامه هنری خود دارد.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۵۰

باید با برنامه‌ریزی درست فاصله وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را کم کنیم

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در نشست مشاوران روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده با بیان اینکه باید تلاش کنیم با برنامه ریزی درست فاصله ها بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را کم کنیم، ابراز امیدواری کرد که با توجه به برنامه های دولت تدبیر و امید و تلاش بیشتر زنان، جامعه و کشور از ظرفیت و پتانسیل زنان متخصص و دارای سطح سواد بالا برای تحقق الگوی خانواده سالم، پایدار و بالنده که در سند چشم انداز 1404 مورد تاکید قرار گرفته، بیشتر و بهتر استفاده کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، شهیندخت مولاوردی در این نشست با مرور تاریخچه شکل گیری دفتر امور زنان و خانواده  اظهارداشت: دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برای توجه به مسائل و وضعیت زنان نقطه عطفی بود که تاثیرش را به مرور در برنامه های توسعه داشتیم و اولین بار در برنامه سوم ،نگرش جنسیتی در مواد متعدد آن برنامه جاری شد که این رویه در برنامه چهارم بیشتر و کامل تر نیز شد.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اینکه در نزدیک به چهار دهه سپری شده از پیروزی انقلاب اسلامی زنان متناسب با شرایطی که داشتند، نقش آفرین بودند، تصریح کرد: زنان در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و حتی قبل از پیروزی انقلاب دوشادوش مردان در تمام صحنه های مبارزه و دفاع مقدس حضور موثر داشتند و در دهه دوم نیز مقارن با دوره سازندگی و در سرآغاز توجه به مسائل و وضعیت زنان در میدان حضور داشتند و هر جا توانستند نقش آفرینی کردند.
وی با بیان اینکه پایه های حضور زنان در عرصه های اجتماعی در دوره سازندگی گذاشته شد و زنان توانستند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در دهه سوم که مصادف با دوره اصلاحات بود، فضایی فراهم شد که در آن دانشگاهها به تسخیر زنان و دختران درآمد و امروز در دهه چهارم که در آن به سر می بریم، با تمام فراز و فرودها و دستاوردهایی که داشتیم، زنان با کسب بالاترین شاخصها در زمینه آگاهی های جنسیتی و علمی در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه و پیشرفت کشور قرار دارند.
مولاوردی با طرح این سوال که چرا زنان با توجه به این سطح از آمادگی برای ایفای نقش در توسعه کشور هنوز نتوانستند به سطح مطلوب از نقش آفرینی در روند رشد کشور دست یابند، گفت: متاسفانه هنوز در دو عرصه سیاسی و اقتصادی نتوانسته ایم برنامه ها و سیاستهایی را در دستور کار قرار دهیم که زنان را به وضع مطلوب از نقش آفرینی در این دو عرصه رهنمون کند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: با وجود تاکید مقدمه قانون اساسی بر برابری زن و مرد در کرامت و شان انسانی و با توجه به تلاشهای گسترده به پشتوانه تاریخی و مذهبی و رشد چشمگیر شاخص آموزش زنان، اما هنوز زنان به جایگاه شایسته خود در عرصه مشارکتهای سیاسی و اجتماعی دست نیافته اند.
وی با اشاره به اینکه دستاوردهای مهم زنان در عرصه آموزش، زمینه ساز مشارکت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان در آینده خواهد بود، اظهار داشت: البته این مساله به خودی خود اتفاق نمی افتد. اینکه زنان مشارکت بیشتر و بهتری در عرصه های اقتصادی و سیاسی داشته باشند، نیازمند یک برنامه و توجه ویژه است که اینگونه نشست ها می تواند به تحقق این هدف کمک کند.
مولاوردی تصریح کرد: در اغلب کشورهای اسلامی مردان بیشتر از زنان به موقعیتهای سیاسی و اقتصادی دسترسی دارند و زنان بیشتر به موقعیتهای اجتماعی و فرهنگی دسترسی پیدا می کنند. اینکه مردان کمتر به موقعیتهای اجتماعی و فرهنگی رغبت دارند دلیل بر این نیست که زنان نیز رغبت کمتری به موقعیتهای سیاسی و اقتصادی داشته باشند و این نکته باید مورد توجه مراکز دانشگاهی و تحقیقی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امروز در وضعیتی به سر می بریم که بشر به دلیل استفاده بی رویه از منابع زمین، ناچار شده به بهره مندی موثر و مدیریت شده از باقیمانده این منابع روی بیاورد، گفت: نقش زنان در مدیریت دانش در قرن 21 برای تحقق توسعه پایدار به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست. امروز جهان به سمت ایجاد شهرهای هوشمند در حرکت است و شهر هوشمند بدون شهروندان هوشمند معنا ندارد. از همین رو زنان به ویژه زنان حاضر در این جمع که همه از اعضای هیات علمی دانشگاهها هستند، باید در مدیریت دانش در جهان در حال حرکت به سوی هوشمند شدن بیشتر، با توجه به انبوه داده ها در جهانی که در آن انفجار اطلاعات رخ داده است، سهم بسزایی ایفا کنند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اهداف برنامه توسعه پایدار ملل متحد افزود: پنجمین هدف از اهداف 17 گانه این برنامه در کشورمان تحت عنوان عدالت جنسیتی و توانمندسازی زنان در حال پیگیری است. اگر چه با وجود تعهد روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اجرای برنامه های این سند، روش قابل اجماعی برای بررسی میزان اجرای این برنامه در کشورهای مختلف وجود ندارد، اما دانشگاهیان ما باید کمک کنند تا بتوانیم با شاخصهای بومی گزارشی منطبق بر واقعیت از وضعیت جامعه تهیه کنیم و با توجه به فرصتی که این برنامه در اختیار ما قرار داده است، آن را به اطلاع جهانیان برسانیم و از فرصت تبادل تجربیات با دیگر کشورها در این زمینه نیز بهره مند شویم.
مولاوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه سال 96 مبنی بر حمایت از شرکتهای دانش بنیان و مراکز رشد اظهار داشت: زمینه و بستر توسعه بیش از پیش شرکتهای دانش بنیان فراهم است. زنان نیز آمادگی زیادی برای استفاده از فرصت فراهم شده برای فعالیتهای دانش بنیان دارند و امیدوارم با ریل گذاری صحیحی که در این دولت انجام شده است بتوانند به بهترین نحو از این فرصت استفاده کنند.
وی تاکید کرد: امیدوارم ماده 116 برنامه ششم توسعه که اختصاصا به حوزه زنان مرتبط است، همانطور که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در شورای نگهبان نیز به تصویب برسد و زمینه را برای تحقق عدالت جنسیتی بیش از پیش فراهم کند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری به اجرای طرح تاب آوری زنان از سوی این معاونت اشاره کرده و گفت: وقتی صحبت از شهرهای هوشند است شاخصهایی مثل ارتقای کیفیت زندگی و محیط زیست نیز مطرح می شود و شهروندان این شهرهای هوشمند باید خلاق و تاب آور باشند، لذا با توجه به آغاز اجرای طرح ملی تاب آوری زنان و خانواده در سطح کل کشور با مشارکت استانداری ها ، از مشاورین امور زنان و خانواده وزارت علوم و دانشگاههای کل کشور انتظار داریم به غنی شدن اجرای این طرح کمک کنند.
کد خبر: 288553

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۴۴

زنان در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه کشور هستند

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت:معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه باید تلاش کنیم با برنامه ریزی درست فاصله ها بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب را کم کنیم، گفت: زنان اکنون در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه کشور هستند.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، شهیندخت مولاوردی در نشست با مشاوران روسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده درمرور تاریخچه شکل گیری دفتر امور زنان و خانواده  اظهارداشت: دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی برای توجه به مسائل و وضعیت زنان نقطه عطفی بود که تاثیرش را به مرور در برنامه های توسعه داشتیم و اولین بار در برنامه سوم ،نگرش جنسیتی در مواد متعدد آن برنامه جاری شد که این رویه در برنامه چهارم بیشتر و کامل تر نیز شد.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اینکه در نزدیک به چهار دهه سپری شده از پیروزی انقلاب اسلامی زنان متناسب با شرایطی که داشتند، نقش آفرین بودند، تصریح کرد: زنان در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی و حتی قبل از پیروزی انقلاب دوشادوش مردان در تمام صحنه های مبارزه و دفاع مقدس حضور موثر داشتند و در دهه دوم نیز مقارن با دوره سازندگی و در سرآغاز توجه به مسائل و وضعیت زنان در میدان حضور داشتند و هر جا توانستند نقش آفرینی کردند.
وی با بیان اینکه پایه های حضور زنان در عرصه های اجتماعی در دوره سازندگی گذاشته شد و زنان توانستند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: در دهه سوم که مصادف با دوره اصلاحات بود، فضایی فراهم شد که در آن دانشگاهها به تسخیر زنان و دختران درآمد و امروز در دهه چهارم که در آن به سر می بریم، با تمام فراز و فرودها و دستاوردهایی که داشتیم، زنان با کسب بالاترین شاخصها در زمینه آگاهی های جنسیتی و علمی در اوج آمادگی برای خدمت به توسعه و پیشرفت کشور قرار دارند.
مولاوردی با طرح این سوال که چرا زنان با توجه به این سطح از آمادگی برای ایفای نقش در توسعه کشور هنوز نتوانستند به سطح مطلوب از نقش آفرینی در روند رشد کشور دست یابند، گفت: متاسفانه هنوز در دو عرصه سیاسی و اقتصادی نتوانسته‌ایم برنامه ها و سیاستهایی را در دستور کار قرار دهیم که زنان را به وضع مطلوب از نقش آفرینی در این دو عرصه رهنمون کند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: با وجود تاکید مقدمه قانون اساسی بر برابری زن و مرد در کرامت و شان انسانی و با توجه به تلاشهای گسترده به پشتوانه تاریخی و مذهبی و رشد چشمگیر شاخص آموزش زنان، اما هنوز زنان به جایگاه شایسته خود در عرصه مشارکتهای سیاسی و اجتماعی دست نیافته اند.
وی با اشاره به اینکه دستاوردهای مهم زنان در عرصه آموزش، زمینه ساز مشارکت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان در آینده خواهد بود، اظهار داشت: البته این مساله به خودی خود اتفاق نمی افتد. اینکه زنان مشارکت بیشتر و بهتری در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی داشته باشند، نیازمند یک برنامه و توجه ویژه است که اینگونه نشست‌ها می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند.
مولاوردی تصریح کرد: در اغلب کشورهای اسلامی مردان بیشتر از زنان به موقعیت‌های سیاسی و اقتصادی دسترسی دارند و زنان بیشتر به موقعیت‌های اجتماعی و فرهنگی دسترسی پیدا می کنند. اینکه مردان کمتر به موقعیتهای اجتماعی و فرهنگی رغبت دارند دلیل بر این نیست که زنان نیز رغبت کمتری به موقعیتهای سیاسی و اقتصادی داشته باشند و این نکته باید مورد توجه مراکز دانشگاهی و تحقیقی باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امروز در وضعیتی به سر می بریم که بشر به دلیل استفاده بی رویه از منابع زمین، ناچار شده به بهره مندی موثر و مدیریت شده از باقیمانده این منابع روی بیاورد، گفت: نقش زنان در مدیریت دانش در قرن 21 برای تحقق توسعه پایدار به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست. امروز جهان به سمت ایجاد شهرهای هوشمند در حرکت است و شهر هوشمند بدون شهروندان هوشمند معنا ندارد. از همین رو زنان به ویژه زنان حاضر در این جمع که همه از اعضای هیات علمی دانشگاهها هستند، باید در مدیریت دانش در جهان در حال حرکت به سوی هوشمند شدن بیشتر، با توجه به انبوه داده ها در جهانی که در آن انفجار اطلاعات رخ داده است، سهم بسزایی ایفا کنند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به اهداف برنامه توسعه پایدار ملل متحد افزود: پنجمین هدف از اهداف 17 گانه این برنامه در کشورمان تحت عنوان عدالت جنسیتی و توانمندسازی زنان در حال پیگیری است. اگر چه با وجود تعهد روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اجرای برنامه های این سند، روش قابل اجماعی برای بررسی میزان اجرای این برنامه در کشورهای مختلف وجود ندارد، اما دانشگاهیان ما باید کمک کنند تا بتوانیم با شاخصهای بومی گزارشی منطبق بر واقعیت از وضعیت جامعه تهیه کنیم و با توجه به فرصتی که این برنامه در اختیار ما قرار داده است، آن را به اطلاع جهانیان برسانیم و از فرصت تبادل تجربیات با دیگر کشورها در این زمینه نیز بهره مند شویم.
مولاوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه سال 96 مبنی بر حمایت از شرکتهای دانش بنیان و مراکز رشد اظهار داشت: زمینه و بستر توسعه بیش از پیش شرکتهای دانش بنیان فراهم است. زنان نیز آمادگی زیادی برای استفاده از فرصت فراهم شده برای فعالیتهای دانش بنیان دارند و امیدوارم با ریل گذاری صحیحی که در این دولت انجام شده است بتوانند به بهترین نحو از این فرصت استفاده کنند.
وی تاکید کرد: امیدوارم ماده 116 برنامه ششم توسعه که اختصاصا به حوزه زنان مرتبط است، همانطور که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در شورای نگهبان نیز به تصویب برسد و زمینه را برای تحقق عدالت جنسیتی بیش از پیش فراهم کند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری به اجرای طرح تاب آوری زنان از سوی این معاونت اشاره کرده و گفت: وقتی صحبت از شهرهای هوشند است شاخصهایی مثل ارتقای کیفیت زندگی و محیط زیست نیز مطرح می شود و شهروندان این شهرهای هوشمند باید خلاق و تاب آور باشند، بنابراین با توجه به آغاز اجرای طرح ملی تاب آوری زنان و خانواده در سطح کل کشور با مشارکت استانداری ها ، از مشاورین امور زنان و خانواده وزارت علوم و دانشگاههای کل کشور انتظار داریم به غنی شدن اجرای این طرح کمک کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۲۰:۱۲

طرح ویژه برای حل مشکلات دختران دانشجو در خوابگاه‌ها

طرح ویژه برای حل مشکلات دختران دانشجو در خوابگاه‌هاReviewed by on Jan 29Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، شهیندخت مولاوردی صبح امروز در نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده که در وزارت علوم برگزار شد، با گرامیداشت یاد آتش‌نشانان و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت:…

طرح ویژه برای حل مشکلات دختران دانشجو در خوابگاه‌هاReviewed by on Jan 29Rating:
به گزارش ایران ویج به نقل از خبرنگار مهر، شهیندخت مولاوردی صبح امروز در نشست مشاوران رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در امور زنان و خانواده که در وزارت علوم برگزار شد، با گرامیداشت یاد آتش‌نشانان و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: در آستانه دهه فجر هستیم. چهار دهه از انقلاب گذشته است. زنان در چهار دهه گذشته از انقلاب بسیار نقش‌آفرین بودند.
وی با بیان اینکه 54 درصد ورودی دانشگاه‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، افزود: در حال حاضر این گروه از جامعه هدف در اوج آمادگی برای خدمت و توسعه کشور هستند.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: از ابتدای پیروزی انقلاب بر اساس اصول قانون اساسی، برابری زنان و مردان در شأن کرامت تأکید شده است و حرکت‌هایی در این زمینه شروع شده، به طوری که الان در آموزش‌های ابتدایی ما شاهد برابری جنسیتی هستیم.
وی افزود: در آموزش عالی نیز زنان پیشی گرفته‌اند و همچنین زمینه مشارکت زنان در مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی به وجود آمده است و مشارکت بیشتر زنان در زمینه‌های مذکور نیازمند برنامه‌ریزی بیشتر است. در کشور ما شرایط به گونه‌ای است که مردان بیشتر در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و زنان در زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی نقش‌آفرینی می کنند و این نشان می‌دهد که زنان عدم دسترسی به منابع و فرصت‌ها را داشته‌اند.
وی در ادامه در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: یک تفاهمنامه با دانشگاه تهران تحت عنوان «تدوین بسته عملیاتی برای خوابگاه‌های دانشجوی دختران» تدوین کرده‌ایم که به حل مشکلات دختران دانشجو در خوابگاه‌ها می‌پردازد و اکنون در دست انجام است.
مولاوردی در ادامه به طرح «تاب‌آوری اجتماعی زنان» با همکاری استانداری در کشور اشاره کرد و گفت: در حال اجرای این طرح هستیم که نفع آن بیشتر از آنکه برای جامعه باشد، برای خانواده سالم و پاینده است.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۲:۵۸

