نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113810
 • تمام سکه (طرح جدید) 1208000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1174000
 • نیم سکه 664000
 • ربع سکه 380000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3758
 • یورو 4185
 • پوند 4865
 • صد ین 3430
 • درهم امارات 1035
 • لیر ترکیه 1090
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 32449
 • 118 Arrow up
  یورو 35345
 • 12 Arrow up
  پوند 42015
 • 265 Arrow up
  فرانک 32238
 • 140 Arrow up
  صد ین 28522
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8834

دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها را تقویت کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها تقویت شد و این امکان فراهم شد که استادان و دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی خودرا در صنایع داخل کشور بگذرانند.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو با اشاره به حضور دانشگاههای صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر در این پروژه گفت: با تفاهم نامه هایی که وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد زمینه حضور دانشمندان و دانشگاهیان در صنایع کشور فراهم شده است و دانش آموختگان دوره دکترا می توانند به عنوان محقق دوره پسا دکتری در مراکز صنعتی در خصوص موضوعات خاصی پژوهش کنند.
وی افزود: همچنین با هماهنگی هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، دانش آموختگان دانشگاهها باید در دوره های کارورزی در صنایع و کارخانه ها شرکت کرده و برای ورود به بازار کار تجربه کسب کنند.
وزیر علوم اظهار داشت: در بازنگری برنامه های درسی بویژه در رشته های فنی و مهندسی به موضوع مهارت آموزی و انطباق برنامه های درسی با بازار کار و نیازهای جامعه توجه شده است و تعداد واحدهای درسی عملی نسبت به گذشته تا ۳ برابر افزایش یافته است.
دکتر فرهادی با اشاره به تحصیل ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و ۹۶ هزار دانشجو دوره دکترا گفت: همسویی پژوهش ها و پایان نامه های این جمعیت عظیم با نیازهای کشور می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی افزود: در راستای ایجاد ارتباط میان محققان با سازمانها و شرکت های خصوصی نیازمند پژوهش، سامانه موسوم به ساعت در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم" ایرانداک" راه اندازی شده است که این سامانه پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند.
گفتنی است مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز با حضور وزرای علوم تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ساپکو برگزار شد و بر اساس این تفاهم نامه ۲۳ محصول مختلف در ۱۰ سال آینده تولید خواهند شد و اولین محصول در کمتر از سه سال آینده روانه بازار می شود
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۴۴

در مراسم امضای تفاهم‌نامه ده‌جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو  محمد فرهادی: همسویی پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهی با نیازهای کشور، مشکلات را حل می‌کند

مراسم امضای تفاهم‌نامه ده‌جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو، صبح امروز با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ساپکو برگزار شد که بر‌اساس آن ۲۳ محصول مختلف در ۱۰ سال آینده تولید می‌شوند و اولین محصول در کمتر از سه سال آینده روانه بازار می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در این مراسم گفت: «در دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها تقویت شد و این امکان فراهم شد که استادان و دانشجویان دکتری فرصت‌های مطالعاتی خود را در صنایع داخل کشور بگذرانند.»
وزیر علوم به حضور دانشگاه‌های صنعتی‌شریف و صنعتی امیرکبیر در این پروژه اشاره کرد و گفت: «با تفاهم‌نامه‌هایی که وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد، زمینه حضور دانشمندان و دانشگاهیان در صنایع کشور فراهم شده است و دانش‌آموختگان دوره دکتری می‌توانند به عنوان محقق دوره پسا‌دکتری در مراکز صنعتی درباره موضوعات خاصی، پژوهش کنند. همچنین با هماهنگی‌هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها باید در دوره‌های کارورزی در صنایع و کارخانه‌ها شرکت و برای ورود به بازار‌کار تجربه کسب کنند.»
او افزود: «در بازنگری برنامه‌های درسی به‌ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی به موضوع مهارت‌آموزی و انطباق برنامه‌های درسی با بازار کار و نیازهای جامعه توجه شده است و تعداد واحدهای درسی عملی نسبت به گذشته تا ۳ برابر افزایش یافته است.»
فرهادی به تحصیل ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی‌ارشد و ۹۶ هزار دانشجوی دکتری اشاره کرد و گفت: «همسویی پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌های این جمعیت عظیم با نیازهای کشور می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. برای ایجاد ارتباط میان محققان با سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی نیازمند پژوهش، سامانه موسوم به "ساعت" در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم (ایرانداک) راه‌اندازی شده است که این سامانه پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند.»

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۴۷

وزیر علوم: دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاه ها را تقویت کرد

تهران - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاه ها تقویت و این امکان فراهم شد که استادان و دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی خود را در صنایع داخل کشور بگذرانند.

به گزارش ایرنا از وزارت علوم، محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهمنامه 10 جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو، با اشاره به حضور دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر در این پروژه افزود: با تفاهمنامه هایی که وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد، زمینه حضور دانشمندان و دانشگاهیان در صنایع کشور فراهم شده و دانش آموختگان دوره دکترا می توانند به عنوان محقق دوره پسا دکتری در مراکز صنعتی در خصوص موضوعات خاصی پژوهش کنند.
وی ادامه داد: همچنین با هماهنگی هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته، دانش آموختگان دانشگاه ها باید در دوره های کارورزی در صنایع و کارخانه ها شرکت کرده و برای ورود به بازار کار تجربه کسب کنند.
وزیر علوم گفت: در بازنگری برنامه های درسی بویژه در رشته های فنی و مهندسی به موضوع مهارت آموزی و انطباق برنامه های درسی با بازار کار و نیازهای جامعه توجه شده و تعداد واحدهای درسی عملی نسبت به گذشته تا سه برابر افزایش یافته است.
فرهادی با اشاره به تحصیل 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و 96 هزار دانشجو دوره دکترا افزود: همسویی پژوهش ها و پایان نامه های این جمعیت عظیم با نیازهای کشور می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی تصریح کرد: در راستای ایجاد ارتباط میان محققان با سازمان ها و شرکت های خصوصی نیازمند پژوهش، سامانه موسوم به ساعت در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم «ایرانداک» راه اندازی شده که این سامانه پیوند میان پایان ‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند.
مراسم امضای تفاهمنامه 10 جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز(سه شنبه) با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ساپکو برگزار شد و بر اساس این تفاهمنامه 23 محصول مختلف در 10 سال آینده تولید خواهند شد و اولین محصول در کمتر از سه سال آینده روانه بازار می شود.
فراهنگ ** 1085 ** دریافت کننده: ناهید پورمند * انتشار: امید غیاثوند

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۰۴

فرهادی: بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته عملیاتی شد/ برنامه ریزی برای ...

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عملیاتی شدن بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته، از ارتباط تنگاتنگ این وزارتخانه با وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و دفاع در پروژه های تحقیقاتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد فرهادی» امروز (سه شنبه) در مراسم امضای قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو در محل شرکت ساپکو افزود: با تلاش های انجام شده در دولت یازدهم، ارتباط صنعت و دانشگاه بیش از پیش عملی شده و امروز وزارت علوم ایجاد دانشگاه های کارآفرین را در برنامه دارد.
به گفته این مقام مسئول، محتوای آموزشی بویژه در رشته های فنی و همندسی باید به آنچه در صنعت می گذرد، نزدیک باشد و در همین راستا، بازنگری در دروس رشته های فنی و مهندسی اجرایی و واحدهای عملی آنها بیش از سه برابر شده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز دوره های کارآموزی و کارورزی در رشته های عملیاتی و فنی و مهندسی، هنر و حتی رشته های اجتماعی به حالت اجبار در آمده است و فارغ التحصیلان دانشگاهی باید به کسب مهارت های گوناگون بپردازند.
فرهادی با اشاره به آمار 800 هزار نفری جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فقط 96 هزار نفرآنان را دانشجویان دکتری تشکیل می دهند، بیان داشت: مقرر شده است تا این دانشجویان نیز پایان نامه ها و عناوین تحقیقاتی خود را از نیازهای کشور بویژه نیازهای صنعتی انتخاب کنند.
وی با اشاره به آغاز بکار آزمایشی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) در هفته گذشته، یادآور شد: تاکنون و در همین مدت کوتاه 300 مورد عنوان نیازهای بخش های مختلف در این سامانه به ثبت رسیده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به حضور دو دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر در قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو، ابراز امیدواری کرد سایر دانشگاه ها نیز چنین مسیری را در پیش گرفته و با تقویت رابطه صنعت و دانشگاه، بیش از پیش در بالندگی صنعتی کشور نقش ایفا کنند.
وی در پایان از تدوین برنامه های فرصت مطالعاتی در تفاهم نامه این وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: امروز به دنبال راه اندازی دوره های پسادکتری در محیط های صنعتی کشور هستیم.
به گزارش ایرنا، پیشتر «برات قبادیان» معاون پژوهش، آموزش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود، تفاهم نامه ای بین دو وزارتخانه صنعت و علوم امضا شده تا در آن، بنگاه های مختلف صنعتی به اعلام نیازمندی های خود پرداخته و پایان نامه های دوره دکتری به سمت این مشکلات سوق پیدا کند.
این مقام مسئول گفت: برپایه تفاهمنامه امضا شده بین دو وزارتخانه، فرصت های مطالعاتی و دوره های پسادکتری برای اساتید دانشگاه ها در صنایع کشور طراحی می شود و در این برنامه، استادان با حضور در صنایع و بنگاه های مختلف صنعتی، مشکلات موجود در بخش صنعت کشور را به شکل علمی و فنی مورد رسیدگی قرار خواهند داد و به آن پاسخ می دهند.
به گفته وی، امسال از ابتدا تاکنون 49 نفر از استادان دانشگاه های کشور برای حضور در این دوره ها در صنایع مختلف از جمله در سازمان های ایدرو، ایمیدرو، توسعه تجارت و ... ثبت نام کرده اند و یکی از جذابیت های آن، پرداخت معادل حقوق اساتید طی این دوره است که بطور قطع می تواند ارزش افزوده بالایی را برای بخش صنعت کشور به ارمغان آورد.
به گزارش ایرنا، قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز با حضور وزیران صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری در محل شرکت ساپکو امضا شد.
بر اساس این تفاهم نامه 10 جانبه که بین گروه صنعتی ایران خودرو، معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر، شرکت «پینین فارینا» ایتالیا، «پانچ» بلژیک، «هیوندای پاورتک» کره جنوبی و «بنتلر» و «ماهله» آلمان امضا شد، همه مراحل طراحی و تولید پلتفرم و محصول اختصاصی ایران خودرو آغاز می شود.
علاوه بر این تفاهم نامه، گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پینین فارینا ایتالیا قراردادی را به امضا رساندند که براساس آن شرکت ایتالیایی با همراهی شرکت های ذکر شده، پلتفرم و محصولات جدید ایران خودرو را طراحی و تولید می کند.
سرمایه گذاری لازم برای اجرای قرارداد بیش از 10 هزار میلیارد ریال برآورد می شود و همه مراحل آن در داخل کشور و گروه صنعتی ایران خودرو انجام خواهد شد. این قرارداد نخستین و بزرگترین همکاری بین المللی ایران در این زمینه به شمار می آید.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام** 3065 **1561** خبرنگار: محمد ملک دار ** انتشاردهنده:مژگان توانا

۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۱۶

فرهادی: بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته عملیاتی شد/ برنامه ریزی برای ایجاد دانشگاه های کارآفرین

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عملیاتی شدن بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته، از ارتباط تنگاتنگ این وزارتخانه با وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و دفاع در پروژه های تحقیقاتی خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز؛ «محمد فرهادی» امروز (سه شنبه) در مراسم امضای قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو در محل شرکت ساپکو افزود: با تلاش های انجام شده در دولت یازدهم، ارتباط صنعت و دانشگاه بیش از پیش عملی شده و امروز وزارت علوم ایجاد دانشگاه های کارآفرین را در برنامه دارد.
به گفته این مقام مسئول، محتوای آموزشی بویژه در رشته های فنی و همندسی باید به آنچه در صنعت می گذرد، نزدیک باشد و در همین راستا، بازنگری در دروس رشته های فنی و مهندسی اجرایی و واحدهای عملی آنها بیش از سه برابر شده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز دوره های کارآموزی و کارورزی در رشته های عملیاتی و فنی و مهندسی، هنر و حتی رشته های اجتماعی به حالت اجبار در آمده است و فارغ التحصیلان دانشگاهی باید به کسب مهارت های گوناگون بپردازند.
فرهادی با اشاره به آمار 800 هزار نفری جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فقط 96 هزار نفرآنان را دانشجویان دکتری تشکیل می دهند، بیان داشت: مقرر شده است تا این دانشجویان نیز پایان نامه ها و عناوین تحقیقاتی خود را از نیازهای کشور بویژه نیازهای صنعتی انتخاب کنند.
وی با اشاره به آغاز بکار آزمایشی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) در هفته گذشته، یادآور شد: تاکنون و در همین مدت کوتاه 300 مورد عنوان نیازهای بخش های مختلف در این سامانه به ثبت رسیده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به حضور دو دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر در قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو، ابراز امیدواری کرد سایر دانشگاه ها نیز چنین مسیری را در پیش گرفته و با تقویت رابطه صنعت و دانشگاه، بیش از پیش در بالندگی صنعتی کشور نقش ایفا کنند.
وی در پایان از تدوین برنامه های فرصت مطالعاتی در تفاهم نامه این وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: امروز به دنبال راه اندازی دوره های پسادکتری در محیط های صنعتی کشور هستیم.
پیشتر «برات قبادیان» معاون پژوهش، آموزش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود، تفاهم نامه ای بین دو وزارتخانه صنعت و علوم امضا شده تا در آن، بنگاه های مختلف صنعتی به اعلام نیازمندی های خود پرداخته و پایان نامه های دوره دکتری به سمت این مشکلات سوق پیدا کند.
این مقام مسئول گفت: برپایه تفاهمنامه امضا شده بین دو وزارتخانه، فرصت های مطالعاتی و دوره های پسادکتری برای اساتید دانشگاه ها در صنایع کشور طراحی می شود و در این برنامه، استادان با حضور در صنایع و بنگاه های مختلف صنعتی، مشکلات موجود در بخش صنعت کشور را به شکل علمی و فنی مورد رسیدگی قرار خواهند داد و به آن پاسخ می دهند.
به گفته وی، امسال از ابتدا تاکنون 49 نفر از استادان دانشگاه های کشور برای حضور در این دوره ها در صنایع مختلف از جمله در سازمان های ایدرو، ایمیدرو، توسعه تجارت و ... ثبت نام کرده اند و یکی از جذابیت های آن، پرداخت معادل حقوق اساتید طی این دوره است که بطور قطع می تواند ارزش افزوده بالایی را برای بخش صنعت کشور به ارمغان آورد.
به گزارش ایرنا، قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز با حضور وزیران صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری در محل شرکت ساپکو امضا شد.
بر اساس این تفاهم نامه 10 جانبه که بین گروه صنعتی ایران خودرو، معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر، شرکت «پینین فارینا» ایتالیا، «پانچ» بلژیک، «هیوندای پاورتک» کره جنوبی و «بنتلر» و «ماهله» آلمان امضا شد، همه مراحل طراحی و تولید پلتفرم و محصول اختصاصی ایران خودرو آغاز می شود.
علاوه بر این تفاهم نامه، گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پینین فارینا ایتالیا قراردادی را به امضا رساندند که براساس آن شرکت ایتالیایی با همراهی شرکت های ذکر شده، پلتفرم و محصولات جدید ایران خودرو را طراحی و تولید می کند.
سرمایه گذاری لازم برای اجرای قرارداد بیش از 10 هزار میلیارد ریال برآورد می شود و همه مراحل آن در داخل کشور و گروه صنعتی ایران خودرو انجام خواهد شد. این قرارداد نخستین و بزرگترین همکاری بین المللی ایران در این زمینه به شمار می آید.
دریافت کننده: نازنین میرزایی/ انتشاردهنده:آرش محمدی
402

۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۵۰

حضور وزیر علوم درکمیسیون آموزش مجلس/ نماینده اسلام آباد غرب از پاسخ های فرهادی قانع شد

تهران-ایرنا- سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: محمد فرهادی وزیرعلوم برای پاسخ به سوال دو نماینده در این کمیسیون حضور یافت نهایتا یکی از نمایندگان از پاسخ های وزیرقانع نشد و سوال برای بررسی در صحن علنی به هیات رییسه مجلس ارجاع شد.

میرحمایت میرزاده روزسه شنبه درگفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهارکرد: دراین جلسه محمد فرهادی وزیرعلوم برای پاسخ به سوال علی ادیانی و حشمت الله فلاحت پیشه نمایندگان قائمشهر و اسلام آباد غرب درمجلس حضور یافت.
وی افزود: ادیانی از فرهادی در مورد وضعیت آموزشکده های فنی و حرفه ای و حل نشدن مشکلات آنان پس از انتقال از زیر مجموعه وزارت آموزش و پرورش به وزارت علوم پرسید که فرهادی پاسخ داد در این زمینه مشکلات وجود دارد که باید به مرور رفع شود.
نماینده مردم گرمی در مجلس ادامه داد: وزیر علوم در این جلسه بیان کرد که برای رفع مشکلات آموزشکده های فنی و حرفه ای تلاش های لازم را انجام می دهد ولی با این حال ادیانی از پاسخ های وزیر علوم قانع نشد و سوال ملی اعلام و به هیات رییسه مجلس ارجاع شد.
وی گفت: سوال بعدی ادیانی در مورد این بود که چرا رییس دانشگاه امیرکبیر با وجود این که حکم دیوان محاسبات علیه وی صادرشده همچنان ریاست دانشگاه را برعهده دارد که وزیر پاسخ داد درباره این موضوع رییس دانشگاه امیرکبیر درخواست تجدید نظر کرده بود هنوز نتیجه نهایی در این خصوص اعلام نشده است که ادیانی از این پاسخ ها نیز قانع نشد و سوال منطقه ای شناخته شد.
میرحمایت میرزاده ادامه داد: سوال حشمت الله فلاحت پیشه نیز در مورد وضعیت دانشگاه های اسلام آباد غرب بود که وی نهایتا از پاسخ های وزیر علوم قانع شد.
سیام*1724*9121 خبرنگار: سمیه لاری * انتشار: حسین فتح الهی

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۰۰

وزیر علوم: دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها را تقویت کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاهها تقویت شد و این امکان فراهم شد که استادان و دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی خودرا در صنایع داخل کشور بگذرانند.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو با اشاره به حضور دانشگاههای صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر در این پروژه گفت: با تفاهم نامه هایی که وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد زمینه حضور دانشمندان و دانشگاهیان در صنایع کشور فراهم شده است و دانش آموختگان دوره دکترا می توانند به عنوان محقق دوره پسا دکتری در مراکز صنعتی در خصوص موضوعات خاصی پژوهش کنند.
وی افزود: همچنین با هماهنگی هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، دانش آموختگان دانشگاهها باید در دوره های کارورزی در صنایع و کارخانه ها شرکت کرده و برای ورود به بازار کار تجربه کسب کنند.
وزیر علوم اظهار داشت: در بازنگری برنامه های درسی بویژه در رشته های فنی و مهندسی به موضوع مهارت آموزی و انطباق برنامه های درسی با بازار کار و نیازهای جامعه توجه شده است و تعداد واحدهای درسی عملی نسبت به گذشته تا ۳ برابر افزایش یافته است.
دکتر فرهادی با اشاره به تحصیل ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و ۹۶ هزار دانشجو دوره دکترا گفت: همسویی پژوهش ها و پایان نامه های این جمعیت عظیم با نیازهای کشور می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی افزود: در راستای ایجاد ارتباط میان محققان با سازمانها و شرکت های خصوصی نیازمند پژوهش، سامانه موسوم به ساعت در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم" ایرانداک" راه اندازی شده است که این سامانه پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند.
گفتنی است مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز با حضور وزرای علوم تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ساپکو برگزار شد و بر اساس این تفاهم نامه ۲۳ محصول مختلف در ۱۰ سال آینده تولید خواهند شد و اولین محصول در کمتر از سه سال آینده روانه بازار می شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۴۳

میرزاده در تشریح جلسه کمیسیون آموزش؛ سوال ادیانی از وزیر علوم به صحن علنی ارجاع شد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: با توجه به قانع نشدن نماینده سوال‌کننده از وزیر علوم در کمیسیون آموزش دو سوال وی به صحن علنی ارجاع شد.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح جلسه امروز (یکشنبه 19 اردیبهشت ماه)، به حضور وزیر علوم تحقیقات و فناوری به کمیسیون متبوعش اشاره کرد.
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: فرهادی با حضور در کمیسیون به سوالات علی ادیانی نماینده مردم قائمشهر درخصوص "عدم حل مشکلات مدرسین و تجهیزات دانشگاه فنی و حرفه‌ای" پاسخ داد اما از آنجا که نماینده سوال‌کننده از پاسخ وی مبنی بر اینکه "این موسسات از وزارتخانه دیگری به وزارت علوم اضافه شده لذا حل مشکلاتش زمان بر است" قانع نشد "سوال ملی تلقی" و به صحن علنی مجلس ارجاع شد.
وی همچنین توضیح داد: نماینده قائمشهر از پاسخ وزیر به سوال دیگر خود درباره ریاست دانشگاه امیرکبیر مبنی براینکه با توجه محکومیت از سوی دیوان محاسبات نباید استمرار فعالیت داشته باشد، نیز قانع نشد و لذا کمیسیون با منطقه‌ای خواندن این سوال آن را نیز صحن علنی مجلس ارجاع داد.
به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس، فلاحت‌پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب نیز درخصوص دانشگاه فنی اسلام‌آباد غرب سوال داشت که از پاسخ های وزیر قانع شد./

۹۶/۰۲/۱۹
۱۹:۱۸

وزیر علوم: دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاهها را تقویت کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاهها تقویت شد و این امکان فراهم شد که استادان و دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی خودرا در صنایع داخل کشور بگذرانند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو با اشاره به حضور دانشگاههای صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر در این پروژه گفت: با تفاهم نامه هایی که وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد زمینه حضور دانشمندان و دانشگاهیان در صنایع کشور فراهم شده است و دانش آموختگان دوره دکترا می توانند به عنوان محقق دوره پسا دکتری در مراکز صنعتی در خصوص موضوعات خاصی پژوهش کنند.
وی افزود: همچنین با هماهنگی هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، دانش آموختگان دانشگاهها باید در دوره های کارورزی در صنایع و کارخانه ها شرکت کرده و برای ورود به بازار کار تجربه کسب کنند.
وزیر علوم اظهار داشت: در بازنگری برنامه های درسی بویژه در رشته های فنی و مهندسی به موضوع مهارت آموزی و انطباق برنامه های درسی با بازار کار و نیازهای جامعه توجه شده است و تعداد واحدهای درسی عملی نسبت به گذشته تا ۳ برابر افزایش یافته است.
دکتر فرهادی با اشاره به تحصیل ۸۰۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و ۹۶ هزار دانشجو دوره دکترا گفت: همسویی پژوهش ها و پایان نامه های این جمعیت عظیم با نیازهای کشور می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی افزود: در راستای ایجاد ارتباط میان محققان با سازمانها و شرکت های خصوصی نیازمند پژوهش، سامانه موسوم به ساعت در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم" ایرانداک" راه اندازی شده است که این سامانه پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند.
گفتنی است مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز با حضور وزرای علوم تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ساپکو برگزار شد و بر اساس این تفاهم نامه ۲۳ محصول مختلف در ۱۰ سال آینده تولید خواهند شد و اولین محصول در کمتر از سه سال آینده روانه بازار می شود.
 

۹۶/۰۲/۲۰
۰۸:۲۶

گزارش خبری مهر؛ کدام برنامه های فرهادی روی زمین ماند/ از آمایش آموزش تا سهم پژوهش

وزارت علوم در روزهای انتهایی دولت هنوز وعده هایی دارد که به طور کامل عملی نشده است آمایش سرزمین آموزش عالی، سند دانشگاه اسلامی و تحقق سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی برخی از آنها است.

خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه : از زمانی که دکتر محمد فرهادی وزیر علوم دولت یازدهم در ۵ آذر ۹۳ از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و برنامه های خود را اعلام کرد، بیش از ۲ سال و ۵ ماه می گذرد. وی در آن زمان برای حوزه آموزش عالی و علم و فناوری کشور برنامه ای در چند بند برای اجرا طی سال های ۱۳۹۳ -۱۳۹۶ ارائه داد.
از آن زمان تاکنون بخشی از این برنامه اجرایی شد و بخشی دیگر که در سرنوشت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز تاثیر گذار بود یا اجرایی نشده یا به طور ناقص و تنها در حد چند بخشنامه باقی ماند. از جمله موارد عمده ای که کامل اجرایی نشده اند می توان به اجرای سند آمایش سرزمین آموزش عالی، اجرای سند دانشگاه اسلامی و تحقق سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی اشاره کرد.
البته با توجه به عدم ارائه کامل بخشنامه ها و اخبار وزارت علوم و در مواقعی عدم پاسخگویی کامل مسئولان وزارت علوم، ارزیابی کاملی از میزان تحقق برنامه های اعلام شده وجود ندارد.
طرح آمایش آموزش عالی در ابتدای راه
*طرح آمایش آموزش عالی یکی از مهمترین کارهایی بود که باید در این دوره انجام می شد اما در نهایت «کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی» در دی ماه سال ۹۵ به تصویب رسید. با وجود اینکه بسیاری از برنامه های آموزش عالی منوط به اجرای این سند است، تنها تقسیم بندی ۱۰ منطقه کلان در آمایش آموزش عالی صورت گرفت و هنوز برنامه اجرایی مشخصی به دانشگاه ها اعلام نشده است.
از سوی دیگر بر اساس این کلیات، وزارت علوم موظف است طرح مدیریت هر منطقه آمایشی را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند که تاکنون برنامه خاصی در این زمینه تدوین نشده است.
بر اساس اعلام وزارتخانه ، در این مسیر تاکنون «ستاد آمایش آموزش عالی» در دفتر معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شد تا مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، به اطلاع برسد که این اتفاق احتمالا به عمر دولت یازدهم قد ندهد.
گلایه شورا از روند اجرای سند آمایش آموزش عالی
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در همین رابطه پیش از این به مهر گفته بود: «هنوز با گذشت ابلاغ سند آمایش آموزش عالی کشور گزارشی از روند کار به ما نرسیده و ما گلایه داریم. متاسفانه همکاران ما در آموزش عالی به دلیل مشغله هایی که دارند در جلسات آخر ستاد نقشه جامع علمی کشور غیبت دارند این درحالی است که ما ساختار لازم را مشخص و موضوع را طراحی کرده ایم تا گزارش ها زودتر ارایه شده و اگر نواقصی وجود دارد آن را رفع کرده و نتیجه را به اطلاع عموم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان عالی رتبه برسانیم.
وی در پاسخ به این سئوال که مسئولان وزارت علوم عنوان کرده اند که هنوز گزارشی ارایه نداده اند که ستاد نقشه جامع علمی کشور گلایه داشته باشد افزود: گلایه ما این است که وقتی سندی به دستگاه مربوطه ابلاغ می شود باید مسئولان مربوطه به طور مرتب گزارش روند کار را به ستاد ارایه کنند.»
آمار بازنگری رشته ها از زمان وزارت فرهادی
*اما درباره بازنگری و اصلاح فرایند گسترش کمی آموزش عالی، با وجود اینکه وزیر علوم می گوید حدود ۶۰۰ رشته را در وزارت علوم بازنگری کرده اند اما آماری که بر روی سایت دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در بخش رشته های مصوب منتشر شده، نشان می دهد که از مجموع ۳۸۳ رشته، از آذرماه ۹۳ تاکنون ۲۵۰ رشته بازنگری شده است. دفتر گسترش آموزش عالی در این بازه زمانی ۲۰ رشته را نیز منسوخ اعلام کرده است.
متاسفانه گزارش عملکرد حوزه آموزشی در وزارت علوم به طور دقیق منتشر نشده است.
اجرایی نشدن تکالیف برنامه توسعه در حمایت از دانشگاههای برتر
* در زمینه حمایت از دانشگاه های پیشتاز برای گسترش مرزهای دانش و فناوری و کسب مرجعیت علمی در منطقه و جهان، وزارت علوم حمایت از این دانشگاه ها را منوط به اعلام رتبه بندی دانشگاه ها کرد. به گفته فرهادی در سال ۹۴، پس از ارزیابی های نهایی و اعلام دانشگاه های گروه اول یا برتر، دولت به شکل ویژه ای از این دانشگاه ها حمایت می کند.
سطح بندی اولیه در تیرماه ۹۵ اعلام شد و قرار است رتبه بندی نهایی در شهریورماه ۹۶ آماده شود . این در حالی است که حمایت از دانشگاه های برتر از تکالیف قانون برنامه پنجم توسعه بود. از سوی دیگر همچنان گفته می شود که سعی می شود در برنامه های توسعه از دانشگاه های برتر برای رسیدن به جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان حمایت شود اما نوع حمایت ها به طور مشخص و روشن بیان نشده است.
تشویق کم فروغ بخش غیردولتی در ورود به علم و فناوری
*در بندی دیگر از برنامه های فرهادی «افزایش قانونمند و برنامه ریزی شده نقش و مشارکت بخش غیردولتی در حوزه علم و فناوری» آمده است که این بخش باید تشویق شوند. البته این بند عینا از بند ۷-۵ –سیاست های کلی علم و فناوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را ابلاغ فرمونده اند آورده شده است.
با وجود اینکه توسعه غیر دولتی در بخش آموزش عالی توسعه یافته اما خود مسئولان وزارت علوم اذعان می کنند که این بخش در حوزه آموزش عالی با استانداردهای اولیه فاصله دارند . در حوزه علم و فناوری نیز نشانه های ورود بخش غیردولتی به صورت موثر بسیار کم دیده می شود و تنها به گفتن و تشویق کردن مسئولان تقلیل یافته است.
عدم اجرای خود ارزیابی دانشگاه ها
*تشویق و حمایت از فرآیند خودارزیابی علمی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از دیگر بندهای برنامه وزیر علوم بوده است و در این مسیر نخستین جلسه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور وزیر علوم و اعضای شورا در روز بیست و دوم اسفند ۹۵ برگزار شد و تنها با برگزاری این جلسه بر ضرورت ارزیابی و نظارت تاکید شد.
*در حوزه علم و فناوری نیز از سرنوشت برخی از بندهای برنامه اعلامی دکتر فرهادی، اطلاعی در دست نیست. در بند «آشنا کردن استادان دانشگاه ها با روش های کاربردی کردن و تجاری سازی نتایج علمی و پژوهشی» هنوز مشخص نیست چقدر از اساتید دانشگاه های کشور با روش های تجاری سازی علم آشنا شده اند.
آخرین وضعیت اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی
*وزیر علوم در برنامه خود در بندی به «اولویت بندی راهبردها و اقدام های پیش بینی شده در سند دانشگاه اسلامی برای اجرا از طریق یک فرآیند علمی و رایزنی با صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی» اشاره کرد و با توجه به اینکه «سند دانشگاه اسلامی» مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است ، وزارت علوم باید راهکارهای اجرایی کردن آن را ابلاغ می کرد .
فرهادی درباره آخرین وضعیت فعالیت دانشگاه ها در سند دانشگاه اسلامی می گوید: «این سند سالها است که در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مطرح شده و یک سری راهبردها و اقدام ها داشته که این اقدام ها به سه بخش تکمیلی، تاسیسی و تاکیدی تقسیم می شود. اقدامات تاکیدی سال گذشته به دانشگاه ها ابلاغ و باید سرعت انجام این اقدامات در دانشگاه ها افزایش یابد، اقدامات تکمیلی اقدامات جدیدی است که باید به اقدامات قبلی سند اضافه شود و اقدامات تاسیسی مانند کرسی های آزاد اندیشی هم اکنون در شورا در حال بحث است.»
به گفته وزیر علوم این وزارتخانه فعالیت‌های گسترده ای در راستای اجرایی سازی «سند دانشگاه اسلامی» انجام داده است که می توان به سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های دینی و انقلابی با تأکید بر مراسم اربعین، اعتکاف و گسترش و بسط فرهنگ ایثار و شهادت با تأکید بر راهیان نور، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان، کرسی‌های آزاداندیشی، انجمن‌های علمی، تعامل با نهادها و مراکز فرهنگی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.
ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم نیز تاکید می کند برخی تصور غلطی از سند دانشگاه اسلامی دارند و فکر می کنند برنامه این سند دستورالعملی است که یک یا دو بند دارد درحالی که این سند بیش از ۳۰۰ محور دارد در بخش های مختلف فرهنگی، آموزشی و پژوهشی درحال انجام است و به صورت مرتب نیز گزارش های آن به وزارت علوم اعلام می شود.
این در حالی است که منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفته است: این ستاد از شورای اسلامی شدن دانشگاه ها درخواست کرده است این شورا گزارش آخرین وضعیت سند دانشگاه اسلامی را ارایه کند.
به گفته وی یکی از مهمترین برنامه های سند، کرسی های آزاد اندیشی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است. تکریم اساتید و همچنین الگوسازی و معرفی مفاخر علمی، توسعه تعاملات فرهنگی در سطح بین المللی از برنامه های فرهنگی سند اسلامی شدن دانشگاه ها است. 
به نظر می رسد هنوز بخش عمده ای از موارد این بند از جمله کرسی های آزاد اندیشی و الگوسازی و معرفی مفاخر علمی به طور کامل در دانشگاه ها اجرایی نشده است و یا اجرای آن با آنچه مدنظر سند دانشگاه اسلامی بوده، فاصله دارد.
مناقشه بر سر فضای آزاداندیشی یا فضای امنیتی در دانشگاه ها
*شاید یکی از مناقشه برانگیزترین مباحث برنامه وزیر علوم «رفع موانع فضای آزاداندیشی و نشاط علمی و اجتناب از ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه» بوده است که بسیاری از تشکل های دانشجویی نظرات بسیار متضادی با یکدیگر در این زمینه دارند.
در حالی که در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری، روسای دانشگاه های بزرگ از برداشته شدن فضای امنیتی در دانشگاه ها و تعامل با تشکل های دانشجویی سخن می گویند. در مقابل بسیاری از اعضای تشکل های دانشجویی معتقد هستند یک فضای امنیتی در دانشگاه‌های کشور بوجود آمده است.
این دانشجویان اذعان می کنند مسئولان دانشگاه ها موجب این فضای امنیتی هستند و این فضا باعث شده تا اکثر برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی بخصوص تشکل‌های منتقد و انقلابی و تشکل‌هایی که سعی دارند ناملایمات این روزها را نشان دهند با مخالفت مواجه شوند.
برخی از این تشکل ها تاکید می کنند با ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه، بیان مطالبات دانشجویی با مشکل مواجه می شود.
اجرایی نشدن سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی
*تلاش برای بالا بردن تدریجی سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی، از کمتر از یک درصد فعلی به حداقل دو درصد و متعاقباً به ۴ درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۱۴۰۴ ، یکی از بندهای مهم برنامه وزیر علوم بود.
با اینکه محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در مهرماه ۹۴ می گوید سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی در برنامه ششم به‌تدریج از یک درصد فعلی به ۴ درصد می‌رسد اما این رقم مورد اختلاف است و به گفته بسیاری از مسئولان علمی ما هنوز به یک درصد هم نرسیده ایم. سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این رابطه می گوید: «در این سال ها، کمبود بودجه به بخش پژوهشی فشار آورده ولی در خصوص جدول ۱۴، بخش هایی در قالب اوراق و تشکیلات پرداخت شده است. بودجه پژوهشی هنوز در جاهایی که جدول ۱۴ اعمال شده نتیجه نداده است ولی اگر عملیاتی شود حتما سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی بالاتر از نیم درصد خواهد شد. البته رسیدن به نیم درصد هم راضی کننده نیست.»
فرهادی نیز در انتهای سال ۹۵ در خصوص بودجه پژوهشی کشور گفته بود: «بالاخره بودجه پژوهشی باید ارتقا یابد. در بودجه سال آینده رقم بالای یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای صرف پژوهش پیش بینی شده است. اما میزان تحقق آن هنوز محل بحث و گفتگو است.»
اگر چه طبیعی است که بخشی از برنامه های وزارت علوم نیز اجرایی شده اند و به عنوان برنامه های اعلامی به تحقق پیوسته اند اما از سوی دیگر بخش دیگری از وعده ها یا اجرا نشده اند یا به طور کامل اجرا نشده اند و یا به دلیل ضعف در اطلاع رسانی، شفاف سازی و اطلاع رسانی درستی درباره آنها صورت نگرفته است.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۰۸

