نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 116420
 • تمام سکه (طرح جدید) 1213000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1180000
 • نیم سکه 670000
 • ربع سکه 379999
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3759
 • یورو 4155
 • پوند 4855
 • صد ین 3450
 • درهم امارات 1033
 • لیر ترکیه 1079
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 1 Arrow up
  دلار 32440
 • 36 Arrow up
  یورو 35415
 • 79 Arrow up
  پوند 41872
 • 33 Arrow up
  فرانک 32594
 • 144 Arrow up
  صد ین 29001
 • 0
  درهم امارات 8832

مستند سازی اموال دانشگاهها یک اقدام اساسی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور گفت: مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها یک اقدام اساسی است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
وی ضمن قدردانی از اقدامات مدیران حقوقی برای تثبیت مالکیت قانونی دانشگاهها برای اراضی خود گفت: با ساماندهی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.
وزیر علوم اظهار داشت: در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاهها ارتقاء یافت و با بخشنامه‌ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاهها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاهها با دستگاهها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نام برد و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاهها و دانشگاهیان مثبت دانست.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۵۱

وزیر علوم خبر داد: تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه ها با اخذ مشاوره حقوقی

وزیر علوم، گفت: تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه‌ها با دستگاه‌ها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
وی گفت: با ساماندهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.
وزیر علوم اظهار داشت: در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاهها ارتقا یافت و با بخشنامه ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاهها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاهها با دستگاهها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.
فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاه‌های کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نام برد و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاهها و دانشگاهیان مثبت دانست.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۵۴

وزیر علوم: مستند سازی اموال دانشگاه‌ها یک اقدام اساسی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاه‌های کشور تأکید کرد مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاه‌ها یک اقدام اساسی است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاه‌ها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
او در ادامه ضمن قدردانی از اقدامات مدیران حقوقی برای تثبیت مالکیت قانونی دانشگاه‌ها برای اراضی خود گفت: «با ساماندهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت‌های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.»
وزیر علوم افزود: «در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاه‌ها ارتقا یافت و با بخشنامه‌ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاه‌ها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه‌ها با دستگاه‌ها و افراد با دریافت مشاوره حقوقی انجام می‌شود.»
فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاه‌های کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم دانست و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاه‌ها و دانشگاهیان مثبت ارزیابی کرد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۰۴

معاون حقوقی وزیر علوم تاکید کرد پیگیری مستندسازی اموال غیرمنقول دانشگاه‌ها

دومین نشست شورای سیاست‌گذاری ادارات حقوقی مناطق ده‌گانه دانشگاهی کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، مسئولان دیوان عدالت اداری و مدیران مناطق ده‌گانه حقوقی دانشگاه‌های کشور برگزار شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در این نشست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سالروز میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) گفت: « درباره مناطق ده‌گانه حقوقی دانشگاهی کشور گام اول ساماندهی مناطق، گام دوم اصلاح آیین‌نامه و بخشنامه مربوط به اداره مناطق و گام سوم نیز شناسایی مشکلات حقوقی و یا تقاضای تسهیلات مناسب با توجه به قوانین بالادستی بود که در دفتر تدوین لوایح و تنقیح قوانین و مقررات تبدیل به ۹ لایحه شد.»
او درباره احصای اموال و تسهیل مالکیت‌ها نیز گفت: «نهضتی در دانشگاه‌ها آغاز شده که نتایج خوبی از آن حاصل می‌شود که از جمله می‌توان به مرتفع شدن ۲۰ مورد از مشکلات املاک دانشگاه پیام نور اشاره کرد.»
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم بر دریافت اسناد رسمی و پیگیری مستندسازی اموال غیرمنقول تاکید کرد و افزود: «اعتقاد دارم بر اساس اصول قانون اساسی، درباره تظلمات، صلاحیت رسیدگی با دیوان عدالت اداری است، البته شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۶۳۰ مصوبه‌ای داشته و مادامی که این امر ابلاغ شده و موظف به اجرای آن هستیم علی‌رغم نظراتی که داریم باید در مقام اجرایی کوتاهی نکنیم.»
او ادامه داد: «در مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازوکار خوبی ایجاد شده و از همکاران خواهشمندم که کارگروه‌ها فعالانه‌تر عمل کنند تا در این فرصت برای پرونده‌های اعضای هیات علمی، دانشجویان و دانش‌آموختگان به دقت و عدالت رأی دهیم.»
روشن در پایان درباره فعالیت‌های حوزه امور مجلس این معاونت نیز افزود: «رکوردی که در ۲ سال اخیر در این حوزه به دست آمده آن است که تاکنون در این مدت ۲ سوال از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که در هر دو مورد سوال‌کنندگان از پاسخ وزیر علوم قانع شده‌اند.»

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۰۴

مستندسازی اموال غیر منقول دانشگاه ها پیگیری می شود

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور گفت: مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها یک اقدام اساسی است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، دکتر محمد فرهادی از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاه ها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
او ضمن قدردانی از اقدامات مدیران حقوقی برای تثبیت مالکیت قانونی دانشگاه ها برای اراضی خود گفت: با ساماندهی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.
وزیر علوم گفت: در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاه ها ارتقا یافت و با بخشنامه ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاه ها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه ها با دستگاه ها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.
فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاه های کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نام برد و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاه ها و دانشگاهیان مثبت دانست.
دریافت کننده: مهرنوش زارعی / انتشار دهنده: پارسا فرخوی
204/200

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۳۳

وزیر علوم خبر داد تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه‌ها با اخذ مشاوره حقوقی

وزیر علوم گفت: تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه‌ها با دستگاه‌ها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می‌شود.

 اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
 
وی گفت: با ساماندهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.
 
وزیر علوم اظهار داشت: در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاهها ارتقا یافت و با بخشنامه ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاهها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاهها با دستگاهها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.
 
فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاه‌های کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نام برد و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاهها و دانشگاهیان مثبت دانست.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۴۱

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز معلم

دکتر محمد فرهادی به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم ، پیامی صادر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام دکتر فرهادی بدین شرح است:
دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز تجلیل از مقام والای آن استاد یگانه و همه بزرگانی است که در کسوت معلّمی در تمامی مراکز آموزشی رسالت خطیر انسان‌سازی را بر عهده دارند و به خدمتگزاری در عرصه تعالی علم و معرفت افتخار می‌کنند.
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز معلم و استاد را به طور خاص به تمامی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در بیش از ۲۸۰۰ واحد آموزش عالی به آموزش حدود ۵/‏۴ میلیون دانشجو اهتمام دارند، تبریک می‌گویم.
همکاران محترم،
بر این باورم که آنچه امروز نام ایران اسلامی را در جهان بلند آوازه کرده است، مرهون تلاش های شما عزیزان است. افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی به گونه‌ای که اعزام دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور را به صفر نزدیک کرده است و کسب رتبه اول در رشدکمی و کیفی تولید مقالات علمی در میان ۲۵ کشور بزرگ تولید کننده علم دنیا و ارتقای چهارپله‌ای رتبه علمی ایران در جهان، جز با همراهی و تلاش های مجدانه شما قابل حصول و وصول نبود.
تاکید برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال جاری، به تأسی از فرموده مقام معظم رهبری که سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند، ایجاد زمینه لازم برای افزایش و ارتقای آموزش‌های مهارتی و تغییر ماهیت آنها از عرضه‌محوری به تقاضامحوری و بسترسازی لازم برای ایجاد توازن در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد و علایق دانش‌آموزان و نیاز بازار کار است.
بار دیگر فرارسیدن هفته آموزش و دهه سرآمدی آموزش را به همه کسانی که افتخار تدریس و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ایران اسلامی را بر عهده دارند تبریک می‌گویم و در ایامی که به نام سرآمدی آموزش و بزرگداشت مقام والای معلم نامگذاری شده است، لازم می‌دانم از همه استادان والامقام، که برای رسیدن کشورمان به مرجعیت علم و فناوری در جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، سپاسگزاری و قدردانی کرده و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال مسئلت نمایم.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۷:۳۱

