نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114800
 • تمام سکه (طرح جدید) 1182000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1150000
 • نیم سکه 606000
 • ربع سکه 322000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3860
 • یورو 4200
 • پوند 4870
 • صد ین 3390
 • درهم امارات 1085
 • لیر ترکیه 1065
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 32362
 • 63 Arrow up
  یورو 34739
 • 44 Arrow up
  پوند 40523
 • 112 Arrow up
  فرانک 32329
 • 130 Arrow up
  صد ین 28531
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8811

رئیس کل بیمه مرکزی: شرکت‌های بیمه اصلا نباید پلاسکو را بیمه می‌کردند / بیمه در سال 96 ارزان می‌شود

رئیس کل بیمه مرکزی درباره بیمه ساختمان پلاسکو و تعهدات شرکت‌های بیمه گفت: واقعیت امر این است که اگر میزان ریسک بیمه در ساختمان پلاسکو تا این میزان بالا بود، اصلا شرکت‌های بیمه نباید اقدام به فروش بیمه نامه می‌کردند اما شرایط عاطفی کشور اجازه بازخواست بیمه‌گذاران را به من نمی‌دهد و فعلا جای صحبت از چرا و چگونگی این امر نیست.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی آنا، عبدالناصر همتی در نشست خبری امروز خود با تاکید بر اینکهمتاسفانه مدیریت ریسک و پیش‌بینی ایمنی در کشور ما بسیار ضعیف است، افزود: بسیاری از واحدهای بزرگ در کشور به مسئله ایمنی و امنیت توجه ندارند در حالی که باید میان نرخ بیمه و ریسک آن رابطه جدی وجود داشته باشد.
وی با بیان اینکه آیین‌نامه قانون بیمه کیفیت ساختمان اجرایی شده است، ادامه داد: به دنبال تصویب آیین‌نامه دایمی آن هستیم.
همتی اضافه کرد: شهرداری‌ها نباید بدون این بیمه پایان کار بدهند و یا در صورت ارایه پایان کار هم حداقل اجازه سکونت داده نشود.
افزایش مراجعات مردم برای خرید بیمه آتش‌سوزی پس از پلاسکو
رئیس کل بیمه مرکزی از افزایش مراجعات مردمی به شرکت‌های بیمه برای خرید بیمه آتش‌سوزی پس از سانحه پلاسکو خبر داد و تصریح کرد: چند تن ار مدیران شرکت‌های بیمه‌ای از افزایش میزان مراجعه مردم برای خرید بیمه‌نامه آتش‌سوزی پس از سانحه پلاسکو خبر داده‌اند اما واقعیت این است که مردم ما احساسی هستند و چند روزی پس از این سانحه برای خرید بیمه مراجعه کرده و سپس موضوع بیمه را فراموش می‌کنند.
همتی بیان کرد: حاثه پلاسکو بسیار غمناک بود و همه ما بابت آن متاثر هستیم و جبران تبعات آن برای انسان‌هایی که جان خودشان را فدا کردند یقینا امکان‌پذیر نیست.
35 درصد واحدهای پلاسکو بیمه بودند
وی با تاکید بر اینکه 14 شرکت بیمه‌ای درگیر بیمه ساختمان پلاسکو هستند، عنوان کرد: بر اساس آخرین آمار و برآوردها تعدد واحدهای تحت پوشش این ساختمان برای بیمه به 210 واحد رسیده است و به عبارتی 35 درصد واحدهای پلاسکو بیمه شده‌ بودند.
این مقام مسئول اظهار کرد: بر اساس آخرین برآوردها 49 میلیارد تومان تعهد خسارتی شرکت‌های بیمه به ساختمان پلاسکو است که تا روز گذشته نیز 9 میلیارد تومان خسارت از سوی شرکت‌های بیمه پر داخت شده است.
همتی ابراز کرد: آتش‌نشانان نیز پوشش‌های لازم بیمه‌ای را دارند که شامل بیمه‌های عمر، حادثه تکمیلی و بیمه مسئولیت می‌شود.
همه واحدهای تجاری و اداری باید بیمه باشند
وی با انتقاد از اختیاری بودن بیمه‌های آتش‌سوزی و زلزله گفت: ما درباره اجباری شدن این بیمه‌ها مشکل داریم. در حالی که در یک مجتمع اداری و یا تجاری باید کل واحدها بیمه باشند چرا که در صورت بروز سانحه برای یک واحد مانند حادثه پلاسکو، باقی واحدها نیز درگیر می‌شوند.
رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر اینکه تمام واحدهای تجاری و اداری باید بیمه شوند، افزود: در ساختمان پلاسکو بیمه نامه ها از طریق هیات مدیره مجتمع خریداری نشده است و هر واحد بنا بر ارتباط خود با یک شرکت بیمه اقدام به خرید بیمه آتش‌سوزی کرده است.
وی با تاکید بر اینکه بیمه مرکزی نمی‌تواند مجتمع‌ها را ملزم به خرید بیمه کند، عنوان کرد: پیشنهادی به دولت ارایه کرده‌ایم تا هیات‌ مدیره مجتمع‌های اداری و تجاری را ملزم به خرید بیمه کند. شورای شهر نیز به دنبال این است تا از طریق شهرداری الزاماتی را در این باره در نظر گیرد.
ادامه دارد...

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۰۶

عبدالناصر همتی خبر داد: 14 شرکت درگیر پوشش بیمه پلاسکو

رییس کل بیمه مرکزی، گفت: 210 واحد مجتمع پلاسکو بیمه بوده اند که مجموع تعهد به این واحدها 49 میلیارد تومان بوده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، عبدالناصر همتی، رییس کل بیمه مرکزی، گفت: 14 شرکت در پوشش بیمه پلاسکو درگیر هستند و طبق آخرین اطلاعات 210 واحد این مجتمع بیمه بوده اند که مجموع تعهد به این واحدها 49 میلیارد تومان بوده و طبق اخرین اخبار 9 میلیارد تومان خسارت پرداخت شده است.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۱:۴۸

رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به شبستان: هر سه ماه یکبار کنترل دستمزدها در بیمه مرکزی انجام می شود

خبرگزاری شبستان: همتی راجع به نظارت بر دستمزدهای دریافتی در بیمه مرکزی از سوی دولت گفت: هر سه ماه یکبار نظارت و کنترل از طریق وزارت اقتصاد و امور دارایی در این سازمان انجام می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار شبستان راجع به اینکه مباحث مربوط به دستمزدهای نجومی ابتدا از هیئت مدیره بیمه مرکزی شروع شد و آیا بعد از انتساب وی نظارتی بر دستمزدهای دریافتی در این سازمان وجود دارد گفت: نظارت و کنترل بر دستمزدهای دریافتی در بیمه مرکزی از طریق دولت به صورت جد انجام می شود.
 
وی تاکید کرد: هر سه ماه یکبار این نظارت و کنترل از طریق امور اقتصادی و دارایی در این سازمان صورت می گیرد.
 
 

۹۵/۱۱/۰۴
۱۲:۱۸

همتی: همتی: بیمه‌ها باید جریمه میشدند

رییس کل بیمه مرکزی از ارایه پیشنهادی به دولت در خصوص بیمه جامع آتش سوزی به دولت خبر داد و افزود: میزان تعهد شرکت‌های بیمه ٤٩ میلیارد تومان است و تا امروز ٩میلیارد تومان خسارت پرداخت شده است.

به گزارش تهران پرس عبدالناصر همتی در نشست خود با خبرنگاران گفت: بر اساس آخرین اطلاعات ٢١٠ واحد از ساختمان پلاسکو دارای بیمه‌نامه بودند و ١٤ شرکت بیمه درگیر  این موضوع هستند؛ ٣٥ درصد از ٦٠٠ واحد دارای بیمه نامه بودند.  
وی گفت: آتش نشانان نیز پوششهای لازم بیمه عمر و حادثه را داشته‌اند؛ سازمان آتش نشانی نیز بیمه‌نامه مسئولیت دارد و در صورت احراز مسئولیت براساس قانون این بیمه نامه قابل پرداخت است.
وی تصریح کرد: اگر کسبه ای از ساختمان پلاسکو اکنون به شرکتهای بیمه برای خرید بیمه اتش سوزی مراجعه کنند شرکتها خودداری می کنند چرا که ریسک اکنون بسیار بالا است.
زورمان به خودروسازان در فروش اجباری بیمه نمی‌رسد
همتی در خصوص فروش بیمه های اجباری از سوی خودروسازان گفت: خودروسازان در گذشته شرکت های بیمه را مکلف می کردند تا ۱۷.۵ درصد از حق بیمه ای که بابت فروش خودروها با بیمه اجباری از مردم دریافت می کردند را به حساب خودروسازان واریز کنند که از ابتدای امسال ما جلوی این فرآیند را گرفتیم و به خودروسازان تاکید کردیم که این روش را متوقف کرده و به شرکت های بیمه نیز هشدار دادیم تا با این روش ادامه فعالیت ندهند.
وی تصریح کرد: متاسفانه زورمان به شرکت های خودروساز نمی رسد در حالی که اعتقاد ما بر این است که اگر قرار است مردم تخفیفی بر روی خرید بیمه نامه نقدی در هنگام خرید خودرو داشته باشند، یا اینکه وجه بیمه را به صورت اقساط بپردازند این کار به صورت مستقیم صورت گیرد و شرکت های خودروساز نفع آن را نبرند.
رئیس کل بیمه مرکزی ادامه د اد: تمام اینها در شرایط است که خودروسازان مبالغ شرکت های بیمه را با تاخیر دو تا سه ماهه و حتی به صورت قسطی پرداخت می کنند که این امر هم منجر به نفع آنها و عدم انتفاع خریداران خودرو می شود.
وی با بیان اینکه البته بیمه مرکزی زورش به خودروسازان می رسد اما به افرادی که واسطه بین خودروسازان و شرکت های بیمه هستند در این خصوص نرسیده، خاطرنشان کرد: اگر خودروسازان سخن از این می گویند که بدون بیمه خودروها شماره گذاری نمی‌شود ما بیمه نامه ای خاص و یک هفته ای برای آنها طراحی خواهیم کرد تا فروش خودرو صفر کیلومتر فقط با این بیمه نامه یک هفته ای صورت گیرد و پس از اتمام آن خریدار مکلف باشد به انتخاب خود خودرو را بیمه نماید.
افزایش خرید بیمه نامه های آتش سوزی پس از حادثه پلاسکو
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مردم پس از حادثه پلاسکو مراجعات زیادی به شرکت های بیمه برای خرید بیمه آتش سوزی داشتند، گفت: البته مردم ایران کاملا احساسی بوده و پس از مدتی حادثه پلاسکو را فراموش خواهند کرد اما در این مقطع چند روزه خرید بیمه نامه های آتش سوزی با افزایش مواجه شده است.
اگر پلاسکو حادثه ای ملی نبود، بیمه ها را جریمه می کردیم
همتی با بیان اینکه ابعاد حادثه پلاسکو بسیار فراتر از ریزش یک ساختمان تجاری بود، تصریح کرد: به همین دلیل ملاحظاتی در خصوص ابعاد پوشش ریسک بیمه ای آن لحاظ شده است. این در شرایطی است که ریسک بیمه ای این ساختمان قدیمی بسیار بالا بوده و شرکت های بیمه نباید زیربار چنین ریسکی می رفتند.
وی اظهار داشت: اگر ابعاد ملی در این پروژه حاکم نبود حتما باید شرکت های بیمه را بابت این پوشش ریسک جریمه می کردیم.
وزارت اقتصاد در نظارت بر حقوق ها بسیار سخت گیر است
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرونده حقوق های نجومی از بیمه مرکزی آغاز شد، خاطرنشان کرد: اگرچه حقوق های نجومی از بیمه مرکزی شروع شد، اما بگذارید در حاشیه بماند؛ چراکه حقوق بسیاری از مدیران بسیار کاهش یافته و دولت مقررات جدی در این زمینه لحاظ کرده است.
همتی افزود: دولت یازدهم مقررات سفت و سختی برای پرداخت حقوق به مدیران لحاظ کرده و هر سه ماه یکبار در این زمینه گزارش می گیرد.
وی اظهار داشت: وزارت اقتصاد به صورت کاملا جدی حقوق های مدیران را کنترل می کند تا تخلفی صورت نگیرد.
خرید سهام شرکت های بیمه از سوی خارجی ها
رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه از مذاکرات برخی بیمه های خارجی برای خرید سهام شرکت های بیمه ایرانی خبر داد و گفت: جزئیات آن را به صورت کامل می دانم و حتی شرکت بیمه خارجی و شرکت بیمه ایرانی را هم می شناسم اما چون مذاکرات هنوز نهایی نشده نمی توان جزئیات آن را اعلام کرد.
با توسعه نمایندگی ها و کارگزاران بیمه مشکلی نداریم
همتی خاطرنشان کرد بنده جزو افرادی هستم که موافق رقابت آزاد میان شرکت های بیمه ای بوده و اعتقاد به گسترش نمایندگی ها و کارگزاران صنعت بیمه دارم، اما باید به این نکته هم توجه داشت که برخی شرکت های بیمه متناسب با ظرفیت خود نماینده نمی پذیرند و همین امر مشکلاتی را ایجاد می کند.
وی اظهار داشت: هر شرکت بیمه باید متناسب با میزان توانایی و ریسک خود نمایندگی داشته باشد تا مشکلی که بر روی شرکت بیمه توسعه بروز کرد، دیگر تکرار نشود.
بیمه ها راجع به زلزله تهران آمادگی ندارند
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: راجع به وقوع زلزله تهران هیچ مجموعه ای آمادگی کامل ندارد و بیمه ها هم از آن مستثنی نیستند، البته خوشبختانه قانون صندوق حوادث طبیعی به تصویب رسیده که یک انقلاب در صنعت بیمه به شمار می رود اما شورای نگهبان چند مورد اشکال بر روی این قانون داشته که در حال برطرف شدن است.
همتی ادامه داد: به نظر می رسد تصویب نهایی این قانون پس از رفع مشکلات در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و به نظر می رسد بعد از بودجه نوبت به این موضوع باشد.
وی افزود: زلزله اکنون یکی از متعلقات بیمه آتش سوزی است و راجع به آن پوشش بیمه ای کافی وجود ندارد.
توانگری مالی بیمه ها
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: موضوع توانگری در مورد بیمه های خصوصی مصداق دارد و مردم در مورد بیمه ایران که یک شرکت دولتی است نباید نگران باشند البته این موضوع به مفهوم آن نیست که توانگری بیمه ایران را نادیده بگیریم.
همتی اظهار کرد: در جلسه اخیر شورای عالی بیمه موضوع توانگری بیمه ایران مطرح و قرار بر این شد که این موضوع در دستور کار قرار بگیرد، اما میان انباشته بیمه ایران به خاطر وضعیت سنوات سال های قبل این شرکت است.
 
منبع:مهر

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۱۵

رئیس بیمه مرکزی: زورمان به خودروسازان نمی رسد

رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد ما زورمان به خودروسازان نمی رسد و آنها وقتی خودرو می فروشند مشتری را مجبور می کنند که بیمه بخصوصی بگیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، عبدالناصر همتی در نشست خبری خود گفت: بعد از جریان حقوقهای نجومی دولت مقررات سفت و سختی گذاشته و هر سه ماه یکبار این حقوقها را کنترل و نظارت می کند و من تغییر را کاملا احساس کرده ام زیرا حقوقم کم شده است.
وی در پاسخ به این سوال که چرا خودروسازان به هنگام تحویل خودرو مشتری را مجبور به خرید بیمه نامه از شرکت بخصوصی می کنند؟ گفت : هنگامی که به بیمه مرکزی آمدم خودروسازان می گفتند 17/5 درصد حق بیمه باید به خودروساز برسد که من جلوی آن را گرفتم و از اول سال این موضوع انجام نمی شود.
وی با بیان اینکه ما زورمان به خودروساز نمی رسد و آنها وقتی خودرو را می فروشند مشتری را مجبور می کنند که بیمه بخصوصی را بگیرد گفت: آنها پول را نقد از مشتری می گیرند و به شرکت های بیمه قسطی می دهند و از این بابت سود می برند و منتفع می شوند که این خوب نیست.
همتی گفت: ما معتقدیم اگر کسی هم می خواهد این وسط نفعی هم ببرد مردم باید نفع ببرند .
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به این سوال که چرا به نمایندگی های جدید شرکت های بیمه مجوز داده نمی شود ؟ افزود: اتفاقا یکی از تاکیدات ما اعطای مجوز به نمایندگی ها و ایجاد رقابت آزاد میان شرکت های بیمه ای است. البته شرط ما این است که ظرفیت نمایندگی متناسب با قدرت شرکت بیمه باشد .
همتی گفت: مثلا بیمه توسعه برخلاف ظرفیت خود تعداد زیادی نمایندگی ایجاد کرد و بیمه نامه فروخت و بعد دچار مشکل شد.
وی درباره اینکه چرا بیمه ایران نمایندگی جدید نمی دهد؟ افزود: حجم نماینده های بیمه ایران بسیار بالاست و باصطلاح اشباع شده است.
همتی درباره آمادگی در برابر زلزله تهران گفت: ایجاد صندوق حوادث طبیعی در برابر زلزله یک انقلاب در صنعت بیمه ایجاد خواهد کرد که هم اینک در مجلس تصویب شده و با ایرادات شورای نگهبان مجددا به مجلس اعاده شده است و ما امیدواریم تا پایان سال در مجلس بررسی و تائید شود و ما بتوانیم از اول سال 96 آن را اجرایی کنیم .
وی درباره پیشنهاد بیمه مرکزی برای کاهش نرخ دیه افزود: پیشنهاد ما به قوه قضائیه این بود که مبنای دیه از شتر به یکی دیگر از مبانی دیه تغییر کند که قوه قضائیه بر اساس بررسی های شرعی و فقهی آن را بررسی کرد و بر این اساس همچنان نرخ دیه شتر است و تغییری نخواهد کرد.
رئیس کل بیمه مرکزی درباره حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه نامه ها گفت: خوشبختانه این موضوع در جلسه اخیر دولت تصویب شد و الان به مجلس ارائه شده و ما از نمایندگان خواهشمندیم با آن موافقت کنند . اگر این موضوع در مجلس نیز تصویب شود سال آینده تمام بیمه نامه های ما حداقل 9 درصد ارزان می شود .

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۴۱

رییس کل بیمه مرکزی طی نشست خبری امروز عنوان کرد: مهمترین دستاوردهای صنعت بیمه در دولت یازدهم/ آغاز پرداخت خسارت مال باختگان ساختمان پلاسکو/ خرید حق بیمه ارزان می شود

صبح روز جاری رییس کل بیمه مرکزی طی نشست خبری در جمع اصحاب رسانه به تشریح آخرین دستاوردها و اقدامات انجام شده در صنعت بیمه پرداخت تا بر اساس برنامه ریزی وزارت اقتصاد و دارایی در خصوص نحوه عملکرد سازمان های دولتی در دولت یازدهم همچون بیمه مرکزی اطلاع رسانی شود.

صبح روز جاریرییس کل بیمه مرکزی طی نشست خبری در جمع اصحاب رسانه به تشریح آخرین دستاوردها واقدامات انجام شده در صنعت بیمه پرداخت تا بر اساس برنامه ریزی وزارت اقتصاد ودارایی در خصوص نحوه عملکرد سازمان های دولتی در دولت یازدهم همچون بیمه مرکزیاطلاع رسانی شود.
راه اندازیسامانه سنهاب و تکمیل آن در آینده نزدیک
بر اساس گزارشخبرنگار بورس نیوز، عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی به مهمترین اقدامات ودستاوردهای این صنعت در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: راه اندازی سامانهسنهاب یکی از کارهای مهمی بود که طی این مدت انجام پذیرفته است. این سامانه درحالی در ابتدای راه اندازی جهت کنترل بیمه اتکایی اجباری بکار گرفته شده بود کهاکنون از آن جهت کنترل های نظارتی و نظارت بر ارگان های مختلفی که در صنعت بیمهفعال هستند، استفاده می شود. به زودی این سامانه تکمیل خواهد شد و اختیارات خوبیبه منظور جمع آوری نظارت ها و پاسخگویی به شکایات مردم و نمایندگان دارد.
افزایش ضریب نفوذصنعت بیمه
همتی تلاش برایتوسعه ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور را به عنوان یکی دیگر از اقدامات مهم مدیراناین صنعت بر شمرد و در این خصوص افزود: ضریب نفوذ صنعت بیمه در سال های اخیر رشدمناسبی داشته است. این ضریب در ابتدای فعالیت دولت یازدهم 1.7 درصد بوده و اکنونبه 2.1 درصد رسیده است. علاوه بر اینلازم به نظر می رسد تا بیمه در رشته های مختلف توسعه یابد که این امر نیز در حالاجرا است.
رفع خلأ ها وابهامات صنعت با تصحیح قانون جدید بیمه شخص ثالث
وی ادامه داد:اصلاح قانون جدید بیمه شخص ثالث که اجرای آن با آغاز فعالیت بنده در بیمه مرکزیهمزمان شده بود، از جمله دستاوردهای صنعت بیمه می باشد.
اجرای برنامهمذکور سبب رفع بسیاری از خلأ ها و ابهامات در این صنعت شد که البته اجرای کامل اینقانون لازمه تدوین 16 ماده قانونی است که برخی از آنها به تصویب دولت رسیده و دردستور کار دولت قرار دارد. بر این اساس امیدواریم تا به تدریج تمامی ماده قانون هاتصویب شود تا از اوایل سال آینده به اجرا درآید.
مقابله با تحریمها و رفع مشکل بیمه کشتیرانی در دوران پسا برجام
رییس کل بیمهمرکزی به کارگیری تمهیداتی جهت مقابله با اعمال تحریم های بین المللی در سال هایگذشته را یکی دیگر از نتایج تلاش مدیران صنعت بیمه دانست و در این خصوص ابرازداشت: این صنعت با ایجاد حساب های اتکایی ویژه و استفاده از ظرفیت های موجودتوانست تا در دوران اعمال تحریم ها با محدودیت های موجود مقابله کند. به گونه ایکه طی پیشنهادی از سوی بنده مقرر شد تا در راستای مواجهه با تحریم ها مبلغی درحدود یک میلیارد دلار در اختیار صنعت بیمه قرار بگیرد که دولت با بخشی از مبلغمذکور موافقت نمود از آن استفاده شد.
وی افزود: البته توجه بهاین نکته حائز اهمیت است که طی یک سال و نیم اخیر و در دوران پسا برجام شرایط خوبی درصنعت بیمه کشور ایجاد شده و مذاکرات متعددی جهت گسترش روابط بین المللی انجام پذیرفتهاست. به عنوان مثال مشکل بیمه کشتیرانی و نفت رفع شده و در حال حاضر مانعی در خصوصبیمه نفت کش ها و حمل و نقل دریایی وجود ندارد. اگرچه برخی ازسرمایه گذاران و شرکت ها از بابت نگرانی جریمه کشور آمریکا به دلیل ارتباط باکشورمان با احتیاط عمل می کنند اما روند مذاکرات به خوبی پیش می رود و بتدریج پوششاتکایی را از شرکت های بیمه کشورمان می گیرند.
همتی افزود: بندهمعتقدم که به منظور تقسیم ریسک و جلوگیری از سوخت ملی حتماً باید پوشش اتکاییداشته باشیم و اخذ پوشش های ریسک بین المللی در راستای اقتصاد مقاومتی به شمار میرود.
افزایش سهم بیمهعمر در پرتفوی سرمایه گذاری صنعت بیمه
وی همچنین بهتوسعه بیمه عمر و سهم 13.1 درصدی آن از پرتفوی سرمایه گذاری صنعت بیمه اشاره کرد وگفت: این رقم طی سال های گذشته 9 درصد بوده و امیدواریم به هدف سهم 50 درصدی بیمهعمر در صنعت بیمه دست یابیم. علاوه بر این، تقویت نظارت که در تاریخ صنعت بیمهنقطه عطف بحث توانگری مالی است یکی از مهمترین دستاوردها می باشد.
پرداخت خسارت 210واحد تجاری ساختمان پلاسکو
رییس کل بیمهمرکزی با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو تهران، در خصوص آخرین اقدامات انجام شدهجهت پرداخت خسارات مالکان واحدهای این ساختمان اظهار داشت: طبق آخرین اطلاعاتموجود، در مجموع 210 واحد از ساختمان پلاسکو به عبارت بهتر 35 درصد واحدها بیمهنامه داشته اند که بصورت انفرادی و از 14 شرکت بیمه دریافت شده بود و از سوی هیأتمدیره ساختمان پلاسکو خریداری نشده بود. از این رو طبقگزارشات 14 شرکت مذکور 49 میلیارد تومان تعهد خسارت بوده که از این مبلغ تا روز گذشته9 میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی نیز طی روزهای آتی پرداخت می شود.
وی در ادامه گفت: همچنین بیمه آتشنشانها بیمه عمر و مسئولیت بوده اند که بیمه مسئولیت از سوی سازمان آتشنشانی انجام می شودو در صورتیکه این سازمان کارکنان خود را بیمه کرده باشد حق پرداخت خسارات برایآتشنشان های جان باخته محفوظ است.
ارائه یک پیشنهادبه مجلس در خصوص بیمه مجتمع های تجاری
به نظر بندهمدیران مجتمع های تجاری و اداری می بایست برای واحدهای مجتمع بصورت اجباری بیمهنامه بگیرند که در این ارتباط پیشنهادی به مجلس ارائه شده مبنی بر اینکه تا پایانماه جاری اخذ بیمه نامه برای واحدهای تجاری توسط مدیر مجتمع اجباری شود. امیدوایمتا مقامات مسئول و دولتمردان با این موضوع موافقت کنند.
خرید حق بیمهارزان می شود
همتی در خاتمه بهارزان شدن هزینه خرید حق بیمه برای مردم اشاره کرد و گفت: با همکاری و مساعدت وزیراقتصاد در جلسه اخیر هیأت دولت حذف مالیات بر ارزش افزوده حق بیمه به تصویب رسید واکنون تقدیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت موافقت با آن شده است. در صورتموافقت نمایندگان خانه ملت با این موضوع خرید حق بیمه 9 درصد ارزان تر می شود.
جهت عضویت در کانال تلگرام #اخبار #اقتصادی#بورس_نیوز روی لینک زیر کلیک کنید و گزینه JOIN را بزنید.
https://telegram.me/boursenews_ir

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۲۲

بیمه‌ها در اسرع وقت خسارت پلاسکو را جبران می‌کنند

رییس کل بیمه مرکزی در خصوص پرداخت فوری خسارات حادثه ساختمان پلاسکو گفت: شرکت‌های بیمه در حادثه پلاسکو بدون درنظرگرفتن روال عادی و بدون دستور از مقامات بالاتر، در اسرع وقت شروع به پرداخت خسارت کردند.
رییس کل بیمه مرکزی در خصوص پرداخت فوری خسارات حادثه ساختمان پلاسکو گفت: شرکت‌های بیمه در حادثه پلاسکو بدون درنظرگرفتن روال عادی و بدون دستور از مقامات بالاتر، در اسرع وقت شروع به پرداخت خسارت کردند.
عبدالناصر همتی در پاسخ به پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول در خصوص اینکه چرا شرکت‌های بیمه از روند عادی پرونده‌های آتش‌سوزی مبنی بر احتمال عمدی بودن حادثه، پیروی نکردند اذعان داشت: صنعت بیمه تلاش دارد تا این اطمینان را به مردم بدهد که اموال‌شان در امنیت است و شرکتهای بیمه احتمال عمدی بودن حادثه را در نظر نگرفته و بدون موکول کردن پرداخت خسارت به یافتن مقصر احتمالی، به سرعت روند پرداخت خسارات را در پیش گرفتند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون نیز ۹ میلیاردتومان خسارت به بیمه شده‌گان ساختمان پرداخت شده است، تصریح کرد: حدود ۲۱۰ واحد دارای بیمه نامه بوده‌اند که این بیمه نامه ها از ۱۴ شرکت دریافت شده بود. در این حادثه ۴۹ میلیارد تومان خسارت برآورد شده است که تاکنون ۹ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
رییس کل بیمه مرکزی در خصوص لزوم اجباری شدن بیمه آتش سوزی برای مجتمع‌ها نیز گفت: در زمینه اینکه بیمه آتش سوزی اجباری باشد یا نه، ما باید از زاویه مسئولیت وارد شویم در این زمینه دست مجلس برای تصویب قوانین باز است و بیمه مرکزی چندان قدرتی برای اجباری کردن بیمه آتش سوزی ندارد.
وی افزود: :وقتی پای مسئولیت به میان می آید می تواند پوشش بیمه آتش سوزی اجباری شود. از زاویه انفرادی نمی توان این نوع بیمه را اجباری کرد.
همتی ادامه داد: ساختمان های دولتی پوشش های لازم بیمه را دارند فقط ممکن است سقف بیمه کافی نداشته باشند که سعی بر این داریم این مشکل نیز مرتفع شود.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۱۹

عبدالناصر همتی،رئیس کل بیمه مرکزی: تفکیک فعالیت عمر و غیر عمر شرکتهای متقاضی در دستور کار است/ برنامه های ریکاوری توانگری مالی بیمه ایران/

برخی شرکتهای خصوصی تاسیس شرکت بیمه عمر اختصاصی را پیشنهاد کرده اند که ایجاد سازوکار قانونی آن را در دستور کار قرار داده ایم ./بیمه مرکزی نمی‌تواند بیمه آتش سوزی را اجباری کنداما این پیشنهاد را ارایه کردیم که هیئت مدیره ساختمان‌های اداری و تجاری کل ساختمان را بیمه کنند و جزو الزامات داخلی ساختمان‌ها شود و این طرح را به دولت جهت بررسی و تصویب ارایه کرده ایم.

به گزارش ریسک نیوز،عبدالناصر همتی در نشست خبری که امروز برگزار شد ، در رابطه با اقدامات بیمه مرکزی طی چهار سال اخیر گفت: 10 اقدام مهم از جانب بیمه مرکزی طی این مدت انجام شده که مهم‌ترین آن توسعه سامانه سنهاب است چرا که با پیاده سازی این سامانه تحقق نظارت هوشمند در بیمه مرکزی سرعت گرفت.
وی بیان اینکه این سامانه در حال تکمیل و بروز رسانی است اذعان داشت: در حال حاضر تلاش می شود شاخص های جدیدی جهت تکمیل به این سامانه اضافه شود.
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوال ریسک نیوز در خصوص اینکه قصد تغییر ساختار در بدنه آی تی بیمه مرکزی و ارتقاء آن به معاونت فاوا اظهار داشت:هیچ مقاومتی در خصوص تغییر ساختار وجود ندارد و هر زمانی که احساس کنیم نیاز به تغییر ساختار است اقدام می کنیم.
وی البته تاکید کرد : در حال حاضر مشکل آی تی تغییر ساختار نیست چرا که مشکل آی تی مدیریتی نیست بلکه تقویت امکانات است .
به گفته وی در حال حاضر بخش قابل توجهی از فرایندهای آی تی بیمه مرکزی توسط پیمانکاران انجام می شود بنابراین مجوز استخدام را گرفته ایم و به زودی تعداد قابل توجهی متخصصین نرم افزار و امنیت شبکه را استخدام خواهیم کرد و به طور جدی برنامه های توسعه ای را دنبال می کنیم.
رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد:توسعه آی تی صرفا با ایجاد معاونت حل نمی شود بلکه ماباید ابزار لازم و نیروی انسانی کافی را داشته باشیم .
به گفه وی اگر با پبشرفت برنامه های موجود احساس شد که توسعه تشکیلاتی نیاز است ان را هم انجام می دهیم.
تفکیک شرکتهای بیمه موجود به فعالیت در بیمه عمر و غیر عمر در دستور کار است
همتی در ادامه در خصوص پیشنهاد یکی از مدیران عامل صنعت بیمه در خصوص تفکیک فعالیت عمر و غیر عمر شرکتهای بیمه موجود گفت: جداسازی بیمه های عمر بحث درستی است و در این راستا در حال بازنگری آیین نامه 40 هستیم چراکه این آیین نامه تصریح داشته که اشخاص حقوقی بیشتر از 20 درصد سهام را نمی توانند داشته باشند .
همتی خبر داد: برخی شرکت ها در این زمینه ابراز تمایل کرده اند که بیمه های عمر را در یک شرکت جداگانه راهبری کنند که یکی از راهکارهای معضل ذخایر ریاضی بیمه های عمر همین مورد است و راه حل جلوگیری از هزینه کرد ذخایر عمر در سایر رشته ها است و باید به سازو کار قانونی آن دست پیدا کنیم .
وی یاداور شد : برخی شرکتهای خصوصی تاسیس شرکت بیمه عمر اختصاصی را پیشنهاد کرده اند که این امر را در دستور کار قرار داده ایم .
همتی همچنین در ادامه از حذف مالیات بر ارزش افزوده بر صنعت بیمه در لایحه مالیاتی خبر داد.
رئیس کل بیمه مرکزی تصریح کرد:طبق آخرین اطلاعات از حادثه ساختمان پلاسکو، 210 واحد این ساختمان تحت پوشش 14 شرکت بیمه بوده و 49 میلیارد تعهد برای صنعت بیمه ایجاد شده که تا کنون با اقدام ویژه شرکت های بیمه 9 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
همتی با اشاره به این که برای بیمه کردن ساختمان‌ها باید ارزیابی ریسک را مدنظر قرار داد گفت: در این شرایط عاطفی کشور نمی توانم با شرکت‌های بیمه برای پرداخت کردن خسارت واحد های پلاسکو برخورد کنم، اما در شرایط عادی چرا باید بیمه ها واحد های ساختمانی با این ضریب ریسک و حجم نا امنی را بیمه کنند؟
پیشنهاد طرح الزام بیمه آتش سوزی از سوی هیات مدیره ساختمان ها به دولت ارایه شد
رئیس کل بیمه مرکزی در رابطه با اجباری کردن بیمه آتش سوزی گفت: بیمه مرکزی نمی‌تواند این بیمه را اجباری کنداما این پیشنهاد را ارایه کردیم که هیئت مدیره ساختمان‌های اداری و تجاری کل ساختمان را بیمه کنند و جزو الزامات داخلی ساختمان‌ها شود و این طرح را به دولت جهت بررسی و تصویب ارایه کرده ایم.
همتی در خصوص پرداخت های سریع خسارت در حادثه پلاسکو نیز اذعان داشت: دولت شرکت های بیمه را مجبور به پرداخت سریع خسارت نکرده است و شرکت ها بر اساس موازین خود و استراتژیهای تبلیغاتی نسبت به پرداخت سریع خسارت ها اقدام کرده اند .
رئیس کل بیمه مرکزی به این نکته هم اشاره کرد که شرکت های بیمه باید در ارزیابی صحیح ریسک در این رشته دقت کنند و متناسب با ریسک ها نرخ دهی کنند .
تصویب آیین نامه بیمه تضمین کیفیت ساختمان در شورای عالی بیمه تا یک ماه دیگر
وی ایمنی و پیشگیری از بروز چنین حوادثی را ضروری دانست و متذکر شد: با تصویب آئین نامه بیمه کیفیت ساختمان در شورای عالی بیمه پیش بینی می شود که بتوان در زمینه جلوگیری از بروز حوادث وارد عمل شد.
به گفته وی آیین نامه بیمه کیفیت ساختمان تا یک ماه آینده در شورای عالی بیمه به تصویب خواهد رسید.
بخش نامه کنترل ریسک و پیشگیری به شرکت های بیمه ابلاغ می شود
وی ضمن اشاره به حادثه ناگوار پلاسکو و تاکید بر تمرکز بیمه ها در مدیریت و ارزیابی ریسک اظهار کرد: بیمه ها بر مبنای پیگیری و ایمنی و ارزیابی ریسک باید بیمه پرداخت کنند در این راستا بیمه مرکزی با جدیت بخش نامه کنترل و پیشگیری را تنظیم و به شرکت های بیمه ابلاغ خواهد کرد .
برنامه ریکاوری توانگری مالی بیمه ایران
وی در رابطه با مشکلات بیمه ایران و کاهش توانگری مالی این شرکت گفت: نیازی به نگرانی در رابطه با بیمه ایران وجود ندارد زیرا شرکت بیمه ایران یک شرکت صد در صد دولتی است.
وی البته به این نکته نیز اشاره کرد که در اخرین جلسه شورای عالی بیمه مقرر شد ظرف یکماه آنیده برنامه های لازم جهت ریکاوری توانگری مالی بیمه ایران ارایه و آغاز شود.
وی زیان انباشته این شرکت دولتی را دلیل اصلی کاهش قابل توجه توانگری مالی آن عنوان کرد و تاکید داشت: کنترل صدور بیمه‌نامه‌ها، اخذ پوشش های اتکائی و پیگیری از دولت برای تامین سرمایه امیدواریم توانگری مالی این شرکت تقویت شود.
وی اعلام کرد: پیگیری مجدانه ای از دولت جهت تامین سرمایه بیمه ایران را در دستور کار قرار داده ایم.
وی همچنین درباره بیمه عمر گفت: سهم بیمه عمر در صنعت بیمه به 13.1 درصد رسیده است، در صورتی که سه چهار سال پیش این سهم 9 درصدی بود. این افزایش نشان‌دهنده توجه مردم و شرکت‌های بیمه به بیمه عمر است.
رئیس کل بیمه مرکزی نسبت به افزایش 50 درصدی سهم بیمه های عمر که در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده، اظهار امیدواری کرد.
زورمان به خودروسارها نمی رسد
رییس کل بیمه مرکزی درباره اجبار خودروسازان درباره بیمه خودروهای صفر گفت:در زمینه فروش اجباری بیمه نامه به مشتری د رحالی که مشتری حق انتخاب شرکت بیمه را ندارد نیز فعلا زورمان به خودروسازان نرسیده است.
همتی تصریح کرد:این در حالی است که خودروسازان حق بیمه را نقد دریافت کرده و به شرکت ها اقساط پرداخت می کنند و اعلام می کنند که برای شماره گذاری خودرو نیاز به بیمه دارند.
رئبس کل بیمه مرکزی اذعان داشت:در این راستا پیشنهاد تهیه بیمه نامه یک هفته ای را ارائه کردیم و در حال مذاکره هستیم.
وی معتقد است اگر بنا است نفعی وجود داشته باشد باید نصیب مردم شود و مردم خودشان انتخاب کنند که چه بیمه ای را خریداری کنند.
رئیس کل بیمه مرکزی ضمن اشاره به اقدامات مثبت بیمه مرکزی طی سالهای اخیر از تصویب قانون جدی شخص ثالث ، تدوین و تصویب آیین نامه 90 ، توجه به توانگری مالی شرکتهای بیمه ، حل شدن مشکل بیمه کشتیرانی و نفت کشها با اغاز برجام یاد کرد.
وی همچنین از تدوین آیین نامه حاکمیت شرکتی خبر داد و عنوان کرد: این آیین نامه به زودی در دستور کار شورای عالی بیمه قرار می گیرد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۴۱

رییس کل بیمه مرکزی خبر داد: بیمه اجباری برای ساختمان های بزرگ تجاری از سال 96

پایشگر- رئیس کل بیمه مرکزی گفت: هر چند بیمه آتش سوزی اختیاری است اما در صدد هستیم تا سال آینده بیمه آتش سوزی را برای ساختمان‌های بزرگ تجاری، اجباری کنیم.
به گزارش پایشگر به نقل از ایلنا، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی در نشست خبری صبح امروز با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو، گفت: حادثه پلاسکو بسیار غم انگیز است و جبران جان انسان‌ها امکان پذیر نیست.
وی افزود: تا چند روز پیش تعداد واحدهای بیمه شده ١6٠ واحد عنوان شده بود اما با بررسی های بیشتر متوجه شدیم که تعداد واحد های بیمه شده در پلاسکو ٢١٠ واحد بوده و ١4 شرکت بیمه نیز در گیر موضوع پلاسکو هستند.
همتی ادامه داد: بر اساس آخرین برآوردها 4٩ میلیارد تومان تعهد خسارتی بوده که تا روز گذشته ٩ میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی گفت: همچنین بیمه مربوط به قهرمانان آتش نشان که شامل بیمه عمر و مسئولیت بوده نیز پرداخت خواهد شد.
رئیس بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: هر چند بیمه آتش سوزی اختیاری است اما در صدد هستیم تا سال آینده بیمه آتش سوزی را برای ساختمان‌های بزرگ تجاری، اجباری کنیم.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۱۰

بهره گیری از ظرفیت دستگاه ها برای حل مشکلات جامعه ایثارگران

خبرگزاری آریا- مدیرکل بنیاد قزوین با بیان اینکه تعامل با مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان قزوین در دستور کار کارکنان بنیاد باشد، افزود: باید از ظرفیت‌های دستگاه‌ها بهره بگیریم تا بتوانیم مشکلات جامعه ایثارگران را برطرف کنیم.
به گزارش خبرگزاری آریا، غلامرضا حقایق‌پور، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در جلسه شورای فصلی مدیران بنیاد استان با بیان اینکه رفع بیکاری ایثارگران از مهمترین چالش‌های بنیاد است، گفت: با توجه به ظرفیت محدود فرصت‌های استخدامی در دستگاه‌های اجرایی، ایجاد کارآفرینی راهکار اشتغال‌زایی آنها می‌باشد.
وی افزود: باید تلاش کنیم بستر خود اشتغالی جامعه هدف را بیشتر فراهم کنیم تا آنها با اجرای طرح‌های مختلف از جمله صنعتی و کشاورزی بتوانند وارد بازار کار شوند.
حقایق‌پور با اشاره به جذب ایثارگران در دانشگاه‌ها گفت: آنها بایستی در رشته‌هایی که بازار کار خوبی در جامعه دارد، ورود پیدا کنند تا بتوانند بعد از اخذ مدرک تحصیلی در کوتاه‌ترین زمان، مشغول به فعالیت شوند.
مدیرکل بنیاد قزوین با بیان اینکه تعامل با مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان قزوین در دستور کار کارکنان بنیاد باشد، افزود: باید از ظرفیت‌های دستگاه‌ها بهره بگیریم تا بتوانیم مشکلات جامعه ایثارگران را برطرف کنیم.
این مسئول با بیان اینکه پاسخ‌دهی شفاف و دقیق از وظایف کارکنان بنیاد است، گفت: کارمندان باید از وعده دادن به خواسته‌های ایثارگران که توان انجام آن را ندارند، پرهیز کنند تا مشکلاتی به وجود نیاید.
وی تصریح کرد: تجربه نشان داده باید کارکنان در پاسخ‌دهی به جامعه هدف به روز باشند تا در تکریم ارباب‌رجوع موفق باشند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با اشاره به اینکه پرداخت وام مسکن به صورت الکترونیکی شده است، گفت: تحقق این مهم در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و خدمات‌دهی سریع و آسان انجام شده است.
حقایق‌پور به برگزاری جلسات با فرزندان شهدا و جانبازان در شهرستان‌ها تاکید کرد و گفت: در این جلسه‌ها، با احصای مشکلات این قشر از جامعه می‌توانیم پاسخ‌دهی مناسبی در جهت تبیین و تشریح قوانین ایثارگری و همچنین رفع مشکلات آنها داشته باشیم.
وی با اشاره به ارایه‌ خدمات الکترونیکی به جامعه ایثارگران افزود: تاکنون بخشی از خدمت‌های بنیاد الکترونیکی شده و باید تلاش کنیم مابقی نیز به مرور زمان انجام شود تا در ارایه‌ خدمات‌دهی، رضایت آنها را به دست آوریم.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: براساس قرارداد منعقد شده بین بیمه ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران این بیمه موظف شده است تا خدمات درمانی را با کیفیت مطلوبی به جامعه ایثارگران ارایه کند.
حقایق پور افزود: بایستی در ارایه خدمات درمانی به ایثارگران از ظرفیت‌های لازم استفاده بهینه کنیم تا بتوانیم بیشتر مشکلات بیمه‌ای این قشر جامعه را برطرف کنیم.
وی به طرح سپاس و دیدار از خانواده‌های شاهد و ایثارگر اشاره کرد و گفت: در راستای اجرای این طرح بایستی از ظرفیت‌های مختلف دستگاه‌های اجرایی بهره بگیریم تا بتوانیم به نتایج مثبتی دست یابیم.
مدیرکل بنیاد به ساماندهی گلزارهای شهدا اشاره کرد و افزود: این ساماندهی در سال‌های گذشته صورت گرفته و اکنون مزارهای شهید به دلایل مختلف عوامل طبیعی دچار تخریب شدند و بایستی مرمت و بازسازی آنها انجام شود.
وی به ارایه‌ معاضدت قضایی به جامعه ایثارگران اشاره کرد و گفت: بایستی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قضایی دستگاه‌های مرتبط بتوانیم، حمایت‌های مناسبی از این قشر انجام دهیم.
وی عدم تامین مالی و عدم ضمانت اجرایی قوانین را از مشکلات عنوان کرد و گفت: با رفع این موارد، می‌توانیم خدمات حقوقی موثری را به خانواده‌های شاهد و ایثارگر ارایه دهیم.
حقایق‌پور توانمندسازی نیروهای جدید بنیاد استان را ضروری دانست و گفت: این نیروها باید در گذراندن دوره‌های آموزشی و استفاده از تجربه‌های کارکنان با سابقه تلاش کنند تا بتوانند در ارایه‌ خدمات به جامعه ایثارگران موفق باشند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در ادامه با اشاره به ایام‌الله دهه‌فجر افزود: همه کارکنان بنیاد به دلیل اهمیت این ایام، برنامه‌های جدید و ابتکاری خود را ارایه بدهند تا بتوانیم باشکوه بیشتری برنامه‌ها را برگزار کنیم.
وی گفت: همه کارکنان بنیاد استان با یکدیگر هماهنگ باشند تا برنامه‌های برنامه‌ریزی شده این ایام با کیفیت مطلوبی برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه از 16 تا 22 اسفند ماه برنامه‌های مختلفی به مناسبت روز بزرگداشت شهدا برگزار می‌شود، افزود: در اجرای این برنامه‌ها باید بتوانیم سیره و منش شهیدان و ایثارگری و رشادت‌های آنها را به آحاد جامعه به ویژه جوانان تبیین کنیم.
مدیرکل بنیاد به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی سال 96 اشاره کرد و گفت: وظیفه ما بسترسازی، ترغیب و تشویق جامعه به ویژه ایثارگران در انتخابات است تا آنها حضور حداکثری داشته باشند.
حقایق‌پور با اشاره به اینکه بایستی استفاده از امکانات اداری در انتخابات خودداری شود، افزود: کارکنان بنیاد در ساعت‌های اداری باید از ورود به مباحث انتخاباتی بپرهیزند تا مشکلی به جود نیاید.
وی با اشاره به اینکه شان و جایگاه بنیاد شهید و امور ایثارگران بالاتر از مطرح کردن مباحث سیاسی است، گفت: نباید اجازه بدهیم این نهاد سیاسی شود تا شائبه‌ای در طرفداری و جانبداری از گروه‌های حزبی به وجود نیاید.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با اشاره به اینکه معوقات سال‌های 92 و 93 پرداخته شده است، افزود: مابقی نیز تلاش می‌شود تا با تامین اعتبار لازم به خانواده‌های شاهد و ایثارگر پرداخت شود.
وی در پایان از زحمات کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در ارایه‌ خدمات به خانواده‌های شاهد و ایثارگر تجلیل کرد.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۷:۱۰

ثبت افزایش سرمایه بیمه ملت

افزایش سرمایه بیمه ملت از مبلغ 2600میلیارد ریال به 2850میلیارد ریال در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید.

