نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113140
 • تمام سکه (طرح جدید) 1115000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1110000
 • نیم سکه 559000
 • ربع سکه 288000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3545
 • یورو 4012
 • پوند 4635
 • صد ین 3550
 • درهم امارات 969
 • لیر ترکیه 1220
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 31 Arrow up
  دلار 31100
 • 100 Arrow up
  یورو 35087
 • 47 Arrow up
  پوند 40575
 • 47 Arrow up
  فرانک 32277
 • 142 Arrow up
  صد ین 30861
 • 8 Arrow up
  درهم امارات 8467

شرکت های بیمه تامين مالي نمایندگان را حداقل در سطح كف درآمدها تضمين كنند

آیين- عضو انجمن حرفه اي صنعت بيمه و دبير شوراي فني بيمه سامان مي گويد نمايندگان شركت هاي بيمه بايد تامين مالي داشته باشند.
 
 
سياوش پنداريان زاده عضو انجمن حرفه اي صنعت بيمه و دبير شوراي فني بيمه سامان در گفت و گو با خبرنگار سايت تحليلي-خبري آیين درباره تعارض منافع بين شبكه فروش و شركت هاي بيمه گفت: برخي از شركت ها در زمينه ارائه خدمات به مشتريان شركتي خود راهكارها و روش هايي را براي بازاريابي در نظر مي گيرند كه در راستاي فعاليت نماينده هاست؛ از سوي ديگر نمايندگان نيز در زمان مناقصات و استعلام ها بعضا اسناد را به طور كامل دريافت نمي كنند و گزارشات فني آنها اطلاعات مشخصي درباره بيمه گذار ندارد؛ در اين زمان شركت هاي بيمه ناچار هستند نقش نمايندگان را خود برعهده بگيرند.
 
دبير شوراي فني بيمه سامان تصريح كرد: در برخي از موارد، نمايندگان زحمات فراواني را بر روي يك مورد بيمه اي كشيده و جلسات متعددي را براي عقد قرارداد با يك مشتري برگزار مي كنند؛ حتي به عنوان نمونه تقاضاهاي مورد نظر بيمه گذار از جمله استقرار يك فرد در شركت و ارائه خدمات بيشتر را قبول مي كنند و لازم است تا كارمزد اين نمايندگان افزايش يابد.
 
پنداريان زاده محدوديت هاي قانوني را عاملي براي پرداخت نشدن كارمزد منصفانه به نمايندگان در اين گونه موارد دانست و افزود: عمده اختلاف نمايندگان با شركت ها در جايي رخ مي دهد كه موانع قانوني براي پرداخت كارمزد منصفانه وجود دارد.
 
وي درباره تحت فشار قرارگرفتن شركت ها از سوي نمايندگان براي ارائه تخفيفات يا تقسيط حق بيمه گفت: در اين موضوع ايرادي به نمايندگان ندارم زيرا آنها در بازاري رقابتي وارد شده اند و برخي از رقبا تخفيف هاي بلندمدت و بدون كارمزد و بعضا خارج از عرف به مشتريان خود مي دهند.
 
عضو انجمن حرفه اي صنعت بيمه با انتقاد از رفتار برخي بيمه گذاران با توجه به شرايط رقابتي در بازار اظهار داشت: به عنوان نمونه برخي شركت ها در زمان مناقصات بيمه هاي تكميلي درمان مي گويند هر فاكتوري كه ما ارائه كرديم، شركت بيمه بايد بپذيرد و از آنجايي كه نمايندگان بدنبال كسب درآمد از محل فروش هستند، به شركت هاي بيمه فشار مي آورند در حالي كه صدور اين گونه بيمه نامه ها غيرفني و مخالف اخلاق حرفه اي است.
 
دبير شوراي فني بيمه سامان خاطرنشان كرد كه رفتار برخي از شركت ها در رعايت نكردن قوانين و مقررات، ارائه تخفيفات غيرفني و اعطاي مزايايي در قالب افزوده بيشتر باعث ضربه به شركت هاي ديگر شده است.
 
پنداريان زاده درباره نحوه برخورد با برخی نمايندگاني كه خسارت هاي مادي و معنوي به شركت مي زنند، گفت: تصور مي كنم نمايندگان بايد تامين مالي داشته و شرايط موجود درباره پرداخت كارمزد آنها بايد بازنگري شود؛ نمايندگان بايد درآمد ثابتي ولو حداقلي داشته باشند.
 
وي در اين خصوص توضيح داد: زماني كه شركت ها از نمايندگان خود مي خواهند در برخي از رشته هاي بيمه اي مانند ثالث و آتش سوزي با شرايط مشخصي كار كنند، دسترسي كارگزاري ها به بيمه گران و بيمه گذاران راحت تر مي شود و نمايندگان بعضا ناچار نمي شوند براي كسب درآمد احتمالا به دست اقدامات خلاف قانون و مقررات دست بزنند.
 
عضو انجمن حرفه اي صنعت بيمه پيشنهاد داد شركت هاي بيمه تعداد نمايندگان خود را كاهش و به عدد ثابتي رسانده ولي تامين مالي آنها در سطح كف درآمدها تضمين كنند تا نمايندگان كمتر بدنبال اقدامات خلاف مقررات و بيمه گري بروند.
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

۹۵/۰۶/۰۱
۰۸:۴۲

استخدام های روز- 31 مرداد 95

تازه ترین استخدام های روز را اینجا ببینید.
 
 
 
*استخدام مدیر فروش در شرکت نرم نگاران آرمیتیس
*استخدام گروه صنعتی درب کارا
*دعوت به همکاری کارشناس فروش بیمه سامان (آتیه سازان)
*استخدام شرکت گسترش فناوری خوارزمی
*استخدام سازمان بازرسی كل كشور سال 95
*استخدام شركت فن آوران سيستم نوين ارقام (سيسناتک)
*استخدام شرکت تولیدی پرچ ساز

۹۵/۰۶/۰۱
۰۷:۴۹

تاکید بر تشکیل کانون کارگزاران رسمی بیمه

بانکداری 24: اعضای هیات‌مدیره انجمن صنفی کارگزاران رسمی بیمه در دیدار با رئیس کل بیمه مرکزی، خواهان حمایت از تشکیل این کانون شدند.

به گزارش بانکداری 24، دکترعبدالناصر همتی در این دیدار گفت: کارگزاران به‌عنوان مشاوران بیمه‌گذاران با ارائه نرخ و شرایط مناسب به بیمه‌گذاران، می‌توانند نقش مهمی در سالم‌سازی بازار بیمه ایفا کنند.وی تاکید کرد: سال ۱۳۷۳ که به‌عنوان رئیس کل بیمه مرکزی منصوب شدم، یک کارگزار بیمه داشتیم آن هم غیرفعال و خوشحالم که با تلاش‌های انجام گرفته، الان بیشتر از ۵۵۰ کارگزار فعال داریم.همتی مشاوره صحیح را مهم‌ترین وظیفه کارگزاران دانست و گفت: بدترین خدمت کارگزاران به مردم، توصیه خرید ارزان‌ترین بیمه‌نامه به آنها است؛ چراکه بیمه‌نامه با نرخ غیرفنی، پشتوانه پرداخت مناسب هنگام خسارت را ندارد، شرکت‌های بیمه باید از ظرفیت‌های کارگزاران بیشتر استفاده کنند و عنایت و حمایت بیشتری از آنها داشته باشند.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۱:۳۳

معاون درمان وزارت بهداشت به آنا گفت پیوند عضو 10بیمار تبعه افغان در کشور/بیمه پیوند عضو شامل افغانستانی‌ها نمی‌شود/راه اندازی مرکز پیوند کبد در افغانستان

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: پیوند عضو بیماران تبعه افغان در صورت ضروری و حیاتی بودن از دهنده هموطن خود در کشور صورت می‌گیرد و سال گذشته حدود 10 بیمار پیوند عضو در کشور تحت عمل پیوند قرار گرفتند البته ناتوانی اتباع افغانی در پرداخت هزینه‌های درمانی بار مالی سنگینی بر وزارت بهداشت تحمل کرده است.

محمد آقاجانی، ‌معاون درمان وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا در مورد جزئیات پیوند عضو اتباع افغان در کشور اظهار کرد: براساس مصوبه شورای عالی پیوند به طور کلی پیوند عضو برای اتباع غیر ایرانی ممنوع است اما در مواردی که بیماری حاد اتباع افغان مقیم ایران به اثبات برسد که پیوند عضو برای آن ضروری و غیر قابل اجتناب باشد از سوی وزارت بهداشت به شکل کنترل شده‌ای در کشور انجام می‌شود.
وی افزود: براساس قانون در صورتی که پیوند عضو اتباع افغانی کاملا ضروری و لازم تشخیص داده شود می‌توانند از دهنده عضو هموطن خود کمک بگیرند و این کار با نظارت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در موارد خاص و بیماری‌های حاد به صورت استثنایی صورت می‌گیرد.
آقاجانی یادآور شد: در طی یک سال گذشته 10 نفر از بیماران تبعه افغان که پیوند عضو آنان فوری و حیاتی بوده از سوی وزارت بهداشت در بیمارستان‌های دولتی انجام شده است که البته دهنده عضو نیز تبعه افغان بوده است و وزارت بهداشت با رعایت مقررات در راستای رعایت جنبه‌های بشر دوستانه این خدمات را در اختیار اتباع افغانی قرار داده است.
معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: تا کنون وزارت بهداشت موضوع پیوند عضو اتباع افغان در کشور را مدیریت کرده تا از این حیث به سلامتی و جان افغان‌های مقیم ایران آسیبی وارد نشود.
راه اندازی مرکز پیوند کبد در افغانستان
آقاجانی از راه‌اندازی یک مرکز پیوند کبد در افغانستان خبر داد و گفت: با پیگیری‌های وزارت بهداشت ایران مرکز پیوند کبدی در افغانستان راه‌اندازی می‌شود و تاکنون نیز آموزش‌های لازم به پزشکان افغانی ارائه شده تا در آینده مرکز پیوند کبد افغانستان توسط خود پزشکان افغانی اداره شود همچنین تیم‌های پزشکی پیوند ایرانی نیز برای انجام جراحی پیوند عضو در افغانستان حضور دارند.
تحمل بار مالی سنگین درمان اتباع افغان بر وزارت بهداشت
وی در پاسخ به اینکه آیا بیمه پیوند عضو که از اول شهریور ماه در کشور اجرایی می‌شود به اتباع افغان نیز تعلق می‌گیرد یا خیر، گفت: بیمه پیوند عضو به اتباع افغان تعلق نمی‌گیرد زیرا بیمه ایرانیان ویژه ایرانیان است. متاسفانه وزارت بهداشت برای تامین هزینه‌های اتباع کشور افغانستان با بحران بزرگی مواجه است زیرا حدود 3 میلیون تبعه افغانستان به اشکال مختلف در ایران مقیم هستند که عمدتا برای هزینه‌های درمان به بیمارستان‌های وزارت بهداشت مراجعه می‌کنند اما برای پرداخت هزینه‌ها با مشکل مواجه‌اند که این موضوع بار مالی سنگینی بر وزارت بهداشت تحمل می‌کند. همه خدمات بهداشتی و درمانی از سوی بیمارستان‌های وزارت بهداشت به اتباع افغان ارائه می‌شود در حالی که آنان نمی‌توانند هزینه‌های درمان خود را بپردازند.
به گزارش آنا، خبر درگذشت لطیفه رحمانی دختر 12 ساله تبعه افغانستان که 18 مرداد ماه امسال به دلیل ابتلا به سیروز کبدی در بیمارستان نمازی شیراز بستری شده بود،از دیروز مورد بحث‌ و انتقاد کارشناسان قرار گرفت.
براساس قانون مصوب شورای عالی پیوند در سال 93، جراحی پیوند اعضای بدن به اتباع غیرایرانی در هر شرایطی در ایران ممنوع است.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۱:۵۰

دور اروپا با دوچرخه‌‍سوار بیمه آسیا

دوچرخه‌سوار بیمه آسیا در سفر فرهنگی‌_ورزشی ۴۰ روزه خود به کشورهای اروپایی، پیام "توانمندی بیماران ام اس" را به گوش اروپائیان می‌رساند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بیمه آسیا، به مناسبت پنجاه و هفتمین سالگرد تاسیس بیمه آسیا، علی عظیمی (کارمند بیمه آسیا) به همراه همسرش در سفر ۴۰ روزه خود ضمن عبور از کشورهای آلمان، هلند، دانمارک، نروژ و سوئد پیام‌رسان "توانمندی بیماران ام اس" به اروپائیان است.
همچنین سفر فرهنگی‌_ورزشی دوچرخه‌سوار بیمه‌آسیا روز سه‌شنبه ۵ مرداد سال ۹۵ از تهران آغاز شد و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده روز دوشنبه ۱۵ شهریور ۹۵ با طی مسافت ۱۶۰۰ کیلومتر به پایان می‌رسد.

منابع دیگر:
 • دیوان اقتصاد
 • بانکداری ایرانی
 • عصر بانک
 • ساعت 24
 • دنیای بانک
 • ایستانیوز
 • فرصت نت
 • صنعت بیمه
 • اقتصاد تهران
 • پول نیوز
 • بانک و صنعت
 • پول‌پرس
 • تجارت آنلاین
 • آبتاب
 • بانک و رسانه
 • ایرانا
 • رویکرد
 • اتاق نیوز
۹۵/۰۵/۳۱
۱۴:۰۴

سهم صندوق پس‌انداز کارکنان بیمه دانا واریز می‌شود

نایب رییس هیأت مدیره و مدیرعامل بیمه دانا گفت: سهم آن دسته از پرسنل که دارای سپرده در صندوق پس‌انداز کارکنان بیمه دانا بوده‌اند، به همراه اصل و سود این منابع امروز به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام  بیمه دانا، بیژن صادق با اشاره به اینکه این صندوق در زمان دولتی بودن شرکت بیمه دانا بر اساس تصویب‌نامه هیات وزیران در ۱۷ اسفند سال ۸۱ ایجاد شده بود، گفت: منابع این صندوق در اجرای تبصره ۱ ماده ۵۹ آیین‌نامه اداری و استخدامی مشترک شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده است.
وی ادامه داد: اواسط سال ۸۳ پس از انحلال صندوق پس انداز کارکنان صنعت بیمه، صندوق کارکنان بیمه دانا به این شرکت منتقل شد.
به گفته صادق، منابع این صندوق در دوره‌های مختلف با ارقام متفاوتی سپرده‌گذاری شده بود که بیشترین رقم دریافتی سود سپرده از بانک‌ها در سه سال اخیر با اتخاذ تصمیمات مناسب و تعاملات صورت گرفته با شبکه بانکی با اخذ نرخ حداکثری محقق شده است.
وی منابع صندوق پس‌انداز کارکنان بیمه دانا را با احتساب سود بانکی سپرده‌ آن، بیش از ۹۰ میلیارد ریال عنوان کرد که بر اساس سهم هر کدام از پرسنل، تسهیم شده‌ و به حساب آن‌ها واریز می‌شود.
نایب رییس هیأت مدیره و مدیرعامل بیمه دانا تاکیدکرد: محاسبات تسهیم این منابع، بر اساس مانده تا پایان تیرماه امسال شامل اصل سپرده و سود متعلقه و مانده موجودی هر کدام از پرسنل تا پایان زمان یاد شده به هر کدام تخصیص داده شده و با توجه به اینکه شرکت دیگر دولتی نیست، به حساب پرسنل واریز و پرونده‌ آن بسته می‌شود.