معاون امور دانشجویان؛ آیین نامه کار دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شد

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم از بازنگری آیین نامه کار دانشجویی و ابلاغ آن به دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابوالحسن ریاضی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازنگری آیین نامه های جدید دانشجویی گفت: به تازگی آیین‌نامه کار دانشجویی بازنگری و به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: در این آیین‌نامه به همه دانشگاه‌ها پیشنهاد و توصیه کرده ایم، از ظرفیت دانشجویان استفاده بیشتری در حوزه های مختلف، اعم از حوزه های تصمیم سازی، برنامه ریزی و کار، در بخش های مرتبط مانند خوابگاه ها، سلف سرویس ها و نظارت داشته باشند.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم ادامه داد: در نشست اخیری که در چابهار برگزار شد، مسایل مختلف در ارتباط با شروع ترم جاری با دانشگاه های بزرگ مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در هفته پایانی بهمن ماه نیز نشستی با حضور معاونان دانشجویی دانشگاه های جدید التاسیس خواهیم داشت.
وی با اشاره به مشکلات صنفی دانشجویان گفت: بین انتظارات خود ما و دانشجویان و کیفیت و استاندارهایی که در حوزه خدمات دانشجویی باید ارایه شود، فاصله وجود دارد، و سال ها است که ما این فاصله را داریم. بخشی از این فاصله، ناشی از تغییرات سبک زندگی و افزایش سطح رفاهی در کشور و بخشی هم ناشی از دشواری ها و موانعی است که در ارتباط با تامین زیر ساخت ها در طی سال های اخیر داشته ایم.
وی ادامه داد: همه تلاش حوزه ستادی و معاونت دانشجویی این است که از امکانات موجود، بهترین استفاده و بهره وری صورت گیرد.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم افزود: دراین چهارچوب شوراهای صنفی هم وظیفه نظارتی دارند که امیدواریم با کمک این شوراها از این امکانات بهره وری بیشتری صورت گیرد.
وی درباره برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویی افزود: براساس گزارش هایی که ارایه شده، در اکثر دانشگاه ها، انتخابات شوراهای صنفی در اردیبهشت ماه سال جاری و یا در ترم جاری برگزار شده است.
ریاضی با بیان اینکه شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها تشکیل شده، افزود: همکاری خوبی بین معاونت های دانشجویی و شوراهای صنفی دانشجویی وجود دارد.
وی درباره تشکیل شوراهای صنفی دانشجویی در دانشگاه تهران نیز گفت: شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشکده‌های دانشگاه تهران تشکیل شده و این شوراها همکاری خوبی با معاون دانشجویی این دانشگاه دارند.

۹۵/۱۱/۱۱
۰۹:۳۶

معاون سازمان امور دانشجویان: آیین نامه کار دانشجویی به دانشگاه‌ها ابلاغ شد

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم از بازنگری آیین نامه کار دانشجویی و ابلاغ آن به دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار پانا، ابوالحسن ریاضی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازنگری آیین نامه های جدید دانشجویی گفت: به تازگی آیین‌نامه کار دانشجویی بازنگری و به دانشگاه ها ابلاغ شده است. در این آیین‌نامه به همه دانشگاه‌ها پیشنهاد و توصیه کرده ایم، از ظرفیت دانشجویان استفاده بیشتری در حوزه های مختلف، اعم از حوزه های تصمیم سازی، برنامه ریزی و کار، در بخش های مرتبط مانند خوابگاه ها، سلف سرویس ها و نظارت داشته باشند.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم افزود: در نشست اخیری که در چابهار برگزار شد، مسایل مختلف در ارتباط با شروع ترم جاری با دانشگاه های بزرگ مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در هفته پایانی بهمن ماه نیز نشستی با حضور معاونان دانشجویی دانشگاه های جدید التاسیس خواهیم داشت.
وی درخصوص مشکلات صنفی دانشجویان نیز گفت: بین انتظارات خود ما و دانشجویان و کیفیت و استاندارهایی که در حوزه خدمات دانشجویی باید ارایه شود، فاصله وجود دارد، و سال ها است که ما این فاصله را داریم. بخشی از این فاصله، ناشی از تغییرات سبک زندگی و افزایش سطح رفاهی در کشور و بخشی هم ناشی از دشواری ها و موانعی است که در ارتباط با تامین زیر ساخت ها در طی سال های اخیر داشته ایم.
ریاضی درباره برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویی افزود: براساس گزارش هایی که ارایه شده، در اکثر دانشگاه ها، انتخابات شوراهای صنفی در اردیبهشت ماه سال جاری و یا در ترم جاری برگزار شده است. شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها تشکیل شده است و همکاری خوبی بین معاونت های دانشجویی و شوراهای صنفی دانشجویی وجود دارد.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۰:۱۸

ریاضی خبر داد برگزاری انتخابات شوراهای صنفی در اکثر دانشگاه‌ها/ شورای صنفی در دانشگاه تهران تشکیل می‌شود

معاون سازمان امور دانشجویان از برگزاری انتخابات شوراهای صنفی در اکثر دانشگاه‌ها خبر داد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
ریاضی، معاون سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص انتخابات شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها گفت: براساس گزارش هایی که ارائه شده، در اکثر دانشگاه ها، انتخابات شوراهای صنفی یا در اردیبهشت ماه ۹۵ و یا در ترم جاری برگزار شده است.
 
وی افزود: شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها تشکیل شده و همکاری خوبی بین معاونت های دانشجویی و شوراهای صنفی دانشجویی وجود دارد.
 
معاون سازمان امور دانشجویان در خصوص تشکیل شورای صنفی در دانشگاه تهران اضافه کرد: شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشکده‌های دانشگاه تهران تشکیل شده و این شوراها همکاری خوبی با معاون دانشجویی این دانشگاه دارند.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۰:۲۲

آیین نامه کار دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شد

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم از بازنگری آیین نامه کار دانشجویی و ابلاغ آن به دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر ابوالحسن ریاضی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازنگری آیین نامه های جدید دانشجویی گفت: به تازگی آیین‌نامه کار دانشجویی بازنگری و به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: در این آیین‌نامه به همه دانشگاه‌ها پیشنهاد و توصیه کرده ایم، از ظرفیت دانشجویان استفاده بیشتری در حوزه های مختلف، اعم از حوزه های تصمیم سازی، برنامه ریزی و کار، در بخش های مرتبط مانند خوابگاه ها، سلف سرویس ها و نظارت داشته باشند.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم ادامه داد: در نشست اخیری که در چابهار برگزار شد، مسایل مختلف در ارتباط با شروع ترم جاری با دانشگاه های بزرگ مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در هفته پایانی بهمن ماه نیز نشستی با حضور معاونان دانشجویی دانشگاه های جدید التاسیس خواهیم داشت.
وی با اشاره به مشکلات صنفی دانشجویان گفت: بین انتظارات خود ما و دانشجویان و کیفیت و استاندارهایی که در حوزه خدمات دانشجویی باید ارایه شود، فاصله وجود دارد، و سال ها است که ما این فاصله را داریم. بخشی از این فاصله، ناشی از تغییرات سبک زندگی و افزایش سطح رفاهی در کشور و بخشی هم ناشی از دشواری ها و موانعی است که در ارتباط با تامین زیر ساخت ها در طی سال های اخیر داشته ایم.
وی ادامه داد: همه تلاش حوزه ستادی و معاونت دانشجویی این است که از امکانات موجود، بهترین استفاده و بهره وری صورت گیرد.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم افزود: دراین چهارچوب شوراهای صنفی هم وظیفه نظارتی دارند که امیدواریم با کمک این شوراها از این امکانات بهره وری بیشتری صورت گیرد.
وی درباره برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویی افزود: براساس گزارش هایی که ارایه شده، در اکثر دانشگاه ها، انتخابات شوراهای صنفی در اردیبهشت ماه سال جاری و یا در ترم جاری برگزار شده است.
ریاضی با بیان اینکه شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها تشکیل شده، افزود: همکاری خوبی بین معاونت های دانشجویی و شوراهای صنفی دانشجویی وجود دارد.
وی درباره تشکیل شوراهای صنفی دانشجویی در دانشگاه تهران نیز گفت: شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشکده‌های دانشگاه تهران تشکیل شده و این شوراها همکاری خوبی با معاون دانشجویی این دانشگاه دارند.
201
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۱۰

آیین نامه کار دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شد

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم از بازنگری آیین نامه کار دانشجویی و ابلاغ آن به دانشگاه ها خبر داد.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم از بازنگری آیین نامه کار دانشجویی و ابلاغ آن به دانشگاه ها خبر داد.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، دکتر ابوالحسن ریاضی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازنگری آیین نامه های جدید دانشجویی گفت: به تازگی آیین‌نامه کار دانشجویی بازنگری و به دانشگاه ها ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: در این آیین‌نامه به همه دانشگاه‌ها پیشنهاد و توصیه کرده ایم، از ظرفیت دانشجویان استفاده بیشتری در حوزه های مختلف، اعم از حوزه های تصمیم سازی، برنامه ریزی و کار، در بخش های مرتبط مانند خوابگاه ها، سلف سرویس ها و نظارت داشته باشند.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم ادامه داد: در نشست اخیری که در چابهار برگزار شد، مسایل مختلف در ارتباط با شروع ترم جاری با دانشگاه های بزرگ مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در هفته پایانی بهمن ماه نیز نشستی با حضور معاونان دانشجویی دانشگاه های جدید التاسیس خواهیم داشت.
وی با اشاره به مشکلات صنفی دانشجویان گفت: بین انتظارات خود ما و دانشجویان و کیفیت و استاندارهایی که در حوزه خدمات دانشجویی باید ارایه شود، فاصله وجود دارد، و سال ها است که ما این فاصله را داریم. بخشی از این فاصله، ناشی از تغییرات سبک زندگی و افزایش سطح رفاهی در کشور و بخشی هم ناشی از دشواری ها و موانعی است که در ارتباط با تامین زیر ساخت ها در طی سال های اخیر داشته ایم.
وی ادامه داد: همه تلاش حوزه ستادی و معاونت دانشجویی این است که از امکانات موجود، بهترین استفاده و بهره وری صورت گیرد.
معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم افزود: دراین چهارچوب شوراهای صنفی هم وظیفه نظارتی دارند که امیدواریم با کمک این شوراها از این امکانات بهره وری بیشتری صورت گیرد.
وی درباره برگزاری انتخابات شوراهای صنفی دانشجویی افزود: براساس گزارش هایی که ارایه شده، در اکثر دانشگاه ها، انتخابات شوراهای صنفی در اردیبهشت ماه سال جاری و یا در ترم جاری برگزار شده است.
ریاضی با بیان اینکه شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشگاه‌ها تشکیل شده، افزود: همکاری خوبی بین معاونت های دانشجویی و شوراهای صنفی دانشجویی وجود دارد.
وی درباره تشکیل شوراهای صنفی دانشجویی در دانشگاه تهران نیز گفت: شوراهای صنفی دانشجویی در بسیاری از دانشکده‌های دانشگاه تهران تشکیل شده و این شوراها همکاری خوبی با معاون دانشجویی این دانشگاه دارند.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۲:۰۶

خبر

 
راه‌اندازی «مراکز نگهداری از مادران معتاد» در 5 استان پرخطر
ایسنا: رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در پنج استان کشور که میزان مبتلایان به اعتیاد در بانوان آن زیاد بود نسبت به تأسیس مراکز نگهداری از مادران معتاد اقدام کرده‌ایم. انوشیروان محسنی‌بندپی، اظهار کرد: نگاه ما به استان‌های کم‌برخوردار، یک نگاه ویژه و عدالت‌محورانه است. رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در یک بررسی انجام‌شده از 150 کودک زیر 17 سال معتاد، حدود 75 درصد آنها پدر و مادرشان هر دو معتاد بودند و 9.3 درصد مادر و 3.7 درصد هم پدرانشان معتاد بودند. وی عنوان کرد: نسبت به ایجاد مراکز نگهداری برای مادران معتاد اقدام کرده‌ایم و در کنار آن هم مهدکودک‌هایی را برای کودکان آنها در نظر گرفته‌ایم تا عشق و علاقه به فرزند، موجب ترک این معضل شود و آنها بتوانند خود را از دام این بلا نجات دهند. محسنی‌بندپی خاطرنشان کرد: در پنج استان کشور که میزان مبتلایان به اعتیاد در بانوان آن زیاد بود نسبت به تأسیس مراکز نگهداری از مادران معتاد اقدام کرده‌ایم و درصورتی‌که در دیگر استان‌های کشور هم آمار معتادان بانو افزایش یابد این مراکز ایجاد می‌شوند.
مرگ دوهزارو 361 نفر بر اثر سوء‌مصرف مواد مخدر
شرق: در ۹ماهه سال جاری دوهزارو 361 نفر بر اثر سوءمصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست دادند؛ این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات دوهزارو 274 نفر بود، ۳.۸ درصد افزایش دارد. در ۹ماهه امسال از کل تلفات اعتیاد در کشور دوهزارو 103 نفر مرد و ۲۵۸ نفر زن بودند. در این مدت استان‌های تهران با ۵۶۹، فارس با ۱۹۴ و خراسان رضوی با ۱۷۱ نفر بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی با شش، ایلام با هفت و بوشهر با ۱۳ فوتی کمترین آمار تلفات سوءمصرف مواد مخدر را داشتند. در ۹ماهه امسال از کل تلفات سوءمصرف مواد مخدر، یک‌هزارو ۳۹۹ نفر به دلیل مسمومیت حاد، ۶۲۷ نفر به دلیل مصرف طولانی‌مدت و ۳۳۵ نفر بر اثر مصرف روانگردان‌ها جان خود را از دست داده‌اند. در این بازه زمانی، براساس آمارهای موجود همچنین بیشترین تلفات سوءمصرف مواد مخدر با ۳۰۹ نفر در شهریورماه و کمترین آن با ۲۱۵ نفر در فروردین‌ماه به ثبت رسیده است.
احراز هویت تنها 3 نفر از جان‌باختگان پلاسکو
ایسنا: معاون خدمات شهری شهرداری تهران از احراز هویت تنها سه نفر از جان‌باختگان پلاسکو خبر داد. مجتبی یزدانی با بیان اینکه تا این لحظه هیچ‌گونه هزینه کفن و دفن از چهار شهروند جان‌باخته حادثه پلاسکو که پیکرشان یافت شده، دریافت نشده است، گفت: بنا بر تصمیمات اتخاذشده، خانواده‌های این افراد می‌توانند در صورت تمایل در هر قطعه‌ای از بهشت زهرا(س) متوفی خود را دفن کنند. معاون خدمات شهری شهرداری تهران در تشریح جزئیات این خدمات‌دهی افزود: مرحوم حیدر پهلوانی روز پنجشنبه هفتم بهمن ماه بعد از احراز هویت در قطعه 305، ردیف 42 دفن شد؛ همچنین مرحوم جواد حسینقلی‌زاده نیز جمعه هشتم بهمن‌ماه در قطعه 216 ردیف 87 دفن شده است که همه هزینه‌های این دو متوفی رایگان بوده است. وی درخصوص سومین شهروند فوت‌شده در حادثه ساختمان پلاسکو نیز گفت: پیکر مرحوم محمود محسنی هم روز پنجشنبه هفتم بهمن‌ماه از سوي خانواده‌اش به شهرستان ورامین انتقال داده شده است. یزدانی خاطرنشان کرد: این در حالی است که شهروند چهارم تا این لحظه احراز هویت نشده که به محض احراز هویت مراحل کفن‌ودفن آن در بهشت‌زهرا با احترام انجام خواهد شد. براساس گزارش شهرنوشت، معاون خدمات شهری شهرداری تهران تأکید کرد: براساس تصمیمات اتخاذشده تنها به خود جان‌باخته این حادثه، یک قبر رایگان تخصیص داده می‌شود.
آغاز ثبت‌نام کنکور از هفته آینده
مشاور سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: ثبت‌نام برای شرکت در کنکور سراسری ۹۶ از هفته آینده شروع می‌شود. حسین توکلی، با اشاره به اینکه آزمون سراسری سال ۹۶ به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کدرشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود، گفت: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن‌ماه ۹۵ از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز مي‌شود و در روز پنجشنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۹۵ پایان می‌پذیرد. توکلی با بیان اینکه آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه ۹۶ در حوزه‌های امتحانی برگزار خواهد شد، افزود: کارت شرکت در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز یکشنبه ۱۱ تیرماه ۹۶ روی سایت سازمان قرار می‌گیرد و داوطلبان از یکشنبه یازدهم تا چهارشنبه چهاردهم تیرماه با مراجعه به سایت ما می‌توانند نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند. 
 