به گزارش ایسکانیوز، مدیرعامل شرکت بیمه ملت اعلام کرد، سرمایه این شرکت بیمه ای که بر اساس مجمع فوق العاده مورخ 22/1/1395 با تصویب سهامداران از مبلغ 2600میلیارد ریال به 2850میلیارد ریال افزایش پیدا کرد، پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح، در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید.
وی همچنین اظهار داشت: برای رعایت هر چه بیشتر مقررات بیمه مرکزی و همچنین افزایش قدرت رقابتی و سطح توانگری مالی شرکت، افزایش سرمایه شرکت از رقم 2850 به عدد 4000میلیارد ریال مورد تایید هیات مدیره شرکت قرار گرفته و با تصویب سهامداران در اسرع وقت اجرایی خواهد شد.
101/401

منابع دیگر:
 • تجارت آنلاین
۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۳۷

بیمه عمر آتش نشانان پرداخت می‌شود/ ٢١٠ واحد در ساختمان پلاسکو بیمه دارند/ ٤٩ میلیارد تومان تعهد خسارتی پلاسکو است

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: هر چند بیمه آتش سوزی اختیاری است اما در صدد هستیم تا سال آینده بیمه آتش سوزی را برای ساختمان‌های بزرگ تجاری، اجباری کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، صبح امروز عبدالناصر همتی رئیس بیمه مرکزی در  نشست خبری صبح امروز با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو، گفت: حادثه پلاسکو بسیار غم انگیز است و جبران جان انسان‌ها امکان پذیر نیست.
وی افزود: تا چند روز پیش تعداد واحدهای بیمه شده ١٦٠ واحد عنوان شده بود اما با بررسی های بیشتر متوجه شدیم که تعداد واحد های بیمه شده در پلاسکو ٢١٠ واحد بوده و ١٤ شرکت بیمه نیز در گیر موضوع پلاسکو هستند.
همتی ادامه داد: بر اساس آخرین برآوردها ٤٩ میلیارد تومان تعهد خسارتی بوده که تا روز گذشته ٩ میلیارد تومان پرداخت شده است.
وی گفت: همچنین بیمه مربوط به قهرمانان آتش نشان که شامل بیمه عمر و مسئولیت بوده نیز پرداخت خواهد شد.
رئیس بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: هر چند بیمه آتش سوزی اختیاری است اما در صدد هستیم تا سال آینده بیمه آتش سوزی را برای ساختمان‌های بزرگ تجاری، اجباری کنیم.
این خبر تکمیل می‌شود...

منابع دیگر:
 • دنیای بانک
 • ایران اکونومیست
 • راه امروز
 • مردمی ها
 • صبا ایران
 • جامع نیوز
 • فولاد نیوز
۹۵/۱۱/۰۴
۱۱:۳۲

هفتمین دوره مسابقات قهرمانی کشور سبک شوتوکان کاراته؛ تیم های برتر بخش کومیته و کاتا مشخص شدند

در این مسابقات ۲۴۷ ورزشکار از ۲۰ استان کشور در سه رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان در دو بخش کومیته و کاتای انفرادی در اراک به مبارزه پرداختند.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، هفتمین دوره مسابقات قهرمانی کشور سبک شوتوکان کاراته دو بین المللی ایران ( قهرمان قهرمانان) جام شهدای مدافع حرم با شرکت ۲۰ استان در استان مرکزی برگزار گردید و در نهایت تیم مرکزی در بخش کومیته و تیم اصفهان در کاتای انفرادی به مقام اول دست پیدا کردند.
در این مسابقات ۲۴۷ ورزشکار از ۲۰ استان کشور در سه رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان در دو بخش کومیته و کاتای انفرادی در اراک به مبارزه پرداختند.
در رده سنی نونهالان در بخش کومیته، محمدرضا احمدی از فارس، محمد حسین چقایی از مرکزی، محمدرضا گل زاده از فارس و امیرحسین حیدریان از اصفهان در اوزان  ۳۲- ، ۳۷- ، ۴۲- و ۴۲+ کیلوگرم در سکوی نخست ایستادند.
در رده سنی نوجوانان هم علی یعقوبی از قم، محمد خسروبیگی از مرکزی، شایان بوالحسنی از مرکزی و عماد نیکوهمت از مرکزی در وزن های ۴۲- ، ۴۷- ، ۵۲-  و ۵۲+ کیلوگرم مقام های نخست را کسب کردند.
همچنین در رده سنی جوانان، سعید محمدی از قزوین، مجتبی حدادیان از فارس، رضا محمدی از مرکزی و مجید نیکو همت از مرکزی در وزن های ۵۲- ، ۵۷- ، ۶۳- و ۶۳+ کیلوگرم عناوین نخست را به خود اختصاص دادند.
در بخش کاتای انفرادی هم در رده سنی 8 تا ۹ سال سجاد ذوالفقاری از مرکزی، در رده سنی ۱۰ تا ۱۲سال مهدی کارچانی از مرکزی ، در رده سنی 13 تا 15 سال محمد فدایی از اصفهان و در رده سنی ۱۶ تا ۱۸ سال هم بابک ایمانیان از اصفهان در سکوی نخست ایستادند.
در رده بندی تیمی در بخش کومیته، استان مرکزی در سکوی نخست ایستاد، قزوین نایب قهرمان شد و اصفهان و بیمه دانای فارس به طور مشترک سوم شدند.
در بخش کاتای انفرادی هم اصفهان در سکوی نخست ایستاد و مرکزی هم نایب قهرمان شد و تیمهای تهران و چهارمحال هم بطور مشترک سوم شدند.
گفتنی است کاپ اخلاق این دوره از مسابقات به تیم بوشهر رسید.
همچنین براساس نظر کمیته فنی مسابقات ، احد فاضلیان از کرمان و پیمان یعقوبی از کردستان به عنوان مربیان نمونه انتخاب شدند.
کمیته داوران سبک هم احمد حیدری از همدان و محمد میرعباسی از اصفهان را به عنوان داوران نمونه انتخاب کرد.
هیأت رئیسه سبک هم ابراهیم حجتی از اصفهان و جواد لطیفی از مرکزی را به عنوان نمایندگان برتر معرفی کردند.

منابع دیگر:
 • ایسکانیوز
۹۵/۱۱/۰۴
۱۱:۳۸

فرهنگ بیمه باید در جامعه نهادینه شود

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش لرستان در دیدار مدیر بیمه معلم استان لرستان بر ضرورت فرهنگ سازی بیمه در جامعه تاکید کرد و گفت : باید فرهنگ بیمه در خانواده ها نهادینه شود و خدمات ارائه شده توسط شرکت های بیمه به نحو مطلوب اطلاع رسانی و تبلیغ شود

به گزارش پانا از لرستان، لرستان ؛ خدانظر دریکوند افزود : بیمه معلم تاکنون عملکرد مطلوبی  داشته و خدمات خوبی هم به فرهنگیان ارائه داده است .
وی خاطر نشان کرد : مردم در مواجهه با شرکت های مختلف بیمه گذار به دو مولفه کیفیت و سطح خدمات ارائه شده توجه می کنند و هر شرکتی که بتواند با هزینه پایین تر خدمات بهتری را به آنان ارائه کند مورد توجه و اقبال قرار می گیرد .
وی عدم فرهنگ سازی مناسب را مانع بزرگ توسعه بیمه در خانواده ها برشمرد و گفت : باید فرهنگ سازی شود تا مردم بیمه را حامی خود در مواقع سختی و بحران دانسته و با میل و رغبت اقدام به بیمه نمایند .
مدیر بیمه معلم شعبه لرستان هم به درخشش شرکت بیمه معلم در شاخص های مختلف اشاره کردو گفت : بیمه معلم تاکنون خدمات بسیار خوبی به فرهنگیان ارائه داده است .   
بهرام باقری افزود : بیمه معلم در قالب بیمه  نامه های مختلف همچون بیمه وسایل نقلیه ، بیمه آتش سوزی ، بیمه نامه شخصی ، بیمه عمر و بیمه مانده بدهکار تلاش می کند تا در مواقع بروز حوادث از بیمه گذاران فرهنگی به شکل مناسبی حمایت کند .
وی جایگاه بیمه معلم لرستان را در سطح کشور  بیستم برشمرد و گفت : ضرورت دارد تا آموزش و پرورش با همکاری و تعامل خود زمینه بهره مندی فرهنگیان را از خدمات بیمه معلم فراهم کند .

۹۵/۱۱/۰۶
۰۹:۲۱

بناهایی مانند پلاسکو و ساختمان آلومینیوم قابل بیمه‌شدن نیستند/ شهرداری برای خروج‌شان از شهر اقدام کند

یک کارشناس صنعت بیمه گفت: بناهایی مانند ساختمان آلومینیوم و پلاسکو که ماهیت تعمیراتی و تولیدی دارند، به دلیل ریسک بسیار بالا قابلیت بیمه شدن ندارند و شهرداری باید به سرعت واحدهای مستقر در آنها را به خارج شهر منتقل کند.

خسرو فرشچیان در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: متاسفانه بیمه آتش‌سوزی در کشور ما پیشرفت چندانی نداشته است و بسیاری از واحدهای مسکونی و تجاری و اداری ما بیمه آتش سوزی نیستند،اما برخی حوادث به طور اتوماتیک سبب می‌شوند مردم احساس نیاز کنند.
وی بیمه شخص ثالث را مثال زد و گفت: پیش از آنکه بحث دیه مطرح شود بیمه شخص ثالث پیشرفت چندانی نداشت ولی پس از قانون دیات که مردم متوجه خسارات سنگین آن شدند، به سمت این بیمه نامه رفتند.
فرشچیان خاطرنشان کرد: اتفاقاتی چون حادثه ساختمان پلاسکو می‌تواند جرقه‌ای باشد و بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه و سندیکای بیمه‌گران هم باید از این فرصت استفاده کرده و قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بیمه آتش‌سوزی و حادثه را به مردم معرفی کنند.
وی در خصوص ایجاد الزام برای داشتن چنین پوشش بیمه‌ای گفت: نمی توان الزام کرد. بیمه یک عقد و قرارداد است که بین طرفین بسته می‌شود و اصل اساسی عقود آزادی طرفین در پذیرش است.نمی توان کسی را وادار کرد که فلان بیمه نامه یا کالا را خریداری کن. این برخلاف اصل آزادی اراده طرفین در انجام معاملات است و در اینجا الزام به لحاظ حقوقی جایگاهی ندارد.
این کارشناس بیمه آتش‌سوزی در عین حال وضعیت را درمورد بیمه های مسئولیت متفاوت دانست و افزود: در مورد بیمه نامه مسئولیت مدنی قانون می‌تواند کسانی را که در کارشان ایجاد خطر می‌کنند را الزام کنند در قبال ایجاد محیط پرخطر بیمه نامه آن را تهیه کنند.
فرشچیان در عین حال تاکید کرد: تنها راه این است که با تبلیغات موثر در تلویزیون،رادیو و رسانه‌ها به خصوص در این گونه شرایط مردم را با ظرفیت‌های حمایتی بیمه آشنا کرد.
این کارشناس بیمه در خصوص وجود دیگر ساختمان‌های فرسوده و پرخطر مانند ساختمان آلومینیوم که در مرکز شهر قرار دارند و اقداماتی که در باره آْنها می توان انجام داد، اظهار داشت: شهرداری‌ها و دیگر مقامات در کشور در رابطه با این گونه ساختمان‌ها باید مسئولانه عمل کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه ساختمان آلومینیوم یک خیابان پرتردد و اصلی شهر تمامی واحدهای تعمیراتی را در خود جای داده است. این در حالی است که نباید واحدها تعمیراتی در چنین محلی باشند و باید به حاشیه شهر منتقل شوند.
فرشچیان حضور واحدهای تعمیراتی در یک فضای 10 طبقه بزرگ را اشتباه و غیراصولی دانست و گفت: این واحدها باید در ساختمان‌های یک و حداکثر دو طبقه مستقر باشند. در واقع فضای ساختمان آلومینیوم در بهترین حالت می تواند پس از بازسازی و نوسازی محل فعالیت مشاغل خدماتی مانند مشاوران املاک و واحدهای تجاری باشد.
وی گفت: نمی توان صورت مسئله را پاک کرد، چشم را به روی خطرات بست و انتظار داشت بیمه وارد عمل شده و این واحدها را تحت پوشش قرار دهد. به فرض پوشش ریسک‌های مالی توسط بیمه‌ها تکلیف جان انسان‌ها چه می‌شود؟
فرشچیان تاکید کرد: اساسا نباید اجازه فعالیت به این مشاغل داده می‌شد و حال که داده شده باید هر چه سریعتر تخلیه و نوسازی شده و کاربریشان تغییر یابد.
وی اضافه کرد: بیمه‌ها به ویژه خصوصی‌ها، شرکت‌های بازرگانی هستند و اگر زیان ده باشند هیچ سهامداری در تاسیس شرکت بیمه سرمایه‌گذاری نخواهد کرد.
به اعتقاد فرشچیان فعالیت واحدهای تولیدی در ساختمان پلاسکو هم فاجعه آفرین شد و پیش از وقوع حادثه باید فرآیند انتقال آنها انجام می‌شد.

منابع دیگر:
 • ایران ویج
 • الف
 • دنیای بانک
 • تبیان
 • دولت بهار
 • ملت بازار
۹۵/۱۱/۰۵
۰۱:۲۱

آقاي جهانگيري شما هم به آمارهاي رشد شك كنيد!

آقاي اسحاق جهانگيري معاون محترم اول رئيس‌جمهوري سه روز پيش در مراسم تقدير از چهره‌هايي كه...

آقاي اسحاق جهانگيري معاون محترم اول رئيس‌جمهوري سه روز پيش در مراسم تقدير از چهره‌هايي كه به عنوان كارآفرين برتر نشان تنديس امين‌الضرب گرفتند بار ديگر به منتقدان حمله كرد و گفت: «بايد مشخص شود در كدام بخش‌ها دولت را نقد و در كدام موارد نقد نكنيم.»
 وي گفته است: «نقد كردن شرايط اقتصادي دولت كار خوبي است و ما از اين كار ناراحت نمي‌شويم اما يك عده درباره آمار رشد اقتصادي بحث مي‌كنند با اين نيت كه اين آمار وجود خارجي دارد يا نه، اين افراد درباره شاخص‌ها و آمار اقتصادي دولت جلسه مي‌گذارند و اعلام مي‌كنند اين ميزان رشدي كه دولت اعلام كرده حقيقي است يا خير و هزينه‌هاي زيادي براي برگزاري اين جلسات صرف مي‌شود. درباره شاخص‌هاي اقتصادي نبايد نقد انجام شود زيرا اين شاخص‌ها بر اساس فرمول‌هاي اقتصادي محاسبه مي‌شود كه من هم علم محاسبه آن را ندارم.»
اين جملات اگر چه با يك اعتراف ساده راه در رويي براي آقاي جهانگيري باز كرده و عدم‌آگاهي خود را در خصوص محاسبات آماري اذعان كرده، در عين حال حاوي نكات عجيبي است كه براي منتقدان خط قرمز‌هاي نامعقول را ترسيم مي‌كند اما پيش از آنكه براي آقاي جهانگيري استدلال علمي بياوريم كه در حوزه آماري حق داريم شك كنيم و اتفاقاً خود ايشان نيز بايد به آمارهاي اعلامي شك كنند، بد نيست ياد‌آوري كنيم كه نرخ رشد حاوي و نشاني از افزايش توليدات ملي با تعديل نرخ تورم و بر اساس سال پايه است، لذا بر اساس اين تعريف مي‌توان از چند نقطه به سخنان ايشان ايراد وارد كرد.
 1- اين درست است كه نرخ رشد بر اساس فرمولي مشخص ارائه مي‌شود اما داده‌ها يا به عبارت ديگر اعدادي كه در اين فرمول جاي‌گذاري مي‌شود، بسيار حايز اهميت است و اگر اعداد كم يا زياد بشوند، به طور طبيعي خروجي عددي حاصل از فرمول كه برمبناي درصد محاسبه مي‌شود نيز تغيير مي‌كند، مثلاً اختلاف آماري نرخ رشد ميان بانك مركزي و مركز آمار به سال پايه باز مي‌گردد، به همين دليل از آنجا كه ما درآمد نفتي را به طور شفاف نمي‌دانيم و تخفيف‌ها و ميزان فروش و. . . مبهم هستند، لذا مي‌توان به نرخ رشدي كه مبين اثر مستقيم اين اعداد است را حداقل غيرشفاف بدانيم.
2- نگارنده خبري از برگزاري جلسه و هزينه‌هاي زياد پرداختي به كارشناساني كه مورد اشاره شماست، ندارد اما با سواد كمي كه در حد يك اقتصادخوانده‌ آموخته و هزينه‌اي به جز حقوق ثابت در يك روزنامه نمي‌گيرد، مي‌داند كه يكي از عوامل اثرگذار در محاسبه نرخ رشد، تورم است. نرخ تورم باعث تعديل نرخ رشد مي‌شود و به همين دليل واژه «براساس سال پايه» نيز همواره به دنبال اعلام نرخ رشد بيان مي‌شود. حال فرض كنيد نرخ رشد بر اساس عدد اعلامي شما 9/6 درصد براي تورم محاسبه شود يا با 40 درصد تعديل نرخ و عدد محاسبه شود. آيا عدد به‌دست آمده بر اساس فرمولي كه شما نمي‌دانيد چيست، تغيير نخواهد كرد.
محض اطلاع شما و خوانندگان گرامي اختلاف 40 درصدي در محاسبه نرخ تورم بانك مركزي و نرخ تورم مركز آمار وجود دارد، به نحوي كه بنابر اعلام مركز آمار، تورم نقطه به نقطه دي ماه 9/6 درصد اعلام شده و شما هم بر آن تأكيد داريد و بر اساس اعلام بانك مركزي تورم نقطه به نقطه دي 6/9 درصد اعلام شده كه اتفاقاً سال پايه محاسبه هر دو يكي است. جالب‌تر آنکه نرخ تورم سالانه بانک‌مرکزی بالاتر از نرخ تورم سالانه مرکز آمار است. به گفته محمود بهمني يك فعال حوزه بازار مالي اين اختلاف 3/6 درصدي وقتي جالب است كه بدانيم خيلي از كشورها هدف‌گذاري ۲ درصدي براي تورم دارند اما در آماري كه ما سابقه‌اي بيش از 50 سال براي استخراج آن داريم، اختلاف حدود 40 درصدي چه معنايي دارد؟ لذا شما و كارشناسان اقتصادي دولت كافي است اين اختلاف آماري را در محاسبه نرخ رشد با هر سال پايه‌اي مدنظر قرار دهيد و بدانيد كه آمارها در ايران مشكل‌شان فرمول محاسبه نيست بلكه داده‌هاي غيردقيق است و بايد به آن شك كنيد، به عنوان مثال در ساختمان پلاسكو بين ۶۰۰ تا 6 هزار ميليارد تومان خسارت وارد شده محاسبه شده و بيمه مركزي مي‌گويد خسارت پرداختي ۴۰ ميليارد است. بين ۴۰۰ تا ۶۰۰ واحد تجاري سوخته، تلفات بين چهار تا ۳۰۰ نفر بوده و حتي درجه دما نيز بر اساس محاسبات اعلامي اختلافي 200 درجه‌اي بيان شده و عجيب است كه استدلال شما با معيار داغي كه از سوي مجري برنامه تلويزيون گفته شد شباهت عجيبي دارد. وي گفته بود: «اين قدر داغ است كه نبايد كسي دست بزند»!

۹۵/۱۱/۰۵
۲۱:۵۸

صنعت بیمه یکی از برندگان اصلی رفع تحریم‌ها است

صنعت بیمه یکی از صنایع هدف تحریم‌های بین‌المللی بود و از این طریق می‌خواستند بسیاری از مراودات اقتصادی کشور را فلج کنند و خود صنعت را هم تضعیف کنند، خوشبختانه در حال حاضر همه محدودیت‌ها برداشته شده و صنعت بیمه یکی از برندگان مهم رفع تحریم‌ها است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بیمه مرکزی، در نشست خبری در پاسخ به سوال پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در مورد وضعیت صنعت بیمه بعد از لغو تحریم‌ها با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر شرکت‌های خارجی زیادی مذاکرات مهمی را با شرکت‌های داخلی برای همکاری‌های پایدار و انجام سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام داده‌اند و به نتایج آن را به زودی خواهیم دید.
همتی با بیان اینکه، محدودیت‌های فراوانی در سطح بین‌المللی با وضع تحریم‌های بین‌المللی برای صنعت بیمه کشورمان ایجاد شده بود، افزود: در حال حاضر این محدودیت‌ها برداشته شده و صنعت بیمه از این فرصت استفاده کرده و مسیر رو به رشدی را شروع کرده است.
 
پرداخت خسارت به کسبه پلاسکو شروع شده است
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه ٢١٠  بیمه نامه برای کسبه ساختمان تجاری پلاسکو  صادر شده بود، توضیح داد: شرکت بیمه ای در این خصوص درگیر هستند. 35 درصد واحدها در ساختمان پلاسکو بیمه بودند، خسارت وارده مشمول بیمه  49 میلیارد  تومان برآورد  شده و تاکنون ٩ میلیارد ریال پرداخت شده و بقیه به تدریج پرداخت می‌شود. وی گفت: قهرمانان آتش نشان نیز پوشش بیمه ای عمر، تکمیلی و بیمه مسوولیت دارند که پس از محرز شدن، پرداخت خواهد شد.
همتی با بیان این که می توانیم پوشش بیمه آتش سوزی را از طریق مدیریت مجتمع صادر کنیم، افزود: بیمه آتش سوزی اختیاری است و نمی توان آن را برای مردم اجباری کرد اما مجتمع های بزرگ می توانند بیمه را متعهدانه انجام دهند، زیرا خسارت به یک واحد به دیگر واحدها نیز وارد می شود.
رییس کل بیمه مرکزی افزود: اگر از زاویه مسولیت به موضوع آتش سوزی نگاه کنیم، می توان این تعهد را برای مردم ایجاد کرد، اما تا زمانی که قانونی نشود نمی توان مردم را به اجبار وادار کرد.
همتی تاکید کرد، باید بیمه مسولیت در شورای شهر و به صورت قانون کلی تصویب شود اما بیمه به تنهایی نمی تواند آن را اجبار کند.
 
افزایش ضریب نفوذ بیمه
همتی با بیان اینکه ضریب نفوذ بیمه در دولت یازدهم از 1.7 به 2.1 درصد رسیده است، افزود: در ٩ ماهه اول امسال رشته بیمه زندگی حدود 13.1 درصد از کل پرتفوی بازار بود که در مقایسه با کشورهای منطقه و کشورهای نوظهور رقم مطلوبی است.
رییس کل بیمه مرکزی افزود: سهم حق بیمه زندگی در ایران در سال اول دولت یازدهم به ٩.١ درصد رسید که نسبت به سال قبل ١.٣ واحد بیشتر بوده است. این نسبت در سال دوم به ١٠.٨ درصد و در سال سوم فعالیت دولت به ١٢.١ درصد رسید که نسبت به سال قبل از آن ١.٣ واحد بیشتر شده است.
اثرات مثبت حذف مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه
رییس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه در نشست اخیر هیات دولت درباره مالیات ارزش افزوده ، مالیات ارزش افزوده صنعت بیمه حذف شد که در صورت تصویب نهایی در مجلس  این موضوع، همه بیمه ها از سال آینده   حداقل 9 درصد ارزان می‌شود، افزود: یکی از کمبودهای جدی در صنعت بیمه را قانون قدیمی بیمه شخص ثالث است. این بیمه که حجم زیادی از پرتفوی صنعت بیمه را به خود اختصاص داده است مشکلات زیادی به همراه داشت، اما امسال قانون جدید بیمه شخص ثالث تصویب شد و بیمه مرکزی نقش موثری در تدوین پیگیری و تصویب قانون جدید و تلاش برای تدوین آیین نامه های مرتبط با آن در موعد قانونی مشخص شده ،داشت.
وی درباره این که چرا یک نوع بیمه برای خریداران خودرو اجباری است، گفت: بیمه مرکزی پیشنهاد داده است فقط یک هفته بیمه نامه صادر شود و خریدار خودرو بعد از این مدت خود می‌تواند تصمیم بگیرد که از چه بیمه ای استفاه کند.
رییس کل بیمه مرکزی یادآور شد: حادثه آتش سوزی در مرکز تجاری پلاسکو سبب شده است تعداد مراجعه کنندگان به شرکت های بیمه برای بیمه آتش سوزی در روزهای اخیر افزایش یابد.
 
راه اندازی سامانه سنهاب
همتی با اشاره به کارهای ارزشمندی که در دولت تدبیر و امید در حوزه صنعت بیمه کشور انجام شده است، گفت: راه اندازی سامانه 'سنهاب' یکی از تحولات بزرگ در صنعت بیمه است که امیدواریم با تکمیل بخش های باقیمانده ،تقویت ،تکمیل و توسعه سامانه یاد شده یک سیستم کامل و به روز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم.
وی با بیان ظالمانه بودن تحریم ها گفت: صنعت بیمه یکی از صنایعی بود که به واسطه تحریم ها متاثر شد اما با تمهیدات بیمه مرکزی توانایی این صنعت تقویت شد و توانست با ابتکار، بر مشکلات غلبه کند.بیمه مرکزی براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی با ایجاد حساب ویژه اتکایی توانست ظرفیت مشترک بازار را افزایش دهد.
مذاکره برای گرفتن رتبه بین المللی
وی ادامه داد: هم اکنون برای گرفتن رتبه بین المللی (ریتینگ) مذاکراتی را شروع کرده ایم که این فصل جدیدی را در صنعت بیمه ایجاد می کند که شروع فعالیت قبولی بیمه اتکایی از خارج کشور است.
همتی با بیان این که ما در منطقه حرف جدی از نظر نیروی انسانی و تجارب دوران تحریم داریم، بهبود حمل و نقل دریایی و بیمه صنعت نفت را از دستاوردهای مهم پس از برجام ذکر کرد و گفت: باید پوشش بیمه اتکایی خارجی داشته باشیم، به طوری که ریسک را توزیع کنیم. اگر اتفاقی بیافتد هیچکس مسئولیت آن را بر عهده نمی گیرد و تنها باید بیمه مرکزی جوابگو باشد.
 
لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی
همتی درباره لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی گفت: حادثه خیز بودن ایران همواره مشکلات زیادی را به وجود آورده است و اقدامات جدی می‌طلبد چرا که این حوادث بار مالی زیادی برای کشور به دنبال دارد و بیمه مرکزی در راستای نقش حمایتی خود ،لایحه ای تحت عنوان صندوق بیمه حوادث طبیعی را به مجلس پیشنهاد کرد که انقلابی در بیمه حوادث طبیعی ایجاد می کند.
وی ادامه داد: این لایحه در مجلس تصویب و اما به دلیل ایرادات وارده توسط شورای نگهبان هم اکنون در حال بررسی مشترک توسط مجلس و شورای نگهبان برای رفع پنج ایراد وارده به لایحه بیمه همگانی حوادث طبیعی است.
کد خبر: 288288

منابع دیگر:
 • آریا
 • شبکه ایرانیان
۹۵/۱۱/۰۴
۱۶:۱۰

تعادل: نقشه دولت برای ارزان‌سازی بیمه‌ها

آیین- با پیگیری‌های وزیر اقتصاد و بیمه مرکزی گشایشی در بحث مالیات بر ارزش افزوده صنعت بیمه ایجاد شده و براساس اصلاحاتی که قرار است به صورت ارائه لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شود، در آینده شاهد حذف مالیات برارزش افزوده بر صنعت بیمه خواهیم بود که این موضوع می‌تواند با کاهش نرخ بیمه‌نامه‌ها، به فروش بیشتر، افزایش بیمه‌شده‌ها و بهبود وضعیت صنعت بیمه و در نتیجه رشد ضریب نفوذ بیمه کمک کند.
به گزارش سایت تحلیلی خبری آیین به نقل از «تعادل» پیگیری‌های خبرنگار تعادل حاکی از آن است که در پیش‌نویس لایحه قانون دایمی مالیات بر ارزش افزوده، صنعت بیمه از این مالیات مستثنا شده است. بر این اساس با تحقق وعده وزیر در این زمینه قیمت کلیه رشته‌های بیمه‌یی بالغ بر 9درصد ارزان‌تر خواهد شد و این موضوع به رشد تعداد بیمه‌نامه‌ها و مشارکت بیشتر مردم و فعالان اقتصادی کمک خواهد کرد.
یک منبع آگاه در صنعت بیمه به «تعادل» در این زمینه گفت: با توجه به درآمد 24هزار میلیارد تومانی شرکت‌های بیمه، مالیات بر ارزش افزوده معادل 2200میلیارد تومان برآورد شده که این مالیات را مصرف‌کنندگان یا بیمه‌شده‌ها پرداخت می‌کردند، اما با حذف آن می‌توان انتظار داشت که نرخ بیمه‌نامه کاهش یابد و تقاضای بیشتری را برای خدمات بیمه‌یی شاهد باشیم و در نتیجه نه تنها درآمد شرکت‌های بیمه افزایش خواهد یافت بلکه پوشش خطرات و ریسک‌های بیشتری در جامعه اتفاق می‌افتد و به اهداف و مسوولیت‌های دولت در ارائه خدمات عمومی نیز کمک می‌کند و اگرچه در ظاهر درآمد دولت را کاهش می‌دهد اما از سوی دیگر به انجام وظایف دولت در تعادل اجتماعی و کاهش خسارت‌ها و پوشش حوادث کمک می‌کند و آرامش روانی و احساس تعلق بیشتری را در جامعه ایجاد خواهد کرد.
**100 هزار میلیارد تومان در حبس
توقف نمادها در بازار سرمایه براساس قوانین خاصی بوده و برای تاکید قانون‌گذار برای شفاف‌سازی و عدم سوءاستفاده از اطلاعات ازسوی برخی ذی‌نفعان طراحی شده است. از دلایل اصلی توقف نمادها برگزاری مجمع یا انتشار گزارشات دوره‌یی تاثیر‌گذاری است که نسبت به دوره قبلی یا پیش‌بینی سال مالی تفاوت چشمگیری داشته باشد و بر این اساس، در حال حاضر قریب به 90 نماد به ارزش تقریبی 100هزار میلیارد تومان معادل یک‌سوم ارزش بازار در بورس متوقف مانده است.
به گزارش «تعادل»، توقف نماد در بازارهای بورس قبل از برگزاری مجامع عمومی صاحبان سهام شرکت‌ها و قبل از برگزاری جلسه هیات‌مدیره‌ که طی آن، درخصوص اختیارات تفویض ‌شده توسط مجمع عمومی فوق‌العاده و همچنین برای افزایش سرمایه تصمیم‌گیری می‌شود یا سه روز قبل از سررسید پرداخت سود علی‌الحساب و سررسیدهای اوراق مشارکت بورس صورت می‌گیرد. طبق قوانین سازمان بورس، تمام توقف‌های موضوع این بندها، 2 روز قبل از برگزاری مجمع صورت می‌پذیرد، جز برگزاری مجامع عادی فوق‌العاده‌ که تاثیر مستقیم مالی بر شرکت ندارد، از قبیل انتخاب مدیران، بازرس و حسابرس که نماد شرکت از یک روز قبل باید متوقف شود.
علاوه بر این، ارائه گزارش‌های مغایر با پیش‌بینی‌ها که بالای 20درصد تعدیل یا بیش از 50 ریال تغییر را در پی داشته باشد نیز عاملی برای توقف نماد خواهد بود. هرچند در حال حاضر بدون اطلاع قبلی و در ساعات غیرمعمول نمادها متوقف می‌شوند.
**نوسان شاخص کل متاثر از دادوستدهای واقعی
بازار سرمایه روز گذشته را پر نوسان پشت سر گذاشت. در ساعات ابتدایی روز با افزایش تقاضا در گروه‌های فلزات اساسی و معدنی، شاخص کل سبزپوش بود، اما در ساعات میانی به فشار عرضه از سوی سهامداران خودرویی‌ها شاخص کل از 79 هزار و 211 واحدی تا رقم 79 هزار و150 واحدی کاهش یافت اما در نهایت، تیپکس نسبت به روز گذشته با 11 واحد رشد در نقطه 79هزار و 218 واحدی ایستاد. این نوسان شاخص طی روز گذشته نشان از متعادل بودن فضای بازار، همچنین نمودی از دادوستدهای واقعی بازار است.
به گزارش «تعادل»، از زمانی که معاملات بلوکی در بازار اول ممنوع شد بازار سرمایه از هیجان خالی شده و شاخص کل روند معنی داری پیدا کرده است، زیرا هرگونه معاملات بلوکی به بازارهای دیگر که تاثیر در شاخص کل ندارند موکول شد. در همین رابطه سید روح‌الله حسینی مقدم در گفت‌وگو با «تعادل» اظهار کرد: با بردن معاملات بلوکی در بازارهای دوم و سوم، تاثیر‌گذاری این نوع معاملات بر شاخص کل و قیمت سهام رفع شده و دیگر شاهد این رخداد نخواهیم بود.
معاون بورس تهران در ادامه گفت: برای اینکه تاثیر این معاملات از بازار کاسته شود، رییس سازمان این دستور را صادر کرد. حسینی مقدم همچنین گفت: در حال حاضر تغییر نماگرهای بورس کاملا براساس دادوستدهای واقعی بوده و کسی بر شاخص کل و شاخص هم‌وزن تاثیرگذار نیست و دستکاری صورت نمی‌گیرد.
**حبس اخبار پشت درهای بیمارستان
در کوچه، پشت دروازه‌های بیمارستان فیروزگر مانده‌ام. سخت‌گیری‌های بی‌مورد اجازه ورودم را نمی‌دهد. در حیاط بیمارستان چند آتش‌نشان با لباس‌های مخصوص‌شان به همراه خانواده‌های‌شان دیده می‌شوند. با رییس حراست بیمارستان صحبت می‌کنم و خودم را معرفی می‌کنم. می‌گوید باید از دانشگاه علوم پزشکی مجوز رفت‌و‌آمد بگیری تا اجازه دهیم که وارد شوی و تا مراحل بوروکراسی طی نشود ما نمی‌توانیم کسی را به داخل بیمارستان راه دهیم.
می‌گویم بوروکراسی اداری دو سه روزی طول می‌کشد، الان وضعیت رویدادی است و باید پوشش خبری برقرار باشد. اما از من اصرار و از او انکار. در همین لحظه خانمی که لباسی سفید پزشکی به تن دارد، می‌آید. به او متوصل می‌شوم که کمکم کند تا وارد بخش اورژانس شوم. اما او هم وجود آتش‌نشانان را انکار می‌کند. ! درحالی که چند دقیقه پیش در حیاط بیمارستان بودند. به رویش نیاوردم.
حتی در بخش اورژانس از ورود همراهان بیماران جلوگیری می‌کنند. خانواده‌های نگران، اجازه ورود به اورژانس را ندارند. ماموران حفاظت بیمارستان جلوی ورودی اورژانس ایستاده‌اند، هیچ کس اجازه ورود ندارد مگر با نامه از رییس دانشگاه علوم پزشکی. خانمی گریان پیش می‌رود، با ماموری که مانع ورودش می‌شود، درگیری لفظی پیدا می‌کند، مامور همچنان مجوز ورود می‌خواهد، گویی شرایط رویدادی برایش تعریف نشده. برخورد کارکنان با خانواده‌های مصدومین حادثه‌یی با این وسعت، مناسب نیست.
** خلأ آمارهای رسمی در حوادث صنعت نفت
صنعت نفت ‌و گاز نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها در زمره صنایعی قرار می‌گیرد که بیشترین آمار حادثه و مرگ‌ومیر کارگران را در اختیار دارد. به عنوان مثال در فاصله سال‌ های 2003 تا 2008 تعداد 648 حادثه منجر به فوتی بین کارگران بخش استخراج نفت ‌و گاز ایالات ‌متحده رخ داد که به معنای فوت حدود 130نفر به طور میانگین است و نرخ مرگ‌ومیر در صنعت نفت‌وگاز این کشور را در این بازه به 29.1 در هر 100هزار نفر رساند.
براساس بررسی «تعادل» از آخرین گزارش اداره کار ایالات‌متحده شمار حوادث منجر به فوتی صنعت استخراج نفت‌ و گاز امریکا در سال 2015 به 92نفر رسیده که کاهشی 38درصدی نسبت به سال 2014 را نشان می‌دهد. همچنین شمار کشته‌های صنعت نفت و گاز امریکا در سال 2015 به پایین‌ترین سطح خود از سال 2009 رسیده است.
این روند کاهشی درحالی اتفاق می‌افتد که تولید نفت‌وگاز ایالات‌متحده خصوصا با توسعه صنعت شیل گسترش شدیدی پیدا کرده است.
درحالی که دسترسی به اطلاعات مرگ‌ومیر مشاغل ایالات‌متحده به راحتی و از طریق پایگاه اینترنتی اداره کار این کشور امکان‌پذیر است، دست‌ یافتن به چنین اطلاعاتی در ایران به صورت مدون تقریبا غیرممکن است. یکی از مراجع اعلام آمار حوادث منجر به فوت، سازمان تامین اجتماعی است.

