نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 115450
 • تمام سکه (طرح جدید) 1206000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1182000
 • نیم سکه 638000
 • ربع سکه 343000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3827
 • یورو 4148
 • پوند 4840
 • صد ین 3400
 • درهم امارات 1064
 • لیر ترکیه 1065
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 0
  دلار 32380
 • 0
  یورو 34461
 • 0
  پوند 40436
 • 0
  فرانک 32300
 • 0
  صد ین 28600
 • 0
  درهم امارات 8816

برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح تصویب شد

در جلسه امروز شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی که با حضور وزیر علوم برگزار شد، برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، جلسه شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاونان آموزشی و پژوهش و فناوری وزیر علوم و سایر اعضای این شورا تشکیل شد،
در این جلسه، برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح به پیشنهاد دانشگاه تهران مطرح و به تصویب رسید.
همچنین در جلسه امروز این شورا، برنامه دوره کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی با گرایش اقتصاد دفاعی به پیشنهاد  ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مطرح و برای اجرا در دانشگاههای نظامی و انتظامی مورد تصویب قرار کرفت.
بنابراین گزارش، در این جلسه، برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد رشته تحصیلی مدیریت کسب و کار گرایش انرژی به پیشنهاد دانشگاه صنعتی شریف تصویب شد.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۴:۲۲

برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح در شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی تصویب شد

در جلسه ۲۳ بهمن ماه شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی که با حضور دکتر محمد فرهادی، معاونان آموزشی و پژوهش و فناوری وزیر علوم و سایر اعضای این شورا تشکیل شد، برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح به پیشنهاد دانشگاه تهران مطرح و به تصویب رسید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، در جلسه امروز این شورا، برنامه دوره کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی با گرایش اقتصاد دفاعی به پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مطرح و برای اجرا در دانشگاه‌های نظامی و انتظامی تصویب شد.
براساس این گزارش، در این جلسه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی، برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد رشته تحصیلی مدیریت کسب و کار گرایش انرژی به پیشنهاد دانشگاه صنعتی شریف تصویب شد.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۵:۴۸

دکتر فرهادی و وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد تفاهم نامه همکاری امضا کردند

در جریان دیدار رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر سوئد، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و آن لیند، وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی سوئد، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، محور اصلی این تفاهم‌نامه، ارتباط و همکاری دانشگاه‌های دو کشور بویژه جهت تبادل استاد و دانشجو و انجام پروژه‌های مشترک علمی و تحقیقاتی است.
بر اساس توافق طرفین، کارگروه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی مشترک ایران و سوئد تشکیل می‌شود تا برای عملیاتی شدن این تفاهم نامه برنامه ریزی و پیگیری‌های لازم را انجام دهد.
در حال حاضر 423 دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های سوئد مشغول به تحصیل هستند و همکاری گسترده‌ای بین دانشگاه ملایر و تربیت حیدریه ایران و دانشگاه لوند سوئد در موضوع GIS و با حمایت یک میلیون یورویی اتحادیه اروپا وجود دارد.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۱۶

تصویب برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح در شورای عالی برنامه‌ریزی

برنامه دوره دکتری مهندسی سوانح به پیشنهاد دانشگاه تهران در جلسه ۲۳ بهمن ماه شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی که با حضور وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ، معاونان آموزشی و پژوهش و فناوری وزیر علوم و سایر اعضای این شورا تشکیل شد، مطرح و به تصویب رسید.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، همچنین در جلسه امروز شورای عالی برنامه ریزی آموزش عالی، برنامه دوره کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی با گرایش اقتصاد دفاعی به پیشنهاد  ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مطرح و برای اجرا در دانشگاههای نظامی و انتظامی مورد تصویب قرار گرفت.
براساس این گزارش، در این جلسه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی، برنامه درسی دوره کارشناسی ارشد رشته تحصیلی مدیریت کسب و کار گرایش انرژی به پیشنهاد  دانشگاه صنعتی شریف تصویب شد.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۱۸

جزئیات آماری سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی/ رشته‌ برق و کامپیوتر در صدر تعداد طرح‌های ارائه شده

سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در حالی برگزار می‌شود که تعداد طرح‌های ارائه شده در رشته برق و کامپیوتر در صدر رشته‌های دیگر است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در روز دوشنبه 25 بهمن ماه از ساعت 8 و 30 در محل هتل المپیک با حضور وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برگزار می‌شود.
* برگزاری جشنواره سی‌ام در 18 گروه تخصصی
فرایندهای علمی و اجرایی سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از خردادماه امسال در داخل و خارج از کشور آغاز شده بود که این جشنواره فعالیت خود را با پذیرش و ارزیابی 667 طرح در 18 گروه تخصصی آغاز کرد.
رشته‌های برق و کامپیوتر، کشاورزی منابع طبیعی، مکانیک، فناوری‌های شیمیایی، علوم پایه، فناوری نانو، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، مواد، متالوژی و انرژی‌های نو،‌عمران، مکاترونیک، صنایع و مدیریت فناوری، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، محیط زیست، هنر، معماری و شهرسازی، هوافضا، علوم پزشکی و طرح‌های برگزیده دوره‌های قبل که موفق به تجاری‌سازی و تولید ملی شده‌اند بود.
در این دوره تعداد 279 طرح از دانشمندان و برجستگان علمی 46 کشور جهان در این رقابت شرکت کردند.
برگزیدگان خارجی این دوره از دانشمندان تراز اول کشورهای فرانسه، کانادا، سوئد، ایتالیا، روسیه، اسپانیا و تونس انتخاب شده‌اند.
از مجموع 667 طرح ارائه شده برای بررسی فنی و کارشناسی در نهایت 37 طرح به هیأت داوران جشنواره ارائه شد و هیأت داوران نیز پس از بررسی و ارزیابی نهایی 13 طرح از بخش داخلی و 6 طرح از بخش خارجی را به عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب کرد.
* تعداد طرح‌های ارائه شده در رشته برق و کامپیوتر بیشتر از رشته‌های دیگر
در سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی 100 طرح در مجموع طرح‌های داخلی، خارجی و ایرانیان مقیم خارج کشور در رشته برق و کامپیوتر، 71 طرح در رشته زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، 66 طرح در رشته فناوری‌های شیمیایی، 16 طرح در رشته صنایع و مدیریت فناوری، 22 طرح از طرح‌های موفق در تولید ملی، 45 طرح در رشته علوم پایه، 30 طرح در رشته علوم پزشکی، 16 طرح در رشته عمران، 22 طرح در رشته فناوری نانو، 94 طرح در رشته کشاورزی و منابع طبیعی، 19 طرح در رشته محیط زیست، 8 طرح در رشته مکاترونیک، 56 طرح در رشته مکانیک، 42 طرح در رشته مواد، متالورژی و انرژی‌های نو، 29 طرح در رشته نرم‌افراز و فناوری اطلاعات، 13 طرح در رشته معماری و شهرسازی، 10 طرح در رشته هنر و 8 طرح در رشته هوافضا ارائه شده است که در مجموع 667 طرح در این جشنواره عرضه می‌شود.
در جشنواره اول 135 طرح در زمینه طرح‌های داخلی، خارجی و ایرانیان مقیم خارج ارائه شده بود که این تعداد در جشنواره دهم به 542 طرح رسید،‌در جشنواره بیستم 774 طرح ارائه شد و در جشنواره سی‌ام 667 طرح ارائه می‌شود.
* جشنواره هجدهم بیشترین طرح‌های ارائه شده را داشته است
بیشترین تعداد طرح‌ها در جشنواره هجدهم بوده که 991 طرح ارائه شده بود و کمترین تعداد طرح‌ها نیز مربوط به جشنواره دوم بود که 129 طرح ارائه شد.
تعداد برگزیدگان در جشنواره اول 35 نفر،‌در جشنواره دهم 50 نفر، در جشنواره بیستم 40 نفر و در جشنواره سی‌ام 19 نفر است که بیشترین تعداد برگزیدگان در جشنواره دهم یعنی 50 نفر بوده و کمترین تعداد برگزیدگان نیز در جشنواره بیست و هشتم یعنی 19 نفر بوده است.
در زمینه طرح‌های برگزیده داخلی یک نفر در پژوهش‌های بنیادی، سه نفر در پژوهش‌های کاربردی، سه نفر در پژوهش‌های توسعه‌ای، پنج نفر در پژوهش‌های نوآوری و یک نفر برگزیده موفق در تولید ملی معرفی می شود.
در زمینه طرح‌های برگزیده خارجی نیز پنج نفر در پژوهش‌های بنیادی و یک نفر در پژوهش‌های کاربردی معرفی شده‌اند.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۱۱

وزیر علوم خبر داد؛ پایش سالانه علوم انسانی در کشور/ حمایت مالی از نشریات علوم انسانی

وزیر علوم گفت: برنامه داریم بر اساس نتایج آثار ارسالی به جشنواره فارابی علوم انسانی را به صورت سالانه پایش و ارزیابی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد فرهادی صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سالن اجلاس سران گفت: با همکاری دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی شبکه نخبگان علوم انسانی شکل گرفته است و برنامه داریم بر اساس نتایج و دستاوردهای این جشنواره به صورت سالیانه علوم انسانی را در کشور پایش و ارزیابی کنیم.
وی با بیان اینکه جشنواره فارابی با هدف دستیابی به رشد علوم انسانی برگزار می شود، افزود: دبیرخانه این جشنواره می تواند بر اساس ارزیابی ها برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در کشور ارائه کند.
وزیر علوم با بیان اینکه ۴۷ تا ۵۰ درصد ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر کمیت در حوزه علوم انسانی دستاوردهای خوبی داریم و برنامه داریم با استفاده از ظرفیت های کمی در این حوزه به هدفمندسازی علوم انسانی کمک کنیم.
فرهادی با اشاره به برنامه های وزارت علوم برای بومی سازی علوم انسانی تاکید کرد: از سال ۹۴ شورای پژوهش و فناوری علوم انسانی در این وزارتخانه با هدف تولید علم نظریه پردازی حرکت در مرزهای دانش و ورود فناوری به علوم انسانی آغاز به کار کرده است.
وزیر علوم اظهار داشت: این شورا آیین نامه هدفمندسازی رساله ها و پایان نامه های دانشجویان را تدوین کرده است تا بر اساس آن بتوانیم به کاربردی سازی و هدفمندسازی علوم انسانی دست یابیم.
فرهادی با بیان اینکه ۶۶۱ نشریه علمی کشور در حوزه علوم انسانی موجود است، خاطرنشان کرد: ۵ نشریه علمی فارسی زبان علوم انسانی کشور در پایگاه اس کوپوس نمایه شده است.
وی عنوان کرد: شیوه نامه حمایت مالی از نشریات علوم انسانی نیز تدوین شده است.
وزیر علوم اظهار داشت: در حال حاضر ۷ مرکز رشد علوم انسانی در کشور مجوز دریافت کرده اند که این مراکز در حوزه های صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت و هنر قرآنی است.
فرهادی تاکید کرد: ۴۰ واحد پژوهشی نیز در کشور با محوریت علوم انسانی مجوز دریافت کرده اند.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۱۰

تدوین شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات حوزه علوم انسانی/تشکیل شورای بومی‌سازی علوم انسانی از سال ۹۴

وزیر علوم با بیان این که ۱۱۹۹ نشریه دارای مجوز در آموزش عالی فعالیت دارند، گفت: بیش از نیمی از این نشریات در حوزه علوم انسانی هستند و شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد فرهادی وزیر علوم صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران با حضور رئیس‌جمهور در حال برگزاری است گفت: علوم انسانی جایگاه والایی در آموزش عالی دارد زیرا موضوع این علوم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد و هیجچ مودجودی درعالم از انسان بالاتر نیست
وی افزود: حدود 47 الهی 48 درصد در آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد. علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت‌های خوبی را داراست و برنامه ما در دولت استفاده از این ظرفیت و هدفمندسازی پژوهش های علوم انسانی است.
وی گفت: وزارت علوم برای بومی‌سازی علوم انسانی از سال 84 شورایی تشکیل داد که تولید علم، نظریه‌پردازی و حرکت در مرزهای دانش و ایجاد فناوری در حوزه علوم انساین را دنبال می‌کند.
فرهادی خاطرنشان کرد: 1199 نشریه دارای مجوز در آموزش عالی در حال فعالیت هستند که بیش از نیمی از آن در حوزه علوم انسانی فعالیت دارند و شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده است.
فرهادی تأکید کرد: فناوری پای خود را به علوم انسانی باز کرده و 7 مرکز رشد در این راستا مجوز فعالیت گرفته است. 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۲۱

وزیر علوم خبر داد حمایت از نشریات علوم انسانی فارسی‌زبان نمایه‌ شده در پایگاه‌های بین‌المللی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از ارتقای حضور نشریات فارسی‌زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاه‌های استنادی جهانی خبر داد و گفت: در صورتی که نشریات فارسی‌زبان حوزه علوم انسانی بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند، یک‌ونیم برابر بیشتر از سایر حوزه‌ها مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی روز یکشنبه، 24 بهمن ماه در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با بیان اینکه علوم انسانی جایگاه والایی در آموزش عالی کشور دارد، افزود: موضوع این علم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد. هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست، پس علومی که این موضوع را بررسی می‌کنند، دارای شرافت ذاتی هستند.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین سرمایه معنوی ما که فرهنگ اسلامی است، به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای دارد، اظهار کرد: در حال حاضر حدود 47 تا 50 درصد ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد؛ هم از بعد آموزشی و هم از بعد پژوهشی مانند انجمن‌های علمی، نشریات علمی پژوهشی، قطب‌های علمی، پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و اعضای هیات علمی از جمله ظرفیت‌های پژوهشی حوزه علوم انسانی به شمار می‌رود.
فرهادی با تاکید بر اینکه در حال حاضر علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، خاطرنشان کرد: برنامه وزارت علوم در دولت تدبیر و امید استفاده از این ظرفیت کمی برای ارتقای کیفی و هدفمندسازی پژوهش‌های علوم انسانی است.
وزیر علوم با اشاره به اقدامات وزارت علوم در حوزه علوم انسانی، خاطرنشان کرد: به نظر من مهمترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهش‌های این حوزه و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهش‌ها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسائل مبتلا به جامعه است.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس از سال 94 شورایی به نام شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر تشکیل شد که این شورا دو هدف اصلی تولید علم، نظریه‌پردازی و حرکت در مرزهای دانش و وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را دنبال می‌کند.
فرهادی، مهمترین دستاورد این شورا را تبیین وضعیت موجود آموزشی، پژوهشی و فناوری، تدوین آیین‌نامه هدفمندی رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد و سیاست‌گذاری و ساماندهی فعالیت‌های فناورانه در حوزه علوم انسانی و هنر ذکر کرد و افزود: در حوزه نشریات از 1199 نشریه دارای مجوز از وزارت علوم، تعداد 661 نشریه یعنی بیش از نیمی از آنها در حوزه علوم انسانی هستند و تعداد 5 نشریه فارسی‌زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس است.
وزیر علوم ارتقای حضور نشریات فارسی‌زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاه‌های استنادی معتبر دنیا را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه ذکر کرد و ادامه داد: علاوه بر آن در جهت  تقویت و حمایت از علوم انسانی شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده است که بر حسب آن نشریات این حوزه در صورتی که بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند، یک‌ونیم برابر بیشتر از سایر حوزه‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند.
فرهادی کاربردی کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را از دیگر برنامه‌های وزارت علوم در این حوزه نام برد و گفت: بر این اساس در حال حاضر هفت مرکز رشد در این حوزه مجوز گرفته‌اند که در حوزه‌هایی نظیر صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط‌زیست، گردشگری، زیارت، مشاوره، هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می‌کنند.
وی همچنین از اعطای مجوز به 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی در طی سال‌های 92 تا 95 خبر داد و اظهار کرد: برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی به منظور پاسداشت جایگاه علما و اندیشمندان این حوزه جلوه‌ای از اقدامات وزارت علوم برای اعتلای علوم انسانی است.
وزیر علوم جشنواره فارابی را گشاینده راه برای رسیدن به علوم انسانی به مقصد و هدف نهایی توصیف کرد و یادآور شد: اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم بستری برای بالندگی آن بدانیم، مهمترین دستاورد این رویداد تحقق اهداف فوق، زمینه‌سازی برای پرورش عالم انسانی است.
فرهادی همچنین با اشاره به برگزاری اختتامیه هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی تاکید کرد: پس از 8 دوره برگزاری این رویداد به زودی دبیرخانه جشنواره بر اساس الگوهای علمی و روش‌شناختی برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران را به جامعه علمی ارائه می‌دهد.
وزیر علوم همچنین با اشاره به ایجاد شبکه نخبگان علوم انسانی ابراز امیدواری کرد که این امر موجب شناخت بیشتر و دقیق‌تر جایگاه علوم انسانی در روند سیاست‌گذاری علوم، تحقیقات و فناوری شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۲۳

پایش سالانه علوم انسانی در کشور/ حمایت مالی از نشریات علوم انسانی

وزیر علوم گفت: بر اساس نتایج آثار ارسالی به جشنواره فارابی علوم انسانی را به صورت سالانه پایش و ارزیابی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سالن اجلاس سران اظهار داشت: با همکاری دبیرخانه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی شبکه نخبگان علوم انسانی شکل گرفته است و برنامه داریم بر اساس نتایج و دستاوردهای این جشنواره به صورت سالیانه علوم انسانی را در کشور پایش و ارزیابی کنیم.
 
وی با بیان اینکه جشنواره فارابی با هدف دستیابی به رشد علوم انسانی برگزار می شود، افزود: دبیرخانه این جشنواره می تواند بر اساس ارزیابی‌ها برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در کشور ارائه کند.
 
وزیر علوم با بیان اینکه ۴۷ تا ۵۰ درصد ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر کمیت در حوزه علوم انسانی دستاوردهای خوبی داریم و برنامه داریم با استفاده از ظرفیت‌های کمی در این حوزه به هدفمندسازی علوم انسانی کمک کنیم.
 
فرهادی با اشاره به برنامه های وزارت علوم برای بومی‌سازی علوم انسانی تاکید کرد: از سال ۹۴ شورای پژوهش و فناوری علوم انسانی در این وزارتخانه با هدف تولید علم نظریه‌پردازی حرکت در مرزهای دانش و ورود فناوری به علوم انسانی آغاز به کار کرده است.
 
وزیر علوم اظهار داشت: این شورا آیین نامه هدفمندسازی رساله‌ها و پایان نامه های دانشجویان را تدوین کرده است تا بر اساس آن بتوانیم به کاربردی سازی و هدفمندسازی علوم انسانی دست یابیم.
 
فرهادی با بیان اینکه ۶۶۱ نشریه علمی کشور در حوزه علوم انسانی موجود است، خاطرنشان کرد: ۵ نشریه علمی فارسی زبان علوم انسانی کشور در پایگاه اس کوپوس نمایه شده است.
 
وی عنوان کرد: شیوه نامه حمایت مالی از نشریات علوم انسانی نیز تدوین شده است.
 
وزیر علوم اظهار داشت: در حال حاضر ۷ مرکز رشد علوم انسانی در کشور مجوز دریافت کرده اند که این مراکز در حوزه های صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت و هنر قرآنی است.
 
فرهادی تاکید کرد: ۴۰ واحد پژوهشی نیز در کشور با محوریت علوم انسانی مجوز دریافت کرده اند.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۴۲

وزیر علوم: 40 واحد پژوهشی در حوزه علوم انسانی فعال شده است

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیش از 40 واحد پژوهشی در سال های 92 تا 94 در حوزه علوم انسانی فعالیت خود را آغاز کرده است.

فناوری در حوزه علوم انسانی و در راستای تقویت حمایت از این حوزه تاکنون در این حوزه رشد و فعالیت خوبی داشته است.
به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، محمد فرهادی روز یکشنبه در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی که در سالن سران اجلاس و با حضور رییس جمهوری در حال برگزاری است افزود: فعالیت ها در جهت تقویت حوزه علوم انسانی رشد چشمگیری داشته است.
وی جشنواره فارابی را راهی به سوی تولید کمی و کیفی و زمینه ساز رشد علوم انسانی دانست و اظهار کرد: مسیری که برای این حوزه در دولت یازدهم تدوین شده تحقیق و رشد و زمینه سازی برای عالمان علوم انسانی است.
فرهادی افزود: در حال حاضر علوم انسانی از ظرفیت خوبی از لحاظ کمی داراست و در دولت تدبیر و امید برای هدفمندسازی علوم انسانی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.
وی گفت: در همین زمینه و در سال 94 شورای پژوهش علوم انسانی شروع به کار کرد و تولید علم و فناوری در حوزه علوم انسانی و تبدیل آموزش نیروها و تبیین سیاست این حوزه در حوزه هنر و دیگر مقاطع رشد چشمگیری داشته است.
به گفته فرهادی، تاکنون از سوی وزارت علوم 1199 نشریه مجوز انتشار گرفته اند که از این تعداد 661 مورد مربوط به حوزه علوم انسانی است که در راستای تقویت و حمایت حقوقی از این حوزه فعالیت می کنند.
بنابر این گزارش در این مراسم که معاون علمی و رییس دفتر رییس جمهوری نیز حضور دارند از تعدادی دانشمند و محقق در حوزه علوم انسانی با اهدای تندیس و لوح تقدیر به عمل آمد.
از تلاش های زنده یاد غلام حسین شکوهی و غلام حسین مصائب به صورت ویژه تقدیر و تجلیل شد.
همچنین در حوزه های فناوری و پژوهش، هنر و حقوق از محمدعلی اسلامی، سید مصطفی محقق داماد، میرشمس الدین سلطانی، محمود مهدوی دامغانی، سیدجلال فیروزآبادی ، علی سمسار یزدی، امیرمحمد یمنی، محمد مهدی اشتری، نسرین طباطبایی حصاری، علی رواقی، رسول عباسی، ابوذر فتاحی زاده، محمود علی همتی و حمیدرضا خدمتگذار
با اهدای لوح و تندیس تقدیر به عمل آمد.
فراهنگ**1085** 1417**1027**خبرنگار: سیدمهدی حسینی**انتشار دهنده:جواددهقانی

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۴۲

فرهادی در اختتامیه جشنواره فارابی مطرح کرد تدوین شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات حوزه علوم انسانی

وزیر علوم با بیان این که ۱۱۹۹ نشریه دارای مجوز در آموزش عالی فعالیت دارند، گفت: بیش از نیمی از این نشریات در حوزه علوم انسانی هستند و شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده است.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد فرهادی، وزیر علوم صبح امروز در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، گفت: علوم انسانی جایگاه والایی در آموزش عالی دارد زیرا موضوع این علوم، انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد و هیچ موجودی درعالم از انسان بالاتر نیست.
 
وی افزود: حدود ۴۷ تا ۴۸ درصد در آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد. علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت‌های خوبی را داراست و برنامه ما در دولت استفاده از این ظرفیت و هدفمندسازی پژوهش های علوم انسانی است.
 
فرهادی گفت: وزارت علوم از سال ۸۴ برای بومی‌سازی علوم انسانی شورایی تشکیل داد که تولید علم، نظریه‌پردازی و حرکت در مرزهای دانش و ایجاد فناوری در حوزه علوم انسانی را دنبال می‌کند.
 
وزیر علوم خاطرنشان کرد: ۱۱۹۹ نشریه دارای مجوز در آموزش عالی در حال فعالیت هستند که بیش از نیمی از آن در حوزه علوم انسانی فعالیت دارند و شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده است.
 
فرهادی تأکید کرد: فناوری پای خود را به علوم انسانی باز کرده و ۷ مرکز رشد در این راستا مجوز فعالیت گرفته است.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۴۲

گزارش وضعیت علوم انسانی در کشور بزودی ارائه می‌شود

وزیر علوم گفت: به زودی گزارشی از وضعیت علوم انسانی در کشور ارائه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد فرهادی در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با بیان اینکه علوم انسانی جایگاه والایی در آموزش عالی دارد، گفت: موضوع این علم انسان است و ارزشمندی هر علمی با موضوع آن مشخص می‌شود و از آنجا که هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست؛ علومی که به بررسی این موضوع می‌پردازد دارای شرافت ذاتی است.
وی با تاکید بر اینکه 45 تا 50 درصد ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد، ادامه داد: از جمله ظرفیت‌ها می‌توان به تعداد پژوهشگاه‌ها، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اعضای هیئت علمی که ظرفیتی برای پژوهش در این حوزه محسوب می‌شوند و ... اشاره کرد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در حال حاضر علوم انسانی در کشور به لحاظ کمی ظرفیت خوبی دارد و برنامه ما در دولت تدبیر و امید استفاده از این ظرفیت برای کیفی‌سازی در حوزه علوم انسانی است.
وی بومی سازی علوم انسانی را در دولت تدبیر و امید از جمله توفیقات وزارت علوم در حوزه علوم انسانی خواند و ادامه داد: از سال 1394 شورای توسعه پژوهش و فناوری در حوزه علوم انسانی و هنر شکل گرفته است که هدف آن تولید علم، نظریه‌پردازی و وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی است.
فرهادی همچنین تدوین آیین‌نامه هدفمندی رساله‌های دکترا و کارشناسی ارشد را از جمله دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه علوم انسانی برشمرد و اظهار کرد: همچنین در حوزه نشریات علمی از هزار و 199 نشریه دارای مجوز 661 نشریه یعنی بیش از نیمی از آنها در حوزه علوم انسانی فعال هستند و 5 نشریه نیز در پایگاه اسکوپوس نمایش داده شده است.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: در جهت تقویت و حمایت از علوم انسانی شیوه نامه حمایت مالی از نشریات علوم انسانی تدوین شده است. همچنین در دولت تدبیر و امید پای فناوری به علوم انسانی باز شده و 7 مرکز رشد در این حوزه مجوز گرفتند که به مطالعه در حوزه محیط زیست، صنایع الکترونیکی، گردشگری، زیارت، مدیریت و هنرهای قرآنی می‌پردازند.
وی اضافه کرد: از سال 92 تا 95 ، 40 واحد پژوهشی در حوزه علوم انسانی مجوز فعالیت گرفتند و جشنواره بین‌المللی فارابی نیز به منظور پاسداشت اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود.
فرهادی تصریح کرد: جشنواره فارابی گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به جایگاه اصلی خود است و تصویری از کمیت و کیفیت علوم انسانی در ایران و بستری برای رشد آن است.
وزیر علوم مهمترین دستاورد این جشنواره را زمینه‌سازی برای پرورش عالم انسانی خواند و گفت: با تقدیر از برگزیدگان این جشنواره زمینه پرورش این نوع عالم فراهم می‌شود.
وی عنوان کرد: بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده به زودی دبیرخانه جشنواره با استفاده از روش‌های علمی برآوردی از وضعیت علوم انسانی در کشور ارائه می‌دهد و پایش علوم انسانی به صورت نهادی شکل می‌گیرد. همچنین امکان ایجاد شبکه‌ای از نخبگان علوم انسانی برای حمایت از آنها شکل گرفته است.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۴۹

محمد فرهادی: 47 تا 50 درصد از ظرفیت آموزش عالی کشور در علوم انسانی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حدود 47 تا 50 درصد از ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمد فرهادی در اختتامیه هشتمین جشنواره فارابی افزود: علوم انسانی در آموزش عالی کشور جایگاه والایی دارد زیرا موضوع این علم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد.
وی گفت: همچنین هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست و به همین علت علومی که درباره انسان است، دارای شرافت ذاتی هستند.
فرهادی افزود: در حال حاضر علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت های بسیار خوبی دارد ولی برنامه در دولت تدبیر و امید استفاده از این ظرفیت های کمی برای ارتقای کیفی و هدفمند سازی پژوهش های علوم انسانی است.
وی گفت: وزارت علوم برای بومی سازی علوم انسانی از سال 1394 شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر را تشکیل داد که دو جهت اساسی را پیگیری می کند، نخست تولید علم، نظریه پردازی و حرکت در مرزهای دانش و دیگری وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی است.
فرهادی افزود: مهمترین دستاورد این شورا، تبیین وضع آموزشی - پژوهشی و فناوری، تدوین آئین نامه هدفمندی رساله های دکتری و کارشناسی ارشد، سیاست گذاری و ساماندهی فعالیت های فناورانه در بخش علوم انسانی است.
وی گفت: از هزار و 199 نشریه دارای مجوز 661 نشریه در  علوم انسانی هستند و 5 نشریه فارسی زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است.
فرهادی افزود: برای تقویت و حمایت از علوم انسانی، شیوه نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین و ابلاغ شده است.
وی گفت: هم اکنون 7 مرکز رشد با موضوع علوم انسانی مجوز گرفته اند که در زمینه هایی شامل صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت و هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می کنند.
فرهادی افزود: در بخش پژوهش نیز در سال‌های 92تا 95 مجوز فعالیت 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.
وی گفت: جشنواره فارابی گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به مقصد و هدف و همچنین آئینه و تصویری از کیفیت و کمیت علوم انسانی در ایران و بستری برای رشد آن است.
فرهادی افزود: مهمترین دستاورد جشنواره فارابی زمینه سازی برای پرورش دانشمند علوم انسانی است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جشنواره فارابی با حمایت از استادان و پژوهشگران باید افقی را فراهم کند که امکان پرورش و رشد عالم انسانی فراهم شود و در این صورت می توان بیش از پیش به این جشنواره دل بست و رشد و بالندگی آن را شاهد بود.
33 برگزیده هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران معرفی و تجلیل  شدند.
این جشنواره به منظور معرفی و قدردانی از برترین پژوهشگران در رشته های علوم انسانی برگزار می شود و در این دوره 4 هزار و 106 اثر داخلی و خارجی ارزیابی شد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۰۱

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جشنواره فارابی: مهم‌ترین هدف جشنواره فارابی زمینه‌سازی برای پرورش عالِم انسانی است

محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم زمینه‌ای برای بالندگی آن بدانیم مهم‌ترین دستاورد جشنواره برای تحقق اهداف فوق ذکر زمینه‌سازی برای پرورش عالِم انسانی است.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی یکشنبه (24 بهمن‌ماه) حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات فناوری، سیدضیاء هاشمی، معاون امور فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رضا داوری‌اردکانی، آیت‌الله مصطفی محقق‌داماد و جمعی از اصحاب علوم انسانی در سالن اجلاس سران کشور برگزار شد.
 
فرهادی در این مراسم با بیان اینکه علوم انسانی جایگاه والایی را در آموزش عالی کشور دارد، گفت: اولا موضوع این علم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست پس علومی هم که این موضوع را بررسی می‌کنند دارای شرافت ذاتی هستند از سوی دیگر مهمترین سرمایه معنوی، فرهنگی و اعتقادی ما یعنی فرهنگ اسلامی به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای می‌گیرد.
 
وی با بیان اینکه حدود 47 تا 50 درصد از ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد، افزود: از بعد آموزش و پژوهشی مانند انجمن‌های علمی، نشریات علمی و پژوهشی، قطب‌های علمی، پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیات علمی که به نوعی ظرفیت پژوهشی تلقی می‌شوند نشان می‌دهد که علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت‌های بسیار خوبی را داراست.
 
این مقام مسئول با اشاره به برنامه‌های دولت تدبیر و امید و استفاده از این ظرفیت کمی برای ارتقای کیفی و هدفمندسازی پژوهش‌های علوم انسانی اظهار کرد: مهمترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهش‌های علوم انسانی و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهش‌ها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسایل مبتلا‌به جامعه است.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره بومی‌سازی علوم انسانی که از سال 94 ذیل شورایی به نام شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر کار خود را آغاز کرده توضیحاتی را ارایه کرد و گفت: این شورا تولید علم، نظریه‌پردازی و حرکت در مرزهای دانش و نیز وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را به عنوان دو هدف اصلی دنبال می‌کند.
 
فرهادی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به عملکرد نشریات علوم انسانی طی سال‌های اخیر گفت: از هزار و 199 نشریه دارای مجوز 661 نشریه در حوزه علوم انسانی فعال هستند و تعداد 5 نشریه فارسی‌زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است. همچنین برای تقویت و حمایت از علوم انسانی شیوه‌نامه حمایت مالی از این نشریات تدوین شده است تا بر این اساس بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند.
 
این مقام مسئول در ادامه سخنانش با بیان اینکه در دولت یازدهم فناوری‌های پای خود را به حوزه علوم انسانی باز کرد توضیح داد: اکنون 7 مرکز رشد در این حوزه و در عرصه‌هایی چون صنایع فرهنگی، محیط‌زیست، هنرهای قرآنی و... فعالیت می‌کنند. همچنین در حوزه پژوهش طی سال‌های 92 تا 95 حدود 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.
 
به گفته فرهادی، برگزاری جشنواره بین‌المللی فارابی نیز به منظور پاسداشت علما و اندیشمندان این حوزه صورت می‌گیرد و گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به مقصد و هدف نهایی و آینه و تصویری از کمیت و کیفیت تولیدات علوم انسانی و دینی در ایران و بستری برای رشد آن است.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در همین باره اضافه کرد: اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم زمینه‌ای برای بالندگی آن بدانیم مهم‌ترین دستاورد جشنواره برای تحقق اهداف فوق ذکر زمینه‌سازی برای پرورش عالِم انسانی است. اگر جشنواره فارابی از طریق حمایت‌ها و تشویق‌هایی که از استادان و پژوهشگران انجام می‌دهد بتواند افقی را فراهم کند که در آن امکان پرورش و رشد عالم انسانی فراهم شود می‌توان بیش از پیش به این جشنواره دل بست و رشد و بالندگی آن را شاهد بود.
 
وی در بخش پایانی سخنانش گفت: در این 8 دوره به زودی دبیرخانه جشنواره براساس الگوهای علمی و روش‌شناختی برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران را به جامعه علمی ارایه می‌دهد. حتی این امکان فراهم آمده که به طور منظم و سالانه و البته براساس ارزیابی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره پایش علوم انسانی در ایران به صورت نهادی و مستمر شکل بگیرد. همچنین اقدامات موثری برای شکل‌گیری شبکه نخبگان علوم انسانی صورت گرفته که بیش از هر چیز موجب شناخت بیشتر و دقیق‌تر جایگاه علوم انسانی در روند سیاستگذاری علوم، تحقیقات و فناوری شود.
 