منابع دیگر:
 • تاوان‌گذار
 • بانکداری ایرانی
 • فرصت نت
 • پول نیوز
 • بانک و صنعت
 • تجارت آنلاین
 • رویکرد
 • صنعت بیمه
۹۵/۰۵/۳۱
۱۵:۲۰

اولویت اصلی بیمه رازی آموزش نمایندگان متخصص است

آموزش تئوری داوطلبان اخذ نمایندگی شرکت بیمه رازی بر اساس مجوز و استانداردهای بیمه مرکزی برگزارشد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بیمه رازی، نود و دومین دوره آموزش تئوری داوطلبان اخذ نمایندگی شرکت بیمه رازی بر اساس مفاد آیین‌نامه تنظیم امور نمایندگی بیمه (آیین‌نامه ۷۵) مصوب شورای‌عالی بیمه و دستورالعمل جدید بیمه مرکزی و با استفاده از استادان خوش‌نام و با تجربه و صاحب‌نام در صنعت بیمه کشور و بیمه مرکزی اجرا شد.
در این دوره آموزشی که با مجوز از بیمه مرکزی با حضور داوطلبانی از شهرها و استان‌های مختلف کشور در محل آموزش و توسعه شرکت بیمه رازی برگزار شد، شرکت‌کنندگان با سرفصل‌ها و رشته‌های مختلف بیمه‌ای و دستورالعمل‌های بیمه مرکزی آشنا شدند.

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
 • تجارت آنلاین
 • پول نیوز
 • رویکرد
 • صنعت بیمه
 • اخبار بانک
۹۵/۰۵/۳۱
۱۸:۰۴

فعالیت دانشگاه بیمه ایران غیر قانونی است

مدیرکل دفتر آموزش های غیر دولتی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: فعالیت مرکزآموزشی تحت عنوان دانشگاه بیمه ایران فاقد مجوز بوده و غیر قانونی است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر کارن ابری نیا با اعلام این مطلب اظهار داشت: مرکز آموزشی تحت عنوان دانشگاه بیمه ایران برای برگزاری دوره های آموزش عالی آزاد ، کلاس های آمادگی و آزمون های آزمایشی بالاتر از دیپلم، فاقد مجوز فعالیت از وزارت علوم می‌باشد و لذا فعالیت این مرکز در زمینه‌های فوق خلاف قوانین و مقررات است.

منابع دیگر:
 • مهر
۹۵/۰۶/۰۱
۱۰:۴۹

یک گشایش دیگر توسط برجام/رفع مشکل بیمه ای نفتکش ها

خبرگزاری شبستان: ناوگان بزرگ نفتکش ایران بعد از سال‎ها تحریم بیمه ای، دوباره زیر پوشش کامل بیمه پی.اند.آی کلاب (P&I CLUB) قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، پیش از اعمال تحریم های بیمه‌ای نفتکش‌هایی که نفت خام ایران را به بازارهای جهانی حمل می کردند، تحت پوشش شرکت‌های بیمه بزرگ اروپایی بودند، ولی محدودیت‌های تحریم باعث شد تا این شرکت ها برخلاف قراردادهایی که با نهاد ناظر صنعت بیمه ایران داشتند، از انجام تعهدات خود عقب نشینی کنند و از همین جا یکی از بزرگترین مشکلات تحریمی آشکارشد. مشکلی که به طور مستقیم صادرات نفت ایران به عنوان مهم‌ترین منبع درآمدی کشور را هدف قرار گرفته بود.
اماهمانگونه که اجرای برجام و لغو تحریم‌ها تمام بخش های اقتصادی کشور را تحت تاثیر خود قرارداد، صنعت بیمه نیز از این تغییر بزرگ متاثر شد به طوری که از زمان اجرایی شدن برجام درانتهای دی ماه سال گذشته بسیاری از شرکت‌های بزرگ بیمه گذار و همچنین نهادهای ناظرکشورهای خارجی برای ازسرگیری روابط بیمه ای با ایران اعلام آمادگی کرده اند.
اردیبهشت ماه بود که دراین زمینه معاون اتکایی و بین الملل بیمه مرکزی درگفت و گویی اعلام کرد: دردوره پسابرجام 300 جلسه کاری با شرکت های بیمه و کشورهای خارجی برگزار شده که بخشی از آنها به نتیجه رسیده است.
میناصدیق نوحی اضافه کرد: پس از اجرایی شدن برجام کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، اسلوونی، الجزایر و عراق برای برقراری رابطه بیمه ای با ایران اعلام آمادگی کرده اند که دراین زمینه درحال تنظیم تفاهم نامه های همکاری با این کشورها هستیم تا درمذاکرات آینده این اسناد به امضای طرفین برسد.
پس از آن ۲۰ تیرماه عبد الناصرهمتی رئیس بیمه مرکزی ایران در مراسم افتتاح نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با بیان اینکه بعد از برجام مراجعات بیمه های خارجی به بخش خصوصی بیمه های ایرانی افزایش چشمگیری یافته و نشان گر ظرفیت توسعه بیمه ها در کشور است، گفت: الان مشکل بیمه نفتکش های ما در سطوح بین المللی تقریبا حل شده است .
وی افزود: دو سه شرکت معتبر بیمه خارجی در حال نامه نگاری با بیمه مرکزی هستند تا بتوانند در بیمه های ایران سرمایه گذاری کنند.
وی گفت‌: اگر مقداری جریان پولی بین المللی تسهیل شود مشکل ما در صنعت بیمه و ارتباط با بیمه های خارجی حل خواهد شد.
حالا اما خبر خوش حل شدن مشکل بیمه نفتکش های ایرانی منتشر شده است.
ناوگان بزرگ نفتکش ایران بعد از سال‎ها تحریم بیمه ای، دوباره زیر پوشش کامل بیمه پی.اند.آی کلاب (P&I CLUB) قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، مشکل بیمه ای مربوط به نفتکش های ایران در حال رفع شدن است و به تدریج گروه های بیمه ای بین المللی مشارکت با ایران را آغاز می کنند.
بر این اساس، شرکت ملی نفتکش به نقل از پایگاه خبری «ترید ویندس» (TradeWinds) گزارش کرد: شمار زیادی از کشتی های ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران دوباره زیر پوشش کلاب های بیمه پی.اند.آی (P&I) قرار گرفتند.
این اقدام به چند سال دشواری کشتی های ایرانی برای ورود به آب های بین المللی پایان داد؛ به طوری که از این پس ناوگان نفتکش ایران می تواند راحت‎تر از گذشته اجاره داده شوند و وارد بندرهایی شوند که پیش از این به سختی اجازه ورود به آنها را پیدا می‎کردند.
در حالی که شرکت ملی نفتکش ایران در حال مذاکره برای ورود مستقیم و بدون واسطه کارگزاران به کلاب‎های بین المللی P&I است، تاکنون پوشش بیمه ای ناوگان نفتکش ایران از سوی کلاب های بیمه ای اسکولد (Skuld)، استیم شیپ (Steamship Mutual) و وست انگلند (West of England) ارایه شده است.
فعالیت های زیربنایی برای بازگشت ناوگان نفتکش به کلاب های بیمه ای بین المللی در ماه ژانویه 2016 (دی 1395) همزمان با برداشته شدن تحریم های بین المللی علیه ایران انجام شد.
گفتنی است،‌ در صورت رفع مشکل بیمه، نفتکش های ایرانی افزون بر حمل نفت ایران به مقصد اروپا، می توانند نفت شرکت های بین المللی را نیز در بندرهای مختلف حمل کنند.
بیمه پی اند آی مسوولیت مالکان کشتی را پوشش می دهد که این قرارداد طی فرآیند بازرسی، مشاوره و در بسیاری از موارد آموزش منعقد می‏شود.

۹۵/۰۶/۰۱
۰۹:۳۱

9 هزار زنجانی چشم انتظار دریافت وام ازدواج هستند

معاون اداره امور شعب بانک ملی استان زنجان گفت: 9 هزار زنجانی چشم انتظار دریافت وام ازدواج هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، قیوم صیدی ظهر امروز در نشست خبری شورای هماهنگی مدیران واحدهای استان و انعکاس فعالیت‌ها و اقدامات مالی و اقتصادی واحدهای تابعه گزارشی از فعالیت بانک‌های استان ارائه کرد و اظهار داشت: یکی از اقدامات بانک‌ها پرداخت تسهیلات وام ازدواج به متقاضیان است.
وی با اشاره به اینکه از آغاز مرداد ماه پرداخت وام 10 میلیون تومانی ازدواج در استان آغاز شده است، تصریح کرد: پرداخت وام ازدواج در این بخش به مرور و با تامین اعتبار صورت می‌گیرد.
معاون اداره امور شعب بانک ملی استان زنجان با بیان اینکه در زنجان 13 بانک متولی پرداخت وام ازدواج هستند، بیان کرد: از آغاز سال جاری 202 میلیارد ریال وام ازدواج از طریق این بانک‌ها پرداخت شده است.
صیدی با بیان اینکه 9 هزار نفر نیز در انتظار دریافت وام ازدواج هستند، بیان کرد: به مرور و با تامین اعتبارات، وام‌های این افراد نیز پرداخت می‌شود.
معاون اداره امور شعب بانک ملی استان زنجان در ادامه به سایر تسهیلات پرداختی نیز اشاره کرد و گفت: در همین زمینه اگر وضعیت واحدی در کارگروهی بررسی شود و مشکلی نداشته و توجیه باشد، اقدام به عقد قرارداده شده و تسهیلات مربوط پرداخت می‌شود.
در ادامه نیز سرپرست بیمه ایران در استان زنجان ضمن اشاره به قوانین جدید بیمه‌ای کشور گفت: در قانون جدید اخذ رضایت‌نامه بلااثر است و باید سر موقع پرداخت شود.
حسینعلی مرادی اظهار کرد: اگر طی سنوات قبل مشکلاتی در پرداخت وجود داشت یا به علت ناآشنایی شرکت‌ها بوده و یا مشکلات مالی بوده که اینها هم برطرف خواهد شد.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۳:۳۲

در راستای ارائه خدمات رسانی مناسب و شایسته بیمه گری؛ شعبه خرم آباد شرکت سهامی بیمه "ما" افتتاح شد

آیین- در راستای خدمات رسانی سریع، شایسته ، مناسب و دقیق بیمه ای و همچنین گسترش شعب و در دسترس مشتری بودن، بیمه "ما" شعبه جدید خود را در خرم آباد افتتاح کرد.
 
 
به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین و به نقل از روابط عمومی شرکت بیمه "ما"، مراسم افتتاح شعبه خرم آباد بیمه "ما" با حضور مهندس مجید صفدری مدیرعامل، حجت بهاری فر عضو هیات مدیره، معاونین برنامه ریزی وفاوا و شبکه فروش و توسعه بازار و تعدادی از مدیران ستادی و نمایندگان شبکه فروش و مدیر کل محترم بانک ملت استان لرستان و معاونین وی و روسای شعب محترم بانک ملت استان و برخی از مسئولین محلی برگزار شد.
بر اساس این گزارش، مهندس مجید صفدری مدیر عامل بیمه "ما"، در آیین افتتاح شعبه خرم آباد اعلام کرد: یکی از اهداف تدوین شده تحقق مشتری مداری است که باید به آن رویکردی عملیاتی بخشید و همچون نام برازنده و تاییده شده از سوی مقام معظم رهبری یعنی اقدام و عمل، اقدامی عملیاتی داشته و در عمل هدف را محقق ساخت.سال‌هاست که برخی مسئولان و مدیران تئوری پردازی داشته اند. 9 سال دیگر زمان تحقق و کسب اهداف سند و چشم انداز است؛ به تئوری‌ها و نظریه‌ها، رویکرد اجرایی داده تا با سرعت بیش از روز قبل، به اهداف چشم انداز 1404 برسیم.
مهندس صفدری با تاکید بر مفاد مندرج و اهداف ترسیم شده صنعت بیمه کشورمان در این چشم انداز و سند ملی تصریح کرد: این زمان به سرعت سپری خواهد شد.
مدیر عامل شرکت بیمه "ما" با اشاره به اصل مدیریت مشارکتی و استفاده از خرد جمعی یادآور شد: یک بیمه گر حرفه ای یعنی مجموعه ای از بهترین عملکرد های صف و ستاد.
وی رشد و گسترش شرکت بیمه "ما" را نتیجه همکاری و هم اندیشی و مشارکت ، عنوان نمود.
ایشان افزود: نرخ شکنی هرگز شایسته نبوده و به هیچ عنوان پسندیده نمی‌باشد. این شرکت سعی دارد تا با ارائه خدمات مناسب و شایسته بیمه گری گامی در جهت گسترش فرهنگ بیمه بردارد.
مهندس صفدری به جایگاه امروز شرکت بیمه "ما" در اذهان عمومی اشاره کرد و ادامه داد: نام این شرکت به منظور تقویت و اجرای سیاست‌های مسئولیت اجتماعی مانند بیمه پلنگ ایرانی مورد تقدیر قرار گرفته است.
اگر امروز افتخاری نصیب این شرکت شده است؛ به خاطر شبکه فروش و پرسنل توانمند بوده که این هم افزایی را در کنار مدیران و پرسنل ستاد مرکزی و شعب و نمایندگان محترم شبکه فروش ایجاد کرده اند.
در این مراسم آقای بهاری فر عضو محترم هیات مدیره گفت: آغاز به کار این شعبه منجر به بالندگی است زیرا می‌تواند به مردم غیور استان لرستان خدمت رسانی کرده و قدمی رو به جلو باشد. و انشاالله شاهد رشد چشمگیر و گسترش فرهنگ بیمه در کشور باشیم .
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۰۴

دو عضو هيات مديره بيمه البرز انتخاب شدند

آیین- دكتر محسن وفامهر و دكتر امير حمزه مالمير به عنوان دو تن از اعضاي هيات مديره شركت بيمه البرز انتخاب شدند.
 
 
به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین و به نقل از روابط عمومي بيمه البرز، دكتر وفامهر از سوي مديرعامل صندوق بيمه اجتماعي كشاورزان،‌ روستاييان و عشاير به عنوان نماينده اين صندوق در هيات مديره شركت بيمه البرز منصوب شد.
اين گزارش حاكي است، وي كه داراي مدرك دكتراي اقتصاد نظري از دانشگاه تهران است هم اكنون به عنوان استاد تمام گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان فعاليت مي كند.
همچنين دكتر وفامهر پانزده تاليف و ترجمه‌ و ۹۵ مقاله علمي در زمينه علم اقتصاد دارد كه از آن جمله مي توان به " علم اقتصاد: پيشرفت، ‌ركود يا انحطاط" ، "بازار يا نابازار"، "اقتصاد كار و نيروي انساني"، ‌" اقتصاد توليد كشاورزي" و " اقتصاد سياسي مناقشه اتمي ايران" اشاره كرد.
بنا براين گزارش، دكتر مالمير نيز كه به عنوان نماينده شركت گروه توسعه مالي مهر آيندگان در هيات مديره بيمه البرز منصوب شده است تا كنون سمت هايي از جمله معاونت سرمايه‌گذاري و عضويت در هيات مديره شركت گروه توسعه مالي مهر آيندگان، مدير نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس و اوراق بهادار و معاون مدير سازمان كارگزاران بورس اوراق بهادار تهران را در كارنامه كاري خود دارد.
بر اين اساس، محمدرضا تقوايي،‌ نماينده شركت گروه مالي ملت، سيد رسول تاجدار،‌ نماينده وزارت امور اقتصادي و دارايي، ايراندخت عطاريان،‌ نماينده شركت سرمايه‌گذاري صبا تامين، محسن وفامهر، نماينده موسسه صندوق بيمه اجتماعي كشاورزان،‌ روستاييان و عشاير و امير حمزه مالمير، ‌نماينده شركت گروه توسعه مالي مهر آيندگان اعضاي هيات مديره بيمه البرز را تشكيل مي دهند.
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

منابع دیگر:
 • تجارت آنلاین
۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۰۴

افزایش تعاملات بیمه آرمان و سندیکای بیمه گران ایران

آیین- در نشست صمیمانه روز 31/5/95 دبیر کل سندیکای بیمه گران ایران و مدیرعامل شرکت بیمه آرمان بر افزایش تعاملات متقابل در راستای ارتقای صنعت بیمه کشور تاکید گردید.
 