۹۵/۱۱/۱۱
۰۲:۰۴

زمان ثبت‌نام کنکور 96 اعلام شد

زمان ثبت نام آزمون سراسری سال 96 اعلام شد.

به گزارش ملیت به نقل از تسنیم، فرآیند ثبت‌نام آزمون سراسری سال 96 از ‌سه شنبه هفته آینده (19 بهمن 95) آغاز می‌شود و فرصت ثبت‌نام تا ‌پنجشنبه 28 بهمن 95 ادامه دارد.طبق گفته‌های حسین توکلی ثبت نام آزمون سراسری سال 96 به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کد رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی است.توکلی گفت: دفترچه راهنمای ثبت‌نام (شماره یک) آزمون سراسری سال 96 به همراه اطلاعیه ثبت‌نام این سازمان از ‌دوشنبه 18 بهمن بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می‌شود.این آزمون ‌پنج‌شنبه 15 تیر و جمعه 16 تیر 96 برگزار خواهد شد و داوطلبان از‌ یکشنبه 11 تا چهارشنبه 14 تیر‌ 96 با مراجعه به سایت سازمان سنجش می‌توانند نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.طبق گفته‌های مشاور عالی سازمان سنجش، داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی متقاضی شوند برحسب مورد باید نسبت به دریافت کارت شرکت در آزمون گروه‌های آزمایشی دوم و یا سوم خود اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۱:۲۷

رئیس دانشگاه یاسوج: 244 میلیارد ریال اعتبار عمرانی به دانشگاه یاسوج اختصاص یافت‌

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: با نگاه مثبت نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد، برای سال آینده ۲۴۴ میلیارد ریال اعتبار عمرانی برای این دانشگاه اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، محمودرضا رحیمی ظهر امروز در آئین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: حمایت از پژوهشگران در حوزه‌های مختلف از جمله اولویت‌های دانشگاه یاسوج است.
وی همچنین از افزایش دو برابری اعتبارات پژوهشی دانشگاه یاسوج خبر داد و افزود: در سال 93 اعتبارات پژوهشی دانشگاه یاسوج 7 درصد بود که در سال بعد به 9.5 درصد رسید و هم‌اکنون نیز 14 درصد شده است.
رحیمی ابراز کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام شده و حمایت مسئولان وزارت علوم ومتولیان امر شامل مدیران استانی و کشوری آزمایشگاه مرکزی دانشگاه یاسوج در زمینی به مساحت 6 هزار متر مربع در دستور کار قرار گرفت که بعد از مدتی تعطیلی عملیات اجرایی آن مجدد آغاز شد.
وی از افتتاح و بهره‌برداری دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یاسوج در سال 96 خبر داد و گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده 40 درصد درآمد دانشگاه یاسوج هزینه فعالیت‌های پژوهشی با هدف تامین زیرساخت‌های مورد نیاز این بخش می‌شود.
رئیس دانشگاه یاسوج در این آیین با بیان اینکه اعضای هیئت علمی علاوه بر وظیفه پژوهشی که به صورت اداری و سازمانی بر‌عهده دارند بیشتر به خاطر علایق شخصی به انجام کارهای پژوهشی می‌پردازند، عنوان کرد: پژوهشگران و اعضای هیئت علمی به خاطر نیازهای درونی خود به سمت تولید مقالات و تولید فناوری قدم برمی‌دارند.
محمد‌رضا رحیمی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های دولت ایجاد بستر مناسب برای تولید مقالات مناسب در کشور است ادامه داد: باید توجه داشت تولید مقاله وعلم یکی نیست و این دومقوله از هم متفاوت هستند.
وی با تاکید بر اینکه برای پشبرد اهداف پژوهشی و ارتقا سطح علمی دانشگاه یاسوج در کشور و در عرصه بین‌الملل برنامه‌ریزی‌ها ی خوبی در این دانشگاه انجام شده است، تصریح کرد: تامین زیرساخت‌ها، تهیه آیین‌نامه مشوق‌های پژهش‌های برتر و  تدوین آیین‌نامه و شیوه‌نامه‌های جدید در راستای فعالیت‌های پژوهشی برتر از جمله کارهای دانشگاه در این زمینه است.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۱۳

رئیس دانشگاه شاهد در نشست خبری: جامعه متاثر از تمدن نوین اسلام بدون «رکود» است

رئیس دانشگاه شاهد گفت: جامعه‌ متاثر از تمدن نوین اسلامی بدون رکود و توقف در حال پیشرفتهای دائمی است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»،‌ نشست خبری دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی بعد از ظهر امروز یکشنبه (10 بهمن) با حضور ثقفی رئیس دانشگاه شاهد،‌ جهانبین دبیر علمی همایش ملی تمدن نوین اسلامی و کیاسالاری دبیر همایش ملی تمدن نوین اسلامی برگزار شد.
ثقفی رئیس دانشگاه شاهد در این نشست خبری با بیان اینکه دانشگاه شاهد به مانند سایر دانشگاهها در حوزه علمی و تحقیقاتی ورود پیدا می‌کند،گفت: در کنار مسائل علمی ورود به موضوعات ارزشی یکی از رسالتهایی است که این دانشگاه دنبال می‌کند که یکی از این موضوعات برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی است که اسفند ماه برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه تمدن نوین اسلامی یک موضوع ارزشی و از نیازهای قطعی جامعه ما و جهان است، تصریح کرد: سابقه برگزاری این همایش به تحلیل رهبر معظم انقلاب از اهداف انقلاب اسلامی برمی‌گردد که معظم له نقشه راه انقلاب اسلامی را برای پیمودن مسیر و حرکت در مسیر آرمانها تعیین کردند.
رئیس دانشگاه شاهد افزود: رهبر معظم انقلاب در سال 79 مسیر حرکت انقلاب را از زمان پیروزی تا نقطه نهایی در قالب 5 مرحله شامل انقلاب اسلامی، استقرار نظام اسلامی، تحقق حکومت اسلامی، تحقق جامعه اسلامی و نهایتا تحقق تمدن نوین اسلامی مشخص کردند.
ثقفی با بیان اینکه رهبری در سالهای گذشته به کرات بر موضوع تمدن نوین اسلامی اشاره کرده‌اند، افزود: بسیار متاسفیم که بعد از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی هنوز الگوی انقلاب اسلامی به اهداف خود نرسیده است و به عنوان یک الگو در سطح دانشگاهها و در بین مردم مطرح نشده است.
رئیس دانشگاه شاهد با بیان اینکه ما جامعه‌ای می‌خواهیم که آرزوهای بزرگ اسلامی در آن محقق شود گفت: با این حال هیچ تعریف دقیق عملیاتی جهت تحقق اهداف بزرگ اسلامی برای بشریت تعریف نشده است البته این کار نخبگان و فرهیختگان در دانشگاهها است که اکنون دانشگاه شاهد به خاطر احساس تکلیف در این راستا ورود کرده است.
وی با بیان اینکه امیدواریم با برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی در دانشگاه شاهد بتوانیم به صورت عملیاتی سازوکاری برای وارد کردن این موضوع به صحنه جامعه فراهم کنیم، اضافه کرد: امروز مهمترین موضوع تحقیقی و عملیاتی تبیین موضوع تمدن نوین اسلامی است.
رئیس دانشگاه شاهد با اشاره به اینکه هدفگذاری روشن و صریحی در مورد موضوع انقلاب اسلامی صورت نگرفته و فقط به کلیات اشاره شده است، بیان کرد: دستورالعملی وجود ندارد که مردم نیز در این عرصه نقش ایفا کنند و در واقع هر کسی براساس ظن خودش به موضوعات ورود پیدا می‌کند.
ثقفی با اشاره به اینکه جامعه اسلامی جامعه‌ای است که تحقق آرمانها، اهداف و آرزوهای بزرگی اسلامی در آن مورد نظر است، بیان کرد: بعد از تحقق نظام اسلامی باید تحقق دولت اسلامی صورت گیرد تا این دولت زمینه به وجود آمدن جامعه اسلامی را فراهم سازد. واقعیت این است که با قرار گرفتن جوامع اسلامی در کنار یکدیگر تمدن اسلامی شکل می‌گیرد.
وی به بیان ویژگی های جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی پرداخت و گفت: چنین جامعه ای با تقوا، دارای اخلاق، معنویت، پرهیزکاری و عدالت است و عزت ملی در چنین جامعه ای وجود دارد. در جامعه ای متاثر از تمدن نوین اسلامی پیشرفتهای همه جانبه علمی، سیاسی و فرهنگی شکل می‌گیرد. در واقع چنین جامعه‌ای بدون رکود توقف و در حال پیشرفتهای دائمی است. در جامعه اسلامی متاثر از تمدن نوین اسلامی رفاه مادی به معنای تامین سلامت، رونق اقتصادی، رواج تولید و همگانی شدن علم و فرهنگ و تحقیق است.
رئیس دانشگاه شاهد با بیان اینکه در جامعه اسلامی متاثر از تمدن نوین اسلامی نشانه‌های فقر رخت برمی بندد، تصریح کرد: در تمدن نوین اسلامی مراد از عدالت برخورداری همه از فرصت ها و حقوق یکسان برای پیشرفت است.
وی با بیان اینکه در جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی آرمان انقلابی باید در جامعه جاری باشد، افزود: منظور از جاری بودن آرمان های انقلاب این است که میل به زندگی راحت و مرفه مردم را به سمت سازش کاری و تسلیم در برابر قدرت های جهانی و غفلت از توطئه های استکبار و بی اعتنایی به پیام جهانی انقلاب نکشاند.
ثقفی گفت: در نهایت جامعه متاثر از تمدن نوین اسلامی باید برخوردار از ارزش های اخلاقی و اسلامی باشد در واقع در چنین جامعه‌ای باید هم دنیا و هم آخرت مدنظر قرار بگیرد که در این صورت حیات طیبه و یا به تعبیر رهبر معظم انقلاب زندگی گوارا فراهم می‌شود.
وی در ادامه برگزاری کرسیهای نظریه‌پردازی را از اهداف برگزاری همایش تمدن نوین اسلامی برشمرد و افزود: تاسیس کرسیهای نظریه‌پردازی نقطه آغازین است تا براساس نظریه‌های ارائه شده روشهای بهتر زندگی کردن در اختیار مردم و مسئولان قرار بگیرد.
رئیس دانشگاه شاهد بیان کرد: مقدمات و مجوزهای لازم برای برگزاری کرسیهای نظریه‌پردازی اخذ شده که بعد از برگزاری دومین همایش تمدن نوین اسلامی سازوکار آن اعلام می‌شود.
ثقفی با اشاره به فعالیت کمیته‌ای تحت عنوان مطالعات انقلاب اسلامی در وزارت علوم ذیل مسئولیت این دانشگاه تصریح کرد: با راه‌اندازی این کمیته دوره‌های دکتری مطالعات انقلاب اسلامی در 4گرایش از جمله بیداری اسلامی، جمهوری اسلامی و کارکردهای آن در راستای تحقق تمدن نوین اسلامی و آینده‌پژوهی انقلاب اسلامی در دانشگاه شاهد راه‌اندازی شده است و دانشجویان دکتری که این دوره ها را می‌گذرانند در زمینه نظریه‌پردازی ورود پیدا می‌کنند.
در ادامه این نشست خبری، جهان‌بین دبیر علمی همایش ملی تمدن نوین اسلامی اظهار کرد: دومین همایش ملی تمدن نوین اسلامی ذیل هفته علمی تمدن نوین اسلامی که از دوم تا نهم اسفند ماه توسط دانشگاههای کشور برگزار خواهد شد.
وی معناشناسی و تمدن نوین اسلامی، سبک زندگی اسلامی و تمدن نوین اسلامی، دولت اسلامی و تمدن نوین اسلامی، الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و تمدن نوین اسلامی، نظام سازی و نهادسازی و تمدن نوین اسلامی، علوم انسانی اسلامی و تمدن نوین اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی، الگوهای رقیب و تمدن نوین اسلامی، تمدن غرب و تمدن نوین اسلامی، بیداری اسلامی و تمدن نوین اسلامی و نقش و جایگاه علم در تمدن نوین اسلامی از جمله محورهای دومین همایش تمدن نوین اسلامی هستند.
جهان بین افزود: در راستای برگزاری این همایش کمیسیونهای مباحث بنیادی، اقتصادی، سیاسی، آینده‌پژوهی، تعلیم و تربیت، دفاع و امنیت، طب و سلامت، فرهنگی و اجتماعی، علم و فناوری، هنر و معماری، مدیریت و حکمرانی و حقوق نیز تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه 209 مقاله کامل از زمانی که فراخوان همایش اعلام شده به دبیرخانه این همایش در دانشگاه شاهد ارسال شده است، تصریح کرد: پیش از این 300 مقاله چکیده به دبیرخانه ارسال شده بود که 70 چکیده رد شد و 230 مقاله مورد تاکید قرار گرفتند که الان نیز مقالات کامل به دبیرخانه ارسال شده و جهت بررسی در کمیسیونها در حال ارزیابی هستند و نتایج ارزیابیها تا 20 بهمن اعلام خواهند شد.
دبیر علمی همایش ملی تمدن نوین اسلامی با بیان اینکه 65 مقاله ارسال شده به دبیرخانه این همایش در خصوص مباحث بنیادین، 33 مقاله در خصوص تعلیم و تربیت، 36 مقاله در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی، 17 مقاله در خصوص مسائل سیاسی، 12 مقاله در خصوص مسائل هنر و معماری، 13 مقاله در خصوص آینده پژوهی، 14 مقاله در خصوص مدیریت و حکمرانی و هفت مقاله در خصوص طب اسلامی است، افزود: تمام این مقالات جهت ارزیابی به کمیسیونهای مربوطه ارسال شده است.
جهان بین بیان کرد: 11 نفر استاد تمام، 30 نفر دانشیار، 40 نفر استادیار، 79 نفر دکترا، 12 نفر مربی، 99 نفر کارشناسی ارشد و 30 از سایرین مقالات خود را به دبیرخانه این همایش ارسال کرده‌اند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین 10 مقاله سفارشی نیز به دبیرخانه این همایش ارسال شده است.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۷:۵۵