در این مراسم از برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی تقدیر شد که گزارش تکمیلی آن به‌زودی منتشر می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۲۰

مهمترین دستاورد جشنواره فارابی زمینه‌سازی برای پرورش عالم انسانی است

گروه دانشگاه: اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی صبح امروز، 24 بهمن ماه با حضور رئیس‌جمهور و وزیر علوم برگزار شد. مهمترین دستاورد جشنواره فارابی زمینه سازی برای پرورش عالم انسانی است

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور و محمد فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و جمعی از فرهیختگان اندیشمندان علوم انسانی و اسلامی در سالن اجلاس سران برگزار شد.
در این مراسم وزیر علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به جایگاه بالای علوم انسانی اظهار کرد: علوم انسانی جایگاه والایی دارد، چرا که موضوع آن انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد. در حوزه علوم انسانی در آموزش عالی 47 تا 50 درصد ظرفیت آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد و برنامه ما در دولت تدبیر و امید ارتقاء کیفی پژوهش‌های علوم انسانی است.
محمد فرهادی با ارائه گزارشی از روند تولید علوم انسانی در دولت گفت: در راستای تولیدات علوم انسانی شورای توسعه پژوهش‌های علوم انسانی در وزارت علوم تشکیل شد و اهداف آن وارد کردن فناوری در علوم انسانی، تدوین هدفمند رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های ارشد، ساماندهی فناوری‌ها در جهت تقویت علوم انسانی و تدوین شیوه نامه فناوری‌های مورد استفاده در علوم انسانی است، دولت در این خصوص در زمینه صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، هنر، مدیریت و غیره فعالیت می‌کند و در این راستا طی سال‌های 92 تا 95 مجوز تاسیس پژوهشکده‌های علوم انسانی متعدد صادر شده است.
رئیس هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به دستاورد این جشنواره بین‌المللی تصریح کرد: جشنواره فارابی جلوه‌ای از فعالیت‌های علمی وزارت علوم در حوزه علوم انسانی است، این جشنواره گشاینده راه و بستری برای رشد علوم انسانی و علوم اسلامی است.مهمترین دستاورد این جشنواره زمینه سازی برای پرورش عالم انسانی و دینی است و اگر این جشنواره را زمینه پرورش این عالمان بدانیم می‌توانیم به آن ببالیم.
وی از امکان تشکیل شبکه نخبگان علوم انسانی خبر داد و اظهار کرد: اکنون در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امکانی برای تشکیل شبکه نخبگان شکل گرفته و در این شبکه به شناسائی نخبگان علوم انسانی خواهیم پرداخت.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۳۶

تجلیل از 17 اثر داخلی در هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی

گروه دانشگاه: در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که صبح امروز با حضور رئیس‌جمهور و وزیر علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد از 9 اثر برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی که صبح امروز 24 بهمن‌ماه و با حضور رئیس‌جمهور و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد از 9 اثر برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر تجلیل شد.
سیدضیاء هاشمی، دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با بیان خیر مقدم به حضار و با اشاره به فلسفه شکل‌گیری جشنواره فارابی اظهار کرد: فلسفه شکل‌گیری جشنواره فارابی شناسایی و معرفی آثار و استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی است و به دنبال کمک به کاربردی کردن این علوم و تمدن‌سازی و مدیریت جامعه بر مبنای این علوم است، این جشنواره از سال 1386 به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شروع به کار کرده است.
وی گفت: این جشنواره با هدف تقویت حرکت کاروان علوم انسانی و اسلامی است و در این راستا 12 گروه علمی شامل تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی، زبان و ادبیات، علوم اجتماعی و ارتباطات، علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری، علوم تربیتی و روانشناسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، فقه، حدیث و علوم قرآنی، ادیان و عرفان، اطلاع‌رسانی و کتابداری، مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی و مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) می‌باشد و در هر گروه یک اثر برگزیده و یا شایسته تقدیر در دو گروه بزرگسال و جوان انتخاب شدند.
هاشمی افزود: این آثار پس از پالایش اولیه، ارزیابی محتوای توسط دو داور متخصص و ارزیابی جامع توسط داوران دیگر طی 5 مرحله داوری شدند و از مجموع 1200 اثر رسیده به دبیرخانه، 9 اثر برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر انتخاب شدند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به حضور اساتید برجسته در میان داوران تاکید کرد: در این دوره از جشنواره 77 درصد بزرگسال و 23 درصد جوان زیر 35 سال شرکت داشته‌اند، همچنین 123 استاد برجسته دانشگاهی عضویت فعال در هیئت داوران داشتند.‌ علاوه بر برگزیدگان داخلی، 7 نفر به عنوان دانشمندان برتر از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، روسیه، لبنان و هلند در حوزه ایران‌شناسی انتخاب شدند.
دبیر این دوره از جشنواره بین‌المللی فارابی عنوان کرد: پیام جشنواره فارابی، اتکا به دانش و عقلانیت برای حرکت به سمت جامعه‌ای متعالی است، جامعه‌ای که آینده خود را با تکیه به سرمایه‌های انسانی، اجتماعی و فرهنگی رقم می‌زند. کمیت و کیفیت آثار این دوره، نشان‌دهنده روند رو به رشد علوم انسانی و اسلامی است. امیدواریم جشنواره فارابی گامی هر چند کوچک در راه اعتلای علوم انسانی و ملت بزرگ ایران باشد.
در پایان این مراسم از 9 اثر برگزیده که به شرح زیر است تقدیر شد؛
علیرضا شجاعی‌زند و امیر محمد گمینی از گروه علوم اجتماعی و علوم ارتباطات، محمد مهدی الشریف و نسرین طباطبائی حصاری، از گروه حقوق، علی رواقی و زهره هاشمی از گروه زبان و ادبیات، رسول عباسی از گروه علوم اقتصادی مدیریت و حسابداری، ابوذر فتاحی از گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، محمدعلی همتی از گروه فقه، حدیث و علوم اسلامی و حمیدرضا خدمتگزار از گروه فناوری اطلاعات، همچنین از آرمین امیر، زهرا خشکجان، فاطمه شهیدی، سیدمحمد منافیان، سیدمرتضی مبلغ و معصومه مصلح امیردهی تقدیر شد.
در این مراسم همچنین از پیشکسوتان علوم انسانی و اسلامی آقایان غلامحسین شکوهی، غلامحسین مصاحب، محمدعلی اسلامی ندوشن، سیدمصطفی محقق داماد، میرشمس‌الدین ادیب سلطانی، محمود مهدوی دامغانی و سیدجلال دهقانی فیروزآبادی با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۳۶

وزیر علوم در اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی: رهاورد دولت یازدهم برای علوم انسانی/اختصاص ۵۰ درصد ظرفیت آموزش عالی به این علوم

خبرگزاری شبستان: اکنون ۷ مرکز رشد در زمینه های محیط زیست، صنایع الکترونیکی، گردشگری و زیارت، مدیریت، هنرهای قرآنی و ... فعالیت می کنند و از سال ۹۲ تا ۹۵ نیز مجوز ایجاد ۴۰ پژوهشکده مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز یکشنبه، 24 بهمن ماه در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه علوم انسانی به دلیل آنکه موضوعش علم انسان است دارای جایگاه والایی است، اظهار کرد: شرافت هر علم به موضوع آن است و هیچ موجودی از لحاظ شرافت بالاتر از انسان نیست.
 
وی با بیان اینکه 47 تا 50 درصد ظرفیت آموزش عالی کشور هم در بعد آموزشی و هم پژوهشی در اختیار علوم انسانی است، افزود: در حال حاضر علوم انسانی از ظرفیت کمّی بالایی برخوردار است و دولت تدبیر و امید برای استفاده از این ظرفیت کمّی بالا در حوزه برنامه ریزی و عمل به دنبال برنامه هایی است.
 
فرهادی با اشاره به توفیقات دولت یازدهم در زمینه علوم انسانی، تصریح کرد: وزارت علوم از سال 94 شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر را با دو هدف اصلی تولید علم و نظریه پردازی در علوم انسانی و همچنین ورود فناوری به این حوزه ایجاد کرد و تدوین آیین نامه هدفمندی رساله های دکتری و کارشناسی ارشد را انجام داد.
 
وزیر علوم با بیان اینکه هم اکنون 1199 نشریه علمی در کشور مجوز دارد که 661 مورد آن در حوزه علوم انسانی است، ابراز کرد: تعداد 5 نشریه فارسی در زمینه علوم انسانی در پایگاه بین المللی اسکوپوس نمایه شده و همچنین شیوه نامه حمایت مالی از این نشریات تدوین شده است.
 
فرهادی با بیان اینکه دولت یازدهم پای فناوری را به حوزه علوم انسانی باز کرد، گفت: هم اکنون 7 مرکز رشد در زمینه های محیط زیست، صنایع الکترونیکی، گردشگری و زیارت، مدیریت، هنرهای قرآنی و ... فعالیت می کنند و از سال 92 تا 95 نیز مجوز ایجاد 40 پژوهشکده مرتبط با علوم انسانی صادر شده است که جشنواره فارابی جلوه ای از این اقدامات را نمایش می دهد.
 
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه جشنواره فارابی راه را برای رسیدن علوم انسانی به جایگاه اصلی خود باز می کند، خاطرنشان کرد: مهمترین دستاورد این جشنواره زمینه سازی برای پرورش عالمان انسانی است و بر اساس ارزیابی های به عمل آمده دبیرخانه این جشنواره بناست برآوردی را از عملکرد هشت دوره برگزاری به جامعه ارایه کند حتی این امکان فراهم شده که پایشی از علوم انسانی توسط این دبیرخانه هرساله انجام شود.
 
 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۴۰

40 واحد پژوهشی در حوزه علوم انسانی فعال شده است

خبرگزاری آریا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیش از 40 واحد پژوهشی در سال های 92 تا 94 در حوزه علوم انسانی فعالیت خود را آغاز کرده است.
به گزارش خبرگزاری آریا، ، محمد فرهادی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی که در سالن سران اجلاس و با حضور رییس جمهوری در حال برگزاری است افزود: فعالیت ها در جهت تقویت حوزه علوم انسانی رشد چشمگیری داشته است.
وی جشنواره فارابی را راهی به سوی تولید کمی و کیفی و زمینه ساز رشد علوم انسانی دانست و اظهار کرد: مسیری که برای این حوزه در دولت یازدهم تدوین شده تحقیق و رشد و زمینه سازی برای عالمان علوم انسانی است.
فرهادی افزود: در حال حاضر علوم انسانی از ظرفیت خوبی از لحاظ کمی داراست و در دولت تدبیر و امید برای هدفمندسازی علوم انسانی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.
وی گفت: در همین زمینه و در سال 94 شورای پژوهش علوم انسانی شروع به کار کرد و تولید علم و فناوری در حوزه علوم انسانی و تبدیل آموزش نیروها و تبیین سیاست این حوزه در حوزه هنر و دیگر مقاطع رشد چشمگیری داشته است.
به گفته فرهادی، تاکنون از سوی وزارت علوم 1199 نشریه مجوز انتشار گرفته اند که از این تعداد 661 مورد مربوط به حوزه علوم انسانی است که در راستای تقویت و حمایت حقوقی از این حوزه فعالیت می کنند.
بنابر این گزارش در این مراسم که معاون علمی و رییس دفتر رییس جمهوری نیز حضور دارند از تعدادی دانشمند و محقق در حوزه علوم انسانی با اهدای تندیس و لوح تقدیر به عمل آمد.
از تلاش های زنده یاد غلام حسین شکوهی و غلام حسین مصائب به صورت ویژه تقدیر و تجلیل شد.
همچنین در حوزه های فناوری و پژوهش، هنر و حقوق از محمدعلی اسلامی، سید مصطفی محقق داماد، میرشمس الدین سلطانی، محمود مهدوی دامغانی، سیدجلال فیروزآبادی ، علی سمسار یزدی، امیرمحمد یمنی، محمد مهدی اشتری، نسرین طباطبایی حصاری، علی رواقی، رسول عباسی، ابوذر فتاحی زاده، محمود علی همتی و حمیدرضا خدمتگذار با اهدای لوح و تندیس تقدیر به عمل آمد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۴۴

نیمی از ظرفیت آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد

خبرگزاری آریا-وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حدود 47 تا 50 درصد از ظرفیت آموزش عالی کشور به علوم انسانی اختصاص دارد.
به گزارش خبرگزاری آریا،محمد فرهادی در اختتامیه هشتمین جشنواره فارابی افزود: علوم انسانی در آموزش عالی کشور جایگاه والایی دارد زیرا موضوع این علم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد.
وی گفت: همچنین هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست و به همین علت علومی که درباره انسان است، دارای شرافت ذاتی هستند.
فرهادی افزود: هم اکنون علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت های بسیار خوبی دارد ولی برنامه در دولت تدبیر و امید استفاده از این ظرفیت های کمی برای ارتقای کیفی و هدفمند سازی پژوهش های علوم انسانی است.
وی گفت: وزارت علوم برای بومی سازی علوم انسانی از سال 1394 شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر را تشکیل داد که دو جهت اساسی را پیگیری می کند، نخست تولید علم، نظریه پردازی و حرکت در مرزهای دانش و دیگری وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی است.
فرهادی افزود: مهمترین دستاورد این شورا، تبیین وضع آموزشی - پژوهشی و فناوری، تدوین آئین نامه هدفمندی رساله های دکتری و کارشناسی ارشد، سیاست گذاری و ساماندهی فعالیت های فناورانه در بخش علوم انسانی است.
وی گفت: از هزار و 199 نشریه دارای مجوز 661 نشریه در علوم انسانی هستند و 5 نشریه فارسی زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است.
فرهادی افزود: برای تقویت و حمایت از علوم انسانی، شیوه نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین و ابلاغ شده است.
وی گفت: هم اکنون 7 مرکز رشد با موضوع علوم انسانی مجوز گرفته اند که در زمینه هایی شامل صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت و هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می کنند.
فرهادی افزود: در بخش پژوهش نیز در سال‌های 92تا 95 مجوز فعالیت 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.
وی گفت: جشنواره فارابی گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به مقصد و هدف و همچنین آئینه و تصویری از کیفیت و کمیت علوم انسانی در ایران و بستری برای رشد آن است.
فرهادی افزود: مهمترین دستاورد جشنواره فارابی زمینه سازی برای پرورش دانشمند علوم انسانی است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جشنواره فارابی با حمایت از استادان و پژوهشگران باید افقی را فراهم کند که امکان پرورش و رشد عالم انسانی فراهم شود و در این صورت می توان بیش از پیش به این جشنواره دل بست و رشد و بالندگی آن را شاهد بود.
33 برگزیده هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران معرفی و تجلیل شدند.
این جشنواره به منظور معرفی و قدردانی از برترین پژوهشگران در رشته های علوم انسانی برگزار می شود و در این دوره 4 هزار و 106 اثر داخلی و خارجی ارزیابی شد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۰۳

وزیر علوم: حدود 47 تا50 درصد از ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد

خبرگزاری آریا - دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی گفت: در حال حاضر، حدود 47 تا50 درصد از ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل سخنرانی وزیر علوم در این مراسم بدین شرح است :
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد
عرض سلام و ادب و احترام خدمت ریاست محترم جمهوری، استادان و پژوهشگران ارجمند حوزه علوم انسانی و همه میهمانان و حضار گرامی
خداوند عالم را شاکریم که به ما افتخار داد مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی را مقارن با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در حضور جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری و در جمع عالمان و پژوهشگران و صاحبان نظر و اندیشه در حوزه علوم انسانی برگزار کنیم.
بی اغراق، علوم انسانی جایگاه والایی را در آموزش عالی کشور دارد زیرا؛
اولاً، موضوع این علم، انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد. هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست، پس علومی هم که این موضوع را بررسی می­­کنند، دارای شرافت ذاتی هستند.
ثانیاً، مهمترین سرمایه معنوی، فرهنگی و اعتقادی ما یعنی فرهنگ اسلامی ما به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای می­گیرد؛ بدان سبب که سرچشمه اصلی این فرهنگ، قرآن کریم و آیات و روایات و احادیث و سیره ائمه اطهار است. بنابراین ما درحوزه علوم انسانی از منابعی سرشار و الهی برخورداریم.
در حال حاضر، حدود 47 تا50 درصد از ظرفیت­های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد؛ هم از بعد آموزشی و هم از بعد پژوهشی؛ مثل انجمن­های علمی، نشریات علمی- پژوهشی، قطب­های علمی، پژوهشگاهها و مراکز پژوهشی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای محترم هیأت علمی که به نوعی، ظرفیت پژوهشی تلقی می­شوند،
پس، در حال حاضر، علوم انسانی از نظر کمـی ظرفیت­های بسیار خوبی را دارا است ولی برنامه ما در دولت تدبیر و امید، استفاده از این ظرفیت کمی برای ارتقای کیفی و هدفمند سازی پژوهشهای علوم انسانی است.
مایلم با اغتنام فرصت، در حضور شما بزرگان که به این محفل روح وجان بخشیده­اید، گزارشی از توفیقاتی که در دولت تدبیر و امید در حوزه علوم انسانی حاصل شده است، ارائه کنم:
به باورمن، مهمترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهشهای این حوزه و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهشها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسائل مبتلا به جامعه است.
وزارت علوم برای تحقق این امر و همچنین بومی سازی علوم انسانی، از سال 94، شورایی به نام « شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر» تشکیل داد. این شورا دو جهت اصلی را دنبال می­کند:
تولید علم، نظریه پردازی و حرکت در مرزهای دانش واردکردن فناوری در حوزه علوم انسانی مهمترین دستاوردهای این شورا تبیین وضعیت موجود آموزشی، پژوهشی و فناوری، تدوین آیین نامه هدفمندی رساله­های دکترا و کارشناسی ارشد، سیاستگذاری و ساماندهی فعالیت های فناورانه در حوزه علوم انسانی و هنر است.
در حوزه نشریات نیز عملکرد وزارت علوم در علوم انسانی قابل توجه است:
از 1199 نشریه دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، 661 نشریه یعنی بیش از نیمی از آنها درحوزه علوم انسانی هستند و تعداد 5 نشریه فارسی زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه شده است.
در این حوزه برنامه­های پیش­روی ما ارتقای حضور نشریات فارسی زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاههای استنادی معتبر دنیاست.
همچنین، در جهت تقویت و حمایت از علوم انسانی، شیوه­نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده که بر حسب آن، نشریات این حوزه در صورتی که بتوانند در پایگاههای بین­الملی حضور یابند 5/1 برابر بیشتر از سایر حوزه­ها مورد حمایت مالی قرار می­گیرند.
دستاورد دیگر آنکه در دولت یازدهم، فناوری پای خود را به حوزه علوم انسانی نیز باز کرد. در حال حاضر 7 مرکز رشد در این حوزه مجوز گرفته­اند که در حوزه­هایی نظیر صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت، مشاوره، هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می­کنند.
در حوزه پژوهش نیز طی سالهای 92 تا 95، مجوز حدود 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.
در همین راستا، برگزاری جشنواره بین­المللی فارابی به منظور پاسداشت جایگاه علما و اندیشمندان این حوزه، جلوه ای از اقدامات وزارت علوم برای اعتلای علوم انسانی است.
جشنواره بین‌المللی فارابی گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به مقصد و هدف نهایی و آینه و تصویری از کمیت و کیفیت تولیدات علوم انسانی و دینی در ایران و بستری برای رشد آن است.
اگر این جشنواره را هم تصویری از وضعیت علوم انسانی و دینی در ایران و هم بستری برای بالندگی آن بدانیم، مهم‌ترین دستاورد جشنواره برای تحقق اهداف فوق­الذکر، زمینه‌سازی برای پرورش « عالِم انسانی» است. اگر جشنواره فارابی از طریق حمایت‌ها و تشویق‌هایی که از استادان و پژوهشگران انجام می‌دهد بتواند افقی را فراهم آورد که در آن امکان پرورش و رشد عالِم انسانی فراهم شود،‌ می‌توان بیش از پیش به این جشنواره دل بست و رشد و بالندگی آن را شاهد بود.
اکنون که در هشتمین دوره برگزاری این جشنواره هستیم، این نوید را به جامعه علمی کشور می‌دهم که بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده در این هشت دوره به زودی دبیرخانه جشنواره بر اساس الگوهای علمی و روش‌شناختی، برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران را به جامعه علمی ارائه می‌دهد. حتی این امکان فراهم آمده است که به طور منظم و سالانه، و البته بر اساس ارزیابی‌ آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، پایش علوم انسانی در ایران به صورت نهادی و مستمر شکل بگیرد.
هم‌چنین اقداماتی موثر برای شکل‌گیری "شبکه نخبگان علوم انسانی" صورت گرفته است که امید است بیش از هر چیز موجب شناخت بیشتر و دقیق تر جایگاه علوم انسانی در روند سیاستگذاری علوم، تحقیقات و فناوری شود. امیدارم شما استادان، پژوهشگران و برگزیدگان با همراهی و هم‌فکری خود ما را در رسیدن به اهداف متعالی خود یاری کنید.
در پایان بار دیگر از حضور و همراهی شما بزرگواران سپاسگزاری می‌کنم.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۰۹

تحصیل 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد/ رشته‌های منحصربه فرد دانشگاه‌های ایران پذیرای سوئدی‌ها است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تحصیل 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد، گفت: دانشگاه‌های ایران امکان پذیرش دانشجویان سوئدی در برخی رشته‌ها مانند خاورمیانه شناسی و هنر اسلامی و ایرانی را دارند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با وزیر امور تجارت خارجی کشور سوئد که ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد، اظهار داشت: ما امروزه روابط بسیار نزدیک علمی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش، فرانسه و ایتالیا داریم.
وی ادامه داد: تبادل استاد و دانشجو، انجام پروژه‌های مشترک و برگزاری جلسات مابین روسای دانشگاه‌های دو کشور و همچنین در سطح ملی کارگروه‌های علمی دو کشور راه‌اندازی شده است و ثمرات خوبی به همراه آورده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از اینکه در روز قبل تفاهم‌نامه‌ مهمی را با کشور سوئد به امضا رساندیم خشنود هستیم و همین مسیر را با کشور سوئد پیگیری خواهیم کرد.
فرهادی بیان کرد: امروزه حدود 439 دانشجوی ایرانی در کشور سوئد به تحصیل اشتغال دارند و من امیدوارم در آینده این تعداد افزایش یافته و دو سویه شود ، مطمئنا به غیر از بعضی رشته‌های فنی و نا‌نو تکنولوژی، رشته‌های تحصیلی دیگر در بخش‌های اسلام‌ شنا‌سی، خاورمیانه شنا‌سی و همچنین هنر اسلامی و ایرانی در دانشگاه‌های ایران را در کمتر جایی از جهان می‌توان یافت، به همین دلیل می‌توانیم پذیرای داوطلبان و دانشجویان کشور سوئد در این رشته ها باشیم .
وی تصریح کرد: انجام پروژه‌های کلان GIS مابین دانشگاه لوند سوئد و دانشگاه ملا‌یر و تربت حیدریه ایران با حمایت یک میلیون یور‌ویی اتحادیه اروپا نشان داده است که در بخش پروژه‌های مشترک و در چهارچوب برنامه horizon2020 نیز می‌توان برنامه‌های گسترده‌ای را انجام داد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همکاری دانشگاه گلستان با دانشگاه اوپسالا در بخش زمین شنا‌سی و دانشگاه ابوعلی سینای همدان با دانشگاه lulea ‌سوئد و راه‌اندازی کرسی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه اوپسالا در دیگر نمونه‌های این همکاری‌های علمی است.
فرهادی گفت: ما در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه سیاست‌گذاری کلان، نظارت و حمایت را بر عهده داریم و کار اجرایی و عملیاتی توسط دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی صورت می‌گیرد.
وی یادآور شد: از این رو انتظار داریم که از این پس کارگروه‌ همکاری‌های دو جانبه به طور منظم و در سطح سیاست‌گذاری دو کشور و همکاری روسای بزرگ دو کشور در سطح اجرا و پیشبرد سیاست‌ها عملیاتی شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۱۲

برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی تجلیل شدند

هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی برگزیدگان خود را شناخت.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) همزمان با برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که یکشنبه 24 بهمن با حضور رئیس‌جمهوری، ستاری، معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهوری، فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نهاوندیان، مسؤول دفتر رئیس‌جمهوری و احمدی، معاون پژوهش‌وفناوری وزیر علوم از برگزیدگان هشتمین دوره جشنواره فارابی قدردانی شد.
سیدضیاء هاشمی، دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به فلسفه شکل‌گیری جشنواره فارابی گفت: فلسفه شکل‌گیری جشنواره فارابی شناسایی و معرفی آثار و استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی است و به دنبال کمک به کاربردی کردن این علوم و تمدن‌سازی و مدیریت جامعه بر مبنای این علوم است، این جشنواره از سال 1386 به همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شروع به کار کرده است.
وی ادامه داد: این جشنواره با هدف تقویت حرکت کاروان علوم انسانی و اسلامی است و در این راستا 12 گروه علمی شامل تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی، زبان و ادبیات، علوم اجتماعی و ارتباطات، علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری، علوم تربیتی و روانشناسی، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، فقه، حدیث و علوم قرآنی، ادیان و عرفان، اطلاع‌رسانی و کتابداری، مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی و مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) وجود دارد و در هر گروه یک اثر برگزیده و یا شایسته تقدیر در دو گروه بزرگسال و جوان انتخاب شدند.
هاشمی افزود: این آثار پس از پالایش اولیه، ارزیابی محتوا توسط دو داور متخصص و ارزیابی جامع توسط داوران دیگر طی 5 مرحله داوری شدند و از مجموع 1200 اثر رسیده به دبیرخانه، 9 اثر برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر انتخاب شدند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به حضور استادان برجسته در میان داوران تاکید کرد: در این دوره از جشنواره 77 درصد بزرگسال و 23 درصد جوان زیر 35 سال شرکت داشته‌اند، همچنین 123 استاد برجسته دانشگاهی عضویت فعال در هیات داوران داشتند.‌ علاوه بر برگزیدگان داخلی، 7 نفر به عنوان دانشمندان برتر از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، روسیه، لبنان و هلند در حوزه ایران‌شناسی انتخاب شدند.
دبیر هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی یادآور شد: پیام جشنواره فارابی، اتکا به دانش و عقلانیت برای حرکت به سمت جامعه‌ای متعالی است، جامعه‌ای که آینده خود را با تکیه به سرمایه‌های انسانی، اجتماعی و فرهنگی رقم می‌زند. کمیت و کیفیت آثار این دوره، نشان‌دهنده روند رو به رشد علوم انسانی و اسلامی است. امیدواریم جشنواره فارابی گامی هر چند کوچک در راه اعتلای علوم انسانی و ملت بزرگ ایران باشد. 
اسامی تقدیرشدگان به شرح زیر است:
برگزیدگان گروه تاریخ، جغرافیا و باستان‌شناسی
دکتر علی‌اصغر سمسار یزدی برگزیده بزرگسال با کتاب «قنات زارچ»
دکتر امیرمحمد گمینی برگزیده جوان با اثر «جایگاه و آراء قطب‌الدین شیرازی در علم هیئت»
برگزیدگان گروه حقوق
دکتر محمدمهدی الشریف برگزیده بزرگسال با کتاب «منطق حقوق»
دکتر نسرین طباطبایی حصاری برگزیده جوان با کتاب «مبانی و آثار نظام ثبت املاک»
برگزیدگان گروه زبان و ادبیات
دکتر علی رواقی برگزیده بزرگسال با کتاب «زبان فارسی افغانستان»
دکتر زهره هاشمی شایسته تقدیر بخش جوان با کتاب «عشق صوفیان در آیین استعاره»
برگزیدگان گروه علوم اجتماعی و علوم ارتباطات
دکتر علیرضا شجاعی زند شایسته تقدیر گروه بزرگسالان با کتاب «دین در زمانه و زمینه مدرن»
دکتر آرمین امیر شایسته تقدیر بخش جوان با اثر «هواشناسی متون منش ملی ایرانیان»
برگزیدگان گروه علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری
دکتر رسول عباسی برگزیده گروه بزرگسالان برای کتاب «الگوی مدیریت اثر بخش مسجد»
در بخش گروه علوم تربیتی هیچ برگزیده‌ای انتخاب نشد.
برگزیدگان گروه علوم سیاسی، روابط بین‌المللی و مطالعات منطقه‌ای
دکتر زهرا خشک‌جان شایسته تقدیر سطح بزرگسالان با اثر «مفهوم رنج و تاثیر آن بر عملکرد سیاسی اجتماعی شیعه»
دکتر نیلوفر فتاحی‌زاده برگزیده بخش جوان با اثر «سیاست خاطره و جنگ در ایران»
برگزیده گروه فقه و اصول
دکتر محمدعلی همتی برگزیده بخش بزرگسالان با اثر گزارش نقد و بررسی «آراء کریستوف لوکزنبرگ در کتاب قرائت»
برگزیده گروه فلسفه
دکتر فاطمه شهیدی شایسته تقدیر بخش بزرگسالان با اثر «تبیین معنای ماهیت از نظر ابن‌سینا»
دکتر سیدمحمد مناقبان قهفرجی شایسته تقدیر بخش جوان با اثر «تحلیل نظریه موجود در فلسفه میرداماد»
برگزیده گروه فناوری اطلاعات
دکتر حمیدرضا خدمتگزار برگزیده جوان با اثر «طراحی نظام ملی شناساگر دیجیتال اشیاء اطلاعاتی»
برگزیده گروه مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی
معصومه مصلح امیردهی شایسته جوان با اثر «بررسی تنوع حروف در 10 نسخه خطی منتخب از کتابخانه مجلس شورای اسلامی»
برگزیدگان گروه مطالعات انقلاب اسلامی
دکتر سیدمرتضی مبلغ برگزیده بزرگسال با کتاب «آراء اختصاصی امام خمینی (ره) در وجودشناسی عرفانی»
در این دوره از جشنواره، هفت برگزیده بخش خارجی نیز مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین دو شخصیت پیشرو فقید، دو پیشکسوت علوم انسانی ایران، دو مترجم برتر و یک نظریه‌پرداز برجسته موفق از جمله غلامحسین شکوهی، غلامحسین مصاحب، محمدعلی اسلامی ندوشن، سیدمصطفی محقق داماد، میرشمس‌الدین ادیب سلطانی، محمود مهدوی دامغانی و سیدجلال دهقانی فیروزآبادی با اهدای لوح یادبود تقدیر شدند. علاوه بر آن انجمن حسابداری ایران به عنوان انجمن برتر و نشریه علمی پژوهشی پژوهشنامه انتقادی متون و برنامه‌های علوم انسانی به عنوان نشریات برتر تجلیل شدند.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۳:۰۵

وزیر علوم: 40 واحد پژوهشی در حوزه علوم انسانی فعال شده است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بیش از 40 واحد پژوهشی در سال های 92 تا 94 در حوزه علوم انسانی فعالیت خود را آغاز کرده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، به نقل از ایرنا، محمد فرهادی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی که در سالن سران اجلاس و با حضور رییس جمهوری در حال برگزاری است افزود: فعالیت ها در جهت تقویت حوزه علوم انسانی رشد چشمگیری داشته است. 
وی جشنواره فارابی را راهی به سوی تولید کمی و کیفی و زمینه ساز رشد علوم انسانی دانست و اظهار کرد: مسیری که برای این حوزه در دولت یازدهم تدوین شده تحقیق و رشد و زمینه سازی برای عالمان علوم انسانی است.
فرهادی افزود: در حال حاضر علوم انسانی از ظرفیت خوبی از لحاظ کمی داراست و در دولت تدبیر و امید برای هدفمندسازی علوم انسانی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.
وی گفت: در همین زمینه و در سال 94 شورای پژوهش علوم انسانی شروع به کار کرد و تولید علم و فناوری در حوزه علوم انسانی و تبدیل آموزش نیروها و تبیین سیاست این حوزه در حوزه هنر و دیگر مقاطع رشد چشمگیری داشته است.
به گفته فرهادی، تاکنون از سوی وزارت علوم 1199 نشریه مجوز انتشار گرفته اند که از این تعداد 661 مورد مربوط به حوزه علوم انسانی است که در راستای تقویت و حمایت حقوقی از این حوزه فعالیت می کنند.
بنابر این گزارش در این مراسم که معاون علمی و رییس دفتر رییس جمهوری نیز حضور دارند از تعدادی دانشمند و محقق در حوزه علوم انسانی با اهدای تندیس و لوح تقدیر به عمل آمد. 
از تلاش های زنده یاد غلام حسین شکوهی و غلام حسین مصائب به صورت ویژه تقدیر و تجلیل شد. 
همچنین در حوزه های فناوری و پژوهش، هنر و حقوق از محمدعلی اسلامی، سید مصطفی محقق داماد، میرشمس الدین سلطانی، محمود مهدوی دامغانی، سیدجلال فیروزآبادی ، علی سمسار یزدی، امیرمحمد یمنی، محمد مهدی اشتری، نسرین طباطبایی حصاری، علی رواقی، رسول عباسی، ابوذر فتاحی زاده، محمود علی همتی و حمیدرضا خدمتگذار 
با اهدای لوح و تندیس تقدیر به عمل آمد.
کد خبر: 289368

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۱۴

فرهادی در اختتامیه هشتمین جشنواره فارابی مطرح کرد تدوین شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات حوزه علوم انسانی/تشکیل شورای بومی‌سازی علوم انسانی از سال 94

وزیر علوم با بیان این که 1199 نشریه دارای مجوز در آموزش عالی فعالیت دارند، گفت: بیش از نیمی از این نشریات در حوزه علوم انسانی هستند و شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده است.

به گزارش « قدس آنلاین »، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: موضوع این علم انسان است و شرافت هر علم به موضوع آن بستگی دارد. هیچ موجودی در عالم هستی از انسان بالاتر نیست، پس علمی هم که این موضوع را بررسی می‌کند دارای شرافت ذاتی است.
وی ادامه داد: مهم‌ترین سرمایه معنوی، فرهنگی و اعتقادی ما یعنی فرهنگ اسلامی به طور مستقیم در حوزه علوم انسانی جای می‌گیرد بدان سبب که سرچشمه اصلی این فرهنگ قرآن کریم و آیات و روایت و احادیث و سیره ائمه اطهار است. بنابراین ما در حوزه علوم انسانی از منابعی سرشار و الهی برخورداریم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 47 تا 50 درصد از ظرفیت‌های آموزش عالی به علوم انسانی اختصاص دارد هم از بعد آموزشی و هم از بعد پژوهشی مثل انجمن‌های علمی، نشریات علمی ـ پژوهشی، قطب‌های علمی، پژوهشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیأت علمی که به نوعی ظرفیت پژوهشی تلقی می‌شوند.
وی ادامه داد: پس در حال حاضر علوم انسانی از نظر کمی ظرفیت‌های بسیار خوبی را داراست ولی برنامه ما در دولت تدبیر و امید استفاده از این ظرفیت کمی برای ارتقاء کیفی و هدفمند سازی پژوهش‌های علوم انسانی است.
به گفته وزیر علوم، مهم‌ترین آسیب و آفت این حوزه این است که میان پژوهش‌های این حوزه و مسائل اجتماعی ارتباطی وجود ندارد و سیاست اصلی ما ارتقای پژوهش‌ها به حداکثر ظرفیت خود برای پاسخگویی به مسائل مبتلا به جامعه است.
وی خاطرنشان کرد: وزارت علوم برای تحقق این امر و همچنین بومی‌سازی علوم انسانی، از سال 94، شورایی به نام «شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر» تشکیل داد. این شورا دو جهت اصلی تولید علم، نظریه پردازی و حرکت در مرزهای دانش و وارد کردن فناوری در حوزه علوم انسانی را دنبال می‌کند.
فرهادی مهم‌تریم دستاورد شورای توسعه پژوهش و فناوری در علوم انسانی و هنر را تبیین وضعیت موجود آموزشی، پژوهشی و فناوری، تدوین آیین‌نامه هدفمندی رساله‌های دکترا و کارشناسی ارشد، سیاستگذاری و ساماندهی فعالیت‌های فناورانه دز حوزه علوم انسانی و هنر اعلام کرد.
وی خاطرنشان کرد: از 1199 نشریه دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، 661 نشریه یعنی بیش از نیمی از آنها در حوزه علوم انسانی هستند و تعداد 5 نشریه فارسی زبان علوم انسانی در پایگاه استنادی اسکوپورس نمایه شده است. در این حوزه برنامه‌های پیش روی ما ارتقای حضور نشریات فارسی زبان در حوزه علوم انسانی در پایگاه‌های استنادی معتبر دنیاست.
فرهادی ادامه داد: در جهت تقویت و حمایت از علوم انسانی، شیوه‌نامه حمایت مالی از نشریات این حوزه تدوین شده که بر حسب آن، نشریات این حوزه در صورتی که بتوانند در پایگاه‌های بین‌المللی حضور یابند 1.5 برابر بیشتر از سایر حوزه‌ها مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند.
به گفته وی یکی از دستاوردهای دولت یازدهم این است که فناوری پای خود را به حوزه علوم انسانی باز کرد.
وزیر علوم گفت: در حال حاضر 7 مرکز رشد در این حوزه مجوز گرفته‌اند که در حوزه‌های نظیر صنایع فرهنگی، تجارت الکترونیک، محیط زیست، گردشگری، زیارت، مشاوره، هنرهای قرآنی و مدیریت فعالیت می‌کنند و در حوزه پژوهشی نیز طی سال‌های 92 تا 95 مجوز حدود 40 واحد پژوهشی مرتبط با علوم انسانی صادر شده است.
به گفته فرهادی، جشنواره بین‌المللی فارابی به منظور پاسداشت جایگاه علما و اندیشمندان این حوزه از اقدامات وزارت علوم برای اعتلای علوم انسانی است، جشنواره بین‌المللی فارابی گشاینده راه برای رسیدن علوم انسانی به مقصد و هدف نهایی و آینه‌ای از کمیت و کیفیت تولیدات علوم انسانی و دینی در ایران و بستری برای رشد آن است.
وی خاطرنشان کرد: کم‌ترین دستاورد جشنواره برای تحقق اهداف فوق‌الذکر زمینه‌سازی برای پرورش عالم انسانی است. اگر جشنواره فارابی از طریق حمایت‌ها و تشویق‌هایی که از استادان و پژوهشگران انجام می‌دهد بتواند افقی را فراهم کند که در آن امکان پرورش و رشد علوم انسانی فراهم شود می‌توان بیش از پیش به این جشنواره دل بست و بالندگی آن را شاهد بود.
وزیر علوم در هشتمین دوره برگزاری این جشنواره این نوید را به جامعه علمی کشور داد که بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده در این هشت دوره به زودی دبیرخانه جشنواره براساس الگوهای علمی و شناختی، برآوردی از وضعیت علوم انسانی و اسلامی در ایران را به جامعه علمی ارائه دهد و خاطرنشان کرد: حتی این امکان فراهم آمده است که به طور منظم و سالانه و البته بر اساس ارزیابی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، پایش علوم انسانی در ایران به صورت نهادی و مستمر شکل بگیرد.
وی ادامه داد: اقداماتی موثر برای شکل‌گیری «شبکه نخبگان علوم انسانی» صورت گرفته است که امید است بیش از هر چیز موجب شناخت بیشتر و دقیق‌تر جایگاه علوم انسانی در روند سیاستگذاری علوم، تحقیقات و فناوری شود.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۰۹

جزئیات آماری سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی/ رشته‌ برق و کامپیوتر در صدر تعداد طرح‌های ارائه شده

سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در حالی برگزار می‌شود که تعداد طرح‌های ارائه شده در رشته برق و کامپیوتر در صدر رشته‌های دیگر است.

