نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 89362
 • تمام سکه (طرح جدید) 875000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 874000
 • نیم سکه 475000
 • ربع سکه 265000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3327
 • یورو 3665
 • پوند 5175
 • صد ین 2680
 • درهم امارات 905
 • لیر ترکیه 1217
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 31 Arrow up
  دلار 29630
 • 34 Arrow up
  یورو 32542
 • 55 Arrow up
  پوند 46297
 • 23 Arrow up
  فرانک 30685
 • 5 Arrow up
  صد ین 23896
 • 8 Arrow up
  درهم امارات 8067

وزیر علوم اعلام کرد؛ صادرات 24 میلیون دلاری پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته

خبرگزاری پانا: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از بخش‌های مختلف دانشکده فنی و حرفه‌ای انقلاب اسلامی گفت: دانشگاه بزرگ فنی و حرفه‌ای مصداق عینی و عملی دانشگاه کارآفرین است و برای ایجاد پارک علم وفناوری فضاهای مناسبی دارد.

به گزارش خبرگزاری پانا، محمد فرهادی در جریان این بازدید با اشاره به قدمت طولانی دانشکده فنی و حرفه‌ای انقلاب اسلامی و فعالیت‌های موثر آن، اظهار کرد: باعث خوشحالی است که بار دیگر توفیق شد تا در مجموعه دانشگاه فنی و حرفه‌ای حضور پیدا کنم، برای تحقق و یا جهت گیری‌های مربوط به دانشگاه‌های نسل سوم و دانشگاه کارآفرین، امید زیادی به این مجموعه وجود دارد. به همین دلیل، توجه بیش از پیش به این مراکز ضروری است.
وی ضمن قدردانی از اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: این دانشگاه، تنها دانشگاهی است که بیش از 70 درصد فارغ التحصیلان آن وارد بازار کار می‌شوند.
وزیر علوم در ادامه به بازار کار و اشتغال دانشجویان اشاره کرد و گفت: دانشجویان این دانشگاه طوری تربیت می شوند که به دستگاه های دولتی و سازمان‌ها و نهادها متکی نیستند؛ چرا که حین تحصیل مهارت لازم را کسب می کنند و خود به عنوان کارآفرین در بازار کار مشغول می‌شوند و در بسیاری از موارد تعدادی از افراد را نیز مشغول به فعالیت می‌کنند.
فرهادی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به توافق‌هایی که صورت گرفته و وضعیتی که پیش آمده است، وقت آن است که کشور به سمت و سویی برود که میزان سرمایه گذاری‌ها و ارتباط های علمی و بین‌المللی بیشتر شود که قطعا همین طور هم خواهد شد.
وی افزود: ما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم و با دنیا همکاری‌های بین‌المللی مانند برگزاری دوره‌های آموزشی، تحقیقات مشترک، تاسیس مراکز علمی مشترک و از آن مهم‌تر به خصوص در قراردادها و همکاری‌های کلان صنعت داشته باشیم؛ یکی از این مراکزی که می‌تواند در این زمینه پیشرو باشد، دانشگاه فنی و حرفه‌ای است.
فرهادی خاطرنشان کرد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان یک دانشگاه کارآفرین و مهارتی باید در برنامه ششم که در حال تهیه برنامه آن هستیم، در جایگاه مناسبی قرار گیرد؛ چرا که تاکید و خواسته دولت و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری نیز توسعه دانشگاه‌های مهارتی و کارآفرین و حمایت از این مجموعه‌ها است و آموزش‌ها باید متناسب با نیاز کشور و در پی آن اشتغال جوانان باشد.
وزیر علوم همچنین به تأسیس پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: دانشگاه بزرگ فنی و حرفه‌ای برای ایجاد پارک علم و فناوری فضاهای مناسبی دارد.
وی افزود: در سال گذشته 36 پارک علم و فناوری که حدود 600 شرکت در آن مستقر بودند، توانستند بالغ بر هزار میلیارد تومان محصول بفروشند و حدود 24 میلیون دلار محصول صادر کنند.
فرهادی به سازه چوبی که به صورت رستوران کشتی توسط دانشجویان دانشکده انقلاب اسلامی ساخته شده، اشاره کرد و گفت: این سازه یکی از کارهای بسیار خوب و مناسبی است که ارتباط دانشگاه با صنعت را به خوبی برقرار می‌کند که باید بیش از پیش گسترش پیدا کند؛ چرا که امید به تجاری سازی در این گونه کارها بیشتر است.
وزیر علوم افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای مصداق عینی وعملی دانشگاه کارآفرین است که کارشناس متخصص و ماهر را برای بازار کار تربیت می‌کند و البته با توجه قدیمی بودن کارگاه‌ها و آزمایشگاه ها باید آنها به روز شوند و در عرصه‌های جدیدی که در حال حاضر از نظر فنی و مهارتی و مهندسی وجود دارد، آماده و تجهیز شوند.
وزیر علوم در این بازدید از بخش‌های مختلف از جمله کارگاه‌های ماشین ابزار، مکانیک خودرو، قالب سازی، الکترونیک، شیمی، برق، صنعتی، کامپیوتر، تصویربرداری، عمران، معماری و نقشه برداری و آزمایشگاه‌های این دانشکده بازدید کرد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۱:۳۲

اختصاصی فارس/ کمیسیون اصل 90: بورسیه‌های دولت دهم مجاز به ادامه تحصیل و استفاده از امتیازات قانونی هستند+سند

کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد که بورسیه‌های دولت دهم مجاز به ادامه تحصیل و استفاده از امتیازات قانونی هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی نامه‌ای اعلام کرد که با توجه به طرح موضوع بورسیه‌ها و متعاقب آن شکایت محروم‌شدگان از بورسیه به این کمیسیون، بررسی‌های مفصل و نسبتا طولانی صورت گرفت. در بند یک این نامه آمده است: شورای مرکزی بورس مسئول اصلی و نهایی در تصمیم گیری راجع به بررسی و احراز متقاضیان بورسیه بوده است و حسب اعلام دبیر وقت شورا، مقرر شده بود پرونده تعدادی از داوطلبان که دارای کسر معدل یا کبر سن بوده‌اند با لحاظ سایر صلاحیت‌ها،برسی گردد. که این امر در جلسات شورا مطرح و اعضاء با علم و اطلاع از این امر نسبت به تصویب اعطای بورسیه به آنان اقدام نموده است.
در بند دوم این نامه تأکید می‌شود که حسب اعلام وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری، مراتب اختیار شورا در اتخاذ تصمیم و قبول این گونه متقضایان بورسیه، به ایشان اطلاع و کلیه مصوبات مورد تایید قرار گرفته است.
لذا: با ملاحظه‌ اختیارات قانونی شورای مرکزی بورس و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که ناشی از قوانین متعدد از جمله قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه اعطای بورس تحصیلی و اعزام دانشجو به خارج مصوب 1368،‌قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب 1386 و قانون برنامه پنج ساله پنجم و سیاست‌های دولت بوده است، پذیرش تقاضای متقاضیان بورسیه که فاقد شرط معدل یا سن بوده‌اند قانونی، در حدود اختیارات وزیر و شورای مرکزی بورس بوده و تصمیمات متخذه فاقد ایراد می‌باشد و آنان واجد شرایط تلقی و همچنان بورسیه شناخته و مجاز به ادامه تحصیل و استفاده از امتیازات قانونی مربوط می‌باشند.
در ادامه بند دوم این نامه آمده است: با توجه به اینکه منظور از اشتغال همزمان، اشتغال دولتی می‌باشد لذا در صورت احراز اشتغال همزمان این گونه افراد در مشاغل دولتی، بایستی در صورت دریافت حقوق از وزارت علوم، نسبت به استرداد حقوق دریافتی اقدام نمایند و همچنان به تحصیل ادامه دهند و در صورتی که اصرار به ادامه اشتغال داشته باشند بورسیه آنان لغو می‌گردد.
در این نامه تأکید شده است، کسانی که با علم و اطلاع مبادرت به اعلام اطلاعات نادرست راجع به معدل یا سن نموده‌اند و موجب تصمیم اشتباه شورای مرکزی شد‌اند، فاقد صلاحیت و شرایط شناخته شده و بورسیه آنها لغو می‌گردد.
علی‌هذا خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به انجام اقدامات لازم و فراهم نمودن ادامه تحصیل پذیرفته‌شدگان به شرح فوق اقدام و نتیجه را به کمیسیون اعلام دارند.
 

۹۴/۰۵/۱۲
۱۰:۰۷

در گفت‌وگو با تسنیم مطرح شد وزارت علوم بر انجام رویه غلط پیشین در پرونده بورسیه‌ها اصرار دارد

خبرگزاری تسنیم: یکی از دانشجویان بورسیه با اشاره به گذشت ۴۰ روز از ابلاغ رای کمیسیون اصل ۹۰ به وزارت علوم گفت: وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان همچنان بر انجام رویه‌های غلط خود در این زمینه اصرار دارند.

یکی از دانشجویان بورسیه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم درباره روند بررسی پرونده بورسیه‌ها گفت: با گذشت بیش از 40 روز از ابلاغ رای کمیسیون اصل 90 به وزارت علوم و 20 روز از فرمایشات مقام معظم رهبری، تاکنون هیچ اقدام عملی از جانب وزارت علوم درباره رفع مشکلات دانشجویان بورسیه مشاهده نمی‌شود و همچنان وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان بر انجام رویه‌های غلط خود در این زمینه اصرار دارند.
وی افزود: کارکنان سازمان امور دانشجویان با برخوردهای زشت و زننده به دانشجویان بورسیه بی‌احترامی می‌کنند.
این دانشجوی بورسیه با اشاره به انتشار اخباری از سوی برخی از نمایندگان مجلس طی روزهای گذشته به نقل از وزیر علوم مبنی بر تعلیق برخی از عوامل کارشکن در پرونده بورسیه ها گفت: جای است چرا این اخبار از سوی مسئولان وزارت علوم اعلام و یا تایید نمی‌شود و چرا مسئولان وزارت علوم از روند بررسی پرونده بورسیه‌ها هیچ گونه خبری را رسما اعلام نمی‌کنند.
وی مطالبه دانشجویان بورسیه را برخود قاطع با عوامل اصلی مطرح کننده بحث "بورسیه‌های غیر قانونی" دانست و گفت: این افراد با طرح این عبارت در فضای علمی کشور، زندگی و آینده بسیار از نخبگان را در معرض آسیب قرار دادند. برخی از مسئولان و کارشناسان سازمان امور دانشجویان در این زمینه نقش صدرصدی دارند و همچنان بر سر کار هستند و با رفتارهای نادرست دنبال تامین منافع خود هستند.

۹۴/۰۵/۱۲
۱۰:۰۶

با حضور وزرای ورزش و علوم؛ مراسم تجليل از مدال آوران یونیورسیاد جهانی برگزار می‌شود

مراسم تجليل از دست‌اندركاران، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد جهانی با حضور وزرای علوم، وزیر ورزش و جوانان و رئيس كميته ملی المپيك برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تجليل از دست‌اندركاران، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد جهانی ساعت ۱۱ صبح فردا سه‌شنبه و با حضور فرهادی وزير علوم، تحقيقات و فناوری به همراه گودرزی وزیر ورزش و جوانان و کیومرث هاشمی رئيس كميته ملی المپيك در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.
کاروان ایران در بیست و هشتمین دوره مسابقات دانشجویان جهان که تیرماه گذشته در شهر گوانگجو کره‌جنوبی برگزار شد، با کسب ۱۵ مدال رنگارنگ (۷ طلا، ۲ نقره و ۶ برنز) در جدول رده بندی مدال‌ها در مکان نهم جای گرفت. ‏

۹۴/۰۵/۱۲
۱۱:۲۲

با حضور وزرای ورزش و علوم؛ مراسم تجليل از مدال آوران یونیورسیاد جهانی برگزار می‌شود

مراسم تجليل از دست‌اندركاران، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد جهانی با حضور وزرای علوم، وزیر ورزش و جوانان و رئيس كميته ملی المپيك برگزار می‌شود.

به گزارش گروه ورزشی «خبرگزاری دانشجو»، مراسم تجليل از دست‌اندركاران، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد جهانی ساعت ۱۱ صبح فردا سه‌شنبه و با حضور فرهادی وزير علوم، تحقيقات و فناوری به همراه گودرزی وزیر ورزش و جوانان و کیومرث هاشمی رئيس كميته ملی المپيك در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.
 
کاروان ایران در بیست و هشتمین دوره مسابقات دانشجویان جهان که تیرماه گذشته در شهر گوانگجو کره‌جنوبی برگزار شد، با کسب ۱۵ مدال رنگارنگ (۷ طلا، ۲ نقره و ۶ برنز) در جدول رده بندی مدال‌ها در مکان نهم جای گرفت. ‏

۹۴/۰۵/۱۲
۱۱:۲۵

رای کمیسیون اصل 90 به نفع بورسیه‌ها؛ بورسیه‌های دولت دهم مجاز به ادامه تحصیل و استفاده از امتیازات قانونی هستند+سند

کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تأکید کرد که بورسیه‌های دولت دهم مجاز به ادامه تحصیل و استفاده از امتیازات قانونی هستند.

 به گزارش مشرق، محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی نامه‌ای اعلام کرد که با توجه به طرح موضوع بورسیه‌ها و متعاقب آن شکایت محروم‌شدگان از بورسیه به این کمیسیون، بررسی‌های مفصل و نسبتا طولانی صورت گرفت. در بند یک این نامه آمده است: شورای مرکزی بورس مسئول اصلی و نهایی در تصمیم گیری راجع به بررسی و احراز متقاضیان بورسیه بوده است و حسب اعلام دبیر وقت شورا، مقرر شده بود پرونده تعدادی از داوطلبان که دارای کسر معدل یا کبر سن بوده‌اند با لحاظ سایر صلاحیت‌ها،برسی گردد. که این امر در جلسات شورا مطرح و اعضاء با علم و اطلاع از این امر نسبت به تصویب اعطای بورسیه به آنان اقدام نموده است.
در بند دوم این نامه تأکید می‌شود که حسب اعلام وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری، مراتب اختیار شورا در اتخاذ تصمیم و قبول این گونه متقضایان بورسیه، به ایشان اطلاع و کلیه مصوبات مورد تایید قرار گرفته است.
لذا: با ملاحظه‌ اختیارات قانونی شورای مرکزی بورس و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که ناشی از قوانین متعدد از جمله قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه اعطای بورس تحصیلی و اعزام دانشجو به خارج مصوب 1368،‌قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مصوب 1386 و قانون برنامه پنج ساله پنجم و سیاست‌های دولت بوده است، پذیرش تقاضای متقاضیان بورسیه که فاقد شرط معدل یا سن بوده‌اند قانونی، در حدود اختیارات وزیر و شورای مرکزی بورس بوده و تصمیمات متخذه فاقد ایراد می‌باشد و آنان واجد شرایط تلقی و همچنان بورسیه شناخته و مجاز به ادامه تحصیل و استفاده از امتیازات قانونی مربوط می‌باشند.
در ادامه بند دوم این نامه آمده است: با توجه به اینکه منظور از اشتغال همزمان، اشتغال دولتی می‌باشد لذا در صورت احراز اشتغال همزمان این گونه افراد در مشاغل دولتی، بایستی در صورت دریافت حقوق از وزارت علوم، نسبت به استرداد حقوق دریافتی اقدام نمایند و همچنان به تحصیل ادامه دهند و در صورتی که اصرار به ادامه اشتغال داشته باشند بورسیه آنان لغو می‌گردد.
در این نامه تأکید شده است، کسانی که با علم و اطلاع مبادرت به اعلام اطلاعات نادرست راجع به معدل یا سن نموده‌اند و موجب تصمیم اشتباه شورای مرکزی شد‌اند، فاقد صلاحیت و شرایط شناخته شده و بورسیه آنها لغو می‌گردد.
علی‌هذا خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به انجام اقدامات لازم و فراهم نمودن ادامه تحصیل پذیرفته‌شدگان به شرح فوق اقدام و نتیجه را به کمیسیون اعلام دارند.
منبع: فارس
مطالب مرتبط
برخورد با دو نفر از مسببان انتشار اسامی بورسیه ها
وزارت علوم همچنان درگیر بازی‌های سیاسی
۹۷ درصد بورسیه‌ها بی مشکل تشخیص داده شدند
2 تغییر مهم در سهمیه‌های کنکور 94 +جدول
جنجال جدید وزارت علوم
ایران بین 10 کشور اول اعزام‌کننده دانشجو به خارج +جدول
دادخواهی برخی بورسیه‌ها از آملی لاریجانی
بورسیه و ما ادراک البورسیه
از 36 تا 3000 چقدر فاصله است؟ / چماقی که بر سر دانشجویان بورسیه شکست
خواسته‌های بورسیه ها برای احقاق حقشان

۹۴/۰۵/۱۲
۱۰:۱۸

آئین تجلیل از دست‌اندرکاران، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد دانشجویان جهان با حضور وزرای علوم، ورزش و جوانان و رئیس کمیته ملی المپیک صبح فردا برگزار می‌شود مراسم تجلیل از مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد دانشجویان جهان فردا برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار «نسیم»، این فدراسیون با هدف تجلیل و قدردانی از زحمات دست‌‌اندرکاران ، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد دانشجویان جهان با حضور مسئولین عالی رتبه دانشگاهی و ورزشی کشور برگزار می‌کند.
این مراسم با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همراه دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان ، مهندس هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک روز سه شنبه 13 مرداد ماه در محل وزارت علوم برگزار می‌شود.
 

۹۴/۰۵/۱۲
۱۰:۵۵

اقدامات وزیر علوم در رابطه با بورسیه‌ها پاسخ مناسبی به دستور رهبری نیست

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: متاسفانه اقداماتی که تا به حال وزیر علوم در رابطه با بورسیه‌ها انجام داده‌است، پاسخ مثبت و مناسبی به مطالبات مقام معظم رهبری نبوده‌است.

به گزارش جهان، قاسم جعفری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با موضوع بورسیه‌ها گفت: مخاطب اول و مستقیم سخنان رهبر معظم انقلاب در رابطه با بورسیه‌ها وزیر علوم است، حال اینکه وی با ابهام بگوید یک کارهایی در حال انجام است، چند نفر را تعلیق کردیم، جلسه برگزار می‌کنیم و رسیدگی خواهیم کرد و از این حرف‌ها، جالب و درست نیست. وزیر علوم باید خیلی جدی و با قاطعیت وارد عمل شود.
نماینده مردم بجنورد در مجلس تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب به عنوان حاکم اسلامی در رابطه با بورسیه‌ها ابراز نگرانی کردند و گفتند که در این ماجرا به خیلی‌ها ظلم شده است. با توجه به این موضوع انتظار داشتیم وزیر علوم با قدرت تمام برای برخورد با متخلفان این مسئله اقدام کنند ولی متاسفانه اقداماتی که تا به حال وزیر علوم انجام داده‌است، پاسخ مثبت و مناسبی به مطالبات و دستور مقام معظم رهبری در رابطه با بورسیه‌ها نیست.
وی در ادامه تاکید کرد: وقتی رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند در رابطه با مسئله بورسیه‌ها به یک عده ظلم شده‌است به نوعی حاکم اسلامی حکم داده است پس باید مظلوم را برای اعاده حق و حیثیت شناسایی کرد و در مرحله بعد بررسی شود که اگر این مسئله تعمدی بوده با آن طبق قانون برخورد شود و اگر عمدی هم در کار نبوده حداقل مشخص شود.
جعفری خاطرنشان کرد: در رابطه با مسئله بورسیه‌ها وزیر علوم، کمسیون آموزش، کمیسیون اصل ۹۰ مسئولیت‌هایی دارند و چون حاکم اسلامی حکم داده‌اند که ظلم شده است، مسئولیت دادستان است که وارد عمل شود. ولی مشخص نیست چرا اقدامی در این رابطه صورت نمی‌گیرد.

۹۴/۰۵/۱۲
۱۱:۳۷

با حضور وزرای ورزش و علوم؛ مراسم تجليل از مدال آوران یونیورسیاد جهانی برگزار می‌شود

مراسم تجليل از دست‌اندركاران، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد جهانی با حضور وزرای علوم، وزیر ورزش و جوانان و رئيس كميته ملی المپيك برگزار می‌شود.

صاحب‌خبر - به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تجليل از دست‌اندركاران، قهرمانان و مدال‌آوران بیست و هشتمین یونیورسیاد جهانی ساعت ۱۱ صبح فردا سه‌شنبه و با حضور فرهادی وزير علوم، تحقيقات و فناوری به همراه گودرزی وزیر ورزش و جوانان و کیومرث هاشمی رئيس كميته ملی المپيك در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.
کاروان ایران در بیست و هشتمین دوره مسابقات دانشجویان جهان که تیرماه گذشته در شهر گوانگجو کره‌جنوبی برگزار شد، با کسب ۱۵ مدال رنگارنگ (۷ طلا، ۲ نقره و ۶ برنز) در جدول رده بندی مدال‌ها در مکان نهم جای گرفت. ‏

۹۴/۰۵/۱۲
۱۱:۲۲

عضویت اساتید دانشگاه تبریز در کمیته‌های تخصصی وزارت علوم

اساتید دانشگاه تبریز به عضویت کمیته های تخصصی دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شدند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، در احکام جداگانه ای که به امضای دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم رسیده، سید حسین حسینی، به سمت عضو کمیته مهندسی برق گروه فنی و مهندسی، اصغر اصغری مقدم، به سمت عضو کمیته علوم زمین گروه علوم پایه، محمد رضا شکیبا، به سمت عضو کمیته تخصصی تولیدات، علی اشرف صدرالدینی، به سمت عضو کمیته تخصصی علوم و مهندسی آب، رضا عبدی، به سمت عضو کمیته تخصصی ماشین های کشاورزی، غلاملی مقدم، به سمت عضو کمیته تخصصی علوم دامی، شاهین اوستان، به سمت عضو کمیته تخصصی خاک شناسی و قادر دشتی، به سمت عضو کمیته تخصصی اقتصاد و ترویج کشاورزی گروه مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی دفتر برنامه ریزی آموزش عالی منصوب شدند.
در این احکام خطاب به منتصبین تصریح شده است: در اجرای ماده 9 آیین نامه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی، به منظور پشتیبانی و ارایه خدمات کارشناسی و مشورتی در امر برنامه ریزی، و نظر به تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جناب عالی به موجب این حکم برای مدت دو سال عضو کار گروه اقتصاد در شورای تحول منصوب می شوید.
همچنین در بخش دیگری از این احکام آمده است: در این رابطه به نکاتی چون رصد کردن نوآوری های عصر حاضر در امر آموزش، بومی سازی رشته ها، هماهنگی توسعه آموزش با بازار کار، توجه به فرهنگ و ارزش های دینی در برنامه ریزی ها و تلفیق مطالعات میدانی و کاربردی با مبانی نظری، یقینا در ارتقاء کیفی و اثر بخشی برنامه های درسی موثر خواهد بود. امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از خرد جمعی و تعامل و هم اندیشی با تمامی اعضای گروه، انجمن های علمی و افراد صاحب نظر در انجام امور محوله بر اساس شرح وظایف موفق باشید.
به گزارش ایسنا، قبل از این نیز تعداد دیگری از اعضای هیات علمی این دانشگاه به عضویت کمیته های تخصصی مختلف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شده بودند که این امر پتانسیل های بالای اساتید دانشگاه تبریز را نشان می دهد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۰۲

برگزاری جلسه توجیهی کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و آفریقای جنوبی

اولین جلسه توجیهی کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و آفریقای جنوبی با حضور هیئت اعزامی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری کشورمان متشکل از دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی معاون وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی ، دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امورفناوری به همراه مهندس فرجی سفیر کشورمان در آفریقای جنوبی در محل سفارت ایران در پرتوریا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار آموزش خبرگزاری برنا ،  در این جلسه ابعاد و سوابق سیاسی علمی و فناوری و أهمیت توسعه و تقویت روابط علمی و فناوری با کشور آفریقای جنوبی به عنوان قطب قاره آفریقا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و زمینه ها و اولویت های کاری و تحقیقاتی با آفریقای جنوبی بررسی و تعیین شد.
بر پایه این گزارش، در این جلسه مهندس فرجی سفیر ایران در آفریقای جنوبی به تمایل وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی جهت سفر به ایران و همکاری علمی با کشورمان اشاره کرد.
برگزاری دو کارگاه مشترک زیست فناوری و اقیانوس شناسی در ایران و  آفریقای جنوبی و توافق برای أجرای ٥پروژه مشترک تحقیقاتی با تأمین اعتباری بالغ بر ١٠٠ هزار یورو برای هر یک از طرفین، از جمله موارد مورد توافق بود.
در ادامه این توافقات، نشست مشترکی نیز در محل بنیاد ملی حمایت از تحقیقات آفریقای جنوبی برگزار شد و در این جلسه، برنامه اجرایی برای توافقات و پروژه های مشترک تحقیقاتی تدوین و تنظیم شد.
در این جلسه همچنین مقرر شد صورتجلسه چهارمین کمیته مشترک و پیش نویس برنامه إجرائی پروژه های مشترک تحقیقاتی با وزارت علوم و فناوری آفریقای جنوبی و بنیاد ملی تحقیقات امضا شود.
گفتنی است ملاقات با مسئولان دانشگاه یونیسای آفریقای جنوبی از دیگر برنامه های این هیئت بود.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۴۲

در گفت‌وگو با پانا عنوان شد؛ ناهماهنگی در جذب هیأت علمی متناسب با رشته‌های دانشگاهی

خبرگزاری پانا: طی سال های گذشته، دانشگاه ها با توسعه نامتوازن کمی روبرو شدند که این مساله با وجود تعداد اعضای هیأت علمی و دانشجویان برابری نمی کند. این در حالی است که روز به روز آمار دانشجویان کاهش می یابد اما همچنان با مشکل نامتناسب بودن تعداد استاد و دانشجو روبرو هستیم.

حجت الله درویش پور عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره ساماندهی تأمین اعضای هیأت علمی در دانشگاه ها اظهار داشت: در سال های گذشته روند جذب هیأت علمی بی سر و سامان و طولانی بود تا اینکه وزارت علوم تأسیس به ایجاد مرکز جذب هیأت علمی اقدام کرد تا این مساله ساماندهی شود لذا از سال 89 فرایند جذب اعضای هیأت علمی از طریق اعلام فراخوان در دانشگاه ها صورت می گرفت.
این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه جذب هیأت علمی در بدنه دانشگاه باید متناسب با نیاز رشته ها باشد، گفت: در حال حاضر 4 میلیون و 700 هزار دانشجو شاغل به تحصیل هستند اما متأسفانه یکی از چالش هایی که در سال های اخیر در آموزش عالی با آن مواجه هستیم بحث ناهماهنگی در جذب هیات علمی متناسب با رشته های موجود در دانشگاه هاست که وزارت علوم باید این مساله را ساماندهی کند چرا که مانع اعمال سلیقه دانشگاه ها می شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیتی که در توسعه دانشگاه ها طی سال های گذشته شاهد بودیم به ویژه توسعه دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی، بنابراین نیاز داریم تا ظرفیت نظام آموزش عالی از نظر تأمین نسبت استاد به دانشجو متوازن باشد.
به گزارش پانا، شریعتی نیاسر در اجلاس معاونان آموزشی دانشگاه های کشور که در خردادماه امسال برگزار شد نیز گفت: وقتی برای ۲۰ هزار نفر داوطلب جذب هیئت علمی با مدرک دکتری فقط ۲۰۰۰ نفر ظرفیت جذب و اشتغال داریم، به این معنی است که بیش از حد نیاز نیروی انسانی متخصص تربیت کرده‌ایم.
این در حالی است که قرار است در سال جاری، تعداد ۸ هزار عضو هیات علمی جدید در دانشگاه‌های کشور جذب شوند و بر اساس نقشه جامع علمی کشور و تعریف نسبت استاد به دانشجو، حدود 20 هزار عضو هیات علمی کم داریم.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۸:۲۱

رئیس سازمان سنجش خبر داد دکتری فقط در ۷۲ رشته

رئیس سازمان سنجش گفت: رشته‌های امتحانی دکتری از ۲۵۲ رشته به حدود ۷۲ مجموعه رشته امتحانی کاهش پیدا کرده است.

خدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، درباره پذیرش دانشجو در رشته‌های با تعهد خدمت گفت: رشته‌های پزشکی از جمله رشته‌هایی هستند که در کنکور سراسری سال 94 دارای تعهد خدمت می‌باشند و پذیرفته‌شدگان در این رشته‌ها باید تعهد خدمت خود را در محل تحصیل انجام دهند. این قانون مجلس است و قابل خرید و جابه‌جایی نیست.
رئیس سازمان سنجش در ادامه تصریح کرد: اگر خانمی حین تحصیل ازدواج کند شوهرش هم باید در همان شهر محل تحصیل همسر خود ساکن شود، البته باید وزارت بهداشت در این خصوص مدیریت لازم را داشته باشد ولی آنچه گفته شد عین قانون است.
وی افزود: مسئول انتقال دانشجویان، وزارت بهداشت است اما آنچه که در قانون گفته شده این است که این تعهد خدمت غیر قابل خرید و غیرقابل انتقال است و معمولا  قانون موخر اهمیت بالاتری دارد.
خدایی درباره آزمون دکتری ورودی ۹۶-۹۵ گفت: آزمون دکتری ورودی ۹۶-۹۵ تقریبا از 252 رشته به حدود 72 مجموعه رشته امتحانی کاهش پیدا کرده و دروس امتحانی نهایی شده است.
وی در ادامه بیان داشت: در خصوص شیوه نامه اجرایی در حال کار کردن هستیم که به دانشگاه‌ها همراه با مقاطع امتحانی اعلام عمومی کنیم و احتمالا تا 15 مرداد ماه مواد امتحانی رشته‌ها را اعلام خواهیم کرد.
رئیس سازمان سنجش در پایان خاطرنشان کرد: آزمون دکتری براساس مصوبات مجلس دو بار در سال برگزار می‌شود و هر امتحان دو سال اعتبار دارد و داوطلب می‌تواند از نتیجه آزمون جهت پذیرش در دانشگاه‌ها استفاده کند، سهمیه استعدادهای درخشان نیز همان 20درصد باقی مانده است.

۹۴/۰۵/۱۱
۲۲:۵۴

برگزاری جلسه توجیهی کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و آفریقای جنوبی

اولین جلسه توجیهی کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و آفریقای جنوبی با حضور هیئت اعزامی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری کشورمان متشکل از دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی معاون وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی ، دکتر خسرو پیری مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امورفناوری به همراه مهندس فرجی سفیر کشورمان در آفریقای جنوبی در محل سفارت ایران در پرتوریا برگزار شد.

صاحب‌خبر - به گزارش خبرنگار آموزش خبرگزاری برنا ،  در این جلسه ابعاد و سوابق سیاسی علمی و فناوری و أهمیت توسعه و تقویت روابط علمی و فناوری با کشور آفریقای جنوبی به عنوان قطب قاره آفریقا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و زمینه ها و اولویت های کاری و تحقیقاتی با آفریقای جنوبی بررسی و تعیین شد.
بر پایه این گزارش، در این جلسه مهندس فرجی سفیر ایران در آفریقای جنوبی به تمایل وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی جهت سفر به ایران و همکاری علمی با کشورمان اشاره کرد.
برگزاری دو کارگاه مشترک زیست فناوری و اقیانوس شناسی در ایران و  آفریقای جنوبی و توافق برای أجرای ٥پروژه مشترک تحقیقاتی با تأمین اعتباری بالغ بر ١٠٠ هزار یورو برای هر یک از طرفین، از جمله موارد مورد توافق بود.
در ادامه این توافقات، نشست مشترکی نیز در محل بنیاد ملی حمایت از تحقیقات آفریقای جنوبی برگزار شد و در این جلسه، برنامه اجرایی برای توافقات و پروژه های مشترک تحقیقاتی تدوین و تنظیم شد.
در این جلسه همچنین مقرر شد صورتجلسه چهارمین کمیته مشترک و پیش نویس برنامه إجرائی پروژه های مشترک تحقیقاتی با وزارت علوم و فناوری آفریقای جنوبی و بنیاد ملی تحقیقات امضا شود.
گفتنی است ملاقات با مسئولان دانشگاه یونیسای آفریقای جنوبی از دیگر برنامه های این هیئت بود.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۴۴

بدهي 400 ميليارد توماني فارغ‌التحصيلان به صندوق رفاه

تهران / خبرگزاری صدا و سیما /علمی 1115 1394/05/11
رئیس صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از سال 53 تاکنون 498 هزار دانشجوی فارغ التحصیل به صندوق رفاه بدهکار هستند.
ذوالفقار یزدان مهر در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: دانشجویان زیادی از تسهیلات صندوق رفاه وزارت علوم استفاده می کنند و از سال 53 تاکنون برخی از دانشجویان بدهکاری خود را پرداخت نکرده اند به طوری که هم اکنون برخی از دانشجویان فارغ التحصیل مبلغ 1500 یا 2000 تومان به صندوق رفاه بدهکار هستند.
وی گفت: میزان بدهکاری فارغ التحصیلان به صندوق رفاه به حدود 400 میلیارد تومان رسیده است.
صدا و تصویر دارد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۰۹

انتصابات

 انتصابات   چند انتصاب جديد در صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم
به گزارش آفرينش رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم طي احکامي جداگانه معاون پشتيباني و منابع انساني معاون تسهيلات دانشجويي صندق رفاه دانشجويان را منصوب کرد.
مهندس ذوالفقار يزدان مهر، طي احکامي جداگانه مهندس مهدي دانشگر را به سمت معاون پشتيباني و منابع انساني صندوق رفاه دانشجويان و دکتر سيد فردين تقي زاده را به سمت معاون تسهيلات دانشجويي منصوب کرد.
مهندس مهدي دانشگر داراي مدرک کارشناسي ارشد از دانشگاه فارابي بوده و پيش از اين، معاون مالي و پشتيباني صنعت آب کشور و مدير کل امور اداري و پشتيباني صنعت آب کشور بوده و در وزارت نيرو، شرکت مديريت منابع آب ايران به عنوان مديرکل دفتر مديريت بحران و پدافند غير عامل فعاليت داشته است.
دکتر تقي زاده داراي مدرک دکتراي فيزيک از دانشگاه شيراز بوده و پيش از اين، معاون پشتيباني و منابع انساني صندوق رفاه دانشجويان و عضو هيات علمي دانشگاه ياسوج بوده است.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۲:۰۲

وام ۶۰۰ هزار تومانی برای دانشجویان دکتری

رئیس صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره طرح جدید اعطای وام به دانشجویان دکتری گفت: بر اساس این طرح ماهانه ۶۰۰ هزار تومان به این دانشجویان پرداخت می شود.

رئیس صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره طرح جدید اعطای وام به دانشجویان دکتری گفت: بر اساس این طرح ماهانه ۶۰۰ هزار تومان به این دانشجویان پرداخت می شود.
ذوالفقار یزدان مهر در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود:‌ این خدمت جدید برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته شده است تا تمرکز بیشتری برروی وام ها صورت گیرد. 
وی ادامه داد: تعداد متقاضیانی که هرساله از انواع تسهیلات صندوق رفاه وزارت علوم استفاده می کنند بسیار بالا است به طوری که تنها امسال دانشجویان از  480 میلیارد تومان یارانه و انواع وام بهره مند می‌شوند. 
یزدان مهر گفت: براساس مصوبه هئیت امنای صندوق رفاه میزان وام ها افزایش می یابد.
رئیس صندوق رفاه وزارت علوم افزود: تاکنون 95 درصد از دانشجویان از وام تحصیلی و 40 درصد از وام شهریه بهره مند شده اند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۸:۲۱

وام ۶۰۰ هزار تومانی برای دانشجویان دکتری

رئیس صندوق رفاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره طرح جدید اعطای وام به دانشجویان دکتری گفت: بر اساس این طرح ماهانه ۶۰۰ هزار تومان به این دانشجویان پرداخت می شود.

عصر بانک؛ذوالفقار یزدان مهر در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود:‌ این خدمت جدید برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته شده است تا تمرکز بیشتری برروی وام ها صورت گیرد.
وی ادامه داد: تعداد متقاضیانی که هرساله از انواع تسهیلات صندوق رفاه وزارت علوم استفاده می کنند بسیار بالا است به طوری که تنها امسال دانشجویان از  480 میلیارد تومان یارانه و انواع وام بهره مند می‌شوند.
یزدان مهر گفت: براساس مصوبه هئیت امنای صندوق رفاه میزان وام ها افزایش می یابد.
رئیس صندوق رفاه وزارت علوم افزود: تاکنون 95 درصد از دانشجویان از وام تحصیلی و 40 درصد از وام شهریه بهره مند شده اند.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۷:۵۱

بر اساس اعلام وزارت علوم؛ ۸۵ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی در طرح سطح بندی ثبت نام نکردند

حدود ۸۵ موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی و غیردولتی در طرح سطح بندی موسسات آموزش عالی وزارت علوم ثبت نام نکرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت علوم در نامه ای به موسسات آموزش عالی اعلام کرد که حدود ۸۵ موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی که باید برای سطح بندی آموزشی، اطلاعات خود را در سامانه متمرکز وزارت علوم ثبت می کردند همچنان دارای نقص مدرک و یا عدم ثبت اطلاعات هستند.
طبق اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طرح سطح بندی موسسات آموزش عالی در دوران آزمایشی خود به سر می برد، در این مدت این موسسات فرصت دارند تا در سامانه وزارت علوم ثبت نام کنند.
به گزارش مهر، طرح سطح بندی موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی غیر دولتی مدتهاست با هدف کنترل گسترش کمی و ارتقاء کیفی و فراهم کردن زمینه ایجاد یک فضای سالم رقابتی بین موسسات، در دست بررسی بوده و سرانجام طرح مزبور در ۲۶۹ موسسه برای اولین بار به جمع بندی و تصویب رسید.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۲:۲۹

توافق وزارت علوم و آفریقای جنوبی برای اجرای ۵ پروژه مشترک

در اولین جلسه توجیهی كمیته مشترک علمی و فناوری ایران و آفریقای جنوبی اجرای پنج پروژه مشترک تحقیقاتی با تأمین اعتباری بالغ بر ١٠٠ هزار یورو برای هر یک از طرفین، توافق شد.

به گزارش گروه دانشگاه«خبرگزاری دانشجو»، اولین جلسه توجیهی كمیته مشترک علمی و فناوری ایران و آفریقای جنوبی با حضور هیات اعزامی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در محل سفارت ایران در پرتوریا برگزار شد
 
در این جلسه ابعاد و سوابق سیاسی علمی و فناوری و اهمیت توسعه و تقویت روابط علمی و فناوری با كشور آفریقای جنوبی به عنوان قطب قاره آفریقا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و زمینه ها و اولویت های كاری و تحقیقاتی با آفریقای جنوبی بررسی و تعیین شد
 
در این جلسه مهندس فرجی سفیر ایران در آفریقای جنوبی به تمایل وزیر علوم و فناوری آفریقای جنوبی جهت سفر به ایران و همكاری علمی با كشورمان اشاره كرد.برگزاری دو كارگاه مشترک زیست فناوری و اقیانوس شناسی در ایران و آفریقای جنوبی و توافق برای اجرای ٥پروژه مشترک تحقیقاتی با تأمین اعتباری بالغ بر ١٠٠ هزار یورو برای هر یک از طرفین، از جمله موارد مورد توافق قرار گرفت.
 
در ادامه این توافقات، نشست مشتركی نیز در محل بنیاد ملی حمایت از تحقیقات آفریقای جنوبی برگزار شد و در این جلسه، برنامه اجرایی برای توافقات و پروژه های مشترک تحقیقاتی تدوین و تنظیم شد.
 
در این جلسه همچنین مقرر شد صورت جلسه چهارمین كمیته مشترک و پیش نویس برنامه اجرایی پروژه های مشترک تحقیقاتی با وزارت علوم و فناوری آفریقای جنوبی و بنیاد ملی تحقیقات امضا شود.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۰۸

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد: فرصت وزارت علوم برای ارایه سندآمایش آموزش عالی تا ماه آینده

دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وزیر علوم قول داده است تا پایان شهریور ماه سند آمایش آموزش عالی را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه کند.

دکترمحمد رضا مخبر دزفولی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت طرح تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها گفت: تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها دارای یک جهت گیری کلی و ملاحضات منطقه ای و مزیت های جغرافیایی است.
وی افزود: وزارت بهداشت تا کنون موفق به تهیه و تنظیم ظرفیت دانشگاههای خود شده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تصویب سند آمایش و آموزش عالی در حوزه علوم پزشکی  افزود:  پیش نویس این سند توسط وزارت بهداشت تهیه و به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارایه شده و سپس با اصلاحاتی در این ستاد تصویب شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود:  سپس در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و تقریبا نزدیک یک‌ماه گذشته توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.
مخبر دزفولی افزود: وزارت بهداشت براساس این سند موظف است که ظرفیت خود را در رشته‌های مختلف گروه پزشکی، براساس مزیت‌های منطقه ای و جغرافیای طراحی و تنظیم کند و همچنین پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف دانشگاه های علوم پزشکی را براین اساس ساماندهی کند.
وی ادامه داد: این کار هنوز در رشته های وزارت علوم انجام نشده، وزیرعلوم قول داده است تا پایان شهریورماه پیش نویس سند آمایش آموزش عالی در حوزه وزارت علوم را برای تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی  ارسال کند، ما نیز منتظر هستیم که این سند ارایه شود.
دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آنچه وزارت علوم در این رابطه ارایه دهد، اول در ستاد نقشه جامع علمی کشور بررسی می شود و سپس نتیجه کار در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی نهایی شده و توسط رئیس جمهور ابلاغ می شود.
وی یادآورشد: پس از ابلاغ رئییس جمهور وزارت علوم موظف می شود،  پذیرش دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی را متناسب با آن دستورالعملی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده پذیرش کند بنابراین باید منتظر باشیم که بعد از شهریورماه این طرح تصویب شود.
مخبر دزفولی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید طرح آمایش آموزش عالی متناسب با نقشه جامع علمی کشور، سیاست آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سیاست کلی ابلاغ مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری را ارایه دهد و همین طور دانشگاه پیام نور منطبق با سیاست های آمایش آموزش عالی نظام مند شود.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۹:۱۶

معلق‌شدن ۲ نفر از عاملان‌انتشار اسامي بورسيه‌ها

به‌رغم گذشت نزديك به 20 ماه از طرح پرونده بورسيه‌ها از سوي وزارت علوم سرنوشت اين پرونده هنوز بلاتكليف مانده است، هرچند كميته ويژه بررسي بورسيه وزارت علوم كار خود را آغازكرده و به گفته رئيس كميسيون اصل نود مجلس دانشگاه‌ها به جايابي بورسيه‌ها قبل از شروع ترم آينده موظف شده‌اند. اما محمدعلي پورمختار از وجود «مقاومت»هايي در«بدنه وزارت علوم» دراين‌باره سخن مي‌گويد. خراسان نوشت؛ ازسوي ديگر انتقاد دانشجويان بورسيه نسبت به انتشار اسامي بورسيه‌ها و تسري تخلف عده‌اي اندك به كل دانشجويان بورسيه، بُعد ديگري از اين ماجراست كه بارها از سوي دانشجويان مطرح و از وزير علوم خواسته‌اند تا با عاملان آن برخورد قانوني صورت بگيرد. دراين‌باره درحالي كه جعفري، سخنگوي كميسيون آموزش از بي‌انگيزگي وزير در برخورد با اين مطالبه خبر داد، كوچكي‌نژاد نايب‌رئيس اين كميسيون گفت كه دو نفر از عاملان انتشار اسامي بورسيه از كار معلق شده‌اند. 
 وضعيت 95 درصد بورسيه‌شدگان معین شده است
محمدعلي پورمختار، رئيس كميسيون اصل نود با اشاره به جلسات كميته ويژه تاكيد كرد: وضعيت 95 درصد بورسيه‌شدگان تعيين‌تكليف شده است، يعني اين افراد بايد بورسيه شناخته شوند و براي ادامه تحصيلشان مشكلي وجود نداشته باشد. رئيس كميسيون اصل 90 مجلس با بيان اينكه در موضوع بررسي بورسيه‌ها يك بخش جزئي همچنان باقي مانده است، تصريح كرد: بررسي بخشي از پرونده بورسيه‌ها همچنان محل اختلاف اعضاست. وي در توضيح بيشتر گفت: بيش از 30 پرونده متعلق به دانشجوياني است كه اطلاعات غلط به وزارت علوم داده‌اند. وي درعين حال تاكيد كرد: در مجموع وضعيت 180 نفر در اين پرونده تعيين‌تكليف نشده كه اگر تصميم‌گيري درخصوص اين افراد صورت گيرد، پرونده بورسيه‌ها بسته خواهد شد. رئيس كميسيون اصل 90 مجلس با بيان اينكه اميدواريم درجلسه آينده تكليف پرونده‌هاي باقي مانده نيز مشخص شود، تصريح كرد: اميدواريم اين اراده همچنان در وزارت علوم در مورد بستن پرونده بورسيه‌ها وجود داشته و اقدامات هرچه سريع‌تر عملياتي شود، متاسفانه در بدنه وزارت علوم در اين‌باره مقاومت‌هايي انجام مي‌گيرد. وي دراين‌باره كه با توجه به اينكه اسامي دانشجويان بورسيه در رسانه‌ها به صورت غيرقانوني انجام شده آيا وزارت علوم عزم برخورد با متخلفان را دارد يا خير، گفت: وزارت علوم در وهله اول به دنبال بستن پرونده بورسيه‌هاست. اميدوارم با توجه به قولي كه وزير در جلسه گذشته داده به سرعت با اين موضوع نيز برخورد لازم را داشته باشد. تسنيم نوشت؛ وي همچنين با اشاره به تصميم‌گيري‌هاي اخذشده براي دانشجويان بورسيه گفت: جايابي دانشجويان بورسيه به‌عهده وزارت علوم است و براي اين مساله تصميم‌گيري شد. قرار شده است وزارت علوم اين مساله را به دانشگاه‌ها ابلاغ كند و دانشگاه‌ها بايد كار جايابي دانشجويان بورسيه را هرچه سريع‌تر، قبل از شروع ترم آينده، انجام دهند تا دانشجويان بلاتكليف نمانند. 
 معلق شدن 2 نفر از عاملان انتشار اسامي بورسيه‌ها
در همين حال جبار كوچكي‌نژاد، نايب‌رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به نشست مشترك اخير اين كميسيون با وزير علوم در اين‌باره كه در بحث بورسيه‌ها به دليل نحوه مطرح شدن آن آبروي تعدادي از دانشجوياني كه بورسيه شان مشكلي نداشت، ريخته شده است و آيا مجلس براي برخورد با عاملان اين تخلف وارد نخواهد شد؟ گفت: متاسفانه اين مشكل پيش آمده، ما از وزير خواستيم كه با عاملان اين تخلف برخورد كند و وزير هم اعلام كرد 
2 نفر از عاملان انتشار اسامي بورسيه‌ها از كار معلق شده‌اند تا به پرونده آنها رسيدگي شود. 
 

۹۴/۰۵/۱۲
۰۲:۱۸

یکی از دانشجویان بورسیه: وزارت علوم دانشگاه ها را در جایابی به بورسیه ها تهدید می کرد

یکی از دانشجویان بورسیه که موفق به اخذ نظر گروه علمی یکی از دانشگاه ها برای جایابی و ادامه تحصیل خود شده بود گفت: وزارت علوم با تهدید دانشگاه ها مانع از جایابی بورسیه شدگان شد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، یکی از دانشجویان بورسیه درباره وضعیت ادامه تحصیل خود اظهار داشت: در سال 92 پس از شرکت در فراخوان بورس به مصاحبه در دانشگاه تهران با حضور اساتید گروه های مختلف این دانشگاه دعوت شدم و نمره مناسبی را در این مصاحبه ها کسب کردم.
وی افزود: همزمان در آزمون دکتری شرکت کردم و قبول شدم، سپس اعلام کردند برای تکمیل پرونده به سازمان امور دانشجویان بروم و 6 کشور را  برای ادامه تحصیل به من معرفی کردند، و یکسال مهلت دادند تا نمره  زبان، صلاحیت عمومی و جایابی و پذیرش خود را پیگیری کنم.
این دانشجوی بورسیه افزود: در این بین مدیر کل سازمان بورس تغییر کرد و فرد جدیدی که مسئولیت گرفته بود از ما خواست وضعیت ادامه تحصیل خود را  تبدیل به داخل کنیم زیرا دولت بودجه ندارد و هرکس این تغییر را انجام ندهد امتیاز بورس را از دست می دهد.
وی افزود: با توجه به اینکه رشته تحصیلی من در ایران وجود نداشت، نامه‌های جایابی را که از زمان مدیریت قبل سازمان در اختیار داشتم پیگیری کردم و اکثر دانشگاه اعلام کردند ظرفیت دارند و رشته من را نیاز دارند اما پس از تغییر مدیریت در سازمان امور دانشجویان همه این دانشگاه ها اعلام کردند به رشته من نیاز ندارند و برای جایابی ظرفیت ندارند.
این دانشجو گفت: حتی دانشگاه شهر محل زندگی مان که من در آن تدریس می کردم اعلام کرد به رشته من نیاز دارد و پس از پنج ماه پیگیری و مصاحبه مجدد اعلام کردند که به ما اعلام کرده است این دانشجویان غیر قانونی هستند و نباید پیگیر وضعیت آنها شوید و حتی مسئولان دانشگاه را تهدید کردند.
وی که از بورسیه های دارای سهمیه شاهد است، افزود: تمام مدارک خود را ارائه کردم، سازمان امور دانشجویان به اشتغال همزمان من ایراد گرفت البته باتوجه به قانون امکان انتقال از دستگاهی به دستگاه دیگر را داشتم و نیازی به استعفا نبود اما به دلیل این ایراد در مدت زمان کوتاهی استعفای خود را اعلام کردم ولی در نهایت به من اعلام کردند امکان ادامه تحصیل ندارم.
این دانشجوی بورسیه که پذیرش دانشگاه چین را هم داشته امروز و فردا کردن های سازمان امور دانشجویان را باعث از بین رفتن زمان پذیرش خود در دانشگاهی در چین دانست  و با اشاره به فشارهای روحی که اکنون با آنها دست و پنجه نرم می کند، گفت: کارم را از دست دادم، زندگیم در معرض خطر و اسیب قرار گرفت و در حال حاضر به یک انسان باخته تبدیل شدم.
وی افزود: وقتی برای پیگیری پرونده خود به سازمان مراجعه می کنیم با رفتارهای زشت و ناپسند با دانشجویان برخورد می کنند و این برای افرادی مثل من که محل سکونتشان تهران نیست و رفت و آمدنشان سخت است،  بسیار مشکل است.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۹:۳۶

سه شیوه نامه جدید دانشجویی در فرایند تصویب قرار گرفت

معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان از اتمام بازنگری شیوه نامه، آیین نامه های شورای صنفی،دانشجویان نمونه و نقل وانتقال دانشجویان خبر داد و گفت: شیوه نامه های مذکور فرایند تصویب را طی می کنند.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، سید ابوالحسن ریاضی درخصوص بازنگری شیوه نامه، آیین نامه‌های شورای صنفی دانشجویی، دانشجویان نمونه و شیوه نامه نقل و انتقال دانشجویی گفت: بازبینی شیوه نامه هر سه آیین نامه دانشجویی مذکور به اتمام رسیده و فرایند تصویب را طی می کنند که در صورت تصویب وزیرعلوم به دانشگاه ها ابلاغ می شوند.  
وی افزود: با توجه به پیچیدگی و تنوع مسایل دانشجویی در دانشگاه‌های تحت نظر وزارت علوم، بازنگری شیوه نامه آیین نامه های مذکور با دقت بیشتری انجام شد و امیدواریم قبل از شروع ترم آینده روند تصویب آنها طی و به دانشگاه ها ابلاغ شود.
 معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان در پاسخی مبنی بر اینکه آیا دانشگاه ها می‌توانند برای انجام بررسی پرونده نقل و انتقال دانشجویی از دانشجویان پول دریافت کنند، گفت: اگر هیات امنای دانشگاهی با دریافت وجه موافقت کند دانشگاه ها می توانند پول دریافت کنند.
 دانشگاه تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد: براساس مصوبه هیات رئیسه این دانشگاه، دانشجویان متقاضی مهیمانی در این دانشگاه بابت بررسی تقاضا و سوابق خود باید پانصد هزار ریال به حساب معاونت آموزشی واریز کنند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۳۰

آیین‌نامه شورای صنفی، دانشجویان نمونه و نقل و انتقال دانشجویان تصویب می‌شود

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان از اتمام بازنگری شیوه نامه، آیین نامه های شورای صنفی،دانشجویان نمونه و نقل وانتقال دانشجویان خبر داد و گفت: شیوه نامه های مذکور فرایند تصویب را طی می کنند.
سید ابوالحسن ریاضی در گفتگو با مهر درخصوص بازنگری شیوه نامه، آیین نامه‌های شورای صنفی دانشجویی، دانشجویان نمونه و شیوه نامه نقل و انتقال دانشجویی گفت: بازبینی شیوه نامه هر سه آیین نامه دانشجویی مذکور به اتمام رسیده و فرایند تصویب را طی می کنند که در صورت تصویب وزیرعلوم به دانشگاه ها ابلاغ می شوند.  
وی افزود: با توجه به پیچیدگی و تنوع مسایل دانشجویی در دانشگاه‌های تحت نظر وزارت علوم، بازنگری شیوه نامه آیین نامه های مذکور با دقت بیشتری انجام شد و امیدواریم قبل از شروع ترم آینده روند تصویب آنها طی و به دانشگاه ها ابلاغ شود.
معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان در پاسخی مبنی بر اینکه آیا دانشگاه ها می‌توانند برای انجام بررسی پرونده نقل و انتقال دانشجویی از دانشجویان پول دریافت کنند، گفت: اگر هیات امنای دانشگاهی با دریافت وجه موافقت کند دانشگاه ها می توانند پول دریافت کنند.
به گزارش مهر، دانشگاه تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد: براساس مصوبه هیات رئیسه این دانشگاه، دانشجویان متقاضی مهیمانی در این دانشگاه بابت بررسی تقاضا و سوابق خود باید پانصد هزار ریال به حساب معاونت آموزشی واریز کنند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۲:۲۷

134 هزار داوطلب آزمون کاردانی به کارشناسی در مقابل 211 هزار ظرفیت

تهران-ایرنا-مشاور عالی رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: امسال 134 هزار و 666 داوطلب در آزمون دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ثبت نام کرده اند درحالی ظرفیت پذیرش در این آزمون 211 هزار و 753 نفر است .

حسین توکلی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا اظهار داشت: براساس ضوابط در آزمون دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 94 پذیرش دانشجو برای 69 کد رشته امتحانی صورت می گیرد.
وی گفت: بر این اساس تعداد 134 هزار و 666 داوطلب ثبت نام کرده اند که از این تعداد 57 هزار و 34 نفر زن و 77 هزار 632 نفر مرد هستند.
مشاور عالی رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: از تعداد 69 کد رشته امتحانی پذیرش در 25 کد رشته امتحانی از طریق آزمون و 44 کد رشته امتحانی دیگر منحصرا براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) و بدون آزمون صورت می گیرد.
وی ادامه داد: از تعداد 134 هزار و 666 داوطلب ثبت نام کننده تعداد 114 هزار و 691 داوطلب در 25 کدرشته امتحانی و همچنین تعداد 19 هزار و 975 داوطلب در 44 کدرشته امتحانی ثبت نام کرده اند.
توکلی یادآور شد: براساس برنامه زمانی پیش بینی شده کارت شرکت در آزمون دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 94 از ساعت 15 امروز بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: داوطلبان بایستی تا روز پنج شنبه 15 مردادماه به سایت سازمان سنجش مراجعه و بر اساس ضوابط نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوط اقدام کنند.
مشاور عالی رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون 25 کدرشته امتحانی دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 94 در بعد از ظهر روز جمعه 16 مرداد ماه با تعداد 114 هزار و 691 داوطلب که از این تعداد 47 هزار و 467 نفر زن و 67 هزار و 224 نفر مر می باشند در 73 شهرستان مختلف کشور برگزار می شود.
فراهنگ**9187**1601**

۹۴/۰۵/۱۲
۱۰:۲۸

توزیع کارت آزمون کاردانی و کاردانی به کارشناسی

حسین توکلی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما  افزود: کارت ورود به جلسه این آزمون از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org توزیع می شود.
وی گفت: در این آزمون 263 هزار و 921 داوطلب ثبت نام کرده اند که از این تعداد 105 هزار و یک نفر زن و 158 هزار و 920 نفر مرد هستند.
توکلی افزود: در این آزمون برای 42 کد رشته امتحانی شامل 23 کدرشته با آزمون و 19 کدرشته با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) دانشجو پذیرش می شود.
وی گفت: این آزمون صبح جمعه 16 مرداد در 169 شهرستان برگزار می شود و ظرفیت پذیرش در 42 کد رشته امتحانی نیز 257 هزار و 550 نفر است.
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: توزیع کارت آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 94 از ساعت 15 آغاز می‌شود.
حسین توکلی افزود: کارت ورود به جلسه این آزمون از طریق پایگاه اینترنتی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org توزیع می شود.
وی گفت: داوطلبان تا پایان روز پنجشنبه 15 مرداد با مراجعه به سایت اینترنتی یاد شده کارت ورود به جلسه آزمون را دریافت کنند.
توکلی ادامه داد: در این آزمون 134 هزار و 666 داوطلب ثبت نام کرده اند که از این تعداد 57 هزار و 34 نفر زن و 77 هزار و 632 نفر مرد هستند.
سخنگوی سازمان سنجش گفت: در این آزمون برای 69 کد رشته امتحانی شامل 25 کد رشته با آزمون و 44 کد رشته با سوابق تحصیلی (بدون آزمون)  دانشجو پذیرش می شود.
وی افزود: آزمون 25 کدرشته امتحانی که پذیرش در آن ها از طریق آزمون است عصر جمعه 16 مرداد در 73 شهرستان برگزار می‌شود.
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ظرفیت پذیرش در 69 کد رشته امتحانی این آزمون 211 هزار و 753 نفر است.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۹:۵۹

توزیع کارت شرکت در آزمون کاردانی نظام جدید از ساعت 15 امروز

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز توزیع کارت شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی وحرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی 94 از ساعت 15 امروز (دوشنبه) 12 مرداد خبر داد.