پیام وزیر علوم به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم

دکتر محمد فرهادی به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم ، پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام دکتر فرهادی بدین شرح است:
دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز تجلیل از مقام والای آن استاد یگانه و همه بزرگانی است که در کسوت معلّمی در تمامی مراکز آموزشی رسالت خطیر انسان‌سازی را بر عهده دارند و به خدمتگزاری در عرصه تعالی علم و معرفت افتخار می‌کنند.
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز معلم و استاد را به طور خاص به تمامی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در بیش از ۲۸۰۰ واحد آموزش عالی به آموزش حدود ۵/‏۴ میلیون دانشجو اهتمام دارند، تبریک می‌گویم.
همکاران محترم،
بر این باورم که آنچه امروز نام ایران اسلامی را در جهان بلند آوازه کرده است، مرهون تلاش های شما عزیزان است. افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی به گونه‌ای که اعزام دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور را به صفر نزدیک کرده است و کسب رتبه اول در رشدکمی و کیفی تولید مقالات علمی در میان ۲۵ کشور بزرگ تولید کننده علم دنیا و ارتقای چهارپله‌ای رتبه علمی ایران در جهان، جز با همراهی و تلاش های مجدانه شما قابل حصول و وصول نبود.
تاکید برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال جاری، به تأسی از فرموده مقام معظم رهبری که سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند، ایجاد زمینه لازم برای افزایش و ارتقای آموزش‌های مهارتی و تغییر ماهیت آنها از عرضه‌محوری به تقاضامحوری و بسترسازی لازم برای ایجاد توازن در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد و علایق دانش‌آموزان و نیاز بازار کار است.
بار دیگر فرارسیدن هفته آموزش و دهه سرآمدی آموزش را به همه کسانی که افتخار تدریس و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ایران اسلامی را بر عهده دارند تبریک می‌گویم و در ایامی که به نام سرآمدی آموزش و بزرگداشت مقام والای معلم نامگذاری شده است، لازم می‌دانم از همه استادان والامقام، که برای رسیدن کشورمان به مرجعیت علم و فناوری در جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، سپاسگزاری و قدردانی کرده و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال مسئلت نمایم.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۷:۴۲

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز معلم

دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم ، پیامی صادر کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، متن پیام فرهادی بدین شرح است:
«دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز تجلیل از مقام والای آن استاد یگانه و همه بزرگانی است که در کسوت معلّمی در تمامی مراکز آموزشی رسالت خطیر انسان‌سازی را بر عهده دارند و به خدمتگزاری در عرصه تعالی علم و معرفت افتخار می‌کنند.
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز معلم و استاد را به طور خاص به تمامی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در بیش از ۲۸۰۰ واحد آموزش عالی به آموزش حدود ۵/‏۴ میلیون دانشجو اهتمام دارند، تبریک می‌گویم.
همکاران محترم،
بر این باورم که آنچه امروز نام ایران اسلامی را در جهان بلند آوازه کرده است، مرهون تلاش های شما عزیزان است. افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی به گونه‌ای که اعزام دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور را به صفر نزدیک کرده است و کسب رتبه اول در رشدکمی و کیفی تولید مقالات علمی در میان ۲۵ کشور بزرگ تولید کننده علم دنیا و ارتقای چهارپله‌ای رتبه علمی ایران در جهان، جز با همراهی و تلاش های مجدانه شما قابل حصول و وصول نبود.
تاکید برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال جاری، به تأسی از فرموده مقام معظم رهبری که سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند، ایجاد زمینه لازم برای افزایش و ارتقای آموزش‌های مهارتی و تغییر ماهیت آنها از عرضه‌محوری به تقاضا‌محوری و بسترسازی لازم برای ایجاد توازن در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد و علایق دانش‌آموزان و نیاز بازار کار است.
بار دیگر فرارسیدن هفته آموزش و دهه سرآمدی آموزش را به همه کسانی که افتخار تدریس و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ایران اسلامی را بر عهده دارند تبریک می‌گویم و در ایامی که به نام سرآمدی آموزش و بزرگداشت مقام والای معلم نامگذاری شده است، لازم می‌دانم از همه استادان و‌الامقام، که برای رسیدن کشورمان به مرجعیت علم و فناوری در جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، سپاسگزاری و قدردانی کرده و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال مسئلت نمایم.»
دریافت کننده: مهرنوش زارعی / انتشار دهنده: پارسا فرخوی
204/200

۹۶/۰۲/۱۱
۱۸:۳۶

پیام وزیر علوم به مناسبت روز معلم

گروه دانشگاه: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم، پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم، پیامی صادر کرد. متن پیام وی به شرح زیر است:
دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز تجلیل از مقام والای آن استاد یگانه و همه بزرگانی است که در کسوت معلمی در تمامی مراکز آموزشی رسالت خطیر انسان‌سازی را بر عهده دارند و به خدمتگزاری در عرصه تعالی علم و معرفت افتخار می‌کنند.
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز معلم و استاد را به طور خاص به تمامی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که در بیش از ۲۸۰۰ واحد آموزش عالی به آموزش حدود ۵/‏۴ میلیون دانشجو اهتمام دارند، تبریک می‌گویم.
همکاران محترم،
بر این باورم که آنچه امروز نام ایران اسلامی را در جهان بلند آوازه کرده است، مرهون تلاش‌های شما عزیزان است. افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی به گونه‌ای که اعزام دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور را به صفر نزدیک کرده است و کسب رتبه اول در رشد کمی و کیفی تولید مقالات علمی در میان ۲۵ کشور بزرگ تولید کننده علم دنیا و ارتقای چهار پله‌ای رتبه علمی ایران در جهان، جز با همراهی و تلاش‌های مجدانه شما قابل حصول و وصول نبود.
تاکید برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال جاری، به تاسی از فرموده مقام معظم رهبری که سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند، ایجاد زمینه لازم برای افزایش و ارتقای آموزش‌های مهارتی و تغییر ماهیت آن‌ها از عرضه‌محوری به تقاضا‌محوری و بسترسازی لازم برای ایجاد توازن در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد و علایق دانش‌آموزان و نیاز بازار کار است.
بار دیگر فرارسیدن هفته آموزش را به همه کسانی که افتخار تدریس و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ایران اسلامی را بر عهده دارند تبریک می‌گویم و لازم می‌دانم از همه استادان و‌الامقام، که برای رسیدن کشورمان به مرجعیت علم و فناوری در جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، سپاسگزاری و قدردانی کرده و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال مسئلت نمایم.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۹:۴۲

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز معلم

دکتر محمد فرهادی به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم ، پیامی صادر کرد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، متن پیام دکتر فرهادی بدین شرح است:
دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز تجلیل از مقام والای آن استاد یگانه و همه بزرگانی است که در کسوت معلّمی در تمامی مراکز آموزشی رسالت خطیر انسان‌سازی را بر عهده دارند و به خدمتگزاری در عرصه تعالی علم و معرفت افتخار می‌کنند.
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز معلم و استاد را به طور خاص به تمامی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در بیش از ۲۸۰۰ واحد آموزش عالی به آموزش حدود ۵/‏۴ میلیون دانشجو اهتمام دارند، تبریک می‌گویم.
همکاران محترم،
بر این باورم که آنچه امروز نام ایران اسلامی را در جهان بلند آوازه کرده است، مرهون تلاش های شما عزیزان است. افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی به گونه‌ای که اعزام دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور را به صفر نزدیک کرده است و کسب رتبه اول در رشدکمی و کیفی تولید مقالات علمی در میان ۲۵ کشور بزرگ تولید کننده علم دنیا و ارتقای چهارپله‌ای رتبه علمی ایران در جهان، جز با همراهی و تلاش های مجدانه شما قابل حصول و وصول نبود.
تاکید برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال جاری، به تأسی از فرموده مقام معظم رهبری که سال ۱۳۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند، ایجاد زمینه لازم برای افزایش و ارتقای آموزش‌های مهارتی و تغییر ماهیت آنها از عرضه‌محوری به تقاضا‌محوری و بسترسازی لازم برای ایجاد توازن در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد و علایق دانش‌آموزان و نیاز بازار کار است.
بار دیگر فرارسیدن هفته آموزش را به همه کسانی که افتخار تدریس و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ایران اسلامی را بر عهده دارند تبریک می‌گویم و لازم می‌دانم از همه استادان و‌الامقام، که برای رسیدن کشورمان به مرجعیت علم و فناوری در جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، سپاسگزاری و قدردانی کرده و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال مسئلت نمایم.
 

۹۶/۰۲/۱۲
۰۸:۳۷

تقدیر وزیر علوم و رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از رییس واحد ایلام در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها

در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که با حضور اعضای این شورا از جمله دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات وفناوری، دکتر زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد از تلاش های پروفسور شهریار عباسی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام در راستای خدمت به زور امام حسین (ع) در ایام اربعین با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.

