نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 116000
 • تمام سکه (طرح جدید) 1217000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1183000
 • نیم سکه 640000
 • ربع سکه 346000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3850
 • یورو 4228
 • پوند 4845
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1070
 • لیر ترکیه 1065
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 4 Arrow up
  دلار 32375
 • 228 Arrow up
  یورو 34671
 • 56 Arrow up
  پوند 40358
 • 64 Arrow up
  فرانک 32566
 • 143 Arrow up
  صد ین 28940
 • 2 Arrow up
  درهم امارات 8816

مراسم تقدیر از مدال‌آوران دانشجو با حضور وزیر علوم برگزار شد

از مدال‌آوران ورزش دانشجویی در سال 95 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری تقدیر شد.

به گزارش ایسنا، مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 1395 با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان دانشجویان، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک، محمد دادگان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رییس پژوهشگاه تربیت بدنی، محمدرضا دهخدا رییس فدراسیون ورزش‌های دانشجویی، علیزاده عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی، محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم برگزار شد.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. هم‌چنین در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۲:۰۳

وزیر علوم: به دنبال عاری کردن دانشگاه‌ها از دخانیات هستیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و دستورالعمل‌های این موضوع نیز تهیه شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی اظهار کرد: فدراسیون ورزش دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
وزیر علوم افزود: ما باید در کنار ورزش قهرمانی به ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها نیز توجه جدی داشته باشیم و واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
وی با بیان اینکه قبول دارد فضاها و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها خیلی کم است، تصریح کرد: توسعه فضاها و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده است. در حال حاضر 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند و برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود ، در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تعیین شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسیده است گفت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم. باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم. ا ن‌شاءالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجویی در یونیورسیاد سال آینده تعیین خواهد شد تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۲:۳۸

تقدیر رئیس کمیته ملی المپیک از دانشجویان مدال آور

کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک با حضور در وزارت علوم در مراسم تجلیل از دانشجویان مدال آور شرکت کرد.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان؛در مراسم تجلیل از دانشجویان مدال آور کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک و محمد فراهانی وزیر علوم و محمد رضا دهخدا رئیس فدراسیون دانشجویی شرکت کردند و به ایراد سخن پرداختند.
کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک در نشست خبری مربوط به دانشجویان ورزشکار گفت: در گذشته و در ورزش کشور همیشه مرسوم بود تا یک نفر به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شود امسال دهخدا این مسئولیت را برعهده گرفت و پیش از آنکه عرق ورزشکاران خشک شود بابت افتخارآفرینی آنها تقدیرهای لازم را به عمل آورد من این موفقیت را تبریک می‌گویم.
وی افزود: من جامعه ورزشی را از جامعه دانشجویان کشور جدا نمی‌کنم با توجه به گستردگی ورزش دانشجویی و حضور آنها در لیگ‌های مختلف دانشجویان به موفقیت‌های زیادی دست یافتند. همکاری اداره تربیت بدنی و فدراسیون ورزش‌های دانشجویی در کنار کمیته ملی المپیک باعث شده تا شاهد حضور تعداد بیشتری از دانشجویان در ورزش کشور باشیم افرادی که برای ارتقا این دو فدراسیون تلاش کرده‌اند باعث شده‌اند تا ما شاهد حضور تعداد زیادی از ورزشکاران در مسابقات مختلف با ارقام مالی پایین باشیم.
هاشمی در پایان عنوان کرد: امیدوارم در سال آینده بودجه بیشتری به ورزش دانشجویی تعلق بگیرد و انها بتوانند در مسابقات بیشتری افتخار آفرینی کنند.
محمد فراهانی وزیر علوم
در ادامه این نشست محمد فراهانی خاطر نشان کرد:در همه سطوح همواره تلاش شده تا میان استان‌ها و دانشگاه‌های مختلف ارتباط وجود داشته باشد همچنین تلاش شده تا ورزشکاران علاوه بر انجام امور ورزشی تنها در دانشگاه به دنبال کسب نمره نباشند.وزیر علوم افزود: ما خودمان در گذشته هفته‌ای سه روز در سالن سرپوشیده مشغول به انجام حرکات ورزشی بودیم و در کنار ما هم تعداد زیادی از دانشجویان هم کشتی می‌گرفتند و هم ورزش‌های دیگر را انجام می‌دادند ما علاوه بر این کارها درس‌مان را هم می‌خواندیم از همه چیز راضی بودیم حالا شرایط بسیار متفاوت شده زیرا تعداد دانشجویان و ورزشکاران افزایش یافته و ما برنامه‌ای داشته باشیم و امکانات و حمایت‌هایمان بیشتر شود.
فراهانی در پایان عنوان کرد: در این مدت امکانات فرهنگی و ورزشی‌مان را افزایش داده و به طور مثال هم اکنون در خوابگاه‌ها و دانشگاه‌ها اتاق‌های تندرستی فراهم کردیم همچنین صندوق رفاه دانشجویان راه‌اندازی کردیم تا مشکل دانشجویان برطرف شود.
محمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون دانشجویی
و در ادامه این همایش رئیس فدراسیون دانشجویی محمد رضا دهخدا عنوان کرد:علی‌رغم چالش‌هایی که برای راه‌اندازی فدراسیون دانشجویی وجود داشت تلاش شد تا امکانات و شرایط لازم مهیا شود همان طور که شاهد هستید ما در مسابقات یونیورساید شرکت کردیم و نتایج خوبی را کسب کردیم به طور مثال در رشته کشتی دانشجویان ما توانستند 5 مدال طلا کسب کنند و به مقام نخست مسابقات دانشجویی ترکیه برسند. همچنین در بخش انفرادی مسابقات شطرنج مقام دوم و مسابقات تیمی عنوان سوم را کسب کردیم علاوه بر ان عناوین  دیگری از جمله قهرمانی در مسابقات فوتسال دانشجویی آسیا و مقام نخست بسکتبال سه نفره کسب کردیم که فراتر از انتظارات ما بوده است.
دهخدا ادامه داد: مدیران دانشگاه‌های آزاد، پیام نور، علوم پزشکی و علمی کاربردی همگی ما در رسیدن به این نتایج همراهی کردند.
مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم
وی در ابتدا عنوان کرد: فدراسیون دانشجویی به دنبال آماده‌سازی ورزشکاران برای حضور در مسابقات یونیورساید چین تایپه است همان طور که می‌دانید در سال‌های گذشته و به خصوص در دولت فعلی توجه به ورزش دانشجویی بیشتر شده به طوری که ما توانستیم در مسابقات سال گذشته عنوان نهم را کسب کنیم ما امیدواریم تا این نتیجه امسال هم به دست بیاید.
صدیقی افزود: فدراسیون دانشجویی نقطه اتصال ورزش به دانشگاه است این فدراسیون با مشارکت همه دستگاه‌ها شاهد نکات خوبی است که این روزها در ورزش دانشجویی رقم می‌خورد.
معاون وزیر علوم در خصوص کارهای صورت گرفته در سلامتی جسمی دانشجویان هم گفت: یکی از کارهای مهمی که صورت گرفته آن است که با حضور بخش‌های مختلف پزشکی تا کنون ضعف‌های جسمانی بیش از 19 هزار دانشجو برطرف شده و برای نخستین بار مسائل ورزشی دانشجویان همزمان با شرایط درسی آنها مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: بیش از یکصد میلیارد تومان برای بودجه‌های ورزشی دانشگاه‌ها به صورت مستقل در نظر گرفته که وزارت بهداشت و درمان و وزارت علوم نقش بسیار زیادی در رفع این مسائل داشتند.
صدیقی در پایان و در خصوص تقدیر از ورزشکاران دانشجو بیان داشت: شاید در سال‌های گذشته تجلیل‌ها به دلیل مسائل مالی آن طور که باید و شاید نبوده اما اگر بتوان بودجه‌مان ارتقا بدهیم تقدیرهایمان بهتر می‌شود.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۵۷

با حضور وزیر علوم و تحقیقات؛ مراسم تجلیل از قهرمانان رقابتهای دانشجویی برگزار شد

مراسم تجلیل از دانشجویان ورزشکار و افتخار آفرین صبح امروز با حضور وزیر علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تجلیل از ورزشکاران مدال آور و افتخار آفرین دانشجو صبح امروز در مجتمع  علوم و تحقیقات با حضور محمد فرهادی وزیر علوم و تحقیقات برگزار شد.
در این مراسم، کیومرث هاشمی، محمد دادکان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد، دهخدا رئیس فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی، مجتبی صدیقی معاون وزارت علوم و تعدادی دیگر از مسئولان هم حضور داشتند.
طی این مراسم از مدال آوران و افتخار آفرینان ورزش های دانشجویی در رشته های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، فوتبال، فوتسال و شطرنج تجلیل به عمل آمد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۵۷

به دنبال عاری کردن دانشگاه‌ها از دخانیات هستیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و دستورالعمل‌های این موضوع نیز تهیه شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی اظهار کرد: فدراسیون ورزش دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
 
وزیر علوم افزود: ما باید در کنار ورزش قهرمانی به ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها نیز توجه جدی داشته باشیم و واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
 
وی با بیان اینکه قبول دارد فضاها و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها خیلی کم است، تصریح کرد: توسعه فضاها و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده است.
فرهادی عنوان کرد: اکنون 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند و برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود، در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تعیین شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
 
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسیده، گفت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم. باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم، ا ن‌شاءالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجویی در یونیورسیاد سال آینده تعیین خواهد شد تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۵۰

محمد فرهادی: باید امکانات ورزشی و سلامت دانشجویان را افزایش دهیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکانات و فضای ورزشی دانشگاه‌ها خیلی کم است و بر اساس برنامه‌های توسعه‌ای مکان‌های ورزشی باید افزایش پیدا کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد فرهادی در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران مسابقات بین‌المللی ورزشی افزود: هم‌اکنون سرانه مکان‌های ورزشی دانشجویان حدود یک متر مربع است. 
وی با بیان اینکه میزان مصرف دخانیات در میان دانشجویان زیاد شده است گفت: بر اساس بررسی سیمای زندگی دانشجویان در دو سال گذشته که توسط سازمان امور دانشجویان انجام شده است، این رقم نسبت به خارج دانشگاه شاید خیلی بالا نباشد اما میزان کم آن نیز درخور توجه است.
فرهادی با بیان اینکه باید امکانات رفاهی، ورزشی و سلامت دانشجویان را افزایش دهیم افزود: امسال 100 اتاق تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی به امکانات ورزشی تجهیز شده است و موضوع دانشگاه های عاری از دخانیات هم جدی پیگیری می شود. 
وی گفت: مراکز مشاوره سلامت و تندرستی در دانشگاه ها که به ارزیابی وضع جسمی و روانی دانشجویان می پردازد نیز از 20 مرکز به 50 مرکز افزایش پیدا کرده است. 
فرهادی افزود: برخی از ورزشکاران و مدال آوران درخواست اعطای تسهیلات ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر را برای همه رتبه های ورزشی خواستارند که این موضوع قابل بررسی و پیگیری است.
در این مراسم از 64 تن که موفق به کسب مدال در مسابقات بین المللی ورزشی سال 95 در رشته های فوتبال، فوتسال، کشتی فرنگی، کشتی آزاد، شطرنج و بسکتبال شده بودند، با اهدای لوح تجلیل شد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۵:۱۰

مراسم تقدیر از مدال‌آوران دانشجو برگزار شد

از مدال‌آوران ورزش دانشجویی در سال 95 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری تقدیر شد.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 1395 با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک، محمد دادکان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رییس پژوهشگاه تربیت بدنی، محمدرضا دهخدا رییس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، علیزاده عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی، محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم برگزار شد.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. هم‌چنین در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.
 
اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای ورزش دانشگاهی
معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای سال آینده در بخش ورزش دانشگاهی خبر داد.
مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان طی سخنانی عنوان کرد: سال آینده بیست و نهمین یونیورسیاد جهانی در پیش است و فدراسیون ورزش دانشگاهی، به طور جدی در حال آماده‌سازی تیم‌ها در این مسابقات است. ضمن اینکه المپیاد ورزش همگانی نیز سال آینده به احتمال فراوان به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه تعامل خوبی میان ورزش دانشگاهی و مجموعه ورزشی کشور وجود دارد، در ادامه اظهار کرد: هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی اخیرا با ترکیب فرادانشگاهی و فرادستگاهی تشکیل شد که امیدوارم این هماهنگی‌ها باعث ارتقای هر چه بیشتر ورزش دانشگاهی شود.
صدیقی با اشاره به اختصاص بودجه جداگانه برای ورزش دانشگاهی نیز گفت: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی قرار است سال آینده بودجه ورزش دانشجویی ذیل برنامه بودجه دانشگاه‌ها پیش‌بینی شود و بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بیشتر این میزان اعتبار به وزارت علوم و بخشی هم به وزارت بهداشت تعلق می‌گیرد.
 
هاشمی: کمیته ملی المپیک همیشه کنار ورزش دانشگاهی است
به گزارش روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک،  در مراسم تجلیل از مدال آوران ورزش دانشگاهی اظهار کرد: اغلب مرسوم است که پس از یک سال از مدال آوران ورزشکار تقدیر شود اما برگزاری این مراسم برای تقدیر از مدال آوران سال ۹۵ ورزش دانشگاهی، در حالی‌که هنوز امسال به پایان نرسیده است، نشان دهنده عزم جدی برای حمایت از ورزش در دانشگاه‌هاست.
رییس کمیته ملی المپیک با تبریک موفقیت‌های ورزش دانشگاهی گفت: در مجموعه وزارت علوم، دو ارگان فدراسیون ورزش دانشگاهی و اداره کل تربیت بدنی یکی در بخش قهرمانی و دیگری در بخش همگانی در ورزش دانشگاهی فعال هستند کمیته ملی المپیک همیشه این دو مجموعه را در کنار خود می‌بیند.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار کمیته ملی المپیک به دو فدراسیون ورزش دانشگاهی و ورزش دانش‌آموزی بودجه هر چند محدود اختصاص داده است، در ادامه گفت: ان‌شاءالله در سال‌های آینده این موضوع تقویت می‌شود. ضمن اینکه پیشنهاد می‌کنم علاوه بر بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان ورزش دانشگاهی که از طرف دولت قرار است سال آینده به این حوزه اختصاص یابد، بودجه‌ای جداگانه نیز برای مسابقات یونیورسیاد جهانی اختصاص داده شود تا شاهد ادامه موفقیت‌های ورزش دانشگاهی در این مسابقات باشیم.
در ادامه این مراسم، محمدرضا دهخدا که ریاست فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی را به عهده دارد، با تشکر از وزیر علوم، وی را ورزشی‌ترین چهره کابینه دولت دانست و گفت: وزیر علوم خود از قهرمانان ورزش ژیمناستیک بوده است و توجه جدی به ورزش دانشگاهی دارد. در کشورمان چندان سابقه نداشته قبل از پایان سال مراسم قدردانی از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی برگزار شود اما امسال این کار انجام شد که این نشان دهنده توجه ویژه مسئولان وزارت علوم به ورزش دانشگاهی است.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۲۲

وزیر علوم: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیز توجه شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیزتوجه شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 95 گفت: «فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.»
وزیر علوم افزود: «واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.»
او به کمبود فضا و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: «توسعه فضا و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده است و در حال حاضر 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند.»
وزیر علوم در ادامه گفت: «برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود و در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تنظیم شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.»
او ادامه داد:‌ «مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسیده است، این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم.»
فرهادی گفت: «باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی شناسایی شوند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.»
وزیر علوم افزود: «ان‌شاالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجو در یونیورسیاد سال آینده در چین تایپه اختصاص خواهد یافت تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.»
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.
همچنین در این مراسم دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک، دکتر محمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، دکتر محمد دادکان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی، دکتر حسین علیزاده عضو هیئت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، دکتر محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 حضور داشتند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۲۷

وزیر علوم : دستاوردهای حوزه علم و فناوری در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحسین برانگیز بوده است

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مراسم تجلیل از نفرات برترآزمون سراسری و برگزیدگان المپیاد دانشجویی گفت : دستاوردهای حوزه علم و فناوری در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحسین برانگیز بوده است.

به گزارشگروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری و برگزیدگان المپیاد دانشجویی ، عرصه علم و دانش را روح افزا و مایه رشد و تعالی دانست وافزود : راز عظمت و زیبایی علم در چیزی است که ما آن را کشف می خوانیم وعلمی که در آن کشف نباشد سبب انباشته شدن حافظه است و تنها در محافل علمی به درد انسان می‌خورد و علم همراه با کشف سبب ارتقای انسان به شناخت خود است.
وزیر علوم در ادامه به دستاوردهای آموزش عالی در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت : در سال 57 در مقطع کارشناسی ارشد 6 هزار دانشجو تحصیل می‌کردند که این رقم امروزه به بیش از 700 هزار نفر رسیده و122 برابرشده است و در دوره دکترا نیز تعداد دانشجویان نسبت به سال 57 ، 91 برابر شده است.
دکترفرهادی در ادامه گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور جهش بزرگی در حوزه علم و فناوری و تربیت نیروی انسانی برداشته‌اند به طوری که در اوایل انقلاب تعداد پزشکان و گروه‌های وابسته به آن و همچنین افرادی که خدمات پزشکی را ارائه می‌دهند در کشور کم بود وازکشورهای خارجی  پزشک به کشور می‌آوردند.
وی افزود: بسیاری از بیماران با هزینه‌های بالا به دلیل نبود امکانات و تجهیزات برای درمان به خارج از کشور منتقل می‌شدند که هزینه‌ای بالغ بر 300 میلیون دلار در طول سال در حوزه سلامت کشور تحمیل می‌شد. 
وزیر علوم گفت: به لطف خدا کشورمان از نظر تربیت نیروی انسانی وابستگی‌اش از کشورهای خارجی از بین رفت و اینک پزشکان متخصص و نخبه کشور در بردهای تخصصی و کنفرانس های علمی حضوری فعال دارند. 
دکتر فرهادی عنوان کرد: در زمانی راه اندازی دکترای رشته علوم پایه بسیار سخت بود اما امروزه در بسیاری از گروه‌های مختلف علمی استادان در مقطع دکترا دانشجویان خوبی را تربیت می‌کنند و این مسئله با سرعت خوبی در حال گسترش است. 
وزیرعلوم افزود: در سال‌های  اخیر بحث آمایشی آموزش عالی و ماموریت گرایی و کارآفرینی کردن دانشگاه‌های کشور در حال انجام است تا با آموزش‌های مهارتی و ارتباط بیشتر صنعت، جامعه و دانشگاه قدم موثری برداشته شود و وزارت علوم از طرح‌های در دست اجرا حمایت می‌کند. 
دکتر فرهادی تاکید کرد: هم اکنون در کشور 22 هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل هستند و ما باید از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها که رقم قابل توجهی است به طور کامل استفاده کنیم. 
وی ادامه داد: در حال  حاضر با کشورهای راهبردی و هدف تعامل خوب علمی داریم و در این راه با دانشگاه‌های معتبر دنیا وزارت علوم سعی در ایجاد دیپلماسی علمی با هدف ارتقای سطح علمی دانشجویان و کشور دارد و دوره‌های مشترکی را با دانشگاه‌های مطرح دنیا و مقاطع تحصیلی  راه اندازی کرده است. 
وزیر علوم با بیان اینکه بر طبق سند چشم انداز وضعیت علمی کشور خوب است، افزود: بر اساس مستندات علمی منتشر شده ، کشورمان رتبه اول منطقه و رتبه 16 جهان است و در تولید علم با 25 کشور مطرح دنیا در حال رقابت هستیم.
وی تصریح کرد: بحث نوآوری و فناوری در کشور صورت گرفته و من امیدوارم که آموزش  رشته‌های بین رشته‌ای افزایش یابد و رشته‌های پر تقاضا در دانشگاه های کشور جایگزین رشته‌های کم اهمیت شود.
دکتر فرهادی برترین های کنکور سراسری و برگزیدگان المپیادهای دانشجویی را مخاطب قرار داد و اظهار داشت : شما اکنون در آستانه ورود به دوره تحصیلات دانشگاهی هستید. از شما انتظار داریم با دیدی باز افق متعالی مرجعیت علم و فناوری را مد نظر قرار دهید و نام خود را در زمره خدمتگزاران این سرزمین ثبت و ضبط کنید.
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۳۱

همزمان با دهه مبارک فجرانقلاب اسلامی و با حضور وزیر علوم: ۷۲ طرح عمرانی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور به بهره برداری رسید

درششمین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ودرمراسمی با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی رئیس دانشگاه پیام نور ، پروژه های عمرانی این دانشگاه در سراسر کشورافتتاح شد.

به گزارشگروه آموزش خبرگزاری برنا، به مناسبت دهه مبارک فجرانقلاب اسلامی، ۷۲ پروژه عمرانی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و دو نمایندگی این دانشگاه در خارج از کشور به صورت همزمان به بهره برداری رسید.
در این مراسم که از طریق ویدئو کنفرانس در ۳۱ استان کشور و ۲ نمایندگی خارج از کشور برگزار شد، با دستور وزیرعلوم پروژه های عمرانی دانشگاه پیام نور به بهره برداری رسید.
بر اساس این گزارش بهره برداری از نمایندگی دانشگاه پیام نورکشورمان در گرجستان با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت ودیگر نمایندگی این دانشگاه در اقلیم کردستان عراق با پیام وزیر علوم آغاز به کار کرد.
گفتنی است پروژه های عمرانی دانشگاه پیام نور با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال همزمان با دهه مبارک فجرانقلاب اسلامی افتتاح و به بهره برداری می رسد.
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۳۷

وزیر علوم: سیاست ما حرکت به سوی دانشگاه کیفی ، کارآفرین و ماموریت گرا است

دکترمحمدفرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست ما حرکت به سوی دانشگاه کیفی، کارآفرین و ماموریت گرا است وجایگزین کردن رشته‌های جدید به جای رشته‌هایی است که عمر آنها به پایان رسیده است.

به گزارشگروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم بهره برداری همزمان ۷۲ پروژه عمرانی دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و همچنین افتتاح دو نمایندگی خارج از کشوراین دانشگاه با تبریک دهه فجر گفت: دانشگاه‌های کشور بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی در حوزه تربیت نیروی انسانی توفیقات چشمگیری داشتند.
وی افزود: قبل از انقلاب تعداد دانشجویان محدود بود و در مقطع تحصیلات تکمیلی تعداد دانشجویان بسیار اندک بود که بعد از انقلاب وضعیت دانشگاه‌ها بسیار خوب شد.
وزیر علوم ادامه داد: طی دو سال گذشته، رشته‌های تکراری نداشتیم و حتی ۶۰ رشته بین رشته‌ای ایجاد کرده‌ایم و در مقطع دکترا نیز رشته‌های جدید بین رشته‌ای داشته‌ایم و رشته‌هایی که محتوای آنها تغییر کرده است.
وی ادامه داد: حدود ۶۰۰ رشته که ده سال از عمر آنها گذشته بود بازنگری و تدوین شده و امسال نیز رشته‌هایی که بیش از ۵ سال از عمر آنها گذشته باشد بازبینی می‌شوند.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود دانشگاه پیام نور را به عنوان دانشگاه سرآمد در آموزش های نوین دانست و گفت: تلویزیون تعاملی نمونه ای از فناوری به کار گرفته شده در این دانشگاه است و این دانشگاه مسیر اصلی خود را که یک دانشگاه نیمه‌حضوری است دنبال می کند و می‌تواند در ایجاد رشته‌های جدید پیشتاز باشد.
دکترفرهادی در ادامه با اشاره با جایگاه علمی کشور بیان داشت: ما در منطقه رتبه اول و در دنیا رتبه شانزدهم تولید علم را داریم سهم ما از تولید علم یک و هشت دهم و در استناد دودهم است.
وی افزود: دانشگاه پیام نور بوده، هست و خواهد بود و تقویت نیز می‌شود و فقط باید روش های آموزشی و پژوهشی نوین و ترکیبی را دنبال کند و به دولت نیز کمک کند
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۴۱

محمد فرهادی: تامین اعتبارات ورزشی دانشگاه‌ها سیر صعودی نسبتا خوبی دارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تأمین اعتبارات ورزشی دانشگاه‌ها سیر صعودی نسبتاً خوبی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد فرهادی در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم قدردانی از قهرمانان و مدال آوران مسابقات بین المللی ورزشی دانشجویی افزود: تقویت امکانات ورزشی دانشگاهها در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه هم اکنون سرانه فضای ورزشی به ازای هر دانشجو یک متر مربع است گفت: براساس برنامه ریزی ها این میزان در برنامه ششم توسعه، افزایش خواهد یافت.
فرهادی افزود: شناسایی جوانان ورزشکار دانشجو و معرفی آن‌ها به تیم‌های ملی و باشگاهی و همچنین ادامه تحصیل مدال آوران مسابقات بین المللی از جمله تسهیلات ارائه شده برای ورزشکاران و مدال آوران است.
در این مراسم از 64 تن که موفق به کسب مدال در مسابقات بین المللی ورزشی سال 95 در رشته های فوتبال، فوتسال، کشتی فرنگی، کشتی آزاد، شطرنج و بسکتبال شده بودند، با اهدای لوح تجلیل شد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۵۹

دانشگاه پیام نور موفق عمل کرده است

خبرگزاری آریا-وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: شاهد ثبت فناوری‌ها و نوآوری‌های بسیاری در دانشگاه پیام نور هستیم.
به گزارش خبرگزاری آریا،محمد فرهادی در جمع خبرنگاران و در حاشیه رونمایی از 72 پروژه عمرانی واحدهای پیام نور افزود: امروز که در دهه مبارک فجر هستیم پروژه های عمرانی در واحدهای دانشگاه پیام نور از جمله واحد های آموزشی، رفاهی و ورزشی افتتاح شد.
وی با بیان اینکه دو واحد دانشگاه پیام نور در گرجستان و کردستان عراق امروز آغاز به کار کردند گفت: همچنین فاز دو تلویزیون تعاملی IPTV به منظور دریافت برنامه های درسی دانشجو ها از طریق اینترنت، افتتاح شد.
فرهادی ادامه داد: امروز سامانه درآمدزایی و رفاهی نیز افتتاح شد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور جایگاه خاص خود را میان دانشگاه های کشور دارد و قابل مقایسه با دانشگاه های مرسوم و روزانه نیست افزود: دانشگاه پیام نور طبق اساس نامه برای آموزش از راه دور طراحی شده است و در سراسر کشور واحد و شعبه دارد.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه دانشگاه پیام نور بسیار موفق عمل کرده و هیئت علمی زیادی را در خود جای داده است گفت: در سال های اخیر امکانات این دانشگاه افزایش یافته است.
فرهادی با اشاره به اینکه شاهد ثبت فناوری ها و نواوری های بسیاری در دانشگاه پیام نور هستیم افزود: این دانشگاه رتبه علمی خوبی را از آن خود کرده است و آثار علمی آن در نشریات داخلی و نشریات معتبر بین المللی منتشر شده است.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۲۹

باید امکانات ورزشی و سلامت دانشجویان را افزایش دهیم

خبرگزاری آریا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امکانات و فضای ورزشی دانشگاه‌ها خیلی کم است و بر اساس برنامه‌های توسعه‌ای مکان‌های ورزشی باید افزایش پیدا کند.
به گزارش خبرگزاری آریا، محمد فرهادی در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران مسابقات بین‌المللی ورزشی افزود: هم‌اکنون سرانه مکان‌های ورزشی دانشجویان حدود یک متر مربع است.
وی با بیان اینکه میزان مصرف دخانیات در میان دانشجویان زیاد شده است گفت: بر اساس بررسی سیمای زندگی دانشجویان در دو سال گذشته که توسط سازمان امور دانشجویان انجام شده است، این رقم نسبت به خارج دانشگاه شاید خیلی بالا نباشد اما میزان کم آن نیز درخور توجه است.
فرهادی با بیان اینکه باید امکانات رفاهی، ورزشی و سلامت دانشجویان را افزایش دهیم افزود: امسال 100 اتاق تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی به امکانات ورزشی تجهیز شده است و موضوع دانشگاه های عاری از دخانیات هم جدی پیگیری می شود.
وی گفت: مراکز مشاوره سلامت و تندرستی در دانشگاه ها که به ارزیابی وضع جسمی و روانی دانشجویان می پردازد نیز از 20 مرکز به 50 مرکز افزایش پیدا کرده است.
فرهادی افزود: برخی از ورزشکاران و مدال آوران درخواست اعطای تسهیلات ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر را برای همه رتبه های ورزشی خواستارند که این موضوع قابل بررسی و پیگیری است.
در این مراسم از 64 تن که موفق به کسب مدال در مسابقات بین المللی ورزشی سال 95 در رشته های فوتبال، فوتسال، کشتی فرنگی، کشتی آزاد، شطرنج و بسکتبال شده بودند، با اهدای لوح تجلیل شد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۲۹

