نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115130
 • تمام سکه (طرح جدید) 1212000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1185000
 • نیم سکه 645000
 • ربع سکه 345000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3831
 • یورو 4205
 • پوند 4860
 • صد ین 3425
 • درهم امارات 1066
 • لیر ترکیه 1062
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32379
 • 74 Arrow up
  یورو 34597
 • 131 Arrow up
  پوند 40489
 • 95 Arrow up
  فرانک 32471
 • 75 Arrow up
  صد ین 28865
 • 0
  درهم امارات 8816

وزیر علوم: سرانه امکانات ورزشی دانشگاه ها افزایش می یابد

یزد - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سرانه امکانات ورزشی برای هر دانشجوی کشور در سالجاری یک متر مربع بوده که با اتخاذ تمهیداتی به دنبال افزایش آن هستیم.

به گزارش ایرنا دکتر 'محمد فرهادی' روز سه شنبه در حاشیه آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابتهای والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور در یزد در جمع خبرنگاران افزود: برای افزایش سرانه ورزشی دانشجویان راه اندازی ایستگاههای تندرستی و ورزشی در کنار خوابگاههای دانشجویی آغاز شده و ادامه خواهد داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: دانشجویان کشورمان در عرصه ها و رشته های مختلف ورزشی از جمله ورزش های همگانی، عمومی و قهرمانی فعال هستند.
فرهادی اضافه کرد: دانشجویان ما سال گذشته در بیست و هشتمین دوره بازیهای ورزشی دانشجویان جهان در بین 170 کشور رتبه نهم را به خود اختصاص دادند و شمار زیادی از تیم های ورزشی دانشجویی کشورمان نیز سال آینده در بیست و نهمین دوره بازی های ورزشی دانشجویان شرکت می کنند.
آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابتهای والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور روز سه شنبه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یزد برگزار شد.
در این مسابقات تیم های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد به مدت یک هفته با یکدیگر رقابت می کنند.
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح سه شنبه وارد یزد شد و مورد استقبال استاندار و مسئولان مراکز آموزش عالی استان قرار گرفت.
نشست با هیات رئیسه مراکز آموزش عالی استان، افتتاح طرح ملی تحقیقات زمین گرمایی و ساختمان مهتاب از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان یزد است.
7532/6197 خبرنگار:سعیدصادقی مقدم**انتشار: محمدحسین فلاح تفتی
irnayazdd@

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۵۰

با حکم وزیر علوم؛ دبیرکل فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی منصوب شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در حکم دکتر فرهادی خطاب به هادی بشیریان آمده است :
با استعانت از خداوند متعال و به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی و بند 3 مصوبه مورخ 1394/12/17 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت 4 سال به سمت دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.
 امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها، در چارچوب مفاد اساسنامه مزبور نسبت به انجام وظایف محوله و در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت‌های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۵۲

با حضور وزیر علوم نخستین طرح ملی تحقیقات زمین‌گرمایی دانشگاههای کشور در یزد افتتاح شد

یزد - ایرنا - نخستین طرح ملی تحقیقات زمین‌گرمایی دانشگاه‌های کشور، روز سه شنبه طی مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه یزد به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا طرح ملی زمین گرمایی به منظور تامین سرمایش و گرمایش بخشی از ساختمان دانشگاه (مدیریت امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی) که به نام شهید احمدی روشن مزین شده اجرا شده است.
استفاده از انرژی زمین گرمایی باعث می شود مصرف برق در سیستم‌های گرمایش و سرمایش به شدت کاهش یابد.
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد و مسئول اجرای این طرح در این زمینه گفت: طرح پژوهشی مذکور با همکاری هشت تن از اعضای هیئت علمی از دانشکده‌های مهندسی مکانیک، معدن و متالورژی و هنر و معماری دانشگاه یزد انجام شده است.
روح الله عزیزی با اشاره به اینکه اجرای این پروژه از سال 94 آغاز شد تصریح کرد: این طرح مساحتی به وسعت حدود یکهزار متر مربع را در برگرفته و پنج میلیاردو 800 میلیون ریال هزینه در بر داشته است.
وی گفت: برای این طرح 10 ‌هزار متر لوله پلی اتیلن داخل زمین، 4 ترانشه افقی به عمق 5 متر و طول 50 متر و 18 حلقه چاه به عمق 30 متر و همچنین یک حلقه چاه به عمق 180 متر حفر شده است.
وی با اشاره به اینکه دو نوع سیستم آب به آب و آب به هوا در این طرح مورد آزمایش قرار گرفته است افزود:در واقع تمامی اقدامات در این راستا به صورت طرح‌های پژوهشی انجام شده است.
**افتتاح سالن غذاخوری 1300 نفری مهتاب با حضور وزیر علوم
گزارش دیگری حاکیست سالن غذاخوری 1300 نفری مهتاب امروز با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، هیئت همراه و جمعی از مسؤولان و دانشگاهیان استان به بهره‌برداری رسید.
رییس دانشگاه یزد در مراسم افتتاح این ساختمان گفت: به دلیل دور بودن تالار پذیرایی دانشجویان دختر واقع در پردیس خوابگاهی 1، ساختمان جدیدی با اسکلت بتنی و نمای آجری با مساحت 4000 مترمربع زیربنا، بر اساس طرح جامع دانشگاه جنب بوستان معرفت احداث شده ضمن اینکه فضایی برای رستوران استادان و کارکنان هم در نظر گفته شده است.
'محمدصالح اولیاء' با اشاره به اینکه برای ساخت ساختمان مذکور حدود 50 میلیارد ریال هزینه شده افزود: ساخت این پروژه از فروردین‌ماه سال 94 آغاز شد و در دیماه سال جاری ساخت آن به پایان رسید.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان مهتاب دارای دوسالن غذاخوری ویژه دانشجویان به ظرفیت هرکدام 500 نفر، سالن پخت مجزا، سالن غذاخوری استادان به ظرفیت 300 نفر، دو سردخانه زیر صفر و بالای صفر درجه، آسانسور و بالابر مواد غذایی، انبار ذخیره مواد و قسمت آماده‌سازی است.
وی تصریح کرد: بخشی از مدیریت امور دانشجویی شامل واحد تغذیه، خوابگاه و رفاه نیز در این ساختمان مستقر شده است.
اولیاء درخصوص ویژگی‌های فنی این ساختمان یادآور شد: سقف این ساختمان در قسمت سالن‌ها به صورت پانل‌های عایق و برخوردار از سامانه‌های گرمایش و سرمایش ایرواش به تعداد 7دستگاه، دارای سیستم صوت، اعلام و اطفای حریق، سالن پخت مجهز به دستگاه‌های صنعتی و روزآمد، دو دستگاه اتوماتیک شستشوی ظروف برای صرفه‌جویی در مصرف آب و سرعت بخشیدن به کار، 9 دیگ صنعتی برنج پز و سه دیگ خورشت‌پز است.
حدود 14 هزار دانشجو در دانشگاه یزد تحصیل می کنند.
2088/6197 خبرنگار: کبری دانشی** انتشار: محمدحسین فلاح تفتی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۲۱

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: فعالیت ۲۸۰۰ مرکز آموزش عالی در کشور/بازنگری در ۶۰۰ رشته تحصیلی

یزد- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه یزد در سطح دانشگاه‌های تراز اول کشور قرار دارد، گفت: در حال حاضر ۲ هزار و ۸۰۰ مرکز آموزش عالی در سطح کشور فعال است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی پیش از ظهر امروز در نشست با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد اظهار داشت: دانشگاه‌های استان یزد در همه ابعاد در بین دانشگاه‌های کشور توانمند بوده‌اند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در سطح مراکز آموزش عالی در کشور ادامه داد: مراکز آموزش عالی با تربیت و آموزش دانشجویان نخبه و توانمند در تولید شغل و اشتغال سهم مهمی دارند.
فرهادی با بیان اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها و دانشجویان نیز در زمینه‌های دانش‌بنیان فعالیت دارند، افزود: شرکت‌های دانش بنیان بر اساس سرمایه گذاری و ایجاد اشتغالی که برای کشور دارند در ارتباط با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نقش آفرینی می‌کنند.
وی به تشریح اقدامات انجام شده و در حال انجام از سوی وزارت علوم در زمینه مراکز آموزش عالی پرداخت و عنوان کرد: از جمله این اقدامات انجام طرح آمایش مراکز آموزش عالی است که در برخی موارد در حال اجرا است و در مواردی نیز اجرایی شده است.
فرهادی با بیان اینکه در حال حاضر ورودی‌ها به مراکز اموزش عالی در سطح کشور کاهش داشته است، افزود: بر اساس طرح آمایش آموزش عالی در سال جاری اقدام به بازنگری در برخی رشته های تحصیلی شد و برخی رشته ها از آموزش حذف شدند.
وی با بیان اینکه کارایی برخی رشته ها از دست رفته است و نیاز به جایگزینی رشته های جدید است، اظهار داشت: در حال حاضر ورودی‌ها در برخی از رشته‌ها با توجه به ظرفیت پذیرش رشته‌ها کمتر شده است.
فرهادی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر هم‌افزایی مراکز آموزش عالی در سطح استان ها بیان داشت: باید در برخی رشته ها بر اساس ظرفیت های استانی و ظرفیت پذیرش دانشجویان نسبت به هم افزایی بین مراکز اقدام شود و اگر لازم است رشته ها را در مراکز به صورت پراکنده نداشته باشیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از رشته‌ها نیز بازار کار ندارند و نمی‌توان اشتغال آن رشته‌ها را تضمین کرد، بیان داشت: بر اساس طرح ساماندهی آموزش عالی، کار بازنگری در حدود ۶۰۰ رشته تحصیلی انجام شده و رشته‌های جدید که کاربرد و اشتغال بیشتر دارد، برای تربیت و آموزش دانشجویان جایگزین شده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۲۴

وزیر علوم دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را منصوب کرد

طی حکمی از سوی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۳۸

وزیر علوم در یزد: دانشگاه یزد جزو دانشگاه‌های تراز اول کشور است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه یزد یکی از استان‌های علمی کشور است، گفت: دانشگاه یزد جزو دانشگاه‌های تراز اول کشور است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمد فرهادی دقایقی پیش در نشست با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استن یزد با اشاره به اینکه استان یزد از دیرباز به عنوان یک استان علمی شناخته شده اظهار داشت: دانشگاه یزد در سطح دانشگاه های مطرح و تراز اول کشور قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در همه ابعاد پیشرفت‌هایی داشتیم، گفت: از جمله در تربیت نیروی انسانی و متخصصان برای اداره و مدیریت کشور اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بیش از 2800 واحد و موسسه آموزش عالی در کشور داریم، گفت: این موسسات از دانشگاه و دانشکده و مراکز آموزش عالی است که در نقاط مختلف کشور فعالیت دارند.
فرهادی بیان کرد: تا سال 84 نزدیک به 64 موسسه غیر انتفاعی داشتیم ولی از 85 تا 92 این رقم به بیش از 360 مورد رسیده که نزدیک به بیش از 300 مجوز صادر شده است.
وی با بیان اینکه برخی از این موسسات خودشان درخواست انحلال می‌دهند، بیان کرد: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه الان بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کندد، عنوان کرد: برخی رشته‌ها هم الان اصلا بازار کار ندارند و نیازی نیست که در آنها پذیرش دانشجو صورت گیرد.
فرهادی عنوان کرد: بازنگری رشته‌های تحصیلی را در دستور کار داشتیم و خیلی از رشته‌هایی که کارایی نداشتند را متوقف کردیم و به جای آن، رشته‌های مورد نیاز ایجاد شد همچنین برخی رشته‌های قدیمی هم به روز شد.
وی عنوان کرد: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی الان در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعةالمصطفی(ص) العالمیه هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تایکد بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، گفت: در بسیاری از پردیس‌هایی که به اسم بین‌الملل احداث شده‌اند، الان دانشجویان خودمان تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند.
فرهادی بر ضرورت ساماندهی این مراکز تاکید کرد و گفت: از امسال برای فارغ التحصیلانی که کارآفرین باشند تا 100 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.
***

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۳۲

وزیر علوم در یزد خبر داد؛ به روز شدن رشته‌های‌ قدیمی و تعطیلی رشته‌های فاقد بازار کار

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت بازنگری رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی،‌ از بروز شدن رشته‌های قدیمی دانشگاهی خبر داد.
به گزارش ایسنا- منطقه یزد،«محمد فرهادی» در جریان سفر یک روزه خود به استان یزد در نشستی صمیمی با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان، دانشگاه های یزد را از جمله دانشگاه های تراز اول اول کشور دانست و بیان کرد: خوشبختانه استان یزد در بحث آموزش عالی پیشرفت چشم کیری داشته است.
وی فعالیت بیش از دو هزار واحد آموزش عالی در کشور را نشانه پیشرفت علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد:  از سال 85 تا 92 تعداد مراکز آموزش عالی کشور از 64 مرکز به بیش از 300 مرکز آموزش عالی ارتقا یافتند.
وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.
فرهادی با اشاره به این که در حال حاضر بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کندد، افزود: در برخی از رشته ها به دلیل عدم وجود بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بازنگری رشته‌های تحصیلی را از جمله اقدامات در دستور کار وزارت علوم دانست و تصریح کرد:  بسیاری از رشته‌های قدیمی به روز و رشته هایی که فاقد بازار کار بودند تعطیل شدند.
وی گفت: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی الان در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعه المصطفی(ص) العالمیه هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تایکد بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، اظهار کرد: در بسیاری از پردیس هایی که به اسم بین الملل احداث شده اند، الان دانشجویان خودمان تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۰۳

بهره برداری از نخستین طرح ملی تحقیقات زمین‌گرمایی دانشگاه های کشور در یزد

نخستین طرح ملی تحقیقات زمین‌گرمایی دانشگاه‌های کشور،با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه یزد به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ روح الله عزیزی عضو هیئت علمی دانشگاه یزد و مسئول اجرای این طرح در این زمینه گفت: طرح پژوهشی مذکور با همکاری هشت تن از اعضای هیئت علمی از دانشکده‌های مهندسی مکانیک، معدن و متالورژی و هنر و معماری دانشگاه یزد انجام شده است.
عزیزی افزود: طرح ملی زمین گرمایی به منظور تامین سرمایش و گرمایش بخشی از ساختمان دانشگاه مدیریت امور آموزشی و تحصیلات تکمیلیکه به نام شهید احمدی روشن مزین شده اجرا شده است.
وی  با اشاره به اینکه اجرای این پروژه از سال 94 آغاز شد تصریح کرد: این طرح مساحتی به وسعت حدود یکهزار متر مربع را در برگرفته و پنج میلیاردو 800 میلیون ریال هزینه در بر داشته است.
عزیزی گفت: برای این طرح 10 ‌هزار متر لوله پلی اتیلن داخل زمین، 4 ترانشه افقی به عمق 5 متر و طول 50 متر و 18 حلقه چاه به عمق 30 متر و همچنین یک حلقه چاه به عمق 180 متر حفر شده است.
وی با اشاره به اینکه دو نوع سیستم آب به آب و آب به هوا در این طرح مورد آزمایش قرار گرفته است افزود:در واقع تمامی اقدامات در این راستا به صورت طرح‌های پژوهشی انجام شده است.
 استفاده از انرژی زمین گرمایی باعث می شود مصرف برق در سیستم‌های گرمایش و سرمایش به شدت کاهش یابد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۰۷

فرهادی: افزایش کیفیت آموزش و ایجاد رشته های جدید اولویت وزارت علوم است

یزد - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزایش کیفیت آموزش عالی را از اولویت های این وزارتخانه دانست و گفت: تلاش می شود تا رشته های جدید جایگزین رشته های تکراری و غیرضروری شود.

به گزارش ایرنا محمد فرهادی روزسه شنبه در دیدار با اعضای هیات رییسه مراکز آموزش عالی استان یزد افزود: برخی رشته‌ها بازار کار مناسبی ندارند و نمی‌توان اشتغال آنها را تضمین کرد بنابراین تهیه طرح آمایش آموزش عالی در دستور کار قرار گرفت و به تصویب شواری عالی انقلاب فرهنگی نیز رسید که در این طرح به آموزش های مهارتی توجه ویژه شده است.
وی ساماندهی واحدهای آموزش عالی، طرح نظام جامع مهارتی، رتبه بندی دانشگاه ها و منطقه بندی مراکز آموزش عالی در سطوح فراملی، ملی، منطقه ای و محلی و بازنگری رشته های تحصیلی را از مصوبات طرح آمایش آموزش عالی در وزارت علوم برشمرد.
فرهادی سهم مراکز عالی در تولید شغل 30 درصد دانست و گفت: وظیفه دانشگاه ها فقط آموزشی نیست بلکه باید در این مراکز علمی به پژوهش و فناوری هم توجه شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تشریح رشد کشور در ابعاد مختلف علمی پس ازانقلاب اسلامی افزود: ایران بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به یکی ازکشورهای دارای دانشگاه های بزرگ معتبر دنیا تبدیل شده و تاکنون نیروهای انسانی توانمند در همه عرصه ها در کشور تربیت شده است.
وی افزود: پس از پیروی انقلاب اسلامی در بحث توسعه آموزشی و تربیت دانشجو رشد قابل توجهی در کشور رخ داده و هم اکنون چهار میلیون و 400 هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند.
وزیر علوم تعداد واحدها و موسسات آموزش عالی کشور را افزون بر دو هزار و 800 واحد بیان کرد گفت: این موسسات دانشگاه ها، دانشکده ها و مراکز آموزش عالی را شامل می شود.
وی افزود: تا سال 84 فقط 64 موسسه غیرانتفاعی در کشور وجود داشت اما از سال 85 تا 92 این رقم به 360 موسسه رسیده که طی هشت سال حدود 286 مجوز صادر شد به گونه ای که برخی از این موسسات هم اکنون درخواست انحلال می دهند، برخی دیگر هم فعالیت اجاره‌ای دارند و برخی هم فعالیت های خوبی دارند که نظارت و ارزیابی مستمر این موسسات و واحدهای آموزشی انجام می شود.
فرهادی با بیان اینکه هم اکنون ورودی‌ دانشگاه‌ها کم شده، گفت: امسال در برخی از رشته‌ها تعداد داوطلبان از ظرفیت پذیرش رشته‌ها کمتر بوده بعنوان مثال در رشته ریاضی فیزیک بیش از 250 هزار نفر ظرفیت داشتیم که تنها 150 هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر هم افزایی و هماهنگی دانشگاه ها تاکید کرد و ادامه داد: نباید رشته های مشابه در دانشگاه داشته باشیم بلکه به حد نیاز باید نیرو تربیت شود .
فرهادی از تحصیل 52 هزار دانشجو خارجی در کشور خبرداد و افزود: برای دانشجویان و فارغ التحصیلان کارآفرین یک میلیارد ریال تسهیلات داده می شود.
وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از بدهی‌ دانشگاه‌ها پرداخت شده گفت: در ابتدای دولت یازدهم بدهی دانشگاه‌ها یکهزار و 400 میلیارد تومان بود، که بخش قابل توجهی از آن پرداخت شده و درسالجاری بودجه خوبی برای دانشگاه ها تخصیص یافته است.
فرهادی افزود: ساخت 300 خوابگاه دانشجویی در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که امیدواریم خیران در این زمینه وزارت علوم را یاری کنند.
استاندار یزد هم در این نشست گفت: اکنون دانشگاه ها با چالش افزایش هزینه ها و کاهش ورودی و اشتغال روبرو هستند زیرا اکنون با حجم فارغ‌التحصیلان جویای کار روبه‌رو هستیم که نیاز است در ارتباط با اشتغال آنها برنامه‌ریزی مناسبی صورت گیرد.
سیدمحمد میرمحمدی افزود: باید دانشجوی کارآفرین تربیت کنیم نه کارجو و مدرک گرایی باید به علم گرایی تبدیل شود.
افتتاح طرح ملی تحقیقات زمین گرمایی و ساختمان مهتاب و حضور در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره رقابتهای والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور از جمله برنامه های سفر یکروزه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در استان یزد بود.
2088/ 6014/ خبرنگار: کبری دانشی دهج ** انتشار: کاظم شاملو*

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۰۹

وزیر علوم در یزد خبر داد؛ تعطیلی رشته‌های فاقد بازار کار

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت بازنگری رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی،‌ از به‌روز شدن رشته‌های قدیمی دانشگاهی خبر داد.

به گزارش ایسنا، «محمد فرهادی» در جریان سفر یک روزه خود به استان یزد در نشستی با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد فعالیت بیش از 2000 واحد آموزش عالی در کشور را نشانه پیشرفت علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد:  از سال 85 تا 92 تعداد مراکز آموزش عالی کشور از 64 مرکز به بیش از 300 مرکز آموزش عالی ارتقا یافتند.
وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.
فرهادی با اشاره به این که در حال حاضر داوطلبان، بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کنند، افزود: در برخی از رشته ها به دلیل عدم وجود بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بازنگری رشته‌های تحصیلی را از جمله اقدامات در دستور کار وزارت علوم دانست و تصریح کرد: در جریان این بازنگری بسیاری از رشته‌های قدیمی به روز شده و رشته هایی که فاقد بازار کار بودند تعطیل شدند.
وی گفت: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی اکنون در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعه المصطفی(ص) العالمیه هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تایکد بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، اظهار کرد: در بسیاری از پردیس هایی که به اسم بین الملل احداث شده اند، الان دانشجویان ایرانی تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۴۱

وزیر علوم رستوران 1300 نفری دانشگاه یزد را افتتاح کرد

سالن غذاخوری ۱۳۰۰ نفری مهتاب با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، هیئت همراه و جمعی از مسؤولان و دانشگاهیان استان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایسنا،«محمد صالح اولیاء» در مراسم افتتاح این ساختمان اظهار کرد: به دلیل دور بودن تالار پذیرایی دانشجویان دختر واقع در پردیس خوابگاهی یک، ساختمان جدیدی با اسکلت بتنی و نمای آجری با مساحت ۴۰۰۰ مترمربع زیربنا، بر اساس طرح جامع دانشگاه جنب بوستان معرفت احداث شده است ضمن اینکه فضایی برای رستوران استادان و کارکنان هم در نظر گفته شده است.
رییس دانشگاه یزد با اشاره به این که برای احداث ساختمان مذکور حدود ۵میلیارد تومان هزینه شده است افزود: ساخت این طرح از فروردین‌ماه سال ۹۴ آغاز و در دی ماه امسال به پایان رسید.
وی افزود: ساختمان مهتاب دارای دوسالن غذاخوری ویژه دانشجویان به ظرفیت هرکدام ۵۰۰ نفر، سالن پخت مجزا، سالن غذاخوری استادان به ظرفیت ۳۰۰ نفر، دوسردخانه زیر صفر و بالای صفر درجه، آسانسور و بالابر مواد غذایی، انبار ذخیره مواد و قسمت آماده‌سازی است.
این مقام مسئول تصریح کرد: بخشی از مدیریت امور دانشجویی شامل واحد تغذیه، خوابگاه و رفاه نیز در این ساختمان مستقر شده است.
اولیاء درخصوص ویژگی‌های فنی این ساختمان خاطرنشان کرد: سقف این ساختمان در قسمت سالن‌ها به صورت پانل‌های عایق و برخوردار از سامانه‌های گرمایش و سرمایش ایرواش به تعداد ۷ دستگاه، دارای سیستم صوت، اعلام و اطفای حریق، سالن پخت مجهز به دستگاه‌های صنعتی و روزآمد، دو دستگاه اتوماتیک شستشوی ظروف برای صرفه‌جویی در مصرف آب و سرعت بخشیدن به کار، ۹ دیگ صنعتی برنج پز و سه دیگ خورشت‌پز است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۴۷

وزیر علوم خبر داد: سرانه یک متری فضای ورزشی در دانشگاه‌ها/ شرایط بهبود می‌یابد

یزد ـ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات گفت: در حال حاضر سرانه فضای ورزشی در دانشگاه‌ها یک مترمربع است که در صدد افزایش این سرانه و ارتقاء و بهبود تجهیزات ورزشی هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاحیه چهارمین دوره مسابقات قهرمانی والیبال دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور در یزد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر سرانه فضای ورزشی برای دانشجویان یک مترمربع است که در تلاش برای افزایش این سرانه و بهبود وضعیت تجهیزات ورزشی هستیم.
وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در این راستا، عنوان کرد: راه اندازی ایستگاه‌های ورزش و سلامت در دانشگاه‌ها به ویژه در جوار خوابگاه‌های دانشجویی از جمله این موارد است.
فرهادی بیان کرد: تقویت تجهیزات ورزشی و استعدادیابی از میان دانشجویان برای رشته های ورزشی به طور قطع نتایج بسیار خوبی به دنبال خواهد داشت و علاوه بر حفظ سلامت روحی و جسمی آنها، کسب رتبه‌های برتر حتی در سطوح بین المللی را نیز به دنبال خواهد داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: دانشجویان ایرانی در بیست و هشتمین دوره بازی‌های ورزشی دانشجویان جهان حضور یافتند و موفق شدند در بین ۱۷۰ کشور جهان رتبه نهم را از آن خود کنند که این نشان از وجود ظرفیت‌های بالای ورزشی در میان دانشجویان دارد.
فرهادی یادآور شد: دانشجویان آمادگی لازم برای شرکت در بیست و نهمین دوره این رقابت‌ها را نیز دارند و امیدواریم بتوانند با تمرین‌های بیشتر و حضور به موقع در این رقابت‌ها همچون گذشته درخشش خوبی در این مسابقات داشته باشند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۲۲

با حضور وزیر علوم؛ ۲ پروژه علمی و عمرانی در دانشگاه یزد افتتاح شد

یزد ـ امروز در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، پروژه ملی تحقیقات زمین‌ گرمایی همچنین سالن غذاخوری هزار و ۳۰۰ نفری دانشگاه یزد افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار مهر، پروژه ملی زمین گرمایی که امروز با حضور وزیر علوم افتتاح شد، پروژه‌ای تحقیقاتی در زمینه تأمین سرمایش و گرمایش یکی از سالن‌های اصلی دانشگاه یزد است.
استفاده از این انرژی، مصرف برق در سیستم‌های گرمایش و سرمایش را به شدت کاهش می دهد.
این طرح پژوهشی با همکاری هشت نفر از اعضای هیئت علمی دانشکده‌های مهندسی مکانیک، معدن و متالوژی، هنر و معماری دانشگاه یزد اجرا شده است.
برای بهره‌برداری از این پروژه بالغ بر ۵۸۰ میلیون تومان هزینه شده است.
امروز همچنین پروژه سالن غذاخوری هزار و ۳۰۰ نفره مهتاب نیز در دانشگاه یزد با حضور وزیر علوم افتتاح شد.
این سالن در فضایی به وسعت ۴ هزار مترمربع و منطبق با طرح جامع دانشگاه در جوار بوستان معرفت این دانشگاه افتتاح شد.
این پروژه بالغ بر ۵ میلیارد تومان برای دانشگاه یزد هزینه در بر داشته است.
این سالن متشکل از دو سالن جداگانه هر یک به ظرفیت ۵۰۰ نفر و سالن غذاخوری اساتید به ظرفیت ۳۰۰ نفر است و همه فضاهای مورد نیاز برای نگهداری مواد اولیه، آماده‌سازی غذا و پذیرایی در آن لحاظ شده است.
علاوه بر سالن غذاخوری، بخشی از مدیریت امور دانشجویی شامل واحد تغذیه، خوابگاه و رفاه دانشجویان نیز در این ساختمان مستقر شده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۱۸

امروز با حضورر وزیر علوم انجام شد ؛ افتتاح یک سالن غذا خوری در دانشگاه یزد

ساختمان مهتاب دارای دوسالن غذاخوری ویژه دانشجویان به ظرفیت هرکدام ۵۰۰ نفر، سالن پخت مجزا، سالن غذاخوری استادان به ظرفیت ۳۰۰ نفر، دوسردخانه زیر صفر و بالای صفر درجه، آسانسور و بالابر مواد غذایی، انبار ذخیره مواد و قسمت آماده‌سازی است.

 به گزارش خبرگزاری صدا وسیما  
سالن غذاخوری ۱۳۰۰ نفری مهتاب امروز  با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، هیئت همراه و جمعی از مسؤولان و دانشگاهیان استان به بهره‌برداری رسید.
 رییس دانشگاه یزد در مراسم افتتاح این ساختمان گفت: به دلیل دور بودن تالار پذیرایی دانشجویان دختر واقع در پردیس خوابگاهی ۱، ساختمان جدیدی با اسکلت بتنی و نمای آجری با مساحت ۴۰۰۰ مترمربع زیربنا، بر اساس طرح جامع دانشگاه جنب بوستان معرفت احداث شده است ضمن اینکه فضایی برای رستوران استادان و کارکنان هم در نظر گفته شده است.
دکتر محمدصالح اولیاء با اشاره به اینکه برای احداث ساختمان مذکور حدود ۵میلیارد تومان هزینه شده است افزود: ساخت این پروژه از فروردین‌ماه سال ۹۴ آغاز شد و در دیماه سال جاری ساخت آن به پایان رسید.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان مهتاب دارای دوسالن غذاخوری ویژه دانشجویان به ظرفیت هرکدام ۵۰۰ نفر، سالن پخت مجزا، سالن غذاخوری استادان به ظرفیت ۳۰۰ نفر، دوسردخانه زیر صفر و بالای صفر درجه، آسانسور و بالابر مواد غذایی، انبار ذخیره مواد و قسمت آماده‌سازی است.
وی  اشاره کرد : بخشی از مدیریت امور دانشجویی شامل واحد تغذیه، خوابگاه و رفاه نیز در این ساختمان مستقر شده است.
دکتر اولیاء درخصوص ویژگی‌های فنی این ساختمان یادآور شد: سقف این ساختمان در قسمت سالن‌ها به صورت پانل‌های عایق و برخوردار از سامانه‌های گرمایش و سرمایش ایرواش به تعداد ۷ دستگاه، دارای سیستم صوت، اعلام و اطفای حریق، سالن پخت مجهز به دستگاه‌های صنعتی و روزآمد، دو دستگاه اتوماتیک شستشوی ظروف برای صرفه‌جویی در مصرف آب و سرعت بخشیدن به کار، ۹ دیگ صنعتی برنج پز و سه دیگ خورشت‌پز است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۲۲

بازنگری رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی

در برخی از رشته ها به دلیل نداشتن بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛ محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه های یزد را از جمله دانشگاه های تراز اول اول کشور دانست و گفت: خوشبختانه استان یزد در بحث آموزش عالی پیشرفت چشم گیری داشته است.
وی فعالیت بیش از دو هزار واحد آموزش عالی در کشور را نشانه پیشرفت علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و افزود: از سال 85 تا 92 تعداد مراکز آموزش عالی کشور از 64 مرکز به بیش از 300 مرکز آموزش عالی ارتقا یافتند.
وی تصریح کرد: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.
فرهادی با اشاره به این که در حال حاضر بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کنند، خاطر نشان کرد: در برخی از رشته ها به دلیل نداشتن بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.
وی بازنگری رشته‌های تحصیلی را از جمله اقدامات در دستور کار وزارت علوم دانست گفت: بسیاری از رشته‌های قدیمی به روز و رشته هایی که فاقد بازار کار بودند تعطیل شدند.
وی اظهار کرد: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی الان در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعه المصطفی ص العالمیه هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، تصریح کرد: در بسیاری از پردیس هایی که به اسم بین الملل احداث شده اند، الان دانشجویان خودمان تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند.

۹۵/۱۱/۱۹
۲۰:۰۱

طرح آمایش آموزش عالی راهکاری برای برون رفت از معضلات آموزش عالی کشور

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در دانشگاه یزد گفت: طرح آمایش آموزش عالی یکی از راههای برون رفت نظام آموزش عالی از بحران است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد؛  محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به رشد نامتوازن مراکز آموزش عالی و ابعاد منفی این ‍پدیده طرح آمایش نظام آموزش عالی کشور را راهکاری برای مقابله با کمی گرایی عنوان کرد. 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ما تا سال 1384 حدود 64 موسسه آموزش غیرانتفاعی داشتیم، از سال 1385 تا کنون این رقم به میزان زیادی افزایش داشته است. در حال حاضر این رقم به حدود سیصد و هفتاد رسیده است،این امر مشکلات عدیده ای را برای این موسسات و در کل نظام آموزش عالی کشور در بر خواهد داشت. 
 فرهادی بااشاره به اینکه طرح آمایش آموزش عالی کشور در همین راستا مطرح شده است گفت: مهمترین بحث در خصوص طرح آمایش بحث پژوهش و فناوری نظام آموزش عالی و دانشگاه‌ها است. 
وی افزود: رکن مکمل نظام آموزشی بعد پژوهشی فعالیت‌های دانشگاهی است. بر این اساس چنانچه پژوهش و تحقیق در کنار آموزش مورد توجه قرار گیرد علاوه بر افزایش بار علمی دانشجویان و دانش‌آموختگان می توان بهبودی شرایط کلی کشور را انتظار داشت.
فرهادی  ادامه داد: ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در همین راستا می‌تواند نقش موثری را در راستای پژوهش محور شدن آموزش عالی ایفا کند. 
وزیر علوم تصریح کرد: یکی از مباحث اقتصاد مقاومتی نیز تکیه بر دانش بومی است. دانش بومی مستلزم انجام پژوهش‌های متنوع در زمینه‌های مورد نیاز کشور است.
استاندار یزد:
پژوهش رکن مکمل آموزش عالی و عاملی برای بهبود وضع اشتغال 
استاندار یزد در نشستی با حضور وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از روسای مراکز آموزش عالی استان یزد گفت: نظام آموزش عالی دربرگیرنده دو رکن آموزش و پژوهش است که هر یک بدون دیگری موضوعی ناتمام است.
 سیدمحمد میرمحمدی افزود: در این راستا اهمیت پژوهش به حدی است که بدون وجود و در نظر گرفتن اهمیت آن نظام آموزش عالی مثمر ثمر نخواهد بود. 
وی افزود: در حالیکه هزینه دانشگاه ها رو به افزایش است، ورودی دانشگاه ها نیز کاهش محسوسی یافته است. توجه به بعد پژوهش مورد نیاز جامعه می تواند موجب برطرف شدن نسبی این افزایش هزینه ها شود.
وی صریح کرد: فضای مازاد مراکز آموزش عالی نیز می تواند به نوعی موجب تحمیل هزینه بر مراکز آموزش عالی شود که اگر در امر توسعه پژوهش به کارگیری شود بسیار مفید خواهد بود. 
میرمحمدی ادامه داد: اهمیت موضوع پژوهش به دو نکته برمی گردد؛ نخست، این امر موجب ایجاد نگاه علمی  به مسائل و موضوعات شده و دوم، عینیت یافتن مفهوم کارآفرینی است.
به گفته وی اساس آموزش نیروی انسانی بر مبنای تربیت منابع انسانی در جهت رفع نیازها است که این امر میسر نمی شود مگر با انجام پژوهش و نگاه علمی به موضوعات. با پژوهش است که می توان علاوه بر تأمین نیازهای جامعه به امر کارآفرینی و بحران اشتغال نیز کمک کرد.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۱۱

وزیر علوم: سرانه امکانات ورزشی دانشگاه ها افزایش می یابد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سرانه امکانات ورزشی برای هر دانشجوی کشور در سال جاری یک متر مربع بوده که با اتخاذ تمهیداتی به دنبال افزایش آن هستیم.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ، دکتر محمد فرهادی در حاشیه آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابت های والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور در یزد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای افزایش سرانه ورزشی دانشجویان راه اندازی ایستگاه های تندرستی و ورزشی در کنار خوابگاه های دانشجویی آغاز شده و ادامه خواهد داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: دانشجویان کشورمان در عرصه ها و رشته های مختلف ورزشی از جمله ورزش های همگانی، عمومی و قهرمانی فعال هستند.
دکترفرهادی در ادامه افزود: دانشجویان ما سال گذشته در بیست و هشتمین دوره بازی های ورزشی دانشجویان جهان در بین 170 کشور رتبه نهم را به خود اختصاص دادند و شمار زیادی از تیم های ورزشی دانشجویی کشورمان نیز سال آینده در بیست و نهمین دوره بازی های ورزشی دانشجویان شرکت می کنند.
گفتنی است آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابت های والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یزد برگزار شد.
در این مسابقات تیم های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد به مدت یک هفته با یکدیگر رقابت می کنند.
 

۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۱۸

وزیر علوم: سرانه امکانات ورزشی برای هر دانشجوی کشور یک متر مربع است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد سرانه امکانات ورزشی برای هر دانشجوی کشور امسال یک متر مربع بوده است که این وزارت به دنبال افزایش آن است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمد فرهادی در حاشیه آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابت‌های والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور در یزد در جمع خبرنگاران گفت: «برای افزایش سرانه ورزشی دانشجویان، راه‌اندازی ایستگاه‌های تندرستی و ورزشی در کنار خوابگاه‌های دانشجویی آغاز شده است و ادامه پیدا می‌کند.»
فرهادی گفت: «دانشجویان کشورمان در عرصه‌ها و رشته‌های مختلف ورزشی از جمله ورزش‌های همگانی، عمومی و قهرمانی فعال هستند. سال گذشته در بیست‌و‌هشتمین دوره بازی‌های ورزشی دانشجویان جهان، ایرانیان در بین 170 کشور رتبه نهم را به خود اختصاص دادند و شمار زیادی از تیم‌های ورزشی دانشجویی کشور نیز سال آینده در بیست‌و‌نهمین دوره بازی‌های ورزشی دانشجویان شرکت می‌کنند.»
آیین‌افتتاحیه چهارمین دوره رقابت‌های والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز گذشته در یزد برگزار شد. در این مسابقات تیم‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد به مدت یک هفته با یکدیگر رقابت می‌کنند.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۲۳

وزیر علوم: سرانه امکانات ورزشی دانشگاه ها افزایش می یابد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سرانه امکانات ورزشی برای هر دانشجوی کشور در سال جاری یک متر مربع بوده که با اتخاذ تمهیداتی به دنبال افزایش آن هستیم.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی در حاشیه آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابت های والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور در یزد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای افزایش سرانه ورزشی دانشجویان راه اندازی ایستگاه های تندرستی و ورزشی در کنار خوابگاه های دانشجویی آغاز شده و ادامه خواهد داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: دانشجویان کشورمان در عرصه ها و رشته های مختلف ورزشی از جمله ورزش های همگانی، عمومی و قهرمانی فعال هستند.
دکترفرهادی در ادامه افزود: دانشجویان ما سال گذشته در بیست و هشتمین دوره بازی های ورزشی دانشجویان جهان در بین 170 کشور رتبه نهم را به خود اختصاص دادند و شمار زیادی از تیم های ورزشی دانشجویی کشورمان نیز سال آینده در بیست و نهمین دوره بازی های ورزشی دانشجویان شرکت می کنند.
گفتنی است آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابت های والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یزد برگزار شد.
در این مسابقات تیم های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد به مدت یک هفته با یکدیگر رقابت می کنند.
خبرنگار و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۵/۱۱/۲۰
۱۰:۲۹

نخستین طرح ملی تحقیقات زمین‌گرمایی دانشگاههای کشور در یزد

سرویس شهرستانها: نخستین طرح ملی تحقیقات زمین‌گرمایی دانشگاه‌های کشور، در مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه یزد به بهره‌برداری رسید.
طرح ملی زمین گرمایی به منظور تامین سرمایش و گرمایش بخشی از ساختمان دانشگاه (مدیریت امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی) که به نام شهید احمدی روشن مزین شده اجرا شده است. استفاده از انرژی زمین گرمایی سبب می‌شود مصرف برق در سیستم‌های گرمایش و سرمایش به شدت کاهش یابد.
‏سالن غذاخوری 1300 نفری مهتاب با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، جمعی از مسئولان و دانشگاهیان استان به بهره‌برداری رسید.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابت‌های والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور در یزد گفت: سرانه امکانات ورزشی برای هر دانشجوی کشور درامسال یک متر مربع بوده که با اتخاذ تمهیداتی به دنبال افزایش آن هستیم. دکترمحمد فرهادی افزود: برای افزایش سرانه ورزشی دانشجویان راه اندازی ایستگاه‌های تندرستی و ورزشی در کنار خوابگاههای دانشجویی آغاز شده و ادامه خواهد داشت. آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابتهای والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور دیروز با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یزد آغاز شد.
در این مسابقات تیم‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد به مدت یک هفته با یکدیگر رقابت می‌کنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۲۳:۴۶
منابع دیگر:
 • فرهیختگان
 • کسب و کار
۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۰۳
۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۰۴
۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۱۶

وزیرعلوم: دانشگاه یزد جزو دانشگاه‌های تراز اول کشور است

به گزارش تابناک یزد ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه یزد یکی از استان‌های علمی کشور است، گفت: دانشگاه یزد جزو دانشگاه‌های تراز اول کشور است.
محمد فرهادی در نشست با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استن یزد با اشاره به اینکه استان یزد از دیرباز به عنوان یک استان علمی شناخته شده اظهار داشت: دانشگاه یزد در سطح دانشگاه های مطرح و تراز اول کشور قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در همه ابعاد پیشرفت‌هایی داشتیم، گفت: از جمله در تربیت نیروی انسانی و متخصصان برای اداره و مدیریت کشور اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بیش از 2800 واحد و موسسه آموزش عالی در کشور داریم، گفت: این موسسات از دانشگاه و دانشکده و مراکز آموزش عالی است که در نقاط مختلف کشور فعالیت دارند.
فرهادی بیان کرد: تا سال 84 نزدیک به 64 موسسه غیر انتفاعی داشتیم ولی از 85 تا 92 این رقم به بیش از 360 مورد رسیده که نزدیک به بیش از 300 مجوز صادر شده است.
وی با بیان اینکه برخی از این موسسات خودشان درخواست انحلال می‌دهند، بیان کرد: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه الان بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کندد، عنوان کرد: برخی رشته‌ها هم الان اصلا بازار کار ندارند و نیازی نیست که در آنها پذیرش دانشجو صورت گیرد.
فرهادی عنوان کرد: بازنگری رشته‌های تحصیلی را در دستور کار داشتیم و خیلی از رشته‌هایی که کارایی نداشتند را متوقف کردیم و به جای آن، رشته‌های مورد نیاز ایجاد شد همچنین برخی رشته‌های قدیمی هم به روز شد.
وی عنوان کرد: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی الان در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعةالمصطفی(ص) العالمیه هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تایکد بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، گفت: در بسیاری از پردیس‌هایی که به اسم بین‌الملل احداث شده‌اند، الان دانشجویان خودمان تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند.
فرهادی بر ضرورت ساماندهی این مراکز تاکید کرد و گفت: از امسال برای فارغ التحصیلانی که کارآفرین باشند تا 100 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۳۶

وزیرعلوم : 100 میلیون تومان برای فارغ التحصیلان کارآفرین تسهیلات داده می شود

یزد- محمد فرهادی گفت: برای فارغ التحصیلانی که کارآفرین باشند تا 100 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

به گزارش قدس آنلاین ، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پیش ازظهر سه شنبه در نشست با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد اظهار داشت: بیش از دو هزار و 800 واحد و موسسه آموزش عالی در کشور وجود دارد و طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی الان در کشور تحصیل می‌کنند.
محمد فرهادی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در همه ابعاد پیشرفت‌هایی داشتیم از جمله در تربیت نیروی انسانی و متخصصان برای اداره و مدیریت کشور اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.
وی افزود: تا سال 84 نزدیک به 64 موسسه غیر انتفاعی داشتیم و از سال 85 تا 92 این رقم به بیش از 360 مورد رسیده که نزدیک به بیش از 300 مجوز برای این منظور صادر شده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضرکمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می شود و برخی رشته‌ها اصلا بازار کار ندارند و به همین دلیل نیازی نیست که در آنها پذیرش دانشجو صورت گیرد.
فرهادی افزود: بازنگری رشته‌های تحصیلی را در دستور کار داشتیم و خیلی از رشته‌هایی که کارایی نداشتند را متوقف کردیم و به جای آنرشته‌های مورد نیاز ایجاد شده است و همچنین برخی رشته‌های قدیمی اکنون به روز شده اند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از امسال برای فارغ التحصیلانی که کارآفرین باشند تا 100 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۴۵

رشته‌های دانشگاهی فاقد بازار کار تعطیل می شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت بازنگری رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی،‌ از به‌روز شدن رشته‌های قدیمی دانشگاهی خبر داد.