 
به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین، علی اکبر اولیاء ضمن تبریک انتصاب بیانیان به عنوان مدیر عامل شرکت بیمه آرمان اظهار امیدواری نمود که سندیکای بیمه گران و صنعت بیمه کشور از تجربیات، دیدگاه ها و نظرات کارشناسی بیانیان بهره‌مند گردند.
مدیر عامل بیمه آرمان ضمن تشکر از حسن اعتماد سندیکای بیمه گران به ظرفیت بالای این سندیکا به عنوان تنها نهاد صنفی صنعت بیمه کشور اشاره و اظهار داشت تعامل سازنده شرکت های بیمه، سندیکای بیمه‌گران و بیمه مرکزی می‌تواند به تقویت صنعت بیمه و ایجاد رضایت عمومی و اعتماد اجتماعی به عنوان بزرگترین سرمایه بیمه‌ای کشور کمک کند.
 
  در کانال تلگرام آیین عضو شوید
telegram.me/aiinnews

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
۹۵/۰۵/۳۱
۱۶:۰۹

برندگان مسابقه بیمه معلم مشخص شدند

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: اسامی برندگان مسابقه بیمه معلم ویژه روسای ادارات آموزش و پرورش کشور اعلام شد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از  روابط عمومی بیمه معلم، در حاشیه سی و سومین اجلاس روسای ادارات آموزش و پرورش، مسابقه ای به منظور ارائه خدمات بهتر به جامعه فرهنگیان توسط بیمه معلم برگزار شد.
در این مسابقه که با استقبال خوب بازدیدکنندگان رو به رو شد، نام 5 نفر برنده تبلت به قید قرعه اعلام شد.
ردیف نام و نام خانوادگی استان منطقه
1- مهدی مفیدی گلستان آزادشهر
2 -رضا مولائی مطلق خوزستان دهدز
3 -فریدون فریدونی بوشهر بندرریگ
4- محمد قادری تفرشی شهرستان (استان تهران) ملارد
5- عباس رجب پور گیلان فومن
 

منابع دیگر:
 • صنعت بیمه
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۵۳

کارمزد رشته های فرهنگ ساز بیمه، افزایش یابد آئین نامه 75 نیازمند اصلاح و بازنگری است

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: مدیر امور شعب و نمایندگان بیمه رازی خواستار بازنگری در آئین نامه75 بیمه مرکزی درباره انتقال نمایندگان از یک شرکت به شرکت دیگر بیمه شد و گفت: پرداخت هرگونه کارمزد به نمایندگان براساس آئین نامه بیمه مرکزی است.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از بیمه رازی، ضیاالدین صادقیان درباره اینکه شرکت های بیمه کارمزد نمایندگان را به طور کامل نمی پردازند یا دیرتر پرداخت می کنند، گفت: کارمزد پرداختی به نمایندگی های بیمه، براساس آئین نامه بیمه مرکزی است؛ شرکت های بیمه نمی توانند از آئین نامه مربوط به پرداخت کارمزدها عدول کنند زیرا اعتبار آنها از بین رفته و زیر سوال قرار می گیرند.
 وی توضیح داد کارمزد نمایندگان شرکت های بیمه در رشته های مختلف توسط بیمه مرکزی تعیین شده و حسابرسان مستقل هر شش ماه یکبار پرداخت کارمزد به نمایندگان را رصد می کنند.
 به گفته مدیر امور شعب و نمایندگان بیمه رازی، نهاد ناظر (بیمه مرکزی) از طریق سامانه سنهاپ بر پرداخت کارمزدها نظارت دارد و اگر کمتر از رقم تعیین شده به نمایندگان پرداخت شود، شرکت های بیمه مورد سوال واقع می شوند.
 صادقیان در پاسخ به این سوال که بعضا نمایندگان فروش در قراردادهای بزرگ مدعی هستند که کارمزد آنها بدرستی محاسبه نمی شود، اظهار داشت: در قراردادهای بزرگ تا یک سقف مشخص، درصد نمایندگان مشخص است و در صورتی که رقم قرارداد از آن سقف بالاتر رود، براساس جدول مخصوص درصدها به صورت پلکانی کاهش می یابد و این طور نیست که کارمزد نمایندگان در نظر گرفته نشده یا شرکت ها بخواهند نمایندگان خود را دور بزنند.
 وی درباره نحوه برخورد با تخلفات نمایندگان شرکت ها که باعث از بین رفتن منفعت مادی و معنوی شرکت های بیمه می شود، گفت: ما در بیمه رازی راهکاری برای برخورد با این موضوع داریم؛ در بیمه رازی پرتفوی نمایندگان هر چند ماه یکبار (دست کم هر شش ماه یکبار) رصد و ضریب خسارت نماینده ها بررسی می شود.
 این فعال صنعت بیمه ادامه داد: در بیمه رازی در صورتی که ضریب خسارت نماینده ای غیرمتناسب باشد، به آن نماینده اخطار داده می شود؛ در صورتی که ضریب و تعدد خسارت نماینده ای افزایش داشته باشد، ممکن است مانع از صدور بیمه نامه آن نماینده شده یا اجازه صدور در یک رشته خاص را تا اطلاع ثانوی به وی ندهیم تا بررسی های لازم انجام شود.
 وی به عنوان نمونه توضیح داد که اگر از 100ماشین بیمه شده، 30  خودرو با مشکل مواجه شوند، نشان می دهد که این نماینده به مدیریت ریسک توجه نکرده است؛ هرچند ممکن است از 100 خودروی بیمه شده، یک خودرو با خسارت مواجه شده و شرکت ملزم به پرداخت 150 میلیون تومان خسارت شود ولی این خسارت معقول است.
 صادقیان درباره حل تعارض منافع بین شرکت های بیمه و نمایندگان گفت: باید نظارت و کنترل کمی و کیفی و فنی و مالی بر نمایندگان افزایش یابد و به طور میانگین برای هر 50 نماینده یک ناظر وجود داشته باشد.
 این فعال صنعت بیمه افزود: در حال حاضر شرکت های بیمه برای آموزش نمایندگان خود هزینه های مادی و معنوی انجام می دهند تا این نماینده به آگاهی علمی و عملی درباره فروش بیمه نامه ها برسد؛ با این حال آئین نامه 75 بیمه مرکزی به این نماینده اجازه می دهد که بدون مانعی از یک شرکت بیمه به شرکت دیگر انتقال پیدا کند.
 صادقیان خواستار اصلاح آئین نامه 75 به شیوه ای شد که نماینده در صورت دریافت آموزش های تئوری و عملی برای انتقال به شرکت دیگر متعهد به فعالیت تا سقف مشخصی باشد.
 وی برای حل تعارض منافع بین شرکت های بیمه و نمایندگان آنها پیشنهاد داد کارمزد بیمه نامه هایی که باعث ارتقای سطح فرهنگ بیمه می شود، افزایش یابد.
 مدیر امور شعب و نمایندگان بیمه رازی در این خصوص افزود: باید به نمایندگان برای فروش بیمه هایی که باعث ارتقای فرهنگ بیمه می شوند، به نمایندگان انگیزه داد؛ در حالی که رسانه ها بعضا به خوبی درباره رشته هایی مانند حوادث اطلاع رسانی می کنند اما از فروش این نوع بیمه نامه ها استقبال نمی شود زیرا انگیزه لازم در شبکه فروش وجود ندارد

منابع دیگر:
 • رویکرد
 • اخبار بانک
۹۵/۰۵/۳۱
۱۶:۵۷

از سوی بیمه مرکزی صلاحیت آقای هادی رئیس الذاکرین تایید شد.

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: طی نامه ای از سوی دکتر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی هادی رئیس الذاکرین به عنوان عضو هیئت مدیره بیمه آرمان تایید شد.
به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل ازبیمه آرمان، در این نامه آمده است،انتظار میرود با مساعی اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل و کارکنان آن شرکت شاهد تحقق اهداف ذیل باشیم:
1-اداره شرکت بر اساس مقررات و ضوابط بیمه ای و اصول بنگاهداری اقتصادی
2-مشتری مداری و تامین منافع قانونی ذینفعان
3-تلاش جدی در ارائه محصولات جدید و خدمات نوین
4-توجه به بیمه های زندگی و توسعه آن
5-رعایت اصول حاکمیت شرکتی و مدیریت مسئولانه و پاسخگو
6-قانون مداری و توجه به اصل حاکمیت قانون/ بیمه مرکزی
لازم به ذکر است نامبرده دارای مدرک دکتری تخصصی مهندسی صنایع گرایش تحقیق در عملیات می باشد. وی دارای ده سال سابقه مدیریتی در شرکت های بیمه رازی ،آرمان و سایر شرکت‌های خصوصی در حوزه سرمایه گذاری را  در کارنامه خود دارا می باشد.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۷:۵۸

همکاری تازه بیمه‌های آرمان و ایران

باتنکداری 24: پس از ارسال نامه بیمه مرکزی ایران مبنی‌بر تایید علیرضا بیانیان به‌عنوان مدیرعامل جدید بیمه آرمان، همکاری جدید این شرکت بیمه خصوصی با بیمه ایران کلید خورد

به گزارش بانکداری 24، بیانیان در نشستی با حیدری، معاون فنی شرکت بیمه ایران خواستار همکاری بیمه‌ای در زمینه اتکایی شد.مدیرعامل شرکت بیمه آرمان با اشاره به ظرفیت مناسب نیروی انسانی و تغییرات مثبت ایجاد شده در شرکت بیمه آرمان بر لزوم هم‌افزایی مبتنی بر توسعه بازار بیمه‌ای به جای رقابت‌های غیرسالم تاکید کرد. حیدری، عضو هیات‌مدیره و معاون فنی بیمه ایران نیز آمادگی شرکت بیمه ایران بر افزایش تعاملات و گسترش همکاری‌های بیمه‌ای را اعلام کرد.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۱:۳۳

محدودیت های پرداخت از طریق تلفن بیمه ملت برداشته شد

با تلاش های صورت گرفته، محدودیت های پرداخت حق بیمه از طریق تلفن بیمه مرتفع شد و برای اولین بار در کشور بیمه گذاران می توانند از این طریق، حق بیمه و اقساط را بدون هیچ محدودیتی پرداخت کنند.
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، تاپیش از این فقط امکان پرداخت تا سقف مبلغ 2 میلیون ریال از طریق تلفن بیمه وجود داشت.
گفتنی است، مشتریان گرامی برای استفاده از خدمات تلفن بیمه ملت می توانند با شماره 85334-021 تماس گرفته و از خدمات موجود در این سرویس شامل استعلام بیمه نامه (کلید 1)، تمدید بیمه نامه (کلید 2)، صدور الحاقیه (کلید 3) و پرداخت با شناسه (کلید 4) بهره مند شوند.
منبع:ریسک نیوز

۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۱۵

شگرد جدید تخفیف از سوی شرکتهای بیمه

بانکیا: یکی از ابداعات شرکتهای بیمه انعقاد برخی قرادادها با شرکت واحد و اتوبوس رانی و ارایه تخفیفات خاص در زیر پوشش تبلیغ شرکت بیمه بر روی اتوبوس های شرکت واحد است.

به گزارش بانکداری ایران (بانکیا)با ابلاغ قانون جدید ثالث بسیاری از فعالان بازار بیمه تبصره 4 ماده 18 قانون جدید شخص ثالث را یکی از نقاط قوت آن می دانند اما سوال اساسی اینجاست که تا چه حد این تبصره قانونی می تواند ضمانت اجرایی داشته باشد در حالیکه تجارب نشان داده همیشه شرکتهای بیمه راههایی برای دور زدن قوانین را یافته اند که این راهکارهای اتخاذی ضمانت اجرایی قانون را با چالش مواجه کرده است ..
تا کنون برخی گزارشات از بازار بیک از بکارگیری راهکاریهایی برای دور زدن تخفیف مجاز در قانون جدید خبر می دهند این درحالی است که  کلیه شرکتهای بیمه از تاریخ 95/3/29 تخفیفات را به ظاهر جمع آوری کر ده اند اما همچنان برخی شرکتهایی که تنها راه حیات و پایداری در بازار را فروش ثالث همراه با تخفیف می دانند  راهکارهایی را برای ادامه دادن به تخفیفات غیر فنی  پیدا می کنند، راهکارهایی که ظاهرا می تواند از دید نهاد نظارتی پنهان بماند این در حالی است که رئیس کل بیمه مرکزی در اظهار نظرهای خود اذعان داشته حتی با تخفیف دو و نیم درصد نیز چندان موافق نیست.
یکی از ابداعات شرکتهای بیمه انعقاد برخی قرادادها با شرکت واحد و اتوبوس رانی  و ارایه تخفیفات خاص در زیر پوشش تبلیغ شرکت بیمه بر روی اتوبوس های شرکت واحد است.
این راهکار جهت دور زدن تخفیف مجاز مندرج در قانون بدین صورت است که یک قرارداد انجام تبلیغات مثلا  برروی بدنه اتوبوسها بین شرکت بیمه گر و اتحادیه مربوطه منعقد می گردد و پس از ارائه چکهای اقساط کل حق بیمه ازطرف اتحادیه به شرکت بیمه ، شرکت بیمه نیز چک مربوط به هزینه تبلیغات را به میزان مثلاً 20 درصد حق بیمه به بیمه گزار تحویل می دهد و ازاین راه عملاً 20 درصد تخفیف در بیمه نامه اعمال خواهد شد که این موضوع دقیقاً به معنای دور زدن قانون است.
لازم بذکر است ، یکی از شرکتهای خدمات بیمه ای به ریسک نیوز عنوان کرد وقتی با مسئول امور بیمه ای اتوبوس رانی و شهرداری جهت مذاکره و انعقاد قرارداد مراجعه کردیم  اذعان داشت، ما توانسته ایم از یکی از شرکتهای بیمه 20درصد تخفیف بگیریم بدین صورت که یک قرارداد انجام تبلیغات مثلا  برروی بدنه اتوبوسها بین شرکت بیمه گر و اتحادیه مربوطه منعقد می گردد و پس از ارائه چکهای اقساط کل حق بیمه شرکت بیمه نیز چک مربوط به هزینه تبلیغات را به میزان  20 درصد حق بیمه به ما تحویل می دهد.
در این صورت به ظاهر حق بیمه کامل پرداخت شده اما در پوشش تبلیغات ، تخفیف مورد نظر شرکت بیمه اعمال شده است.
گفتنی است ، شنیده ها خبر می دهد ،اتوبوس رانی تهران علاوه بر نهایی شدن قرارداد با یکی از شرکتهای کوچک بازار قرار است یک قراداد همراه با تخفیفات مذکور نیز با یکی از شرکتهای بزرگ بازار  منعقد کند.
لازم بذکر است ، در پی تماس های مکرر با رسانه ریسک نیوز این مطلب مندرج گردید و نهایتا مجاز بودن این عمل یا غیر مجار بودن آن از طریق پیگیری های نهاد نظارتی مشخص خواهد شد.
اگرچه شرکتهای بیمه جهت  تدوام فروش، از تاکتیک ها و شگردهای دیگری جهت تخفیف بهره می برند
به گزارش ریسک نیوز،یکی از شگردهای تخفیف به این صورت  است که روی برگه بیمه نامه، قیمت قانونی درج می شود ولی از بیمه گذار مبلغ کمتری اخذ می شود و عملا به مشتری با ظاهری کاملا قانونی تخفیف غیر مجاز داده می شود.
دومین راه برای ارائه تخفیف ثالث، استفاده از ارائه بیمه آتش سوزی رایگان و یا حوادث مجانی در کنار بیمه نامه شخص ثالث است که البته مورد اقبال مشتریان به صورت جدی قرار نمی گیرد. این راهکار شبه تخفیفی، عملا مغایرتی با قانون ندارد و بعضا شرکت ها از این روش استفاده می کنند.
در روش دیگری، تخفیف مدنظر ثالث روی بیمه بدنه اعمال می شود و مجموعا در مواردی که بیمه گذار، خریدار هر دو پوشش بیمه ای است، جمع مبلغ پرداختی نسبت به زمان قبل از اعمال قانون جدید بیمه شخص ثالث، تغییری ندارد.
 

