نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113810
 • تمام سکه (طرح جدید) 1208000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1174000
 • نیم سکه 664000
 • ربع سکه 380000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3758
 • یورو 4185
 • پوند 4865
 • صد ین 3430
 • درهم امارات 1035
 • لیر ترکیه 1090
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 32449
 • 118 Arrow up
  یورو 35345
 • 12 Arrow up
  پوند 42015
 • 265 Arrow up
  فرانک 32238
 • 140 Arrow up
  صد ین 28522
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8834

پرداخت خسارت جانباختگان معدن یورت، شهدای پلاسکو و قطار دامغان

رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بابیان پرداخت سریع خسارت دیدگان پلاسکو و قطار دامغان، اعلام کرد، جانباختگان حادثه معدن یورت گلستان تحت پوشش بیمه مسئولیت بودند و خسارت آنها پرداخت خواهد شد.

به گزارش ایلنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی تأکید کرد؛ با توجه به پوشش بیمه مسئولیت معدن یورت گلستان توسط شرکت سهامی بیمه آسیا در حد ۲۱۰ میلیون تومان برای هر نفر، شرکت مذکور مبلغ خسارت را به بازماندگان جانباختگان حادثه در اسرع وقت پس از طی مراحل قانونی پرداخت خواهد کرد.
 همتی در مورد بیمه شهدای آتش‎نشان حادثه پلاسکو نیز تأکید کرد: خوشبختانه فرآیند تعیین انحصار وراثت به نتیجه رسیده و امروز خسارت مربوط به بیمه عمر و حادثه آتش‎نشانان برای هر نفر ۲۲۳ میلیون تومان توسط شرکت بیمه کارآفرین پرداخت شد و تا پایان هفته دیه مربوط به بیمه مسئولیت آنها نیز در حد ۱۹۰ میلیون تومان برای هر نفر به بازماندگانشان پرداخت خواهد شد.
رئیس کل بیمه مرکزی ج.ا. ایران در پاسخ به سئوالی در مورد پرداخت خسارت جانباختگان قطار دامغان نیز گفت: شرکت بیمه پارسیان خسارت بیمه مسئولیت ۲۰ نفر از جانباختگان را پرداخت کرده است و به تدریج بقیه را نیز با تکمیل پرونده آنها پرداخت می‎کند.
 همتی تأکید کرد؛ علی‎رغم زمان‎بر بودن پروسه تعیین ورّاث و فرایند تعیین تکلیف و پرداخت خسارت این نوع بیمه‎نامه‎ها که از نوع مسئولیت است، مسئولین شرکت‎های بیمه تلاش می‎کنند در حداقل زمان ممکن تعهدات خود را ایفا کنند.
 

منابع دیگر:
 • صدای صنعت
 • آفتاب
۹۶/۰۲/۲۰
۱۰:۱۵

جدول محاسبه بیمه شخص‌ثالث

نرخ دیه برای سال آینده 10.5 درصد افزایش یافته و بیمه مرکزی نرخ حق بیمه برای این سال را 10 درصد افزایش داد.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )، بر این اساس برای تعهدات بدنی (دیه) 280 میلیون توان، تعهدات مالی 7 میلیون تومان و تعهدات بیمه حادت راننده 210 میلیون تومان است.
حق بیمه وسیله نقلیه کمتر از چهار سیلندر 760 هزار تومان، پیکان، پراید و سپند 900 هزار تومان، سایر چهار سیلندر‌ها یک میلیون و 58 هزار تومان و بیش از چهار سیلندر یک میلیون و 184 هزار تومان تعیین شده است.
نرخ حق بیمه برای وسیله نقلیه گازی 188 هزار و 800 تومان، وسیله دنده‌ای یک سیلندر 230 هزار و 600 تومان، وسیله دو سیلندر و به بالا 253 هزار و 300 تومان در نظر گرفته شده است.
حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده برای سواری 63 هزار تومان، اتوبوس بارکش 210 هزار تومان و برای موتورسیکلت 52 هزار و 500 تومان است به حق بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۳۵

رسیدگی به شکایات بیمه گذاران

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای حمایت از بیمه گذاران، بیمه شدگان و صاحبان حقوق آن ها طبق ماده یک قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران اقدام به راه اندازی سامانه یکپارچه رسیدگی به شکایات بیمه گذاران نموده است.

در سامانه یکپارچه رسیدگی به شکایات بیمه گذاران می توان ثبت شکایت و پیگیزی کرد.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۳۵

فرآیند اخذ مجوز فعالیت ارزیابی خسارت بیمه ­ای

فرآیند اخذ مجوز فعالیت ارزیابی خسارت بیمه ­ای (موضوع آیین نامه شماره 85)

به گزارش ( Banker )، فرآیند، نحوه اطلاع و شرکت در آزمون ارزیابی خسارت بیمه ای:
- برگزاری یک دوره آزمون کتبی پس از کسب نظر هیات عامل بیمه مرکزی و اطلاع رسانی آن با عنوان آگهی اعطای مجوز مذکور از طریق پرتال بیمه مرکزی ج.ا. ایران (قسمت اطلاعیه ها) و برخی از روزنامه های کثیرالانتشار.
- ثبت نام متقاضیان حایز شرایط مجوز مذکور در سامانه الکترونیکی سنهاب بیمه مرکزی.
- بررسی اطلاعات، مدارک و مستندات متقاضیان و سپس در صورت تایید مدارک، اعلام اسامی واجدین شرایط شرکت در آزمون کتبی در پرتال بیمه مرکزی.
- آزمون کتبی به صورت تستی بوده و دارای نمره منفی نیز می باشد (هر سوال یک نمره و هر 3 پاسخ غلط، یک نمره منفی دارد)
- اعلام اسامی قبول شدگان در پرتال مذکور و متعاقب آن درج برنامه زمانبندی مصاحبه تخصصی از قبول شدگان و معافین از آزمون کتبی در پرتال.
- اعلام اسامی قبول شدگان در مصاحبه تخصصی به پژوهشکده بیمه جهت گذراندن دوره آموزشی تخصصی و توجیهی (به مدت 80 ساعت).
- درج برنامه زمانبندی دوره آموزشی تخصصی و توجیهی پژوهشکده بیمه در پرتال مذکور جهت اطلاع قبول شدگان در مصاحبه تخصصی.
- تشکیل پرونده توسط قبول شدگان در سامانه الکترونیکی به منظور دریافت مجوز با ارائه مدارک زیر شامل: تعهدنامه های مربوطه، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر، مدارک شناسایی، استعلام از سامانه مبارزه با پولشویی، استعلام از دفتر مرکزی حراست، تسویه حساب از محل فعالیت متقاضی، رضایت نامه عملکرد از محل فعالیت قبلی متقاضی، بیمه نامه مسئولیت حرفه ای ارزیابان خسارت.
- صدور مجوز فعالیت مذکور توسط اداره کل پذیرش موسسات و دفاتر بیمه ای بیمه مرکزی و همزمان ابلاغ آن به شرکتهای بیمه جهت همکاری با دارنده مجوز.
منابع آزمون کتبی و تغییرات احتمالی آن برای هر دوره از طریق پرتال رسمی بیمه مرکزی ج.ا.ایران اطلاع رسانی می گردد .
شرایط شرکت در آزمون کتبی عبارتند از: داشتن حداقل 25 سال سن ، داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس (مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، داشتن سه سال سابقه کار مفید در ارزیابی و کارشناسی خسارت در زمینه تخصصی مورد تقاضا به تشخیص بیمه مرکزی ، افرادی که به تشخیص بیمه مرکزی حداقل 10 سال سابقه مفید ارزیابی و کارشناسی خسارت در زمینه مورد تقاضا داشته باشند از آزمون کتبی معاف هستند. حداقل مدرک تحصیلی برای افرادی که حداقل 15 سال در ارزیابی و کارشناسی خسارت در زمینه تخصصی مورد تقاضا سابقه فعالیت داشته باشند دیپلم (و فوق دیپلم) می باشد.
اطلاعات تکمیلی در آیین نامه شماره 85 که در پرتال قابل دسترسی می باشد وجود دارد.
2. مراحل دریافت مجوز فعالیت ارزیابی خسارت بیمه ای حقیقی:
ارائه مدارک توسط قبول شدگان نهایی جهت تشکیل پرونده الکترونیکی :
- گواهینامه گذراندن دوره آموزشی تخصصی.
- تعهدنامه های مربوطه.
- گواهی عدم سوء پیشینه کیفری.
- گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر.
- مدارک شناسایی.
- نتیجه استعلام از سامانه مبارزه با پولشویی.
- نتیجه استعلام از دفتر مرکزی حراست.
- تسویه حساب از محل فعالیت قبلی (مربوط به صنعت بیمه).
- دریافت رضایت نامه عملکرد از محل فعالیت قبلی.
- بیمه نامه مسئولیت حرفه ای.
- تخصیص کد و کلمه عبور به متقاضی جهت وارد نمودن اطلاعات در سامانه سنهاب.
- در نهایت تایید اطلاعات توسط اداره کل پذیرش موسسات و دفاتر بیمه ای و صدور مجوز فعالیت و همزمان ابلاغ آن به شرکتهای بیمه جهت همکاری با دارنده مجوز.
3. مراحل دریافت مجوز فعالیت ارزیابی خسارت بیمه ای حقوقی:
متقاضیان این مجوز اشخاصی هستند که قبلاً طی فرایند بند 2 نسبت به تکمیل پرونده الکترونیکی اقدام نموده اند که متعاقب آن باید اقدامات زیر را نیز به عمل آورند:
- ارائه درخواست کتبی تاسیس شرکت، توسط حداقل 3 نفر از دارندگان مجوز فعالیت ارزیابی خسارت بیمه ای به بیمه مرکزی.
- تکمیل فرم مشخصات شرکت در شرف تاسیس.
- تنظیم نمونه اساسنامه مورد نظر بیمه مرکزی.
- تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین شرکت.
- تنظیم صورتجلسه هیئت مدیره شرکت.
- تأییدیه اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجارتی در خصوص نام شرکت.
- تنظیم اظهارنامه ثبت شرکت غیر تجاری.
- گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت صادره توسط بانک.
- ارائه آگهی تأسیس شرکت.
- ارائه تضمین مناسب (بیمه نامه مسئولیت)
- دریافت آگهی روزنامه رسمی.
- معرفی محل فعالیت شرکت.
- تخصیص کد و کلمه عبور به متقاضی جهت وارد نمودن اطلاعات در سامانه سنهاب.
- در نهایت تایید اطلاعات توسط اداره کل پذیرش موسسات و دفاتر بیمه ای و صدور مجوز فعالیت و همزمان ابلاغ آن به شرکتهای بیمه جهت همکاری با دارنده مجوز.
تلفن تماس 02124551385
ساعت کاری: 7:30 الی 16:00

۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۳۵

رئيس شوراي حمل و نقل و ترافيک شهرستان قرچک : توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي قرچک از اهداف مهم دولت بوده است

خبرگزاري آريا-فرماندار و رئيس شوراي حمل و نقل و ترافيک شهرستان قرچک گفت: توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي در کشور و بويژه شهرستان قرچک از اهداف مهم شوراي حمل و نقل و ترافيک شهرستان قرچک در دولت يازدهم بوده که با پيگيريهاي و مکاتبات صورت گرفته با استاندار تهران و ارائه طرح توجيهي براي توسعه خطوط براي شهرک هاي اقماري اين مهم عملياتي شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري آريادر قرچک، مسعود مرسلپور در اين خصوص گفت: يکي از عمده مشکلات حوزه حمل و نقل عمومي در سطح شهرستان قرچک فرسوده بودن ناوگان تاکسيراني بوده که از دولت نهم و دهم بلاتکليف بوده که در برخي از پارکينگ هاي سطح شهر متوقف شده بودند که در دولت يازدهم نوسازي ناوگان تاکسيراني آغاز شد که در فاز اول در کل کشور 55 هزار دستگاه تاکسي نوسازي و سهم سازمان تاکسيراني شهرداري قرچک 350 دستگاه در نظر گرفته شد.
وي افزود: تسهيلات اعطايي از سوي دولت تدبير و اميد در تمامي ادوار بي سابقه بوده و اعطاي وام  200 ميليون ريالي با سود 15درصد و پرداخت هزينه اوراق خودرو و گواهي اقساط به مبلغ 50 ميليون ريالي موجبات رضايت و دلگرمي رانندگان را در امر نوسازي فراهم کرد.
رئيس شوراي حمل و نقل و ترافيک شهرستان قرچک بيان داشت: خودروهاي ميني بوس فعال در سطح شهر با عمر 25 و 30 سال هنوز موفق به نوسازي نشده اند، ولي با عنايت به مصوبات هيئت دولت به منظور کاهش آلودکي ها هوا با اختصاص بودجه 22 هزار ميلياردي با تسهيلات کم بهره براي کل کشور طرح مذکور در سطح شهرستان قرچک آغاز شد.
وي گفت: سازمان تاکسيراني شهرستان قرچک با توجه به مصوبه هيئت دولت مبني بر نوسازي ناوگان حل و نقل شهري ضمن اطلاع رساني و فراخوان آمادگي خود را اعلام کرد. تا متقاضيان دريافت ميني بوس هاي فرسوده با پرداخت گواهي ارزش اقساط به مبلغ 100 ميليون ريال و اعطاي وام500 ميليون ريال از سوي دولت يازدهم نسبت به نوسازي ميني بوس هاي فرسوده اقدام نمايند که اين مهم با استقبال رانندگان مواجه شده است.
مرسلپور تصريح کرد: يکي از رويکردهاي دولت يازدهم هوشمند سازي ناوگان تاکسيراني است که به اين منظور براي رفاه حال شهروندان و استفاده بهينه از خدمات دولت الکترونيک، هوشمند سازي تاکسي هاي سطح شهرستان آغاز شد و انشاالله در آينده اي نزديک شهروندان قرچکي شاهد نصب اپليکيشن تاکسي ياب در گوشي هاي اندرويد خواهند بود.
فرماندار قرچک اظهار داشت: توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي بويژه تاکسي از اهداف مهم شوراي حمل و نقل و ترافيک شهرستان قرچک و تاکسيراني در دولت يازدهم بوده که با پيگيريهاي و مکاتبات صورت گرفته با استاندار تهران و ارائه طرح توجيهي براي توسعه خطوط براي شهرکهاي اقماري اين مهم عملياتي شد.
وي افزود: از اين رو اتحاديه تاکسيراني هاي شهري کشور آمادگي خود را جهت واگذاري 300 دستگاه تاکسي به شهرستان قرچک اعلام نمود که مي توان به اين طرح بعنوان يکي از خدمات قابل تقدير دولت تدبير و اميد در اين شهرستان نام برد.
مرسلپور گفت: با عنايت به دغدغه رانندگان تاکسي مبني بر خسارت وارده از حوادث احتمالي از جمله آتش سوزي، سرقت و تصادفات و از سويي تعهدات رانندگان مبني بر بيمه بدنه در طرح نوسازي اين مهم موجبات نگراني اين قشر زحمتکش شد، که دولت يازدهم ضمن مکلف نمودن بيمه ايران جهت همکاري با سازمانهاي تاکسيراني و ارائه سبد حمايتي در طرح مذکور مقرر شد با تخفيف 50 درصدي، تمام تاکسي هاي سطح شهرستان قرچک از بيمه بدنه برخوردار شوند که اين طرح در مقايسه با دولتهاي قبل بي سابقه بوده است.
فرماندار شهرستان قرچک در پايان بيان داشت: سازمان تاکسيراني شهرداري قرچک بر حسب وظايف ذاتي ضمن فراخوان به روساي خطوط با تشريح خدمات دولت يازدهم در خصوص بيمه، نوسازي و هوشمند سازي روساي خطوط را موظف به تبيين خدمات دولت در بين رانندگان کرد.
انتهاي خبر/

۹۶/۰۲/۱۹
۱۸:۵۶

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از نمايشگاه بين المللي کتاب تهران بازديد کرد

