نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 88924
 • تمام سکه (طرح جدید) 877000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 873000
 • نیم سکه 476000
 • ربع سکه 263000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3297
 • یورو 3630
 • پوند 5090
 • صد ین 2670
 • درهم امارات 895
 • لیر ترکیه 1235
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 29566
 • 74 Arrow up
  یورو 32457
 • 340 Arrow up
  پوند 45858
 • 113 Arrow up
  فرانک 30728
 • 19 Arrow up
  صد ین 23877
 • 0
  درهم امارات 8050

محمدابراهیم امین* بحران اقتصادی غرب و اتفاقات مشابه در ایران؛ درسی که باید گرفت

بحران اقتصادی غرب که از سال‌ ۲۰۰۸ شروع شد دلایل بسیاری داشت؛ از جمله:
۱- بانک‌ها و صندوق‌های وام مسکن در شرایط رونق مسکن وام‌هایی دادند که با شروع رکود قیمت مسکن از ارزش ملک بیشتر شد. وام‌گیرندگان از پرداخت اقساط امتناع کردند و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ناچار از تملّک این خانه‌ها شدند. این تعداد هر روزه فزونی می‌گرفت.
۲- مدیران مؤسسات مالی در همدستی با حسابرسان و بعضاً غفلت نهادهای ناظر مالی اقداماتی برای پنهان ساختن مطالبات مشکوک‌الوصول و لاوصول در صورت‌های مالی صورت دادند تا از احتساب ذخیره کافی برای این مطالبات و درنتیجه کاهش سود مؤسسه جلوگیری نمایند. کاهش سود به معنای کاهش حقوق سالانه و پاداش‌های بالای مدیران مؤسسات مالی بود. ازجمله این اقدامات متقلّبانه تشکیل شرکت‌های صوری و انتقال مطالبات مشکوک‌الوصول (Bad Debts) به آنها بود تا صورت‌های مالی خود را پاک‌سازی کنند. غفلت عمدی یا سهوی حسابرسان و ناظرین مالی از این اقدامات پیامدهای خسارت‌باری داشت.
۳- هنگامی که بحران همه‌گیر و اکثر مؤسسات مالی ازجمله بانک‌ها، مؤسسات اعتباری، بیمه‌ها (که این وام‌ها را بیمه کرده بودند) و در نهایت بازار بورس را فراگرفت، دولت ناچار از مداخله شد. تزریق میلیاردها دلار به مؤسسات ورشکسته بانکی و بیمه‌ای ازسوی دولت برای احیای اعتماد جامعه به نهادهای مالی صورت گرفت. بدیهی است که مؤسسات بانکی و بیمه‌ها بر اعتماد مردم متکی‌اند و اعتماد مردم که پول‌هایشان را در بانک‌ها سپرده و به شرکت‌های بیمه حق‌بیمه می‌پردازند، از اعتماد آنها به اعمال نظارت همه‌جانبة حاکمیت و دولت بر این نهادها سرچشمه می‌گیرد. چنانچه غفلت نهادهای دولتی ناظر بر مؤسسات بانکی، بیمه‌ای و بازار سرمایه موجب زیان مردم را فراهم سازد، این دولت است که باید تاوان غفلت خود در نظارت همه‌جانبه، بدون تبعیض و مقتدرانه را بپردازد. کوتاهی و احتمالاً همدستی نهادهای ناظر، حسابرسان و بازرسان قانونی شرکت‌ها و مؤسسات پولی و مالی در کنترل صورت‌های مالی و حساب‌ها در آمریکا موجب شد تا میلیاردها دلار از سوی دولت برای بازسازی این مؤسسات و درواقع برای بازسازی اعتماد عمومی پرداخت گردد.
امّا، طی سال‌های اخیر در اقتصاد ایران چه اتفاقات مشابهی رخ داد:
۱- وام‌های کلان بدون وثیقه کافی و سفارشی و بدون اعتبارسنجی به افراد و بنگاه‌های ذی‌نفوذ پرداخت شد.
۲- کفایت سرمایه بانک‌ها و جلوگیری از برداشت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از حساب بانک مرکزی (اصطلاحاً قرمز شدن حساب آنها نزد بانک مرکزی) مورد بی‌توجّهی و غفلت نهاد ناظر بانکی واقع شد.
۳- ذخائر کافی برای مطالبات مشکوک‌الوصول گرفته نشد و حساب‌سازی و سودسازی در غفلت و بی‌توجهی حسابرسان و بازرسان قانونی و نهاد ناظر رواج یافت.
۴- مؤسسات بیمه‌ای بدون پشتوانه مالی کافی (توانگری) به فروش بیمه‌نامه پرداختند و با واگذاری اختیار جذب نماینده از سوی نهاد ناظر بیمه‌ای به شرکت‌های بیمه بی‌محابا به جذب نماینده و توسعه فروش خود به مدد تخفیف‌های غیرفنّی و تقسیط دست‌یازیدند. علاوه بر آن برای مخفی ساختن آثار زیان‌بار مالی این‌گونه تصمیمات با همکاری حسابرس و بازرس قانونی از احتساب ذخیره کافی برای پرداخت خسارت‌های آتی خودداری کردند. نتیجة این اقدامات در غیاب نظارت جدّی نهاد ناظر بیمه‌ای منجر به ناتوانی در پرداخت خسارت‌های واقعی و کاهش شدید توانگری شرکت‌های بیمه گردید. مشکلات گریبان‌گیر ده‌ها هزار نفر زیان‌دیده که از دریافت خسارت خود بازمانده‌اند و توسعة بی‌اعتمادی جامعه به عملکرد شرکت‌های بیمه نتیجه مستقیم عدم نظارت به موقع نهاد ناظر و غفلت حسابرس و بازرس قانونی شرکت بیمه است. این حسابرسی‌ها یا مستقیماً توسط سازمان حسابرسی و یا حسابرسان مورد تایید سازمان حسابرسی انجام می‌شود.
بربادرفتنِ اعتماد مردم به نهادهای پولی و مالی و درنهایت به دولت و نظام ناشی از سوء عملکردِ کدام دستگاه‌هاست؟
در بررسی‌های صورت‌گرفته در مورد علل بحران اقتصادی غرب، سهم عمده‌ای به غفلت نهادهای ناظر، سوء عملکرد حسابرسان و بازرسان قانونی و سودجویی و حساب‌سازی مدیران و اعضای هیئت‌مدیره مؤسسات پولی، بانکی و بیمه‌ای تعلّق گرفت.
آیا بررسی عملکرد بانک‌ها، مؤسسات اعتباری (مجاز و غیرمجاز)، شرکت‌های بیمه و بازار سرمایه در ایران و نتایج نامطلوب آن نیز متوجه نهاد ناظر بانکی، نهاد ناظر بیمه‌ای، نهاد ناظر بورس، حسابرسان و بازرسان قانونی، مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره بانک‌ها و بیمه‌ها نیست که وام‌های بدون وثیقه کافی پرداختند، حق‌بیمه کافی نگرفتند، زیان را پنهان کردند، سودسازی نمودند، ذخایر کافی در حساب‌ها لحاظ نکردند و به‌طورکلی کوتاه‌مدت‌نگری نمودند؟
چنانچه مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره با عدم احتساب ذخائر کافی به آرایش صورت‌های مالی پرداخته و سود موهوم شناسایی کردند، در ابتدا حسابرس و بازرس قانونی می‌بایست مانع حساب‌سازی شود و در صورت غفلت حسابرس، نهاد ناظر قانونی (بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس) موظّف است بر صورت‌های مالی و نحوة ذخیره‌گیری و شناسایی سود مطابق مقررات مصوّب شورای پول و اعتبار و شورای‌عالی بیمه نظارت و در جایگاه حفظ حقوق سپرده‌گذاران و بیمه‌گذاران از تنظیم و تصویب صورت‌های مالی دستکاری‌شده جلوگیری نمایند.
شفاف‌سازی صورت‌های مالی و حساب سود و زیان بانک‌ها و بیمه‌ها از وظایف مبرم، روزانه و مستمرّ بانک مرکزی و بیمه مرکزی ج.ا. ایران به‌شمار می‌آید و اطلاع‌رسانی عمومی در این بابت به کاهش تخلّفات کمک می‌کند.
* رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

منابع دیگر:
 • صاحب خبر
 • میزان
 • تعادل
 • اقتصاد پویا
۹۴/۰۵/۰۱
۱۲:۰۴

روزنامه شرق؛ درخواست همکاری بیمه‏‌ای آلمان و فرانسه با ایران

همراه هیأت بلندپایه آلمانی که به ایران آمده، دو شرکت فولکس واگن و دایملر نیز حضور دارند تا برای بازگشت به ایران پس از برداشته‌شدن تحریم‏‌های اقتصادی به گفت‏‌وگو با خودروسازان ایرانی بپردازند. «ب ام و» هم اعلام کرد سرگرم بررسی اوضاع در ایران است و ممکن است در بلندمدت وارد بازار این کشور شود.