اختصاص 244ميليارد ريال اعتبار به دانشگاه ياسوج

كهگيلويه و بويراحمد  ‌ رييس دانشگاه ياسوج گفت: با نگاه مثبت نماينده عالي دولت در استان كهگيلويه و بويراحمد، براي سال آينده ۲۴۴ ميليارد ريال اعتبار عمراني براي اين دانشگاه اختصاص يافت.  به گزارش تسنيم، محمودرضا رحيمي ديروز در آيين تجليل از پژوهشگران و فناوران برتر كهگيلويه و بويراحمد اظهار داشت: حمايت از پژوهشگران در حوزه‌هاي مختلف ازجمله اولويت‌هاي دانشگاه ياسوج است.  وي همچنين از افزايش دو برابري اعتبارات پژوهشي دانشگاه ياسوج خبر داد و افزود: در سال 93 اعتبارات پژوهشي دانشگاه ياسوج 7 درصد بود كه در سال بعد به 9.5درصد رسيد و هم‌اكنون نيز 14 درصد شده است.  رحيمي ابراز كرد: با توجه به پيگيري‌هاي انجام شده و حمايت مسوولان وزارت علوم و متوليان امر شامل مديران استاني و كشوري آزمايشگاه مركزي دانشگاه ياسوج در زميني به مساحت 6 هزار متر مربع در دستور كار قرار گرفت كه بعد از مدتي تعطيلي عمليات اجرايي آن مجدد آغاز شد.  وي از افتتاح و بهره‌برداري دانشكده منابع طبيعي دانشگاه ياسوج در سال 96 خبر داد و گفت: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده 40 درصد درآمد دانشگاه ياسوج هزينه فعاليت‌هاي پژوهشي با هدف تامين زيرساخت‌هاي مورد نياز اين بخش مي‌شود.

۹۵/۱۱/۱۱
۰۰:۱۰

شعبه دانشگاه علم و صنعت در عراق مجوز گرفت

محمدعلی برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت گفت: «شورای گسترش وزارت علوم مجوز راه‌اندازی و تاسیس شعبه این دانشگاه در اربیل عراق را صادر کرد. از سال گذشته مذاکرات و مقدمات راه‌اندازی شعبه دانشگاه علم و صنعت در اربیل عراق آغاز شده بود که دیروز شورای گسترش وزارت علوم مجوز لازم برای راه‌اندازی این مرکز را صادر کرد.» محمدعلی برخورداری،رئیس دانشگاه علم و صنعت افزود: «برنامه داریم شهریور سال 96 شعبه دانشگاه علم و صنعت در اربیل عراق را راه‌اندازی کنیم تا از مهرسال آینده بتوانیم در این مرکز پذیرش دانشجو داشته باشیم. در شعبه دانشگاه در اربیل قرار است دانشجوی دوره کارشناسی پذیرش شود و در سال‌های آینده برنامه‌ریزی برای پذیرش در دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری نیز
صورت می‌گیرد.»

۹۵/۱۱/۱۱
۰۲:۰۴

بازی با نام «فریدون» برای ابقای آقای رئیس نتیجه نداد

رئیس دانشگاه شهید بهشتی برکنار شد. این خبری بود که هفته گذشته در شبکه‌های مجازی منتشر شد و البته حواشی زیادی را نیز به دنبال داشت. بسیاری از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی که به دوران ریاست او انتقاد داشتند، از برکناری طهرانچی استقبال کردند. بعضی نیز علت جابه‌جایی طهرانچی و صدوق را سیاسی دانستند. پس از حواشی‌ای که در خصوص پرونده حسین فریدون در این دانشگاه به راه افتاد، عده‌ای برکناری رئیس این دانشگاه را محتمل دانستند و شایعاتی را نیز در این‌باره مطرح کردند. آرمان امروز در این رابطه نوشته است
ریاست چهارساله رئیس پرحاشیه
ریاست محمد مهدی طهرانچی که از سال 91 آغاز ‌شد، همراه با حواشی زیادی بود. طهرانچی که از جمله روسای باقی مانده از دولت قبل بود، همواره منتقدان زیادی در بین دانشجویان این دانشگاه داشت. این دانشجویان که در اعتراض به وضعیت آموزشی این دانشگاه بارها اقدام به تجمع اعتراضی کرده بودند از افت وضعیت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز شکایت داشتند. اعتراض‌های منتقدان عملکرد طهرانچی تنها به وضعیت آموزشی مربوط نمی‌شد. بالا رفتن هزینه‌ها و شهریه‌های این دانشگاه، پولی بودن امکانات آموزشی که برخلاف قانون اساسی بود، کیفیت نامطلوب غذایی، عدم حمایت از همه تشکل‌های سیاسی، مسائل مربوط به سنوات دانشجویان، مجوز ندادن به شورای صنفی دانشجویی و... از دیگر مواردی است که موجب اعتراض دانشجویان این دانشگاه شده بود اما با رفتن طهرانچی و انتصاب حسن صدوق، به عنوان سرپرست این دانشگاه، شایعاتی مبنی بر سیاسی بودن این تغییرات شنیده شد، تاجایی که این موضوع، دستمایه مخالفان دولت تدبیر و امید برای فشار به دولت روحانی در آستانه انتخابات سال 96 شده است. افرادی این ماجرا را به موضوع حسین فریدون مربوط دانستند و به شایعه پراکنی درباره فشارهای برادر رئیس جمهور و دولت حسن روحانی برای برکناری طهرانچی پرداختند. سوال اساسی که در این میان مطرح است این است که این تغییرات و عزل و نصب در دانشگاه شهید بهشتی آیا ربطی به دولت روحانی دارد؟ ردپای برادر رئیس جمهور که اکنون به ابزاری برای تخریب دولت تبدیل شده است، در این ماجرا وجود دارد؟ دلیل اصلی برکناری طهرانچی چه چیزی بود؟
فریدون، وسیله‌ای برای بستن دست وزارت علوم
به گفته دبیر انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی، مدت‌ها قبل از شایعه پراکنی در مورد پرونده حسین فریدون، زمان حکم این رئیس دانشگاه به پایان رسیده و درخصوص برکناری و ابقای او از سوی وزارت علوم باید تصمیم گیری می‌شد. فرزین زندی به «آرمان » می‌گوید: «حکمی که از دورات تصدی دکترطهرانچی منتشر شده، نشان می‌دهد او در تابستان سال 1391 از سوی کامران دانشجو به عنوان رئیس دانشگاه شهید بهشتی منصوب می‌شود. پس از تغییر دولت و روی کار آمدن دکتر روحانی، طهرانچی در سمت خود می‌ماند. در تابستان سال 1395 نیز طبق حکم، دوران چهار ساله ریاست طهرانچی تمام می‌شود و از همان زمان، زمزمه‌های تغییر او به گوش می‌رسد. در این مقاطع، هیاتی موسوم به هیات بازرسی از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها برای بررسی عزل و نصب‌ها به دانشگاه‌ها فرستاده می‌شود. تغییر رئیس دانشگاه بهشتی، در وزارت علوم بررسی می‌شود و تصمیم برای ابقا یا پایان دادن به دوران تصدی وی، زمان‌بر می‌شود. وی افزود: در همین زمان، شایعاتی مبنی بر غیرقانونی بودن پرونده حسین فریدون پخش می‌شود. به همین دلیل وزارت علوم در موضعی قرار می‌گیرد که اگر طهرانچی را برکنار کند، تهمت‌هایی در خصوص سیاسی بودن این عزل به آنها وارد می‌شود و اگر او را ابقا کند، نارضایتی‌ها از عملکرد رئیس دانشگاه شهید بهشتی ادامه دار می‌شود. به نظر می‌رسید که به این وسیله دست وزارت علوم را برای عزل طهرانچی بسته باشند. بنابراین حتی پخش شایعه مربوط به حسین فریدون در آن مقطع مشکوک به نظر می‌رسید. وزارت علوم نیز تصمیم‌گیری درخصوص عزل و نصب در دانشگاه شهید بهشتی را مسکوت باقی می‌گذارد.»
دلیل عزل؛ نارضایتی‌ از عملکرد طهرانچی‌
از سوی دیگر نارضایتی از عملکرد این رئیس دانشگاه، تنها به دانشجویان ختم نشد و به وزارت علوم نیز رسید که این وزارتخانه تصمیم گرفت صدوق را جایگزین طهرانچی کند. حال بهترین فرصت برای پیوند زدن برکناری طهرانچی به پرونده حسین فریدون بود و مخالفان دولت، این ماجرا را سیاسی خواندند. در صورتی که به گفته دبیر انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه شهید بهشتی، قبل از اینکه شایعاتی درباره فریدون منتشر شود، حکم طهرانچی به اتمام رسیده بود و از سوی دیگر، دلیل برکناری او، نارضایتی‌های دنباله‌دار دانشجویان این دانشگاه و البته وزارت علوم از عملکرد طهرانجی بود. برخی از دانشجویان این دانشگاه نیز، چشمان اشکبار طهرانچی در مراسم تودیع و معارفه را گواهی بر این می‌دانند که مخالفان دولت این سناریو را برای ابقای طهرانچی و فشار به دولت نوشته بودند که وقتی طهرانچی بر خلاف انتظارها حکم پایان ماموریت خود را دید، چشمانش اشکبار شد. گفته می‌شود به عکاسانی که از چهره ناراحت رئیس دانشگاه شهید بهشتی که حالا باید او را رئیس سابق این دانشگاه دانست، عکاسی کرده بودند فشار آمد که هیچ عکسی از لحظه اشک ریختن طهرانچی پخش نکنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۱:۰۰

خوابگاه های دانشجویی همچنان مورد بی مهری /مسئولان به فکر جبران باشند

وضعیت تاسف بار خوابگاه های دانشجویی مدت طولانی است که زیر ذره بین رسانه ای رفته و اتفاقات غیرقابل پیش بینی آن روز به روز امکان رخ نمایی دارد!

فرزانه فدوی، خبرگزاری دانا، سرویس آموزش؛ مدتی پیش خبر آتش سوزی در یکی از خوابگاه های دانشجویی دانشگاه تهران به موضوع حائز اهمیت در خبرگزاری های کشور تبدیل شد.
در همین زمینه حسین به نژاد که معاون دانشجویی دانشگاه تهران است در گفتگوی خود با خبرگزاری مهر صبح روز حادثه گفته بود: یکی از خوابگاه های پسرانه دانشگاه  تهران واقع در خیابان ۱۶ آذر به دلیل اتصالی برق در طبقه زیر زمین این ساختمان دچار حریق شد که به سرعت آتش سوزی مهار شد..
به گفته به نژاد: این حادثه در زیر زمین ساختمان خوابگاهی این دانشگاه و در مجاورت موتورخانه رخ داده بود. حریق به سرعت مهار شد و هیچ صدمه مالی و جانی در پی نداشت.
موضوع غیراستاندارد بودن خوابگاه های دانشجویی کشور انگار برای مسئولان به یک موضوع عامیانه تبدیل شده است.ارائه خوابگاه به دانشجویان غیربومی در سال های گذشته یکی ازعادی ترین و بی دغدغه ترین تسهیلاتی بود که باید به دانشجویان ارائه می شد این در حالی است که هم اکنون دادن خوابگاه به دانشجو حکم یک جایزه را پیدا کرده است.
وقتی سکونت در خوابگاه جایزه می شود!
طبق گزارش ارائه شده در خبرگزاری مهر در  مرداد ماه 94،از مجموع ۷۹ دانشگاه سراسری، ۳۱ دانشگاه فاقد خوابگاه بوده و اعلام کرده اند برای ورودیهای جدید سال تحصیلی آینده (مهر95) هیچ تعهدی در زمینه ارایه خوابگاه ندارند.
علاوه بر آن ۴۵ دانشگاه نیز محدویت هایی را برای ارایه خوابگاه دارند و تنها سه دانشگاه اعلام کرده اند که برای تمامی دانشجویان واجد شرایط بدون محدودیت خوابگاه ارایه خواهند داد.
برخی از دانشگاه‌ها نیز اولویت‌هایی را برای پذیرش در خوابگاه‌ها مطرح کرده اند که از مهمترین آنها می توان به رتبه برتر کنکور بودن اشاره کرد. برخی دیگر نیز اعلام کرده‌اند كه تنها می‌توانند در حد یک یا دو سال دانشجویان را در خوابگاه‌ها اسکان دهند.
البته آذر ماه امسال هم موضوع خوابگاه ها در برنامه مناظره صداوسیما با حضورحسین حسن لی دبیر جامعه اسلامی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دکتر محمد قمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و مهدی لبافی مدیر خوابگاه یکی از دانشگاه های دولتی پخش شد.
رادیو گفت وگو هم در همان زمان از قول دبیر جامعه اسلامی دانشگاه خواجه نصیر اعلام کرد: مسئولین خوابگاه ها در این راستا اقدامات مثبتی را انجام داده اند و توانسته اند در بسیاری از خوابگاه های دولتی به سطح رفاه مناسبی برسند اما کماکان مواردی حتی در دانشگاه های مطرح تهران، نقصان های بسیار جدی وجود دارد.
براساس اظهارات حسن لی: این سطح مقبولیت نسبی که وجود دارد فقط مربوط به خوابگاه های دولتی می شود؛ خوابگاه های خودگردان اصلا شرایط مطلوبی ندارند.
مجلس فرصت نظارت برخوابگاه ها را ندارد
 محمد قمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم در این مناظره بیان کرد: در چند سال گذشته که دولت خوابگاه نمی سازد، خیرین خوابگاه ساز به کمک دولت آمده اند. مسئولین دولتی و وزارت علوم باید نظارت شان را بر خوابگاه ها بیشتر کنند و برای مسائل فرهنگی برنامه ریزی کنیم، یعنی برای اوقات فراغت دانشجو اهمیت قائل شویم.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در خصوص خوابگاه ها همه نهادهایی که درگیر با مسائل آموزش عالی هستند باید فعالیت کنند. متاسفانه نه بنده، نه کمیسیون آموزش و نه کل مجلس در خصوص خوابگاه ها نظارت لازم را نداریم زیرا درگیر برنامه های دیگری هستیم که در مجلس وجود دارد!
با وجود اتفاقات ریز و درشت و غیرقابل پیش بینی که در هرزمان متوجه قشر دانشجو است و همینطور آتش سوزی اخیر در خوابگاه دانشگاه تهران ،بد نیست اگر مسئولین مربوط نظارت و ارائه امکانات کافی و لازم را در دستور کار قرار دهند تا پس از این شاهد خطرات جبران ناپذیر نباشیم..

