نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114780
 • تمام سکه (طرح جدید) 1205000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1170000
 • نیم سکه 620000
 • ربع سکه 360000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3775
 • یورو 4430
 • پوند 4900
 • صد ین 3450
 • درهم امارات 1031
 • لیر ترکیه 1095
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32670
 • 0
  یورو 38086
 • 0
  پوند 42461
 • 0
  فرانک 34544
 • 0
  صد ین 29386
 • 0
  درهم امارات 8892

حضور متمایز بیمه سامان در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک ،کامپیوتر و تجارت الکترونیک

به گزارش پارسینه به نقل از روابط عمومی بیمه سامان ، این شرکت به منظور ارائه و معرفی اولین نام تجاری تخصصی بیمه‌نامه تجهیزات الکترونیکی کشوربه عنوان یک محصول جدید با نام" سامان حامی " که امکان ارائه یک محصول بیمه‌ای تخصصی را به صورت کالای بیمه نامه موبایل و تبلت و لپ تاپ فراهم نموده است، در این نمایشگاه حضور دارد.
براساس این گزارش ،کارشناسان مجرب بیمه سامان آماده پاسخگویی و ارائه خدمات بیمه ای بخصوص در زمینه بیمه نامه تجهیزات الکترونیکی می باشند.
علاقه مندان و بازدیدکنندگان در این حوزه برای بازدید از غرفه بیمه سامان می توانند به سالن 6، در طی روزهای نمایشگاه از ساعت 10 صبح الی 18 بعد از ظهر مراجعه کنند.
گفتنی است بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک ،کامپیوتر و تجارت الکترونیک از تاریخ 30 تیرماه تا 2 مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار میگردد.
به گزارش پارسینه به نقل از روابط عمومی بیمه سامان ، این شرکت به منظور ارائه و معرفی اولین نام تجاری تخصصی بیمه‌نامه تجهیزات الکترونیکی کشوربه عنوان یک محصول جدید با نام" سامان حامی " که امکان ارائه یک محصول بیمه‌ای تخصصی را به صورت کالای بیمه نامه موبایل و تبلت و لپ تاپ فراهم نموده است، در این نمایشگاه حضور دارد.
براساس این گزارش ،کارشناسان مجرب بیمه سامان آماده پاسخگویی و ارائه خدمات بیمه ای بخصوص در زمینه بیمه نامه تجهیزات الکترونیکی می باشند.
علاقه مندان و بازدیدکنندگان در این حوزه برای بازدید از غرفه بیمه سامان می توانند به سالن 6، در طی روزهای نمایشگاه از ساعت 10 صبح الی 18 بعد از ظهر مراجعه کنند.
گفتنی است بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک ،کامپیوتر و تجارت الکترونیک از تاریخ 30 تیرماه تا 2 مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار میگردد.

منابع دیگر:
 • صبح تهران
 • ایستانیوز
 • کسب و کار
 • اقتصاد تهران
 • خرد و کلان
 • نقدستان
 • فناوران
 • عصراقتصاد
 • نوآوران
۹۶/۰۴/۳۱
۱۱:۴۴

نتایج تقسیم سود 16شرکت و زمان جدید مجمع یک بانک/ تنفس 9 مجمع

درحالی 9 مجمع سالانه به تنفس کشیده و زمان مجمع سالانه یک بانک مشخص شد که نتایج تقسیم سود 16 شرکت در آخرین روز فصل مجامع مشخص شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ،در آخرین روز مجامع سالانه شرکت های دارای سال مالی منتهی به اسفند گذشته، تعداد زیادی از این مجامع برگزار و مهمترین نتیجه آن یعنی تقسیم سود هر سهم مشخص شد،اما در این بین مجامع برخی نیز به جهت نرسیدن به حد نصاب قانونی، با تنفس روبرو شد.
مجمع بانک پاسارگاد به دلیل عدم حضور سهامداران و نرسیدن به حدنصاب قانونی به تنفس برخورد که مجمع دوم متعاقبا در روزنامه اطلاعات اعلام خواهد شد.
همچنین مجمع بانک مهر اقتصاد نیز برگزار شد اما به دلیل اینکه درخصوص هیچ یک از موارد دستور جلسه تصمیم گیری نشد،مجمع با تنفس روبرو و مقرر شد مجمع بعدی ساعت 10 شنبه 14 مرداد در بزرگراه آبشناسان،بعد از تقاطع ستاری،خ شقایق،کوچه دهم در مجتمع آدینه برگزار شود.
در این میان، مجامع دو بانک اقتصاد نوین و قوامین و 5 شرکت سیمان باقران،قند نقش جهان،مجتمع های گردشگری کارگزاران پارس،آلومتک و آلومراد برگزار و به حد نصاب قانونی نرسید.
بر اساس این گزارش، طبق آخرین نتایج مشخص شده مجامع 16 شرکت با ارقام زیر همراه شده است:
پتروشیمی مارون: تقسیم 4650 ریال سود
پالایشگاه تهران: تقسیم 20 ریال سود
بیمه سامان: تقسیم 200 ریال سود
بیمه سرمد: تقسیم 150 ریال سود
بیمه ملت: تقسیم 100 ریال سود
سبحان انکولوژی: تقسیم 53 ریال سود
دارو پخش: تقسیم 1450 ریال سود
سینا دارو: تقسیم 1750 ریال سود
مدیریت انرژی امید تابان هور: تقسیم 135 ریال سود
سرمایه گذاری پارس توشه: تقسیم 250 ریال سود
سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات: تقسیم 50 ریال سود
مس سرچشمه: تقسیم 650 ریال سود
تامین ماسه ریخته گری: تقسیم 10 ریال سود
روان فن آور: تقسیم 40 ریال سود
افرانت: تقسیم 20 ریال سود
مگسال: تقسیم 600 ریال سود

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
 • اخبار بانک
 • نقدینه
۹۶/۰۵/۰۱
۰۰:۵۳

مونیخ ری پشت بیمه های عمر بیمه سامان ایستاد

گروه سایبان - مدیرعامل بیمه سامان از همکاری مونیخ ری با این شرکت خبرداد و گفت : بر اساس قرارداد امضا شده، شرکت بیمه‌ای مونیخ ری در حوزه‌های انتقال دانش فنی، ارائه نرم‌افزارهای تخصصی صنعت بیمه و آموزش کارشناسان با بیمه سامان همکاری خواهد داشت.
به گزارش رازپول، احمدرضا ضرابیه در نشستی خبری یکی از اقدامات اصلی در این سال را عقد قرارداد با بزرگ‌ترین شرکت بیمه اتکایی جهان یعنی مونیخ‌ری ذکر کرد و افزود: مذاکراتی در سال گذشته با این شرکت انجام شد و طی قرارداد امضاء شده بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه بیمه سامان تحت پوشش اتکایی بیمه مونیخ‌ری قرار گرفت.
ضرابیه گفت: اولین بار است در کشور چنین اتفاقی می‌افتد و ما این دستاورد را مرهون حمایت‌های بیمه مرکزی می‌دانیم.
وی در خصوص دیگر جزئیات قرارداد با مونیخ‌ری اظهار داشت: مونیخ‌ری نسبت به انتقال دانش فنی، ارائه نرم‌افزارهای تخصصی صنعت بیمه و برگزاری دوره‌های آموزشی روش‌های اکچوئری و حسابرسی به کارکنان بیمه سامان تعهد کرده است.
مدیرعامل بیمه سامان در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص جزئیات پوشش اتکایی بیمه‌های عمر و زندگی این شرکت نزد مونیخ ری تصریح کرد: بیمه سامان می‌تواند بیمه‌نامه‌های عمر و پس‌انداز تا سقف یک میلیون یورو را نزد مونیخ‌ری تحت پوشش اتکایی قرار دهد.
*طراحی محصولات جدید بیمه‌ای
مدیرعامل بیمه سامان طراحی محصولات جدید بیمه‌ای در چارچوب قرارداد با بیمه مونیخ ری را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: مثلا یکی از نگرانی خانواده‌های ایرانی، امراض خاص مانند سرطان، ام اس و از این قبیل است که در صددیم با همراهی شرکت مونیخ ری اقدام به ارائه محصول مشخص برای پوشش این ریسک در خانواده‌های ایرانی کنیم.
ضرابیه همچنین از طراحی محصول دیگر بیمه سامان یعنی صدور بیمه بدنه خودرو بر اساس کیلومتر یاد کرد و گفت: بر این اساس رانندگانی که ریسک کمتری داشته باشند، حق بیمه کمتری نیز خواهند پرداخت.
وی طراحی بیمه‌نامه‌های خرد بر بستر تلفن همراه را دیگر طرح در دستور کار بیمه سامان عنوان کرد و افزود: البته این اقدام نیازمند هماهنگی با اپراتورهای تلفن همراه و هزینه‌های زیادی است که باید مورد کارشناسی قرار گیرد.
ضرابیه طراحی بیمه‌های عمر و پس‌انداز گروهی برای کارفرمایان بزرگ را نیز مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: حوادث مختلف اعم از فوت،‌ از کارافتادگی و انواع بیماری‌ها می‌تواند در چارچوب بیمه‌نامه‌های گروهی عمر و زندگی تحت پوشش قرار گیرد.
ضرابیه در این نشست از رشد بالای 41 درصدی درآمد بیمه‌ سامان و دو برابر شدن آن نسبت به رشد درآمد صنعت بیمه کشور در سال گذشته خبر داد و افزود: بر این اساس سهم بازار ما در کشور افزایش یافت.
وی به سهم 6 درصدی بیمه سامان از بیمه‌های زندگی و اینکه 40 درصد پرتفوی این شرکت بیمه متعلق به بیمه‌های عمر و زندگی است اشاره کرد و افزود: بیمه‌های زندگی تعهد متوسط 20 ساله دارند و به این منظور باید تلاش کرد تا 20 سال آینده شرکت توانگری مالی بالایی داشته و بتواند به تعهدات خود عمل کند، بنابراین تلاش کردیم سطح توانگری مالی شرکت را در سطح یک نگهداریم.
*نگرانی صنعت بیمه از کاهش سود بانکی
ضرابیه با اشاره به کاهش نرخ تورم و سود بانکی افزود: درباره محصول بیمه‌های عمر و پس انداز نگرانی‌هایی وجود دارد و بر اساس تحلیل‌های ما روند موجود ممکن است باعث کاهش جذابیت بیمه‌های عمر و پس‌انداز شود.
مدیرعامل بیمه سامان ادامه داد: چنین فضایی باعث می‌شود که ما برای تمرکز بر بخش‌های فنی و غیرپس‌اندازی این محصول مانند فوت، حادثه، از کارافتادگی و... تمرکز کنیم. بدین منظور بیمه سامان در جهت ترغیب شبکه فروش خود برای شفاف‌سازی محصول نزد مشتریان تلاش کرده است.
وی افزایش سرمایه فوت که هم‌اکنون در کشور به طور متوسط 35 میلیون تومان است را یکی از اقدامات در این جهت ذکر کرد.
ضرابیه اظهار داشت: مسئله دیگر بحث مدیریت دارایی و نگاه تخصصی به امر سرمایه‌گذاری است. شرکت‌های بیمه باید بتوانند ترکیب دارایی‌های خود را در دوره 6 ماهه مشخص کنند و این نیازمند نگاه دقیقی است که باید به بازده سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و تعهدات شرکت داشته باشند.
وی ادامه داد: خوشبختانه بیمه سامان با انضباط مالی که داشته است توانسته بازدهی خوبی را محقق کرده و نه‌تنها سود فنی بیمه‌نامه‌های عمر را به‌ طور کامل تأمین کرده که سود مشارکت خوبی نیز به سرمایه‌گذاران خود اختصاص داده است.
*آزادسازی تعرفه‌ها در صنعت بیمه بالاخره جواب داد
مدیرعامل بیمه سامان با اشاره به آزادسازی تعرفه‌ها در صنعت بیمه، اظهار داشت:‌ اگرچه این اتفاق در ابتدا سبب بی‌ثباتی‌هایی در بازار بیمه شد، اما با نظارت بیمه مرکزی و قوامی که به‌مرور که در صنعت بیمه به وجود آمد ثبات خوب و رقابت سالمی شکل گرفته است و ما پیش‌بینی می‌کنیم در سال‌های آتی آگاهی عمومی نسبت به صنعت بیمه افزایش یابد.
ضرابیه همچنین اظهار داشت: تلاش داریم در سال 96 روند روبه‌رشد شرکت را با حفظ توانگری مالی ادامه دهیم،‌ تلاش داریم به سهم 2.3 درصد از بازار و کسب سهم 7.5 درصدی در بیمه‌های زندگی برسیم.
مدیرعامل بیمه سامان افزایش سرمایه شرکت از 618 میلیارد ریال به 803.4 میلیارد ریال در گام اول و سپس هزار و 500 میلیارد ریال مورد نظر بیمه مرکزی در گام دوم را دیگر هدف‌گذاری بیمه سامان در سال 96 ذکر کرد.
وی در خصوص بازاریابی دیجیتال محصولات بیمه‌ای و انتقادات مطرح در این خصوص نیز گفت: بازاریابی دیجیتال برای مصرف‌کننده و مردم، تسهیلات خوبی را ایجاد می‌کند، خدمات را سریع‌تر و ارزان‌تر در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.
*سهم 1.2 درصدی در خسارت 94 میلیون دلاری پتروشیمی بوعلی
وی همچنین از سهم 1.2 درصدی بیمه سامان در پرداخت خسارت 94 میلیون دلاری کنسرسیوم شرکت‌های بیمه به پتروشیمی بوعلی خبر داد و در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در خصوص ضعف احتمالی مدیریت ریسک در این زمینه اظهار داشت: پروژه بوعلی حادثه‌ای بود که اتفاق افتاد و البته اقدامات کافی چه بعد و چه قبل به لحاظ محاسبات فنی انجام شد، اما هر اقدامی می‌توانست بهتر از این هم انجام شود.
ضرابیه در پاسخ به پرسشی درباره تقسیم سود این شرکت در مجمع گفت:‌بیمه سامان 628 میلیارد ریال سود قابل تخصیص دارد که به‌ازای هر سهم 200 ریال خواهد بود.
برای اولین بار در کشور: عقد قرارداد بیمه سامان با بزرگترین شرکت بیمه جهان
شرکت بیمه سامان برای اولین بار در کشور اقدام به عقد قرارداد اتکایی با شرکت بیمه مونیخ ری Munich Re آلمان ، بزرگترین شرکت بیمه اتکایی جهان، در بیمه زندگی کرده است. در قالب این قرارداد بیمه نامه های عمر و تشکیل سرمایه سامان توسط شرکت مونیخ ری بیمه اتکایی شده و این شرکت معظم بین المللی شریک بیمه سامان در ریسک بیمه نامه های عمر و تشکیل سرمایه شده است.
شرکت بیمه سامان، با در اختیار داشتن حدود 6% سهم از بازار بیمه های زندگی، یکی از شرکتهای فعال دراین رشته در بازار بیمه کشور بوده و با دستیابی به شاخص هایی از جمله سهم بیش از 40 درصدی بیمه های زندگی در پرتفوی شرکت، برخورداری از قوی ترین نمایندگان حقیقی و حقوقی در کشور و نسبت توانگری مالی 146 (سطح یک توانگری مالی برای چهارمین سال متوالی)، توانسته است نه تنها در توسعه بیمه های زندگی، که از سیاستهای راهبردی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده است، وظیفه خود را در صنعت بیمه به خوبی انجام دهد، بلکه وضعیت مالی شرکت را نیز، علی رغم شرایط خاص اقتصادی، در مطلوب ترین سطح و با کمترین ریسک حفظ کند.
این شرکت در سال 1395 پس از بیش از یکسال رایزنی و مذاکره موفق به عقد قرارداد اتکائی بیمه های زندگی با شرکت Munich Re آلمان، بزرگترین شرکت بیمه اتکایی جهان، شد. عقد این قرارداد با حمایتها و تأیید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی محقق شد و یکی از دستاوردهای صنعت بیمه کشور در حوزه بیمه های زندگی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی محسوب می شود. با توجه به تازگی این نوع قراردادها در کشور کارشناسان شرکت بیمه سامان برای دستیابی به توافقی دوجانبه و با مزایای قابل توجه برای صنعت بیمه کشور تلاش بسیاری کردند. قطعاً دستیابی به چنین موفقیتی بدون رویکرد حمایتی و تلاشهای دلسوزانه هیأت عامل بیمه مرکزی و کارشناسان این نهاد نظارتی امکان پذیر نبود.
با توجه به اجرای سیاستهای اقتصادی دولت خوشبختانه نرخ تورم در کشور به پائین ترین حد خود پس از پیروزی انقلاب رسیده است. اگر چه این امر برای اقتصاد کشورمان نویدگر پایان دوران رکود و حرکت بسوی رونق اقتصادی در میان مدت است، لیکن به نظر این شرکت کاهش نرخ تورم و متعاقب آن کاهش نرخ سود اوراق مشارکت، سپرده های بانکی و ابزارهای مالی با درآمد ثابت می تواند از جذابیت بیمه های عمر و پس انداز برای بیمه گذاران بکاهد. با توجه به اینکه حجم اصلی اندوخته های بیمه های عمر و پس انداز در کشور ما در سپرده های بانکی، اوراق مشارکت و ابزارهای مالی با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود، کاهش نرخ بازده در این سرمایه گذاری ها می تواند منجر به کاهش نرخ سود مشارکت منافع بیمه های عمر و پس انداز شود.
از طرفی باید به این نکته توجه داشت که به منظور مدیریت صحیح دارایی ها و بدهی ها یا همان ALM (Asset Liability Management) شرکتهای بیمه باید تا حد امکان نرخ تعهد خود، که در بیمه های عمر و پس انداز همان نرخ سود فنی علی الحساب است، را با نرخ بازده سرمایه گذاری ها، منطبق کنند و همچنین دوره تعهدات خود، که دوره تضمین سود فنی بیمه عمر و پس انداز است، را نیز با دوره بازده سرمایه گذاری های انجام شده انطباق دهند. در غیر این صورت این خطر وجود دارد که شرکتهای بیمه نتوانند تعهدات خود در قالب اندوخته های بیمه های زندگی را در سررسید بیمه نامه ها و یا در صورت تقاضای بازخرید بیمه نامه توسط بیمه گذار بصورت کامل و در موعد مقرر انجام دهد. واحد های سرمایه گذاری شرکتهای بیمه می بایست بصورت مستمر میزان نرخ بازده، دوره های بازدهی و رونق و رکودهای دوره ای بازار (Market Cycles) در حوزه های مختلف سرمایه گذاری مانند بورس، املاک و شرکتهای غیر بورسی، ابزارهای با درآمد ثابت (Fixed Income) و غیره را رصد کرده و بر اساس این تحلیل ها و در نظر گرفتن تعهدات شرکت خود نسبت به تخصیص منابع (Asset Allocation) حاصل از بیمه های عمر و پس انداز اقدام کنند. با توجه به جنبه تضمینی تعهدات شرکتهای بیمه در قالب سود فنی علی الحساب، نتیجه این تحلیل ها معمولاً به این صورت خواهد بود که بخش قابل توجهی از منابع حاصل از بیمه های زندگی می بایست در اوراق مشارکت، سپرده های بانکی و ابزارهای مالی با درآمد ثابت سرمایه گذاری شوند. لذا همانگونه که مطرح شد کاهش نرخ بازده این سرمایه گذاری های می تواند منجر به کاهش نرخ سود مشارکت منافع بیمه های عمر و پس اندازی شود.
در حال حاضر تمرکز اصلی در کشور ما در حوزه بیمه های زندگی بر روی بخش سرمایه گذاری محصولات عمر و پس انداز است و با یک نگاه اولیه می توان دریافت که به ماهیت بیمه ای این محصولات توجه کافی نشان داده نشده است و نسبت به ارزش پوشش هایی مانند امراض خاص، از کار افتادگی، خطر فوت، حادثه، و غیره آگاهی کافی وجود ندارد. به عنوان مثال متوسط سرمایه فوت در پرتفوی بیمه های زندگی در شرکتهای بیمه کمتر از 350 میلیون ریال است، که با این رقم سرمایه بیمه نامه عمر انتظار نمی رود در صورت وقوع حادثه برای نان آور یک خانواده در میان مدت وضعیت اقتصادی بازماندگان وی دچار تزلزل نشود.
با در نظر گرفتن اینکه آگاهی عمومی در مورد بیمه عمر و پس انداز بیشتر معطوف به بخش سرمایه گذاری است، بنظر می رسد شرکتهای بیمه می بایست در جهت اطلاع رسانی مزیتهای بیمه ای محصولات خود بیشتر تلاش کنند تا در صورت کاهش نرخ سود مشارکت منافع اینگونه بیمه نامه ها، بتوان استقبال بیمه گذاران از بیمه نامه های عمر و پس انداز را کماکان حفظ کرده و از کاهش فروش بیمه نامه های جدید و همچنین بازخرید زودهنگام بیمه نامه های جاری شرکتهای بیمه که در سالهای قبل فروخته شده اند پیشگیری کرد.
در این راستا شرکت بیمه سامان از نیمه سال 1394 اقدام به ترغیب عوامل فروش بیمه های زندگی به فروش بیمه نامه هایی با سرمایه فوت بالاتر از متوسط کرده است و برای این منظور علاوه بر اطلاع رسانی، دوره های آموزشی و جشنواره های فروش با محوریت "افزایش سرمایه فوت" برگزار کرده است. این شرکت معتقد است که سرمایه فوت بیمه نامه های زندگی می بایست در حدی باشد که در صورت فوت و یا از کارافتادگی بیمه گذار اعضاء خانواده وی و یا دیگر ذینفعان بیمه نامه بتوانند از محل منافع بیمه نامه بصورت بلند مدت ارتزاق کنند.
برای دستیابی به این هدف لازم است سرمایه های فوت بیمه نامه های زندگی به میزانی فراتر از وضعیت جاری افزایش یابند. با توجه به اینکه در حال حاضر متوسط سرمایه فوت بیمه نامه های زندگی پایین است و بصورت متناظر حق بیمه های خطر فوت دریافت شده برای این پوشش نیز بر این اساس محاسبه و دریافت می شود، لازم است در صورت افزایش متوسط سرمایه فوت و فروش بیمه نامه های با سرمایه فوت بالا شرکت بیمه نسبت به دریافت پوشش های اتکایی مناسب اقدام کرده و از این طریق پرتفوی خطر فوت خود را از نوسانهای بابت خسارات احتمالی مصون دارد.
خوشبختانه در کشور ما خصوصی سازی صنعت بیمه باعث شکوفایی شرکتهای بیمه شده است. افزایش رقابت شرکتهای بیمه علی الخصوص در دوران پس از آزادسازی تعرفه ها کوتاه زمانی منجر به بروز یک بی ثباتی نسبی در وضعیت بازار بیمه شد. لیکن پس از طی این دوره و اعمال سیاستهای نظارتی بیمه مرکزی ج.ا.ا. شاهد دوران با ثباتی هستیم که اگر چه رقابت ها همچنان وجود دارد، لیکن این رقابت حال دیگر سازنده است و منجر به افزایش سطح آگاهی عمومی از بیمه در کشورمان شده است. در حال حاضر شرکت بیمه سامان با درخواست و مراجعه بیمه گذاران حقوقی برای خرید بیمه نامه های عمر و پس انداز برای گروه کارکنان خود مواجه است. اینگونه طرح های گروهی این مزیت را برای کارفرمایان دارد که علاوه بر پوشش کامل کارکنان خود نسبت به خطرات فوت و حادثه، پوشش های دیگری مانند از کارافتادگی و امراض خاص را نیز در قالب یک قرارداد برای کارکنان خود تأمین می کنند و علاوه بر آن می تواند در قالب بیمه های عمر و تشکیل سرمایه سازمانی از خدمات مدیریت دارایی گروه بیمه سامان بهره مند. شرکتهای بیمه به عنوان سرمایه گذاران نهادی (Institutional Investors) می توانند بازده سرمایه گذاری بالاتری به همراه ریسک سرمایه گذاری کمتری نسبت به سرمایه گذاران عادی داشته باشند. از نشانه های این امر می توان از حجم بالاتر منابع تجمیع شده برای سرمایه گذاری، دسترسی آسانتر به ناشران اوراق، بانکها، شرکتهای تأمین سرمایه و غیره، ساز و کار و تجهیزات مختص امر سرمایه گذاری، بهره گیری از متخصصین سرمایه گذاری و غیره نام برد.
در حال حاضر در صنعت بیمه کشور، در بیمه های زندگی تنها محصولی که با اقبال شرکتها، عوامل فروش و بیمه گذاران روبرو شده است بیمه عمر و سرمایه گذاری است. لیکن کشور ما، با توجه به گستردگی و بافت جمعیتی آن، احتیاج دارد طیفی از محصولات متنوع بیمه ای، که نیازهای مختلف جامعه ما را تأمین می کند در اختیار داشته باشد.
موضوع بیماریهای خاص (مانند بیماریهای قلبی، مغز و اعصاب، انواع سرطان ها، پیوند اعضاء و غیره) خانواده های ایرانی زیادی را درگیر خود کرده و هزینه های گزاف درمان اینگونه بیماریها هر ساله فشارهای مالی زیادی به مردم کشورمان تحمیل می کند، که برای رفع معضل سلامت و اقتصاد خانواده های ایرانی می بایست یک رویکرد منسجم و اثربخش اندیشیده شود. در حال حاضر با رهبری و هدایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی شرکت بیمه سامان با عقد قرارداد با شرکت Munich Re اقدام به طراحی بیمه مختص امراض خاص کرده است. در قالب این همکاری شرکت بیمه سامان و مونیخ ری بصورت مشترک مشغول انجام محاسبات آماری، تعیین نرخ و شرایط و جزئیات پوشش اتکایی این بیمه نامه می باشند.
خوشبختانه با حمایت بیمه مرکزی و تلاش کارشناسان فنی شرکت، بیمه سامان توانست تأیید و موافقت نهاد ناظر را بر روی نحوه محاسبه نرخ حق بیمه بیمه نامه های اتومبیل بدنه بصورت کیلومتری دریافت کند. در این طرح نرخ حق بیمه بیمه بدنه اتومبیل بر اساس میزان کارکرد اتومبیل بر حسب کیلومتر تعیین می شود. در مرحله بعد شرکت با همکاری یک گروه از مهندسین ایرانی و بهره گیری از دانش تحلیل اطلاعات شرکت مونیخ ری در نظر دارد با نصب دستگاه های Telematics بر روی خودرو بیمه گذارانی که علاقمند به خرید این محصول هستند نسبت به دریافت اطلاعات میزان حرکت خودرو اقدام کرده و بر این اساس نرخ حق بیمه را محاسبه کند و پس از آن اقدامات لازم برای پرداخت حق بیمه از سوی بیمه گذار بر حسب کارکرد خودرو قابل انجام خواهد بود. به این طریق آن گروه از بیمه گذارانی که کمتر از خودرو خود استفاده می کنند و در نتیجه کمتر در معرض خطر هستند حق بیمه ی کمتر پرداخت خواهند کرد. در مراحل بعدی با تحلیل اطلاعات دریافت شده از دستگاه های Telematics این امکان وجود خواهد داشت که نرخ حق بیمه بر حسب منطقه تردد خودرو و یا حتی نحوه رانندگی راننده تعیین شود.
در سالهای اخیر با توسعه شبکه های تلفنهای همراه یکی از اصلی ترین بسترهای ارائه بیمه های خرد یا Microinsurance در کشور ایجاد شده است. با استفاده از زیرساخت شرکتهای اپراتور تلفن همراه شرکتهای بیمه اقدام به ارائه بیمه های خرد با حق بیمه بسیار کم و با حجم بسیار بالا خواهند کرد. این خدمات نه تنها دسترسی به مشتریان شهرنشین را برای شرکتهای بیمه افزایش خواهد داد بلکه به ابزار کارآمدی در ارائه محصولات و خدمات بیمه ای به قشر روستانشین کشور خواهد بود که شرکتهای بیمه علاوه بر آنکه به عنوان یک بازار با آن توجه خواهند کرد، بلکه در راستای مسئولیت اجتماعی شرکتها قشر آسیب پذیر کشور را در مقابل مخاطرات تحت پوشش قرار خواهد داد. سازمان های داخلی و بین المللی که در حوزه های خدمات اجتماعی فعالیت دولتی و یا غیر انتفاعی و حمایتی فعالیت می کنند از جمله حامیان این فعالییتها خواهند بود و بیمه گران اتکائی بزرگ دنیا نیز سوابق پشتیبانی از این اقدامات را در اختیار دارند. بیمه عمر، حادثه و از کارافتادگی، بیمه آتش سوزی منازل روستایی، بیمه ماشین آلات کشاورزی و غیره از جمله بیمه نامه هایی است که توسط شبکه های تلفن همراه ارائه خواهند شد و در ادامه آن شاهد سرمایه گذاری شرکتهای بیمه در روستاها برای ارائه خدمات رسیدگی به خسارات خواهیم بود که با اجرا این امور شاهد ارتقاء سطح کیفیت زندگی در روستاها، ایجاد شغل برای روستاییان و پیشگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها خواهیم بود. در این خصوص شرکت بیمه سامان در حال تهیه زیرساختهای مورد نیاز است تا بتواند با همکاری با شرکتهای اپراتور تلفن همراه نسبت به ارائه این خدمات و محصولات به مردم عزیزمان در اقصی نقاط کشور اقدام کند.
در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه فروش بیمه نامه های مختلف بصورت آنلاین چند سالی است که ایجاد شده است. نتیجه تحقیقات در خصوص بهره گیری از فناوری اطلاعات و ابزارهای نوین الکترونیکی در بیمه در سایر کشورها نشان می دهد که عموماً در این حوزه شرکتهای بیمه ای موفق بوده اند که از ابزارهای الکترونیکی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در جهت توانمند سازی شبکه فروش و نماینگان خود استفاده کرده باشند. به همین سبب پیش بینی می شود در ایران نیز پس از طی هیجان هایی که هر اتفاق جدیدی بصورت طبیعی در هر صنعتی ایجاد می کند، شرکتهای بیمه به این نتیجه می رسند که از ابزارهای جدید برای توانمند سازی و حمایت فنی، تحلیلی اطلاعات، فروش، مالی و غیره از نمایندگان خود بهره بگیرند.
بیمه سامان در پایان سال 1396 سهم 2.3 درصدی از کل بازار بیمه کشور را برای خود هدفگذاری کرده است و در حوزه بیمه های زندگی نیز 7.5 درصد سهم از بازار هدفگیری شده است. همچنین با توجه به اینکه شرکت در سالهای گذشته همواره توانسته توانگری مالی خود را در بالاترین سطح یعنی رتبه یک حفظ کند، برای حفظ توانایی مالی بالای شرکت برنامه ریزی کرده تا ظرف سال 1396 سرمایه خود را به 1,500 میلیارد ریال افزایش دهد. همچنین برنامه راهبردی شرکت برای دوره پنج ساله 1396-1400 به گونه ای تدوین شده که شرکت بتواند آمادگی لازم را برای رویارویی با چالشهای محیطی و رقابت ایجاد می کند، داشته باشد تا به امید خدا به اهدافی که برای افق 1400 ترسیم شده است دست یابد.