درخواست همکاری بیمه‏‌ای آلمان و فرانسه با ایران
عضو هیأت عامل و معاون بیمه‌های اتکایی بیمه مرکزی از دریافت تقاضای همکاری شرکت‏‌های بیمه آلمان و فرانسه با صنعت بیمه کشور همزمان با پایان مذاکرات هسته‏‌ای ایران با گروه 1+5 و اعلام برنامه جامع اقدام مشترک خبر داد.
مینا صدیق‌نوحی در خصوص تأثیر برنامه جامع اقدام مشترک در صنعت بیمه کشور، افزود: بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک و با رفع تحریم‏‌ها شرکت‏‌های بیمه اروپایی می‌توانند پوشش‏‌های لازم بیمه‏‌ای را به شرکت ملی نفت ایران، کشتی‏‌های حامل گاز مایع، نفت، بنزین و مواد پتروشیمی ارائه کنند. همچنین ارائه تسهیلات و پوشش‏‌های بیمه‏‌ای در بخش حمل‌ونقل به مواد خام و سایر کالاها نیز امکان‏‌پذیر می‏‌شود.
 
0 نظر

۹۴/۰۵/۰۱
۲۱:۳۰

نقدی بر “سند توسعه فرهنگ بیمه”

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تازگی تدوین نهایی “سند توسعه فرهنگ بیمه” را در دستور کار قرار داده است ، سندی که با هدفی درست طراحی شده، اما اشکالات قابل توجهی هم دارد.
به گزارش ریسک نیوز به نقل از بانک و بیمه، این سند که در اداره کل روابط عمومی بیمه مرکزی به تصویب رسیده و در حال بهینه سازی است، توسط تیم تحقیق تهیه و در راستای تحقق راهبرد اول سند چشم انداز صنعت بیمه در افق ۱۴۰۴ و به منظور افزایش ضریب نفوذ بیمه و افزایش تعداد بیمه‌نامه‌های اختیاری (غیر اجباری) ارائه شده است.
فارغ از این که این سند چگونه و با چه سبک و سیاقی تهیه شده، اما بخشی از محتوای آن نشان می‌دهد که دست کم مطالعاتی بر روی نمونه‌های مشابه قبلی که با نام فرهنگ‌سازی انجام شده، صورت نگرفته است. رسانه‌ها به خوبی به یاد دارند که در دولت پیشین،زمانی که فردی کاملا ناآشنا با موضوع بیمه در راس بیمه مرکزی قرار گرفت با نام فرهنگ‌سازی بیمه چه اقداماتی در این راستا انجام شد.
بی‌سابقه‌ترین این اقدامات، درست در اواخر دولت گذشته صورت گرفت. در آن زمان بود که ناگهان سطح شهر تهران با بیلبوردهای بزرگ که چند پیام کوتاه تبلیغاتی در زمینه بیمه را یادآوری می‌کرد، پر شد و البته مشخص نشد که این هزینه هنگفت تا چه اندازه بر فرهنگ بیمه کشور موثر بوده است.
آن اقدامات البته بی‌هدف انجام شد و کسی هم میزان اثرگذاری آن را اندازه‌گیری نکرد، اما در آن چه “سند توسعه فرهنگ بیمه” نامیده شده، سطح اقدامات بسیار گسترده‌تر است.
ارسال پیامک انبوه، برگزاری مسابقه پیامکی، طراحی CD مالتی مدیا، ایجاد باشگاه بیمه‌گذاران و بیمه‌گران (Customer Club)،حمایت غیرمستقیم از وبلاگ‌های بیمه و وبسایت‌های بیمه‌ای و راه‌اندازی صفحه مخصوص کودکان در پرتال بیمه مرکزی تنها بخشی از این سند است.
تهیه کتاب و سرگرمی بیمه کودک و نوجوان، گنجاندن مفاهیم بیمه ای در کتب درسی، تدوین بولتن خبری، تهیه کتاب اتوبوس بیمه‌ای، کتاب مترو بیمه‌ای، کتاب جدول بیمه‌ای و تبلیغات روزنامه‌ای نیز از دیگر اقداماتی است که در این سند دیده شده است.
نمونه‌های مشابه این اقدامات در بخش‌های مختلف دیگر کشور هم انجام شده است. پلیس، آتش نشانی، بورس و حوزه‌های مرتبط با انرژی بارها چنین اقداماتی را انجام داده‌اند. در حال حاضر که مصرف برق کشور به اوج خود رسیده، وزارت نیرو با همکاری صداوسیما برنامه‌های پرهزینه و طولانی مدتی را با هدف کاهش مصرف برق و ترویج مصرف بهینه پخش می‌کند.
مدتها پیش که شاخص بورس هر روز صعودهای خوبی را تجربه می کرد، سازمان بورس با همکاری صداوسیما برنامه‌های متعددی برای تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس تهیه و پخش کرد. با این حال همه این نوع فرهنگ‌سازی‌ها تاثیر چندانی بر مصرف بهینه نداشت.
آن طور که اطلاعات دریافتی نشان می‌دهد، مصرف برق در کشور به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. مصرف بنزین با وجود اطلاع‌رسانی‌های فراوان و حتی آلودگی‌های محیطی ایجاد شده به طور پیوسته در حال افزایش است و تلاش برای اطلاع‌رسانی به مردم نسبت به لزوم حضور آگاهانه در بازار سرمایه چندان اثری نداشته است،‌ به طوری که سقوط شاخص بسیاری از سهامداران خرد را با شکست‌های بزرگ مواجه کرد.
بخش دیگری از “سند توسعه فرهنگ بیمه” به استفاده از ابزار رسانه مرتبط است. در این بخش اقداماتی مانند داشتن ستون ثابت بیمه‌ در مطبوعات و رسانه‌های کشور، انتشار کتاب‌‌های گنجینه بیمه‌ای، اهدای کتب بیمه ای به کتابخانه های عمومی و دانشگاهی، تدوین فرهنگنامه بیمه و ایجاد خبرگزاری مستقل بیمه در نظر گرفته شده است.
واقعیت این است که فرهنگ مطالعه در کشور ما بسیار پایین است. حتی گفته شده که میانگین مطالعه یک ایرانی در طول سال از ۲۰ دقیقه تجاوز نمی‌کند. همین روند باعث شده که تیراژ ۱۰۰۰ جلد برای یک کتاب در کشور ما به عددی قابل قبول تبدیل شده است.
در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری بر روی انتشار کتاب چه توجیهی دارد؟ از سوی دیگر واقعا تیراژ همه روزنامه‌های کشور در مجموع چقدر است که در آنها داشتن ستونی با عنوان بیمه بتواند به فرهنگ‌سازی منجر شود؟همچنین با وجود تعداد قابل توجهی رسانه مکتوب و دیجیتال در کشور، راه‌اندازی خبرگزاری مستقل بیمه تا چه اندازه می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد؟ آیا واقعا مخاطب عام با این اقدامات به موضوع بیمه توجه خواهد کرد؟
ساخت سریال، برنامه های تلویزیونی، برنامه های رادیویی، فیلم های سینمایی و حتی تولید سرودهای بیمه‌ای نیز از اقداماتی است که در “سند توسعه فرهنگ بیمه” به آنها اشاره شده است. در دو دوره قبل مدیریت بیمه مرکزی، سرود بیمه ساخته شد. با این حال مدیر بعدی به شدت بر محتوای این سرود تاخت و خواست که این سورد با شکل و شمایل تازه‌ای تهیه شود. این روند نشان داد که چنین اقداماتی تا چه اندازه متاثر از نظر افراد است و به یک برنامه بلند مدت وابسته نیست.
برخی مخاطبان به یاد دارند که چندین سال پیش یک تیزر تلویزیونی آهنگین با ترجیع بند «بیمه کند حمایت» از تلویزیون پخش می‌شد و قصد داشت مردم را به خرید انواع بیمه‌نامه ترغیب کند. با این حال باید بررسی کرد و دید چنین کاراکتری چقدر توانست بر رغبت مردم به بیمه‌ها اثرگذار باشد؟ به هر حال در “سند توسعه فرهنگ بیمه” طراحی شخصیت بیمه‌ای (مانند بابا برقی) به منظور استفاده در تبلیغات گنجانده شده است.
تبلیغات محیطی، برگزاری جشنواره بیمه در رسانه، تهیه تقویم مناسبتی مربوط به مناسبت‌های بیمه، برگزاری همایش سالانه فرهنگ بیمه‌ای در کشور، جشنواره عکس و کاریکاتور بیمه، برگزاری سمینار مدیران روابط عمومی، برگزاری نمایشگاه کتاب یاچاپ تمبر اختصاصی در هفته بیمه همه ایده‌هایی است که می‌توان در حوزه فرهنگ‌سازی از آنها بهره برد،‌ اما واقعیت این است که این اقدامات نباید لحظه‌ای باشند.
همچنین تجربه نشان داده در ایران فرهنگ‌سازی به تنهایی پاسخگو نیست. آنچه نیروی انتظامی در جریان کاهش حوادث جاده‌ای انجام داد، یک مثال عینی و دقیق است. ناجا در این اقدام همزمان با ساخت انیمیشن‌های پربازدید، اقدامات تنبیهی خود را نیز شدت داد. در واقع یک اقدام دو سویه تشویقی- تنبیهی توانست در مدت کوتاهی علاوه بر بهبود فرهنگ رانندگی، به میزان قابل توجهی از تعداد کشته‌شدگان سوانح بکاهد.
نکته آخر این که واقعا در حوزه فرهنگ‌سازی چگونه امکان سنجش اثربخشی اقدامات وجود دارد؟ به عنوان مثال چه کسی می‌تواند بسنجد حجم گسترده‌ای از کتاب‌های بیمه‌ای کودکان که مدتی پیش در بیمه مرکزی منتشر شد تا چه اندازه اثربخشی داشته است؟ اصولا حجم گسترده تبلیغاتی که اواخر دوره گذشته مدیریت بیمه مرکزی در سطح شهر دیده شد، چقدر بر حجم حق بیمه تولیدی شرکت‌ها اثر گذاشت؟
آیا این اقدامات توانست بخش کوچکی از زیان‌ شرکت‌های بیمه را جبران کند؟ بیمه یک اقدام تعاملی است. تا زمانی که شرکت‌های بیمه به درستی خسارت مردم را نپردازند، هیچ اقدام تبلیغی و به ظاهر فرهنگ‌سازی نمی‌تواند مردم را به خرید بیمه‌نامه ترغیب کند.