به گزارش « قدس آنلاین »، سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در روز دوشنبه 25 بهمن ماه از ساعت 8 و 30 در محل هتل المپیک با حضور وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برگزار می‌شود.
* برگزاری جشنواره سی‌ام در 18 گروه تخصصی
فرایندهای علمی و اجرایی سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از خردادماه امسال در داخل و خارج از کشور آغاز شده بود که این جشنواره فعالیت خود را با پذیرش و ارزیابی 667 طرح در 18 گروه تخصصی آغاز کرد.
رشته‌های برق و کامپیوتر، کشاورزی منابع طبیعی، مکانیک، فناوری‌های شیمیایی، علوم پایه، فناوری نانو، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، مواد، متالوژی و انرژی‌های نو، ‌عمران، مکاترونیک، صنایع و مدیریت فناوری، زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، محیط زیست، هنر، معماری و شهرسازی، هوافضا، علوم پزشکی و طرح‌های برگزیده دوره‌های قبل که موفق به تجاری‌سازی و تولید ملی شده‌اند بود.
در این دوره تعداد 279 طرح از دانشمندان و برجستگان علمی 46 کشور جهان در این رقابت شرکت کردند.
برگزیدگان خارجی این دوره از دانشمندان تراز اول کشورهای فرانسه، کانادا، سوئد، ایتالیا، روسیه، اسپانیا و تونس انتخاب شده‌اند.
از مجموع 667 طرح ارائه شده برای بررسی فنی و کارشناسی در نهایت 37 طرح به هیأت داوران جشنواره ارائه شد و هیأت داوران نیز پس از بررسی و ارزیابی نهایی 13 طرح از بخش داخلی و 6 طرح از بخش خارجی را به عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب کرد.
* تعداد طرح‌های ارائه شده در رشته برق و کامپیوتر بیشتر از رشته‌های دیگر
در سی‌امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی 100 طرح در مجموع طرح‌های داخلی، خارجی و ایرانیان مقیم خارج کشور در رشته برق و کامپیوتر، 71 طرح در رشته زیست فناوری و علوم پایه پزشکی، 66 طرح در رشته فناوری‌های شیمیایی، 16 طرح در رشته صنایع و مدیریت فناوری، 22 طرح از طرح‌های موفق در تولید ملی، 45 طرح در رشته علوم پایه، 30 طرح در رشته علوم پزشکی، 16 طرح در رشته عمران، 22 طرح در رشته فناوری نانو، 94 طرح در رشته کشاورزی و منابع طبیعی، 19 طرح در رشته محیط زیست، 8 طرح در رشته مکاترونیک، 56 طرح در رشته مکانیک، 42 طرح در رشته مواد، متالورژی و انرژی‌های نو، 29 طرح در رشته نرم‌افراز و فناوری اطلاعات، 13 طرح در رشته معماری و شهرسازی، 10 طرح در رشته هنر و 8 طرح در رشته هوافضا ارائه شده است که در مجموع 667 طرح در این جشنواره عرضه می‌شود.
در جشنواره اول 135 طرح در زمینه طرح‌های داخلی، خارجی و ایرانیان مقیم خارج ارائه شده بود که این تعداد در جشنواره دهم به 542 طرح رسید، ‌در جشنواره بیستم 774 طرح ارائه شد و در جشنواره سی‌ام 667 طرح ارائه می‌شود.
* جشنواره هجدهم بیشترین طرح‌های ارائه شده را داشته است
بیشترین تعداد طرح‌ها در جشنواره هجدهم بوده که 991 طرح ارائه شده بود و کمترین تعداد طرح‌ها نیز مربوط به جشنواره دوم بود که 129 طرح ارائه شد.
تعداد برگزیدگان در جشنواره اول 35 نفر، ‌در جشنواره دهم 50 نفر، در جشنواره بیستم 40 نفر و در جشنواره سی‌ام 19 نفر است که بیشترین تعداد برگزیدگان در جشنواره دهم یعنی 50 نفر بوده و کمترین تعداد برگزیدگان نیز در جشنواره بیست و هشتم یعنی 19 نفر بوده است.
در زمینه طرح‌های برگزیده داخلی یک نفر در پژوهش‌های بنیادی، سه نفر در پژوهش‌های کاربردی، سه نفر در پژوهش‌های توسعه‌ای، پنج نفر در پژوهش‌های نوآوری و یک نفر برگزیده موفق در تولید ملی معرفی می شود.
در زمینه طرح‌های برگزیده خارجی نیز پنج نفر در پژوهش‌های بنیادی و یک نفر در پژوهش‌های کاربردی معرفی شده‌اند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۲۵

وزیر علوم: 2030 را امضا نکردم

سند 2030 که در توافق بین یونسکو و وزارت علوم سندی آموزشی است با اعتراض اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس روبه رو شده و قرار است در شورایعالی انقلاب فرهنگی بررسی و اشکالات آن حل شود.

خبرنامه دانشجویان ایران: سند 2030 که در توافق بین یونسکو و وزارت علوم سندی آموزشی است با اعتراض اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس روبه رو شده و قرار است در شورایعالی انقلاب فرهنگی بررسی و اشکالات آن حل شود.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از فارس، سندی که کمیسیون علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) در ایران در چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 آن را مصوب کرده است با عنوان سند 2030 مطرح می‌شود که پس از توافق وزارت علوم در رابطه با این سند، اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس به آن اعتراض کردند و معتقد بودند که این سند مغایرت‌هایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی دارد.
در این زمینه منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: اصل موضوع این است که مرجع عالی رسیدگی و پیگیری مسائل مربوط به راهبردها و سیاست‌های آموزش عالی، شورای عالی انقلاب فرهنگی است و بر اساس قانون اساسی نیز بند مشخصی وجود دارد که هرگونه تعهد بین‌المللی حتما باید از طریق مجلس شورای اسلامی پیش برود.
وی افزود: بنابراین حداقل یکی از دو مرجع شورای عالی انقلاب فرهنگی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان مسئول حوزه آموزش عالی مطرح شده و مجلس که از سوی قانون اساسی مرجع این موضوع است باید بر مسائل مربوط به آموزش عالی نظارت کند.
کبگانیان گفت: در سند 2030 یک اشکال ساختاری وجود دارد و آن هم این است که هیچ کدام از این دو مرجع در روند امضای سند نبودند، البته از نظر محتوایی کار خوبی شده ولی تحولات بسیاری در این سند وجود دارد که از نظر ما برای آینده نظام مناسب نیست بنابراین بررسی سند و مغایرت‌های آن با قانون اساسی را در دستور بررسی قرار دادیم.
وی گفت: ممکن است بخشی از این موارد از نظر ما مشکل داشته باشد ولی دوستان پاسخ قانع‌کننده‌ای به آن بدهند.
همچنین محمد فرهادی وزیر علوم با بیان اینکه قسم می‌خورم سند 2030 را امضا نکردم، گفت: 2030 یک سند نیست بلکه یک بیانیه است، یونسکو از سال 2000 تا 2015 بیانیه آموزش برای همه را تهیه کرده بود و از سال 2015 تا 2030 نیز آموزش کیفی برای همه و همه‌جا را مطرح کرده است که صرفاً آموزش سوادی نباشد که این مسئله در قالب بیانیه وزرای آموزش و پرورش کار شد و یک سال پیش در کره جنوبی در رابطه با آن بحث شد.
وزیر علوم عنوان کرد: وزیر آموزش و پرورش نیز در آن زمان در رابطه با این مسئله نظر داده بود و گفته بود ما این مسئله را در قالب چهارچوب‌ها و اسناد کشورمان خودمان انجام می‌دهیم.
فرهادی ادامه داد: چند ماه پیش در مجمع عمومی یونسکو قرار شد این مسئله به کشورها ابلاغ شود که برنامه‌های عملی خود را بگویند ولی هیچ وزیری آن را امضا نکرده است و قسم می‌خورم من هم آن را امضا نکردم.
وی افزود: 2030 یک معاهده نیست بلکه تفاهمی است تا از توان کشورها در مسئله آموزش استفاده شود و تعهد آور هم نیست.
به گفته وی، دبیرخانه 2030 از سوی دولت در آموزش و پرورش مستقر شده است.
حال برای یافتن پاسخ اینکه سند 2030 چه اشکالاتی دارد و چگونه این اشکالات رفع می‌شود باید منتظر بمانیم تا این سند در شورایعالی انقلاب فرهنگی بررسی شده و نتایج آن اعلام شود.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۴:۵۷

با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم صورت گرفت؛ برگزاری مراسم کلنگ‌زنی اولین نیروگاه خورشیدی کاملا ایرانی در پارک علم و فناوری خراسان

همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ،معاون وزارت ارتباطات و استاندار خراسان رضوی ،مراسم کلنگ‌زنی اولین نیروگاه خورشیدی کاملا ایرانی ، آزمایشگاه مرجع ولتاژ بالای صنعت برق کشور و افتتاح ساختمان موسسات فناور شهید ستاری در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، این مراسم با حضور دکتر وحید احمدی ، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ،دکتر دعوایی معاون وزارت ارتباطات، دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فناوری، دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم ، رشیدیان استاندار خراسان رضوی و روسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور برگزارشد و همزمان ساختمان موسسات فناور و دانش‌بنیان شهید ستاری در پارک علم و فناوری خراسان افتتاح و از آخرین دستاوردهای شرکت دانش بنیان سامان دارو ، تولید کننده فاکتور هشت انسانی به روش نو ترکیب بازدید شد.
دکتر وحید احمدی ، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دراین مراسم گفت: پارک علم و فناوری خراسان از مراکز باسابقه کشور است و در زمینه بهره برداری از ظرفیت های منطقه تاکنون به خوبی عمل کرده است.
وی افزود: پارک علم و فناوری خراسان در زمینه راه اندازی منطقه ویژه پارک علم و فناوری نیز در کشور پیشرو است.
مهندس علیرضا رشیدیان ، استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت : در حال حاضر 750 میلیارد ریال پروژه علمی و فناورانه توسط شرکت های دانش بنیان در این استان در دست اجراست.
وی با اشاره به فعالیت  240شرکت دانش بنیان در استان خراسان رضوی افزود : از این شرکت های  دانش بنیان برای 2 هزار نفر به طور مستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است که جای بسی مباهات است .
استاندار خراسان رضوی ادامه داد :  شرکت های دانش بنیان تمام همت خود را برای تبدیل مهارت های علمی ، فناورانه ، دانایی و تجربه به سرمایه بکار بسته اند و شعار ما می توانیم را پایه اقدامات خود قرار داده اند.
رشیدیان گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون مرکز ارتباطات ملی و پروژه های متعدد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هزینه پنج هزار و 400 میلیارد ریال در خراسان رضوی اجرا شده است.
وی با اشاره به ظرفیت انرژی های بادی و خورشیدی خراسان رضوی افزود: راه اندازی نیروگاه های خورشیدی و بادی در استان در حال انجام است که پارک علم و فناوری خراسان نیز در این زمینه وارد فعالیت شده و امید است زمینه فعالیتهای خود را در این عرصه گسترش دهد.
استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 خاطرنشان کرد : ظرفیت های علمی و فناورانه خراسان در کنار وجود مضجع شریف ثامن الحجج ، حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به عنوان عالم آل محمد (ص)، امام مهربانی ها و امام گفت و گو با ادیان مختلف ، مزیت های بالقوه این منطقه را می تواند به بالفعل تبدیل کند.
رشیدیان اضافه کرد : با بهره گیری از ظرفیت های علمی استان از جمله وجود یک هزار و 200 نخبه ثبت شده در بنیاد نخبگان ، 300 هزار دانشجو ، پنج هزار عضو هیئت علمی دانشگاه ها ، 100 حوزه علمیه و 25 هزار طلبه در کنار شرکت های دانش بنیان می توان زمینه گفتمان مشترک برای دستیابی مسلمانان به وحدت را ایجاد کرد.
وی اظهار کرد: خراسان رضوی به ویژه مشهد مقدس تلاش دارد با ایجاد کریدور علم و فناوری رضوی نقش خود را به نحو بارزتری به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ایفا کند.
استاندار خراسان رضوی همچنین با تاکید بر گسترش زمینه فعالیت پارک علم و فناوری در همه شهرستان های استان و بهره گیری از ظرفیت های بالقوه آنها ادامه داد: زعفران و داروهای گیاهی این منطقه ظرفیت های بالقوه ای است که شرکت های دانش بنیان می توانند با ایجاد طرح های علمی در این زمینه از خام فروشی آنها جلوگیری کنند.
گفتنی است در ادامه این مراسم جلسه هیئت امنای مناطق چهارگانه فناوری کشور  با حضور رئیس ، دبیر و اعضا مناطق مختلف در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد.
 

۹۵/۱۱/۲۳
۱۳:۵۲

دانشگاه ها برای ایجاد شغل منتظر دولت نباشند

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزیرعلوم در مراسم افتتاح طرح های عمرانی دانشگاه بناب تاکید کرد، دانشگاه ها برای ایجاد شغل منتظر دولت نباشند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد حسین امید، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در این مراسم گفت: جمعیت دانشجویی کشورمان در سال 57 کمتراز دویست هزار نفر بود و جمعیت فعلی بیش از چهارمیلیون و پانصد هزار دانشجو در سال 95 رسیده و مهم تر از این ارتقای کیفیت تحصیلات دانشجویان است که قابل مقیاس با دوران قبل از انقلاب نیست.
معاون اداری و مالی وزیر علوم تعداد دانشجویان مقطع دکتری در دوران قبل از انقلاب و امروز را مقایسه کرد و گفت: در دوران قبل از انقلاب در کشورمان تعداد دانشجوی دکتری شاید کمتر از هزار دانشجو بود ولی الان در سطح کشور در همه رشته ها و همه مقاطع فعال بوده و دانشجویان در آن تحصیل می کنند که اینها همه از برکات انقلاب اسلامی است.
امید درباره رسیدگی به کیفیت علم گفت: امروز دیگر وقت آن است که بیش از پیش به کیفیت بپردازیم زیرا تحصیلات تکمیلی به اندازه کافی توسعه کمی داشته و متقاضیان پشت کنکورکاهش یافته اند.
او افزود: البته بیشتر دانشگاه های کشور به ویژه دانشگاه های دولتی منطقه 3 کشور از جمله دانشگاه بناب، از دانشگاه های خوش نام هستند، دانشگاه بناب دانشگاهی است که مدارج خوبی را طی کرده و از رشد کیفی خوبی برخوردار است؛ ولی ما نباید به وضعیت کیفی موجود راضی باشیم و باید بیش از پیش در جهت رشد کیفیت دانشگاه تلاش کنیم زیرا کیفیت سقف ندارد.
امید ادامه داد: زمان آن است که دانشگاه ها با صنایع همدل شوند و دانشجویان مهارت بیاموزند و منتظر ایجاد شغل توسط دولت نباشند و خودشان ایجاد شغل کنند تا چرخ تولید و چرخ صنعت کشور بیش از پیش بچرخد.
معاون اداری و مالی وزیر علوم به فعالیت خیرین آموزش عالی اشاره کرد و گفت: وقتی تاریخچه بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان را مطالعه می کنیم، می بینیم که بخش زیادی از بودجه این دانشگاه ها توسط خیرین تامین می شود حتی دانشگاه هایی وجود دارد که بیش از 40 درصد بودجه آن توسط خیرین تامین می شود، کشورهایی که حتی معنی وقف را نمی دانند و از موهبت وقف در اسلام هیچ اطلاعی ندارند.
امید گفت: بدیهی است کشوری که مهد تمدن بوده و قدمت بیشتری از کشورهای غربی چه از لحاظ فرهنگی و چه از لحاظ علمی دارد، دراستفاده از ظرفیت وقف و خیرین فعال تر شود.
او افزود: حدود 700 سال پیش ربع رشیدی در تبریز وجود داشت که از سراسر دنیا جهت تحصیل به اینجا می آمدند و هزینه های آن نیز توسط موقوفات مردم تامین می شد.
او ابراز امیدواری کرد، همانگونه که خیرین مدرسه ساز در کشور بسیار فعال هستند و بسیاری از مدارس کشورمان توسط این خیرین ساخته و اداره می شود؛دانشگاه های کشور هم بیش از پیشاز حمایت خیرین بهره مند شدند.
معاون اداری و مالی وزیر علوم به طرح جامع دانشگاه بناب اشاره کرد و گفت: طرح جامع دانشگاه بناب طرحی زیبا و پروژه سنگینی است که نیاز به تلاش و حمایت مردم دارد و من باور دارم پس از اتمام طرح جامع دانشگاه بناب، این دانشگاه به عنوان یکی از نگین های آموزش عالی در کشور خواهد بود ، البته باید خیرین عزیز این شهر و استان و مسئولان محلی دست در دست هم به اجرای طرح جامع این دانشگاه کمک کنند.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/انتشار دهنده: پارسا فرخوی
204/201

۹۵/۱۱/۲۳
۱۴:۵۰

دکترسیدضیا هاشمی: دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اتاق‌های فکر جامعه هستند

دکترسید ضیا هاشمی درنشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی و تخصصی اتاق فکر استان سمنان که باحضور دکترعباس هنربخش رئوف، رئیس دانشگاه سمنان، امیربینایی مدیرکل دفتر اموراجتماعی استانداری سمنان و جمعی از استادان دانشگاه‌های استان دردانشگاه سمنان برگزار شد، به تفاوت دانشگاه‌ها با سایر سازمان‌ها و نهادها اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌ها با استقلال نسبی که دارند عرصه گفت‌وگو و گفتمان را ایجاد می‌کنند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکترسید ضیا هاشمی گفت: «دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اتاق‌های فکر جامعه هستند. ایده اتاق فکر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید باعث اصلاح و منشأ تحولات طرح‌های کلان در کشور شود.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: «محصولات فکری و نظریه‌های تولیدی اتاق فکر درقالب مسأله شناسی و راهبردی در اختیار ریاست محترم جمهوری و دستگاه‌های مرتبط که منشأ تحولات طرح‌های کلان در کشور است قرار می‌گیرد و از این طریق باعث تغییر مسیر و اصلاح طرح‌ها می‌شود.»
او افزود: «سفرهای ریاست محترم جمهوری به استان‌ها یکی از جدی‌ترین گزارشات که مبنای تصمیم‌گیری طرح‌های اتاق فکر استان‌ها بوده است. محصولات تولیدی این اتاق فکرها بدون صرف هزینه، به تولید نظریه‌های جمعی از نخبگان می‌پردازد.»
شبکه اتاق فکر استانی به عنوان طرحی از سال 1393 به صورت مشترک به وسیله مرکز بررسی‌های راهبردی ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شده است.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۵:۴۴

معاون فرهنگی وزیر علوم : دانشگاه‌ها باید به عنوان اتاق فکر، ارائه دهنده راهکار حل مشکلات باشند

معاون فرهنگی وزیر علوم درنشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی و تخصصی اتاق فکر استان سمنان که باحضور دکترعباس هنربخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان، امیربینایی مدیرکل دفتر اموراجتماعی استانداری سمنان و جمعی از استادان دانشگاه های استان دردانشگاه سمنان برگزار شد ، به تفاوت دانشگاه ها با سایر سازمان ها و نهادها اشاره کرد و گفت: دانشگاه ها با استقلال نسبی که دارند عرصه گفت وگو و گفتمان را ایجاد می کنند.

به گزارش ایسنا، دکترسیدضیاء هاشمی با تاکید براینکه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اتاق های فکر جامعه هستند، گفت: ایده اتاق فکر دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی باید باعث اصلاح و منشا تحولات طرح های کلان در کشور شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: محصولات فکری و نظریه های تولیدی اتاق فکر درقالب مسئله شناسی و راهبردی در اختیار ریاست محترم جمهوری و دستگاه های مرتبط که منشا تحولات طرح های کلان در کشور است قرارمی گیرد و ازاین طریق باعث تغییر مسیر واصلاح طرح ها می شود.
وی با بیان اینکه در سفرهای ریاست محترم جمهوری به استان ها یکی از جدی ترین گزارشات که مبنای تصمیم گیری طرح های اتاق فکر استان ها بوده است، تصریح کرد: محصولات تولیدی این اتاق فکرها بدون صرف هزینه، به تولید نظریه های جمعی از نخبگان می پردازد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، شبکه اتاق فکر استانی به عنوان طرحی از سال 1393 به صورت مشترک به وسیله مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری تاسیس شده است.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۶:۲۳

نظریه های تولیدی اتاق های فکر در اختیار ریاست جمهوری قرار می گیرد/سیاست های فرهنگی دانشگاه ها وحدت و همدلی است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در سفر به استان سمنان با امام جمعه سمنان دیدار و گفتگو کرد. او همچنین درنشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی و تخصصی اتاق فکر استان سمنان شرکت کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر ضیا هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در این نشست با تاکید بر اینکه دانشگاه ها ومراکزآموزش عالی اتاق های فکر جامعه هستند، گفت: ایده اتاق فکر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید باعث اصلاح و منشا تحولات طرح های کلان در کشور شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: محصولات فکری و نظریه های تولیدی اتاق فکر در قالب مسئله شناسی و راهبردی در اختیار ریاست جمهوری و دستگاه های مرتبط که منشا تحولات طرح های کلان در کشور است، قرار می گیرد و ازاین طریق باعث تغییر مسیر واصلاح طرح ها می شود.
او با بیان اینکه در سفرهای رئیس جمهوری به استان ها یکی از جدی ترین گزارشات که مبنای تصمیم گیری طرح های اتاق فکر استان ها بوده است، گفت: محصولات تولیدی این اتاق فکرها بدون صرف هزینه، به تولید نظریه های جمعی از نخبگان می پردازد.
شبکه اتاق فکر استانی به عنوان طرحی از سال 1393 به صورت مشترک به وسیله مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری تاسیس شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم با امام جمعه سمنان دیدار و گفتگو کرد
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم، دراین دیدار با بیان این که افزایش بسترهای وحدت و همدلی یکی از حوزه‌های فعالیت فرهنگی و ماموریت های این حوزه است، گفت: هر زمانی که در مسائل مختلف استانی، شهرستانی، سیاسی و اجتماعی وحدت و همدلی وجود نداشته ، شاهد آسیب جدی بوده ایم.
هاشمی گفت: در بخش فرهنگی دانشجویان امروز نسبت به دوران قبل تفاوت‌هایی وجود دارد که این تفاوت سلیقه طبیعی است و با توجه به عصر رسانه، نگاه، مطالب جدید، ایده‌ها، سلیقه ها و مطالبات تغییر پیدا کرده است.
او ادامه داد: این نمادها و علایق به معنای از دست رفتن نسل جوانان نیست و همه جوانان به کشور، نظام و آرمان‌های انقلاب اسلامی علاقه‌مند هستند.
هاشمی افزود: سیاست های فرهنگی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی درسال های اخیر بر این اساس بوده که بتوانیم با وحدت و همدلی همه جانبه حرکت کنیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیرعلوم، با بیان این که اکنون زمینه های خوبی دردانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وجود دارد و ظرفیت دانشجویی نیز بالا است، گفت: امروز دردانشگاه‌ها علاقه به امور دینی و انقلابی بالاست.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام حسین ذوالفقاری مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه دردانشگاه سمنان، دکترعباس هنر بخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان و جمعی از مدیران و معاونان دانشگاه سمنان دراین دیدار حضور داشتند.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/منتشرکننده: محمدجواد آخوندی
204/201

۹۵/۱۱/۲۳
۱۶:۵۳

دکتر امید: یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ارزش دادن به مقوله علم است

سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، در مراسم افتتاح طرح‌های عمرانی دانشگاه بناب تأکید کرد یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی و برکات اسلام، ارزش دادن به مقوله علم است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد حسین امید در این مراسم گفت: «جمعیت دانشجویی کشورمان در سال 57 کمتراز دویست هزار نفر بود در حالی‎ که امروز بیش از چهار میلیون و پانصد هزار دانشجو در سال 95 رسیده است و مهم تر از این ارتقای کیفیت تحصیلات دانشجویان است که قابل مقیاس با دوران قبل از انقلاب نیست.»
سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم در ادامه به مقایسه تعداد دانشجویان مقطع دکتری در دوران قبل بعد از انقلاب اشاره کرد و افزود: «در دوران قبل از انقلاب در کشورمان تعداد دانشجوی دکتری شاید کمتر از هزار دانشجو بود ولی الان در سطح کشور در تمامی رشته‌ها و مقاطع، فعال بوده و دانشجویان به تحصیل مشغول هستند که این‌ها همه از برکات انقلاب اسلامی است.»
امید در بخش دیگری از سخنان خود درباره رسیدگی به کیفیت علم اشاره کرد و گفت: «امروز وقت آن است که بیش از پیش به کیفیت بپردازیم زیرا تحصیلات تکمیلی به اندازه کافی توسعه کمی داشته و متقاضیان پشت کنکور کاهش یافته‌اند.»
او ادامه داد: «البته بیشتر دانشگاه‌های کشور به ویژه دانشگاه‌های دولتی منطقه 3 کشور از جمله دانشگاه بناب، از دانشگاه‌های خوش نام هستند، دانشگاه بناب دانشگاهی است که مدارج خوبی را گذرانده و از رشد کیفی خوبی برخوردار است؛ ولی ما نباید به وضعیت کیفی موجود راضی باشیم و باید بیش از پیش در جهت رشد کیفیت دانشگاه تلاش کنیم زیرا کیفیت سقف ندارد.»
امید گفت: «اکنون زمان آن رسیده تا دانشگاه‌ها با صنایع همدل شوند و دانشجویان عزیز مهارت بیاموزند و منتظر ایجاد شغل توسط دولت نباشند و خودشان ایجاد شغل کنند تا چرخ تولید و چرخ صنعت کشور بیش از پیش بچرخد.»
او در ادامه به فعالیت خیرین آموزش عالی اشاره کرد و افزود: «وقتی تاریخچه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم که بخش زیادی از بودجه این دانشگاه‌ها توسط خیرین تامین می‌شود حتی دانشگاه‌هایی وجود دارند که بیش از 40 درصد بودجه آن توسط خیرین تامین می‌شود، کشورهایی که حتی معنی وقف را نمی‌دانند و از موهبت وقف در اسلام هیچ اطلاعی ندارند.»
سرپرست معاونت اداری مالی و مدیریت منابع ادامه داد: «بدیهی است کشوری که مهد تمدن بوده و قدمت بیشتری از کشورهای غربی از لحاظ فرهنگی و علمی دارد، دراستفاده از ظرفیت وقف و خیرین فعال تر شود.»
او افزود: «حدود 700 سال پیش ربع رشیدی در تبریز وجود داشت که از سراسر دنیا جهت تحصیل به اینجا می‌آمدند و هزینه‌های آن نیز توسط موقوفات مردم تامین می‌شد.»
امید در ادامه ابراز امیدواری کرد: «همان‌گونه که خیرین مدرسه ساز در کشور بسیار فعال هستند و بسیاری از مدارس کشورمان توسط این خیرین ساخته و اداره می‌شود؛ دانشگاه‌های کشور هم بیش از پیش از حمایت خیرین بهره مند شدند.»
سرپرست معاونت اداری ‌و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در بخش پایانی سخنان خود به طرح جامع دانشگاه بناب اشاره کرد و گفت: «طرح جامع دانشگاه بناب طرحی زیبا و پروژه سنگینی است که نیاز به تلاش و حمایت مردم دارد و من باور دارم پس از اتمام طرح جامع دانشگاه بناب، این دانشگاه به عنوان یکی از نگین‌های آموزش عالی در کشور است، البته باید خیرین عزیز این شهر و استان و مسئولان محلی دست در دست هم به اجرای طرح جامع این دانشگاه کمک کنند.»