منابع دیگر:
 • آفتاب یزد
۹۶/۰۴/۳۱
۱۱:۳۲

عاملین اینترنتی فروش بیمه نامه از بیمه مرکزی سبقت گرفتند !

یک سامانه فروش بیمه ای که مشخص نیست مجوز کسب و کار بیمه ای و صدور و فروش خود را چگونه اخذ کرده جلوتر از بیمه مرکزی حرکت و اقدام به صدور کارت هوشمند ثالث کرده است.
به گزارش فراسو ، در حالیکه بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران از جایگزینی کارت هوشمند ثالث به جای بیمه نامه فیزیکی خبر داده اند و اذعان داشته اند که به زودی این طرح عملیاتی خواهد شد اما یک سامانه فروش بیمه ای که مشخص نیست مجوز کسب و کار بیمه ای و صدور و فروش خود را چگونه اخذ کرده جلوتر از بیمه مرکزی حرکت کرده و اقدام به صدور کارت هوشمند ثالث کرده است.
مدیر کل فاوای بیمه مرکزی در این خصوص پیش از این به ریسک نیوز اذعان داشت: بیمه مرکزی به طور جدی صدور بیمه نامه ثالث در قالب کارت هوشمند الکترونیکی را در دستور کار دارد .
به گفته ی وی جلوگیری از جعل بیمه نامه و تخلفات موجود از مزایای این فرایند خواهد بود.
نعمتی با بیان اینکه بیمه مرکزی به جد به دنبال صدور کارت هوشمند بیمه ای است ، گفت : پیش بینی می شود به زودی این طرح پیاده سازی شود البته انجام اینکار نیازمند تجهیز شرکتهای بیمه است به طوریکه زیر ساختهای آی تی شرکتهای بیمه باید تقویت شود.
اما به نظر می رسد سامانه های فروش بیمه از بیمه مرکزی سبقت گرفته اند.
منبع: ریسک نیوز

۹۶/۰۵/۰۱
۰۹:۲۷
منابع دیگر:
 • هدف و اقتصاد
 • تفاهم
 • نوآوران
 • شما نیوز
 • انتخاب
 • بانک و صنعت
 • عصر اعتبار
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
 • نیوزبانک
 • تدبیر و امید
 • پولی مالی
۹۶/۰۵/۰۱
۰۸:۳۲
منابع دیگر:
 • عصر ایرانیان
۹۶/۰۵/۰۱
۰۸:۳۰

ارائه تسهیلات بیمه تکمیلی صندوق هنر در قالب طرح های جدید

تهران - ایرنا - مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: این صندوق امسال اقدام به ارائه تسهیلات ویژه بیمه تکمیلی به اعضای خود با سه طرح مختلف و نازل ترین قیمت کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، زهیر خزلی با بیان اینکه تسهیلات ارائه شده در قالب بیمه تکمیلی از سوی صندوق اعتباری هنر به اعضا در سال جاری بسیار پربارتر از سال های پیش است، افزود: رقمی که در ازای ثبت نام در بیمه تکمیلی صندوق در قالب طرح «رفاه» از اعضا اخذ می‌شود، بسیار ارزان تر از رقمی است که اعضای دیگر نهادها و شرکت ها برای داشتن چنین امتیازهایی باید پرداخت کنند.
به گفته وی، اکنون درصورت آنکه دیگر شرکت ها و نهادها بخواهند از چنین امکاناتی در بیمه تکمیلی ارائه شده به اعضای خود بهره ببرند، باید بیش از 50 درصد مبلغ موجود در ثبت نام یکساله صندوق اعتباری هنر به بیمه رازی را پرداخت کنند.
مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با تاکید بر اینکه در تنظیم قرارداد با شرکت بیمه تلاش شده با توجه به نیاز سنجی صورت گرفته از جامعه هدف، تعهدات درمانی در مقایسه با سالیان گذشته به نسبت قابل توجهی ارتقاء یابد، به بازبودن دست اعضا برای انتخاب سه طرح مختلف بیمه تکمیلی صندوق با سه قیمت و سه شرایط متفاوت در سالجاری اشاره کرد و افزود: اعضای صندوق اعتباری هنر می‌توانند جزئیات کامل طرح های مذکور را با عضویت در کانال تلگرام صندوق اعتباری هنر به نشانی https://t.me/honarcreditfund و مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری هنر به نشانی www.honarcredit.ir بررسی و در نهایت جهت ثبت نام تصمیم گیری کنند.
به گفته وی، ثبت نام بیمه تکمیلی صندوق برای اعضا و خانواده تحت سرپرستی آنان آزاد است و هر عضو می‌تواند طی مراحل ثبت نام خود در یکی از روش های بیمه تکمیلی صندوق، دیگر اعضای خانواده خود را نیز در همان طرح ثبت نام کند.
خزلی افزود: سه طرح «امید»، «آرامش» و «رفاه» برای ثبت نام بیمه تکمیلی اعضا در اختیار گذاشته شده و مخاطبان و اعضا می‌توانند براساس صلاحدید خود و خانواده تحت سرپرستی را در هر یک از طرح ها ثبت نام کنند.
مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درعین حال توصیه کرد، اعضا از طرح «رفاه» با توجه به بالابودن سطح تسهیلات آن بهره ببرند.
براساس این گزارش، با توجه به انعقاد قرارداد بیمه درمان تکمیلی صندوق اعتباری هنر با شرکت سهامی بیمه رازی، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران عضو این صندوق تا هشتم مرداد ماه می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری هنر به نشانی www.honarcredit.ir نسبت به ثبت نام و بهره مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی اقدام نمایند.
فراهنگ ** 1355 ** دریافت: علی اکبر قزوینیان * انتشار: امید غیاثوند

منابع دیگر:
 • نیوزبانک
 • صنعت بیمه
۹۶/۰۴/۳۱
۱۶:۳۴

پیام مدیر عامل بیمه آسیا به مناسبت پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس

امروز مدیران فرهیخته، کارکنان توانمند و نمایندگان وفادار، نمادی از پنجاه و هشت سال خدمت صادقانه هستند

مدیرعامل بیمه‌آسیا در پیامی پنجاه و هشتمین سالگرد تاسیس بیمه آسیا را تبریک گفت.
به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بیمه آسیا متن پیام ابراهیم کارگر به قرار زیر است:
بارالها
تفضل بی‌پایانت را بر دیده منت نهاده و شکرانه بی‌نهایتت را بر زبان قاصر خود جاری می‌سازم که تداوم توفیق خدمت صادقانه‌ام را در بیمه‌آسیا قرار دادی.
امروز مدیران فرهیخته، کارکنان توانمند و نمایندگان وفادار، نمادی از پنجاه و هشت سال خدمت صادقانه هستند که تبلور باشکوه آن را در ایفای نقش بی بدیل بیمه آسیا در مسئولیت های اجتماعی بنگاه های اقتصادی وهم چنین کسب رتبه اول برای سومین سال متوالی در بین یکصد شرکت کشور شاهد هستیم.
امید آن را دارم که با اتکال به باریتعالی، عنایات حضرت ولی عصر (عج) ،نگاه امیدوارانه و گرمی دستان مشتاقتان، برگی دیگر از افتخارات بی‌پایان بیمه‌آسیا در صنعت بیمه کشور را رقم بزنیم.
پنجاه و هشتمین سالگرد تأسیس بیمه آسیا را به تمامی همکاران ارجمندم و خانواده محترمشان در سراسر کشور تبریک عرض نموده و در کمال ادب و احترام از خداوند سبحان، سلامت و سعادت اعضای فهیم و پرتلاش خانواده بیمه‌آسیا را مسألت دارم.
                   
                                                                                                        
 

منابع دیگر:
 • پول نیوز
 • تدبیر تازه
 • تجارت آنلاین
۹۶/۰۴/۳۱
۱۰:۳۹

مدیر عامل بیمه معلم عضو رسمی انجمن حرفه ای صنعت بیمه کشور شد

در انتخابات انجمن حرفه ایی بیمه مدیر عامل بیمه معلم به عنوان عضو رسمی انجمن حرفه ای صنعت بیمه کشور انتخاب شد.

به گزارش ایلنا،  محمد ابراهیم تحسیری در این انتخابات به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن حرفه ای صنعت بیمه کشور در جایگاه انجمن به عنوان عضو رسمی انتخاب و معرفی شد.
 

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
 • پول نیوز
۹۶/۰۴/۳۱
۱۴:۵۱

بازی بیمه معلم بین المللی می شود

با استقبال پابلیشرهای خارجی در کنفرانس بین المللی TGC از بازی بیمه معلم این بازی به صورت بین المللی ارائه می شود.

به گزارش ایلنا به نقل از بیمه معلم، با استقبال پابلیشرهای خارجی در کنفرانس بین المللی TGC از بازی بیمه معلم این بازی به صورت بین المللی ارائه خواهد شد. پس از استقبال کاربران ایرانی از بازی کارخانه رویایی، پابلیشرهای خارجی در کنفرانس بین المللی TGC برای انتشار این بازی در خارج از کشور استقبال کردند تا نسخه خارجی این اثر بیمه معلم نیز ساخته شود.
 

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
 • شما نیوز
 • پول نیوز
۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۵۱

سود 100 ریالی برای هر سهم بیمه ملت

با حضور بیش از 95درصد صاحبان سهام، مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بیمه ملت (سهامی عام) به منظور بررسی صورتهای مالی حسابرسی شده منتهی به 30 اسفند 95 برگزار و بر اساس آن تقسیم سود 100 ریالی بین سهامداران به تصویب رسید.

اخبار شرکت‌ها-به گزارش روابط عمومی بیمه ملت، مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بیمه ملت (سهامی عام) با حضور بیش از 95 درصد صاحبان سهام، حسابرس و بازرس قانونی، نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اعضای هیات مدیره و علیرضا ابراهیم پور مدیرعامل شرکت بیمه ملت در ساعت 9 صبح روز شنبه مورخ 31 تیر 1396 در مرکز مطالعات بهره وری و منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.
بر اساس این گزارش، آقایان خمجانی نماینده گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی بعنوان رئیس مجمع، مجتبی کامل نیا به نمایندگی از گروه بهمن و اعظم هنردوست به نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری صبا تامین بعنوان ناظرین جلسه و حسن هاشمی، به سمت دبیر جلسه انتخاب شدند.
در ابتدای این جلسه، گزارش هیات مدیره در خصوص فعالیت ها و عملکرد شرکت در سال مالی 1395 و متعاقب آن گزارش حسابرس و بازرس قانونی و در خصوص صورت های مالی و حساب سود و زیان و عملکرد شرکت منتهی به 30/12/1395 قرائت و به سمع حاضرین رسید و پس از بحث و تبادل نظر و طرح سوالات از ناحیه سهامداران حاضر در جلسه و پاسخ توسط مدیرعامل محترم، تصمیماتی مبنی بر تصویب صورتهای مالی شامل ترازنامه و حساب سود و زیان انباشته و یادداشت های همراه سال مالی منتهی به 30/12/1395 به تصویب رسید. بر اساس این گزارش مقرر گردید به ازاء هر سهم 100 ریال بر اساس برنامه زمان بندی اعلام شده به سهامداران پرداخت گردد . 
همچنین در ادامه جلسه با توجه به گزارش مدیرعامل شرکت در خصوص روند رو به رشد عملکرد شرکت که از سال 95 شروع شده و در سه ماهه اول سال 96 با شدت بیشتری ادامه یافته است، تحقق رشد پیش بینی شده برای سال 96 کاملا قطعی و امکان پذیر می باشد.
بر اساس این گزارش، موسسه حسابرسی «شاخص اندیشان» به عنوان بازرس اصلی و حسابرس مستقل شرکت و موسسه حسابرسی «دش و همکاران» به عنوان بازرس علی البدل شرکت برای سال مالی منتهی به 30/12/1396 با اکثریت آراء انتخاب گردیدند و روزنامه دنیای اقتصاد و اطلاعات بعنوان روزنامه های کثیرالانتشار شرکت، جهت درج آگهی های شرکت تعیین گردید. 

منابع دیگر:
 • پولی مالی
 • فراسو نیوز
 • دیوان اقتصاد
 • ایستانیوز
 • شما نیوز
 • بانک و صنعت
 • ریسک نیوز
 • بانک برتر
 • ارتباطات برتر
 • خبر رسمی
 • ساخت برتر
 • نقدینه
 • خودرو برتر
 • عصر اعتبار
 • بنکر
 • بیمه برتر
 • حریم نیوز
 • شرح خبر
 • خبر ویژه
 • سفیر سلامت
 • تاوان‌گذار
 • بانکداری ایرانی
 • پول نیوز
 • بی‌باک
 • عصر بازار
 • اکونیوز
 • بانکداری الکترونیک
 • تجارت آنلاین
 • اخبار بانک
 • صبحانه آنلاین
 • اقتصاد تهران
 • تصویر روز
 • بانک و رسانه
 • هشدار نیوز
 • آفتاب
 • صدای اصلاحات
۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۱۹

59درصد از جمعیت مازندران بیمه شده صندوق تامین اجتماعی هستند

مدیر کل تأمین اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه 59درصد از جمعیت سه میلیون و 250 هزار نفر استان بیمه شده این صندوق هستند، ادامه داد: ماهانه 180 میلیارد تومان حقوق به مستمری بگیران بازنشسته اصلی و بیمه بیکاری پرداخت می شود.

به گزارش خبرگزاری موج،سید علی اصغر محمودی بیان داشت: در چهار سال گذشته، شاهد رشد 19.5 درصدی بازنشستگان در مقابل رشد 8 درصدی بیمه شدگان در مازندران بودیم.
مدیر کل تأمین اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه 59درصد از جمعیت سه میلیون و 250 هزار نفر استان بیمه شده این صندوق هستند، ادامه داد: ماهانه 180 میلیارد تومان حقوق به مستمری بگیران بازنشسته اصلی و بیمه بیکاری پرداخت می شود.
وی اظهار کرد: سازمان تأمین اجتماعی دولتی نیست بلکه یک نهاد عمومی غیردولتی است، افراد تحت پوشش این سازمان باید کمک کار ما بوده و در پرداخت به موقع حق بیمه ما را یاری کنند.
مدیر کل تأمین اجتماعی مازندران با اعلام اینکه در طول چهار سال گذشته تلاش شد تا خدمات مناسب در بخش درمانی و اداری به افراد تحت پوشش برای افزایش رفاه اجتماعی داده شود، افزود: هتلینگ شش بیمارستان تحت پوشش این سازمان در مازندران نوسازی شد.
محمودی ادامه داد: حذف لیست کاغذی، حذف دفترچه‌های درمانی در مراکز درمانی تأمین اجتماعی، توسعه، بازسازی و بهسازی مراکز بیمه‌ای و درمانی از تحولات مهم این سازمان بوده است.
وی افزود: مهمترین انتظار ما از مردم پرداخت به موقع حق بیمه است تا ضمن جلوگیری از مشمول خسارات و جرائم شدن، کمک کار ما برای ارائه خدمت بهتر به افراد تحت پوشش باشند.

منابع دیگر:
 • تابناک
۹۶/۰۴/۳۱
۱۳:۱۳

فعالیت 200 هزار معلم و کادر اداری در مدارس غیردولتی

قریب به 200 هزار معلم و نیروی کادر اداری در مجموعه مدارس غیردولتی فعالیت می‌کنند و بیش از 75 درصد مؤسسان این مدارس، دارای تحصیلات عالیه بوده و سابقه آنها در نظام تعلیم و تربیت بیش از 25 سال است.

به گزارش افکارنیوز ، حسن مسعودی مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با موضوع فعالیت مدارس غیردولتی با اشاره به روند فعالیت این مدارس، اظهار داشت: اولین قانون مدارس غیرانتفاعی در سال 67 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و دوره 20 ساله‌ای را طی کرد که در این مدت، این قانون مورد ارزیابی‌های متعددی قرار گرفت.
وی ادامه داد: این احساس برای مسئولان اجرایی به وجود آمد که با تعاریف غیر انتفاعی،‌ انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاران ایجاد شده است.
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش افزود: در سال 87 این قانون اصلاح شده و به مدارس غیردولتی تغییر پیدا کرد؛ قبلاً در قانون گفته شده بود، نباید مؤسسان سودی به‌دست بیاورند، اما در حال حاضر اعلام می‌شود اگر مؤسسان همه هزینه‌ها را برای آموزش دانش‌آموزان صرف کنند،‌ بهره‌برداری از سود حاصل از این سرمایه‌گذاری ایرادی ندارد.
مسعودی در خصوص «هدف از ایجاد مدارس غیردولتی»، تصریح کرد: مدارس غیردولتی به جهت شکلی با یک هدف و به جهت ماهیت و کارکرد نیز دارای اهداف متعددی است؛ این مدارس برای کاهش بار مالی دولت به وجود آمده‌اند.
* 14 هزار و 500 مدرسه غیردولتی و 1.5 میلیون دانش‌آموز
وی از فعالیت 14 هزار و 500 مدرسه غیردولتی و تحصیل نزدیک به 1.5 میلیون دانش‌آموز خبر داد و گفت: بودجه امسال آموزش و پرورش 33 هزار میلیارد تومان است که برای کمتر از 12 میلیون دانش‌آموز یعنی غیر از 1.5 میلیون دانش‌آموز غیردولتی است.
* 200 هزار معلم و کادر اداری در مدارس غیردولتی فعالیت می‌کنند
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: اگر 1.5 میلیون دانش‌آموز مدارس غیردولتی را در نظر بگیریم و سرانه 2 میلیون تومانی را برای هر دانش‌آموز در نظر شود، حدود 3 هزار میلیارد تومان می‌شود که از این طریق و با فعالیت مدارس غیردولتی این مقدار بار مالی در آموزش و پرورش صرفه‌جویی می‌شود؛ البته این عدد تا 5 هزار میلیارد تومان نیز افزایش می‌یابد.
مسعودی با اشاره به اینکه یکی از اهداف ایجاد مدارس غیردولتی کاهش تصدی‌گری در آموزش و پرورش است، افزود: در مجموع، قریب به 200 هزار معلم و نیروی کادر اداری در مجموعه مدارس غیردولتی فعالیت می‌کنند و بیش از 75 درصد مؤسسان این مدارس، دارای تحصیلات عالیه بوده و سابقه آنها در نظام تعلیم و تربیت بیش از 25 سال است.
وی بیان داشت: عمده کارکنان این مدارس از تحصیل‌کنندگان دانشگاه‌ها هستند و این تعداد معلم و کادر اداری باعث کاهش تصدی‌گری شده است.
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که «آیا نگاه آموزش و پرورش به مدارس غیردولتی مثبت است؟»، متذکر شد: از نگاه مؤسسان این مدارس این طور بیان می‌شود که این مدارس برای ایجاد رقابت سالم در ارائه خدمات تأسیس شده‌اند و معتقد هستند باید خدمات بهتر و کارآمدتری به دانش‌آموزان ارائه شود.
مسعودی با بیان اینکه مدارس غیردولتی باید متناسب با شرایط روز به وجود آید تا نیاز جامعه موردتوجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در مدارس غیردولتی باید این موضوع اتفاق بیفتد که دیگر ترک تحصیل، افت تحصیلی و گریز تحصیلی در دانش‌آموزان وجود نداشته باشد.
وی در خصوص «افق فعالیت مدارس غیردولتی در برنامه ششم»، عنوان کرد: برنامه ششم و شخص رئیس‌جمهور به مدارس غیردولتی باور دارند و اعلام شده است که سهم این مدارس باید به 20 درصد برسد و در حال حاضر حدود 11 درصد کل دانش‌آموزان تحت پوشش این مدارس هستند.
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: در برنامه ششم حداقل این افزایش باید به 15 درصد برسد و در سند تحول بنیادین در راهکار 9-4 عنوان توسعه مدارس غیردولتی مطرح شده است.
مسعودی اضافه کرد: بعد از سال 87 قانون ما 5 ساله و آزمایشی بود، در مدت دو سال یعنی از سال 93 تا 95، قانون دائمی نداشتیم، اما از بهمن‌ماه سال گذشته قانون مدارس غیردولتی دائمی شد.
وی متذکر شد: در قانون مدارس غیردولتی که دارای 39 ماده است، موارد نظارتی و حمایتی وجود دارد؛ از ماده 10 تا 14 مواد حمایتی قرار دارند و به آموزش و پرورش اجازه داده شده است تا ساختمان‌ها و زمین‌های مازاد خود که قابل استفاده نیست را به مؤسسان واگذار کنند و قانون‌گذار طبق موارد قانونی، بانک‌ها را مکلف کند تا تسهیلاتی برای این موضوع قائل شوند.
* ارائه تسهیلات بانکی با سود 4 درصد به مؤسسان
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: بحث 4 درصد کارمزد هنوز محقق نشده است، اما با تعامل با بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها، باید آیین‌نامه مربوطه را بنویسیم و در دولت به تصویب برسد که امیدوراریم در شروع سال تحصیلی جدید این موضوع اتفاق بیفتد.
مسعودی افزود: اگر قرار باشد روند فعالیت مدارس غیردولتی این‌طور پیش برود، خیلی از مؤسسان این مدارس دچار عدم فعالیت و تعطیلی واحدهای آموزشی خود می‌شوند.
وی با بیان اینکه قریب 50 درصد مدارس غیردولتی حقوقی شده‌اند، تصریح کرد: از طرف دیگر کسانی که از دیرباز وارد فعالیت این مدارس شده‌اند، دارای تکالیفی شده‌اند که این تکالیف برای آنها عملی نشده است؛ ضمن اینکه در حال حاضر این مدارس هزینه‌های زیادی را دارند و ما آنها را خیرین مدرسه‌دار می‌نامیم.
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر در شهر تهران مدارس غیردولتی، اجاره‌های بالایی می‌پردازند؛ برای نمونه در بعضی مناطق شهر تهران مؤسسان برای هر مترمربع بیش از 50 هزار تومان هزینه می‌پردازند.
* مؤسسان مدارس غیردولتی مکلف به بیمه کردن معلمان خود هستند
مسعودی با اشاره به ارائه تسهیلات به معلمان شاغل در این مدارس، افزود: در قانون این مدارس همان‌طور که به مؤسسان اعلام می‌کنیم که طبق قانون کار باید به این معلمان حقوق پرداخت کرده و آنها را بیمه کنند، در همین قانون نیز گفته شده است، دولت یا آموزش و پرورش تمام و یا بخشی از سهم بیمه مربوط به مؤسسان را پرداخت کند.
وی تصریح کرد: میانگین تراکم کلاس در مدارس غیردولتی به 20 دانش‌آموز نمی‌رسد و باید مواد حمایتی، مانند مواد نظارتی در این مدارس وجود داشته باشد.
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بعضی از مراکز احساس تکلیف زیادی می‌کنند تا به مدارس غیردولتی نظارت داشته باشند، خاطرنشان کرد: نزدیک به 60 درصد اولیای دانش‌آموزان مدارس غیردولتی را کارکنان، فرهنگیان و دانشگاهیان تشکیل می‌دهند.
*اجرای طرح رتبه بندی مدارس غیر دولتی از اول مهر
مسعودی با اشاره به حساسیت نسبت به فعالیت مدارس غیر دولتی، افزود: چند گروه فکر می‌کنند در این خصوص تکلیف دارند و باید به این مدارس نظارت کنند؛ البته اشکالی ندارد؛ ضمن اینکه طرحی را در نظر گرفته‌ایم و قصد داریم درجه‌بندی و رتبه‌بندی مدارسی غیردولتی را از اول مهرماه اجرا کنیم.
وی با بیان اینکه در حوزه رتبه‌بندی مدارس 8 حیطه و حدود 700 سنجه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد،‌ ادامه داد: در حال حاضر ایرادی که وجود دارد این است که هر کس در خصوص فعالیت این مدارس صحبت می‌کند، فقط راجع به شهریه مدارس حرف می‌زند، اما کارکردهای آموزشی و تربیتی نیز وجود دارد و مؤسسان این مدارس می‌گویند چرا در این خصوص از ما سؤال نمی‌شود.
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در خصوص «فعالیت مدارس هیأت امنایی»، تصریح کرد: اگر مدرسه دولتی و غیردولتی داشته باشیم، تکلیف مردم مشخص‌تر است.
مسعودی با تأکید بر اینکه مدرسه دولتی باید با یک نام فعالیت کند و اینکه عناوین دیگری روی آن بگذاریم، مطلوب نیست، افزود: مدارس هیأت امنایی قانون دارد و بر اساس قانون جدید مدارس غیردولتی، نگاه خوبی به آن وجود دارد.
وی بیان داشت: تصور می‌کنیم آموزش و پرورش و دولت راهی به‌جز این ندارند که مدارس غیردولتی تقویت شده و توسعه پیدا کند که این موضوع در سند تحول و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب مبنی بر استفاده از مشارکت مردم مورد تأکید قرار گرفته است و این، بهترین راه برون‌رفت از فضای فعلی و تنگناها در آموزش و پرورش است.
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت مدارس مراکز دولتی، افزود: مدارس حقوقی داریم و در کل کشور قریب 500 مدرسه در این خصوص فعالیت می‌کنند؛ مانند مدارس سما وابسته به دانشگاه آزاد و یا مدارس حقوقی دیگری که دارای 200 مدرسه در کشور هستند.
مسعودی در خصوص «بیمه معلمان مدارس غیردولتی»، خاطرنشان کرد: ما در مجموعه این مدارس، 4 وظیفه را برای خود قائل شده‌ایم که عبارتند از رعایت حقوق دانش‌آموزان و دفاع از آن و اینکه همه دانش‌آموزان از خدمات لازم برخوردار شوند.
وی وظیفه دیگر مدارس غیردولتی در قبال دانش‌آموزان را این موضوع دانست که کارکنان این مدارس متناسب با فعالیتی که انجام می‌دهند از حق و حقوق خود بهره‌مند شوند و حمایت از مؤسسان این مدارس را نیز وظیفه دیگر مجموعه مدارس غیردولتی برشمرد.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۳:۰۲

اگر با خودروهای لوکس تصادف کردید از این قانون استفاده کنید!

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر با خودرویی گران‌قیمت همانند پورشه، مازراتی، ب.‌ام‌و یا بنز تصادف کنید، بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت به خودروی خسارت دیده را تقبل می‌کند؟ با نگاهی به قیمت قطعات این خودروها در بازار، این پرسش بیش از پیش برجسته می‌شود.