۹۵/۰۵/۳۱
۱۱:۵۳

علل وقوع زیان انباشته بیمه ایران از زبان معاونت فنی / هنوز نتوانستیم کسری ذخایر بیمه ایران را شناسایی کنیم

اختلاف حسابرس در حوزه ثالث بود و اعتقاد داشت که بیمه ایران ۲۰۰میلیارد تومان کسری ذخایر دارد البته ما خودمان هم مشتاق بودیم این میزان کسری ذخایر شناسایی شود ولی جالب اینجاست که نه حسابرس توانست شناسایی کند ونه خود ما./به مفهوم عامیانه بیمه ایران توان پرداخت تعهدات روزانه خود را دارد اما اگر شاخص ها فنی و تئوریک توانگری مالی را در نظر بگیریم متاسفانه وضعیت منفی است.

اختلاف حسابرس در حوزه ثالث بود و اعتقاد داشت که بیمه ایران ۲۰۰میلیارد تومان کسری ذخایر دارد البته ما خودمان هم مشتاق بودیم این میزان کسری ذخایر شناسایی شود ولی جالب اینجاست که نه حسابرس توانست شناسایی کند ونه خود ما./به مفهوم عامیانه بیمه ایران توان پرداخت تعهدات روزانه خود را دارد اما اگر شاخص ها فنی و تئوریک توانگری مالی را در نظر بگیریم متاسفانه وضعیت منفی است.
به گزارش ریسک نیوز،بیمه ایران مدتهاست ، علاوه بر تلاطمات مدیریتی درگیر چالش هایی چون زیان انباشته ای است که رسما و  اولین بار امرالهی، مدیر عامل اسبق شرکت بیمه دولتی از آن پرده برداشت اگرچه که بعد ها وی از چرخش این زیان انباشته به سود خبر داد.
علاوه بر زیان انباشته بیمه ایران و کسری ذخایرش، وضعیت توانگری مالی بزرگترین شرکت بیمه ایرانی نیز در مظان نقد قرار داردکه البته طریقه مواجهه با وضعیت توانگری مالی این شرکت از سوی فعالان صنعت متفاوت بوده است.
حسینی ، مدیر عامل سابق و مستعفی بیمه ایران پبش ازین در این خصوص اعلام کرده بود که بیمه ایران دغدغه توانگری مالی ندارد چرا که دارای منابعی است که به راحتی از عهده ایفای تعهداتش بر می آید.
اما در این خصوص محمد حیدری ، معاونت فنی و عضو هیات مدیره بیمه ایران معتقد است ،بیمه ایران  به لحاظ مبانی تئوریک متاسفانه در وضعیت مناسبی قرار ندارد اگرچه که در مفهوم عام قادر است از عهده تعهداتش برآید.
وی همچنین به چالش های بیمه ایران در خصوص زیان انباشته و کسری ذخایر نیز اشاره کرده و از اصلاح و ترمیم مالی بیمه ایران با تکیه بر سیستم محوری خبر می دهد.
محمد حیدری ، معاونت فنی بیمه ایران در گفتگو با خبرنگار ریسک نیوز در خصوص علل ایجاد زیان انباشته در بیمه ایران گفت:از آنجا که نحوه ذخیره گیری خسارتهای معوق سیستم محور نبود و در اصل کارشناس محور بوده در نتیجه محاسبات در بسیاری موارد دقت کافی را نداشته است  .
به گفته وی بخصوص در مورد خساراتی که به پرداخت نرسیده ، مبنای محاسبات مبتنی بر نظرات کارشناسی بوده و چندان مبتنی بر واقعیت نبوده است.
به گفته وی بیمه ایران در روش محاسبه خسارات معوق مدت ها دچار ایراد بوده به عبارتی آنچه معوق گرفته می شد و ان میزانی که بعدا پرداخت می شد بابت معوقات از آن رقم فزونی گرفته بودو طبیعتا در سال 92 ان زیان هنگفت آشکار شد.
وی تصریح کرد: این زیان انباشته ، خسارات معوق چندین ساله بوده که به شکل شناور و همچون توده ای  سال به سال لایه بسته و در عین حال در صورتهای مالی پنهان می بوده که در نهایت با گذر ایام  این اتفاق خود را نشان داد.
عضو هیات مدیره بیمه ایران تصریح کرد: از ان تاریخ به بعد بیمه ایران با اصلاح قیمت ها حتی در حوزه بیمه نامه های درمانی به طوریکه سرانه قیمت ها در این حوزه تا سه برابر افزایش یافت ، همچنین با اصلاح روش ها و شرایط قراردادها و اصلاح کارشناسی در فرایند بیمه نامه های اتومبیل تلاش کرد تا در جهت جبران این زیان قدم بردارد.
حیدری اذعان داشت: اگر به روند حرکت توجه شود، مثلا بیمه درمان بیمه ایران که در سال 92 ضریب خسارتی 126درصدی را تجربه کرده در سال 93 به 113 درصد و سال 94 به 104 درصد و امسال به حدود 98 درصد رسیده است.
معاون فنی بیمه ایران با بیان اینکه ضریب خسارت ، عملکرد یکسال شرکت بیمه را نشان می دهد ، متذکر شد: سمت و سوی اصلاحات در سایر رشته ها چون شخص ثالث نیز دیده می شود به طوریکه ضریب خسارت رشته ثالث نیز کاهش یافته و از 111 درصد به حدود 102درصد در سال 94 رسیده است ، به عبارتی ضرایب خسارت که عملکرد یکسال بیمه ایران را نشان می دهد روند قابل قبولی را طی می کند.
حیدری البته براین نکته تاکید کرد که اصلاح برنامه مالی تدریجی است و هیچ گاه به یکباره حاصل نمی گردد.
به گفته معاونت فنی بیمه ایران اصلاح قیمت ها یکی از برنامه های مهم ترمیم مالی است اما باید تدریجا انجام شود و نمی توان مشتریانی که سالها به قیمت ها خو گرفته اند را یکباره با افزایش مواجه کرد.
 
وی با بیان اینکه تلاش می شود  روش ذخیره گیری خسارات معوق را از کارشناس محور به سیستم محور سوق دهیم، اذعان داشت:  در رشته اتومبیل کارشناس خسارت را تعیین نمی کند بلکه طبق آیین نامه ،  زمانیکه اعلام خسارت صورت می گیرد سیستم  رززو را تعیین می کند همچنین در رشته درمان ، سیستم درمان الکترونیک زمانیکه بیمارستان عددی را مشخص می کند این عدد چون هنوز پرداخت نشده ، سیستم ان را در خسارات معوق شناسایی می کند.
وی تصریح کرد: تا پیش ازین در بیمه ایران همه این ارقام برآوردی تعیین می شد اما با جایگزینی رویکرد کارشناس محور به سیستم محور ،خسارات معوق بیش از گذشته شناسایی می شود.
حیدری خبر داد: اگر خسارات معوق را به عنوان یک شاخص در مقابل خسارات پرداختی بدانیم ذخیره خسارات معوق در سال 92 حدود 13درصد بوده و در حال حاضر به 24 درصد افزایش یافته یعنی تقریبا دو برابر شده است.
حیدری در پاسخ به سوالی مبنی بر دیدگاه سازمان حسابرسی در خصوص وضعیت صورتهای مالی بیمه ایران و کسری ذخایرش اذعان داشت:اختلاف حسابرس در حوزه ثالث بود و اعتقاد داشت که بیمه ایران 200میلیارد تومان کسری ذخایر دارد البته ما خودمان هم مشتاق بودیم این میزان کسری ذخایر شناسایی شود ولی جالب اینجاست که نه حسابرس توانست شناسایی کند  ونه خود ما.
وی در ادامه به چالشهای  نحوه براورد دقیق کسری ذخایر بیمه ایران اشاره کرد و  افزود:  نظر حسابرس کاملا برآوردی و بر مبنای محاسبه معوقات کل صنعت بود در این راستا ما نیز در بیمه ایران بسیار علاقمند بودیم که میزان واقعی کسری ذخایر را شناسایی کنیم ولی هم ما و هم حسابرس با رهگیری نتوانستیم میزان واقعی کسری ذخایر را کشف کنیم و همچنین متوجه نشدیم که در چه برهه زمانی این کسری افزایش یافته است.
حیدری خاطر نشان ساخت: البته سال گذشته هنوز سیستم گزارش گیری معوق بر اساس سیستم محوری به صورت صددرصد در همه واحد ها راه اندازی نشده بود.
وی یادآور شد: در آن زمان یک اصلاحیه آمد و صورتهای مالی سال 93 اصلاحیه خورد.
حیدری در پاسخ به این سوال که آیا واقعا فکر می کنید با پیاده سازی روش تعیین خسارات بر مبنای سیستم محوری گشایشی در نحوه ذخیره بیمه ایران  و شفافیت بیشتر صورتهای مالی حاصل شود، عنوان کرد:قطعا همین طور خواهد بود چرا که اگر به حجم افزایش یافته ذخیره خسارات معوق بیمه ایران  نگاه شود ذخیره گیری نسبت به قبل دو برابر شده و علتش کاهش تصادفات یا خسارات پرداختی نیست بلکه روش سیستم محور به ما کمک کرد تا میزان ذخایر را افزایش دهیم.
حیدری در ادامه در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما در خصوص وضعیت توانگری مالی بیمه ایران متذکر شد:توانگری مالی را از دو وجه باید بررسی کرد یکی مفهوم تئوریک آن است و توجه به نسبت سرمایه ، دارایی ها و تعهدات و زمانیکه زیان بالاست باید یکسری معوقات احتیاطی گرفته شود از جمله معوق ریسک های منقضی نشده  به عبارتی قانون به گونه ای طراحی شده که اگر شرکتی در پروسه زیان قرار بگیرد ذخایری که باید گرفته شود بیشتر از ذخایر شرکتی است که در مسیر سود و بهبود قرار دارد  اما به هر حال نگاه تئوریک به وضعیت توانگری بیمه ایران نشان می دهد که متاسفانه به دلیل رویه سابق مطلوب نیست اما اگر توانگری را از این لحاظ بررسی کنیم که آیا توانگری لازم برای ایفای تعهدات را دارد واقعیت این است که بیمه ایران در حال حاضر 16میلیارد تومان روزانه تا پایان روز فقط پرداخت دارد.
به گفته وی سال گذشته بزرگترین خسارت صنعت که 50 میلیارد تومان بود را به راحتی پرداخت کرد الان هم برای پتروشیمی بوعلی امادگی کامل خود را اعلام کرده است .
وی افزود: به مفهوم عامیانه بیمه ایران توان پرداخت تعهدات روزانه خود را دارد اما اگر شاخص ها فنی و تئوریک توانگری مالی را در نظر بگیریم متاسفانه وضعیت منفی است .
به گفته وی یکی از عوامل مهم بهبود توانگری مالی افزایش سرمایه است که سال گذشته این افزایش سرمایه صورت گرفت اما  راه حل اصلی جهت بهبود توانگری مالی تنها افزایش سرمایه نیست راه حل اصلی این است که فرایند عملیات بیمه گری که همان ضرایب خسارت است را اصلاح کنیم که در این مسیر گام برداشته ایم اما قطعا این روش  در کوتاه مدت  پاسخ نمی دهد .

۹۵/۰۶/۰۱
۰۹:۳۸

پرداخت هرگونه کارمزد به نمایندگان براساس آئین نامه بیمه مرکزی است

ضياالدین صادقيان، درباره اينكه شركت هاي بيمه كارمزد نمايندگان را به طور كامل نمي پردازند يا ديرتر پرداخت مي كنند، گفت: كارمزد پرداختي به نمايندگي هاي بيمه، براساس آئين نامه بيمه مركزي است؛ شركت هاي بيمه نمي توانند از آئين نامه مربوط به پرداخت كارمزدها عدول كنند زيرا اعتبار آنها از بين رفته و زير سوال قرار مي گيرند.

پول‌نیوز - مدير امور شعب و نمايندگان بيمه رازي خواستار بازنگري در آئين نامه 75 بيمه مركزي درباره انتقال نمايندگان از يك شركت به شركت ديگر بيمه شد و گفت: پرداخت هرگونه كارمزد به نمايندگان براساس آئين نامه بيمه مركزي است.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز، ضياالدین صادقيان، درباره اينكه شركت هاي بيمه كارمزد نمايندگان را به طور كامل نمي پردازند يا ديرتر پرداخت مي كنند، گفت: كارمزد پرداختي به نمايندگي هاي بيمه، براساس آئين نامه بيمه مركزي است؛ شركت هاي بيمه نمي توانند از آئين نامه مربوط به پرداخت كارمزدها عدول كنند زيرا اعتبار آنها از بين رفته و زير سوال قرار مي گيرند.
 وي توضيح داد كارمزد نمايندگان شركت هاي بيمه در رشته هاي مختلف توسط بيمه مركزي تعيين شده و حسابرسان مستقل هر شش ماه يكبار پرداخت كارمزد به نمايندگان را رصد مي كنند.
 به گفته مدير امور شعب و نمايندگان بيمه رازي، نهاد ناظر (بيمه مركزي) از طريق سامانه سنهاپ بر پرداخت كارمزدها نظارت دارد و اگر كمتر از رقم تعيين شده به نمايندگان پرداخت شود، شركت هاي بيمه مورد سوال واقع مي شوند.
 صادقيان در پاسخ به اين سوال كه بعضا نمايندگان فروش در قراردادهاي بزرگ مدعي هستند كه كارمزد آنها بدرستي محاسبه نمي شود، اظهار داشت: در قراردادهاي بزرگ تا يك سقف مشخص، درصد نمايندگان مشخص است و در صورتي كه رقم قرارداد از آن سقف بالاتر رود، براساس جدول مخصوص درصدها به صورت پلكاني كاهش مي يابد و اين طور نيست كه كارمزد نمايندگان در نظر گرفته نشده يا شركت ها بخواهند نمايندگان خود را دور بزنند.
 وي درباره نحوه برخورد با تخلفات نمايندگان شركت ها كه باعث از بين رفتن منفعت مادي و معنوي شركت هاي بيمه مي شود، گفت: ما در بيمه رازي راهكاري براي برخورد با اين موضوع داريم؛ در بيمه رازي پرتفوي نمايندگان هر چند ماه يكبار (دست كم هر شش ماه يكبار) رصد و ضريب خسارت نماينده ها بررسي مي شود.
 اين فعال صنعت بيمه ادامه داد: در بيمه رازي در صورتي كه ضريب خسارت نماينده اي غيرمتناسب باشد، به آن نماينده اخطار داده مي شود؛ در صورتي كه ضريب و تعدد خسارت نماينده اي افزايش داشته باشد، ممكن است مانع از صدور بيمه نامه آن نماينده شده يا اجازه صدور در يك رشته خاص را تا اطلاع ثانوي به وي ندهيم تا بررسي هاي لازم انجام شود.
 وي به عنوان نمونه توضيح داد كه اگر از 100 ماشين بيمه شده، 30 خودرو با مشكل مواجه شوند، نشان مي دهد كه اين نماينده به مديريت ريسك توجه نكرده است؛ هرچند ممكن است از 100 خودروي بيمه شده، يك خودرو با خسارت مواجه شده و شركت ملزم به پرداخت 150 ميليون تومان خسارت شود ولي اين خسارت معقول است.
 صادقيان درباره حل تعارض منافع بين شركت هاي بيمه و نمايندگان گفت: بايد نظارت و كنترل كمي و كيفي و فني و مالي بر نمايندگان افزايش يابد و به طور ميانگين براي هر 50 نماينده يك ناظر وجود داشته باشد.
 اين فعال صنعت بيمه افزود: در حال حاضر شركت هاي بيمه براي آموزش نمايندگان خود هزينه هاي مادي و معنوي انجام مي دهند تا اين نماينده به آگاهي علمي و عملي درباره فروش بيمه نامه ها برسد؛ با اين حال آئين نامه 75 بيمه مركزي به اين نماينده اجازه مي دهد كه بدون مانعي از يك شركت بيمه به شركت ديگر انتقال پيدا كند.
 صادقيان خواستار اصلاح آئين نامه 75 به شيوه اي شد كه نماينده در صورت دريافت آموزش هاي تئوري و عملي براي انتقال به شركت ديگر متعهد به فعاليت تا سقف مشخصي باشد.
 وي براي حل تعارض منافع بين شركت هاي بيمه و نمايندگان آنها پيشنهاد داد كارمزد بيمه نامه هايي كه باعث ارتقاي سطح فرهنگ بيمه مي شود، افزايش يابد.
 مدير امور شعب و نمايندگان بيمه رازي در اين خصوص افزود: بايد به نمايندگان براي فروش بيمه هايي كه باعث ارتقاي فرهنگ بيمه مي شوند، به نمايندگان انگيزه داد؛ در حالي كه رسانه ها بعضا به خوبي درباره رشته هايي مانند حوادث اطلاع رساني مي كنند اما از فروش اين نوع بيمه نامه ها استقبال نمي شود زيرا انگيزه لازم در شبكه فروش وجود ندارد