توسعه فضا و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت؛ فرهادی: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیز توجه شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیزتوجه شود.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، دکتر فرهادی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 95 اظهارداشت: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
وزیر علوم افزود: واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
وی با اشاره به کمبود فضا و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: توسعه فضا و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده و در حال حاضر 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند.
 وزیر علوم در ادامه گفت: برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود و در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تنظیم شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسیده است گفت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم.
دکتر فرهادی گفت: باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.
وزیر علوم افزود:ان‌شاالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجو در یونیورسیاد سال آینده در چین تایپه اختصاص خواهد یافت تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. هم‌چنین در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.
گفتنی است در این مراسم دکترمجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک، دکترمحمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، دکترمحمد دادکان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاداسلامی، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی، دکتر حسین علیزاده عضو هیئت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، دکترمحمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم برگزار شد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۵۳

وزیر علوم: در کنار ورزش قهرمانی به ورزش همگانی دانشگاه ها نیز توجه شود

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه ها نیز توجه شود.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی در مراسم تقدیر از مدال ‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 95 اظهار کرد: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها، پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
وزیر علوم افزود: واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
وی با اشاره به کمبود فضا و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: توسعه فضا و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده و در حال حاضر 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند.
فرهادی گفت: برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود و در این راستا دستورالعمل‌هایی نیز تنظیم شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسیده است گفت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم.
وزیر علوم تاکید کرد: باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.
فرهادی افزود: بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجو در یونیورسیاد سال آینده در چین تایپه اختصاص خواهد یافت تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد.
در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.
در این مراسم مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک، محمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، محمد دادکان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی، حسین علیزاده عضو هیئت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم حضور داشتند.
فراهنگ**1540**1027**دریافت کننده: حمید بحرینیان**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۵۹

با حضور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری؛ مراسم تقدیر از مدال‌آوران دانشجو برگزار شد

از مدال‌آوران ورزش دانشجویی در سال 95 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری تقدیر شد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 1395 با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک، محمد دادگان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رییس پژوهشگاه تربیت بدنی، محمدرضا دهخدا رییس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، علیزاده عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی، محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم برگزار شد.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. هم‌چنین در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۵۹

سفر وزیر علوم تحقیقات و فناوری به یزد

دقایقی پیش وزیر علوم تحقیقات و فناوری وارد یزد شدو مورد استقبال استاندار، رییس دانشگاه یزد و تنی چند از مسئولان سایر مراکز آموزش عالی استان قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد محمد فرهادی وزیر علوم به منظور بازدید از دانشگاه یزد و افتتاح یک پروژه عمرانی و یک طرح تحقیقاتی ملی در این دانشگاه، صبح امروز سه شنبه ۱۹ بهمن‌ماه وارد یزد شد .
در این سفر یک‌روزه وزیر علوم و هیئت همراه پس از حضور در مراسم افتتاحیه یک برنامه فرهنگی ورزشی در دانشگاه جامع علمی کاربردی، برای ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام دانشگاه یزد در گلزار شهدای این دانشگاه حضورخواهند یافت، سپس نشستی با اعضای هیئت رییسه مراکز آموزش عالی استان خواهند داشت تا در جریان روند توسعه همه جانبه مراکز آموزش عالی استان قرار گیرند.
در این سفر قرار است ساختمان مهتاب و پروژه ملی تحقیقات زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری افتتاح شود.
در این سفر معاون اداری مالی، مدیرکل حوزه وزارتی، رییس صندوق رفاه دانشجویان و مدیر دفتر نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نیز حضور دارند.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۸:۵۳

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی ملی در دانشگاه یزد افتتاح می‌شود

یزد ـ محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به منظور بازدید از دانشگاه یزد و افتتاح یک پروژه عمرانی و یک طرح تحقیقاتی ملی در این دانشگاه، به یزد سفر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز به منظور بازدید از دانشگاه یزد و افتتاح یک پروژه عمرانی و یک طرح تحقیقاتی ملی وارد یزد شد و مورد استقبال استاندار، رئیس دانشگاه یزد و جمعی از مسئولان سایر مراکز آموزش عالی استان قرار گرفت.
در این سفر یک ‌روزه وزیر علوم و هیأت همراه پس از حضور در مراسم افتتاحیه یک برنامه فرهنگی ورزشی در دانشگاه جامع علمی کاربردی، برای ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام دانشگاه یزد در گلزار شهدای این دانشگاه حضور خواهند یافت.
وزیر علوم در این سفر همچنین در نشستی با اعضای هیأت رئیسه مراکز آموزش عالی استان حضور می‌یابد تا در جریان روند توسعه همه‌جانبه مراکز آموزش عالی استان قرار گیرد.
در این سفر قرار است ساختمان مهتاب و پروژه ملی تحقیقات زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری افتتاح شود.
در این سفر معاون اداری مالی، مدیرکل حوزه وزارتی، رئیس صندوق رفاه دانشجویان و مدیر دفتر نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز حضور دارند.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۱۹

ابهام در چگونگی اجرای سند آمایش آموزش عالی/تناقض در گفته‌های دو مسئول؛ مجری راضی است ولی ناظر ناراضی

سند آمایش آموزش عالی کشور مراحل اجرایی کار را در وزارت علوم می‌گذراند ولی در حالیکه دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور از روند اجرای این سند ابراز نارضایتی می‌کند وزیر علوم این صحبت‌ها را بی اساس دانسته و روند اجرا را پربار می‌داند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، طرح آمایش آموزش عالی به عنوان سندی برای توسعه هوشمند و هدفمند آموزش عالی مبتنی بر آمایش سرزمینی که کش و قوس بسیاری برای تصویبش بود اواخر سال گذشته به تصویب رسید تا ساماندهی وضعیت پذیرش دانشجو، نحوه تعیین ظرفیت رشته‌های دانشگاهی، تصویب رشته‌های جدید و توسعه فضای آموزشی کشور در کنار صدور مجوز برای مقاطع مختلف تحصیلی با توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای و بر اساس یک نقشه واحد صورت بگیرد.
اسفندماه سال گذشته، پس از چند سال طرح تقدیمی وزارت علوم در ستاد نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسید و برای تصویب نهایی، در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و تابستان امسال این طرح از سوی رئیس جمهور به عنوان رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی به وزارت علوم ابلاغ شد.
* کلیات سیاست‌ها و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی
نظام آموزش عالی از نظر آمایش سرزمینی به 10 منطقه کلان تقسیم می‌شود که شامل منطقه 1( تهران، البرز)؛ منطقه 2( گیلان، مازندران، گلستان)؛ منطقه 3( اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان)؛ منطقه 4( همدان، مرکزی، قزوین، قم)؛ منطقه 5( کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام)؛ منطقه 6( یزد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری)؛ منطقه 7( بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد)؛ منطقه 8( هرمزگان، کرمان، و سیستان، بلوچستان)؛ منطقه 9( خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان) و منطقه 10( خوزستان) است.
بر اساس این ضوابط، وضعیت دانشگاه‌های پیام نور، علمی کاربردی و فرهنگیان متناسب با سیاست‌های این مصوبه، حسب مورد با پیشنهاد وزارت ذیربط تعیین و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید. همچنین هر گونه تغییر در حوزه و تعداد مناطق با پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی امکان پذیر خواهد بود.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور بهبود ساختار مدیریت و تصمیم‌گیری در نظام آموزش عالی و تقویت اختیارات مؤسسات آموزش عالی مناطق مذکور، طرح مدیریت هر منطقه را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند.
براساس بند سوم این ضوابط، وزارت علوم به منظور ساماندهی به واحدهای آموزش عالی، می‌تواند موسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه‌ای و منجر به کاهش هزینه‌های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.
براین اساس وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای کیفیت علمی و فرهنگی؛ پاسخگویی به نیازهای منطقه‌ای و ملی و حمایت ویژه از موسسات برتر، طرح رتبه‌بندی و اعتبار‌سنجی مؤسسات آموزش عالی کشور را تهیه و پس از تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به اجرا درآورد و نتایج اجرای آن را به اطلاع عموم برساند.
در بند پنجم این ضوابط آمده است: وزارت عتف موظف است به منظور پاسخ گوئی به نیازهای گوناگون کشور در بخش‌های مختلف، طرح مأموریت‌گرایی مؤسسات آموزش عالی را با توجه به سطوح عملکردی بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و خاص تدوین کند و پس از تصویب به اجرا درآورد.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور هماهنگی و ایجاد روند یکسان جذب دانشجو در موسسات آموزش عالی، طرح جامع نظام پذیرش و سنجش آموزش عالی را در تمام زیرنظام‌های آموزش عالی تدوین کند و به تصویب مرجع ذیربط برساند.
در بند هفتم این ضوابط، وزارت علوم موظف است به منظور توجه ویژه به آموزش‌های مهارتی و تأمین و تجهیز زیرساخت‌های مورد نیاز، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرائی، نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی را تدوین و به تصویب ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور برساند.
همچنین وزارت علوم موظف است به منظور ارتقای سطح اشتغال پذیری، ایجاد تناسب میان تحصیل و نیازهای جامعه و تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیاز‌های شغلی، از دانشگاه‌های پیگیر وضعیت اشتغال و کار آفرینی دانش آموختگان حمایت ویژه به عمل آورد.
* روند اجرای سند رضایت‌بخش است یا خیر؟
این سند پس از ابلاغ به وزارتین علوم و بهداشت در دستور کار اجرا قرار گرفت، البته در مورد وزارت بهداشت این کار زودتر صورت گرفت و با توجه به حاشیه‌هایی که در وزارت علوم دولت یازدهم وجود داشت تدوین این سند با تاخیر اتفاق افتاد و طبعا دیرتر هم ابلاغ شد.
پس از ابلاغ این سند که تدوین و تصویب آن فراز و نشیب‌های زیادی را داشت و زمان زیادی هم برای آن صرف شد، بحث اجرا مطرح شد.
کبگانیان دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور در رابطه با چگونگی نظارت بر اجرای این سند اینگونه گفت که به طور حتم اینطور نیست که ستاد این اسناد را تصویب و سپس رها کند، برای رصد و پیگیری نحوه و میزان اجرای اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته‌هایی تشکیل شده که وظیفه این کمیته‌ها تهیه گزارش و ارائه آن در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
حالا کبگانیان از اجرای دقیق و سریع این سند ابراز نارضایتی می‌کند و می‌گوید: از فرایند اجرایی سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت نداریم.
از طرفی وزیر علوم صحبت کبگانیان مبنی بر نارضایتی از اجرای این طرح را بیخود و بی اساس می‌داند و می‌گوید: کبگانیان از روند اجرا خبر ندارد، هنوز نوبت ارائه گزارش از روند اجرای طرح آمایش آموزش عالی به وزارت علوم نرسیده است.
وزیر علوم می‌گوید: وزارت بهداشت بیش از یک سال اجرای این طرح را آغاز کرده ولی فقط چهار ماه از اجرای این طرح در وزارت علوم می‌گذرد که با این وجود اگر کار پربارتری صورت نگرفته باشد کم‌بارتر نیست.
با توجه به اینکه اجرای سند آمایش آموزش عالی یک ضرورت و حتی مورد تاکید مقام معظم رهبری است، وجود تناقض در پاسخگویی دو مسئول از حوزه اجرا و حوزه نظارت  در رابطه با چگونگی اجرای این سند ابهاماتی را به وجود می‌آورد که شاید با تشریح جزئیات روند اجرایی این طرح از سوی وزارت علوم و نظارت بیشتر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور این مشکل برطرف شود و دانشگاهیان بالاخره شاهد اجرای یک سند واحد آمایشی در آموزش عالی کشور باشند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۲۵

طی حکمی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ بشیریان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی منصوب کرد.
در بخشی از حکم بشیریان آمده است: « با استعانت از خداوند متعال و به استناد بند ۳ ماده ۷ اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و بند ۳ مصوبه مورخ هفدهم اسفند ۹۴ مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت ۴ سال به سمت دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره مندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها، در چارچوب مفاد اساسنامه مزبور نسبت به انجام وظایف محوله و در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.»

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۳۹

طی حکمی از سوی وزیر علوم تحقیقات و فناوری/بشیریان دبیر کل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی منصوب کرد

به گزارش گروه ورزشی آنا از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی،محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی منصوب کرد.
بنابراین گزارش در حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری آمده است :
جناب آقای هادی بشیریان
سلام علیکم
با استعانت از خداوند متعال و به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و بند 3 مصوبه مورخ 17/12/94 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت 4 سال به سمت دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره مندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها، در چارچوب مفاد اساسنامه مزبور نسبت به انجام وظایف محوله و در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.
دکتر محمـد فرهادی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۴۱

بشیریان دبیرکل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی شد

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی منصوب کرد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیرکل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی منصوب کرد.
بنابراین گزارش در حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری آمده است:
جناب آقای هادی بشیریان
سلام علیکم
با استعانت از خداوند متعال و به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و بند 3 مصوبه مورخ 17/12/94 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت 4 سال به سمت دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب می شوید. امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره مندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها، در چارچوب مفاد اساسنامه مزبور نسبت به انجام وظایف محوله و در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.
دکتر محمـد فرهادی
604/601
دریافت کننده: محمد حمید جعفری - انتشار دهنده:پوریا پورعرب

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۵۶

بشیریان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی شد

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب کرد.

به گزارش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران؛به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی هادی بشیریان را به عنوان دبیر کل فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی منصوب کرد.
بنابراین گزارش در حکم وزیر علوم تحقیقات و فناوری آمده است :
جناب آقای هادی بشیریان
سلام علیکم
با استعانت از خداوند متعال و به استناد بند 3 ماده 7 اساسنامه فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی و بند 3 مصوبه مورخ 17/12/94 مجمع عمومی فدراسیون مذکور، به موجب این حکم جناب عالی به مدت 4 سال به سمت دبیرکل فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب مي شويد.
امید است با اتکال به خداوند متعال و بهره مندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها، در چارچوب مفاد اساسنامه مزبور نسبت به انجام وظایف محوله و در راستای ارتقاء ورزش دانشگاهی و همچنین تحکیم، انسجام و یکپارچگی فعالیت های ورزشی در مراکز آموزش عالی کشور موفق باشید.
محمـد فرهادی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۵۶

وزیر علوم وارد یزد شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دقایقی قبل وارد یزد .شد
به گزارش ایسنا - منطقه یزد، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم به منظور بازدید از دانشگاه یزد و افتتاح یک طرح عمرانی و یک طرح تحقیقاتی ملی در این دانشگاه، صبح امروز سه شنبه ۱۹ بهمن‌ماه وارد یزد شد و مورد استقبال استاندار، رییس دانشگاه یزد و تنی چند از مسئولان سایر مراکز آموزش عالی استان قرار گرفت.
در این سفر یک‌روزه، وزیر علوم و هیئت همراه پس از حضور در مراسم افتتاحیه یک برنامه فرهنگی ورزشی در دانشگاه جامع علمی کاربردی، برای ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام دانشگاه یزد در گلزار شهدای این دانشگاه حضورخواهند یافت، سپس نشستی با اعضای هیئت رییسه مراکز آموزش عالی استان خواهند داشت تا در جریان روند توسعه همه جانبه مراکز آموزش عالی استان قرار گیرند.
در این سفر قرار است ساختمان مهتاب و پروژه ملی تحقیقات زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری افتتاح شود.
در این سفر معاون اداری مالی، مدیرکل حوزه وزارتی، رییس صندوق رفاه دانشجویان و مدیر دفتر نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری نیز حضور دارند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۰۰

رقابتهای والیبال دانشجویان علمی کاربردی کشور با حضور وزیر علوم در یزد آغاز شد

یزد - ایرنا - آیین افتتاحیه چهارمین دوره رقابتهای والیبال دانشجویان پسر دانشگاه جامع علمی کاربردی سراسر کشور روز سه شنبه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یزد آغاز شد.

به گزارش ایرنا در آیین افتتاحیه این مسابقه ها که سیدمحمد میرمحمدی استاندار یزد، محمدحسین امید معاون وزیر علوم و رئیس دانشگاه جامع علمی کابردی، عبدالحسین فریدون مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم نیز حضور داشتند پس از رژه تیمهای شرکت کننده، سوگندنامه رقابتها قرائت شد.
در این مسابقات تیم های آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، فارس، قم، کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان و یزد با یکدیگر رقابت می کنند.
این مسابقه ها به مدت یک هفته به میزبانی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان یزد در سالن ورزشی شهید صدوقی برگزار می شود.
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح سه شنبه وارد یزد شد و مورد استقبال استاندار و مسئولان مراکز آموزش عالی استان قرار گرفت.
نشست با هیات رئیسه مراکز آموزش عالی استان، افتتاح طرح ملی تحقیقات زمین گرمایی و ساختمان مهتاب از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به استان یزد است.
7532/6197خبرنگار: سعیدصادقی مقدم**انتشار: محمدحسین فلاح تفتی
irnayazdd@

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۰۶

ادای احترام وزیر علوم به مقام شامخ شهدای گمنام دانشگاه یزد

یزد - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت همراه با حضور در گلزار شهدای گمنام دانشگاه یزد به مقام شامخ آنان ادای احترام کرد.

محمد فرهادی و هیئت همراه صبح امروز در مراسم افتتاحیه یک برنامه فرهنگی ورزشی در دانشگاه جامع علمی کاربردی شرکت کرد.
وی همچنین نشستی با اعضای هیئت رییسه مراکز آموزش عالی استان خواهد داشت تا در جریان روند توسعه همه جانبه مراکز آموزش عالی استان قرار گیرد.
در این سفر قرار است ساختمان مهتاب و پروژه ملی تحقیقات زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری افتتاح شود.
6197 تهیه و انتشار: محمدحسین فلاح تفتی

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۱۸

وزیر علوم پروژه ملی تحقیقات زمین‌گرمایی دانشگاه یزد را افتتاح می‌کند

وزیر علوم برای بازدید از دانشگاه یزد و افتتاح یک پروژه عمرانی و یک طرح تحقیقاتی ملی در این دانشگاه، صبح امروز وارد این استان شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در این سفر یک‌روزه، محمد فرهادی و هیئت همراه پس از حضور در مراسم افتتاحیه یک برنامه فرهنگی ورزشی در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان، برای ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام دانشگاه یزد در گلزار شهدای این دانشگاه حاضر می‌شوند و سپس نشستی با اعضای هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی استان برگزار می‌شود.
در این سفر قرار است پروژه ملی تحقیقات زمین‌گرمایی در دانشگاه یزد از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شود.
دکتر محمدحسین امید سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل حوزه وزارتی، مهندس ذوالفقار یزدان‌مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان و دکتر مهرالله رخشانی‌مهر مدیر دفتر نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این سفر محمد فرهادی را همراهی می‌کنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۲۵

وزیر علوم: روند رشد علمی کشور مطلوب است

وزیر علوم بر ضرورت بازنگری رشته‌های آموزشی و حرکت به سمت کیفی‌سازی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: باید بسیاری از رشته‌ها و مقاطع فعلی آموزشی در دانشگاه‌ها مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد و سازوکارهایی به کار بگیریم تا در نتیجه آن رشته‌های بین‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها اصل قرار گیرد.به گزارش ایسنا، محمد فرهادی تصریح کرد: توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها می‌تواند زمینه کارآفرینی و اشتغال در دانشجویان را فراهم کند و دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا به همراه این دانشجویان در این شرکت‌های دانش‌بنیان به کار گرفته شوند. فرهادی بر ضرورت بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 22 هزار دانشجوی خارجی در کشور مشغول به تحصیل هستند و با توجه به پتانسیل‌های دانشگاه‌ها و ظرفیت‌های خالی‌ای که وجود دارد ما می‌توانیم تعداد بیشتری از دانشجویان خارجی را جذب کنیم و همچنین ضوابط پذیرش دانشجویان داخلی را نیز مورد بازبینی قرار بدهیم.فرهادی همچنین توجه به دیپلماسی علمی در دانشگاه‌ها را از دیگر اهداف وزارت علوم دانست و گفت: خوشبختانه در حال حاضر دیپلماسی علم در دانشگاه‌ها با کشورهای دیگر دنبال می‌شود و در این زمینه گام‌هایی را نیز برداشته‌ایم به طوری که مجوزهای قانونی راه‌اندازی دانشگاه‌های مشترک را در اختیار داریم.معاون وزیر علوم روند رشد علمی کشور را مطلوب توصیف کرد و گفت: براساس مستندات تایید شده ایران از نظر جایگاه علمی رتبه اول منطقه و 16 جهان را دارد و از نظر رشد و شتاب علمی نیز جزو سه کشور اول هستیم و با 25کشور اول دنیا در این زمینه رقابت می‌کنیم.
وزیر علوم در پایان بر ضرورت نوع‌آوری، خلاقیت و توجه به فناوری در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به این هدف باید رشته‌های بین‌رشته‌ای را تاسیس و برنامه‌های آموزشی فعلی را مورد بازنگری قرار بدهیم که البته این اقدام از سال گذشته شروع شده و بسیاری از ما توانسته‌ایم در بسیاری از رشته‌ها دانشجو پذیرش کنیم. وی افزایش تعداد دانشجویان در دانشگاه‌های کشور را از دیگر موفقیت‌های پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: ما در سال 57 فقط هفت هزار دانشجو در دوره کارشناسی ارشد داشتیم که این میزان در حال حاضر با رشد 122 درصدی به 700 هزار دانشجو رسیده است. همچنین در دوره دکترای تخصصی نیز تعداد دانشجویان رشد 91 برابری در مقایسه با سال‌های اوایل انقلاب پیدا کرده است.
----------------------
ایران از نظر جایگاه علمی رتبه اول منطقه و 16 جهان را دارد و از نظر رشد و شتاب علمی نیز جزو
سه کشور اول هستیم
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۲۷

تقدیر از مدال‌آوران دانشجو با حضور وزیر علوم

تقدیر از مدال‌آوران دانشجو با حضور وزیر علوم
از مدال‌آوران ورزش دانشجویی در سال 95 با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فنا‌وری تقدیر شد.
به گزارش روابط عمومی‌فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 1395 با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری، مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، کیومرث‌هاشمی‌رئیس کمیته ملی المپیک، رضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی، محمد دادکان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک‌، محمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، علیزاده عضو هیات رئیسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی، محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم برگزار شد. در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید.

۹۵/۱۱/۱۸
۲۳:۱۶

وزير علوم: به دنبال عاري کردن دانشگاه‌ها از دخانيات هستيم

وزير علوم، تحقيقات و فناوري تاکيد کرد : گسترش دانشگاه‌هاي عاري از دخانيات به صورت جدي در دستور کار اين وزارتخانه قرار دارد و دستورالعمل‌هاي اين موضوع نيز تهيه شده است.به گزارش ايسنا، دکتر محمد فرهادي در مراسم تقدير از مدال‌آوران ورزش دانشگاهي اظهار کرد: فدراسيون ورزش دانشگاهي به عنوان متولي ورزش قهرماني در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطي بين مجموعه آموزش عالي کشور، وزارت ورزش، کميته ملي المپيک و فدراسيون‌هاي ورزشي عمل مي‌کند و خوشبختانه تعامل خوبي نيز در اين باره وجود دارد که اين تعامل بايد در همه سطوح در استان‌ها نيز افزايش پيدا کند.وزير علوم افزود: ما بايد در کنار ورزش قهرماني به ورزش قهرماني در دانشگاه‌ها نيز توجه جدي داشته باشيم و واحدهاي ورزشي در دانشگاه‌ها بايد به گونه‌اي باشند که دانشجويان را به سمت ورزش ترغيب کنند نه اينکه دانشجو صرفا براي کسب نمره در اين واحدها حضور يابد.وي با بيان اينکه مراکز تندرستي در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسيده است گفت: اين مراکز نقش مهمي در ارزيابي جسماني دانشجويان ايفا مي‌کنند تا بتوانيم از ظرفيت جسماني آن‌ها اطلاع دقيق‌تري داشته باشيم. بايد نخبه‌هاي ورزش دانشگاهي مورد شناسايي قرار گيرند تا بتوانيم هرچه بيشتر شاهد موفقيت آن‌ها باشيم. 

۹۵/۱۱/۱۹
۰۰:۰۲

قانون مقابله با تخلفات علمي در مرحله نهايي تصويب

 وزير علوم در جمع خبرنگاران خبر داد؛  قانون مقابله با تخلفات علمي در مرحله نهايي تصويب   وزير علوم از عزم جدي اين وزارتخانه براي مقابله با تخلفات علمي خبر داد و گفت: به منظور برخورد با متخلفان علمي در دانشگاه‌ها قانوني با عنوان مقابله با تخلفات علمي در کميسيون آموزشي مجلس بررسي و در مرحله نهايي تصويب قرار دارد.
به گزارش ايسنا، دکتر محمد فرهادي در مراسم تجليل از نفرات برتر آزمون سراسري 95 و نفرات برتر بيست‌ويکمين المپياد کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران به آخرين اقدامات وزارت علوم در زمينه تخلفات علمي اشاره کرد و گفت: در حوزه بررسي تخلفات علمي آيين‌نامه‌اي براي دانشگاه‌ها ابلاغ شد که تخلفات اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها توسط هيات‌هاي انتظامي بررسي خواهد شد و تخلفات دانشجويان نيز توسط هيات‌هاي دانشجويي مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
خوشبختانه در حال حاضر اقدامات خوبي در اين خصوص انجام شده و گزارش‌هاي اين کميته به طور ماهيانه ارائه مي‌شود.
وي در ادامه با تاکيد بر اينکه ثبت پايان‌نامه‌هاي دانشجويان به صورت جدي و قطعي شده است، تصريح کرد: اين موضوع به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و طي دو ماه گذشته نيز ميزان مشابهت پايان‌نامه‌ها مورد بررسي قرار گرفت، تذکراتي در اين زمينه داده شد و پايان‌نامه‌هايي که اشکال داشتند، برخورد صورت گرفته است.
وزير علوم خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلف علمي هم‌اکنون در کميسيون مجلس بررسي و تکميل شده است. اميدواريم به زودي براي تصويب نهايي به صحن علني مجلس برود و البته با قوه قضاييه نيز صحبت‌هايي به منظور برخورد با تخلفات علمي صورت گرفته و آنها در اين زمينه همکاري خوبي دارند.دکتر فرهادي افزود: بحث پايان‌نامه و مقاله‌فروشي در کشور به طور جدي دنبال مي‌شود و نيروي انتظامي در اين زمينه برخورد خواهد کرد.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۲:۲۱

به دنبال عاری کردن دانشگاه‌ها از دخانیات هستیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و دستورالعمل‌های این موضوع نیز تهیه شده است. به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی اظهار کرد: فدراسیون ورزش دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.وزیر علوم افزود: ما باید در کنار ورزش قهرمانی به ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها نیز توجه جدی داشته باشیم و واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد. وی با بیان اینکه قبول دارد فضاها و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها خیلی کم است، تصریح کرد: توسعه فضاها و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده است. در حال حاضر 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند و برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود‌، در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تعیین شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۲:۴۳
منابع دیگر:
 • جام‌جم
 • خبر ورزشی
۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۲۳

تقدیر وزیر از سرمربی تیم ملی دانشجویان

صبح امروز در طی مراسمی که در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، دکتر فرهادی، وزیر علوم از مدال آوران سال ٩٥ در مسابقات جهانی و آسیایی تقدیر کرد.

به گزارش "ورزش سه"، در این مراسم از فرشاد کرمی، سرمربی تیم ملی و بازیکنان تیم ملی فوتبال دانشجویان که مقام نایب قهرمانی آسیا و بهترین مربی آسیا را به دست آورده بودند تقدیر ویژه به عمل آمد.
حضور قهرمانان کشتی، فوتسال و مسئولین کمیته المپیک، معاونان وزیر، دکتر دادکان و دکتر پورکیانی؛ همچنین دهخدا، رئیس فدراسیون از حاشیه های این مراسم بود.
به گزارش "ورزش سه"، در این مراسم از فرشاد کرمی، سرمربی تیم ملی و بازیکنان تیم ملی فوتبال دانشجویان که مقام نایب قهرمانی آسیا و بهترین مربی آسیا را به دست آورده بودند تقدیر ویژه به عمل آمد.
حضور قهرمانان کشتی، فوتسال و مسئولین کمیته المپیک، معاونان وزیر، دکتر دادکان و دکتر پورکیانی؛ همچنین دهخدا، رئیس فدراسیون از حاشیه های این مراسم بود.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۰۳

تقدیر وزیر از سرمربی تیم ملی دانشجویان

صبح امروز در طی مراسمی که در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، دکتر فرهادی، وزیر علوم از مدال آوران سال ٩٥ در مسابقات جهانی و آسیایی تقدیر کرد.