به گزارش « تابناک یزد »؛ مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «تصادف با خودروهای لوکس» را بررسی کنیم.
آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر با خودرویی گران‌قیمت همانند پورشه، مازراتی، ب.‌ام‌و یا بنز تصادف کنید، بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت به خودروی خسارت دیده را تقبل می‌کند؟ با نگاهی به قیمت قطعات این خودروها در بازار این پرسش بیش از پیش برجسته می‌شود. براساس قیمت‌های بازار چراغ جلوی مازراتی به تنهایی 18 میلیون تومان قیمت دارد.
از سوی دیگر، چراغ جلوی بی‌ام و ایکس 1 به همراه متعلقات بیش از 14میلیون تومان است. برای تعویض چراغ جلوی بنز اس 500، حدود 10میلیون تومان باید هزینه کرد. تعویض چراغ جلوی پورشه پانامرا نیز 8 تا 10 میلیون بسته به نوع چراغ هزینه برمی‌دارد. قیمت چراغ جلوی خودرو لکسوس نیز حدود 8 میلیون تومان است؛ بنابراین، در صورتی که یک پراید با خودرویی از این دست تصادف کند اگر شانس بیاورد و تنها به چراغ این خودروها آسیب وارد کند باید هزینه‌های میلیونی بابت خسارت به این خودروها پرداخت شود.
بر اساس قوانین و مقررات در سال‌های گذشته در صورتی که شما با خودرویی گران‌قیمت تصادف می‌کردید، بیمه‌گذار تنها بخشی از خسارت تصادف که مربوط به تعهدات مالی مندرج در بیمه‌نامه شخص ثالث بود را تقبل می‌کرد. بنابراین خسارت‌زننده موظف بود طبق قانون مابقی خسارت را پرداخت کند. نحوه کار نیز به این صورت بود که ابتدا خسارت باید از سوی کارشناسان رسمی برآورد می‌شد و مبلغ غرامت تا سقف بیمه مورد نظر که در سال 94 حداقل 5/ 5 میلیون تومان بود را پرداخت می‌کرد و پرداخت مابقی خسارت را به عهده شخصی که خسارت را وارد کرده بود، می‌گذاشت. به ‌طور مثال در صورت تصادف یک پراید با یک پورشه، در صورتی که 40 میلیون خسارت به پورشه وارد می‌شد و راننده پراید مقصر بود، بیمه تنها به میزان تعهدات مالی درج شده در بیمه‌نامه خسارت را تقبل می‌کرد و مابقی خسارت باید از سوی شخصی که خسارت را وارد کرده بود، پرداخت می‌شد.
اگر فرد مبلغ تعیین شده برای خسارت را پرداخت نمی‌کرد، شخص خسارت دیده مثلا صاحب پورشه، می‌توانست به دادگاه صالحه شکایت کند و کارشناسان دادگاه مجددا میزان خسارت به خودروی وی را بررسی می‌کردند و حکم به پرداخت خسارت می‌دادند؛ در اینجا حکم توقیف اموال فرد خسارت زده صادر می‌شد. اگر وی اموال در دسترسی داشت، به‌ عنوان خسارت توقیف می‌شد و اگر این چنین نبود، به دلیل محکومیت مالی حکم جلب وی صادر می‌شد. در این بین اگر خسارت‌زننده واقعا استطاعت پرداخت خسارت را نداشت و چهار شاهد شهادت می‌دادند که خسارت‌زننده تنها مالش همین خودروی تصادفی است که با آن امرار معاش می‌کند، قاضی برای او مبلغ خسارت را با توجه به درآمدش قسط‌بندی می‌کرد. از آنجا که این موضوع مشکلات بسیاری را هنگام تصادف یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت ایجاد می‌کرد و انتقادات بسیاری را متوجه نقش شرکت‌های بیمه به ‌عنوان حامی حقوق مردم می‌کرد، بنابراین در سال گذشته دولت در این بخش از قانون بازنگری انجام داد.
بدین‌ترتیب، طی سال گذشته، بند جدیدی به قانون بیمه شخص ثالث اضافه شد؛ بنابراین، در صورتی که یک خودروی معمولی با خودرویی گران‌قیمت تصادف کند، شرکت بیمه تعهد دارد، متناظر با 50 درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام خسارت وارده را جبران کند. در این قانون بیمه‌گذار یک خودروی متعارف را مبنایی برای تعیین سقف پرداخت خسارت در نظر گرفته است؛ قیمت خودروی متعارف نیز 50 درصد دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام در نظر گرفته شده است. از آنجا که دیه در ماه‌های حرام در سال جاری 280 میلیون تومان تعیین شده است، بنابراین 50 درصد این مبلغ یعنی 140 میلیون تومان حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروی گران‌قیمت از نظر قانون است.
بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند متناظر با 140 میلیون تومان باید خسارت پرداخت کند. به ‌طور مثال اگر خودرویی 560 میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف به آن 50 میلیون تومان خسارت واقع شود از نظر این قانون چون 140 میلیون تومان یک چهارم 560 میلیون تومان محاسبه می‌شود؛ بنابراین، تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها 12 میلیون و 500 هزار تومان یعنی یک چهارم 50 میلیون تومان است.
در حالی بر اساس این قانون شرکت‌های بیمه و فرد مقصر در قبال خودروهای گران‌قیمت در حد متناظر 140 میلیون تومان نسبت به پرداخت خسارت مسئولیت دارند که رئیس کل بیمه مرکزی به همه دارندگان خودروهای گران‌قیمت در کشور توصیه می‌کند، حتما بیمه بدنه کامل داشته باشند تا بتوانند مابقی خسارت وارده به خودروی خود را از طریق بیمه بدنه جبران کنند. از آنجا که قوه قضائیه هر سال نرخ دیه را اعلام می‌کند اگر نرخ دیه در سال‌های آینده افزایش پیدا کند، طبعا مبنای تعیین قیمت خودروهای متعارف گران‌قیمت نیز تغییر خواهد کرد؛ هر چند این قانون هم اینک در حال اجراست، بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند. در این بین یک پرسش وجود دارد اینکه تبصره جدیدی که در بیمه شخص ثالث مدنظر قانو‌گذار قرار گرفته است چه مزایا و معایبی دارد.
به گفته کارشناسان مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت این بند جدید که در قانون بیمه شخص ثالث گنجانده شده، این است که این قانون نگرانی و مشکلات مالکان خودرویی که با خودروهای گران‌قیمت تصادف می‌کردند، مرتفع کرده و امر بسیار مثبتی است. چرا که در بسیاری از تصادفات چون مالک خودرو توانایی پرداخت مابقی خسارت را نداشت به زندان می‌رفت و مشکلات بسیاری را متحمل می‌شد.
در حالی قانونگذار با وضع این قانون توانسته نقش بیمه‌ها در بروز حوادث و سوانح رانندگی را افزایش دهد اما برخی از کارشناسان معتقدند که قانونگذار در تبیین این قانون نباید به گونه‌ای عمل می‌کرد که فرد خسارت دیده بخشی از خسارت خود را جبران کند و بر این اساس تأکید کرده که مالکان خودروهای گران‌قیمت، تلاش کنند با بیمه بدنه کردن خودروی خود از بروز ضرر و زیان‌های احتمالی این‌چنینی جلوگیری کنند. ایراد دیگری که برخی کارشناسان به این قانون می‌گیرند این است که تشخیص مبنای 50 درصد بر چه اساسی صورت گرفته و از طرفی تعریفی که برای خودرو متعارف می‌شود، چگونه صورت گرفته است؟ آیا قانونگذار در این قانون توجهی به برآورد خسارت قطعات داشته است. آیا قیمت قطعات خودروی متعارفی که در نظر گرفته شده با قیمت قطعات خودروهای گران‌قیمت تطابق دارد که به‌ عنوان مبنای تشخیص خسارات وارد به خودروها تلقی شود. بنابراین اینکه خودروی نامتعارف خودش اسباب جبران ضرر را فراهم کند امر منطقی نیست. هر چند قانونگذار این بند را براساس تئوری خطر در قانون بیمه شخص ثالث قرار داده و امر مثبتی است اما باید تعهدات شرکت بیمه در قبال خسارات وارده را بیشتر تعیین می‌کرد تا خودروهای گران‌قیمت آسیب‌دیده نیز دچار ضرر و زیان نشوند.

۹۶/۰۵/۰۱
۰۲:۲۷

جزییات بیمه تکمیلی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران

براساس اظهارات مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، این صندوق امسال اقدام به ارائه تسهیلات ویژه بیمه تکمیلی به اعضای خود با سه طرح مختلف و نازل ترین قیمت نموده است.

به گزارش جماران، زهیر خزلی با اشاره بر اینکه تسهیلات ارائه شده در قالب بیمه تکمیلی از سوی صندوق اعتباری هنر به اعضا در سالجاری بسیار پربارتر از سال های پیش است، متذکر شد: رقمی که در ازای ثبت نام در بیمه تکمیلی صندوق در قالب طرح "رفاه" از اعضا اخذ می‌گردد بسیار ارزان تر از رقمی است که اعضای دیگر نهادها و شرکتها برای داشتن چنین امتیازهایی باید پرداخت کنند.
به اذعان او، در حال حاضر در صورت آنکه دیگر شرکت ها و نهادها بخواهند از چنین امکاناتی در بیمه تکمیلی ارائه شده به اعضای خود بهره ببرند باید بیش از 50 درصد مبلغ موجود در ثبت نام یکساله صندوق اعتباری هنر به بیمه رازی را پرداخت کنند.
مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با تاکید بر اینکه در تنظیم قرارداد با شرکت بیمه تلاش شده با توجه به نیاز سنجی صورت گرفته از جامعه هدف، تعهدات درمانی در مقایسه با سالیان گذشته به نسبت قابل توجهی ارتقاء یابد به بازبودن دست اعضا برای انتخاب سه طرح مختلف بیمه تکمیلی صندوق با سه قیمت و سه شرایط متفاوت در سالجاری اشاره کرد و افزود: اعضای صندوق اعتباری هنر می‌توانند جزئیات کامل طرح های مذکور را با عضویت در کانال تلگرام صندوق اعتباری هنر به نشانی https://t.me/honarcreditfund و مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری هنر به نشانی www.honarcredit.ir بررسی و در نهایت جهت ثبت نام تصمیم گیری کنند.
بنابراظهارات وی، ثبت نام بیمه تکمیلی صندوق برای اعضا و خانواده تحت سرپرستی آنان آزاد است و هر عضو می‌تواند با طی مراحل ثبت نام خود در یکی از روش های بیمه تکمیلی صندوق دیگر اعضای خانواده خود را نیز در همان طرح ثبت نام نماید.
به گفته او، در حال حاضر سه طرح "امید"،"آرامش" و رفاه برای ثبت نام بیمه تکمیلی اعضا در اختیار گذاشته شده و مخاطبان و اعضا می‌توانند براساس صلاحدید خود و خانواده تحت سرپرستی را در هر یک از طرح ها ثبت نام نمایند.
مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر درعین حال توصیه می‌کند که اعضا از طرح " رفاه" باتوجه به بالابودن سطح تسهیلات آن بهره ببرند.
براساس این گزارش، باتوجه به انعقاد قرارداد بیمه درمان تکمیلی صندوق اعتباری هنر با شرکت سهامی بیمه رازی، هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران عضو این صندوق تا 8 مردادماه میتوانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی صندوق اعتباری هنر به نشانی www.honarcredit.ir نسبت به ثبت نام و بهره مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی اقدام نمایند.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۵۸

اطلاعیه بیمه ایران درخصوص زیاندیدگان بیمه توسعه

اطلاعیه شرکت سهامی بیمه ایران درخصوص واریز بازخرید بیمه نامه های عمر و پس انداز صادره شرکت بیمه توسعه به شماره شبای بانک زیاندیدگان
به گزارش روابط عمومی بیمه ایران، پیرو اطلاعیه های قبلی در راستای تسریع در پرداخت و کسب حداکثر رضایت بیمه گزاران محترم بیمه نامه های عمر و پس اندار شرکت بیمه توسعه، نسبت به واریز مبلغ بازخرید بیمه نامه های عمر و پس انداز 414 نفر از بیمه گذاران مذکور به شماره شبای بانک نامبردگان به شرح فایل پیوست اقدام لازم صورت گرفته است.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۰۸

بیمه سامان به ‌ازای هر سهم 200 ریال سود داد

احمدرضا ضرابیه درباره پوشش اتکایی بیمه‌های عمر و زندگی سامان نزد مونیخ ری تصریح کرد: بیمه سامان می‌تواند بیمه‌نامه‌های عمر و پس‌انداز تا سقف یک میلیون یورو را نزد مونیخ‌ری تحت پوشش اتکایی قرار دهد.

به گزارش «نود اقتصادی» مدیرعامل بیمه سامان از سهم 1.2 درصدی بیمه سامان در پرداخت خسارت 94 میلیون دلاری کنسرسیوم شرکت‌های بیمه به پتروشیمی بوعلی خبر داد ودر خصوص ضعف احتمالی مدیریت ریسک در این زمینه اظهار داشت: پروژه بوعلی حادثه‌ای بود که اتفاق افتاد و البته اقدامات کافی چه بعد و چه قبل به لحاظ محاسبات فنی انجام شد، اما هر اقدامی می‌توانست بهتر از این هم انجام شود.
احمدرضا ضرابیه یکی از اقدامات اصلی شرکت متبوع خود را عقد قرارداد با شرکت بیمه اتکایی مونیخ‌ری دانست وافزود: مذاکراتی در سال گذشته با این شرکت انجام شد و طی قرارداد امضاء شده بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه بیمه سامان تحت پوشش اتکایی بیمه مونیخ‌ری قرار گرفت.
وی، از چالش کاهش نرخ سود بانکی و اوراق مشارکت برای بیمه‌های عمر وپس‌انداز خبر داد و گفت:براساس قرارداد امضا شده، شرکت بیمه‌ای مونیخ ری در حوزه‌های انتقال دانش فنی، ارائه نرم‌افزارهای تخصصی صنعت بیمه و آموزش کارشناسان با بیمه سامان همکاری خواهد داشت.
ضرابیه گفت: اولین بار است در کشور چنین اتفاقی می‌افتد ودر خصوص دیگر جزئیات قرارداد با مونیخ‌ری اظهار داشت: مونیخ‌ری نسبت به انتقال دانش فنی، ارائه نرم‌افزارهای تخصصی صنعت بیمه و برگزاری دوره‌های آموزشی روش‌های اکچوئری و حسابرسی به کارکنان بیمه سامان تعهد کرده است.
مدیرعامل بیمه سامان در خصوص جزئیات پوشش اتکایی بیمه‌های عمر و زندگی این شرکت نزد مونیخ ری تصریح کرد: بیمه سامان می‌تواند بیمه‌نامه‌های عمر و پس‌انداز تا سقف یک میلیون یورو را نزد مونیخ‌ری تحت پوشش اتکایی قرار دهد.
ضرابیه از طراحی محصول بیمه سامان یعنی صدور بیمه بدنه خودرو بر اساس کیلومتر یاد کرد و گفت: بر این اساس رانندگانی که ریسک کمتری داشته باشند، حق بیمه کمتری نیز خواهند پرداخت.
ضرابیه از رشد بالای 41 درصدی درآمد بیمه‌ سامان و دو برابر شدن آن نسبت به رشد درآمد صنعت بیمه کشور در سال گذشته خبر داد و افزود: بر این اساس سهم بازار ما در کشور افزایش یافت.
وی، به سهم 6 درصدی بیمه سامان از بیمه‌های زندگی و اینکه 40 درصد پرتفوی این شرکت بیمه متعلق به بیمه‌های عمر و زندگی است اشاره کرد و افزود: بیمه‌های زندگی تعهد متوسط 20 ساله دارند و به این منظور باید تلاش کرد تا 20 سال آینده شرکت توانگری مالی بالایی داشته و بتواند به تعهدات خود عمل کند، بنابراین تلاش کردیم سطح توانگری مالی شرکت را در سطح یک نگهداریم.
ضرابیه با اشاره به کاهش نرخ تورم و سود بانکی افزود: درباره محصول بیمه‌های عمر و پس انداز نگرانی‌هایی وجود دارد و بر اساس تحلیل‌های ما روند موجود ممکن است باعث کاهش جذابیت بیمه‌های عمر و پس‌انداز شود.
مدیر عامل بیمه سامان با اشاره به آزادسازی تعرفه‌ها در صنعت بیمه، اظهار داشت:‌ اگرچه این اتفاق در ابتدا سبب بی‌ثباتی‌هایی در بازار بیمه شد، اما با نظارت بیمه مرکزی و قوامی که به‌مرور که در صنعت بیمه به وجود آمد ثبات خوب و رقابت سالمی شکل گرفته است و پیش‌بینی می‌کنیم در سال‌های آتی آگاهی عمومی نسبت به صنعت بیمه افزایش یابد.
ضرابیه همچنین اظهار داشت: تلاش داریم در سال 96 روند روبه‌رشد شرکت را با حفظ توانگری مالی ادامه دهیم،‌ تلاش داریم به سهم 2.3 درصد از بازار و کسب سهم 7.5 درصدی در بیمه‌های زندگی برسیم.
مدیرعامل بیمه سامان افزایش سرمایه شرکت از 618 میلیارد ریال به 803.4 میلیارد ریال در گام اول و سپس هزار و 500 میلیارد ریال مورد نظر بیمه مرکزی در گام دوم را دیگر هدف‌گذاری بیمه سامان در سال 96 ذکر کرد.
ضرابیه در پاسخ به پرسشی درباره تقسیم سود این شرکت در مجمع امروز گفت:‌بیمه سامان 628 میلیارد ریال سود قابل تخصیص دارد که به‌ازای هر سهم 200 ریال خواهد بود.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۱:۱۱

اعتراض به افزایش نامتعارف بودجه شرکت‌های دولتی واگذار شده

- میرعلی اشرف پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ اعلام کرد: هرگونه فعالیت دولت در شرکت‌های دولتی مشمول گروه یک واگذاری‌ها ممنوع است و کاری خلاف قانون محسوب می‌شود.

به‌استناد ماده2 از فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل 44قانون اساسی دولت مکلف است تا 100درصد سهام شرکت‌های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند.همچنین در تبصره‌های ماده 3فصل 2این قانون درخصوص شرکت‌های «گروه 2» آمده که دولت مجاز است به‌منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه 2ماده 2، همچنان 20درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه 2را در اختیار داشته باشد و مکلف است 80درصد باقیمانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.
طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44دولت مکلف شده است سهم خود را در شرکت‌ها‌ی دولتی و غیردولتی واگذار کند. در این میان فعالیت‌هایی چون شبکه‌های مادر مخابراتی، خدمات پایه پستی، تولیدات نظامی‌، شرکت ملی نفت ایران و استخراج و تولید نفت خام و گاز، معادن نفت و گاز، بانک مرکزی، بانک‌های ملی ایران، سپه، صنعت و معدن، ‌توسعه صادرات، کشاورزی، مسکن، توسعه تعاون و بیمه مرکزی و شرکت بیمه ایران، شبکه‌های اصلی انتقال برق، سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان بنادر و کشتیرانی، سدها و شبکه‌های بزرگ آبرسانی و رادیو و تلویزیون از این قانون مستثنی شده است.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ در عین حال به افزایش نامتعارف بودجه شرکت‌های دولتی واگذار شده هم واکنش نشان داد و از مجلس خواست توسعه فعالیت‌های اقتصادی، بنگاهداری و تصدیگری دولت در شرکت‌های گروه یک را متوقف کند.
پوری حسینی گفت: در قانون بودجه، ریال به ریال و میلیارد به میلیارد درآمد و هزینه هر شرکت، مقابل آن نوشته شده؛ لذا تقاضای ما این است که با تهیه یک جدول تلفیقی، به سازمان خصوصی‌سازی‌ اعلام شود که افزایش بودجه‌ها مربوط به چیست و آیا مربوط به سرمایه‌گذاری‌های جدید دولت در گروه‌های یک و 2 است یا موارد دیگر را در برمی‌گیرد؟
معاون وزیر اقتصاد با بیان این مطلب که دولت برای سرمایه‌گذاری در گروه3 مجاز است، تأکید کرد: بخش خصوصی اجازه ورود به گروه3 را ندارد و به‌عبارت دیگر، این گروه انحصارا برای سرمایه‌گذاری در اختیار دولت قرار گرفته است و در مقابل، هرگونه فعالیت دولت در گروه یک ممنوع بوده و کاری خلاف محسوب می‌شود.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی‌ کشور اذعان کرد: ما با بخش اعظمی از شرکت‌های گروه یک و 2 مواجه هستیم که به‌دلیل اینکه کالا و خدمات یارانه‌ای ارائه می‌دهند، اجازه واگذاری آنها به بخش خصوصی وجود ندارد. پوری‌حسینی، شرکت‌هایی را که در حوزه آب، برق و گاز فعالیت می‌کنند جزو این گروه از شرکت‌ها خواند و افزود: تا زمانی که قیمت کالا و خدمات این گروه از شرکت‌ها، تکلیفی است، واگذاری‌ها به‌طور کامل صورت نخواهد گرفت. او تأکید کرد: مجلس باید توجه داشته باشد که لازم است توسعه فعالیت‌های اقتصادی، بنگاهداری و تصدی گرایانه دولت در گروه یک را متوقف کند؛ اما تصور می‌شود که اکثریت قریب به اتفاق سرمایه‌گذاری‌های دولت در گروه3 صورت می‌پذیرد.

۹۶/۰۵/۰۱
۰۱:۵۱

ارائه پوشش بیمه سرقت به جواهر فروشی ها و صرافی ها

در جلسه مشترک بیمه مرکزی و وزارت کشور با پلیس، وضعیت بیمه جواهر فروشی ها و صرافی ها روشن شد

اقتصادگردان - جلسه مشترک بیمه مرکزی ، وزارت کشور و پلیس در خصوص بیمه کردن صرافی ها نتیجه داد .
ظاهرا شورای امنیت ملی به تازگی مصوبه ای را در خصوص چگونگی و الزامات بیمه کردن بانکها، صرافی ها و جواهر فروشیها داشته است که پیرو آن بیمه مرکزی و نمایندگان پلیس و وزارت کشور جلساتی را در این خصوص داشته اند که نهایتا منجر به ارائه پوشش بیمه سرقت به این اماکن شده است .
بیمه مرکزی در این زمینه اذعان دارد که چنانچه طلافروشی ها، جواهر فروشی ها و صرافی ها دارای پروانه کسب معتبر و تاریخ دار از مراجه ذی صلاح باشند ارائه پوشش سقت به آنها بلامانع است و در صورتی که این اماکن فاقد پروانه کسب باشند شرکت های بیمه اجازه ارائه پوشش سرقت به آنها را ندارند. صدور سایر پوشش های بیمه ای براس اماکن مذکور نیز بلامانع است

۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۴۴

بازدید معاون بانک و بیمه و شرکتهای دولتی وزارت اقتصاد و عضو شورای عالی بیمه از بیمه اتکایی امین

حسین قضاوی معاون بانک و بیمه و شرکتهای دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی به اتفاق مدیرکل بانک و بیمه و هیئت همراه ضمن حضور در شرکت بیمه اتکایی امین با اعضای هیئت مدیره، مدیران و کارکنان این شرکت از نزدیک دیدار کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، در این دیدار که مدیران عامل شرکتهای بیمه سهامدار بیمه اتکایی امین نیز حضور داشتند، سید مصطفی کیایی ضمن تقدیر و تشکر از حضور آقای دکتر قضاوی، همراهان و مدیران عامل شرکتهای بیمه سهامدار، گزارشی از عملکرد 5 سال اخیر این شرکت و فرصتها و چالشهای پیش روی بیمه اتکایی امین ارائه کرد.
مدیرعامل بیمه اتکایی امین با بیان اینکه شرکتهای بیمه اتکایی با وجود دارا بودن ظرفیت فنی و مالی مناسب، سهم کمی از بازار اتکایی کشور را در اختیار دارند، افزود: ما همواره در فعالیتهای اتکایی، مدیریت ریسک را سرلوحه کار خود قرار داده و به هر قیمتی جذب پرتفو نمی کنیم.
وی گفت: سرمایه گذاری شرکت در سالهای اخیر به نحو مناسبی انجام شده و این مسئله موجب شده تا بالاترین نسبت توانگری مالی در صنعت بیمه به این شرکت اختصاص یابد و به این ترتیب هیچ مشکلی حتی در پرداخت خسارتهای بزرگ نداریم.
وی در توضیح برخی اقدامات بیمه اتکایی امین گفت: این مجموعه تخصصی با بهره گیری از نیروی انسانی متخصص، تحصیل کرده و جوان توانسته سهم خود را از کلیه خسارتهای بزرگ و همچنین بدهی های مربوط به بیمه تامین اجتماعی و مالیاتی را تا سال 95 به طور کامل پرداخت کند.
کیایی در ادامه به ورود بیمه اتکایی امین به بازار سرمایه اشاره و اضافه کرد: با حمایت وزارت اقتصاد در حال کاهش بخشی از سهام دولتی شرکت (ایفیک) هستیم و در حال حاضر به دنبال سهامداران حقوقی بزرگ و حتی الامکان شرکتهای بیمه مستقیم داخلی و خارجی هستیم تا ضمن حمایت از آنها در مواقع لزوم بتوانیم از کمک آنها استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه بیمه اتکایی امین به عنوان یک شرکت تخصصی از سوی وزارت اقتصاد پذیرفته شده است، گفت: کلیه مقررارت حاکمیتی بیمه مرکزی در این شرکت رعایت شده و هماهنگی بسیار خوبی با شرکتهای سهامدار، وزارت اقتصاد و بیمه مرکزی دارد.
وی سوددهی حداکثری جهت ترغیب سهامداران به افزایش سرمایه، عدم حمایت غیر واقعی از سهام شرکت در بازار بورس، تأسیس دفتر ارتباطی یا نمایندگی در خارج از کشور جهت پذیرش ریسکهای بین المللی، عضویت در انجمن بین المللی بیمه به عنوان اولین شرکت بیمه گر ایرانی و پرداخت حق بیمه مربوط به قراردادهای منعقده از طریق بروکرهای خارجی در داخل کشور را از جمله برنامه های شرکت برشمرد و گفت: با گذشت 10 ماه از سال مالی شرکت، در حال حاضر سود هر سهم یک ساله محقق شده و در حال طی مراحل قانونی افزایش سرمایه مجدد شرکت هستیم.
کیایی در خصوص چالشهای پیش روی بیمه اتکایی تصریح کرد: شرکتهای بیمه اتکایی داخلی ظرفیتهای خالی زیادی دارند و با توجه به سهم بالای بیمه مرکزی و بیمه ایران از بازار اتکایی داخلی اجازه رشد بیشتر به شرکتهای خصوصی داده نمی شود؛ هم اکنون با توجه به منابع و امکانات می توانیم پرتفوی 2 هزار میلیارد ریالی داشته باشیم.
وی با اشاره به آیین نامه 76 شورای عالی بیمه در مورد لزوم نظارت بیشتر بیمه مرکزی بر بیمه نامه های صادره و کاهش سقف ارقام مندرج در آیین نامه در رشته های مختلف بیمه ای افزود: در این زمینه نامه ای خطاب به رئیس کل محترم بیمه مرکزی ارسال کردیم و در آن خواستار کاهش سقفهای مذکور در جهت نظارت بیشتر و جلوگیری از رواج صدور بیمه نامه با نرخ و شرایط غیرفنی شدیم.
وی جابجایی مدیران عامل در بین شرکتهای بیمه را نامطلوب توصیف کرد و گفت: اگر شخصی عملکرد خوبی دارد چرا جابجا می شود و اگر عملکرد او قابل دفاع نیست چگونه مجدداً در شرکت دیگری مشغول فعالیت شده و آن شرکت را هم با مشکل مواجه میکند؛ بنابراین لازم است شورای عالی بیمه و بیمه مرکزی سازوکار دقیقتری برای تایید صلاحیت مدیران عامل در پیش بگیرند و همه ساله عملکرد مدیران شرکتهای بیمه را همانند توانگری مالی آنها بررسی و سپس رتبه بندی کنند.
در ادامه مدیرعامل بیمه اتکایی امین ضمن تقدیر و تشکر از همکاری بسیار نزدیک بیمه مرکزی و سهامداران بیمه ای شرکت اضافه کرد، شخص آقای دکتر همتی در تاسیس این شرکت سهم بزرگی داشته و همواره حتی هنگامی که در صنعت بیمه نبودند از رهنمودهای ایشان برای بهبود فعالیت شرکت استفاده کرده ایم و اکنون نیز مدافع شرکتهای بیمه اتکایی خصوصی هستند.
کیایی افزود: در حال حاضر شخصیت دکتر همتی در صنعت بیمه موجب دلگرمی و فعالیت هرچه بیشتر شرکتهای بیمه شده و کلیه شرکتهای بیمه خود را ملزم به رعایت مقررات حاکمیتی بیمه مرکزی می دانند.
در ادامه این نشست، مدیران فنی و مالی شرکت به ارائه گزارش کوتاهی از عملکرد شرکت در 9 ماهه اخیر پرداختند که حاکی از رشد 54 درصدی حق بیمه قبولی نسبت به 9 ماهه سال قبل و تحقق 117 درصدی سود هر سهم با احتسابIBNR 48 درصد در این دوره زمانی بوده است.
معاون وزیر اقتصاد ضمن تقدیر از عملکرد مدیریت و کارکنان بیمه اتکایی امین تصریح کرد: با بررسی صورتهای مالی این شرکت مشخص می شود که نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام بیمه اتکایی امین بسیار مناسب بوده که این وضعیت نشان دهنده قدرت شرکت در پرداخت بدهی ها است.
وی در خصوص رعایت استاندارد گزارشگری مالی بین المللی (IFRS) در ارائه صورتهای مالی شرکتهای بیمه گفت: به کارگیری ارزش منصفانه موجب شفافیت بیشتر می گردد و با توجه به اینکه داراییهای شرکتهای بیمه ای نظیر بیمه اتکایی امین عمدتا نقد است، این استاندارد تاثیر چندانی بر گزارش آن ندارد.
دکتر قضاوی بیان داشت: با بهبود شاخصهای اقتصاد کلان در 4 سال گذشته، شاهد وضعیت بهتری در بخشهای اقتصادی بوده ایم که نقطه اوج آن در سال 95 بود که رشد اقتصادی به صورت قابل ملاحظه افزایش یافت و نرخ تورم به کمترین حد خود رسید.
وی با اشاره به 2 مسئله تامین مالی و پوشش ریسک به عنوان 2 بال مهم فعالیت صنعت بیمه در اقتصاد افزود: با توجه به نقش مهم صنعت بیمه در اقتصاد باید در این زمینه تلاش شود تا جایگاه این صنعت بیش از پیش مشخص شود.
دکتر قضاوی افزود: شرکتهایی که می خواهند به طور حرفه ای عمل کنند باید با تشکیل کارگروههای تخصصی اقدام به بررسی روشهای سرمایه گذاری با توجه به اصول کارشناسی و با در نظر گرفتن شرایط روز دنیا، کشور و شرکت خود نمایند.
وی بیان داشت: ضروری است شرکتهای بیمه مستقیم با توجه به میزان قبولی ریسک و ساختار مالی خود اقدام به اخذ پوشش اتکایی کنند و و امیدواریم شرکتهای بیمه مستقیم در این مسیر پیش بروند تا شرکتهای تخصصی مانند بیمه اتکایی امین بتوانند خدمات بیشتری ارائه کنند.
معاون وزیر اقتصاد در خصوص اهمیت توزیع ریسک گفت: صنعت بیمه با ید به طور متوازن نسبت به توزیع ریسک اقدام کند بدین صورت که تمام ریسکها را داخل کشور متمرکز نکند و اگر بخشی از ریسک را به خارج واگذار می کند، ریسکهایی هم از خارج قبول کند تا از این طریق درآمد شرکتهای بیمه افزایش یابد.
دکتر قضاوی ادامه داد: برای تحقق این هدف نیازمند ارائه پیشنهاداتی به شورای عالی بیمه هستیم تا بستر مقرراتی لازم در این شورا فراهم شود و تعاملات شرکتهای بیمه ایرانی خصوصاً با کشورهای منطقه افزایش پیدا کند تا بتوانیم در زمینه قبولی و واگذاری ریسک وضعیت بهتری داشته باشیم.
گفتنی است، مدیران عامل شرکتهای بیمه سهامدار در این نشست از عملکرد بیمه اتکایی امین ابراز رضایت و تایید کردند.

منابع دیگر:
 • آرمان اقتصادی
۹۶/۰۴/۳۱
۱۹:۴۳

مجامع 26شرکت بیمه غیردولتی در مهلت قانونی برگزار شد

دکتر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی در توئیتی از برگزاری مجامع 26 شرکت بیمه غیر دولتی در مهلت قانونی و با رعایت ملاحظات نظارتی بیمه مرکزی خبر داد.

۹۶/۰۴/۳۱
۲۲:۱۹

برنامه آزمون‌های ارزیابی خسارت بیمه، اکچوئر رسمی بیمه، کارگزاری بیمه اتکایی

ایستانیوز:با هماهنگی بعمل آمده با بیمه مرکزی ج.ا.ایران، برنامه آزمون های ارزیابی خسارت بیمه، اکچوئر رسمی بیمه وکارگزاری بیمه اتکایی برای نیمه اول سال 1396 اعلام گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، متقاضیان دریافت پروانه فعالیت ارزیابی خسارت بیمه می توانند برابر برنامه زمانبندی آزمون ها برای ثبت نام در یکی از رشته های بیمه ای(وسیله نقلیه موتوری زمینی- آتش سوزی و خطرات تبعی- مسئولیت- زیان های پولی- باربری،کشتی و هواپیما-درمان و حادثه- بیمه های زندگی وحوادث- مهندسی، صنایع و معادن- محصولات کشاورزی- آثار هنری ) اقدام نمایند. شایان ذکر است برنامه نیمه دوم سال 96 نیز متعاقباً اعلام خواهد شد.
متقاضیان فقط مجاز به انتخاب یکی از رشته های اصلی می باشند. متقاضیان می توانند با انتخاب یکی از رشته های فوق الذکر، همزمان در یک یا چند رشته فرعی از رشته اصلی مورد نظر برابر جدول زیر ثبت نام نمایند.
شایان ذکر است آزمون های ارزیابی خسارت بیمه در رشته های فرعی زیر برگزار خواهد شد:
(برای مشاهده جدول در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید.)