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۱۶

/ ضرورت گنجاندن واحد آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران در دانشگاه ها/ راه‌یابی رشته و واحد درسی مدیریت بحران به دانشگاه‌ها

معاون آموزشی وزیر علوم، آموزش گفت: علاوه بر ایجاد رشته‌های مرتبط با مدیریت بحران در دانشگاه‌ها، وزارت علوم به تازگی بخشنامه‌ای را در حوزه دروس اختیاری به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد، در این بخشنامه برخی از دروس که اهمیت بالایی دارند در اولویت تدریس دانشگاه‌ها اعلام شد و دانشگاه‌ها مختار و مجاز هستند در محدوده سنوات دانشجویان و نیازی که در جامعه وجود دارد، دروس اختیاری از قبیل مدیریت بحران را به دانشجویان ارائه دهند.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در گفت و گو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: واقعه ناراحت کننده پلاسکو که اخیرا در تهران اتفاق افتاد زنگ خطری برای همه مدیران و مسئولان جامعه است که به نوعی با این موضوع مرتبط هستند. نظام آموزش عالی کشور یکی از بخش های غیر مستقیم جامعه به شمار می‌رود که می‌تواند در این زمینه مرتبط و تاثیرگذار باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: بعد از وقوع حادثه پلاسکو معاونت آموزشی وزارت علوم واحدهای آموزشی خود را مرور کرد و مشخص شد که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از رشته‌های مرتبط با مدیریت سوانح، مدیریت بحران یا آموزش رفتارهای پسا بحران و برخی مسایل از این قبیل در دانشگاه‌ها وجود دارد یعنی در این زمینه رشته دایر شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم یادآور شد: خوشبختانه در حال حاضر رشته‌های مرتبط با مدیریت بحران در دانشگاه‌های وزات علوم اجباری است و دانشگاه‌ها در این رشته دانشجو جذب می‌کنند.
وی در خصوص علت اجباری نشدن درس آموزش رفتارهای مدیریت پسا بحران در دانشگاه‌ها نیز خاطر نشان کرد: دروس مختلفی نظیر آموزش مهارت‌های زندگی، کارآفرینی، استاندارد سازی، مدیریت بحران و غیره در جامعه وجود دارد که تداعی کننده اجبار است و همه این دروس در نوع خود مهم هستند و تفکیک این موضوعات به منظور اولویت قرار دادن یکی بر دیگر امر راحتی نیست.
دکتر شریعتی افزود: اجبار کردن آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران در دانشگاه‌ها موجب می‌شود سقف سنوات دانشجویان فراتر شود و این امر طبعا خارج از استاندارد، نُرم ملی و بین‌المللی خواهد شد چرا که دانشجویان باید بتوانند در یک بازه زمانی مشخص فارغ التحصیل شوند.
معاون آموزشی وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد: همه نظام‌های آموزشی یک سری دروس اختیاری دارند که دانشجویان بتوانند به اختیار خود این دروس را بگذرانند و اجباری در این زمینه ندارند اما شاخص‌های تشویقی در وزارت علوم وجود دارد که دانشجو برای گذراندن این واحد ترغیب می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۳:۰۰

معرفی 7 ایران‌شناسی خارجی در جشنواره بین‌المللی فارابی

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که در هشتمین دوره از جشنواره فارابی 4 هزار و 100 اثر ارسال شده است، گفت: در این دوره 7 محقق خارجی در حوزه ایران‌شناسی انتخاب شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر ضیاء هاشمی روز یکشنبه، 24 بهمن ماه در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به فلسفه ایجاد این جشنواره، افزود: شناسایی و معرفی آثار و استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی، کاربردی کردن علوم انسانی در جامعه و آشنایی با دستاوردهای محققان در این حوزه از جمله فلسفه برگزاری این جشنواره بوده است.
وی با بیان اینکه این جشنواره از سال 86 از سوی وزارت علوم برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در برگزاری این جشنواره سازمان‌های ملی و بین‌المللی مانند یونسکو، آیسسکو، بنیاد ملی نخبگان، بنیاد ایران‌شناسی، سازمان ارتباطات اسلامی و وزارت امور خارجه مشارکت داشته‌اند.
هاشمی اضافه کرد: جشنواره بین‌المللی فارابی به عنوان یک جشنواره تلاش کرده است تا با شفافیت در داوری اقدام به الگوسازی در حوزه علم و پژوهش کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه آثار ارسال شده به این جشنواره در حوزه‌هایی چون تاریخ و جغرافیا، حقوق، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و ارتباطات، علوم اقتصادی و مدیریت، علوم تربیتی، علوم سیاسی و روابط بین‌المللی، فقه و علوم انسانی، فقه و اصول، فلسفه کلام، اخلاق و ادیان، فناوری اطلاعات و کتابداری، مطالعات انقلاب اسلامی و مطالعات هنر و زیبایی‌شناسی ارسال شده است، اظهار کرد: بر اساس آیین‌نامه این جشنواره در هر گروه یک اثر برگزیده و یک اثر شایسته تقدیر در دو حوزه بزرگسالان و جوان معرفی خواهند شد.
هاشمی فرآیند داوری را پنج مرحله‌ای دانست و تاکید کرد: در این دوره چهار هزار و 100 اثر مورد ارزیابی قرار گرفتند و پس از داوری و ارزیابی، 9 اثر برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر معرفی خواهند شد.
وی با تاکید بر اینکه 77 درصد آثار رسیده در رده سنی بزرگسالان و 23 درصد در رده سنی جوان زیر 35 سال ارسال شده است، اضافه کرد: از میان صاحبان اندیشه خارجی پس از داوری هفت نفر دانشمند برتر در حوزه ایران‌شناسی انتخاب شده‌اند.
به گفته هاشمی، محققان برگزیده خارجی از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، لبنان، هلند و سوریه بوده‌اند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم خاطرنشان کرد: دو شخصیت پیشرو از میان دانشمندان علوم انسانی فقید، دو نفر از مفاخر ملی، دو نفر مترجم برجسته، یک نفر از نظریه‌پردازان، یک انجمن برتر و یک نشریه علوم انسانی برتر در فرآیند داوری انتخاب شده‌اند.
هاشمی پیام این جشنواره را «حرکت به سمت جامعه‌ای پویا» دانست و ابراز امیدواری کرد که آینده روشن کشور را با اتکا به سرمایه‌های اجتماعی و دینی خود ترسیم کنیم.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۲۹

کمیت و کیفیت آثار ارائه شده در هشتمین جشنواره فارابی نشان‌دهنده رشد علوم انسانی است

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت:‌ کمیت و کیفیت آثار عرضه شده در هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی نشان ‌دهنده رشد علوم انسانی در کشور است و امیدواریم این جشنواره بتواند گامی در رشد علوم انسانی و پیشرفت ایران باشد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس،‌ سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم صبح امروز در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران و با حضور رئیس‌جمهور در حال برگزاری است، گفت: فلسفه شکل‌گیری جشنواره فارابی به شناسایی و معرفی آثار و استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی اسلامی، کمک به کاربردی کردن این علوم است.
وی افزود: از سال 86، توسط وزارت علوم جشنواره بین‌المللی فارابی برگزار شد و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی و مراکز علمی و حوزوی نیز برای برگزاری این جشنواره کمک کردند.
هاشمی تصریح کرد: فارابی تلاش کرده است به الگوسازی مستقیم و غیرمستقیم در حوزه علم و پژوهش بپردازد.
وی گفت:‌ جشنواره فارابی شامل 12 گروه است بر اساس آئین‌نامه جشنواره و مصوبات شورای سیاست‌گذاری در هر گروه علمی یک اثر برگزیده یا یک اثر شایسته تقدیر شناسایی و معرفی می‌شود.
هاشمی تأکید کرد: آثار در 5 مرحله ارزیابی می‌شود و در این دوره بیش از 4100 اثر در 12 گروه مورد بررسی قرار گرفت که نهایت 19 اثر به عنوان آثار برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر معرفی خواهند شد.
وی ادامه داد: سه تن از اساتید علوم انسانی و 352 نفر از استادان سراسر کشور در داوری آثار مشارکت داشتند.
معاون فرهنگی وزیر علوم تأکید کرد: 77 درصد از آثار واصله در رده سنی بزرگسال و مابقی در رده سنی جوان قرار دارد. 71 درصد آثار توسط آقایان و 29 درصد هم توسط بانوان ارائه شده است.
وی در خاتمه اظهار داشت:‌برگزاری هشتمین جشنواره فارابی برای ما الهام‌بخش است و باعث اعتماد به نفس ملی خواهد شد. کمیت و کیفیت آثار عرضه شده نشان می‌دهد علوم انسانی در کشور رشد کرده است و امیدواریم این رشد بتواند گامی محکم برای کمک به کشور باشد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۳۱

معاون فرهنگی وزارت علوم : فلسفه شکل گیری جشنواره فارابی شناسایی استعدادهای برتر است

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: هدف و فلسفه اصلی شکل گیری جشنواره فارابی شناسایی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدضیاء هاشمی صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سالن اجلاس سران گفت: جشنواره بین المللی فارابی با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی برگزار می شود تا بر این اساس بتوانیم علوم انسانی را کاربردی سازی کنیم.
وی عنوان کرد: جشنواره فارابی تلاش کرده با جامعیت و شفافیت فعالیت های خود به حوزه علوم انسانی بپردازد.
معاون فرهنگی وزارت علوم  تاکید کرد: این جشنواره در ۱۲ گروه برگزار می شود که بر اساس آیین نامه و مصوبات شورای سیاست گذاری آن در هر گروه علمی یک اثر برگزیده و یا شایسته تقدیر در حوزه جوان و بزرگسال تعیین می شود.
هاشمی تاکید کرد: ۴ هزار و ۱۰۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده اند که در مجموع ۳۲ اثر برگزیده شد که از این تعداد ۷ اثر مربوط به برگزیدگان بین المللی بوده است.
وی عنوان کرد: ۷۷ درصد آثار ارسالی به جشنواره در حوزه بزرگسالان و ۲۳ درصد آثار مربوط به حوزه جوان بوده است.
معاون فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: همچنین ۷۱ درصد آثار ارسالی از سوی مردان و ۲۹ درصد از سوی زنان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۳۷

در آیین اختتامیه جشنواره فارابی؛ دکتر سید ضیاء هاشمی: در حوزه علوم انسانی رشد قابل توجهی داشته‌ایمپ

هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی صبح امروز با حضور دکترحسن روحانی رئیس جمهوری، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، دکتر وحید احمدی و سید ضیاء هاشمی معاونان وزیر علوم، سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهوری و دکتر نهاوندیان رئیس دفتر ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ابتدای این مراسم گفت: «هدف از جشنواره بین‌المللی فارابی توجه به علوم انسانی است و این هدف دارای انگیزه‌هایی از جمله پژوهش و نوآوری، شناسایی آثار و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی است.»
او تولید علم، تمدن‌سازی و مدیریت جامعه را از اهداف مهم علوم انسانی برشمرد و افزود: «سازمان‌هایی از جمله یونسکو، بنیاد ملی نخبگان، وزارت خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اجتماعی و ... در برگزاری هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی مشارکت داشته‌اند.»
هاشمی ادامه داد: «هدف از جشنواره فارابی الگوسازی مستقیم و غیرمستقیم در حوزه علوم و پژوهش است. همچنین رشته‌هایی مانند حقوق، باستان‌شناسی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و ارتباطات، روانشناسی، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و ... جزو رشته‌ها و آثار هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی هستند.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم به گروه‌های برگزیده و صاحب اثر اشاره کرد و گفت:‌ «در هر گروهی از رشته‌ها آثار برگزیده و شایسته تقدیری توسط داوران حرفه‌ای و نخبه مورد بررسی و شناسایی قرارگرفته‌اند. بنابراین ارزیابی محتوایی توسط داوران صاحب‌نظر و صاحب اثر صورت گرفته است و هر کسی که توانسته باشد 60 امتیاز را کسب کند وارد مراحل بعدی جشنواره شده است.»
او گفت: «بیش از 4100 نفر آثار خودشان را برای بررسی محتوای علمی و پژوهشی برایمان ارسال کردند و تعدادی از آن‌ها برگزیده و تعدادی دیگر نیز شایسته تقدیر هستند.»
هاشمی ادامه داد: «77درصد از صاحبان اثر در رده سنی بزرگسال و مابقی را جوانان تشکیل می‌دهند. همچنین کشورهایی مانند روسیه، آلمان، فرانسه و ... آثار خودشان را در این حوزه‌ها برایمان ارسال کردند و تعدادی از آن‌ها برگزیده و شایسته تقدیر هستند.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در پایان افزود: «آثار برگزیده نشان‌دهنده این است که ما در حوزه علوم انسانی در کشور رشد و پیشرفت قابل توجهی داشته‌ایم.»

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۵۶

هاشمی در اختتامیه جشنواره فارابی: هشتمین جشنواره فارابی باعث اعتماد به نفس ملی خواهد شد/ علوم انسانی در کشور رشد کرده

معاون فرهنگی وزیر علوم گفت:‌ برگزاری هشتمین جشنواره فارابی برای ما الهام‌بخش است و باعث اعتماد به نفس ملی خواهد شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو،‌ سیدضیا هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم صبح امروز در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی که در سالن اجلاس سران و با حضور رئیس‌جمهور در حال برگزاری است، گفت: فلسفه شکل‌گیری جشنواره فارابی به شناسایی و معرفی آثار و استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی اسلامی، کمک به کاربردی کردن این علوم است.
 
وی افزود: جشنواره بین‌المللی فارابی از سال ۸۶ توسط وزارت علوم برگزار شد و تعدادی از سازمان‌های بین‌المللی و مراکز علمی و حوزوی نیز برای برگزاری این جشنواره کمک کردند.
 
هاشمی تصریح کرد: فارابی تلاش کرده است به الگوسازی مستقیم و غیرمستقیم در حوزه علم و پژوهش بپردازد.
 
وی گفت:‌ جشنواره فارابی شامل ۱۲ گروه است بر اساس آئین‌نامه جشنواره و مصوبات شورای سیاست‌گذاری در هر گروه علمی یک اثر برگزیده یا یک اثر شایسته تقدیر شناسایی و معرفی می‌شود.
 
هاشمی تأکید کرد: آثار در ۵ مرحله ارزیابی می‌شود و در این دوره بیش از ۴۱۰۰ اثر در ۱۲ گروه مورد بررسی قرار گرفت که نهایت ۱۹ اثر به عنوان آثار برگزیده و ۸ اثر شایسته تقدیر معرفی خواهند شد.
 
وی ادامه داد: سه تن از اساتید علوم انسانی و ۳۵۲ نفر از استادان سراسر کشور در داوری آثار مشارکت داشتند.
 
معاون فرهنگی وزیر علوم تأکید کرد: ۷۷ درصد از آثار واصله در رده سنی بزرگسال و مابقی در رده سنی جوان قرار دارد. ۷۱ درصد آثار توسط آقایان و ۲۹ درصد هم توسط بانوان ارائه شده است.
 
وی در خاتمه اظهار داشت:‌برگزاری هشتمین جشنواره فارابی برای ما الهام‌بخش است و باعث اعتماد به نفس ملی خواهد شد. کمیت و کیفیت آثار عرضه شده نشان می‌دهد علوم انسانی در کشور رشد کرده است و امیدواریم این رشد بتواند گامی محکم برای کمک به کشور باشد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۵۸

فلسفه شکل گیری جشنواره فارابی شناسایی استعدادهای برتر است

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: هدف و فلسفه اصلی شکل گیری جشنواره فارابی شناسایی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سالن اجلاس سران اظهار داشت: جشنواره بین المللی فارابی با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی برگزار می‌شود تا بر این اساس بتوانیم علوم انسانی را کاربردی سازی کنیم.
 
وی عنوان کرد: جشنواره فارابی تلاش کرده با جامعیت و شفافیت فعالیت های خود به حوزه علوم انسانی بپردازد.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم  تاکید کرد: این جشنواره در ۱۲ گروه برگزار می‌شود که بر اساس آیین نامه و مصوبات شورای سیاست گذاری آن در هر گروه علمی یک اثر برگزیده و یا شایسته تقدیر در حوزه جوان و بزرگسال تعیین می شود.
 
هاشمی تاکید کرد: ۴ هزار و ۱۰۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده اند که در مجموع ۳۲ اثر برگزیده شد که از این تعداد ۷ اثر مربوط به برگزیدگان بین المللی بوده است.
 
وی عنوان کرد: ۷۷ درصد آثار ارسالی به جشنواره در حوزه بزرگسالان و ۲۳ درصد آثار مربوط به حوزه جوان بوده است.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: همچنین ۷۱ درصد آثار ارسالی از سوی مردان و ۲۹ درصد از سوی زنان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۵۳

ضیاء هاشمی در اختتامیه هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی: ارسال ۴۱۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره فارابی/تقدیر از ۱۷ اثر در ۱۲ گروه

خبرگزاری شبستان: دبیر جشنواره بین‌المللی فارابی از ارسال ۴۱۰۰ اثر علمی به دبیرخانه این جشنواره خبر داد و گفت: در مجموع در ۱۲ گروه این جشنواره، ۹ اثر به عنوان برگزیده و ۸ اثر به عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، دکتر ضیاء هاشمی، معاون علمی و فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر جشنواره بین المللی فارابی در مراسم اختتامیه هشتمین دوره این جشنواره که صبح امروز یکشنبه، 24 بهمن در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره جلب توجه نسبت به ضرورت دانش اسلامی و ایجاد ظرفیت‌های انگیزشی و پژوهشی در عرصه علوم انسانی است و فلسفه شکل گیری این جشنواره نیز شناسایی و معرفی آثار و استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی، کمک به کاربردی کردن این علوم و همچنین آشنایی با دستاوردهای آن است.
 
وی با اشاره به اینکه جشنواره بین‌المللی فارابی از سال 1386 برگزار شده است، افزود: سازمان‌هایی از قبیل یونسکو، آیسسکو، بنیاد ملی نخبگان، سازمان ایران‌شناسی، سازمان فرهنگ و ارتباطات و دیگر مراکز علمی پژوهشی و حوزوی وزارت علوم را در برگزاری این جشنواره یاری کرده اند.
 
هاشمی با بیان اینکه جشنواره بین المللی فارابی از جامعیت و اتقان در داوری ها برخوردار است، تصریح کرد: این جشنواره به دنبال الگوسازی در علم و پژوهش و به حرکت درآوردن کاروان علوم انسانی و اسلامی است که در 12 گروه شامل «تاریخ»، «جغرافیا و باستان‌شناسی»، «حقوق»، «زبان و ادبیات»، «علوم اجتماعی و ارتباطات»، «علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری»، «علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی»، «علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای»، «فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث، فلسفه،‌ کلام، اخلاق، ادیان و عرفان»، «فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری»، «مطالعات هنر و زیبایی شناسی» و «مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره)» برگزار می شود.
 
معاون علمی و فرهنگی وزیر علوم با بیان اینکه بر اساس آیین‌نامه جشنواره و تصمیم شورای سیاستگذاری در هر گروه یک اثر برگزیده یا شایسته تقدیر در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان معرفی می شود، ابراز کرد: فرآیند داوری در 5 مرحله انجام می گیرد که در هر مرحله داورانی در ابعاد مختلف آثار را مورد ارزیابی قرار می دهند که امسال در مجموع 4 هزار و 100 اثر در 12 گروه مورد داوری و ارزیابی قرار گرفت که در نهایت 9 اثر برگزیده و 8 اثر شایسته تقدیر شناخته شدند.
 
وی با بیان اینکه 123 تن از اساتید علوم انسانی در گروه‌های مختلف و 352 استاد در داوری‌های آثار مشارکت داشتند، گفت: 77 درصد از شرکت کنندگان در رده سنی بزرگسالان و 23 درصد در رده سنی جوانان (زیر 35 سال) بودند که 71 درصد آقایان و 29 درصد بانوان را شامل می‌شدند.
 
هاشمی با اشاره به آثار رسیده در بخش بین الملل این جشنواره، بیان کرد: در این بخش 7 نفر در حوزه ایران‌شناسی از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک، لبنان، هند و روسیه برگزیده شدند.
 
دبیر جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به دیگر جوایز ارایه شده در این جشنواره خاطرنشان کرد: همچنین، بناست از دو شخصیت پیشروی فقید، دو پیشکسوت علوم انسانی، دو مترجم، یک نظریه‌پرداز، یک انجمن علمی برتر و یک نشریه علمی و پژوهشی برتر تقدیر شود.
 
 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۲:۲۰

معاون فرهنگی وزارت علوم : فلسفه شکل گیری جشنواره فارابی شناسایی استعدادهای برتر است

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: هدف و فلسفه اصلی شکل گیری جشنواره فارابی شناسایی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی است.

به گزارش ایسکانیوز، سیدضیاء هاشمی صبح امروز در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی در سالن اجلاس سران گفت: جشنواره بین المللی فارابی با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی برگزار می شود تا بر این اساس بتوانیم علوم انسانی را کاربردی سازی کنیم.
وی عنوان کرد: جشنواره فارابی تلاش کرده با جامعیت و شفافیت فعالیت های خود به حوزه علوم انسانی بپردازد.
معاون فرهنگی وزارت علوم تاکید کرد: این جشنواره در ۱۲ گروه برگزار می شود که بر اساس آیین نامه و مصوبات شورای سیاست گذاری آن در هر گروه علمی یک اثر برگزیده و یا شایسته تقدیر در حوزه جوان و بزرگسال تعیین می شود.
هاشمی تاکید کرد: ۴ هزار و ۱۰۰ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده اند که در مجموع ۳۲ اثر برگزیده شد که از این تعداد ۷ اثر مربوط به برگزیدگان بین المللی بوده است.
وی عنوان کرد: ۷۷ درصد آثار ارسالی به جشنواره در حوزه بزرگسالان و ۲۳ درصد آثار مربوط به حوزه جوان بوده است.
معاون فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: همچنین ۷۱ درصد آثار ارسالی از سوی مردان و ۲۹ درصد از سوی زنان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
خبرنگار: مهرنوش زارعی/منتشرکننده: محمدجواد آخوندی
200

۹۵/۱۱/۲۴
۱۲:۳۹

گرایش‎های کارشناسی در دفترچه کنکور حذف شد

 گرایش‎های کارشناسی در دفترچه کنکور حذف شد
معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تعداد قابل توجهی از گرایشهای کارشناسی در دفترچه کنکور سال 96 خبر داد و گفت: رشته‎‏ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می‏شوند.
مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تعداد رشته‎هایی که در دفترچه کنکور سال 96 حذف شده است گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایشها حذف شده است و صرفا رشته‎‏ها به صورت متمرکز ارائه می‎شود.
وی ادامه داد: در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته‏ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می‏شوند.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می‎شود که تعداد قابل توجهی از گرایشهای کارشناسی حذف شده است.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۲:۳۵

دانشگاه‌ها باید به عنوان اتاق فکر، ارائه دهنده راهکار حل مشکلات باشند

اقتصاد ایران: معاون فرهنگی وزیر علوم درنشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی و تخصصی اتاق فکر استان سمنان که باحضور دکترعباس هنربخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان، امیربینایی مدیرکل دفتر اموراجتماعی استانداری سمنان و جمعی از استادان دانشگاه های استان دردانشگاه سمنان برگزار شد ، به تفاوت دانشگاه ها با سایر سازمان ها و نهادها اشاره کرد و گفت: دانشگاه ها با استقلال نسبی که دارند عرصه گفت وگو و گفتمان را ایجاد می کنند.

به گزارش ایسنا، دکترسیدضیاء هاشمی با تاکید براینکه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اتاق های فکر جامعه هستند، گفت: ایده اتاق فکر دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی باید باعث اصلاح و منشا تحولات طرح های کلان در کشور شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: محصولات فکری و نظریه های تولیدی اتاق فکر درقالب مسئله شناسی و راهبردی در اختیار ریاست محترم جمهوری و دستگاه های مرتبط که منشا تحولات طرح های کلان در کشور است قرارمی گیرد و ازاین طریق باعث تغییر مسیر واصلاح طرح ها می شود.
وی با بیان اینکه در سفرهای ریاست محترم جمهوری به استان ها یکی از جدی ترین گزارشات که مبنای تصمیم گیری طرح های اتاق فکر استان ها بوده است، تصریح کرد: محصولات تولیدی این اتاق فکرها بدون صرف هزینه، به تولید نظریه های جمعی از نخبگان می پردازد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، شبکه اتاق فکر استانی به عنوان طرحی از سال 1393 به صورت مشترک به وسیله مرکز بررسی های راهبردی ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری تاسیس شده است.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۳۰

راه‌یابی رشته و واحد درسی مدیریت بحران به دانشگاه‌ها

اقتصاد ایران: معاون آموزشی وزیر علوم، آموزش گفت: علاوه بر ایجاد رشته‌های مرتبط با مدیریت بحران در دانشگاه‌ها، وزارت علوم به تازگی بخشنامه‌ای را در حوزه دروس اختیاری به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد، در این بخشنامه برخی از دروس که اهمیت بالایی دارند در اولویت تدریس دانشگاه‌ها اعلام شد و دانشگاه‌ها مختار و مجاز هستند در محدوده سنوات دانشجویان و نیازی که در جامعه وجود دارد، دروس اختیاری از قبیل مدیریت بحران را به دانشجویان ارائه دهند.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در گفت و گو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: واقعه ناراحت کننده پلاسکو که اخیرا در تهران اتفاق افتاد زنگ خطری برای همه مدیران و مسئولان جامعه است که به نوعی با این موضوع مرتبط هستند. نظام آموزش عالی کشور یکی از بخش های غیر مستقیم جامعه به شمار می‌رود که می‌تواند در این زمینه مرتبط و تاثیرگذار باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: بعد از وقوع حادثه پلاسکو معاونت آموزشی وزارت علوم واحدهای آموزشی خود را مرور کرد و مشخص شد که در حال حاضر تعداد قابل توجهی از رشته‌های مرتبط با مدیریت سوانح، مدیریت بحران یا آموزش رفتارهای پسا بحران و برخی مسایل از این قبیل در دانشگاه‌ها وجود دارد یعنی در این زمینه رشته دایر شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم یادآور شد: خوشبختانه در حال حاضر رشته‌های مرتبط با مدیریت بحران در دانشگاه‌های وزات علوم اجباری است و دانشگاه‌ها در این رشته دانشجو جذب می‌کنند.
وی در خصوص علت اجباری نشدن درس آموزش رفتارهای مدیریت پسا بحران در دانشگاه‌ها نیز خاطر نشان کرد: دروس مختلفی نظیر آموزش مهارت‌های زندگی، کارآفرینی، استاندارد سازی، مدیریت بحران و غیره در جامعه وجود دارد که تداعی کننده اجبار است و همه این دروس در نوع خود مهم هستند و تفکیک این موضوعات به منظور اولویت قرار دادن یکی بر دیگر امر راحتی نیست.
دکتر شریعتی افزود: اجبار کردن آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران در دانشگاه‌ها موجب می‌شود سقف سنوات دانشجویان فراتر شود و این امر طبعا خارج از استاندارد، نُرم ملی و بین‌المللی خواهد شد چرا که دانشجویان باید بتوانند در یک بازه زمانی مشخص فارغ التحصیل شوند.
معاون آموزشی وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد: همه نظام‌های آموزشی یک سری دروس اختیاری دارند که دانشجویان بتوانند به اختیار خود این دروس را بگذرانند و اجباری در این زمینه ندارند اما شاخص‌های تشویقی در وزارت علوم وجود دارد که دانشجو برای گذراندن این واحد ترغیب می‌شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۱/۲۴
۰۴:۳۰

تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال ۹۶ حذف شده است

معاون آموزشی وزارت علوم از حذف تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی در دفترچه کنکور سال ۹۶ خبر داد و گفت: رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
 
به گزارش راسخون مجتبی شریعتی نیاسر در گفتگو با مهر درباره تعداد رشته هایی که در دفترچه کنکور سال ۹۶ حذف شده است گفت: در مقطع کارشناسی تمام گرایش ها حذف شده است و صرفا رشته ها به صورت متمرکز ارایه می شود.
 
وی ادامه داد: در مقطع کارشناسی ارشد نیز این رشته ها متناسب با شرایطی که دارند به صورت کد رشته مستقل تعریف می شوند.
 
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: در دکتری نیز به همین ترتیب است، بنابراین نتیجه این کار این می شود که تعداد قابل توجهی از گرایش های کارشناسی حذف شده است.
 
به گزارش مهر، ثبت‌نام در آزمون سراسری سال ۹۶ از روز سه شنبه ۱۹ بهمن شروع شده و تا روز پنجشنبه ۲۸ بهمن ۹۶ ادامه دارد. آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه ۹۶ در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد
 
/117/
 
کلمات کلیدی :
گرایش های کارشناسی , حذف رشته ها در کنکور 96 , کد رشته دفترچه کنکور , ثبت نام کنکور 96

۹۵/۱۱/۲۳
۲۳:۴۰

مشاور وزیر علوم: کارآموزی دانشجویان متحول می شود

شیراز- ایرنا- مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، سیاست وزارت علوم بر چند عرصه متمرکز شد که یکی از آنها ارتقای کیفی دانشگاه ها بود و در این راستا، تحولاتی در کارآموزی دانشجویان در دستور کار است.

به گزارش ایرنا، غلامحسین فریدون شنبه در آیین رونمایی از دستاوردهای فناورانه شرکت دانش بنیان فعال در پارک علم و فناوری فارس در شیراز افزود: از ابتدای دولت یازدهم و با هدف ارتقای کیفی دانشگاه ها، بسیاری از برنامه های درسی بازبینی شد و برای اینکه دانشگاههای ما دانشگاههایی پاسخگو باشند بنا شد که تحولاتی در کارآموزی دانشجویان ایجاد شود و آموزش های حرفه ای نیز مد نظر قرار گرفت تا فارغ التحصیلان ما بتوانند بعد از اتمام تحصیل خودشان کارآفرین باشند.
وی اظهار کرد: قبل از انقلاب مجموع دانشجویان کشور 100 هزار نفر بود در حالی که امروز بیش از چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در دانشگاههای مختلف کشور داریم و اعضای هیات علمی دانشگاه ها نیز به بیش از 75 هزار عضو رسیده است و بیش از 2 هزار و 800 مرکز علمی و 380 موسسه غیر انتفاعی در کشور فعال است.
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اینها بیانگر فعالیت ها و پتانسیل های علمی کشور است که امیدواریم بتوانیم از این پتانسیل ها خصوصا در فضای ایجاد شده بعد از برجام به نحو مطلوب استفاده کنیم.
وی افزود: امروز کشور در سطح بین الملل در عرصه نانو رتبه هفتم، در عرصه هسته ای رتبه 14، در اقیانوس شناسی و علم مربوطه رتبه 9، هوا و فضا 11، در انرژی رتبه پنج، در عمران رتبه 9، در شیمی رتبه پنج و در صنایع رتبه 12 را داریم.
فریدون گفت: در شرایطی که جمعیت کشور ما شاید یک درصد جمعیت دنیا باشد بیش از یک و هشتاد صدم درصد علم دنیا در کشور ما تولید می شود.
وی اضافه کرد: اینها بیانگر تحولاتی است که در عرصه علم، فناوری و دانش بعد از انقلاب در کشور رخ داده است
مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سیاست توسعه پارک های علم و فناوری تخصصی با هدف گام برداشتن در عرصه فناوری بیان کرد: یکی از مراکزی که می تواند در این زمینه کمک کند پارک های علم و فناوری است که با ایجاد مراکز رشد می تواند به شرکت هایی که در این زمینه فعال هستند کمک کند.
در این آیین از سه سامانه تجارت الکترونیکی و اینترنتی 'چیگل'، 'چیتان' و 'یاپست' رونمایی شد.
چیگل ابزار پیشرفته مدیریت فروش اینترنتی خرد و عمده کالاهای ایرانی است.
چیتان سامانه اینترنتی خرید و تامین کالا از بزرگترین سامانه های دنیا با پرداخت از طریق کارت های عضو شبکه شتاب است.
یاپست نیز یک سرویس پست مستقیم الکترونیکی ایرانی موسوم به EMD است.
6122/ 2027
خبرنگار: سارنگ عبدالهی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

۹۵/۱۱/۲۳
۱۸:۱۰

مدیر کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم مطرح کرد تحصیل ۲۴ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران/ از دانشجویان نخبه غیرایرانی حمایت می‌کنیم

مدیر کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم به تحصیل بیش از ۲۴ هزار دانشجو از کشورهای مختلف در ایران اشاره کرد و گفت: دانشجویانی که برجستگی علمی دارند و جزء نخبگان به شمار می‌روند، مورد حمایت ما قرار می‌گیرند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، صمد حاج جباری، مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم در اختتامیه دومین دوره مسابقات بین المللی سازه ماکارانی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) مشهد گفت: ما از جوانان کشورهای مختلف که اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی با آنان داریم، حمایت می کنیم.
 
وی با بیان اینکه ما نسبت به کشورهای دوست و همسایه ایران، مسئولیت هایی داریم، به تحصیل بیش از 24 هزار دانشجو از کشورهای مختلف در ایران اشاره و تصریح کرد: دانشجویانی که برجستگی علمی دارند و جزء نخبگان به شمار می روند، مورد حمایت  ما قرار می گیرند.
 
مدیر کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم از راه اندازی سامانه جامع دانشجویان کشور به مناست ایام دهه فجر خبر داد و عنوان کرد:  به منظور تسهیل در کارها، در این سامانه تمام امور کنسولی اتباع غیر ایرانی انجام و در قالب فضای مجازی درخواست ها و امور آنان بررسی می شود. این سامانه از 20 بهمن ماه سال جاری راه اندازی شده است.
 
جباری گفت: همچنین، همه ساله برنامه های ویژه ای اعم از مسابقات علمی، فرهنگی و ورزشی به مناسبت های مختلف، در سطح دانشجویان بین المللی برگزار می شود.
 
در ادامه رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) مشهد در ابتدای مراسم ضمن تبریک ایام دهه فجر، ابراز کرد: دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در نظر دارد در راستای بین المللی شدن و جذب دانشجویان غیر ایرانی بیش از پیش تقویت شود. برگزاری مسابقات سازه های ماکارونی یکی از گامهایی است که به همین منظور  برداشته شده است و امیدواریم در سال های آینده با شکوه هر چه بیشتری برگزار شود.
 
سعیدی با بیان اینکه دانشگاهها را می‌توان به چهار نسل تقسیم کرد، گفت: دانشگاههایی که آموزش محورند و صرفا جنبه آموزشی دارند، دانشگاههای پژوهشی، که علاوه بر تولید علم به پژوهش هم توجه می کنند، نوع سوم، دانشگاههایی هستند که تولید ثروت و اشتغال زایی را هدف خود قرار داده اند و دانشگاه نسل چهارم، خود را نسبت به آینده جامعه مسئول می دانند.
 
وی تصریح کرد: اگر بخواهیم به معنای واقعی بین المللی باشیم، باید از آموزش و پژوهش صرف باید خارج شویم و نسبت به سرنوشت و آینده دانشجویان، فارغ التحصیلان دانشگاه و آینده منطقه و کشور خود احساس مسئولیت کنیم که برای رسیدن به این اهداف باید برنامه ریزی درست و صحیح داشته باشیم.
 
رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)، با بیان اینکه، ما رفته رفته خود را به نسل سه و چهار دانشگاه نزدیک می کنیم، افزود: ما باید به فکر آینده جامعه باشیم و برنامه ریزی های بلند مدتی داشته باشیم.برای این مهم باید روابط بین المللی را تقویت کنیم و تعاملات خود را با کشورهای دوست و همسایه افزایش دهیم.
 
وی خاطر نشان کرد: هر اتفاقی که در کشورمان رخ دهد تاثیرش را در کشورهای همجوار نیز مشاهده می کنیم ما نمی توانیم نسبت به مسائل و اتفاقات اطرافمان بی تفاوت باشیم. 
 
سعیدی ادامه داد: این دانشگاه باید از جنبه های بین المللی و جهانی تقویت شود از همین رو، ما در نظر داریم تعداد دانشجویان غیر ایرانی را در سال های آینده افزایش دهیم. برگزاری این گونه مسابقات یکی از برنامه هایی است که می تواند در بعد بین المللی شدن، به ما کمک کند.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۶:۴۹

تعداد دانشجویان غیر ایرانی 25درصد افزایش می یابد

مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم از افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی دانشجویان غیرایرانی بورسیه و آزاد نسبت به سال گذشته خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز دکتر صمد حاج جباری مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، درباره آمار دانشجویان غیرایرانی که در سال جاری پذیرش شده اند گفت: امسال پذیرش دانشجویان غیرایرانی به صورت بورسیه و غیر بورسیه بسیار خوب بود.
او ادامه داد: پذیرش دانشجویان غیرایرانی امسال نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش داشته و ما امیدواریم به آن عددی که در اول سال جاری پیش بینی کرده ایم، دست یابیم.
مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم افزود: سال گذشته یک هزار و ۱۵۰ دانشجوی غیرایرانی بورسیه پذیرش کردیم که امسال تعداد این دانشجویان به یک هزار و ۵۰۰ نفر رسیده و در بخش غیر بورس نیز به همین صورت است.
حاج جباری افزود: براساس آماری که یک ماه گذشته ارایه شد آمار دانشجویان غیرایرانی از مرز ۲۴ هزار نفر عبور کرده است که امیدورایم تا پایان سال با توجه به آماری که از دانشگاه ها دریافت می کنیم این آمار افزایش داشته باشد و ما به آن عددی که در سال اول برنامه ششم یعنی حدود ۲۵ هزار و ۴۰۰ نفر پیش بینی شده است، دست یابیم.
منبع: مهر
دریافت کننده: مهرنوش زارعی هنزکی/انتشار دهنده: پارسا فرخوی
204/200

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۲۷

24 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند

مشهد- ایرنا- مدیر کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 24 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های مختلف کشور تحصیل می کنند که افراد برجسته و نخبه آنان مورد حمایت این وزارتخانه قرار می گیرند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، صمد حاج جباری در مراسم پایانی دومین دوره مسابقات سازه های ماکارونی ویژه دانشجویان غیرایرانی کشور در دانشگاه امام رضا (ع) مشهد افزود: از جوانان کشورهای مختلف که اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی با آنان داریم، حمایت می‌ کنیم.
وی از راه ‎اندازی سامانه جامع دانشجویان کشور به مناسبت گرامیداشت دهه فجر خبر داد و گفت: به منظور تسهیل در کارها، تمام امور کنسولی اتباع غیر ایرانی در این سامانه انجام و در قالب فضای مجازی درخواست ها و امور آنان بررسی می شود.
وی اظهار کرد: همچنین، همه ساله برنامه ‎های ویژه ‎ای اعم از مسابقات علمی، فرهنگی و ورزشی به مناسبت‎های مختلف ویژه دانشجویان غیرایرانی برگزار می ‎شود.
رئیس دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) مشهد نیز در این مراسم گفت: 29 تیم پنج نفره ترکیبی از دانشجویان غیرایرانی که در رشته های فنی و مهندسی مقطع کارشناسی دانشگاههای مختلف ایران تحصیل می کنند در دومین دوره از مسابقات سازه های ماکارونی ویژه دانشجویان غیرایرانی کشور از 19 بهمن ماه جاری به مدت سه روز به رقابت پرداختند.
رضا سعیدی افزود: در این دوره از مسابقات دانشجویان غیرایرانی دانشگاههای ایران از اتباع کشورهای افغانستان، عراق، لبنان، تاجیکستان و سوریه حضور یافته و در 2 گرایش سازه‎ های سنگین و راندمانی شرکت کردند.
وی اظهار کرد: در نظر داریم تعداد دانشجویان غیر ایرانی این دانشگاه را در سال های آینده افزایش دهیم که برگزاری اینگونه مسابقات می ‎تواند در تقویت وجهه بین المللی این دانشگاه موثر باشد.
در این مراسم از سه تیم برتر این دوره از مسابقات قدردانی شد.
دانشگاه بین المللی امام رضا (ع) 350 دانشجوی غیرایرانی دارد که اغلب از کشورهای افغانستان و عراق هستند.
7489 / 6053 خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

۹۵/۱۱/۲۳
۱۸:۱۸

تحصیل 24 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های کشور

مدیر کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 24 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های مختلف کشور تحصیل می کنند که افراد برجسته و نخبه آنان مورد حمایت این وزارتخانه قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگار خراسان رضوی خبرگزاری صدا و سیما، صمد حاج جباری افزود: از جوانان کشورهای مختلف که اشتراکات فرهنگی، زبانی و دینی با آنان داریم، حمایت می‌ کنیم.
او از راه ‎اندازی سامانه جامع دانشجویان کشور به مناسبت گرامیداشت دهه فجر خبر داد و گفت: به منظور تسهیل در کارها، تمام امور کنسولی اتباع غیر ایرانی در این سامانه انجام و در قالب فضای مجازی درخواست ها و امور آنان بررسی می شود.
او ادامه داد: همچنین، همه ساله برنامه ‎های ویژه ‎ای اعم از مسابقات علمی، فرهنگی و ورزشی به مناسبت‎ های مختلف ویژه دانشجویان غیرایرانی برگزار می ‎شود.