به گزارش بولتن نیوز ، در این مراسم از فرشاد کرمی، سرمربی تیم ملی و بازیکنان تیم ملی فوتبال دانشجویان که مقام نایب قهرمانی آسیا و بهترین مربی آسیا را به دست آورده بودند تقدیر ویژه به عمل آمد.
حضور قهرمانان کشتی، فوتسال و مسئولین کمیته المپیک، معاونان وزیر، دکتر دادکان و دکتر پورکیانی؛ همچنین دهخدا، رئیس فدراسیون از حاشیه های این مراسم بود.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۳۵

واکنش جدید وزیر علوم درباره تصمیم ترامپ؛ مشکلی برای دانشجویان ایجاد نمی‌شود

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصمیم اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد منع ورود ایرانیان به آن کشور اشاره کرد و گفت: تصمیم ترامپ مشکلی برای دانشجویان ایرانی ایجاد نمی‌کند.
به گزارش ايرنا، محمد فرهادی در حاشیه رونمایی و افتتاح همزمان 72 طرح و پروژه عمرانی، رفاهی، ورزشی و آموزشی دانشگاه پیام‌نور در سراسر کشور افزود: در خصوص تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا هیچ‌گونه مشکلی نخواهیم داشت، از این رو هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در هر کشور دیگری داشته باشد با او همکاری خواهیم کرد.
به گفته وی، دانشجویان ایرانی بدون هیچ‌گونه مشکلی می‌توانند در آمریکا فارغ از این تصمیم ادامه تحصیل دهند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: اعلام کرده‌ایم هر کسی که هر کجای دیگر یا کشورهای دیگر بخواهد ادامه تحصیل دهد، با او همکاری کرده و هر کس که بخواهد در داخل پذیرش شود،‌ امکان لازم را نیز برای او فراهم شود.
فرهادی در عین حال تصریح کرد: ممانعت از ورود ایرانیان به آمریکا، کوچک‌ترین اثری در روند توسعه علمی کشور ندارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در مورد ورود دانشمندان آمریکایی به مجامع علمی ایران نیز تصریح کرد: در این خصوص تابع مقررات هستیم و همان‌طور که در مورد ورزشکاران تصمیم گرفته شد، در این زمینه هم مراجع بالاتر تصمیم‌گیری خواهند کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از روند اجرایی‌سازی سند آمایش آموزش عالی رضایت ندارد، گفت: سند آمایش آموزش عالی هنوز در دستور ستاد نیامده است که روند اجرایی این طرح را ارائه بدهیم.
فرهادی با اشاره به افتتاح همزمان 72 پروژه رفاهی، خدماتی، خوابگاهی، فرذهنگی، هنری، ورزشی و ... توسط دانشگاه پیام‌نور در سراسر کشور و افتتاح دو واحد از دانشگاه پیام‌نور در گرجستان و اقلیم کردستان عراق آن را در ایام دهه مبارک فجر فرخنده و ثمربخش عنوان کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به افتتاح چند سامانه در دانشگاه پیام‌نور، اظهار داشت: در راستای توسعه کمی برنامه‌ها در آموزش عالی، به حد کافی اقدام صورت گرفته، و تلاش می‌کنیم برنامه‌ها را کیفی کنیم، در دانشگاه پیام‌نور بررسی رشته‌ها صورت گرفته است تا فارغ‌التحصیلانِ باکیفیت داشته باشیم.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۸:۴۳

در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیز توجه شود

دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیزتوجه شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت به نقل از وزارت علوم ، دکتر فرهادی در مراسم تقدیر از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی در سال 95 اظهارداشت: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
وزیر علوم افزود: واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
وی با اشاره به کمبود فضا و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: توسعه فضا و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده و در حال حاضر 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند.
 وزیر علوم در ادامه گفت: برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود و در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تنظیم شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسیده است گفت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم.
دکتر فرهادی گفت: باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.
وزیر علوم افزود:ان‌شاالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجو در یونیورسیاد سال آینده در چین تایپه اختصاص خواهد یافت تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی موفق شدند عنوان سوم تیمی را به دست بیاورند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. هم‌چنین در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.
گفتنی است در این مراسم دکترمجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان اموردانشجویان، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک، دکترمحمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، دکترمحمد دادکان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاداسلامی، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی، دکتر حسین علیزاده عضو هیئت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، دکترمحمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان و هم‌چنین قهرمانان مدال‌آور ورزش دانشگاهی در سال 95 در محل وزارت علوم برگزار شد.
کد خبر: 289053

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۴۶

فرهادی: بسیاری از برنامه‌های آموزشی باید متوقف شود

وزیر علوم گفت: ماموریت گرا کردن دانشگاه‌های کشور با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ تحصیلان و بر پایه دوره‌های مهارتی یکی از اقدامات مهم وزارت علوم در طی سال‌های اخیر است.

به گزارش عیارآنلاین ، محمد فرهادی وزیر علوم صبح امروز در مراسم تجلیل از نفرات برتر کنکور با اشاره به لذت علم و دانش اظهار داشت: هیچ عرصه‌ای به اندازه علم و دانش زیبا نیست و سخن گفتن درباره حقیقت علم و دانش بسیاری از تجربیات گوناگون را در ما عرضه می‌کند و علم و دانش باعث ارتقای مراتب انسانی می‌شود.
وی بیان کرد: علمی که در آن کشف نباشد سبب انباشته شدن حافظه است و تنها در محافل علمی به درد انسان می‌خورد و همچنین علم همراه با کشف سبب ارتقای انسان به شناخت خود است.فرهادی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌های کشور جهش بزرگی در حوزه علم و فناوری و تربیت نیروی انسانی برداشته‌اند به طوری که در اوایل انقلاب تعداد پزشکان و گروه‌های وابسته به آن و همچنین افرادی که خدمات پزشکی را ارائه می‌دهند در کشور کم بود به طوری که در کشورهای خارجی پزشک به کشور می‌آوردند.
وی عنوان کرد: بسیاری از بیماران با هزینه‌های بالا به دلیل نبود امکانات و تجهیزات برای درمان به خارج از کشور منتقل می‌شدند که هزینه‌ای بالغ بر 300 میلیون دلار در طول سال در حوزه سلامت کشور تحمیل می‌شد.
وی ادامه داد: به لطف خدا کشورمان از نظر تربیت نیروی انسانی وابستگی‌اش از کشورهای خارجی از بین رفت اما به طور کلی پزشکان متخصص و نخبه کشور در بردهای تخصصی و کنفرانس های علمی حضوری فعال دارند.
وی عنوان کرد: در زمانی راه اندازی دکترای رشته علوم پایه بسیار سخت بود اما امروزه در بسیاری از گروه‌های مختلف علمی استادان در مقطع دکترا دانشجویان خوبی را تربیت می‌کنند و این مساله با سرعت خوبی در حال گسترش است.
وی ادامه داد: در سال 57 در مقطع ارشد 6 هزار دانشجو تحصیل می‌کردند که این رقم امروزه به بیش از 700 هزار نفر رسیده است و در دوره دکترا تعداد دانشجویان تحصیل در دانشگاه کشور نسبت به سال 57 ، 91 برابر شده است.
فرهادی افزود: در سال‌های اخیر بحث آمایشی آموزش عالی و ماموریت گرایی و کارآفرینی کردن دانشگاه‌های کشور در حال انجام است تا با آموزش‌های مهارتی و ارتباط بیشتر صنعت، جامعه و دانشگاه قدم موثری برداشته شود و وزارت علوم از طرح‌های در دست اجرا حمایت می‌کند.
وی ادامه داد: بر طبق تفاهم‌ نامه‌ای که وزارت علوم با سند به امضا رسانده است دوره‌های کار ورزی دانشجویان پس از تحصیل به مدت یک سال برگزار می‌شود تا آنها با کسب مهارت بتوانند شرکت‌های دانش بنیان را تاسیس و همراه با استادان از تسهیلات مختلف بهره مند شوند.
وی تاکید کرد: هم اکنون در کشور 22 هزار دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل هستند و ما باید از ظرفیت خالی دانشگاه‌ها که رقم قابل توجهی است به طور کامل استفاده کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر با کشورهای راهبردی و هدف تعامل خوب علمی داریم و در این راه با دانشگاه‌های معتبر دنیا وزارت علوم سعی در ایجاد دیپلماسی علمی با هدف ارتقای سطح علمی دانشجویان و کشور دارد و دوره‌های مشترکی را با دانشگاه‌های مطرح دنیا و مقاطع تحصیلی راه اندازی کرده است.
وی با بیان اینکه بر طبق سند چشم انداز وضعیت علمی کشور خوب است، افزود: بر اساس مستندات علمی منتشر شده کشورمان رتبه اول منطقه و رتبه 16 جهان است و در تولید علم با 25 کشور مطرح دنیا در حال رقابت هستیم.
وزیر علوم با اشاره به لزوم ساماندهی رشته های آموزشی گفت: بسیاری از برنامه های آموزشی باید متوقف شود که این کار از سال گذشته آغاز شده و رشته های جدید راه اندازی می شود.
فرهادی تصریح کرد: بحث نوآوری و فناوری در کشور صورت گرفته و من امیدوارم که آموزش رشته‌های بین رشته‌ای افزایش یابد و رشته‌های پر تقاضا در دانشگاه های کشور جایگزین رشته‌های کم اهمیت شود.
منبع: باشگاه‌خبرنگاران

۹۵/۱۱/۱۸
۱۳:۳۲

وزیر علوم در جمع خبرداد؛ قانون مقابله با تخلفات علمی در مرحله نهایی تصویب

وزیر علوم از عزم جدی این وزارتخانه برای مقابله با تخلفات علمی خبر داد و گفت: به منظور برخورد با متخلفان علمی در دانشگاه‌ها قانونی با عنوان مقابله با تخلفات علمی در کمیسیون آموزشی مجلس بررسی و در مرحله نهایی تصویب قرار دارد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر محمد فرهادی در مراسم تجلیل از نفرات برتر آزمون سراسری 95 و نفرات برتر بیست‌ویکمین المپیاد کشور که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران به آخرین اقدامات وزارت علوم در زمینه تخلفات علمی اشاره کرد و گفت: در حوزه بررسی تخلفات علمی آیین‌نامه‌ای برای دانشگاه‌ها ابلاغ شد که تخلفات اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها توسط هیات‌های انتظامی بررسی خواهد شد و تخلفات دانشجویان نیز توسط هیات‌های دانشجویی مورد بررسی قرار می‌گیرد. خوشبختانه در حال حاضر اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده و گزارش‌های این کمیته به طور ماهیانه ارائه می‌شود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ثبت پایان‌نامه‌های دانشجویان به صورت جدی و قطعی شده است، تصریح کرد: این موضوع به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و طی دو ماه گذشته نیز میزان مشابهت پایان‌نامه‌ها مورد بررسی قرار گرفت، تذکراتی در این زمینه داده شد و پایان‌نامه‌هایی که اشکال داشتند، برخورد صورت گرفته است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: قانون مقابله با تخلف علمی هم‌اکنون در کمیسیون مجلس بررسی و تکمیل شده است. امیدواریم به زودی برای تصویب نهایی به صحن علنی مجلس برود و البته با قوه قضاییه نیز صحبت‌هایی به منظور برخورد با تخلفات علمی صورت گرفته و آنها در این زمینه همکاری خوبی دارند.
دکتر فرهادی افزود: بحث پایان‌نامه و مقاله‌فروشی در کشور به طور جدی دنبال می‌شود و نیروی انتظامی در این زمینه برخورد خواهد کرد.
وزیر علوم در پایان با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی در نزدیک انتخابات نخواهیم داشت، گفت: همه تشکل‌ها براساس قانون می‌توانند مجوز فعالیت خود را دریافت کنند و در این زمینه سخت‌گیری خاصی اعمال نمی‌شود و خط قرمزی در دانشگاه‌ها برای حضور احزاب نداریم و احزاب می‌توانند بدون طرفداری از جناح یا گروه خاصی فعالیت‌های خود را به صورت سخنرانی، مناظره، پرسش و پاسخ و توصیه‌های آزاداندیشی ادامه دهند.
منبع: ایسنا

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۰۳

تجلیل از دانشجویان ورزشکار در وزارت علوم

مراسم تجلیل از دانشجویان در وزارت علوم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان؛مراسم تجلیل از دانشجویان توسط فدراسیون دانشجویی با حضور کیومرث هاشمی،مجتبی صدیق معاون وزیر علوم،رییس سازمان دانشجویی و محمد رضا دهخدا رییس فدراسیون دانشجویی در وزارت علوم برگزار شد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۳۹

مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی وزارت علوم منصوب شد

معاون آموزشی وزارت علوم با صدور حکمی مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی وزارت علوم را منصوب کرد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مجتبی شریعتی نیاسر با صدور حکمی دکتر فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.
 
فاطمه داداشیان، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیر کبیر است و در گذشته معاونت پژوهشی و ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه الزهرا(س) و مدیریت  دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیریت روابط بین الملل مرکز تحقیقات محیط زیست این دانشگاه  را برعهده داشته است.
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۴۹

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب شد

معاون آموزشی وزیر علوم، با صدور حکمی دکتر فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، در حکم انتصاب دکتر داداشیان برحمایت مستمر، هدفمند و همه جانبه از مراکز آموزش عالی غیردولتی که سهم عمده و فزاینده‌ای در توسعه آموزش عالی به خود اختصاص می‌دهند تاکید شده است.
همچنین در این حکم به ضرورت بها دادن به نظام سطح‌بندی با رویکرد تشویقی برای کمک به رشد کیفی مؤسسات و مراکز آموزش عالی بخش غیردولتی و بهره‌گیری از الگوهای موفق مراکز آموزش عالی غیردولتی جهان با هدف انتقال تجربیات و حضور فعال مؤسسات در عرصه رقابت های بین المللی اشاره شده است.
در این حکم، همراهی با نهادهای صنفی غیردولتی برای ایجاد هماهنگی در اعمال سیاست های یکپارچه بین همه زیر نظام های آموزش عالی فعال در بخش خصوصی و توجه به ضرورت توسعه هدفمند آموزش‌های عالی آزاد، با دو رویکرد مأموریت‌گرایی مؤسسات و نیاز محوری مناطق و استان ها از اولویت های کاری مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی ذکر شده است.
دکتر فاطمه داداشیان عضو هیات علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیر کبیر است و در گذشته معاونت پژوهشی و ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه الزهرا(س) و مدیریت دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیریت روابط بین الملل مرکز تحقیقات محیط زیست این دانشگاه را برعهده داشته است.
204/200

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۵۹

اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای ورزش دانشگاهی

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای سال آینده در بخش ورزش دانشگاهی خبر داد.

به گزارش ایسنا، کیومرث هاشمی در مراسم تجلیل از مدال آوران ورزش دانشگاهی اظهار کرد: اغلب مرسوم است که پس از یک سال از مدال آوران ورزشکار تقدیر شود اما برگزاری این مراسم برای تقدیر از مدال آوران سال ۹۵ ورزش دانشگاهی، در حالی‌که هنوز امسال به پایان نرسیده است، نشان دهنده عزم جدی برای حمایت از ورزش در دانشگاه‌هاست.
رییس کمیته ملی المپیک با تبریک موفقیت‌های ورزش دانشگاهی گفت: در مجموعه وزارت علوم، دو ارگان فدراسیون ورزش دانشگاهی و اداره کل تربیت بدنی یکی در بخش قهرمانی و دیگری در بخش همگانی در ورزش دانشگاهی فعال هستند. کمیته ملی المپیک همیشه این دو مجموعه را در کنار خود می‌بیند.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار کمیته ملی المپیک به دو فدراسیون ورزش دانشگاهی و ورزش دانش‌آموزی بودجه هر چند محدود اختصاص داده است، در ادامه گفت: ان‌شاءالله در سال‌های آینده این موضوع تقویت می‌شود. ضمن اینکه پیشنهاد می‌کنم علاوه بر بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان ورزش دانشگاهی که از طرف دولت قرار است سال آینده به این حوزه اختصاص یابد، بودجه‌ای جداگانه نیز برای مسابقات یونیورسیاد جهانی اختصاص داده شود تا شاهد ادامه موفقیت‌های ورزش دانشگاهی در این مسابقات باشیم.
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان طی سخنانی عنوان کرد: سال آینده بیست و نهمین یونیورسیاد جهانی در پیش است و فدراسیون ورزش دانشگاهی، به طور جدی در حال آماده‌سازی تیم‌ها در این مسابقات است. ضمن اینکه المپیاد ورزش همگانی نیز سال آینده به احتمال فراوان به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه تعامل خوبی میان ورزش دانشگاهی و مجموعه ورزشی کشور وجود دارد، در ادامه اظهار کرد: هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی اخیرا با ترکیب فرادانشگاهی و فرادستگاهی تشکیل شد که امیدوارم این هماهنگی‌ها باعث ارتقای هر چه بیشتر ورزش دانشگاهی شود.
صدیقی با اشاره به اختصاص بودجه جداگانه برای ورزش دانشگاهی نیز گفت: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی قرار است سال آینده بودجه ورزش دانشجویی ذیل برنامه بودجه دانشگاه‌ها پیش‌بینی شود و بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بیشتر این میزان اعتبار به وزارت علوم و بخشی هم به وزارت بهداشت تعلق می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، محمدرضا دهخدا که ریاست فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی را به عهده دارد، با تشکر از وزیر علوم، وی را ورزشی‌ترین چهره کابینه دولت دانست و گفت: وزیر علوم خود از قهرمانان ورزش ژیمناستیک بوده است و توجه جدی به ورزش دانشگاهی دارد. در کشورمان چندان سابقه نداشته قبل از پایان سال مراسم قدردانی از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی برگزار شود اما امسال این کار انجام شد که این نشان دهنده توجه ویژه مسئولان وزارت علوم به ورزش دانشگاهی است.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۲:۳۸

صدیقی:برای ارتقا رتبه تیم های دانشجویی امکانات بیشتری ایجاد خواهیم کرد

معاون دانشجویی وزیر علوم گفت:برای ارتقا رتبه دانشجویان در مسابقات جهانی و یونیورسیاد و کسب مدال های بیشتر امکانات بیشتری برای آنها ایجاد می کنیم.

 مجتبی صدیقی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در حاشیه تجلیل از دانشجویان ورزشکار اظهار کرد:با توجه به اینکه دانشجویان مدال آور کشورمان در مسابقات جهانی دانشجویی رتبه نهم را برای کشور کسب کردند امیدوارم که این رتبه هر سال بهتر شود و بتوانند مدال های بیشتری برای کشور به ارمغان بیاورند.
 
وی افزود:برنامه هایی که وزارت علوم در خصوص تمهیدات و ارتقا دانشجویان در نظر گرفته است شامل؛توسعه ورزش دانشجویی ،نوع آموزش رشته های ورزشی و شناسایی ورزشکاران دانشجو در مقاطع مختلف است همچنین برنامه هایی که برای مدال آوران در نظر گرفته می شود ادامه تحصیل و تقویت امکانات ورزشی در دانشگاه ها و ساختار بیشتر ضمن ایجاد پژوهشگاه های ورزش دانشجویی و ایجاد تسهیلات پس از فارغ تحصیلی برای آنها است.
 
صدیقی در ادامه خاطر نشان کرد: برای این دانشجویان حقوق ماهیانه 650 هزار تومان در نظر گرفته شده است و برای این مدال آوران امکانات زیستی و خوابگاهی و امکانات ورزشی در نظر گرفته ایم. در حوزه ورزش دانشجویی نیز سیر صعودی خوبی را از سوی ستاد امور دانشجویان پیش بینی می کنیم.   

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۰۵

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم منصوب شد

معاون آموزشی وزیر علوم، با صدور حکمی دکتر فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی وزارت علوم، در حکم انتصاب دکتر داداشیان بر حمایت مستمر، هدفمند و همه جانبه از مراکز آموزش عالی غیردولتی که سهم عمده و فزاینده‌ای در توسعه آموزش عالی به خود اختصاص می‌دهند تاکید شده است.
همچنین ضرورت بها دادن به نظام سطح‌بندی با رویکرد تشویقی جهت کمک به رشد کیفی مؤسسات و مراکز آموزش عالی بخش غیردولتی و بهره‌گیری از الگوهای موفق مراکز آموزش عالی غیردولتی جهان با هدف انتقال تجربیات و حضور فعال مؤسسات در عرصه رقابت های بین المللی مورد اشاره قرار گرفته است.
همچنین در این حکم، همراهی با نهادهای صنفی غیردولتی به منظور ایجاد هماهنگی در اعمال سیاستهای یکپارچه بین کلیه زیر نظام های آموزش عالی فعال در بخش خصوصی و توجه به ضرورت توسعه هدفمند آموزش‌های عالی آزاد، با دو رویکرد مأموریت‌گراییِ مؤسسات و نیاز محوریِ مناطق و استان ها از اولویت های کاری مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی ذکر شده است.
گفتنی است  دکتر فاطمه داداشیان عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیر کبیر است  و در گذشته معاونت پژوهشی و ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه الزهرا(س) و مدیریت  دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیریت روابط بین الملل مرکز تحقیقات محیط زیست این دانشگاه  را برعهده داشته است.
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۵۴

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب شد

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، با صدور حکمی دکتر فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در حکم انتصاب دکتر داداشیان بر حمایت مستمر، هدفمند و همه جانبه از مراکز آموزش عالی غیردولتی که سهم عمده و فزاینده‌ای در توسعه آموزش عالی به خود اختصاص می‌دهند تاکید شده است.
همچنین ضرورت بها دادن به نظام سطح‌بندی با رویکرد تشویقی جهت کمک به رشد کیفی مؤسسات و مراکز آموزش عالی بخش غیردولتی و بهره‌گیری از الگوهای موفق مراکز آموزش عالی غیردولتی جهان با هدف انتقال تجربیات و حضور فعال مؤسسات در عرصه رقابت های بین المللی مورد اشاره قرار گرفته است.
همچنین در این حکم، همراهی با نهادهای صنفی غیردولتی به منظور ایجاد هماهنگی در اعمال سیاستهای یکپارچه بین کلیه زیر نظام های آموزش عالی فعال در بخش خصوصی و توجه به ضرورت توسعه هدفمند آموزش‌های عالی آزاد، با دو رویکرد مأموریت‌گراییِ مؤسسات و نیاز محوریِ مناطق و استان ها از اولویت های کاری مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی ذکر شده است.
    گفتنی است  دکتر فاطمه داداشیان عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیر کبیر است  و در گذشته معاونت پژوهشی و ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه الزهرا(س) و مدیریت  دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیریت روابط بین الملل مرکز تحقیقات محیط زیست این دانشگاه  را برعهده داشته است.
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۵۹

اختصاص بودجه یک هزار میلیارد ریالی دولت برای ورزش دانشگاهی

تهران - ایرنا - معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه یک هزار میلیارد ریالی دولت برای سال آینده در بخش ورزش دانشگاهی خبر داد.

به گزارش ایرنا از فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، مجتبی صدیقی در مراسم تجلیل از قهرمانان و مدال آوران ورزش دانشگاهی در سال جاری که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس و دبیرکل کمیته ملی المپیک و مسئولان فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی برگزار شد، این خبر را اعلام کرد.
وی افزود: سال آینده بیست و نهمین یونیورسیاد جهانی در پیش است و فدراسیون ورزش دانشگاهی، به طور جدی در حال آماده‌سازی تیم‌ها برای حضور شایسته در این مسابقات است؛ ضمن اینکه المپیاد ورزش همگانی نیز سال آینده به احتمال فراوان به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه تعامل خوبی میان ورزش دانشگاهی و مجموعه ورزشی کشور وجود دارد، اظهار کرد: هیات رئیسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی اخیرا با ترکیب فرا دانشگاهی و فرا دستگاهی تشکیل شد که امیدوارم این هماهنگی‌ها باعث ارتقای هر چه بیشتر ورزش دانشگاهی شود.
صدیقی با اشاره به اختصاص بودجه جداگانه برای ورزش دانشگاهی نیز گفت: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی قرار است سال آینده بودجه ورزش دانشجویی ذیل برنامه بودجه دانشگاه‌ها پیش‌بینی شود و بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بیشتر این میزان اعتبار به وزارت علوم و بخشی هم به وزارت بهداشت تعلق می‌گیرد.
در این مراسم از مدال‌آوران، مربیان و سرپرستان تیم‌های کشتی آزاد و فرنگی، بسکتبال، شطرنج، فوتبال و فوتسال دانشجویی ایران که در مسابقه‌های آسیایی و جهانی صاحب عنوان شده‌اند، قدردانی شد.
محمد فرهادی وزیر علوم، کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان، محمد دادگان معاون تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی المپیک، محمدرضا قراخانلو رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی، محمدرضا دهخدا رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی و محمد پورکیانی مدیرکل تربیت بدنی وزارت علوم در این مراسم حضور داشتند.
در سال جاری کشتی آزاد دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی ترکیه با 5 مدال طلا به عنوان قهرمانی رسید. در کشتی فرنگی نیز عنوان سومی به ایران رسید. همچنین در رشته شطرنج دانشجویان ایران در مسابقه‌های جهانی عنوان سوم تیمی را به دست آوردند. در مسابقه‌های فوتسال آسیا نیز در بین 12 کشور عنوان قهرمانی به ایران رسید. هم‌چنین در رشته فوتبال هم عنوان دومی از آن دانشجویان ایران شد. در بسکتبال سه نفره نیز دانشجویان ایران عنوان قهرمانی در آسیا را به دست آوردند و کاندیدای حضور در لیگ جهانی شدند.
** لزوم توجه به ورزش همگانی در دانشگاه ها
محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیگر سخنران مراسم تجلیل گفت: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی در دانشگاه‌ها نیز توجه شود.
وی اظهار داشت: فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به عنوان متولی ورزش قهرمانی در دانشگاه‌ها به عنوان پل ارتباطی بین مجموعه آموزش عالی کشور، وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی عمل می‌کند و خوشبختانه تعامل خوبی نیز در این باره وجود دارد که این تعامل باید در همه سطوح در استان‌ها نیز افزایش پیدا کند.
وزیر علوم افزود: واحدهای ورزشی در دانشگاه‌ها باید به گونه‌ای باشند که دانشجویان را به سمت ورزش ترغیب کنند نه اینکه دانشجو صرفا برای کسب نمره در این واحدها حضور یابد.
وی با اشاره به کمبود فضا و امکانات ورزشی در دانشگاه‌ها تصریح کرد: توسعه فضا و امکانات ورزشی قطعا رشد خواهد داشت و این موضوع در برنامه‌های توسعه‌ای و راهبردی دانشگاه‌ها دیده شده و در حال حاضر 100 اتاق یا فضای تندرستی در خوابگاه‌های دانشجویی تجهیز شده‌اند.
وزیر علوم در ادامه گفت: برنامه گسترش دانشگاه‌های عاری از دخانیات به صورت جدی دنبال می‌شود و در این راستا دستورالعمل‌های آن نیز تنظیم شده تا موضوع استعمال دخانیات در دانشگاه‌ها کنترل شود.
وی با بیان اینکه مراکز تندرستی در دانشگاه‌ها رشد داشته و به 50 مرکز رسیده است، اظهار داشت: این مراکز نقش مهمی در ارزیابی جسمانی دانشجویان ایفا می‌کنند تا بتوانیم از ظرفیت جسمانی آن‌ها اطلاع دقیق‌تری داشته باشیم.
فرهادی گفت: باید نخبه‌های ورزش دانشگاهی مورد شناسایی قرار گیرند تا بتوانیم هرچه بیشتر شاهد موفقیت آن‌ها باشیم.
وزیر علوم افزود: ان‌شاالله بودجه مناسبی برای موفقیت ورزشکاران دانشجو در یونیورسیاد سال آینده در چین تایپه اختصاص خواهد یافت تا دانشجویان با دغدغه کمتر خود را برای حضور در این مسابقه‌ها آماده کنند.
** کمیته ملی المپیک همیشه کنار ورزش دانشگاهی است
کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک نیز در این مراسم اظهار کرد: اغلب مرسوم است که پس از یک سال از مدال آوران ورزشکار تقدیر شود، اما برگزاری این مراسم برای تقدیر از مدال آوران سال ۹۵ ورزش دانشگاهی، در حالی‌که هنوز امسال به پایان نرسیده است، نشان دهنده عزم جدی برای حمایت از ورزش در دانشگاه‌هاست.
رئیس کمیته ملی المپیک با تبریک موفقیت‌های ورزش دانشگاهی گفت: در مجموعه وزارت علوم، دو ارگان فدراسیون ورزش دانشگاهی و اداره کل تربیت بدنی یکی در بخش قهرمانی و دیگری در بخش همگانی در ورزش دانشگاهی فعال هستند کمیته ملی المپیک همیشه این دو مجموعه را در کنار خود می‌بیند.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار کمیته ملی المپیک به دو فدراسیون ورزش دانشگاهی و ورزش دانش‌آموزی بودجه هر چند محدود اختصاص داده است، ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم علاوه بر بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان ورزش دانشگاهی که از طرف دولت قرار است سال آینده به این حوزه اختصاص یابد، بودجه‌ای جداگانه نیز برای مسابقات یونیورسیاد جهانی اختصاص داده شود تا شاهد ادامه موفقیت‌های ورزش دانشگاهی در این مسابقات باشیم.
'برای آگاهی از آخرین اخبار ورزش ایران و جهان با کانال ورزشی ایرنا در تلگرام irnavarzesh@ همراه شوید.'
ورزشی**9129**1379
تنظیم کننده: مهدی رهبر، انتشار دهنده: هادی افتخاری