۹۵/۱۱/۱۰
۱۶:۱۳

انتشار آمار مقاله‌های آی اس آی را متوقف کنید

حمید رضا جمالی مهموئی

لیزنا، حمید رضا جمالی مهموئی، دانشیار دانشگاه خوارزمی: پژوهش موتور پیشران نوآوری در صنعت، رونق در اقتصاد، و مزیت رقابتی در تولید و تجارت است. اما در کشور ما انگار پژوهش در یک چیز خلاصه شده است، مقاله بین‌المللی یا آی اس آی. هر چقدر هم تعداد مقاله‌های بین‌المللی سال به سال افزایش می‌یابد، نشانِ چندانی از اثر مثبت این همه مقاله بر اقتصاد کشور و رفاه و سلامت مردم دیده نمی‌شود. ما ایرانیان عادت داریم برای حل مشکل‌ها به اقدام‌ها و راه حل‌های بزرگ می‌اندیشیم؛ به عنوان مثال نقشه جامع علمی کشور را تنظیم می کنیم، افق ۱۴۰۴ را ترسیم می‌کنیم، برنامه پنج ساله می‌نویسیم و البته همه اینها در اجرا به مشکل برمی‌خورند. گاهی اوقات به جای اندیشیدن به اقدام‌های راهبردی و بزرگ که اجرایشان دشوار است، خوب است از اقدام‌های کوچک شروع کنیم. یکی از این اقدام‌های کوچک که می‌تواند کمک بزرگی به بهبود وضعیت پژوهش کشور بکند این است که دست از انتشار و اعلان آمار و ارقام مربوط به تعداد مقاله‌های بین‌المللی کشور که با هدف نمایش و رصد رشد علمی کشور صورت می‌گیرد برداریم.
 یکی از دلایلی که پژوهش در کشور به بیراهه می‌رود، تبدیل شدن تعداد مقاله به گفتمان غالب در فضای پژوهشی کشور است. اگرچه انتشار این آمار احتمالاً از سر خیرخواهی و برای کمک به مدیریت علم کشور انجام می‌شود، اما انتشار این همه خبر راجع به تعداد مقاله‌های کشور که آن را مثل شاخص‌های بازار بورس دائم زیر نظر داریم و هفته به هفته آمارش را منتشر می کنیم، به علم کشور لطمه زده است. مقاله یک محصول فرعی فعالیت علمی است. هدف از پژوهش و دانشوری این نیست که مقاله تولید شود، بلکه هدف یافتن راه حل برای مشکل‌ها و پاسخ دادن به پرسش‌هاست. گاه، و البته نه همیشه، دستاور فعالیت علمی به شکل مقاله منتشر می‌شود تا افرادی که می‌توانند، از آن بهره ببرند. تولید مقاله هدف نیست، اما در وضعیت فعلی انگار به هدف فعالیت‌های علمی در کشور تبدیل شده است و به همین دلیل است که این مقاله‌ها اثر کافی بر اقتصاد، رفاه و سلامت ندارند.
هیچ کشور توسعه یافته یا در حال توسعه خوبی را در دنیا پیدا نمی‌کنید که سالی حتی یکی دو بار درباره تعداد مقاله‌شان و مقایسه آن با دیگر کشورها آمار منتشر کنند. این آمارها و این همه مقایسه و تأکید، تعداد مقاله را به گفتمان غالب تولید علم کشور تبدیل کرده است به شکلی که از بالاترین شخصیتهای نظام یعنی مقام رهبری و رئیس جمهور تا معاون‌ها و مدیریت‌های پائین‌تر وزارت علوم همگی هر بار که قصد صحبت درباره علم و پژوهش کشور دارند به آمار مقاله‌های آی اس آی کشور نیز با مباهات اشاره می‌کنند. شاید مدیران وزارت علوم زمانی خواستند با این تأکید تحولی در تولید علم کشور ایجاد کنند، اما اکنون این تأکید بیشتر به یک بیماری تبدیل شده است و برای علاجش، مسئولانی که مدام به انتشار این آمارها می‌پردازند لازم است که با توقف این کار و تأکید بر جنبه‌های دیگر فعالیت علمی در کشور، تغییر نگرشی از پایین به بالا در مدیران کلان مملکت ایجاد کنند. به طبع سنجش و ارزیابیِ دیگر وجوه علم مثل سنجش اثر یا جنبه‌های اقتصادی علم کار پیچیده و دشواری است به ویژه که در بسیاری موارد، زیرساخت یا سازوکار لازم برای گردآوری و مستندسازی آمار و اطلاعات مربوط در کشور وجود ندارد. اما سختی این امر نباید باعث شود مسئولان، کار ساده، یعنی گرفتن آمارهای هفتگی از وب آو ساینس و اسکوپوس را پیشه کنند و به تکرار آن بپردازند. گمان نمی‌کنم در میان پژوهشگران کشور کسی در این نکته شک داشته باشد که اگر تعداد مقاله‌های کشور از چهل هزار به مثلاً هشتاد هزار هم برسد هیچ اتفاق مثبتی در اقتصاد و دیگر حوزه‌ها نخواهد افتاد. علت این است که این رویکرد اساساً خود مقاله نویسی را نیز به بیراهه برده است. روزی که مسئولان تعداد مقاله را رها کنند و توجه خود را معطوف مسائل دیگر علمی کنند به نظرم یک قدم مثبت برای بهبود علمی کشور برداشته‌اند. با انتشار مکرر این گونه آمار فقط زمینه گمراهی خود را فراهم می‌کنیم.
ده‌ها نقد و مصاحبه تا کنون توسط صاحب‌نظران علمی کشور درباره این که مقاله، نماد رشد علمی کشور نیست منتشر شده است. اما هنوز اگر به عنوان مثال خبرگزاری مهر یا لیزنا را رصد کنید به دفعات اخباری درباره آمار به روزِ تعداد مقاله‌ می‌بینید. اکنون که کمیَت برونداد علمی کشور از نظر تعداد مقاله به میزان قابل قبولی رسیده است، خوب است که کمیّت که صرفاً در تعداد مقاله خلاصه شده است را رها کنیم و بر شاخص‌های دیگری مثل اثرگذاری؛ ارتباط دانشگاه با صنعت، کسب و کار، و جامعه؛ تجاری سازی پژوهش؛ حوزه کاربست و فناوری؛ و نوآوری بپردازیم تا بلکه این تغییر گفتمان و تأکید، بر پژوهشِ پژوهشگران و نیز بر سیاستگذاریِ سیاستگذاران اثر بگذارد.
جمالی مهموئی، حمیدرضا. «انتشار آمار مقاله‌های آی اس آی را متوقف کنید».سخن هفته لیزنا، شماره ۳23، 11 بهمن ۱۳۹۵.
 

۹۵/۱۱/۱۱
۰۸:۴۳

انتقاد دانشجویی به سیاست پولی شدن دانشگاه امیرکیر

انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه امیرکبیر در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس این دانشگاه، نسبت به اتخاذ سیاست تبدیل دانشگاه، به «دانشگاه نسل سوم» یا «کارآفرین» که اصطلاحا پولی شدن خوانده می شود، انتقاداتی را مطرح کرده‌اند.
متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن به انصاف نیوز ارسال شده در پی می‌آید:
به نام خداوند حکیم
جناب آقای دکتر معتمدی
ریاست محترم دانشگاه صنعتی امیرکبیر
با سلام،
احتراماً، بدین وسیله به استحضار می‌رساند، در چند ماه اخیر دانشجویان دانشگاه امیرکبیر شاهد دریافت اخبار متعددی از تلاش شما برای تبدیل دانشگاه، به «دانشگاه نسل سوم» یا «کارآفرین» هستند و اقدامات گوناگونی در این راستا محقق شده است از جمله: ابلاغ بخشنامه پر چالش هزینه‌ی سنوات تحصیلی، تابلو نویسی‌های مختلف در سطح دانشگاه با ادبیات اقتصادی و شعارهای تقاضا محوری پژوهش و امثال آن، مصاحبه‌ی شما با اخبار سیما و تاکید بر تنوع تأمین مالی دانشگاه‌ها و به خصوص نشست اخیر که ظاهراً در تاریخ 8 دی ماه با همین هدف و عنوان، با صرف حضور اساتید و مسئولین برگزار شده است. با توجه به این موارد و شدت گرفتن اقدامات دانشگاه در این حوزه لازم دیده شد موارد چندی را به عرض برسانیم:
برداشت ما این است که اقدامات فوق صرفاً موارد پراکنده و اتفاقی نیست و در چارچوب یک طرح کلی و بلند مدت با هدف تبدیل دانشگاه امیرکبیر به دانشگاه نسل سوم رخداده است.
این طرح کلی منحصر به دانشگاه امیرکبیر نیست و در سطح کشور و با اصرارهای اداری و اعمال محدودیت‌های مالی وزارت علوم در حال وقوع و پیگیری است.
در این طرح متاسفانه هیچ نقشی برای دانشجویان به عنوان یکی از ارکان اصلی دانشگاه دیده نشده است و صاحب صلاحیت برای ارائه نظر در امور مرتبط با دانشگاه دیده نشده‌اند.
جناب آقای دکتر معتمدی!
سؤال ما به عنوان دانشجویان دانشگاه، از شما به عنوان رییس دانشگاه این است که
اول) دانشگاه امیرکبیر بر اساس دیدگاه شما در کدام یک از نسل‌های دانشگاهی قرار دارد و این توصیف با شرایط واقعی دانشگاه قابل تطبیق است؟ و چقدر این مفروض نسل‌های تکاملی دانشگاه با شرایط واقعی دانشگاه ما سنجیده شده است؟
دوم) آیا تبدیل دانشگاه به یک نهاد اقتصادی و تنزل مقام دانشجو به مشتری و همچنین مقام استاد به فروشنده و مهم‌تر از همه تنزل مقام علم به کالا، شرایط مطلوب مورد نظر شما برای آینده دانشگاه امیرکبیر است؟ اگر این چنین است تا چه حد ابعاد اجتماعی، معرفتی و فرهنگی این اقدام مطالعه شده است و در کدام مقالات مشخصاً در مورد دانشگاه امیرکبیر با شرایط خاص خود نتایج این مطالعات منتشر شده است؟
سوم) آیا الگو گیری ناقص از تجارب اندک جهانی در این حوزه بدون در نظر گرفتن شرایط خاص دانشگاه و اهداف متفاوت علمی و اجتماعی و فلسفه تأسیس دانشگاه، نتایج مثبتی به بار خواهد آورد؟ اگر این الگوگیری دقیق صورت گرفته است، امکان دسترسی به مطالعات تطبیقی آن چگونه است؟ و همچنین جزئیات اقدامات شما در خصوص تطبیق چگونگی تعیین رئیس دانشگاه به سبک تجارب جهانی، گزینش دانشجویان به سبک دانشگاه‌های برتر دنیا، جذب و ارتقا اساتید به سبک ده دانشگاه برتر جهان، و مهم‌تر از همه تعیین سرفصل و اهداف آموزشی براساس تجارب جهانی چیست؟ چرا الگوگیری انحصاراً در حوزه تأمین مالی دانشگاه است و در سایر ابعاد هیچ اقدامی دیده نمی‌شود؟
چهارم) آیا محدود کردن اعلام نظر در باره‌ی دانشگاه و جایگاه و نهاد علم به اساتید رشته‌های فنی و مهندسی منافی ذو ابعاد بودن دانشگاه نیست؟ آیا موضوع دانشگاه و نهاد علم را به عنوان یک موضوع یک رشته تخصصی در حوزه مطالعات آموزش عالی می‌پذیرید؟ آیا اساتید فلسفه، جامعه شناسی، روانشناسی و تعلیم و تربیت و سایر رشته‌های مرتبط در جلسات شما حاضر بوده‌اند؟ چه میزان غلبه نگاه فنی و مهندسی، که حتماً دارای تجارب ارزنده‌ای هستند اما موضوع تخصصی آن‌ها نیست، بر این طرح کلی حاکم است؟
پنجم) چرا هیچ فراخوان و دعوت عمومی از دانشجویان برای ارائه نظر در مورد اصل مطلوب بودن باز مهندسی دانشگاه امیرکبیر به دانشگاه نسل سوم صورت نمی‌گیرد؟ آیا شما قائل به مشارکت دانشجویان در تصمیمات دانشگاه هستید؟ آیا یکی از آفات دانشگاه و سیستم آموزشی ما استاد محوری نیست؟
ششم) آیا در اتخاذ تصمیم در این خصوص مستقل بوده‌اید یا تحت تأثیر وزارت علوم و تکالیف ابلاغی ملزم به اجرای آن شده‌اید؟
ریاست محترم دانشگاه؛
با توجه به نکات طرح موارد ذیل از شما درخواست می‌شود:
– تشکیل نشست پرسش و پاسخ عمومی دانشجویان با محوریت پاسخ به سئوالات فوق با حضور شما و عموم دانشجویان علاقه‌مند
– اصلاح فراخوان مقاله مربوط به نشست 18 اسفند در باره‌ی دانشگاه نسل سوم و دعوت از دانشجویان در نشست مذکور و فراهم آوردن امکان ارائه‌ی مقاله برای آنان در این همایش
– انتشار مقالات و مطالعاتی که مبتنی بر آن، این تصمیم مشخص را در خصوص دانشگاه امیرکبیر مطلوب و توصیه می‌نماید، جهت نقد و بررسی در حوزه‌ی عمومی دانشگاه
– اعلام نظر صریح شما در خصوص اتخاذ تصمیم مستقل در این خصوص یا تکلیفی بودن این تصمیم جهت تنویر افکار عمومی
در پایان به اطلاع می‌رساند به نظر می‌رسد سیاست‌های غیر مشارکتی در قبال دانشجویان و عدم پاسخگویی روشن به موارد درخواستی و احساس عدم حفظ استقلال و آزادی دانشگاه، چه در برابر دولت یا در برابر بازار، در دانشگاه پررنگ شده است لذا ما دانشجویان با اولویت قرار دادن مساله‌ی نهاد دانشگاه و نهاد علم در صدر مطالبات خود از تمام توان و ابزارهای قانونی خود جهت رسیدن به پاسخ سؤالات، ابهامات موجود و اصلاح رویه‌های غلط استفاده خواهیم نمود
با آرزوی توفیق و تشکر از توجه و دغدغه نسبت به آینده و مسائل دانشگاه
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۲۸

دانشیار دانشگاه پیام‌نور قم: دانشجویان با رشد بصیرت خود باید از تعالی مملکت حراست کنند

دانشیار دانشگاه پیام‌نور قم گفت: دانشجویان باید با تلاش برای رشد بصیرت خود و جامعه، همواره از رشد دانش و تعالی مملکت حراست کنند.

 
اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، به نقل از ایران روشن، محمدعلی قره با اشاره به وظایف دانشجویان در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی گفت: دانشجو وظیفه دارد علاوه بر درس خواندن و فراگیری علم، نخست در راستای تربیت خود و سپس در راستای تربیت جامعه قدم بردارد.
 
وی اقدام در راستای تربیت جامعه را با انجام فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و ... ممکن دانست و افزود: نسل تربیت یافته در تصمیم‌گیری‌ها خوب عمل می‌کند و اگر جامعه‌ای بتواند در مواقع تصمیم‎‌گیری خوب عمل کند آینده‌ای روشن‌ خواهد داشت. 
 
دانشیار دانشگاه پیام‌نور استان قم ادامه داد: همانگونه که کشاورزان وظیفه تولید محصولات زراعی را دارند و سیاستمداران موظف هستند سیاست‌های نظام را برا اساس موازین دینی برنامه‌ریزی کنند تا جمهوری اسلامی ایران در جهان بدرخشد، دانشجویان نیز به عنوان نیروهای فرهیخته جامعه وظیفه دارند که با فکر، مطالعه و تجزیه و تحلیل مسائل روز جهان و کشور با رویکرد انقلابی، نمایندگان هوشیاری ملت ایران باشند و در هر حال آگاه باشند و بر اساس معقولات عمل کنند.
 