کدام برنامه های فرهادی روی زمین ماند/ از آمایش آموزش تا سهم پژوهش

وزارت علوم در روزهای انتهایی دولت هنوز وعده هایی دارد که به طور کامل عملی نشده است آمایش سرزمین آموزش عالی، سند دانشگاه اسلامی و تحقق سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی برخی از آنها است.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از زمانی که دکتر محمد فرهادی وزیر علوم دولت یازدهم در 5 آذر 93 از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و برنامه های خود را اعلام کرد، بیش از 2 سال و 5 ماه می گذرد. وی در آن زمان برای حوزه آموزش عالی و علم و فناوری کشور برنامه ای در چند بند برای اجرا طی سال های 1393 -1396 ارائه داد.
از آن زمان تاکنون بخشی از این برنامه اجرایی شد و بخشی دیگر که در سرنوشت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز تاثیر گذار بود یا اجرایی نشده یا به طور ناقص و تنها در حد چند بخشنامه باقی ماند. از جمله موارد عمده ای که کامل اجرایی نشده اند می توان به اجرای سند آمایش سرزمین آموزش عالی، اجرای سند دانشگاه اسلامی و تحقق سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی اشاره کرد.
البته با توجه به عدم ارائه کامل بخشنامه ها و اخبار وزارت علوم و در مواقعی عدم پاسخگویی کامل مسئولان وزارت علوم، ارزیابی کاملی از میزان تحقق برنامه های اعلام شده وجود ندارد.
طرح آمایش آموزش عالی در ابتدای راه
*طرح آمایش آموزش عالی یکی از مهمترین کارهایی بود که باید در این دوره انجام می شد اما در نهایت «کلیات سیاست و ضوابط اجرایی طرح آمایش آموزش عالی» در دی ماه سال 95 به تصویب رسید. با وجود اینکه بسیاری از برنامه های آموزش عالی منوط به اجرای این سند است، تنها تقسیم بندی 10 منطقه کلان در آمایش آموزش عالی صورت گرفت و هنوز برنامه اجرایی مشخصی به دانشگاه ها اعلام نشده است.
از سوی دیگر بر اساس این کلیات، وزارت علوم موظف است طرح مدیریت هر منطقه آمایشی را در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرا کند که تاکنون برنامه خاصی در این زمینه تدوین نشده است.
بر اساس اعلام وزارتخانه ، در این مسیر تاکنون «ستاد آمایش آموزش عالی» در دفتر معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل شد تا مراحل اجرایی مفاد هر بند از سیاست های ابلاغی پس از بررسی های کارشناسی و طی شدن فرایند تصویب، به اطلاع برسد که این اتفاق احتمالا به عمر دولت یازدهم قد ندهد.
گلایه شورا از روند اجرای سند آمایش آموزش عالی
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در همین رابطه پیش از این به مهر گفته بود: «هنوز با گذشت ابلاغ سند آمایش آموزش عالی کشور گزارشی از روند کار به ما نرسیده و ما گلایه داریم. متاسفانه همکاران ما در آموزش عالی به دلیل مشغله هایی که دارند در جلسات آخر ستاد نقشه جامع علمی کشور غیبت دارند این درحالی است که ما ساختار لازم را مشخص و موضوع را طراحی کرده ایم تا گزارش ها زودتر ارایه شده و اگر نواقصی وجود دارد آن را رفع کرده و نتیجه را به اطلاع عموم، شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسئولان عالی رتبه برسانیم.
وی در پاسخ به این سئوال که مسئولان وزارت علوم عنوان کرده اند که هنوز گزارشی ارایه نداده اند که ستاد نقشه جامع علمی کشور گلایه داشته باشد افزود: گلایه ما این است که وقتی سندی به دستگاه مربوطه ابلاغ می شود باید مسئولان مربوطه به طور مرتب گزارش روند کار را به ستاد ارایه کنند.»
آمار بازنگری رشته ها از زمان وزارت فرهادی
*اما درباره بازنگری و اصلاح فرایند گسترش کمی آموزش عالی، با وجود اینکه وزیر علوم می گوید حدود 600 رشته را در وزارت علوم بازنگری کرده اند اما آماری که بر روی سایت دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در بخش رشته های مصوب منتشر شده، نشان می دهد که از مجموع 383 رشته، از آذرماه 93 تاکنون 250 رشته بازنگری شده است. دفتر گسترش آموزش عالی در این بازه زمانی 20 رشته را نیز منسوخ اعلام کرده است.
متاسفانه گزارش عملکرد حوزه آموزشی در وزارت علوم به طور دقیق منتشر نشده است.
اجرایی نشدن تکالیف برنامه توسعه در حمایت از دانشگاههای برتر
* در زمینه حمایت از دانشگاه های پیشتاز برای گسترش مرزهای دانش و فناوری و کسب مرجعیت علمی در منطقه و جهان، وزارت علوم حمایت از این دانشگاه ها را منوط به اعلام رتبه بندی دانشگاه ها کرد. به گفته فرهادی در سال 94، پس از ارزیابی های نهایی و اعلام دانشگاه های گروه اول یا برتر، دولت به شکل ویژه ای از این دانشگاه ها حمایت می کند.
سطح بندی اولیه در تیرماه 95 اعلام شد و قرار است رتبه بندی نهایی در شهریورماه 96 آماده شود . این در حالی است که حمایت از دانشگاه های برتر از تکالیف قانون برنامه پنجم توسعه بود. از سوی دیگر همچنان گفته می شود که سعی می شود در برنامه های توسعه از دانشگاه های برتر برای رسیدن به جمع 200 دانشگاه برتر جهان حمایت شود اما نوع حمایت ها به طور مشخص و روشن بیان نشده است.
تشویق کم فروغ بخش غیردولتی در ورود به علم و فناوری
*در بندی دیگر از برنامه های فرهادی «افزایش قانونمند و برنامه ریزی شده نقش و مشارکت بخش غیردولتی در حوزه علم و فناوری» آمده است که این بخش باید تشویق شوند. البته این بند عینا از بند 7-5 –سیاست های کلی علم و فناوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را ابلاغ فرمونده اند آورده شده است.
با وجود اینکه توسعه غیر دولتی در بخش آموزش عالی توسعه یافته اما خود مسئولان وزارت علوم اذعان می کنند که این بخش در حوزه آموزش عالی با استانداردهای اولیه فاصله دارند . در حوزه علم و فناوری نیز نشانه های ورود بخش غیردولتی به صورت موثر بسیار کم دیده می شود و تنها به گفتن و تشویق کردن مسئولان تقلیل یافته است.
عدم اجرای خود ارزیابی دانشگاه ها
*تشویق و حمایت از فرآیند خودارزیابی علمی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از دیگر بندهای برنامه وزیر علوم بوده است و در این مسیر نخستین جلسه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور وزیر علوم و اعضای شورا در روز بیست و دوم اسفند 95 برگزار شد و تنها با برگزاری این جلسه بر ضرورت ارزیابی و نظارت تاکید شد.
*در حوزه علم و فناوری نیز از سرنوشت برخی از بندهای برنامه اعلامی دکتر فرهادی، اطلاعی در دست نیست. در بند «آشنا کردن استادان دانشگاه ها با روش های کاربردی کردن و تجاری سازی نتایج علمی و پژوهشی» هنوز مشخص نیست چقدر از اساتید دانشگاه های کشور با روش های تجاری سازی علم آشنا شده اند.
آخرین وضعیت اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی
*وزیر علوم در برنامه خود در بندی به «اولویت بندی راهبردها و اقدام های پیش بینی شده در سند دانشگاه اسلامی برای اجرا از طریق یک فرآیند علمی و رایزنی با صاحب نظران دانشگاهی و حوزوی» اشاره کرد و با توجه به اینکه «سند دانشگاه اسلامی» مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است ، وزارت علوم باید راهکارهای اجرایی کردن آن را ابلاغ می کرد .
فرهادی درباره آخرین وضعیت فعالیت دانشگاه ها در سند دانشگاه اسلامی می گوید: «این سند سالها است که در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها مطرح شده و یک سری راهبردها و اقدام ها داشته که این اقدام ها به سه بخش تکمیلی، تاسیسی و تاکیدی تقسیم می شود. اقدامات تاکیدی سال گذشته به دانشگاه ها ابلاغ و باید سرعت انجام این اقدامات در دانشگاه ها افزایش یابد، اقدامات تکمیلی اقدامات جدیدی است که باید به اقدامات قبلی سند اضافه شود و اقدامات تاسیسی مانند کرسی های آزاد اندیشی هم اکنون در شورا در حال بحث است.»
به گفته وزیر علوم این وزارتخانه فعالیت‌های گسترده ای در راستای اجرایی سازی «سند دانشگاه اسلامی» انجام داده است که می توان به سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های دینی و انقلابی با تأکید بر مراسم اربعین، اعتکاف و گسترش و بسط فرهنگ ایثار و شهادت با تأکید بر راهیان نور، اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان، کرسی‌های آزاداندیشی، انجمن‌های علمی، تعامل با نهادها و مراکز فرهنگی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.
ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم نیز تاکید می کند برخی تصور غلطی از سند دانشگاه اسلامی دارند و فکر می کنند برنامه این سند دستورالعملی است که یک یا دو بند دارد درحالی که این سند بیش از 300 محور دارد در بخش های مختلف فرهنگی، آموزشی و پژوهشی درحال انجام است و به صورت مرتب نیز گزارش های آن به وزارت علوم اعلام می شود.
این در حالی است که منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفته است: این ستاد از شورای اسلامی شدن دانشگاه ها درخواست کرده است این شورا گزارش آخرین وضعیت سند دانشگاه اسلامی را ارایه کند.
به گفته وی یکی از مهمترین برنامه های سند، کرسی های آزاد اندیشی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری است. تکریم اساتید و همچنین الگوسازی و معرفی مفاخر علمی، توسعه تعاملات فرهنگی در سطح بین المللی از برنامه های فرهنگی سند اسلامی شدن دانشگاه ها است. 
به نظر می رسد هنوز بخش عمده ای از موارد این بند از جمله کرسی های آزاد اندیشی و الگوسازی و معرفی مفاخر علمی به طور کامل در دانشگاه ها اجرایی نشده است و یا اجرای آن با آنچه مدنظر سند دانشگاه اسلامی بوده، فاصله دارد.
مناقشه بر سر فضای آزاداندیشی یا فضای امنیتی در دانشگاه ها
*شاید یکی از مناقشه برانگیزترین مباحث برنامه وزیر علوم «رفع موانع فضای آزاداندیشی و نشاط علمی و اجتناب از ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه» بوده است که بسیاری از تشکل های دانشجویی نظرات بسیار متضادی با یکدیگر در این زمینه دارند.
در حالی که در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری، روسای دانشگاه های بزرگ از برداشته شدن فضای امنیتی در دانشگاه ها و تعامل با تشکل های دانشجویی سخن می گویند. در مقابل بسیاری از اعضای تشکل های دانشجویی معتقد هستند یک فضای امنیتی در دانشگاه‌های کشور بوجود آمده است.
این دانشجویان اذعان می کنند مسئولان دانشگاه ها موجب این فضای امنیتی هستند و این فضا باعث شده تا اکثر برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی بخصوص تشکل‌های منتقد و انقلابی و تشکل‌هایی که سعی دارند ناملایمات این روزها را نشان دهند با مخالفت مواجه شوند.
برخی از این تشکل ها تاکید می کنند با ایجاد فضای امنیتی در دانشگاه، بیان مطالبات دانشجویی با مشکل مواجه می شود.
اجرایی نشدن سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی
*تلاش برای بالا بردن تدریجی سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی، از کمتر از یک درصد فعلی به حداقل دو درصد و متعاقباً به 4 درصد تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404 ، یکی از بندهای مهم برنامه وزیر علوم بود.
با اینکه محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در مهرماه 94 می گوید سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی در برنامه ششم به‌تدریج از یک درصد فعلی به 4 درصد می‌رسد اما این رقم مورد اختلاف است و به گفته بسیاری از مسئولان علمی ما هنوز به یک درصد هم نرسیده ایم. سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این رابطه می گوید: «در این سال ها، کمبود بودجه به بخش پژوهشی فشار آورده ولی در خصوص جدول 14، بخش هایی در قالب اوراق و تشکیلات پرداخت شده است. بودجه پژوهشی هنوز در جاهایی که جدول 14 اعمال شده نتیجه نداده است ولی اگر عملیاتی شود حتما سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی بالاتر از نیم درصد خواهد شد. البته رسیدن به نیم درصد هم راضی کننده نیست.»
فرهادی نیز در انتهای سال 95 در خصوص بودجه پژوهشی کشور گفته بود: «بالاخره بودجه پژوهشی باید ارتقا یابد. در بودجه سال آینده رقم بالای یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای صرف پژوهش پیش بینی شده است. اما میزان تحقق آن هنوز محل بحث و گفتگو است.»
اگر چه طبیعی است که بخشی از برنامه های وزارت علوم نیز اجرایی شده اند و به عنوان برنامه های اعلامی به تحقق پیوسته اند اما از سوی دیگر بخش دیگری از وعده ها یا اجرا نشده اند یا به طور کامل اجرا نشده اند و یا به دلیل ضعف در اطلاع رسانی، شفاف سازی و اطلاع رسانی درستی درباره آنها صورت نگرفته است.
منبع:مهر

۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۵۷

اجرای بزرگترین طرح خودروسازی ایران با مشارکت صنعتگران داخلی و خارجی

قرارداد 10 جانبه بین المللی طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو دیروز با حضور وزرای علوم و صنعت در محل شرکت ساپکو به امضا رسید.به گزارش خبرنگار ما، در این پروژه پنج شرکت خارجی از آلمان، کره جنوبی، ایتالیا و بلژیک و پنج مشارکت کننده داخلی یعنی دانشگاه‌های امیرکبیر و شریف، انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت ایران خودرو پلتفرم جدید محصولات داخلی را طراحی و تولید می کنند.بر اساس این تفاهمنامه 10 جانبه که بین گروه صنعتی ایران خودرو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر، شرکت «پینین فارینا» ایتالیا، «پانچ» بلژیک، «هیوندای پاورتک» کره جنوبی و «بنتلر» و «ماهله» آلمان امضا شد، همه مراحل طراحی و تولید پلتفرم و محصول اختصاصی ایران خودرو آغاز می شود.علاوه بر این، گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پینین فارینا ایتالیا قراردادی را به امضا رساندند که براساس آن شرکت ایتالیایی با همراهی شرکت های ذکر شده، پلتفرم و محصولات جدید ایران خودرو را طراحی و تولید می کند.سرمایه گذاری لازم برای اجرای قرارداد بیش از 10 هزار میلیارد ریال برآورد می شود و همه مراحل آن در داخل کشور و گروه صنعتی ایران خودرو انجام خواهد شد. این قرارداد نخستین و بزرگترین همکاری بین المللی ایران در این زمینه به شمار می آید.این گزارش می افزاید: مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم امضای این قرارداد گفت:صنعت خودرو ایران هنوز فاصله زیادی با کلاس جهانی دارد، اما تلاش های خوبی در این راستا بویژه در فضای مناسب بین المللی پس از برجام آغاز شده است و برای رسیدن به کلاس جهانی ناگزیر به استفاده ازتجارب و توانمندی های جهانی با اتکا به توانمندی های خود و توجه ویژه به طراحی، مهندسی، تحقیق و فناوری های جدید هستیم.وی با تقدیر از مشارکت دانشگاه های امیرکبیر و شریف در این پروژه تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید صنعت را خانه خود بدانند و ارتباط آنها باید محکم تر شود.دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم با اشاره به عملیاتی شدن بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته، از ارتباط تنگاتنگ این وزارتخانه با وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و دفاع در پروژه های تحقیقاتی خبر داد و گفت: امروز وزارت علوم ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین را در برنامه دارد.به گفته وی، محتوای آموزشی بویژه در رشته‌های فنی و مهندسی باید به آنچه در صنعت می گذرد، نزدیک باشد و در همین راستا، بازنگری در دروس رشته های فنی و مهندسی اجرایی و واحدهای عملی آنها بیش از سه برابر شده است.فرهادی بیان داشت: مقرر شده است تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی هم پایان نامه ها و عناوین تحقیقاتی خود را از نیازهای کشور بویژه نیازهای صنعتی انتخاب کنند.مهندس هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو هم در حاشیه این مراسم از برنامه ریزی برای تولید 23 خودروی صندوق دار، هاچ بک، الکتریکی، هیبریدی و غیره با پلتفرم جدید در 10 سال آینده خبر داد.وی با اشاره به عقد نخستین قراردادبین المللی خودرویی با پژو با اجرایی شدن برجام و راه اندازی نخستین خط تولید پژو 2008 با حضور رئیس جمهوری در هفته گذشته خاطرنشان کرد: اواخر امسال خط تولید خودرو 301 و در فاز بعدی خودروی 208 پژو هم وارد مدار تولید خواهند شد.وی با اشاره به امضای قرارداد مشارکت با سه شرکت خارجی دیگر در آینده نزدیک یادآور شد: صنعت خودرو برای توسعه خود نمی تواند فقط نگاه به داخل داشته باشد.وی بیان کرد: نخستین محصول این پلتفرم در دو سال و نیم آینده وارد بازار خواهد شد و برای تولید خودروهای صندوق دار، هاچ بک و حتی برقی و هیبریدی از آن برنامه ریزی شده است.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۱:۴۸

خبر

 
راه‌اندازی رشته‌های مشترک کامپیوتر با دانشگاه‌های معتبر اروپایی
رئیس دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی گفت: در حال مذاکره برای راه‌اندازی رشته‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر اروپایی هستیم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه شهید بهشتی مراسم بزرگداشت چهلمین سال تأسیس رشته کامپیوتر در دانشگاه شهید بهشتی، با حضور دکتر سید حسن صدوق، سرپرست دانشگاه، مهندس نصراله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعضای هیأت علمی بازنشسته و شاغل در دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر و دانشجویان این رشته در تالار ابوریحان مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه برگزار شد.
مهرنوش شمس‌فرد، با ارائه گزارشی از وضعیت موجود این دانشکده اظهار داشت: در حال حاضر 25 عضو هیأت علمی در 5 گروه آموزشی، راهنمایی و هدایت 900 دانشجو را با یک گرایش در دوره کارشناسی و 4 گرایش در دوره تحصیلات تکمیلی برعهده دارند.
وی با اشاره به جذب 18 دانشجوی خارجی در این دانشکده گفت: در حال مذاکره برای راه‎اندازی رشته‌های مشترک با دانشگاه‌های معتبر اروپایی هستیم.
رئیس دانشکده علوم و مهندسی کامپیوتر با اشاره به اهمیت رشته کامپیوتر گفت: تامین زیرساخت محاسباتی برای سایر رشته‌ها، فراهم کردن زیرساخت‌های اطلاعاتی تمام سازمان‌ها و مراکز کشور و گستره بسیار وسیع کاربرد در زندگی روزمره بشر تا فناوری‌های فضایی و هسته‌ای پیشرفته نشان از اهمیت این رشته دارد و یکی از معدود رشته‌هاست که در پیش‌بینی علم و فناوری جهان در دهه آینده پیشرو خواهد بود.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۱:۵۹

میز خبر

 وزیر علوم:
دانشگاه‌ها داشتن طرح جامع را جدی بگیرند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیات همراه در سفر به استان مازندران در نشستی با استاندارمازندران، نماینده ساری و میاندرود و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و اعضای هیات رئیسه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری در سالن کنفراس این دانشگاه مسائل آموزش عالی منطقه را بررسی کردند.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر محمد فرهادی گفت: «دانشگاه‌ها باید داشتن طرح جامع را جدی بگیرند و بر اساس این طرح‌های راهبردی مسیر فعالیت‌شان را طی کنند.»وزیر علوم از تخصیص بودجه‌های مناسب به ویژه برای دانشجویان دختر را به عنوان بخشی از فعالیت‌های دولت یازدهم نام برد و افزود: «به تخصیص سرانه‌های مورد نیاز دانشجویان دختر در این دولت توجه زیادی شد. در دولت یازدهم تلاش شد تا اراضی مناسبی به پارک‌های علم و فناوری داده شود.»او ادامه داد: «تسهیل فضای خوابگاه‌های دانشجویی، از امسال ممنوعیت ساخت خوابگاه برداشته شد و خیرین، می‌توانند برای ساخت خوابگاه با دولت مشارکت کنند. تخصص گرایی دانشگاه‌ها از برنامه‌های مهم وزارت علوم بوده است. بنابراین باید همه دانشگاه‌های پراکنده و مرتبط نیز با مطالعه به هم نزدیک شوند و محصولات، فناوری‌های رشته‌های کشاورزی باید وارد بازار کار شود و در این زمینه باید نیروی انسانی کار آمد را تأمین کرد.»وزیر علوم افزود: «بودجه‌های دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر سرانه‌ای شده است، آن دسته از پارک‌های علم و فناوری موفق هستند که در ارتباط با دانشگاه باشند زیرا می‌توانند شرکت تاسیس و ثبت اختراع کنند و تجاری سازی انجام دهند.»او گفت: «استان مازندران از دانشگاه‌های جامع و تخصصی خوبی برخوردار است و لازم است آن‌ها به صورت منطقی ساماندهی شوند. دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری از سال 52 فعال بوده و باید در این دانشگاه برای تکمیل رشته‌های کشاورزی، زیست و شیلات و سایر رشته‌های مرتبط اقدامات اساسی صورت گیرد.»

۹۶/۰۲/۲۰
۰۱:۵۹
۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۱۸

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری: بازنگری در برنامه های درسی عملی از امسال اجرایی می شود / کارورزی در رشته های فنی و مهندسی اجباری شده است

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ازعملی شدن ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت : آنچه در حوزه دانشگاهی دنبال می کنیم این است که دانشگاهها باید کار آفرین ( نسل سومی ) باشند و در این راستا بازنگری در برنامه های درسی انجام شده و از امسال اجرایی می شود .

به گزارش "شاتا"محمد فرهادی که در مراسم امضای تفاهم نامه و قرارداد ده جانبه بین المللی طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو سخنرانی می کرد افزود : از امسال میزان واحدهای عملی در رشته های فنی و مهندسی 3 برابر و کار آموزی و کارورزی در  این رشته ها و رشته های عملیاتی ، اجتماعی و هنر اجباری شده است.
وی افزود : وزارت علوم با وزارتخانه هایی مثل صنعت ، معدن و تجارت ، نفت ،  جهاد کشاورزی ، نیرو و دفاع ارتباط خوبی دارد و بیش از 2 هزار میلیارد تومان طرحهای تحقیقاتی و فناوری تاکنون منعقد  و پروژه های زیادی نیز عملیاتی شده است.
فرهادی اضافه کرد : فرصتهای مطالعاتی در محیط صنعت با تفاهم نامه هایی تدوین شده است و حوزه های ذیربط مشخص و عملیاتی شده اند و پسا دکتری نیز به عنوان طرحی در محیط های صنعتی مطرح است تا فارغ التحیلان روی موضوعات خاص کار کنند.
آمادگی مجلس برای کمک به ارتقای سطح تولید و صنعت کشور
در این مراسم همچنین رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بااشاره به امضای این تفاهم نامه گفت : حرکت در سطح جهانی نیازمند کمک همه مجموعه ها از جمله دولت ، مجلس و بانکهاست.
عزیز اکبریان افزود : برجام فرصتی برای ماست و زمانی که ما در مجلس قبل به برجام رای دادیم خیلی ها انتقاد و توهین کردند اما گفتیم رابطه با دنیا فرصتی برای ما به وجود آورده است و جریانها ی داخلی باید از این فرصت به جای دعوا استفاده کنند چرا که خواست دشمن ایجاد دعوای داخلی است.
وی آمادگی مجلس را برای کمک به هر موضوعی که به ارتقای تولید و صنعت به خصوص در خودرو سازی بینجامد اعلام کرد.
تولید 23  خودرو روی پلت فرم جدید
مدیر عامل گروه خودروسازی ایران خودرو نیز از تولید 1.3 میلیون دستگاه خودرو در سال گذشت خبر داد و آنرا باعث صرفه جویی در خروج  13 میلیارد دلار ارز از کشور دانست.
 هاشم یکه زارع با اشاره به قراردادهای خودرویی که طی ماههای اخیر با شرکای خارجی به امضا رسید گفت : طراحی و تولید پلت فرم موضوعی بود که سالها به دنبالش بودیم و پیش بینی می کنیم اولین محصول این پلت فرم جدید تا 2 سال آینده وارد بازار شود.
به گفته یکه زارع تولید این خودروها در انواع ، صندوق دار ، هاچ بک ، هیبریدی ، پیک آپ و شاسی بلند خواهد بود و در این زمینه از دودانشگاه معتبر کشور صنعتی شریف و امیر کبیر بهره گیری شده است .
وی در ادامه از تولید 23 محصول بر روی این پلت فرم طی ده سال اینده خبر داد و گفت : دراین تولیدات بر قطعه سازان داخلی تکیه داریم .
یکه زارع تاکید کرد : برای تکمیل چرخه تولید خودرو روی خدمات پس از فروش تاکید خواهیم کرد و در این پلت فرم سهم زیادی از تولیدات برای صادرات در نظر گرفته می شود.
خبرنگار : منصوره قنبری
 
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۵۶

کارورزی در رشته‌های فنی و مهندسی اجباری شده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از عملی شدن ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت: آنچه در حوزه دانشگاهی دنبال می‌کنیم این است که دانشگاه‌ها باید کارآفرین (نسل سومی) باشند و در این راستا بازنگری در برنامه‌های درسی انجام شده و از امسال اجرایی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد فرهادی که در مراسم امضای تفاهم‌نامه و قرارداد ده جانبه بین‌المللی طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران‌خودرو سخنرانی می‌کرد، افزود: از امسال میزان واحدهای عملی در رشته‌های فنی و مهندسی 3 برابر و کارآموزی و کارورزی در این رشته‌ها و رشته‌های عملیاتی، اجتماعی و هنر اجباری شده است.
وی افزود: وزارت علوم با وزارتخانه‌هایی مثل صنعت، معدن و تجارت، نفت، جهاد کشاورزی، نیرو و دفاع ارتباط خوبی دارد و بیش از 2 هزار میلیارد تومان طرح‌های تحقیقاتی و فناوری تاکنون منعقد و پروژه‌های زیادی نیز عملیاتی شده است.
فرهادی اضافه کرد: فرصت‌های مطالعاتی در محیط صنعت با تفاهم‌نامه‌هایی تدوین شده است و حوزه‌های ذیربط مشخص و عملیاتی شده‌اند و پسادکتری نیز به عنوان طرحی در محیط‌های صنعتی مطرح است تا فارغ‌التحصیلان روی موضوعات خاص کار کنند.
آمادگی مجلس برای کمک به ارتقای سطح تولید و صنعت کشور
در این مراسم همچنین رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به امضای این تفاهم‌نامه گفت: حرکت در سطح جهانی نیازمند کمک همه مجموعه‌ها از جمله دولت، مجلس و بانک‌هاست.
عزیز اکبریان افزود: برجام فرصتی برای ماست و زمانی که ما در مجلس قبل به برجام رای دادیم، خیلی‌ها انتقاد و توهین کردند اما گفتیم رابطه با دنیا فرصتی برای ما به وجود آورده است و جریان‌های داخلی باید از این فرصت به جای دعوا استفاده کنند چرا که خواست دشمن ایجاد دعوای داخلی است.
وی آمادگی مجلس را برای کمک به هر موضوعی که به ارتقای تولید و صنعت به خصوص در خودروسازی بینجامد، اعلام کرد.
تولید 23 خودرو روی پلتفرم جدید
مدیرعامل گروه خودروسازی ایران‌خودرو نیز از تولید 1٫3 میلیون دستگاه خودرو در سال گذشته خبر داد و آنرا باعث صرفه‌جویی در خروج 13 میلیارد دلار ارز از کشور دانست.
هاشم یکه‌زارع با اشاره به قراردادهای خودرویی که طی ماه‌های اخیر با شرکای خارجی به امضا رسید، گفت: طراحی و تولید پلتفرم موضوعی بود که سال‌ها به دنبالش بودیم و پیش‌بینی می‌کنیم اولین محصول این پلتفرم جدید تا 2 سال آینده وارد بازار شود.
به گفته یکه‌زارع تولید این خودروها در انواع صندوقدار، هاچ‌بک، هیبریدی، پیک‌آپ و شاسی‌بلند خواهد بود و در این زمینه از دو دانشگاه معتبر کشور، صنعتی شریف و امیرکبیر بهره‌گیری شده است.
وی در ادامه از تولید 23 محصول بر روی این پلتفرم طی ده سال آینده خبر داد و گفت: در این تولیدات بر قطعه‌سازان داخلی تکیه داریم.
یکه‌زارع تاکید کرد: برای تکمیل چرخه تولید خودرو روی خدمات پس از فروش تاکید خواهیم کرد و در این پلتفرم سهم زیادی از تولیدات برای صادرات در نظر گرفته می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۱۸

فرهادی: دانش آموختگان دوره دکترا می‌توانند دوره پسا دکتری را در مراکز صنعتی بگذرانند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاه ها تقویت و این امکان فراهم شد که استادان و دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی خود را در صنایع داخل کشور بگذرانند.

به گزارش عیارآنلاین ، از وزارت علوم، محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهمنامه 10 جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو، با اشاره به حضور دانشگاه های صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر در این پروژه افزود: با تفاهمنامه هایی که وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد، زمینه حضور دانشمندان و دانشگاهیان در صنایع کشور فراهم شده و دانش آموختگان دوره دکترا می توانند به عنوان محقق دوره پسا دکتری در مراکز صنعتی در خصوص موضوعات خاصی پژوهش کنند.
وی ادامه داد: همچنین با هماهنگی هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته، دانش آموختگان دانشگاه ها باید در دوره های کارورزی در صنایع و کارخانه ها شرکت کرده و برای ورود به بازار کار تجربه کسب کنند.
وزیر علوم گفت: در بازنگری برنامه های درسی بویژه در رشته های فنی و مهندسی به موضوع مهارت آموزی و انطباق برنامه های درسی با بازار کار و نیازهای جامعه توجه شده و تعداد واحدهای درسی عملی نسبت به گذشته تا سه برابر افزایش یافته است.
فرهادی با اشاره به تحصیل 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و 96 هزار دانشجو دوره دکترا افزود: همسویی پژوهش ها و پایان نامه های این جمعیت عظیم با نیازهای کشور می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی تصریح کرد: در راستای ایجاد ارتباط میان محققان با سازمان ها و شرکت های خصوصی نیازمند پژوهش، سامانه موسوم به ساعت در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم «ایرانداک» راه اندازی شده که این سامانه پیوند میان پایان ‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند.
مراسم امضای تفاهمنامه 10 جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز(سه شنبه) با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ساپکو برگزار شد و بر اساس این تفاهمنامه 23 محصول مختلف در 10 سال آینده تولید خواهند شد و اولین محصول در کمتر از سه سال آینده روانه بازار می شود.
منبع: ایرنا

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۴۳

بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته عملیاتی شد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عملیاتی شدن بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته، از ارتباط تنگاتنگ این وزارتخانه با وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و دفاع در پروژه های تحقیقاتی خبر داد.