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۵۱

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم: دولت در برنامه ششم توسعه، به بحث مهارت آموزی توجه زیادی کرده است

دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جمع کارکنان دانشگاه فنی و حرفه ای حاضر و در مراسم جشن انقلاب شرکت کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در ابتدای مراسم دکتر روشن با تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به ملت شریف و شهید پرور ایران خصوصا جامعه دانشگاهی کشور اظهار داشت: امیدوارم با ادامه راه امام راحل و شهدای گرانقدر همچنان پرتلاش در عرصه علم و سازندگی رو به سوی افق های روشن حرکت کنیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم  با اشاره به مقوله مهارت آموزی و اشتغال گفت: در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی که سندی جدید در فرایند اقتصادی و اجرایی کشور است، باید مردم و بخش خصوصی را توانمند کرده و برای یک اقتصاد درون زا که پیش نیاز آن سرمایه گذاری برروی مهارت آموزی است ، آماده کنیم.
وی افزود: در حال حاضر اشتغال به دغدغه‌ اصلی جامعه و خانواده ها تبدیل شده و از نگاه ما بهترین راه و پیش نیاز  حل بیکاری، مهارت آموزی و توجه ویژه به دانشگاه های کارآفرین و عرضه محور مانند دانشکده های فنی و حرفه ای در سراسر کشور است.
دکتر روشن با تاکید بر اینکه دولت در برنامه ششم توسعه به بحث مهارت آموزی توجه زیادی کرده است، گفت: بسیاری از نیروهایی که به دنبال کار هستند بیش از نیاز دستگاه‌ها دانش دارند ولی ما این شانس را داریم که نیروهای مهارتی راحت وارد بازار کارمی شوند.
وی با بیان اینکه باید این تهدیدی که در بیشتر دانشگاه‌ها وجود دارد در دانشگاه فنی و حرفه ای به فرصت تبدیل شود، اظهار کرد: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در پایان گفت: هیئت امنا به عنوان عالی ترین رکن دانشگاه تلقی شده و استقلال دانشگاه ها به عنوان یک امر کلیدی و مهم، مطمح نظر قانونگذار بوده است تا جایی که در اولین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه ها، به این مهم تصریح شده است
 

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۰۹

انتصابات

 انتصابات   با حکم معاون آموزشي وزير؛
مديرکل دفتر آموزش عالي غيردولتي وزارت علوم منصوب شد
دکتر مجتبي شريعتي نياسر معاون آموزشي وزير علوم با صدور حکمي دکتر فاطمه داداشيان را به سمت مديرکل دفتر آموزش عالي غير دولتي وزارت علوم منصوب کرد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر فاطمه داداشيان عضو هيئت علمي دانشکده مهندسي نساجي دانشگاه صنعتي امير کبير است و در گذشته معاونت پژوهشي و رياست دانشکده مهندسي دانشگاه الزهرا(س) و مديريت دفتر همکاريهاي علمي بين‎المللي دانشگاه صنعتي اميرکبير و مديريت روابط بين‏الملل مرکز تحقيقات محيط زيست اين دانشگاه را برعهده داشته است.
6 انتصاب جديد در دانشگاه ياسوج
رئيس دانشگاه ياسوج احکام مديريتي 6 نفر از مديران اين دانشگاه را صادر کرد.
به گزارش ايسنا، دکتر محمودرضا رحيمي در احکامي جداگانه "دکتر فياض" را به عنوان «سرپرست معاونت پژوهش و فناوري دانشکده کشاورزي»، "دکتر بازيار" را به عنوان «سرپرست مديريت گروه رياضي»، "دکتر رفيعي" را به عنوان «سرپرست گروه شيمي»، "دکتر بهشتي" را به عنوان «مدير گروه علوم اجتماعي»، "دکتر معمار" را به عنوان «مدير گروه علوم دامي» و "دکتر اميدوار" را به عنوان «مسئول مرکز محاسبات سريع دانشگاه» منصوب کرد که مدت زمان اين احکام دو سال است.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۲:۲۱

توجه دولت به مهارت‌آموزی در برنامه ششم توسعه

محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در جمع کارکنان دانشگاه فنی‌و‌حرفه‌ای با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: «دولت در این برنامه، به بحث مهارت‌آموزی توجه زیادی کرده است و امیدوارم پرتلاش در عرصه علم و سازندگی رو به سوی افق‌های روشن
حرکت کنیم.»

۹۵/۱۱/۱۹
۰۲:۵۴

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم منصوب شد

معاون آموزشی وزیر علوم با صدور حکمی فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.

به گزارش « قدس آنلاین »، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم، با صدور حکمی فاطمه داداشیان را به سمت مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم منصوب کرد.
در حکم انتصاب داداشیان بر حمایت مستمر، هدفمند و همه جانبه از مراکز آموزش عالی غیردولتی که سهم عمده و فزاینده‌ای در توسعه آموزش عالی به خود اختصاص می‌دهند تاکید شده است.
همچنین ضرورت بها دادن به نظام سطح‌بندی با رویکرد تشویقی جهت کمک به رشد کیفی مؤسسات و مراکز آموزش عالی بخش غیردولتی و بهره‌گیری از الگوهای موفق مراکز آموزش عالی غیردولتی جهان با هدف انتقال تجربیات و حضور فعال مؤسسات در عرصه رقابت های بین المللی مورد اشاره قرار گرفته است.
همچنین در این حکم، همراهی با نهادهای صنفی غیردولتی به منظور ایجاد هماهنگی در اعمال سیاستهای یکپارچه بین کلیه زیر نظام های آموزش عالی فعال در بخش خصوصی و توجه به ضرورت توسعه هدفمند آموزش‌های عالی آزاد، با دو رویکرد مأموریت‌گراییِ مؤسسات و نیاز محوریِ مناطق و استان ها از اولویت های کاری مدیرکل دفتر آموزش غیر دولتی ذکر شده است.
فاطمه داداشیان عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و در گذشته معاونت پژوهشی و ریاست دانشکده مهندسی دانشگاه الزهرا(س) و مدیریت دفتر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیریت روابط بین الملل مرکز تحقیقات محیط زیست این دانشگاه را برعهده داشته است.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۴۲

معاون وزیر علوم: اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای ورزش دانشگاهی

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای سال آینده در بخش ورزش دانشگاهی خبر داد.
به گزارش ایسنا، کیومرث هاشمی در مراسم تجلیل از مدال آوران ورزش دانشگاهی اظهار کرد: اغلب مرسوم است که پس از یک سال از مدال آوران ورزشکار تقدیر شود اما برگزاری این مراسم برای تقدیر از مدال آوران سال ۹۵ ورزش دانشگاهی، در حالی‌که هنوز امسال به پایان نرسیده است، نشان دهنده عزم جدی برای حمایت از ورزش در دانشگاه‌هاست.
رییس کمیته ملی المپیک با تبریک موفقیت‌های ورزش دانشگاهی گفت: در مجموعه وزارت علوم، دو ارگان فدراسیون ورزش دانشگاهی و اداره کل تربیت بدنی یکی در بخش قهرمانی و دیگری در بخش همگانی در ورزش دانشگاهی فعال هستند. کمیته ملی المپیک همیشه این دو مجموعه را در کنار خود می‌بیند.
وی با بیان اینکه برای نخستین بار کمیته ملی المپیک به دو فدراسیون ورزش دانشگاهی و ورزش دانش‌آموزی بودجه هر چند محدود اختصاص داده است، در ادامه گفت: ان‌شاءالله در سال‌های آینده این موضوع تقویت می‌شود. ضمن اینکه پیشنهاد می‌کنم علاوه بر بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان ورزش دانشگاهی که از طرف دولت قرار است سال آینده به این حوزه اختصاص یابد، بودجه‌ای جداگانه نیز برای مسابقات یونیورسیاد جهانی اختصاص داده شود تا شاهد ادامه موفقیت‌های ورزش دانشگاهی در این مسابقات باشیم.
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان طی سخنانی عنوان کرد: سال آینده بیست و نهمین یونیورسیاد جهانی در پیش است و فدراسیون ورزش دانشگاهی، به طور جدی در حال آماده‌سازی تیم‌ها در این مسابقات است. ضمن اینکه المپیاد ورزش همگانی نیز سال آینده به احتمال فراوان به میزبانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه تعامل خوبی میان ورزش دانشگاهی و مجموعه ورزشی کشور وجود دارد، در ادامه اظهار کرد: هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی اخیرا با ترکیب فرادانشگاهی و فرادستگاهی تشکیل شد که امیدوارم این هماهنگی‌ها باعث ارتقای هر چه بیشتر ورزش دانشگاهی شود.
صدیقی با اشاره به اختصاص بودجه جداگانه برای ورزش دانشگاهی نیز گفت: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی قرار است سال آینده بودجه ورزش دانشجویی ذیل برنامه بودجه دانشگاه‌ها پیش‌بینی شود و بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار نیز برای آن در نظر گرفته شده است. بیشتر این میزان اعتبار به وزارت علوم و بخشی هم به وزارت بهداشت تعلق می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، محمدرضا دهخدا که ریاست فدراسیون ورزش‌های دانشگاهی را به عهده دارد، با تشکر از وزیر علوم، وی را ورزشی‌ترین چهره کابینه دولت دانست و گفت: وزیر علوم خود از قهرمانان ورزش ژیمناستیک بوده است و توجه جدی به ورزش دانشگاهی دارد. در کشورمان چندان سابقه نداشته قبل از پایان سال مراسم قدردانی از مدال‌آوران ورزش دانشگاهی برگزار شود اما امسال این کار انجام شد که این نشان دهنده توجه ویژه مسئولان وزارت علوم به ورزش دانشگاهی است.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۲:۴۴

معاون وزیر علوم مطرح کرد؛ نبود اعتبار مهمترین مشکل بر سر راه اجرای طرح‌های کلان ملی

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: مهم ترین مشکل طرح های کلان ملی عدم تامین اعتبار لازم برای اجرای آنها است.

به گزارش عیارآنلاین ، وحید احمدی گفت: محققان کشور در روند اجرای فنی طرح های کلان ملی هیچ مشکلی ندارند اما عمده ترین مشکل این طرح ها نبود اعتبار لازم برای عملیاتی سازی آنها است.
وی افزود: زمانی که طرح های کلان ملی تصویب می شوند باید موضوع تامین اعتبار آنها نیز مورد توجه قرار گیرد و ردیف بودجه ای خاصی برای آنها در نظر گرفته شود.
معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه ها تاکنون بیشتر از میزان بودجه ای که برای طرح های کلان ملی در اختیار آنها قرار داده شده است تلاش کرده اند.
احمدی با بیان اینکه یکی از وظایف شورای عالی عتف تدوین طرح های کلان ملی است، تاکید کرد: این شورا باید براساس اولویت های کشور طرح های کلان را مدیریت کند اما از همان ابتدا باید موضوع تامین اعتبار طرح ها در نظر گرفته شود.
وی عنوان کرد: باتوجه به اینکه 47 طرح کلان مصوب شورای عتف با مشکل عدم اعتبار بودجه و نبود مدیریت صحیح با مشکلاتی همراه بودند البته این مشکلات را نمی توان ایراد مسئولان قبلی عنوان کرد چراکه تصویب طرح های کلان حرکتی جدید در کشور بشمار می رفت.
معاون پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: اما ساماندهی و مدیریت طرح های کلان ملی زمان زیادی را از دبیرخانه شورای عتف گرفت تا برای تمامی طرح ها اهداف، مجری و نقشه راه مشخص شود.
احمدی تاکید کرد: تعدادی از طرح های کلان دارای دامنه کاری مشخص بودند که وضعیت این طرح ها مشخص بود.
تعیین حامی برای طرح های کلان
وی با بیان اینکه پس از بررسی های متعدد 34 طرح کلان ملی دارای دستگاه بهره بردار هستند، گفت: در شورای عالی عتف تصویب شد تا طرح های کلان ملی دارای دستگاه بهره بردار باشند تا بتوان برای آنها تامین اعتبار انجام داد.
معاون پژوهشی وزارت علوم اظهار داشت: با توجه به اینکه برای 34 طرح کلان ملی دستگاه بهره بردار نیز مشخص شد اما سازمان مدیریت در روند اعتبار بودجه برای این طرح ها با مشکل مواجه شد.
احمدی تاکید کرد: بنابراین تصمیم گرفته شد تا طرح های با قابلیت اقتصاد مقاومتی مشخص و تامین اعتبار شود که در مجموع بیش از 20 طرح در این ردیف قرار گرفتند که براین اساس این طرح ها تامین اعتبار می شوند.
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۳۵

معاون وزیر علوم: دولت در برنامه ششم توسعه، به بحث مهارت آموزی توجه زیادی کرده است

دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در جمع کارکنان دانشگاه فنی و حرفه ای حاضر و در مراسم جشن انقلاب شرکت کرد.

به گزارش عیارآنلاین ، در ابتدای مراسم دکتر روشن با تبریک سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به ملت شریف و شهید پرور ایران خصوصا جامعه دانشگاهی کشور اظهار داشت: امیدوارم با ادامه راه امام راحل و شهدای گرانقدر همچنان پرتلاش در عرصه علم و سازندگی رو به سوی افق های روشن حرکت کنیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به مقوله مهارت آموزی و اشتغال گفت: در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی که سندی جدید در فرایند اقتصادی و اجرایی کشور است، باید مردم و بخش خصوصی را توانمند کرده و برای یک اقتصاد درون زا که پیش نیاز آن سرمایه گذاری برروی مهارت آموزی است ، آماده کنیم.
وی افزود: در حال حاضر اشتغال به دغدغه‌ اصلی جامعه و خانواده ها تبدیل شده و از نگاه ما بهترین راه و پیش نیاز حل بیکاری، مهارت آموزی و توجه ویژه به دانشگاه های کارآفرین و عرضه محور مانند دانشکده های فنی و حرفه ای در سراسر کشور است.
دکتر روشن با تاکید بر اینکه دولت در برنامه ششم توسعه به بحث مهارت آموزی توجه زیادی کرده است، گفت: بسیاری از نیروهایی که به دنبال کار هستند بیش از نیاز دستگاه‌ها دانش دارند ولی ما این شانس را داریم که نیروهای مهارتی راحت وارد بازار کارمی شوند.
وی با بیان اینکه باید این تهدیدی که در بیشتر دانشگاه‌ها وجود دارد در دانشگاه فنی و حرفه ای به فرصت تبدیل شود، اظهار کرد: در برنامه ششم از مجلس خواستیم برای دانش‌آموختگان مراکز فنی و حرفه ای امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در پایان گفت: هیئت امنا به عنوان عالی ترین رکن دانشگاه تلقی شده و استقلال دانشگاه ها به عنوان یک امر کلیدی و مهم، مطمح نظر قانونگذار بوده است تا جایی که در اولین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه ها، به این مهم تصریح شده است
منبع: وزارت علوم

۹۵/۱۱/۱۹
۰۰:۵۶

در هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت رخ داد: درخشش شرکت ملی گاز ایران

هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت، با حضور معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مدیران، محققان و پژوهشگران صنعت نفت در محل سالن همایش های شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد...

هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت، با حضور معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مدیران، محققان و پژوهشگران صنعت نفت در محل سالن همایش های شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، در این جشنواره، شرکت ملی گاز ایران از حیث تعداد و کیفیت جوایز دریافتی، گوی سبقت را ازسایر شرکت های اصلی و سازمانهای حاضر در جشنواره ربود؛ به نحوی که از تعداد 12 جایزه مرتبط با فعالیت های حوزه مدیریت پژوهش و فناوری، 7 جایزه به این شرکت و واحدهای پژوهشی شرکت‌های تابعه اختصاص یافت.
بنا بر این گزارش، در حوزه مدیریت برتر پژوهش و فناوری، دو جایزه به دکتر سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، در حوزه پروژه‌های فنی برتر مدیریت پژوهش و فناوری، 5 جایزه به طرح‌های "بومی‌سازی و توسعه دانش فنی طراحی و ساخت توربین گاز 25 مگاوات با قابلیت افزایش تا 30 مگاوات و کسب نشان ملی" و "فرمولاسیون آمین‌های جدید و مدیریت حلال‌های مصرفی"، در حوزه رئیس برتر پژوهشی، دو جایزه به آقایان حمید بنیاد (مدیریت پژوهش و فناوری) و محسن میاندهی (شرکت پالایش گاز سرخون و قشم) و در حوزه کارشناس برتر پژوهشی، دو جایزه به خانم‌ها محبوبه طاهری (شرکت پالایش گاز سرخون و قشم) و مرضیه زارع (مدیریت پژوهش و فناوری) تعلق گرفت.
شایان ذکر است در حوزه پژوهش‌های علوم انسانی نیز، پروژه پژوهشی "بررسی مشکلات و مسایل زندگی کارکنان صنعت نفت و گاز در منطقه عسلویه و تدوین راهبردها و خطوط کلی سیاست های اسکان و زندگی در آینده" به عنوان پروژه برتر و فریدبن سعید به عنوان پژوهشگر برتر معرفی شدند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۸:۳۵

از مصوبات برنامه ششم توسعه؛ اعتبار مورد نیاز برای تغذیه دانشجویان پرداخت می شود

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: در برنامه ششم توسعه مصوب شد اعتبار مورد نیاز برای تغدیه دانشجویان پرداخت شود.

ذوالفقار یزدان مهر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: برای رفع مشکلات تغذیه دانشجویان نیازمند بالغ ‌بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم و میزان اعتبار پرداختی دولت ۴۷۰ میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: برهمین اساس در برنامه ششم توسعه مصوب شد، مابه‌التفاوت ۴۷۰ میلیارد تومان تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان می شود را دراختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهند، تا در قالب تسهیلات به دانشجویان پرداخت کنیم.
به گزارش مهر، بحث تغذیه و سلف سرویس دانشجویان در چند سال اخیر به عنوان مهم ترین مشکل رفاهی دانشجویان مطرح شده است و تاکنون وزارت علوم با ارائه برنامه های مختلف رفاهی سعی بر آن داشت تا این مشکل صنفی دانشجویان را سامان دهد.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۴۴

اعتبار مورد نیاز برای تغذیه دانشجویان پرداخت می‌شود

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: در برنامه ششم توسعه مصوب شد اعتبار مورد نیاز برای تغدیه دانشجویان پرداخت شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ذوالفقار یزدان مهر ، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: برای رفع مشکلات تغذیه دانشجویان نیازمند بالغ ‌بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار هستیم و میزان اعتبار پرداختی دولت ۴۷۰ میلیارد تومان است.
 
وی ادامه داد: برهمین اساس در برنامه ششم توسعه مصوب شد، مابه‌التفاوت ۴۷۰ میلیارد تومان تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان می شود را دراختیار صندوق رفاه دانشجویان قرار دهند، تا در قالب تسهیلات به دانشجویان پرداخت کنیم.
 
به گزارش مهر، بحث تغذیه و سلف سرویس دانشجویان در چند سال اخیر به عنوان مهم ترین مشکل رفاهی دانشجویان مطرح شده است و تاکنون وزارت علوم با ارائه برنامه های مختلف رفاهی سعی بر آن داشت تا این مشکل صنفی دانشجویان را سامان دهد.
 

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۴۲

خلاء های قانونی وزارت علوم و دانشگاه ها اصلاح می شود

مدیرکل امور مجلس وزارت علوم از تلاش معاونت حقوقی و امور مجلس این وزارتخانه، برای شناسایی خلاءهای قانونی و قوانین و مقررات مزاحم یا نیازمند اصلاح در وزارت علوم و دانشگاه ها خبر داد.

ابراهیم ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نتایج سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که اخیرا در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: در مکاتبه با مدیران حقوقی دانشگاه ها و روسای مراکز آموزش عالی از آنها درخواست کرده بودیم که مواردی را که در حوزه آموزش عالی و وزارت علوم به ایجاد یا اصلاح قانون نیاز دارد به وزارت علوم اعلام کنند.
وی ادامه داد: بعد از اعلام ما، حدود ۵۰ پیشنهاد توسط مدیران حقوقی دانشگاه ها برای وزارت علوم ارسال شد، از میان این پیشنهادها، ۱۶ پیشنهاد انتخاب و در سه کارگروه وضع قوانین جدید آموزش عالی، اصلاح قوانین آموزش عالی و تدوین و اصلاح مقررات آموزش عالی بررسی شد، که ۸ عنوان آن در رابطه با وضع قانون، ۵ عنوان آن در رابطه با اصلاح قانون و ۴ عنوان آن مربوط به مقررات وزارت علوم بود.  
مدیرکل امور مجلس وزارت علوم ادامه داد: گزارش مبسوط این کارگروه ها به حوزه مدیریت امور قوانین ارسال شده که بعد از بررسی و جمع بندی به هیات دولت ارسال می شود. اگر هیات دولت آن را تصویب کند، برای مجلس ارسال می شود تا به صورت قانون تصویب شود.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۲:۰۱
منابع دیگر:
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۲۲

مدیرکل امور مجلس وزارت علوم: خلاءهای قانونی وزارت علوم و دانشگاه‌ها اصلاح می‌شود

مدیرکل امور مجلس وزارت علوم از تلاش معاونت حقوقی و امور مجلس این وزارتخانه، برای شناسایی خلاءهای قانونی و قوانین و مقررات مزاحم یا نیازمند اصلاح در وزارت علوم و دانشگاه ها خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین ، ابراهیم ابراهیمی با اشاره به نتایج سومین همایش مدیران حقوقی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که اخیرا در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: در مکاتبه با مدیران حقوقی دانشگاه ها و روسای مراکز آموزش عالی از آنها درخواست کرده بودیم که مواردی را که در حوزه آموزش عالی و وزارت علوم به ایجاد یا اصلاح قانون نیاز دارد به وزارت علوم اعلام کنند.
وی ادامه داد: بعد از اعلام ما، حدود 50 پیشنهاد توسط مدیران حقوقی دانشگاه ها برای وزارت علوم ارسال شد، از میان این پیشنهادها، 16 پیشنهاد انتخاب و در سه کارگروه وضع قوانین جدید آموزش عالی، اصلاح قوانین آموزش عالی و تدوین و اصلاح مقررات آموزش عالی بررسی شد، که 8 عنوان آن در رابطه با وضع قانون، 5 عنوان آن در رابطه با اصلاح قانون و 4 عنوان آن مربوط به مقررات وزارت علوم بود.
مدیرکل امور مجلس وزارت علوم ادامه داد: گزارش مبسوط این کارگروه ها به حوزه مدیریت امور قوانین ارسال شده که بعد از بررسی و جمع بندی به هیات دولت ارسال می شود. اگر هیات دولت آن را تصویب کند، برای مجلس ارسال می شود تا به صورت قانون تصویب شود.
منبع: مهر

۹۵/۱۱/۱۸
۲۱:۵۱

بخشنامه صندوق رفاه دانشجویان درباره سامانه‌های اجاره‌بهای دانشگاه‌ها

براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان، دانشگاه‌ها تا 24 بهمن برای اعلام نام نرم‌افزار خوابگاهی مورد استفاده خود و شرکت‌ پشتیبان آن، برای اتصال به سامانه خوابگاهی این صندوق فرصت دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخشنامه‌ای از معاونان دانشجوی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور خواسته است برای اتصال برخط سامانه‌های خوابگاهی دانشگاه‌های سراسر کشور به سامانه خوابگاهی صندوق رفاه، تا 24 بهمن نام و مشخصات نرم‌افزار خوابگاهی مورد استفاده دانشگاه و شماره تماس و نشانی شرکت ارائه‌دهند و پشتیبان به این صندوق اعلام شود.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۳۵

دانشگاه ها تا 24 بهمن مشخصات نرم افزاری خوابگاه های خود را اعلام کنند

دانشگاه ها باید تا 24 بهمن مشخصات نرم افزار خوابگاهی خود را به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم اعلام کنند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخشنامه‌ای از معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور خواسته است برای اتصال برخط سامانه‌های خوابگاهی دانشگاه‌های سراسر کشور به سامانه خوابگاهی صندوق رفاه، تا 24 بهمن نام و مشخصات نرم‌افزار خوابگاهی مورد استفاده دانشگاه و شماره تماس و نشانی شرکت ارائه‌دهند و پشتیبان را به این صندوق اعلام کنند.
204/200

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۵۹

دهخدا: برای ارتقا ورزش دانشجویی باید همه رشته ها را رصد کنیم

رئیس فدراسیون دانشجویی گفت:به منظور ارتقا و رصد ورزش دانشجوی باید با فدراسیون های ملی همکاری بیشتری داشته باشیم.

 محمد رضا دهخدا در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد:برای ارتقا ورزش های دانشجویی همه رشته ها را با هم آغاز کردیم و سعی کردیم بخش های مختلف دانشجویی را بیشتر رصد کنیم تا در مسابقات قهرمانی جهان و المپیک حرفی برای گفتن داشته باشیم همچنین برای موفقیت در توسعه رشته های ورزشی در دانشگاه ها مشارکت بیشتری داشته باشیم.
 
وی افزود:ابتدا برای رقابتهای آسیایی دانشجویان دانشگاه پیام نور را اعزام کردیم که نتیجه خوبی گرفتیم و توانستیم برای المپیاد جوانان آسیا تعامل خوبی داشته باشیم.
 
وی در خصوص هدایای در نظر گرفته شده برای دانشجویان عنوان کرد: زیبایی در سادگی است، اینجا وزارت علوم است و باید نگاه ساده ای داشته باشیم و امکان دادن جوایز آنچنانی را نداریم اما کار دانشگاهی انجام می دهیم و شرایط کاری را برای دانشجویان فراهم خواهیم کرد.
 
دهخدا در ادامه بیان کرد:یکی از مزیت هایی که فدراسیون دانشجویی دارد تعامل با FIFO در 45 رشته ورزشی است به این خاطر متقاضیان حجم زیادی دارند و مجبوریم که با سایر فدراسیون ها تعامل داشته باشیم زیرا امکانات ما به دانشگاه ها ختم می شود و در رشته های مختلف ورزشی باید از فدراسیون ملی تجربه کسب کنیم و تعامل بیشتر داشته باشیم.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۶:۴۹

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ رشته روان شناسی بالینی در کنکور 96 همچنان تحت پوشش وزارت علوم است

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:رشته روان شناسی بالینی و سایر رشته‌های مورد بحث این وزارتخانه با وزارت بهداشت همچنان تحت پوشش دانشگاه‌های وزارت علوم قرار دارند.

به گزارش ایسنا، اداره کل روابط عمومی وزارت علوم  با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت ،به اطلاع می رساند: رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی 1396 نیزاین رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان محترم در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی  تماس بگیرند.»