منابع دیگر:
 • بانکداری ایرانی
۹۵/۱۱/۰۴
۱۱:۰۷

تحلیل استراتژیک سازمان و ساختار صنعت بیمه در ایران و جهان/ رامین امینی زارع

آیین- وقتی سخن از بیمه گفته می شود؛ نخستین مفهومی که در ذهن متبادر می شود باید آرامش و اطمینان در ابعاد اقتصادی و اجتماعی مبتنی بریک ساختار صحیح بیمه ای باشد، به گونه ای که این ساختار درست بتواند سرمایه گذاری و رونق تولید را به عنوان سازوکار و ابزار مالی مدیریت ریسک فراهم آورد.
متن یادداشت سایت تحلیلی- خبری آیین به قلم رامین امینی زارع، کارشناس ارشد صنعت بیمه با عنوان"تحلیل استراتژیک سازمان و ساختار صنعت بیمه در ایران و جهان" به شرح ذیل است:
در کشور ما رقم سرمایه گذاری بیمه ها به ارزش دفتری 170 هزار میلیارد ریال است که با احتساب مطالبات معوق در مجموع به حدود 250 هزار میلیارد ریال خواهد رسید که رقمی معادل بودجه عمرانی کشور است و نشان از ظرفیت بالقوه این حوزه دارد.
نرخ ضریب نفوذ بیمه یا Insurance Penetration یکی از مهم ترین شاخص هایی است که برای ارزیابی عملکرد صنعت بیمه یک کشور به کار برده می شود. ضریب نفوذ بیمه در ایران سال گذشته از 2.1 درصد عبور کرد،23 سال پیش ضریب نفوذ بیمه 34 صدم درصد بود که ارقام جدید از رشد هفت برابری آن در این مدت خبر می دهد.
نرخ ضریب نفوذ بیمه خود تحت تاثیر ساختار و سازمان صنعت بیمه در هرکشور می باشد که موجب افزایش یا کاهش این نرخ به عنوان یک شاخص برای سنجش اقتصاد یک کشور می شود.
برای اینکه درک و تصویر درستی از ساختارهای متفاوت بیمه ای داشته باشیم؛ مناسب است که نخست نگاهی به نظام های اقتصادی موجود در جهان داشته باشیم و سپس سیستم بیمه ای منبعث از آن را تحلیل نماییم.
نظام، مجموعه منظم عناصری است که میان آنها روابطی وجود داشته باشد و یا بتواند ایجاد شود و دارای یک هدف یا منظور باشد.
نظام اقتصادی عبارت از مجموعه مرتبط و منظم عناصری است که به‌منظور ارزشیابی و انتخاب در زمینه تولید، توزیع و مصرف برای کسب بیشترین موفقیت فعالیت می‌کند، به‌عبارت دیگر نظام اقتصادی، مجموعه هماهنگ از نهادهای اجتماعی و حقوقی است که در بطن آن، برخی وسایل سازمان‌یافته به پیروی از برخی از انگیزه‌های برتر اقتصادی مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرد.
عدالت اقتصادی، استقلال، رفاه عمومی، رشد و توسعه اقتصادی و اموری از این قبیل باشد که همگی در پیوند با مفاهیم بیمه است.
مهم ترین نهادهای اساسی اقتصادی موثر در بیمه و نظام های بیمه ای که باید در هر نظام تعریف شوند و به نوعی منتهای عملکرد ساختاری بیمه ها را بیان می کنند، عبارتند از عدالت اقتصادی و آزادی اقتصادی؛ که در آزادی اقتصادی مقصود این‌ است که انسان‌ها در انتخاب نوع و میزان تولید و در انتخاب نوع و میزان مصرف تا چه حد آزادی دارند مثال بیمه های اجباری درمان، طیور، مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری در قیاس با بیمه های اختیاری موجود در سبد بیمه ای مثالی از این دست هستند.
پیشینه و وضعیت کنونی سازمان و ساختار نظام بیمه در ایران
سابقه ساختار و فعالیت بیمه در کشور به صورت غیررسمی بیش از یک قرن است. نخستین بار در سال 1289 خورشیدی دو شرکت بیمه خارجی به تاسیس نمایندگی در ایران اقدام کردند. اولین قانونی که در ایران درخصوص شرکت های بیمه به تصویب رسید قانون مربوط به ثبت شرکت¬ها مصوب دوم آذر 1310 است که در ماده 8 آن شرکت¬های بیمه اعم از ایرانی و خارجی را تابع نظامنامه ای دانست که از طرف وزارت عدلیه تنظیم می شود.
نخستین ساختار رسمی بیمه در ایران به بیمه ایران باز می گردد، تاسیس شرکت سهامی بیمه ایران در 15 آبان 1314 و تصویب قانون بیمه در هفتم اردیبهشت 1316 را باید نقطه آغاز تحولات بازار بیمه کشور دانست. با تصویب این قانون حدود 10 شرکت بیمه خارجی شعب و نمایندگی های خود در ایران را ثبت کردند. درسال 1329 نخستین شرکت بیمه خصوصی ایرانی به نام "بیمه شرق" تاسیس شد و پس از آن در دهه های بعد تعداد دیگری از شرکت های بیمه خصوصی ایرانی و یا با سرمایه گذاری مشترک ایرانی و خارجی در ایران آغاز به فعالیت کردند.
از نظر ساختاری؛ نظارت و بیمه گری توامان شرکت سهامی بیمه ایران در بازار بیمه موجب شد که سیاست-گذاران به دنبال تفکیک تصدی از سیاست گذاری و نظارت در بازار بیمه باشند و با تاسیس بیمه مرکزی تحولات صنعت بیمه شتاب بیشتری گرفت.
قانون ساختار و تأسیس بیمه مرکزى ایران و بیمه‌گرى در 30 خرداد 1350 در 77 ماده به تصویب رسید و نحوه فعالیت و عملیات بیمه را در مورد شرکت‌هاى داخلى و خارجى ترسیم نمود. ماده (1) این قانون اعلام کرده است که به‌منظور تنظیم و تعمیم و هدایت امر بیمه در ایران و حمایت بیمه‌گذاران و بیمه‌شدگان و صاحبان حقوق آنها و همچنین به‌منظور اعمال نظارت بر این فعالیت، موسسه‌اى به نام بیمه مرکزى طبق مقررات این قانون تأسیس مى‌گردد تنظیم بازار بیمه کشور و هدایت آن از طریق تصویب آیین نامه ها در صدر موضوعات ساختاری این صنعت در کشور وجود دارد. ساختار صنعت بیمه در ایران در ماده ذیل نشانگر وضعیت ساختاری آن است:
ماده 5- بیمه مرکزی ایران دارای وظایف و اختیارات زیر است:
1- تهیه آیین نامه و مقرراتی که برای حسن اجرای امر بیمه در ایران لازم باشد با توجه به مفاد این قانون
2- تهیه اطلاعات لازم از فعالیت های کلیه موسسات بیمه که در ایران کار می کنند
3- انجام بیمه های اتکایی اجباری
4- قبول بیمه های اتکایی اختیاری از موسسات داخلی یا خارجی
5- واگذاری بیمه های اتکایی به موسسات داخلی یا خارجی در هر مورد که مقتضی باشد
6- اداره صندوق تامین خسارت های بدنی و تنظیم آیین نامه آن موضوع ماده 10 قانون بیمه اجباری مسؤولیت مدنی دارندگان وسائل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث مصوب دی ماه 1347
7- ارشاد و هدایت و نظارت بر موسسات بیمه و حمایت از آنها در جهت حفظ سلامت بازار بیمه و تنظیم بر امور بیمه اتکایی و جلوگیری از رقابت های مکارانه و ناسالم
ملاحظه می فرمائید تنظیم روابط نیز به گونه ای به عهده این نهاد گذاشته شده است.
ماده 9- وظایف مجمع عمومی به شرح زیر است:
الف - تعیین خط مشی کلی.
ب - رسیدگی و اظهار نظر نسبت به گزارش سالانه رئیس کل بیمه مرکزی ایران.
ج - رسیدگی و تصویب بودجه و ترازنامه و حساب سود و زیان و ترتیب تقسیم سود.
د - تصویب سازمان و آیین نامه های مالی و اداری بیمه مرکزی ایران.
هـ - تصویب مقررات استخدامی با رعایت بند پ ماده 2 قانون استخدام کشوری.
و - انتخاب بازرسان.
ز - تعیین حقوق رئیس کل و اعضا هیات عامل و حق الزحمه بازرسان.
ح - تصمیم نسبت به هر موضوعی که از طرف رئیس کل بیمه مرکزی ایران جزو دستور قرار داده شده باشد.
شورای عالی بیمه
یکی از عناصراصلی ساختاری درنظام بیمه کشاورزی شورای عالی بیمه است وطبق ماده 10 شورای عالی بیمه از اشخاص زیر تشکیل می شود:
1- رئیس کل بیمه مرکزی ایران
2- معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی
3- معاون وزیر بازرگانی
4- معاون وزیر کار و امور اجتماعی
5- معاون وزیر جهاد کشاورزی
6- رئیس شرکت سهامی بیمه ایران
7- مدیر عامل یکی از موسسات بیمه به انتخاب سندیکای بیمه گران ایران
8- یک نفر کارشناس امور حقوقی به انتخاب مجمع عمومی
9- یک نفر کارشناس در امور بیمه به انتخاب مجمع عمومی
10- یک نفر مطلع در امور بیمه به انتخاب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
تبصره : ‌اعضا شورای عالی بیمه موضوع بندهای 7 و 8 و 9 و 10 برای مدت سه سال انتخاب می شوند و انتخاب مجدد آنان بلامانع است.
ماده 17- وظایف شورای عالی بیمه به شرح زیر است:
1- رسیدگی و اظهار نظر نسبت به صدور پروانه تاسیس یا لغو پروانه موسسات بیمه طبق مقررات این قانون و پیشنهاد آن به مجمع عمومی
2-تصویب نمونه ترازنامه که باید مورد استفاده موسسات بیمه قرار گیرد
3-تعیین انواع معاملات بیمه و شرائط عمومی بیمه نامه ها و نظارت بر امور بیمه های اتکایی
4-تعیین میزان کارمزد و حق بیمه مربوط به رشته های مختلف بیمه مستقیم
5-تصویب آیین نامه های لازم برای هدایت امر بیمه و فعالیت موسسات بیمه
6- رسیدگی و اظهار نظر نظر نسبت به گزارش بیمه مرکزی ایران در باره عملیات و فعالیتهای موسسات بیمه در ایران که حداقل هر شش ماه یکبار باید تسلیم شود
7- اظهار نظر در باره هرگونه پیشنهاد که از طرف رئیس شورای عالی بیمه به آن ارجاع می شود
8- انجام سایر وظایفی که این قانون برای آن تعیین نموده است
آنچه که مشهود است موضوع سیاست گذاری و هدایت در ایران در حطیه شورای عالی بیمه است.
ساختار بیمه در سایر کشورها
وقتی درمورد جهان سخن می گوییم منظور حدود 200 کشور دیگری است که در فضای جهانی مشغول زیست و کنشگری با محیط پیرامون ازجمله بیمه هستند و هر یک نظام و ساختار بیمه ای خاص خود را دارند.
کشورهای جهان از نظر نظام اقتصادی دارای تقسیم بندی های متفاوتی هستند ازجمله به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:
کشورهای دارای نظام اقتصاد سرمایه داری، کشورهای دارای نظام اقتصاد دولتی، کشورهای دارای نظام اقتصادی مرکب و سایر نظامات اقتصادی
در کشورهای دارای اقتصاد سرمایه¬داری عامل تعیین کننده بازار و مکانیزم عرضه و تقاضاست، بازار بیمه نیز از سایر بازارهای مالی و بازار سرمایه جدا نیست وتحت تاثیر می باشد.
نظام بیمه ای در انگلستان همان گونه که در فصول مختلف کتاب های چارتر State Regulation لندن آمده است بیانگر نوعی از قانون و حتی عرف پذیرفته شده در برخی کشورهاست که مشابه شورای عالی بیمه در ایران عمل می کنند و ساختار نظام حاکمیتی و گاورننس را در زمینه های اقتصادی و بیمه به عنوان بخشی از اقتصاد بیان می کند.
به سخن دیگر همان طور که در این گونه اقتصاد ها، شئون حاکمیت به عنوان نهاد متولی ونه متصدی تعریف می گردد؛ در حقیقت موضوع سیاست گذاری کلی ،تعیین خط مشی بیمه ای در جهت تامین رفاه عمومی وجلب اعتماد واطمینان برای سرمایه گذاری عمومی در بخش های مختلف اقتصاد وبهداشت مردم ودرنهایت این چرخه، بازخورد نظارتی ؛آن هم نظارت عالیه ونه دست وپاگیربرای تامین حقوق قانونی بیمه گذاران از یکسو وتامین منافع بیمه گران ازسوی دیگر تعریف شده است.
در ایالات متحده نیز وضعیت با سابقه ای نه به اندازه لویدز لندن که از قرن هفدهم تاکنون ادامه داشته که درسده اخیر دارای نقش نظارت عالیه دولتی است و حتی قواعدی که در قوانین عادی گذشته است براساس اصل انصاف و قواعد حقوقی مترتبه ناظر بر آن رعایت حقوق مرضی الطرفین را مد نظر داشته است.
به عنوان مثال از نظارت عالیه ای که دولت این کشور در بحران اقتصادی اخیر داشت می توان به هنگامی که صنعت بیمه با بحران های عدم تناسب حق بیمه های تولیدی در پی رکود اقتصادی روبرو بود اشاره نمود.
رکود در مبادی اقتصاد متوسط و خرد خود را بیشتر نمایان کرده بود و تولید حق بیمه ها کاهش یافته بود دولت در این هنگام با تخصیص اعتبار بزرگی توانست این خلا را جبران کند گو اینکه در کمک های مستقیم دولت می تواند فسادی نهفته باشد برخی منابع به فساد در تخصیص این منابع اشاره داشتند.
در کشورهای دارای ساختار بیمه دولتی، دولت تصمیم گیرنده مطلق است و بدیهی است نخستین قربانی این سیستم تنوع و مطلوبیت سبد بیمه ای است، این مفهوم در تعارض ذاتی با حقوق بیمه گذاران می باشد که اساس آن مبتنی بر رضایت طرفین است.
نتیجه این که در شرایط ساختار بیمه ای در کشور ما موارد زیر می تواند مورد توجه قرار گیرد:
1.شورای عالی بیمه یکی از ظرفیت های اساسی بالقوه در کشور است که می توان در ترکیب اعضا و تعداد جلسات آن نگاهی دوباره داشت.
تقویت ارتباط سندیکای بیمه گران و اتاق بازرگانی و شورای عالی اصناف کشور در این شورا می تواند مورد بررسی قرار گیرد.
2.موضوع ارتباط با بیمه های خارجی دارای نکات بسیاری است به گونه ای که تاثیرات آن با ساختارهای کشورهای مبدا که عموما از نوع اقتصاد آزاد می باشند در محیط عملکردی ویژه اقتصاد ایران نیازمند بررسی دقیق تر است.دراین زمینه اعزام متخصصان به دوره های بین المللی می تواند مفیدباشد.
3.صندوق بیمه حوادث طبیعی ظرفیت بسیار مطلوبی در ساختار بیمه است که باید علاوه بر جایگاه قانونی فعلی؛ شمولیت آن بر حوادث نزدیک به فاجعه بار یا در اصطلاح Catastrophic بخش کشاورزی نیز تسری یابد.
با توجه به قرار گرفتن میهن ما بر روی دو کمربند ریسک سیستمیک زمین لرزه و خشکسالی پوشش این دو ریسک از سوی صندوق الزامی است. آن چنانکه به عنوان تجربه ای جهانی دولت ایالات متحده نیز درسطح امنیت ملی به موضوع خسارات بخش تولید غذا اهمیت ویژه ای قایل است.
4.تعادل و عدالت در تجهیز پرتفوی بیمه ای بین شرکت دولتی و شرکت های بیمه خصوصی ضامن بقای صنعت بیمه کشور می باشد.
در پایان امید است هرچه بیشتر ایران و ایرانی از مزایای صنعت بیمه در کشور برخوردار گردد.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۸:۰۹

محمودزاده عضو هیات مدیره بیمه سرمد شد

با اعلام بیمه مرکزی، مسعود محمودزاده احمدی‌نژاد، به عنوان عضو هیات مدیره شرکت بیمه سرمد، به نمایندگی از بانک صادرات ایران، منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی بیمه سرمد، محمودزاده پیش از این به عنوان معاون مدیرعامل در شرکت کی سون و همچنین قائم مقام مدیرعامل در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مشغول به فعالیت بوده است. گفتنی است وی سوابقی چون مدیرعاملی و ریاست هیات مدیره شرکت بیمه صادرات و سرمایه گذاری را نیز در کارنامه دارد.

منابع دیگر:
 • نقدینه
 • پولی مالی
 • ایستانیوز
 • عصر اعتبار
 • تجارت آنلاین
 • بانک و صنعت
 • پول نیوز
 • راز پول
 • تصویر روز
 • شما نیوز
 • ایسنا
 • دنیای بانک
۹۵/۱۱/۰۴
۱۵:۱۱

ابراز همدردی مدیران بیمه آرمان با آتش نشان های فداکار

اقتصادتهران: مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و مدیران بیمه آرمان با حضور در ایستگاه آتش نشانی شهید پناهی تهران، با همکارانِ شهدای آتش‌نشان حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو ابراز همدردی کردند.
به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، علیرضا بیانیان و هیات همراه با حضور در ایستگاه شماره 11 آتش نشانی و اهدای شاخه گل به آتش نشان های غیور، یاد و خاطره شهدای حادثۀ مذکور را گرامی داشته و از خدمات شایسته آنان تقدیر و تجلیل کردند.
مدیر عامل بیمه آرمان در این مراسم گفت: تلاش آتش نشانان برای نجات مردم تحسین و تالم همگانی را به دنبال داشت و ما نیز این تلاش مجاهدانه را می‌ستائیم.
مدیر عامل بیمه آرمان ضمن ابراز تأسف از وقوع این حادثه، حرفه آتش نشانی را حرفه‌ای ارزشمند و مقدس دانست و گفت: امدادگران آتش نشانی برای نجات هموطنانِ گرفتار در حوادث، خود را به آب و آتش می زنند و با خدمت بی منت آماده هرگونه ایثار و جانفشانی هستند.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۴:۱۰

بیمه آتش‌سوزی را اجباری کنید

بانک و بیمه: *غلامرضا کیامهر

هر علتی که بر حادثه بسیار غم‌انگیز و فاجعه‌بار آتش‌سوزی ساختمان فولادی پلاسکو متصور باشد این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که اگر تمام واحدهای تولیدی و صنفی موجود در آن ساختمان تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار داشتند.
امروز هم آنها که از این حادثه دلخراش جان سالم به در برده‌اند و هم بازماندگان کسانی که هستی آنها در آتش‌سوزی بر باد رفته است، می‌توانستند با دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه مربوطه تا حدودی تاثیرات سوء آن فاجعه را در زندگی معیشتی خود تعدیل کنند اما در کمال تاسف همان‌گونه که در خبرها خواندیم و شنیدیم، از حدود 600 کارگاه و واحد صنفی موجود در آن ساختمان عظیم که ارزش امروزی آن به چند هزار میلیارد تومان می‌رسد، تنها 100 واحد یعنی حدود 20 درصد آنها زیر پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار داشتند و حدود 80 درصد واحدهای موجود در ساختمان عظیم پلاسکو که افزون بر نیم‌قرن از عمر احداث آن می‌گذشت و به یک مرکز بزرگ کسب‌وکار و امرار معاش در قلب پایتخت کشور تبدیل شده بود، فاقد پوشش بیمه آتش‌سوزی بودند، چرا؟ برای اینکه جز بیمه شخص ثالث، سایر بیمه‌ها از جمله بیمه آتش‌سوزی در کشور جزو بیمه‌های اجباری محسوب نمی‌شود. چرا؟ برای اینکه بعد از گذشت چندین دهه از ورود صنعت بیمه به کشور ما متولیان این صنعت یعنی بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه که بیمه ایران به عنوان قدیمی‌ترین شرکت بیمه دولتی تلاشی در راه گسترش فرهنگ بیمه در میان لایه‌های اجتماعی کشور انجام نداده‌اند. چرا؟ برای اینکه قوانین بیمه ما کهنه و قدیمی است و متناسب با نیازها و مقتضیات پرحادثه امروز بازنگری و اصلاح نشده است. چرا؟ به دلیل آنکه شرکت‌های بیمه‌ها تاکنون آن‌طور که باید و شاید در زمینه اعتمادسازی در جامعه و افکار عمومی اقدامی اساسی انجام نداده‌اند. چرا؟ برای اینکه دولت به جای قائل شدن انواع تسهیلات مالیاتی برای شرکت‌های بیمه و کسانی که اقدام به خرید پوشش‌های بیمه‌ای می‌کنند، سنگین‌ترین تعرفه‌های مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده را وضع و تحمیل کرده است و همین اخذ مالیات از دو سوی بهره‌گیران از مواهب پوشش‌های بیمه‌ای به یک معضل بزرگ بر سر راه ترویج و گسترش فرهنگ بیمه در کشور ما تبدیل شده است؛ معضلی که اگر بیمه مرکزی به عنوان نهاد سیاستگذار و ناظر بر صنعت بیمه کشور هر چه زودتر چاره‌ای برای آن نیندیشد و قانونی را به منظور معاف کردن خرید و فروش بیمه‌نامه در هیات دولت یا در مجلس به تصویب نرساند امید چندانی به آینده این صنعت و افزایش ضریب نفوذ بیمه در جامعه متناسب با استانداردهای امروز جهانی وجود نخواهد داشت و در آینده شاهد به خاک سیاه نشستن گروه‌های دیگری از هموطنان‌مان در حوادث فجیع و دلخراش آتش‌سوزی مشابه آنچه در آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو شاهدش بودیم، خواهیم بود. البته با یک نگاه منصفانه به عملکرد رییس جدید سازمان بیمه مرکزی در حدود یک‌سال دوره تصدی وی بر این سازمان باید اذعان کنیم که در این مدت گام‌هایی در جهت برداشتن موانع از پیش‌روی شرکت‌های بیمه و قرار دادن صنعت بیمه روی ریل تحول برداشته شده اما دردها، کم و کاستی‌ها و معضلات صنعت بیمه کشور ما به قدری زیاد و متنوع است که متحول ساختن ابعاد کمی و کیفی آن به اقدامات گسترده‌تر و اساسی‌تری نیاز دارد. معافیت صنعت بیمه از پرداخت هرگونه مالیات به دولت و عوارض به شهرداری‌ها حداقل برای یک دوره 10 ساله، قائل شدن برخی مشوق‌های انگیزشی برای خریداران انواع پوشش‌های بیمه‌ای و اجباری کردن بیمه آتش‌سوزی برای کلیه صنوف، کارگاه‌ها و واحدهای صنعتی و تولیدی و حتی برای مالکان واحدهای مسکونی در شهرها و شهرک‌ها به موازات تلاشی جمعی و هماهنگ برای گسترش فرهنگ بیمه به رهبری بیمه مرکزی و با مشارکت مالی شرکت‌های بیمه مشابه آنچه کمپانی‌های تولید سیگار حدود یک قرن پیش با هدف بازارسازی و توسعه مصرف محصول دخانی و جایگزین ساختن آن با سیگار برگ و چپق با جلب همکاری استودیوهای فیلمسازی، فیلمنامه‌نویسان و کارگردانان فیلم‌های سینمایی انجام دادند، از موثرترین و اساسی‌ترین اقداماتی است که باید به منظور گسترش فرهنگ بیمه با هدف تحت پوشش قرار دادن تعداد هر چه بیشتر از جمعیت و کسب و کارهای کشور انجام شود. به عبارت دیگر شرکت‌های بیمه با همکاری و هدایت بیمه مرکزی هزینه‌های گسترش فرهنگ بیمه و بازارسازی برای پوشش‌های بیمه‌ای را به طور مشترک تامین می‌کنند و کارفرمایان توسعه فروش خود را مستقلا و در یک فضای رقابتی انجام می‌دهند.به نوشته جهان صنعت،گسترش فرهنگ بیمه علاوه بر ایجاد آرامش خاطر برای شهروندان و صاحبان کسب و کارها سبب خواهد شد هنگام بروز حوادث تلخ و آتش‌سوزی‌های کوچک یا بزرگ، شرکت‌های بیمه به پشتوانه بنیه مالی قوی‌تری که به برکت افزایش ضریب نفوذ بیمه در جامعه به دست آورده‌اند بتوانند آلام روحی و خسارت‌های جانبی و مالی ناشی از این قبیل حوادث را برای حادثه‌دیدگان جبران کنند. این یک نیاز قطعی، ضروری و فوری برای کشور بسیار حادثه‌خیز امروز ایران است! هرگونه کوتاهی در برآورده ساختن این نیاز حیاتی، گناهی نابخشودنی در محکمه وجدان تاریخ و افکار عمومی خواهد بود.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۱:۰۶

حضور موثر شركت هاي بيمه خارجي در كشور، از مهم ترين آثار برجام است

مدير عامل بيمه البرز در گفتگو با پايگاه خبري نقدينه يكي از مهم ترين مزاياي برجام را حضور موثر شركت هاي بيمه خارجي در كشور و انجام مذاكرات مفيد با بيمه مركزي و شركت هاي بيمه داخلي خواند.

ایران اکونومیست - مديرعامل شركت بيمه البرز يكي از مهم ترين مزاياي برجام را حضور موثر شركت هاي بيمه خارجي در كشور و انجام مذاكرات مفيد با بيمه مركزي و شركت هاي بيمه داخلي خواند. سيد رسول تاجدار در گفت و گو با خبرنگار پايگاه خبري نقدينه، حضور شركت هاي بيمه خارجي را به نفع اقتصاد كلان كشور دانست و يادآور شد: در يك سال گذشته شركت هاي بزرگ خارجي با هدف ارزيابي عملكرد و شرايط شركت هاي بيمه داخلي جهت سرمايه گذاري در بازار ايران، فعاليت هاي خوبي را داشته اند. وي با بيان اين نكته كه اين شركت ها با هدف خريد سهام شركت هاي بيمه ايراني از جمله بيمه البرز، مذاكرات متعددي داشته اند كه اين مذاكرات همچنان ادامه دارد ضمن اين كه شركت هاي خارجي به صورت همزمان در حال جمع آوري اطلاعات از شركت هاي داخلي و جمع بندي اين اطلاعات براي سرمايه گذاري در آنها هستند. مديرعامل بيمه البرز با تاكيد بر اين نكته كه شركت هاي بزرگ بيمه خارجي تمايل دارند كه به يكي از اشكال متداول شامل خريد سهام شركت هاي بيمه داخلي يا تاسيس دفتر نمايندگي، حضور خود را در ايران تثبيت كنند، تصريح كرد: گرچه اين شركت ها هنوز به جمع بندي كاملي نرسيده اند اما همين فعاليت ها و جنب و جوش آنها نشان دهنده نگاه مثبت آنها به بازار بيمه ايران است و در همين راستا بيمه البرز نيز كه از شركت هاي موثر و خوشنام صنعت بيمه و بازار سرمايه كشور محسوب مي شود، مورد توجه شركت هاي بزرگ خارجي جهت سرمايه گذاري قرار گرفته است. وي با بيان اين نكته كه طبق قانون، شركت هاي خارجي مي توانند تا ۴۹ درصد سهام شركت هاي بيمه ايراني را خريداري كنند، افزود: خوشبختانه دولت هم در قانون رفع موانع توليد و سرمايه گذاري، تسهيلات و شرايط خوبي را براي سرمايه گذاري شركت هاي خارجي و خريد سهام شركت هاي داخلي از سوي آنها فراهم كرده است. تاجدار با اظهار اميدواري نسبت به اين نكته كه ماه هاي باقيمانده امسال و به ويژه سال ۹۶ سال خوبي براي اقتصاد كشور و به ويژه صنعت بيمه خواهد بود، يادآور شد: هم اكنون فضاي اقتصادي و به ويژه بيمه اي كشور براي خارجي ها بسيار مثبت است و همان گونه كه صنعت بيمه ايران نيازمند سرمايه هاي خارجي است به دانش شركت هاي بيمه خارجي هم براي ارتقاي سطح خدمات خود نياز دارد. به گفته مديرعامل بيمه البرز، ورود شركت هاي خارجي با مشاركت موثر و مفيد بيمه مركزي و شركت هاي بيمه داخلي، باعث افزايش كيفيت و تنوع خدمات بيمه اي با مناسبت ترين قيمت خواهد شد. وي افزود: از مهم ترين آثار حضور شركت هاي بيمه خارجي، ارائه محصولات متنوع تر با قيمت هاي پايين تر خواهد بود كه البته حضور آنها در ابتداي كار سختي هايي را براي شركت هاي بيمه داخلي از لحاظ رقابت، ايجاد خواهد كرد ولي با سياست هاي بيمه مركزي براي ورود اين شركت ها به كشور و اصلاحات، تعديلات و نظارت هايي از سوي اين نهاد ناظر صورت گرفته است، در بلندمدت امكان رقابت عادلانه با شركت هاي بيمه خارجي به وجود خواهد آمد و بدين ترتيب، حضور آنها در بلندمدت به نفع كل اقتصاد كشور خواهد بود.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۶:۰۳

حضور مدیران امور نمایندگان شرکت های بیمه در بیمه معلم

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: ضریب نفوذ نمایندگان در شرکت ها بسیار بالاست.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بیمه معلم، مدیرعامل بیمه معلم در این جلسه گفت: تعامل میان شرکت ها، مشکلات ناشی از فعالیت نمایندگان متخلف را برطرف کرده است.
محمد ابراهیم تحسیری افزود: ضریب نفوذ نمایندگان در شرکت ها بسیار بالاست و این برای صنعت بیمه یک فرصت است.
در این جلسه مدیرکل نظارت بر صلاحیت های حرفه ای بیمه مرکزی و معاونان ایشان حضور داشتند.

منابع دیگر:
 • فرصت نت
 • تجارت آنلاین
۹۵/۱۱/۰۴
۲۰:۵۱

توانگری شرکت بیمه میهن به سطح 3 ارتقاء یافت

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: با اعلام بیمه مرکزی سطح توانگری شرکت بیمه میهن ارتقاء یافت.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت ، طبق بند 1 نامه شماره95/402/33308 مورخه 95/07/06 بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، نسبت توانگری مالی شرکت بیمه میهن برای سال مالی 1394 ، (58%-سطح3) اعلام گردید.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۱۰

نشست هم اندیشی و معرفی خدمات بیمه دی در کردستان

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: نشست هم اندیشی و معرفی خدمات بیمه دی ، ایجاد انگیزه و نهادینه کردن فرهنگ بیمه در میان اقشار جامعه در شهرستان قروه برگزار شد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بیمه دی ، نشست هم اندیشی و معرفی خدمات بیمه دی ، ایجاد انگیزه و نهادینه کردن فرهنگ بیمه در میان اقشار جامعه با حضور مدیریت، همکاران شعبه و روسای اصناف، اعضای شورای شهر، نماینده دانشگاه آزاد، نماینده شهرداری و معتمدین شهری در یکی از سالن های همایش شهرستان برگزار گردید. 
در ابتدای این جلسه ادامه همکاران شعبه به معرفی خدمات ارزنده بیمه دی به عنوان بیمه سبز کشور پرداختند .
مدیریت استان چکیده ی خدمات ویژه و فرهنگ ساز و دانش بنیان که بیمه دی را متمایز می سازد را نام برد.
از جمله این خدمات حمایت از محیط زیست، حمایت از اقشار کم درآمد جامعه، رانندگان ناوگان عمومی سطح کشور و ... را می شود نام برد.
در پایان جلسه نیز اعضاء به بررسی و تعامل مسائل مطرح شده در نشست پرداختند .

۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۱۰

بیمه دی رئیس شورای هماهنگی بیمه های خراسان جنوبی شد

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: مدیر استان خراسان جنوبی شرکت بیمه دی به عنوان رئیس شورای هماهنگی بیمه های استان انتخاب شد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی بیمه دی ، جلسه شورای بیمه های بازرگانی استان خراسان جنوبی در محل سالن اجتماعات اداره کل اقتصاد و دارایی استان بمنظور انتخاب رئیس شورای هماهنگی بیمه های بازرگانی خراسان جنوبی برگزار شد. 
در این جلسه پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، رای گیری انجام شد که از میان چهار کاندیدا ، مهدی شریعتی مشاور مدیر عامل در امور بنیاد شهید و مدیریت استان خراسان جنوبی بیمه دی با اکثریت آرا به سمت رئیس شورا انتخاب گردید.

منابع دیگر:
 • پول نیوز
 • عصر اعتبار
۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۱۰

مدیر عامل بیمه ما :40 درصد صنعت بیمه فریز شده است

شرکت بیمه ‌"ما" در سال 1390 به‌ثبت رسید و پروانه فعالیت خود را در‌انواع بیمه های اموال ، اشخاص و مسئولیت از بیمه مرکزی ایران دریافت کرد و در حال حاضر با بیش از45 شعبه و 800 نماینده در سراسر کشور در انواع رشته‌های بیمه فعالیت می کند.