«محمد فرهادی» امروز (سه شنبه) در مراسم امضای قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو در محل شرکت ساپکو افزود: با تلاش های انجام شده در دولت یازدهم، ارتباط صنعت و دانشگاه بیش از پیش عملی شده و امروز وزارت علوم ایجاد دانشگاه های کارآفرین را در برنامه دارد.
به گفته این مقام مسئول، محتوای آموزشی بویژه در رشته های فنی و همندسی باید به آنچه در صنعت می گذرد، نزدیک باشد و در همین راستا، بازنگری در دروس رشته های فنی و مهندسی اجرایی و واحدهای عملی آنها بیش از سه برابر شده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز دوره های کارآموزی و کارورزی در رشته های عملیاتی و فنی و مهندسی، هنر و حتی رشته های اجتماعی به حالت اجبار در آمده است و فارغ التحصیلان دانشگاهی باید به کسب مهارت های گوناگون بپردازند.
فرهادی با اشاره به آمار 800 هزار نفری جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فقط 96 هزار نفرآنان را دانشجویان دکتری تشکیل می دهند، بیان داشت: مقرر شده است تا این دانشجویان نیز پایان نامه ها و عناوین تحقیقاتی خود را از نیازهای کشور بویژه نیازهای صنعتی انتخاب کنند.
وی با اشاره به آغاز بکار آزمایشی سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) در هفته گذشته، یادآور شد: تاکنون و در همین مدت کوتاه 300 مورد عنوان نیازهای بخش های مختلف در این سامانه به ثبت رسیده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با اشاره به حضور دو دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر در قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو، ابراز امیدواری کرد سایر دانشگاه ها نیز چنین مسیری را در پیش گرفته و با تقویت رابطه صنعت و دانشگاه، بیش از پیش در بالندگی صنعتی کشور نقش ایفا کنند.
وی در پایان از تدوین برنامه های فرصت مطالعاتی در تفاهم نامه این وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: امروز به دنبال راه اندازی دوره های پسادکتری در محیط های صنعتی کشور هستیم.
پیشتر «برات قبادیان» معاون پژوهش، آموزش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود، تفاهم نامه ای بین دو وزارتخانه صنعت و علوم امضا شده تا در آن، بنگاه های مختلف صنعتی به اعلام نیازمندی های خود پرداخته و پایان نامه های دوره دکتری به سمت این مشکلات سوق پیدا کند.
این مقام مسئول گفت: برپایه تفاهمنامه امضا شده بین دو وزارتخانه، فرصت های مطالعاتی و دوره های پسادکتری برای اساتید دانشگاه ها در صنایع کشور طراحی می شود و در این برنامه، استادان با حضور در صنایع و بنگاه های مختلف صنعتی، مشکلات موجود در بخش صنعت کشور را به شکل علمی و فنی مورد رسیدگی قرار خواهند داد و به آن پاسخ می دهند.
به گفته وی، امسال از ابتدا تاکنون 49 نفر از استادان دانشگاه های کشور برای حضور در این دوره ها در صنایع مختلف از جمله در سازمان های ایدرو، ایمیدرو، توسعه تجارت و ... ثبت نام کرده اند و یکی از جذابیت های آن، پرداخت معادل حقوق اساتید طی این دوره است که بطور قطع می تواند ارزش افزوده بالایی را برای بخش صنعت کشور به ارمغان آورد.
به گزارش ایرنا، قرارداد و تفاهم نامه 10 جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز با حضور وزیران صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری در محل شرکت ساپکو امضا شد.
بر اساس این تفاهم نامه 10 جانبه که بین گروه صنعتی ایران خودرو، معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر، شرکت «پینین فارینا» ایتالیا، «پانچ» بلژیک، «هیوندای پاورتک» کره جنوبی و «بنتلر» و «ماهله» آلمان امضا شد، همه مراحل طراحی و تولید پلتفرم و محصول اختصاصی ایران خودرو آغاز می شود.
علاوه بر این تفاهم نامه، گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پینین فارینا ایتالیا قراردادی را به امضا رساندند که براساس آن شرکت ایتالیایی با همراهی شرکت های ذکر شده، پلتفرم و محصولات جدید ایران خودرو را طراحی و تولید می کند.
سرمایه گذاری لازم برای اجرای قرارداد بیش از 10 هزار میلیارد ریال برآورد می شود و همه مراحل آن در داخل کشور و گروه صنعتی ایران خودرو انجام خواهد شد. این قرارداد نخستین و بزرگترین همکاری بین المللی ایران در این زمینه به شمار می آید.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۸:۱۸

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری: بازنگری در برنامه های درسی عملی از امسال اجرایی می شود / کارورزی در رشته های فنی و مهندسی اجباری شده است

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ازعملی شدن ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه خبر داد و گفت : آنچه در حوزه دانشگاهی دنبال می کنیم این است که دانشگاهها باید کار آفرین ( نسل سومی ) باشند و در این راستا بازنگری در برنامه های درسی انجام شده و از امسال اجرایی می شود.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ، محمد فرهادی که در مراسم امضای تفاهم نامه و قرارداد ده جانبه بین المللی طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو سخنرانی می کرد افزود : از امسال میزان واحدهای عملی در رشته های فنی و مهندسی 3 برابر و کار آموزی و کارورزی در  این رشته ها و رشته های عملیاتی ، اجتماعی و هنر اجباری شده است.
وی افزود : وزارت علوم با وزارتخانه هایی مثل صنعت ، معدن و تجارت ، نفت ،  جهاد کشاورزی ، نیرو و دفاع ارتباط خوبی دارد و بیش از 2 هزار میلیارد تومان طرحهای تحقیقاتی و فناوری تاکنون منعقد  و پروژه های زیادی نیز عملیاتی شده است.
فرهادی اضافه کرد : فرصتهای مطالعاتی در محیط صنعت با تفاهم نامه هایی تدوین شده است و حوزه های ذیربط مشخص و عملیاتی شده اند و پسا دکتری نیز به عنوان طرحی در محیط های صنعتی مطرح است تا فارغ التحیلان روی موضوعات خاص کار کنند.
آمادگی مجلس برای کمک به ارتقای سطح تولید و صنعت کشور
در این مراسم همچنین رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به امضای این تفاهم نامه گفت : حرکت در سطح جهانی نیازمند کمک همه مجموعه ها از جمله دولت ، مجلس و بانکهاست.
عزیز اکبریان افزود : برجام فرصتی برای ماست و زمانی که ما در مجلس قبل به برجام رای دادیم خیلی ها انتقاد و توهین کردند اما گفتیم رابطه با دنیا فرصتی برای ما به وجود آورده است و جریانها ی داخلی باید از این فرصت به جای دعوا استفاده کنند چرا که خواست دشمن ایجاد دعوای داخلی است.
وی آمادگی مجلس را برای کمک به هر موضوعی که به ارتقای تولید و صنعت به خصوص در خودرو سازی بینجامد اعلام کرد.
تولید 23  خودرو روی پلت فرم جدید
مدیر عامل گروه خودروسازی ایران خودرو نیز از تولید 1.3 میلیون دستگاه خودرو در سال گذشت خبر داد و آنرا باعث صرفه جویی در خروج  13 میلیارد دلار ارز از کشور دانست.
 هاشم یکه زارع با اشاره به قراردادهای خودرویی که طی ماههای اخیر با شرکای خارجی به امضا رسید گفت : طراحی و تولید پلت فرم موضوعی بود که سالها به دنبالش بودیم و پیش بینی می کنیم اولین محصول این پلت فرم جدید تا 2 سال آینده وارد بازار شود.
به گفته یکه زارع تولید این خودروها در انواع ، صندوق دار ، هاچ بک ، هیبریدی ، پیک آپ و شاسی بلند خواهد بود و در این زمینه از دودانشگاه معتبر کشور صنعتی شریف و امیر کبیر بهره گیری شده است .
وی در ادامه از تولید 23 محصول بر روی این پلت فرم طی ده سال اینده خبر داد و گفت : دراین تولیدات بر قطعه سازان داخلی تکیه داریم .
یکه زارع تاکید کرد : برای تکمیل چرخه تولید خودرو روی خدمات پس از فروش تاکید خواهیم کرد و در این پلت فرم سهم زیادی از تولیدات برای صادرات در نظر گرفته می شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۹:۵۲

وزیر علوم: دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاهها را تقویت کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در دولت یازدهم ارتباط صنعت و دانشگاهها تقویت شد و این امکان فراهم شد که استادان و دانشجویان دکترا فرصت های مطالعاتی خودرا در صنایع داخل کشور بگذرانند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو با اشاره به حضور دانشگاههای صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر در این پروژه گفت: با تفاهم نامه هایی که وزارت علوم با وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد کرد زمینه حضور دانشمندان و دانشگاهیان در صنایع کشور فراهم شده است و دانش آموختگان دوره دکترا می توانند به عنوان محقق دوره پسا دکتری در مراکز صنعتی در خصوص موضوعات خاصی پژوهش کنند.
وی افزود: همچنین با هماهنگی هایی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است، دانش آموختگان دانشگاهها باید در دوره های کارورزی در صنایع و کارخانه ها شرکت کرده و برای ورود به بازار کار تجربه کسب کنند.
وزیر علوم اظهار داشت: در بازنگری برنامه های درسی بویژه در رشته های فنی و مهندسی به موضوع مهارت آموزی و انطباق برنامه های درسی با بازار کار و نیازهای جامعه توجه شده است و تعداد واحدهای درسی عملی نسبت به گذشته تا 3 برابر افزایش یافته است.
دکتر فرهادی با اشاره به تحصیل 800 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و 96 هزار دانشجو دوره دکترا گفت: همسویی پژوهش ها و پایان نامه های این جمعیت عظیم با نیازهای کشور می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی افزود: در راستای ایجاد ارتباط میان محققان با سازمانها و شرکت های خصوصی نیازمند پژوهش، سامانه موسوم به ساعت در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات وزارت علوم" ایرانداک" راه اندازی شده است که این سامانه پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند و سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند.
گفتنی است مراسم امضای تفاهم نامه ده جانبه طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو امروز با حضور وزرای علوم تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت در محل شرکت ساپکو برگزار شد و بر اساس این تفاهم نامه 23 محصول مختلف در 10 سال آینده تولید خواهند شد و اولین محصول در کمتر از سه سال آینده روانه بازار می شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۱۶

معاون فرهنگی وزیر علوم عنوان کرد: شرط حضور کاندیداهای ریاست‌جمهوری در دانشگاه‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص حضور کاندیداها در دانشگاه گفت: بر اساس استعلام ما از قوه قضائیه و شورای نگهبان اعلام شد به شرطی که جلسات در قالب پرسش و پاسخ یا مناظره باشند، مشکلی ار این لحاظ وجود ندارد.
 
دکتر سیدضیاء هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه خوزستان، اظهار کرد: در خصوص انتخابات 2 بخشنامه از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است که بخشنامه اول از سوی وزیر علوم خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
 
وی افزود: در این بخشنامه تأکید شده است که حداکثر تسهیلات برای مشارکت دانشجویان در چارچوب ضوابط فعالیت‌های فرهنگی در رابطه با انتخابات در نظر گرفته شود تا زمینه برگزاری جلسات، گفت‌وگوها و تبادل نظر فراهم شود و هم دانشجویان نسبت به انتخابات مشارکت بیشتری داشته باشند و هم دانشگاه به‌عنوان نهادی که برای جامعه الگو است، بتواند پیام مشارکت را به جامعه منعکس کند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در این بخشنامه چارچوب ضوابط تعریف و تأکید شده است که رؤسای دانشگاه‌ها حداکثر همکاری و حمایت را داشته باشند.
 
هاشمی با اشاره به بخشنامه دوم، گفت: این بخشنامه از سوی معاون فرهنگی ابلاغ شده که در آن توضیحات تفصیلی داده شده و در حوزه‌های مختلف و بر مبنای قوانین، سیاست وزارت علوم مشارکت حداکثری است.
 
وی درباره فعالیت تشکل‌های دانشجویی سیاسی در دانشگاه‌ها در آستانه انتخابات، گفت: از نظر ما برای فعالیت این تشکل‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ به شرطی که در چارچوب قانون باشد؛ قانون اعلام کرده است فعالیت‌هایی که در راستای روشنگری و افزایش آگاهی و انگیزه برای مشارکت انجام می‌شود، مجاز هستند و تشکل‌های مختلف می‌توانند در قالب مناظره، پرسش و پاسخ و سخنرانی این برنامه‌ها را برگزار کنند؛ دانشگاه‌ها نیز باید همراهی کنند که با حفظ انضباط کافی و توجه به قوانین مجوزها را صادر کنند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: تداخل برخی برنامه‌ها یا عدم امکانات کافی در دانشگاه یا تقاضای دیرهنگام برای اجرای برنامه گاهی موجب لغو برنامه‌ها می‌شود؛ البته گاهی هیأت سه نفره که برنامه‌ها را بررسی می‌کند، باید تصمیم بگیرد که در این زمینه گاهی اعضای هیأت سه نفره معتقدند برخی افراد نباید در برنامه‌ها حاضر شوند.
 
هاشمی ادامه داد: به اعتقاد ما کسانی نباید در برنامه‌ها حضور داشته باشند که منع قانونی دارند، اما کسانی که منع قانونی ندارند باید بتوانند در دانشگاه‌ها حضور پیدا کنند و ما نیز همواره بر اجرای قانون تأکید کرده‌ایم. ما از همکاران خواهش کردیم نگاه انضباطی داشته باشند و تا جایی که ممکن است محدویتی ایجاد نکنند.
 
وی توضیح داد: یک اختلاف‌نظر در تفسیر قانون انتخابات وجود دارد که آیا کاندیداها و طرفدارن آن‌ها می‌توانند در دانشگاه‌ها حضور داشته باشند، یا خیر. بر اساس استعلامی که از قوه قضاییه و شورای نگهبان کردیم، به ما اعلام شد که مشکلی از این لحاظ وجود ندارد به شرطی که امکان گفت‌وگو یا مناظره یا ... فراهم شود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از این لحاظ که استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات نباید صورت بگیرد، برخی تصور کرده‌اند جلسات پرسش و پاسخ تبلیغات انتخاباتی محسوب می‌شود؛ در حالی که ما همواره تأکید کرده‌ایم که چون این جلسات در قالب پرسش و پاسخ یا مناظره است، شکل میتینگ تبلیغاتی نداشته باشد و از لحاظ قانون منعی ندارد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۳۳

لزوم داشتن ارتباط‌های بین‌المللی برای فروش محصولات پارک‌های علم و فناوری / ایران میزبان اجلاس بین‌المللی ۲۰۱۸ پارک‌های دنیا است

معاون پژوهش وزارت علوم گفت: در سال ۲۰۱۸ ایران میزبان اجلاس بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری دنیا است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم صبح امروز در حاشیه دوازدهمین نشست انجمن آسیایی پارک‌های علم و فناوری که در باغ نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت برگزاری این قبیل نشست‌ها اظهار داشت: دوازدهمین نشست انجمن آسیایی پارک‌های منطقه با هدف ارتباط بیشتر بین مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری بین کشورهای مطرح دنیا برگزار می‌شود که در آن رییس پارک‌های کشورهای مختلف، اعضای بین‌المللی و نمایندگانی از اروپا در این نشست حضور دارند و هدف اصلی این انجمن ایجاد شبکه بین پارک‌های علم و فناوری کشورهای مختلف با ایران است.
وی بیان کرد: خوشبختانه کشورمان در انجمن پارک‌های علم و فناوری بسیار فعال است و توسعه اینگونه پارک‌ها و مراکز رشد از جمله مزیّت اینگونه نشست‌های بین‌المللی در زمینه‌های فناوری و تجاری‌سازی است.
معاون پژوهشی وزارت علوم تأکید کرد: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی سبب توسعه علم و محوری‌ترین عامل برای پیشرفت کشور‌ها محسوب می‌شود و کشورمان در همین راستا پارک‌های دولتی، تخصصی و حتی مجوز ایجاد ورود بخش خصوصی را داده است و خوشبختانه امروزه اغلب دانشگاه‌های کشور دارای مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری هستند.
احمدی ادامه داد: پارک‌های خصوصی به وسیله خیّرین حوزه فناوری ایجاد و در آن فضایی جهت فعالیت شرکت‌های دانش بنیان بین‌المللی و داخلی داده می‌شود.
وی گفت: در سال گذشته برنامه‌ریزی صورت گرفته تا در سال ۲۰۱۸ اجلاس بین‌المللی پارک‌های دنیا در اصفهان برگزار شود که مهمترین هدفش ارتقای ارتباط بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری است، زیرا اگر پارک‌ها این ارتباط را نداشته باشند سرمایه‌گذار خارجی نداشته و نمی‌توانند محصولاتشان را به فروش برسانند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۵۰

ابلاغ بخشنامه به رؤسای دانشگاه‌ها برای تبلیغات انتخابت

دکتر سیدضیاء هاشمی از ابلاغ بخشنامه از سوی وزیرعلوم به رؤسای دانشگاه‌ها در خصوص انتخابات خبرداد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز؛دکتر سیدضیاء هاشمی ،معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص حضور کاندیداها در دانشگاه گفت: بر اساس استعلام ما از قوه قضائیه و شورای نگهبان اعلام شد به شرطی که جلسات در قالب پرسش و پاسخ یا مناظره باشند، مشکلی ار این لحاظ وجود ندارد.
 
دکتر سیدضیاء هاشمی اظهار کرد: در خصوص انتخابات 2 بخشنامه از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است که بخشنامه اول از سوی وزیر علوم خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها ابلاغ شد.
وی افزود: در این بخشنامه تأکید شده است که حداکثر تسهیلات برای مشارکت دانشجویان در چارچوب ضوابط فعالیت‌های فرهنگی در رابطه با انتخابات در نظر گرفته شود تا زمینه برگزاری جلسات، گفت‌وگوها و تبادل نظر فراهم شود و هم دانشجویان نسبت به انتخابات مشارکت بیشتری داشته باشند و هم دانشگاه به‌عنوان نهادی که برای جامعه الگو است، بتواند پیام مشارکت را به جامعه منعکس کند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در این بخشنامه چارچوب ضوابط تعریف و تأکید شده است که رؤسای دانشگاه‌ها حداکثر همکاری و حمایت را داشته باشند.
 
هاشمی با اشاره به بخشنامه دوم، گفت: این بخشنامه از سوی معاون فرهنگی ابلاغ شده که در آن توضیحات تفصیلی داده شده و در حوزه‌های مختلف و بر مبنای قوانین، سیاست وزارت علوم مشارکت حداکثری است.
 وی درباره فعالیت تشکل‌های دانشجویی سیاسی در دانشگاه‌ها در آستانه انتخابات، افزود: از نظر ما برای فعالیت این تشکل‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ به شرطی که در چارچوب قانون باشد؛ قانون اعلام کرده است فعالیت‌هایی که در راستای روشنگری و افزایش آگاهی و انگیزه برای مشارکت انجام می‌شود، مجاز هستند و تشکل‌های مختلف می‌توانند در قالب مناظره، پرسش و پاسخ و سخنرانی این برنامه‌ها را برگزار کنند؛ دانشگاه‌ها نیز باید همراهی کنند که با حفظ انضباط کافی و توجه به قوانین مجوزها را صادر کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: تداخل برخی برنامه‌ها یا عدم امکانات کافی در دانشگاه یا تقاضای دیرهنگام برای اجرای برنامه گاهی موجب لغو برنامه‌ها می‌شود؛ البته گاهی هیأت سه نفره که برنامه‌ها را بررسی می‌کند، باید تصمیم بگیرد که در این زمینه گاهی اعضای هیأت سه نفره معتقدند برخی افراد نباید در برنامه‌ها حاضر شوند.
هاشمی ادامه داد: به اعتقاد ما کسانی نباید در برنامه‌ها حضور داشته باشند که منع قانونی دارند، اما کسانی که منع قانونی ندارند باید بتوانند در دانشگاه‌ها حضور پیدا کنند و ما نیز همواره بر اجرای قانون تأکید کرده‌ایم. ما از همکاران خواهش کردیم نگاه انضباطی داشته باشند و تا جایی که ممکن است محدویتی ایجاد نکنند.
وی توضیح داد: یک اختلاف‌نظر در تفسیر قانون انتخابات وجود دارد که آیا کاندیداها و طرفدارن آن‌ها می‌توانند در دانشگاه‌ها حضور داشته باشند، یا خیر. بر اساس استعلامی که از قوه قضاییه و شورای نگهبان کردیم، به ما اعلام شد که مشکلی از این لحاظ وجود ندارد به شرطی که امکان گفت‌وگو یا مناظره یا ... فراهم شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از این لحاظ که استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات نباید صورت بگیرد، برخی تصور کرده‌اند جلسات پرسش و پاسخ تبلیغات انتخاباتی محسوب می‌شود؛ در حالی که ما همواره تأکید کرده‌ایم که چون این جلسات در قالب پرسش و پاسخ یا مناظره است، شکل میتینگ تبلیغاتی نداشته باشد و از لحاظ قانون منعی ندارد.
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۲۶

معاون آموزشی وزیر علوم در نشست خبری مطرح کرد 1884 مرکز دانشگاهی از سال 84 تا 92 ایجاد شده‌اند/ تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها اشتباه است، موضوع اصلاح جذب مازاد دانشجو بوده است

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآوری کرد که از سال 84 تا 92 تعداد مراکز دانشگاهی با رشدی بی‌رویه و خارج از کنترل مواجه شده‌اند و تعداد آنها از 916 به 2800 مرکز دانشگاهی افزایش یافته است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر در نشست خبری در دانشگاه زنجان گفت: «سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است؛ چرا‌که به اشتغال ختم می‌شود. در چهار سال گذشته، گام‌های مثبتی برای بهبود وضعیت، اقتدار مراکز، ارتقای کیفی و کنترل وضعیت کمی دانشگاه‌ها برداشته شده است، تا سال ۹۲ شاهد رشد ۱۲۰ درصدی تعداد دانشجویان و افزایش تعداد مراکز دانشگاهی بودیم که بی‌رویه و خارج از کنترل بود و تعداد مراکز دانشگاهی از ۹۱۶ مورد در سال ۸۴ به ۲۸۰۰ مورد در سال ۹۲ افزایش یافته است.»
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: «در چهار سال گذشته دولت اهتمام ویژه‌ای برای مهار افزایش نامتوازن و توجه به ماموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی به کار گرفت، تصویب طرح آمایش آموزش عالی در اسفند سال ۹۴ یکی از این موارد به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، منطقه‌ای‌کردن آموزش عالی و تقسیم کشور به ۱۰ منطقه، تدوین طرح مدیریت منطقه و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی، از دیگر مصادیق بارز فعالیت‌های دولت در بهبود این وضعیت هستند.»
او افزود: «خوشبختانه در چهار سال گذشته و با تکیه بر ماموریت‌گرایی مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌هایی که ماموریت خاصی برای آن‌ها تعریف شد، در مدار خود قرار گرفتند و یکی از مهم‌ترین مصادیق تحقق این مهم، دانشگاه‌های مهارتی هستند؛ چرا‌که برای رفع خلا وجود تکنسین و افراد ماهر در بازار کار، باید آموزشش مهارت در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی و فنی‌و‌حرفه‌ای مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته جمعیت دانشجویی این دانشگاه‌ها به راحتی وارد بازار کار می‌شوند. دانشگاه پیام‌نور برای ارائه آموزش‌های غیرحضوری روی ریل خود قرار گرفته است و در مجموع ۲۵۰ مجوز آموزش‌های مجازی و الکترونیک دریافت کرده است. در دانشگاه‌های دیگر نیز ظرفیت را بر‌اساس نیاز دستگاه‌های تابعه محدود کرده‌ایم.»
شریعتی‌نیاسر گفت: «اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، گامی برای رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌شمار می‌رود، حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ماموریت‌گرا، ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را پیش‌بینی کنیم. برای بهبود کیفی دانشگاه‌ها نیز سعی بر این است که اعطای مجوز به رشته محل‌های درخواست شده کنترل شده و تقاضامحور باشد.»
معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه گفت: «همچنین به دلیل توجه نسل جوان به آرمان‌های نظام و ویژگی‌های دوران دفاع‌ مقدس، درس ارزش‌های دفاع‌ مقدس به عنوان درس اختیاری و با تاکید بر تاثیرگذاری در معدل ابلاغ شد. مدیریت خانواده، محیط زیست، مهارت‌افزایی و استانداردسازی نیز دروسی هستند که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است تا به عنوان دروس اختیاری در چارچوب سنوات مصوب ارائه شود. سیاست‌های ابلاغی زمینه‌ای را فراهم کرده است که جمعیت دانشجویان مازاد به طور طبیعی کسر شده‌اند. اینکه تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها را به کار ببریم چندان درست نیست؛ چرا‌که تعبیر صندلی خالی به خاطر اصلاح جذب مازاد دانشجو شکل گرفته است.»
او افزود: «موسسات غیردولتی به پنج سطح تقسیم می‌شوند و موسسات سطح پنج در هیچ رشته و مقطعی اجازه توسعه ندارند. ولی موسسات سطح یک در همه مقاطع و رشته‌ها حق توسعه داشته و شاخص‌های تشویقی هم دریافت می‌کنند.»
شریعتی‌نیاسر درباره شرکت‌های دانش‌بنیان هم گفت: «وزارتخانه ورود خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. موسسات کارآفرینی نیز از رشد مطلوبی برخوردارند و با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط هدفمند و موثری دارند. این در حالی است که تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری ۵۰ درصد رشد داشته است و در حال حاضر در این پارک‌ها ۳۰ هزار شغل داریم.»

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۳۷

دوازدهمین نشست سران پارکهای علم و فناوری آسیا در تهران آغاز شد

تهران- ایرنا- دوازدهمین نشست سران پارک های علم و فناوری عضو انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA) به میزبانی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دوازدهمین نشست سران پارک های علم و فناوری عضو آسپا روز سه شنبه با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس، مدیرکل و برخی اعضای خارجی و ایرانی این انجمن آسیایی و ناظران اروپایی آسپا از روسیه و آلمان برگزار شد.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان میزبان، تبادل تجربه و اطلاعات میان پارک های علم و فناوری کشورهای آسیایی و برنامه ریزی برای توسعه فعالیت ها و همکاری های مشترک را مهم ترین هدف برگزاری این نشست عنوان کرد.
دکتر محمدجعفر صدیق افزود: بدون تبادل تجربه، هم ما و هم دیگر کشورهای عضو باید با صرف هزینه های سنگین و سعی و خطا به دانش و فناوری های جدید و کاربردی دست پیدا کنیم و برپایی این نشست، فرصت بسیار مناسبی برای اشتراک دیدگاه ها و تجربه های موفق به شمار می آید.
وی همچنین در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، توسعه پارک ها و مراکز رشد علمی و فناوری دانشگاهی در کشور را یک ضرورت اساسی برشمرد و گفت: توسعه پارک های علم و فناوری در کشور ما از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان آغاز شد و درحالیکه در برنامه چهارم توسعه باید گسترش می یافت عملا متوقف ماند و انجام نشد.
صدیق با بیان اینکه پارک های مستقل در دولت های نهم و دهم، فقط در سطح استانهای کشور تکثیر شدند، افزود: این درحالیست که ظرفیت اصلی برای توسعه شرکت های دانش بنیان نوپا در دانشگاه ها قرار دارند و ارتقا و تقویت پارک های علمی و فناوری دانشگاهی، زمینه ساز فعالیت بهتر پارک های مستقل است.
وی خاطرنشان کرد: توجه به پارک های علمی و فناوری مستقل بدون توسعه پارک ها و مراکز رشد دانشگاهی، مانند این است که در کشور، دانشگاه ایجاد کنیم بدون اینکه دبیرستان داشته باشیم.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ادامه داد: فلسفه وجودی پارک های علم و فناوری دانشگاهی این است که دانشجویان در دوران تحصیل که فرصت کافی دارند برای ورود به بازار کار آماده شوند و از ظرفیت های کارآفرینی این پارک ها استفاده کنند وگرنه بعد از فارغ التحصیلی، زمان کمی برای آنها وجود دارد و نمی توان انتظار داشت که در پارک های مستقل، آموزش های لازم را فرا گیرند.
به گزارش ایرنا، ASPA یک سازمان غیر دولتی بین المللی است که از سال 1997 در ژاپن با هدف دستیابی به توسعه مشترک در زمینه های علمی، فناوری، صنعتی و اقتصادی در منطقه آسیا تاسیس شده است.
این انجمن آسیایی در تلاش است با ارائه یک الگوی جدید برای صنعت آسیا و ایجاد اتفاق نظر اقتصادی در آسیا با گردهم آوردن سازمانهای نوآورانه، شرکت ها و افراد با یکدیگر، به توسعه صنعتی و اقتصادی در جوامع کشورهای عضو کمک کند.
دستیابی به این اهداف از طریق برنامه هایی همچون برگزاری رویدادهای بین المللی که می تواند تبادل تجربه و دانش، اجرای پروژه های مختلف و به اشتراک گذاری منابع صنعتی و اقتصادی به صورت شبکه ای به همراه داشته باشد، دنبال می شود.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این در سالهای 1390 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و 1393 در پارک علم و فناوری دانشگاه شیراز، میزبان کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری آسیا بوده است.
علمی**1055**1440
خبرنگار : زینب کارگر ** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۴۶

معاون وزیر علوم: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است؛ چرا که به اشتغال ختم می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر در نشست خبری در محل دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته، گام‌های مثبتی جهت بهبود وضعیت، اقتدارمراکز، ارتقای کیفی و کنترل وضعیت کمی دانشگاه‌ها برداشته شده است، اظهارداشت: تا سال ۱۳۹۲ شاهد رشد ۱۲۰ درصدی تعداد دانشجویان و افزایش تعداد مراکز دانشگاهی بودیم که بی‌رویه و خارج از کنترل بود و طی چهار سال گذشته، تعداد مراکز دانشگاهی از ۹۱۶ در سال ۱۳۸۴ به ۲۸۰۰ مورد در سال ۹۲ افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته دولت اهتمام ویژه‌ای برای مهار افزایش نامتوازن و توجه به ماموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی به کار گرفت، ادامه داد: تصویب طرح آمایش آموزش عالی در اسفند سال ۹۴ یکی از این موارد به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، منطقه‌ای کردن آموزش عالی و تقسیم کشور به ۱۰ منطقه، تدوین طرح مدیریت منطقه و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی، از دیگر مصادیق بارزفعالیت های دولت در بهبود وضعیت به‌شمار می‌رود.
وی افزود: خوشبختانه طی چهار سال گذشته و با تکیه بر ماموریت‌گرایی مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌هایی که ماموریت خاصی برای آن‌ها تعریف شده در مدار خود قرار گرفتند و یکی از مهم‌ترین مصادیق تحقق این مهم دانشگاه‌های مهارتی هستند؛ چرا که برای رفع خلاء وجود تکنسین و افراد ماهر در بازار کار، باید آموزش مهارت در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی و فنی و حرفه‌ای مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته جمعیت دانشجویی این دانشگاه‌ها به راحتی وارد بازار کار می‌شوند.
دکترشریعتی‌نیاسر خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته، دانشگاه پیام‌نور در راستای ارائه آموزش‌های غیرحضوری روی ریل خود قرار گرفته و در مجموع ۲۵۰ مجوز آموزش‌های مجازی و الکترونیک دریافت کرده است. در دانشگاه‌های دیگر نیز ظرفیت را بر اساس نیاز دستگاه‌های تابعه محدود کرده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، گامی در جهت رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌شمار می‌رود، افزود: حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ماموریت‌گرا، ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را پیش‌بینی کنیم. برای بهبود کیفی دانشگاه‌ها نیز سعی بر این است که اعطای مجوز به رشته محل‌های درخواست شده کنترل شده و تقاضامحور باشد.
معاون آموزشی وزیر علوم، یادآور شد: همچنین به دلیل توجه نسل جوان به آرمان‌های نظام و ویژگی‌های دوران دفاع‌مقدس، درس ارزش‌های دفاع‌مقدس به عنوان درس اختیاری و با تاکید بر تاثیرگذاری در معدل ابلاغ شد. مدیریت خانواده، محیط زیست، مهارت‌افزایی و استانداردسازی نیز دروسی هستند که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا به عنوان دروس اختیاری در چارچوب سنوات مصوب ارائه شود.
دکتر شریعتی نیاسر تصریح کرد: سیاست‌های ابلاغی زمینه‌ای را فراهم کرده که جمعیت دانشجویان مازاد به طور طبیعی کسر شده‌اند. اینکه تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها را به کار ببریم چندان درست نیست؛ چرا که تعبیر صندلی خالی به خاطر اصلاح جذب مازاد دانشجو شکل گرفته است.
وی افزود: موسسات غیردولتی به پنج سطح تقسیم می‌شوند و موسسات سطح پنج در هیچ رشته و مقطعی اجازه توسعه ندارند. ولی موسسات سطح یک در همه مقاطع و رشته‌ها حق توسعه داشته و شاخص‌های تشویقی هم دریافت می‌کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترشریعتی‌نیاسر در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: وزارتخانه ورود خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. موسسات کارآفرینی نیز از رشد مطلوبی برخوردار بوده و با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط هدفمند و موثری دارند. این در حالی است که تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری ۵۰ درصد رشد داشته و در حال حاضر در این پارک‌ها ۳۰ هزار شغل داریم.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۰۷

رئیس انجمن آسیایی پارک های علمی: شکوفایی اقتصادی با استفاده صلح آمیز از فناوری های نوآورانه محقق می شود