به گزارش خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش  گفت: براساس ضوابط شرکت در آزمون دوره‌های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی حرفه‌ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیر دولتی 94 پذیرش دانشجو برای 42 کد رشته امتحانی صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در این دوره‌ 263 هزار و 921 داوطلب ثبت نام نموده‌اند اظهار کرد: از این تعداد 105 هزار و یک نفر زن و 158 هزار و 920 نفر مرد هستند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به 42 کدرشته امتحانی گفت: از تعداد 42 کد رشته امتحانی، پذیرش در 23 کد رشته از طریق آزمون و پذیرش در 19 کدرشته امتحانی دیگر منحصرا براساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون صورت می‌گیرد.
توکلی ادامه داد از 263 هزار و 921 داوطلب ثبت نام کننده 256 هزار و 944 داوطلب در 23 کدرشته امتحانی که پذیرش در آنها براساس آزمون است و 6977 داوطلب در 19 کد رشته امتحانی که پذیرش در آنها براساس سوابق تحصیلی بوده ثبت نام کردند.
وی در مورد زمان برگزاری و توزیع آزمون توضیح داد: آزمون 23 کد رشته امتحانی در صبح روز جمعه 16 مرداد ماه در 169 شهرستان مختلف کشور برگزار می‌شود. کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوطه از ساعت 15 امروز روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد و داوطلبان تا ساعت 24 پنج شنبه 15 مرداد ماه می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به دریافت کارت اقدام نمایند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان در مورد ظرفیت پذیرش اظهار کرد: ظرفیت پذیرش در 42 کدرشته امتحانی جمعا 257 هزار و 550 نفر است.

۹۴/۰۵/۱۲
۱۱:۴۴

زمان برگزاری تمام آزمون‌های سال 94 و 95 اعلام شد

صفحه خبر: زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون‌های سال 94 و 95 از سوی سازمان سنجش اعلام شد.
زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون‌های سال 94 و 95 اعلام شد.
زمان برگزاری آزمون‌های به شرح جدول ذیل است:

۹۴/۰۵/۱۲
۰۰:۰۱

توکلي به مهر خبر داد: جزئيات بيستمين المپياد علمي دانشجويي

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور جزئيات آزمون مرحله نهايي بيستمين المپياد علمي دانشجويي کشور را تشريح کرد و گفت: 779 نفر در اين دوره از المپياد با هم به رقابت مي پردازند.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آزمون مرحله نهايي بيستمين المپياد علمي دانشجويي کشور در روزهاي پنجشنبه و جمعه 15 و 16 مردادماه در دانشگاه تربيت مدرس با حضور 799 نفر برگزار مي شود.وي افزود: از تعداد 799 نفر تعداد 
248 نفر از طريق المپياد متمرکز که همزمان با آزمون کارشناسي ارشد برگزار شده، انتخاب شده اند و تعداد 531 نفر از قطب هاي 8 گانه دانشگاهي در 17 کد رشته امتحاني انتخاب شدند.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۰:۰۹

نماينده تام‌الاختيار سازمان سنجش در استان فارس خبرداد: تسهيلات ويژه دانشگاه شيراز براي پذيرفته شدگان ممتاز كنكور سراسري

شيراز-خبرنگاررسالت:
نماينده تام‌الاختيار سازمان سنجش در استان فارس و معاون آموزش و تحصيلات تكميلي دانشگاه شيراز گفت: تسهيلات ويژه‌اي براي پذيرفته‌شدگان ممتاز كنكور سراسري از سوي دانشگاه شيراز پيش‌بيني شده است. سيد محسن تقوي،  در جمع خبرنگاران گفت: دانشگاه شيراز با حدود 70 سال سابقه درخشان علمي آماده پذيرش دانشجويان ممتاز و استعداد درخشان است.وي تصريح كرد: البته هم اكنون تعداد قابل توجهي از داوطلباني كه رتبه‌هاي برتر آزمون ورودي را كسب كرده‌اند، دانشگاه شيراز را به دليل ويژگي‌هاي خاص آن انتخاب مي‌كنند..وي همچنين از اهداء جوايز نفيس به تناسب رتبه كسب شده به رتبه‌هاي 200 تا 
800 گروه آزمايشي رياضي و فيزيك و تجربي و رتبه‌هاي 100 تا 800 گروه آزمايشي علوم انساني، از سوي دانشگاه شيراز خبر داد و گفت: تحصيل همزمان در دو رشته، استفاده از بورس موقت تحصيلي، معرفي دانشجويان برتر به بنياد ملي نخبگان جهت دريافت جوايز تحصيلي، تسهيلات استفاده از اينترنت، تأمين هزينه انجام طرح‌هاي ابتكاري دانشجويان و مشاركت آنها در پروژه‌هاي تحقيقاتي اساتيد،  براي ممتازين كنكور سراسري كه اين دانشگاه را انتخاب كنند، در نظر مي‌گيرد.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۰:۱۱

زمان برگزاري کنکور ارشد ۹۵ تغيير کرد

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از تغيير زمان آزمون کارشناسي ارشد ۹۵ خبر داد و گفت: آزمون کارشناسي ارشد که پيش از اين در بهمن ماه برگزار مي شد، به ارديبهشت ماه منتقل شد. دکتر حسين توکلي در گفت وگو با خبرنگار مهر افزود: آزمون کارشناسي ارشد ۹۵ در روزهاي ۱۶ و ۱۷ ارديبهشت برگزار و ثبت نام براي اين آزمون در روزهاي ۱۶ تا ۲۲ آذرماه ۹۴ انجام مي شود.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۲:۰۲

جزئيات برگزاري و اعلام نتايج نهايي المپياد علمي دانشجويي کشور

 جزئيات برگزاري و اعلام نتايج نهايي المپياد علمي دانشجويي کشور    به گزارش آفرينش، مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاري المپياد علمي-دانشجويي کشور طي روزهاي پنج‌شنبه 15 و جمعه 16 مردادماه 94 خبر داد.
برگزاري المپياد در دانشگاه تربيت مدرس
دكتر حسين توکلي گفت: آزمون مرحله نهايي بيستمين المپياد دانشجويي کشور در روزهاي پنج‌شنبه 15 و جمعه 16 مردادماه با شرکت 779 نفر در دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي‌شود که از اين تعداد 248 نفر از طريق المپياد متمرکز که همزمان با آزمون کارشناسي ارشد صورت گرفته و بقيه دانشجويان از قطب‌هاي هشت گانه دانشگاه‌هاي کشور در 17 کد رشته امتحاني شامل رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي، الهيات و معارف اسلامي، علوم اقتصادي، علوم تربيتي، حقوق، شيمي، فيزيک، زيست‌شناسي، رياضي، آمار، مهندسي برق، مهندسي شيمي، مهندسي عمران، مهندسي مکانيک، مهندسي کامپيوتر، مهندسي کشاورزي (زراعت و اصلاح نباتات) و طراحي صنعتي به مرحله نهايي راه يافتند.
نحوه پذيرش دانشجو در المپياد متمرکز و غيرمتمرکز
وي در مورد نحوه پذيرش دانشجو در المپياد متمرکز و غيرمتمرکز توضيح داد: نحوه پذيرش دانشجو در المپياد متمرکز به اين شرح است که 15 نفر اول آزمون کارشناسي ارشد در رشته‌هاي المپياد بدون احتساب معدل در نظر گرفته شدند و در المپياد غيرمتمرکز نيز از هر قطب دانشگاه (قطب‌هاي هشت گانه) يک تيم پنج نفره به جز تهران که با تيم 10 نفره خواهد بود و با کسب 60 درصد نمره نفر اول، به مرحله نهايي راه يافتند.
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: در آزمون مرحله نهايي، دانشجويان ممتاز 63 دانشگاه دولتي، سه واحد دانشگاه آزاد، پنج واحد دانشگاه پيام نور شرکت دارند.
توکلي در ادامه با اشاره به رشته‌هاي شيمي، رياضي و آمار اظهار کرد: در المپياد کشوري شيمي، رياضي و آمار 109 نفر انتخاب شدند که 39 نفر آن‌ها در رشته شيمي، 35 نفر در رشته رياضي و 35 نفر در رشته آمار هستند تا پس از رقابت‌هاي مرحله نهايي در هر يک از اين سه رشته پنج نفر انتخاب شود تا در المپياد بين‌المللي با حضور دانشجويان خارجي که از تاريخ 24 تا 29 مرداد 94 برابر با 15 تا 20 آگوست 2015 در شهر همدان برگزار مي‌شود، به رقابت بپردازند.
آزمون‌ها به زبان انگليسي است
وي با بيان اينکه در اين المپياد، آزمون‌ها به زبان انگليسي است، افزود: در پايان برگزاري المپياد بين‌المللي دريافت‌کنندگان مدال‌هاي طلا، نقره و برنز انتخاب مي‌شوند.
كشورهاي شركت‌كننده
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در مورد کشورهايي که براي شرکت در المپياد اعلام آمادگي کرده‌اند، گفت: تاکنون کشورهاي روسيه، گرجستان، تاتارستان، هند، عراق، صربستان، ترکمنستان، عمان، سريلانکا و الجزاير براي شرکت در المپياد بين‌المللي اعلام آمادگي کرده‌اند. زمان اعلام نتايج نهايي المپياد علمي دانشجويي کشور دكتر توکلي در پايان در مورد زمان اعلام نتايج نهايي المپياد علمي دانشجويي کشور اظهار کرد: نتايج نهايي اين المپياد در اواسط شهريور و از طريق سايت مرکز المپياد سازمان سنجش آموزش کشور اعلام مي‌شود.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۲:۲۰

ساعت ۲۴ امروز؛ پایان مهلت انتخاب رشته

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت انتخاب رشته آزمون سراسری ساعت ۲۴ امروز به پایان می رسد.
حسین توکلی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما با بیان اینکه مهلت یاد شده تمدید نخواهد شد، افزود: داوطلبان برای انتخاب رشته باید به سایت اینترنتی این سازمان به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.
وی گفت: تا صبح امروز بیش از 452  هزار داوطلب با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش برگه انتخاب رشته را تکمیل کرده اند.

۹۴/۰۵/۱۲
۱۱:۳۷

آغاز توزیع کارت شرکت در آزمون دوره کاردانی دانشگاه فنی و حرفه ای از ساعت 15

ساعت24- مشاور عالی رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کارت شرکت در آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی از ساعت 15 امروز (دوشنبه) بر روی سایت سازمان قرار می گیرد.

 
حسین توکلی روز یکشنبه اظهار داشت: بر اساس ضوابط در آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی سال ۱۳۹۴ پذیرش دانشجو برای ۴۲ کدرشته امتحانی صورت می گیرد.
وی گفت: تعداد ۲۶۳ هزار و ۹۲۱ داوطلب ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۱۰۵ هزار و یک نفر زن و ۱۵۸ هزار و ۹۲۰ نفر مرد هستند.
مشاور عالی رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: از تعداد ۴۲ کدرشته امتحانی پذیرش در ۲۳ کدرشته امتحانی از طریق آزمون و پذیرش در ۱۹ کدرشته امتحانی دیگر منحصرا بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) و بدون آزمون صورت می گیرد.
وی ادامه داد: از تعداد ۲۶۳ هزار و ۹۲۱ داوطلب ثبت نام کننده تعداد ۲۵۶ هزار و ۹۴۴ داوطلب در ۲۳ کدرشته امتحانی که پذیرش آنها بر اساس آزمون است؛ ثبت نام کرده اند.
توکلی تصریح کرد: همچنین از تعداد ۲۶۳ هزار و ۹۲۱ داوطلب ثبت نام کننده تعداد ۶ هزار و ۹۷۷ داوطلب در ۱۹ کد رشته امتحانی که پذیرش در آنها بر اساس سوابق تحصیلی و بدون آزمون صورت می گیرد؛ ثبت نام کرده اند.
وی با بیان اینکه امروز کارت شرکت در آزمون دوره کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای صادر می شود، اظهار داشت: داوطلبان بایستی تا روز پنج شنبه ۱۵ مردادماه به سایت سازمان سنجش مراجعه و بر اساس ضوابط نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای مربوط اقدام کنند.
توکلی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون ۲۳ کدرشته امتحانی با ۲۵۶ هزار و ۹۴۴ داوطلب که از این تعداد ۱۰۳ هزار و ۷۸۳ نفر زن و ۱۵۳ هزار و ۱۶۱ نفر مرد است در صبح روز جمعه ۱۶ مردادماه امسال در ۱۶۹ شهرستان کشور برگزار خواهد شد.
مشاور عالی رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: ظرفیت پذیرش دانشجو در ۴۲ کد رشته امتحانی جمعا ۲۵۷ هزار و ۵۵ نفر است.

۹۴/۰۵/۱۲
۱۱:۱۹

به کوشش دانشگاه فردوسی مشهد؛ هشتمین شماره «پژوهش‌نامه مبانی تعلیم و تربیت» منتشر شد

هشتمین شماره مجله پژوهش‌نامه مبانی تعلیم و تربیت به کوشش دانشگاه فردوسی مشهد منتشر شد و متن کامل هفت مقاله علمی پژوهشی این شماره، در تارنمای رسمی نشریه بارگذاری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، صاحب‌امتیاز این نشریه «معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد» و مدیرمسئول و سردبیر آن دکتر بختیار شعبانی‌ورکی است.
این مجله انشعابی از مجله‌ «مطالعات تربیتی و روان‌شناسی» است که نخستین شماره‌ آن در تابستان سال ۱۳۷۸ منتشرشده و متعاقب سیاست تخصصی‌شدن مجلات کمسیون نشریات علمی کشور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هویت تازه منتشر می‌شود. این اقدام زمینه‌ای را فراهم کرد تا فقدان مجله‌ای در قلمرو مباحث نظری در تعلیم و تربیت به‌نسبت پر شود. هدف مجله انعکاس سنت‌های فلسفی، روان‌شناختی و جامعه‌شناختی است که در پیوند با مباحث بنیادی تعلیم و تربیت، خط‌مشی و فعالیت‌های تربیتی جاری و ابعاد معرفت‌شناختی، اخلاقی و زیبایی‌شناختی آن‌ها مطرح می‌شوند.
بنابراین این مجله بر مسائل مفهومی، نظری، فلسفی و مسائل مرتبط با خط‌مشی و عمل تربیتی تمرکز دارد و زمینه‌ای را برای تبادل اندیشه و همکاری میان فیلسوفان تربیتی، روان‌شناسان تربیتی و جامعه‌شناسان تربیتی فراهم می‌کند و می‌تواند ضمن انعکاس استانداردهای علمی، برای طیف وسیعی از خوانندگان قابل‌استفاده باشد.
در شماره دوم سال چهارم «پژوهش‌نامه مبانی تعلیم و تربیت» هفت مقاله با عناوینی همچون اصول و روش‌های تربیت اجتماعی مبتنی بر نظریه کنش ارتباطی هابرماس، از پرسش‌های متخیلانه تا آفرینش‌های خلاقانه، واکاوی جایگاه مفهوم بازی در هرمنوتیک فلسفی گادامر و دلالت‌های آن برای حصول آگاهی/ فهم، نقد و توسعه‌ دلالت‌های تربیتی در ـ جهان ـ هستن ازنظر هایدگر، نئولیبرالیسم و تجاری‌سازی تربیت: چالشی فرا روی تربیت اخلاقی، فلسفه برای کودکان: رویکردهای تربیت دینی به آموزش تفکر، الگوی رشد یکپارچه در تعلیم و تربیت افراد آسیب‌دیده شنوایی نشر یافته است.  علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت و مطالعه مقالات این شماره، به این پیوند مراجعه نمایند.
در ادامه، معرفی یک‌به‌یک مقالات این شماره را از نظر می‌گذرانید:
اصول و روش‌های تربیت اجتماعی مبتنی بر نظریه کنش ارتباطی هابرماس
آزاد محمدی، خسرو باقری نوع‌پرست و فاطمه زیباکلام
هدف اصلی این پژوهش، بررسی مبانی گفت‌وگو ازنظر هابرماس و تعیین اصول و روش‌های تربیت اجتماعی متناظر با این مبانی می‌باشد. برای دستیابی به این هدف از روش پژوهش تحلیل مفهومی پیش‌رونده بهره گرفته شد. در این پژوهش با بررسی مبانی نظری و تشریح و توضیح نظریه انتقادی و تحلیل نظریه کنش ارتباطی هابرماس یازده اصل تربیتی و سیزده روش تربیتی به دست آمد که تمامی آن‌ها بر ضرورت بازسازی مفهوم یادگیری، مدیریت کلاس و مدرسه، نقش معلم و دانش‌آموز، چگونگی استفاده از مطالب و محتوای درسی، نحوه ارزشیابی تأکید می‌کنند. بدین ترتیب، برخی دلالت‌های مهم برای تربیت اجتماعی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در این عرصه نقش‌آفرینی می‌کنند، استخراج شدند.
از پرسش‌های متخیلانه تا آفرینش‌های خلاقانه
نامدار ابراهیمی و محمود مهرمحمدی
هدف اصلی این پژوهش، تبیین و تشریح دو رویکرد تربیتی پرسش‌محور و پاسخ‌محور و پیامدهای این دو رویکرد بر رفتارهای متخیلانه و خلاقانه کودکان می‌باشد. برای دست‌یابی به این هدف از روش توصیفی– تحلیلی بهره گرفته شد. در این راستا، روابط میان پرسشگری، تخیل و خلاقیت مورد تحلیل قرارگرفته و نقش رویکردهای تربیتی مختلف در تقویت یا تضعیف این ویژگی‌ها تبیین شد. نتایج حاصل از این پژوهش نشان می‌دهد که چگونه رویکردهای تربیتی متفاوت می‌توانند فرصت و زمینه آفرینندگی را فراهم کرده یا از بین ببرند.
بر این اساس استدلال شد که یک محیط تربیتی پاسخ‌محور قدرت تخیل دانش‌آموزان را خشکانده و خلاقیت آن‌ها را زایل می‌سازد. اگر نظام‌های تربیتی علاقه‌مند به تقویت آفرینندگی دانش آموزان هستند، باید فرصت پرسشگری را برای دانش‌آموزان فراهم نمایند و آن‌ها را برای پرسیدن پرسش‌های متخیلانه تشویق و تحریک کنند. در واقع، خلاقیت در یک فضای پرسشگرانه شکوفا می‌شود نه در محیطی که تأکید بر پاسخ‌های مشخص، مهم‌ترین ویژگی آن است؛ بنابراین، نظام آموزش‌وپرورش باید تخیل و پرسشگری را به‌عنوان دو ویژگی مهم تفکر انسان که اندیشیدن به امکان‌های جدید و راه‌حل‌های بدیع را میسر ساخته و خلاقیت را امکان‌پذیر می‌سازد، ارج گذاشته و مورد تأکید قرار دهد.
واکاوی جایگاه مفهوم «بازی» در هرمنوتیک فلسفی گادامر و دلالت‌های آن برای حصول آگاهی/ فهم
مظهر بابایی، یحیی قائدی، سعید ضرغامی‌همراه و امیر نصری
هدف اصلی این پژوهش، بررسی و تحلیل مفهوم «بازی» در هرمنوتیک فلسفی گادامر و نشان دادن دلالت‌های آن برای حصول فرایند آگاهی/فهم، در تربیت می‌باشد. برای دست‌یابی به این هدف از روش پژوهش‌های توصیفی و تحلیل مفهومی، از رویکردهای پژوهش کیفی استفاده شد. یافته‌های حاصل از این پژوهش نشان داد که استفاده از نظریه‌ بازی گادامر و به‌تبع آن گفت‌وگو به معنای خاص و گادامری آن، یعنی گفت‌وگو از خلال بازی دیالوگ بی‌غرضانه، برای تسهیل امر یادگیری در میان یادگیرندگان، یکی از راه‌های مناسب تعلیم محسوب می‌شود که آن‌هم به‌نوبه‌ خود گامی استوار در راه رسیدن به اهداف تربیت واقعی است که در نتیجه همان دست‌یابی به آگاهی بیشتر یادگیرنده از طریق فهم، معنا دهی، ترجمه و تفسیر متن و بالاخره حصول تربیت است.
نقد و توسعه‌ دلالت‌های تربیتی در ـ جهان ـ هستن ازنظر هایدگر
رزیتا ابوترابی، طاهره جاویدی کلاته‌جعفرآبادی، بختیار شعبانی ورکی و جهانگیر مسعودی
هدف اصلی این پژوهش، نقد و بررسی دلالت‌های تربیتی در- جهان- هستن از دیدگاه‌ هایدگر می‌باشد. برای دستیابی به این هدف از روش پژوهش فلسفی بهره گرفته شد. بدین ترتیب، نخست به در- هستن و جهانیت جهان از منظر هایدگر پرداخته شد، سپس ابزار و نحوه‌ دسترسی به این جهان و اشیاء و دلالت‌های تربیتی آن مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه، به منظور پرداختن به خودی که با در- جهان- هستن بنا می‌شود، مکان‌مندی و تاریخ‌مندی دازاین و داسمن مورد مداقه قرار گرفت.
در پایان ضمن ترسیم الگوی تعلیم و تربیت از منظر هایدگر و نقد دیدگاه‌های او، امکان گفتگوی دین و تفکر او بررسی شد و الگوی مینوی تعلیم و تربیت ارائه شد. در این الگو خداوند مبدأ، آفریننده و کارگردان جهان و دازاینِ تاریخ‌مند است و خداوند به واسطه‌ رسولان خود در برهه‌های زمانی مختلف، هنجارهای حاکم بر جوامع بشری را تغییر داده است. غایت تعلیم و تربیت در این دیدگاه نیز دازاین اصیلی است که رو به سوی پروردگار دارد و علاوه بر بررسی مدام افکار، اعمال و رفتارهای خویش که سبب اصلاح آن‌ها و حرکت رو به جلوی جامعه‌ خویش است، در برابر کارگردان صحنه نیز مسئول و پاسخگو می‌باشد.
نئولیبرالیسم و تجاری‌سازی تربیت: چالشی فرا روی تربیت اخلاقی
حمدالله محمدی و فاطمه زیباکلام
هدف اصلی این پژوهش نقد تأثیر تجاری‌سازی تربیت بر تربیت اخلاقی می‌باشد. برای دستیابی به این هدف از روش پژوهش انتقادی بهره گرفته شد. بررسی چالش‌های اصلاحات تربیتی نئولیبرال برای تربیت اخلاقی با تمرکز بر مطالعه موردی طرح «هیچ کودکی نباید عقب بماند» حاکی از آن است که افزایش رقابت و کاهش فضای مشارکتی، نگاه ابزاری به انسان، تبدیل دانش به کالایی برای سودآوری و نه فعالیتی برای حقیقت‌جویی، نادیده گرفتن رفاه و خیر عمومی و فردگرایی انحصارگرا ازجمله این چالش‌ها به شمار می‌آیند. علاوه بر این، افزایش نهادهای غیرانتفاعی باکیفیت پایین و کمیت بالا، افزایش رقابت برای تجاری کردن دانش و نزدیکی دانشگاه‌ها به صنعت، ضعف اخلاق پژوهشی طی سال‌های اخیر از مصادیق عینی رواج فرهنگ بازاری و تجاری‌سازی در تعلیم و تربیت به‌ویژه آموزش عالی ایران می‌باشند.
فلسفه برای کودکان: رویکردهای تربیت دینی به آموزش تفکر
احمد اکبری
هدف اصلی این پژوهش تبیین دیدگاه‌های مختلف فیلسوفان مسلمان نسبت به آموزش عقلانی و فلسفی به کودکان، در راستای تربیت دینی بایسته می‌باشد. برای دستیابی به این هدف از روش پژوهش تحلیل محتوا و نیز روش تحلیل و استنتاج منطقی بهره گرفته شد. بنا بر یافته‌های به‌دست‌آمده، رویکرد تربیت دینی مبتنی بر عقلانیت به دو شکل همگانی و نخبه‌پرور از یکدیگر متمایز هستند. پاره‌ای از آثار و اندیشه‌های ابن‌طفیل، سهروردی، اخوان‌الصفا، ابوریحان، مولانا، ابوعلی سینا و شهید مطهری به زبانی ساده، قابل فهم و گاهی حکایت‌گونه است که فهم آن برای همه امکان‌پذیر می‌باشد. این رویکرد را می‌توان تربیت دینی عقلانی از نوع همگانی یا توجه فیلسوفان مسلمان به فلسفه برای همگان دانست که همپوشانی زیادی با «فلسفه برای کودکان» دارد.
در مقابل، رویکرد تربیت عقلانی نخبه‌پرور را می‌توان در آثار و اندیشه‌های ابن‌مسکویه، غزالی، خواجه نصیر و ابن‌خلدون یافت که به‌طورکلی در گفتگوها و شیوه‌های آموزش فلسفی خود از مضمون‌های عقلانی و انتزاعی پیچیده برای کسانی که به درجه‌های بالاتری از فلسفه رسیده‌اند، بهره برده‌اند. این گروه چون ورود کودکان را در وادی فلسفه جایز نمی‌دانند، برای عوام نیز چنین اجازه‌ای را روا نمی‌دارند. بر این اساس، با پذیرش تربیت عقلانی همگانی و نیز با تقویت این رویکرد با استناد به میراث حکیمان مسلمان در طول تاریخ اندیشه اسلامی می‌توان از موضعی استوارتر به موضوع فلسفه برای کودکان در جامعه اسلامی نگاه کرد و زمینه فلسفیدن برای همه (حتی کودکان) را از طریق آموزش فرایند فلسفیدن، طرح مسائل فلسفی به شکل داستانی و ساده‌سازی مضمون‌های فلسفی دنبال نمود.
الگوی رشد یکپارچه در تعلیم و تربیت افراد آسیب‌دیده شنوایی
رحیم شالیان و سیدامیر امین‌یزدی
هدف اصلی این پژوهش، ارائه الگویی بدیل برای توانمندسازی افراد آسیب‌دیده شنوایی (آ. د.ش) در مواجهه با چالش‌ها و مشکلات اجتماعی است، به‌نحوی‌که امکان خوداتکایی در زندگی فردی و مشارکت معنادار آنان را در فرایند توسعه پایدار جوامع میسر سازد. برای این منظور، نخست پیامدهای ناشی از آسیب-شنوایی (آ. ش) با استفاده از دیدگاه صاحب‌نظران مورد بررسی قرار گرفت. سپس با تأکید بر بینش مبتنی بر رویکرد «تحولی، تفاوت‌های فردی مبتنی بر ارتباط (DIR)»، مواضعی برای امکان به فعلیت در آوردن ظرفیت‌های افراد جامعه هدف و رفع دشواری‌های آنان تحت عنوان الگوی رشد یکپارچه» هدف‌گیری شد. الگوی پیشنهادی با این استدلال همراه شده است که آسیب در حس شنوایی الزاماً نمی‌تواند محدودکننده حد رشد فرد باشد، بلکه به‌عنوان نقص در یکی از مبادی ورودی اطلاعات، مسیر دستیابی به رشد را متفاوت می‌کند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۱:۵۷

رئیس پردیس بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد: تحصیل ۱۹۷۰ دانشجو در پردیس بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد/ پذیرش ۳۰۰ دانشجوی ایرانی در ترم جدید تحصیلی

رئیس پردیس بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۹۷۰ دانشجوی ایرانی در مجموعه پردیس این دانشگاه وجود دارد، گفت: این تعداد دانشجو حدود ۱۰۴۰ نفر در مقطع دکترا و حدود ۹۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

علیرضا سهیلی در گفتگو با خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» در مشهد، با اشاره به اینکه از سال ۹۰ پردیس بین الملل با سه ماموریت آغاز به کار کرد، گفت: پذیرش دانشجوی ایرانی، انتقال دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور به دانشگاه فردوسی و پذیرش دانشجوی غیر ایرانی سه ماموریت این پردیس می‌باشد.
 
وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر حدود ۱۹۷۰دانشجوی ایرانی در مجموعه پردیس وجود دارد، افزود: از این تعداد دانشجو حدود ۱۰۴۰ نفر در مقطع دکترا و حدود ۹۰۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.
 
عضو هیات علمی دانشکده ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: در چندی پیش دانشجویان غیر ایرانی جزو پردیس بین الملل محسوب می‌شدند؛ اما با توجه به افزایش تعداد این دانشجویان و با توجه به این‌که می‌طلبید که اداره‌ جداگانه به امورات، مسائل رفاهی و خوابگاهی آنان رسیدگی کند؛ بنابراین اداره بین الملل در دانشگاه راه اندازی شد.
 
سهیلی ضمن بیان این موضوع که تعداد دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کردند و برای ادامه تحصیل به این دانشگاه آمدند حدود ۱۰۰ نفر می‌باشد، خاطرنشان کرد: تعداد متقاضی برای حضور در دانشگاه بسیار است؛‌ اما پذیرش ما محدود.
 
