نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113760
 • تمام سکه (طرح جدید) 1207000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1175000
 • نیم سکه 660000
 • ربع سکه 379000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3759
 • یورو 4175
 • پوند 4855
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1035
 • لیر ترکیه 1075
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 2 Arrow up
  دلار 32446
 • 127 Arrow up
  یورو 35463
 • 22 Arrow up
  پوند 42003
 • 273 Arrow up
  فرانک 32503
 • 118 Arrow up
  صد ین 28662
 • 0
  درهم امارات 8833

برای سال ۹۶ بیمه سامان برای هر سهم۴۸۴ریال سود پیش بینی کرد

ایستانیوز:: شرکت بیمه سامان جدید ترین پیش بینی درآمد سهام برای سال مالی ۹۶ را منتشر کرد و طبق اعلام این شرکت درآمد هر سهم مبلغ ۴۸۴ ریال پیش بینی کرد و مبلغ ۲۹۰ ریال به ازا هر سهم برای تقسیم پیشنهاد داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)،شرکت بیمه سامان که به تازگی سرمایه خود را از مبلغ 618 میلیارد ریال به مبلغ ۸۰۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال رسانده درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 96 را مبلغ 484 ریال پیش بینی کرد. این درآمد برای سال مالی 95 را با سرمایه قبلی مبلغ 1078 ریال اعلام کرده بود.
 
گفتنی است این شرکت حق بیمه صادره را برای سال 96 مبلغ ۶۳۴۵ میلیارد ریال پیش بینی کرده که در مقایسه با این مبلغ در سال مالی 95 با رشد 24 درصدی همراه شده است. ضمن این که درآمد حق بیمه شرکت با افزایش 26 درصدی مبلغ 3818 میلیارد ریال پیش بینی شد.
 
بنابراین گزارش سود خالص این شرکت مبلغ ۳۸۸ میلیارد و ۹۶۰ میلیون ریال پیش بینی شده و آخرین قیمت هر سهم این شرکت 2533  ریال ثبت شده و نسبت قیمت به درآمد هر سهم 8.95 است.
 

منابع دیگر:
 • فراسو نیوز
۹۶/۰۲/۱۸
۱۷:۲۸

مسئولین شرکت‎های بیمه تلاش می‎کنند در حداقل زمان ممکن تعهدات خودرا ایفا کنند

طبق اعلام دکتر‌همتی رییس بیمه مرکزی ایران، شرکت‌های بیمه کشور درحال پرداخت خسارت‌ حوادث معدن یورت، شهدای آتش‌نشان و جانباختگان قطار دامغان به بازماندگان هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بیمه مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی تأکید کرد با توجه به پوشش بیمه مسئولیت معدن یورت گلستان توسط شرکت سهامی بیمه آسیا در حد 210 میلیون تومان برای هر نفر، شرکت مذکور مبلغ خسارت را به بازماندگان جانباختگان حادثه در اسرع وقت پس از طی مراحل قانونی پرداخت خواهد کرد.
همتی در مورد بیمه شهدای آتش‎نشان حادثه پلاسکو نیز تأکید کرد: خوشبختانه فرآیند تعیین انحصار وراثت به نتیجه رسیده و امروز خسارت مربوط به بیمه عمر و حادثه آتش‎نشانان برای هر نفر 223 میلیون تومان توسط شرکت بیمه کارآفرین پرداخت شد و تا پایان هفته دیه مربوط به بیمه مسئولیت آنها نیز در حد 190 میلیون تومان برای هر نفر به بازماندگانشان پرداخت خواهد شد.
رئیس کل بیمه مرکزی ج.ا. ایران در پاسخ به سئوالی در مورد پرداخت خسارت جانباختگان قطار دامغان نیز گفت: شرکت بیمه پارسیان خسارت بیمه مسئولیت 20 نفر از جان‌باختگان را پرداخت کرده است و به تدریج بقیه را نیز با تکمیل پرونده آنها پرداخت می‎کند.
همتی تأکید کرد؛ علی‎رغم زمان‎بر بودن پروسه تعیین ورّاث و فرایند تعیین تکلیف و پرداخت خسارت این نوع بیمه‎نامه‎ها که از نوع مسئولیت است، مسئولین شرکت‎های بیمه تلاش می‎کنند در حداقل زمان ممکن تعهدات خود را ایفا نمایند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۵۴

پرداخت خسارت جانباختگان معدن یورت، شهدای پلاسکو و قطار دامغان

رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بابیان پرداخت سریع خسارت دیدگان پلاسکو و قطار دامغان، اعلام کرد، جانباختگان حادثه معدن یورت گلستان تحت پوشش بیمه مسئولیت بودند و خسارت آنها پرداخت خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی تأکید کرد؛ با توجه به پوشش بیمه مسئولیت معدن یورت گلستان توسط شرکت سهامی بیمه آسیا در حد 210 میلیون تومان برای هر نفر، شرکت مذکور مبلغ خسارت را به بازماندگان جانباختگان حادثه در اسرع وقت پس از طی مراحل قانونی پرداخت خواهد کرد.
دکتر همتی در مورد بیمه شهدای آتش‎نشان حادثه پلاسکو نیز تأکید کرد: خوشبختانه فرآیند تعیین انحصار وراثت به نتیجه رسیده و امروز خسارت مربوط به بیمه عمر و حادثه آتش‎نشانان برای هر نفر 223 میلیون تومان توسط شرکت بیمه کارآفرین پرداخت شد و تا پایان هفته دیه مربوط به بیمه مسئولیت آنها نیز در حد 190 میلیون تومان برای هر نفر به بازماندگانشان پرداخت خواهد شد.
رئیس کل بیمه مرکزی ج.ا. ایران در پاسخ به سئوالی در مورد پرداخت خسارت جانباختگان قطار دامغان نیز گفت: شرکت بیمه پارسیان خسارت بیمه مسئولیت 20 نفر از جانباختگان را پرداخت کرده است و به تدریج بقیه را نیز با تکمیل پرونده آنها پرداخت می‎کند.
دکتر همتی تأکید کرد؛ علی‎رغم زمان‎بر بودن پروسه تعیین ورّاث و فرایند تعیین تکلیف و پرداخت خسارت این نوع بیمه‎نامه‎ها که از نوع مسئولیت است، مسئولین شرکت‎های بیمه تلاش می‎کنند در حداقل زمان ممکن تعهدات خود را ایفا نمایند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۳۱

صادق در جمع رؤساي انجمن هاي حقيقي و حقوقي بيمه دانا: شبکه فروش يکي از مهم ترين عوامل کنترل ريسک هستند

خبرگزاري آريا-در نشستي که با حضور نايب رئيس هيأت مديره و مدير عامل، اعضاي هيأت مديره، معاونين مدير عامل و برخي مديران بيمه دانا در ساختمان مرکزي اين شرکت برگزار شد، رؤساي انجمن هاي حقيقي و حقوقي با طرح مسائل مربوط به شبکه فروش و همچنين ارائه راهکارهاي پيشنهادي بر تعامل بيش از پيش با صف و ستاد شرکت تأکيد کردند.
به گزارش خبرگزاري آريا،در اين نشست دکتر صادق با تأکيد بر ضرورت تعامل هر چه بيشتر نمايندگان با ارکان شرکت گفت: طي سالهاي اخير صنعت بيمه بيشترين توجه را به شبکه فروش داشته است و اين مهم در بيمه دانا نسبت به گذشته پر رنگ تر شده و درصدد هستيم که از توان نمايندگان در پيشبرد اهداف شرکت بيشتر استفاده شود. با توجه به جايگاه مهم نمايندگان رئيس کل بيمه مرکزي نيز بر استفاده از ظرفيت هاي موجود در شبکه فروش تأکيد دارند.
وي در ادامه اضافه کرد: با توجه به پتانسيل نمايندگان با تجربه، جوان و پر انرژي بايد در راستاي سودآوري شرکت، شبکه فروش تلاش خود را در جهت جذب پرتفوهاي غير شخص ثالث و درمان صرف کنند. چرا که در حال حاضر دو رشته مذکور از رشته هاي زيان ده صنعت هستند.
نايب رئيس هيأت مديره و مدير عامل بيمه دانا در ادامه با تأکيد بر تجميع امور بيمه اي در قراردادهاي عمده خاطر نشان کرد: تجربه نشان مي دهد که قراردادهايي که به صورت تجميع جذب مي شوند. هم داراي نسبت خسارت مناسبي هستند و اينکه کنترل ريسک آنها آسان تر خواهد بود. بديهي است در تجميع امور بيمه اي حضور نمايندگان توانمند مي تواند در ارائه خدمات بهينه به بيمه گزار مؤثر باشد. ارکان شرکت بايد از شبکه فروش به عنوان يکي از مهمترين عوامل کنترل ريسک حمايت کرده و تعاملات را با اين حوزه بيشتر کنند

منابع دیگر:
 • اخبار بانک
 • بانکداری ایرانی
 • بانک و رسانه
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
 • بانک و صنعت
 • اقتصاد تهران
 • خبر ایران
 • آدینه نو
 • ملت بازار
۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۲۰

رئیس شورای حمل و نقل و ترافیک شهرستان قرچک: ۳۵۰ دستگاه تاکسی در قرچک نوسازی شدند

قرچک- رئیس شورای حمل و نقل و ترافیک شهرستان قرچک از نوسازی ۳۵۰ دستگاه تاکسی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود مرسلپور پیش از ظهر امروز در خصوص اهمیت حمل و نقل عمومی گفت: یکی از عمده مشکلات حوزه حمل و نقل عمومی در سطح شهرستان قرچک فرسوده بودن ناوگان تاکسیرانی بوده که از دولت نهم و دهم بلاتکلیف بوده که در برخی از پارکینگ های سطح شهر متوقف شده بودند که در دولت یازدهم نوسازی ناوگان تاکسیرانی آغاز شد و در فاز اول در کل کشور ۵۵ هزار دستگاه تاکسی نوسازی و سهم سازمان تاکسیرانی شهرداری قرچک ۳۵۰ دستگاه در نظر گرفته شد.
وی افزود: تسهیلات اعطایی در تمامی ادوار بی سابقه بوده و اعطای وام  ۲۰۰ میلیون ریالی با سود ۱۵درصد و پرداخت هزینه اوراق خودرو و گواهی اقساط به مبلغ ۵۰ میلیون ریالی موجبات رضایت و دلگرمی رانندگان را در امر نوسازی فراهم کرد.
رئیس شورای حمل و نقل و ترافیک شهرستان قرچک بیان داشت: خودروهای مینی بوس فعال در سطح شهر با عمر ۲۵ و ۳۰ سال هنوز موفق به نوسازی نشده اند، ولی با عنایت به مصوبات هیئت دولت به منظور کاهش آلودکی ها هوا با اختصاص بودجه ۲۲ هزار میلیاردی با تسهیلات کم بهره برای کل کشور طرح مذکور در سطح شهرستان قرچک آغاز شد.
وی گفت: سازمان تاکسیرانی شهرستان قرچک با توجه به مصوبه هیئت دولت مبنی بر نوسازی ناوگان حل و نقل شهری ضمن اطلاع رسانی و فراخوان آمادگی خود را اعلام کرد. تا متقاضیان دریافت مینی بوس های فرسوده با پرداخت گواهی ارزش اقساط به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال و اعطای وام۵۰۰ میلیون ریال از سوی دولت یازدهم نسبت به نوسازی مینی بوس های فرسوده اقدام نمایند که این مهم با استقبال رانندگان مواجه شده است.
مرسلپور اضافه کرد: یکی از رویکردهای دولت یازدهم هوشمند سازی ناوگان تاکسیرانی است که به این منظور برای رفاه حال شهروندان و استفاده بهینه از خدمات دولت الکترونیک، هوشمند سازی تاکسی های سطح شهرستان آغاز شد و انشاالله در آینده ای نزدیک شهروندان قرچکی شاهد نصب اپلیکیش تاکسی یاب در گوشی های اندروید خواهند بود.
فرماندار قرچک اظهار داشت: توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه تاکسی از اهداف مهم شورای حمل و نقل و ترافیک شهرستان قرچک و تاکسیرانی در دولت یازدهم بوده که با پیگیریهای و مکاتبات صورت گرفته با استاندار تهران و ارائه طرح توجیهی برای توسعه خطوط برای شهرکهای اقماری این مهم عملیاتی شد.
وی افزود: از این رو اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور آمادگی خود را جهت واگذاری ۳۰۰ دستگاه تاکسی به شهرستان قرچک اعلام نمود که می توان به این طرح بعنوان یکی از خدمات قابل تقدیر دولت تدبیر و امید در این شهرستان نام برد.
مرسلپور گفت: با عنایت به دغدغه رانندگان تاکسی مبنی بر خسارت وارده از حوادث احتمالی از جمله آتش سوزی، سرقت و تصادفات و از سویی تعهدات رانندگان مبنی بر بیمه بدنه در طرح نوسازی این مهم موجبات نگرانی این قشر زحمتکش شد، که دولت یازدهم ضمن مکلف نمودن بیمه ایران جهت همکاری با سازمانهای تاکسیرانی و ارائه سبد حمایتی در طرح مذکور مقرر شد با تخفیف ۵۰ درصدی، تمام تاکسی های سطح شهرستان قرچک از بیمه بدنه برخوردار شوند که این طرح در مقایسه با دولتهای قبل بی سابقه بوده است.
فرماندار قرچک در پایان بیان داشت: سازمان تاکسیرانی شهرداری قرچک بر حسب وظایف ذاتی ضمن فراخوان به روسای خطوط با تشریح خدمات دولت یازدهم در خصوص بیمه، نوسازی و هوشمند سازی روسای خطوط را موظف به تبیین خدمات دولت در بین رانندگان کرد.

منابع دیگر:
 • تین نیوز
۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۰۲

معدنکاران زمستان یورت تحت پوشش بیمه آسیا

مسئولیت مدنی معدنکاران زمستان یورت (متعلق به شرکت صنعتی معدنی شمال شرق شاهرود)تحت پوشش بیمه آسیا قرار دارد.

ایران اکونومیست - روابط عمومی بیمه آسیا در اطلاعیه ای ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان حادثه معدن زمستان یورت  و آرزوی سلامت سایر معدنکاران این حادثه اعلام کرد:مدیران  و کارشناسان بیمه های مسئولیت بیمه آسیا پس از وقوع حادثه در معدن زمستان یورت در محل حضور یافته و نسبت به برآورد خسارت اقدام کردند.
بنابر اعلام معاونت فنی بیمه های اشخاص  و مسئولیت بیمه آسیا ،خسارت وارد شده به معدنکاران زمستان یورت در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی و پرداخت خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۱۸

معرفی محصولات بیمه ملت در نمایشگاه

ایستانیوز:در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران که تا روز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه دایر می باشد؛ بیمه ملت میزبان تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت خام و فرآورده های نفتی در سالن ۱۲ غرفه ۳۳۱ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، مدیران و کارشناسان متخصص بیمه ملت خدمات بیمه ای و مشاوره ای در خصوص انواع بیمه نامه به ویژه بیمه نامه های مهندسی و انرژی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را به بازدیدکنندگان ارائه می دهند.
بر اساس این گزارش، نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران با حضور حدود 4 هزار شرکت داخلی و خارجی در قالب بیش از 1800 غرفه به عنوان بزرگترین رخداد صنعتی و تجاری ایران در حوزه  نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی می باشد که می تواند بسترساز ارتباط بین سرمایه گذار، کارفرما، ارائه دهندگان تجهیزات، مشاوران، پیمانکاران و مهندسان باشد.
 