تهران- ایرنا- رئیس انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA) با بیان این که امروزه اقتصاد به صورت جهانی و به هم پیوسته درآمده و هر کشوری به دیگر کشورها وابسته است، گفت: شکوفایی اقتصادی کشورها از طریق استفاده صلح آمیز از فناوری های نوآورانه محقق می شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، پروفسور هیروهیسا یوشیدا Hirohisa Uchida روز سه شنبه در افتتاحیه دوازدهمین نشست سران پارک های علم و فناوری عضو انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA) ، از علم، فناوری و نوآوری به عنوان عامل ضروری در ارتقای اقتصاد، کامیابی و موفقیت جوامع یاد کرد و گفت: نوآوری، صرفا یک اختراع ساده نیست بلکه یافته ای جدید یا فرآیندی است که ارزش ها و جوامع ما را به کلی متحول می کند.
یوشیدا که رئیس پارک علمی کاناوا در ژاپن است، تصریح کرد: هرگونه یافته علمی و فناورانه، همانند تیغ دو لبه با لبه های تیز و برنده از جنبه های خوب و بد است و همگی می دانیم که هر نوآوری حاصل از دانش و فناوری دارای آثار و نتایج مثبت و منفی روی جوامع ماست.
وی همچنین با یادآوری اینکه آسپا یک موسسه راهبردی برای اشتراک دانش و مبادله فناوری در آسیا به شمار می آید، بیان داشت: آسپا بر موانعی که براثر تفاوت های شدید فرهنگی، مذهبی، نژادی، ملیتی، سیاسی و تاریخی در مناطق مختلف آسیایی ممکن است ایجاد شود، غلبه خواهد کرد.
رئیس انجمن آسیایی پارک های علمی تاکید کرد: آسپا به تنوع و تفاوت های میان اعضایش احترام می گذارد و به عنوان یک پلتفرم جهانی برای همکاران خود عمل خواهد کرد، زیرا معتقدیم تبادل عقاید خلاقانه متنوع و همکاری متقابل ما برای پیشرفت و شکوفایی اقتصادی، امری ضروری است.
وی همچنین از دکتر محمدجعفر صدیق رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به خاطر تقبل میزبانی این نشست تشکر کرد و اظهار داشت: این دوره از نشست سران با موضوع 'شکوفایی اقتصادی از طریق علم، تکنولوژی و نوآوری' برگزار می شود.
دوازدهمین نشست سران پارک های علم و فناوری عضو آسپا روز سه شنبه با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس، مدیرکل و برخی اعضای خارجی و ایرانی این انجمن آسیایی و ناظران اروپایی آسپا از روسیه و آلمان برگزار شد.
به گزارش ایرنا، ASPA یک سازمان غیر دولتی بین المللی است که سال 1997 در ژاپن با هدف دستیابی به توسعه مشترک در زمینه های علمی، فناوری، صنعتی و اقتصادی در منطقه آسیا تاسیس شد.
این انجمن آسیایی در تلاش است با ارائه یک الگوی جدید برای صنعت آسیا و ایجاد اتفاق نظر اقتصادی در آسیا با گردهم آوردن سازمان های نوآورانه، شرکت ها و افراد با یکدیگر، به توسعه صنعتی و اقتصادی در جوامع کشورهای عضو کمک کند.
دستیابی به این اهداف از طریق برنامه هایی همچون برگزاری رویدادهای بین المللی که می تواند تبادل تجربه و دانش، اجرای پروژه های مختلف و به اشتراک گذاری منابع صنعتی و اقتصادی به صورت شبکه ای به همراه داشته باشد، دنبال می شود.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز در سال های 1390 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و 1393 در پارک علم و فناوری دانشگاه شیراز، میزبان کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری آسیا بود.
علمی**1055**
خبرنگار : زینب کارگر **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۲۴

صدور مجوز پارک های علمی خصوصی در دولت یازدهم رقم خورد

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صدور مجوز پارک های علم و فناوری تخصصی و خصوصی را از اقداماتی عنوان کرد که برای اولین بار در دولت یازدهم به نتیجه رسیده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر وحید احمدی روز سه شنبه در دوازدهمین نشست سران سران پارک علم و فناوری عضو انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در تمام کشورها پارک های علم و فناوری و مراکز رشد به عنوان محوری ترین عامل برای رشد و توسعه اقتصادی و صنعتی کشورها شناخته می شود.
وی افزود: اصطلاح های 'توسعه دانش بنیان' و 'اقتصاد دانش بنیان' که در ایران رایج شده است، در دیگر کشورها نیز مورد توجه قرار می گیرد.
احمدی به فعالیت پارک های علم و فناوری در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: اغلب دانشگاه های ما مرکز رشد دارند و حتی بخش خصوصی به ویژه صنایع می توانند برای راه اندازی مراکز رشد حوزه تخصصی خود مجوز بگیرند و نباید تصور شود که مرکز رشد، فقط مختص دانشگاه هاست.
وی یادآور شد: در دوره های قبل، مجوز ایجاد پارک های علم و فناوری به بخش خصوصی داده نمی شد ولی در دولت فعلی (یازدهم) به این نتیجه رسیدیم که وجود پارک های تخصصی و پارک های خصوصی در کشور لازم است و اکنون تعدادی از خیّران برای ایجاد این گونه پارک ها درخواست داده اند.
به گفته معاون وزیرعلوم، فعالان صنعتی در حوزه های مختلف چنانچه به این نتیجه برسند که می توانند مجموعه ای را در قالب پارک علمی با فعالیت شرکت های داخلی و بین المللی ایجاد و مدیریت کنند، می توانند در صورت داشتن شرایط لازم، مجوزهای مربوطه را از وزارت علوم دریافت کنند.
وی خاطرنشان کرد: آیین نامه و اساسنامه های مربوط به ایجاد پارک های علم و فناوری تخصصی و خصوصی در وزارت علوم، تهیه شده و از این امر حمایت و استقبال می کنیم.
احمدی درباره نشست امروز سران پارک علم و فناوری عضو انجمن آسپا نیز گفت: هدف این انجمن آسیایی، استفاده از ظرفیت کشورهای منطقه در قالب یک شبکه پارک های علم و فناوری است و کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی جزء پیشگامان این حوزه در آسیا هستند و ایران نیز خوشبختانه یکی از اعضای بسیار فعال در آسپا است.
وی همچنین به عضویت ایران در انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری (IASP) اشاره کرد و گفت: در اجلاس سال گذشته انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری حضور یافتیم و از میزبانی ایران برای اجلاس این انجمن دفاع کردیم که خوشبختانه این پیشنهاد به تصویب رسید و سال آینده (2018) اجلاس بین المللی پارک های علم و فناوری دنیا در اصفهان برگزار خواهد شد.
به گفته احمدی، حدود 15 پارک ایران که قدمت و سابقه فعالیت بیشتری دارند اکنون عضو انجمن جهانی پارک های علم و فناوری هستند و زمینه برای عضویت دیگر پارک های کشور نیز دردست انجام است.
وی برقراری ارتباطات بین المللی، جذب سرمایه گذار خارجی، داشتن صادرات محصول و بازار بین المللی، مشارکت در تولیدات جهانی و جذب تحقیق و توسعه (R & D ) بین المللی را لازمه موفقیت شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری برشمرد و گفت: در صورت بی توجهی به این مولفه ها، شرکت ها طبیعتا محصور می مانند و توسعه لازم را نخواهد یافت و سیاست ما این است که با عضویت در انجمن های منطقه ای و بین المللی و دعوت از شرکت های بزرگ بتوانیم اهداف خود را محقق کنیم.
دوازدهمین نشست سران پارک های علم و فناوری عضو آسپا روز سه شنبه به میزبانی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و با حضور رئیس، مدیرکل و برخی اعضای خارجی و ایرانی این انجمن آسیایی و ناظران اروپایی آسپا از روسیه و آلمان در محل باغ موزه نگارستان برگزار شد.
به گزارش ایرنا، ASPA یک سازمان غیر دولتی بین المللی است که سال 1997 در ژاپن با هدف دستیابی به توسعه مشترک در زمینه های علمی، فناوری، صنعتی و اقتصادی در منطقه آسیا تاسیس شد.
این انجمن آسیایی در تلاش است با ارائه یک الگوی جدید برای صنعت آسیا و ایجاد اتفاق نظر اقتصادی در آسیا با گردهم آوردن سازمان های نوآورانه، شرکت ها و افراد با یکدیگر، به توسعه صنعتی و اقتصادی در جوامع کشورهای عضو کمک کند.
دستیابی به این اهداف از طریق برنامه هایی همچون برگزاری رویدادهای بین المللی که می تواند تبادل تجربه و دانش، اجرای پروژه های مختلف و به اشتراک گذاری منابع صنعتی و اقتصادی به صورت شبکه ای به همراه داشته باشد، دنبال می شود.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز در سال های 1390 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و 1393 در پارک علم و فناوری دانشگاه شیراز، میزبان کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری آسیا بود.
علمی**1055**
خبرنگار : زینب کارگر **
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۲۸

اخبار کوتاه از وزارت علوم؛ سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است

تهران - ایرنا - معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است زیرا به اشتغال ختم می‌شود.

به گزارش ایرنا، مجتبی شریعتی‌نیاسر با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته، گام‌های مثبتی جهت بهبود وضعیت، اقتدارمراکز، ارتقای کیفی و کنترل وضعیت کمی دانشگاه‌ها برداشته شده است، اظهارداشت: تا سال 1392 شاهد رشد 120 درصدی تعداد دانشجویان و افزایش تعداد مراکز دانشگاهی بودیم که بی‌رویه و خارج از کنترل بود و طی چهار سال گذشته، تعداد مراکز دانشگاهی از 916 در سال 1384 به 2800 مورد در سال 92 افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته دولت اهتمام ویژه‌ای برای مهار افزایش نامتوازن و توجه به ماموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی به کار گرفت، ادامه داد: تصویب طرح آمایش آموزش عالی در اسفند سال 94 یکی از این موارد به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، منطقه‌ای کردن آموزش عالی و تقسیم کشور به 10 منطقه، تدوین طرح مدیریت منطقه و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی، از دیگر مصادیق بارزفعالیت های دولت در بهبود وضعیت به‌شمار می‌رود.
شریعتی نیاسر افزود: خوشبختانه طی چهار سال گذشته و با تکیه بر ماموریت‌گرایی مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌هایی که ماموریت خاصی برای آن‌ها تعریف شده در مدار خود قرار گرفتند و یکی از مهم‌ترین مصادیق تحقق این مهم دانشگاه‌های مهارتی هستند؛ چرا که برای رفع خلا وجود تکنسین و افراد ماهر در بازار کار، باید آموزش مهارت در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی و فنی و حرفه‌ای مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته جمعیت دانشجویی این دانشگاه‌ها به راحتی وارد بازار کار می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته، دانشگاه پیام‌نور در راستای ارائه آموزش‌های غیرحضوری روی ریل خود قرار گرفته و در مجموع 250 مجوز آموزش‌های مجازی و الکترونیک دریافت کرده است. در دانشگاه‌های دیگر نیز ظرفیت را بر اساس نیاز دستگاه‌های تابعه محدود کرده‌ایم.
معاون وزیر علوم با تاکید بر اینکه اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، گامی در جهت رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌شمار می‌رود، افزود: حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ماموریت‌گرا، ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را پیش‌بینی کنیم. برای بهبود کیفی دانشگاه‌ها نیز سعی بر این است که اعطای مجوز به رشته محل‌های درخواست شده کنترل شده و تقاضامحور باشد.
وی یادآور شد: همچنین به دلیل توجه نسل جوان به آرمان‌های نظام و ویژگی‌های دوران دفاع‌مقدس، درس ارزش‌های دفاع‌مقدس به عنوان درس اختیاری و با تاکید بر تاثیرگذاری در معدل ابلاغ شد. مدیریت خانواده، محیط زیست، مهارت‌افزایی و استانداردسازی نیز دروسی هستند که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا به عنوان دروس اختیاری در چارچوب سنوات مصوب ارائه شود.
شریعتی نیاسر تصریح کرد: سیاست‌های ابلاغی زمینه‌ای را فراهم کرده که جمعیت دانشجویان مازاد به طور طبیعی کسر شده‌اند. اینکه تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها را به کار ببریم چندان درست نیست؛ چرا که تعبیر صندلی خالی به خاطر اصلاح جذب مازاد دانشجو شکل گرفته است.
وی افزود: موسسات غیردولتی به پنج سطح تقسیم می‌شوند و موسسات سطح پنج در هیچ رشته و مقطعی اجازه توسعه ندارند. ولی موسسات سطح یک در همه مقاطع و رشته‌ها حق توسعه داشته و شاخص‌های تشویقی هم دریافت می‌کنند.
شریعتی‌نیاسر در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: وزارتخانه ورود خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. موسسات کارآفرینی نیز از رشد مطلوبی برخوردار بوده و با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط هدفمند و موثری دارند؛ این در حالی است که تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری 50 درصد رشد داشته و در حال حاضر در این پارک‌ها 30 هزار شغل داریم.
** نشست معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با همکاران حوزه ستادی
حسین عسکریان ابیانه معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در نشستی با کارکنان حوزه ستادی این وزارت به تشریح برنامه ها ی این حوزه پرداخت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست عسکریان ابیانه به تبیین برنامه های حوزه های معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع این وزارت در بخش های برنامه ریزی، بودجه، فناوری اطلاعات، امور اداری و استخدامی پرداخت و تنی چند از کارکنان این وزارتخانه نقطه نظرات خود را بیان کردند.
در پایان این نشست از همکاران ایثارگر و جانباز شاغل در حوزه ستادی وزارت علوم تجلیل شد.
** هدف اصلی دانشگاه باید تربیت کارآفرین باشد
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم با بیان شاخص‌های دانشگاه کارآفرین گفت: وزارت علوم در دفتر سیاست‌گذاری و برنامه ریزی امور فناوری کارگروهی را تشکیل داه که وظیفه آن تدوین شاخص های دانشگاه کارآفرین را به عهده دارد بطوری که در آینده هدف اصلی دانشگاه ها باید طوری باشد که بتوانند کارآفرینانی را تربیت کنند که خودشان بتوانند دیگران را استخدام کنند.
خسرو پیری در گردهمایی استادان دانشگاه فنی و حرفه ای به شاخص‌های دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد و از راه اندازی مرکز رشد و پارک علم و فناوری در این حوزه گفت: باید با برنامه های یکساله، پنج ساله و راهبردی به این شاخص ها دست پیدا کنیم که در تمامی دانشگاه‌های مطرح کشور، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری عملیاتی شده است و قطعاً در دانشگاه فنی و حرفه ای یک برنامه راهبردی متفاوت تر از برنامه های سایر دانشگاه های کشور خواهیم داشت.
مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم به تفاهم نامه ای که بین دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری و دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد که این تفاهم نامه بتواند زمینه تشکیل نهادهای درون دانشگاهی که عملاً فناوری های عملی را شکل می دهند رابطه به وجود آورد. بنابر این انتظار است که استادان و دانشجویان این دانشگاه بتوانند در آینده نزدیک جزو پیشگامان ایجاد تحول در صنعت کشور محسوب شوند.
فراهنگ ** 9187 ** دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا * انتشار: امید غیاثوند

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۳۴

نشست معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با همکاران حوزه ستادی

دکتر حسین عسکریان ابیانه ، معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در نشستی با کارکنان حوزه ستادی این وزارت به تشریح برنامه ها ی این حوزه پرداخت.

به گزارش ایسکانیوز، در این نشست دکتر عسکریان ابیانه به تبیین برنامه های حوزه های معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع این وزارت در بخش های برنامه ریزی، بودجه، فناوری اطلاعات، امور اداری و استخدامی پرداخت و تنی چند از کارکنان این وزارتخانه نقطه نظرات خود را بیان کردند.
گفتنی است در پایان این نشست از همکاران ایثارگر و جانباز شاغل در حوزه ستادی وزارت علوم تجلیل شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۴۵

معاون آموزشی وزیر علوم : سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است؛ چرا که به اشتغال ختم می‌شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر در نشست خبری در محل دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته، گام‌های مثبتی جهت بهبود وضعیت، اقتدارمراکز، ارتقای کیفی و کنترل وضعیت کمی دانشگاه‌ها برداشته شده است، اظهارداشت: تا سال ۱۳۹۲ شاهد رشد ۱۲۰ درصدی تعداد دانشجویان و افزایش تعداد مراکز دانشگاهی بودیم که بی‌رویه و خارج از کنترل بود و طی چهار سال گذشته، تعداد مراکز دانشگاهی از ۹۱۶ در سال ۱۳۸۴ به ۲۸۰۰ مورد در سال ۹۲ افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته دولت اهتمام ویژه‌ای برای مهار افزایش نامتوازن و توجه به ماموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی به کار گرفت، ادامه داد: تصویب طرح آمایش آموزش عالی در اسفند سال ۹۴ یکی از این موارد به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، منطقه‌ای کردن آموزش عالی و تقسیم کشور به ۱۰ منطقه، تدوین طرح مدیریت منطقه و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی، از دیگر مصادیق بارزفعالیت های دولت در بهبود وضعیت به‌شمار می‌رود.
وی افزود: خوشبختانه طی چهار سال گذشته و با تکیه بر ماموریت‌گرایی مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌هایی که ماموریت خاصی برای آن‌ها تعریف شده در مدار خود قرار گرفتند و یکی از مهم‌ترین مصادیق تحقق این مهم دانشگاه‌های مهارتی هستند؛ چرا که برای رفع خلا وجود تکنسین و افراد ماهر در بازار کار، باید آموزش مهارت در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی و فنی و حرفه‌ای مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته جمعیت دانشجویی این دانشگاه‌ها به راحتی وارد بازار کار می‌شوند.
دکترشریعتی‌نیاسر خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته، دانشگاه پیام‌نور در راستای ارائه آموزش‌های غیرحضوری روی ریل خود قرار گرفته و در مجموع ۲۵۰ مجوز آموزش‌های مجازی و الکترونیک دریافت کرده است. در دانشگاه‌های دیگر نیز ظرفیت را بر اساس نیاز دستگاه‌های تابعه محدود کرده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، گامی در جهت رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌شمار می‌رود، افزود: حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ماموریت‌گرا، ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را پیش‌بینی کنیم. برای بهبود کیفی دانشگاه‌ها نیز سعی بر این است که اعطای مجوز به رشته محل‌های درخواست شده کنترل شده و تقاضامحور باشد.
معاون آموزشی وزیر علوم، یادآور شد: همچنین به دلیل توجه نسل جوان به آرمان‌های نظام و ویژگی‌های دوران دفاع‌مقدس، درس ارزش‌های دفاع‌مقدس به عنوان درس اختیاری و با تاکید بر تاثیرگذاری در معدل ابلاغ شد. مدیریت خانواده، محیط زیست، مهارت‌افزایی و استانداردسازی نیز دروسی هستند که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا به عنوان دروس اختیاری در چارچوب سنوات مصوب ارائه شود.
دکتر شریعتی نیاسر تصریح کرد: سیاست‌های ابلاغی زمینه‌ای را فراهم کرده که جمعیت دانشجویان مازاد به طور طبیعی کسر شده‌اند. اینکه تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها را به کار ببریم چندان درست نیست؛ چرا که تعبیر صندلی خالی به خاطر اصلاح جذب مازاد دانشجو شکل گرفته است.
وی افزود: موسسات غیردولتی به پنج سطح تقسیم می‌شوند و موسسات سطح پنج در هیچ رشته و مقطعی اجازه توسعه ندارند. ولی موسسات سطح یک در همه مقاطع و رشته‌ها حق توسعه داشته و شاخص‌های تشویقی هم دریافت می‌کنند.
دکترشریعتی‌نیاسر در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: وزارتخانه ورود خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. موسسات کارآفرینی نیز از رشد مطلوبی برخوردار بوده و با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط هدفمند و موثری دارند. این در حالی است که تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری ۵۰ درصد رشد داشته و در حال حاضر در این پارک‌ها ۳۰ هزار شغل داریم.
 

۹۶/۰۲/۲۰
۰۸:۲۰

معاون وزیر علوم اظهار کرد رشد 110 درصدی مراکز کارآفرینی و نوآوری در دولت یازدهم

مجتبی شریعتی نیاسر افزود: اشتغال ایجاد شده در حوزه دانش بنیان در این مدت 50 درصد رشد داشته و امروز 32 هزار جوان در پارک های علم و فناوری...

کشور مشغول بکار هستند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، شریعتی نیاسر با اشاره به صادرات 14 میلیون دلاری کالاهای دانش بنیان در سال 92، خاطرنشان کرد: این میزان صادرات در سال 95 با 10 برابر رشد 140 میلیون دلار شده است.
معاون وزیر علوم اظهار کرد: دولت توانسته شتاب علمی کشور را از رتبه 25 در سال 92 به رتبه نخست دنیا در سال 95 برساند.
وی با اشاره به اینکه رسانه ها محور اصلی انعکاس فعالیت های دولت و حاکمیت به عموم جامعه هستند، گفت: با شناخت درست رسانه می توان از ظرفیت آن به نفع مردم بهره برد.
شریعتی نیاسر با اشاره به گام های مثبت دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی، تصریح کرد: این دولت توانست اقتدار مراکز علمی، ارتقای کیفی آنها و کنترل کمی وضعیت آموزش عالی در کشور را بازگرداند.
معاون وزیر علوم اظهار کرد: در دولت قبل تعداد مراکز علمی شاهد رشد نامتوازن، بی رویه و خارج از کنترلی بوده، به گونه ای که در هشت سال 120 درصد جمعیت دانشجویی کشور افزایش داشته و تعداد مراکز نیز از 916 به بیش از 2 هزار و 800 مرکز رسیده است.
وی توجه به مهاروضعیت تشریح شده را یکی از ماموریت های اصلی وزارت علوم عنوان کرد و گفت: منطقه ای کردن آموزش عالی، مدیریت منطقه ای و ماموریت گرایی دانشگاه ها از جمله کارهای مهم این وزارتخانه به شمار می آید.
شریعتی نیاسر با بیان اینکه توجه به آموزش های مهارتی یکی از مهمترین بخش هایی است که وزارت علوم برای آن برنامه ریزی کرده است، افزود: رفع خلا تکنسین های ماهر در بازار و ورود مستقیم به عرصه کار بعد از فارغ التحصیلی 2 ویژگی مهم دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی است.
معاون وزیر علوم یادآور شد: این دولت توانست دانشگاه پیام نور را روی ریل خود برگرداند و در این راستا تا کنون بیش از 250 مجوز آموزش های مجازی و الکترونیکی برای این دانشگاه صادر شده است.
وی محدودسازی پذیرش دانشجو در دانشگاه های وابسته به نهادها اشاره کرد و گفت: ظرفیت این دانشگاه ها بر اساس تامین نیازهای شغلی آن دستگاه است و بیش از ظرفیت حق پذیرش ندارد.
هم اکنون بیش از چهار میلیون و 300 هزار دانشجو در دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند که از این میزان، حدود یک درصد آنان را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۳۳
۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۳۱

معاون وزیر علوم: سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی شهریورماه نهایی می‌شود

معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد: سطح بندی دانشگاه های سراسری شهریورماه سال جاری نهایی می شود و دانشگاه هایی که در مرحله اول حضور نداشتند در این سطح بندی منظور خواهند شد.

به گزارش عیارآنلاین ، مجتبی شریعتی نیاسر درباره سطح بندی دانشگاه‌های سراسری گفت: سطح بندی دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی سال گذشته انجام شد، ولی سطح بندی دانشگاه های دولتی هنوز به اتمام نرسیده و پیش بینی من این است که شهریورماه نهایی شود.
وی ادامه داد: فاز یک سطح بندی دانشگاه های دولتی انجام شده و در انتظار بازخورد دانشگاه ها هستیم.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: آن دسته از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که اطلاعات درخواست شده را در فاز یک سطح بندی دانشگاه های دولتی تکمیل نکرده‌ بودند، در سطح بندی نهایی منظور خواهند شد.
منبع: مهر

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۳۱

معاون وزیر علوم: متاسفانه میانگین نسبت دانشجو به استاد در کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری به همراه هیئت همراه از دانشگاه آزاد اسلامی زنجان بازدید کرد.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر شریعتی نیاسر معاون وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری در این بازدید ضمن ابراز رضایت از کیفیت خدمات آموزشی و مکان های آموزشی، فرهنگی و ورزشی این مجموعه، از خدمات ریاست واحد، کلیه اساتید و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامی زنجان قدردانی کرد.
در این جلسه دکتر یداله رجائی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان، گزارش مختصری از روند تاسیس دانشگاه تاکنون ایراد کرد.
وی ضمن تبریک هفته معلم و انتصاب دکتر نوریان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در رابطه با وضعیت فعلی دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در سال 1364 تأسیس و از لحاظ فضا و رشته در ابتدا بسیار محدود بود ولی هم اکنون با همکاری مسئولین استانی و کشوری در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله 26 رشته در مقطع دکتری، 82 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و رشته های گوناگون در مقاطع کارشناسی و کاردانی دارد که به عنوان بزرگترین واحد دانشگاهی در سطح استان زنجان نیز مطرح می باشد. همچنین ایشان با گزارش تعداد دانشجویان و اساتید هیئت علمی تمام وقت، به نسبت استاد به دانشجو در این واحد که 1 به 27 می باشد اشاره کردند و برنامه اصلی دانشگاه را ارتقای هرم هیئت علمی برشمردند.
معاون وزیر علوم با اشاره به بنیانگذاری شایسته دانشگاه آزاد اسلامی توسط امام خمینی (ره( یادی از بزرگ مرد انقلاب آیت الله هاشمی کرده و گفت ما مدیران وزارت علوم دغدغه های شما دانشگاهیان علی الخصوص دانشگاه آزاد اسلامی را که البته دغدغه های خودمان نیز هست، با خود حمل می کنیم و امیدواریم بتوانیم قدم های بلندی نیز در مسیر رفع مشکلات برداریم. ما خود را از دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی را از خود می دانیم.
وی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفتند: ما باید همه کمک کنیم استانداردها در آموزش رعایت شود، الان باید نسبت دانشجو به استاد1 به 20 باشد که متاسفانه میانگین این نسبت هم کنون در کل کشور1 به 27 است، که به هیچ وجه قابل قبول نیست. ما باید خودمان را به استانداردهای مطلوب برسانیم، فضاهای آموزش ورفاهی دانشگاه آزاد اسلامی در برخی از واحدها، از دانشگاههای دولتی به مراتب بهتر است ولی از بابت افزایش هیئت علمی نیز باید بیشتر تلاش شود. هر چند کاملا قابل درک است که این دانشگاه خودگردان بوده و باری بر دوش دولت ندارد.
درادامه وی با تاکید بر بهره‌وری بالای دانشگاه ‌های آزاد اسلامی گفتند: هر چه وابستگی دانشگاه به شهریه کمتر باشد، اصلاح امور راحت تر انجام می شود، دانشگاه آزاد اسلامی از آنجایی که ردیف دولتی ندارد باید برای تامین بودجه های جاری خود از درآمد های غیر شهریه ای نیز استفاده کند که هم اکنون تعدادی از واحد ها از جمله واحد زنجان با عنایت به گزارش ریاست واحد، به این سمت می روند. یکی از دلایل مشکلات فعلی بعضی از واحد های دانشگاه آزاد اسلامی رشد بی رویه موسسات آموزشی بدون انجام کار کارشناسی در دولت قبل است که در این دولت سعی بر مهار این وضعیت نابسمان شده است.
در ادامه این دیدار، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان، حضور معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دانشگاه را مغتنم شمرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی زنجان از پتانسیل‌های سخت افزاری و نرم‌افزاری بسیار خوبی برای درآمد های غیر شهریه ای و افزایش تحصیلات تکمیلی برخوردار است.
در انتهای این نشست صمیمی جلسه پرسش و پاسخ با حضور اعضای هیئت علمی برگزار گردید.
منبع: ایسکانیوز

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۴۳

معاون وزیر علوم: در سال 2018 ایران میزبان اجلاس بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری دنیا است

معاون پژوهش وزارت علوم گفت: در سال 2018 ایران میزبان اجلاس بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری دنیا است.

به گزارش عیارآنلاین ، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم صبح امروز در حاشیه دوازدهمین نشست انجمن آسیایی پارک‌های علم و فناوری که در باغ نگارستان دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت برگزاری این قبیل نشست‌ها اظهار داشت: دوازدهمین نشست انجمن آسیایی پارک‌های منطقه با هدف ارتباط بیشتر بین مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری بین کشورهای مطرح دنیا برگزار می‌شود که در آن رییس پارک‌های کشورهای مختلف، اعضای بین‌المللی و نمایندگانی از اروپا در این نشست حضور دارند و هدف اصلی این انجمن ایجاد شبکه بین پارک‌های علم و فناوری کشورهای مختلف با ایران است.
وی بیان کرد: خوشبختانه کشورمان در انجمن پارک‌های علم و فناوری بسیار فعال است و توسعه اینگونه پارک‌ها و مراکز رشد از جمله مزیّت اینگونه نشست‌های بین‌المللی در زمینه‌های فناوری و تجاری‌سازی است.
معاون پژوهشی وزارت علوم تأکید کرد: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی سبب توسعه علم و محوری‌ترین عامل برای پیشرفت کشور‌ها محسوب می‌شود و کشورمان در همین راستا پارک‌های دولتی، تخصصی و حتی مجوز ایجاد ورود بخش خصوصی را داده است و خوشبختانه امروزه اغلب دانشگاه‌های کشور دارای مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری هستند.
احمدی ادامه داد: پارک‌های خصوصی به وسیله خیّرین حوزه فناوری ایجاد و در آن فضایی جهت فعالیت شرکت‌های دانش بنیان بین‌المللی و داخلی داده می‌شود.
وی گفت: در سال گذشته برنامه‌ریزی صورت گرفته تا در سال 2018 اجلاس بین‌المللی پارک‌های دنیا در اصفهان برگزار شود که مهمترین هدفش ارتقای ارتباط بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری است، زیرا اگر پارک‌ها این ارتباط را نداشته باشند سرمایه‌گذار خارجی نداشته و نمی‌توانند محصولاتشان را به فروش برسانند.
منبع: باشگاه‌خبرنگاران

۹۶/۰۲/۱۹
۱۸:۱۴

دوازدهمین نشست سران پارک‌های علم و فناوری آسیا در تهران آغاز شد

دوازدهمین نشست سران پارک های علم و فناوری عضو انجمن آسیایی پارک های علمی (ASPA) به میزبانی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان آغاز به کار کرد.

