نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114730
 • تمام سکه (طرح جدید) 1217000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1180000
 • نیم سکه 644000
 • ربع سکه 375000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3754
 • یورو 4265
 • پوند 4880
 • صد ین 3450
 • درهم امارات 1030
 • لیر ترکیه 1100
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32468
 • 26 Arrow up
  یورو 36354
 • 28 Arrow up
  پوند 41465
 • 12 Arrow up
  فرانک 33352
 • 50 Arrow up
  صد ین 29246
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8838

بخشودگی 100 درصدی جریمه موتورسیکلت های فاقد بیمه نامه شخص ثالث (مرحله دوم)

100 درصد مبلغ جریمه موضوع بند (ب) ماده 24 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب سال 1395 برای موتورسیکلت های فاقد بیمه نامه شخص ثالث(مرحله دوم) بخشوده شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، شرکت های بیمه مکلفند برای موتورسیکلت های فاقد بیمه نامه که از تاریخ 1396/4/1 لغایت 1396/6/31 اقدام به خرید بیمه نامه شخص ثالث می نمایند 100 درصد مبلغ جریمه نداشتن بیمه نامه مذکور را دریافت نکنند.

۹۶/۰۳/۲۹
۱۰:۱۵

رتبه پنجم ایران در رشد حق بیمه کشورهای در حال توسعه بررسی چشم انداز جهانی بازار بیمه در 8 سال آینده

پیش بینی رشد 6.2 درصدی سالانه تولید حق بیمه ایران تا سال 2025 ، بازارهای نوظهور عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی

اقتصادگردان _ احسان شمشیری_
پیش بینی نرخ رشد ترکیبی سالیانه حق بیمه ها در 8 سال آینده و از سال 2017 تا 2025 در بین 15 کشور در حال توسعه مانند ایران در قاره آسیا و آمریکای جنوبی و شرق اروپا نشان می دهد که نرخ رشد حق بیمه ها در هند 8.7 درصد، در عربستان سعودی 8.1 درصد، در اندونزی 7.5 درصد، در چین 7 درصد، در ایران 6.2 درصد، در امارات متحده عربی 5.6 درصد، در ترکیه 5.3 درصد، در مالزی 4.5 درصد، در اسرائیل 4.4 درصد، در مکزیک 4.2 درصد، در کلمبیا 4.2 درصد، در لهستان 4.1 درصد، در تایلند 3.9 درصد، در شیلی 36.6 درصد و در آرژانتین 3.3 درصد خواهد بود . براین اساس ایران در بین این کشورها رتبه پنجم بالاترین نرخ رشد ها را به خود اختصاص داده است.
، ایران همچنان تحت تاثیر بیمه های اجباری از جمله بیمه ثالث قرار دارد و میزان رشد حق بیمه 6.2 درصدی سالانه ایران در 8 سال آینده بیشتر تحت تاثیر بیمه های شخص ثالث خواهد بود و البته پیش بینی شده که در سال های اینده ایران به تدریج در ردیف کشورهای با رشد حق بیمه عمر قابل توجه قرار خواهد گرفت و رشد حق بیمه عمر در ایران نیز افزایش خواهد داشت.
انتظار میرود در سال 2025 حق بیمه اولیه جهان به همان اندازه که تولید اقتصادی رشد می کند (4٫5 درصد به نرخ اسمی یا به نرخ واقعی 3 درصد با کسر نرخ تورم) افزایش یابد. بر این اساس پیش بینی می شود حجم حق بیمه در جهان به حدود 6 هزار و 35 میلیارد یورو برسد. عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی، بازارهای نوظهور هستند، که در این کشورها رشد حق بیمه متاثر از بازارهای نوظهور به میزان نرخ سالانه 9٫5 درصد (نرخ واقعی 7٫5 درصد) از رشد اقتصادی حدود 6٫5 درصد (نرخ واقعی 4٫5 درصدی) پیشی خواهد گرفت.
بر اساس پیش بینی ها انتظار میرود نرخ رشد ترکیبی سالیانه منطقه منا در سالهای 2017 تا 2025 با احتساب نرخ تورم، معادل 7٫1 درصد باشد و پیش بینی می شود امارات متحده عربی نرخ رشد 10 درصدی را تجربه کند.
در ایران برای سالهای 2017 تا 2025 نیز حدود 6.2 درصد است این در حالی است که برای هند این نرخ معادل 8.7 درصد و برای عربستان سعودی معادل 8.1 درصد انتظار میرود.
براساس پیش بینی موسسه میونیک ره از نرخ رشد ترکیبی سالیانه حق بیمه ها در 8سال آینده و از سال 2017 تا 2025 در بین 15 کشور در حال توسعه مانند ایران در قاره آسیا و آمریکای جنوبی و شرق اروپا، ایران از رشد قابل توجه 6.2 درصدی متوسط حق بیمه رشته های مختلف بیمه برخوردار خواهد بود.
به گزارش اقتصادگردان ، براساس این برآوردها، نرخ رشد حق بیمه ها در هند 8.7 درصد، در عربستان سعودی 8.1 درصد، در اندونزی 7.5 درصد، در چین 7 درصد، در ایران 6.2 درصد، در امارات متحده عربی 5.6 درصد، در ترکیه 5.3 درصد، در مالزی 4.5 درصد، در اسرائیل 4.4 درصد، در مکزیک 4.2 درصد، در کلمبیا 4.2 درصد، در لهستان 4.1 درصد، در تایلند 3.9 درصد، در شیلی 36.6 درصد و در آرژانتین 3.3 درصد خواهد بود . براین اساس ایران در بین این کشورها رتبه پنجم بالاترین نرخ رشد ها را به خود اختصاص داده است.
بررسی رشد بیمه های عمر بین 15 کشور در حال توسعه نیز نشان می دهد که امارات متحده عربی با رشد 10 درصدی، اندونزی با 9.2 درصد و فیلیپین با 9.1 درصد در رتبه های بالای رشد بیمه عمر قرار خواهند داشت و ایران در بین این کشورها که دارای رشد بالای بیمه های عمر هستند، قرار ندارد.
به عبارت دیگر، ایران همچنان تحت تاثیر بیمه های اجباری از جمله بیمه ثالث قرار دارد و میزان رشد حق بیمه 6.2 درصدی سالانه ایران در 8 سال آینده بیشتر تحت تاثیر بیمه های شخص ثالث خواهد بود و البته پیش بینی شده که در سال های اینده ایران به تدریج در ردیف کشورهای با رشد حق بیمه عمر قابل توجه قرار خواهد گرفت و رشد حق بیمه عمر در ایران نیز افزایش خواهد داشت.
انتظار میرود در سال 2025 حق بیمه اولیه جهان به همان اندازه که تولید اقتصادی رشد می کند (4٫5 درصد به نرخ اسمی یا به نرخ واقعی 3 درصد با کسر نرخ تورم) افزایش یابد. بر این اساس پیش بینی می شود حجم حق بیمه در جهان به حدود 6 هزار و 35 میلیارد یورو برسد. عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی، بازارهای نوظهور هستند، که در این کشورها رشد حق بیمه متاثر از بازارهای نوظهور به میزان نرخ سالانه 9٫5 درصد (نرخ واقعی 7٫5 درصد) از رشد اقتصادی حدود 6٫5 درصد (نرخ واقعی 4٫5 درصدی) پیشی خواهد گرفت.
بر این اساس، ضریب نفوذ بیمه در کشورهای مختلف، بیشتر متاثر از رشد بازارهای نوظهور و صنایع با فناوری های پیشرفته و جدید خواهد بود و به میزانی که بازارهای نوظهور رشد اقتصادی دارد حق بیمه افزایش خواهد یافت و در نتیجه، رشد حق بیمه و ضریب نفوذ بیمه بیش از نرخ متوسط رشد اقتصادی خواهد بود.
محیط اقتصاد جهانی همواره یکی از محرکهای کلیدی بازار بیمه است.و پیش بینی بازار و چشم انداز وضعیت حوزه های مختلف اقتصادی همواره مورد توجه سرمایه گزاران و فعالان اقتصادی است . شرکت میونیک ره ( munichre ) که بعنوان یکی از بزرگترین شرکت ها در حوزه ارائه خدمات بیمه های اتکایی در جهان است هر ساله گزارشی از چشم انداز صنعت بیمه جهان ارائه میکند، پیش بینی کرده که در دو سال آینده، حق بیمه جهان به اندازه رشد اقتصادی با میانگین نرخ رشد اسمی 4.5 درصد و نرخ رشد واقعی 2.9 درصد افزایش یابد همچنین پیش بینی می شود حجم حق بیمه جهان از حدود 4.18 تریلیون یورو در سال 2016 به بیش از 4.56 تریلیون یورو در سال 2018 برسد.
بر اساس این گزارش ، بهبود اقتصادی در تعدادی از بازارهای نوظهور، موتور رشد بزرگی برای صنعت بیمه، بخصوص در کسب و کار، اموال و حوادث جهانی خواهد بود. انتظار میرود در بازارهای نوظهور تقاضا برای بیمه عمر در سطح بالا و در کشورهای صنعتی در حد متوسط باقی بماند.
براساس پیش بینی های شرکت میونیک ره ، انتظار می رود رشد GDP جهان در دو سال آینده سرعت بیشتری به خود بگیرد. برآوردها نشان می دهد که رشد حق بیمه واقعی جهان که در سال 2016 معادل 2٫6 درصد بوده و در سال 2017 به2.9 درصد و در سال 2018 به 3٫1 درصد برسد. عامل اصلی این روند، رشد اقتصادی قوی تر در ایالات متحده آمریکا، انتظارات نسبت به پایان رکود اقتصادی در برزیل و روسیه و بهبود وضعیت کشورهای صادرکننده کالا در نتیجه افزایش قیمت ها و افزایش جزئی تجارت جهانی خواهد بود.
به نظر می رسد در منطقه یورو و ژاپن رشد اقتصادی نیز ادامه یابد . اما احتمال می رود در انگلستان اولین اثرات برگزیت احساس شود و شتاب رشد اقتصادی در چین نیز احتمالا همچنان آرام خواهد ماند. براین اساس در مجموع متناسب با افزایش رشد اقتصادی جهان، رشد حق بیمه ها و نفوذ صنعت بیمه نیز بیشتر شود.
افزایش رشد بیمه عمر
در این گزارش وضعیت سه نوع حق بیمه اولیه ، حق بیمه اموال - حوادث و حق بیمه عمر در جهان مورد بررسی قرار گرفته است که براساس پیش بینی های میونیک رہ رشد واقعی حق بیمه عمر افزایش قابل توجهی خواهد داشت، اما رشد واقعی بیمه اموال- حوادث و حق بیمه اولیه تغییر چندانی را تجربه نخواهند کرد
همچنین در این گزارش پیش بینی شده که در سال 2017 بیشترین رشد واقعی حق بیمه اولیه را کشورهای نوظهور آسیایی (با نرخ 11 درصد) تجربه کنند و کمترین رشد به اروپای غربی اختصاص خواهد داشت
بیمه اموال - حوادث
براساس پیش بینی ها انتظار میرود حق بیمه اموال - حوادث جهان در سال 2017 و 2018، سالانه معادل 4 درصد و بعد از تعدیل با نرخ تورم (نرخ رشد واقعی) تقریباً معادل 2٫5 درصد رشد کند. نرخ رشد واقعی حق بیمه اموال- حوادث بیش از 0.5واحد درصد پایین تر از نرخ رشد انتظاری خواهد بود. با این حال، تفاوتهای قابل ملاحظهای در رشد حق بیمه پیش بینی شده در مناطق مختلف وجود دارد
در آمریکای شمالی رشد حق بیمه اموال- حوادث نسبت به سال 6-12 ، به طور اسمی ثابت خواهد ماند اما به طور واقعی، با توجه به نرخ بالای تورم ایالات متحده آمریکا در دو سال گذشته، به احتمال زیاد حق بیمه با کاهش همراه خواهد بود.
با توجه به مدت زمان رکود و کاهش واقعی حق بیمه انتظار میرود که کسب و کار اموال- حوادث در کشورهای توسعه یافته منطقه آسیا و اقیانوسیه، آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا بهبود یابد.
در آمریکای شمالی رشد حق بیمه اموال - حوادث نسبت به سال 2016، به طور اسمی ثابت خواهد ماند اما به طور واقعی، با توجه به نرخ بالای تورم ایالات متحده آمریکا در دو سال آینده، به احتمال زیاد حق بیمه با کاهش همراه خواهد بود.
با توجه به مدت زمان رکود و کاهش واقعی حق بیمه انتظار می رود که کسب و کار اموال - حوادث در کشورهای توسعه یافته منطقه آسیا و اقیانوسیه، آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا بهبود یابد. در دو منطقه آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا انتظار می رود پایان رکود و سقوط شدید رشد اقتصادی در بازارهای مهم، مانند برزیل و آرژانتین، نیجریه و آفریقای جنوبی، در سال 2017 موجب بازگشت رشد حق بیمه به روند مثبت شود.
انتظار می رود در سال 2018 در هر دو منطقه آمریکای لاتین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا نرخ رشد سالانه حق بیمه بیش از5 درصد باشد.
برای کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، انتظار میرود هنگامی که اثرات منفی کاهش قیمت کالاها بر اقتصاد وصنعت بیمه برطرف شود، نرخ رشد حق بیمه به سطح بالای7 درصدو 5.5 درصد نرخ واقعی سالانه برسد.
برای بازارهای نوظهور آسیایی بر فرض وجود کاهش جزئی در رشد حق بیمه، که ناشی از کاهش بیشتر رشد اقتصادی چین است ادامه دارد، اما احتمال میرود که رشد در سطح بالای 9درصد حدود 7.5 درصد سالانه به نرخ واقعی رقم بخورد
نرخ رشد ترکیبی سالیانه CAGR حق بیمه دارایی- تلفات، در سالهای 2017 تا 2025 را برای مناطق مختلف جهان در این گزارش پیش بینی شده است و نشان می دهد انتظارات از نرخ رشد ترکیبی سالیانه ، برای کشورهای نوظهورآسیایی در بیشترین سطح قرار دارد و منطقه منا پس از آن قرار دارد.
پیش بینی نرخ رشد ترکیبی سالیانه حق بیمه ها در ایران برای سالهای 2017 تا 2025 نیز حدود 6.2 درصد است این در حالی است که برای هند این نرخ معادل 8.7 درصد و برای عربستان سعودی معادل 8.1 درصد انتظار میرود.
بیمه عمر
در کشورهای صنعتی، حق بیمه عمر با نرخ بهره پایین همچنان به عنوان یکی از مسائل چالش برانگیز باقی مانده است. علاوه بر این، در سال 2016 بسیاری از بازارها کاهش قابل توجهی را به خصوص در فروش محصولات با حق بیمه یکجا و محصولات با واحد همراه (ULIP) – از جمله در ژاپن، آلمان و ایتالیا - شاهد بوده اند.
نوع اول صرفاً در قالب حق بیمه صورت می گیرد در حالی که در نوع دوم ترکیبی از حق بیمه و سرمایه گذاری است بدین صورت که بخشی از منابع برای حق بیمه و بخشی دیگری برای سرمایه گذاری در دوره ای مشخص در اشکال حقوق صاحبان سهام یا اوراق بدهی، سرمایه گذاری می شود.
برای سالهای 2017 و 2018 پیش بینی می شود که کشورهای صنعتی به طور متوسط رشد حدود 3 درصدی (رشد واقعی حدود 1٫5 درصدی) را در حق بیمه عمر شاهد باشند. متقابلا، در اغلب بازارهای نوظهور، پیش بینی می شود که حق بیمه به سطوح بالا توسعه یافته و نسبتاً پایدار بماند
پیش بینی متوسط رشد حق بیمه برای سال و 2018 2017، در اروپای شرقی معادل 6٫5 درصد (نرخ واقعی حدود 5 درصد)، در آمریکای لاتین حدود 8٫5 درصد (نرخ واقعی حدود 6٫5 درصد) و در منطقه منا خاورمیانه و شمال آفریقا 8 درصد (با نرخ واقعی حدود 6/5 درصد) است
در صحرای آفریقا نیز این نرخ تقریباً 6 درصد (با نرخ واقعی حدود دو درصد) پیش بینی شده که به دلیل رشد پایین حق بیمه در آفریقای جنوبی، سطح رشد این منطقه به طور قابل توجهی پایین تر از سطح سایر مناطق قرار دارد. انتظار میرود رشد حق بیمه در بازارهای نوظهور آسیایی منطقه به طور قابل توجهی پایین تر از سطح سایر مناطق قرار دارد. انتظار میرود رشد حق بیمه در بازارهای نوظهور اسیایی در مقایسه با رشد تقریبا 16 درصدی (نرخ واقعی 14 درصد) سال 2016، در سال 2017 کاهش بیش از 50 درصدی را تجربه کنند
بر اساس پیش بینی ها انتظار میرود نرخ رشد ترکیبی سالیانه منطقه منا در سالهای 2017 تا 2025 با احتساب نرخ تورم، معادل 7٫1 درصد باشد که در این بین پیش بینی می شود امارات متحده عربی نرخ رشد 10 درصدی را تجربه کند.
چشم انداز بلندمدت
به طور کلی انتظار میرود در سال 2025 حق بیمه اولیه جهان به همان اندازه که تولید اقتصادی رشد می کند (4٫5 درصد یا به نرخ واقعی 3 درصد) افزایش یابد. بر این اساس پیش بینی می شود حجم حق بیمه در جهان به حدود 6 هزار و 35 میلیارد یورو برسد. عامل اصلی رشد حق بیمه جهانی، بازارهای نوظهور هستند، به طوریکه در این کشورها رشد حق بیمه با نرخ سالانه 9٫5 درصد (نرخ واقعی 7٫5 درصد) از رشد اقتصادی حدود 6٫5 درصد (نرخ واقعی 4٫5 درصدی) پیشی خواهد گرفت.
پیش بینی می شود رشد بیمه عمر بلند مدت در جهان، تقریبا معادل 5 درصد (نرخ واقعی 3 درصد) بیشتر از بیمه اموال - تلفات رقم بخورد.
چشم انداز بازار بیمه، همانند چشم اندازهای اقتصادی، با نا اطمینانی هایی همراه است. بحران های اقتصادی می تواند اثرات مخرب قابل توجهی بر رشد حق بیمه بخصوص در بیمه اموال - تلفات داشته و حتی ممکن است - همانند آمریکای لاتین در سال 2016- کاهش حق بیمه را به همراه داشته باشد. همچنین به احتمال زیاد ریسک های اقتصادی و سیاسی اخیر، اثرات منفی بر بازارهای بیمه خواهد گذاشت. با این حال، رکود اقتصادی موجود در تعدادی از بازارهای نوظهور طبیعتاً باید موقت باشند. تقاضا برای محصولات اموال - تلفات نیز همانطور که درآمد سرانه افزایش مییابد، باید دوباره به میزان زیادی افزایش باند.
افزایش سطح استانداردهای زندگی و افزایش همزمان الزامات پوشش بیمه، احتمالاً این اطمینان را حاصل می کند که در طولانی مدت بیمه عمر در بازارهای نوظهور رشد قابل توجهی را تجربه کند. علاوه بر این، کشورهایی نظیر چین با چالش های جمعیتی روبه رو هستند. طبیعی است که به دلیل آثار اشباع اشباع بازار (به وضعیتی اشاره دارد که در آن تقاضای بازار از یک محصول به بالاترین حد خود میرسد و در این وضعیت بنگاه تولیدی تنها از طریق ارائه محصول جدید به رشد دست می یابد) روند پویایی اقتصاد کاهش یابد. در این راستا، محرکهای بیشتری که بر انعطاف پذیری بالاتر، پوشش ریسک های بیومتریک، دیجیتالی کردن فروش ها و ارزیابی ریسک و محصولات ترکیبی اثر گذار هستند، میتواند به تولید محصولات جدید منتج شود.