منابع دیگر:
 • پول نیوز
 • تجارت آنلاین
۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۲۵

خرسندی ناشران زیان دیده نمایشگاه کتاب یک بیمه گر با تجربه کارش را بلد است

بانک و رسانه : یک روز خوب و فراموش نشدنی برای بیمه دانا و ناشران کتاب. دیروز برای سومین روز متوالی برای برآورد خسارت غرفه داران نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به میان ناشران رفتیم تا هم پای صحبت آنها بنشینیم و هم طعم واقعی حمایت را به بیمه گزاران بچشانیم.
کمی از ساعات 10 صبح گذشته بود. به محض اینکه به نزدشان رفتیم، با کنجکاوی که کمی سایه شک و تردید هم چاشنی آن بود، به استقبالمان آمدند. تیم کارشناسی بیمه دانا با همراهی آقایان عین الهی مدیر ناشران داخلی، رئیس نیا مدیر ناشران آموزشی و عیوبی مدیر امور مالی در کنار آقای حیدری نماینده شرکت که با برپایی غرفه در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حاضر شده است، به منظور بررسی میزان خسارت غرفه داران به شهر آفتاب رفتیم که تا همین چند روز پیش سازه های چادری آن بر اثر باران دچار آبگرفتگی شدید شده بود.
ابتدا باور نمی کردند از بیمه دانا آمدیم، مسئول غرفه اول با ناباوری و عصبانیت از مدیران شهری بخاطر در نظر گرفتن مکانی که هر ساله دچار این مشکل می شود، غرغرکنان گفت: خوب امسال هم مثل پارسال چه فرقی دارد، شما که خسارت ما را پرداخت نمی کنید، پس چرا به اینجا آمده اید؟ یکی از مسئولان ارشد نمایشگاه در حالی که او را آرام می کرد، گفت: ببین از شرکت بیمه دانا آمدند. نگران نباش. میزان خسارت را بررسی کرده و سپس آن را به شما پرداخت می کنند.
در همین حال که این مقام مسئول سرگرم صحبت با ناشر بود، کارشناسان بیمه دانا به دقت در حال بررسی میزان خسارات کتاب شدند تا خیال غرفه داران را از این حیث راحت کنند.
کار اولیه و صورت جلسه تمام شد. سپس تیم کارشناسی به سراغ غرفه های دوم، سوم، چهارم، و ….الی آخر رفتند تا با تنظیم صورت جلسه نهایی و تشکیل پرونده ای در این خصوص، به ناشران ثابت کنند که بیمه همیشه حامی آنها در روزهای سخت خواهد بود.
هنگامی که پای صحبت چند تن از آنها نشستیم، همگی از اختصاص چنین مکانی برای برگزاری نمایشگاه گله مند بودند و می گفتند سال قبل نیز به ما قول داده بودند مشکلی پیش نمی آید اما بارش باران همان پارسال نیز ما را غافلگیر کرد. امسال نیز که بدتر از سال گذشته، درست در روزی که شهردار تهران در تلویزیون مشغول مناظره بود، غرفه داران شهر آفتاب با باران و خرابی های ناشی از آن دست و پنجه نرم می کردند تا از مال خود حفاظت کنند، اما شدت باران به گونه ای بود که حتی خطر برق گرفتگی نیز کاملاً احساس می شد که با پیگیری برخی مسئولان و قطع برق خوشبختانه این اتفاق رخ نداد و تا پاسی از شب با همکاری نیروهای خدماتی مشغول خارج کردن آب از غرفه ها بودیم.
ناشران از آمدن تیم ارزیاب خسارت بیمه دانا به میانشان خرسند بودند و می گفتند فعلاً آمدند، دیدند و رفتند، اما ما امیدوارانه به انتظار دریافت خسارت می نشینیم. وقتی اطمینان خاطرشان را جلب کردیم، به افق نگریستند و از نقش بیمه در حمایت از ناشران کتاب به نیکی یاد کردند.
یک نفر از آنها گفت: کارهای فرهنگی بزرگ مانند نمایشگاه کتاب قطعاً نیازمند پشتیبانی و حمایت صنعت بیمه هستند و ما امیدواریم چه امسال که بیمه دانا با نقش حمایتی خود ما را امیدوار کرد، و چه سال های بعد سایر شرکت های بیمه همواره بتوانند با تشدید فعالیت ها و پوشش های بیمه ای خود، نقش تأثیر گذاری در رونق کتاب و کتابخوانی ایفا کنند.
دیروز، یک روز خوب و فراموش نشدنی برای صنعت بیمه، بیمه دانا و ناشران کتاب بود.

منابع دیگر:
 • پایشگر
 • تاوان‌گذار
 • شما نیوز
 • خبر ایران
 • اقتصاد گردان
۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۵۲

مصوبات مجمع واسپاری ملت مشخص شد

مجمع سالانه شرکت واسپاری ملت برای دوره مالی منتهی به اسفند 95 امروز با حضور 89 درصدی سهامداران برگزار شد.

مجمع سالانه شرکت واسپاری ملت برای دوره مالی منتهی به اسفند 95 امروز با حضور 89 درصدی سهامداران برگزار شد.
در مجمع عادی سالانه دوره مالی منتهی به اسفند 95 شرکت واسپاری ملت که به ریاست حمید مقیم زاده نماینده گروه مالی ملت، نظار مجمع آقای تایمز حمایلی مهربانی نماینده شرکت چاپ ملت و مریم سلیمانی نماینده شرکت بهساز مشارکت های ملت و همچنین محمد صالحی تبار مدیر عامل شرکت واسپاری ملت به عنوان دبیر مجمع برگزار شد، ضمن استماع گزارش هیات مدیره و اظهارنظر حسابرس مستقل و بازرس قانونی، صورت های مالی سال (دوره) مالی منتهی به 30 اسفند 95 تصویب شد.
با تصویب حاضرین در مجمع مقرر شد از سود خالص 63 ریالی سال مالی 95 بیش از 10 درصد معادل 10 ریال به ازای هر سهم بین سهامداران توزیع شود.
همچنین موسسه حسابرسی بهمند مجددا به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت واسپاری ملت برای سال مالی 96 انتخاب شد .این در حالی است که شرکت حسابرسی فاطر نیز به عنوان موسسه حسابرسی علی البدل انتخاب شد.
علاوه بر این انتخاب روزنامه دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه کثیر الانتشار از دیگر مصوبات مجمع سالانه «واسپاری ملت» در روز جاری بود.
بنابراین گزارش، در ادامه این جلسه بنابراعلام رئیس مجمع، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیات مدیره به شرط برگزاری حداقل یک جلسه در ماه 1.200.000 تومان ناخالص همانند سال قبل در نظر گرفته شد. این در حالی است که پاداش هیات مدیره برای دوره مالی منتهی به اسفند سال 95 مبلغی تخصیص پیدا نکرد.
همچنین در این مجمع سالانه 5 عضو اصلی هیات مدیره شرکت واسپاری ملت شامل گروه مالی ملت،مدیریت سرمایه آتیه خواهان، بیمه ما، سرمایه گذاری توسعه معین ملت و شرکت بهسازان ملت به عنوان نماینده حقوقی تعیین شدند.
مزیت های صنعت لیزینگ
در ادامه این جلسه محمد صالحی تبار مدیرعامل شرکت واسپاری ملت با اشاره به مزیت های صنعت لیزینگ برای ورود به این حوزه، گفت: یکی از مزیت های این صنعت بحث معافیت مالیاتی است. اگرچه محدودیت هایی برای لیزینگ مسکن از سوی بانک مرکزی در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه طبق مصوبه شورای پول و اعتبار حداکثر تسهیلات قابل پرداخت مسکن 60 میلیون تومان بوده که در حال حاضر تا 100 میلیون تومان برای زوجین افزایش یافته است.
به گفته این مقام مسئول، این محدودیت در بخش ملک تجاری و اداری وجود ندارد به طوری که می توان املاک در اختیار بانک ها را در قالب لیزینگ واگذار کرد.
تقویت قدرت مذاکره با تامین کنندگان و تولید کنندگان
صالحی تبار در خصوص عملیات لیزینگ ، خاطرنشان کرد: با توجه به نرخ بالای قیمت تمام شده پول باید مدیریت هزینه و درآمد توسط مدیران مجموعه به خوبی صورت بگیرد به این معنا که با تامین کنندگان و تولید کنندگان کالا برای تخفیف وارد مذاکره شوند.
وی هزینه های مالی شرکت در سال مالی گذشته را 3.5 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که این رقم در فروردین ماه سال جاری به 1.6 میلیارد تومان رسیده است.
چشم انداز صنعت
مدیرعامل «ولملت» چشم انداز این صنعت را مثبت تلقی کرد و گفت: با توجه به دستاوردهای اقتصادی به نظر می رسد صنعت لیزینگ نیز همگام با تغییر شرایط وضعیت به مراتب بهتری را تجربه کند.
صالحی تبار در بخش دیگری از سخنان خود درباره ورود این شرکت به حوزه کالاهای دسته دوم، گفت: این حوزه بازار وسیع و پر سودی دارد که در دنیا نیز به کار گرفته شده اما نهادهای نظارتی توصیه به این کار نمی کنند این در حالی است که مجموعه واسپاری ملت نیز تمایلی به ورود به این حوزه ندارد زیرا معتقد است با این اقدام درگیر مسایل بعد از آن خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۲۱:۳۰

تخفیف ویژه به مناسبت اعیاد شعبانیه در سال 96

پول‌نیوز - شرکت بیمه پاسارگاد به مناسبت اعیاد پر برکت شعبانیه و ولادت با سعادت حضرت قائم (ع) از تاریخ 16 تا 31 اردیبهشت ماه اقدام به اعطای تخفیف ویژه نموده است.
به گزارش گروه بانک و بیمه پول‌نیوز ، عموم هموطنان گرامی در سراسر کشور به منظور خرید بیمه نامه بدنه اتومبیل و بیمه نامه های آتش سوزی مسکونی و آتش سوزی غیرصنعتی می توانند با مراجعه به شعبه ها و نمایندگی های این شرکت در سراسر کشور از تخفیف شعبانیه برخوردار شوند.
10 درصد تخفیف ویژه در بدنه اتومبیل
10 درصد تخفیف ویژه در آتش سوزی مسکونی
10 درصد تخفیف ویژه در آتش سوزی غیر صنعتی

منابع دیگر:
 • ایران اکونومیست
۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۳۹

صادق در جمع رؤسای انجمن های حقیقی و حقوقی بیمه داناتاکید کرد: تجمیع امور بیمه ای در قراردادهای عمده تجمیع امور بیمه ای در قراردادهای عمده

اخبار پولی مالی- تجربه نشان می دهد که قراردادهایی که به صورت تجمیع جذب می شوند. هم دارای نسبت خسارت مناسبی هستند و اینکه کنترل ریسک آنها آسان تر خواهد بود.

به گزارش اخبار پولی مالی -در نشستی که با حضور نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل، اعضای هیأت مدیره، معاونین مدیر عامل و برخی مدیران بیمه دانا در ساختمان مرکزی این شرکت برگزار شد، رؤسای انجمن های حقیقی و حقوقی با طرح مسائل مربوط به شبکه فروش و همچنین ارائه راهکارهای پیشنهادی بر تعامل بیش از پیش با صف و ستاد شرکت تأکید کردند.
در این نشست صادق با تأکید بر ضرورت تعامل هر چه بیشتر نمایندگان با ارکان شرکت گفت: طی سالهای اخیر صنعت بیمه بیشترین توجه را به شبکه فروش داشته است و این مهم در بیمه دانا نسبت به گذشته پر رنگ تر شده و درصدد هستیم که از توان نمایندگان در پیشبرد اهداف شرکت بیشتر استفاده شود. با توجه به جایگاه مهم نمایندگان رئیس کل بیمه مرکزی نیز بر استفاده از ظرفیت های موجود در شبکه فروش تأکید دارند.
وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به پتانسیل نمایندگان با تجربه، جوان و پر انرژی باید در راستای سودآوری شرکت، شبکه فروش تلاش خود را در جهت جذب پرتفوهای غیر شخص ثالث و درمان صرف کنند. چرا که در حال حاضر دو رشته مذکور از رشته های زیان ده صنعت هستند .
نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل بیمه دانا در ادامه با تأکید بر تجمیع امور بیمه ای در قراردادهای عمده خاطر نشان کرد: تجربه نشان می دهد که قراردادهایی که به صورت تجمیع جذب می شوند. هم دارای نسبت خسارت مناسبی هستند و اینکه کنترل ریسک آنها آسان تر خواهد بود. بدیهی است در تجمیع امور بیمه ای حضور نمایندگان توانمند می تواند در ارائه خدمات بهینه به بیمه گزار مؤثر باشد. ارکان شرکت باید از شبکه فروش به عنوان یکی از مهمترین عوامل کنترل ریسک حمایت کرده و تعاملات را با این حوزه بیشتر کنند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۴۰

همکاری بیمه دی شعبه بیرجند و سازمان آتش نشانی استان

بیمه دی شعبه بیرجند برنده استعلام بیمه نامه شخص ثالث خودروهای آتش نشانی استان شد.
به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی بیمه دی؛ به همت نمایندگی 4832 ، بیمه دی شعبه بیرجند برنده استعلام بیمه نامه شخص ثالث تعداد 24 دستگاه خودروی آتش نشانی شد.

با نامه مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بیرجند، صدور بیمه نامه ها در دستور کار شعبه قرار گرفت.
گفتنی است بیمه دی شعبه بیرجند در سال جدید ، تعامل خوبی را با شهرداری شروع کرده است. با پیگیری و تعامل مثبت این شعبه و شرکت در مناقصه شهرداری برای صدور بیمه های آن مجموعه ، در مراحل مختلف، این شعبه موفق به صدور بیمه نامه های خودرو ، مسئولیت و آتش سوزی شده است . 
شایان ذکر است این همکاری برای رسیدن به اهداف بهتر، همچنان با شهرداری ادامه دارد .

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۴۷

استفاده از توان نمایندگان در پیشبرد اهداف بیمه دانا

تجربه نشان می دهد که قراردادهایی که به صورت تجمیع جذب می شوند. هم دارای نسبت خسارت مناسبی هستند و اینکه کنترل ریسک آنها آسان تر خواهد بود.

در نشستی که با حضور نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل، اعضای هیأت مدیره، معاونین مدیر عامل و برخی مدیران بیمه دانا در ساختمان مرکزی این شرکت برگزار شد، رؤسای انجمن های حقیقی و حقوقی با طرح مسائل مربوط به شبکه فروش و همچنین ارائه راهکارهای پیشنهادی بر تعامل بیش از پیش با صف و ستاد شرکت تأکید کردند.
در این نشست صادق با تأکید بر ضرورت تعامل هر چه بیشتر نمایندگان با ارکان شرکت گفت: طی سالهای اخیر صنعت بیمه بیشترین توجه را به شبکه فروش داشته است و این مهم در بیمه دانا نسبت به گذشته پر رنگ تر شده و درصدد هستیم که از توان نمایندگان در پیشبرد اهداف شرکت بیشتر استفاده شود. با توجه به جایگاه مهم نمایندگان رئیس کل بیمه مرکزی نیز بر استفاده از ظرفیت های موجود در شبکه فروش تأکید دارند.
وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به پتانسیل نمایندگان با تجربه، جوان و پر انرژی باید در راستای سودآوری شرکت، شبکه فروش تلاش خود را در جهت جذب پرتفوهای غیر شخص ثالث و درمان صرف کنند. چرا که در حال حاضر دو رشته مذکور از رشته های زیان ده صنعت هستند.
نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل بیمه دانا در ادامه با تأکید بر تجمیع امور بیمه ای در قراردادهای عمده خاطر نشان کرد: تجربه نشان می دهد که قراردادهایی که به صورت تجمیع جذب می شوند. هم دارای نسبت خسارت مناسبی هستند و اینکه کنترل ریسک آنها آسان تر خواهد بود. بدیهی است در تجمیع امور بیمه ای حضور نمایندگان توانمند می تواند در ارائه خدمات بهینه به بیمه گزار مؤثر باشد. ارکان شرکت باید از شبکه فروش به عنوان یکی از مهمترین عوامل کنترل ریسک حمایت کرده و تعاملات را با این حوزه بیشتر کنند.