خبرگزاري آريا - وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي عصر امروز و در ششمين روز از برگزاري نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از اين نمايشگاه بازديد کرد و با گفت و گو با ناشران و مراجعه کنندگان در جريان مشکلات آن ها قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سيدرضا صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حاشيه بازديد از ششمين روز از نمايشگاه بين المللي کتاب تهران در جمع خبرنگاران گفت: امروز در بازديدي که از نمايشگاه کتاب داشتم عمده گلايه هاي ناشران و مراجعين در سالن کودک و نوجوان مساله گرما و عدم شرايط سرمايشي و نبود آب بود.
وي افزود: قرار شد مساله سرمايش از سوي شهرداري پيگيري شود و آب معدني در اين سالن بدون دريافت هزينه اي در ميان ناشران و مراجعه کنندگان توزيع شود.
وي درباره پرسشي مبني بر چگونگي زيرساخت هاي شهر آفتاب براي برگزاري نمايشگاه کتاب گفت: انتظار مي رفت که شهرداري تهران در جهت توسعه زيرساخت هاي شهر آفتاب اقدامات و تعهدات خود را انجام مي داد ولي متاسفانه اين اتفاق صورت نگرفت.
وي درباره پرسش ديگري مبني بر ديدار اخير خود با نمايندگان بانک شهر ادامه داد: ديدار ما با مديران عامل بانک هاي ملي، صادرات، آينده و شهر و جمعي از شرکت هاي سرمايه گذاري و برخي بيمه ها براي سرمايه گذاري بانک ها و شرکت ها در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر بود.
وي افزود: بر اساس اين ديدار به اين تفاهم رسيديم که با بانک هاي بزرگ از جمله ملي، صادرات، آينده و شهر و با چند شرکت با مجموعه سرمايه گذاري مانند سازمان بازنشستگي و بيمه رازي شرکتي را در سرمايه گذاري در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر ثبت شود و در بورس هم اين امر پذيرفته شد که از روزهاي آينده پذيره نويسي آن آغاز مي شود.
صالحي اميري گفت: هدف از تشکيل اين شرکت اين است تا بتوانيم بخشي از منابع موجود در حوزه هاي بانک ها بيمه ها و بخش خصوصي را به سمت اقتصاد فرهنگ و هنر و سرمايه گذاري در حوزه هاي سينما، نشر، چاپ، تئاتر، نقاشي و هنرهاي تجسمي سوق دهيم تا بر اساس شعار سال که از سوي مقام معظم رهبري نامگذاري شده است بخشي از اولويت هاي ما در حوزه اشتغال و توليد محقق شود.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره پرسشي مبني بر تغيير محل برگزاري نمايشگاه کتاب از شهر آفتاب به محل ديگري گفت: هر تصميمي درباره تغيير محل برگزاري نمايشگاه با محوريت معاونت امور فرهنگي وزارتخانه و موسسه نمايشگاه هاي فرهنگي ايران خواهد بود. در حال حاضر تصميمي بر تغيير اين محل نداريم.
وي در عين حال تصريح کرد: معتقدم تغيير محل برگزاري نمايشگاه کتاب به مصلحت نيست و شهر آفتاب با توجه به فضاي گسترده و زيرساخت هاي آن مناسب ترين محل با هدف برگزاري نمايشگاه ها است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پايان گفت: من به جاي شهردار تهران بابت آب گرفتگي سالن هاي نمايشگاه که ناشي از باران بود از ملت و ناشران عذرخواهي مي کنم. اين سختي ها حتي در زير ساخت هاي دايمي نمايشگاه نيز وجود داشت و انتظار مي رفت شهرداري به رفع نوقص بپردازد اما متاسفانه به تعهدات خود عمل نکرد و اميدوارم خسارات وارده به ناشران از سوي آن پرداخت شود.
وي در عين حال تاکيد کرد: انتظار داريم مسوولين شهرداري صداي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را بشنود زيرا تداوم اين وضعيت در ميزان استقبال مردم و ناشران از نمايشگاه تاثيرگذار خواهد بود.

۹۶/۰۲/۱۹
۲۲:۰۶

اعلام برنامه سه دیدار از هفته اول لیگ کشتی

برنامه سه دیدار از هفته اول دور رفت رقابت‌های لیگ کشتی آزاد و فرنگی باشگاه های کشور اعلام شد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز؛رقابت‌های لیگ باشگاه‌های کشتی کشور با حضور ۱۰ تیم در رقابت‌های کشتی آزادبرگزارخواهدشد.
 
بر اساس برنامه در کشتی آزاد گروه الف: از هفته اول مسابقات هیأت کشتی مرند ۲۶ اردیبهشت ازساعت 18ميهمان ستارگان کاشان است.
 
در گروه یک ليسگ کشتی آزاد تيمهاي بیمه رازی جویباررعد پدافند تهران ستارگان کاشان هیأت کشتی مرند و هیأت کشتی کرمانشاه شركت دارند.
 
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۴۶

استخدام‌های روز ‌سه‌شنبه 19 اردیبهشت 96

 
استخدام منشی خانم
دعوت به همکاری شرکت بیمه پاسارگاد
دعوت به همکاری فروشگاه اینترنتی زنبیل
استخدام شرکت چارگون
استخدام در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي
استخدام شرکت نیل گام سفر آلما
استخدام شرکت توسعه صنایع غذایی هرمس

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۰۸

مهم‌ترین عوامل توسعه دربازار سرمایه

عضو هیات‌مدیره بیمه دانا افزایش نقدینگی را یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه بازار سرمایه کشور ذکر کرد و تسهیل فرآیند رشد بازار سرمایه را محصول آن دانست.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )،سعید شیرزادی گفت: کمبود نقدینگی در بازار سرمایه منجر به رشد الاکلنگی می‌شود. مفهوم آن، این است که با کمبود نقدینگی بازده یک صنعت بالا می‌رود و همزمان بازده صنعت دیگر پ ایین می‌آید و می‌توان آن را به حرکت الاکلنگ تشبیه کرد. به عبارتی یک صنعت مثبت می‌شود و روز دیگر صنعتی دیگر و می‌توان آن را رشد با حرکت الاکلنگ دانست. نتیجه این روند آن است که بازار متوازن رشد نمی‌کند، تامین مالی به کندی انجام می‌شود و آن طور که انتظار می‌رود، پول جدیدی به بازار وارد نمی‌شود. شیرزادی با اشاره به اهمیت تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از طریق بازار سرمایه گفت: معتقدم همچنان بازار پول حاکم است و هنوز بازار سرمایه به جایگاه واقعی خود نرسیده است. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو برای حل مساله کاهش زمان توقف برخی نمادها پیشنهاد کرد اگر در یک سهم خاص، گزارش‌های مالی به صورت دوره‌ای به نهاد ناظر نرسید، نماد بازگشایی شود اما نهاد ناظر به سهامدار تاکید کند مسوولیت ریسک ناشی از اطلاعات منتشر شده متوجه خود سهامدار است. به نوشته سنا،عضو هیات‌مدیره بیمه دانا در پاسخ به سوالی درخصوص تغییرات احتمالی حجم مبنا و دامنه نوسان اظهار داشت: تا زمانی که بورس در اختیار فعالان حرفه‌ای قرار نگرفته باشد یا تفکر مراجعه به تحلیلگر بازار سرمایه فراگیر نشده باشد، رفع کامل محدودیت دامنه نوسان می‌تواند ریسک‌هایی به همراه داشته باشد اما با این حال در صورت بررسی دقیق و کارشناسی علمی، اعمال دامنه نوسان پویا میزان ریسک داد‌وستد را کم خواهد کرد. وی فراگیر شدن تفکر مراجعه به تحلیلگر بازار سرمایه، افزایش عمق بازار و حرفه‌ای شدن فعالان بورس را مستلزم فرهنگ‌سازی و تبیین ادبیات بازار سرمایه دانست و پیشنهاد داد: می‌توان در دانشگاه‌ها دوره‌های کارشناسی و در مدارس یک درس تحت عنوان «آشنایی با نهاد ناظر بورس» ایجاد کرد.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۸:۴۹

بیمه ها غایبان نمایشگاه بزرگ نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

یکی از دلایل تعلل بیمه گران اتکائی برای ورود به بازار ایران نرخ شکنی در بیمه نامه های مهندسی است به طوریکه برایشان این نحوه نرخ دهی قابل باور نیست/باید از سوی شرکتهای بیمه سرویس مشاوره مدیریت ریسک به بیمه گزاران ارایه شود و این در خصوص بیمه گزاران بزرگی مانند صنایع نفت گاز و پتروشیمی بیشتر مشهود است.

به گزارش ریسک نیوز،بيست و دومين نمايشگاه نفت،گاز، پالايش و پتروشيمي ؛ امسال نيز همانند سال هاي گذشته با حضور فعالان عرصه نفت و انرژي از16 ارديبهشت ماه در حال برگزاري است ، گردهمایی بزرگی از فعالان نفت و انرژی و البته صنایعی چون فولاد و کشاورزی و ... که حضور فعال خارجی ها کاملا در آن مشهود است.
 د رحالی که به نظر می رسد این نمایشگاه  می تواند جهت تبادل آراء و مذاکرات جهت همکاری های مختلف مثمر ثمر باشد ؛ اما حضور کمرنگ بیمه گران در این گردهمایی سالانه کاملا احساس می شود این درحالی است که گره خوردن صنعت بیمه با صنایع مختلف امری بدیهی است و شاید این نمایشگاه می توانست محلی باشد برای تعاملات سازنده بیمه گران با صنابع بالادستی کشور نه فقط جهت جذب پرتفوی که برای ایجاد تضارب آراء در حوزه مدیریت ریسک ، ایمنی و ...
البته شاید بتوان گفت جای خالی برخی شرکتهای زیر مجموعه صنعت بیمه مانند ارزیابان خسارت و ... نیز در این گردهمایی بزرگ خالی به نظر می رسد.
در میان 29 شرکت بیمه ای تنها چهار شرکت خصوصی آسیا ، پارسیان ، نوین و ملت  و شرکت بیمه دولتی ایران در این نمایشگاه سالانه حضور دارند.
ثابت ، مدیر بیمه های مهندسی و طرح های خاص به خبرنگار ریسک نیوز در خصوص علل شرکت بیمه نوین در بيست و دومين نمايشگاه نفت،گاز، پالايش و پتروشيمي گفت :طبق برنامه عملیاتی که در سال 95 طراحی کرده ایم حضور فعالی و مستقل در بیمه های انرژی هدف گذاری شده است.
وی با بیان اینکه این  نمایشگاه برای بیمه نوین به عنوان یک بازار بالقوه محسوب می شود ، اذعان داشت:در سالهای گذشته معمولا قراردادهای بیمه نوین به صورت اشتراکی با شرکتهای بزرگتر بوده اما در نظر داریم ضمن حفظ تعامل با شرکتهای دیگر بیمه ای در این زمینه به صورت مستقیم و پررنگ تر حاضر شویم در این راستا بدنه شرکت را به لحاظ نیروی کارشناسی تقویت کردیم.
ثابت با بیان اینکه در تلاشیم تا پرتفوی خود را در حوزه بیمه های انرژی و مهندسی توسعه دهیم ، گفت: با رفع تحریم ها در نظر داریم قرار داد اتکایی با شرکتهای خارجی نیز داشته باشیم اگر چه که هنوز تحریم ها به طور کامل بخصوص در حوزه مراودات مالی رفع نشده است.
به گفته وی طبق هدف گذار ها در تلاشیم سهم بیمه نوین در بیمه های انرژی را تا سقف 6 درصد افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه اهمیت تعامل شرکتهای بیمه در دوران تحریم ها با ایجاد کنسرسیوم متشکل از هشت شرکت بیمه ای خود را نشان داد ، گفت: در سالی که گذشت خسارات متعدد اتش سوزی زیان بسیاری را بر شرکتهای بیمه تحمیل کرد که این تعامل شرکتهای بیمه ای در قالب کنسرسیوم توانست تا حدود زیادی بار مالی بیمه ها را تعادل بخشد اگر چه که  نگهداری ریسک در داخل کشور خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت .
ثابت با تاکید بر اینکه نگهداری ریسک در داخل بار مالی زیان را متحمل بیمه ها کرده ، عنوان داشت: در خسارت بوعلی 90 میلیون یورو معادل 360 میلیارد تومان زیان وارد شد این د رحالی است که کل پرتفوی انرژی صنعت بیمه در طول یکسال به 300 میلیارد تومان هم نمی رسد و این خسارت بار مالی زیادی را بر دوش این شرکتها قرار داد د رحالی که اگر این ریسک به خارج منتقل می شد فشار بر صنعت بیمه کاسته می شد.
به گفته وی نگهداری ریسک ها د رداخل کشور در حال حاضر بزرگترین خطری است که صنعت بیمه را تهدید می کند و  هر چند دولت صندوق ملی اتکائی را ایجاد کرد اما اگر امکان واگذاری اتکائی به خارج وجود داشت می توانستیم ریسک های داخلی را تامین مالی کنیم.
ثابت با اشاره به معضل نرخ شکنی در بیمه های مهندسی اذعان داشت: یکی از دلایل تعلل بیمه گران اتکائی برای ورود به بازار ایران نرخ شکنی در بیمه نامه های مهندسی است به طوریکه برایشان این نحوه نرخ دهی قابل باور نیست
به گفته این مقام مسوول در بیمه نوین در برخی موارد مانند بیمه های ساختمان انقدر نرخ نازل است که محال است بیمه گر خارجی حاضر به همکاری باشد.
وی تصریح کرد: البته این شیوه نرخ دهی در میان مدت پاسخگو نخواهد بود چرا که اگر چه که سهم بازار افزایش می یابد اما به دلیل ارایه نرخ پایین،  حق بیمه کاهش می یابد و این نحوه عملکرد به مرور خود را به صورت زیان انباشته در صورتهای مالی نشان خواهد داد .
به گفته وی ارایه نرخ پایین در بیمه های مهندسی در حالی است که ما طی سال گذشته خسارت اتش سوزی زیادی در ساختمانهای بلند مرتبه داشتیم.
وی معتقد است تداوم نرخ شکنی در حوزه بیمه های مهندسی شرکتهای بیمه را به سراشیبی سقوط خواهد رساند.
ثابت در پاسخ به اینکه چرا شرکتهای بیمه به وظیفه خود که کنترل و مدیریت ریسک و ورود به ایمنی سازی است عمل نمی کنند گفت: یکی از وظایف اصلی صنعت بیمه ایمن سازی و مدیریت ریسک است و تا این فاکتورها رعایت نشود نمی توان انتظار شرایط برد برد برای بیمه گر و بیمه گذار را داشت اما متاسفانه در سالهای اخیر مدیران بیمه ای مدام در حال تغییر هستند و از انجا که ثبات مدیریتی وجود ندارد دیدگاهها کوتاه مدت است در دیدگاه کوتاه مدت هم بیشتر افزایش پرتفوی به هر قیمت مد نظر است تا اهداف بلند مدتی چون مدیریت ریسک و فرهنگ سازی جهت ایمنی .
به گفته وی  پیاده سازی مدیریت ریسک نیازمند داشتن نگاه بلند مدت است
وی ضمن انتقاد از ولع افزایش سهم بازار در شرکتهای بیمه ای گفت: مهم سهم بازار نیست بلکه مهم ان است که شرکت بیمه چه میزان سود برای سهامدار رقم می زندو
دکتر سامانی ، کارشناس مدیریت ریسک و بیمه  که در غرفه بیمه ایران با خبرنگار ما سخن گفت نیز در این زمینه اذعان داشت :  یکی از راهکارهای مدیریت ریسک در صنایعی چون نفت و گاز و پتروشیمی و پالایشگاهها اخذ پوشش های بیمه ای است ا ما متاسفانه چه در صنایع مختلف وچه در صنعت بیمه پیاده سازی  فرایند مدیریت ریسک مبهم و در عین حال مغفول است  که معمولا جای خالی مدیریت ریسک  در ارایه خدمات به بیمه گزاران از سوی شرکتهای بیمه به چشم می خورد.
 به گفته وی باید از سوی شرکتهای بیمه سرویس مشاوره مدیریت ریسک به بیمه گزاران ارایه شود و این در خصوص بیمه گزاران بزرگی مانند صنایع نفت  گاز و پتروشیمی بیشتر مشهود است.
این کارشناس مدیریت ریسک  ضمن اینکه بر تفکیک واژگان بیمه ای و مدیریت ریسک تاکید کرد، اذعان داشت:. این گردهمایی فرصتی است تا شرکتهای بیمه بتوانند با شرکتهای قدر نفتی ارتباط برقرار کنند اما یک زبان مشترک پایه بین بیمه گر و بیمه گزار وجود ندارد.
سامانی اذعان داشت : اکثر شرکتهای  حاضر در این نمایشگاه بیمه نامه هایی به زبان انگلیسی به انها ارایه می شود اما  با توجه به اینکه ضعف ترجمه واژگان در حوزه بیمه گری وجود دارد ، در ایجاد زبان مشترک دچار مشکل می شویم.
به گفته وی به نظر می رسد سندیکا و پژوهشکده بیمه باید در زمینه ترجمه وازگان بیمه ای و انطباق آن با شرایط داخلی فعالیت کنند.
سامانی افزود: البته فعالیت هایی شده اما به نظر می رسد کافی نیست.
 یک کارشناس بیمه انرژی بیمه ملت نیز در نمایشگاه سالانه نفت ، گاز و پتروشیمی ضمن اشاره به اهمیت صنعت د رصنایع بالادستی از جمله اکتشاف و تولید و صنایع پایین دستی اعم از پالایشگاه نفت و گاز  استگاههای تقوبت و تقللی فشار و پایانه های نفتی و کشتی های نفت کش در حوزه بیمه های باربری موثر است.
ریسک های نفت و گاز از پر همیت ترین ریسک های کش.ر ماست و با توجه به نفت خیزبودن اسران و فراوانی صنایع مرتبط با نفت اهیمت دارند.
شرکتهای بیمه پوشش دهنده انواع بیمه های اموال ریسک های حفاری امتشافات و تلید و صنایع بالادستی مثل پلایشگاهه  و صنلیع دیگری مانند پتروشیمی هستند بنابراین حضورشان در این نمایشگاه ضروری است این در حالی است حضور موثری نداشه اند و
امسال هم از پر بازددی ترین دوره های این نمایشگاه ب.ده و حدود 720 شرکت داخلی و خارجی شرکت کردند
 