۹۶/۰۳/۲۸
۱۴:۴۰

بیمه پاسارگاد استخدام می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: بیمه پاسارگاد از علاقمندان جهت همکاری در این شرکت دعوت به عمل آورد.
به گزارش بانک مردم، علاقه مندان جهت همکاری با بیمه پاسارگاد به نشانی زیر مراجعه نمایند.

۹۶/۰۳/۲۸
۱۲:۴۴

سه انتصاب جدید در بیمه ایران

بانک و رسانه : طی احکامی از سوی رئیس هییت مدیره و مدیرعامل بیمه ایران :جناب آقای جمال یوسفی به سمت مدیر استان کرمانشاه منصوب شد، آقای علیرضا ممتاز به سمت ریاست مجتمع خدمات بیمه ای تجارت منصوب شد ، آقای خلیل امینی به سمت مدیر استان کردستان منصوب شد .
همچنین شنیده میشود آقای افشار مدیر سابق بیمه ایران استان کرمانشاه مسئولیت بیمه ایران شعبه شهریار را عهده دار خواهد شد و گویا آقای اسماعیلیان رئیس شعبه شهریار به تیم مدیریت حسابرسی بیمه ایران ملحق میشود.

۹۶/۰۳/۲۸
۱۹:۵۵

کاهش شدید پرداخت خسارت در شرکت بیمه البرز

بانکداری ایرانی - بیمه البرز که به تازه گی بر اساس قانون حاکمیت شرکتی کنترل داخلی و مدیریت ریسک را انجام داده است به سازمان بورس اعلام کرده است که همه شرایط را دارا بوده و شرکت، مدیریت ریسک و کنترل داخلی را در فرآیند کسب و کار خود یکپارچه نموده و اجزای چارچوب کنترل داخلی شامل محیط کنترلی، ارزیابی ریسک، فعالیت‌های کنترلی، اطلاعات، ارتباطات و نظارت را مطابق با مفاد دستورالعمل کنترل داخلی مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار، طراحی، مستقر و اجرا نموده است.

بانکداری ایرانی - بیمه البرز که به تازه گی بر اساس قانون حاکمیت شرکتی کنترل داخلی و مدیریت ریسک را انجام داده است به سازمان بورس اعلام کرده است که همه شرایط را دارا بوده و شرکت، مدیریت ریسک و کنترل داخلی را در فرآیند کسب و کار خود یکپارچه نموده و اجزای چارچوب کنترل داخلی شامل محیط کنترلی، ارزیابی ریسک، فعالیت‌های کنترلی، اطلاعات، ارتباطات و نظارت را مطابق با مفاد دستورالعمل کنترل داخلی مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار، طراحی، مستقر و اجرا نموده است.
سامانه کنترل داخلی، صرف نظر از نوع طراحی آن، به دلیل محدودیتهای ذاتی خود ممکن است نتواند از تحریفها پیشگیری یا آنها را کشف کند. با این حال اطمینان معقولی را نسبت به تهیه و ارایه گزارشهای مالی به‌موقع و قابل اتکا فراهم می‌آورد. همچنین بر اساس ارزیابی‌های انجام شده، هیئت‌ مدیره معتقد است که کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارشگری مالی شرکت در تاریخ 1395/12/30 اطمینان معقولی از دستیابی به اهداف شرکت می‌دهد و بر اساس معیارهای یاد شده، اثربخش بوده است.
به گزارش بانکداری ایرانی ، بیمه البرز طی اردیبهشت ماه 1هزار و 159 میلیارد ریال حق بیمه تولید کرده که بخش 36درصد از آن به بیمه شخص ثالث و 16 درصد به بیمه درمان اختصاص داشت . سهم بخش بیمه زندگی نیز 7درصد بوده است. بر اساس این گزارش بیمه البرز طی اردیبهشت ماه سال جاری 255هزار مورد حق بیمه صادر کرده که تنها 39هزار مورد پرداخت خسارت داشته است .
این شرکت طی دو ماهه نخست سال جاری 2هزار و 37میلیارد ریال حق بیمه تولید کرده که برای 447 هزار نفر این حق بیمه ها صادره شده است و از این محل طی دو ماه ابتدایی سال جاری ، حدود 1هزار و 578 میلیارد ریال برای 64 هزار نفر خسارت پرداخت شده است . و نهایتا اینکه این عملکرد نشان می دهد که شرکت بیمه البرز توانسته است خسارت و ریسک خود را کنترل کرده و کاهش قابل توجهی را در پرداخت خسارت تجربه کرده است .

۹۶/۰۳/۲۹
۰۱:۳۲

سردرگمی نمایندگان بیمه در برخورد با دستورالعمل های متفاوت مالیاتی

نمایندگان بیمه در روزهای اخیر به دلیل دستورالعمل های متناقض سازمان امور مالیاتی با سازمان مرکزی دچار تناقض شدند.

به گزارش ریسک نیوز،کانال تلگرامی صنعت بیمه می نویسد ، نمایندگان بیمه ایران در روزهای اخیر به دلیل دستورالعمل های متناقض سازمان امور مالیاتی با سازمان مرکزی دچار تناقض شدند.
سازمان امور مالیاتی در بخش نامه ای آورده است که به منظور شفافیت در مبادلات اقتصادی و تشخیص درآمد مودیان مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده وزارت بازرگانی مکلف است با هماهنگی سازمان امور مالیاتی و شورای اصناف تا پایان سال دوم برنامه صاحبان مشاغل را بر اساس اولویت ملزم به استفاده از سامانه های صندوق فروش مکانیزه نماید معادل هزینه های انجام شده بابت دستگاه سامانه صندوق فروش مکانیزه توسط صاحبان مشاغل، مشاغل مزبور از درآمد مشمول مالیات مودیان مذکور (در اولین سال استفاده از سامانه)قابل کسر است.
عدم استفاده صاحبان مشاغل از سامانه صندوق در هر سال موجب محرومیت از معافیت های مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوطه است.
این در حالی است مدیریت امور مالی در بیمه ایران در خصوص نصب و راه اندازی پوز و صندوق فروشگاهی جهت ارایه کامل اطلاعات خرید و فروش و معاملات فصلی شبکه فروش صراحتا اعلام کرده که این اطلاعات به صورت متمرکز از طریق تهران در سامانه 169 مکرر ق م م به طور کامل درج و به صورت سه ماهه ارسال می شود و از آنجا که شبکه فروش تنها به عنوان واسطه عمل کرده و کلیه فروش بیمه نامه ها در حساب های شرکت ثبت می شود و همچتین کارمزد شبکه فروش که به عنوان خرید شرکت سهامی بیمه ایران محسوب گردیده در سامانه فوق الذکر منعکس می گردد، لذا به نظر می رسدنصب صندوق فروشگاهی برای شبکه فروش شرکت ضرورتی نداشت

۹۶/۰۳/۲۸
۱۳:۴۹

با حکم مدیرعامل بیمه سرمد و تایید بیمه مرکزی؛ موحد معاون فنی بیمه سرمد شد

محمدرضا صباغی موحد فعالیت خود را در سمت معاون فنی بیمه سرمد، رسما آغاز کرد.

به گزارش ملت بازار، محمدرضا صباغی موحد که چندی پیش از سوی دلفراز، مدیرعامل بیمه سرمد به عنوان سرپرست معاونت فنی این شرکت منصوب شده بود، با تایید بیمه مرکزی از تاریخ24 خردادماه 1396، فعالیت خود را در سمت معاون فنی بیمه سرمد، رسما آغاز کرد.
بنابر این گزارش، موحد پیش از این به عنوان دبیر شورای تحقیق و توسعه در بیمه ایران مشغول به فعالیت بود.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

منابع دیگر:
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
۹۶/۰۳/۲۸
۱۲:۲۰

انفجار "تروریستی" در کلمبیا با 3 کشته

در جریان انفجاری قوی که یک مرکز خرید در بوگوتا، پایتخت کلمبیا را لرزاند سه زن کشته شدند؛ شهردار این شهر نیز این انفجار را "تروریستی" خواند.
به گزارش دنیای اخبار به نقل ازایسنا، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، این انفجار "تروریستی" باعث کشته شدن سه زن شد که یکی از آنها یک داوطلب فرانسوی بود. هم‌چنین چندین تن دیگر نیز به شدت زخمی شدند.
انریکه پنالوسا، شهردار بوگوتا در توئیتی نوشت که سه زن در انفجار بمبی در یک مرکز خرید در این شهر کشته شدند.
وی این انفجار را یک حمله تروریستی بزدلانه خواند.
این انفجار در مرکز خرید "آندینو" در نزدیکی زونا روسا رخ داد که یکی از مکان‌های گردشگری لوکس و کلاس بالا در کلمبیا محسوب می‌شود. این انفجار در سرویس بهداشتی واقع در طبقه دوم این مرکز خرید رخ داد.
یکی از قربانیان زنی فرانسوی 23 ساله است که شش ماه بود به صورت داوطلبانه در کلمبیا بود. این زن که گفته می‌شود در یکی از مناطق فقیرنشین این کشور کار می‌کرد چند روز بعد قرار بود به کشورش بازگردد.
دو قربانی دیگر یکی 31 ساله و دیگری 27 ساله هستند و گمان می‌رود اهل کلمبیا باشند.
بخش اسپانیایی زبان راشاتودی اعلام کرد که تعداد زخمی‌ها 11 تن است.
خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین نیز به شدت این حمله تروریستی را محکوم کرد و به پایتخت بازگشت تا کنترل اوضاع را به دست بگیرد.
سفیر فرانسه در کلمبیا نیز در توئیتی مرگ این زن فرانسوی را در این انفجار به شدت محکوم کرد و قول داد تا از خانواده قربانیان حمایت کند.
دولت مکزیک نیز مراتب تسلیت و همبستگی خود را با مردم و دولت کلمبیا ابراز داشت.
در همین حال، ارتش آزادی بخش ملی کلمبیا موسوم به "ELN" دست داشتن در این انفجار تروریستی را رد کرد و مذاکره کنندگان این گروه در توئیتی نوشتند: چریک های این گروه هیچ نقشی در حمله نداشتند. ما مراتب تسلیت و همدردی خود را با مردم و قربانیان ابراز می‌کنیم.
گروه فارک نیز هرگونه دست داشتن در انفجار اخیر را رد کرده است. رودریگو بوندونو اکوری، رهبر این گروه در توییتی نوشت: با قربانیان امروز بوگوتا ابراز همدردی می‌کنیم. این اقدام تنها توسط کسانی انجام شده که می‌خواهند در مسیر صلح سنگ اندازی کنند.
١٤:٢٦ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٥٨٨ / تعداد نمایش : ٣ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۱۴:۳۸