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۴۰

رشته‌های روان شناسی بالینی در دفترچه کنکور 96 تحت پوشش وزارت علوم ارائه می‌شوند

روابط عمومی وزرات علوم اعلام کرد: رشته‌های روان شناسی بالینی توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش برای سال تحصیلی 96 تحت پوشش وزارت علوم ارائه شده‌اند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، رشته‌های روان شناسی بالینی و سایر رشته‌های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فی‌مابین وزارت علوم و بهداشت توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش برای سال تحصیلی 96 نیزاین رشته‌ها تحت پوشش وزارت علوم ارائه شده‌اند.
بنابراین گزارش، اداره کل روابط عمومی وزارت علوم در هیمن راستا طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در پاسخ به پیگیری‌های مکرر دانشگاه‌ها در خصوص مجری رشته‌های روان شناسی بالینی و سایر رشته‌های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت، به اطلاع می‌رساند رشته‌های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشور برای سال تحصیلی 1396 نیزاین رشته‌ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
در ادامه اطلاعیه وزارت علوم آمده است: دانشگاهیان در صورت وجود هرگونه ابهام می‌توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند. 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۴۸

اطلاعیه وزارت علوم درباره مجری رشته روان شناسی بالینی

تهران- ایرنا- روابط عمومی وزارت علوم اعلام کرد: مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت ،به اطلاع می رساند رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا این اطلاعیه روز دوشنبه در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها در این موضوع صادر شده است.
در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی 1396 نیزاین رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.
فراهنگ* 9187* 1823* دریافت کننده:‌حمید بازگشا * انتشار: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۱۸
۱۸:۰۷

رشته های روان شناسی بالینی توسط دانشگاه های وزارت علوم ارائه می شود

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اطلاعیه ای تاکید کرد، رشته های روان شناسی بالینی همچنان توسط دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم ارائه می شود.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز اداره کل روابط عمومی وزارت علوم اعلام کرد، در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها درباره مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی 1396 نیزاین رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/منتشر کننده: محمدجواد آخوندی
204/200

۹۵/۱۱/۱۸
۱۸:۱۸

اطلاعیه وزارت علوم درباره رشته روان شناسی بالینی

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پیگیری‌های مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت علوم؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت، اطلاعیه ای صادر کرد.
در این اطلاعیه آمده است: رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشور برای سال تحصیلی 1396 نیز این رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان محترم در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۸:۱۷

اطلاعیه وزارت علوم؛ رشته روانشناسی بالینی همچنان تحت پوشش وزارت علوم است

اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در مورد رشته روان شناسی بالینی اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اداره کل روابط عمومی وزارت علوم اطلاعیه ای در مورد رشته روانشناسی بالینی صادر کرد که متن این اطلاعیه به شرح زیر است:
در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت، به اطلاع می رساند، رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند.
همچنین در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی ۱۳۹۶ نیز این رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۹:۳۸

اطلاعیه‌ وزارت علوم درباره رشته روان‌شناسی بالینی

وزارت علوم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:رشته روان شناسی بالینی و سایر رشته‌های مورد بحث این وزارتخانه با وزارت بهداشت همچنان تحت پوشش دانشگاه‌های وزارت علوم قرار دارند.

آفتاب‌نیوز : اداره کل روابط عمومی وزارت علوم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «در پاسخ به پیگیری های مکرر دانشگاه‌ها درخصوص مجری رشته های روان شناسی بالینی و سایر رشته های مورد بحث در کمیته میان رشته‌ای فیمابین وزارت علوم و وزارت بهداشت ،به اطلاع می رساند: رشته های مذکور همچنان توسط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دارند و در دفترچه کنکور سازمان سنجش آموزش کشوربرای سال تحصیلی 1396 نیزاین رشته ها تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده‌اند.
دانشگاهیان محترم در صورت وجود هرگونه ابهام می توانند با دفتر برنامه ریزی آموزش عالی تماس بگیرند.»

۹۵/۱۱/۱۸
۱۸:۱۴

اطلاعیه سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور درباره تاریخ‌ و نحوه‌ پرینت کارت‌ صد و پانزدهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته (tolimo:e-a2017)

خبرگزاری آریا - بدین‌وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون زبان انگلیسی پیشرفته می‌رساند: 1- صد و پانزدهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته، صبح روز پنجشنبه مورخ 95/11/21 منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد.
بدین‌وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون زبان انگلیسی پیشرفته می‌رساند:
1- صد و پانزدهمین دوره آزمون زبان انگلیسی پیشرفته، صبح روز پنجشنبه مورخ 95/11/21 منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد. برگ راهنما و کارت شرکت در آزمون از روز سه‌شنبه مورخ 95/11/19 بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس: www.sanjesh.org قرار می گیرد تا داوطلبان بتوانند با وارد کردن اطلاعات خود شامل: شماره پرونده، نام و نام‌خانوادگی، سال تولد و شماره ملی نسبت به پرینت آن اقدام نمایند. بدیهی است که هر داوطلب برای شرکت در جلسه آزمون باید، علاوه بر پرینت کارت شرکت در جلسه آزمون، اصل کارت ملی، اصل شناسنامه یا اصل گذرنامه خود را ارائه نماید.
توضیح: چنانچه داوطلبان متقاضی شرکت درآزمون هرگونه اشکالی در کارت ورودی خود مشاهده نمودند، می‌توانند در روز چهارشنبه مورخ 95/11/20 صبح از ساعت 8:00 تا 12:00 و بعدازظهر از ساعت 14:00 تا 17:00 با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر و دو قطعه عکس به نماینده این سازمان مستقر در باجه رفع نقص مراجعه نموده و نسبت به اصلاح و رفع اشکال احتمالی کارت خود اقدام نمایند.
2- آدرس باجه رفع نقص کارت:
دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران: ‌تهران، خیابان کارگر شمالی (امیرآباد)، بعد از تقاطع جلال آل احمد، بین خیابان های 15 و 16.
تذکر مهم:
داوطلبان لازم است لوازم مورد نیاز از قبیل مداد سیاه نرم پررنگ، مداد پاکن، مداد تراش و سنجاق را بهمراه داشته باشند و از آوردن‌ وسایل‌ اضافی‌ مانند ساک‌ دستی‌، کیف‌ دستی‌، پیجر، تلفن‌ همراه، ساعت هوشمند، دستبند هوشمند و یا هرگونه وسایل ارتباطی الکترونیکی،‌ جزوه،‌ کتاب، ماشین حساب و نظایر آن و هم‌چنین وسایل‌ شخصی‌ به‌ جلسه‌ آزمون‌ اکیداً خودداری‌ نمایند. بدیهی‌ است‌ که‌ به‌ همراه داشتن‌ هر کدام‌ از وسایل‌ مندرج‌ در این‌ بند به‌ عنوان‌ تقلب‌ و تخلف‌ تلقی‌ و با داوطلبان‌ ذیربط برابر آیین‌ نامه‌ تقلب‌ و تخلف‌ رفتار خواهد شد.
ضمناً به اطلاع می‌رساند که واحد اطلاعات و پاسخگویی به سئوالات در این باره از این تاریخ لغایت 95/11/20 همه روزه بغیر از ایام تعطیل و در وقت اداری آماده پاسخگویی به سوالات داوطلبان است؛ لذا داوطلبان گرامی به منظور پاسخگویی به سوالات خود می‌توانند به بخش پاسخگویی اینترنتی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و یا با شماره تلفن 42163-021 تماس حاصل نموده و از مراجعه حضوری خودداری نمایند.
روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

۹۵/۱۱/۱۸
۱۵:۰۸

امتیاز‌های ویژه برای نفرات برتر المپیاد علمی دانشجویی

معاون فنی آماری سازمان سنجش آموزش کشور از امتیازات ویژه نفرات برتر آزمون علمی دانشجویی از سوی بنیاد علمی نخبگان خبر داد.

جمالی معاون فنی آماری سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به اجرای المپیادهای دانشجوی سال 95 اظهار داشت: امسال المپیادهای علمی دانشجویی کشور در 20 رشته در 2 مرحله مقدماتی برگزار شد که نفرات برتر در یک آزمون متمرکز نهایی در دانشگاه تربیت مدرس به رقابت با یکدیگر پرداختند.
 
وی بیان کرد: در المپیاد امسال نفرات برتر کنکور ارشد همچنین نفرات برتر آزمون‌های قطب‌های علمی کشور در دانشگاه تربیت مدرس مرحله نهایی المپیاد دانشجوی علمی کشور را برگزار کردند. 
 
جمالی بیان کرد: طبق ابلاغیه وزارت علوم امکانات و امتیازات خاصی به نفرات برگزیده المپیاد علمی و دانشجویی تعلق می‌گیرد به طوری که نفرات اول تا پانزدهم می‌توانند بدون برگزاری کنکور در مقطع ارشد به تحصیل مشغول شوند و همچنین افرادی که در آزمون دکترای تخصصی شرکت کرده‌اند، امتیازات ویژه‌ای در آزمون علمی و مصاحبه برای آنها در نظر گرفته می‌شود. 
 
معاون فنی آماری سازمان سنجش آموزش کشور تاکید کرد: از طرف بنیاد ملی نخبگان امتیازهای خوبی مانند عضویت در این بنیاد سازمان و حمایت‌های مالی، کاری تا پایان تحصیل این افراد انجام می‌شود و نفرات برتر در جهت ادامه تحصیل به کشورهای خارجی بورسیه می‌شوند. 
 
جمالی تاکید کرد: بر اساس هماهنگی های صورت گرفته با سازمان نظام وظیفه، آقایانی که جزو نفرات برتر قرار دارند از خدمت وظیفه معاف می‌شوند که همگی این کارها برای اهدای امتیازات ویژه و تشویق جوانان به تحصیل و استفاده از استعداد بالای خدادادی آنها است. 
 
وی با بیان اینکه تا سال97 تعداد رشته‌های المپیاد دانشجویی به 23 عدد می‌رسد، افزود: تا پایان سال 94 تعداد رشته‌های المپیادی 17 بود که این تعداد در سال 95 به 20 عدد رسیده است و بر اساس مصوبه شورای المپیاد دانشجویی، تعداد رشته‌های این آزمون عملی تا سال 94 به 23 می‌رسد. 
 
معاون فنی آماری سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: هدف از این کار گسترش کمی در کنار افزایش کیفیت است و سازمان سنجش با این کار سعی در گلچین کردن نفرات برتر و نخبگان جوان دانشگاهی دارد. 
 
وی یادآور شد: سازمان سنجش امتیازهای ویژه ای در راستای نگهداری افراد برتر و نخبگان دارد تا در آینده بتوانند کشور را به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در حوزه‌های مختلف علمی برسانند. 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۵۱

مشاور عالی سازمان سنجش: دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری ساعت 14 روی سایت سنجش

تهران-ایرنا-مشاور عالی سازمان سنجش گفت: ‌ساعت 14 امروز دفترچه راهنمای ثبت نام (دفترچه راهنمای شماره 1) آزمون سراسری سال 96 روی سایت قرار می گیرد.

حسین توکلی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت:ثبت نام آزمون سراسری سال 96 فقط از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org انجام می شود که امروز ساعت 14 روی سایت قرار می گیرد.
وی ادامه داد:‌ داوطلبین می توانند از ساعت 17 امروز ثبت نام خود را آغاز کنند همچنین داوطلبان ضمن مطالعه دفترچه شماره یک و نیز اطلاعیه منتشر شده و درصورت واجد شرایط بودن، نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
توکلی افزود: آزمون سراسری سال 96 به منظور پذیرش دانشجو برای دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی و پردیس ‌های خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه ‌های غیرانتفاعی و غیر دولتی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کد رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.
زمان تعیین شده برای برگزاری کنکور سال 96 تمامی رشته ها و گروه ها روز 15 و 16 تیر ماه سال 96 است.
سال گذشته 860 هزار داوطلب برای کنکور 95 ثبت نام کرده حدود 700 نفر در جلسه آزمون حضور یافتند و حدود 500 هزار نفر از آنها اقدام به انتخاب رشته کردند و در نهایت 400 هزار نفر در دانشگاه ها پذیرفته شدند.
فراهنگ**9338**1027**خبرنگار: صدیقه بهارلو**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۴۳

آغاز ثبت‌نام کنکور 96 از امروز

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری 96 از امروزشروع می‌شود گفت: داوطلبان از 19 تا 28 بهمن ماه جاری فرصت دارند برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کنند. دکتر حسین توکلی در گفت‌و‌گو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: آزمون سراسری سال 96 به منظور پذیرش دانشجو برای دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی و پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و همچنین کد رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی‌برگزار می‌شود. وی در ادامه تصریح کرد: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 از روز سه‌شنبه 19 بهمن ماه 95 از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org آغاز و در روز پنجشنبه 28 بهمن ماه 95 پایان می‌پذیرد. دکتر توکلی گفت: دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) آزمون سراسری سال 96 به همراه اطلاعیه ثبت‌نام این سازمان نیز روز سه شنبه 19 بهمن همزمان با آغاز ثبت‌نام بر روی سایت سازمان سنجش قرار داده می‌شود. بنابراین هر یک از داوطلبان برای ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 96 ضرورت دارد در این مهلت به سایت سازمان سنجش مراجعه و ضمن مطالعه دقیق دفترچه ثبت‌نام و اطلاعیه منتشره، در صورت واجد شرایط بودن نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. وی همچنین افزود: آزمون سراسری سال 96 در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه 96 در حوزه‌های امتحانی سراسر کشور برگزار خواهد شد. مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان گفت: کارت شرکت در آزمون سراسری سال 96 تمامی ‌داوطلبان گروه‌های آزمایشی پنج‌گانه از روز یکشنبه 11 تیرماه 96 بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و داوطلبان از یکشنبه یازدهم تا چهارشنبه چهاردهم تیرماه می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۲:۴۳

رئیس مرکز اسناد علمی دانشگاه علم و صنعت: خرید پایگاه علمی برای سال 2017 منوط به تامین منابع مالی است

رئیس مرکز اسناد علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، خرید پایگاه علمی برای سال 2017 را منوط به تامین منابع مالی و بودجه عنوان کرد.

شهرام جدید در گفت‌وگو با ایسنا، درباره خرید پایگاه علمی برای سال 2017 اظهار کرد: کنسرسیوم خرید اطلاعات علمی دانشگاه‌ها در وزارت علوم و شورای تامین منابع علمی برای خرید پایگاه علمی هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد. در سال 2016 اشتراک دو پایگاه SD وScopus توسط این مرکز خریداری شد و خرید پایگاه علمی برای سال 2017 منوط به تامین منابع مالی و بودجه است تا اقدامات لازم انجام شود.
 رئیس مرکز اسناد علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه افزود: با توجه به اینکه بودجه سال 96 هنوز به مرحله تخصیص نرسیده است، به محض تخصیص پایگاه علمی خریداری می‌شود.
وی با اشاره به مرکز اسناد علمی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: در راستای برنامه راهبردی دانشگاه طی بررسی و برنامه‌ریزی‌های متعدد،‌ تصمیم بر این شد که خدمات کتابخانه‌ای،‌ انتشارات،‌ فناوری اطلاعات،‌ اطلاع‌رسانی، مرکز کامپیوتر و کل سیستم‌های سرویس دانشجویان تحت یک مدیریت واحد ارائه شود.
جدید با بیان اینکه این مرکز دارای سه بخش است، افزود: کتابخانه مسئول کلیه امور مدیریت کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های اقماری و اطلاع رسانی، انتشارات مسئول کلیه امور چاپ انتشار و تکثیر و بخش کامپیوتر و فناوری اطلاعات مسئول کلیه امور کامپیوتر شبکه و اینترنت در سطح دانشگاه و خوابگاه‌­های دانشجویی بخش‌های مختلف این مرکز هستند که به دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه خدمت‌رسانی می‌کنند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۴۳

موافقت وزارت علوم با راه اندازی رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد

رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه از موافقت وزارت علوم با راه اندازی رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه خبرداد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ؛ دکتر علی اکبر اختری گفت: با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایجاد می‌شود.
رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: شوراری گسترش آموزش عالی با ایجاد این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه موافقت قطعی کرده است.
اختری خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه یک دانشگاه جوان و نوپاست که روز به روز مسیر توسعه و پیشرفت را طی می کند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۴۹

راه اندازی رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد

رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه از موافقت وزارت علوم با راه اندازی رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه خبرداد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ؛ دکتر علی اکبر اختری گفت: با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ایجاد می‌شود.
رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: شوراری گسترش آموزش عالی با ایجاد این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه موافقت قطعی کرده است.
اختری خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه یک دانشگاه جوان و نوپاست که روز به روز مسیر توسعه و پیشرفت را طی می کند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۱:۵۵

ایروانی: شاخص پژوه ناچار به خروج از دانشگاه اصفهان است

دبیر هیئت رییسه دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به رأی شعبه یک دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری مؤسسه شاخص پژوه که از سال 91 طی قراردادی غیرقانونی از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده ناچار به خروج از دانشگاه است.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، محمدرضا ایروانی امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سابقه همکاری دانشگاه اصفهان و مؤسسه شاخص پژوه از سال 1391 با قراردادی بین رییس وقت دانشگاه و رییس این مؤسسه آغاز شد. مهم‌ترین قرارداد بین دانشگاه و این مؤسسه مشارکتی مدنی بود که در سال 92 منعقد شد تا زمینی در اختیار این مؤسسه قرار داده شود و با ساخت چهار بلوک به مساحت 6300 متر برای 30 سال در دانشگاه اصفهان مکان گزینی کند.
وی ادامه داد: از همان ابتدا اعتراضات شدید دانشگاهیان علیه پژوهشگاه شاخص پژوه مطرح شد چرا که این پژوهشگاه بارها از نام دانشگاه اصفهان سوء استفاده کرده بود و حتی در تابلوهای خود در کنار آرم این پژوهشگاه از آرم دانشگاه اصفهان نیز خلاف قانون استفاده می‌کرد.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان افزود: این در حالی است که هیچ مجوزی از جانب هیئت امنای دانشگاه اصفهان برای عقد این قراردادها اخذ نشده بود و همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برای در اختیار گذاشتتن زمین به دیگر مؤسسات ملزم به دریافت مجوز از هیئت امنا هستند.
ایروانی گفت: در اولین گزارش مؤسسه حسابرسی دانشگاه بعد از معارفه رییس فعلی دانشگاه اصفهان عنوان شد قراردادهای دانشگاه اصفهان و پژوهشگاه شاخص پژوه فاقد اعتبار است و هیئت امنا وقت دانشگاه را موظف به فسخ این قرارداد کردند. در ادامه در جلسه بیست و سوم اسفند ماه سال 93 مدیریت این پژوهشگاه برای خروج از دانشگاه اعلام آمادگی کرد.
وی افزود: شورای گسترش وزارت علوم با توجه به گزارش مرکز نظارت آموزش عالی رأیی را با چهار بند اصلی صادر کرد. نخست اینکه این پژوهشگاه پذیرش دانشجو را متوقف کند، سپس محل استقرار پژوهشگاه به خارج از دانشگاه منتقل شود. همچنین کمیته‌ای برای بررسی دانشجویان این پژوهشگاه تشکیل شود و در انتها انحلال پژوهشگاه بررسی شود.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: مؤسسه شاخص پژوه به این رأی شکایت کرد و در پنجم دی ماه سال گذشته دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف رأی شورای گسترش وزارت علوم رأی داد. البته این به این معنی نیست که رأی صادر شده به نفع مؤسسه شاخص پژوه بوده باشد و تنها رأی قبلی را برای بررسی‌های بیشتر متوقف کرده است.
ایروانی ادامه داد: در شانزدهم مرداد سال جاری مصوبه‌ای در حضور معاون مالی اداری وزارت خانه امضاء شد که در آن هر دو طرف توافق به خروج پژوهشگاه از دانشگاه اصفهان داشته‌اند. در این مصوبه باید سه کارشناس از دانشگاه وزارت علوم و پژوهشگاه برای بررسی ضرر و زیان‌های اتفاق افتاده مشخص می‌شدند. اما علی‌رغم آنکه دانشگاه اصفهان دو روز بعد کارشناس خود را معرفی کرد همکاری‌های لازم از طرف پژوهشگاه صورت نگرفت.
وی افزود: دفتر حقوقی وزارت علوم نسبت به رأی دیوان عدالت اداری درخواست تجدید نظر کرد و شعبه یک تجدید نظر رأی قبلی دیوان را در 6 بهمن ماه سال جاری بی اثر عنوان کرد و رأی شورای گسترش وزارت علوم را لازم الاجرا دانست گرچه مؤسسه شاخص پژوه مدعی بود مجوزهای لازمه از هیئت امنا را داشته است اما دیوان عدالت اداری تأیید کرد هیچ مصوبه‌ای از جانب هیئت امنا وجود ندارد.
دبیر هیئت رییسه دانشگاه اصفهان گفت: پذیرش دانشجو توسط این مؤسسه به پشتوانه مجوزهای دنشگاه اصفهان خارج از مقررات بوده است و پذیرش دانشجو در این مؤسسه از سال 94 به بعد وجاهت قانونی نداشته است. در همین راستا در آخرین بررسی‌های انجام شده در وزارت علوم فهرست دانشجویان مورد تأیید 125 نفر عنوان شده است که با بررسی‌های بعدی این رقم به 134 نفر رسید.
ایراونی گفت: یکی از مشکلات وزارت علوم با مؤسسه شاخص پژوه این بود که هیچ گاه آمار دقیقی از دانشجویان خود به وزارت علوم ارائه نداد. حتی در بهار 94 مرکز نظارت وزارت علوم اعلام کرد تمام دانشجویان مؤسسه شاخص پژوه در فرجه 20 روزه به وزارت علوم مراجعه کنند.
وی افزود: 134 نفر دانشجوی تأیید شده کسانی هستند که پیش از سال 94 یا از طریق دفترچه کنکور و سازمان سنجش وارد شدند و یا در قالب استعدادهای درخشان در این مؤسسه شروع به تحصیل کردند. باقی دانشجویانی که به هر نحو وارد این مؤسسه شدند باید تعیین تکلیف شوند و این وظیفه وزارت علوم است.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان گفت: همه مدیران استانی پیگیر این موضوع هستند و حضور این پژوهشگاه حثیت دانشگاه اصفهان را زیر سؤال برده است. مدیریت جدید دانشگاه اصفهان در این سه سال بیش از 100 مکاتبه کشوری با سازمان‌های مرتبط انجام داده و مقامات نظارتی و امنیتی با جدیت پیگیر موضوع است.
ایروانی خاطر نشان کرد: دانشگاه اصفهان به هر تصمیمی که کارشناسان سه گانه بگیرند تن می‌دهد و ادامه فعالیت این مرکز بعد از خروج از دانشگاه در اختیارات قانونی وزارت علوم است، در حال حاضر اعضای هیئت علمی دانشگاه را تحت فشار گذاشتند که هر چه سریع‌تر این پژوهشکده از دانشگاه خارج شود.
وی در رابطه با دستیابی به چشم اندازهای رییس دانشگاه بعد از سه سال از شروع ریاست گفت: در سال 92 در حالی دانشگاه را تحویل گرفتیم که در بخش اداری و مالی مشکلات بسیاری وجود داشت. بدهی‌های سنگینی به افراد و مؤسسات گوناگون وجود داشت و بالغ بر 40 میلیارد تومان بدهی سند شده و 200 میلیارد تومان تعهد بر گردن دانشگاه اصفهان بود. امروز تقریباً تمام این بدهی‌ها پرداخت شده است و حتی در پرداخت حق الزحمه‌ها و حق التدریس‌ها تقریباً به روز هستیم.
دبیر هیئت رییسه دانشگاه اصفهان گفت: رییس قبلی این دانشگاه در مراسم معارفه دانشگاه جدید عنوان کرد 30 هزار متر مربع ساختمان جدید بنا شده است. در حالی که حتی یک متر نیز به پایان نرسیده بود و هیچ مجوز قانونی برای این ساختمان‌ها وجود نداشت تنها دو ساختمان مجوز ملی داشتند که آن دو ساختمان هم در دوره مدیران قبلی مجوز گرفته بودند. امروز متأسفانه ساختمان‌های در دست ساخت به علت نبود بودجه متوقف شدند.
ایراونی گفت: از سال 92 تا کنون تلاش شده است که دانشگاه اصفهان جایگاهی که در سال 84 داشته است را احیاء کند و در همین مدت کوتاه خوشبختانه دانشگاه افزایش کیفیت مقاله‌های تولیدی، انعقاد تفاهم نامه‌های بین المللی، حضور 150 هیئت بلند مرتبه از دانشگاه‌های جهان و قرار گیری دانشگاه اصفهان در بین دانشگاه‌های تراز یک کشور را تجربه کرده است.
وی ادامه داد: یکی از معضلات دانشگاه عدم تعادل نیروی انسانی است. متأسفانه هنوز در مهد علم اصفهان کارمندان بی سواد وجود دارد و تعداد زیادی از کارمندان زیر دیپلم هستند این در حالی است که در بدنه کارشناسی نیاز به استخدام نیروی جدید احساس می‌شود اما متأسفانه مجوز استخدام‌های جدید را نداریم.
مشاور رییس دانشگاه اصفهان با اشاره به هزینه شش میلیارد تومانی غذا و هزینه 1.5 میلیارد تومانی حمل و نقل دانشجویان در سال گفت: دانشگاه اصفهان در سال 94 تنها با 10 درصد از بودجه به بقا ادامه داد. در بحث هیئت علمی نیز در وضعیت ایدآلی قرار نداریم و متأسفانه تنها 40 درصد از اعضای هیئت علمی به درجه دانشیاری و بالاتر رسیده‌اند. این در حالی است که 60 درصد از اعضاء باید دانشیار و بالاتر باشند. احتمال می‌رود تا سه سال آینده به استانداردهای لازم برسیم.
کد خبرنگار: 13051

۹۵/۱۱/۱۸
۱۹:۱۹

رئیس دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: نقش اثرگذار تامین منابع مالی دانشگاه ها در پیشبرد طرح های کلان مدیریت سبز

تهران – ایرنا – رئیس دانشگاه صنعتی شریف، تامین منابع مالی دانشگاه ها به منظور پیشبرد طرح های کلان مدیریت سبز در کشور به منظور صرفه جویی انرژی و کاهش آلودگی های زیست محیطی را بسیار تاثیرگذار دانست.