رئیس پردیس بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به این‌که بیشتر دانشجویان ایرانی که از خارج از کشور اقدام به ادامه تحصیل در دانشگاه فردوسی کردند از کشورهایی نظیر مالزی، ارمنستان و تاجیکستان هستند، بیان داشت: دانشجویانی که در پردیس بین الملل هستند شهریه پردازند و میزان شهریه‌ای که پرداخت می‌کنند بر اساس مصوبات وزارت علوم و هیات امنای دانشگاه می‌باشد.
 
وی با بیان این‌که پردیس بین الملل به صورت خودگردان اداره می‌شود، گفت: در پردیس بین الملل ریالی از بودجه دولتی صرف هزینه‌های جاری و گسترش نمی‌شود؛ بنابراین ما برای دانشجویان خوابگاه تامین نمی‌کنیم، مکان‌هایی را به آنان معرفی می‌کنیم و دانشجویان پس از پرداخت هزینه از آنان استفاده می‌کنند.
 
سهیلی در ادامه تصریح کرد: در سال ۹۰ و ۹۱ پردیس بین الملل فردوسی فراخوان می‌داد و از دانشجویان ایرانی برای پذیرش مصاحبه می‌گرفت و در نهایت پذیرفته شدگان، پذیرش می‌شدند؛ اما از سال ۹۲ به بعد اعلام شد پذیرش دانشجوی ایرانی باید از طریق سازمان سنجش صورت گیرد.
 
رئیس پردیس بین الملل دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این نکته که ظرفیت ما در ترم جدید برای پذیرش دانشجوی ایرانی ۳۰۰ نفر می‌باشد، گفت: با توجه به این‌که پذیرش دانشجویان ایرانی مشغول تحصیل در خارج از کشور در طول ۱۲ ماه صورت می‌گیرد، این دانشجویان با وارد کردن پرونده تحصیلی خود در سایت پردیس بین الملل و با برررسی پرونده آنان مشخص می‌شود در ترم آینده چه تعداد از این دانشجویان را پذیرش خواهیم کرد؛ اما به طور کلی از بهمن ماه سال گذشته پنج نفر ارائه پرونده داشته‌اند که دو پرونده پذیرش شده است.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: نحوه پذیرش دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور به این شکل است که آنان پرونده‌ها و تقاضای خود را در سایت مربوطه بارگذاری می‌کنند و گروه‌های آموزشی دانشگاه به بررسی پرونده‌های آنان می‌پردازند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۲:۳۸

همایش «گردشگری» در دانشگاه شاهرود برگزار می‌شود

دبیر همایش ملی «توسعه گردشگری» شاهرود گفت: این همایش از چهارم تا ششم شهریورماه سال جاري در دانشگاه شاهرود برگزار می‌شود.

به گزارش «خبرگزاری دانشجو» به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، حبیب الله قاسمی، دبیر همایش ملی «توسعه گردشگری» شاهرود گفت: این همایش از چهارم تا ششم شهریورماه سال جاري در دانشگاه شاهرود برگزار می‌شود.
 
وی تشکیل کمیته علمی، کمیته اجرایی و زیرکمیته های پذیرش، اسکان، حمل و نقل، تغذیه و اطلاع رسانی، تهیه آئین نامه نگارش مقالات، تهیه فرم ارزیابی مقالات، برنامه ریزی کارگاه های رایگان آموزشی مرتبط با گردشگری در طول برگزاری همایش و برنامه ریزی تورهای گردشگری را از دیگر اقدامات صورت گرفته در دبیرخانه همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود برشمرد.
 
دبیر همایش ملی «توسعه گردشگری» شاهرود تعامل صاحب نظران و نخبگان بخش گردشگری درباره طرح چالش ها و آسیب شناسی در زمینه گردشگری، شناخت توانمندی ها و ظرفیت های توسعه گردشگری، ارزیابی زیرساخت های گردشگری و تدوین راهبردها و راهکارهای توسعه گردشگری در شاهرود به منظور رونق هرچه بیشتر گردشگری در این شهر را از جمله اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد. 
 
قاسمی همچنين گفت: پارک علم و فناوری استان سمنان در رابطه با اجرای طرح های کاربردی درحوزه گردشگری این شهر اعلام آمادگی کرده است.
 
وي افزود: در راستای هماهنگی های به عمل آمده بین مسئولان همایش ملی گردشگری شاهرود و پارک علم و فناوری استان سمنان مقررشد، مقالات برگزیده  کمیته علمی این همایش که به طرح های کاربردی در حوزه توسعه امر گردشگری درشهرستان شاهرود منجر شوند، در چارچوب ضوابط و مقررات پارک مورد حمایت مادی و معنوی قرار بگیرند.
 
دبیر همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود در ادامه گفت: درهمین راستا ارائه دهندگان مقالات درهمایش ملی گردشگری شاهرود به پارک علم و فناوری استان سمنان معرفی تا از حمایت های مرکز رشد بهرمند شوند.
 
قاسمی تصریح کرد: گردشگری و توسعه (اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی)، زیرساخت های گردشگری، اخلاق و فرهنگ گردشگری، گردشگری و محیط زیست، بازاریابی گردشگری، گردشگری الکترونیک، برندینگ مقاصد گردشگری و معرفی جاذبه های گردشگری شاهرود  از محورهای همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود است.
 
وی با بیان اینکه تا کنون بیش از ۴۰ مقاله به دبیرخانه همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود واقع دراین دانشگاه ارسال شده است، گفت: ارسال پوستر همایش به ۳۰۰ دانشگاه و مراکز علمی و همچنین کلیه استانداری ها، ادارات میراث فرهنگی و گردشگری کشور و اطلاع رسانی از طریق وب سایت همایش به نشانیwww.tourism.shahroodut.cnf.ir   را از جمله اقداماتی برشمرد که تا کنون انجام شده است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۱۶

بازدید روسای وزارت علوم عراق از دانشگاه قم

روسای دانشگاه‌های بزرگ وزارت علوم عراق به قم سفر می‌کنند‌ و از مجموعه های دانشگاه علوم پزشکی قم بازدید می کنند.

به گزارش خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از قم؛ هیئتی از روسای دانشگاه‌های بزرگ وزارت علوم عراق از زیر مجموعه‌های دانشگاه علوم پزشکی قم بازدید می‌کنند.
از جمله برنامه های این هیئت عراقی بازدید از دانشکده‌های دندان‌پزشکی و پیراپزشکی قم و همچنین مراکز درمانی شهید بهشتی و ایزدی است.
این بازدید روز سه شنبه‌ 13 مرداد ساعت 10 صبح در دانشگاه علوم پزشکی قم صورت می‌گیرد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۱۶

نشست مجمع عمومی خیرین دانشگاه تفرش ‌برگزار شد

نشست مجمع عمومی خیرین در دانشگاه تفرش برگزار و اعضاي اصلی و علی‌البدل هیات امنا انتخاب شدند.

به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، براساس هماهنگی به عمل آمده با هیات مدیره انجمن تفرشی ها و بنیاد پروفسور حسابی ضمن برگزاری جلسه انجمن تفرشی ها، هیات موسس بنیاد خیرین حامیان دانشگاه تفرش با حضور رئیس دبیرخانه ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گردهم آمده تاسیس این بنیاد را اعلام و مفاد اساسنامه بنیاد را به اطلاع عموم حاضرین رسانده و پس از آن افراد حاضر در جلسه اقدام به تکمیل فرم عضویت در بنیاد كرده، براین اساس اولین جلسه بنیاد خیرین این دانشگاه برگزار شد.
سپس طبق اساسنامه، انتخابات اولین هیات امنا بنیاد برگزار شد و اعضاي اصلی و علی البدل هیات امنا انتخاب شدند.
 
لازم به ذکر است، در این جلسه صلاحی، نماینده مجلس شورای اسلامی، کریم حمیدوند،‌ فرماندار شهرستان تفرش، حسابی، سحاب، قلم چی، اعضاي انجمن تفرشی ها، خیرین و سلیمانی، رئیس دبیرخانه کمیته خیرین وزارت علوم حضور داشتند.
 

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۲۵

اعلام آمادگی 507ورزشکار در المپیاد ورزشهای همگانی دانشجویان کشور

خبرگزاری پانا: مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه مازندران گفت: 507 ورزشکار تاکنون برای حضور در دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان کشور در بابلسر اعلام آمادگی کردند.

به گزارش خبرگزاری پانا، دكتر مرتضی دوستی گفت: دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان سراسر کشور در دو بخش دانشجویان دختر و پسر شهریور ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه مازندران در رشته‌های ورزشی چرخ تانک، الختر « لی لی تعادلی»، بولینگ فوتبال « شوت به هدف» و پرتاب دارت برگزار می‌شود.
وی افزود: المپیاد دانشجویی ‌پسران از دهم لغایت 13 شهریور ماه و المپیاد دانشجویی دختران از 16 لغایت 19 شهریور ماه امسال در محل دانشگاه مازندران برگزار خواهد شد.
دكتر دوستی با اشاره به اینکه تاکنون52 دانشگاه از سراسر کشور آمادگی خود را اعلام کرده و که تعداد شرکت‌کنندگان در دو بخش دانشجویان دختر و پسر به 507 نفر می‌رسد، عنوان کرد: از این تعداد 254 نفر دانشجوی پسر، 25 نفر دانشجوی دختر و 48 دانشجوی معلول دختر و پسر هستند که علاوه بر ورزشکاران، این المپیاد میزبان بیش از 200 نفر از سرپرستان و همراهان نیز خواهد بود.
مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان، مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و میهمان ویژه از وزارت ورزش و جوانان در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این المپیاد در بخش پسران و دختران حضور پیدا خواهند کرد.
وی یادآور شد: در طول برگزاری این المپیاد نیز برنامه‌های ویژه فرهنگی و گردشگری نیز برای دانشجویان شرکت‌کننده در نظر گرفته شده است که در اوقات فراغت آن‌ها اجرایی خواهد شد.
 

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۵۶

حسرت استاد از مهاجرت دانشجوی نخبه اش تازه شد ... تاسف استاد دانشگاه تهران از محرومیت دانشجویان از حضور دانشمند برجسته ایرانی

در پی اعلام خبر کشف مهم دکتر رجایی، حشره‌شناس ایرانی موزه تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان و همکارانش که بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشته دکتر آخانی، استاد وی در دانشگاه تهران که تلاش‌های وسیع او برای بازگرداندن این دانشمند جوان به کشور و جذب او در دانشگاه تهران بی نتیجه مانده از محروم شدن دانشجویان ایرانی از وجود رجایی در هیات علمی دانشگاه های کشور ابراز تاسف کرد.
به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، دکتر حسین آخانی در مطلبی در صفحه فیس بوک خود آورده است: «سال گذشته که در خصوص مقاله من و دکتر منصوری در مورد استخدام دکتر حسین رجایی جنجال شد، تعدادی از همکاران، من را به تشویش اذهان عمومی متهم و حتی درخواست کردند که بنده به محاکم قضایی و تخلفات معرفی شوم. در آن موقع نامه مفصلی به ریاست محترم پردیس علوم نوشتم و در آن ضمن استقبال از پیگیری شکایت نوشتم «و چه شیرین دادگاهی است که آدم برای دفاع از اخلاق علمی و دفاع از یک دانشمند جوان در دانشگاه تهران محاکمه شود.»
هنوز یک سال نشده که دکتر رجایی در صدر اخبار علمی دنیاست. اگر چه در این مدت خیلی ناراحتی ها کشیدم اما بسیار خوشحالم که اشتباه نکرده بودم.
برای حسین آرزوی موفقیت می‌کنم و برای دانشجویان کشورم که حسین را از دست دادند متاسفم.
لطفا از نوشتن کامنتهایی با این مضمون که «اگر می اومد تلف می شد» و «خوب شد که نیامد» پرهیز کنید. حسین کسی بود که در دامان ما بزرگ شد و رفتنش برای ما درد کمی نیست.
روایت تلخ استاد دانشگاه تهران از فراری دادن یک نخبه خوش آتیه جهانی
« 14، 15سال پیش که من تازه در دانشگاه تهران استخدام شده بودم، دانشجویی داشتیم که از همان ابتدا می شد فهمید با دیگران فرق می کند. حسین، دانشجویی بود از یکی از شهرستان های شرق کشور.
فردی مودب و باعلاقه و محکم. ما در رشته زیست شناسی سفرهای علمی زیادی داشتیم.
پای ثابت این سفرها حسین بود. او با علاقه وصف ناپذیری همه کارهای سفر را انجام می داد. وقتی در اتوبوس بودیم سفرنامه می نوشت. مطالب بسیار بامزه با قلمی که من به آن رشک می‌بردم. سازدهنی ای داشت که در شب های اردو می نواخت. به یک کلام همه چیزتمام.
کارشناسی را تمام کرد و برای کارشناسی ارشد به دانشگاه شهید بهشتی رفت. وقتی از دانشگاه ما رفت تازه فهمیدم که چه کسی را از دست دادیم. بعد هم تقاضای بورسیه به مرکز تبادلات دانشگاهی آلمان را داد و یک ضرب بورس دکتری دانشگاه بن را در رشته حشره شناسی گرفت. با او مرتب در تماس بودم. حتی یک بار در آلمان به او سر زدم. مدام در مورد استخدامش در دانشگاه می گفتیم.
او خیلی علاقه داشت که در دانشگاه تهران استخدام شود. برای استادی هیچ چیزی کم نداشت. او قادر بود 40 شبانه روز در کوه و دشت دنبال پروانه ها باشد. او می توانست ساعت ها سرپا بایستد و به دانشجویان درس دهد و تا پاسی از شب در آزمایشگاه مولکولی یا در موزه جانورشناسی تحقیق کند. او می توانست در یک کنفرانس بین المللی چون ستاره ای بدرخشد. او می‌توانست ساعت ها برایت حرف های شیرین بزند.
بالاخره از او خواهش کردم درخواست استخدام بدهد. او هم اطاعت کرد. بر اساس فراخوان دانشکده و اعلام نیاز به حشره شناس، او هم درخواست داد.
او خیلی علاقه داشت که در دانشگاه تهران استخدام شود. برای استادی هیچ چیزی کم نداشت. او قادر بود 40 شبانه روز در کوه و دشت دنبال پروانه ها باشد. او می توانست ساعت ها سرپا بایستد و به دانشجویان درس دهد و تا پاسی از شب در آزمایشگاه مولکولی یا در موزه جانورشناسی تحقیق کند. او می توانست در یک کنفرانس بین المللی چون ستاره ای بدرخشد. او می‌توانست ساعت ها برایت حرف های شیرین بزند
به ایران آمد، سخنرانی کرد. در آن زمان من در فرصت مطالعاتی خارج از کشور بودم. گزارش سخنرانی اش را به من داد، که چگونه با او رفتار کردند. او خودش فهمید که به قول فرنگی ها Welcome نیست. سعی کردم به او دلداری بدهم. به ایران آمدم و با همکاران صحبت کردم. دیدم همه مِن مِن می کنند. دیدم از این می ترسند که او جایشان را تنگ کند. حتی برای آنکه جلویش را بگیرند فرد دیگری را باعجله استخدام کردند تا بهانه کنند که دیگر به تخصص او نیازی نیست. اگرچه میان ماه من با ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان بود!
سعی کردم با مذاکره با رییس پردیس پرونده استخدامی حسین را جلو ببرم. خودش هم به ایران آمد و با رییس پردیس صحبت کرد. رییس پردیس که حسین را از دوران دانشجویی می‌شناخت قول داد مشکل را حل کند. هرچه تلاش کردم بیهوده بود و دست آخر رییس پردیس آب سردی روی دستم ریخت که مشخص بود فشارجدی است.
دیدم همه مِن مِن می کنند. دیدم از این می ترسند که او جایشان را تنگ کند. حتی برای آنکه جلویش را بگیرند فرد دیگری را باعجله استخدام کردند تا بهانه کنند که دیگر به تخصص او نیازی نیست. اگرچه میان ماه من با ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان بود!
من فقط منتظر تغییرات در وزارت علوم و دانشگاه تهران بودم که شاید بشود حسین را به ایران برگرداند. اما یک روز پس از استیضاح دکتر فرجی دانا به حسین تلفن کردم تا از او برای شرکت در یک برنامه علمی دعوت کنم. می دانستم که یک شغل پاره وقت در هامبورگ گرفته است. احوالاتش را پرسیدم. گفتم چه کار می کنی، کارت به کجا کشید؟
برایم توضیح داد که در اشتوتگارت شغل دائم به عنوان مدیر کلکسیون پروانه ها و آزمایشگاه تحقیقاتی سیستماتیک مولکولی گرفته است. خشکم زد. من زیست شناسم. در آلمان تحصیل کرده ام. اصلا باورم نمی شد که چنین جایگاهی را به یک خارجی و آن هم ایرانی بدهند. من می دانم پیدا کردن شغل در حشره شناسی در اروپا و آمریکا بسیار سخت است.
در آلمان اگر چنین شغلی را به یک خارجی و ایرانی بدهند معنایش آن است که او حداقل 10 سروگردن از بقیه بلندتر بوده است. نمی دانستم به او تبریک بگویم یا نه اما می دانستم که باید به کشورم تسلیت بگویم
در آلمان اگر چنین شغلی را به یک خارجی و ایرانی بدهند معنایش آن است که او حداقل 10 سروگردن از بقیه بلندتر بوده است. نمی دانستم به او تبریک بگویم یا نه. اما می دانستم که باید به کشورم تسلیت بگویم. با وجود آنکه از گرفتن این شغل بسیار راضی بود، اما در جملاتش ناراحتی موج می زد که چگونه او را از وطنش دور کردند. او چند روز دیگر پاسپورت آلمانی اش را هم می گیرد. و من هم بعد از 15سال خدمت در دانشگاه تهران ناامید از اینکه نتوانستم برجسته ترین متخصص حشره شناسی و فیلوژنی کشور را به ایران بازگردانم در اتاق کوچکم که به دستشویی تغییر کاربری شده در دانشکده ای دیگر است با یادآوری برخوردی که با او شد فقط اشک می ریزم.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۴:۴۴

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری اعلام کرد معرفی 4 استاد دانشگاه مازندران در زمره یک درصد برتر دانشمندان جهان

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از معرفی چهار استاد دانشگاه مازندران در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی دانشگاه مازندران، ‌محمدجواد دهقانی چهار استاد محمود تاجبخش، حسین جعفری، جهانبخش رئوف و رضا اوجانی را در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان اعلام کرد.
دهقانی افزود: معیار انتخاب پژوهش‌گران برتر، تعداد استنادهای صورت گرفته به تولیدات علمی است و پژوهش‌گرانی که توانسته‌اند براساس تحقیقات خود به بالاترین سطح اعتبار بین‌المللی دست یابند براساس ارزیابی ISI در گروه نخبگان علمی برتر دنیا قرار می‌گیرند.
وی بیان داشت: محمود تاجبخش، جهانبخش رئوف و رضا اوجانی از اعضای هیئت علمی دانشکده شیمی و حسین جعفری عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه مازندران هستند.
*اعلام آمادگی 507 ورزشکار برای المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان در بابلسر
در خبر دوم از روابط عمومی دانشگاه مازندران آمده است، مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه مازندران گفت: 507 ورزشکار تاکنون برای حضور در دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان کشور در بابلسر اعلام آمادگی کردند.
مرتضی دوستی اظهار کرد: دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان سراسر کشور در دو بخش دانشجویان دختر و پسر شهریورماه امسال به میزبانی دانشگاه مازندران در رشته‌های ورزشی چرخ تانک، الختر « لی لی تعادلی»، بولینگ فوتبال « شوت به هدف» و پرتاب دارت برگزار می‌شود.
وی افزود: المپیاد دانشجویی ‌پسران از دهم لغایت 13 شهریورماه و المپیاد دانشجویی دختران از 16 لغایت 19 شهریورماه امسال در محل دانشگاه مازندران برگزار می‌شود.
دوستی با اشاره به اینکه تاکنون 52 دانشگاه از سراسر کشور آمادگی خود را اعلام کرده و که تعداد شرکت‌کنندگان در دو بخش دانشجویان دختر و پسر به 507 نفر می‌رسد، بیان کرد: از این تعداد 254 نفر دانشجوی پسر، 25 نفر دانشجوی دختر و 48 دانشجوی معلول دختر و پسر هستند که علاوه بر ورزشکاران، این المپیاد میزبان بیش از 200 نفر از سرپرستان و همراهان نیز هستند.
مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه مازندران در پایان گفت: معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و میهمان ویژه از وزارت ورزش و جوانان در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این المپیاد در بخش پسران و دختران حضور می‌یابند.
انتهای پیام/86018/ل/

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۳۶

چند خبرکوتاه از دانشگاه رازی کرمانشاه

عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه به عنوان دبیر عمرانی دانشگاه های منطقه 5 کشور منصوب شد.
به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سعید مرادی عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه رازی کرمانشاه طی حکمی از سوی معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان دبیر عمرانی دانشگاه‌های منطقه 5 کشور منصوب شد.
دکتر مرادی پیش از این، مسئولیت دفتر نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه رازی کرمانشاه را عهده دار بود.
سخنرانی عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه در کارگاه آموزشی مرکز تحقیقات CERN اروپا
به گزارش ایسنا، مرکز تحقیقاتی CERN اروپا از دکتر غلامرضا برون، عضو هیات علمی گروه فیزیک به جهت چاپ دو مقاله در مجله phys.Lett.B، جهت ارائه سخنرانی تخصصی در کارگاه آموزشی LHeC که در مورخ 25 و 26 ژوئن 2015 برگزار شد، دعوت به عمل آورد.
نحوه ی ارائه این سخنرانی به صورت ویدیو کنفرانس بود.
برگزاری دوره ی آموزشی آمادگی تافل دکتری MSRT
به گزارش ایسنا، دوره آموزشی آمادگی تافل دکتریMSRT در گروه آموزشی زبان انگلیسی دانشگاه رازی کرمانشاه در حال برگزاری است.
بر اساس این گزارش دوره آموزشی مذکور به مدت 44 ساعت جهت آمادگی دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه رازی کرمانشاه و دیگر دانشگاه های استان به منظور پیش نیاز امتحان جامع و ارائه پروپوزال دانشجویان دکتری می باشد.
شایان ذکر است، مدرس این دوره آموزشی دکتر سامان عبادی عضو هیات علمی گروه زبان انگلیسی دانشگاه رازی کرمانشاه است.

۹۴/۰۵/۱۲
۱۰:۰۸

دانشگاه تهران با بیشترین آمار انجمن‌های علمی، پیشرو در امور فرهنگی است

صفحه خبر: مدیر کل امور فرهنگی دانشگاه تهران گفت: این دانشگاه بیشترین آمار انجمن‌های علمی و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی را دارد
جعفر گل محمدی دیروز در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: هم اکنون 174 انجمن علمی در دانشگاه تهران مشغول به فعالیت هستند که این رقم بیشترین میزان در بین سایر دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.
وی گفت: همچنین دانشگاه تهران از لحاظ کیفی در برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلف هر ساله از جمله دانشگاه‌هایی است که بیشترین رتبه‌ها را کسب می‌کند.
مدیر کل امور فرهنگی دانشگاه تهران افزود: انجمن‌های علمی این دانشگاه بر خلاف انجمن‌های سیاسی که در تمامی امور فعال هستند تخصصی بوده و هر کدام از دانشکده‌ها در مورد رشته تخصصی خودشان این انجمن‌ها را تشکیل می‌دهند.
وی ادامه داد: هدف اصلی از تشکیل انجمن‌های علمی این است که دانشجویان در رشته‌های مرتبط به خودشان علاوه بر آموزش‌های دانشگاهی در فوق برنامه‌ها نیز فعالیت داشته باشند.
گل محمدی خاطرنشان کرد: همچنین یادگیری کار و فعالیت‌های گروهی و نیز کارآفرینی از جمله دیگر اهداف تشکیل انجمن‌های علمی به شمار می‌رود.
وی تصریح کرد: دانشگاه تهران سعی دارد تا با ایجاد زمینه و بستر برای تشکیل انجمن‌های علمی بیشتر سعی در توانمندسازی دانشجویان داشته باشد.
مدیر کل امور فرهنگی دانشگاه تهران اظهار کرد: فراهم ساختن بسترهای لازم برای ارائه محصولات انجمن‌های علمی در جشنواره‌ها از جمله راه‌های موجود بسترسازی دانشگاه بشمار می‌رود.
وی گفت: دانشگاه تهران بر اساس بودجه‌های تخصیص داده شده سعی در حمایت و کمک‌های مالی در بین انجمن‌های فعال است.
گل محمدی افزود: عمده بودجه انجمن‌های علمی از طریق معاونت علمی ریاست جمهوری تخصیص داده می‌شود.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۰:۰۱

ايران در رتبه هشتم جهان درمسابقات دانشجويي رياضي

مهر-در بيست و دومين دوره مسابقات جهاني رياضي دانشجويي در بلغارستان، تيم دانشگاه شريف با کسب 3نشان طلا و 3نشان نقره رتبه هشتم جهان را کسب کرد.پويا هنريار، محمد امين نجات بخش اصفهاني و تينا ترکمان موفق به کسب نشان طلاوحسن قره داغي، سيد محمدحسين سيد صالحي و اميرحسين اخلاصي نيز 3نشان نقره کسب کردند.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۲:۰۳

پذیرش دانشجو در دانشکده علوم قرآنی بندرعباس

رئیس دانشکده علوم قرآنی بندرعباس از پذیرش دانشجو در این دانشکده از میان شرکت کنندگان در آزمون سراسری خبر داد.
حجت الاسلام غلامرضا حاجبی اظهار داشت: دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که جهت تربیت نیروی انسانی متعهد، متخصص، نشر و ترویج علوم قرآنی و معارف اسلامی و ایجاد محیط مناسب برای آموزش و پژوهش علوم قرآنی در سال تحصیلی 95 - 94 جهت تحصیل در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد.
وی ادامه داد: ظرفیت پذیرش دانشجو برای این دانشگاه در سال تحصیلی جدید 25 نفر خواهر و 25 نفر برادر است و تحصیل در این دانشکده رایگان بوده و دانشجویان از مزایای متعارف صندوق رفاه دانشجویان برخوردار خواهند شد.
رئیس دانشکده علوم قرآنی بندرعباس افزود: این دانشگاه در دو رشته علوم قرآنی برای خواهران با کد رشته 20841 و تفسیر قرآن برای برادران دانشجو با کد رشته 20840 از میان شرکت کنندگان در گروه های آزمایشی علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی و فنی در آزمون سراسری اقدام به پذیرش دانشجو می کند.
حجت الاسلام حاجبی تصریح کرد: علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org ثبت نام نمایند و یا با شماره تلفن 07633552729 و 07633517841 الی 4 و شماره همراه 09175088851 تماس حاصل نمایند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در این دانشکده 130 نفر دانشجوی زن و مرد در دو رشته تفسیر قرآن مجید و علوم قرآن مجید در حال تحصیل هستند.
 

۹۴/۰۵/۱۲
۰۴:۰۰

نگاهی به مشکلات و دغدغه های مدرسان حق التدریس دانشگاه های استان کردستان

پرداخت حق الزحمه های اندک و دیر هنگام یکی از دغدغه های اصلی مدرسان حق التدریس دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان است و این موضوع برای آن ها موجب بی انگیز‌گی و بی رغبتی به تدریس شده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از خبرنگار کُرددانش؛ روزی که به عنوان مدرس حق التدریس دانشگاه پذیرفته شدیم با کلی شوق و هیجان و گاه حتی غرور به هر کسی می رسیدم و میپرسیدند که شغلت چیست می گفتم "استاد دانشگاه" روزهای اول جو واژه پر طمطراق استاد دانشگاه حسابی ما را گرفته بود و در استاد, استاد گفتن های دانشجویان غرق بودیم آن روزها اصلا گمان نمی کردیم که مشکلات مدرسان حق التدریسی دانشگاه خیلی بیشتر از این حرف هاست, اما در مدت زمان بسیار کوتاهی متوجه شدیم که اینگونه استاد دانشگاه بودن نه تنها مایه انبساط خاطر از داشتن شغل و حتی باعث غرور نیست بلکه تازه ان زمان بود که معنای واقعی این ضرب المثل را که صدای دهل شنیدن از دور خوش است درک کردیم و متوجه شدیم.
 
مدرسان حق التدریس که در حال حاضر حجم زیادی از بار آموزشی در دانشگاه های استان را بر دوش دارند در گفتگو با خبرنگار کُرددانش از مشکلات خود می گویند:
 
یکی از مدرسان حق التدریس می گوید: سالانه انبوهی از دانش آموختگان کارشناسی ارشد وارد جامعه می شوند که شغلی بهتر از تدریس در دانشگاه پیدا نمی کنند, در این ماجرا بین عرضه و تقاضا توازنی وجود ندارد و زمانی هم که عرضه کالایی چون دانش آموختگان ارشد در جامعه زیاد شد، ناخودآگاه قدر و قیمت آن پایین می آید. در این میدان رقابت، من دانش آموخته کارشناسی ارشد با هر شرایطی که دانشگاه پیشنهاد بدهد، حاضرم کار کنم.
 