پرونده جنگل های هیرکانی برای ثبت جهانی سال 2018 به یونسکو ارسال می شود

به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سومین نشست کارگاه مشورتی و هماهنگی ثبت جنگل های هیرکانی به عنوان میراث طبیعی جهانی با حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور ، ارزیاب و مشاور اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعتIUCN ، نماینده بنیاد سوکو از کشور آلمان، جمعی از دانشگاهیان دانشگاه تربیت مدرس نور برگزار شد.
حمید گشتاسب مدیرکل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه اولین نشست هماهنگی تدوین پرونده جنگل های هیرکانی برای ثبت به عنوان میراث طبیعی جهانی در دی ماه سال 1395 و به میزبانی معاونت محیط زیست طبیعی برگزار شد، افزود: درآن نشست نقشه راه تدوین و تهیه پرونده به امضای مسوولان ذی ربط دستگاه های متبوع رسید و متعاقبا دومین جلسه نیز در بهمن سال 1396برای پیگیری کار برگزارشد.
وی هدف از برگزاری این نشست تخصصی را، هماهنگی در راستای معرفی سایت های واجد شرایط برای همکاری و همچنین بررسی گزارش پیشرفت کار دانست و گفت: با توجه به نقشه راه، جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد تا درسال 2018 میلادی پرونده مذکور را به یونسکو ارسال کنند.
وی با تاکید بر اینکه بیشتر سایت های پیشنهادی در زمره مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است، افزود: ثبت این مناطق در فهرست میراث های جهانی گام مثبتی برای مدیریت کارا تر در آینده خواهد بود.
جنگل‌های هیرکانی یا جنگل ‌های مختلط خزری - هیرکانی یک زیست‌ منطقه در زیست‌ بوم جنگل ‌های مختلط پهن‌ برگ حاشیه جنوبی دریای خزر به مساحت 55٬000 کیلومتر مربع است که در حاشیه جنوبی و جنوب غربی دریای خزر و در دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان است.
این جنگل از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد و در ایران مورد حفاظت مشترک سازمان محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی است.
این جنگل با قدمت 40 میلیون سال یکی از ارزشمند ترین جنگل‌ های جهان به شمار می ‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می ‌شود.
١٣:٤٣ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٥٨٤ / تعداد نمایش : ٦ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۱۴:۳۸

تقابل رستمی - انوشیروانی - مظلومیت وزنه برداری

پنجشنبه هفته گذشته شورای عالی فنی در تصمیمی آشکارا کیانوش رستمی و سجاد انوشیروانی را رودرروی یکدیگر قرار داد و به نظر می رسد که فدراسیون وزنه برداری در این بین کیانوش رستمی را انتخاب کرده است.
به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایرنا ، در جلسه شورای عالی فدراسیون تصویب شده بود که با توجه به اینکه رستمی رکوردار وزنه برداری جهان و المپیک جزو نوابغ و سرمایه ملی ورزش ایران و این رشته المپیکی است، فدراسیون وزنه برداری امکانات و تجهیزاتی را که مورد نیاز این قهرمان برای آماده سازی و حضور موفق در رقابت های جهانی است، فراهم کند تا ملی پوش دسته 85 کیلوگرم در تیم ملی وزنه برداری همراه یک مربی که مورد تائید وی و فدراسیون وزنه برداری باشد تمرینات خود را دوباره آغاز کند. این برنامه تا مسابقات جهانی ادامه دارد.
کیانوش رستمی می بایست در هر زمان که فدراسیون وزنه برداری و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) تعیین می کند، مهیای آزمایش دوپینگ باشد. هرگونه ارتباط وی با اردوهای تیم ملی باید از طریق فدراسیون صورت گیرد و قراردادی رسمی با هدف حفظ تمامی مقررات جاری با فدراسیون منعقد کند.
سجاد انوشیروانی سرمربی تیم ملی وزنه برداری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: من نمی خواهم باعث شوم که وزنه برداری مانند کیانوش رستمی و یا هر قهرمان دیگری متضرر شود و تاکنون نیز هر کاری که از دستمان برمی آمد برای فدراسیون و ملی پوشان انجام دادیم تا پرچم ایران بالا باشد.
وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به ناراحتی شما از تصمیم شورای عالی فنی به نظر می رسد، می خواهید استعفا دهید؟ گفت: هنوز هیچ چیز مشخص نیست و چند روزی را باید فکر کنم و ان شاءالله که این اتفاق نمی افتد.
دارنده مدال نقره المپیک لندن ادامه داد: اگر مصاحبه ای کردم به دلیل ناراحتی بود و با عشقی که به وزنه برداری دارم، دوست ندارم چنین اتفاقاتی در این رشته رخ دهد و به هر حال در این خصوص در حال بررسی و فکر کردن هستم و تا چند روز آینده نظر خودم را اعلام خواهم کرد.
البته صحبت های سجاد انوشیروانی سرمربی تیم ملی تا حدودی بوی استعفا می دهد مگر آنکه مسئولان فدراسیون راهکار و یا انگیزه های جدیدی برای این سرمربی خوب و جوان تیم ملی ایجاد کنند.
حال به نظر می رسد با اتفاقات اخیر یکبار دیگر سرمربی تیم ملی باید به دلیل خواسته های ملی پوشان از این پست استعفا دهد؟ آیا با آمدن شخص جدید و مورد علاقه کیانوش رستمی به عنوان سرمربی او به اردوی تیم ملی بازخواهد گشت؟ و یا اینکه انوشیروانی تن به تصمیم شورای عالی فنی فدراسیون خواهد داد؟
اینها همه سئوالاتی است که به نظر می رسد در روزهای آتی با توجه به اتفاقاتی که اخیر، به پاسخ های آن خواهیم رسید.
اما آنچه که مهم است، آذر ماه امسال و کمتر از 6 ماه دیگر پیکارهای قهرمانی سال 2017 جهان را در آمریکا پیش رو داریم و خدا ناکرده چنانچه تیم ملی وزنه برداری با حوادثی چون استعفا مواجه شود به طور حتم وزنه برداری ایران درآستانه این مسابقات مهم ضرر خواهد کرد و به نظر می رسد که فدراسیون، سجاد انوشیروانی و کیانوش رستمی باید موضوع را ملی ببینند.
رستمی دارنده مدال طلا و نقره المپیک و دو مدال طلا و یک مدال نقره پیکارهای قهرمانی جهان بدون شک یکی از نوابغ این رشته در دنیا است که تا سال های آینده می تواند در صورت آمادگی برای کشورمان مدال کسب کند.
رستمی بعد از المپیک لندن و زمانی که کوروش باقری سرمربی تیم ملی بزرگسالان بود هیچگاه صحبتی از انجام تمرینات انفرادی نمی کرد.
حتی در جریان کنار رفتن پنج ملی پوش وزنه برداری بعد از المپیک لندن از اردوی تیم ملی شامل کیانوش رستمی، بهداد سلیمی، نواب نصیر شلال، سعید محمدپور و سجاد انوشیروانی که به دلیل رفتارهای کوروش باقری اعلام کرده بودند، باقری هیچگاه از مواضع خود کوتاه نیامد و سرانجام استعفا داد.
بعد از استعفا کوروش باقری، بهمن زارع سکاندار هدایت تیم ملی وزنه برداری شد و حتی کیانوش رستمی در سال 2014 موفق به کسب مدال طلای جهان شد و در آن برهه از زمان نیز وی هیچگاه سخن از انجام انفرادی تمرینات نمی کرد و در سال 2015 که حسین توکلی سرمربی تیم ملی بود و او در مسابقات جهانی آمریکا نقره گرفت، نیز چنین مسائلی وجود نداشت.
اما از ابتدای سال 1395 و پیش از آغاز المپیک ریو و زمانی که سجاد انوشیروانی هم تیمی کیانوش رستمی، هدایت تیم ملی وزنه برداری را به عهده گرفت، مشخص نشد که چه رفتارها و یا صحبت هایی بین این دو نفر در آن زمان رد و بدل شد که رستمی با اعلام اینکه قصد دارد به تنهایی تمرینات خود را دنبال کند، مسایلی را ایجاد کرد که دست فدراسیون وزنه برداری و مسئولان آنرا به نوعی در پوست گردو گذاشت.
مسئولان فدراسیون با توجه به اینکه می دانستند رستمی شانس نخست کسب مدال طلا در المپیک ریو است با وی مماشات کردند و او صاحب مدال طلای المپیک شد.
اما این قهرمان کرمانشاهی بعد از المپیک ریو نیز اعلام کرد که همچنان قصد دارد به انجام انفرادی تمرینات ادامه دهد و علاقه ای ندارد انوشیروانی در خلال مسابقات او را در روی تخته هدایت کند و انوشیروانی علی رغم اینکه چندین مرحله او را به اردوی تیم ملی دعوت کرد و او این دعوت را نپذیرفت.
١٣:٣٧ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٥٨٢ / تعداد نمایش : ٦ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۱۴:۳۸

ممنوعیت عضویت نمایندگان ملت در ترکیب هیات مدیره باشگاه های دولتی

به گزارش دنیای اخبار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، «رحیم زارع» در واکنش به حضورش در ترکیب هیات مدیره باشگاه استقلال تهران گفت: به عنوان نماینده مجلس و رئیس کمیته فوتبال مجلس در خدمت جامعه ورزش و مردم کشور هستم و نماینده مجلس به موجب قانون نمی تواند عضو هیات مدیره شرکت های دولتی شود.
به گفته نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی بر اساس ماده 11 قانون نحوه نظارت بر رفتار نمایندگان، وکلای ملت باید از قانون منع تصدی بیش از یک شغل تبعیت کند.
رئیس کمیته فوتبال فراکسیون ورزش به سابقه فعالیت خود در سازمان بازرسی کل کشور اشاره کرد و افزود: براساس تبصره ای از ماده واحده قانون منع تصدی بیش از یک شغل، نماینده مجلس حق عضویت در هیات مدیره شرکت های دولتی را ندارد.
زارع با قدردانی از زحمات وزیر ورزش و جوانان و مسئولان ورزش کشور گفت: در خانه ملت تلاش خواهیم کرد تا از ورزش کشور حمایت و مسائل این بخش رفع شود.
با توجه به اصل 141 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هر شخص می تواند تنها یک شغل دولتی را عهده دار شود. بر این اساس، در قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل، سمت های آموزشی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی از این حکم مستثنی هستند. همچنین بر اساس تبصره ای از این قانون، منظور از شغل عبارت است از وظایف مستمر مربوط به پست ثابت سازمانی، یا شغل و یا پستی که به طور تمام وقت انجام می شود.
در تبصره سه این قانون آمده است: شرکت و عضویت در شوراهای عالی، مجامع عمومی، هیأت های مدیره و شوراهای مؤسسات و شرکت های دولتی که به عنوان نمایندگان قانونی سهام دولت و به موجب قانون و یا در ارتباط با وظایف و مسئولیت های پست و یا شغل سازمانی صورت می گیرد، شغل محسوب نمی شود، اما پرداخت یا دریافت حقوق بابت شرکت و یا عضویت در موارد بالا ممنوع خواهد بود .
بر اساس تبصره چهار این قانون، تصدی هر نوع شغل دولتی دیگر در مؤسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت و یا مؤسسات عمومی است و نمایندگی مجلس شورای اسلامی، وکالت دادگستری، مشاوره حقوقی و ریاست و مدیریت عامل یا عضویت در هیأت مدیره انواع شرکت های خصوصی جز شرکت های تعاونی ادارات و مؤسسات برای کارکنان دولت ممنوع است.
١٣:٣٣ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٥٨١ / تعداد نمایش : ٦ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۱۴:۳۸

آیفون گوشی زیردریایی می‌شود

به گزارش دیجیتال ترندز، گوشی آیفون 7 در برابر نفوذ گرد و خاک مقاوم است و می تواند به مدت 30 دقیقه در عمق یک متری آب سالم بماند. اما اگر این گوشی به مدت طولانی تری در عمق بیشتری از آب باقی بماند به طور کامل آسیب می بیند.
به گزارش دنیای اخبار به نقل از مهر، تعدادی از شرکت های سازنده قاب گوشی برای حل این مشکل و تبدیل آیفون به یک گوشی زیردریایی محصولاتی را عرضه کرده اند که آیفون را به طور کامل ضدآب می کند.
قاب Lifeproof از جمله این قاب هاست که با نصب آن می توان آیفون را برای مدت یک ساعت به عمق دو متری آب برد. این قاب از آیفون در برابر آلودگی های زیست محیطی، برق و باران هم حفاظت می کند. با نصب این قاب 60 دلاری، آیفون در صورت سقوط از ارتفاع دومتری هم آسیب نمی بیند.
Dog & Bone Wetsuit قاب 49 دلاری دیگری است که از جنس سیلیکون و پلی کربنات بوده و امکانات مشابهی دارد، ولی بر خلاف قاب قبلی دارای پوشش محافظ نمایشگر نیست.
اما قدرتمندترین قاب موجود، قاب 80 دلاری Catalyst است که با استفاده از آن می توانید آیفون را با خود به عمق ده متری آب ببرید. محافظت از گوشی در برابر سقوط از ارتفاع دومتری و حفاظ نمایشگر از جمله دیگر امکانات قاب یاد شده است. قاب 70 دلاری Hitcase هم برای بردن آیفون به عمق سه متری آب و پرتاب از ارتفاع دومتری طراحی شده است.
١٥:١٢ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٥٩٢ / تعداد نمایش : ٣ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۱۵:۳۹

مرگ بیش از 1000 یمنی در اثر وبا

دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران در تازه ترین گزارش خود از مرگ بیش از 1000 نفر و همچنین ابتلا 135 هزار شهروند یمنی به بیماری وبا در یک ماه و نیم گذشته خبرداده است.
به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایلنا از دفتر صلیب سرخ در تهران، در این مدت آمار مبتلایان به وبا در یمن تاکنون به 135 هزار مورد رسیده و بیش از هزار نفر نیز جان باخته اند.
هم اکنون از هر 200 یمنی یک نفر مبتلا به وبا است. هفته گذشته این عدد یک مورد در هر 250 نفر بود. بر اساس همین گزارش، روزانه بیش از 5 هزاز یمنی به وبا مبتلا می شوند.
با افزایش نگران کننده آمار مبتلایان، الکساندر فیت، رئیس دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در یمن ، با اشاره به ضعف سیستم درمانی این کشور و آمار رو به رشد مبتلایان به وبا، از ورود محموله جدید کمکهای پزشکی به یمن خبر داد.
با توجه به اینکه 50 درصد از امکانات درمانی یمن از کار افتاده و کارکنان خدمات درمانی 9 ماه است که حقوق نگرفته اند، مراکز درمانی صلیب سرخ جهانی با درمان 20% از مبتلایان به وبا کمک شایانی در کاستن از آلام مردم یمن ایفا کرده است.
یمن فقیرترین کشور شبه جزیره عربی از فروردین 1394 از فروردین سال 1394 در معرض جنگ گسترده و همه جانبه ای از سوی ائتلاف عربستان و برخی کشورهای عربی قرار گرفت.
١٥:٠٦ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٥٩٠ / تعداد نمایش : ٣ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۱۵:۳۹

هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد

نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد، تاکید کرد که زنان تا همین 3 سال پیش بدون هیچ مشکلی وارد ورزشگاه‌ها می‌شدند و با بیان این‌که نظرات همه نهادهای فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است، گفت: بنابر قانون ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است.
به گزارش دنیای اخبار به نقل از ایلنا ، طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی ا، با اشاره به انتشار بیانیه شورای مرکزی حزب‌الله و جمع‌آوری امضای دانشجویان حزب‌اللهی برای جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه‌ها اعلام کرد: باتوجه به این‌که مجلس هم‌اکنون در تعطیلات به‌سر می‌برد و نمایندگان برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه به شهرستان‌ها رفته‌اند، کمیسیون فرهنگی در این رابطه موضع‌گیری یا تصمیم‌گیری خاصی انجام نداده است.
هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد
او با این حال، با تاکید بر این‌که از ابتدا در جریان مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها بوده است، گفت: جلسات متعددی به‌عنوان نایب رییس فراکسیون زنان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با وزارت ورزش و جوانان برگزار کردیم و این درحالی است که هیچ منع قانونی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد.
نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استناد مخالفان ورود زنان به ورزشگاه به وصیت‌نامه حضرت امام خمینی (ره) اعلام کرد: کسانی که این بیانیه را امضاء کرده‌اند، در واقع گروهی از مردم هستند که با ورود زنان به ورزشگاه‌ها مخالف هستند و برای تایید ادعایشان به وصیت‌نامه حضرت امام استناد کرده‌اند. حال آن‌که بسیاری از شهروندان نیز با این مسئله موافق بوده و طبیعتاً می‌توانند به‌نوعی دیگر به وصیت‌نامه حضرت امام (ره) استناد کنند.
زنان تا همین 3 سال پیش بدون هیچ مشکلی وارد ورزشگاه‌ها می‌شدند
نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با این حال آن‌چه اهمیت دارد این است که در کاری که به‌طور مشترک با وزارت ورزش و جوانان و سایر دستگاه‌های ذی‌صلاح انجام شد، تمامی موارد قانونی در این رابطه را درنظرگرفتیم و آن‌چه حائز اهمیت است، این است که زنان تا همین 3 سال قبل بدون هیچ مشکلی وارد سالن‌های بستکبال و والیبال می‌شدند و هیچ منع قانونی هم وجود نداشت.
مشکلی برای ابراز نظرات مخالف وجود ندارد
او با بیان این‌که از 3 سال قبل ورود زنان با مشکلاتی مواجه شده، یادآور شد: بر این اساس تلاش کردیم با نظر موافق مراجع ذی‌صلاح پیش ببریم و خوشبختانه این قدم‌های کوچک ابتدایی موفقیت‌آمیز بوده است.در این مورد که مردم نظرات مخالف خود را ابراز کنند، مشکلی وجود ندارد اما مراجع رسمی به هیچ عنوان مخالفتی با مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها نداشته است.
نظرات همه نهادهای فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوالی درباره روال طی شده در راستای تحقق مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها گفت: معمولاً مراجع قانونی تلاش می‌کنند، ابتدا نظرات را هم از قطب‌های دولتی و غیردولتی و هم از نهادهای مذهبی دریافت کنند و پس از آن‌که مطمئن شدند که مشکلی نیست، اقدام می‌کنند و خوشبختانه در این مورد تمامی این مراحل طی شده و هیچ نهاد قانونی و مذهبی نبوده که نادیده گرفته شود و نظرات همه قطب‌های فرهنگی، مذهبی و سیاسی دریافت شده است.
سیاوشی با بیان این‌که اقدام صورت‌گرفته نخستین گام بوده، خاطرنشان کرد: قطعاً باید در آینده بیش از این، به نظرات نهادهای سیاسی و مذهبی توجه کنیم.
او گفت: مسئله این است که هرکسی می‌تواند با استناد به بخشی از نظرات مقامات مسئول اهداف و انگیزه‌های خود را پیش ببرد و این رویکرد نه‌تنها در ایران، بلکه در تمامی کشورهای جهان مرسوم است.
تلاش برای ادامه روند ورود زنان به ورزشگاه‌ها
نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: این‌که گروهی از مردم تلاش می‌کنند، این مسئله را متوقف کنند، باتوجه به نظر مساعدی که نهادهای مختلف به این مسئله داشته و آن‌را حق زنانی می‌دانند که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند، تلاش خواهیم کرد روند ورود زنان به ورزشگاه‌ها همچنان پیش برود؛ چرا که این مسئله نه منع قانونی دارد و نه منع شرعی!
درنظر گرفتن مسیرهای جداگانه برای ورود و خروج زنان در ورزشگاه‌ها
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم یادآور شد: وزارت ورزش به‌عنوان نهادی که بیشترین سهم را داشته و همچنین دیگر نهادهای تصمیم‌گیر و تاثیرگذار تمام تلاش خود را انجام دادند که از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود و در این راستا، سعی کردیم تمام مسیرها، ویژه خانم‌ها باشد و درمورد مسائل جزئی‌تر نیز سعی شد امکانات محدودی که وجود دارد، برای خانم‌ها به‌صورت مجزا لحاظ شود و برخوردی میان زنان و مردان وجود نداشت که بخواهد منجر به بروز مشکلات شرعی شود و درحالی که در جامعه و کوچه و بازار به‌هرحال زنان و مردان در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، در این مورد تلاش کردیم با درنظر گرفتن مسیرهای ورود و خروج جداگانه، مانع از بروز مشکلات احتمالی شویم.
بنابر قانون ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است
سیاوشی تصریح کرد: همیشه در قبال مسائل مربوط به زنان مقاومت‌هایی انجام می‌شود و دیگران این حق را برای خود قطعی می‌دانند که این حق را از زنان سلب کنند و این درحالی است که بنابر قانون ورود به ورزشگاه‌ها حق زنان است و بنابر هیچ قانونی نیز این حق از آن‌ها سلب نشده است.
نظارت بر نحوه حضور زنان در ورزشگاه‌ها
او در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا باتوجه به چند مورد اجرای این طرح، مشکل یا شکایتی ثبت شده، اعلام کرد: باتوجه به این‌که در نخستین مورد، در ورزشگاه حضور داشتم، از نزدیک شاهد بودم که هیچ مشکلی به‌وجود نیامد و در دفعات بعدی نیز با هماهنگی‌هایی که صورت گرفت، تعدادی از زنان خبرنگار در ورزشگاه حاضر شدند و از نزدیک در جریان امور قرار گرفتند و علاوه بر آن‌ها تعدادی از مسئولان مربوطه نیز در ورزشگاه حضور یافتند، و طی روزهای اخیر نظرات تمامی این افراد را دریافت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که نخستین گام به‌خوبی طی شده است.
انتقاد موافقان و مخالفان ورود زنان به ورزشگاه‌ها
نایب رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: جالب اینجا است که بیشترین انتقاد ازسوی طرفداران حضور زنان در ورزشگاه‌ها مطرح شد که می‌گفتند این حضور نمایشی و گزینشی بوده و حال که این انتقادها به پایان رسیده، مخالفان این مسئله وارد عرصه شده‌اند که البته تمامی این انتقادها طبیعی است و باید هر دو طرف را مدیریت کنیم اما آن‌چه حائز اهمیت این است که هیچ اقدام غیرقانونی انجام نشده است.
او در پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از به خطر افتادن امنیت جامعه یا زنان حاضر در ورزشگاه‌ها، چه تدابیری اندیشیده شده، گفت: آن‌چه ما شاهد بودیم، مسئله حفاظت و حراست دقیق مسئولان ورزشگاه بود و تعداد زیادی از ماموران حفاظت و حراست ورزشگاه با حضورد در بخش مربوط به زنان، تلاش کردند حداکثر امنیت تامین شود.
ابراز امیدواری نسبت به تداوم حضور امن زنان در ورزشگاه‌ها
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: امیدوارم این همکاری‌ها باتوجه به مخالفت‌خوانی‌هایی که صورت گرفته، به شکلی اساسی درنظر گرفته شود تا ان‌شاءالله حضور زنان در این اماکن در کمال امنیت ادامه پیدا کند.
ضربه به امنیت یک زن، امنیت جامعه را خدشه‌دار می‌کند
سیاوشی در پایان تصریح کرد: به نظر می‌رسد دستگاه‌های امنیتی کشور و دولت متولی این امر هستند و باید حداکثر امنیت را برای زنان تامین کنند. به هر حال تمامی این افراد حامی امنیت جامعه هستند و قطعاً اگر به امنیت یک زن ضربه وارد شود، امنیت جامعه نیز خدشه‌دار خواهد شد.
١٤:٥٦ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٥٨٩ / تعداد نمایش : ٩ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۱۵:۳۹

نیاز به اصلاح قوانین بالادستی داریم

حدود 5 درصد از مساحت کل تهران را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد و با وجود ارائه تسهیلات گوناگون هنوز بحران در یک قدمی این بافت قرار دارد.
سیامک صدیقی: در مصوبه‌ای که حدود 10 سال پیش در شورای عالی شهرسازی کشور مطرح شده، فرسودگی با سه مولفه کمّی تعریف شده است؛ ریزدانگی، نفوذناپذیری و عدم استحکام. براساس این تعریف اگر در محله‌ای بیش از 51 درصد بلوک‌ها توامان این سه ویژگی را داشته باشند، این محله بافتی فرسوده دارد.
با این تعریف حدود سه هزار و 270 هکتار، از مساحت کل تهران را بافت فرسوده تشکیل می‌دهد، بافتی که هم به لحاظ ایمنی در برابر حوادثی مانند زلزله آسیب‌پذیر است و هم به لحاظ آسیب‌های اجتماعی با چالش اساسی روبه‌رو است.
نوسازی در بافت فرسوده موضوعی است که البته مورد تأکید جدی قرار دارد و اقدامات مهمی نیز برای تحقق آن صورت گرفته، در مجموع 32 نهاد و دستگاه متولی این امر هستند اما تا زمانی که همه دستگاه‌ها در کنار هم قرار نگیرند، شاهد اقدامات مؤثر در این زمینه نخواهیم بود.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر دربارهٔ چالشی به نام بافت فرسوده می‌گوید: یکی از مهمترین چالش‌های شهرسازی ما در کل کشور به ویژه کلان شهر تهران چالش گستردگی بافت‌های فرسوده است. در شهر تهران ما 3270 هکتار بافت فرسوده تمام عیار را داریم که همه مولفه‌های فرسودگی را دارند و در کنار آن هم حدود 8 هزار هکتار بافت ناپایدار را داریم.
محمد سالاری اضافه می‌کند: این موضوع در کنار حضور گسل‌های فراوان در شهر تهران و امکان وقوع حوادث غیرمترقبه بویژه زلزله و از سوی دیگر با وجود شبکه‌های انتقال نیرو اعم از آب و فاضلاب، برق، گاز و مخابرات به خاطر نبود کانال‌های تأسیسات شهری مشکل اساسی داریم و این‌ها باعث نگرانی ما شده که اگر خدای ناکرده زلزله بیاید نه تنها در بافت فرسوده با مشکل جدی رو به رو شویم که حتی امکان امداد رسانی نیز وجود نداشته باشد.
وی تأکید می‌کند: آنچه در شورا و دولت تصویب شده اقدامات خوبی در حوزه تصمیم‌گیری صورت گرفته اما در زمینه تحقق آن کارنامه قابل قبولی نداریم.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه می‌گوید: پیش از این حدود 50 درصد عوارض ساخت و نوسازی در بافت فرسوده تخفیف داده می‌شد. ما در شورای شهر و کمیسیون معماری و شهرسازی پیشنهاد دادیم که 100 درصد عوارض به عنوان بسته تشویقی محسوب شود و لذا در حوزه نوسازی اصلاً عوارض گرفته نمی‌شود.
وی می‌افزاید: دولت هم تصمیم گرفت که یک ستاد بازپیرایی در کل کشور ایجاد شود که در استان‌ها رئیس آن استانداران هستند اما در شهر تهران با توجه به وضعیت موجود، شهردار تهران ریاست آن را برعهده دارد و در این ستاد کمیته‌هایی ایجاد شده که مسئولان دولتی هم در آن‌ها عضو هستند و این باعث شده ما بتوانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم از جمله اینکه مجموعه دوایر دولتی تصمیم گرفتند که در زمینه فروش انشعابات هم تخفیفهای جدی و حتی بسته‌های رایگان داده شود. چون تنها بسته تشویقی شهرداری و شورای شهر نمی‌تواند خیلی تسهیل گری جدی ایجاد کند.
سالاری تأکید می‌کند: این نگاه هم اگرچه اتفاق خوبی بوده و زمینه ساز اقدامات مفیدی بوده اما نیاز به بسته‌های تشویقی دیگر بویژه تسهیلات بانکی داریم که می‌تواند ما را امیدوارتر کند و با وجود قول‌های بسیار هنوز در این زمینه مشکلات باقی است.
**روند نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران چهار برابر کل کشور است
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز با اشاره به اقدامات مناسبی که برای کاهش بافت فرسوده صورت گرفته، می‌گوید: بافت فرسوده پنج درصد از مساحت کل شهر تهران را در برمی گیرد، این مساحت 22 درصد از پارسل‌ها و قطعات تهران را به خود اختصاص داده و 19 درصد از جمعیت شهر در آن ساکن هستند. به بیان دیگر این اعداد حاکی از این است که جمعیت فشرده‌ای در بافت فرسوده زندگی می‌کنند و ریزدانگی در بافت فرسوده پدیده غالب است.
فتح‌اللهی با اشاره به اینکه در سطح کشور 77 هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد می‌گوید: هشت درصد از این مساحت در کل کشور نوسازی شده در حالیکه روند نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران چهار برابر کل کشور است.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به دستاوردهای اجرای بسته تشویقی نوسازی، از افزایش 91٫7 درصدی رشد پروانه‌های تجمیعی صادره در بافت‌های فرسوده در فروردین و اردیبهشت ماه سال خبر می‌دهد و می‌افزاید: تعداد پروانه‌های صادره در بافت‌های فرسود در فروردین و اردیبهشت ماه 96 در مقایسه با ماه‌های مشابه در سال 95، 64٫7٪ (نقطه به نقطه) رشد داشته است. این در حالی است که درصد رشد تعداد پروانه‌های صادره در خارج از بافت فرسوده در همین بازه زمانی 1٫3٪- بوده است.
**بیشترین مشکل در قطعات زیر 100متر است
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران با بیان این مطلب که مشکل اصلی در واحدهای کوچک و نوسازی آن هاست، می‌گوید: در حال حاضر بیشترین مشکل بافت فرسوده تهران در قطعات زیر 100 متر است. برای حمایت از نوسازی در این بخش هم تسهیلات و حمایت‌هایی در نظر گرفته شده است اما به حمایت‌های بیشتر نیاز داریم.
فتح‌اللهی با اشاره به این که در سال 95 میانگین مساحت واحدهای مسکونی داخل بافت فرسوده از 73 متر مربع به 76 متر مربع افزایش یافته است، می‌افزاید: میانگین مساحت کشوری 75 متر مربع است که این امر نشان از رشد 3 درصدی متوسط مساحت واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده دارد.
**نیاز به اصلاح قوانین بالادست داریم
اگرچه تسهیلاتی که شهرداری برای نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته است، بسیار مثمر ثمر بوده، اما به دلیل گستردگی بافت فرسوده نیاز به راهکارهای دیگری است که محمد سالاری از آن با عنوان نیاز به اصلاح قوانین بالادستی یاد می‌کند.
محمد سالاری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نتیجه تخفیفهایی که در زمینه ساخت و ساز در بافت فرسوده ارائه شده می‌گوید: در زمینه صدور پروانه‌ها اگر چه در کلانشهر تهران با کاهش جدی رو به رو هستیم اما در زمینه بافت فرسوده حدود 20 و 21 درصد افزایش صدور پروانه را داشتیم که ماحصل همین تخفیفهاست.
وی توضیح می‌دهد: انگیزه هست، دولت خوب وسط آمده و شهرداری و شورا هم همین طور. تهران به لحاظ نوسازی نسبت به همه شهرها وضعیتش در این روند بهتر است اما میزان بافت فرسوده آن قدر زیاد است که با این میزان نوسازی و بهسازی که هنوز به 10 درصد نرسیده ایم اوضاع همچنان خیلی نگران کننده است و باید بسته‌های تشویقی بیشتری ارائه داد و نمونه‌های کشورهای موفق در این زمینه را هم باید مدنظر قرار دهیم.
سالاری در مقایسه مدل‌های نوسازی دیگر کشورها با ایران می‌گوید: بسیاری از کشورهای موفق از مدل نوسازی بلوک شهری استفاده کرده اند و ما در ایران به شیوه پارسلی استفاده می‌کنیم و نهایتاً مشوق‌هایی هم می‌دهیم.
وی می‌افزاید: البته به لحاظ اطلاع‌رسانی هم دفاتر نوسازی توانسته‌اند میزان آگاهی مردم ساکن بافت فرسوده را زیاد کنند و به آن‌ها بقبولانند که اگر تجمیع کنند بسته‌های تشویقی بیشتری به آن‌ها ارائه می‌شود. اما با وجود همه این اقدامات در حال حاضر شاهد تجمیع دو یا چند بلوک هستیم، اما در کشورهای دیگر یک بلوک شهری را یکجا بازسازی می‌کنند.
این عضو شورای شهر تهران ادامه می‌دهد: ما این جا مشکلات قانونی داریم یعنی به دلیل قانون‌های فرادست که داریم و ملاک عمل است شهرداری‌ها و دولت نمی‌توانند برای این تجمیع همه را الزام کنند که به پروژه نوسازی بپیوندند و اگر کسی نخواهد می‌تواند استنکاف کند.
وی ادامه می‌دهد: در صورتی که ما باید این تکلیف را بگذاریم چون بافت فرسوده چالش ملی و بحران فراگیر است لذا باید قانون فرادست را اصلاح کنیم که شهرداری‌ها بتوانند الزام کنند و به لحاظ قانونی افرادی که ورود نمی‌کنند را به مشارکت مجاب کنند.
**کیفیت پایین؛ آسیبی دوباره
در کنار سرعت پایین نوسازی در بافت فرسوده، مشکل دیگر، کیفیت پایین ساخت و ساز در بافت فرسوده و نبود نظارت کافی است.
بابک نگاهداری در نشستی با موضوع بررسی پروژه خاتمه یافته «آسیب‌شناسی کیفیت ساخت و ساز در بافت فرسوده شهر تهران و ارائه راهکار برای ارتقاء آن عنوان کرد: بالا بودن تراکم جمعیتی در شهر تهران به ویژه در محدوده محلات فرسوده و همچنین وجود مشکلات محیطی ـ کالبدی، عملکردی، ترافیکی و محیط زیستی، سبب شده است که این محدوده‌ها به یکی از آسیب پذیرترین محدوده‌ها در شهر تهران بدل شوند.
از سوی دیگر تمرکز بر افزایش تعداد ساخت و سازها در این محلات در قالب سیاست‌های تشویقی مدیریت شهری، نه تنها سبب بهبود وضعیت کیفیت سکونت در این نواحی از شهر نشده، بلکه با کاهش چشمگیر کیفیت ساخت و ساز، سبب کاهش کیفیت ایمنی بافت و همچنین کیفیت زندگی نیز شده است.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران نیز با انتقاد به این موضوع می‌گوید: متأسفانه ما هنوز شاهدیم در حوزه ساخت و ساز همه مردم بدون هیچ پیش نیازی می‌توانند ورود کنند و به ساخت و ساز اقدام کنند. قسمت عمده سرمایه ملی در این حوزه به کار بسته می‌شود و قطعاً پیش نیازهایی می خواهد که باید توسط متخصصین این حوزه صورت گیرد.
سالاری تأکید می‌کند: الان بحث مجری‌های ذی صلاح پیش بینی شده اما عملیاتی نمی‌شود. این موضوع تنها برای بناهای بالای 2هزار متر عملیاتی می‌شود که آن هم ناقص است و مجریان به صورت تمام وقت در پروژ ه‌ها حضور ندارند. در زیر 2هزار متر هم که اصلاً مجری ذی صلاح نداریم و مجموع این‌ها می‌طلبد که ما اصلاحات جدی را در مقررات ملی ساختمان داشته باشیم.
با توجه به آسیب‌هایی که بافت فرسوده در دل خود دارند، به نظر می‌رسد همچنان نیاز به حضور جدی تر نهادهای ذی‌ربط وجود دارد تا شاهد فاجعه در این بافت نباشیم.
١٥:١٧ - 1396/03/28 / شماره : ٢٠٦٠٠ / تعداد نمایش : ٤ پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه پایانﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه قرآن ﻗﺸﻢ ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﺑﻨﯿﺎﻧﮕﺬﺍﺭ ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﻫﺎﯼ ﻗﺮﺁﻧﯽ جشنواره فرهنگی ورزشی جنوب غرب بهترین جشنواره استان تهران است فراخوان عمومی منطقه 3 در هماهنگی و پشتیبانی انتخابات چهارم شورایاران غیرحرفه‌ای‌ها در جایزه داستان تهران شرکت کردند افتتاح دهمین کتابخانه گویای سامسونگ در کرمانشاه عید غدیر افضل اعیاد اسلامی است اوباما: آمریکا برای دستیابی به راه حل سیاسی در مورد پرونده هسته‌ای ایران تلاش می‌کند در صورتی که حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار نگیرد، آماده توافق هستیم نسبت میان ورزش و صلح برگزاری همایش بین المللی ورزش های همگانی در تهران مجموعه های ورزشی بزرگ کشور تحت پوشش بیمه ملت خیابان ورزش در منطقه 7 برپا می شود کسب چند مقام انفرادی و تیمی توسط بانوان محلات منطقه 15 در مسابقات المپیاد محلات اختصاص 33 درصد منابع معاونت فرهنگی ارشاد به استان ها در سال گذشته اتخاذ تصمیم نهایی درخصوص انتقال پایتخت با هیئت عالی رتبه متشکل از نهادهای مختلف کشور است مسابقات پهلوانی کشور برگزار می شود