ایران آنلاین / «محمد فرهادی» در جریان سفر یک روزه خود به استان یزد در نشستی با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد فعالیت بیش از 2000 واحد آموزش عالی در کشور را نشانه پیشرفت علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: از سال 85 تا 92 تعداد مراکز آموزش عالی کشور از 64 مرکز به بیش از 300 مرکز آموزش عالی ارتقا یافتند.
وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.
فرهادی با اشاره به این که در حال حاضر داوطلبان، بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کنند، افزود: در برخی از رشته ها به دلیل عدم وجود بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بازنگری رشته‌های تحصیلی را از جمله اقدامات در دستور کار وزارت علوم دانست و تصریح کرد: در جریان این بازنگری بسیاری از رشته‌های قدیمی به روز شده و رشته هایی که فاقد بازار کار بودند تعطیل شدند.
وی گفت: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی اکنون در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعه المصطفی(ص) العالمیه هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تایکد بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، اظهار کرد: در بسیاری از پردیس هایی که به اسم بین الملل احداث شده اند، الان دانشجویان ایرانی تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند./ایسنا
اخبار مرتبط :
نمایشگاه فعالیت‌های فرهنگی وزارت علوم گشایش یافت

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۱۸

افتتاح یک سالن غذا خوری در دانشگاه یزد

به گزارش تابناک یزد ،سالن غذاخوری 1300نفری مهتاب باحضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، هیئت همراه و جمعی از مسؤولانو دانشگاهیان استان به بهره‌برداری رسید.
رییس دانشگاه یزد در مراسم افتتاح این ساختمان گفت:به دلیل دور بودن تالار پذیرایی دانشجویان دختر واقع در پردیس خوابگاهی 1، ساختمان جدیدی با اسکلت بتنیو نمای آجری با مساحت 4000مترمربع زیربنا، بر اساس طرح جامع دانشگاه جنب بوستان معرفتاحداث شده است ضمن اینکه فضایی برای رستوران استادان و کارکنان هم در نظر گفته شدهاست.
دکتر محمدصالح اولیاء با اشاره به اینکه برای احداث ساختمانمذکور حدود 5میلیاردتومان هزینه شده است افزود: ساخت این پروژه از فروردین‌ماه سال 94 آغازشد و در دیماه سال جاری ساخت آن به پایان رسید.
وی خاطرنشان کرد: ساختمان مهتاب دارای دوسالن غذاخوری ویژهدانشجویان به ظرفیت هرکدام 500نفر، سالن پخت مجزا، سالن غذاخوری استادان به ظرفیت 300 نفر،دوسردخانه زیر صفر و بالای صفر درجه، آسانسور و بالابر مواد غذایی، انبار ذخیره موادو قسمت آماده‌سازی است.
وی اشاره کرد : بخشیاز مدیریت امور دانشجویی شامل واحد تغذیه، خوابگاه و رفاه نیز در این ساختمان مستقرشده است.
دکتر اولیاء درخصوص ویژگی‌های فنی این ساختمان یادآور شد: سقفاین ساختمان در قسمت سالن‌ها به صورت پانل‌های عایق و برخوردار از سامانه‌های گرمایشو سرمایش ایرواش به تعداد 7دستگاه، دارای سیستم صوت، اعلام و اطفای حریق، سالن پخت مجهزبه دستگاه‌های صنعتی و روزآمد، دو دستگاه اتوماتیک شستشوی ظروف برای صرفه‌جویی در مصرفآب و سرعت بخشیدن به کار، 9دیگ صنعتی برنج پز و سه دیگ خورشت‌پز است.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۷:۲۳

وزیر علوم دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی را منصوب کرد

اقتصاد ایران: طی حکمی از سوی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۰۵

تعطیلی رشته‌های فاقد بازار کار

اقتصاد ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت بازنگری رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاهی،‌ از به‌روز شدن رشته‌های قدیمی دانشگاهی خبر داد.

به گزارش ایسنا، «محمد فرهادی» در جریان سفر یک روزه خود به استان یزد در نشستی با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد فعالیت بیش از 2000 واحد آموزش عالی در کشور را نشانه پیشرفت علمی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: از سال 85 تا 92 تعداد مراکز آموزش عالی کشور از 64 مرکز به بیش از 300 مرکز آموزش عالی ارتقا یافتند.
وزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: برخی از این موسسات حتی محل فعالیت خود را هم اجاره‌ای دارند ولی برخی دیگر هم خوب کار می‌کنند.
فرهادی با اشاره به این که در حال حاضر داوطلبان، بسیار کمتر از ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ثبت نام می‌کنند، افزود: در برخی از رشته ها به دلیل عدم وجود بازار کار نیازی نیست پذیرش دانشجو انجام شود.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بازنگری رشته‌های تحصیلی را از جمله اقدامات در دستور کار وزارت علوم دانست و تصریح کرد: در جریان این بازنگری بسیاری از رشته‌های قدیمی به روز شده و رشته هایی که فاقد بازار کار بودند تعطیل شدند.
وی گفت: طبق آخرین آماری که وجود دارد، بیش از 52 هزار دانشجوی خارجی اکنون در کشور تحصیل می‌کنند که نزدیک به 22 هزار نفر از آنها مربوط به جامعه المصطفی(ص) العالمیه هستند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تایکد بر اینکه نسبت به استفاده از این ظرفیت تاکید شده، اظهار کرد: در بسیاری از پردیس هایی که به اسم بین الملل احداث شده اند، الان دانشجویان ایرانی تحصیل می کنند و دانشجوی خارجی ندارند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۱۹

وزیر علوم رستوران 1300 نفری دانشگاه یزد را افتتاح کرد

اقتصاد ایران: سالن غذاخوری 1300 نفری مهتاب با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، هیئت همراه و جمعی از مسؤولان و دانشگاهیان استان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایسنا،«محمد صالح اولیاء» در مراسم افتتاح این ساختمان اظهار کرد: به دلیل دور بودن تالار پذیرایی دانشجویان دختر واقع در پردیس خوابگاهی یک، ساختمان جدیدی با اسکلت بتنی و نمای آجری با مساحت 4000 مترمربع زیربنا، بر اساس طرح جامع دانشگاه جنب بوستان معرفت احداث شده است ضمن اینکه فضایی برای رستوران استادان و کارکنان هم در نظر گفته شده است.
رییس دانشگاه یزد با اشاره به این که برای احداث ساختمان مذکور حدود 5میلیارد تومان هزینه شده است افزود: ساخت این طرح از فروردین‌ماه سال 94 آغاز و در دی ماه امسال به پایان رسید.
وی افزود: ساختمان مهتاب دارای دوسالن غذاخوری ویژه دانشجویان به ظرفیت هرکدام 500 نفر، سالن پخت مجزا، سالن غذاخوری استادان به ظرفیت 300 نفر، دوسردخانه زیر صفر و بالای صفر درجه، آسانسور و بالابر مواد غذایی، انبار ذخیره مواد و قسمت آماده‌سازی است.
این مقام مسئول تصریح کرد: بخشی از مدیریت امور دانشجویی شامل واحد تغذیه، خوابگاه و رفاه نیز در این ساختمان مستقر شده است.
اولیاء درخصوص ویژگی‌های فنی این ساختمان خاطرنشان کرد: سقف این ساختمان در قسمت سالن‌ها به صورت پانل‌های عایق و برخوردار از سامانه‌های گرمایش و سرمایش ایرواش به تعداد 7 دستگاه، دارای سیستم صوت، اعلام و اطفای حریق، سالن پخت مجهز به دستگاه‌های صنعتی و روزآمد، دو دستگاه اتوماتیک شستشوی ظروف برای صرفه‌جویی در مصرف آب و سرعت بخشیدن به کار، 9 دیگ صنعتی برنج پز و سه دیگ خورشت‌پز است.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۵۷

مراسم تقدیر از مدال‌آوران دانشجو با حضور وزیر علوم برگزار شد

از مدال‌آوران ورزش دانشجویی در سال 95 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزش های دانشگاهی، مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 1395 با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک، محمد دادگان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رییس پژوهشگاه تربیت بدنی، محمدرضا دهخدا رییس فدراسیون ملی ورزش ‌های دانشگاهی، علیزاده عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش ‌های دانشگاهی، محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم برگزار شد.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. هم‌چنین در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۰۶

با حضور معاون وزیر علوم خط تولیدکودهای بیولوژیک در خراسان‌شمالی افتتاح می‌شود

با حضور معاون وزیر علوم خط از تولید کودهای بیولوژیک در خراسان‌شمالی بهره برداری می‌شود
رئیس پارک علم و فناوری خراسان‌شمالی از افتتاح خط تولید کودهای بیولوژیک در استان با حضور معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری خبرداد.
علی اصغر پیله ور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، اظهارکرد: طی امروز با حضور دکتر احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری خط تولید کودهای بیولوژیک از محصولات اولین شرکت دانش بنیان استان به نام کشت کار گستر نوژان بهره برداری خواهد شد.
وی ادامه داد: پسماندها و ضایعات کشاورزی مواد اولیه تولید این کودها بوده که موجب کاهش قیمت تمام شده محصولات برای کشاورزان می‌شود.
پیله ور افزود:محصولات تولیدی شرکت شامل کودهای بیولوژیک ازته و فسفاته با نام‌های تجاری نیتروزیست و فسفوزیست است.
وی عنوان کرد: نشست با شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور استان و بررسی مشکلات آنان و رو نمایی از محصولات این شرکت‌ها از دیگر برنامه‌های معاون وزیر علوم به این منطقه است.
پیله ور یادآورشد: با توجه به احداث ساختمان پارک علم و فناوری در محل سایت اداری ارکان در مساحت دو هزار متر مربع بازدیدی از این پروژه نیز در دستور کار قرار دارد.  

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۵۸

درخواست وزارت علوم ویژه دانش آموختگان مراکز فنی و حرفه ای

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه فنی و حرفه ای، محمد روشن درمراسم جشن انقلاب دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به مقوله مهارت آموزی و اشتغال گفت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که سندی جدید در فرایند اقتصادی و اجرایی کشور است، باید مردم و بخش‌های خصوصی را توانمند و برای یک اقتصاد درون زا که پیش نیاز آن سرمایه گذاری روی مهارت آموزی است آماده کنیم.
وی بیان داشت: در حال حاضر اشتغال به دغدغه‌ اصلی جامعه و خانواده ها تبدیل شده و از نگاه ما بهترین راه و پیش نیاز حل بیکاری، مهارت آموزی و توجه ویژه به دانشگاه های کارآفرین و عرضه محور مانند دانشکده های فنی و حرفه ای در سراسر کشور است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با تاکید بر اینکه دولت در برنامه ششم به بحث مهارت آموزی توجه زیادی کرده است، گفت: بسیاری از نیروهایی که دنبال کار هستند بیش از نیاز دستگاه‌ها دانش دارند ولی ما این شانس را داریم که نیروهای مهارتی راحت وارد بازار کار شوند.
وی با بیان اینکه باید این تهدیدی که در بیشتر دانشگاه‌ها وجود دارد در دانشگاه فنی و حرفه ای به فرصت تبدیل شود، اظهار کرد: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.
روشن اظهار داشت: هیئت امنا به عنوان عالی ترین رکن دانشگاه تلقی شده و استقلال دانشگاه ها به عنوان یک امر کلیدی و مهم، مطمح نظر قانونگذار بوده است تا جایی که در اولین مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی در خصوص دانشگاه ها، به این مهم تصریح شده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۰۱

معاون فرهنگی وزیر علوم مطرح کرد فعالیت نیمی از نشریات و مراکز علمی در حوزه علوم انسانی

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه بیش از نیمی از دانشجویان و مراکز علمی در حوزه علوم انسانی فعال هستند، گفت: علوم انسانی در ارتقای فرهنگ در پیشرفت کشورها نقش مهمی دارد؛ از این رو جشنواره فارابی این هدف را دنبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در نشست خبری امروز با تاکید بر اینکه هشتمین دوره جشنواره فارابی با استقبال زیادی از سوی اساتید مواجه بوده است، افزود: این امر نشان‌دهنده جایگاه رفیع این جشنواره است.
هاشمی، جشنواره فارابی را عرصه‌ای برای معرفی برگزیدگان توصیف کرد و یادآور شد: امروز این جشنواره به بلوغ رسیده است؛ از این رو شورای سیاستگذاری جشنواره فارابی به این نتیجه رسیده است که باید تعداد منتخبان را محدود کند.
وی اضافه کرد: بر این اساس از 12 گروه علمی یک نفر برگزیده علمی و یا شایسته تقدیر در بخش‌های بزرگسال و جوان انتخاب خواهد شد.
معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین خاطرنشان کرد: نیمی از دانشجویان و مراکز علمی در حوزه‌های علوم انسانی فعال هستند؛ ضمن آنکه بیش از نیمی از نشریات در حوزه علوم انسانی و اسلامی و در راستای ارتقای فرهنگ و پیشرفت کشور نقش‌آفرینی می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه جشنواره فارابی در این زمینه نقش مهمی ایفا کرده است، ادامه داد: جشنواره فارابی بستری برای معرفی آثار و دانشمندان برتر است که غالباً متواضعانه از معرفی خود پرهیز می‌کنند.
وی با بیان اینکه  مراسم اختتامیه این جشنواره در روز 24 بهمن‌ماه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، گفت: برای حضور در این مراسم از رئیس‌جمهور دعوت به عمل آمده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۵۲

چند خبر از حوزه دانشگاه ها؛ درخواست ویژه وزارت علوم از مجلس برای دانش آموختگان فنی و حرفه ای

تهارن-ایرنا - معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی از دانشگاه فنی و حرفه ای، محمد روشن در مراسم جشن انقلاب دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به مقوله مهارت آموزی و اشتغال گفت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که سندی جدید در فرایند اقتصادی و اجرایی کشور است، باید مردم و بخش‌های خصوصی را توانمند و برای یک اقتصاد درون زا که پیش نیاز آن سرمایه گذاری روی مهارت آموزی است، آماده کنیم.
وی افزود: در حال حاضر اشتغال به دغدغه‌ اصلی جامعه و خانواده ها تبدیل شده و از نگاه ما بهترین راه و پیش نیاز حل بیکاری، مهارت آموزی و توجه ویژه به دانشگاه های کارآفرین و عرضه محور مانند دانشکده های فنی و حرفه ای در سراسر کشور است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با تاکید بر اینکه دولت در برنامه ششم به بحث مهارت آموزی توجه زیادی کرده، گفت: بسیاری از نیروهای جویای کار بیش از نیاز دستگاه‌ها دانش دارند، ولی ما این شانس را داریم که نیروهای مهارتی راحت وارد بازار کار شوند.
وی با بیان اینکه باید این تهدیدی که در بیشتر دانشگاه‌ها وجود دارد در دانشگاه فنی و حرفه ای به فرصت تبدیل شود، اظهار کرد: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌ آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.
روشن اظهار داشت: هیئت امنا به عنوان عالی ترین رکن دانشگاه تلقی شده و استقلال دانشگاه ها به عنوان یک امر کلیدی و مهم، مطمح نظر قانونگذار بوده است تا جایی که در اولین مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی در خصوص دانشگاه ها، به این مهم تصریح شده است.
** پیاده راه دانشگاه و انقلاب/ نقطه آغاز راهپیمایی دانشگاهیان در روز 22 بهمن
مسئولان وزارت علوم، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاهها و مراکز پژوهشی شهر تهران با حضور در مقابل سردر دانشگاه تهران و مجموعه پیاده راه دانشگاه و انقلاب، همگام با سایر اقشار در راهپیمایی روز 22 بهمن ماه شرکت می کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، با توجه به نقش دانشگاهها و مراکز پژوهشی به ویژه دانشگاه تهران در پیروزی انقلاب اسلامی، همچون سالهای گذشته، از تاریخ 20 الی 22 بهمن ماه، مجموعه نمایشگاهی ' پیاده راه دانشگاه و انقلاب' در ضلع جنوبی دانشگاه تهران، حد فاصل خیابان قدس و 16 آذرماه برپا می شود که در این نمایشگاه تصاویر ایام پیروزی انقلاب اسلامی، مبارزات دانشگاهیان و دستاوردهای دانشگاهها و مراکز علمی در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به نمایش گذاشته می شود.
** دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شد
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، در حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری آمده است: با استعانت از خداوند متعال و به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی و بند 3 مصوبه مورخ 17/12/94 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت 4 سال به سمت دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها، در چارچوب مفاد اساسنامه مزبور نسبت به انجام وظایف محوله و در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت‌های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.
** تنها راه جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد اعلام شد
رئیس دانشگاه آزاد گفت: جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی صرفا از طریق پرتال آموزشی این دانشگاه به نشانی jazb.iau.ir انجام می شود و مراجعه به روسای واحدها تاثیری ندارد.
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از دانشگاه آزاد اسلامی، حمید میرزاده طی بخشنامه ای تاکید کرد: با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی امر جذب اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی صرفا از طریق پرتال آموزشی این دانشگاه به نشانی jazb.iau.ir انجام می شود.
متن این بخشنامه به شرح زیر است: با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی امر جذب اعضای هیات علمی صرفا از طریق پرتال آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی jazb.iau.ir انجام می شود.
مراجعه به روسای واحدها و مدیران دانشگاه در اجرای خواسته متقاضیان تاثیری نخواهد داشت و ترتیب اثر هم (بجز مواردی که طبق مقررات مذکور رعایت شده باشد) داده نمی شود.
روسای واحدها و مراکز آموزشی و معاونین و مدیران سازمان مرکزی در صورت مراجعه یا مکاتبه متقاضیان مذکور موظفند صرفا نامبردگان را راهنمایی کنند که به پرتال مذکور مراجعه و از آنها بخواهند ثبت نام کنند و اقدام دیگری انجام نخواهد شد.
بدیهی است طبق مقررات دانشگاه و بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کسانی که در پرتال آموزشی دانشگاه ثبت نام کرده اند با طی مراحل قانونی جذب در صورت نیاز به خدمات آنها، دعوت به عمل خواهد آمد.
فراهنگ**1085**1027**دریافت کننده: ناهید پورمند**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۱۹

هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی 24 بهمن در دانشگاه تهران برگزار می‌شود/ تقدیر از 33 اثر برگزیده داخلی و خارجی

آخرین نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی صبح امروز با حضور دکتر سیدضا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و دبیر جشنواره و دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره فارابی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در ابتدای این نشست حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: «این جشنواره روز یکشنبه 24 بهمن‌ در تالار علامه امینی دانشگاه تهران از آثار برگزیده تقدیر می‌کند. هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی تغییراتی در شیوه انتخاب آثار انجام داده است و ما آثار برگزیده و فاخر را در این جشنواره معرفی و از آنها تقدیر می‌کنیم. همچنین در برخی از حوزه‌ها و بخش‌ها، آثار برگزیده‌ای وجود ندارد.»
میرزایی ادامه داد: «خوشبختانه در این دوره توانستیم سامانه این جشنواره را به روزرسانی کنیم و برای اولین‌بار استادان و نخبگان آثار خود را از طریق سامانه و به صورت دیجیتال برای دبیرخانه ارسال کردند. غیر از طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد هم در این جشنواره بررسی شدند.»
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی گفت: «شورای سیاست‌گذاری این جشنواره ترکیبی از صاحب‌نظران و نام‌آوران گروه‌ها و بخش‌های علمی را در خود جای داده است. آنها در مراحل مختلف، داوری و پالایش آثار را انجام دادند.»
او به بخش خارجی جشنواره هم اشاره کرد و افزود: «نمایندگان بین‌الملل وزیر علوم، حوزه علمیه قم، رئیس موسسه ایران‌شناسی، نمایندگان یونسکو و وزارت امورخارجه در کمیته بررسی آثار خارج از کشور جشنواره فارابی حضور دارند. این آثار از سوی داوران بررسی شده است و در روز برگزاری مراسم جشنواره، آثار برتر اعلام می‌شوند. این آثار از کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، روسیه، بلژیک، هلند و لبنان به این جشنواره ارسال شده است.»
او در ادامه گفت: «جوایز نقدی برگزیدگان این جشنواره نسبت به ادوار گذشته به طور کامل تامین شده است و روز برگزاری جشنواره به آنها اهدا می‌شود. نکته مهم اینکه در این جشنواره، زنان حضور قابل‌توجهی داشته‌اند و آثار زیای را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند، به طوری که 71‌درصد ارسال‌کنندگان آثار را آقایان و 29درصد از آنان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.»
به گفته میرزایی 4هزار و 136 اثر به دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی ارسال شده است که 33 اثر در نهایت به عنوان برگزیدگان جشنواره انتخاب شده‌اند.
در ادامه این نشست، سیدضیا هاشمی، معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم نیز گفت: «دوره هشتم جشنواره فارابی نسبت به ادوار گذشته مورد استقبال آن هم در سطح بسیار بالا قرار گرفته است. در این دوره داوران دقت‌نظر بسیاری نسبت به آثار داشته‌اند. همچنین برای حفظ جایگاه علمی برگزیدگان، تعداد آثار برگزیده را محدود کرده‌ایم و در بعضی از حوزه‌ها هیچ آثار برگزیده‌ای نداریم.»
هاشمی ادامه داد: «تولید و افزایش علم باید در کشور تداوم داشته باشد و ما همه تلاش خود را برای حرکت در این مسیر انجام می‌دهیم. جشنواره فارابی بستری برای معرفی آثار برتر دانشمندان کشور است. در دوره هشتم، دانشمندان جوان حضور چشمگیری داشته‌اند، یعنی تعداد کثیری از آثار برگزیده متعلق به جوانان است. حوزه‌های علوم انسانی در مدیریت جامعه و کشور بسیار حائز اهمیت هستند و ما از طریق برگزاری جشنواره فارابی سعی بر معرفی آثار برگزیده به جامعه و کشور هستیم. بنابراین این جشنواره می‌تواند نقش بسیار مهمی در مدیریت کشور و جامعه ایفا کند.»
او افزود: «33 اثر در هشتمین جشنواره فارابی برگزیده شده‌اند، در بخش داخلی 17 اثر، در بخش خارجی 7 اثر و در سایر بخش‌ها هم 9 نفر به عنوان برگزیده انتخاب شده‌اند.»
دبیر هشتمین جشنواره فارابی گفت: «ما از رئیس‌جمهوری برای شرکت در این جشنواره دعوت کرده‌ایم، اما ممکن است به دلیل مشغله‌های کاری موفق به حضور در این جشنواره نشوند، اما وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و برخی از نمایندگان وزارت‌خانه‌ها در این جشنواره حاضر و از برگزیدگان تقدیر می‌کنند.»
هاشمی در پایان گفت: «نگاه جنسیتی به جشنواره بین‌المللی فارابی برای تقدیر از آثار ملاک عمل ما نبوده و نیست. از طرفی باید گفت که زنان پا‌به‌پای آقایان تلاش کرده‌اند و در جشنواره‌های بین‌المللی علمی و فرهنگی حضور خوبی از خود نشان داده‌اند. شاید از نظر کمیت با آقایان هم‌تراز نباشند، اما از لحاظ کیفیت چیزی کم ندارند. گروه‌ها و حوزه‌های فناوری، ادبیات، روانشناسی و علوم‌تربیتی، فقه و علوم قرآن حدیث بیشترین آثار را به خود اختصاص داده‌اند.»

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۲۴

درخواست وزارت علوم ویژه دانش آموختگان مراکز فنی و حرفه ای

خبرگزاری میزان- معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم گفت: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، محمد روشن درمراسم جشن انقلاب دانشگاه فنی و حرفه ای با  اشاره به مقوله مهارت آموزی و اشتغال گفت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که سندی جدید در فرایند اقتصادی و اجرایی کشور است، باید مردم و بخش‌های خصوصی را توانمند و برای یک اقتصاد درون زا که پیش نیاز آن سرمایه گذاری روی مهارت آموزی است آماده کنیم.
وی بیان داشت: در حال حاضر اشتغال به دغدغه‌ اصلی جامعه و خانواده ها تبدیل شده و از نگاه ما بهترین راه و پیش نیاز حل بیکاری، مهارت آموزی و توجه ویژه به دانشگاه های کارآفرین و عرضه محور مانند دانشکده های فنی و حرفه ای در سراسر کشور است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با تاکید بر اینکه دولت در برنامه ششم به بحث مهارت آموزی توجه زیادی کرده است، گفت: بسیاری از نیروهایی که دنبال کار هستند بیش از نیاز دستگاه‌ها دانش دارند ولی ما این شانس را داریم که نیروهای مهارتی راحت وارد بازار کار شوند.
وی با بیان اینکه باید این تهدیدی که در بیشتر دانشگاه‌ها وجود دارد در دانشگاه فنی و حرفه ای به فرصت تبدیل شود، اظهار کرد: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.
روشن اظهار داشت: هیئت امنا به عنوان عالی ترین رکن دانشگاه تلقی شده و استقلال دانشگاه ها به عنوان یک امر کلیدی و مهم، مطمح نظر قانونگذار بوده است تا جایی که در اولین مصوبه شورای عالی انقلاب اسلامی در خصوص دانشگاه ها، به این مهم تصریح شده است.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۲۷

سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب شد

حسین آقابابایی سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با صدور حکمی حسین آقابابایی را به سمت سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.
در حکم انتصاب روشن خطاب به حسین آقابابایی آمده است: انتظار دارم با توکل به خداوند براساس آموزه‌های الهی و علمی و با توجه به نقش و جایگاه این دفتر در ایجاد وحدت رویه و خط مشی حقوقی ستاد در چارچوب قوانین و مقررات نسبت به حفظ و حراست از حقوق قانونی وزارت متبوع، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اقدامات لازم را انجام دهید.
حسین آقابابایی  به مدت چهار سال مدیریت گروه حقوق دانشگاه گیلان را برعهده داشته است، همچنین معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مشاور حقوقی و مدیر حقوقی، قراردادها و رسیدگی به شکایات دانشگاه گیلان بوده است و چهار سال نیز به عنوان پژوهشگر برگزیده دانشگاه گیلان معرفی شده است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در نامه جداگانه‌ای با توجه به خاتمه ماموریت و استعفای علیرضا دبیرنیا مدیرکل سابق دفتر حقوقی وزارت علوم  از زحمات و خدمات ایشان قدردانی کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۴۲

ضیاء هاشمی در نشست خبری جشنواره فارابی: علوم انسانی نقش بی بدیل در پیشرفت دارد/بانوان در برخی رشته ها گوی سبقت را ربوده اند

خبرگزاری شبستان: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نشست خبری هشتمین جشنواره فارابی با اشاره به تلاش‌های محققان در حوزه علوم انسانی اظهار کرد: اساسا این علوم نقش بی‌بدیلی در ارتقای فرهنگ و پیشرفت عمومی کشور دارند.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، نشست خبری هشتمین دوره از جشنواره فارابی صبح امروز سه‌شنبه، 19 بهمن ماه در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد.
 
در این نشست، دکتر سیدضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و دکتر میرزایی، رییس پژوهشکده حضور داشتند.
 
سیدضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست طی سخنانی با بیان اینکه هشتمین دوره از جشنواره فارابی با کیفیت بسیار خوبی فرآیندهای کاری خود را به انجام رسانده است، اظهار کرد: میزان استقبال از جشنواره بالا بود به نحوی که در برخی گروه ها بیش از 500 اثر دریافت شده است اما از آن بالاتر اشتیاق و همکاری اساتید در سطح گروه ها، اعضای شورای علمی و سیاستگذاری جشنواره بود که نشان از آن دارد جشنواره فارابی جایگاه رفیع خود را میان دانشمندان ما پیدا کرده است.
 
وی ادامه داد: فرآیندهای داوری در این دوره بی سابقه بود و دقت بالایی به کار گرفته شد تا آثار ارسال شده به دبیرخانه با دقت مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و بعضا اگر در مورد یک اثر و ارزیابی آن تردیدی وجود داشت مجددا داوری شود، چراکه به هر حال این دقت هاست که اعتبار یک جشنواره را بالا می برد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه تصریح کرد: جشواره فارابی امروز به یک سطح بلوغ بالاتری رسیده است در نتیجه توقع می رود کسانی که از این جشنواره معرفی می شوند هیچ تردیدی در برجستگی آثار ارایه شده شان نباشد لذا شورای جشنواره برای حفظ جایگاه برگزیده شدگان تعداد منتخبان را محدود کرد که با این وضع در 12 گروه حاضر در هر بخش یک نفر در قسمت بزرگسال به عنوان برگزیده و یک نفر نیز به عنوان شایسته تقدیر معرفی می شود که این روال در بخش جوان جشنواره نیز اعمال شده است که البته منظور ما از بخش جوان دانشمندان جوانی است که خودشان از اساتید جوان دانشگاه هستند.
 
هاشمی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه فایده و بهره ای که کلیات جامعه از این برگزیدگان و البته جشنواره فارابی می برد آن است که همچنان زایش علمی در این جامعه وجود دارد، گفت: وقتی این افراد معرفی می شوند مشخص خواهد شد که جامعه علمی چه ظرفیت هایی دارد و ما نیز در این میان وظیفه داریم برای قدرشناسی از علما و دانشمندان خود از آنها تقدیر و تشکر کنیم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: تاکنون 7 دوره از جشنواره فارابی برگزار شده که چندی بعد شاهد برگزاری هشتیمن دوره آن خواهیم بود و پس از برگزاری این دوره بدون فوت وقت آماده برگزاری جشنواره نهم می شویم که در بیانیه دبیرخانه چهارچوب های کار اعلام می شود؛ بنابراین، از نهادهای مدنی و انجمن های علمی دعوت می کنیم در معرفی دانشمندان و افراد برجسته حوزه های مختلف علمی که با آن سروکار دارند، پیش قدم شوند.
 
وی با بیان اینکه جشنواره فارابی بستری برای شناخت و معرفی آثار علمی برتر دانشمندان خدوم است، افزود: این جشنواره فرصتی است برای کسانی که متواضعانه پرهیز می کنند تا خودشان دست به عرضه و مصرف بزنند، پس این وظیفه ماست که آنها را به مردم معرفی کنیم.
 
هاشمی ادامه داد: علوم انسانی نقش بی بدیلی در ارتقای فرهنگ و پیشرفت علمی کشور دارد لذا از همه مراکز پژوهشی و دانشگاهی دعوت می کنیم که نقش پررنگ تری در این جشنواره داشته باشند و کارهای بزرگ را معرفی و شناسایی کنند تا باعث توسعه علم و نهضت علمی در کشور شوند.
 
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم در مورد حضور رییس جمهور در مراسم اختتامیه جشنواره، تصریح کرد: جشنواره های مختلفی در طول سال برگزار می شود و فارابی مختص علوم انسانی اسلامی است. با توجه به برنامه ریزی که در تقویم زمانی ارائه شده اگر میسر شد شخص رییس جمهور در این مراسم حضور می یابد و در غیر این صورت وزیر علوم و البته دانشمندان و نمایندگان نهادهای علمی در آن حضور خواهند یافت.
 
وی در پایان با اشاره به آمار شرکت کنندگان و آثار ارایه شده در جشنواره به نسبت جنسیت، یادآور شد: با اینکه نگاه و ملاک ما جنسیتی نبوده است و آثار بر اساس کیفیت داوری شده اما به همان نسبت که بانوان در جشنواره حضور داشتند به همان نسبت نیز می توان گفت برگزیده شده اند و اساسا امروز در حوزه علمی کیفیت حضور بانوان در نسبت با آقایان متوازن است و حتی در جشنواره امسال در برخی رشته ها حضور بانوان بیشتر است مثل حوزه فناوری اطلاعات (اطلاع رسانی و کتابداری) که بیش از 50 درصد محققان را بانوان تشکیل می دهند. همچنین در حوزه زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی، روانشناسی و مطالعات هنر و زیباشناسی نیز نسبت حضور بانوان بیشتر بوده است.
 
 
 

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۴۶

معاون فرهنگی وزارت علوم: نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: در حال حاضر نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدضیاء هاشمی صبح امروز در نشست خبری جشنواره فارابی گفت: با توجه به اینکه جمعیت دانشجویان کشور در حوزه های علوم انسانی و پژوهش های مربوط در این حوزه فعالیت می کنند بنابراین جشنواره فارابی می تواند نقش بسزایی در توسعه پژوهش های کاربردی علوم انسانی داشته باشد.
وی افزود: جشنواره فارابی بستری را فراهم کرده است تا پژوهشگران و آثار برگزیده در حوزه علوم انسانی شناسایی شوند.
معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی خاطرنشان کرد: طبق روال سال های گذشته از رئیس جمهور برای حضور در این جشنواره دعوت شده است و در صورتی که شرایط فراهم شود امیدواریم رئیس جمهور نیز در این مراسم حضور یابد.
هاشمی با بیان اینکه کیفیت برگزاری جشنواره بین المللی فارابی  بسیار مورد توجه بوده است، خاطرنشان کرد: برای ارتقا کیفیت این جشنواره داوری های مکرری صورت گرفته تا بهترین آثار و افراد در این جشنواره شناسایی و معرفی شوند.
وی عنوان کرد: برای حفظ جایگاه عالی برگزیدگان تعداد برگزیدگان محدود شده است و در ۱۲ گروه علمی یک نفر به عنوان برگزیده و یک نفر به عنوان شایسته تقدیر در بخش بزرگسال و همچنین یک نفر برگزیده و یک نفر شایسته تقدیر در بخش جوان خواهیم داشت. بعد از برگزاری این جشنواره بلافاصله فرایند برگزاری جشنواره نهم نیز آغاز می شود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۴۶

سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب شد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با صدور حکمی سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم،  محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با صدور حکمی حسین آقابابایی را به سمت سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.
حسین آقابابایی  به مدت چهار سال مدیریت گروه حقوق دانشگاه گیلان را برعهده داشته است. همچنین معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مشاور حقوقی و مدیر حقوقی، قراردادها و رسیدگی به شکایات دانشگاه گیلان بوده است و چهار سال نیز به عنوان پژوهشگر برگزیده دانشگاه گیلان معرفی شده است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در نامه جداگانه‌ای با توجه به خاتمه ماموریت و استعفای علیرضا دبیرنیا مدیرکل سابق دفتر حقوقی وزارت علوم  از زحمات و خدمات وی قدردانی کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۵۴

سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب شد

محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با صدور حکمی حسین آقابابایی را به سمت سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با صدور حکمی حسین آقابابایی را به سمت سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.
 
در حکم انتصاب روشن خطاب به حسین آقابابایی آمده است: انتظار دارم با توکل به خداوند براساس آموزه‌های الهی و علمی و با توجه به نقش و جایگاه این دفتر در ایجاد وحدت رویه و خط مشی حقوقی ستاد در چارچوب قوانین و مقررات نسبت به حفظ و حراست از حقوق قانونی وزارت متبوع، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اقدامات لازم را انجام دهید.
 
حسین آقابابایی به مدت چهار سال مدیریت گروه حقوق دانشگاه گیلان را برعهده داشته است، همچنین معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مشاور حقوقی و مدیر حقوقی، قراردادها و رسیدگی به شکایات دانشگاه گیلان بوده است و چهار سال نیز به عنوان پژوهشگر برگزیده دانشگاه گیلان معرفی شده است.
 
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در نامه جداگانه‌ای با توجه به خاتمه ماموریت و استعفای علیرضا دبیرنیا مدیرکل سابق دفتر حقوقی وزارت علوم  از زحمات و خدمات ایشان قدردانی کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۳۴

سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب شد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی دکتر حسین آقابابایی را به سمت سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در حکم دکتر محمد روشن خطاب به حسین آقابابایی آمده است: «انتظار دارم با توکل به خداوند براساس آموزه‌های الهی و علمی و با توجه به نقش و جایگاه این دفتر در ایجاد وحدت رویه و خط‌مشی حقوقی ستاد، در چارچوب قوانین و مقررات نسبت به حفظ و حراست از حقوق قانونی وزارت متبوع، دانشگاهها و موسسات آموزش عالی اقدامات لازم را انجام دهید.»
حسین آقابابایی به مدت چهار سال مدیریت گروه حقوق دانشگاه گیلان را برعهده داشته است. همچنین معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مشاور حقوقی و مدیر حقوقی قراردادها و رسیدگی به شکایات این دانشگاه بر عهده او بوده است دانشگاه گیلان بوده است و چهار‌سال به عنوان پژوهشگر برگزیده انتخاب شده است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در نامه جداگانه‌­ای با توجه به اتمام ماموریت و استعفای دکتر علیرضا دبیرنیا، مدیرکل سابق دفتر حقوقی وزارت علوم از زحمات و خدمات او قدردانی کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۳۸

نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: در حال حاضر نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند.

به گزارش ایسکانیوز، سیدضیاء هاشمی صبح امروز در نشست خبری جشنواره فارابی گفت: با توجه به اینکه جمعیت دانشجویان کشور در حوزه های علوم انسانی و پژوهش های مربوط در این حوزه فعالیت می کنند بنابراین جشنواره فارابی می تواند نقش بسزایی در توسعه پژوهش های کاربردی علوم انسانی داشته باشد.
وی افزود: جشنواره فارابی بستری را فراهم کرده است تا پژوهشگران و آثار برگزیده در حوزه علوم انسانی شناسایی شوند.
معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی خاطرنشان کرد: طبق روال سال های گذشته از رئیس جمهور برای حضور در این جشنواره دعوت شده است و در صورتی که شرایط فراهم شود امیدواریم رئیس جمهور نیز در این مراسم حضور یابد.
هاشمی با بیان اینکه کیفیت برگزاری جشنواره بین المللی فارابی بسیار مورد توجه بوده است، خاطرنشان کرد: برای ارتقا کیفیت این جشنواره داوری های مکرری صورت گرفته تا بهترین آثار و افراد در این جشنواره شناسایی و معرفی شوند.
وی عنوان کرد: برای حفظ جایگاه عالی برگزیدگان تعداد برگزیدگان محدود شده است و در ۱۲ گروه علمی یک نفر به عنوان برگزیده و یک نفر به عنوان شایسته تقدیر در بخش بزرگسال و همچنین یک نفر برگزیده و یک نفر شایسته تقدیر در بخش جوان خواهیم داشت. بعد از برگزاری این جشنواره بلافاصله فرایند برگزاری جشنواره نهم نیز آغاز می شود.
منبع: مهر
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۴۴

سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب شد

خبرگزاری میزان- معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با صدور حکمی سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،  محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با صدور حکمی حسین آقابابایی را به سمت سرپرست اداره کل حقوقی وزارت علوم منصوب کرد.
حسین آقابابایی  به مدت چهار سال مدیریت گروه حقوق دانشگاه گیلان را برعهده داشته است. 
همچنین معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مشاور حقوقی و مدیر حقوقی، قراردادها و رسیدگی به شکایات دانشگاه گیلان بوده است و چهار سال نیز به عنوان پژوهشگر برگزیده دانشگاه گیلان معرفی شده است.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در نامه جداگانه‌ای با توجه به خاتمه ماموریت و استعفای علیرضا دبیرنیا مدیرکل سابق دفتر حقوقی وزارت علوم  از زحمات و خدمات وی قدردانی کرد.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۴۶

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد نتایج جشنواره فارابی نشان می‌دهد جامعه علمی ما زایش دارد

سیدضیاء هاشمی گفت: جشنواره فارابی در دوره‌های گذشته تاکنون توانسته برجستگان علمی را به جامعه معرفی کند و نتایج جشنواره فارابی نشان می‌دهد جامعه علمی ما زایش دارد.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امروز سه‌شنبه (19 بهمن‌ماه) طی نشست خبری با تاکید بر افزایش کیفیت آثار در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: میزان استقبال در این دوره بسیار مطلوب بوده و در برخی از گروه‌ها بیش از 500 اثر ارسال شده است، همچنین اشتیاق همکاری خوبی از سوی استادان و هیات علمی دانشگاه‌ها در این دوره وجود داشته که نشان‌دهنده جایگاه والای جشنواره فارابی است.
 
وی با تاکید بر افزایش دقت در فرایند داوری این دوره از آثار افزود: در این دوره تلاش شده با بهره‌گیری از تجارب دوره‌های قبل دقت زیادی در داوری آثار صورت بگیرد بنابراین اگر در ارزیابی اثری تردیدی هم وجود داشت با داوری‌های مکرر تلاش شد تا ارزیابی دقیقی صورت بگیرد.
 
هاشمی در ادامه با بیان اینکه جشنواره فارابی در دوره‌های گذشته تاکنون توانسته برجستگان علمی را به جامعه معرفی کند یادآور شد: به همین دلیل برای حفظ جایگاه جشنواره فارابی تعداد منتخبان محدودتر شده و گاهی در گروه‌های دوازده‌گانه جشنواره برگزیده یا حتی شایسته تقدیر نداشتیم.
 
وی افزود: در معرفی شخصیت‌های پیشکسوت و پیشروی علوم انسانی نیز تلاش شده افرادی معرفی شوند که از جایگاه رفیعی در علوم انسانی برخوردار باشند. به هر حال نتایج جشنواره فارابی نشان می‌دهد جامعه علمی ما زایش دارد وقتی استادان به جامعه علمی معرفی می‌شود معلوم خواهد شد که جامعه به چه میزان از سرمایه‌های علمی برخوردار است.
 
به گفته این مقام مسئول، پس از اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که روز یکشنبه 24 بهمن‌ماه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد بلافاصله مقدمات لازم برای برگزاری نهمین جشنواره فارابی نیز برنامه‌ریزی می‌شود.
 