منابع دیگر:
 • فراسو نیوز
 • تاوان‌گذار
۹۶/۰۴/۳۱
۱۰:۲۲

تفاهم نامه همکاری بیمه ملت و رامک خودرو

تفاهم نامه همکاری بین بیمه ملت و گروه صنعتی رامک خودرو بعنوان یکی از بزرگترین شرکتهای واردکننده خودرو در ایران به امضا رسید.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )،مطابق این تفاهم نامه مقرر گردید بر اساس ضوابط و مقررات در طول مدت توافق، کلیه امور بیمه ای گروه صنعتی رامک خودرو و شرکتهای تابعه آن (رامک یدک و پارسیان دیزل) تحت پوشش شرکت بیمه ملت قرار می گیرند.
گفتنی است، شرکت بیمه ملت با توانگری بالا و مجرب در پوشش ریسک های بزرگ، همواره یکی از گزینه های اصلی پوشش ریسک های بیمه ای شرکت های بزرگ صنعتی و خدماتی بوده است.

منابع دیگر:
 • بانکداری الکترونیک
۹۶/۰۴/۳۱
۱۱:۵۰

در بیمه‌ کلیک آینده را امروز تضمین کنید

این مصرع شیخ اجل سعدی شیراز که می‌گوید: «عاقل آن است که اندیشه کند پایان را» یکی از مدیریتی‌ترین جملات برای زندگی امروز محسوب می‌شود.

به گزارش بانکداران 24 ( Banker )، برای آینده‌نگری و ارزیابی عمق افق دید افراد، کافیست شاخص‌هایی را در کار و زندگی آنها جستجو کنید که نماد آینده اندیشی است، مثل بیمه. بیمه امروز یک محصول یا خدمت صرف نیست. بیمه نماد یک تفکر است و هر تفکری می‌تواند جزئیات متفاوت و تاثیرگذاری نسبت به تفکر دیگر داشته باشد. هرچقدر افراد بیمه‌نامه‌های اختیاری بیشتر با پوشش‌های مناسب‌تری مانند بیمه عمر داشته باشند، تفکر اندیشه‌محور بیشتری نسبت به فردا دارند و طبیعتاهم استرس‌ کمتری را در هنگام مواجه با حوادث تجربه می‌کنند.
امروز بازاریابی، تبلیغات و فروش بیمه یک رده تخصصی و مستقل در علم مدیریت شناخته می‌شود و اینترنت به عنوان یکی از بهترین بسترهای توسعه و ترویج این صنعت مهم مورد توجه فعالان صنعت بیمه است. سامانه «بیمه کلیک» یکی از بسترهای موفق ارائه خدمات آنلاین بیمه در وب فارسی است. «بیمه کلیک» سایت رسمی کارگزاری بیمه «بانیان آسمان آبی» است که امکان ثبت سفارش انواع بیمه‌نامه از تمام شرکت‌های بیمه‌ای کشور را به صورت اینترنتی برای کاربران خود فراهم می‌کند. دلیل این که می‌توانید از تمام شرکت‌های بیمه‌ای در «بیمه کلیک» خرید کنید این است این سامانه‌ی آنلاین متعلق به یک کارگزاری رسمی است.
تفاوت کارگزاری بیمه با نمایندگی در این است که نمایندگی می‌توانند فقط با یک شرکت بیمه‌ای همکاری داشته و طبیعتا بیمه‌نامه‌های صادر شده صرفا از یک شرکت خواهد بود اما کارگزاران رسمی بیمه با توجه به ارتباط و شناخت تخصصی از انواع خدمات شرکت‌های بیمه، در جهت حفظ منافع مشتری می‌توانند بهترین شرایط بیمه‌نامه‌های شرکت‌های مختلف را به مشتری ارائه کنند. کارگزاری بیمه بانیان آسمان آبی با سایت « بیمه‌کلیک » در حال حاضر کارگزار بیش از 20 شرکت بیمه در ایران است. این سامانه در بخشی از معرفی خود می‌نویسد:
کارگزاری رسمی بیمه بانیان آسمان آبی با مجوز 1043 از سوی بیمه مرکزی شروع به کار نمود. این کارگزاری با بینش استراتژیک و پشتوانه تیم کارشناسان حرفه ایی مجرب خود که با همدلی و همراهی با بیمه گذاران توانست در زمانی اندک جایگاه خود را به یکی از وزین ترین و تاثیرگذارترین مجموعه های بیمه ایی در صنعت بیمه ارتقا دهد ، گواه ما پروژه های بیمه ایی و بیمه گذاران از اصناف مختلف و وزارت خانه ها و سازمان های دولتی و خصوصی معظم در کل کشور و رضایتمندی آنها از استفاده خدمات بیمه ایی با بهترین نرخ و شرایط و انتخاب شرکت بیمه ایی مناسب آن خدمات بیمه ایی و همراهی لحظه به لحظه این مجموعه درزمان وقوع خسارت می باشد...
ارائه انواع بیمه‌نامه‌های عمومی و تخصصی به‌همراه توضیحات کامل و طرح‌های آن مزیت قابل توجه دیگر سامانه بیمه‌کلیک است. انواع بیمه‌عمروسرمایه‌گذاری به همراه مزایای بیمه عمر وسرمایه گذاری و بهترین بیمه عمر و سرمایه گذاری،بیمه اتومبیل (بیمه شخص ثالث و بدنه)، بیمه درمان تکمیلی، بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان، بیمه مهندسی، بیمه مسافرتی، بیمه آتش‌سوزی، بیمه باربری و بیمه حوادث قابل استعلام و سفارش است. همچنین جهت دریافت مشاوره بیمه‌ای کافیست شماره خودتان را از بخش مشاوره برای بیمه کلیک ارسال نمایید تا با شما تماس گرفته شود.
بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری کارگزاری بیمه بانیان آسمان آبی از دو بخش عمر و سرمایه‌گذاری تشکیل شده است. این پوشش بیمه عمرعلاوه بر تأمین امنیت روانی بیمه‌شونده در مقابل انواع حوادث و بیماری‌ها، حق بیمه پرداخت شده را به عنوان پس‌انداز به بیمه‌گذار باز می‌گرداند یعنی اقساطی که بیمه گذار به عنوان حق بیمه پرداخت می‌نماید با سود تضمین شده به صورت بهره مرکب در پایان دوره بیمه به طور کامل پرداخت می‌شود. در سایت بیمه کلیک به راحتی می توانید به بررسی بهترین بیمه عمر و سرمایه گذاری و همچنین مزایای بیمه عمر و سرمایه گذاری بپردازید .در بیمه‌های مسافرتی ارائه شده توسط این سامانه تمام حوادثی که ممکن است در طول سفر (داخلی یا خارجی) برای بیمه‌شونده حادث شود، پوشش داده می‌شود، که این حوادث می‌تواند شامل صدمات بدنی، هزینه‌های پزشکی یا تأمین خسارت گم شدن اموال در طی سفر باشد.
ممکن است در هنگام رانندگی با هر وسیله‌ی نقلیه،‌ خسارت مالی یا جانی به دیگران وارد کنید که درصورت تشخیص به مقصر بودن، موظف به جبران آن هستید. در چنین مواقعی است که بیمه شخص ثالث به کمک شما می‌آید. بیمه شخص ثالث از نوع بیمه‌های الزامی است که توسط کارگزاری بیمه بانیان آسمان آبی صادر می‌شود. در بیمه شخص ثالث فقط خسارتی که به سایرین وارد می‌شود پوشش داده و پرداخت می‌شود. معمولا در اکثر تصادفات رانندگی خسارت دوطرفه است . لازم است که اتومبیل خود را نیز در برابر حوادث رانندگی که مقصر آن هستیم بیمه نماییم، در چنین مواری داشتن بیمه بدنه اهمیت زیادی دارد.تعهدات بیمه بدنه شامل پوشش خسارت بدنه خودرو و سایر حوادث غیرقابل پیش‌بینی مثل سرقت کلی و جزئی، انفجار، آتش‌سوزی و غیره است.
در بیمه‌کلیک می‌توانید تاریخ اعتبار بیمه‌نامه خودتان را وارد کنید تا این سامانه به صورت خودکار قبل اتمام اعتبار تمدید بیمه‌نامه را به شما معرفی کند، همچنین بزودی امکان خرید آنلاین و صدور آنی بیمه‌نامه در بیمه‌کلیک فراهم خواهد شد. کارگزاری بیمه بانیان آسمان آبی – بنیانگذار بیمه‌کلیک – تاکنون موفق به دریافت افتخارات متعددی از جمله لوح تقدیر نماینده ممتاز بیمه تهران بابت بهترین ارائه خدمات بیمه،لوح تقدیردر ارائه بهترین خدمات بیمه از جذب ، پشتیبانی و نگه داشت بیمه گذار ،عضو افتخاری انجمن پر فروش ترین فروشندگان بیمه عمر و سرمایه گذاری از آمریکا MDRT ،لوح تقدیر کارگزاری بیمه از همایش اقتصاد ایران، لوح تقدیر کارگزاری بیمه از شرکت بیمه کارآفرین بابت بهترین خدمات بیمه های عمر و سرمایه گذاری، لوح تقدیر کارگزاری بیمه از شرکت بیمه کارآفرین بابت پر فروش ترین فروشنده خدمات بیمه های عمر و سرمایه گذاری،، لوح تقدیر کارگزاری بیمه بابت پر فروش ترین فروشنده خدمات بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان از بهترین مشاوره، صدور تا رسیدگی به خسارت شده است.
برای این که بدانید چه بیمه‌نامه‌ای را از چه شرکتی و با چه شرایطی خریداری کنید کافیست شماره تماس خود را به بخش مشاوره رایگان بیمه‌کلیک ارسال کنید تا مشاوران این شرکت در اولین فرصت با شما تماس گرفته و شما را راهنمایی کنند. همچنین برای درخواست هرگونه مشاوره و استعلام بهترین نرخ بیمه‌نامه از کلیه شرکت‌های بیمه‌ای دولتی و خصوصیمی توانید با شماره های 88247017 الی 18 و 88245520 تماس حاصل نمایید. این راهنمایی شامل استعلام، بررسی و مشاوره در مورد کاهش خطرپذیری شما در خرید بیمه‌نامه و همچنین اطمینان از شرایط جامع‌بیمه‌نامه انتخابی شما خواهد بود.
به تجربه و سوابق ارزشمند این شرکت انتظار می‌رود بزودی شاهد ارائه خدمات متمایز، برجسته و پایداری در حوزه فروش اینترنتی بیمه باشیم.
یکی از نکات برجسته سامانه « بیمه کلیک » محتوای اطلاع‌رسانی و آموزشی آن می‌باشد. وبلاگ این سامانه حاوی محتوای تخصصی و کاملا بروز در زمینه بیمه است. کاربران علاوه بر خرید بیمه‌نامه به صورت آنلاین در وبلاگ بیمه کلیک می‌توانند آخرین اخبار بیمه و نحوه پرداخت خسارت را ملاحظه کنند

۹۶/۰۵/۰۱
۱۰:۰۹

با حضور 92 درصد سهامداران : صورتهای مالی بیمه حافظ به تصویب رسید

اخبار پوای مالی- مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه حافظ (سهامی عام) با حضور بیش از 92 درصد سهامداران حقیقی و حقوقی در محل شرکت بیمه حافظ برگزار شد.

به گزارش اخبار پولی مالی -مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه حافظ (سهامی عام) امروز(31 تیرماه) با حضور بیش از 92 درصد سهامداران حقیقی و حقوقی در محل شرکت بیمه حافظ برگزار شد.
بر اساس این گزارش: در ابتدای این جلسه عبدالرسول عطایی مدیرعامل شرکت بیمه حافظ گزارشی از عملکرد سال 1395 شرکت، سیاست ها و چشم انداز سال 1396 ارایه کرد.
مدیرعامل شرکت بیمه حافظ ضمن اشاره به بازارهای جدید و توسعه شبکه پرداخت خسارت اظهار داشت: بالابردن توانگری مالی، افزایش سرمایه، مدیریت ریسک، توسعه خدمات آنلاین، گسترش کمی و کیفی شعب و نمایندگی ها، پیاده سازی سیستمهای هوش تجاری (BI)، مدیریت ارتباط با مشتریان(CRM)، سیستم جامع پایش عملکرد(BSC) و... از جمله اهداف اصلی این شرکت درسال 1396 می باشد.
در ادامه، اعضای مجمع نیز نقطه نظرات خود را درخصوص عملکرد شرکت درسال گذشته مطرح و پس از بررسی و تبادل نظر در مسایل فنی و حسابرسی، صورت های مالی منتهی به 30 اسفند سال 1395 را با اکثریت آرا (92 درصد) تصویب کردند.
طبق این گزارش ، در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه حافظ ، موسسه «حسابرسی ژرف بین بهبود ارقام» به عنوان حسابرس و بازرس قانونی و روزنامه دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شدند.

منابع دیگر:
 • دیوان اقتصاد
 • فراسو نیوز
 • شما نیوز
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
 • موج
 • ایستانیوز
۹۶/۰۴/۳۱
۱۲:۴۰

انتخاب هیئت رئیسه شورای هماهنگی بیمه ای استان البرز

مدیران شرکت های بیمه آسیا، آرمان و سرمد در استان البرز به مدت دو سال بعنوان اعضای هیئت رئیسه شورای هماهنگی شرکت های بیمه ای این استان انتخاب شدند.

 به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی سندیکای بیمه گران، در ادامه تشکیل شورای هماهنگی شرکت های بیمه در سطح استانها با ساختار و دستورالعمل جدید ، انتخابات این شورا در استان البرز برگزار شد و هیئت رئیسه آن به مدت دو سال با رای گیری میان اعضا انتخاب شدند.
طی رای گیری بعمل آمده میان مدیران بیمه ای استان البرز؛ حسین چهاردوری مدیر شعبه بیمه آسیا، مهدی کبیری مدیر شعبه بیمه آرمان و  عنایت الله ریاضی مدیر شعبه سرمد ، به ترتیب به عنوان رئیس، نایب رئیس و دبیر شورای هماهنگی شرکتهای بیمه در استان البرز انتخاب شدند.
گفتنی است شورای هماهنگی شرکت های بیمه با دستورالعمل جدید طی هفته های گذشته در استانهای  بوشهر، خراسان جنوبی، زنجان، فارس، قم، کرمان، کرمانشاه، هرمزگان و یزد  تشکیل شده و طی  هفته های آینده در سایر استانها با نظارت سندیکای بیمه گران تشکیل می شود.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۶:۵۱

مجمع عمومی عادی سالانه بیمه پارسیان برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه پارسیان صبح روز سه شنبه 27تیرماه با حضور اکثریت سهامداران برگزار گردید .
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، این شرکت به عنوان یک شرکت بزرگ بیمه بورسی امسال نیز مجمع عمومی عادی سالانه خود را برگزار و مفاد دستورجلسه ذکرشده در آگهی دعوت به مجمع را که در جراید به چاپ رسیده بود به تصویب سهامداران رساند.
در این مراسم پس از قرائت آیاتی چند از کلام ا… مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران ابتدا نسبت به انتخاب رئیس مجمع ، نظّار و منشی جلسه اقدام شد و پس از استقرار هیأت رئیسه مجمع و نمایندگان بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار در قسمت هیأت رئیسه، گزارش فعالیت های شرکت که نشانگر رشد مناسب و ترکیب بهینه پرتفوی، ایفای تعهدات قانونی و آئین‌نامه‌ای و همچنین شفافیت صورتهای مالی در سال 95 بود توسط آقای اویارحسین عضو هیات مدیره ومدیرعامل ارایه گردید .
همچنین انعقاد قرارداد با شرکت های بیمه بزرگ خارجی از نکات جدید و قابل توجه این گزارش بود که با استقبال سهامداران نیز مواجه شد.
در ادامه، گزارش حسابرس و بازرس قانونی شرکت قرائت و پس از ارائه پاسخ های لازم در مورد بندهای گزارش حسابرس و بازرس و سؤالات مطروحه، صورتهای مالی عملکرد منتهی به 30 / 12 / 95 به تصویب رسید و به ازای هر سهم معادل 150ریال سود نقدی تقسیم گردید، مؤسسه حسابرسی بیات رایان بعنوان حسابرس و بازرس قانونی اصلی و مؤسسه حسابرسی آگاهان و همکاران بعنوان حسابرس و بازرس علی البدل برای سال مالی 96 تعیین و روزنامه های اطلاعات و دنیای اقتصاد نیز بعنوان روزنامه های کثیرالانتشار جهت درج آگهی¬های شرکت انتخاب شدند .
روابط عمومی
بیمه پارسیان

منابع دیگر:
 • دنیای بانک
 • شما نیوز
۹۶/۰۵/۰۱
۱۰:۰۱

بیمه عمر چیست؟

در مفهوم عام، بیمه نوعی تعاون است که در آن بیمه‌گر از جمع کثیری حق‌بیمه می‌گیرد و به تعداد قلیلی خسارت یا غرامت می‌پردازد. تعیین میزان حق‌بیمه و پیش‌بینی مقدار خسارت یا غرامتی که در آینده پرداخت می‌شود به مدد علم آمار و احتمالات و ریاضیات (محاسبات فنی یا آکچوئری) صورت می‌پذیرد. بنابراین در کار بیمه‌گری دو اقدام عمده یعنی پیش‌بینی و محاسبه احتمال وقوع حوادث و خطرات و دوم تعیین حق‌بیمه به میزانی که جبران خسارت و غرامت کند و نیز هزینه‌های بیمه‌گر را پوشش دهد، در دستور کار است. از آنجا که میان دریافت حق‌بیمه و پرداخت خسارت فاصله زمانی وجود دارد، استفاده بهینه از منابع و وجوه نقد حاصله و سرمایه‌گذاری آن در حوزه‌های مختلف از مشتقات فعالیت بیمه‌گری است.

ریسک‌های تحت پوشش بیمه‌گران تحت دو عنوان زندگی (Life) و غیرزندگی (Non Life) یا بیمه‌های اشخاص و اموال طبقه‌بندی می‌شوند. در بیمه‌های زندگی ریسک‌های مربوط به انسان یعنی بیماری، فوت (عادی یا در اثر حادثه) و از کارافتادگی مورد بحث قرار دارند. تلفیق پوشش این ریسک‌ها با آینده‌نگری و تامین آینده خود و نزدیکان در صورت حیات و یا فوت موجب ارائه انواع بیمه‌های عمر به شرط حیات، به شرط فوت، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و ... به جامعه شده‌ است.از آنجا که در اکثر کشورها، دولت‌ها متولی برنامه‌ریزی و اجرای یک نظام تامین اجتماعی فراگیر برای شهروندان خود هستند به تناسب شرایط اقتصادی و اجتماعی در هر کشور نوعی از نظام تامین‌اجتماعی که به لحاظ گستره و عمق متفاوت است، وجود دارد.نظام‌های تامین اجتماعی عمدتا مسوولیت اداره صندوق‌های بازنشستگی، درمان پایه، بیمه بیکاری و از کارافتادگی، حمایت از خانواده‌های بی‌سرپرست، معلولان، خانواده‌های زندانیان، آسیب‌دیدگان اجتماعی، اقشار کم‌درآمد و ... را برعهده دارند.بیمه‌های عمر و زندگی در مفهوم عام خود بدیل نظام تامین ‌اجتماعی هستند و در کشورهایی مانند ایران که این نظام‌ها پوشش‌های گسترده‌ای (صندوق بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی، بهزیستی، کمیته امدادو...) اما با عمق کم ارائه می‌دهند، زمینه برای توسعه بیمه‌های عمر مهیاتر است. کارکنان دولت، بیمه بازنشستگی، ازکارافتادگی و درمان خود را از صندوق بازنشستگی کشوری و کارگران همین پوشش‌ها را از صندوق تامین اجتماعی دریافت می‌دارند. اما به دلایل متعدد که عمدتا اقتصادی هستند و نیز وابستگی این صندوق‌ها به کمک دولت، پرداخت حقوق بازنشستگی در هر دو صندوق مشمول سقف و محدودیت است به‌گونه‌ای که کارمندان و کارگران پس از بازنشستگی نمی‌توانند معاش اقتصادی معقول و مناسبی داشته باشند و اکثر آنان پس از بازنشستگی به دنبال اشتغال برای تامین کسری مخارج زندگی‌ هستند. در این شرایط عرضه بیمه‌های مکمل بازنشستگی و مستمری به شاغلان کشور، از سوی شرکت‌های بیمه عمر می‌تواند آنان را پس از بازنشستگی صاحب دریافتی و از کار کردن در سنین بالا بی‌نیاز کند. البته باید متذکر شد که در نظام تامین اجتماعی دولتی، حق‌بیمه صندوق‌ها مشترکا توسط شاغل (کارمند یا کارگر)، کارفرما و دولت پرداخت می‌شود. اما حق‌ بیمه‌های مکمل بازنشستگی و مستمری ‌باید از سوی خود شاغل پرداخت شود زیرا شرکت‌های بیمه عمر عمدتا خصوصی بازرگانی‌ هستند و هیچ‌گونه یارانه‌ای از سوی دولت دریافت نمی‌کنند.در محاسبات حق‌بیمه در بیمه‌های عمر به شرط حیات و فوت و اصولا در همه انواع بیمه‌های عمر چند مولفه مهم دخالت دارند:
1- جدول مرگ و میر به تفکیک گروه‌های سنی
2- نرخ بازده فنی ذخایر بیمه‌های زندگی که بیمه‌گر آنها را سرمایه‌گذاری می‌کند. برای حمایت از حقوق بیمه‌گذاران، بیمه مرکزی و شورای‌عالی بیمه هر دو سال یک بار حداقل این نرخ‌ها را که در واقع تضمین قطعی بیمه‌گران است، تعیین و ابلاغ می‌کند. در حال حاضر این نرخ‌ها 16درصد برای دو سال اول، 13 درصد برای دو سال دوم و 10 درصد برای باقیمانده سال‌های اعتبار بیمه‌نامه است.
3- وضعیت سنی و سلامت فرد بیمه‌شده
افراد با خرید بیمه‌های زندگی اهداف متفاوتی را می‌توانند دنبال کنند:
1- با پرداخت ماهانه، سه ماهه، سالانه یا یکجای مبلغی، برای یک دوره معین، خطر فوت خود را تحت پوشش قرار داده و سرمایه موردنظر برای بازماندگان خود را تامین می‌کند. در واقع نگرانی افراد از سرنوشت مالی وابستگان در صورت فوت سرپرست خانوار برطرف می‌شود و آرامش خاطر پیدا می‌کنند. 2- با پرداخت مبلغی در هر ماه تا فرارسیدن زمان بازنشستگی، از دریافت مستمری ماهانه تا پایان زندگی بهره‌مند می‌شود. البته بیمه‌گذار می‌تواند به‌جای دریافت مستمری ماهانه تا آخر عمر، سرمایه کلان یکجایی را از شرکت بیمه هنگام بازنشستگی دریافت کند. با خرید این بیمه‌نامه نگرانی شاغلان از کاهش قابل توجه درآمدشان در صورت بازنشستگی برطرف می‌شود و آرامش خاطر پیدا می‌کنند.
3- افراد خیر می‌توانند با پرداخت مبلغی یکجا (یا به اقساط) مثلا اطفال بی‌سرپرست تحت پوشش بهزیستی را تحت پوشش قرار دهند تا در سن هجده سالگی سرمایه قابل توجهی دریافت دارند. ممکن است ادعا شود که می‌توان این مبلغ را در بانک سپرده‌گذاری کرد و در پایان دوره، سرجمع مبلغ بالاتری دریافت کرد. باید گفت که اولا در حال حاضر بانک‌ها سپرده بیش از یک سال با نرخ ثابت نمی‌پذیرند و تنها بیمه‌ها هستند که حداقل 16، 13 و 10 درصد را برای دوره‌های بلندمدت تضمین می‌کنند. ثانیا بیمه‌ها به موجب مقررات شورای‌عالی بیمه موظفند ذخایر ریاضی بیمه‌های عمر را در پربازده‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها به‌کار گیرند و 85 درصد درآمد دریافتی مازاد بر نرخ‌های تضمینی را به حساب بیمه‌شده منظور کنند. مضافا چنانچه فرد خیر فوت خودش را به نفع افراد موردنظر با سرمایه بالا بیمه کند حتی در صورت فوت پس از پرداخت اولین حق‌بیمه این سرمایه به حساب فرد موردنظر واریز خواهد شد.
4- بسیاری ادعا می‌کنند که فروش بیمه عمر به درآمد سرانه بالا مرتبط است. این ادعا چندان منطقی نیست زیرا ثروتمندان تامین آتیه خود و خانواده را از ثروت و سرمایه شخصی که در حوزه‌های مختلف به‌کار گرفته شده‌اند، فراهم می‌آورند. افراد و خانواده‌های متوسط و کم‌درآمدند که همواره نگران آینده‌اند و در حالی که منابع مازادی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد در دسترس ندارند، تنها چاره رفع دغدغه‌های مالی آینده آنان خرید بیمه عمر است.
تنوع محصولات بیمه‌های عمر فرصت انتخاب بیمه‌نامه‌ای با شرایط مالی هر فرد را ممکن می‌سازد. ترکیب بیمه‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هم ریسک فوت را پوشش می‌دهد و هم مبالغ ناچیز ماهانه یا سالانه را در بلندمدت به سرمایه‌های قابل توجه تبدیل می‌کند. در شرایط نااطمینانی سیاسی-اجتماعی و افت و خیزهای فراوان متغیرهای کلان اقتصاد، بانک‌ها در معرض ریسک‌های بیشتری از شرکت‌های بیمه قرار دارند. این ادعا فقط در مورد شرکت‌های بیمه‌ای صادق است که حسب مقررات نهاد ناظر (بیمه مرکزی) از توانگری مطلوبی برخوردارند و مدیریت سالم و حرفه‌ای دارند.مدیریت سالم و حرفه‌ای در شفافیت، مسوولیت‌پذیری، پاسخگویی، مشتری‌مداری، محاسبات فنی دقیق و استفاده بهینه از ذخایر بیمه‌گذاران و سرمایه سهامداران تجلی می‌یابد. اولین وظیفه و دغدغه خریدار بیمه‌نامه ارزیابی توانگری و حسن شهرت شرکت بیمه است نه قیمت بیمه‌نامه. با اطمینان می‌گویم که ارزان‌فروشان از کیفیت تعهدات و خدمات خود کم می‌گذارند و اطمینانی به ماندگاری و پایداری آنان تا سال‌های دور آینده که باید به تعهداتشان عمل کنند، وجود ندارد.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۵۷

پاسخ مدیرعامل بیمه تعاون به عملکردش در بیمه رازی/ تنها نبودم، اعضای هیات مدیره هم در تصمیمات سهیم بودند