دکترمحمود فتوحی فیروزآباد در حاشیه برگزاری سومین روز از برگزاری نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی 30 مرکز دانشگاهی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، موضوع توسعه پایدار در کنار توجه به معیارهای زیست محیطی را از جمله مباحث مهمی دانست که در طول سال های گذشته به خصوص در مدیریت دولت یازدهم به آن پرداخته شده است.
وی با تاکید براینکه، صرف هزینه در حوزه مدیریت سبز در کشور به طور حتم فواید فراوانی به دنبال خواهد داشت، افزود: چراکه از یک سو صرفه جویی در مصرف انرژی و از طرفی جلوگیری از ایجاد الودگی محیط زیست را به همراه خواهد داشت.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در ادامه، نقش منابع مالی در پیشبرد موفق طرح های مدیریت سبز در کشور را بسیار اثرگذار و ضروری دانست.
وی همچنین بیان کرد: ابتکار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در برگزاری نخستین نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در حوزه مدیریت سبز و معرفی نوآوری و خلاقیت ها در حوزه مدیریت سبز و اشتراک تجربیات در این زمینه برای کشور سودمند است.
وی در ادامه با بیان اینکه، دانشگاه صنعتی شریف نیز در نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز دستاوردهای خود را عرضه کرده است، به ایجاد یک کمیته در این حوزه از سوی معاونت اداری و مالی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: تصمیمات و پیگیری ها در خصوص مدیریت سبز، الگوی مصرف و مسائل مرتبط با محیط زیست زیر نظر این کمیته انجام می شود.
فتوحی با اشاره به اقدامات دانشگاه صنعتی شریف در حوزه مدیریت سبز ساخت و نصب یک نیروگاه خورشیدی 20 کیلوواتی در سقف دانشگاه مهندسی برق را از آن جمله دانست و افزود: هم اکنون این نیروگاه به شبکه وصل شده است و بخشی از انرژی الکتریکی مورد نیاز دانشگاه را تامین می کند. اگرچه این فعلا در حد یک پایلوت است اما این کار شروع شده است
وی ادامه داد: البته برنامه نصب این نیروگاه خورشیدی برای سقف تمام دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی از سوی دانشگاه صنعتی شریف در حال پیگیری و انجام است.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف، از طرح جامع ممیزی انرژی دانشگاه بعنوان یکی دیگر از طرح های این دانشگاه در حوزه مدیریت سبز نام برد و گفت: این طرح باهمکاری پژوهشکده انرژی و دانشکده انرژی دانشگاه در حال انجام است.
وی ادامه داد: در این طرح میزان مصرف انرژی تمام ساختمان ها و بخش های مختلف دانشگاه اندازه گیری شده و در ادامه مشخص خواهد شد که در کدام بخش ها و ساختمان ها می توانیم یک اصلاح الگو مصرف داشته باشیم.
فتوحی در ادامه بحث سیستم ترکیبی انرژی تجدید پذیر که همزمان از سلول خورشیدی، انرژی باد و همچنین شبکه برق متصل است را یکی از فعالیت های خیلی خوبی ذکر کرد که در دانشکده مهندسی انرژی شریف در حوزه مدیریت سبز انجام شده است.
وی همچنین ساخت ردیاب سلول های خورشیدی را که در واقع نورخورشید را دنبال و بهره وری از انرژی خورشیدی را افزایش می دهد را یکی دیگر از اقدامات دانشگاه صنعتی شریف در حوزه مدیریت سبز برشمرد و افزود: دستگاه مربوط به این طرح که از سوی محققان شریف ساخته شده است در ساختمان دانشکده انرژی در حال استفاده است.
وی اظهارکرد:کارمطالعاتی فعالیت دانشگاه صنعتی شریف در سیستم مدیریت پساب های شیمیایی و خطرناک دانشکده شیمی دانشگاه که در حوزه مدیریت سبز بسیار مهم محسوب می شود نیز در کنار سیستم مدیریت و بازیافت پساب فاضلاب خوابگاه ها و همچنین شهرک دانشگاه شروع شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در ادامه یکی دیگر از اقدامات مناسب انجام شده در این دانشگاه در حوزه مدیریت سبز را طرح عایق بندی کل موتورخانه ها و همچنین لوله های آب گرم و سرد دانشگاه ذکر کرد و افزود: این کار در بهبود مصرف انرژی بسیار موثر خواهد بود.
وی همچنین ساخت موتور سیکلت برقی شمس و استفاده از آن در پژوهشکده انرژی، انعقاد قرارداد با ایران خودرو برای ساخت یک خودرو الکتریکی، طرح توسعه گلخانه های انرژی کارآمد را از دیگر طرح های مهم دانشگاه صنعتی شریف در حوزه مدیریت سبرنام برد و گفت: تمام اقدامات و تلاش های دانشگاه صنعتی شریف در حوزه مدیریت سبز برپایه پارامترهای اصلی این مدیریت یعنی صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش آلودگی استوار بوده است.
نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز از 16 لغایت 19 بهمن ماه در محل سازمان برنامه و بودجه کشور دایر شده است.
علمی ** 1836 **1440
خبرنگار: یوسف درویشی** انتشاردهنده: معصومه گلشن

۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۲۳

حجت الاسلام محمدیان: دولت حتی یک جلسه هم برای نقشه مهندسی فرهنگی کشور برگزار نکرده/ میزان ازدواج دانشجویی کاهش یافته است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: بیش از سه سال است که نقشه مهندسی فرهنگی کشور خاک می‌خورد و متأسفانه دولت حتی یک جلسه هم برای آن برگزار نکرده است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش  گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حجت‌الاسلام محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که با موضوع بررسی جایگاه دانشگاه‌ها در مسیر پیشرفت کشور بعد از انقلاب اسلامی از شبکه دو سیما پخش شد، گفت: در رابطه با اینکه دانشگاه‌ها به نقطه ایده‌آل فرهنگی رسیده‌اند یا خیر، اگر قله‌ را در نظر بگیریم تا قله فاصله زیادی داریم اما اگر راه‌های طی شده را در نظر بگیریم راه‌های زیادی را طی کرده‌ایم، البته نسبت به آرمان‌ها و انتظارات، هنوز راه‌های نرفته بسیاری داریم ولی به طور میانگین راه‌های خوبی را طی کرده‌ایم.
 
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها  گفت: امروز دانشگاه و دانشجویان ما نسبت به دانشجویان دهه اول انقلاب آگاهی بیشتری دارند ضمن آن که حضورشان در میدان نیز پررنگ تر شده است، البته نگرانی‌هایی در دانشگاه‌ها وجود دارد که این مسئله طبیعی است چون در محیط مملو از جوانان احتمال بروز آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی هم هست.
 
محمدیان با بیان اینکه برخی جریانات سعی دارند فضای غیر واقعی از دانشگاه‌ها در بحث ارزش‌ها ارائه کنند، اظهار داشت: جریانی در داخل که یک حرکت بیرونی نیز آن را پشتیبانی می‌کند فضای غیر واقعی از دانشگاه‌ها در بحث ارزش‌ها را ارائه می‌دهد، امروز هر کجا که بخواهید از افتخارات انقلاب اسلامی صحبت کنید ناچار هستید به پیشرفت‌های علمی کشور نگاهی داشته باشید، این پیشرفت را دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان ما رقم می‌زنند.
 
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: در دانشگاه‌ها جریان معتقد به انقلاب اسلامی، حضور پررنگی دارند البته این بدان معنا نیست که همه یک نوع فکر می‌کنند بلکه حتما تفکرات مختلف و نگاه‌های متنوع وجود دارد، اما جریان غالب در دانشگاه‌ها جریانی است که خود را صاحب و حامی این انقلاب می‌دانند.
 
وی افزود: موضوع خروج نخبگان دانشجویی از کشور بزرگ‌نمایی می‌شود و آمارها نیز برخلاف شایعاتی است که در این رابطه مطرح شده است زیرا تعداد دانشجویان نخبه که می‌روند نسبت به کسانی که در کشور می‌مانند بسیار اندک است .
 
محمدیان ادامه داد: در دنیای امروز قله‌های علمی وجود دارد که طبیعی است جوانان را جذب کنند و ما این امر را منفی نمی‌دانیم اما باید این موضوع را مدیریت کنیم که کسانی که می‌روند احساس نکنند راه بازگشتی وجود ندارد که در بخش بنیاد نخبگان تسهیلات خوبی فراهم شده است، شرکت‌های دانش بنیان امروز بهترین بستر برای حضور کسانی هستند که به خارج از کشور رفته‌اند و قصد برگشت به کشور را دارند تا زودتر وارد چرخه تولید دانش و تولید اقتصادی شوند.
 
وی افزود: ۵۰ درصد رشته‌های ما علوم انسانی است که قریب به ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان آن آینده شغلی بسیار مبهمی دارند ضمن آن که در رشته‌های مهندسی هم در بخش‌هایی از کشور ظرفیتی برای جذب وجود ندارد.
 
محمدیان گفت: ما بیش از این مقدار دانشجو که در کشور هستند دانشجو لازم داریم اما نه با این وضع توزیع، اما امسال و به تازگی بحث آمایش سرزمینی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است که اگر به درستی اجرا شود نگرانی‌ها در این حوزه رفع می‌شود.
 
وی عنوان کرد: سطح ازدواج دانشجویی همانند سایر بخش‌های جامعه کمتر شده است، امسال آمار ازدواج دانشجویی به ۳۰ هزار زوج می‌رسد که این رقم سال گذشته ۳۲ هزار زوج بودن است.
 
محمدیان با تاکید بر اینکه در ازدواج دانشجویی کمترین طلاق اتفاق می‌افتد گفت: در بررسی‌هایی که با اداره ثبت صورت گرفته، آمار طلاق دانشجویی بین ۲ تا ۲/۵ درصد است.
 
 بیش از سه سال است که نقشه مهندسی فرهنگی کشور خاک می‌خورد
وی ادامه داد: بیش از سه سال است که نقشه مهندسی فرهنگی کشور خاک می‌خورد و متاسفانه حتی یک جلسه برای آن برگزار نشد، البته در راستای اجرای این سند اقداماتی انجام شده اما سرعت و شتاب لازم را نداشته است، در رابطه با نقشه مهندسی فرهنگی کشور تذکرات لازم داده شده است اما حتی یک جلسه برگزار نشد.
 
وی افزود: نقشه جامع علمی کشور ستاد فعالی دارد البته،  ستادهای فرعی آن هم نیز شکل گرفته است ولی در راستای راهکار اجرایی این سند اقدامات خوبی انجام نشده است.
 
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه، وزارت علوم نزدیک به دو سال و نیم  مشکل وزیر داشت و با سرپرست اداره می‌شد، گفت: ثبات در وزارت علوم اثر خود را گذاشته، به طوریکه امسال آمارها نسبت به سال گذشته مثبت‌تر شده است اما اگر نجنبیم و شتاب اصلی را پیدا نکنیم ممکن است در منطقه جایگاه خود را از دست بدهیم.
 
جریاناتی از خارج دانشگاه‌ها برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را تحت فشار قرار می‌دهد
وی در رابطه با کرسی‌های آزاداندیشی نیز گفت: قرار نیست کرسی‌های آزاد اندیشی را مجموعه‌های رسمی و حاکمیت دانشگاه‌ها اجرا کنند بلکه تشکل‌ها در دانشگاه‌ها کار را شروع کرده‌اند ولی مراکز متعددی وجود دارد که تشکل‌ها را برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی تحت فشار قرار می‌دهد و جریاناتی از بیرون دانشگاه ها به دانشگاه فشار می‌آورند.
 
وی اضافه کرد: در مباحث سیاسی جریانات مختلفی در جامعه حساسیت نشان می‌دهند که هزینه کرسی‌ها را بالا می‌برد، وقتی هزینه کرسی بالا می‌رود خطر پذیری دانشگاه معمولا اتفاق نمی‌افتد.
 
محمدیان گفت: جریاناتی هستند که می‌خواهند دانشگاه را خانه احزاب کنند یا اینکه می‌خواهند دانشگاه را حیات خلوت خود کنند.
 
وی از بازبینی سرفصل‌های علوم انسانی خبر داد و گفت: تحول در علوم با بخشنامه اتفاق نمی‌افتد لذا باید از تجربیات دنیا در زمینه علوم انسانی استفاده کرد.
 
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه، دانشگاه به حوزه خدمت کرد تا حوزویان با واقعیت‌ها آشنا و نزدیک شوند، گفت: حوزه در ارتباط با دانشگاه رشد کرده است  و از سوی دیگر، دانشگاه‌ها از حوزه مبانی بسیار خوب علمی را دریافت کرده است.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۰:۱۲

پیاده راه دانشگاه و انقلاب؛ نقطه آغاز راهپیمایی دانشگاهیان

مسئولان وزارت علوم، اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاهها با حضور در مقابل سردر دانشگاه تهران و مجموعه «پیاده راه دانشگاه و انقلاب» در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، با توجه به نقش دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و به ویژه دانشگاه تهران در پیروزی انقلاب اسلامی، همچون سال‌های گذشته، از تاریخ ۲۰ الی ۲۲ بهمن ماه، مجموعه نمایشگاهی «پیاده راه دانشگاه و انقلاب» در ضلع جنوبی دانشگاه تهران، حد فاصل خیابان قدس و ۱۶ آذرماه برپا می شود.
در این نمایشگاه تصاویر ایام پیروزی انقلاب اسلامی، مبارزات دانشگاهیان و دستاوردهای دانشگاه ها و مراکز علمی در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به نمایش گذاشته می شود.
مسئولان وزارت علوم، اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی شهر تهران، با حضور در مقابل سردر دانشگاه تهران و مجموعه «پیاده راه دانشگاه و انقلاب» همگام با سایر اقشار در راهپیمایی روز ۲۲ بهمن ماه شرکت می کنند.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۰۹

آسيب متون قديمي بر بدنه علمي كشور کتاب‌هاي دانشگاهي روزآمد نيست

يكي از آسيب‌هاي جدي كه امروز بدنه علمي كشور را تهديد مي‌كند استفاده از متون علمي ...

يكي از آسيب‌هاي جدي كه امروز بدنه علمي كشور را تهديد مي‌كند استفاده از متون علمي قديمي و كتب دانشگاهي است كه برخي مربوط به 15تا 20 سال پيش است و بر مبناي آخرين تغييرات روز علمي دنيا تغيير نكرده است. اين كتاب‌ها بارها تجديد چاپ مي‌شود بي‌آنكه محتواي علمي آن بررسي مجدد شود. جداي از اين آسيب جدي مسئله ديگري كه مي‌تواند زخمي بر سطح علمي كشور باشد اقدام برخي اساتيد و برخي از دانشگاه‌هاي كشور در خلاصه كردن همين كتب نه‌چندان به‌روز است. برخي از اساتيد شايد براي راحتي خود و شايد هم براي رسيدن سريع‌تر دانشجويان به نمرات و مدارج خود خلاصه‌اي بر كتاب نوشته يا جزواتي در اختيار دانشجويان قرار مي‌دهند و اين سبب مي‌شود آنچه از علم لازم است در اختيار دانشجو قرار نگيرد.
دكتر «محمد مهدي نژاد نوري» معاون سابق پژوهشي وزير علوم در همين خصوص به روزنامه «جوان» مي‌گويد: براي اينكه يك آموزش خوب برقرار شود يك متن محتوايي خوب به‌علاوه يك استاد خوب و نظام آموزشي خوب لازم است؛ لذا حتي اگر متن محتوايي خيلي خوبي هم داشته باشيد ولي استاد، مسلط به موضوع نباشد مطمئناً آموزش و فراگيري به‌درستي انجام نمي‌شود.
 بحراني به نام عقب‌ماندگي كتب دانشگاهي
استاد دانشگاه صنعتي شريف با اشاره به متن و محتواهاي نه‌چندان به‌روز برخي كتاب‌هاي دانشگاهي عنوان مي‌كند: اين بحث چند دسته است؛ يك دسته مباحث مرتبط با علوم فني مهندسي و علوم پايه است. اين منابع معمولاً از خارج از كشور وارد دانشگاه‌هاي ما مي‌شوند و ما خود متون تأليفي فني مهندسي يا علوم پايه در كشور نداريم و عمدتاً ترجمه يا برگرفته از منابع خارجي است؛ اينها متكي به بحث‌هاي آزمايشگاهي نيست و هرچند با تأخير ولي با تغييرات نسبتاً مناسبي آماده شده و در دانشگاه‌هاي كشور آموزش داده مي‌شود.
وي مي‌افزايد: شايد در اين عرصه، بحراني از باب منابع و محتوا نداشته باشيم، اما وقتي وارد بحث‌هاي علوم انساني مي‌شويم اين بحث شدت زيادي پيدا مي‌كند به دليل اينكه در اين عرصه مباني‌اي كه برگرفته از علوم كشورهاي غربي يا حتي شرقي باشد با آنچه به‌عنوان علوم انساني اسلامي يا بومي مدنظر است، تفاوت بسياري دارد.
به گفته مهدي‌نژاد برخي از اساتيد بيشتر به دنبال ارائه متن‌هاي آماده‌اي به دانشجويان هستند. در اين مورد هم بعضاً از ترجمه يا متن‌هايي كه خيلي قديمي بوده و مدت‌هاي مديدي بدون تغيير و روز آوري مانده، استفاده مي‌شود، چراكه تلاش زيادي نمي‌خواهد. اين متون از قبل آماده در سال يكي دو باري به شكل تكراري در كلاس‌هاي مختلف داده مي‌شود و در موردش نوآوري انجام نمي‌شود.
 نگاه كاسب‌كارانه و عدم توجه به محتواي متون دانشگاهي
مشاور علمي وزير دفاع به ايجاد پژوهشگاه حوزه و دانشگاه از دوره حضرت امام (ره) اشاره‌ مي‌كند و مي‌افزايد: اين پژوهشگاه با همين نگاه كه متون و محتواي مناسبي، متناسب با علوم اسلامي و بومي ايران توليد شود، ايجاد شد، ولي در اين زمينه خيلي كم توفيق بوده است و از طرف ديگر نگاه كاسب‌كارانه به توسعه برخي رشته‌ها در دانشگاه‌هاي آزاد و غيرانتفاعي سبب شده به اصلاح محتواي متون كتب دانشگاهي كمتر توجه شود.
وي تأكيد مي‌كند: متأسفانه متون درسي خيلي كم تغيير و بهبود پيدا مي‌كند و اين معضل به‌ويژه در رشته‌هاي جديد و عدم طراحي دقيق محتواي آموزشي آن موجب مي‌شود هم دانشجو به خاطر يادگيري مطالبي كه در عرصه كار و زندگي به دردش نمي‌خورد ضرر كند و هم كشور متضرر شود، چراكه مي‌خواهد به يكسري نيروهاي جوان دانشمند و دانا كه متأسفانه دانش عميق و تسلط كامل و كاربردي بر مسائل ندارند، تكيه كند، لذا كشور در اين عرصه از بهره‌گيري از اين ظرفيت‌ها و توانمندي‌ها محروم مي‌شود.
مهدي‌نژاد با اشاره به تشكيل كميته تحول علوم انساني در دوره‌هاي اخير با مسئوليت دكتر حداد عادل عنوان مي‌كند: آن‌هم به نظر من توفيقاتش كافي نبوده و از طرفي انگيزه لازم در اساتيد دانشگاه‌ها براي مشاركت به‌منظور تغيير متون، بهبود و متناسب‌سازي آنها به وجود نيامده است.
دكتر «عليرضا عصاره» دانش‌آموخته دكتراي برنامه‌ريزي درسي و آموزشي در مقاله‌اي تحت همين عنوان مي‌نويسد: متون درسي فعال و خلاق امروزه مورد تقاضاي جامعه دانشگاهي ماست تا ابتكار و فعاليت فراگيران براي مواجهه با موضوع يادگيري، جاي خود را به انفعال و كسالت و حفظ طوطي‌وار مطالب و انباشتگي اطلاعات بدون استفاده بدهد اما اين امر از آسيب‌هاي جدي كتاب‌هاي دانشگاهي امروز به‌ويژه در منابع علوم‌انساني است، چراكه عمدتاً خاستگاهي متمايز از فرهنگ ايراني - اسلامي دارند و مورد هنجاريابي بومي نيز واقع نمي‌شوند.
 رمز عدم توليد دانش در عرصه‌هاي دانشگاهي
وي اين امر را رمز عدم توليد دانش در اين عرصه‌ها عنوان مي‌كند و در ادامه مقاله‌اش مي‌نويسد: مادام كه متون و كتب مربوطه سازمان‌دهي لازم را براي مواجهه فعالانه و مبتكرانه با عناوين و مباحث فراهم نكنند و در مراكز دانشگاهي با اقبال لازم مواجه نشوند، نمي‌توان به توليد و خلاقيت و نوآوري‌هاي علمي دل بست.
دكتر عصاره در همين خصوص در پاسخ به «جوان» مي‌گويد: بايد ديد آيا مطالب و سرفصل‌هاي كتاب‌ها مي‌تواند آسيبي باشد براي اينكه به روز نبودنشان مشكلات خاصي براي ما ايجاد كند؟ در محيط دانشگاه چون اساتيد براي انتخاب كتب و كارهاي درسي شان حق انتخاب دارند بايد از آن مواردي استفاده كنند كه به روز باشند. همانطور كه وقتي يك دانشجو مي‌خواهد از پايان نامه‌اش دفاع كند اولين موضوع قابل توجه منابع قابل استفاده است. اگر منابع استفاده كننده براي يك مقاله علمي پژوهشي يا تخصصي كهنه باشد و سنش از ۱۰ سال بيشتر باشد قابل قبول نيست، چراكه بايد از همين يك‌سال و دو ساله گذشته باشد؛ در حقيقت منابعي كه زياد به آنها مراجعه شده باشد براي فرد مورد امتياز قرار مي‌گيرد.
 استثنائاتي در استفاده از متون كهنه
استاديار گروه علوم تربيتي دانشگاه شهيد رجايي مي‌گويد: ممكن است استثنائاتي هم داشته باشيم مانند تأليفات دكتر علي شريعتمداري كه آنقدر روز آمد است كه به چاپ چهاردهم يا پانزدهم رسيده يا كتاب مرحوم دكتر هوشيار در علوم انساني كه هنوز مطالبش آنچنان نو و مورد استفاده است كه در مقايسه با منابعي كه جديدتر از ايشان آمده داراي اصالت و قابل استفاده است.
وي معتقد است نمي‌توان گفت همه كتاب‌هاي ما به روز نيست يا به روز است، بالاخره در همه علوم معياري وجود دارد كه معيار به روز بودن و روز آمدي متون قرار مي‌گيرد.
دكتر عصاره مي‌گويد: اگر بخواهيم دانشگاه‌هايمان در تراز دانشگاه‌هاي رتبه‌هاي بالا و ممتاز قرار بگيرند و سطح علمي كشور بالا رود بايد استادان هم غير از متون دانشگاهي روز آمد و كارآمد باشند؛ يعني چه تأليفاتشان و چه مطالب و مقالات ارائه‌كننده آنها در دانشگاه به روز و در نزديك‌ترين زمان به وضع موجود ما باشد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۹:۵۱

خرید پایگاه علمی برای سال 2017 منوط به تامین منابع مالی است

اقتصاد ایران: رئیس مرکز اسناد علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، خرید پایگاه علمی برای سال 2017 را منوط به تامین منابع مالی و بودجه عنوان کرد.

شهرام جدید در گفت‌وگو با ایسنا، درباره خرید پایگاه علمی برای سال 2017 اظهار کرد: کنسرسیوم خرید اطلاعات علمی دانشگاه‌ها در وزارت علوم و شورای تامین منابع علمی برای خرید پایگاه علمی هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد. در سال 2016 اشتراک دو پایگاه SD وScopus توسط این مرکز خریداری شد و خرید پایگاه علمی برای سال 2017 منوط به تامین منابع مالی و بودجه است تا اقدامات لازم انجام شود.
رئیس مرکز اسناد علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در ادامه افزود: با توجه به اینکه بودجه سال 96 هنوز به مرحله تخصیص نرسیده است، به محض تخصیص پایگاه علمی خریداری می‌شود.
وی با اشاره به مرکز اسناد علمی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: در راستای برنامه راهبردی دانشگاه طی بررسی و برنامه‌ریزی‌های متعدد،‌ تصمیم بر این شد که خدمات کتابخانه‌ای،‌ انتشارات،‌ فناوری اطلاعات،‌ اطلاع‌رسانی، مرکز کامپیوتر و کل سیستم‌های سرویس دانشجویان تحت یک مدیریت واحد ارائه شود.
جدید با بیان اینکه این مرکز دارای سه بخش است، افزود: کتابخانه مسئول کلیه امور مدیریت کتابخانه مرکزی و کتابخانه‌های اقماری و اطلاع رسانی، انتشارات مسئول کلیه امور چاپ انتشار و تکثیر و بخش کامپیوتر و فناوری اطلاعات مسئول کلیه امور کامپیوتر شبکه و اینترنت در سطح دانشگاه و خوابگاه‌­های دانشجویی بخش‌های مختلف این مرکز هستند که به دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه خدمت‌رسانی می‌کنند.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۱۸
۱۲:۱۸

دانشگاه شهید بهشتی به قطب فین تک کشور تبدیل می شود

مدیر توسعه و نظارت آسان پرداخت گفت: این شرکت جزو استارت آپ های موفق کشور است و حمایت از ایده های خلاقانه و استارآپی را در دستور کار دارد از این رو حامی ماراتون برنامه‌نویسی فین‌وارز شده است

به گزارش سرمدنیوز، نشست خبری مارتون برنامه‌نویسی فین‌وارزامروز در باشگاه پیام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور حسینعلی خسروی- مدیر توسعه و نظارت شرکت آسان پرداخت، مؤمن ایمنی- مدیرعامل شرکت هما پی، محمدقاسمی- مدیرعامل شرکت سوشیانت، پویا کندروی- مدیرعامل شتابدهنده فارابی و عبدالهی مدیر حسابداری دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
خسروی مدیر توسعه و نظارت شرکت آسان پرداخت در این نشست اظهار داشت: شرکت آسان پرداخت واحد توسعه و نظارت خود را برای حمایت از فعالیت فین تک – استارت آپ ها فعال کرده است.
وی تصریح کرد: آسان پرداخت خود را جدا از استارت آپ ها نمی‌داند و همواره حمایت از این بخش توجه داشته است.
خسروی یادآور شد: آشنایی شرکت آسان پرداخت با شتاب‌دهنده فارابی تصادفی بوده و حمایت شرکت‌های PSP زمینه شکوفایی برای فعالیت استارت آپ ها را به وجود می‌ آورد.
وی با اشاره به اینکه آسان پرداخت یکی از ۱۲ شرکت پرداخت الکترونیک مجاز از سوی بانک مرکزی است، گفت: این شرکت در پرداخت‌های تلفن همراه رتبه اول را دارد و با وجودی که به تازگی وارد بورس شده از جایگاه خوبی برخوردار است.
خسروی ادامه داد: این شرکت به صورت داوطلبانه حامی ماراتن برنامه نویسی فین وارز شده زیرا معتقد است در این سه روز مبارزه شرکت ها در خصوص برنامه نویسی نتایج خوبی به دست می آورند.
مدیر توسعه و نظارت شرکت آسان پرداخت افزود: حمایت از جوانان دارای ایده های خلاقانه منجر به توسعه صنعت پرداخت و اشتغالزایی برای نخبه های کشور و خارج نشدن آنها از کشور می شود.
خسروی اذعان داشت: شرکت آسان پرداخت در حمایت از فعالیت های استارت آپی به مسایل حقوقی این شرکت ها توجه دارد و آن را نادیده نمی گیرد.
وی عنوان کرد: یک استارآپ زمانی موفق است که خود را به گونه ای معرفی کند که نیازی به حمایت های دولتی نداشته باشد.
خسروی هدف شرکت آسان پرداخت را تسهیل فرآیند پرداخت دانست و خاطر نشان کرد: هر چند بهره مندی از ایده های خلاقانه موجب خلق درآمد و ارزش افزوده در این بخش می شود اما گاهی تضاد منافع در کسب و کارهای نوین و سنتی که منجر به مقاومت در توسعه و استمرار فعالیت استارت آپ ها است در این بخش وجود دارد.
وی با اشاره به این که شرکت آسان پرداخت در ابتدا به صورت یک استارت آپ شروع به فعالیت کرد، گفت: این شرکت با فعالیت موفق خود از زمان تاسیس تاکنون در یک دوره 6 ساله توانسته است امروز زمینه اشتغال زایی دو هزار نفری را در کشور مهیا کند.
وی در خصوص توقف و یا عدم توقف فعالیت بر بسترUSSD و نحوه خدمات دهی به استارآپ ها در این بخش، اظهار داشت: هنگامی که یک شرکت PSP حامی یک استارت آپ می شود خود را موظف می داند تمام مسایل امنیتی و نظارتی رگولاتوری را در نظر بگیرد.
خسروی افزود: از این رو شرکت آسان پرداخت از زمانی که مباحث توقف فعالیت بر بستر USSD مطرح شده شروع به طراحی و جایگزینی یک اپلیکیشن پرداخت در این بخش کرده ودر این خصوص مشکلی ندارد.
ورود استارت آپ ها به بازارسرمایه کلید خورد
محمد قاسمی، مدیر عامل شرکت سوشیانت نیز در این نشست گفت: استارت آپ های موجود در کشور تا کنون بیشتر در حوزه بانکی و پرداخت ورود کرده اند و بازار سرمایه در این بخش مغفول مانده است.
وی تصریح کرد : هدف شرکت سوشیانت به وجود آوردن زمینه و حمایت برای ورد استارت آپ ها به بازار سرمایه است.
قاسمی اذعان داشت: این شرکت اولین API در بازار سرمایه را ارایه داده و شرکت های استارت آپی می توانند برای معاملات آنلاین بورس به استفاده از آن، ورود کنند که البته این امر در نهایت منجر به سرمایه گذاری های بیشتر در بازار سرمایه و توسعه آن می شود.
دانشگاه شهید بهشتی به قطب فین تک کشور تبدیل می شود
عبدالهی ، مدیر حسابداری دانشگاه شهید بهشتی نیز در ادامه این نشست، یکی از راهکارهای جدایی از اقتصاد نفت محور را توجه به فضای کار آفرینی با توسعه فعالیت استارت آپ ها عنوان کرد و گفت: شرکت بزرگی مانند آسان پرداخت می تواند از درون شرکت های استارت آپی به وجو دبیاید.
وی با بیان اینکه، دانشگاه ها با پیشرفت تکنولوژی در حال تغییر رویکرد هستند، افزود:باید از آمورش و پژوهش محوری به سمت تجاری سازی پژوهش ها حرکت کرد بر همین اساس نسل سوم دانشگاه ها به عنوان کار آفرینی پا به عرصه ظهور گذاشته اند.
عبدالهی با اشاره به اخد مجوز پارک علم و فناوری از سوی این دانشگاه، گفت: این دانشگاه با تمرکز بر حوزه فین تک و استارت آپ به زوری به یکی از قطب های فین تک در کشور تبدیل می شود.
وی افزود: بر این اساس و با هدف توسعه فعالیت های استارت آپی در کشوردانشگاه شهید بهشتی حمایت مالی و معنوی خود را متوجه ماراتن برنامه‌نویسی فین‌وارز کرده است.
پویا کندروی مدیرعامل شتابدهنده فارابی نیز در پایان این نشست درباره این ماراتن برنامه نویسی گفت: در این مهلت سه روزه برنامه نویسان در حورزه فین تک به برنامه نویسی می‌پردازند واز بین این افراد بهترین ها انتخاب می شوند.

