نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113370
 • تمام سکه (طرح جدید) 1110000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1110000
 • نیم سکه 560000
 • ربع سکه 290000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3543
 • یورو 3942
 • پوند 4660
 • صد ین 3465
 • درهم امارات 971
 • لیر ترکیه 1195
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 27 Arrow up
  دلار 31046
 • 25 Arrow up
  یورو 34406
 • 262 Arrow up
  پوند 40332
 • 85 Arrow up
  فرانک 31582
 • 78 Arrow up
  صد ین 30326
 • 7 Arrow up
  درهم امارات 8453

دیدار رییس کل بیمه مرکزی با مدیران بیمه ایران

رییس کل بیمه مرکزی باحضور در بیمه ایران، بامدیرعامل، اعضای هیات مدیره و مدیران بیمه ایران دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش " رویکرد " دکتر همتی، در این دیدار با اشاره به قدمت و جایگاه مهم بیمه ایران در صنعت بیمه تاکید کرد هرگاه بیمه ایران در کنار بیمه مرکزی حضور همراهانه داشته است، بیمه مرکزی بهتر توانسته است بازار را تنظیم و مدیریت کند و از این روست که نخستین شرکت بیمه ای که در دوره جدید مسوولیتم درآن حضور یافته ام ، بیمه ایران بوده است.
رییس کل بیمه مرکزی ضمن تبریک انتصاب آقای پورکیانی افزود: بیمه ایران موتور توسعه صنعت بیمه کشور است که اگر خوب حرکت نکند سایر بخش ها و شرکت های صنعت بیمه نیز دچار مشکل می شوند بنابراین بیمه ایران باید به عنوان یک بنگاه مهم اقتصادی، در عین خدمت رسانی، سودآور باشد.
دکتر همتی پتانسیل و توان تخصصی و فنی بیمه ایران را بسیار قابل توجه دانست و با اشاره به اینکه بیمه ایران بایستی نقش اساسی در صنعت بیمه داشته باشد خاطرنشان کرد: بیمه مرکزی، بیمه ایران را بازوی اصلی اجرایی خود در صنعت بیمه می داند از اینرو علاوه بر کمک های مختلفی که بیمه ایران در بخش های فنی و کارشناسی به بیمه مرکزی ارائه می دهد، بیمه مرکزی نیز در توسعه محصولات جدید به بیمه ایران کمک خواهد کرد.
رییس کل بیمه مرکزی همچنین با اشاره به شرایط خاص صنعت بیمه در چند ماه اخیر، ضمن تاکید بر ضرورت شفاف سازی و مقابله با فساد در صنعت بیمه افزود: باتوجه به اینکه همه بیمه ها به تعبیری سوار بر یک کشتی هستیم و مشکلات هم یکی محسوب می شود، همه باید برای رفع مشکلات صنعت بیمه تلاش کنیم.
در این دیدار همچنین پورکیانی رییس هیات مدیره و مدیرعامل بیمه ایران ضمن تشکر از رییس کل بیمه مرکزی به جهت حضور در بیمه ایران تصریح کرد: بیمه ایران با قدمتی بیش از ۸۰ سال، پدر معنوی صنعت بیمه محسوب می شود و در دوره جدید بیش از هر چیز در پی خلق ارزش ویژه و مزیت های جدید برای مشتریان خواهد بود.
پورکیانی با بیان اینکه بهترین دوره های فعالیت در بیمه ایران مربوط به زمانی است که درکنار بیمه مرکزی تعامل مناسبی وجود داشته است از بیمه مرکزی خواست بدون در نظر گرفتن شرایط ویژه به بیمه ایران نیز همانند سایر شرکت های بیمه نگاه کند.
در ادامه این دیدار همچنین تعدادی از مدیران بیمه ایران نقطه نظرات خود را بیان کردند.
علاوه بر دکتر همتی و پورکیانی، حیدری، دکتر افتخاری، نعمت الهی، سلامی، پورکاویان، میرآقایی، محتشم، امیری، فتاحیانی، اسدنژاد، مهدی پور، رضایی، زاهدنیا، جهانگیری، ترابی، سادات میر ، فراشیانی و فراهانی در این جلسه حضور داشتند.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۴:۳۳

مسئول کانون صنفی معلمان پاسخ داد: چرا معلمان خوزستان متقاضی انتقال هستند؟

مسئول کانون صنفی معلمان خوزستان با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی، معیشتی و ... در استان، ‌از نبود امکانات رفاهی برای معلمان و بیمه نامناسب گله کرد و گفت: هر ساله تعداد زیادی از معلمان خوزستانی به دلایل سختی معیشت متقاضی خروج از استان هستند.
 
پیروز نامی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ‌و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با بیان این‌که حقوق معلمان در استان‌های مختلف تفاوتی ندارد، اظهار کرد: خوزستان از لحاظ سختی و فشار زندگی، محرومیت، مشکلات معیشتی و .. از بدترین استان‌های کشور به لحاظ زیستن است.
 
وی افزود: به دلیل سختی زندگی و ثابت بودن حقوق، هر ساله تعداد زیادی از معلمان متقاضی خروج از استان هستند؛ با توجه به وضعیت آلودگی آب، گردوخاک، گرما و ... باید تفاوتی در حقوق و مزایای معلمان خوزستان نسبت به دیگر استان‌ها وجود داشته باشد تا معلمان متقاضی خروج نباشند.
 
مسئول کانون صنفی معلمان خوزستان ادامه داد: در خوزستان امکانات رفاهی و حقوق طبیعی مانند استخر، فضای طبیعی و خانه معلم برای معلمان وجود ندارد و امکانات پزشکی نسبت به سایر استان‌ها بسیار ضعیف‌تر است. در تمام استان‌ها برای اسکان معلمان یک مرکز یا خانه معلم وجود دارد اما برای معلمان خوزستانی چنین امکانی فراهم نیست. امسال به همت مدیرکل آموزش‌وپرورش، 2 واحد در تهران برای معلمان در نظر گرفته شد که البته برای 63 هزار معلم بسیار کم است.
 
نامی با بیان این‌که احساس تعهد نسبت به استان برای نیروهای بومی حدی دارد، گفت: وقتی در خوزستان با این وضعیت آب‌و‌هوایی و گرما نسبت به دیگر استان‌ها حقوق یکسان و حتی با امکانات رفاهی کمتر برای معلمان وجود داشته باشد، چرا نباید متقاضی انتقال به استان دیگر باشند؟ مشکلات زیست‌محیطی گریبان‌گیر تمام خوزستانی‌ها است اما باید حق محرومیت یا امتیاز دیگری برای این معلمان در نظر گرفته شود.
 
وی در خصوص حمایت‌های پزشکی و بیمه معلمان، توضیح داد: در گذشته بیمه ایران برای معلمان در نظر گرفته شده بود که با مطب‌ها، بیمارستان‌ها و ارگان‌های بسیاری طرف قرارداد بود و به‌راحتی به بیمارستان یا داورخانه طرف قرارداد مراجعه می‌کردیم و با حداقل فرانشیز از خدمات بهره‌مند می‌شدیم.
 
نامی ادامه داد: اکنون اما بیمه آتیه‌سازان معلمان را پوشش می‌دهد که طرف‌های قرارداد بسیار معدودی دارد و حتی از مدارک بیمه نیز ایراد می‌گیرند و نمی‌پذیرند که سبب تحمیل هزینه‌های زیادی می‌شود. بسیاری از معلمان از بیمه انصراف داده‌اند و در مجموع کسی از وضعیت بیمه راضی نیست. بیمه تکمیلی نیز برای معلمان به‌صرفه نیست. اخیراً حق ویزیت و دندانپزشکی را هم برداشتند و هر سال امکانات و مزایا کمتر و اوضاع بدتر می‌شود.
 
وی حقوق بازنشستگان را ظلم دیگری در حق این قشر دانست و عنوان کرد: این افراد در تمام دنیا استراحت می‌کنند در‌حالی‌که در ایران یک معلم بازنشسته تازه به فکر شغل دوم یا سوم می‌افتد تا بتواند امرار معاش کند. حقوق کسی که امسال با حقوق ماهیانه 1.5 تا 2 میلیون تومان بازنشسته می‌شود، سال بعد که حقوق معلمان افزایش می‌یابد، رشد بسیار کمتری دارد؛ به‌طور مثال بازنشستگان سال‌های 84 و 85 حقوق دریافتی ماهیانه‌ای بین 800 هزار تومان تا یک میلیون و 200 هزار تومان دریافت می‌کنند.
 
مسئول کانون صنفی معلمان خوزستان افزود: معلمی در این سن و سال، با وجود بیماری‌های مختلف، فرزندان در آستانه ازدواج و ... چگونه می‌تواند زندگی خود را بگذراند؟ بازنشستگان انتظار دارند که سنوات بازنشستگی به‌سرعت پرداخت شود درحالی‌که در دوره گذشته پاداش آن‌ها بدون هیچ دیرکرد یا افزایشی پس از سه سال پرداخت شد.
 
نامی در خصوص وضعیت معلمان در آموزش‌وپرورش استثنایی، گفت: این معلمان نسبت به معلمان عادی کار بسیار دشوارتری دارند ولی مزایای چندان بیشتری دریافت نمی‌کنند؛ به‌طور کلی در آموزش‌وپرورش اختلاف حقوقی چندانی وجود ندارد.
خبرنگار: 17037

منابع دیگر:
 • نامه‌ نیوز
 • خبرآنلاین
۹۵/۰۵/۱۸
۱۳:۵۳

مدیرعامل بیمه ایران، رییس شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران شد

با رای اعضای سندیکای بیمه‌گران، محسن پورکیانی رییس شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بیمه ایران، جلسه شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران برگزار شد و طی آن، پورکیانی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل بیمه ایران به اتفاق آرای اعضای سندیکا به مدت ۲ سال به عنوان رییس شورای عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران انتخاب شد.
پورکیانی پیش از مدیرعاملی بیمه ایران نیز ضمن عضویت در هیـأت مدیره بیمه ایران، مسئولیت‌هایی نظیر مدیرعاملی بیمه ‌ایران معین و ریاست هیأت مدیره کارگزاری بورس بیمه ایران را به عهده ‌داشته است.

منابع دیگر:
 • رویکرد
 • بنکر
 • دیوان اقتصاد
 • تجارت آنلاین
 • قلــم نیوز
 • بانک و صنعت
۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۵۰

روستاهای خراسان‌شمالی بیمه اموال شده‌اند

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان‌شمالی گفت: روستاهای استان در جهت بیمه اموال منقول و غیرمنقول مشارکت خوبی داشته‌اند اما این رویکرد در شهرهای استان حاکم نیست.

حسین عظیمی در گفت‌وگو باخبرنگار ایسنا اظهار کرد: مقابله با رویدادهای طبیعی، متفاوت است و با توجه به اینکه خراسان‌شمالی بر روی کمربند زلزله قرار گرفته حوادثی از این قبیل و آمادگی جهت مقابله با بلایای طبیعی، نیازمند آموزش بیشتر است. با وجود همین نگرانی‌ها، تعداد 100 هزار واحد مسکونی در روستاها بیمه شد که یکی از دلایل مشارکت و همکاری مردم، توجیه آن‌ها از سوی دهیاران بوده است.
وی توضیح داد: هر شهروند با مراجعه به بیمه ایران و بیمه کردن اشیای منقول و غیرمنقول خود می‌تواند از خدمات آن در زمان بروز اتفاقاتی نظیر سیل، صاعقه، آتش سوزی و زلزله بهره‌مند شود. حتی بیمه‌شدگان در صورت قصور بیمه در کاهش پرداختی و تغییر تعرفه، می‌توانند با مراجعه به استانداری شکایت خود را مطرح کنند تا رسیدگی شود. در اجرای این طرح شهرداری نقش مهمی را می‌تواند ایفاگر باشد.
عظیمی به آتش‌سوزی در جنگل اشاره کرد و گفت: بروز هرگونه آتش‌سوزی در این مناطق می‌تواند منجر به فاجعه شود، اما روستاهای اطراف به اندازه کافی تجهیز نشده‌اند.
عظیمی با اشاره به نقش مهم اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست در جلوگیری از بروز آتش‌سوزی‌هایی که منجر به فاجعه می‌شود، تصریح کرد: اطفای حریق در جنگل با اطفای حریق در شهر بسیار متفاوت است و باید تمهیدات بیشتری برای مقابله با حوادث احتمالی پیش‌بینی شود.
وی خاطرنشان کرد: روستای قرق و سایر روستاهایی که همجوار جنگل گلستان هستند، علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی، مبارزه با حریق را فرا گرفته‌اند و تانکرهای چرخ‌دار مجهز به پمپ آب، از محل اعتبارات دهیاری‌ها برای این روستاها خریداری شده است.

۹۵/۰۵/۱۹
۰۹:۱۸

مدیر کل شرکت سهامی بیمه ایران استان مازندران در بازدید از دفتر خبرگزاری ایلنا : توسعه بیمه نیازمند جهاد همه دستگاههای اجرایی است

ایلنا: مدیر کل شرکت سهامی بیمه ایران استان مازندران گفت:پرداخت حق بیمه هزینه تلقی نمی شود، بلکه پرداخت حق بیمه یک نوع سرمایه برای حفظ سرمایه ها و دارایی های محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری؛مدیر کل شرکت سهامی بیمه ایران استان مازندران در بازدید از دفتر خبرگزاری ایلنا در ساری  با اشاره به این که امروزه مردم نباید سرمایه و جان خود را به دست حوادث بسپارند، تصریح کرد: در این راستا، دولتمردان نیز باید با عزمی جدی تمام توان خود را در توسعه بیمه نامه های جدید به خصوص بیمه های پس اندازی و بیمه مستمری متمرکز کنند؛ چراکه مردم باید برای روزهایی که ممکن است سرمایه اندکی در اختیار داشته باشند، اندیشه های لازم را پیش بینی کنند.
 
بهرام دارایی از استان مازندران بعنوان استان حادثه خیر در بلایای طبیعی نام برد و افزود: پرداخت حق بیمه هزینه تلقی نمی شود، بلکه پرداخت حق بیمه یک نوع سرمایه برای حفظ سرمایه ها و دارایی های محسوب می شود.
وی با بیان اینکه اگر صنعت بیمه حداقل سودآوری را نداشته باشد رشد نخواهد کرد، اظهارکرد: متولیان بیمه باید با مردم، رسانه ها و گروه های اجتماعی تعامل گسترده داشته باشند.
دارایی تصریح کرد : انتظار می رود در بحث نیروی انسانی صنعت بیمه ظرفیت های بیشتری در حوزه آموزشی تعریف شود تا با تعامل با دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بتوانیم کسری های این صنعت را رفع کنیم.
 