غرفه بیمه ایران
 
 
غرفه بیمه پارسیان
غرفه بیمه نوین
حضور ابتکار در غرفه بیمه نوین
 
 
غرفه بیمه ملت
حضور چشمگیر شرکتهای نفتی خارجی
گستره پالایشگاهها در کشور
 
غرفه ماشین الات خارجی و اتش نشانی

۹۶/۰۲/۲۰
۰۸:۳۱

منبع آزمون های بیمه در قالب ویرایش جدید انتشار یافت

کتاب اصول، مقررات و رشته های بیمه ای در قالب ویرایش جدیدی از کتاب "جامع آموزش بیمه" به عنوان منبع اصلی آزمون های صنعت بیمه منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه، این اثر علمی - آموزشی مرجعی ارزشمند برای کارشناسان و علاقه مندان و همچنین داوطلبان آزمون نمایندگی، کارگزاری و ارزیابی خسارت بیمه ای قلمداد می شود.
این گزارش می افزاید: این کتاب که به سفارش بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و توسط پژوهشکده بیمه تهیه شده است، اطلاعات کاملی از اصول اساسی بیمه، مقررات و رشته های بیمه را ارائه می نماید و در دو جلد تدوین شده است که در جلد اول به مباحث کلیات و اصول بیمه، اصول مدیریت ریسک، فرایند صدور بیمه نامه، فرایند پرداخت خسارت، قوانین و مقررات بیمه ای، بازاریابی و در جلد دوم آن به بیمه های عمر، بیمه های درمان، بیمه های حوادث، بیمه های آتش سوزی، بیمه بدنه اتومبیل، بیمه های مهندسی، بیمه های مسئولیت، آیین نامه ها، قانون بیمه شخص ثالث و بیمه های باربری پرداخته شده است.
علاقه‌مندان براي تهیه این كتاب می‌توانند به پژوهشکده بیمه واقع در سعادت‌آباد- میدان شهيد تهراني مقدم- خیابان سرو غربی نرسیده به میدان قیصر امین‌پور (شهرداری سابق)، پلاك 43 مراجعه نمايند. همچنين خريد مجازي اين كتاب از طريق مراجعه به آدرس http://bookstore.irc.ac.ir/ امكان پذير است.

منابع دیگر:
 • ریسک نیوز
 • آیین
 • دنیای بانک
۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۳۹

سرمایه اتکام ۲۰۳ میلیارد تومان شد

دنیای بانک: سرمایه شرکت بیمه اتکایی امین با نماد بورسی اتکام، با ثبت در اداره ثبت شرکت ها، به صورت رسمی دو هزار و ۳۰ میلیارد ریال شد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده شرکت بیمه اتکایی امین در روز 17 مهر ماه سال گذشته، افزایش سرمایۀ این شرکت از مبلغ یکهزار و 550 میلیارد ریال به ‌مبلغ دوهزار و 30 میلیارد ریال افزایش یافت که این افزایش سرمایه در روز یکشنبه 18 اردیبهشت ماه 96 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.
بر اساس این گزارش، افزایش سرمایه بیمه اتکایی امین از دو محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 438 میلیارد و 892 میلیون ریال و از محل اندوخته مبلغ 41 میلیارد و 108 میلیون ریال محقق شده است.
شرکت بیمه اتکایی امین به‌ عنوان اولین شرکت بیمه اتکایی خصوصی کشور اجازه تاسیس خود را در تاریخ 10 فروردین ماه 82 از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخذ کرد و بر اساس قانون تاسیس موسسات بیمه غیر دولتی در تاریخ 11 تیرماه همان سال تحت شماره ۱۶۷۲در واحد ثبت شرکت‌های کیش به ثبت رسید.
شرکت های بیمه ایران، آسیا، البرز، دانا، ایران معین و معلم و شرکت های سرمایه گذاری خارجی ایران، سرمایه گذاری صباتامین و توسعه کسب و کار سبا سهامداران شرکت بیمه اتکایی امین هستند که مصطفی کیایی مدیریت عاملی این شرکت را بر عهده دارد. نقدینه

منابع دیگر:
 • نقدینه
 • ایستانیوز
۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۰۶

در گفتگو با رئیس الذاکرین ، عضو هیات مدیره بیمه آرمان عنوان شد؛ گزارشی از روند وصول مطالبات معوق بیمه آرمان / چالش نظارت بیمه ای ؛ نوش دارو پس از مرگ سهراب

تیم جدید در حالی شرکت بیمه آرمان را تحویل گرفت که این شرکت مطالبات معوق بالایی بالغ بر بیش از دو برابر سرمایه ثبتی داشت که عمده این مطالبات نیز مربوط به دو خودروساز بزرگ ، بانک مسکن و ... بود و این امر نشان می دهد که در واقع طی این سالها هیچ نظارت موثری بر عملکرد شرکت ، شعب و نمایندگی ها صورت نگرفته بود.

به گزارش ریسک نیوز ، هادی رئیس الذاکرین ، عضو هیات مدیره بیمه آرمان ، طی گفتگویی ضمن تاکید بر لزوم نظارت پیشگیرانه در صنعت بیمه گفت: طی این سالها عمدتا زمانی نهاد نظارتی ورود پیدا کرده که دیگر کار از کار گذشته است در این راستا این سوال در ذهن متبادر می شود که چرا نهاد ناظر جهت حل چالشی که مربوط به مثلا سال 92 بوده ، به موقع وارد عمل نشده است.
رئیس الذاکرین افزود: علاوه بر اینکه بر نحوه نظارت نهاد ناظر به دلیل عدم ورود به موقع نقد وارد است ، خود شرکتهای بیمه نیز بر فرایند مالی و عملکردی خود نظارت چندانی ندارند و فقط بر نظارت روی ستاد متمرکز هستند این د رحالی است که در بسیاری مواقع در شعبه ، نمایندگی و ... در شهرستان ها تخلفاتی واقع می شود که عملا بیمه گر از ان غافل است .
عضو هیات مدیره بیمه آرمان با بیان اینکه اگر نظارتهای داخلی در شرکتهای بیمه افزایش یابد به نوعی سبب ایجاد تعامل گسترده با نهاد نظارتی خواهد شد؛ تصریح کرد : متاسفانه یکی از ضعف های صنعت بیمه این است که به دلیل گستره جغرافیای شرکتهای بیمه ، نهاد نظارتی نمی تواند نقش خود را ایفا کند اما اگر شرکتهای بیمه در این زمینه با نهاد ناظر وارد تعامل و همکاری شوند به طوریکه واحد های نظارتی رخود شرکتهای بیمه تقویت شود نتیجه بهینه ای خواهد داشت و این امر سبب تعامل .و همکاری سازنده شرکتهای بیمه و نهاد ناظر می شود.
این عضو هیات مدیره بیمه آرمان با تاکید بر اینکه زمان ورود تیم جدید به شرکت بیمه آرمان در سال 95 عملا نظارتی در مجموعه وجود نداشت ، اذعان داشت : تیم جدید در حالی شرکت بیمه آرمان را تحویل گرفت که این شرکت مطالبات معوق بالایی بالغ بر بیش از دو برابر سرمایه ثبتی داشت که عمده این مطالبات نیز مربوط به دو خودروساز بزرگ ، بانک مسکن و ... بود و این امر نشان می دهد که در واقع طی این سالها هیچ نظارت موثری بر عملکرد شرکت ، شعب و نمایندگی ها صورت نگرفته بود.
به گفته هادی رئیس الذاکرین شرکتی که 5 سال از تاسیسش می گذشت هنوز واحدی تحت عنوان وصول مطالبات نداشت و درحالیکه این شرکت قرارداد های بزرگی با خودروسازان داشته ، سهم اتکائی اجباری بیمه مرکزی ، نیروی انتظامی ، بهداشت و ... را نیز داده و حتی خسارت هم پرداخت کرده؛ اما حق بیمه ای دریافت نکرده است.
وی ضمن ارایه گزارشی از چگونگی وصول مطالبات شرکت بیمه ارمان تصریح کرد: مطالبات ایران خودرو وصول شد ، از سایپا نیز مبالغی دریافت شده اما هنور بخشی باقی مانده است .
به گفته وی رقمی حول و حوش 60 تا 70 درصد از مطالبات معوق تا کنون با ایجاد کمیته وصل مطالبات وصول شده و در مقابل سپرده های بیمه ارمان را افزایش دادیم.
وی با اشاره به دیگر اقدامات این شرکت بیمه ای از راه اندازی واحدی به نام مدیریت نظارت بر شعب و نمایندگان خبر داد و افزود: این واحد دائم در شعب مستقر است و تعامل لازم میان شعب و ستاد را ایجاد می کند.
رئیس الذاکرین با تاکید بر اینکه همچنان با وضعیت مطلوب فاصله داریم ، متذکر شد : توانستیم پرتفویی که در سال 94 تولید شده را در سال 95 هم محقق کنیم علی رغم اینکه شرکت در وضعیت گذر و گذار قرار داشت و مشکلات سهامداری و مطالبات معوق گریبانگیر شرکت بود.
وی با بیان اینکه در ترکیب پرتفوی بیمه آرمان چرخشی ایجاد شده ، عنوان داشت: سهم خود را در دو رشته زیان ده ثالث و درمان کاهش دادیم به طوریکه حدود 36 درصد در ثالث و رقمی بالغ بر 19 درصد در بیمه درمان کاهش پرتفوی داشتیم در مقابل سهم رشته ها ی باربری، مسئولیت ، مهندسی و ... افزایش یافته است.
این عضو هیات مدیره بیمه آرمان با بیان اینکه در بدو ورود تیم جدید بیمه ارمان با کمبود نقدینگی شدیدی روبرو بود ، اذعان داشت : با وصول مطالبات معوق کمبود نقدینگی را جبران کردیم و مقداری از جریان نقدینگی ازین طریق تامین شد از طرفی یکسری بیمه نامه های جاری داشتیم که قراردادهای خوبی بود و ازین طریق توانستیم حق بیمه مطلوبی تامین کنیم.
وی در ادامه خبر داد: مرکزی را تحت عنوان توسعه فروش بیمه نامه های زندگی راه اندازی کردیم و در این راستا تلاش می کنیم که محصولات جدیدی هم ارایه کنیم.
این مقام بیمه آرمان با تاکید بر اینکه به دنیال ایجاد طرحهای نوین در شرکت آرمان هستیم، گفت : در نظر داریم استارت اپهای بیمه ای را کلید برنیم در این راستا مذاکراتی با دانشگاه کار افرین صورت گرفته است.

منابع دیگر:
 • بیمه صنعت نفت
۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۰۶

نخستین جایزه ملی مسئولیت های اجتماعی شرکت ها به بیمه ایران رسید

صدای صنعت-شرکت بیمه ایران به عنوان نخستین شرکت بیمه ای کشور« لوح برتر مسئولیت های اجتماعی بنگاه های اقتصادی ایران» را کسب کرد.
این جایزه برای نخستین دوره خود، پس از ارزیابی کارشناسان دبیرخانه دائمی از فعالیت ها وفرایندهای جاری بیمه ایران و در حضور "بولتون" مسئول شبکه مسئولیت اجتماعی اتحادیه اروپا وجمعی از مسوولان کشوری به شرکت سهامی بیمه ایران اهدا شد .
این همایش وجایزه ویژه آن با هدف معرفی مسئولیت اجتماعی شرکتی و تبیین اهمیت آن در نظام مدیریتی سازمان‌ها ، تقویت و توسعه روابط سرمایه‌گذاران، بهبود فضای کسب و کار کشور از دید سرمایه‌گذاران خارجی و نهادهای بین‌المللی تدارک شده است .
تبادل اطلاعات و همفکری به منظور مشخص کردن چالشها ، فراهم کردن زمینه حرکت شرکتهای ایرانی به سمت تدوین گزارش های مسئولیت اجتماعی ، ارائه تجارب بنگاه های اقتصادی در مسئولیت اجتماعی ، تقویت همکاری بین بخشی میان بنگاه های اقتصادی و سازمان های مردم نهاد ، فراهم کردن زمینه استفاده بنگاه ها از بستر فرهنگی و اجتماعی کشور و روشهای خلاقانه و نو در پیشبرد اهداف تجاری خود از دیگر اهداف تعریف شده برای این جایزه ملی است که همایش آن در مرکز همایش های وزارت راه وشهر سازی برگزار شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۹:۰۲

تخفیف های ویژه بیمه پاسارگاد به مناسبت اعیاد شعبانیه

عصر اعتبار- شرکت بیمه پاسارگاد به مناسبت اعیاد پربرکت شعبانیه و ولادت با سعادت حضرت قائم (ع) از تاریخ 16 تا 31 اردیبهشت ماه اقدام به اعطای تخفیف ویژه نموده است.

به گزارش پایگاه خبری« عصر اعتبار »، گفتنی است، عموم هموطنان گرامی در سراسر کشور به منظور خرید بیمه نامه بدنه اتومبیل و بیمه نامه های آتش سوزی مسکونی و آتش سوزی غیرصنعتی می توانند با مراجعه به شعبه ها و نمایندگی های این شرکت در سراسر کشور از تخفیف شعبانیه برخوردار شوند.
کلیه هموطنان گرامی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، دسترسی به نشانی شعبه ها و نمایندگی ها در سراسر کشور به پایگاه اطلاع رسانی بیمه پاسارگاد www.pasargadinsurance.ir مراجعه نمایند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۵۱

بیمه آسیا دیه جانباختگان یورت را پرداخت میکند

خبرهای بانکی ـ مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: مدیرعامل بیمه آسیا در نامه ای به استاندار گلستان رسما آمادگی این شرکت را برای پرداخت دیه به جان باختگان حادثه معدن آزادشهر اعلام کرد.