هاشمی افزود: ما در این جشنواره از نهادهای مدنی و علمی دعوت کرده‌ایم تا در معرفی آثار خود پیشقدم باشند و به ما کمک کنند تا جشنواره فارابی زمینه‌ای برای ارائه محصولات و آثار برتر باشد چرا که دانشمندان معمولا از معرفی خود و آثارشان به این صورت پرهیز می‌کنند.
 
وی در ادامه به احتمال حضور رئیس‌جمهوری در هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی اشاره کرد و افزود: جشنواره فارابی ویژه آثار علوم انسانی و اسلامی است همانگونه که جشنواره خوارزمی به آثار علوم فنی، مهندسی و علوم پایه رازی به آثار علوم پزشکی و شیخ بهایی به آثار حوزه فناوری اختصاص دارد. تلاش این است که تمامی این جشنواره‌ها با حضور بالاترین مقام کشوری برگزار شود بنابراین در جشنواره فارابی هم از رئیس‌جمهوری دعوت به عمل آورده‌ایم تا در این مراسم به مانند برخی از ادوار گذشته شرکت کنند.
 
آثار شاخص و نخبه به عنوان برگزیده انتخاب شوند
حسین میرزایی، رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در این نشست گزارشی از روند برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی ارایه کرد و افزود: در این دوره برای نخستین‌بار آثار به صورت دیجیتالی از شرکت‌کنندگان دریافت شد، با توجه به اینکه طرح‌های پژوهشی خاتمه‌یافته، رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد و کتاب بخش‌های اصلی این جشنواره را تشکیل می‌دهند. در سه بخش نخست دریافت آثار از طریق سامانه الکترونیکی جشنواره صورت گرفت و نویسندگان کتاب‌ها نیز تنها روی جلد شناسنامه اثر و فهرست آن را در سامانه جشنواره بارگذاری و دو نسخه از اثر خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند.
 
وی ادامه داد: فرایند داوری نیز در این دوره براساس ظرفیت‌های دیجیتالی صورت گرفت و به همین دلیل نتایج داوری با سرعت مناسب‌تری در اختیار دبیرخانه قرار گرفت. در این دوره از جشنواره بالاترین میزان آثار دریافتی در ادوار گذشته جشنواره فارابی را داشتیم و امیدواریم در سال آینده استفاده از روش دیجیتالی به افزایش آثار ارسالی کمک کند.
 
به گفته میرزایی، کمیته‌های علمی 12گانه در کنار کمیته بین‌الملل در بخش خارجی فعالیت خود را در این دوره آغاز کردند و هر کدام در گروه داوری نمایندگانی داشته‌اند. در کمیته بین‌الملل جشنواره نمایندگان یونسکو، ایسسکو، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت امور خارجه،  بنیاد ایران‌شناسی، معاونت بین‌الملل وزارت علوم و حوزه علمیه قم حضور داشته‌اند.
دبیر جشنواره فارابی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر معرفی آثار شاخص و با کیفیت در هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: تاکید ما در این دوره از جشنواره بر این بوده که آثار شاخص و نخبه به عنوان برگزیده انتخاب شوند به همین دلیل در این دوره از جشنواره رتبه‌های اول تا سوم و شایستگان تقدیر نداشته‌ایم و تنها در بخش بزرگسال و جوان ممکن است برگزیده‌ای معرفی شود. بنابراین از آنجا که پروتکل‌ جشنواره فارابی بسیار سخت است تلاش شده که آثاری به عنوان طرح‌های برگزیده معرفی شوند که شایستگی لازم را داشته باشند.
 
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در این دوره از جشنواره فارابی 33 نفر برگزیده معرفی خواهند شد، اظهار کرد: در بخش بزرگسال 5 برگزیده و 4 شایسته تقدیر و در بخش جوان 4 برگزیده و 4 شایسته تقدیر خواهیم داشت. همچنین 7 برگزیده در بخش بین‌الملل از میان ایرانشناسان و اسلام‌شناسان خارجی معرفی خواهند شد. علاوه بر این پیشکسوت علوم انسانی، مترجم برتر، نظریه‌پرداز برتر، انجمن علمی برتر و نشریه برتر نیز معرفی خواهند شد.
 
به گفته میرزایی تاکنون چهار هزار و 136 اثر به دبیرخانه جشنواره واصل شده که از این تعداد رشته فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بیشترین فراوانی را داشته است و با وجود اینکه در این دوره از جشنواره نگاه جنسیتی در دریافت و انتخاب آثار برتر وجود نداشته 71 درصد شرکت‌کنندگان مرد و 29 درصد زن بوده است. همچنین در فرایند پایانی داوری 5 برگزیده زن در این دوره از جشنواره بین‌المللی فارابی معرفی خواهند شد.
 
وی یادآور شد: حضور زنان در این دوره از جشنواره فارابی در رشته‌هایی مانند فناوری اطلاعات، اطلاع‌رسانی و کتابداری، زبان و ادبیات، علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری، مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی پررنگ‌تر بوده است. علاوه بر این زنان در فراینده داوری آثار نیز حضور داشته‌اند.
میرزایی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار ایبنا مبنی بر استفاده از ظرفیت شبکه نخبگان علوم انسانی برای افزایش کیفیت جشنواره فارابی گفت: شبکه نخبگان علوم انسانی توانسته ارتباط خوبی را با جشنواره فارابی برقرار کند بدین صورت که برخی از برگزیدگان ادوار گذشته که در این شبکه عضو هستند در این دوره از جشنواره داوری آثار را به عهده گرفته‌اند و حتی عضو برخی از کمیته‌های علمی بوده‌اند بنابراین تلاش ما در استفاده از ظرفیت این نخبگان است.
 
وی درباره جوایز برگزیدگان این دوره نیز توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: تلاش کردیم تا بازنگری در جوایز نیز به عمل بیاید برخلاف بسیاری از دوره‌ها که تنها از طریق بنیاد ملی نخبگان امتیازات و حمایت‌های لازم از برگزیدگان جشنواره فارابی به عمل می‌آمد در این دوره جوایز نقدی برگزیدگان در همان روز اختتامیه به آنها اهدا خواهد شد. 

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۵۹

هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم: 45 هزار دانشجو سالانه به عتبات عالیات اعزام می‌شوند

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعزام سالانه ۴۵ هزار دانشجو به عتبات عالیات خبرداد و گفت: سبک زندگی اسلامی در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی، تدوین و انتشار چهارچوب‌ها همانند منشور حقوق دانشجویی اجرا می‌شود.

«سیدضیاء هاشمی» معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا» در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در جهت ترویج سبک زندگی اسلامی در دانشگاه‌ها چه اقداماتی کرده است، گفت: سبک زندگی مفهوم عام است و حوزه‌های مختلف را در بر می‌گیرد که در حوزه فرهنگی بسیار تعیین کننده است.
وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره ترویج سبک زندگی اسلامی گفت: با نگاهی به فرمایشات مقام معظم رهبری خواهیم دید که ایشان موضوع سبک زندگی اسلامی را از حوزه قانون‌مندی تا حوزه آسیب‌های اجتماعی و حتی در بخش زندگی روزمره مطرح می‌کنند.
هاشمی با بیان اینکه بخش زیادی از برنامه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها با هدف سبک زندگی اسلامی اجرا می‌شود، افزود: در بخش جلب مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی که موجب افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی می‌شود همچنین تدوین و انتشار چهارچوب‌هایی که ضوابط را مشخص می‌کنند، مثل منشور حقوق دانشجویی و مجموع برنامه‌های فرهنگی، هنری و مذهبی تا انجمن‌هایی که تشویق فرهنگ علمی و مشارکت علمی را بر عهده دارند، بخش‌های مهمی است که لایه‌های مختلف سبک زندگی را تعیین و تعقیب می‌کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، برنامه‌های زیارتی دانشجویان را یکی مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و دینی برشمرد و گفت:  با همکاری نهاد نمایندگی و مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، حدود 45 هزار دانشجو هر ساله به سفر عتبات عالیات  اعزام می‌شوند؛ حدود 40 هزار دانشجو تاکنون عازم اردوهای زیارتی رضوی شدند و برنامه‌های دیگری همچون اردوهای راهیان نور که مجموع این اقدامات در جهت ترویج ارزش‌های فرهنگی، دینی و انقلابی است.
وی در پاسخ به این سوال که معاونت فرهنگی وزارت علوم در بخش فعالیت‌های قرآنی دانشگاهی چه اقداماتی کرده است، افزود: در دانشگاهها فعالیت‌های قرآنی مناسب و شایسته‌ای اجرا می‌شود و معتقدیم فعالیت‌های قرآنی باید به همراه تدبّر در قرآن باشد؛ بر این اساس هر ساله، جشنواره‌های قرآنی با حضور 50 تا 60 هزار دانشجو در سه مرحله دانشگاهی، استانی و سراسری و در لایه‌های مختلف برگزار می‌شود.
هاشمی در ادامه افزود: برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در جهت منشا تولید آثار قرآنی و برنامه‌های متعدد پژوهشی در حوزه قرآن‌کریم در ساسر دانشگاه‌ها اجرا می‌شود که ستاد مرکزی کمیسیون توسعه پژوهش‌های قرآنی مسئولیت پیگیری و هدایت آن را برعهده دارد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۱۲

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تأکید کرد: توسعه پژوهش در آموزش‌وپرورش/ صادرات محصولات دانش‌بنیان در اولویت

بجنورد- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر توسعه پژوهش در بین دانش آموزان مدارس تاکید کرد و گفت: آموزش‌وپرورش و پارک‌های علم و فناوری باید با یکدیگر حلقه وصل ایجاد کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید احمدی بعدازظهر سه‌شنبه در نشست با واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان شمالی بابیان اینکه پارک‌های علم و فناوری یکی از الگوهای مهم در حوزه علم و فناوری کشور هستند، اظهار کرد: این الگوها باید به سمت هم‌افزایی فعالان حوزه دانش و اثرگذاری بیشتر دانش حرکت کند.
احمدی با اشاره به اینکه از ایجاد و شروع به کار فعالیت پارک‌های علم و فناوری در کشور زمان زیادی نمی‌گذرد، تصریح کرد: اما طی این مدت در حوزه علم و فناوری قوی و اثرگذار ظاهرشده است.
وی با تأکید بر توسعه پژوهش در آموزش‌وپرورش به برگزاری جشنواره‌ای با این عنوان طی دو سال اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: وزارت علوم با همکاری آموزش‌وپرورش برای سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم این جشنواره را برگزار می‌کند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  با بیان اینکه توسعه پژوهش در بین دانش آموزان یکی از سیاست‌های کلان این وزارتخانه است، اظهار کرد: توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد نیز دومین سیاست و از اهداف مهمی است که دنبال می‌شود.
احمدی بر ضرورت صادرات محصولات دانش‌بنیان در منطقه تأکید کرد و افزود: این مهم در سطح کشور عملیاتی شده است و انتظار می‌رود خراسان شمالی نیز با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد در این زمینه در منطقه نقش‌آفرین باشد.
وی با اشاره به اینکه پارک‌های علم و فناوری از خروجی دانشگاه‌ها و از ظرفیت دانشگاهیان در حوزه علم بهره می‌برند، تصریح کرد: دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و مدیران استان باید با یکدیگر تعامل و هم‌افزایی داشته باشند تا شاهد شکوفایی علم و دانش در کشور باشیم.
وی خراسان شمالی را ازجمله استان‌هایی توصیف کرد که با تکیه‌بر ظرفیت‌های علمی و نیروی انسانی خود بتواند در مسیر شکوفایی دانش و تولید محصولات دانش‌بنیان نقش‌آفرین باشد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۲۶

معاون وزیر علوم خبرداد: صادرات ۱۲۰ میلیون دلاری محصولات شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد

معاون پژوهش و فناوری، وزیر علوم تحقیقات و فناوری از صادرات ۱۲۰ میلیون دلاری محصولات شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد خبرداد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، وحید احمدی در جمع خبرنگاران اظهارکرد: با توجه به اینکه در صادرات و فروش محصولات شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد خیلی قدمت نداریم، اما طی سال های اخیر خوشبختانه روند رو به رشدی در فروش داخلی و خارجی داشته ایم.
وی ادامه داد: طی سال ۹۲ در فن بازارهای داخل کشور فروش محصولات و دانش فنی ۵۰ میلیارد ریال و امسال فقط در هفته پژوهش این شاخص به ۷۷۰ میلیارد ریال افزایش داشته است.
احمدی افزود: فروش بین سالی محصولات و دانش فنی نیز در داخل کشور دو هزار و ۲۰۰میلیارد ریال است.
وی با اشاره به وجود چهار هزار مرکز رشد در سطح کشور، گفت: در این مراکز رشد ۳۰ هزار نفر شاغل هستند.
احمدی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در تولید علم آمار دقیقی نداریم، این در حالیست که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از تحقیقات در مسیر کاربردی قرار می گیرد.
وی با اشاره به ابلاغ آیین نامه های ایجاد شرکت های دانش بنیان دانشگاهی، عنوان کرد: اساتید و دانشگاهیان می توانند با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها نسبت به تاسیس شرکت ها اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۳۵

افتتاح یادمان شهدای گمنام دانشگاه گنبدکاووس

یادمان شهدای گمنام دانشگاه گنبدکاووس توسط صدیقی، معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان کشور در دانشگاه گنبد افتتاح شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، یادمان شهدای گمنام دانشگاه گنبدکاووس توسط صدیقی، معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان کشور در دانشگاه گنبد افتتاح شد.
 
 در این مراسم که با حضور اساتید و کارکنان دانشگاه در جوار گلزار شهدای گمنام برگزار شد گل چینی رئیس دانشگاه با یادآوری آرمان های انقلاب خواستار توجه اقشار مختلف به اهداف و آرمان های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی شد.
 
حجت الاسلام رحیمی نژاد، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز با بر شمردن شاخصه های انقلابی گری از نگاه امام(ره) و رهبر معظم انقلاب مشخصات جامعه و دانشگاه انقلابی را تبیین کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۳۶

معاون وزیر علوم: پارک های علم و فناوری و مراکز رشد توسعه می یابند

معاون پژوهش و فناوری، وزیر علوم تحقیقات و فناوری از توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در سطح استان ها خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، وحید احمدی در نشست با شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور استان در بجنورد اظهارکرد: یکی از سیاست های کلان توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است که با حمایت قوی و متمرکز استانی مراکز رشد قوی نیز داشته باشیم.
وی ادامه داد: صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان در منطقه نیز از برنامه های جدی این وزارتخانه است.
احمدی با تاکید بر اینکه باید فضایی به منظور هم افزایی میان دانش آموزان، دانشجویان و اساتید و مدیران استان ها ایجاد شود، گفت: در این راستا طی دو سال اخیر جشنواره پژوهش با مشارکت وزارتخانه آموزش و پرورش برای دانش آموزان در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم برپا می شود.
وی با بیان اینکه باید ورودی پارک های علم و فناوری، خروجی دانشگاه ها باشد، افزود: باتوجه به اینکه امکان حضور دیگر افراد نیز در پارک ها وجود دارد اما باید بیشتر ورودی آن مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی و اساتید باشد.
احمدی با تاکید بر اینکه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد یکی از الگوهای مهم در حوزه علم و فناوری هستند، یادآورشد: با توجه به عمر کم پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور ، هم اکنون این مهم بیانگر این است که اگر مدت زمان حرکت طولانی نیست اما تاثیرگذاری آن بسیار است.
وی یادآورشد: در گذشته بیشتر بر آن بودیم تا نفت و یا معادن را بفروشیم، اما هم اکنون از روی علم، آگاهی، درایت خلاقیت و نوآوری در حوزه های مختلف درآمد کسب می کنیم.
احمدی با تاکید بر استفاده از ظرفیت پارک های علم و فناوری، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت خوبی به لحاظ صادرات محصولات شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان شمالی به افغانستان، قرقیزستان و ترکمنستان ایجاد شده است.
رئیس پارک و علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهارکرد: هم اکنون ۷۶ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در پارک استان مستقر هستند.
علی اصغر پیله ور با اشاره به کمک ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی به این مراکز، ادامه داد: در حال حاضر برای ۴۹۶ نفر در این واحد ها اشتغال زایی شده است.
وی با بیان اینکه واحدهای فناور استان بیش از ۲۵۰ هزار دلار فروش محصوتات داشته اند، خاطرنشان کرد: فقط محصولات شرکت های دانش بنیان ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است.
پیله ور یادآورشد: ساختمان اداری آزمایشگاهی پارک علم فناوری استان در فضایی به مساحت هفت هکتار در سایت اداری ارکان در حال احداث است.
به گزارش ایسنا، در این جلسه از نرم افزار مدیریت پروژه مرکز رشد اسفراین رونمایی شد.
لازم به ذکر است برخی از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان نیزدر این جلسه به معرفی دستاوردهای خود پرداختند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۰۶

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: ۱۵ درصد از علم تولیدی کشور کاربردی می شود

بجنورد- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر ارتباط و هم‌افزایی دانشگاه‌ها با پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد، گفت: ۱۵ درصد تولید علم کشور در حوزه کاربردی است.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید احمدی بعدازظهر سه‌شنبه در حاشیه نشست با واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان شمالی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه سهم شرکت‌های فناور در استفاده از علم تولیدی کشور چه اندازه است، اظهار کرد: در حال حاضر چهار هزار واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد کشور فعال است که ۳۰ هزار نفر در این واحدها شاغل هستند.  
احمدی در ادامه افزود: شماری از فعالان حوزه فناوری نیز خارج از سطح پارک‌ها و مراکز رشد و در قالب فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند.
وی با تأکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری باید ارتباط قوی‌تری با دانشگاه و مجموعه دانشگاهیان برقرار کنند، عنوان کرد: در خصوص سهم شرکت‌های فناور در استفاده از علم تولیدی کشور، آمار دقیقی نداریم اما حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از تولید علم و تحقیقات مرتبط با حوزه کاربردی است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری، صادرات محصولات دانش‌بنیان به منطقه را از اهداف این وزارتخانه برشمرد که در سال‌های اخیر به‌صورت جدی پیگیری می‌شود.
احمدی میزان صادرات دانش فناوری و محصولات فناورانه در سه سال اخیر را بیش از ۱۲۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: فروش در داخل کشور نیز در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته به‌طوری‌که از پنج میلیارد تومان در نمایشگاه فن بازار سال ۹۲ به ۴۴ میلیارد تومان در سال ۹۴ رسیده است.
وی بابیان اینکه در نمایشگاه هفته پژوهش امسال ۷۷ میلیارد تومان فروش محصولات فناورانه و دانش فنی انجام گرفت، اظهار کرد: همچنین در بین سال جاری نیز ۲۲۰ میلیارد تومان فروش انجام‌شده است.
وی مأموریت گرا کردن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی درزمینهٔ پژوهش را مورداشاره قرارداد و گفت: همکاری دانشگاه‌ها با حوزه‌های فناوری جزو سیاست‌های کلان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: به همین منظور آیین‌نامه تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی ابلاغ‌شده است تا دانشگاهیان بتوانند از ظرفیت‌های دانشگاهی در راستای پژوهش و فناوری بهره بیشتری ببرند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۱۸

120 میلیون دلار محصول شرکت های دانش بنیان صادر شد

بجنورد- ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سه سال گذشته بیش از 120 میلیون دلار محصول تولیدی شرکت های فناور و دانش بنیان صادر شده است.

به گزارش ایرنا وحید احمدی سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: فروش و صادرات محصولات شرکت های فناور و دانش فنی قدمت زیادی در کشور ندارد اما در این سال ها شاهد روند رو به افزایش فروش این محصولات بوده ایم.
وی افزود: میزان فروش این محصولات در سال 92 در فن بازارهای داخل کشور، 50 میلیارد ریال بود و این رقم در سال 93 به 230 میلیارد ریال و در سال 94 به 440 میلیارد ریال رسید که این میزان تا هفته پژوهش امسال 770 میلیارد ریال بوده است.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در باره تعداد واحدهای فناور در سطح کشور گفت: چهار هزار واحد فناور در پارک ها و مراکز رشد وجود دارد که زمینه اشتغال 30 هزار نفر در این مراکز ایجاد شده است.
احمدی در باره جایگاه ایران در زمینه علم و فناوری گفت: با توجه به ظرفیت بالایی که در بخش های مختلف وجود دارد، از لحاظ وضعیت علمی در دنیا وضعیت خوبی داریم.
وی تصریح کرد: به لحاظ پایگاه های بین المللی، ایران از لحاظ تولید مقاله در رتبه 16 قرار دارد و در منطقه نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: در رشته هایی مثل رشته نانو، مهندسی شیمی رتبه خوبی داریم و در برخی رشته های رتبه تک رقمی را به خود اختصاص داده ایم که این نشان از توانمندی کشور دارد.
وی خاطرنشان کرد: پس از برجام، کشورهای اروپایی استقبال خوبی از حضور در ایران داشته اند و این نشان از کیفیت بالای علمی ایران و سطح قابل قبول آن در دنیا دارد.
وی افزود: اکنون شاهد استقبال روسای دانشگاه های بزرگ و روسای مراکز علمی پیشرفته دنیا برای حضور در ایران هستیم.
احمدی در باره سیاست ها در زمینه همکاری دانشگاه ها با حوزه های فناوری گفت: این امر، یکی از سیاست ها و رویکردهای ما است و آیین نامه تاسیس شرکت های دانش بنیان دانشگاهی در چند وقت گذشته ابلاع شده است و اساتید، دانشجویان و دانش آموختگان می توانند از ظرفیت های موجود استفاده کنند.
وی تصریح کرد: مراکز رشد و پارک ها ترغیب و حمایت می شوند و تلاش داریم تا اتصال میان دانشگاه ها برقرار شود و دانش آموختگان وارد بازار کار و خلاقیت شده و اساتید نیز بتوانند به ماموریت گرا کردن پژوهش و آموزش عالی یاری داشته باشند.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۴۱

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد توسعه می‌یابند

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در سطح استان‌ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، وحید احمدی در نشست با شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور استان در بجنورد اظهارکرد: یکی از سیاست‌های کلان توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد این است که با حمایت قوی و متمرکز استانی مراکز رشد قوی نیز داشته باشیم.
وی ادامه داد: صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان در منطقه نیز از برنامه‌های جدی این وزارتخانه است.
احمدی با تاکید بر اینکه باید فضایی به منظور هم افزایی میان دانش آموزان، دانشجویان و اساتید و مدیران استان‌ها ایجاد شود، گفت: در این راستا طی دو سال اخیر جشنواره پژوهش با مشارکت وزارتخانه آموزش و پرورش برای دانش آموزان در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم برپا می‌شود.
وی با بیان اینکه باید ورودی پارک‌های علم و فناوری، خروجی دانشگاه‌ها باشد، افزود: باتوجه به اینکه امکان حضور دیگر افراد نیز در پارک‌ها وجود دارد اما باید بیشتر ورودی آن مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی و اساتید باشد.
احمدی با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد یکی از الگوهای مهم در حوزه علم و فناوری هستند، یادآور شد: با توجه به عمر کم پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور ، هم اکنون این مهم بیانگر این است که اگر مدت زمان حرکت طولانی نیست اما تاثیرگذاری آن بسیار است.
وی یادآورشد: در گذشته بیشتر بر آن بودیم تا نفت و یا معادن را بفروشیم، اما هم اکنون از روی علم، آگاهی، درایت خلاقیت و نوآوری در حوزه‌های مختلف درآمد کسب می‌کنیم.
احمدی با تاکید بر استفاده از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت خوبی به لحاظ صادرات محصولات شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان شمالی به افغانستان، قرقیزستان و ترکمنستان ایجاد شده است.
رئیس پارک و علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار کرد: هم اکنون ۷۶ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در پارک استان مستقر هستند.
علی اصغر پیله ور با اشاره به کمک ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی به این مراکز، ادامه داد: در حال حاضر برای ۴۹۶ نفر در این واحدها اشتغال زایی شده است.
وی با بیان اینکه واحدهای فناور استان بیش از ۲۵۰ هزار دلار فروش محصولات داشته‌اند، خاطرنشان کرد: فقط محصولات شرکت‌های دانش بنیان ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است.
پیله ور یادآور شد: ساختمان اداری آزمایشگاهی پارک علم فناوری استان در فضایی به مساحت هفت هکتار در سایت اداری ارکان در حال احداث است.
به گزارش ایسنا، در این جلسه از نرم افزار مدیریت پروژه مرکز رشد اسفراین رونمایی شد.
لازم به ذکر است، برخی از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان نیز در این جلسه به معرفی دستاوردهای خود پرداختند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۴۴

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: مراکز رشد برای تبدیل دانش به محصول در سطح کشور توسعه پیدا می کنند

بجنورد- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ارتقای وضعیت نیروی انسانی و تحصیل کرده دانشگاهی در سراسر کشور گفت: مراکز رشد و پارک های علم و فناوری برای تبدیل دانش به محصول در سطح کشور توسعه پیدا می کنند.

به گزارش ایرنا وحید احمدی روز سه شنبه در نشست با واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار کرد: استان ها باید پارک های خوب و قوی و متمرکز داشته باشند و مراکز رشد نیز باید درشهرستان ها توسعه پیدا کنند.
وی بر افزایش صادرات محصولات دانش بنیان و محصولات شرکت های فناور تاکید کرد و گفت: خراسان شمالی نیز باید بتواند از ظرفیت های موجود، برای افزایش صادرات این محصولات اقدام کند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: شاید خراسان شمالی به عنوان استان استان کم برخوردار شناخته شده باشد اما در این استان ظرفیت های خوبی از نیروی انسانی و علم وجود دارد که باید از آن به خوبی بهره برداری کرد.
احمدی خاطرنشان کرد: برای حرکت در مسیر توسعه، نیروی انسانی دانش آموخته ظرفیت مهم و اساسی است و مراکز علمی و دانشگاهی نیز یکی از بسترها برای کمک به توسعه و پیشرفت به شمار می روند.
وی بر هم افزایی و تعامل میان مراکز دانشگاهی و پارک علم و فناوری تاکید کرد و افزود: بخش عمده ای از ورودی به پارک های علم و فناوری از خروجی دانشگاه ها تامین می شود بنابراین رویکرد و سیاست ما بر این است که پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها ارتباط بیشتری داشته باشد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: توجه به همکاری با آموزش و پرورش نیز در سیاست های کلان ما مورد تاکید بوده است و تلاش داریم تا با وزارت آموزش و پرورش ارتباط و تعامل بیشتری داشته باشیم.
وی تصریح کرد: در این زمینه جشنواره پژوهش در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم پیگیری می شود.
رییس پارک علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به استقرار 76 واحد فناور و شرکت دانش بنیان در استان گفت: در چند سال گذشته 12 میلیارد و 500 میلیون ریال به این مراکز کمک شده است.
علی اصغر پیله ور با بیان اینکه واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان استان بیش از 250 هزار دلار فروش داشته اند اظهار کرد: میزان صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان 9 میلیارد و 500 میلیون ریال به ثبت رسیده است.
پیله ور گفت: ساختمان اداری و آزمایشگاهی این پارک در هفت هکتار زمین در حال ساخت است که تاکنون 80 درصد رشد دارد.
عضو شورای پارک علم و فناوری نیز در این نشست به معرفی دستاوردهای تحقیقاتی ، پژوهشی و نرم افزاری شرکت دانش بنیان سورنا صنعت خاوران که هم اینک دارای دو محصول دانش بنیان تولیدی است در زمینه رفتارشناختی مغز و عصب ها از جمله بازاریابی عصب پایه ( نورومارکتینگ ) پرداخت.
دکتر علیرضا داوری دراین باره گفت: این هدف از این رویکرد جدید این مجموعه دانش بنیان علاوه بر تولید نرم افزارهای مختلف در حوزه بازار فروش، ایجاد مرکزی علمی و اجرای برای ارایه خدمات به شرکت های بخش های مختلف در خصوصی ارزیابی و تاثیرگذاری تولیدات و محصولات و ارایه الگو و مشاوره و اجرا برای بهبود بازاریابی در عرصه داخلی و بین المللی است.
در این نشست از سامانه آنلاین مدیریت پروژه به عنوان نرم افزار شبکه ای رونمایی شد.
7185 / 1744خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: علی اصغرافتاده

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۰۷

770 میلیارد ریال محصول شرکت های دانش بنیان به فروش رفت

بجنورد- ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شرکت های فناور و دانش بنیان در 9 ماه امسال افزون بر 770 میلیارد ریال از محصولات تولیدی خود را فروختند.

به گزارش ایرنا وحید احمدی سه شنبه در جمع خبرنگاران استان خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: میزان فروش محصولات این شرکت ها در سال 92 در فن بازارهای داخل کشور 50 میلیارد ریال، در سال 93 حدود 230 میلیارد ریال و در سال 94 افزون بر 440 میلیارد ریال بود.
وی همچنین گفت: در سه سال گذشته بیش از 120 میلیون دلار از محصولات تولیدی شرکت های فناور و دانش بنیان صادر شده است.
معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: فروش و صادرات محصولات شرکت های فناور و دانش فنی قدمت زیادی در کشور ندارد اما، در این سال ها شاهد روند رو به افزایش فروش این محصولات بوده ایم.
وی در باره تعداد واحدهای فناور در سطح کشور گفت: چهار هزار واحد فناور در پارک ها و مراکز رشد وجود دارد که زمینه اشتغال 30 هزار نفر در این مراکز ایجاد شده است.
احمدی در باره جایگاه ایران در زمینه علم و فناوری گفت: با توجه به ظرفیت بالایی که در بخش های مختلف وجود دارد، از لحاظ وضعیت علمی در دنیا وضعیت خوبی داریم.
وی تصریح کرد: به لحاظ پایگاه های بین المللی، ایران از لحاظ تولید مقاله در رتبه 16 قرار دارد و در منطقه نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: در رشته هایی مثل رشته نانو، مهندسی شیمی رتبه خوبی داریم و در برخی رشته های رتبه تک رقمی را به خود اختصاص داده ایم که این نشان از توانمندی کشور دارد.
وی خاطرنشان کرد: پس از برجام، کشورهای اروپایی استقبال خوبی از حضور در ایران داشته اند و این نشان از کیفیت بالای علمی ایران و سطح قابل قبول آن در دنیا دارد.
وی افزود: اکنون شاهد استقبال روسای دانشگاه های بزرگ و روسای مراکز علمی پیشرفته دنیا برای حضور در ایران هستیم.
احمدی در باره سیاست ها در زمینه همکاری دانشگاه ها با حوزه های فناوری گفت: این امر، یکی از سیاست ها و رویکردهای ما است و آیین نامه تاسیس شرکت های دانش بنیان دانشگاهی در چند وقت گذشته ابلاع شده است و اساتید، دانشجویان و دانش آموختگان می توانند از ظرفیت های موجود استفاده کنند.
وی تصریح کرد: مراکز رشد و پارک ها ترغیب و حمایت می شوند و تلاش داریم تا اتصال میان دانشگاه ها برقرار شود و دانش آموختگان وارد بازار کار و خلاقیت شده و اساتید نیز بتوانند به ماموریت گرا کردن پژوهش و آموزش عالی یاری داشته باشند.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۲۲

معاون وزیر علوم صادرات 120 میلیون دلاری شرکت های دانش بنیان

چهار هزار واحد فناور با اشتغالزایی برای 30 هزار نفر در کشور فعال است

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان شمالی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست با واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان شمالی از صدور 120 میلیون دلار محصول شرکت های دانش بنیان خبر داد گفت: چهار هزار واحد فناور با اشتغالزایی برای 30 هزار نفر در کشور فعال است. وحید احمدی با بیان اینکه ایران، رتبه شانزدهم تولید مقالات علمی دنیا را دارد گفت: رتبه تولید مقاله ما در منطقه، بین اول و دوم متغیر است. وی افزود: سیاست این وزارتخانه، از تولید صرف مقاله به سمت تولید علم و مقالات برتر تغییر پیدا کرد.
 

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۲۰

کاربردی کردن طرح‌های پژوهشی از رویکردهای وزارت علوم است

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یکی از رویکرد وزارت علوم کاربردی کردن طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد،  وحید احمدی بعدازظهر امروز در حاشیه نشست با جمعی از روسای دانشگاه‌های خراسان شمالی به خبرنگاران اظهار کرد: کاربردی کردن پژوهش‌ها، تحقیقات و هدفمند بودن آن‌ها در اولویت وزارت علوم قرار دارد.
وی، توجه معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به موضوع شرکت‌های دانش‌بنیان را برشمرد و با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد رشد در این بخش بوده‌ایم، اضافه کرد: در این زمینه سابقه زیادی نداشته و در همین مدت هم به پیشرفت‌های بسیار خوبی دست‌ یافته‌ایم.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همکاری دانشگاه‌ها با حوزه‌های فناوری را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: در حال حاضر 4 هزار واحد فناور در پارک‌ها و مراکز رشد شکل‌ گرفته است و در پارک‌ها و مراکز رشد برای اشتغال 30 هزار نفر زمینه‌سازی شده است.
این مسؤول با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این زمینه جزو کشورهای پیشرو بوده و جایگاه خوبی را دارد، به موضوع برجام و اثرات آن بر این حوزه هم اشاره و تبیین کرد: در این زمینه گشایش‌های خوبی ایجا دشده است که صادرات محصولات دانش‌بنیان به کشورهای مختلف ازجمله آن‌ها است.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری واحد فناوری به‌ منظور بازدید و برگزاری نشست‌هایی در پارک علم و فناوری استان به خراسان شمالی سفرکرده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۳۰

معاون وزیر علوم: ارتباط پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها تقویت می شود

بجنورد- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رویکرد این وزارتخانه تقویت بر ارتباط پارک های علم و فناوری با دانشگاه ها است زیراکه بخش عمده ای از ورودی های این پارک ها از دانشگاه ها تامین می شود.

به گزارش ایرنا وحید احمدی روز سه شنبه در نشست با واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان شمالی با اشاره به ارتقای وضعیت نیروی انسانی و تحصیل کرده دانشگاهی گفت: به همین منظور مراکز رشد و پارک های علم و فناوری برای تبدیل دانش به محصول در سطح کشور توسعه پیدا می کنند.
وی اظهار کرد: استان ها باید پارک های خوب و قوی و متمرکز داشته باشند و مراکز رشد نیز باید درشهرستان ها توسعه پیدا کنند.
احمدی خاطرنشان کرد: برای حرکت در مسیر توسعه، نیروی انسانی دانش آموخته ظرفیت مهم و اساسی است و مراکز علمی و دانشگاهی نیز یکی از بسترها برای کمک به توسعه و پیشرفت به شمار می روند.
وی بر هم افزایی و تعامل میان مراکز دانشگاهی و پارک علم و فناوری تاکید کرد و افزود: توجه به همکاری با آموزش و پرورش نیز در سیاست های کلان ما مورد تاکید بوده است و تلاش داریم تا با وزارت آموزش و پرورش ارتباط و تعامل بیشتری داشته باشیم.
وی تصریح کرد: در این زمینه جشنواره پژوهش در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم پیگیری می شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت بر افزایش صادرات محصولات دانش بنیان و محصولات شرکت های فناور تاکید کرد و گفت: خراسان شمالی نیز باید بتواند از ظرفیت های موجود، برای افزایش صادرات این محصولات اقدام کند.
احمدی افزود: شاید خراسان شمالی به عنوان استان استان کم برخوردار شناخته شده باشد اما در این استان ظرفیت های خوبی از نیروی انسانی و علم وجود دارد که باید از آن به خوبی بهره برداری کرد.
رییس پارک علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این نشست با اشاره به استقرار 76 واحد فناور و شرکت دانش بنیان در استان گفت: در چند سال گذشته 12 میلیارد و 500 میلیون ریال به این مراکز کمک شده است.
علی اصغر پیله ور با بیان اینکه واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان استان بیش از 250 هزار دلار فروش داشته اند اظهار کرد: میزان صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان 9 میلیارد و 500 میلیون ریال به ثبت رسیده است.
پیله ور گفت: ساختمان اداری و آزمایشگاهی این پارک در هفت هکتار زمین در حال ساخت است که تاکنون 80 درصد رشد دارد.
عضو شورای پارک علم و فناوری نیز در این نشست به معرفی دستاوردهای تحقیقاتی ، پژوهشی و نرم افزاری شرکت دانش بنیان سورنا صنعت خاوران که هم اینک دارای دو محصول دانش بنیان تولیدی است در زمینه رفتارشناختی مغز و عصب ها از جمله بازاریابی عصب پایه ( نورومارکتینگ ) پرداخت.
دکتر علیرضا داوری گفت: این هدف از این رویکرد جدید این مجموعه دانش بنیان علاوه بر تولید نرم افزارهای مختلف در حوزه بازار فروش، ایجاد مرکزی علمی و اجرای برای ارایه خدمات به شرکت های بخش های مختلف در خصوصی ارزیابی و تاثیرگذاری تولیدات و محصولات و ارایه الگو و مشاوره و اجرا برای بهبود بازاریابی در عرصه داخلی و بین المللی است.
در این نشست از سامانه آنلاین مدیریت پروژه به عنوان نرم افزار شبکه ای رونمایی شد.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده:سیدحسین قدسی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۳۶

معاون وزیر علوم: تشکل‌های دانشجویی تقویت و حمایت شوند/ مسیر مدارا در برخورد با کم‌دقتی‌های تشکل‌ها پیش گرفته شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تشکل‌های دانشجویی باید تقویت و حمایت شوند و مسیر مدارا در برخورد با کم‌دقتی‌های تشکل‌ها پیش گرفته شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس استان سمنان، سیدضیاء هاشمی عصر امروز در دیدار با استاندار سمنان اظهار داشت: در هیچ دولتی همچون دولت تدبیر و امید اقدامات فرهنگی در این سطح و اندازه انجام نشده است.
وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین خدمات دولت یازدهم، حفظ فضای مجازی و اجازه فعالیت درست در این زمینه است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: توفیقی است که در این ایام مبارک میهمان همکاران دانشگاهی در استان سمنان هستیم؛ دانشگاه سمنان یکی از دانشگاه‌های پرافتخار ماست و روند مؤثری را در حوزه‌های علمی و فرهنگی داشته است.
وی تصریح کرد: بازدید از دانشگاه و دیدار با همکاران دانشگاهی و همچنین فعالان حوزه فرهنگی در دانشگاه هدف اصلی است که در سفر به سمنان پیگیری می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در عین حال، جلساتی در حوزه اتاق‌های فکر دانشگاه که یک نهاد جدید علمی و فرهنگی در دانشگاه محسوب می‌شود، برگزار می‌شود
هاشمی بیان کرد: دیداری با استاندار سمنان داشتیم و گفت‌وگوی خوبی در این زمینه شکل گرفت که قرار شد این جلسات با حضور نخبگان علمی، دانشگاهی و مدیران استان سمنان پیگیری شود.
تشکل‌های دانشجویی باید تقویت و حمایت شوند
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: تشکل‌های دانشجویی جزو محورهای پویش فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه هستند و حضور تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه یک ضرورت اجتماعی، فرهنگی و فکری محسوب می‌شود.
هاشمی بیان کرد: تشکل‌ها عرصه‌ای برای مشارکت داوطلبانه و مسؤولیت‌پذیری دانشجویان در فعالیت‌های اجتماعی است.
وی تصریح کرد: معتقدیم که تشکل‌ها باید تقویت و حمایت شوند و در تعامل با آن‌ها، مسیر مدارا در پیش‌گرفته شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر کم‌دقتی در رفتار تشکل‌ها بود، افرادی که انگیزه دارند و باانگیزه و بااحساس مسؤولیت هستند، فعالیت‌ها را انجام می‌دهند و باید راهنمایی شوند.
هاشمی بیان کرد: همیشه توصیه ما به خود تشکل‌ها این بوده است که با تعامل و تفاهم پیش روند و گفت‌وگو بین تشکل‌های مختلف هم یک توصیه همیشگی است و امیدواریم که نتیجه‌بخش باشد.
انتهای پیام/2568/م30/

۹۵/۱۱/۱۹
۱۹:۲۱

معاون وزیر علوم: ستاد راهیان نور دانشگاهیان در همه استان‌ها ساماندهی مجدد شد/ جشنواره‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ستاد راهیان نور دانشگاهیان در همه استان‌ها ساماندهی مجدد شده و جشنواره‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس استان سمنان، سیدضیاء هاشمی عصر امروز در حاشیه دیدار با استاندار سمنان در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: فعالیت‌های این معاونت در دو بخش پیگیری می‌شود و سازمان‌دهی فعالیت‌ها صورت می‌گیرد.
هاشمی بیان کرد: در حوزه اردوهای راهیان نور زمینه‌ای فراهم شد تا مجموعه دستگاه‌های فرهنگی در دانشگاه متکلف به اجرای این برنامه شوند.
وی تصریح کرد: ستاد راهیان نور در همه استان‌ها ساماندهی مجدد شده و با ریاست و محوریت رئیس دانشگاه و مشارکت دستگاه‌های مختلف ازجمله بسیج دانشجویی به‌عنوان دبیر ستاد فعالیت دارد و در بخش‌های دیگر اقدامات ابتکاری صورت گرفته است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برگزاری اردوهای رضوی و نهضت رضوی نیز در دستور کار بوده که استان سمنان در مسیر این اردوها قرار دارد و خودش هم جزو محورهای این فعالیت محسوب می‌شود.
هاشمی بیان کرد: همچنین در حوزه فعالیت‌های انقلابی، برنامه‌های خاصی در زمینه تجلیل از شهدای دانشجو ازجمله برگزاری کنگره ملی دانشجو در برنامه است که دومین مرحله آن را در حال اجرا داریم.
وی تصریح کرد: در بخش فعالیت‌های مشارکت‌جویانه و داوطلبانه دانشجویان، نشریات دانشجویی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری، انجمن‌های علمی و دانشجویی و کانون‌های قرآن نیز فعالیت‌های خوبی صورت می‌گیرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: این تلاش‌ها باعث شده است تا جشنواره‌های دانشگاهی و سراسری فرهنگی در دانشگاه‌ها در بخش‌های مختلف به‌طور منظم برگزار شود.
هاشمی بیان داشت: جشنواره حرکت که میزبان انجمن‌های علمی بوده و جشنواره رویش میزبان کانون‌های فرهنگی و هنری است، به‌طور مرتب و سالانه در سطح دانشگاهی و به‌صورت ملی برگزار می‌شود.
وی تصریح کرد: امروز شاهد هستیم که به‌طور میانگین در حدود دو برابر در سه سال گذشته فعالیت‌ها رشد کمی داشته و بیش از این، رشد کیفی فوق‌العاده‌ای را شاهد هستیم.
انتهای پیام/2568/م 30/

۹۵/۱۱/۱۹
۲۰:۴۱

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خبر داد افزایش 200 درصدی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در دولت یازدهم

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از افزایش 200 درصدی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در دولت یازدهم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان ، سید ضیاء هاشمی ساعتی پیش در جمع خبرنگاران در استانداری سمنان به برخی اقدامات فرهنگی صورت گرفته اشاره کرد و اظهار داشت: فعالیت‌ها در دو بخش مختلف انجام‌شده است، به عنوان مثال در حوزه راهیان نور زمینه‌ای فراهم شد که مجموعه‌ای از دستگاه‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها متکفل این برنامه باشند.
وی با اشاره به تشکیل و ساماندهی مجدد ستاد راهیان نور در استان‌ها گفت: این ستاد با محوریت رئیس دانشگاه و مشارکت دستگاه‌های مختلف و ازجمله بسیج دانشجویی به‌عنوان دبیر ستاد ساماندهی شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به برخی اقدامات ابتکاری صورت گرفته در این بخش افزود: اردوهای رضوی و نهضت‌های رضوی از جمله این اقدامات بود که استان سمنان نیز در مسیر این اردوها بوده و محور فعالیت‌ها بود.
هاشمی با اشاره به برخی اقدامات و برنامه‌های صورت گرفته در حوزه فعالیت‌های انقلابی افزود: تجلیل از شهدا و برگزاری کنگره شهدا که در حال حاضر دومین مرحله آن در حال اجراست ازجمله اقدامات انجام‌شده در بخش فعالیت‌های انقلابی است.
وی فعالیت‌های مشارکت جویانه و داوطلبانه را از دیگر فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: در این بخش نشریات دانشجویی، انجمن‌های علمی، کانون‌های قرآن و غیره در دانشگاه برقرار بوده و به‌طور مستمر جشنواره‌های مختلف دانشگاهی به‌صورت منظم و مستمر انجام می‌شود.
تشکل‌های دانشجویی تقویت شود
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر ضرورت تشکل ها دانشجویی در دانشگاه ها گفت: تشکل‌های دانشجویی باید تقویت و حمایت شوند.
هاشمی گفت: تشکل‌های دانشجویی جزء محورهای پویش فرهنگی اجتماعی در دانشگاه است و حضور تشکل‌ها یک ضرورت اجتماعی، فرهنگی و فکری است.
وی با بیان اینکه باید تشکل‌ها حمایت و تقویت شوند تصریح کرد: تشکل‌ها عرصه‌ای برای مشارکت داوطلبانه و مسئولیت‌پذیری دانشجویان در مسئولیت‌های اجتماعی است.
***

۹۵/۱۱/۱۹
۲۲:۴۷

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد توسعه می‌یابند

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در سطح استان‌ها خبر داد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتروحید احمدی در نشست با شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور استان خراسان شمالی در بجنورد اظهارکرد: یکی از سیاست‌های کلان توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد این است که با حمایت قوی و متمرکز استانی مراکز رشد قوی نیز داشته باشیم.
وی افزود: صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان در منطقه نیز از برنامه‌های جدی وزارت علوم است.
دکتراحمدی با تاکید بر اینکه باید فضایی به منظور هم افزایی میان دانش آموزان، دانشجویان ، استادان و مدیران استان‌ها ایجاد شود، گفت: در این راستا طی دو سال اخیر جشنواره پژوهش با مشارکت وزارتخانه آموزش و پرورش برای دانش آموزان در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم برپا می‌شود.
وی با بیان اینکه باید ورودی پارک‌های علم و فناوری، خروجی دانشگاه‌ها باشد، افزود: باتوجه به اینکه امکان حضور دیگر افراد نیز در پارک‌ها وجود دارد اما باید بیشتر ورودی آن مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی و استادان باشد.
دکتراحمدی با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد یکی از الگوهای مهم در حوزه علم و فناوری هستند، یادآور شد: با توجه به عمر کم پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور ، هم اکنون این مهم بیانگر این است که اگر مدت زمان حرکت طولانی نیست اما تاثیرگذاری آن بسیار است.
وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت خوبی به لحاظ صادرات محصولات شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان شمالی به افغانستان، قرقیزستان و ترکمنستان ایجاد شده است.
رئیس پارک و علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار کرد: هم اکنون ۷۶ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در پارک استان مستقر هستند.
دکترعلی اصغر پیله ور با اشاره به کمک ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی به این مراکزگفت: در حال حاضر برای ۴۹۶ نفر در این واحدها اشتغال زایی شده است.
وی با بیان اینکه واحدهای فناور استان خراسان شمالی بیش از ۲۵۰ هزار دلار فروش محصولات داشته‌اند، خاطرنشان کرد: فقط محصولات شرکت‌های دانش بنیان ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است.
همچنین در این جلسه از نرم افزار مدیریت پروژه مرکز رشد اسفراین رونمایی شد.
گفتنی است، برخی از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان نیز در این جلسه به معرفی دستاوردهای خود پرداختند.
 

۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۲۰

آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی ۲۴ بهمن ماه برگزار می شود

مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فارابی در روز ۲۴ بهمن ماه با معرفی ۳۳ محقق برجسته علوم انسانی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم و  دبیر جشنواره بین المللی فارابی در نشست خبری و در جمع خبرنگاران  با اشاره به اینکه هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با استقبال زیادی از سوی اندیشمندان و محققان مواجه شده است گفت: این استقبال بالا نشان دهنده جایگاه رفیع این جشنواره بین المللی است.
وی جشنواره بین المللی فارابی را عرصه‌ای برای معرفی برگزیدگان علوم انسانی توصیف کرد و گفت: امروز این جشنواره به بلوغ  خود رسیده است؛ از این رو شورای سیاستگذاری جشنواره فارابی به این نتیجه رسیده است که باید تعداد منتخبان را محدود کند و بر این اساس از 12 گروه علمی یک نفر برگزیده علمی و یا شایسته تقدیر در بخش‌های بزرگسال و جوان انتخاب و معرفی می شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به اینکه نیمی از دانشجویان و مراکز علمی کشور در حوزه‌های علوم انسانی فعالیت می کنند؛ گفت: بیش از نیمی از نشریات علمی کشور در حوزه علوم انسانی و اسلامی هستند و در راستای ارتقای فرهنگ و پیشرفت کشور نقش ‌آفرینی می کنند.
دکتر هاشمی گفت: جشنواره بین المللی فارابی بستری برای معرفی آثار و دانشمندان برتر کشور است که غالباً متواضعانه از معرفی خود پرهیز می کنند.
بر اساس این گزارش، در ادامه این نشست خبری، دکتر حسین میرزایی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی و رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی گفت: فرایند این دوره از جشنواره با تغییری جدی در دریافت آثار آغاز شد؛ به طوری که آثار محققان با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی و به شکل الکترونیکی دریافت شد.
وی با بیان اینکه آثار رسیده به جشنواره بین المللی در بخش های طرح های پژوهشی، رساله های دکتری، پایان نامه های کارشناسی ارشد و کتاب بودند، ادامه داد: در این دوره طرح های پژوهشی خاتمه یافته، رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره بالاترین میزان دریافت آثار را نسبت به سایر دوره ها داشته ایم، یادآور شد: در بخش بین ‌الملل نیز با ایجاد کمیته ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده مرکزهمکاری های علمی بین اللملی وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.
رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی با تاکید بر اینکه در بخش بین الملل این جشنواره، هفت نفر انتخاب شده است، اضافه کرد: در بخش بزرگسالان، پنج برگزیده و چهار شایسته تقدیر و در بخش جوان، چهار برگزیده و چهار شایسته تقدیر معرفی می شوند.
وی افزود: همچنین در هشتمین جشنواره بین‌ المللی فارابی، 9 نفر در بخش پیشکسوتان علوم انسانی، شخصیت های برتر، مترجمان، نظریه پردازان، انجمن برتر و نشریه برتر معرفی خواهند شد.
 دکتر میرزایی خاطرنشان کرد: در بخش بین الملل تمرکز بر محققان علوم اسلام ‌شناسی و ایران شناسان بوده است و برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک هستند.
وی  با تاکید بر اینکه به این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر در حوزه های علوم انسانی ارسال شده است، گفت: بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر اینکه اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان نیز به ثبت خواهد رسید، خاطرنشان کرد: به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می شود
 

۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۲۰

معاون فرهنگی وزارت علوم : تغییر ساختاری در وزارت علوم مطرح نیست/ تقویت فعالیت های فرهنگی

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: در وزارت علوم موضوع تغییر ساختار در معاونت ها مطرح نیست.

سید ضیاء هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به سئوالی مبنی بر سیاست وزارت علوم درخصوص ادغام و یا عدم ادغام معاونت های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه ها گفت: سیاست قطعی وزارت علوم تقویت فعالیت های فرهنگی دانشگاه است.
وی افزود: بنابراین این وزارتخانه تاکید دارد که فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها نباید تضعیف شود.
معاون فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: اما این موضوع که دانشگاه ها تصمیمی بر تغییر ساختار خود متناسب با اقتضائات جدید براساس انطباق با اهداف و فعالیت ها در حوزه بین المللی دارند باید در هیات امنای دانشگاه ها به تصویب برسد.
هاشمی اظهار داشت: هیات های امنا دانشگاه ها تاکید دارند که فعالیت های مختلف این مراکز در جایگاه خود حفظ و تقویت شود.
وی عنوان کرد: بنابراین مطمئن هستم تحولات که در ساختار دانشگاه ها رخ می دهد منجر به انسجام، هماهنگی و حمایت بیشتر از فعالیت ها از جمله فعالیت های فرهنگی می شود.
معاون فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سطح وزارتخانه تغییر ساختاری مطرح نیست چراکه الگوی فعلی پاسخگو بوده و جواب داده است.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۳۵

هاشمي : 45 هزار دانشجو سالانه به عتبات عاليات اعزام مي‌شوند

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از اعزام سالانه 
45 هزار دانشجو به عتبات عاليات خبرداد و گفت: سبک زندگي اسلامي در بخش جلب مشارکت دانشجويان در فعاليت‌هاي اجتماعي، تدوين و انتشار چارچوب‌ها همانند منشور حقوق دانشجويي اجرا مي‌شود.«سيدضياء هاشمي» معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در گفتگو با  تسنيم  در پاسخ به اين سوال که معاونت فرهنگي وزارت علوم در جهت ترويج سبک زندگي اسلامي در دانشگاه‌ها چه اقداماتي کرده است، گفت: سبک زندگي مفهوم عام است و حوزه‌هاي مختلف را در بر مي‌گيرد که در حوزه فرهنگي بسيار تعيين کننده است.وي با اشاره به تاکيد رهبر معظم انقلاب درباره ترويج سبک زندگي اسلامي گفت: با نگاهي به فرمايشات مقام معظم رهبري خواهيم ديد که ايشان موضوع سبک زندگي اسلامي را از حوزه قانون‌مندي تا حوزه آسيب‌هاي اجتماعي و حتي در بخش زندگي روزمره مطرح مي‌کنند.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۰:۰۲
منابع دیگر:
 • قدس
۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۰۹

مسئولان سازمان سنجش با آرمان های امام خمینی(س) تجدید میثاق کردند

در این مراسم دکتر ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور و دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان نیز حضور داشتند.

عصر خبر: رئیس،مسئولان و کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور به مناسبت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با آرمان های امام خمینی(س) تجدید بیعت کردند.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی آستان، روز سه شنبه 19 بهمن ماه مراسم تجدید میثاق رئیس و مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور با آرمان های امام راحل با اهدای تاج گل برگزار شد.
در این مراسم دکتر ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور و دکتر حسین توکلی مشاور عالی سازمان نیز حضور داشتند.
رئیس سازمان سنجش در این مراسم در جمع خبرنگاران گفت: برکت های نظام جمهوری اسلامی ایران را مدیون امام خمینی(س) هستیم.
خدایی در خصوص پیشرفت علم در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی افزود: در سال 1357 یک دهم درصد تولید علم دنیا را داشتیم و امروز 81\1 درصد تولید علم دنیا را به خود اختصاص داده ایم.
وی بیان کرد: خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامی ایران در حوزه علوم و تحقیقات به جایگاه خاصی دست یافته ایم که این پیشرفت ها را مدیون روح بلند امام راحل هستیم.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۲۰

معاون پژوهش وزارت علوم: صادرات محصولات دانش بنیان در خراسان شمالی مود توجه قرار گیرد

بجنورد- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: صادرات محصولات دانش بنیان در خراسان شمالی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین ، احمدی ظهر سه شنبه در نشست با واحدهای فناور خراسان شمالی اظهار کرد: ازآنجایی که این استان مرز مشترک با کشورهای افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان دارد باید صادرات محصولات دانش بنیان ازاین استان بیشتر انجام شود.
وی با بیان اینکه پارک علم و فناوری باید با دانشگاهها بیشتردرارتباط باشد، افزود: عمده ورودی پارک باید از خروجی دانشگاهها باشد و پارک با برنامه ریزی دقیق و ارتباط خوب بتوانند ازظرفیت های استان استفاده کنند.
وی به برگزاری جشنواره توسعه پژوهش با همکاری آموزش و پرورش اشاره و خاطرنشان کرد: یکی ازسیاست های کلان در وزارت علوم توجه به امرپژوهش با همکاری آموزش و پرورش در مقطع ابتدایی، متوسطه اول و دوم است.
احمدی تصریح کرد: توسعه پارک ها و مراکز رشد یکی دیگر ازبرنامه ها است که هراستانی باید پارک قوی و مراکز رشد خوبی داشته باشد.
وی یادآورشد: پارک علم و فناوری خراسان شمالی با وجود اینکه عمرطولانی ندارد اما ازظرفیت نیروی انسانی بالا و ظرفیت علمی بالایی برخوردار است که می توانند با استفاده از پارک علم و فناوری نقش آفرینی کنند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی در ادامه گفت: درحال حاضر 76 واحد فناور و شرکت های دانش بنیان درپارک علم و فناوری استان فعالیت می کنند و 3 مرکز رشد در سه شهرستان اسفراین، بجنورد و شیروان مستقر است.
دکتر پیله ور اظهار کرد :طی این مدت 2 میلیارد و 250 میلیون تومان به شرکت و واحدهای فناور کمک کردیم و 496 نقر اشتغال ایجاد شده است.
وی ادامه داد: همچنین طی همین مدت 250 هزار دلار فروش محصولات واحدهای فناور وشرکت های دانش بنیان انجام شده است.
وی همچنین از پیشرفت 80 درصدی سایت اداری پارک علم و فناوری استان خبر داد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۸:۴۵

با حضور معاون وزیر علوم انجام شد؛افتتاح خط تولید یک شرکت دانش بنیان

خط تولید شرکت کشت کارگستر نوژان، تولید کننده کودهای بیولوژیک روز گذشته با حضور معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم در بجنورد افتتاح شد.

خط تولید شرکت کشت کارگستر نوژان، تولید کننده کودهای بیولوژیک روز گذشته با حضور معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم در بجنورد افتتاح شد.معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم در این جلسه گفت: با وجود این که پارک های علم و فناوری مدت زیادی نیست که فعال شده اند اما حرکت آنها اثر گذار بوده است. دکتر «وحید احمدی» افزود: ظرفیت نیروی انسانی استان ها به ویژه خراسان شمالی بالاست ولی باید بتوانیم از این ظرفیت خوب هم استفاده کنیم. وی با بیان این که خراسان شمالی استانی کم برخوردار است، عنوان کرد: هنوز توسعه یافتگی مطلوب و مورد انتظار در استان وجود ندارد اما با ظرفیت علمی مجموعه دانشگاه ها،پارک علم و فناوری و دولت و ارتباط ثمر بخش می توانیم عزم خود را برای توسعه جزم کنیم و انتظار داریم پارک علم و فناوری بتواند با قدرت در این میان نقش آفرینی کند.وی با اشاره به این که خراسان شمالی در صادرات به کشورهای آسیای میانه ظرفیت خوبی دارد، بیان کرد: یکی از برنامه های جدی تمرکز بر صادرات شرکت های دانش بنیان است.رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی گفت: 67 شرکت و واحد فناور زیر نظر مراکز رشد در استان تشکیل شده است. دکتر «علی اصغر پیله ور» افزود: 8 شرکت دانش بنیان در شهرستان های بجنورد، شیروان و اسفراین فعال هستند و 4 شرکت دانش بنیان در این استان محصول خود را به مرحله تولید رسانده اند.به گزارش خبرنگار ما با حضور دکتر احمدی از سامانه آنلاین مدیریت پروژه،مدیریت کار و مدیریت نیروی انسانی هم رونمایی و از شرکت های فناور پارک و پروژه عمرانی پارک علم و فناوری نیز بازدید شد./روزنامه خراسان شمالی

۹۵/۱۱/۲۰
۰۷:۰۲

پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد توسعه می‌یابند

اقتصاد ایران: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در سطح استان‌ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، وحید احمدی در نشست با شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناور استان در بجنورد اظهارکرد: یکی از سیاست‌های کلان توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد این است که با حمایت قوی و متمرکز استانی مراکز رشد قوی نیز داشته باشیم.
وی ادامه داد: صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان در منطقه نیز از برنامه‌های جدی این وزارتخانه است.
احمدی با تاکید بر اینکه باید فضایی به منظور هم افزایی میان دانش آموزان، دانشجویان و اساتید و مدیران استان‌ها ایجاد شود، گفت: در این راستا طی دو سال اخیر جشنواره پژوهش با مشارکت وزارتخانه آموزش و پرورش برای دانش آموزان در سه مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم برپا می‌شود.
وی با بیان اینکه باید ورودی پارک‌های علم و فناوری، خروجی دانشگاه‌ها باشد، افزود: باتوجه به اینکه امکان حضور دیگر افراد نیز در پارک‌ها وجود دارد اما باید بیشتر ورودی آن مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی و اساتید باشد.
احمدی با تاکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد یکی از الگوهای مهم در حوزه علم و فناوری هستند، یادآور شد: با توجه به عمر کم پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در کشور ، هم اکنون این مهم بیانگر این است که اگر مدت زمان حرکت طولانی نیست اما تاثیرگذاری آن بسیار است.
وی یادآورشد: در گذشته بیشتر بر آن بودیم تا نفت و یا معادن را بفروشیم، اما هم اکنون از روی علم، آگاهی، درایت خلاقیت و نوآوری در حوزه‌های مختلف درآمد کسب می‌کنیم.
احمدی با تاکید بر استفاده از ظرفیت پارک‌های علم و فناوری، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفیت خوبی به لحاظ صادرات محصولات شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان شمالی به افغانستان، قرقیزستان و ترکمنستان ایجاد شده است.
رئیس پارک و علم و فناوری خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار کرد: هم اکنون 76 واحد فناور و شرکت دانش بنیان در پارک استان مستقر هستند.
علی اصغر پیله ور با اشاره به کمک 12 میلیارد و 500 میلیون ریالی به این مراکز، ادامه داد: در حال حاضر برای 496 نفر در این واحدها اشتغال زایی شده است.
وی با بیان اینکه واحدهای فناور استان بیش از 250 هزار دلار فروش محصولات داشته‌اند، خاطرنشان کرد: فقط محصولات شرکت‌های دانش بنیان 9 میلیارد و 500 میلیون ریال بوده است.
پیله ور یادآور شد: ساختمان اداری آزمایشگاهی پارک علم فناوری استان در فضایی به مساحت هفت هکتار در سایت اداری ارکان در حال احداث است.
به گزارش ایسنا، در این جلسه از نرم افزار مدیریت پروژه مرکز رشد اسفراین رونمایی شد.
لازم به ذکر است، برخی از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان نیز در این جلسه به معرفی دستاوردهای خود پرداختند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۳۱

نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند

معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی گفت: طبق روال سال های گذشته از رئیس جمهور برای حضور در این جشنواره دعوت شده است و در صورتی که شرایط فراهم شود امیدواریم رئیس جمهور نیز در این مراسم حضور یابد.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: در حال حاضر نیمی از دانشجویان کشور در حوزه علوم انسانی تحصیل می کنند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، سیدضیاء هاشمی صبح امروز در نشست خبری جشنواره فارابی گفت: با توجه به اینکه جمعیت دانشجویان کشور در حوزه های علوم انسانی و پژوهش های مربوط در این حوزه فعالیت می کنند بنابراین جشنواره فارابی می تواند نقش بسزایی در توسعه پژوهش های کاربردی علوم انسانی داشته باشد.
وی افزود: جشنواره فارابی بستری را فراهم کرده است تا پژوهشگران و آثار برگزیده در حوزه علوم انسانی شناسایی شوند.
معاون فرهنگی وزارت علوم با اشاره به برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی خاطرنشان کرد: طبق روال سال های گذشته از رئیس جمهور برای حضور در این جشنواره دعوت شده است و در صورتی که شرایط فراهم شود امیدواریم رئیس جمهور نیز در این مراسم حضور یابد.
هاشمی با بیان اینکه کیفیت برگزاری جشنواره بین المللی فارابی بسیار مورد توجه بوده است، خاطرنشان کرد: برای ارتقا کیفیت این جشنواره داوری های مکرری صورت گرفته تا بهترین آثار و افراد در این جشنواره شناسایی و معرفی شوند.
وی عنوان کرد: برای حفظ جایگاه عالی برگزیدگان تعداد برگزیدگان محدود شده است و در 12 گروه علمی یک نفر به عنوان برگزیده و یک نفر به عنوان شایسته تقدیر در بخش بزرگسال و همچنین یک نفر برگزیده و یک نفر شایسته تقدیر در بخش جوان خواهیم داشت. بعد از برگزاری این جشنواره بلافاصله فرایند برگزاری جشنواره نهم نیز آغاز می شود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۳۵

در حاشیه تجدید میثاق مسئولان سازمان سنجش و آموزش کشور با آرمان های امام راحل خدایی: سرعت متوسط رشد در ایران از متوسط جهانی بالاتر است/ توکلی: ایران در همه زمینه ها حرفی برای گفتن دارد

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به اینکه سرعت رشد علم گاهی کم و گاهی زیاد می شود گفت: سرعت متوسط رشد در ایران از متوسط جهانی بالاتر است.

به گزارش تهران نیوز ، ابراهیم خدایی که ساعاتی قبل به همراه مسئولان سازمان سنجش و آموزش کشور برای تجدید میثاق با آرمان های امام راحل به حرم مطهر ایشان آمده بود، در جمع خبرنگاران ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام دهه فجر اظهار و در ارتباط با روند تولید علم اظهار داشت: ما در سال 57 یک دهم درصد تولید علم را داشتیم اما امروزه 1٫81 از تولید علم در دنیا را در اختیار داریم. این دستاورد انقلاب تنها در حوزه علم و دانش است که بخشی از برکات انقلاب را به خود اختصاص می دهد.
وی در ارتباط با نحوه رشد علمی پس از انقلاب بیان داشت: رشد علمی در مقاطعی با سرعت بالا و در مقاطعی هم با سرعت پایین پیش رفت اما سرعت رشد علم در ایران از متوسط جهانی خیلی بالاتر است.
رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد: حقیقت این است که در مسئله تولید علم و کاربردی کردن آن مقداری عقب هستیم. تولید علم باید در مسیر کاربردی خود قرار بگیرد و به رفع مشکلات کمک کند.
خدایی در پاسخ به یک سوال مبنی بر فاصله گرفتن دانشگاه از صنعت گفت: سیاست کلی و نامه های سازمان سنجش و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بر پایه ارتباط سیستماتیک بین دانشگاه و صنعت است.
توکلی: ایران در همه زمینه ها حرفی برای گفتن دارد
حسین توکلی هم که در جمع خبرنگاران حضور داشت، گزارش ریاست سازمان سنجش را کامل و جامع دانست و تصریح کرد: این نکته را باید عرض کنم که ما نه تنها در زمینه علم و دانش بلکه در همه زمینه ها در سطح منطقه و جهان حرفی برای گفتن داریم.
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور ابراز داشت: تمام این افتخارات را در اصل مدیون عزیزانی هستیم که با دلسوزی و وحدت و تحت رهبری امام خمینی (ره) ما را به این جایگاه رساندند.
وی در پایان در ارتباط با توصیف شخصیت امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: ایشان شخصیت مشخص و ممتازی را داشتند.
انتهای متن/*

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۱۱

آیین اختتامیه هشتمین جشنواره فارابی 24 بهمن‌ماه برگزار می‌شود

نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با حضور سیدضیاء هاشمی، دبیر جشنواره و حسین میرزایی، رئیس دبیرخانه در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.

به گزارش لیزنا، بر اساس اعلام روایط عمومی واحد اطلاع‌رسانی و تبلیغات دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی، در ابتدای این نشست میرزایی از برگزاری اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی خبر داد و گفت: اختتامیه این جشنواره در روز 24 بهمن ماه با معرفی 33 محقق برجسته برگزار می‌شود.
وی افزود: این دوره از جشنواره با تغییری جدی در دریافت آثار آغاز شد؛ چراکه آثار این دوره با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی و به شکل الکترونیکی دریافت شد.
رئیس دبیرخانه با بیان اینکه آثار رسیده به جشنواره در بخش‌های طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و کتاب بودند، ادامه داد: در این دوره طرح‌های پژوهشی خاتمه یافته، رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.
میرزایی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره بالاترین میزان دریافت آثار را نسبت به سایر دوره‌ها داشتیم، یادآور شد: در بخش بین‌الملل نیز با ایجاد کمیته‌ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین‌الملل سازمان ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده امور بین‌الملل وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر اینکه در بخش بین‌الملل، هفت نفر انتخاب شده است، اضافه کرد: در هشتمین دوره جشنواره فارابی 33 برگزیده معرفی خواهند شد. در بخش بزرگسالان پنج برگزیده، چهار شایسته تقدیر، در بخش جوان چهار برگزیده و چهار شایسته تقدیر معرفی شدند.
وی افزود: 9 نفر در بخش پیشکسوتان علوم انسانی، شخصیت‌های برتر، مترجمان، نظریه‌پردازان، انجمن برتر و نشریه برتر معرفی خواهند شد.
میرزایی ادامه داد: در بخش بین‌الملل تمرکز بر محققان علوم اسلام‌شناسی و ایران‌شناسان بوده‌اند و برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک بوده‌اند.
میرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر ارسال شده است، گفت: بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.
وی همچنین با تاکید بر اینکه اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان نیز به ثبت خواهد رسید، یادآور شد: به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می‌شود.
در ادامه نشست، معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه بیش از نیمی از دانشجویان و مراکز علمی در حوزه علوم انسانی فعال هستند، گفت: علوم انسانی در ارتقای فرهنگ در پیشرفت کشورها نقش مهمی دارد؛ از این رو جشنواره فارابی این هدف را دنبال می‌کند.
سیدضیاء هاشمی در نشست خبری امروز با تاکید بر اینکه هشتمین دوره جشنواره فارابی با استقبال زیادی از سوی اساتید مواجه بوده است، افزود: این امر نشان‌دهنده جایگاه رفیع این جشنواره است.
هاشمی، جشنواره فارابی را عرصه‌ای برای معرفی برگزیدگان توصیف کرد و یادآور شد: امروز این جشنواره به بلوغ رسیده است؛ از این رو شورای سیاستگذاری جشنواره فارابی به این نتیجه رسیده است که باید تعداد منتخبان را محدود کند.
وی اضافه کرد: بر این اساس از 12 گروه علمی یک نفر برگزیده علمی و یا شایسته تقدیر در بخش‌های بزرگسال و جوان انتخاب خواهد شد.
معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین گفت: نیمی از دانشجویان و مراکز علمی در حوزه‌های علوم انسانی فعال هستند؛ ضمن آنکه بیش از نیمی از نشریات در حوزه علوم انسانی و اسلامی و در راستای ارتقای فرهنگ و پیشرفت کشور نقش ‌آفرینی می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه جشنواره فارابی در این زمینه نقش مهمی ایفا کرده است، ادامه داد: جشنواره فارابی بستری برای معرفی آثار و دانشمندان برتر است که غالباً متواضعانه از معرفی خود پرهیز می‌کنند.
وی با بیان اینکه  مراسم اختتامیه این جشنواره در روز یک شنبه 24 بهمن‌ماه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، گفت: برای حضور در این مراسم از رئیس جمهور دعوت به عمل آمده است.
 

۹۵/۱۱/۱۹
۲۲:۱۰

تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی در دانشگاه‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از برگزاری جلسات توجیهی و تبیینی درباره انتخابات با تشکل‌های دانشجویی و مسئولان خبر داد.

به گزارش مشرق، سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در حاشیه برگزاری کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران در جمع خبرنگاران درباره فعالیت‌های انتخاباتی دانشگاه‌ها و وزارت علوم، اظهار داشت: برنامه‌های رسمی انتخابات از زمانی شروع می‌شود که تبلیغات رسمی و قانونی برای انتخابات آغاز شود.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌هایی که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود برنامه‌های تبلیغاتی نیست، یادآور شد: برنامه‌هایی که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود عموماً برنامه‌هایی تحلیلی و تبیینی است؛ فعالیت‌هایی که ناظر بر انتخابات باشد عموما از زمانی اعلام می‌شود که قانون تبلیغات در انتخابات ابلاغ شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تأکید بر اینکه مهمترین نکته برای ما در وزارت علوم و دانشگاه‌ها، مشارکت دانشگاهیان در انتخابات است، گفت: این مسئله محدود به زمان و فعالیت‌های انتخاباتی نیست و این فعالیت‌ها باید در دانشگاه‌ها توسعه یابد.
هاشمی با بیان اینکه درباره انتخابات چارچوب‌ها و ضوابط مشخص است، گفت: با این حال با آغاز ترم تحصیلی جدید، جلسات توجیهی برگزار می‌شود و آنچه سیاست ماست، این است که در چارچوب قانون و فعالیت‌هایی که به تقویت آگاهی و انگیزه مشارکت سیاسی جامعه کمک می‌کند، افزایش یابد که دانشگاه‌ها در این مسیر نقش مهم و تعیین‌کننده‌ای دارند، اما در عین حال طبق قانون اجازه فعالیت‌های تبلیغاتی برای فرد و جناح خاصی را نخواهند داشت.
وی افزود: برنامه‌های دانشگاه‌ها در جهت روشنگری است، لذا بر این اساس جلسات توجیهی برگزار می‌شود و ابلاغیه‌های لازم به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درباره خط قرمز دانشگاه‌ها در مسئله انتخابات، گفت: خط قرمز ما در وزارت علوم و دانشگاه‌ها قانون است و ما نسبت به اجرای قوانین و ضوابط جدی هستیم. فعالیت‌های تشکل‌ها و گروه‌های سیاسی نیز باید در چارچوب قوانین حرکت کند.
هاشمی درباره محدودیت‌های دانشگاه‌ها برای انتخابات، خاطرنشان کرد: مراجع قانونی هیچ محدودیتی به ما ابلاغ نکردند، لذا هر کسی که منع قانونی ندارد می‌تواند در دانشگاه‌ها حضور پیدا کند، اما اگر دستورات جدیدی به ما اعلام شود به دانشگاه‌ها اعلام خواهیم کرد.

۹۵/۱۱/۰۹
۲۲:۵۶

افتتاح یادمان شهدای گمنام دانشگاه گنبدکاووس

خبرنامه دانشجویان ایران: یادمان شهدای گمنام دانشگاه گنبد کاووس با حضور مسئولین دانشگاهی افتتاح شد.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، یادمان شهدای گمنام دانشگاه گنبدکاووس توسط صدیقی، معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان کشور در دانشگاه گنبد افتتاح شد.
در این مراسم که با حضور اساتید و کارکنان دانشگاه در جوار گلزار شهدای گمنام برگزار شد گل چینی رئیس دانشگاه با یادآوری آرمان های انقلاب خواستار توجه اقشار مختلف به اهداف و آرمان های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی شد.
حجت الاسلام رحیمی نژاد، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز با بر شمردن شاخصه های انقلابی گری از نگاه امام(ره) و رهبر معظم انقلاب مشخصات جامعه و دانشگاه انقلابی را تبیین کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۲۲:۳۰

رئیس سازمان امور دانشجویان خبر داد: اختصاص بودجه 100 میلیارد تومانی برای ورزش دانشگاهی

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه 100 میلیارد تومانی برای سال آینده در بخش ورزش دانشگاهی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی ، مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان طی سخنانی عنوان کرد: سال آینده بیست و نهمین یونیورسیاد جهانی در پیش است و فدراسیون ورزش دانشگاهی، به طور جدی در حال آماده‌سازی تیم‌ها در این مسابقات است. ضمن اینکه المپیاد ورزش همگانی نیز سال آینده به احتمال فراوان به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه تعامل خوبی میان ورزش دانشگاهی و مجموعه ورزش ی کشور وجود دارد، اظهار کرد: هیات رییسه فدراسیون ورزش ‌های دانشگاهی اخیرا با ترکیب فرا دانشگاهی و فرادستگاهی تشکیل شد که امیدوارم این هماهنگی‌ها باعث ارتقای هر چه بیشتر ورزش دانشگاهی شود.
صدیقی با اشاره به اختصاص بودجه جداگانه برای ورزش دانشگاهی نیز گفت: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی قرار است سال آینده بودجه ورزش دانشجویی ذیل برنامه بودجه دانشگاه‌ها پیش‌بینی شود و بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بیشتر این میزان اعتبار به وزارت علوم و بخشی هم به وزارت بهداشت تعلق می‌گیرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۰۶

اعتبار موردنياز براي تغذيه دانشجويان پرداخت مي‎شود

 از مصوبات برنامه ششم توسعه؛  اعتبار موردنياز براي تغذيه دانشجويان پرداخت مي‎شود  رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: در برنامه ششم توسعه مصوب شد اعتبار موردنياز براي تغذيه دانشجويان پرداخت شود.ذوالفقار يزدان‎مهر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: براي رفع مشکلات تغذيه دانشجويان نيازمند بالغ ‌بر 1200 ميليارد تومان اعتبار هستيم و ميزان اعتبار پرداختي دولت 470 ميليارد تومان است.وي ادامه داد: برهمين اساس در برنامه ششم توسعه مصوب شد، مابه‌التفاوت 470 ميليارد تومان تا 1200 ميليارد تومان که حدود 700 ميليارد تومان مي شود را در اختيار صندوق رفاه دانشجويان قرار دهند، تا در قالب تسهيلات به دانشجويان پرداخت کنيم.بحث تغذيه و سلف سرويس دانشجويان در چند سال اخير به عنوان مهمترين مشکل رفاهي دانشجويان مطرح شده است و تاکنون وزارت علوم با ارائه برنامه‎هاي مختلف رفاهي سعي بر آن داشت تا اين مشکل صنفي دانشجويان را سامان دهد

۹۵/۱۱/۲۰
۰۲:۳۲

دعوت وزارت علوم از دانشگاهیان برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، متن این بیانیه به شرح زیر است:
«بزرگداشت دهه فجر و شرکت در راهپیمایی 22 بهمن مصداق وفاداری نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با خون شهیدان است. در یوم‌الله 22 بهمن، خانواده بزرگ استادان، دانشجویان و دانشگاهیان همگام با سایر اقشار ملت قهرمان و شهید‌پرور، با شرکت پرشور حداکثری و معرفت مدارانه در راهپیمایی 22 بهمن، پیام انقلابی بودن و انقلابی‌ماندن خود را به دنیا ارسال می‌کنند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام می‌کند که با الهام از آرمان‌های انقلاب اسلامی و اندیشه­‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و تحت رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری توانسته است با کسب افتخار آمیزترین دستاوردها، اقتدار ملی را از طریق اقتدار علمی و اقتصاد مقاومتی را از راه اقتصاد دانش‌بنیان تحقق بخشد. بی‌شک حضور دانشگاهیان در راهپیمایی 22 بهمن به معنای حضور پر‌رنگ و تلاشگرانه در یک جهاد علمی برای کسب مرجعیت علم و فناوری در جهان خواهد بود.»

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۰۰

دعوت وزارت علوم از دانشگاهیان برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، این وزارتخانه طی بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد . متن این بیانیه به شرح زیر است:
بزرگداشت دهه فجر و شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن مصداق وفاداری نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با خون شهیدان است.
در یوم الله ۲۲ بهمن، خانواده بزرگ استادان، دانشجویان و دانشگاهیان همگام با سایر اقشار ملت  قهرمان و شهید پرور، با شرکت پرشورحداکثری و معرفت مدارانه در راهپیمایی ۲۲ بهمن، پیام انقلابی بودن و انقلابی ماندن خود را به دنیا ارسال می کنند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام می کند که با الهام از آرمان های انقلاب اسلامی و اندیشه ­های بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و تحت رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری توانسته است با کسب افتخار آمیزترین دستاوردها، اقتدار ملی را از طریق اقتدار علمی و اقتصاد مقاومتی را از راه اقتصاد دانش بنیان تحقق بخشد.
بی شک حضور دانشگاهیان در راهپیمایی ۲۲ بهمن به معنای حضور پر رنگ و تلاشگرانه در یک جهاد علمی برای کسب  مرجعیت  علم و فناوری در جهان خواهد بود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۲۲

دعوت وزارت علوم از دانشگاهیان برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی 22 بهمن دعوت کرد.
در متن این بیانیه آمده است: بزرگداشت دهه فجر و شرکت در راهپیمایی 22 بهمن مصداق وفاداری نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با خون شهیدان است، در یوم الله 22 بهمن، خانواده بزرگ استادان، دانشجویان و دانشگاهیان همگام با سایر اقشار ملت  قهرمان و شهید پرور، با شرکت پرشورحداکثری و معرفت مدارانه در راهپیمایی 22 بهمن، پیام انقلابی بودن و انقلابی ماندن خود را به دنیا ارسال می‌کنند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با الهام از آرمان‌های انقلاب اسلامی و اندیشه­‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و تحت رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری توانسته است با کسب افتخارآمیزترین دستاوردها، اقتدار ملی را از طریق اقتدار علمی و اقتصاد مقاومتی را از راه اقتصاد دانش بنیان تحقق بخشد. بی شک حضور دانشگاهیان در راهپیمایی 22 بهمن به معنای حضور پر رنگ و تلاشگرانه در یک جهاد علمی برای کسب مرجعیت علم و فناوری در جهان خواهد بود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۳۵

دعوت وزارت علوم از دانشگاهیان برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی بیانیه ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی وزارت علوم، متن این بیانیه به شرح زیر است:
بزرگداشت دهه فجر و شرکت در راهپیمایی 22 بهمن مصداق وفاداری نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با خون شهیدان است.
در یوم الله 22 بهمن، خانواده بزرگ استادان، دانشجویان و دانشگاهیان همگام با سایر اقشار ملت  قهرمان و شهید پرور، با شرکت پرشورحداکثری و معرفت مدارانه در راهپیمایی 22 بهمن، پیام انقلابی بودن و انقلابی ماندن خود را به دنیا ارسال می کنند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام می کند که با الهام از آرمانهای انقلاب اسلامی و اندیشه­ های بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و تحت رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری توانسته است با کسب افتخار آمیزترین دستاوردها، اقتدار ملی را از طریق اقتدار علمی و اقتصاد مقاومتی را از راه اقتصاد دانش بنیان تحقق بخشد.
بی شک حضور دانشگاهیان در راهپیمایی 22 بهمن به معنای حضور پر رنگ و تلاشگرانه در یک جهاد علمی برای کسب  مرجعیت  علم و فناوری در جهان خواهد بود.
 
 

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۴۶

دعوت وزارت علوم از دانشگاهیان برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

وزارت علوم طی بیانیه‌ای، از دانشگاهیان برای حضور پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، وزارت علوم طی بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد .
 
متن این بیانیه به شرح زیر است:
بزرگداشت دهه فجر و شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن مصداق وفاداری نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با خون شهیدان است.
 
در یوم الله ۲۲ بهمن، خانواده بزرگ استادان، دانشجویان و دانشگاهیان همگام با سایر اقشار ملت  قهرمان و شهید پرور، با شرکت پرشورحداکثری و معرفت مدارانه در راهپیمایی ۲۲ بهمن، پیام انقلابی بودن و انقلابی ماندن خود را به دنیا ارسال می کنند.
 
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام می کند که با الهام از آرمان های انقلاب اسلامی و اندیشه ­های بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و تحت رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری توانسته است با کسب افتخار آمیزترین دستاوردها، اقتدار ملی را از طریق اقتدار علمی و اقتصاد مقاومتی را از راه اقتصاد دانش بنیان تحقق بخشد.
 
بی شک حضور دانشگاهیان در راهپیمایی ۲۲ بهمن به معنای حضور پر رنگ و تلاشگرانه در یک جهاد علمی برای کسب  مرجعیت  علم و فناوری در جهان خواهد بود

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۵۰

دعوت وزارت علوم از دانشگاهیان برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

گروه دانشگاه: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این  نهاد طی بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:
بزرگداشت دهه فجر و شرکت در راهپیمایی 22 بهمن مصداق وفاداری نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با خون شهیدان است.
در یوم‌الله 22 بهمن، خانواده بزرگ استادان، دانشجویان و دانشگاهیان همگام با سایر اقشار ملت قهرمان و شهیدپرور، با شرکت پرشور، حداکثری و معرفت‌مدارانه در راهپیمایی 22 بهمن، پیام انقلابی بودن و انقلابی ماندن خود را به دنیا ارسال می‌کنند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام می‌کند که با الهام از آرمان‌های انقلاب اسلامی و اندیشه­‌های بنیان‌گذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و تحت رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری توانسته است با کسب افتخار آمیزترین دستاوردها، اقتدار ملی را از طریق اقتدار علمی و اقتصاد مقاومتی را از راه اقتصاد دانش‌بنیان تحقق بخشد.
بی‌شک حضور دانشگاهیان در راهپیمایی 22 بهمن به معنای حضور پررنگ و تلاش‌گرانه در یک جهاد علمی برای کسب  مرجعیت  علم و فناوری در جهان خواهد بود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۴۳

دعوت وزارت علوم از دانشگاهیان برای شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری طی بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛نقل از وزارت علوم، این وزارتخانه طی بیانیه‌ای از دانشگاهیان برای شرکت پرشور و حداکثری در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت کرد . متن این بیانیه به شرح زیر است:
بزرگداشت دهه فجر و شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن مصداق وفاداری نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی و تجدید میثاق با خون شهیدان است.
در یوم الله ۲۲ بهمن، خانواده بزرگ استادان، دانشجویان و دانشگاهیان همگام با سایر اقشار ملت  قهرمان و شهید پرور، با شرکت پرشورحداکثری و معرفت مدارانه در راهپیمایی ۲۲ بهمن، پیام انقلابی بودن و انقلابی ماندن خود را به دنیا ارسال می کنند.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام می کند که با الهام از آرمان های انقلاب اسلامی و اندیشه ­های بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و تحت رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری توانسته است با کسب افتخار آمیزترین دستاوردها، اقتدار ملی را از طریق اقتدار علمی و اقتصاد مقاومتی را از راه اقتصاد دانش بنیان تحقق بخشد.
بی شک حضور دانشگاهیان در راهپیمایی ۲۲ بهمن به معنای حضور پر رنگ و تلاشگرانه در یک جهاد علمی برای کسب  مرجعیت  علم و فناوری در جهان خواهد بود.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۰:۱۰

رشته روانشناسی بالینی همچنان تحت پوشش وزارت علوم است

جامعه مشکلات مردم - وزارت علوم اعلام کرد رشته روانشناسی بالینی همچنان تحت پوشش وزارت علوم است.