به گزارش عیارآنلاین ، دوازدهمین نشست سران پارک های علم و فناوری عضو آسپا روز سه شنبه با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس، مدیرکل و برخی اعضای خارجی و ایرانی این انجمن آسیایی و ناظران اروپایی آسپا از روسیه و آلمان برگزار شد.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان میزبان، تبادل تجربه و اطلاعات میان پارک های علم و فناوری کشورهای آسیایی و برنامه ریزی برای توسعه فعالیت ها و همکاری های مشترک را مهم ترین هدف برگزاری این نشست عنوان کرد.
دکتر محمدجعفر صدیق افزود: بدون تبادل تجربه، هم ما و هم دیگر کشورهای عضو باید با صرف هزینه های سنگین و سعی و خطا به دانش و فناوری های جدید و کاربردی دست پیدا کنیم و برپایی این نشست، فرصت بسیار مناسبی برای اشتراک دیدگاه ها و تجربه های موفق به شمار می آید.
وی همچنین در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، توسعه پارک ها و مراکز رشد علمی و فناوری دانشگاهی در کشور را یک ضرورت اساسی برشمرد و گفت: توسعه پارک های علم و فناوری در کشور ما از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان آغاز شد و درحالیکه در برنامه چهارم توسعه باید گسترش می یافت عملا متوقف ماند و انجام نشد.
صدیق با بیان اینکه پارک های مستقل در دولت های نهم و دهم، فقط در سطح استانهای کشور تکثیر شدند، افزود: این درحالیست که ظرفیت اصلی برای توسعه شرکت های دانش بنیان نوپا در دانشگاه ها قرار دارند و ارتقا و تقویت پارک های علمی و فناوری دانشگاهی، زمینه ساز فعالیت بهتر پارک های مستقل است.
وی خاطرنشان کرد: توجه به پارک های علمی و فناوری مستقل بدون توسعه پارک ها و مراکز رشد دانشگاهی، مانند این است که در کشور، دانشگاه ایجاد کنیم بدون اینکه دبیرستان داشته باشیم.
رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ادامه داد: فلسفه وجودی پارک های علم و فناوری دانشگاهی این است که دانشجویان در دوران تحصیل که فرصت کافی دارند برای ورود به بازار کار آماده شوند و از ظرفیت های کارآفرینی این پارک ها استفاده کنند وگرنه بعد از فارغ التحصیلی، زمان کمی برای آنها وجود دارد و نمی توان انتظار داشت که در پارک های مستقل، آموزش های لازم را فرا گیرند.
به گزارش ایرنا، ASPA یک سازمان غیر دولتی بین المللی است که از سال 1997 در ژاپن با هدف دستیابی به توسعه مشترک در زمینه های علمی، فناوری، صنعتی و اقتصادی در منطقه آسیا تاسیس شده است.
این انجمن آسیایی در تلاش است با ارائه یک الگوی جدید برای صنعت آسیا و ایجاد اتفاق نظر اقتصادی در آسیا با گردهم آوردن سازمانهای نوآورانه، شرکت ها و افراد با یکدیگر، به توسعه صنعتی و اقتصادی در جوامع کشورهای عضو کمک کند.
دستیابی به این اهداف از طریق برنامه هایی همچون برگزاری رویدادهای بین المللی که می تواند تبادل تجربه و دانش، اجرای پروژه های مختلف و به اشتراک گذاری منابع صنعتی و اقتصادی به صورت شبکه ای به همراه داشته باشد، دنبال می شود.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این در سالهای 1390 در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و 1393 در پارک علم و فناوری دانشگاه شیراز، میزبان کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری آسیا بوده است.
منبع: ایرنا

۹۶/۰۲/۱۹
۱۸:۴۵

معاون آموزشی وزیر علوم :سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست آموزش عالی، توسعه رشته محل‌های مبتنی بر تقاضا است؛ چرا که به اشتغال ختم می‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مجتبی شریعتی‌نیاسر در نشست خبری در محل دانشگاه زنجان با تاکید بر اینکه طی چهار سال گذشته، گام‌های مثبتی جهت بهبود وضعیت، اقتدارمراکز، ارتقای کیفی و کنترل وضعیت کمی دانشگاه‌ها برداشته شده است، اظهارداشت: تا سال 1392 شاهد رشد 120 درصدی تعداد دانشجویان و افزایش تعداد مراکز دانشگاهی بودیم که بی‌رویه و خارج از کنترل بود و طی چهار سال گذشته، تعداد مراکز دانشگاهی از 916 در سال 1384 به 2800 مورد در سال 92 افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته دولت اهتمام ویژه‌ای برای مهار افزایش نامتوازن و توجه به ماموریت‌های اصلی مراکز دانشگاهی به کار گرفت، ادامه داد: تصویب طرح آمایش آموزش عالی در اسفند سال 94 یکی از این موارد به‌شمار می‌رود. علاوه بر این، منطقه‌ای کردن آموزش عالی و تقسیم کشور به 10 منطقه، تدوین طرح مدیریت منطقه و تفویض اختیار به دانشگاه‌ها و هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی، از دیگر مصادیق بارزفعالیت های دولت در بهبود وضعیت به‌شمار می‌رود.
وی افزود: خوشبختانه طی چهار سال گذشته و با تکیه بر ماموریت‌گرایی مراکز آموزش عالی، دانشگاه‌هایی که ماموریت خاصی برای آن‌ها تعریف شده در مدار خود قرار گرفتند و یکی از مهم‌ترین مصادیق تحقق این مهم دانشگاه‌های مهارتی هستند؛ چرا که برای رفع خلا وجود تکنسین و افراد ماهر در بازار کار، باید آموزش مهارت در دانشگاه‌های علمی‌کاربردی و فنی و حرفه‌ای مورد توجه ویژه قرار بگیرد. البته جمعیت دانشجویی این دانشگاه‌ها به راحتی وارد بازار کار می‌شوند.
دکترشریعتی‌نیاسر خاطرنشان کرد: طی چهار سال گذشته، دانشگاه پیام‌نور در راستای ارائه آموزش‌های غیرحضوری روی ریل خود قرار گرفته و در مجموع 250 مجوز آموزش‌های مجازی و الکترونیک دریافت کرده است. در دانشگاه‌های دیگر نیز ظرفیت را بر اساس نیاز دستگاه‌های تابعه محدود کرده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه اتخاذ سیاست‌هایی از این دست، گامی در جهت رفع بیکاری فارغ‌التحصیلان به‌شمار می‌رود، افزود: حتی‌الامکان سعی کرده‌ایم که در دانشگاه‌های ماموریت‌گرا، ضمانت شغلی دانش‌آموختگان را پیش‌بینی کنیم. برای بهبود کیفی دانشگاه‌ها نیز سعی بر این است که اعطای مجوز به رشته محل‌های درخواست شده کنترل شده و تقاضامحور باشد.
معاون آموزشی وزیر علوم، یادآور شد: همچنین به دلیل توجه نسل جوان به آرمان‌های نظام و ویژگی‌های دوران دفاع‌مقدس، درس ارزش‌های دفاع‌مقدس به عنوان درس اختیاری و با تاکید بر تاثیرگذاری در معدل ابلاغ شد. مدیریت خانواده، محیط زیست، مهارت‌افزایی و استانداردسازی نیز دروسی هستند که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا به عنوان دروس اختیاری در چارچوب سنوات مصوب ارائه شود.
دکتر شریعتی نیاسر تصریح کرد: سیاست‌های ابلاغی زمینه‌ای را فراهم کرده که جمعیت دانشجویان مازاد به طور طبیعی کسر شده‌اند. اینکه تعبیر صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها را به کار ببریم چندان درست نیست؛ چرا که تعبیر صندلی خالی به خاطر اصلاح جذب مازاد دانشجو شکل گرفته است.
وی افزود: موسسات غیردولتی به پنج سطح تقسیم می‌شوند و موسسات سطح پنج در هیچ رشته و مقطعی اجازه توسعه ندارند. ولی موسسات سطح یک در همه مقاطع و رشته‌ها حق توسعه داشته و شاخص‌های تشویقی هم دریافت می‌کنند.
دکترشریعتی‌نیاسر در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: وزارتخانه ورود خوبی به شرکت‌های دانش‌بنیان دارد. موسسات کارآفرینی نیز از رشد مطلوبی برخوردار بوده و با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط هدفمند و موثری دارند. این در حالی است که تعداد شغل‌های ایجاد شده در پارک علم و فناوری 50 درصد رشد داشته و در حال حاضر در این پارک‌ها 30 هزار شغل داریم.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۱۶

نشست معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با همکاران حوزه ستادی

دکتر حسین عسکریان ابیانه ، معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در نشستی با کارکنان حوزه ستادی این وزارت به تشریح برنامه ها ی این حوزه پرداخت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر عسکریان ابیانه به تبیین برنامه های حوزه های معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع این وزارت در بخش های برنامه ریزی، بودجه، فناوری اطلاعات، امور اداری و استخدامی پرداخت و تنی چند از کارکنان این وزارتخانه نقطه نظرات خود را بیان کردند.
گفتنی است در پایان این نشست از همکاران ایثارگر و جانباز شاغل در حوزه ستادی وزارت علوم تجلیل شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۱۶

مشاور وزیر علوم: آب طالبی احتمالا عامل مسمومیت دانشجویان یزدی است

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس صندوق رفاه این وزارتخانه گفت : آب طالبی احتمالا عامل اصلی مسمومیت دانشجویان یزدی است.

ذوالفقار یزدان مهر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، افزود : برخی از دانشجویان دانشگاه یزد در روزهای گذشته دچار مسمومیت شدند که این امر توسط مسئولان دانشگاه مهار شد.
وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی نمونه برداری کرده است و تحقیقات در مورد عامل اصلی مسمومیت همچنان ادامه دارد.
رئیس صندوق رفاه وزارت علوم گفت: دانشجویان آب طالبی مصرف کرده بودند و  از تعداد 2400 دانشجو حدود 400 نفر دچار مسمومیت  شدند .

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۱۳

پلمب سلف سرویس دانشگاه فنی و حرفه ای شیراز

رئیس صندوق رفاه وزارت علوم،ت حقیقات و فناوری گفت: سلف سرویس دانشگاه فنی و حرفه ای شیراز به علت مسمومیت دانشجویان پلمب شد.

ذوالفقار یزدان مهر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، افزود: در هفته گذشته حدود 289 نفر از دانشجویان فنی و حرفه ای دانشگاه شیراز دچار مسمویت غذایی شدند.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بسیج دانشجویی با همه امکانات این موضوع را مهار کردند و پس از آن کمیته بحران در این دانشگاه تشکیل و همه احتمالات بررسی شد.
یزدان مهر گفت : در بازدید از دانشگاه و سلف سرویس آن ، اقدامات پیشگیرانه انجام و سلف سرویس و خوابگاه عفونت زدایی شد.
وی افزود : در نهایت سلف سرویس دانشگاه پلمب و پیمانکار تعلیق شد و اکنون غذای دانشجویان از دانشگاه شیراز تهیه می شود .

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۱۰

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل از دانشگاه‌های بن و آخن آلمان بازدید کرد

هیئت اعزامی دانشگاهی ایران به آلمان به سرپرستی حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل از دانشگاه های بن و آخن آلمان بازدید کرد.

به گزارش عیارآنلاین ،از وزارت علوم، در بازدید و دیدار هیئت دانشگاهی ایران از دانشگاه بن، سالار آملی با اشاره به زمینه های پژوهشی مرتبط با تاریخ تمدن، فرهنگ، باستان شناسی، شیعه شناسی و اسِلام شناسی در دانشگاه بن، بر حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشورمان در زمینه برقراری هرگونه همکاری بین دانشگاهی با دانشگاه بن در زمینه های یاد شده و همچنین اعزام استادان برای تدریس در رشته های فوق الذکر و تبادل فرصت مطالعاتی در این حوزه ها تاکید کرد.
قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در این دیدار، دانشگاه های شهید بهشتی، شیراز و الزهرا(س) را به عنوان محور همکاری با دانشگاه بن به مسئولان این دانشگاه معرفی کرد.
همچنین سالار آملی و هیئت دانشگاهی ایران از دانشگاه آخن آلمان که 4700 دانشجوی بین المللی از 139 ملیت مختلف جهان و 167 دانشجوی ایرانی در آن تحصیل می کنند، بازدید کردند.
رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم در این دیدار، به روند رو به رشد چرخش دانش در بین دانشمندان و پژوهشگران جهان اشاره و بر تجاری سازی نتایج علمی و انتقال دانش علمی با گرفتن الگو های جدید از دانشگاه های بن و آخن و سایر دانشگاه های آلمان تاکید کرد.
در دیدار با مسئولان دانشگاه آخن مقرر شد، دانشگاه های صنعتی شریف، علم و صنعت ایران و دانشگاه صنعتی امیر کبیر محوریت همکاری ایران با این دانشگاه را برعهده بگیرند.
براساس این گزارش همچنین دکتر سالار آملی با رئیس بنیاد تحقیقات آلمان و مدیر بخش همکاری های بین المللی این بنیاد ملاقات و گفت وگو کرد.
در این دیدار دکتر ملک زاده معاون پژوهش و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز حضور داشت.
** دبیرکل موسسه تبادلات آکادمیک آلمان دیدار کرد
هیئت اعزامی دانشگاهی ایران به آلمان به سرپرستی حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل همچنین با دبیرکل موسسه تبادلات آکادمیک آلمان دیدار و از دانشگاه های بن و آخن آلمان بازدید کرد.
قائم وزیر علوم در امور بین الملل در دیداری رسمی با خانم دوروته رولان، دبیر کل موسسه تبادلات آکادمیک آلمان ملاقات و گفت وگو کرد.
در این دیدار، اهمیت عملیاتی شدن قرارداد بورس مشترک بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و موسسه تبادلات آکادمیک آلمان مورد تاکید قرار گرفت و افزایش تعداد بورسیه از طرف این موسسه در آینده و قرارداد بیمه دانشجویان ایرانی مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.
منبع: ایرنا

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۳۱

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم: هدف اصلی دانشگاه باید تربیت کارآفرین باشد

مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم با برشمردن شاخص‌های دانشگاه کارآفرین خبر داد وزارت علوم در دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری کارگروهی را تشکیل داه که وظیفه آن تدوین شاخص‌های دانشگاه کارآفرین است بطوری که در آینده هدف اصلی دانشگاه‌ها باید طوری باشد تا بتوانند کارآفرینانی را تربیت کنند که خودشان بتوانند دیگران را استخدام کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خسرو پیری در گردهمایی استادان دانشگاه فنی و حرفه‌ای شهر همدان که به مناسبت گرامی‌داشت روز معلم و هفته آموزش برگزار شده بود، به شاخص‌های دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد و درباره راه‌اندازی مرکز رشد و پارک علم و فناوری در این حوزه، گفت: «باید با برنامه‌های یکساله، پنج ساله و راهبردی به این شاخص‌ها دست پیدا کنیم که در تمامی دانشگاه‌های مطرح کشور، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری عملیاتی شده است و در دانشگاه فنی و حرفه‌ای یک برنامه راهبردی متفاوت‌تر از برنامه‌های سایر دانشگاه‌های کشور خواهیم داشت.»
او به تفاهم‌نامه‌ای که بین دفتر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری و دانشگاه فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و افزود: «این تفاهم‌نامه می‌تواند زمینه تشکیل نهادهای درون دانشگاهی که فناوری‌های عملی را شکل می‌دهند، به وجود آورد. بنابراین انتظار داریم که استادان و دانشجویان این دانشگاه بتوانند در آینده نزدیک جزو پیشگامان ایجاد تحول در صنعت کشور محسوب شوند.»

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۳۳

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم: هدف اصلی دانشگاه باید تربیت کارآفرین باشد

دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم با بیان شاخص‌های دانشگاه کارآفرین گفت: وزارت علوم در دفتر سیاست‌گذاری و برنامه ریزی امور فناوری کارگروهی را تشکیل داه که وظیفه آن تدوین شاخص های دانشگاه کارآفرین را به عهده دارد بطوری که در آینده هدف اصلی دانشگاه ها باید طوری باشد که بتوانند کارآفرینانی را تربیت کنند که خودشان بتوانند دیگران را استخدام کنند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر پیری در گردهمایی استادان دانشگاه فنی و حرفه ای شهر همدان که به مناسبت گرامی‌داشت روز معلم و هفته آموزش برگزار شده بود، به شاخص‌های دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد و از راه اندازی مرکز رشد و پارک علم و فناوری در این حوزه گفت: باید با برنامه های یکساله، پنج ساله و راهبردی به این شاخص ها دست پیدا کنیم که در تمامی دانشگاه‌های مطرح کشور، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری عملیاتی شده است و قطعاً در دانشگاه فنی و حرفه ای یک برنامه راهبردی متفاوت تر از برنامه های سایر دانشگاه های کشور خواهیم داشت.
مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم به تفاهم نامه ای که بین دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری و دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد که این تفاهم نامه بتواند زمینه تشکیل نهادهای درون دانشگاهی که عملاً فناوری های عملی را شکل می دهند رابطه به وجود آورد. بنابر این انتظار است که استادان و دانشجویان این دانشگاه بتوانند در آینده نزدیک جزو پیشگامان ایجاد تحول در صنعت کشور محسوب شوند.
 

۹۶/۰۲/۲۰
۰۸:۲۲

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم: هدف اصلی دانشگاه باید تربیت کارآفرین باشد

دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم با بیان شاخص‌های دانشگاه کارآفرین گفت: وزارت علوم در دفتر سیاست‌گذاری و برنامه ریزی امور فناوری کارگروهی را تشکیل داه که وظیفه آن تدوین شاخص های دانشگاه کارآفرین را به عهده دارد بطوری که در آینده هدف اصلی دانشگاه ها باید طوری باشد که بتوانند کارآفرینانی را تربیت کنند که خودشان بتوانند دیگران را استخدام کنند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پیری در گردهمایی استادان دانشگاه فنی و حرفه ای شهر همدان که به مناسبت گرامی‌داشت روز معلم و هفته آموزش برگزار شده بود، به شاخص‌های دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد و از راه اندازی مرکز رشد و پارک علم و فناوری در این حوزه گفت: باید با برنامه های یکساله، پنج ساله و راهبردی به این شاخص ها دست پیدا کنیم که در تمامی دانشگاه‌های مطرح کشور، مراکز رشد و پارک های علم و فناوری عملیاتی شده است و قطعاً در دانشگاه فنی و حرفه ای یک برنامه راهبردی متفاوت تر از برنامه های سایر دانشگاه های کشور خواهیم داشت.
مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم به تفاهم نامه ای که بین دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری و دانشگاه فنی و حرفه ای اشاره کرد که این تفاهم نامه بتواند زمینه تشکیل نهادهای درون دانشگاهی که عملاً فناوری های عملی را شکل می دهند رابطه به وجود آورد. بنابر این انتظار است که استادان و دانشجویان این دانشگاه بتوانند در آینده نزدیک جزو پیشگامان ایجاد تحول در صنعت کشور محسوب شوند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۱۶

از سوی معاون اول رییس جمهور صورت گرفت؛ ابلاغ پروژه‌های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۶

معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۶ را ابلاغ کرد.

به گزارش ایسنا، متن کامل ابلاغیه اسحاق جهانگیری به شرح زیر است:
بسمه تعالی
تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
«ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره ۸۵۰۰۱/ت۵۲۴۴۲ هـ مورخ ۳۱/۶/۱۳۹۴ هیئت وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال ۱۳۹۶ که توسط معظم‌له به عنوان سال
«اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری شده است، ضمن پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره ۸۷۹۹ مورخ ۳۰/۱/۱۳۹۶ تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب نمود:
الف) «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری » به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال ۱۳۹۶ تعیین می‌گردد:
ردیف
عنوان پروژه
۱
بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در جهت ارزش‌آفرینی و کارآفرینی
۲
طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی و پژوهش کشور
۳
تبدیل ۵ دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی
۴
طراحی الگوی تغییر و ارتقای نقش دانشگاه‌ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه‌های اقتصادی کشور
ب) اجرای موارد زیر توسط «دستگاه مجری» برای عملیاتی نمودن پروژه‌های مندرج در بند (الف) ضروری است:
۱) پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال ۱۳۹۶ می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب
«نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها
از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.
۲) «دستگاه مجری»، با قید فوریت حداکثر ظرف مدت یک هفته برای تسریع در اجرای هر یک از آنها نسبت به صدور حکم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود و یا مقام هم‌تراز به عنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.
۳) مجری منصوب از سوی وزیر یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است تا انتهای اردیبهشت ماه سال جاری برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
۴) تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می‌باشد و مجری می‌بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، کلیه اقدامات لازم را برای تامین مالی پروژه به نحوی به عمل آورد که پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.
۵) «دستگاه مجری» موظف است به صورت ماهانه گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص‌های مصوب ستاد به طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
ج) کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همکاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۶ می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.
د) اجرای هر یک از پروژه‌ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می‌گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدیدهای میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.
هـ) دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه‌، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه در دستور کار
«نشست سه جانبه رئیس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» قرار می‌دهد.
* لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود.
                                                                                                                 اسحاق جهانگیری

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۴۷

ابلاغ پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 96 از سوی جهانگیری

معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1396 را ابلاغ کرد.

به گزارش ایسکانیوز، متن کامل ابلاغیه اسحاق جهانگیری به شرح زیر است:
بسمه تعالی
تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
«ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره 85001/ت52442 هـ مورخ 31/6/1394 هیئت وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1396 که توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری شده است، ضمن پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره 8799 مورخ 30/1/1396 تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب نمود:
الف) «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری » به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال 1396 تعیین می‌گردد:
ردیف
عنوان پروژه
1
بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در جهت ارزش‌آفرینی و کارآفرینی
2
طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی و پژوهش کشور
3
تبدیل 5 دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی
4
طراحی الگوی تغییر و ارتقای نقش دانشگاه‌ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه‌های اقتصادی کشور
ب) اجرای موارد زیر توسط «دستگاه مجری» برای عملیاتی نمودن پروژه‌های مندرج در بند (الف) ضروری است:
1) پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال 1396 می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.
2) «دستگاه مجری»، با قید فوریت حداکثر ظرف مدت یک هفته برای تسریع در اجرای هر یک از آنها نسبت به صدور حکم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود و یا مقام هم‌تراز به عنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.
3) مجری منصوب از سوی وزیر یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است تا انتهای اردیبهشت ماه سال جاری برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
4) تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می‌باشد و مجری می‌بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، کلیه اقدامات لازم را برای تامین مالی پروژه به نحوی به عمل آورد که پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.
5) «دستگاه مجری» موظف است به صورت ماهانه گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص‌های مصوب ستاد به طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
ج) کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همکاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی» برای اجرا در سال 1396 می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.
د) اجرای هر یک از پروژه‌ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می‌گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدید‌های میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.
هـ) دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه‌، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه در دستور کار «نشست سه جانبه رئیس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» قرار می‌دهد.
* لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود.
اسحاق جهانگیری
خبرنگار و منتشرکننده: راضیه فراهانی

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۰۸

ابلاغ پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 96

معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1396 را ابلاغ كرد.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1396 را ابلاغ كرد.
 
متن كامل ابلاغیه جهانگیری به شرح زیر است:
 
بسمه تعالی
 
تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
 
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
 
«ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره 85001/ت52442 هـ مورخ 31/6/1394 هیئت وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1396 که توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری شده است، ضمن پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره 8799 مورخ 30/1/1396 تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب نمود:
 
الف) «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری » به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال 1396 تعیین می‌گردد:
 
 ب) اجرای موارد زیر توسط «دستگاه مجری» برای عملیاتی نمودن پروژه‌های مندرج در بند (الف) ضروری است:
1) پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال 1396 می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.
2) «دستگاه مجری»، با قید فوریت حداکثر ظرف مدت یک هفته برای تسریع در اجرای هر یک از آنها نسبت به صدور حکم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود و یا مقام هم‌تراز به عنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.
3) مجری منصوب از سوی وزیر یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است تا انتهای اردیبهشت ماه سال جاری برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.  
4) تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می‌باشد و مجری می‌بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، کلیه اقدامات لازم را برای تامین مالی پروژه به نحوی به عمل آورد که پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.
5) «دستگاه مجری» موظف است به صورت ماهانه گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص‌های مصوب ستاد به طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.  
ج) کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همكاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی» برای اجرا در سال 1396 می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.
د) اجرای هر یک از پروژه‌ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می‌گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدید‌های میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.
هـ) دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه‌، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه در دستور کار «نشست سه جانبه رئیس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» قرار می‌دهد.  
* لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود.
 
 
 اسحاق جهانگیری
 
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۱۰

از سوی معاون اول رییس جمهور صورت گرفت؛ ابلاغ پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۹۶

معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال ۱۳۹۶ را ابلاغ كرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1396 را ابلاغ كرد.
 
متن كامل ابلاغیه جهانگیری به شرح زیر است:
 
بسمه تعالی
 
تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
 
وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
 
«ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره 85001/ت52442 هـ مورخ 31/6/1394 هیئت وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1396 که توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری شده است، ضمن پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره 8799 مورخ 30/1/1396 تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب نمود:
 
الف) «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری » به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال 1396 تعیین می‌گردد:
 
 ب) اجرای موارد زیر توسط «دستگاه مجری» برای عملیاتی نمودن پروژه‌های مندرج در بند (الف) ضروری است:
1) پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال 1396 می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.
2) «دستگاه مجری»، با قید فوریت حداکثر ظرف مدت یک هفته برای تسریع در اجرای هر یک از آنها نسبت به صدور حکم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود و یا مقام هم‌تراز به عنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.
3) مجری منصوب از سوی وزیر یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است تا انتهای اردیبهشت ماه سال جاری برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.  
4) تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می‌باشد و مجری می‌بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، کلیه اقدامات لازم را برای تامین مالی پروژه به نحوی به عمل آورد که پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.
5) «دستگاه مجری» موظف است به صورت ماهانه گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص‌های مصوب ستاد به طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.  
ج) کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همكاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی» برای اجرا در سال 1396 می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.
 
د) اجرای هر یک از پروژه‌ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می‌گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدید‌های میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.
 
هـ) دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه‌، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه در دستور کار «نشست سه جانبه رئیس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» قرار می‌دهد.  
 
* لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود.
 
 
 اسحاق جهانگیری

۹۶/۰۲/۱۹
۱۵:۲۶

لغو اجرای بخش آموزشی سند 2030 / آموزش و پرورش در جلسه اینچئون حضور داشته است

کبکانیان دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اشاره به تعیین نقش آموزش و پرورش و وزارت علوم درسند 2030گفت: اجرای بخش آموزشی این سند لغو شد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ نود و سومین جلسه ستاد راهبردی اجراي نقشه جامع علمي كشور عصر امروز در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
در این جلسه منصور کبکانیان  دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشوردر حاشیه این جلسه با بیان اینکه از دی ماه 95 تاکنون این سند در شورا  بررسی کردیم و دائما نسبت به بندهای آن اعلام نگرانی کرده بودیم، عنوان کرد: تناقضات سند 2030 با اسناد بالادستی نظام بارها اعلام شده بود.
وی ادامه داد: آخرین جلسه‌ای که با حضور مدیرکل یونسکو در ایران برگزار شده بود به ان مساله تاکید شد که اگر یک بند سند 2030 مغایر با اسناد بالادستی باشد؛ اجرای سند باید متوقف شود همچنین گلایه کردیم که چرا این کار از سوی دولت انجام نشده است.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: الزام اجرای سند 2030 مصوبه هیات وزیران بود و تعداد 30 کمیته تشکیل دادند و که هیچکدام به ما گزارش نشد علاوه بر آن  کارگروهی نیز تشکیل شد تا ملزم به اجرای ابعاد مختلف سند باشد و  تعبیری که مقام معظم رهبری درباره اجرای بی‌سر و صدای این سند داشتند کاملا درست بود چراکه  به طور رسمی هیچ گزارشی به ما داده نشد  در حالی که شورای عالی انقلاب فرهنگی حداقل در حوزه فرهنگ و آموزش مسئولیت مشخص دارد و ما به درستی مورد گلایه رهبر معظم انقلاب قرار گرفتیم.
کبکانیان با اشاره به اینکه مساله سند 2030 در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح شد اما این موضوع به جلسه بعدی شورا موکول شد که جلسات بعدی تعطیل شده تا اینکه موضوع به حالا رسید، تصریح کرد: درخواست فوری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دادیم که باید یکی از روسای قوا با این مساله موافقت کند چراکه  رئیس شورا باید یکی از روسای قوا باشد ولی اکنون به دلیل ایام انتخابات این موضوع در اولویت دوم قرار گرفته است.
در حال تکمیل

۹۶/۰۲/۱۹
۲۱:۰۲

پروژه‌های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 96 ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، پروژه های اولویت دار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1396 را ابلاغ کرد.
متن کامل ابلاغیه دکتر اسحاق جهانگیری به شرح زیر است:
بسمه تعالی
تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
«ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» به استناد مفاد مصوبه شماره 85001/ت52442 هـ مورخ 31/6/1394 هیئت وزیران، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال 1396 که توسط معظم‌له به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» نامگذاری شده است، ضمن پیگیری و اجرای ماموریت‌ها و وظایف مقرر در مصوبه شماره 8799 مورخ 30/1/1396 تحت عنوان «بسته‌های رونق تولید و اشتغال» برای آن دستگاه، تصویب نمود:
الف) «وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری » به عنوان «دستگاه مجری» مسئول اجرای پروژه‌های اولویت‌دار به شرح ذیل برای اجرا در سال 1396 تعیین می‌گردد:
ردیف
عنوان پروژه
1
بازنگری و اصلاح نظام آموزش عالی کشور در جهت ارزش‌آفرینی و کارآفرینی
2
طراحی و پیاده‌سازی نظام آمایش آموزش عالی و پژوهش به منظور مأموریت‌گرا کردن فعالیت‌های موسسات آموزش عالی و پژوهش کشور
3
تبدیل 5 دانشگاه و واحد پژوهشی برتر کشور به تراز بین‌المللی
4
طراحی الگوی تغییر و ارتقای نقش دانشگاه‌ها در حل مشکلات کلان، دستگاهی و بنگاه‌های اقتصادی کشور
ب) اجرای موارد زیر توسط «دستگاه مجری» برای عملیاتی نمودن پروژه‌های مندرج در بند (الف) ضروری است:
1) پروژه‌های مصوب برای اجرا در سال 1396 می‌بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تکمیل شوند. بدیهی است کلیه مسئولیت‌ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.
2) «دستگاه مجری»، با قید فوریت حداکثر ظرف مدت یک هفته برای تسریع در اجرای هر یک از آنها نسبت به صدور حکم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود و یا مقام هم‌تراز به عنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.
3) مجری منصوب از سوی وزیر یا بالاترین مقام «دستگاه مجری»، موظف است تا انتهای اردیبهشت ماه سال جاری برای هر یک از پروژه‌ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.
4) تامین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه‌های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می‌باشد و مجری می‌بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، کلیه اقدامات لازم را برای تامین مالی پروژه به نحوی به عمل آورد که پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.
5) «دستگاه مجری» موظف است به صورت ماهانه گزارش اقدامات به‌عمل‌آمده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها و عملکرد را در چارچوب «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص‌های مصوب ستاد به طور مستمر به دبیرخانه ستاد ارسال نماید.
ج) کلیه دستگاه‌های اجرایی بالاخص نظام بانکی کشور موظف به انجام همکاری‌های لازم با «دستگاه مجری» برای اجرای پروژه‌های اولویت‌دار «مصوب ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی» برای اجرا در سال 1396 می باشند. طراحی سازوکار لازم برای تحقق همکاری‌های مشترک با سایر دستگاه‌ها بر عهده «دستگاه مجری» است.
د) اجرای هر یک از پروژه‌ها بر اساس «نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می‌گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه‌های مصوب، بازدید‌های میدانی به‌صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملکرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور کار ستاد قرار می‌گیرد.
هـ) دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش‌های واصله از «دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه‌، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشکلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه در دستور کار «نشست سه جانبه رئیس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» قرار می‌دهد.
* لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود.
اسحاق جهانگیری
منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۴۷

معاون وزیر علوم: وزارت علوم رشته محل‌های درخواستی دانشگاه آزاد را تایید کرد

معاون آموزشی وزارت علوم از بررسی و تایید یک سری از رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری خبر داد و گفت: این رشته محل ها براساس بررسی های جدید تایید و به دانشگاه آزاد ابلاغ شده است.

به گزارش عیارآنلاین ، مجتبی شریعتی نیاسر درباره بررسی رشته های دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری گفت: دانشگاه آزاد در سال جاری درخواست بررسی یک سری از رشته محل های این دانشگاه را به وزارت علوم ارایه داده بود که این رشته محل ها براساس بررسی های جدید تایید شده و به دانشگاه آزاد اعلام شده است.
معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: بنابراین دانشگاه آزاد نیز طبق آنچه وزارت علوم اعلام کرده باید عمل کند.
به گزارش مهر، معاون آموزشی وزارت علوم پیش از این اعلام کرده بود، تمام رشته محل های دکتری تخصصی سال 1396 که در سامانه ثبت شده و براساس آن پذیرش دانشجو انجام خواهد شد، دارای مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.
همچنین مجوز تمامی رشته محل هایی که در سال 1395 برای مقطع دکتری مجوز پذیرش داشتند، برای سال 1396 نیز تمدید شده است و ظرفیت پذیرش نیز براساس پتانسیل های موجود در واحدهای مجری دوره های دکتری تخصصی و مجوزهای شورای گسترش وزارت علوم تعیین شده است
منبع: مهر

۹۶/۰۲/۱۹
۱۸:۱۴

راه اندازی 10 آزمایشگاه ملی در استانها

معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت:براساس تقسیم بندی های صورت گرفته در 10 منطقه کشور آزمایشگاه های ملی راه اندازی می شود.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایرنا، محمد صادق علیایی روز دوشنبه درگفت و گو با ایرنا دربوشهر افزود: راه اندازی آزمایشگاه ملی با معیار اصلی در مناطق مختلف دسترسی پژوهشگران به نیازهای مدنظر خود را تسهیل می بخشد.وی یادآورشد: هم اکنون 131 آزمایشگاه مرکزی در سطح دانشگاه های کشور شکل گرفته که استان بوشهر نیز از این حیث یکی از آزمایشگاه های مرکزی مجهز کشور را در دانشگاه خلیج فارس داراست.علیایی اظهارداشت: استان بوشهر ازلحاظ برخورداری از آزمایشگاه مرکزی از استان های پیشتاز کشور است و در بسیاری از موارد از آن الگوگیری می شود.وی ادامه داد: در ارتباط با آزمایشگاه های مرکزی مقرر شده تمام دانشگاه کشور از این نوع آزمایشگاه برخودار شوند و از این طریق بتواند وضعیت بخشی از نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی خود را پوشش دهند.وی گفت: در سازمان بودجه و برنامه ریزی نیز مقرر شده که این آزمایشگاه یک چارت مشخص داشته باشند و در این راستا یک سری تجهیزات پیشرفته آزمایشگاه برای دانشگاه های هدف تعریف شود.علیایی افزود: راه اندازی آزمایشگاه های تحقیقات و آموزش از اولویت های وزات علوم، تحقیقات و فناوری نیز قرار گرفته است.مدیر شبکه آزمایشگاه های علمی کشور یادآور شد: در طی چهار سال گذشته موضوع شبکه آزمایشگاه های علمی ایران نیز بخوبی در سطح کشور نهادینه شده و دانشگاه ها نیز اهمیت آن را بخوبی درک کرده اند.وی گفت: از مزیت های اصلی شبکه شاعا تسهیل در دسترسی هر چه بهتر پژوهشگران ایرانی به تجهیزات آزمایشگاهی سطح دانشگاههاست.علیایی گفت: مقرر شده آزمایشگاه های دانشگاه ها نیز به بخش خصوصی واگذار شود که این راستا محل هایی که بیشتر پیش بینی شده حوزه های پارک های علم و فناوری است.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۴۷

چین بورس تحصیلات تکمیلی اعطا می‌کند

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
بنیاد بورس دولت چین با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرد.
به گزارش ايرنا، بنا به سیاست‌های اعطای بورس دول، علاقمندان می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی به نشانی (www.csc.edu.cn/laihua) نسبت به کسب اطلاعات مراحل و نحوه ثبت‌نام و مشاهده لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (grad.saorg.ir) اقدام کنند.
متقاضیان پس از ثبت‌نام در اين سامانه، ضروری است فرم شماره 1 که مربوط به اطلاعات متقاضیان بورس دول است را تکمیل کرده و سپس به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به آدرس پست الکترونیکی، diri@saorg.ir ارسال کنند. متقاضیان برای ارسال مدارک خواسته شده تا 3 تیر ماه 96 برابر با 24 ژون 2017 فرصت دارند.
این ثبت‌نام به منزله ثبت‌نام اولیه است و ارزیابی و تایید نهایی پذیرش متعاقباً اعلام خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۷:۰۵

مشاور سازمان سنجش خبر داد؛ جزئیات پذیرش در دوره کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به زمان ثبت نام دوره های کاردانی نظام جدید فنی حرفه ای گفت: پذیرش در ۴۳ رشته صورت می گیرد که از این تعداد ۳۲ رشته بدون آزمون و ۱۱ رشته باآزمون است.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت نام برای آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۹۶ منحصرا از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش از روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۶ آغاز می شود و در روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه پایان می یابد.
وی افزود: داوطلبان متقاضی ضرورت دارد در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دفترچه راهنما و فراهم کردن مدارک برای شرکت در آزمون اقدام کنند.
توکلی اظهار داشت: پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی است و داوطلبان باید به وسیله کارت عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ ۲۰ هزار تومان (۲۰۰ هزار ریال) به عنوان وجه ثبت نام اقدام کنند.
وی افزود: داوطلبان که علاقمند به گزینش در رشته محل های فنی حرفه ای موسسات غیر انتقاعی علاوه بر مبلغ قبلی باید مبلغ ۵ هزار و ۱۰۰ تومان (۵۱ هزار ریال) دیگر نیز برای دوره های مذکور برای اعلام علاقمندی اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: دفترچه راهنمای ثبت نام در روز شنبه ۲۳ اردیبهشت بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و اطلاعیه تکمیلی نیز روز ۲۴ اردیبهشت بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود.
وی افزود: پذیرش در ۳۲ کدرشته امتحانی از ۴۳ کدرشته امتحانی آزمون مذکور منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد. اطلاعات کامل درباره این کدرشته ها در دفترچه راهنمای ثبت نام در جدول شماره یک آمده است.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: داوطلبان رشته های امتحانی بدون آزمون، در این مرحله فقط باید ثبت نام و انتخاب رشته کنند. آزمون برای این دسته از داوطلبان برگزار نمی شود و ملاک پذیرش معدل کل دیپلم است.
وی درباره رشته های با آزمون گفت: آزمون ۱۱ کدرشته امتحانی از ۴۳ کدرشته امتحانی که پذیرش در آنها به صورت با آزمون خواهد بود، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۹۶ است.
توکلی خاطرنشان کرد: آزمون ۱۱ کدرشته مذکور در جمعه ۱۳ مردادماه ۹۶ برگزار می شود. آزمون هر یک از کدرشته های با آزمون شامل دروس عمومی و پایه و همچنین دروس تخصصی هر یک از کدرشته های امتحانی است. آزمون دروس عمومی و پایه به منظور تشخیص آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و پایه و در حدود کتاب های دوره سه ساله متوسط شاخه فنی و حرفه ای است. عناوین، ضرایب و تعداد دروس عمومی در دفترچه راهنما شرح داده شده است.
وی گفت: آزمون دروس اختصاصی به منظور تعیین میزان آشنایی داوطلبان با پایه های اساسی و اصولی رشته های مورد نظر در حدود اطلاعات علمی کتاب های درسی مرتبط با دوره سه ساله متوسط شاخه فنی و حرفه ای یا کتاب های استاندارد مهارتی شاخه کار دانش جدید است. مواد آزمون دروس اختصاصی، منابع و تعداد سئوالات هر درس در رشته هایی که پذیرش آنها بر اساس آزمون است در دفترچه راهنما شرح داده شده است.