گروه سایبان - پیرو درج مطالبی در تاریخ 26/04/96 در آن پایگاه با عنوان " دو کارگزار اثر گذار در زمان مدیریت مظلومی در بیمه رازی را بشناسید " یونس مظلومی مدیرعامل بیمه تعاون پاسخی را برای رازپول ارسال کرد.
یونس مظلومی که پیش از این مدیرعامل شرکت بیمه رازی بوده است در مطالب ارسالی خود نگارنده این مطلب ناآشنا به قانون تجارت می داند که پیش از ورود به پاسخ کامل و جامع ایشان لازم است که در این خصوص تبیین صورت گیرد. مسلما در تبیین این موارد مرز بین پاسخ به مظلومی و روشنگری موارد اتفاق افتاده در بیمه رازی بسیار باریک است .
سالهاست بیمه رازی با هیات مدیره ای مرکب از تیم چهار یا پنج نفره ای اداره می شود و در سال های اخیر هیچگاه تبیین نشده است که نمایندگان حاضر در هیات مدیره بیمه رازی نماینده کدام سهام دار حقوقی در این شرکت بوده اند و همواره به انتشار اسامی بسنده شده است. گریزی به ماده 110 قانون تجارت که اذعان دارد اشخاص حقوقی رامی توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود. دراین صورت شخص حقوقی همان مسئولیتهای مدنی شخص حقیقی عضوهیئت مدیره راداشته وبایدیک نفررابه نمایندگی دائمی خودجهت انجام وظایف مدیریت معرفی نماید، خالی از لطف نیست. این ماده قانونی در ادامه بیان می کند که چنین نماینده ای مشمول همان شرایط وتعهدات ومسئولیتهای مدنی و جزائی عضوهیئت مدیره بوده ازجهت مدنی باشخص حقوقی که اورابه نمایندگی تعیین نموده است مسئولیت تضامنی خواهدداشت. شخص حقوقی عضوهیئت مدیره می تواندنماینده خودراعزل کندبشرط آنکه درهمان موقع جانشین اوراکتبابه شرکت معرفی نمایدوگرنه غایب محسوب می شود.
ترکیب سرمایه این شرکت نشان می دهد که خانواده آینده (تات) سهام دار بلامنازع این شرکت هستند و در این سال ها سهام همواره در این خانواده جا به جا شده است که نمونه اخیر آن در گزارش مندرج قبلی عنوان شد.
مظلومی معتقد است که مدیرعامل مجری تصمیمات هیات مدیره بوده است در حالی که وی نیز از اعضای موظف هیات مدیره بوده است.
ترکیب 5 نفره هیات مدیره بیمه رازی در این سال ها با حضور دو عضو غیر موظف هیات مدیره در حالی فعالیت داشته که اساسانامه این شرکت در ماده 27 نظر دیگری در این خصوص دارد و به اعضای علی البدل نیز اشاره دارد . گزینه ای که نه تنها در حال حاضر از آن خبری نیست بلکه در گذشته نیز وضع چنین بوده است.با چنین ترکیبی واقعا تکلیف ماده 35 اساسنامه که در خصوص رسمیت جلسات اشاره دارد مشخص نیست.
البته مطالعه ماده 37 اساسنامه شرکت نیز توصیه می شود که حدود اختیارات هیات مدیره و مدیرعامل در خصوص مواردمختلف خصوصا مطالبات و دیون روشن کرده است.
با چنین وضعیتی که ایشان مسئولیت عضویت در هیات مدیره و مدیرعاملی بیمه رازی را بر عهده داشتند و تصمیمات شرکت متبوع قبلی را متاثر از سایرین می دانند باید دید که در شرکت بیمه تعاون که تنها مدیرعامل هستند و دیده شده برخی نامه های رسمی و مرسوم که در سایر شرکت ها با امضای مدیرعامل ارسال می شود و در بیمه تعاون با امضای رئیس هیات مدیره ارسال می گردد چه نظری خواهند داشت؟
در ادامه پاسخ دکتر مظلومی مدیر جوان و خوشفکر قبلی بیمه رازی را خواهید خواند
دبیر محترم تحریریه پایگاه خبری راز پول
با سلام
پیرو درج مطالبی در تاریخ 26/04/96 در آن پایگاه با عنوان " دو کارگزار اثر گذار در زمان مدیریت مظلومی در بیمه رازی را بشناسید " مطالبی به شرح ذیل جهت روشنگری و شفاف سازی ارسال می گردد . خواهشمند است مطابق قوانین مربوطه نسبت به درج آن در همان پایگاه مربوطه اقدام فرمایید:
1- گزارش به گونه ای تدوین شده است که گویی دو کارگزار از بخش خصوصی چنین مبالغی را بدهکار می باشند ، در حالیکه دو کارگزار اثر گذاری که در گزارش آن پایگاه به صورت مبهم و بدون ذکر وابستگی آن دو کارگزار اعلام شده است . کارگزاری های مربوط به شرکت ایران خودرو و شرکت سایپا می باشد که عملا به اکثر شرکتهای بیمه ای که بیمه نامه های آن دو خودروساز را صادر می نمایند مبالغ کمابیش مشابهی را بدهکار می باشند و در واقع بدهی مذکور ، بدهی دو شرکت خودروساز فوق الذکر به شرکت بیمه رازی می باشد .
2- چنین به نظر می رسد که اطلاعات نگارنده گزارش در خصوص قانون تجارت چندان بالا نباشد . چرا که اصولا مدیرعامل مجری مصوبات هیئت مدیره بوده و هیئت مدیره نیز نماینده سهامداران هستند . چنانچه به صورتهای مالی میان دوره ای که دسترسی به آنها از طریق سیستم کدال امکان پذیر می باشد مراجعه نمایند ، ملاحظه خواهند کرد که کلیه صورتهای مالی میان دوره ای به تایید اعضاء هیئت مدیره رسیده است . بنابراین وانمود کردن این موضوع که سهامداران اطلاع از نحوه همکاری با خودروسازان نداشته اند ، ناشی از دانش پایین نگارنده گزارش در خصوص قانون تجارت و نحوه اداره امور شرکت های سهامی عام می باشد .ضمن آنکه همکاری با خودروسازان با اراده و به باور و یقین کلیه اعضاء هیئت مدیره و از جمله مدیرعامل بوده و ارکان شرکت این تصمیم را گرفته و به آن عمل نموده اند .
3- شرکت در مسابقات کشتی و اعزام تیم کشتی به مسابقات ، ضمن آنکه یک روش بسیار هدفمند در نحوه هزینه کرد تبلیغات و ایفای تعهدات و مسئولیتهای اجتماعی شرکت بیمه مذکور بوده است .به باور و اراده هیئت مدیره ، مدیرعامل و سهامداران بوده و القاء این موضوع که گویی مدیرعامل به تنهایی تصمیم به صرف چنین هزینه ای گرفته است ، ناشی از اطلاعات ضعیف نگارنده در خصوص شرکت مذکور می باشد.
4- نحوه همکاری با خودروسازان برمبنای اصل تداوم فعالیت بوده و در طول مدت دوره همکاری اینجانب با شرکت بیمه مذکور ، اگر چه خودروسازان همیشه مبالغی را بدهکار بوده اند ، لیکن همیشه این مطالبات به مرور پرداخت می شده است و لیکن ، چون فعالیت تداوم داشته است هیچوقت مطالبات حذف نشده و بدلیل توسعه فعالیت افزایش نیز یافته است .
5- شرکت بیمه رازی در تاریخ ترازنامه با توجه به دارایی ها ، ذخایر و بقیه اقلام ترازنامه از نظر شاخص های مالی و از جمله شاخص توانگری یکی از شرکت های موفق صنعت بیمه به شمار می رود و موفقیتهای چشمگیر این شرکت در سالهای اخیر ناشی از تلاشهای کلیه ارکان شرکت از جمله سهامداران ، هیئت مدیره و مدیران ، کارکنان و نمایندگان آن بوده و هدف از درج گزارش منفی توسط نگارنده برای اینجانب که اطلاعات کامل و دقیق در مورد تک تک جزئیات عملکرد آن شرکت دارم مشخص نمی باشد .
با احترام
یونس مظلومی

۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۳۷

حاتم بخشی سایتهای غیر مجاز فروش بیمه در رشته آتش سوزی

آیا نمایندگان بیمه مجوز چنین حاتم بخشی را دارند ؟/ ایا می شود انتظار داشت شرکت بیمه توسعه دیگری در راه هستند؟

به گزارش ریسک نیوز،از سایتهای اینترنتی که طی مدت اخیر اقدام به فروش بیمه نامه کرده است در نبلیغات گسترده ای که دارد اقدام به ارایه تخفیفات آتش سوزی نموده است در این تبلیغات آمده است :
"نکته مهمی که مدیران ساختمان‌ها حتماً باید به آن توجه کنند
طبق ماده 14 قانون تملک آپارتمان ها، مدیر ساختمان که از سوی مالکان برای اداره امور مجموعه ساختمان انتخاب می شود و کتبا یا عملا این مسئولیت را می پذیرد، مسئولیت دارد کل ساختمان را در مقابل حادثه آتش سوزی نزد یکی از شرکت های بیمه گر، بیمه کند.
🔹تا 7 مرداد فرصت دارید تا با خرید آنلاین بیمه آتش سوزی از بیمیتو، 75 درصد تخفیف بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به bimito.com مراجعه کنید."
بررسی تبلیغ فوق سوالاتی در ذهن متبادر می کند.
اولا اینکه آیا نمایندگان بیمه مجوز چنین حاتم بخشی را دارند ؟ دوم اگر 75 درصد تخفیف ارایه شود و نماینده سایت فروشنده هم 20 درصد کارمزد از باقیمانده حق بیمه بگیرد، 10 درصد هزینه بیمه گری را هم در نظر بگیریم، شرکت بیمه عملا با 10 درصد قیمت واقعی ریسک بیمه گری می کند بنابراین ایا می شود انتظار داشت شرکت بیمه توسعه دیگری در راه هستند؟
با توجه به اینکه رئیس کل بیمه مرکزی پس از حادثه پلاسکو از لزوم ارزیابی صحیح ریسک رشته آتش سوزی توسط بیمه گران تاکید کرده است.

منابع دیگر:
 • تاوان‌گذار
۹۶/۰۴/۳۱
۰۹:۱۳

انتصاب جدید در بیمه تجارت نو

سید کاظم ملکوتی پس از تایید بیمه مرکزی بعنوان معاون فنی شرکت بیمه تجارت نو منصوب شد.

به گزارش ریسک نیوز،
طی حکم صادره از سوی سید محمد عباس زادگان مدیر عاملبیمه تجارت نو سید کاظم ملکوتی پس از تایید بیمه مرکزی بعنوان معاون فنی این شرکت منصوب شد.
سید کاظم ملکوتی دارای تحصیلات مدیریت بیمه در مقطع کارشناسی، مدیریت بازرگانی در مقطع ارشد و حقوق در مقطع دکتری است. ایشان همچنین ضمن تدریس در دانشگاه های تهران، علامه، علوم اقتصادی، ازاد اسلامی، علمی کاربردی بیمه ایران و پژوهشکده بیمه دارای تالیفات ارزشمندی از قبیل بیمه های مهندسی به روش کاربردی، بیمه های مهندسی از تئوری تا عمل (دوجلدی) و مقالات متعددی در زمینه بیمه های بازرگانی و بیمه های انرژی است. سید کاظم ملکوتی از مدیران با سابقه، تلاشگر، صدیق و خبره در بیمه ایران بوده و از معدود کارشناسان صنعت بیمه است که در حوزه بیمه های انرژی دارای تبحر و تخصص می باشد، ملکوتی هم اکنون نیز مجری طرحنامه بیمه نامه های تمام خطر مهندسی در پژوهشکده بیمه است، ایشان که سابقه مدیریت بیمه های مسئولیت و مهندسی بیمه ایران، ریاست مجتع ولیعصر بیمه ایران را در کارنامه فعالیت خود دارد از ابتدای شکل گیری بیمه تجارت نو به این شرکت پیوست و سمت مدیر بیمه های مهندسی، مسئولیت و انرژی این شرکت را همزمان با سرپرستی معاونت فنی عهده دار بود .

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • پولی مالی
 • فراسو نیوز
 • اخبار بانک
 • 3‌بی‌ان (تریبون)
 • بانک و رسانه
 • بینا
 • تجارت آنلاین
 • تاوان‌گذار
 • جامع نیوز
 • نوآوران
۹۶/۰۴/۳۱
۰۹:۱۳

کارنامه بیمه کوثر در سه ماهه بهار

اصلاح ترکیب پرتفو و رشد مناسب رشته‌های زندگی، مسئولیت و مهندسی بیمه‌کوثر در سه‌ماهه اول سال96 تحقق یافت.

به گزارش ریسک نیوز،در سه‌ماهه اول سال‌جاری حق‌بیمه تولیدی رشته‌های عمروسرمایه‌گذاری، مسئولیت، مهندسی و آتش‌سوزی به ترتیب 143، 140، 146 و 161 درصد نسبت‌به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
ابوالفضل آقادادی از کاهش 43درصدی سهم رشته شخص‌ثالث و سرنشین در این دوره زمانی خبرداد و گفت: سهم رشته شخص‌ثالث و سرنشین از 68درصد پرتفوی سه‌ماهه اول سال‌95 به 33درصد در پرتفوی سه‌ماهه اول سال96 کاهش یافته است.
وی ترکیب مناسب پرتفو را عامل پیشرفت شرکت‌های بیمه برشمرد و گفت: در سه‌ماهه اول سال‌جاری حق‌بیمه تولیدی شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 18درصد رشد داشته است.
مدیر برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد افزود: هوشمندی و فروش مناسب در سه‌ماهه ابتدای امسال در راستای بهبود توانگری مالی شرکت و کاهش ذخایر حق‌بیمه صورت گرفته است.

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
 • شما نیوز
 • تاوان‌گذار
۹۶/۰۴/۳۱
۱۲:۴۳

اظهارات امین در مجمع بیمه زندگی خاورمیانه

مجمع بیمه زندگی خاورمیانه با حضور بیشتر از 68 درصدیِ صاحبان سهام برگزار شد.

به گزارش ریسک نیوز، مجمع بیمه زندگی خاورمیانه با حضور بیشتر از 68 درصدیِ صاحبان سهام برگزار شد.
بعد از تکمیل هیأت‌رئیسه، حسن‌زاده، مدیرعامل شرکت ضمن ارایه گزارش هیأت‌مدیره به مجمع با اشاره به بخش‌هایی از گزارش، به اقدامات انجام شده در سال مالی منتهی به 30 اسفند 1395 پرداخت .
محمدابراهیم امین، رئیس هیأت‌مدیره شرکت بیمه زندگی خاورمیانه نیر در این جلسه ضمن ارزیابی وضعیت بیمه های عمر در ایران اذعان داشت : در آخر برنامه ششم توسعه، براساس پیش بینی‌های صورت گرفته، اندازه بازار بیمه‌های عمر و زندگی باید چهار برابر شده باشد.
به گفته وی خلاقیت و نوآوری در بازار بیمه‌های عمر و زندگی می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد ملی کرده و امیدواری برای آینده و آرامش برای خانواده‌ها ایجاد کند.
این گزارش می افزاید، بعد از تصویب صورت‌های مالی، در مورد تقسیم سود 2 ریالی رأی‌گیری به عمل آمد که مورد تصویب مجمع قرار گرفت.

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • نقدینه
 • دیوان اقتصاد
 • خبر طلایی
۹۶/۰۴/۳۱
۱۳:۴۸

مجمع عمومی سالیانه شرکت مطرح شد؛ غربالگری نمایندگان حقیقی و حقوقی در دستور کار بیمه کوثر

مجمع عمومی سالیانه شرکت بیمه‌کوثر باحضور سهام‌داران، نمایندگان بیمه‌مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در هتل سیمرغ برگزار شد.

به گزارش ریسک نیوز،مدیرعامل بیمه‌کوثر در این جلسه ترکیب پرتفوی شرکت، انباشت مطالبات و عملکرد شبکه فروش، کفایت ذخایر و عدم اعلام و زیرساخت‌های فن‌اوری اطلاعات ازجمله اصلاحات شرکت در سال گذشته دانست و گفت: با شناسایی نقاط ضعف و قوت و نیز فرصت‌ها و تهدیدها، برنامه‌های تحولی شرکت در راستای کیفی‌سازی در ارایه خدمات به ذی‌نفعان تدوین و اجرایی شد.
مجید مشعلچی فیروزآبادی تاکید کرد: سوداوری در حوزه بیمه‌گری و تبدیل دارایی‌های غیرمولد به مولد در حوزه سرمایه‌گذاری از برنامه‌های اساسی شرکت در سال‌جاری است.
وی با بیان اینکه شرکت بیمه‌کوثر کمترین هزینه اداری و پرسنلی را در صنعت بیمه کشور دارد، یاداورشد: ما به سمت تخصص‌گرایی در نیروی انسانی در حال حرکت هستیم.
مدیرعامل بیمه‌کوثر با بیان اینکه برنامه‌های شرکت در راستای سیاست‌گذاری‌ها، تقویت انضباط، سلامت و شفافیت در امور و تمرکز بر سوداوری عملیات بیمه‌گری طراحی شده است، افزود: رشد 27‌درصدی حق‌بیمه تولیدی شرکت در سال‌95 نسبت‌به سال گذشته، تلاش در جهت اصلاح ترکیب پرتفوی ازطریق اعمال محدودیت‌ها و کاهش سرعت رشد فروش رشته ثالث و سرنشین، کسب رتبه اول در بین شرکت‌های بیمه از حیث کنترل هزینه‌های اداری پرسنلی، ایجاد بسترهای لازم برای توانمندسازی و کیفی‌سازی شبکه فروش، پیگیری مستمر وصول مطالبات بالاخص سررسید شده، کنترل خسارت‌های پرداختی و موضوع‌های مرتبط همچون بازیافتی‌ها، ساماندهی و تسویه پرونده های خسارت‌های معوق در راستای شفاف‌تر کردن ذخایر بالاخص در سه ماهه آخر سال95، گام برداشتن به سمت استقرار اصول حاکمیت شرکتی و توجه به سیستم های کنترل داخلی، مدیریت ریسک و استانداردهای بیمه مرکزی در خصوص کنترل کفایت ذخایر فنی، توسعه کمی و کیفی حوزه برنامه‌ریزی توسعه و پایش عملکرد شرکت، توسعه نفوذ فرهنگ بیمه بالاخص در سطح جامعه هدف از طریق تبلیغات گسترده و رسانه‌ای برای برندسازی شرکت و فروش رشته‌های غیرثالث، طراحی محصولات جدید بیمه‌ای براساس نیاز جامعه برای ایجاد تنوع در محصولات و توسعه زیرساخت‌های فاوا و تمرکز بر ارایه خدمات الکترونیکی از اهم برنامه‌های شرکت در سال گذشته بوده است .
مجید مشعلچی فیروزآبادی پایش و غربالگری نمایندگان حقیقی و حقوقی، تحلیل وضعیت شرکت و نظارت و پایش مستمر حوزه های مختلف شرکت، کاهش خسارت‌های معوق، کاهش مطالبات سررسید شده وصول نشده و پیاده‌سازی دستورالعمل وصول مطالبات شرکت به‌صورت سیستماتیک، توسعه مانیتورینگ خدمات و فرایندهای شرکت، توجه به موضوع ریکاوری در شرکت را از جمله برنامه‌های شرکت در سال‌جاری برشمرد و خاطرنشان‌کرد: برندسازی و تبلیغات هوشمند و موثر، حفظ مشتریان قبلی و توجه به جذب مشتریان جدید، راه اندازی سرویس امنیت شبکه، طراحی پرتال ویژه شبکه فروش، راه‌اندازی بایگانی الکترونیک اسناد، خدمات پشتیبانی و نگهداری دیتا سنتر و شبکه شرکت از دیگر برنامه‌های شرکت در سال‌جاری است.
برپایه این گزارش؛ پس از ارایه گزارش بازرس قانونی و حسابرس شرکت صورت‌های مالی منتهی به سال مالی 95 شرکت بیمه‌کوثر به تایید شرکت‌کنندگان در جلسه رسانده شد و تصویب مبلغ 90ریال به‌عنوان سود نقدی، تعیین حق حضور در جلسات و پاداش اعضای هیات‌مدیره، انتخاب بازرس قانونی و حسابرس (اصلی و علی‌البدل) برای سال مالی96 و انتخاب دو روزنامه کثیرالانتشار اطلاعات و دنیای اقتصاد برای درج آگهی‌های شرکت از مصوبات این جلسه بود.

۹۶/۰۵/۰۱
۱۰:۲۴

طی سه ماه صورت گرفت؛ "البرز" و اختصاص سود 33 هزار و 388 ریالی

بیمه البرز در دوره 3 ماهه منتهی به 31 خرداد 96 به ازای هر سهم مبلغ 33 هزار و 388 ریال سود شناسایی کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 11 درصد کاهش را نشان می دهد.

بیمه البرز صورت های مالی 3 ماهه سال منتهی به 29 اسفند 1396 را با سرمایه 4 هزار میلیارد ریال به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بیمه البرز در دوره 3 ماهه یاد شده مبلغ 133 میلیارد و 550 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و به هر سهم مبلغ 33 هزار و 388 ریال سود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال 95 معادل 11 درصد کاهش را نشان می دهد.
همچنین، "البرز" سود انباشته پایان دوره مذکور را مبلغ 531 میلیارد و 475 میلیون ریال اعلام کرده است.
یادآور می شود این شرکت در دوره مشابه در سال 95، مبلغ 149 میلیارد و 363 میلیون ریال سود خالص و 37 هزار و 341 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده بود.

منابع دیگر:
 • صبحانه آنلاین
 • اکونیوز
۹۶/۰۴/۳۱
۱۲:۵۲

پرداخت خسارت آتش سوزی شرکت رنگرزی سامان توسط بیمه پاسارگاد

بیمه پاسارگاد به علت بروز حریق درکارخانه رنگرزی سامان کاشان و وارد آمدن خسارت به ساختمان و موجودی مواد اولیه و محصولات این شرکت مبلغ بیش از 9 میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد.

به گزارش شمانیوز: در پی وقوع حریق به دلیل اتصال سیم برق در انبار مواد اولیه یکی از سوله های کارخانه رنگرزی سامان منجر به تخریب کامل ساختمان و مواد اولیه (عدل و الیاف) این کارخانه شد و به فعالیت اصلی این کارخانه که رنگرزی نخ و پارچه بود خسارت وارد شد.
گفتنی است، به دلیل نوع فعالیت این شرکت ، موجودی مواد اولیه، ساختمان و تأسیسات آن از طریق شعبه کاشان تحت پوشش بیمه آتش سوزی به مبلغ 26 میلیون و 359 هزار ریال قرار گرفته بود.
همچنین به دلیل وارد آمدن خسارت، بی درنگ نسبت به تشکیل تیم کارشناسی تخصصی جهت تعیین علت حریق و برآورد خسارت ساختمان، موجودی مواد اولیه و محصولات کارخانه از سوی کارشناسان فنی و مالی شرکت بیمه پاسارگاد اقدام شد.
در این حادثه مبلغ 9 میلیارد و 100 میلیون ریال خسارت شرکت رنگرزی سامان کاشان که به علت آتش سوزی متحمل خسارت شده بود توسط بیمه پاسارگاد پرداخت شد.
منبع: روابط عمومی بیمه پاسارگاد

منابع دیگر:
 • پولی مالی
۹۶/۰۴/۳۱
۱۴:۳۱

مجوز قبولی اتکایی شرکت بیمه پاسارگاد تمدید شد

مجوز قبولی اتکایی شرکت بیمه پاسارگاد از مؤسسات بیمه داخلی توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تمدید شد.
به گزارش روابط عمومی بیمه پاسارگاد، طبق گزارش های دریافتی، این شرکت بیمه ضمن دارا بودن شرایط اجرایی آیین نامه اعطای مجوز قبولی اتکایی و همچنین براساس قابلیت های فنی، علمی و اجرایی سال های گذشته توانست مجوز قبولی اتکایی از مؤسسات بیمه داخلی را برای سال 1396 توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران تمدید کند.
گفتنی است با توجه به مصوبه مورخ 1394/06/01 مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در خصوص افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 134ر1 میلیارد ریال به مبلغ 4/ 082ر4 میلیارد ریال طی دو مرحله و موافقت با تفویض اجرایی کردن مراحل آن به هیأت مدیره، مرحله اول افزایش سرمایه مذکور برای رسیدن به مبلغ 2/ 041ر2 میلیارد ریال در شهریورماه سال 1394 آغاز شد و با تکمیل عملیات مربوطه، در تیرماه سال 1395 به ثبت رسید و مرحله دوم آن برای رسیدن به مبلغ 5/ 551ر2 میلیارد ریال، آبان ماه سال 1395 آغاز شد و در خردادماه سال 1396 به ثبت رسیده است.
همچنین کسب «سطح مطلوب» یا «سطح یک» توانگری مالی شرکت بیمه پاسارگاد به تشخیص بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای پنجمین سال متوالی و دارا بودن کادر فنی متخصص و مجرب در امور اتکایی براساس تأیید صلاحیت تخصصی آنها توسط بیمه مرکزی، موجب شد تا این شرکت بتواند مجوز قبولی اتکایی را دریافت کند.
شرکت بیمه پاسارگاد در تاریخ پنجم آبان ماه 1386 مجوز قبولی اتکایی از مؤسسات بیمه داخلی را از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرد و با صدور نخستین گواهی قبولی در تاریخ هجدهم آذرماه 1386 فعالیت خود را در این بخش نیز آغاز کرده و این مجوز همه ساله تمدید شده است.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۱:۰۷

بیمه سینا خبر عدم تائید صورت های مالی را تکذیب کرد

نقدینه- بیمه سینا خبر عدم و تائید صورت های مالی را از سوی بیمه مرکزی کذب اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، با عنایت به خبر درج شده در سایت بانکداری ایرانی به اطلاع می رساند شرکت بیمه سینا کفایت ذخایر رشته ثالث و مازاد و حوادث راننده را طی مجوز شماره 39586/402/96 در مورخ 14/04/1396 از بیمه مرکزی ج.ا.ا اخذ نموده و خبر منتشر شده اساساً کذب محض می باشد لذا لغو جلسه مجمع صرفا" به منظور رعایت مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر انتشار گزارش حسابرسی شده صورت های مالی 10روز قبل از برگزاری مجمع بوده است./روابط عمومی بیمه سینا

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
 • بانک و صنعت
۹۶/۰۴/۳۱
۱۶:۰۴

جای خالی ابتکارات و مدل های تجاری اسنپی در صنعت بیمه

شرکت یا بهتر بگوییم سیستم هوشمند خدمات حمل و نقل شهری اسنپ خیلی سریع از مرحله معرفی به مرحله رشد رسیده است و به همین سرعت به بلوغ خود در مدت زمانی خیلی کوتاهی خواهد رسید.

این ابتکار به خوبی توانسته است آنچه در متون بازاریابی به اسم مدیریت بازاریابی نامیده می شود را در عمل شناسایی و پیاده سازی نماید؛ مبتنی بر نیاز مردم توسعه یابد، از شیوه های نوین، اثربخش و کارای تبلیغات بازاریابی از جمله تبلیغ دهان به دهان و بازاریابی مرجع استفاده نماید و همزمان از استراتژی رهبری هزینه و تمایز با مدد فن آوری و خلاقیت توسعه دهندگان آن استفاده نماید. ضمن اینکه با طراحی هنرمندانه فرآیند ها و باز به مدد فن آوری زنجیره ارزشی چابک، سریع و در دسترس و کاربر پسند را طرحی و پیاده سازد؛ به شکلی که در مدت زمان کوتاهی از معرفی سیستم ارائه حمل و نقل شهری با سابقه طولانی را با چالشی سهمگین روبرو نماید. بعد از استارت آپ هایی چون دیجی کالا و ...می توان سیستم های هوشمند حمل و نقل مسافر یعنی تپ سی و اسنپ را از موفق ترین ابتکارات تکنولوژیکی و از مظاهر استفاده از علم مدیریت بازاریابی در کسب کار در ایران بر شمرد.
پیرو مباحث پیشین در خصوص رقابت قیمتی که در همین کانال طرح گردید به این نکته اشاره شد که به خصوص در صنعت بیمه می بایست تا جایی که ممکن است از رقابت بر مبنای قیمت پرهیز کرد و بیشتر رقابت را بر مبنای کیفیت بالاتر و ارائه ارزش بیشتر به بیمه گذار بنیان نهاد. ولی اگر قرار بر رقابت قیمتی است این رقابت قیمتی حتما باید مبتنی بر یک مزیت رقابتی باشد وگرنه با تبدیل به جنگ قیمتی باعث کاهش حاشیه سود صنعت و دور باطلی خواهد شد که همه را متضرر می کند. بدیهی است رقابت قیمتی مبتنی بر مزیت رقابتی همانند آنچه اسنپ انجام می دهد یعنی تلفیق هوشمندانه فن آوری با زنجیره ارزش، نه به راحتی قابل تقلید است و نه حاشیه سود فعالان این سیستم را کاهش می دهد. اتفاقا بیشتر از سیستم سنتی برای فعالان سود آور است و همزمان مسافرین را هم از قیمت پایین تر و کیفیت بالاتر (به دلیل سیستم ارزیابی برخط تعبیه شده در سیستم) منتفع می سازد و در کلان قضیه و بلند مدت با افزایش حاشیه سود صنعت رفاه بیشتری را نیز برای جامعه می آفریند.
بنابراین بررسی سیستم اسنپ و استنتاج دلالت های مدیریتی آن برای صنعت در شناسایی نیازها، توسعه مدل کسب وکار، قیمت گذاری، توزیع، ترفیع، به عنوان یک نمونه واقعی بسیار حائز اهمیت است. رقابت بر مبنای قیمت بدون خلاقیت و ایجاد ارزش یک استراتژی خانه خراب کن است که متاسفانه صنعت بیمه مبتلا به آن است و ....
منبع: بیمه آسیا

۹۶/۰۵/۰۱
۱۰:۲۲

نمایش نوآوری های الکترونیکی و سامانه های هوشمند بیمه ایران در الکامپ

خبرهای بانکی ـ شرکت سهامی بیمه ایران با نمایش آخرین دستاوردها و نوآوری های الکترونیکی و سامانه های هوشمند و پیشرفته خود حضوری فعال در نمایشگاه بین المللی در الکامپ 96 دارد .

به گزارش خبرهای بانکی ، سامانه تازه راه اندازی شده « کاویس » یا همان سامانه تجمیع و تخصیص اطلاعات خودرویی ، سامانه کارشناسی الکترونیکی ، سامانه یکپارچه بیمه‌گری (Core Insurance) سامانه درمان الکترونیکی (سدا) ، مرکز جامع ارتباط با ذینفعان (SRM) ، دریافت و پرداخت الکترونیکی ، نرم افزار همراه بیمه ایران ، باشگاه مشتریان ، هوش تجاری (BI) ، سامانه خسارت سیار و . . . از سرویس ها و پروژه‌های راهبردی شرکت سهامی بیمه ایران در حوزه فناوری اطلاعات هستند که امسال توسط معاونت برنامه‌ریزی و نوآوری شرکت در بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکامپ معرفی و به نمایش عموم گذاشته ‌شده اند.
بنا به این گزارش ، طبق آخرین آمارهای بیمه ایران، در حال حاضر بیش از 10 هزار و 400 واحد و 2559 مرجع درمانی در سرتاسر کشور از سامانه «سدا» استفاده می‌کنند.
این گزارش حاکیست ، در نخستین روز این نمایشگاه علاوه بر استقبال خوب مردم از غرفه بیمه ایران، آقای خادمی نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و آقای متقی مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس مرکز نوسازی و تحول اداری از بازدید کنندگان غرفه بیمه ایران بودند که توسط مسئولان مدیریت فناوری اطلاعات و آمار بیمه ایران وکارشناسان حاضر در غرفه توضیحات لازم درباره آخرین نوآوری ها و دستاوردهای الکترونیکی بیمه ایران به ایشان ارائه شد .
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ) با حضور ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی وعباس قبادی عضو هیات مدیره ومعاون امورنمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی صبح جمعه 30 تیر در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران آغاز به کار کرده و تا دوشنبه 2 مرداد 96 ادامه خواهد داشت.
نمایشگاه الکامپ 96 از ساعت 10 صبح تا 6 بعدازظهر دایر است و علاقه مندان به بازدید از غرفه بیمه ایران می توانند به سالن دولت الکترونیکی، سالن 38B ، مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی مراجعه کنند.