به گزاش خبرگزاری خبرآنلاین، برخی کاربراندر مورد مشخص شدن تکلیف رشته روان شناسی بالینی سوال کرده بودند که در این باره ادارهکل روابط عمومی وزارت علوم، در مورد رشته روان شناسی بالینی اطلاعیه ای صادر کرد.
در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌هادرخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ایفیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت، به اطلاع می رساند، رشته های مذکور همچنان توسطدانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند.همچنین در دفترچه کنکورسازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی 1396 نیز این رشته ها تحت پوشش وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان در صورت وجود هرگونه ابهام میتوانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.
46232

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۱۷

رشته روانشناسی بالینی همچنان تحت پوشش وزارت علوم است

سلامت نیوز: وزارت علوم اعلام کرد رشته روانشناسی بالینی همچنان تحت پوشش وزارت علوم است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، برخی کاربران در مورد مشخص شدن تکلیف رشته روان شناسی بالینی سوال کرده بودند که در این باره اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در مورد رشته روان شناسی بالینی اطلاعیه ای صادر کرد.
در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت، به اطلاع می رساند، رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند.همچنین در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی ۱۳۹۶ نیز این رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۰۱

فراخوان جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم در بهمن ماه

فراخوان جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ثبت تقاضای جذب در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی تحت پوشش آن وزارتخانه از 16 بهمن ماه 1395 آغاز و تا 30 بهمن ماه به مدت 15 روز ادامه خواهد داشت.

به گزار ش حیات، اداره کل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران در اطلاعیه ای اعلام کرد:
فراخوان جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ثبت تقاضای جذب در دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی تحت پوشش آن وزارتخانه از 16 بهمن ماه 1395 آغاز و تا 30 بهمن ماه به مدت 15 روز ادامه خواهد داشت.
در این اطلاعیه آمده است: با توجه به زمان اعلام شده، توصیه می شود تمام متقاضیان شاهد و ایثارگر واجد شرایط، بخصوص مشمولین بند (ز) ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه و ماده 71 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به سامانه جامع نور رضوی به آدرس http://www.mjazb.ir مراجعه و با دریافت فایل اعلام نیاز دانشگاه ها، درخواست خود را ثبت و پیگیری کنند.
در پایان این اطلاعیه آمده است: برابر بند (ز) ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه و ماده 71 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، دانشگاهها و مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلفند حداقل ده درصد (10%) اعضای هیأت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران مشمول جذب کنند.
+ 0 -

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۳۶

دفترچه کنکور سراسری منتشر شد/ تشریح نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور

دفترچه راهنمای کنکور سراسری سال 96 منتشر شد و ثبت‌نام داوطلبان نیز از ساعت 17 امروز آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، دفترچه راهنمای کنکور سراسری سال 96 منتشر شد و ثبت‌نام داوطلبان نیز از ساعت 17 امروز آغاز می‌شود و تا 28 بهمن‌ماه ادامه دارد.
براساس اعلام سازمان سنجش با توجه به ابلاغ قانون اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوبه 26 اردیبهشت ماه سال 95 مجلس شورای اسلامی و براساس مصوبه هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 9 آبان امسال میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 96 مانند آزمون سراسری سال 95 است.
بر این اساس آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد اخذ کردند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.
داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 90 - 91 به بعد اخذ کردند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.
اعمال تأثیر مثبت سوابق تحصیلی بدان معناست که اگر سوابق تحصیلی باعث افزایش کل نهایی در هر زیر گروه شود اعمال خواهد شد و در غیر این صورت نمره کل آزمون به عنوان نمره کل نهایی در هر زیر گروه در نظر گرفته می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۰۳

در دفترچه کنکور اعلام شد؛ جزئیات سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶/ چه کسانی باید سوابق ارائه کنند

جزئیات درج سوابق تحصیلی در کنکور ۹۶ برای انواع دیپلم اعلام شد و داوطلبان باید با توجه به آن میزان سوابق را در فرم ثبت نام درج کنند. ثبت غلط سوابق موجب متخلف شناخته شدن داوطلب می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دفترچه کنکور سراسری سال ۹۶ منتشر شد و داوطلبان می توانند در روزهای ۱۹ تا ۲۸ بهمن با مراجعه به سایت سازمان سنجش، فرم ثبت نام را به صورت اینترنتی تکمیل کنند.
دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی و یا اخذ مدرک پیش دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریورماه ۹۶ و یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای تمامی داوطلبان الزامی است.
دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کار دانش که فاقد مدارک پیش دانشگاهی و یا کاردانی هستند حق ثبت نام در آزمون سراسـری سال ۱۳۹۶ را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
با توجه به اینکه سوابق تحصیلی دیپلم های شاخه نظری (نظام سالی واحدی) شامل رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علـوم انسـانی و علوم و معارف اسلامی که از سال ۱۳۸۴ به بعد (سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۵) دیپلم خود را اخذ کرده اند در آزمون آنان اعمال خواهد شـد.
داوطلبان برای ثبت نام در آزمون، پس از ورود به صفحه ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ و انتخاب یکی از گزینه های اعلام شده با توجه به سال اخذ مدرک دیپلم خود، وارد محیط ثبت نام می شوند.
داوطلبان در مرحله اول ثبت نام باید با علامتگذاری یکی از گزینه های اعلام شده زیر وضعیت دیپلم خود را مشخص کنند.
گزینه ها شامل موارد زیر است :
۱) دارای دیپلم «ریاضی فیزیک»، «علوم تجربی»، «ادبیات و علوم انسانی» یا «علوم و معارف اسلامی» که در سال ۱۳۸۴ و پس از آن فارغ التحصیل شده ام.
۲) دارای دیپلم «ریاضی فیزیک»، «علوم تجربی»، «ادبیات و علوم انسانی» یا «علوم و معارف اسلامی» که در سال ۱۳۸۳ و قبل از آن فارغ التحصیل شده ام.
۳) دارای دیپلم «فنی حرفه ای»، «کاردانش»، «دیپلم تطبیقی امور بین الملل و غیرایرانی» یا «دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع کاردانی» هستم.
۴) فارغ التحصیل نظام قدیم هستم.
آن دسته از دیپلمه های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خـود را طـی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵ اخذ کرده اند نسبت به انتخاب گزینه ۱ اقدام کنند.
تبصره: داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر کـه مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنهـا بـه صورت نهایی، سراسـری و کشـوری برگزار شده است، باید همان فرآیند مشاهده سوابق تحصیلی برای دیپلمه های سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵ ریاضـی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی را طی کنند.
دانش آموزان پیش دانشگاهی سال تحصیلی جاری که در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ فارغ التحصیل می شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۶ مراجعه کنند.
داوطلبان باید پس از ورود به سایت سازمان و انتخاب یکی از گزینه های مورد ۱ و ۲ در قسمت مربوط به «دیپلمه سال  ۱۳۸۴ و بعد از آن و یا دیپلمـه سال ۱۳۸۳ و قبل از آن در رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی هستم» با علامتگـذاری و تایید وارد مرحله دوم شوند.
تبصره: آن دسته از داوطلبانی که گزینه ۳ «دارای دیپلم فنی و حرفه ای و یا کار دانش؛ و دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع کـاردانی هسـتم» را انتخاب کنند وارد مرحله تکمیل تقاضانامه ثبت نام می شوند.
در مرحله دوم داوطلب باید وضعیت مدرک پیش دانشگاهی خود را به شرح موارد اعلام شده زیر مشخص کند.
۱) دارای مدرک پیش دانشگاهی که در سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ فارغ التحصیل شده ام.
۲)  مدرک پیش دانشگاهی خود را تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ دریافت می کنم.
۳)  دارای مدرک پیش دانشگاهی که سال ۱۳۹۰ و قبل از آن فارغ التحصیل شده ام.
۴)  دارای «مدرک پیش دانشگاهی تطبیقی امور بین الملل و غیرایرانی» و یا «در ستون نمره کتبی کارنامه فارغ التحصیلی نمره درج نشده» هستم.
۵) دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع کاردانی هستم ولی مدرک پیش دانشگاهی ندارم.
آن دسته از داوطلبانی که یکی از گزینه های ۱، ۲ و یا ۳ را انتخاب می کنند، حسب مورد اطلاعات سوابق دیپلم یا سوابق پیش دانشگاهی آنان نمایش داده می شود.
بعد از این مراحل داوطلب باید به بخش ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ مراجعه و در مهلت مقرر ۱۹ تا ۲۸ بهمن ماه ۹۵ نسـبت بـه ورود شماره ۱۲ رقمی سریال اعتباری ثبت نام و کد سوابق تحصیلی اقدام کند تا صفحه مربوط به تقاضانامه ثبت نام در اختیار وی قرار بگیرد.
اطلاعات و سوابق تحصیلی که به تأیید داوطلب نیز رسیده قابل رؤیت بوده و داوطلـب امکـان هیچگونـه تغییـری در این اطلاعات را ندارد و تنها بایستی نسبت به تکمیل سایر قسمتهای تقاضانامه مطابق توضیحات اعلام شده اقدام کند.
در صورتی که تایید سال اخذ دیپلم  (۸۳ و قبل از آن) یا (۸۴ و بعد از آن) به غلط در ابتدای ثبت نام صورت گیرد داوطلب به عنوان متخلف شناخته خواهد شد.
آن دسته از داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند پس از مشاهده اطلاعات سوابق تحصیلی باید صـحت اطلاعات خود را تایید کنند. 
در صورت مشاهده مغایرت، باید گزینه «مغایرت دارد» را انتخاب کرده که در این صورت با عدم تایید اطلاعات خود باید برای پیگیری موضوع مغایرت اطلاعات (مغایرت های مربوط به دیپلم و یا پیش دانشگاهی) حداکثر تـا تـاریخ ۲۸ بهمن ۹۵ به سـامانه جمـع آوری اطلاعـات و سـوابق تحصـیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاههـا وزارت آموزش و پرورش به نشانی: http://dipcode.medu.ir مراجعه و نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام کنند.
ضمناً برای پیگیری موضوع مغایرت به منطقه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصیلی خود مراجعه کنند و پس از رفع مغایرت برای ثبت نام در مهلت تعیـین شـده (۱۹ تا ۲۸ بهمن ۹۵) اقدام کند. 

۹۵/۱۱/۲۰
۰۹:۲۸

ثبت‌نام آزمون سراسري 96 آغاز شد

 28بهمن؛ آخرين مهلت ثبت‌نام؛  ثبت‌نام آزمون سراسري 96 آغاز شد   به گزارش سازمان سنجش آموزش كشور، ثبت‌نام در آزمون سراسري سال 96 از روز سه‏شنبه 19 بهمن آغاز ‌شده و داوطلبان مي‏توانند دفترچه راهنماي ثبت‎نام را از سايت سازمان سنجش دريافت کنند.
ثبت‌نام در آزمون سراسري سال 96 تا روز پنجشنبه 28 بهمن ادامه دارد.
ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1396براي‌ پذيرش در دوره‌هاي‌ روزانه‌، نوبت دوم (شبانه‌)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين کدرشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي صورت مي‏گيرد.
دفترچه راهنماي ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) در آزمون سراسري سال 1396 از طريق پايگاه اطلاع‎رساني سازمان سنجش آموزش کشور قابل دريافت است.
لازم به يادآوري است كه ثبت‌نام‌ براي‌ شرکت‌ در آزمونهاي تمام دوره‌هاي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي سال 1396 و همچنين متقاضيان تحصيل در آن دسته از کدرشته‌هاي تحصيلي دانشگاه آزاد که پذيرش در رشته‌هاي مذکور بر اساس آزمون صورت مي‌پذيرد، منحصراً از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور امکان‌پذيراست.
پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي عضو شبکه بانکي شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان و پرداخت مبلغ 200 هزار ريال (20 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به دريافت اطلاعات کارت اعتباري (شماره سريال 12 رقمي) اقدام کنند.
هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون مي‌تواند متقاضي شرکت در يکي از گروه‌هاي پنجگانه آزمايشي شامل گروه آزمايشي يک (علوم رياضي و فني)، گروه آزمايشي 2 (علوم تجربي)، گروه آزمايشي 3 (علوم انساني)، گروه آزمايشي 4 (هنر) و گروه آزمايشي 5 (زبان‌هاي خارجي) شود.
در رابطه با نحوه انتخاب رشته‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي، توضيحات لازم در دفترچه راهنماي انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) داده خواهد شد.آزمون سراسري سال 96 در روزهاي پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تيرماه 96 در حوزه‎هاي امتحاني برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۲:۳۲

جزئيات توزيع كارت و برگزاري آزمون توليمو

 جزئيات توزيع كارت و برگزاري آزمون توليمو   اطلاعيه سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور درباره تاريخ‌ و نحوه‌ پرينت كارت‌ صد و پانزدهمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته توليمو منتشر شد.
در اين اطلاعيه آمده است؛ بدين‌وسيله به اطلاع کليه داوطلبان متقاضي شرکت در آزمون زبان انگليسي پيشرفته مي‌رساند:
صد و پانزدهمين دوره آزمون زبان انگليسي پيشرفته، صبح فردا؛ پنجشنبه مورخ 21 بهمن ماه منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد.
برگ راهنما و كارت شرکت در آزمون از روز سه‌شنبه مورخ 19بهمن بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است تا داوطلبان بتوانند با وارد كردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، نام و نام‌خانوادگي، سال تولد و شماره ملي نسبت به پرينت آن اقدام نمايند.
بديهي است كه هر داوطلب براي شرکت در جلسه آزمون بايد، علاوه بر پرينت کارت شرکت در جلسه آزمون، اصل کارت ملي، اصل شناسنامه يا اصل گذرنامه خود را ارائه نمايد.
چنانچه داوطلبان متقاضي شرکت درآزمون هرگونه اشکالي در کارت ورودي خود مشاهده نمودند، مي‌توانند امروز چهارشنبه مورخ 20بهمن ماه 95 از ساعت 8:00 صبح تا 12:00 و بعدازظهر از ساعت 14:00 تا 17:00 با در دست داشتن کارت شناسايي معتبر و دو قطعه عکس به نماينده اين سازمان مستقر در باجه رفع نقص مراجعه نموده و نسبت به اصلاح و رفع اشكال احتمالي کارت خود اقدام نمايند.
آدرس باجه رفع نقص كارت:
دانشکده زبانها و ادبيات خارجي دانشگاه تهران: ‌تهران، خيابان کارگر شمالي (اميرآباد)، بعد از تقاطع جلال آل‎احمد، بين خيابانهاي 15 و 16.
داوطلبان لازم است لوازم موردنياز از قبيل مداد سياه نرم پررنگ، مداد پاك‌كن، مدادتراش و سنجاق را به همراه داشته باشند و از آوردن‌ وسايل‌ اضافي‌ مانند ساك‌ دستي‌، كيف‌ دستي‌، پيجر، تلفن‌ همراه، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند و يا هرگونه وسايل ارتباطي الكترونيكي،‌ جزوه،‌ كتاب، ماشين حساب و نظاير آن و هم‌چنين وسايل‌ شخصي‌ به‌ جلسه‌ آزمون‌ اكيداً خودداري‌ نمايند.
بديهي‌ است‌ كه‌ به‌ همراه داشتن‌ هر کدام‌ از وسايل‌ مندرج‌ در اين‌ بند به‌ عنوان‌ تقلب‌ و تخلف‌ تلقي‌ و با داوطلبان‌ ذيربط برابر آيين‌‎نامه‌ تقلب‌ و تخلف‌ رفتار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۲:۳۲

شروع ثبت‌نام کنکور سراسري 96

 مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور:  شروع ثبت‌نام کنکور سراسري 96   مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد: زمان ثبت نام شرکت در آزمون سراسري سال 96 از 19بهمن شروع و تا 28 بهمن ماه جاري ادامه دارد.
حسين توکلي به ايرنا گفت : آزمون سراسري سال 96 به منظور پذيرش دانشجو براي دوره هاي روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نيمه حضوري، مجازي و پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي و غير دولتي، پرديس‌هاي دانشگاه فرهنگيان ، دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي و همچنين کد رشته‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي شود.وي ادامه داد: ثبت نام صرفا از طريق شبکه اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.orgانجام مي شود.
توکلي اضافه کرد: دفترچه راهنماي ثبت نام ( شماره 1) همزمان با آغاز ثبت نام در سايت سازمان سنجش قرار مي گيرد داوطلبان ضمن مطالعه دفترچه شماره يک و نيز اطلاعيه اي که در بخش پيک سنجش قرار گرفته است در صورت واجد شرايط بودن نسبت به ثبت نام اقدام کند.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۲:۳۵

تشریح نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور دفترچه کنکور سراسری منتشر شد

دفترچه راهنمای کنکور سراسری سال 96 منتشر شد و ثبت نام داوطلبان نیز از ساعت 17 امروز آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری تابناک رضوی به نقل از انتخاب، دفترچه راهنمای کنکور سراسری سال 96 منتشر شد و ثبت‌نام داوطلبان نیز از ساعت 17 امروز آغاز می‌شود و تا 28 بهمن‌ماه ادامه دارد.
براساس اعلام سازمان سنجش با توجه به ابلاغ قانون اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوبه 26 اردیبهشت ماه سال 95 مجلس شورای اسلامی و براساس مصوبه هفتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 9 آبان امسال میزان و نحوه تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 96 مانند آزمون سراسری سال 95 است.
بر این اساس آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد اخذ کردند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.
داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 90 - 91 به بعد اخذ کردند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.
اعمال تأثیر مثبت سوابق تحصیلی بدان معناست که اگر سوابق تحصیلی باعث افزایش کل نهایی در هر زیر گروه شود اعمال خواهد شد و در غیر این صورت نمره کل آزمون به عنوان نمره کل نهایی در هر زیر گروه در نظر گرفته می‌شود

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۳۴

دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان: موسسه"شاخص پژوه" از دانشگاه اصفهان خارج می‌شود

دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به رأی شعبه یک دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری مؤسسه شاخص پژوه که از سال 91 طی قراردادی غیرقانونی از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده ناچار به خروج از دانشگاه است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا ایروانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سابقه همکاری دانشگاه اصفهان و مؤسسه شاخص پژوه از سال 1391 با قراردادی بین رییس وقت دانشگاه و رییس این مؤسسه آغاز شد. مهم‌ترین قرارداد بین دانشگاه و این مؤسسه مشارکتی مدنی بود که در سال 92 منعقد شد تا زمینی در اختیار این مؤسسه قرار داده شود و با ساخت چهار بلوک به مساحت 6300 متر برای 30 سال در دانشگاه اصفهان مکان گزینی کند.
وی ادامه داد: از همان ابتدا اعتراضات شدید دانشگاهیان علیه پژوهشگاه شاخص پژوه مطرح شد چرا که این پژوهشگاه بارها از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده بود و حتی در تابلوهای خود در کنار آرم این پژوهشگاه از آرم دانشگاه اصفهان نیز خلاف قانون استفاده می‌کرد.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان افزود: این در حالی است که هیچ مجوزی از جانب هیئت امنای دانشگاه اصفهان برای عقد این قراردادها اخذ نشده بود و همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برای در اختیار گذاشتتن زمین به دیگر مؤسسات ملزم به دریافت مجوز از هیئت امنا هستند.
ایروانی گفت: در اولین جلسه هیئت امنا در گزارش مؤسسه حسابرسی دانشگاه بعد از معارفه رییس فعلی دانشگاه اصفهان عنوان شد قراردادهای دانشگاه اصفهان و پژوهشگاه شاخص پژوه فاقد اعتبار است و هیئت امنا وقت دانشگاه را موظف به فسخ این قرارداد کردند. در ادامه در جلسه بیست و سوم اسفند ماه سال 93 مدیریت این پژوهشگاه برای خروج از دانشگاه اعلام آمادگی کرد.
وی افزود: شورای گسترش وزارت علوم با توجه به گزارش مرکز نظارت آموزش عالی رأیی را با چهار بند اصلی صادر کرد. نخست اینکه این پژوهشگاه پذیرش دانشجو را متوقف کند، سپس محل استقرار پژوهشگاه به خارج از دانشگاه منتقل شود. همچنین کمیته‌ای برای بررسی دانشجویان این پژوهشگاه تشکیل شود و در انتها انحلال پژوهشگاه بررسی شود.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: مؤسسه شاخص پژوه به این رأی شکایت کرد و در پنجم دی ماه سال گذشته دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف رأی شورای گسترش وزارت علوم رأی داد. البته این به این معنی نیست که رأی صادر شده به نفع مؤسسه شاخص پژوه بوده باشد و تنها رأی قبلی را برای بررسی‌های بیشتر متوقف کرده است.
ایروانی ادامه داد: در شانزدهم مرداد سال جاری مصوبه‌ای در حضور معاون مالی اداری وزارت خانه امضاء شد که در آن هر دو طرف توافق به خروج پژوهشگاه از دانشگاه اصفهان داشته‌اند. در این مصوبه باید سه کارشناس از دانشگاه وزارت علوم و پژوهشگاه برای بررسی ضرر و زیان‌های اتفاق افتاده مشخص می‌شدند. اما علی‌رغم آنکه دانشگاه اصفهان دو روز بعد کارشناس خود را معرفی کرد همکاری‌های لازم از طرف پژوهشگاه صورت نگرفت.
وی افزود: دفتر حقوقی وزارت علوم نسبت به رأی دیوان عدالت اداری درخواست تجدید نظر کرد و شعبه یک تجدید نظر رأی قبلی دیوان را در 6 بهمن ماه سال جاری بی اثر عنوان کرد و رأی شورای گسترش وزارت علوم را لازم الاجرا دانست گرچه مؤسسه شاخص پژوه مدعی بود مجوزهای لازمه از هیئت امنا را داشته است اما دیوان عدالت اداری تأیید کرد هیچ مصوبه‌ای از جانب هیئت امنا وجود ندارد.
دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: پذیرش دانشجو توسط این مؤسسه به پشتوانه مجوزهای دنشگاه اصفهان خارج از مقررات بوده است و پذیرش دانشجو در این مؤسسه از سال 94 به بعد وجاهت قانونی نداشته است. در همین راستا در آخرین بررسی‌های انجام شده در وزارت علوم فهرست دانشجویان مورد تأیید 125 نفر عنوان شده است که با بررسی‌های بعدی این رقم به 134 نفر رسید.
ایراونی گفت: یکی از مشکلات وزارت علوم با مؤسسه شاخص پژوه این بود که هیچ گاه آمار دقیقی از دانشجویان خود به وزارت علوم ارائه نداد. حتی در بهار 94 مرکز نظارت وزارت علوم اعلام کرد تمام دانشجویان مؤسسه شاخص پژوه در فرجه 20 روزه به وزارت علوم مراجعه کنند.
وی افزود: 134 نفر دانشجوی تأیید شده کسانی هستند که پیش از سال 94 یا از طریق دفترچه کنکور و سازمان سنجش وارد شدند و یا در قالب استعدادهای درخشان در این مؤسسه شروع به تحصیل کردند. باقی دانشجویانی که به هر نحو وارد این مؤسسه شدند باید تعیین تکلیف شوند و این وظیفه وزارت علوم است.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: همه مدیران استانی پیگیر این موضوع هستند و حضور این پژوهشگاه حثیت دانشگاه اصفهان را زیر سؤال برده است. مدیریت جدید دانشگاه اصفهان در این سه سال بیش از 100 مکاتبه کشوری با سازمان‌های مرتبط انجام داده و مقامات نظارتی و امنیتی با جدیت پیگیر موضوع است.
ایروانی خاطر نشان کرد: دانشگاه اصفهان به هر تصمیمی که کارشناسان سه گانه بگیرند تن می‌دهد و ادامه فعالیت این مرکز بعد از خروج از دانشگاه در اختیارات قانونی وزارت علوم است، در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشگاه را تحت فشار گذاشتند که هر چه سریع‌تر این پژوهشکده از دانشگاه خارج شود.
وی در رابطه با دستیابی به چشم اندازهای رییس دانشگاه بعد از سه سال از شروع ریاست گفت: در سال 92 در حالی دانشگاه را تحویل گرفتیم که در بخش اداری و مالی مشکلات بسیاری وجود داشت. بدهی‌های سنگینی به افراد و مؤسسات گوناگون وجود داشت و بالغ بر 40 میلیارد تومان بدهی سند شده و 200 میلیارد تومان تعهد بر گردن دانشگاه اصفهان بود. امروز تقریباً تمام این بدهی‌ها پرداخت شده است و حتی در پرداخت حق الزحمه‌ها و حق التدریس‌ها تقریباً به روز هستیم.
دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید دانشگاه عنوان کرد 130 هزار متر مربع ساختمان جدید بنا شده است. در حالی که حتی یک متر نیز به پایان نرسیده بود و هیچ مجوز قانونی برای این ساختمان‌ها وجود نداشت تنها دو ساختمان مجوز ملی داشتند که آن دو ساختمان هم در دوره مدیران قبلی مجوز گرفته بودند. امروز متأسفانه ساختمان‌های در دست ساخت به علت نبود بودجه متوقف شدند.
ایراونی گفت: از سال 92 تا کنون تلاش شده است که دانشگاه اصفهان جایگاهی که در سال 84 داشته است را احیاء کند و در همین مدت کوتاه خوشبختانه دانشگاه افزایش کیفیت مقاله‌های تولیدی، انعقاد تفاهم نامه‌های بین المللی، حضور 150 هیئت بلند مرتبه از دانشگاه‌های جهان و قرار گیری دانشگاه اصفهان در بین دانشگاه‌های تراز یک کشور را تجربه کرده است.
وی ادامه داد: یکی از معضلات دانشگاه عدم تعادل نیروی انسانی است. متأسفانه هنوز در مهد علم اصفهان تعداد زیادی از کارمندان زیر دیپلم هستند این در حالی است که در بدنه کارشناسی نیاز به استخدام نیروی جدید احساس می‌شود اما متأسفانه مجوز استخدام‌های جدید را نداریم.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان با اشاره به هزینه شش میلیارد تومانی غذا و هزینه 1.5 میلیارد تومانی حمل و نقل دانشجویان در سال گفت: دانشگاه اصفهان در سال 94 تنها با 10 درصد از بودجه به بقا ادامه داد. در بحث هیئت علمی نیز در وضعیت ایدآلی قرار نداریم به خاطر اینکه حدود 50 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه جوان هشتند و به مرتبه دانشیاری نرسیده اند و متأسفانه تنها 40 درصد از اعضای هیئت علمی به درجه دانشیاری و بالاتر رسیده‌اند. این در حالی است که 60 درصد از اعضاء باید دانشیار و بالاتر باشند. احتمال می‌رود تا سه سال آینده به استانداردهای لازم برسیم.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۰۲

رییس دانشگاه رازی: انتقال فرهنگ ایثار و شهادت از اهداف اردوهای دانشجویی راهیان نور است

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: انتقال فرهنگ ایثار و شهادت از اهداف اردوهای دانشجویی راهیان نور است.
به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر محمدابراهیم اعلمی آل آقا در جلسه هماهنگي ستاد راهيان نور اظهارکرد: با برگزاري اردوهاي راهيان نور، دوران هشت سال دفاع مقدس و رشادت‌ها و فداكاري‌هاي شهدا، جانبازان، ايثارگران و رزمندگان جنگ تحميلي براي جوانان به ويژه دانشجويان تبيين مي‌شود.
 وي با بیان اینکه برگزاري اردوهاي راهيان نور موجب ايجاد معنويت در دانشجويان مي‌شود، گفت: با توجه به اينكه اردوهاي راهيان نور و بازديد از مناطق عملياتي جنوب تأثير بسزايي در روحيه جوانان دارد، بايد تلاش شود اين مسير معنوي و فرهنگي از سوي مسؤولان تداوم يافته و تقويت شود.
 رييس دانشگاه رازي يادآور شد: برگزاري اردوهاي راهيان نور بايد با هماهنگي و همكاري دانشگاه‌ها و سپاه و بسيج دانشجويي استان صورت گيرد.
مسوول بسيج دانشجويي استان کرمانشاه نیز اظهارکرد:  دانشگاه رازي به عنوان دانشگاه مادر در استان رياست راهيان نور دانشجویی را برعهده دارد.
 اخلاقی گفت: اردوي راهيان نور چهار روزه مي باشد و هماهنگي هاي لازم در خصوص اسكان و  مناطق جنگي به عمل آمده و مقرر شده هر كاروان يك راوي براي مناطق جنگي يك روحاني و براي هر اتوبوس يك محافظ همراه داشته باشد.
 اخلاقي بيان کرد: علاوه بر دانشگاه هاي زير مجموعه وزارت علوم، بايد متولي دانشگاه هاي پيام نور، علمي كاربردي و همچنين دانشگاه آزاد در استان باشيم.
 اخلاقي يادآور شد: اردوي راهيان نور از 15 اسفند ماه آغاز و تا 25 اسفند ادامه دارد و دانشگاه ها بايد ستادهايي در دانشگاه خود جهت ثبت نام دانشجويان ايجاد كنند.
 مسوول بسيج دانشجويي استان گفت: علاقمندان مي توانند از طريق ستاد راهيان نور كه در تمام دانشگاه ها تشكيل مي شود، ثبت نام كنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۳۴

دانشگاه خوارزمی همایش ملی جامعه و تعلیم و تربیت برگزار می کند

تهران - ایرنا - دبیر دومین همایش ملی 'جامعه و تعلیم و تربیت' گفت: این رویداد علمی و فرهنگی 26 بهمن ماه جاری در دانشگاه خوارزمی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، محمد نقی فراهانی روز سه شنبه در نشست خبری با بیان اینکه هدف از برگزاری این همایش، معرفی دستاوردهای علمی، نقد و ارزیابی اندیشه های تربیتی صاحب نظران حوزه تعلیم و تربیت است، افزود: در این رویداد علمی و فرهنگی یک روزه، آرا و افکار و اندیشه های مکتوب خسرو باقری استاد دانشگاه تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی گفت: در نخستین همایش که در سال 93 برگزار شد، دستاوردهای علمی دانشگاه خوارزمی با حضور اساتید صاحب نظر در حوزه تعلیم و تربیت مورد نقد و ارزیابی قرار گرفت و در این دوره و در راستای گرامیداشت زنده یاد علی شریعتمداری استاد برجسته تعلیم و تربیت کشور و دانشگاه خوارزمی، جمعی از مسئولان و 20 نفر از چهره های علمی کشور، نظرات و اندیشه های مکتوب استاد خسرو باقری را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.
دبیر دومین همایش ملی 'جامعه و تعلیم و تربیت' بیان کرد: در این جلسه که از سوی موسسه تحقیقات تربیتی، روانشناختی و اجتماعی دانشگاه خوارزمی برگزار می شود، سه میزگرد شامل نظریه علم دینی با تاکید بر فلسفه روان شناسی ، فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی با تاکید بر فلسفه تعلیم و تربیت در جمهوری اسلامی ایران و فلسفه تعلیم و تربیت با تاکید بر فلسفه برای کودکان، برگرفته از اندیشه های مرحوم شریعتمداری و نیازهای جامعه ایران برگزار خواهد شد.
فراهانی گفت: تاکنون 120 مقاله طی فراخوان به دبیرخانه این همایش ارسال شده که از این تعداد 80 مقاله توسط داوران پذیرش شد و مقرر شده برخی از این آثار در روز همایش ارائه و مابقی در مجلی که از سوی موسسه منتشر خواهد شد ، چاپ شود.
وی افزود: در مراسم اختتامیه نیز وزیر آموزش و پرورش ، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس دانشگاه خوارزمی سخنرانی خواهند کرد و در پایان از استاد خسرو باقری تجلیل می شود.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه خوارزمی نیز در این نشست از برگزاری سمینار یک روزه نقش دانشگاه خوارزمی در توسعه علمی کشور به مناسبت یکصدومین سالگرد تاسیس این مرکز علمی و با حضور تعدادی اساتید علمی دانشگاههای کشور در اول اسفند ماه خبرداد.
محمدحسین مشهدی زاده با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی نخستین مرکز علمی کشور در حوزه تعلیم و تربیت به شمار می رود، افزود: دانشگاه خوارزمی سال 1390 از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی از دانشگاه تربیت معلم به دانشگاه خوارزمی تغییر نام داد و از این رو در این سمینار علمی تاریخچه، روند تکامل تحصیلی، معرفی بزرگان و صاحبان اندیشه در حوزه تعلیم و تربیت فارغ التحصیلان از این مرکز، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
فراهنگ**1417**1027**خبرنگار: سید مهدی حسینی** انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۲۵

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره): تحصیل یک هزار و 83 دانشجوی خارجی در قزوین/ 2 هزار و 577 نفر از دانشجویان دانشگاه قزوینی هستند

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: یک هزار و 83 دانشجوی خارجی از 22 کشور در دانشگاه حضور دارند که اکثر دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی تحصیل می‌کنند و این در حالی است که فراوانی دانشجویان از کشور افغانستان نسبت به دیگر کشورها بیشتر است.
به گزارش ایسنا منطقه قزوین، ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در نشست مطبوعاتی که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: امروز در دانشگاه 8 هزار و 164 دانشجو مشغول به تحصیل هستند که 52 درصد آن‌ها را خانم و 48 درصد آقا تشکیل می‌دهند.
وی افزود: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب فعالیت خانم‌ها در بحث اشتغال و تحصیلات است که نسبت به قبل انقلاب رشد چشمگیری داشته است.
نائینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 4 هزار و 525 نفر در مقطع کارشناسی و 3 هزار و 139 نفر در مقطع‌های تکمیلی مشغول به تحصیل هستند که در سه سال گذشته کاهش 7.7 درصدی در مقطع کارشناسی و افزایش 49.3 درصدی در مقاطع تکمیلی داشته‌ایم.
ارتقای کیفیت و پژوهش کاربردی در اولویت برنامه توسعه‌ی دانشگاه
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌هایی در راستای توسعه‌ی دانشگاه و با محوریت ارتقای کیفیت و پژوهش کاربردی تا سال 1404 صورت گرفته است که در این برنامه پیش‌بینی‌شده تعداد دانشجویان به 12 هزار دانشجو برسد.
نائینی اضافه کرد: هر حرکت توسعه‌ای و اقتصادی نیازمند دانش‌بنیان شدن است و به همین دلیل وظایف سخت‌تر می‌شود لذا در برنامه‌ی توسعه توجه ویژه‌ای به این موضوع نیز شده است.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه قزوین قطب کشاورزی است، گفت: با تأسیس دانشکده‌ی کشاورزی می‌توان فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام داد.
رشته‌ی خوش‌نویسی در دانشگاه دایر خواهد شد
نائینی یادآور شد: در تلاش هستیم تا به جهت پیشینه‌ تاریخی که قزوین در خوشنویسی دارا است رشته‌ خوش‌نویسی را دایر کنیم و برنامه‌ریزی‌هایی شده تا با همکاری وزارت علوم این موضوع تا سال آینده تحقق پیدا کند.
وی بابیان اینکه ارتباط با صنعت باید به‌صورت دوسویه باشد و تنها نباید انتظار آن را داشت که دانشگاه به دنبال صنعت برود گفت: صنعت نیز باید به دانشگاه ورود پیدا کند تا بتوان انتظار اثرگذاری را داشت.
رئیس دانشگاه بین‌المللی گفت: دانشگاه نباید تنها به حوزه‌ی صنعت بپردازد بلکه نیاز است تا به معضلات اجتماعی متعددی ازجمله طلاق و آسیب‌های اجتماعی نیز پرداخته شود.
وی ادامه داد: یکی از دستاوردهای انقلاب در بخش پژوهشی رشد مقالات ISI است که در بخش علمی پژوهشی 210 مورد بوده که این رقم اکنون به 225 رسیده است.
نائینی با اشاره به اینکه در واحدهای فناورانه به بحث دانشگاه‌های کارآفرین و در دست رشد می‌پردازد گفت: واحدهای فناور در دانشگاه 8 واحد بوده که امروز این واحدها به 23 واحد رسیده است.
رشد 86.7 درصدی سفر به کنفرانس‌های بین‌المللی توسط هیئت‌علمی دانشگاه
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) اعلام کرد: رشد 86.7 درصدی در سفر به کنفرانس‌های بین‌المللی توسط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه یکی دیگر از اقدامات مثبت بوده است.
وی اضافه کرد: ارتباط با پژوهشگران بین‌المللی و چاپ مقالات 19 درصد رشد داشته است که در این راستا پروژه‌های مشترکی بین پژوهشگران ایرانی و خارجی صورت گرفته است.
نائینی با اشاره به اینکه رتبه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی در بین بیش از 120 دانشگاه کشور رتبه‌ی 32 است گفت: این رتبه رتبه‌ی خوبی نیست و در تلاش هستیم تا این رتبه را ارتقا بخشیم.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی اعلام کرد: در حال حاضر درمجموع دانشگاه بین‌المللی امام خمینی 114 هزار مترمربع فضا را داراست که این فضا به قسمت‌های مختلفی ازجمله آموزشی رفاهی، فرهنگی و غیره تقسیم‌شده است.
امسال دانشگاه بین‌المللی بیش از 9 میلیارد تومان درآمد خواهد داشت
وی تصریح کرد: سال گذشته میزان درآمد دانشگاه 8 میلیارد تومان بوده است و این در حالی است که پیش‌بینی‌شده این میزان تا پایان سال به 9 میلیارد و 500 میلیون تومان برسد که رقم خوبی است.
نائینی ادامه داد: بودجه‌ جاری دانشگاه در سال 92 نزدیک به 32 میلیارد تومان بوده است که این رقم امسال به 60 میلیارد رسیده است و این در حالی است که بودجه عمرانی نیز از 603 میلیارد تومان سال 92 به 14.3 میلیارد تومان در سال جاری رسید.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) اظهار کرد: 550 دانشجو در حال حاضر در مقطع ارشد و دکترا به‌صورت شبانه تحصیل می‌کنند و این در حالی است که در مقطع کارشناسی شبانه وجود ندارد.
رشد 25.4 درصدی دانشجویان بومی دانشگاه
وی افزود: 2 هزار و 577 نفر از دانشجویان دانشگاه بومی و 5 هزار 587 دانشجو غیربومی هستند که در بخش بومی نسبت به گذشته 25.4 درصد رشد داشته‌ایم و این در حالی است که در بخش غیربومی تنها 2.5 درصد رشد داشتیم.
نائینی گفت: فعالیت‌های خوبی در زمینه‌های فرهنگی و کرسی‌های آزاداندیشی صورت گرفته و در حال حاضر نیز یک انجمن جدید فرهنگ و سیاست به انجمن‌های دانشجویی اضافه‌شده است.
وی یادآور شد: به بالای 95 درصد از شورای تشکل‌ها مجوز داده‌شده است و ما نیز مقرر کردیم تا افرادی که دعوت می‌شوند در چارچوب قانون صحبت کنند و در این صورت هیچ‌گونه مشکلی با تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی نخواهیم داشت.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) ادامه داد: در حال حاضر 280 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌ی دانشگاه وجود دارد اما با توجه به اینکه دانشجویان در حال حاضر تمایل به استفاده از کتاب‌های الکترونیکی و مجازی دارند کمتر به استفاده از کتاب‌های سنتی می‌پردازند و این در حالی است که وضعیت کتابخانه‌ دانشگاه مطلوب است.
وی اعلام کرد: چندین یادداشت تفاهم همکاری با دانشگاه‌های اروپایی منعقدشده است و در تلاش هستیم تا بتوانیم این تفاهم‌نامه‌ها را عملیاتی کنیم که البته بیشتر این تفاهم‌نامه‌ها درزمینه‌ی تبادل دانشجو و هیئت‌علمی صورت گرفته است.
نائینی خاطرنشان کرد: خوابگاه‌های داخلی دانشگاه ظرفیت پذیرش 2 هزار و 560 دانشجو را دارا است و می‌توان گفت 80 درصد دانشجویان متقاضی، خوابگاه دریافت می‌کنند.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در پایان گفت: بر طبق اساس‌نامه و در راستای صدور انقلاب به خارج از کشور 50 درصد دانشجویان دانشگاه باید از خارج از کشور باشند که دانشگاه امروزه به این رقم نرسیده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۰۷

رئیس دانشگاه یزد: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی توسط کارآفرینان به‌کارگیری شوند

رئیس دانشگاه یزد گفت: در راستای رفع مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان، لازم است کارآفرینانی که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را به کار می‌گیرند، حمایت شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محمدصالح اولیا پیش از ظهر امروز در نشست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان یزد اظهار داشت: با وجود اینکه جمعیت استان یزد خیلی زیاد نیست، ولی به لحاظ کمی و کیفی در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان وضعیت بسیار خوبی به نسبت میانگین کشوری داریم.
رئیس دانشگاه یزد خاطرنشان کرد: موتور جست‌و‌جوی پارسی جو الان در کشور رتبه نخست را به  خود اختصاص داده که توسط متخصصان بومی استان یزد طراحی و برنامه‌نویسی شده است.
اولیا با اشاره به اینکه سه موتور جست‌وجو در کشور فعال هستند، گفت: از لحاظ تعداد جست‌و‌جو و کیفیت کار، این موتور توانسته رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.
وی بر لزوم برنامه‌ریزی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تاکید کرد و ادامه داد: از کارفرمایانی که از فارغ التحصیلان دانشگاهی به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری استفاده می‌کند و آنها را به کار می‌گیرند، حمایت‌های ویژه‌ای صورت گیرد.
رئیس دانشگاه یزد با بیان اینکه نیازمند سامانه‌ای هستیم که هزینه پژوهشی دستگاه‌های استان به صورت شفاف مشخص شود، عنوان کرد: الان این موضوع در استان یزد به صورت مناسب وجود ندارد و لازم است که توسعه بهتری پیدا کند.
اولیا گفت: دانشگاه‌های ما این آمادگی را دارند که نقش اتاق فکر استان یزد را ایفا کنند و در راستای توسعه استان نظرات کارشناسی و مناسب به مسئولان استان ارائه کنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۲۱

ساختمان جدید دانشکده هنر دانشگاه شاهد به بهره برداری رسید

شهرری ـ ایرنا ـ ساختمان جدید دانشکده هنر دانشگاه شاهد با حضور انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امورایثارگران کشور و ثقفی رئیس دانشگاه شاهد همزمان با هشتمین روز از ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، رئیس دانشگاه شاهد روز سه شنبه در این مراسم گفت: دانشکده هنر از سال 1369 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را با هدف تربیت کارشناسان متخصص و متعهد که مورد نیاز جامعه فرهنگی کشور و با سیاست شناسایی و تجزیه و تحلیل هنر ایرانی و اسلامی آغاز کرد.
کامیار ثقفی ادامه داد: محل ساخت دانشکده هنر در طراحی طرح جامع دانشگاه مورد توجه قرار گرفت و در سال 1391 نیازمندی های مورد نظر دانشکده جمع آوری شد و با انتخاب مشاور طرح برنامه های فیزیکی تبدیل به نقشه های اولیه شد و در نهایت نقشه های اجرایی تهیه و عملیات اجرایی در دی ماه 1393 آغاز کردید.
وی بیان داشت: دانشکده هنر در سه طبقه و با مساحت 7 هزار و 610 متر مربع ساخته شده که دارای کارگاه های عکاسی، چاپ، حجم و فلز، مرمت، نقشه کشی، گرافیک کامپیوتری، نگارگری و تصویر سازی می باشد.
ثقفی با بیان اینکه این دانشکده با اعتباری بالغ بر 125 میلیارد ریال به بهره برداری رسید خاطر نشان کرد: سالن آمفی تئاتر، کتابخانه و سالن مطالعه، سایت کامپیوتر، فضای پژوهشی اختصاصی دانشجویان دکتری، سالن اجتماعات، اتاق مدیر گروه، اتاق های اساتید و حوزه اداری از دیگر اماکن این دانشکده می باشد.
وی اظهار داشت: ساختمان جدید دانشکده هنر از نیمسال دوم تحصیلی 96-95 مورد بهره برداری قرار گرفت.
3218 /6139
خبرنگار: امیر جعفری سرگزه**انتشاردهنده: محمد بیدارمنش

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۵۱

رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره): ارتقای کیفیت محور اصلی افق 1404 دانشگاه خواهد بود

دکتر ابوالحسن نائینی گفت: رویکرد دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) حرکت در راستای ارتقای کیفیت در قالب افق 1404 طبق برنامه ششم توسعه است.