قره تصریح کرد: دانشجویان باید با رشد بصیرت خود و جامعه همواره از دانش و رشد و تعالی مملکت حراست کنند.
 
وی افزود: حقیقتا همانطور که از هر قشر انتظار خاصی مد نظر است، از دانشجویان نیز انتظار می‌رود که با بیان دیدگاه‌های علمی و اقتصادی خود، مردم جامعه خود را به روز نگه ‌دارند.
 
دانشیار دانشگاه پیام‌نور استان قم، بالا رفتن دستاوردهای علمی را لازمه پیشرفت جامعه در عرصه‌های مختلف دانست و گفت: این مسئله نیز نیازمند فعالیت دانشجویان، اساتید و سایر نیروهای علمی دانشگاهی کشور است؛ چرا که هر جامعه به پشتوانه دانشگاه‌هایش در بخش علمی به موفقیت دست می‌یابد.
 
قره در بخش پایانی سخنانش ضمن انتقاد از عملکرد وزارت علوم در راستای استقلال‌دهی به دانشگاه‌های مختلف، گفت: در حال حاضر وزارت علوم آن گونه که شایسته است به دانشگاه پیام‌نور اقتدار نداده است و این موضوع نیازمند توجه بیشتر مسئولان مربوطه است.
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۵:۲۲

بهره برداری از دو طرح عمرانی دانشگاه پیام نور شاهرود در دهه فجر

رییس دانشگاه پیام نورشاهرود گفت: مجتمع ورزشی و آزمایشگاه مرکزی این دانشگاه در دهه فجر به بهره برداری می رسد.

 علی شاهینی با بیان اینکه مجتمع ورزشی دانشگاه امکان برگزاری تمام رشته های ورزشی سالنی را دارد، اضافه کرد: این مجموعه درفضایی به مساحت دو هزار و 700 متر مربع است که تاکنون برای ساختش 20 میلیارد ریال هزینه شده و تجهیز آن نیز به دو میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز دارد.
وی میزان اعتیار هزینه شده برای ساخت کارگاه و آزمایشگاه مرکزی را نیز 10 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این آزمایشگاه در فضایی به وسعت یک هزار و 305 متر مربع ساخته شده و تجهیز آن نیازمند پنج میلیارد ریال اعتبار است.
رییس دانشگاه پیام نور شاهرود با تاکید بر اینکه این دانشگاه از سال 91 تاکنون حدود 10 هزار متر مربع به وسعت فضاهای آموزشی خود افزوده، گفت: این میزان رشد عمرانی در حالی شکل گرفت که تا پیش از این حتی یک متر مربع فضای ساختمانی در اختیار دانشگاه پیام نور شاهرود نبود.
شاهینی همچنین به افزایش تعداد دانشجویان اشاره کرد و افزود: در این مدت تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور شاهرود از 800 نفر به دو هزار و 500 نفر افزایش یافته و با وجود کاهش ورودی دانشجویان دیگر دانشگاه های کشور در دو سال گذشته، دانشگاه پیام نور شاهرود با کاهش پذیرش رو به رو نبوده است.
وی یادآور شد: بیش از 40 درصد از پذیرش دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه های پیام نور استان سمنان ، مربوط به دانشگاه پیام نور شاهرود است در حالی که 20 رشته درسی نیز از دانشگاه پیام نور مرکز استان کم تر دارد.
این استاد دانشگاه با بیان این که دانشگاه پیام نور شاهرود تنها یک رشته کارشناسی ارشد دارد و با کاهش اعضای هیات علمی روبروست ، تاکید کرد: یکی از دلایل توسعه نیافتگی در جذب هیات علمی و رشته های تحصیلات تکمیلی، نداشتن اختیار است چرا که در تمام این موارد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین کننده است.
شاهینی با انتقاد از نبود نگاه عدالت محور در استان در سال های گذشته، گفت: در دوره های پیشین عدالت واقعی در حق دانشگاه پیام نور شاهرود نسبت به مرکز استان رعایت نشده و تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه ها نیز با یکدیگر قابل مقایسه نیست اما در دوره جدید تلاش شده این بی عدالتی تا حدی جبران شود.
وی همچنین به فلسفه وجودی دانشگاه های پیام نور کشور اشاره و تصریح کرد: دانشگاه پیام نور، 'آموزش همراه، استاد همراه و کتاب همراه ' را شعار خود قرار داده و به سویی حرکت کرده که دانشجو می تواند از طریق اینترنت و با تلفن همراه خود به منابع درسی و استاد، دسترسی پیدا کند.
رییس دانشگاه پیام نور شاهرود با اشاره به وجود نسخه دیجیتالی هزاران عنوان کتاب برای استفاده دانشجویان، بیان کرد: دانشجویان می توانند به صورت اینترنتی از آزمایشگاه ها و کارگاه ها استفاده کنند.
شاهینی آموزش های نیمه حضوری و غیر حضوری را اساس کار دانشگاه پیام نور عنوان کرد و گفت: آموزش و سنجش در این مجموعه جدا از هم است به این معنی که استاد اختیاری در انتخاب منابع درسی نداشته، برای هر درس تنها از یک منبع در سراسر کشور استفاده می کند.
وی با تاکید بر اینکه عدالت آموزشی به معنای واقعی در دانشگاه پیام نور تحقق یافته، افزود: استاد نقشی در طراحی و تصحیح سوالات ندارد و امتحان هر درس به صورت کشوری و در یک زمان مشخص برگزار می شود.
شاهینی یادآور شد: دانشجو می تواند برای امتحانات پایان ترم خود در هر یک از 540 واحد دانشگاه پیام نور کشور حضور یابد و علاوه بر این، نقل و انتقال دانشجویان نیز در مراکز مختلف دانشگاه پیام نور به آسانی انجام می شود.
رییس دانشگاه پیام نور شاهرود به ارایه تسهیلات به دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت: دانشگاه پیام نور، دانشگاهی دولتی است و دانشجویان آن کم ترین شهریه را نسبت به دانشجویان دیگر دانشگاه های کشور می پردازند.
شاهینی با بیان اینکه وام های دانشجویی بدون بهره و کم بهره به دانشجویان پرداخت می شود، افزود: دانشگاه پیام نور در این باره با کمبود اعتبار مواجه نیبست.
وی همچنین بومی گزینی را یکی از ویژگی های دانشگاه پیام نور دانست و گفت: واحد های دانشگاه پیام نور کشور دانشجویان غیر بومی را نمی پذیرتد و به این دلیل مشکلات فرهنگی کم تری در این دانشگاه دیده می شود.
دانشگاه پیام نور شاهرود دارای یک رشته کارشناسی ارشد و 44 رشته کارشناسی در زمینه علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر و زبان انگلیسی است.
تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه 10 نفر بوده و 250 استاد مدعو با این مجموعه همکاری می کنند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۵۰

مرکز علمی کاربردی پهلوانی و زورخانه ای ثبت نام می کند

مرکز علمی کاربردی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای برای ترم دوم سال تحصیلی 96-95 ثبت نام می کند.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مرکز جامع علمی کاربردی این فدراسیون برای اعطای مدرک کاردانی در رشته های مربیگری پایه ورزش پهلوانی و زورخانه ای، مربیگری پایه کشتی که مورد تایید وزارت علوم، فناوری و تحقیقات می باشد  از دانشجوبان و علاقمندان به تحصیل در رشته های یاد شده ثبت نام به عمل می آورد.
بر همین اساس دانشجویان در  رشته های ذکر شده پس از دریافت مدرک کاردانی می توانند در دوره های کارشناسی همان مرکز نیز تحصیل نمایند و پس از فارغ التحصیلی نیز از بالاترین مدارک مربیگری فدراسیون بهره مند شوند.
خاطر نشان می گردد: علاقمندانی که دارای مدرک دیپلم، کارت پایان خدمت یا معافیت تحصیلی(برای آقایان) می باشند می توانند بدون حضور در کنکور پس از مراجعه به سایت سازمان سنجش برای ثبت نام اقدام نمایند و جهت کسب اطلاع بیشتر با شماره تلفن 66739304 تماس حاصل نمایند.

۹۵/۱۱/۱۱
۱۱:۴۲

دانش‌بنیان رمز توسعه پایدار کشور ـ ۱۶ 28 درصد فضای پارکهای علم‌ و فناوری در اختیار دانش‌بنیانهاست

بررسی وضعیت پارکهای علم و فناوری کشور توسط مرکز پژوهشهای مجلس، نشان می‌دهد فقط ۲۸ درصد شرکتهای مستقر در این پارکها، تأییدیه دانش‌بنیان دارند.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ «پارک علم و فناوری» سازمانی است که متخصصان حرفه‌ای آن را مدیریت می‌کنند و هدف اصلی آن، افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکتهای حاضر در پارک و مؤسسه‌های متکی بر علم و دانش است.
پارکهای علم و فناوری نقش مهمی در تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه ایفا می‌کنند و می‌توان آنها را یکی از مهمترین ابزارها برای تسهیل شکل‌گیری و رشد شرکتهای دانش‌بنیان دانست؛ تأسیس و حمایت از پارکهای علم و فناوری در سیاستها و قوانین کشور تأکید شده است با این حال، رویکرد کلی این سیاستها و قوانین بیشتر متمایل به توسعه کمّی است بنابراین در بیشتر ارزیابیها، صرفاً رشد تعداد پارکهای علم و فناوری گزارش می‌شود.
این در حالی است که به لحاظ عملکردی، غالب پارکهای علم و فناوری کشور در حد انکوباتور یا مرکز رشد باقی مانده‌اند؛ بررسی وضعیت پارکهای علم و فناوری کشور نشان می‌دهد که اغلب پارکهای علم و فناوری کشور، با مشکل بودجه به خصوص بودجه عمرانی مواجهند.
بنابراین طبق پیشنهاد مرکز پژوهشهای مجلس لازم است برنامه جامعی برای تأمین نیازهای اولیه تدوین و اعتبارات عمرانی بیشتری نسبت به اعتبارت هزینه‌ای در ردیف بودجه پارکهای علم و فناوری تازه تأسیس برای ایجاد زیرساختها و فضاهای فیزیکی مطلوب در نظر گرفته شود.
از طرف دیگر محدودیت اعتبارات بودجه‌ای و نوسان در درآمدها و هزینه‌های دولت، لزوم تغییر رویکرد صرفاً حمایتی به شکل کمک بلاعوض و تأکید بیشتر بر بازدهی و درآمدزایی پارکها، مشارکت بیشتر بخش خصوصی در این حوزه را ایجاب می‌کند.
نکته بسیار مهم دیگر آن است فقط 28 درصد شرکتهای مستقر در پارکها، تأییدیه دانش‌بنیان دارند؛ این مسئله می‌تواند منعکس‌کننده عدم تمایل شرکتهای دانش‌بنیان برای استقرار در پارکها باشد که به نوبه خود می‌تواند ناشی از عدم اجرای کامل مزایای قانونی مناطق آزاد در پارکهای علم و فناوری باشد. 
در نهایت پیشنهاد مرکز پژوهشها این است که پارکهای علم و فناوری با توجه به اولویتهای آمایشی و ظرفیت بومی توسعه یابند و بسته به مراحل توسعه پارکها، سیاستهای حمایتی مبتنی بر بازده تعیین شده برای انواع پارکها اتخاذ شود.
اتخاذ الگویی جامع در ارزیابی عملکرد پارک و میزان اثربخشی آنها در این حوزه اهمیت بسیار دارد بنابراین ضروری است چارچوبی حداقلی برای ارزیابی عملکرد پارکهای علم و فناوری با توجه به بازده برای شرکتهای مستقر، بازده برای اقتصاد محلی و بازده برای خود پارک در نظر گرفته شود.
پارکهای علم و فناوری را می‌توان به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای تسهیل شکل‌گیری و رشد شرکتهای دانش‌بنیان دانست و از این رو، توسعه آنها در مسیر حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان، یک الزام به شمار می‌آید.
همانطور که اشاره شد، تأسیس و حمایت از پارکهای علم و فناوری در سیاستها و قوانین مورد تأکید قرار گرفته است با این حال، روند توسعه پارکهای علم و فناوری کشور در سالهای اخیر نشان می‌دهد که رویکرد کلی سیاستها و قوانین بیشتر متمایل به توسعه کمّی بوده و ارتقای کیفی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
به عبارت دیگر، با اینکه حدود 20 سال از تأسیس نخستین پارک علم و فناوری در کشور می‌گذرد اما هنوز درک درستی از کارکرد مؤثر و مورد انتظار آنها وجود ندارد و به تبع، بیشتر ارزیابیهای انجام شده در کشور صرفاً رشد تعداد پارکهای علم و فناوری را گزارش می‌کنند.
شواهد مرکز پژوهشها نشان می‌دهد که برخلاف انتظار، اکثر پارکها نتوانسته‌اند علی‌رغم چند سال حمایت دولتی درآمدزایی قابل قبولی داشته باشند؛ از جمله علل این مسئله این است که رویکرد صرفاً حمایتی و به شکل کمک بلاعوض بر این حوزه حاکم بوده و بازدهی و درآمدزایی کمتر مورد توجه قرار گرفته است در نتیجه طرحهای تحقیقاتی چندان کاربردی نبوده یا تقاضای کافی برای بسیاری از محصولات فناورانه تولید داخل وجود ندارد.
بخشی از این مشکل برخاسته از ضعف در نظارت بر عملکرد و تعیین بازده مورد انتظار پارکهاست؛ این مرکز با توجه به آسیب‌شناسی وضعیت پارکهای علم و فناوری کشور، پیشنهاد داده است:
• پارکهای علم و فناوری با توجه به اولویتهای آمایشی و ظرفیت بومی توسعه پیدا کنند؛ در حال حاضر به نظر می‌رسد در جایی که هنوز پارکهای موجود دولتی در تأمین زیرساختهای اولیه دارای مشکل هستند، ایجاد پارکهای جدید در استانها می‌تواند مشکلات را دو چندان کند همچنین می‌توان از راهکارهایی نظیر تلفیق پارکهای علم و فناوری برای تقویت و جهت‌دهی پارکها با توجه به پتانسیلهای منطقه بهره جست.  
• رویکرد حمایتی حاکم بر این حوزه محدود به حمایتهای صرفاً بلاعوض نباشد و بسته به مراحل توسعه پارکها، سیاستهای حمایتی مبتنی بر بازده تعیین شده برای پارک اتخاذ شود، به طور دقیقتر، لازم است پارکها از نظر شاخصهایی مانند سابقه، مکان (منطقه محروم یا توسعه یافته)، محصولات و سایر ویژگیها دسته‌بندی شده و سپس بسته‌های سیاستی متناسب با هر یک طراحی و اجرا شود.
• شاخصهای زیادی برای ارزیابی عملکرد پارکها وجود دارد که ضروری است این شاخصها احصاء شده و استفاده شوند؛ در این راستا، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقداماتی برای بازنگری  فعالیتهای پارکهای علم و فناوری دانشگاهی کرده است.
اما اتخاذ یک الگوی جامع در ارزیابی عملکرد پارک و میزان اثربخشی آنها در این حوزه بسیار اهمیت دارد؛ یک چارچوب حداقلی مبتنی بر بازدهی برای ارزیابی عملکرد پارکهای علم و فناوری باید بازده برای شرکتهای مستقر در پارک، بازده برای اقتصاد محلی و بازده برای خود پارک را پوشش دهد.
• تأمین زیرساختها و فضای فیزیکی از مهمترین مشکلات پارکهای تازه تأسیس است بنابراین لازم است برنامه جامعی برای تأمین نیازهای اولیه تدوین و اعتبارات عمرانی بیشتری نسبت به اعتبارت هزینه‌ای در ردیف بودجه پارکهای علم و فناوری تازه تأسیس جهت ایجاد زیرساختها و فضاهای فیزیکی مطلوب در نظر گرفته شود.
•  استفاده بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی هم به شکل تأمین منابع مالی و هم در مدیریت این حوزه، نه تنها می‌تواند در ارتقای عملکرد پارکهای علم و فناوری بسیار مؤثر باشد، بلکه با توجه به محدودیتهای جدی در منابع مالی و غیرمالی دولتی ضروری است بنابراین لازم است ورود جدی بخش خصوصی به این حوزه در دستور کار سیاستگذاران قرار گیرد.
• با وجود تصویب برخورداری واحدهای فناوری مستقر در پارکهای علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد، معافیتهای مالیاتی و عوارض در قانون «حمایت از شرکتها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات»، به نظر می‌رسد این امر به طور کامل محقق نشده و هنوز پارکهای علم و فناوری از این مزایای در نظر گرفته شده بی‌بهره هستند لذا اجرای کامل قانون مذکور برای برخورداری شرکتهای مستقر در پارکها از مزایای مناطق آزاد ضروری است. 
• در کنار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان متولی اصلی در امر اعطای مجوز و نظارت بر پارکهای علم و فناوری، مکلف کردن سایر وزارتخانه‌های به خرید تولید داخلی و مطالبه مجلس شورای اسلامی درباره اجرای قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیاتهای مستقیم» (مصوب 1391) می‌تواند در تحریک طرف تقاضا و پویایی شرکتها و واحدهای مستقر در پارکهای علم و فناوری کشور و به تبع آن افزایش بازده پارکها مؤثر باشد.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۲۷

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پارک فناوری پردیس در مجلس

با حضورنائب رئیس مجلس نمایشگاه دستاوردهای پارک فناوری پردیس در محل نمایشگاه‌های مجلس افتتاح شد.