 

۹۵/۰۵/۱۸
۱۷:۱۳

90درصدمنازل مردم استان فاقدبیمه نامه معتبرهستند

عیسی میرزایی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: از مجموع 31 شرکت بیمه ای فعال در سراسر کشور نمایندگی 15 شرکت در استان ایلام مستقر هستند که شرکت بیمه ایران بنا بر سیاست های اصل 44 قانون اساسی و تاکید رهبر معظم انقلاب ماهیت حاکمیتی و دولتی آن پابرجا ماند و تمامی این شرکت ها نیز زیر نظر بیمه مرکزی ایران و سیاست های تعیین شده فعالیت می کنند.
وی افزود: فعالیت بیمه ایران در ایلام نیز با وجود سابقه تشکیل 80 ساله در کشور از سال 57 آغاز شد و هم اکنون 70 نمایندگی شبکه فروش در سراسر استان دارد.
مدیرکل بیمه ایران استان ایلام ادامه داد: این شرکت طی سال گذشته 77 هزار و 420 فقره بیمه نامه صادر کرده که از این مقدار 37 هزار و 804 مورد متعلق به صدور بیمه نامه خودرو بوده است چرا که حدود 37 درصد خودروهای موجود در استان از طریق بیمه ایران بیمه شده اند.
میرزایی یاداور شد: 637 میلیارد ریال حق بیمه سال گذشته از مشتریان این شرکت دریافت شده و در مقابل 530 میلیارد ریال خسارت ناشی از حوادث روی داده پرداخت شده و 100 میلیارد ریال نیز به دلیل بروز حوادث در سایر استان ها که در شعبه های استان بیمه شده اند، پرداخت شده است.
وی ادامه داد: خسارت های پرداخت شده در زمینه های آتش سوزی ، سیل و زلزله ، خسارت جانی و مالی ناشی از حوادث رانندگی ، بیمه مهندسی ، حوادث و بیمه های درمانی بوده و بر اساس ارزیابی های صورت گرفته 90 درصد پرداختی های صورت گرفته ناشی از بیمه درمان است.
مدیرکل بیمه ایران استان ایلام ارائه خدمت به جامعه ایثارگران را از مهم ترین اولویت های این شرکت برشمرد و اضافه کرد: 40 هزار نفر از خانواده های شهدا ، ایثارگران و جانبازان استان زیرپوشش خدمات بیمه ایران قرار دارند.
میرزایی برقراری سیستم درمان الکترونیک را از طرح های اجرا شده طی سال گذشته این شرکت عنوان کرد که بر این اساس ارائه خدمت تنها از طریق کد ملی انجام شده و زمینه سرعت بخشی در خدمات رسانی و جلوگیری از بروز تخلفات احتمالی را فراهم می کند.
وی گفت: حداکثر مدت زمان پرداخت خسارت ناشی از فوت به مشتریان 15 روز است و سال گذشته حدود 220 میلیارد ریال خسارت ناشی از حوادث جانی در استان پرداخت شد و تمامی تعهدها انجام شده است.
مدیرکل بیمه ایران استان ایلام با اشاره به بروز حوادث متعدد در استان طی سال های اخیر اظهار کرد: شرکت های بیمه ای 50 میلیارد ریال به حادثه دیدگان سیل پرداخت کردند که سهم بیمه ایران از این مقدار 10 میلیارد ریال است.
میرزایی یکی از مهم ترین مشکلات استان را آگاهی نداشتن عموم مردم از مزایای استفاده از خدمات بیمه دانست و افزود: بیش از 90 درصد منازل شخصی مردم استان فاقد بیمه نامه معتبر هستند و همین عامل باعث شد در جریان زلزله آبدانان و دهلران خسارت چندانی به حادثه دیدگان پرداخت نشود و تنها حدود چهار میلیارد ریال از سوی این شرکت پرداخت شده است.
وی نداشتن بیمه نامه معتبر ساختمان های دولتی استان را نیز از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: در حادثه زلزله آبدانان ساختمان شرکت مخابرات دچار خسارت اساسی شد و در صورتیکه این مکان را بیمه کرده بودند به راحتی می توانستیم در مدت زمان کوتاهی آنرا دوباره بسزایم ولی با گذشت زمان زیاد از این حادثه به دلیل کمبود اعتبارات دولتی این مرکز همچنان ساخته نشده است.
مدیرکل بیمه ایران استان ایلام یادآور شد: بر اساس بخشنامه معاون اول رئیس جمهور به وزیر کشور تمامی ارگان های دولتی موظف هستند اموال منقول و غیر منقول خود را بیمه کنند ولی حدود 70 درصد ساختمان های دستگاه های اجرایی استان هم اکنون از بیمه نامه معتبر برخوردار نیستند.
میرزایی ضریب نفوذ بیمه در کشور را حدود 1،5 درصد عنوان کرد در حالیکه در استان پایین تر از میانگین کشور و حدود 0/9 درصد است و باید بیش از پیش در زمینه فرهنگ استفاده از خدمات بیمه ای میان مردم تلاش شود که در این میان نقش رسانه ها در آگاهی بخشی به مخاطبان بسیار تعیین کننده است.
وی بیمه و اقتصاد را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و تاکید کرد: رشد اقتصادی و توسعه کشورها بدون داشتن صنعت بیمه ای قوی و توانمند امکان پذیر نیست.
مدیرکل بیمه ایران استان ایلام ادامه داد: با وجود صنایع بزرگ و مادری همچون نفت ، گاز و پتروشیمی و پیمانکاران بزرگ و زیرساخت های مخابراتی در استان ولی مدیران این نهادها امور مربوط به بیمه خود را در سایر استان ها انجام می دهند در حالیکه اگر از خدمات شرکت های بیمه ای ایلام استفاده کنند ، ضمن گردش مالی بیشتر این شرکت ها زمینه ارائه خدمات مناسب تر به مردم ایلام فراهم خواهد شد.
میرزایی گفت: عموم مردم استان علاوه بر اینکه استفاده از بیمه های اجباری شخص ثالث اتومبیل را داشته باشند نسبت به تهیه بیمه نامه معتبر منزل مسکونی اقدام و برای تامین آتیه فرزندان خود از طرح های بیمه نامه عمر و پس انداز فرزندان نیز استفاده کنند.

منابع دیگر:
 • تحلیل ایران
۹۵/۰۵/۱۸
۲۰:۱۰

مدیرعامل بانک “قرض‌الحسنه مهر ایران” سرِکار نمی‌رود/ این بانک مدیرعامل ندارد!

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام داشت که اقدامات اداری در خصوص وضعیت مدیر عامل جدید بانک  قرض الحسنه مهر ایران در حال انجام است اما با این وجود هنوز مدیرعامل جدید تایید نشده است!
حسین قضاوی  افزود: به مجرد اینکه این امر به نتیجه نهایی برسد اطلاع رسانی  عمومی خواهد شد.
این اظهارات بعد از آن بیان می‌شود که  از پنج شنبه  دهم تیرماه سالجاری و به دنبال وداع “سیامک دولتی”، مدیر عامل سابق بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ، مرتضی اکبری به جای او به سمت مدیر عامل جدید بانک مورد اشاره منصوب شده اما از همان زمان تا اکنون در محل کار خود حاضر نشده است.
دلایل مختلفی برای این عدم حضور “مرتضی اکبری” در محل کار خود در بازار رسانه ای بین بانکی زمزمه می شود اما گمان می رود مهمترین دلیل آن نداشتن تاییدیه لازم از مراجع ذیصلاح باشد.
مرتضی اکبری در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ با حکم وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان عضو موظف هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران منصوب شد.
البته به دنبال انتشار فیش های نجومی حقوقی مدیران بیمه مرکزی و تعدادی از بانک‌های شبه دولتی، مدیران ۴ بانک رفاه کارگران، ملت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران از سمت خود برکنار شده و به جای آنها مدیران جدیدی معرفی شدند. تا اینجای کار فقط سه مدیراز چهار مدیر از پیش گفته در محل کارخود حاضر شده  و قرض الحسنه مهر ایران همچنان بدون مدیرعامل به فعالیت خود ادامه می دهد.
همین موضوع مشکلات جدی را برای بانک مذکور و حتی  مشتریان آن ایجاد کرده چرا که با وجود هیات مدیره اما ارایه تسهیلات  قطعی و تصمیم گیری نهایی دراین راستا منوط به  دستور مدیرعامل خواهد بود.
با این حال، دو هفته قبل،”مرتضی اکبری” مدیر عامل جدید بانک قرض الحسنه مهر ایران در توضیح عدم حضوردر محل کار جدید خویش گفته که فرایند اداری این امر درحال انجام بوده و با توجه به اینکه بانک قرض الحسنه مربوط به  ۴ بانک دیگر است  باید جلسه هیات مدیره آنها هم تشکیل شده و نسبت به این امر تعیین تکلیف شود.
وی، درعین حال افزود که تاییدیه بانک مرکزی او آمده و احتمال داد که ظرف هفته آینده در محل کارخود حاضر شود، هر چند که تا اکنون و با گذشت دو هفته از گفتگو با وی، این مهم، یعنی حضور”اکبری” در محل کار جدید رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
بانک قرض الحسنه مهر ایران، با سرمایه اسمی اولیه ۱۵ هزار میلیارد ریال و با مشارکت ده بانک بزرگ کشور در سال ۱۳۸۶ راه اندازی شده که سهامداران این بانک مشتمل بر چهار بانک مشمول اصل ۴۴ “صادرات، ملت، تجارت و رفاه کارگران” بوده که بر این لیست نیز باید شش بانک دولتی” ملی، سپه، صنعت و معدن، توسعه صادرات؛ کشاورزی و مسکن” را هم افزود.
بانک قرض الحسنه  مهر ایران،  در حال حاضر ۵۴۰ شعبه در سراسر کشور داشته که از این تعداد ۳۰۰ شعبه استیجاری بوده و ۲۴۰ شعبه مابقی ملکی است  که از قرارمعلوم، باید ۳۰۰ شعبه استیجاری این بانک از محل املاک بانک‌ها یا منابع خود بانک به وضعیت ملکی تبدیل شوند.
گفته می شود که سرمایه پرداخت شده بانک قرض الحسنه مهر ایران از ناحیه سهامداران  ۸۲۰۰ میلیارد ریال بوده که طبق مهلت هشت ماهه مجمع، سرمایه این بانک به رقم اسمی یعنی ۱۵ هزار میلیارد ریال خواهد رسید بنابراین در فرصت باقیمانده، قرار بود رقم ۶۸۰۰ میلیارد ریال توسط سهامداران تودیع و تامین سرمایه نهایی صورت گیرد.
برکنار از تمرکز بیشتر بر دست اندازهای موجود برسر راه این بانک از جمله تغییر وضعیت آن از سهامی خاص به عام ،اما به نظر می‌رسد کشدار شدن بیش ازحد عدم حضور مدیرعامل جدید این بانک ،ذهنیت‌های نا مطلوبی را در بین مشتریان آن به وجود خواهد آورد.
در همین حال، محسن پدرام، رئیس هیأت مدیره بانک مذکور، گفته که همچنان منتظر حضور مدیر عامل جدید بوده و افزوده که از دلایل عدم حضور مدیر عامل جدید بی اطلاع است. رئیس هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران تاکید کرده که از دلایل عدم حضور مدیر عامل جدید چیزی نشنیده و  هیچ چیز معلوم نیست.
 
منبع: نسیم

۹۵/۰۵/۱۸
۱۱:۳۵

مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی: در نقطه سربه سر هستیم

لیلا اکبرپور: مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی خواستار اصلاح شیوه سرمایه‌گذاری این صندوق شد و توضیح داد: اکنون صندوق از نظر منابع و مصارف در نقطه سربه‌سر قراردارد و برای افزایش درآمد، بهتراست محدودیت‌های سرمایه‌گذاری صندوق رفع شود.
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علی جباری گفت: طبق قانون در صورت ورشکستگی یک شرکت بیمه، صندوق تامین خسارت‌های بدنی موظف به پرداخت خسارات شخص ثالث صادره درآن شرکت است؛ درحالی که صندوق امروز توان پوشش حتی یک درصد از پرونده‌های خسارت شخص ثالث در بازار بیمه را هم ندارد.
 جباری با بیان اینکه صندوق تامین خسارت‌های بدنی در سال 94 توانست مبلغ 70 میلیارد ریال از خسارات پرداختی را بازیافت کند، افزود: تا سال 92 پرونده‌های دارای مقصر فراری 80درصد از پرونده‌های صندوق را تشکیل می‌داد (حوادث رانندگی که راننده از سرصحنه تصادف گریخته باشد و صندوق تامین خسارت‌های بدنی تمام خسارات زیان دیده را بدون امکان بازیافت از مقصر اصلی پرداخت کند) درحالی‌که این سهم در حال حاضر به 51 درصد کاهش پیدا کرده است.
جباری دلیل این کاهش را استقرارسیستم هوشمند در صندوق، احصای اطلاعات تمام مقصرین حوادث رانندگی از طریق بانک اطلاعاتی پلیس راهور و همچنین ارتباط با مراجع قضایی عنوان کرد و ادامه داد: در 3 ماه اول سال 95 نیز مبلغ 30 میلیارد ریال دیگراز خسارات پرداختی بازیافت و وصول شد؛ درحالی که طی سال‌های پیش این رقم بسیار ناچیز بود. وی با بیان اینکه رئیس کل جدید بیمه مرکزی بر سرعت بخشیدن به پرداخت خسارات معوق پرونده‌های شرکت بیمه توسعه اصرار دارد، افزود: بیمه مرکزی درصدد حل مشکل بیمه گذاران بیمه توسعه با مشارکت صنعت بیمه است.
این درحالی است که به گفته پورکیانی، مدیرعامل بیمه ایران، این شرکت تا کنون از محل تملک دارایی‌های بیمه توسعه حدود 470میلیارد تومان از خسارات را پرداخت کرده و برآورد می‌شود حدود 500 میلیارد تومان دیگر باقی مانده است؛ به گفته مدیرعامل بیمه ایران درجلسه‌ای که با حضور مسوولان بیمه توسعه و رئیس دادگاه جرائم مالی و پولی برگزار شد، مقرر گردید تا املاک دیگری از بیمه توسعه به نام بیمه ایران شود تا تعهدات به زیان‌دیدگان و بیمه‌گذاران ارائه شود.
جباری، صندوق تامين خسارت‌های بدني را بيمه گر دوم صنعت بيمه عنوان کرد و افزود: طبق آمارهای قابل اتکا سالانه دراثر حوادث رانندگی 17 هزار نفر کشته و 300 هزار نفر مصدوم می‌شوند که جبران خسارات مالی آنها منابع زیادی را از سرمایه‌های ملی تضییع می‌کند، اما جبران بخش عمده‌ای ازاین منابع توسط صنعت بیمه موجب شده تا مسوولان امر توجه خاصی به تصادفات رانندگی نداشته باشند. وی با بیان اینکه در قانون جدید بیمه شخص ثالث سهم 5 درصدی صندوق از حق بیمه‌های آن به 8 درصد افزایش یافته افزود: ماموریت‌های جدیدی برای صندوق تعیین شده است؛ به‌طوری‌که صندوق امروز نقش بیمه اتکایی را در صنعت ایفا می‌کند.
جباری درخصوص پرداخت سهم صندوق توسط شرکت‌های بیمه گفت: تنها سه شرکت هستند که در روند واریزی‌ها تاخیر دارند که با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت شرکت‌ها این روند طبیعی است. او با بیان اینکه تعداد مصدومان حوادث رانندگی طی 10 سال گذشته 4 برابرشده، یادآور شد: از 10 میلیون موتورسیکلت موجود درکشور تنها 500 هزار موتورسیکلت دارای بیمه شخص ثالث است که تعداد بی‌شماری از آنها وسیله امرار معاش خانواده‌هاست و در صورت بروز حادثه، دارنده آن توان پرداخت خسارت را ندارد. جباری با بیان اینکه باید برای توسعه خدمات بیمه فرهنگسازی شود از ارائه طرح حمایتی صندوق برای دارندگان موتور سیکلت که توان خرید بیمه نامه شخص ثالث را ندارند، خبر داد.