شرکت بیمه ‌"ما" در سال 1390 به‌ثبت رسید و پروانه فعالیت خود را در‌انواع بیمه های اموال ، اشخاص و مسئولیت از بیمه مرکزی ایران دریافت کرد و در حال حاضر با بیش از45 شعبه و 800 نماینده در سراسر کشور در انواع رشته‌های بیمه فعالیت می کند.
مجید صفدری مدیرعامل بیمه "ما” در گفتگوی تفصیلی خود با خبرنگار اقتصادی ایلنا به معرفی این شرکت، واکاوی صنعت بیمه و ارائه راهکارهایی برای معضلات کنونی این صنعت پرداخت.
صفدری در ابتدای این گفتگو به معرفی شرکت بیمه "ما" پرداخت و اظهارداشت: شرکت سهامی بیمه "ما " در سال 1390 تاسیس شد و دارای دو سهامدار بزرگ است ، اولین سهامدار شرکت بیمه "ما" صندوق بازنشستگی وزارت نفت و دومین سهامدار بزرگ این شرکت بانک ملت است، این شرکت حدود 430 پرسنل دارد و ما در تمام استانهای کشور شعبه داریم حتی در بعضی از استانها 3 شعبه داریم و دارای 800 نماینده در سراسر کشور هستیم شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل 60 درصد رشد فروش داشته و از نظر بیمه مرکزی دارای سطح یک توانگری مالی هستیم و به لحاظ افزایش تعداد مشتریان حدود 30 درصد رشد داشته ایم .
مهمترین اقدامات شرکت بیمه "ما " در سال 1395 چه بود؟
اخیرا در شرکت سهامی بیمه "ما "مدل های جدید فروش و بازار‌یابی و مارکتینگ ابداع شده و به همین دلیل است که توانسته ایم چهارمین جایگاه را در رشد فروش داشته باشیم .
این مدل از اواسط سال 94 به عنوان مدلی جدید تحت عنوان اسپین (SPIN)در شرکت ایجاد شد و بر اساس مدل مسو (MESO)رؤسای شعب آموزش دیدند و ما بر اساس مدل اسپین (SPIN)و مسو (MESO) توانستیم افزایش فروش داشته باشیم و تعداد مشتریانمان را افزایش دهیم.
ضمن آنکه در سال 95 بیمه نامه مسئولیت مدنی پلنگ ایرانی را صادر کردیم که از افتخارات صنعت بیمه جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.
در گذشته زمانی که پلنگ به روستاها و احشام روستاییان حمله می کرد و دار و ندار روستاییان را می خورد هیچ فرد یا ارگانی پاسخگو نبود نه فرماندار ، نه بخشدار و نه هیچ فرد و ارگان دیگری.
روستاییان هم با بیل و کلنگ و تله و طعمه گذاری پلنگ را از بین می‌بردند و نسل پلنگ ایرانی در حال انقراض بود این در حالی است که پلنگ ایرانی نماد قدرت و شجاعت مردم ماست و نژاد پلنگ ایرانی در دنیا بی نظیر است و این نژاد به دلیل شکار در حال از بین رفتن و انقراض بود اما امسال بیمه "ما" مسئولیت پلنگ ایرانی را به عهده گرفت یعنی از این پس در صورتی که پلنگی حمله کند و احشام روستاییان را بخورد خسارت روستاییان را شرکت بیمه "ما" پرداخت خواهد کرد.
این کار چند حسن دارد اول اینکه فرهنگ بیمه در شهرها و روستاهای کشور گسترش خواهد یافت، دوم اینکه نسل پلنگ ایرانی را حفظ می کنیم و سوم اینکه دارایی روستاییان از بین نخواهد رفت.
ما با این اقدام تاکنون موفق شدیم حدود 50 درصد تلفات پلنگ در کشور را کم کنیم.
جریمه و مجازات شکارهرقلاده پلنگ چقدر تعیین شده است؟
این موضوع حائزاهمیت است که چرخه جانداران در محیط زیست با پلنگ شروع و تکمیل می شود یعنی زمانی که پلنگ از بین برود تعداد زیادی از دیگر حیوانات از بین می روند.جریمه شکار هر قلاده پلنگ ایرانی در حال حاضر از سوی قوه قضاییه 80 میلیون تومان تعیین شده و 5 سال نیز زندانی دارد و در بیمه "ما" به ازای تلف شدن هر قلاده پلنگ ایرانی 60 میلیون تومان خسارت به صندوق حمایت محیط زیست و به ازای هر احشامی مبلغ توافق شده ای پرداخت می شود و صندوق حمایت محیط زیست این پول خسارت پلنگ را خرج اصلاح زیستگاه پلنگ می‌کند.
ما به ازای از بین رفتن هر یک از احشام خسارت خاصی را مشخص کرده ایم در صورتی که پلنگ گوسفند روستایی را بخورد یک میزان خسارت و در صورتی که گاو یا شتر را بخورد یک میزان دیگری از خسارت به روستاییان پرداخت می شود.
در خرداد ماه سال 95 در استان بوشهر در منطقه" دشتستان ، برازجان و دیر" حدود 150 میلیون تومان به روستاییان خسارت پرداخت شد و در اواسط اذر ماه نیز در استان مازندران حدود 200 میلیون تومان خسارت به روستاییان استان گیلان و خساراتی در استان هرمزگان، یزو و ایلام پرداخت کردیم.
شرکت "بیمه ما "به لحاظ توانگری دارای چه رتبه‌ای است؟
درحال حاضر به لحاظ میزان سرمایه، سرمایه این شرکت 100 میلیارد تومان است و مجوز افزایش سرمایه را ازهیات مدیره گرفته‌ایم و درحال اجرا کردن کارهای مقدماتی برای آن هستیم و طی دو مرحله سرمایه شرکت افزایش خواهد یافت که ابتدا به 250 میلیارد تومان و پس از آن به 400 میلیارد تومان خواهد رسید.
این شرکت در بورس فعال است و هیچ گاه در تابلو قیمت حبابی نداشته و در شش ماهه ابتدای سال "ای پی اس" شرکت محقق شده و تا پایان سال نیز محقق خواهد شدو ما به لحاظ بازگشت دارایی‌ها و سپرده سرمایه گذاری‌ها و بازدهی سرمایه چهارمین شرکت در صنعت بیمه هستیم و به لحاظ توانگری نیزعدد194 را کسب کرده ایم.
صورتهای مالی جدیدIFRS چه تاثیری بر روی " بیمه ما " در بورس خواهد داشت؟
IFRS گزارشگری مالی بین المللی است و یکی از مقدمات مورد نیاز جهت ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور ما و به خصوص در صنعت بیمه و بورس به شمار می رود، به روز شدن استاندارد شرکتهای بیمه با استانداردهای بین المللی در حوزه حسابداری لازمه اصلی بیزنس امروز دنیا است .
به عنوان مثال سازمان‌های بین المللی گات یا طرح مارشال که در دنیا اجرا شده‌اند استانداردهای بین المللی برای کسب و کارهای تجاری هستند.
شرکت سهامی "بیمه ما" طی چهار سال گذشته که صورتهای حسابرسی خود را به بورس ارائه داد، یکی از شفاف ترین صورتهای مالی را داشته و دارای ذخایر فنی مناسب و شایسته ای بوده است.
ما اولین شرکتی بودیم که توانستیم بر اساس روش مثلثی ذخایر فنی خود را در بخش خودرو ابتیاع کنیم ضمن آنکه بحمدالله این شرکت یک ریال زیان انباشت ندارد که دلیل آن ترکیب مناسب پرتفوی است زیرا ما بیمه ثالث فروش و درمان فروش نیستیم ، ترکیب پرتفوی شرکت بسیار بهینه است و 34 درصد درآمد شرکت، بیمه های عمر و سرمایه گذاری است .
بیمه‌های سرمایه گذاری که "بیمه ما " می‌فروشد سایر شرکتها هم می‌فروشند اما اینکه "بیمه ما" توانسته 34 درصد درآمد خود را از طریق بیمه های عمر داشته باشد و مردم هم از بیمه های عمر ما استقبال کردند به دو دلیل است یک ITمحور است و هر لحظه مشتری می تواند با ارائه کد کاربری خود وارد سایت شخصی خود شود و ببیند چه میزان حق بیمه پرداخت کرده ، چقدر حق بیمه بدهکار است و ذخیره ریاضی‌اش چقدر است،سود مشارکت اش چه قدر بوده چه زمانی میتواند وام بگیرد و ایا اندخته اش کم و زیاد شده و دومین دلیل آن هم این است که بیمه‌های عمراین شرکت بالاترین سود مشارکت را در صنعت بیمه پرداخت میکند.
ما تنها شرکت بیمه هستیم که در سال 94 توانستیم 27 درصد سود به اندوخته ریاضی بیمه های عمر و سرمایه گذاری پرداخت کنیم.
آیا شما بر اساس استانداردIFRS حرکت می کنید؟
ما در حال آموزش های لازم در این زمینه هستیم و پرسنل ، مدیران ومعاونین مربوطه در راستای IFRSهفت در حال آموزش هستند و به دنبال این هستیم که هر زمانی سازمان بورس و بیمه مرکزی تکلیف کرد سریع از حسابرسی فعلی به سمت IFRSهفت شیفت کنیم ما به لحاظ آی تی و مالی این آمادگی را داریم و مقدمات انرا هم طی کرده ایم که به آن سمت حرکت کینم.
برای برند شدن بیمه‌ها نیازمند چه اقداماتی هستند؟
خدمات بیمه گری 5 مشخصه دارد اولین مشخصه این است که وجود خارجی ندارد، کالای ما ناملموس است و عینیت ندارد به عنوان مثال ما یک برگه کاغذ به مردم می دهیم و می‌گوییم اگر با خودرویی تصادف کردید به شما خسارت می دهیم یا اگر کارخانه شما آتش گرفت، به شما خسارت می دهیم ،اگر و امایی که هنوز به وقوع نپیوسته اگر وامایی که مربوط به آینده نامشخص است،
یکی دیگر از مشخصه های خدمات بیمه گری پیچیده بودن آن است یعنی هر یک از مفاد و بندهای بیمه ای و هر یک از بیمه نامه ها تفسیر خاص خودش را دارد بهمین دلیل می گویند خدمات بیمه‌ای پیچیده است، یکی دیگر از مشخصه های مهم خدمات بیمه گری این است که باید دمو (DEMO)شود یعنی باید اجرا شود تا برای مشتری قابل لمس و قابل رویت باشد.
در بازاریابی خدمات آنچه مهم است برندینگ است ، برندینگ اساس و پایه کار خدمات است ما متاسفانه در صنعت بیمه هنوز برندینگ را انجام نداده ایم ، برندینگ یعنی خوشنامی ، رفتن در ذهن مشتریان، ایجاد کیفیت و قولی که به مردم می دهیم باید عمل کنیم ، به عنوان مثال الان می خواهیم کت و شلوار بگیریم ذهنیتی نسبت به یکسری از مارکها و نام های تجاری داریم و بسیاری از برندهای هاکوپیان، ال سی من و پیرگاردین و ماکسیم و اینها را به عنوان برندهای خوش نام می شناسیم .
زمانی که از هاکوپیان کت و شلوار می خرم ریسک خرید من کم است اما زمانی که از فروشگاهی خرید می کنم که برند نیست در ذهن خودم درگیری ذهنی ایجاد می شود که ایا پارچه اش تقلبی است یا نه، ایا این پارچه او قابل شستشو هست یا نه و موارد دیگر.
این در حالی است که در ایران اگر به مردم بگوییم اسم 7 شرکت بیمه را نام ببرید و بگویید به کدام یک بیشتر اطمینان دارید؟ نمی توانند نام ببرند، برندیگ لازمه خدمات بیمه گری است ، لازمه بازاریابی حسی و خدماتی است و از همه مهمتر برندینگ در ذهن مردم اطمینان ایجاد می کند و ریسک ها را پایین می آورد .
چطور می‌توانیم اطلاعات و دانش مردم را در زمینه بیمه افزایش دهیم؟
مارکتینگ نوین برای صنعت بیمه یکی از موارد بسیار ضروری است و دارای 9 المان یا عضو است، که یکی از اجزای آن بازاریابی است، صنعت بیمه نیازمند بازارگردانی، بازار سنجی، نیاز به بازار شناسی، نیاز به بررسی رفتار مصرف کننده و نیاز به بازاریابی‌های نوین دارد، ما باید به سمت فرایندهای فروش جدید برویم فرایندهای فروش جدیدی که در همه دنیا در حال انجام شدن و ذهن مشتری را آماده می‌ سازد.
زیرا فروش یک فرایند است و با احساس نیاز آغاز می شود زمانی که شما احساس نیاز پیدا می کنید برای خرید یک کیف ، اگر این احساس شدت پیدا کند به خواسته تبدیل می شود اما آنچه نیاز را به خواسته تبدیل میکند تبلیغات است.
محرک های بیرونی یعنی تبلیغات گسترده برای گسترش فرهنگ بیمه بسیار مهم هستند ما باید به مردم خودمان بگوییم و یاد دهیم که نسبت به اینده خود حساس باشند.
آینده برای ما معلوم نیست و بسیاری از مردم ما آینده مشخصی ندارند و در صورتی که سرپرست یک خانواده در یک حادثه ای از بین برود کیان آن خانواده از هم می پاشد.
این موضوع به خاطر این است که برنامه ریزی و آینده نگری دقیقی وجود ندارد در حالی که بیمه‌های عمر و زندگی زندگی بهتری را برای خانواده ها می‌تواند رقم بزند .
بسیاری از بزهکاریها به دلیل مشکلات اقتصادی است ، هیچ کس ذاتا دزد نیست ، هیچ کس ذاتا قاچاق فروش و ادم کش نیست و مسلما مسائل اقتصادی می تواند این بزهکاری‌ها را ایجاد کند این در حالی است که مسائل اقتصادی با خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری قابل حل است.
مارکتینگ نوین در سال 2007 توسط آقای کاتلر مطرح شد و هنوز هم بسیاری از شرکتهای بیمه با نسخه قدیمی بازاریابی در حال کار کردن هستند .
این موضوع را نباید فراموش کرد که علم به ثانیه است، علم به لحظه و به روز است باید با بازاریابی نوین ذهن مردم را آماده کنیم ، زمانی که ذهن آماده شد نیاز در فرد شدت پیدا می کند و زمانی که نیاز شدت یافت آن زمان خود فرد شروع به جمع آوری اطلاعات می کند و تبلیغات جدید ذهن را به سمت تجزیه و تحلیل آن تبلیغات هدایت می کند، در پژوهش های مختلف و ازمایشات گوناگون این موضوع ثابت شده است.
صنعت بیمه نیازمند علم روز است ما باید در بخش مدیریت ارتباط با مشتریان با علم روز دنیا حرکت کنیم.
به اعتقاد ما مشتری رئیس واقعی یک بیزینس است ، مشتری ارباب یک بیزینس است، اگر مشتری راضی نباشد و به مرحله انتظارات ذهنی خود نرسد یقینا هیچ کسب و کاری از جمله صنعت بیمه پیشرفت نخواهد کرد.
در حال حاضر وضعیت رقابت پذیری بیمه های داخلی را چطور ارزیابی می کنید؟
صفدری: 40 درصد صنعت بیمه دولتی و فریز شده است و در دست مقام و نهاد دولتی است ، در رقابت چند شاخصه بسیار مهم است اولین شاخصه برای رقابت توانگری مالی است شرکتی که توانگری مالی بیشتری دارد یقینا برای مشتری ارزش افرینی بیشتری به همراه دارد و محصولات جدیدتری را ارائه خواهد کرد و تخفیفات بیشتری را به مشتری خواهد داد ضمن آنکه هزینه های زمانی و انرژی مشتری را کاهش می دهد.
در رقابت آنچه که مهم است توجه به خواسته و نیازهای مشتریان و ایجاد رضایتمندی است، در بازار رقابتی آنچه که تعیین کننده بازار و تعیین کننده خدمات رسانی است توانمندی های سازمان است .
در رقابت باید شرایط بازار برای همه یکسان باشد، دومین شرط رقابت داشتن آیین نامه ها و مقررات به روز و استاندارد دنیاست.
نکته دوم اینکه در بازار رقابتی آنچه مهم است داشتن خدمات به روز و محصولات نوین است اما ما خیلی وقت است محصولات جدید در صنعت بیمه‌مان نمی بینیم .
وآنچه مهم است در صنعت بیمه ما رقابت آزاد وابسته به یکسری از شاخصه هاست آن شاخصه ها و ویژگی ها باید از سوی مقامات ناظر و متولیان این امور با استفاده از تجارب بخش خصوصی اجرا شود .
چرا صنعت بیمه در کشور به درستی خصوصی سازی نشد؟
متاسفانه در سال 86 و 87 صنعت بیمه ما خصوصی نشد بلکه جزیره ای و خصولتی شد و دولت وقت به دلیل اینکه بدهکار بود به سازمانها و وزارتخانه‌های مختلف شرکتهای بیمه را واگذار کرد. این موضوع خصوصی سازی نیست و تنها برخی از شرکتهای بیمه تبدیل به جزیره هایی شدند که چندین مالک دارد.
در جزیره ای که چندین مالک دارد هم افزایی اتفاق نمی‌افتد.
صنعت بیمه کشور ما 9 سال فرصت دارد خود را به سند چشم انداز 20 ساله نظام برساند.
در سند چشم انداز 20 ساله نظام گفته شده تا سال 1404 باید کشورما در منطقه آسیای جنوب غربی و آفریقا دارای تعامل با کشورهای همسایه بوده و سرآمد صنعت بیمه باشد.
در این سند گفته شده تا سال 1404 باید صنعت بیمه ج . ا . ایران سودآور ، اقتصادی ، دارای تعامل با کشورهای همسایه با ایجاد ظرفیتهای لازم جهت تولید، صنعت ، خدمات و کشاورزی و دارای ظرفیت های لازم پیشرفت و تسهیل امور باشد.
پس باید بازده سرمایه گذاری را در صنعت بیمه افزایش دهیم .
بازده سرمایه گذاری هم اکنون در صنعت بیمه بین 8 تا 12 درصد است و سهامدار مشتاق نیست افزایش سرمایه داشته باشد.
نکته بعدی اینکه بازار سرمایه گذاری شرکتهای بیمه خوب نیستند، ما الان منابع مالی را از کشور جمع می کنیم ، حق بیمه ها را از کشور جمع می کنیم اما کجا باید سرمایه گذاری کنیم، باید بازار بدهی در کشور راه اندازی و تقویت و بروز شود شود سهم بازار بدهی در کشور ما 5 درصد است در حالی که در دنیا 75 درصد است.
بازار بدهی به معنای انتشار اوراق صکوک، اوراق مشارکت، اوراق مرابحه، اوراق اجاره به شرط تملیک است این در حالی است که در کشور ما اوراق صکوک دستوری است.
در هیچ جای دنیا بانک مرکزی دستور نمیدهد که اوراق مشارکت را با سود این قدر صادر کنید در همه دنیا بر اساس توانمندی سازمان اوراق صکوک صادر می‌شود.
هم اکنون بورس ما نیازمند نقدینگی است که تنها با بازار بدهی ایجاد می شود.
سهم صنعت بیمه در سرمایه گذاری های کشور چقدر است؟
سهم صنعت بیمه در سرمایه گذاریهای و در سپرده گذاری بانکها ، در بورس و فرابورس 16 هزار میلیارد تومان است صنعت بیمه ما در اقتصاد دارای سهم 2 درصدی است این در حالی است که مجلس تکلیف کرد در برنامه 5 ساله ششم سهم صنعت بیمه باید به 7 درصد برسد، یعنی طی برنامه باید 5 درصد اثرگذاری ما در اقتصاد بالاتر رود.
تغییر مبنای تعیین نرخ دیه از شتر به نقره را که اخیرا مطرح شده چطور ارزیابی می کنید؟
یکی از مشکلات ما بیمه های شخص ثالث و بحث دیات است ، دیات در مملکت ما به کاسبی برخی افراد سودجو تبدیل شده و تخلفات زیادی هم در این راستا صورت گرفته است، بسیاری از افرادی که به دنبال سوءاستفاده هستند از قانون دیات استفاده می کنند و برای خودشان کسب و کار راه انداخته اند.
این در حالی است که در قانون شرع گفته شده که دیه را با 6 مدل می‌توان پرداخت کرد، (شتر، گوسفند ، گاو، حله یمنی، هزار دینار یا ده هزار درهم)، خواهش ما از قوه قاضاییه این است دیه را بر اساس نقره محاسبه کنند زیرا شرع مقدس هم این موضوع را تکلیف کرده است.
نکته بعدی این است که ما 40 درصد درآمدهای بیمه های ثالثمان را باید بدهیم به سازمان ها و نهادهای دیگر.
به عنوان مثال یک بخش را باید به وزارت بهداشت و درمان بدهیم یک بخش دیگر را به صندوق خسارت های بدنی که حدود 8 درصد است، یک بخش دیگر را به نیروی انتظامی ، همچنین مالیات بر ارزش افزوده نیز باید بپردازیم، ما در بخش شخص ثالث هرچه می‌گیریم 40 درصد را باید به این نهادها بپردازیم.
اما سوال ما این است که مالیات بر ارزش افزوده در کجای دنیا بر بیمه های خودرو که بیمه های بازرگانی است داده می شود؟
بیمه های بازرگانی به دنبال سود وزیان و خدمات رسانی مناسب و شایسته هستند.
دولتمردان و مدیران ارشد قوه قضاییه باید به این موضوع توجه کنند که شرکتهای بازرگانی تامین اجتماعی نیستند، ما کارمان بر اساس خدمات رسانی مناسب و شایسته با درآمدهای مکفی است و اگر ما درآمد مکفی نداشته باشیم نمی توانیم خدمات خوبی ارائه دهیم.
دیه در حال حاضر 154 میلیون تومان است ، هر کدام از اجزای بدن دیه مشخص و مقدری دارد به عنوان مثال هر بند انگشت یک سوم از ده درصد دیه کامل را دارد یعنی 15 میلیون و 400 هزار تومان که تقسیم بر سه شود دیه هر بند انگشت خواهد شد یعنی هر بند انگشت 5 میلیون و 100 هزار تومان دیه دارد.
در قانون شرع اسلام بحثی وجود دارد به عنوان دامیه یعنی یک خط در هر جای بدن بیفتد دامیه محسوب می شود و یک شتر دیه دارد.
اگر یک خط بر روی صورت شخصی بیفتد، شرکت بیمه باید یک دامیه خسارت دهد،
این موضوع باعث کاسبی یکسری از افراد شده بود و اخیرا تیم خلافکاری را که دیه می‌گرفتند و شغلشان این بود دستگیر شدند.
افرادی هم بودند که با یک صحنه سازی ساده دست و پا و بینی خود را می شکستند و دیه می گرفتند بینی تنها 10 درصد دیه کامل است یعنی 15 میلیون تومان می شود، این افراد با صحنه سازی در تصادف از شرکتهای بیمه خسارت می گیرند.
ما میتوانیم با محاسبه دیه مرد وزن مسلمان براساس نقره حداقل 40 درصد میزان دیه را کاهش دهیم، یعنی به جای 154 میلیون تومان 40 درصد دیه را پایینتر بیاوریم زیرا این موضوع از افزایش نرخ دیه جلوگیری خواهد کرد.
افزایش نرخ دیه با افزایش نرخ تورم همراه نبوده است ما زمانی در کشور تورم 40 درصدی را تجربه کردیم اما همان زمان میزان دیه تا 60 درصد رشد داشت و یک زمانی هم تورم 7 درصد بود بازهم دیه تنها 30 رصد رشد داشته است.
ما به این نکته اعتقاد داریم که جان انسانها قیمت پذیر نیست.میلیاردها میلیارد هم برای جان انسانها در نظر گرفته شود باز هم کم است اما قوه قضاییه دیه را تعیین می کند در صورتی که اجرای آن با سازمان دیگری است.
یعنی یک سازمان دیگری سیاست گذاری می کند اما بار مالی آن بر روی دوش یک سازمان دیگر است.
دولت و قوه قضاییه در مورد بیمه های ثالث که بازرگانی است تصمیم گیری می کنند ، بیمه های بازرگانی با سود و زیان سروکار دارد.
به اعتقاد ما باید سخت گیری هایی در دادن گواهی نامه ها به مردم انجام شود سخت گیری های بیشتری دربرخورد با راننده های متخلف صورت گیرد.
70 درصد علت تصادفات در کشور ما عامل انسانی است سبقت غیرمجاز، رفتار غیر مجاز، نداشتن حالت عادی در رانندگی، انحراف به چپ، همه تخلف هستند.
انتظار ما این است که این سخت گیریها بیشتر شود زیرا این سخت گیری ها اولا تصادفات را کاهش می دهد ثالثا کیان خانواده ها حفظ می شود و مرگ و میرها نیز کم می شود، این انسانها سرمایه های کشور هستند ما سالانه 17 هزار نفر در تصادفاتمان از بین می روند و کشته می شوند.
ما متاسفانه در دنیا یکی از بالاترین تلفات جاده‌ای را داریم 70 درصد آمار تصادفات ما عامل انسانی است برای اینکه مردم قوانین را رعایت نمی کنند، ما باید از خودمان شروع کنیم و قوانین را رعایت کنیم و نگرش و فرهنگمان باید تغییر کند.
انتظار ما این بود که مجلس شورای اسلامی مالیات بر ارزش افزوده را تعدیل کند ضمن اینکه برخی از تصادفات علتش خرابی جاده ها و استاندارد نبودن خودروهاست و شرکتهای بیمه مسئول جاده ها هم هستند .
یکی دیگر از انتظارات ما رفع عیب های فنی خودروهاست برخی از خودروها عیب دارند ایربگ درست کار نمی کند و یا میللنگ خوب کار نمی کند که بیمه باید خسارت آن را بدهد اما امیدواریم دولتمردان به صنعت بیمه ای کمک کنند.
وظیفه صنعت بیمه ایجاد آرامش ، امنیت و اطمینان روانی و مالی برای آهاد جامعه اعم از تولید کنندگان است.
تخلفات و تقلبات در صنعت بیمه شامل چه مواردی می شود؟
یکی از مشکلات اصلی تقلبات در صنعت بیمه دستکاری در مدارک بیمه است، بسیاری از مدارک و مستنداتی که زمان خسارت از طرف برخی از بیمه گذاران ارائه می شود تقلبی است به عنوان مثال نامه ای آوردند که متن نامه دستکاری شده بود.
یکی از معضلات در صنعت بیمه جعلی بودن مدارک و مستندات است خواهش ما این است که اشد مجازات را قوه قضاییه و وزارت دادگستری و سایر نهادهای امنیتی و قضایی برای این موضوع در نظر گیرند ، ما شاهد این هستیم که خیلی از مدارک پزشکی قانونی، وزارت دادگستری و دادگاهها را جعل می کنند.
نکته دیگری که در بحث تقلبات در حال اتفاق افتادن است سوء استفاده از بیمه نامه‌های تقلبی است ، اخیرا شاهد بیمه نامه های تقلبی کشتی و لنج بودیم که جدای بر مسائل کیفری و حقوقی برای مملکت خطرناک است.
مورد تخلف بعدی عدم توجه به بندهای بیمه نامه است مشتریان باید زمانی که بیمه نامه میخرند از جاهایی بیمه نامه را تهیه کنند که کد و جواز کار و تابلو داشته باشد و به هر کسی اطمینان نکنند زیرا بیمه نامه یک چک سفید امضاست .
برای خرید بیمه به نمایندگان و شعب سراسر کشور شرکت های بیمه مراجعه کنند و پوشش های لازم را بگیرند در زمان خرید بیمه برخی توجه نمی کنند که چه چیزی نیاز دارند و تنها به دنبال خرید ارزان هستند.
خرید ارزان در صنعت بیمه معنی ندارد به عنوان مثال یک کارخانه ای را بیمه کردند در صورتی که قیمت واقعی آنرا نگویند زمان خسارت خودشان ضرر می کنند، خدمات بیمه گری پیچیده است هر کدام از خط های بیمه نامه کلی تفسیر دارد بسیاری از افراد به دنبال بیمه نامه ارزان هستند اما این موضوع اصلا درست نیست.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۲:۱۲

ابراز همدردی مدیران بیمه آرمان با آتش نشان های فداکار

مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و مدیران بیمه آرمان با حضور در ایستگاه آتش نشانی شهید پناهی تهران، با همکارانِ شهدای آتش نشان حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو ابراز همدردی کردند.

به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، علیرضا بیانیان و هیات همراه با حضور در ایستگاه شماره 11 آتش نشانی و اهدای شاخه گل به آتش نشان های غیور، یاد و خاطره شهدای حادثۀ مذکور را گرامی داشته و از خدمات شایسته آنان تقدیر و تجلیل کردند.
مدیر عامل بیمه آرمان در این مراسم گفت: تلاش آتش نشانان برای نجات مردم تحسین و تالم همگانی را به دنبال داشت و ما نیز این تلاش مجاهدانه را می ستائیم.
مدیر عامل بیمه آرمان ضمن ابراز تأسف از وقوع این حادثه، حرفه آتش نشانی را حرفه ای ارزشمند و مقدس دانست و گفت: امدادگران آتش نشانی برای نجات هموطنانِ گرفتار در حوادث، خود را به آب و آتش می زنند و  با خدمت بی منت آماده هرگونه ایثار و جانفشانی هستند.

منابع دیگر:
 • شما نیوز
۹۵/۱۱/۰۵
۰۵:۳۱

معاون بازاریابی بیمه آرمان:کشف استعدادها و ظر فیت های بالقوه بیمه ای استان خوزستان ضروری است

در جلسه معاون بازاریابی و فروش بیمه آرمان با کارکنان شعب اهواز، آبادان، بندرامام خمینی و نمایندگان استان خوزستان، استفاده از ظرفیت های استان در حوزه توسعه بيمه هاي نفت و انرژي و باربری و همچنین توسعه بيمه هاي عمر مورد بحث و بررسی و تاکید قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، دکتر هادی رئیس الذاکرین که در راس هیأتی برای بازدید از فعالیت های بیمه ای استان خوزستان به اهواز سفر کرده بود در جمع کارکنان و نمایندگان بیمه آرمان با اشاره به استعدادها و ظرفیت های بالقوه این استان در حوزه نفت و انرژی و باربری و پر رونق بودن عرصه فعالیت بیمه ای در خوزستان، نقش بیمه آرمان را در جهت حمایت از طرح های زیرساختی و توسعه ای مورد تأکید قرار داد و گفت: این نقش می تواند در این حوزه ها بویژه در حوزه های حمل و نقل و باربری بسیار مهم و تاثیرگذار باشد. وی به کارکنان و نمایندگان بیمه آرمان توصیه کرد که نسبت به بازاریابی در این حوزه ها فعال باشند و پوشش های لازم را پیشنهاد و ارائه نمایند.
دکتر رئیس الذاکرین همچنین گفت: مأموریت و چشم انداز بلندمدت بیمه آرمان توسعه پرتفوی از طریق افزایش تعاملات با صاحبان صنایع، تقویت شبکه فروش و هدایت نمایندگان به منظور گسترش پوشش های بیمه ای در بین آحاد جامعه و افزایش ضریب نفوذ بیمه در راستای منافع شرکت است. در این جلسه، کارکنان و نمایندگان نیز مسائل کاری حوزه متبوع را مطرح کردند و راهکارهای لازم ارائه شد.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۵:۲۹

تاکید رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران:پرداخت خسارت زیان دیدگان حادثه پلاسکو در اسرع وقت و بطورکامل

محسن پورکیانی: 25 درصد واحدهای تجاری پلاسکو بیمه آتش سوزی دارند و روند تشکیل پرونده و پرداخت خسارت به زیان دیدگان به سرعت در حال انجام است.

رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه گران اعلام  داشت: 25 درصد واحدهای تجاری پلاسکو بیمه آتش سوزی  دارند و روند تشکیل پرونده و پرداخت خسارت به زیان دیدگان به سرعت در حال انجام است.
به گزارش  روابط عمومی سندیکای بیمه گران ، محسن پورکیانی در جلسه شورای عمومی  با ابراز تاسف و همدردی با حادثه دیدگان  آتش سوزی ساختمان پلاسکو ، از رسیدگی فوری و ویژه به امور بیمه گذاران  این حادثه  خبرداد.
رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران  اعلام داشت: تا کنون خسارت بیش از 30 درصد  از بیمه نامه هایی که شرکتهای بیمه مختلف برای واحدهای تجاری ساختمان پلاسکو  صادرکرده بودند پرداخت شده  است و مابقی خسارات هم در اسرع وقت  پرداخت می شود.
مدیرعامل بیمه ایران خاطرنشان ساخت: این حادثه درس های زیادی برای مسئولین دولت ، شهرداری و  صنعت بیمه داشت و  باید همگی از این پس نکاتی را در خصوص ایمنی ساختمان ها بیش از پیش رعایت کنیم.
بر اساس اعلام پورکیانی از مجموع واحدهای تجاری پلاسکو ، 25 درصد آنها بیمه آتش سوزی عادی داشته اند که بیمه ایران با 125 بیمه نامه ، بیمه آسیا با 53 بیمه نامه و بیمه البرز با 12 بیمه نامه بیشترین سهم بیمه نامه های آتش سوزی صادره در این مجتمع تجاری را به خود اختصاص داده اند. همچنین بیمه مسئولیت و عمر آتشنشانان حادثه پلاسکو برعهده بیمه کارآفرین است. 
در همین رابطه عبدالمحمود ضرابی مدیرعامل بیمه کارآفرین با تایید این موضوع و  عرض تسلیت به  حادثه دیدگان ، بیان داشت: متاسفانه این حادثه  ضایعه سنگینی بود و امیدوارم این سرآغازی برای پیشگیری از وقوع چنین حوادث ناگواری باشد.
نایب رئیس شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران تاکید نمود: این اطمینان را می دهم در خصوص تعهداتی که برعهده بیمه کارآفرین است همه خسارات وارده را بطور کامل پرداخت می کنیم.
در ادامه جلسه نیز دکتر ابراهیم کاردگر مدیرعامل بیمه آسیا  ، سید رسول تاجدار مدیرعامل بیمه البرز ، هادی اویار حسین مدیرعامل بیمه پارسیان ، حسین کریمخان زند مدیرعامل بیمه نوین ،  دکتر سید محمد عباس زادگان مدیرعامل بیمه تجارت نو  و اسماعیل دلفراز مدیرعامل بیمه سرمد به بیان نظرات کارشناسی خود در خصوص حادثه پلاسکو و ارائه گزارشی از نحوه رسیدگی به پرونده های بیمه گذاران  این حادثه پرداختند.

۹۵/۱۱/۰۶
۰۷:۴۸

هجوم ساکنین خیابان جمهوری برای بیمه آتش‌ سوزی

تاکنون ۹۰۵ مشتری جدید برای بیمه‌اتش‌سوزی مراجعه کرده‌اند که اکثرا از اهالی خیابان جمهوری بوده اند که تاکنون پوشش بیمه‌ای نداشته اند.
تاکنون ۹۰۵ مشتری جدید برای بیمه‌اتش‌سوزی مراجعه کرده‌اند که اکثرا از اهالی خیابان جمهوری بوده اند که تاکنون پوشش بیمه‌ای نداشته اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبارپول به نقل از ایلنا، علیرضا مقرب، مدیر بیمه آتش‌سوزی بیمه البرز در مورد عدم اقدام برای بیمه آتش‌سوزی اموال ساختمان پلاسکو از سوی هیات مدیره این ساختمان اظهار داشت: این ضعف از سوی هیات مدیره ساختمان پلاسکو بوده و آنها اقدام به این کار نکردند.
مدیر بیمه‌ آتش سوزی بیمه البرز افزود: شرکت‌های بیمه به صورت جداگانه واحدهای دارای سرقفلی و موجودی‌ اموال را بیمه کرده‌اند. ما در این مدت با مشتریان خود تماس گرفتیم تا به ستاد مراجعه کنند و تشکیل پرونده دهند.
وی ادامه داد: به دلیل این که خسارت‌ها کلی است قرار شده تا بدون در نظر گرفتن ماده ۱۰ قانون بیمه، پروسه پوشش بیمه‌ای انجام شود.
وی افزود: دو بانک نیز در زیر مجموعه بیمه البرز هستند و افرادی که وام گرفته بودند در واقع ذینفع اصلی بانک بوده، خسارت‌ها نیز به بانک پرداخت خواهد شد، تا وام افراد تسویه شود.
مقرب با بیان اینکه ۱۱ واحد ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه البرز است. خاطر نشان کرد: خسارت‌ها نیز تخمین زده شده است.
وی گفت: سه نوع پوشش بیمه‌ای اموال، مسئولیت، فوت و نقص عضو هم اکنون وجود دارد اما باید فرهنگ‌سازی لازم برای بیمه اموال در اصناف اجرا شود.
مقرب تصریح کرد: امروز روند بیمه‌نامه‌های صنفی به صورت تصاعدی بالا رفته و مراجعه کنندگان زیاد شده‌اند.
وی افزود: یکی‌از مشکلات حاکم بر بیمه‌ها نه تنها بیمه ناقص اموال است بلکه اولویت بندی اشتباه در بیمه است. به عنوان مثال بعضی از بیمه گذاران ساختمان پلاسکو شیشه‌ها را بیمه کرده بودند اما چرخ های خیاطی و وسایل دوخت خود را بیمه نکرده بودند.
مدیر بیمه آتش سوزی بیمه البرز گفت: در برخی موارد ۲۰۰ میلیون سرمایه پوشاک فرد بوده که آنرا ۵۰ میلیون تومان اعلام کرده بودند و همین موضوع باعث شد تا خسارتهای کمتری نیز به آنها داده شود.
وی خاطر نشان کرد: تاکنون ۹۰۵ مشتری جدید برای خرید بیمه‌ آتش‌سوزی مراجعه کرده‌اند که اکثرا از اهالی خیابان جمهوری بوده‌اند که تاکنون پوشش بیمه‌ای نداشتند.
در پاسخ به این پرسش که آیا الان بازار کویتی‌ها را بیمه می‌کنید؟، گفت: خیر بازار کویتی‌ها را با شرایط کنونی نمی‌توانیم بیمه کنیم.
گفتنی است، در ماده ۱۰ قانون بیمه آمده است؛ در صورتی که کسی اموال خود را در زمان صدور بیمه نامه کاملا” به روز و واقعی بیمه کرده باشد، ولی در زمان حادثه ارزش آن بالاتر رود (گران شود) بازهم ماده ۱۰ اعمال می‌شود. لذا در صورت افزایش قیمت مال، بیمه گذار باید شرکت بیمه را درجریان گذاشته و حق بیمه اضافی متعلقه پرداخت کند.

منابع دیگر:
 • تیک
۹۵/۱۱/۰۴
۱۰:۴۴

مدیر عامل بیمه اتکایی امین خبر داد: صنعت بیمه با تمهیدات دولت از دالان تحریم عبور کرد، انتقال ریسک بیمه‌های اتکایی به خارج کشور

کیایی،مدیر عامل شرکت بیمه اتکایی امین از افزایش سرمایه این شرکت خبر داد و گفت: سرمایه شرکت بیمه اتکایی امین از 155 میلیارد تومان به 203 میلیارد تومان می رسد

اقتصاد گردان - مدیر عامل بیمه اتکایی امین با بیان اینکه رشته آتش سوزی بیشترین حجم پرتفوی این شرکت را به خود اختصاص داده اعلام کرد: مقایسه میزان خسارات پرداختی این شرکت طی سالهای 93 تا 95 نشان می دهد روند پرداخت خسارات افزایشی بوده است.
به گزارش اقتصاد گردان ،مصطفی کیایی ، مدیر عامل شرکت بیمه اتکایی امین در جمع خبرنگاران به تشریح عملکرد اين شرکت در سال مالی منتهی به 31 شهریور 95 پرداخت و گفت :طی این دوره مالی 330 هزار و 70 میلیون ریال حق بیمه اتکایی از سوی بیمه اتکایی امین تولید شد.
وی با انتقاد از اینکه بازار به سویی پیش رفته که نرخ ها در حال کاهش است، تصریح کرد: حق بیمه های قبولی اتکایی داخلی و خارجی این شرکت در سال جاری حدود دو و نیم درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است که روند کاهشی حق بیمه در پایین امدن حق بیمه تولیدی  بی تاثیر نبوده است.
پور کیایی در ادامه با بیان اینکه در پذیرش ریسک ها احتیاط می کنیم ، تصریح کرد: تلاش شده ذخیره گیری برای خسارات معوق در  شرکت بیمه اتکایی امین به اندازه کافی محاسبه شود تا در صورت وقوع خسارات سنگین دچار مشکل نشود.
مدیر عامل شرکت بیمه اتکایی امین در ادامه از کاهش سهم دولت در این شرکت خبر داد و اعلام کرد: با حمایت وزیر اقتصاد و پیرو رعایت اصل 44 سهم 14 درصدی " شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران" در این شرکت  با تصویب مجمع به بخش خصوصی منتقل شد و به زودی از طریق سازمان خصوصی سازی و تا پیش از عید عرضه می شود.
کیایی در ادامه ضمن تشریح وضعیت کسب و کار شرکتهای بیمه اتکایی عنوان داشت: زمزمه هایی وجود دارد که احتمالا از سال آینده صرفا شرکتهای بیمه اتکایی مجاز به قبولی اتکایی هستند و سایر شرکتهای بیمه مستقیم فعالیت قبولی اتکایی نخواهند داشت.
وی همچنین از افزایش سرمایه این شرکت خبر داد و گفت: سرمایه شرکت بیمه اتکایی امین از از 155 میلیارد تومان به 203 میلیارد تومان می رسد در این راستا برنامه افزایش سرمایه در دستور کار قرار دارد.
کیایی در پاسخ به این سوال که با توجه به رتبه توانگری مطلوب و نشانه های ظرفیت مازاد در این شرکت آیا نیازی به افزایش سرمایه داشتید در مقام پاسخگویی برآمد و گفت: باید بتوانیم در عرصه بین المللی و در میان  شرکتهای بیمه اتکایی جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم در این راستا افزایش سرمایه یکی از فاکتورهای لازم است ضمن اینکه ما درصدد کسب رتبه اعتباری از A.M. Best Company  هستیم و جهت اخذ رتبه بندی باید فاکتورهای لازم که یکی از انها افزایش سرمایه است را دارا باشیم.
وی البته بر این نکته تاکید کرد که از انجا که این شرکت امریکایی است فعلا به دلیل عدم رفع کامل تحریم ها امکان rating نیست اما خوشبختانه این شرکت رتبه بندی ما را پذیرفته و منتظر علامت  هستیم.
مدیر عامل این شرکت بیمه ای در ادامه از نرخ دهی نازل بازار اتکائی انتقاد کرد و گفت:یکی از چالش های شرکتهای بیمه اتکائی نرخ های نازل این بازار است این د رحالی است که باید بازار به گونه ای باشد که حداقل با استفاده ار نرخ های مشورتی که بیمه مرکزی ارایه می دهد ، تناسب داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه با وجود نرخ های نازل بازار اتکائی در ایران رشد قابل توجهی نداشته ، تصریح کرد: بازار اتکایی به گونه ای است که حرق بیمه دریافتی باید در مقایسه با خسارات بالا توجیه منطقی داسته باشد.
کیایی در ادامه با بیان اینکه شرکت متبوعش هر ریسکی را قبول نمی کند ، اذعان داشت: وقتی نرخ ها به ما ارایه می شود ما ضمن آنالیز ریسک به پذیرش ان مبادرت می ورزیم  در این راستا در سال جاری از پذیرش خیلی از تقاضا ها به دلیل ریسک بالا خودداری کردیم.
وی با بیان اینکه این شرکت آمادگی دارد در حوزه اتکایی بیمه عمر و ثالث وارد شود اذعان داشت : 90 درصد بازار بیمه اتکایی کشور در بخش دولتی است.
به گفته وی در صورت خروج شرکتهای بیمه مستقیم از قبولی اتکایی شرایط کسب و کار برای شرکتهای بیمه اتکایی مهیا می شود.
مدیر عامل بیمه اتکایی امین خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود  بیش از ۹۰ درصد EPS شش ماهه شرکت محقق شود  و در شرایط طبیعی بالای ۵۰ درصد احتمال دارد که EPS یکساله تحقق یابد
سیدمصطفی کیایی گفت: شرکت‌های بیمه اتکایی ریسک‌های سنگین شرکت‌های بیمه تجاری را تحت پوشش قرار می‌دهند و در دنیا سود شرکت‌های بیمه اتکایی بسیار پائین است و چنانچه دچار خسارت شوند این خسارت سنگین خواهد بود.
وی اضافه کرد:  در ايران نيز بیمه مرکزی از شرکت‌های اتکایی خصوصی حمایت کرده و بخشی از اتکایی خود را منتقل می‌کند.
کیایی در خصوص سرنوشت فعالیت کنسرسیوم بیمه‌های مستقیم برای پوشش ریسک صنعت نفت و گاز کشور با محدود شدن حضورشان در حوزه اتکایی گفت: بیمه‌های خصوصی می‌توانند در قالب کنسرسیوم وارد حوزه صنعت نفت و گاز کشور شوند  زيرا بیمه‌های اتکایی از کنسرسیوم سهم می‌پذیرند.
کیایی با ابراز امیدواری نسبت به بهبود وضعیت بیمه‌های اتکایی در سال آینده، اظهار داشت: بازار اتکایی کشور در چند سال اخیر رشدنداشته است بطوريكه بخش عمده رشد صنعت بیمه متعلق به بیمه‌های شخص ثالث و خودرو بوده که اتکایی‌ها نقشی در آن ندارند.
وي  در پاسخ به این پرسش که چرا با  وجود سطح توانگری بالا، شرکتهاي اتكايي برای افزایش سرمایه تلاش می‌کنند، گفت: تلاش می‌شود با افزایش سرمایه ، رتبه شرکت را بالا ببرند زيرا برای کسب رتبه نیازمند سرمایه‌ هستند تا بتوانند با شرکت‌های بین‌المللی تعامل و همكاري كنند
وی با اشاره به  عضويت ايران در انجمن بیمه‌گران بین‌المللی، گفت: شرکت‌های خارجی بدون داشتن درجه مشخص، به ما کار نمی‌دهند، اینکه درها را به روی ما باز کرده‌اند، برای این نیست که به ما پول بدهند، باز کرده‌اند که پول به ببرند .امیدوارم زمانی برسد که پرداختی و دریافتی ما در تعامل با کشورهای خارجی به تعادل برسد.
کیایی تأکید کرد: بيمه هاي اتكايي ما به  وظایف ملی خود در پذیرش برخی ریسک‌ها مانند اتکایی هواپیماها عمل می‌کنند، اما اینگونه نخواهد بود که هر اتکایی را بپذیریند زيرا شركتها تلاش مي كنند به EPS مد نظر شرکت و سهامداران خود هم توجه كنند .
وی در خصوص حمایت رئیس کل بیمه مرکزی از انتقال ریسک بیمه‌های اتکایی به خارج کشور، گفت: این موضع‌گیری رئیس کل می‌تواند در تعامل ما با بیمه‌های خارجی راهگشا باشد.
وي در خصوص وضعیت شرکت‌های اتکایی قبل و بعد از تحریم نیز گفت: بیمه‌های اتکایی در دوران تحریم بهترین عملکرد را داشته‌اند و توانستند ریسک‌های بزرگ را نگه دارند. در دنیا چنین چیزی نداریم. خوشبختانه صنعت بیمه با تمهیدات دولت توانست از دالان تحریم عبور کند و می‌توان گفت صنعت بیمه در این پنج سال موفق بود.
کیایی فاجعه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت:امیدواریم این حادثه درس خوبی برای صنعت بیمه باشد و در آینده کمتر دچار مشکل شویم.
وی با بیان اینکه بيمه اي اتكايي داخلي آمادگی دارند در حوزه اتکایی بیمه عمر و ثالث وارد شوند گفت: 90 درصد بازار بیمه اتکایی کشور دربخش دولتی است .
کیایی درپاسخ به اين سوال كه با توجه به زیان انباشته بیمه ایران و رتبه توانگری این شرکت و با توجه به این مورد که رئیس کل بیمه مرکزی معتقدند بیمه ایران باید با این توانگری واگذاری اتکایی داشته باشد آیا شرکت های فعلی اتکایی توان پاسخ گویی به بازار  داخل را خواهند داشت گفت: رتبه توانگری مالی خیلی تعیین کننده برای فعالیت های اتکایی بیمه ایران نیست و بیمه ایران با توجه به پشتوانه دارایی ها مشکلی برای کارکردن ندارد در قانون آمده که بیمه ایران باید قبولی اتکایی داشته باشد و این ویژگی را نمی توان از بیمه ایران سلب کرد .
کیایی با بیان اینکه به دلیل نبود رتبه های بین المللی همواره ضرر کردیم گفت:  بدون رتبه کارهای خوب به شرکت های ایرانی ارجاع نمی شود و همواره در تعامل با فضای بین المللی واگذاری داشته ایم.
مدیر عامل بیمه اتکایی امین ضمن اعلام اینکه به زودی با حمایت وزیر اقتصاد 14.5 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران در شرکت اتکایی امین واگذار خواهد شد ، از احتمال حذف شركت هاي بیمه مستقيم از بازار قبولي اتكايي در سال آینده خبر داد.
سرمایه شرکت بیمه اتکایی امین از از 155 میلیارد تومان به 203 میلیارد تومان می رسد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۷:۴۷

تجربه کمپین متفاوت بیمه دی + موسیقی

شرکت بیمه دی در اقدامی خلاقانه و بدون هیاهوی تبلیغاتی صرف، کمپین تبلیغاتی کوچک اما زیبایی را در مجتمع تجاری کوروش راه اندازی کرده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان ، مراجعه کنندگان از درب جنوبی مجتمع کوروش، این روزها با اتاقک کوچکی مواجه می شوند که با پیامی متنی از آنها می خواهد «موسیقی زندگیت رو بساز!»
روال کار به این شکل است. به داخل اتاقک می روید و روی یک صندلی می نشینید. رو به روی شما یک مانیتور و یک دوربین کوچک وجود دارد. روی مانیتور سوالاتی مطرح می شود و مخاطب به آنها پاسخ می دهد.
این سوالات حول محورهای اصلی آینده نگری، آموزش و مطالعه، مسئولیت اجتماعی، معاشرت با خانواده، فعالیت بدنی و دخل و خرج است. پنج آدم خندان تا گریان، گزینه هایی هستند که می توانید آنها را برای پاسخ دهی انتخاب کنید.
در مرحله ماقبل آخر، دیاگرامی نمایش داده می شود که نتیجه هارمونیک پاسخ های شما به سوالات است.
پس از این، از کابین خارج می شوید و روی یک صندلی که همان محوطه قرار دارد می نشینید. بر اساس پاسخ هایی که به سوالات داده اید، قطعه ای موسیقی و قطعه ای فیلم تهیه شده است. با در اختیار گرفتن یک عینک و یک گوشی، می توانید از نتیجه صوتی و تصویری این آزمون لذت ببرید.
در نهایت به شما گفته می شود که این یک اقدام تبلیغاتی از سوی شرکت بیمه دی است و کارتی دریافت می کنید که با آن می توانید هنگام خرید بیمه نامه عمر در ماه دی از شرکت بیمه دی، 10 درصد حق بیمه سال اول خود را هدیه بگیرید. می توانید اکنون به یکی از قطعات ساخته شده در این روند گوش بدهید.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۹:۳۹

تصادفات ساختگی برای دریافت دیه

این روزها برخی افراد سودجو با شگردهای حرفه ای اقدام به خودزنی و ایجاد ضرب و جرح عمدی در برخی نقاط بدنشان اقدام به کلاهبرداری می کنند.