به گزارش ایسکانیوز، در این جلسه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان ایلام ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در خدمت رسانی به زوار امام حسین (ع) در سال های 93 ، 94 و 95 گفت: دانشگاه آزاد اسلامی همراه و همپای مسئولان و مردم ولایت مدار استان ایلام میزبانان شایسته ای برای زوار عتبات عالیات بوده اند.
شهریار عباسی تصریح کرد: برپایی موکب ( ایستگاه صلواتی ) و پذیرایی از زوار، اسکان آنان و در نظر گرفتن پارکینگ در شهر ایلام و شهر مهران از جمله این اقدامات بوده است.
دبیر هیات امنای استان ایلام گفت : در این جلسه پیشنهاد گردید در خصوص ایجاد مرکز رفاهی در شهر مهران برای خدمات دهی شایسته به زوار با محوریت جامعه دانشگاهی و همچنین در نظر گرفتن ردیف اعتباری در بودجه فرهنگی همکاری شود.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۲۳

دو خبر از وزارت علوم؛ آیین نامه نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاهها و مراکز پژوهشی و فناوری تصویب شد

تهران-ایرنا- آیین نامه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پ‍‍ژوهشی و فناوری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت علوم، براساس مفاد این آیین نامه که در دومین جلسه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری به تصویب رسید، این شورا در بالاترین سطح با اهداف تحلیل نظام مند و راهبردی دانشگاه ها، ارتقای کیفیت در زمینه مؤلفه های دروندادی، فرایندی و بروندادی مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و نهادینه کردن و اشاعۀ فرهنگ نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت تشکیل می شود.
در این آیین نامه آمده است: مدیریت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت مؤسسات زیر نظر مستقیم رئیس مؤسسه، وظیفه نظارت و ارزیابی مستمر مؤسسه، تحلیل و ارزیابی طرحها و سیاستهای راهبردی، توسعه رشته ها، ارزیابی جذب هیئت علمی و نیروی انسانی، پذیرش و تعیین ظرفیت دانشجو، ایجاد و گسترش گروه های آموزشی و ارتقای سطح واحدهای مؤسسه را بر عهده دارد تا قبل از تصمیم گیری در شورای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و سایر مراجع ذی صلاحیت، گزارش ارزیابی برنامه ها و اقدامات و میزان هماهنگی آنها با برنامه راهبردی و برنامه های بهبود کیفیت مؤسسه را در قالب یک پیوست نظارتی به عنوان شورای تخصصی اعلام کند.
** دانشگاه پیام نور نقش موثری در رشد و گسترش جنبش فناوری در کشور دارد
مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه پیام نور با توجه به شبکه گسترده‌ در سراسر کشور، می تواند نقش مؤثری در رشد و گسترش جنبش فناوری در کشور ایفا کند.
خسرو پیری در مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی ایده و طرح فناورانه دانشگاه پیام نور، برگزاری چنین جشنواره‌هایی را در گسترش جنبش فناوری در کشور حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: در صورتی که چنین جشنواره‌هایی به فرآیند تبدیل شده و تا مرحله تبدیل به محصول شدن این ایده ها پیش رود، در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولی عظیم در کشور خواهیم بود.
وی در بخش دیگری ضمن اعلام آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای انجام طرح‌های مشترک به منظور فراهم کردن بستر مناسب برای تبدیل ایده‌های فناورانه به محصول در دانشگاه پیام نور پیشنهاد کرد با برگزاری چنین زیرساخت‌هایی در سطح استان ها و ایجاد هماهنگی با پارک های علم و فناوری و مراکز رشد آن مناطق، شرایط برای سرعت بخشیدن به این جنبش فناوری در کشور و تجاری سازی محصولات فناورانه بیش از پیش فراهم شود.
فراهنگ**9187**1027**خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار: جواد دهقانی

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۳۱

آیین‌نامه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه‌ها تصویب شد

با حضور دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، آیین‌نامه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پ‍‍ژوهشی و فناوری تصویب شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، براساس مفاد این آیین‌نامه که در دومین جلسه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری به تصویب رسید، این شورا در بالاترین سطح با اهداف تحلیل نظام‌مند و راهبردی دانشگاه‌ها، ارتقای کیفیت در زمینه مولفه‌های درون‌دادی، فرایندی و برون‌دادی موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و نهادینه‌کردن و اشاعه فرهنگ نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت تشکیل می‌شود.
در این آیین نامه آمده است: «مدیریت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت موسسات زیر‌نظر مستقیم رئیس موسسه، وظیفه نظارت و ارزیابی مستمر موسسه، تحلیل و ارزیابی طرح‌ها و سیاست‌های راهبردی، توسعه رشته‌ها، ارزیابی جذب هیات علمی و نیروی انسانی، پذیرش و تعیین ظرفیت دانشجو، ایجاد و گسترش گروه‌های آموزشی و ارتقای سطح واحدهای موسسه را بر عهده دارد تا قبل از تصمیم‌گیری در شورای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و سایر مراجع ذی صلاح، گزارش ارزیابی برنامه‌ها و اقدامات و میزان هماهنگی آنها با برنامه راهبردی و برنامه‌های بهبود کیفیت موسسه را در قالب یک پیوست نظارتی به عنوان شورای تخصصی اعلام کند.»

۹۶/۰۲/۱۲
۱۱:۰۶

مستند سازی اموال دانشگاهها یک اقدام اساسی است

اقتصاد ایران: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور گفت: مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها یک اقدام اساسی است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
وی ضمن قدردانی از اقدامات مدیران حقوقی برای تثبیت مالکیت قانونی دانشگاهها برای اراضی خود گفت: با ساماندهی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.
وزیر علوم اظهار داشت: در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاهها ارتقاء یافت و با بخشنامه‌ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاهها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاهها با دستگاهها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نام برد و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاهها و دانشگاهیان مثبت دانست.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۳۹

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز معلم

اقتصاد ایران: دکتر محمد فرهادی به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم ، پیامی صادر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام دکتر فرهادی بدین شرح است:
دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز تجلیل از مقام والای آن استاد یگانه و همه بزرگانی است که در کسوت معلّمی در تمامی مراکز آموزشی رسالت خطیر انسان‌سازی را بر عهده دارند و به خدمتگزاری در عرصه تعالی علم و معرفت افتخار می‌کنند.
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز معلم و استاد را به طور خاص به تمامی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در بیش از 2800 واحد آموزش عالی به آموزش حدود 5/‏4 میلیون دانشجو اهتمام دارند، تبریک می‌گویم.
همکاران محترم،
بر این باورم که آنچه امروز نام ایران اسلامی را در جهان بلند آوازه کرده است، مرهون تلاش های شما عزیزان است. افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی به گونه‌ای که اعزام دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور را به صفر نزدیک کرده است و کسب رتبه اول در رشدکمی و کیفی تولید مقالات علمی در میان 25 کشور بزرگ تولید کننده علم دنیا و ارتقای چهارپله‌ای رتبه علمی ایران در جهان، جز با همراهی و تلاش های مجدانه شما قابل حصول و وصول نبود.
تاکید برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال جاری، به تأسی از فرموده مقام معظم رهبری که سال 1396 را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند، ایجاد زمینه لازم برای افزایش و ارتقای آموزش‌های مهارتی و تغییر ماهیت آنها از عرضه‌محوری به تقاضامحوری و بسترسازی لازم برای ایجاد توازن در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد و علایق دانش‌آموزان و نیاز بازار کار است.
بار دیگر فرارسیدن هفته آموزش و دهه سرآمدی آموزش را به همه کسانی که افتخار تدریس و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ایران اسلامی را بر عهده دارند تبریک می‌گویم و در ایامی که به نام سرآمدی آموزش و بزرگداشت مقام والای معلم نامگذاری شده است، لازم می‌دانم از همه استادان والامقام، که برای رسیدن کشورمان به مرجعیت علم و فناوری در جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، سپاسگزاری و قدردانی کرده و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال مسئلت نمایم.
انتهای پیام

۹۶/۰۲/۱۱
۱۸:۱۲

وزیر علوم خبر داد؛ تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه‌ها با اخذ مشاوره حقوقی

وزیر علوم گفت: تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاه‌ها با دستگاه‌ها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین ، به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
وی گفت: با ساماندهی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.
وزیر علوم اظهار داشت: در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاهها ارتقا یافت و با بخشنامه ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاهها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاهها با دستگاهها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.
فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاه‌های کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نام برد و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاهها و دانشگاهیان مثبت دانست.
منبع: خبرگزاری‌دانشجو

۹۶/۰۲/۱۱
۱۹:۱۴

وزیر علوم در شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاهها : مستند سازی اموال دانشگاهها یک اقدام اساسی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین نشست شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور گفت: مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها یک اقدام اساسی است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی از حرکت آغاز شده برای مستند سازی اموال غیر منقول دانشگاهها و اخذ سند مالکیت رسمی بر این اموال به عنوان یک حرکت اساسی و ضروری نام برد و بر تداوم آن تاکید کرد.
وی ضمن قدردانی از اقدامات مدیران حقوقی برای تثبیت مالکیت قانونی دانشگاهها برای اراضی خود گفت: با ساماندهی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی براساس ضرورت های سند آمایش آموزش عالی در آینده مشکلات کمتری خواهیم داشت.
وزیر علوم اظهار داشت: در دولت یازدهم جایگاه مدیران حقوقی در دانشگاهها ارتقا یافت و با بخشنامه ای که در سال گذشته ابلاغ شد مدیران حقوقی در شوراهای مهم دانشگاهها حضور دارند و تنظیم قراردادهای حقوقی دانشگاهها با دستگاهها و افراد با اخذ مشاوره حقوقی انجام می شود.
دکتر فرهادی تشکیل شورای سیاستگذاری ادارات حقوقی دانشگاههای کشور را اقدام مثبت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت علوم نام برد و تشکیل جلسات منظم این شورا را در صیانت بیشتر از حقوق دانشگاهها و دانشگاهیان مثبت دانست.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۰۰