۹۶/۰۲/۱۹
۰۸:۲۳

بیمه ها غایبان نمایشگاه بزرگ نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی / گزارشی از حضور پنج شرکت بیمه ای در گردهمایی بزرگ نفتی ها

یکی از دلایل تعلل بیمه گران اتکائی برای ورود به بازار ایران نرخ شکنی در بیمه نامه های مهندسی است به طوریکه برایشان این نحوه نرخ دهی قابل باور نیست/باید از سوی شرکتهای بیمه سرویس مشاوره مدیریت ریسک به بیمه گزاران ارایه شود و این در خصوص بیمه گزاران بزرگی مانند صنایع نفت گاز و پتروشیمی بیشتر مشهود است.

به گزارش ریسک نیوز،بیست و دومین نمایشگاه نفت،گاز، پالایش و پتروشیمی ؛ امسال نیز همانند سال‌های گذشته با حضور فعالان عرصه نفت و انرژی از16 اردیبهشت ماه در حال برگزاری است ، گردهمایی بزرگی از فعالان نفت و انرژی و البته صنایعی چون فولاد و کشاورزی و ... که حضور فعال خارجی ها کاملا در آن مشهود است.
د رحالی که به نظر می رسد این نمایشگاه می تواند جهت تبادل آراء و مذاکرات جهت همکاری های مختلف مثمر ثمر باشد ؛ اما حضور کمرنگ بیمه گران در این گردهمایی سالانه کاملا احساس می شود این درحالی است که گره خوردن صنعت بیمه با صنایع مختلف امری بدیهی است و شاید این نمایشگاه می توانست محلی باشد برای تعاملات سازنده بیمه گران با صنابع بالادستی کشور نه فقط جهت جذب پرتفوی که برای ایجاد تضارب آراء در حوزه مدیریت ریسک ، ایمنی و ...
البته شاید بتوان گفت جای خالی برخی شرکتهای زیر مجموعه صنعت بیمه مانند ارزیابان خسارت و ... نیز در این گردهمایی بزرگ خالی به نظر می رسد.
در میان 29 شرکت بیمه ای تنها چهار شرکت خصوصی آسیا ، پارسیان ، نوین و ملت و شرکت بیمه دولتی ایران در این نمایشگاه سالانه حضور دارند.
ثابتی ، مدیر بیمه های مهندسی و طرح های خاص به خبرنگار ریسک نیوز در خصوص علل شرکت بیمه نوین در بیست و دومین نمایشگاه نفت،گاز، پالایش و پتروشیمی گفت :طبق برنامه عملیاتی که در سال 95 طراحی کرده ایم حضور فعالی و مستقل در بیمه های انرژی هدف گذاری شده است.
وی با بیان اینکه این نمایشگاه برای بیمه نوین به عنوان یک بازار بالقوه محسوب می شود ، اذعان داشت:در سالهای گذشته معمولا قراردادهای بیمه نوین به صورت اشتراکی با شرکتهای بزرگتر بوده اما در نظر داریم ضمن حفظ تعامل با شرکتهای دیگر بیمه ای در این زمینه به صورت مستقیم و پررنگ تر حاضر شویم در این راستا بدنه شرکت را به لحاظ نیروی کارشناسی تقویت کردیم.
ثابتی با بیان اینکه در تلاشیم تا پرتفوی خود را در حوزه بیمه های انرژی و مهندسی توسعه دهیم ، گفت: با رفع تحریم ها در نظر داریم قرار داد اتکایی با شرکتهای خارجی نیز داشته باشیم اگر چه که هنوز تحریم ها به طور کامل بخصوص در حوزه مراودات مالی رفع نشده است.
به گفته وی طبق هدف گذار ها در تلاشیم سهم بیمه نوین در بیمه های انرژی را تا سقف 6 درصد افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه اهمیت تعامل شرکتهای بیمه در دوران تحریم ها با ایجاد کنسرسیوم متشکل از هشت شرکت بیمه ای خود را نشان داد ، گفت: در سالی که گذشت خسارات متعدد اتش سوزی زیان بسیاری را بر شرکتهای بیمه تحمیل کرد که این تعامل شرکتهای بیمه ای در قالب کنسرسیوم توانست تا حدود زیادی بار مالی بیمه ها را تعادل بخشد اگر چه که نگهداری ریسک در داخل کشور خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت .
ثابتی با تاکید بر اینکه نگهداری ریسک در داخل بار مالی زیان را متحمل بیمه ها کرده ، عنوان داشت: در خسارت بوعلی 90 میلیون یورو معادل 360 میلیارد تومان زیان وارد شد این د رحالی است که کل پرتفوی انرژی صنعت بیمه در طول یکسال به 300 میلیارد تومان هم نمی رسد و این خسارت بار مالی زیادی را بر دوش این شرکتها قرار داد د رحالی که اگر این ریسک به خارج منتقل می شد فشار بر صنعت بیمه کاسته می شد.
به گفته وی نگهداری ریسک ها د رداخل کشور در حال حاضر بزرگترین خطری است که صنعت بیمه را تهدید می کند و هر چند دولت صندوق ملی اتکائی را ایجاد کرد اما اگر امکان واگذاری اتکائی به خارج وجود داشت می توانستیم ریسک های داخلی را تامین مالی کنیم.
ثابتی با اشاره به معضل نرخ شکنی در بیمه های مهندسی اذعان داشت: یکی از دلایل تعلل بیمه گران اتکائی برای ورود به بازار ایران نرخ شکنی در بیمه نامه های مهندسی است به طوریکه برایشان این نحوه نرخ دهی قابل باور نیست
به گفته این مقام مسوول در بیمه نوین در برخی موارد مانند بیمه های ساختمان انقدر نرخ نازل است که محال است بیمه گر خارجی حاضر به همکاری باشد.
وی تصریح کرد: البته این شیوه نرخ دهی در میان مدت پاسخگو نخواهد بود چرا که اگر چه که سهم بازار افزایش می یابد اما به دلیل ارایه نرخ پایین، حق بیمه کاهش می یابد و این نحوه عملکرد به مرور خود را به صورت زیان انباشته در صورتهای مالی نشان خواهد داد .
به گفته وی ارایه نرخ پایین در بیمه های مهندسی در حالی است که ما طی سال گذشته خسارت اتش سوزی زیادی در ساختمانهای بلند مرتبه داشتیم.
وی معتقد است تداوم نرخ شکنی در حوزه بیمه های مهندسی شرکتهای بیمه را به سراشیبی سقوط خواهد رساند.
ثابتی در پاسخ به اینکه چرا شرکتهای بیمه به وظیفه خود که کنترل و مدیریت ریسک و ورود به ایمنی سازی است عمل نمی کنند گفت: یکی از وظایف اصلی صنعت بیمه ایمن سازی و مدیریت ریسک است و تا این فاکتورها رعایت نشود نمی توان انتظار شرایط برد برد برای بیمه گر و بیمه گذار را داشت اما متاسفانه در سالهای اخیر مدیران بیمه ای مدام در حال تغییر هستند و از انجا که ثبات مدیریتی وجود ندارد دیدگاهها کوتاه مدت است در دیدگاه کوتاه مدت هم بیشتر افزایش پرتفوی به هر قیمت مد نظر است تا اهداف بلند مدتی چون مدیریت ریسک و فرهنگ سازی جهت ایمنی .
به گفته وی پیاده سازی مدیریت ریسک نیازمند داشتن نگاه بلند مدت است
وی ضمن انتقاد از ولع افزایش سهم بازار در شرکتهای بیمه ای گفت: مهم سهم بازار نیست بلکه مهم ان است که شرکت بیمه چه میزان سود برای سهامدار رقم می زندو
دکتر سامانی ، کارشناس مدیریت ریسک و بیمه که در غرفه بیمه ایران با خبرنگار ما سخن گفت نیز در این زمینه اذعان داشت : یکی از راهکارهای مدیریت ریسک در صنایعی چون نفت و گاز و پتروشیمی و پالایشگاهها اخذ پوشش های بیمه ای است ا ما متاسفانه چه در صنایع مختلف وچه در صنعت بیمه پیاده سازی فرایند مدیریت ریسک مبهم و در عین حال مغفول است که معمولا جای خالی مدیریت ریسک در ارایه خدمات به بیمه گزاران از سوی شرکتهای بیمه به چشم می خورد.
به گفته وی باید از سوی شرکتهای بیمه سرویس مشاوره مدیریت ریسک به بیمه گزاران ارایه شود و این در خصوص بیمه گزاران بزرگی مانند صنایع نفت گاز و پتروشیمی بیشتر مشهود است.
این کارشناس مدیریت ریسک ضمن اینکه بر تفکیک واژگان بیمه ای و مدیریت ریسک تاکید کرد، اذعان داشت:. این گردهمایی فرصتی است تا شرکتهای بیمه بتوانند با شرکتهای قدر نفتی ارتباط برقرار کنند اما یک زبان مشترک پایه بین بیمه گر و بیمه گزار وجود ندارد.
سامانی اذعان داشت : اکثر شرکتهای حاضر در این نمایشگاه بیمه نامه هایی به زبان انگلیسی به انها ارایه می شود اما با توجه به اینکه ضعف ترجمه واژگان در حوزه بیمه گری وجود دارد ، در ایجاد زبان مشترک دچار مشکل می شویم.
به گفته وی به نظر می رسد سندیکا و پژوهشکده بیمه باید در زمینه ترجمه وازگان بیمه ای و انطباق آن با شرایط داخلی فعالیت کنند.
سامانی افزود: البته فعالیت هایی شده اما به نظر می رسد کافی نیست.
پرهام قاطع کارشناس ارشد بیمه های انرژی بیمه آسیا به خبرنگار در خصوص لزوم شرکت در نمایشگاه نفت،گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: آگاهی بیمه گران از صنایع نفتی جامع نیست و بالعکس صنایع نفتی نیز در خصوص بیمه ها ، قراردادهای بیمه ای و ... اطلاعات کافی ندارند در این راستا به نظر می رسد این نوع گرد همایی ها می تواند فرصت مغتنمی جهت تعاملات بیمه گران با صنعت نفت و انرژی باشد چه د رحوزه بازار یابی و جذب پرتفوی و چه د رحوزه مشاوره و مدیریت ریسک.
وی در خصوص لزوم ورود شرکتهای بیمه به فرایند مدیریت ریسک عنوان داشت: در پروژهای عظیم خودبخود این کار باید اتفاق بیفتد چرا که در صورت بروز خسارت ، زیان مالی گریبانگیر شرکت بیمه می شود.
قاطع با اشاره به اینکه در حال حاضر فضا برای واگذاری ریسک محدود است عنوان داشت : این درحالی است که پوشش بیمه ای پروژه های بزرگ نفتی ریسک بالایی برای شرکتهای بیمه به دنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در قبال حجم ریسکی که در کشور وجود دارد شرکتها ی اتکائی داخلی کافی نیستند گفت : تازمانی که شرایط خارجی به لحاظ نقل و انتقالات مالی بهبود یابد برای تعادل میزان ریسک در داخل کشور باید فکری کرد به طوریکه یکی از راهکارها توانمند سازی شرکتهای بیمه اتکائی و شرکتهای مستقیمی که مجوز قبولی اتکائی دارند در قالب افزایش سرمایه است تا بتوانند ریسک ها را با قدرت بیشتر ی نگاهدار ی کنند .
یک کارشناس بیمه انرژی بیمه ملت نیز در نمایشگاه سالانه نفت ف گاز و پتروشیمی ضمن اشاره به اهمیت صنعت د رصنایع بالادستی از جمله اکتشاف و تولید و صنایع پایین دستی اعم از پالایشگاه نفت و گاز استگاههای تقوبت و تقللی فشار و پایانه های نفتی و کشتی های نفت کش در حوزه بیمه های باربری موثر است.
ریسک های نفت و گاز از پر همیت ترین ریسک های کش.ر ماست و با توجه به نفت خیزبودن اسران و فراوانی صنایع مرتبط با نفت اهیمت دارند.
شرکتهای بیمه پوشش دهنده انواع بیمه های اموال ریسک های حفاری امتشافات و تلید و صنایع بالادستی مثل پلایشگاهه و صنلیع دیگری مانند پتروشیمی هستند بنابراین حضورشان در این نمایشگاه ضروری است این در حالی است حضور موثری نداشه اند و
امسال هم از پر بازددی ترین دوره های این نمایشگاه ب.ده و حدود 720 شرکت داخلی و خارجی شرکت کردند
غرفه بیمه ایران
غرفه بیمه نوین
حضور ابتکار در غرفه بیمه نوین
حضور چشمگیر شرکتهای نفتی خارجی
گستره پالایشگاهها در کشور
غرفه ماشین الات خارجی و اتش نشانی

۹۶/۰۲/۱۸
۱۷:۱۴

جبران زیان 20 میلیارد ریالی آتش سوزی به تولید کننده لوازم خانگی توسط بیمه ایران

خسارت 20 میلیارد ریالی آتش سوزی به کارخانه گروه تولیدی و صنعتی سولان سبز ، از سوی بیمه ایران جبران شد .

به گزارش ریسک نیوز از روابط عمومی بیمه ایران ، همزمان با خجسته میلاد حضرت ابا عبد اله الحسین (ع ) در جلسه ای با حضور آقایان محمد رحیمی مدیر عامل شرکت سولان و موسوی رییس شعبه بعثت بیمه ایران ، چک خسارت 2 میلیارد و هفت میلیون تومانی این تولید کننده لوازم خانگی و محصولات سرمایشی و گرمایشی ، به مدیر عامل این شرکت تقدیم شد .
بنا به این گزارش ، شرکت تولیدی سولان سبز در تاریخ 18مهر95 به علت رسیدن حرارت حاصل از واکنشهای شیمیایی گرما زا به مواد سوختنی و قابل اشتعال دچار حریق شد .
به محض اعلام موضوع به بیمه ایران ، این شرکت با اعزام گروه کارشناسی ، نسبت به برآورد خسارت های وارد شده اقدام کرد . در پی تصویب هیات مدیره شرکت سهامی بیمه ایران با پرداخت مبلغ برآورد شده ، پس از کسر سهم خسارت مجتمع تخصصی بانکها و موارد قانونی ، طی چکی ، مبلغ 20 میلیارد و 70 میلیون و 627 هزار و 376 ریال به بیمه گذار پرداخت شد .

۹۶/۰۲/۱۹
۱۲:۱۷

بیمه دی شعبه سمنان حائز بالاترین نرخ رشد بیمه در استان شد

در نشست شورای هماهنگی بیمه های کشور که در سمنان برگزار شد، بیمه دی حائز بالاترین نرخ رشد بیمه در سال های 93 و 94 شد.