۹۵/۰۵/۱۹
۰۸:۵۹

بیمه دی ؛ تجربه رشد 94 درصدی تولید حق بیمه تنها در سه ماه

بانكداري ايراني -در صورتهای مالی سه ماهه بیمه دی آمده است که این بیمه گر معادل 146 درصد در جذب نقدینگی در این مدت کوتاه توفیق داشته است. همچنین در این دوره معادل 38 ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده که معادل پوشش 32درصدی سود سالیانه این شرکت بیمه‌گری است .

بانكداري ايراني - در صورتهای مالی سه ماهه بیمه دی آمده است که این بیمه گر معادل  146 درصد در جذب نقدینگی در این مدت کوتاه توفیق داشته است. همچنین در این دوره معادل  38 ریال سود برای هر سهم  شناسایی کرده  که معادل پوشش 32درصدی سود سالیانه این شرکت بیمه‌گری است . 
علاوه بر این در همین دوره کوتاه  نسبت به دوره مشابه در سال قبل و همچنین ابتدای سال در سود آوری حدود 158 درصد رشد داشته است . 
به گزارشبانكداري ايراني  ، بیمه دی در سه ماه ایتدای سال جاری حدود 1.299.410 میلیون ریال حق بیمه تولیدی داشت که نسبت به دوره مشابه در سال 94 بنابه گزارش بیمه مرکزی  حدود 94 درصد رشد داشته است و  و بر این اساس سهم بازار خود را در این حوزه به 2.48درصد اراتقا داده است . 
بر اساس گزارش بیمه مرکزی  تعداد 195.489 فقره بیمه در سه ماهه ابتدای سال  جاری توسط بیمه دی صادر شد که در این حوزه نیز رشد 27.14درصد داشته و سهم 1.68 درصدی را کسب کرده است هرچند کسب سهم بازار موجب افزایش 45.94 درصدی پرداخت خسارت این بیمه گر شده  ولی رقم آن نسبت به حق بیمه دریافتی ناچیز است. 
اقدامات مثمر ثمر بیمه دی برای رشد و توسعه 
بیمه دی از ابتدای سال جاری اقدامات ارزنده  را انجام داده است تا بتواند رشد و توسعه خوبی را در حوزه های مختلف بیمه گری داشته باشد  یکی از طرح هایی که بیمه دی در  ابتدای این دوره  در برنامه های خود گنجانده توسعه بیمه گری در حوزه گمرک است. به گفته  مدیر گمرک  مرزهای غربی کشور بیمه  خودورهای عبور موقت و  بیمه های دیگر گمرک  به بیمه دی محول می شود.
همچنین در این دوره مورد بررسی  شرکت بیمه دی ؛ برنده مناقصه بیمه نامه عمر وحوادث سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان شد علاوه  بر این  به همراه این قرارداد ، تفاهم نامه تجمیع خدمات بیمه ای با این ارگان منعقد شد و مقرر شد تا تمام خدمات بیمه ای اعم از مسئولیت، آتش سوزی و عمر و حوادث به تدریج به شرکت بیمه دی ارجاع داده شود.
همچنین به منظور جذب سرمایه گذاری های جدید ، مدیریت عمر انفرادی شرکت بیمه دی اعلام کرد این شرکت در نظر دارد با همکاری کلیه مدیران فنی به مشتریان بیمه های عمر و سرمایه گذاری خود، در سایر رشته های بیمه ای تسهیلات ارائه نماید. 
و همین اقدامات  سبب شد تا بیمه دی نسبت به دیگر رقیبان خود رشد خوبی را تجربه کند و تا 94 درصد تولید حق بیمه خود را رشد دهد. 

منابع دیگر:
 • افق تازه
۹۵/۰۵/۱۸
۱۲:۴۵

۸۵درصد بازار بیمه دراختیار ۱۰شرکت

آمارهای سه ماهه اول سال۹۵ از عملکرد صنعت بیمه کشور نشان می‌دهد که سهم بازار تنها بیمه دولتی کشور در حال کاهش است و نسبت خسارت آن نیز به رقمی بالاتر از متوسط صنعت بیمه رسیده و این عملکرد تاثیر قابل‌توجهی بر صورت‌های مالی بیمه مرکزی خواهد داشت.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،بیمه ایران تنها شرکت دولتی بیمه‌یی کشور با 1676میلیارد تومان و سهم 32.01درصدی از بازار حق بیمه تولیدی کشور در سه ماهه اول سال95 در حال از دست دادن سهم از بازار بیمه است و این روند نشان می‌دهد که سهم دولت از بازار بیمه ظرف چهار سال اخیر از 50درصد به 32درصد رسیده و 18درصد در این مدت کاهش یافته است.
 رشد قابل‌توجه شرکت‌های تازه‌وارد
ازسوی دیگر، شرکت‌های نوظهور بیمه خصوصی نظیر بیمه پارسیان، کوثر، معلم، رازی، پاسارگاد، کارآفرین، دی و سامان که در سال‌های اخیر به جمع شرکت‌های بیمه‌یی پیوسته‌اند سهم خود از بازار را به شکل قابل‌توجهی افزایش داده‌اند، به‌طوری که بیمه پارسیان با سهم 7.25درصدی از بازار حق بیمه تولیدی، حتی از شرکت‌های قدیمی البرز و دانا پیشی گرفته است. شرکت‌های کوثر با سهم4.7، معلم4.42، رازی3.99، پاسارگاد3.93، کارآفرین3.67 درصد با سهم بالای 3درصد از بازار، توانسته‌اند رشد قابل‌توجهی را در بازار بیمه ثبت کنند.
در رده‌های بعدی، شرکت‌های بیمه دی با سهم2.48 و سامان با سهم 2.3درصدی، توانسته‌اند با سهم بالای 2درصد، توجه سرمایه‌گذاران و فعالان و سهامداران بازار بیمه را به خود جلب کنند.
 سهم 47درصدی شرکت‌های جدید خصوصی
براین اساس، به نظر می‌رسد که برای این 8شرکت خصوصی که با سهم‌های بالای 2 تا 7درصد در بازار حضور دارند، می‌توان آینده خوبی پیش‌بینی کرد.
تنها بیمه آسیا به عنوان یک شرکت قدیمی، توانسته ضمن حفظ سهم خود از بازار به میزان 11.25درصد، پیشتاز شرکت‌های خصوصی بیمه باشد. اما عملکرد شرکت‌هایی مانند بیمه پارسیان نشان می‌دهد که شرکت‌های جدید با تحولات، استانداردها و روش‌های جدید توانسته‌اند به سرعت سهم شرکت‌های قدیمی را جذب کنند. به‌طوری که چهار شرکت قدیمی بیمه شامل ایران، آسیا، البرز و دانا در حال حاضر روی هم 57درصد سهم بازار دارند و شرکت‌های خصوصی توانسته‌اند در چند سال اخیر، 43درصد سهم بازار را به خود اختصاص دهند.
این موضوع نشان می‌دهد که تحولات قابل‌توجهی در سال‌های اخیر در بازار بیمه شکل گرفته و شرکت‌های جدید، در آینده سهم بیشتری از بازار بیمه را به خود اختصاص خواهند داد.
آمارهای سه ماهه 25شرکت فعال در صنعت بیمه نشان می‌دهد که در سه ماهه امسال همچنان پرتفوی بیمه‌یی کشور در میان 10شرکت مانند گذشته تقسیم شده است و این 10شرکت روی هم 85درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند و هر یک بین 3.7 تا 32درصد سهم از بازار را به خود اختصاص داده و 15شرکت دیگر روی هم 15درصد از بازار سهم دارند و با سهم‌های اندک بین 18صدم درصد تا 2.48درصد به‌طور متوسط هر یک تنها یک‌درصد سهم دارند. البته شرکت بیمه تجارت نو به‌تازگی و در اردیبهشت95 پروانه خود را از بیمه مرکزی دریافت کرده است.
درحالی که متوسط سهم 10شرکت اول 8.5درصد است، این اختلاف شدید نشان‌دهنده این واقعیت است که شرکت‌های بزرگ، همچنان نفوذ و توان و قدرت خود را بر بازار اعمال کرده‌اند. به عبارت دیگر، تنها دو شرکت ایران و آسیا سهم دو رقمی از بازار دارند و سهم بازار 15شرکت همچنان زیر 3درصد باقی مانده است و با اینکه شرکت‌هایی مانند سینا، میهن، ملت و... شرکت‌های تازه‌کار محسوب نمی‌شوند و انتظار می‌رود که متوسط سهم 4درصدی به ازای 25شرکت را در عملکرد بسیاری از شرکت‌ها شاهد باشیم اما تنها 7شرکت بالای 4درصد سهم دارند و 21شرکت زیر 4درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده‌اند.
 سهم 60درصدی ثالث و درمان
 بین رشته‌های بیمه‌یی نیز همچنان شخص ثالث و درمان به‌عنوان دو رشته تاثیرگذار در ماراتن صدور بیمه‌نامه پرچمدار هستند و حدود 60درصد بازار به این دو رشته اختصاص دارد و با اضافه کردن بیمه عمر به این مجموعه بالغ بر 73درصد بازار بیمه در انحصار سه رشته بیمه‌یی است.
ازسوی دیگر نگاه عمیق‌تر به بیمه‌های مناطق آزاد (امید، حافظ و آسماری) نشان می‌دهد که این شرکت‌ها یا در تولید حق بیمه با کاهش مواجه بوده‌اند یا در خسارت پرداختی با رشد بیش از حق بیمه تولیدی همراه هستند. این درحالی است که برخی گزارش‌های تایید نشده اذعان دارد که برخی بیمه‌های مناطق آزاد در سرزمین اصلی نیز به صدور بیمه‌نامه مبادرت کرده‌اند.
به گزارش تعادل،حجم حق بیمه‌های تولیدی بازار بیمه در سه ماهه ابتدای سال با 20.3درصد افزایش نسبت به بهار سال گذشته به حدود 52.4هزار میلیارد ریال رسیده است.
در این میان سهم بخش غیردولتی از این مقدار به 68درصد رسید و 32درصد دیگر توسط بیمه ایران در نقش تنها شرکت بیمه دولتی تولید شده است. بر این اساس سهم بازار بیمه ایران از 39.47درصد در اسفند سال گذشته به 32درصد رسیده است. همچنین رشد خسارت‌ها در این شرکت از رشد حق بیمه پیشی گرفته و درحالی که حق بیمه تولیدی رشد 6.45درصدی داشته، خسارت پرداختی رشد 35.75درصدی داشته است.
 کارشناسان با اشاره به نسبت خسارت این شرکت که حدود 20‌درصد رشد داشته و به 89.1‌درصد رسیده، معتقدند: اگرچه دولت دنبال کاهش سهم شرکت بیمه دولتی از بازار است اما بی‌ثباتی و تغییرات مدیریتی در بیمه ایران طی سال‌های اخیر، مهم‌ترین عامل کاهش سهم بازار و رشد نسبت خسارت بوده است. پس از بیمه ایران در سه شرکت بزرگ بیمه‌یی کشور یعنی آسیا، البرز و دانا نیز روند رشد خسارت پرداختی از حق بیمه تولیدی پیشی گرفته و در بیمه البرز رشد خسارت بسیار محسوس است.
بیمه حافظ نیز در بین شرکت‌های بیمه در 3ماهه ابتدای سال با رشد منفی 4.74درصدی در حق بیمه تولیدی بالغ بر 287درصد رشد در خسارت پرداختی داشته است. به عبارت ساده‌تر نه‌تنها حق بیمه تولیدی این شرکت رشدی نداشته بلکه خسارت‌های پرداختی شرکت نیز رو به افزایش بوده است. البته وضع در بیمه میهن نیز بر همین روال است و این شرکت با کاهش 59.11درصدی در حق بیمه تولیدی با 25درصد رشد در خسارت‌های پرداختی مواجه بوده است.
 رشد 10‌درصدی بیمه‌نامه‌ها
تعداد بیمه‌نامه‌های صادره در این مدت نیز با حدود 10.6درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 11.6میلیون فقره بود.
البته 45.2‌درصد حق بیمه‌های تولیدی به رشته بیمه شخص ثالث و مازاد اختصاص داشت. سهم بیمه زندگی به 14.8‌درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی بازار رسید و13.2‌درصد از حق بیمه‌های تولیدی مرتبط با بیمه درمان بود.
شرکت‌های بیمه حدود 32.7هزار میلیارد ریال خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با 3ماهه منتهی به خرداد سال گذشته 32.9‌درصد رشد نشان می‌دهد. البته 54.4‌درصد از خسارت‌های بازار بیمه توسط بخش غیردولتی جبران شد. شرکت‌های بیمه در حدود6.9 میلیون مورد خسارت به بیمه‌گذاران پرداخت کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 26.8‌درصد رشد داشته است.
حدود 37.4درصد از خسارت‌های بازار بیمه در رشته بیمه درمان پرداخت شده است و 36.6‌درصد از خسارت‌های پرداختی به بیمه شخص ثالث و مازاد اختصاص داشت. سهم بیمه زندگی نیز به حدود7.8‌درصد از خسارت‌های پرداختی بازار بیمه رسید.
 نسبت خسارت 62.5‌درصدی
نسبت خسارت صنعت بیمه در این مدت معادل 62.5‌درصد بود و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 5.9 واحد افزایش نشان داد. این نسبت خسارت در مقایسه با گذشته و کشورهای دیگر بالا محسوب می‌شود و امکان سودآوری، سرمایه‌گذاری و جذابیت‌های بازار بیمه را کاهش می‌دهد.
نسبت خسارت 7شرکت بیمه میهن، نوین، ایران، سینا، دانا، حافظ و ملت بالاتر از این میزان در بازار بیمه بوده است.
نسبت خسارت 3رشته بیمه درمان، بدنه اتومبیل و کشتی با 76.8، 74.3 و 66.5 نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند و نشان می‌دهد شرکت‌های بیمه مجبور هستند که سهم عمده‌یی از درآمد خود را صرف بیمه درمان کنند.
نسبت خسارت دو رشته بیمه‌یی حوادث راننده و شخص ثالث و مازاد با 54.4 و 50.7‌درصد نسبت خسارتی بالاتر از سایر رشته‌هاست اما از نسبت خسارت متوسط بازار بیمه پایین‌تر است.
آمار تعداد خسارت پرداختی بیانگر تعداد پرونده‌هایی است که آن شرکت بیمه در رشته بیمه‌یی مرتبط خسارت پرداخت کرده است.
در شرکت بیمه ایران بیشترین تعداد موارد خسارت مرتبط با رشته بیمه درمان است لذا باتوجه به ماهیت رشته درمان که بیمه‌نامه‌های صادر شده آن به صورت گروهی است و افراد متفاوتی را تحت پوشش قرار می‌دهد همچنین یک نفر می‌تواند در طول سال چندبار خسارت دریافت کند، لذا آمار این رشته به‌مراتب بزرگ‌تر از تعداد بیمه‌نامه صادره بوده که این وضعیت به آمار کل تعداد بیمه‌نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت سرایت کرده است.
در محاسبه نسبت خسارت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد) مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری-عمومی در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین لازم به ذکر است، بررسی آمار عملکرد شرکت‌های بیمه از حیث «نسبت خسارت» در این مدت نمی‌تواند ارزیابی درستی از عملکرد آنها در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی‌شان را نشان دهد (به‌ویژه برای بیمه‌های؛ میهن، نوین، ایران، سینا، دانا، حافظ و ملت که نسبت خسارت‌شان بالاتر از بازار بیمه است)، چراکه با گذشت تنها 3ماه از سال، دریافت کامل حق بیمه‌های مربوط به برخی بیمه‌نامه‌های صادره در این مدت انجام نگرفته و به مرور طی سال وصول خواهند شد.
از آنجا که در کلوپ‌های P&I تقریبا تمامی بیمه‌نامه‌های صادره و حق بیمه‌های تولیدی در پایان سال حاصل می‌شود، از احتساب آمار دو شرکت بیمه متقابل کیش و بیمه متقابل اطمینان متحد قشم ‌جز دوره سالانه اجتناب می‌شود.