به گزارش خبرهای بانکی ، سعید مازندرانی گفت: اولیای دم همه کارگران جانباخته در حادثه انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر علاوه بر دریافت حقوق و مستمری؛ دیه کامل عزیزان خود را تا سقف 210 میلیون تومان پس از صدور گواهی انحصار وراثت دریافت می کنند.
وی افزود: شرکت زغال سنگ آزادشهر بیمه مسوولیت مدنی دارد لذا کارگران معدن تا سقف 40 نفر زیرپوشش بیمه حوادث نزد شرکت آسیا هستند که درپی تماس تلفنی وزیر تعاون از محل معدن با مدیرعامل بیمه آسیا مقرر شد در کوتاه ترین زمان دیه این عزیزان پرداخت شود.
وی ادامه داد: کارگران معدن آزادشهر زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی هم بوده اند هر چند پیمانکار بدهی هایی در این رابطه دارد اما با توجه به دستور صریح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت حقوق و مستمری بازماندگان آنها بر اساس ضریب مشاغل سخت و زیان آور تمام و کمال پرداخت می شود.
وی بیان داشت: شرکت زغال سنگ آزادشهر خصوصی است اما دستگاههای دولتی خود را متعهد می دانند برای کاهش رنج و آلام بازماندگان کارگران اقدام کنند هرچند همانطور که رییس جمهوری اشاره داشتند؛ جان افراد با هیچ چیز قابل جبران نیست.
وی اضافه کرد: بر این اساس رویکرد وزارت تعاون این است که ضمن کمک به سوابق بیمه ای کارگران جانباخته؛ سایر کارگران را که در پی تعطیلی معدن بیکار شده اند از حقوق بیمه بیکاری برخوردار کند.
وی یادآور شد: علاوه بر پرداخت حقوق و مستمری خانواده کارگران جانباخته و پرداخت دیه کامل آنها؛ کمک های دیگری نیز به بازماندگان خواهد شد که در مرحله اول و با دستور وزیر تعاون به خانواده های جانباختگان 15 میلیون تومان بابت هزینه های کفن و دفن پرداخت می شود که تاکنون چند مورد انجام شده است.
وی ابراز داشت: همچنین در اجرای دستور رییس جمهوری دیگر مشکلات خانواده های کارگران جا باخته نظیر کارگرانی که خانه نداشته اند از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد رسیدگی قرار گرفته و حل مشکل خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان بیان داشت: هم اکنون تیم تخصصی مرکب از کارشناسان خبره دستگاههای ذیربط مشغول بررسی علل حادثه انفجار معدن آزادشهر هستند که پس از اتمام کار و نهایی شدن جزئیات علت حادثه؛ موضوع به قوه قضائیه برای رسیدگی ارسال خواهد شد.
در همین پیوند مدیرکل روابط عمومی استانداری گلستان به ایرنا گفت: مدیرعامل بیمه آسیا در نامه ای به استاندار گلستان رسما آمادگی این شرکت را برای پرداخت دیه به جان باختگان حادثه معدن آزادشهر اعلام کرد.
علی یازرلو با تسلیت مجدد به بازماندگان این حادثه گفت: جان عزیز کارگران قابل جبران نیست و مسوولان دولتی با شریک بودن در غم بازماندگان تلاش می کنند رنج و آلام آنان را کاهش دهند.
حادثه انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر که ظهر چهارشنبه هفته گذشته رخ داد؛ در مجموع 35 کشته و افزون بر 73 مصدوم برجا گذاشته است.
منبع: ایرنا
تاریخ خبر: ۱٣۹٦/٠۲/۲٠ ٠۹:٠٣:۵٦

۹۶/۰۲/۲۰
۱۰:۱۵

صنعت بیمه بیشترین توجه را به شبکه فروش داشته است / شبکه فروش یکی از مهمترین عوامل کنترل ریسک هستند

دکتر بیژن صادق مدیر عامل شرکت بیمه دانا با تأکید بر ضرورت تعامل هر چه بیشتر نمایندگان با ارکان شرکت گفت: طی سالهای اخیر صنعت بیمه بیشترین توجه را به شبکه فروش داشته است و این مهم در بیمه دانا نسبت به گذشته پر رنگ تر شده و درصدد هستیم که از توان نمایندگان در پیشبرد اهداف شرکت بیشتر استفاده شود.
به گزارش پایگاه خبری آدینه نو به نقل از روابط عمومی بیمه دانا، در نشستی که با حضور نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل، اعضای هیأت مدیره، معاونین مدیر عامل و برخی مدیران بیمه دانا در ساختمان مرکزی این شرکت برگزار شد، رؤسای انجمن های حقیقی و حقوقی با طرح مسائل مربوط به شبکه فروش و همچنین ارائه راهکارهای پیشنهادی بر تعامل بیش از پیش با صف و ستاد شرکت تأکید کردند.
بنابراین گزارش، در این نشست دکتر صادق با تأکید بر ضرورت تعامل هر چه بیشتر نمایندگان با ارکان شرکت گفت: طی سالهای اخیر صنعت بیمه بیشترین توجه را به شبکه فروش داشته است و این مهم در بیمه دانا نسبت به گذشته پر رنگ تر شده و درصدد هستیم که از توان نمایندگان در پیشبرد اهداف شرکت بیشتر استفاده شود. با توجه به جایگاه مهم نمایندگان رئیس کل بیمه مرکزی نیز بر استفاده از ظرفیت های موجود در شبکه فروش تأکید دارند.
وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به پتانسیل نمایندگان با تجربه، جوان و پر انرژی باید در راستای سودآوری شرکت، شبکه فروش تلاش خود را در جهت جذب پرتفوهای غیر شخص ثالث و درمان صرف کنند. چرا که در حال حاضر دو رشته مذکور از رشته های زیان ده صنعت هستند.
نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل بیمه دانا در ادامه با تأکید بر تجمیع امور بیمه ای در قراردادهای عمده خاطر نشان کرد: تجربه نشان می دهد که قراردادهایی که به صورت تجمیع جذب می شوند. هم دارای نسبت خسارت مناسبی هستند و اینکه کنترل ریسک آنها آسان تر خواهد بود. بدیهی است در تجمیع امور بیمه ای حضور نمایندگان توانمند می تواند در ارائه خدمات بهینه به بیمه گزار مؤثر باشد. ارکان شرکت باید از شبکه فروش به عنوان یکی از مهمترین عوامل کنترل ریسک حمایت کرده و تعاملات را با این حوزه بیشتر کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۲۰:۰۹

مديرعامل بانک تجارت خبرداد: آمادگي بانکداران ايراني براي برقراري ارتباط با بانک‌هاي بين‌المللي

خبرگزاري آريا-مديرعامل بانک تجارت با اعلام اينکه با بهبود فضاي کسب و کار بانک‌هاي ايراني آماده برقراري ارتباطات بيشتري با بانک‌هاي بين‌المللي هستند، گفت: البته ايران در حال حاضر با اکثر بانک‌ها و کارگزاري‌هاي دنيا ارتباط فعال دارد.
به گزارش خبرگزاري آريا، محمد ابراهيم مقدم درباره فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران گفت:‌ بانک‌ها بايد با توجه به اينکه واسطه وجوه هستند، راهي را در پيش بگيرند تا ارتباط با بانک‌ها و تامين کنندگان مالي بين المللي دوباره برقرار شود.
مديرعامل بانک تجارت افزود: البته همکاري در صحنه بين الملل نيازمند برقراري ارتباط‌ات بانکي و قوانين حقوقي است. بخش حقوقي مرتبط با قوانين هر کشوري است که اين قوانين جنبه بين المللي دارد و خوشبختانه ايران از اين نظر در سطح جهاني با مشکلي مواجه نيست.
وي اظهارداشت: اما در زمينه ارتباط مالي و فاينانس، بخشي از مشکل ما از داخل کشور است زيرا با توجه به شرايط فعلي اقتصاد کشور، متقاضيان برقراري ارتباط با عرصه بين الملل کم است.
وي افزود: ايران در حال حاضر با اکثر بانک‌ها و کارگزاري‌هاي دنيا ارتباط فعال دارد اما همين دليل عدم وجود متقاضي و فعال اقتصادي براي برقراري ارتباط دليل اصلي اين موضوع است.
مديرعامل بانک تجارت با اشاره به اينکه اول بايد شرايط توليد و تجارت در کشور حل شود، گفت: پيش از اين در سال هاي گذشته به دليل اينکه فعالان اقتصادي متقاضي برقراري ارتباط بودند، ارتباط با بانک‌ها و موسسات بين‌المللي وجود داشت و هم اکنون هم اگر فضاي کسب و کار بهبود يابد بانک‌ها آماده برقراري اين ارتباط هستند

۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۱۰

زراعتي در بازديد از شعب استان مرکزي: کارکنان شعب نقشي بي‌بديل در پيشبرد اهداف بانک صادرات ايران دارند

خبرگزاري آريا-سياوش زراعتي، مديرعامل بانک صادرات ايران در ادامه بازديدهاي سرزده خود از شعب بانک، به همراه جمشيد جام‌خانه مشاور اجرايي مديرعامل و معاون شعب و بازاريابي به استان مرکزي سفر و از شعب ميدان آزادي ساوه (٢٢٩٣)، تفرش (٢٤٣) و فراهان (٤٠٠٨) بازديد و ضمن گفت‌وگو با همکاران و شنيدن پيشنهادها و مسائل آن‌ها، رهنمودهاي لازم را براي پيشبرد اهداف عاليه بانک ارائه کرد.
به گزارش خبرگزاري آريا،مديرعامل اين بانک در اين بازديد که دوشنبه ١٨ ارديبهشت‌ماه انجام شد، در جمع کارکنان شعبه ميدان آزادي ساوه حضور يافت و ضمن آشنايي از نزديک با روند اجراي امور در اين واحد بر اهميت نقش همکاران در پيشبرد اهداف تأکيد کرد.
وي در اين ديدار با اشاره به لزوم همراهي کارکنان صف اظهار داشت: کارکنان شعب نقشي بي‌بديل در پيشبرد اهداف بانک صادرات ايران دارند و بر خود لازم مي‌دانم که ضمن حضور در واحدهاي صف از دغدغه‌ها و مسائل آن‌ها آگاه و از پيشنهادها و نظرهاي آن‌ها در پيشبرد برنامه‌هاي بانک بهره‌مند شوم و از ساير مديران شبکه بانک نيز مي‌خواهم که از شعب و واحدهاي زيرمجموعه خود بازديد کنند.
مديرعامل بانک صادرات ايران در اين ديدار با تأکيد بر آراستگي ظاهري شعب گفت: نظافت و تميزي ظاهري شعب و محيط اطراف آن، پوشش و لباس و... و برخورد خوب و با محبت با مشتريان ضروري است.
مديرعامل بانک صادرات ايران در ادامه بازديدهاي سرزده خود در جمع کارکنان شعبه تفرش (٢٤٣) حضور يافت.
وي در اين ديدار با اشاره به لزوم همراهي کارکنان اظهار داشت: کارکنان برنامه‌سازان اصلي بانک هستند و لازم است با ارائه پيشنهاد و نظرات خود، مديران را در برنامه‌ريزي و پيشبرد اهداف بانک ياري رسانند.
زراعتي در اين بازديد بر اهميت جذب منابع جديد و ارزان‌قيمت، حفظ مشتريان موجود و جذب مشتريان جديد تاکيد کرد و برنامه‌ريزي و تلاش همکاران براي افزايش سودآوري شعب در سال جاري را خواستار شد.
مديرعامل بانک صادرات ايران همچنين در اين بازديد به موضوعاتي همچون مکان‌يابي مناسب دستگاه‌هاي خودپرداز، اصلاح ساختار منابع و مصارف شعب، رسيدگي به وضعيت جابجايي مسئولان و کارکنان شعب و نظارت بيشتر مسئولان حوزه‌ها تأکيد کرد.
مديرعامل بانک صادرات ايران همچنين در بازديد از شعبه فراهان (٤٠٠٨) بر وصول مطالبات و رعايت بهداشت اعتباري تاکيد کرد و نظارت مستمر حوزه‌ها بر پرونده‌هاي اعتباري و مطالباتي، تعيين تکليف دستگاه‌هاي پايانه‌ فروش ناکارآمد و جذب منابع ارزان‌قيمت خواستار شد.
وي در پايان اين ديدارها ضمن تاکيد بر تجهيز منابع ارزان‌قيمت، مديريت هزينه‌ها، جذب منابع جديد و بازگرداندن مشتريان قديمي از تلاش همکاران شعب ميدان آزادي ساوه (٢٢٩٣)، تفرش (٢٤٣) و فراهان (٤٠٠٨) تقدير نمود

۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۱۰

حمايت بانک پارسيان از نخستين مسابقات بين المللي گلف کاپ صلح و دوستي

خبرگزاري آريا-با حمايت بانک پارسيان ، نخستين مسابقات بين المللي گراميداشت قهرمان فقيد گلف مرحوم شهباز حسين پور با نام کاپ صلح و دوستي از امروز 17 ارديبهشت ماه آغاز شد .
به گزارش خبرگزاري آريا،در نخستين مسابقات بين المللي گراميداشت قهرمان فقيد گلف مرحوم شهباز حسين پور با نام کاپ صلح و دوستي پنج کشور لبنان، ايران، بنگلادش، پاکستان و افغانستان به همراه هشت تيم داخلي  در اين دوره از مسابقات حضور داشته  و با يکديگر به رقابت مي پردازند .
اين مسابقات که براي نخستين بار در سطح جهاني در کشور برگزارمي شود ، پيشينه اي برگزاري  موفق چهارده دوره در داخل کشور را داشته و از امساال مسابقات گلف يادواره زنده ياد شهباز حسين پور در سطح يک تورنمنت بين المللي برگزارشده است . لازم به ذکر است که مسابقات گلف جهاني موفق به کسب سهميه المپيک شده و از اين دوره المپيک در مسابقات خواهد بود .

۹۶/۰۲/۱۹
۱۸:۵۶

انتقاد از بازار آشفته سودهای بانکی

بنیان‌گذار بانک سامان از آشفتگی بازار سودهای بانکی انتقاد کرد و از مسئولان بانک مرکزی خواست تا در این باره با بانک‌های خاطی و قانون‌شکن برخورد جدی کند.

الله‌وردی رجایی سلماسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آنا با بیان اینکه همه بانک‌ها باید مصوبه بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی را رعایت کنند، گفت: اگر همه بانک‌ها دستورالعمل بانک مرکزی درباره نرخ سود را رعایت کنند، هیچ پولی از بانک‌ها خارج نخواهد شد.
وی اظهار کرد: متاسفانه برخی بانک‌ها در ارایه سود به سپرده‌های خود رقابت ناسالم با بانک‌های دیگر دارند و همین امر هم موجب شده تا برخی بانک‌ها سپرده‌های خود را از دست دهند.
این کارشناس ارشد بانکی تصریح کرد: اگر بانکی سقف ارایه سود سپرده‌های بانکی را رعایت نکرد، بانک مرکزی باید با آن برخورد کند. به طور مثال می‌تواند مدیرعامل و یا اعضای هیات مدیره بانک ر ابرکنار کند تا سایر بانک‌ها هم رعایت مقررات را مورد توجه قرار دهند.
وی تاکید کرد: امیدوارم پس از انتخابات هم این مسائل پیگیری و مشکلات بازار سودهای بانکی به تدریج حل و فصل شود.
رجایی سلماسی بیان کرد: ایراد کنونی بانک‌ها در پرداخت سود بیش‌تر به نوع بنگاه‌داری آنهااست. متاسفانه در این زمینه رقابت خوبی وجود ندارد؛ در حالی که هر بانک باید به تناسب توان خود، سود به مشتریانش اختصاص دهد.
وی ابراز کرد: بانک نباید از سود سهامدارانش برای بالا بردن نرخ سود سپرده خود استفاده کرده تا در نهایت سپرده بیش‌تری را جذب کند. این یک ایراد اساسی برای سیستم بانکی است.
مدیرعامل و رئیس هیات مدیره سابق بانک سامان عنوان کرد: اکنون نرخ تورم در کشور تک‌رقمی است با این حال بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌های بانکی را 15 درصد اعلام کرده است در حالیکه نرخ سود بالای 20 درصد هم در برخی بانک‌ها رویت می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۰:۵۴

خدمات بانک ملی به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل می‌شود

در قالب پنجره واحد، شعبه‌‎ای از بانک ملی ایران در صندوق نوآوری و شکوفایی افتتاح شد.

به گزارش ایسنا طی برگزاری مراسمی شعبه بانک ملی در صندوق نوآوری و شکوفایی افتتاح شد.
در این مراسم علاوه بر افتتاح شعبه بانک ملی ایران در پنجره واحد که به صورت مشترک از سوی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و نیز مدیرعامل بانک ملی ایران انجام گرفت، تفاهم‌نامه همکاری بین این دو دستگاه اقتصادی به امضای دو طرف رسید.
در این تفاهم‌نامه ارتقاء و گسترش همکاری‌های صندوق و بانک ملی با رعایت قوانین و مقررات پولی و بانکی از طریق ارائه خدمات الکترونیکی بانکداری به شرکت‌های دانش‌بنیان مورد توجه قرار گرفته است.
دکتر بهزاد سلطانی، رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم افتتاح شعبه بانک ملی ایران در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان فضای تنفس اقتصاد دانش بنیان هستند و نقش آنها در تولید و اشتغال بسیار اثربخش و واقعی است.
در این مراسم همچنین حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران با ابراز رضایت از ایجاد یک بخش مستقل به نام پنجره واحد که عهده‌دار انجام امور بانکی، بیمه‌ای، مشاوره‌ای، کارت بازرگانی، شرکتی در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان است، اظهار کرد: بانک ملی ایران گام‌های مهمی را درجهت دانش‌بنیان شدن و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان برخواهد داشت.
وی تاکید کرد: ارائه وام‌های ترجیحی به شرکت‌های دانش‌بنیان ازجمله اقدامات بانک ملی برای حمایت از این نوع شرکت‌ها است.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۰۰

معرفی شعب برتر بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

شعب برتر بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در استان سمنان معرفی شدند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، علی‌اکبر رضاییان مدیر شعب استان سمنان، پس از ارزیابی عملکرد شعب تحت مدیریت خود طی جلسه‌ای در ساختمان سرپرستی، ۵ شعبه برتر استان را معرفی کرد.
وی تبلیغات محیطی گسترده طی دو مرحله در سال ۹۵، شرکت در کلیه نشست‌های مرتبط با سیستم مالی و بانکی استان، حضور موثر در جلسات کمیسیون هماهنگی بانک‌ها و ارائه نقطه نظرات بانک و همچنین شرکت و حمایت از ورزش و ورزشکاران در مسابقات و همایش‌ها را از جمله دلایل رشد منابع استان دانست و  خواستار تداوم این فعالیت‌ها شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۴۷