منابع دیگر:
 • نیوزبانک
۹۴/۰۵/۰۲
۲۳:۴۵

فرحي عضو هيات مديره پست بانک شد

تهران / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی 1111 1394/05/01
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حکمی خسرو فرحی را به سمت عضو هیأت مدیره پست بانک ایران منصوب کرد .
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود واعظی در این حکم با انتصاب خسرو فرحی به عنوان عضو اصلی هیأت مدیره شرکت دولتی پست بانک ایران، خواستار تلاش جدی وی در چارچوب سیاست های دولت تدبیر و امید شد .
خسرو فرحی قبل از این عضو موظف هیأت مدیره بانک صنعت و معدن و معاونت مالی این بانک بود .

۹۴/۰۵/۰۱
۱۰:۳۵

سرقت مسلحانه از بانک رفاه همدان

فرمانده انتظامی شهرستان همدان از وقوع یک فقره سرقت مسلحانه در بانک رفاه همدان واقع در شهرک صنعتی بوعلی خبر داد. اقتصاددان-سرهنگ رسول مرادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه همدان، اظهار کرد: این بانک در داخل شهرک صنعتی به صورت باجه بوده و در محوطه‌ای کوچک تعبیه شده که سارقان در هفته گذشته با مراجعه به این باجه ابتدا به عنوان مشتری وارد می‌شوند، هر دو دارای کلاه کاسکت بودند و بعد از مشاهده اینکه تنها یک نفر در باجه حضور دارد به پشت باجه رفته و اسلحه بر روی سر وی قرار می‌دهند و او را تهدید می‌کنند. وی افزود: استانداردهای پیش‌خوان این باجه رعایت نشده و سارقان به راحتی به قسمت پشت باجه دسترسی یافته‌اند. مرادی تصریح کرد: سارقان ۴۵ میلیون تومان از بانک به سرقت برده‌اند و هیچ آسیبی به متصدی نرسانده‌اند اما تقلبی و غیرتقلبی بودن اسلحه آنها مشخص نشده است. وی یادآور شد: متصدی این بانک می‌توانسته بعد از خروج سارقان از بانک نگهبان جلوی درب ورودی شهرک را در جریان بگذارد اما به علت شرایط روحی آن لحظه قدرت فکر کردن نداشته و آژیر خطر را به صدا در نیاورده و این امر سرقت آن‌ها را تسهیل کرده است. مرادی تاکید کرد: تحقیقات وسیع و میدانی آغاز شده و اقدامات لازم برای شناسایی و دستگیری سارقان در حال انجام است. وی گفت: این سرقت دو روز قبل از عید سعید فطر اتفاق افتاده است.


۹۴/۰۵/۰۱
۱۰:۵۲

مدیرعامل بانک صادرات ستاره زرین گرفت

ایستانیوز: ​در جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران که با عنوان «روابط عمومی، محور همزبانی و همدلی، ضامن مسئولیت اجتماعی» با حضور پروفسور باقر ساروخانی و جمع کثیری از استادان و پژوهشگران عرصه روابط عمومی برگزار شد، لوح افتخار و ستاره زرین روابط عمومی به اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک صادرات ایران، اهدا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، در جشنواره ستارگان روابط عمومی که به همت دبیرخانه سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی ایران برگزار شد، از دکتر للـه گانی مدیرعامل این بانک، به پاس حمایت فکری و عملی و اتخاذ رویکردهای مردم مدارانه، ارتباط و تعامل گسترده با رسانه های گروهی و تلاش در راستای اطلاع رسانی مطلوب با اهدای لوح ، تقدیر به عمل آمد.
در متن این لوح خطاب به للـه گانی آمده است:
«بی تردید، حرکت رو به تکامل و تعالی روابط عمومی ایران مرهون حمایت ها و نگاه حمایتگرانه شخصیت هایی است که با حمایت خود به درخشش روابط عمومی در کشور و حرکت رو به رشد آن یاری می رسانند، نظر به اینکه براساس رای هیات داوران و با عنایت به بررسی های انجام گرفته، روابط عمومی تحت امر جنابعالی همواره از حمایت های فکری و عملی حضرتعالی بهره مند بوده و در مسیر پیشرفت قرار گرفته است، لوح افتخار و ستاره زرین روابط عمومی به آن مدیر فرهیخته اعطا می شود. امید است در سایه الطاف الهی همچنان شاهد عنایات و حمایت های جنابعالی از روابط عمومی باشیم.»

۹۴/۰۵/۰۱
۰۹:۴۹

مدیرعامل بانک کشاورزی خبر داد سرمایه گذاری ۹ میلیارد دلاری بانک کشاورزی

ایستانیوز: مدیرعامل بانک کشاورزی از سرمایه گذاری و تامین منابع ارزی حدود ۹میلیارد دلاری این بانک در سال گذشته برای رونق تولید بویژه در حوزه کشاورزی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)،مرتضی شهیدزاده روز چهارشنبه در آیین معارفه مدیرعامل جدید بانک کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد افزود: این در حالی است که بیش از95 درصد تسهیلات و منابع ریالی مربوط به بخش کشاورزی نیز از طریق این بانک تامین می شود.
وی بدون به اشاره به آماری با بیان اینکه بانک کشاورزی در سال گذشته بیش از 95درصد تسهیلات صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی را به کشاورزان و متقاضیان پرداخت کرده است، افزود: سهم سایر بانک ها تنها پنج درصد بود.
شهیدزاده یکی از راهبردهای مهم بانک کشاورزی را تسهیل در روند سرمایه گذاری و رونق تولیدات داخلی و نیز اجرای سیاست های راهبردی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد.
وی تصریح کرد: این بانک با استفاده از نهادسازی و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به دنبال ایجاد ارزش افزوده ،توسعه و افزایش تولید محصولات ارگانیک و تقویت زنجیره تولید است.
شهیدزاده تعداد شعب بانک کشاورزی را در سطح کشور بیش از دو هزار شعبه ذکر کرد و افزود: مشتری مداری، توجه به سرمایه انسانی و ارتقا سطح فناوری از دیگر برنامه های راهبردی درتوسعه فرایند خدمات در بانک کشاورزی است.
رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین بر ضرورت حمایت و تقویت بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه کشور و این استان تاکید کرد.
حسن نوروزی افزود: از آنجا که بخش عمده ای از حجم سرمایه گذاری و اقتصادی در این استان بانک محور است سهم بانک کشاورزی در این راستا بویژه در زمینه رونق و توسعه بخش راهبردی کشاورزی مهم و تاثیرگذار است.
وی با اشاره به طرح خروج غیرتورمی از رکود توسط دولت یازدهم و اهتمام ویژه بر روی بخش کشاورزی، گفت: یکی از برنامه های راهبردی و محورهای مهم توسعه ای در استان کهگیلویه وبویراحمد نیز همین حوزه است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین گفت: بانک کشاورزی مکمل و بهترین پشتوانه مالی در جهت رونق و توسعه این بخش مهم اقتصادی است.
جعفر گوهرگانی افزود: سال گذشته با همت و تلاش مجموعه شعب بانک کشاورزی در شهرستان های مختلف استان بیش از 230 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی از محل صندوق توسعه ملی به کشاورزان و سرمایه گذاران این بخش پرداخت شد.
وی بیان کرد: علاوه بر این میزان نیز حدود 40 میلیارد ریال از محل خط اعتباری مکانیزاسیون بخش کشاورزی به متقاضیان پرداخت شد.
وی از خرید بیش از 45 هزار تن گندم مازاد بر کشاورزان در سالجاری خبر داد و گفت: از این میزان حدود 12 هزار تن گندم بذری و گواهی شده بود.
گوهرگانی اظهار کرد: تاکنون بیش از 370 میلیارد ریال بابت خرید این میزان گندم به کشاورزان از طریق بانک کشاورزی استان پرداخت شده است.
وی تصریح کرد: در سال های 90 و 91 با وجود میانگین بارش سالانه بیش از 550 میلیمتری، میزان خرید گندم مازاد بر کشاورزان در استان حدود 20 هزار تن بود در حالی که امسال با وجود بروز خشکسالی ، کمبود محسوس بارش ها و پراکنش نامناسب تاکنون این میزان به حدود 46 هزار تن رسیده است.
به گزارش ایرنا، در این آیین الله داد محمدی به عنوان مدیرعامل جدید بانک کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد معرفی و از خدمات الماس مجیدی مدیرعامل پیشین این بانک تجلیل شد.