به گزارش ملت بازار، جلسه شورای هماهنگی شرکت های بیمه استان سمنان اردیبهشت ماه 96 در این استان برگزار شد.
در این جلسه که نماینده وزیر و مدیرکل اداره امور اقتصادی و دارایی سمنان و مدیران ارشد شرکت های بیمه حضور داشتند از گزارش رتبه بندی شرکتهای بیمه و گزارش اقتصادی استان رونمایی شد.
طبق آمار و اطلاعات بالاترین رشد نرخ بیمه در سالهای 1393 و 1394 مربوط به بیمه دی بوده است .
شرکت بیمه دی با ارتقاء شش رتبه نسبت به سال 92 رتبه ششم این طبقه بندی را کسب کرد.
در پایان این نشست مقرر شد با توجه به شعار امسال که مبنی بر اقتصاد مقاومتی و تولید و اشتغال است ، شرکت های بیمه نیز برنامه ریزی های خود را در این راستا انجام دهند.
منبع: پایگاه خبری تحلیلی ملت بازار

۹۶/۰۲/۱۹
۱۱:۰۴

پیکرهای 13 جان‌باخته دیگر معدن آزادشهر پیدا شد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت پیکرهای 13 معدنچی محبوس در معدن آزادشهر که بامداد دوشنبه پیدا شده بودند، از معدن خارج و برای شناسایی و احراز هویت تحویل پزشکی قانونی شهرستان شده است.
صادقعلی مقدم اظهار داشت: پیکرهای این جانباختگان با تلاش گروه‌های امدادی معدن از تونل مخروبه خارج شد.
به گفته وی؛ گروه‌های امدادی معدن در تونل مخروبه با ادامه کار تلاش می‌کنند تا به طور کامل عملیات پاکسازی و آواربرداری انجام شود.
مدیرکل تامین اجتماعی استان گلستان نیز از صدور احکام مستمری 21 کارگر جان‌باخته حادثه انفجار معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر خبر داد.
علی‌اصغر نیک‌نیا اظهار داشت: از همین ماه مستمری بازماندگان حادثه و حقوق معوقه آنان پرداخت خواهد شد.
وی اضافه کرد که کارگران زیر پوشش بیمه هستند و خانواده مصدومان و جان‌باختگان از جهات مختلف تحت حمایت قرار می‌گیرند.
نیک‌نیا عنوان کرد: خانواده‌های جان‌باختگان این حادثه با در دست داشتن کارت ملی، شناسنامه، گواهی فوت و سند ازدواج می‌توانند به شعبه ویژه تامین اجتماعی شهرستان آزادشهر مراجعه کنند تا کارهای مربوط به این بخش انجام شود.
مدیرکل تامین اجتماعی گلستان افزود: مقرری همه جان‌باختگان در صورت ارائه مدارک، از روز اول فوت، به خانواده‌ها پرداخت می‌شود.
به گفته وی؛ جهت پرداخت تعهدات کوتاه‌مدت و بلندمدت به حادثه‌دیدگان یک واحد ویژه در شعبه تامین اجتماعی آزادشهر ایجاد و مقرر شده است تا نسبت به صدور حکم مستمری واجدین شرایط در مدت دو روز کاری اقدام شود.
مدیرکل تامین اجتماعی گلستان در خصوص وضعیت بیمه معدنچیان جان‌باخته گفت: بازماندگان می‌توانند ابتدا با مراجعه به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی نسبت به دریافت حکم در این ارتباط طبق قانون کار اقدام و سپس به بیمه مراجعه کنند تا بررسی سوابق انجام کار و فاصله بیمه‌ای آنان جبران شود.
نیک‌نیا تصریح کرد: با بررسی این سوابق؛ کسورات پرداختی حق بیمه این حادثه‌دیدگان را از پیمانکار وصول خواهیم کرد.
مدیرکل تامین اجتماعی پیش از این نیز گفته بود که علاوه بر پرداخت مستمری برای بازماندگان، پرداخت هزینه کفن و دفن جان‌باختگان نیز با اخذ مدرک گواهی فوت به خانواده‌ها صورت می‌گیرد.
پرداخت دیه به جان‌باختگان
مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان گفت: اولیای دم تمام کارگران جان‌باخته در حادثه انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر علاوه بر دریافت حقوق و مستمری؛ دیه کامل عزیزان خود را تا سقف 210 میلیون تومان پس از صدور گواهی انحصار وراثت دریافت می‌کنند.
سعید مازندرانی افزود: شرکت زغال‌سنگ آزادشهر بیمه مسئولیت مدنی دارد لذا کارگران معدن تا سقف 40 نفر تحت پوشش بیمه حوادث نزد شرکت آسیا هستند که مقرر شد در کوتاه‌ترین زمان ممکن دیه این عزیزان پرداخت شود.
وی اضافه کرد: کارگران معدن آزادشهر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هم بوده‌اند و هرچند پیمانکار بدهی‌هایی در این رابطه دارد اما با توجه به دستور صریح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت حقوق و مستمری بازماندگان آنها بر اساس ضریب مشاغل سخت و زیان‌آور تمام و کمال پرداخت می‌شود.
وی اضافه کرد: رویکرد وزارت کار این است که ضمن کمک به سوابق بیمه‌ای کارگران جان‌باخته؛ سایر کارگران را که در پی تعطیلی معدن بیکار شده‌اند از حقوق بیمه بیکاری برخوردار کند.
وی یادآور شد: علاوه بر پرداخت حقوق و مستمری خانواده کارگران جان‌باخته و پرداخت دیه کامل آنها؛ کمک‌های دیگری نیز به بازماندگان خواهد شد که در مرحله اول و با دستور وزیر کار به خانواده‌های جان‌باختگان 15 میلیون تومان بابت هزینه‌های کفن و دفن پرداخت می‌شود که تاکنون چند مورد انجام شده است.
وی ابراز داشت: همچنین در اجرای دستور رئیس‌جمهور دیگر مشکلات خانواده‌های کارگران جان‌باخته نظیر کارگرانی که خانه نداشته‌اند از سوی وزارت راه و شهرسازی مورد رسیدگی قرار گرفته و حل خواهد شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان بیان داشت: هم‌اکنون تیم تخصصی مرکب از کارشناسان خبره دستگاه‌های ذیربط مشغول بررسی علل حادثه انفجار معدن آزادشهر هستند که پس از اتمام کار و نهایی شدن جزئیات علت حادثه؛ موضوع به قوه قضائیه برای رسیدگی ارسال خواهد شد.
مدیرعامل بیمه آسیا رسما آمادگی این شرکت را برای پرداخت دیه به جان‌باختگان حادثه معدن آزادشهر اعلام کرد.
100 میلیارد ریال وثیقه پیمانکار و مدیر معدن
رئیس دادگستری کل گلستان با بیان اینکه وثیقه پیمانکار و مدیرعامل معدن آزادشهر برای هر کدام 100 میلیارد ریال است، گفت: دستگاه قضایی برای استیفای کامل حقوق کارگران این معدن تلاش می‌کند.
هادی هاشمیان در حاشیه بازدید از معدن زغال‌سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر در خصوص ادامه روند رسیدگی به این پرونده، اظهار داشت: به مصدومان و بازماندگان اطمینان می‌دهم که با مقصران این حادثه در هر مقام و جایگاه برخورد خواهد شد.
وی در خصوص احضار مدیرعامل و پیمانکار این معدن به دادسرا نیز گفت که این دو روزهای شنبه و یکشنبه احضار و پس از بازجویی تا انجام تحقیقات تکمیلی با قرار وثیقه تعیین شده، فعلا آزاد هستند.
رئیس دادگستری کل گلستان افزود که رئیس قوه قضائیه شخصا دستور پیگیری حقوق معدنکاران، متوفیان و خانواده‌های آنان را صادر کرده است و به زودی شرح پرونده این حادثه به دفتر آیت‌الله آملی لاریجانی فرستاده خواهد شد.
معدن زغال‌سنگ زمستان یورت آزادشهر مقارن ظهر چهارشنبه 13 اردیبهشت منفجر شد که بر اثر این حادثه 35 تن از معدنکاران محبوس و جان باختند، تاکنون 22 تن از این کارگران احراز هویت شده‌اند و پیکر 13 تن دیگر بامداد دیروز پیدا و برای شناسایی و احراز هویت تحویل پزشکی قانونی شده است.
***
برای ورود به گلبرگها بعنوان جامع‌ترین مجله اینترنتی در حوزه سلامت و خانواده بر روی تصویر ذیل کلیک کنید!

۹۶/۰۲/۱۹
۰۲:۳۲

اطلاعیه شماره 44 بیمه ایران برای زیاندیدگان بیمه توسعه

شرکت سهامی بیمه ایران با صدور اطلاعیه شماره 44، درخصوص تسویه خسارت زیان دیدگان غرامت فوت و جرح حوادث رانندگی بیمه نامه های صادره شرکت بیمه توسعه از طریق شعب بانک ملت فراخوان داد.
به گزارش فراسو متن کامل اطلاعیه بیمه ایران بدین شرح است: پیرو اطلاعیه های قبلی در راستای تسریع در پرداخت و کسب حداکثر رضایت زیان دیدگان حوادث رانندگی شرکت بیمه توسعه در حداقل زمان ممکن مجدداً به اطلاع می رساند از تاریخ 1393/12/23فرآیند پرداخت صرفاً از طریق شعب بانک ملت سراسر کشور صورت می پذیرد، لذا ضروری است 160 نفر از زیان دیدگان محترم حوادث رانندگی بیمه نامه های صادره شرکت بیمه توسعه به شرح فایل پیوست که دارای چکهای صادره شرکت مذکور از حساب جاری شماره 1018905904811 نزد مؤسسه اعتباری توسعه هستند از تاریخ 1396/2/18 با در دست داشتن کارت ملی و لاشه چک، بدون هرگونه افتتاح حساب به شعب بانک ملت در محل سکونت خویش مراجعه، و پس از تحویل چک نسبت به دریافت مطالبات خویش اقدام نمایند.
لازم به تاکید می باشد چنانچه زیان دیدگان محترم تا قبل از تاریخ 1393/12/27چک های خود را به موسسه اعتباری توسعه تحویل داده باشند ، درصورت عدم تسویه مطالبات تا تاریخ مذکور با مراجعه به موسسه اعتباری توسعه و دریافت چک های خویش مطابق رویه فوق اقدام نمایند .
جهت دریافت فایل اسامی اینجا را کلیک کنید.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۷:۳۳

مالیات بر ارزش افزوده توسعه یا تضعیف بیمه‌های زندگی

فراسو / از ابتدای تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده، حق بیمه‌های پرداختی بابت کلیه پوشش‌های بیمه‌ای (فوت، نقص عضو، بیماری‌های خاص و…) بیمه‌های عمر و تشکیل سرمایه به استثنای بخش تشکیل سرمایه، مشمول مالیات بر ارزش افزوده است و بیمه‌گذاران ملزم هستند تا نسبت به پرداخت آن اقدام کنند. از آنجا که اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده باید هر سه ماه یک بار تهیه و ارسال شود، بنابراین شرکت‌های بیمه موظف هستند هر ساله مبالغ مالیات مذکور را در اقساط همان سال محاسبه و دریافت کنند. اما باید توجه کرد که اعمال مالیات بر ارزش افزوده، هزینه دسترسی خانوارها به بیمه‌های زندگی را افزایش می‌دهد که نتیجه آن اعتراض و نارضایتی بیمه‌گذاران فعلی، دلسردی و تمایل نداشتن مشتریان بالقوه این محصول برای خرید است. این در حالی است که یکی از راهبردهای اساسی دولت محترم، بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه، توسعه بیمه‌های زندگی است. به بیانی دیگر برخلاف اهتمام به افزایش سهم بیمه‌های زندگی در صنعت بیمه و نیز معرفی آن به عنوان یکی از اقلام سبد هزینه‌ای خانوار، سیاست مالیاتی پیش گرفته شده، هم راستا با این هدف عمل نمی‌کند. از سویی به توسعه بیمه‌های زندگی تأکید می‌شود و از سویی دیگر سیاست‌های نامتناسب (افزایش هزینه دسترسی) با آن اتخاذ می‌شوند. مسلما یکی از اقدامات برای توسعه بیمه‌های زندگی، کاهش هزینه‌های دسترسی است که این مهم هیچ تناسبی با اعمال مالیات بر ارزش افزوده بر بیمه‌های زندگی ندارد.
فارغ از این ناهمگونی می‌توان شواهد فراوانی مطرح کرد که براساس آنها حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌های زندگی که مدت‌هاست محل بحث شرکت‌های بیمه و قانون گذاران محترم است، هم راستا با توسعه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است. این شواهد چه در سطح خُرد (خانوار) و چه در سطح اقتصاد کلان وجود داشته و از این ادعا پشتیبانی می‌کنند. در سطح خانوار اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که بیمه‌های زندگی در ساحت نظام مالی خانواده به عنوان یک راه حل مالی از طرق گوناگون به خانواده‌ها در ایجاد پایداری مالی کمک می‌کند. پوشش‌های این محصول این اجازه را می‌دهد که در صورت مرگ زودرس یا دیگر مشکلات (ازکارافتادگی و…) پیش آمده برای نان آور خانواده، تنش‌های مالی به وجود آمده، بسته به نوع و میزان پوشش‌ها، کاهش یابد یا از بین بروند. در این صورت با افزایش امنیت اقتصادی، کاهش نگرانی‌ها و استرس‌ها، بهره‌وری و خلاقیت نیز افزایش می‌یابد (آنکتاد، 1987).
مسئله دوم نیز این است که بیمه‌های عمر و تشکیل پس‌انداز، امکان پس‌انداز اجباری را برای خانوارها به ویژه خانوارهایی که در صورت نبود چنین سازوکار اجباری، پس‌انداز نمی‌کنند مهیا می‌کند. نکته سوم نیز ایجاد کانال درآمدی ایمن برای دوران سالمندی و بازنشستگی است. مجموعه این موارد حاکی از نقش مهم و ضروری بیمه‌های زندگی در اقتصاد خانوار است. لذا سیاست‌هایی که توسعه بیمه‌های زندگی را با مانع مواجه می‌کنند، مستقیما پایداری مالی، امنیت اقتصادی و توان پس‌اندازی خانوارها را هدف قرار می‌دهند. مسلما توسعه اقتصادی محصول نااطمینانی، نبود امنیت اقتصادی و تضعیف توان پس‌انداز خانوارها به عنوان عنصری اساسی از پس‌انداز خصوصی، نیست. اما اعمال مالیات بر ارزش افزوده در بیمه‌های زندگی، هزینه دسترسی خانوارها به این محصول را به شدت افزایش می‌دهد تا نه تنها مشتریان آتی را از خرید منصرف کند، بلکه مشتریان فعلی را نیز در بلندمدت از ادامه قرارداد خود منصرف کند. باید توجه کرد بخش قابل توجهی از بیمه‌گذاران فعلی تنها امکان پرداخت حق بیمه اندکی را دارند، لذا بالارفتن هزینه بیمه‌های زندگی بیش از همه به این اقشار آسیب می‌رساند. این قشر معمولا دارایی و ثروت زیادی در اختیار ندارند تا در صورت فوت نان‌آور خانواده، وقوع حوادث، ابتلا به بیماری‌های خاص و سرطان که بسیار پرهزینه هستند، لطمات مالی را جبران کنند.
از منظر اقتصاد کلان تاکنون بحث‌های فراوانی درباره رابطه مستقیم توسعه بیمه‌های زندگی و رشد اقتصادی به عنوان شرط لازم (و نه کافی) توسعه اقتصادی، انجام شده است. اما در این میان سازوکار ایجاد چنین رابطه‌ای از اهمیت بیشتری برخوردار است. تقریبا در تمام نظریات توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری نقشِ محوری را ایفا می‌کند. سرمایه‌گذاری نیز به نوبه خود تابعی از پس‌انداز است. مادامی که پس‌انداز کافی در جامعه صورت نگیرد، همچنان سرمایه‌گذاری به عنوان حلقه مفقوده رشد و توسعه اقتصادی باقی خواهد ماند. براساس گزارش مرکز آمار ایران از میزان درآمد و هزینه سالانه خانوارها در سال 1393، متوسط درآمد یک خانوار شهری حدود 318/24 میلیون تومان و هزینه متوسط آن حدود 486/23 میلیون تومان بوده است که به طور متوسط هر خانوار شهری توانسته ماهانه 53 هزار تومان پس‌انداز کند. اما با گسترش فرهنگ بیمه و قرار گرفتن بیمه‌های زندگی در سبد هزینه‌ای خانوار، انتظار آن است تا با بهره گیری از سازوکار اجباری پس‌انداز (فرد الزام به پرداخت حق بیمه داشته که بخشی از این حق بیمه صرف تشکیل پس‌انداز می‌شود) حجم پس‌انداز خانوارها و نهایتا نرخ پس‌انداز ملی افزایش یابد.
در مرحله بعد صنعت بیمه با تجمیع و تجهیز این پس‌اندازهای خرد و راهنمایی آنها به بازارهای مالی و حتی بخش حقیقی اقتصاد، زمینه‌های توسعه مالی و اقتصادی را ایجاد می‌کند. نیازی به توضیح نیست که یکی از پیش شرط‌های تحقق اقتصاد مقاومتی، برخورداری از نظام مالی توسعه یافته است. از این منظر تسهیل و تهییج خرید بیمه‌های زندگی با دمیدن در کوره بازارهای مالی، به طور غیرمستقیم به توسعه اقتصادی می‌انجامد. همچنین باید توجه کرد که بیمه‌های زندگی با توجه به ماهیت خود بر کیفیت پس‌انداز نیز مؤثر هستند. بدین معنا که برخلاف بانک‌ها، پس‌اندازها در بیمه‌های زندگی ماهیتی بلند مدت تر دارند( .(2012 ,OECD
با این توضیح اتخاذ سیاست‌های ناهمگون با توسعه بیمه‌های زندگی نهایتا منجر به رشد و توسعه اقتصادی نخواهد شد.
از نگاه مالیه دولت می‌توان استدلال کرد که بیمه‌های زندگی نهایتا می‌تواند از بار و هزینه‌های حمایت اجتماعی دولت به طور چشمگیری بکاهد. کاهش چنین هزینه‌هایی ضمن برداشتن فشار از کسری بودجه، امکان افزایش هزینه‌های عمرانی (تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) را به دولت می‌دهد که نهایتا این وضعیت به رشد اقتصادی کمک خواهد کرد. درباره ناکافی بودن مستمری بازنشستگی در میان تمامی مستمری بگیران و حتی کارشناسان اتفاق نظر وجود دارد. گواه این مسئله نیز اعتراضات گاه و بی‌گاه مستمری بگیران به دلیل کافی نبودن درآمد آنهاست. این ناکافی بودن درآمد، در سال‌های سالمندی که هزینه‌های درمانی و بهداشتی طبعا افزایش می‌یابد، باعث می‌شود تا هزینه‌ها و پرداخت‌های انتقالی دولت در زمینه بهداشت و درمان به شدت افزایش یابد. این در حالی است که با حضور بیمه‌های عمر و تشکیل سرمایه به عنوان مکمل بیمه‌های بازنشستگی (عمدتا با موضوع پرداخت مستمری در پایان مدت بیمه‌نامه و استرداد سرمایه)، درآمدهای دوران سالمندی افزایش یافته و نهایتا بار مالی دولت ناشی از ناکافی بودن مستمری‌های بازنشستگی کاهش می‌یابد. با اعمال سیاست‌های تسهیلی توسعه بیمه‌های زندگی از جمله حذف مالیات بر ارزش افزوده، در کنار افزایش آرامش اقتصادی مستمری بگیران، هزینه‌های حمایت اجتماعی دولت نیز کاهش می‌یابد. به بیانی دیگر گرچه با حذف این مالیات، درآمد مالیاتی کاهش (البته کاهش ناچیز) یافته، اما نهایتا با نقش آفرینی بیمه زندگی به عنوان تکمیل کننده بیمه مستمری و نیز ارائه پوشش‌های بیمه‌ای، هزینه‌های دولت کاهش خواهد یافت.
استدلال‌های ارائه شده تماما بر این پایه استوار هستند که بیمه‌های زندگی چه در سطح خرد و چه در سطح کلان، بر رشد و توسعه اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی تأثیرگذار هستند و اتخاذ سیاست‌های هم راستا با افزایش ضریب نفوذ بیمه‌های زندگی، مانند حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌های عمر و تشکیل سرمایه به منظور کاهش هزینه دسترسی، لازم و ضروری است.
حسن یحیوی/ معاون اداره برنامه و بودجه و بهبود روش‌های بیمه ایران معین