۹۶/۰۳/۲۸
۲۳:۴۷

احتمال تشکيل بزرگ‌ترين بانک خصوصي کشور

خبرگزاري آريا - پس از آنکه سيف، رئيس کل بانک مرکزي درباره برنامه اين بانک براي ادغام برخي بانک‌ها خبر داد،شايعات مختلفي به‌ويژه در فضاي مجازي شکل گرفت. تازه‌ترين خبرها (شايعات) از تصميم به ادغام موسسات اعتباري ثامن و کوثر با بانک مهر اقتصاد و تشکيل بانک کوثر حکايت دارد که دو بانک مهر اقتصاد و موسسه اعتباري کوثر در اطلاعيه‌هايي اين اخبار را تاييد نکردند، اما بايد تا سه‌شنبه منتظر اخبار جديد باشيم.
به گزارش سرويس اقتصادي جام نيـوز، در متن اطلاعيه موسسه اعتباري کوثر خبر ادغام صراحتا تکذيب نشده و حتي از انجام مذاکرات در اين زمينه خبر داده است. برخي پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني از ادغام اين سه موسسه پولي به‌طور قطعي تا اول تيرماه خبر داده‌اند؛ اما روابط عمومي بانک مهر اقتصاد صراحتا اين ادغام را تکذيب کرده و گفته که اين شايعات را روابط عمومي دو موسسه فوق اعلام کرده‌اند. به هر حال دو موسسه فوق در حالي دو اطلاعيه متفاوت منتشر کرده‌اند که موسسه اعتباري ثامن سکوت اختيار کرده است. شايد محتمل‌ترين گزينه نيز همين موسسه باشد که قرار است تحت کفالت موسسه اعتباري کوثر قرار گيرد. فعلا اين شايعه نزديک‌ترين زمان به واقعيت را دارد تا ادغام برخي بانک‌هاي ديگر که منابع آگاه از آن خبر مي‌دهند.
اگر ادغام سه بانک و موسسه قطعي شود و با احتساب 351 شعبه موسسه اعتباري کوثر، 730 شعبه بانک مهر اقتصاد و 600 شعبه موسسه اعتباري ثامن، بانکي با يک هزار و 681 شعبه تشکيل مي‌شود. اين بانک بزرگ در اين حجم از شعب قابل‌مقايسه با هيچ بانک خصوصي نخواهد بود و در ميان بانک‌هاي خصوصي شده هم مي‌توان آن را هم‌رديف با بانک‌هايي مانند ملت با يک هزار و 571 شعبه يا تجارت با يک هزار و 706 شعبه قرار داد.به هر حال طبق اطلاعيه موسسه اعتباري کوثر، اين خبر در پي مصوبه شوراي پول و اعتبار و اعلام بانک مرکزي تاييد خواهد شد.
در اطلاعيه موسسه اعتباري کوثر نيز آمده است: پيرو انتشار اخباري در سايت‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي با موضوع ادغام بانك مهر اقتصاد و موسسه اعتباري ثامن‌الائمه در موسسه اعتباري كوثر و ايجاد «بانك كوثر» و به‌رغم مذاكرات انجام شده و توافقات حاصله في مابين با موضوع مزبور به اطلاع مي‌رساند هر گونه تصميم‌گيري در حوزه نظام بانكي كشور منوط به مصوبه شوراي پول و اعتبار و ابلاغ بانك مركزي است كه هنوز تاييديه‌اي که از سوي بانك مركزي صادر شده باشد، به‌دست اين موسسه نرسيده است.اين در حالي است که روابط عمومي بانک مهر اقتصاد شايعه ادغام اين بانک با موسسات مالي و اعتباري کوثر و ثامن را قويا تکذيب کرد.
به گزارش روابط عمومي بانک مهر اقتصاد، فعاليت اين بانک به‌صورت مستقل در عرصه پولي و مالي کشور با قوت و قدرت ادامه دارد و اخبار مندرج در برخي پايگاه‌هاي خبري و رسانه‌ها، شايعه و کذب محض است؛ بنابراين سپرده‌گذاران و مشتريان گرامي هيچ گونه نگراني در اين خصوص نداشته باشند.براساس اين گزارش روابط عمومي بانک مهر اقتصاد انتشار اين گونه اخبار را ناشي از التهابات به‌وجود آمده اخير در بازار پولي و مالي کشور دانست و تاکيد کرد: انتشار اين قبيل شايعات هيچ تاثيري در روند فعاليت‌ها و برنامه‌هاي فعلي و آتي بانک ندارد و اين‌گونه اخبارِ کذب و بي‌اعتبار نشات گرفته از سوء‌استفاده و ضعف برخي رقباي بانک مهر اقتصاد در شبکه بانکي کشور است.همچنين روابط عمومي بانک مهر اقتصاد در اطلاعيه ديگري هر گونه مذاکره با موسسات کوثر و ثامن را تکذيب کرد. به گزارش روابط عمومي بانک مهر اقتصاد، اين بانک انجام هر گونه مذاکره و توافقات با موسسات اعتباري کوثر و ثامن را براي ادغام تکذيب کرد، همچنين با توجه به اينکه مقوله ادغام بانک‌ها و موسسات مالي در حوزه اختيار بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و شوراي پول و اعتبار است، اين موضوع تاکنون در اين دو نهاد تصميم‌گير، طرح نشده و ابلاغيه‌اي به اين بانک ارسال نشده است. شايعات مطروحه صرفا ازسوي موسسات ياد شده منتشر شده و تمامي اخبار منتشر شده فاقد اعتبار است.
دنياي اقتصاد
110
منبع خبر: جام نیوز اقتصادی

۹۶/۰۳/۲۹
۰۷:۳۶

مدیر عامل بانک ملی: نسبت تسهیلات به سپرده بانک ملی ایران به 90 درصد رسید

تهران - ایرنا - مدیرعامل بانک ملی ایران اعلام کرد: این بانک نسبت های مالی و اعتباری مورد تاکید بانک مرکزی را به خوبی رعایت کرده و به 90 درصد رسیده است.

به گزارش ایرنا از بانک ملی ایران، محمدرضا حسین زاده روز یکشنبه اینکه این بانک نسبت به بخشنامه ها و ابلاغ های بانک مرکزی به شدت حساس است، گفت: انضباط مالی، در راس امور بانک ملی ایران است و به همین دلیل همه تلاش همکاران من این است که نسبت های مالی را به درستی رعایت کنند.
رئیس هیات مدیره بانک ملی ایران درباره اینکه اکنون نسبت تسهیلات به سپرده در این بانک چقدر است، اظهار کرد: اکنون این نسبت در بانک ملی ایران 90 درصد است که عددی استاندارد و مورد تایید بانک مرکزی است.
پیش از این بانک مرکزی درباره افزایش نسبت تسهیلات به سپرده ها در نظام بانکی به بیش از 100 درصد هشدار داده بود.
به گزارش ایرنا، یکی از نسبت هایی که وضعیت شبکه بانکی را از لحاظ منابع و مصارف اندازه گیری می کند، «نسبت تسهیلات به سپرده پس از کسری قانونی» است. به این معنی که بانک ها پس از کسر قانونی مقدار مورد نظر از سپرده ها چه کسری از سپرده ها را به عنوان تسهیلات در اختیار مشتریان قرار می دهند.
به طور کلی با احتساب معیارهای بین المللی نسبت تسهیلات به سپرده معادل 85 درصد در نظر گرفته می شود و بالاتر بودن از این معیار به این معنی است که ریسک ها در بانک ها و موسسات اعتباری افزایش یافته است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025*1579*تنظیم: لیلا جودی**انتشار:مرضیه فاتحی

۹۶/۰۳/۲۸
۱۳:۵۰

معاون امور مناطق بانک مهر اقتصاد: در صورت حکم حکومتی ادغام می شویم

تهران- ایرنا- معاون امور مناطق بانک مهر اقتصاد ضمن رد هرگونه مذاکره برای ادغام با موسسه های اعتباری گفت: تنها در صورت حکم حکومتی موضوع ادغام پیگیری می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،« جواد حاجی مرزدارانی» روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران، هرگونه گمانه زنی درباره ادغام این بانک با موسسه های اعتباری را شایعه دانست و تاکید کرد برخورد با انتشاردهندگان آن از طریق مرجع قانونی پیگیری می شود.
وی با تاکید بر اینکه این بانک توانسته به عنوان بانک عامل سپاه و بسیج در تحقق اقتصاد مقاومتی گام های خوبی بردارد، اظهار داشت: ما هیچگونه نشستی با موسسه هایی که این روزها بحث ادغام با آنها مطرح شده است ، نداشتیم و بعد از انتشار برخی اخبار متوجه شدیم این شایعات مطرح است.
حاجی مرزدارانی افزود: ما هیچ جلسه بدوی یا جمع بندی با مسئولان مالی این موسسه ها برای ادغام نداشته ایم.
وی تاکید کرد: مهر اقتصاد به هیچ وجه ادغام را در دستور کار ندارد، مگر اینکه حکم حکومتی صادر شود.
وی درباره اینکه چرا این بانک هنوز نتوانسته است مجوز خود را از بانک مرکزی بگیرد، گفت: مهراقتصاد اکنون جزو بانک های در شرف تاسیس است که برای مجوز نهایی باید سهام خود را در بورس عرضه کند.
وی افزود: با توجه به شرایط رکودی حاکم بر بورس از سال 1393 تاکنون، برای اینکه سهام بانک تحت تاثیر قرار نگیرد، عرصه آن به تعویق افتاده است.
ادامه دارد..‌.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام** 2025** 9189**خبرنگار: لیلا جودی**انتشار:مژگان توانا

۹۶/۰۳/۲۸
۱۵:۴۶

افزایش سرمایه بانک حکمت ایرانیان 

مجمع عمومی فوق‌العاده بانک حکمت ایرانیان با حضور بیش از 61 درصد از صاحبان سهام، برگزار و طی آن افزایش سرمایه بانک حکمت ایرانیان با رای اکثریت سهامداران به تصویب رسید.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک حکمت ایرانیان، در این مجمع نخست گزارش هیات‌مدیره و گزارش موسسه حسابرسی دش و همکاران به عنوان حسابرس مستقل بانک و بازرس قانونی اصلی قرائت شد. 
در ادامه این جلسه، افزایش سرمایه بانک حکمت در دو مرحله از 4 هزارمیلیارد ریال به 6 هزار میلیارد ریال و سپس  به 10 هزار میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی با رعایت مفاد قید شده در متن لایحه قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت، الزامات و مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب رسید.