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، دکتر ابوالحسن نائینی رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به مناسبت دهه فجر در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد ضمن تبریک پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اظهار کرد: افق 1404 دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) بامحوریت ارتقای کیفیت در زمینه های علمی و پژوهش کاربردی و هماهنگ با برنامه ششم توسعه خواهد بود تا موفقیت های این دانشگاه تداوم داشته باشد.
نائینی با اشاره به رشد و اصلاح اعضای هیات علمی این دانشگاه بیان کرد: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در راستای خودکفایی کشور در بحث آموزش عالی اقدام به استفاده از هیات علمی متعهد و متخصص ایرانی کرده است که در این راستا هم اکنون 291نفر عضو هیات علمی این دانشگاه هستند که از این تعداد 24درصد را بانوان تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه مرتبه علمی این افراد از سال 92 تاکنون 65درصد رشد داشته است افزود: 83نفر از اعضای هیات علمی این دانشگاه دارای مرتبه دانشیار و استاد هستند.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) گفت: هم اکنون 164رشته تحصیلی در این دانشگاه تدریس می شود که 43درصد این رشته ها در مقطع دکتری و 25درصد در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
نائینی با تاکید بر اینکه سیاست دانشگاه های دولتی تمرکز بر روی تحصیلات تکمیلی است افزود: دانشگاه های نسل سوم به عنوان دانشگاه های کارآفرین مطرح هستند که در این راستا دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) عملکرد موفقی داشته است.
وی به برگزاری دوره های مجازی در برخی رشته ها هم اشاره و خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی جهت حمایت از نخبگان و استعدادهای درخشان در این دانشگاه انجام شده تا این افراد بدون دغدغه به کارهای پژوهشی خود بپردازند.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) درباره تعداد دانشجویان این دانشگاه هم یادآور شد: درحال حاضر 8164دانشجو در این واحد مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 52درصد خانم و 48درصد نیز آقا هستند.
نائینی ادامه داد: 4525نفر در مقطع کارشناسی و 3139نفر هم در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه تحصیل می کنند که شاهد کاهش 7/7درصدی در جذب دانشجویان کارشناسی و افزایش 3/49درصدی در جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی نسبت به سال 92 بوده ایم.
وی تعداد کارکنان این دانشگاه را 314نفر اعلام و تصریح کرد: هم اکنون 1083دانشجوی خارجی از 22کشور در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی و حقوق و حسابداری و عمران و برق و کامپیوتر و مکانیک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه حضور دارند که جذب آنها با بورسیه از طریق وزارت علوم بوده است یا اینکه به صورت آزاد پذیرش شده اند.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه رفع نیازهای استان و منطقه و اقتصاد دانش بنیان و حل مشکلات مختلف کشور در دستور کار ما قرار دارد تصریح کرد: رویکرد ما در حل مشکلات نگاه دانش بنیان است تا بتوانیم به سهم خود در این زمینه تاثیرگذار باشیم.
نائینی از راه اندازی دانشکده کشاورزی در آینده ای نزدیک در این دانشگاه هم خبر داد و گفت: با همکاری پژوهشکده کشاورزی درصدد هستیم تا دانشکده کشاورزی را راه اندازی و به رونق این بخش کمک کنیم ضمن اینکه با رایزنی با وزارت علوم به دنبال تدریس رشته خوشنویسی در این دانشگاه هستیم.
وی عنوان کرد: برای سال آینده پیش بینی می کنیم تعداد دانشجویان این دانشگاه به 12هزارنفر برسد که بخشی از دانشجویان ورودی جدید از طریق کنکور جذب خواهند شد و بخشی نیز به دانشجویان خارجی تعلق دارد.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با تاکید بر تلاش برای کیفی سازی خاطرنشان کرد: در بحث پژوهشی ارتباطات خوبی با دانشگاه های خارجی داریم تا از این طریق بتوانیم به غنای دانشگاه بیافزاییم.
نائینی یکی از دستاوردهای انقلاب را تاسیس این دانشگاه دانست و اظهار کرد: تعداد مقالات علمی پژوهشی از 210مقاله در سال 92 به 225مقاله افزایش یافته است که نشان دهنده رشد 7درصدی در این زمینه می باشد.
وی با تاکید بر حمایت از مراکز رشد یادآور شد: تعداد محصولات فناورانه مراکز رشد در سال 92 دو محصول بوده که در این سه سال با افزایش چشمگیری مواجه شده ضمن اینکه 225مقاله علمی پژوهشی در مجلاتISI  از این دانشگاه به چاپ رسیده که امیدواریم این آمار تا پایان سال افزایش یابد.
رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با اشاره به گسترش فضاهای فیزیکی این دانشگاه افزود: دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در بین 128دانشگاه مطرح کشور رتبه سی و دوم را در اختیار دارد که البته درصدد ارتقای این جایگاه هستیم.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۰۶

رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان: فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها به سمت برطرف کردن نیازهای جامعه سوق داده شود

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: متاسفانه فعالیت‎های پژوهشی در دانشگاه‌ها از نقشه راه برخوردار نیست و باید اولویت‎های تحقیقاتی کشور تعیین و فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها به سمت رفع نیازهای جامعه سوق داده شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، علی نجفی‎نژاد پیش از ظهر امروز در نشست صمیمی با مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اعضای هیئت علمی ، پژوهشگران و شرکت‎های دانش‎بنیان اظهار داشت: هدف از این نشست بیان ظرفیت‎های صندوق حمایت از پژوهشگران است و اینکه بررسی شود چگونه پژوهشگرانی که از ظرفیت دانشگاه دور هستند می‎توانند از ظرفیت صندوق حمایت از پژوهشگران بهره‎مند شوند.
وی ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر و ادای احترام به شهدا به خصوص شهدای 19 بهمن سال 1357 در گرگان اظهار داشت: در 19 بهمن ماه سال 1357 حمله و هجوم نیروهای شاه به مردم و مجروح و زخمی شدن تعدادی از مردم انقلابی و آتش کشیده شدن 100 مغازه را نظاره‎گر بودیم.
رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان اظهار داشت: این نعمتی که امروز از انقلاب اسلامی به یادگار داریم به علت رشادت و فداکاری‎هائی است که در عرصه انقلاب اسلامی رقم خورده است.
نجفی‎نژاد یادآور شد: رشد علمی در گروی پرهیز از اختلاف و ایجاد شکاف بین اعضاء و افراد جامعه، پرهیز از بداخلاقی و تهمت و افترا است و ما باید در این مسیر تلاش کنیم و با حفظ دستاوردهای انقلاب، مسیر توسعه کشور را با شتاب بیشتر طی کنیم.
وی گفت: بحث علمی کشور مهم است و تلاش زیادی صورت می‎گیرد و در طی ادوار مختلف برای اینکه پژوهشگران بتوانند با انجام برنامه‎های پژوهشی مشکلات کشور را برطرف کنند و توسعه ببخشند نیاز به حمایت دارد.
رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان اظهار کرد: سیاست دولت تدبیرو امید توجه به مراکز تحقیقاتی و پژوهشی بود و با وجود همه تنگناها دولت به مراکز پژوهشی و دانشگاهی توجه داشته و جزء اولویت‎هایش قرار داد و امید داریم گشایش‎ها و ارتباط  با دیگر کشورها نوید و چشم‌انداز مثبتی را در آینده داشته باشیم.
نجفی‎نژاد در خصوص توسعه علمی اظهار داشت: فعالیت‎های پژوهشی ما از یک نقش راه مدونی برخوردار نیست و جزیره‎ای کار کردیم و این مهم یکی از مشکلاتی است که گریبان بخش پژوهشی را گرفته و قطعا با پشتکار و هماهنگی می‎توانیم اثرات کار پژوهشی را بیشتر کنیم.
وی اظهار داشت: نیاز به شبکه‎سازی در بین پژوهشگران برای تعیین اولویت‎های تحقیقاتی کشور و جلوگیری از کارهای موازی پژوهشی است و همچنین همکاری با دانشگاه و مراکز پژوهشی که بتوانند به شکل مناسب ارائه کنند می‎تواند اتفاق بیفتد.
رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان با بیان اینکه در استان کارگروه پژوهش ذیل شورای برنامه ریزی شکل گرفته و در استان دبیر این کارگروه رئیس دانشگاه منابع طبیعی و کشاورزی گرگان است، افزود: در این کارگروه چیزی که خلا است نداشتن نقشه راه پژوهش در استان‎ها است این مهم را درکار گروه تصویب کردیم تا اتفاق بیفتد.
نجفی‎نژاد افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران و یا معاونت علمی و پژوهشی وزارت علوم با تصویب یک مصوبه در ذیل سند چشم اندازه استان‎ها می‎تواند به بخش پژوهش و نقشه راه پژوهش در استان توجه کند.
وی بیان داشت: در برخی از اقدامات پژوهشی اولویت‎های پژوهشی توسط برخی مراکز ارائه شده، با اولویت‎های سال 1374 و 1373 توسط جهاد کشاورزی ارائه شده مقایسه کردم و دیدم تفاوت چندانی ندارد و به نظر می‎رسد برای تدوین برنامه‎های پژوهشی نیاز به یک سازکار هستیم.
این مقام مسئول گفت: پیشنهاد این است که طرح‎های کلان پژوهشی به شکل گسترده‎تری مورد حمایت قرار بگیرد تا کارهای پژوهشی دانشگاه‎ها به سمت رفع نیازهای جامعه سوق داده شود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۳۰

ساختمان جدید دانشکده هنر دانشگاه شاهد به بهره‌برداری رسید

طی مراسمی باشکوه، ساختمان جدید دانشکده هنر دانشگاه شاهد افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رئیس دانشگاه شاهد در این آیین که با حضور محسن انصاری، قائم مقام بنیاد شهید و امورایثارگران کشور در هشتمین روز از ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: دانشکده هنر از سال 1369 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را با هدف تربیت کارشناسان متخصص و متعهد که مورد نیاز جامعه فرهنگی کشور و با سیاست شناسایی و تجزیه و تحلیل هنر ایرانی و اسلامی آغاز کرد.
کامیار ثقفی ادامه داد: محل ساخت دانشکده هنر در طراحی طرح جامع دانشگاه مورد توجه قرار گرفت و در سال 1391 نیازمندی های مورد نظر دانشکده جمع آوری شد و با انتخاب مشاور طرح برنامه های فیزیکی تبدیل به نقشه های اولیه شد و در نهایت نقشه های اجرایی تهیه و عملیات اجرایی در دی ماه 1393 آغاز شد.
وی گفت: دانشکده هنر در سه طبقه و با مساحت 7 هزار و 610 متر مربع ساخته شده که دارای کارگاه های عکاسی، چاپ، حجم و فلز، مرمت، نقشه کشی، گرافیک کامپیوتری، نگارگری و تصویر سازی است.
ثقفی با بیان اینکه این دانشکده با اعتباری بالغ بر 125 میلیارد ریال به بهره برداری رسید خاطرنشان کرد: سالن آمفی تئاتر، کتابخانه و سالن مطالعه، سایت کامپیوتر، فضای پژوهشی اختصاصی دانشجویان دکتری، سالن اجتماعات، اتاق مدیر گروه، اتاق های اساتید و حوزه اداری از دیگر اماکن این دانشکده است.
وی اظهار داشت: ساختمان جدید دانشکده هنر از نیمسال دوم تحصیلی 96-95 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
خبرنگار: روح الله حسین زاده

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۵۸

سرپرست اتحادیه دانشگاه های خصوصی افغانستان: دانشگاه شیراز، نماد مفاخر گذشته و فرهنگ منطقه است

شیراز- ایرنا- معاون آکادمیک و سرپرست اتحادیه دانشگاه های خصوصی کشور افغانستان در نشست با هیات رئیسه دانشگاه شیراز، گفت: شیراز در تمدن بشری جایگاه ویژه ای دارد و دانشگاه این شهر، نماد همه مفاخر گذشته و فرهنگ منطقه است.

به گزارش دریافتی سه شنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه شیراز، دکتر ذاکر حسین ارشاد افزود: با وجود
همه مشکلات ناخواسته که افغانستان را گرفتار نابسامانی هایی کرد، از سال 1385 نخستین دانشگاه خصوصی با مجوز رسمی وزارت تحصیلات عالیه افغانستان افتتاح شد و هم اینک 127 موسسه و دانشگاه خصوصی در افغانستان مشغول فعالیت هستند.
وی اظهار داشت:در حال حاضر 167 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و پنج هزار و 500 استاد در دانشگاه های خصوصی افغانستان مشغول به تحصیل و تدریس هستند.
سرپرست دانشگاه شیراز هم در این نشست، با اشاره به آمادگی این دانشگاه برای کمک به رشد و توسعه دانشگاه های کشور افغانستان گفت: دانشگاه شیراز به عنوان یک دانشگاه برتر، آماده است تا مسئولیت آموزش مدرسان و مربیان دانشگاه های افغانستان را بر عهده گیرد.
ابراهیم گشتاسبی راد،‌افزود: به دلیل همزبانی 2 کشور افغانستان و ایران، تحصیل دانشجویان افغانستان در جمهوری اسلامی ایران راحت از سایر کشورهاست.
سرپرست دانشگاه شیراز با تاکید بر استفاده از زبان شیرین فارسی در نگارش کتاب های دانشگاهی، اظهار داشت: دانشگاه شیراز برای ارسال کتاب های استادان دانشگاه شیراز به کشور افغانستان تواناست و در زمینه اجرای پروژه ها و پایان نامه های مشترک نیز آماده گسترش همکاری با دانشگاه های کشور افغانستان است.
قائم مقام رئیس دانشگاه شیراز هم در این نشست با ابراز خرسندی از اینکه کشور افغانستان پس از تحمل سختی ها در مسیر رشد گام بر می دارد، گفت: دانشگاه شیراز در زمینه های منابع آب و کشاورزی آماده همکاری دو جانبه است و با استفاده از نیروهای بومی افغانستان و تحت نظارت و راهنمایی استادان دانشگاه شیراز، کشور افغانستان می تواند در این زمینه ها بر مشکلات غلبه کند.
سید علی اکبر صفوی ادامه داد: با توجه به پیشینه درخشان دانشگاه شیراز در ایجاد دوره های دکتری در برخی رشته ها، پایه گذاری و راه اندازی دانشکده آموزش های الکترونیکی و سرپرستی گروهی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای نوشتن قوانین آموزش مجازی، این دانشگاه برای بررسی چالش ها و ارائه راهکارهای کاربردی برای حل مشکلات افغانستان در این حوزه نیز آمادگی دارد.
وی، راه اندازی دانشگاه های مجازی و برگزاری دوره های ویژه زبان انگلیسی برای استادان دانشگاه های افغانستان از جمله پیشهادهایی بود که در این نشست ارائه داد.
معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز هم گفت: در حوزه علم، کیفیت بر کمیت مقدم است و استادان و دانشگاهیان باید برای مردمی که چشم امیدشان به آنهاست، دلسوز باشند.
مسعود حسینچاری بیان کرد: انتقال دانش به بدنه جامعه راه حلی برای رفع مشکلات مردم است.
مجید موحد، معاون دانشجویی دانشگاه شیراز نیز در این نشست، اظهار داشت: باید در رشد و ترقی آموزش عالی افغانستان آسیب شناسی صورت گیرد تا مشکلاتی که جوامع دیگر در این راه تجربه کردند، تکرار نشود.
7375 /6118
دریافت خبر: سهیلا شیبانی نژاد ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۸:۰۳

گشتاسبي‌راد تاكيد كرد: گسترش همكاري دانشگاه شيراز با دانشگاه‌هاي خصوصي افغانستان

سرپرست دانشگاه شيراز براي كمك به رشد و توسعه فعاليت‌هاي علمي در بخش آموزش‌عالي افغانستان، اعلام آمادگي كرد.
به گزارش ايسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومي دانشگاه شيراز، دكتر ابراهيم گشتاسبي‌راد در نشست جمعي از روساي دانشگاه‌هاي خصوصي افغانستان با هيئت رئيسه دانشگاه شيراز، گفت: دانشگاه شيراز به عنوان يك دانشگاه برتر، آماده است تا مسئوليت آموزش مدرسان و مربيان دانشگاه‌هاي افغانستان را بر عهده بگيرد.
وي افزود: به دليل همزباني دوكشور افغانستان و ايران، تحصيل دانشجويان افغان در جمهوري اسلامي ايران راحت‌تر از ساير كشورها است.
گشتاسبي‌راد با تأكيد بر استفاده از زبان شيرين فارسي در نگارش كتب دانشگاهي، خاطر نشان كرد: دانشگاه شيراز براي ارسال كتب اساتيد دانشگاه شيراز به كشور افغانستان تواناست و در راستاي اجراي پروژه ها و پايان نامه هاي مشترك ،آماده گسترش همكاري با دانشگاه هاي كشور افغانستان مي باشد.
معاون آكادميك و سرپرست اتحاديه دانشگاه‌هاي خصوصي افغانستان هم در اين نشست گفت: شيراز در تمدن بشري جايگاه ويژه‌اي دارد و دانشگاه شيراز تمثيل كليه مفاخر گذشته و فرهنگ منطقه است.
دكتر ذاكر حسين ارشاد افزود: به‌رغم همه مشكلات ناخواسته كه افغانستان را گرفتار نابساماني‌هايي كرد، از سال 1385 اولين دانشگاه خصوصي با مجوز رسمي وزارت تحصيلات عاليه افغانستان افتتاح شد و هم اكنون 127 موسسه و دانشگاه خصوصي در افغانستان مشغول فعاليت مي‌باشند.
سرپرست اتحاديه دانشگاه‌هاي خصوصي افغانستان، افزود: 167 هزار دانشجو در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و 5 هزار و پانصد استاد در اين دانشگاه‌هاي خصوصي مشغول به تحصيل و تدريس هستند.
قائم مقام رئيس دانشگاه شيراز هم از اينكه افغانستان پس از تحمل سختي‌ها در حال طي كردن مسير رشد است، ابراز خرسندي كرد و گفت: با توجه به سابقه درخشان دانشگاه شيراز در ايجاد دوره‌هاي دكتري در برخي رشته‌ها، پايه گذاري و راه‌اندازي دانشكده آموزش‌هاي الكترونيكي و سرپرستي گروهي از وزارت علوم براي نوشتن قوانين آموزش مجازي، اين دانشگاه آمادگي خود را براي بررسي چالش‌ها و ارائه راهكارهاي كاربردي براي حل مشكلات كشور افغانستان اعلام مي‌كند.
دكتر سيد علي‌اكبر صفوي، افزود: دانشگاه شيراز در زمينه‌هاي منابع آب و كشاورزي نيز آماده همكاري دوجانبه است و با استفاده از نيروهاي بومي افغانستان و تحت نظارت و راهنمايي اساتيد دانشگاه شيراز مي‌توان بر مشكلات فائق آمد.
راه‌اندازي دانشگاه‌هاي مجازي و برگزاري دوره‌هاي ويژه زبان انگليسي براي اساتيد دانشگاه‌هاي افغانستان از ديگر پيشهادات صفوي به روساي دانشگاه‌هاي خصوصي افغانستان بود.
معاون فرهنگي اجتماعي دانشگاه شيراز هم گفت: كيفيت بر كميت مقدم است و اساتيد و دانشگاهيان بايد براي مردمي كه چشم اميدشان به آنها است، دلسوز باشند.
دكتر حسينچاري گفت: وقتي دانش شما به بدنه جامعه منتقل شود، مشكلات مردم رخت بر مي‌بندد .
دكتر موحد، معاون دانشجويي دانشگاه شيراز نيز در اين نشست گفت: بايد در رشد و ترقي آموزش عالي افغانستان آسيب شناسي كرد تا مشكلاتي كه جوامع ديگر در اين راه تجربه كردند، تكرار نشود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۸:۱۵

سه دانشکده در دانشگاه امام خمینی(ره) در حال ساخت و توسعه است

قزوین-ایرنا-رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) گفت: هم اکنون ساخت و توسعه سه دانشکده معماری و شهرسازی، علوم و تحقیقات اسلامی و توسعه دانشکده فنی و مهندسی در این دانشگاه در حال انجام است و تا سال آینده تکمیل می شود.

به گزارش ایرنا، سید ابوالحسن نائینی بعدازظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: ساختمان دانشکده معماری و شهرسازی با 6هزار متر مربع زیربنا، دانشکده علوم و تحقیقات با 5هزار متر مربع و توسعه دانشکده فنی و مهندسی از جمله طرح های عمرانی این دانشگاه به شمار می رود که با 250میلیارد ریال اعتبار از محل بودجه دولتی در حال ساخت بوده و طی سال 96تکمیل خواهند شد.
وی اضافه کرد: سالن غذاخوری اساتید نیز با یک هزار و 500متر مربع از دیگر طرح های عمرانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) است که از محل درآمد های دانشگاه در حال احداث است و سال آینده تکمیل خواهد شد.
نایینی ادامه داد:این دانشگاه در حال حاضر دارای 114هزار و 250 متر مربع فضای آموزشی،کمک آموزشی،خوابگاهی،رفاهی، فرهنگی،ورزشی، اداری و پژوهشی است.
وی،میزان درآمدهای این دانشگاه را در سال گذشته 80 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود:پیش بینی می شود تا پایان سال جاری نیز 95میلیارد ریال درآمد داشته باشیم که این درآمدها در حوزه های سرمایه ای ، تجهیز آزمایشگاه ها و ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
نایینی، افزایش بودجه دانشگاه طی سه سال گذشته را یکی از اتفاق های خوب برای این دانشگاه دانست و خاطرنشان کرد:از سال 92 بودجه جاری دانشگاه از 320میلیارد ریال به 600میلیارد ریال در سال جاری و بودجه عمرانی نیز از 63میلیارد ریال در سال 92 به 143 میلیارد ریال در سال جاری افزایش یافته است.
وی، درباره خوابگاه های این دانشگاه نیز گفت: 5هزار و 587 دانشجوی غیر بومی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و خوابگاه های ما ظرفیت پذیرش 80درصد متقاضیان را دارند.
**ایجاد دانشگاه های کارآفرین باید مورد توجه قرار بگیرد
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در ادامه بر حرکت به سمت دانشگاه های کارآفرین تاکید کرد و ادامه داد: امروز در وضعیت رقابتی بین دانشگاه ها، دیگر دانشگاه های نسل اول که تنها وظیفه آموزش به دانشجویان را دارند کم رنگ شده و دانشگاه های نسل دوم هم که علاوه بر امر آموزش به پژوهش و تحقیق نیز اهمیت داده و منبعی برای تولید علم هستند دیگر به گونه ای نیستند که تنها واسطه و انتقال دهنده اطلاعات و معلومات باشند اما در حال حاضر اغلب دانشگاه های کشور بر اساس همین نسل از دانشگاه ها هستند.
نائینی خاطرنشان کرد: دانشگاه های نسل سوم علاوه بر انجام پژوهش و آموزش و تولید علم، وظیفه مهم تولید محصول و کسب درآمد را دارند، یعنی دانشجویان و اساتید در این دانشگاه ها در تلاش هستند تا هم تولید علم و هم تولید ثروت داشته باشند و هدف اصلی این است که با تحقیقات متنوع بتوان خلق ثروت کرد.
وی ادامه داد:جهان به سمتی پیش می رود که بحث ظهور دانشگاه های نسل چهارم نیز مطرح شده و به یک جریان حاکم بر دانشگاه های جهان تبدیل شده و این دانشگاه ها جدا از وظایف دانشگاه های سه نسل گذشته ماموریت دارند تا در شکل دهی آینده جامعه خود نقش ایفا کنند.
این مسئول یادآور شد:در حال حاضر جامعه علمی بین المللی در تلاش است تا دانشگاه های خود را به این نسل برساند و دانشگاه های ایران هم باید در رقابت در این عرصه همین رویه را دنبال کنند.
وی در ادامه مساله اشتغال را از مهم ترین معضل ها و دغدغه های امروز جامعه عنوان کرد و گفت:دیگر دولت با حجم وسیعی از دانش آموختگان دانشگاهی نمی تواند برای هر فرد یک صندلی و میز در اداره های دولتی تامین کند از این رو باید فکری اساسی در این حوزه صورت بگیرد.
نائینی خاطرنشان کرد:دانشگاه های کارآفرین و اقتصاد دانش بنیان از مهم ترین نکات مورد توجه دولت در برنامه ششم توسعه است چرا که اکنون شاهد جای خالی کارآفرینی در دانشگاه ها هستیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر گام هایی در این زمینه برداشته شده است،گفت: بحث ایجاد مراکز نوآوری و دفاتر کارآفرینی می تواند به عملیاتی شدن بخشی از این ماموریت ها کمک کرده و حمایت دانشگاه ها از اساتید و ایده های دانشجویان برای تقویت کارآفرینی نیز بسیار موثر خواهد بود.
**رشد مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه امام خمینی(ره)
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)، محدود کردن تعداد رشته های کارشناسی را یکی از سیاست های وزارت علوم به ویژه در دانشگاه های دولتی عنوان کرد و گفت: بر همین اساس بیشتر رشد رشته های دانشگاه مربوط به رشته های تحصیلات تکمیلی بوده به گونه ای که در مقایسه با سال 92، 43درصد در مقطع دکتری و 25درصد در کارشناسی ارشد رشد داشته ایم.
نائینی اضافه کرد:از سال 92 تاکنون شاهد کاهش 7.7درصدی تعداد دانشجو در مقطع کارشناسی و رشد 49.3تعداد دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه هستیم.
وی تعداد رشته های تحصیلی این دانشگاه را 164 رشته اعلام کرد و گفت: از این تعداد 80رشته در کارشناسی ارشد و 33رشته در دکتری می باشند.
نائینی ، اصلاح هرم اعضای هیات علمی دانشگاه ها با تاکید بر افزایش تعداد اعضای هیات علمی با مرتبه دانشیاری و استادی و کاهش تعداد اعضای هیات علمی با مرتبه مربی آموزش، ایجاد و راه اندازی رشته های کاربردی با تاکید بر رشته های میان رشته ای و تحصیلات تکمیلی، اصلاح و بازنگری شیوه نامه ها و دستورالعمل های اجرایی، ابجاد و راه اندازی دوره های مجازی و ارائه برخی از کلاس ها به صورت مجازی و رشد پذیرش دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان را از جمله فعالیت های آموزشی این دانشگاه در طول 3 سال گذشته ذکر کرد.
نائینی ادامه داد:هم اکنون 291عضو هیات علمی در این دانشگاه مشغول خدمت هستند که 24درصد آنها را هیات علمی زن تشکیل می دهد.
وی همچنین گفت:در حال حاضر 8هزار و 164دانشجو در مقاطع مختلف این دانشگاه تحصیل می کنند که 52درصد آنها زن و 48درصد مرد هستند.
نایینی در ادامه از تحصیل یک هزار و 83دانشجوی غیر ایرانی از 22 ملیت مختلف در این دانشگاه خبر داد و گفت:دانشجویان غیر ایرانی به دو صورت بورسیه و آزاد در این دانشگاه پذیرش می شوند.
***دانشگاه امام خمینی(ره) به دنبال راه اندازی رشته خوشنویسی
نائینی گفت: علاوه بر رشته های تعریف شده، بنا بر استعدادها و نیازهای نیز برای یجاد رشته های جدید توجه داریم و از همین رو با توجه به جایگاه ویژه استان قزوین در هنر خوشنویسی، با جدیت پیگیری راه اندازی این رشته هستیم.
وی با تاکید بر اینکه هر حرکتی در دانشگاه باید مبتنی بر توسعه دانش بنیان باشد گفت:در راستای جایگاه ویژه قزوین در زمینه کشاورزی نیز از سال 93 دانشکده کشاورزی را تاسیس کردیم که تعامل خوبی را نیز با نهادهایی چون پژوهشکده کشاورزی استان برقرار کرده است.
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) همچنین با اشاره به دستاوردهای پژوهشی این دانشگاه نیز گفت:دانشگاه در موضوع مقالاتISI رشد خوبی داشته و طرح های پژوهشی برون دانشگاهی آن نیز رشدی 60درصدی نسبت به سال 92 داشته ایم.
نائینی از افزایش واحدهای فناور این دانشگاه از 8واحد در سال 92 به 23واحد در سال جاری خبر داد و افزود: مراکز رشد و واحدهای فناور دانشگاه نیز تاکنون 11محصول را به مرحله تجاری سازی تبدیل کرده اند.
**اجازه توهین به نهادهای نظام را به هیچ تشکلی نمی دهیم
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)در ادامه این نشست خبری برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، مناظره ، راه اندازی تشکل اسلامی فرهنگ و سیاست در کنار 3تشکل سیاسی دیگر دانشگاه را از جمله اقدام های فرهنگی دوران مسئولیت خود اعلام کرد و گفت:فعالیت تمام تشکل های سیاسی و فرهنگی در دانشگاه آزاد است و می توانند آزادانه انتقاد داشته باشند اما اجازه توهین به نهادهای نظام را به هیچ دانشجویی نمی دهیم.
وی ،پرسشگری را حق هر دانشجویی دانست و گفت:هر جوان برای ورود به اجتماع باید پاسخ سوال خود را بگیرد و دانشگاه ها در این میان بهترین مکان برای پاسخگویی هستند.
نائینی در زمینه برگزاری موسیقی نیز گفت:موسیقی سنتی در دانشگاه مجاز است اما ما معتقدیم بیشتر ماموریت ما علمی و پژوهشی است و اهمیت موسیقی در آن بسیار پایین است.
وی با بیان اینکه هر تخلف در دانشگاه باید در داخل آن مورد حل و فصل قرار گیردریال خاطرنشان کرد:در در رفع اینگونه مسایل تلاش می کنیم و بارها نیز اعلام کرده ایم نظارت و برخورد با تخلف تشکل و نهادهای دانشگاه طبق قانون بر عهده خود دانشگاه بوده و هیچ کسی حق دخالت در امور دانشگاه ها ندارد.
نائینی با تاکید بر پرهیز از تفرقه و دوقطبی شدن جامعه، گفت:رمز پیروزی انقلاب اسلامی در ولایتمداری و وحدت ملت بود و پایداری و دوام آن نیز متکی به همین دو عنصر است.
رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) در پایان افزود:این دانشگاه در زمینه همکاری های بین المللی نیز قدم های مثبتی برداشته که امضای یادداشت تفاهم با دانشگاه هایی چون مادرید، میلان، استرالیا و ایتالیا در زمینه تبادل دانشجو، هیات علمی و فعالیت های تحقیقاتی و برگزاری همایش های بین المللی و استقرار دبیرخانه گفتگوهای جوانان ایران و عرب که در حاشیه همایش گفتگوی فرهنگی جوانان ایران و عرب انجام شد از جمله اقدامات ما در این زمینه بوده است.
7388/ 3013
خبرنگار:پریسا نوروزی* انتشاردهنده: رضااولادی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۹:۲۳

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر خبر داد: زمینه ادامه تحصیل دانشجویان عراقی در خرمشهر فراهم شد

خرمشهر - معاون پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از فراهم شدن زمینه ادامه تحصیل دانشجویان دانشکده علوم دریایی دانشگاه بصره در دانشگاه علوم  و فنون دریایی خرمشهر خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، وحید یاوری عصر امروز در حاشیه اجلاس دو جانبه دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم و فنون دریایی و دانشکده علوم دریایی دانشگاه بصره در جمع خبرنگاران، بیان کرد: با توجه به اینکه دانشگاه بصره تنها در مقطع کارشناسی، رشته تخصصی علوم دریایی دارد و زمینه ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری فراهم نیست، این دانشگاه قصد دارد از امکانات دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر استفاده کند.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با تاکید بر اینکه امکان ادامه تحصیل دانشجویان دانشگاه دریایی بصره در دانشگاه علوم فنون خرمشهر فراهم است، افزود: دانشگاه بصره نیز آمادگی کامل دارد و اقداماتی نیز برای اخذ مجوزهای لازم در حال انجام است که به محض دریافت مجوزها، برنامه آموزشی اجرا می شود.
وی افزود: برخی از این مجوزها به وزارت علوم تحقیقات و فناوری و یک سری دیگر از این مجوزها نیز به اموری مرتبط به روادید و اقامت مربوط می شوند.
یاوری در ادامه سفر هیئت های علمی دانشگاه بصره به خرمشهر را نتیجه انعقاد تفاهنامه میان وزارت علوم دو کشور ایران و عراق دانست و اظهار کرد: با انعقاد تفاهنامه میان وزارت علوم دو کشور ایران و عراق، زمینه برای توسعه همکاری های آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و بصره فراهم شده است.
معاون پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به حضور اساتید و دانشجویان عراقی در دانشگاه خرمشهر هم اشاره کرد و گفت: نشست امروز با هیئت عراقی متشکل از دانشجویان و اساتید دانشگاه بصره به خصوص دانشکده دریایی این دانشگاه بود که در راستای عملیاتی کردن تفاهمنامه منعقد شده میان این دو دانشگاه، برگزار شد.
وی با بیان اینکه در این تفاهمنامه برنامه های مشترک آموزشی و پژوهشی در نظر گرفته شده است، مطالعه در خصوص آب های مشترک همچون اروندرود و آب های شمال خلیج فارس را نتیجه تعامل علمی میان دو دانشگاه دانست.
یاوری بیان کرد: مطالعه آب های مشترک میان ایران و عراق به دلایل همچون جنگ تحمیلی و مشکلات امنیتی کمتر انجام شده که در قالب تفاهمنامه های منعقد شده میان وزارت علوم دو کشور زمینه برای مطالعه و تحقیق دراین عرصه آبی توسط دو دانشگاه دریایی خرمشهر و بصره فراهم شده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۹:۳۰

با حضور ۲۹تیم؛ دومین دوره از مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) مشهد آغاز شد

دومین دوره از مسابقات سازه های ماکارونی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) مشهد از امروز تا ۲۱ بهمن ماه با حضور ۲۹ تیم در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از مشهد،  دومین دوره از مسابقات سازه های ماکارونی با حضور 29 تیم از کشورهای افغانستان، عراق، لبنان و .... در دو گرایش سازه سنگین و سازه راندمانی در حال برگزاری است.
 
برگزاری مسابقات سازه های ماکارونی با حضور غلامعباس ارباب خالص؛ مشاور وزیر خارجه و نماینده شمال شرق کشور؛ شبیری؛ نماینده کنسولی وزارت علوم در خراسان رضوی، دکتر مهران رزم مهر؛ مسئول سازمان جهانی مهاجرت، ترابی؛ نماینده رهبری در دانشگاه خراسان رضوی و .... برگزار خواهد شد.
 
دومین دوره از مسابقات سازه های ماکارونی از امروز تا 21 بهمن ماه سال جاری در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برگزار می شود.
 
گفتنی است: نخستین دوره از مسابقات «سازه های ماکارونی بهار» با همکاری اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان، با حضور 36 تیم از شهرهای تهران، قزوین، قم، اسلامشهر، مشهد و.... به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد.

۹۵/۱۱/۱۹
۲۰:۰۶

معاون آموزشی دانشگاه لرستان: رشته‌های میان‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها ایجاد شود

معاون آموزشی دانشگاه لرستان گفت: رشته‌های میان‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها ایجاد شود.
دکتر رشیدیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: سیاست وزارت علوم توسعه کیفی دانشگاه‌هاست و بر اساس طرح آمایش و دفتر جامع کشور در توسعه رشته‌ها در دانشگاه‌ها سخت‌گیرانه برخورد می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه فارغ‌التحصیلان زیادی بیکار هستند نیاز است براساس آمایش سرزمین رشته‌های میان‌رشته‌ای و کارآفرینی ایجاد شود.
رشیدیان بیان کرد: در حال حاضر 9 هزار و 300 دانشجو داریم که از این تعداد 1600 نفر دانشجوی کارشناسی ارشد، 120 دانشجوی دکترای حرفه‌ای دامپزشکی، 650 دکترای ( PHD ) و مابقی دانشجویان مقطع کارشناسی هستند.
معاون آموزشی دانشگاه لرستان با بیان اینکه وضعیت هیأت علمی در این دانشگاه خوب است، اظهار کرد: در حال حاضر 14 استادتمام، 63 دانشیار، 163 استادیار و 300 مربی داریم.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۸:۱۴

برگزاری همایش ملی زیلو به میزبانی دانشگاه میبد

به گزارش تابناک یزد ،رییس دانشگاه آیت الله حائری با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در توسعه بیش از پیش استان و کشور، از برگزاری همایش ملی زیلو به میزبانی دانشگاه میبد خبر داد.
«عباس کلانتری‌خلیل‌آباد» در نشست خبری با حضور خبرنگاران استان که به منظور گرامیداشت ایام الله دهه فجر برگزار شد، اظهار کرد: ارتقای سیستم آموزش‌عالی از جمله مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
وی با اشاره به ضرورت توسعه کیفی دانشگاه‌ها، گفت: حرکت مأموریت‌گرا و کارآفرین بودن از جمله وظایف تعیین شده برای دانشگاهیان در عصرامروز است.
رییس دانشگاه میبد برگزاری همایش ملی زیلو در تاریخ پنجم اسفندماه به میزبانی دانشگاه آیت‌الله حائری را از جمله برنامه‌های در دستور کار این دانشگاه دانست و تصریح کرد: تاکنون 30 مقاله به دبیرخانه ارسال شده است.
کلانتری با بیان این که میبد ایجاد رشته‌های جدید و متناسب با بازار کار در استان و شهرستان از جمله اقدامات دردستور کار دانشگاه آیت الله حائری است، افزود: رشته‌های مهندسی پزشکی، مهندسی مواد با زمینه سرامیک و رشته جغرافیای سیاسی از جمله رشته‌های جدید این دانشگاه است.
رییس دانشگاه آیت الله حائری در ادامه راه‌اندازی دانشکده علوم میان رشته‌ای و دانشکده فناوری‌های نوین را از جمله ضرورت‌های اجرایی در حوزه آموزش عالی دانست و بیان کرد: حاکم بودن جو فرهنگ دینی از جمله ویژگی‌های دانشگاه آیت الله حائری میبد است.
این مقام مسئول اظهار کرد: راه‌اندازی رشته‌های خاص نقش مهمی در جذب دانشجویان مختلف از استان‌های همجوار به این دانشگاه ایفا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد اولین رشته ایران شناسی کشور در دانشگاه میبد از دیگر ویژگی‌های آموزشی این دانشگاه است.
کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ انقلاب و معرفی شخصیت‌های شاخص کشور بین دانشجویان گفت: هفتم تا 12 اسفند ماه پیکر یک شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس در دهه دوم فاطمه میهمان دانشگاه آیت الله حائری میبد خواهد بود و در این دانشگاه دفن می‌شود.
رییس دانشگاه میبد با بیان این که این دانشگاه از جمله مراکز آموزش عالی خیرساز استان است، اظهار کرد: در حال حاضر 20 هزار متر مربع ساختمان احداث و 15هزار مترمربع با اعتباری بالغ بر سی ملیارد تومان درحال ساخت است که فقط سه میلیارد تومان آن از اعتبارات دولتی تأمین شده است.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت51 نفر عضو هیئت علمی در دانشگاه آیت الله حائری میبد، گفت: 1800 دانشجو در قالب 15 رشته کارشناسی، 10 رشته کارشناسی ارشد و چهار رشته دکتری در این دانشگاه در حال تحصیل بوده که از این تعداد 52 درصد بومی و 48 درصد غیر بومی هستند.
کلانتری با بیان این که64 درصد دانشجویان آیت الله حائری میبد دختر و مابقی پسر هستند، گفت: در حال حاضر این دانشگاه در سطح بندی وزارت علوم دارای رتبه چهارم کشوری است.
وی در مورد برنامه‌های دهه فجر دانشگاه میبد افزود: افتتاح بسیح اساتید، جشن انقلاب، تهیه ویژه نامه‌های خدمات انقلاب در حوزه آموزش عالی و برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی از جمله برنامه‌های تدوین شده ویژه دهه فجر سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.
رییس دانشگاه میبد همکاری با دانشگاه تهران به منظور برگزاری همایش‌های بین المللی و ملی را از دیگر برنامه‌های دردستور کار مدیریت این دانشگاه دانست و بیان کرد: آبان ماه سال 96 همایش ملی ایران باستان در دانشگاه آیت الله حائری ‌میبد برگزار می‌شود.
این مقام مسئول در پایان ایجاد بازارچه کارآفرینی را از دیگر برنامه‌های دانشگاه میبد دانست و گفت: دانشگاه‌ها باید سعی کنند با ایجاد ارتباط مستمر بین صنعت و دانشگاه بیش از پیش نسبت به توسعه اقتصاد دانش بنیان اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۱۷

فعالیت اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی کشور در سال آینده از سرگرفته می‎شود. اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دریایی احیا می‎شود

فعالیت اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی کشور در سال آینده از سرگرفته می‎شود.