بخشودگی سود تسهیلات کمتر از 250 میلیون ریال در بانک کشاورزی

در اجرای تبصره 35 قانون بودجه سال1395و دستورالعمل  ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، جزئیات بخشودگی سود و وجه التزام مشتریان بانک کشاورزی که بدهی آنان کمتر از 250 میلیون ریال (25 میلیون تومان) است، اعلام شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مشتریانی که برابر با دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تسویه نقدی اصل بدهی خود اقدام کنند، سود و وجه التزام بدهی آنان بخشوده می‌شوند.
بر اساس این گزارش ملاک اصلی محاسبه اصل بدهی، آخرین قرار داد منعقد شده بین بانک و مشتری بوده و فقط یک پرونده تسهیلاتی مشمول استفاده از این قانون می‌شود.
خسارت دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه، بدهکارانی که از تسهیلات مسکن روستایی استفاده کرده‌اند و همچنین آن دسته از آسیب‌دیدگان حوادث غیرمترقبه که بدهی آنان استمهال شده، در اولویت  هستند و سایر بدهکاران بخش کشاورزی مشمول این قانون در اولویت‌های بعدی قرار دارند.
بدهکارانی که مشمول این قانون می‌شوند، می‌توانند با مراجعه به شعب این بانک در سراسر کشور، نسبت به تسویه بدهی خود اقدام کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۴۹

اعلام نتایج مسابقه دانش‌آموزی «امید آینده» از سوی بانک آینده

اسامی برندگان مسابقه «امید آینده»، ویژه کودکان و نوجوانان دانش‌آموز از سوی بانک آینده اعلام شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بانک آینده اعلام‌کرد: این بانک با هدف تشویق دانش‌آموزان در زمینه ترسیم چشم‌انداز آینده خود و تقویت طرز تلقی آینده‌نگری در آن‌ها، به‌عنوان نسل آینده‌ساز کشور، مسابقه‌ی با عنوان «امید آینده» طراحی کرد.
این مسابقه، در بازه‌زمانی 15 اسفندماه سال 1395 لغایت 5 اردیبهشت‌ماه سال 1396 و در 4 حوزه متنوع شامل: نقاشی و انشانویسی (دوست داری در آینده چه‌کاره شوی؟)، عکاسی (شبیه آینده‌ات شو!) و طراحی ابزار برای آینده، به‌مرحله اجرا در آمد که طی اطلاع‌رسانی صورت‌پذیرفته از طریق تارگاه امید آینده و دیگر شبکه‌های اجتماعی بانک آینده (اینستاگرام و کانال تلگرام بانک)، مجموعاً بالغ بر 273 نفر به دور ارزیابی در مسابقه راه یافتند.
بر همین اساس، پس از بررسی‌های کارشناسانه و طی فرآیند داوری آن‌ها، آثار ارسالی از سوی 96 نفر از شرکت‌کنندگان، به‌عنوان آثار برتر انتخاب و به برندگان خوش‌شانس آن، جوایز نفیسی شامل: 6 دستگاه پلی‌استیشن(4) و تعداد 90 کارت‌هدیه به‌مبلغ 5 (پنج) میلیون ریال تعلق گرفت.
برای اطلاع از اسامی برندگان این مسابقه، شرکت‌کنندگان  می‌توانند به وب سایت امید آینده یا سایت رسمی بانک آینده  مراجعه کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۰۳

برگزاری دومین قرعه‌کشی جشنواره باشگاه پذیرندگان بانک سپه

مراسم قرعه‌کشی دومین جشنواره باشگاه پذیرندگان بانک سپه در روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، دومین جشنواره باشگاه پذیرندگان بانک سپه از ۲۷ آذرماه ۹۵ و همزمان با میلاد مسعود رسول مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و امام جعفرصادق (ع) آغاز شد و تا پایان فروردین‌ماه ۹۶ ادامه داشت.
در این جشنواره به ۳۸۰ نفر از اعضای باشگاه به قید قرعه جوایزی اهدا می‌شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توان به وب سایت باشگاه مشتریان این بانک مراجعه کرد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۲۳

افتتاح دفتر کارگزاری بانک گردشگری در شهر نجف اشرف عراق

دفتر کارگزاری بانک گردشگری در شهر نجف اشرف عراق افتتاح شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، در مراسمی که با حضور «صادق طاهری»، رییس هیئت مدیره و «محمد ربیع‌زاده»، قائم مقام بانک گردشگری برگزار شد، طاهری با اشاره به اهمیت تعاملات بانک گردشگری در کشور عراق گفت: این کارگزاری خدمات به زائران را سرعت می‌بخشد و نشان‌دهنده فعالیت مطلوب بانک در حوزه ارزی و ریالی است.
همچنین «مهدی رضائی»، معاون امور مالی بانک در گزارشی گفت: بانک گردشگری علاوه بر توسعه خدمات در داخل کشور به دنبال ایجاد شبکه گسترده خدمات الکترونیک در کشور عراق در راستای خدمات رسانی هرچه بیشتر به زائران گرامی است.
در حاشیه افتتاح دفتر کارگزاری بانک گردشگری در شهر نجف، مقامات عالی این بانک با «علی العلاق» رئیس‌کل بانک مرکزی عراق دیدار و زمینه فعالیت های مشترک را بررسی کردند.
در این دیدار طرفین با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مطلوب در کشور عراق، اظهار امیدواری کردند که بستر فعالیت‌های بیشتر و سود ده از طریق همکاری‌های متقابل و تسهیل در هماهنگی‌های جاری فی مابین دو کشور فراهم شود.
افتتاح این دفتر، در راستای برنامه توسعه خدمات بین‌المللی و استفاده از ظرفیت‌های جدید حوزه بانکداری صورت می‌گیرد.

۹۶/۰۲/۱۹
۲۰:۳۱

مانع تراشی بانکهای دولت یازدهم برای طرح دولت نهم و دهم

در حالی برای دریافت سود سهام عدالت، وارد کردن شماره شبای حساب مشمول در سامانه الزامی است که به گفته مشاور خصوصی‌سازی در جلسه ستاد ساماندهی سهام عدالت همکاری نامناسب برخی بانکها و موسسات اعتباری مطرح شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ مطابق مصوبه شورای عالی اصل 44 قانون اساسی سازمان خصوصی‌سازی موظف است با توجه به پایان مهلت 10 ساله تسویه اقساط سهام عدالت نسبت به ارایه صورتحساب مشمولان اقدام کند و سود این سهام را از امسال به حساب آنها واریز کند.
از این رو مرحله دوم ساماندهی سهام عدالت سی‌ام فروردین امسال آغاز شده است که بر اساس آن مشمولان می‌توانند با مراجعه به سامانه این سهام به نشانی www.samanese.ir به اعلام شماره شبای 24 رقمی حساب بانکی خود همراه با IR اولیه بپردازند.
همچنین حداکثر مشمولان دریافت سود سهام عدالت 47 میلیون و 200 هزار نفر هستند، زیرا از 49 میلیون و 200 هزار نفری که در طرح سهام عدالت حضور داشتند، حدود 2 میلیون نفر را متوفیان تشکیل می دهند که در آینده درباره نحوه واریز سود این دسته از مشمولان اطلاع رسانی می شود.
بر این اساس مشمولان سهام عدالت می‌توانند با مراجعه به شعب بانکهای عامل، استفاده از دستگاههای خودپرداز بانکی یا استفاده از اینترنت بانک و تلفن بانک به دریافت شماره شبای حسابهای خود بپردازند.
از این رو مشمولان پس از ثبت اطلاعات خود باید 15 روز بعد از آن، بار دیگر به سامانه مراجعه کنند تا اگر مشکلی وجود نداشت، اطلاعیه سازمان خصوصی سازی برای آنها ارسال شود.
همچنین اگر شماره شبای بانکی وارد شده مربوط به فرد مشمول نباشد و یا مربوط به حسابی باشد که به هر دلیلی در شبکه بانکی مسدود شده باشد یا فعال نباشد، از طریق سامانه سهام عدالت یا ارسال پیامک به فرد اعلام می شود.
بر اساس این گزارش؛ در حالی برای دریافت سود سهام عدالت، وارد کردن شماره شبای حساب مشمول در سامانه الزامی است که به گفته مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی در جلسه ستاد ساماندهی سهام عدالت همکاری نامناسب برخی بانکها و موسسات اعتباری با طرح ساماندهی سهام عدالت مطرح شده است.
همچنین در این جلسه مقرر شد در نامه ای به بانکهای عامل دارای تعامل ضعیف با سامانه سهام عدالت، اخطار داده و از آنها درخواست همکاری مناسب تر شود.
به گفته مشاور سازمان خصوصی سازی بانک هایی که تعامل مطلوب با سهام عدالت نداشته باشند، در صورت تداوم همکاری نکردن مناسب، به مردم معرفی می شوند.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۰۱

رونمایی از نظام‌نامه جامع بانکداری قرض الحسنه و حمایت‌های اجتماعی بانک انصار

نظام نامه جامع بانکداری قرض الحسنه و برنامه عملیاتی قرارگاه حمایتهای اجتماعی در بانک انصار رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر آیت اله ابراهیمی مدیرعامل بانک انصار در نخستین همایش سراسری مدیران بانک پیش ازمراسم رونمایی در سخنانی «نظام نامه جامع بانکداری قرض الحسنه بانک انصار» را حاوی اقدامات راهبردی این بانک در مسیر ترویج سنت نیکوی قرض الحسنه و افزایش پرداخت نظام‌مند تسهیلات آن به آحاد مردم دانست.
وی گفت:: این نظام نامه به منظور توسعه عدالت، حمایت از محرومان، مشارکت در امور عام المنفعه و با هدف گسترش فعالیت‌های بانک نسبت به وظایف ذاتی خود تدوین شده است.
مدیرعامل بانک انصار با اشاره به اهمیت و جایگاه مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه بانکداری اظهار داشت: بانک انصار به عنوان بانکی پیشرو در خدمت به جامعه و ارزش‌های آن، الگوی مناسبی در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی است و تأسیس «قرارگاه حمایت‌های اجتماعی» با یاری خداوند متعال فعالیت‌های اجتماعی این بانک را گسترش و عمق خواهد بخشید.
ابراهیمی افزود: این قرارگاه با حضور جمعی از مدیران باتجربه بانک راه اندازی شده است و بنا دارد به موضوع‌ها ومحورهای مربوط به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی بپردازد و با سیاستگذاری و تدابیر لازم وهمراستا با اقتضائات اقتصادمقاومتی، بانکداری بدون ربا و بانکداری مقاوم، خدمات اجتماعی بانک انصار را توسعه بخشد.
وی در ادامه به تشریح شرایط اقتصادی و نقش شبکه بانکداری و اقدامات بانک انصار در وضعیت کنونی پرداخت و تصریح کرد: بانک انصار برپایه ارزش‎های انقلابی و مسئولیت‌های اجتماعی خود ضمن رعایت کامل قوانین ومقررات بانک مرکزی؛ رتبه اول شفافیت اطلاعات بانک‌های بورسی کشور و رتبه‌های بالا بین بانک‌های کشور را به خود اختصاص داده و در حوزه قرض الحسنه و اقتصادمقاومتی نیز جایگاه برتر را به دست آورده است.
ابراهیمی افزود: بانک‌ها برای نقش آفرینی در اقتصادمقاومتی باید به نظام کارمزدی و خدمات ارزش‌آفرین روی آورند و تلاش کنند ضمن رونق اقتصادی و تقویت بخش‌های واقعی اقتصاد و فعالیت‌های تولیدی و اشتغال‌زا، خود را از گرداب افزایش سود به سپرده‌ها نجات دهند و با همکاری با یکدیگر به حل معضلات عدیده اقتصاد کشور کمک کنند.
مدیرعامل بانک انصار در ادامه یادآور شد: بانک‌ها با توجه به توانمندیهای خود وامکان نقش آفرینی در جهت افزایش رفاه همه بخش‌های جامعه می‌توانند اثر گذار باشند؛ بنابراین باید با تأکید بر مدیریت جهادی، پیروی از موازین شرعی و بانکداری بدون ربا، راه رونق اقتصادی کشور را باز کنند.
ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات بانک انصار به منظور رعایت نرخ سود ابلاغی بانک مرکزی به سپرده‌ها و تلاش برای حل ریشه‌ای مسائل بانکداری اشاره و اضافه کرد: ما هر جا در دفاع از ارزش‌ها و منافع عمومی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی پایداری و استقامت نشان داده ایم، خدای متعال عنایات و رحمت خود را شامل حال ما کرده است.
بنابر این گزارش، در سال‌های اخیر توجه به مسئولیت‌های اجتماعی از سوی سازمان‌ها و نهاد‌ها افزایش یافته درحالی که بانک انصار از همان ابتدای تبدیل شدن به یک بانک خصوصی در سال ۱۳۸۹ نقطه عطفی در فعالیت‌های خود ایجاد و مسئولیت‌های اجتماعی را به شکلی ویژه در دستور کار قرار داده است.
این اقدامات شامل ساخت مدارس در نقاط محروم، کمک به آزادی زندانیان معسر، مشارکت در فعالیت‌های موسسات خیریه، کمک به بیمارستان‌های تخصصی، حمایت از برنامه‌های متعدد فرهنگی، پزشکی، معنوی، علمی، ساخت خانه‌های بهداشت در مناطق محروم، تهیه جهیزیه و اقلام برای خانواده‌های مستمند و پرداخت وام قرض الحسنه به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و افراد نیازمند است.
در همین راستا و به منظور گسترش فعالیت‌های حوزه مسئولیت‌های اجتماعی، بانک انصار از سال گذشته اقدام به برنامه ریزی و تدوین فرآیند‌های مرتبط با ایجاد "قرارگاه حمایت‌های اجتماعی بانک انصار" کرده است.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۵:۱۰

وزیر اقتصاد: بدهی دولت به بانک‌ها در حال سازمان‌دهی است/ 10 هزار میلیارد تومان بدهی بانک‌ها پرداخت می‌شود

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بدهی دولت به بانک‌ها در حال سازمان‌دهی است و به‌زودی 10 هزار میلیارد تومان دیگر پرداخت خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان سمنان، علی طیب‌نیا ظهر امروز در جمع شماری از مدیران اقتصادی شهرستان شاهرود اظهار داشت: در ۹ ماهه اول سال ۹۵ به رشد اقتصادی 11.6 درصدی رسیده‌ایم که قطعاً درآمدهای نفتی هم در آن بی‌تأثیر نبوده است.
طیب‌نیا ادامه داد: درآمدهای نفتی چیز بدی نیست؛ آنچه بد است، شیوه استفاده از این درآمد است؛ در سال گذشته رشد اقتصادی ما در تمام بخش‌ها به‌جز بخش ساختمان مثبت شد.
وی تصریح کرد: سال ۹۶ سالی است که باید رونق اقتصادی در تمام بخش‌های کشور رسوخ کند؛ ما ثبات را در عرصه اقتصادی حاکم کردیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: برای جبران 20 درصد درآمد ملی طی سال‌های پیش از ۹۲ باید بیشتر تحمل کرده و انتظار بکشیم.
طیب‌نیا بیان کرد: الآن در شرایطی هستیم که اولویت برنامه‌هایمان را به بهبود محیط کسب‌وکار، اصلاح نظام بانکی کشور و برنامه‌های بلندمدت متمرکز کرده‌ایم.
وی تصریح کرد: بدهی دولت به بانک‌ها در حال سازمان‌دهی است و در سال گذشته، 13 هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است و به‌زودی 10 هزار میلیارد تومان دیگر پرداخت خواهد شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در ابتدای روی کار آمدن دولت 400 هزار میلیارد تومان بدهی داشتیم و آنچه باعث آسیب‌پذیری می‌شود، وابستگی به نفت است.
طیب‌نیا بیان کرد: در سال ۹۵ ما ۱۱۳ هزار میلیارد تومان مالیات گرفته‌ایم که تنها 60 هزار میلیارد تومان آن را به شهرداری‌های کشور داده‌ایم.
وی گفت: طی دو سال اخیر و با مبارزات و اقدامات انجام‌شده، واردات قاچاق از ۲۵ به ۱۲ میلیارد دلار رسیده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در تراز تجاری غیرنفتی کشور طی دو سال اخیر برای اولین بار در تاریخ ایران صادرات بر واردات ارجحیت یافته است.
انتهای پیام/2249/م30/

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۲۱

شهردار کلان شهر کرج تاکید کرد:  سرمایه بانک شهر متعلق به مردم و شهرداری های‌ کشور است 

شهردار کرج با تاکید براینکه بانک شهر در سال‌های اخیر زیر نظر بانک مرکزی و طبق مقررات عمومی قانون تجارت و مقررات بانکداری فعال بوده،گفت: سرمایه این بانک متعلق به مردم و شهرداری‌های‌ کشور است.