۹۶/۰۳/۲۸
۱۶:۱۹

مدیرعامل شرکت شناسا اعلام کرد  تولید یک ربات کمک حرکتی با حمایت بانک‌پاسارگاد

با حمایت بانک‌پاسارگاد و پس از گذراندن موفقیت‌آمیز آزمون‌های مختلف فنی ربات اگزواسکلتون به مرحله تولید رسید.

به‌ گزارش سرویس بازار ایسنا، حامد ساجدی مدیرعامل شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد (شناسا) از شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد، با اعلام این خبر گفت: با حمایت بانک‌پاسارگاد شرکت پداسیس موفق شد تا پس از طی موفقت‌آمیز آزمون‌های مختلف فنی روی محصول خود یعنی ربات اگزواسکلتون، قرارداد فروش این محصول را با بیمارستان رفیده تهران نهایی کند.
وی ادامه داد: این ربات، نوعی ربات کمک حرکتی است که به بیماران پاراپلژیک و دارای ضایعات نخاعی که قدرت حرکت ندارند، کمک می‌کند تا با پوشیدن آن امکان حرکت را بازیابند. این ربات قابلیت به‌کارگیری در زندگی عادی و یا فرایندهای توانبخشی را نیز دارا است.
ساجدی یادآوری کرد: شرکت پداسیس که در حوزه توانبخشی حرکتی به طراحی و تولید محصولات نوآور و دانش‌بنیان می‌پردازد، از مجموعه سرمایه‌گذاری‌های شرکت شناسا به‌عنوان شرکت تخصصی سرمایه‌گذاری خطرپذیر گروه مالی پاسارگاد است.
پیش از این نیز ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در بازدیدی که در 7 خرداد سال 1396 از شرکت پداسیس داشتند، ضمن آشنایی با فعالیت‌های مرکز تحقیقات فن‌آوری‌های هوشمند عصبی جواد موفقیان، با "ربات اسکلت بیرونی اکسوپد" که ویژه راه‌رفتن توانیابان و کم‌توانان ناحیه پایین تنه است، آشنا شد.
وی همچنین از دستگاه "آویز هوشمند تعلیق وزن"، آخرین پروژه شرکت پداسیس که ویژه راه‌رفتن افراد دچار اختلال حرکتی پایین‌تنه است، بازدید کرد.

۹۶/۰۳/۲۸
۲۱:۵۴

معرفی بانک کشاورزی در نشریه تخصصی کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی

نشریه تخصصی اتحادیه موسسات تامین مالی توسعه ملی در کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی«ادفیمی» با انتشار مطلبی به معرفی بانک کشاورزی پرداخت.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی بانک کشاورزی، این نشریه در شماره 42-40 سال 2017-2016 ، بانک کشاورزی را به عنوان یکی از بانک های فعال در حوزه تامین مالی بخش کشاورزی درمیان کشورهای عضو  بانک توسعه اسلامی  معرفی کرد و به تشریح اهداف، چشم انداز، ماموریت، خدمات و محصولات آن پرداخت.
شایان ذکر است در سال 1395 درپی عملکرد مطلوب و تعاملات مثبت بانک کشاورزی با اتحادیه‌های بین‌المللی در سال‌های 2015 و 2016 ، دکتر مرتضی شهیدزاده رئیس هیات مدیره ومدیر عامل این بانک به عنوان عضو کمیته مدیریتی اتحادیه ادفیمی  ADFIMI Management Committee انتخاب شد و درحال حاضر این بانک نقش موثری در تصمیمات مدیریتی این  اتحادیه ایفا می کند.
اتحادیه ادفیمی با بیش از 50 عضو از کشورهای مختلف جهان با هدف ایجاد شرایط مطلوب تعاملات اقتصادی میان کشورهای عضو، تسهیل اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشورهای عضو و اجرای پروژه‌های ترویجی، آموزشی و پژوهشی از سال 1986 تاسیس شده است. این اتحادیه توسط کمیته مدیریتی متشکل از 9 عضو و به ریاست دبیر کل اداره می‌شود و اعضای کمیته مدیریتی نقش مهمی در عملکرد اتحادیه، هدایت دوره‌های آموزشی به سمت موضوعات مورد نظر ، برگزاری طرح‌های تبادل کارشناس، اخذ میزبانی رویدادهای بین المللی و ... دارند.
 

۹۶/۰۳/۲۸
۱۳:۳۲

امکان دریافت قدرالسهم بن‌کارت نمایشگاه کتاب از خودپردازهای بانک شهر

بانک شهر به منظور تسهیل در دسترسی شهروندان، ٧ دستگاه شهرنت، ٦ دستگاه خودپرداز سیار و ٧ کانکس خودپرداز در سالن‌های نمایشگاهی و محوطه شهرآفتاب، به اهل نشر، فرهنگ و کتاب خدمات ارائه کرد.

گزارش ایلنا از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، محمد کیایی با بیان این مطلب اظهار کرد: قدرالسهم بن کارت‌های دانشجویی و دانش‌آموزی از طریق همه کارت‌خوان‌های شبکه شتاب نیز قابل استفاده است.
وی تصریح کرد: همچنین دانش‌آموزان و دانشجویانی که هنوز موفق به دریافت بن کارت‌های خود نشده‌اند، می‌توانند با مراجعه به شعب بانک شهر، بن کارت خود را دریافت و نسبت به قدرالسهم بن کارت‌های خود اقدام کنند.
به گفته کیایی، در نمایشگاه سی‌امین نمایشگاه بین المللی کتاب پایتخت، بانک شهر ٣٢٠٠ دستگاه کارت‌خوان در اختیار ناشران قرار داد و با به‌کارگیری بیش از ٧٩ دستگاه خودپرداز، سه دستگاه خوددریافت، دو دستگاه صراف الکترونیک و ٦٤ دستگاه وب کیوسک به ارائه خدمات به بازدیدکنندگان پرداخت.
همچنین به منظور تسهیل در دسترسی شهروندان، ٧ دستگاه شهرنت، ٦ دستگاه خودپرداز سیار و ٧ کانکس خودپرداز در سالن‌های نمایشگاهی و محوطه شهرآفتاب، به اهل نشر، فرهنگ و کتاب خدمات ارائه کرد.
سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 13 تا 23 اردیبهشت ماه با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» در مجموعه شهر آفتاب برپا بود.
 

۹۶/۰۳/۲۸
۱۶:۱۲

رئیس اداره مبارزه با پولشویی بانک صنعت ومعدن: مبارزه با پولشویی بهانه نیست بلکه اجرای قانون است