منابع دیگر:
 • پول‌پرس
۹۵/۰۵/۱۹
۰۹:۰۸

دکتر جباری: صندوق برای صنعت بیمه تهدید نیست

مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی با بیان اینکه هفت هزار پرونده مقصر فراری وجود دارد که با همکاری پلیس در حال شناسایی مقصرین هستیم اذعان داشت : در این زمینه سیستم یکپارچه و هوشمندی در صندوق طراحی شده که با پلیس، بیمه مرکزی و مراجع قضایی مرتبط بوده تا خسارت ها و پرونده ها از شفافیت لازم برخوردار باشد.

به گزارش “تاوان گذار” علی جباری، مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی در پاسخ به سوال خبرنگار ریسک نیوز در خصوص احتمال مشارکت صندوق در پرداخت خسارت زیان دیدگان پرونده بیمه توسعه گفت: با رویکردی که ریاست بیمه مرکزی اتخاذ کرده ، تدبیری اندیشیده شده که پرونده بیمه توسعه با مشارکت صنعت بیمه بسته شود.
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی همچنین در خصوص اینکه برخی نقش صندوق را در صنعت در حالی یکی از ارکان اساسی محسوب می شود ، زیر سوال می برند ، اذعان داشت:یکی از چالش های صنعت بیمه در حال حاضر این است که ارکان این صنعت توسط اهالی آن زیر سوال می رود اما دلیلی ندارد که کسی ارکان قانونی صنعت بیمه را زیر سوال ببرد .
وی با بیان اینکه صندوق یک رکن حاکمیتی است ، تصریح کرد: صندوق برای صنعت بیمه تهدید نیست.
علی جباری، مدیرعامل صندوق خسارت های بدنی با اشاره به اینکه در حال تدوین آئین نامه های اجرایی جدید شخص ثالث هستیم به افراد توصیه کرد که خرید بیمه شخص ثالث می تواند بسیاری از تهدیدهای جانبی را کاهش داده و اطمینان را برای دارندگان حاصل آورد.
وی همچنین تصریح کرد:سالیانه ۱۷هزار نفر در تصادفات رانندگی کشته و ۳۰۰هزار نفر مصدوم می شوند و این امار تکان دهنده علاوه بر زیان های ناگوار فردی و اجتماعی ، زیان اقتصادی هنگفتی را به کشور تحمیل می کند.
جباری چالش بزرگ دیگر را وجود ۱۰ میلیون موتور سیکلت سوار دانست که ۹۰ درصد انها فاقد بیمه نامه هستند.
وی البته خبر داد:صندوق برای موتورسیکلت سواران طرحی را اماده کرده که امیدواریم با این طرح در این خصوص فرهنگ سازی های لازم صورت گیرد.
وی با بیان اینکه در قانون جدید منابع صندوق افزایش یافته ، تاکید کرد : در عین حال تعهدات صندوق نیز افزایش یافته و  با این تعریف می توان گفت صندوق نقش اتکایی در صنعت را پیدا کرده است .
جباری با بیان اینکه بحث مقصر فراری یکی از معضلات فعلی در صندوق است، گفت که در این زمینه تلاش کردیم تا پرونده های مقصر فراری را در اولویت قرار داده و با بررسی این پرونده ها نسبت به احصا آن ها اقدام کنیم .
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی با بیان اینکه هفت هزار پرونده مقصر فراری وجود دارد که با همکاری پلیس در حال شناسایی مقصرین هستیم اذعان داشت : در این زمینه سیستم یکپارچه و هوشمندی در صندوق طراحی شده که با پلیس، بیمه مرکزی و مراجع قضایی مرتبط بوده تا خسارت ها و پرونده ها از شفافیت لازم برخوردار باشد.
جباری در ادامه  عنوان کرر:  کل مطالبات بازیافتی تا سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۷۰میلیارد ریال بوده این در حالی است که با اقدامات صورت گرفته در سه ماهه ابتدای سال بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال از این پرونده های وصول شده است .
وی در پاسخ به پرسشی  در خصوص نحوه همکاری شرکت های بیمه در واریز سهم صندوق گفت : شرکت ها همکاری مطلوبی در این زمینه با صندوق دارند و از زمان ورود رئیس کل جدید با طراحی مکانیزمی جدیداین روندبا بهبود هم روبه رو بوده است .
جباری ادامه داد : تنها سه شرکت هستند که در روند واریزی ها تاخیر دارند که با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت شرکت ها این روند طبیعی است .
وی در تکمیل پاسخ به این پرسش عنوان کرد که بخش عمده ای از مطالبات صندوق از شرکت های بیمه وصول شده است .
مدیرعامل صندوق در ادامه به هوشمند سازی گردش اطلاعات در صندوق اشاره نموده و افزود: صیانت از وجوه و منابع صندوق با پیاده سازی سیستم هوشمند پردازش اطلاعات شدت گرفته است .
جباری در تشریح این سیستم هوشمند بیان کردند: با پیاده سازی این سیستم در صندوق تامین خسارت بدنی تشکیل پرونده ، بررسی خسارت ، واحد تحقیق ، شورای فنی ، واحد حقوقی و مالی تا مرحله پرداخت و حتی روند بازیافت تسهیلات کاملا بصورت هوشمند عملیات خود را انجام می‌دهند .
مدیرعامل صندوق تامین خسارت بدنی ازپردازش و ثبت کلیه پرونده های صندوق در سامانه الکترونیک خبر داده و افزود: با الکترونیکی شدن پرونده ها، پیگیری امور، دعاوی و استعلامات با سرعت بیشتری انجام خواهد پذیرفت و این حرکت به شفافیت خدمات صندوق کمک شایانی می‌کند.

۹۵/۰۵/۱۹
۰۸:۵۶

بیمه “ما” تحسین مقامات سازمان ملل را برانگیخت

بیمه “ما” در راستای مسئولیت اجتماعی سازمان های اقتصادی موجب تحسین معاون دبیر کل سازمان ملل و مدیر اجرائی برنامه محیط زیست ملل متحد قرار گرفت و خسارتهای پلنگ ایرانی را پرداخت کرد.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، مدیر عامل بیمه “ما” در آیین «پرداخت خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی جامع پلنگ ایرانی به خسارت‌دیدگان» ، که موجب حیرت و تحسین اشتاینر (معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرائی برنامه محیط زیست ملل متحد) شده ، با حضور مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست کشور، معاون محترم استاندار بوشهر، مدیر محترم بانک ملت استان بوشهر، مدیرعامل محترم صندوق ملی محیط زیست کشور، مدیرکل منابع طبیعی و جهاد کشاورزی و دیگر مسوولان استانی و جمعی از محیط‌بانان شهر بوشهربیان کرد: بیمه “ما” در راستای حمایت از روستاییان کشور و کمک به منابع محیط زیست کشور و حفظ نماد قدرت و شجاعت یعنی پلنگ ایرانی وارد چنین مسئولیت اجتماعی شده است.
مهندس مجید صفدری ، با اشاره به قدمت پنج ساله بیمه “ما” و این‌که هنوز بیمه ” ما” در دوران نوپایی به سر می‌برد، یادآور شد: با وجود برخی از مسائل در خصوص قبول این مسوولیت ، همواره با خود اندیشیدیم که مگر می شود که « پلنگ حمله کند، هیچ‌کس پاسخگو نباشد؛دارایی روستایی‌های بی‌گناه از بین برود، کسی به دادشان نرسد!» به همین روی براساس رسالت اجتماعی خود وارد این فضا شدیم.
در ادامه معاون محترم استاندار بوشهر از شرکت بیمه “ما” و سازمان محیط زیست به خاطر تلاش ها و نقش برجسته ای که در حمایت از پلنگ ایرانی و روستائیان کشور ایفا نموده است، تقدیر و تشکر کرد.
همچنین در این مراسم ، مدیرکل حفاظت از محیط زیست با اشاره به انتشار گزارشاتی مبنی بر شکوائیه اهالی تنگه ارم در خصوص حمله پلنگ، در روزنامه محلی بوشهر گفت: با پیگیری‌ها و رایزنی‌های خانم ابتکار و مجموعه محیط زیست استان، بر آن شدیم تا طرح پایلوت پلنگ ایرانی را در شهرستان دشتستان آغاز کنیم و این‌گونه برای نخستین بار این طرح در استان کلید خورد.
در ادامه دکتر آرزو صانعی، مجری طرح ملی حفاظت از پلنگ ایرانی در خصوص دو برنامه حفاظتی در این راستا تصریح کرد: از جمله مشکلات مطرح در حفظ پلنگ ایرانی در این منطقه، توسعه جاده‌ها، تخریب طبیعت، توسعه مناطق مسکونی، خشکسالی، آتش‌سوزی، کاهش شدید طعمه این گونه و شکار و صید غیر مجاز بود که پس از بررسی و جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز، این منطقه انتخاب شد.
وی افزود : موارد تحت پوشش برنامه بیمه جامع پلنگ ایرانی که توسط بیمه “ما” عملیاتی شد شامل خسارات دام، پرداخت مستقیم به فرد خسارت‌دیده و خسارات واردشده به محیط زیست به‌دلیل تلفات پلنگ است.
در ادامه دکتر علی تیموری، مدیرکل مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست کشور توضیحاتی را در خصوص جریمه شکار پلنگ عنوان کرد که این جریمه پنج میلیونی در سال 93 به 80 میلیون در سال 94 افزایش و حداقل سه سال زندان حکم خاطیان خواهد بود.
وی با اشاره به پیش‌قدم شدن شرکت بیمه “ما” برای مشارکت در طرح پلنگ ایرانی تاکید کرد : شرکت بیمه ” ما” داوطلبانه و جهت یاری به محیط زیست کشور و کمک به روستاییان خسارت دیده ، حیرت و تحسین اشتاینر (معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرائی برنامه محیط زیست ملل متحد) را برانگیخت.
http://khordokalan.ir/?p=4207

۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۵۵

پارسیان و بالاترین سهم بیمه های خصوصی

بیمه پارسیان به عنوان یکی از شرکت‌های بیمه خصوصی ، از 28 اردیبهشت 82 آغاز به فعالیت کرده است. شرکت بیمه پارسیان(سهامی عام) براساس قانون تاسیس موسسات بیمه غیر دولتی و طی مجوز شماره 5200 بیمه مرکزی ایران در عرصه بیمه کشور آغاز به کار کرد.

به گزارش دیوان اقتصاد، عمده ترین سهامداران این شرکت را بانک پارسیان ، شرکت سرمایه گذاری تدبیر، شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو دربر می گیرند. درحال حاضر بیمه پارسیان از نظر سرمایه (دو هزار میلیارد ریال) و سهم بازار بیمه های خصوصی ، بزرگترین بیمه خصوصی ایران محسوب می گردد.
رسالت بیمه پارسیان ، ایجاد سازمانی جهانی تراز ، رقابت پذیر، متعهد نسبت به جامعه و پیشگام درارائه خدمات متمایز به اشخاص حقیقی وحقوقی برای پوشش ریسک ها و جبران خسارت ها و همچنین ارائه خدمات مشاوره در زمینه مدیریت ریسک و ایمنی (شناخت ، ارزیابی ، تجزیه،تحلیل و تفکیک ریسک ) جهت اخذ صحیح ترین بیمه نامه ها جهت تامین و گسترش حداکثر پوشش بیمه ای همراه با کاهش هزینه های بیمه گذار می باشد.
ساختار بیمه پارسیان تاکید خاصی بر مطالعات و برنامه ریزی راهبردی و ابزارسازی بیمه ای و همچنین ایجاد و گسترش فن آوری اطلاعات داشته و تلاش می کند با استفاده از تازه ترین نرم افزارهای بیمه ای و آخرین فناوری رایانه ای موجود، کلیه پوشش های بیمه ای مورد انتظار را با دقت و کیفیت و سرعت عرضه نماید.
پوشش اتکایی کلیه ریسک های صنعتی بیمه پارسیان با هر میزان سرمایه به صورت 100 درصد با استفاده از بالاترین تراز درجه بندی و اعتبار شرکت های بیمه اتکائی دنیا ، بخش دیگری از ارائه خدمات بیمه پارسیان می باشد.
در کلیه شعب بانک پارسیان در مراکز استانیBank Assurance ارائه خدمات بیمه پارسیان درسراسرکشور با به کارگیری جدیدترین شیوه خدماتی و شهرهای بزرگ منجر به گسترش چشمگیر سهم بازار و توسعه خدمات در جهت تامین رضایت مشتریان بوده است.
بیمه پارسیان در طی سال های متوالی 1383 تا 1386به عنوان صد شرکت برتر کشور و احراز رتبه اول در بین شرکت های بیمه ای خصوصی و رتبه سوم در بین کلیه شرکت های بیمه ای اعم از دولتی و خصوصی را از آن خود کرده است .
بیمه پارسیان براساس گزارش اخیر بیمه مرکزی ایران رتبه اول را در بین شرکت های خصوصی از لحاظ حضور در بازار بیمه ، توانایی مالی و گزارشگری مالی را به خود اختصاص داده است.
توسعه و گسترش آرامش و امنیت خاطر برای جامعه از طریق ارائه خدمات بیمه ای متمایز به اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج از کشور برای پوشش ریسک ها و جبران خسارت ها ، حضور فعال در بازارهای سرمایه ای و مالی برای تأمین سودآوری مطمئن با رشد مستمر جهت دستیابی سهامداران به بازدهی مناسب.
انواع بیمه پارسیان شامل اموال ( اتومبیل ، آتش سوزی ، باربری )، اشخاص (حوادث انفرادی ، مسافرتی ، عمر حوادث، درمان)، مهندسی (کشتی و هواپیما ، تمام خطر نصب ، تمام خطر پیمانکاران ، شکست ماشین آلات ، انرژی )، و مسئولیت (مسئولیت کارفرما، شرکت های حمل و نقل ، مسئولیت حرفه ای ، تولید کنندگان کالا ، مسئولیت عمومی ) است .
**بیمه عمر و سرمایه‌گذاری **
هر فردی بر پایه نیازهای خود و خانواده، در ابتدا، میزان سرمایه لازم برای پوشش خطر فوت را انتخاب می‌کند و با توجه به توان مالی خود، مبالغ حق بیمه و نحوه پرداخت آن را برمی‌گزیند. حق بیمه‌های پرداختی پس از کسر حق بیمه لازم برای پوشش فوت و پوشش های اضافی، به اندوخته سرمایه‌گذاری شما افزوده می‌شود.
اندوخته سرمایه‌گذاری با اختصاص نرخ سود تضمینی انباشته شده و طی سال های بعد با افزوده شدن حق‌بیمه‌ها و سود آنها افزایش یافته و سرمایه‌ای مناسب و مطمئن برای رفع نیازهای احتمالی و برنامه‌های آینده شما خواهد بود.
در پایان مدت بیمه، موجودی اندوخته سرمایه‌گذاری و سود آن به اضافه مبالغ اضافی ناشی از تخصیص سود مشارکت در منافع به فرد پرداخت می‌شود. در صورت فوت بیمه‌شده در خلال مدت بیمه نیز، سرمایه بیمه‌ای به علاوه موجودی اندوخته سرمایه‌گذاری در هر زمان به بازماندگان یا افراد تعیین شده، پرداخت خواهد شد.
بیمه عمر و سرمایه‌گذاری پارسیان این امکان را فراهم آورده است که با پس‌انداز مبالغ اندک، ضمن استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای و کاهش تبعات سنگین حوادث و اتفاقات ناگوار زندگی، امکان سرمایه‌گذاری حق‌بیمه‌های پرداختی فراهم گردد تا بدین ترتیب ضمن حفظ قدرت خرید پس‌اندازها، سرمایه‌ای مطمئن و مناسب برای استفاده فرد و یا دیگر اعضای خانواده وی تشکیل گردد.
بیمه پارسیان پیوسته آمادگی خود را جهت مذاکره و ارائه بیمه عمروسرمایه‌گذاری به عنوان محصول ممتاز خود به بصورت جمعی به کارکنان سازمان ها اعلام کرده است . انعقاد قرارداد به صورت جمعی دارای مزایا و تخفیفات خاصی است که برای اطلاع از این مزایا افراد می‌توانند با واحد عمر انفرادی شرکت بیمه پارسیان و یا نمایندگی های بیمه پارسیان در سراسر کشور تماس گیرند.
** انواع بیمه های عمر **
بیمه‌نامه‌های عمر براساس شرط بیمه (فوت یا حیات بیمه شده) و چگونگی پرداخت سرمایه بیمه توسط شرکت بیمه (یکجا یا مستمر) و جنبه تامینی و پس اندازی به انواع مختلفی تقسیم می گردند. از جمله بیمه نامه هایی که توسط شرکت بیمه پارسیان ارائه می شود می‌توان به بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری، بیمه‌نامه عمر ساده زمانی و بیمه عمر مانده بدهکار اشاره نمود که به صورت انفرادی و گروهی ارائه می شود.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۵۵