۹۶/۰۲/۲۰
۱۰:۱۲

آغاز ثبت‌نام آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی از یکشنبه

ثبت‌نام آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال ۹۶ از روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۹۶ آغاز می‌شود.

حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: ثبت نام برای آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 96 منحصرا از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش از روز یکشنبه 24 اردیبهشت ماه 96 آغاز می‌شود و در روز یکشنبه 31 اردیبهشت ماه پایان می‌یابد.
وی افزود: داوطلبان متقاضی ضرورت دارد در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دفترچه راهنما و فراهم کردن مدارک برای شرکت در آزمون اقدام کنند.
توکلی اظهار داشت: پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی است و داوطلبان باید به وسیله کارت عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 20 هزار تومان (200 هزار ریال) به عنوان وجه ثبت نام اقدام کنند.
وی افزود: داوطلبان که علاقمند به گزینش در رشته محل‌های فنی و حرفه‌ای موسسات غیر انتقاعی علاوه بر مبلغ قبلی باید مبلغ 5 هزار و 100 تومان (51 هزار ریال) دیگر نیز برای دوره‌های مذکور برای اعلام علاقمندی اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: دفترچه راهنمای ثبت نام در روز شنبه 23 اردیبهشت بر روی سایت سازمان سنجش قرار می‌گیرد و اطلاعیه تکمیلی نیز روز 24 اردیبهشت بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.
وی افزود: پذیرش در 32 کدرشته امتحانی از 43 کدرشته امتحانی آزمون مذکور منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد، اطلاعات کامل درباره این کدرشته‌ها در دفترچه راهنمای ثبت نام در جدول شماره یک آمده است.
مشاور عالی سازمان سنجش گفت: داوطلبان رشته های امتحانی بدون آزمون، در این مرحله فقط باید ثبت نام و انتخاب رشته کنند، آزمون برای این دسته از داوطلبان برگزار نمی‌شود و ملاک پذیرش معدل کل دیپلم است.
وی درباره رشته‌های باآزمون گفت: آزمون 11 کدرشته امتحانی از 43 کدرشته امتحانی که پذیرش در آنها به صورت با آزمون خواهد بود، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی سال 96 است.
مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون 11 کدرشته مذکور در جمعه 13 مردادماه 96 برگزار می‌شود، آزمون هر یک از کدرشته‌های با آزمون شامل دروس عمومی و پایه و همچنین دروس تخصصی هر یک از کدرشته‌های امتحانی است. آزمون دروس عمومی و پایه به منظور تشخیص آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و پایه و در حدود کتاب های دوره سه ساله متوسط شاخه فنی و حرفه‌ای است. عناوین، ضرایب و تعداد دروس عمومی در دفترچه راهنما شرح داده شده است.
وی گفت: آزمون دروس اختصاصی به منظور تعیین میزان آشنایی داوطلبان با پایه‌های اساسی و اصولی رشته‌های مورد نظر در حدود اطلاعات علمی کتاب‌های درسی مرتبط با دوره سه ساله متوسط شاخه فنی و حرفه‌ای یا کتاب‌های استاندارد مهارتی شاخه کار دانش جدید است. مواد آزمون دروس اختصاصی، منابع و تعداد سئوالات هر درس در رشته‌هایی که پذیرش آنها بر اساس آزمون است در دفترچه راهنما شرح داده شده است.

۹۶/۰۲/۲۰
۱۱:۰۱

مسابقات قرآنی دانشگاه های منطقه 3 و 4کشور در دانشگاه امام خمینی (ره) برگزار می شود

قزوین-ایرنا-معاون فرهنگی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) گفت: سی و دومین دوره مسابقات قرآنی دانشگاه های منطقه 3 و 4 کشور از فردا چهارشنبه به میزبانی دانشگاه برگزار می شود.

عبدالرزاق حسامی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بخش آوایی این مسابقات در 6 رشته قرائت وترتیل،حفظ پنج جزء،حفظ 10جزء، حفظ 20جزء و حفظ کل قرآن کریم با حضور حدود 176دانشجو به مدت 2 روز برگزار خواهد شد.
وی اضافه کرد: در این مسابقات، دانشجویان هشت استان شامل آذربایجان های غربی و شرقی،اردبیل، زنجان، همدان،اراک، قم و قزوین با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
حسامی فر ادامه داد: این مسابقات بزرگترین رقابت دینی و مذهبی در دانشگاه های کشور است که با هدف ترویج و پشتیبانی از فعالیت های دینی و قرآنی به شکل سالانه در تمام دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم در سه سطح استانی، منطقه ای و ملی برگزار می شود.
وی افزود: از امروز سه شنبه پذیرش دانشجویان شرکت کننده آغاز شده است و مراسم اختتامیه نیز با حضور مسئولان و قاریان ملی و بین المللی در روز پنجشنبه بیستم اردیبهشت ماه برگزار می شود.
سی و دومین مسابقات قرآنی دانشگاه های کشور در بخش های آوایی،معارفی،هنری،ادبی،پژوهشی و فناوری و در مجموع در 35 رشته برگزار می شود.
دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در این مسابقات میزبان رقابت های بخش آوایی است.
مرحله منطقه ای این مسابقات در هرکدام از بخش ها به میزبانی دانشگاه‌های صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، مازندران، شهرکرد، بین المللی امام خمینی (ره)، ولی عصر (عج) و مرحله سراسری آن نیز تابستان امسال در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با مشارکت دانشگاه گلستان برگزار می‌شود.
7388*3013
خبرنگار:پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادی

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۵۸

برگزاری آیین اختتامیه بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا(ع)

آیین اختتامیه بخش دانشگاهی دومین جشنواره امام رضا(ع) فردا چهارشنبه 20 اردیبهشت و با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، این دوره از جشنواره در بخش‌‎های فیلم کوتاه، فیلمنامه، مطالعات هنر، نمایشنامه، عکاسی، هنرهای سنتی و نگارگری، پوستر، نقاشی، مجسمه سازی، هنرهای کاربردی و صنایع دستی در حال پیگیری است.
نمایشگاه آثار منتخب هنری جشنواره نیز از 18 اردیبهشت در باغ نگارستان واقع در میدان بهارستان، انتهای خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمداری برپا شده و تا 20 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.
 
این رویداد فرهنگی هنری به دبیری امین مختاری، توسط چهار دانشگاه هنری کشور شامل دانشگاه هنر تهران، دانشگاههنر اصفهان، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و دانشگاه هنر شیراز و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین بنیاد بین المللی امام رضا (ع) برگزار می‌شود.
آیین اختتامیه بخش دانشگاهی دومین جشنواره امام رضا(ع) فردا چهارشنبه 20 اردیبهشت و از ساعت 16 در باغ نگارستان واقع در میدان بهارستان، انتهای خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمداری برگزار خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۵۹

اختتامیه بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا (ع) فردا برگزار می‌شود

آیین اختتامیه بخش دانشگاهی دومین جشنواره امام رضا(ع) فردا چهارشنبه 20 اردیبهشت و با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی کمیته هنری دومین دوره بخش دانشگاهی جشنواره امام رضا (ع)؛  آیین اختتامیه بخش دانشگاهی دومین جشنواره امام رضا (ع) فردا چهارشنبه 20 اردیبهشت و با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف برگزار خواهد شد.
این دوره از جشنواره در بخش‌‎های فیلم کوتاه، فیلمنامه، مطالعات هنر، نمایشنامه، عکاسی، هنرهای سنتی و نگارگری، پوستر، نقاشی، مجسمه سازی، هنرهای کاربردی و صنایع دستی در حال پیگیری است.
 
نمایشگاه آثار منتخب هنری جشنواره نیز از 18 اردیبهشت در باغ نگارستان واقع در میدان بهارستان، انتهای خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمداری برپا شده و تا 20 اردیبهشت ادامه خواهد داشت.
 
این رویداد فرهنگی هنری به دبیری امین مختاری، توسط چهار دانشگاه هنری کشور شامل دانشگاه هنر تهران، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و دانشگاه هنر شیراز و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین بنیاد بین المللی امام رضا (ع) برگزار می‌شود.
 
آیین اختتامیه بخش دانشگاهی دومین جشنواره امام رضا(ع) فردا چهارشنبه 20 اردیبهشت و از ساعت 16 در باغ نگارستان واقع در میدان بهارستان، انتهای خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمداری برگزار خواهد شد.
 
 

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۱۰

برگزاری گردهمایی مدیران تربیت‌بدنی دانشگاه‌های کشور

مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های سراسر کشور ۲۵ اردیبهشت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،محمد فرزام، مدیر تربیت بدنی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های سراسر کشور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.
وی افزود: چهل و نهمین گردهمایی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های کشور با حضور ۱۲۰ نفر از مدیران تربیت بدنی سراسر کشور در ۲۵ اردیبهشت ۹۶ در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار می‌شود.
فرزام گفت: همایش امسال با محوریت توسعه ورزش دانشجویی و با حضور معاون دانشجویی وزیر علوم، معاون دانشجویان داخل وزارت علوم، مدیرکل صندوق رفاه وزارت علوم و برخی از خیرین در عرصه تربیت بدنی برگزار می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۵:۲۸

باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه فردوسی مشهد امروز با حضور جمعی از مفاخر و اساتید پیشکسوت در این دانشگاه افتتاح شد. 
 دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد امروز 19 اردیبهشت ماه در آیین گشایش باشگاه مفاخر و پیشکسوتان این دانشگاه، اظهار کرد: مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی با هدف پاسداشت مقام و منزلت شامخ اساتید مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه که جانمایه و عمر خویش را در مسیر دانش و اندیشه سپری کرده اند و براساس مصوبه‎ی پنجمین جلسه شورای مرکزی آثار مفاخر و اسناد دانشگاه در سال گذشته، باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه را امروز راه اندازی کرد.
وی ادامه داد: این باشگاه با حضور اساتید، پیشکسوتان و اندیشمندان فرزانه دانشگاه که روشنی بخش نسل هوشمند و فرهیخته دانشگاهی هستند و براساس بند دو و سه اساسنامه آثار مفاخر اسناد دانشگاه فردوسی که بر ایجاد و تقویت پیوستگی میان نسل جوان دانشگاهی با مفاخر، نخبگان علمی و فرهنگی دانشگاه تاکید کرده، راه اندازی شده است تا با تبادل تجربه و بهره‌مندی از اندوخته‌ها و تجارب دانشگاه چراغی برای جوانان فراهم باشد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: هدف از تاسیس این باشگاه ایجاد انگیزه در اساتید و دانش پژوهان جوان از طریق مراوده مستمر با پیشکسوتان، احیای سنت نیکوکاری رابطه علمی و معنوی استاد شاگردی در محیط دانشگاهی، سپاسگذاری و حق شناسی از خدمات و خاطرات علمی ارزنده اساتید، فراهم شدن زمینه دسترسی و ارتباط مشاوره دانشجویان با اساتید پیشکسوت، تشکیل گروه‌ها و هسته‌های صنفی و علمی در خصوص اتاق فکر و تجربیات ارزنده و اجرایی پیشکسوتان در راستای اهداف دانشگاهی و افزایش تعلق خاطر پیشکسوتان و اساتید بازنشسته و شاغل دانشگاه فردوسی مشهد است.
کافی با اشاره به برنامه‌های این باشگاه اضافه کرد: تنظیم دیدار منظم رئیس و معاونان دانشگاه با اساتید بازنشسته و امکان حضور هیات‌های بازنشسته برای قرار شخصی و برنامه ریزی برای حضور دانش آموختگان برجسته به منظور دیدار با اساتید و دانشجویان، برگزاری جشن‌های خاص برای پیشکسوتان و برگزاری مراسم برای بازنشستگان از جمله برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این باشگاه است.
وی تصریح کرد: بسیار خرسندیم که در تمام گرفتاری‌های که در دانشگاه فردوسی داشتیم یک اولویت را سرلوحه خود قرار دادیم و با راه اندازی این باشگاه از زحماتافتخارآفرینان دانشگاه که بزرگترین سرمایه آن هستند و توانسته‌اند نام دانشگاه را پرآوازه کنند، سپاسگزاری به جا خواهیم آوریم.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این باشگاه موجب شده تا فضایی فراهم شود تا ما از حضور پیشکسوتان  بهره‌مند شویم و فضایی دانشگاه با حضور آنان رنگ و بویی دیگری پیدا کند و انتظار داریم که این مرکز به دست خود آنان اداره شود. 
کافی ادامه داد: امیدواریم باشگاه مفاخر دانشگاه فردوسی پاتوقی برای مشورت، ایده‌ها، انتقال تجارب و برنامه‌ریزی برای گذراندن اوقات دانشجویان با این اساتید باشد.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه فردوسی توانسته است رتیه برتر دیپلماسی علمی را به خود اختصاص دهد ،عنوان  کرد:  طی سال گذشته ارتباطات بین‌المللی متعددی را با کشورها برقرار کردیم و دانشگاه فردوسی توانسته است، خود را در تراز بین المللی مطرح کند و بیشترین دانشجوی خارجی را به خود اختصاص دهد. اما این ارتباطات بین‌المللی باعث نشده که ما از حضور دانشگاه در جامعه غفلت کنیم بنابراین شبکه جامع دانشگاه‌های استان با محوریت دانشگاه فردوسی به منظور هم افزایی میان دانشگاه‌ها تاسیس شد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: وزارت علوم با توجه به پیشرفت‌هایی که دانشگاه فردوسی در تراز علمی جزو دانشگاه‌هایی انتخاب شده که باید تلاش کند تا جزو 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد. همچنین شتاب علمی ما نسبت به رقبا بسیار مثبت است و به جز دانشگاه تهران، برنامه داریم که دومین دانشگاه کشور باشیم.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۶:۱۶

آزمون کتبی مرحله منطقه‌ای جشنواره قرآن دانشجویان در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد + عکس

گروه فعالیت های قرآنی: آزمون مرحله منطقه‌ای بخش معارف سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان، ظهر روز گذشته 18 اردیبهشت ماه با شرکت دانشجویانی از 6 دانشگاه دولتی استان خوزستان برگزار شد.

حمید ساجد، مسئول دفتر فعالیت‌های قرآنی دانشگاه شهید چمران اهواز در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خوزستان، اظهار کرد: آزمون کتبی مرحله منطقه ای سی و دومین جشنواره قرآن در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
وی گفت: آزمون مرحله منطقه‌ای بخش معارف سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان، ظهر روز گذشته 18 اردیبهشت ماه با شرکت دانشجویانی از 6 دانشگاه استان خوزستان و از سوی دفتر فعالیت های قرآنی مدیریت امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
ساجد افزود: این آزمون در هشت رشته شامل مفاهیم نهج البلاغه، مفاهیم صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن کریم، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن، آشنایی با احادیث اهل بیت (ع)، احکام، پرسمان معارفی و آشنایی با سیره معصومین (ع) برگزار شد و با حضور 70 دانشجو از دانشگاه های شهید چمران اهواز، اصول الدین دزفول، علوم و فنون دریایی خرمشهر، کشاورزی و منابع طبیعی رامین، صنعت نفت اهواز و صنعتی جندی شاپور دزفول همراه بود.
مسئول دفتر فعالیت‌های قرآنی دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: پس از برگزاری آزمون، پاسخنامه ها جهت تصحیح و اعلام نتایج به دفتر فعالیت های قرآنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شد. همچنین برگزیدگان این مرحله از سی و دومین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان، به مرحله کشوری جشنواره راه خواهند یافت.

۹۶/۰۲/۱۹
۲۰:۵۴

طی اطلاعیه ای اعلام شد؛ آغاز پذیرش بدون آزمون مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه لرستان

خرم‌آباد- دانشگاه لرستان طی اطلاعیه‌ای از آغاز پذیرش دانشجویان استعداد درخشان به‌صورت بدون آزمون در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه لرستان امروز اطلاعیه ای از آغاز پذیرش بدون آزمون در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه برای سال تحصیلی ۹۷-۹۶ خبر داد.
در این اطلاعیه آمده است که دانشگاه لرستان در نظر دارد در اجرای آیین نامه ارائه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر و طبق آیین نامه و ابلاغیه های مرتبط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از بین دانشجویان و دانش آموختگان مشمول استعدادهای درخشان (۱۰ درصد برتر) مقطع کارشناسی پیوسته که حداکثر در مدت ۸ نیمسال دانش آموخته می شوند، اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد (به صورت بدون آزمون) برای سال تحصیلی ۹۷-۹۶ در برخی رشته ها می کند.
دانشجویان و یا دانش­­ آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته استعداد درخشان، که از لحاظ میانگین پس از شش نیمسال و گذراندن سه چهارم کل واحدهای مصوب، در بین مجموع هم ­رشته و هم ­ورودی های خود (شبانه و روزانه) جزء ۱۰ درصد برتر هستند و طی ۸ نیمسال تحصیلی دانش آموخته و یا تا تاریخ ۹۶/۶/۳۱ دانش آموخته خواهند شد؛ می توانند در این فراخوان شرکت کنند.
همچنین رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور برای ورود به همان رشته می توانند متقاضی شوند و پذیرش دانشجو و یا دانش ‌آموخته دانشگاه ­های پیام نور، غیردولتی، آزاد اسلامی، مجازی، علمی کاربردی، فرهنگیان، پردیس خودگران و پردیس بین الملل، امکان پذیر نخواهد بود.
دانشگاه لرستان همچنین در مقطع دکتری تخصصی در ۲۸ رشته و گرایش نسبت به پذیرش بدون آزمون اقدام کرده است.
متقاضیان ثبت نام در این فراخوان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت دانشگاه لرستان به آدرس http://www.lu.ac.ir مراجعه کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۲۳:۳۵

همکاری ایران و اروپا برای طراحی پلتفرم خودرو

مهدی زاهدی- بر اساس تفاهم نامه 10 جانبه ای که بین گروه صنعتی ایران خودرو، معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر، شرکت «پینین فارینا» ایتالیا، «پانچ» بلژیک، «هیوندای پاورتک» کره جنوبی و «بنتلر» و «ماهله» آلمان امضا شد، به زودی همه مراحل طراحی و تولید پلتفرم و محصول اختصاصی ایران خودرو آغاز می شود.
به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد،علاوه بر این تفاهم نامه، گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پینین فارینا ایتالیا قراردادی را به امضا رساندند که براساس آن شرکت ایتالیایی با همراهی شرکت های ذکر شده، پلتفرم و محصولات جدید ایران خودرو را طراحی و تولید می کند.
براساس اظهارات مطرح شده در حاشیه این مراسم، اجرای کامل این قرارداد به طراحی و تولید پلتفرم اختصاصی گروه صنعتی ایران خودرو منجر می شود که محصولات متعدد در مدل های مختلف سدان، هاچ بک، کراس آور و شاسی بلند، هیبرید و برقی روی آن به تولید خواهد رسید. پیش بینی می شود نخستین محصول این قرارداد در دو سال و نیم آینده (نیمه دوم سال 98) وارد بازار ایران شود.
گفتنی است در این مراسم «کامران سپهری» معاون طراحی و توسعه محصول و پلتفرم شرکت ایران خودرو گفت: حفظ جایگاه ایران خودرو، امکان کسب سهم بازار با توجه به افزایش تنوع محصول رقیبان خارجی، ارتقای سازندگان داخلی، وابسته نبودن به پلتفرم شرکت های خارجی و کاهش ریسک های مرتبط، دلایل نیاز به پلتفرم های جدید در شرکت ایران خودرو است.
سپهری ادامه داد: این پروژه با تشکیل کنسرسیومی متشکل از پنج طرف ایرانی و پنج طرف خارجی به انجام می رسد.
معاون طراحی و توسعه محصول و پلتفرم شرکت ایران خودرو یادآوری کرد: معرفی خانواده موتور جدید ایران خودرو با همکاری شرکت آلمانی ماهله -Mahle- و قابلیت طراحی مدل هیبریدی و برقی از جمله استراتژی های پلتفرم جدید است.
مدیرعامل ایران خودرو هم در این مراسم از برنامه ریزی برای تولید 23 خودروی صندوق دار، هاچ بک، الکتریکی، هیبریدی و غیره با پلتفرم جدید در 10 سال آینده خبر داد.
«هاشم یکه زارع» با اشاره به عقد نخستین قرارداد بین المللی خودرویی با پژو با اجرایی شدن برجام و راه اندازی نخستین خط تولید پژو 2008 با حضور رئیس جمهوری در هفته گذشته، خاطرنشان کرد: اواخر امسال خط تولید خودروی 301 و در فاز بعدی خودروی 208 پژو نیز وارد مدار تولید خواهند شد.
یکه زارع تصریح کرد: این مهم با تکیه بر انتقال دانش و فناوری، رسیدن به 70 درصد داخلی سازی و صادرات 30 درصد محصولات اجرایی می شود.
این مقام مسوول با اشاره به عقد قرارداد پلتفرم، تاکید کرد: مقوله های موتور، گیربکس، اکسل و دیگر موارد در بحث پلتفرم دیده شده و در اجرای آن حتی از مشارکت شرکت های بوش و کندیدنتال و شرکت های قطعه ساز داخلی استفاده می شود.
وی بیان کرد: نخستین محصول این پلتفرم در دو سال و نیم آینده وارد بازار خواهد شد و برای تولید خودروهای صندوق دار، هاچ بک و حتی برقی و هیبریدی از آن برنامه ریزی شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این مراسم با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در عرصه های بین المللی در پسابرجام، تاکید کرد: ارتقای صنعت خودروی کشور به سطح و کلاس جهانی، جز با گسترش واحدهای تحقیق و توسعه و تقویت ارتباطات بین المللی میسر نمی شود.
«محمدرضا نعمت زاده» صنعت خودروی ایران هنوز فاصله زیادی با کلاس جهانی دارد، اما تلاش های خوبی در این راستا بویژه در فضای مناسب بین المللی پس از برجام آغاز شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای رسیدن به کلاس جهانی ناگزیر از استفاده تجارب و توانمندی های جهانی با اتکای به توانمندی های خود و توجه ویژه به طراحی، مهندسی، تحقیق و فناوری های جدید هستیم.
نعمت زاده یادآور شد: در دولت سازندگی برای نخستین بار واحد تحقیق و توسعه در شرکت ایران خودرو شکل گرفت و خودروی سمند از دل آن بیرون آمد، باید تلاشمان این باشد که هر روزمان در صنعت خودرو بهتر از دیروز باشد و به این منظور باید توجه ویژه به تحقیق و توسعه داشت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اقدام های مناسب انجام شده توسط شرکت سایپا درخصوص تحقیق و توسعه و فناوری، ابراز امیدواری کرد انعقاد تفاهم نامه و قرارداد امروز مقدمه ای برای شروع یک حرکت جهشی در صنعت خودروسازی کشور باشد.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: فعالیت امروز واحدهای قطعه سازی و ایجاد شرکت های دانش بنیان در این بخش از نتایج برجام است.
«عزیز اکبریان» با اشاره به اجرای برجام، افزود: زمانی که در مجلس به برجام رای دادیم، انتقادهای بسیاری شد، اما نباید فراموش کرد که هم زمان با تکیه بر توان و دانش فنی داخلی باید به دانش فنی روز جهان هم مجهز شد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم که در این مراسم حضور داشت، با اشاره به عملیاتی شدن بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری درسه سال گذشته، از ارتباط تنگاتنگ این وزارتخانه با وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و دفاع در پروژه های تحقیقاتی خبر داد.
«محمد فرهادی» افزود: با تلاش های انجام شده در دولت یازدهم، ارتباط صنعت و دانشگاه بیش از پیش عملی شده و امروز وزارت علوم ایجاد دانشگاه های کارآفرین را در برنامه دارد.
به گفته این مقام مسئول، محتوای آموزشی بویژه در رشته های فنی و همندسی باید به آنچه در صنعت می گذرد، نزدیک باشد و در همین راستا، بازنگری در دروس رشته های فنی و مهندسی اجرایی و واحدهای عملی آنها بیش از سه برابر شده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز دوره های کارآموزی و کارورزی در رشته های عملیاتی و فنی و مهندسی، هنر و حتی رشته های اجتماعی به حالت اجبار در آمده است و فارغ التحصیلان دانشگاهی باید به کسب مهارت های گوناگون بپردازند.
فرهادی با اشاره به آمار 800 هزار نفری جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فقط 96 هزار نفرآنان را دانشجویان دکتری تشکیل می دهند، بیان داشت: مقرر شده است تا این دانشجویان نیز پایان نامه ها و عناوین تحقیقاتی خود را از نیازهای کشور بویژه نیازهای صنعتی انتخاب کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۲۰:۰۹

با حضور شرکت های خارجی در تهران انجام شد امضای قرارداد 10جانبه برای طراحی پلتفرم جدید محصولات ایران خودرو

تفاهم-گروه گزارش: مراسم امضای تفاهم نامه و قرارداد ده جانبه بین المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران خودرو با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت و وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در محل شرکت ساپکو، برگزار شد.در این مراسم، بر اساس تفاهم نامه ده جانبه ای که بین گروه صنعتی ایران خودرو، معاونت علمی-فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه های صنعتی شریف و امیرکبیر، شرکت پینین فارینا ایتالیا، پانچ بلژیک، هیوندای پاورتک کره جنوبی و بنتلر و ماهله آلمان امضا شد، تمامی مراحل طراحی و تولید پلتفرم و محصول اختصاصی ایران خودرو توسط برترین‌های صنعت خودروی جهان آغاز شد. علاوه بر این تفاهم نامه، گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پینین فارینا ایتالیا قراردادی را به امضا رساندند که بر اساس آن شرکت ایتالیایی با همراهی شرکت های ذکر شده پلتفرم و محصولات جدید ایران خودرو را طراحی و تولید کند. سرمایه گذاری لازم برای اجرای قرارداد، ده هزار میلیارد ریال برآورد می شود و کلیه مراحل آن در داخل کشور و گروه صنعتی ایران خودرو انجام خواهد شد . این قرارداد نخستین و بزرگترین همکاری بین المللی ایران در این زمینه به شمار می آید. اجرای کامل این قرارداد به طراحی و تولید پلتفرم اختصاصی گروه صنعتی ایران خودرو منجر می شود که محصولات متعدد در مدل‌های مختلف سدان، هاچ بک، کراس آور و شاسی بلند، هیبرید و برقی روی آن به تولید خواهد رسید. پیش‌بینی می شود نخستین محصول این قرارداد در نیمه دوم سال 98 وارد بازار ایران می شود.
عملیاتی شدن بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز، با اشاره به عملیاتی شدن بیش از 20 هزار میلیارد ریال طرح تحقیقاتی و فناوری در سه سال گذشته، از ارتباط تنگاتنگ این وزارتخانه با وزارتخانه های نفت، صنعت، معدن و تجارت، نیرو و دفاع در پروژه های تحقیقاتی خبر داد. محمد فرهادی افزود: با تلاش‌های انجام شده در دولت یازدهم، ارتباط صنعت و دانشگاه بیش از پیش عملی شده و امروز وزارت علوم ایجاد دانشگاه های کارآفرین را در برنامه دارد. به گفته این مقام مسئول، محتوای آموزشی بویژه در رشته های فنی و مهندسی باید به آنچه در صنعت می گذرد، نزدیک باشد و در همین راستا، بازنگری در دروس رشته های فنی و مهندسی اجرایی و واحدهای عملی آنها بیش از سه برابر شده است.
لزوم صادرات در صنعت خودروسازی
محمد رضا نعمت زاده- وزیر صنعت، معدن و تجارت، در این مراسم تأکید کرد: در راستای فعالیت صنعت خودروی کشوردر کلاس جهانی باید روی طراحی، مهندسی، تحقیق و فناوری جدید توجه ویژه‌ای شود تا بتوانیم به اهداف و جایگاه مورد نظر برسیم. وی با تأکید بر ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه افزود: ارتباط این دو از همان پایه باید محکم شود و تمام دانشگاه‌های کشور باید کارت صبر داشته باشند تا بتوانند از همه صنایع کشور بازدید کنند و خوشبختانه حرکت‌های خوبی در وزارت علوم شروع شده است. نعمت زاده ضمن اشاره به لزوم تحقیق و توسعه صنعت خودرو یادآور شد: واحد تحقیق و توسعه در دولت سازندگی در ایران خودرو شکل یافت اما متأسفانه طی 8 سال تعطیل بود، امروز باید به طور جدی آن را دنبال کنیم و این اجلاس امروز حرکتی جهشی در خودروسازی خواهد بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید ویژه بر صادرات در صنعت خودروسازی گفت: این صنعت جهانی است و تولیداتش نمی‌تواند محدود به داخل کشور باشد.
عرضه نخستین محصول کنسرسیوم ایران خودرو در دو سال و نیم آینده
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو نیز اعلام کرد: به زودی با سه شرکت بزرگ بین‌المللی در قالب همکاری های مشترک قرارداد امضا خواهیم کرد. هاشم یکه زارع اظهار کرد: بعد ازبرجام توانستیم تولید نخستین محصول را با حضور رئیس جمهور آغاز کنیم و تا پایان سال محصول پژو 301 و سال آینده نیز، محصول دیگری را براساس قرارداد با پژو به بازار عرضه خواهیم کرد. وی خاطرنشان کرد: طراحی پلتفرم موضوع بسیار مهمی است که ما از ابتدای حضور در ایران خودرو به دنبال آن بودیم و در قرارداد با پژو هم این اختیار را داریم که از پلتفرم پژو برای تولید محصولات دیگر نیز استفاده کنیم. یکه‌زارع افزود:‌ در امضای قرارداد برای طراحی پلتفرم جدید،‌ موتور، گیربکس و اکسل را پیش‌بینی کرده‌ایم و در کنار این همکاری‌ها شرکت بوش و دیگر شرکت های بزرگ و قطعه سازان ایرانی در طراحی پلتفرم مشارکت فعالانه ای دارند. وی گفت: اولین محصول پلتفرم در دو و نیم سال آینده وارد بازار خواهد شد که در این پلتفرم سبد محصولات از جمله تولید خودروهای هیبریدی و برقی وجود دارد. یکه زارع افزود: در 10 سال آینده، 23 محصول جدید روی دو پلتفرم طراحی شده تولید خواهد شد و تکیه ما در تولید محصولات جدید بر قطعه سازان داخلی است. وی یادآور شد: قطعه‌سازان ما باید به دانش فنی روز تجهیز و به زنجیره جهانی وصل شوند و در این زمینه ما تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست.
آمادگی مجلس برای حمایت از خودروسازان در قراردادهای داخلی، خارجی
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز، با بیان این که دنیای امروز دنیای ارتباطات است و نمی توان از دانش جهانی فاصله گرفت، ‌از آمادگی مجلس برای حمایت از خودروسازان در قراردادهای داخلی، خارجی، پشتیبانی و علم و فناوری خبر داد. عزیزاکبریان اظهار کرد: حضور گسترده دانشگاه ها در صنعت می تواند نویددهنده دستیابی به توسعه بیشتر باشد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اتصال دانشگاه و صنعت را امری غیرقابل اجتناب عنوان و تصریح کرد: باید از فرصت به وجود آمده در راستای توسعه صادرات کشور بهره برد.