ادامه میدهد: درسته با این کار نه آینده شغلی دارم نه حقوق در حد هزینه های زندگی سطح پایین, نه بیمه, نه حتی ضمانت شغلی اما از بیکاری بهتره, من دانشجوی دکترا هستم و در این بازار وا‌نفسا، هیچ منبع در‌آمدی ‌جز تدریس به صورت حق التدریس در دانشگاه‌ها‌ ندارم‌‌.
 
یکی از مدرسان حق التدریسی دانشگاه کردستان می گوید: هر چند حقوق اندکی میگیریم اما همین حقوق ناچیز هم با تاخیر پرداخت میشود به گونه ای که دانشگاه حق الزحمه مربوط به تدریس نیمه نخست سال تحصیلی را در اسفند و نیم سال دوم را هم در شهریور ماه پرداخت میکنند.
 
ادامه می دهد: فرقی نمیکند چه مدرکی از چه دانشگاهی و با چه سطح علمی داری برای گرفتن همین چند واحد درسی هم باید بند پ داشته باشی و از طریق رابطه و سفارش اجازه تدریس دهند.
 
این مدرس حق التدریسی می گوید: به نظر می‌ رسد این قشر در جامعه سانسور شده‌اند, البته اگر پیگیری هم کنیم همین تعداد واحد را هم از ترم‌های بعد نداریم.
 
یکی دیگر از اساتید حق التدریسی می گوید: من یک سالی است که به عنوان حق التدریس در یکی از دانشگاه های استان مشغول هستم, درآمد آنچنانی ندارم و هیچ امنیت شغلی هم ندارم, بیشتر از آنچه می گیرم کرایه ماشین میدهم, از طرف دیگر سابقه کار در افزایش حق الزحمه ها هم هیچ تاثیری ندارد و مدرسان تازه کار و قدیمی ارقام مشابهی را دریافت میکنند.
 
وی در خصوص دریافتی های بسیار ناچیز اساتید حق التدریس گفت: این میزان حقوق نوعی توهین به جایگاه تحصیل کردگانی است که سالها برای کسب مدارج دانشگاهی زحمت کشیده اند.
 
می گوید: در کنار ناچیز بودن و دیر پرداخت شدن حق الزحمه مانده ام کسر مالیات از حقوق ناچیز را کجای دلم بگذارم.
 
بخش قابل توجهی از مدرسین دانشگاه اساتید حق‌التدریس هستند که شاید بیشترین مسئولیت و آینده علمی دانشگاه‌های کشور بر عهده اساتید حق‌التدریسی است که نه تضمینی برای آینده شغلی و وضعیت معیشتی مناسب و نه جایگاه و احترامی درخورمقامشان دارند.
وضعیت حقوقی این قشر زحمت‌کش که مورد بی‌مهری مسئولین قرار گرفتند چنان اسف‌بار است که حتی نمی‌توان آن را به‌عنوان یک منبع درآمد فرض کرد. در واقع شاید بهترین اسمی که بتوان به عملکردی که وزارت علوم با نیروی حق‌التدریس دارد گذاشت عنوان بیگاری است .
وزارت علوم نیروی حق‌التدریس را به صورت یک نیروی حقیقی نپذیرفته که اگر غیر از این بود باید حقوق اولیه حداقل طبق قانون کار برایشان قائل بودند اما شاید لازم باشد که  وزارت علوم و تحقیقات متوجه این امر شود که اساتید حق‌التدریس بخش قابل توجه نیروی این سازمان است که اگر این مسئله را بپذیرند ناچارند حقوق و مزایای اولیه‌ای برایشان قائل باشند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۱۸

استفاده از پتانسیل ها برای توسعه روابط علمی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اردبیل، دکتر علیرضا نگهدار در جمع خبرنگاران گفت: با وجود اینکه توانمندی مناسبی در دانشگاه‌های استان فراهم است، اما برای اولویت بندی حوزه‌های علمی جهت توسعه روابط بین الملل دانشگاه‌ها، دانشگاه محقق اردبیلی ارزیابی بازار هدف را در دستور کار قرار داده است.
وی با تاکید به اینکه این ارزیابی با هدف مشخص سازی رشته‌های مورد توجه و حوزه‌های علاقه مندی کشورهای همسایه است، افزود: ممکن است برخی رشته‌ها در کشور سرآمد باشند و با این وجود درخواست زیادی برای تحصیل در آن رشته‌ها از طرف کشورهای همسایه و غیر همسایه وجود نداشته باشد.
مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین الملل و رویدادهای علمی تاکید دارد که با توجه به بررسی‌های انجام شده می توانیم نیاز کشورهای مختلف را جمع بندی کنیم؛ به عنوان مثال برای کشورهای عراق و افغانستان رشته‌های فنی و برای کشورهای شمالی رشته‌های پزشکی و روان شناسی را می توان پیشنهاد داد.
به گفته نگهدار کشورهای CIS از جمله آذربایجان علاقه مندی شدیدی به یادگیری دروس الهیات، تاریخ و رشته‌های مرتبط دارند و در همایش اخیر ترکیه از طرف مسئولان دانشگاه‌های طرف تفاهم علاقه به یادگیری زبان فارسی نیز مطرح شده است.
وی با تاکید به اینکه دانشگاه‌ها در دنیا نیز علاوه بر آموزش و پژوهش باید ارتباط مناسب با مجامع علمی و دانشگاهی دنیا داشته باشند، تصریح کرد: ارتباط سالم و علمی با مراکز تحقیقاتی دنیا هدف مشخص دانشگاه محقق اردبیلی است و در این راستا دانشگاه سیاست‌های خود را در چارچوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیگیری می کند.
مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین الملل و رویدادهای علمی در تشریح پتانسیل‌های این دانشگاه در توسعه روابط بین الملل اضافه کرد: این دانشگاه دو پتانسیل برجسته یکی هم مرز بودن با کشورهای شمالی و دیگری پتانسیل‌های بالای علمی شامل اعضای هیئت علمی جوان و به روز، فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های معتبر ملی و بین المللی، برخورداری از آزمایشگاه‌های مناسب و رشته‌های تحصیلی متناسب با نیاز منطقه را دارا است.
وی افزود: اگر نگاهی به نحوه تحصیل و پتانسیل‌های دانشگاه‌های منطقه بیاندازیم خواهیم دید که دانشگاه محقق اردبیلی در بسیاری از رشته‌ها از مراکز دیگر پیشتاز بوده و توانایی بالایی در آموزش و ایجاد بسترهای مناسب جهت تامین زمینه‌های مختلف تحقیق را داراست؛ از جمله رشته‌های فنی و کشاورزی و علوم پایه جزو رشته‌های به روز و توانمند که دارای مقاطع تحصیل کامل از کارشناسی تا دکتری است.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی با داشتن استاد تمام برای برخی از رشته‌های علمی قابلیت برگزاری دوره‌های پسا دکترا نیز در این دانشگاه امکان پذیر است.
مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین الملل و رویدادهای علمی در خصوص طرح مبادله دانشجو و برنامه‌ریزی در این خصوص، افزود: مبادله دانشجو نیازمند اخذ مجوزهای لازم از دستگاه‌های مربوطه است که در این راستا اقدامات اداری در حال انجام بوده و نتایج آن با جذب دانشجویان رویت خواهد شد؛ البته لازم به ذکر است در حال حاضر نیز درخواست‌هایی از کشورهای مختلف از جمله روسیه، هند و پاکستان جهت ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی به دانشگاه واصل شده که نتایج آن بعد از بررسی‌های علمی اعلام خواهد شد.
به گفته نگهدار روابط بین الملل دانشگاه با همکاری شورای بین المللی اقدامات خود را در زمینه علاقه مندی به تبادل دانشجو با دانشگاه «آتیلیم» و «حاجت تپه» ترکیه و «آکسون» هلند انجام داده و در این راستا از طرف رئیس دانشگاه تفاهم نامه‌ای منعقد شده است و این امکان با راه اندازی دوره زبان فارسی برای دانشجویان خارج از کشور مهیا شده است.
وی تاکید کرد: با عنایت به اینکه شروع این کار مستلزم صرف زمان و انرژی زیادی است امید می رود با ورود دانشگاه محقق اردبیلی به مجمع بین المللی قفقاز این روند سرعت بیشتری پیدا کند.
عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی در تاکید به جایگاه دانشگاه محقق اردبیلی در مجامع بین المللی افزود: با وجود اینکه رنکینگ بین المللی دانشگاه ابزار رصد جایگاه دانشگاه است، علاوه بر آن، این دانشگاه به صورت غیر رسمی در بین دانشگاه‌های منطقه جایگاه قابل توجهی دارد که در قالب فعالیت‌های مشترک علمی و رویدادهای بین المللی نمود یافته است.
نگهدار با ذکر مثالی کنفرانس مشترک بین دانشگاه حاجت تپه و انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه با دانشگاه محقق اردبیلی را نمودی از این مهم دانست و اظهار داشت: در ضمن سیاست‌های تشویقی معاونت پژوهشی برای حضور حداکثری اساتید و کارکنان در گردهمایی‌های بین المللی در منطقه به افزایش این جایگاه کمک ویژه ای کرده است.
مشاور رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در امور بین الملل و رویدادهای علمی نحوه همکاری معاونت‌های مختلف دانشگاه در توسعه روابط علمی- بین المللی را قابل توجه توصیف کرد و گفت: در حوزه معاونت پژوهشی این امکان فراهم است که فعالیت‌های مشترک علمی با محوریت اعضای هیئت علمی دانشگاه و زیر نظر مدیریت پژوهشی انجام شود.
نگهدار با اشاره به اقدام اخیر دانشگاه در ایجاد آزمایشگاه مرکزی افزود: در عین حال برای ارائه خدمات اسکان به دانشجویان بین‌المللی اقدامات اولیه انجام شده است.
عضو هبات علمی دانشگاه محقق اردبیلی در خصوص توانمندی این مرکز آموزش عالی در معرفی اساتید به دانشگاه های خارجی ادامه داد: در این دانشگاه به واسطه رشد متناسب دانشگاه و جذب هیئت علمی هیچگونه حلقه مفقوده علمی در بین اساتید دانشگاه وجود ندارد.
وی تاکید کرد: این امکان برای دانشگاه فراهم است که با برخورداری از دانش اعضای هیئت علمی در زمینه های مختلف بتواند با کشورهای مختلف در ارتباط باشد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۴:۵۰

اساتید دانشگاه تبریز به عضویت چندین کمیته تخصصی در وزارت علوم در آمدند

به گزارش تابناک تبریز و به نقل از روابط عمومی دانشگاه تبریز، در احکام جداگانه ای که به امضای دکتر مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده، دکتر سید حسین حسینی، به سمت عضو کمیته مهندسی برق گروه فنی و مهندسی، دکتر اصغر اصغری مقدم، به سمت عضو کمیته علوم زمین گروه علوم پایه، دکتر محمد رضا شکیبا، به سمت عضو کمیته تخصصی تولیدات، دکتر علی اشرف صدرالدینی، به سمت عضو کمیته تخصصی علوم و مهندسی آب، دکتر رضا عبدی، به سمت عضو کمیته تخصصی ماشین های کشاورزی، دکتر غلاملی مقدم، به سمت عضو کمیته تخصصی علوم دامی، دکتر شاهین اوستان، به سمت عضو کمیته تخصصی خاک شناسی و دکتر قادر دشتی، به سمت عضو کمیته تخصصی اقتصاد و ترویج کشاورزی گروه مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی دفتر برنامه ریزی آموزش عالی منصوب شدند.
در این احکام، تصریح شده است: در اجرای ماده 9 آیین نامه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی، به منظور پشتیبانی و ارایه خدمات کارشناسی و مشورتی در امر برنامه ریزی، و نظر به تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جناب عالی به موجب این حکم برای مدت دو سال عضو کار گروه اقتصاد در شورای تحول منصوب می شوید.
همچنین در بخش دیگری از این احکام آمده است: در این رابطه به نکاتی چون رصد کردن نوآوری های عصر حاضر در امر آموزش، بومی سازی رشته ها، هماهنگی توسعه آموزش با بازار کار، توجه به فرهنگ و ارزش های دینی در برنامه ریزی ها و تلفیق مطالعات میدانی و کاربردی با مبانی نظری، یقینا در ارتقاء کیفی و اثر بخشی برنامه های درسی موثر خواهد بود. امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از خرد جمعی و تعامل و هم اندیشی با تمامی اعضای گروه، انجمن های علمی و افراد صاحب نظر در انجام امور محوله بر اساس شرح وظایف موفق باشید.
خاطر نشان می شود: قبلا نیز تعداد دیگری از اعضای هیات علمی این دانشگاه به عضویت کمیته های تخصصی مختلف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شده بودند که این امر پتانسیل های بالای اساتید دانشگاه تبریز را نشان می دهد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۵:۴۶

دانشگاه تهران و دموکراسی اعتدالی!

در حالی که جناب آقای روحانی به متصدیان انتخابات آینده مجلس توصیه کردند که صندوق های رای باید شفاف باشد تا مردم به شفافیت روند انتخابات ایمان بیاورند، انتخابات دانشکده حقوق دانشگاه تهران در کمال ایهام و عدم شفافیت برگزار شد.

به گزارش مشرق، یکی از دانشجویان دانشگاه تهران طی یادداشتی برای مشرق و در نقد چگونگی انتخاب رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نوشت:
1- از جمله فواید دولت اعتدال آن است که یک مدل جدیدی از دموکراسی به جهانیان عرضه کرده که می شود نامش را دموکراسی اعتدالی گذاشت. این دموکراسی که از جمله ابتکارات دولت اعتدال بوده و برای اولین بار در دانشکده حفوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اجرایی شده، در همین ابتدای کار شگفتی اندیشمندان حوزه مطالعات دموکراسی را برانگیخته و موجب رشک و حسادت آنها به مردم ایران( به شکل عام) و ابواب جمعی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران (به شکل خاص) شده است.
2- ماجرای دموکراسی اعتدالی از آنجا شروع شد که پس از صدور حکم ریاست دانشگاه تهران بنام آقای نیلی احمد آبادی (که شورای عالی انقلاب فرهنگی مدت ها از صدور حکم ریاست برای ایشان خود داری کرده و سرانجام با تغییر آئین نامه داخلی شورا و با تک ماده موفق به دریافت حکم ریاست گردید!) نامبرده دستور برگزاری انتخابات در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه را صادر کرد و در هفته دوم ماه رمضان اساتید این دانشکده از جانب مسئول حوزه ریاست دانشگاه برای انتخاب گزینه های خود جهت تصدی کرسی ریاست دانشکده فراخوانده شدند پس از برگزاری انتخابات و بدون اعلام نتیجه آن نیلی احمد آبادی حکم سرپرستی دانشکده را به نام فردی صادر کرد که معلوم نبود (و نشد) که آیا توسط اساتید دانشکده برگزیده شده یا نه!
و دموکراسی اعتدالی یعنی این که شما بیش از صد نفر از اساتید شاخص حقوق و علوم سیاسی کشور را احضار کنی، رای آنها را بگیری و بعد بدون اعلام نتایج آرا به صورت ناگهانی حکم سرپرستی را به نام کسی بزنی که نامزد اصلاح طلبان برای تصدی ریاست دانشکده بوده است!
3-در حالی که جناب آقای روحانی به متصدیان انتخابات آینده مجلس توصیه کردند که صندوق های رای باید شفاف باشد تا مردم به شفافیت روند انتخابات ایمان بیاورند، انتخابات دانشکده حقوق دانشگاه تهران در کمال ایهام و عدم شفافیت برگزار شد،چرا که رئیس دانشگاه تهران حاضر نشد آرا در حضور اساتید قرائت و شمارش شود و اعلام رسمی نتایج انتخابات صورت نگرفت!
 آیا دموکراسی به روایت دولت اعتدال یعنی نظر خواهی از یکصد و چند نفر از اساتید و بعد بی اعتنایی کامل به رای آنها؟ اگر قرار بود یک گزینه اصلاح طلب ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران را بر عهده بگیرد پس برگزاری انتخابات به شیوه فوق جز بی حرمتی به رای دهندگان (اساتید دانشکده حقوق) چه معنایی می تواند داشته باشد؟ اگر ریاست دانشگاه تهران معتقد است فرد منصوب حائز اکثریت اراء اساتید شده ،چرا آراء در حضور اساتید( و یا حداقل نمایندگان آنها) شمارش نشد؟ بر اساس نظر اصلاح طلبان که مدعی تقلب در انتخابات سال 88 بودند(علیرغم نظارت چند جانبه و شفافیت در اعلام نتایج آرا) آیا انتخابات دانشکده حقوق برای تعیین ریاست آن چیزی جز تقلب اندر تقلب می تواند باشد؟
4- یکی از ابعاد دموکراسی اعتدالی شایسته سالاری معکوس است! گزینه انتصابی نیلی احمد آبادی (رئیس دانشگاه تهران) برای ریاست دانشکده حقوق فردی است که علی رغم سابقه 25 ساله در دانشکده حقوق همچنان "استادیار" است و موفق به کسب عنوان دانشیاری و...نشده است. آن هم در حالی که هر دو رقیب ایشان در انتخابات دانشکده درجه استاد تمامی داشتند.بر اساس قانون وقتی یک عضو هیات علمی بیش از سه سال فاقد فعالیت پژوهشی و علمی مناسب باشد دارای رکود علمی ارزیابی شده و می توان او را اخراج کرد! (حال این که فرد منصوب به ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران چگونه طی 25 سال گذشته نتوانسته حتی به درجه دانشیاری برسد و البته مصداق رکود علمی هم نباشد نکته ای است که جناب نیلی احمد آبادی باید در مورد آن تحقیق کنند!)
5- آیا ریاست چنین فردی (با این سابقه علمی و آن نحوه انتصاب) بر دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران که حدود نیمی از اساتید آن به درجه دانشیاری و استاد تمامی رسیده اند چیزی جز اجرای دموکراسی به شیوه دولت اعتدال معنی خواهد شد؟ یک دموکراسی آکنده از ابهام و شایسته گزینی برعکس ! وقتی در یک مکان علمی وابستگی فردی به فلان جناح سیاسی ملاک انتصاب او برای کرسی ریاست می شود و نه سابقه علمی و یا حتی برگزیده شدن از سوی سایر اساتید، پس در سایر انتصاب های دولت اعتدال چه خبر است! آیا در آن انتخاب ها شایستگی مد نظر قرار گرفته است. آیا این دولت با این شیوه می خواهد انتخابات آینده مجلس را مدیریت کند؟ اگر آن چه در دانشکده حقوق دانشگاه تهران گذشت توسط وزارت علوم تایید شود آنگاه این شک به یقین تبدیل خواهد شد که دولت اعتدال قصد دارد انتخابات اسفندماه سال جاری را با همان شیوه دموکراسی اعتدالی برگزار کند. و چنین انتخاباتی قطعا مایه سرافرازی اعتدالیون، اصلاح طلبان و مقامات حقوقدان در سطح ملی ملی و جهانی خواهد بود.
*الهه آقایی
مطالب مرتبط
ابهام‌درتاییدصلاحیت 21 رئیس دانشگاه‌درکمیته‌ 4 نفره
عکس/ تجلیل از دانشجویان نمونه دانشگاه تهران
دانشگاه تهران باز هم بلاتکلیف ماند

۹۴/۰۵/۱۲
۰۰:۲۰

گفت وگو با دکتر حسین آخانی، استاد دانشگاه تهران و برنده جایزه ملی محیط‌زیست امسال مشکل ما مدیریت دوگانه در رویشگاه‌های گیاهی است

دکتر حسین آخانی متولد 1344، عضو هیأت علمی دانشکده زیست‌شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران، از استادان و فعالان شناخته‌شده عرصه حفاظت از محیط‌زیست است که در هفدهم خرداد امسال جایزه ملی محیط‌زیست را از رئیس‌جمهور دریافت کرد.

آخانی ـ که دکتری تخصصی گیاه شناسی را سال ها پیش از دانشگاه مونیخ آلمان با بورس سرویس تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) دریافت کرد ـ موسس بخش گیاه شناسی موزه تاریخ طبیعی است که تالیفات متعدد ازجمله کتاب های فلور مصور پارک ملی گلستان، تنوع زیستی گیاهان پارک ملی گلستان، گیاهان و پوشش گیاهی شمال غربی خلیج فارس را به زبان انگلیسی دارد.
او همکاری در طرح بین المللی تدوین «فلور ایرانیکا» و بیش از 85 مقاله علمی که اغلب به زبان انگلیسی هستند را در کارنامه علمی خود به ثبت رسانده است. حسین آخانی شاید از معدود برگزیدگان دهمین دوره جایزه ملی محیط زیست باشد که هنوز از وضع محیط زیست کشور گله مند است. در ادامه گفت وگوی اختصاصی جام جم را با استاد منتقدی می خوانید که تمام هدیه نقدی جایزه خود را به خانواده یکی از محیط بانان شهید اهدا کرده و باور دارد انتقادات از نحوه مدیریت محیط زیست کماکان پابرجاست.
این روزها شاهد هستیم که در تصمیم گیری های کلان به مباحث پایه ای در گیاه شناسی حتی میان دانش آموختگان رشته های مرتبط بی توجهی می شود. علت را در چه مواردی باید جستجو کرد؟
شاید بتوان سه علت اصلی را برای این مساله ذکر کرد. دلیل اول از نظر من کنکور است. اصولا بیشتر کسانی که در رشته های گیاه شناسی یا حتی زیست شناسی، محیط زیست و کشاورزی پذیرفته می شوند، ابتدا متقاضی رشته های پزشکی و وابسته مانند داروسازی بوده اند؛ اما چون نمره کافی کسب نکرده اند معمولا رو به سوی رشته هایی مانند زیست شناسی می آورند. از طرف دیگر، بسیاری از استادان هم در گذشته چنین شرایطی را تجربه کرده اند. شاید بتوان گفت تبحر و عشق نسبت به بسیاری از رشته ها در ایران کمتر دیده می شود و به همین علت اغلب دانش آموختگان و فارغ التحصیلان نیز بی انگیزه و سطحی هستند.
دلیل دوم شاید خود ما گیاه شناسان هستیم؛ زیرا هنوز نتوانسته ایم مباحث گیاه شناسی را آن طور که باید و شاید برای دانشجویان شیرین و ملموس کنیم. گیاه شناسی دانشی است که می تواند برای اغلب افراد جالب باشد. ولی این که ما معلمان کارمان را درست انجام نمی دهیم، نتیجه ای جز این ندارد که شاگردان ما هم بالطبع درست تربیت نمی شوند. ریشه این بی توجهی را هم می توان در دلیل سوم، یعنی وضعیت و شرایط نظام دانشگاهی و حتی شرایط حاکم بر دانشگاه های قدیمی جستجو کرد.
دکتر آخانی:
هنوز دانشگاه و وزارت علوم بدرستی نمی دانند برای چه این همه دانشجوی علوم گیاهی را می پذیرند و جایگاه و کاربرد این علم برای کشور درست تبیین نشده است
مشکل اینجاست که هنوز دانشگاه و وزارت علوم بدرستی نمی دانند برای چه این همه دانشجوی علوم گیاهی را می پذیرند و جایگاه و کاربرد این علم برای کشور درست تبیین نشده است. برای نمونه شاید بهتر باشد مقایسه ساده ای انجام دهیم. اگر به عنوان دانشجو یا حتی یک محقق وارد دانشگاه های مختلف علوم پایه دانشگاه های باسابقه خارج از کشور شوید، در وهله نخست درمی یابید هر دانشگاه یک باغ گیاه شناسی، هرباریوم و گلخانه دارد. یک دانشجو در دانشگاه برلین یا مونیخ خیلی راحت می تواند گیاهان زنده برزیل، استرالیا یا حتی ایران را در باغ گیاه شناسی ببیند. متاسفانه ما هنوز نه تنها در دانشگاه تهران که قدیمی ترین دانشگاه کشور است، مثلا در پردیس علوم و دانشکده زیست شناسی یک باغچه تحقیقاتی یا یک گلخانه با کاربرد آموزشی ـ پژوهشی نداریم. پس شاید طبیعی باشد دانشجویان آن طور که باید به این رشته علاقه مند نمی شوند.
در سال های اخیر ظرفیت های پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری بویژه در علوم پایه و زیست شناسی افزایش چشمگیری داشته است. از نظر شما به عنوان استاد دانشگاه در این حوزه، آیا امکانات پژوهشی و کادر فنی نیز متقابلا در این عرصه تقویت شده است؟
با کمال تاسف، پاسخ منفی است. تربیت یک دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری مستلزم اختصاص فضای آموزشی کافی، آزمایشگاه و در عین حال منابع مالی کافی برای تامین هزینه های پژوهشی و سفرهای مربوط به آن است. من به عنوان استاد دانشگاه تهران باور دارم این بستر متاسفانه وجود ندارد. صادقانه عرض می کنم منافع ناشی از تحصیل دانشجوهای کارشناسی ارشد یا حتی دکتری در موارد زیادی بیش از آن که در جهت ارتقای دانش کشور باشد، به نفع ما اعضای هیأت علمی و استادان راهنما تمام می شود. البته بنده قصد کوچک شمردن زحمات بسیاری از همکاران عزیزم را ندارم و می دانم بسیاری از آنها از دل و جان مایه می گذارند، ولی نمی توان منافع فراوان دانشجویان تحصیلات تکمیلی مانند حق التدریس و انتشار مقاله برای بالا بردن امکان ارتقای اعضای هیأت علمی و سوء استفاده های احتمالی را نادیده گرفت . البته وزارت علوم و مجلس هم کمتر توجه دارند، چون بودجه های دانشگاه ها را براساس سرانه دانشجو تنظیم می کنند. نتیجه را هم امروزه می توان در تورم تعداد دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری شاهد بود.
از نظر شما کمبودهای آموزشی دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم پایه چیست؟
شاید بد نباشد اگر در اینجا مقایسه ای میان وضع تحصیلی خودم در زمان دانشجویی در مقطع دکتری در کشور آلمان با شرایط کنونی دانشجویانم در دانشگاه تهران داشته باشم، دانشگاه مونیخ در آن زمان اتاقی را در اختیار من و دانشجوی دیگری قرار داد که تا روز آخر تحصیل (5/4 تا 5 سال بعد) اختیار آن در دست ما بود. علاوه بر اتاق، کلیدهای ورودی قسمتی از دانشگاه که ما در آن مشغول بودیم، کتابخانه، باغ گیاه شناسی، هرباریوم و آزمایشگاه های مربوط و اتاق رایانه را هم همان روزهای اول در اختیار من که دانشجوی خارجی بودم، قرار دادند. من حتی بارها نیمه شب ازجمله شب های کریسمس که دانشگاه خلوت بود و آرامش داشت به کتابخانه و هرباریوم مراجعه می کردم. در اتاق کارم کار می کردم و از تمام امکانات بهره می بردم. الان که شرایط آن زمان را با شش دانشجوی دوره دکتری خودم مقایسه می کنم، بوضوح می بینم این دانشجویان علی رغم اشتیاق و شوری که شاید حتی از خود من هم بیشتر باشد، کمترین امکانات یعنی اتاقی را که در آن مطالعه کنند، در اختیار ندارند. بصراحت می گویم اگر دانشجویانم را برای مدتی به خارج نفرستم، قطعا امید ندارم آنها فارغ التحصیلانی توانمند از کار درآیند. همه این مسائل به من دانشگاهی نشان می دهد متاسفانه دلیل جذب این تعداد کثیر دانشجو هنوز برای طیف وسیعی از دست اندرکاران مشخص نیست. شاید یک مقایسه ساده میان ظرفیت دانشجویان دکتری در کشور آلمان و ایران هم برای خوانندگان شما جالب باشد. تا جایی که در جریان هستم، در آلمان با آن امکانات خاص آموزشی و دانشگاه های معتبر تنها 25 هزار دانشجوی دکتری وجود دارد در حالی که در ایران، ما 120 هزار دانشجوی مقطع دکتری داریم. درست است که علاقه دانشجویان ایرانی به ادامه تحصیل ستودنی است، اما این اشتیاق به بسترسازی مناسب علمی و آموزشی نیاز دارد.
باغ گیاه شناسی ایران پس از گذشت چهار دهه از زمان تاسیس هنوز برای بسیاری ناشناخته است. علتش چیست؟
من در دوران جوانی (حدود 29 سال پیش) در باغ گیاه شناسی کار می کردم. مشکلی که این مجموعه از نظر من همواره وجود داشته و اکنون تا حد زیادی برطرف شده است، بسته بودن در های باغ به روی عموم مردم است. البته بتازگی شنیده ام در باغ گیاه شناسی به روی مردم باز و استقبال خوبی هم شده است. متاسفانه تاکنون شخصا مراجعه نکرده ام تا درستی یا نادرستی آن را از نزدیک ببینم. باید به خاطر داشت هدف از ساخت باغ های گیاه شناسی در سراسر دنیا نخست آموزش و ارتقای فرهنگ طبیعت دوستی است. شما در انگلستان کمتر کسی را پیدا می کنید که از باغ گیاه شناسی کیو بازدید نکرده باشد. این باغ سالانه قریب به 5/2 میلیون نفر بازدیدکننده دارد و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری و در عین حال از مراکز آموزشی ـ پژوهشی معتبر نه تنها در کشور انگلستان بلکه حتی جهان است. در حالی که باغ گیاه شناسی ایران، هم باغش و هم هرباریومش، دست کم تا چندی پیش برخلاف تمام مقررات بین المللی نه تنها به روی دانشجویان، بلکه حتی به روی متخصصان هم بسته بود. یعنی حتی من گیاه شناس هم اجازه دیدن گیاهان هرباریومی که خودم آنها را در زمان خدمتم جمع کرده ام، نداشتم. یادم می آید یکبار وقتی از آلمان آمدم، با دانشجویم به آن هرباریوم رفتیم و مسئول مربوط ما را رسما از آنجا بیرون کرد. این سوال اغلب مطرح می شود که چرا این اجازه داده نمی شود. علاوه بر دلایل مدیریتی و فرهنگی مشکل اینجاست که این باغ زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی اداره می شود. در حالی که باغ گیاه شناسی اساسا مکانی است که در آن باید تحقیقات علمی پایه صورت پذیرد و مردم را هرچه بیشتر با فرهنگ زیست محیطی آشنا کند. این باغ یا باید مستقل باشد یا زیر نظر وزارت علوم. از نظر شخص من جایگاه اشتباه این تشکیلات، آن هم در وزارتخانه ای که اصولا وظیفه دیگری دارد، مشکل اساسی این باغ است.
وزارت جهاد کشاورزی در جهت تولید محصولات کشاورزی گام برمی دارد، در حالی که این دیدگاه با دید حاکم بر چنین باغ های علمی، تحقیقاتی و آموزشی سازگار نیست. از نظر جامعه علمی این باغ ها طراحی و ساخته می شوند تا روزانه از صدها و شاید هزاران محقق و حتی مردم عادی پذیرایی کنند.
آمارهـا در زمینه حفاظت از رویشگاه های گیاهی چندان امیدوارکننده نیست. مهم ترین چالش این عرصه از نظر شما چیست؟
بزرگ ترین مشکل ما در زمینه حفاظت از گیاهان، دوگانگی یا دو تکه بودن وظایف سازمان های مسئول است. سازمان حفاظت از محیط زیست تعدادی مناطق چهارگانه را تحت پوشش دارد و در مقابل، سازمان جنگل ها و مراتع متولی حفاظت و صیانت از عرصه های جنگلی و مرتعی کشور است. مشکل دقیقا همین جاست؛ چراکه سازمان حفاظت محیط زیست حتی حاکمیت مطلق در مناطق تحت حفاظت خود ندارد. یعنی اگر در حقیقت گوسفندی وارد یکی از این مناطق حفاظت شده شود یا درختی در یک منطقه تحت پوشش حفاظتی قطع شود، سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند ضابط قضایی باشد؛ بلکه باید پرونده را به سازمان جنگل ها و مراتع ارجاع دهد و همین مساله یکی از مهم ترین چالش ها در زمینه حفاظت از رویشگاه های گیاهی است. این باور که درخت و گیاه از آن سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان محیط زیست مسئول حیات وحش جانوری است، از اساس غلط است. این دیدگاه دهه هاست در دنیا منسوخ شده است. دنیای مدرن امروز خواهان حفاظت از اکوسیستم است.
در حال حاضر بسیاری از کارشناسان و ازجمله بنده باور داریم ما در ایران بهتر است وزارتخانه ای با عنوان محیط زیست و میراث طبیعی داشته باشیم تا بتوان وظایف این دو دستگاه را با هم ادغام و مساله کمبود جدی بودجه این دو ارگان مهم را تاحدودی رفع کرد. در شرایط کنونی سازمان حفاظت محیط زیست با چالش های جدی مواجه است. سوال اینجاست سازمانی که سال گذشته تنها 90 میلیارد تومان بودجه در اختیار داشته، چگونه می تواند از 10 درصد مساحت ایران حفاظت کند؟ مجموع این موارد است که سازمان حفاظت محیط زیست را به نوعی در مواجهه با بسیاری از مسائل منفعل و مظلوم ساخته است. نگاه در مورد سازمان حفاظت محیط زیست باید عوض شود. با توجه به این که حدود 50 هزار فارغ التحصیل محیط زیست و رشته های وابسته در حال حاضر در کشور وجود دارد و کشور نیز در برهه کنونی بشدت با بحران های زیست محیطی دست و پنجه نرم می کند، توجه به حفاظت و صیانت از محیط زیست باید در عمل و بویژه از طریق تأمین پشتوانه مالی ثابت و محقق شود.
فرناز حیدری
جام جم
&nbsp