به گزارش دیوان اقتصاد؛ این روزها برخی افراد سودجو به شیوه های جدیدتری اقدام به اخاذی و کلاهبرداری می کنند.
شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید واقعا از چه نوع کلاهبرداری ها صحبت می کنیم اما جالب تر این که همین افراد سودجو برای رسیدن به مال نامشروع به قیمت خودزنی و وارد کردن آسیب ها و جراحت های ساختگی در اندام های بدنشان هم پیش می روند.
براساس اظهار نظر و گزارش های مستند پزشکی قانونی، خودزنی و ایجاد ضرب و جرح های عمدی با شگردهای حرفه ای، این روزها تبدیل به فرصتی برای کسب درآمد برخی متخلفان شده است.
افرادی که حاضرند به قیمت شکستن استخوان ها، ایجاد زخم ها و جراحت های گسترده در بدن و حتی شکستن دندان هایشان از بیمه ها خسارت بدنی کلان بگیرند.
** استفاده از روش های نوین برای تشخیص ضرب و جرح های ساختگی
محمد حسین میرجلیلی ، گفت: یکی از پدیده هایی که در سالهای اخیر در پزشکی قانونی شناخته شده تصادفات ساختگی رانندگی است و افرادی که برای کسب مال نامشروع صدماتی را بصورت مصنوعی در بدن خودشان ایجاد می کنند.
رئیس پزشکی قانونی منطقه مرکزی تهران افزود: این افراد سودجو پس از ضرب و جرح اندام های بدنشان به پزشکی قانونی می آیند تا از نظریه کارشناسی این مرجع قانونی استفاده کنند و دیه بگیرند.
وی تصریح کرد: از آنجایی که آمار چنین کلاهبرداری هایی رو به افزایش است ما روش های تشخیصی مناسبی برای تشخیص صدمه ناشی از تصادف و یا خودزنی داریم.
میرجلیلی ادامه داد: پزشکی قانونی الگوهایی را ثبت کرده که از سراسرکشور جمع آوری شده است و در هنگام مواجه با نمونه های مشابه تشخیص می دهیم که تصادف ساختگی است.
وی افزود: ضرب و جرح ها در قسمت های مختلف بدن انجام می شود اما جراحتی که در یک حادثه واقعی ایجاد شده با جراحتی که بصورت مصنوعی انجام گرفته قابل تشخیص است چنانکه الگویی که در شکستگی ساختگی ایجاد می شود با الگوی واقعی در تصادف متفاوت و قابل تشخیص است.
**تصادفات ساختگی برای دریافت دیه
یونس مظلومی گفت : برخی افراد سودجو در جامعه از فرصت استفاده می کنند و دست به اعمال متقلبانه می زنند تا با خودزنی و طراحی تصادفات ساختگی از نهادهای بیمه گر دیه دریافت کنند.
مدیرعامل بیمه رازی با اشاره به پرونده های تشکیل شده در محاکم قضایی درباره تصادفات ساختگی افزود:
بیشتر افرادی که دست به این عمل مجرمانه می زنند معتاد یا کارتن خواب هستند.
مدیر عامل بیمه رازی تصریح کرد: از آنجایی که کلاهبرداران در چنین پرونده هایی انگیزه مالی دارند تصادفات ساختگی را طراحی می کنند و حتی بدن خودشان را نیز زخمی می کنند که پس از مراجعه به محاکم قضایی پرونده آنها به پزشکی قانونی ارجاع می شود و محاکم قضایی نیز بر اساس نظر کارشناسی پزشکی قانونی رای صادر می کنند.
مظلومی با اشاره به برخی اخبار درباره سقط جنین های ساختگی افزود : تصادفات منجر به شکستن استخوان های ران و ساعد هم در پرونده ها دیده می شود که البته مبالغ دیه آنها هم بسیار سنگین است.با توجه به این، افراد سودجو از هر فرصتی برای کلاهبرداری و کسب مال نامشروع استفاده می کنند،‌
مسئولان و متولیان رسیدگی به پرونده تصادفات و بیمه ها باید به فکر چاره باشند.
** ثبت اطلاعات حادثه دیدگان رانندگی در یک سامانه جامع
میرزایی، معاون بیمه مرکزی با اشاره به شکل گیری سامانه ثبت حوادث رانندگی گفت: قانون جدید بیمه شخص ثالث احکام و تکالیفی را برای دستگاه های مرتبط با حوادث رانندگی پیش بینی کرده است.وی افزود: یکی از مهمترین اقدامات، راه اندازی سامانه حوادث رانندگی توسط دولت است که
اطلاعات همه حادثه دیدگان رانندگی باید در این سامانه ثبت شود.
میرزایی تصریح کرد:‌ همه نهادها از جمله پلیس، هلال احمر، پزشکی قانونی، قوه قضاییه، وزارت
بهداشت و بیمه ها باید اطلاعات مرتبط را در این سامانه ثبت کنند و قطعا اگر این اطلاعات سراسری ثبت شود فرصت های سودجویی و تخلفات افراد کلاهبردار کاهش پیدا خواهد کرد.
**ضرورت تشکیل مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به پرونده حوادث رانندگی
اما علی افتخاری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداو سیما با اشاره به ضرورت تشکیل یک مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به حوادث رانندگی گفت: قوه قضاییه در تلاش است که مجتمع های تخصصی رسیدگی به پرونده های قضایی تصادفات و امور بیمه ای را راه اندازی کند.
وی افزود: پیش بینی شده در این مجتمع ها همه مراجع مرتبط مثل پلیس، مراجع قضایی ،پزشکی قانونی و شرکتهای بیمه بصورت نزدیک کنارهم قرار بگیرند تا در صورت وقوع هر گونه جرمی رسیدگی شود.
مدیر کل پیشگیری های قضایی قوه قضاییه تصریح کرد: در 2 سال گذشته با تاملی که با بیمه ها داشته ایم این مجتمع در اهواز تاسیس شده که روند مطلوبی داشته و حقوق مردم بدون اطاله دادرسی به آنها برگردانده شده است.
بر اساس این گزارش؛ اگر چه متخلفان و کلاهبرداران با خودزنی اقدام به اخاذی از بیمه های می کنند اما قانون برای افرادی که دست به چنین اعمال مجرمانه ای می زنند جرم انگاری کرده و مجازات هایی هم برای این کلاهبرداران حرفه ای پیش بینی شده است.
**2 سال حبس و جزای نقدی در انتظار عاملان ایجاد تصادفات ساختگی
علیرضا خانی زاده قاضی دادسرای ناحیه 32 (راهور) از دو سال حبس و جزای نقدی برای کلاهبردارانی که تصادفات ساختگی را طراحی می کنند خبر داد.
وی افزود: بخشی از پرونده هایی که به دادسرای ناحیه 32 ارجاع می شود مربوط به تصادفات رانندگی و ضرب و جرح های ساختگی است.
وی گفت: برخی افراد سودجو به قصد کلاهبرداری صحنه های تصادف ساختگی و زخم های مختلف در اندام هایشان ایجاد می کنند تا بتوانند از بیمه دیه دریافت کنند.
خانی زاده در پاسخ به این سوال که در قانون چه مجازات هایی برای چنین افرادی پیش بینی شده است، افزود: براساس قانون بیمه اجباری که امسال به تصویب رسیده خسارت های وارده به شخص براساس مواد 61 و 62 این قانون بررسی و برای تصادفات ساختگی ، انجام اعمال متقلبانه مثل تعویض خودرو در صحنه تصادف و ایجاد خسارت های عمدی بدنی جرم انگاری شده است.
وی ادامه داد: این مجازات برای خود شخص خلافکار تعیین شده و حتی اگر قبل از دریافت خسارت نیز ساختگی بودن تصادف مشخص شود براساس قانون اتهام فرد مذکور شروع جرم خواهد بود که برای آن هم مجازات در نظر گرفته شده است.
اقدامات قاطعانه قانونی نشان می دهد که از این پس کلاهبردارانی که در طمع دریافت خسارات های بدنی ساختگی هستند، دیگر حاشیه امنی ندارند و از آنجایی که پیگیری پرونده تصادفات و ضرب و جرح های ساختگی فرآیندی پیچیده دارد ؛ تشکیل مجتمع قضایی رسیدگی به حوادث رانندگی و بیمه ها راهکاری مطمئن برای کاهش سوء استفاده افراد کلاهبردار است.

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۵۹

اطلاعیه کانون سراسری انجمن های صنفی نمایندگان بیمه البرز در پی بخشنامه جدیدتامین اجتماعی

پیرو بخشنامه3/11 مورخ 17بهمن 94 سازمان تامین اجتماعی با موضوع اصلاح برخی از مقرارت بازرسی از دفاتر قانونی که متاسفانه با کسر 7/8درصد ی از کارمزد نمایندگان روبرو گردیده انجمن صنفی نمایندگان بیمه البرز اطلاعیه ای را صادر کرد.

به گزارش ریسک نیوز،این اطلاعیه به شرح زیر است :
پیرو بخشنامه3/11 مورخ 17بهمن 94 سازمان تامین اجتماعی با موضوع اصلاح برخی از مقرارت بازرسی از دفاتر قانونی که متاسفانه با کسر 7/8درصد ی از کارمزد نمایندگان روبرو گردیده موجب دل نگرانی وفشار مضاعف مالی به شبکه فروش در صنعت بیمه کشور خصوصا" نمایندگان محترم بیمه البرز خواهد شد
و ظاهرا" سایر شرکتهای بیمه گر هنوز اقدامی در جهت اجرای بخشنامه فوق ننموده اند.
به نظر تنظیم این بخشنامه غیر کارشناسی بوده ومصالح صنعت بیمه کشور را مد نظر قرار نداده وصرفا" یک بخشنامه یکدست برای تمامی صنوف در حوزه های متفاوت نمایندگی های مجاز می باشد.
از آنجا که دغدغه ها ونگرانی های نمایندگان محترم بیمه البرز منطقی و قابل احترام می باشد هیات مدیره کانون سراسری انجمنهای صنفی نمایندگان بیمه البرز براساس وظایف ذاتی خود در اساسنامه کا نون ، موظف و متعهد به پیگیری درجهت جلوگیری از اجرای بخشنامه فوق می باشد .
لذا از تاریخ اعلام بخشنامه هیات مدیره کانون سراسری بیمه البرزدر حال مذاکره با وکلا وکارشناسان خبره مختلف می باشد تا راههای ورود به رفع مسئله وموضوع را کارشناسی نموده وسپس اقدامات لازم را از طریق مراجع ذیصلاح به انجام رساند .
قطعا" مواضع کانون در دفاع از حقوق مشروع اعضاء و نمایندگان محترم بیمه البرز خواهد بود و پیگیری لازم تا حصول نتیجه انجام خواهد شد .
لذا در صورت عدم موفقیت در مذاکرات با سازمان تامین اجتماعی با قدرت و حمایت همکاران محترم وانجمن های استانی از دیوان عدالت اداری پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد .
در پایان ضمن قدردانی از اتحاد و همدلی موجود تقاضا می گردد با پیشنهادات ارزنده ؛ هیات مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی نمایندگان بیمه البرز را یاری فرمایید .
به امید موفقیت روز افزون و دست یابی به حقوق مشروع شبکه فروش محترم .
هیات مدیره کانون سراسری انجمن های صنفی نمایندگان بیمه البرز

۹۵/۱۱/۰۴
۱۶:۰۴

در کدال منتشر شد؛ شفاف سازی "دانا"

بیمه دانا در خصوص عمده دلایل تغییر سایر درآمدها و هزینه های غیر بیمه ای در پیش بینی تعدیل شده نسبت به پیش بینی حسابرسی شده با توجه به عملکرد 6 ماهه و 9 ماهه این شرکت شفاف سازی کرد.

معاوت اداری و مالی بیمه دانا با ارسال نامه ای به اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص طبقه بندی حساب های سود و زیان توضیحاتی ارایه داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، متن نامه علیرضا عاطفی، معاون اداری و مالی بیمه دانا به اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان به شرح زیر است:
عمده دلایل تغییر سایر درآمدها و هزینه های غیر بیمه ای در پیش بینی تعدیل شده نسبت به پیش بینی حسابرسی شده با توجه به عملکرد 6 ماهه و 9 ماهه ناشی از اثرات انعکاس مبلغ جرایم مالیات ارزش افزوده سال 88 و مالیات حقوق و جرایم مربوطه سال 92 مبلغ 60 میلیارد ریال است که در سال جاری برابر برگه قطعی سازمان امور مالیاتی به شرکت ابلاغ شده بود و در برابر نظر حسابرس و بازرس قانونی شرکت در حسابرسی صورت های مالی میان دوره ای منتهی به 31 شهریور ماه 95، از سرفصل مذکور خارج و در تعدیلات سنواتی (تجدید ارایه 94) لحاظ شده است که در یادداشت شماره 37 صورت های مالی مذکور نیز توضیحات مربوطه افشا شده است.
یادآوری می شود، بیمه دانا با سرمایه یک هزار و 20 میلیارد و 373 میلیون ریال در دوره منتهی به 30 اسفند ماه سال جاری، سود هر سهم را مبلغ 140 ریال پیش بینی و اعلام کرد که طی دوره 9 ماهه این سال مالی با تحقق 104 ریال سود به ازای هر سهم، معادل 74 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داده است.
همچنین "دانا" سود خالص دوره 9 ماه منتهی 30 آذر ماه 95 را مبلغ 105 میلیارد و 690 میلیون ریال اعلام کرد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۰:۰۹

تقدیر شعبه اسلامشهر بیمه دی از جانفشانی آتش نشانان

عصر اعتبار- مدیر و کارکنان شعبه اسلامشهر با حضور در ایستگاه آتش نشانی اسلامشهر از زحمات و تلاش های ارزنده آتش نشانان تقدیر به عمل آوردند.

به گزارش پایگاه خبری « عصر اعتبار »، همکاران شعبه اسلامشهر ضمن تقدیر از آتش نشانان، حادثه ساختمان پلاسکو و شهادت تعدادی از آتش نشانان جان برکف را به ایشان تسلیت گفتند.
گفتنی است شعبه اسلامشهر تعامل خوبی با سازمان آتش نشانی شهرستان دارد و طی قراردادی خدمات بیمه ای شرکت بیمه دی را به ایشان ارائه می نماید.

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
۹۵/۱۱/۰۴
۱۲:۵۷

رئیس بیمه مرکزی: آغاز مذاکرات برای گرفتن ریتینگ بین المللی در صنعت بیمه

عصر اعتبار- نشست خبری رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مناسبت فرارسیدن دهه فجر با حضور بیش از یکصد خبرنگار از رسانه های مختلف امروز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری « عصر اعتبار »، کامل این نشست به شرح زیر است :
دکتر عبدالناصر همتی در ابتدای این نشست با تشریح فعالیت های برجسته بیمه مرکزی در دولت تدبیر و امید از توسعه سامانه نظارت و هدایت الکترونیک صنعت بیمه و توسعه و بهره برداری کامل از آن به عنوان یکی از فعالیت ها نام برد و گفت: این سامانه یکی از تحولات مهم بیمه کشور است و امیدواریم که با تکمیل بخش های باقی مانده، یک سیستم کامل و بروز در زمینه کنترل و هدایت صنعت بیمه داشته باشیم.
دکتر همتی از نظارت بر نمایندگان، کارگزاران و محاسبه توانگری شرکت های بیمه به عنوان یکی از ویژگی های این سامانه یاد کرد و گفت : مردم می توانند از طریق این سامانه شکایات خود از شرکت های بیمه را ثبت کنند.
رئیس کل بیمه مرکزی از تلاش برای توسعه ضریب نفوذ بیمه در کشور به عنوان یکی دیگر از فعالیت های برجسته بیمه مرکزی نام برد و گفت: این شاخص از 1.7 درصد در ابتدای چهار سال گذشته به 2.1 درصد در سال جاری رسیده است و این روند با قدرت و با تاکید بر توسعه بیمه های عمر ادامه پیدا خواهد کرد.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اصلاح و تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث به عنوان یکی دیگر از فعالیت های مهم بیمه مرکزی گفت: این قانون بسیاری از خلاء های قانون قبلی را برطرف کرده است و اجرای کامل آن مستلزم تدوین 16 آئین نامه مربوطه است که باید به تصویب دولت برسد تا از سال 1396 در کشور بطور کامل اجرا شود هر چند بخش هایی که نیاز به آئین نامه ندارند در حال حاضر عملیاتی شده است.
رئیس شورای عالی بیمه از ایجاد حساب اتکایی ویژه تحریم برای مقابله با تحریم های ظالمانه بین المللی به عنوان تمهید موفقیت آمیز صنعت بیمه نام برد و گفت: با این رویکرد صنعت بیمه توانست با ابتکار خود بر مشکلات غلبه کند و بطور همزمان زمینه افزایش ضریب نفوذ در کشور را فراهم کند .
دکتر همتی ادامه داد: با ایجاد این حساب ویژه علاوه بر این که ظرفیت مشترک بازار افزایش یافت تمام پروژه ها و دارایی های بزرگ کشور که سهم زیادی در اقتصاد کلان کشور داشت نیز بیمه شدند .
وی همچنین اضافه کرد در طول یکسال گذشته موفقیت های خوبی در زمینه روابط با کشورهای خارجی در خصوص بیمه کشتیرانی و نفتکش ها بدست آورده ایم و اکنون مشکلی از بابت این بیمه ها و بیمه های دریایی با رعایت الزامات مربوط به اقتصاد مقاومتی نداریم.
رئیس کل بیمه مرکزی با ابراز امیدواری از گشایش های ناشی از برجام گفت: در حال حاضر برای گرفتن ریتینگ بین المللی مذاکراتی را آغاز کردیم که فصل جدیدی در صنعت بیمه با شروع فعالیت اتکایی از خارج از کشور ایجاد می کند.
دکتر همتی با تاکید بر برنامه ریزی لازم برای رشد و توسعه بیمه های عمر گفت: سهم بیمه عمر در پرتفوی بیمه ها در حال حاضر 13.1 درصد است در حالی که چهار سال پیش این رقم 9 درصد بود و این نشان می دهد که ما پوشش های خوبی را داشته ایم و ان شاالله به رشد 50 درصدِ گنجانده شده در برنامه ششم توسعه خواهیم رسید.
رئیس کل بیمه مرکزی از اقدامات نظارتی بیمه مرکزی به عنوان نقطه عطف بیمه مرکزی یاد کرد و گفت: کنترل توانگری شرکت های بیمه ای و تصویب آئین نامه 90 مرتبط با صلاحیت های تخصصی و حرفه ای مدیران شرکت های بیمه از جمله اقدامات بر جسته ای است که در بیمه مرکزی صورت گرفته است چرا که نهاد ناظر باید به گونه ای شرکتهای بیمه را کنترل کند تا آنها بتوانند در مواقع لزوم خسارتهای وارده را پرداخت کرده و به تعهدات خود عمل کنند.
رئیس شورایعالی بیمه از توسعه رقابت و دادن اختیار بیشتر به بازار و متعاقب آن افزایش بهره وری به عنوان یکی دیگر از اقدامات برجسته بیمه مرکزی نام برد و گفت: برای اینکه مردم از فضای رقابتی سود ببرند این رقابت ها باید توسعه پیدا کند و منظور از رقابت در صنعت بیمه کشور، افزایش شرکت های بیمه ای و دادن اختیار در تعیین نرخ و رقابت سالم و .... برای ارایه خدمات بهتر است.
وی تصریح کرد: بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر در راستای حمایت از حقوق بیمه گذاران به صورت آنلاین خدمات شرکت های بیمه ای و شبکه فروش را رصد می کند چرا که هدف اصلی، ارائه خدمات جدید با شرایط بهتر است و نمی گذاریم مردم متضرر شوند.
دکتر همتی در خصوص کاهش انحصار و تصدی گری دولتی ها گفت : اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و در این راستا در بیمه های غیر زندگی اتکایی اجباری از 25 به 15 درصد کاهش یافته و در بیمه های زندگی از 50 به 25 درصد رسیده است و شاخص هرفیندال نیز که نشان انحصار در بازار است نزدیک به 400 واحد در طول سه سال گذشته کاهش یافته است.
رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تدوین و ارایه لایحه صندوق بیمه حوادث طبیعی به عنوان یکی از اقدامات دیگر بیمه مرکزی گفت: با ارایه این لایحه، انقلابی در زمینه بیمه حوادث طبیعی صورت خواهد گرفت.
وی در خصوص آخرین وضعیت این لایحه گفت: این لایحه به دلیل ایرادات وارده شورای نگهبان در مجلس درحال بررسی است و با تصویب نهایی این قانون و در نخستین سال اجرای آن سهم مالکان از حق بیمه پایه واحدهای موجود در روستاها، شهرهای کوچک و شهرهای بزرگ به ترتیب نباید از 5000 ریال ، 7500 ریال و 100000 ریال بیشتر باشد و امیدواریم که با تصویب نهایی این لایحه در سال 96 این صندوق تاسیس شود.
موضوع توانگری شرکت های بیمه و نظارت بیمه مرکزی از دیگر فعالیت هایی بود که دکتر همتی از آن به عنوان فعالیت برجسته بیمه مرکزی یاد کرد و گفت: هدف از اجرای این برنامه جلب اعتماد مردم به صنعت بیمه و حمایت از حقوق بیمه گذاران است.
وی از انتشار توانگری مالی شرکتهای بیمه در سایت بیمه مرکزی خبر داد و گفت: این برنامه بمنظور شفاف سازی و رفاه مردم در انتخاب شرکت های بیمه در سایت بیمه مرکزی قابل دسترسی است.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود از تاسیس اولین شرکت تخصصی بیمه عمر در کشور خبر داد و گفت: توسعه بیمه های عمر در هر کشور نشان دهنده برنامه ریزی دولت و مردم برای رفاه آینده است و در حال حاضر سیاست اصلی بیمه مرکزی صرفا اعطای پروانه فعالیت به شرکت های بیمه تخصصی و با اولویت شرکت های بیمه زندگی است.
رئیس کل بیمه مرکزی حاکمیت شرکتی را برای ادامه حیات شرکت های بیمه ضروری دانست و گفت: باید اصل و فرآیندهای اجرایی برای اجرای صحیح این فعالیت پیگیری شود تا گامی موثر در اصلاح روند مدیریت در صنعت بیمه برداشته شود.
رئیس شورای عالی بیمه در بخش دیگری از سخنان خود از طرح پژوهش راهبردها و راهکارهای توسعه فرهنگ بیمه و ویرایش سند توسعه فرهنگ بیمه به عنوان فعالیت برجسته دیگر بیمه مرکزی یاد کرد و گفت: از اقدامات جدی بیمه مرکزی آشنایی دانش آموزان با مفاهیم بیمه ای با گنجاندن این مفاهیم در کتابهای درسی و انجام فعالیت های فرهنگی برای آشنایی آحاد مردم با خدمات بیمه ای بوده است.
پلاسکو و صنعت بیمه
بخش عمده ای از زمان اختصاص یافته به نشست خبری رئیس کل بیمه مرکزی با توجه به حادثه غمبار آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو بود.
رئیس کل بیمه مرکزی در این زمینه گفت : مطابق بررسی های انجام گرفته 14 شرکت بیمه ای در خصوص بیمه ساختمان پلاسکو درگیر بوده اند و 210 واحد از ساختمان مذکور یعنی 35 درصد از واحدها دارای بیمه نامه بوده اند که مطابق آخرین برآوردهای انجام شده مبلغ 49 میلیارد تومان تعهد برای شرکت های بیمه ایجاد شده که از این میزان طی روزهای اولیه این حادثه 9 میلیاردتومان آن پرداخت شده است. لازم به ذکر است به علت از بین رفتن کامل موضوع بیمه، خسارتها کامل پرداخت می شود.
دکتر همتی در همین زمینه افزود: بیمه آتش سوزی جزو بیمه های اختیاری است ولی اگر هر شخصی به این بیمه نامه به عنوان بیمه مسئولیت نگاه کند می تواند بپذیرد که مسئولیت بروز خسارت به دیگران را می تواند با تهیه بیمه نامه های حوادث جبران کند، بنابراین با این نگاه می توان دیگر نهادهای مسئول را مجاب کرد که به صاحبان املاک و بخصوص مجموعه های تجاری اجبار کنند تا نسبت به تهیه بیمه نامه های مرتبط اقدام کنند.
دکتر همتی با اشاره به این که مدیریت پیشگیری و ایمنی در کشور ما ضعیف است، گفت: باید رابطه بسیار جدی بین نرخ بیمه و ریسک بیمه وجود داشته باشد.
صنعت بیمه از مالیات بر ارزش افزوده معاف می شود
دکتر همتی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه کشور گفت : نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی، بیمه مرکزی و شرکت های بیمه این است که قاعدتا مالیات بر ارزش افزوده نباید به کالاها و خدماتی که اصرار به نفوذ و توسعه آن در جامعه وجود دارد تعلق بگیرد، بنابراین این موضوع با پیگیری های فراوان در جلسات هیات دولت در قالب لایحه تصویب شده و با تصویب نهایی این موضوع در مجلس حق بیمه در تمام رشته های بیمه ای 9 درصد ارزان تر خواهد شد.
خسارت خودروهای گران قیمت به صورت متناظر محاسبه می شود
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین تکلیف تصادف با خودروهای گرانقیمت گفت: شرکت های بیمه و مقصر حادثه به استناد بررسی های حقوقی و مطابق با قانون بیمه شخص ثالث، مسئولیتی در این زمینه ندارند و اگر کسی به خودروهای گرانقیمت آسیبی وارد نماید مسئولیتی بیشتر از نصف دیه معادل 126 میلیون تومان بصورت متناظر ندارد . یعنی اگر خودرویی 500 میلیون ارزش داشته باشد و به خودرو مذکور 40 میلیون خسارت وارد شود، مقصر حادثه مسوولیتی بیشتر مبلغ از 10 میلیون خسارت ندارد. در این زمینه پیشنهاد می شود که مالکان خودروها نسبت تهیه بیمه بدنه نیز اقدام کنند.
بیمه اتکایی و راهکاری برای شرکت های بیمه ای
دکتر همتی در بخش دیگری از این نشست در خصوص چگونگی ارتباط توانگری مالی و بیمه های اتکایی با بیان اینکه شرکت های بیمه باید متناسب با تعهد خود سرمایه لازم را داشته باشند، گفت: برای تحقق این هدف شرکت های بیمه یا باید سرمایه خود را افزایش دهند یا میزان تعهد خود را کم کنند و کمتر بیمه بفروشند البته یک راه حل دیگر این است که پوشش اتکایی بگیرند و این پوشش اتکایی به شرکت های بیمه کمک می کند که بتوانند به تعهدات خود عمل کنند.
توانگری بیمه ایران
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از این نشست درباره توانگری مالی شرکت بیمه دولتی ایران گفت : قاعدتا بیمه گذاران نباید نگران سرمایه های خود در شرکت بیمه ایران باشند البته این به معنای این نیست که این شرکت نباید به فکر توانگری مالی خودش باشد و این شرکت باید برنامه ای برای ریکاوری توانگری مالی خود به شورای عالی بیمه ارایه کند ولیکن در خصوص شرکت های خصوصی این حساسیت ها بیشتر است.
مبنای تعین دیه، همان شتر است
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص پیشنهاد بیمه مرکزی مبنی بر تغییر مبنای تعیین نرخ دیه گفت: با توجه به این موضوع که قوه قضائیه مسول نهایی تعیین نرخ دیه است و طبق اعلام قوه محترم قضائیه در حال حاضر مبنای تعیین ارزش ریالی دیه همان شتر است.
وضعیت هزینه کرد عوارض بیمه از سوی وزارت بهداشت و نیروی انتظامی
رئیس شورای عالی بیمه در این نشست در خصوص وضعیت گزارش هزینه کرد عوارض دریافتی از صنعت بیمه توسط وزارت بهداشت و نیروی انتطامی گفت: بیمه مرکزی در این زمینه فقط ناظر بر عملکرد این هزینه هاست و باید گزارش اقدامات را به مقامات ناظر گزارش کند. مقرر شده است که هر سه ماه یکبار گزارش در خصوص هزینه کرد این عوارض به کمیسیون اقتصادی داده شود. وزارت بهداشت سالانه به 300 تا 330هزار مجروح رسیدگی می کند که 80 درصد آنها نیز در بیمارستانهای دولتی بستری شده اند. بنابراین وزارت بهداشت، قاعدتا عوارض دریافتی خود را هزینه کرده است و اخیرا نیز به حوزه نظارت گزارش داده اند، اما نیروی انتظامی تا کنون گزارشی در خصوص هزینه کرد عوارض به بیمه مرکزی نداده است.
خودرو سازان نباید از بیمه شخص ثالث سود کنند
رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به سوالی در خصوص اجبار خودروسازان به استفاده از بیمه نامه های شرکت های خاص گفت:متاسفانه شرکت های خودروسازی، مبلغ بیمه نامه را به صورت نقدی از مالکان خودرو می گیرند اما آن را به صورت قسطی به شرکت بیمه و در طی زمان معین می پردازند. اگر قرار بر غیر نقدی باشد بهتر است این تسهیلات به بیمه گذاران تعلق گیرد تا به خودروسازان، به بیان دیگر از این محل سودی عاید شرکت های خودرو ساز نشود و انتفاع باید فقط برای بیمه گذار باشد.
شرکت های بیمه ای خارجی متقاضی خرید سهام شرکت بیمه ای هستند
رئیس شورای عالی بیمه در بخش دیگری از این نشست خبری، گفت: شرکت های بیمه خارجی متقاضی خرید سهام شرکت های بیمه داخلی هستند و در حال بررسی و ارزیابی مسائل بین المللی در شرایط برجام هستند.این امر شاید سال آینده اتفاق بیافتد.
شرکت های بیمه ای متناسب با ظرفیت نماینده داشته باشد
دکتر همتی با استقبال از رقابت آزاد در کسب و کار گفت: صدور مجوز نمایندگی باید متناسب با ظرفیت شرکت های بیمه صورت گیرد، بیمه مرکزی مخالف صدور مجوز نمایندگی نیست اما هر شرکتی باید متناسب با ظرفیت مالی و تعهد خود نسبت به توسعه شبکه فروش خود اقدام کنند.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۱۴

معاون فنی مدیر عامل بیمه آسیا در بیمه های اموال: تشکیل 35 پرونده خسارت آتش سوزی پلاسکو

نقدینه- 35 نفر از زیاندیدگان واحد های آسیب دیده در آتش سوزی ساختمان پلاسکو برای تشکیل پرونده به بیمه آسیا مراجعه کردند .

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، فرامرز خجیر ، معاون فنی مدیر عامل بیمه آسیا در بیمه های اموال با اشاره به پرداخت خسارت پنج زیاندیده از 51 واحد آسیب دیده در حادثه ساختمان پلاسکوکه تحت پوشش بیمه آسیا قرار داشتند، گفت: از ساعات اولیه صبح روز شنبه مورخ1395/11/2وبا مراجعه زیاندیدگان، 35 پرونده خسارت واحدهای آسیب دیده تشکیل شد.
معاون فنی مدیر عامل بیمه آسیا در بیمه های اموال با تصریح این موضوع که سرمایه تحت پوشش بیمه آسیا در ساختمان پلاسکو حدود 85 میلیارد ریال بوده است، اظهار داشت: با توجه به فوریت موضوع و دستور مدیریت عامل بیمه آسیا مبنی بر رسیدگی سریع به پرونده های خسارت آتش سوزی ساختمان پلاسکو، پیش بینی می شود در صورت مراجعه زیاندیدگان ، تمامی خسارت ها تا پایان هفته جاری پرداخت شود .

۹۵/۱۱/۰۴
۱۱:۰۹

در نجف آباد انجام شد: افتتاح بنیاد فرهنگی دکتر محمود صالحی یکی از چهره ماندگار و فرزانه صنعت بیمه ایران

در مراسمی با حضور مسؤولان شهرستان نجف‌آباد، فرهنگسرای دکتر محمودصالحی در منطقه یزدانشهر افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

بهگزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج در نجف آباد؛ این مراسم مهندس منتظری شهردار نجف آباد باتبریک پیشاپیش ایام دهه ی فجر به تشریح اقدامات شورای اسلامی وشهرداری نجف آباد پرداخته و ساختکشتارگاه،ساخت میدان میوه وتره بار،ایجاد باغ موزه ی شهر،باغ گلها،سامان دهی خانههای تاریخی وایجاد مراکز فرهنگی را از مهمترین پروژه های در حال اجرا برشمرد . ویافزود با ساخت میدان میوه و تره بار وکشتارگاه که باعث پوشش دهی منطقه غرب استانمیشود ،سبب رونق دهی به ناحیه 4یزدانشهر نیز خواهد شد.منتظری با اشاره به کنار گذرغرب،ایجاد آرامستان جدید شهر یزدانشهر،آسفالت معابر شهرک امام علی و ساخت ورودینجف آباد بزرگ از سمت غرب را، از مهمترین پروژه های در دست اجرای شهرداری در ناحیه4یزدانشهر برشمرد. وی با اشاره به کلنگ زنی بزرگترین مجموعه ی فرهنگسرا و زمینفوتبال یزدانشهر در سال آینده،با اشاره به سخن رهبری مبنی بر اینکه زمان کارهای فرهنگی است و وتکلیف است که همگی بهمیدان بیایند،فعالیت دکتر جان علی محمود صالحی در زمینه ی ساخت وایجاد فرهنگسرا وتکمیل بنیاد را دو ویژگی بر جسته ی این پروژه دانستند. شهردار نجف آباد با اشارهبه این که نجف آباد پیشگام در زمینه ی خیرین سلامت و مدرسه ساز در سطح کشوری است،دکتر جان علی محمود صالحی را یکی از پیشگامانوخیرین در زمینه ی کارهای فرهنگی در یزدانشهر دانست. منتظری در پایان سخنانخود با اشاره به 5اسفند روز ملی نجف آباد،با تکیه به سخن رهبری که راه را بایدادامه بدهیم،خدمت به وطن نیمی از وظیفه و خدمت به مردم نیمی دیگر از این موهم است
جانعلی محمود صالحی موسس فرهنگی با اشاره به اینکه ساخت فرهنگسرا وخدمت به مردم همواره از دغدغه های ذهنی اوبوده با تشکر از کلیه افرادی که با حمایت های معنوی خود موجب دلگرمی و تسریع روندساخت فرهنگسرا شدند،معیار توسعه یا فتگی را بهداشت اجتماعی و خواندن کتاب برشمردهو تشویق و حمایت معنوی را عنصر سازنده در مسیر ساخت فرهنگسرا برشمردند.وی راهی راکه به خداوند منجر شود استوار وسازنده دانستهو موجب سعادت دانستند.در پایان این مراسم با اهداء لوح یادبود از دکتر جانعلی محمود صالحی تقدیر به عمل آمد. لازم به ذکر است این فرهنگسرا با مساحتی بالغبر371متر مربع این ساختمان در دو طبقه که طبقه اول شامل یک کتابخانه به‌نام پدرم (بهرام‌علی)کهشامل 1700 جلد کتاب و یک موزه به‌نام مادرم (ماه‌بیگم) یک آتلیه هنری به‌نام همسرمودر طبقه دوم یک سالنهمایش (با ظرفیت 80 نفر) به نام حکیم فردوسی و ، اتاق مدیریت واتاق اندیشه و پژوهش و اتاق آموزش و کارگاه آموزشی در طبقه دوم وجود دارد که مورد استفادهقرار خواهند گرفت

۹۵/۱۱/۰۴
۱۳:۱۱

مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران قزوین در جلسه شورای فصلی مدیران استان: احصای مشکلات ایثارگران در دستور کار باشد

مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران قزوین در جلسه شورای فصلی مدیران استان گفت:احصای مشکلات جامعه ایثارگران به منظور رفع مشکلات آنها در دستور کار باشد.

به گزارش خبرگزاری بسیج در قزوین،غلامرضا حقایق‌پور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین در جلسه شورایفصلی مدیران بنیاد استان با بیان اینکه رفع بیکاری ایثارگران از مهمترین چالش‌هایبنیاد است، اظهار کرد: با توجه به ظرفیت محدود فرصت‌های استخدامی در دستگاه‌هایاجرایی، ایجاد کارآفرینی راهکار اشتغال‌زایی آنها می‌باشد.
وی افزود: باید تلاش کنیم بستر خوداشتغالی جامعه هدف را بیشترفراهم کنیم تا آنها با اجرای طرح‌های مختلف از جمله صنعتی و کشاوری بتوانند واردبازار کار شوند.
حقایق‌پور با اشاره به جذب ایثارگران در دانشگاه‌ها گفت: آنهابایستی در رشته‌هایی که بازار کار خوبی در جامعه دارد، ورود پیدا کنند تا بتوانندبعد از اخذ مدرک تحصیلی در کوتاه‌ترین زمان، مشغول به فعالیت شوند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با بیان اینکهتعامل با مسوولان دستگاه‌های اجرایی استان قزوین در دستور کار کارکنان بنیاد باشد،بیان کرد: باید از ظرفیت‌های دستگاه‌ها بهره بگیریم تا بتوانیم مشکلات جامعه ایثارگرانرا برطرف کنیم.
این مسوول با بیان اینکه پاسخ‌دهی شفاف و دقیق از وظایفکارکنان بنیاد است، ازعان کرد: کارمندان باید از وعده دادن به خواسته‌هایایثارگران که توان انجام آن را ندارند، پرهیز کنند تا مشکلاتی به وجود نیاید.
وی تصریح کرد: تجربه نشان داده باید کارکنان در پاسخ‌دهی بهجامعه هدف به روز باشند و توقع برای جامعه ایثارگران ایجاد نکنند تا در تکریمارباب‌رجوع موفق باشند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با اشاره بهاینکه پرداخت وام مسکن به صورت الکترونیکی شده است، تبیین کرد: تحقق این مهم درراستای اجرای اقتصاد مقاومتی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و خدمات‌دهی سریع و آسانانجام شده است.
حقایق‌پور به برگزاری جلسات با فرزندان شهدا و جانبازان درشهرستان‌ها تاکید کرد و گفت: در این جلسه‌ها، با احضای مشکلات این قشر از جامعه می‌توانیمپاسخ‌دهی مناسبی در جهت تبیین و تشریح قوانین ایثارگری و همچنین رفع مشکلات آنهاداشته باشیم.
وی با اشاره به ارایه‌ی خدمات الکترونیکی به جامعه ایثارگران ادامهداد: تاکنون بخشی از خدمت‌های بنیاد الکترونیکی شده و باید تلاش کنیم مابقی نیز بهمرور زمان انجام شود تا در ارایه‌ی خدمات‌دهی، رضایت آنها را به دست آوریم.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین مطرح کرد: فیما بین بیمه ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران قراردادی منعقد شده است تا ارایه‌یخدمات درمانی به جامعه ایثارگران با کیفیت مطلوبی ارایه شود.
این مسوول افزود: بایستی در ارایه خدمات درمانی به ایثارگراناز ظرفیت‌های لازم استفاده بهینه کنیم تا بتوانیم بیشتر مشکلات بیمه‌ای این قشرجامعه را برطرف کنیم.
وی به طرح سپاس، دیدار از خانواده‌های شاهد و ایثارگر اشارهکرد و یادآور شد: در راستای اجرای این طرح بایستی از ظرفیت‌های مختلف دستگاه‌هایاجرایی بهره بگیریم تا بتوانیم به نتایج مثبتی دست یابیم.
حقایق‌پور به ساماندهی گلزارهای شهدا اشاره کرد و افزود: اینساماندهی در سال‌های گذشته صورت گرفته و اکنون مزارهای شهید به دلایل مختلف عواملطبیعی دچار تخریب شدند و بایستی مرمت و بازسازی آنها انجام شود.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین به ارایه‌یمعاضدت حقوقی به جامعه ایثارگران اشاره کرد و گفت: بایستی با بهره‌گیری از ظرفیت‌هایقضایی دستگاه‌های مرتبط بتوانیم، حمایت‌های مناسبی از این قشر انجام بدهیم.
وی عدم تامین مالی و عدم ضمانت اجرایی قوانین را از مشکلاتعنوان و بیان کرد: با رفع این موارد، می‌توانیم خدمات حقوقی موثری را به خانواده‌هایشاهد و ایثارگر ارایه بدهیم.
حقایق‌پور توانمندسازی نیروهای جدید بنیاد استان را ضروریدانست و گفت: این نیروها باید در گذراندن دوره‌های آموزشی و استفاده از تجربه‌هایکارکنان با سابقه تلاش کنند تا بتوانند در ارایه‌ی خدمات به جامعه ایثارگران موفق باشند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین به ایام‌اللهدهه‌فجر اشاره کرد و افزود: همه کارکنان بنیاد به دلیل اهمیت این ایام، برنامه‌هایجدید و ابتکاری خود را ارایه بدهند تا بتوانیم با شکوه بیشتری برنامه‌ها را برگزارکنیم.
این مسوول با بیان اینکه ایام‌الله دهه‌فجر از 12 تا 22 بهمنمی‌باشد، گفت: همهکارکنان بنیاد استان با یکدیگر هماهنگ باشند تا برنامه‌های برنامه‌ریزی شده اینایام با کیفیت مطلوبی برگزار شود.
وی با اشاره به اینکه از 16 تا 22 اسفند ماه برنامه‌های مختلفیبه مناسبت روز بزرگداشت شهدا برگزار می‌شود، افزود: در اجرای این برنامه‌ها باید بتوانیمسیره و منش شهیدان و ایثارگری و رشادت‌های آنها را به آحاد جامعه به ویژه جوانانتبیین کنیم.
این مسوول به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی سال 96اشاره کرد و گفت: وظیفه ما بسترسازی، ترغیب و تشویق جامعه به ویژه ایثارگران در انتخاباتاست تا آنها حضور حداکثری داشته باشند.
حقایق‌پور با اشاره به اینکه بایستی استفاده از امکانات اداریدر انتخابات خودداری شود، افزود: کارکنان بنیاد در ساعت‌های اداری باید از ورود بهمباحث انتخاباتی بپرهیزند تا مشکلی به جود نیاید.
وی با اشاره به اینکه شان و جایگاه بنیاد شهید و امورایثارگران بالاتر از مطرح کردن مباحث سیاسی است، گفت: نباید اجازه بدهیم این نهادسیاسی شود تا شائبه‌ای در طرفداری و جانبداری از گروه‌های حزبی به وجود نیاید.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با اشاره بهاینکه معوقات سال‌های 92 و 93 پرداخته شده است، افزود: مابقی نیز تلاش می‌شود تابا تامین اعتبار لازم به خانواده‌های شاهد و ایثارگر پرداخت شود.
وی در پایان از زحمات کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگراناستان قزوین در ارایه‌ی خدمات به خانواده‌های شاهد و ایثارگر تجلیل کرد
1001/پ30/ب

۹۵/۱۱/۰۵
۱۱:۰۹

مدیر عامل بیمه آسیا اعلام کرد؛ 51 واحد ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه آتش سوزی بودند

مدیر عامل بیمه آسیا: 51 واحد تجاری ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا است.