۹۶/۰۲/۱۹
۲۰:۴۴

راه‎اندازي دوره مشترک دانشگاه خواجه نصير با هلند

 راه‎اندازي دوره مشترک دانشگاه خواجه نصير با هلند   رئيس دانشکده نقشه برداري دانشگاه خواجه نصير گفت: دوره مشترک کارشناسي ارشد مهندسي سيستم اطلاعات جغرافيايي و سنجش از دور در اين دانشگاه و کشور هلند راه‎اندازي مي‎شود.
حميد عبادي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اين دوره مشترک ميان دانشگاههاي خواجه نصير و توئنته هلند برگزار مي‏شود که منجر به اخذ دو مدرک خواهد شد.
وي افزود: دوره مشترک کارشناسي ارشد مهندسي سيستم اطلاعات جغرافيايي و سنجش از دور حدود 18 ماه به طول مي انجامد که دانشجويان 12 ماه از تحصيل خود را در دانشگاه خواجه نصير و 6 ماه از تحصيل خود را در دانشگاه توئنته هلند مي‎گذرانند.
رئيس دانشکده نقشه‌برداري دانشگاه خواجه نصير تاکيد کرد: در اين دوره دانشجويان هر واحد درسي را طي يک ماه مي‏گذرانند و در ماه بعدي واحد درسي جديدي اخذ خواهند کرد.
عبادي اظهار داشت: اين دوره به زبان انگليسي خواهد بود و دانشجويان بايد داراي مدارک معتبر زبان انگليسي باشند.
وي عنوان کرد: پذيرش در اين دوره از طريق سازمان سنجش و آزمون کارشناسي ارشد سال 96 خواهد بود.
رئيس دانشکده نقشه‎برداري دانشگاه خواجه نصير گفت: اين دوره مشترک از مهرماه سال 96 در دو گرايش مهندسي سيستمهاي جغرافيايي و مهندسي سنجش از دور برگزار خواهد شد.
عبادي تاکيد کرد: دانشجويان پذيرفته شده در اين دوره بايد شهريه پرداخت کنند که در مجموع هزينه تحصيل در اين دوره حدود 50 ميليون تومان است.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۱:۵۹

آگهی پذیرش بدون آزمون(سهیمه استعدادهای درخشان) دانشجوی ارشد و دکتری تخصصی (PhD.) دانشگاه لرستان سال تحصیلی 97-1396

دانشگاه لرستان در رشته های مختلف برای سال جدید تحصیلی 97-96 در بخش بدون آزمون(سهیمه استعدادهای درخشان) دانشجوی ارشد و دکتری می پذیرد.

آگهی پذیرش بدون آزمون (سهیمه استعدادهای درخشان) دانشجوی دکتری تخصصی (PhD.) دانشگاه لرستان سال تحصیلی 97-1396
دانشگاه لرستان در اجرای آیین نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شماره 67272/21 مورخ 18/4/1393 (آیین-نامه ارایه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره‏های تحصیلی بالاتر) و اصلاحیه شماره 237200/21 مورخ 16/12/1393 از بین برگزیدگان علمی دانشگاه های سراسری که واجد شرایط عمومی و اختصاصی زیر می-باشند، در دوره دکتری تخصصی برای سال تحصیلی 97-1396 دانشجو می¬پذیرد.
شرایط :
1- دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته از دانشگاه های سراسری ( دانشجویان/ دانش آموختگان دانشگاه‌های پیام نور، آزاد، غیردولتی، علمی کاربردی، مجازی، پردیس‌های خودگردان و بین الملل، پژوهش محور و فرهنگیان، امکان شرکت در این فراخوان را ندارند).
2- دارابودن میانگین کل (یا همتراز شده) 16یا بالاتر در مقطع کارشناسی.
3- دارا بودن میانگین کل (یا همتراز شده) 17یا بالاتر (بدون احتساب نمره پایان نامه( درمقطع کارشناسی ارشد.
4- بیش از دو سال از تاریخ دانش آموختگی در مقطع کارشناسی ارشد نگذشته باشد (پیش از 31/6/94 نمی توانند از این سهمیه استفاده کنند).
5- دانشجویان متقاضی باید حداکثر تا تاریخ 31/6/96 دانش¬آموخته شوند.
7- کسب حداقل 7 امتیاز از بند 1-1 جدول شماره 1.
آگهی پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه لرستان سال تحصیلی 97-1396
دانشگاه لرستان در نظر دارد در اجرای آیین نامه ارایه تسهیلات به برگزیدگان علمی برای ورود به دوره های تحصیلی بالاتر و طبق آیین نامه و ابلاغیه های مرتبط وزارت علوم،تحقیقات و فناوری از بین دانشجویان و دانش آموختگان مشمول استعدادهای درخشان(10 درصد برتر) مقطع کارشناسی پیوسته که حداکثر در مدت 8 نیمسال دانش آموخته می شوند، اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد (به صورت بدون آزمون) برای سال تحصیلی 97- 96 در رشته/گرایش های نگاشته شده در جدول شماره (1) نماید.
شرایط:
دانشجویان/ دانش آموختگان مقطع کارشناسی پیوسته استعداد درخشان - که از لحاظ میانگین پس از شش نیمسال و گذراندن سه چهارم کل واحدهای مصوب- در بین مجموع هم¬رشته و هم ورودی های خود (شبانه و روزانه) جزء ده درصد برتر می باشند )ورودی نیمسال دوم 91 و 92( که طی 8 نیمسال تحصیلی دانش آموخته و یا تا تاریخ 31/6/96 دانش آموخته خواهند شد.
· رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور برای ورود به همان رشته.
· تذکر: پذیرش دانشجو/ دانش‏آموخته دانشگاه های پیام نور، غیردولتی، آزاد اسلامی، مجازی، علمی کاربردی، فرهنگیان، پردیس خودگران و پردیس بین الملل، امکان پذیر نمی باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر به www.Lu.ac.ir (قسمت اطلاعیه ها) مراجعه شود.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۷:۳۱

فرجی‌دانا: بیکاری فارغ التحصیلان را 4برابر کردند | تصمیمات خلق الساعه برای نابودی دانشگاه گرفتند

استان‌ها آذربایجان غربی - وزیر سابق علوم دولت یازدهم در ارومیه گفت: در 8 سال سیاه کشور با تصمیمات خلق الساعه برای نابودی بنیان دانشگاه ها گرفته شد و دولت یازدهم سعی کرد با شناسایی آوارها برای بازگشت دانشگاه به مسیر عقلانیت حرکت کند.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، رضا فرجی دانا عصر سه شنبه در دانشگاه ارومیه و در جمع دانشجویان این دانشگاه حضور یافته بود با انتقاد از سیاست ها و تصمیمات خلق الساعه در دولت های نهم و دهم گفت: شاهد آن بودیم که یک شبه و بدون پژوهش و بررسی در کشور باندازه 70 سال گذشته دانشگاه دولتی تاسیس کردند تا آمار بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به بیش از 4 برابر افزایش پیدا کند.
وی افزود: آوارهایی که طی 8 سال در دولت قبلی بر سر کشور فرود آمد آنقدر عمیق بود که برای بازگرداندن دانشگاه به مسیر عقلانیت باید زیرساخت ها را هم آواربرداری کرد.
وزیر سابق علوم تصریح کرد: توسعه بی رویه و غیرمتوازن دانشگاه بخصوص در استان های مرزی مانند آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و ... رخ داد و حتی بدلیل تحویل هزینه های هنگفت، سهم دانشجو از هزینه ها را هم افزایش داد.
وی به موضوع عجیب بومی گرایی در دولت قبلی نیز اشاره و اضافه کرد: دولت قبلی تصمیم گرفت با توجه به قانون ممنوعیت ساخت خوابگاه های دولتی برای دانشگاه ها، با تصویب دانشجویان بومی آنرا اجرا کند که با این کار درحالیکه فقط در تهران امکان پذیرش 4800 دانشجو را در مقطع لیسانس داشتیم 8000 درخواست ارسال شود و حتی این کار که تهرانی ها در تهران و شهرستانی ها در شهرستان درس بخوانند ، عدالت آموزشی را نیز از بین می برد.
فرجی دانا گفت: اتفاقاتی که در دانشگاه و طی 8 سال رخ داد باعث شد طبق آماری که از بررسی در جامعه بدست آمد، درصد اعتماد مردم به دانشگاه از 72 درصد در اوایل دهه 80 به کمتر از 44 درصد در پایان دولت دهم برسد
وی افزود: شاهد بودیم در پایان دولت قبل، بد اخلاقی های علمی مانند، خرید و فروش مدرک، پایان نامه فروشی و انتشار مقالات غیر علمی بعنوان علمی و ... رخ داد و دولت یازدهم مجبور به تلاش برای بهبود این وضعیت شود.
وزیر سابق علوم تصریح کرد: شاهد بودیم احساس ناامیدی دانشجویان از آینده شغلی خود روزبروز بیشتر می شد ضمن اینکه وجود برخی مدیران غیر مرتبط در داخل دانشگاه ها و فضای بسته باعث شده بود هم تشکل های دانشجویی و هم نشریات به کمترین تعداد برسند و شاهد حذف آزادی در فضای دانشگاه باشیم.
فرجی دانا با اشاره به برخی کاستی ها در عملکرد دولت یازدهم گفت: آنکه می گوئیم دولت دکتر روحانی نتوانست به وعده های خود عمل کند حرف حقی است ولی وقتی فقط در وزارت علوم، دولت مجبور می شود انتخاب هفتم خود را بر روی کار گمارد نشان می دهد فشار زیادی علیه دولت رخ داده بود و دولت نمی توانست همه تلاش خود را برای بهبود فضا بکار گیرد.
وی افزود: اکنون با تدابیر اتخاذ شده در دولت، شاهد بازگشت آزادی و امنیت به فضای دانشگاه هستیم و دانشجویان می توانند براحتی در مسیر قانون، استقلال کافی برای انتشار نشریه نیز داشته باشند.
وزیر سابق علوم تصریح کرد: همچنین با تلاش های دولت، شاهد بازگشت مسیر عقلانیت به دانشگاه ها، بازنشستگی های قاعده مند، کاهش فسادهای علمی، افزایش شرکت های دانش بنیان و ... هستیم.
فرجی دانا با انتقاد از سازمان بازرسی کل کشور گفت: در ابتدای دولت یازدهم، سازمان بازرسی کل کشور از ارائه گزارشی مبنی بر وجود فسادی در مورد بورسیه ها خبر داد ولی بعد از 4 سال این گزارش را منتشر نکرده است.
وی با اشاره به برنامه های آتی دولت در مورد دانشگاه ها افزود: دولت طرح تحول نظام آموزش عالی را با تاکید بر بازگشت منزلت به مدارک دانشگاهی، افزایش کارآمدی دانشگاه ها، ایجاد قابلیت های کارآفرینی در دانش آموختگان، بین المللی کردن دانشگاه ها و بالا بردن تراز جهانی دانشگاه های ایرانی و ... اجرا کند.
وزیر سابق علوم با اشاره به حذف نخبگان تصریح کرد: سابق بر این انتخاب بسیاری از روسای دانشگاه ها در حالیکه باید با نظرخواهی از هیئت علمی صورت می گرفت ولی با پرونده سازی و مارک دار کردن آنان با کد رمز "فتنه" مواجه می شد تا شاهد باشیم آنگونه که برخی اقتدار گرایان دوست دارند انتصابات شکل بگیرد.
46

۹۶/۰۲/۲۰
۰۸:۰۰

باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

اقتصاد ایران: باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه فردوسی مشهد با حضور جمعی از مفاخر و اساتید پیشکسوت در این دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در آیین گشایش باشگاه مفاخر و پیشکسوتان این دانشگاه، اظهار کرد: مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی با هدف پاسداشت مقام و منزلت شامخ اساتید مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه که جانمایه و عمر خویش را در مسیر دانش و اندیشه سپری کرده اند و براساس مصوبه‎ی پنجمین جلسه شورای مرکزی آثار مفاخر و اسناد دانشگاه در سال گذشته، باشگاه مفاخر و پیشکسوتان دانشگاه را امروز راه اندازی کرد.
وی ادامه داد: این باشگاه با حضور اساتید، پیشکسوتان و اندیشمندان فرزانه دانشگاه که روشنی بخش نسل هوشمند و فرهیخته دانشگاهی هستند و براساس بند دو و سه اساسنامه آثار مفاخر اسناد دانشگاه فردوسی که بر ایجاد و تقویت پیوستگی میان نسل جوان دانشگاهی با مفاخر، نخبگان علمی و فرهنگی دانشگاه تاکید کرده، راه اندازی شده است تا با تبادل تجربه و بهره‌مندی از اندوخته‌ها و تجارب دانشگاه چراغی برای جوانان فراهم باشد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: هدف از تاسیس این باشگاه ایجاد انگیزه در اساتید و دانش پژوهان جوان از طریق مراوده مستمر با پیشکسوتان، احیای سنت نیکوکاری رابطه علمی و معنوی استاد شاگردی در محیط دانشگاهی، سپاسگذاری و حق شناسی از خدمات و خاطرات علمی ارزنده اساتید، فراهم شدن زمینه دسترسی و ارتباط مشاوره دانشجویان با اساتید پیشکسوت، تشکیل گروه‌ها و هسته‌های صنفی و علمی در خصوص اتاق فکر و تجربیات ارزنده و اجرایی پیشکسوتان در راستای اهداف دانشگاهی و افزایش تعلق خاطر پیشکسوتان و اساتید بازنشسته و شاغل دانشگاه فردوسی مشهد است.
کافی با اشاره به برنامه‌های این باشگاه اضافه کرد: تنظیم دیدار منظم رئیس و معاونان دانشگاه با اساتید بازنشسته و امکان حضور هیات‌های بازنشسته برای قرار شخصی و برنامه ریزی برای حضور دانش آموختگان برجسته به منظور دیدار با اساتید و دانشجویان، برگزاری جشن‌های خاص برای پیشکسوتان و برگزاری مراسم برای بازنشستگان از جمله برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این باشگاه است.
وی تصریح کرد: بسیار خرسندیم که در تمام گرفتاری‌های که در دانشگاه فردوسی داشتیم یک اولویت را سرلوحه خود قرار دادیم و با راه اندازی این باشگاه از زحماتافتخارآفرینان دانشگاه که بزرگترین سرمایه آن هستند و توانسته‌اند نام دانشگاه را پرآوازه کنند، سپاسگزاری به جا خواهیم آوریم.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این باشگاه موجب شده تا فضایی فراهم شود تا ما از حضور پیشکسوتان بهره‌مند شویم و فضایی دانشگاه با حضور آنان رنگ و بویی دیگری پیدا کند و انتظار داریم که این مرکز به دست خود آنان اداره شود.
کافی ادامه داد: امیدواریم باشگاه مفاخر دانشگاه فردوسی پاتوقی برای مشورت، ایده‌ها، انتقال تجارب و برنامه‌ریزی برای گذراندن اوقات دانشجویان با این اساتید باشد.
وی با تاکید بر اینکه دانشگاه فردوسی توانسته است رتیه برتر دیپلماسی علمی را به خود اختصاص دهد ،عنوان کرد: طی سال گذشته ارتباطات بین‌المللی متعددی را با کشورها برقرار کردیم و دانشگاه فردوسی توانسته است، خود را در تراز بین المللی مطرح کند و بیشترین دانشجوی خارجی را به خود اختصاص دهد. اما این ارتباطات بین‌المللی باعث نشده که ما از حضور دانشگاه در جامعه غفلت کنیم بنابراین شبکه جامع دانشگاه‌های استان با محوریت دانشگاه فردوسی به منظور هم افزایی میان دانشگاه‌ها تاسیس شد.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: وزارت علوم با توجه به پیشرفت‌هایی که دانشگاه فردوسی در تراز علمی جزو دانشگاه‌هایی انتخاب شده که باید تلاش کند تا جزو 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد. همچنین شتاب علمی ما نسبت به رقبا بسیار مثبت است و به جز دانشگاه تهران، برنامه داریم که دومین دانشگاه کشور باشیم.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۲۰
۰۷:۰۵

مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد /رونمایی از موزه دانشگاه

مرکز رشد و نوآوری علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی عصر امروز در آئینی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری افتتاح و از موزه این دانشگاه رونمایی شد.
در این آئین که عصر دوشنبه باهدف گرامیداشت مقام استاد و با حضور دکتر حسین سلیمی سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی همراه بود، مرکز رشد و نوآوری این دانشگاه باهدف حمایت از پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی افتتاح شد.
ساختمان این مرکز با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و معاونت پژوهشی وزارت علوم تأسیس که با راه‌اندازی و فعالیت‌های شرکت دانش‌بنیان در این مرکز، مدل جدیدی از فعالیت علمی و اشتغال‌زایی در حوزه علوم انسانی در اجرای طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
همچنین موزه دانشگاه علامه طباطبائی نیز در فضایی به مساحت 100 مترمربع در ساختمان مجتمع فرهنگی و آموزشی امام علی (ع) پردیس مرکزی دانشگاه باهدف جمع‌آوری و مستندسازی و نمایش اسناد تاریخی، تصاویر قدیمی، وسایل کمک‌آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی و اداری مورداستفاده دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح شد.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در حاشیه این آیین در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه، حوزه علوم انسانی حوزه بسیار پول‌سازی است گفت: ما می‌توانیم اقتدار نرممان را در دنیا از طریق این حوزه پیگیری کنیم.
وی بابیان اینکه، در حال حاضر 50 درصد دانشجویان کشورمان در حوزه علوم انسانی تحصیل می‌کنند، تأکید کرد: ما بایستی مدل‌های موفقی را در حوزه تجاری‌سازی علوم انسانی پیاده‌سازی کنیم.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ادامه داد: این‌یک چرخه شامل پژوهش پایه و پژوهشی است که با پول دولتی تا خلق محصول از طریق شرکت‌های حوزه IT اتفاق می‌افتد.
ستاری گفت: تمام حوزه‌های ساخت انیمیشن و بازی‌های کامپیوتری در حوزه‌های علوم انسانی قابل‌حل و پیگیری است که البته این فضا احتیاج به مؤلفه‌های جدیدی دارد.
وی درعین‌حال افزود: البته این فضا در حوزه حقوق نیازمند باز کردن فایل‌های جدیدی برای شرکت‌های دانش‌بنیان است، به‌عنوان‌مثال ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود خود یک بحث بزرگی است که بایستی اتفاق بیافتد.
ستاری ضمن تقدیر از عملکرد دانشگاه علامه طباطبایی به‌عنوان یکی از پیشتازان حوزه علوم انسانی، اطمینان داد: به‌زودی تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان همچون بخش مهندسی و پزشکی درگیر سیستم بخش علوم انسانی خواهند شد.
وی در پاسخ به این‌که آیا این معاونت درزمینه توسعه بازار مراکز رشد علم و فناوری تمهیداتی اندیشیده است یا خیر، با اشاره به تعداد 170 مرکز رشد اظهار کرد: بازار دارای چندین مؤلفه ازجمله تحریک تقاضا و تجمیع تقاضا است که بایستی به‌صورت صحیح پرداز شود.
وی ادامه داد: درواقع بخش عمده این تحریک تقاضا در بخش خصوصی بایستی اتفاق بیافتد که مطابق با دیدگاه ای دید این شرکت‌ها و شکسته شدن ساختارهای سنتی در حال تقویت است.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۵۷

نمایشگاه جشنواره حرکت دردانشگاه تبریز آغاز به کار کرد

نمایشگاه درون دانشگاهی دهمین جشنواره ملی حرکت، ویژه انجمن های علمی دانشجویی باحضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیئت رئیسه دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد رضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز، درآیین افتتاحیه این نمایشگاه با تاکید براینکه دانشجویان با برگزاری این گونه جشنواره‌های علمی نقش خود را در توسعه کشورمی کنند، گفت: بدون توسعه علمی، توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور میسر نخواهد شد و نقش دانشگاه دراین توسعه بسیار پر رنگ و اثرگذار است.
وی با تاکید براینکه برای برگزاری جشنواره ملی حرکت دردانشگاه تبریز دانشجویان و عوامل تلاش زیادی کرده‌اند به‌طوری که 10 هزار نفر ساعت برای برگزاری هرچه بهتر آن تلاش شده است، اضافه کرد: برگزیدگان این جشنواره به بخش ملی و همچنین به کشورهای همسایه فرستاده خواهد شد.
فضل الله ایرجی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز دراین آیین با تاکید براینکه جشنواره ملی حرکت و گامی مهم و موثر برای ارتباط دانشگاه با صنعت است، گفت: درحال حاضر این جشنواره در سطح دانشگاه ها برگزارمی شود و برای توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت سعی می شود جشنواره های بعدی در فضای عمومی شهرها برگزارشود.
وی افزود: آیین نامه جدید برگزاری جشنواره حرکت طی چند روز آینده به دانشگاه ها ابلاغ می‌شود و برنامه ریزی می شود که این نوع جشنواره ها در سطح بین المللی نیز برگزارشود.
همچنین نمایش آثار، دستاوردها و تولیدات انجمن های علمی دانشگاهی، شناسایی، معرفی و تقدیر از انجمن‌های علمی دانشجویی برگزیده در عرصه‌های آموزشی، ترویجی، پژوهشی، فناوری، اختراع و ابتکار، کارآفرینی، نشریات علمی دانشجویی، شناسایی و معرفی شرکت های دانشجویی و صنایع کارآفرین، مدیران مخترع پژوهشگر، خیرین برگزیده صنعت و دانشگاه، ایجاد فن بازار و نمایشگاه دستاوردهای انجمن های علمی دانشجویی در کنار صنایع به منظور تقویت پیوندها میان صنعت، جامعه و دانشگاه و تلاش به منظور فرهنگ سازی در این مسیر از جمله اهداف مهم این جشنواره اعلام شده است.
این نمایشگاه در قالب 26 غرفه و با شرکت 61 انجمن علمی انشجویی دانشگاه تبریز ازسوی مدیریت امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تبریز در نگارخانه شهید آوینی واقع در ساختمان امور دانشجویان این دانشگاه برپا شده و از 17 الی 20 اردیبهشت ماه سال جاری از ساعت 9 صبح الی 16 بعداز ظهر برای بازدید علاقه مندان دایر است.
همچنین انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه تبریز در مرحله کشوری نهمین جشنواره ملی حرکت که دردانشگاه شهیدباهنر کرمان برگزارشد، هفت عنوان برتر کشوری را از آن خود کرده و عنوان دانشگاه شایسته کشوری در حوزه انجمن های علمی را دریافت کرد.
گفتنی است هم اکنون 72 انجمن علمی دراین دانشگاه مشغول به فعالیت هستند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۴۰

دستاوردهای علمی و فرهنگی دانشگاه صنعتی خانم الانبیای بهبهان در نمایشگاه رویش و حرکت

دستاوردهای علمی و فرهنگی دانشگاه صنعتی خانم الانبیای بهبهان درنمایشگاه رویش و حرکت به معرض دید مراجعه کنندگان گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نمایشگاه سه روزه که در سالن دانشکده منابع طبیعی دانشگاه برگزار شده است دستاورد ها و فعالیت های علمی و فرهنگی دانشجویان اعضای کانون ها و انجمن های دانشگاه در 23 غرفه به معرض دید مراجعه کنند گان قرار گرفت.
دکتر میری، مدیریت فرهنگی اجتماعی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیای بهبهان در مراسم افتتاح این نمایشگاه عنوان کرد: این نمایشگاه مربوط به انجمن های علمی و کانون های دانشجویی و دستاوردهای یک ساله آنها می باشد.
وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را تعامل بین دانشجویان و ترغیب دانشجویان بویژه دانشجویان جدیدالورود عنوان کرد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۴۰

گزارش مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از فعالیت این مرکز

مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، فعالیت رسمی خود را از سال 93 در راستای سیاست های نظام در خصوص توسعه شرکت های دانش بنیان آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه در این خصوص گفت: در حال حاضر 43 شرکت به عنوان زیر مجموعه این واحد مشغول به فعالیت هستند.
دکتر محمدرضاکاوسی افزود: شرکت دانش بنیان رشد فناورانه کاسپین در زمینه تولید زالوی طبی و فرآورده های آن، شرکت فرآوری نان و شرکت واپایش صنعت گلستان در زمینه تولید کنتورهای دیجیتالی آب، سه شرکت دانش بنیان مرکز رشد دانشگاه هستند.
وی بیان کرد: سه شرکت مذکور برای حدود 15 نفر به صورت تمام وقت و پاره وقت اشتغال ایجاد کرده اند.
وی یادآور شد: در کل حدود 200 نفر توسط شرکت های مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم، وارد بازار کار شدند.
دکتر کاوسی خاطرنشان کرد: همچنین تا به حال جمعاً مبلغی بیش از 150 میلیلون تومان برای حمایت از واحدهای فناور دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان اختصاص یافته است.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۴۱

در مراسم نکوداشت روز معلم و هفته آموزش ، استادان نمونه دانشگاه بیرجند معرفی شدند

مراسم بزرگداشت مقام معلم و گرامیداشت هفته آموزش با حضور استاندار خراسان جنوبی در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم اعضای هیئت علمی، هیئت رئیسه و مدیران دانشگاه بیرجند حضور داشتند.
دکتر خلیل خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مطهری و تبریک هفته معلم و هفته آموزش گفت: باید تلاش شود که معلم به جایگاه واقعی خود در جامعه برسد و این نیازمند توجه همه مسئولان به جایگاه معلمی است.
رئیس دانشگاه بیرجند سپس با برشمردن بخشی از توفیقات این دانشگاه در ابعاد مختلف، ارتقای کیفیت آموزشی، سطح دانشگاهی، ایجاد نظم و انضباط آموزشی و گسترش روابط علمی و بین المللی را از جمله سیاست های کلی دانشگاه بیان کرد.
وی با اشاره به اینکه قریب به 11 هزار نفر دانشجو در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی مشغول تحصیل هستند، افزود: در دانشگاه بیرجند 340 نفر عضو هیئت علمی تدریس می کنند که وضعیت هرم هیئت علمی از سال 1392 تا 1395 نشان دهنده افزایش تعداد دانشیار و استاد تمام است.
سیدعلی اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی نیز در این مراسم با بیان اینکه جایگاه معلم و استاد نزد جامعه والاست به ضرورت تعامل بیشتر دانشگاه و صنعت تأکید کرد و گفت: تعامل بیشتر می باید در این دو حوزه صورت گیرد تا شاهد موفقیت های بیشتری در بخش پژوهش های کاربردی باشیم.
پرویزی با بیان اینکه در سال جاری حدود 4 هزار میلیارد تومان برای تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی در نظر گرفته شده است، گفت: از این اعتبار رقم قابل توجهی در اختیار بخش آموزش عالی برای نوسازی و تکمیل زیرساخت های پژوهشی قرار می گیرد.
گفتنی است در مراسم نکوداشت هفته معلم و هفته آموزش ازاستادان و کارشناسان نمونه آموزشی دانشگاه بیرجند تجلیل شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۴۱

سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه دانشگاه جیرفت منصوب شد

طی حکمی از سوی سرپرست دانشگاه جیرفت ، سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه این دانشگاه منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سرپرست دانشگاه جیرفت درآیین معارفه سرپرست معاونت پشتیبانی افزود: دانشگاه جیرفت به عنوان قطب تولید علم در جنوب کرمان پیشتاز است لذا باید در این راستا با وحدت و برنامه ریزی مدون حرکت کنیم.
دکتر شاپور کوهستانی با اشاره به رهنمود های مقام معظم رهبری در راستای نام گذاری سال 96 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، اشتفال و تولید افزود: امروز وظیفه جامعه علمی دانشگاه به عنوان خط مقدم توسعه و پیشرفت کشور تولید علم دانش بنیان و رفع نیاز های علمی کشور است.
وی تصریح کرد: حوزه پشتیبانی و توسعه دانشگاه یکی از کلیدی ترین حوزه ها است لذا استفاده از تجربه و تخصص یکی از مهم ترین راه های پیشرفت است.
دکتر کوهستانی با بیان این مطلب که برای پیشرفت و توسعه باید از تجربه و نیروهای خلاق استفاده کرد خاطرنشان کرد: رمز موفقیت یک جامعه وحدت و همدلی است لذا باید این مهم نهادینه شود.
وی با بیان این مطلب که حوزه پشتیبانی و توسعه دانشگاه نیاز به فردی خلاق و با تجربه دارد بیان کرد: امیدوارم انتصاب دکتر احمد سلیمانی به عنوان معاون پشتیبانی و توسعه دانشگاه باعث تغییردر این حوزه و پیشرفت دانشگاه شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۴۲

اولین دانشجوی دکتری دانشکده علوم پایه دانشگاه حکیم سبزواری فارغ التحصیل شد

نخستین دانشجوی دکتری تخصصی دانشکده علوم پایه دانشگاه حکیم سبزواری با دفاع از رساله خود فارغ التحصیل شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، محسن مشایخی دانشجوی دکتری رشته فیزیک هسته ای دانشگاه حکیم سبزواری با دفاع از رساله خود با عنوان” محاسبه محصولات گسیلنده پوزیترون در پروتون درمانی و ارائه راهکارهای مناسب برای بهبود تصویربرداری PET” با راهنمایی دکتر علی اصغر مولوی و دکتر بهنام آزادگان موفق به پایان تحصیلات خود در رشته فیزیک هسته ای در مقطع دکتری شد.
گفتنی است چاپ 4 مقاله ISI و یک مقاله کنفرانسی به همراه 2 مقاله کنفرانسی، بخشی از دستاوردهای این رساله دکتری است که تاکنون از آن استخراج شده و این دانشجوی دکتری دانشگاه حکیم سبزواری فرصت مطالعاتی خود را به مدت شش ماه در کشور ایتالیا گذرانده است.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۳:۴۲

نمایشگاه و فروشگاه آثار هنری و صنایع دستی دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه هنراصفهان افتتاح شد

چهارمین نمایشگاه و فروشگاه آثار هنری و صنایع دستی دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه هنراصفهان باحضور جمعی ازمسئولان و دانشجویان، افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این نمایشگاه از تاریخ 17 لغایت 24 اردیبهشت ماه سال جاری در میدان امام، جبهه جنوبی مسجد شیخ لطف الله، نمایشگاه نقش خانه برقرارمی باشد.
گفتنی است از عموم دانشگاهیان اعم از استادان، کارکنان و دانشجویان دعوت می شود از این نمایشگاه بازدید کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۴۳

ارتقای کیفیت آموزشی مهم ترین برنامه دانشگاه حکیم سبزواری درسال 96 است

دکتربهمن کروجی معاون آموزشی وتحصیلات تکمیلی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: ارتقا کیفیت آموزشی مهم ترین برنامه این دانشگاه در سال 96 است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترکروجی درمراسم تجلیل از مقام استادان دانشگاه حکیم سبزواری، با تبریک فرارسیدن روز معلم و هفته آموزش، گفت: با توجه به ابلاغ رئیس دانشگاه حکیم سبزواری مبنی بر توجه و بسترسازی لازم جهت ارتقای کیفیت آموزش دردانشگاه، در این سال به مباحث زیرساختی حوزه آموزش توجه بیشتری خواهد شد.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه حکیم سبزواری با اشاره به اینکه فرآیند آموزش فرآیندی مستمر و همیشگی است، عنوان کرد: برنامه ریزی مدونی درحوزه آموزشی برای بهبود کیفیت آموزشی این دانشگاه صورت گرفته که درطی سال جاری این برنامه‌ها دردانشکده‌های مختلف اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: خوشبختانه دانشگاه حکیم سبزواری درسال های اخیر به افتخارات بسیاری دست یافته است و ما هم اکنون جزو 22 دانشگاه برتر کشور و دانشگاه محور منطقه هستیم.
دکترکروجی، دانشگاه حکیم سبزواری را دانشگاه پیشرو در مباحث پژوهشی برشمرد و عنوان کرد: باید با ارتقای کیفیت آموزش دردانشگاه بتوانیم حرکت پابه پای دو مقوله مهم آموزش و پژوهش را به همراه یکدیگر داشته باشیم.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۴۳

تفاهم نامه همکاری بین رئیس دانشگاه ایلام ورئیس دانشگاه فرات الاواسط التقنیه عراق به امضا رسید

رئیس دانشگاه فرات الاواسط التقنیه عراق دربازدید ازدانشگاه ایلام ودیدار بارئیس، هیئت رئیسه وروسای دانشکده های این دانشگاه ، استان ایلام را دارای قابلیت‌های ارزشمند تاریخی، فرهنگی و توریستی توصیف کرد و گفت :این استان علاوه بر پیشینه تاریخی، از زیبایی‌های طبیعت نیزبهره مند است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام ضمن خیرمقدم به دکترعبدالکاظم الیاسری اظهارکرد: امیدوارم با حضور شما، شاهد ارتباط خوبی در زمینه آموزشی، علمی و فرهنگی بین دو دانشگاه باشیم.
وی افزود: دانشگاه ایلام باتوجه به ظرفیت و توانمندی های ارزشمندخود می خواهد فرصت ادامه تحصیل برای دانشجویان عراقی بویژه ازمقطع کاردانی به کارشناسی در رشته های موردعلاقه را فراهم کرده و به تاسیس دوره های مشترک مبادرت کند.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: در دانشگاه ایلام بستروامکانات مناسب برای دانشجویان و استادان عراقی فراهم شده و امیدواریم بتوانیم میزبان خوبی برای شما باشیم.
سپس رئیس دانشگاه فرات الاواسط التقنیه عراق گفت: یکی از اهداف ما استفاده بهینه از ظرفیت‌های دو دانشگاه است که ما در زمینه رشته های برق و نفت متقاضی بهره مندی ازآموزش دانشگاه ایلام هستیم و هم چنین باتوجه به تشکیل گروه های گردشگری دردانشگاه فرات می توانیم دوره‌هایی برای این افراد در دانشگاه ایلام داشته باشیم که به امید خدا علاوه بر ایجاد بستر مناسب جهت حضور دانشجویان عراقی در ایلام تمام تلاش خود را جهت تفاهم نامه به کار خواهم گرفت.
دکترالیاسری درادامه بیان داشت: علاقه مندیم که براساس تفاهم نامه و همکاری صمیمی با کشور ایران وبا توجه به برگزاری مراسم و سفرهای اربعین و عتبات عالیات عراق و برخورد مناسب مردم این کشور گزینه مناسبی برای همدلی وتعامل فرهنگی فراهم شود تا بتوانیم دراین مسیر موفقیت های خوبی به دست آوریم.
گفتنی است این تفاهم نامه در 9 ماده و در موضوعات برگزاری دوره‌های مشترک آموزشی، پژوهشی وعلمی، تبادل استاد برای ارائه سخنرانی، بازدیدعلمی و شرکت درسمینارها، تبادل دانشجو جهت ادامه تحصیل وتحقیق، به امضا دوطرف رسید.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۴۳