به گزارش گروه اخبار داخلی دفاع پرس، نمایشگاه اختصاصی دستاوردهای پارک فناوری پردیس صبح امروز یکشنبه با حضور مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در محل نمایشگاه‌های مجلس افتتاح شد.
در نمایشگاه مذکور، دستاوردهای شرکت‌های پارک فناوری پردیس در زمینه‌های مختلف علمی، صنعتی و غیره به نمایش گذاشته شده است.
در افتتاح این نمایشگاه، جمعی از تولیدکنندگان و برخی از نمایندگان از جمله حسین مقصودی، مهرداد بائوج لاهوتی، رسول خضری و یوناتن بت کلیا حضور داشتند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۳۶

حمایت پارک علم و فناوری از ایده‌های فناورانه اعضای هیأت علمی

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از اعضای هیأت علمی دارای ایده‌های قابل تبدیل به کسب‌وکارهای فناورانه حمایت می‌کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط‌ عمومی دانشگاه تهران، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای حمایت از ایجاد کسب‌وکارهای فناورانه حاصل از فعالیت‌های علمی در دانشگاه تهران، از اعضای هیأت علمی علاقه‌مند که دارای ایده‌های قابل تبدیل به کسب‌وکارهای فناورانه و دانش‌بنیان هستند، دعوت کرده است برای عضویت در برنامه شکوفایی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اقدام کنند.
هدف این برنامه حمایتی، کمک به تبدیل ایده‌های اثبات شده (به لحاظ امکان‌پذیری فنی و توجیه بازار) به نمونه محصول/خدمت قابل ارائه به بازار است.
از خروجی‌های موفق نیز پس از خاتمه و ایجاد شرکت از سوی همکاران، در قالب برنامه رشد حمایت‌های تکمیلی صورت می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۱۱
۰۹:۲۶

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران؛ حمایت پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از ایده‌های فناورانه اساتید

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از ایده‌های فناورانه اعضای هیات علمی این دانشگاه حمایت می کند.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از اعضای هیات علمی این دانشگاه که دارای ایده‌های قابل تبدیل به کسب ‌و کارهای فناورانه و دانش‌بنیان هستند، دعوت می‌کند برای عضویت در برنامه شکوفایی این پارک ثبت نام کنند.
هدف از این برنامه کمک به تبدیل ایده‌های اثبات شده (به لحاظ امکان‌پذیری فنی و توجیه بازار) به نمونه محصول و خدمت قابل ارائه به بازار است.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۲:۵۸

آمادگی سازمان مدیریت برای صدور مجوز استخدام اعضای هیات علمی

نماینده سازمان مدیریت، اعلام آمادگی این سازمان را برای صدور مجوز استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر اساس مصوبات هیات عالی جذب و شورای عالی اداری اعلام کرد .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۱۴۸ هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست محمدعلی کی نژاد در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
در ابتدای این جلسه رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از وضعیت فراخوان، جذب و بازنشستگی اعضای هیات علمی در این وزارتخانه ارائه کرد.
سپس نماینده سازمان مدیریت، ضمن اعلام آمادگی این سازمان برای صدور مجوز استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر اساس مصوبات هیات عالی جذب و شورای عالی اداری گفت: این مجوزها در اسرع وقت صادر خواهد شد.
در ادامه جلسه، سعدان زکایی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی با اشاره به عدم تخصیص ردیف استخدامی به این وزارتخانه، لزوم توجه به این موضوع برای حل مشکل افراد متقاضی را مورد تأکید قرار داد.
سپس معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ توضیحاتی پیرامون توافقات صورت گرفته میان این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه پیرامون سند توسعه نیروی انسانی و حل مشکل استخدامی کارکنان غیر هیات علمی این وزارتخانه ارائه کرد.
در ادامه جلسه هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ دکتر کی نژاد، ضمن تأکید بر حل مشکل تخصیص ردیف متمرکز استخدامی، نیاز به الگوی مدون در جذب نیروی انسانی با توجه به نوع دانشگاه و مرکز آموزشی و ضوابط آمایش آموزش عالی را مورد تأکید قرارداد.
سپس رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون جایابی و جذب تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان راتبه (بورسیه) ارائه کرد.
در پایان جلسه تعدادی از اعضای هیات‌های اجرایی جذب و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه‌های صنعت نفت، آیت ا... بروجردی، کشاورزی و منابع طبیعی ورامین، اراک، گیلان، علم و فناوری مازندران، علوم پزشکی شاهرود، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان هنر، فرهنگستان علوم پزشکی و موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی تأیید صلاحیت شدند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۱۰

در هیئت عالی جذب تاکید شد تسریع در صدور مجوز استخدام اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها

در جلسه ۱۴۸ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، بر تسریع در صدور مجوز استخدام اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها تاکید شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،جلسه ۱۴۸ هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر محمدعلی کی نژاد در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد. در ابتدای این جلسه رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از وضعیت فراخوان، جذب و بازنشستگی اعضای هیئت علمی در این وزارتخانه ارائه کرد.
سپس نماینده سازمان برنامه و بودجه، ضمن اعلام آمادگی این سازمان برای صدور مجوز استخدام اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر اساس مصوبات هیئت عالی جذب و شورای عالی اداری گفت: این مجوزها در اسرع وقت صادر خواهد شد.
در ادامه جلسه رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عدم تخصیص ردیف استخدامی به این وزارتخانه، لزوم توجه به این موضوع برای حل مشکل افراد متقاضی را مورد تاکید قرار داد.
سپس معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ توضیحاتی پیرامون توافقات صورت گرفته میان این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه پیرامون سند توسعه نیروی انسانی و حل مشکل استخدامی کارکنان غیر هیئت علمی این وزارتخانه ارائه کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ دکتر کی نژاد، رئیس این هیئت ضمن تاکید بر حل مشکل تخصیص ردیف متمرکز استخدامی، نیاز به الگوی مدون در جذب نیروی انسانی با توجه به نوع دانشگاه و مرکز آموزشی و ضوابط آمایش آموزش عالی را مورد تاکید قرار داد.
سپس رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون جایابی و جذب تعداد زیادی از فارغ التحصیلان راتبه (بورسیه) ارائه کرد.
 
گفتنی است در پایان جلسه ۱۴۸ هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ تعدادی از اعضای هیئت‌های اجرایی جذب و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه‌های صنعت نفت، آیت ا... بروجردی، کشاورزی و منابع طبیعی ورامین، اراک، گیلان، علم و فناوری مازندران، علوم پزشکی شاهرود، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان هنر، فرهنگستان علوم پزشکی و موسسه مطالعات بین المللی انرژی تأیید صلاحیت شدند.
 

۹۵/۱۱/۱۰
۱۴:۵۲

آمادگی سازمان مدیریت برای صدور مجوز استخدام اعضای هیات علمی

تهران - ایرنا - نماینده سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور آمادگی این سازمان را برای صدور مجوز استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر اساس مصوبات هیات عالی جذب و شورای عالی اداری اعلام کرد.

به گزارش روز یک شنبه گروه فرهنگی ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 148 هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد و نماینده سازمان مدیریت در این جلسه گفت: این مجوزها در اسرع وقت صادر خواهد شد.
سعدان زکایی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی با اشاره به عدم تخصیص ردیف استخدامی به این وزارتخانه، لزوم توجه به این موضوع برای حل مشکل افراد متقاضی را مورد تأکید قرار داد.
سپس معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ توضیحاتی پیرامون توافقات صورت گرفته میان این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه پیرامون سند توسعه نیروی انسانی و حل مشکل استخدامی کارکنان غیر هیات علمی این وزارتخانه ارائه کرد.
رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون جایابی و جذب تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان راتبه (بورسیه) ارائه کرد.
دراین جلسه تعدادی از اعضای هیات‌های اجرایی جذب و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه‌های صنعت نفت، آیت ا... بروجردی، کشاورزی و منابع طبیعی ورامین، اراک، گیلان، علم و فناوری مازندران، علوم پزشکی شاهرود، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان هنر، فرهنگستان علوم پزشکی و موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی تأیید صلاحیت شدند.
فراهنگ **1085**1823 دریافت کننده : ناهید پورمند انتشاردهنده : طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۱۰
۱۵:۲۲
منابع دیگر:
 • آرمان امروز
۹۵/۱۱/۱۱
۱۰:۱۲

روایت دانشجویان و اساتید ایرانی‌ دانشگاه‌های آمریکا از قانون ضدایرانی‌ ترامپ/مقصد بعدی: ایران یا کانادا

جامعه آموزش - روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت: استادان نیز از این قاعده مستثنا نیستند؛ کسانی که برای مطالعات تحقیقاتی و علمی به آمریکا سفر می‌کردند و حال این امکان از آنها سلب شده است.