: اختلافات در شرکت، حل و فصل در بیمه مرکزی/ شنیده های جدید از بیمه میهن

گروه سایبان - ظاهرا هیات مدیره بیمه میهن به تازگی جلسه ای را با مسئولین نظارت بیمه مرکزی داشته است .
به گزارش پایگاه خبری راز پول، بیمه میهن که نست خسارتش در سه ماهه ابتدای سال به 174 درصد رسیده و حق بیمه تولیدی اش نیز با افول 59 درصدی گزارش شده در حالی که خسارت هایش با رشد 25 درصدی همراه است در روزهای اخیر مشغول خانه تکانی داخلی در راس هرم شرکت است .
داستان از آنجا شروع می شود که ظاهرا اکثریت هیات مدیره به برکناری مدیرعامل رای مثبت داده اند و البته اقلیت خواستار حضور مدیر قبلی هستند. این گونه بوده است که در پی برگزاری این جلسه داخلی و برخی اختلاف نظرها کار به بیمه مرکزی کشیده شده و جلسه ای در بیمه مرکزی با حضور اعضای هیات مدیره این شرکت برگزار شده و البته طبق شنیده ها نتیجه خاصی از آن حاصل نشده است .
بدین ترتیب پس از برگزاری این جلسه فی المجلس نام علی موسی الرضا از سایت بیمه مرکزی به عنوان مدیرعامل حذف شده است و ظاهرا فعلا احمد درخشنده رئیس هیات مدیره عهده دار مسئولیت های شرکت است . این در حالی است که موسی الرضا به عنوان عضو هیات مدیره در این شرکت همچنان حضور دارد .
هفته گذشته شنیده های تائید نشده اذعان داشت که علی رغم استعفای موسی الرضا از شرکت بیمه میهن ، نامبرده همچنان در دفتر کار مدیرعامل بیمه میهن حضور می یابد. تماس های خبرنگار ما در خصوص پیگیری صحت و سقم این موضوع از سوی وی بدون پاسخ ماند هرچند که این مدیرعامل یکی از مدیران پاسخ گو در صنعت بیمه کشور است .
همچنین جواد سهامیان به عنوان یکی از گزینه های احتمالی مدیریت عاملی این شرکت است که به نظر میرسد که در حال بررسی های اولیه است .وی نیز مانند موسی الرضا یکی از مدیران سابق بیمه ایران است که نامش به عنوان فرد مورد نظر برای بیمه میهن عنوان شد.
این در حالی است که غلامرضا حیدری کرد زنگنه نیز یکی از گزینه های مدیرعاملی این شرکت بوده است که وی به خبرنگار ما اذعان دارد که این مسئولیت را نپذیرفته است .
نسبت خسارت 174 درصدی که با رشد 117 درصدی در این شرکت گزارش شده زنگ خطری است که باید سهام داران و مسئولین نظارتی با دقت و سرعت بیشتری نسبت به سامان دهی وضع موجود اقدام کنند. مسلما ضریب خسارت در این شرکت به مراتب بیشتر از این نسبت است و همین رقم از متوسط صنعت بیمه که در سه ماهه امسال 62.5درصد گزارش شده به مراتب بیشتر و نگران کننده تر است .
ظاهرا اختلاف دیدگاه در بین سهام داران بیمه میهن مانع از تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه شده است . بر این اساس در حالی که 67.11 درصد از سهام داران در آخرین جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت حاضر بودند اما سهام داران نسبت به افزایش سرمایه شرکت قانع نشده و مجمع اعلام تنفس کرده است .
سرمایه بیمه میهن کمی بیشتر از 80 میلیارد تومان است .
میهن دومین شرکتی است که در اختلاف نگرش مدیریتی فرورفته است .
در همین زمینه بخوانید
شرح حال بیمه میهنمیهن از زبان مدیرعامل/از کاهش 74درصدی سود تا وضعیت هیات مدیره در دوره بعدی

۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۵۵

: اولین گزارش آماری از شرکت های بیمه در سال 1395/ رشد فزاینده نسبت خسارت در برخی شرکت ها

گروه سایبان - سهم بازار بیمه ایران در دوماهه امسال به حدود 31درصد رسیده است، اما سهم بازار این شرکت را کدام شرکت ها به دست آوردند؟
به گزارش پایگاه خبری راز پول، جدیدترین آمارها تا اردیبهشت 1395 نشان می دهد که سهم بازار تنها بیمه دولتی کشور به شدت کاهش یافته است و از 39.47درصد در پایان سال گذشته به 31.77درصد رسیده است که مسلما این سهم بازار به بخش خصوصی منتقل شده است .توانگری مالی این شرکت در سال گذشته در سطح سه قرار گرفت و باید بررسی شود که این کاهش سهم بازار در راستای الزامات آئین نامه 69 که در بند 12 اذعان دارد موسسه بیمه‌ای که نسبت توانگری مالی آن طبق اعلام بیمه مرکزی در یکی از سطوح 3 و 4 باشد علاوه بر اقدامات مذکور در مواد 8 تا 11 این آیین نامه بر حسب مورد، موظف است به نحوی که بیمه مرکزی تعیین می‌کند یک یا تعدادی از اقدامات زیر را فوراً به مرحله اجرا درآورد صورت گرفته یا خیر؟
1- از پرداخت پاداش به هیات مدیره و مدیران موسسه بیمه خودداری نماید،
2- از توزیع بیش از 10 درصد سود (سود قابل توزیع به سهامداران) خودداری نماید،
3- هزینه‌های اداری و عمومی خود را کاهش دهد،
4- از سرمایه‌گذاری درگزینه‌های معینی خودداری نموده یا بر مقدار آنها محدودیت اعمال نماید،
5- روش محاسبه نرخ حق بیمه قراردادهای بیمه‌ای که در آینده منعقد می‌شوند را اصلاح نماید،
6- عملیات صدور بیمه در بخشی از شعب را کاهش دهد،
7- فعالیتهای برخی از شعب خود را محدود نماید،
8- عملیات صدور بیمه در شرکتهای تابعه را کاهش دهد،
9- سهام یا دارایی شرکتهای تابعه را به فروش برساند،
10- از توسعه فعالیت‌های بیمه‌ای در رشته های جدید خودداری نماید،
11- اعضای هیات مدیره و مدیران خود را تغییر دهد.
هرچند که کاهش سهم دولت در بازار بیمه کشور مورد تاکید قرار گرفته اما سهم بازار بیمه ایران در سال های اخیر با سرعت بیشتری رو به کاهش است که لازم است رابطه این کاهش سهم با مدیران انتخابی شرکت مورد بررسی قرار گیرد .
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بیمه های میهن و دی نیز از سطح توانگری سه برخوردار هستند اما یکی از این شرکت ها در صدد کاهش پرتفوی است و دیگری افزایش آن طبق توافقات فرا آئین نامه ای با بیمه مرکزی!
باز گردیم به آمارهای دوماهه از صنعت بیمه . رشد حق بیمه تولیدی در این مدت از خسارت پرداختی سبقت گرفته و با وجود حق بیمه تولیدی 31 هزارو 725 میلیارد و 414 میلیون ریالی که رشد 28.30درصدی داشته خسارت های پرداختی به 19 هزارو 251 میلیارد و 704 میلیون ریال رسیده که رشد 24 درصدی دارد که مطمئنا این روند معکوس در ماه های ابتدایی سال طبیعی است .
اما نگاهی به آمار عملکرد شرکت ها بیانگر این نکته است که نسبت خسارت پرداختی برخی از شرکت ها از متوسط صنعت بیمه بالاتر رفته است. در این میان بیمه میهن با 164.30رکوردار است و پس از آن بیمه نوین با 102.47 درصد، بیمه دانا با 86.99درصد، ایران با 86درصد و سینا با 81.68درصد ایستاده اند. از آمارها این گونه استنباط می شود که خسارت های معوق در این شرکت ها رقم بالایی بوده است که مدیران این شرکت تصمیم گرفته اند در دوماهه ابتدای سال کمی از حجم این خسارت ها کاهش دهند. از طرف دیگر اعمال این خسارتها که مسلما پرونده های آنها در سال گذشته تشکیل شده است و تا سال 1395 بررسی آنها به طول انجامیده تاثیر مستقیمی بر صورت های مالی و سود و زیان سال 1394 خواهد داشت .
بر این اساس و با چنین آماری تفکر و تامل بر آنچه که رئیس کل پیشین بر آن تاکید داشت یعنی اعمال روش ذخیره گیری مثلثی در صنعتی که حدودا نیمی از پرتفوی خود را به این رشته اختصاص داده بیش از پیش احساس می شود .
نکته دیگر اینکه رشته شخص ثالث و مازاد به عنوان حاکم بلامنازغ پرتفوی شرکت های بیمه در 2ماهه امسال از حق بیمه 14 هزارو 986 میلیارد و400 میلیون ریالی برخوردار بوده که تقریبا نیمی از پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می دهد . بر این اساس بیمه های زندگی و درمان و مسئولیت با پرتفوی مجموعا 9 هزارو 694 میلیارد ریالی بعد از این رشته ایستاده اند.
باید منتظر ماند و دید با اعمال قانون جدید شخص ثالث آیا همچنان سهم پرتفوی رشته اجباری شخص ثالث در سبد شرکت ها حفظ خواهد شد و یا با توجه به اعمال تخفیفات محدود سهم این رشته از صنعت بیش از پیش افزایش پیدا خواهد کرد .
در ادامه روند فعالیت شرکت ها را در دوماهه ابتدای امسال مشاهده خواهید کرد .
برای مقایسه دقیق سهم بازار شرکت ها می توانید جداول مندرج در خبر ذیل را با جداول این خبر مقایسه کنید.
جزئیات عملکرد شرکت های بیمه در 12 ماهه 94جزئیات عملکرد شرکت های بیمه در 12 ماهه 94/ تولید حق بیمه در 8 شرکت بیمه ای آب رفت

۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۵۵

پیام تبریک مدیرعامل بیمه دی به مناسبت روز خبرنگار

به گزارش " رویکرد " به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بیمه دی؛ متن پیام سید مجید بختیاری مدیرعامل بیمه دی به مناسبت ۱۷ مرداد ماه روز خبرنگار بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
هفدهم مردادماه نکوداشت سالروز شهادت شهید محمود صارمی و همه شهدای خبرنگار است که با ایثار جان و شرافت حرفه ای خود اعتباری بلند به سوگند قلم و کاغذ برجا گذاشتند. حضور اصحاب رسانه در عرصه های مختلف خبررسانی و انعکاس صحیح و به موقع اخبار و اطلاعات نقش بسزایی در ارتقای سطح آگاهی و رشد فرهنگ عمومی و تخصصی جامعه ایفاد خواهد نمود.
لازم می دانم به عنوان یکی از مدیران عرصه اقتصادی، مراتب تقدیر و تشکر خود را از تلاش خستگی ناپذیر خبرنگاران به ویژه خبرنگاران بخش صنعت بیمه که در انعکاس اخبار و دست آوردهای صنعت بیمه کشور سعی فراوان داشتند اعلام دارم و دست همه اصحاب قلم را برای ادامه همکاری های رسانه ای به گرمی می فشارم. امید است با استعانت و توکل به خداوند متعال در ارتقاء سطح آگاهی جامعه موفق و مؤید باشید.
                                                                                                               سیدمجید بختیاری

۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۰۱

در بيمه ما در كمتر از ۴ ساعت خسارت پرداخت مي شود

مزيت هاي شاخص طرح "پرداخت ويژه" ايمني و جلوگيري از سوء استفاده احتمالي و عملكرد سريع در عمليات مشترك بيمه اي و بانكي و پايين بودن هزينه هاست.