۹۵/۱۱/۲۳
۲۰:۱۱

تحصیل 24 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های کشور

خبرگزاری میزان- مدیر کل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 24 هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های مختلف کشور تحصیل می کنند که افراد برجسته و نخبه آنان مورد حمایت این وزارتخانه قرار می گیرند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از صدا و سیما؛ صمد حاج جباری افزود: از جوانان کشورهای مختلف که اشتراکات فرهنگی، زبانی و تحصیل 24هزار دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه های کشوردینی با آنان داریم، حمایت می‌ کنیم.
او از راه ‎اندازی سامانه جامع دانشجویان کشور به مناسبت گرامیداشت دهه فجر خبر داد و گفت: به منظور تسهیل در کارها، تمام امور کنسولی اتباع غیر ایرانی در این سامانه انجام و در قالب فضای مجازی درخواست ها و امور آنان بررسی می شود. 
او ادامه داد: همچنین، همه ساله برنامه ‎های ویژه ‎ای اعم از مسابقات علمی، فرهنگی و ورزشی به مناسبت‎ های مختلف ویژه دانشجویان غیرایرانی برگزار می ‎شود.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۳
۲۰:۳۱

مدیرکل امور دانشجویان داخل: ۶ دانشگاهی که بیشترین آمار خروج از کشور دانشجویان را دارند

مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم گفت: سالانه حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار از دانشجویان دانشگاه های دولتی به دنبال تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند.

ناصر مطیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص اینکه دانشجویان کدام دانشگاه ها بیشترین مراجعه را برای تایید مدرک برای ترجمه و ادامه تحصیل در خارج دارند، گفت: دانشجویان دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و فردوسی مشهد، بیشترین مراجعه به اداره کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم را برای تایید مدارک برای ترجمه دارند.
وی ادامه داد: اکثر این دانشجویان در مقاطع دکتری و فوق لیسانس  هستند و سالانه حدود ۴۰ تا ۴۵هزار نفر از دانشجویان به این اداره کل برای تایید مدارک مراجعه می کنند تا برای تحصیل به خارج از کشور مراجعه کنند.
مدیر کل امور دانشجویان داخل وزارت علوم در مورد اینکه این دانشجویان بیشتر به کدام کشورها برای ادامه تحصیل مراجعه می کنند، گفت: دانشجویان زمانی که برای تایید مدارک برای ترجمه به این اداره کل مراجعه می کنند، دراین مورد که برای تحصیل به کدام کشور یا چه رشته ای تحصیل خواهند کرد گزارشی از آنها دریافت نمی شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۲:۰۴

مدیرکل دانشجویان خارجی وزارت علوم: تعداد دانشجویان غیرایرانی 25 درصد افزایش داشته است

صمد حاج‌جباری، مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش 20 تا 25 درصدی دانشجویان غیرایرانی بورسیه و آزاد نسبت به سال گذشته خبر داد. او درباره آمار پذیرش امسال گفت: «امسال پذیرش دانشجویان خارجی به صورت بورسیه و غیربورسیه بسیار خوب بود.»
جباری ادامه داد: «پارسال یک‌هزار و 150 دانشجوی غیرایرانی بورسیه را پذیرش کردیم که امسال تعداد این دانشجویان به هزار و 500 نفر رسیده و در بخش غیربورس نیز به همین صورت است.» مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه گفت: «براساس آماری که یک‌ماه گذشته ارائه شد، تعداد دانشجویان غیرایرانی از مرز 24 هزار نفر عبور کرده و امیدواریم تا پایان سال با توجه به آماری که از دانشگاه‌ها دریافت می‌کنیم این تعداد افزایش داشته باشد و ما به آن عددی که در سال اول برنامه ششم یعنی حدود 25 هزار و 400 نفر پیش‌بینی شده است، دست یابیم.»

۹۵/۱۱/۲۳
۲۲:۳۹

تشریح جزئیات آیین‌نامه کار دانشجویی

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم جزئیات آیین‌نامه کار دانشجویی را تشریح کرد و گفت: آیین‌نامه کار دانشجویی برای همه مقاطع تحصیلی تهیه شده است. ابوالحسن ریاضی در گفتگو با پانا، با بیان اینکه آیین‌نامه بازنگری شده کار دانشجویی به دانشگاه‌ها‌
ابلاغ شده است، اظهارداشت: این آیین ‌نامه اخیرا به دانشگاه‌ها‌ ابلاغ شده است.معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم با بیان اینکه هدف از آیین نامه کار دانشجویی استفاده از ظرفیت دانشجویان در بخش‌ها‌ی مختلف است، گفت: در واقع از ظرفیت دانشجویان در حوزه‌ها‌ی مشاوره، تصمیم گیری در بخش‌ها‌ی خوابگاه‌ها‌، مراکز مشاوره و سلف سرویس‌ها‌ استفاده خواهد شد.وی با تاکید بر اینکه آیین نامه کار دانشجویی برای همه مقاطع تحصیلی تهیه شده است، خاطرنشان کرد: در آیین نامه بازنگری شده اعداد و ارقام اصلاح شده و ارقام متناسب با حوزه‌ها‌ی مختلف برنامه ریزی شده است.این مقام مسئول در سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: آیین نامه کار دانشجویان، بهره مندی از توانایی و خلاقیت‌ها‌ی دانشجویان در بخش‌ها‌ی آموزشی، دانشجویی، پژوهشی و فرهنگی است و در واقع کمکی برای تامین بخشی از مخارج دانشجویان است.معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم با بیان اینکه بودجه کافی برای اجرای آیین ‌نامه کار دانشجویی تامین شده است، گفت: به دانشگاه‌ها‌ توصیه شده بخشی از خدمات دانشجویی توسط خود دانشجویان انجام شود و دانشگاه‌ها‌ می‌توانند بخشی از کارهای دانشجویی را برعهده دانشجویان بگذارند.
ارسال دیدگاه
نام:ایمیل:دیدگاه:آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۸:۳۸

مشاور عالی سازمان سنجش خبر داد ثبت نام بیش از 230 هزار داوطلب برای شرکت در آزمون سراسری سال 96/ 28 بهمن ماه، پایان ثبت نام

خبرگزاری میزان- مشاور عالی سازمان سنجش کشور گفت: تا کنون 230 هزار و 932 داوطلب برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 ثبت نام کرده اند.

حسین توکلی در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 از روز سه شنبه 19 بهمن ماه از طریق سایت سازمان سنجش آغاز شده است.
وی افزود: این ثبت نام تا روز پنج شنبه 28 بهمن ماه ادامه خواهد داشت و داوطلبان باید تا زمان تعیین شده نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش کشور با اشاره به لزوم مراجعه ثبت نام کنندگان به سایت سازمان سنجش کشور اظهار کرد: تمام داوطلبان باید در مهلت تعیین شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور و مطالعه دفترچه راهنما نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
وی با ارائه آماری از تعداد ثبت نام کنندگان در آزمون سراسری سال 96 تصریح کرد: تا ساعت 8 صبح امروز یکشنبه 24 بهمن ماه، تعداد 230 هزار و 932 داوطلب برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 اقدام کرده اند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۱/۲۴
۰۸:۴۵

استقبال خوب داوطلبان از آزمون سراسری سال 96

مشاور عالی سازمان سنجش کشور، گفت: تا ساعت 8 صبح امروز 230 هزار و 932 داوطلب نسبت به ثبت نا آزمون سراسری سال 96 اقدام کرده‌اند.

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش کشور در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به ثبت نام کنکور سراسری سال 96 اظهار داشت: ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 از روز سه شنبه 19 بهمن ماه 95 از طریق شبکه اینترنتی سازمان سنجش آغاز و تا رو پنج شنبه 28 بهمن ماه 95 پایان می‌پذیرد.
 
وی بیان کرد: کلیه داوطلبان برای ثبت نام در آزمون سراسری سال 96 ضرورت دارد که در این مهلت  تعیین شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و مطالعه دقیق دفترچه راهنما ثبت نام و اطلاعیه منتشره در صورت واجد شرایط بودن با رعایت ضوابط مربوطه نسبت به ثبت نام اقدام کنند.
 
وی ادامه داد: تا ساعت 8 صبح امروز یکشنبه 24 بهمن 95 تعداد 230 هزار و 932 داوطلب نسبت به ثبت نام آزمون سراسری سال 96 اقدام نموده‌اند و نظر به اینکه مهلت ثبت نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 در روز پنج شنبه 28 بهمن ماه پایان می‌پذیرد لذا به کلیه داوطلبانی که نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام ننموده اند اکیدا توصیه می‌شود در این مهلت باقی مانده با مراجعه به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.
 

۹۵/۱۱/۲۴
۰۹:۱۴

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد
ثبت‌نام بیش از 139 هزار نفر
در آزمون سراسری 96
حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش با اشاره به اینکه داوطلبان تا پنجشنبه، 28 بهمن فرصت ثبت‌نام در آزمون سراسری 96 را دارند، از ثبت‌نام 139 هزار و 953 نفر در این آزمون خبر داد. توکلی دراین‌باره افزود: «ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 96 از سه‌شنبه، 19 بهمن شروع شده است و داوطلبان می‌توانند با دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام از سایت سازمان سنجش و مطالعه آن نسبت به تکمیل فرم‌ها اقدام کنند.» او ادامه داد: «ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال 1396 برای‌ پذیرش در دوره‌های‌ روزانه‌، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و موسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور (آموزش‌ از راه‌ دور) و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. ثبت‌نام‌ برای‌ شرکت‌ در آزمون‌های تمام دوره‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی سال 1396 و همچنین متقاضیان تحصیل در آن دسته از کدرشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی که پذیرش در رشته‌های مذکور براساس آزمون صورت می‌پذیرد، منحصرا از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور امکان‌پذیر است.»
ا

۹۵/۱۱/۲۳
۲۲:۳۹

ثبت‌نام 230 هزار داوطلب در کنکور 96

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: تا ساعت هشت صبح امروز(یکشنبه) 24 بهمن ماه 95 تعداد 230 هزار 932داوطلب برای شرکت در آزمون سراسری 96 اقدام کرده اند.

خبرنامه دانشجویان ایران: مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 230 هزار داوطلب در آزمون سراسری 96 خبر داد و گفت: داوطلبان تا 28 بهمن ماه فرصت دارند برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کنند.
به گزارش خبرنامه دانشجویان ایران به نقل از ایسنا؛ دکتر حسین توکلی در گفت‌وگویی با اعلام این مطلب اظهار کرد: ثبت‌نام برای شرکت در آزمون سراسری سال 96 که از روز سه‌شنبه(19 بهمن ماه)آغاز شده است تا روز پنجشنبه (28 بهمن) ادامه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: کلیه داوطلبان برای ثبت‌نام در آزمون سراسری 96 ضرورت دارد در مهلت تعیین شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org نسبت به ثبت‌نام در این آزمون اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: تا ساعت هشت صبح امروز(یکشنبه) 24 بهمن ماه 95 تعداد 230 هزار 932داوطلب برای شرکت در آزمون سراسری 96 اقدام کرده اند.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۳۸

برگزاری همایش روز مهندس با عنوان "دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی" در همدان

گروه فرهنگی: رئیس دانشگاه صنعتی همدان گفت: به مناسبت پنجم اسفند که روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی است و با عنوان روز مهندس نامگذاری شده، مراسم با شکوهی با عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» در دانشگاه صنعتی همدان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از همدان، محمود نیلی، رئیس دانشگاه صنعتی همدان، در نشست بررسی روند برگزاری همایش‌ روز مهندس در دانشگاه صنعتی همدان، اظهار کرد: جامعه مهندسی و دانشگاهی کشور از ابتدای انقلاب اسلامی و به ویژه در دوران دفاع مقدس نقش بسیار مهمی در عرصه توسعه، پیشرفت و آبادانی داشته است.
وی با بیان اینکه مهندسان بسیجی ایران اسلامی در تاریخ دفاع مقدس مهندسی دفاعی را به نمایش گذاشتند و کارهای ناممکن را ممکن شمردند، تصریح کرد: هم‌اکنون نیز با وجود تحریم‌های فراوان اما کشور ما به بسیاری از کشورهای جهان خدمات نظام مهندسی صادر می‌کند که در نوع خود بی‌نظیر است.
نیلی از نامگذاری مراسم گرامیداشت روز مهندس امسال تحت عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» خبر داد و عنوان کرد: قدردانی و ارج نهادن به شغل مهندسان یکی از مهمترین اهداف برگزاری این همایش است.
وی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی همزمان با این مراسم خبر داد و اضافه کرد: شرکت‌کنندگان آموزش‌های فراگرفته شده تئوری را در لابه‌لای برنامه‌های پیش‌بینی شده، به صورت عملی انجام خواهند داد.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان افزود: قرار است در حاشیه این همایش کارگاه‌های گروه مهندسی رباتیک با تدریس دکتر میری‌پور و دکتر موسوی و چند شرکت در زمینه مکاترونیک برای شرکت‌کنندگان برگزار شود.
وی گفت: همچنین قرار است با توجه به موضوع مهم ارتباط دانشگاه با صنعت مدیران موفق شرکت‌های صنعتی همدان همچون شرکت معدنی آهنگران، شرکت ایمپلنت، شرکت سیمان هگمتانه، شرکت فاران شیمی، شرکت بریس(صنعت حمل و نقل)، شرکت شیمی معدنی، شرکت صنایع‌غذایی سحر، شرکت فراپل و فراپایه، شرکت شیشه همدان، شرکت کابین استیل و شرکت کنترل گاز اکباتان به ارائه مطالب در کارگاه‌های آموزشی بپردازند.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان ادامه داد: دانش‌افزایی تئوری و عملی افراد شرکت‌کننده از دیگر اهدافی است که در برگزاری این گردهمایی دنبال می‌شود.
وی از دعوت مقامات لشکری و کشوری برای سخنرانی در این همایش خبر داد و عنوان کرد: سخنرانان ویژه برای این همایش درنظر گرفته شده‌ که همایون‌نژاد معاون مؤسسه آموزشی تحقیقاتی وزارت دفاع، فاضلیان عضو هیئت مدیره شرکت گلرنگ، حاجی‌بابا مدیرعامل شرکت رزیتا و دکتر شریعتی‌نیاسری از وزارت علوم افراد درنظر گرفته شده برای سخنرانی در این همایش مهم هستند.
نیلی ادامه داد: به منظور ایجاد انگیزه برای دانشجویان فعلی دانشگاه قرار است سه نفر از دانشجویان فارغ‌التحصیل که در زمینه اشتغال یا کارآفرینی موفق بوده‌اند، در این همایش به عنوان سخنران دعوت شوند.
وی اظهار کرد: دبیرخانه دائمی برگزاری همایش روز مهندس به‌زودی در دانشگاه صنعتی همدان شکل خواهد گرفت و قرار است از این پس مسئولان استانی چون معاون اقتصادی استانداری همدان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان ،مدیرعامل شرکت بریس، رئیس اتاق بازرگانی استان همدان، مدیرعامل شرکت کنترل گاز اکباتان و مدیرعامل شرکت صنایع غذایی سحر در کنار رئیس دانشگاه صنعتی همدان عضو این دبیرخانه باشند.
وی در پایان گفت: انتظار می‌رود در روز ملی مهندسی، با یادآوری تعهد و مسئولیتی که این افراد در قبال مردم ایران دارند با همدلی و مودت و به‌کارگیری کلیه ظرفیت‌های مهندسی و با تکیه بر اخلاق حرفه‌ای، در جهت پیشرفت و آبادانی ایران عزیز بیش از همیشه کوشا بوده و سهم خود را در سند چشم‌انداز توسعه پایدار کشور به خوبی ایفا کنند.
گفتنی است؛ در ابتدای این نشست درباره نحوه برگزاری همایش‌های گذشته و نقاط ضعف و قوت این همایش‌ها بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت و در ادامه برای بهبود برگزاری سومین همایش روز مهندس تصویب شد و به تأیید حاضرین رسید.
همچنین در این نشست دکتر نیلی رئیس دانشگاه به عنوان رئیس همایش، دکتر نجفی به عنوان دبیر برگزارکننده همایش و دکتر دهقانی به عنوان مدیر اجرایی همایش انتخاب شدند
مسئول مالی برگزاری همایش دکتر حسینیان، معاون مالی و اداری دانشگاه و روابط عمومی دانشگاه به عنوان کمیته تبلیغات انتخاب و رابطین بین گروه‌های آموزشی و کمیته برگزاری همایش روز مهندس انتخاب شدند.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۵:۰۰

رئیس دانشگاه صنعتی همدان خبر داد برگزاری همایش روز مهندس با عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» در همدان

رئیس دانشگاه صنعتی همدان گفت: به مناسبت پنجم اسفند که روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی است و با عنوان روز مهندس نامگذاری شده، مراسم با شکوهی با عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» در دانشگاه صنعتی همدان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی در نشست بررسی روند برگزاری همایش‌ روز مهندس در دانشگاه صنعتی همدان، از نامگذاری مراسم گرامیداشت روز مهندس امسال تحت عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» خبر داد و عنوان کرد: قدردانی و ارج نهادن به شغل مهندسان یکی از مهمترین اهداف برگزاری این همایش است.
وی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی همزمان با این مراسم خبر داد و اضافه کرد: شرکت‌کنندگان آموزش‌های فراگرفته شده تئوری را در لابه‌لای برنامه‌های پیش‌بینی شده، به صورت عملی انجام خواهند داد.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان افزود: قرار است در حاشیه این همایش کارگاه‌های گروه مهندسی رباتیک با تدریس دکتر میری‌پور و دکتر موسوی و چند شرکت در زمینه مکاترونیک برای شرکت‌کنندگان برگزار شود.
وی گفت: همچنین قرار است با توجه به موضوع مهم ارتباط دانشگاه با صنعت مدیران موفق شرکت‌های صنعتی همدان همچون شرکت معدنی آهنگران، شرکت ایمپلنت، شرکت سیمان هگمتانه، شرکت فاران شیمی، شرکت بریس(صنعت حمل و نقل)، شرکت شیمی معدنی، شرکت صنایع‌غذایی سحر، شرکت فراپل و فراپایه، شرکت شیشه همدان، شرکت کابین استیل و شرکت کنترل گاز اکباتان به ارائه مطالب در کارگاه‌های آموزشی بپردازند.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان ادامه داد: دانش‌افزایی تئوری و عملی افراد شرکت‌کننده از دیگر اهدافی است که در برگزاری این گردهمایی دنبال می‌شود.
وی از دعوت مقامات لشکری و کشوری برای سخنرانی در این همایش خبر داد و عنوان کرد: سخنرانان ویژه برای این همایش درنظر گرفته شده‌ که همایون‌نژاد معاون مؤسسه آموزشی تحقیقاتی وزارت دفاع، فاضلیان عضو هیئت مدیره شرکت گلرنگ، حاجی‌بابا مدیرعامل شرکت رزیتا و دکتر شریعتی‌نیاسری از وزارت علوم افراد درنظر گرفته شده برای سخنرانی در این همایش مهم هستند.
نیلی ادامه داد: به منظور ایجاد انگیزه برای دانشجویان فعلی دانشگاه قرار است سه نفر از دانشجویان فارغ‌التحصیل که در زمینه اشتغال یا کارآفرینی موفق بوده‌اند، در این همایش به عنوان سخنران دعوت شوند.
وی اظهار کرد: دبیرخانه دائمی برگزاری همایش روز مهندس به‌زودی در دانشگاه صنعتی همدان شکل خواهد گرفت و قرار است از این پس مسئولان استانی چون معاون اقتصادی استانداری همدان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان ،مدیرعامل شرکت بریس، رئیس اتاق بازرگانی استان همدان، مدیرعامل شرکت کنترل گاز اکباتان و مدیرعامل شرکت صنایع غذایی سحر در کنار رئیس دانشگاه صنعتی همدان عضو این دبیرخانه باشند.
وی گفت: انتظار می‌رود در روز ملی مهندسی، با یادآوری تعهد و مسئولیتی که این افراد در قبال مردم ایران دارند با همدلی و مودت و به‌کارگیری کلیه ظرفیت‌های مهندسی و با تکیه بر اخلاق حرفه‌ای، در جهت پیشرفت و آبادانی ایران عزیز بیش از همیشه کوشا بوده و سهم خود را در سند چشم‌انداز توسعه پایدار کشور به خوبی ایفا کنند.
وی در سخنان پایانی خود اظهار کرد: جامعه مهندسی و دانشگاهی کشور از ابتدای انقلاب اسلامی و به ویژه در دوران دفاع مقدس نقش بسیار مهمی در عرصه توسعه، پیشرفت و آبادانی داشته است.
وی با بیان اینکه مهندسان بسیجی ایران اسلامی در تاریخ دفاع مقدس مهندسی دفاعی را به نمایش گذاشتند و کارهای ناممکن را ممکن شمردند، تصریح کرد: هم‌اکنون نیز با وجود تحریم‌های فراوان اما کشور ما به بسیاری از کشورهای جهان خدمات نظام مهندسی صادر می‌کند که در نوع خود بی‌نظیر است.
گفتنی است؛ در ابتدای این نشست درباره نحوه برگزاری همایش‌های گذشته و نقاط ضعف و قوت این همایش‌ها بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت و در ادامه برای بهبود برگزاری سومین همایش روز مهندس تصویب شد و به تأیید حاضرین رسید.
همچنین در این نشست دکتر نیلی رئیس دانشگاه به عنوان رئیس همایش، دکتر نجفی به عنوان دبیر برگزارکننده همایش و دکتر دهقانی به عنوان مدیر اجرایی همایش انتخاب شدند
مسئول مالی برگزاری همایش دکتر حسینیان، معاون مالی و اداری دانشگاه و روابط عمومی دانشگاه به عنوان کمیته تبلیغات انتخاب و رابطین بین گروه‌های آموزشی و کمیته برگزاری همایش روز مهندس انتخاب شدند.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۵:۱۱

جهانگیری: دانشگاه ها نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند

معاون اول رئیس جمهور گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند. باید ببینند که کشور با چه مشکلاتی روبرو است و به توسعه کشور کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح برج فناوری و اتاق تمییز دانشگاه صنعتی امیر کبیر ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از حضور چشمگیر و معنادار مردم و زمان شناسی آن ها در راهپیمایی ۲۲ بهمن قدردانی کرد. 
وی با طرح این سوال که از دانشگاه چه انتظاری است، گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند. باید ببینند که کشور با چه مشکلاتی روبرو است. چرا که آن هایی که نقش پیشتاز، پیشبرنده و جلوتر از همه را دارد و باید راهکار ارائه دهد، دانشگاه ها هستند و می تواند به اقتدار جامعه و توسعه کشور کمک کنند.
معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: در برنامه بالادستی و در سند چشم انداز، چه نقشه جامع علمی کشور و چه در سیاست های اقتصاد مقاومتی، برای رسیدن و موفق شدن به توسعه پایدار و همه جانبه در کشور حتما نیازمند به حرکت درآوردن موتور محرک توسعه علم و فناوری هستیم. 
جهانگیری ادامه داد: با پیگیری هایی که در سال های اخیر انجام شده است، ‌تولید علم تقریبا تبدیل به مطالبه عمومی شده و دانشگاه ها هم خوش درخشیدند. جایگاه علمی کشور در فضای بین المللی فضای مناسبی است ولی از جهت سابقه ایران، هنوز جای توسعه این کار وجود دارد.
وی اضافه کرد: رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی که دانش بنیان کردن اقتصاد است، باید سوال اصلی باشد و دانشگاه ها برای آن پاسخ تهیه کنند. البته دانشگاه صنعتی  امیرکبیر توانسته در این زمینه خوب پاسخ تهیه کند و در این مسیر خوب پیش رفته است.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: در کنار ایجاد شرکت های جدید دانش بنیان باید برای دانش بنیان کردن بنگاه های بزرگ فعلی نیز برنامه ریزی کنیم تا میزان بازدهی و بهره وری در صنایع بزرگ موجود افزایش پیدا کند.
جهانگیری ادامه داد: کاهش میزان برداشت در برخی میادین مشترک نفتی و گازی کشور، زنگ خطری است چرا که اگر به آن نپردازیم ممکن است بخش وسیعی از گاز کشور از دسترس ملت ایران خارج شود.
وی با بیان این که مشکلات زیست محیطی از دیگر چالش های مهم کشور است، گفت: دانشگاه ها باید به این زنگ خطرها توجه کنند و برای حل این مشکلات راهکار ارائه دهند.
معاون اول رئیس جمهوری ارتباط دانشگاه و صنعت را ضروری دانست و افزود: البته این موضوع سال هاست که مورد تاکید قرار می گیرد اما متاسفانه به چند رشته و صنعت منحصر شده است. باید به به گونه ای برنامه ریزی شود که در همه شاخه ها و رشته های صنعتی، این اتفاق مهم یعنی ارتباط دانشگاه و صنعت صورت بگیرد.
جهانگیری گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی باید پس از اتمام درس بتوانند به کارآفرین تبدیل شوند چرا که هیچ دولتی قادر نیست برای این تعداد فارغ التحصیل اشتغالزایی کند.
وی افزود: اگر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نتوانند کارآفرینی کنند، دغدغه اصلی آنها بعد از تحصیل، یافتن فرصت های شغلی خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهوری به برنامه ریزی دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی و اولویت بندی برای دستگاه های مختلف اجرایی اشاره کرد و گفت: یکی از تکالیف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این اولویت بندی ها این است که در طول پنج سال برنامه ششم توسعه، پنج دانشگاه اصلی کشور بتوانند جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشند.
جهانگیری به گزارش رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر و برنامه راهبردی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این گزارش ها نشان داد که این دانشگاه در تلاش است تا به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش رود و هدف گذاری مسئولین دانشگاه این است که تا سال ۱۴۰۴ بتوانند جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان باشند.
وی به کمبود فضای دانشگاه اشاره کرد و گفت: کمبود فضا یکی از مشکلات دانشگاه های اصلی کشور است که البته دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز با توجه به تعداد دانشجو و فضایی که در اختیار دارد، به صورت جدی با این مشکل مواجه است. بنابراین باید وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه برای این موضوع راهکاری پیدا کنند.
وی با بیان این که متاسفانه وضعیت بودجه دولت مناسبت نیست، گفت: باید دنبال راه کارهایی باشیم که بودجه را از این وضعیت بیرون بیاوریم البته با همه این ها دولت تلاش دارد با استفاده از راهکارهای مختلف اعتبارات مورد نیاز دانشگاه ها را تامین کند. 
جهانگیری ادامه داد: برخی مجامع بین المللی تسهیلاتی با نرخ سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی مدت به دانشگاه ها ارائه می دهند و دانشگاه های ایران نیز می توانند با استفاده از این گونه راهکارها، کمبود اعتبارات مورد نیاز خود را جبران کند.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۵:۴۰

رئیس دانشگاه ایلام در جمع دانشجویان عراقی: تحقق دیپلماسی علمی پایه‌گذار دوستی پایدار بین دو ملت ایران و عراق است

رئیس دانشگاه ایلام گفت: تحقق دیپلماسی علمی میان دو کشور پایه‌گذار دوستی مستمر و پایدار بوده و همه دیپلماسی‌های فرهنگی، اخلاقی و سیاسی را نیز به همراه خواهد داشت.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد علی اکبری، رئیس دانشگاه ایلام، در جمع دانشجویان کوردعراقی دانشگاه ایلام، گفت: در طول تاریخ ایران روابط میان کردهای این دوکشور همیشه ستودنی بوده است و اگر وقفه ای در این رابطه ایجاد شده است مسببان دیگری داشته است.
 
علی اکبری گفت: بهترین آدم ها برای تعامل میان فرهنگ ها، دانشگاهیان هستند که می توانند به عنوان سفیر و دیپلمات مروج اخلاق، فرهنگ، سیاست، و علم و دانش یک کشور باشند.
 
وی با اعتقاد به ایجاد دیپلماسی علمی در دانشگاه ایلام، بیان کرد: تحقق دیپلماسی علمی میان دو کشور پایه گذار دوستی مستمر و پایدار بوده و همه دیپلماسی های فرهنگی، اخلاقی، و سیاسی را نیز به همراه خواهد داشت.
 
رئیس دانشگاه ایلام، با اشاره به این موضوع که دنیای بدون مرزواقعیت جهان امروز است، گفت: در گذشته وجود دلایل خاص سیاسی و تفکرات حاکم بر رژیم عراق مانع شد که رابطه گرم و دوستانه ای بین ملت ایران و عراق شکل بگیرد؛ اما امروز ما دور یک میز جمع شده ایم و از مشترکاتمان سخن می گوییم.
 
وی به تلاش دانشگاه ایلام، برای افزایش جذب دانشجویان عراقی اشاره کرد و یادآور شد: اگر در مهما نوازی دانشگاه ایلام، کمبودها و کاستی هایی بوده است، صادقانه برای رفع آنها تلاش خواهیم کرد.
 
رئیس دانشگاه ایلام، با اشاره  به ایجاد اقامت برای حضور میهمانان عراقی در دانشگاه ایلام گفت: دانشگاه ایلام از همه ظرفیت خود برای رفاه حال شما استفاده خواهد کرد و تلاش می کنیم برنامه  هایی که با مشارکت و حضور شما در این مرکز آموزش عالی انجام می شود هم متفعت دو ملت، هم  دانشگاه و هم  دانشجویان را درپی داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه دانشگاه ایلام در صدد تکثر دیپلماسی علمی است، افزود: به شما توصیه می کنم که از زبان فارسی بیشتر استفاده کنید، نه بخاطر  اینکه زبان فارسی برتری دارد، نه؛ بلکه ادم های چند زبانه تعامل بهتری با دنیا دارند و موجب آشنایی با فرهنگ های متفاوت خواهد شد.
 
علی اکبری به تداوم دوره آموزش زبان فارسی تا تسلط کامل دانشجویان عراقی اشاره و اضافه کرد: دانشگاه ایلام در نظر دارد با آموزش کامل زبان فارسی به دانشجویان عراقی از آنها به عنوان همکار و راهنما در برنامه ها و آموزش های گروه دوم استفاده نماید.
 
وی همکاری، همدلی، رفاقت را زمینه ساز تحقق کار درست مشترک دانست و تصریح کرد: ورود شما در وسط ترم و از آبان ماه امسال مشکلاتی را در روند تحصیل شما ایجاد کرده بود که دانشگاه با رایزنی های که با وزارت علوم داشت، برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و عقب ماندن شما، تصمیم به ارائه آموزش فارسی در این مدت کرد.
 
رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه ترم دوم به فشردگی ترم اول نیست، تأکید کرد: با همکاری نیروی انتظامی در صدد تعویض ویزای توریستی شما به تحصیلی هستیم، و تمام تلاش دانشگاه ایجاد محل اقامت مناسبی در داخل شهر برای دانشجویان عراقی است.
 
علی اکبری در پایان از دانشجویان عراقی خواست، ترم دوم را ترم سازگاری با دانشگاه قرار دهند و سعی کنند به عنوان سرمایه دانشگاه غریبی را کنار گذاشته و در برنامه ها شرکت کنند و خود را جزو خانواده دانشگاه ایلام بدانند.
 