۹۵/۱۱/۱۸
۲۰:۲۲

سالن ورزشی چند منظوره دانشگاه پیام نور مرکز بندرلنگه افتتاح شد

همزمان با آیین افتتاح متمرکز، سراسر کشور از طریق ویدئو کنفرانس با حضور وزیر علوم و ریاست عالیه دانشگاه، سالن ورزشی چند منظوره دانشگاه پیام نور مرکز بندرلنگه توسط استاندار هرمزگان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرلنگه در حوزه غرب استان هرمزگان، ظهر امروز به مناسبت ایام‌الله دهه مبارک فجر با حضورجاسم جادری استاندار هرمزگان و عبدالکریم قائدی سرپرست دانشگاه پیام نور استان هرمزگان و هیئت همراه و فرماندار  و بخشدار مرکزی و روسای ادارات شهرستان بندرلنگه، سالن ورزشی چند منظوره دانشگاه پیام نور مرکز بندرلنگه افتتاح شد.
دکتر قائدی سرپرست دانشگاه پیام نور استان هرمزگان در مراسم افتتاحیه سالن ورزشی چند منظوره دانشگاه پیام نور مرکز بندرلنگه گفت: این سالن با زیر بنای یک هزار و 10متر مربع و اعتباری بالغ بر 10میلیارد ریال هزینه شده است.                                                                                        
سرپرست دانشگاه پیام نور استان هرمزگان اظهار داشت: ساختمان آموزشی فاز 2 دانشگاه پیام نور مرکز میناب نیز همزمان با سراسر کشور امروز افتتاح شد و این پروژه نیز با زیر بنای2هزار و273 متر مربع اعتباری بالغ بر 11 میلیارد و 610 میلیون ریال هزینه شده است.                                                   
 وی با اشاره به سابقه دانشگاه پیام نور مرکز بندرلنگه گفت: این مرکز بعد از دانشگاه پیام نور مرکز بندرعباس قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین مرکز دانشگاهی استان می‌باشد که همیشه مورد توجه مسئولین بوده و در برنامه‌های آینده نیز در اولویت می‌باشد.                                           
  سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان گفت: دانشگاه پیام نور محصول انقلاب است و رسالت دانشگاه پیام نور این است که در دورترین و محروم ترین مناطق کشور نیز برای اقشار مختلف مردم خدمات قابل توجهی ارائه کند و سیاست بومی گزینی از سیاست های موفق دانشگاه پیام نور بوده که توانسته است بسیاری از دغدغه های خانواده‌ها را برطرف کند.                                                                     
در ادامه رئیس دانشگاه پیام نور مرکز گفت: هم اکنون در این مرکز 20رشته تحصیلی دایر بوده که با بیش از 1000هزار دانشجو به فعالیت خود ادامه می‌دهد.                                              
علی نقی زاده رئیس دانشگاه پیام نور مرکز بندرلنگه گفت:پروژه سالن ورزشی چند منظوره مرکز از جمله پروژه های است که از محل اعتبارات استانی و دانشگاه پیام نور در سال 90 آغاز گردید و کل اعتبار هزینه شده برای این پروژه 10 میلیارد ریال بوده و شامل سالن های تنیس، بسکتبال، والیبال،فوتسال و هندبال می‌باشد که با افتتاح این سالن بسیاری از مشکلات و کمبود های دانشجویان رشته علوم ورزشی دانشگاه مرتفع  می‌شود.                                        
علی نقی زاده اظهار داشت: با توجه به پتانسیل شهرستان بندرلنگه لزوم ایجاد رشته های تحصیلات تکمیلی در این مرکز احساس می‌شود و از مسئولین خواست تا انتظار دیرینه مردم بندرلنگه را در این حوزه برآورده سازند.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۴:۴۹

تحصیل دانشجویان پیام نور در جوار خانواده علت کم‌آسیبی آن است

رئیس دانشگاه پیام نور فارس گفت: علت کم بودن آسیب‌های فرهنگی در بین دانشجویان پیام نور تحصیل آنان در جوار خانواده است.

دکتر عبدالرسول قرائتی عصر امروز در حاشیه همایش ملی چالش‌های گفتمانی فراروی آینده انقلاب اسلامی ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: این دانشگاه از لحاظ بعد فرهنگی در بین دانشگاه‌های کشور ممتاز است چرا که ما کمترین مشکلات فرهنگی را داریم به سبب آن که خوابگاه نداریم و دانشجویان پیام نور زیر پر و بال پدر و مادر خود تحصیل می‌کنند.
رئیس دانشگاه پیام نور فارس با بیان این 42 هزار دانشجو در پیام نور فارس تحصیل می‌کنند، افزود: این دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه‌های دولتی بزرگ کشور خود مولود انقلاب است.
قرائتی ادامه داد: فارس از نظر تعدد مراکز و واحد دومین استان کشور است و حدود 240 عضو هیئت علمی رسمی و 4 هزار مدرس مدعو و 650 کارمند داریم.
وی خاطرنشان کرد: نسبت تعداد دانشجو به تعداد کارمند ما با دانشگاه‌های دیگر قابل قیاس نیست و بنابر استعداد وزارت علوم باید در ازای هر 250 دانشجو یک عضو هیئت علمی داشته باشیم در حالی که در فارس در ازای هر 160 دانشجو، یک استاد داریم.
رئیس دانشگاه پیام نور فارس تصریح کرد: با این تعداد دانشجو و بودجه‌ حدود 200 میلیارد تومان که از دولت می‌گیریم اگر این بودجه را سرشکن کنیم در حد یک دانشگاه مادر نیست و اعتباری که هزینه می‌شود چند برابر است.
وی با تاکید بر این که خروجی دانشجویان پیام نور بسیار باسواد منطبق با استاندارد وزارت علوم است، گفت: از نظر منابع درسی، امکانات و برگزاری امتحانات به صورت کنکور سراسری و بدون دخالت سلایق دانشگاه پیام نور شاخص است.
قرائتی عنوان کرد: امسال 30 هزار دانشجوی پیام نور در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های دولتی و یکهزار و هفت نفر از آنان در دانشگاه‌های تهران پذیرفته شدند.
وی ابراز داشت: دانشگاهی مثل صنعتی شریف بهترین‌ها را می‌گیرد و وظیفه دارد بهترین را تحویل دهد اما در پیام نور با رعایت دقیق استانداردها این نتایج حاصل می‌شود.
قرائتی یکی از مهم‌ترین مباحث از منظر آینده‌نگری انقلاب را جهت‌دهی تحقیقات و تولیدات علمی کشور برشمرد و افزود: توسعه ارتباطات علمی بسیار مهم است و اثرگذاری علوم تولید شده باید مدنظر باشد که اگر علوم تولید شده را نتوانیم در کارگاه استفاده کنیم متضرر می‌شویم.
این مسئول در پایان اظهار داشت: دانشگاهیان و روحانیونی که نسبت به خون‌هایی که برای این انقلاب داده شده و رنج‌هایی که کشیده شده و وقت‌ و انرژی‌هایی که گذاشته شده دغدغه دارند باید در زمینه پیش‌بینی و تحلیل چالش‌های پیش روی انقلاب از منظر آینده‌پژوهی به نحو احسن و اکمل مسئولیت خود را انجام دهند.

۹۵/۱۱/۱۸
۲۱:۱۸

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل خبر داد؛ شرکت‌های دانش‌بنیان اردبیل به مرحله صادرات محصول دست یافتند

اردبیل – رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: برخی شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان توانستند به مرحله صادرات محصول دست یابند.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالقیوم قلی پوری پیش از ظهر دوشنبه در جلسه پرسش و پاسخ خبرنگاران تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری استان مستقر شده است.
وی افزود: این در حالی است که تنها دو سال از عمر آغاز به کار پارک علم و فناوری سپری شده و در این مدت برخی شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند به صادرات محصول و سفارش گیری از استان‌های دیگر دست یابند.
رئیس پارک علم و فناوری استان اضافه کرد: در دو سال گذشته پارک علم و فناوری استان بودجه مستقل نداشته و با ارائه برنامه توانسته در سال ۹۴، ۱۲۵ میلیون تومان کمک استانی و ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار از وزارت علوم جذب کند.
به گفته قلی پوری در سال جاری نیز ۴۰۰ میلیون تومان جذب اعتبار شده و علاوه بر این یک میلیارد تومان از معاون علم و فناوری جهت ارائه تسهیلات به شرکت‌ها تفاهم‌نامه منعقد شده است.
وی با تأکید به اینکه پارک علم و فناوری استان توانست امتیاز ارزیابی مالکیت معنوی شرکت‌ها را اخذ کند، تصریح کرد: علاوه بر این قرار است به همت پارک علم و فناوری استان اولین تکنوپارک علم و فناوری در جمهوری آذربایجان ایجاد شود.
رئیس پارک علم و فناوری استان از راه‌اندازی کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار عسل خبر داد و افزود: این کانون در سطح ملی فعالیت می‌کند و تمامی برنامه‌ریزی‌ها در این کانون تصمیم‌گیری می‌شود.
قلی پوری همچنین به فعال کردن تمامی تفاهم‌نامه‌های مشترک با دستگاه‌های اجرایی اشاره و تأکید کرد: از جمله مرکز رشد جامع در جنب دانشگاه پیام نور برای ارائه ایده‌های خلاقانه و تبدیل آن به فن‌آوری فعال شده است.
وی افزود: جامعه هدف پارک علم و فناوری محدود به دانشگاه نیست و از سنین پایین دنبال می‌شود بطوریکه در این راستا کانون شکوفایی و خلاقیت را در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فعال کردیم.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۲:۱۱

عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی وزارت علوم: باید گزاره‌های مسابقات ملی مناظره را به سمت فضای علمی حرکت دهیم

عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه باید گزاره‌های مسابقات ملی مناظره را به سمت فضای علمی حرکت دهیم، گفت: باید به سمت گزاره‌هایی که بار علمی دارد و دانشجو را در فضای علمی تمرین می‌دهد، حرکت کنیم، چرا که می‌تواند بسیار مفید باشد.

 اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، لیلا فلاحتی، عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با ارزیابی پنجمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی گفت: خوشبختانه این افتخار را داشته ام که در چند دوره قبلی به صورت داور در جلسات مسابقات ملی مناظره حظور پیدا کنم و با توجه به این موضوع می توان به جرات گفت که سطح برنامه ها به مرور زمان در حال پیشرفت است و رقابت ها نزدیک تر و به صورت جدی تر در حال برگزاری است.
وی با بیان اینکه مسابقات مناظره توانسته در طیف های وسیع دانشجویی گسترده شود، افزود: یکی از موضوعات مهمی که در طراحی این برنامه وجود دارد، حرکت به سمت داشتن کرسی های نقد و نظریه پردازی است. گام اول این حرکت در مرحله دانشجویی تمرین مناظره و شروع سنگ بنای هدف متعالی نظریه پردازی است.
عضو هیأت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: امیدوارم این مسابقات در مسیر کمال، پیشرفت داشته باشد و دست اندرکاران از فرصت حضور دانشجویان به عنوان فرصت‎هایی که فقط در طول مسابقات مناظره رخ می دهد، برای تمرین و آموزش دادن سایر دانشجویان دانشگاه های کشور استفاده کنند. تیم های برنده نیز باید بتوانند به عنوان سر شبکه هایی عمل کنند و گروه های مختلف دانشجویی را تمرین دهند تا به همین نسبت فرصت رقابت بیشتر و کیفت برنامه ها ارتقا پیدا کند.
فلاحتی با اشاره به ارزیابی گزاره های که در مسابقات مطرح می شود، گفت: مسئله مهمی که در این مسابقات وجود دارد، انتخاب گزاره هایی است که مطرح می شود؛ چراکه این انتخاب کار دشواری است. البته این نقد به برخی از گزاره ها وارد است که از قبل جهت گیری دارد و برای دانشجو سخت است که بخواهد گزاره منفی را با دیدگاه موافق دفاع کند. البته محتوای برخی از گزاره ها از قبل قابل پبش بینی است، ولی همین سختی به نوعی می تواند مهارت گروه ها را محک بزند.
وی با بیان اینکه باید گزاره ها را به سمت فضای علمی حرکت دهیم، تصریح کرد: برخی از گزاره ها بار فضای سیاسی و ایدوئولوژیک را دارد، لذا باید به سمت گزاره هایی که بار علمی دارد و دانشجو را در فضای علمی تمرین می دهد حرکت کنیم چرا که می تواند بسیار مفید باشد.
عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در خصوص استقبال از این برنامه ها گفت: استقبال معقول و قابل قبولی را شاهد هستیم، اما پیشنهاد می کنم که برنده های این مسابقات به صورت شبکه ای عمل کرده و علاوه بر مهارت آموزی به سایر دانشجویان به عنوان عاملین جذب و جلب نظر دانشجویان در دوره های بعد عمل کنند.
وی با اشاره به ظرفیت این مسابقات برای برگزاری در سطح بین المللی بیان کرد: در موضوع بین المللی باید این نکته را در نظر بگیریم که دانشجویان ما به لحاظ زبان مکالمه در چه حد و توانایی هستند و این خود یک چالش جدی است، لذا اگر چند کشور با استفاده از ظرفیت آیسسکو در حوزه کشورهای اسلامی در یک بازه زمانی ویژه این مسابقات را برگزار کنند ظرفیت بسیار خوبی خواهد بود.
 

۹۵/۱۱/۱۸
۱۳:۴۱

مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت وگو با شبستان: صدور انقلاب نظریه پردازی می خواهد/علوم انسانی اسلامی بدون تفکر تقریب تولید نمی شود

خبرگزاری شبستان: صدور اندیشه ای که یک انقلاب و حرکت اجتماعی دارد بدون تئوری پردازی صدوری ناقص و موقت خواهد بود؛ اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را در عرصه جهانی مطرح کنیم و تحولی در جهان اندیشه و علم ایجاد کنیم باید به نظریه پردازی توجه داشته باشیم.

حجت الاسلام دکتر ابوالحسن غفاری، مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان در مورد ماهیت علمی انقلاب اسلامی و تاثیرات آن، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ذاتا حرکتی علمی و فرهنگی بوده و هویت اصلی و شناسنامه حقیقی انقلاب اسلامی ایران در وجهه فرهنگی آن است و در طول چهار دهه ای که از عمر آن می گذرد تاثیرات شگرفی را در جامعه ایران و در نظام بین المللی گذاشته است.
 
وی ادامه داد: تحولات اساسی که در کشورهای مختلف و به ویژه در ممالک اسلامی دیده می شود بدون تردید در راستای تاثیرپذیری از انقلاب اسلامی بوده است؛ این تاثیرپذیری در جهات گوناگون به ویژه در مساله استکبارستیزی قابل انکار نیست و روز به روز آشکارتر می شود.
 
حجت الاسلام غفاری در پاسخ به این پرسش که چرا با گذشت نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز علوم انسانی به مقام کاربرد نرسیده است، تصریح کرد: اولا تحول در نظام علمی و مخصوصا علوم انسانی امری زمانبر است. تحولات در حوزه علوم انسانی همواره با یک سیر و حرکت تدریجی و آهسته همراه بوده برخلاف علوم تجربی که تحولات در آن غالبا سریع است که البته این مساله به هویت علوم انسانی برمی گردد و ربطی به علوم انسانی اسلامی و یا غربی ندارد.
 
مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکید کرد: بنابراین، به یک معنی تحول در علوم انسانی در بستر انقلاب اسلامی شروع شده و مقالات و آثار متعددی در این باره نوشته و در واقع طرح مساله شده است، البته اینکه ما بتوانیم پاسخ مساله ها را به زودی به دست بیاوریم انتظاری دشوار است باید به این نکته توجه کرد که عجله در تحول در حوزه علوم انسانی و کاربردی کردن آن آفت آفرین خواهد بود، بنابراین، باید فرصت کافی به محققان این حوزه داده شود تا تحقیقات آنان به مرحله کاربردی برسد.
 
حجت الاسلام غفاری تصریح کرد: در وهله دوم باید بگویم که شخصا با استعمال واژه کاربرد درحوزه علوم انسانی موافق نیستم زیرا ذهنیت جامعه ما با کاربردی بودن علم ذهنیتی است که در سایه علوم تجربی و تکنولوژی شکل گرفته و نگرانم که همین ذهنیت در علوم انسانی رسوخ یابد، باید کارشناسان و متخصصان علوم اسلامی در این باره بحث و گفت وگو کنند که کاربردی کردن علوم انسانی به چه معنای درست و به چه معنی نادرست باشد و این مساله چه تفاوتی با حوزه علوم تجربی دارد.
 
وی ادمه داد: از سوی دیگر طرح بحث کاربردی کردن علوم انسانی اسلامی فرع بر تولید این علوم است چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده و در مراحل اولیه تولید قرار دارد، بنابراین، طرح این مساله هنوز زود است بلکه باید ابتدا مبانی علوم اسلامی تولید شود سپس بر اساس آن مبانی، محتوای علوم شکل گیرد و پس از آن است که می توان از نتایج و کاربردهای آن سخن گفت.
 
حجت الاسلام غفاری در مورد تاثیر علوم انسانی اسلامی، در صدور انقلاب اسلامی، اظهار کرد: اگر در حوزه علوم انسانی اسلامی بتوانیم برخوردار از عوامل و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری صحیح و مناسب باشیم و به ویژه در عرصه نرم افزار بتوانیم نظریه پردازی کنیم، گام مهم و اساسی را در صدور مفاهیم علمی و ارزشی انقلاب اسلامی بر داشته ایم.
 
این پژوهشگر گفت: نکته مهم این است که صدور تفکر و اندیشه ای که یک انقلاب و حرکت اجتماعی دارد بدون تئوری پردازی صدوری ناقص و موقت خواهد بود؛ اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را در عرصه جهانی مطرح کنیم و تحولی در جهان اندیشه و علم ایجاد کنیم باید به نظریه پردازی و کرسی های نظریه پردازی اهتمام جدی داشته باشیم، چیزی که به نظر می رسد اهتمام کافی در باره آن دیده نمی شود.
 
وی ادامه داد:  از سوی دیگر تعامل علمی با جهان اسلام، اطلاع و آگاهی از انظار آنان و قرائت هایی که از برخی مفاهیم دارند و آگاهی از نقاط ضعف و قوت آنها ما را در ارائه نظریه ای جامع و فراگیر که همراه با مقبولیت عمومی باشد یاری می کند، بدون شک ما نمی توانیم بدون اطلاع از مرزهای دانش در کشورهای اسلامی و حتی غیراسلامی و بدون تعامل و ارتباط با متفکران و دانشگاهای متعدد طرحی جامع را ارائه دهیم.
 
حجت الاسلام غفاری گفت: اگر این مهم اتفاق نیفتد ممکن است تولید علم در محدوده یک مذهب شکل بگیرد، در این صورت مشکلات عدیده ای پیش رو خواهد بود به اعتقاد بنده مرکز تقریب انظار در حوزه تولید علوم انسانی اسلامی امری لازم و ضروری است، مثلا ما بدون اطلاع از یافته های متفکران مالزی و یا مصر چگونه می توانیم علوم انسانی اسلامی را در مدلی بین المللی تولید کنیم، این مساله و ضرورت آن باید برای متفکران توضیح داده شود.
 
مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان خاطرنشان کرد:  نکته دیگری که به نظر می رسد در ایجاد شتاب در حرکت کُند علوم انسانی اسلامی تاثیر دارد ورود رسانه ملی در حد ایجاد بستر و بیان ضرورت این کار است، حقیقت مساله این است که در این باره کار و تلاش بیشتر از اینکه شده باید انجام شود و مساله تولید علوم انسانی اسلامی از یکسو به دغدغه جدی متفکران و از سوی دیگر به یک مطالبه ملی و فراملی تبدیل شود.

۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۳۴

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل: رسانه‌ها مطالبات مردمی از پارک علم و فناوری اردبیل را انعکاس دهند

اردبیل – رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل خواستار انعکاس مطالبات مردم از این مجموعه شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالقیوم قلی پوری صبح سه‌شنبه در جمع خبرنگاران تصریح کرد: تولید علم، فن‌آوری، تجاری‌سازی، تولید انبوه و بازار حلقه‌های دانش‌بنیان است و تنها به واسطه آن می‌توان تأثیر مطالعات را در زندگی روزمره پیاده ساخت.
وی با اذعان به اینکه تولید علم در دانشگاه‌ها انجام می‌شود، اضافه کرد: در استان اردبیل ۷۰ هزار دانشجو و ۱۵۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم که ظرفیت کم‌نظیری برای این منظور فراهم ساخته است.
رئیس پارک علم و فناوری استان فن‌آوری را کاربردی کردن علم دانست و بستر تحقق آن را مراکز رشد علم و فناوری عنوان کرد.
قلی پوری با تأکید به اینکه محصول در مرحله بعد باید به استانداردهای لازم دست یافته و تجاری‌سازی شود، تصریح کرد: بستر تجاری‌سازی پارک علم و فناوری است.
وی افزود: پارک علم و فناوری استان اردبیل به مدت دو سال است که ایجاد شده و توانسته ۵۰ شرکت دانش‌بنیان را هدایت کند.
وی مأموریت پارک را تبدیل علم به ثروت دانست و گفت: در ادامه تولید انبوه محصول در شهرک‌های صنعتی انجام می‌شود و به دلیل ضرورت ۱۵ واحد تحقیق و توسعه در شهرک‌های صنعتی استان فعال شده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان بستر بازار را جامعه دانست و افزود: در واقع مأموریت هر محصول تولیدی می‌بایست کسب رضایت مشتری باشد.
قلی پوری با تأکید به اینکه در دو سال گذشته موضوع دانش‌بنیان به گفتمان عمومی تبدیل شده است، اضافه کرد: با فعال شدن ۵۰ شرکت، در وضعیت فعلی نزدیک به ۲۰۰ نفر از طریق پارک علم و فناوری استان مشغول به کار شده‌اند.
وی افزود: به دلیل آمیختگی اهداف پارک علم و فناوری با نیازهای مردمی انعکاس مطالبات مردمی ضرورت ویژه دارد.

۹۵/۱۱/۱۹
۱۱:۴۶

اولين كاوشگر اقيانوس‌پيماي خلیج‌فارس شناور شد

اولين كاوشگر اقيانوس‌پيماي ايراني با نام «خليج فارس» در بندرعباس به آب انداخته شد...

اولين كاوشگر اقيانوس‌پيماي ايراني با نام «خليج فارس» در بندرعباس به آب انداخته شد. كاوشگر اقيانوس‌پيماي خليج فارس به عنوان اولين كشتي تحقيقاتي اقيانوس‌پيماي ساخت ايران در سواحل خليج فارس به آب انداخته شد و به پژوهشگاه ملي اقيانوس‌شناسي و علوم جوي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تحويل داده شد. كاوشگر خليج فارس، با طول 50 متر، عرض 10 متر و ارتفاع 4 متر از سطح دريا، قابليت پيمایش 3 هزار مايل دريايي را دارد. اين كشتي تحقيقاتي داراي پنج آزمايشگاه پيشرفته در حوزه‌هاي فيزيك دريا، زيست‌شناسي دريا، شيمي دريا، بسترشناسي دريا و هواشناسي دريا، براي انجام تحقيقات است. اين كشتي تحقيقاتي با سرعت 15 گره دريايي، مي‌تواند 40 روز را بدون نياز به پهلوگيري در بنادر داخلي و خارجي طي كرده و در صورت نياز، تا عمق 3 هزار متري دريا، از رسوبات بستر اقيانوس‌ها، نمونه‌برداري كندو

۹۵/۱۱/۱۸
۱۹:۵۹

رونمایی از 10 محصول پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

معدن 24: مراسم رونمایی از 10 محصول فناورانه و گشایش فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران امروز یکشنبه با حضور رییس این دانشگاه، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مدیران وزارتخانه های علوم، در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش معدن 24، در این مراسم طرح 'پویشگر مغزه های حفاری' که مجری آن حمید موسی‌زاده است، رونمایی شد، پویشگر مغزه های حفاری با ایجاد یک تصویر صحیح و دقیق رنگی از مغزه های حفاری نه تنها یک انبار دیجیتال از این مغزه‌ها را در اختیار قرار می‌دهد، بلکه شناسایی کانی‌های مختلف، دانه‌بندی و نحوه توزیع آنها را با استفاده از تکنیک‌های پردازش تصویر امکان‌پذیر می‌کند.
'پرس قرص تک عددی' با ظرفیت تولید چهار هزار و 500 قرص در ساعت از سوی محمدمهدی حق‌شناس عنوان طرح دیگری بود که در این مراسم رونمایی شد. دستگاه پرس قرص تک عددی برای تولید قرص از پودرهای دارویی به کار گرفته می‌شود.
دستگاه‌های پرس قرص در دو نوع تک‌عددی و چندعددی موجود هستند که دستگاه‌های تک‌عددی برای مراکز با تولید کم بخش آزمایشگاهی داروسازی‌ها و همچنین دانشکده‌های داروسازی مناسب است.
از دیگر طرح ها 'ماسک تنفسی FP3' بود که از سوی محمدمهدی شیرمحمدی ارایه شده است که با توجه به آلودگی شدید هوا در مراکز شهری و صنعتی می تواند به عنوان ماسک‌ تنفسی استاندارد مورد استفاده قرار گیرد.
بیشتر ماسک‌های تنفسی موجود در کشور دارای راندمان کمتر از 98 درصد است و جذب گازهای آلاینده در آنها صورت نمی‌گیرد. در این محصول که با استفاده از لایه کربن اکتیو مخصوص تولیدشده، راندمان این نوع ماسک‌ها در جذب گازهای آلاینده به 99 درصد رسیده است.
'سامانه پایش مکانی ایتا' از سوی ماهیار سلطانی رفیعی عنوان دیگر طرحی است که در این مراسم رونمایی شد، بیشتر سازمان‌ها و کسب‌وکارهای گسترده دارای فرآیندهای وابسته به نظارت و پایش تسهیلات در خدمات خود مبتنی بر مکان هستند؛ از این رو این سامانه که مکان‌محور است، با ارایه‌ دو بخش بستر تحت موبایل و تحت وب، امکان ارتباط میان اجزای توزیع‌ شده با سازمان مرکزی را فراهم می‌کند.
از دیگر طرح های رونمایی شده در این مراسم 'دستگاه الکتروکاردیوگراف تک کاناله یاشام' از سوی سید سعید باغبانی جاوید است که این دستگاه با قابلیت حمل‌ونقل آسان، در مناطق صعب‌العبور و فاقد امکانات قابل استفاده است.
'مبدل حرارتی صفحه‌ای پوسته – پلیت' از سوی علی محرابی کوشکی عنوان دیگر طرح رونمایی شده در این مراسم است که این نوع محصول تلفیقی از مزایای مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای واشردار و مبدل‌های پوسته – لوله است.
'نرم‌افزار یکپارچه تحت وب تیم‌یار' از سوی داوود ایلی به عنوان اولین وب سرور عمومی با هدف یکپارچه‌سازی تمام فعالیت‌های سازمانی مانند مدیریت اتوماسیون اداری، صنعتی و مالی و 'نرم‌افزار جامع مدیریت استراتژیک و عملکرد پوینتر' از سوی عادل فیض به عنوان نرم‌افزار تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد که به سازمان‌ها در برنامه‌ریزی بلندمدت و میان‌مدت کمک می‌کند و این امکان را می‌دهد تا از طریق جمع‌آوری اطلاعات مهم سازمان از منابع اطلاعاتی مختلف، به آنها تصویری از چگونگی سازمان در راستای اهداف و استراتژی‌های خود ارائه دهند، از دیگر طرح های رونمایی شده در این مراسم هستند.
'شامپوی رکوبیزول' از سوی سیدصدرالدین نبوی طرح دیگری است که بر پایه گیاهان دارویی اجرا شده و برای شست‌وشوی روزانه سر و صورت در مواقع التهابات استفاده می‌شود و
'فناوری واقعیت مجازی آنلاین' از سوی کامدین حاج‌میرزایی دیگر طرح رونمایی شده است؛ این محصول اولین نسخه از موتور پردازش تصاویر است که برای تولید انواع شبیه‌ساز آنلاین بر اساس استانداردهای وب بدون نیاز به نصب نرم‌افزار جانبی تولید شده است.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۳:۰۵