منابع دیگر:
 • آبتاب
۹۵/۰۵/۳۱
۱۶:۱۷

چرا «ما» پلنگ ایرانی را بیمه کرد؟

مدیرعامل شرکت بیمه «ما» درباره بیمه مسئولیت مدنی جامع پلنگ ایرانی توضیحات تازه ای ارائه کرد.
مجید صفدری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، تاکید کرد که این بیمه نامه، یک رسالت اجتماعی است و امیدوارست همه بنگاه های اقتصادی به چنین عرصه هایی وارد شوند.
متن کامل این گفت و گو را در ادامه می خوانید.
انسان ها به دلایل مختلف اکولوژی و زیست گاه پلنگ را از بین می برند. ما با عملکردمان محیط زیست و زیست گاه پلنگ را تخریب می کنیم. پلنگی که نماد شجاعت و قدرت مردم ایران است. پلنگ ایرانی کمیاب ترین گونه پلنگ در دنیاست و ما وظیفه خود می دانستیم برای حل این مشکل چاره ای بیاندیشیم.
بله. پلنگ برای سیر کردن خودش مجبور است به احشام روستاییان حمله کند. طبیعت او این است. خصلت پلنگ این است که اول تعدادی از احشام را می کشد، خون آنها را می مکد، بعد سراغ شکار دیگری می رود و آن را می خورد. روستاییان هم در مقابله با این اقدام، پلنگ را می کشند.
یکی از مشکلات این بود که در چنین مواقعی، کسی پاسخگوی خسارت و زیان روستاییان نبود. همه دارایی یک روستایی، تعدادی دام است، اما وقتی این دام در اثر حمله پلنگ کسته می شود، کسی زیان دامدار را جبران نمی کند.
از طرفی خود پلنگ در حال انقراض است، چون به صورت بی رویه شکار می شود. خیلی از شکارچیان پلنگ را شکار می کنند تا از پوستش استفاده کنند.
در حوادث هم پلنگ کشته می شود. مثلا پلنگ در حین تردد در زیست گاه، مورد اصابت خودرو قرار می گیرد و وقتی زخمی می شود، کسی مداوای او را بر عهده نمی گیرد.
در اثر طعمه گذاری روستاییان هم تعدادی پلنگ کشده شده است. این طعمه گذاری برای جلوگیری از حمله کردن به دام ها انجام می شود.
ما در این بیمه نامه تعهد داده ایم که همه خسارت ها را بپردازیم. در واقع از روستاییان خواسته ایم که دیگر طعمه گذاری نکنند، پلنگ را مسموم نکنند و آن را نکشند. این نژاد ارزشمند است و دنیا برای آن ارزش قائل است.
البته فقط انسان عامل از بین رفتن پلنگ نیست. خیلی از بیماری ها بر پلنگ ایرانی عارض می شود و آن را بیمار می کند. دیده شده که پلنگی در محل زایمان بر اثر بیماری فوت کرده است. ما همه هزینه های درمان، ریکاوری و مداوای این پلنگ را بر عهده گرفته ایم. حتی هزینه تولید مثل گونه این پلنگ و ایجاد محیط زیست سالم برای آن را تقبل کرده ایم.
این رسالت اجتماعی ماست. کاری که شرکت بیمه ما کرد، تحسین و حیرت مقامات سازمان ملل را برانگیخت. ما روزی که به اتفاق دکتر ابتکار، آقای اشتاینر معاون محیط زیست دبیرکل سازمان ملل و گری لوییس نماینده سازمان ملل در ایران این کار را کلید زدیم، آنها اعلام کردند که این کار هنوز در دنیا انجام نشده است.
من از همه سازمان های اقتصادی خواهش می کنم که به حوزه مسئولیت های اجتماعی ورود کنند. ورزش، کودکان کار، حفاظت محیط زیست، کمک به سالمندان و خانواده های بی سرپرست بخشی از این حوزه است. سازمان های اقتصادی و به خصوص شرکت های بیمه اگر به این حوزه ورود کنند، اثرگذاری مثبت آن را می بینند. رسالت بیمه گران، ایجاد اطمینان و آرامش است.
شما تصور کنید ما چقدر هزینه می کنیم تا جاده ها را اصلاح کنیم که تصادف کمتر شود، در حالی که می توانیم با ایجاد آرامش روانی برای خانواده ها، همین کار را انجام دهیم. البته این دو در کنار هم هستند.
ما طی اوائل هفته گذشته به اتفاق استاندار بوشهر، مدیرکل صندوق حمایت از محیط زیست، مشاور ارشد رئیس سازمان محیط زیست، مدیرکل صیادی استان گلستان و معاون جهادکشاورزی در روستاها بخشی از خسارت این بخش را پرداخت کردیم. این یک کار ملی است و موجب گسترش فرهنگ بیمه می شود.
وقتی یک روستایی بداند جایی هست که از او حمایت می کند و خسارت او را می پردازد، یقینا دیگر طعمه گذاری نمی کند و پلنگ را شکار نمی کند.
ما مردم باید بدانیم که با محیط زیست چه می کنیم. واقعا کجای دنیا سواحل دریای خزر را دارد؟ ما با این سواحل چه می کنیم؟ اگر محیط زیست سالم نباشد، ما و نسل بعد از ما نمی توانیم به زندگی ادامه بدهیم. جنگل ما را ببینید! مردم در جنگل آتش روشن می کنند. از آن استفاده می کنند و بعد هم محیط را پر از زباله می کنند. شما می دانید تجزیه پلاستیک 400 سال طول می کشد. لاستیک عمر 500 ساله دارد. این ها مواد معدنی خاک را هم جذب می کنند و خاک را از بین می برند.
هیچ جای دنیا خاک ایران را ندارد. کشور امارات الان از ایران خاک وارد می کند. من به چشم خودم این موضوع را دیدم. آنها جنگلی ساخته بودند که خاکش برای ایران بود. این خاک، طلاست. محیط زیست، موضوعی نیست که بشود با آن شوخی کرد. باید همه در حفظ آن تلاش کنند و بیمه ما هم به سهم خود بخشی از این اقدامات را انجام می دهد.
http://khordokalan.ir/?p=4263

۹۵/۰۵/۳۱
۱۱:۴۲

روی خوش بازار به سهام بیمه ملت

دنیای بانک - سمیه کربلایی: در پایان معاملات امروز یک شنبه 31 مردادماه، شاخص سهام بیمه ملت در بورس نسبت به دیروز افزایش یافت و شاخص سهام بقیه بیمه ها در بورس و فرابورس هم نسبت به دیروز کاهش پیدا کرد .این در حالی است که در دومین روز کاری این هفته اکثر سهام بیمه ها همچنان قرمز هستند.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک، جدول زیر آخرین وضعیت معاملات سهام شرکت های بیمه ای حاضر در بورس را نشان می دهد:
نماد آخرین پایانی تعداد حجم ارزش 30 روز البرز 1,584 0 1,584 0 46 693,518
1.0 B
آسیا 1,412 (3.35) 1,434 (1.85) 91 788,033
1.1 B
دانا 2,190 (1.22) 2,198 (0.86) 56 150,802
326.5 M
اتکام 1,448 0 1,473 0 0 0
0
پارسیان 2,860 (3.21) 2,950 (0.17) 7 45,922
131.3 M
کوثر 1,700 (0.64) 1,709 (0.12) 5 18,250
31.1 M
ودی 1,160 (0.77) 1,145 (2.05) 89 621,953
712 M
میهن 1,438 1.55 1,400 (1.13) 107 617,391
864.3 M
ملت 1,330 4.23 1,283 0.55 20 230,892
302.5 M
ما 2,035 (1.21) 2,047 (0.63) 27 340,365
696.0 M
بساما 2,484 (4.24) 2,499 (3.66) 16 86,440
216.0 M
اتکای 1,702 (1.85) 1,711 (1.33) 10 90,190
154.2 M
بپاس 3,160 0.22 3,153 0 36 1.199 M
3.7 B
ملتح - ح. بیمه ملت
آخرین معامله 243 0 0% قیمت پایانی 243 0 0% قیمت دیروز 243 اولین 243 بازه روز 243 243 قیمت مجاز 267 218   تعداد 32 ارزش 199.885 M
حجم 822,574 مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 60.75   EPS   P/E   تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 0 0 0 243 1,030,000 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 نوینح - ح.بیمه نوین
آخرین معامله 28 -1 -3.45% قیمت پایانی 28 -1 -3.45% قیمت دیروز 29 اولین 28 بازه روز 28 28 قیمت مجاز 30 28   تعداد 79 ارزش 54.379 M
حجم 1.942M مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 19.6   EPS   P/E   تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 20 1,000,000 26 28 60,379 5 14 691,250 24 30 334,469 7 2 100,000 1 140 10,000 1 ملتح - ح. بیمه ملت
آخرین معامله 243 0 0% قیمت پایانی 243 0 0% قیمت دیروز 243 اولین 243 بازه روز 243 243 قیمت مجاز 267 218   تعداد 32 ارزش 199.885 M
حجم 822,574 مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 60.75   EPS   P/E   تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 0 0 0 243 1,030,000 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 نوینح - ح.بیمه نوین
آخرین معامله 28 -1 -3.45% قیمت پایانی 28 -1 -3.45% قیمت دیروز 29 اولین 28 بازه روز 28 28 قیمت مجاز 30 28   تعداد 79 ارزش 54.379 M
حجم 1.942M مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 19.6   EPS   P/E   تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 20 1,000,000 26 28 60,379 5 14 691,250 24 30 334,469 7 2 100,000 1 140 10,000 1 میهن - بیمه میهن
آخرین معامله 1,438 22 1.55% قیمت پایانی 1,400 -16 -1.13% قیمت دیروز 1,416 اولین 1,415 بازه روز 1,440 1,350 قیمت مجاز 1,486 1,346   تعداد 107 ارزش 864.346 M
حجم 617,391 مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 1,124.09   EPS 242 P/E 5.79 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 750 1430 1440 5,000 1 2 5,394 1400 1441 100,000 2 1 5,000 1392 1442 50,000 1 آسیا - بیمه آسیا
آخرین معامله 1,412 -49 -3.35% قیمت پایانی 1,434 -27 -1.85% قیمت دیروز 1,461 اولین 1,454 بازه روز 1,454 1,412 قیمت مجاز 1,534 1,388   تعداد 91 ارزش 1.127 B
حجم 788,033 مبنا 920,000
ارزش بازار به میلیارد 3,298.2   EPS 151 P/E 9.5 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 100,000 1413 1440 28,197 1 1 19,883 1412 1450 41,019 3 1 3,500 1411 1453 17,400 2 میهن - بیمه میهن
آخرین معامله 1,438 22 1.55% قیمت پایانی 1,400 -16 -1.13% قیمت دیروز 1,416 اولین 1,415 بازه روز 1,440 1,350 قیمت مجاز 1,486 1,346   تعداد 107 ارزش 864.346 M
حجم 617,391 مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 1,124.09   EPS 242 P/E 5.79 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 750 1430 1440 5,000 1 2 5,394 1400 1441 100,000 2 1 5,000 1392 1442 50,000 1 آسیا - بیمه آسیا
آخرین معامله 1,412 -49 -3.35% قیمت پایانی 1,434 -27 -1.85% قیمت دیروز 1,461 اولین 1,454 بازه روز 1,454 1,412 قیمت مجاز 1,534 1,388   تعداد 91 ارزش 1.127 B
حجم 788,033 مبنا 920,000
ارزش بازار به میلیارد 3,298.2   EPS 151 P/E 9.5 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 100,000 1413 1440 28,197 1 1 19,883 1412 1450 41,019 3 1 3,500 1411 1453 17,400 2 ما - بیمه ما
آخرین معامله 2,035 -25 -1.21% قیمت پایانی 2,047 -13 -0.63% قیمت دیروز 2,060 اولین 2,050 بازه روز 2,069 2,035 قیمت مجاز 2,163 1,957   تعداد 27 ارزش 696.061 M
حجم 340,365 مبنا 400,000
ارزش بازار به میلیارد 2,047   EPS 468 P/E 4.37 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 20,119 2035 2069 5,075 1 1 4,000 2033 2082 1,000 1 2 30,493 2030 2098 60,000 4 اتکای - بیمه اتکایی ایرانیان
آخرین معامله 1,702 -32 -1.85% قیمت پایانی 1,711 -23 -1.33% قیمت دیروز 1,734 اولین 1,731 بازه روز 1,731 1,702 قیمت مجاز 1,820 1,648   تعداد 10 ارزش 154.274 M
حجم 90,190 مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 3,440.56   EPS 261 P/E 6.56 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 5,000 1703 1760 20,000 1 1 10,000 1701 1765 30,000 1 2 41,500 1700 1777 2,333 1 ما - بیمه ما
آخرین معامله 2,035 -25 -1.21% قیمت پایانی 2,047 -13 -0.63% قیمت دیروز 2,060 اولین 2,050 بازه روز 2,069 2,035 قیمت مجاز 2,163 1,957   تعداد 27 ارزش 696.061 M
حجم 340,365 مبنا 400,000
ارزش بازار به میلیارد 2,047   EPS 468 P/E 4.37 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 20,119 2035 2069 5,075 1 1 4,000 2033 2082 1,000 1 2 30,493 2030 2098 60,000 4 اتکای - بیمه اتکایی ایرانیان
آخرین معامله 1,702 -32 -1.85% قیمت پایانی 1,711 -23 -1.33% قیمت دیروز 1,734 اولین 1,731 بازه روز 1,731 1,702 قیمت مجاز 1,820 1,648   تعداد 10 ارزش 154.274 M
حجم 90,190 مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 3,440.56   EPS 261 P/E 6.56 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 5,000 1703 1760 20,000 1 1 10,000 1701 1765 30,000 1 2 41,500 1700 1777 2,333 1 بپاس - بیمه پاسارگاد
آخرین معامله 3,160 7 0.22% قیمت پایانی 3,153 0 0% قیمت دیروز 3,153 اولین 3,140 بازه روز 3,160 3,100 قیمت مجاز 3,310 2,996   تعداد 36 ارزش 3.78 B
حجم 1.199M مبنا 1
ارزش بازار به میلیارد 6,435.9   EPS 343 P/E 9.19 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 2 61,573 3153 3160 134,000 5 1 6,408 3100 3170 35,000 1 1 1,000 3002 3179 675 1 پارسیان - بیمه پارسیان
آخرین معامله 2,860 -95 -3.21% قیمت پایانی 2,950 -5 -0.17% قیمت دیروز 2,955 اولین 2,861 بازه روز 2,861 2,860 قیمت مجاز 3,102 2,808   تعداد 7 ارزش 131.363 M
حجم 45,922 مبنا 800,000
ارزش بازار به میلیارد 5,900   EPS 678 P/E 4.35 تعداد حجم قیمت قیمت حجم تعداد 1 5,000 2879 2975 400 1 1 5,039 2878 2977 15,000 1 1 2,000 2876 2978 3,000 1  

منابع دیگر:
 • بانک مردم
۹۵/۰۵/۳۱
۱۵:۰۹

آغاز به کار ساختمان جديد بیمه پاسارگاد در شهر يزد

ساختمان جديد شعبه يزد بیمه پاسارگاد با همت و تلاش همکاران پاسارگادي در موقعيتي مناسب راه اندازي شده و در حال حاضر آماده پاسخگويي به هموطنان عزيز مي باشد.