۹۴/۰۵/۱۲
۰۱:۲۱

دانشگاه علوم انتظامی امین دانشجو می‌پذیرد

دانشگاه علوم انتظامی امین در مقطع تحصیلی کاردانی به روش نیمه متمرکز از بین شرکت کنندگان (منحصراً مرد) در کنکور سراسری که مجاز به انتخاب رشته شده اند، دانشجوی افسری می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری بسیج، دانشگاه علوم انتظامی امین در مقطع تحصیلی کاردانی به روش نیمه متمرکز از بین شرکت کنندگان (منحصراً مرد) در کنکور سراسری در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، واجد شرایط و ضوابط عمومی واختصاصی ذکر شده زیر باشند، دانشجوی افسری می‌پذیرد.
الف ) ظرفیت پذیرش:
ظرفیت پذیرش دانشجو در سال تحصیلی 95 - 94 دانشگاه علوم انتظامی امین مطابق جدول زیر است:
ردیفمقطعکد رشتهجنس پذیرشتعداد1کاردانی25234مرد160ب) شرایط عمومی
1 – اعتقاد و التزام عملی به دین مبین اسلام
2 – اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ولایت مطلقه فقیه و آمادگی فداکاری در راه تحقق اهداف آنها
3 – تابعیت جمهوری اسلامی ایران
4 – عدم سابقه عضویت یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی معارض با نظام جمهوری اسلامی ایران
5 – عدم عضویت یا وابستگی به احزاب و گروههای سیاسی در زمان تقاضای استخدام
6 – عدم محکومیت به محرومیت از خدمات دولتی
7 – نداشتن سوء پیشینه کیفری
8 – عدم اعتیاد به مواد مخدر
9 – داشتن سلامت و توانایی جسمی و روانی متناسب با خدمت مورد نظر به تأیید بهداری کل ناجا
10- داشتن شرایط تحصیلی و یا تخصصی لازم برای خدمت مورد نظر
11- پذیرش دانشجو در رشته کاردانی علوم انتظامی (رسته‌های مرزبانی و عملیات ویژه) این دانشگاه، منحصراً از میان برادران انجام خواهد شد.
ج ) شرایط اختصاصی داوطلبان:
1-دارا بودن حداقل 170 سانتی متر قد برای داوطلبان مرد
2-حداقل سن18سال و حداکثر 23 سال. در صورت انجام خدمت وظیفه عمومی25سال(مبنای احتساب سن، روز ثبت نام در آزمون سراسری خواهد بود).
تبصره : خانواده معظم شهدا وایثارگران برابر قانون از تسهیلات سنی پیش بینی شده بهره مند خواهند شد.
3- ارائه مدرک نظام وظیفه برای داوطلبان مرد (دفترچة آماده به خدمت بدون مهر غیبت، گواهی اشتغال به خدمت سربازی، کارت پایان خدمت‌‌، گواهی تحصیلی و یا معافیتهای غیر پزشکی).
4- عدم تعهد خدمت به سازمانهای دولتی و غیر دولتی به هر نحوی(رسمی، پیمانی،‌ آزمایشی).
5- فارغ التحصیلان مقاطع کاردانی و بالاتر مجاز به ثبت نام نمی‌باشند.
6- موفقیت در مراحل گزینش و استخدام برابر مقررات نیروی انتظامی.
7- پذیرفته شدگان صرفاً برای آموزش و خدمت در رسته های مززبانی و عملیات ویژه پذیرش خواهند ش. همچنین در صورت کثرت متقاضی، اولویت پذیرش داوطلبان رسته مرزبانی با ساکنین استان های مرزی می‌باشد.
8- در صورت کثرت متقاضی، دبیرخانه هیئت مرکزی گزینش ناجا، مجاز خواهد بود از میان دارندگان بالاترین معدل و مناسب ترین افراد با ماموریت های ناجا، نفرات واجد شرایط را انتخاب و گزینش کند.
د ) امتیازات:
1-      دانشجویان از بدو ورود به استخدام رسمی نیروی انتظامی در خواهند آمد.
2- دانشجویان ضمن دریافت کمک هزینه تحصیلی از امکانات رفاهی، خوابگاه و بیمه خدمات درمانی بهره مند خواهند شد.
3- فارغ التحصیلان در طول خدمت برابر مقررات بنیاد تعاون از وام خرید مسکن و سایر امتیازات متعلقه برخوردار خواهند شد.
4- فارغ التحصیلان مقطع کاردانی ضمن دریافت مدرک تحصیلی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری به درجه ستوانسومی نائل آمده و ترفیعات بعدی آنان برابر قوانین و مقررات ناجا خواهد بود.
5- ادامه تحصیل کارکنان در مقاطع بالاتر در صورت نیاز ناجا وفق مقررات در رشته های تحصیلی مصوب بلامانع خواهد بود.
ه- تذکر:
1- داوطلبان آزمون سراسری که مجاز به انتخاب رشته شده اند، لازم است جهت کسب اطلاعات بیشتر برابر اطلاع رسانی انجام شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور sanjesh.org  مراجعه کنند.
2- تحصیل در دانشگاه علوم انتظامی شبانه روزی می‌باشد.
3- آدرس دانشگاه علوم انتظامی امین: تهران، منطقه 22 شهردای، بزرگراه شهید همیت (غرب)، ابتدای بزرگراه شهید خرازی، بعد از تقاطع غیرهمسطح شهید خرازی و آزادگان، دانشگاه علوم انتظامی امین خواهند بود.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۳۸

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری اعلام کرد معرفی 4 استاد دانشگاه مازندران در زمره یک درصد برتر دانشمندان جهان

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از معرفی چهار استاد دانشگاه مازندران در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان خبر داد.

صاحب‌خبر - به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی دانشگاه مازندران، ‌محمدجواد دهقانی چهار استاد محمود تاجبخش، حسین جعفری، جهانبخش رئوف و رضا اوجانی را در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی جهان اعلام کرد.
دهقانی افزود: معیار انتخاب پژوهش‌گران برتر، تعداد استنادهای صورت گرفته به تولیدات علمی است و پژوهش‌گرانی که توانسته‌اند براساس تحقیقات خود به بالاترین سطح اعتبار بین‌المللی دست یابند براساس ارزیابی ISI در گروه نخبگان علمی برتر دنیا قرار می‌گیرند.
وی بیان داشت: محمود تاجبخش، جهانبخش رئوف و رضا اوجانی از اعضای هیئت علمی دانشکده شیمی و حسین جعفری عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه مازندران هستند.
*اعلام آمادگی 507 ورزشکار برای المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان در بابلسر
در خبر دوم از روابط عمومی دانشگاه مازندران آمده است، مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه مازندران گفت: 507 ورزشکار تاکنون برای حضور در دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان کشور در بابلسر اعلام آمادگی کردند.
مرتضی دوستی اظهار کرد: دومین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان سراسر کشور در دو بخش دانشجویان دختر و پسر شهریورماه امسال به میزبانی دانشگاه مازندران در رشته‌های ورزشی چرخ تانک، الختر « لی لی تعادلی»، بولینگ فوتبال « شوت به هدف» و پرتاب دارت برگزار می‌شود.
وی افزود: المپیاد دانشجویی ‌پسران از دهم لغایت 13 شهریورماه و المپیاد دانشجویی دختران از 16 لغایت 19 شهریورماه امسال در محل دانشگاه مازندران برگزار می‌شود.
دوستی با اشاره به اینکه تاکنون 52 دانشگاه از سراسر کشور آمادگی خود را اعلام کرده و که تعداد شرکت‌کنندگان در دو بخش دانشجویان دختر و پسر به 507 نفر می‌رسد، بیان کرد: از این تعداد 254 نفر دانشجوی پسر، 25 نفر دانشجوی دختر و 48 دانشجوی معلول دختر و پسر هستند که علاوه بر ورزشکاران، این المپیاد میزبان بیش از 200 نفر از سرپرستان و همراهان نیز هستند.
مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه مازندران در پایان گفت: معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، مدیرکل تربیت‌بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و میهمان ویژه از وزارت ورزش و جوانان در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این المپیاد در بخش پسران و دختران حضور می‌یابند.
انتهای پیام/86018/ل/

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۳۱

ثبت نام از علاقه مندان به تحصیل به شیوه مجازی در مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث تا 12 مردادماه تمدید شد. زمان پذیرش دانشجوی مجازی در دانشگاه قرآن و حدیث تمدید شد

ثبت نام از علاقه مندان به تحصیل به شیوه مجازی در مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث تا 12 مردادماه تمدید شد.

صاحب‌خبر - پایگاه خبری تحلیلی هدانا (HODANA.IR): جوان؛ ثبت نام از میان برادران و خواهران علاقه‌مند به تحصیل دانشگاهی و رسمی در رشته‌های علوم و معارف قرآن و علوم حدیث برای ورودی مهرماه و به شیوه آموزش الکترونیکی (مجازی ) تا 12 مردادماه تمدید شد.
مسلم خرمشاد با اعلام این خبر گفت: طبق اطلاعیه مندرج در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، زمان ثبت نام تا پایان وقت اداری روز دوشنبه 94/05/12 ادامه دارد و متقاضیان می‌توانند از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور  به نشانی sanjesh.org نسبت به دریافت دفترچه راهنما و ثبت نام اقدام نمایند‌.
مدیر روابط عمومی مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث در خصوص نحوه پذیرش عنوان کرد: شرایط جذب در این دوره بدون کنکور، بدون آزمون ورودی و صرفاٌ بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی) می‌باشد.
خرمشاد شیوه تحصیل در این مرکز را کاملاٌ غیرحضوری و از طریق شبکه اینترنت اعلام کرد و در خصوص ویژگی‌های تحصیل در این مرکز تشریح کرد: برگزاری آزمون‌ها در بیش از 50 حوزه داخل و خارج کشور، ارائه دروس به صورت چندرسانه‌ای و ارائه لوح فشرده درس، دسترسی به محتوای درس بدون محدودیت در زمان و مکان و همچنین امکان تحصیل همزمان با سایر رشته‌های دانشگاهی از جمله مزایا می‌باشد و در پایان تحصیل مدرک رسمی و معتبر مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دانشجویان اعطا خواهد شد.
مدیر روابط عمومی در پایان اضافه کرد: داشتن ديپلم دوره چهار ساله متوسطه نظام قديم آموزش متوسطه و يا گواهينامه دوره پيش دانشگاهي كه حداكثر تا تاريخ 31/06/94 اخذ شود و يا داشتن مدرك كارداني (فوق ديپلم) براي كليه متقاضيان الزامي مي باشد.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر می توانند به آدرس سایت مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه قرآن و حدیث  به نشانی vu.qhu.ac.ir  مراجعه و یا با شماره 55902138 تماس حاصل نمایند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۹:۱۹

برگزاري همایش گردشگری دردانشگاه شاهرود

دکترحبیب الله قاسمی دبیرهمایش ملی توسعه گردشگری شاهرود (فرصت ها وچالش ها) گفت: این همایش از چهارم تا ششم شهریورماه سال جاري دردانشگاه شاهرود برگزارمی شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دكترقاسمی تشکیل کمیته علمی، کمیته اجرایی و زیرکمیته های پذیرش، اسکان، حمل و نقل، تغذیه و اطلاع رسانی، تهیه آئین نامه نگارش مقالات، تهیه فرم ارزیابی مقالات، برنامه ریزی کارگاه های رایگان آموزشی مرتبط با گردشگری درطول برگزاری همایش و برنامه ریزی تورهای گردشگری  را از دیگر اقدامات صورت گرفته دردبیرخانه همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود برشمرد.
وی تعامل صاحب نظران و نخبگان بخش گردشگری درباره طرح چالش ها و آسیب شناسی در زمینه گردشگری، شناخت توانمندی ها و ظرفیت های توسعه گردشگری، ارزیابی زیرساخت های گردشگری و تدوین راهبردها و راهکارهای توسعه گردشگری درشاهرود به منظور رونق هرچه بیشتر گردشگری دراین شهر ازجمله اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد.
دکتر قاسمی همچنين گفت: پارک علم و فناوری استان سمنان در رابطه با اجرای طرح های کاربردی درحوزه گردشگری این شهر اعلام آمادگی کرده است.
وي افزود : در راستای هماهنگی های به عمل آمده بین مسئولان همایش ملی گردشگری شاهرود و پارک علم و فناوری استان سمنان مقررشد، مقالات برگزیده  کمیته علمی این همایش که به طرح های کاربردی در حوزه توسعه امر گردشگری درشهرستان شاهرود منجر شوند، در چارچوب ضوابط و مقررات پارک مورد حمایت مادی و معنوی قرار بگیرند.
دبیرهمایش ملی توسعه گردشگری شاهرود در ادامه گفت: درهمین راستا  ارائه دهندگان مقالات درهمایش ملی گردشگری شاهرود به پارک علم و فناوری استان سمنان معرفی تا از حمایت های مرکز رشد بهرمند شوند.
دكترقاسمی تصریح کرد: گردشگری و توسعه (اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی)، زیرساخت های گردشگری، اخلاق و فرهنگ گردشگری، گردشگری و محیط زیست، بازاریابی گردشگری، گردشگری الکترونیک، برندینگ مقاصد گردشگری و معرفی جاذبه های گردشگری شاهرود ازمحورهای همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود است.
دکترقاسمی با بیان اینکه تا کنون بیش ازچهل مقاله به دبیرخانه همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود واقع دراین دانشگاه ارسال شده است، گفت: ارسال پوستر همایش به 300 دانشگاه و مراکز علمی و همچنین کلیه استانداری ها، ادارات میراث فرهنگی و گردشگری کشور و اطلاع رسانی از طریق وب سایت همایش به نشانیwww.tourism.shahroodut.cnf.ir   را از جمله اقداماتی برشمرد که تا کنون انجام شده است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۱:۴۷

جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر دردانشگاه سیستان وبلوچستان برگزارشد

دومین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر درسال جاری به ميزباني دکترعليرضا بندانی رئيس دانشگاه سیستان وبلوچستان برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین جلسه که باحضور نمایندگان فرهنگی ادارات و نهادهای فرهنگی استان انجام شد انسجام و برنامه ریزی و استفاده بهینه از منابع موجود، توجه به بحث آسیب های اجتماعی و رفتارهای پرخطر، تعامل بین اعضای کمیته درجهت رسیدن به راهکارهای کارشناسی و علمی که بتوان درجامعه کاربردی كرد از مهمترین مواردی بود که مطرح شد و کلیه اعضا نسبت به آن اتفاق نظرداشتند.
همچنین دراین جلسه نمایندگان دستگاه های دولتی گزارشی از فعالیت های فرهنگی خود در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی و رفتارهای پر خطر ارائه دادند.
دکتربندانی رئیس کمیته فرهنگی وپیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر درجمع بندی این جلسه با بیان مقبولیت کلی طرح های ارائه شده، گفت: هر اندازه که بر روی اندیشه ها و افکار بیشتر کار کنیم و آگاهی ها را بیشتر كنیم شاهد اثربخشی بیشتر و اعتلای سطح فرهنگی درجامعه خواهیم بود.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۱:۴۷

برگزاری نشست مجمع عمومی خیرین دانشگاه تفرش

نشست مجمع عمومی خیرین  دردانشگاه تفرش  برگزارشد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، براساس هماهنگی به عمل آمده با هیئت مدیره انجمن تفرشی ها وبنیاد پروفسورحسابی ضمن برگزاری جلسه انجمن تفرشی ها، هیئت موسس بنیاد خیرین حامیان دانشگاه تفرش باحضور رئیس دبیرخانه ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات وفناوری گردهم آمده تاسیس این بنیاد را اعلام ومفاد اساسنامه بنیاد را به اطلاع عموم حاضرین رسانده وپس از آن افراد حاضر درجلسه اقدام به تکمیل فرم عضویت دربنیاد كرده براین اساس اولین جلسه بنیاد خیرین این دانشگاه برگزارشد.
سپس طبق اساسنامه، انتخابات اولین هیئت امنا بنیاد برگزارشد و اعضاي اصلی و علی البدل هیئت امنا انتخاب شدند.
گفتني است دراین جلسه نماینده مجلس شورای اسلامی دکترصلاحی فرماندارشهرستان تفرش، کریم حمیدوند، مهندس حسابی، مهندس سحاب، مهندس قلم چی ، اعضاي انجمن تفرشی ها ، خیرین گرانقدر و رئیس دبیرخانه کمیته خیرین وزارت علوم مهندس سلیمانی حضور داشتند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۱:۴۷

درخشش دانشجویان فرش دانشگاه کاشان درسومین مسابقه سراسری طرح و نقشه

فتحعلی قشقایی فر مدیرگروه فرش دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان از درخشش چهار نفر از دانشجویان رشته فرش این دانشگاه در سومین مسابقه ملی طرح و نقشه فرش دستباف ایران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، قشقایی فر با اشاره به اینکه دراین مسابقه  تعداد 309 اثر از یازده منطقه کشور از آثار طراحی و نقاشی در دو بخش حرفه ای و دانشجویی به بخش ملی راه یافتند، گفت: دراین مسابقه پرویز داوودیان پور در رشته طراحی دانشجویی نفر دوم، فائزه تیکدری نژاد نفر اول رشته رنگ و نقطه شکسته دانشجویی و نفر سوم در رشته رنگ و نقطه کامپیوتری، زهرا مهدوی  در رشته طراحی شکسته دانشجویی نفر اول و مریم سادات یاسینی به عنوان نفر دوم  در رشته طراحی شکسته دانشجویی معرفی شدند.
وی افزود: این دوره ازمسابقه به همت مرکز ملی فرش ایران و اجرای انجمن علمی فرش ایران و با همکاری انجمن های طراحان و نقاشان و ادارات فرش استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، تهران، گلستان، همدان، لرستان، کرمان، فارس، خراسان رضوی و قم برگزارشد.
همچنين سومین دوره از مسابقه سراسری طرح و نقشه فرش دستباف ایران  با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست و مسئولان مرکز ملی فرش ایران، اساتید، دانشجویان و علاقمندان برگزارشد.
گفتنی است کتاب آثار منتخب جشنواره دوم و سوم طرح و نقشه فرش همزمان با بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران رونمایی خواهد شد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۵۱

تصفیه‌ پساب‌های آلوده با نانوذرات توسط محققان دانشگاه علم و صنعت ایران

محققان دانشگاه علم و صنعت ایران در تحقیقاتی خود موفق به ساخت آزمایشگاهی نانوذراتی شدند که قادر است پساب‌های آلوده را با بازده بالایی تصفیه کند.
 به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، بخش‌هایی همانند صنایع پتروشیمی، دارویی، نساجی و کشاورزی پساب‌های زائد تولید می‌کنند. بسیاری از این مواد به شدت سمی بوده و باید قبل از دور ریختن تصفیه شوند. در اغلب موارد، آب‌های آلوده‌شده می‌تواند به طور کارآمدی به وسیله‌ روش‌های زیستی همچون کربن فعال جاذب یا مواد جاذب دیگر و یا به وسیله‌ عملیات مرسوم فیزیکی و شیمیایی (معلق سازی، کلر زنی) تصفیه شود. با این وجود، در برخی موارد این روش‌ها برای رسیدن به درجه‌ خلوص ملزم شده توسط قانون و یا برای استفاده‌ی نهایی کافی نیست. در چنین مواردی یکی از روش‌های کارآمد، استفاده از فتوکاتالیست‌های نیمه‌هادی و مغناطیسی است.
 دکتر سید محمد میرکاظمی، یکی از مجریان این طرح گفت: از میان فتوکاتالیست‌ها، اکسید تیتانیوم (TiO۲) به دلایلی از جمله فعالیت کاتالیستی عالی، غیر سمی بودن و قیمت پایین، مناسب‌ترین ماده‌ فتوکاتالیست به حساب می‌آید.
وی افزود: با این وجود جداسازی پودرهای فتوکاتالیستی و استفاده‌ مجدد از آن‌ها بعد از عملیات تصفیه‌ آب یک مشکل اساسی است. اخیرا برای حل این مشکل، استفاده از پودرهای مغناطیسی پوشش داده شده با اکسید تیتانیوم با نام فتوکاتالیست مغناطیسی پیشنهاد شده است که با اعمال یک میدان مغناطیسی خارجی می‌توان آن‌ها را از آب جدا کرد.
دكتر میرکاظمی با بیان اینکه  در تحقیق حاضر به جای اکسید تیتانیوم از ماده‌ فریت بیسموت استفاده شده است که دو برتری قابل توجه نسبت به اکسید تیتانیوم دارد،  عنوان کرد: نخست آنکه «فریت بیسموت» در مقیاس نانومتری، دارای خاصیت مغناطیسی (فری مغناطیس) است، پس نیازی به هسته‌ مغناطیسی ندارد. همچنین این ماده در محدوده‌ نور مرئی رفتار فوتوکاتالیسیتی خوبی بروز می‌دهد؛ برخلاف اکسید تیتانیوم که عمده‌ رفتار فوتوکاتالیستی آن در محدوه ماورای بنفش است.
وي تصريح كرد: در این طرح یک روش ارزان با مواد اولیه‌ نسبتا کم هزینه و در دمای پایین برای سنتز نانوذرات فریت بیسموت ارائه شده است. همچنین طبق نتایج، این نانوذرات در تصفیه‌ نمونه‌ پساب‌های مورد آزمایش عملکرد مناسب و قابل قبولی داشته‌اند.
دكتر ميركاظمي افزوذ: با توجه به مزایای این ماده در مقایسه با اکسید تیتانیوم و همچنین با اشاره به اینکه فریت بیسموت ماده‌ سمی و مضر برای محیط زیست نیست؛ لذا در صورت تولید انبوه می‌تواند بدون اینکه اثرات جانبی سوئی به جای بگذارد، نقش مؤثر و کلیدی در کاهش آلودگی‌های آب و هوا و کاهش هزینه‌ها داشته باشد.
وي در ادامه به مقایسه‌ روش جداسازی مغناطیسی با سایر روش‌های تصفیه پرداخت و عنوان کرد: استفاده از روش جداسازی مغناطیسی در تصفیه‌ آب نسبت به رسوب سازی و معلق سازی دارای مزایایی به ویژه کاهش در هزینه‌های سرمایه‌ای و عملیاتی است.
به گفته دكتر ميركاظمي، استفاده از فتوکاتالیست مغناطیسی، امکان بازیابی آسان فتوکاتالیست‌ها را از آب تصفیه‌ شده به وسیله‌ی میدان مغناطیسی فراهم می‌کند. این فتوکاتالیست‌ها به دلیل خصوصیت تجدید پذیری‌ می‌توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند و همچنین می‌توان در یک سیستم معلق با اعمال یک میدان مغناطیسی متناوب آن‌ها را هم زد.
بر اساس اعلام ستاد نانو،  در این تحقیقات، نانوذرات فریت بیسموت به روش تجزیه‌ حرارتی تهیه شده و از آزمون‌هایی چون طیف‌سنجی تبدیل فوریه مادون قرمز، آزمون حرارتی افتراقی و توزین حرارتی، پراش پرتو ایکس و میکروسکوپ‌های الکترونی، برای بررسی و شناسایی ساختار، خواص مغناطیسی و خواص نوری نانوذرات سنتز شده استفاده شده است. در ادامه به بررسی عملکرد این نانوذرات در تصفیه‌ نمونه‌های آزمایشگاهی حاوی آلاینده‌ متیلن بلو پرداخته شده است.
 این نانوذرات خاصیت فوتوکاتالیستی خود را در محدوده‌ نور مرئی بروز می‌دهند و به دلیل ویژگی مغناطیسی، قابلیت بازیابی و استفاده‌ مجدد را فراهم می‌سازند.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر سید محمد میرکاظمی، دکتر سید مرتضی مسعودپناه، اعضای هيئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران، مهندس شقایق شعبانی و مهندس پرنیا طاهری دولت آبادی بوده که نتایج آن در مجله‌ Ceramics International ( جلد ۴۱، شماره ۸، سال ۲۰۱۵، صفحات ۹۶۴۲ تا ۹۶۴۶) به چاپ رسیده است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۴:۵۲

نشست مشترک سرپرست دانشگاه صنعتی ارومیه با مدير موسسه آموزشی متروپل ترکيه برگزارشد