به 800 محقق پژوهانه 5 میلیون تومانی می دهیم

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از گردش مالی 800 میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان این پارک در سال خبر داد و گفت: به 800 محقق پژوهانه 5 میلیون تومانی می دهیم.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، محمدجعفر صدیق دامغانی امروز در مراسم رونمایی و فن بازار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ضمن تبریک ایام الله دهه فجر اظهار داشت: امروز از 10 محصول شرکت های دانش بنیان این پارک رونمایی کردیم؛ این 10 محصول از 25 محصول کاندیدا شده انتخاب شدند.
وی اظهار داشت: ما محصولات شرکت های دانش بنیانی را رونمایی می کنیم که از طریق تحقیق و توسعه و یا مهندسی معکوس توانسته اند محصول خود را به بازار برسانند و در دسترس مردم قرار دهند.
صدیق با اشاره به گردش مالی شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اظهار داشت: طبق برآوردهایی که داشته ایم شرکت های این پارک بالغ بر 800 میلیارد تومان در سال گردش مالی دارند.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افزود: طبق برنامه ریزی هایی که کرده ایم می توانیم دانشجویان توانمندی که علاقه مند به راه اندازی شرکت های دانش بنیان هستند را حمایت کنیم.
به گفته صدیق، در واقع شرایط ایجاد شرکت های دانش بنیان در این پارک برای دانشجویان تسهیل شده است.
وی با بیان اینکه در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گرنت 5 میلیون تومانی به محققان ارائه می کنیم خاطرنشان کرد: تاکنون به 100 نفر از پژوهشگران این پارک گرنت 5 میلیون تومانی ارائه کرده ایم.
صدیق ادامه داد: در تلاش هستیم میزان ارائه این گرنت های 5 میلیون تومانی را افزایش دهیم و در برنامه داریم که به 800 نفر گرنت 5 میلیون تومانی بدهیم.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۳:۳۳

واکاوی وضعیت پارک های علم و فناوری ایران از تولد تاکنون

پارک های علم و فناوری که تقریبا تا دو دهه قبل، تشکیلاتی کاملا جدید در زیست بوم علم و فناوری ایران محسوب می شدند، اکنون یکی از شناخته شده ترین ساختارها برای تقویت فعالیت ها و اشتغال دانش بنیان و کسب ثروت از دانش در مسیر تحقق اهداف دانش بنیان به شمار می آیند.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایرنا، طبق تعریف ‘اساسنامه پارک های علم و فناوری’ ایران مصوب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم (1381)، پارک علم و فناوری، سازمانی است که به وسیله متخصصان حرفه ای مدیریت می شود و هدف اصلی آن افزایش ثروت در جامعه از طریق ارتقای فرهنگ نوآوری و رقابت سازنده میان شرکت های حاضر در پارک و مؤسسه های متکی بر علم و دانش است.برای دستیابی به این هدف، پارک های علمی ضمن به جریان انداختن و مدیریت دانش و فناوری در میان دانشگاه ها، مؤسسه های تحقیق و توسعه، شرکت های خصوصی و بازار، رشد شرکت های متکی بر نوآوری را نیز از طریق مراکز رشد و فرآیندهای زایشی تسهیل می کنند.مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در دهه فجر امسال، گزارشی از وضعیت پارک های علم و فناوری کشور منتشر کرد که طی آن، روند گذشته، حال و چشم انداز فعالیت این مراکز علمی به صورت مشروح ارائه شده است و بخش هایی از این گزارش در ایرنا انتشار می یابد.
**تاریخچه پارک های علمی و فناوری در جهاندره سیلیکون (ایالات متحده آمریکا) را می توان نخستین پارک علمی دنیا دانست که منشأ آن به پارک علم دانشگاه استنفورد در اوایل دهه 1950 برمی گردد، پس از آن سوفیا آنتی پلیس (فرانسه) در اروپا در دهه 1960 و شهر علم Tsukubs (ژاپن) در آسیا در اوایل دهه 1970 تأسیس شدند که قدیمی ترین و مشهورترین پارک ها در جهان محسوب می شوند.در زمان حاضر، بیش از 400 پارک علم در جهان وجود دارد که البته شمار آنها رو به افزایش است و در صدر آنها آمریکا با بیش از 150 پارک علم قرار دارد، ژاپن با 111 پارک در رتبه بعدی است و چین که از اوسط دهه 1980 به توسعه پارک های علم خود پرداخته است، اکنون حدود 100 پارک علم دارد که 52 پارک توسط دولت مرکزی و بقیه توسط دولت های محلی تأیید شده اند.انجمن بین المللی پارک های علمی( IASP )، شبکه ای جهانی برای پارک های علم و فناوری محسوب می شود و با توجه به گستردگی مناطق جغرافیایی اعضا، 6 منطقه آفریقا، اروپا، شمال آمریکا، آمریکای لاتین، اقیانوسیه (آسیا پاسیفیک) و غرب آسیا در این انجمن تعریف شده است.این انجمن بین المللی اکنون بیش از 270 عضو قطعی از 73 کشور دارد و 21 پارک علم و فناوری ایران نیز عضو این انجمن هستند.
**تاریخچه پارک های علم و فناوری در ایرانایجاد اولین شهرک علمی و تحقیقاتی در ایران مربوط به سال 1371 است که پیشنهاد تهیه گزارش بررسی مقدماتی آن را شرکت سهامی ذوب آهن مطرح کرد و پیگیری کلیت کار به معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان واگذار شد و در همین سال نیز موضوع توسط شورای پژوهش های علمی کشور تصویب شد.در سال 1372 با تشکیل هیئت امنا، عملیات اجرایی شهرک شروع و در سال 1375، اساسنامه آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.در سال 1378، عملیات اجرایی ساخت مرکز رشد انجام و در سال 1379 مرکز رشد غدیر با استقرار 17 واحد فناوری و تحقیقاتی راه اندازی شد.در همین سال، مطالعات مکان یابی پارک فناوری پردیس نیز انجام و در سال 1380 نقطه ای در شهر پردیس برای احداث پارکی وابسته به نهاد ریاست جمهوری انتخاب شد.پارک های علم و فناوری استان های آذربایجان شرقی، سمنان، خراسان، فارس، گیلان، مرکزی و یزد نیز در سال 1381 با انحلال سازمان پژوهش های علمی و صنعتی استان ها و تبدیل آن به پارک ایجاد شدند.آیین نامه تأسیس و راه اندازی پارک های علم و فناوری در سال 1381 در شورای گسترش آموزش عالی به تصویب رسید که در آن مقررات مربوط به تأسیس و اداره پارک ها تشریح شده است.آیین نامه ارزیابی و نظارت بر فعالیت های پارک های علم و فناوری ( 1388) نیز به استناد بند 6 ماده ( 8 ) آیین نامه تأسیس و راه اندازی پارک های علم و فناوری و به منظور ارزیابی فعالیت ها و نظارت بر حسن اجرای امور آنان به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسید که این آیین نامه جزئیات و معیارهای مربوط به ارزیابی عملکرد پارک های علمی و فناوری را پوشش می دهد.
**فعالیت 39 پارک علم و فناوری در کشوردر حال حاضر 39 پارک علم و فناوری در کشور مشغول فعالیت هستند که براساس وابستگی سازمانی، به چهار بخش وزارتی، دانشگاهی، جهاد دانشگاهی و نهاد ریاست جمهوری تقسیم شده اند.مطابق این تقسیم بندی، تنها پارک علم و فناوری متعلق به نهاد ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس است، پارک علم و فناوری کرمانشاه و البرز وابسته به جهاد دانشگاهی بوده و بقیه پارک ها وابسته به دانشگاه یا وزارتخانه های مختلف هستند.درحالی که تا سال 1380 تنها یک پارک علم و فناوری در کشور فعال بود، در سال 1389، تعداد این پارک ها به 28 و در آبان ماه امسال به 39 پارک رسید و آمار مراکز رشد علم و فناوری مستقر در پارک ها نیز از 98 در سال 1389 به 178 افزایش یافته است.آمارهای ارائه شده در تحقیق مرکز پژوهش های مجلس مربوط به سال 1394 است و اطلاعات مربوط به 2 پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران و دانشگاه شهید بهشتی که اخیرا به جمع پارک های علم و فناوری استان تهران پیوسته اند، در این تحقیق لحاظ نشده است.طبق این آمار، تا پایان سال 94 تعداد سه هزار و 223 شرکت فناور در پارک های علم و فناوری کشور (به استثنای 2 پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران و دانشگاه شهید بهشتی) مستقر بودند که 901 شرکت (28 درصد) دارای تاییدیه دانش بنیان بودند و بقیه تاییدیه دانش بنیان نداشتند.اکنون استان تهران با دارا بودن 7 پارک، در رتبه اول قرار دارد و پس از آن استان های اصفهان، سمنان و هرمزگان هر یک با دو پارک در جایگاه دوم قرار دارند.استان تهران با 427 و استان اصفهان با 343 شرکت مستقر در پارک های علم و فناوری خود، بیشترین تعداد شرکت های فناور را به خود اختصاص داده اند.از نظر اعتبارات مصوب نیز پارک فناوری پردیس با 143،277 میلیون ریال اعتبارات هزینه ای، 54،216 میلیون ریال اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و در مجموع 302،493 میلیون ریال، بیشترین اعتبارات مصوب را به خود اختصاص داده است.همچنین بررسی اعتبارات پارک های علم و فناوری کشور نشان می دهد که حدود 68 درصد به اعتبارات هزینه ای و 32 درصد به اعتبارات دارایی های سرمایه ای اختصاص دارد.آمارها نشان از شتاب در توسعه کمّی پارک های علم و فناوری دارد و همچنین بررسی وضعیت پارک هایی مانند پارک پردیس یا شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نشان می دهد که نمونه های موفق در این حوزه نیز در کشور ما وجود دارد.بنابراین به نظر می رسد ضرورت استفاده از این ابزار سیاستی برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، خلق ثروت از دانش و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان توسط سیاستگذاران کشور تشخیص داده شده است، اما آسیب ها و چالش هایی نیز در این حوزه وجود دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره می شود.
**سیاست ها، قوانین و مقررات :با اینکه سیاست ها، قوانین و مقررات متعددی در حمایت از ایجاد و توسعه پارک های علم و فناوری و اداره و نظارت بر آنها تدوین شده است، اما به نظر می رسد تمرکز و توجه این سیاست ها و قوانین بیشتر روی توسعه کمّی پارک های علم و فناوری است و تعداد پارک ها به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی علم و فناوری مورد توجه قرار گرفته است در حالی که توسعه کیفی و افزایش بازده پارک های علم و فناوری برای تحقق اهداف مورد انتظار از آنها ضروری است.همچنین وضعیت پراکندگی و استقرار پارک های علم و فناوری نشان می دهد سیاست های توسعه پارک ها در این جهت بوده که هر استانی حداقل دارای یک پارک علم و فناوری باشد و ظرفیت های موجود و توانمندی های علمی مناطق مختلف کشور مورد توجه قرار نگرفته است.از طرف دیگر، هنوز ورود بخش خصوصی به تحقیقات و پژوهش کشور به طور جدی اجرایی نشده است و طبق قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، اولویت استقرار در محل پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه اقتصادی و یا مناطق ویژه علم و فناوری با واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی و تولیدی شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان موضوع این قانون است.طبق ماده 9 این قانون نیز واحدهای پژوهشی و فناوری و مهندسی مستقر در پارک های علم و فناوری می توانند برای انجام مأموریت های محوله از مزایای قانونی مناطق آزاد در خصوص روابط کار، معافیت های مالیاتی و عوارض، سرمایه گذاری خارجی و مبادلات مالی بین المللی برخوردار شوند.پارک های علم و فناوری می توانند بستر مناسبی برای سرریز دانش و فناوری و شبکه سازی بین شرکت ها و در نتیجه افزایش اثربخشی سیاست ها فراهم کنند.با وجود این، تنها 28 درصد شرکت های مستقر در پارک ها، تأییدیه دانش بنیان دارند که این مساله می تواند منعکس کننده بی میلی شرکت های دانش بنیان برای استقرار در پارک ها باشد که شاید بتوان دلیل آن را در عملکرد پارک ها و نحوه اجرای سیاست های حمایتی نظیر برخورداری شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها از مزایای قانونی مناطق آزاد در خصوص روابط کار، معافیت های مالیاتی و عوارض، سرمایه گذاری خارجی و مبادلات مالی بین المللی دانست.
**ارزیابی عملکرد پارک های علم و فناوری :در بیشتر گزارش های عملکرد پژوهش و فناوری کشور، تعداد پارک های علم و فناوری یکی از شاخص های این حوزه ذکر می شود اما به نظر می رسد تعداد پارکها به تنهایی نمی تواند معیار مناسبی برای ارزیابی کشور در مقایسه با کشورهای دیگر باشد.هرچند روش استاندارد واحدی نیز برای ارزیابی موفقیت یا شکست پارک های علم و فناوری وجود ندارد و تعاریف مشخص و استانداردی نیز برای ارزیابی تأثیر آنها بر اقتصاد محلی ارائه نشده است، اما مطالعات محدودی که روی تحلیل موفقیت یا شکست انجام شده، بر بازده پارک برای ذینفعان اصلی اش متمرکز است.ارزیابی عملکرد پارک های علم و فناوری باید براساس معیارهایی نظیر اثر بر مشاغل و حرفه ها، توسعه اقتصادی و سایر اولویت ها و برمبنای موفقیت های بلندمدت انجام شود.یکی از شاخص های موفقیت پارک ها و مراکز رشد فناوری، نقش آنها در ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم است که در بسیاری از کشورها به عنوان معیار به کار برده می شود.دوم اینکه در ارزیابی اثربخشی و عملکرد پارک ها لازم است از مشتریان و شرکت ها نظرخواهی شود و میزان مطالبات آنها با میزان امکانات و توانمندی های بالقوه و بالفعل سنجیده شود و همچنین در ارزیابی باید میان آثار مستقیم و آثار خالص عملکردی تمایز و تفاوت قائل شد.از آنجا که عواملی نظیر سطح اشتغال و سرمایه و یا گردش مالی شرکت ها از اثرات مستقیم عملکردی هستند، بنابراین درک نقش و اهمیت مشاوره های مالی و مدیریتی پارک ها و مراکز رشد فناوری از ضرر و زیان های اساسی آینده پیشگیری می کند.مدل عملیات و مدیریت پارک ها و مراکز رشد فناوری با توجه به شرایط محلی و منطقه ای و ملی، اهداف و مقاصد مؤسسان، بازارهای هدف، تسهیلات و امکانات در اختیار و موقعیت مکانی عامل تعیین کننده ای در موفقیت است و در ارزیابی ها باید کاملاً مورد توجه قرار گیرد.در نهایت این که پارک ها و مراکز رشد ابزاری با منافع زیاد در ارتقای اهداف سیاست های اقتصادی – اجتماعی دولت ها هستند و بنابراین نقش آنها در اهداف اقتصادی اجتماعی و افزایش دانایی باید مورد توجه قرار گیرد.با توجه به روند گسترش کمّی پارک های علم و فناوری در کشور، ضرورت اتخاذ یک الگو در ارزیابی عملکرد پارک و میزان اثربخشی آنها در این حوزه بسیار اهمیت دارد.در همین ارتباط باید توجه داشت که پارک های علم و فناوری با انکوباتورها و یا شهرک های صنعتی تفاوت قابل توجهی دارند زیرا در انکوباتورها بر حمایت های بلاعوض برای کمک به رشد اولیه شرکت ها تکیه شده است.شهرک های صنعتی، به شکل جزیره ای و جدا از هم، محمل کاربرد تولید هستند و زایش و ایجاد فناوری های جدید و مباحث تولید دارایی های فکری، کمتر امکان بروز دارند اما بنیان اصلی فعالیت های پارک علمی و فناوری، ظهور دانش در خدمات و محصول است و یکی از شاخص های تعیین میزان موفقیت پارک های علم و فناوری، سنجش وضعیت عملکرد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک ها است.بر این اساس، کسب و کار و اطلاعاتی از سطح فناوری، ارتباط عناصر تشکیل دهنده نظام علم و فناوری، وضعیت دارایی های فکری، شیوه های همکاری میان مراکز آموزش عالی و مراکز پژوهشی با صنایع و سازمان ها، تنوع منابع مالی و میزان درآمدها، سرمایه های جذب شده، دامنه شمول خدمات یا محصولات، تعداد مشتریان و بسیاری عوامل دیگر در یک شرکت دانش بنیان از جمله معیارهای کلیدی به حساب می آیند که در فرآیند ارزیابی پارک های علم و فناوری باید مورد سنجش قرار گیرد.
**بودجه و تأمین مالی:طبق قانون بودجه سال 1394، اعتبارات مصوب پارک های علم و فناوری حدود 160 میلیارد تومان بوده است که از این میزان، 68 درصد اعتبار هزینه ای و 32 درصد اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای است.براساس گزارش ها، اکثر پارک های علم و فناوری کشور با مشکل بودجه به خصوص بودجه عمرانی مواجه هستند و این در حالیست که بودجه های عمرانی برای توسعه زیرساخت های پارک ها ضروری است و چنانچه زیرساخت های پارک ها ضعیف باشد، نمی توان انتظار بازدهی مطلوب از پارک ها داشت.از سوی دیگر به نظر می رسد بودجه دولتی کفاف تأمین هزینه های جاری و عمرانی پارک ها را نمی کند، مضاف بر این که طبق آیین نامه تشکیل آیین نامه تأسیس و راه اندازی پارک های علم و فناوری (1381) سقف کمک های دولت برای مرحله تأسیس پارک ها مشخص شده است.از سوی دیگر، اعتبارات بودجه ای ممکن است به دلیل نوسانات متعدد در سایر درآمدها و هزینه های دولت به طور کامل محقق نشوند بنابراین بهره برداری از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه پارک های علم و فناوری اجتناب ناپذیر است. شواهد موجود نشان می دهد که برخلاف انتظار اکثر پارک ها نتوانسته اند علیرغم چند سال حمایت دولتی درآمدزایی قابل قبولی داشته باشند که کاربردی نبودن طرح ها یا نبود تقاضای کافی برای بسیاری از محصولات فناورانه تولید داخل، مهم ترین دلایل بروز این وضعیت به شمار می آید.
**پیشنهادها :پارک های علم و فناوری را می توان به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای تسهیل شکل گیری و رشد شرکت های دانش بنیان دانست و از این رو توسعه آنها در مسیر حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان، یک الزام به شمار می آید.در ارزیابی های صورت گرفته از روند توسعه پارک های علم و فناوری کشور، رویکرد کلی سیاست ها و قوانین بیشتر متمایل به توسعه کمّی بوده و ارتقای کیفی کمتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که بعد از گذشت 20 سال از تأسیس اولین پارک علم و فناوری در کشور، هنوز درک درستی از کارکرد مؤثر و مورد انتظار آنها وجود ندارد و در نتیجه، بیشتر ارزیابی های انجام شده در کشور صرفاً رشد تعداد پارک های علم و فناوری را گزارش می کنند.این درحالی است که به جز تعداد معدودی، اغلب پارک های علم و فناوری کشور در حد انکوباتور یا مرکز رشد باقی مانده اند و نمی توان عملکردی در حد پارک علم و فناوری از آنها انتظار داشت.همچنین اغلب پارک های علم و فناوری کشور، با مشکل بودجه بخصوص بودجه عمرانی مواجه هستند و بودجه های دولتی، پاسخگوی نیازهای آنها نیست. این در حالیست که بودجه های عمرانی برای توسعه زیرساختهای پارک ها برای تحقق بازدهی مطلوب ضروری است، ضمن اینکه اعتبارات بودجه ای ممکن است به دلیل نوسانات متعدد در سایر درآمدها و هزینه های دولت به طور کامل محقق نشوند.تدوین کنندگان گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با توجه به آسیب شناسی وضعیت پارک های علم و فناوری کشور، پیشنهاد کردند که پارک های علم و فناوری با توجه به اولویت های آمایشی و ظرفیت بومی توسعه پیدا کنند.در ادامه این پیشنهاد آمده است: در حال حاضر به نظر می رسد در جایی که هنوز پارک های موجود دولتی در تأمین زیرساخت های اولیه دارای مشکل هستند، ایجاد پارک های جدید در استان ها می تواند مشکلات را دو چندان کند، همچنین می توان از راهکارهایی نظیر تلفیق پارک های علم و فناوری برای تقویت و جهت دهی پارک ها با توجه به پتانسیل های منطقه بهره جست.رویکرد حمایتی حاکم بر این حوزه محدود به حمایت های صرفاً بلاعوض نباشد و بسته به مراحل توسعه پارک ها، سیاست های حمایتی مبتنی بر بازده تعیین شده برای پارک اتخاذ شود و لازم است پارک ها از نظر شاخص هایی مانند سابقه، مکان ( منطقه محروم یا توسعه یافته)، محصولات و سایر ویژگی ها دسته بندی شده و سپس بسته های سیاستی متناسب با هر یک طراحی و اجرا شود.شاخص های زیادی برای ارزیابی عملکرد پارک ها وجود دارد که ضروری است این شاخص ها احصا شده و استفاده شوند.در این راستا، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقداماتی برای بازنگری فعالیت های پارک های علم و فناوری دانشگاهی کرده است، اما اتخاذ یک الگوی جامع در ارزیابی عملکرد پارک و میزان اثربخشی آنها در این حوزه بسیار اهمیت دارد. یک چارچوب حداقلی مبتنی بر بازدهی برای ارزیابی عملکرد پارک های علم و فناوری باید بازده برای شرکت های مستقر در پارک، بازده برای اقتصاد محلی و بازده برای خود پارک را پوشش دهد.با توجه به این که تأمین زیرساخت ها و فضای فیزیکی از مهم ترین مشکلات پارک های تازه تأسیس است، در گزارش مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد شده است برنامه جامعی برای تأمین نیازهای اولیه تدوین و اعتبارات عمرانی بیشتری نسبت به اعتبارات هزینه ای در ردیف بودجه پارک های علم و فناوری تازه تأسیس جهت ایجاد زیرساخت ها و فضاهای فیزیکی مطلوب در نظر گرفته شود.استفاده بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی هم به شکل تأمین منابع مالی و هم در مدیریت این حوزه، نه تنها می تواند در ارتقای عملکرد پارک های علم و فناوری بسیار مؤثر باشد، بلکه با توجه به محدودیت های جدی در منابع مالی و غیرمالی دولتی ضروری است بنابراین ورود جدی بخش خصوصی به این حوزه ضروری به نظر می رسد.در ادامه پیشنهادها یادآوری شده است: با وجود تصویب برخورداری واحدهای فناوری مستقر در پارک های علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد، معافیت های مالیاتی و عوارض در قانون ‘حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات’، به نظر می رسد این امر به طور کامل محقق نشده و هنوز پارک های علم و فناوری از این مزایای در نظر گرفته شده بی بهره هستند از همین رو اجرای کامل قانون مذکور برای برخورداری شرکت های مستقر در پارک ها از مزایای مناطق آزاد ضروری است.به اعتقاد تهیه کنندگان گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در کنار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان متولی اصلی در امر اعطای مجوز و نظارت بر پارک های علم و فناوری، مکلف کردن سایر وزارتخانه های به خرید تولید داخلی و مطالبه مجلس شورای اسلامی درخصوص اجرای قانون ‘حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات های مستقیم’ مصوب 1391 می تواند در تحریک طرف تقاضا و پویایی شرکت ها و واحدهای مستقر در پارک های علم و فناوری کشور و به تبع آن افزایش بازده پارک ها مؤثر باشد.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۳:۳۳

قائم مقامی:مراسم تقدیر امروز دلگرمی خوبی برای ورزشکاران بود

رئیس انجمن فدراسیون دانشجویی گفت:شطرنج ایران در مسابقات دانشجویی امسال مدال دوم انفرادی را کسب کرد و این نشان می دهد شطرنج حرفی برای گفتن داریم.

 احسان قائم مقامی در گفتگو با خبرنگار گروه ورزشی باشگاه خبنگاران جوان اظهار کرد: در مراسم تقدیر از مدال آوران دانشجو که به میزبانی فدراسیون دانشجویی و وزارت علوم برگزار شد دلگرمی برای دانشجویان قهرمان کشور محسوب می شود که علاوه بر آن از موفقیت های جدید این ورزشکاران تقدیر شود تا برای کسب جایگاه های بهتر در جهان تلاش بیشتری انجام دهند.
 
وی افزود: این تشویق موجب می شود تا با حس بهتری به فعالیتشان بپردازند و در عرصه دانشگاه و ورزش به خصوص شطرنج به جایگاه بهتر و مقام های بزرگتری دست یابیم زیرا بیشتر کشورها باتوجه به اینکه در جایگاه های خوبی قرار دارند اما کشور ما بهتر از آنها عمل کرده است و این نشان می دهد که حرف برای گفتن داریم با اینکه وقت زیادی نداشتیم.
 
قائم مقامی در ادامه بیان کرد: ما در شطرنج یک مدال دوم انفرادی را کسب کردیم که نتیجه خوبی برای کاروان ایران محسوب می شود.

۹۵/۱۱/۱۸
۱۷:۱۵

صادقی: بساط پذیرش‌های بی‌ضابطه دکتری دانشگاه آزاد برچیده شد/تعداد پذیرفته شدگان و رشته نیازمند تأیید وزارت علوم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تعداد پذیرش‌ دانشجو و رشته های ارایه شده برای مقطع دکتری دانشگاه آزاد را منوط به تایید وزارت علوم دانست.

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح چگونگی  پذیرش داوطلبان دکتری دانشگاه آزاد پس از تجمیع آزمون ورودی این دانشگاه با دانشگاه‌های دولتی گفت: پس از اعلام نتایج آزمون، داوطلبان انتخاب رشته خواهند کرد و در ادامه سازمان سنجش نمره کل آزمون را در اختیار دانشگاه آزاد گذاشته و پذیرش‌ها براساس رشته‌های مصوب شورای گسترش وزارت علوم صورت می‌گیرد، در مرحله بعد پیرو نمرات اعلامی از سوی سازمان سنجش، مصاحبه‌ها در گروه‌های علمی دانشگاه آزاد انجام و نتایج توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مطابق "مصوبه جلسه شماره 3 شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی" یکی از وظایف سازمان سنجش بررسی میزان پایبندی دانشگاه آزاد به قانون در زمینه "پذیرش‌ دانشجویان متناسب با ظرفیت‌ها و همچنین تدریس رشته‌های درسی طبق مصوبه شورای گسترش وزارت علوم" است.  
پذیرش‌ها در مقطع دکترای دانشگاه آزاد باید به تایید وزارت علوم برسد
وی در ادامه تاکید کرد: باید این حق را برای دانشگاه‌های محل پذیرش و گروه‌های علمی قائل شد که خودشان بتوانند مصاحبه‌های داوطلبان‌شان را انجام دهند.
باید با ماجرای سهیمه‌های غیرشفاف و تحمیل‌ سهمیه به دانشگاه‌های دولتی برخورد شود 
صادقی در پاسخ به این دغدغه که ممکن است پس از برگزاری آزمون دانشگاه آزاد زیرنظر وزارت علوم، بخشی از سهمیه‌های دانشگاه‌های دولتی در دانشگاه آزاد نیز دخیل شود، توضیح داد: این موضوع نگرانی‌های حاشیه‌ای است درحالی که اکنون اجرای درست قانون حائزاهمیت است بنابراین باید در آینده برای مسائل پیرامون این قانون فکری کرد؛ البته باید با ماجرای سهیمه‌های غیرشفاف و تحمیل‌ سهمیه به دانشگاه‌های دولتی که منجر به پذیرش‌های مازاد بر ظرفیت شده در وقت مناسب برخورد شود.
نباید مصوبه مجلس درخصوص دانشگاه آزاد را سیاسی جلوه داد
عضو ناظر مجلس در شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی  با بیان اینکه دانشگاه آزاد در حوزه تحصیلات تکمیلی باید به سمت استانداردسازی برود، تاکید کرد: نباید این مصوبه مجلس درخصوص دانشگاه آزاد را سیاسی جلوه داد چراکه به دلیل توسعه کمی بی‌رویه دانشگاه آزاد باید تغییراتی در "میزان پذیرش " و "رشته‌ها دانشگاه آزاد" ایجاد شود و شخصا با روند ایجاد شده در نحوه پذیرش‌های دانشگاه آزاد موافق هستم./

۹۵/۱۱/۱۹
۰۷:۵۶
۹۵/۱۱/۱۹
۰۶:۱۳
۹۵/۱۱/۱۹
۰۹:۱۶