دومین نشست شورای سیاست‌گذاری ادارات حقوقی مناطق ده‌گانه دانشگاهی کشور برگزار شد

دومین نشست شورای سیاست‌گذاری ادارات حقوقی مناطق ده‌گانه دانشگاهی کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، مسئولان دیوان عدالت اداری و مدیران مناطق ده‌گانه حقوقی دانشگاه‌های کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم در این نشست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سالروز میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) اظهار داشت: درخصوص مناطق ده‌گانه حقوقی دانشگاهی کشور گام اول ساماندهی مناطق، گام دوم اصلاح آیین‌نامه و بخشنامه مربوط به اداره مناطق و گام سوم نیز شناسایی مشکلات حقوقی و یا تقاضای تسهیلات مناسب با توجه به قوانین بالادستی بود که در دفتر تدوین لوایح و تنقیح قوانین و مقررات تبدیل به 9 لایحه شد.
وی درخصوص احصای اموال و تسهیل مالکیت‌ها عنوان کرد: نهضتی در دانشگاه‌ها آغاز شده که نتایج خوبی از آن حاصل می‌شود که از جمله می‌توان به مرتفع شدن 20 مورد از مشکلات املاک دانشگاه پیام نور اشاره کرد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم همچنین بر اخذ اسناد رسمی و پیگیری مستندسازی اموال غیرمنقول تأکید کرد.
دکتر روشن گفت: اعتقاد دارم بر اساس اصول قانون اساسی، درخصوص تظلمات، صلاحیت رسیدگی با دیوان عدالت اداری است، البته شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 630 مصوبه‌ای داشته و مادامی که این امر ابلاغ شده و موظف به اجرای آن هستیم علی‌رغم نظراتی که داریم باید در مقام اجرایی کوتاهی نکنیم.
وی خاطرنشان کرد: در مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازوکار خوبی ایجاد شده و از همکاران خواهشمندم که کارگروه‌ها فعالانه‌تر عمل کنند تا در این فرصت پرونده‌های اعضای هیئت علمی، دانشجویان و دانش‌آموختگان را به دقت و عدالت رأی دهیم.
دکتر روشن در خاتمه درخصوص فعالیت‌های حوزه امور مجلس این معاونت افزود: رکوردی که در 2 سال اخیر در این حوزه به دست آمده آن است که تاکنون در این مدت 2 سئوال از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته که در هر دو مورد سئوال‌کنندگان از پاسخ وزیر علوم قانع شده‌اند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۰۰

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت روز معلم

دکتر محمد فرهادی به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم ، پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام دکتر فرهادی بدین شرح است:
دوازدهم اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز تجلیل از مقام والای آن استاد یگانه و همه بزرگانی است که در کسوت معلّمی در تمامی مراکز آموزشی رسالت خطیر انسان‌سازی را بر عهده دارند و به خدمتگزاری در عرصه تعالی علم و معرفت افتخار می‌کنند.
در جایگاه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، روز معلم و استاد را به طور خاص به تمامی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که در بیش از 2800 واحد آموزش عالی به آموزش حدود 5/‏4 میلیون دانشجو اهتمام دارند، تبریک می‌گویم.
همکاران محترم،
بر این باورم که آنچه امروز نام ایران اسلامی را در جهان بلند آوازه کرده است، مرهون تلاش های شما عزیزان است. افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی به گونه‌ای که اعزام دانشجویان برای تحصیل به خارج از کشور را به صفر نزدیک کرده است و کسب رتبه اول در رشدکمی و کیفی تولید مقالات علمی در میان 25 کشور بزرگ تولید کننده علم دنیا و ارتقای چهارپله‌ای رتبه علمی ایران در جهان، جز با همراهی و تلاش های مجدانه شما قابل حصول و وصول نبود.
تاکید برنامه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال جاری، به تأسی از فرموده مقام معظم رهبری که سال 1396 را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند، ایجاد زمینه لازم برای افزایش و ارتقای آموزش‌های مهارتی و تغییر ماهیت آنها از عرضه‌محوری به تقاضا‌محوری و بسترسازی لازم برای ایجاد توازن در شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متناسب با استعداد و علایق دانش‌آموزان و نیاز بازار کار است.
بار دیگر فرارسیدن هفته آموزش را به همه کسانی که افتخار تدریس و تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و دانشجویان عزیز ایران اسلامی را بر عهده دارند تبریک می‌گویم و لازم می‌دانم از همه استادان و‌الامقام، که برای رسیدن کشورمان به مرجعیت علم و فناوری در جهان از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند، سپاسگزاری و قدردانی کرده و موفقیت روزافزون آنان را از خداوند متعال مسئلت نمایم.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۸:۰۲

آیین نامه نظام نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاهها و مراکز پژوهشی و فناوری تصویب شد

با حضور وزیر علوم، آیین نامه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پ‍‍ژوهشی و فناوری به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، براساس مفاد این آیین نامه که در دومین جلسه شورای نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پ‌ژوهشی و فناوری به تصویب رسید، این شورا در بالاترین سطح با اهداف تحلیل نظاممند و راهبردی دانشگاه ها، ارتقای کیفیت در زمینه مؤلفههای دروندادی، فرایندی و بروندادی مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و نهادینه کردن و اشاعۀ فرهنگ نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت تشکیل می شود.
در این آیین نامه آمده است: مدیریت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت مؤسسات زیر نظر مستقیم رئیس مؤسسه، وظیفه نظارت و ارزیابی مستمر مؤسسه، تحلیل و ارزیابی طرحها و سیاستهای راهبردی، توسعه رشتهها، ارزیابی جذب هیئت علمی و نیروی انسانی، پذیرش و تعیین ظرفیت دانشجو، ایجاد و گسترش گروههای آموزشی و ارتقای سطح واحدهای مؤسسه را بر عهده دارد تا قبل از تصمیم گیری در شورای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و سایر مراجع ذی صلاحیت، گزارش ارزیابی برنامه ها و اقدامات و میزان هماهنگی آنها با برنامه راهبردی و برنامه های بهبود کیفیت مؤسسه را در قالب یک پیوست نظارتی به عنوان شورای تخصصی اعلام کند.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۱۸

آموزه‌های فرهنگی را نمی‌شود با روش‌های تحکمی توسعه داد/ با ولنگاری و هنجارشکنی در حوزه حجاب مخالفیم

معاون فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه با روش‌های تحکمی نمی‌شود آموزه‌های فرهنگی را توسعه داد، گفت: ما با ولنگاری، بی توجهی و هنجارشکنی در حوزه حجاب اساسا مخالفیم

سید ضیاء‌هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در رابطه با وضعیت عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها اظهار داشت: عفاف و حجاب اگرچه با هم مرتبط اند ولی دو حوزه مجزا هستند. ما در بخش عفاف مشکل حادی در دانشگاه‌ها نداریم به این دلیل که عفاف یکی از ارزش‌های مسلم و فراگیر جامعه ماست و کسانی که این ارزش را در مقام عمل نقض می‌کنند بسیار اندک هستند.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های حوزه عفاف و حجاب به طور مرتب تداوم داشته است، افزود: سبک زندگی امروزی باعث شده ما در حوزه حجاب دغدغه‌هایی را داشته باشیم ولی همواره تلاش کردیم این دغدغه‌ها کمتر شود.
هاشمی تاکید کرد: حجاب یک امر فرهنگی، آموزه اجتماعی و یک حکم دینی است بنابراین در حکم دینی نمی‌شود اکراه و اجبار کرد. از لحاظ فرهنگی و اجتماعی هم حجاب باید تبدیل به یک هنجار نهادینه شود و این جز با روش‌های فرهنگی، اغنایی و ترغیبی میسر نمی‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه با روش‌های تحکمی نمی‌شود آموزه‌های فرهنگی را توسعه داد، اظهار داشت: البته در جایی که چارچوب قانونی وجود دارد قانون بایستی اجرا شود ولی ما با ولنگاری، بی توجهی و هنجارشکنی در حوزه حجاب اساسا مخالفیم و در حوزه‌ای که به ما مربوط می‌شود اقدامات لازم را انجام داده‌ایم.
وی گفت: در این رابطه هیات‌هایی را در سطح دانشگاه‌ها داشتیم، نشست‌های مختلفی را برگزار، جزوات مختلفی را منتشر و همواره در این زمینه تلاش کردیم و تلاش خود را هم ادامه خواهیم داد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۲۲

رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: رویکرد وزارت علوم چندصدایی بودن تشکل های دانشجویی است