منابع دیگر:
 • شبکه خبری ایبنا
۹۶/۰۴/۳۱
۱۷:۳۰

برنامه‌رقابت‎های‌لیگ‌کشتی‌آزادوفرنگی

برنامه مسابقات باقی مانده از دور رفت رقابت های لیگ کشتی آزاد و فرنگی باشگاه های کشور اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، کمیته لیگ فدراسیون کشتی، برنامه مسابقات باقی مانده از دور رفت رقابت های لیگ کشتی آزاد در گروه B و فرنگی در گروه های A و B باشگاه های کشور را به شرح زیر اعلام کرد:
کشتی آزاد گروه B
ردیف
تیم میزبان
تیم میهمان
تاریخ وزن کشی
تاریخ مسابقه
سرپرست مسابقات
سرپرست فنی
داوران
1
پاس رستم کلا
خراسان رضوی
96/5/9- دوشنبه
96/5/10ـ سه شنبه
عبداله فتوحی
2
پاس رستم کلا
هیئت کشتی هرسین کرمانشاه
96/5/10-سه شنبه
96/5/11-چهار شنبه
عبداله فتوحی
3
هولدینگ فراز
خراسان رضوی
96/5/16-دوشنبه
96/5/117-سه شنبه
هادی حبیبی
4
هولدینگ فراز
پاس رستم کلا
96/5/17-سه شنبه
96/5/18-چهار شنبه
هادی حبیبی
5
هرسین کرمانشاه
ستارگان ساری
96/5/30-دوشنبه
96/5/31-سه شنبه
شهرام چراغی
6
ستارگان ساری
هولدینگ فراز
96/6/6-دوشنبه
96/6/7-سه شنبه
ایوب شایسته
7
هولدینگ فراز
هرسین کرمانشاه
96/6/13-دوشنبه
96/6/14-سه شنبه
محمد عبدلی
8
رعد پدافند هوایی
ستارگان کاشان
96/6/9-پنج شنبه
96/6/10-جمعه
اسداله رضایی
کشتی فرنگی گروه های A و B
ردیف
تیم میزبان
تیم میهمان
تاریخ وزن کشی
تاریخ مسابقه
سرپرست مسابقات
سرپرست فنی
داوران
1
پیام نور خوزستان
رعد پدافند هوایی
96/5/9-دوشنبه
96/5/10-سه شنبه
هادی حبیبی
2
آکادمی امید نوروزی
رعد پدافند هوایی
96/5/16-دوشنبه
96/5/17-سه شنبه
شهرام چراغی
3
آکادمی امید نوروزی
سینا صنعت ایذه
96/6/9-دوشنبه
96/6/10-سه شنبه
هادی حبیبی
4
خواجه وندی نوشهر
پاس اندیمشک
96/5/24-دوشنبه
96/5/25-سه شنبه
هادی حبیبی
5
بیمه رازی
شهدای مدافع حرم قم
96/6/9-دوشنبه
96/6/10-سه شنبه
اسداله رضایی
6
بیمه رازی
پاس اندیمشک
96/6/10-سه شنبه
96/6/11 -چهار شنبه
اسداله رضایی
منبع: فدراسیون کشتی

منابع دیگر:
 • دولت بهار
۹۶/۰۴/۳۱
۱۱:۰۶

حضور بیمه آسیا در نمایشگاه بین المللی الکامپ

پایگاه خبری تدبیر تازه- بیمه آسیا دربیست و سومین نمایشگاه بین المللی الکامپ حضور دارد.
به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه ، به نقل از روابط‌عمومی بیمه آسیا ، مدیران و کارشناسان بیمه آسیا به عنوان بزرگ‌ترین بیمه خصوصی کشور و حائز رتبه اول برای سه سال متوالی در گروه موسسات بیمه‌ای یکصد شرکت برتر کشور ، در غرفه اختصاصی این شرکت در سالن 7 و در طول برگزاری نمایشگاه (30تیر تا 2مرداد سال جاری ـ مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران) آماده ارائه خدمات بیمه‌ای و مشاوره‌ای در خصوص پوشش های بیمه ای و فنآوری اطلاعات هستند.
بنابر این گزارش ، نمایشگاه الکامپ بزرگترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است .در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای این صنعت اعم از سخت افزار و نرم افزار به علاقمندان عرضه می شود و فرصتی برای تبادل نظر و مذاکره در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد. دستاوردهای این تعاملات نقطه آغاز بسیاری از همکاری های تجاری و تکنولوژیکی خواهد بود.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۴:۴۰

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت بیمه کارآفرین برگزار شد.

مجمع عمومی عادی سالانه منتهی به 1395/12/30 شرکت بیمه کارآفرین (سهامی عام) در تاریخ 1396/04/28 با حضور بیش از 90 درصد از سهامداران، در ساختمان مرکزی تشکیل گردید.
به گزارش فراسو در این جلسه موارد زیر به بحث گذاشته شد و تصمیمات مقتضی اتخاذ گردید:

منابع دیگر:
 • شما نیوز
 • بانک و صنعت
 • آریا
 • پول نیوز
 • نقدینه
 • تجارت آنلاین
 • نیوزبانک
۹۶/۰۴/۳۱
۱۱:۱۱

نتایج مجمع بانک آینده مشخص شد

نتایج مجمع بانک آینده با تقسیم سود جالب برگزار شد تا اولین مجمع بانکهای بورسی و فرابورس مشخص شود.به گزارش پایگاه خبری اخبار بانک، بانک مرکزی مجوز برگزاری مجمع دو بانک آینده و حکمت ایرانیان را روز چهارشنبه صادر کرد. بر همین اساس بانک آینده ساعت 9 صبح امروز اقدام به برگزاری دو مجمع سالانه و عادی به طور فوق العاده ( انتخاب هیات مدیره) با حضور 81 درصد سهاماران در مرکز همایش‌های رایزن واقع در نیاوران کرد تا اولین بانکی باشد که نتایج مجمع آن مشخص شود. در این مجمع ،ضمن تصویب صورت های مالی اسفند سال گذشته ، 1350 میلیارد تومان ذخیره سود. در این میان ، پیشنهاد هیات مدیره برای تقسیم سود هر سهم 104 ریال بود که در نهایت مقرر شد برای هر سهم 110 ریال برای سرمایه 1.6 هزار میلیارد تومانی توزیع شود .

۹۶/۰۵/۰۱
۰۳:۴۷

برپايي مجامع عمومي عادي و فوق العاده بانک ملت در روز 31 تير 96

خبرگزاري آريا- مجامع عمومي عادي ساليانه و عادي به طور فوق العاده بانک ملت در روز 31 تيرماه سال جاري برگزار مي شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، اين بانک در اطلاعيه اي از سهامداران خود دعوت کرد تا در مجمع عمومي عادي ساليانه اين بانک که ساعت 9 صبح روز شنبه 31 تيرماه سال 96 برگزار مي شود، حضور پيدا کنند.
بر اساس اين گزارش، استماع گزارش هيات مديره  و حسابرس و بازرس قانوني در زمينه عملکرد سال مالي منتهي به 30 اسفند 95، بررسي و تصويب صورت هاي مال منتهي به مقطع مذکور، تصميم گيري در زمينه تقسيم سود، انتخاب حسابرس و بازرس قانوني اصلي و علي البدل براي سال مالي 96 و تصويب حق الزحمه آنها، تعيين پاداش اعضاي هيات مديره براي عملکرد سال مالي 95 و تعيين روزنامه هاي کثيرالانتشار جهت درج آگهي هاي بانک، از جمله دستورات جلسه مجمع عمومي عادي ساليانه بانک ملت است.
در عين حال، مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده بانک ملت نيز ساعت 11 و 30 دقيقه همان روز( 31 تيرماه 96) با دستور کار انتخاب اعضاي هيات مديره، برگزار خواهد شد.
مکان برگزاري مجامع عادي و فوق العاده بانک ملت، سالن انديشه تالار حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي واقع در تهران، خيابان حافظ، نبش خيابان سميه تعيين شده است.
بانک ملت از سهامداران يا نمايندگان قانوني آنان دعوت کرد تا جهت دريافت برگه ورود به جلسه از تاريخ 27 تا پايان وقت اداري روز 28 تيرماه به اداره امور سهام اين بانک واقع در تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطع انقلاب، شماره 1443، ساختمان اداره کل امور مالي بانک ملت، طبقه همکف مراجعه کنند.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۰:۲۴

امکان وصول چک‌های بانک شهر در هر زمان از شبانه روز

خبرگزاری آریا-مدیرعامل بانک شهر با تاکید براین‌که تنوع خدمات بانکی در پیشخوان‌های شهرنت به صورت جدی در دستور کار است، از امکان وصول چک‌های این بانک در هر زمان از شبانه روز خبر داد.
به گزارش دریافتی آریا از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، دکتر حسین محمد پورزرندی با بیان این مطلب افزود:پیشخوان های شهرنت بانک شهر در تمامی مراکز استانها و همچنین شهرهای کشور اغلب به صورت 24 ساعته مشغول به فعالیت و ارائه خدمات مورد نیاز به مشتریان و مراجعین هستند و درهمین راستا توانسته اند رضایتمندی آنان را کسب کنند.
وی با اشاره به این‌که بانک شهر بانکی پیشتاز در بانکداری الکترونیک است،افزود: در همین رابطه همه مردم می‌توانند با مراجعه به پیشخوان‌های شهرنت بانک شهر در هر ساعت از شبانه روز، خدمات بانکی را دریافت کنند.
پورزرندی تصریح کرد: در راستای ارایه خدمات کامل و متنوع بانکی به مشتریان و با تلاش کارکنان جوان و نخبه بانک شهر از امروز وصول چک‌های این بانک در هر ساعت و زمان از شبانه روز در پیشخوان های شهرنت بانک شهر امکان پذیر است.
وی با تاکید بر این‌که ارتقای سطح کیفی زندگی شهروندان و تسهیل در روند خدمات رسانی به آنان در صدر برنامه های بانک شهر قرار دارد، گفت: درحال حاضر با حضور پیشخوان‌های شهرنت، امکان ارائه خدمات بانکی در ترمینال‌ها، فرودگاه‌ها، حاشیه میادین میوه و تره بار، پارک‌ها، مجتمع‌های تجاری، حاشیه شهرها و سایر اماکن فاقد شعب بانکی فراهم شده است.
مدیرعامل بانک شهر عنوان کرد: مشتریان می‌توانند با حضور در پیشخوان‌های شهرنت به‌صورت آنلاین بارئیس شعبه مجازی ارتباط گرفته و درخواست‌های بانکی خود را به‌صورت غیرحضوری انجام دهند و برای مشتریان ویژه این خدمات به صورت کاملا خاص و ویژه انجام می‌شود.
پورزرندی در ادامه با اشاره به 2 خدمت جدید دیگر این بانک افزود: ارایه صورت حساب بانکی با مٌهر خیس به مشتریان در پیشخوان‌هایی که دارای دستگاه‌های خودبانک (VTM) و ( RTM) هستند،عملیاتی شده است.
وی اعلام کرد:همچنین مشتریان بانک شهر می توانند با حضور در پیشخوان‌ها ضمن سرمایه گذاری در " صندوق گنجینه زرین شهر" در هر زمان از شبانه روز به آن دسترسی داشته باشند.
پورزرندی در ادامه گفت: برداشت و واریز وجه، خدمات مبتنی بر کارت، افتتاح حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت وصدور کارت نقدی،انتقال وجه بین سپرده‌ها و انتقال وجه بانکی، اعلام مفقودی و مسدودی کارت، صدور کارت هدیه،پرداخت اقساط تسهیلات بانک شهر،مسدود کردن اینترنت بانک و همراه بانک،انتقال وجه ساتنا،انتقال وجه پایا،ارایه صورت حساب،صدور ضمانت‌نامه بانکی، صدورتمکن مالی و .... از دیگر خدماتی است که تنها از طریق پیشخوان‌های شهرنت انجام می‌شود.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۴:۰۴

تقدير معاون رييس جمهور از عملکرد بانک ملي ايران

خبرگزاري آريا-معاون رييس جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه از خدمات بانک ملي ايران تقدير کرد.
به گزارش آريا، محمد باقر نوبخت در حاشيه جلسه هماهنگي برنامه هاي توسعه اشتغال و توليد گيلان به خبرنگار روابط عمومي بانک ملي ايران گفت: من به سهم خودم از مجموعه بانک ملّي ايران تشکر مي کنم.
وي اظهار کرد: بانک ملّي ايران فعاليت فراواني داشته و به تعهداتش به خوبي عمل کرده است.
نوبخت تاکيد کرد: بانک ملّي ايران جزو بانک هاي موفق بوده و عملکرد آن قابل تقدير است.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۹:۱۸

توزیع 420 هزار میلیارد ریال اعتبار از سوی بانک کشاورزی در سال جاری

تبریز - ایرنا - رئیس اداره کل اعتبارات بانک کشاورزی کشور اعلام کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده در سال جاری 420 هزار میلیارد ریال اعتبار در سطح کشور از سوی این بانک توزیع می شود.

به گزارش ایرنا، بهزاد نیکخواه روز شنبه در جلسه ساماندهی پایاب سد آیدوغموش میانه افزود: امسال برای این امر از محل اعتبارهای صندوق توسعه ملی کشور و اعتبارهای بلاعوض بند د تبصره 4 قانون بودجه اعتباراتی منظور شده تا اراضی پایاب را تحت پوشش شبکه در بیاوریم.
وی فلسفه صندوق توسعه ملی را تبدیل دارایی ها و سرمایه گذاری های موجود در کشور به دارایی های مولد خواند و اظهار کرد: تا زمانی که از سد آیدوغموش، شهریار، قرانقو و غیره در راستای آبیاری اراضی استفاده نشود، این سرمایه گذاری ها مسکوت به شمار رفته و بهره ای از آن ها نخواهیم برد.
نیکخواه با بیان اینکه تصمیمات خوبی در این جلسه گرفته شده و به زودی اعتبارات پرداخت می شود، یادآوری کرد: در عمل پروژه یک هزار و 900 هکتاری پایاب سد آیدوغموش در فاز اول با 210 میلیارد ریال توسط بانک زمین آغاز شده که اعتبارات بلاعوض هم به آن افزوده می شود.
وی تمرکز بر روی سرمایه گذاری در شهرستان میانه برای استفاده از ظرفیت های ملی با اقدامات منطقه ای را مهم خواند و گفت: تفکری که در مملکت حاکم است مبتنی بر تفکر ملی با اقدام منطقه ای در راستای توسعه است.
نیکخواه افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده از ظرفیت های ارزشمند میانه و اعتبارات بانک کشاورزی، اعتبارات ملی مخصوصا در قالب صندوق توسعه ملی و نیز با استفاده از فاینانس های خارجی، در تامین مالی پروژه های بزرگ موفق تر عمل کنیم تا شاهد توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر میانه باشیم.
رییس اداره کل اعتبارات بانک کشاورزی گفت: اعتبارات ما مبتنی بر اهداف توسعه پایدار است تا سرمایه گذاری های انجام شده پایداری اقتصاد را در عمل تداعی کند و اگر بدون مطالعه سرمایه گذاری کنیم به طور قطع منابع موجود را از بین خواهیم برد.
نیکخواه رویکردهای بانک کشاورزی در تامین مالی را مبتنی بر 4 هدف توسعه پایدار اعلام کرد و ادامه داد: ایجاد امنیت غذایی، ریشه کنی فقر، حفظ منابع پایه و توجه به توان افزایی زنان بعنوان 50 درصد از جمعیت فعال کشور از جمله این محورهاست.
فرماندار ویژه میانه نیز در این جلسه گفت: سد آیدوغموش میانه در استان به عنوان الگوی موفق مشارکت مردمی از سوی استاندار آذربایجان شرقی مطرح شده و امیدواریم با رفع موانع و کاستی های موجود آن را به عنوان الگوی همیشگی مطرح کنیم.
حمید شکری اظهار امیدواری کرد که در این جلسه تصمیات لازم برای یک هزار و 900 هکتار از اراضی پایاب سد در فاز اول با ارائه راه حل های استثنایی نهایی شود.
وی با بیان اینکه 99 درصد مسائل بانکی در شهرستان حل شده است، از رئیس بانک کشاورزی این شهرستان خواست تا با روستاییانی که آماده عقد قرارداد هستند قرارداد ببندند و تا 10 روز آینده اراضی کشاورزی ای که باید تحت پوشش شبکه برود مشخص شود.
شهرستان میانه واقع در 180 کیلومتری شرق تبریز یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی در استان آذربایجان شرقی به شمار می رود.
سد آیدوغموش با 130 میلیون مترمکعب ظرفیت در غرب شهرستان میانه واقع شده و مشارکت مردم پیرامون آن در عملیاتی کردن پایاب سد مثال زدنی است.
خبرنگار: زهره غلامی ** انتشار دهنده: محمد عزیزی راد
7231/8023/518

۹۶/۰۴/۳۱
۱۸:۲۰

امکان استعلام اصل ضمانت‌نامه با ربات تلگرامی بانک ایران زمین

بانک ایران زمین در راستای گسترش خدمات بانکداری الکترونیک و تسهیل خدمات‌رسانی و افزایش امنیت ضمانت‌نامه‌ها، مشتریان خود را ‏دعوت به استفاده از بخش استعلام ضمانتنامه‌ها در ربات تلگرامی خود کرد. ‏

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ایران زمین، مشتریان می‌توانند با استفاده از بخش استعلام ضمانت‌نامه‌ها در ربات پیام‌رسان این بانک، ضمانت‌نامه‌ها را ‏بررسی و از اصالت آنها اطمینان حاصل کنند.‏
مشتریان بانک می‌توانند با ورود به ربات بانک ایران زمین و کلیک روی بخش استعلام ضمانت‌نامه‌ها و وارد کردن شماره ضمانت‌نامه از اصالت آن مطلع شوند.
از دیگر راه‌هایی استعلام ضمانت‌نامه ورود به بخش استعلام ضمانت‌نامه‌ها در صفحه اول سایت بانک در بخش خدمات ریالی، منوی ‏ضمانت‌نامه‌ها و همچنین ارسال شماره ضمانت‌نامه به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۶۹۰۵ است.

۹۶/۰۴/۳۱
۰۹:۵۷

آخرین وضعیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها

تغییرات روند سرمایه‌ گذاری در بانک‌ها از کاهش سرعت سپرده‌ گذاری حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، سپرده‌های بانکی بخش عمده‌ای از حجم نقدینگی را تشکیل می‌دهند که سهم بالای آن مربوط به سپرده‌های بخش غیردولتی است. این سپرده‌ها شامل سپرده‌های دیداری، سرمایه‌ گذاری مدت‌دار و قرض‌الحسنه می‌شود و البته سرمایه‌ گذاری‌های مدت‌دار سهم اصلی را به خود اختصاص می‌دهد.
آخرین گزارش وضعیت تغییرات سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد که در پایان سال ۱۳۹۵ که نقدینگی به حدود ۱۲۵۳ تریلیون تومان رسیده سهم سپرده‌های بخش غیردولتی تا ۱۲۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است.روند سپرده‌های بخش غیردولتی در پایان سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۴ کند شده به طوری که از ۳۱.۲ درصد به ۲۳.۹ درصد کاهش یافته است.
این در شرایطی است که حجم سپرده‌های بخش غیردولتی از حدود ۹۸۰ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۴، رشدی نزدیک به ۲۱۶ هزار میلیارد تومان داشته و به ۱۲۱۴ هزار میلیارد تومان در سال گذشته می‌رسد.
از مجموع سپرده‌های بخش غیردولتی تا ۱۰۱۲ هزار میلیارد تومان متعلق به سرمایه‌ گذاری مدت‌دار و به عبارتی سپرده گذاری مدت‌دار در بانک‌هاست که در این بخش نیز کاهش حدود هشت درصدی سرعت رشد سرمایه‌ گذاری مشهود است به طوری که از سرعت حدود ۳۴.۲ درصد در پایان سال ۱۳۹۴ به رشد ۲۳.۶ درصدی در پایان سال گذشته کاهش می‌یابد.
با این که سرعت سرمایه‌ گذاری مدت‌دار در بانک‌ها کند شده، ولی حجم آن با روندی رو به رشد از ۸۱۸ هزار میلیارد تومان به ۱۰۱۲ هزار میلیارد در سال ۱۳۹۵ رسیده است.
در رابطه با تسهیلات قرض‌الحسنه که طی سال‌های گذشته با کاهش سرمایه‌ گذاری مردم در این حوزه همراه بوده، باید یادآور شد که سرعت رشد سپرده‌گذاری تا پنج درصد افزایش دارد و از ۲۰.۲ در سال ۱۳۹۴  به ۲۸.۳ درصد رسیده و مانده آن تا ۶۰ هزار میلیارد تومان گزارش شده است.
در مجموع از عوامل تاثیر ‌گذار بر سپرده‌گذاری در بانک‌ها می‌توان به نرخ سود بانکی متعلق به آن نام برد که در ابتدای سال ۱۳۹۵ تا سه درصد کاهش و از ۱۸ درصد سال ۱۳۹۴ به ۱۵ درصد رسید. این در شرایطی است که در جریان کاهش سود بانکی برخی کارشناسان بر این اعتقادند کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند ب حجم سرمایه موود در بانک‌ها  اثرگذار باشد.
 کاهش نرخ سود بانکی موضوعی است که طی مدت اخیر بار دیگر به طور جدی‌تری از سوی مدیران اقتصادی و بانکی مطرح شده ولی ظاهرا در حال حاضر توافق جمعی در مورد چگونگی و نحوه کاهش نرخ سود وجود ندارد.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۲:۵۳

حضور فعال بانک پارسیان در الکامپ

بانک پارسیان در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ جدیدترین خدمات و محصولات خود در حوزه بانکداری الکترونیک را ارایه کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک پارسیان، کارشناسان حوزه‌های مختلف این بانک با حضور در غرفه بانک پارسیان در سالن ۳۸، آماده پاسخگویی به بازدیدکنندگان بوده و آخرین دستاوردها، فعالیت‌ها، برنامه‌ها و اقدامات این بانک را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کنند.
بانک پارسیان در نمایشگاه بین‌المللی الکامپ به عنوان تنها بانک خصوصی در طرح ضربتی پرداخت قرض‌الحسنه حضور دارد.
بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک از ۳۰ تیرماه آغاز و تا ۲ مرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۱۶

طی مرداد و شهریور امسال صورت می‌گیرد پرداخت ٧٠ هزار فقره وام ازدواج و جهیزیه در دستور کار بانک صادرات ایران

​بانک صادرات ایران ٧٠ هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج و جهیزیه پرداخت می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک صادرات ایران، به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت و در اجـرای طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، بانک صادرات از ابتدای مرداد ماه امسال تا پایان شهریورماه، مجموعاً ٧٠ هزار فقره وام ازدواج پرداخت می‌کند.
بر اساس تفاهم‌نامه انجام شده بین بانک صادرات ایران و بانک مرکزی طی ٦٠ روز کاری مقرر شده، ٧٠ هزار فقره وام ازدواج و جهیزیه به زوج‌های جوان پرداخت شود.
بر اساس تازه‌ترین تفاهم‌های انجام شده، پرداخت وام‌های ازدواج و جهیزیه مورد اشاره در بانک صادرات با اولویت مناطق محروم و به ترتیب اولویت زوج‌های ثبت‌نام کننده در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفته است.

۹۶/۰۴/۳۱
۲۲:۱۸

علی‌دینی‌ در گفتگو با ایلناتاکید کرد: ضرورت ادغام موسسات مالی غیرمجاز در بانک‌ها/ نرخ سود بانکی باید ۳ درصد کاهش پیدا کند

دینی‌گفت: مؤسسات مالی غیرمجاز نرخ سود بالاتری را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند، بانک‌ها نیز ناچار در رقابت با موسسات غیرمجاز به دنبال راهکارهای مختلفی برای محاسبه نرخ سود به گونه متفاوتی هستند که بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند.

علی‌ دینی‌ ترکمانی، عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص تاثیر ساماندهی مؤسسات مالی غیرمجاز بر کاهش نرخ سود بانکی، اظهار داشت: در خصوص این دو مورد بحث مدیریت و نظارت بانک مرکزی مطرح است زیرا بانک مرکزی باید بتواند به صورت متمرکز و با سیستم نظارتی قوی بر بانک‌ها و مؤسسات نظارت داشته باشد و بانک‌ها نیز موظفند نرخ سود اعلامی را اجرا کنند.
وی افزود: مؤسسات مالی غیرمجاز نرخ سود بالاتری را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند، بانک‌ها نیز ناچار در رقابت با موسسات غیرمجاز به دنبال راهکارهای مختلفی برای محاسبه نرخ سود به گونه متفاوتی هستند که بتوانند مشتریان خود را حفظ کنند. این در حالی است‌ که اگر نرخ سود اعلامی ۱۵ درصد است آنها معمولا به گونه‌ای عمل می‌کنند که این نرخ ۱۶ و یا ۱۷ درصد تعیین شود.
دینی با تاکید بر این که ضرورت دارد تا مؤسسات مالی غیرمجاز در شبکه بانکی کشور ادغام شوند گفت: این دست از مؤسسات اجازه نمی‌دهند تا سیاست‌گذاری درستی در نظام بانکی صورت پذیرد.
عضو هیأت علمی مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی‌ در مورد نرخ مطلوب سود بانکی افزود: در حال‌حاضر نرخ تورم ۹ تا ۱۰ درصد است و بر اساس چارچوب تئوری اقتصادی باید نرخ سود بانکی بین ۲ تا ۳ درصد دیگر کاهش پیدا کند تا این نرخ مناسب شود و در کنار آن نرخ سود تسهیلات نیز کم شود.
این اقتصاددان تصریح کرد: در صورتی که نرخ سود بانکی‌ کم شود بخشی از منابع به سمت بازارهای دیگر حرکت خواهد کرد.
دینی‌ افزود: کاهش نرخ سود تسهیلات در کنار کاهش نرخ سود سپرده‌ها باعث افزایش‌ درآمد سرانه و حرکت منابع به سمت تولید خواهد شد.

۹۶/۰۴/۳۱
۰۹:۳۶

بانک تجارت در طرح ضربتی وام ازدواج مشارکتی جدی دارد

بانک تجارت در اجرای طرح پرداخت ضربتی وام ازدواج، از ابتدای مرداد ماه سال جاری تا پایان شهریورماه پرداخت 70 هزار وام ازدواج را به انجام می‌رساند.

ابراهیم کاظم‌پور سخنگوی بانک تجارت با اعلام این خبر گفت: بر اساس توافق انجام شده بین بانک مرکزی و ١٠ بانک و یک صندوق قرض الحسنه، مقرر شده تا از ابتدای مرداد ماه همزمان با آغاز دهه کرامت تا پایان شهریور ماه سال 1396 به منظور کاهش صف متقاضیان در انتظار حدود ٥٠٠ هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت گردد.
وی خاطرنشان کرد: بانک تجارت نیز به عنوان یکی از بانک‌های شرکت کننده در این طرح ضربتی، پرداخت 70 هزار فقره وام ازدواج را بر عهده گرفته و شعب این بانک با دریافت اسناد و مدارک و ضمانت از یک ضامن معتبر بابت هر فقره وام طبق قوانین بانک مرکزی نسبت به پرداخت این وام به متقاضیانی که در سامانه وام ازدواج بانک مرکزی ثبت نام کرده‌اند،  اقدام خواهد کرد. کاظم‌پور تاکید کرد: کلیه شعب بانک تجارت در سراسر کشور با تمام توان آماده اجرای طرح ضربتی پرداخت وام ازدواج هستند.
سخنگوی بانک تجارت همچنین اظهار داشت: در اجرای این طرح مناطق کم‌برخوردار و افرادی که زمان بیشتری را در صف این وام حضور داشته‌اند در اولویت قرار دارند. همچنین از زوجین درخواست می‌شود در سال «اقتصاد مقاومتی ، تولید - اشتغال» و در راستای رونق اقتصاد ملی تسهیلات دریافتی را صرف خرید کالای ایرانی کنند.
وی درباره عملکرد این بانک در زمینه پرداخت وام ازدواج گفت: بانک تجارت از ابتدای سال 1395 تا کنون تعداد 190 هزار فقره و از ابتدای سال جاری 45 هزار فقره وام ازدواج پرداخت کرده است.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۰:۳۹

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس: حمایت بانک صنعت و معدن موجب کاهش مشکلات تولید شده است

غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی درباره عملکرد بانک صنعت و معدن در رونق تولید گفت: اگر بانک صنعت و معدن از صنایع کوچک و متوسط کشور در جهت رونق تولید و ایجاد اشتغال حمایت نمی کرد، حجم مشکلات صنعت و تولید کشور بسیار بیشتر می شد.

به گزارش ایلنا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: در همین رابطه و برای ارتقای سطح تولید و افزایش اشتغال کشور، دولت باید منابع بیشتری را در اختیار بانک صنعت و معدن قرار بدهد. عضو هیات رئیسه فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: دولت و بانک مرکزی بایدحمایت های مورد انتظار را برای جلوگیری از رکود و ایجاد رونق در صنعت کشور انجام دهندو امیدواریم در این راستا بانک مرکزی تجدیدنظری در افزایش سرمایه بانک های توسعه ای از جمله بانک صنعت و معدن داشته باشد.
جعفرزاده عنوان داشت: بانک توسعه ای تمرکزی بر سوددهی ندارد بلکه در جهت رونق تولید کشور فعالیت می کند در نتیجه بانک مرکزی باید بانکی را که در حوزه از صنعت و معدن فعالیت می کند را حمایت کند.
 