امنيت قابل قبول و تسريع در پرداخت خسارت بيمه گذاران در كوتاهترين زمان ممكن مورد توجه خاص بيمه "ما" در طرح، پياده سازي و اجراي "پرداخت ويژه" قرار گرفته است.
 به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از روابط عمومي بيمه ما، وحيد وثوق مدير امور مالي اين شركت گفت: مراحل پرداخت خسارت در قبل به گونه اي بود كه بعضا بيمه گذاران را دچار مشكلاتي مي كرد و امكان سوء استفاده هايي را فراهم مي ساخت اما در طرح "پرداخت ويژه" كه طي تفاهم نامه اي با بانك ملت انجام گرفته است بلافاصله پس از صدور حواله خسارت، قابليت تسويه حساب به وجود مي آيد و طي آن بيمه گذار مي تواند با مراجعه به بانك ، خسارت خود را وصول نمايد.از سوي ديگر پس از ارسال اطلاعات به بانك، پيامكي به بيمه گذار ارسال  مي شود كه مي تواند با اوراق هويتي و با مراجعه به هر شعبه بانك ملت مبلغ مورد نظر را وصول كند.
از ديگر مزيت هاي شاخص  طرح "پرداخت ويژه" ايمني و جلوگيري از سوء استفاده احتمالي و عملكرد سريع در عمليات مشترك بيمه اي و بانكي و پايين بودن هزينه هاست. بطوريكه شعبه ها و نمايندگي ها و باجه هاي بيمه "ما" در اقصي نقاط كشور با ارائه حواله مي توانند در كمتر از ۴  ساعت پرداخت هاي بيمه گذاران را به پايان برسانند. البته كنترل هاي داخلي براي اجراي قانون مبارزه با پولشويي نيز رعايت مي شود تا سوء استفاده هاي احتمالي به حداقل برسد به اين ترتيب كه به دليل پرداخت از طريق سيستم بانكي و شناسايي هويت افراد امكان تخلف به حداقل مي رسد.
وثوق گفت: از ديگر مزيت هاي اين طرح آن است كه چنانچه بيمه گذار ، اينترنت بانك ملت را در اختيار داشته باشد مي تواند با مراجعه به سايت شخصي دريافت وجه را انجام داده  و از تردد و معطلي در شعب بانك خودداري كند.
مدير مالي بيمه "ما" افزود: سرعت عمل و جلوگيري از صرف  وقت نيروي انساني ، محصول پياده سازي و اجراي طرح " ويژه پرداخت"  است به طور مثال اين طرح جلوگيري مي كند از مراحل صدور چك، معطلي در امضاها و معطلي وصول .همچنين تمركز پرداخت نيز از ديگر مزاياي طرح است كه  طي آن در يك بانك مجازي و از طريق ستاد انجام مي شود.در اين بخش سه هدف دنبال خواهد شد. اول: سرعت در پرداخت،دوم: دسترسي شعب و تمركز در پرداخت ها كه موجب حداكثر بهره برداري از منابع  مالي خواهد شد و در نهايت منتفع شدن سهامدار و بيمه گذار خواهد بود.

منابع دیگر:
 • بنکر
۹۵/۰۵/۱۸
۱۴:۳۸

بیمه ایران مسئول پرداخت خسارت پتروشیمی بندر امام

شرکت بیمه ایران مسئولیت پرداخت خسارت اخیر شرکت پتروشیمی بندر امام را بر عهده دارد .

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ،خسارت آتش سوزی انبار محصول واحد SBR )لاستیک مصنوعی) مجتمع پتروشیمی بندر امام که روز شنبه دچار حریق شده بود توسط شرکت بیمه ایران پرداخت خواهد شد .
بر اساس پیگیری های خبرنگار " نفت ما " کارشناسان واحد خسارت بیمه ایران هم اکنون در محل حادثه واقع در پتروشیمی بندر امام برای بررسی و کارشناسی میزان خسارت وارد شده حضور دارند .
گفته می شود هنوز از میزان خسارت این حادثه اطلاعات دقیقی در دست نیست .
مجتمع پتروشیمی بندر امام در زمینی به مساحت حدود ٢٧٠ هکتار،در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان به فاصله ١٦٠ کیلومتری جنوب شرقی اهواز و ٨٤ کیلومتری شرق آبادان در منطقه بندر امام خمینی (ره) قراردارد. 
سهولت دسترسی به خوراک ، سوخت و مواد اولیه استفاده از امکانات جاده ای شبکه راه آهن و حمل و نقل دریایی، وجود فرودگاه، دسترسی به آب مورد نیاز و همچنین کـمک به توسـعه و عمران استـان خوزستان به عنوان قطـب صنعت پتروشیمی در کشور، مهم تر این که ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از سوزانده شدن گازهای همراه نفت ویژگی هایی است که انتخاب این مکان را توجیه می کند.

منابع دیگر:
 • فریادگر
 • نکونیوز
 • روزنو
 • تدبیر24
۹۵/۰۵/۱۸
۱۱:۴۸

دیه خانواده شهدای منا پرداخت نشده است

اوحدی افزود: وقتی در کشوری امنیت برای اتباع کشور میهمان فراهم نیست، وزارت خارجه توصیه می‌کند به آن کشور سفر نکنید توصیه ما نیز به هموطنان‌مان در خارج از کشور این است که به دلیل عدم تأمین خدمات کنسولی و درمانی برای زائران ایرانی و به دلیل نبود شرایط امنیتی مناسب از سفر به خانه خدا در موسم حج امسال خودداری کنند.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی " نفت ما " ، رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه کشور عربستان کوتاهی خود را در مورد وقوع فاجعه منا و حادثه مسجدالحرام نپذیرفته است و دست به کارهای تبلیغاتی می‌زند، گفت: عربستان تاکنون ریالی به عنوان دیه به خانواده‌ شهدای منا پرداخت نکرده است.
 «سعید اوحدی» در گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با عنوان از «فاجعه منا تا کارشکنی‌های سعودی برای حج امسال» گفت: اطلاق واژه شهید به قربانیان فاجعه منا از جمله کارهای ارزشمندی بود که در خصوص شهدای منا انجام شد و در خصوص پرداخت حق بیمه خانواده این عزیزان جلسه‌ای را با مدیرعامل بیمه ایران داشتیم و تفاهم شد تا موضوع انحصار ورثه که برای برخی خانواده‌ها دشوار بود از شروط پرداخت حق بیمه حذف شود.
وی افزود:‌ هم‌اکنون هماهنگ شده است که با تأیید سازمان حج و زیارت مابه‌التفاوت حق بیمه شهدای منا پرداخت شود و تاکنون این مبلغ به بیش از 90 درصد از خانواده‌های شهدای منا پرداخت شده است.
اوحدی در خصوص ارائه خدمات از سوی بنیاد شهید به خانواده شهدای منا گفت: چون سال گذشته اسفندماه تفاهمنامه‌ای را با بنیاد شهید منعقد کردیم آن زمان موقعی بود که بودجه بنیاد شهید بسته شده بود و به همین دلیل ارائه برخی خدمات به خانواده شهدای منا محقق نشد و قرار شد شهدای منا تحت پوشش خدماتی از سرجمع خدمات بنیاد شهید مانند خدمات فرهنگی و ظرفیت دانشگاه‌ها قرار گیرند و باید بگویم که تمام خانواده‌های شهدای منا و حادثه مسجدالحرام تحت پوشش بیمه درمان هستند.
رئیس سازمان حج  و زیارت با اشاره به سفر اخیر خود به گرگان گفت: در سفر اخیری که داشتم متوجه شدم که برخی از مراکز درمانی عنوان می‌کنند که خانواده شهدا باید ابتدا بیمه پایه‌ای را داشته باشند تا بتوانند از خدمات درمانی استفاده کنند که این موضوع صحت ندارد و هزینه مورد به بیمه خانواده شهدا کاملاً پرداخت شده است و وظیفه مراکز خدمات درمانی است که بدون دریافت هزینه‌ای این خدمات را ارائه دهند.
اوحدی در خصوص کمیته حقیقت‌یاب و پیگیری‌های وزارت امور خارجه گفت: تاکنون کارهای بسیار خوبی از سوی وزارت امور خارجه انجام شده است و جلسات مستمری از سوی دادستان کل کشور و قوه قضاییه با حضور کارشناسان مجرب حقوقی برگزار شده است و تمام ظرفیت‌ها به کار گرفته شده تا بتوانیم حقیقت را دریابیم.
وی با بیان اینکه ما در شرایط قطع رابطه سیاسی هستیم، افزود: یک طرف کمیته حقیقت‌یاب طرف سعودی است و ما برای اینکه بتوانیم به برخی از حقایق دست پیدا کنیم به فیلم‌های آن روز نیاز داریم که در شرایط فعلی دسترسی به فیلم‌ها امکانپذیر نیست.
رئیس سازمان حج  و زیارت با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص فاجعه منا گفت: در جلسه‌ای که ما خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم ایشان بر دو نکته تأکید داشتند اول اینکه فاجعه منا باید زنده نگه داشته شود و نکته دوم پیگیری حقوقی این فاجعه بود که مسئولیت این موضوع برعهده وزارت امور خارجه است و امیدوار هستیم در اولین بزرگداشت شهدای منا گزارشی از اقدامات انجام شده اعلام شود.
اوحدی گفت: زائران بیش از 60 کشور در موسم حج سال گذشته حضور داشتند که از این میان زائران 24 کشور در فاجعه منا قربانی شدند در حالی که وظیفه عربستان تأمین امنیت زائران است و آیه صریح قرآن نیز بر این موضوع اشاره دارد. قطعاً باید این مباحث در جوامع حقوق بشری مطرح شود.
وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت امور خارجه بیان داشت: در آخرین اقدام انجام شده قرار است نمایندگان وزارت خارجه برای پیگیری برخی مسائل به فرانسه سفر کنند تا زمینه را برای پیگیری حقوقی فاجعه منا فراهم آورند.
رئیس سازمان حج  و زیارت در خصوص پرداخت دیه به خانواده شهدای منا از سوی کشور عربستان گفت: عربستان حتی دیه شرعی شهدای منا را به هیچ کشوری پرداخت نکرده است و به جای اینکه مسئولیت این دو حادثه را بپذیرد و صادقانه اعلام کند که در این دو حادثه مقصر بوده است دست به کارهای تبلیغاتی می‌زند و حتی ادعا کرده‌اند که دیه شهدای حادثه مسجدالحرام پرداخت شده است در حالی که اینگونه نیست و به خانواده‌های بیش از 6 هزار شهید فاجعه منا ریالی پرداخت نشده است.
اوحدی افزود: بنده شخصاً‌ ملاقات‌هایی را با سفرای برخی از کشورها که زائران آنها در این حادثه قربانی شدند، داشتم و آنها دل‌شان از رفتار سعودی‌ها خون است.
وی در خصوص حج امسال اظهار داشت: برخی به ما انتقاد می‌کنند که چرا علی‌رغم فجایع سال گذشته برای اعزام زائران به حج امسال تلاش می‌کنید که در پاسخ به این منقتدان باید بگویم اعتقاد ما این است حج فریضه بزرگ شرعی و بزرگترین اجتماع مسلمانان در مدینه‌النبی است بنابراین وظیفه شرعی ما بود تا موضوع را پیگیری کنیم و در جهت تحقق احکام شرعی گام برداریم چرا که مردم سال‌ها در صف نوبت حج بودند و نباید به راحتی از حق خود بگذریم و وظیفه عربستان روان‌سازی سفر به خانه خدا است.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در دور اول و دوم مذاکرات با عربستان کاملاً مشهود بود که این کشور اراده‌ای برای پذیرش زائران ندارد و عدم هماهنگی مشهودی بین دستگاه‌های مرتبط وجود داشت. وقتی ما موضوع تأمین امنیت زائران را مطرح کردیم پاسخ می‌دادند که امنیت یک واژه سیاسی است و بار سیاسی دارد و ما نمی‌توانیم در مورد آن چیزی بگوییم.
اوحدی در خصوص اعزام زائران به حج از طریق کشورهای دیگر گفت: اینها تبلیغاتی است که صحت ندارد و هیچ راهی جز اعزام به حج با گذرنامه ایرانی وجود ندارد. چرا که سیستم ویزای الکترونیکی عربستان به گونه‌ای است که کد ایران در آن قید شده است و هر زائری تنها با کد کشور خودش می‌تواند اعزام شود بنابراین توصیه ما به مشتاقان زیارت خانه خدا این است که به این تبلیغات توجه نکنند.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته 700 زائر فریب این کلاهبرداری‌ها را خوردند و حتی ویزا برای آنها صادر شد و پرواز آنها در فرودگاه جده به زمین نشست اما امکان ورود به کشور عربستان نداشتند و مجبور به بازگشت شدند. متأسفانه صرفاً‌ افراد سودجو و فرصت‌طلب با تبلیغات، سوءاستفاده می‌کنند.
رئیس سازمان حج  و زیارت در خصوص حج سال آینده و احتمال واگذاری سهمیه زائران حج کشورمان به کشورهای دیگر از سوی عربستان تصریح کرد: در طول مذاکرات بنده مکاتبه‌ای را با معاون سازمان همکاری کشورهای اسلامی داشتم و در پایان دور دوم مذاکرات وی تماس گرفت و سعی کرد به موضوع ورود پیدا کند و تا این لحظه نیز تلاش خود را انجام داده‌است و امیدواریم با پیگیری‌های سفیر ما در سازمان همکاری کشورهای اسلامی اتفاقات خوبی برای حج سال آینده رخ دهد و ما حتماً سهمیه خود را برای سال آینده خواهیم داشت.
اوحدی افزود: وقتی در کشوری امنیت برای اتباع کشور میهمان فراهم نیست، وزارت خارجه توصیه می‌کند به آن کشور سفر نکنید توصیه ما نیز به هموطنان‌مان در خارج از کشور این است که به دلیل عدم تأمین خدمات کنسولی و درمانی برای زائران ایرانی و به دلیل نبود شرایط امنیتی مناسب از سفر به خانه خدا در موسم حج امسال خودداری کنند.
وی تأکید کرد: عربستان به هیچ عنوان نمی‌تواند سهمیه حج ما را به کشور دیگری بدهد و اگر این کار را بکند مطالبات ما همچنان به قوت خود باقی است.
رئیس سازمان حج  و زیارت در مورد برنامه‌ریزی‌های انجام شده در خصوص راهپیمایی اربعین امسال گفت: از دو روز گذشته سامانه سماح رونمایی شد و تا این لحظه بیش از 21 هزار نفر برای شرکت در راهپیمایی اربعین در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، سامانه سماح عصاره تجربیات 3 سال گذشته اربعین است و سعی کردیم در این مدت آسیب‌شناسی‌های لازم را انجام دهیم. از جمله ازدحام و ترافیک در مرزها و تأمین ارز زائران موضوعاتی بود که در این سامانه لحاظ شده است.
اوحدی ادامه داد:‌ زائران می‌توانند از هر جایی که به اینترنت دسترسی داشته باشند در این سامانه ثبت‌نام کنند و در این مقطع هیچ مبلغی از آنها گرفته نمی‌شود، متقاضیان تاریخ و مرز خروج خود را مشخص می‌کنند و در همان روز و از همان مرز امکان تردد برای آنها فراهم می‌شود اما اگر روزی را انتخاب کنند که ظرفیت ترافیکی تعریف شده برای آن مرز تکمیل شده باشد سامانه روز دیگری را به آنها پیشنهاد می‌دهد.
وی افزود: براساس مصوبه ستاد اربعین تنها راه حضور در همایش اربعین سامانه سماح است و امسال داشتن بیمه برای تمام زائران الزامی است. همچنین درگاهی با بانک‌ها در نظر گرفتیم تا زائران بتوانند از طریق الکترونیکی وجوه لازم را پرداخت کنند.
رئیس سازمان حج  و زیارت اضافه کرد: امیدواریم صدور ویزا از اول شهریور در چهار کنسولگری آغاز شود و از ابتدای مهر در 20 نقطه کشور کنسولگری عراق را داشته باشیم.
اوحدی خاطرنشان کرد: سامانه سماح تا 15 صفر باز است و هیچ محدودیتی برای ثبت‌نام مشتاقان و متقاضیان راهپیمایی اربعین وجود ندارد و با توجه به استقبال خوب مردم تاکنون پیش‌بینی می‌شود 2.5 میلیون نفر در راهپیمایی امسال حضور داشته باشند. کارهای بزرگی در کمیته زیرساخت انجام شده است و پایانه شلمچه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
وی تصریح کرد: گروه‌ها 5 تا 40 نفره هستند و افرادی که به صورت فردی ثبت‌نام کنند سامانه به صورت هوشمند هر 5 نفر را یک گروه می‌کند و تا پایان مراسم و بازگشت آنها به کشور اطلاع‌رسانی مستمری از طریق پیامک صورت خواهد گرفت.
رئیس سازمان حج  و زیارت در خصوص اعزام زائران به عمره مفرده گفت: تکلیف عمره مشخص شده است و براساس مصوبه هیأت دولت اعزام زائران به عمره مفرده منوط به مجازات دو پلیس مجرم عربستان است. وزارت حج عربستان از این موضوع تعجب می‌کرد که چرا تاکنون اقدامی در این زمینه و محاکمه این دو مجرم صورت نگرفته است. جرمی که در مورد دو زائر نوجوان ما اتفاق افتاد به گونه‌ای بود که باید در همان هفته اول حکم را صادر می‌کردند اما اینگونه نشد.
اوحدی با اشاره به افزایش ظرفیت اعزام به عتبات در سال جاری گفت: برای زائران ودیعه‌گذار عمره تسهیلاتی از طریق بانک ملت و ملی فراهم شده است که به ودیعه خود دست نزنند و اولویت ‌آنها حفظ شود و مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان تسهیلات به ودیعه‌گذاران اعطا شود تا بتوانند به عتبات سفر کنند. همچنین برای سفر عتبات دانشجویی و دانش‌آموزی نیز کارهای خوبی صورت گرفته و تسهیلات ارزان‌قیمت به آنها پرداخت می‌شود.
وی در پایان در خصوص آلودگی آب زمزم گفت: تحقیقات خوبی از طرف هلال‌احمر و وزارت بهداشت انجام شده است و سال‌های گذشته به زائران اعلام شد که تنها از آب‌های زمزم استاندارد که به آنها داده می‌شود استفاده کنند و از شیرهای آب موجود استفاده نکنند و زائران در سال‌های اخیر فقط از آب‌های شیشه‌ای استاندارد استفاده کردند که براساس آزمایش‌های انجام شده بر روی آنها هیچ‌گونه آلودگی نداشتند.
 