نشست مشترک سرپرست دانشگاه صنعتی اروميه با مديران و مسئولان موسسه آموزشی متروپل ترکيه با محوريت بحث و تبادل نظر پيرامون نقاط مشترک، تعامل دو سويه و بررسی زمينه های همکاری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراين جلسه دکترجعفر عبدالهی شریف سرپرست دانشگاه صنعتی اروميه تعامل و آشنايی فرهنگ ها، آداب و رسوم و ديدگاه های ملت ها را منشا توسعه پايدار و تکامل علوم و تلفيق آن با نيازها دانسته و پيش شرط تحقق اين اصل را همکاری و هم افزايی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی توصيف کرد.
وي درتشريح نحوه تعامل ملت ها با يکديگر پيش شرط آن را وجود تفاهم و ارتباط کلامی دانسته و زمينه سازی در راستای آموزش زبان های مطرح بين المللی را يک نياز ضروری قلمداد کرد.
سرپرست دانشگاه صنعتی اروميه جامعه ترکيه را دارای نقاط مشترک فرهنگی، فکری و دينی با کشورمان دانسته و ايجاد کرسی زبان ترکی را از طريق موسسه آموزشی متروپل ترکيه بسيار حائز اهميت قلمداد کرد.
وي دانشگاه صنعتی اروميه را دارای اساتيد و دانشجويانی با توانايی ها و ظرفيت های بالای علمی و پژوهشی معرفی کرده و تبادل اساتيد و دانشجويان درمقاطع تحصيلی بالا درقالب فرصت های مطالعاتی را موجب استفاده متقابل از دستاوردها و يافته های علمی و تحقيقاتی بيان داشت.
سرپرست دانشگاه صنعتی اروميه درپايان ضمن مفيد دانستن اين قبيل نشست ها يکی از دستاوردهای مهم آن را ايجاد شناخت دوسويه از ظرفيت های دو طرف معرفی کرد.
درادامه اين جلسه دکتررئوف جنل مديرموسسه آموزشی متروپل ترکيه دانشگاه صنعتی اروميه را دارای ظرفيت های بالايی درجهت ايجاد دوره های آموزشی در زمينه های مختلف علی الخصوص زبان های خارجی دانسته و ضمن تبيين برنامه ها و سياست های موسسه آموزشی خود مبنی بر برگزاری آزمون های ورودی درهمه رشته های علمی و تمامی دانشگاه های ترکيه، نسبت به همکاری مستمر با دانشگاه صنعتی ابراز تمايل کرد.
گفتني است دراين نشست مشترک دو طرف در زمينه برگزاری دوره های تخصصی مدنظر طرفين، تسهيل امکان تبادل اساتيد در رشته های عمران و علوم پايه و همچنين برگزاری کنفرانس ها و سمينارهای علمی و تخصصی به تبادل نظر و رايزنی پرداختند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۵۴

چهار استاد دانشگاه مازندران در زمره یک درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمی برتر جهان

دكتر محمد جواد دهقاني رئيس مركز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري و سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام(ISC  ) طي نامه اي به رياست دانشگاه مازندران، از معرفي چهار استاد دانشگاه مازندران در زمره يك درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمي جهان خبر داد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، براساس اعلام رئيس مركز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري و سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC )، دكتر محمود تاجبخش، دكتر حسين جعفري، دكتر جهانبخش رئوف و دكتر رضا اوجاني در زمره يك درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمي جهان قرار گرفته اند.
دكتر دهقاني افزود: معيار انتخاب پژوهشگران برتر، تعداد استنادهاي صورت گرفته به توليدات علمي است و پژوهشگراني كه توانسته اند بر اساس تحقيقات خود به بالاترين سطح اعتبار بين المللي دست يابند براساس ارزيابي ISI در گروه نخبگان علمي برتر دنيا قرار مي گيرند.
گفتني است دكتر محمود تاجبخش، دكتر جهانبخش رئوف و دكتر رضا اوجاني از اعضاي هيئت علمي دانشكده شيمي و دكتر حسين جعفري عضو هيئت علمي دانشكده علوم رياضي دانشگاه مازندران مي باشند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۵۴

جزئیات اجرای طرح استاد مشاور در دانشگاه علامه طباطبائی

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی جزئیات اجرای طرح استاد مشاور در این دانشگاه را تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر حسین سلیمی با بیان اینکه اجرای طرح استاد مشاور به دانشکده های دانشگاه علامه ابلاغ شده است،توضیح داد:بر اساس این طرح استادان باید دانشجویان را از لحاظ علمی مراقبت کنند و در این طرح فقط مشاوره علمی مد نظر است،گرچه این استادان می‌توانند در موارد دیگر نیز دانشجویان را راهنمائی کنند اما برخی از کمک‌ها و مشاوره‌ها که موضوع علمی ندارند تخصصی بوده و استادانی که این تخصص را ندارند نمی‌توانند در این زمینه اقدام کنند،به همین دلیل این دانشجویان را به مراکز مشاوره ارجاع خواهند داد.
دکترسلیمی با تاکید بر اینکه این طرح برای دانشجویان مقطع کارشناسی است،اظهار کرد:بر اساس این طرح ممکن است 20 الی 30 دانشجو تحت پوشش یک استاد قرار گیرند،همچنین این امکان برای دانشجو وجود دارد که استاد مورد نظر خود را انتخاب کند زیرا اگر دانشجو نتواند چه به لحاظ علمی چه به لحاظ تربیتی با استاد ارتباط خوبی برقرار کند، راهنمایی بی فایده است.
وی با بیان اینکه این طرح از مهرماه سال جاری اجرا می‌شود،گفت:البته این طرح برای دانشجویان اجباری نیست بلکه یک نیاز است، زیرا دانشجویی که وارد دانشگاه می‌شود برای انتخاب واحد و سایر مسائل آموزشی نیاز به راهنمایی دارد. این طرح فقط برای دانشجویان جدیدالورود نیست و دانشجویان دیگر نیز می توانند از آن استفاده کنند.همچنین باید گفت این طرح برای دانشجویان هزینه‌ای نیز ندارد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه با تاکید بر اینکه تداوم فعالیت استادان در دانشگاه علامه مشروط به تداوم تولیدات علمی آن‌ها است،توضیح داد: همه استادانی که وارد دانشگاه علامه می شوند تعهد می دهند که با همکاری دانشجویان به صورت سالیانه میزان کاملا مشخصی تولید علمی داشته باشند.
دکتر سلیمی ادامه داد:همچنین پیش بینی شده استادان با دانشجویان تشکل‌های جدیدی تحت عنوان "هسته های پژوهشی" تشکیل دهند و بودجه جداگانه‌ای به آن اختصاص داده شده تا کتاب،مقاله، ایده و نظریه جدید تولید کنند.البته تولیدات مقالات و کتاب به نسبت سال 91 و 92 رشد صد در صدی داشته و دانشگاه علامه در حوزه نظریه پردازی رتبه برتر را در کل دانشگاه های کشور دارا است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۵۴

دانشگاه اراک در مسیر راه‌اندازی اولین آکادمی دانشگاهی - ورزشی کشور

‌برگزاری کلاس‌های تابستانه دانشگاه اراک همراه با استعدادیابی و معرفی به تیم‌های برتر، گامی در راستای راه‌اندازی اولین آکادمی رسمی دانشگاهی  است.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، سجاد نعمتی مدیر دوره کلاس‌های تابستانه آموزشی‌ورزشی دانشگاه اراک برگزاری این دوره‌ها را از جمله اقدامات آزمایشگاه تربیت‌بدنی دانشگاه اراک عنوان کرد و هدف از برگزاری این دوره‌ها را تشکیل موسسه ورزشی دانشگاهی که جای آن حتی در سطح کشور نیز خالی است، ذکر کرد.
نعمتی تصریح کرد: این گام به طرح بزرگی تبدیل خواهد شد چراکه درصدد هستیم ورزش علمی را با ورزش تجربی عجین کرده و با ترکیبی از مربیان علمی و مربیان تجربی، همچنین ارائه آموزه‌های علمی در این حوزه، دانشگاه‌ها را به عرصه ورزش وارد کنیم.
نعمتی گفت: در کل کشور موسسه ورزش دانشگاه به صورت رسمی وجود ندارد و به دلیل استقبال والدین و رضایت دانشگاه در صدد برگزاری کلاس‌های سالیانه و دائمی در رشته‌های مختلف هستیم.
وی با بیان اینکه امکانات ورزشی در دانشگاه مذکور به طور کامل فراهم است، افزود: در حال حاضر این دوره تنها برای سنین پایه زیر 15 سال تشکیل شده که با توجه به استقبال صورت گرفته، سال آینده باشگاه ورزشی فرهنگی برای سنین پایه و بزرگسال از جمله دانشجویان را راه‌اندازی خواهیم کرد.
وی با تأکید بر اینکه ورزش باید علمی بوده و مربیان از دل محیط دانشگاهی بیرون بیایند، اظهار کرد: این دوره‌ها با مدیریت گروه تربیت بدنی و تحت‌نظر کارشناسان ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی اجرا می‌شوند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۵۴

شش نشان طلا ونقره رهاورد دانشجویان صنعتی شریف از مسابقات جهانی ریاضی

تیم دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در بیست و دومین دوره مسابقات بین المللی ریاضی دانشجویی، با کسب سه نشان طلا و سه مدال نقره درجایگاه هشتم جهان قرار گرفت.
 به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دراين مسابقات تیم 6 نفره ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکترمحمدهادی فروغمند در بیست ودومین دوره مسابقات جهانی ریاضی دانشجویی 2015 به میزبانی بلغارستان حضوریافت.
دراین دوره ازمسابقات بین المللی ریاضی دانشجویی، پویا هنر یار، محمدامین نجات بخش اصفهانی و تینا ترکمان سه دانشجوی دانشکده ریاضی موفق به کسب سه مدال طلا شدند.
همچنین حسن قره داغی، سیدمحمدحسین سیدصالحی و امیرحسین اخلاصی نیز توانستند سه مدال نقره را برای تیم شش نفره دانشگاه صنعتی شریف به دست آورند.
همچنين مسابقات I.M.C معتبرترین مسابقات بین المللی ریاضی درسطح دانشجویی است و همه ساله تیم هایی از برترین دانشگاه های جهان در این مسابقه به رقابت می پردازند.
گفتني است تیم اعزامی دانشگاه صنعتی شریف به بیست و دومین دوره مسابقات جهانی ریاضی دانشجویی، بامداد فردا 12 مردادماه به کشور بازخواهد گشت.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۵۴

رییس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی عنوان کرد جهاددانشگاهی حلقه ارتباط دانشگاه با بدنه جامعه

رییس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی گفت: جهادانشگاهی حلقه اتصال دانشگاه با بدنه جامعه است.
مهدی ثقفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، اظهار کرد: با توجه به اینکه پارک علم و فناوری حلقه اتصال دانشگاه با صنعت و بنیاد ملی نخبگان حلقه واصل بین دانشگاه و استعدادهای درخشان است، جهاد دانشگاهی نیز حلقه‌ واصل دانشگاه با بدنه جامعه است.
وی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی در بحث فعالیت‌های اجتماعی نیز خوب عمل کرده است، افزود: خبرگزاری‌های این واحد در فعالیت‌های اطلاع‌رسانی خوب عمل کرده، فعال و مورد اعتماد بوده و باعث ارتباط بین دانشگاه شده‌اند، تا فعالیت‌های دانشگاه‌ها را منعکس کنند.
ثقفی یادآور شد: با توجه به اینکه برخی مباحث در دانشگاه‌ها به صورت کلاسیک بوده، جهاددانشگاهی در دوره‌های کوتاه مدت آموزشی علوم بروز شده را به دانشجویان ارائه کرده و به این ترتیب مباحث علمی پیشرفته که نیاز روز جامعه بوده و در دانشگاه آموزش داده نمی‌شود در دوره‌های کوتاه مدت جهاددانشگاهی آموزش داده می‌شود.
رییس دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی ادامه داد: جهاددانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب مانند جهاد سازندگی کارهایی انجام داده و در بحث جبران عقب ماندگی‌ها فعالیت‌های چشم‌گیری داشته است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۲:۱۴

سرپرست دانشگاه جامع علمی کابردی قزوین: اشتغالزایی جایگزین مدرک گرایی در مراکز جامع علمی کاربردی می شود

قزوین- سرپرست دانشگاه جامع علمی کابردی استان قزوین: مهارت آموزی، اشتغالزایی، پروژه محوری و دوری از مدرک گرایی از مهمترین اهداف دانشگاه در دوره جدید فعالیت است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدوی نیری ظهر یکشنبه در نشست خبری با تشریح مهمترین برنامه های دانشگاه جامع علمی کاربردی استان گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان دانشگاه نسل سوم در کارآفرینی در طول دوران حیات ۲۱ ساله خود ظرفیت های خوبی در بخش مهارت آموزی و اشتغال ایجاد کرده که میتواند مورد استفاده مطلوب در عصر کنونی قرار گیرد.
وی افزود: تحصیل بیش از ۸۰۰ هزار دانشجو در یک هزار و ۶۰ مرکز علمی و کاربردی بیانگر جایگاه این مراکز است اما برای رسیدن به موفقیت درآینده باید رشته های خاص مورد توجه قرار گیرد.
مهدوی نیری بیان کرد: در حال حاضر فعالیت ۸۰ مرکز به دلیل نداشتن شاخص های لازم با رکود و توقف مواجه شده و اگر مراکز دیگر هم با شرایط و نیازهای جامعه هماهنگ نشوند در معرض انحلال و یا تعطیلی خواهند بود.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین گفت: رتبه بندی مراکز جامع علمی کاربردی کشور و استان قزوین تا شهریور ماه انجام خواهد شد و وضعیت واحدهای قزوین هم با درجه بندی جدید و بررسی ۲۰۰ شاخص بزودی مشخص می شود.
وی اظهار داشت:  داشتن هیئت علمی مستقر و دائمی از شاخص هایی است که در رتبه بندی جدی مورد توحه قرار خواهد گرفت.
فعالیت ۲۳ مرکز علمی کاربردی در استان قزوین
مهدوی نیری تصریح کرد: در حال حاضر در استان ۲۳ مرکز علمی کاربردی فعالیت می کند که از این تعداد حدود چهار تا پنج واحد غیر فعال هستند و در وضعیت بحرانی قرار گرفته اند که دانشجویان آنها بتدریج به صفر خواهد رسید.
وی اضافه کرد: در استان ۲۸۶ رشته مصوب کاردانی و ۱۴۲ رشته کاردانی و دو رشته کارشناسی ارشد داریم که در این مقطع از دانشگاههای شاخص کشوری هستیم و حدود چهار مرکز ما در رده ملی می درخشد.
پروژه محوری در اولویت برنامه های دانشگاه است
 
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین یادآور شد: مهمترین اهداف و برنامه های امسال ما پروژه محوری در مقطع کارشناسی ارشد است که با تدابیر خاص برای تحقق آن اقدام خواهیم کرد.
مهدوی نیری گفت: در استان قزوین یک هزار و ۵۰۰ مدرس و ۱۴ هزار دانشجو داریم که یک هزار و ۵۰۰ دانشجو تاکنون فارغ التحصیل شده اند و ثبت نام دوره جدید از هفته آینده آغاز خواهد شد.
وی بیان کرد: قزوین از استانهای شاخص در زمینه صنعت، کشاورزی، گردشگری و هنری و تاریخی است که می تواند در رشته های هنری بویژه خوشنویسی و موسیقی نیز ظرفیت های خود را نشان دهد.
دنبال مدرک گرایی نیستیم
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین اظهارداشت: هر چند سه برابر دانشگاه امام خمینی قزوین دانشجو داریم اما در این دانشگاه دنبال مدرک گرایی نیستیم بلکه تلاش می کنیم تا دانشجو پس از تحصیل قادر به کارآفرینی و ایجاد شغل برای خود و یا دیگران شود.
وی بیان کرد: وقتی مراکزی متعلق به دادگستری، شهرداری، صنعت، بنیاد شهید، نیرومحرکه و مراکز دولتی و خصوصی داریم که نیازهای خود را تامین می کنند می توانیم امیدوار باشیم دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی پس از تحصیل نگران شغل خود نباشند.
مهدوی نیری اضافه کرد: ۸۵ درصد دانشجویان این دانشگاه بومی هستند که این ظرفیت در سایر مراکز آموزش عالی استان فراهم نشده و با این کار توانسته ایم به تحقق عدالت آموزشی کمک کنیم.
وی یادآور شد: در جوامع پیشرفته فرآیند رشد وتوسعه پایدار با لحاظ نیازهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی محقق می شود و آموزش ها تقاضا محور است لذا دانشگاه جامع علمی کاربردی دنبال رشته هایی است که بازار داشته باشد و بتواند به نیازهای جامعه پاسخ دهد.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰ درصد مشاغل کشور در حوزه خدمات است لذا باید آموزش علوم پایه بر اساس نیازهای جامعه شکل بگیرد و بر مبنای فنآوری و تکنولوژی باشد که در این راستا رشته هایی مانند تولید و فرآورده های خشکبار، گیاهان دارویی در الموت، جوشکاری، ساخت تجهیزات نظامی، کشاورزی در دستور کار است.
وی اضافه کرد: این دانشگاه باید مرکز علم و عمل توامان باشد نه اینکه دنبال مدرک باشیم بلکه باید بعد از تحصیل بتواند خود را اداره کند.
مهدوی نیری بیان کرد: جایگاه دانشگاه حاشیه ای و سیاسی نیست بلکه بنیادی و کاربردی است و در شرایطی که بیشترین آموزش های کشورهای پیشرفته مهارت گرایی است اما در ایران پرداختن به مسائل تئوری جذاب نبوده و به تکنسین بیشتر از تئوری پرداز نیاز داریم.
۶۰ درصد دروس دانشگاهی باید علمی باشد
این استاد دانشگاه یادآور شد: برای این که به نتیجه برسیم و سرمایه گذاری در دانشگاهها نتیجه دهد باید ۶۰ درصد دروس دانشگاهها عملی و ۴۰ درصد تئوری باشد که برای رسیدن به ایده آل فاصله زیادی داریم.    
وی افزود: این دانشگاه با این که دولتی است اما از اعتبارات دولتی استفاده نمی کند که امیدواریم وزارت علوم بخشی از کمک های خود را به این دانشکاه  اختصاص دهد تا بتوانیم اهداف خود را بهتر عملیاتی کنیم.
مهدوی بیان کرد: در کل کشور حدود ۵۰ درصد دانشجویان در مراکز دانشگاهی خصوصی تحصیل می کنند که در استان قزوین این میزان ۷۰ درصد است.
وی بیان کرد: در اقتصاد مقاومتی هم این دانشگاه می تواند بسیار نقش آفرین و تعیین کننده باشد و به بهبود فضای کسب و کار کمک کند.
راه اندازی مرکز علمی کاربردی در بوئین زهرا در اولویت است
مهدوی نیری گفت: برای توزیع عدالت آموزشی راه اندازی مرکز دانشگاهی در شهرستان بوئین زهرا در اولویت قرار دارد که امسال این موضوع با جدیت پیگیری خواهد شد.
وی از احداث ساختمان جدید دانشگاه در قزوین هم خبرداد و اظهار داشت: ساختمان جدید دانشگاه با سه میلیارد تومان اعتبار در شهرک کوثر قزوین در دست ساخت است و تاکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی قزوین افزود: این ساختمان در زمینی به مساحت یک هزار و ۵۰۰ مترمربع و زیربنای سه هزار و ۵۰۰ مترمربع در شش طبقه در حال ساخت است.
وی گفت: تکمیل این ساختمان به یک میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد و امیدواریم در نیمه دوم امسال به بهره برداری برسد.
مهدوی بیان کرد: تجاری سازی علم و دانش، دانش بنیان کردن اقتصاد، بازنگری در رشته ها و دوره های دانشگاهی، بر اساس نیاز بازار کسب و کار از رویکردهای دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال جاری است.
وی اظهار داشت: در حالی که در دنیا ۱۳ هزار شغل شناسایی شده در ایران فقط سه هزار شغل را می شناسیم که با رایزنی انجام شده با مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، اصناف و دادگستری امیدواریم بتوانیم بازار کسب و کار را به رشته های دانشگاهی تبدیل کنیم.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی قزوین یادآور شد: هزینه این دانشگاه یک سوم برخی دانشگاههی دیگر است و پذیرش هم بر اساس معدل، نوع مدرک، سهم آزاد یا مشاغل و بومی بودن تعیین می شود.
مهدوی نیری در پایان گفت: با کمک رسانه های گروهی، تلاش اساتید و دانشجویان و مسئولان فرهنگی امیدواریم بتوانیم شعار «هر ایرانی یک مهارت» را توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی در استان محقق کنیم.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۲۱

سرپرست دانشگاه جامع علمی کابردی قزوین: مهارت آموزی جایگزین مدرک گرایی در مراکز جامع علمی کاربردی می شود

قزوین- سرپرست دانشگاه جامع علمی کابردی استان قزوین: مهارت آموزی، اشتغالزایی، پروژه محوری و دوری از مدرک گرایی از مهمترین اهداف دانشگاه در دوره جدید فعالیت است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدوی نیری ظهر یکشنبه در نشست خبری با تشریح مهمترین برنامه های دانشگاه جامع علمی کاربردی استان گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان دانشگاه نسل سوم در کارآفرینی در طول دوران حیات ۲۱ ساله خود ظرفیت های خوبی در بخش مهارت آموزی و اشتغال ایجاد کرده که میتواند مورد استفاده مطلوب در عصر کنونی قرار گیرد.
وی افزود: تحصیل بیش از ۸۰۰ هزار دانشجو در یک هزار و ۶۰ مرکز علمی و کاربردی بیانگر جایگاه این مراکز است اما برای رسیدن به موفقیت درآینده باید رشته های خاص مورد توجه قرار گیرد.
مهدوی نیری بیان کرد: در حال حاضر فعالیت ۸۰ مرکز به دلیل نداشتن شاخص های لازم با رکود و توقف مواجه شده و اگر مراکز دیگر هم با شرایط و نیازهای جامعه هماهنگ نشوند در معرض انحلال و یا تعطیلی خواهند بود.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین گفت: رتبه بندی مراکز جامع علمی کاربردی کشور و استان قزوین تا شهریور ماه انجام خواهد شد و وضعیت واحدهای قزوین هم با درجه بندی جدید و بررسی ۲۰۰ شاخص بزودی مشخص می شود.
وی اظهار داشت:  داشتن هیئت علمی مستقر و دائمی از شاخص هایی است که در رتبه بندی جدی مورد توحه قرار خواهد گرفت.
فعالیت ۲۳ مرکز علمی کاربردی در استان قزوین
مهدوی نیری تصریح کرد: در حال حاضر در استان ۲۳ مرکز علمی کاربردی فعالیت می کند که از این تعداد حدود چهار تا پنج واحد غیر فعال هستند و در وضعیت بحرانی قرار گرفته اند که دانشجویان آنها بتدریج به صفر خواهد رسید.
وی اضافه کرد: در استان ۲۸۶ رشته مصوب کاردانی و ۱۴۲ رشته کاردانی و دو رشته کارشناسی ارشد داریم که در این مقطع از دانشگاههای شاخص کشوری هستیم و حدود چهار مرکز ما در رده ملی می درخشد.
پروژه محوری در اولویت برنامه های دانشگاه است
 
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین یادآور شد: مهمترین اهداف و برنامه های امسال ما پروژه محوری در مقطع کارشناسی ارشد است که با تدابیر خاص برای تحقق آن اقدام خواهیم کرد.
مهدوی نیری گفت: در استان قزوین یک هزار و ۵۰۰ مدرس و ۱۴ هزار دانشجو داریم که یک هزار و ۵۰۰ دانشجو تاکنون فارغ التحصیل شده اند و ثبت نام دوره جدید از هفته آینده آغاز خواهد شد.
وی بیان کرد: قزوین از استانهای شاخص در زمینه صنعت، کشاورزی، گردشگری و هنری و تاریخی است که می تواند در رشته های هنری بویژه خوشنویسی و موسیقی نیز ظرفیت های خود را نشان دهد.
دنبال مدرک گرایی نیستیم
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین اظهارداشت: هر چند سه برابر دانشگاه امام خمینی قزوین دانشجو داریم اما در این دانشگاه دنبال مدرک گرایی نیستیم بلکه تلاش می کنیم تا دانشجو پس از تحصیل قادر به کارآفرینی و ایجاد شغل برای خود و یا دیگران شود.
وی بیان کرد: وقتی مراکزی متعلق به دادگستری، شهرداری، صنعت، بنیاد شهید، نیرومحرکه و مراکز دولتی و خصوصی داریم که نیازهای خود را تامین می کنند می توانیم امیدوار باشیم دانشجویان دانشگاه جامع علمی کاربردی پس از تحصیل نگران شغل خود نباشند.
مهدوی نیری اضافه کرد: ۸۵ درصد دانشجویان این دانشگاه بومی هستند که این ظرفیت در سایر مراکز آموزش عالی استان فراهم نشده و با این کار توانسته ایم به تحقق عدالت آموزشی کمک کنیم.
وی یادآور شد: در جوامع پیشرفته فرآیند رشد وتوسعه پایدار با لحاظ نیازهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی محقق می شود و آموزش ها تقاضا محور است لذا دانشگاه جامع علمی کاربردی دنبال رشته هایی است که بازار داشته باشد و بتواند به نیازهای جامعه پاسخ دهد.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰ درصد مشاغل کشور در حوزه خدمات است لذا باید آموزش علوم پایه بر اساس نیازهای جامعه شکل بگیرد و بر مبنای فنآوری و تکنولوژی باشد که در این راستا رشته هایی مانند تولید و فرآورده های خشکبار، گیاهان دارویی در الموت، جوشکاری، ساخت تجهیزات نظامی، کشاورزی در دستور کار است.
وی اضافه کرد: این دانشگاه باید مرکز علم و عمل توامان باشد نه اینکه دنبال مدرک باشیم بلکه باید بعد از تحصیل بتواند خود را اداره کند.
مهدوی نیری بیان کرد: جایگاه دانشگاه حاشیه ای و سیاسی نیست بلکه بنیادی و کاربردی است و در شرایطی که بیشترین آموزش های کشورهای پیشرفته مهارت گرایی است اما در ایران پرداختن به مسائل تئوری جذاب نبوده و به تکنسین بیشتر از تئوری پرداز نیاز داریم.
۶۰ درصد دروس دانشگاهی باید علمی باشد
این استاد دانشگاه یادآور شد: برای این که به نتیجه برسیم و سرمایه گذاری در دانشگاهها نتیجه دهد باید ۶۰ درصد دروس دانشگاهها عملی و ۴۰ درصد تئوری باشد که برای رسیدن به ایده آل فاصله زیادی داریم.    
وی افزود: این دانشگاه با این که دولتی است اما از اعتبارات دولتی استفاده نمی کند که امیدواریم وزارت علوم بخشی از کمک های خود را به این دانشکاه  اختصاص دهد تا بتوانیم اهداف خود را بهتر عملیاتی کنیم.
مهدوی بیان کرد: در کل کشور حدود ۵۰ درصد دانشجویان در مراکز دانشگاهی خصوصی تحصیل می کنند که در استان قزوین این میزان ۷۰ درصد است.
وی بیان کرد: در اقتصاد مقاومتی هم این دانشگاه می تواند بسیار نقش آفرین و تعیین کننده باشد و به بهبود فضای کسب و کار کمک کند.
راه اندازی مرکز علمی کاربردی در بوئین زهرا در اولویت است
مهدوی نیری گفت: برای توزیع عدالت آموزشی راه اندازی مرکز دانشگاهی در شهرستان بوئین زهرا در اولویت قرار دارد که امسال این موضوع با جدیت پیگیری خواهد شد.
وی از احداث ساختمان جدید دانشگاه در قزوین هم خبرداد و اظهار داشت: ساختمان جدید دانشگاه با سه میلیارد تومان اعتبار در شهرک کوثر قزوین در دست ساخت است و تاکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی قزوین افزود: این ساختمان در زمینی به مساحت یک هزار و ۵۰۰ مترمربع و زیربنای سه هزار و ۵۰۰ مترمربع در شش طبقه در حال ساخت است.
وی گفت: تکمیل این ساختمان به یک میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز دارد و امیدواریم در نیمه دوم امسال به بهره برداری برسد.
مهدوی بیان کرد: تجاری سازی علم و دانش، دانش بنیان کردن اقتصاد، بازنگری در رشته ها و دوره های دانشگاهی، بر اساس نیاز بازار کسب و کار از رویکردهای دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال جاری است.
وی اظهار داشت: در حالی که در دنیا ۱۳ هزار شغل شناسایی شده در ایران فقط سه هزار شغل را می شناسیم که با رایزنی انجام شده با مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، اصناف و دادگستری امیدواریم بتوانیم بازار کسب و کار را به رشته های دانشگاهی تبدیل کنیم.
سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی قزوین یادآور شد: هزینه این دانشگاه یک سوم برخی دانشگاههی دیگر است و پذیرش هم بر اساس معدل، نوع مدرک، سهم آزاد یا مشاغل و بومی بودن تعیین می شود.
مهدوی نیری در پایان گفت: با کمک رسانه های گروهی، تلاش اساتید و دانشجویان و مسئولان فرهنگی امیدواریم بتوانیم شعار «هر ایرانی یک مهارت» را توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی در استان محقق کنیم.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۵۸

رايزني با سازمان وظيفه عمومي براي اجراي طرح سرباز تکنيسين در دانشگاه

 رييس دانشگاه فني و حرفه اي خبر داد؛  رايزني با سازمان وظيفه عمومي براي اجراي طرح سرباز تکنيسين در دانشگاه   به گزارش آفرينش، رييس دانشگاه فني و حرفه‌اي از احتمال اجراي طرح "سرباز تکنيسين" خبر داد و گفت: طبق رايزني‌هايي که با سازمان نظام وظيفه آغاز شده، دانشجويان فني پس از دوسال تحصيل و فارغ‌التحصيل شدن، درصورتي که در صنعت شاغل شوند، دو سال خدمت آن ها در مراکز صنعتي به عنوان دوره سربازي آن‌ها محسوب شده و فقط دوره آموزش نظامي را طي مي‌کنند.
دکتر مسعود شفيعي درمورد ضرورت اجراي اين طرح اظهار کرد : مقطع کارداني نياز بازار است،فارغ التحصيل مقطع کارداني که به اصطلاح دست به آچار است بايد وارد بازار کار شود و بتواند از مهارتي که فراگرفته براي اقتصاد کشور استفاده کند.زيرا جايگاه تکنيسين و کاردان کم تر از کارشناس ارشد نيست و صنعت به حضور تکنيسين‌ها احتياج دارد.
دو شيوه مختلف براي اجراي طرح، مدنظر است
وي با بيان اينکه دو شيوه مختلف براي اجراي اين طرح مدنظر است، توضيح داد:از آن جائي که پسران بعد از فارغ‌التحصيلي بايد به خدمت سربازي بروند ديگر فرصت فعاليت در صنعت را ندارند به همين دليل در حال برنامه ريزي براي اخذ مجوزي هستيم تا شرايطي فراهم شود که اين افراد بعد از گذراندن آموزشهاي اوليه نظامي وارد بازار کار شوند و دو سال خدمت آن‌ها در مراکز صنعتي به عنوان دوره سربازي محسوب شود، يا سربازي آنها با تاخير انجام شود.
رييس دانشگاه فني و حرفه‌اي درمورد اقدامات انجام شده در اين راستا اظهار کرد: در همين راستا نامه‌اي خدمت مقام معظم رهبري ارسال شده و رايزني‌هايي با سازمان نظام وظيفه انجام شده است.همچنين طبق مذاکراتي که با مجلس شوراي اسلامي،شوراي عالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم انجام شده، طرح مقبول واقع شده اما زمان و نحوه دقيق اجراي آن هنوز مشخص نيست.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۰:۰۹

14 مرداد: آخرين مهلت ثبت‌نام کارداني علمي کاربردي

 سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي:  14 مرداد: آخرين مهلت ثبت‌نام کارداني علمي کاربردي    به گزارش آفرينش سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي از آغاز فرآيند ثبت‌نام در دوره‌هاي کارداني اين دانشگاه از روز7 مردادماه خبر داد و گفت:براساس تقويم آموزشي، ثبت‌نام دانشگاه جامع علمي کاربردي آغاز شده و تا 14 مردادماه ادامه دارد. دکتر محمدعلي اخباري ضمن اعلام اين خبر، با تاکيد بر اينکه داوطلبان فقط در مهلت تعيين شده مي‌توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمايند، افزود:متقاضيان بايد در مهلت تعيين شده با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ثبت نام اقدام نمايند و توجه داشته باشند غير از زمان تعيين شده،زماني ديگري براي ثبت‌نام در دوره‌هاي کارداني دانشگاه اعلام نخواهد شد.
وي در مورد ظرفيت پذيرش دانشجو و زمان اعلام نتايج نهايي اظهار کرد: ظرفيت پذيرش هر رشته در دفترچه‌اي که روي سايت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت اعلام شده است، بايد گفت درصورت احراز شرايط محدوديتي در پذيرش وجود ندارد و هر فرد واجد شرايط درصورتي که نسبت به ثبت‌نام اقدام کند پذيرش خواهد شد.
اضافه شدن 1183 کدرشته جديد
سرپرست دانشگاه جامع علمي کاربردي در ادامه درمورد کدرشته‌هاي اين دانشگاه توضيح داد:طبق آخرين مصوبه شوراي گسترش 9598 کدرشته محل توسط دانشگاه جامع علمي کاربردي ارائه مي‌شود که از اين تعداد 6144 کدرشته در مقطع کارداني است،3454 کدرشته براي مقطع کارشناسي است.از ميان اين رشته ها 1183 کدرشته جديد براساس نياز روز بازار ايجاد شده است و براي مهرماه سال جاري براي اولين بار ارائه مي‌شود.