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در حوزه تشکل‌های دانشجویی رویکرد ما چندصدایی بودن دانشگاه‌ها است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجتبی صدیقی در مراسم تقدیر از اساتید نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت:طی سه سال گذشته در راستای بازنگری برنامه‌های آموزشی حدود سه میلیون متر مربع به فضاهای آموزشی و کمک‌آموزشی کشور اضافه شده و این برنامه در آینده نیز در مجموعه وزارت علوم دنبال می شود.
وی از حاکم شدن رویکرد چندصدایی در دانشگاه‌ها طی سه سال اخیر خبر داد و افزود: در حوزه تشکل‌های دانشجویی رویکرد ما چندصدایی بودن دانشگاه‌ها بود به طوری که در همین راستا ۸۰ تشکل دانشجویی مجوز راه‌اندازی از وزارت علوم دریافت کردند.
رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: شیوه‌نامه کمیته‌های انضباطی گذشته را تغییر دادیم و شیوه‌نامه‌ای را بر مبنای حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها تدوین کردیم به طوری که در این مدت حتی یک پرونده سیاسی در کمیته انضباطی مرکز تشکیل نشد.
صدیقی عنوان کرد: همچنین ۳۰ پرونده سیاسی که از دولت قبل به ارث رسیده بود را حل و فصل کردیم.
وی اظهار داشت: وام‌های دانشجویی از ۱۸۲ میلیارد تومان در سال ۹۳ به ۳۸۵ میلیارد در سال ۹۵ افزایش یافت.
رئیس سازمان امور دانشجویان تاکید کرد: اعتبار وام ویژه دکتری در سال گذشته مبلغ ۸۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال جاری به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است بنابراین ماهیانه به دانشجویان دکتری که شغل رسمی نداشته باشند ۷۰۰ هزار تومان وام پرداخت خواهد شد.
صدیقی گفت: براساس برنامه ‌ریزی‌های صورت گرفته مطالبات خود را در حوزه وام‌های دانشجویی از ۱۴۰ به ۳۴۰ میلیارد تومان افزایش دادیم.
وی اضافه کرد: سال گذشته به هزار و ۵۸۰ دانشجوی دوره دکتری فرصت مطالعاتی اعطا شد و در سال جاری نیز به ۲ هزار دانشجو فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج از کشور اختصاص می یابد.
رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به تحصیل ۲۵ هزار دانشجوی غیرایرانی در داخل کشور گفت: ۱۶ هزار نفر از این دانشجویان از طریق کنکور و مابقی توسط دانشگاه‌ها به صورت بورس و غیربورس جذب شده اند.
صدیقی اظهار داشت: حدود ۴ سال پیش که مجموعه آموزش عالی را تحویل گرفتیم جو حاکم بر این حوزه نوعی حاکمیت سلیقه‌ای و قبیله‌ای بود به نحوی که براساس همین رویکرد رشد کمی غیرهدفمند در آموزش عالی صورت گرفت.
وی اظهار داشت: فضای دانشگاه‌ها نیز یک فضای کاملا بسته و تنش‌زا بود اما در حال حاضر با اقداماتی که دولت یازدهم انجام داد وضعیت تقریبا در مقایسه با گذشته بهتر شده است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۳۷

۲۰ مورد از مشکلات املاک دانشگاه پیام نور رفع شد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اعلام کرد: ۲۰ مورد از مشکلات املاک دانشگاه پیام نورمرتفع شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دومین نشست شورای سیاست‌گذاری ادارات حقوقی مناطق ده‌گانه دانشگاهی کشور با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، مسئولان دیوان عدالت اداری و مدیران مناطق ده‌گانه حقوقی دانشگاه‌های کشور برگزار شد.
محمد روشن اظهار داشت: درخصوص مناطق ده‌گانه حقوقی دانشگاهی کشور گام اول ساماندهی مناطق، گام دوم اصلاح آیین‌نامه و بخشنامه مربوط به اداره مناطق و گام سوم نیز شناسایی مشکلات حقوقی و یا تقاضای تسهیلات مناسب با توجه به قوانین بالادستی بود که در دفتر تدوین لوایح و تنقیح قوانین و مقررات تبدیل به ۹ لایحه شد.
وی درخصوص احصای اموال و تسهیل مالکیت‌ها عنوان کرد: نهضتی در دانشگاه‌ها آغاز شده که نتایج خوبی از آن حاصل می‌شود که از جمله می‌توان به مرتفع شدن ۲۰ مورد از مشکلات املاک دانشگاه پیام نور اشاره کرد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم همچنین بر اخذ اسناد رسمی و پیگیری مستندسازی اموال غیرمنقول تأکید کرد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۰۴

رشد ۳۶ درصدی مقالات دانشگاهی/ افزایش حقوق اساتید به دلیل حقوق‌های نجومی محقق نشد/ افزایش وام‌های دانشجویی

رییس سازمان امور دانشجویان ضمن اشاره به افزایش وام دکتری گفت: توانستیم حدود ۳۶ درصد در زمینه ارائه مقالات رشد کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در همایش گرامیداشت روز استاد که با تجلیل از اساتید برجسته صبح امروز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، مجتبی صدیقی رییس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: متأسفانه وزارت علوم با مشکل استقرار نداشتن وزیر مواجه بود و تغییرات در این خصوص به صورت پی در پی انجام می‌شد و حاکمیت در گذشته قبیله‌ای بود که خوشبختانه امروز توانسته‌ایم به حاکمیت قانونی باز گردیم.
وی با اشاره به طرح آمایش در حوزه آموزش اظهار داشت: اجرای این طرح بسیار سخت است، بنابراین بازنگری در خصوص اجرای برنامه‌های درست در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد.
رییس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه طی سه سال ۳ میلیون متر مربع به فضاهای آموزشی و کمک آموزشی دانشگاه‌ها افزوده شد، عنوان کرد: ما اکنون توانسته‌ایم حدود ۳۶ درصد در زمینه ارائه مقالات رشد کنیم، بنابراین مقالاتی که جزو یک درصد مقالات برتر دنیا محسوب می‌شود، حدود ۳ برابر افزایش پیدا کرده و در سال ۲۰۱۶ رتبه یک مربوط به ایران بود.
صدیقی تصریح کرد: رتبه علمی ایران طی سال‌های اخیر از ۲۱ به ۱۷ رسید و حدود ۷ هزار و ۸۰۰ مقاله در ISC ثبت شد ما در منطقه و جهان رتبه یک علمی را به خود اختصاص دادیم، همچنین در رتبه‌بندی لایدن در زمینه یک درصد دانشگاه‌های برتر از تعداد ۵ دانشگاه به ۱۴ دانشگاه افزایش پیدا کردیم، در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز حدود ۱۱ شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری داشتیم که اکنون تعداد این شرکت‌ها به ۹۶۴ عدد می‌رسد.
وی تصریح کرد: در کنار کانون و انجمن‌های علمی در حوزه تشکل‌ها نیز بیش از ۷۰ تا ۸۰ تشکل توانستند فعالیت کنند.
رئیس سازمان امور دانشجویان از افزایش ۱۲۶ درصدی خوابگاه‌های دانشجویی خبر داد و افزود: در سال ۹۳ حدود ۱۸۲ میلیارد تومان به وام دانشجویی اختصاص پیدا می‌کرد که این رقم اکنون به ۳۸۵ میلیارد تومان رسیده است. وام دکتری نیز در گذشته ۸۰ میلیارد تومان بود که امسال این رقم به حدود ۱۸۰ میلیارد تومان (به طور تقریبی ماهانه ۷۰۰ هزار تومان) افزایش پیدا کرده است.
صدیقی تصریح کرد: بودجه صندوق رفاه نیز از ۱۴۰ میلیارد به ۳۴۰ میلیارد تومان رسیده است. همچنین امسال بالغ بر ۲ هزار دانشجوی دکتری برای اعزام به خارج از کشور داشتیم. در خصوص دانشجویان غیر ایرانی ۲۵ هزار دانشجو داریم که از این تعداد ۱۶ هزار نفر از طریق کنکور پذیرش می‌شوند.
وی یادآور شد: همچنین سرانه ورزشی ما یک متر مربع است که امیدواریم این رقم به ۱.۵ متر مربع برسد. همچنین قصد داشتیم که افزایش حقوق اساتید را داشته باشیم که متاسفانه به خاطر حقوق‌های نجومی در جامعه این امر محقق نشد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۵۲

در مراسم اختتامیه اولین جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور سیدضیاء هاشمی: میزان کتابخوانی در جامعه ایرانی کمتر از آن چیزی است که توقع داریم

مراسم اختتامیه اولین جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور بعد از ظهر امروز با حضور دکتر ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در این جلسه گفت: ما در عرصه فرهنگی نیاز به کار بیشتر داریم و جامعه ما نیازمند توسعه فرهنگی است. فرهنگ رویه زندگی است و ما نیاز به پیشرفت فرهنگی داریم. در جامعه ما سطح امتیازات اقتصادی کم نیست، اما از نظر فرهنگی و اجتماعی واقعا کمتر از چیزی است که آدمی توقع دارد.
او افزود: بخشی از این ناشی از آرمان‌طلبی است که در انقلاب ما وجود دارد و بخشی از آن هم به خاطر ضعف‌های ما در حوزه فرهنگی است. گویا هنوز به شایستگی نتوانسته‌ایم از امکانات موجود استفاده کنیم.
سیدضیاء هاشمی ادامه داد: در فضای امروز گفت‌وگو و نقد دلنشین است. وقتی می‌بینیم که در رسانه ملی نخبگان سیاسی کشور در برابر میلیون‌ها انسان به گفت‌وگو و نقد می‌پردازند، اما گویا یکسری آداب را فراموش می‌کنیم. در کشورهایی مثل ایران این امر یک رویا است که بزرگان یک کشور دور هم جمع شوند و گفت‌وگو کنند، اما از همین جهت هم آسیب‌هایی داریم که حتی نخبگان سیاسی هم از آن به دور نیستند و گاهی دیده‌ایم بر اثر آن چه هنجارهایی به کشور تحمیل شده است.
او گفت: اگر معتقدیم که برای زندگی بهتر نیاز به اعتلای فرهنگی داریم، این اعتلا نیاز به پیشرفت‌هایی دارد که یکی از آنها کتابخوانی است. رسانه‌های گوناگون به هر طریقی مانع رفتن مردم به سوی کتاب هستند. میزان کتابخوانی در جامعه ما بسیار کمتر از آن چیزی است که سطح جامعه می‌طلبد. در بعضی از کشورها و شهرهای همسایه که آدم نمی‌خواهد اسم آنها را ببرد، میزان کتابخوانی از جامعه ما بیشتر است.
هاشمی گفت: دانشگاه در اینجا رسالتی دارد که باید برای ارتقای فرهنگی تلاش کند و یکی از آنها گرایش به کتابخوانی است. کتاب خریدن هنر نیست، بلکه مهم خواندن آن است. به نظر من باید مؤلفان و نویسندگان شناسایی و تشویق شوند تا فضای بهتری به وجود بیاید.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۹:۰۴