 

۹۶/۰۴/۳۱
۱۵:۵۳

واکنش جهانگیری به شایعه ورشکستگی چند بانک

پس از آنکه برخی از موسسات در کشور دچار آسیب شدند موجی علیه برخی از بانک‌ها نیز شکل گرفت. به گونه‌ای که شایعه ورشکستگی چند بانک در فضای مجازی و غیرمجازی پیچید. اما ورشکستگی بانک‌ها حرفی نیست که عامه مردم بخواهند راجع به آن تحلیلی داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، مهدی جهانگیری نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران در یادداشتی نوشت: "موسسه‌های مالی و اعتباری همواره پس از انقلاب در کشور وجود داشت، حتی بیشتر از این تعداد که امروزه وجود دارد. در یک مقطع زمانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجوزهایی به عنوان تعاونی اعتباری صادر کرد و این موسسه‌ها در قالب تعاونی اعتباری شکل گرفت و شاید بیش از چندهزار موسسه و تعاونی اعتباری در کشور داشتیم. البته تاریخ دقیق شروع صدور این مجوزها را به خاطر ندارم، اما فکر می‌کنم از اوایل دهه 70 آغاز شد. این موسسه‌ها از یک تا بعضا 800 شعبه در سطح کشور داشتند.
به دلیل اینکه هیچ نظارتی از ناحیه بازار پول و بانک مرکزی بر این تعاونی‌های اعتباری صورت نمی‌گرفت، نه محل هزینه این پول نظارت می‌شد و نه نرخ‌هایی که به سپرده‌گذاران داده می‌شد. در افتتاح شعبه‌ها و دفاتر آنها نیز نظارتی صورت نمی‌گرفت. به همین دلیل این موسسه‌ها توانستند بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور را، با سود‌های قابل ملاحظه، به سمت خودشان جذب کنند.
در چند دوره قبل رؤسای بانک مرکزی، هرازگاهی موضوع ورود به بازار پول و جمع کردن این موسسه‌ها، چه آنهایی که کوچک بودند و چه آنهایی که در اندازه بزرگ‌تری فعالیت می‌کردند، در بانک مرکزی شروع می‌شد و هر دوره موفقیت‌های نسبی داشت. در هر مقطع، 10یا 15 موسسه را ادغام و به یک موسسه مجوزدار تبدیل می‌کردند. در یک مرحله بعضی از این موسسه‌ها که تعداد شعب زیادی داشتند، به بانک‌ها واگذار شدند و بانک‌ها کفالت تعاونی‌های اعتباریِ دارای 400 یا 600 شعبه را پذیرفتند و یک دوره دو یا سه‌ساله هم حتما باید آن بانک انرژی و زمان صرف می‌کرد تا به کار موسسه تحت تکفل خود رسیدگی کند. امروزه سیستم بانکی به بخشی از اهداف رسیده است. اما همیشه فعالیت‌های سیستم برای برخی از این موسسه‌ها به بن‌بست می‌خورد. به دلیل اینکه تعداد شعبه‌های آنها بسیار کم بود. اگر در حد 5 تا 10 شعبه بود که هیچ‌گاه بازخورد ملی نداشت.
اهداف ایجاد این موسسات را باید از خود آنها جویا شوید. ولی طبیعتا فعالیت در این بازار از اهداف آنها بود. اما اینکه چرا امروز این اتفاق‌ها افتاده و تعدادی از این موسسه‌ها یا در شرف اخذ مجوز هستند یا مجوز ندارند و توانستند 600 یا 700 شعبه در کشور دایر کنند، باید گفت این موسسه‌ها با مشکلی به نام نقدینگی مواجه شدند و به دلیل فضایی که در کشور به وجود آمد نیز سپرده‌گذاران از این موضوع نگران هستند و باعث شده این مشکلات به وجود بیاید.
آن چیزی که باید در این شرایط اتفاق بیفتد، این است که بازار پول باید تکلیف خود را مشخص کند. پول و نقدینگی کشور باید به دست بانک مرکزی هزینه شود. هر جریانی غیر از نظارت بانک مرکزی، مردود و مطرود است و مردم نیز باید به این نکته توجه کنند. بانک‌ها و موسسات مجاز و مورد وثوق نیز در پایگاه اینترنتی بانک مرکزی به طور مستمر به مردم اطلاع‌رسانی شده است.
اعتقاد بر این است که با تدابیری که بانک مرکزی به کار برده و اهتمام جدی که از ناحیه اتاق بازرگانی تهران برای این موضوع وجود دارد و عزم دولت در این موضوع، امید است که در یک دوره زمانی کوتاه، تکلیف این تعداد موسسه‌ای که یا در شرف اخذ مجوز هستند، از لحاظ صدور مجوزها و تامین پشتیبانی و نقدینگی‌شان یا آنهایی که غیرمجاز هستند و بانک مرکزی مصصم به جمع‌آوری آنهاست، روشن شود. طبیعتا مردم نیز باید به این نکته توجه کنند که وقتی بانک مرکزی اعلام می‌کند موسسه‌ای فاقد مجوز است نباید در چنین مکان‌هایی سپرده‌گذاری کنند.
اما آنچه در جامعه دیده می‌شود اقبال این موسسات است. به این معنی که همچنان مورد اعتماد مردم هستند و می‌توانند پول جذب کنند. یکی از دلایل این است که این موسسه‌ها سودهای بسیار بالایی به سپرده‌گذاران می‌دهند. البته نمی‌توان گفت که موسسات مجاز تخلفی در این‌باره ندارند. اما موسسه‌هایی که زیر نظر بانک مرکزی هستند، اگرتخلفی هم مرتکب شوند قاعدتا با ابزارهای نظارتی بانک مرکزی می‌توان با آنها برخورد کرد. ممکن است یک موسسه مجاز نیز تخلف کند. این طبیعی است. این تخلف‌ها در هیئت‌های انتظامی بانک‌ها و موسسات و بانک مرکزی به طور مستمر پیگیری، رصد و برخورد می‌شود. اما طبیعتا بر جایی که تحت نظارت بانک مرکزی نباشد این نظارت هم اعمال نمی‌شود.
سودهای زیاد که نصیب سپرده‌گذاران می‌شود یکی از دلایلی است که باعث شده افراد جذب این مجموعه‌ها شوند. نباید از این موضوع نیز غافل شد که آثار اجتماعی تخلف موسسات غیرمجاز برای کشور بسیار بالا است. قطعا باید دولت به این موضوع ورود کند که خوشبختانه ورود هم کرد و باید نهاد‌های امنیتی اهتمام جدی‌تری روی این موضوع داشته باشند تا بار هزینه‌های این موضوع برای کشور از بین برود.
پس از آنکه برخی از موسسات در کشور دچار آسیب شدند موجی علیه برخی از بانک‌ها نیز شکل گرفت. به گونه‌ای که شایعه ورشکستگی چند بانک در فضای مجازی و غیرمجازی پیچید. اما ورشکستگی بانک‌ها حرفی نیست که عامه مردم بخواهند راجع به آن تحلیلی داشته باشند. طبیعتا دستگاهی به نام نظارت بر بانک‌ها وجود دارد و در آن چارچوب همه‌ساله صورت‌های مالی بانک‌ها را رصد می‌کند.
ابزارهای نظارتی مالی در شبکه بانکی وجود دارد و هرجا بانک مرکزی احساس کند که یک بانک با چالشی مواجه است، پیش از اینکه مردم راجع به آن دغدغه داشته باشند، خود این دغدغه را داشته است. در اطلاعیه‌ها و رسانه‌ها هم که اعلام شده است. هم از ناحیه معاونان نظارت بانک مرکزی و هم از ناحیه مدیرکل نظارت بانک مرکزی بارها از طریق رسانه ملی و روزنامه‌ها این موضوع اطلاع‌رسانی شده و اطمینان داده شده است.
بخشی از این حرف‌ها ناشی از فضای رقابت کاذب و غیرحرفه‌ای است که متاسفانه در برخی بانک‌ها اتفاق می‌افتد. بعضی اتفاق‌ها در فضای کاملا غیرحرفه‌ای توسط خود بانک‌ها صورت می‌گیرد که آثار این‌گونه اقدامات، متوجه همه در شبکه بانکی کشور خواهد شد. ولی از لحاظ امنیت سپرده‌گذاری مردم باید نسبت به بانک‌ها این اطمینان خاطر را داشته باشند که خطری تهدیدشان نمی‌کند. بانک‌ها تحت نظارت بانک مرکزی هستند و بانک مرکزی به طور مرتب آنها را رصد می‌کند."
***

۹۶/۰۵/۰۱
۰۰:۱۱

صالح آبادی: تنوع درآمدی بانک‌ها افزایش یابد

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت:تنوع درامدی بانک‌ها باید برای کاهش نرخ سود تسهیلات بیشتر شود که افزایش درآمد بانک‌ها از کارمزد و فعالیت‌های ارزی از ان جمله است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، دکترعلی صالح آبادی افزود: افزایش درآمد کارمزدی بانک‌ها شیوه‌ای مرسوم در دنیاست که اتکای بانک‌ها را به درآمد ناشی از سود تسهیلات کاهش می‌دهد.
وی گفت: بانک مرکزی هم بخشنامه جدیدی را در حوزه کارمزد خدمات بانکی ابلاغ کرده است که درآمد بانک‌ها را در این زمینه تقویت می‌کند و مردم باید برای خدمتی که ازبانک‌ها می‌گیرند، هزینه پرداخت کنند.
صالح آبادی افزایش درآمد بانک‌ها از محل مبادلات ارزی و مراودات بین المللی را شیوه دیگری برای کاهش اتکای آن‌ها به درآمد ناشی از سود تسهیلات اعلام کرد و گفت: زمانی برخی بانک‌های بزرگ درصد قابل توجهی از درآمد خود را از محل گشایش اعتبار و بروات اسنادی کسب می‌کردند و شعب خارجی آن‌ها نیز ارزآوری خوبی برای آن‌ها داشتند که در دوره تحریم این درآمد‌ها به شدت کاهش یافت.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در این حال گفت:: یکی از موانع کاهش نرخ سود بانکی بالا بودن معوقات بانک هاست و دارایی‌های مازاد بانک‌ها نیز به مشکل انجماد دارایی آن‌ها دامن زده است که باید طبق قانون رفع موانع تولید، ظرف سه سال سالی ۳۰ درصد از این دارایی‌ها کاهش یابد.
بر اساس تصمیم سال گذشته شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌های یکساله در نظام بانکی ۱۵ درصد و نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد تعیین شده است و تصمیم گیران حوزه پولی و بانکی تلاش می‌کنند که نرخ سود را در محدوده نرخ تورم کاهش دهند.
بنگاه‌های صادرات محور در لیست خدمات بانک توسعه صادرات هستند
دکتر صالح آبادی همچنین گفت: توسعه پایدار کشور در گرو گسترش و ارتقا صادرات غیر نفتی است و همه هدف این بانک تسهیل روند صادرات و تعامل سازنده با بخش تولید صادرات محور است.
صالح آبادی گفت: با توجه به رسالتی که بانک توسعه صادرات بر عهده دارد همه واحدهای تولیدی صادرات محور کشور می‌توانند از تسهیلات و خدمات این بانک بهره‌مند شوند.
وی بانک توسعه صادرات را یک بانک خدماتی خواند و افزود: توسعه پایدار کشور در گرو گسترش و ارتقای صادرات غیر نفتی است و همه هدف ما در این بانک تسهیل روند صادرات و تعامل سازنده با بخش تولید صادرات محور است.
به گفته وی این بانک در راستای اهداف تعریف شده همه تلاش خود را برای رسیدن به صادراتی سهل و بدون مانع برای صادرکنندگان به کار می‌بندد؛ لذا شعب بانک توسعه صادرات این آمادگی را دارد که انواع مشاوره‌های لازم برای صادرات را به صادرکنندگان ارائه دهد؛ بنابراین گزارش " نرخ سود تسهیلات بانکی" و تلاش برای کاهش و منطقی کردن ان در ایران به یکی از جدی‌ترین پدیده‌های اقتصادی در ایران تبدیل شده که البته عمدتا در دام تحلیل‌های سیاسی و غیرعلمی هم گرفتار شده است.
وقتی نرخ تورم در دوره گذشته ایجاد شده است ایا باید ان را برای دوره مالی اینده هم ثابت نگه داشت؟ منطق اقتصادی این رویکرد را رد می‌کند.
چون هدف از کاهش نرخ سود، مدیریت بازار پولی برای دوره مالی اینده است و باید این نرخ کاهش یابد تا نرخ تورم هم متناب با ان در دوره مالی اینده کاهش یابد و کنترل شود؛ بنابراین ارتباط دادن نرخ سود تسهیلات دوره مالی اینده به نرخ تورم دوره مالی گذشته، هیچ مبنای منطقی ندارد.
تلاش برای تعیین نرخ سود تسهیلات بانکی در سطحی بالاتر از نرخ تورم (دوره مالی گذشته) و در نتیجه ممانعت از کاهش ان مهم‌ترین راهبرد مخالفان و منتقدان کاهش نرخ سود بانکی است.
ان‌ها می‌گویند باید ابتدا نرخ تورم را کاهش دهیم سپس به فکر کاهش نرخ سود بانکی
باشیم، اما امروز با نرخ تورم حدود ۱۳ درصدی همان همان نرخ سود بانکی حاکم است که دردوره نرخ تورم حدود ۴۰ درصدی حاکم بود.
مخالفان طرح کاهش نرخ سود بانکی معتقدند باید این نرخ سود متناسب با نرخ تورم در دوره مالی که " سپری شده و گذشته " است تنظیم و حتی دو تا ۳ درصد بالاتر از ان تعیین شود.
این در حالی است که نرخ سود تسهیلات بانکی برای دوره مالی آتی " که هنوز نیامده است " تعیین می‌شود.
در بحث نرخ بهره بانکی گفته می‌شود باید به اندازه نرخ تورم و حتی بیشتر از ان باشد و بعد تورم کاهش یابد، اما وقتی نرخ تورم بالا باشد هزینه تولید به شدت صعود می‌کند و قیمت‌ها افزایش خواهد یافت و در دوره مالی بعدی بازهم باید نرخ بهره را افزایش داد و معلوم نیست چه وقت این این دور و تسلسل پایان می‌یابد؟.
همچنین یکی از عوامل اصلی در نوسان نرخ تورم دوره مالی اینده نیز، هزینه تمام شده خدمات پولی و مالی است.
یک حساب ساده و منطقی نشان می‌دهد که برای کاهش نرخ تورم باید اثربخشی عوامل تعیین کننده ان کاهش یابد و یکی از عوامل اساسی آن هم همان نرخ سود تسهیلات بانکی است که باید کمتر شود.
پس ضرورت کاهش نرخ سود بانکی با هدف کمک به توسعه اقتصادی و رشد تولید و ثروت سازی در کشور، بدیهی و روشن است و به استدلال‌های خیلی پیچیده هم نیازی ندارد و امروز که اقتصاد دچار رکود شده است ابتدا باید نرخ سود بانکی کاهش یابد تورم هزینه‌ای افت کند.
در اقتصادهای توسعه یافته هم دیده می‌شود که نرخ تورم در حدود ۲ تا ۳ درصد است، اما نرخ بهره بانکی هم به نصف درصد ان و کمتر بالغ می‌شود.
ژوزف استیگلیتز برنده جایزه نوبل اقتصادی سال ۲۰۰۱ در واکنش به اقدامات برخی کشور‌ها برای تغییر نرخ بهره بانکی به منظور رویارویی با نرخ تورم گفته است هیچ ارتباط توجیه پذیری میان دو شاخص تورم و بهره بانکی وجود ندارد.
این اقتصاددان ارشد و استاد دانشگاه کلمبیا با رد نظریه افزایش نرخ بهره بانکی به منظور کاهش نرخ تورم می‌گوید: هیچ ارتباط توجیه پذیری میان این دو شاخص وجود ندارد.
وی معتقد است با آن که علم اقتصاد رابطه میان دو شاخص را رد کرده است بسیاری از کشور‌ها برای رویارویی با رکود و تورم که در اغلب کشور‌ها در نتیجه سیر صعودی قیمت ایجاد شده است اقدام به افزایش نرخ بهره بانکی می‌کنند.
افزایش نرخ بهره بانکی موجب کاهش تقاضای مصرف کالا و در پی آن کاهش رشد اقتصادی می‌شود که این کاهش رشد اقتصاد، تبعاتی همچون کاهش فرصت‌های شغلی دارد که به تعبیر بسیاری از اقتصاددانان از بحران تورم، عواقب وخیم تری دارد و اگر نرخ سود بالای بانکی در اقتصاد ایران ادامه یابد خطر تشدید بحران بیکاری را هم در کنار رکود در پی خواهد داشت.
منتقدان سیاست کاهش نرخ سود بانکی دولت در ایران، مدام بر ارتباط تورم و سود بانکی تاکید و اصرار دارند که این نظر استیگلیتز در تایید موافقان طرح کاهش نرخ سود بانکی است که ارتباط تورم با این نرخ را معنادار نمی‌دانند.

۹۶/۰۴/۳۱
۱۰:۲۵

طی نامه‌ای به روحانی اعلام شد؛ پیشنهادهای پنج‌گانه شبکه کانون‌های تفکر ایران برای اصلاح بانکها

شبکه کانون های تفکر ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود نظام بانکی و برشمردن شواهد آن، به تبیین ریشه‌های موثر در ایجاد وضعیت فعلی و ارایه راهکار پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان)، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود نظام بانکی و برشمردن شواهد آن، به تبیین ریشه های موثر در ایجاد وضعیت فعلی و ارایه راه‌کارهای برون رفت از این بحران پرداخته است.
در این نامه بیان شده است که نظام بانکی یکی از مشکلات اقتصاد ایران نیست؛ بلکه علت اصلی مشکلات اقتصادی کشور است و تا مسئله نظام بانکی حل نشود اهداف مهمی همچون اشتغال و رونق غیرتورمی محقق نخواهند شد.
در ادامه این نامه شواهدی از ناکارآمد و نامطلوب بودن نظام بانکی بیان شده است. افزایش نقدینگی و تخصیص آن به بخشهای غیرمولد اقتصاد، بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی، افزایش قابل توجه اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی و استمهال گسترده تسهیلات بانکی شواهدی است که این نامه بر آنها تاکید کرده است.
در بخش دیگری از نامه ریشه‌های وضعیت ناکارآمد نظام بانکی بررسی شده است. این نهاد پژوهشی مهم ترین علت شکل‌گیری بحران کنونی را عدم استقلال بانک مرکزی از نظام بانکی بیان کرده و تصریح کرده است: «در سالهای گذشته مواجهه بانک مرکزی با بانکها، عمدتا همراه با توصیه و فاقد اقتدار لازم در مقام سیاستگذار و ناظر است. اقداماتی چون واگذاری امر حیاتی تعیین نرخ سود تسهیلات بانکی به بانکها، باز گذاشتن دست بانکها در اضافه برداشت از بانک مرکزی، کاهش نرخ ذخیره قانونی و انجام توصیه به جای قاعده گذاری و تنظیم گری از مصادیق رفتار مسامحه کارانه بانک مرکزی با بانکهاست.» در نامه تاکید شده است که عملاً این بانکها هستند که سیاستهای نظام پولی کشور را تعیین میکنند نه بانک مرکزی.
رویکرد نادرست در خلق و تخصیص نقدینگی دومین علت ناکارآمدی نظام بانکی است که این نهاد پژوهشی به آن اشاره کرده است و ضمن انتقاد از سیاست های پولی دولت یازدهم خطاب به رئیس جمهور گفته است: «تیم اقتصادی جنابعالی همواره تاکید دارد که افزایش پایه پولی نامطلوب و افزایش ضریب فزاینده مطلوب است؛ در صورتی که این تفکر فاقد وجاهت علمی است؛ نقدینگی، نقدینگی است و خلق آن از محل ضریب فزاینده دلیلی بر سالم بودن آن نیست و خلق آن از محل بانک مرکزی نیز دلیل بر ناسالم بودن آن نیست. حال پس از گذشت چهار سال از اجرای سیاستهای تیم اقتصادی شایسته است این افراد پاسخ دهند که چه سهمی از پول خلق شده توسط بانکها طی چهار سال گذشته در خدمت تولید بوده است؟ و این منابع به چه بخشهایی تخصیص یافته و به چه میزان اشتغال و رشد ایجاد کرده است؟
عدم اهتمام به توسعه نظام قرض الحسنه در سیستم بانکی سومین علت بیان شده در شکل گیری وضع موجود است که نامه فوق به آن اشاره کرده است.
در انتهای نامه شبکه کانون های تفکر ایران پیشنهادهای ۵ گانه‌ای در راستای اصلاح نظام بانکی به رئیس جمهور ارائه کرده است. راه‌کارهای ارائه شده عبارتند از:
۱.  تقویت و روزآمدسازی نظارت بانک مرکزی؛
۲.  افزایش شفافیت عملکرد نظام بانکی؛
۳.  گشایش خط اعتباری بانک مرکزی به منظور فعال سازی بخشهای پیشران اقتصاد مانند ساخت مسکن؛
۴.  اهتمام به توسعه نظام قرض الحسنه؛
۵.  اصلاح نظام چک

۹۶/۰۴/۳۱
۰۹:۳۲

از فردا آغاز می‌شود؛ آماده‌باش بانکها برای پرداخت وام‌های ده میلیونی

نظام بانکی از فردا قرار است که پا به پای برنامه‌ بانک مرکزی، طرح ضربتی برای ارایه وام‌های ده میلیون تومانی به زوج‌های جوان را آغاز کند. اکنون بانکها در حالت آماده‌باش قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، نظام بانکی قرار است که از فردا وارد طرحی شود که به گفته بانک مرکزی، اگر اجرای آن را درست و طبق برنامه انجام ندهد، حتما و حتما نمره منفی در کارنامه‌اش قرار خواهد گرفت و اگر هم به طور کامل و با برنامه پیش رود، نمره مثبتی را در کارنامه اش به ثبت خواهد رساند. همه اینها در شرایطی است که بانک مرکزی آن هم در هفته‌های پایانی عمرش در دولت یازدهم، عزم خود را جزم کرده تا بتواند صف طولانی که اکنون برای دریافت وام ازدواج تشکیل شده را به حداقل برساند و البته در وضعیت ایده‌آل، آن را ظرف دو ماه به صفر برساند.
یعنی اگر برنامه بانک مرکزی طبق روال خود پیش رود، آنگاه هیچ فردی نباید در صف باقی بماند و به محض اینکه پرونده اش را تکمیل کرد، بتواند در کوتاهترین زمان ممکن، وام خود را دریافت نماید. آنگونه که اکنون بانک مرکزی اعلام می‌کند، در حال حاضر حدود نیم میلیون نفری در صف انتظار قرار دارند و همین امر سبب شده تا بساط نارضایتی برخی از وام‌گیرندگان فراهم شود.
بر همین اساس است که بانک مرکزی تصمیم گرفته تا در یک طرح ضربتی، از فردا اول مردادماه، پرداخت وام‌های ازدواج را سرعت بخشد. به همین دلیل هم ده بانک منتخب در اولویت بیشترین پرداخت قرار دارند و بر همین اساس هم قرار است که بار اصلی اجرای این طرح ضربتی را به دوش بکشند.
سوال پاسخ نحوه افتتاح حساب برای دریافت وام ده میلیونی ازدواج ثبت نام سه مرحله دارد که متقاضیان در کل کشور، ابتدا باید اطلاعات شخصی خود را به سامانه وام ازدواج وارد نمایند که این اطلاعات، شامل کد ملی و محل تولد است، ضمن اینکه آنها باید بانک و شعبه مدنظر خود را نیز انتخاب کنند، پس از آن یک کد رهگیری ده رقمی برای افراد به شماره تلفن همراه آنها ارایه می شود و پس از استعلام از اداره ثبت، افراد ۱۲ روز کاری مهلت دارند با همراه داشتن مدارک به شعبه مراجعه کنند که البته فرصت تکمیل مدارک هم، یک ماه در نظر گرفته شده است.
ثبت نام چطور باطل می‌شود؟ اگر فرد متقاضی، ظرف مدت یک ماه، مدارک لازم را به بانک مربوطه ارایه ننمایند، نام وی خود به خود از سیستم حذف می شوند و باید دوباره ثبت نام نمایند و در انتهای صف قرار می‌گیرد. کدام بانکها بیشترین سهم در ارایه وام را دارند؟ بانک مرکزی با ده بانک و صندوق قرض الحسنه در مرحله اول، قرارداد منعقد کرده است تا این بانکها، ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار دهند. بر این اساس، بانک‌های ملی، صادرات، تجارت، ملت، کشاورزی، سپه، رفاه کارگران، توسعه تعاون، بانک قرض الحسنه مهر ایران و نیز صندوق قرض الحسنه پارسیان این کار را به عهده خواهند داشت. مبلغ وام برای هر متقاضی و در مجموع زوجین چقدر است؟ مبلغ وام برای هر یک از زوجین ده میلیون تومان است که در مجموع دو طرف بیست میلیون تومان از بانک دریافت خواهند کرد. اولویت پرداخت وام در طرح ضربتی با چه افرادی است؟ اولویت اول بانک مرکزی، استانهای محروم و مناطق کمتر برخوردار است؛ ضمن اینکه اولویت دوم افراد در صف انتظار هستند که زمان بیشتری را هم تاکنون برای دریافت وام سپری کرده و در صف بوده‌اند. آنها نسبت به ثبت‌نام کنندگان جدید در اولویت هستند. چه مدارکی برای دریافت وام لازم است؟ متقاضیان با حداکثر یک ضامن، می‌توانند وام دریافت کنند؛ البته اگر کسی کسر از حقوق و کسر از حساب را ارایه دهد، بانکها باید نهایت همکاری را داشته باشند تا کسی ناامید از شعب خارج نشود. شماره تلفن شکایت از بانکهایی که همکاری نمی کنند؟ ستاد طرح ضربتی وام قرض الحسنه ازدواج به شماره تلفن ۲۹۹۵۴۲۸۳، ۲۹۹۵۴۲۵۶، ۲۹۹۵۴۲۶۰ و ۲۹۹۵۴۲۷۰ آماده پاسخگویی است.

۹۶/۰۴/۳۱
۰۹:۴۲

در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران مطرح شد؛ صادرات معیوب غیرنفتی