در پایان این دیدار دانشجویان عراقی با ابراز رضایت مندی از ایجاد فضای دل نشین کسب علم و دانش و انتقال تجربیات اساتید دانشگاه به دانشجویان میهمان عراقی، از مهربانی، صمیمیت، و تلاش خستگی ناپذیر ریاست دانشگاه، کارکنان و مردم خوب ایلام، قدردانی کردند.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۵:۴۹

نمایشگاه گروهی نقاشی در دانشگاه کردستان افتتاح شد

سنندج- ایرنا- نمایشگاه گروهی نقاشی هنرمندان نام آور کردستان در دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان گشایش یافت.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه کردستان، این نمایشگاه نقاشی متشکل از آثار هادی ضیاءالدینی، مهدی ضیاءالدینی، فردین صادق ایوبی، جمشید پراوزان، لاله یزدانجو و ماشاالله محمدی است.
در این نمایشگاه گروهی حدود 30 اثر نقاشی در تکنیک های مختلف به نمایشگاه گذاشته شده و از 23 بهمن تا 6 اسفند ماه در گالری دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان پذیرای علاقه مندان است.
در آئین افتتاح این نمایشگاه رئیس سازمان برنامه و بودجه کردستان، فرماندار سنندج، رئیس حوزه هنری کردستان، رئیس شورای اسلامی شهر سنندج و جمعی از مسئولان استانی حضور داشتند.
دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان پیشرو در آموزش، تولید، و ترویج علم، فرهنگ، و هنر، دارای جایگاه ممتاز در منطقه و کشور است. از نظر علمی، در سطح غرب کشور با دارا بودن اساتید، فرهیخته، آزاداندیش، و کارآفرین سرآمد است.
این دانشکده دارای رشته‌های مهندسی معماری (کارشناسی و کارشناسی ارشد)، مهندسی شهرسازی (کارشناسی)، و برنامه‌ریزی شهری (کارشناسی ارشد) است. و در آینده نزدیک رشته گرافیک نیز به شمار رشته های آن افزوده می شود.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.
این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.
علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی،هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه است.
3034/ 3020
** خبرنگار: حسن حسین زاده/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی
** برای آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر عضو شوید:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۰۸

همایش «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها» در دانشگاه علامه برگزار می‌شود

همایش ملی «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها با حضور جمعی از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها سه‌شنبه 26 بهمن در دانشگاه علامه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، نشست خبری همایش ملی «استقلال دانشگاه‌ها،‌ چالش‌ها و راهبردها» عصر امروز در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
در ابتدای این نشست محمد زاهدی‌اصل دبیر این همایش با بیان اینکه همایش «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها» برای اولین بار است که در کشور برگزار می شود، گفت: یک دانشگاه متحول باید دانشگاه مستقل باشد. البته مستقل به این معنا که دانشگاه کمتر از شرایط غیرمتعادل و مباحث سیاسی تأثیر سو بگیرد. 
وی ادامه داد: دانشگاه مستقل دانشگاهی است که بتواند بی طرفانه هر آنچه را به صلاح کشور است را در عرصه‌های مختلف مطرح کند. چنین دانشگاهی می‌تواند اسباب تحول در جامعه باشد.
این استاد دانشگاه افزود: دانشگاه در متن و بطن جامعه است و همه اتفاقات جامعه را رصد می‌کند و سعی دارد با نظرات کارشناسی به دانشگاه کمک کند و استقلال دانشگاه می‌تواند دانشگاه را به عنوان یک نهاد علمی کارآمد کند.
این عضو هیأت علمی دانشگاه تصریح کرد: از ابتدای تأسیس دانشگاه در کشور ما تا به امروز همواره این بحث مطرح بوده که دانشگاه باید مستقل باشد که در یک زمان دانشگاه مستقل بوده و در زمانی هم این استقلال خدشه دار شده است. در این همایش می‌خواهیم این حوزه را آسیب‌شناسی کنیم و خروجی کار را با ارائه مقالات علمی و کارشناسی ارائه دهیم تا با این روش دانشگاه را به عنوان یک نهاد علمی مستقل تقویت کنیم.
زاهدی‌اصل خاطرنشان کرد: دانشگاه مستقل اگرچه ممکن است برخی از حرف‌هایش تلخ باشد ولی می‌تواند جامعه و تکرار را یاری کند. حیات دانشگاه به آزادی اندیشه است و اگر آزادی اندیشه نباشد حیات دانشگاه معنا پیدا نمی‌کند. 
وی در ادامه با بیان اینکه در این همایش از اساتید برجسته کشور دعوت شده تا مقالات خود را ارائه کنند،‌گفت: 19 مقاله را به اساتید برجسته کشور سفارش دادیم. سه نفر از این بزرگواران اعلام آمادگی کردند که یک نفر از این اساتید اکنون در آمریکاست و به دلیل مسخره‌بازی‌های رئیس‌جمهور ناکارآمد و صفرکیلومتر آمریکا نمی‌تواند در این نشست شرکت کند ولی اعلام کرده قطعا مقاله خود را ارائه خواهد کرد.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: همایش «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها» سه‌شنبه 26 بهمن از ساعت 8 صبح تا ساعت 18 در دانشگاه علامه برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: در این همایش اساتید برجسته‌ای همچون ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه، مصطفی محقق داماد استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی، مقصود صرافت‌خواه عضو هیأت علمی دانشگاه، محمدباقر خرمشاد عضو هیأت علمی دانشگاه، هادی خانیکی عضو هیأت علمی دانشگاه و تعدادی از اساتید برجسته دیگر دعوت شده‌اند. 
در ادامه محمدرضا بیگدلی اصل رئیس کمیته علمی این همایش نیز گفت: بحث استقلال دانشگاه‌ها خصیصه ذاتی یک دانشگاه سرآمد است. امروزه در دنیا وقتی صحبت از دانشگاه سرآمد می‌شود بحث روی استقلال دانشگاه‌ها می‌شود. 
وی افزود: استقلال دانشگاه به معنی استقلال دانشگاه ها از نهادهای دولتی و حکومتی نیست. دانشگاه مستقل قطعا و یقینا بر اساس ضوابط قانونی باید اداره شود و این استقلال باید در چارچوب قانون باشد.
وی در ادامه با اشاره به تاریخچه استقلال دانشگاه‌ها گفت: استقلال دانشگاه‌ها فراز و نشیب‌هایی را طی کرده. گاهی به دلیل سیاست‌زدگی استقلال نسبی پیدا کرده و در برخی مقاطع هم هیچ استقلالی نداشته و کاملا به وزارتین علوم و بهداشت وابسته بوده است. این نشان می‌دهد یک خلأ قانونی در این رابطه وجود دارد.
وی گفت: چه قبل و چه بعد از انقلاب فرهنگ استقلال‌خواهی و روحیه استقلال‌طلبی وجود داشته است بنابراین بحث استقلال دانشگاه‌ها ساختاری است.
این استاد دانشگاه گفت: امروزه در دنیا یکی از شاخصه‌های اصلی توسعه علمی را به عنوان توسعه پایدار، دانشگاه مستقل می‌دانند و هر چقدر استقلال دانشگاه بیشتر باشد توسعه علمی هم بیشتر خواهد شد.
وی گفت: زمانی می‌توانیم از دانشگاه‌ها بخواهیم مسئولیت را بپذیرند که استقلال داشته باشند پس استقلال دانشگاه اصولی است برای افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی.
وی ادامه داد: گفته می شود استقلال دانشگاه باید طوری باشد که بودجه‌ای از طرف دولت دریافت نکند که این درست نیست چون این موضوع باعث پیامدهای سوئی می شود و دانشگاه باید مانند قوه قضائیه که بودجه آن را مجلس و پارلمان تصویب می‌کنند مستقل باشد.
وی ادامه داد: در دانشگاه مستقل زمینه رقابت سالم بیشتر فراهم می‌شود و این باعث خواهد شد دانش‌آموختگان عالم به جامعه تحویل داده شود و از فرار مغزها جلوگیری شود.
در ادامه حسین ملانظر عضو هیأت علمی دانشگاه علامه ادامه داد: دانشگاه مغز متفکر جامعه است و این مغز متفکر نمی‌تواند نقش اداره را داشته باشد. دانشگاه باید آزاد فکر کند و راه‌حل‌های جدیدی را برای مشکلات جامعه و دنیا پیدا کند.
وی با بیان اینکه دولت و سیاست باید دانشگاه را آزاد بگذارند، گفت: البته تاحدودی از لحاظ مالی باید دست دانشگاه را باز گذاشت ولی دانشگاه نباید تحت تأثیر سیاست قرار گیرد.
در ادامه مصطفی شریف عضو هیأت علمی دانشگاه شریف تصریح کرد: جامعه ما مثل همه جوامع رو به توسعه است و از ضروریات توسعه این است که از امکانات و دست باز برخوردار باشد.
وی گفت: این همایش هدفش این است که زوایای این حوزه را روشن کند و آنها را در اختیار صاحبان فکر و سیاست و تصمیم‌گیران قرار دهد.
وی گفت: جامعه دیگر نمی‌پذیرد مدیریت از بالا اعمال شود و پایه‌هایی باید بر دوش عالمان قرار گیرد به همین دلیل باید آزاداندیشی علمی، مشارکت همه‌جانبه، آزادی در مدیریت داخلی دانشگاه، حفظ استقلال در ارتباط با سایر مراکز علمی خارج کشور و پیوند متقابل با دانشگاه‌های جهان در این حوزه وجود داشته باشد.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۴۰

برگزاری "همایش ملی استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها"در دانشگاه علامه طباطبایی

"همایش ملی استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها" صبح شنبه با حضور اساتید و اعضای هیأت علمی برخی از دانشگاه‌ها،سه‌شنبه 26 بهمن در دانشگاه علامه طبابایی برگزار می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز، در نشست خبری "همایش ملی استقلال دانشگاه‌ها،‌ چالش‌ها و راهبردها "دکتر محمد زاهدی‌اصل دبیر این همایش با بیان اینکه تا به حال همایشی با این عنوان در کشور نداشته ایم گفت: با توجه به گفته حضرت امام(ره) که فرمودند: "ریشه تمام تحولات در دانشگاه است" براین اساس یک دانشگاه زمانی می تواند متحول باشد که استقلال داشته باشد.
وی ادامه داد: دانشگاه مستقل دانشگاهی است که بی طرفانه آنچه را که به صلاح کشور است در عرصه‌های مختلف بیان کند و بتواند اسباب تحول در جامعه شود.
وی افزود: دانشگاه در متن جامعه است و تمام اتفاقات را رصد می‌کند و همواره سعی می کند با نظرات کارشناسیبه عنوان یک نهاد علمی کارآمد درکشور باشد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در این همایش می‌خواهیم دانشگاه را با آسیب‌شناسی در این حوزه ،خروجی کار را با ارائه مقالات علمی و کارشناسی به عنوان یک نهاد علمی مستقل تقویت کنیم.
وی تاکید کرد: حیات دانشگاه به آزادی اندیشه است و اگر آزادی اندیشه نباشد حیات دانشگاه معنا پیدا نمی‌کند.
وی افزود: 19 مقاله را به اساتید برجسته کشور سفارش دادیم که سه نفر از آنها اعلام آمادگی کردند و از این تعداد یک نفر به دلیل سیاست های ظالمانه ای که دولت جدید آمریکا در قبال ایرانیان اعمال کرد نتوانست در این همایش شرکت کند اما قراربر این است کهمقاله خود را ارائه دهد.
محمد زاهدی‌اصل خاطرنشان کرد: همایش «استقلال دانشگاه‌ها، چالش‌ها و راهبردها» سه‌شنبه 26 بهمن از ساعت 8 صبح تا ساعت 18 در دانشگاه علامه برگزار خواهد شد. بعلاوه در این همایش اساتید برجسته‌ای همچون ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه، مصطفی محقق داماد استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی، مقصود صرافت‌خواه عضو هیأت علمی دانشگاه، محمدباقر خرمشاد عضو هیأت علمی دانشگاه، هادی خانیکی عضو هیأت علمی دانشگاه و تعدادی از اساتید برجسته دیگر دعوت هستند.
در ادامه نشست محمدرضا بیگدلی اصل رئیس کمیته علمی این همایش ادامه داد: بحث استقلال دانشگاه‌ها خصیصه ذاتی یک دانشگاه سرآمد است و امروز در دنیا هنگامی که صحبت از دانشگاه سرآمد می‌شود استقلال دانشگاه‌ها مد نظر است.
وی عنوان کرد: استقلال دانشگاه به معنی استقلال از نهادهای دولتی و حکومتی نیست و قطعا یک دانشگاه مستقل باید بر اساس ضوابط قانونی اداره شود و در چارچوب قانون عمل کند.
وی ادامه داد: استقلال دانشگاه‌ها فراز و نشیب‌های بسیاری را طی کرده است اما گاهی به دلیل سیاست‌زدگی استقلال نسبی پیدا کرده و در برخی مقاطع هم هیچ استقلالی نداشته و کاملا به وزارت خانه های علوم پزشکی و بهداشت وابسته بوده است و این موضوع نشان دهنده این است که یک خلأ قانونی در این رابطه وجود دارد.
وی یادآور شد: امروزه در دنیا یکی از شاخصه‌های اصلی توسعه علمی را به عنوان توسعه پایدار، دانشگاه مستقل می‌دانند و هر چقدر استقلال دانشگاه بیشتر باشد توسعه علمی هم بیشتر خواهد شد. بعلاوه زمانی می‌توانیم از دانشگاه‌ها مسئولیت پذیری را انتظار داشته باشیم که استقلال داشته باشند.
وی ادامه داد: بر خلاف این تصور که استقلال دانشگاه باید به گونه ای باشد که بودجه‌ای از طرف دولت دریافت نکند موجب پیامد سوئی می شود. در واقع دانشگاه باید مانند قوه قضائیه که بودجه آن را مجلس و پارلمان تصویب می‌کنند مستقل باشد.
وی با بیان اینکه در دانشگاه مستقل زمینه رقابت سالم بیشتر فراهم می‌شود ادامه داد: این باعث خواهد شد تا دانش‌آموختگان بیشتری به جامعه تحویل داده و از فرار مغزها جلوگیری شود.
حسین ملانظر عضو هیأت علمی دانشگاه علامه در ادامه مراسم گفت: دانشگاه مغز متفکر است و نمی‌تواند نقش اداره جامعه را داشته باشد در واقع دانشگاه باید آزاد فکر کند و راه‌حل‌های جدیدی را برای مشکلات جامعه و جهان پیدا کند.
وی گفت: دولت و سیاست باید دانشگاه ها را آزاد بگذارند، البته تاحدودی از لحاظ مالی باید دست دانشگاه را باز گذاشت ولی دانشگاه نباید تحت تأثیر سیاست قرار گیرد.
در ادامه مصطفی شریف عضو هیأت علمی دانشگاه شریف تصریح کرد: جامعه ما مثل همه جوامع رو به توسعه است و از ضروریات توسعه این است که از امکانات و دست باز برخوردار باشد.
وی گفت: این همایش هدفش این است که زوایای این حوزه را روشن کند و آنها را در اختیار صاحبان فکر و سیاست و تصمیم‌گیران قرار دهد.
وی گفت: جامعه دیگر نمی‌پذیرد مدیریت از بالا اعمال شود و پایه‌هایی باید بر دوش عالمان قرار گیرد به همین دلیل باید آزاداندیشی علمی، مشارکت همه‌جانبه، آزادی در مدیریت داخلی دانشگاه، حفظ استقلال در ارتباط با سایر مراکز علمی خارج کشور و پیوند متقابل با دانشگاه‌های جهان در این حوزه وجود داشته باشد.
200/202
خبرنگار: ناهید سمیعی/منتشرکننده: محمدجواد آخوندی

۹۵/۱۱/۲۳
۲۰:۱۶

استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و مدیریت سبز در جهت کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای

مدیر بخش تحقیقات پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، گفت: اجرای طرح مدیریت سبز سبب کاهش آلودگی هوا و استفاده بهینه از انرژی‌های تجدید پذیر و پاک در کشور می‌شود.

جابر سلطانی مدیر بخش تحقیقات پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به دستاوردهای دانشگاهی در حوزه مدیریت سبز اظهار داشت: پردیس ابوریحان دانشگاه تهران با هدف اجرای مدیریت سبز و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و پاک اقدام به برگزاری اولین نمایشگاه دستاوردهای دانشگاهی در این زمینه کرده است تا دانشگاهیان با روش‌های مختلف استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر و مدیریت سبز در دانشگاه و جامعه آشنا شوند.  
 
وی بیان کرد: پردیس ابوریحان دانشگاه تهران در زمینه‌های مدیریت سبز، انرژی‌های تجدید پذیر و تصفیه پسماندهای آب اقدامات خوبی صورت داده است و در رشته‌های مکانیک، اصلاح زراعت و نباتات و خاک نیروهای خوبی را تربیت کرده است.  
 
سلطانی عنوان کرد: این دانشگاه بر طبق ابلاغیه وزارت علوم طرح‌های مدیریت سبز با هدف بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا در اثر گازهای گلخانه‌ای کارهای خوبی را انجام داده است.  
 
وی گفت: طرح تصفیه پسماندهای فاضلابی با هدف کاهش مصرف آب و استفاده برای مصارف زمین‌های کشاورزی به وسیله محققان این پردیس انجام شده است و این پژوهش می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش مصرف آب داشته باشد.  
 

۹۵/۱۱/۲۴
۰۹:۰۰

رئیس دانشگاه ملایر: کنفرانس ملی علوم و تکنولوژی‌های نوین‌زیستی در ملایر برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه ملی ملایر از برگزاری سومین کنفرانس ملی علوم و تکنولوژی‌های نوین‌زیستی در 5 اسفندماه با حضور اساتید برجسته کشوری در این مرکز آموزش عالی خبر داد.
دکتر بهمن حیاتی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه مهلت ارسال مقالات علمی و پژوهشی برای علاقمندان، اول بهمن‌ماه بوده است، افزود: این همایش در 11 محور کلیدی برگزار می‌شود.
وی اظهار کرد: نانوزیست فناوری، ژنتیک، سلولی و مولکولی، میکروب‌شناسی، بیوشیمی، بیوفیزیک، علوم‌جانوری، علوم‌گیاهی، ایمنی‌شناسی، فناوری سلول‌ها بنیادی و مهندسی بافت، محورهای سومین کنفرانس ملی علوم و تکنولوژی‌های نوین‌زیستی است.
رئیس دانشگاه ملایر با اشاره به اینکه بستر توسعه علم و تکنولوژی در سایه امر تحقیق و پژوهش‌های اساسی و اصولی فراهم آمده است، خاطرنشان کرد: بنابراین در زمینه برنامه‌ریزی‌های علمی و صنعتی باید تقدم و اولویت را برای موضوع تحقیق و پژوهش قرار داد.
حیاتی یادآور شد: از آنجا که یکی از ستون‌های اصلی و کلیدی هر دانشگاه حوزه معاونت پژوهشی و فناوری است، این امور نیز در دانشگاه ملایر با تلاش‌های بی‌دریغ و برنامه‌ریزی‌های دقیق تحقق ‌یافته و این معاونت در اجرای اهداف کلان خود اقدامات موثر و مثبتی را انجام داده و توانسته است موجبات قرار گرفتن این حوزه مهم و حساس را در جایگاه مناسب و شایسته آن فراهم سازد.
وی افزود: اهداف اصلی دفتر معاونت پژوهش و فناوری ملاحظه، ارزیابی و تصمیم‌گیری درباره کلیه فعالیت‌های پژوهشی درون دانشگاه و خارج از آن، سیاستگذاری و ارائه خدمات برای دستیابی به اهداف بزرگ پژوهشی در قالب برنامه‌های توسعه کشور و ارتقای جایگاه ملی و بین‌المللی دانشگاه است.
حضور موفق دانشگاه ملایر در نمایشگاه ملی حوزه مدیریت سبز
رئیس دانشگاه ملایر در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: نخستین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز با حضور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.
حیاتی با بیان اینکه در این نمایشگاه کلیه اقدامات مختلف این مراکز در حوزه مدیریت سبز و توسعه پایدار شامل استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، پساب‌ها، کاهش و بهینه‌سازی مصرف انرژی و آب به نمایش گذاشته شد، عنوان کرد: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور در طول 3 سال گذشته اقدامات مناسبی را در حوزه مدیریت سبز انجام داده‌اند.
وی از اختصاص یک ردیف بودجه مستقل از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای مراکز آموزشی، پژوهشی فعال در حوزه توسعه مدیریت سبز خبر داد و افزود: این بودجه برای نخستین‌بار و برای سال آینده به منظور اختصاص به مراکز آموزشی و مؤسسات پژوهشی و دانشگاه‌های فعال کشور در حوزه مدیریت سبز تعریف شده است.
حیاتی خاطرنشان کرد: امسال دانشگاه ملایر با توجه به اقدامات انجام گرفته توسط حوزه معاون توسعه و پشتیبانی و دفتر فنی و طرح‌های عمرانی از سوی وزارت علوم به‌عنوان دانشگاه پیشرو در مدیریت سبز انتخاب شده بود و در این نمایشگاه نیز به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در مدیریت سبز حضور پررنگی داشت.
وی ادامه داد: در این نمایشگاه، غرفه دانشگاه ملایر مورد بازدید دکتر امید سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، دکتر رخشانی‌مهر مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم و دکتر گرایی‌نژاد مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی فرهنگی و آموزشی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی قرار گرفت.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۰۵

3 دقیقه در یک سال؛ فعالیت ورزشی دانشجویان امیرکبیر!

مدیر تربیت بدنی دانشگاه امیر کبیر،مشکلات مالی را مهمترین معضل پیش‌روی توسعه ورزش در دانشگاه‌ها دانست و گفت: آمارها نشان می دهد 13 هزار دانشجوی این دانشگاه بطور متوسط تنها 3 دقیقه در سال ورزش می‌کنند!

محمد فرزام در گفتگو با ایسنا، درباره مهمترین مشکلات پیش‌روی توسعه ورزش در دانشگاه‌ها اظهار کرد:همه ما از نقش ورزش در پیشگیری از بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی در میان آحاد مردم و مخصوصا دانشجویان به عنوان قشر جوان و تحصیلکرده آگاه هستیم و بارها بر لزوم حمایت کافی از توسعه ورزش در دانشگاه‌ها گفته شده است اما در عمل زمانی که بحث حمایت‌های مالی می‌رسد بحث ورزش دانشگاهی در اولویت‌های پایین قرار می‌گیرد.
مدیر اداره تربیت بدنی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه مشکلات مالی مهمترین مانع پیش روی توسعه ورزش در دانشگاه‌هاست گفت: ما بودجه ثابتی از اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم نداریم و بودجه ما بر اساس برنامه‌هایی است که توسط وزارت علوم تعیین می‌شود که البته میزان آن هم بسیار اندک است.تنها منبع درآمدی ما اجاره اماکن ورزشی متعلق به دانشگاه است که به حساب دانشگاه واریز می‌شود و در نهایت با سختی‌های زیاد به دست ما می‌رسد.
وی درباره تعداد دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و اینکه آیا آمار دقیقی از فعالیت‌های ورزشی دانشجویان این دانشگاه وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: 13 هزار دانشجو در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران مشغول به تحصیل هستند. فعالیت‌های وزشی ما عمدتا در 2 قالب انجام می شود یکی بحث تشکیل کلاس‌ها و انجام فعالیت‌های ورزشی است یکی هم بحث شناسایی استعدادها و حضور این افراد در تیم‌های ورزشی دانشگاه برای شرکت در مسابقات بین دانشگاهی و المپیاد دانشجویان کشور است.
فرزام با اشاره به میزان فعالیت‌ ورزشی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بر اساس آمار گفت: از 2 سال پیش اندازه‌گیری سرانه زمانی ورزش در بین دانشجویان دانشگاه امیر کبیر را آغاز کردیم که این آمار در سال تحصیلی 93-94 به میزان 2 دقیقه بطور متوسط بود که این آمار در سال گذشته به 3 دقیقه رسید به این معنی که جمعیت 13 هزار نفری دانشجویان این دانشگاه بصورت متوسط تنها 3 دقیقه در طول یک سال تحصیلی ورزش می‌کنند!
وی با بیان اینکه 3 دقیقه سرانه زمانی ورزش به هیچ وجه مناسب نیست گفت: محدودیت‌های مالی و کمبود بودجه باعث شده بسیاری از برنامه‌هایمان اجرایی نشود. قطعا حمایت‌های بیشتر از سوی مسئولان می‌تواند در پیگیری برنامه‌ها و سوق دادن دانشجویان به فعالیت های ورزشی موثر باشد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۴۲

برگزاری همایش روز مهندس با عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» در همدان

نیلی گفت: به مناسبت پنجم اسفند که روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی است و با عنوان روز مهندس نامگذاری شده، مراسم با شکوهی با عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» در دانشگاه صنعتی همدان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری برنا از همدان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی همدان، دکتر محمود نیلی در نشست بررسی روند برگزاری همایش‌ روز مهندس در دانشگاه صنعتی همدان، از نامگذاری مراسم گرامیداشت روز مهندس امسال تحت عنوان «دانشگاه کارآفرین و اقتصاد مقاومتی» خبر داد و عنوان کرد: قدردانی و ارج نهادن به شغل مهندسان یکی از مهمترین اهداف برگزاری این همایش است.
وی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی همزمان با این مراسم خبر داد و اضافه کرد: شرکت‌کنندگان آموزش‌های فراگرفته شده تئوری را در لابه‌لای برنامه‌های پیش‌بینی شده، به صورت عملی انجام خواهند داد.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان افزود: قرار است در حاشیه این همایش کارگاه‌های گروه مهندسی رباتیک با تدریس دکتر میری‌پور و دکتر موسوی و چند شرکت در زمینه مکاترونیک برای شرکت‌کنندگان برگزار شود.
وی گفت: همچنین قرار است با توجه به موضوع مهم ارتباط دانشگاه با صنعت مدیران موفق شرکت‌های صنعتی همدان همچون شرکت معدنی آهنگران، شرکت ایمپلنت، شرکت سیمان هگمتانه، شرکت فاران شیمی، شرکت بریس(صنعت حمل و نقل)، شرکت شیمی معدنی، شرکت صنایع‌غذایی سحر، شرکت فراپل و فراپایه، شرکت شیشه همدان، شرکت کابین استیل و شرکت کنترل گاز اکباتان به ارائه مطالب در کارگاه‌های آموزشی بپردازند.
رئیس دانشگاه صنعتی همدان ادامه داد: دانش‌افزایی تئوری و عملی افراد شرکت‌کننده از دیگر اهدافی است که در برگزاری این گردهمایی دنبال می‌شود.
وی از دعوت مقامات لشکری و کشوری برای سخنرانی در این همایش خبر داد و عنوان کرد: سخنرانان ویژه برای این همایش درنظر گرفته شده‌ که همایون‌نژاد معاون مؤسسه آموزشی تحقیقاتی وزارت دفاع، فاضلیان عضو هیئت مدیره شرکت گلرنگ، حاجی‌بابا مدیرعامل شرکت رزیتا و دکتر شریعتی‌نیاسری از وزارت علوم افراد درنظر گرفته شده برای سخنرانی در این همایش مهم هستند.
نیلی ادامه داد: به منظور ایجاد انگیزه برای دانشجویان فعلی دانشگاه قرار است سه نفر از دانشجویان فارغ‌التحصیل که در زمینه اشتغال یا کارآفرینی موفق بوده‌اند، در این همایش به عنوان سخنران دعوت شوند.
وی اظهار کرد: دبیرخانه دائمی برگزاری همایش روز مهندس به‌زودی در دانشگاه صنعتی همدان شکل خواهد گرفت و قرار است از این پس مسئولان استانی چون معاون اقتصادی استانداری همدان، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان ،مدیرعامل شرکت بریس، رئیس اتاق بازرگانی استان همدان، مدیرعامل شرکت کنترل گاز اکباتان و مدیرعامل شرکت صنایع غذایی سحر در کنار رئیس دانشگاه صنعتی همدان عضو این دبیرخانه باشند.
وی گفت: انتظار می‌رود در روز ملی مهندسی، با یادآوری تعهد و مسئولیتی که این افراد در قبال مردم ایران دارند با همدلی و مودت و به‌کارگیری کلیه ظرفیت‌های مهندسی و با تکیه بر اخلاق حرفه‌ای، در جهت پیشرفت و آبادانی ایران عزیز بیش از همیشه کوشا بوده و سهم خود را در سند چشم‌انداز توسعه پایدار کشور به خوبی ایفا کنند.
وی در سخنان پایانی خود اظهار کرد: جامعه مهندسی و دانشگاهی کشور از ابتدای انقلاب اسلامی و به ویژه در دوران دفاع مقدس نقش بسیار مهمی در عرصه توسعه، پیشرفت و آبادانی داشته است.
وی با بیان اینکه مهندسان بسیجی ایران اسلامی در تاریخ دفاع مقدس مهندسی دفاعی را به نمایش گذاشتند و کارهای ناممکن را ممکن شمردند، تصریح کرد: هم‌اکنون نیز با وجود تحریم‌های فراوان اما کشور ما به بسیاری از کشورهای جهان خدمات نظام مهندسی صادر می‌کند که در نوع خود بی‌نظیر است.
گفتنی است؛ در ابتدای این نشست درباره نحوه برگزاری همایش‌های گذشته و نقاط ضعف و قوت این همایش‌ها بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت و در ادامه برای بهبود برگزاری سومین همایش روز مهندس تصویب شد و به تأیید حاضرین رسید.
همچنین در این نشست دکتر نیلی رئیس دانشگاه به عنوان رئیس همایش، دکتر نجفی به عنوان دبیر برگزارکننده همایش و دکتر دهقانی به عنوان مدیر اجرایی همایش انتخاب شدند
مسئول مالی برگزاری همایش دکتر حسینیان، معاون مالی و اداری دانشگاه و روابط عمومی دانشگاه به عنوان کمیته تبلیغات انتخاب و رابطین بین گروه‌های آموزشی و کمیته برگزاری همایش روز مهندس انتخاب شدند.
 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۴۵

جهانگیری در دانشگاه امیرکبیر: ملت ایران یکپارچه و همصدا در مقابل تهدیدات ایستاده‌اند/ مهمترین مسئله امروز کشور قطعاً اشتغال است

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه مهمترین مسئله امروز کشور قطعاً مسئله بیکاری و اشتغال است، گفت: موضوع اشتغال به خصوص در میان جوانان تحصیلکرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار از اهمیت بیشتری برخوردار است

به گزارش « نسیم آنلاین » به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر امروز برج فناوری و اتاق تمیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر را افتتاح و به همراه معاون علمی و فناوری رییس جمهور و استاندار تهران از طبقات و بخش های مختلف این مرکز بازدید کرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین از نمایشگاه دستاوردهای فناوری و طرح های تجاری سازی شده دانشگاه صنعتی امیر کبیر شامل 100 محصول بازدید کرد و سپس در مراسم افتتاح برج فناوری، ضمن قدردانی از حضور چشمگیر و معنادار مردم آگاه و زمان شناس در راهپیمایی 22 بهمن، اظهار داشت: مردم ایران نشان داده اند که در مواقع لازم کارهای مهم، سرنوشت ساز و تعیین کننده انجام می دهند.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: مردم کشور به دعوت مقام معظم رهبری که فرموده بودند خود مردم با حضورشان به تهدید ها پاسخ می گویند، حضور پرشور و چشمگیری در راهپیمایی 22 بهمن داشتند و البته شخصیت های دلسوز و نهادهای سیاسی کشور نیز از اقشار مختلف دعوت بعمل آوردند که باید از همه آنها و نیز از مردم کشور به خاطر این حماسه آفرینی قدردانی کرد.
وی افزود: مردم کشور سرمایه بزرگی هستند که در اختیار نظام قرار دارند و ما باید قدر آنها را بدانیم.
جهانگیری ادامه داد: در مقطعی که بی خردی بر سیاست جهانی حاکم شده است، این گونه جلوه های عقلانیت و آگاهی که از سوی مردم ایران بروز پیدا می کند می تواند جلوی بسیاری از تهدیدات را بگیرد و برای دنیا این معنا را داشته باشد که ملت ایران یکپارچه و همصدا در مقابل تهدیدات ایستاده اند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید تلاش های گسترده ای برای از بین بردن تهدیدات و مخاطرات بین المللی انجام شده است، تصریح کرد: در کنار این اقدامات، تلاش های وسیعی نیز برای حل مشکلات و توسعه کشور صورت گرفته است.
وی افزود: یکی از مهمترین زمینه های امید بخش برای توسعه کشور سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است که یکی از رویکردهای اصلی آن دانش بنیان کردن اقتصاد ایران است.
جهانگیری اضافه کرد: گاهی تصویرهای غلطی از اقتصاد مقاومتی صورت می گیرد و برخی افراد اقتصاد مقاومتی را به معنای اقتصاد ریاضتی تلقی می کنند اما کسانی که کمترین شناخت از رویکردهای اقتصاد مقاومتی داشته باشند، می دانند که اقتصاد مقاومتی نه تنها اقتصاد ریاضتی نیست بلکه راهی برای گشایش در اقتصاد کشور است که می تواند مسیرهای جدیدی را برای توسعه باز کند.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه مهمترین مسئله امروز کشور قطعاً مسئله بیکاری و اشتغال است، افزود: موضوع اشتغال به خصوص در میان جوانان تحصیلکرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که بر اساس پیش بینی ها، سالانه بیش از 1 میلیون فارغ التحصیل جویای کار در کشور خواهیم داشت و اقتصاد ایران قدرت اشتغال زایی محدودی دارد.
وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد که در طول 30 سال گذشته میزان اشتغال ایجاد شده اندک بوده است و متاسفانه در سالهای اخیر شاهد افت سرمایه گذاری در کشور بوده ایم و این در حالی است که آینده تولید و اشتغال کشور به موضوع سرمایه گذاری وابسته است و ما باید تلاش کنیم فضای مساعد و مناسبی فراهم کنیم تا همه اقشار جامعه بتوانند در آن سرمایه گذاری و نقش آفرینی کنند.
جهانگیری تصریح کرد: انتظار دولت از دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی این است که مشکلات روز کشور را مدنظر قرار دهند و با این رویکرد،‌ به دولت و فعالان اقتصادی در ارائه راهکارهای حل مشکلات کمک کنند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت توسعه علم و فناوری، اظهار داشت: در تمامی اسناد و برنامه های بالادستی نظیر سند چشم انداز بیست ساله،‌ نقشه جامع علمی کشور و نیز سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر لزوم توسعه علم و فناوری برای دستیابی به توسعه پایدار و همه جانبه تاکید شده است و باید تلاش کنیم تا علم و فناوری موتور محرک توسعه کشور باشد.
وی یکی از مهمترین رویکردهای اقتصاد مقاومتی را دانش بنیان کردن اقتصاد برشمرد و افزود: دانشگاه های کشور، اساتید، محققین و دانشجویان باید برای این سوال به دنبال پاسخ باشند که چگونه می توانید اقتصاد کشور را به اقتصادی دانش بنیان تبدیل کنیم.
دکتر جهانگیری افزود: در کنار ایجاد شرکت های جدید دانش بنیان باید برای دانش بنیان کردن بنگاه های بزرگ فعلی نیز برنامه ریزی کنیم تا میزان بازدهی و بهره وری در صنایع بزرگ موجود نیز افزایش پیدا کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به کاهش میزان بازیافت در برخی میادین مشترک نفتی و گازی کشور، گفت: این موضوع نوعی زنگ خطر است چرا که اگر به آن نپردازیم ممکن است بخش وسیعی از گاز کشور از دسترس ملت ایران خارج شود.
وی همچنین مشکلات زیست محیطی را از دیگر چالش های مهم کشور برشمرد و از دانشگاه ها خواست به این زنگ خطرها توجه کنند و برای حل این مشکلات راهکار ارائه دهند.
جهانگیری بر ضرورت ارتباط دانشگاه و صنعت تاکید کرد و گفت: البته این موضوع سالهاست که مورد تاکید قرار می گیرد اما متاسفانه به چند رشته و صنعت منحصر شده است و باید به نوعی برنامه ریزی کنیم که در همه شاخه ها و رشته های صنعتی این اتفاق مهم صورت گیرد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی باید پس از اتمام درس بتوانند به یک کارآفرین تبدیل شوند، گفت: هیچ دولتی قادر نیست که بتواند برای این تعداد فارغ التحصیل اشتغالزایی کند و اگر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نتوانند کارآفرینی کنند دغدغه اصلی آنها یافتن فرصت های شغلی خواهد شد.
وی با اشاره به برنامه ریزی دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی و اولویت بندی برنامه ها برای دستگاه های مختلف اجرایی، گفت: یکی از تکالیف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این اولویت بندی ها این بوده است که در طول پنج سال برنامه ششم توسعه، پنج دانشگاه اصلی کشور باید بتوانند جزو 200 دانشگاه برتر دنیا باشند.
جهانگیری افزود: گزارش رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر و برنامه راهبردی این دانشگاه نشان داد که این دانشگاه در تلاش است تا به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش رود و هدف گذاری مسئولین دانشگاه این است که تا سال 1404 بتوانند جزو 100 دانشگاه برتر جهان باشند.
معاون اول رییس جمهور کمبود فضا را یکی از مشکلات دانشگاه های اصلی کشور برشمرد و گفت: دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز با توجه به تعداد دانشجو و فضایی که در اختیار دارد بصورت جدی با این مشکل مواجه است که باید وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه برای این موضوع راهکاری پیدا کنند.
جهانگیری با بیان اینکه متاسفانه وضعیت بودجه دولت وضعیت مناسبی نیست خاطرنشان کرد: البته دولت تلاش دارد با استفاده از راهکارهای مختلف اعتبارات مورد نیاز دانشگاه ها را تامین کند. برخی مجامع بین المللی تسهیلاتی با نرخ سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی مدت به دانشگاه ها ارائه می دهند و دانشگاه های ایران نیز می توانند با استفاده از این گونه راهکارها کمبود اعتبارات مورد نیاز خود را جبران کند.
در این مراسم رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر هم گزارشی از سابقه و وضعیت فعلی این دانشگاه ارائه کرد و گفت: دانشگاه صنعتی امیر کبیر دارای 16 دانشکده، 24 پژوهشکده، 3 واحد اقماری، 16 قطب علمی و 43 شرکت دانش بنیان است.
وی همچنین با بیان اینکه برنامه راهبردی دانشگاه از سال 86 آغاز شده است، هدف اصلی این برنامه را قرار گرفتن در میان100 دانشگاه برتر دنیا عنوان کرد و سپس به تشریح گزارشی در خصوص رتبه دانشگاه صنعتی امیر کبیر در رتبه بندی های ملی و بین المللی، جایگاه این دانشگاه در جهان، تعداد مقالات ISI و حجم مبلغ قراردادهای تحقیقاتی این دانشگاه پرداخت.
گفتنی است برج فناوری و اتاق تمیز دانشگاه صنعتی امیر کبیر در سال 92 کلنگ زنی شد و تا کنون 5 طبقه از این برج تکمیل شده و 25 میلیارد تومان نیز برای آن هزینه شده است.
این برج قرار است تا 11 طبقه ادامه پیدا کند و هدف از احداث این برج استقرار شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناوری است که می توانند تا سه سال و نیم در طبقات این برج حضور داشته و از امکانات و تجهیزات آن استفاده کنند.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۷:۲۰

جهانگیری: دانشگاه ها نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند

معاون اول رئیس جمهور گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند. باید ببینند که کشور با چه مشکلاتی روبرو است و به توسعه کشور کمک کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح برج فناوری و اتاق تمییز دانشگاه صنعتی امیر کبیر ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از حضور چشمگیر و معنادار مردم و زمان شناسی آن ها در راهپیمایی 22 بهمن قدردانی کرد.
وی با طرح این سوال که از دانشگاه چه انتظاری است، گفت: دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نباید نسبت به مشکلات کشور منفعلانه عمل کنند. باید ببینند که کشور با چه مشکلاتی روبرو است. چرا که آن هایی که نقش پیشتاز، پیشبرنده و جلوتر از همه را دارد و باید راهکار ارائه دهد، دانشگاه ها هستند و می تواند به اقتدار جامعه و توسعه کشور کمک کنند.
معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: در برنامه بالادستی و در سند چشم انداز، چه نقشه جامع علمی کشور و چه در سیاست های اقتصاد مقاومتی، برای رسیدن و موفق شدن به توسعه پایدار و همه جانبه در کشور حتما نیازمند به حرکت درآوردن موتور محرک توسعه علم و فناوری هستیم.
جهانگیری ادامه داد: با پیگیری هایی که در سال های اخیر انجام شده است، ‌تولید علم تقریبا تبدیل به مطالبه عمومی شده و دانشگاه ها هم خوش درخشیدند. جایگاه علمی کشور در فضای بین المللی فضای مناسبی است ولی از جهت سابقه ایران، هنوز جای توسعه این کار وجود دارد.
وی اضافه کرد: رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی که دانش بنیان کردن اقتصاد است، باید سوال اصلی باشد و دانشگاه ها برای آن پاسخ تهیه کنند. البته دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانسته در این زمینه خوب پاسخ تهیه کند و در این مسیر خوب پیش رفته است.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: در کنار ایجاد شرکت های جدید دانش بنیان باید برای دانش بنیان کردن بنگاه های بزرگ فعلی نیز برنامه ریزی کنیم تا میزان بازدهی و بهره وری در صنایع بزرگ موجود افزایش پیدا کند.
جهانگیری ادامه داد: کاهش میزان برداشت در برخی میادین مشترک نفتی و گازی کشور، زنگ خطری است چرا که اگر به آن نپردازیم ممکن است بخش وسیعی از گاز کشور از دسترس ملت ایران خارج شود.
وی با بیان این که مشکلات زیست محیطی از دیگر چالش های مهم کشور است، گفت: دانشگاه ها باید به این زنگ خطرها توجه کنند و برای حل این مشکلات راهکار ارائه دهند.
معاون اول رئیس جمهوری ارتباط دانشگاه و صنعت را ضروری دانست و افزود: البته این موضوع سال هاست که مورد تاکید قرار می گیرد اما متاسفانه به چند رشته و صنعت منحصر شده است. باید به به گونه ای برنامه ریزی شود که در همه شاخه ها و رشته های صنعتی، این اتفاق مهم یعنی ارتباط دانشگاه و صنعت صورت بگیرد.
جهانگیری گفت: فارغ التحصیلان دانشگاهی باید پس از اتمام درس بتوانند به کارآفرین تبدیل شوند چرا که هیچ دولتی قادر نیست برای این تعداد فارغ التحصیل اشتغالزایی کند.
وی افزود: اگر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نتوانند کارآفرینی کنند، دغدغه اصلی آنها بعد از تحصیل، یافتن فرصت های شغلی خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهوری به برنامه ریزی دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی و اولویت بندی برای دستگاه های مختلف اجرایی اشاره کرد و گفت: یکی از تکالیف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این اولویت بندی ها این است که در طول پنج سال برنامه ششم توسعه، پنج دانشگاه اصلی کشور بتوانند جزو 100 دانشگاه برتر دنیا باشند.
جهانگیری به گزارش رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر و برنامه راهبردی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این گزارش ها نشان داد که این دانشگاه در تلاش است تا به سمت دانشگاه های نسل سوم پیش رود و هدف گذاری مسئولین دانشگاه این است که تا سال 1404 بتوانند جزو 100 دانشگاه برتر جهان باشند.
وی به کمبود فضای دانشگاه اشاره کرد و گفت: کمبود فضا یکی از مشکلات دانشگاه های اصلی کشور است که البته دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز با توجه به تعداد دانشجو و فضایی که در اختیار دارد، به صورت جدی با این مشکل مواجه است. بنابراین باید وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه برای این موضوع راهکاری پیدا کنند.
وی با بیان این که متاسفانه وضعیت بودجه دولت مناسبت نیست، گفت: باید دنبال راه کارهایی باشیم که بودجه را از این وضعیت بیرون بیاوریم البته با همه این ها دولت تلاش دارد با استفاده از راهکارهای مختلف اعتبارات مورد نیاز دانشگاه ها را تامین کند.
جهانگیری ادامه داد: برخی مجامع بین المللی تسهیلاتی با نرخ سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی مدت به دانشگاه ها ارائه می دهند و دانشگاه های ایران نیز می توانند با استفاده از این گونه راهکارها، کمبود اعتبارات مورد نیاز خود را جبران کند.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۹:۳۴

مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه پیام‌نور استان زنجان خبر داد: اعزام تیم فوتسال دختران به مسابقات قهرمانی کشور

 
مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه پیام‌نور استان زنجان از اعزام تیم فوتسال دختران دانشگاه پیام‌نور زنجان به مسابقات قهرمانی کشور خبر داد و گفت: این مسابقات 24 بهمن‌ماه امسال‌ به میزبانی مازندران برگزار خواهد شد.
 