برگزیدگان نخستین جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویی معرفی شدند

تهران - ایرنا - برگزیدگان نخستین دوره جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور با حضور معاون وزیر علوم و جمعی از مسئولان دانشگاه تهران معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با آیین اختتامیه نخستین دوره جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان، برگزیدگان این رویداد فرهنگی و ادبی در سه بخش اجتماعی و سیاسی، دینی، اخلاقی، تربیتی و هنری و ادبی معرفی و تجلیل شدند.
**بخش اجتماعی و سیاسی
- محمدرضا قائمی نیک/ اثر مدرنیته (تجدد)‌، نویسنده سجاد صفارهرندی، محمدرضا قائمی نیک/ رتبه دوم/ لوح تقدیر و 30 میلیون ریال
- مصطفی شهیدی نسب/ اقتصاد مقاومتی از نظر تا عمل/ رتبه سوم/ لوح تقدیر و بیست میلیون ریال
-آرمین حیدریان/ نوروز در دو سوی آستارارود: باورها، آیین‌ها، آداب و رسوم، بازی‌ها، خوراک‌ها و اشعار نوروزی تالشان ایران و جمهوری آذربایجان/ آرمین حدیریان/ قابل تقدیر/ لوح تقدیر و پنج میلیون ریال
** بخش دینی، اخلاقی و تربیتی
- سیدحمیدرضا حسینی دانشور/ کندو: تجلی اخلاق در شعر پارسی/ نویسنده سیدحمیدرضا - حسینی دانشور/ رتبه دوم/ لوح تقدیر و سی میلیون ریال
- محمودرضا قاسمی / خداشناسی در عرفان حلقه کیهانی/ رتبه سوم/ لوح تقدیر و بیست میلیون ریال
- زینب علمدار/ مبانی قرآنی و حدیثی کلام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) درباره علم/ محمد جواد کوچک یزدی،‌ زینب علمدار/ قابل تقدیر/ لوح تقدیر و پنج میلیون ریال
** بخش هنری و ادبی
- مهدی سعیدی/ ادبیات داستانی جنگ در ایران/ رتبه اول/ لوح تقدیر و پنجاه میلیون ریال
- نگین ایلخانی‌پور/ صفات وجهی در زبان فارسی/ تصنیف: نگین ایلخانی‌پور/ رتبه قابل تقدیر/ لوح تقدیر و پنج میلیون ریال
این مراسم با حضور سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مجید سرسنگی معاون دانشجویی دانشگاه تهران و جمعی از مسئولان فرهنگی و دانشجویی در محل دانشگاه تهران برگزار شد.
فراهنگ ** 1540 ** 1823 خبرنگار:‌ حمید بحرینیان انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

۹۶/۰۲/۱۱
۱۹:۴۱

معاون وزیرعلوم: نخبگان سیاسی هم از ضعف‌های فرهنگی در امان نیستند

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: در بهره گیری کافی از امکانات موجود ضعف های اخلاقی و فرهنگی داریم که حتی نخبگان سیاسی ما نیز از این ضعف ها در امان نیستند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا سید ضیا هاشمی عصر دوشنبه در آیین اختتامیه نخستین جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان کشور افزود: متاسفانه گاهی نخبگان در این زمینه خسارت های جبران ناپذیری به کشور وارد کرده اند.
وی که درباشگاه دانشجویان دانشگاه تهران سخن می گفت با بیان اینکه از مجموعه امکانات موجود و در دسترس استفاده کافی و شایسته نشده است افزود: به گمان من در کشور ما سطح امکانات فیزیکی، اقتصادی و عمرانی پایین نیست. معمولا نارضایتی به دیگر بخش های زندگی و جامعه بر می گردد.
هاشمی ادامه داد: اگر فرهنگ را به عنوان رویه زندگی در نظر بگیریم حتما به پیشرفت فرهنگی باید بیاندیشیم ، جامعه ما نیازمند توسعه و ارتقای فرهنگ است.
معاون وزیر علوم افزود: برای زندگی بهتر نیازمند اعتلای سطح فرهنگ هستیم که این کار ابزارها و روش هایی دارد که حوزه کتاب در این میان تعیین کننده است.
هاشمی اظهار داشت: میزان کتابخوانی در جامعه ما بسیار کمتر از شان تاریخی و فرهنگی ایران با سابقه بسیار کهن و بی نظیر فرهنگی است.
ادامه دارد....
فراهنگ* 1540* 1823* خبرنگار: حمید بحرینیان* انتشار:‌ طاهره نبی اللهی

۹۶/۰۲/۱۱
۲۰:۳۵

سامانه عرضه و تقاضای پژوهش رونمایی می‌شود

با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) در ایرانداک رونمایی می‌شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، در راستای تصویب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، مبنی بر الزام ثبت طرح‌های پژوهشی دستگاه‌های اجرایی در سامانه ساعت، این سامانه پس از طی دوره آزمایشی روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ با حضور دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ایرانداک رونمایی می شود.
بر پایه این گزارش، این سامانه در گام نخست، پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند. این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضه پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود.
هم‌چنین، سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند که محور و موضوع پژوهش، تأمین منابع مالی، خدمات مشاوره، تأمین تجهیزات و سخت‌افزار، تأمین اطلاعات و مانند آنها را در بر دارد و از سوی دیگر، دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز می‌توانند توانمندی‌ها و گرایش‌های پژوهشی خود را به همراه حمایت‌هایی که برای پی‌گیری آنها نیاز دارند، به آگاهی سازمان‌ها برسانند.
گفتنی است، این سامانه بر پایه مصوبه نهم نوزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که در اسفند ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شد، طراحی و راه‌اندازی شده است و به استناد تبصره یک این مصوبه، دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح‌های پژوهشی خود، ملزم به ثبت طرح‌ها در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش هستند.
 

۹۶/۰۲/۱۲
۰۸:۳۷

خدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو: مشکل سیستمی در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر وجود ندارد/ تصمیم نهایی سازمان به نفع داوطلبان خواهدبود

رئیس سازمان سنجش گفت: از دید سازمان سنجش در آزمون کارشناسی ار شد مهندسی کامپیوتر، از لحاظ سیستمی مشکلی وجود ندارد، منتهی پس از مطالعه پاسخنامه‌ها و بعد از بررسی نتایج و شواهد مدعای تاثیرگذاری این تفاوت زمانی بر نتیجه آزمون و اینکه آیا به اصل رقابت صدمه‌ای وارد خواهد شد یا خیر تصمیم نهایی خود را به گونه‌ای خواهیم‌گرفت که به نفع داوطلبان باشد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو جمعی از داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر گرایش های معماری، نرم افزار و شبکه و رایانه بعد از شرکت در آزمون به علت وجود تفاوت هایی با آزمون سال گذشته نسبت به شرایط آزمون اعتراض کرده و از مسئولین سازمان سنجش و وزارت علوم درخواست کردند برای مشکلات پیش آمده چاره اندیشی نمایند.
 
این داوطلبان به تغییر ناگهانی گرایشها نزدیک کنکور بدون اطلاع رسانی قبلی، عدم برقراری عدالت بین گرایش رشته هوش مصنوعی و سایر گرایش ها و عدم اطلاع رسانی قبلی در مورد دفترچه تخصصی و اینکه حتی سر جلسه مراقبین بعضا اعلام کرده اند دفترچه تخصصی بعدا می آید و برخی از دانشجویان نرم افزار و معماری و شبکه تخصصی را اصلا نزدند تا دفترچه تخصصی به آنها داده شود! اعتراض داشتند.
 
در این باره سراغ خدایی، رئییس سازمان سنجش و آموزش کشور رفتیم و مسائل دانشجویان را از ایشان پیگیر شدیم؛
خدایی پیرامون یک دفترچه‌ای شدن آزمون کارشناسی‌ارشد رشته مهندسی کامپیوتر و عدم اطلاع رسانی قبلی به داوطلبان در این خصوص گفت: امسال نیز دو دفتر چه به داوطلبین داده شده که محتوای دفترچه ی دوم در دفترچه ی اول آمده است و صرفا سوالات تخصصی گرایش هوش مصنوعی به شکل دفترچه ای جداگانه در اختیار داوطلبین قرار داده شد.
 