وضعیت فعالیت اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی کشور از سال 1393 تاکنون نامشخص بوده و  این درحالی است که مشاور عالی امور بین‎الملل دانشگاه شهیدبهشتی می‎گوید: تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این اتحادیه در آغاز سال 96 دوباره احیا شود.
به گزارش خبرنگار مارین تایمز، در سال 1386 بود که به پیشنهاد و تلاش‎های فراوان پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی بالاخره اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی به منظور هماهنگی و گسترش تعامل آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دریایی کشور شکل گرفت تا علاوه بر این موارد ارتقای سطح علوم دریایی در جهت پیشبرد اهداف راهبردی نظام را نیز دنبال کند.
با تشکیل اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی، جلسات شورای عالی این اتحادیه به صورت مداوم و نسبتا منظم برگزار ‎شد تا اینکه در سال 1393 شانزدهمین و آخرین جلسه شورای عالی این اتحادیه در آبان برگزار شد و پس از آن فعالیت این اتحادیه به کما رفت  تا با گذشت بیش از دو سال از این تاریخ، در این اتحادیه نه جلسه‎ای تشکیل شده باشد و نه مقامات مسوول از کم و کیف فعالیت  آن خبری داشته باشند.
.
بر اساس آنچه از اخبار مندرج در خبرگزاری‎های مختلف به دست می‏آید در آخرین جلسه‎ای که شورای عالی این اتحادیه تشکیل داد، دکتر مسعود صدری نسب به عنوان رئیس ادواری و دکتر عبدالعلی شرقی به عنوان دبیر این اتحادیه فعالیت داشتند. این در حالی است که با برکناری دکتر صدری‌نسب از سمت ریاست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر و تغییر ریاست پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی (دکتر چگینی) دیگر هیچ گونه فعالیتی در این اتحادیه انجام نشد و دیگر اعضای آن از جمله دبیر نیز تغیید کردند
تا سال 93، اعضای این اتحادیه (19 عضو)  را  پژوهشکده خلیج فارس دانشگاه خلیج فارس، دانشگاه مازندران، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه گلستان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، دانشگاه گنبد کاووس، دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی – نور، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده مهندسی دریای دانشگاه صنعتی امیركبیر، پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) – نوشهر، پژوهشکده علوم و تکنولوژی زیر دریای دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی مالک اشتر و در آخر دانشگاه شهیدبهشتی تشکیل می‎دادندالبته  موضوعی که در سایت رسمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی که دبیرخانه دائمی این اتحادیه را در خود جای داده است نیز دیده می شود.  
اما در مورد موصبات این اتحادیه باید از آخرین مصوبه‎های جلسات شورای عالی اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی یاد کرد که ایجاد هماهنگی و افزایش ارتباط میان مراکز پژوهشی و دانشگاه‌های دریایی کشور، آیین‌نامه‌های داخلی کارگروه‌های تخصصی اتحادیه و آیین‌نامه مالی اتحادیه را شامل می شود  البته بنا بود کارگروه‌های پنج‌گانه تخصصی  این اتحادیه هم  فعالیت رسمی خود را شروع کنند که از اجرایی شدن آن خبری منتشر نشده است.
با این همه از اواخر سال 1393 تاکنون دیگر هیچ گونه فعالیتی از این اتحادیه به ثبت نرسیده است و  این در حالی است که به گفته دکتر عبدالعلی شرقی، دبیر  اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی بناست فعالیت این اتحادیه دوباره از سرگرفته شود.
شرقی در گفتگو با خبرنگار مارین تایمز  با بیان اینکه ما بسیار امیدوار بودیم که جلسات شورای عالی این اتحادیه همچون قبل تشکیل شود،  تصریح کرد: اکنون نیز بدون شک با توجه به تغییراتی که در سایه برجام در کشور به خصوص در بخش دریایی ایجاد شده است بیش از پیش به فعالیت این اتحادیه و جلسات شورای عالی آن نیاز داریم تا بتوانیم از همکاری و مساعدت دانشگاه‎ها با یکدیگر بهره ببریم.
وی گفت: با توجه به اتفاقات خوبی که در وزارت علوم و تحقیقات و فناوری با اعلام بخشنامه جهانی شدن آموزش عالی در سال گذشته رخ داد و همچنین با توجه به اینکه دو سوم کره زمین را آب تشکیل داده است قطعا دانشگاه‎های دریایی و موسساتی که کلاس‌های رشته‎های مرتبط با آب در آنجا برگزار می‎شود می‎توانند با یکدیگر و حتی با دانشگاه‎های خارجی همکاری خوبی داشته باشند.
دبیر اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی در پاسخ به این پرسش که تشکیل نشدن جلسات شورای عالی این اتحادیه و خاموش ماندن چراغ آن چه  تاثیری بر روند فعالیت این اتحادیه خاطرنشان کرد: برای این که متوجه شویم تشکیل نشدن این جلسات تا چه اندازه ما را عقب نگه می‌دارد باید به کارهای انجام شده توسط این اتحادیه و اهداف محقق شده آن، بپردازیم.
شرقی با اشاره به اهداف این اتحادیه در زمان تشکیل اظهار کرد: خوشبختانه این اتحادیه در همان سال‎های فعالیت توانست به همه اهداف و برنامه‎های اولیه خود دست یابد به صورتی که با تشکیل جلسات و پیگیری‌های مداوم،  اهداف تشکیل این اتحادیه محقق شد و برنامه‎های آن به بار نشست.
مشاور عالی امور بین‎الملل دانشگاه شهیدبهشتی افزود: یکی از این اهداف، تشکیل ناوگان تحقیقاتی کشور بود که در آخرین گام کشتی تحقیقاتی خلیج فارس در بندرعباس به پژوهشگاه تحویل شد و به ناوگان تحقیقاتی کشور پیوست تا همه دانشگاه‎ها و مراکز علمی و پژوهشی بتوانند از آن بهره ببرند.
شرقی در ادامه به یکی دیگر از اهداف محقق شده این اتحادیه اشاره و اظهار کرد: تهیه و تدوین سند راهبردی توسعه آموزش عالی در حوزه دریا و اقیانوس از دیگر کارهای انجام شده در این اتحادیه بود که اکنون در اکثر دانشگاه‎های مرتبط و مراکز آموزشی به عنوان سند بالادستی مورد عنایت قرار گرفته است.
وی افزود: یکی دیگر از اقداماتی که در این اتحادیه و با همکاری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی انجام شد، تأسیس مرکز منطقه‌ای اقیانوس‌شناسی غرب آسیا با ریاست ایران به کمک یونسکو بود که فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی نیز دارد و تا کنون چندین دوره آموزشی در آنجا برگزار شده است.
شرقی با بیان دیگر اقدامات اتحادیه از پیگیری برای تشکیل دوباره جلسات شورای عالی این اتحادیه خبر داد و گفت: اکنون سعی بر آن داریم تا بتوانیم دوباره جلسات شورای عالی اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی را تشکیل دهیم و هرچه سریع‎تر اعضای شورای عالی، دبیر و رئیس را مشخص کنیم.
مشاور عالی امور بین‎الملل دانشگاه شهیدبهشتی تصریح کرد: تلاش می‎کنیم تا در آغاز سال 96 این اتحادیه را دوباره احیا و  اهداف جدیدی را برای آن تعریف کنیم. البته بدون شک دو هدف مهم «ایجاد شبکه ملی آزمایشگاه تحقیقاتی» و «ارائه طرح کلان پژوهشی علوم دریایی به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری» توسط اتحادیه پیگیری خواهد شد.
وی افزود: با پیگیری و ایجاد شبکه ملی آزمایشگاه تحقیقاتی دیگر نیازی نخواهد بود که همه دانشگاه‎ها و موسسات آموزشی دریایی، آزمایشگاه جداگانه و کاملا مجهز داشته باشند بلکه در این صورت اگر یکی از تجهیزات تخصصی آزمایشگاهی در یک دانشگاه وجود داشته باشد دانشگاه‎ها و موسسات آموزشی دیگر هم می‎توانند از آن بهره برند و دیگر هزینه‎ای برای خرید آن صرف نکنند.
شرقی خاطرنشان کرد: با تصویب طرح کلان پژوهشی دریایی در وزارت علوم هم دیگر یک طرح پژوهشی به یک دانشگاه سپرده نمی‎شود بلکه یک طرح کلان در نظر گرفته می‎شود و هر بخشی از آن به یکی از دانشگاه‎ها واگذار می‎شود تا هم همه دانشگاه‎ها درگیر باشند و هم از آن انتفاع برند.
دبیر اتحادیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی در پایان خاطرنشان کرد: همه تلاش خود را خواهیم کرد تا بتوانیم دوباره چراغ این اتحادیه را روشن کنیم و از برکات آن بهره بریم.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۰۲

موسسه"شاخص پژوه" از دانشگاه اصفهان خارج می‌شود

اقتصاد ایران: دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به رأی شعبه یک دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری مؤسسه شاخص پژوه که از سال 91 طی قراردادی غیرقانونی از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده ناچار به خروج از دانشگاه است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا ایروانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سابقه همکاری دانشگاه اصفهان و مؤسسه شاخص پژوه از سال 1391 با قراردادی بین رییس وقت دانشگاه و رییس این مؤسسه آغاز شد. مهم‌ترین قرارداد بین دانشگاه و این مؤسسه مشارکتی مدنی بود که در سال 92 منعقد شد تا زمینی در اختیار این مؤسسه قرار داده شود و با ساخت چهار بلوک به مساحت 6300 متر برای 30 سال در دانشگاه اصفهان مکان گزینی کند.
وی ادامه داد: از همان ابتدا اعتراضات شدید دانشگاهیان علیه پژوهشگاه شاخص پژوه مطرح شد چرا که این پژوهشگاه بارها از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده بود و حتی در تابلوهای خود در کنار آرم این پژوهشگاه از آرم دانشگاه اصفهان نیز خلاف قانون استفاده می‌کرد.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان افزود: این در حالی است که هیچ مجوزی از جانب هیئت امنای دانشگاه اصفهان برای عقد این قراردادها اخذ نشده بود و همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برای در اختیار گذاشتتن زمین به دیگر مؤسسات ملزم به دریافت مجوز از هیئت امنا هستند.
ایروانی گفت: در اولین جلسه هیئت امنا در گزارش مؤسسه حسابرسی دانشگاه بعد از معارفه رییس فعلی دانشگاه اصفهان عنوان شد قراردادهای دانشگاه اصفهان و پژوهشگاه شاخص پژوه فاقد اعتبار است و هیئت امنا وقت دانشگاه را موظف به فسخ این قرارداد کردند. در ادامه در جلسه بیست و سوم اسفند ماه سال 93 مدیریت این پژوهشگاه برای خروج از دانشگاه اعلام آمادگی کرد.
وی افزود: شورای گسترش وزارت علوم با توجه به گزارش مرکز نظارت آموزش عالی رأیی را با چهار بند اصلی صادر کرد. نخست اینکه این پژوهشگاه پذیرش دانشجو را متوقف کند، سپس محل استقرار پژوهشگاه به خارج از دانشگاه منتقل شود. همچنین کمیته‌ای برای بررسی دانشجویان این پژوهشگاه تشکیل شود و در انتها انحلال پژوهشگاه بررسی شود.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: مؤسسه شاخص پژوه به این رأی شکایت کرد و در پنجم دی ماه سال گذشته دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف رأی شورای گسترش وزارت علوم رأی داد. البته این به این معنی نیست که رأی صادر شده به نفع مؤسسه شاخص پژوه بوده باشد و تنها رأی قبلی را برای بررسی‌های بیشتر متوقف کرده است.
ایروانی ادامه داد: در شانزدهم مرداد سال جاری مصوبه‌ای در حضور معاون مالی اداری وزارت خانه امضاء شد که در آن هر دو طرف توافق به خروج پژوهشگاه از دانشگاه اصفهان داشته‌اند. در این مصوبه باید سه کارشناس از دانشگاه وزارت علوم و پژوهشگاه برای بررسی ضرر و زیان‌های اتفاق افتاده مشخص می‌شدند. اما علی‌رغم آنکه دانشگاه اصفهان دو روز بعد کارشناس خود را معرفی کرد همکاری‌های لازم از طرف پژوهشگاه صورت نگرفت.
وی افزود: دفتر حقوقی وزارت علوم نسبت به رأی دیوان عدالت اداری درخواست تجدید نظر کرد و شعبه یک تجدید نظر رأی قبلی دیوان را در 6 بهمن ماه سال جاری بی اثر عنوان کرد و رأی شورای گسترش وزارت علوم را لازم الاجرا دانست گرچه مؤسسه شاخص پژوه مدعی بود مجوزهای لازمه از هیئت امنا را داشته است اما دیوان عدالت اداری تأیید کرد هیچ مصوبه‌ای از جانب هیئت امنا وجود ندارد.
دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: پذیرش دانشجو توسط این مؤسسه به پشتوانه مجوزهای دنشگاه اصفهان خارج از مقررات بوده است و پذیرش دانشجو در این مؤسسه از سال 94 به بعد وجاهت قانونی نداشته است. در همین راستا در آخرین بررسی‌های انجام شده در وزارت علوم فهرست دانشجویان مورد تأیید 125 نفر عنوان شده است که با بررسی‌های بعدی این رقم به 134 نفر رسید.
ایراونی گفت: یکی از مشکلات وزارت علوم با مؤسسه شاخص پژوه این بود که هیچ گاه آمار دقیقی از دانشجویان خود به وزارت علوم ارائه نداد. حتی در بهار 94 مرکز نظارت وزارت علوم اعلام کرد تمام دانشجویان مؤسسه شاخص پژوه در فرجه 20 روزه به وزارت علوم مراجعه کنند.
وی افزود: 134 نفر دانشجوی تأیید شده کسانی هستند که پیش از سال 94 یا از طریق دفترچه کنکور و سازمان سنجش وارد شدند و یا در قالب استعدادهای درخشان در این مؤسسه شروع به تحصیل کردند. باقی دانشجویانی که به هر نحو وارد این مؤسسه شدند باید تعیین تکلیف شوند و این وظیفه وزارت علوم است.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: همه مدیران استانی پیگیر این موضوع هستند و حضور این پژوهشگاه حثیت دانشگاه اصفهان را زیر سؤال برده است. مدیریت جدید دانشگاه اصفهان در این سه سال بیش از 100 مکاتبه کشوری با سازمان‌های مرتبط انجام داده و مقامات نظارتی و امنیتی با جدیت پیگیر موضوع است.
ایروانی خاطر نشان کرد: دانشگاه اصفهان به هر تصمیمی که کارشناسان سه گانه بگیرند تن می‌دهد و ادامه فعالیت این مرکز بعد از خروج از دانشگاه در اختیارات قانونی وزارت علوم است، در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشگاه را تحت فشار گذاشتند که هر چه سریع‌تر این پژوهشکده از دانشگاه خارج شود.
وی در رابطه با دستیابی به چشم اندازهای رییس دانشگاه بعد از سه سال از شروع ریاست گفت: در سال 92 در حالی دانشگاه را تحویل گرفتیم که در بخش اداری و مالی مشکلات بسیاری وجود داشت. بدهی‌های سنگینی به افراد و مؤسسات گوناگون وجود داشت و بالغ بر 40 میلیارد تومان بدهی سند شده و 200 میلیارد تومان تعهد بر گردن دانشگاه اصفهان بود. امروز تقریباً تمام این بدهی‌ها پرداخت شده است و حتی در پرداخت حق الزحمه‌ها و حق التدریس‌ها تقریباً به روز هستیم.
دبیر هیئت رئیسه دانشگاه اصفهان گفت: در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید دانشگاه عنوان کرد 130 هزار متر مربع ساختمان جدید بنا شده است. در حالی که حتی یک متر نیز به پایان نرسیده بود و هیچ مجوز قانونی برای این ساختمان‌ها وجود نداشت تنها دو ساختمان مجوز ملی داشتند که آن دو ساختمان هم در دوره مدیران قبلی مجوز گرفته بودند. امروز متأسفانه ساختمان‌های در دست ساخت به علت نبود بودجه متوقف شدند.
ایراونی گفت: از سال 92 تا کنون تلاش شده است که دانشگاه اصفهان جایگاهی که در سال 84 داشته است را احیاء کند و در همین مدت کوتاه خوشبختانه دانشگاه افزایش کیفیت مقاله‌های تولیدی، انعقاد تفاهم نامه‌های بین المللی، حضور 150 هیئت بلند مرتبه از دانشگاه‌های جهان و قرار گیری دانشگاه اصفهان در بین دانشگاه‌های تراز یک کشور را تجربه کرده است.
وی ادامه داد: یکی از معضلات دانشگاه عدم تعادل نیروی انسانی است. متأسفانه هنوز در مهد علم اصفهان تعداد زیادی از کارمندان زیر دیپلم هستند این در حالی است که در بدنه کارشناسی نیاز به استخدام نیروی جدید احساس می‌شود اما متأسفانه مجوز استخدام‌های جدید را نداریم.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان با اشاره به هزینه شش میلیارد تومانی غذا و هزینه 1.5 میلیارد تومانی حمل و نقل دانشجویان در سال گفت: دانشگاه اصفهان در سال 94 تنها با 10 درصد از بودجه به بقا ادامه داد. در بحث هیئت علمی نیز در وضعیت ایدآلی قرار نداریم به خاطر اینکه حدود 50 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه جوان هشتند و به مرتبه دانشیاری نرسیده اند و متأسفانه تنها 40 درصد از اعضای هیئت علمی به درجه دانشیاری و بالاتر رسیده‌اند. این در حالی است که 60 درصد از اعضاء باید دانشیار و بالاتر باشند. احتمال می‌رود تا سه سال آینده به استانداردهای لازم برسیم.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۵۱

تحصیل1083 دانشجوی خارجی در قزوین

اقتصاد ایران: رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) گفت: 1083 دانشجوی خارجی از 22 کشور در دانشگاه حضور دارند که اکثر دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی تحصیل می‌کنند و این در حالی است که فراوانی دانشجویان از کشور افغانستان نسبت به دیگر کشورها بیشتر است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در نشست مطبوعاتی که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: امروز در دانشگاه 8 هزار و 164 دانشجو مشغول به تحصیل هستند که 52 درصد آن‌ها را خانم و 48 درصد آقا تشکیل می‌دهند.
وی افزود: یکی از دستاوردهای مهم انقلاب فعالیت خانم‌ها در بحث اشتغال و تحصیلات است که نسبت به قبل انقلاب رشد چشمگیری داشته است.
نائینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 4 هزار و 525 نفر در مقطع کارشناسی و 3 هزار و 139 نفر در مقطع‌های تکمیلی مشغول به تحصیل هستند که در سه سال گذشته کاهش 7.7 درصدی در مقطع کارشناسی و افزایش 49.3 درصدی در مقاطع تکمیلی داشته‌ایم.
ارتقای کیفیت و پژوهش کاربردی در اولویت برنامه توسعه‌ دانشگاه
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) تأکید کرد: برنامه‌ریزی‌هایی در راستای توسعه‌ دانشگاه و با محوریت ارتقای کیفیت و پژوهش کاربردی تا سال 1404 صورت گرفته است که در این برنامه پیش‌بینی‌شده تعداد دانشجویان به 12 هزار دانشجو برسد.
نائینی اضافه کرد: هر حرکت توسعه‌ای و اقتصادی نیازمند دانش‌بنیان شدن است و به همین دلیل وظایف سخت‌تر می‌شود لذا در برنامه‌ توسعه توجه ویژه‌ای به این موضوع نیز شده است.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه قزوین قطب کشاورزی است،گفت: با تأسیس دانشکده‌ کشاورزی می‌توان فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام داد.
رشته‌ی خوش‌نویسی در دانشگاه دایر خواهد شد
نائینی یادآور شد: در تلاش هستیم تا به جهت پیشینه‌ تاریخی که قزوین در خوشنویسی دارا است رشته‌ خوش‌نویسی را دایر کنیم و برنامه‌ریزی‌هایی شده تا با همکاری وزارت علوم این موضوع تا سال آینده تحقق پیدا کند.
وی بابیان اینکه ارتباط با صنعت باید به‌صورت دوسویه باشد و تنها نباید انتظار آن را داشت که دانشگاه به دنبال صنعت برود گفت: صنعت نیز باید به دانشگاه ورود پیدا کند تا بتوان انتظار اثرگذاری را داشت.
رئیس دانشگاه بین‌المللی گفت: دانشگاه نباید تنها به حوزه‌ی صنعت بپردازد بلکه نیاز است تا به معضلات اجتماعی متعددی ازجمله طلاق و آسیب‌های اجتماعی نیز پرداخته شود.
وی ادامه داد: یکی از دستاوردهای انقلاب در بخش پژوهشی رشد مقالات ISI است که در بخش علمی پژوهشی 210 مورد بوده که این رقم اکنون به 225 رسیده است.
نائینی با اشاره به اینکه در واحدهای فناورانه به بحث دانشگاه‌های کارآفرین و در دست رشد می‌پردازد گفت: واحدهای فناور در دانشگاه 8 واحد بوده که امروز این واحدها به 23 واحد رسیده است.
رشد 86.7 درصدی سفر به کنفرانس‌های بین‌المللی توسط هیئت‌علمی دانشگاه
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) اعلام کرد: رشد 86.7 درصدی در سفر به کنفرانس‌های بین‌المللی توسط اعضای هیئت‌علمی دانشگاه یکی دیگر از اقدامات مثبت بوده است.
وی اضافه کرد: ارتباط با پژوهشگران بین‌المللی و چاپ مقالات 19 درصد رشد داشته است که در این راستا پروژه‌های مشترکی بین پژوهشگران ایرانی و خارجی صورت گرفته است.
نائینی با اشاره به اینکه رتبه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی در بین بیش از 120 دانشگاه کشور رتبه‌ی 32 است گفت: این رتبه رتبه‌ خوبی نیست و در تلاش هستیم تا این رتبه را ارتقا بخشیم.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی اعلام کرد: در حال حاضر درمجموع دانشگاه بین‌المللی امام خمینی 114 هزار مترمربع فضا را داراست که این فضا به قسمت‌های مختلفی ازجمله آموزشی رفاهی، فرهنگی و غیره تقسیم‌ شده است.
امسال دانشگاه بین‌المللی بیش از 9 میلیارد تومان درآمد خواهد داشت
وی تصریح کرد: سال گذشته میزان درآمد دانشگاه 8 میلیارد تومان بوده است و این در حالی است که پیش‌بینی‌شده این میزان تا پایان سال به 9 میلیارد و 500 میلیون تومان برسد که رقم خوبی است.
نائینی ادامه داد: بودجه‌ جاری دانشگاه در سال 92 نزدیک به 32 میلیارد تومان بوده است که این رقم امسال به 60 میلیارد رسیده است و این در حالی است که بودجه عمرانی نیز از 603 میلیارد تومان سال 92 به 14.3 میلیارد تومان در سال جاری رسید.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) اظهار کرد: 550 دانشجو در حال حاضر در مقطع ارشد و دکترا به‌صورت شبانه تحصیل می‌کنند و این در حالی است که در مقطع کارشناسی شبانه وجود ندارد.
رشد 25.4 درصدی دانشجویان بومی دانشگاه
وی افزود: 2 هزار و 577 نفر از دانشجویان دانشگاه بومی و 5 هزار 587 دانشجو غیربومی هستند که در بخش بومی نسبت به گذشته 25.4 درصد رشد داشته‌ایم و این در حالی است که در بخش غیربومی تنها 2.5 درصد رشد داشتیم.
نائینی گفت: فعالیت‌های خوبی در زمینه‌های فرهنگی و کرسی‌های آزاداندیشی صورت گرفته و در حال حاضر نیز یک انجمن جدید فرهنگ و سیاست به انجمن‌های دانشجویی اضافه‌شده است.
وی یادآور شد: به بالای 95 درصد از شورای تشکل‌ها مجوز داده‌شده است و ما نیز مقرر کردیم تا افرادی که دعوت می‌شوند در چارچوب قانون صحبت کنند و در این صورت هیچ‌گونه مشکلی با تشکل‌ها و انجمن‌های دانشجویی نخواهیم داشت.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) ادامه داد: در حال حاضر 280 هزار جلد کتاب در کتابخانه‌ی دانشگاه وجود دارد اما با توجه به اینکه دانشجویان در حال حاضر تمایل به استفاده از کتاب‌های الکترونیکی و مجازی دارند کمتر به استفاده از کتاب‌های سنتی می‌پردازند و این در حالی است که وضعیت کتابخانه‌ دانشگاه مطلوب است.
وی اعلام کرد: چندین یادداشت تفاهم همکاری با دانشگاه‌های اروپایی منعقدشده است و در تلاش هستیم تا بتوانیم این تفاهم‌نامه‌ها را عملیاتی کنیم که البته بیشتر این تفاهم‌نامه‌ها درزمینه‌ی تبادل دانشجو و هیئت‌علمی صورت گرفته است.
نائینی خاطرنشان کرد: خوابگاه‌های داخلی دانشگاه ظرفیت پذیرش 2 هزار و 560 دانشجو را دارا است و می‌توان گفت 80 درصد دانشجویان متقاضی، خوابگاه دریافت می‌کنند.
رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در پایان گفت: بر طبق اساس‌نامه و در راستای صدور انقلاب به خارج از کشور 50 درصد دانشجویان دانشگاه باید از خارج از کشور باشند که دانشگاه امروزه به این رقم نرسیده است.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۵۴

   اطلاعيه شرایط و ضوابط پذیرش دانشجوي كارشناسي ارشد ناپيوسته دانشگاه امام صادق (علیه السلام) (ويژه خواهران ) ( سال تحصيلي 1397–1396)

ایرانیان_اطلاعيه شرایط و ضوابط پذیرش دانشجوي كارشناسي ارشد ناپيوسته دانشگاه امام صادق (علیه السلام) (ويژه خواهران )
( سال تحصيلي 1397–1396)

اطلاعيه شرایط و ضوابط پذیرش دانشجوي كارشناسي ارشد ناپيوسته دانشگاه امام صادق (علیه السلام) (ويژه خواهران )
( سال تحصيلي 1397–1396)
الف – دانشگاه امام صادق (علیه السلام ) بر اساس اهداف متعالي  دانشگاه و با امتياز وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي سال (  97– 1396) در رشته‌هاي:1- مديريت آموزشي ، 2- معارف اسلامي و حقوق -گرايش حقوق خانواده ( در مقطع كارشناسي ارشد ) بر اساس شرايط ذيل دانشجو مي‌پذيرد.
ب – شرايط داوطلبان: كليه داوطلبان شركت كننده در آزمون معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) پردیس خواهران، در سال تحصيلي جاری لازم است علاوه بر كسب شرايط عمومي آزمون سراسري كارشناسي ارشد ناپيوسته، داراي شرايط اختصاصي ذيل باشند:
1) تدين به دين مبين اسلام
2) التزام به نظام جمهوري اسلامي ايران و ولايت فقيه
3) داشتن شرايط جسماني متناسب با دوره تحصيلي
4) ثبت نام و پذیرش در آزمون سراسري كارشناسي ارشد ناپيوسته سال تحصيلي 1396
توضيح : با توجه به اينكه داوطلبان رشته‌هاي دانشگاه امام صادق (علیه السلام) از بين پذیرفته شدگان  در آزمون كارشناسي ارشد سازمان سنجش وآموزش کشور انتخاب مي‌گردند، لازم است داوطلبان علاوه بر شركت در آزمون سراسري كارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1396 در آزمون معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) نيز ثبت نام نموده و شماره پرونده خود را در سامانه  ثبت نام دانشگاه امام صادق (علیه السلام) درج نمايند.
ج-امتیازات:
1 . آزمون معارف اسلامی برای هر دو رشته از سال 94 دو بار در سال با فاصله زمانی برگزار می شود.
2 . بدیهی است پذیرفته شدگان در آزمون معارف اسلامی اسفند 95 از شرکت در آزمون مرداد 96 معاف می باشند.
3. اعتبار قبولی در آزمون معارف اسلامی درمجموع مواد آزمون و هر ماده درسی به صورت مجزا از زمان امتحان معارف اسلامی تا زمان  برگزاری آزمون کتبی/ سراسری دوره های کارشناسی ارشد دو سال است.
4. دوره آموزشي كارشناسي ارشد ناپيوسته به تناسب رشته تحصيلي با احتساب دروس پيش نياز حدود 5/2 سال و به صورت تمام وقت، روزانه و رایگان  مي‌باشد.
5. به کلیه دانشجویان شهرستانی خوابگاه تعلق می گیرد.
6. داوطلبان در صورت پذیرفته شدن جهت پرداخت هزینه های خوابگاه، از امتیازات دریافت وام دانشجویی طبق روال ومصوبات صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات وفناوری برخوردار می باشند.
د-معافیت‏های آزمون:
آن دسته از دانش‏آموختگان دانشگاه امام صادق(علیه السلام) که در دوره‏ تحصیلی دارای حداقل معدل کل 17 در هر یک از مواد آزمون معارف اسلامی باشند از شرکت در آزمون آن ماده درسی معاف می باشند، به شرطی که از زمان فراغت از تحصیل داوطلبان مذکور بیش از 2 سال نگذشته باشد. داوطلبان واجد شرایط، لازم است کاربرگ پیوست را تکمیل نموده وپس از اخذ تایید از اداره کل آموزش پردیس خواهران در زمان ثبت نام به طور حضوری و یا الکترونیکی به اداره‏ گزینش تحویل نمایند. توضیح اینکه تنها با ارائه این کاربرگ داوطلب از آزمون معاف خواهد بود. تبصره 1-دانش آموختگان رشته معارف اسلامی وعلوم تربیتی ملزم به شرکت درآزمون درس فقه می باشند.
ارائه گواهی معافیت و یا قبولی در آزمون معارف اسلامی یکی از شرایط معرفی داوطلب به این دانشگاه جهت شرکت در آزمون شفاهی دانشگاه خواهد بود.  
   
  تاریخ ثبت نام و دریافت کارت:
فرآیند ثبت نام مرحله اول آزمون معارف اسلامی
زمان ثبت نام
نحوه ثبت نام
شروع ثبت نام مرحله اول آزمون معارف اسلامی 96
شنبه 16 بهمن 1395
از طریق ثبت نام در سامانه الکترونیکی www.isuw.ac.ir
اتمام زمان  ثبت نام
جمعه 13 اسفند
 
دریافت کارت شرکت درآزمون
بعد از ثبت نام
اینترنتی
زمان برگزاری آزمون
15 اسفند-یکشنبه
 
 
قبولی در آزمون معارف اسلامی یکی از مراحل پذیرش دانشجو در دوره‏ کارشناسی ارشد بوده و به منزله پذیرش نهایی محسوب نمی شود.
   و – نحوه ثبت نام:
داوطلبان واجد شرايط كه صرفا در آزمون سراسری كارشناسي ارشد رشته مدیریت آموزشی (کدرشته امتحانی1117) و رشته حقوق خانواده (کدرشته امتحانی1126) ثبت نام نموده‌ و مجاز به انتخاب رشته شده اند، مي‌توانند بر اساس موارد ذيل به انتخاب كد رشته محل‌هاي دانشگاه امام صادق (علیه السلام) اقدام نمايند.
متذکر می شود انتخاب کد رشته محل های این دانشگاه در برگه انتخاب رشته ضروری  می باشد.
ی- مدارک لازم جهت ثبت نام:
1) پرداخت اینترنتی هزینه ثبت نام به مبلغ  300,000 ريال ( سیصد هزار ريال )به حساب جاری  0101530085005نزد بانک ملی ایران شعبه مهرگان به نام دانشگاه امام صادق(علیه السلام) (قابل پرداخت درکلیه شعب بانک ملی ایران). لازم به ذکر است که هزینه ثبت نام پس  از پرداخت مسترد نخواهد شد.
2) اسکن فیش واریزی هزینه ثبت نام
3 ) اسکن یک قطعه عكس 4×3 رنگی
4) اسکن تصویر كارنامه آزمون كارشناسي ارشد
5) اسکن تصویر برگه انتخاب رشته آزمون سراسری کارشناسی ارشد
6) اسکن گواهی نامه موقت کارشناسی یاگواهی مبنی بر دانشجوی سال آخرکه تا تاریخ30/6/96 فارغ التحصیل خواهند شد.
تبصره 1 – در هر مرحله‌اي كه مغايرت  شرايط داوطلب با شرايط ثبت نام و پذيرش دانشگاه تشخيص داده شود از ادامه مراحل گزينش يا تحصيل داوطلب جلوگيري به عمل مي‌آيد.
تبصره 2 – محل تحصيل پذيرفته ‌شدگان در تهران دانشگاه امام صادق (علیه السلام) پردیس خواهران خواهد بود .
هـ اطلاعات و تذكرات لازم:
از داوطلبان پذیرفته شده ومجاز به انتخاب  رشته درآزمون سراسری کارشناسی ارشد سازمان سنجش وآموزش کشور سال 1396، آزمون معارف اسلامی به عمل می‏آید. لذا داوطلبان لازم است امتیاز  مورد نیاز در آزمون مذکور وآزمون شفاهی را کسب نمایند. لازم به ذکر است دانشگاه امام  صادق (علیه السلام)پردیس خواهران جهت تقویت بنیه علمی داوطلبان درحوزه معارف اسلامی، اقدام به برگزاری دوره آمادگی آزمون معارف اسلامی در دروس  فقه، اصول فقه، اندیشه اسلامی، زبان عربی وتفسیر کرده است. داوطلبان می توانند جهت ثبت نام ودریافت اطلاعات بیشتر درباره این دوره، با اداره گزینش دانشگاه با شماره (6-22131874) تماس حاصل نمایند.
آزمون دروس معارف اسلامی برای دو رشته مدیریت آموزشی و حقوق خانواده، یکشنبه 15/12/1395در نوبت صبح برگزار خواهد شد. متقاضیان می توانند اطلاعات لازم برای دریافت کارت ورود به جلسه در زمان ثبت نام را در سایت   www.Isuw.ac.irملاحظه  نمایند.  
جدول دروس، منابع  آزمون رشته مديريت آموزشي ( ويژه خواهران )
نام درس
شيوه آزمون
منابع آزمون
اصول فقه
تستی-تشريحي
مبادی الاصول الفقه (عبدالهادی  فضلی)یا ترجمه کتاب "دروس فی علم الاصول حلقه الاولی شهیدصدر"رضا اسلامی
فقه
تستی-تشريحي
اللمعه الدمشقیه (صلاه، صوم، امر به معروف ونهی از منکر) تحریر الروضه (متاجر، نکاح، طلاق) عليرضا اميني
تفسیرقرآن کریم
تستي
تفسیرالمیزان (سوره های حجرات-لقمان-فرقان-احزاب )
زبان عربي
تستي
قواعد  صرف و نحو و ترجمه  در سطح مبادي العربيه ج 4
 
 
جدول دروس، منابع آزمون رشته معارف اسلامي و حقوق -گرايش حقوق خانواده ( ويژه خواهران )
نام درس
شيوه آزمون
منابع آزمون
تفسیرقرآن کریم
تستي
تفسیرالمیزان (سوره های حجرات-لقمان-فرقان-احزاب )
زبان عربي
تستي
قواعد  صرف و نحو و ترجمه  در سطح مبادي العربيه ج 4
اصول فقه
تستی- تشريحي
تحریر اصول الفقه المظفر علیرضاامینی -آیتی
فقه
تستی- تشريحي
شرح لمعه شهيد ثاني ابواب ( نكاح ، طلاق، خلع، مبارات، ایلاء، لعان، متاجر ، ارث ، وصیت، حدود ، قصاص )
 
 
 
اندیشه اسلامی
(رشته‏های مدیریت آموزشی و حقوق خانواده)
تشریحی
نام کتاب
عنوان بحث
سیری در سیره نبوی
ازابتدای کتاب تاانتهای کیفیت استخدام وسیله
جاذبه و دافعه علی(ع)
تمام کتاب
نظام حقوق زن در اسلام
ازابتدای کتاب تا انتهای تفاوتهای زن ومرد
مسأله حجاب
ازابتدای کتاب تا انتهای ایرادها واشکالها
آزادی معنوی
بحث "آزادی معنوی"و"هجرت وجهاد"
 
 

۹۵/۱۱/۲۰
۰۶:۵۹

   ساختمان جدید دانشکده هنر افتتاح شد

ایرانیان_ ساختمان جدید دانشگاه هنر دانشگاه همزمان با ایام دهه مبارک فجر، سه شنبه 19 بهمن ماه افتتاح شد.

به گزارش شبکه خبری ایرانیان ،مراسم افتتاح با حضور سردار محسن انصاری، قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور،  سه شنبه 19 بهمن ماه از ساعت 8:00 صبح  در محل سالن اجتماعات دانشکده هنر برگزار شد.
در ابتدای این مراسم دکتر ثقفی رئیس دانشگاه ضمن خوشامد گویی به سردار انصاری و حضار در جلسه بیان داشت: خلق کار فاخر و هنری دانشکده هنر، با بهره گیری از معماری نوین با حیاط مسقف، سایت کامپیوتر، کتابخانه، کارگاه ها و کلاس های آموزشی و اداری، فضایی برای رشد، تحصیل و ابراز خلاقیت دانشجویان در اعتلای هنر ایرانی و اسلامی است.
رئیس دانشگاه شاهد بیان داشت: دانشکده هنر از سال 1369 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را با هدف تربیت کارشناسان متخصص و متعهد که مورد نیاز جامعه فرهنگی کشور و با سیاست شناسایی و تجزیه و تحلیل هنر ایرانی و اسلامی آغاز کرد. محل ساخت دانشکده هنر در طراحی طرح جامع دانشگاه مورد توجه قرار گرفت و در سال 1391 نیازمندی های مورد نظر دانشکده جمع آوری شد و با انتخاب مشاور طرح برنامه های فیزیکی تبدیل به نقشه های اولیه شد و در نهایت نقشه های اجرایی تهیه و عملیات اجرایی در دی ماه 1393 آغاز کردید.
ایشان افزود: دانشکده هنر در سه طبقه و با مساحت 7 هزار و 610 متر مربع ساخته شده که دارای کارگاه های عکاسی، چاپ، حجم و فلز، مرمت، نقشه کشی، گرافیک کامپیوتری، نگارگری و تصویر سازی می باشد.
دکتر ثقفی با بیان اینکه این دانشکده با اعتباری بالغ بر 125 میلیارد ریال به بهره برداری رسید خاطر نشان کرد: سالن آمفی تئاتر، کتابخانه و سالن مطالعه، سایت کامپیوتر، فضای پژوهشی اختصاصی دانشجویان دکتری، سالن اجتماعات، اتاق مدیر گروه، اتاق های اساتید و حوزه اداری از دیگر اماکن این دانشکده می باشد.
ایشان بیان داشت: ساختمان جدید دانشکده هنر از نیمسال دوم تحصیلی 96-95 مورد بهره برداری قرار گرفت.
سردار انصاری در این مراسم با توجه به ایام الله دهه مبارک فجر، ضمن یادآوری اثر گذاری دانشگاه در اوج گیری و پیروزی انقلاب اسلامی نقش دانشجویان را در انقلاب اسلامی، تسخیر سفارت آمریکا و دوران دفاع مقدس حیاتی و پیشروانه ارزیابی کرد و در حرکت به سمت دانشگاه تراز انقلاب اسلامی تاکید نمود.
ایشان با اشاره به حدود  46000 شهید عرصه علم  انقلاب اسلامی بیان داشت: این تعداد از شهدای عرصه علم اهمیت اثرگذاری دانشجویان در انقلاب اسلامی را نشان می دهد. این پیشینه درخشان، حرکت به سمت دانشگاه تراز انقلاب اسلامی که از دیدگاه حضرت امام خامنه ای عبارت است از: ایمانی، انقلابی، دور از خمودی، نوگرا، سیاسی به دور از سیاست زدگی را می طلبد و می بایست  به دنبال 4 پایه اقتدار کشور یعنی:  فرهنگ، علم، اقتصاد که هر سه مورد در دانشگاه محقق میشود، باشند.
سردار انصاری با بر شمردن  تهدیدات 3 گانه ی کشور اعم از: تهدیدات خارجی، معاندین داخلی، آسیب های اجتماعی اهمیت دانشگاه در مقابله با این تهدیدات را برشمرد و بیان داشت: نظام انقلاب اسلامی استوار و مقتدر راهش را پیش میبرد و اظهار امیدواری کرد: مثل دانشجویان دهه 50 و 60 بلکه بهتر از آن ها در صحنه دفاع از انقلاب اسلامی و ولایت نقش آفرینی کنند.
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثاگران کشور با بیان ویژگی‌های دانشگاه تراز اول انقلاب گفت: دانشگاه دو مدال مهم دارد که یکی بیان امام راحل(ره) است که فرمودند: «دانشگاه مبدأ همه تحولات است» و دیگری بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دانشگاه همیشه یک روند پیشروانه داشته است؛ اگر این دو مورد حفظ شود دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی باقی می‌ماند.
ایشان با توجه به تلاش های صورت گرفته برای رسیدن به محیط با نشاط علمی و دانشجویی در دانشگاه افزود: دانشگاه شاهد در طول 10 سال گذشته محور تحولاتی بوده که مهم‌ترین آن بسترسازی درست علمی و دیگری تقویت روحیه جهادی است، دکتر ثقفی ریاست دانشگاه شاهد از افتخارات بنیاد شهید، دانشگاه و کشور بوده و در طول 10 سال گذشته نقشی شایسته در توچه به زیر ساخت و ایجاد دانشگاهی مورد استقبال مردم و مومنین را داشته است.
ایشان در ادامه بیان داشت: در طول این ده سال که مقارن با ریاست دکتر ثقفی بوده است، 30000 متر مربع در دانشگاه شاهد ساخت و ساز صورت گرفته که همچنان این مهم باید ادامه یابد.ایشان ادامه داد: تخصیص اعتبار 12 و نیم میلیارد تومان و زیر بنای بالغ بر 7000 متر مربع برای ساخت دانشکده هنر درخور توجه بوده و از تلاش ریاست دانشگاه و سازندگان ان تقدیر کرد.
سردار انصاری در پایان سخنان خود ضمن بیان این مطلب که دانشگاه و دانشجو نماد یک حرکت انقلابی در شکل گیری، اوج یابی،پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی بوده و پس از آن در دفاع مقدس و اکنون نیز در علوم جدید و تکنولوژی های نوین نقشی مستمر، موثر و پیوسته داشته و دارد، اظهار امیدواری نمود: با توجه به محیط مناسب و خوبی که در دانشکده هنر دانشگاه شاهد آماده سازی شده است، با تربیت نیروهای انقلابی، هنرمندانی پرورش داده شوند که در عرصه انقلاب اسلامی بدرخشند و این دانشکده جزو دانشکده های مطرح هنر کشور قرار گیرد.
گفتنی است سردار انصاری به اتفاق دکتر واعطظ مهدوی و دکتر ثقفی، پس از مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشکده هنر، به بازدید از قسمت های مختلف این دانشکده شامل: کارگاه های تخصصی،  نمایشگاه آثار دانشجویان دانشکده هنر، کلاس های آموزشی و بخش های اداری و .... پرداختند.
دانشکده هنر که از دی ماه سال 1393 آغاز گردید در سه طبقه و با مساحت بالغ بر7610 مترمربع و فضای پیاده راه و پارکینگ مسقف به مساحت 3500 مترمربع بوده  دارای کارگاه های عکاسی، چاپ، حجم و فلز، مرمت، نقشه کشی، گرافیک کامپیوتری، نگارگری و تصویر سازی می باشد.
این دانشکده شامل سالن آمفی تئاتر، کتابخانه، سالن مطالعه، سایت کامپیوتر، فضاهای پژوهشی اختصاصی دانشجویان دکتری، سالن جلسات، اتاق مدیران گروه ها، اتاق های اساتید و حوزه ی اداری می باشد.
از ویژگی های مهم ساختمان جدید دانشکده هنردانشگاه اجرای نمای مدرن و فاخر به صورت ترکیبی از سنگ مصنوعی به صورت خشکه چینی و آجر نسوز و طراحی آن برگرفته از معماری سنتی ایرانی می باشد.
گفتنی است ساختمان جدید دانشکده هنر دانشگاه از نیمسال دوم سال تحصیلی 96-95 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۷:۴۰

مسابقات سازه‌های ماکارونی در دانشگاه بین‌المللی امام رضا آغاز شد

خبرنامه دانشجویان ایران: دومین دوره از مسابقات سازه های ماکارونی با حضور 29 تیم از کشورهای افغانستان، عراق، لبنان و .... در دو گرایش سازه سنگین و سازه راندمانی در حال برگزاری است.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از دانشجو، برگزاری مسابقات سازه های ماکارونی با حضور غلامعباس ارباب خالص؛ مشاور وزیر خارجه و نماینده شمال شرق کشور؛ شبیری؛ نماینده کنسولی وزارت علوم در خراسان رضوی، دکتر مهران رزم مهر؛ مسئول سازمان جهانی مهاجرت، ترابی؛ نماینده رهبری در دانشگاه خراسان رضوی و .... برگزار خواهد شد.
دومین دوره از مسابقات سازه های ماکارونی از امروز تا 21 بهمن ماه سال جاری در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) برگزار می شود.
گفتنی است: نخستین دوره از مسابقات «سازه های ماکارونی بهار» با همکاری اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان، با حضور 36 تیم از شهرهای تهران، قزوین، قم، اسلامشهر، مشهد و.... به همت دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد.