به گزارش " رویکرد " اين بنا در مساحتي به متراژ ۴۶۸ متر مربع با موقعيت تجاري - اداري در مرکز شهر تاريخي يزد واقع شده و در اين شعبه انواع بيمه نامه هاي اموال، مسئوليت، مهندسي و... ارايه مي شود. همچنين شعبه اشخاص يزد در ساختمان سابق اقدام به صدور بيمه نامه هاي تخصصي اشخاص مي نمايد.
شعبه مرکزي يزد: صفاييه، خيابان تيمسار فلاحي، روبروي خيابان عدالت
تلفن: ۳-۳۸۲۷۲۱۵۱-۰۳۵
شعبه اشخاص يزد: خيابان کاشاني، نبش کوچه حافظ، طبقه فوقاني بانک پاسارگاد
تلفن: ۳-۳۶۲۹۰۳۱۱-۰۳۵

۹۵/۰۵/۳۱
۲۲:۳۹

همتی ، مدیر روابط عمومی بیمه آرمان شد

کریم همتی ، رئیس اداره روابط عمومی بیمه مرکزی ، مدیر روابط عمومی بیمه آرمان شد.
به گزارش ریسک نیوز،کریم همتی ، رئیس سابق  اداره روابط عمومی  بیمه مرکزی ، مدیر روابط عمومی بیمه آرمان شد.
گفتنی است ، جلسه معارفه  کریم  همتی به عنوان مدیر روابط عمومی شرکت  بیمه آرمان امروز برگزار شد.

۹۵/۰۶/۰۱
۱۰:۲۴

همدلی و اتحاد و پرهیز از ورود به حواشی رمز توفیق شرکت بیمه آرمان

عصر اعتبار- علیرضا بیانیان مدیر عامل شرکت بیمه آرمان ضمن تقدیر و تشکر از ارسال پیام تبریک صمیمانه همکاران صنعت بیمه و مدیران ستادی، مناطق و شعب بیمه آرمان، توفیقات روز افزون همکاران را از خداوند متعال آرزو کردند.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، ایشان همدلی و اتحاد و پرهیز از ورود به حواشی را رمز توفیق شرکت بیمه آرمان دانسته و بر همت جمعی بر وصول مطالبات معوق شرکت تاکید نمودند.
آقای بیانیان همچنین اظهار داشتند که به زودی اولویت ها و برنامه های راهبردی شرکت را ارائه خواهند نمود.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۱:۴۷

پرداخت خسارات بیمه گذاران در کمتر از 24 ساعت

عصر اعتبار- مدیر مالی شرکت بیمه آرمان اعلام کرد که در پی تاکیدات بیانیان مدیر عامل شرکت بیمه آرمان و تلاش بی وقفه مجموعه مدیریت های شرکت، پرداخت خسارت در کلیه رشته های بیمه ای به روز شده و خسارات جدید نیز در کمتر از 24 ساعت قابل پرداخت است.

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار»، احمد اشرف پور اظهار داشت با تلاش همکاران محترم مدیریت های فنی و مالی شرکت بیمه آرمان در حال حاضر کلیه خسارت های معوق غیر جانی شرکت آرمان پرداخت و روند پرداخت خسارت ها به روز گردیده است. ایشان همچنین اشاره داشتند که خسارات جانی بیمه گذاران محترم نیز به ترتیب اولویت در حال پرداخت بوده و ان شاالله به زودی پرداخت این خسارات نیز به روز خواهد شد.

منابع دیگر:
 • بانک و صنعت
 • آیین
 • فرصت نت
 • تجارت آنلاین
۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۴۸

بیمه آسیا قانونی خسارت دیدگان را سرگردان می کند

به گزارش ایران خبر، با افزایش قیمت خودرو در حال حاضر میزان حداکثر خسارت تعیین شده برای بیمه شخص ثالث در برخی شرایط خسارت زیان دیدگان را تامین نمی کند و طبق مقرارات قانون شخص ثالث خسارت دیدگان باید از راه های دیگری خسارت خود را تامین کنند.
اگر در یک تصادف چند خودرو خسارت دیده باشند و میزان خسارت تعیین شده در بیمه شخص ثالث شخص مقصر خسارت همه خسارت دیدگان را تامین نکند سقف خسارت تعیین شده بین خسارت دیگان تقسیم می شود و بقیه خسارت یا از طرف مقصر باید تامین شود و یا در صورت داشتن بیمه بدنه از طریق بیمه بدنه.
علاوه براین در هنگام بروز تصادف هایی که در آن چند خسارت دیده وجود دارد باید همه طرفین رضایت داده و میزان خسارت دریافتی را تایید کنند و اگر کسی اعتراض داشته باشد خسارت تا رفع شکایت یک طرف به هیچ یک از طرفین پرداخت نمی شود.
در واقع بیمه شخص ثالث تنها برای یک خودرو خسارت دیده طراحی شده و هیچ پیش بینی از طرف شرکت های بیمه و یا قانون برای حل معضلاتی که در تصادف های چند خسارته بوجود می آید نشده است.
برای مثال در تصادف  یک اتوبوس شرکت واحد با دو خودرو شخصی که چند هفته پیش رخداده خسارت محدودی وراد شده بیمه شرکت واحد که از شرکت بیمه آسیا خریداری شده پوشش کامل و نامحدود خسارت ندارد.حد اکثر پوشش بیمه شش میلیون و سیصد و سی هزار تومان است.این خسارت در مجموع زیان دو خودرو را تامین نمی کند.خسارت حداکثر در واقع تنها خسارت مالی یک خودرو را تامین می کند بخصوص اگر خسارت شدید باشد. به این ترتیب خسارت دیدگان امکان تامین خسارت مالی را از بیمه شخص ثالث ندارند.
وقتی به شرکت واحد اعتراض می کنید که چرا بیمه کامل با پوشش حد اکثر نکرده اید می گوید بیمه حد اکثر کرده است،چیزی که در قانون پیش بینی شده است. در گفت و گو با مسئولان بیمه مرکزی آن ها اعلام کردند که هر گونه معطلی در پرداخت خسارت و تامین خسارت و فقدان پوشش کامل بیمه در هنگام بروز حوادث از سوی نهاد های دولتی و عمومی مانند شرکت واحد طبق قانون است و هیچ تخلفی صورت نمی گیرد و خسارت دیدگان راهی ندارند جز صبر و تحمل و ...
علاوه براین صاحبان خودرو می توانند بیمه بدنه خریداری کنند و در صورت بروز خسارت و عدم تامین هزینه کافی بقیه خسارت مورد نیاز را از بیمه بدنه تامین کنند. در واقع همه افراد باید برای تامین خسارت خود از شخص متخلف بیمه های متعدد و کامل خریداری کنند تا در صورت زیان دیدن از خودرو هایی که پوشش بیمه ای کافی ندارند بتوانند خودرو خویش را تعمیر و باز سازی کنند. این در واقع شامل خسارت ناشی از افت قیمت خودرو به دلیل تصاف رخداده نیز نمی شود چرا که هیج بیمه ای در کشور این خسارت را تامین نمی کند و این خسارت نیزا باید از سوی شخص مقصر پرداخت شود.
صنعت بیمه ای که پاسخ به نیاز های نمی دهد
این روند نشان می دهد که صنعت بیمه در چه شرایطی است و هیچ بیمه گذاری نباید به این امید که یک بیمه شخص ثالث خریداری کرده و یا از سوی مسئولان محل کارش مانند شرکت واحد بیمه شخص ثالث خریداری شده با خیالت راحت به رانندگی بپر دازد بلکه باید خودش برای حوادث احتمالی در اندیشه باشد. وی باید و یا خودش بیمه های لازم را خریداری کند ویا کسانی که در آینده قرار است با وی تصادف کنند بیمه های لازم را داشته باشند. دارندگان خودرو های شخصی باید به این امر امیدوار نباشند که همه خودرو ها بیمه شخص ثالث اجباری دارند. بلکه باید خودشان با خرید بیمه های متعدد ضمن کاهش مشکلات و معطلی در جریان وقوع حوادث و تامین خسارت مشکلات کمتری را به خود تحمیل کنند. این امر به معنی خرید بیمه های متعدد و با هزینه های مختلف است.
این درحالی است که در سال های اخیر تعداد شرکت های بیمه در کشور به شکل سرسام آوری افزایش یافته و باید با رقابت میان شرکت های بیمه خدمات بهتری به خریداران بیمه ارایه شود اما متاسفانه خدمات بیمه ها بهتر نشده و بدتر نیز شده است.البته افزایش قیمت خودرو و تورم در این زمینه نقش اساسی دارد که بدون شک باید در نظر گرفته شود.
در حال حاضر تعرفه های بیمه های شخص ثالث نیز افزایش یافته است اما از بهبود و تنوع خدمات و تامین آرامش و
آسایش و چتر حمایتی که همواره به عنوان تبلیغات در بیمه ها مورد استفاده قرار می گیرد اثری نیست. چتری که همه نقاط لازم را نمی پوشاند و همه افرادی که در پی خرید خدمات بیمه ای هستند باید پیش از وقوع حادثه خود با خرید تعداد بیشماری بیمه در هر سو یعنی چه به عنوان مقصر و چه به عنوان خسارت دیده مشکلات ناشی از هر حادثه ای را برای خود هموار کند در غیر این صورت باید در انتظار برخورد قانونی از سوی شرکت های بیمه باشند که حد اکثر می توانند حد اقل خسارت واردشده را تامین کنند و خسارت دیده باید خود از طریق مراجع قانونی پیگیر در یافت خسارت از مقصر باشد.
در واقع این زمانی است که حسارت ها درحدی باشد که امکان تامین مالی باشد. و فرد مقصر و زیان دیده مقداری پول از بیمه دریافت کنند و بعد پیگیر بقیه خسارت باشند در زمانی که یک طرف دعوا خودرو های میلیاردی باشد هیچ بیمه ای نمی تواند خسارت خودرو را تامین کند و فرد مقصر باید زندگی خویش را بفروشد و حتمان به زندان برود تا خسارت های ناشی از یک تصادف و رویداد را تامین کند.
در همین زمینه معاون مالی شرکت واحد اتوبوس رانی در باره مشکلات این شرکت و فقدان تسهیلات از سوی شرکت های بیمه می گوید:شرکت واحد  بابت بیمه سالانه هر دستگاه اتوبوس بین چهل تا چهل و هشت میلیون ریال پرداخت می کنیم افزود:به این ترتیب حق بیمه اتوبوس های تهران سالانه بیش از سیصد میلیارد ریال و روزنانه بالغ بر یک میلیارد ریال است. وی با بیان اینکه میزان بیمه اتوبوس های شرکت واحد بابت جبران خسارت های فوت و نقص عضو تا سقف دویست و پنجاه و سه میلیون تومان نقص عضو راننده تا سقف یکصد و نود میلیون تومان است تاکید کرد میزان خسارت مالی در هر حادثه راننندگی نیز 63 میلیون ریال پیش بینی شده است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه با واگذاری ناوگان به بخش خصوصی از یک سو و برگزاری دوره های آموزشی ویژه رانندگان اتوبوس در چند سال اخیر شاهد کاهش حوادث رانندگی بوده ایم اظهار کرد:به واسطه این موضوع صدمات جانی و خسارت های مالی ناشی از تصادف اتوبوس های این شرکت به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه متاسفانه هیچ گونه تسهیلاتی از جانب دولت و بیمه مرکزی ایران برای بیمه اتوبوس های شرکت واحد در نظر گرفته نمی شود تصریح کرد:حداقل انتظار مان از مسئولان مربوطه این است که در خصوص بیمه یک اتوبوس که روزانه تا دو هزار مسافر خدمات رسانی می کند با یک خودرو شخصی تک سرنشین تفاوت قائل شوند.
معاون مالی شرکت واحد اتوبوسرانی پایتخت در پایان با تاکید براینکه ناوگان اتوبوسرانی تهران با وجود همه ناملایمات و محدودیت های که با آن روبرو است روزانه چهارو نیم میلیون مسافر را جابجا می کند خاطرنشان کرد: رسانه ها می توانند این مطالبه به حق را به شرکت های بیمه منتقل کنند تا در هزینه خدمات خود به خودروهای عمومی که وظیفه آن ها خدمت رسانی شبانه روزی به شهروندان است تسهیلاتی قائل شده و به مسئولیت اجتماعی خود در مقابل شهر و شهروندان عمل نمایند.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۴:۵۲

ضرورت افزایش حمایت بانک شهر از شهرداری شهرستان‌ها

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این ‌که بانک شهر با فلسفه حمایت از شهرداری‌ها شکل گرفته است، گفت: این بانک در بسیاری از کلان‌شهرهای کشور، نقش مهمی در کمک به شهرداری‌ها در آبادانی و عمران شهرها بوده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک شهر، نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه ارایه خدمات نوین بانکی از سوی بانک شهر رضایت مردم را منجر شده، افزود: انتظار می‌رود بانک شهر در شهرستان‌های مختلف کشور نیز همانند کلان‌شهرها در عمران شهری پیش‌قدم باشد.
نماینده مردم در مجلس دهم شورای اسلامی، با بیان اینکه حمایت از پروژه‌های عمرانی در کشور از تعهدات بانک شهر است، تصریح‌کرد: این بانک توانسته حضور خوبی در تکمیل پروژه‌های شهری داشته باشد.
وی با اشاره به ارایه خدمات نوین بانکی از سوی بانک شهر، گفت: این بانک با ارایه خدمات الکترونیکی توانسته حضور مردم را در شعب کاهش دهد.
محمدیان، ارایه تسهیلات به کارمندان شهرداری‌ها از سوی بانک شهر را برای بهبود کیفیت زندگی آنان مهم دانست و افزود: حمایت بانک شهر از پروژه‌های شهرداری‌ها باید به بهبود زندگی کارمندان آن‌ها نیز تسری یابد.
وی ادامه داد: اگر شهرداری‌ها با منابع کارآمد بانک شهر تقویت شوند، شاهد رضایتمندی مردم هستیم.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح‌کرد: در صورتی که بانک شهر بتواند خدمات خود به مردم و شهرداری‌ها را افزایش دهد، سرمایه خود را با اعتماد مردم افزایش داده است.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۴:۲۹

صدور کارت هدیه آنی با طرح و جمله دلخواه از طریق بانک‌پاسارگاد

مشتریان گرامی بانک‌پاسارگاد می‌توانند کارت هدیه آنی با طرح و جمله دلخواه خود را از طریق کیوسک‌های بانکی مستقر در شعبه‌های بانک‌پاسارگاد دریافت کنند.