۹۶/۰۲/۱۹
۰۹:۳۵

حمايت بانک پارسيان از نخستين مسابقات بين المللي گلف کاپ صلح و دوستي

خبرگزاري آريا- با حمايت بانک پارسيان ، نخستين مسابقات بين المللي گراميداشت قهرمان فقيد گلف مرحوم شهباز حسين پور با نام کاپ صلح و دوستي از امروز 17 ارديبهشت ماه آغاز شد .
به گزارش خبرگزاري آريا،در نخستين مسابقات بين المللي گراميداشت قهرمان فقيد گلف مرحوم شهباز حسين پور با نام کاپ صلح و دوستي پنج کشور لبنان، ايران، بنگلادش، پاکستان و افغانستان به همراه هشت تيم داخلي  در اين دوره از مسابقات حضور داشته  و با يکديگر به رقابت مي پردازند .
اين مسابقات که براي نخستين بار در سطح جهاني در کشور برگزارمي شود ، پيشينه اي برگزاري  موفق چهارده دوره در داخل کشور را داشته و از امساال مسابقات گلف يادواره زنده ياد شهباز حسين پور در سطح يک تورنمنت بين المللي برگزارشده است . لازم به ذکر است که مسابقات گلف جهاني موفق به کسب سهميه المپيک شده و از اين دوره المپيک در مسابقات خواهد بود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۱۸

تعيين نرخ حق الوکاله بانک سينا براي سال 96

خبرگزاري آريا-نرخ حق الوکاله بانک سينا براي انواع سپرده هاي سرمايه گذاري در سال 1396 معادل 3 درصد خالص منابع سپرده گذاران اعلام شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، با عنايت به بخشنامه و دستور العمل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، نرخ حق الوکاله بکارگيري سپرده ها در بانک سينا براي سال 1396 معادل 3 درصد خالص منابع سپرده گذاران براي هر يک از انواع سپرده هاي بکار گرفته شده جهت مصارف مشاع تعيين شد.
حق الوکاله مبلغي است که بانکها مي توانند در قبال بکارگيري منابع سپرده گذاران، از آنان دريافت کنند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۱۸

با برگزاري مجمع فوق العاده صورت مي گيرد: انتخاب اعضاي هيات مديره بانک سرمايه در روز 23 ارديبهشت

خبرگزاري آريا- با برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده، اعضاي هيات مديره بانک سرمايه انتخاب مي شوند.
به گزارش خبرگزاري آريا،بانک سرمايه در ماه هاي گذشته با چالش هاي زيادي به ويژه در ارتباط با اتفاقات صورت گرفته در صندوق ذخيره فرهنگيان رو به رو شده و تغيير مديريت هاي متعددي هم در طول ساليان فعاليت خود داشته و آخرين بار هم در هفته هاي گذشته مديرعامل جديدي را به خود ديده است.
بر اساس اين گزارش، در آخرين تغييرات، خاني مديرعامل پيشين بانک سرمايه جاي خود را به پويان شاد داد تا شايد اين بانک خصوصي بتواند چالش هاي پيش روي خود را با موفقيت پشت سر بگذارد.
بر اساس اعلام سازمان بورس، سهامداران بانک سرمايه اين بار روز 23 ارديبهشت ماه در مجمع فوق العاده اي گردهم مي آيند تا اعضاي هيات مديره جديد اين بانک خصوصي را انتخاب کنند.
مجمع عمومي فوق العاده بانک سرمايه ساعت 15 روز شنبه 23 ارديبهشت ماه سال جاري در محل حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در خيابان سميه نرسيده به تقاطع خيابان حافظ برگزار خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۵:۱۸

رشد پیش‌بینی درآمد هرسهم 96 بانک گردشگری 

بانک گردشگری پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی 96 را با 79 درصد افزایش به بازار منعکس کرده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، براساس اطلاعیه سازمان بورس و اوراق بهادار، بانک گردشگری با سرمایه 6 هزار میلیارد ریال برای سال مالی منتهی به آذرماه 96 معادل 43 ریال سود به ازای هر سهم پیش‌بینی کرده است.
بر همین پایه پیش‌بینی جمع درآمدهای امسال را معادل 9 هزارو 503 میلیارد ریال اعلام کرده که نسبت به سال گذشته با 60 درصد افزایش همراه است.
سود خالص اعلام شده ازسوی بانک نیز به واسطه تحقق و دستیابی بانک گردشگری به جذب سپرده‌ها و به تبع آن افزایش تسهیلات اعطایی و افزایش کارمزدهای دریافتی ناشی از توسعه فعالیت‌های عملیاتی است و رقم پیش‌بینی شده معدل 295 میلیارد ریال در صورت سود و زیان آن ذکر شده است.
این بانک  پیش‌بینی‌ می‌کند که درآمد حاصل از کارمزد طی سال مالی مورد گزارش بالغ بر دو هزار و 486 میلیارد ریال باشد که در مقایسه با سال قبل 961 درصد رشد نشان می‌دهد. این در حالی است که جمع هزینه‌ها، تنها 59 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته باشد.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۰:۴۲

عبور کاربران همراه بانک ملی ایران از سه میلیون

همراه بانک ملی ایران با بیش از سه میلیون کاربر در بهمن ماه سال 95 بیش از هشت میلیون تراکنش را پوشش داده است.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، این بانک به منظور افزایش رضایت مشتریان از خدمات بانکداری الکترونیک و ایجاد بسترهای مختلف برای سهولت امور مشتریان همراه بانک ملی را با خدمات متنوع در اختیار آنها قرار داده است. اعلام صورتحساب، مانده حساب، پرداخت اقساط درون بانکی و بین بانکی، انتقال وجه از یک حساب به حساب دیگر، انتقال وجه از حساب به کارت‌های بانک ملی ایران و پرداخت قبوض خدماتی از خدمات این سامانه بر پایه شماره حساب است. 
همچنین خدمات بر پایه کارت‌های بانکی، انتقال وجه کارت به کارت از ملی کارت به تمامی کارت‌های متصل به شتاب، خدمات چک، پرداخت قبوض خدماتی و خرید شارژ برای تمامی سیم کارت‌های تلفن همراه نیز از دیگر خدمات این سامانه است.
مشتریان بانک فوق می‌توانند برای دسترسی به نسخه همراه بانک ملی ( اندروید و ios )  به بخش خدمات سایت بانک ملی ایران  مراجعه و آخرین نسخه آن را دانلود کنند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۸:۳۱

مروری بر آثار برجام بر روابط بانکی/ لغو تحریم‌های بانک‌های تجارت، ملت، رفاه و صنعت و معدن

مروری بر آثار برجام و تاثیر آن بر فضای اقتصادی کشور نشان می‌دهد که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)‌ که حاصل تلاش دولت در این زمینه بود، جدا از آثاری که در عرصه سیاست خارجی به همراه داشت،‌ در زمینه توسعه روابط پولی و بانکی بین‌المللی نیز آثار متعددی را به همراه داشته است.