«خیلی از ایرانی‌ها که چندین ساله آمریکا زندگی میکنن، به دلایل کاملا شخصی‌ای اقامت نگرفتن. یکی از اقوام ما 40 ساله که آمریکا زندگی میکنه و دلش نخواسته سیتیزن بشه و فقط گرین‌کارت داره. اینجا دانشگاه رفته، سرکار رفته و الان بازنشسته شده. خونواده، بچه و نوه هم داره؛ حالا فرض کنیم بخواد برای مسافرت بیاد ایران و خونواده‌اش رو ببینه و موقع برگشت دیگه راهش ندن، خیلی تلخه!»
روایتی که قانون جدید ترامپ، آن را تبدیل به کابوسی برای صدها ایرانی مهاجر کرده است؛ رئیس‌جمهوری که برای مشخص‌شدن روند کاری و فعالیتش در کمتر از 10 روز، قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، زندگی و برنامه‌های ایرانیان مقیم آمریکا را به‌هم ریخته و حداقل برای 90 روز، همه چیز را به‌حالت تعلیق درآورده است.
او درحالی دستور لغو ویزا برای اتباع هفت کشور از جمله ایران را امضا کرد که 19 هواپیماربا در حمله تروریستی 11 سپتامبر از مصر، لبنان و عربستان‌سعودی بودند و هیچ‌کدام از اتباع هفت کشور شامل چیزی که ترامپ به آن «معیارهای جدید بررسی» می‌گفت، نمی‌شوند. روز جمعه بعد از اینکه ترامپ، دستور اجرایی لغو ویزا را امضا کرد تا به‌طور موقت سفر هزاران نفر را به ایالات‌متحده ممنوع کند، خانواده‌ها، دانشجویان، استادان، ورزشکاران و توریست‌های هفت کشور در خاورمیانه و آفریقا، برنامه‌های سفر و حتی آینده خود را درحال تعلیق دیدند. در این بین، دانشجویان و استادان ایرانی مقیم آمریکا شاید بیشترین ضربه را از این قانون می‌خورند؛ دانشجویانی که با ویزای تحصیلی یا گرین‌کارت در آمریکا مشغول به تحصیل هستند و تا مدتی نامعلوم و حداقل سه ماه نمی‌توانند به ایران سفر کنند؛ تا جایی که بسیاری از آنها و افرادی که برای مسافرت به ایران رفته بودند، هنگام بازگشت در فرودگاه، مانع ورود آنها شدند. حالا دیگر رؤیای آمریکایی ترامپ، خواب بسیاری از ایرانیان مهاجر را آشفته کرده است.
قانون ترامپ دیوانه؛ فرصت جدیدی برای کانادا
استادان نیز از این قاعده مستثنا نیستند؛ کسانی که برای مطالعات تحقیقاتی و علمی به آمریکا سفر می‌کردند و حال این امکان از آنها سلب شده است. دانشمندان و افرادی که سال‌ها در آمریکا تحصیل کرده و پس از برجام برای دوره‌های مطالعاتی به ایران سفر کرده بودند و با این قانون جدید، امکان بازگشت آنها به کشور در وضعیتی مبهم پیش می‌رود. بازگشت نخبگان که پس از برجام مطرح و اجرایی شد، امتیازات فراوانی را برای کشور به همراه داشت؛ به‌عنوان مثال، طبق گزارش وزارت علوم در شهریور سال 95، تعداد دانشجویان خارجی زبان فارسی در کرسی‌های خارج از کشور نزدیک به سه هزار نفر، تعداد پروژه‌های مشترک تعریف‌شده مابین دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور، 140 واحد و از توان 354 ایرانی نخبه خارج از کشور در سمینارها و دوره‌های آموزشی استفاده شد اما با اجرایی‌شدن این قانون جدید عملا امکان استفاده علمی و تحقیقاتی از این استادان از بین خواهد رفت.
در واقع، ایران با اینکه به شهروندانش اجازه می‌دهد تا به آمریکا سفر کنند اما این کشور به‌طور ایدئولوژیک مخالف اشتراک اطلاعات با واشنگتن است ولی اگر این ‌کار را نکند، بسیاری از شهروندانش نمی‌توانند خانواده‌های خود را در آمریکا ببینند. آماری که نشان می‌دهد بیش از یک میلیون ایرانی- آمریکایی در ایالات‌متحده زندگی می‌کنند، اعتراض بسیاری را به‌دنبال داشته است. تا جایی که دانشمندان مشهور جهان و چهره‌های آکادمیک با امضای بیانیه‌ای به دستور جدید ترامپ اعتراض کرده‌اند و مریم میرزاخانی و محمد جلالی از دانشگاه ام‌آی‌تی و 10 برنده نوبل دیگر از جمله امضاکنندگان این بیانیه‌ هستند.
در همین میان، سعید سهراب‌پور، قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان و رئیس اسبق دانشگاه شریف با اشاره به بازگشت صد نخبه فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های آمریکا و اروپا پس از برجام می‌گوید: «این گروه از استادان، کسانی بودند که برای همیشه به ایران بازگشتند و شامل قانون جدید ترامپ نمی‌شوند. بااین‌حال، ترامپ دیوانه قانونی را وضع کرده که مشکلات بسیاری را برای استادان و دانشجویان به‌وجود آورده است؛ همه مردم در همه جای دنیا هم با این قانون مخالف‌ هستند اما این قانون، فرصت جدیدی را برای دیگر کشورها به‌ویژه کانادا فراهم کرده که از دانشجویان مقیم آمریکا برای تحصیل در کشورشان دعوت کنند.» این درحالی است که وزیر علوم نیز اعلام کرده است، با توجه به لغو ویزای دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا، تمهیداتی در نظر گرفته‌ایم تا این دانشجویان بتوانند در کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.
«موقع برگشت از ایران، توی فرودگاه برشون گردوندن»
سروش 23 ساله است و دو سالی می‌شود که در دانشگاه ایالتی اورگن آمریکا تحصیل می‌کند. «تو ایران دو سال دانشجوی حقوق بودم و در کنارش کار خبرنگاری هم میکردم. الان دو سال و نیمه که از طریق گرین‌کارت خانوادگی اومدم آمریکا و تو ایالت اورگن زندگی میکنم. اینجا دانشجوی سال دومم و میخوام داروسازی بخونم ولی خب، اینجا سیستم اینجوریه که اول باید یک لیسانس مرتبط بگیرم، بعد دوره داروسازی رو شروع کنم که حدودا هشت سال طول میکشه. از پریروز که قانون منع صدور ویزا ابلاغ شده حتی اونایی که گرین‌کارت هم داشتن و به هر دلیلی برای مدت کوتاهی اومده بودن ایران، توی فرودگاه برشون گردوندن. اصلا براشون مهم نبود که اون طرف تو آمریکا زندگی داره، کار داره، درس داره و حالا اومده ایران خونواده‌اش رو ببینه. خیلی راحت دیپورتشون کردن و معلوم نیست که قراره چی بشه.»
سروش از نگرانی‌هایش می‌گوید؛ از اینکه این چند روز اخبار را با دقت رصد می‌کند تا ببیند چه تصمیمی برای آینده‌اش بگیرد. «قانونی که وضع شده خیلی مبهمه و در عمل داریم میبینیم که نه‌تنها اونایی که میخواستن با ویزای توریستی وارد آمریکا بشن، افرادی که ویزای کار و تحصیل و گرین‌کارت هم داشتن شامل این محدودیت شدن. منم از این قاعده جدا نیستم؛ 90 درصد خونواده‌ام ایرانن. با مادرم که صحبت میکردم بهش میگفتم ممکنه تا چهار سال دیگه که ترامپ رئیس‌جمهوری باشه و این قانون سرجاش بمونه، من نتونم بیام ایران و ببینمت. از نظر آینده تحصیلی هم هنوز چیزی مشخص نشده که بگن افراد گرین‌کارتی از این تاریخ به بعد حق تحصیل ندارن. همه چی مبهمه؛ یک روز گفتن تا یک ماه تعلیق میشه؛ یک روز گفتن 60 روز، الان هم میگن 90 روز. بااین‌حال، کسی که یکشبه همچین قانونی رو وضع میکنه ازش هرچیزی برمیاد.»
سروش از خانواده‌هایی می‌گوید که سالیان سال است در آمریکا زندگی می‌کنند و اقامت ندارند. «خیلی از ایرانی‌ها که چندین ساله آمریکا زندگی میکنن و من میشناسمشون به دلایل کاملا شخصی‌ای اقامت نگرفتن. یکی از اقوام ما 40 ساله که آمریکا زندگی میکنه و دلش نخواسته سیتیزن بشه و فقط گرین‌کارت داره. اینجا دانشگاه رفته، سرکار رفته و الان بازنشسته شده. خونواده، بچه و نوه هم داره؛ حالا فرض کنیم اگه بخواد برای مسافرت بیاد ایران و خونواده‌اش رو ببینه و موقع برگشت دیگه راهش ندن، خیلی تلخه!»
«برگردم ایران، همه تلاش‌هام دود میشه»
مهدی 25 ساله است و دانشجوی رشته برق قدرت در مقطع دکتری. نزدیک به دو سال بوده که در ایالت میشیگان مشغول به تحصیل است. «از طریق دانشگاه، بورس شدم و رفتم آمریکا. به‌خاطر اینکه ویزایی که داشتم سینگل بود و تو دوره تحصیلم نمیتونستم از خاک آمریکا خارج بشم، امید داشتم که خانواده‌ام ویزا بگیرن و بتونن بیان پیشم تا ببینمشون. حتی مادرم از سفارت، وقت مصاحبه گرفته بود که با قانون جدید ترامپ، همه‌چی کنسل شد. من جزء نخبه‌ها حساب میشدم کلی برای خرید مدارک کارشناسی و کارشناسی‌ارشد از دانشگاه هزینه کردم به امید اینکه بتونم از امکانات بیشتری استفاده کنم و فرصت شغلی جدیدی داشته باشم. برای همین بورس شدم و اومدم دانشگاه میشیگان. همه‌چی داشت خوب پیش میرفت که ترامپ، این کارو کرد. همه امیدها و آرزوهام تو این دو، سه روز نابود شده و با این اوصاف باید برگردم ایران.»
مهدی از شرایط سخت و هزینه‌های سرسام‌آور خرید مدارکش می‌گوید: «قانون اینجوری بود که چون رایگان تحصیل کردم، برای رفتن از ایران باید پول تحصیلم رو میدادم یا میموندم و به سربازی میرفتم! هیچ پیش‌بینی‌ای برای آینده‌ام ندارم و نمیدونم واقعا باید چیکار کنم. اگر هم برگردم ایران و سرمایه شخصی نداشته باشم، نمیتونم شغل درست و حسابی و درخور سوادم پیدا کنم. عملا این‌همه سال تلاش و تحقیق دود میشه میره هوا. شرایط برای همه همکلاسی‌های من همین‌قدر مبهم و نامشخصه؛ مادر یکی از دوستام سرطان داره و قرار بوده بره پیش بچه‌اش. حالا نمیتونه بیاد و از نظر روحی، حال خیلی بدی داره.»
لاتاری‌هایی که هوا رفت
مهشید و امین، زن و شوهری 30 ساله که قرعه لاتاری امسال به نامشان زده شده بود، آن‌قدر از قانون جدید عصبانی هستند که به‌سختی حرف می‌زنند. «بردن لاتاری، سکوی پرتابی بود که آیندمون رو با بچه سه‌سالمون جور دیگه‌ای بسازیم. وقتی لاتاری برنده شدیم، خیلی خوشحال بودیم و فکر میکردیم همه‌چی داره خوب پیش میره؛ حتی وقت سفارت رو هم توی ترکیه مشخص کرده بودیم که وقتی اونجا بمب‌گذاری شد، شهر رو عوض کردن و قرار بود دو، سه روز دیگه بریم سفارت. ولی با قانون جدید ترامپ، همه‌چی کنسل شد و همه پولایی که خرج کرده بودیم، رفت هوا. شدت ناراحتی و عصبانیت ما رو هیچ‌کس نمیفهمه؛ حس کسی رو داریم که تو 30 سالگی، تو نقطه صفر وایساده و باید دوباره شروع کنه.»
آرمین از بقیه کم‌سن‌تر است؛ 19 سال دارد و دو سالی می‌شود که در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کند. برای تحصیل به آمریکا آمده و معتقد است، قانون ترامپ روی زندگی او تأثیر چندانی ندارد. «دندون‌پزشکی میخونم و مقطع لیسانسم. قانون جدیدی که ترامپ گذاشته، روی زندگی من تأثیر چندانی نداره، چون اقامت دارم و مشکلی برام پیش نمیاد ولی وقتی به دوستام نگاه میکنم میبینم که این وضعیت، آینده زندگی خیلی‌هاشونو تحت‌تأثیر قرار داده. اکثر دوستام اینجا تنهان و خانواده‌هاشون، سالی یکی، دو بار بهشون سر میزنن ولی با این قانون جدید، حداقل تا سه ماه نمیتونن بچه‌هاشون رو ببینن و این شرایط رو خیلی سخت میکنه؛ مخصوصا برای کسایی که وابستگی عاطفی به خانواده‌هاشون دارن؛ از الان دارم میبینم که خیلی‌هاشون ناراحتن و ممکنه بعدها حتی افسردگی بگیرن. جدا از وابستگی عاطفی‌ای که دارن، پول‌فرستادن هم از ایران خیلی سخت میشه اما در کل به‌نظرم قانون بیهوده‌ایه و دیر یا زود برداشته میشه؛ چون جامعه آمریکا نژادپرستی رو نمیپذیره و این قانون، مصداق بارز نژادپرستیه.»
«میرم سمت کانادا»
وضعیت بهار با دیگر دانشجوها متفاوت است؛ هنوز آمریکا نرفته و منتظر نامه سفارت برای پذیرش دانشگاه بوده که ترامپ، قانون جدیدش را امضا کرده است. «با این وضعیت به احتمال زیاد پذیرشم تعلیق میشه و میره تو آب‌نمک. تو قانون هم نوشته که احتمال تمدیدشدن داره؛ تازه اگه برداشته بشه، آمریکا رفتن خیلی سخت میشه؛ حتی برای تحصیل. ولی خب از ترامپ انتظار این کارا میرفت. از وقتی پذیرشم اومد، احتمال میدادم ترامپ رئیس‌جمهوری بشه، احتمالش خیلی کم بود ولی دیدی که شد! وقتی پذیرشم اومد، انگلیس جدا شد؛ اون رو هم کسی فکرشو نمیکرد. من هم باید مثل خیلی‌های دیگه برم سمت کانادا و کارای اونجارو بکنم. حالا وضعیت من خیلی حاد نیست؛ یکی از فامیل‌هامون برای درمان میخواست بره که نذاشتن. معلوم نیست چی میشه.»
مریم سه سال است که در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کند و 23 ساله است. با خانواده‌اش به آمریکا رفته و کامپیوتر می‌خواند. «به‌خاطر اینکه روز اول اجرای این قانونه، هیچ‌کس نمیدونه چه اتفاقی میفته و قراره آینده‌مون چی بشه. از خیلی‌ها شنیدم که تو فرودگاه‌ها از ایران سوار نکردن و الان دم فرودگاه تظاهرات شده. تو ایالتی که ما زندگی میکنیم، ایرانی و مسلمون زیاده به‌خاطر همینم فکر میکنم ایالت ما آخرین ایالتی باشه که این محدودیت‌ها شاملش بشه. خیلی از دوستای من قبل از وضع این قانون رفتن ایران و الان دیگه نمیتونن برگردن. اگر وضعیت همین‌طوری بخواد پیش بره و ما از ترسمون نتونیم برگردیم ایران و اینجا زندانی بشیم، همون بهتر که برای همیشه برگردیم ایران. الان پدر و مادرم ایرانن و شاید دیگه تا مدت‌ها نتونن بیان منو ببینن؛ من هم نمیتونم برم. باید ببینیم در آینده چی پیش میاد.»
کاهش قابل‌توجه دانشجویان مقیم آمریکا
یکی از استادان اقتصاد دانشگاه الزهرا که برای فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی به آمریکا سفر می‌کند، و به‌صورت دائم در رفت‌و‌آمد بین ایران و آمریکاست، از قانون جدید منع صدور ویزا برای ایران و 6 کشور دیگر گلایه می‌کند. «این قانون جدید، فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی را به کمترین حد خودش رسانده و طبیعتا رفت‌ و ‌آمدها خیلی محدود و شاید قطع شود. هرچند ارتباط‌ها فقط حضوری نیست و از طریق فضای مجازی هم برقرار است ولی هیچ‌وقت کارایی دیدارها و بحث‌های حضوری را ندارد. در دیدارهای حضوری، بحث، مجادله و بیان استدلال‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر است ولی در دیدارهای غیرحضوری، اغلب این موارد باید به‌صورت مکتوب صورت گیرد که این مسئله در شرایطی که طرفین با ادبیات و زبان یکدیگر آشنا نباشند، امکان درک نادرست را از مطالب بالا می‌برد.»
این استاد اقتصاد با اشاره به اینکه هدف کنفرانس‌های بین‌المللی، مباحثه رو در رو بر سر آخرین دستاوردهای علمی است، می‌گوید: «در این شرایط این امکان از محققان ما گرفته می‌شود؛ البته این مسئله مربوط به فرصت‌هایی است که در آمریکا وجود دارد و درباره بقیه کشورها مثل کشورهای اروپایی این چالش‌ها وجود ندارد؛ علاوه‌براین در این شرایط تعداد دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به آمریکا می‌روند، کاهش می‌یابد و از این جهت، به‌نفع دیگر کشورهای اروپایی مانند کانادا و استرالیا خواهد بود که بتوانند جوانان تحصیلکرده را جذب کنند. از طرف دیگر، طرح‌هایی که در وزارت علوم برای استفاده از استادان یا تحصیلکرده‌های ایرانی در آمریکا بود و با عنوان بازگشت نخبگان شناخته می‌شود، به‌شدت آسیب می‌بیند و منحصر به کشورهای دیگر خواهد شد.»
4242

۹۵/۱۱/۱۱
۰۹:۱۲

در هیئت عالی جذب تاکید شد: تسریع در صدور مجوز استخدام اعضای هیئت علمی دانشگاه ها

جلسه 148 هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر محمدعلی کی نژاد در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از وضعیت فراخوان، جذب و بازنشستگی اعضای هیئت علمی در این وزارتخانه ارائه کرد.
سپس نماینده سازمان برنامه و بودجه، ضمن اعلام آمادگی این سازمان برای صدور مجوز استخدام اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بر اساس مصوبات هیئت عالی جذب و شورای عالی اداری گفت: این مجوزها در اسرع وقت صادر خواهد شد.
در ادامه جلسه رئیس مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عدم تخصیص ردیف استخدامی به این وزارتخانه، لزوم توجه به این موضوع برای حل مشکل افراد متقاضی را مورد تاکید قرار داد.
سپس معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ توضیحاتی پیرامون توافقات صورت گرفته میان این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه پیرامون سند توسعه نیروی انسانی و حل مشکل استخدامی کارکنان غیر هیئت علمی این وزارتخانه ارائه کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ دکتر کی نژاد، رئیس این هیئت ضمن تاکید بر حل مشکل تخصیص ردیف متمرکز استخدامی، نیاز به الگوی مدون در جذب نیروی انسانی با توجه به نوع دانشگاه و مرکز آموزشی و ضوابط آمایش آموزش عالی را مورد تاکید قرار داد.
سپس رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی پیرامون جایابی و جذب تعداد زیادی از فارغ التحصیلان راتبه (بورسیه) ارائه کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه 148 هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ تعدادی از اعضای هیئت‌های اجرایی جذب و کارگروه‌های صلاحیت عمومی دانشگاه‌های صنعت نفت، آیت ا... بروجردی، کشاورزی و منابع طبیعی ورامین، اراک، گیلان، علم و فناوری مازندران، علوم پزشکی شاهرود، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان هنر، فرهنگستان علوم پزشکی و موسسه مطالعات بین المللی انرژی تأیید صلاحیت شدند.

۹۵/۱۱/۱۰
۱۳:۵۹