به گزارش خبرگزاری مهر،  علی ترکاشوند شهردار کلان‌شهر کرج، ضمن بیان مطلب فوق افزود: شهرداری تهران همانند سایر شهرداری کلانشهرها و برخی شهرهای دیگر، یکی از  سهامدارن این بانک است و تنها ۱۰ درصد سهام این بانک را در اختیار دارد و با این توضیحات تصور اینکه بانک شهر متعلق به شهرداری تهران بوده،  یک باور غلط است.
وی با اشاره به میزان ۷ درصدی سهام شهرداری کلانشهر کرج در بانک شهر افزود: بانک شهر متعلق به تمام شهرداری های شهرهای کشور است و طی چند سال گذشته این بانک توانسته بسیاری از نیازهای شهرداری‌های کشور را رفع کند و فعالیت این بانک محدود به پایتخت یا شهر خاصی نیست.
شهردار کلان‌شهر کرج در ادامه تصریح کرد: همکاری شهرداری کلان شهر کرج با  بانک شهر و استفاده از تسهیلات این بانک نیز نقش به‌سزایی در پیشرفت پروژه‌های عمرانی و فرهنگی مرکز استان البرز داشته است.  
ترکاشوند با تاکید بر اینکه هم اکنون بانک شهر، اصلی‌ترین حامی پروژه‌های شهری کلانشهرهاست، گفت: شهرداری کرج به عنوان یکی از سهامداران عمده بانک شهر، بر ارتقاء تعامل و مشارکت با این بانک در راستای خدمت رسانی بیشتر و بهتر  به شهروندان تاکید دارد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۳۶

پوپولیسم با عدد و رقم

دکتر فرخ قبادی
نقل است حاکمی مردی را به هزار ضربه شلاق محکوم کرد. مرد گفت ای حاکم! یا نمی‌دانی شلاق چیست یا نمی‌دانی هزار چقدر است. این حکایت انتخابات در ایران است؛ زیرا برخی چنان وعده‌های رنگ به رنگ می‌دهند که گویی از عملکردها، منابع و هزینه‌ها خبر ندارند. سنت وعده‌های حداکثر و عملکرد حداقلی در ادوار مختلف انتخاباتی ایران تکرار شده اما در دوره اخیر طرح برخی وعده‌ها در مقایسه با گذشته بالاتر از تصور است.
برای مثال یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری وعده داده طی چهار سال «درآمد ملی» کشور را دو و نیم برابر کند. به احتمال قریب به یقین، در این وعده یا نسبت به مفهوم «درآمد ملی» سوء‌تفاهم وجود دارد یا اطلاع و آگاهی از نرخ‌های قابل‌تحقق رشد سالانه این متغیر وجود نداشته است. البته در مقام پاسخگویی برخی به عملکرد نامزد محترم در عرصه مدیریتی خود اشاره کرده‌اند؛ اما باید تصریح کرد در شهرداری یک شهر، هنگامی که درآمدها پاسخگوی هزینه‌ها نباشد، معمولا با افزایش هزینه پروانه ساخت، عوارض نوسازی یا فروش تراکم، درآمد را بالا می‌برند. اما «درآمد ملی» را نمی‌توان با این‌گونه ترفندها افزایش داد. از برخی جزئیات که بگذریم، بالا بردن «درآمد ملی»، نیازمند افزایش همان معیار آشنای «تولید ناخالص داخلی» (GDP) است که بالا رفتن سالانه آن (به قیمت‌های ثابت) رشد اقتصادی نامیده می‌شود.
حال سوال این است که آیا ممکن است بتوان تولید ناخالص داخلی کشور ما را در مدت چهار سال، دو و نیم برابر کرد؟ یک محاسبه ساده نشان می‌دهد چنین دستاوردی نیازمند نرخ رشد اقتصادی نزدیک به 26 درصد در سال است. آیا می‌توان انتظار نرخ رشد سالانه 26 درصدی در ایران را برای چهار سال متوالی، واقع‌بینانه دانست؟ پاسخ به این سوال، با هر متر و معیاری که بنگریم، آشکارا منفی است.
واقعیت این است که طی 37 سال گذشته، میانگین نرخ رشد اقتصادی ایران، حدود 8/ 2 درصد در سال بوده و در هیچ سالی هم این نرخ از 7 درصد تجاوز نکرده است. آنچه «معجزه اقتصادی چین» نام گرفته، به یک دوره 30 ساله اشاره دارد که طی آن اقتصاد این کشور رشدی حدود 5/ 10 درصد در سال را تجربه کرده است. سوای این مورد استثنایی و به راستی اعجاب‌آور، هیچ کشوری در چهار دهه گذشته آهنگ رشدی فراتر از این نرخ را برای چند سال متوالی محقق نساخته است.
رشد اقتصادی، سوای ملزومات دیگر، نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. بنابراین می‌توان پرسید که برای تحقق رشد اقتصادی 26 درصد در سال در کشور ما چقدر سرمایه‌گذاری لازم است؟
چندی پیش پژوهشگران «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی» کشور کوشیدند به این پرسش پاسخ دهند که برای تحقق رشد اقتصادی 8 درصد در سال در طول برنامه ششم، چه میزان سرمایه مورد نیاز است؟ (توجه فرمایید که سخن از 8 درصد در سال است نه 26 درصد). یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد تحقق این نرخ رشد، علاوه‌بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های بلااستفاده بنگاه‌ها نیازمند مبلغی بین 155 تا 184 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در هر سال است.
اما همین مطالعه نشان داد که با توجه به میزان پس‌انداز در کشور و درصدی از این پس‌انداز که سرمایه‌گذاری می‌شود، منابع داخلی پاسخگوی این مقدار سرمایه‌گذاری در سال نخواهد بود و نتیجه گرفتند که تحقق نرخ رشد 8 درصدی نیازمند جذب 28 تا 54 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در هر سال است. این در حالی است که در چهار دهه گذشته، اقتصاد ایران سالانه فقط حدود 4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده است.
این پژوهشگران، اصلاح ساختار اقتصادی کشور، افزایش کارآیی موجودی سرمایه، افزایش بهره‌وری و تقویت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، در کنار جذب سرمایه‌گذاری خارجی را برای تحقق نرخ رشد 8 درصدی ضروری دانسته‌اند. اما اگر برای رشد 8 درصدی چنین شرایطی لازم است، نرخ رشد 26 درصدی نیازمند چه پیش‌شرط‌هایی است؟
1- ادعای اینکه اقتصاد کشور ما که طی چهار دهه گذشته نرخ‌های رشدی در محدوده منفی 9/ 6 درصد تا مثبت 7 درصد داشته و میانگین نرخ رشد سالانه آن نیز در این دوره به 3 درصد هم نرسیده، ناگهان و صرفا با یک فرمان، به نرخ رشدی در حدود دو و نیم برابر دوران «معجزه اقتصادی چین» برسد (این روند چهار سال متوالی هم ادامه داشته باشد،) فقط می‌تواند به «کشیدن عکس مار» تشبیه شود.
2- در کنار وعده افزایش دو و نیم برابری درآمد ملی، یکی دیگر از نامزدهای محترم وعده ایجاد 6 میلیون شغل جدید طی چهارسال آینده را داده‌اند. بد نیست بدانیم که طی دوره 30 ساله 1365 تا 1395، براساس آمار رسمی جمعا 12 میلیون و 540 هزار شغل ایجاد شده است که به معنای میانگین 418 هزار شغل در سال است (که اندکی اغراق‌آمیز به‌نظر می‌آید). براساس همین آمار، بیشترین شغل ایجاد شده در این دوره 700 هزار شغل در سال 95 است و رتبه دوم در ایجاد شغل به دوره ده ساله 1375 تا 1384 تعلق دارد که طی آن به‌طور متوسط سالی 680 هزار شغل ایجاد شده است. (براساس همین آمار، در دوره 8 ساله دولت آقای احمدی‌نژاد سالانه فقط 90 هزار شغل ایجاد شده است).
حال نامزدهایی که به‌نظر می‌آید سیاست‌هایشان با همان دوره 8 ساله کذایی تفاوت چندانی نداشته باشد، وعده 5/ 1 میلیون شغل در سال را می‌دهند. براساس برآوردهای موجود، تحقق این امر، با اندکی خوش‌بینی، نیازمند دست کم 200 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در سال است. وقتی بدانیم که این رقم بیش از 50 درصد کل منابع بودجه عمومی دولت در سال 96 است و نیز به 12 برابر میانگین «تشکیل سرمایه ثابت ناخالص» سالانه طی 6 سال اخیر بالغ می‌شود، درمی‌یابیم که این رقم سرمایه‌گذاری تا چه حد رویاپردازانه است. آن هم در شرایطی که دولت با تنگنای مالی شدید دست به گریبان است و بخش خصوصی نحیف و زخم خورده ما نیز توان و تمایل چندانی برای سرمایه‌گذاری ندارد. مدعیان نیز البته توضیح نداده‌اند که قرار است این مبلغ نجومی از کجا تامین شود.
3- در کنار این وعده‌های دست نیافتنی، در مورد یارانه‌ها نیز دست و دلبازی عجیبی نشان داده می‌شود. یکی از نامزدها، با این استدلال که «45 هزار و 500 تومان درحال حاضر ارزش سال 89 را ندارد و امروز در حقیقت این مبلغ باید 150 هزار تومان باشد»، متعهد شده با توجه به افزایش قیمت‌ها، یارانه‌ها را نیز تا سه برابر افزایش دهد و به 150 هزار تومان برساند.» هرگاه بدانیم که همین یارانه‌های پرداختی کنونی نیز خواب از سر مسوولان ربوده و نیز اینکه به گفته نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، بیش از 30 درصد کل یارانه‌های پرداخت شده تا کنون هم از محل بودجه عمومی دولت (و نه اصلاح قیمت حامل‌های انرژی) تامین شده و به کسری بودجه هر ساله دولت دامن زده، پیامد وعده‌های یارانه‌ای دستگیرمان می‌شود.
انگیزه مدعیان از این وعده‌های دست‌نیافتنی روشن است. سرنوشت اقتصاد کشور نیز، چنانچه قرار باشد این وعده‌ها اجرایی شود، با دوران دولت‌های نهم و دهم تفاوت چندانی نخواهد داشت. این سرنوشت البته قابل پیشگیری است. به شرط آنکه تاثیر وعده‌های پوپولیستی دست کم گرفته نشود به‌ویژه برای آفت بی‌تفاوتی رای‌دهندگان بالقوه تدبیر کارسازی اندیشیده شود.
نیوزهاب سیاسی،ge1001،eamar12

۹۶/۰۲/۲۰
۰۶:۵۰

هشدار مدیران اقتصادی کشور به مردم ایران خطرنزدیک است

جهانگیری: سفره روستاییان در دولت گذشته ٣٥ درصدو سفره شهری ها ٢٥ درصد کوچکتر شد سیف رئیس کل بانک مرکزی : اقتصاد ایران تحمل ریسک دوباره ندارد علی طیب نیا وزیر اقتصاد: با صدقه دادن و خدشه‌دار کردن کرامت مردمنمی‌توان فقر را از بین برد