ابوالفضل شاه‌مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: تیم فوتسال دختران دانشگاه پیام‌نور استان زنجان در 24 بهمن‌ماه امسا‌ل برای حضور در مسابقات قهرمانی کشور به میزبانی استان مازندران اعزام خواهد شد.
 
وی افزود: حضور هفت ورزشکار مطرح فوتسال بانوان استان که سابقه حضور در عرصه ملی و لیگ برتر را دارند موجب شده تا تیم استان با توجه به آمادگی وارد مسابقات شود.
 
شاه‌مرادی تصریح کرد: با توجه به تقویم مسابقات ورزشی سالانه شاهد برگزاری مسابقات مختلف در دانشگاه‌های پیام‌نور کشور هستیم که از 32 استان حاضر در مسابقات المپیاد ورزشی دانشگاه‌های پیام‌نور 8 تیم برتر به مرحله مسابقات منطقه‌ای راه می‌یابند و راه‌یافتگان در مسابقات منطقه‌ای به مسابقات وزارت علوم حاضر خواهند شد که در این مرحله تمام دانشگاه‌های دولتی کشور به رقابت می‌پردازند.
 
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ پیام‌نور استان زنجان در حوزه ورزش از عملکرد خوبی برخوردار بوده است؛ چراکه امسال شاهد کسب مقام سوم دانشگاه پیام‌نور زنجان در مسابقات وزارت علوم در رشته بدمینتون، کسب سهمیه حضور در مسابقات قایقرانی یونیورسیاد دانشجویی در کشور چین توسط فرحناز عشقی، کسب عنوان قهرمانی مهناز مقدم در رشته ووشو بودیم.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۴:۱۶

آمادگی پیام نور برای پذیرش دانشجویان ایرانی در آمریکا

تهران- رییس دانشگاه پیام نور گفت: دانشگاه پیام نور آمادگی دارد تا دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را پذیرش کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از دانشگاه پیام نور، علی اصغر رستمی ابوسعیدی افزود: دانشگاه پیام نور آمادگی دارد تمامی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و دارندگان پذیرش قطعی از دانشگاه‌های یاد شده که به دلیل دستور اخیر رئیس جمهوری آمریکا از ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور منع شده‌اند، را پذیرش نماید.
وی تصریح کرد: بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه پیام نور آمادگی پذیرش و ادامه تحصیل این دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را دارد.
رستمی ابوسعیدی آمار اعضای هیات علمی این دانشگاه را 4 هزار عضو عنوان کرد و گفت: این دانشگاه با برخورداری از شبکه جامع آزمایشگاهی (شاپنا) وIPTV با شعار “کتاب همراه، کلاس همراه، استاد همراه” و دهها امکانات و خدمات متنوع دیگر، زمینه مناسبی برای تحصیل نخبگان فراهم آورده است.
رئیس دانشگاه پیام نور با دعوت از تمامی داوطلبان، خاطرنشان کرد: دانشجویان گرامی می توانند درخواست خود را به اداره پذیرش معاونت آموزشی دانشگاه پیام نور ارائه کنند؛ تا براساس ضوابط و شرایط زمینه تحصیل آنها در بزرگترین دانشگاه دولتی ایران فراهم شود.
دونالد ترامپ رییس جمهوری جدید آمریکا طی فرمانی از ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران به خاک آمریکا فعلا به مدت سه ماه ممانعت کرد.
البته یک دادگاه فدرال این کشور نیز با فرمان ترامپ مخالفت کرده و به نظر می رسد تا نزدیک به یک ماه این محدودیت ورود به خاک آمریکا اجرایی نشود.
فراهنگ**9187**1823 دریافت کننده: حمیدرضا بازگشا* انتشار: طاهره نبی اللهی

۹۵/۱۱/۲۳
۱۵:۳۵

رئيس دانشگاه پيام نور : دانشگاه پيام نور، دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در آمريكا را مي پذيرد

به گزارش روابط عمومي دانشگاه پيام نور، دکتر علي اصغر رستمي ابوسعيدي با اعلام اين خبر، افزود: دانشگاه پيام نور آمادگي دارد کليه دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در دانشگاه‌هاي ايالات متحده آمريکا و دارندگان پذيرش قطعي از دانشگاه‌هاي ياد شده که اخيراً به دليل دستور رئيس جمهور آمريکا از ورود و ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاي آن کشور منع شده‌اند، را پذيرش نمايد.وي تصريح کرد: بر اساس هماهنگي‌هاي به عمل آمده با وزارت علوم، تحقيقات و فناوري دانشگاه پيام نور آمادگي پذيرش و ادامه تحصيل اين دانشجويان در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا را دارد.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۰:۰۶

آمادگی پذیرش دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا

آمادگی پذیرش دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آمریکا
گروه اجتماعی: دانشگاه پیام‌نور آمادگی دارد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا را پذیرش کند. به گزارش  «وطن‌امروز»، علی‌اصغر رستمی‌ابوسعیدی با اعلام این خبر، افزود: دانشگاه پیام‌نور آمادگی دارد تمام دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و دارندگان پذیرش قطعی از دانشگاه‌های یادشده که بتازگی به دلیل دستور رئیس‌جمهور آمریکا از ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور منع شده‌اند را پذیرش کند. وی تصریح کرد: براساس هماهنگی‌های به عمل آمده با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه پیام نور آمادگی پذیرش و ادامه تحصیل این دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را دارد. رستمی‌ابوسعیدی با ارائه این آمار که دانشگاه پیام‌نور از ۴۰۰۰ عضو علمی برخوردار است، گفت: این دانشگاه با برخورداری از شبکه جامع آزمایشگاهی (شاپنا) وIPTV با شعار «کتاب همراه، کلاس همراه، استاد همراه» و ده‌ها امکانات و خدمات متنوع دیگر، زمینه مناسبی برای تحصیل نخبگان فراهم آورده است.
 

۹۵/۱۱/۲۴
۰۰:۰۶

کتاب دانشگاه، تاملات نظری و تجربه ایرانی نقد می شود

خبرگزاری شبستان: نشست نقد و بررسی کتاب دانشگاه، تاملات نظری و تجربه ایرانی به میزبانی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار می شود.

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم: نشست «بررسی و نقد کتاب دانشگاه، تاملات نظری و تجربه ایرانی» را با حضور گردآورنده کتاب و منتقدان و همکاری انجمن جامعه شناسی برگزار می کند.
 
در این نشست دکتر رضا ماحوزی، گردآورنده کتاب، دکتر حمید جاودانی، عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و دکتر رضا صمیم به عنوان دو منتقد از اعضای هیات علمی پژوهشکده در این نشست سخنرانی می کنند.
این نشست روز دوشنبه، 25 بهمن از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در سالن اجتماعات انجمن جامعه شناسی ایران به نشانی بزرگراه جلال آل احمد، پل نصر (گیشا)، جنب دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول برگزار می شود و حضور عموم علاقه مندان آزاد است.
 

۹۵/۱۱/۲۳
۱۳:۱۲

جشنواره ایده‌های برتر با معرفی نفرات برتر در اسفراین پایان یافت

طی مراسمی جشنواره ایده‌های برتر با معرفی نفرات برتر در شهرستان اسفراین پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس از اسفراین، اولین جشنواره ایده‌های برتر به همت مرکز رشد وابسته به پارک علم و فناوری خراسان شمالی با حضور مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان و مسؤولان شهرستان عصر امروز در محل سالن آمفی‌تئاتر مجتمع فنی و مهندسی اسفراین برگزار شد.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان اسفراین در حاشیه برگزاری جشنواره ایده‌های برتر به خبرنگار فارس در اسفراین اظهار کرد: برای اولین‌بار در شهرستان اسفراین جشنواره ایده‌های برتر به همت مرکز رشد اسفراین وابسته به پارک علم و فناوری خراسان شمالی و با همکاری فرمانداری، شهرداری، مجتمع فنی و مهندسی، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اداره ورزش و جوانان شهرستان اسفراین، شرکت رایان روهان جهان‌گشا، جهاد دانشگاهی و بنیاد نخبگان استان برگزار شده است.
مسعود محمدی گفت : تعداد 137 طرح از استان‌های مختلف به‌ویژه شهرستان‌های استان خراسان شمالی به دبیرخانه این جشنواره ارسال‌ شده بود که با بررسی‌های لازم توسط هیات داوران تعداد 30 طرح انتخاب شد و روز برگزاری جشنواره توسط صاحبان طرح ارائه شد.
وی افزود : پس از ارائه این طرح‌ها توسط هیات داوران 9 نفر در بخش آزاد و دانش‌آموزی انتخاب شدند که در بخش آزاد محمد مومنی، عباس ولیپور، محمد یوسفی و امین ابراهیمی به ترتیب حائز رتبه‌های اول تا چهارم شدند و در بخش دانش‌آموزی نیز مبینا باقری و انسیه مهری رتبه اول، شهریار شریعتی رتبه دوم، حدیثه اکبری و الناز خالقیان رتبه سوم را به دست آوردند.
مدیر مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان اسفراین خاطرنشان کرد: نفرات برتر این جشنواره  ضمن دریافت جوایز نقدی جهت ساخت نمونه اولیه ایده‌های خود در کانون شکوفایی خلاقیت مرکز رشد اسفراین مورد حمایت قرار می‌گیرند.

۹۵/۱۱/۲۳
۲۱:۱۶

اسپانیا ، شریک تجاری شرکت های دانش بنیان مازندران

ساری – ایرنا – رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت که پارک علم و فناوری ' اندلوسیه ' اسپانیا برای کمک به بازاریابی و فروش محصولات ، خدمات ویژه ای را به شرکت های دانش بنیان مازندران ارائه می کند .

علی معتمدزادگان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود که توافق همکاری در این زمینه در حاشیه نشست هیات مدیره انجمن بین المللی پارک های علم و فناوری و مناطق نوآوری در مالاگای اسپانیا با پارک اندلوسیه اسپانیا صورت گرفت .
وی ادامه داد : اندلوسیه به عنوان یکی از بزرگ ترین و مهم ترین پارک علم و فناوری کشور اسپانیا اسکان در فضای مسکونی و هتل پارک ، مشاوره های کاری و قانونی مختلف و خدمات متنوع برای تولید و فروش محصول رایگان در اختیار مدیران و مسئولان شرکت های دانش بنیان مازندران قرار داده می شود .
رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت : این امکانات رایگان برای مدت 6 ماه در اختیار شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران قرار داده می شود تا با حضورشان در این کشور عضو اتحادیه اروپا زمینه و بستر برای فروش محصولات داشته باشند .
وی تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری مازندران را 120 واحد اعلام کرد و افزود : بدون محدودیت تعداد ، هر شرکت دانش بنیان علاقه مند به استفاده از این امکانات کشور اسپانیا پس از ثبت نام در پارک علم و فناوری مازندران و تائید این پارک می توانند از این مزایا استفاده کند .
معتمدزادگان همکاری شرکت اسپانیایی با توجه به عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را فرصتی مناسب توصیف کرد و گفت : در مدت فعالیت حدود یک دهه ای پارک علم و فناوری مازندران برای نخستین بار است که این امکانات و خدمات ویژه از سوی کشور دیگر به شرکت های دانش بنیان استان در نظر گرفته شده است .
پارک علم و فناوری مازندران از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون علاوه بر 120 شرکت دانش بنیان مستقر دراین پارک حدود 70 شرکت نیز در مراکز رشد دانشگاههای استان مازندران فعالیت می کنند .
خبرنگار : فاطمه قنبری قادیکلایی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
2096/1654

۹۵/۱۱/۲۴
۱۱:۱۲

فیلترهای نانویی برای جذب گردوغبار تولید شد

محققان کشور در یک شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به طراحی فیلترهای جذب گردوغبار از نانو مواد شدند که میزان جذب آن 99 درصد است. از این فیلترها می‌توان در تولید فیلتر کابین خودرو، کولرهای خانگی و صنعت ماسک‌های تنفسی استفاده کرد.

۹۵/۱۱/۲۳
۲۲:۳۹

امکان معرفی محصولات صادرکنندگان در سامانه چیگل

مکان بازار اینترنتی بین المللی (سامانه چیگل) به همت محققان پارک علم و فناوری فارس و با حمایت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) به منظور معرفی محصولات صادرکنندگان رونمایی
شد.

فناوران- سامانه چیگل (Marketplace) تنها سامانه اینترنتی فروش داخلی و صادرات خرد و عمده کالاهای ایرانی در سراسر جهان است که با نام تجاری «چیگل» و با شعار «کالای ایرانی برای ایرانی و کالای ایرانی برای جهان» در قالب یک پروژه ملی و بین المللی راه اندازی شد.
فرزانه دانشمند، مجری طرح درباره این سامانه گفت: این سامانه در راستای استراتژی درون زا و برون گرای اقتصاد کشور و لزوم حضور کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی، با پشتیبانی از 20 زبان زنده دنیا، پشتیبانی از ارزهای کشورهای مختلف و با استفاده از بهترین زیرساخت های لجستیک حمل، پرداخت های ارزی و ریالی و امکانات بسیار پیشرفته مدیریت کاتالوگ الکترونیکی کالا و مبتنی بر به روزترین فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی توسعه یافته است.
این سامانه 20 زبانه بوده و قادر به پشتیبانی از 16 ارز رایج جهان است. ضمن آنکه از قابلیت تطابق پذیری با قوانین گمرک کشورهای مختلف درباره ورود کالاهای مختلف برخوردار است. 

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۵۱

آشنایی با نحوه ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی برای کارشناسان مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان

استان‌ها سمنان - کارگاه آموزشی «آشنایی با نحوه ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی» برای کارشناسان و مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین، کارگاه آموزشی «آشنایی با نحوه ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی» با حضور مدیران مراکز رشد، معاونان و کارشناسان این پارک در پردیس این پارک برگزار شد.
از آن‌جا که امروزه برند در کسب و کار از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بوده و یکی از دارایی‌های نامشهود و در عین حال با ارزش هر سازمان محسوب می­گردد، لزوم آگاهی و آشنایی با این مقوله در حال حاضر بیش از پیش احساس شده است.
از این رو پارک علم و فناوری استان سمنان با هدف آشنایی مدیران و کارشناسان شاغل در پارک و مراکز رشد، با اهمیت و مراحل ثبت برند کارگاهی را به مدت 8 ساعت و در محل پردیس پارک برگزار کرده است.
در این دوره که به مدت8 ساعت برگزار شد، نرجس امیری (مدیر اداره موسسات پارک و مدرس دوره) ضمن بیان اهمیت و جایگاه علامت تجاری (برند) در بازار کسب و کار و تجارت داخلی و بین‌المللی به توضیح در خصوص قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌های مرتبط با ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی و همچنین ارایه راه­کارهای مناسب برای استفاده از این قوانین پرداخت.
وی همچنین نحوه­ی طبقه‌بندی بین‌المللی علایم صنعتی و تجاری، نحوه­ی جستجو در علامت تجاری ثبت‌شده، آشنایی با اقسام علایم تجاری، آشنایی با ثبت نشان جغرافیایی در بعد ملی و بین المللی را تشریح کرد
46

۹۵/۱۱/۲۳
۲۰:۳۹

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری خبر داد برگزاری اولین رویداد شتاب (استارتاپ ویکند) در حوزه گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری

رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری گفت: اولین رویداد شتاب (استارتاپ ویکند) در حوزه گیاهان دارویی از تاریخ 18 لغایت 20 اسفندماه در چهارمحال و بختیاری برگزار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از جهانبین نیوز ؛ جلسه مشترک پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با حضور دکتر اسماعیل پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری، دکتر عبدالله قاسمی رئیس دانشگاه آزاد واحد شهرکرد و دیگر مدیران ستادی و اجرایی با موضوع برگزاری اولین رویداد شتاب با موضوع گیاهان دارویی در استان برگزار شد.
در ادامه این جلسه دکتر اسماعیل پیرعلی رئیس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: با توجه به توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در حوزه گیاهان دارویی و ظرفیت بومی استان با وجود بیش از 1300 گونه گیاهی مختلف و همچنین آب و هوای مساعد جهت کشت و فراوری گیاهان دارویی، اولین رویداد تخصصی شتاب با هدف شناسایی ایده های قابل تجاری سازی در حوزه گیاهان دارویی و حمایت از این ایده ها جهت تکمیل زنجیره علم تا ثروت توسط پارک علم و فناوری استان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد برگزار می شود.
وی از برگزاری این رویداد از تاریخ 18 لغایت 20 اسفندماه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد خبر داد و افزود: علاقه مندان می توانند تا 30 بهمن از طریق آدرس www.bpjshk.ir در این رویداد ثبت نام کنند.
پیرعلی اعطای جوایز ارزنده، استقرار در پارک علم و فناوری و مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد را از امتیاز های گروه های برگزیده این رویداد علمی عنوان کرد.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۰۱

برگزاری اولین رویداد شتاب (استارتاپ ویکند) در حوزه گیاهان دارویی در استان چهارمحال و بختیاری

استان‌ها چهارمحال و بختیاری - رئیس پارک علم وفناوری استان چهارمحال وبختیاری از برگزاری این رویداد از تاریخ 18 لغایت 20 اسفندماه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد خبر داد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین به نقل از روابط عمومی پارک علم وفناوری استان ، دکتر اسماعیل پیرعلی درجلسه مشترک با عبدالله قاسمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد افزود : ،با توجه به توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد در حوزه گیاهان دارویی و ظرفیت بومی استان و با وجود بیش از 1300 گونه گیاهی مختلف و همچنین آب و هوای مساعد جهت کشت و فراوری گیاهان دارویولین رویداد تخصصی شتاب با هدف شناسایی ایده های قابل تجاری سازی در حوزه گیاهان دارویی وحمایت از این ایده ها جهت تکمیل زنجیره علم تا ثروت توسط پارک علم و فناوری استان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد برگزار خواهد شد.
به گفته وی : علاقه مندان می توانند تا 30 بهمن از طریق آدرس www.bpjshk.ir در این رویداد ثبت نام کنند.
دکتر پیرعلی اعطای جوایز ارزنده، استقرار در پارک علم و فناوری و مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد را از امتیاز های گروه های برگزیده این رویداد علمی عنوان نمود.
46

۹۵/۱۱/۲۴
۱۲:۵۳

در مراسم رونمایی از سه سامانه دانش بنیان در شیراز مطرح شد: گام جدید برای توسعه اقتصاد دانش بنیان

در مراسم رونمایی از طرح های سه گانه چیگل، یاپست و چیتان مشاور وزیر علوم و سایر مسوولان و دست اندرکاران این طرح از رقابتی بودن این محصول با محصولات تراز اول جهانی خبر داده و نقش ان را در توسعه صادرات غیرنفتی تشریح کردند

مراسم رونمایی از دستاوردهای فناورانه شرکت دانش بنیان «پیک فرزانه پویاِ» با حضور مهندس فرزانه دانشمند، رئیس هیات مدیره این شرکت، دکتر فرید مُر، رئیس پارک علم و فناوری فارس، مهندس رحمانی معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس، دکتر سروش عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات، مهندس مهری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و دکتر فریدون مشاور عالی وزیر علوم و جمعی از مسئولین اجرایی و تامین کنندگان اول کالای ایرانی در سامانه چیگل برگزار شد.
دکتر مُر رئیس پارک علم و فناوری ضمن تبریک به تیم اجرایی طرح های سه گانه چیگل، یاپست و چیتان گفت: استفاده از مهندسی معکوس و تولید یک کالای دیگر و ارائه آن به بازار کوچک محلی برای ظرفیت های کشور ما کافی نیست. به گفته وی طی سه سال گذشته شاهد تلاش بی وقفه گروه جوان و نخبه شرکت دانش بنیان همیشه پویا بوده ایم که نتیجه آن پا گذاشتن در میدانی است که حریفان قدری مثل آمازون و ای بی در آن حضور دارند.
فرید مر افزود: این کار آسانی نبود و نتیجه کمک بانک توسعه صادرات، شرکت گسترش تجارت برنا، شرکت پست و وزارت علوم و تلاش جمعی آنهاست. امروز چیگل و چیتان این ظرفیت را دارند که در حد و اندازه های علی بابا در چین مطرح شوند و امیدواریم با پیوند جامعه علمی و دانشگاهی این دست بوم سامانه ها را رشد بدهیم. پارک فناوری فارس این آمادگی را دارد در راستای رشد شرکتهای دانش بنیان با دانشگاه صنعتی شیراز و دیگر موسسات پژوهشی همکاری کند.
شرکت های دانش بنیان پایه های اصلی اقتصادمهندس رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس نیز در این مراسم به ظرفیت های این استان برای حضور شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: امروزه شرکتهای دانش بنیان یکی از پایه های اصلی اقتصاد محسوب می شوند.
وی گفت: در استان فارس در کنار 4700 واحد صنعتی، 612 شرکت دانش بنیان داریم که هسته های اولیه در این حوزه محسوب می شوند و در فاصله یک سال گذشته این شرکت ها از 36 واحد به 95 شرکت افزایش یافته اند. رحمانی این رشد را مرهون تعامل خوبی دانست که در بین این مجموعه ها و دانشگاه بوده است. به گفته وی استان فارس در این زمینه از جایگاه خوبی برخوردار است و این ظرفیت را دارد که با حمایت وزارت علوم به منطقه ویژه علم و فن آوری برای کانون های آموزش و پژوهش، فناوری و نوآوری، صنعت و گردشگری تبدیل شود.
رحمانی از تفاهم نامه در دست انعقادی در این باره خبر داد و گفت: در صورت فراهم آمدن به موقع مستندات این تفاهم نامه همکاری تا پایان سال جاری تصویب و ابلاغ خواهد شد.
اشتغال و کارافرینی از کانال شرکت های کوچکدکتر سروش عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات نیز در مراسم رونمایی از سامانه چیگل گفت: باید قبل از هر چیز به دکتر مُر تبریک عرض کنم چرا که پارک علم و فن آوری این جسارت را داشتند که با حمایت از شرکت های کوچک و متوسطی مثل همیشه پویا این بستر را ایجا کنند که ما بعنوان نهادهای مالی فعال در حوزه بازار پول و سرمایه وارد این شرکت ها بشویم و بتوانیم از خدمات این شرکت ها استفاده کنیم.
سروش با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی گفت: در همه جای دنیا به شرکت های کوچک و متوسط اهمیت زیادی داده می شود مثلا در ژاپن 70 درصد تولید ناخالص ملی توسط شرکتهای کوچک و متوسط تامین می شود و یا شرکتهای فعال در جنوب شرق آسیا که رشدهای اقتصادی خیره کننده ای را تجربه کرده اند به شرکتهای کوچک و متوسط بهای زیادی داده اند.
سروش افزود: ما در ایران آمار دقیقی از اینکه چند درصد از رشد و تولید ناخالص ملی ما از شرکت های کوچک و متوسط تامین می شود نداریم و متاسفانه دیر وارد این حوزه شده ایم و بیشتر روی صنایع بزرگ که سرمایه های زیادی را می بلعند متمرکز بوده ایم؛ حال آنکه رشد اقتصادی و اشتغالزایی شرکت های کوچک و متوسط با سرمایه ای چندین برابر کمتر از صنایع بزرگ حاصل می شود.
عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات افزود: از جمله امتیازات شرکت های کوچک و متوسط مثل دانش بنیان ها جذب فارغ التحصیلان نظام آموزش عالی ماست. سروش اظهار داشت ما در زمینه نرم افزار تقریبا رتبه بین دو و سه را داریم و این در حالی است که بیشترین بیکاری را در بین فارغ التحصیلان نرم افزار داریم. ما نیروی انسانی خوبی داریم که اگر در سیستم آموزش عالی به درستی آموزش ببینند می توان در پارکهای علم و فناوری روی آنها سرمایه گذاری کرد که نتیجه آن به ثمر رسیدن پروژه های بزرگی خواهد بود.
وی گفت: ما در این بخش ضعف داریم از یک طرف نظام دانشگاهی ما در حوزه فن آوری اطلاعات آنچه که در حال حاضر در نظام دانشگاهی ما تدریس می شود با آنچه که در بازار کار نیاز هست تفاوت زیادی دارد و شرکت های دانش بنیان نیازمند نیروی متخصص با علم روز هستند، در حالیکه فارغ التحصیلان ما به علم روز مجهز نیستند.
سروش دلیل دیگر ضعف عملکرد در حوزه دانش بنیان را تمرکز شرکتها و امکانات در مرکز دانست و گفت: متاسفانه عمده شرکتهای ما در تهران و اطراف تهران تاسیس شده اند که البته تاثیر مثبتی در اقتصاد ما داشته اند، اما می توان با هزینه های بسیار کمتر و حمایت های بیشتر و مدیریت صحیح این مدل را تکرار کرد و در استانهای مختلف این کار را انجام داد؛ در واقع ما نیازمند تمرکززدایی در استانهای مختلف هستیم و از حمایت در این راستا استقبال می کنیم.
به گفته وی بانک توسعه صادرات در راستای رسیدن به اهداف ماموریتی خود که عمدتا توسعه صادرات کشور است اقدام به حمایت از این مجموعه کرده و بسیار خوشحالیم که امروز نتیجه این حمایت رونمایی می شود. انتظارات از این سامانه ها به زودی بالا می رود و امیدواریم این مجموعه در چند سال آینده به حدی رشد کند که امکان عرضه سهام آن در بورس و فرابورس شکل بگیرد. همکاران ما در شرکت تامین سرمایه آرمان این مورد را بررسی می کنند و در صورت تحقق این موضوع آینده روشنی برای آن رقم زده خواهد شد.
پیشتاز در رشد علمی کشوردکتر عبدالحسین فریدون مشاور عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نیز ضمن تقدیر از دست اندرکاران این طرح دانش بنیان گفت: یکی از عرصه هایی که بعد از انقلاب اسلامی بیش از سایر حوزه ها دستاورد داشته، عرصه آموزش عالی است. وی گفت: دانشگاهیان ما تاثیر به سزایی در شکل گیری انقلاب داشتند و بعد از انقلاب نیز در جنگ و هم سازندگی و تحریم ها موثر بوده اند و امروز پس از برجام دانشگاهیان ما از فضای بدست آمده استفاده می کنند و کمبودهای گذشته را جبران می کنند.
فریدون اظهار داشت: 2800 مرکز آموزش عالی داریم که مشغول فعالیت هستند که بیانگر فعالیت ها و داشتن پتاسیل های علمی عظیم در کشور است که باید از آن استفاده مطلوب بکنیم. وی ادامه داد: امروزه در عرصه نانو رتبه 7، عرصه هسته ای رتبه 14، در اقیانوس شناسی 9، هوا و فضا 11، انرژی 5 و عمران رتبه 9 را داریم. جالب است بدانید که در حالیکه کمتر از 1 درصد جمعیت دنیا را داریم، 1.8 درصد علم دنیا را تولید می کنیم که نشان می دهد ما بعد از انقلاب در حوزه علم و فناوری دچار تحول شده ایم.
مشاور عالی وزارت علوم گفت:در دولت جدید سیاست وزارت علوم بر ارتقای کیفیت تمرکز شده، چون ما در بحث کمی به اندازه کافی رشد کرده بودیم و ضرورت داشت تا روی کیفیت کار شود. به گفته فریدون آیین نامه ای تصویب شد که طی آن بسیاری از برنامه های درسی بازبینی شد و برای اینکه دانشگاه های ما انبوه فارغ التحصیل غیر کارآفرین نداشته باشند، تحولاتی در بحث کارآموزی داده شد و دانشگاه هایی به نام جامع علمی کاربردی و فنی حرفه ای با مسئولیت آموزش کاربردی دانشجویان را به عهده داشت تا دانشجویان بلافاصل پس از خارج شدن از دانشگاه بتوانند خودشان کار کنند.
فریدون گفت: این دولت مقرر کرد در مقطع دکتری و ارشد دانشجو پذیرش کند. امروز بیش از 19 هزار دانشجوی خارجی داریم، چرا که تبادل دانشجو به خصوص دانشجوی دکتری می تواند در ارتقای بعد علمی دانشگاه موثر باشد.
فریدون گفت: وزارت علوم برای اینکه دانشگاههای کارآفرین ادامه چرخه علم را به ثروت تبدیل کنند برنامه ریزی کرده است. حمایت از شرکتهای دانش بنیانی که تجهیزات آزمایشگاهی تولید می کردند یکی از راههایی بود که توانستیم کمبودهای خود را در این زمینه جبران کنیم. مخصوصا در دوران تحریم این کار کمک بزرگی به کشور کرد. توسعه مراکز رشد مانند پارک های علم و فناوری نیز جزو برنامه های اصلی وزارت علوم بوده است. که بصورت تخصصی در علوم مختلف بستر ساز توسعه دانش بنیان بوده اند.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۹:۴۹

رویش امید در دولت تدبیر

تین‌نیوز| به مناسبت روز فناوری فضایی، مصاحبه‌ای با دکتر «فتح‌الله امی»، رئیس پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ترتیب داده شد. این گفت‌وگو از اتفاقات و روند چند سال اخیر پژوهشگاه هوافضا، آغاز شد و در ادامه از پیگیری موضوع ارسال انسان به فضا ازسوی جمهوری اسلامی ایران سخن به میان آمد. در ادامه، خلاصه‌ای ازگفت‌وگوی روزنامه شرق را می‌خوانید.