 به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ پس از اجرای توافق هسته‌ای و برجام روند مذاکرات با بانک‌های خارجی آغاز و احیای روابط کارگزاری شتاب مضاعفی‌ گرفت. نظام پولی کشور از پرداخت هزینه ١٠ درصدی انتقال پول که قبل از اجرایی شدن برجام باید پرداخت می‌کرد، رها شد و این امر سبب صرفه جویی برای کشور شد.
چندی پیش در گزارشی که در خصوص   ۱۰۰ دستاورد مهم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منتشر شد، به لغو تحریم‌ها علیه بانک تجارت، ملت، رفاه کارگران، صنعت و معدن و دیگر بانک‌های دولتی ایران اشاره شده بود. بهبود روابط بانکی با بانک‌های دنیا از جمله مهم‌ترین دستاوردهای برجام در این مدت بوده است.
  لغو تحریم‌ها علیه بانک‌ تجارت
 در این راستا بانک تجارت از جمله بانک‌هایی بود که موفق به برقراری روابط کارگزاری فعال با ۶۳ بانک خارجی در کشورهایی چون ترکیه ، آلمان ، ایتالیا ، اسپانیا ، فرانسه ، سوئیس ، چین ، اتریش ، روسیه ، انگلستان ، امارات متحده عربی ، بلژیک ، ژاپن ، کره جنوبی ، دانمارک ، جمهوری چک ، سوئد و .... شد.
 یکی دیگر از مهمترین دستاورهای توافق هسته‌ای آزادسازی وجوه مسدود شده در حسابهای بانک‌تجارت در کشورهای خارجی بود.
در گزارش عملکرد بانک تجارت برای توسعه خدمات ارزی پس از اجرای برجام آمده است؛ از ابتدای سال نود و پنج تا پایان آبان ماه این سال ، ۱۵۷۱ فقره اعتبار اسنادی به ارزش ۸۹۳ میلیون دلار ، گشایش یافته است و ۱۶۹۸ فقره حواله ارزی به ارزش ۲۴۵ میلیون دلار توسط واحدهای ارزی این بانک در نقاط مختلف کشور صادر شده ، ضمن آنکه بانک تجارت اقدام به گشایش ۱۷ فقره اعتبار اسنادی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی کرد .
 بازگشت مجدد بانکهای ایرانی به نظام مالی بین المللی ، امکان مشارکت در تامین مالی پروژه های زیربنایی اقتصاد ملی را برای این بانکها فراهم آورد و بانک تجارت در فرآیند تامین سرمایه خارجی برای برخی از بزرگترین پروژه های اقتصادی کشور در قالب قراردادهای فاینانس مشارکت کرد که از جمله مهمترین این طرحها می‌توان به ساخت قطعه پایانی آزادراه قزوین – رشت ، تاسیس کارخانه جدید خودروسازی مشترک با کشور فرانسه و پروژه . گاز رسانی به مجتمع پتروشیمی متانول کاوه اشاره کرد.
 لغو تحریمها علیه بانک‌ملت
بر  اساس این گزارش در چهاردهم د‌ی ماه نود و پنج و در سالگرد برجام ، بانک ملت نیز در گزارشی‌از برقراری روابط کارگزاری بانک ملت با ۱۳۱ بانک خارجی خبر داد و اعلام کرد در این مدت ۳۶ فقره حساب ارزی در کشورهای خارجی گشایش یافته و حجم اعتبارات اسنادی گشایش یافته است.
همچنین در این گزارش عملکرد بانک ملت در بخش حواله های ارزی مثبت ارزیابی شده و اعلام شده بیش از  ۶ میلیارد دلار حواله ارزی برای مشتریان صادر شده، و ۹۰ واحد ارزی فعال در داخل کشور دارد.
 و عنوان شده بانک ملت ارمنستان هم در چندماه آینده شعبه ای در کشور گرجستان راه اندازی خواهد کرد و این بانک برای تاسیس شعب جدید در کشورهای ایتالیا، هلند و سوییس و سایر کشورهای هدف نیز اقدام کرده است.
 لغو تحریمها علیه بانک رفاه
بر اساس این گزارش بانک رفاه نیز در آذر ماه نود و پنج اعلام کرد، روابط کارگزاری با صد و بیست بانک و یک میلیارد دلار گشایش اعتبارات اسنادی و حوالجات ارزی حاصل هفت ماه فعالیت ارزی این بانک پس از برجام بوده است.
  لغو تحریمها علیه بانک صنعت و معدن
 بانک صنعت و معدن، نیز در گزارشی که در دهم بهمن ماه نود و پنج بر روی سایت خود گذاشت اعلام کرد که بانک صنعت و معدن اولین گشایش LC را در اولین ساعات اجرایی شدن برجام و برقراری رابطه کارگزای با ٧٠ بانک از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی را در کارنامه خود ثبت کردو موفق شد طی دو سال گذشته به میزان ٢ میلیارد دلار گشایش اعتبار اسنادی برای شرکت‌های ایرانی و خارجی انجام دهد.
طی یک سال گذشته حدود ٢٠ میلیارد یورو پول جابه‌جا کرد، این در حالی است که نظام پولی‌کشور از پرداخت هزینه ١٠ درصدی که قبل از برجام پرداخت می‌کرد، رها شده و دست‌کم تا دو میلیارد دلار برای کشور صرفه‌جویی شده است.
مروری بر آثار برجام بر روابط بانکی
 مروری بر آثار برجام و تاثیر آن بر فضای اقتصادی کشور نشان می‌دهد که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)‌ که حاصل تلاش دولت در این زمینه بود، جدا از آثاری که در عرصه سیاست خارجی به همراه داشت،‌ در زمینه توسعه روابط پولی و بانکی بین‌المللی نیز آثار متعددی را به همراه داشته است.
برخی از رئوس دستاوردهای برجام در روابط پولی و بانکی بین‌المللی کشور به شرح ذیل است:
ردیف موضوع وضعیت پیش از تحریم­ها وضعیت در دوران اوج تحریم ها وضعیت پس از برجام 1 روابط‌ کارگزاری بانکی بانک‌های‌ایرانی با بخش قابل توجهی‌از‌بانک‌های غیر آمریکایی روابط کارگزاری داشتند. بیش از 600‌رابطه‌کارگزاری‌وجود داشت. روابط‌ کارگزاری‌با‌تمامی‌بانک های معتبر بین­ المللی قطع شده بود. تعداد روابط کارگزاری به حدود 50 رابطه کاهش یافته بود. بانک‌هایی که در دوران تحریم‌ها با شبکه بانکی ایران همکاری داشتند، عمدتاً بانک‌های کوچک بودند ‌که‌ همکاری ‌با‌ آنها ‌ریسک‌های خاص خود را دارد و علاوه بر این، در نتیجه فشارهای ایالات متحده آمریکا همین رابطه نیز با فراز و نشیب مواجه بود. بر اساس آخرین اطلاعات تعداد روابط کارگزاری به طور قابل توجهی افزایش یافته و به 686 مورد رسیده که با حدود 236 بانک دنیا این روابط برقرار شده است.
این تعداد روابط کارگزاری به تدریج در حال افزایش است.
2 پیام‌رسانی‌مالی بین­ المللی بانک های ایرانی از خدمات پیام رسانی مالی نظیر سوئیفت و رویترز برخوردار بودند. سوئیفت اکثر بانک های ایرانی قطع شده بود و از مکانیزم های سنتی مانند تلکس و فکس رمزدار برای پیام رسانی مالی استفاده می­شد. سوئیفت تمامی بانک های خارج شده از فهرست تحریم­ها مجدداً برقرار شده است و پیام­ ها به نحو ایمن و با کمترین هزینه مبادله می­شوند. 3 نگهداری‌ذخایر ارزی کشور بانک مرکزی، ذخایر ارزی را در کشورهای متعدد و با توجه به ملاحظات مربوط به مدیریت ریسک ذخایر نگهداری می­ کرد و برای کشور محدودیتی از این حیث وجود نداشت. بر‌اساس تحریم­ های آمریکا عواید حاصل از فروش نفت ایران به کشورهای خارجی قابلیت انتقال به کشورهای ثالث را نداشتد و لذا‌بانک‌مرکزی ناچار به نگهداری آنها‌در‌کشورهای‌معدودی‌می‌شد که خریدار نفت ایران بودند. امکان انتقال عواید حاصل از فروش نفت به کشورهای ثالث فراهم شده است و می­ توان ذخایر ارزی را در کشورهای مختلف با توجه به ریسک ­های گوناگون نگهداری کرد. 4 پرداخت­های‌بین
­المللی
(آمار هزینه‌های نقل و انتقال با توجه به آماری که اداره بین‌الملل ارائه خواهد کرد تکمیل خواهد شد)
پرداخت­های بین­ المللی کشور عمدتاً با استفاده از مکانیزم اعتبارات اسنادی که کمترین هزینه و بیشترین ایمنی را دارند انجام می ­شدند. با توجه به قطع روابط کارگزاری بانک های خارجی با بانک های ایرانی، از مکانیزم پر ریسک حواله ارزی به جای اعتبارات اسنادی استفاده می­ شد. به تدریج حواله ارزی جای خود را به اعتبارات و بروات اسنادی می­دهد و هزینه­ ها و ریسک ­های پرداخت­های خارجی کشور کاهش می­ یابند. 5 رتبه‌اعتباری کشور از منظر OECD رتبه اعتباری کشور در بهترین حالت، 3 از 7 بود. رتبه اعتباری کشور به 7 از 7 کاهش یافته بود و موارد متعددی از عدم پرداخت تعهدات ایران به آژانس­های اعتبار صادراتی بوقوع پیوسته بود که علت آن، وجود نداشتن کانال­های پرداخت بود. رتبه اعتباری کشور به 6 از 7 بهبود یافته است و کلیه پرداخت­های معوق سابق حل و فصل شده است. تلاش­ ها برای بهبود بیشتر رتبه اعتباری کشور ادامه دارد. 6 وضعیت ایران در مجامع بین­المللی ایران در اکثر مجامع بین ­المللی پولی و مالی حضوری فعال و موثر داشت. در نتیجه تحریم ­ها و محدودیت­ های بین­ المللی، همکاری ایران با مجامع پولی و مالی بین­ المللی به حداقل کاهش یافته بود. تعاملات‌ و‌همکاری­ ها با سازمان­ ها و مجامع پولی و مالی بین­ المللی به طور جدی و موثری افزایش یافته و از کمک ­های فنی و آموزشی آنها نهایت استفاده به عمل می آ­ید. 7 تأمین‌اسکناس، طلا‌و فلزات گران بها محدودیتی‌برای تأمین اسکناس، طلا و فلزات گران بها برای ایران از طریق اشخاص حقیقی و حقوقی غیر آمریکایی وجود نداشت. تأمین اسکناس، طلا و فلزات گران بها برای ایران مشول تحریم دانسته شد و انجام این کار، جز با صرف هزینه­های بسیار و پذیرش ریسک­ های جدی ممکن نبود. تحریم­ های مربوط به تأمین اسکناس، طلا و فلزات گران بها لغو شده است و می­توان از طریق اشخاص غیر آمریکایی کلیه امور فوق را انجام داد. 8 تأمین مالی پروژه­های‌عمرانی‌و تولیدی کشور امکان استفاده از منابع خارجی برای تأمین مالی پروژه ­های کشور وجود داشت. با توجه به محدودیت ­های ایجاد شده، تأمین مالی پروژه­ های کشور از محل منابع خارجی به کمترین حد کاهش یافته بود و در موارد اندک موجود نیز به پشتوانه ذخایر ارزی بانک مرکزی و با هزینه های بالا محسوب می­شد که در عمل، با تأمین مالی متعارف و مرسوم تفاوت دارد. با توجه به بهبود رتبه اعتباری کشور، حل و فصل تعهدات معوق سابق و برقراری روابط کارگرازی بانکی، امکان استفاده از منابع مالی خارجی مجدداً برقرار شده است و مذاکرات متعددی با کشورهای متعدد در این خصوص انجام شده است. برخی از کشورها میزان اعتبار قابل تخصیص به ایران را اعلام نموده­ اند و با برخی کشورهای دیگر، مذاکرات در خصوص شرایط تخصیص اعتبار در حال انجام است. 9 آموزش استانداردهای حرفه­ای بانکداری در سطح بین ­المللی ایران از خدمات آموزشی سازمان های تخصصی و بانک های معتبر بین­ المللی استفاده می­ کرد. به دلیل محدودیت­ های ایجاد شده، استفاده از خدمات آموزشی و حرفه­ای به کمترین حد خود کاهش یافته بود به نحوی که بانک های ایرانی در جریان تحولات بازارهای مالی خصوصاً استانداردهای وضع شده پس از بحران مالی قرار نداشتند و دانش شبکه بانکی کشور در این زمینه­ ها کامل نبود. سازمان ها و مجامع مالی بین­ المللی ارائه کمک­ های فنی و آموزشی به ایران را از سرگرفتند و بانک های معتبر بین ­المللی نیز دوره ­ها و سمینارهای آموزشی متعددی را برای بانک های ایرانی برگزار کردند. تفاهم­ های آموزشی متعددی مورد مذاکره قرار گرفته است و نتایج این اقدامات و آموزش­ها در آینده در نظام مالی و بانکی کشور محسوس خواهد بود. 10 امکان مشارکت در بازار سرمایه بین­ المللی ایران امکان تأمین منابع مالی از بازار سرمایه خارجی را داشت و در موارد معدودی این کار انجام شده بود. با توجه به محدودیت­ های وضع شده در دوران تحریم و فقدان پیش نیازهای این امر (نظیر رتبه بندی، پذیره نویسی و بازار گردانی اوراق قرضه خارجی) تأمین مالی از بازار سرمایه خارجی غیر ممکن به نظر می رسید. در برجام و مقررات مبتنی بر آن قید شده است که خرید، پذیره نویسی و سایر امور مرتبط با دیوان حاکمیتی ایران مجاز است و از این حیث، امکان تأمین مالی از بازار سرمایه خارجی وجود دارد. هرچند عملیاتی شدن این امر، نیاز به زمان دارد.  
 
 
 
 
 

۹۶/۰۲/۱۸
۱۱:۲۷

خدمات رسانی بانک شهر در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با تمام امکانات

معاون شعب و توسعه بازاریابی بانک شهر با اشاره به اهمیت نمایشگاه کتاب و توسعه فرهنگ کتابخوانی گفت: این بانک با تمام توان و تجهیزات به خدمات رسانی به بازدیدکنندگان سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می پردازد.

به گزارش ایلنا از مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، معاون شعب و توسعه بازاریابی این بانک با بیان این که با تمام توان به خدمات رسانی به بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران پرداخته می شود، گفت: بانک شهر برای دومین بار به عنوان بانک عامل این نمایشگاه برگزیده شده است و با تمام توان به ارائه خدمات به بازدیدکنندگان سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می پردازد. 
وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 40 دستگاه وب کیوسک در نمایشگاه کتاب تهران مستقر بوده است، افزود: امسال حدود 70 دستگاه وب کیوسک  مستقر شده که 75 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. 
معاون شعب و توسعه بازاریابی بانک شهر ادامه داد: در سال گذشته 5 دستگاه پیشخوان شهر نت، در نمایشگاه کتاب فعالیت داشت که این تعداد، امسال به 7 دستگاه افزایش پیدا کرده است و همچنین 5 دستگاه خودپرداز سیار نیز به ارائه خدمات به شهروندان می پردازد.
کیایی تاکید کرد: امسال تعداد باجه ها و پرسنل بانک شهر نیز افزایش قابل توجهی داشته است و بیش از 10  باجه غیر متمرکز در مجموعه غرفه داران و یک باجه متمرکز مشغول به فعالیت هستند.
معاون شعب و توسعه بازاریابی بانک شهر تصریح کرد: استفاده از تکنولوژی های نوین بانکی و خدمات رسانی کامل در نمایشگاه سال گذشته ، عامل رضایتمندی بازدیدکنندگان بود  که امیدواریم تا بانک شهر امسال نیز بتواند بیش از گذشته این رضایتمندی را کسب کند.
 

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۵۶

قالیباف در جمع مردم خرم‌آباد: سرمایه بانک‌ها در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته است

کاندیدای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: سرمایه بانک‌ها در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم اعزامی به استان لرستان، محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (یکشنبه 18 اردیبهشت) در جمع مردم استان لرستان در ورزشگاه تختی خرم آباد اظهار داشت: انقلاب ما انقلاب محرومین و مستضعفین و  امام ما امام محرومین و مستضعفین است، این کشور و این سرزمین ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و طبق آمارها ما 5درصد منابع و یک درصد جمعیت جهان را داریم.
وی با بیان اینکه بهترین جوانان متخصص و ماهر را داریم که امروز مشکل کشورهای جهان نیروی جوان است، ادامه داد: متأسفانه از این نیروهای جوان در کشور استفاده نمی‌شود و این ضعف مدیریت در قوه اجرایی کشور است.
کاندیدا دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: در 29 اردیبهشت می‌خواهیم سکان اداره کشور را به دست کسی بسپاریم که بتواند از این ظرفیت‌های انسانی استفاده کند و هیچ دغدغه‌ای جز دغدغه مردم در ذهنش نباشد.
قالیباف با تاکید بر اینکه باید فردی مدیریت اجرایی کشور را در دست گیرد که پیمان 12 فروردین را باور داشته باشد، اظهار داشت: مردم نیز در همین راستا  باید در تمام صحنه حضور داشته باشد.
وی با اعلام اینکه امروز متأسفانه شاهدیم که ظرفیت‌های کشور به طور مثال موجودی در بانک‌ها متعلق در بانک‌ها است، ادامه داد: همه باید از این سرمایه و ظرفیت استفاده کنند ولی زمانی که نگاه می‌کنیم و می‌بینیم چند ده هزار میلیارد از سرمایه بانک‌ها در اختیار چند نفر قرار می‌گیرد این ستم به  مردم است و این افراد کسانی هستند که نام آن را 4درصدی‌ها می‌نامیم.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۸:۱۳

تهدید امنیتی در یک قدمی پرداخت‌های بانکی

برخی بانکها خدمات جدیدی ارایه کرده‌اند که به نظر می‌رسد نوعی پرش از قوانین بانک مرکزی و سامانه‌های پرداخت است و امنیت اطلاعات شخصی و مالی افراد در بستر اینترنت و موبایل را زیر سوال می‌برد.

به گزارش خبرگزاری رسا به نقل از مهر ، این روزها اپلیکیشن‌ها اگرچه کمک بسیاری به سرعت عمل در انجام کارها و کاهش هزینه‌ها شده‌اند؛ اما در جای خود می‌توانند دردسرساز شوند و در یک پله بالاتر، قانون را هم دور بزنند؛ اما سطح کاری این اپلیکیشن ها هم مهم است و گاهی اوقات، دردسرشان مرزهای امنیتی را هم درمی‌نوردد و به شبکه بانکی کشور و قوانین بانک مرکزی ورود می‌کند.
اکنون یکی از بانکها، به همراه اپلیکشن طراحی شده‌اش، خدمت جدیدی را ارایه کرده که به نظر می رسد نوعی پرش از قوانین بانک مرکزی و سامانه های پرداختی است. در نسخه جدید این اپلیکشین که با همکاری بانک ملی و آپ طراحی شده، خدمت کارت به کارت از مبدا بانک ملی اضافه شده که آشکارا دور زدن قوانین شرکت های خدمات پرداخت الکترونیک و سامانه شتاب و شاپرک است و طبق قوانین نیز، ممنوع به شمار می‌رود؛ چراکه تاکنون، ابلاغیه جدیدی از سوی بانک مرکزی برای این سامانه ها اعلام نشده است.
آنچه که در سامانه شاپرک اعلام شده، ارایه خدماتی چون انتقال وجه برای شرکت های ارایه کننده خدمات پرداخت (PSP)، اکیدا ممنوع است و ارایه چنین خدماتی، فقط روی اینترنت‌ بانک و همراه‌بانک متعلق به خود بانک، مجاز است؛ در حالی که در نسخه جدید اپلیکشن آپ، این خدمت پیاده سازی شده است.
نکته جالب تر این است که بانک ملی خود یک شرکت پرداخت الکترونیک دارد که البته بر اساس آمارهای رسمی، نسبت به شرکت‌های بانکی این حوزه مانند به پرداخت بانک ملت، پرداخت الکترونیک سامان، تجارت الکترونیک پارسیان در سطح اول قرار نمی‌گیرد و سهم بازار قابل توجهی نسبت به آن ها، ندارد؛ بنابراین باید این نکته را پاسخ داد که مدیران ارشد بانک ملی، چه توضیحی برای این تصمیم خود دارند و آیا توضیح می‌دهند چگونه یک اپلیکیشن پرداخت، مجوز اتصال به شبکه شتاب را دریافت کرده است؟
جمشید ستوده آشتیانی، کارشناس ارشد امنیت شبکه و اطلاعات در این رابطه می‌گوید: امنیت اطلاعات شخصی و مالی افراد در بستر اینترنت و تلفن همراه همواره یکی از دغدغه های مهم کاربران در محیط مجازی است. زمانی هم که پای مباحث مالی و بسترهای امن دریافت و پرداخت اینترنتی و اپلیکیشن موبایلی به میان می‌آید، این حساسیت ها دو صد چندان می شود. نکته اینجا است که مردم برای راحتی و آسایش خود دست به استفاده از اپلیکیشن های دریافت و پرداخت‌های بانکی می‌زنند اما اگر احساس کنند که در این زمینه امکان دسترس یا هک وجود دارد هرگز از این نوع اپلیکیشن ها استفاده نمی‌کنند.
وی افزود: شنبه گذشته اتفاقی در حوزه پرداخت‌های بانکی در بستر اپلیکیشن‌های موبایل افتاد که شاید مردم عادی متوجه آن نباشند؛ اما به نوعی امنیت حساب های بانکی مردمی که از این سیستم استفاده می‌کنند را تهدید می‌کند. در واقع این بانک به عنوان یکی از با سابقه‌ترین‌ها که متعهد به قوانین و اصول بانکی و بانکداری الکترونیکی هم هست، در اقدامی دور از تصور، به اپلیکیشن پرداخت آپ امکان انتقال وجه از مبدا کارت‌های بانک ملی به سایر کارت‌ها را در دسترس کاربران خود قرار داده است. در حالیکه این کار نیاز به مجوزهای رسمی از بانک مرکزی دارد.
ستوده آشتیانی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی فعالیت دو بخش صنعت بانکداری و صنعت پرداخت الکترونیکی را از هم منفک کرده است که شتاب و شاپرک مسوولیت نظارت و سازماندهی این دو صنعت را بر عهده دارند و بر اساس قانون بانک مرکزی، ورود شرکت‌های خدمات پرداخت الکترونیک به بخش خدمات بانکی که زیر مجموعه شتاب است، مجاز نبوده و ممنوع است؛ مگر آنکه قوانین جدید از سوی مراجع ذی‌صلاح تصویب شده باشدکه جای سوال است چرا چنین مصوبه‌ی مهمی ابلاغ نشده است و صرفاً یک شرکت پرداخت خاص از رانت اطلاعاتی بهره برده است.
وی افزود: همچنین شاپرک ارایه خدماتی مانند انتقال وجه برای شرکت های ارایه کننده خدمات پرداخت، را به طور موکد ممنوع کرده است و چنین خدماتی فقط روی اینترنت بانک و همراه بانک که متعلق به خود بانک است، امکان پذیر است، چراکه از نظر امنیتی شرکت آپ نباید اطلاعات احراز هویت مشتریان بانک را در اختیار داشته باشد.
به گفته این کارشناس امنیت شبکه و اطلاعات، این امکان که بانک ملی برای اپلیکیشن آپ ایجاد کرده نقض آشکار قانون است که باید مدیران آن بانک پاسخگو باشند. در هر حال بانک ملی اگر مجوزهای لازم را از مراجع ذیصلاح، بانک مرکزی دریافت کرده است! نشان از این موضوع دارد که بانک مرکزی ناخواسته با دادن این مجوز به بانک ملی در به خطر افتادن امنیت شبکه بانکی سهیم شده و اگر این کار بدون مجوز انجام شده است که باید مدیران بانک ملی پاسخگوی این مهم باشند که چگونه یک اپلیکیشن پرداخت، مجوز متصل شدن به شبکه شتاب را دریافت کرده است؟ اتصالی که می‌تواند تهدیدی برای سیستم بانکی کشور باشد./1325//102/خ