۹۴/۰۵/۰۱
۰۹:۴۹

دریافت نشان تعالی روابط عمومی توسط بانک کشاورزی

ایستانیوز:۳۶ سرآمد روابط عمومی وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها و بخش های دولتی و خصوصی معرفی شدند و با اهدای لوح و تندیس از آنان تجلیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، چهارمین دوره آیین قدردانی از سرآمدان روابط عمومی های ایران بعدازظهر چهارشنبه 31 تیرماه سال جاری با قرائت پیام خانم دکتر ' آبی بل سانچزدی والتر' رئیس انجمن بین المللی روابط عمومی در مرکز همایش سازمان اسناد و کتابخانه ملی آغاز و در ادامه از 36 سرآمد روابط عمومی های کشور تجلیل شد.
بر اساس این گزارش روابط عمومی بانک کشاورزی نشان تعالی روابط عمومی را دریافت کرد و مورد قدردانی قرار گرفت.
این گزارش می افزاید در این مراسم از بانک کشاورزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک شهر به عنوان حامیان چهارمین دوره سرآمدان روابط عمومی های کشور تجلیل شد.

۹۴/۰۵/۰۱
۱۲:۱۹
منابع دیگر:
 • آسیا
۹۴/۰۵/۰۳
۰۶:۵۳

نظر آیت الله مکارم درباره شبکه‌های اجتماعی و سود بانک‌ها

آیت الله مکارم شیرازی گفت: استفاده مشروع از شبکه های اجتماعی اشکال ندارد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آیت الله مکارم شیرازی با ابزار دانستن رسانه های نوین و شبکه های اجتماعی تاکید کرد: در صورتی که از رسانه های نوین و شبکه های اجتماعی استفاده مشروع شود، استفاده از آنها اشکال ندارد و اگر این رسانه ها موجب فساد شود استفاده از آن ها حرام است.
این مرجع تقلید شیعه در جمع تعدادی از مسولان و مردم شیراز با تشبیه شبکه های اجتماعی به انرژی هسته ای تصریح کرد: همانگونه که از انرژی هسته ای می توان هم برای تولید برق استفاده کرد و هم با آن بمب اتم ساخت این رسانه ها هم ابزاری است که می توان از آن هم خوب و هم بد استفاده کرد .
آیت اله العظمی مکارم شیرازی به مسئله سپرده گذاری در بانک های دولتی نیز اشاره کرد و گفت: دریافت سود سپرده گذاری در این بانک ها که براساس عقود اسلامی صورت گرفته، بلامانع است.
وی ادامه داد: تعیین علی الحساب سود و پرداخت آن با توجه به عقود اسلامی منعقد شده، اشکال ندارد.
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: برخی از مردم در قالب عقود شرعی برای موارد خاص از جمله تعمیر خانه و یا خرید لوازم خانگی و با تهیه فاکتورهای جعلی از بانک ها وام دریافت و آن را در محل دیگری هزینه می کنند که این کار با توجه به امضای عقود شرعی هم برای وام گیرنده و هم برای بانک حرام است.
این مرجع تقلید به فتوای خود در خصوص وقت افطار هنگام غروب آفتاب نیز اشاره کرد و گفت: فتوا این است که غروب آفتاب کافی است اما بر اساس برخی از روایات احتیاط مستحب رعایت وقت مغرب است و خودم هرگز در غروب آفتاب افطار نمی کنم و شما هم در عمل احتیاط را رعایت کنید.
آیت اله مکارم شیرازی همچنین به ادای فریضه امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد و گفت: نباید گذاشت قبح گناه در جامعه شکسته شود و امر به معروف و نهی از منکر با زبان خوب موثر است.

۹۴/۰۵/۰۲
۱۴:۵۲

امام جمعه موقت رودبار عنوان کرد لزوم فراهم کردن شرایط استفاده از تسهیلات بانکی

امام جمعه موقت رودبار گفت: مسئولان باید در زمینه اعطای تسهیلات بانکی شرایطی را فراهم کنند که مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رودبار، حجت‎الاسلام محمد محمدی‎نور ظهر امروز در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: هشتم ماه شوال مصادف است با تخریب قبور ائمه بقیع در مدینه منوره توسط فرقه گمراه و نامشروع وهابیت که با این عمل شنیع و پست خود قلب شیعیان و دوست‎داران اهل بیت (ع) را داغدار کردند.
وی بیان داشت: مذهب وهابیت که منتسب به محمد بن الوهاب از نظر فقهی از پیروان فقه حنبلی است و وابستگی زیادی به حدیث دارند و بر این عقیده هستند که هر آنچه را که در روایات و احادیث و آیات قرآن آمده است، پذیرفتنی است و غیر از این موارد را مردود می‎دانند، بر همین اساس به آن‎ها اهل حدیث گفته می‎شود.
محمدی‎نور تصریح کرد: یکی از عقاید این فرقه این است که ساختن قبه و بارگاه را بر قبور حرام می‎دانند، آنها گاهی در این باره به اجماع مسلمانان در قرون نخست و گاهی به برخی روایات از قبیل روایت ابی‎الهیاج استدلال کردند، اما هیچ یک از این دو پذیرفته نیست، زیرا سیره مسلمانان خلاف این عقیده را ثابت می‎کند.
امام جمعه موقت رودبار گفت: مسئله ساختن بارگاه بر قبور صالحان به عنوان عبادتگاه در شریعت‎های پیشین نیز معمول بوده است، چنان که قرآن کریم درباره سرگذشت اصحاب کهف یادآورشده که پس از یافتن اجساد آن‎ها گروهی گفتند بر قبرهای آن‎ها بارگاه بسازید و گروهی دیگر گفتند مرقد آن‎ها را به عنوان مسجد و محل عبادات خدا بر می‎گزینیم.
محمدی‎نور با گرامیداشت پنجم مرداد ماه سالروز نخستین اقامه نماز جمعه در جمهوری اسلامی عنوان کرد: در سال 1358 حضرت امام خمینی (ره) آیت‎الله طالقانی را به عنوان نخستین امام جمعه تهران منصوب کردند و بعد از آن کم کم در سراسر کشور گسترش پیدا کرد.
وی یکی از برکات این نهضت و انقلاب را اقامه نماز جمعه خواند و افزود: نماز جمعه عامل اتحاد بین مسلمانان است، همان طور که هشت سال دفاع مقدس ما را پشتیبانی کردند و سخت‎ترین دوران انقلاب اسلامی یعنی سال‎های 59 و توطئه گروهک‎ها در همین نماز جمعه‎ها خنثی شد.
امام جمعه موقت رودبار اظهار داشت: نکته مهم این است که با وجود تمام توطئه‎های دشمن طی 36 سال مردم حضور خود را در نماز جمعه حفظ کردند، بر همین اساس امیدواریم که امام جمعه این شهرستان با مساعدت شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به زودی معرفی شود و با برنامه‎ریزی‎های که از جانب ستاد نماز جمعه و مسئولان صورت می‎گیرد، حضور مردم پررنگ‎تر شود و از این فریضه عظیم بهره‎مند شوند.
وی با اشاره به روز کارآفرینی و آموزش‎های فنی و حرفه‎ای بیان داشت: اگر کسی بتواند زمینه کار را فراهم کند، یک عبادت انجام داده است و کارآفرینی موجب ایجاد اشتغال در کشور می‎شود.
محمدی‎نور اشتغال و کارآفرینی را دارای جنبه اقتصادی ذکر و خاطرنشان کرد: مسئولان باید در این زمینه برنامه‎ریزی و حمایت کنند و به ویژه در اعطا تسهیلات بانکی شرایطی فراهم کنند که مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

۹۴/۰۵/۰۲
۱۸:۵۱

دو انتصاب راهبردری در بانک ملی

با صدور حکمی توسط دکتر همتی مدیرعامل بانک ملی، دو انتصاب جدید و راهبردی در این بانک انجام شد.