شهروند| وعده‌های غیرکارشناسی برخی نامزدهای انتخاباتی، دیروز هشدار مدیران عالی‌رتبه اقتصادی را به دنبال داشت. مدیرانی که با استناد به آمارهای رسمی معتقدند اقتصاد ایران را از سقوط به دره نجات داده‌اند و حالا وضع کشور به گونه‌ای نیست که تحمل ریسک دوباره داشته باشد. ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی با اشاره به ادعای غیرکارشناسی ٤ و ٩٦درصدی‌ها به «شهروند» گفت: شهرداری هم‌اکنون با ٥ تا ٦‌هزار ‌میلیارد تومان بدهی یکی از بدهکاران دانه درشت بانکی به حساب می‌آید و حالا باید از شهردار تهران پرسید که آیا شهرداری هم جزو ٤ درصدی‌هاست؟
او همچنین تأکید کرد: انتخابات امسال با سال‌های گذشته تفاوت اساسی دارد؛ زیرا مردم دیگر وعده‌های عوام‌فریبانه را جدی نمی‌گیرند چرا که نتیجه آن را در ٨‌ سال گذشته تجربه کرده‌اند. اسحاق جهانگیری هم با تأکید بر این‌که مناقشه هسته‌ای یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های سیاسی جهان بود، اعلام کرد افرادی که حتی یک روز هم سابقه کار اجرایی ندارند، وعده ایجاد شغل به مردم می‌دهند؛ آدم‌هایی که ادعا دارند و سابقه ندارند.
البته محمود حجتی، وزیر کشاورزی هم که این روزها حسابی از آمارسازی رسانه‌های مخالف دولت دلخور است، خطاب به بی‌اخلاقی برخی منتقدان گفت: حیا هم خوب چیزی است! کسی که وزیر سابق کشاورزی بوده و درخواست واردات گندم به مقام معظم رهبری داده است حالا آمده و دولت را وارداتچی خطاب می‌کند؛ دولتی که تراز منفی کشاورزی را مثبت کرده است.
یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های دنیا را حل کردیم
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری که دیروز در مراسم آب و برق‌رسانی به روستاها حاضر شده بود، با بیان این‌که همه قدرت‌های جهان علیه ایران متحد شده بودند، گفت: با اتحاد ملت، مسئولان عاقل و توانا و با حمایت رهبر معظم انقلاب یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های دنیا با گفت‌وگو و مذاکره حل شد. اسحاق جهانگیری افزود: امروز همه ایرانی‌ها را دوست دارند و حاضرند که با ما مذاکره کنند.
جهانگیری یادآور شد: زمانی افشاگری مقامات در این کشور به‌حدی رسیده بود که من نامه‌ای نوشتم که دعوا از فردی گذشته و فرسودگی نهادها شروع شده است و در این دعوای سیاسی مردم چه گناهی کرده‌اند؟
سفره روستایی‌ها در دولت قبل آب رفت
او همچنین گفت: در بدترین شرایط منابع، به مناطق محروم گازرسانی کردیم و موفق شدیم در طول این چند ‌سال بدون این‌که از بودجه دولت اختصاص دهیم، ٩‌هزار روستا را گازرسانی کنیم. او اظهار کرد: گرانی‌های زیادی به کشور تحمیل شده بود و باوجود شعار عدالت و رفع محرومیت که سرداده می‌شد روزبه‌روز وضع قشر ضعیف و روستاییان بدتر می‌شد و سفره مردم روستایی در اثر تورم و رشد منفی اقتصادی در آن سال‌ها بیش از ٣٥‌درصد و سفره شهری ٢٥‌درصد کوچکتر شده بود. جهانگیری افزود: در ‌سال ٩٠ قیمت سکه ٨٤‌هزار تومان بود ولی در پایان دولت دهم به یک‌میلیون و پانصد‌هزار تومان رسید، قیمت دلار که ٨٠٠ تومان بود به حدود ٣٨٠٠ تومان افزایش یافت که این افزایش قیمت در مورد سایر کالاها نیز صادق است.
روزنامه‌ها صداقت داشته باشند
در ‌سال ٩٥ بیشتر از عملکرد هشت ساله دولت مدعی عدالت، به روستاهای کشور آبرسانی کردیم. جهانگیری ضمن اعلام این نکته، ادامه داد: روزنامه‌هایی که دایم به دولت حمله می‌کنند، اگر صداقت دارند، کافی است که نمودار عملکرد وزارت نیرو را در روزنامه‌های خود منتشر کنند تا این موضوع مشخص شود.
ادعا دارید اما سابقه ندارید
معاون اول رئیس‌جمهوری به ادعای برخی برای ایجاد شغل و حل مشکلات کشور اشاره کرد و گفت: کسی که حتی یک روز سابقه اجرایی نداشته است و در زندگی‌اش به روستایی برق نرسانده است، ادعا می‌کند که فلان کار را انجام خواهد داد. باید از این شخص پرسید که آخه برادر من براساس کدام سابقه عملکردی خود چنین وعده‌هایی می‌دهی؟ آدم باید چیزی بگوید که جا داشته باشد؟ این‌که در سخنرانی چیزی بگوید دلیل بر کردن نیست. آیا در مسئولیتی که تاکنون داشته‌ای کارهایی را که باید انجام می‌دادی، انجام داده‌ای؟
شهرداری تهران جزو ٤ درصدی‌هاست
ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی در واکنش به موضوع ٤درصدی‌ها و ٩٦درصدی‌ها که از سوی یکی از نامزدهای انتخاباتی مطرح شده است، به «شهروند» گفت: شهرداری تهران ٥ تا ٦‌هزار‌ میلیارد تومان بدهی به شبکه بانکی کشور دارد و یکی از بدهکاران درشت نظام بانکی کشور، شهرداری تهران است؛ آیا شهرداری تهران یکی از آن ٤درصد است؟
سیف همچنین از گفته‌های برخی نامزدهای انتخاباتی نسبت به شبکه بانکی گلایه کرد و گفت: مطالبی که نامزدها مطرح می‌کنند، بعد سیاسی دارد؛ اما نباید جوانب اصولی و حرمت افراد را نادیده بگیریم.
وی با بیان این‌که باید احترام سرمایه انسانی نظام بانکی را حفظ کرد، گفت: من از بیان ایشان تعجب کردم؛ ایشان مسئولیت شهرداری تهران را دارند و از ایشان انتظار می‌رفت از تلاش‌هایی که بانک‌ها در تأمین پروژه‌های بزرگی که در تهران انجام شده، قدردانی می‌کردند.
سیف گفت: اکنون شهرداری تهران به نظام بانکی بدهکار است و کل تأمین مالی‌ پروژه‌هایی که در تهران انجام شده به گفته خود آقای قالیباف، اگر نظام بانکی مساعدت نمی‌کرد، انجام نمی‌شد.
رئیس بانک مرکزی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی نظیر تأمین اجتماعی، ایران‌خودرو، سایپا یا شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی (مپنا) و مخابرات به‌عنوان مشتریان و تسهیلات گیرندگان نظام بانکی نام برد.
سیف افزود: حدود ٤٠‌درصد تسهیلات نظام بانکی برای ٢٠٠ نفر از اشخاص حقوقی است؛ این تقسیم‌بندی غیر از این‌که یک حرف تبلیغاتی است، چیز دیگری نیست و من انتظار ندارم ایشان چنین حرف‌هایی را بزند که قشر محترم نظام بانکی را با این الفاظ خطاب قرار دهند.
دست در جیب
بانک مرکزی کردند
رئیس بانک مرکزی درباره وعده‌های انتخاباتی نامزدها نظیر چند برابر کردن یارانه و امکان اجرایی‌کردن آن گفت: هر اقدامی در عرصه اقتصاد، یک هزینه‌هایی به دنبال دارد که ابتدا باید این هزینه را برآورد و سپس اقدام کرد.
سیف گفت: تلاطم‌هایی که ابتدای دولت یازدهم در اقتصاد کشور وجود داشت، ناشی از بی‌تدبیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های نامناسب با شرایط اقتصادی کشور در دولت قبل بود.
وی افزود: هر چند قرار بود در زمینه هزینه پرداخت یارانه از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تأمین شود، به دلیل بی‌نظمی در اجرای آن، به دستور وزیر وقت اقتصاد ٧٥٠٠‌میلیارد تومان خلاف قانون از بانک مرکزی برداشت شد که هنوز٥٧٠٠‌میلیارد تومان آن به بانک مرکزی بازنگشته است.
رئیس شورای پول و اعتبار تأکید کرد: این کار یعنی که دولت به‌طور رسمی در جیب بانک مرکزی دست کرد و خلاف قانون برداشت کرد تا بتواند بخشی از کسری بودجه یارانه را تأمین کند.
سیف ادامه داد: نمونه دیگر برداشت ٣‌هزار ‌میلیارد تومان از حساب بانک‌ها به دستور رئیس‌کل بانک مرکزی بود که بدون هیچ دلیلی انجام شد که رئیس‌جمهوری وقت دستور آن را داده بود.
وی گفت: هنوز پرونده این ٣‌هزار‌ میلیارد تومان باز است و بانک‌ها آن را مطالبه می‌کنند.
وی یادآور شد: دیوان محاسبات همان زمان موضوع را بررسی کرد و آن را خلاف دانست و بانک مرکزی تعهد داد که امور مربوط به تسویه‌حساب‌های ارزی آن را انجام دهد.
رئیس شورای پول و اعتبار گفت: همچنین ٣‌میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی به ریال تبدیل شد و ٣٧٠٠‌میلیارد تومان به انجام پروژه‌ها اختصاص یافت.
وی تأکید کرد: این تصمیم‌های غلط آن دوران یکی، دوتا نبود؛ فقط برای مسکن مهر ٤٥‌هزار‌میلیارد تومان در آن زمان خط اعتباری از بانک مرکزی گرفته شده بدون آن‌که هیچ منبعی برای آن باشد و دقیقا به معنی چاپ اسکناس بود که معنی آن این است که در جیب ٨٠‌میلیون نفر جمعیت ایران دست ببرید.
سیف گفت: این برداشت از جیب مردم برای ایجاد مسکن برای اقشار جامعه انجام شد اما آنچه به جای مانده، این است که ١١٧‌هزار واحد آن اصلا متقاضی ندارد.
درآمدهای نفتی ١٠٠‌درصد وصول می‌شود
رئیس‌کل بانک مرکزی درباره وصول درآمدهای نفتی گفت: در زمینه وصول درآمدهای نفتی با توجه به روابطی که با بانک‌های اروپایی نظیر بانک مرکزی ایتالیا و اتریش و دیگر بانک‌های بزرگ برقرار شده، هیچ مشکلی وجود ندارد.
سیف ادامه داد: حتی در رابطه با هند و چین و دیگر کشورها که عمده خریداران نفت ایران هستند، مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
بدون جلب توجه
مستمری فقرا را ٣ برابر کردیم
پرداخت صدقه و یارانه فقر را ریشه‌کن نمی‌کند بلکه کرامت انسانی را زیر سوال می‌برد. این را علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت و اضافه کرد: برای ریشه‌کن کردن فقر باید برای جوانان کار شرافتمندانه و باکرامت ایجاد کرد. او با اشاره به اولین اقدام دولت یازدهم در ‌سال ٩٦ بدون جلب توجه رسانه‌ای، خاطرنشان کرد: میزان پرداختی مستمری افراد زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی در این دولت سه برابر شد.
او همچنین به درآمد ٧٠٠‌میلیارد دلاری هشت‌سال فعالیت دولت‌های نهم و دهم و فروش دست‌کم ١٥٠‌هزار واحد دولتی به ارزش ٤٠٠‌میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: با این وجود، بدهی‌های دولت‌های نهم و دهم به مبلغ ٧٠٠‌هزار‌ میلیارد تومان رسید. وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در دولت نهم و دهم سالانه به‌طور متوسط ١٤هزار شغل ایجاد شد و اقتصاد را با رشد منفی ٧درصد و تورم ٤٠درصدی به کابینه یازدهم تحویل دادند.
حیا هم چیز خوبی است
محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی هم روز گذشته حسابی سروصدا کرد. او گفت: در چند‌ سال گذشته با تمام محدودیت‌هایی که در خط مقدم جهاد کشاورزی وجود داشت توانستیم اقدامات مناسبی را انجام دهیم. روز گذشته محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در نخستین همایش ملی مراکز جهاد کشاورزی بیان کرد: برخی افراد در ستادهای انتخاباتی اطلاعات نادرستی را به مردم القا می‌کنند اما آمار و اطلاعاتی که گمرک اعلام می‌کند خود گواه این است که دولت چه کرده است.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: در زمان ریاست‌جمهوری آقای خاتمی توانستیم در تولید گندم خودکفا شویم. در‌ سال گذشته نیز به لطف خداوند در تولید گندم خودکفا شدیم تا جایی که‌ سال گذشته ذخیره شب عید گندم به ٨,٥‌میلیون تن رسید که همین امر موجب شد به دنبال صادرات مازاد تولید گندم باشیم.
وارداتچی کسانی هستند
که آمار می‌سازند
برخی ما را وارداتچی می‌نامند و می‌گویند واردات از تولید سبقت گرفته است. باید به این افراد بگوییم که در ‌سال ٩٢ تراز تجاری کشور منفی ٨,١‌میلیارد دلار بوده است که در ‌سال ٩٥ به مثبت ٣.٠٩ رسیده است یعنی بیش از ٥‌میلیارد دلار تولید جایگزین واردات شده است. این لقب را باید به کسانی بدهند که با آمارسازی کلاه سر مردم گذاشتند.
وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: خون دل‌های زیادی خورده شد تا پولی که به جیب واردکننده می‌رفت در جیب کشاورز بماند؛ به‌طوری که درآمد گندمکار ٣,٥ برابر‌ سال ٩٢ شده است، حالا ما شدیم ٤درصدی.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: از مهرماه ٨٤ که دولت احمدی‌نژاد مستقر شد تا اردیبهشت ٨٥ در عرض ٦ ماه ٥ بار جلساتی برگزار شد تا تعرفه واردات شکر کاهش یابد و درنهایت تعرفه شکر به صفر رسید. یعنی شکر که در ‌سال ٨٣، ٣٠٣‌هزار تن و در‌ سال ٨٢، ٣١٦‌هزار تن تولید می‌شد به جایی رسید که در ‌سال ٨٥، ٢‌میلیون و ٥٣٧‌هزار تن وارد کشور شد یعنی تولید چغندر از یک‌میلیون و ٢٠٠‌هزار تن به ٥٠٠‌هزار تن رسید. این درحالی است که در‌ سال ٩٤ یک‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تن چغندر قند در کشور تولید شد و این رقم در‌ سال گذشته به یک‌میلیون و ٦٠٠‌هزار تن رسید. حالا دولت یازدهم وارداتچی شده است.
پیر هستیم اما پیرِ درست هستیم
پیر شده‌ایم اما پیر درست هستیم و کم نگذاشته‌ایم. این پاسخی بود که حجتی به انتقادها در مورد سن بالای کابینه روحانی داد و تصریح کرد: خیلی نمی‌خواهم بگویم چه‌کار کرده‌ و چه‌کار نکرده‌ایم یا وضع دولت را چگونه تحویل گرفته و چگونه تحویل می‌دهیم اما اجازه دهید با شما درد دل کنم.
سال‌های سختی پیش روی دولت بود
او با بیان این‌که «به‌عنوان یک ناظر باید اشاره کنم که با وجود همه محدودیت‌ها حمایت خوبی از بخش کشاورزی صورت گرفته است» گفت: در سال‌های ٩٣، ٩٤ و ٩٥ از نظر مالی سال‌های سختی پیشِ روی دولت بود و به‌عنوان یک فرد مطلع که همیشه در جریان امور بوده باید اشاره کنم که در سال‌های ٩٤ و ٩٥ با بیشترین مشکلات مالی مواجه بوده‌ایم اما در بخش آب و خاک کشور بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در این ‌سال انجام شده که این امر به‌گواهی آمار، ارقام و سطح زیر کشت قابل مشاهده است.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: اگر می‌خواهید کشور را اصلاح کنید بیایید و اصلاح کنید. چرا تخریب می‌کنید؟ بنده هیچ ادعایی ندارم اما باید توجه داشت که دیکته نانوشته غلط ندارد و بهتر است که در این ارتباط عملکردها را مقایسه کنیم.
قبلا خارجی‌ها جواب ایمیل ما را نمی‌دادند
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت هم دیروز در مراسم امضای قرارداد و تفاهمنامه دوجانبه بین‌المللی طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران‌خودرو گفت: برخی فکر می‌کنند برجام یک چیزی باید اهدا کند، درحالی‌که برجام فقط موانع پیش رو را برطرف کرده است. قبلا خارجی‌ها جواب ایمیل ما را نمی‌دادند اما امروز وضع فرق کرده است. او با اشاره به این‌که صنعت خودرو اگر می‌خواهد در کلاس جهانی فعالیت کند باید در بحث طراحی و توسعه محصول اقدامات لازم را انجام دهد، اظهار داشت: در یک مقطعی به ما می‌گفتند حتی گلگیر پیکان را هم نمی‌توانیم تولید کنیم اما خوشبختانه چند‌ سال بعد سمند را
تولید کردیم.
ge1001،ekh21

۹۶/۰۲/۲۰
۰۷:۱۷

گفت‌وگوی «قانون» با محمدحسین ادیب، اقتصاددان درباره زمان ورود اقتصاد ایران به رونق و شکوفایی تورم بالا جامعه را دوقطبی می‌کند

رتبه اعتباری ایران پرریسک است و برای تعامل با بانک‌های بزرگ دنیا، باید کم‌ریسک شود
ده‌ها بانک کوچک هستند که حاضرند با ایران کار کنند تا پول ما را به زخم‌های خود بزنند
وقتی عرضه پول بیش از عرضه کالا باشد، اقتصاد با پول کم‌بهره مواجه می‌شود
تورم باعث می‌شود تا پولدار، پولدارتر و فقیر، فقیرتر شود
وقتی بیش از سه سال نرخ بهره کمتر از نرخ تورم باشد، حباب دارایی سرمایه‌ای ایجاد می‌شود
عامل افزایش سنگین قیمت مسکن در دوران احمدی‌نژاد، نرخ بهره کمتر از نرخ تورم بود
وقتی نرخ بهره بیشتر از تورم باشد، همه حباب‌های قیمتی می‌شکند
در سال 90 و 91 افزایش غیرواقعی قیمت‌ها اتفاق افتاد
تا زمانی که افزایش غیرواقعی قیمت‌ها تعدیل نشود، رونقی نیز ایجاد نخواهد شد