۹۵/۱۱/۱۹
۲۲:۳۰

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي چهارمحال و بختياري : دانشجويان در120رشته دردانشگاه علمي کاربردي چهارمحال وبختياري تحصيل مي کنند

شهرکرد-خبرنگاررسالت:
 رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي چهارمحال و بختياري گفت: از يکهزار و 535متقاضي تدريس در اين دانشگاه، حدود يک دهم جذب اين مراکز مي شوند فريد براتي در نشست با خبرنگاران، تعداد مدرسان اين دانشگاه را 960 نفرعنوان و بيان کرد: 425 نفر از اين تعداد در ترم جاري در دانشگاه مشغول به فعاليت بودند.وي افزود: پوشش تدريس هر استاد 10.7 واحد درسي است که رقم بالايي به نظر مي رسد، براين اساس دانشگاه جامع علمي- کاربردي استان از 12 بهمن ماه جاري اقدام به جذب مدرس از بين 
دانش آموختگان مقطع کارشناسي ارشد و بالاتر بصورت 
حق التدريسي کرده است. براتي اظهار کرد: تاکنون يکهزار و 535 نفر در سامانه متقاضي تدريس در دانشگاه جامع علمي کاربردي ثبت نام کرده اند که 246 نفر از اين تعداد در سال جاري ثبت نام کرده اند. وي تاکيد کرد: با توجه به اينکه حجم بالايي از تقاضا براي تدريس مربوط به سال هاي پيش از سال 95 است به متقاضيان توصيه مي شود براي بررسي مجدد پرونده، درخواست کتبي به دانشگاه ارائه کنند. براتي در ادامه همچنين از آغاز پذيرش دانشجو براي 120رشته در مقاطع کارداني و کارشناسي در پايان بهمن ماه جاري خبر داد و بيان کرد: 62 دوره در رشته خدمات اجتماعي، 43 مورد در صنعت، 10 گرايش در فرهنگ و هنر و پنج مورد در رشته هاي ورزشي، دانشجو پذيرش مي شود.

۹۵/۱۱/۲۰
۰۰:۰۲

67 شرکت و واحد فناور در خراسان شمالی فعالیت دارد

بجنورد- ایرنا- رییس پارک علم و فناوری خراسان شمالی گفت: اکنون 67 شرکت و واحد فناور زیر نظر مراکز رشد در استان تشکیل شده است.

علی اصغر پیله ور سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از این تعداد، هشت شرکت دانش بنیان است که در شهرستان های بجنورد، شیروان و اسفراین فعال شده اند.
وی تصریح کرد: تاکنون چهار شرکت دانش بنیان در این استان محصول خود را به مرحله تولید رسانده اند.
پیله ور در بخش دیگر سخنان خود، ضعف در زیرساخت ها و مشکلات اعتباری را از مشکلات مهم شرکت های فناور و مراکز رشد عنوان کرد و گفت: در حالی که در سایر استان های کشور دانشگاه ها و مراکز علمی به دنبال توسعه در اموری چون پژوهش هستند، خراسان شمالی دغدغه اجرای زیرساخت ها و ساختمان ها را دارد.
*افتتاح خط تولید یک شرکت دانش بنیان
رییس پارک علم و فناوری خراسان شمالی گفت: امروز و با حضور معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، خط تولید یک شرکت دانش بنیان در استان افتتاح می شود.
وی تصریح کرد: شرکت کشت کارگستر نوژان، تولید کننده کودهای بیولوژیک یکی از چهار شرکت دانش بنیان در استان است که محصول خود را به مرحله تولید رسانده است.
وی افزود: این شرکت در شهرک صنعتی اسفراین فعال شده است.
پیله ور اظهار کرد: رونمایی از سامانه آنلاین مدیریت پروژه، مدیریت کار و مدیریت نیروی انسانی از دیگر برنامه های سفر وحید احمدی، معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به استان است.
وی تصریح کرد: سامانه مزبور، سسیتم جدید در حوزه آی. تی است که امروز از آن رونمایی می شود.
پیله ور گفت: نشست با واحدهای فناور و بازدید از پروژه های عمرانی از دیگر برنامه هایی است که در سفر دکتر احمدی پیش بینی شده است.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۲۹

رئیس پارک علم و فناوری فارس: کار استاد دانشگاه فقط تدریس نیست

شیراز- ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری استان فارس گفت: هنوز برخی از استادان دانشگاه نگاه نامناسبی به صنعت و تجاری سازی ایده ها دارند و کارخویش را تنها تدریس می دانند اما سوال این است که اگر اعضای هیات علمی برای مشکلات صنعتی کشور چاره اندیشی نکنند پس چه فردی باید چرخ فناوری را به حرکت در آورد؟

به گزارش دریافتی سه شنبه ایرنا از روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه شیراز، دکتر فرید مُر در آیین آغاز به کار مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری فارس مستقر در دانشگاه شیراز به مناسبت دهه فجر افزود: مقاله هایی که به حل مشکلات و معضلات کشورمنجر نشود به چه دردی می خورد؟
وی اظهار کرد: ضرورت دارد که دیدگاه برخی از استادان دانشگاه تغییر یابد و هرچه بیشتر به ایجاد شرکت های دانش بنیان روی آورند ویک مخزن بزرگ برای این کار، رساله های دکتری و ارشد است که انجام شده اما محصولی از آنها بیرون نیامده است.
رئیس پارک علم و فناوری فارس بیان کرد:در سایر حوزه ها مانند علوم انسانی،گردشگری، اقتصاد، نرم افزار و ... فرصت های مناسبی است و امید است اعضای هیأت علمی دانشگاه در این حوزه ها به ایجاد شرکت های دانش بنیان اقدام کنند.
مُر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دانشکده های مهندسی دانشگاه شیراز می توانند از فرصت ها و تسهیلات ایجاد شده توسط این مرکز بهره ببرند و در این راه پیشرو باشند.
وی افزود: با دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز مذاکراتی صورت گرفته و در آینده نزدیک مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری فارس در این دانشکده نیز گشایش می یابد.
** انتقاد از سیستم آموزش حفظی
سرپرست دانشگاه شیراز نیز در این آیین گفت: یکی از مواردی که باید به دانشجویان آموزش داده شود، فکر کردن است؛ زیرا متأسفانه سیستم آموزش و پرورش ما حفظی شده است و قدرت تفکر را از دانش آموز می گیرد.
دکتر ابراهیم گشتاسبی راد افزود: این فرهنگ باید در سطح جامعه و دانشگاه و به ویژه استادان جاری شود که برای هرکاری تفکر کنند چرا که گاهی اوقات مشغله های متعدد مانع از تفکر، خلاقیت، یافتن راه های جدید و مبتکرانه شده است.
این استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه شیراز گفت: این فرصت باید در اختیار جوانان این مرز و بوم قرار گیرد تا بر روی پای خود بایستد، خود باوری داشته باشند و با تفکر و خلاقیت برای مشکلات و معضلات جامعه راهکارهای عالمانه و نوآورانه ارائه کنند.
گشتاسبی راد بیان کرد: صنایع نیز باید این فرصت را در اختیار دانشگاهیان قرار دهند، بطور مثال شرکت های خودرو سازی با درآمدکلان می توانند مسابقه نوآوری در طراحی و بهینه سازی سیستم های خودرو در دانشگاه ها برگزار کنند.
مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری فارس مستقر در دانشگاه شیراز در 11 واحد و مساحتی حدود 300 متر مربع ایجاد شده است.
به گفته غلامرضا کریمی رئیس دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز، نیمی از این واحدها در اختیار این دانشکده است و به شرکت های فعال پارک علم و فناوری واگذار می شود و نیمی دیگر از واحدها با هماهنگی پارک به شرکت های دانش بنیان دانشگاهی واگذار می شود.
2027/ 1876
تنظیم کننده: سیداحمد نجفی ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالک زاده
1876

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۴۱

معرفی 33 محقق علوم انسانی در اختتامیه جشنواره بین‌المللی فارابی

رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی از برگزاری اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی خبر داد و گفت: اختتامیه این جشنواره در روز 24 بهمن‌ماه با معرفی 33 محقق برجسته برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین میرزایی در نشست خبری امروز با بیان اینکه اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی در روز یکشنبه، 24 بهمن‌ماه برگزار می‌شود، افزود: این دوره از جشنواره با تغییری در دریافت آثار آغاز شد؛ چراکه آثار این دوره با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی دریافت شد.
وی با بیان اینکه آثار رسیده به جشنواره در بخش‌های طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و کتاب پذیرش شدند، ادامه داد: در این دوره طرح‌های پژوهشی خاتمه‌یافته، رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.
میرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره بالاترین میزان دریافت آثار را نسبت به سایر دوره‌ها داشتیم، یادآور شد: در بخش بین‌الملل نیز با ایجاد کمیته‌ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین‌الملل سازمان ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده امور بین‌الملل وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی با تاکید بر اینکه در بخش بین‌الملل، 7 برگزیده انتخاب شده است، اضافه کرد: در هشتمین دوره جشنواره فارابی 33 برگزیده معرفی خواهند شد. در بخش بزرگسالان 5 برگزیده و 4 شایسته تقدیر و در بخش جوان 4 برگزیده و شایسته تقدیر معرفی شدند.
وی خاطرنشان کرد: 9 نفر در بخش پیشکسوتان علوم انسانی، مترجمان و نشریه برتر معرفی خواهند شد.
میرزایی خاطرنشان کرد: در بخش بین‌الملل تمرکز بر محققان علوم اسلام‌شناسی و ایران‌شناسان بوده‌اند و برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک بوده‌اند.
میرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر ارسال شده است، گفت: بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.
وی همچنین با تاکید بر اینکه اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان نیز به ثبت خواهد رسید، خاطرنشان کرد: به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۲:۵۰

عضویت آزمایشگاه پارک علم و فناوری خراسان در شبکه آزمایشگاه های کشور

آزمایشگاه پارک علم و فناوری خراسان به عضویت شبکه آزمایشگاه های فناوری های راهبردی کشور در آمد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، دکتر سید حسن علم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت : در همین راستا تفاهم نامه همکاری بین شبکه آزمایشگاه های فناوری های راهبردی ایران به منظور هم افزایی توانمندی های آزمایشگاهی کشور در حوزه های مختلف فناوری های پیشترفته جهت راهبرد بهتر و تسهیل در دسترسی صنایع و پژوهشگران به خدمات مطلوب آزمایشگاهی به امضا رسید.
وی گفت امیدواریم با این تفاهم نامهگامی بلند در جهت استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی و ارائه خدمات با نتایج قابل اعتماد برای دستگاه های اجرایی استان برداشته شود.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان افزود : عملکرد آزمایشگاه پارک علم و فناوری خراسان براساس دستورالعمل ارزیابی عملکرد شبکه آزمایشگاه‌های فناوری های راهبردی ، با سه شاخص اصلی مشتری مداری ، میزان کارکرد و میزان همکاری‌های شبکه‌ای مورد ارزیابی قرار می گیرد .
گفتنی است: شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ، مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های فعال در حوزه فناوری‌های راهبردی کشور است که برنامه تقویت و توسعه زیرساخت‌های خدمات مطلوب آزمایشگاهی را در این حوزه بر عهده دارد و همچنین ارتقا دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها از طریق آموزش و به اشتراک ‌گذاری تجارب و کمک به تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاهی مراکز عضو در راستای نیازهای کشور از دیگر اهداف این شبکه به شمار می رود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۰۳

اثر برگزیده علوم قرآنی در هشتمین دوره جشنواره فارابی تجلیل می‌شود

گروه دانشگاه: رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های دیجیتالی در این دوره از جشنواره اظهار کرد: بیشترین آثار دریافتی در گروه فقه، اصول و علوم قرآنی است و تنها یک اثر برگزیده در علوم قرآنی داشته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، در آخرین نشست خبری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که قبل از ظهر امروز در پژوهشکده مطالعات فرهنگی علوم اجتماعی برگزار شد، حسین میرزائی، رئیس دبیرخانه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به تغییر در شیوه دریافت آثار ارسالی، اظهار کرد: اختتامیه جشنواره و مراسم تقدیر از برگزیدگان روز یکشنبه 24 بهمن ماه جاری در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.  وی افزود: هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با تغییری در شیوه دریافت آثار آغاز شد و در این دوره با استفاده از فرآیند‌های دیجیتالی آثار دریافت شدند سعی می‌شود این برنامه در دوره‌های بعدی این جشنواره لحاظ شود. در این دوره 4 نوع اثر ارسال شده، شامل طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکترا، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و کتاب که در سه بخش اول آثار تنها از طریق سامانه الکترونیکی دریافت شدند و سپس به دبیرخانه جهت پالایش رفتند.
میرزائی گفت: فرایندهای داوری نیز با استفاده از ظرفیت‌های دیجیتالی انجام شده تا با سرعت مناسب‌تری در اختیار ما قرار گیرد. از ویژگی مهم این دوره، بالاترین میزان آثار دریافتی در مجموع 8 دوره جشنواره است و این حجم آثار رسیده حاصل بکارگیری ظرفیت دیجیتالی در این دوره است.
وی افزود: کمیته‌های علمی 12 گانه در بخش داخلی و کمیته 13، کمیته بین‌الملل و بخش خارجی در این دوره حضور دارند. در کمیته‌های 12گانه که مرکب از صاحب‌نظران علمی است با برگزاری جلسات متعدد در دبیرخانه آثاری که شایسته تقدیر هستند، انتخاب شدند و نتایج کمیته‌های علمی نهایتا در شورای سیاستگذاری این دوره مورد بررسی قرار گرفت.
رئیس هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به بخش بین‌الملل این دوره گفت: در بخش بین الملل نمایندگانی از یونیسکو، آیسسکو، نماینده بین‌الملل وزارت علوم و معاون بین‌الملل حوزه علمیه، نماینده وزیر امور خارجه، رئیس بنیاد ایران‌شناسی و نهادهای ذی‌ربط در این بخش حضور دارند.
وی افزود: آثار برگزیده در این دوره شامل 5 برگزیده و 4 شایسته تقدیر در بخش بزرگسال و 4 برگزیده و 4 نفر شایسته تقدیر در بخش جوان که مجموعا 17 نفر در بخش داخلی و در بخش بین‌الملل نیز 7 برگزیده خواهیم داشت. در سایر بخش‌ها 9 نفر تقدیر خواهند شد و در مجموع 33 نفر برگزیده این جشنواره هستند.
حسین میرزائی در پرسش به سوال خبرنگار ایکنا مبنی بر تعداد آثار دریافت شده در رشته‌های الهیات و علوم قرآن، گفت: تعداد کل آثار رسیده به دبیرخانه 4 هزار و 136 اثر بوده و در گروه فقه، اصول و علوم قرآنی بیشترین آثار دریافتی را داشته‌ایم. در مجموع این گروه تنها یک اثر برگزیده انتخاب و معرفی خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۳:۵۹

رییس دبیرخانه هشتمین جشنواره فارابی: تمرکز جشنواره بر نخبگی/دریافت بالاترین میزان اثر نسبت به ۷ دوره گذشته!

خبرگزاری شبستان: دکتر میرزایی با اشاره به شرایط سنجش و بررسی آثار واصله به دبیرخانه هشتمین جشنواره فارابی گفت: تاکید بر معنای واقعی نخبگی در بررسی کم و کیف از ویژگی‌های دوره هشتم است.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، نشست خبری هشتمین دوره از جشنواره فارابی صبح روز سه‌شنبه 19 بهمن ماه در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد.
 
در این نشست، دکتر حسین میرزایی، رییس دبیرخانه هشتمین جشنواره فارابی با اشاره به روند دریافت آثار اظهار کرد: در این دوره برای داشتن مدیریت بهتر آثار از فناوری دیجیتالی سامانه و سایت جشنواره استفاده شد و برای اولین بار جشنواره هشتم به صورت دیجیتالی آثار را دریافت کرد.
 
وی با بیان اینکه 4 نوع اثر شامل طرح های پژوهشی، رساله های دکتری، پایان نامه های کارشناسی ارشد و کتاب به جشنواره ارسال شده است، افزود: به جز بخش کتاب سایر بخش ها به صورت دیجیتالی آثار دریافت شده است و آثار از طریق فایل PDF‌ از سوی شرکت کنندگان به دبیرخانه ارسال شده است.
 
میرزایی ادامه داد: در بخش کتاب به دلیل آنکه برخی نویسندگان PDF‌ اثر خود را نداشتند در نتیجه در ثبت دیجیتالی جلد و فهرست کتاب بارگذاری شده است، بنابراین، به جز همین بخش، هیچ ورودی فیزیکی به جشنواره وجود نداشته است. بر همین اساس فرآیندهای داوری نیز با استفاده از ظرفیت های دیجیتالی صورت گرفت و نتیجه داوری نیز سریع تر در اختیار ما گذاشته شد.
 
میرزایی ادامه داد: هشتمین جشنواره فارابی بالاترین میزان آثار دریافتی را به نسبت 7 دوره قبل داشت و حجم بالای کار و تعداد آثار فراوان واصله سبب شد از ظرفیت دیجیتال استفاده کنیم.
 
وی با اشاره به کمیته های علمی 12 گانه در بخش داخلی افزود: علاوه بر این گروه ها یک کمیته نیز به عنوان بخش بین الملل در نظر گرفته شد. در بحث کمیته های علمی 12 گانه که مرکب از صاحبنظران اصلی این حوزه ها می شد جلسات متعددی برپا شده و با پالایش و داوری جشنواره به سمتی رفت که بعد از فعالیت هایی که در کمیته های علمی صورت پذیرفت آثار برگزیده و شایسته تقدیر انتخاب شوند.
 
وی در ادامه به اعضای کمیته بین الملل اشاره کرد و افزود: نماینده یونسکو، آیسسکو، معاونت بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نماینده وزارت امور خارجه، رییس بنیاد ایران شناسی، نماینده معاونت بین الملل وزارت علوم، معاونت بین الملل حوزه علمیه قم و نهادهای ذیربط دیگر از افراد حقوقی حاضر در این کمیته به حساب می آیند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مفهوم نخبگی چندان معنای کثیری ندارد، تصریح کرد: بر این اساس شورای سیاستگذاری تاکید داشت تا آثاری که به معنای واقعی کلمه مفهوم نخبگی را دارند، معرفی شوند بنابراین برگزیدگان جشنواره به 33 نفر می رسند.
 
میرزایی خاطرنشان کرد: در کل 17 نفر در بخش داخلی، 7 نفر برگزیده در بخش خارجی و در بخش های دیگر از 9 نفر تقدیر می شود. بخش خارجی نیز شامل ایران شناسان و اسلام شناسان می شود که برگزیدگان این بخش از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک خواهند بود.
 
 

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۰۶

اعلام نتایج داوری مقالات دهمین همایش بین‌المللی علوم ورزشی

مقالات ارائه‌ شده به دهمین همایش بین‌المللی علوم ورزشی داوری شد و نتایجش اعلام شد.

به گزارش ایسنا، از تعداد 1071 عنوان مقاله دریافت شده توسط دبیرخانه دهمین همایش بین‌المللی علوم ورزشی، 859 مقاله به‌صورت سخنرانی و پوستر پذیرفته شدند. مقالات دریافتی به شرح زیر است:
- حوزه مدیریت، ارتباطات، اقتصاد و گردشگری ورزشی 31%
- حوزه فیزیولوژی و تغذیه ورزشی 28%
- حوزه رفتار حرکتی و روان‌شناسی ورزشی 15%
- حوزه آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی 14%
- حوزه بیومکانیک، مهندسی و فناوری ورزشی 9%
- حوزه جامعه‌شناسی، حقوق و تاریخ و فلسفه ورزشی 3%
فرایند داوری مقالات توسط 265 نفر از اعضای هیات علمی سراسر کشور انجام شد که بر اساس نظر داوران و بر پایه سیاست حضور حداکثری، تعداد 212 مقاله نتوانستند برای ارائه در همایش امتیاز کافی را کسب کنند و تعداد 859 مقاله برای ارائه به‌صورت سخنرانی و پوستر پذیرفته شدند. آخرین‌ مهلت نهایی کردن فرایند پذیرش مقالات توسط نویسندگان مسوول تا پایان روز 22 بهمن است. بر اساس اطلاعیه دبیرخانه همایش، شرکت‌کنندگانی که تا روز 25 بهمن اقدام به نهایی کردن فرایند پذیرش مقاله خود نکنند به‌منزله انصراف از حضور در همایش تلقی و از فهرست مقالات جهت چاپ در کتابچه همایش خارج خواهند شد.
دهمین همایش بین‌المللی علوم ورزشی در روزهای 6 و 7 اردیبهشت‌ماه سال 1396 با حضور استادان، صاحب‌نظران، پژوهشگران، دانشجویان و اندیشمندان داخلی و بیش از 10 نفر از استادان مطرح خارجی توسط پژوهشگاه علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۳۶

توسط شركت دانش بنيان پارك علم و فناوری خراسان صورت گرفت؛ ساخت سوییچ گیرهای فشارقوی گازی GIS

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کیان ترانفسو پارك علم و فناوری خراسان گفت: با ساخت سوییچ گیرهای فشارقوی گازی GIS ایران به جمع کشورهای دارنده این فناوری پیوست. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی پارك علم و فناوري خراسان، سوزنچی با اعلام این خبر گفت: ساخت سوئیچ گیرهای فشار قوی گازی GIS از صنایع HI TECH  و پیشرفته در دنیا است و فناوری ساخت این سو ئیچ‌ها در اختیار چهار کشور آمریکا، آلمان ، انگلستان و یک کشور از بلوک شرق بوده که ایران پنجمین کشوردنیا در زمینه ساخت این نوع کلیدها محسوب می‌شود.
وی افزود: این طرح در قالب طرح تحقیقاتی با حمایت پارك علم و فناوری خراسان و شرکت برق منطقه‌ای خراسان، توسط شرکت کیان ترانسفو اجرا شده و هزینه آن حداقل 30 درصد کمتر از مشابه خارجی آن است .

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۰۴

رئیس پارک علم و فناوری خراسان خبر داد: عضویت آزمایشگاه پارک علم و فناوری خراسان در شبکه آزمایشگاه‌های فناوری‌های راهبردی کشور

رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: تفاهم‌نامه همکاری بین شبکه آزمایشگاه‌های فناوری‌های راهبردی ایران به منظور هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشترفته جهت راهبرد بهتر و تسهیل در دسترسی صنایع و پژوهشگران به خدمات مطلوب آزمایشگاهی به امضا رسید.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی و اموربین‌الملل پارك علم و فناوري خراسان، دکتر سید حسن علم الهدایی، با اشاره به تعهدات آزمایشگاه پارک علم و فناروی خراسان، اظهار کرد: این تفاهم نامه در سه ماده و 12 بند به امضا طرفین رسیده است و امیدواریم گامی بلند در جهت استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی و ارائه خدمات با نتایج قابل اعتماد برای دستگاه های اجرایی استان باشد.
وی ادامه داد: عملکرد آزمایشگاه پارک علم و فناوری خراسان براساس دستورالعمل ارزیابی عملکرد شبکه آزمایشگاه‌های فناوری‌های راهبردی، با توجه به سه شاخص اصلی مشتری مداری، میزان کارکرد و  میزان همکاری‌های شبکه‌ای موردارزیابی قرار می‌گیرد. 
، شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ، مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های فعال در حوزه فناوری‌های راهبردی کشور است که برنامه تقویت و توسعه زیرساخت‌های خدمات مطلوب آزمایشگاهی را در این حوزه بر عهده دارد و همچنین ارتقاء دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها از طریق آموزش و به اشتراک ‌گذاری تجارب و کمک به تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاهی مراکز عضو در راستای نیازهای کشور از دیگر اهداف این شبکه به شمار می رود.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۵:۰۴

رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی: ۱میلیارد و۲۵۰ میلیون تومان به شرکت های دانش بنیان کمک شد

بجنورد- رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار کرد: طی مدت ایجاد و فعالیت این پارک، یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور کمک شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اصغر پیله‌ور بعدازظهر سه‌شنبه در نشست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار کرد: مجوز پارک علم و فناوری استان در سال ۸۹ صادرشده که طی این مدت یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان به شرکت‌ها و واحدهای فناور استان کمک شده است.
پیله‌ور افزود: این کمک‌ها یا به‌صورت مستقیم از سوی پارک و یا از طریق عاملیت صندوق‌ها انجام‌گرفته است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۷۶ واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در مجموعه پارک علم و فناوری و مراکز رشد خراسان شمالی مستقر هستند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار کرد: همچنین سه مرکز رشد در شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین در حال فعالیت است.
پیله‌ور تصریح کرد: برای ۴۹۶ نفر در مجموعه این واحدها و مراکز اشتغال‌زایی انجام‌گرفته است که اغلب از حوزه دانشگاهیان هستند.
وی با اشاره به فروش ۲۵۰ هزار دلاری محصولات واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان شمالی، عنوان کرد: ۹۵۰ میلیون تومان فقط فروش محصولات دانش‌بنیان بوده است.
وی از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی ساختمان پارک علم و فناوری خراسان شمالی در محل سایت دانشگاهی مرکز استان خبر داد و گفت: این ساختمان در زمینی به مساحت هفت هکتار در حال ساخت است.
به گزارش خبرنگار مهر، وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌منظور افتتاح خط تولید کودهای بیولوژیک از محصولات نخستین شرکت دانش‌بنیان خراسان شمالی به این استان سفرکرده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۶:۴۶

بزرگ ترین مشکل بانک ها نبود نوآوری است

معاون فن آوری اطلاعات بانک ایران زمین در جریان رونمایی از ۱۰ محصول پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر بزرگ ترین مشکل بانک ها این است که نوآوری در سیستم بانکی وجود ندارد.

بانک ایران زمین- مراسم رونمایی از ۱۰ محصول برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران همزمان با دهه مبارک فجر با حضور جمعی از شخصیت های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه گذاران، مشاوران تخصصی، مدیران واحدهای فناوری برگزار شد.فرهاد اینالوئی، معاون فناوری اطلاعات بانک ایران با بیان اینکه اکنون با مدل موجود در شبکه بانکی نمی توان ایده های خلاق را پذیرفت، اظهار داشت: امروز همه ما با مفاهیم بانکداری باز آشنا هستیم، اما واقعیت این است که در حال حاضر در ایران بانکداری باز وجود ندارد؛ بنابراین باید مدلی را تعریف کنیم تا مباحث تئوری و خلاق دانشگاهی را بتوان در سیستم بانکی اجرایی کرد.وی لازمه تعامل شبکه بانکی با محصولات شرکت های دانش بنیان را حرکت به سمت بستر ایجاد بانکداری دیجیتال دانست و گفت: سیستم فعلی بانکی کشور بانکداری الکترونیکی است و سیستمی که قرار است به آن برسیم، بانکداری دیجیتال است که در آن می توان بستر همکاری بین بانک ها و شرکت های دانش بنیان را تعریف کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۳۲

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین؛ بزرگترین مشکل بانک‌ها نبود نوآوری در سیستم بانکی است

عصر اقتصاد: معاون فن‌آوری اطلاعات بانک ایران زمین در جریان رونمایی از 10 محصول پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: در حال حاضر بزرگترین مشکل بانک‌ها این است که نوآوری در سیستم بانکی وجود ندارد.
مراسم رونمایی از 10 محصول برتر شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران همزمان با دهه مبارک فجر با حضور جمعی از شخصیت های دانشگاهی و مدیران علمی و صنعتی کشور، سرمایه گذاران، مشاوران تخصصی، مدیران واحدهای فناور برگزار شد.
در بخشی از این مراسم پنل تخصصی تجاری سازی با حضور کارشناسان این حوزه از جمله فرهاد اینالوئی معاون فن‌آوری اطلاعات بانک ایران زمین برگزار شد.
اینالوئی سخن خود را با این جمله شروع کرد که بین ارائه یک ایده و تبدیل شدن آن به محصول فاصله زیادی وجود دارد؛ در حال حاضر بزرگترین مشکل بانک‌ها این است که نوآوری در سیستم بانکی وجود ندارد.
اینالوئی ادامه داد: اما در این جمع حاضر ممکن است، ایده‌های نوآوری وجود داشته باشد که بتواند به ثروت و محصول تبدیل شود.
وی با بین این نکته که در حال حاضر با مدل موجود در شبکه بانکی نمی‌توان ایده‌های خلاق را پذیرفت اظهار داشت: امروز همه ما با مفاهیم بانکداری باز آشنا هستیم، اما واقعیت این است که در حال حاضر در ایران بانکداری باز وجود ندارد، بنابراین باید مدلی را تعریف کنیم تا مباحث تئوری و خلاق دانشگاهی را بتوان در سیستم بانکی اجرایی کرد.
معاون فن‌آوری اطلاعات بانک ایران زمین، لازمه تعامل شبکه بانکی با محصولات شرکتهای دانش بنیان را حرکت به سمت بستر ایجاد بانکداری دیجیتال دانست و گفت: سیستم فعلی بانکی کشور بانکداری الکترونیک است، و سیستمی که قرار است به آن برسیم بانکداری دیجیتال است که در آن می توان بستر همکاری بین بانکها و شرکتهای دانش بنیان را تعریف کرد.
اینالوئی در تشریح چگونگی همکاری سیستم بانکی با شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: اصلی ترین مسئله ای که در بانکداری باز وجود دارد در وهله نخست این است که بانک بتواند سرویس‌های خود را در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار دهد به این صورت که ایده از شما و سرویس از بانک است.
وی سخن خود را با یک مثال ادامه داد و گفت: فرض کنید یک شرکت دانش بنیان نرم افزاری را آماده می کند، چک را اسکن کرده، و قادر باشد بعد از گرفتن تصویر چک آن را تبدیل به دیتا و آماده پرداخت کند، ولی هنوز امکان پول شدن این چک وجود ندارد، در حقیقت در اینجا بانک وارد می شود و سرویس پردازش چک را در اختیار آن شرکت قرار می دهد و به این صورت آن شرکت می تواند ایده خود را اجرایی کند.
این کارشناس حوزه انفورماتیک گفت بانک ایران زمین آمادگی دارد در حوزه های یاد شده با شرکت های دانش بنیان همکاری داشته باشد.
بانک ایران زمین به دنبال نوآوری و محصول جدید است، ما سرویس های پایه را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می دهیم و آنها با ترکیب این سرویس ها محصول می سازند و آن را به مشتریان ارائه می دهند و
نحوه مشارکت بانک با این شرکتها به این صورت خواهد بود که یا محصول را از طریق بانک می فروشند و یا با بانک بصورت مشارکتی همکاری خواهند داشت.
اینالوئی با اشاره به سیاستهای بانک ایران زمین در حوزه همکاری با شرکت‌های دانش بنیان گفت: این موضوع در حوزه مشتریان خرد و در حوزه B 2 C به دلیل پایین بودن میزان سرمایه گذاری و تبدیل سریع آن به سود کاربرد بسیاری می تواند داشته باشد.
اینالویی در خصوص تامین مالی شرکتهای دانش بنیان توسط بانک ایران زمین گفت: در حوزه خرد سرمایه گذاری سنگینی قرار نیست انجام شود، بانک سرویس های پایه خود را جهت خلق یک محصول جدید در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار می‌دهد.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد با ورود این شرکتها به عرصه خدمات بانکی در آینده نزدیک شاهد ارائه سرویس‌های نوین بانکی و رشد و توسعه هر چه بیشتر خدمات بانکداری دیجیتال باشیم.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۲۶

مدیرعامل فرابورس ایران عنوان کرد تجهیز منابع مالی استارت‌آپ‌ها به کمک صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه

مدیرعامل فرابورس ایران در مراسم رونمایی از 10 محصول فناورانه و گشایش فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، از تلاش چند ساله فرابورس و هماهنگی با ارگان‌ها و نهادهای مختلف برای طراحی و تجهیز منابع مالی برای اکوسیستم دانش‌بنیان سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، در مراسمی که صبح روز جاری در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران با حضور رئیس این دانشکده، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، سرپرست پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، معاون صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک و مدیرعامل فرابورس ایران برگزار شد، شرکت‌کنندگان در پنل «سیاست‌گذاری» به اقدامات و سیاست‌گذاری حوزه‌های کاری خود در خصوص تقویت اکوسیستم دانش‌بنیان اشاره کردند.
امیرهامونی نیز در این پنل با بیان اینکه با همکاری سازمان‌هایی مانند پارک علم و فناوری پردیس، وزارت علوم، قوه قضاییه و سایر نهادهای درگیر در طول چند سال گذشته اقدامات خوبی در زمینه تامین مالی و تجهیز منابع برای اکوسیستم دانش‌بنیان در کشور صورت گرفته‌است، عنوان کرد: سال 93 بازار دارایی در کشور راه‌اندازی شد که خلاف انتظاراتی که وجود داشت تاکنون تجهیز منابع مالی زیادی را برای صاحبان ایده و اختراع رقم زده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به راه‌اندازی بازار شرکت‌های کوچک و متوسط اشاره کرد و تسهیل شرایط برای حضور استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های های‌تک در تابلوی دانش‌بنیان این بازار را اقدام ارزنده‌ای در مسیر تامین مالی این شرکت‌ها دانست.
به گفته هامونی رونمایی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه نیز از دیگر اقداماتی به‌شمار می‌رود که همسو با بورس کشورهای پیشرو در فرابورس رقم خورده است تا به این ترتیب شاهد گسترش کارآفرینی و به‌کارگیری ایده‌های جوان و خلاق در کشور و در نتیجه تامین مالی اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش نقش موثر آن در رشد اقتصادی کشور باشیم.
مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه 40 درصد از ارزش بازاری بورس‌ها‌ در کشورهای پیشرو مربوط به شرکت‌هایی است که از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه بزرگ و بالغ شده‌اند، ادامه داد: هدف از راه‌اندازی و تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه تامین منابع مالی و تزریق نقدینگی به استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهایی فناورانه در ایران است که فعالیت کوتاه‌مدتی داشته‌اند و امکان جذب سرمایه از طریق پذیره‌نویسی عمومی را ندارند و همچنین به دلیل ریسک بالای مترتب بر آن‌ها معمولا بانک‌ها نیز از تامین مالی آن‌ها اجتناب می‌کنند.
هامونی به تدوین دستورالعمل تامین مالی جمعی (Crowd Funding ) نیز اشاره کرد و گفت: با همکاری وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی و سازمان بورس به دنبال راه‌اندازی این صندوق‌ها در فرابورس هستیم تا منابع مالی لازم را برای به ثمر رسیدن طرح‌ها و ایده‌ها به کمک سرمایه‌های مردمی جمع‌آوری کنیم که در این خصوص پیش‌نویس دستورالعمل راه‌اندازی کراود فاندینگ آماده و در اختیار هیات مدیره سازمان بورس گذاشته شده است که با تصویب نهایی سازمان، فعالیت آن در فرابورس آغاز خواهد شد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۰۶

برگزاري دومين گردهمايي دانش‌آموختگان پژوهشگاه مواد و انرژي

کرج-خبرنگاررسالت:
دومين گردهمايي دانش‌آموختگان پژوهشگاه مواد و انرژي با حضور حدود 200 نفر از فارغ التحصيلان مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري در سالن شهيد بيات موحد اين پژوهشگاه برگزار شد.به گزارش رسالت البرز و به نقل از روابط عمومي پژوهشگاه مواد و انرژي ايران؛در ابتداي اين مراسم که با حضور مسئولين، دانش آموختگان، دانشجويان و اعضاي هيئت علمي برگزار شد، دکتر سيد محمدمهدي هادوي رئيس پژوهشگاه ضمن خير مقدم به مهمانان،درخصوص تشکيل اين گردهمايي به سخنراني پرداخت و استفاده از اين ظرفيت و توانايي هاي دانش آموختگان را يکي از اهداف پژوهشگاه عنوان کرد .سپس دکتر پولادي و دکتر رحيمي پور از دانش آموختگان سنوات قبل ضمن بيان خاطرات دوران دانشجويي، برگزاري چنين جلساتي را به‌صورت دوره اي ضروري دانستند .در ادامه از يک زوج دانشجوي پژوهشگاه که به تازگي ازدواج نموده اند 
با اهداي جوايز تقدير به عمل آمد .

۹۵/۱۱/۲۰
۰۰:۰۱

رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی: 1میلیارد و250 میلیون تومان به شرکت های دانش بنیان کمک شد

رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار کرد: طی مدت ایجاد و فعالیت این پارک، یک میلیارد و 250 میلیون تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور کمک شده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر، علی‌اصغر پیله‌ور بعدازظهر سه‌شنبه در نشست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با واحدهای فناور پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار کرد: مجوز پارک علم و فناوری استان در سال 89 صادرشده که طی این مدت یک میلیارد و 250 میلیون تومان به شرکت‌ها و واحدهای فناور استان کمک شده است.
پیله‌ور افزود: این کمک‌ها یا به‌صورت مستقیم از سوی پارک و یا از طریق عاملیت صندوق‌ها انجام‌گرفته است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر 76 واحد فناور و شرکت دانش‌بنیان در مجموعه پارک علم و فناوری و مراکز رشد خراسان شمالی مستقر هستند.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان شمالی اظهار کرد: همچنین سه مرکز رشد در شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین در حال فعالیت است.
پیله‌ور تصریح کرد: برای 496 نفر در مجموعه این واحدها و مراکز اشتغال‌زایی انجام‌گرفته است که اغلب از حوزه دانشگاهیان هستند.
وی با اشاره به فروش 250 هزار دلاری محصولات واحدهای فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان شمالی، عنوان کرد: 950 میلیون تومان فقط فروش محصولات دانش‌بنیان بوده است.
وی از پیشرفت فیزیکی 80 درصدی ساختمان پارک علم و فناوری خراسان شمالی در محل سایت دانشگاهی مرکز استان خبر داد و گفت: این ساختمان در زمینی به مساحت هفت هکتار در حال ساخت است.
وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به‌منظور افتتاح خط تولید کودهای بیولوژیک از محصولات نخستین شرکت دانش‌بنیان خراسان شمالی به این استان سفرکرده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۷:۰۳

معرفی 33 محقق برجسته علوم انسانی در جشنواره بین‌المللی فارابی

اقتصاد ایران: رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی از برگزاری اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی خبر داد و گفت: اختتامیه این جشنواره در روز 24 بهمن‌ماه با معرفی 33 محقق برجسته برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین میرزایی در نشست خبری امروز با بیان اینکه اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی در روز یکشنبه، 24 بهمن‌ماه برگزار می‌شود، افزود: این دوره از جشنواره با تغییری در دریافت آثار آغاز شد؛ چراکه آثار این دوره با استفاده از فرآیندهای دیجیتالی دریافت شد.
وی با بیان اینکه آثار رسیده به جشنواره در بخش‌های طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری، پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و کتاب پذیرش شدند، ادامه داد: در این دوره طرح‌های پژوهشی خاتمه‌یافته، رساله‌های دکتری و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد صرفاً از طریق سامانه جشنواره پذیرش شده است.
میرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره بالاترین میزان دریافت آثار را نسبت به سایر دوره‌ها داشتیم، یادآور شد: در بخش بین‌الملل نیز با ایجاد کمیته‌ای متشکل از نمایندگان یونسکو، آیسسکو، معاون بین‌الملل سازمان ارتباطات اسلامی، نماینده وزیر امور خارجه و نماینده امور بین‌الملل وزارت علوم اقدام به دریافت آثار محققان خارجی شده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر اینکه در بخش بین‌الملل، 7 برگزیده انتخاب شده است، اضافه کرد: در هشتمین دوره جشنواره فارابی 33 برگزیده معرفی خواهند شد. در بخش بزرگسالان 5 برگزیده و 4 شایسته تقدیر و در بخش جوان 4 برگزیده و شایسته تقدیر معرفی شدند.
وی خاطرنشان کرد: 9 نفر در بخش پیشکسوتان علوم انسانی، مترجمان و نشریه برتر معرفی خواهند شد.
میرزایی خاطرنشان کرد: در بخش بین‌الملل تمرکز بر محققان علوم اسلام‌شناسی و ایران‌شناسان بوده‌اند و برگزیدگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، لبنان، هلند و بلژیک بوده‌اند.
میرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره، 4 هزار و 136 اثر ارسال شده است، گفت: بیشترین آثار ارسال شده در حوزه فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث بوده است.
وی همچنین با تاکید بر اینکه اسامی برگزیدگان این جشنواره در سامانه بنیاد ملی نخبگان نیز به ثبت خواهد رسید، خاطرنشان کرد: به برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان در قالب گرنت، جایزه نقدی نیز از سوی دبیرخانه این جشنواره اعطا می‌شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۹
۱۴:۰۵