با صدور احکامی از سوی دکتر همتی مدیر عامل بانک ملی ایران مدیریت امور بازرسی و حسابرسی و اداره کل خارجه این بانک سرپرستان خود را شناختند.
براساس احکام صادره،  فرهاد حمزه به سمت سرپرست مدیریت امور بازرسی و حسابرسی و محسن امین زارع به سمت سرپرست اداره کل خارجه  منصوب شدند.

۹۴/۰۵/۰۲
۱۳:۵۴

این بانک امنیت شغلی کارگران را تضمین می‌کند

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور از فراهم شدن مقدمات اولیه برای راه اندازی بانک اطلاعات کارگران خبر داده و می‌گوید: هماهنگی‌های لازم با استانداری‌ها و دفاتر پیشخوان برای مراجعه کارگران و ثبت اطلاعات در قالب خود اظهاری صورت گرفته و طرح از هفته آینده در مشهد اجرا می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک از ایسنا، ایجاد بانک اطلاعات کارگران کشور نخستین بار است که در کشور اتفاق می‌افتد و فعالان کارگری مهمترین مزایای این بانک اطلاعاتی را شناسایی و طبقه‌بندی کارگران ساختمانی و کارگران فاقد بیمه عنوان می‌کنند.
هادی ابوی امیدوار است: پس از یک بازه زمانی دو ماهه، این طرح به تدریج ظرف مدت شش ماه در تمامی استانهای کشور به اجرا درآید.
آنطور که دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور می‌گوید: این طرح شامل همه کارگران شاغل اعم از کارگران صنوف و کارگران ساختمانی است و قرار است با اجرای آن، کارگران فاقد بیمه در کشور شناسایی و از مزایای بیمه بهره‌مند شوند.
در طول سالهای گذشته فقدان یک بانک اطلاعات جامع از وضعیت کارگران کشور تصمیم‌گیری در خصوص خواسته‌ها و مطالبات قانونی کارگران را دشوار کرده بود و جای خالی آن به شدت احساس می‌شد حتی ایده تشکیل چنین بانک اطلاعاتی از سوی هیچ سازمان و دستگاهی مطرح نشده بود تا اینکه وزارت کار دولت یازدهم ضمن استقبال از چنین طرحی، موافقت خود را با اجرای آن اعلام کرد.
وزارت کار امیدوار است فراگیری این بانک اطلاعاتی به شناسایی و طبقه‌بندی کارگران فاقد شناسنامه کار کمک کند و آنها را تحت حمایت‌های اجتماعی و بیمه‌ای قرار دهد.
به گزارش ایسنا، در حال حاضر آمار رسمی و مشخصی از تعداد کارگران فاقد بیمه، کارگران زیر پله و کارگرانی که در کارگاه‌ها به شکل پنهانی مشغول کارند، وجود ندارد.
دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور بر این باور است که ایجاد بانک اطلاعات کارگران، موجب شناسایی کارگران محروم از مزایای بیمه شده،‌ زمینه بهره‌مندی خانوارهای کارگری از خدمات درمانی را فراهم کرده و به بیمه‌گریزی کارفرمایان پایان می‌دهد.
رحمت‌الله پورموسی می‌گوید: یکی از مشکلات مهم جامعه کارگری، بیمه‌گریزی است؛ متاسفانه برخی از کارفرمایان، تمایلی به بیمه کارگران خود ندارند و به اندازه کافی حقوق و مزایا به آنها نمی‌دهند؛ در صورتی که اگر بانک اطلاعات کارگران تشکیل شود از یک سو ثبات و امنیت شغلی کارگران تضمین می‌شود و از سوی دیگر امکان دریافت حقوق و دستمزد به میزان قانونی برای کارگران به وجود می‌آید.
در حال حاضر همه کارگران زیرنظر تشکل‌های کارگری قرار ندارند و بسیاری از آنها فاقد انجمن صنفی هستند، عده‌ای نیز شناخته شده نیستند و به شکل مهجور و زیرپله‌ای به کسب و کار کوچکی مشغولند به نظر می‌رسد وجود یک بانک اطلاعاتی جامع از این دسته کارگران که به شناسایی و ساماندهی آنها کمک کند بیش از هر زمان دیگری ضروری باشد چرا که در سایه این بانک اطلاعاتی، حفظ امنیت شغلی کارگران رقم خورده و امکان برقراری بیمه برای آنها فراهم می‌شود.
سازمان تامین اجتماعی نیز با در اختیار گرفتن آمار کارگران کشور و اطلاع از وضعیت، فرایند بیمه‌ای و نوع بیمه اعم از تامین اجتماعی و خویش فرمایی در جهت خدمت رسانی بهتر به جامعه کارگری گام بر می‌دارد و دستگاههای مسئول از جمله وزارت کار در جریان مباحثی همچون هدفمندی یارانه‌ها، اختصاص سبد حمایتی دولت و مسکن کارگری با اتکا به اطلاعات به دست آمده تصمیم‌گیری‌ می‌کنند.
منبع:ایسنا

۹۴/۰۵/۰۲
۰۷:۵۲

در آیین قدردانی از سرآمدان روابط عمومی های ایران روابط عمومی بانک آینده نشان تعالی گرفت

اخبار پولی مالی- در آیین قدردانی از سرآمدان روابط عمومی های ایران تندیس زرین روابط عمومی سرآمد به بانک آینده اعطا شد

به گزارش اخبار پولی مالی ،در چهارمین دوره آیین معرفی و تقدیر از سرآمدان روابط‌عمومی، «بانک آینده» با توجه به ارزیابی عملکردش بر اساس شاخص‌های سرآمدی تعالی روابط‌عمومی و با نظر هیأت داوران، موفق به کسب «تندیس زرین» شد.
چهارمین دوره آیین معرفی سرآمدان روابط‌عمومی با حضور استادان، متخصصان، صاحب‌نظران و کارشناسان عرصه ارتباطات و روابط‌عمومی، 31 تیرماه سال جاری در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد. در این دوره، «روابط‌عمومی بانک آینده»، به‌دلیل فعالیت‌های صورت پذیرفته در راستای تعالی‌گری و طی مسیر سرآمدی و تلاش در جهت برقراری ارتباط مؤثر درون‌ و برون‌سازمانی با مخاطبان، شایسته تقدیر شناخته شد و تندیس زرین سرآمدی به آقای دکتر محمود ترابیان، مدیر امور روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی بانک آینده اهدا گردید.
شایان ذکر است؛ دبیرخانه این همایش، با هدف سوق دادن روابط‌عمومی‌های کشور به‌سمت سرآمدی، ارتقای کیفیت فعالیت‌ها و انطباق آن‌ها با استانداردهای یک روابط‌عمومی سرآمد در ابعاد «ساختاری»، «کارکردی» و «محتوایی»، چهارمین دوره آیین معرفی سرآمدان روابط‌عمومی ایران را برگزار نمود.
گفتنی است؛ روابط‌عمومی بانک آینده، پیش از این در سو�'مین دوره معرفی سرآمدان روابط‌عمومی نیز موفق به احراز «نشان تعالی روابط‌عمومی» از سوی هیأت داوران این همایش شده بود.

۹۴/۰۵/۰۲
۲۰:۵۲

حقوق میلیاردی اعضای هیئت مدیره بانک خاورمیانه

شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز): سایت اطلاع رسانی بانک خاومیانه با زیرکی خاصی مصوبه مجمع عمومی بابت پاداش 960 میلیونی هیات مدیره را سانسور کرد!