۹۶/۰۲/۱۸
۱۰:۲۳

بانک‌ها به‌زودی برای کاهش نرخ سود تصمیم می‌گیرند

رئیس کانون بانک‌های خصوصی با بیان اینکه دستور کار جلسه آتی بانک‌ها، نرخ سود بانکی و حمایت از تولید و اشتغال است، گفت: به دنبال این هستیم که نرخ سود بانکی هم در بخش سپرده و هم در بخش تسهیلات متعال‌تر شود.

کورش پرویزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اهمیت مساله نرخ سود و توافق بانک‌ها برای بررسی و بازنگری نرخ سود در جلسه مشترک آتی، اظهارداشت: در جلسات قبلی بحث‌های زیادی درباره نرخ سود شد و مقرر شد دستور کار جلسه آینده موضوع نرخ سود بانکی و برنامه‌ریزی برای حمایت از تولید و اشتغال باشد.
وی افزود: مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را مطرح کردند برای برای تقسیم بندی کار بانک‌ها باید تصمیم‌گیری کنند.
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به این سوال که آیا هم‌اکنون زمینه کاهش نرخ سود بانکی وجود دارد، گفت: بله؛ به دنبال این هستیم که نرخ سود بانکی هم در بخش سپرده و هم در بخش تسهیلات متعال‌تر شود.
وی تشکیل جلسه مشترک بانک‌ها را اوایل خرداد ماه اعلام و تصریح کرد: نرخ سود سپرده هم‌اکنون کمتر از سطح ماه‌های بهمن و اسفند است چون فشار هزینه‌ دولت بر بانک‌های دولتی کمتر شده و فشاری که شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ برای جمع‌آوری منابع در ماه‌های پایانی سال داشتند هم کاهش یافته است. 
مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: متاسفانه هنوز برخی شرکت‌ها به طور مستقیم از مردم سپرده می‌گیرند؛ البته بانک مرکزی واکنش خوبی نشان داد و امیدواریم این سپرده‌گری متوقف شود.
پرویزیان با تاکید بر اینکه سپرده‌گیری صرفا فعالیت بانکی است، گفت: دریافت وجوه در قالب پیش‌فروش منعی ندارد اما سپرده‌گیری یک موضوع بانکی است و دریافت سپرده توسط شرکت‌ها سبب گسترش بازار غیرمتشکل پولی می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۳:۰۶

بخشودگی سود و وجه التزام تسهیلات کمتر از 250 میلیون ریال در بانک کشاورزی

طبق ابلاغ بانک مرکزی، جزئیات بخشودگی سود و وجه التزام مشتریان بانک کشاورزی که بدهی آنان کمتر از 250 میلیون ریال (25 میلیون تومان) است اعلام شد.

به گزراش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی، مشتریانی که برابر با دستور العمل ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تسویه نقدی اصل بدهی خود اقدام کنند، سود و وجه التزام بدهی آنان بخشوده خواهد شد.
بر اساس این گزارش، ملاک اصلی محاسبه اصل بدهی، آخرین قرار داد منعقد شده بین بانک و مشتری بوده و فقط یک پرونده تسهیلاتی مشمول استفاده از این قانون خواهد شد.
این گزارش می افزاید: خسارت دیدگان ناشی از حوادث غیر مترقبه، بدهکارانی که از تسهیلات مسکن روستایی استفاده کرده‌اند و همچنین آن دسته از آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه که بدهی آنان استمهال شده است، در اولویت هستند و سایر بدهکاران بخش کشاورزی مشمول این قانون در اولویت‌های بعدی قرار دارند.
بدهکارانی که مشمول این قانون می‌شوند، از امروز هجدهم اردیبهشت ماه سال جاری فرصت دارند تا با مراجعه به شعب این بانک در سراسر کشور، نسبت به تسویه بدهی خود اقدام کنند.
چنین بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته شعب این بانک به صورت تمام وقت آماده خدمت رسانی به مشتریان خواهند بود و علاوه بر آن میز امداد با هدف مشاوره،راهنمایی و  پاسخگویی به شعب و مشتریان در مرکز ارتباط سبز این بانک (شماره تلفن 81301-021) ایجاد شده است.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۶:۳۱

کمک نقدی ۱.۹ میلیارد تومانی کارکنان بانک صادرات ایران به سیل‌زدگان شمال غرب کشور

کارکنان صدیق شبکه بانک صادرات ایران با اهدای بخشی از حقوق و مزایای خود به هموطنان سیل‌زده در استان‌های شمال غرب کشور، قریب به ۱۹ میلیارد ریال کمک نقدی را به آسیب‌دیدگان حادثه اخیر اهدا کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، به دنبال تقدیر 79 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اقدامات ارزشمند این بانک در حمایت از مردم آسیب‌دیده استان‌های شمال غرب کشور در حادثه سیل اخیر، سرکار خانم دکتر آقاپور نماینده مردم فرهیخته شبستر استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم حوزه انتخابیه خود، روز جاری ضمن حضور در ساختمان مرکزی بانک صادرات ایران و ملاقات با سیاوش زراعی مدیرعامل این بانک، از این عمل خداپسندانه کارکنان شبکه بانک صادرات ایران تقدیر و ابراز امیدواری کرد حضور مؤثر و مفید کارکنان و مدیران ارشد این بانک در خدمت به جامعه ایران اسلامی تداوم داشته باشد.
زراعی نیز ضمن بزرگداشت این حرکت نوع دوستانه، طی سخنانی تأکید کرد: امیدوارم در سال‌جاری با تلاش روزافزون تک‌تک کارکنان ساعی این بانک بزرگ و مردمی بیش از پیش در سایه باری‌تعالی در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری (مدظله) نسبت به رشد و بالندگی کشور و تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» کوشا باشیم.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۷:۲۶

یک مقام مسئول عنوان کرد؛ بانکداری دیجیتال تنها مکانیزه کردن یک بانک نیست

معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین گفت: بانکداری دیجیتال یک پروژه نیست، بلکه نوعی بانکداری جدید است و تنها مکانیزه کردن یک بانک نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک ایران زمین، فرهاد اینالوئی معاون فن‌آوری اطلاعات این بانک بانکداری باز ( Open banking)  را بحث تئوری و زیرساخت دیجیتالی کردن دانست و افزود: بانکداری باز باعث می شود که بانک از ارائه انحصاری محصولات، فرا رفته و سرویس ها و خدمات خود را برون سپاری کند و به استارت آپ ها و فین تک ها بسپارد. افراد فعال در حوزه کسب و کار می توانند با استفاده از این سرویس ها محصولات بانکی را تولید و در اختیار مشتریان قرار دهند. این خود باعث شخصی سازی نیازهای مشتریان و افزایش ارزش افزوده برای بانک می شود.
اینالویی معتقد است که مدل های کنونی در بحث عملیاتی، دیگر پاسخگوی نیازهای محیط بانکی نیست. او بر این باور است که خدمات بانکداری الکترونیک در تمامی بانک ها یکسان شده است و لازم است که محصولاتی در راستای خواست مشتریان تولید شود. که تولید این محصولات مستلزم برون سپاری و در نتیجه باعث ایجاد مشاغل جدید خواهد شد.
معاون فناوری اطلاعات بانک ایران زمین اظهار داشت: شرکت های کوچک در فضای بازار سنتی امکان بازی نخواهند داشت. اما آنان با امکانات دیجیتالی و فضای B۲C امکان فروش و افزایش مخاطب را پیدا می کنند.
وی بانک هایی را که در زمینه دیجیتالی مشغول به فعالیت هستند به ۳ گروه تقسیم می کند. اولین گروه دنباله رو یا فالور نامیده می شوند. دنباله رو ها بیشتر بر روی پروژه ها تمرکز دارند. گروه دوم که پیشرو نام دارند، بنا را برکسب و کار دیجیتالی قرار می دهند (مانند بانک ایران زمین). گروه پیشرو از کسب و کارهای دیجیتالی مانند اسنپ و تپ سی و هزاران کسب و کار دیجیتالی حمایت می کنند و گروه سوم ارزش آفرینان دیجیتالی مانند شرکت گوگل هستند که ارزش های دیجیتال خلق می کنند که بانک های کشور با این گروه فاصله زیادی دارند مگر آنکه با بانکداری دیجیتال فضا را تغییر داد. در این راستا بانک باید سرویس های بانکی را از coreجدا کند و در اختیار سرویس گیرنده های بیرونی قرار دهد و آنها محصول ایجاد کنند. حدود ۴۰۰ سرویس اساسی در core banking  وجود دارد. اگر این سرویس ها را از core جدا کرده و بر روی service bUS قرار بدهیم، تقریبا زیر ساخت های سرویس در بانکداری دیجیتال تکمیل شده است.
این مقام مسئول اعلام کرد: برای دستیابی به این زیر ساخت بانک باید پروژه های متنوع در بسته های کوچکتر تعریف کند تا انتقال به بانکداری دیجیتال به مرور انجام شود. افراد و شرکت هایی که در حوزه فناوری اطلاعات شاغل هستند باید نیاز را تشخیص داده و محصول را بسازند. در بانکداری دیجیتال تماس مشتری با بانک بسیار آسان خواهد شد و نیاز به مرکز تماس کاهش می یابد. در بخش تبلیغات نیز نیازی به تبلیغات محیطی و بیلبورد نخواهد بود.
اینالویی در خصوص رویکردهای پیاده سازی بانکداری دیجیتال به ۳ محور اصلی مشتری محوری، نوآوری باز و انعطاف سازمانی اشاره کرد. وی در خصوص مشتری محوری گفت: این مشتری است که می گوید بانک چه محصولی را ارائه دهد همچنین در توضیح بحث نوآوری باز به این نکته اشاره کرد که این موضوع باعث انتقال خلاقیت از خارج به داخل بانک می شود.
وی در خصوص انعطاف سازمانی با اشاره به آنکه بانک نیاز به ساختار منعطف جهت پاسخگویی به نیازهای فراوان مشتریان دارد به این موضوع اشاره کرد که بانکداری دیجیتال زمان ورود به بازار را کاهش می دهد.
وی ادامه داد: در بحث مشتری محوری، آگاهی از تجربه مشتریان بسیار مهم است. وقتی مشتری مراجعه می کند، بانک می داند که تراکنش های قبلی و فعالیت های قبلی وی چگونه بوده است. وقتی این اطلاعات در اختیار باشد، بر اساس آن به مشتریان با مشخصات منحصر به فرد خود پیشنهادات مناسب ارائه خواهد شد. برای مثال برای یک استاد دانشگاه یک خودرو خاص و برای یک تاجر یک نوع ضمانت نامه خاص معرفی کند که باعث می شود بانک نفر به نفر برای محصولاتش بازاریابی کند. یکی از نکات کلیدی در بانکداری دیجیتال، یکپارچگی کانال های ارائه سرویس است. برای مثال ممکن است در اینترنت بانک و موبایل بانک و خودپرداز خدمت یکسانی مورد نیاز مشتری باشد که با راه اندازی سیستم یکپارچه کانال های ارتباطی، تغییر در یک سرویس باعث آپدیت شدن آن در سایر کانال ها می شود.
اینانلویی اظهار داشت: در یک کلام برای ایجاد زیر ساخت های بانکداری دیجیتال می توان گفت: نرم افزارهای هوشمند، معماری های یکپارچه، انتقال مشتری به فضای دیجیتالی، یکپارچه کردن تیم آی تی با کسب و کار و بازاریابی از الزامات می باشند. در بحث مدیریت تحول، مدیرعامل، هیات مدیره و تیم های متخصص باید از فعالیت های دیجیتالی پشتیبانی کنند. با توجه به مفاهیمی همچون اینترنت اشیاء و گسترش گوشی های هوشمند و تغییرات در شبکه شعب، بانک ها زمان زیادی برای هدر دادن ندارند.