رئیس سازمان سنجش در پاسخ به اعتراض داوطلبان پیرامون اینکه در برخی حوزه‌ها مراقبین امتحانی با بیان این که دفترچه دوم در راه است و ایشان را به اشتباه انداختند گفت: در دفترچه پنج سرفصل، و 195 دقیقه زمان برای پاسخگویی به آنها وجود داشت. داوطلبین قطعا با سرفصل های دروس خود آشنا هستند و این توجیه قابل قبول نیست. تنها نکته ی مورد بحث، زمان بیشتری است، که در اختیار داوطلبین گرایش سوم(هوش مصنوعی) قرار داده شده؛ که به دلیل اینکه رقابت بین افراد این گرایش و سایر گرایش ها رخ نمی دهد تغییری در نتیجه آزمون ایجاد نمی کند.
 
 
وی در پایان با اشاره به تمهیدات سازمان سنجش برای رسیدگی به اعتراضات داوطلبان اظهار داشت: از دید سازمان سنجش در آزمون، از لحاظ سیستمی مشکلی وجود ندارد، منتهی پس از مطالعه پاسخنامه‌ها، باید بررسی شود چند نفر  به شکل مشترک و چند نفر صرفا در گرایش سوم آزمون داده اند، بعد از بررسی نتایج و شواهد مدعای تاثیرگذاری این تفاوت زمانی بر نتیجه ی آزمون و اینکه آیا به اصل رقابت صدمه ای وارد خواهد شد یا خیر تصمیم نهایی خود را به گونه ای خواهیم گرفت که به نفع داوطلبین باشد.

۹۶/۰۲/۱۲
۰۸:۵۲

اختتامیه نخستین دوره جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان برگزار شد هاشمی: خرید کتاب به تنهایی کافی نیست باید کتابخوان شویم

سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به لزوم توجه به کتاب به‌عنوان یکی از ابزار توسعه فرهنگی گفت: خرید کتاب به تنهایی کافی نیست بلکه باید کتابخوان شویم. از رسالت‌ها و مسئولیت‌های دانشگاه توجه به ارتقاء فرهنگ کتابخوانی است.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) آئین اختتامیه نخستین جشنواره کتاب سال فرهنگی دانشجویان سراسر کشور دوشنبه(11 اردیبهشت) با حضور دکتر سید ضیاء هاشمی، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران و دکتر یونس نوربخش، رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران در ساختمان معاونت فرهنگی دانشگاه تهران برگزار شد.
 
ضیاء هاشمی با اشاره به اهمیت توجه به مقوله فرهنگ اظهار کرد: فرهنگ، اکسیژن و دستور‌العمل تعاملات اجتماعی است و باید به ارتقاء و توسعه فرهنگی توجه کنیم. هرچند که سطح امکانات اقتصادی کشور قابل توجه است اما نارضایتی در بین گروه‌های مختلف اجتماعی وجود دارد.
 
وی افزود: بخشی از نارضایتی موجود به آرمان‌خواهی به‌عنوان ویژگی جامعه انقلابی مرتبط است اما باید توجه داشت که بخش دیگری از این نارضایتی ناشی از ضعف‌های فرهنگی است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که به شایستگی از امکانات استفاده نکرده‌ایم.  
 
ضیاء هاشمی با اشاره به خاصیت لذت‌بخش فضای نقد و گفت‌و‌گو ادامه داد: گاهی در فضای گفت‌و‌گو اخلاقیات را فراموش می‌کنیم؛ هرچند که برخی از صاحب‌نظران کشور‌های مختلف از‌ جمله کشور‌های عرب، خواهان رسیدن به جایگاه ایران هستند اما در حوزه اخلاق اجتماعی دچار ضعف هستیم.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر به‌ توسعه فرهنگی نیاز داریم باید به کتاب به‌عنوان یکی از ابزار‌های این عرصه توجه کنیم. هرچند رسانه‌های مختلف ظهور کرده‌اند اما رسانه کتاب از عمق بیشتری برخوردار است.
 
ضیاء هاشمی افزود: مطالعه در کشور ما در مقایسه با دیگر کشور‌ها حتی کشور‌هایی که حاضر به ذکر نامشان نیستیم بسیار اندک است؛ در حالی که نسل گذشته علاوه بر توجه به کتاب مقدس قرآن کریم، شاهنامه نیز می‌خواند. دانشگاه برای ارتقاء فرهنگ کتابخوانی رسالت و مسئولیت دارد.   
 
این عضو وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به آغاز به کار سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ادامه داد: در آستانه آغاز به کار سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هستیم اما خرید کتاب به تنهایی کافی نیست بلکه باید کتابخوان شویم.
 
تاثیر تالیف کتاب در ماندگار تمدن اسلامی
مجید سرسنگی با اشاره به لزوم توجه به توسعه فرهنگی اظهار کرد: توسعه فرهنگی از‌ جمله مسائل اساسی جامعه به حساب می‌آید. صاحب‌نظران معتقدند که توسعه اقتصادی و اجتماعی بدون توجه به توسعه فرهنگی امکان‌پذیر نیست. کتاب از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه فرهنگی است.  
 
وی افزود: کشور‌های صاحب قدرت مادی و نظامی اگر با کتاب انس نداشته باشند برای تبدیل شدن به تمدن مانا توانایی ندارند.  تمدن اسلامی به‌واسطه توجه اندیشمندان به تالیف تا به امروز خودنمایی می‌کند. کتاب حمل کننده میراث گذشتگان است. بسیار متاسفیم که سطح کتابخوانی در جامعه به‌ویژه در نسل جوان، مورد انتظار نیست. جشنواره کتاب سال دانشجویان سراسر کشور با هدف توسعه کتابخوانی در بین دانشجویان پا گرفته است.
 
سرسنگی گفت: نخستین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویان سراسر کشور در سه دسته علوم اجتماعی و سیاسی،‌ دینی،  اخلاقی و تربیتی همچنین هنری و ادبی برگزار شد. آثار در هر دسته با تاکید بر معیار‌های کیفی و تعیین سقف امتیاز با نظر سه داور ارزیابی شده است.
 
کتاب باید فکر کردن را به مخاطب آموزش دهد
نوربخش اظهار کرد: فرهنگ سنگ‌بنای تحولات اجتماعی است و در عصر چرخش فرهنگی زندگی می‌کنیم. متاسفانه در جامعه ما مصرف فرهنگی از جمله کتاب بسیار ناچیز است بنابراین به ایجاد تحول در صنعت چاپ و نشر نیاز داریم تا مردم بتوانند در هر کجا و هرساعت دلخواه مطالعه کنند.
 
وی با اشاره به لزوم توجه به مطالعه کتاب‌های توصیفی و تبیینی افزود: مطالعه به کتاب‌های تجویزی منحصر نمی‌شود بلکه کتاب‌های توصیفی و تبیین یا میراث کهن ما نیز باید مورد توجه  قرار گیرد. انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی است اما می‌بینیم که در کوچکترین مسائل فرهنگی با مشکل مواجه هستیم. کتاب باید به مخاطب فکر کردن را آموزش دهد.

۹۶/۰۲/۱۱
۲۱:۳۰
۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۲۷
۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۴۷

رئیس سازمان امور دانشجویان: اجرای سند آمایش آموزش عالی به دلیل اعمال نقطه‌نظرات منطقه‌ای تا حدودی دشوار است

رئیس سازمان امور دانشجویان از اعطای فرصت مطالعاتی به 2000 دانشجوی دکتری در سال جاری خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در وزارت علوم دانشجویان دوره دکتری می‌توانند علاوه بر استفاده از فرصت مطالعاتی خارج از کشور با حمایت مالی این وزارتخانه از فرصت مطالعاتی داخل کشور نیز استفاده کنند.