۹۴/۰۵/۱۲
۰۴:۰۲

رئیس پارک علم و فناوری البرز عنوان کرد افزایش تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان عضو به 100 شرکت تا پایان سال

رئیس پارک علم و فناوری البرز گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان عضو این پارک از 54 شرکت به یکصد مورد تا پایان سال جاری افزایش می‌یابد.
مهندس عطاءالله ربانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه البرز، گفت: به منظور افزایش ارتباط پارک علم و فناوری البرز با دانشجویان و دانشگاههای استان برای اولین بار کارگاه‌های آشنایی با روند تجاری‌سازی محصول و مراحل ثبت و ساخت آن در تمامی دانشگاههای استان برگزار خواهیم کرد و امیدوارم اولین کارگاه را بتوانیم در دانشگاه خوارزمی برگزار کنیم.
وی افزود: پارک علم و فناوری البرز از سال 87 فعالیت خود را زیر نظر جهاددانشگاهی آغاز کرده است و از ابتدا با بهره‌گیری از فرهنگ خوداتکایی و خودباوری به فعالیت خود ادامه داده است.
ربانی خاطرنشان کرد: تعداد شرکت‌های عضو این پارک در حال حاضر 54 شرکت است و 13 مورد از این شرکت‌ها امسال به ثبت رسیده‌اند و مقرر شده که تا پایان سال جاری به یکصد شرکت افزایش یابد.
وی ادامه داد: برگزاری نمایشگاههای تخصصی برای معرفی محصولات دانش‌بنیان این شرکتها از اهداف اصلی پارک علم و فناوری است و تاکنون نمایشگاه تخصصی در حوزه نفت و گاز برگزار شده و تمامی محصولات این شرکتها در حوزه نفت معرفی شدند و بازدیدکنندگان تخصصی نیز ضمن آشنایی با محصولات با توجه به نیازهای خود برای سفارش و خرید اقدام می‌کنند.
این مسئول با اشاره به اینکه در چشم‌انداز 1404مقرر شده تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور به 50 هزارشرکت برسد، گفت: در حالی‌ که این تعداد در حال حاضر فقط دوهزار مورد است و از طرفی سهم اقتصاد دانش‌بنیان نیز در تولید ناخالص ملی باید به 20 درصد برسد که این میزان نیز در حال حاضر یک درصد است که این فاصله بسیار زیاد است و باید با تلاش بیشتر و توجه و تقویت پارک‌های علم و فناوری کاسته شود.
ربانی تصریح کرد: در استان البرز تعداد زیادی مراکز دانشگاهی، تحقیقاتی و پژوهشی وجود دارد که بسیاری از آنها در سطح ملی و حتی خاورمیانه مطرح و کم ‌نظیر هستند و بر این اساس این استان را می‌توان قطب علم و فن‌آوری و دانش کشور دانست.
وی افزود: بیش از۱۲۰ هزار دانشجو در استان البرز مشغول به تحصیل هستند که این تعداد دانشجو یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های البرز در زمینه علمی و فناوری به شمار می‌روند و این پتانسیل‌ها جایگاه خاصی را به استان البرز در سطح کشور بخشیده است.
رئیس پارک علم و فناوری البرز یادآور شد: بسیاری از تولیدات شرکت‌های دانش بنیان و فن‌آور مستقر در پارک علم و فناوری البرز نه تنها در سطح ملی مطرح و دارای محصولات بی‌نظیر و بی‌رقیبی هستند بلکه بسیاری از آنها توان علمی و فن‌آوری رقابت در عرصه‌های بین‌الملل را دارند.
وی با تاکید بر لزوم ارتباط بیشتر دانشگاه‌ها با پارک‌های علم و فناوری گفت: دانشگاه‌ها باید روش آموزشی خود را اصلاح کنند و از مسیر آموزش تئوریک به سمت آموزش‌های کاربردی و با امکان تجاری‌سازی نتایج تحقیقات خود تغییر دهند و در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان نقش‌آفرینی کنند.
ربانی خاطرنشان کرد: در سال گذشته میزان فروش محصولات دانش‌بنیان شرکت‌های مستقر در پارک فناوری البرز 50 میلیارد تومان بوده و صادرات محصولات نیز به 20میلیون دلار رسید که این میزان علاوه بر محصولات شرکت آبادگران بوده است چرا که این شرکت به تنهایی در آذر ماه سال گذشته 52 میلیارد ریال قرارداد اقتصادی منعقد کرده بود.
وی با اشاره به خدمات پارک علم و فناوری البرز به شرکت‌های مستقر در این پارک، گفت: پارک علم و فناوری البرز در زمینه ایجاد ارتباط با مراکز تجاری، بانک‌ها، ارائه فضای فیزیکی و آزمایشگاه برای فعالیت، خدماتی را به شرکت‌ها ارائه می‌کند.
این مسئول در ادامه با تاکید بر لزوم قطب‌بندی فعالیت شرکت‌ها در پارک فناوری البرز گفت: بهتر است فعالیت شرکت‌ها به صورت حرفه‌ای در رشته‌های مختلف کشاورزی، بهداشت و درمان و ... قطب‌بندی شود تا فعالیت‌ها به صورت حرفه‌ای دنبال شود.
رئیس پارک علم و فناوری البرز همکاری دستگاه‌های اجرایی استان البرز را با پارک مناسب ارزیابی کرد و گفت: شهرداری کمالشهر کرج، استانداری، بانک‌های تخصصی و سایر دستگاه‌های اجرایی استان به اهمیت پارک واقف هستند و همکاری‌های مناسبی با پارک علم و فناوری دارند.
رئیس مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی در پایان گفت: پارک علم و فناوری البرز زیر نظر جهاددانشگاهی فعالیت می‌کند و همواره فرهنگ خودباوری و اتکاء به فرهنگ خودی جهاددانشگاهی در پارک علم و فناوری متبلور است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۲۹

حمایت پارک علم و فناوری از طرح‌های کاربردی در حوزه گردشگری شاهرود

دبیر همایش ملی گردشگری شاهرود گفت: پارک علم و فناوری استان سمنان در رابطه با اجرای طرح‌های کاربردی در حوزه گردشگری این شهر اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش «خبرگزاری دانشجو»، به نقل از روابط عمومی دانشگاه شاهرود، حبیت الله قاسمی بیان داشت: در راستای هماهنگی های به عمل آمده بین مسئولان همایش ملی گردشگری شاهرود و پارک علم و فناوری استان سمنان مقرر شد، مقالات برگزیده  کمیته علمی این همایش که به طرح های کاربردی در حوزه توسعه امر گردشگری در شهرستان شاهرود منجر شوند، در چارچوب ضوابط و مقررات پارک مورد حمایت مادی و معنوی قرار بگیرند.
 
وی تصریح کرد: در همین راستا ارائه دهندگان مقالات در همایش ملی گردشگری شاهرود به پارک علم و فناوری استان سمنان معرفی تا از حمایت های مرکز رشد بهرمند شوند.
 
همایش ملی توسعه گردشگری شاهرود (فرصت ها و چالش ها)  از چهارشنبه چهارم شهریور ماه تا جمعه ششم این ماه  در تالار شقایق های دانشگاه شاهرود برگزار می شود.
 
تعامل صاحب­نظران و نخبگان بخش گردشگری درباره طرح چالش­ ها و آسیب­ شناسی در زمینه گردشگری، شناخت توانمندی­ ها و ظرفیت­ های توسعه گردشگری، ارزیابی زیرساخت­ های گردشگری و تدوین راهبردها و راهکارهای توسعه گردشگری در شاهرود به منظور رونق هرچه بیشتر گردشگری در این شهر از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۳:۳۱

تفاهم نامه همکاری های علمی و پژوهشی پژوهشگاه مواد و انرژی و بنیاد نخبگان نیروهای مسلح

تهران-ایرنا-تفاهم نامه همکاری های علمی و پژوهشی به منظور تامین نیازمندی پژوهشگاه به محققان و برای اجرای پروژه های تحقیقاتی، به امضای عباس علی آبادی رییس بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و یحیی پالیزدار سرپرست معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه مواد و انرژی رسید.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، طبق مفاد این تفاهم نامه پژوهشگاه مواد و انرژی با درنظر داشتن ماموریت سازمانی خود و رعایت سرفصل های تحقیقاتی، اولویت بندی نیازمندی به محققان را به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح اعلام می کند.
همچنین در این تفاهم نامه مقرر شد پژوهشگاه به منظور اجرایی کردن توافق نامه، نسبت به معرفی رابط (پژوهشی، اداری) اقدام و نمایندگان، در جلسات اعلامی بنیاد شرکت کنند.
در این تفاهم نامه مقرر شد بنیاد نخبگان نیروهای مسلح نیز با رعایت اولویت تامین نیاز نیروهای مسلح، نسبت به تامین نیازهای پژوهشگاه ( با اولویت طرح های ملی، توسعه ای و کاربردی) اقدام کند.
بر این اساس، این بنیاد ضمن تدوین مقررات مورد نیاز پژوهشگاه و ابلاغ آن، مشکلات موجود را با تشکیل جلسات ( با رابطان پژوهشگاه)، بررسی و اقدامات لازم را جهت برطرف شدن آنها انجام می دهد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مدت اعتبار تفاهم نامه که در 6 ماده و دو نسخه منعقد شده است، از تاریخ امضا به مدت 3سال می باشد که پس از انقضا با بررسی عملکرد پژوهشگاه، قابل تمدید خواهد بود.
فراهنگ**9187**1569

۹۴/۰۵/۱۱
۱۴:۲۲

رئیس پارک علم و فناوری اردبیل: پارک علم و فناوری اردبیل در 5 سال آینده احداث و راه‌اندازی می‌شود

رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل گفت: با تأمین اعتبار، پارک علم و فناوری اردبیل در پنج سال آینده احداث و به بهره‌برداری می‌رسد.

عبدالقیوم قلی‌پوری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل، اظهار کرد: ‌در این زمینه با همراهی استاندار اردبیل زمینی به مساحت 10 هکتار در اختیار این مجموعه قرار گرفته تا در شهرک الهیه شاهد احداث پارک علم و فناوری باشیم.
وی با برشمردن مهم‌ترین وظایف پارک علم و فناوری تصریح کرد: کمک به افزایش ثروت جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش‌محور، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات دانشگاهی و تحقق ارتباط بین بخش‌های تحقیقاتی، تولیدی و خدماتی مد نظر است.
رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل، افزایش قدرت رقابت و رشد شرکت‌های متکی بر دانش را یادآور شد و گفت: کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌های داخلی و خارجی به انجام می‌رسد.
قلی‌پوری، ضرورت افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکت‌های فناور داخلی را به همراه حمایت از ایجاد و تأسیس شرکت‌های کوچک و متوسط فناور یادآور شد و افزود: حضور مؤثر در بازارهای فناوری جهان با استفاده از تجارب جهانی در حوزه فناوری‌های نوین مد نظر است.
وی از برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی برای سازمان‌ها و دانشگاه‌ها در مورد تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و بیان کرد: اخذ مجوز ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان برای پارک علم و فناوری استان به انجام رسیده است.
قلی‌پوری به راه‌اندازی مراکز رشد و توانمندسازی این مراکز به همراه پیگیری ایجاد صندوق پژوهش و فناوری را در استان یادآور شد و اضافه کرد: ما در این مدت راه‌اندازی کانون شکوفایی خلاقیت و مرکز نوآوری را با همکاری دانشگاه‌ها شاهد بودیم.
وی با اشاره به امکانات و خدمات قابل ارائه در پارک ادامه داد: خدمات زیرساختی، ارائه املاک، فضای سبز زیبا و وسیع، خدمات رفاهی، تفریحی، مرکز تلفن، ایجاد تأسیسات و مجموعه‌های ایمنی، خدمات توسعه کسب و کار، آموزشی و مشاوره‌ای به همراه زمینه‌سازی توسعه فضای کسب و کار به انجام رسیده است.
قلی‌پوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دانش‌آموزان در قالب کانون‌های شکوفایی خلاقیت و دانشجویان در قالب مراکز نوآوری می‌توانند از این بستر فراهم شده استفاده کنند.
رئیس پارک علم و فناوری استان اردبیل افزود: ما در ارائه خدمات تخصصی نیز نظیر خدمات آموزشی و مشاوره‌ای، انتقال تکنولوژی‌ها، خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی و ثبت مالکیت معنوی ورود پیدا کردیم.
وی از اختصاص 10 هکتار زمین برای راه‌اندازی پارک علم و فناوری خبر داد و تصریح کرد: این مجموعه در پنج فاز و در مدت پنج سال اجرایی و عملیاتی می‌شود.

۹۴/۰۵/۱۱
۲۰:۰۶

بازدید رئیس سازمان فضایی ایران از پژوهشگاه ارتباطات

دکتر بهرامی معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران به همراه معاونین و مدیران آن سازمان از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بازدید کردند.

 بهرامی معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران به همراه معاونین و مدیران آن سازمان بنابر دعوت دکتر خوانساری جهت آشنایی با فعالیتهای پژوهشگاه و تبادل نظر در خصوص همکاریهای آتی، از پژوهشگاه بازدید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،  قوامی فر سرپرست دفتر انتقال دانش فنی گزارشی از ساختار پژوهشی مرکز ارائه کرد .
در ادامه سمینار کوتاهی از پروژه‌های مرتبط با ارتباطات ماهواره ای و دستاوردهای آتی توسط مهندس محمدی رئیس پژوهشکده فناوری ارتباطات و مهندس پروند سرپرست گروه ارتباطات ماهواره ای ارائه شد.
همچنین تبادل نظر در خصوص همکاری‌های آتی سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه صورت گرفت.
در ادامه دکتر بهرامی از آزمایشگاه‌های پژوهشکده فناوری ارتباطات و دستاوردهای فعالیتهای ماهواره ای پژوهشگاه بازدیدکرد.
این بازدید ها می تواند به همکاری ها ی دوجانبه پژوهشی و تحقیقاتی میان سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه ارتباطات منجرشود.

۹۴/۰۵/۱۲
۱۰:۴۷

طراحی و ساخت نرم افزار سوله‌پرداز توسط فناوران اصفهانی

دكتر مهدي كشميري رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان از طراحي و ساخت نرم‌افزار سوله‌پرداز توسط شركت حريم سازه سپاهان، مستقر در اين شهرك خبر داد.
به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتر كشميري با اعلام اين خبر گفت: سوله‌پرداز نرم‌افزاري است كه براي طراحي مهندسي كليه اجزاي يك قاب صنعتي (سوله) طراحي شده است.
وي افزود: اين نرم‌افزار زمان لازم براي عمليات تحليل و طراحي قاب‌هاي صنعتي را كه معمولا تا يك هفته به طول مي‌انجامد به حداقل ممكن ( ۱۵ الي ۲۰ دقيقه ) مي‌رساند.
اميد خالدان مديرعامل شركت حريم‌سازه سپاهان در خصوص اين نرم افزار گفت: بالا رفتن سطح ايمني، صرفه‌جويي در زمان، جلوگيري از هدر رفتن مصالح و منابع ملي و ارزان‌تر تمام شدن احداث سازه‌هاي صنعتي از ديگر منافع استفاده از اين نرم افزار مي‌باشد.
وي افزود: اين نرم افزار در سال ۱۳۸۸ موفق به اخذ تاييديه فني از سوي شوراي عالي انفورماتيك شد و در مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به ثبت رسيده است.
خالدان با بيان اينكه شركت حريم سازه سپاهان در سال ۱۳۸۵ فعاليت خود را تحت نام سوله‌پرداز در زمينه طراحي سازه‌هاي صنعتي آغاز كرد و پس از مطالعات گسترده، موفق به اتمام پروژه بزرگ نرم‌افزار سوله‌پرداز سپاهان شد، تصريح كرد: پس از ثبت نرم‌افزار در ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۸۸، تاكنون موفق شده است توجه بسياري از شركت‌هاي طراح و سازندگان سازه‌هاي صنعتي (اعم از خصوصي و دولتي) را به خود معطوف و كاربران زيادي را جذب كند.
 

۹۴/۰۵/۱۱
۱۲:۴۹

درخشش فناوران پارک علم و فناوری استان لرستان در دهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان

دهمین جشنواره کارآفرینان برتر استان لرستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این مراسم از مجموع بیش از 1800 کار آفرین ثبت نام کرده در سایت این جشنواره  در سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات- از ۹ کار آفرین و یک ایده برتر استان لرستان تقدیر شد.
از این میان واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان لرستان موفق به کسب 5 عنوان برتر شد.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۵۴

عدم اطلاع وزارت علوم و دانشگاه‌ها از خروج نخبگان و دانشجویان

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: وزارت علوم و دانشگاه‌ها هیچ آماری از خروج نخبگان و دانشجویان ندارند و اداره گذرنامه آمار را به‌ سختی در اختیار سازمان‌ها و نهاد‌ها قرار می‌دهد.

سعید سهراب‌پور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در گفتگو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: تهیه و تنظیم آمار خروج نخبگان بسیار سخت است و وزارت علوم و دانشگاه‌ها هیچگونه آماری از خروج نخبگان و دانشجویان ندارند و اداره گذرنامه نیز آمارش را به سختی در اختیار سازمان‌ها و نهاد‌های دیگر قرار می‌دهد.
سهراب‌پور تصریح کرد: ما باید حتما آمار دقیق و به‌روزی از خروج نخبگان داشته باشیم تا بتوانیم سیاست‌های کاری را تنظیم و اصلاح کنیم.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به افزایش و کاهش برخی از رشته‌ها خاطرنشان کرد: خروج نخبگان از سال 86 تا سال جاری در برخی از رشته‌ها افزایش و در برخی از رشته‌ها کاهش داشته است. در رشته‌های علوم انسانی و تجربی خروج از کشور خیلی کمتر است. اما در رشته‌های صنعتی، ریاضی و فنی و آمار خروج نخبگان افزایش یافته است. البته این موضوع تنها شامل نخبگان نمی‌شود بلکه بیشتر افرادی که نخبه نیستند نیز از کشور خارج می‌شوند.
سهراب‌پور عنوان کرد: بسیاری از دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به کشور‌های تاجیکستان، آذربایجان و ترکمنستان می‌روند بعد‌ها دچار مشکلات متعدد آموزشی و صدور مدرک و فارغ‌التحصیلی می‌شوند.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۴:۰۰

رشته دکتری علوم سیاسی واحد بافت مجوز وزارت علوم گرفت

سرپرست واحد بافت گفت: رشته دکتری علوم سیاسی این واحد دانشگاهی به عنوان یکی از معدود رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی توانست مجوز وزارت علوم را دریافت کند که این نشان از پتانسیل واحد بافت در توسعه تحصیلات تکمیلی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، ابراهیم خراسانی پاریزی تلاش برای توسعه دانشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی را از اهداف مهم برشمرد و اظهار کرد: با اضافه شدن دکتری تخصصی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد رشته‌های ریاضی گرایش ریاضی فیزیک و مهندسی منابع طبیعی گرایش آبخیزداری تعداد رشته‌های تحصیلات تکمیلی این واحد دانشگاهی به 11 رشته افزایش پیدا کرده است.
سرپرست واحد بافت افزود: رشته دکتری علوم سیاسی این واحد دانشگاهی به عنوان یکی از معدود رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی توانست مجوز وزارت علوم را دریافت کند که این نشان از پتانسیل واحد بافت در توسعه تحصیلات تکمیلی دارد.
وی از عزم جدی واحد برای توسعه تحصیلات تکمیلی سخن گفت و ادامه داد: با تشکیل به‌ موقع پرونده رشته‌ها و گذر از مراحل استانی و سازمان مرکزی، این پرونده‌ها به وزارت علوم رسیده‌اند که با توجه به پتانسیل مناسب واحد بافت و تصویب تعدادی از آنها شاهد جهش خوبی در تعداد رشته‌های واحد خواهیم بود.
خراسانی پاریزی با توجه به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در نظام آموزش عالی کشور، گفت: شرایط جدید دانشگاه‌ها در تحصیلات تکمیلی و ظرفیت‌سازی قانونی برای تصویب رشته‌های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و هدف‌گذاری مدیریت عالیه دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه نمونه‌ای از اجرای عدالت آموزشی در نظام آموزش عالی کشور است. همچنین تقویت واحد‌های دانشگاهی با تصویب رشته‌های تحصیلی را باید توسعه‌ای پایدار مبنی بر کیفیت در دانشگاه آزاد اسلامی دانست.
دکتری علوم سیاسی از نیمسال اول مهرماه 93 در واحد بافت دایر است.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۵:۰۵

۸۵ درصد ورودی دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی در سال۹۸

خبرگزاری شبستان:عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت:طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ۸۵ درصد ورودی ها به دانشگاه در سال ۹۸ بر اساس سوابق تحصیلی است

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان،رضا صابری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در سی دومین اجلاس روسای آموزش و پرورش کشوردر میزگرد هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی که دربرج میلاد در حال برگزاری است اظهار کرد:هیچ ثروتی برای جامعه بالاتر از سرمایه انسانی نیست.این سرمایه انسانی میتواند جامعه را متحول کند که این سرمایه در وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت محقق می شود.
وی افزود:باید به آموزش عالی نیز از نگاه تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش بنگریم. باید در مدارس زندگی جریان داشته باشد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان کرد:در قانون سال 92 برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ابلاغ شد آنها باید بر اساس سوابق تحصیلی به موسسات آموزش عالی راه پیدا می کردند.
وی بیان کرد: کنکور راه خوبی برای استعداد یابی ورود به دانشگاه نیست ظرفیت ارزیابی یک معلم در روند آموزشی بسیار موفق تر از گزینش در کنکور است.
صابری با بیان اینکه ما در آموزش و پرورش به دنبال استعداد یابی از طریق وزارت آموزش و پرورش هستیم عنوان کرد: باید طبق قانون مذکور85 درصد ورودی ها به دانشگاه در سال 98 بر اساس سوابق تحصیلی باشد .
وی در پاسخ به پرسشی درباره پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان اظهار کرد: کمیته اقتصادی با حضور وزیر آموزش و پرورش تشکیل شده است که باید مطالبات به حق فرهنگیان را بررسی کندتا پرداخت شود اگر این کمیته خوب عمل نکند مجلس عکس العمل نشان می دهد.
 
 

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۴۵

مصوبه تعیین اعضای جدید یک کارگروه علمی-صنعتی ابلاغ شد

تهران- ایرنا- پنج عضو جدید به ترکیب اعضای کارگروه موضوع ماده 6 آیین نامه حمایت از ابداعات و اختراعات موثر در بهبود ایمنی، مصرف سوخت و آلایندگی وسایل نقلیه اضافه می شوند.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی دولت روز یکشنبه اعلام کرد اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، این مصوبه را در 4 مرداد 94 برای اجرا به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت نفت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد ایران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و معاونت اجرایی رییس جمهوری ابلاغ کرد.
متن مصوبه هیات وزیران به این شرح است:
«نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به ترکیب اعضای کارگروه موضوع ماده 6 آیین نامه حمایت از ابداعات و اختراعات موثر در بهبود ایمنی و مصرف سوخت و آلایندگی وسایل نقلیه، موضوع تصویب نامه شماره 236133/ت43280ک مورخ 1/12/1388 اضافه می شوند.»
سیام**9012**1429

۹۴/۰۵/۱۱
۱۷:۲۵
۹۴/۰۵/۱۲
۰۶:۰۸

شرکت نيان الكترونيك منتخب مراكز تحقيق و توسعه استان خراسان رضوی

شرکت نیان الکترونیک ازشرکت های پارک علم و فناوری خراسان ازسوی سازمان صنعت و معدن و تجارت منتخب مراکز تحقیق و توسعه استان شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ستاد بزرگداشت روز ملي صنعت و معدن استان پس از ارزيابي و گذراندن مراحل متفاوت داوري، شركت نيان الكترونيك را به عنوان تنها نماينده مراكز تحقيق و توسعه از بین 5000 واحد صنعتی استان انتخاب و لوح تقدير را به این شرکت اهدا كرد.
شركت نيان باتري خاوران نيز از شركت هاي فرعي نيان الكترونيك توانست عنوان واحد صنعتي نمونه را كسب كرد.
عليرضا رشيديان استاندارخراسان رضوي درمورد برگزاري اين همايش گفت: اين روز فرصتي مغتنم است كه به صنعت و معدن به عنوان مهمترين موتور محركه اقتصاد و عامل مولد اشتغال پايدار كه درافزايش توليد ناخالص ملي و درآمد سالانه كشور نقش بسزايي دارد، نگاهي انديشمندانه شود.
وي درادامه افزود: در دوران پساتحریم، ملت ما از دست اندرکاران شبکه توزیع انتظاردارند درکاهش قیمت ها و عرضه کالاهای با کیفیت تلاش بیشتری كنند.
رشيديان درادامه گفت: تولیدکنندگان با مسائلی نظیرآلودگی زیست محیطی، کمبود آب و کمبود زیرساخت های دیگر دست و پنجه نرم میکنند که امید است با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مبتنی بر تولید داخلی بتوانیم دغدغه های تولیدکنندگان را دراین بخش به حداقل برسانیم.
رشیدیان گفت: رفع تحریم ها زمینه نوسازی ماشین آلات بخش صنعت، رفع مشکلات نقل و انتقال ارز، رفع مشکلات بانکی با محوریت کانون تولیدات داخلی را فراهم می کند که امید است از این فرصت به نفع تولیدکنندگان بهره گیریم.

۹۴/۰۵/۱۱
۱۶:۵۴