منبع: فارس
 

۹۵/۰۵/۱۹
۰۹:۲۰

با مشارکت صنعت بیمه پرونده بیمه توسعه به زودی بسته می شود

نقدینه- در طرح مشارکتی صنعت بیمه به زودی به پرونده بیمه توسعه خاتمه می یابد

به گزارش پایگاه خبری نقدینه،  علی جباری، مدیرعامل صندوق خسارت های بدنی با اشاره به اینکه در حال تدوین آئین نامه های اجرایی جدید شخص ثالث هستیم به افراد توصیه کرد که خرید بیمه شخص ثالث می تواند بسیاری از تهدیدهای جانبی را کاهش داده و اطمینان را برای دارندگان حاصل آورد.
وی با بیان اینکه صندوق در قانون جدید منابع صندوق افزایش دارد و در عین حال صندوق دارای ماموریت های جدیدی است، اذعان دارد که با این تعریف صندوق نقش اتکایی در صنعت یافته و جایگاه تازه ای پیدا کرده است .
جباری با بیان اینکه بحث مقصر فراری یکی از معضلات فعلی در صندوق است، گفت که در این زمینه تلاش کردیم تا پرونده های مقصر فراری را در اولویت قرار داده و با بررسی این پرونده ها نسبت به احصا آن ها اقدام کینم .
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی با بیان اینکه هفت هزار پرونده مقصر فراری وجود دارد که با همکاری پلیس در حال شناسایی مقصرین هستیم اذعان داشت که در این زمینه سیستم یکپارچه و هوشمندی در صندوق طراحی شده که با پلیس، بیمه مرکزی و مراجع قضایی مرتبط بوده تا خسارت ها و پرونده ها از شفافیت لازم برخوردار باشد.
این مقام مسئول در ادامه به پرونده های احصا شده اشاره دارد و عنوان می کند که کل مطالبات بازیافتی تا سال 1392 بالغ بر 70میلیارد ریال بوده این در حالی است که با اقدامات صورت گرفته در سه ماهه ابتدای سال بالغ بر 30 میلیارد ریال از این پرونده های وصول شده است .
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما در خصوص نحوه همکاری شرکت های بیمه در واریز سهم صندوق گفت که شرکت ها همکاری مطلوبی در این زمینه با صندوق دارند و از زمان ورود رئیس کل جدید با طراحی مکانیزمی جدیداین روندبا بهبود هم روبه رو بوده است .
جباری ادامه داد که تنها سه شرکت هستند که در روند واریزی ها تاخیر دارند که با توجه به شرایط اقتصادی و وضعیت شرکت ها این روند طبیعی است .وی در تکمیل پاسخ به این پرسش عنوان کرد که بخش عمده ای از مطالبات صندوق از شرکت های بیمه وصول شده است .
 
مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی در پاسخ به پرسشی در خصوص مشارکت صندوق در حمایت از آسیب دیدگان خسارت های پرونده بیمه توسعه نیز اذعان داشت که با طرح جدید بیمه مرکزی با مشارکت صنعت بیمه به زودی مشکل آسیب دیدگان از وضعیت این شرکت مرتفع خواهد شد .وی اذعان دارد که بیمه مرکزی ، بیمه ایران و صندوق تامین خسارت های بدنی با توجه به حدود اختیارات مشکلات این شرکت را مرتفع خواهند کرد.
وی در خصوص وضعیت سرمایه گذاری صندوق و الزامات سپرده گذاری منابع در حساب بانک های دولتی نیز بیان کرد که منابع صندوق در حال حاضر پاسخ گوی شش دهم درصد بازار بیمه شخص ثالث است و با توجه به تکالیف گسترده اگر شرکتی آسیب ببیند صندوق توان بازیافت این آسیب را به راحتی ندارد . بنابراین باید شیوه سرمایه گذاری منابع صندوق اصلاح شودکه در این زمینه اقداماتی صورت گرفته و امید داریم در آینده نزدیک مفری ایجاد شود .جباری در خصوص منابع و مصارف اذعان کرد که در حال حاضر در نقطه سربه سر در این زمینه قرار داریم .

منابع دیگر:
 • راز پول
 • خبر اقتصادی
۹۵/۰۵/۱۸
۰۴:۵۹

معرفی برندگان تیرماه «وین کارت» بانک سامان

نخستین دوره از سری سوم قرعه‌کشی «وین‌کارت» بانک سامان با حضور ناظران قانونی انجام شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مرتضی حسینی‌نژاد مدیر تحقیقات، برنامه‌ریزی و بودجه بانک سامان با اعلام این خبر گفت: با توجه ‌به فاصله زمانی ایجاد شده بین سری دوم و سوم قرعه‌کشی وین‌کارت، امتیازهای ویژه وفاداری و تشویقی برای مشتریانی که وین‌کارت خود را در سه ماهه بهار ۹۵ با انجام تراکنش فعال نگه داشتند درنظر گرفته شد.
حسینی‌نژاد با بیان اینکه قرعه‌کشی«وین‌کارت»، تنها قرعه‌کشی ماهانه نظام بانکی است، تصریح‌کرد: هدف از ارایه «وین‌کارت»، ترویج استفاده از ابزارهای الکترونیکی به‌جای استفاده از پول نقد است و در تداوم این هدف، در این دوره نیز علاوه بر شیوه‌های پیشین کسب امتیاز همچون انجام خریدهای روزانه با وین‌کارت، خرید شارژ، پرداخت قبض، انتقال وجه و موارد مشابه، تراکنش‌های الکترونیکی از طریق ساتنا و پایا نیز امتیاز دارد.
وی افزود: ویژگی مهم «وین‌کارت» این‌ است که مشتریان می‌توانند برای جمع‌کردن امتیاز بیشتر، روی یک سپرده بیش ‌از یک کارت دریافت کنند و این کارت را برای پرداخت هزینه‌های روزمره در اختیار همسر، فرزندان و... قرار دهند که در پایان هر ماه، مبلغ تراکنش‌های تمام ‌کارت‌ها جمع شده و به مشتری امتیاز بیشتری داده می‌شود.
حسینی‌نژاد درباره جوایز این قرعه‌کشی گفت: جوایز ماهانه قرعه‌کشی «وین‌کارت» شامل یک جایزه ۵۰۰ میلیون ریالی، ۵۰ جایزه ۵۰ میلیون ریالی و ۲۰۰ جایزه ۱۰ میلیون ریالی در مجموع ۲۵۱ جایزه به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان است.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۱:۰۱

برگزاری جلسه کارگروه وصول مطالبات بانک کشاورزی

مرتضی شهیدزاده، رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی با شرکت در جلسه کارگروه وصول مطالبات این بانک، بر لزوم کاهش مانده مطالبات تاکید و برای این منظور راهکارهای عملیاتی ارایه کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک کشاورزی، در این جلسه حاضران ضمن ارایه گزارش عملکرد بانک در بخش وصول مطالبات و آمار مربوط به قدرمطلق وصولی و ریسک اعتباری مدیریت‌ها، درباره راهکارهای وصول مطالبات در چارچوب قوانین بانک مرکزی، چگونگی مساعدت به کشاورزان بدهکار و بررسی روش‌های کاهش ریسک اعتباری به منظور افزایش توان پرداخت تسهیلات و حمایت مالی از بخش کشاورزی و طرح‌های توسعه‌ای، به بحث و تبادل نظر پرداختند.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۱:۵۸

اهدای تندیس فعالان صنعت ساختمان به بانک مسکن

بانک مسکن در نوزدهمین اجلاس فعالان صنعت ساختمان که در مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، تندیس فعالان صنعت ساختمان را دریافت کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن، در این مراسم که با حضور معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، کارآفرینان برتر در حوزه صنعت ساختمان و برخی فعالان این صنعت برگزار شد، نمایشگاه آخرین فناوری‌های صنعت ساختمان برگزار شد؛ از بانک مسکن به عنوان یکی از فعالان بخش ساختمان با اهدای تندیس قدردانی شد.
بانک مسکن در این مراسم با برپایی غرفه به معرفی و ارایه خدمات خود به فعالان بخش مسکن و ساختمان پرداخت.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۵۰

قابلیت‌های کیوسک بانک های صادرات ایران ارتقاء یافت

​بانک صادرات ایران با هدف افزایش دسترسی به خدمات بانکی و کاهش در هزینه های مشتریان خدمات قابل ارائه بر روی کیوسک بانک های خود را ارتقاء داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، این بانک با رویکرد افزایش سطح دسترسی هموطنان به خدمات نوین و کاهش در هزینه های مربوطه ارتقاء کمی و کیفی خدمات نوین را در دستور کار قرار داد. که در این راستا افزایش قابلیت ها و تنوع بخشی به خدمات قابل ارائه از طریق کیوسک بانک ها از جمله مواردی است که در سطح کشور عملیاتی شده است.
کیوسک بانک به عنوان یک ابزار پذیرش کارت های بانکی است که قابلیت ارائه خدمات مالی غیر نقدی را دارا می باشد. این دستگاه ها کلیه قابلیت های دستگاه های خودپرداز به غیر از پرداخت وجه را دارا هستند و دارندگان کارت های شتابی می توانند خدماتی همچون : مانده گیر حساب، خلاصه صورتحساب ، انتقال وجه، خرید شارژ اعتباری، خرید شارژ مستقیم و ... برخوردار گردند.
همچنین این بانک به منظور افزایش رضایت مندی مشتریان خدماتی نظیر: صدور آنی کارت هدیه،  فروش انواع شارژها، فروش بلیت های مختلف، عوارض سازمان ها،خدمات دفاتر و ... را می توان با نصب دستگاه های کیوسک بانک در خارج از شعب بانک صادرات ایران ودر محل مشتریان نیز ارائه نمود.
شایان ذکر است بانک صادرات ایران تاکنون بیش از صد دستگاه کیوسک بانک را در شعب و مکانهای تجاری راه اندازی نموده و در آینده نزدیک قابلیت های دیگری نیز به آنها افزوده خواهد شد​
 

۹۵/۰۵/۱۸
۱۰:۴۱

پیام تبریک مدیرعامل بانک سینا به مناسبت روز خبرنگار

مدیرعامل بانک سینا در پیامی، فرا رسیدن هفدهم مرداد، روز خبرنگار را به تمامی روزنامه نگاران، صاحبان اندیشه و فعالان عرصه اطلاع رسانی تبریک گفت.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک سینا، در پیام مهندس پیشرو ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی خبرنگار شجاع و متعهد آمده است: روز خبرنگار فرصت مغتنمی است تا از تلاشها و زحمات خستگی ناپذیر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران، صاحبان اندیشه و فعالان عرصه قلم در انعکاس مطلوب رویدادها و اخبار جامعه قدردانی نمایم.
بی شک نقش فعالان عرصه اطلاع رسانی در انتشار به موقع، صحیح و دقیق اخبار، ستودنی است و این نقش در شرایطی که شاهد توسعه رسانه های اجتماعی در بین اقشار مختلف جامعه هستیم در پیشگیری از شایعات و انتشار اخبار نادرست بیشتر از پیش نمایان شده است.
پیشرو در ادامه تاکید کرده است: ضمن قدردانی ویژه از خبرنگاران تلاشگری که با همراهی خود، یار و یاور بانک سینا در عرصه خدمت رسانی به میهن اسلامی بوده اند، امیدوارم با تداوم همکاری ها و تعاملات سازنده شاهد ایفای نقش موثرتر این بانک درعرصه اقتصاد کشور باشیم. توفیق و سلامتی تمامی عزیزان را از درگاه ایزد متعال مسئلت دارم.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۱:۱۱

بانک پارسیان عضو سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران شد

بانک پارسیان گواهی عضویت در سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران IRPMC را دریافت کرد.

به گزارش ایلنا مرکز مدیریت بهره وری ایران، در نامه ای خطاب به  کورش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان، اعلام کرد: عضویت بانک پارسیان به عنوان عضو حقوقی در سامانه اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران در تیرماه سال 95 پذیرفته و گواهینامه عضویت برای مدیرعامل بانک پارسیان ارسال شده است.
این  گواهی یکساله با کد 950210120168 در تاریخ 12 تیرماه 95  با امضای عباس صادقی مدیرعامل سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران صادر شده است.
گفتنی است، بهره‌وری به معنای توانایی یک شبکه، بانک و شرکت برای ایجاد ارزش بیان شده است و مدیریت بهره‌وری به دنبال حداکثرسازی ایجاد ارزش از طریق بهره گیری موثر از فرآیندها و منابع مورد استفاده و توزیع آن به بهترین نحو بین ذینفعان است. لذا با هدف بهبود بهره وری و استفاده از تجربیات داخلی و جهانی و مشارکت در امر بهبود بهره وری، بانک پارسیان نیز  عضو سامانه ملی بهره وری شده تا در جهت بهبود خدمات به مردم، کاهش هزینه ها و بهبود فروش و درآمد و رضایت مصرف کنندگان گام های موثرتری بردارد. 
 