۹۶/۰۲/۱۸
۱۴:۴۶

اولویت‌های دولت جدید برای اشتغال

ایمان نوربخش
با رسیدن موعد انتخابات، وعده‌های مختلفی از طرف نامزد‌های ریاست‌جمهوری به مردم مبنی بر ایجاد میلیون‌ها شغل در طی مدتی کوتاه و برطرف شدن کامل مشکل بیکاری داده می‌شود. همان‌گونه که در نوشتار قبلی گفته شد، ایجاد اشتغال امری زمانبر است و در عین حال نیاز به سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی دارد. بنابر پژوهش‌های انجام شده در بانک مرکزی برای ایجاد هر شغل با شرایط موجود به‌صورت میانگین، 350 میلیون تومان یعنی تقریبا صد هزار دلار سرمایه نیاز است.
برای مثال در صنعت پتروشیمی بنابر نقل قول وزیر محترم صنعت، میزان اشتغال ایجاد شده برای هر یک میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی حداکثر بین 14 هزار تا 20 هزار شغل خواهد بود؛ اما باید توجه داشت برای ایجاد هر یک شغل در صنعت پتروشیمی حداقل دو برابر میانگین سرمایه‌گذاری برای آن؛ یعنی حداقل 700 میلیون تومان لازم است. به‌دلیل اینکه صنعتی مانند پتروشیمی، صنعتی سرمایه‌بر است و برای تولید هر واحد محصول به سرمایه بیشتری نسبت به نیروی کار نیاز دارد. علاوه‌بر این باید توجه داشت که بنابر قواعد اقتصادی افزایش سطح اشتغال هرچقدر بخواهد بالاتر رود، میزان سرمایه‌گذاری بیشتری لازم است؛ به‌عبارت دیگر برای افزایش میزان اشتغال از 700 هزار شغل در سال به 800 هزار شغل، سرمایه‌گذاری بیشتری لازم است تا زمانی که بخواهیم میزان اشتغال را از 100 هزار شغل به 200 هزار شغل در سال افزایش دهیم. همه این قواعد به ما می‌گوید که ایجاد شغل امری سهل و راحت نیست و نیاز به مطالعه، تحقیق و برنامه‌ای جامع و مدون دارد.
بارها توسط مسوولان دولتی و کارشناسان مستقل تاکید شده که وضعیت مالی دولت به‌گونه‌ای نیست که بتواند خود راسا برای ایجاد اشتغال اقدام به سرمایه‌گذاری کند؛ چراکه منابع مالی لازم را در اختیار ندارد. همان‌گونه که قبلا گفته شد در کوتاه‌مدت دولت می‌تواند موانعی را که در بازار کار وجود دارد، تسهیل کند که از آن جمله‌ قرارداد‌های کارورزی برای تازه‌واردان به بازار اشتغال بود. اقدام دیگر اصلاح قانون بیمه بیکاری است؛ به‌گونه‌ای‌که سهم کارگر و کارفرما در بیمه بیکاری تعدیل شده و در عین حال با کاهش دوره پوشش و ارائه مشوق برای فراگیری مهارت‌های جدید، نیروی کار بیشتری تحت پوشش این بیمه قرار گیرد و افراد بیکار شده با سرعت بیشتری بتوانند مجددا وارد بازار کار شوند.
اما دولت در بلندمدت برای افزایش اشتغال، چه کارهایی را باید انجام دهد؟
مهم‌ترین اقدام تقویت تولید داخلی از طریق رفع موانع کسب‌و‌کار، تسهیل قوانین و مقررات غیر‌ضروری، حذف دیوان‌سالاری زائد، ایجاد مشوق‌های مالیاتی برای صنایعی که اشتغال‌زایی بیشتری دارند و همچنین اصلاح نرخ ارز است. به‌طور کلی سمت و سوی سیاست‌های بخش‌های تولیدی کشور باید به سمتی برود که کالاهای تولیدی به لحاظ قیمت و کیفیت قابلیت صادرات به خارج از کشور را داشته باشد. باید این واقعیت را پذیرفت که امروزه دیگر با اعمال سیاست‌های تعرفه گمرکی و ایجاد محدودیت در واردات و صادرات نمی‌توان تولید را رونق بخشید. در عوض دولت باید سیاست‌های پولی و مالی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کند که موجب ثبات و تعادل اقتصاد کشور شود.
برای مثال در حال حاضر بسیاری از واحد‌های تولیدی داخلی به علت تفاوت تورم داخلی با تورم خارجی در طی سال‌های گذشته توان رقابت با محصولات مشابه خارجی و رقابت در بازارهای صادراتی را ندارند؛ بنابراین تک‌نرخی و شناور‌سازی نرخ ارز و افزایش تدریجی آن در بلندمدت کمک شایانی به واحد‌های تولیدی و افزایش صادرات آنها خواهد کرد.
دومین اقدام توجه به صنایعی است که اصطلاحا به آنها صنایع کاربر گفته می‌شود؛ یعنی صنایعی که به نیروی انسانی بیشتری در مقایسه با سرمایه برای تولید هر واحد محصول یا ارائه خدمت احتیاج دارند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از فرآیند‌هایی که قبلا توسط نیروی انسانی در کارخانه‌ها انجام می‌گرفت اکنون توسط دستگاه‌های خودکار انجام می‌گیرد. خود این امر باعث کاهش استفاده از نیروی انسانی در بسیاری از صنایع تولیدی در دنیا شده است. اما در برخی بخش‌های اقتصادی همانند بخش خدمات، نیروی انسانی همچنان مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند. صنایعی همانند گردشگری، هتلداری و خدمات آنلاین، سرمایه کمی لازم دارند اما اشتغال‌زایی زیادی خواهند داشت؛ چراکه به نیروی انسانی بیشتری احتیاج دارند. ضمن آنکه صنعتی مانند گردشگری می‌تواند ارز‌آوری زیادی برای کشور داشته باشد. کشور ما در انواع گردشگری اعم از گردشگری تفریحی سیاحتی، زیارتی و درمانی توان بالقوه بسیار بالایی دارد و می‌تواند برای کشور درآمدی بیش از صادرات نفت ایجاد کند؛ اما متاسفانه تاکنون آن‌چنان‌که شایسته است از این توانمندی‌ها استفاده نشده است. دولت دوازدهم با بستر‌سازی و پیاده‌سازی سیاست‌های تشویقی مثل معافیت‌های مالیاتی می‌تواند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در این صنعت تقویت کند.
اقدام دیگر رفع موانع سرمایه‌گذاری خارجی است. براساس برنامه‌های توسعه کشور برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی، کشور نیاز به جذب سالانه 100 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی دارد. سرمایه‌گذاری خارجی علاوه‌بر ایجاد اشتغال، باعث افزایش رقابت در صنایع مختلف، ورود فناوری و دانش فنی به کشور می‌شود؛ ضمن آنکه مطالعات جهانی نشان داده که ورود سرمایه‌گذار خارجی و رقابت با تولید‌کنندگان داخلی در نهایت موجب توسعه و رشد آن صنعت می‌شود. کشور ما به لحاظ مزایای فراوان از جمله منابع طبیعی متنوع و گسترده، حجم بالای نیروی کار با تحصیلات دانشگاهی، مزایای جغرافیایی، بازار مصرف بزرگ و بازدهی بالای سرمایه‌گذاری به صورت بالقوه جذابیت بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی دارد. در عین حال باید توجه داشت که سرمایه‌گذار خارجی برای ورود به کشور نیاز به امنیت سرمایه‌گذاری، ثبات قوانین و مقررات و شفاف بودن محیط کسب‌و‌کار دارد. متاسفانه در کشور ما با وجود برخی قوانین مانند قانون حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی، بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل عدم‌شفافیت و ثبات مقررات مختلف و دیوان‌سالاری شدید دستگاه‌های دولتی برای سرمایه‌گذاری در کشور اکراه دارند. اصلاح قوانین و مقررات به منظور کاهش فرآیند سرمایه‌گذاری و افزایش شفافیت در قوانین و بازارهای کشور باید در اولویت دولت جدید قرار گیرد.
در پایان بار دیگر باید تاکید کرد که رفع معضل بیکاری نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، آگاهی و عزم ملی دارد و با دادن وعده‌های غیر‌علمی و پرداخت اعانه به مردم نمی‌توان آن را بر‌طرف کرد.
نیوزهاب سیاسی،ge1001

۹۶/۰۲/۱۹
۰۵:۲۶

روابط بانکی با وین تا یک ماه آینده شتاب می‌گیرد بانکداران اتریشی در راه ایران

عکس: دنیای اقتصاد
دنیای اقتصاد: همزمان با ورود هیات تجاری اتریش به تهران، مقامات این کشور از شتاب گرفتن روابط بانکی بین تهران و وین در ماه آینده خبر دادند. مطابق با اظهارات فردریش اشتیفت، سفیر اتریش در تهران، قرار است در ماه آینده وزیر دارایی، رئیس بانک مرکزی و چند تن از مقام‌های بانکی اتریش به ایران بیایند تا درخصوص تسهیل روابط بانکی با ایران وارد مذاکره شوند. در حال حاضر دو بانک در اتریش نقل و انتقالات بانکی میان دو کشور را به انجام می‌رساندند که اختصاص دو بانک به این امر برای تحقق اهداف تجاری میان ایران و اتریش کافی نیست و مقامات ایرانی خواستار تعمیق روابط بانکی هستند.
بر این اساس نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع اتریش وعده داده‌اند تا به‌زودی با بانک‌های درجه یک اتریشی برای برقراری روابط بانکی با ایران مذاکره و از همه ابزارها برای ترغیب آنها استفاده کنند. در نشست مشترکی که دیروز میان فعالان اقتصادی ایران و اتریش، در محل اتاق تهران برگزار شد؛ علاوه بر دیدار و مذاکره فعالان اقتصادی دو کشور در مورد نحوه توسعه همکاری‌های دوجانبه، یک تفاهمنامه همکاری میان اتاق تهران و اتاق وین به امضا رسید. براساس این تفاهم‌نامه، دو طرف همکاری‌های خود را در قالب اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری، ارائه اطلاعات اقتصادی و حقوقی، داده‌ها و آمار اقتصادی و اطلاع‌رسانی در مورد پروژه‌های آماده سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهند. مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: پس از برجام، هیات‌های تجاری زیادی میان دو کشور رفت و آمد کرده‌اند و از بین فعالان اقتصادی 9 ایالت اتریش، تا کنون 7 ایالت در قالب هیات‌های تجاری عمومی و تخصصی به ایران سفر کرده‌اند. البته طی این مدت، دو هیات تجاری نیز از ایران به این کشور اعزام شده است.
حاصل سفرهای هیات‌های تجاری دو کشور نیز قراردادهایی است که میان فعالان اقتصادی ایران و اتریش منعقد شده است. وی افزود: تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان مناسبات میان دو کشور را کاهش داده است، اما اکنون و پس از برجام روابط دو کشور روند رو به رشد و گسترده‌ای خواهد داشت. رئیس اتاق تهران عنوان کرد: در حال حاضر حجم مبادلات تجاری بین دو کشور حدود 377 میلیون یورو و ناچیز است اما روند صعودی داشته و این صعود به ویژه در صادرات ایران به اتریش قابل مشاهده است. پیش‌بینی می‌شود حجم مبادلات تجاری در سال‌ جاری به 500 میلیون یورو افزایش یابد. خوانساری عنوان کرد: 80 درصد از کالاهای وارداتی اعم از واسطه‌ای و سرمایه‌ای نظیر ماشین آلات، مواد شیمیایی و محصولات الکترونیکی از اتریش به کشور وارد شده است و توسعه روابط می‌تواند به افزایش ارزش مبادلات منتهی شود. وی افزود: در طول 2 سال گذشته، همکاری‌های خوبی در بخش‌های خودروسازی، احداث راه‌آهن، تاسیس زنجیره‌های خدمات، بیمارستان و... صورت گرفته است.
علاوه بر این موارد، در بخش آموزش نیز یک توافقنامه سه‌جانبه میان اتاق ایران، سازمان فنی و حرفه‌ای ایران و موسسه WIFI، منعقد شده که در سال گذشته سه دوره آموزشی با همکاری این موسسه در ایران برگزار شده است. وی با اشاره به بهبود شاخص‌های اقتصاد ایران در سال‌های اخیر و پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد بیش از 3 درصدی ایران در سال 2017، گفت: به نظر می‌رسد، در چنین شرایطی بتوان نسبت به ارتقای سطح مناسبات تجاری میان ایران و اتریش نیز امیدوار بود؛ هرچند هنوز مشکلات بانکی مانع تسریع مراودات تجاری است.
رئیس اتاق تهران در ادامه به ظرفیت‌های ایران در جذب سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کرد و گفت: از آنجا که اتریش در شمار کشورهای سرمایه ‌فرست قرار دارد و حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی آن بالاست، می‌توان انتظار داشت این کشور نسبت به سرمایه‌گذاری‌های مشترک در ایران نیز اقدام کند. والتر روک، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع وین نیز با اشاره به اینکه تا کنون همکاری‌های تجاری خوبی بین دو کشور صورت گرفته، گفت: 30 شرکت اتریشی در این نشست من را همراهی می‌کنند. امیدواریم بتوانیم بر اساس این همکاری‌ها به حجم روابط مان در دوران پیش از تحریم‌ها برسیم و این شرکت‌ها بتوانند سهمی در توسعه اقتصادی ایران داشته باشند.
والتر روک افزود: در زمینه‌های مختلف از جمله محیط زیست، مهندسی، پزشکی، فناوری انرژی، شهر هوشمند، فناوری اطلاعات و ارتباطات، نوسازی تاسیسات و به ویژه آموزش می‌توانیم همکاری‌های گسترده‌ای داشته باشیم. وی با بیان اینکه ثبات و ادامه حیات در جهان نیازمند نیروی تخصصی و با مهارت است، گفت: یکی از مراکز آموزشی اتاق وین که در زمینه گردشگری فعالیت می‌کند، می‌تواند در زمینه آموزش در حوزه گردشگری با ایران همکاری داشته باشد. وی در ادامه گفت: مرکز اقتصادی وین به دلایل مختلفی همچون کیفیت بالای زندگی، ثبات حقوقی و سیاسی، نظام مالیاتی مطلوب و دارا بودن 5/3 درصد از تولیدات اروپا می‌تواند تبدیل به ‌هاب صادرات کالایی ایران به اروپا شود.
محمدرضا بختیاری، معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران نیز تاکید کرد: انرژی‌های تجدیدپذیر، محیط زیست، ماشین‌آلات، صنعت ریل و توریسم از زمینه‌های همکاری بین دو کشور خواهد بود. وی با اشاره به اینکه بالغ بر 4 هزار سایت توریستی در کشور وجود دارد که تنها تعداد کمی از آنها از سوی یونسکو به ثبت رسیده است، گفت: ایران می‌تواند در بخش توسعه توریسم از تجربیات اتریش استفاده کند. خوانساری همچنین با اشاره به مشکلات گردشگران و فعالان اقتصادی ایران در اخذ روادید اتریش، خواستار تسهیل این فرآیند شد. روک نیز وعده داد، تسهیل صدور روادید برای ایرانیان را نیز مورد پیگیری قرار دهد. سفیر اتریش نیز انتظار سه ماهه ایرانیان برای دریافت وقت از سفارت اتریش را یأس‌آلود خواند و گفت: از اوایل ماه جولای، شرکتی قرار است، درخواست‌های روادید را به سفارت منتقل کند و بر این اساس به نظر می‌رسد، صدور ویزا برای ایرانیان در مدت زمان کمتری صورت گیرد. ما نیز تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات صدور ویزا به کار می‌گیریم. فردریش اشتیفت، سفیر اتریش در تهران هم در این مراسم با بیان اینکه سطح مناسبات تجاری دو کشور هنوز به ارقام پیش از اعمال تحریم‌ها نرسیده است، گفت: این مراودات اکنون در حال رشد است و صادرات اتریش به ایران در ژانویه سال جاری 196 درصد رشد نشان می‌دهد و صادرات ایران به اتریش نیز در همین حد افزایش یافته است. این امیدواری وجود دارد که ارزش مراودات تجاری طی سال‌های آینده به 800 میلیون یورو برسد.
وی همچنین درخصوص کمبود راهنمای گردشگری در ایران گفت: موسسه آموزشی گردشگری اتاق وین می‌تواند برای رفع این مساله با ایران همکاری کند. اشتیفت از سفر قریب‌الوقوع وزیر دارایی و مقامات بانکی اتریش به ایران برای تسهیل روابط بانکی دو کشور خبر داد. وی تاکید کرد: هم اکنون تعدادی از بانک‌های اتریش با ایران کار می‌کنند، لیکن تسهیل همکاری‌های تجاری میان دو کشور و تامین مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری نیازمند تعمیق روابط بانکی است. وی تصریح کرد: اتریش خواهان گسترش روابط تجاری با ایران است و برای عادی‌سازی روابط بانکی با تهران، تمام تلاش خود را می‌کند. به گفته سفیر اتریش، خط اعتباری یک میلیارد یورویی برای تامین مالی سرمایه‌گذاری‌های مشترک با ایران نیز به‌زودی عملیاتی می‌شود. رئیس اتاق بازرگانی و صنایع وین نیز در جمع خبرنگاران گفت: به‌زودی با بانک‌های درجه یک اتریشی برای برقراری روابط بانکی با ایران مذاکره و از همه ابزارها برای ترغیب آنها استفاده می‌شود. والتر روک، هدف اصلی سفر خود به تهران را تلاش برای برطرف کردن موانع بانکی عنوان کرد و افزود: داشتن روابط بانکی در بالاترین سطح، شرط اصلی رونق روابط تجاری میان دو کشور است. وی همچنین بر افزایش تبادل هیات‌های تجاری تاکید کرد و گفت: در حقیقت گسترش همکاری‌های تجاری در گرو تعامل شرکت‌ها و کسب و کارهای خصوصی دو کشور با یکدیگر است.
ge1001

۹۶/۰۲/۱۹
۰۶:۱۸