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز):  سایت اطلاع رسانی بانک خاورمیانه برخی از مصوبات مجمع عمومی عادی سالانه بانک خاورمیانه را که روز چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴، در سالن همایش مجتمع تلاش تهران برگزار شد را سانسور کرد!
سایت اطلاع رسانی این بانک مصوبات مجمع عمومی را به شرح ذیل در اختیار مخاطبان و سهامداران خود قرار داده است:اینجا
خسرو نایبی‌اهرنجانی رییس هیات مدیره بانک خاورمیانه گزارشی کلی از فعالیت‌های بانک در سال ۱۳۹۳ ارائه داد.
از سوی هیات مدیره تقسیم سود ۱۶۰ ریالی برای هر سهم پیشنهاد شد.
گزارش حسابرس رسمی و نکات برجسته بررسی صورت های مالی و عملکرد بانک به اطلاع سهامداران رسید.
در ادامه مجمع، طبق دستور جلسه در مورد تصویب صورت‌های مالی، تقسیم سود، تعیین پاداش هیات مدیره، انتخاب بازرس قانونی و انتخاب روزنامه رسمی بانک رای‌گیری به عمل آمد که مورد تصویب مجمع عمومی صاحبان سهام قرار گرفت.
سایت اطلاع رسانی این بانک با زیرکی خاصی در ابتدای خبر پیشنهاد تقسیم سود ۱۶ تومانی را آورده و در انتها خبر تصویب تقسیم سود و پاداش هیات مدیره (بدون ذکر ۹۶۰ میلیون تومان) را با همدیگر آورده است!
گفتنی است تعیین پاداش در مصوبات این بانک در کدال قابل رویت است.
بانک خاورمیانه ۹ عضو هیات مدیره دارد که با یک حساب سرانگشتی سهم هر عضو هیات مدیره تنها از مصوبه مجمع عمومی حدود ۱۰۶ میلیون تومان می شود!
به این عدد حقوق ماهیانه، پاداش ها، کارانه ها، حق التجلیس و ... را نیز اضافه کنید تا حقوق یکساله یک عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه را بدست بیاورید!
منبع:اخبار بانک

۹۴/۰۵/۰۳
۰۵:۴۵

مدیرعامل بانک سینا مدیر ارشد تعالی گر ارتباطی شد

مدیرعامل بانک سینا در چهارمین دوره آیین تقدیر سرآمدان روابط عمومی به عنوان مدیر ارشد تعالی گر ارتباطی شناخته شد.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی بانک سینا در این آیین که روز چهارشنبه 31 تیر ماه 1394 با حضور مدیران روابط عمومی سازمان ها و نهادها، اساتید دانشگاه، صاحب نظران و کارشناسان ارتباطات در مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، به انتخاب هیات داوران لوح سپاس مدیر ارشد تعالی گر ارتباطی به مهندس پیشرو اهدا شد.
 
بر اساس این گزارش این لوح به پاس خدمات و حمایت های مهندس پیشرو در راستای ارتقاء ارتباطات و ترغیب سازمان به سمت تعالی جویی و تعالی گری در مدیریت ارتباطات با مخاطبان درونی و بیرونی از سوی هیات داوران چهارمین دوره آیین تقدیر سرآمدان روابط عمومی به وی تعلق گرفت. 
 

۹۴/۰۵/۰۲
۰۹:۵۶

ورود رقبای تازه‌نفس خارجی به فضای بانکی ایران

هنگامی که طهماسب مظاهری سکان بانک مرکزی را در دست داشت خبری روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت مبنی بر تاسیس شعب پنج بانک خارجی در ایران؛ وی در این اظهارات اعلام کرده بود که چهار بانک خارجی هر کدام درخواست تاسیس یک شعبه در تهران کرده‌اند و یک بانک خارجی هم تقاضای تاسیس هفت شعبه در نقاط مختلف کشور کرده است که ما هم با این درخواست‌ها موافقت کرده‌ایم.

وی از اعلام اسامی این بانک‌ها خودداری کرد و گفت: قطعا روزی که این بانک‌ها افتتاح شوند اسامی آنها اعلام و به طور رسمی اطلاع‌رسانی می‌شود. اما با افزایش اختلافات غرب با ایران در مورد مسائل هسته‌ای در عمل این طرح هم مانند سایر طرح‌های اقتصادی در رابطه با شرکت‌ها و سازمان‌های خروجی در محاق قرار گرفت.
رفته رفته با بر طرف شدن تحریم‌های اقتصادی زمــزمــه‌هــایی در حــال شکل‌گیری است که نشان می‌دهد امکان تاسیس بانک‌های خارجی در ایران وجود دارد. اگرچه در حال حاضر چند بانک و موسسه مالی خارجی در ایران حضور دارند اما این حضور، حضور قابل لمسی در بازار پولی و مالی کشور نیست. براساس آنچه در سایت رسمی بانک مرکزی درج شده تنها چهار بانک خارجی در ایران شعبه دارند. از میان این بانک‌ها نیز بانک تجاری مشترک ایران و اروپا، دو شعبه در تهران در اختیار دارد. در سایت بانک مرکزی قید شده که این بانک‌ها به‌عنوان شعبه بانک‌های «خارجی» در ایران فعالیت می‌کنند. همین اطلاعات نشان می‌دهد تنها یک بانک مشترک ایرانی و خارجی با عنوان «بانک مشترک ایران و ونزوئلا» در تهران فعالیت دارد.
سه بانک خارجی فعال در ایران نیز تنها شعبه‌های خود را در جزیره کیش تاسیس کرده‌اند. براین اساس منطقه آزاد کیش بیشترین میزان بانک‌های خارجی را در خود جای داده است که با توجه به قوانین مناطق آزاد این حضور به معنای شکسته شدن خلأ حضور بانک‌های خارجی در ایران تلقی نمی‌شود. نظام بانکی رقابتی می‌شود
دکتر محمد کهن‌دژ، کارشناس اقتصادی در این باره به «فرصت امروز» گفت: بازار انحصاری برای هیچ بخشی مفید نیست و برای بازار پولی و مالی ما هم مفید نیست. چند سال قبل پیش از تاسیس بانک‌های خصوصی بانک‌های دولتی تنها بانک‌های موجود در بازار بودند که همین امر موجب شد تا سطح ارائه خدمات به مشتریان و نحوه بانکداری ایران به‌شدت عقب مانده باشد اما با تاسیس بانک‌های خصوصی و ایجاد رقابت با بانک‌های دولتی، نظام بانکی ما پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد که البته بخشی از این پیشرفت‌ها معـلـــول پیشـــرفت‌هــای زیرساختی ما بوده است.
وی افزود: با ورود بانک‌های خارجی به ایران می‌توانیم امیدوار باشیم که بانک‌های ما وارد عرصه‌های رقابتی جدید شوند و با بانک‌هایی در طراز جهانی به رقابت بپردازند. به هر حال در فضای قوانین عادی بانک‌های خارجی هنگامی که اقدام به تاسیس شعب کنند تحت قوانین داخلی ما باید به فعالیت بپردازند و آزادانه به جذب سپرده‌ها اقدام خواهند کرد. طبیعی است که این بانک‌ها به دلیل تجارب جهانی که دارند می‌توانند شیوه‌های جدیدی را برای جذب سپرده‌های مردمی به کار گیرند که همین موضوع رقابتی را میان بانک‌های ایرانی و خارجی به وجود می‌آورد.
این کارشناس در پاسخ به این سوال که آیا این بانک‌ها ملزم به رعایت مصوبات شورای پول و اعتبار درمواردی مانند نرخ سود بانکی خواهند بود؟ تاکید کرد: البته حضور بانک‌های خارجی در ایران شرایط خاصی دارد و در صورتی که این بانک‌ها بخواهند در چارچوب نظام مالی ما به فعالیت بپردازند باید این محدودیت‌ها را بپذیرند. به طور مثال این بانک‌ها حق ندارند سرمایه خود را از کشور خارج کنند مگر در مواردی که اقدام به انحلال بانک خود کنند. این سرمایه در حدود 5میلیون یورو در بدو امر در نظر گرفته شده است. بانک مرکزی بر این شعب مانند سایر شعب بانک‌های ایرانی نظارت کامل خواهد داشت و آنها باید طبق قوانین ما به فعالیت بپردازند. اگر قانون در این مورد برای بانک‌های خارجی استثنایی قائل باشد یک رانتی محسوب می‌شود که منطقی نیست کشوری چنین رانتی را برای طرف‌های خارجی قائل شود و بانک‌های بومی را از دور رقابت خارج کند.
حضور بانک‌های خارجی جدی نیست
محمدباقر پروین، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «فرصت امروز» در این باره گفت: تاکنون چندین بار در این باره مذاکره شده است اما من فکر نمی‌کنم حضور بانک‌های خارجی در ایران جدی باشد. وی افزود: در شرایط فعلی بانک‌های ما با شرایط دشواری رو‌به‌رو هستند. وضع قوانین مختلف در مورد ایجاد محدودیت برای فعالیت بانک‌های ایرانی، بانک‌های خارجی را فراری می‌دهد. در حال حاضر بانک‌های ما با فشارهای زیادی درباره تعدد شعب و بنگاهداری مواجه هستند در صورتی که بانک‌های خارجی براساس اقتصاد آزاد فعالیت می‌کنند اگرچه محدودیت‌هایی را از سوی بانک‌های مرکزی می‌پذیرند و در برخی موارد مانند نرخ سود بانکی با دستور بانک مرکزی‌شان اقدام می‌کنند اما در مجموع نظام بانکی این کشورها بسیار مترقی و قابل قیاس با ما نیست.
این کارشناس در مورد ملزومات قانونی حضور بانک‌های خارجی در ایران گفت: از نظر قوانین مانع خاصی وجود ندارد. پیش از این دولت آیین‌نامه اجرایی نحوه تاسیس و عملیات شعب بانک‌های خارجی را ابلاغ کرده است و بر همین اساس بانک‌های خارجی می‌توانند در ایران حضور داشته باشند اما از آنجا که این حضور نخستین بار اتفاق می‌افتد ممکن است در روند اجرایی نیاز به تصویب قوانین جدید باشد.
منبع: فرصت امروز