در چند سال اخیر که شما مسئولیت پژوهشگاه هوافضا را برعهده داشتید، چه رویدادها و اتفاقاتی رقم خورده است؟
پیشنهاد تأسیس پژوهشکده هوافضای وزارت علوم در سال 1375 مطرح و در سال 1378 این پژوهشکده تأسیس و پس از مدتی در سال 1384 از پژوهشکده به پژوهشگاه تبدیل شد. متأسفانه در سال 1390 با یک تصمیم غیرکارشناسی تمامی مراکز و صنایع فضایی کشور به‌جز بخش غیرنظامی را تجمیع کردند. هدف این کار این بود که معاونتی در ریاست‌جمهوری دولت دهم به نام معاونت فضایی ریاست‌جمهوری به وجود بیاورند. متأسفانه نه‌تنها این کار انجام نشد، بلکه تمام نهادهایی که تجمیع شدند، از جایگاه اصلی و روند حرکتی خود بازماندند و به همین علت ضربات جبران‌ناپذیری به این سازمان‌ها وارد شد که هنوز که هنوز است، با راهکارهای دولت تدبیر و امید نتوانستند به محل اصلی خود بازگردند و مثل سابق فعالیت‌هایشان را ادامه دهند. چون در حقیقت همه‌چیز از نو آغاز شده بود و گردآوری برنامه و فراهم‌سازی دوباره مسیر به‌شدت دشوار بود. ازجمله این سختی‌ها می‌توان به‌ گرفتن ردیف بودجه از سازمان مدیریت اشاره کرد. همچنین مشکل بزرگ دیگر برای مجموعه ما، تصویب‌کردن دوباره پژوهشگاه در وزارت علوم و شورای گسترش مصوبه بود. این مشکلات سبب شد که کارهایی که قبلا انجام ‌شده بودند، دوباره انجام شوند.
‌ با توجه به این مسائل، چگونه به محور اصلی پژوهشگاه؛ یعنی روند پژوهشی و تحقیقاتی برگشتید؟
در سال‌های اخیر توانستیم از لحاظ قانون و اعتبارات، دوباره هویت پیدا کنیم. هم‌اکنون عزم خود را جزم کرده‌ایم تا برنامه‌هایی را که سند جامع توسعه هوافضا بیشتر به آنها توجه کرده و مواردی که تحت نظر شورای انقلاب فرهنگی مصوب شده است، انجام دهیم. درحال‌حاضر روی چهار پروژه از سند که در فصل پنجم آمده است، دست گذاشته‌ایم و به حول و قوه الهی قصد انجام این چهار طرح را داریم. یکی از این پروژه‌ها، موضوع ارسال انسان به فضاست. همان‌طور که در سند قید شده است، موضوع ارسال انسان به فضا ‌باید با همکاری‌های بین‌المللی صورت بگیرد. بنابراین با کشورهای دوست مثل هند، چین و روسیه صحبت کرده‌ایم. خود این ارتباطات بین‌المللی خیلی زمان‌بر و وقت‌گیر است. به‌همین‌دلیل تازه توانستیم در موضوع صلح‌آمیز اعزام انسان به فضا از همکاری کشورهای دوست استفاده کنیم.
‌ مدل این همکاری به چه صورت خواهد بود، آیا در سند ذکر شده است که حتما خودمان کپسول اعزام فضانورد را بسازیم؟ برای ارسال انسان به فضا با همکاری کشوری دیگر به فکر تربیت فضانورد ایرانی نیستید؟ به‌گونه‌ای که فضانورد ایرانی به‌وسیله کشور خارجی به فضا اعزام شود؟
ابتدا لازم است اشاره ‌کنم ما به چرایی پاسخ نمی‌دهیم و فقط به چگونگی پاسخ می‌دهیم. موضوع اعزام انسان به فضا با همکاری کشورهای خارجی در سند جامع توسعه هوافضا به‌عنوان سند بالادستی مصوب سال ١٣٩١ ذکر شده است. چرایی این موضوع را اعضای محترم شورای انقلاب فرهنگی که این سند را تصویب کرده‌اند، باید جوابگو باشند. برای تأکید و تبیین بیشتر باید اشاره‌ کنم که در بند سوم سند فضایی آمده است که انجام مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار و اعزام انسان به فضا، با اولویت‌های علوم و فناوری و صنایع داخلی پیش رود و از همکاری جهان اسلام و سپس از همکاری جهانی استفاده شود. در اینجا بر اتکا به صنعت داخلی تأکید شده که در این راستا پژوهشگاه هوافضا کارهای متعددی انجام داده است ازجمله ارسال حیوانات به فضا. در‌حال‌حاضر بر پروژه اعزام انسان به فضا تمرکز داریم که یکی از بخش‌های این پروژه، تربیت فضانورد است. در حقیقت پرتاب انسان و تربیت فضانورد را هم‌زمان و موازی با هم شروع کرده‌ایم که البته کشورهای دوست برای بحث آموزش و یاددادن مهارت قول‌های مساعدی داده‌اند.
‌ آموزش توریست فضایی با آموزش فضانورد فرق دارد؟
بله، قطعا توریست فضایی با فضانورد خیلی فرق دارد و بحث توریست فضایی مطرح نیست. توریست فضایی کسی است که در کپسول حامل سوار شده، یک‌بار یا دوبار دور زمین گردش می‌کند و سپس به ایستگاه بین‌المللی فضایی می‌رود. فضانورد آموزش می‌بیند که چطوری کپسول را هدایت کند، درحالی‌که توریست کپسول را هدایت نمی‌کند. در درون کپسول معمولا سه نفر هستند؛ یکی توریست، فرد دیگر فرمانده گروه و هدایتگر کپسول و درنهایت فرد آخر مهندس پرواز و پرتاب است. ما می‌خواهیم فردی مهارت و آموزش ببیند تا بتواند کپسول را هدایت کند. ما با کشورهای دوست در زمینه آموزش فضانورد و ساخت کپسول صحبت کردیم، ولی هنوز قراردادی بسته نشده است، منتها طرف خارجی قول مشاوره و همکاری داده است. مطمئن‌ترین کپسولی که وجود دارد سایوز است، بنابراین مدنظر ما ساخت کپسولی شبیه به کپسول سایوز است.
‌ لطفا درباره چهار طرح در دست اجرای مجموعه پژوهشگاه هم بیشتر توضیح دهید؟
همان‌گونه که صحبت شد، دو پروژه طراحی ساخت کپسول و تربیت فضانورد از طرح‌های جاری فضایی مجموعه هستند. از طرفی دیگر دو طرح هوایی در دست اقدام داریم؛ یکی ساخت هواپیمای سبک دو الی 19 نفره است که پژوهشگاه در تلاش است دفتر طراحی قدرتمندی برای طراحی انواع هواپیماهای سبک تأسیس کند. حتما هم با یک کشور خارجی همکاری خواهیم کرد، چراکه در سند ذکر شده است. با کشورهای سازنده هم ‌صحبت‌هایی کرده‌ایم تا انتقال فناوری ساخت هواپیمای سبک دو الی 19نفره انجام شود و طرح چهارم ما، تدوین استانداردها و شاخص‌های ایمنی و کیفیت خدمات پروازی در سطحی بالاتر از میانگین خارجی است؛ یعنی ما می‌خواهیم استانداردهای پروازی را بازنگری کنیم تا حوادث ناگوار هوایی کاهش پیدا کند و ایمنی پروازمان از ایمنی متوسط جهانی فراتر رود. به همین علت ساختار پژوهشگاه بر اساس این چهار طرح، به چهار پژوهشکده تقسیم‌ شده است.
‌ برای انجام پروژه‌های مذکور، همکاری شما با نهادهای دیگر و بخش خصوصی چگونه است؟
در عرصه دولتی ما با نهادهای ذی‌ربط هماهنگ هستیم و صحبت کرده‌ایم. مرکز ملی فضایی کاملا در جریان است و ارتباطات ما را آن مرکز فراهم می‌کند و وزارت علوم هم اخیرا در جریان کار ما قرار گرفتند و در اجرای طرح حمایت و پشتیبانی می‌کنند. در بخش خصوصی هم اعلام کردیم که هر شرکتی که خواهان همکاری در بخش ساخت هواپیمای سبک است، ما آماده مذاکره و تعامل با آن هستیم. به‌طورکلی قرار است که فناوری طرح را پژوهشگاه هوافضا به ارمغان آورد و بخش خصوصی قسمت صنعتی پروژه را برعهده بگیرد.
‌ ظاهرا در چند سال اخیر بودجه پژوهشگاه هوافضا با کمبود روبه‌رو بوده است. وزارت علوم چگونه رسیدگی کرد؟ آیا این مشکل رفع شده است؟
سال ٩٤ سال بسیار سختی برای مجموعه بود، چون بودجه اندکی در نظر گرفته ‌شده بود که اصلا ردیف نداشت. بودجه ما در سال 94، به میزان ١,٣ میلیارد تومان بود درحالی‌که تنها قسمت حقوق مجموعه کارکنان و محققان ٤.٥ الی پنج میلیارد تومان است. شکر خدا و با کمک‌های وزارت علوم توانستیم این دوره یک‌ساله را پشت‌سر بگذاریم. البته این بحران ضربه خود را به مجموعه زد و بخش زیادی از نیروهای زحمت‌کش پژوهشگاه از اینجا رفتند، ولی در سال 95 سازمان مدیریت خیلی به ما کمک کرد. لازم می‌دانم که از معاونت تحقیقات و مراکز آموزش عالی سازمان مدیریت و مدیرکل مربوطه تشکر و قدردانی کنم که بودجه ما را افزایش دادند و تقریبا به پنج‌میلیارد تومان رساندند. با این حمایت و اصلاح بودجه توانستیم حقوق‌ها را پرداخت کنیم و از طرفی دیگر توانستیم برخی از پروژه‌های پژوهشی‌مان را شروع کنیم.
‌ آیا حرف نگفته‌ای هم باقی مانده است؟
در پایان می‌خواهم بگویم که ما از دولت انتظار داریم در سال‌های پیش‌رو بودجه را افزایش دهد، چراکه ما در جهت اجرای سند مشغول به فعالیت هستیم و یک پژوهشگاه حاکمیتی محسوب می‌شویم. این بدیهی است که برای نهاد ما و به‌طورمثال برای پروژه ارسال انسان به فضا، مشتری وجود نداشته باشد، بنابراین اعتبار ما هم باید به‌صورت حاکمیتی داده شود.

۹۵/۱۱/۲۴
۱۰:۲۰

ایجاد و ترویج دانشگاه‌های نسل سوم از نیازهای مهم امروز است

گروه اجتماعی: رئیس بنیاد نخبگان استان فارس با بیان اینكه یكی از نیازهای امروز ترویج و ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم است، گفت: این دانشگاه‌ها به‌عنوان گهواره فعالیت كارآفرینی جدید قلمداد می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) از فارس، حبیب شریف، رئیس بنیاد نخبگان استان فارس امروز، 23 بهمن جمع خبرنگاران گفت: در راستای اجرای یكی از ماموریت‌های محوله، بنیاد نخبگان فارس و مركز اطلاع‌رسانی جهان اسلامی برگزاری همایش هم‌اندیشی دانشمندان برتر كشور را برنامه‌ریزی و اجرایی كرده است. وی با یادآوری اینكه همایش گفته شده، روزهای سی‌ام بهمن و یكم اسفند برگزار می‌شود، گفت: در این همایش مسئولانی از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم و وزارت بهداشت شركت خواهند داشت.
شریف با اشاره به سه محور این همایش، گفت: جایگاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در اكوسیستم تولید علم، فرصت‌ها و چالش‌های حوزه آموزش‌عالی و نقش دانشمندان برتر در ترویج دانشگاه‌های نسل سوم، محورهای اصلی این همایش علمی است.
وی ابراز امیدواری كرد كه خروجی‌های این همایش در توسعه علم و رفع موانع موجود تاثیرگذار باشد، گفت: یكی از نیازهای امروز ترویج و ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم است.
شریف اضافه كرد: دانشگاه نسل اول آموزش محور بود اما در دانشگاه‌های نسل دوم علاوه بر تاكید بر آموزش، پژوهش مورد تاكید قرار دارد؛ پژوهش در این دانشگاه با میل به پیشرفت دانش دنبال می‌شود؛ در این دانشگاه‌ها اكتشاف مرزشكن علمی و چاپ مقالات معتبر رتبه‌بندی می‌شود.
رئیس بنیاد نخبگان فارس اضافه كرد: در دانشگاه‌های نسل سوم بعد از آموزش و پژوهش، بهره‌برداری از دانش هدف سوم است؛ این دانشگاه‌ها به‌عنوان گهواره فعالیت كارآفرینی جدید قلمداد می‌شوند.
شریف گفت: آموزش برای خلق دانشمندان آینده، متخصصان آموزش دیده علمی و كارآفرینان دنبال می‌شود؛ در دانشگاه‌ نسل سوم، تجاری‌سازی دانش را به‌عنوان فعالیت كانونی سوم خود در نظر می‌گیرند و بهره‌برداری از دانش به دانشگاه‌ها مشروعیت می‌بخشد.
رئیس بنیاد نخبگان استان فارس با تصریح اینكه یك دانشگاه نسل سوم، به خلق ارزش از دانش كه می‌آفریند، اجبار دارد، گفت: نقش دانشمندان برتر، در ترویج و توسعه دانشگاه‌های نسل سوم بسیار كلیدی و تاثیرگذار است.
وی با بیان اینكه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های نسل سوم پدید آورنده كار هستند، نه جویای شغل، گفت: امروز اكثر دانشگاه‌های كشور دانشگاه‌های نسل دوم محسوب می‌شوند و حركت‌هایی در بعضی دانشگاه‌ها مانند دانشگاه شریف برای ایجاد دانشگاه نسل سوم شروع شده است.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۳:۲۸

در کارگروه مشترک دو وزارتخانه؛ برنامه جدید آموزشی رشته روانشناسی بالینی تدوین شد

پیش نویس برنامه جدید آموزشی رشته روانشناسی بالینی با اتفاق نظر اعضای کارگروه مشترک در خصوص دروس پیشنهادی، تعداد واحدهای درسی و عملی و با رویکرد آموزشی در فیلد بالینی تهیه و تدوین شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر جمشید حاجتی دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی با اعلام این خبر افزود: در نشست اعضای هیئت ممتحنه ارزشیابی و برنامه ریزی رشته روانشناسی بالینی برنامه های درس و کوریکولوم آموزشی رشته روانشناسی بالینی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
حاجتی افزود: این نشست با حضور اساتید برجسته روانشناسی بالینی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت مشترک با اعضای هیات ممتحنه، ارزشیابی و برنامه ریزی رشته روانشناسی بالینی برگزار شد.
وی خاطرنشان کرد: در این جلسه برنامه درسی و کوریکولوم آموزشی رشته روانشناسی بالینی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و پیش نویس برنامه جدید با اتفاق نظر اعضا در خصوص دروس پیشنهادی ، تعداد واحدهای درسی و عملی  با توجه به نیازهای رشته و با رویکرد آموزشی در فیلد بالینی تهیه و تدوین شد.
دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی گفت: ضمن اینکه مسئولیت کاری هر یک از اساتید در فرآیند نهایی سازی دروس تعیین و مشخص شد.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۳:۳۴

برنامه آموزشی رشته روانشناسی بالینی بازنگری شد

دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی از تدوین برنامه جدید آموزشی رشته روانشناسی بالینی با مشارکت کارشناسان دو وزارتخانه علوم و بهداشت خبر داد.

به گزارش ایسنا دکتر جمشید حاجتی با اعلام این مطلب اظهار کرد: در نشست اعضای هیئت ممتحنه ارزشیابی و برنامه ریزی رشته روانشناسی بالینی برنامه های درس و کوریکولوم آموزشی رشته روانشناسی بالینی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.
وی در ادامه افزود: این نشست با حضور اساتید برجسته روانشناسی بالینی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به صورت مشترک با اعضای هیات ممتحنه، ارزشیابی و برنامه ریزی رشته روانشناسی بالینی برگزار شد.
دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصیی وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: در این جلسه برنامه درسی و کوریکولوم آموزشی رشته روانشناسی بالینی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت و پیش نویس برنامه جدید با اتفاق نظر اعضا در خصوص دروس پیشنهادی ، تعداد واحدهای درسی و عملی  با توجه به نیازهای رشته و با رویکرد آموزشی در فیلد بالینی تهیه و تدوین شد. همچنین مسئولیت کاری هر یک از اساتید در فرآیند نهایی سازی دروس تعیین و مشخص شد.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۸:۰۲

هر 10 دقیقه یک "فارغ التحصیل" اضافه می‌شود سرپرست سازمان تجاری سازی جهاد دانشگاهی: "میز" دولت تمام شده است

سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با بیان اینکه هر 10 دقیقه یک فارغ التحصیل دانشگاهی به جامعه اضافه می‌شود، گفت: عمده این افراد به دنبال پشت میزنشینی و یافتن شغل دولتی هستند و این در حالیست که میز دولت تمام شده است.
دکتر محمدصادق بیجندی در گفت و گو با خبرنگار سرویس «علمی و آموزشی» ایسنا منطقه کرمانشاه، به لزوم تغییر و اصلاح سیستم آموزشی کشور تاکید کرد و افزود: نوع نگاه ما در سیستم آموزشی کشور به ویژه در مدارس باید پژوهش محور باشد.
وی افزود: در دانشگاه‌های ما نیز دانشجو باید کارآفرین تربیت شود و نه کارجو، اما متاسفانه شاهدیم که دانشگاه‌های ما بیشتر تربیت کننده کارجو هستند، تا کارآفرین.
وی افزود: دانشگاه‌های ما نگاه تئوریک دارند و سرفصل های دانشگاهی ما همگی تئوری است و آموزش محوری و پژوهش محوری در آنها دیده نمی‌شود.
بیجندی با اشاره به وجود سه نسل دانشگاه آموزش محور، پژوهش محور و کارآفرین، گفت: دانشگاه کارآفرین همان دانشگاه نسل سوم است که آموزش و پژوهش در آن با نگاه ایجاد اشتغال است، اما در دانشگاه‌های ما که هنوز به این مرحله نرسیده اند دانش آموخته‌های ما تازه وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند متوجه می‌شوند که بازار کار چیزی می خواهد که دانشگاه به آنها نداده است.
وی افزود: از طرفی خود دانشجویان هم نمی‌خواهند قبول کنند که برای آینده خود و داشتن شغل باید دوره‌های آموزشی و کار فنی را نیز در دوران دانشگاه خود فرا گیرند.
بیجندی تصریح کرد: دراین میان جهاد دانشگاهی نقش حلقه مفقوده را دارد و پل ارتباطی میان دانشگاه و صنعت و از طرفی دانشگاه و مردم شده تا بتواند کشور را به سمت پژوهش محوری و کارآفرینی سوق دهد.
وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی از دولت بودجه‌ای برای ایجاد اشتغال نمی‌گیرد، گفت: ما تنها نقش تسهیل کننده داریم و به فارغ التحصیلان خط مشی و مشاوره  و آموزش می‌دهیم که توانمندی این را داشته باشند که برای خود شغل ایجاد کنند.
"میز" دولت تمام شده است
این مقام مسئول با بیان اینکه هر 10 دقیقه یک فارغ التحصیل دانشگاهی به جامعه اضافه می‌شود، گفت: باید یادمان باشد که دولت دیگر میز ندارد و میز دولت تمام شده و باید برای اشتغال این خیل عظیم دانشجویان فارغ التحصیل چاره‌ای دیگر اندیشید.
وی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار در حال حاضر 50 هزار دکترای (PHD) جویای کار در کشور داریم و قطعا در اولین اقدام این خیل عظیم نگاهشان به این است که عضو هیات علمی دانشگاه شوند و حال آنکه وزارت علوم تنها در سال توان جذب دو هزار عضو هیات علمی را دارد و مابقی این 48 هزار دانشجوی دکترا باید از طریق دیگری برای خود ایجاد اشتغال کنند.
بیجندی یادآور شد: در کشورهای پیشرفته مشاغل دولتی که انتخاب اول در ایران هستند، انتخاب دهم افراد بوده و افراد عمدتا کارآفرین بوده و برای خود و دیگران ایجاد اشتغال می‌کنند.
تعریف درستی از فناوری نداریم
وی در ادامه با بیان اینکه درکشور تعریف درستی از فناوری نداریم، گفت: فناوری به معنای واقعی زمانی رخ می‌دهد که صاحب ایده خود فرد باشد و طی فرآیندی بتواند ایده خود را تبدیل به محصول کند و بعد این محصول طی فرآیند تجاری سازی تبدیل به ثروت شود.
وی افزود: در زمینه فناوری در کشور بیشتر بهره‌بردار هستیم تا اینکه مبدع و مخترع فناوری باشیم. کاری که ما انجام می‎‌دهیم این است که اجزای محصولی را از خارج از کشور وارد کرده و سر هم می‌کنیم و به این نمی‎‌توان گفت فناوری داخلی. زمانی که محصولی را خودمان اختراع کردیم این فناوری محسوب می‌شود.
بیجندی اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری شرکت‌های کشور در تهیه مواد اولیه محتاج خارج از کشور هستند و درتحریم ها شاهد بودیم که بسیاری شهرک‌های صنعتی کشور با مشکل مواجه شدند و این نتیجه آن است که نگاه ما به داخل نبوده و از همه مهم‌تر نتوانستیم کل فرآیند فناوری محصولات را وارد کشور کنیم. مثال ملموس در این زمینه "ایران خودرو" است که تعداد زیادی از خودروهای تولیدی این شرکت در پارکینگ خوابید، تنها به این علت که برخی قطعات اصلی را در اختیار نداشت، بنابراین باید به خاطر داشته باشیم که زمانی که تکنولوژی وارد می‌کنیم باید فناوری آن را نیز وارد کنیم.
بیجندی تصریح کرد: همه این مسائل و مشکلات به دلیل سبقه قدیمی و علاقه‌ای است که به واردات داریم و فکر می‌کنیم ایرانی نمی‌تواند خیلی از کارها را انجام دهد و همیشه تلاش می‌کنیم خودمان را به نوعی به خارج از کشور وصل کنیم.
معاون رییس و سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با بیان اینکه نمی‌توان صفر تا صد یک کالا را در کشور تولید کرد، گفت: قطعا این امر معقول نیست که بخواهیم تمامی اجزای یک کالا در یک کشور تولید شود و قطعا کشورها به کمک هم نیاز دارند، اما باید فناوری یک محصول یا کالای مورد استفاده حتما وارد کشور شود.
وی افزود: در حال حاضر چین کالایی که استفاده می‌کند کارخانه و فناوری آن را هم وارد کشور خود می‌کند، اما در ایران به طور مثال ما از کالاهای "سامسونگ" استفاده می‌کنیم، اما فناوری این محصولات را وارد کشور نکرده‌ایم.
وی افزود: علاوه بر این اشکال اساسی دیگر ما این است که همه به جای زنجیره‌ای کار کردن، جزیره‌ای کار می‌کنیم و باید بدانیم برای موفقیت باید در کنار یکدیگر و هماهنگ باهم کار کنیم.
بیجندی با بیان اینکه صبور بودن و رقابت را همه باید یاد بگیریم، گفت: مشکل دیگر ما این است که نگاهمان مدام به دست دولت و یا بانک‌هاست که وام بدهند و این درحالیست که هیچ سرمایه گذار موفق خارجی را نمی‌بینیم که با وام و رانت دولتی بالا آمده باشد.
وی افزود: علاوه بر این، متاسفانه در کشور ما توزیع پول هم درست و هدفمند نیست. به طور مثال به شرکتی که در آستانه ورشکستگی است مجددا پول تزریق می‌کنند، چون به طور مثال دو هزار کارگر دارد و این در حالیست که پول باید در جایی توزیع شود که سودآوری بالایی برای کشور داشته باشد.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۸:۳۰
۹۵/۱۱/۲۴
۰۸:۵۱

هر 10 دقیقه یک "فارغ التحصیل" اضافه می‌شود سرپرست سازمان تجاری سازی جهاد دانشگاهی:"میز" دولت تمام شده است

سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با بیان اینکه هر 10 دقیقه یک فارغ التحصیل دانشگاهی به جامعه اضافه می‌شود، گفت: عمده این افراد به دنبال پشت میزنشینی و یافتن شغل دولتی هستند و این در حالیست که میز دولت تمام شده است.

دکتر محمدصادق بیجندی در گفت و گو با خبرنگار سرویس «علمی و آموزشی» ایسنا منطقه کرمانشاه، به لزوم تغییر و اصلاح سیستم آموزشی کشور تاکید کرد و افزود: نوع نگاه ما در سیستم آموزشی کشور به ویژه در مدارس باید پژوهش محور باشد.
وی افزود: در دانشگاه‌های ما نیز دانشجو باید کارآفرین تربیت شود و نه کارجو، اما متاسفانه شاهدیم که دانشگاه‌های ما بیشتر تربیت کننده کارجو هستند، تا کارآفرین.
وی افزود: دانشگاه‌های ما نگاه تئوریک دارند و سرفصل های دانشگاهی ما همگی تئوری است و آموزش محوری و پژوهش محوری در آنها دیده نمی‌شود.
بیجندی با اشاره به وجود سه نسل دانشگاه آموزش محور، پژوهش محور و کارآفرین، گفت: دانشگاه کارآفرین همان دانشگاه نسل سوم است که آموزش و پژوهش در آن با نگاه ایجاد اشتغال است، اما در دانشگاه‌های ما که هنوز به این مرحله نرسیده اند دانش آموخته‌های ما تازه وقتی از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شوند متوجه می‌شوند که بازار کار چیزی می خواهد که دانشگاه به آنها نداده است.
وی افزود: از طرفی خود دانشجویان هم نمی‌خواهند قبول کنند که برای آینده خود و داشتن شغل باید دوره‌های آموزشی و کار فنی را نیز در دوران دانشگاه خود فرا گیرند.
بیجندی تصریح کرد: دراین میان جهاد دانشگاهی نقش حلقه مفقوده را دارد و پل ارتباطی میان دانشگاه و صنعت و از طرفی دانشگاه و مردم شده تا بتواند کشور را به سمت پژوهش محوری و کارآفرینی سوق دهد.
وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی از دولت بودجه‌ای برای ایجاد اشتغال نمی‌گیرد، گفت: ما تنها نقش تسهیل کننده داریم و به فارغ التحصیلان خط مشی و مشاوره و آموزش می‌دهیم که توانمندی این را داشته باشند که برای خود شغل ایجاد کنند.
"میز" دولت تمام شده است
این مقام مسئول با بیان اینکه هر 10 دقیقه یک فارغ التحصیل دانشگاهی به جامعه اضافه می‌شود، گفت: باید یادمان باشد که دولت دیگر میز ندارد و میز دولت تمام شده و باید برای اشتغال این خیل عظیم دانشجویان فارغ التحصیل چاره‌ای دیگر اندیشید.
وی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار در حال حاضر 50 هزار دکترای (PHD) جویای کار در کشور داریم و قطعا در اولین اقدام این خیل عظیم نگاهشان به این است که عضو هیات علمی دانشگاه شوند و حال آنکه وزارت علوم تنها در سال توان جذب دو هزار عضو هیات علمی را دارد و مابقی این 48 هزار دانشجوی دکترا باید از طریق دیگری برای خود ایجاد اشتغال کنند.
بیجندی یادآور شد: در کشورهای پیشرفته مشاغل دولتی که انتخاب اول در ایران هستند، انتخاب دهم افراد بوده و افراد عمدتا کارآفرین بوده و برای خود و دیگران ایجاد اشتغال می‌کنند.
تعریف درستی از فناوری نداریم
وی در ادامه با بیان اینکه درکشور تعریف درستی از فناوری نداریم، گفت: فناوری به معنای واقعی زمانی رخ می‌دهد که صاحب ایده خود فرد باشد و طی فرآیندی بتواند ایده خود را تبدیل به محصول کند و بعد این محصول طی فرآیند تجاری سازی تبدیل به ثروت شود.
وی افزود: در زمینه فناوری در کشور بیشتر بهره‌بردار هستیم تا اینکه مبدع و مخترع فناوری باشیم. کاری که ما انجام می‎‌دهیم این است که اجزای محصولی را از خارج از کشور وارد کرده و سر هم می‌کنیم و به این نمی‎‌توان گفت فناوری داخلی. زمانی که محصولی را خودمان اختراع کردیم این فناوری محسوب می‌شود.
بیجندی اظهار کرد: در حال حاضر بسیاری شرکت‌های کشور در تهیه مواد اولیه محتاج خارج از کشور هستند و درتحریم ها شاهد بودیم که بسیاری شهرک‌های صنعتی کشور با مشکل مواجه شدند و این نتیجه آن است که نگاه ما به داخل نبوده و از همه مهم‌تر نتوانستیم کل فرآیند فناوری محصولات را وارد کشور کنیم. مثال ملموس در این زمینه "ایران خودرو" است که تعداد زیادی از خودروهای تولیدی این شرکت در پارکینگ خوابید، تنها به این علت که برخی قطعات اصلی را در اختیار نداشت، بنابراین باید به خاطر داشته باشیم که زمانی که تکنولوژی وارد می‌کنیم باید فناوری آن را نیز وارد کنیم.
بیجندی تصریح کرد: همه این مسائل و مشکلات به دلیل سبقه قدیمی و علاقه‌ای است که به واردات داریم و فکر می‌کنیم ایرانی نمی‌تواند خیلی از کارها را انجام دهد و همیشه تلاش می‌کنیم خودمان را به نوعی به خارج از کشور وصل کنیم.
معاون رییس و سرپرست سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی با بیان اینکه نمی‌توان صفر تا صد یک کالا را در کشور تولید کرد، گفت: قطعا این امر معقول نیست که بخواهیم تمامی اجزای یک کالا در یک کشور تولید شود و قطعا کشورها به کمک هم نیاز دارند، اما باید فناوری یک محصول یا کالای مورد استفاده حتما وارد کشور شود.
وی افزود: در حال حاضر چین کالایی که استفاده می‌کند کارخانه و فناوری آن را هم وارد کشور خود می‌کند، اما در ایران به طور مثال ما از کالاهای "سامسونگ" استفاده می‌کنیم، اما فناوری این محصولات را وارد کشور نکرده‌ایم.
وی افزود: علاوه بر این اشکال اساسی دیگر ما این است که همه به جای زنجیره‌ای کار کردن، جزیره‌ای کار می‌کنیم و باید بدانیم برای موفقیت باید در کنار یکدیگر و هماهنگ باهم کار کنیم.
بیجندی با بیان اینکه صبور بودن و رقابت را همه باید یاد بگیریم، گفت: مشکل دیگر ما این است که نگاهمان مدام به دست دولت و یا بانک‌هاست که وام بدهند و این درحالیست که هیچ سرمایه گذار موفق خارجی را نمی‌بینیم که با وام و رانت دولتی بالا آمده باشد.
وی افزود: علاوه بر این، متاسفانه در کشور ما توزیع پول هم درست و هدفمند نیست. به طور مثال به شرکتی که در آستانه ورشکستگی است مجددا پول تزریق می‌کنند، چون به طور مثال دو هزار کارگر دارد و این در حالیست که پول باید در جایی توزیع شود که سودآوری بالایی برای کشور داشته باشد.

۹۵/۱۱/۲۴
۰۸:۵۱

قبادی: هدف از جشنواره مد و لباس دانشجویی، یکسان‌سازی پوشش‌ها نیست / 130 اثر نشان شیما دریافت می‌کنند

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، تغییر سرفصل‌های درسی دانشجوان در حوزه طراحی مد و لباس را نخستین و مهمترین اولویت در حوزه دانشگاهی برشمرد.

سرویس مد و لباس هنرآنلاین: نشست خبری دومین جشنواره ملی مد و لباس دانشجویی "پرنیا" شنبه 23 بهمن با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، فاطمه مهاجرانی دبیر جشنوره، وحید شالچی مشاور مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشکده فنی دخترانه دکتر شریعتی برگزار شد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در ابتدای این نشست با بیان اینکه کارگروه طی سال‌های اخیر به دنبال تخصصی کردن فعالیت‌ها و انسجام امور در بخش‌های مختلف است اظهار داشت: دانشجویان به عنوان بدنه مولد و تأثیرگذار فضای دانشگاهی کشور می‌توانند ضمن ایفای نقش جدی در رویدادهای فرهنگی و اجتماعی، نقش ثمربخشی نیز در جامعه ایفا کنند.
قبادی ادامه داد: مد و لباس به عنوان موضوعی مهم از دامنه‌ای گسترده برخوردار است و خوشحالیم که طی دو سال اخیر بخش دانشجویی جشنواره مد و لباس فجر ما هویت و هویتی مستقل پیدا کرده است.
او با تقدیر از مجموعه دانشکده شریعتی به عنوان میزبان این جشنواره بیان کرد: این دانشکده به عنوان دبیرخانه دائمی جشنواره ملی مد و لباس دانشجویی "پرنیا" معرفی شده و فضای فراهم شده می‌تواند به عنوان یک جریان فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در کشور به خوبی نقش‌آفرینی کند.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: البته که شکل‌گیری یک رویداد در ابتدای امر پاسخگوی همه نیازها نیست اما در همین دو دوره برگزاری این جشنواره هم شاهد آن بوده‌ایم که این رویداد جایگاه قابل قبولی در میان طیف دانشگاهی کشور پیدا کرده است.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در ادامه، تغییر سرفصل‌های درسی دانشجوان در حوزه طراحی مد و لباس را نخستین و مهمترین اولویت در حوزه دانشگاهی برشمرد.
قبادی همچنین اظهار داشت: هدف از جشنواره مد و لباس دانشجویی، یکسان‌سازی پوشش‌ها نبوده و تنها فضایی ایجاد شده که ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در حوزه مد و لباس دانشجویی به منصه ظهور رسیده و الگوهای متنوع و خلاقانه بیشتری درقیاس با گذشته به جامعه ارائه شوند.
فاطمه مهاجرانی، دبیر جشنواره در سخنان خود بر موضوعاتی همچون لزوم ایجاد ارتباط دو سویه میان جامعه صنعتگران و دانشجویان عرصه مد و لباس، دریافت 560 اثر از سوی دبیرخانه، انتخاب 358 اثر در مرحله نخست داوری، انتخاب 130 اثر در ادامه به منظور دریافت نشان شیما و حق مالکیت معنوی و تقدیر از 15 اثر برگزیده دراختتامیه دومین جشنواره ملی مد و لباس دانشجویی "پرنیا" اشاره کرد.
مهاجرانی همچنین به معرفی ترکیب اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره شامل بخش‌هایی همچون رئیس و دبیر جشنواره، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دبیر علمی، دبیر فنی و تخصصی، دبیر اجرایی و نماینده گروه‌های مختلف جشنواره اشاره کرد.
او درباره محورها و شاخص‌های ارزیابی آثار گفت: خلاقیت، نوآوری، ابتکار، رعایت اصول علمی در حوزه طراحی، استفاده از دانش فنی در حوزه الگو، دوخت و تزئینات فرهنگی اسلامی ایرانی از مهمترین ملاک‌های داوری این جشنواره است.
دبیر جشنواره افزود: در مرحله نهایی، داوران 15 اثر را در بخش‌های پوشش اجتماعی، مجلسی، پوشش نوجوان، پوشش دانشجویی و بخش ضخیم دوزی برگزیده و شایسته تقدیر دانسته‌اند و البته افزودن بخش داوری آثار توسط گروه صنعت پوشاک جهت تبدیل ایده به ثروت، تولید انبوه و ارتباط با بازار است.
مهاجرانی همچنین به برپایی 8 نشت تخصصی و کارگاه آموزشی در زمان برگزاری جشنواره اشاره کرد.
در ادامه این نشست، وحید شالچی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه همه جوامع با پوشش‌های خود هویت خود را برساخت می‌کنند گفت: لباس در کشور ما تاریخ پر فراز و نشیبی دارد و ما با میراثی غنی روبرو هستیم که نقوش اصیل ایرانی گرفته تا معماری فضایی فراهم است که از حوزه لباس به مثابه فرهنگ بهره‌برداری شود.
شالچی افزود: متأسفانه در تاریخ معاصر نتوانسته‌ایم به خوبی از پتانسیل‌های فرهنگی بهره‌برداری کنیم و حوزه لباس در شرایطی به عنوان یک چالش در جامعه مطرح شد که می‌توانست در قالب یک فرصت مورد توجه قرار گیرد.
او با اشاره به جامعه 4 و نیم میلیونی دانشجوی کشور بیان کرد: این افراد نه تنها یک جامعه هدف است بلکه خود می‌تواند در مقام تولید کننده به ایفای نقش پردازد و نگاه وزارت علوم به این حوزه نگاهی ترغیبی و تشویقی است.
دومین جشنواره ملی مد و لباس دانشجویی "پرنیا" در دو محور دانشجو برای دانشجو و دانشجو برای عموم از 26 بهمن تا اول اسفند ماه به میزبانی دانشکده فنی دخترانه دکتر شریعتی برگزار می‌شود.

۹۵/۱۱/۲۳
۱۴:۵۰