نرخ رشد اقتصادی و نرخ تورم، دو شاخصی هستندکه می‌توان گفت در همه کشورها، دغدغه اصلی دولت‌ها محسوب می‌شوند. نرخ تورم پایین، باعث ایجاد ثبات در بازار می‌شود و در سطح جامعه و اقشار مختلف مردم نیز آرامشی نسبی ایجاد می‌کند. نرخ رشد اقتصادی بالا نیز در صورتی که مستمر باشد، به شکوفایی و رونق اقتصادی منجر می‌شود. در کشور ما نیز این دو شاخص جزو اصلی‌ترین دل‌مشغولی‌های دولت‌ها بوده است. حال این مساله که هر دولتی تا چه حد در رشد این شاخص‌ها موفق بوده است را باید در آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی نهادهای رسمی جست‌وجو کرد. همان‌طور که می‌دانید، زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد، نرخ رشد اقتصادی و نرخ تورم در کشور ما از شرایط بسیار فاجعه‌آمیزی برخوردار بود. نرخ رشد اقتصادی حدود منفی هفت درصد و تورم 40 درصدی، چرخ اقتصاد کشور را از حرکت بازداشته بود. همین امر مسئولیت سنگینی را در این زمینه به روی شانه‌های دولتمردان جدید می‌گذاشت که آن‌ها نیز در عمل،مسیر را به سمتی پیش بردند که نرخ این دوشاخص به میزان معقولی رسید. معضلی که امروز کشور با آن درگیر است، مساله رکود است که به دلیل سیاست‌های ضدتورمی ایجاد شده است و گام بعدی دولت در جهت رونق اقتصادی، باید از بین بردن رکود سرد و سنگین حاکم بر اقتصاد کشور باشد. اما مساله اصلی این است که رسیدن به شکوفایی و رونق اقتصادی علاوه بر اینکه شرایط خاص خود را می‌طلبد، به زمان زیادی نیاز دارد. متاسفانه هر چقدر که نگه داشتن چرخ اقتصاد یک کشور در مدت کم آسان است، حرکت درآوردن دوباره آن به سال‌ها زمان نیاز دارد. اینجاست که می‌فهمیم رکود ضربه جبران‌ناپذیری به اقتصاد یک کشور می‌زند. در این زمینه با «دکتر محمدحسین ادیب» اقتصاددان، استاد دانشگاه و پژوهشگر ریسک به گفت‌وگو نشستیم و دیدگاه‌های وی را درباره مدت زمان لازم برای بازگشت اقتصاد کشور به رونق جویا شدیم. مشروح گفت‌وگوی «قانون» با این اقتصاددان را در ادامه می‌خوانید:
از نظر شما دغدغه اصلی در اقتصاد کشورها کدام باید باشد، رشد اقتصادی یا نرخ تورم؟
این مساله بستگی به وضعیت اقتصادی کشورها دارد. هر دولتی با یک پرسش اصلی مواجه است و آن این است که تمرکز اصلی دولت باید بر رشد اقتصادی باشد یا تورم . تورم هدف، در اروپا تورم دو درصدی است و از آنجا که نرخ تورم کمتر از آن است، رییس بانک مرکزی اروپا اعلام کرد هدف بانک مرکزی اروپا رشد اقتصادی نیست بلکه هدف، ایجاد تورم است.
این مساله در ایران به چه شکلی است؟
سال گذشته تورم ایران تک‌رقمی شد و دوباره در فروردین، تورم نقطه به نقطه 12.6 درصد شد. در چنین شرایطی هدف باید مهار تورم باشد.
دلیل آن چیست؟
از وقتی که موافقتنامه برجام امضا شد، کلیه تحریم‌ها برای صادرات انرژی لغو شد. اکنون صادرات نفت، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی از 1.5 میلیون بشکه در زمان قبل از تحریم، به 3.4 میلیون بشکه افزایش یافته است. در شرایط فعلی صادرات انرژی بیش از دو برابر شده است اما بانک‌های بزرگ دنیا هنوز حاضر به کار با ایران نیستند. بانک‌های بزرگ فقط در صورتی حاضر به تعامل بانکی با ایران می‌شوند که رتبه اعتباری ایران ارتقا یابد. رتبه اعتباری ایران پرریسک است. بنابراین برای تعامل با بانک‌های بزرگ دنیا، رتبه اعتباری کشور باید کم ریسک ارزیابی شود.
شرط ارتقای رتبه اعتباری ایران به کم‌ریسک چیست ؟
زمانی رتبه اعتباری کشوری کم‌ریسک ارزیابی می‌شود که تورم در آن کشور به حدود سه درصد برسد. اگر ایران می‌خواهد با بانک‌های بزرگ اروپا تعامل داشته باشد، باید سیاست‌های ضدتورمی را ادامه دهد و حتی به سمت تورم سه درصدی پیش برود.
در چنین شرایطی آیا نمی‌توان با بانک‌های درجه دو و سه و بانک‌های کوچک‌تر کار کرد؟ مشکل کار کردن با این بانک‌هاچیست؟
بانک‌های کوچک به وفور یافت می‌شوند که حاضرند با ایران کار کنند اما این بانک‌ها، سرمایه اندکی دارند. اگر منابع 50 میلیارد دلاری بانک مرکزی در یک بانک کوچک سپرده‌گذاری شود، با ورشکست شدن آن بانک، پول ایران نیز از بین می‌رود. کشورهای نفت‌خیز نباید در بانک‌های کوچک سپرده‌گذاری کنند. اکنون ده‌ها بانک کوچک هستند که حاضرند با ایران کار کنند تا پول ما را به زخم‌های خود بزنند. در اصل علت اینکه تحریم به سادگی موفق شد، این بود که سپرده‌های بانک مرکزی در پنج بانک بزرگ سرمایه‌گذاری شده بود. وقتی این پنج بانک، ایران را تحریم کردند، تحریم ضربه خود را به کشور ما وارد کرد. اکنون نیز که برخی به دولت انتقاد می‌کنند که بانک‌ها با ایران کار نمی‌کنند، منظور بانک‌های بزرگ است که البته ایراد بجایی است زیرا ما باید با بانک‌های بزرگ کار کنیم. مردم ایران اگر می‌خواهند برجام به تعامل با بانک‌های بزرگ منجر شود، باید هزینه آن را بپردازند. مردم ما گاهی همه چیز را می‌خواهند بدون اینکه هزینه داشته باشد. چنین چیزی ممکن نیست.
آیا در چنین شرایطی سیاست دولت باید تورم سه درصدی باشد؟
خیر، تورم بالا خود به خود و اگر کسی نیز دخالت نکند، به سمت تورم پایین حرکت خواهد کرد.
منظورتان از این جمله چیست؟ در واقع چگونه چنین چیزی ممکن است؟
ابتدا اجازه دهید تورم را تعریف کنم. تورم، فزونی تقاضا بر عرضه است و فقط وقتی به وجود می‌آید که اقتصاد با اضافه تقاضا مواجه شود. بدون اضافه تقاضا، تورم ایجاد نمی‌شود. از سال 1380 تا پایان سال 90 برای مدت 10 سال، ایران دومین کشور دنیا در نرخ تورم بالا بود. در سال 91 نیز، ایران اولین کشور دنیا در بالاترین نرخ تورم بود. وقتی کشوری برای مدتی طولانی دارای نرخ تورم بالا باشد، رفتار اقتصادی مردم تغییر می‌کند. در واکنش نسبت به تورم سنگین، مردم بسیار کمتر از درآمدشان مصرف می‌کنند تا از تورم، سود ببرند. به نظر من در وضعیت فعلی مردم ایران خیلی کمتر از درآمدشان مصرف می‌کنند. وقتی مردم کمتر از درآمدشان مصرف می‌کنند، تقاضای کل کاهش پیدا می‌کند. وقتی تقاضای کل کاهش یابد، تورم نزولی می‌شود و خود به خود مهار می‌شود؛ به عبارت دیگر تورم سنگین ، به طبیعت خود به تورم حداقلی تبدیل می‌شود.
یعنی مهار تورم از نظر شما یک امر طبیعی است و نباید آن را ناشی از برنامه‌ریزی دولت‌ها دانست؟
تورم باعث می‌شود تا پولدار، پولدارتر شود و فقیر، فقیرتر. تورم بالا،جامعه را دو قطبی می‌کند و وقتی یک اقتصاد برای مدت طولانی مثل 10 سال تورم بالا داشته باشد، در آن تمرکز ثروت ایجاد می‌شود. اکنون در ایران دو درصد خانواده‌ها صاحب 80 درصد سپرده‌های بانکی هستند که این سطح از تورم منجر به تمرکز ثروت می‌شود. وقتی دو درصد خانواده‌ها مالک 80 در صد سپرده‌های بانکی باشند، مصرف در جامعه کاهش پیدا می‌کند. بنابراین صنایع متکی به مصرف، دچار بحران فروش می‌شوند. همچنین فروش بخش بازرگانی متکی به مصرف، کاهش پیدا می‌کندچرا که دو درصد از مردم، تقاضای چندانی برای کالاهای مصرفی ایجاد نمی‌کنند. در چنین شرایطی مردم دو دسته می‌شوند؛ دو درصد از مردم که به شدت قدرت خرید دارند اما تقاضای مصرفی کمی ایجاد می‌کنند و 98 درصد که تقاضای مصرفی بالا دارند، اما پول ندارند. بنابراین تمرکز ثروتی که ایجاد شده، تقاضای کل را کاهش می‌دهد و با کاهش شدید تقاضا، تورم مهار می‌شود. از این رو تمر کز ثروت، باعث مهار تورم می‌شود. در چنین شرایطی دولت اگر هم می‌خواست و اراده ایجاد تورم داشت، به سبب مصرف بسیار کمتر از درآمد و تمرکز ثروت، نمی‌توانست تورم ایجاد کند زیرا 80 درصد مردم، فقط صاحب 20 درصد سپرده‌ها هستند.
آیا این بحث شامل دارایی‌های سرمایه‌ای مثل مسکن نیزمی‌شود؟
باید بین تورم در خصوص دارایی‌های سرمایه‌ای و تورم در خصوص کالا و خدمات مصرفی، تمایز قایل شد. پول کم‌بهره باعث ایجاد حباب در دارایی‌های سرمایه‌ای می‌شود؛ یعنی عامل افزایش قیمت مسکن، پول کم‌بهره است. همان‌گونه که دیدیم عامل افزایش قیمت مسکن در دهه 80، تزریق پول کم‌بهره به اقتصاد بود.
کمی بیشتر در این باره توضیح دهید. منظور از پول کم‌بهره چیست؟
از سال 1380 تا 1390 قیمت نفت سالانه افزایش می‌یافت. برای اینکه دریابیم چرا قیمت مسکن در دهه 80 تا این اندازه افزایش یافت، درک راهبرد بانک مرکزی در انطباق اقتصاد ایران با افزایش سالانه قیمت نفت در این 10 سال خیلی مهم است. باید نحوه انطباق اقتصاد ایران با افزایش قیمت نفت به‌وسیله بانک مرکزی تحلیل شود. افزایش قیمت نفت باعث می‌شد تا سالانه دلار بیشتری به اقتصاد تزریق شود که اقتصاد، قادر به جذب دلار مازاد نبود. بنابراین بخشی از دلار ارائه‌شده به بازار که ناشی از افزایش قیمت نفت در آن سال نسبت به سال قبل بود، فروش نمی‌رفت؛ یعنی دولت نمی‌توانست دلاری را که از افزایش قیمت نفت حاصل شده بود، به فروش برساند. در اینجا بانک مرکزی اقدام به خرید دلارهای اضافی با چاپ اسکناس می‌کرد. پس راهبرد بانک مرکزی، خرید دلار اضافی ناشی از افزایش قیمت نفت با چاپ اسکناس بود. در واقع عرضه پول بسیار بیشتر از عرضه کالا بود. وقتی عرضه پول بیشتر از عرضه کالا باشد، اقتصاد با پول کم‌بهره مواجه می‌شود.پول کم‌بهره به این معناست که نرخ بهره خیلی کمتر از نرخ تورم است. وقتی برای مدت بیش از سه سال نرخ بهره خیلی کمتر از نرخ تورم باشد، حباب دارایی سرمایه‌ای ایجاد می‌شود؛ یعنی خانه به شدت گران می‌شود. حباب به این معناست که قیمت برخی از کالاها بیش از قدرت خرید مردم رشد می‌کند. پس عامل افزایش سنگین قیمت مسکن در دوران احمدی نژاد، این بود که نرخ بهره کمتر از نرخ تورم بود.
همان‌گونه که گفتید از سال 1380 تا 1390 نرخ بهره بسیار کمتر از نرخ تورم بود و اکنون نرخ بهره بسیار بیشتر از نرخ تورم است. چگونه در اقتصادی که نرخ بهره خیلی کمتر از نرخ تورم بود، به چنین وضعیتی در اقتصاد رسیدیم ؟
وقتی که نرخ تورم بیشتر از نرخ بهره باشد، به حباب در بخش دارایی سرمایه‌ای منجر می‌شود و مسکن گران می‌شود. وقتی مسکن سالانه گران شود، مردم مشاهده می‌کنند که خیلی بیشتر از انتظارشان از بخش مسکن سود به‌دست می‌آورند. بنابراین به این نتیجه می‌رسند که با دریافت وام، بیشتر سود کنند. درنتیجه عده‌ای با دریافت وام شروع به خرید مسکنی می‌کنند که قیمت آن بسیار بیشتر از قدرت خرید مردم رشد کرده است. به زبان بسیار ساده، مردم شروع می‌کنند که با وام، دارایی حبابی را بخرند. اکنون مشکل اقتصاد این است که قیمت مسکن ویژه قشر ضعیف و متوسط، بسیار بیش از قدرت خرید این قشر رشد کرده است. بنابراین قشر متوسط و ضعیف نمی‌توانند مسکن‌های ارائه‌شده را خریداری کنند. در سال 90 و 91 قیمت مسکن بسیار بیش از قدرت خرید قشر متوسط و ضعیف افزایش یافت. درنتیجه از آغاز سال 92 این دو قشر قادر به خرید مسکن به قیمت‌های افزایش‌یافته نبودند. حال کسانی هستند که حتی با وام مسکن، نمی‌توانند مسکن حبابی را به فروش برسانند.
در چنین شرایطی چه اتفاقی می‌افتد ؟
به نظر من 50 درصد وام‌های مسکن به هر اسمی دریافت شده باشد، در عمل وارد بخش مسکن شده است. بسیاری از وام‌هایی که به اسم صنعت دریافت شده نیز وارد بخش مسکن شده است. 15 وزارتخانه یا واحد اجرایی بزرگ در دهه 80، اقدام به تاسیس بانک و موسسه مالی کردند که سپرده مردم را دریافت کنند و آن سپرده را به شرکت‌های زیرمجموعه خود وام دهند تا وارد بخش مسکن شوند. وقتی قشر متوسط و ضعیف نتواند مسکن‌های تولیدی را خریداری کند، این افراد نیز نمی‌توانند وام دریافتی را پرداخت کنند. در وضعیت موجود 70 درصد از کسانی که وام دریافت کرده‌اند و آن را وارد معاملات حبابی مثل مسکن کرده‌اند، جنس تولیدی آن‌ها به فروش نمی‌رسد تا بتوانند وام را برگردانند. وقتی 70 درصد وام‌ها به بانک برگردانده نشود، نرخ بهره بالا می‌رود. علت بالارفتن نرخ بهره این است که 70 درصد وام‌های بانکی وصول نمی‌شود. وقتی وام وصول نمی‌شود و بانک فقط با 30درصد از ظرفیت خود کار می‌کند اما تقاضا برای وام بیش از آن باشد، نرخ بهره بالا می‌رود. نتیجه آخر اینکه این وضعیت باعث می‌شود نرخ بهره بالا ‌برود و مشاهده می‌کنیم اکنون نرخ بهره بسیار بیشتر از نرخ تورم است.
با این اوصاف وقتی نرخ بهره بسیار بیشتر ازنرخ تورم شود، چه اتفاقی می‌افتد ؟
وقتی نرخ بهره بسیار بیش از تورم شود، خرید واحد مسکونی غیراقتصادی می‌شود. بنابراین معاملات مسکن به شدت کاهش می‌یابد.
در حال حاضر تحلیل شما از وضع معاملات مسکن و آینده آن و در واقع خروج از رکود و دستیابی به رونق اقتصادی به چه صورت است ؟
در سال گذشته 765 هزار واحد مسکونی، انشعاب برق خانگی دریافت کردند. خانه‌هایی که انشعاب برق خانگی دریافت می‌کنند، خانه‌ها‌یی هستند که در آن سال به اتمام رسیده‌اند. در سال گذشته 760 هزار واحد مسکونی با کد رهگیری در ایران فروخته شد و در کل 765 هزار واحد به فروش رسیده است. در ایران 27 میلیون واحد مسکونی وجود دارد که انشعاب برق خانگی دارند. وقتی در هر سال 760 هزار واحد مسکونی به فروش می‌رود، یعنی در هر سال فقط 2.7 درصد از واحدهای مسکونی فروخته می‌شود. این نشان می‌دهد مردم چندان خانه نمی‌خرند و کسی نمی‌تواند واحد مسکونی را به فروش رسانده و از محل آن بدهی خود را پرداخت کند. 80 درصد دارایی مردم غیر از سپرده بانکی، اموال غیرمنقول است و چندان فروش نمی‌رود. این نشان می‌دهد 80 درصد از دارایی مردم از چرخه اقتصاد خارج شده و فقط 2.7 درصد آن در چرخه اقتصاد فعال است.
در چنین شرایطی چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
فروشنده ابتدا مقاومت کرده و حاضر به کاهش قیمت مسکن نمی‌شود. خریدار نیز نمی‌خرد. بنابراین معاملات کاهش می‌یابد. اما در مجموع سه اتفاق می‌تواند رخ دهد. نخست اینکه قدرت خرید مردم بالا برود که با توجه به قیمت نفت، چنین امکانی وجود ندارد. حالت دوم این است که قیمت مسکن 50 درصد کاهش یابد تا با سطح قدرت خرید متعارف مردم منطبق شود و حالت سوم نیز ادامه وضعیت موجود است؛ یعنی کاهش شدید معاملات.
درنهایت به کجا خواهیم رسید؟
در نهایت ابتدا تعداد معاملات به شدت کاهش می‌یابد و بعد قیمت سقوط می‌کند. عامل اصلی این وضعیت این است که نرخ بهره بسیار بیشتر از نرخ تورم است. وقتی نرخ بهره بیشتر از تورم باشد، همه حباب‌های قیمتی می‌شکند. دقت کنیدکه به روند باید توجه شود. ابتدا پول کم‌بهره با ایجاد حباب در دارایی، وضعیتی ایجاد می‌کند که قیمت مسکن بیش از قدرت خرید قشر متوسط و ضعیف رشد می‌کند و این دو قشر نمی‌توانند با این سطح از قیمت واحد مسکونی خریداری کنند. بنابراین کسانی که با وام بانکی وارد این بخش شده‌اند، نمی‌توانند واحدهای خود را به‌فروش برسانند و بانک‌ها با کاهش وصولی ، فقط معادل 30 درصد ظرفیت خود وام پرداخت می‌کنند و در مرحله بعد با کاهش وصولی بانک‌ها ، نرخ بهره افزایش می‌یابد و در نهایت نرخ بهره بالا به شکسته شدن حباب مسکن می‌انجامد.
و در مرحله بعد؟
قیمت مسکن آن‌قدر کاهش می‌یابد تا با قدرت خرید متعارف مردم سازگار می‌شود و مردم پس از سقوط قیمت مسکن، شروع به خرید و فروش می‌کنند و رونق ایجاد می‌شود.
در واقع شما می‌گویید رونق فقط پس از یک شوک قیمتی و سقوط قیمت دارایی‌های سرمایه‌ای رخ می‌دهد ؟
بله، به نظر من اینکه برخی از عزیزان از جمله آقای مسعود نیلی گفته‌اند رونق اقتصادی در کشور در نیمه دوم سال 97 اتفاق می‌افتد، اشتباه است. افزایش قیمت‌ها در سال 90 و 91 غیرواقعی بوده است و تا زمانی که افزایش غیرواقعی قیمت‌ها که در آن سال‌ها اتفاق افتاد تعدیل نشود، رونقی نیز در اقتصاد کشور ایجاد نخواهد شد. در واقع باید گفت رسیدن به دوران رونق اقتصادی در ایران، نیاز به زمان زیاد و افزایش قدرت تحمل مردم دارد. چرخ اقتصاد نمی‌تواند به یکباره به حرکت درآید بلکه این امر باید به تدریج محقق شود.
ge1001،eamar12

۹۶/۰۲/۲۰
۰۷:۰۶