به گزارش ایلنا، این بانک جهت رفاه حال مشتریان خود با استقرار کیوسک‌های بانکی در 57 شعبه منتخب خدماتی مانند صدور کارت هدیه با طرح و متن دلخواه، پرداخت قبض از طریق بارکدخوان و به صورت درج شناسه‌ها، خرید شارژ تلفن همراه، دریافت صورتحساب کارت‌های بانک پاسارگاد، مانده‌گیری از کارت‌های شتابی، انتقال وجه کارت به کارت شتابی، شارژ من کارت (در کیوسک‌های شهر مشهد)، اطلاع‌رسانی در خصوص مواردی مانند نرخ روزانه ارز، آدرس و تلفن واحدهای بانک، نظرسنجی و بازخورد، اطلاع از  درصد سود سپرده‌ها، دسترسی به کلیه امکانات سایت بانک‌پاسارگاد و ... را ارایه می‌دهد.
اسامی این شعبه‌های منتخب عبارتند از :
مرکزی، خوردین، سعادت‌آباد، ملاصدرا، میدان‌مادر، تجریش، تهرانپارس، بلوار کشاورز، فاطمی، میدان ونک، خیابان رشید، سرو، هنگام، سپهر، صادقیه، شمس‌آباد، ارمغان، شهرری، اسلامشهر-CIP، مقدس‌اردبیلی، مقدس اردبیلی(صداوسیما)، شهید مدنی، میرزای شیرازی، میدان فرهنگ، خشایار، امام حسن، بلوار دریا، میدان کلانتری، اندرزگو، بلوار ارتش، میرداماد، سه راه تهران ویلا، استخر، جنت‌آباد شمالی، سجاد مشهد، احمدآباد مشهد، آبفا مشهد، خسروی مشهد، آزادشهر مشهد، هاشمیه مشهد، دانشگاه مشهد، کریم‌خان زند شیراز، معالی‌آباد شیراز، پاسداران شیراز، گلسار رشت، ولیعصر تبریز، میدان‌ساعت تبریز، بلوار جمهوری کرمان، قزوین، کرمانشاه، اهواز، دزفول، آبادان، اردبیل، رجایی شهر کرج، فردیس کرج، کیش.
گفتنی است مشتریان گرامی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت بانک‌پاسارگاد به آدرسwww.bpi.ir مراجعه نموده و یا با مرکز مشاوره و اطلاع‌رسانی بانک به شماره 82890 تماس حاصل فرمایند.
 
 

۹۵/۰۵/۳۱
۱۴:۲۶

امضای تفاهم‌نامه بانک پارسیان با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

ایلنا: با حضور مهندس جعفری معاون فناوری اطلاعات بانک پارسیان و مهندس سعادت مدیرعامل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور تفاهم همکاری دوجانبه امضا شد. بر اساس این تفاهم نامه، طرفین بر لزوم افزایش سطح همکاری و ارایه خدمات تاکید کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک پارسیان، احمد جعفری معاون فناوری اطلاعات این بانک در این مراسم با اشاره به اینکه هدف بانک پارسیان این است که تبدیل به بانک دیجیتال شود، گفت: بانک پارسیان از ابتدای فعالیت خود، تمرکز بر حوزه فناوری و بانکداری الکترونیک را سرلوحه کارخود قرار داده و نخستین بانک با ارائه خدمات بانکی به صورت on line – Real time در کشور بود.  مهندس جعفری با بیان اینکه نظام صنفی رایانه ای جزو سازمان های معتبر و مهم کشور است بر استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های صنعتIT کشور تاکید کرد و افزود : هم اکنون ۹1 درصد از تراکنش های بانک پارسیان به صورت غیر حضوری و مبتنی بر نرم افزار لوتوس انجام می شود که با استفاده از توانمندی و دانش متخصصان داخلی از اسفند ماه سال گذشته مورد بهره برداری قرار گرفته است  و برنامه بانک پارسیان این است که این درصد را بالا ببریم . یعنی مشتری فقط برای یک سری خدمات خاص مشاوره و به شعبه باید مراجعه کند تا اینکه برای کارهای ساده که می توان از درگاه های دیگر انجام شود.
سعادت مدیرعامل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز با بیان اینکه راهبرد سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور تعامل با دستگاه ها و نهادهای مختلف  هم دولتی و هم  بخش خصوصی است، گفت: این تفاهم نامه می تواند سرآغاز توسعه همکاری های بیشتر میان نهاد بانک و نهادهای صنفی با یکدیگر باشد و سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان یک تشکل توانمند و پویا، از همکاری و تعامل سازنده با  نهاد بزرگی همچون بانک پارسیان استقبال می‌کند.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۵:۴۲

تعداد کاربران سامانه بام بانک ملی ایران از مرز 400 هزار نفر گذشت

سهولت در عضویت و خدمات متنوع سامانه بام باعث شده که ظرف مدت کمتر از هفت ماه بیش از 400 هزار نفر در این سامانه عضو شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، استقبال از سامانه اینترنتی بام به حدی است که در حال حاضر روزانه به طور میانگین 12 هزار نفر در این سامانه عضو شده و از خدمات متنوع آن استفاده می‌کنند.
بام سامانه بانکداری اینترنتی بانک ملی ایران دارای مزیت های منحصر به فردی در بانکداری الکترونیک می باشد.
مشتریانی که عضو سامانه پیامکی بانک ملی ایران (ساپتا) هستند، بدون نیاز به مراجعه به شعب می توانند عضویت خود را در سامانه جدید بانکداری اینترنتی این بانک (بام) ثبت و فعال کنند.
مشتریان عضو سامانه پیامکی این بانک (ساپتا) با توجه به اینکه قبلا شماره تلفن همراه خود را در این سامانه ثبت کرده اند، می توانند با وارد کردن اطلاعات ملی کارت خود به راحتی و بدون نیاز به مراجعه به شعب، عضو سامانه بانکداری اینترنتی بانک ملی ایران (بام) شوند.
 همچنین سایر مشتریان برای عضویت در این سامانه جدید که دارای ویژگی های منحصر به فرد نسبت به دیگر سامانه های بانکداری اینترنتی در کشور می باشد، ضرورت دارد با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور اقدام به تکمیل فرم مربوطه و عضویت دراین سامانه کنند.
به تازگی نیز علاوه بر خدمات منحصر به فرد قبلی این سامانه، شارژ خودکار مشترکان ایرانسل، شارژ سیم کارت اعتباری تمامی اپراتورها، امکان مبادله پیام با سایر کاربران این سامانه ، کمک به موسسات نیکوکاری و اضافه کردن انواع کارت‌های بانکی در لیست خدمات را به امکانات ویژه خود افزوده است.
 

۹۵/۰۵/۳۱
۱۶:۴۷

عزت الله یوسفیان ملا: بانک‌ها باید میدان دار حمایت از تولید کشور باشند

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی مهمترین مشکل واحدهای تولیدی کشور را تسهیلات بانکی و مشکل نقدینگی عنوان کرد و گفت: در این شرایط حساس نظام بانکی باید میدان دار حمایت از تولید کشور باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عزت الله یوسفیان ملا در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: بسیاری از واحدهای تولیدی به دلیل عدم تامین نقدینگی تعطیل و از گردونه تولید و اشتغال خارج شده‌اند.
وی همچنین تاکید کرد: برای حمایت از تولید باید سیستم بانکی تزریق نقدینگی به واحدهای تولیدی کشور داشته باشد.
 نماینده مجلس دهم لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی را حمایت از صنایع و شرکت‌های تولیدی عنوان کرد و گفت: تولید نقش کلیدی در اقتصاد هرکشوری بازی می‌کند بنابراین می‌طلبد همگان در راستای تقویت بخش تولید تلاش مضاعف داشته باشند.
 یوسفیان ملا با اشاره به این جمله که در حال حاضر بانکها رقیب سرسخت تولید کنندگان هستند، اظهار داشت: بانک باید سپردههای مردم را جمع‌اوری و به بخش تولیدی و تجارت تزریق کند اما نظام بانکی کشوراز این ماموریت خود فاصله گرفته و روی به بنگاهداری اورده است.
وی در ادامه با بیان اینکه بانکها باید میدان دار حمایت از تولید ملی باشند، گفت: صنعتگران و سرمایه‌گذاری جهادگران عرصه تولید، کار و تلاش در جامعه هستند.
نماینده مردم امل در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: تولیدکنندگان برای حمایت از تولید داخلی با تمام وجود پا به این عرصه گذاشته‌اند و با تحمل مشکلات متعددی از مواد اولیه گرفته تا بازاریابی محصولات به دنبال جهش اقتصادی کشور می‌باشند.
 وی تصریح کرد: نقدینگی مهمترین مشکل واحدهای تولیدی - صنعتی کشور است و این واحدها به سرمایه در گردش برای خرید مواد اولیه نیاز دارند.
یوسفیان ملا اذعان داشت: رفع موانع رشد صنعت و دادن پاسخ شایسته به انتظارات صنعتگران ضمن ایجاد اشتغال و توسعه پایدار منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور در عرصه تولید خواهد شد.
وی با اشاره به این جمله که متاسفانه به رغم تمامی تلاشها تولید کشور حال و روز خوشی ندارد، گفت: نظام بانکی با تزریق نقدینگی به پیکره تولید می‌تواند در رونق اقتصادی بسیار نقش افرین باشد.
نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه بر لزوم حمایت از کار افرینان و اشتغال در جامعه تاکید کرد و افزود: رونق اقتصادی و اشتغال برای جوانان در کشور از مهمترین برنامه‌های دولت و مجلس است.
وی همچنین نقش بانکها را در توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی مهم دانست و اظهارداشت: مسئله کمبود نقدینگی در سالیان اخیر واحدهای تولیدی و صنایع را دچار مشکل کرده و نظام بانکی باید در جهت رفع این مشکل تمهیداتی اتخاذ کند.
یوسفیان ملا ادامه داد: رشد اقتصادی در هر جامعه‌ای برایند تولید است. افزایش تولید از نظر کمی و کیفی به معنای رشد اقتصادی و بهبود وضعیت اقتصادی است از اینرو می‌طلبد همگان به موضوع تولید توجهی ویژه داشته باشند.
وی تاکید کرد: افزایش تولید و رشد اقتصادی در هر جامعه به معنای ایجاد فرصت‌های بیشتر و بهتر برای شکوفایی اقتصادی و ورود به عرصه‌های تازه و نو خواهد بود و امکان خلاقیت بیشتر را در جامعه فراهم می‌اورد.
نماینده امل در مجلس دهم با اشاره به اینکه رشد اقتصادی دلالت بر افزایش تولید یا درامد سرانه ملی دارد، گفت: شاخص تولید ناخالص ملی یا داخلی نمایانگر مجموعه فعالیتهای اقتصادی وتوان اقتصادی کشور دریک سال است که افزایش این شاخص شرط لازمی برای توسعه هرجامعه است.
وی افزود: از مهمترین اهداف اقتصادی کشورها ایجاد شرایط لازم جهت افزایش تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصاد است.
یوسفیان ملا بیان داشت: سرمایه گذاری در زیرساخت‌های اقتصادی شرایط لازم جهت افزایش تولید و رشد اقتصادی در هر کشوری است و این سرمایه گذاری به طور کلی با افزایش بهره وری عوامل تولید، گسترش محدوده بازار، تعادل عرضه و تقاضا، ایجاد اثرات جانبی و شرایط رقابتی بهتر و همچنین افزایش سطح رفاه باعث افزایش تولید و رشد اقتصادی می‌شود.
وی گفت: رشد و توسعه اقتصادی برای هر کشوری بسیار حائز اهمیت است و در برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای رشد و توسعه اقتصادی کشور خود برنامه‌ریزی می‌کنند.
نماینده مردم در مجلس افزود: بسیاری از قدرت‌های اقتصادی دنیا و کشورهای نوظهور اقتصادی در گذشته نه چندان دور از اقتصادی متوسط و ضعیف برخوردار بودند اما با برنامه‌ریزی و توجه راهبردی به اقتصاد کشور خود در سال‌های اخیر از قدرت‌های مهم منطقه‌ای و جهانی در بخش اقتصاد محسوب می‌شوند.
وی با تصریح اینکه اقتصاد کشور ایران نیز دارای ظرفیت‌های قابل توجهی برای رشد و توسعه است، بیان داشت: اقتصاد کشور از یک طرف دارای ظرفیت‌های بالقوه برای رشد است و از طرف دیگر وابستگی زیادی به نفت دارد که اقتصاد کشور را به اقتصادی تک محصولی تبدیل کرده است.
یوسفیان ملا در پاسخ به این پرسش که برای رشد و توسعه اقتصادی کشور چه باید کرد، گفت: رشد اقتصادی شرط لازم توسعه است. بدون رشد اقتصادی «توسعه» اتفاق نخواهد افتاد بنابراین تاکید و توجه مستمر بر رشد تولید ناخالص ملی یکی از مهمترین و به واقع اصلی‌ترین سیاست‌های اقتصادی است.
وی افزود: برای تحقق رشد اقتصادی باید دو رویکرد یکی سیاست‌های بلند مدت و دیگری سیاست‌های میان و کوتاه مدت وجود داشته باشد.
نماینده مردم امل بیان داشت: در رویکرد بلند مدت تحول در تکنولوژی و تحول در نیروی انسانی دو عامل مهم برای تحقق رشد اقتصادی پایدار و در سطح مطلوب در جوامع محسوب می‌شوند البته این تحولات مقارن با انباشت سرمایه فیزیکی یعنی سرمایه گذاری مستمر باید باشد به عبارتی این دو مورد عوامل بنیادی رشد اقتصادی هستند.
وی در ادامه با اعلام اینکه تحول در تکنولوژی و نیروی انسانی در بلند مدت موجب رشد اقتصادی خواهد شد، گفت: در فرایند توسعه اقتصادی و اجتماعی مقوله سرمایه گذاری از اهمیت زیادی برخوردار است و در حقیقت سرمایه گذاری را باید پیش شرط تولید و به عبارت صحیح‌تر شرط لازم این مهم قلمداد کرد.
یوسفیان ملا همچنین سرمایه را نیروی محرکه و موتور رشد و توسعه اقتصادی کشور دانست و افزود: افزایش نیروهای مولد جامعه که منجر به افزایش تولید، توسعه اقتصادی، اشتغال کامل و به ویژه ارتقاء سطح درامدها می‌شود بدون سرمایه گذاری داخلی و خارجی و به کارگیری سرمایه در فعالیت‌های مختلف اقتصادی ممکن نیست از اینرو سرمایه‌گذاری یکی از اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین عوامل توسعه ملی و منطقه‌ای شناخته شده است.
 

۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۰۰

بانکداری اسلامی » در تعامل با « بانکداری بین المللی» واکاوی می شود

بیست و هفتمین همایش بانکداری اسلامی سه شنبه و چهار شنبه 9 و 10 شهریور 1395 با موضوع « تعامل نظام بانکداری بدون ربا با بانکداری بین الملل » با حضر صاحب نظران، اساتید دانشگاهی و کارشناسان بانکی در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از روابط عمومی بانک مرکزی، در این همایش اندیشمندان و اشخاص صاحب نام بانکی و دانشگاهی داخلی و بین المللی «تجربه بانک های اسلامی و چالش های نظام بانکی کشور در تعامل با مقررات بانکداری بین الملل»، «اصلاح ساختارها و فرآیندهای اجرائی نظام بانکی کشور »، « سلامت نظام بانکی و نهادسازی و ابزارسازی در جهت تعامل با بانکداری بین الملل » و «راهکارهای متنوع سازی و توسعه خدمات بانکی بین الملل در نظام بانکی کشور» را مورد بحث و کنکاش قرار خواهند داد.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۱:۳۸

تغییر در نحوه اجرای طرح مسکن قسطی/بانک مسکن از طرح حذف شد

به دنبال تعیین کارمزد ۵ درصدی بانک مسکن برای ضمانت اجرای مسکن قسطی، انبوه سازان به دنبال روش دیگری برای اجرای طرح مسکن قسطی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، فروش قسطی مسکن یکی از طرح هایی بود که از سوی انبوه سازان مطرح شد تا قدری به بازار مرده مسکن جان دهد و واحدهایی که در طول ۴ سال رکود، با مشکل خریدار مواجه بودند به این وسیله به فروش برسند.
در زمانی که این پروژه از سوی انبوه سازان مطرح شد، متقاضیان زیادی هم نسبت به خانه دار شدن امیدوار شدند و سرو صدای زیادی هم برای اجرای آن به پا شد. مطابق با این طرح، انبوه سازان واحدهای خود را بصورت اقساط و با پیش پرداخت توافقی با خریداران به آنها واگذار می کردند اما در این بین برای ضمانت معاملات، تصمیم گرفته شد که بانک مسکن فقط برای ضمانت در این معاملات حضور داشته باشد.
براساس طرح اولیه، بانک مسکن با ضمانت ۱۵۰ میلیون تومان از مبلغ هر واحد موافقت کرد در حالی که انبوه‌سازان پیشنهاد رقمی بالاتر را داده بودند تا قدرت خرید متقاضیان افزایش یافته و تعداد بیشتری توان ورود به این طرح را داشته باشند.
همچنین مبلغ قسط هر واحد در ماه بین ۳ تا ۳.۵ میلیون تومان با بازپرداخت بین ۳ تا ۷ سال خواهد تعیین شده بود و قرار بود که مبلغ سود این اقساط هم ۲ درصد بالاتر از تورم موجود با ۴ درصد کارمزد بانکی تعیین شود.
اما در این بین، بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی این حوزه کارمزد ۵ درصدی را برای این معاملات تعیین کرد که رقم بسیار بالایی محسوب می شود. در واقع این بانک نه تنها کمکی به اجرای این پروژه و طرح خانه دار شدن متقاضیان نکرد بلکه با تعیین چنین کارمزدی عملا راه اجرای این پروژه را مسدود کرد.
 سازندگان مسکن معتقدند که این کارمزد هزینه متقاضیان را بالا می‌برد و صرفه اقتصادی ندارد این در حالی است که هم وام دهنده و هم فروشنده، انبوه سازان هستند و بانک هیچ پولی را نمی پردازد  و بر این اساس،  دلیل تعیین چنین کارمزدی مشخص نیست.
در این خصوص رئیس انجمن انبوه سازان استان تهراندر گفتگو با مهر با بیان اینکه متاسفانه تعیین کارمزد ۵ درصدی از سوی بانک مسکن موجب توقف این طرح شد، گفت: شرایط تفاهم نامه بانک مسکن با انبوه سازان به گونه ای نیست که که متقاضیان مسکن از آن استقبال کنند.
حسن محشتم با اشاره به اینکه کامزد ۵ درصد غیرمنطقی است، اظهار داشت: همچنین سقف ۱۵۰ میلیون تومان که برای ضمانت از سوی بانک تعیین شده نیز بازدارنده معاملات قسطی مسکن است چرا که رقم زیادی را پوشش نمی دهد.
رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با اعلام اینکه یک واحد مسکونی تا ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد که با این سقف تعیین شده باید متقاضی ۳۵۰ میلیون تومان بپردازد، افزود: انبوه سازان به این نتیجه رسیده اند که از روش های دیگری این طرح را اجرایی کنند.
محشتم به همکاری با دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: انبوه سازان از طریق دفاتر اسناد رسمی می توانند با متقاضیان وارد معامله شوند و این دفاتر تضمین ثبت واحد و پرداخت اقساط را برعهده می گیرند.
وی با بیان اینکه اگر متقاضی اقساط را به موقع پرداخت نکند فروشنده می‌تواند مطابق با ضمانت ثبت اسناد، اجراییه صادر کند، اظهار داشت: انبوه سازان این روش را انتخاب کردند و تعیین رقم پیش فروش و اقساط هم توافقی خواهد بود و دیگر سقفی برای رقم قسطی شدن وجود ندارد.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۰۴

ریسک بانکی ایران ٣ برابر دنیا/ عدم برخورد قاطع با موسسات غیرمجاز

نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، ریسک بانکی کشور را سه برابر بانک‌های خارجی دانست و گفت: متاسفانه برخورد جدی و قاطع با موسسات مالی غیرمجاز صورت نمی‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پدرام سلطانی در جلسه امروز هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که بدون حضور رئیس برگزار شد، گفت: نقش سهامداری بانک‌ ها و بنگاهداری آنها باید به صراحت مشخص کند که در بدهی‌ های معوق چه میزان از تسهیلات در ساخت و ساز بانک‌ ها گیر کرده و در چرخه‌ اعطای تسهیلات وارد نمی‌ شود؛ ضمن اینکه باید مشخص کرد که چه ساز و کاری برای کاهش این تدارک دیده شده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که نقش اداره‌کننده جلسه را بر عهده داشت، افزود: در کشور ما نسبت کفایت سرمایه که به تعریفی نسبت دارایی بانک ‌ها به ضرایب ریسک سرمایه را نشان می ‌دهد، چهار درصد است که این میزان در دنیا به طور متوسط بیش از هشت درصد بوده و تا سال ۲۰۱۸ باید به ۱۲ تا ۱۳ درصد برسد یعنی بانک ‌های ما ضریب ریسکی سه برابر بانک‌های خارجی داشته و بیش از ظرفیت ممکن تسهیلات پرداخت کرده اند.
وی تصریح کرد: اگر جفا به نظام بانکی نباشد باید اشاره کرد که موسسات پولی و بانکی نقش مخربی در سیستم پولی کشور اجرا می‌کنند که با رقابت مخرب در این نظام، موجب بالا ماندن نرخ سود شده‌اند و دلیل اصلی آن هم عدم برخورد جدی با این موسسات است؛ همواره نسبت به تخلفات هشدار داده‌ایم ولی اقدام قاطعانه‌ای صورت نگرفته است.
به گفته سلطانی، مسائل گفته شده در مورد تامین مالی و نظام بانکی تنها قطعه کوچکی از کوه یخی بوده که از آب سر برآورده و نیاز به اصلاح جدی و اساسی دارد به این معنا که یکی از دلایل اصلی چسبندگی نرخ سود بانکی نیز این گونه موارد است و در غیر این صورت باید نرخ سود سپرده با توجه به کاهش نرخ تورم به کمتر از ۱۰ درصد، هم‌اکنون کاهش می یافت و نرخ تسهیلات نیز در بازه‌ای نزدیک به ۱۰ درصد تعیین می‌شد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: اینکه برخی اعلام می‌کنند نظام بانکی از منظر استانداردهای جهانی پرریسک است و باید اصلاح شود تا بتوان آثار اجرای برجام را در اقتصاد کشور سرعت بخشید، اما نباید از حق بگذریم که اقدام بانک مرکزی بابت مجاز شمردن معاملات ارزی در بانک های کشور به نرخ آزاد نیز یک گام صحیح و اصولی به سمت تک نرخی کردن ارز و افزایش شفافیت در نظام ارزی کشور است و بخش خصوصی این اقدام را تایید می‌کند و امیدوار است ادامه مسیر تک نرخی کردن ارز هر چه سریعتر پیگیری شود.
سلطانی در ادامه به گزارش مرکز آمار ایران در خصوص نرخ رشد ۴.۴ درصدی در اقتصاد تصریح کرد: دقت در ارقام تفکیکی نرخ رشد نشانگر این است که ۵۷ درصد از این نرخ در زیرگروه استخراج نفت و گاز طبیعی محقق شده و به عنوان یک دستاورد زودرس برجام مطرح می شود که این یک اتفاق مثبت برای اقتصاد کشور است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ادامه داد: تامین رشد اقتصادی از بالا رفتن فعالیت های حوزه انرژی ابزاری مثبت برای دیپلماسی عمومی و انرژی کشور است؛ چراکه افزایش قدرت چانه زنی دولت را در صحنه های سیاسی و اقتصادی بالا می برد و دلیلش هم آن است که نفت دیگر یک ابزار اقتصادی نیست و امنیت انرژی برای کشورهای بزرگ مهم تلقی می شود.
وی افزود: روی دیگر سکه این است که دولت همزمان با مذاکرات برجام مجموعه توان خود را برای بهره گیری از نتایج آن در حوزه نفت بسیج کرده بود و این پیام نشان می دهد اگر سایر حوزه های اقتصادی به این میزان خود را آماده کرده بودند، حتما با نرخ رشدی بیش از ۴.۴ درصد مواجه بودیم. بنابراین اگر دولت به تذکرات بخش خصوصی مبنی بر بهبود محیط کسب و کار توجه بیشتری می کرد، هم اکنون اوضاع بهتر از وضعیت کنونی در رشد اقتصادی بود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه همزمان با مذاکرات هسته ای باید به موضوعات مهم کسب و کار نیز توجه می شد، ادامه داد: در راستای ساده‌سازی فرآیندهای کسب و کار، باید با سرعت بیشتری حرکت کرد و اصلاح سریع مشکلات قانون مالیات بر ارزش افزوده، تناسب بخشیدن به نرخ ارز همراه با نرخ تورم، به جریان انداختن ابزارهایی برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق و کوتاه کردن مسیر تصمیم‌گیری در کشور در دستور کار قرار گیرد.
وی تصریح کرد: طی چهار ماهه ابتدای سال جاری، ۱۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که رشد ۳۷.۸ درصدی را تجربه می کند، اما متاسفانه عمده پرداخت تسهیلات به شرکت های دولتی عمومی بوده و باید مشخص شود چه سهمی برای بخش خصوصی لحاظ شده و چه میزان تسهیلات به صنایع کوچک، متوسط و حتی بزرگ اختصاص داده شده است.
سلطانی ادامه داد: مانده جاری تسهیلات معوق در سال ۹۴ معادل ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده که هم اکنون میزان زیادی از آن کاسته شده، اما همچنان این رقم سه برابر متوسط جهانی است.

۹۵/۰۵/۳۱
۱۲:۳۴

سرمقاله راه رسیدن به رشد پایدار

دکتر رضا بوستانی
تحولات دهه گذشته کوله‌باری از تجربیات اقتصادی را فراهم ساخته است. تجربیاتی که شاید می‌شد از مطالعه تاریخ اقتصادی دیگر کشورها به‌دست آورد و از هزینه‌های سنگین آن اجتناب کرد. یکی از این تجربیات ارزنده به نظام مالی مربوط می‌شود؛ تجربه‌ای که نشان داد ضعف سیاست‌گذاری و دخالت‌های بیرونی در بخش مالی، چگونه می‌تواند مشکلات اقتصادی را برای آینده اقتصاد به ارمغان آورد. پرهیز از تکرار اشتباهات گذشته کمترین بهره‌ای است که از این تجربیات پرهزینه باید گرفت.
در دهه گذشته، سیاست‌های بخش مالی تنها با توجه به نقش نرخ سود به‌عنوان هزینه سرمایه‌گذاری طراحی شدند و به‌طور کلی، نقش این نرخ به‌عنوان تشویق‌کننده پس‌انداز نادیده گرفته شد. این سیاست‌ها توسط گروه‌هایی در جامعه حمایت می‌شدند که به‌دلیل دسترسی تضمین شده به منابع، تنها به‌دنبال کاهش هزینه‌های تامین مالی از نظام مالی بودند و دولت هم به‌دلیل تقاضا برای تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای یکی از ذی‌نفعان عمده در این‌گونه‌ سیاست‌ها بود. پیامد این رویکرد در عمل، فشار بر بانک‌ها برای تامین مالی طرح‌ها با نرخ‌هایی پایین‌تر از نرخ‌های سود تعادلی بود و تداوم این سیاست برای سال‌ها منجر به تضعیف شبکه بانکی، عدم‌توسعه بازارهای مالی و در نهایت افت سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی شد. در نتیجه این تحولات، اکنون دارایی‌های باکیفیت در نظام مالی کمیاب شده و نرخ سود به‌طور معنا‌داری از نرخ تورم فاصله گرفته است. به‌رغم تجربه ناموفق دهه گذشته در کاهش دستوری نرخ‌های سود، همچنان عده‌ای بر ادامه این روند تاکید می‌کنند؛ بدون توجه به اینکه ادامه روند گذشته هزینه‌های زیادی را (به‌صورت صعود تورم یا افت تولید) بر اقتصاد تحمیل خواهد کرد.
آنچه رشد اقتصادی را در بلندمدت تضمین می‌کند، اصلاحات ساختاری - و نه سیاست‌های کوتاه‌مدت مدیریت تقاضا - است. همه اقتصاد‌های جهان فارغ از درجه توسعه‌یافتگی‌شان نیازمند اصلاحات ساختاری هستند؛ اقتصادهای صنعتی به‌دنبال نهادهای مدرن‌تری برای تشویق موثر نو‌آوری هستند و اقتصادهای در حال توسعه به اصلاحات برای فعلیت بخشیدن به نیروهای بازار می‌اندیشند. ممکن است شکل سیاست‌ها متفاوت باشد، ولی هیچ اقتصادی در جهان وجود ندارد که خود را بی‌نیاز از اصلاحات ساختاری مستمر بداند.
برای اقتصاد ایران، فهرست بلندی از اصلاحات ساختاری را می‌توان پیشنهاد کرد؛ اما آنچه امروز به محدودیتی جدی برای رشد اقتصاد تبدیل شده، چالش‌های نظام مالی است. اگر تا دیروز نظام مالی از تجهیز منابع برای ایجاد ظرفیت‌های جدید تولیدی ناتوان بود، امروز نظام بانکی از تامین مالی بنگاه‌ها برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولیدی موجود نیز عاجز شده است؛ بنابراین اولویت اصلی کشور در مسیر رشد بلندمدت و فراگیر، اصلاح نظام مالی است. درک شرایط سخت نظام مالی، تدوین و اجرای اصلاحات عمیق و پرهیز از بازگشت بخشی‌نگری‌ها، تنها راه کامیابی است. با درک این موضوع، نهادهای اقتصادی دولت برنامه اصلاح نظام بانکی را طراحی کرده‌اند؛ برنامه‌ای که اجرای آن یک ضرورت ملی است.(نیوزهاب سیاسی ,ge1001)

۹۵/۰۶/۰۱
۰۴:۰۰