به گزارش تحلیل ایران ، ابراهیم کاردگر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با ابراز تاسف از حادثه آتش سوزی در ساختمان پلاسکو گفت: در مجموع این 51 واحد حدود 8/5 میلیارد تومان سرمایه خود را تحت پوشش بیمه آسیا قرار داده بودند.
وی با بیان اینکه از زمان آغاز آتش سوزی تیم ویژه ای در بیمه آسیا برای شناسایی بیمه گزاران و پرداخت خسارات آنها تشکیل شد افزود: همه کسانی که در این ساختمان دارای بیمه نامه آسیا هستند می توانند از امروز صبح به شعبه مرکزی بیمه آسیا واقع در خیابان شهید سپهبد قرنی - بالاتر از خیابان سمیه - کوچه بیمه- پلاک 13 - مدیریت آتش سوزی بیمه آسیا با مدارک هویتی خود مراجعه کنند. کاردگر با بیان اینکه ممکن است بیمه نامه این واحد ها در آتش سوزی از بین رفته باشد گفت: تنها احراز هویت صاحبان بیمه نامه برای ما کفایت می کند و ما اسامی و مقدار بیمه و خسارت آنها را کاملا استخراج کرده ایم. به محض ورود بیمه گزاران به بیمه آسیا برای آنها پرونده تشکیل می دهیم و به سرعت خسارات آنها را پرداخت خواهیم کرد.
کاردگر با توصیه به تجار و همه کسانی که در سراسر کشور فعالیت اقتصادی می کنند به بیمه کردن سرمایه های خود گفت: با مبلغ کمی می توان سرمایه های بزرگ خود را تحت پوشش بیمه آتش سوزی زلزله و حوادث غیر مترقبه قرار داد. بعنوان مثال در ساختمان پلاسکو تاجری که سرمایه خود را با 500 هزار تومان بیمه آتش سوزی کرده الان بین 280 تا 300 میلیون تومان خسارت دریافت خواهد کرد.

۹۵/۱۱/۰۶
۱۱:۱۴

ماجرای مخزن گازوئیل و کنترل دود سفید رنگ

عملیات آواربرداری حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان تجاری و اداری پلاسکو در مرکز تهران، همچنان ادامه دارد.

شفا آنلاین:عضو شورای شهر تهران با اشاره به دیدار خود با هیئت امنای ساختمان پلاسکو، گفت: ادعای وجود مخزن گازوئیل در طبقات پلاسکو صحت ندارد.
به گزارش شفا آنلاین ، عملیات آواربرداری حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان تجاری و اداری پلاسکو در مرکز تهران، همچنان ادامه دارد. این ساختمان با قدمت بیش از 50 سال پنج‌شنبه 30 دی‌ماه چند ساعت پس از وقوع آتش‌سوزی فرو ریخت. تعدادی از آتش‌نشانان و شهروندان عادی زیر آوار گرفتار شدند که تاکنون پیکر 6 نفر زیر آوار کشف شده است.
آخرین اخبار از عملیات امدادرسانی و آواربرداری به شرح زیر است:
وجود مخزن گازوئیل صحت ندارد
احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران با اشاره به دیدار خود با هیئت امنای ساختمان پلاسکو، گفت: ادعای وجود مخزن گازوئیل در طبقات پلاسکو صحت ندارد.
مراسم تشییع شهدای آتش نشان جای محاکمه مقصران نیست
مجتبی شاکری رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه مراسم تشییع پیکر شهدای آتش نشان نباید به فضای محاکمه تبدیل شود، گفت: جای معرفی و محاکمه مقصران این مراسم نیست.
طراحی نماد شهدای آتش نشان
معاون سازمان زیباسازی شهر تهران از انتشار فراخوان برای طراحی یادمان شهدای آتش نشان در آینده نزدیک خبر داد.
دود و بخار پلاسکو با آب کنترل می شود
امدادگران با کپسول اکسیژن و ماسک و تجهیزات قصد دارند روی آوارها رفته تا دود و بخار برخاسته را با آب کنترل کنند.
دود سفید رنگ و غلیظی که از آوار پلاسکو به آسمان برخاسته است، نشانه وجود آب، بخار و دود است.
آمار شهدا و جان‌باختگان حادثه پلاسکو تا این لحظه همان 7 نفر است که قبلاً اعلام شده است.
تا صبح امروز نیز جستجو در زیر آوارها ادامه داشته اما مورد جدیدی از پیکر مفقودین یا اجساد شهدای آتش‌نشانی پیدا نشده است.
پیکر جدیدی پیدا نشده
سیدجلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران گفت: در ادامه روند آوار برداری پلاسکو از شب گذشته تاکنون چند دستگاه تنفسی، متعلقات و تجهیزات پیدا شد که بر همین اساس محدوده مورد نظر را با دقت بیشتری کند و کاو کردیم اما متاسفانه به هیچ پیکری دست نیافته ایم.
وی افزود: همچنین در ضلع جنوب شرقی ساختمان، به اتاق ترانس رسیدیم که به رغم جستجوی کامل، متاسفانه در این بخش هم پیکری وجود نداشت.
ملکی گفت: تاکنون 70 درصد از ضایعات، نخاله ها و بتن از محل حادثه خارج شده است.
پایان آواربرداری تا 48 ساعت آینده
مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران گفت: تلاش می کنیم تا 48 ساعت آینده کار آواربرداری به پایان برسد.
سعید شریف زاده افزود: بیشتر آهن آلات از محل خارج شده و در حال جمع آوری نخاله ها هستیم.
بارش برف
عملیات آواربرداری در محل حادثه پلاسکو در حالی ادامه دارد که بارش برف از ساعاتی قبل در تهران آغاز شده اما بیل های مکانیکی در سه شیفت مشغول کار هستند.
ایجاد محلی برای کسبه پلاسکو
وزیر اقتصاد گفت: با توجه به در پیش بودن سال نو، محلی برای کسبه پلاسکو پیش بینی می شود و در همین ارتباط، چند نقطه پیشنهاد شده است.
جنوب به شمال خیابان فردوسی باز شد
رفت و آمد مردم از جنوب به شمال خیابان فردوسی به حالت عادی بازگشت.
پیدا شدن کپسول های جدید آتش نشانی
نیروهای آتش نشان در ادامه آواربرداری ها 5 کپسول آتش نشانی کشف کردند و احتمال اینکه با پیکرهای جدیدی مواجه شوند، بسیار زیاد است.
تسریع در روند آواربرداری/ تداوم آتش نهفته
با گذشت یک ساعت از بامداد سه شنبه، عملیات آواربرداری از ویرانه‌های پلاسکو با سرعت بیشتری در حال انجام است. اگرچه مسئولان آتش نشانی گفته اند به دلیل حفظ حرمت پیکرهای افراد، دقت در عملیات فدای سرعت نمی شود.
شش روز از فروریختن پلاسکو گذشته اما همچنان از بخش‌هایی از آوار آتش زبانه می کشد و دود سفید در فضا پخش می شود.
60 درصد آواربرداری تمام شد
سعید شریف زاده مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران، گفت: 60 درصد عملیات آواربرداری حادثه پلاسکو انجام شده و تنها 40 درصد نخاله ها باقی مانده است.
وی با اعلام این مطلب که عملیات جمع آوری نخاله ها ظرف دو روز آینده به پایان می رسد، از حضور دو گروه تخصصی تفحص در محل حادثه خبر داد.
210 واحد پلاسکو بیمه نامه داشتند
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بر اساس آخرین اطلاعات ٢١٠ واحد از ساختمان پلاسکو دارای بیمه‌نامه بودند و ١٤ شرکت بیمه درگیر این موضوع هستند؛ ٣٥ درصد از ٦٠٠ واحد دارای بیمه نامه بودند.
وی افزود: آتش نشانان نیز پوشش های لازم بیمه عمر و حادثه را داشته‌اند، سازمان آتش نشانی نیز بیمه‌نامه مسئولیت دارد و در صورت احراز مسئولیت براساس قانون این بیمه نامه قابل پرداخت است.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۴:۱۳

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان مرکزی: صادرات اندیشی راه‌حل تولید با کیفیت

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: نگرش صادرات محور و توجه جدی به این موضوع از سوی مدیران واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی ...

دنیای اقتصاد - اراک – محمدرضا اکبری اصل:مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: نگرش صادرات محور و توجه جدی به این موضوع از سوی مدیران واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی راه حل تولید با کیفیت و قیمت تمام شده قابل رقابت در بازارهای جهانی است.مصطفی آمره در سومین نشست خبری در محل مرکز کسب و کار و فن بازار اراک افزود: برای تحقق اصل صادرات محوری و افزایش تولید با کیفیت و مناسب، مجهز شدن واحدهای تولیدی و صنعتی به علم و دانش روز ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که کارشناسان مرکز فن‌بازار شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی آمادگی لازم را برای ارائه این تجهیز به تمام واحد‌ها دارند.وی اضافه کرد: در دنیای کنونی تولید برای تامین نیازهای داخلی تنها ملاک نظر نیست بلکه خلق محصولات رقابت‌پذیر با علم به روز و به دست آوردن بازارهای فرامرزی و مطلوب جهان باید سرلوحه کار همگان قرار گیرد. باز شدن فضای تولید و کسب و کار بعد از برجام فرصت طلایی برای رونق کسب‌وکار و به‌کار افتادن واحد‌های تعطیل شده و با بازده پایین است که شرکت شهرک‌های صنعتی تمام توان خود را برای حل مشکلات به‌کار گرفته است.
آمره تخصیص 50 درصد از هزینه‌های حضور واحدهای صنعتی در نمایشگاه‌های بین‌المللی مختلف تا سقف 5 میلیون تومان، برگزاری تورهای صنعتی و بازدید از واحدهای مختلف ملی و بین‌المللی را از مهم‌ترین اقدامات حمایتی این شرکت اعلام کرد و گفت: تاکنون 14 تور صنعتی کاربردی برای واحدهای کوچک و متوسط استان برگزار شده است که 243 نفر از مدیران و کارشناسان این واحدها در این تورها شرکت کرده و 250 واحد صنعتی با حمایت این مجموعه در نمایشگاه‌های مختلف بین‌المللی شرکت کردند.وی اظهار کرد: همچنین از سال گذشته تاکنون 121 جلسه آموزشی کاربردی در استان تشکیل شده که 4090 نفر در این کلاس‌ها شرکت کرده‌اند تا نیازهای آموزشی مورد نیاز رفع شود. همچنین از نیمه دوم سال گذشته تاکنون 23 میلیون دلار از واحد‌های تولیدی کوچک و متوسط استان کالا به کشورهای هدف در خاورمیانه صادر شده است که باید این میزان افزایش یابد.وی همچنین امضای تفاهم‌نامه با بیمه ایران برای تکمیل چتر بیمه‏ تکمیلی کارگران و کارکنان شهرک‌ها و نواحی استان را از دیگر اقدامات اصولی این شرکت دانست.
آمره در ادامه این نشست با اشاره به دغدغه رفع مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی اضافه کرد: در کمیته رونق و رفع مشکلات واحدهای تولیدی 50 درصد میزان تسهیلات به واحدهای کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اختصاص یافته است. وی تاکید کرد: تامین منابع مالی ارزان‌قیمت از طریق فرابورس و عرضه سهام و تزریق نقدینگی از این راه برای واحدهای صنعتی که توجیه اقتصادی داشته و شرایط فرابورس را دارند گام مهمی برای حل سرمایه این مجموعه‌ها است که تاکنون از استان مرکزی 7 واحد صنعتی به فرابورس معرفی شده‌اند که در حال بررسی است.آمره اظهار کرد: تامین وثیقه بانکی برای گرفتن تسهیلات یکی از مشکلات واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است که برای حل این مشکل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تشکیل شده و تمام ضمانت‌های لازم را به بانک‌ها ارائه کرده تا مشکل وام آنها رفع شود. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی گفت: تاکنون 5 واحد صنعتی با ارزش 22 میلیارد تومان ضمانت‌نامه از محل این صندوق به بانک‌های عامل برای اخذ تسهیلات معرفی شده‌اند.

۹۵/۱۱/۰۵
۰۲:۱۶

امدادگران برای کنترل دود سفید رنگ روی آوارها می روند

امدادگران با کپسول اکسیژن و ماسک و تجهیزات قصد دارند روی آوارها رفته تا دود و بخار برخاسته را با آب کنترل کنند.

به گزارش خبرنگار بی‌باک، عملیات آواربرداری حادثه آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان تجاری و اداری پلاسکو در مرکز تهران، همچنان ادامه دارد. این ساختمان با قدمت بیش از 50 سال پنج‌شنبه 30 دی‌ماه چند ساعت پس از وقوع آتش‌سوزی فرو ریخت. تعدادی از آتش‌نشانان و شهروندان عادی زیر آوار گرفتار شدند که تاکنون پیکر 6 نفر زیر آوار کشف شده است.
آخرین اخبار از عملیات امدادرسانی و آواربرداری به شرح زیر است:
دود و بخار پلاسکو با آب کنترل می شود
امدادگران با کپسول اکسیژن و ماسک و تجهیزات قصد دارند روی آوارها رفته تا دود و بخار برخاسته را با آب کنترل کنند.
دود سفید رنگ و غلیظی که از آوار پلاسکو به آسمان برخاسته است، نشانه وجود آب، بخار و دود است.
آمار شهدا و جان‌باختگان حادثه پلاسکو تا این لحظه همان 7 نفر است که قبلاً اعلام شده است.
تا صبح امروز نیز جستجو در زیر آوارها ادامه داشته اما مورد جدیدی از پیکر مفقودین یا اجساد شهدای آتش‌نشانی پیدا نشده است.
پیکر جدیدی پیدا نشده
سیدجلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران گفت: در ادامه روند آوار برداری پلاسکو از شب گذشته تاکنون چند دستگاه تنفسی، متعلقات و تجهیزات پیدا شد که بر همین اساس محدوده مورد نظر را با دقت بیشتری کند و کاو کردیم اما متاسفانه به هیچ پیکری دست نیافته ایم.
وی افزود: همچنین در ضلع جنوب شرقی ساختمان، به اتاق ترانس رسیدیم که به رغم جستجوی کامل، متاسفانه در این بخش هم پیکری وجود نداشت.
ملکی گفت: تاکنون 70 درصد از ضایعات، نخاله ها و بتن از محل حادثه خارج شده است.
پایان آواربرداری تا 48 ساعت آینده
مدیرعامل سازمان آتش نشانی تهران گفت: تلاش می کنیم تا 48 ساعت آینده کار آواربرداری به پایان برسد.
سعید شریف زاده افزود: بیشتر آهن آلات از محل خارج شده و در حال جمع آوری نخاله ها هستیم.
بارش برف
عملیات آواربرداری در محل حادثه پلاسکو در حالی ادامه دارد که بارش برف از ساعاتی قبل در تهران آغاز شده اما بیل های مکانیکی در سه شیفت مشغول کار هستند.
ایجاد محلی برای کسبه پلاسکو
وزیر اقتصاد گفت: با توجه به در پیش بودن سال نو، محلی برای کسبه پلاسکو پیش بینی می شود و در همین ارتباط، چند نقطه پیشنهاد شده است.
جنوب به شمال خیابان فردوسی باز شد
رفت و آمد مردم از جنوب به شمال خیابان فردوسی به حالت عادی بازگشت.
پیدا شدن کپسول های جدید آتش نشانی
نیروهای آتش نشان در ادامه آواربرداری ها 5 کپسول آتش نشانی کشف کردند و احتمال اینکه با پیکرهای جدیدی مواجه شوند، بسیار زیاد است.
تسریع در روند آواربرداری/ تداوم آتش نهفته
با گذشت یک ساعت از بامداد سه شنبه، عملیات آواربرداری از ویرانه‌های پلاسکو با سرعت بیشتری در حال انجام است. اگرچه مسئولان آتش نشانی گفته اند به دلیل حفظ حرمت پیکرهای افراد، دقت در عملیات فدای سرعت نمی شود.
شش روز از فروریختن پلاسکو گذشته اما همچنان از بخش‌هایی از آوار آتش زبانه می کشد و دود سفید در فضا پخش می شود.
60 درصد آواربرداری تمام شد
سعید شریف زاده مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران، گفت: 60 درصد عملیات آواربرداری حادثه پلاسکو انجام شده و تنها 40 درصد نخاله ها باقی مانده است.
وی با اعلام این مطلب که عملیات جمع آوری نخاله ها ظرف دو روز آینده به پایان می رسد، از حضور دو گروه تخصصی تفحص در محل حادثه خبر داد.
210 واحد پلاسکو بیمه نامه داشتند
عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی گفت: بر اساس آخرین اطلاعات ٢١٠ واحد از ساختمان پلاسکو دارای بیمه‌نامه بودند و ١٤ شرکت بیمه درگیر این موضوع هستند؛ ٣٥ درصد از ٦٠٠ واحد دارای بیمه نامه بودند.
وی افزود: آتش نشانان نیز پوشش های لازم بیمه عمر و حادثه را داشته‌اند، سازمان آتش نشانی نیز بیمه‌نامه مسئولیت دارد و در صورت احراز مسئولیت براساس قانون این بیمه نامه قابل پرداخت است.
اخبار روز اول ، روز دوم، و روز سوم ، روز چهارم و روز پنجم حادثه پلاسکو

۹۵/۱۱/۰۵
۱۲:۱۲

کارت اعتباری بیمه "ملت" چیست؟

کارت اعتباری بیمه "ملت" از جمله خدمات بیمه "ملت" که رسول خرم ، رئیس اداره پذیرندگان کارت اعتباری بیمه ملت در تشریح آن نوشت: کارت اعتباری بیمه ملت یکی از ابزارهای مهم مالی اقتصادی و بیمه ای است که این شرکت در راستای خدمات نوین اقصادی و بازرگانی و به منظور راه اندازی فروش اقساطی با ضمانت بیمه مسئولیت و عمر مانده بدهکار و همچنین معاملات خرد و کلان به سازمان ها، شرکت های خصوصی و دولتی و همچنین دارندگان کارت اعتباری (افراد حقیقی و حقوقی) ارائه خدمات مینماید.

رویداد24 -کارت اعتباری بیمه "ملت" از جمله خدمات بیمه "ملت" که رسول خرم ، رئیس اداره پذیرندگان کارت اعتباری بیمه ملت در تشریح آن نوشت: کارت اعتباری بیمه ملت یکی از ابزارهای مهم مالی اقتصادی و بیمه ای است که این شرکت در راستای خدمات نوین اقصادی و بازرگانی و به منظور راه اندازی فروش اقساطی با ضمانت بیمه مسئولیت و عمر مانده بدهکار و همچنین معاملات خرد و کلان به سازمان ها، شرکت های خصوصی و دولتی و همچنین دارندگان کارت اعتباری (افراد حقیقی و حقوقی) ارائه خدمات مینماید.
به همین منظور می توان از این کارت به عنوان جایگزین چک، سفته و سایر موارد مشابه ضمانت در فروش اقساطی نام برد که در بالاترین سطح ضمانت اجرائی به پذیرندگان و فروشگا های طرف قرارداد ارایه میگردد.
یکی از مهمترین نکات و مزیت این کارت را می توان بهره مندی از سبد متنوع کالایی و خدمات شامل انواع خودرو و لوازم جانبی آن (مطابق با شرایط لیزینگ)، لوازم خانگی، فرش و مبلمان، موبایل و کامپیوتر، ارزاق عمومی، پوشاک و البسه، مسافرتی و گردشگری، مراکز پزشکی و درمانی و بیمارستانی و مجتمع های ورزشی و فرهنگی و... نام برد.
کارت اعتباری بیمه ملت به واقع نمونه ای درست همانند سایر کارت های اعتباری در سطح مراودات جهانی است، چرا که برای اولین بار در ایران می توان از بازگشت و شارژ مجدد اعتبار کارت به میزان اقساط کسر شده از حقوق و مزایا توسط سازمان و یا قسط پرداخت شده توسط فرد به صورت خودکار در کارت به منظور استفاده در خرید های مجدد نام برد.
با عنایت به نگاه ویژه مدیرعامل شرکت بیمه ملت دکتر ابراهیم پور به مدیریت کارت اعتباری، این مدیریت به ویژه اداره پذیرندگان و فروشگاه های کارت اعتباری در جهت ایجاد توسعه فروشگاههای زنجیره ای و دارای برند های معتبر آمادگی دارد تا در راستای افزایش فروش و بازاریابی این فروشگاه ها نسبت به عقد قرارداد وارد مذاکره گردد تا با ایجاد شرایط ویژه، دارندگان کارت نیز با مراجعه به این پذیرندگان نسبت به ابتیاع اجناس و افزایش تراکنش خرید اقدامات لازم را به عمل آورند.
با توجه به افزایش سرعت صدور کارت اعتباری در سازمان ها و وزارتخانه های متعدد و همچنین قرارداد های فروشگاهی معتبر، خواهشمند است در راستای ایجاد بستر خریدهای تضمینی و اقساطی با مدل اعتباری دارای ضمانت بیمه ای با حوزه مدیریت کارت اعتباری بیمه ملت تماس حاصل نموده تا عضوی از خانواده بزرگ این محصول نوین و ویژه گردند.

۹۵/۱۱/۰۶
۱۰:۱۵

در ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید تشریح شد شبکه بانکی از سه زاویه‌ دید

دنیای اقتصاد: بررسی سیاست‌های پولی و اعتباری در حمایت از تولید یکی از محورهای ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید بود که از سوی «اکبر کمیجانی»، قائم مقام بانک مرکزی ارائه شد. این مقام مسوول با اشاره به ارزیابی بانک مرکزی از روند فعالیت‌های اقتصاد کلان، ظرفیت‌های خالی و موجودی انباشته انبارها در اثر کمبود قدرت خرید و فقدان تقاضای کل، حرکت به سمت تامین مالی و استفاده از منابع مالی و سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود تکنولوژی را یک اصل ضروری دانست. طبق اظهارات این مقام مسوول، بانک مرکزی ضمن دنبال کردن سیاست پولی و اعتباری کوتاه‌مدت خود سعی دارد از ثبات قیمت‌ها و نرخ ارز نیز در جهت حمایت از تولید، غافل نشود. وی با اشاره به چهار سیاست اصلی بانک مرکزی اظهار کرد: در سیاست پولی در درجه اول انضباط پولی و تقویت آن مدنظر است که البته نباید آن را تنها در رشد نقدینگی خلاصه کرد.
پیش‌شرط انضباط پولی رعایت انضباط مالی از سوی دولت و استفاده از روش‌های غیردستوری در تعیین نرخ‌های سود بانکی است. کمیجانی در مورد سیاست‌های اعتباری در جهت حمایت از تولید به هدایت منابع به سمت فعالیت‌های اقتصادی، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و بهبود تامین خرد خانوار اشاره کرد. کمیجانی سیاست‌های ارزی را نیز در جهت ثبات‌بخشی در بازار ارز دانست و اظهار کرد: اقدامات جدی و اساسی در جهت سالم‌سازی صورت گرفته و امید برای یکسان‌سازی ارز فراهم است، مشروط بر اینکه بهبود روابط کارگزاری بانکی و اتصال نظام بانکی ما به نظام بانکداری بین‌المللی محقق شود. در سیاست‌های نظارتی نیز التزام بخشی در بازار پول و عملیاتی کردن سیاست‌های بین‌المللی نیز در جریان است.
بانک‌محوری، یک چالش بزرگ
اکبر کمیجانی در سخنرانی خود در ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید، یکی از چالش‌های امروز کشور را بانک‌محور بودن اقتصاد دانست و گفت: اتکای تامین مالی اقتصاد به نظام بانکی یکی از مشکلات ما است، اگر چه بازار سرمایه و نهادهای وابسته به آن یعنی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز در این میان حرکت می‌کنند، اما با توجه به رقابت نیمه سالمی که در نظام بانکی به صور مختلف بروز پیدا کرده است، از یکسو بانک‌ها در جذب سپرده‌ها متوسل به پرداخت سودهای بالاتر می‌شوند و از سوی دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز مبادرت به جذب سرمایه و عملا سرمایه‌گذاری به شکل سپرده‌گذاری در بانک‌ها با نرخ سپرده بیشتر می‌کنند. به گفته کمیجانی، از میان 168 صندوق سرمایه‌گذاری، عمده منابع در اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در حد 6/ 97 درصد ارزش آنها است. در دو سال اخیر به خاطر تنگنای اعتباری سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری از رقم ناچیز در سال 92 به سمت ارزش بالاتر در 9 ماه منتهی به آذر 95 افزایش پیدا کرده است. با این وجود، اگر سهم صندوق‌ها را کسر کنیم، عملا 85 درصد منابع از سوی بانک‌ها تامین می‌شود. طبعا سهم بازارهای مالی خارجی و استفاده از منابع خارجی پایین است که امیدواریم در دوره برجام با توسعه روابط بانکی شاهد بهبود در این بخش باشیم.
پدیده‌ای به نام سلطه سپرده‌گذار
وی با اشاره به سهم عمده مطالبات غیرجاری از دارایی‌های بانک‌ها اظهار کرد: بزرگ شدن ترازنامه‌های ناسالم و شناسایی «سودهای موهومی» در نهایت دسترسی بانک‌ها به منابع جدید را محدود می‌کند، این در حالی است که نظام بانکی با تقاضای انباشت شده روبه‌رو است. در نتیجه بانک‌ها برای دستیابی به منابع بیشتر، به یک رقابت عمدتا ناسالم روی آورده‌اند. در تعیین نرخ سود در جنگ قیمتی بازار پول، موسسه‌های غیرمجاز نقش‌آفرین هستند؛ اگرچه در 2 سال اخیر فعالیت آنها مهار شده، اما «سلطه سپرده‌گذاران» عامل دیگری است که باید مد نظر قرار گرفته شود. در سال‌های اخیر همیشه دفاع از حقوق سپرده‌گذاران می‌کردیم؛ اما در سایه کاهش تورم امروز شاهد نرخ سود واقعی مثبت هستیم، اما برخی سپرده‌گذاران بزرگ به جای همراهی با کاهش تورم، فشار را به دوش سیستم بانکی می‌گذارند. از سوی دیگر بازارگرمی سایر سپرده‌گذاران نیز بار را بر دوش سیستم سنگین‌تر می‌کند. این وضعیت در نهایت سبب چسبندگی در نرخ سود و ورود بانک‌ها به یک دنیای پرمخاطره خواهد شد.
اصلاح در چند فاز
قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه با توجه به مطالب گفته شده چاره‌ای جز اصلاح نظام بانکی در قالب توسعه بازار اولیه سرمایه و سامان بخشیدن به بدهی‌های دولت نداریم، گفت: بانک مرکزی در فاز اول این طرح، اقدامات بسیار مناسبی را انجام داده است که از این فعالیت‌ها می‌توان به «مدیریت فعالانه بازار بین بانکی» ، «کاهش قابل ملاحظه نرخ‌های سود در این بازار»، «بهبود تجهیز و تخصیص منابع شبکه بانکی» و «تامین سرمایه در گردش»، «تامین مالی پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد و صادرات‌گرا» و «تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط» اشاره کرد. وی درخصوص «تعدیل نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری» طی دو مرحله عنوان کرد: همچنین در این فاز، «نسبت سپرده قانونی» از 5/ 13 به 0/ 13 درصد کاهش یافته و سپس این نسبت در دامنه مناسب 10 تا 13 درصد برای بانک‌های تجاری قرار گرفته است. کمیجانی با اشاره به حمایت‌های انجام شده از سوی بانک مرکزی و شبکه بانکی برای رونق تولید، گفت: تخصیص حدود 28 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید خودرو تولید داخل، اختصاص مبلغ 2/ 8 هزار میلیارد ریال بابت قرارداد خطوط اعتباری کالاهای واسطه‌ای با تسهیلات خرید دین، از جمله فعالیت‌های شبکه بانکی در این حوزه بوده است. قائم مقام بانک مرکزی تلاش برای کاهش تنگنای اعتباری بانک‌ها، صدور کارت اعتباری برای اقشار هدف، تخصیص اعتبار برای تعویض خودروهای فرسوده، اختصاص منابع بانک‌ها به خرید تضمینی محصولات کشاورزی، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، حمایت از بخش مسکن و کاهش قابل ملاحظه ‌نرخ‌های سود تسهیلات اعطایی در این حوزه را از دیگر اقدامات بانک مرکزی در زمینه حمایت از تولید دانست.
الزامات مسیر اصلاح
قائم مقام بانک مرکزی موفقیت در اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی را در گرو عواملی همچون «سازگاری در اتخاذ سیاست‌های کلان اقتصادی» و «رفع سلطه مالی دولت» دانست و گفت: همکاری و هماهنگی تیم اقتصادی دولت، راه‌اندازی بازار بدهی اوراق دولتی، ساماندهی بدهی دولت به شبکه بانکی و افزایش سرمایه بانک‌های دولتی نیز در اجرای موفقیت آمیز برنامه اصلاح نظام بانکی موثر است.وی در پایان تامین مالی کوتاه‌مدت و میان‌مدت از طریق بازار پول و تامین مالی بلندمدت از سوی بازار سرمایه را راهکاری مناسب برای بهبود تامین مالی فعالیت‌های تولیدی دانست و تصریح کرد: افزایش واقعی سرمایه بانک‌های دولتی و دستیابی به نسبت‌های استاندارد کفایت سرمایه از طریق منابع «صندوق توسعه ملی»، تعیین تکلیف و خارج کردن مطالبات مشکوک الوصول از ترازنامه بانک‌ها، تسریع در ساماندهی پرداخت بدهی‌های دولتی به شبکه بانکی و در نهایت استانداردسازی صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، از جمله راهکارهای موثر برای رفع تنگنای اعتباری بانک‌ها است.
چهره سیستم بانکی از قاب پژوهشگران
در بخش بعدی این مراسم دو تن از پژوهشگران حوزه پولی و بانکی کشور به بررسی چهره نظام بانکی و نقشه راه اصلاح شبکه بانکی پرداختند. «امینه محمودزاده»، عضو پژوهشکده پولی و بانکی کشور، در سخنرانی خود به بررسی عوامل موثر بر انباشت دارایی‌های منجمد بانک‌ها، پیامدهای این پدیده و راهکارهای یخ‌زدایی از دارایی‌های شبکه بانکی پرداخت. محمود زاده در مدخل اظهارات خود به مقایسه نرخ بازده واقعی در کارگاه‌های صنعتی و نرخ سود واقعی تسهیلات پرداخت. بر مبنای این مقایسه بازده واقعی در بدنه صنعتی کشور، تقریبا در تمامی موارد پایین‌تر از نرخ بهره واقعی است. امری که از یکسو سبب کاهش تقاضای تسهیلات با هدف تولید و کاهش سرمایه‌گذاری در تولید می‌شود و از سوی دیگر ریسک اعطای تسهیلات را افزایش خواهد داد. بنابر اظهارات این پژوهشگر حوزه پولی و بانکی کشور شکاف موجود بین نرخ واقعی بهره و نرخ بازده کارگاه‌های تولیدی در نهایت جریان تسهیلات بانکی به بنگاه‌های تولیدی را منحرف خواهد کرد. به این ترتیب با افزایش بهره‌وری کارگاه‌های صنعتی به‌عنوان یکی از ابزارهای شتاب‌دهنده رشد اقتصادی، سوء تخصیص منابع بانکی کاهش خواهد یافت. محمودزاده در ادامه سخنان خود به بررسی مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر انقباض جریان نقدی بانک‌ها پرداخت.
بر این اساس افزایش مستمر بدهی‌های دولت در کنار شناسایی و تقسیم سودهای کم کیفیت طی سال‌های گذشته باعث کاهش مستمر جریان نقدینگی در شبکه بانکی کشور شده است. در نتیجه این پیامد بانک‌ها تمایل دارند تسهیلات کم‌تر را با نرخ سود بیشتری عرضه کنند. به این ترتیب در یک چرخه معیوب دست بازیگران از جریان نقدینگی کاهش خواهد یافت. محمود زاده در ادامه سخنان خود ضمن تاکید بر لزوم اتخاذ تصمیم عملی برای حل معضل تنگنای بدهی بانک‌ها، گام اول ساماندهی به شرایط موجود را کنترل متغیرهای تقویت‌کننده سازوکارهای مخرب دانست. این پژوهشگر حوزه پولی و بانکی کشور در ادامه سخنان خود به ارائه راهکار برای بازارپذیرکردن بدهی‌های دولت و تخفیف مساله مطالبات غیر جاری پرداخت. محمودزاده ضمن تاکید بر اهمیت تقویت نقش نظارتی نهاد ناظر، اقدام به ترسیم چارچوب نظارتی پیشنهادی خود کرد. «افزایش نسبت ذخیره‌گیری برای وام‌های جدید»، «اعمال محدودیت بر شیوه تقسیم سود»، « افزایش انگیزه تسهیلات گیرندگان برای آشکار کردن مطالبات غیرجاری» و « طراحی مکانیزم انگیزشی بر اساس عملکرد بانک‌ها» مهم‌ترین محورهای چارچوب ترسیم شده از سوی محمود زاده بود. در ادامه این همایش «دکتر علی مدنی‌‎زاده»، مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی پیرو سخنرانی «امینه محمودزاده» به ارائه جزئیات بیشتری از تصویر و نقشه راه نظام بانکداری کشور پرداخت. عضو هیات علمی دانشگاه شریف با ارائه مدل ساده‌ای از رقابت در بازار پول، سناریوهای مختلف تضاد منافع در بازار پول را تشریح کرد. بر این مبنا در نبود یک مکانیزم نظارتی کارآ، کارزار قیمتی در بازار پول به یک تعادل غیربهینه ختم خواهد شد.
مدنی‌زاده در ادامه توضیحات خود، نحوه اثرگذاری یک چارچوب نظارتی قوی را در هدایت تعادل بازار پول به سمت یک شرایط بهینه‌تر را تشریح کرد. مدیر گروه مدلسازی، پژوهشکده پولی و بانکی در ادامه سخنرانی خود ضمن لایه‌بندی معضلات سیستم بانکی، قفل رهایی شبکه بانکی از تنگنای موجود را در لایه‌های مختلف بررسی کرد. بر این اساس نهاد نظارتی چه در جلوگیری از انباشت مشکلات موجود و چه در حل این مشکل نقشی حیاتی را بر عهده دارد. مدنی زاده در ادامه سخنرانی خود به تبیین نقش بانک مرکزی در برون‌رفت شبکه بانکی از شرایط موجود پرداخت. بر این اساس بانک مرکزی باید ضمن تقویت نقش نظارتی خود، از طریق «تامین نقدینگی مشروط وثیقه دار»، «شروع عملیات بازار باز» و «ایجاد کریدور نرخ بهره» سیاست‌های پولی کشور را در راستای حل معضل جریان نقدینگی قاعده‌مند کند. البته چنین دستاوردی تنها در بستر اجرای برخی الزامات قابل حصول خواهد بود. بنابر اظهارات مدنی‌زاده تغییر نحوه تعامل حاکمیت با شبکه بانکی، پشتیبانی حاکمیت از بانک مرکزی در برخورد با موسسات‌مالی بیمار، انتشار اوراق بدهی دولتی و عدم تحریک بازارهای دارایی از سوی حاکمیت برای یک دوره محدود شرط لازم برای شتاب‌دهی به سازوکار اصلاح شبکه بانکی است. «دنیای اقتصاد» در روزهای آتی، مشروح اظهارات این دو پژوهشگر حوزه پولی و بانکی کشور را منتشر خواهد کرد.
eban09

۹۵/۱۱/۰۶
۰۶:۱۶

در همایش پولی و چالش های بانکداری مطرح شد: بحران در نظام بانکی جدی است/ لزوم تعیین تکلیف بانک های زیانده