کسب مدال نقره دانشجوی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در اولین دوره مسابقات قهرمانی پاورلیفتینگ و پرس سینه دانشجویان پسر کشور

اولین دوره مسابقات قهرمانی پاورلیفتینگ و پرس سینه دانشجویان پسر کشور به میزبانی دانشگاه قم به میزبانی دانشگاه قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این مسابقات معین عسگری از دانشگاه نوشیروانی بابل در رشته پرس سینه موفق به کسب مقام دوم و مدال نقره این مسابقات شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۵:۴۴

درخشش گروه معارف دانشگاه جامع علمی- کاربردی

در نشست سراسری مسئولان دفاتر استانی و دبیران استانی گروه معارف در مشهد مقدس گروه معارف دانشگاه جامع علمی- کاربردی به عنوان گروه برتر شناخته شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست گروه معارف دانشگاه جامع علمی- کاربردی باتوجه به فعالیت های چشمگیر در زمینه های مختلف به عنوان گروه برتر شناخته شد.
همچنین دراین جلسه از حجت الاسلام والمسلمین موسوی مسئول نهاد و مدیر گروه معارف تقدیر شد.
گفتنی است دراین برنامه حجت الاسلام والمسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه ها و حجت الاسلام والمسلمین رنجبران معاون آموزشی پژوهشی نهاد نیز حضور داشتند.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۵:۴۴

رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی از اصلاح 80 درصد رشته محل های دانشگاه جامع علمی کاربردی خبرداد

دکترمحمدحسین امید با بیان اینکه اصلاح رشته محل های دانشگاه جامع علمی- کاربردی از سال گذشته آغاز شده، گفت: تا پایان سال جاری 80 درصد رشته محل های این دانشگاه اصلاح می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمدحسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی درنشست خبری گفت: پس از نامگذاری سال 96 توسط مقام معظم رهبری این دانشگاه وظیفه سنگینی دارد تا بتواند این شعار را محقق کند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: در ابتدای برنامه ششم باید تعداد دانشجویان مهارتی کشور 20 درصد کل دانشجویان باشند که این آمار در پایان این برنامه باید به 30 درصد افزایش یابد.
دکترامید عنوان کرد: بنابراین در پایان برنامه ششم باید دانشجویان مهارتی کشور به یک میلیون و 200 هزار نفر افزایش یابد.
رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی با بیان اینکه جمعیت دانشجویی کشور روبه کاهش است، گفت: برای اینکه بتوانیم به اولویت های برنامه ششم برسیم درحال حاضر باید 800 هزار دانشجوی مهارتی کشور داشته باشیم درحالی که جمعیت فعلی دانشجویان مهارتی دانشگاه جامع علمی- کاربردی که بیش از دو سوم دانشجویان مهارتی را در اختیار دارد کمتر از 450 هزار نفر است.
دکترامید با بیان اینکه درسال 95 بالغ بر یک میلیون و 800 هزار فرصت تحصیلی درآموزش عالی کشور وجود داشت، گفت: این درحالی بود که تعداد متقاضیان آموزش عالی کمتر از 700 هزار نفر بود.
وی تأکید کرد: در دانشگاه جامع علمی- کاربردی نیز حدود 150 هزار نفر ثبت نام کردند.
دکترامید با بیان اینکه روند انعقاد تفاهم‌نامه‌های دانشگاه جامع علمی- کاربردی توسعه می یابد، تأکید کرد: در راستای تربیت نیروی مهارتی مورد نیاز صنعت تاکنون دو تفاهم نامه با منطقه پارس جنوبی و شرکت ماشین سازی اراک منعقد کرده‌ایم.
وی افزود: درصورتی که خانواده‌ها پی به درصد اشتغال دانش آموختگان این دانشگاه ببرند اقبال دانش آموزان به این دانشگاه افزایش می یابد.
دکتر امید تصریح کرد: این دانشگاه دارای هزار مرکز آموزشی است که حدود 900 مرکز آن فعال هستند.
وی عنوان کرد: از سال 95 برنامه مأموریت گرایی مراکز این دانشگاه در دستور کار قرارگرفته و تا اجرای کامل آن ادامه خواهد داشت.
وی درادامه افزود: در دنیا بیش از 15 هزار شغل وجود دارد در حالی‌که مشاغل شناخته شده کشور کمتر از 3000 شغل است.
دکترامید گفت: این دانشگاه براساس مشاغل موجود و جدید می تواند دروس جدید، تک پودمان های جدید و دوره های مقطع دار تعریف شود.
وی با بیان اینکه درحال حاضر 478 دوره تک پودمان و تک درس در دانشگاه جامع علمی- کاربردی فعال است، افزود: این درحالی است که 46 درصد این دوره ها در سال 95 تدوین و تعریف شده اند.
دکترامید با اشاره به ارزیابی مجدد مراکز علمی کاربردی گفت: نتایج این ارزیابی تا پایان شهریورماه سال جاری مشخص خواهد شد.
وی اضافه کرد: مراکز این دانشگاه سطح بندی شده اند اما با توجه به اینکه در ثبت و بیان اطلاعات مشکلاتی وجود داشت ترجیح دادیم نتایج را اعلام نکنیم و مجدداً ارزیابی را برای سال جدید انجام دهیم.
رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی تأکید کرد: در ارزیابی مجدد مراکز این دانشگاه، اطلاعات مربوط به سال تحصیلی 95-96 مراکز مورد استفاده قرارمی گیرد.
وی با بیان اینکه فرهنگ سازی برای توجه بیشتر دانش‌آموزان به آموزش‌های مهارتی بسیار موثر است، افزود: باتوجه به نحوه فعالیت دانشگاه جامع علمی کاربردی باید با فرهنگ سازی این دانشگاه بیش از گذشته به جامعه و به خصوص جوانان معرفی شود.
دکترامید درادامه گفت: پرداخت حق التدریس مدرسان این دانشگاه اصلاح می شود و به مدرسان بر اساس سابقه کاری تسهیلاتی ارائه خواهد شد.
وی عنوان کرد: تاکنون بیش از 70 هزار مجوز تدریس دراین دانشگاه صادرشده است که بسیاری از این مجوزها صلاحیت حرفه ای لازم را ندارد.
رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی اظهارداشت: در سال 95 برای اولین بار جذب مدرس دراین دانشگاه ازطریق فراخوان انجام شد و حدود 42 هزار نفر در این فراخوان ثبت نام کردند.
دکترامید تأکید کرد: در استان‌هایی که متقاضیان تدریس در مراکز علمی-‌کاربردی بیش از سه برابر نیاز باشند، آزمون کتبی انجام و در مرحله بعد صلاحیت عمومی و حرفه ای افراد توسط هیئت های جذب استانی بررسی خواهد شد.
رئیس دانشگاه جامع علمی- کاربردی خاطرنشان کرد: مدرسان فعلی دانشگاه نیز تا پایان سال تحصیلی 97-96 ارزیابی می شوند و صلاحیت های عمومی و عملی آنها بازنگری خواهد شد و به مدرسانی که بعد از فراخوان دانشگاه جذب می شوند کارت شناسایی نیز داده می شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در صورت اعلام نیاز مراکز، تا پایان سال جاری نیز فراخوان جدیدی برای جذب مدرس اعلام خواهد کرد.
دکترامید تصریح کرد: امیدواریم در لایحه بودجه سال 97 امکان تأمین اعتبار لازم برای کمک به دانشجویان این دانشگاه بویژه دانشجویان مناطق محروم فراهم شود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۵:۴۴

صادرات 6.1 میلیون دلاری محصولات فناوری پارك علم و فناوري يزد

رییس پارک علم و فناوری یزد با اشاره به فروش 8500 میلیارد ریال و صادرات 6.1میلیون دلاری محصولات فناوری پارك علم و فناوري يزد طي سه سال گذشته، پارك يزد را پاركي پيشرو و موفق در كشور دانست.
دکتر «داریوش پورسراجیان» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، با اشاره به ضرورت ایجاد اشتغال برای جوانان جامعه، اظهار کرد: بر اساس آمار، از سال 93 تا پایان 95، پارک علم و فناوری یزد برای 540 نفر از نخبگان و فارغ‌التحصیلان كارآفرين استان اشتغال پایدار ایجاد کرده است .
وی توسعه کمی و تنوع‌بخشي خدمات و تسهیلات مالی-اعتباری به نخبگان و پژوهشگران تحت حمايت پارك علم و فناوري از طریق صندوق پژوهش و فناوری را از دیگر اقدامات پارك عنوان كرد و افزود: در این دوره‌ي سه ساله 326 میلیارد ریال انواع تسهیلات حمایتی در قالب یک هزار و 496 طرح به متقاضیان پرداخت شده است .
رییس پارک علم و فناوری استان با بیان این که 179 هسته و موسسه فناور در مراکز فناوری اقبال، مراکز رشد و سایر نهادهای تابعه پارک مستقر هستند، از استقرار 80 موسسه فناور ديگر و پنج آزمایشگاه تخصصی در حوزه‌های زیست فناوری و سیستم‌های پیشرفته در آينده نزديك به دنبال افتتاح ساختمان جديد مراكز رشد اقبال خبر داد.
پورسراجیان با اشاره به فروش 8500 میلیارد ریال و صادرات 6.1میلیون دلاری محصولات فناوری پارك علم و فناوري يزد اعم از کالا و خدمات طي سه سال گذشته، خاطرنشان کرد: پارك علم و فناوري يزد با توجه به آخرین آمار مقایسه‌ای مربوط به سال 94 با اختصاص 10 درصد از صادرات فناوری پارک‌های کشور به خود، رتبه دومي کشور را در این رابطه کسب کرده است .
این مقام مسئول در ادامه توسعه مراکز نوآوری در سایر نهادهای آموزشی و پژوهشی استان و شهرستان‌ها را از دیگر اقدامات پارک برشمرد و افزود: پارك در سه سال گذشته،  از 220 طرح نوآوری حمایت کنیم و دفتر مالکیت فکری اين پارک علاوه با ارزيابي 261 پرونده ثبت اختراع، 99 پرونده را نيز مورد تاييد قرار داده است.
وی با اشاره به اهمیت گسترش تعاملات بین‌المللی پارك و توسعه همکاری‌های بین‌المللی، برگزاری تور فناوری- صنعتی آلمان، همکاری منطقه‌ای با پارک‌هاي فناوری تفلیس و امارات متحده عربی را از اقدامات انجام شده نام برد .
وی در ادامه‌ي این فعالیت‌ها به عقد تفاهم‌نامه همکاری با پارک گرجستان و ايجاد دفتر تبادل فناوري و تفاهم‌نامه همكاري با دانشگاه UPM مالزي نیز اشاره کرد .
پورسراجیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برنامه‌های پارک در سال جاری، تصریح کرد: بهبود ساختار مدیریت پارک و مراکز رشد از طریق ارتقای نیروی انسانی و اصلاح تشکیلات از برنامه‌های سال 96 است .
وی با بیان این که استخراج اولویت‌های سرمایه‌گذاری استان و تقویت بازار شرکت‌های فناور از دیگر برنامه‌های پارک است، افزود: این پارک در نظر دارد با ایجاد تعامل با بانک‌ها، نهادها و موسسات مالی و بانکی، هزینه‌های مالی طرح‌های فناوری در استان را تامین كند.
رییس پارک علم و فناوری یزد در زمینه امور بین‌الملل با اشاره به توسعه مراکز تبادل فناوری، تصریح کرد: تداوم و توسعه برنامه‌های آموزشی ملی و بین‌المللی جهت مدیران ارشد پارک‌ها و مراکز رشد، برقراری ارتباط با شبکه‌ها و مراکز بین‌المللی در حوزه فناوری، پیگیری شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، طراحی فرآیند، روش و دستوالعمل جذب شرکت‌های خارجی، از ديگر برنامه‌هاي پارك در سال‌جاري است .
وی با بیان این که مرکز نوآوری پارک با هدف حمایت از طرح‌های نو و کاربردی و کمک به اجرایی كردن ایده‌های افراد خلاق تاسیس شده است، تصریح کرد: تدوین برنامه جامع پوششی ذخیره ایده تا کسب و کار، تکمیل فرآیند ایجاد مرکز نوآوری در دانشگاه‌های استان و تدوین برنامه توسعه فرهنگ خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی در جامعه از برنامه‌های سال جاری است .
پورسراجيان در پايان نيز با اشاره به تدوین برنامه توسعه فرهنگ خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی در جامعه، تصریح کرد: تدوین برنامه جامع پوشش زنجیره ایده تا کسب و کار از جمله برنامه‌های در دستور کار امسال پارك يزد است.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۰۵

فرصت تازه برای استارتاپ های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

تهران- ایرنا - مرکز فن بازار ملی ایران با حمایت پارک فناوری پردیس در نظر دارد به منظور جذب سرمایه برای استارتاپ‏ها و شرکت‏های نوپای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) با هدف توسعه زیست بوم نوآوری و استارتاپی کشور، سومین رویداد استارتاپ دمو Startup Demo را برگزار کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، رییس مرکز فن بازار ملی ایران با اشاره به نتایج استارتاپ دموهای گذشته گفت: در 2 رویداد پیشین، بیش از 20 استارتاپ به سرمایه گذاران عرضه شد و با برگزاری 35 جلسه بین صاحبان ایده و سرمایه گذاران، تاکنون 2 مورد سرمایه گذاری نهایی شده است.
اکبر قنبرپور در خصوص نقش حمایتی فن بازار ملی ایران در این رویداد گفت: در این رویداد استارتاپ‏ها و شرکت ها، خود را برای سرمایه‏گذاران ارائه (Demo) خواهند کرد و سرمایه گذاران پس از برگزاری جلسات خصوصی (B2B)، و بررسی میزان پیشرفت ایده، مشتریان جذب شده، حجم بازار، میزان فروش و غیره، به ارزیابی آنها پرداخته و برای سرمایه گذاری در آنها اعلام نظر خواهند کرد، در این صورت مذاکرات بعدی تا حصول نتیجه نهایی توسط مرکز فن‏بازار ادامه خواهد داشت.
قنبرپور در خصوص اهمیت برگزاری این رویدادها افزود: یکی از خلأهای زیست بوم نوآوری و استارتاپی کشور، نبود فرصت ها و بسترهای جذب سرمایه است که رویدادهای استارتاپ دمو تلاش دارد این زمینه را برای شرکت های نوپا و استارتاپ ها برای سرمایه پذیری از یک طرف و برای سرمایه گذاران برای بررسی شرکت های آماده و دارای ظرفیت سرمایه گذاری از سوی دیگر فراهم نماید.
این رویداد چهارم خرداد ماه 96 همزمان با ششمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران در سالن میلاد با حضور سرمایه ‏گذاران تخصصی این حوزه و شرکت های نوپا و استارتاپ‌های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) به عنوان سرمایه پذیران برگزار خواهد شد.
مهلت استارتاپ ها و شرکت های نوپا برای ثبت نام در این رویداد تا 25 اردیبهشت ماه می باشد و متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می توانند به سایت اینترنتی مرکز فن بازار ملی ایران به آدرس www.techmart.ir مراجعه نمایند.
علمی**9031**
دریافت کننده: عادل پازیار* انتشار:زهره محتشمی پور

۹۶/۰۲/۲۰
۱۰:۴۱

برگزاری دوکارگاه آموزشی و سه سخنرانی علمی استاد دانشگاه کانتربری نیوزلند درپژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از برگزاری دو کارگاه آموزشی علمی توسط پروفسور برایان استوری استاد دانشگاه کانتربری نیوزلند خبر داد و گفت: دو کارگاه آموزشی «پژوهش در جنوبگان» و «نقش جنوبگان در تغییرات اقلیم جهانی: گذشته، حال و آینده» درتاریخ 25 و 27 اردیبهشت ماه سال جاری دراین پژوهشگاه برگزارمی شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترناصر حاجی زاده ذاکر با اعلام این خبر گفت: پروفسور برایان استوری استاد دانشگاه کانتربری نیوزلند و رئیس بخش تحقیقات جنوبگان این دانشگاه در طول سفر 5 روزه سه سخنرانی علمی نیز در تاریخ 24 اردیبهشت دردانشگاه شهیدبهشتی و دانشگاه تهران و تاریخ 26 اردیبهشت ماه سال جاری در سازمان زمین شناسی کشور ارائه خواهد کرد.
وی افزود: بازدید از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و برگزاری نشستی با اعضای هیئت علمی پژوهشگاه برای بررسی امکان انجام ‏پروژه های مشترک، از دیگر فعالیت های پیش بینی شده در برنامه حضوروی در تهران است.‏

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۴۰

رونمایی از دو محصول دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران

از دو محصول دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این مراسم با حضور وزیر علوم، استاندار مازندران، مدیر کل دفتر برنامه ریزی، نماینده مردم ساری، رئیس پارک علم و فناوری مازندران برگزار واز دو محصول دانش بنیان کپسول گیاهی بیترملون کاهنده قند خون و کودهای تلفیقی و ترکیبی عالی و زیستی شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری مازندران رو نمایی شد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۴۳

مدت بازپرداخت تسهیلات واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان براساس ارزیابی ها مشخص می شود

درهشتمین جلسه شورای فناوری مرکز رشد، مدت بازپرداخت تسهیلات واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان براساس ارزیابی‌ها مشخص و برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین جلسه راجع به فعالیت های انجام شده طی سال گذشته و یک ماه و نیم امسال بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
دکترپویان ادیبی مدیر مرکز رشد جامع واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان و رئیس شورای فناوری دراین جلسه با اشاره به اقدامات انجام شده، گفت: با سیاست گذاری های انجام شده تلاش کردیم تا بیشترین خروجی موفق در مرکز رشد داشته باشیم از این رو نظارت ها برعملکرد واحدها بیشتر شد و براساس آیتم‌های در نظرگرفته شده واحدها ارزیابی می شوند.
وی با بیان اینکه مشوق‌هایی برای واحدهای موفق درنظرگرفته شده است افزود: شرکت هایی که خروجی موفق داشته باشند به عنوان یک شرکت پارکی در امور موسسات پارک پذیرش می شوند و از خدمات پارک در ادامه استفاده خواهند کرد.
مدیر مرکز رشد جامع واحدهای فناورهمچنین به باز پرداخت تسهیلات اعطایی اشاره کرد و گفت: براساس تصمیم گیری باز پرداخت تسهیلات با توجه به آیتم های ارزیابی بین 12 تا 36 ماه بعضاً 42 ماهه و حتی یکجا و در یک قسط خواهد بود.
رئیس شورای فناوری همچنین ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته طی امسال به توان نسبت به توسعه استان اقدام لازم انجام داد.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۴:۴۳

سرپرست دانشگاه تاکید کرد: لزوم ارتباط دوسویه بین دانشگاه آزاد و وزارتخانه های علوم و بهداشت

سرپرست دانشگاه آزاد گفت: این دانشگاه باید با دو وزارتخانه علوم و بهداشت و مجلس شورای اسلامی تعامل دوسویه داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، علی محمد نوریان در جلسه شورای استان سمنان از تمامی مسئولان خواست به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی پشت افراد گذشته غیبت نکنند.
وی با تاکید بر موضوع تفویض اختیار و اعتماد به مدیران، گفت: باید نظارت را بالا برده و با اعتماد به مسئولان، اختیار امور را تفویض کنیم و بتوانیم با بکارگیری و طراحی سیستم ها، به صورت آنلاین از شرایط واحدها اطلاع یابیم.
سرپرست دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: مدیران، اساتید و تمامی مسئولان در این دانشگاه باید مقید به مسائل الهی و دینداری و پایبند به نظام و مقام معظم رهبری باشند.
نوریان با بیان اینکه بهترین نیروها در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارند، گفت: در دوره مدیریت جدید تلاش بر این است تا از افراد خود دانشگاه استفاده شود تا فرصت شکوفایی برای نیروهای دانشگاه فراهم شود.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در زمینه توسعه اقتصادی کشور، گفت: ‌این دانشگاه باید در راستای تاثیرگذاری بر اقتصاد مقاومتی کشور فعالیت کند که ازجمله اقدامات تعریف پایان نامه هایی با موضوعات اقتصادی و اجتماعی مورد نیاز کشور است.
سرپرست دانشگاه آزاد تاکید کرد: با توجه به اینکه شرایط امروز کشور کاهش جمعیت دانشجویی است، باید مدیریت هزینه و صرفه جویی در راس امور مدیران قرار گیرد. همچنین بودجه‌بندی واحدهای دانشگاهی باید با توجه به شرایط هر واحد در نظر گرفته شود.
امور دانشگاه آزاد باید شبکه ای شود
نوریان با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در بحث فضاسازی حتی از استاندارد اعلام شده وزارت علوم نیز بالاتر است، گفت: امور این دانشگاه باید شبکه ای شود و در این شبکه می توانیم کمبودها را با کمک یکدیگر برطرف کنیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید با دو وزارتخانه علوم و بهداشت و مجلس شورای اسلامی تعامل دوسویه داشته باشد، تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مکانی غیرانتفاعی و مستقل است و تمامی انتصابات در آن براساس شایسته‌سالاری صورت می گیرد.
سرپرست دانشگاه آزاد با بیان اینکه باید برند سازی را در دانشگاه جدی گیریم، گفت: نظارت، ارتقای کیفیت آموزشی و پژوهشی، چابک سازی دانشگاه و توانمند سازی اعضای هیات علمی از اولویتها است.
نوریان با اشاره به اینکه افراد جهان مرکز (افراد نخبه و کارآمد) در دنیا امور را اداره می کنند، افزود: یکی از شاخص های مدیر موفق استفاده از افراد جهان مرکز است.
وی با بیان ضرورت تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با دولت، مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی از روسای تمامی واحدها در استان ها و شهرستان ها خواست با ائمه جمعه، نمایندگان ولی فقیه، استانداران و فرمانداران همکاری و تعامل مثبت داشته باشند.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۹:۳۶

توفیقی: رتبه اول رشد علمی، میراث مبارک دولت روحانی است

روزنامه الکترونیک امیدایرانیان نوشت: این روزها همزمان با نزدیک شدن دولت یازدهم به خط پایان مدیریت 4 ساله خود، فصل ارزیابی عملکرد دولت در حوزه های مختلف آغاز شده است. بی شک یکی از وزارتخانه های پرفراز و نشیب و پرحاشیه در دولت یازدهم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که از همان ابتدای تشکیل دولت و معرفی وزیر استارت حواشی آن زده شد و در نهایت با افشاگری معاون وزیر و باز شدن پرونده 3هزار بورسیه غیرقانونی و به دنبال آن استیضاح وزیر، این وزارتخانه به شدت خبرساز شد و مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. از سوی با توجه به اهمیت این وزارتخانه به دلیل گستردگی مخاطبان (5 میلیون دانشجو و استاد) و وظایف سنگینی که برعهده دارد، یکی از وزارتخانه هایی است که از همان ابتدا مورد توجه رئیس دولت تدبیر و امید قرار گرفت. بر همین اساس امید ایرانیان در گفت‌وگو با دکتر جعفر توفیقی وزیر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت هشتم چالش‌ها و دستاوردهای 4 ساله دولت یازدهم را بررسی کرده است.

دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی با چه چالش هایی مواجه بود؟
مهمترین چالش ها در حوزه دانشگاهی و آموزش عالی در دولت یازدهم باز می گردد به عملکرد دولت نهم و دهم دراین حوزه.
در ابتدای سال 92 و زمانی که دکتر روحانی دولت یازدهم را تحویل گرفت حوزه آموزش عالی با چند دسته چالش مواجه بود؛ نخستین چالش مسائل دانشجویی و تشکل های دانشجویی و فضای دانشگاه ها بود. در دولت قبل فضای دانشگاه ها به شدت امنیتی و حراستی شده بود و تشکل های محدودی که عمدتا از سلایق جبهه‌های خاص سیاسی بودند اجازه فعالیت داشتند و سایر تشکل‌های وابسته به پایگاه های سیاسی دیگر اجازه فعالیت نداشتند.
از سوی دیگر، در دو دولت قبل بسیاری از دانشجویان به دلایل مختلف از ادامه تحصیل محروم و در آغاز دولت یازدهم این دانشجویان به چالشی بزرگ برای وزارتخانه تبدیل شده بودند.
در حوزه مدیریت، تمرکزگرایی به وجود آمده بود و بسیاری از اختیارات از مدیران و دانشگاه ها و حتی وزارت علوم سلب شده و به نهادهای دیگر سپرده شده بود.
چالش دیگر که در سال 92 پیش روی دولت یازدهم قرار داشت، برخوردهای خارج از قانون و نامناسب با اساتید بازنشسته بود که فضای دانشگاه ها را ملتهب می کرد. از سوی دیگر، حوزه فناوری و فعالیت های پژوهشی و شرکت های دانش بنیان -که مصوب سال 89 بود- تا سال 92 متوقف شده بودند و صندوق نوآوری عملکردی نداشت.
همچنین گسترش بی رویه موسسات غیردولتی و دانشگاه های دولتی بار سنگینی را به دولت تحمیل کرده بود که موجب افت کیفیت و استانداردهای آموزشی در دانشگاه ها شده بود.
دولت یازدهم وزارت علوم را در شرایطی تحویل گرفت که همه این مسائل موجب افزایش نارضایتی از عملکرد مدیریتی دانشگاه ها و ایجاد تنش در محیط های دانشگاهی شده بود.
دستاوردهای دولت یازدهم در طول 4 سال چگونه بوده است؟
با وجود آنکه در ابتدای شکل گیری دولت یازدهم و معرفی وزیر پیشنهادی وزارت علوم چالش هایی پیش آمد و ناهماهنگی مجلس با دولت یازدهم موجب شد وزیر علوم با تاخیر وزارتخانه را تحویل بگیرد و فعالیت خود را آغاز کند اما از همان ابتدای کار، تغییرات و تحولات مثبتی در این حوزه آغاز شد.
یکی از اقدامات مثبت، تغییرات گسترده در مدیریت دانشگاه ها بود -که تنش هایی را در دانشگاه ها رقم زده بودند- و این تغییرات امید دانشگاهیان به آینده و دولت یازدهم را بیشتر کرد.
دکتر روحانی در ابتدای از به کار دولت تاکید کردند فضای دانشگاه ها نباید امنیتی بلکه باید امن باشد، در نتیجه امن شدن فضای دانشگاه ها در دولت یازدهم، تشکل های دانشجویی روز به روز بیشتر پا گرفتند و تشکل هایی که در دولت قبل اجازه فعالیت نداشتند مجدد فعال شدند هرچند همچنان با محدودیت هایی از سوی نهادهای غیر از دولت مواجه هستند.
در این دولت خوشبختانه روند تمرکززدایی در مدیریت دانشگاه ها آغاز شده و اختیارات بیشتری به دانشگاه ها سپرده شده و وزارت علوم درصدد خروج از تصدی گری و واگذاری اختیارات بیشتر به دانشگاه هاست.
دستاورد دیگر دولت یازدهم ساماندهی و گسترش آموزش عالی است. دولت ساماندهی آموزش عالی را در دستور کار قرار داد و امروز وزارت علوم به دنبال استاندارد کردن دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است که باعث افزایش کیفیت در دانشگاه ها شده است.
حوزه پژوهش و فناوری بعد از سال ها متوقف بودن در این دولت فعال شدند و امروز نزدیک به هزار شرکت دانش بنیان مجوز فعالیت گرفته و در زمینه توسعه صادرات خدمات و کالا فعالیت می کنند. همچنین در این دولت قراردادهای منحصربفردی بین دانشگاه ها و حوزه صنعت منعقد شده که منجر به تقویت و گسترش ارتباط این دو حوزه شده است.
خوشبختانه در این دولت بحث دانشجویان ستاره دار حل وفصل شده، اکثریت دانشجویان محروم از تحصیل در طول دو دولت قبل، امروز به دانشگاه ها بازگشته‌اند
همچنین موضوع بازنشستگی اساتید با ضوابط و مقررات قانونی پیگیری می شود.
یکی دیگر از دستاوردهای مهم دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی، انعقاد قراردادهای همکاری و رونق گرفتن همکاری های بین المللی وزارت علوم و دانشگاه های ایران با مراکز علمی و دانشگاه های معتبر خارجی است که در دولت نهم و دهم رونق چندانی نداشت.
نتیجه همه این تحولات و تغییرات مثبت این است که امروز ایران طبق گزارش و آمار پایگاه های اطلاع رسانی خارجی در رتبه نخست رشد علمی قرار گرفته است این در حالی است که در سال‌های 91-92 رشد علمی ایران نزولی بود.
نظر شما درباره ضرورت ادامه سیاست های دولت یازدهم در این حوزه چیست؟
با توجه به مسیر تحولات و تغییرات مثبتی که طی 4 سال دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی رخ داده من معتقدم لازم است سیاست های دولت ادامه یابد و بخش دوم تحولات با سرعت و انگیزه بیشتری پیگیری و به نتیجه برسد.

۹۶/۰۲/۲۰
۰۸:۳۵

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره عنوان کرد اکثریت اعضای شورای انقلاب فرهنگی مخالف انتقال روانشناسی بالینی هستند

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در ارتباط با انتقال ریشه روانشناسی از زیرمجموعه وزارت علوم به وزارت بهداشت، گفت: مکاتبات لازم با دوستان در شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته و این مسئله مصوبه لازم را برای جابجایی ندارد و باید توجه داشت که تنها با دستور نمی‌توان این جابجایی را انجام داد.

به گزارش میگنا دکتر عباسعلی اللهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارتباط با انتقال ریشه روانشناسی از زیرمجموعه وزارت علوم به وزارت بهداشت، گفت: این موضوع باید مصوبه لازم را در مجلس، هیأت وزیران و شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشد که دوستان در شورای انقلاب فرهنگی اعلام کرده‌اند که هنوز موضوعی در این زمینه به ما واصل نشده و اگر ارجاع شود آن را در کمیسیون تخصصی بررسی و سپس از شورا اعلام می‌کنیم.
وی گفت: پس از اینکه موافقان و مخالفان نظر خود را در شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردند رأی‌گیری شده و ابلاغ صورت می‌گیرد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به اینکه اکثریت اعضای شورای انقلاب فرهنگی مخالف این جابجایی هستند، گفت: اکنون هیچگونه جابجایی صورت نمی‌گیرد و این فضای ایجاد شده یک فضای کاذب است همچنین باید توجه داشت که وزارت علوم نیز مخالفت خود را اعلام کرده و سازمان نظام روانشناسی نیز نظر خود را به رئیس جمهور طی نامه‌ای اعلام کرده است.
اللهیاری خاطرنشان کرد: این مسئله نیز باید در 3 کمیسیون تخصصی مجلس بررسی شود که ما جلسات لازم را با رؤسای این 3 کمیسیون برگزار کرده‌ایم که هر 3 رئیس این کمیسیون با جابجایی مخالف بودند.
لزوم اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با اشاره به اینکه پیگیر اجباری شدن مشاوره قبل از ازدواج هستیم، گفت: امروزه ناسازگاری زوجین و آمار طلاق افزایش یافته که یکی از راهکارهای اساسی پیشگیری از آن انجام مشاوره زوجین است.
اللهیاری در ارتباط با موضوع اجباری شدن مشاوره خدمات قبل از ازدواج اظهارداشت: در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مدتی است که دنبال این قضیه بوده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی هیأت وزیران دولت پیگیری‌های لازم انجام شده است.
وی با بیان اینکه هنوز در این زمینه نتیجه مشخصی نگرفته‌ایم، افزود: در بند 6 ماده 117 قانون توسعه ششم تصریح شده ارائه آموزش و مشاوره، حین، قبل و پس از ازدواج با مشارکت بقیه دستگاه‌ها و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره الزامی می‌شود.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اضافه کرد: تحت پوشش قرار گرفتن این مشاوره توسط سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تکمیلی بسیار حائز اهمیت بوده و امیدواریم دولت آیین‌نامه اجرایی این بند قانونی را بنویسد.
اللهیاری گفت: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره آمادگی لازم را داشته که مشارکت لازم را جهت اجرای آیین‌نامه مربوطه داشته باشد و انشاالله تا نیمه دوم امسال این مشاوره‌ها اجباری خواهد شد و مشمول بیمه نیز قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: متأسفانه امروزه ناسازگاری زوجین و آمار طلاق افزایش یافته و این مسئله نگران کننده است لذا یکی از راهکارهای اساسی جهت رفع این مسئله، مشاوره قبل، حین و پس از ازدواج است.
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در ادامه به موضوع انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: کاندیداها باید سلامت روان جامعه را مدنظر قرار دهند و به این موضوع در تبلیغات خود دقت کنند چرا که مردم تحت تأثیر مسائل و مشکلات معیشتی و اقتصادی بوده و توجه نکردن مسئولان در تبلیغات سبب افزایش حجم آسیب‌های روانی و استرس در جامعه می‌شود.
وی افزود: برخی از کاندیداها چنان وعده به مردم می‌دهند که با هیچ ساختار قانونی و اجرایی کشور قابل وصول نیست این مسئله عوارض زیادی را به همراه داشته و نارضایتی مردم را سبب می‌شود. از طرفی باور عمومی را خدشه‌دار کرده و در آینده مشکل‌ساز می‌شود.
اللهیاری عنوان کرد: کشورهایی که به مشارکت سیاسی، اجتماعی و … نیاز دارند و پای توسعه کشور نیز مردم هستند بی‌اعتماد کردن مردم به آن نه تنها خدمت به کشور نیست بلکه خیانت به مردم و کشور به شمار می‌رود.

۹۶/۰۲/۱۹
۱۵:۵۹