۹۴/۰۵/۰۲
۱۱:۴۵

مدیرعامل بانک ملی: ساختارهای بانک ملی با رفع تحریم ها به سرعت احیا می شود

نقدینه- مدیرعامل بانک ملی اعلام کرد که که این بانک ساختار خوبی دارد که با رفع تحریم‌ها به سرعت احیا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، عبدالناصر همتی سود بانک ملی را در سال 93 حدود 70 میلیارد تومان دانست و تاکید کرد که این سود  کاملا واقعی است.
وی، گفت: به عنوان یک استاد دانشگاه،  می گویم  که هیچ احتیاجی به حساب سازی در صورت های بانک ملی وجود نیست زیرا این بانک از وضعیت خوبی برخوردار است.
همتی، با بیان این نکته که بانکداری الکترونیک بانک ملی دارای مشکلاتی است، گفت: "اینترنت بانک"، "موبایل بانک" و "سیستم پوز" بانک ملی دارای نقاط ضعفی است که  نیازمند اصلاح ساختار اساسی است.
رییس هیات مدیره بانک ملی، اذعان داشت که بانک ملی باید عقب ماندگی خود را در شبکه  فناوری آی تی، جبران و اصلاح کند و افزود: اگر این معضلات به پایان برسد بانک ملی به سراغ خلق ابزارهای جدید هم خواهد رفت.
مدیر عامل بانک ملی با بیان اینکه دولت قبلی در تصمیمات بانک مرکزی دخالت های جدی داشت، اظهار داشت: هم اکنون دخالت‌های دولت در بانک مرکزی خیلی کمتر شده است.
وی، با بیان این نکته که در شرایط کنونی، دخالت‌های حادی از ناحیه دولت، در تصمیمات بانک مرکزی رخ نمی‌دهد، درباره استقلال بانک مرکزی هم، به نسیم اظهارداشت که استقلال با مفهوم عام آن بسیار آرمان گرایانه است به عبارت دیگر وقتی کل دنیا، ایران را تحریم کرده است، نمی‌توان انتظار داشت که دولت کاری به منایع بانک مرکزی نداشته باشد بنابراین در برخی مواقع دولت مجبور است که از بانک مرکزی کمک بگیرد.
وی، درباره فعالیت مؤسسات اعتباری غیرمجاز هم گفت که بانک ملی به هیچ عنوان با مؤسسات اعتباری غیر مجاز، همکاری نمی کند.
رییس شورای هماهنگی مدیران عامل بانک ها گفت: بانک مرکزی یک ماه دیگر برای کاهش دوباره نرخ سود بانکی باید با مدیران شبکه بانکی کشور نشست هایی برگزار کند . با توجه به هزینه تمام شده  پول برای بانک ها، ارایه سپرده با نرخ سود بیش از 20 درصد در بلند مدت بانک‌ها را نابود خواهد کرد و سهامداران بانک‌ها باید مدیران متخلف خود برخورد کنند.
مدیر عامل بانک ملی با بیان این نکته که این بانک دست کم 700 شعبه مازاد دارد، افزود: این در حالی است که از نظر برخی از دوستان، بانک ملی هنوز  700 شعبه دیگر باید افتتاح کند.
همتی، گفت که جمع آوری شعب ناکارای بانک ملی در شهرستان ها با مقاومت های جدی  مواجه است، تصریح کرد که بر این اساس به صلاح نیست که شعب مازاد و ناکارای بانک ملی جمع آوری شود.
مدیرعامل بانک ملی ایران، درباره اخذ مطالبات معوق بانک متبوع خود در ماجرای پرونده "امیر منصور آریا" هم گفت که اصل رقم مطالبات بانک ملی از شرکت آریا  1050 میلیارد تومان بوده که برای  تودیع این رقم اقدامات جدی صورت گرفته است.
وی  افزود: هم اکنون، گروه ملی فولاد ایران به عنوان بخشی از مطالبات به  بانک ملی واگذار شده است ولی با وجود ارزش 500 میلیارد تومانی، تعهدات این شرکت هم بسیار بالا است.
همتی با تاکید بر این نکته که تا دوهفته دیگر، انتقال شرکت گروه ملی فولاد ایران  به بانک ملی قطعی خواهد شد، تصریح کرد که شرکت "گهرخرم آباد" هم  به عنوان یک شرکت دیگر بابت مطالبات به بانک ملی، واگذار خواهد شد ولی نگرانی بانک ملی برای اخذ مابقی مطالبات خود از  شرکت آریا همچنان پا برجا است و اقدامات لازم برای وصول آن در حال انجام است.