به گزارش پانا به نقل از بانک صنعت و معدن دردنياي كنوني فساد وبخصوص مفاسد مالي ابعاد واشكال جديدتروپيچيده تري بخود گرفته اند كه شناسايي ومبارزه با آن ها سخت تر ومشكلتر نيز شده است .مفسدين وعوامل ريز ودرشت آنها همواره دراين مسير بدنبال دورزدن قانون ؛نفوذ دردستگا هاي اجرايي ومسئول با مبارزه بامفاسد هستند ودراين راه ازهيچ كوششي براي ناكام گذاشت قانون ومجريان قانوني فرو گذاري نمي كنند."پولشويي " درچندساله اخير دردنيا بعنوان يكي ازمهمترين وخطرناكترين شيوه هاي فساد شناخته شده ويك عزم بين المللي براي اين مفسده بوجو آمده است .پولشويي چنان به اقتصادهاي ملي وبين المللي ضربات جبران ناپذيري وارد كرده ومي كند كه سازمان هاي ريز ودرشتي براي مبارزه با آن درسطح كشورها وجهان ايجادشده است.
 اقتصادملي ما نيزطي دهه هاي گذشته ازلطمات وخسارت هاي اين مفسده درامان نبوده است .سيستم بانكي كشور يكي از جاهايي است كه هدف پولشويان داخلي وخارجي قراردارد وبهمين خاطر نيز نظام مالي وبانكي كشور دريك هم افزايي ملي وطبق قوانين موجود درصف اول مبارزه با " پولشويي " و" وپولشويان " قراردارد.بانك صنعت ومعدن نيز بعنوان وظيفه ذاتي وئاصلي خود دراين مبارزه سهيم وشريك است .براي روشن شدن ابعاد مختلف اين موضوع وشناخت چگونگي فعاليت پولشويان وشيوه هاي پولشويي پاي صحبت آقاي حميدمحمد ميرزايي رئيس اداره مبارزه با پولشويي باتك صنعت ومعدن نشسته ايم كه ماحصل آن ازنظرتان مي گذرد:
١-تعريف پول كثيف ازديدگاه قانون چيست وچه پول هايي درزمره اين موضوع مي گنجند؟
ماده «٢» قانون مبارزه با پولشويي جرم پولشويي را تعريف كرده كه مبتني بر تعريف عوايد حاصل از فعاليت‎‎هاي غير قانوني است، به عبارتي اگرآن عوايد را همان پول كثيف بناميم شامل مصاديق پول‎هايي است كه از طريق فعاليت‎هاي مجرمانه از جمله؛ كلاهبرداري؛ فرار مالياتي؛ قاچاق كالا، ارز، مواد مخدر، انسان؛ سرقت؛ ربا؛ اختلاس؛ ارتشاء و تباني در معاملات دولتي بدست مي آيد، با عنايت به اينكه جرايم دائماً در حال تغيير شكل هستند، بنابراين مي توانيم مصاديق پول كثيف را متنوع و قابل تغيير فرض كنيم.
٢-شكل ايجاد و بدست آمدن پول هاي كثيف چيست وتوسط چه افرادي واردچرخه اقتصادي مي شوند؟
 به محض اينكه يك جرم با تعريف جرم منشاء پولشويي يا جرم اوليه، اتفاق مي افتد، عوايد و منافع حاصل از آن فعاليت مجرمانه، بصورت دارايي منقول يا غير منقول قابليت تبديل به پول را خواهد داشت، اين دارايي چه نقد شده باشد و چه نشده باشد، پس از اثبات جرم اوليه، در هر مرحله كه كشف شود، به عنوان پول كثيف توسط ضابطين قضايي قابل ضبط است، افرادي كه با اين پول‎ها سرو كار دادند دو دسته اند يا در باند پولشويان عضو بوده و از فعاليت مجرمانه آگاهند يا در فرايند معاملات و نقل و انتقالات وجوه قرار مي‎گيرند بدون اينكه در جرم نقش داشته باشند، در هر حال اين افراد با عبور از مراحل سه گانه جايگذاري، لايه گذاري و ادغام، وارد شبكه بانكي يا شبكه هايي كه با پول سرو كار دارند شده و سعي در پنهان كردن منشاء غير قانوني پول خود خواهند داشت.
٣-مضرات ورود پول هاي كثيف دراقتصاد چيست وچگونه سيستم اقتصادي را دچارمشكل مي كند؟
 اصلي ترين معضلي كه پول كثيف در اقتصاد ايجاد مي كند، برهم زننده تعادل در بازار پول، ارز و سرمايه است، به عبارتي ورود و خروج منابع قابل توجهي پول كثيف در اقتصاد كه قابل شناسايي و كنترل نخواهد بود، عرضه و تقاضاي پول و ارز را در بازارهاي پول، ارز و سرمايه مختل مي كند و به نوبه خود مي تواند موجب بي ثباتي در ساير متغيرهاي اقتصادي مانند سرمايه گذاري‎ها، ترازپرداخت‎ها، شاخص‎هاي بورس و نرخ ارز گردد. از سويي در صورت شيوع درآمد ناشي از فعاليت‎هاي مجرمانه و عدم برخورد قانوني لازم با آن، نيروهاي مستعد كشور به مرور جذب اينگونه درآمدها شده، از اين طريق بر اشتغال مولد تاثير منفي گذاشته و فكر، همت و توان نيروهاي متخصص، جسور، جوان و توانمند را در اختيار باندهاي مخوف جنايتكار و مجرم قرار مي‎دهد.
پولشويان پول‎هاي كثيف خود را با پول‎هاي ناشي از فعاليت‎‎هاي قانوني توليدي، صنعتي، كشاورزي و خدماتي ديگر ممزوج كرده و با اعطاي تخفيفات بسيار در محصولات توليدي و خدمات خود در بازار سعي در قانوني جلوه دادن منابع و عوايد حاصل از فعاليت‎هاي داراي مجوز قانوني دارند، بدين ترتيب رقابت سالم بين توليد كنندگان با چالش بزرگ مواجه خواهد شد و بدين سان بخش خصوصي تضعيف مي شود،
با بروز آسيب‎هاي مذكور بر پيكره اقتصاد، دولت‎‎هايي كه نتوانند در مقابل اقدامات پولشويان بايستند و آن را تحت كنترل درآورند، اعتبارشان را از دست داده و آن كشور به بهشت پولشويان شهره خواهد شد. به عبارتي انباشت ثروت و قدرت در دست گروه‎هاي مجرم موجب تضعيف امنيت ملي كشور شده و زمينه ساز دخالت‎هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و حتي نظامي رقباي اقتصادي كشور فراهم خواهد شد.
٤-عده اي معتقدند كه ورود اين پول ها درچرخه بازارسرمايه باعث رونق كسب وكارمي شود نظر شما چيست؟
ايشان حتماً با پولشويان قرابت و آمد و شد دارند، چگونه مي‎‎توان پول كثيف ناشي از فعاليت مجرمانه را موجب رونق بازار سرمايه دانست، اولاً منشاء پول غير قانوني است، ثانياً اگر بدانيم پولي كثيف است و بخواهيم فرضاً براي رونق بازار سرمايه آن را وارد بازار كنيم، مشاركت در جرم پولشويي كرده ايم و خودمان تحت تعقيب خواهيم بود، البته فرض شما به يك شرط صادق است و آن اينكه پولشويان كشور را به بهشت خود تبديل كرده باشند و كار از كار گذشته باشد و در واقع بازارهاي اصلي اقتصاد را در دست گرفته باشند، در اين خصوص حتماً فيلم‎هاي ايتاليايي ديده‎ايد كه اقشاري از دولتمردان و نمايندگان مجلس و حتي قضات به نحوي با باندهاي جنايتكار همراه هستند و منافع مشترك دارند كه خوشبختانه كشور ما به اين مرحله از فساد نايل نشده است.
٥-اصولا ازچه زماني مبارزه باپول هاي كثيف احساس شد وبراي اولين باردركجا به مرحله اجرا درآمد؟
برخي معتقدند مبارزه با پولشويي ريشه در هزاران سال پيش دارد و مثلاً تجار چيني ثروتشان را از مامورين حكومتي مخفي مي‎‎كردند تا ماليات كمتري بپردازند، اما در تاريخ معاصر، الكاپون در آمريكا و در سال ١٩٣٠ كه مالك قمارخانه‎هايي بود براي پنهان كردن فعاليت‎هاي مجرمانه خود، تعدادي ماشين لباسشويي سكه‎اي در اختيار مردم قرار داد تا درآمدهاي نا مشروع قمارخانه هاي خود را به ظاهر از محل استفاده مردم از لباسشويي‎ها جلوه دهد.
٦-اشكال مختلف مبارزه با پولشويي دركشورهاي مختلف چگونه است ؟
سازمان‎هاي بين المللي مانند كميته بال، گروه اقدام مالي، گروه ولفسبرگ، بانك جهاني، صندوق بين المللي پول و ساير سازمان‎‎هاي بين المللي و منطقه‎اي تعريفي واحد از پولشويي ارائه داده‎اند و راه كارهاي استاندارد براي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم تدوين كرده اند كه شناسايي و احراز هويت مشتري؛ خودداري از انجام معاملات و عمليات مشكوك و گزارش دهي آن‎ها به مراجع قانوني؛ همكاري با سازمان‎هاي مجري قانون و ارائه گزارشات آماري و دوره اي در زمان اعلام شده؛ نگهداري سوابق تراكنش‎ها، اسناد مالي و هويتي مشتري مطابق ضوابط مربوطه؛ آموزش كاركنان و تدوين معيارهاي كنترل داخلي، از اين قبيل است.
٧-تفاوت پول هاي كثيف موجود درايران با كشورهاي اروپايي وامريكايي درچيست؟
 همانگونه كه در سئوالات قبل اشاره شد، تعريف پول كثيف به جرم انگاري و تعريف آن در قانون كشورها بستگي دارد، تفاوت پول كثيف در كشور و ساير كشورهاي اروپايي و امريكايي را مي‎توان با ذكرمثالي به راحتي درك كرد، مثلاً اگر توليد، فروش، حمل ، عرضه و مصرف مشروبات الكلي در كشوري جرم باشد، آنگاه هر گونه درآمد و نفعي كه ناشي از هريك از مراحل ذكر شده كسب شده باشد، پول كثيف است، اما اگر در كشوري اين مراحل جرم نباشد، درآمد و پول ناشي از آن فعاليت، جرم نبوده و پول كثيف تلقي نمي‎شود، بدين ترتيب با لحاظ قوانين پيشرفته و برگرفته از شرع مقدس اسلام، دامنه تعريف پول كثيف وسيع تر و متنوع تر از ساير كشورهاي غير اسلامي خواهد بود. در كشور، پول كثيف پس از اثبات، كشف و ضبط قانوني، به حساب درآمد عمومي نزد بانك مركزي واريز مي‎گردد، در كشورهاي ديگر بسته به قوانين داخلي هر كشور، نسبت به نحوه وصول و مصرف پول كثيف تصميم گيري مي شود.
٨-چرا رسيدن به اينكه در ايران هم بايد با پولشويي مبارزه كرد به درازا كشيد وخيلي دير اقدامات قانوني انجام شد؟
در اوج دوران تقنين‎ها و وضع مقررات بين المللي در مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم، كشور ما دوران تحريم‎‎هاي پياپي و ظالمانه سازمان ملل و نهادهاي بين المللي را تجربه كرد، كه حدود هشت سال بطول انجاميد و چون در مراودات بين المللي با شرايط قبلي و متعارف بين المللي اقدام نمي كرديم، عملاً نه به قواعد آن توجه داشتيم و نه اگر توجه مي‎كرديم مي توانستيم آنها را به كار ببنديم، لذا از سياست‎ها و رويه هاي حاكم بر حوزه روابط اقتصاد بين الملل غفلت كرديم و با آن نامانوس مانديم، و پس از برجام گروه ويژه اقدام مالي يك فرصت يك ساله كه ناعادلانه هم هست به كشور داد(حداقل هشت سال طول مي‎كشد تا با دو برابر سرعت، هم خلاء شناخت از رويه‎ها و استانداردهاي گذشته‎ها را جبران نماييم و همزمان خود را با پيشرفت‎ها، مقررات و ضوابط روز تطبيق دهيم)، اقدامات قانوني و تطبيق با مقررات بين المللي را جدي نگرفتيم و انسجام لازم و كافي بين قوا و نهادهاي ملي بوجود نيامده بود و هم اكنون نيز برخي نهادهاي ناظر بانكي كشور به تنهايي قادر به پاسخگويي به ابهامات و سوالات در حوزه روابط كارگزاري بين بانك‎ها نيستند و پاسخگويي را از مراجع بالاتر قانوني انتظار دارند.
٩-آيا ايران بايد برنامه‌هاي مبارزه خود با پولشويي واقدامات انجام شده را به مراجع بين المللي ارائه دهد؛ چگونه ؟
اين همان سوالي است كه عرض شد، وقتي نهاد نظارت بر بانك‎‎ها قادر به اتخاذ تصميم در اين باره نيست، چگونه ‌انتظار داريد يك اداره مبارزه با پولشويي از يك بانك دولتي بتواند به آن پاسخ دهد؟ البته در مبارزه با پولشويي ارتباطات محكم و مطلوبي توسط مركز اطلاعات مالي و مبارزه با پولشويي وزارت امور اقتصادي و دارايي با نهاد بين المللي گروه ويژه اقدام مالي و ساير نهادهاي مرتبط انجام مي شود و براي مميزي سال ٢٠١٨ قطعاً بازرسين نهاد ياد شده به بانك‎ها و نهادهاي مشمول قانون مبارزه با پولشويي كشورمان (مانند بورس، بيمه‎ها، گمركات، صرافي‎ها، ادارات ثبت، ... ) مراجعه كرده و نتايج مشاهداتشان را براي اتخاذ تصميم نهايي وتعيين رتبه ريسك كشور به گروه ويژه اقدام مالي گزارش خواهند داد.
١٠-مرجع مبارزه باپولشويي درايران كدام سازمان است وچگونه اين اقدامات را نظارت ورصد مي كند؟
 شوراي عالي مبارزه با پولشويي و بانك مركزي ج.ا.ايران، مراجع سياستگذاري و قانون گذاري هستند و مركز اطلاعات مالي و مبارزه باپولشويي وزارت امور اقتصادي و دارايي مرجع نظارت فني، عملياتي و مديريت اجرايي مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم در كشور است.
 بانك مركزي مبتني بر شاخص‌ها و معيارهاي خود، سالانه نسبت به ارزيابي عملكرد بانكها درخصوص كيفيت و كميت اجراي قوانين و مقررات مبارزه با پولشويي اقدام مي‎نمايد، مركز اطلاعات مالي و مبارزه باپولشويي وزارت امور اقتصادي و دارايي نيز با اجراي فازهاي پروژه مديريت مبارزه با پولشويي، بر اساس گزارش عملكردهاي دريافتي از بانك‎ها به ازاء هر فعاليت تعريف شده در موضوعات مختلف، بر عملكرد بانك‎ها نظارت نموده و گزارش امتيازات آن‎ را در مقاطع زماني يكساله ارائه مي‎دهد.
١١-نقش سيستم بانكي درهمراهي با برنامه هاي مبارزه باپولشويي درايران را توضيح دهيد؟
شايد از ميان نهادهاي مالي مانند صرافي‎ها، بورس‎ها، بيمه‎ها و ... كه با پول و تراكنش‌هاي مالي سر و كار دارند، بانك‎‎ها از اهميت بسزايي در نقل و انتقال وجوه و معاملات برخوردار باشند، لذا همكاري بانك‎ها براي مبارزه با پولشويي به مثابه رفع حدود ٨٠ % مشكلات مي‎باشد، و به اعتراف مركز اطلاعات مالي و مبارزه با پولشويي وزارت امور اقتصادي و دارايي، بانك‎ها از منظر همكاري و درك مفاهيم و تعاريف، اجراي مقررات و بخشنامه‎ها و انتقال مفاهيم لازم به كاركنان و مشتريان، در طراز اول اين سازمان‎ها و نهادها قرار دارند.
١٢-مبارزه با پولشويي وعزم براي انجام اين اقدام دربانك صنعت ومعدن چگونه است ؟
با ابلاغ بخشنامه‌های مبارزه با پولشویی از سوی بانک مرکزی، در تاریخ ٢/١٠/ ١٣٨٦٦ کمیته تخصصی مبارزه با پولشویی در بانک شکل گرفت و در تاریخ ١٩/٠٦/١٣٨٧ نماینده ویژه مدیرعامل در امور مبارزه با پولشویی در بانک صنعت ومعدن تعیین شد؛ سپس با مصوبه مورخ ٣٠/٨/٩٠ هيات مديره محترم بانك، ساختار سازماني اداره مزبور ابلاغ مي‌شود؛ البته در آن زمان امور اداره فقط با یک نفر (رئیس اداره) به انجام می‌رسید و کارمند دیگری برای اداره درنظر گرفته نشده بود. از تاریخ ٢٠/٠٧/١٣٩٢ به مدت حدود یکسال این اداره بدون رییس و تنها با یک کارشناس زیر نظر رییس اداره سابق فعالیت می‎کرد، از مهر سال ۱۳۹۳ با انتصاب دومین رییس اداره مبارزه با پولشویی، اصلاح ساختار سازمانی اداره پیگیری شد واز مهر ۹۴ تعداد کارشناسان و بازرس اداره جمعا به سه نفر افزایش یافت، با عنایت به اینکه سیستم مبارزه با پولشویی و زیر ساخت نرم افزاری و سخت افزاری با استانداردهای ابلاغی مرکز اطلاعات مالی و بانک مرکزی انطباق نداشت، جلسات متعددی با حضور مدیران ذیربط و بویژه حوزه فناوا تشکیل شد و مقرر گردید تا شرکت پشتیبان نسبت به تکمیل نرم افزارها همانند سایر بانک‎ها اقدام کند که از آبان ۹
۴ تا زمان بهره برداری از سامانه بانکداری یکپارچه بانک وانتخاب شرکت پشتیبان جدید، عملاً خدمات شرکت پشتيبان قبلی قطع شد و اداره فاقد سامانه و ابزار لازم برای انجام بخشی از وظایف محوله شد، عليرغم اين محدوديت، اداره در این مدت از سامانه‎هایی با قابلیت‎ها و كيفيت کمتر استفاده نمود تا خلاء نظارتی و کنترلی را پوشش دهد، لذا در این دوره از منظر زیر ساختی و سیستمی امتیازات عملكردي بسیاری را از دست دادیم و تنها در امور بازرسی، آموزش، اطلاع رسانی و پاسخگویی به استعلام‎ها موفق بودیم، امیدواریم پس از بهره برداری از سامانه بانکداری یکپارچه بانک بتوانیم رضایت واحدهای نظارتی و بوي‍ژه مركز اطلاعات مالي را جلب نموده و با ارسال گزارشات استاندارد و کامل که مقدمات و داده های آن توسط واحدهای صف(شعب) فراهم می شود، امتیازات عملكردي از دست رفته قبل را جبران کنیم. مبارزه با پولشویی وتطبیق با استانداردهای ملی و بین المللی نیازمند عزمی جدی و انسجام لازم توسط مدیریت‎های صف و ستاد و بویژه شعب و حوزه‎های فناوا، بین الملل، آموزش، بازرسی، تدوین رویه ها و دستورالعمل‎ها، مبارزه با پولشویی و تطبیق است که این وحدت و همبستگی جز با اراده و خواست مدیریت محترم ارشد بانک تحقق نخواهد یافت و در اینجا لازم می بینم از مدیر عامل محترم بانک كه در حمایت و پشتیبانی معنوي از اداره مبارزه با پولشویی به منظور تحقق اهداف ملی و اجرای صحیح قانون و مقررات مبارزه با پولشویی از هيچ رهنمود و تدبیر سازنده‎اي دريغ نداشتند، كمال سپاس و تشكر را داشته باشم.
١٣٣-آيا به بهانه مبارزه باپولشويي مي توانيد ازوضعيت حساب هاي مردم مطلع شويد؛ مكانيزم اين عمل چيست واصولا براي هرايراني تاچه حجمي ازپول درصورت جابجايي وانتقال پولشويي محسوب نمي شود؟
 مبارزه با پولشویی بهانه نیست بلکه اجرای قانون است و مسئولین مبارزه با پولشویی باید به تراکنش همه حسابها و معاملات همه مشتریان، دسترسي و به رفتارهاي آنان تسلط و احاطه اطلاعاتي كامل داشته باشند و بر اساس شاخص‎ها و پارامترهایی که بانک مرکزی تدوین و بطور محرمانه ابلاغ کرده حساب‎های همه مشتریان روزانه بر اساس آن قواعد کنترل شده و رفتارهای نا متعارف حساب‎های ایشان با ابزارهای سیستم‎های هوشمند شناسایی شده و اعلام می‎گردد، همکاران در ستاد و شعب این تراکنش‎ها را تحلیل کرده و آنها را با شاخص‎های تراکنش‎های مشکوک که توسط بانک مرکزی بصورت محرمانه ابلاغ شده تطبیق داده و چنانچه رفتار مشتری یا معامله و مبادله او با شاخص‎های گزارش مشکوک مشابهت داشته باشد، گزارش‎های مشکوک برای بررسی جامع‎تر به مرکز اطلاعات مالی ارسال می‎گردد تا درسطح شبکه بانکی و سایر شبکه های اطلاعاتی كشور بررسی شود و در صورت تایید مراتب از سوی مرکز اطلاعات مالی، مراتب برای رسیدگی قضایی به دادگاه‎های صالحه ارجاع می‎گردد.
سطح فعالیت هر فرد(حقیقی یا حقوقی) توسط بانک تعیین می‎‎گردد و چنانچه در یک بازه زمانی یکساله، فعالیت شخص از سطح براوردی برای وی فراتر رود و بانک نتواند برای آن پاسخ قانع کننده‎ای بدست آورد، گزارش آن مشتری به مرکز اطلاعات مالی ارسال می‎گردد، البته بدون اطلاع خود مشتری و ارایه انواع خدمات به وی مطابق ضوابط و مقررات مربوطه تا دریافت دستور از مرکز اطلاعات مالی استمرار خواهد داشت.
همچنین سقف تراکنش نقدی وجوه در هر روز، به ازاء هر تراکنش/ مشتری ۱۵۰۰ میلیون ریال است و مبالغ بیش از آن می بایست طی فرمی به مرکز اطلاعات مالی گزارش شود، البته واریز وجه نقد بیش از این سقف به حساب مشتری مجاز است، و فقط نیازمند تکمیل فرم مربوطه و اظهار منشاء وجه است اما برداشت بیش از ۱۵۰ میلیون ریال در هر روز به ازاء هر تراکنش/ مشتری مطلقاً از حساب مشتری مجاز نیست و بانک باید مشتری را به استفاده از ابزارهای چک بین بانکی، چک رمزدار، ساتنا، پایا و ... ترغيب نماید.