تهران- ایرنا- صاحب نظران پولی و بانکی معتقدند، بحران موجود در نظام بانکی کشور جز با اصلاح مقررات نظام بانکی و تعیین تکلیف بانک های ضعیف از طریق کفایت سرمایه آنها امکانپذیر نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی امروز(سه شنبه) در ششمین همایش «سیاست های پولی و چالش های بانکداری و تولید» در موسسه عالی بانکداری در نشست «اصلاح نظام بانکی؛ چالش ها و الزامات» درباره تامین مالی اقتصاد کشور گفت: شاخص ها نشان می دهد نقدینگی افزایش یافته است اما همچنان بانکها با تنگنای اعتباری و مالی مواجه اند و بنگاه های اقتصادی از بابت تامین نشدن نقدینگی خود ناخرسندند.
وی با بیان اینکه نقدینگی کشور از هزار تریلیون ریال (هزار هزار میلیارد تومان) عبور کرده است، افزود: نظام بانکی فقط می تواند محرک رشد اقتصادی باشد و آن را به حرکت درآورد.
دیواندری گفت: بخش صنعت و تولید به نقدینگی نیاز دارند و به طور طبیعی آن را با نرخ های پایین می خواهند که با نرخ های نظام بانکی سازگاری ندارد.
وی افزود: بنگاه های اقتصادی ما به روش های سنتی و قدیمی کار می کنند و 80 درصد آنها براساس الزامات سنتی مدیریت کسب و کار فعالند و کار کردن با این سیستم فقط ضرر به همراه دارد و تامین مالی چنین بنگاهی با مشکل نکول و عدم بازگشت تسهیلات رو به رو خواهد بود.
به گفته دیواندری، از آنجا که تامین مالی از محل سپرده های مردم انجام می شود، این تامین مالی برای فعالیت اقتصادی کشور مولد و سازنده نخواهد بود.
وی درباره نرخ سود نظام بانکی و رعایت نشدن آن نیز گفت: امروز رقبای نظام بانکی بسیار است که می توان به بازار سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد که سهم عمده ای از سپرده پذیری در این بخش انجام می شود.
دیواندری گفت: با هر اوراق بدهی و بهاداری که در بازار سرمایه صادر می شود، بانک ها در جذب سپرده با مشکل رو به رو می شوند.
به گفته دیواندری، اوراق بدهی متاسفانه امروز به ابزاری برای تامین بودجه جاری کشور تبدیل شده است در حالی که قرار بود برای تعیین تکلیف بدهی انباشته شده دولت به شبکه بانکی کشور باشد.
وی افزود: این شیوه می تواند به آینده بازارهای پولی و بانکی صدمه بزند.
** منابع جدید برای بانکها گرانقیمت است
«محمدابراهیم مقدم» مدیرعامل بانک تجارت نیز در این نشست گفت: در حالی که بانک ها از چاله به چاه افتاده اند، کسی راهکار نمی دهد.
وی با یادآوری اینکه سرمایه بانک ها در این سال ها افزایش نیافته و اغلب افزایش ها ناشی از تجدید ارزیابی ها بوده است، اظهار داشت: در شرایط کنونی دارایی های بانک ها و ساختمان بانک ها فروش نمی رود و اینها چاله هایی است که بانک ها درون آن افتاده اند.
مقدم تاکید کرد: می گویند منابع جذب کنید اما منابع گرانقیمت است و سپرده ها با رقابت هایی که وجود دارد و با نرخ بازار جذب آن، مایه زیان می شود کما اینکه اگر ما به سپرده ها حتی فقط 15 درصد سود بدهیم، با تسهیلات 18 درصدی، ترازها چهار درصد منفی است که این رقم باید از کارمزدها یا ارتباطات بین الملل حاصل شود که در شرایط کنونی امکانپذیر نیست.
مدیرعامل بانک تجارت افزود: وقتی سپرده های بانکی کاهش یابد، برای پرداخت تسهیلات با مشکل مواجه می شویم و مجبوریم از میوه ممنوعه یعنی استقراض از بانک مرکزی استفاده کنیم که این کار34 درصد جریمه دارد و در چنین شرایطی مجبور به نرخ سودهای بالا برای جذب سپرده هستیم.
وی به بدهی دولت به بانک ها نیز اشاره کرد و گفت: دولت تاکنون بدهی خود را پرداخت نکرده است.
مقدم با تاکید بر ارتباطات بین المللی برای رفع بخشی از نارسایی های بانک ها گفت: حواله ها، یوزانس ها و نظایر آن پیش از تحریم ها برای بانک ها گردش مالی ایجاد می کرد و روی نرخ تورم اثر چندانی نداشت.
وی ادامه داد: البته ارتباطات پس از برجام بالا رفته اما حجم گشایش ها پایین است زیرا افرادی که گشایش ال سی می کنند، 10 درصد نقد می پردازند و توقع دارند بقیه تسهیلات بانکی باشد اما مشکل اینجاست که بانک ها منابع ندارند.
این مدیر بانکی خاطرنشان ساخت: راهکاری لازم داریم که از این چاله خارج شویم وگرنه تهدیدها و تنبه ها به تنهایی چاره ساز نیست.
وی با تاکید بر اینکه یکی از موانع در مسیر توسعه روابط بانکی گفت: در دوران تحریم بانکها نتوانستند استانداردهای بین المللی را رعایت کنند.
مقدم گفت: یک راهکار این است که بانک ها در بخش «یوزانس، فاینانس و ری فاینانس» فعال تر باشند.
وی بر فعال شدن بنگاه های کوچک و متوسط تاکید کرد و گفت: باید به طور زنجیره ای این واحدها راه اندازی شوند به گونه ای که در کنار تامین مواد اولیه، فروش در بازار نیز تضمین باشد.
** بانک های زیانده باید تعیین تکلیف شوند
مدیرعامل بانک خاورمیانه نیز در این نشست با برشمردن مشکلات نظام بانکی اظهار داشت: باید راهکارها را در بازار جست و جو کرد.
«پرویز عقیلی کرمانی» افزود: افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی ها در بانک ها اقدام اشتباهی است و نباید بانک ها آن را بپذیرند.
وی درباره فروش نرفتن دارایی بانک ها نیز گفت: باید دارایی ها را به نرخ بازار فروخت زیرا در غیر این صورت باید زیان را در ترازنامه بانک ها حفظ کرد.
وی تاکید کرد: باید قوانین بانکی در این زمینه اصلاح شود نه اینکه یک دارایی را چند سال در تملک بانک نگه داشت تا به قیمت مورد نظر بانک به فروش برود.
عقیلی کرمانی با تاکید بر اینکه راه چاره دیگر کشورها برای حل مشکل نظام بانکی اصلاح صورت های مالی بانک ها براساس مقررات کفایت سرمایه کمیته بازل و نیز تنظیم آن براساس استانداردهای مالی «آی اف آر اس» است، گفت: کشورهای دیگر همچون کره جنوبی این کار راه انجام دادند.
این مدیر بانکی تاکید کرد: نگه داشتن این موسسه ها در تملک بانک ها به همه صدمه می زند.
وی گفت: اگر استانداردهای بین المللی را در زمینه بانکداری مستقر کردیم، مشکل جذب منابع خارجی نیز حل می شود زیرا بانک های خارجی حاضر نیستند با ریسک های موجود در نظام بانکی با ایران همکاری کنند.
وی در ادامه، خواستار نگاه واقع بینانه به مشکلات بانکی شد و گف: در کره جنوبی با تعیین کفایت سرمایه، تعداد 33 بانک از طریق تعطیلی بانک ها یا اذغام به 18 مورد کاهش داد.
عقیلی گفت: باید بدون فشار دولت و آتش زدن منابع ملی، مشکلات نظام بانکی را اصلاح کنیم؛ باید موضوع کفایت سرمایه بانک ها را پیگیری کنیم.
وی تاکید کرد: موسسه هایی که نمی توانند رقابت کنند باید تعیین تکلیف شوند نه اینکه با استفاده از ثروت ملی به زور آنها را سرپا نگه داشت.
** نرخ سودهای مصوب بر اساس فضای بازار تعیین نمی شود
«حمید تهرانفر» قائم مقام بانک صادرات نیز در این نشست تخصصی اظهار داشت: «برخی استانداران و ائمه جمعه می گویند بدهی بانک ها را در استان ها پرداخت نکنید و در چنین شرایطی برخی بانکداران تا مرز سکته پیش می روند.»
وی افزود: مشکلات امروز، بانک ها منفعل فرض می شوند در حالی که صنعت بانکداری قواعد و اصول خود را دارد که باید به آن توجه شود و مدیران بانکی بتوانند تصمیم بگیرند تا بتوان نظارت درستی نیز بر بانک ها داشت.
معاون سابق نظارتی بانک مرکزی بر رعایت مقررات کفایت سرمایه تاکید کرد و گفت: امروز بانک مرکزی باید دنبال متخلفان نرخ سود و سرکوب نرخ سودهای اعلامی باشد.
وی تاکید کرد: شیوه محاسبه نرخ سود اینگونه نیست که شرایط بازار در آن دخیل باشد بلکه براساس چانه زنی است؛ زیرا اغلب اعضای شورای پول و اعتبار از مصرف کنندگان منابع بانکی اند که ترجیح می دهند نرخ سود پایین باشد.
وی گفت: به سادگی نمی توان مشکل نظام بانکی را حل کرد.
تهرانفر درباره تامین مالی بنگاه های اقتصادی نیز گفت: یکی از مشکلات تعداد زیاد پرژوه هایی است که هر روز اعلام می شود.
وی افزود: حتی در همین دولت که از ابتدا بنای مهار تورم داشت و موفق هم شد، بزرگترین پروژه کشور با تامین مالی از نظام بانکی کلید خورد.
این مقام سابق بانکی، به موضوع ساختمان پلاسکو نیز اشاره کرد و گفت: به طور قطع برای حل مشکل آن به سراغ بانک ها خواهند آمد.
تهرانفر گفت: اگر از بودجه سنواتی و برنامه های سالیانه تکالیفی که به دوش نظام بانکی گذاشته می شود، حذف کنیم، چیزی از آن باقی نمی ماند.
وی یادآورشد: در همه کشورها بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات تبلیغ می کنند در حالی که در ایران برای جذب سپرده ها تبلیغ می شود که نشان می دهد حجم سپرده ها متناسب با نیازها نیست.
تهرانفر به موضوع وام ازدواج نیز اشاره کرد و گفت: «مگر قبلا که وام ازدواج نبود، کسی ازدواج نمی کرد؛ این تسهیلات توقعاتی را در نظام بانکی ایجاد می کند به گونه ای که مصارف بانک ها از پیش برنامه ریزی شده است.»
وی گفت: برای نمونه منابع مالی خودکفایی گندم از نظام بانکی تامین شد؛ یا در زمینه وصول مطالبات مشکل این نیست که بانک ها دنبال آن نیستند بلکه در حالی که همه مسوولان کشور در این زمینه ورود کرده اند، موانع در مسیر اجرای آن بسیار است.
تهرانفر اضافه کرد: «بدهکاران بانکی به جای اینکه برای استمهال بدهی خود به بانک مراجعه کنند، به مراجع دیگر از جمله نمایندگان مجلس، قوه قضاییه و نظایر آن می روند.»
مقام سابق بانک مرکزی خاطرنشان ساخت: فروش اموال و املاک بانک ها به سادگی امکانپذیر نیست و گاهی بانک مجبور است تا 30 تا 40 درصد زیر قیمت بازار آنها را بفروشد.
** بپذیریم بحران بانکی جدی است
رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز در این نشست درباره سهم بازار سرمایه در جذب منابع اظهار داشت: دلایل ایجاد بحران های بانکی و راهکارهای آن در همه جای دنیا یکسان است و به راحتی می توان از تجارب جهانی بهره برد.
«علی سنگینیان» افزود: باید بپذیریم که بحران جدی است در حالی که در برابر آن مقاومت جدی می شود و می بینیم که هم سیاستگذاران، سپرده گذاران و حتی مدیران بانک ها در این زمینه مقاومت می کنند.
وی افزود: تجربه نشان داده کمک دولت برای حل مشکلات بانکی پیامدهای بدتری برای دوره های بعدی بر جای می گذارد و بنابراین راهکار دولتی را کنار بگذاریم.
وی بر اصلاح مقررات بانکی تاکید کرد و گفت: بانک مرکزی باید اختیارات کافی برای اجرای سیاست های خود داشته باشد؛ بانک مرکزی برای اصلاح بانکداری بدون ربا تعلل کرده است و کار به جایی می رسد که مجلس چیزی تصویب خواهد کرد که نوشته خود آنهاست و نظرات نظام بانکی در آن لحاظ نخواهد شد.
سنگینیان، سهم بازار سرمایه در تامین مالی کشور را پایین دانست و گفت: سالهاست بازار سرمایه دنبال افزایش این سرمایه است زیرا اگر می خواهیم نظام مالی اصلاح شود، باید تعادل در بازارها ایجاد شود.
این فعال بازار سرمایه، مشکل اصلی را ناشی از ساختار اقتصادی کشور و بزرگ بودن بیش از اندازه دولت دانست که سعی می کند همه چیز را با مقررات کنترل کند و این رویه بازار سرمایه را با مشکل رو به رو می کند.
وی یادآور شد: «بورس تهران با چند دهه فعالیت، بورسی با عمق کم است و عمده سهام ها و بازار در دست شرکت هایی است که خانوادگی یا شرکت های بزرگ هستند که بدلیل منافع خود، تمایل به فروش ندارند.
سنگینیان درباره بازار بدهی نیز گفت: این بازار نیز با مشکلات و نگرانی هایی رو به روست زیرا حضور دولت در این بازار شتابزده بوده است.
وی با بیان اینکه این بازار برای تعیین تکلیف بدهی های دولت به بخش های اقتصادی کشور طراحی شد، گفت: امروز بیمه سلامت، آموزش، تامین اجتماعی و ... از این محل تامین سرمایه می شوند که نیاز است فعالان این عرصه با ریسک و کیفیت فعالیت در این بازار آشنا شوند.
اقتصام** 2025** 2023** خبرنگار: لیلا جودی ** انتشاردهنده: لطیف نکوئی
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco

۹۵/۱۱/۰۵
۱۷:۰۵

توضیحات سخنگوی دولت از اصلاح نظام بانکی

سخنگوی دولت از ارایه گزارش اصلاح نظام بانکی در جلسه هیات دولت خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: گزارش امیدوار کننده از اصلاح نظام بانکی که آیین نامه اجرایی آن در هیات دولت تصویب شده ارایه می‌کنیم.
وی افزود: بر همین اساس با اصلاح تبصره قانون بودجه ٩٥، ٤٥ هزار میلیارد تومان برای تعدیه بدهی دولت به نظام بانکی و افزایش سرمایه ٦ بانک دولتی از سوی دولت فراهم شد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: با این ٤٥هزار میلیارد تومان، صورت های مالی بانک های دولتی اصلاح خواهد شدو قدرت تسهیلات دهی بانک ها افزایش پیدا خواهد کرد.
نوبخت ادامه داد:  با عنایت به این اصلاحیه به بانک های عامل اجازه داده می‌شود به بخشودگی جرایم کسانی که زیر ١٠٠ میلیون تومان وام گرفتند اقدام کند و دولت نیز تا سقف ١٠ هزار میلیاردتومان نسبت به بخشودگی سود این تسهیلات زیر ١٠٠ میلیون تومان وام گیرنده متقبل می‌شود.
در واقع کسانی که زیر 100میلیون تومان وام دریافت کرده اند اگر تا پایان سال اصل وام را بپردازند، بانکها جریمه ها را می بخشند و دولت سود تسهیلات را تا سقف 10هزار میلیارد تومان به این افرد که عمدتا کشاورز هستند می‌پرداد.
وی همچنین اعلام کرد که تا پایان سال حدود 74هزارمیلبارد تومان درآمد نفتی به دست ما می‌رسد.
اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می‌شود.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۰:۲۲

ارتباط مستقیم تلفنی با معاون مالی و اقتصادی بانک شهر

جلسه ارتباط مستقیم تلفنی با مدیران بانک شهر، این هفته با حضور معاون مالی و اقتصادی برگزار می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک شهر، جلسه ارتباط مستقیم تلفنی این هفته، با حضور حمید شیروانی، معاون مالی و اقتصادی این بانک و هیات همراه، در سامانه نظارت و ارتباطات مردمی ۸۶۵۵ برگزار می‌شود.
بر این اساس، شهروندان، مشتریان و همکاران می‌توانند روز چهارشنبه ۶ بهمن‌ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ از طریق شماره تماس ۸۶۵۵ هرگونه پرسش، انتقاد، پیشنهاد، شکایت و تقدیر خود از عملکرد این حوزه را مطرح کنند.
سامانه۸۶۵۵ به منظور رسیدگی به درخواست‌ها، شکایت‌ها، انتقادها و پیشنهادهای مشتریان، همکاران و شهروندان بانک شهر، راه‌اندازی شده که از این طریق هر هفته یکی از مدیران و یا معاونان بانک، پاسخگوی موضوعات حوزه‌ مربوطه است.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۲:۰۷

بانک ملت سومین شرکت برتر ایران لقب گرفت

بر اساس اعلام سازمان مدیریت صنعتی ایران، بانک ملت عنوان سومین شرکت برتر ایران را در رتبه‌بندی سال ۹۵ به خود اختصاص داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک ملت،  در این رتبه‌بندی که بر اساس عملکرد سال ۹۴ شرکت‌ها صورت گرفته است، بانک ملت با افزایش میزان فروش خود از ۱۸۷ هزار و ۲۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال در سال ۹۳ به ۲۴۱ هزار و ۹۹۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در سال ۹۴ افزایش داده و سکوی سوم را در بین شرکت‌های برتر کشور از آن خود کرده است.
بانک ملت در شاخص بالاترین ارزش افزوده هم با تولید ۵۶ هزار و ۳۸۳ میلیارد ریال ارزش افزوده در جایگاه ششم در بین همه شرکت‌های برتر ایران قرار گرفته است.
رتبه دوم در بیشترین دارایی هم دستاورد دیگر بانک ملت بر اساس ارزیابی سازمان مدیریت صنعتی است که بر اساس آن بانک ملت با داشتن یک میلیون و ۷۸۱ هزار و ۶۹۵ میلیارد ریال، روی سکوی دوم ایستاده است.
در عین حال بانک ملت  در رتبه‌بندی سال ۹۵ شرکت‌های برتر ایران، جایگاه پنجم شرکت‌های دارای بالاترین اشتغالزایی را کسب کرده است.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۲:۰۹

صعود ۵ پله‌ای بانک سامان

در نوزدهمین رتبه‌بندی ۱۰۰شرکت برتر ایران، بانک سامان با پنج پله صعود نسبت به سال پیش در رده بیست‌وچهارم قرار گرفت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک سامان، در این رتبه‌بندی که براساس اطلاعات سال مالی ۱۳۹۴ و شاخص میزان فروش/درآمد صورت گرفت، بانک سامان موفق شد با افزایش ۲۷ درصدی حجم فروش خود نسبت‌به سال ۹۳، صعود پنج پله‌ای را به‌دست آورد.
میزان فروش/درآمد بانک سامان براساس صورت‌های مالی سال ۱۳۹۴، به حدود ۷۸ هزار و ۲۸۴ میلیارد ریال رسیده که این رقم در سال ۱۳۹۳، بیش از ۶۱ هزار و ۶۴۳ میلیارد ریال بوده است.
نوزدهمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI-۱۰۰) با حضور مقامات و سیاست‌گذاران اقتصادی و صنعتی کشور، مدیران شرکت‌های بزرگ و برتر ایران، صاحب نظران اقتصادی و خبرگان صنعتی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۴:۴۶

نماد بانک ملت پس از پنج ماه بازگشایی شد

نماد معاملاتی بانک ملت پس از پنج ماه توقف امروز بازکشایی شد و بیش از ۳۵ درصد در قیمت پایانی را تجربه کرد.

به گزارش ایسنا، امروز سه‌شنبه نماد معاملاتی بانک ملت در حالی بازگشایی می‌شود که از آخرین روزی که این نماد باز بود، حدود پنج ماه می‌گذرد. در آن زمان هر سهم بانک ملت با قیمتی در حدود ۲۴۱ تومان دادوستد می‌شد. این در حالی است که در پایان معاملات امروز نماد بانک ملت پس از ۳۵.۶۵ درصد کاهش در قیمت پایانی، تنها چیزی حدود ۱۲۴ هزار تومان قیمت خورد.
امروز نماد معاملاتی بانک ملت پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی و مجمع عمومی فوق‌العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه و ارائه‌ی اطلاعیه شفاف‌سازی در خصوص آخرین وضعیت شرکت بدون محدودیت نوسان قیمت و با استفاده از مکانیسم حراج تک‌قیمتی است.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۵:۵۷

بانک پارسیان؛ مقام اول بانک‌های خصوصی و رتبه ششم صد شرکت برتر

در نوزدهمین رتبه‌بندی صد شرکت برتر، موسوم بهIMI۱۰۰، بانک پارسیان برای ششمین سال پیاپی در شاخص فروش مقام اول بین بانک‌های خصوصی، مقام سوم در میان تمامی بانک‌ها و مقام ششم در بین صد شرکت برتر را از آن خود کرد. همچنین در بین صد شرکت برتر کشور، بانک پارسیان از نظر شاخص دارایی در جایگاه پنجم قرار گرفت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک پارسیان، در همایشی که با حضور مسئولان کشوری، مدیران شرکت‌های برتر و بزرگ کشور، اصحاب رسانه و مدیران کارآفرین برگزار شد، از شرکت‌های پیش‌رو و برتر کشور تقدیر به عمل آمد.
در این همایش، بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده جهت رتبه‌بندی ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور، بانک پارسیان به پشتوانه اعتماد مشتریان و تلاش کارکنان خود علاوه بر کسب رتبه برتر از IMI ۱۰۰  توانست همچون چند سال گذشته در میان ۱۰ شرکت برتر کشور قرار گیرد. 
سازمان مدیریت صنعتی هدف از رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را «شفاف‌سازی فضای کسب و کار و جایگاه اقتصادی شرکت‌های ایرانی و رتبه‌بندی آنها از نظر میزان تأثیرگذاری در اقتصاد ملی با هدف گسترش رقابت در فضای کسب و کار بنگاه‌های اقتصادی» عنوان کرده است.
این رتبه‌بندی بر اساس اطلاعات موجود در صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌ها و با هدف شناسایی جایگاه بنگاه‌های اقتصادی و گسترش رقابت میان آنها و کمک به سیاست‌گذاران اقتصادی کشور انجام می‌شود. شاخص فروش سال ۹۴ و صورت‌های مالی حسابرسی شده در این سال معیار اصلی این رتبه‌بندی است.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۱۴

بانک شهر در ردیف ۱۰۰ شرکت برتر کشور

بانک شهر در میان ۱۰۰ شرکت برتر کشور و در ردیف ۱۰ شرکت نخست پیشرو قرار گرفت.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک شهر، در همایش شرکت‌های برتر ایران که چهارم بهمن سال جاری با حضور نمایندگان کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، معاونان وزرا، مدیران و کارشناسان حوزه مدیریت و اقتصاد کشور در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، بانک شهر بر اساس رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتیIMI-۱۰۰ در میان ۱۰۰ شرکت برتر و در مجموع ۱۰ شرکت اول کشور در حوزه فروش قرار گرفت.
معیار اصلی در انتخاب شرکت‌های پیش‌رو ” تغییر رتبه فروش شرکت‌های فهرست صد شرکت برتر ایران در چهار سال اخیر” است و بانک شهر در حوزه فروش در سال جاری رتبه ۲۵ را در میان شرکت‌های برتر کسب کرد که در مقایسه با سال گذشته ۱۰ پله صعود داشته است.
شاخص‌های رتبه‌بندی در این همایش شامل شاخص اندازه و رشد شرکت، شاخص‌ سودآوری و عملکرد، شاخص بهره‌وری، شاخص‌ صادرات، شاخص نقدینگی، شاخص بدهی و شاخص‌ بازار است و در مجموع شرکت‌هایی در این رتبه بندی قرار می‌گیرند که از نظر “اندازه” تا حدودی به یکدیگر نزدیک هستند.
وجود اطلاعات شرکت در رتبه‌بندیIMI-۱۰۰ برای حداقل سه سال اخیر، منفی نبودن تغییر رتبه فروش شرکت در سه سال اخیر و زیان‌ده نبودن شرکت، از معیارهای پالایش برای این کسب این رتبه است که پس از انجام این مراحل، فهرست به دست آمده توسط کمیته‌ای از خبرگان صنعت و محیط کسب و کار مورد بررسی قرار گرفته و ۱۰ شرکتی که بهترین نتایج را کسب کردند، به عنوان شرکت پیش‌رو شناسایی و معرفی شدند که این کمیته، سطح بلوغ شرکت‌ها را مورد توجه ویژه قرار داد.
سازمان مدیریت صنعتی هرساله با هدف شناسایی جایگاه بنگاه‌های اقتصادی و گروهای صنعتی،گسترش رقابت بین بنگاه‌ها و کمک به سیاست‌گذاران اقتصادی، شرکت‌های بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد کشور را معرفی می‌کند و امسال در نوزدهمین سال این رتبه بندی، بانک شهر موفق شد از نظر میزان فروش یکی از رتبه‌های برتر را کسب کند.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۲۶

افزایش سقف مبلغ تراکنش‌ها در سامانه همراه بانک صادرات ایران

بانک صادرات ایران اعلام‌کرد: این بانک به منظور پاسخ‌گویی مطلوب‌تر به نیاز مخاطبان و مشتریان سقف مبلغ تراکنش‌ها در سامانه همراه بانک را افزایش داد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک صادرات ایران، این بانک در راستای افزایش رضایت‌مندی مشتریان، ارتقای کمی و کیفی خدمات و همچنین توسعه خدمات قابل ارائه از طریق اینترنت و همراه بانک را در دستور کار قرار داده و در این زمینه سقف مبلغ تراکنش‌های سامانه همراه بانک را افزایش داد.
بر این اساس مجموع برداشت‌های روزانه به ازای هر حساب به مبلغ ٢۵٠ میلیون ریال با استفاده از رمز حساب و مجموع برداشت‌های روزانه به ازای هر حساب به مبلغ ۵٠٠ میلیون ریال با استفاده از رمز یک‌بار مصرف (رمز تولید شده توسط دستگاه رمزیاب مورد استفاده در سامانه بانکداری اینترنتی) افزایش پیدا کرده است. 
همچنین مبلغ تراکنش‌های روزانه بین بانکی نیز از طریق سامانه پایا ( انتقال وجه و پرداخت اقساط تسهیلات بین بانکی) ١٠٠ میلیون ریال است. 
انتقال وجه بین حساب‌های خود مشتری در سامانه همراه بانک بدون محدودیت مبلغ صورت می‌پذیرد و تأثیری در مجموع برداشت‌های روزانه به ازای هر حساب ندارد.
همچنین این بانک در راستای افزایش سطح دسترسی هموطنان به خدمات الکترونیکی، با افزودن قابلیت‌های جدید به خدمات قابل ارائه از طریق همراه بانک، به تازگی نسخه ۴.٩٢ اندرویدی نرم‌افزار همراه بانک را روانه بازار کرد که کاربران می‌توانند علاوه بر دریافت خدمات قبلی، از امکان صدور مجوز برداشت بدون کارت از طریق دستگاه‌های خودپرداز با استفاده از نسخه جدید همراه بانک صادرات ایران برخوردار شوند.
با استفاده از این قابلیت مشتری می‌تواند مجوز برداشت وجه بدون کارت را برای شخص دیگری صادر و ذینفع نیز با مراجعه به بیش از 5000  دستگاه خودپرداز این بانک در اقصی نقاط کشور، وجه مورد نظر را برداشت کند.
مشتریان در صورت همراه نداشتن کارت سپهر نیز می‌توانند از این امکان بهره ببرند.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۴۱

مدیرعامل بانک تجارت مطرح کرد برجام فرصتی مناسب برای افزایش گشایش اعتباری بانک‌ها

مدیرعامل بانک تجارت حصول توافق هسته‌ای را فرصتی برای توسعه خدمات ارزی بانک‌ها عنوان کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، محمدابراهیم مقدم مدیرعامل بانک تجارت در همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید گفت: بانک‌ها دچار چالش‌های  ساختاری هستند و یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها، چگونگی افزایش سرمایه است.
وی افزود: یکی از روش‌های متداول سال‌های گذشته برای افزایش سرمایه بانک‌ها، تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده، در حالی که این روش منجر به درآمدزایی و افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها نمی‌شود.
مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به اینکه رکود بازار مسکن در سال‌های اخیر موجب شده تا فروش دارایی‌های تملیکی و نیز دارایی‌های مازاد بانک‌ها با مشکل مواجه شود افزود: چالش دیگر نظام بانکی عدم بازپرداخت به موقع تسهیلات دریافتی و افزایش مطالبات معوق است، این امر ما را مجبور به استفاده از منابع بانک مرکزی می‌کند.
وی با اشاره به مشکل پرداخت بدهی بانک‌ها از سوی دولت گفت: یکی از راه حل‌های مناسب برای چالش منابع مالی بانک‌ها، از سرگیری و تسریع ارتباطات بین‌المللی با بانک‌های دنیا است. این در حالی است که درگذشته با استفاده از منابع فاینانس، بانک‌ها تنها ۱۵ درصد تامین مالی را به صورت نقد پرداخت می‌کردند و اثر تورمی هم ایجاد نمی‌کرد.
مقدم همچنین با اشاره به تاثیرات مثبت توافق هسته‌ای در تسهیل تبادلات مالی با بانک‌های خارجی گفت: البته تمایل به استفاده از خدمات ارزی بانک‌ها منوط به بهبود شرایط کلی اقتصاد کشور و افزایش رونق تولید و تجارت خارجی است.
همایش نظام بانکی و چالش‌های تولید روز سه‌شنبه پنجم بهمن ماه سال جاری به میزبانی پژوهشکده پولی و بانکی در محل موسسه عالی بانکداری ایران برگزار شد.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۶:۴۳

ادغام بانک‌سرمایه با بانک‌ملت تکذیب شد

بدین‌وسیله خبر درج شده در برخی پایگاه‌های خبری مبنی بر ادغام بانک‌سرمایه در دیگر بانک‌ها قویاً تکذیب می‌شود.

به گزارش ایلنا، با عملکرد بسیار درخشان بانک‌سرمایه در سال‌جاری درباری جذب منابع و تسویه کامل بدهی‌های بین بانکی و نیز تسویه بدهی این بانک به بانک مرکزی، آینده پیش روی بانک سرمایه از هرزمان دیگری روشن‌تر و فضای فعالیت برای آن مناسب‌تر از هروقت دیگری است.
بانک‌سرمایه مجدداً هرگونه خبر و شایعه‌ای را درباره ادغام این بانک در بانک‌های دیگر کشور قویاً تکذیب کرده و حق طرح شکایت کیفری علیه پایگاه‌های خبری مطرح‌کننده چنین اخباری را در دادسرای فرهنگ و رسانه، به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عموم مردم به‌ویژه سهامداران و مشتریان ارجمند بانک سرمایه برای خود محفوظ می‌داند و برای پایان بخشیدن به چنین بداخلاقی‌های رسانه‌ای در اسرع وقت نسبت به این امر اقدام خواهد کرد.

۹۵/۱۱/۰۶
۰۰:۰۴

برنامه ششم هیچ کمکی به نظم بانکی وپولی نمی کند

رئیس شورای عمومی بانک های خصوصی گفت : برنامه ششم که در مجلس تصویب شده است هیچ کمکی به نظم پولی و بانکی نمی کند.

کوروش پرویزیان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: بانک مرکزی نهاد ناظر بر بانکهاست و مقرراتی که اعلام می کند متناسب با شرایط کشور است و همه بانکها موظفند در چارچوب ابلاغی بانک مرکزی عمل کنند.
وی گفت: کنترل مصارف و منابع بانکها هم از مسائل اصلی شبکه بانکی محسوب می شود و متأسفانه در مراحل تصویب برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی موارد و تکالیف زیادی بر بانکها تحمیل شده است اما هیچ حمایتی دیده نمی شود.
پرویزیان تصریح کرد: مفاد موارد تصویبی در مجلس نه تنها وضع بانکها را بدتر می کند بلکه ثبات و پایداری بانکها نیز حمایت نمی شود.
وی افزود: تقاضا داریم در این بخش به ویژه حوزه مقررات بانکی و تکالیف برنامه ششم بازنگری شود ازجمله بند 7 ماده 4 و مفاد مواد 15 به بعد که در ارتباط با حوزه پولی و بانکی است و تکالیف زیادی در بخش های مختلف برای بانکها وضع شده است.
رئیس شورای عمومی بانک های خصوصی اظهار داشت: این در حالی است که هیچ حمایتی هم از بانکها به ویژه بانک های خصوصی دیده نمی شود و تقاضا داریم به منظور حمایت از بخش خصوصی و کسب و کارهای مردمی و اجرای درست مقررات و توان ارتباطی بانکهای داخلی با بین المللی، این موارد اصلاح شود و از شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام درخواست داریم بازنگری شود.
پرویزیان گفت : در تصویب برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی، در حوزه انتظامی بانکها نیز مواردی دیده شده است در حالی که در خود لایحه جامع بانکداری کشور هم این موارد وجود دارد و یک موضوع اضافه در برنامه ششم محسوب می شود و کارکرد برنامه ای ندارد.
وی افزود: موارد متعددی در این باره وجود دارد که از نظم پولی و بانکی حمایت نمی کند و نیازمئد بازنگری است تا بانک ها به وضع حمایتی خود برگردند.
صدا و تصویر دارد

۹۵/۱۱/۰۵
۱۲:۰۴

تقدیر از بانک ملی در مراسم تجلیل از صادرکنندگان و فروشندگان برتر صنایع دستی

در سومین دوره مراسم تجلیل از صادرکنندگان، فروشندگان و سایت‌های تجارت الکترونیک برتر صنایع دستی کشور از مدیرعامل بانک ملی ایران تقدیر شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بانک ملی ایران ؛ در این مراسم که با حضور احمدی‌پور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و همچنین جمعی از صاحب‌نظران در حوزه صادرات برگزار شد از مدیرعامل بانک ملی ایران به منظور حمایت‌های همه‌جانبه این بانک در راستای توسعه و ترویج صنایع دستی کشور به عنوان مدیرعامل بانک برگزیده با اهدای لوح تقدیر شد.
تقدیر از ایثار دو همکار در بانک ملی ایران
در نشستی با حضور محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران، اعضای هیأت مدیره و تنی چند از مدیران ارشد بانک، از فداکاری و از خودگذشتگی دو نفر از کارکنان بانک ملی ایران که جانی دوباره به انسانی بخشیدند تقدیر شد.
در این نشست، مدیرعامل طی سخنانی از آقایان ابراهیم تیمورخانی از همکاران اداره کل رفاه و درمان و ابوالفضل مسعود‌نژاد از همکاران شرکت ملی خدماتی تدارک تقدیر کرد.
در این جلسه حسین‌زاده اظهار داشت: مصیبت و دردی که این دو خانواده متحمل شده‌اند قابل توصیف نیست و بخشش‌های بزرگ فقط از انسان‌های بزرگ با روحی بلند بر‌می‌آید. این افراد الگویی برای انسان‌های دیگر هستند و خداوند باران رحمت را بر روی خانواده‌های آنان نازل خواهد کرد و اجر معنوی این گونه اقدامات در زندگی خانواده‌های آنان جاری خواهد شد.
حسین‌زاده با آرزوی شادی و آمرزش روح عزیزان از دست‌ رفته، با اهدای لوح به این دو همکار فداکار، پیام تشکر و تقدیر چهل هزار کارمند بانک ملی ایران را به خانواده ایشان ابلاغ کرد.
ابراهیم تیمورخانی با بخشش قاتل پدر بزرگوارشان و ابوالفضل مسعود‌نژاد با اهدای اعضای بدن پسر عزیزشان که طی حادثه‌ای جان خود را از دست داده بود، جانی دوباره به انسان‌های دیگر بخشیدند.
همچنین وجوه جوایز برندگان سی و هفتمین مرحله قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران که اسامی آنها قبلا از طریق سایت این بانک، اعلام شده بود به حساب های آنها واریز شد.
به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، 95 جایزه 500 میلیون ریالی کمک هزینه خرید مسکن، 495 کمک هزینه خرید خودرو داخلی هر یک به ارزش 300 میلیون ریال، 1395 کمک هزینه ازدواج هر یک به ارزش 100 میلیون ریال، 1395 کمک هزینه تحصیلی هر یک به ارزش 30 میلیون ریال، 2395 کارت خرید صنایع دستی و فرش دستباف هریک به ارزش 5 میلیون ریال و بیش از 800 هزار فقره جایزه نقدی 700 هزار ریالی، جوایز این مرحله از قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملی ایران بود.

۹۵/۱۱/۰۵
۱۹:۵۲

گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما: لزوم اصلاح اساسی ساختار بانک ها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنعت بانک داری با اوضاع فعلی در حوزه بازار سرمایه چشم انداز خوبی نخواهد داشت، گفت: باید اصلاح اساسی ساختار در این بخش انجام شود که یکی از محورهای آن کاهش نرخ سوده سپرده ها و تسهیلات بانکی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه از چندی پیش موضوع رعایت استانداردها برای افشای صورت های مالی در حوزه بانک ها مطرح شد، افزود: نظام بانکی ما در طول سال های گذشته با توجه به وجود تورم در اقتصاد کشور همه آن چه را که به عنوان مجموعه ای از منافع در اختیار خود در قالب تسهیلات داشت از طریق پوشش تورم، ناکارآمدی خود را پوشش داد و این اتفاق در زمانی که تورم کاهش یافته، خود را بیشتر نشان داد و منجر به آن شد که افشای اطلاعات صورت های مالی بر اساس معیارهای بانک مرکزی را مبنا قرار دهد و بخشی را که به عنوان دارایی های غیر قابل اتکا در صورت های مالی است بتواند بیشتر افشا کند.
وی ادامه داد: بنابراین پیش بینی می شد که اگر بخواهیم بر اساس شاخص های جهانی، داده های مالی و ترازنامه بانک ها را افشا کنیم بخشی زیادی را باید به عنوان ذخیره شناسایی کنیم و این موضوع در صورت های مالی بانک ملت خود را نشان داد.
پور ابراهیمی افزود: اینکه این مسیر می توانست با تعامل بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به تدریج در صورت های مالی خود را نشان دهد و رویکردی باشد تا کمترین زیان را به دارندگان سهام وارد کند می توانست تصمیم بهتری باشد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اطلاعات و نحوه گزارش گری نظام بانکی ما بر اساس شاخص ها و معیارهای سازمان بازرسی بوده است.
وی افزود: در اقتصاد ما آن چیزی که اطلاعات مرتبط با واقعیت های اقتصاد است معیارها و مبانی بانک مرکزی است اما روش اجرای واقعیت های مرتبط با نظام بانکی کشور در حوزه نظام بانکی و بازار پولی کشور شوک ایجاد کرده است.
پورابراهیمی گفت: برخی اوقات تصمیماتی که در حوزه پول و نظام بانکی کشور و بانک مرکزی گرفته می شود خواسته یا ناخواسته در بازار سرمایه اثر منفی میگذارد.
وی افزود: رقابت ناسالم موسسات غیرمجاز پولی و نظام بانکی موجب شده که این موسسات نرخ شکنی کنند و سپرده های با سود بیش از 25 و 27 درصد بگیرند و این موضوع نرخ سود بین بانکی را از 18 درصد به 25 درصد رسانده است بنابراین بازار سرمایه امکان رقابت با این سود بالای سپرده ها را ندارد.
پورابراهیمی گفت: نظام بانکی باید با رویکردی عمل کند که آثار مثبت آن به توسعه بازار سرمایه کشور کمک کند.
وی با اشاره به زیان دهی بانک ملت افزود: آن چیزی که برای این بانک اتفاق افتاده برای بقیه بانک ها متناسب با تبدیل صورت های مالی آن ها هم اتفاق خواهد افتاد .
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: برای اینکه رویکرد نظام بانکی را از این وضعیت به وضعیت مطلوب تبدیل کنیم راهی جز اصلاح ساختار نظام بانکی کشور نداریم .
پورابراهیمی اضافه کرد: با توجه به اینکه سود پرداختی نظام بانکی از 8 هزار و 700 میلیارد تومان در سال 1392 به 3 هزار و 700 میلیارد تومان در سال 1394 کاهش یافته است و روند نزولی دارد و از طرفی بخش عمده دارایی های نظام بانکی فریز شده است و امکان انتقال تسهیلات به مشتریان ندارد هر سال با روش حسابداری عمل می کنیم.
وی گفت: استمرار این وضعیت امکانپذیر نیست و بانک مرکزی باید در این باره تصمیم بگیرد.
پورابراهیمی افزود: بانک مرکزی باید پاسخ دهد چرا با وجود تک رقمی شدن تورم هنوز سود سپرده ها بیش از 20 درصد است.
حسین عبده تبریزی عضو شورای عالی بورس هم با حضور در این برنامه در پاسخ به این پرسش که چگونه 2 ماه پس از آنکه سازمان حسابرسی، بانک مرکزی و سازمان بورس اجازه افزایش 20 درصدی سرمایه را به بانک ملت داده بودند حدود سه هزار میلیارد تومان زیاد داده است، افزود: سازمان بورس مجوزهای افزایش سرمایه را می دهد و پیش از تغییر مدیریت بانک ملت ، رقمی که به عنوان سود حسابرسی شده قرار دادند سود 2 هزار میلیارد تومان بود بنابراین سازمان بورس آن را برروی سایت قرار داد و سپس از بانک مرکزی افزایش سرمایه دریافت می کند.
وی ادامه داد: بانک مرکزی در مطالعات بعدی متوجه شد گزارش ها مشکل داشته است و آن را اعلام کرد.
عبده با اشاره به اینکه این ایراد وارد است که چرا این اعلام با تاخیر انجام شد، گفت: برخی افراد پیش از آن، سهام را خریدند و بنابراین شکایت دارند که چرا این موضوع را با تاخیر اعلام کرد.
وی با اشاره به اینکه بورس نمی تواند در حساب ها دستکاری کند گفت: مسئولیت حساب ها با کسی که حساب ها را تهیه می کند است و حسابرسان فقط ناظر هستند و در این موضوع بانک ملت حساب های خودرا تهیه کرده است.
عبده با بیان اینکه جریان نظارتی بانک مرکزی باید مستمر باشد، افزود: نظام نظارتی بانک مرکزی باید در طول سال، نظارت های خود را اعمال کند و دستورات لازم را به بانک ها بدهد تا آن ها در طول سال قیمت های خود را تعدیل کنند تا به خریداران جدید ضرر نرسد.
محمدرضا صادقی مقدم استاد دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه زیانی که سهامداران بانک ملت متضرر شدند رقمی معادل 3 هزار میلیارد تومان است گفت: اگر نمی توانیم آن را از نظر انسانی با فاجعه ساختمان پلاسکو مقایسه کنیم اما بیشترین خسارتی که برآورد شد برای این حادثه حدود 1200 تا 1600 میلیارد تومان است بنابراین 3 برابر این فاجعه خسارت زده است.
وی ادامه داد: اگر 600 کسبه از این موضوع متضرر شدند بالغ بر 20 هزار نفر ازسهامداران بانک ملت به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از موضوع کاهش قیمت سهام این بانک متضرر شدند.
صادقی مقدم گفت: سهامداران بانک ملت جزو ریسک گریزترین سهامداران بازار سرمایه هستند یعنی افرادی که می خواستند کمترین خطر را کنند سهم بانک ها را خریدند.
وی افزود: بانک ها علاوه بر سازمان بورس یک نهاد ناظر دیگر به نام بانک مرکزی دارد و سازمان حسابرسی هم وجود دارد اما هر سه نهاد ناظر تائید کردند اما هر سه مسئولیت را قبول نمی کنند.
صادقی مقدم با بیان اینکه بانک ها برای پرداخت سود سپرده بیشتر به سپرده گذاران دست در جیب سهامداران کرده اند گفت: در حالی که رکن بانکداری سلامی این است که حقوق همه ذینفعان از جمله سهامداران بانکی رعایت شود.
وی درباره نمادهای بسته برخی بانک ها گفت: وضعیت بقیه بانک ها مناسب تر از بانک ملت نیست و دو بانک دیگر حتی پیش بینی زیان کرده اند.