صفحه کشاورزی و بازرگانی: گروه بازرگانی- در حالی‌که افزایش صادرات به عنوان یکی از مباحث مهم در توسعه تجارت خارجی و بهبود فضای اقتصادی کشور به شمار می‌رود، در سال پیش‌رو هم چندان توجهی به این بخش نشده است. همچنین وعده و‌عیدهای دولتمردان در مورد اعطای مشوق‌های صادراتی در حد حرف باقی مانده است. این در حالی است که برخی کارشناسان سه عامل غیرواقعی بودن نرخ ارز و عدم تعدیل آن بر مبنای نرخ تورم، تسهیلات گرانقیمت و حمل‌و‌نقل گران که شامل هزینه‌های بندری نیز می‌شود را از موانع مهم رشد صادرات می‌دانند.
در همین راستا اعضای شورای گفت‌وگوی استان تهران در سی و پنجمین نشست خود، علاوه بر بررسی موانع توسعه صادرات و راهکارهایی که می‌تواند به رشد آمار صادرات منتهی شود، به بررسی مشکلات بخش‌هایی از اقتصاد پایتخت نیز پرداختند. هم‌چنین در این نشست فعالان واردکننده برنج نیز از به‌روز نبودن ارزش‌گذاری کالای وارداتی‌شان گلایه‌ کرده و این مساله را از طریق شورا پیگیر شدند.
منابع داخلی کافی نیست
در ابتدای این جلسه، استاندار و رییس شورای گفت‌وگوی استان تهران، به انعقاد قرارداد نفتی ایران و کنسرسیوم نفتی شامل شرکت توتال فرانسه اشاره کرد و گفت: دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی، مستلزم سرمایه‌گذاری 65 میلیارد دلاری در سال است و به وضوح منابع داخلی برای این میزان سرمایه‌گذاری کافی نیست. در چنین شرایطی انعقاد قرارداد با توتال برای توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی، هم از منظر سیاسی و هم از آنجا که می‌تواند دیگر سرمایه‌گذاران را نیز برای ورود به ایران ترغیب کند، بسیار حائز اهمیت است.
حسین‌هاشمی گفت: این قرارداد، در شرایطی منعقد شده است که فشار آمریکا برای عدم شکل‌گیری همکاری‌های بزرگ با ایران ادامه دارد. با این وجود، کشورهایی نظیر ایتالیا و کره‌جنوبی نیز در شرف سرمایه‌گذاری در ایران هستند که نشانه‌ امیدوارکننده‌ای است.
وی ادامه داد: امیدوارم بگومگوهای غیرضروری و غیرکارشناسی نیز پایان پذیرد و از فضای به وجود آمده به نحو شایسته‌ای در راستای جذب سرمایه‌گذاری خارجی بهره‌برداری صورت گیرد. چرا‌که اگر اقتصاد تقویت نشود، خواسته‌های مردم نیز تحقق نخواهد یافت.
او با بیان اینکه تلاش می‌شود از فضای به وجود آمده، جهت جذب سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های تعریف شده در استان استفاده شود، گفت: یکی از اهرم‌های موثر برای جذب سرمایه، اتاق تهران است. اتاق تهران می‌تواند نقش کلیدی در این زمینه ایفا کند. فهرست پروژه‌های نیازمند سرمایه‌گذاری نیز مشخص بوده و باید تلاش کرد، در مواردی که امکان‌پذیر است، سرمایه جذب شود. البته این در حالی است که استان تهران از نظر امنیتی در شرایط قابل قبولی قرار دارد و امنیت یکی از مولفه‌های مهم و مورد توجه سرمایه‌گذاران است.
استاندار تهران با اشاره به ارزیابی‌های صورت گرفته از عملکرد دستگاه‌ها از منظر اقتصاد مقاومتی، گفت: بیشتر دستگاه‌های اجرایی استان حائز رتبه ممتاز شده‌اند به طوری‌که آنها با حداقل امکانات توانسته‌اند چنین جایگاهی را کسب کنند.
هاشمی به صورت اجمالی به موضوع انتخاب اعضای کابینه دوازدهم نیز اشاره کرد و گفت: شکل‌گیری یک کابینه یکدست می‌تواند دولت دوازدهم را در تحقق اهدافی که دارد، یاری برساند.
آغاز فعالیت با کابینه‌ای جوان و کارآمد
در ادامه این نشست، رییس اتاق بازرگانی تهران و دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران، با ابراز امیدواری نسبت به اینکه دولت دوازدهم فعالیت‌های خود را با کابینه‌ای جوان‌تر و کارآمدتر در پیش بگیرد، آغاز کرد.
مسعود خوانساری با بیان اینکه همچنان چند مساله اساسی در بخش اقتصاد حل نشده باقی مانده است، گفت: یکی از این مسایل چالش‌های نظام بانکی است که این چالش‌ها، هم با توجه به فضای کلی کشور و هم به دلیل نقشی که نظام بانکی در تولید و توسعه دارد، باید مورد رسیدگی عاجل قرار گیرد.
خوانساری از نظام چندگانه ارزی و بیکاری به عنوان دیگر مشکلات اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: امیدواریم دولت دوازدهم پس از تشکیل کابینه به طور جدی به این مسایل بپردازد.
رییس اتاق تهران، در ادامه، انعقاد قرارداد توتال را مقدمه‌ای برای ورود سایر کمپانی‌های بزرگ خارجی به ایران توصیف کرد و گفت: آنچه شکل‌گیری این قراردادها را تسریع می‌کند، اصلاح روش‌ها و فرآیندهاست. در واقع از این طریق در فضای کسب‌و‌کار بهبود حاصل می‌شود.
او با اشاره به رتبه نازل ایران در شاخص بهبود فضای کسب‌و‌کار گفت: هیچ گاه به دلیل آنکه عملکردها منجر به افت جایگاه ایران در این شاخص شده، فرد یا نهادی را تنبیه نکرده‌ایم؛ بلکه همواره تشویق کرده و لوح و تندیس اعطا کرده‌ایم. در واقع تاکنون این موضوع مورد بررسی قرار نگرفته است که چرا رتبه ایران در شاخص انجام کسب‌و‌کار در میان 180 کشور، تا این حد نازل است.
خوانساری گفت: در جلسه اخیر ستاد اقتصاد مقاومتی نیز نسبت به اصلاح روش‌ها تاکید صورت گرفت‌ چرا‌که اگر فرآیندها اصلاح شود، بهبود فضای کسب‌و‌کار نیز میسر خواهد بود. برای مثال در مورد ضرورت ارائه گواهی عدم سوءپیشینه، باید توجه داشت که تعداد افراد دارای سوءسابقه در کشور نسبت به کل بسیار اندک است اما رویه‌ها این گونه است که اکنون گویی در مورد 80 میلیون نفر سوءظن وجود دارد و آنها برای انجام هر کاری ملزم به دریافت چنین مدرکی و رفع اتهام از خود هستند.
رییس اتاق تهران تاکید کرد: باید سعی کنیم در شورای گفت‌وگوی استان تهران این مسایل را حل کنیم و مشکلات را از سر راه تولید برداریم. همان‌گونه که در سال گذشته، توانستیم چندین مورد را حل کنیم.او با اشاره به مصوبه اخیر ستاد اقتصاد مقاومتی در مورد حسابرسی دفاتر بیمه صاحبان کسب‌و‌کار گفت: در اواخر سال گذشته، ستاد اقتصاد مقاومتی مصوبه کاهش بازه بازرسی دفاتر بیمه به یک سال را ابلاغ کرد که سازمان تامین اجتماعی تفسیر دیگری ارائه و اعلام کرد که سال مالی را ملاک قرار می‌دهد‌ اما ستاد اقتصاد مقاومتی در جلسه اخیر، طی مصوبه‌ای جدید، نحوه بازرسی دفاتر کارفرمایان به منظور جلوگیری از هرگونه تفسیر را روشن کرد. بر این اساس، سازمان تامین اجتماعی مکلف است، لیست حقوق دستمزد ارسالی کارفرمایان را حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ دریافت، مورد رسیدگی قرار داده و در صورتی که از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان یا میزان دستمزد یا حقوق یا کار (مدت اشتغال) نقص یا اختلافی مشاهده کند، مراتب را به کارفرما ابلاغ کرده و مابه‌التفاوت را وصول کند.
دبیر شورای گفت‌وگوی استان تهران با اشاره به اینکه اقتصاد ایران هم از ناحیه درگیری‌های سیاسی داخلی و هم از ناحیه تحولات بین‌المللی تحت فشار است، ادامه داد: اگر میان نیروهای داخلی اتحاد به وجود بیاید، می‌توانیم مشکلات را برطرف کرده و به اهداف برسیم.
رییس اتاق تهران همچنین در ادامه بیان کرد: از ساختار شورای گفت‌وگو باید در حد جایگاه آن در تصمیم‌سازی‌ها انتظار داشت؛ بنابراین بهتر است سعی کنیم مشکلات بخش‌های مختلف در امر صادرات را مورد بررسی قرار دهیم‌ و موانع را از سر راه آنها برداریم.
صادرات توسعه نیابد، تولید به حرکت در نمی‌آید
در همین راستا محمدرضا نجفی‌منش با اشاره به تلقی‌هایی که سازمان تامین اجتماعی از قراردادهای خرید و فروش داشته و آن را پیمان قلمداد کرده است، گفت: این تفسیر مشکلات بسیاری را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است. از این رو پیشنهاد می‌شود، پرونده آن دسته از شرکت‌هایی که مشمول قرارداد پیمان دانسته شده‌اند و جریمه‌هایی برای آنان در نظر گرفته شده، مورد تجدید ارزیابی قرار گیرند.وی همچنین از ضرورت بسترسازی برای تولید صادرات‌محور سخن گفت و اظهار کرد: اتاق تهران سال گذشته، تعدادی از انتظارات بخش‌خصوصی را خطاب به دولت اعلام کرد و برای حل آن کار عملیاتی صورت گرفت. لازم است در سال‌جاری نیز چنین اقدامی‌ صورت گیرد. چرا‌که اگر صادرات توسعه نیابد، تولید به حرکت در نمی‌آید و البته ایجاد فرصت‌های شغلی نیز با مشکل مواجه می‌شود.
سه مانع اساسی صادرات
در ادامه این جلسه، محمد عیدیان، مسوول دبیرخانه شورای گفت‌وگوی استان تهران با اشاره به مصوبه سی‌و‌دومین جلسه شورا از تشکیل کارگروه رفع موانع صادرات غیرنفتی خبر داد که به صورت هفتگی همانند کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تشکیل جلسه می‌دهد.
او افزود: در این کارگروه راهکاری‌هایی برای توسعه صادرات غیرنفتی ارائه شده است که آسیب‌شناسی موانع صادراتی سال گذشته و اصلاح آن، انتقال دبیرخانه شورای عالی صادرات به اتاق ایران، تاکید بر شکل‌گیری شرکت‌های مدیریت صادرات، ایجاد بانک جامع صادرکنندگان غیرنفتی و توسعه بازار سرمایه و جلب سرمایه‌های خارجی از جمله این راهکارهاست.
همچنین در ادامه محمد لاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس کنفدراسیون صادرات ایران، با اشاره به اینکه از این نمونه ارائه راهکارها به کرات در سال‌های گذشته ارائه شده است، روی سه مانع اصلی توسعه صادرات غیرنفتی دست گذاشت و توضیح داد: به نظر می‌رسد، غیرواقعی بودن نرخ ارز و عدم تعدیل آن بر مبنای نرخ تورم، تسهیلات گرانقیمت و حمل‌و‌نقل گران که شامل هزینه‌های بندری نیز می‌شود از مهمترین مسایلی است که مانع رشد صادرات شده است.
او در ادامه با اشاره به اینکه آمارها از کاهش صادرات حکایت دارد، افزود: بسته حمایت از صادرات در قانون بودجه لحاظ شده و در شورای اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه جلساتی در این مورد برگزار شده است اما ظاهرا در قبال40 میلیارد دلار صادرات، قرار است،120 میلیارد تومان تشویق در نظر بگیرند و سازمان برنامه قرار است این رقم را به صورت نقدی پرداخت کند. تخصیص این اعتبار ناچیز برای تشویق صادرکنندگان در شرایطی است که نرخ ارز نیز به طور دستوری پایین نگه داشته شده است، قابل اعتنا نیست.
رییس کنفدراسیون صادرات در ادامه به تعیین نرخ 11 درصدی تسهیلات صادرکنندگان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سال‌جاری، زمزمه‌هایی مبنی بر افزایش نرخ 11 درصدی به 14 درصد مطرح است، با این استدلال که صادرکنندگان بتوانند از منابع بانکی نیز بهره بگیرند‌ اما به نظر می‌رسد افزایش این نرخ، رقابت‌پذیری صادرکنندگان در بازار‌های جهانی را تحت تاثیر قرار دهد. تا زمانی که در رفتار و سیاستگذاری‌ها تغییر ایجاد نشود، نمی‌توان به توسعه صادرات امید داشت.
متولی متمرکزی نداریم
حمیدرضا صالحی نیز با بیان اینکه حوزه صادرات متولی متمرکزی ندارد، افزود: لازم است، توسعه صادرات از طریق فرد کارآمدی در قالب معاونت توسعه صادرات در نهاد ریاست‌جمهوری مورد پیگیری قرار گیرد. همچنین تجدیدنظر در مورد جهت‌گیری‌ها در دیپلماسی سیاسی و نیز افزایش تعامل با همسایگان از ضرورت‌های توسعه صادرات غیرنفتی است.
ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی رییس اتاق تهران نیز در این باره گفت: عارضه‌ای که اقتصاد ایران را گرفتار کرده، کم‌رشدی است و کلید حل این مساله، توسعه صادرات است. مواردی که به عنوان راهکارهای کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی مطرح شد، می‌توان به عنوان خواسته‌های بخش‌خصوصی اولویت‌بندی کرد و برای هر یک از آنها راهکار عملیاتی اندیشید.
همچنین مهدی پورقاضی بر این عقیده بود که نکات کلیدی در این راهکارها مغفول مانده است. رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در این خصوص گفت: به چه دلیل موضوع نرخ ارز در ذیل این مسایل و خواسته‌ها قرار نگرفته است. موضوع مهم دیگر این است که با وجود تلاش وزارت امور خارجه، رابطه ما با همسایگان مطلوب نیست.
او با اشاره به ضعف رقابت‌پذیری کالاهای صنعتی کشور گفت: وقتی قیمت و کیفیت کالاها رقابتی نیست، چگونه می‌توان به توسعه صادرات فکر کرد؟ این مساله‌ای است که وزارت صنعت باید روی آن کار کند. اصلاح سیاست‌های ارزی، ارائه تسهیلات ارزان قیمت، تقویت روابط خارجی و رقابتی کردن صنعت از مهم‌ترین اقدامات برای رشد صادرات غیرنفتی است.
اله‌محمد آقایی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران نیز با اشاره به اینکه آنچه از ناحیه کارگروه توسعه صادرات مطرح شده، به عنوان راهبردهای بلندمدت و کوتاه‌مدت قابل استفاده است، گفت: واقعیت این است تا زمانی که میان اقتصاد ایران و جهان، ارتباط مطلوبی وجود نداشته باشد، صادرات توسعه نخواهد یافت. در این میان، اصلاح نرخ ارز باید یکبار برای همیشه اتفاق بیفتد. ضمن آنکه شناسایی بازارهای هدف نیز بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر جای افراد حرفه‌ای که در زمینه تقویت ارتباطات تجاری ایران با کشورهای هدف تجاری در سفارتخانه‌ها نقش ایفا کنند، خالی است.‌
او با تاکید براینکه باید نسبت به ارتقا کیفیت تولیدات نیز اقداماتی صورت گیرد، افزود: بسیاری از محصولات ایرانی ماهیت سنتی دارند. زمانی این کالاها صنعتی می‌شوند که تکنولوژی وارد کشور شود.
کمبود برق در شهرک صنعتی عباس‌آباد
در ادامه این نشست موضوع تامین برق واحد‌های متقاضی در شهرک صنعتی عباس‌آباد مطرح شد. بر همین اساس سجاد ‌هاشمی، رییس هیات‌مدیره این شهرک صنعتی با اشاره به اینکه برای استان تهران سهمی از اشتغالزایی در نظر گرفته شده است، گفت: عملکرد شهرک صنعتی عباس‌آباد در سال 1395 نسبت به سال 1394، حدود 10 درصد رشد نشان می‌دهد و این شهرک به عنوان یکی از فعال‌ترین شهرک‌های صنعتی محسوب می‌شود. اکنون این شهرک با معضل دسترسی به برق مواجه است.
او ادامه داد: واحدهای مستقر در این شهرک صنعتی به‌اندازه ایجاد 186 مگاوات برق به وزارت نیرو پول پرداخته‌اند و هنوز این ظرفیت ایجاد نشده است. در مقطعی گفته شد که می‌توان در یک بازه 15‌روزه از طریق پست موبایل، نیاز شهرک به برق را تامین کرد اما شش ماه است که پست موبایل نیز ایجاد نشده است. کمبود برق در این شهرک تا آنجا پیش رفته است که 50 واحد جدید در شرف آغاز کار هستند و برق ندارند.
تعیین ارزش برنج وارداتی
همچنین در ادامه این نشست، مشکلات واردکنندگان برنج در تعیین ارزش برنج‌های وارداتی توسط گمرک مطرح شد. مساله واردکنندگان برنج آن است که ارزش گمرکی برنج وارداتی که روی سایت گمرک درج می‌شود با تغییرات جهانی قیمت این کالا تطابق ندارد و به گفته مسوولان انجمن واردکنندگان برنج، این عدم هماهنگی مشکلاتی را برای واردکنندگان ایجاد کرده است.
مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج مشکل به روز نشدن ارزش‌ها و قیمت‌ها در سیستم دفتر تعیین ارزش گمرک را خروج بی‌رویه و بی‌دلیل ارز از کشور، ایجاد اختلاف در ارزش‌های اظهاری واردکنندگان مورد وثوق و اطمینان به عنوان کم‌اظهاری و تشکیل پرونده در کمیسیون‌های مربوطه، طولانی بودن زمان رسیدگی در دفاتر ارزش و واردات، ایجاد انگیزه در ورود برنج به کشور از مبادی غیررسمی (قاچاق) و تضییع حقوق مردم و دولت عنوان کرد.
کاوه زرگران، رییس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران نیز در این باره گفت: به دلیل آنکه نوسانات قیمت جهانی کالاهای اساسی بالاست، این تمایل در صنایع غذایی وجود دارد که تعامل تنگاتنگی میان تشکل‌های این بخش و کمیته تعیین ارزش گمرک شکل بگیرد.
وی همچنین در رابطه نوسان نرخ ارز گفت: به نظر می‌رسد، دو‌نرخی بودن ارز، درآمدهایی را برای دولت ایجاد کرده که انگیزه تک‌نرخی کردن آن را کم‌رنگ می‌کند. کسانی که به روسیه صادرات دارند، به شدت از نحوه بازگشت ارزشان گلایه دارند‌ چرا که بانک توسعه صادرات، آنها را به صرافی‌هایی معرفی می‌کند که ارز صادرکنندگان را 170 تا 180 تومان زیر قیمت خریداری می‌کنند.
اعلام آمادگی گمرک
در پایان این نشست، رییس شورای گفت‌وگوی استان تهران از عملکرد نهادهای متولی تنظیم بازار که در تشخیص نیاز بازار، زمان مناسب واردات و عرضه به موقع ضعیف عمل می‌کنند، انتقاد کرد. رییس اتاق تهران نیز از آنچه اعتماد گمرک به تشکل‌ها در تعیین ارزش کالاها می‌خواند تقدیر کرد و گفت: لازم است دفتر تعیین ارزش گمرک، ارتباط خود را با تشکل‌ها تقویت کند تا قیمت‌ها به روز باشد.
اسکندری، نماینده گمرک نیز نسبت به تقویت این ارتباط اعلام آمادگی کرد. او گفت: امکان پیش‌اظهاری نیز برای واردکنندگان فراهم شده تا از این پس دیگر، مشمول فرآیند طولانی اظهار شرح واردات خود نباشند.
ge1001

۹۶/۰۵/۰۱
۰۴:۱۸

دو پژوهشگر با آسیب‌شناسی وضعیت کنونی نظام بانکی معرفی کردند سرنخ تخریب در بازار پول

دنیای اقتصاد: مطابق بررسی‌های پژوهشگران، سرنخ تخریب در بازار پول به‌سلطه بودجه‌ای دولت بر نظام بانکی می‌رسد. این موضوع، در کنار فقدان زیرساخت‌های حقوقی، اعتبارسنجی و نظارتی مناسب باعث افزایش مستمر وزن بدهی‌های پرداخت‌نشده دولت در ترازنامه بانک‌ها می‌شود. براساس این بررسی‌ها، افزایش بدهی دولت، از یکسو جریان‌های درآمدی بانک‌ها را دچار مشکل می‌کند و از سوی دیگر شناسایی سود موهومی از این مطالبات و عدم‌تطابق کمیت سود پرداخت شده و کیفیت سود شناسایی شده، باعث تکمیل چرخه تخریب در بازار پول می‌شود.
دو پژوهشگر با واکاوی چالش‌های موجود نظام بانکی، نقشه عبور از آنها را ارائه کردند. سیدعلی مدنی‌زاده و امینه محمودزاده در یک همایش با ایراد سخنانی ابعاد مشکلات موجود در شبکه بانکی را توضیح دادند و سیاست‌های مورد‌نیاز برای غلبه بر آنها را پیشنهاد کردند.از نظر آنها ریشه تخریب در بازار پول را باید در سلطه بودجه‌ای دولت بر شبکه بانکی جست‌وجو کرد. این دو پژوهشگر با این فرض که راس هرم مشکلات موجود، معضل جریان نقد است، مدل یک بانک مرکزی کارآ برای حل این مشکل را به تصویر کشیدند. استراتژی خروج بانک‌های ناسالم از بازار و اتخاذ مکانیزم‌های انگیزشی برای تسهیل رسیدن بانک‌ها به نقطه بهینه، دو نمونه از سیاست‌های بانک مرکزی ارائه شده در مدل آنها است. اما نکته مورد تاکید آنها این است که هر اقدامی که در این راستا انجام می‌گیرد، باید یک اقدام فراقوه‌ای باشد. درحقیقت از نگاه آنها دو سطح تعامل برای برون‌رفت از معضلات شبکه بانکی نیاز است. در سطح اول تغییر نحوه تعامل حاکمیت با بانک‌ها و در سطح بعدی هم تغییر نحوه تعامل اجزای حاکمیت در فرآیند اصلاح، ضروری است. طبق نظر آنها، اگر این همکاری‌ها اتفاق بیفتد در آن زمان می‌شود براساس یک زنجیره اصلاحات، معضلات فوری نظام بانکی را با قوت و قدرت بیشتری حل کرد. این سخنان در همایش «سیاستهای پولی، چالش‌های بانکداری و تولید» مطرح شد که زمستان گذشته توسط گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» برگزار شده بود. «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش به بررسی زاویه نگاه این دو پژوهشگر به وضعیت فعلی شبکه بانکی و راه‌حل اصلاح سازوکار‌های معیوب فعلی در نظام بانکی پرداخته است.
ناکارآیی، میوه شکاف
امینه محمودزاده سعی کرد به تمامی زوایای مشکلات فعلی نظام بانکی بپردازد. او در پیش‌درآمد سخنرانی خود به مقایسه بازده واقعی فعالیت‌های اقتصادی و نرخ سود واقعی تسهیلات بانکی پرداخت. این مقایسه راوی نکته تامل‌برانگیزی بود. بررسی‌های پژوهشگران پولی و بانکی کشور نشان می‌دهد تقریبا در تمامی کارگاه‌های صنعتی، نرخ بازده واقعی شکاف معناداری با نرخ واقعی تسهیلات دارد. محمودزاده پیامدهای این شکاف را کاهش تقاضای تسهیلات، کاهش سرمایه‌گذاری و انحراف جریان منابع بانکی از بنگاه‌های «کارآ» به سوی بنگاه‌های «پر ریسک» عنوان کرد. پیامد ناگوار این شکاف برای شبکه بانکی افزایش احتمال نکول مطالبات بانکی و افزایش ریسک اعطای تسهیلات است. این پژوهشگر پولی و بانکی در ادامه سخنان خود، به بررسی روند تورم و متوسط هزینه تسهیلات پس از سال 1380 پرداخت. در شرایط سرکوب مالی ناشی از سلطه بودجه‌ای دولت تا پیش از سال 1392، نرخ تورم همواره بالاتر از متوسط هزینه تسهیلات بوده است. فاصله‌ای که با ایجاد رانت تسهیلاتی انگیزه را برای اعطای وام‌های ارتباطی افزایش داده است. از سوی دیگر پس از سال 1392 با کاهش تورم، هزینه دریافت تسهیلات بالاتر در یک روند واگرا از نرخ تورم فاصله گرفته است. امری که توان بنگاه‌های اقتصادی برای بازپرداخت بدهی خود به شبکه بانکی را کاهش داده است.
سیکلی با قابلیت تخریب
براساس اظهارات محمودزاده، سلطه بودجه‌ای دولت بر نظام بانکی در ابعاد قیمتی، تخصیص و مدیریت طی سال‌های گذشته از یکسو و نبود زیرساخت حقوقی، اعتبارسنجی، حقوقی و نظارتی مناسب از سوی دیگر باعث افزایش مستمر وزن بدهی‌های پرداخت نشده دولت در ترازنامه‌های بانکی شده است. با افزایش بدهی دولت از یکسو جریان درآمدی بانک‌ها کاهش یافته، از سوی دیگر شناسایی سود موهومی از این مطالبات و عدم‌تطابق کمیت سود پرداخت شده و کیفیت سود شناسایی شده، باعث کاهش جریان نقدینگی شبکه بانکی کشور شده ‌است. بر مبنای اظهارات این پژوهشگر حوزه پولی و بانکی، رکود و تورم طی سال‌های اخیر با کاهش سودآوری بازار دارایی با تشدید چرخه معیوب جاری بین بانک، بنگاه‌های اقتصادی و دولت، دست بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را بیش از پیش از منابع مالی کوتاه کرد. محمودزاده ضمن شرح استراتژی‌های جایگزین‌شده و ناگریز شبکه بانکی برای کسب منابع مالی در برخورد با شرایط واقعی اقتصاد ایران، پسامد این آلترناتیوها را افزایش تنگنای اعتباری بانک‌ها، کاهش تولید و دست خالی سرمایه‌گذاران حوزه صنعت دانست. محمودزاده در ادامه سخنان خود، ضمن بررسی تغییرات حجم دارایی‌های منجمد و ریسک پوشش داده شده در شبکه بانکی روند متغیرهای بررسی شده را نامطلوب دانست. براساس مقایسه این پژوهشگر حوزه پولی و بانکی می‌توان گفت طی دهه اخیر همزمان با افزایش ضخامت یخ دارایی‌های بانکی، ریسک پوشش داده شده در شبکه بانکی نیز کاهش پیدا کرده است. محمودزاده راه‌حل تغییر این روند را اصلاح حلقه‌های معیوب چرخه پول بین بانک، دولت و تسهیلات‌گیرندگان دانست.
آتل دولتی برای دست شکسته بازار
محمودزاده ضمن تشریح اجزای تعیین‌کننده نرخ سود، افزایش دارایی‌های منجمد بانکی را یکی از اهرم‌های افزایش هزینه‌های پنهان و در نهایت نرخ سود بانکی دانست؛ بنابراین کاهش حجم دارایی‌های منجمد شبکه بانکی می‌تواند سبب کاهش نرخ سود و در نهایت کاهش شکاف موجود بین نرخ سود واقعی تسهیلات و نرخ بازده بخش واقعی شود. وی نکته نگران‌کننده در رابطه با شکاف موجود را روند واگرای بین این دو متغیر دانست. روندی که حکایت از شرایط تعادل ناپایدار در نظام بانکی و لزوم دخالت دولت به عنوان یک نیروی خارجی برای برقراری تعادل مطلوب دارد. وی ضمن توجه دادن به نقش متغیرهای روانه (flow) در مقابل متغیرهای انباشت (stock)، یکی از الزامات برنامه اصلاحی را مرزبندی این متغیرها دانست. از دید این محقق حوزه بازار پول، نحوه دخالت دولت در برنامه اصلاح باید به شیوه اصلاح زیرساخت‌های موجد شرایط فعلی باشد. با توجه به زمان‌بر بودن این برنامه اصلاحی محمودزاده این فاصله زمانی را موقعیت مناسبی برای تخفیف آثار مخرب متغیرهایی دانست که وضعیت نامطلوب فعلی را تقویت می‌کنند.
بایدهای مسیر اصلاح
محمودزاده در ادامه شرح مختصری از بسته‌ پیشنهادی را برای بهبود وضع فعلی نظام مالی کشور ارائه کرد. از دید این پژوهشگر حوزه بانکی، ارتباط درهم تنیده دولت و سایر بخش‌های اقتصادی باعث شیوع بیماری عدم‌نقدشوندگی (illiquidity) از بدنه دولت به سایر بخش‌های اقتصادی شده ‌است؛ بنابراین درمان این بیماری می‌تواند در لختی‌زدایی از سایر بخش‌های اقتصادی نیز حائز اهمیت باشد. از سوی دیگر با بازارپذیر کردن مانده بدهی دولت به شبکه بانکی، ضمن ایجاد جریان نقدی برای بانک‌ها، اعتبار دولت نزد آحاد اقتصادی افزایش پیدا می‌کند و عمق بازار بدهی‌ها افزایش می‌یابد. محمودزاده «انتشار اوراق بهادار اسلامی»، «واگذاری اوراق منتشره به طلبکاران بانکی و پیمانکار در مقابل پرداخت بدهی»، «ایجاد اتاق تسویه بین دولت، پیمانکاران، بانک‌ها و بانک مرکزی» و «لحاظ کردن هزینه مالی در بودجه سالانه» را گام‌های عملی در راستای دستیابی به این اهداف دانست. این محقق حوزه بانک متعهد شدن دولت به پرداخت سود تسهیلات، «ارزشمند کردن اوراق توسط بانک مرکزی»، «تغییر رویه دولت در ایجاد بدهی جدید»، «رعایت الزامات پایداری مالی» و «چتر مدیریت بدهی متمرکز» را مهم‌ترین الزامات اجرای این بسته پیشنهادی دانست. محمودزاده در ادامه از راهکار پیشنهادی برای کاهش حجم مطالبات معوق بانکی رونمایی کرد. این محقق حوزه پولی و بانکی «تمرکز بالای مطالبات غیرجاری» و «ماهیت شرکتی» این مطالبات را دو مختصه حائز اهمیت ترکیب مطالبات غیر‌جاری دانست. محمودزاده در ادامه راهکارهای پیشنهادی خود را برای کاهش نرخ نکول مطالبات بانکی در 4 دسته تشریح کرد: افزایش اقدامات نظارتی، خارج کردن مطالبات سوخت‌نشده، فعال کردن اقدامات خارج از بازار و «ایجاد شرکت مدیریت دارایی». این پژوهشگر پولی و بانکی، وام‌دهی براساس ارزش افزوده و وثیقه‌گیری به پشتوانه موجودی انبار بنگاه‌های اقتصادی را یکی از راهکارهای افزایش کارآیی تسهیلات ارائه‌شده از سوی شبکه بانکی دانست.
هدایت به سمت بهبود با تقویت نظارت
سید‌علی مدنی‌زاده سعی کرد راه عبور از مسیر سخت بانک‌ها برای رسیدن به نقطه بهینه را نشان دهد. او در بخش نخست سخنرانی خود با شرح مختصری از چرخه معیوب موجود در بازار پول، ضعف زیرساخت‌های بازاری، نبود فضای رقابتی، ضعف قراردادی و حقوقی و وجود اصطکاک در متن بازار را عواملی دانست که خروجی نظام بانکی کشور را ناکارآ و غیر‌بهینه کرده است. استادیار دانشگاه شریف در ادامه سخنرانی خود با استفاده از یکی از مدل‌های معروف تئوری بازی‌ها (معمای زندانی)، وضعیت تعادل بهینه در شبکه بانکی را در سه حالت نبود نظارت، نظارت محدود و نظارت شدید بررسی کرد. براساس نتایج این مقایسه با افزایش قوه نظارتی نهاد ناظر، شبکه بانکی به سمت یک تعادل بهینه‌تر حرکت خواهد کرد. تعادلی که در نهایت به نفع تمام بازیگران بازار پول خواهد بود. مدنی‌زاده در ادامه اظهارات خود، چارچوب نظارتی موجود براساس «تامین نقدینگی غیر‌وثیقه‌دار و غیر‌مشروط» را فاقد اثرمعنادار بر بهبود وضعیت شبکه بانکی دانست.به عقیده این پژوهشگر بازار پول، تقویت نقش نظارتی بانک مرکزی چه در جلوگیری از امتداد روند موجود و چه در هدایت روند موجود به سمت نقطه تعادل بهینه در بازار پول، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.
طرح بهبود
مدنی‌زاده ضمن توصیف شرایط فعلی بازار پول با عنوان یکی از مصادیق شکست بازار، تغییر وضعیت موجود را در گرو یک برنامه اصلاحی چندلایه متناسب با سطح هر یک از مشکلات و روندهای بیماری در سیستم بانکی کشور دانست. مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی بسته اصلاحی پیشنهادی خود را به راس هرم مشکلات بانکی یعنی معضل جریان نقدی اختصاص داد. اجزای دیگر این هرم در گزارش‌های منتشر شده ازسوی پژوهشکده پولی و بانکی در دسترس عموم قرار دارد. این اجزا شامل برنامه «اصلاحات ساختاری و نهادی بازار پول»، برنامه «ساماندهی بدهی دولت»، برنامه «افزایش سرمایه و تجدید ساختار مشروط بانک‌ها» و برنامه «حل معضل مطالبات غیرجاری» است. مدنی‌زاده با ارائه مدلی از یک بانک مرکزی، کارآیی نهاد نظارتی در حل معضل جریان نقدی در شبکه بانکی کشور را در دو حوزه نظارتی و سیاست‌گذاری بررسی کرد. بر این اساس در حوزه نظارتی بانک مرکزی از یکسو باید از طریق تعیین مکانیزم‌های انگیزشی براساس قواعد بازل، اصطکاک موجود در مسیر رسیدن بانک‌ها به نقطه بهینه را کاهش دهد. در کنار این مکانیزم انگیزشی بانک مرکزی باید استراتژی خروج برای بانک‌های متخلف و ناسالم را که در واقع تهدیدی بالقوه برای کارآیی نظام بانکی است، تبیین کند. در غیر ‌این صورت گره‌های ناسالم شبکه بانکی می‌توانند با ضریب اهرمی بالا و فزاینده به فعالیت خود ادامه دهند. فعالیتی که هیچ نتیجه‌ای به جز اعمال هزینه‌های بانک‌های مخرب به حاکمیت و به تبع آن مردم ندارد. از طرف دیگر مدنی‌زاده وجود اوراق کم‌ریسک دولتی و بازار تعمیق‌یافته بدهی را شالوده مورد نیاز برای طراحی سیاست‌گذاری پولی کارآ برای خروج از وضعیت حال حاضر دانست. به عقیده استادیار دانشگاه اجرای این الزامات شرط اصلی ایجاد انگیزه بهبود در شبکه بانکی است. در نبود چنین سازوکارهایی نقش نظارتی بانک مرکزی تنها به یک مشاهده‌کننده تقلیل خواهد یافت. بنابر اظهارات مدنی‌زاده بانک مرکزی برای اعمال سیاست‌های پولی خود و مدیریت نقدینگی نظام پولی کشور، ناچار به هدف‌گذاری نرخ است که از طریق عملیات بازار باز محقق می‌شود. بانک مرکزی با استفاده از این ابزار در کنار تامین نقدینگی مشروط و وثیقه‌دار کوتاه‌مدت، می‌تواند بانک‌هایی را که با شوک نقدینگی مواجه شده‌اند، در نرخ بهینه در سطح اقتصاد کلان در طی دوران گذار برنامه اصلاحی تامین مالی کند.
زنجیره اصلاح
علی مدنی‌زاده در بخش پایانی سخنرانی خود به تشریح زنجیره اقدامات مورد نیاز برای حل معضل جریان نقد در شبکه بانکی پرداخت. بر این اساس بانک مرکزی باید با محدود کردن فعالیت موسسات مالی ناسالم، الزام به رعایت قوانین بازل، ایجاد بسترهای قانونی، آمادگی برای تصفیه شبکه بانکی از اجزای بیمار و ایجاد بسترهای قانونی مناسب خصوصا در رابطه با مکانیزم‌های تنبیهی نقش نظارتی خود را تقویت کند. در کنار این اقدامات بانک مرکزی باید از طریق راه‌اندازی عملیات بازار باز، ایجاد دالان نرخ بهره و تامین نقدینگی مشروط وثیقه‌دار در راستای قاعده‌مند‌سازی سیاست‌های پولی در کشور و نیز خروج از وضعیت حاضر حرکت کند. استادیار دانشگاه شریف الزامات موفقیت زنجیره اقدامات پیشنهادی خود را نیز معرفی کرد. بر این اساس «تغییر نحوه تعامل حاکمیت با بانک‌ها و عدم‌دست‌اندازی دولت بر منابع بانکی»، «پشتیبانی حاکمیت از نهاد ناظر در برخورد با اجزای ناسالم شبکه بانکی»، « انتشار اوراق بدهی دولت و ایجاد جریان نقدی برای بدهی‌های خود» و «اعمال یک دوره محدودیت برای تحریک بازار دارایی توسط حاکمیت» مهم‌ترین پیش‌شرط‌های لازم برای بهبود وضعیت فعلی است. مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی اصلاح نظام بانکی را منوط به اصلاح چارچوب‌های قانونی و حقوقی و همکاری همه‌جانبه دولت، مجلس و قوه‌قضائیه دانست.
ge1001

۹۶/۰۵/۰۱
۰۴:۲۲