۹۶/۰۳/۲۸
۱۰:۳۶

حسینی شاهرودی: ورشکستگی بانک ها تفسیر اشتباه از ضعف در عملکرد سیستم بانکی/در اوج تحریم ها مشکلی برای سپرده ها ایجاد نشد

سید حسن حسینی شاهرودی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره اخباری مبنی بر وررشکستگی برخی از بانک ها،گفت:عملکرد سیستم بانکی کشور با مشکلاتی روبرو است اما این دلیلی بر ورشکستگی کلی سیستم بانکی کشور نیست.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در سال های گذشته عملکرد برخی از موسسات مالی و اعتباری با مشکلاتی روبرو بوده اما تعداد این موسسات به نسبت تعداد بانک های موجود در کل کشور بسیار کم است.
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود:ممکن است برخی از بانک ها با زیان هایی در عملکرد مالی سالانه خود روبرو باشند اما این زیان سالانه و ضعف در عملکرد سیستم بانکی به معنی ورشکستگی تمامی بانک ها نیست.
حسینی شاهرودی ادامه داد:بانک های تحت نظارت بانک مرکزی،از پشتوانه حمایتی بانک مرکزی برخوردار هستند به دلیل اینکه نزد این بانک دارای سپرده قانونی هستند.
وی ادامه داد:برخی از دشمنان قصد دارند برای نظام بانکی کشور مشکل ایجاد کنند و دراین راستا حتی عنوان می کنند به دلیل تحریم ها، مردم در بانک سپرده گذاری نکنند این در حالی است که در اوج تحریم های مشکلی برای سپرده های مردم نزد بانک ها ایجاد نشد.   
عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:مردم به شایعات در خصوص ورشکستگی بانک ها توجه نکنند البته موضوع ارتقای عملکرد سیستم بانکی و رفع مشکلات پیگری خواهد شد./

۹۶/۰۳/۲۹
۰۷:۵۲

150 شعبه جدید بانک پارسیان راه اندازی می شود

30 شعبه جدید بانک پارسیان در نیمه نخست امسال در سراسرکشور آماده خدمت رسانی به مردم عزیز ایران اسلامی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ؛ مدیر امور شعب بانک پارسیان با اعلام این خبر افزود : تا سال 1394 بالغ بر 293 شعبه در تهران و شهرستان به ارائه خدمت مشغول بوده اند و با توجه به مجوزهای بانک مرکزی مقرر شد که شعب بانک افزایش یابد که در این رابطه در شش ماهه پایانی سال 1395 تا کنون تعداد یازده شعبه در استان های قزوین، مرکزی، آذربایجان شرقی، خوزستان و الباقی در تهران افتتاح شده است.
خلیل پور گفت : روند توسعه شعب ادامه دارد و در شش ماهه اول امسال تعداد 30 شعبه دیگر به شعب بانک اضافه خواهد شد و هموطنان عزیزمان در استانهای مازندران، آذربایجان شرقی، لرستان، البرز، سمنان، تهران، خوزستان، گیلان و... شاهد افتتاح شعبه ای دیگر از بانک پارسیان در استان خود خواهند بود که این مهم حاصل فعالیت مطلوب بانک پارسیان و ارائه خدمات جامع مالی به مشتریان که از سرمایه های این بانک محسوب می شوند ، بوده است.
وی با اعلام رشد قابل توجه تعداد شعب در ماه های پیش رو اظهار داشت: با توجه به مصوبه ای که برای افزایش شعب بانک پارسیان داریم در مجموع استعداد توسعه حدود 150 شعبه در شبکه شعب بانک تا پایان سال وجود خواهد داشت.
مدیر امور شعب بانک پارسیان با اشاره به رشد افتتاح صندوق های امانات در راستای پاسخگویی به نیازهای مشتریان اظهار داشت : صندوق های امانات نیز برای خدمات رسانی به شهروندان تهران و شهرستان ها راه اندازی شده که تا کنون تعداد 18 شعبه در کل کشور به صندوق امانات تجهیز گردیده اند که 7 شعبه در تهران و11 شعبه در استان های مختلف می باشد و این مسیر از روند رو به رشد خوبی برخوردار بوده است به نحوی که در هفته گذشته نوزدهمین صندوق امانات در استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد به همراه خزانه بانک پارسیان افتتاح شد تا خدمت رسانی قابل قبولی را برای شعب بانک و مشتریان از این محل داشته باشیم.
وی با اشاره به فعالیت های بانک پارسیان در حوزه مسئولیت های اجتماعی در سال های اخیر اظهار داشت: حمایت از تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط و مشارکت فعال در پروژه نوسازی تاکسی های فرسوده از اقدامات موثر و قابل ذکر بانک پارسیان در حوزه مسئولیت های اجتماعی بوده است که در سال جاری با همت مضاعف و طبق برنامه های از پیش تعیین شده ادامه خواهد داشت.
ایشان در پایان اظهار امیدواری کرد با تداوم حضور فعال بانک پارسیان در عرصه های اقتصادی اجتماعی و با بهره مندی از سرمایه های انسانی متخصص ، به پشتوانه اعتماد و پشتیبانی سپرده گذاران و سهامداران گرانقدر موجبات رشد و اعتلای اقتصاد میهن عزیزمان فراهم شود.

۹۶/۰۳/۲۸
۱۶:۴۸

رونمایی از طرح شرکای تجاری باشگاه مشتریان بانک ملت

طرح شرکای تجاری باشگاه مشتریان بانک ملت با حضور مدیرعامل، اعضای هیأت مدیره و مدیران ارشد این بانک رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک ملت، نسل سوم از باشگاه مشتریان مطابق با استانداردهای روز دنیا و با بهره‌ گیری از ظرفیت های شرکای تجاری باشگاه در راستای گسترش سبد پاداش های قابل ارائه به اعضا و خلق ارزش افزوده برای مشتریان وفادار بانک مورد رونمایی قرار گرفته است.
دکتر هادی اخلاقی فیض آثار در مراسم رونمایی از این طرح با تأکید براین نکته که بانک ملت درصدد ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان و شرکای تجاری است، اضافه کرد: بانک ملت در این زمینه، استراتژی مدونی را تدوین کرده است تا بتواند با اتکای بر زیرساخت های قوی فناوری اطلاعات، از این فرصت ها به بهترین شکل ممکن بهره ببرد.
وی با بیان این نکته که اجرای این طرح، ظرفیت قابل توجه خدمت رسانی به مشتریان و شرکای تجاری را در اختیار بانک ملت قرار می دهد، اظهار داشت: از طریق این طرح می توانیم با ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان، رضایت بیشتر آنها را بدست آوریم.
مدیرعامل بانک ملت افزود: باید با استفاده از تمامی امکانات و پتانسیل های موجود، موقعیت خود را در بازار بانکی به صورت با ثبات و پیشرو، حفظ و از این امکانات برای توسعه ظرفیت های خدمت رسانی استفاده کنیم. وی از بانک ملت به عنوان یکی از با ثبات ترین بانک های کشور نام برد و گفت: این بانک همواره تلاش کرده است تا به تعهدات خود در قبال جامعه مشتریان و سهامداران به شایستگی پاسخ دهد. همین امر باعث شده است تا برند بانک ملت در جامعه مورد استقبال واقع شود و از استحکام خوبی برخوردار باشد.
دکتر مسعود کیماسی، رییس اداره کل مدیریت بازاریابی بانک ملت هم در سخنانی گفت: این بانک به عنوان یک بانک نوآور ، در سال 1389 به عنوان اولین بانک، به راه اندازی باشگاه مشتریان اقدام کرد وخوشبختانه هم اکنون این باشگاه با بیش از دو میلیون عضو، بزرگ ترین باشگاه تجاری کشور است و از این طریق تاکنون تسهیلات و پاداش های نقدی قابل توجهی را به مشتریان اعطا کرده است.
وی با تاکید بر این نکته که امروز نقطه عطف باشگاه مشتریان بانک ملت است زیرا قصد داریم سبد خدمت رسانی به مشتریان را از طریق شرکای تجاری باشگاه گسترده تر کنیم. در این طرح اعضای باشگاه خواهند توانست با استفاده از امتیازات خود در باشگاه، از هدیه خرید شرکای تجاری باشگاه استفاده و با خرید از طریق کارت های بانکی ثبت شده در باشگاه مشتریان روی پایانه های فروش به پرداخت ملت، کالاها و خدمات موردنیاز خود را از شرکای تجاری با شرایط بهتری خریداری کنند.
وی ادامه داد: مشتریانی که تا کنون در باشگاه مشتریان بانک ملت عضو نشده اند، می توانند با مراجعه به سایتclub.bankmellat.ir و ثبت نام در باشگاه مشتریان و نیز تعریف کارت های بانکی خود از بانک ملت یا سایر بانک های عضو شبکه شتاب، از این خدمات استفاده کنند. همچنین موسسات و شرکت هایی که می خواهند به عنوان شریک تجاری بانک ملت فعالیت کنند می توانند با مراجعه به سایت باشگاه مشتریان بانک ملت اطلاعات تکمیلی در این زمینه به دست بیاورند.وی با اشاره به این نکته که این طرح از تاریخ 30 خرداد سال جاری برای تمامی اعضای باشگاه مشتریان قابل استفاده خواهد بود اظهار امیدواری کرد که توسعه چنین امکاناتی ضمن کمک به توسعه و ارتقای سطح خدمات شبکه بانکی کشور، بتواند زمینه ارتقای خدمت رسانی و پاسخگویی بهتر به مشتریان را فراهم کند.

۹۶/۰۳/۲۸
۱۵:۴۳

دو رویکرد ارزی

دکتر پویا جبل‌عاملی
دو نوع رویکرد سیاستی نسبت به بازار ارز وجود دارد. رویکرد اول بر آن است که همه وجوه بازار دست دولت باشد. دولت قدرت قیمت‌گذاری داشته باشد، دولت هر چه بخواهد در یک زمان مشخص ارز عرضه کند، دولت تعیین کند ارز به چه کسی تخصیص یابد، دولت تبعیض قیمتی در ارز روا دارد، به بعضی ارز گران بدهد به بعضی ارزان بدهد، خلاصه در یک کلام دولت کلا به جای بازار ارز بنشیند.
یعنی بازار هم به شکل صوری باشد، اما همه نقش‌هایی را که قرار بوده بازار ایفا کند، دولت بر عهده بگیرد. در این رویکرد کسی حق ندارد برای دارایی خود تصمیم بگیرد. اگر فردی دارایی ارزی دارد این دولت است که به وی دستور می‌دهد و برای وی مهلت تعیین می‌کند که دارایی ارزی‌اش را چه کند. دولت یک عقل کل است که بهتر از هر کسی می‌داند چه چیزی به نفع افراد و در نهایت به نفع بازار و به نفع جامعه است. این رویکرد از انتخاب آزادانه افراد می‌ترسد. می‌ترسد کسی ارزی را که فردا به‌دست می‌آورد امروز معامله کند، می‌ترسد کسی که می‌انگارد می‌تواند بازار را پیش‌بینی کند، از قدرت پیش‌بینی‌اش بهره ببرد، می‌ترسد شهروندانش بیش از حد ارز داشته باشند و این رویکردی است که از زمان تکوین یافتن دولت مدرن در ایران تا به امروز تداوم داشته است.
یکی از قدیمی‌ترین قوانین ارزی که نشان‌دهنده این رویکرد است، قانون کنترل اسعار خارجی مصوب اسفند سال 1308 است که نه تنها ورود کالاهای تجملی را مستلزم کسب مجوز مخصوص کرده بود، بلکه صادرکنندگان بر مبنای این قانون مجبور بودند تا 90 درصد ارز تحصیل‌شده را ظرف یک سال به دولت بفروشند. از آن زمان تاکنون چندین قانون و مقررات و دستورالعمل ارزی صادر شده که به‌طور استثنایی از این رویکرد روبرگردانده است. رویکردی که در نهایت نه تنها نتوانسته ارز را به مسیری که دلخواهش بوده گسیل دهد و از شوک‌های ارزی در بلندمدت جلوگیری کند، بلکه خود به عاملی ضد‌صادرات، ضد‌سرمایه‌گذاری و در نهایت ضد‌تولید و اشتغال تبدیل شده است.
اما رویکرد دیگر معتقد است، دولت نمی‌تواند جای تک‌تک شهروندان بنشیند. دولت حق ندارد در مورد دارایی افراد تصمیم بگیرد و اگر این حق هم توجیه شود، نمی‌داند صلاح هر فرد چیست. مردم حق دارند کالایی را که مالکش هستند هر زمان که بخواهند با فرد دیگر معامله کنند. مردم حق دارند کالایی که در آینده تحصیل می‌کنند، امروز با فردی که خواهان خریدش است، معامله کنند. مردم در این رویکرد آزادی انتخاب دارند و همین آزادی عمل است که مشخص می‌کند، منابع ارزی به چه نیازهایی از جامعه و با چه اولویت‌هایی تخصیص یابد. این رویکرد می‌داند، جامعه یک کل پویا از تک‌تک افراد است و نمی‌توان با آمار گذشته در مورد نیازهای آتی جامعه تصمیم گرفت و تخصیص ارز داد و اولویت‌بندی کرد. این کار یعنی دولت با ایجاد رانت در بخش‌هایی از اقتصاد منابع را به آن سو می‌کشاند؛ بدون آنکه در نظر داشته باشد این رانت‌ها مانعی عظیم برای نوآوری‌هایی است که می‌توانست در بخش‌های دیگر رخ دهد، اما شاید هیچ‌گاه نمود نیابد و دولت هیچ وقت درنیابد با این رویکردش چگونه مانع نوآوری، ابداع و رشد اقتصادی شده است. در این رویکرد، ارز ناشی از منابع زیرزمینی هرگز نباید قدرت رقابتی بخش‌های تولیدی را برباید. از این رو اگر دولت دارنده ارز منابع زیرزمینی است، از آن برای اثرگذاری مطلق در قیمت بازار استفاده نمی‌کند؛ به گونه‌ای که قیمت ارز از تعادل عرضه صادرات غیر منابع زیرزمینی و واردات حاصل می‌شود. در این رویکرد استفاده از منابع ارزی دولت برای ایجاد ثبات بازار در زمان‌هایی کاملا استثنایی مشروع است نه آنکه قاعده هر روزه شود. خلاصه آنکه این رویکرد می‌داند، تولید و اشتغال تنها به واسطه آزادی انتخاب افراد، قدرت ریسک کردن آنان، خلق و ورشکستگی ابداعات و بازار ارزی که تعادل این تصمیم‌ها باشد، میسر است، نه به اراده و خواست و قدرت امتیاز و رانت‌دهی بوروکرات‌های دولتی.
از آقای دکتر روحانی می‌خواهیم پتانسیلی را که در اصلاح و آزادسازی بازار ارز وجود دارد، این بار در دولت دوم خود دریابد و قاعده قریب صد ساله این بازار را دگرگون کند.
نیوزهاب سیاسی،ge1001

۹۶/۰۳/۲۹
۰۶:۰۶