۹۵/۱۱/۰۶
۰۱:۴۸

بودجه مقصر اصلی رشد نقدینگی

الزامات و چالش‌های اصلاح نظام بانکی در پنل «اصلاح نظام بانکی؛ چالش‌ها و الزامات» ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری تولید بررسی شد. این پنل با حضور علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، پرویز عقیلی مدیرعامل بانک خاورمیانه، ابراهیم مقدم نودهی، مدیرعامل بانک تجارت، حمید تهرانفر عضو هیات مدیره بانک صادرات و علی سنگینیان رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران برگزار شد.
علی دیواندری ضمن بررسی چالش‌ها و الزامات همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید گفت: هر چند نقدینگی کشور از هزار هزار میلیارد تومان فراتر رفته است اما بانک‌ها همچنان با تنگنای اعتباری مواجه هستند و بنگاه‌های اقتصادی نیز نسبت به تامین مالی گلایه دارند.
وی افزود: نرخ سود در نظام بانکی دارای رقیب است که این بازار نیز بازار سرمایه است. البته ۳۷ هزار میلیارد تومان اوراق تامین مالی نیز منتشر شده و صندوق‌هایی وجود دارند که سهم عمده سپرده‌پذیری در آنها صورت می گیرد.
ابراهیم مقدم، مدیر عامل بانک تجارت نیز در این پنل اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر در شرایط خوبی قرار نداریم و باید به جای بررسی چالش‌ها و مشکلات به دنبال راه‌حل آنها باشیم.
وی برای نمونه تصریح کرد: نمی‌توانیم با افزایش دارایی‌ها، سرمایه خود را بیشتر کنیم بلکه تمام افزایش دارایی‌های ما از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌هاست. از طرفی افزایش سپرده بانک‌ها که یکی از منابع افزایش سرمایه است کاهش یافته که این موضوع یکی از دلایل ضعف بانک‌ها در ارائه تسهیلات است.
مدیر عامل بانک تجارت با اشاره به اینکه با حجم نقدینگی فعلی امکان پرداخت تسهیلات وجود ندارد، گفت: در شرایط فعلی نیازمند همکاری بانک مرکزی، دولت و مجلس هستیم تا از این شرایط رهایی یابیم که یکی از راه‌حل‌های این موضوع ارتباط با سیستم مالی بین‌المللی است که متاسفانه به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها، نظام بانکی کشور از استانداردهای لازم برخوردار نیست و نمی‌تواند این ارتباط را برقرار کند.
پرویز عقیلی، مدیرعامل بانک خاورمیانه نیز در سخنانی در این پنل گفت: به نظرم دولت باید برای اصلاح شرایط فعلی ورود کند و مشکلات و راه‌حل آنها باید توسط بازار بررسی شود زیرا دانشگاه نمی تواند راه‌حل کارآمد و مثبتی ارائه کند زیرا براساس تجربه راه‌حل سریع و کارآمد توسط بازار ارائه می‌شود.
مدیرعامل بانک خاورمیانه درباره موسسات مالی و اعتباری که در ماه‌های اخیر دچار مشکل شده‌اند، گفت: موسساتی که نمی‌توانند فعالیت درست داشته باشند نباید امکان فعالیت به آنها داده شود زیرا هر موسسه‌ای که با مشکل مواجه می‌شود از ثروت ملی برای حفظ آنها استفاده می‌شود.
حمید تهرانفر، عضو هیات‌مدیره بانک صادرات نیز طی سخنانی در این پنل اظهار داشت: در فضای فعلی که اقتصاد کشور بانک‌محور است و بانک‌ها نقش مهمی دارند نباید این گونه برخورد شود. بانک‌ها باید اصول و قواعد خود را رعایت کنند تا مدیران بانکی در هر شرایطی بهترین تصمیم را بگیرند و براساس شرایط روز اقتصاد و سیستم بانکی تصمیم‌گیری کنند.
علی سنگینیان، رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران دیگر سخنران این پنل بود. وی اظهار داشت: مشکلاتی که منجر به بحران بانکی در کشور شده است دلایلش در تمام دنیا یکسان است، از این رو پیدا کردن راه‌حل‌های آن نیز آسان بوده و می‌توان از تجارب دنیا برای مقابله با این بحران استفاده کرد.
گروه اقتصادی - سیاست‌های پولی و مالی یکی از ارکان جدایی‌ناپذیر در اداره کشورهای جهان امروز به شمار می‌رود و با از بین رفتن مرزهای جغرافیایی در دهه‌های اخیر در زمینه‌ اقتصاد بین‌الملل و تعاملات تجاری و اقتصادی کشورها لزوم تبیین نظام پولی و مالی کارآمد و شفاف در تک‌تک جوامع و کشورهای پنج قاره به چشم می‌خورد. با توجه به اینکه امروزه بسیاری از کشور‌های منطقه و جهان، اقتصاد‌هایی بانک‌محور هستند و کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست‌ بنابر‌این در راستای توسعه‌ اقتصادی کشور سیاست‌های پولی و بانکی بسیار حائز اهمیت است.
در واقع می‌توان گفت بار سنگین تامین مالی پروژه‌های عمرانی و تولیدی در راستای رشد اقتصادی کشور تا حدود زیادی بر دوش بانک‌هاست که در نتیجه نظام بانکی را با تهدید‌ها و همچنین فرصت‌های زیادی مواجه می‌سازد.
بنابر‌این هرگونه تزلزل‌ یا ایجاد تنگنای اعتباری برای بانک‌ها می‌تواند تاثیرات منفی پرشماری را بر بدنه‌ اقتصادی کشور داشته باشد. به همین دلیل انضباط مالی و تقویت آن از مهم‌ترین سیاست‌های پولی در هر جامعه به شمار می‌رود و در این میان نقش دولت و بانک مرکزی در تقویت چارچوب‌های اساسی کنترل و نظارت بر بنگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها بسیار پررنگ خواهد بود.
در همین راستا اصلاح ساختار نظام بانکی که یکی از محورهای اصلی تحول اقتصادی به شمار می‌رود، به طور قطع یکی از محورهای کلیدی هر طرح اصلاح اقتصادی در کشورهاست‌ چرا‌که این نظام نقش کلیدی در ثبات و کارایی محیط اقتصادی، حفظ ثبات سطح عمومی قیمت‌ها، پشتیبانی امور تولیدی و تسهیل رشد و توسعه اقتصادی دارد.
به‌ گونه‌ای که کارایی و ثبات نظام پولی و بانکی، کارایی بخش واقعی اقتصاد را بالا می‌برد و برخلاف آن بی‌ثباتی و عدم‌ کارایی نظام پولی و بانکی موجب بروز بی‌ثباتی و ناکارایی در بخش‌های مختلف اقتصاد می‌شود.
یکی از چالش‌های حال حاضر در کشور که نظام بانکی با آن دست وپنجه نرم می‌کند، تنگنای شدید مالی است. شکل‌گیری مطالبات معوق بانکی، ملزم کردن بانک‌ها به اعطای تسهیلات تکلیفی، کاهش دستوری نرخ‌های سود در شرایط تورمی، فراهم نبودن فضای کسب وکار مناسب و پایین بودن بهره‌وری و بازدهی در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی از عواملی هستند که بانک‌ها را در فشار‌های شدید مالی در بلند‌مدت قرار می‌دهند.
از طرف دیگر همین بانک‌ها که از فعالان اقتصادی کشور به شمار می‌روند با وجود کمبودهای شدید مالی وظیفه‌ خطیر کنترل فضای اقتصادی برای خروج از رکود را نیز بر عهده دارند.
سیاست‌های اقتصادی دولت در راستای بهبود فضای کسب وکار و ایجاد ثبات و امنیت بیشتر در فعالیت‌های اقتصادی، نگرانی صاحبان سپرده از بابت کاهش ارزش پول ملی را کم می‌کند و باعث می‌شود آنها با اطمینان بیشتری منابع خود را در اختیار سیستم بانکی بگذارند. ‌ بانک‌ها نیز می‌توانند با افزایش امکانات و منابع خود، شرایط بهتری در تخصیص منابع پیدا کنند تا اقتصاد ملی از رشد و رونق بیشتر برخوردار شود.
اما در خصوص آنچه در اقتصاد کشور ما در چند سال گذشته رخ داده، به فعالیت‌های دولت یازدهم می‌توان اشاره کرد که میراث‌دار رکود تورمی دولت‌های پیشین بود و با روی کار آمدن خود قدم در راه مهار تورم گذاشت و اقدامات بسیاری برای هدایت منابع محدود بانکی به سمت تولید در دستور کار قرار داد. اگرچه دولت تا این لحظه در این امر موفقت‌هایی کسب کرد‌ه اما کشور که طی چند سال گذشته در مسیر توسعه و رونق ناموفق بود، نتوانسته تا‌کنون طعم رونق را به شکل ملموسی بچشد و همچنان جامعه گریبانگیر رکود و خاموشی چرخ‌های تولید و صنعت است.
با این اوصاف می‌توان گفت دولت و نظام بانکی با وجود مشکلات موجود نقش قابل ملاحظه‌ای در برطرف کردن این رکود بر عهده خواهند داشت و لزوم تبیین سیاست‌های پولی دقیق و کارنشاسی شده و از طرف دیگر اصلاحات و تغییرات بنیادین در نظام بانکی را به ما گوشزد می‌کند.
در واقع می‌توان گفت با توجه به اینکه اقتصاد کشور بانک‌محور است و در شرایطی قرار داریم که باید از رکود خارج شویم، نظام بانکی مسوولیت خطیری در اقتصاد کشور دارد که به دلیل شرایط خاص نظام بانکی و چالش‌ها نمی‌توان از خدمات و اقدامات آن چشم‌پوشی کرد.
اقدامات اصلاحی بانک مرکزی با هدف تحکیم شفافیت، پاسخگویی مدیران بانکی، حسابرسان کارآمد بانک‌ها، ساماندهی بدهی دولت به بانک‌ها و بسیاری اقدامات دیگر از پیش‌نیاز‌های کنترل تورم و ثبات در اقتصاد کلان به شمار می‌روند.
تورم 6/8 درصدی بعد از 25 سال
برهمین اساس ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید که در موسسه آموزش عالی بانکداری برگزار شده، به بررسی نقاط قوت و ضعف و همین‌طور فرصت‌ها و تهدید‌های پیش روی نظام بانکی در کشور پرداخته است.
مسوولان بانکی و اقتصادی کشور که در این همایش به سخنرانی پرداخته‌اند، ابعاد مختلف دستاوردها و مسوولیت‌های نظام بانکی را مورد بررسی قرار داده‌اند.
در همین راستا رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد: در شرایط فعلی اقتصادی کشور، روند مثبتی را شاهد هستیم و نرخ تورم در دی‌ماه، 6/8 درصد تخمین زده شده است.
ولی‌الله سیف ضمن ابراز این نکته که بعد از ۲۵ سال تورم تک رقمی در سال ۹۵ محقق خواهد شد، اظهار کرد: دولت باید این جهتگیری مثبت را به عنوان یک دستاورد پایدار حفظ کند زیرا اگر رشد اقتصادی را یکی از دستاوردهای برجام ندانیم نسبت به تلاش‌های انجام شده اجحاف کرده‌ایم زیرا کسی نمی‌تواند منکر دستاوردهای بزرگ برجام در حجم صادرات، دستیابی نظام بانکی به سیستم‌های بین‌المللی و... شود.
سیف افزود: وضع فعلی به هیچ عنوان قابل مقایسه با دوران تحریم‌ها نیست و بی‌انصافی است اگر دستاوردهای برجام را نبینیم.
چالش‌های کنونی در نظام بانکی و ارز
رییس شورای پول و اعتبار درباره نوسانات فعلی نرخ ارز گفت: بانک مرکزی به هیچ عنوان این هدف را ندارد که نرخ ارز در کشور تثبیت شود و باید با توجه به واقعیت‌های اقتصادی کشور نوسانات نرخ ارز وجود داشته باشد.
رییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: خوشبختانه منابع ارزی کشور در شرایط خوبی است و ارتباطات بانکی با دنیا شرایط بهتری دارد.
سیف اضافه کرد: نظام بانکی مسوولیتی در اقتصاد کشور دارد که به دلیل شرایط خاص نظام بانکی و چالش‌ها نمی‌توان این خدمات را متوقف کرد. اقتصاد کشور بانک‌محور است و در شرایطی قرار داریم که باید از رکود خارج شویم.
وی ادامه داد: دستاوردهای شش ماهه سال ۱۳۹۵ بسیار ارزشمند بوده که نباید این موضوع را فراموش کنیم که این دستاوردها مربوط به برجام است.
سیف گفت: رشد اقتصادی 2/5 درصد برای سه ماهه نخست سال‌جاری و رشد 4/7 درصد‌ برای شش ماهه نخست سال‌جاری تاکنون بوده است.
رییس شورای پول و اعتبار محدودیت و تنگناهای مالی نظام بانکی را یکی دیگر از چالش‌های کنونی عنوان کرد و گفت: منابع تسهیلاتی محدود باید به سمتی هدایت شود که اثربخشی بهتری داشته باشد و به نظر می‌رسد تصمیمات خوبی در این خصوص گرفته شده است.
وی افزود: در حال حاضر منابع محدود بانکی به سمت بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط هدایت شده و شاهد تحرک و اشتغالزایی در اقصا نقاط کشور هستیم. این در حالی است که ارائه خدمات به بنگاه‌های بزرگ کشور نیز با وجود تمام‌ محدودیت‌ها ادامه دارد.
اقدامات اصلاحی بانک مرکزی
سیف خواستار توقف هرچه سریع‌تر انحرافات بانک‌ها در شناسایی انواع سودهای موهوم، بنگاه‌داری غیرمجاز و نقض قوانین و مقررات شد و تاکید کرد: اقدامات اصلاحی بانک مرکزی با هدف تحکیم شفافیت ادامه می‌یابد و انتظار می‌رود سایر ارکان متولی شفافیت و پاسخگویی در نظام بانکی ایران اقدامات اصلاحی را مدنظر قرار دهند.
وی درخصوص شفافیت و پاسخگویی در نظام بانکی ایران گفت: شفافیت به معنای افشای درست، کامل، به‌موقع و مرتبط تمام‌ اطلاعات موردنیاز عملکردی و نظارتی است. تجربیات جهانی نشان می‌دهد در غیاب اطلاعات شفاف، علاوه بر ناکارایی سیستم نظارت، در برنامه‌ریزی و سیاستگذاری کلان پولی نیز اخلال جدی ایجاد می‌شود‌ زیرا امکان تخمین بسیاری از متغیرهای اقتصادی‌ با دقت مورد نیاز میسر نیست و این نقیصه، سیاستگذاری‌های انجام‌شده را بی‌اثر یا کم‌اثر می‌کند.
مدیریت بانک، اولین رکن پاسخگو
سیف با تاکید بر اینکه در نظام بانکی، اولین رکن پاسخگو، مدیریت بانک است، تصریح کرد: مدیریت بانک باید با سیاستگذاری اصولی، برنامه‌ریزی دقیق، اداره صحیح عملیات و نظارت بر اجرای آن به وظیفه خود عمل کند. همچنین سازمان‌دهی و استقرار کمیته‌های حاکمیت شرکتی از وظایف بنیادی هیات‌مدیره یک بانک خوب است.
رییس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: متاسفانه در این زمینه با وجود‌ تلاش‌هایی که در برخی بانک‌ها انجام‌شده، وضعیت قابل قبولی برقرار نیست. نقش کمیته‌های حاکمیت شرکتی به‌ویژه کمیته‌های ریسک و حسابرسی برای بانک حیاتی است، این کمیته‌ها اولین حلقه نظارتی یک بانک خوب هستند و اگر به‌طور کامل تجهیز شوند و استقرار یابند و با استقلال حرفه‌ای عمل کنند می‌توانند مانع از ایجاد مشکلات و انحرافات در سیستم شوند.
رییس کل بانک مرکزی با طرح این موضوع که امروز شواهد و قرائن نشان می‌دهد‌ شناسایی انواع مختلفی از سودهای موهوم در نظام بانکی روبه تزاید است، افزود: شناسایی سود روی مطالبات مشکوک الوصول و مساله‌دار، معاملات صوری و ساختگی دارایی‌ها و نیز عدم ذخیره‌گیری کافی برای مطالبات مشکوک الوصول از جمله مهم‌ترین پدیده‌های روبه تزایدی است که ریشه در به‌کارگیری نادرست روش تعهدی شناسایی درآمد دارد و اقلام انباشته مرتبط با آنها، امروز نفس بانک‌ها را به شماره انداخته است.
وی با تاکید بر اینکه این قبیل اقدامات غیرحرفه‌ای هرچه سریع‌تر باید متوقف شود و ارکان نظارتی باید با آن برخورد حرفه‌ای داشته باشند و البته مدیریت بانک در قبال این اقدامات باید پاسخگو باشد، گفت: پرداخت سود به سپرده‌ها با نرخ‌های نامتعارف، رفتار غیرمسوولانه دیگری است که سلامت و ثبات بانک و نظام بانکی را به مخاطره افکنده است.
تعیین تکلیف موسسه کاسپین تا آخر هفته
رییس کل بانک مرکزی در حاشیه این مراسم از ابلاغ بخشودگی جرائم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان تا هفته آینده خبر داد و آخرین اقدامات درباره ساماندهی موسسه کاسپین را تشریح کرد.
ولی‌الله سیف گفت: اولین قدم این است که حساب‌های تعاونی‌ها در کاسپین رفع ابهام شود و سپس بر اساس مدل بانک مرکزی باید تک‌تک تعاونی‌ها خود را به هیات‌مدیره کاسپین که به تازگی شکل گرفته معرفی کنند تا با برنامه‌ریزی‌های موجود، تسویه حساب‌ها انجام شود.
وی درباره عدم اجرای ابلاغیه بخشودگی جرائم تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان‌ گفت: در حال تدوین بخشنامه‌ای به سیستم بانکی هستیم و هفته آینده آن را ابلاغ خواهیم کرد.
رشد اقتصادی احساس نمی‌شود
همچنین مشاور اقتصادی رییس‌جمهور‌ در سخنرانی خود در ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری، با بیان اینکه رشد اقتصادی موضوع جامعی است که از ابعاد مختلفی برخوردار است‌ به تحلیل نقش نظام بانکی در رشد اقتصادی کشور در سال‌های آینده پرداخت.
مسعود نیلی گفت: رشد اقتصادی موضوع جامعی بوده که دارای ابعاد مختلفی است‌ مهم‌ترین موضوعی که باید درباره رشد اقتصادی به آن توجه کنیم، تولید ناخالص داخلی سرانه است.
وی با بیان اینکه تولید ناخالص داخلی سرانه به قیمت ثابت ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۸۶ روند نسبتا خوبی را شروع کرده بود، گفت: از سال ۱۳۷۹ در اقتصاد کشور شاهد رشد درآمد سرانه 3/5 درصدی بودیم که برای سال‌ها آن را تجربه نکرده بودیم.
مشاور اقتصادی رییس‌جمهور‌ نقطه شکست رشد اقتصادی در کشور را سال ۱۳۸۷ عنوان کرد و اوج آن را سال ۱۳۹۱ به دلیل تحریم‌های اقتصادی دانست.
این استاد دانشگاه یکی از دلایل مهم تحقق رشد اقتصادی 4/7 درصدی در سال‌جاری را افزایش تولید نفت ناشی از برداشته شدن تحریم‌ها اعلام کرد و افزود: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کنیم این است که چه مسیری را باید دنبال کنیم تا به مسیر رشد اقتصادی قبل از سال ۱۳۸۷ بازگردیم؟ باید توجه داشت که برای تحقق رشد اقتصادی اعلام شده در سند چشم‌انداز ۲۰ سال در سال ۱۴۰۴ نیاز به رشد تولید ناخالص داخلی حدود 5/11 درصد داریم که با توجه به شرایط کنونی اقتصاد امکان آن بسیار دشوار است.
نیلی، بودجه دولت را از جمله منشاهای افزایش نقدینگی عنوان کرد و افزود: باید با تمرکز بر نظام بانکی و تاکید بر برون‌گرایی پیش برویم زیرا اگر برون‌گرایی در اقتصاد کشور ایجاد نشود، افزایش تورم و نقدینگی را در پی خواهد داشت.
وی ادامه داد: یکی از مولفه‌های مهم در برون‌گرایی آشتی سیاست و اقتصاد است زیرا این دوگانگی‌ها باعث ضربه زدن به اقتصاد و سیستم بانکی کشور خواهد بود.
به گفته ‌مشاور اقتصادی رییس‌جمهور اصلاح نظام بانکی و ساختار تامین مالی دولت از دیگر عوامل مهم و تاثیرگزار در برون‌گرایی است.
یکسان‌سازی نرخ ارز
در ادامه‌ همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید، قائم مقام رییس کل بانک مرکزی سیاست کلی بانک مرکزی را ثبات بخشی در بازار ارز عنوان کرد و گفت: محیط برای یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم است.
اکبر کمیجانی بیان کرد: اقدامات اساسی فراوانی در جهت سالم‌سازی بازار ارز انجام شده ولی مهم‌ترین پیش شرط برای یکسان‌سازی نرخ ارز بهبود و توسعه روابط کارگزاری بانکی با بانک‌های بین‌المللی است.
وی انضباط مالی و تقویت آن را از مهم‌ترین سیاست‌های پولی دانست و تاکید کرد که انضباط پولی را نباید تنها در نقدینگی خلاصه کرد‌ پیش شرط انضباط پولی نیز رعایت این موضوع از سوی دولت است.
قائم‌مقام رییس کل بانک مرکزی ادامه داد که روش‌های دستوری برای تعیین نرخ‌های سود بانکی درست نیست و بانک مرکزی نیز در این مسیر در حال حرکت است.
اعطای ۱۴۰ هزار میلیارد ر‌یال تسهیلات
وی ادامه داد: بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات تا تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۵به ۲۰ هزار و ۳۰۰ بنگاه‌ کوچک و متوسط‌ اختصاص یافته که این امر هم‌راستا با فعالیت‌های بانک مرکزی و نظام بانکی در حمایت از تولید عملیاتی شده است.
این مقام مسوول رویکرد کلی بانک مرکزی را ثبات‌بخشی به اقتصاد عنوان کرد و گفت: رویکرد کلی بانک مرکزی ثبات بخشی به اقتصاد با تاکید بر کنترل و مهار نرخ تورم است. بر این اساس هدایت منابع به سمت فعالیت‌های تولیدی، تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و بهبود تامین مالی خرد خانوارها از مهم‌ترین سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی با تاکید بر حمایت از تولید است.
کمیجانی‌ با بانک‌محور خواندن اقتصاد کشور، حجم بالایی از تامین مالی را برعهده نظام بانکی دانست و گفت: در سال ۱۳۹۴، بیش از ۷۹ درصد تامین مالی برعهده نظام بانکی بوده است. بر این اساس اصلاح نظام بانکی و رعایت الزامات آن ضروری به نظر می‌رسد. در این راستا خاطر‌نشان می‌شود شکل‌گیری چرخه معیوب در شبکه بانکی و تنگنای اعتباری مهم‌ترین مشکلات در بازار پول است که البته این امر ریشه در مشکلات ترازنامه‌ای بانک‌ها دارد.
وی همچنین چسبندگی رو به پایین نرخ‌های سود بانکی را عاملی موثر در ایجاد مشکلات برای واحدهای تولیدی و اقتصاد عنوان کرد و گفت: مطالبات غیرجاری آشکار و پنهان، حجم بالای مطالبات بانک‌ها از بخش دولتی و رسوب انواع دارایی‌ها با درجه نقدشوندگی پایین مانند املاک و مستغلات و سهام، در عمل چسبندگی رو به پایین نرخ‌های سود بانکی را به همراه داشته و به تبع آن مشکلاتی را برای واحدهای تولیدی و اقتصاد ایجاد کرده است.
کمیجانی از اختصاص بالغ بر 7/140‌ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط خبر داد و گفت: بالغ بر 7/140 هزار میلیارد ریال تسهیلات تا تاریخ ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۵به ۲۰ هزار و ۳۰۰ بنگاه‌ کوچک و متوسط‌ اختصاص یافته است. لازم به ذکر است در کنار دستاوردهای یاد‌شده، دستیابی به رشد اقتصادی 4/7 درصدی در شش ماه نخست سال‌جاری از دیگر آثار و نتایج اقدامات دولت و بانک مرکزی است.
وی موفقیت در اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی را در گرو عواملی همچون سازگاری در به کارگیری سیاست‌های کلان اقتصادی و رفع سلطه مالی دولت عنوان کرد و گفت: همکاری و هماهنگی تیم اقتصادی دولت، راه‌اندازی بازار بدهی اوراق دولتی، ساماندهی بدهی دولت به شبکه بانکی و افزایش سرمایه بانک‌های دولتی نیز در اجرای موفقیت‌آمیز برنامه اصلاح نظام بانکی موثر است.
eban09،eotba12

۹۵/۱۱/۰۶
۰۶:۰۹

الزامات اصلاح نظام بانکی

ایمان نوربخش
واقعه فروریختن پلاسکو و دفن شدن جمعی از همشهریان و ایثارگران آتش‌نشانی در زیر آوار آن، هم بسیار دردناک بود و هم بسیار عبرت‌آموز. مهم‌ترین عبرت این اتفاق ناگوار این است که همه ارگان‌ها، ستاد‌ها، مسوولان و... با همه تفکرات متفاوت و گرایش‌های فکری سیاسی و فرهنگی یکدل و یک‌زبان در مقابل یک دشمن واحد جنگیدند: آتش، ویرانی، تخریب، مرگ و جراحت.
ما دشمنان مشترک زیادی داریم؛ جهل،‌ ویرانی، فقر، فساد و ...
برای از بین بردن فقر و رسیدن به شکوفایی اقتصاد کشور که نظام بانکی هم جزو‌ آن است، بدون همدلی و همزبانی و یک «آشتی ملی» چنانکه در روزهای اول حادثه پلاسکو شاهد بودیم، نمی‌توان به آسایش و رفاه عمومی در زیر سایه عدالت رسید. برای اصلاح نظام بانکی کشور نیز نیاز به عزمی واحد و همدلی و همزبانی داریم. آنچه در پی می‌آید محورهای اصلی و الزاماتی است که پیش‌نیاز هرگونه سیاست‌گذاری و برنامه‌ عملی جدید است. درباره اینکه چرا نظام بانکی به نقطه کنونی رسیده، بسیار گفته شده است.
به‌طور خلاصه پنج عامل نحوه نظارت بانک مرکزی در سال‌های گذشته، پایین نگه‌داشتن نرخ سود بانکی کمتر از نرخ تورم در سال‌های گذشته، پایین‌نگه‌داشتن نرخ ارز، سیاست‌های مالی دولت و وضعیت روابط کشور با جهان منجر به آنچه امروز باید آن را «بحران بانکی» نامید، شده است. برای رفع بحران و جلوگیری از فروپاشی نظام بانکی هم باید این عوامل را اصلاح کرد. اولین الزام، اصلاح نحوه نظارت بانک مرکزی است. در سال‌های گذشته نظارت بانک مرکزی متمرکز بر محصولات و خدمات بانکی بوده است؛ به این معنا که بانک مرکزی تعریف می‌کرد بانک‌های کشور چه خدماتی با چه هزینه‌ای و چه کارمزدی به مشتریان خود ارائه کنند. این سیاست منجر به نبود خلاقیت و رقابت در نظام بانکی و تمایل بانک‌ها به فعالیت‌های غیرشفاف و پرریسک شده است.
بانک مرکزی شیوه نظارتی خود را باید مبتنی‌بر ریسک کند؛ یعنی هر بانک می‌تواند خدمات متنوعی را به مشتریان خود با قیمت‌های مختلف ارائه دهد؛ اما میزان نااطمینانی و ریسکی که برای کل ساختار بانکی ایجاد می‌کند، باید محدود باشد. هرچقدر ریسک یک بانک بیشتر باشد، نظارت و سختگیری بانک مرکزی هم باید شدیدتر باشد. این سختگیری شامل کفایت سرمایه، سپرده قانونی، هزینه بیمه سپرده‌ها، رتبه اعتباری و... است. دومین الزام، ایجاد یک بازار بدهی کارآ است که نرخ سود براساس عرضه و تقاضا در این بازار تعیین شود. در رویکرد نظارت مبتنی‌بر ریسک، کنترل نرخ سود به‌صورت دستوری جایی نخواهد داشت.
سومین الزام، اصلاح نرخ ارز است. پایین نگه‌داشتن نرخ ارز در مقایسه با تورم طی سال‌های گذشته منجر به ورشکستگی بسیاری از واحدهای تولیدی و اقتصادی شده است. خود این عامل در بالا رفتن معوقات بانکی تاثیرگذار بوده است. توضیح چرایی اصلاح نرخ ارز نیازمند مقاله جداگانه‌ای است؛ اما اصلاح نرخ ارز در بلندمدت قطعا باعث رونق صادرات، تولید و کاهش دلاری میزان بدهی‌های بانکی خواهد شد.
الزام چهارم، رفتار مالی دولت است. در هر کشوری در شرایط عادی دولت آن کشور کم‌ریسک‌ترین بدهکار است. متاسفانه در کشور ما همه دولت‌ها بزرگ‌ترین بدهکار نظام بانکی و بدقول‌ترین آنها بوده‌اند. اگر دولت قصد اصلاح دارد، اول باید از رفتار خود در برابر طلبکاران شروع کند. انتشار اوراق خزانه اولین اقدام بود و لازم است که تمام بدهی‌های دولت به نظام بانکی به‌صورت اوراق خزانه با زمان‌های سررسید مختلف و قابل‌خرید و فروش در بازار دربیاید. دولت نباید حتی برای لحظه‌ای فکر نکول در بازپرداخت اوراق خزانه را داشته باشد. این رفتار در بلندمدت باعث افزایش اعتبار دولت و کاهش ریسک آن خواهد شد و منابع نظام بانکی را آزاد خواهد کرد.
آخرین الزام، اصلاح وضعیت رابطه ما با دنیا است. شکی نیست که دشمنان ما نمی‌خواهند رابطه ایران با دنیا عادی شود و می‌خواهند ایران را کشوری ناامن برای سرمایه‌گذاری جلوه دهند. رفتار ما نباید به‌گونه‌ای باشد که این نااطمینانی از دید سرمایه‌گذار خارجی افزایش یابد. اکنون تمام مقامات دولت اجماع دارند که دستیابی به اهداف رشد اقتصادی بدون دستیابی به منابع خارجی امکان‌پذیر نیست. سیاستمداران کشور نباید از حضور شرکت‌های خارجی و بانک‌های خارجی واهمه‌ای داشته باشند. بدون شک صنعت داخلی و بانک‌های ما بدون رقابت در بازارهای بین‌المللی و با شرکت‌های خارجی امکان پیشرفت نخواهند داشت.
هر کدام از این عوامل و الزامات نیاز به بررسی بیشتری دارد. پیاده‌سازی سیاست‌ها و برنامه‌های مبتنی‌بر این الزامات، بدون یک عزم ملی امکان‌پذیر نخواهد بود.
(نیوزهاب سیاسی,ge1001)

۹۵/۱۱/۰۶
۰۵:۴۴

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری، اقدامات موردنیاز برای بهبود تولید را تشریح کرد مثلث رشد‌ساز اقتصاد ایران

دنیای‌اقتصاد: مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری در ششمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید، با بررسی نقش نظام بانکی در تحولات آینده اقتصادی، از حفظ تورم تک‌رقمی به‌عنوان مهم‌ترین شرط لازم برای اصلاح مکانیزم‌های رشد اقتصادی نام برد. مسعود نیلی، «برون‌گرایی اقتصادی برای دستیابی به منابع»، «اصلاح نظام بانکی» و «اصلاح ساختار بودجه» را به‌عنوان دیگر شروط لازم برای ایجاد تسهیل در سمت عرضه اقتصاد دانست که عدم توجه به این موارد حرکت رشد اقتصادی در مسیر پایین را در پی دارد. او با تشریح روند رشد اقتصادی در 15 سال گذشته، سه شوک اثرگذار در اقتصاد را «وفور درآمدهای نفتی»، «تحریم» و «کاهش قیمت نفت» مطرح کرد و به بررسی مکانیزم اثرگذاری نامطلوب وفور درآمدهای نفتی در بخش‌های اقتصادی پرداخت.
سه سناریو برای رشد اقتصادی
مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری صحبت خود را با موضوع «رشد اقتصادی در ایران و نقش نظام بانکی در تحولات آینده اقتصادی» ارائه داد. در این سخنرانی روند تولید ناخالص داخلی سرانه پس از دهه 80 بررسی شد. به گفته نیلی، از ابتدای دهه 80 تا سال 1386 رشد اقتصادی روند با ثباتی داشته و متوسط رشد اقتصادی در این دوره 3/ 5 درصد ثبت شده است، اما مدت‌ها است اقتصاد کشور از این مسیر فاصله گرفته است. او نقطه شکست رشد اقتصادی را قبل از اعمال تحریم‌ها، سال 1387 عنوان می‌کند که در این سال روند رشد اقتصادی کشور، از مسیر اصلی خارج می‌شود. این در حالی است که از سال 1387 تا سال 1390 درآمدهای ارزی کشور 535 میلیارد دلار به قیمت‌های ثابت سال 1394 افزایش یافته است؛ بنابراین از نگاه نیلی ریشه افت رشد در این سال‌ها به دلیل کاهش منابع نبوده است. او معتقد است‌ در سال‌های اعمال تحریم، افت رشد تشدید می‌شود، اما مطابق محاسبات، رشد اقتصادی در سال‌های 1395 و 1396 با افزایش روبه‌رو خواهد شد. نیلی با بیان این مقدمات، سوال اصلی اقتصاد کشور را این موضوع دانست: مسیر آینده رشد اقتصادی براساس کدام سناریو خواهد بود؟ او افزود: در بهترین سناریو اگر بخواهیم به سطح درآمد سرانه در ابتدای دهه 80 (تا سال 1386) برسیم، باید از سال 1396 تا 1404 متوسط رشد تولید ناخالص داخلی سرانه 5/ 11 درصد باشد، که با توجه به شرایط کنونی اقتصاد، تقریبا ناممکن است. در سناریوی دوم، اگر رشد اقتصادی مانند سال‌های ابتدای دهه 80 و به‌طور متوسط 3/ 5 درصد باشد، تا حدودی می‌تواند مساله اشتغال را حل کند، اما نسبت به سناریوی نخست، دارای شکاف درآمدی هستیم. به گفته او، دلیل اینکه رشد اقتصادی ملموس نیست، این است که سطح درآمد سرانه در این سال‌ها بسیار کاهش یافته و پس از سال 1387، از مسیر رشد اقتصادی بالا، خارج شده است و این کاهش به زودی جبران نخواهد شد. در سناریو سوم، مانند حرکتی است که رشد اقتصادی پس از سال‌های 1387 داشت، متوسط رشد اقتصادی سرانه حدود یک درصد می‌شود. این سناریو، برای آینده اقتصادی، سناریوی نامطلوبی است که باید تلاش شود، این اتفاق رخ ندهد. نیلی با بیان اینکه مجموع عوامل گوناگونی در تحقق رشد اقتصادی دخیل است، توضیح داد: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، بررسی وضعیت فعلی نظام بانکی در تحولات آتی اقتصاد ایران است.
سه شوک بزرگ به اقتصاد ایران
رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی از «وفور درآمدهای نفتی»، «تشدید تحریم‌ها» و «شوک کاهش قیمت نفت در سال 1394» به‌عنوان سه شوک اثرگذار اقتصادی در سال‌های 1380 تا 1394 نام برد. به گفته او، اولین شوک، وفور درآمدهای نفتی است که در دهه ۱۳۸۰ رخ داد و باعث شد درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفتی کشور، طی یک دهه 7/ 4 برابر رشد داشته باشد. شوک دوم، تحریم و اثرات به جا مانده از آن است و البته شوک اخیر قیمت نفت در سال 1394 نیز که ۵۷ درصد درآمدهای نفتی کشور را در این سال نسبت به سال قبل از آن کاهش داد، نیز بسیار مهم است.
تکرار تاریخ در اقتصاد
نیلی سه شوک مهم در اقتصاد کشور در دهه 50 و 60 را نیز «وفور درآمدهای نفتی نیمه دوم دهه 50»، «وقوع انقلاب» و «کاهش قیمت نفت در سال‌های 65 تا 67» عنوان کرد که این سه شوک، مشابه سه شوک اخیر بوده است. او افزود: «در سال‌های وفور درآمدهای نفتی دهه 50 نیز درآمد ارزی 7/ 4 برابر شد و همچنین کاهش قیمت نفت در نیمه دوم دهه 60، حدود 57 درصد از سطح درآمدهای نفتی کم کرد» وی عنوان کرد: «تا قبل از وفور درآمدهای نفتی نیمه دهه ۵۰ رشد بدون نفت ما ۱۰ درصد بوده که وقتی شوک نفتی اتفاق افتاد، رشد تولید ناخالص داخلی کوتاه‌مدت رخ داد و ما را به شوک دوم هدایت کرد» مشاور ارشد اقتصادی رئیس‌جمهور با اشاره به اصلاحات ساختاری برنامه سوم توسعه، گفت: «در این زمان منابع ارزی نفتی نیز به اندازه‌ای نبود که شوک ایجاد کند و پس از آن، وارد رونق درآمدهای نفتی شدیم.»
تغییر کاربری نهادهای تولید رشد
نیلی با بیان اینکه اثرگذاری شوک تحریم و کاهش قیمت نفت، در افت رشد اقتصادی، قابل فهم است، گفت: اما اینکه چرا افزایش درآمدهای نفتی، باعث اثر سوء در اقتصاد کشور شده نیاز به توضیح و بررسی دارد. به گفته او، هنگامی که درآمد نفتی افزایش می‌یابد، در حقیقت منابع قابل‌تصرف سیاست‌مدار افزایش خواهد یافت و به‌نوعی درخصوص مصرف آن تصمیم‌گیری می‌شود. این اقتصاددان با بیان این موضوع که تحقق آرزوهای سیاستمداران، منوط به حصول منابع است، گفت: کشورهایی که با کمبود منابع روبه‌رو هستند، در تلاش هستند تا با ایجاد نظام انگیزشی، سعی در جذب سرمایه‌گذاری و افزایش تولید باشند، حال آنکه درآمدهای منابع نظیر نفت، راه میانبری برای تحقق آمال سیاست‌گذاران ایجاد می‌کند. نیلی افزود: بنابراین در این شرایط، نهادهای تامین‌کننده رشد اقتصادی مانند بودجه و بانک‌ها، تبدیل به نهادهای توزیع‌کننده رشد اقتصادی می‌شوند. به گفته او، مساله‌ای که باعث شده است اقتصاد در دام شوک افزایش قیمت نفت بیفتد و نتایج منفی را پذیرا باشد این موضوع است که پس از افزایش قیمت نفت، هم رشد افزایش می‌یابد و هم نرخ تورم کاهش می‌یابد؛ بنابراین به ظاهر وضعیت اقتصاد در شرایط مطلوبی است و مشکلات اقتصادی حل شده است. این در حالی است که در زمان وفور درآمدهای نفتی، مکانیزم‌های تصحیح خطا، عمل نمی‌کند و اقتصاد مانند یک بیمار بدون علامت عمل می‌کند. نیلی افزایش تورم را تنها علامت قابل‌مشاهده پس از رشد مخارج در درآمدهای نفتی را رشد سطح عمومی قیمت‌ها دانست که این موضوع باعث واکنش سیاستمداران در این زمان می‌شود. او افزود: اما در این زمان واکنش‌ها به نوعی است افزایش قیمت‌ها در بازارها سرکوب می‌شود. این رویه باعث می‌شود تصمیم‌گیرندگان مجبور شوند، نرخ انرژی را برای بنگاه‌ها ارزان کنند که منشأ اختلال در بازار انرژی نظیر آلودگی، مصرف بالا و قاچاق سوخت است. او افزود:‌ در گام دوم، سیاستمداران به سمت بازار ارز می‌روند و نرخ آن را نیز کنترل می‌کنند که معمولا نظام چند نرخی وجود می‌آید که این تصمیم نیز منشا بروز بیماری هلندی و افزایش واردات است. در گام سوم، نیز دولت برای سرپا نگه داشتن بنگاه‌های داخلی در مقابله با واردات در شرایط تثبیت ارزی، اقدام به لحاظ کردن تعرفه می‌کند. اما بازهم مشکل بنگاه‌ها حل نمی‌شود و تنها حجم عظیمی از اختلال در اقتصاد به جا می‌ماند؛ زیرا هنگامی که تورم به‌طور متوسط 20 درصد افزایش می‌یابد، تصمیم‌گیرنده حاضر نیست که به اندازه 20 درصد قیمت نهاده‌ها را افزایش دهد. بنابراین شکاف قیمتی میان بازارهای مختلف بزرگ‌تر خواهد شد و بزرگ‌تر شدن این شکاف، ضرورت اصلاحات اقتصادی را در سال‌های بعد ایجاد می‌کند و این اصلاح کار پرهزینه‌ای برای دولتی که در گذشته حاضر نبوده به تعدیل‌های مقطعی تن دهد، خواهد بود. استاد دانشگاه صنعتی شریف، نمود این سیاست را در بازار پول این گونه تشریح کرد: «بر اساس علم اقتصاد کلان، اگر قیمت محصول و هزینه‌ها به یک مقدار کاهش یابد، سود بنگاه‌ها نیز کوچک می‌شود و بنگاه‌ها مشکل مالی پیدا می‌کنند. در این زمان باز هم دولت با پایین نگه داشتن نرخ سود تسهیلات، سعی دارد که بنگاه‌ها به حیات ادامه دهند و در این شرایط سرکوب نرخ سود تسهیلات، به یک مساله بزرگ در اقتصاد تبدیل می‌شود.» در نتیجه این سیاست‌ها باعث می‌شود در اغلب سال‌های گذشته، نرخ سود حقیقی سپرده‌ها منفی باشد.
رشد قابل‌توجه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی
این اقتصاددان برجسته با بیان اینکه نمود تمامی این فرآیندها در نظام بانکی را می‌توان در متغیر بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی مشاهده کرد، گفت: طی سال‌های 1380 تا 1390 بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با رشدی بالا از هزار میلیارد تومان در سال 1380 به 42 هزار میلیارد تومان در سال 1390 رسید. به گفته او، از بین تمام متغیرهای اقتصادی و با فاصله زیادی نسبت به سایر متغیرها، بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی رشد کرده است.
پاشنه آشیل رشد
مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری در بخش بعدی صحبت‌های خود به بررسی اثرگذاری تحریم‌ها در نظام بانکی پرداخت و گفت: پس از تحریم تجاری و نفتی، نوبت به تحریم‌های بانکی رسید، در نتیجه فشار دوم به بانک‌ها ایجاد شد. او مخرب ترین سازوکار برای رشد اقتصادی را تورم دانست، زیرا عکس‌العمل سیاست‌گذار به تورم، تمام بازارهای اقتصادی را عملا تخریب می‌کند. بنابراین اگر تورم کاهش نیابد، سایر بخش‌ها نیز اصلاح نخواهد شد. او تفاوت تورم تک‌رقمی در شرایط کنونی را، اعلام قبلی رئیس‌جمهوری برای کاهش نرخ تورم دانست. نیلی با بیان اینکه متوسط قیمت نفت در تابستان 1393 حدود 101 دلار بود، گفت: انتظار بر این بود که با اجرایی شدن برجام درآمدی حدود 85 میلیارد دلار برای کشور ایجاد شود، اما افت درآمدها باعث کاهش منابع مالی دولت و فشار مستقیم به شبکه بانکی برای تامین مالی شد.
مسعود نیلی تاکید کرد در حال حاضر باید استراتژی در نظر گرفت که اثر منفی کاهش قیمت نفت در رشد اقتصادی به حداقل برسد و بتوانیم در سناریوی دوم رشد اقتصادی که در ابتدا مطرح شد، حرکت کنیم. او در جمع‌بندی صحبت‌های خود، حفظ تورم تک‌رقمی را شرط لازم برای اصلاح مکانیزم‌های رشد در اقتصاد ایران دانست. نیلی چالش حفظ تورم تک‌رقمی را دو موضوع اصلی حجم بالای نقدینگی که از درون نظام بانکی ایجاد می‌شود و اصلاح نظام بانکی که باید در دستور کار قرار گیرد، دانست. همچنین در کنار این موارد باید ساختار بودجه نیز اصلاح شود. به گفته او، برون‌گرایی مانع از اثرگذاری حجم بالای نقدینگی بر تورم می‌شود. نیلی در پایان هشدار داد: عدم توجه به این مجموعه اقدامات، اقتصاد کشور را در مسیر رشدهای پایین قرار خواهد داد.
ge1001

۹۵/۱۱/۰۶
۰۶:۱۲