 

۹۵/۰۵/۱۸
۱۵:۱۸

تمایل بانک‌های اروپایی برای همکاری با ایران

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت گفت: پس از اجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، برخی بانک ها و موسسه های اروپایی به ایران آمدند و تمایل خود را برای همکاری با ایران اعلام کردند.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم، محمدحسین حسین زاده در جمع خبرنگاران درباره میزان وام های قرض الحسنه ای که این بانک پرداخت کرده است،گفت: از سال 92 تا امروز حدود 1.5 میلیون فقره تسهیلات با میانگین 8 میلیون و 300 هزار تومان پرداخت شده است.
به گفته وی، 95درصد سپرده های بانک زیر 10 میلیون، 4 درصد زیر 50 میلیون و یک درصد بالای 50 میلیون تومان است که این خود گویای خرد بودن بانک قرض الحسنه رسالت است.
حسین زاده با بیان اینکه بانک قرض الحسنه رسالت به منابع دولتی وابسته نیست و با تکیه بر سپرده گذاری ها و اعطای تسهیلات قرض الحسنه فعالیت می کند، اضافه کرد: بیش از 95 سپرده گذاران در بانک قرض الحسنه، زیر یکصد میلیون ریال(10 میلیون تومان) سپرده گذاری کرده اند، که نشان می دهد این بانک، با مشتریان خرد تعامل دارد.
مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت به کاهش شعبه های این بانک اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به وجود 40 میلیون مشترک اینترنت در کشور، در پی توسعه بانکداری مدرن و مجازی هستیم و بر این اساس، تعداد شعب را کاهش خواهیم داد.
وی همچنین از مذاکره با بنگاه ها و موسسه های مالی اروپایی خبر داد و افزود: یک بنیاد آلمانی که با بانک های 70 کشور جهان ارتباط دارد به تازگی به ایران سفر کرده و قرار است مشاوره هایی را در بخش بانکداری اجتماعی و توسعه کارآفرینی به کشورمان ارایه دهد.
مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت گفت: پس از اجرا شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، برخی بانک ها و موسسه های اروپایی به ایران آمدند و تمایل خود را برای همکاری با ایران اعلام کردند.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۴:۰۳

جهش چشمگیر در گشایش اعتبارات اسنادی بانک ملی ایران

با افزایش فعالیت بانک ملی ایران درحوزه بین‌الملل پس از رفع تحریم‌ها، ارائه خدمات ارز بازرگانی در این بانک جهش چشمگیری داشته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، گشایش اعتبارات اسنادی در این بانک در سه ماهه اول سال 95 نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر تعداد 9 برابر و از نظر مبلغ 10 برابر رشد نشان می دهد. 
همچنین رشد حواله‌های ارزی صادره بابت واردات کالا طی این مدت نسبت به سه ماهه اول سال قبل، 2.5 برابر از نظر تعداد و 3 برابر از نظر مبلغ بوده است. 
بانک ملی ایران در دیگر خدمات ارزی در سه ماهه اول امسال، به حدود 90 هزار نفر خدمات فروش ارز مسافرتی و زیارتی ارائه کرد که 2 برابر مدت مشابه سال قبل بود.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۲:۰۲

اقساط مسکن بانک مسکن در روش پلکانی سالانه کاهش یافت

مدیر طرح و برنامه بانک مسکن گفت: با تغییر ضریب اقساط تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن در روش پلکانی سالانه میزان اقساط مورد پرداخت در سال اول نسبت به روش ثابت 20 درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، محمد حسن مرادی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: با موافقت هیئت مدیره بانک مسکن و تغییر ضریب اقساط تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم این بانک از سه درصد به پنج درصد، مشتریان بانک با انتخاب روش پلکانی سالانه به جای روش قسط ثابت برای بازپرداخت تسهیلات 800 میلیون ریالی خرید خانه در شهر تهران از این پس به جای مبلغ 10 میلیون و 30 هزار ریال در سال اول ماهانه 8 میلیون و 50 هزار ریال به عنوان قسط پرداخت می کنند که در سال دوم و بعد از آن هر سال پنج درصد به مبالغ اقساط افزوده می شود.
وی اظهار داشت : با تغییر این ضریب در روش پلکانی سالانه جدید "ضریب پنج درصد" نسبت به روش پلکانی سالانه قدیم "ضریب سه درصد " میزان اقساط سال اول با 9 درصد کاهش به 8 میلیون و 50 هزار ریال رسیده است.
مدیر طرح و برنامه بانک مسکن گفت: مشتریان بانک مسکن در زمان انتخاب روش بازپرداخت اقساط تسهیلات خود علاوه بر روش های تقسیط ساده و پلکانی سالانه می توانند روش پلکانی چهارساله را نیز انتخاب کنند.
وی افزود: در روش پلکانی چهارساله مبلغ اقساط در چهار سال نخست 8 میلیون و 710 هزار ریال است و هر چهار سال یک بار به میزان 20درصد به اقساط آنها افزوده می شود.
مرادی ادامه داد: استفاده از روش تقسط پلکانی سالانه جدید در تسهیلات پرداختی از محل امتیاز صندوق پس انداز مسکن یکم در تمامی مناطق شهری اعم از تهران ، مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت و سایر شهرها امکانپذیر است.
وی گفت: بانک مسکن همچنین برای زوجینی که می خواهند از اوراق خرید مسکن استفاده کنند تسهیلات جدیدی تحت عنوان «حذف شرط تاریخ ازدواج » در نظر گرفته است.
مدیر طرح و برنامه بانک مسکن افزود: تسهیلات مزبور پیش از این فقط به مزدوجینی که از اول فروردین 1385 به بعد عقد کرده بودند پرداخت می شد که این شرط نیز برداشته شد و به این ترتیب همه زوجینی که سابقه دریافت تسهیلات مسکن را ندارند بدون توجه به تاریخ ازدواجشان می توانند از این تسهیلات در تهران تا سقف 100 میلیون تومان، در شهرهای بالای 200 هزار نفر تا سقف 80 میلیون تومان و در شهرهای زیر 200 هزار نفر تا سقف 60 میلیون تومان استفاده کنند.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۲:۰۰

بانک پارسیان گواهی عضویتIRPMC گرفت

دنیای بانک: بانک پارسیان گواهی عضویت در سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران IRPMC را دریافت کرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، به نقل از ایلنا مرکز مدیریت بهره وری ایران، در نامه ای خطاب به  کورش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان، اعلام کرد: عضویت بانک پارسیان به عنوان عضو حقوقی در سامانه اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران در تیرماه سال 95 پذیرفته و گواهینامه عضویت برای مدیرعامل بانک پارسیان ارسال شده است.
این  گواهی یکساله با کد 950210120168 در تاریخ 12 تیرماه 95  با امضای عباس صادقی مدیرعامل سامانه ملی اندازه گیری شاخص های بهره وری ایران صادر شده است.
گفتنی است، بهره‌وری به معنای توانایی یک شبکه، بانک و شرکت برای ایجاد ارزش بیان شده است و مدیریت بهره‌وری به دنبال حداکثرسازی ایجاد ارزش از طریق بهره گیری موثر از فرآیندها و منابع مورد استفاده و توزیع آن به بهترین نحو بین ذینفعان است. لذا با هدف بهبود بهره وری و استفاده از تجربیات داخلی و جهانی و مشارکت در امر بهبود بهره وری، بانک پارسیان نیز  عضو سامانه ملی بهره وری شده تا در جهت بهبود خدمات به مردم، کاهش هزینه ها و بهبود فروش و درآمد و رضایت مصرف کنندگان گام های موثرتری بردارد.

۹۵/۰۵/۱۸
۱۶:۰۸

نگرانی از ناپایداری رشد

سرمقاله
حمید آذرمند
اقتصاد ایران پس از یک رکود کم سابقه در سال‌های 1391 و 1392، توانست در سال 1393 رشد 3 درصدی را تجربه کند. در آن زمان، نرخ رشد 3 درصد به‌عنوان نشانه خروج از رکود تلقی شد. هرچند که برخی از اقتصاددانان نسبت به ناپایداری رشد و احتمال کاهش مجدد آن هشدار دادند. در خصوص آمار رشد اقتصادی سال 1394، مرکز آمار ایران رقم یک درصد را اعلام کرده ولی نسبت به رقم منتشر‌شده توسط مرکز آمار، ابهامات و تردیدهای جدی وجود دارد.
در سال 1394، رشد شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی برابر با منفی 8/ 2 درصد و رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های مناطق شهری نیز برابر با منفی 9/ 13 درصد بوده است. آمار تولید شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس نیز نرخ رشد منفی را برای نیمه اول سال 1394 نشان می‌دهد. همچنین برخی برآوردها بر اساس آمار واردات گمرک نشان می‌دهد طی 9 ماه سال 1394، واردات کالاهای واسطه‌ای حدود منفی 22 درصد بوده است. بنابراین با توجه به شواهد آماری موجود، احتمال منفی بودن رشد اقتصادی سال 1394 وجود دارد. کاهش رشد اقتصادی در سال 1394 نشان‌دهنده ناپایداری رشد سال 1393 بود. برای سال 1395، شرایط متفاوت است. برای این سال احتمال افزایش نرخ رشد اقتصادی وجود دارد؛ به‌طوری‌که دستیابی به رشدی نزدیک به چهار درصد چندان دور از انتظار نیست. در سال جاری، هم تولید نفت نسبت به سال 1394 به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داشت و هم گشایش‌های محدود حاصل‌شده از رفع تحریم‌های هسته‌ای به میزان محدودی موانع مربوط به واردات مواد اولیه و مبادلات بانکی و نظایر آن را تخفیف خواهد داد. علاوه بر آن، احتمال رشد سرمایه‌گذاری در مسکن نیز در نیمه دوم سال وجود دارد که آن هم موجب رونق نسبی و البته محدود در صنایع وابسته به ساختمان خواهد شد. بخشی از منابع حاصل از صادرات نفت نیز از طریق طرح‌های عمرانی وارد چرخه اقتصاد خواهد شد. بنابراین در سال 1395 انتظار یک تحرک نسبی در برخی صنایع و خدمات دور از انتظار نیست. آنچه باعث نگرانی است، ناپایدار بودن رشد سال 1395 و احتمال کاهش مجدد رشد اقتصادی در سال‌های آینده است. برخی مطالعات نشان می‌دهد‌ سطح تولید بالقوه اقتصاد ایران نسبت به گذشته کاهش یافته است. در چنین شرایطی نرخ رشدهای بالا، پایدار نخواهد بود. در خصوص علل کاهش سطح تولید بالقوه اقتصاد، لازم است به روند تغییرات عوامل تعیین‌کننده رشد بپردازیم. آمار تشکیل سرمایه ثابت سال‌های گذشته نشان می‌دهد میانگین رشد تشکیل سرمایه طی دوره 1368 تا 1387 حدود 9 درصد بوده است. با کاهش تدریجی رشد تشکیل سرمایه ثابت از سال 1388 به بعد، میانگین رشد تشکیل سرمایه طی سال‌های 88 تا 92 به منفی 1/ 4 درصد رسید. چنین کاهش شدید سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران بسیار کم‌سابقه است. کاهش مستمر رشد سرمایه‌گذاری طی سال‌های 88 تا 92 موجب کاهش رشد موجودی سرمایه ثابت شده است که آن هم به‌طور طبیعی بر نرخ رشد سال‌های بعد از آن اثرگذار خواهد بود. علاوه‌بر آنچه گفته شد، عوامل متعدد دیگری هم بر کاهش توان تولید کشور موثر بوده است. به‌عنوان مثال، اقتصاد ایران در نتیجه عملکرد یک دهه گذشته، به‌طور جدی با انواع مشکلات نظیر عقب ماندن از تکنولوژی روز دنیا، فرسودگی شدید تجهیزات و ماشین‌آلات تولیدی در بنگاه‌ها، ضعف زیرساخت‌های اساسی به‌ویژه در زمینه حمل و نقل، انرژی و ارتباطات، موانع مربوط به مبادلات مالی با جهان و مشکلات مربوط به تامین مالی بنگاه‌ها مواجه است. طبیعی است در چنین شرایطی، احیای رشد اقتصادی و دستیابی به نرخ رشدهای بالا و پایدار، حتی با فرض رفع کامل تحریم‌ها، بسیار دشوار خواهد بود. در واقع آثار سیاست‌ها و عملکرد یک دهه گذشته، همچنان بر عملکرد امروز اقتصاد سایه افکنده است. دولت یازدهم اگرچه توانست با حل بحران هسته‌ای و ایجاد چشم‌انداز رفع تدریجی تحریم‌ها و برقراری ثبات در بازارها، از عمیق‌تر شدن رکود جلوگیری کند، با این حال احیای رشد اقتصادی و دستیابی به رشدی بالا و پایدار، اگرچه غیرممکن نیست ولی بسیار دشوار است. انواع مشکلات ساختاری برجای مانده از دولت گذشته، تضعیف توان کارشناسی و اجرایی دولت و آثار تحریم‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی رقبای دولت، موجب شد دولت یازدهم از ابتدا به‌جای تمرکز بر برنامه‌های بلندمدت و اصلاح ساختارها، بر برنامه‌های کوتاه‌مدت و تسکینی مانند طرح‌های خروج از رکود و نظایر آن متمرکز شود. بنابراین در ابتدای چهارمین سال فعالیت دولت، مشاهده می‌شود با وجود تلاش‌های درخور تحسین دولت، هنوز اقتصاد ایران آمادگی یک جهش برای جبران عقب‌ماندگی‌های سال‌های گذشته را ندارد. دستیابی به رشد اقتصاد پایدار مستلزم فراهم ساختن الزامات آن است. در این زمینه لازم است برخی ساختارهای معیوب اقتصاد مانند ساختار حمایت‌ها (به‌ویژه حمایت‌های کشاورزی، پرداخت یارانه و نظایر آن) به‌طور کامل بازتعریف و اصلاح شوند، شفافیت و سلامت مالی به‌عنوان یک اصل خدشه‌ناپذیر، سرلوحه تمامی فعالیت‌های اقتصادی قرار گیرد، نقش بخش خصوصی واقعی، به‌عنوان رکن اصلی اقتصاد، به رسمیت شناخته شود، در زمینه ضرورت جذب سرمایه‌گذاری خارجی اجماع حاصل شده و موانع متعدد آن برطرف شود، استقلال بانک مرکزی تامین شده و از دست‌اندازی به منابع بانک مرکزی اجتناب شود. نظام بانکی کشور، هم به لحاظ ساختار مالکیت، هم به لحاظ شفافیت و سلامت و هم به لحاظ ارتقای ابزارها، بازسازی و پالایش شود. مداخلات دولت در اقتصاد و در قیمت‌گذاری کاهش یابد. تعدد مراکز تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری اقتصادی برطرف شود. از تمام مزیت‌های ذاتی اقتصاد و ظرفیت‌های بالقوه کشور بهره‌گیری شود. ظرفیت مدیریتی و کارشناسی نهادهای سیاست‌گذار بازسازی و تقویت شود و در نهایت، نظام حقوقی و قانونی کشور در جهت تسهیل فعالیت‌های اقتصادی بازنگری شود و بهبود یابد.(نیوزهاب سیاسی ,ge1001)

۹۵/۰۵/۱۹
۰۳:۲۹