۹۴/۰۵/۰۲
۱۳:۲۸

با قراردادي معادل 844 ميليون پوند «نيكي» موسسه مطبوعاتي فايننشال تايمز را خريد

گروه جهان
شركت «پيرسون» صاحب امتياز روزنامه اقتصادي فايننشال تايمز روز پنج‌شنبه تاييد كرد كه اين روزنامه به شركت «نيكي» از بزرگ‌ترين موسسات رسانه‌يي در ژاپن، به ارزش 844ميليون پوند (يك‌ميليارد و300ميليون دلار) فروخته شد.
به گزارش رويترز، تا پيش از اين شركت «پيرسون»، صاحب امتياز روزنامه فايننشال‌تايمز اعلام كرده بود كه به دنبال آن است تا اين روزنامه را به يك شركت رسانه‌يي بين‌المللي بفروشد. قبل از اين بيشتر گمانه‌زني‌ها درخصوص احتمال فروش اين غول رسانه‌يي به «گروه اكسل اسپرينجر» از كشور آلمان بود، اما عصر پنج‌شنبه شركت پيرسون، در بيانيه‌يي اعلام كرد كه با فروش نقدي اين روزنامه به شركت ژاپني نيكي موافقت كرده است.  «جان فالون» مدير اجرايي شركت پيرسون با تاييد اين خبر گفت: «اكنون مي‌خواهيم 100درصد هدفمان را بر رهيافت آموزش جهاني متمركز كنيم. دنياي آموزش درحال تغيير است و ما شاهد فرصت‌هاي بسياري براي گسترش تجارتمان در اين زمينه هستيم.»
وي همچنين بااشاره به سابقه شركت رسانه‌يي نيكي خاطرنشان ساخت: «هيات‌مديره و من مطمئن هستيم كه روزنامه فايننشال تايمز همچنان با مالكيت شركت نيكي به شكوفايي‌اش ادامه خواهد داد.»
او در مصاحبه‌يي پيش‌تر گفته بود: «من به عنوان خبرنگار، داراي يكي از بهترين موقعيت‌ها هستم و به زودي از آن دست برنخواهم داشت.» البته اين معامله شامل سهم ۵۰درصدي پيرسون در اكونوميست و دفتر لندن فايننشال‌تايمز نمي‌شود. گروه پيرسون نزديك ۶۰سال فايننشال‌تايمز را دراختيار داشت اما به گفته يكي از مديرانش با «رشد انفجاري» رسانه‌هاي جديد، موبايل و شبكه‌هاي اجتماعي، تصميم به فروش آن گرفت.
فايننشال تايمز كه يكي از قديمي‌ترين، مهم‌ترين و پرنفوذترين روزنامه‌هاي اقتصادي، سياسي درجهان به شمار مي‌آيد و به صورت كاغذي و ديجيتال منتشر شود، مركزش در شهر لندن قرار دارد.
اين روزنامه كه 127سال عمر دارد، به‌طور همزمان در 23 شهر عمده دنيا ازجمله شهرهاي لندن، ليدز، دوبلين، پاريس، فرانكفورت، استكهلم، ميلان، مادريد، نيويورك، شيكاگو، لس‌آنجلس، سان فرانسيسكو، دالاس، آتلانتا، ميامي، واشنگتن دي‌سي، توكيو، هنگ‌كنگ، سنگاپور، سئول، دوبي، ژوهانسبورگ و استانبول منتشر مي‌شود.
فايننشال تايمز تنها روزنامه درجهان است كه وضعيت روزانه بورس لندن و ديگر بورس‌هاي مطرح جهاني را با تحليل‌هاي كامل به صورت روزانه بررسي مي‌كند.
 رقيب آسيايي اف‌تي
 به گزارش رويترز، «نيكي» گل سرسبد روزنامه‌هاي ژاپن در پرداختن به اخبار اقتصادي با تيراژ بيش از 3ميليون نسخه است. اين نشريه از سال1867 به عنوان يك خبرنامه براي پوشش اخبار قيمت‌گذاري كالاها در ژاپن كار خود را شروع كرد و از آن زمان به مرور رشد كرد. با اين حال نتوانست آن قدرتي كه در ژاپن دارد، در ماوراي مرزهاي كشورش به دست بياورد. با ايجادشدن سهام اين روزنامه همانند روزنامه فايننشنال تايمز لزوم ايجاد نسخه‌هاي ربان انگليسي براي خبر دادن به جهان در مورد وضعيت اقتصادي ژاپن ايجاد شد.
نخستين شماره‌هاي نشريه نيكي به عنوان يك نشريه اقتصادي انگليسي زبان در سال‌هاي دهه1960 منتشر شد اما جرقه اوليه تبديل شدن آن به سبك روزنامه‌يي براي پوشش دادن اخبار روزانه اقتصادي در سال‌هاي1980 و اوايل 1990 پس از انفجار رشد اقتصادي ژاپن زده شد. درهمان زمان چندين تن از روزنامه‌نگاران و سردبيران انگليسي زبان كه در زمينه اقتصاد تخصص داشتند به استخدام روزنامه درآمدند. در اين زمان نشريه نيكي با موفقيت انتشار هفتگي خود ادامه مي‌داد اما با ايجاد سايت انگليسي زبان در سال2013 يك‌بار ديگر برند نيكي توانست تاثير بسزايي بر سهام اين نشريه بگذارد. تاثير سايت موجب شد تا يك‌هزارو200نسخه از اين نشريه در مدت كوتاهي به فروش برسد كه عمده فروش آن هم در سطح آسيا بوده است.  فايننشال‌تايمز در تازه‌ترين خبر فروش خود به نقل از «سونه او كيتا»، مديرعامل شركت نيكي نوشت: «ما به استقلال اين نشريه احترام مي‌گذاريم.»
اوكيتا كه از سال2008 مديريت نيكي را برعهده داشت، گفت: «فلسفه نشر و ارزش اين روزنامه همانند نشريه ماست و هيچ برتري نسبت به هيچ يك از اين دو نشريه وجود ندارد.» او همچنين با ابراز خشنودي از خريد اين روزنامه انگليسي گفت: «شعار ما اين خواهد بود كه گزارش‌هاي سطح عالي و ساير اخبار را مشابه آنچه فايننشال تايمز تاكنون صورت داده، انجام دهيم.»
شركت رسانه‌يي نيكي نيز علاوه دراختيار داشتن روزنامه‌ها و نشريات اقتصادي معتبري چون روزنامه «نيهون كيزاي شيمبون»، «نيكي وريتاس»، «نيكي ويكلي» و «نيكي سانگيو شيمبون»، صاحب دو شبكه خبري «تي‌وي توكيو» و «نيكي سيان بي‌سي»، است كه موضوعات مربوط به بازار ژاپن را مورد پوشش قرار مي‌دهند. نيهون كيزاي شيمبون، با بيش از 4ميليون تيراژ در سراسر جهان، از بزرگ‌ترين روزنامه‌هاي اقتصادي جهان به شمار مي‌آيد.

۹۴/۰۵/۰۳
۰۰:۰۹

مساله نقدینگی

دکتر پویا جبل‌عاملی
برخی از رسانه‌ها با مقایسه حجم نقدینگی در دولت فعلی با دولت قبل برآنند تا نشان دهند، دولت روحانی در این زمینه همانند دولت قبل که بدتر از آن عمل کرده است. اگرچه برای متخصصان فن، این ادعا خالی از واقعیت است، اما بیان آماری که به‌کار گرفته می‌شود، به شکلی است که می‌تواند بر مخاطبان اثرگذار باشد. در اینجا بر آن نیستیم که عملکرد فعلی را در زمینه رشد نقدینگی بستاییم که همچنان آمار و ارقام از سطح مطلوب بسیار فاصله دارد؛ اما می‌خواهیم نشان دهیم که بانک مرکزی در دوره فعلی اثری معنادار و رو به بهبود را بر این متغیر گذارده است.
ممکن است کسی مدعی باشد که از شهریور 1388 تا شهریور 1392؛ یعنی در طول چهار سال از دولت قبلی نقدینگی از 212 هزار میلیارد تومان به 506 هزار میلیارد تومان رسیده و این یعنی 294 هزار میلیارد تومان، در حالی که نقدینگی در اردیبهشت امسال به 800 هزار میلیارد تومان رسیده؛ یعنی در یک‌سال و هشت ماه، دقیقا اندازه چهار سال دولت قبلی نقدینگی به‌وجود آمده است. تعجب نکنید؛ زیرا به همین شکل و سیاق استدلال می‌کنند. دولت روحانی در عرض یک سال و هشت ماه به میزان چهار سال احمدی‌نژاد نقدینگی ایجاد کرده است!
به جای آنکه بپرسند این میزان برابر یعنی چند درصد رشد نقدینگی، بر حجم آن تاکید می‌کنند. درواقع برای ارزیابی عملکرد باید پرسیده شود که پیش از این رشد نقدینگی چه روندی داشته و در دوره فعلی این روند به چه حالتی درآمده است. شهریور سال 1388، رشد نقدینگی 7/ 26 درصد بود – این در حالی است که اثر ریاست طهماسب مظاهری تا چند ماه قبل از این تاریخ خود را نشان می‌دهد، مثلا در اردیبهشت همان سال رشد نقدینگی 9/ 17 درصد بوده است- این رشد در طول چهار سال دولت پیشین به‌ظاهر تفاوت محسوسی نداشته است، آن گونه که در شهریور 1392، نرخ رشد به 9/ 25 درصد می‌رسد. البته این تنها به‌ظاهر است؛ زیرا آماری که در این چند سال منتشر می‌شد، ارقام موسسات تازه‌تاسیس را در خود نداشت. به‌عبارت دیگر رقم رشد نقدینگی فراتر از آنی بود که منتشر می‌شد و رشد نقدینگی در شهریور سال 1392 بدون تردید از سال 1388 بیشتر بود.
در عین حال که ارقام همین موسسات باز خود را در رقم 294 هزار میلیارد تومان نقدینگی دوره اخیر نشان می‌دهد و قریب 81 هزار میلیارد تومان آن به‌عنوان پوشش آماری است. به این مفهوم که قبلا هم این نقدینگی وجود داشته، اما حساب نمی‌شده است. حال که دولت این رقم را برای شفافیت بیشتر حساب کرده است، آن را به پای وی نوشته‌اند!
اما اگر پیش از این روند نرخ رشد نقدینگی صعودی بوده حال این روند چگونه است؟ بانک مرکزی نرخ رشد نقدینگی را از سطح 9/ 25 درصد در شهریور 1392 به سطح 2/ 23 درصد در اردیبهشت امسال رسانده است و تقریبا روند این کاهش مداوم بوده است.
هر چند کاهش 3 درصدی در این دوره نمی‌تواند آن چنان مطلوب قلمداد شود، اما شفافیت بیشتر از یک‌سو و تغییر روند این متغیر پولی از سوی دیگر، دستاوردی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت یا با بزک آماری آن را به‌گونه‌ای دیگر نشان داد. از سوی دیگر نباید فراموش کرد که این میزان نقدینگی نیز بیشتر به‌واسطه کاهش درآمدهای دولت و بدهی به سیستم بانکی و انتقال آن به ترازنامه بانک مرکزی ایجاد شده امری که با توازن بیشتر در بودجه می‌تواند رفع شود.
اما شاید بتوان گفت لایحه‌ای که هم اکنون برای اصلاح ساختار شورای پول و اعتبار در دولت دنبال می‌شود، در صورتی که محقق شود، دستاوردی بزرگ‌تر برای دولت فعلی در زمینه مسائل پولی است. امری که می‌تواند به‌طور چشمگیری فشارها برای آنکه کلیه کمبودها در نهایت به ترازنامه بانک مرکزی منتقل شود را بگیرد. این استراتژی خود به خوبی تغییر نگاه و رویکرد پولی را در دوران فعلی به نمایش می‌گذارد، استراتژی که می‌تواند به‌عنوان یک اصلاح ساختاری تا دهه‌ها بعد به‌عنوان میراث این دولت قلمداد شود.(نیوزهاب سیاسی.ge1001)

۹۴/۰۵/۰۳
۰۴:۴۳
۹۴/۰۵/۰۳
۰۸:۴۵