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر مجتبی صدیقی در مراسم تقدیر از اساتید نمونه دانشگاه امیرکبیر که امروز در سالن دکتر سلیمی این دانشگاه برگزار شد اقدامات و فعالیت‌های انجام‌شده دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی را بسیار موفق ارزیابی کرد و گفت: حدود 4 سال پیش که مجموعه آموزش عالی را تحویل گرفتیم تقریباً جو حاکم بر این حوزه نوعی حاکمیت سلیقه‌ای و قبیله‌ای بود و طی این سال‌ها آنچه که در این حوزه اعمال می‌شد کاملا نظرات شخصی افراد بود. به طوری که براساس همین رویکرد رشد کمی غیرهدفمند در آموزش عالی صورت گرفت و فضای دانشگاه‌ها نیز یک فضای کاملا بسته و تنش‌زا بود اما در حال حاضر با اقداماتی که دولت یازدهم انجام داد وضعیت تقریباً در مقایسه با گذشته بهتر شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: عدم امکان استقرار از دیگر مشکلات وزارت علوم در اوایل دولت یازدهم بود. در واقع ما دوران پرتلاطمی را در یک سال اول دولت در اختیار داشتیم. تمامی تلاش و سیاست‌های مسوولان این بود که بر مبنای حاکمیت قانون و برگشت آیین‌نامه‌های قانونی در این وزارتخانه رفتار کند.
معاون وزیر علوم همچنین خاطرنشان کرد: آمایش آموزش عالی از مهمترین طرح‌های وزارت علوم در دولت یازدهم بود که براساس آن تلاش کردیم حرکت غیرهدفمند در این عرصه را متوقف کنیم. در واقع قبل از اجرای این طرح آموزشی در بسیاری از شهرستان‌ها دانشگاه‌هایی وجود داشت که این دانشگاه‌ها در نقاط مختلف دانشکده‌هایی داشتند که در فاصله چند متری آن نیز دانشکده‌هایی با همان تخصص موجود فعالیت می‌کرد که با اجرای این برنامه به نوعی آموزش عالی هدفمند شد. اگرچه این برنامه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است ولی اجرای آن به دلیل اعمال نقطه‌نظرات محلی و منطقه‌ای تا حدودی دشوار است که امیدواریم این مشکلات رفع شود.
وی همچنین بازنگری برنامه‌های آموزشی را از دیگر برنامه‌های هدفمند وزارت علوم در عرصه آموزش عالی عنوان کرد و گفت: طی سه سال گذشته بر اثر بازنگری برنامه‌های آموزشی حدود سه میلیون متر مربع به فضاهای آموزشی و کمک‌آموزشی کشور اضافه شده و این برنامه در آینده نیز در مجموعه وزارت علوم دنبال خواهد شد.
به گفته وی، در حوزه پژوهشی نیز قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم شتاب کمی علمی بیشتر در این مجموعه حاکم بود و اتفاق خاصی نیز در عرصه علمی صورت نگرفت. اما براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته آمار و ارقام اواخر سال گذشته نشان داد که انتظار ما در عرصه رشد تولیدات علمی و توجه به مساله کیفیت نیز در این عرصه به نتیجه رسید به طوری که رتبه اول شتاب تولید مقالات علمی را به دست آوردیم و در سال 2016 نیز ایران با رشد 36 درصدی در عرصه علم رتبه یک را به دست آورد. همچنین براساس رتبه‌بندی اسکوپوس رتبه اول را از نظر تولیدات علمی در جهان اسلام به دست آوردیم.
دکتر صدیقی تاکید کرد: طی سه سال اخیر تعداد دانشگاه‌هایی که جزء یک درصد دانشگاه‌های برتر دنیا بودند از 5 به 14 دانشگاه افزایش پیدا کرد و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از 11 به 964 شرکت افزایش یافت.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم همچنین از حاکم شدن رویکرد چندصدایی در دانشگاه‌ها طی سه سال اخیر خبر داد و گفت: در حوزه تشکل‌های دانشجویی رویکرد ما چندصدایی بودن دانشگاه‌ها بود به طوری که در همین راستا 80 تشکل دانشجویی مجوز راه‌اندازی را از وزارت علوم دریافت کردند و شیوه‌نامه کمیته‌های انضباطی قبلی را تغییر دادیم و شیوه‌نامه‌ای را بر مبنای حقوق شهروندی در دانشگاه‌ها تدوین کردیم به طوری که در این مدت حتی یک پرونده سیاسی در کمیته انضباطی مرکز تشکیل نشد و 30 پرونده سیاسی هم که از دولت قبل به ارث رسیده بود را حل و فصل کردیم.
وی با اشاره به رشد 126 درصدی وزارت علوم برای تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها در سه سال اخیر افزود: علاوه بر توجه ویژه وزارتخانه به تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها وام‌های دانشجویی نیز در این مدت از 182 میلیارد تومان در سال 93 به 385 میلیارد در سال 95 افزایش یافت و وام ویژه دکتری نیز در سال گذشته مبلغ 80 میلیارد تومان به دانشجویان پرداخت شد که این میزان در سال جاری به 110 میلیارد تومان افزایش می‌یابد به طوری که براساس آن ماهیانه به دانشجویان دکتری که شغل رسمی نداشته باشند 700 هزار تومان پرداخت خواهد شد.
معاون وزیر علوم همچنین از افزایش بی‌سابقه ذخیره صندوق رفاه دانشجویان در سه سال اخیر خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توانستیم مطالبات خود را در حوزه وام‌های دانشجویی از 140 به 340 میلیارد تومان افزایش دادیم.
دکتر صدیقی اعطای فرصت مطالعاتی به دانشجویان دوره دکتری را نیز از دیگر اقدامات خوب وزارت علوم طی سال‌های اخیر عنوان کرد و گفت: سال گذشته به 1580 دانشجوی دوره دکتری فرصت مطالعاتی اعطا شد و امسال این تعداد به 2 هزار دانشجو افزایش خواهد یافت که بتوانند براساس آن برای گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت به کشورهای دیگر اعزام شوند. البته فرصت مطالعاتی داخل کشور نیز برای این دانشجویان فراهم شده که وزارت علوم به دانشجویان دوره دکتری که می‌خواهند در دانشگاه یا نزد استاد دیگر فرصت مطالعاتی داشته باشند کمک مالی می‌کند.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در پایان با اشاره به تحصیل 25 هزار دانشجوی غیرایرانی در داخل کشور گفت: 16 هزار نفر از این دانشجویان از طریق کنکور و مابقی توسط دانشگاه‌ها به شکل بورس و غیربورس جذب می‌شوند. بنابراین شرایط برای خیز گسترده در عرصه آموزش عالی کشور فراهم شده است که امیدواریم با تداوم عقلانیت و آرامش بتوانیم این مسیر توسعه را ادامه دهیم.
به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم با حضور دکتر حمید میرزاده رئیس سابق دانشگاه آزاد و استاد دانشگاه امیرکبیر، دکتر معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر و دکتر صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان با اهدای لوح و جوایزی از اساتید نمونه این دانشگاه تقدیر شد.
منبع: ایسنا

۹۶/۰۲/۱۱
۱۹:۴۵

سامانه عرضه و تقاضای پژوهش رونمایی می‌شود

با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سامانه عرضه و تقاضای پژوهش (ساعت) در ایرانداک رونمایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در راستای تصویب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، مبنی بر الزام ثبت طرح‌های پژوهشی دستگاه‌های اجرایی در سامانه ساعت، این سامانه پس از طی دوره آزمایشی روز سه‌شنبه 12 اردیبهشت 1396 با حضور دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در ایرانداک رونمایی می شود.
بر پایه این گزارش، این سامانه در گام نخست، پیوند میان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی را با نیازهای پژوهشی سازمان‌ها دنبال می‌کند. این پیوند با یک پایگاه روزآمد و جامع از تقاضای پژوهش (نیازها و حمایت‌ها) و عرضه پژوهش (توانمندی‌ها و نیاز به حمایت) پشتیبانی می‌شود.
هم‌چنین، سازمان‌ها می‌توانند در این سامانه، درخواست‌ها و حمایت‌های خود را به آگاهی پژوهشگران برسانند که محور و موضوع پژوهش، تأمین منابع مالی، خدمات مشاوره، تأمین تجهیزات و سخت‌افزار، تأمین اطلاعات و مانند آنها را در بر دارد و از سوی دیگر، دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز می‌توانند توانمندی‌ها و گرایش‌های پژوهشی خود را به همراه حمایت‌هایی که برای پی‌گیری آنها نیاز دارند، به آگاهی سازمان‌ها برسانند.
گفتنی است، این سامانه بر پایه مصوبه نهم نوزدهمین جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که در اسفند ماه 1395 ابلاغ شد، طراحی و راه‌اندازی شده است و به استناد تبصره یک این مصوبه، دستگاه‌های اجرایی برای اجرای طرح‌های پژوهشی خود، ملزم به ثبت طرح‌ها در سامانه عرضه و تقاضای پژوهش هستند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

افتتاح «گالری ابزار نجومی کهن»، ششمین گالری موزه ملی علوم و فناوری

ششمین گالری تخصصی موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «ابزار نجومی کهن» روز 26 اردیبهشت‌ماه با حضور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به طور رسمی در محل نمایشگاه دائمی این موزه به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، گالری ابزار نجومی کهن پس از یک دوره بازدید آزمایشی در طول بازدیدهای نوروزی و برطرف کردن مشکلات و نواقص موجود، با حضور دکتر احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم رئیس ایکوم در ایران، جمعی از رؤسای موزه‌ها و دانشگاه‌ها و فرهیختگان ساعت 16 روز سه‌شنبه 26 اردیبهشت‌ماه 96 در محل نمایشگاه دائمی موزه واقع در خیابان سی تیر افتتاح می‌شود.
دکتر حنیف قلندری که به عنوان ناظر علمی در این گالری فعالیت دارد گفت: هدف از ایجاد گالری ابزار نجومی کهن، عرضه اطلاعات مربوط به رصد کردن آسمان در رصدخانه‌های مشهور دوره اسلامی از جمله رصدخانه‌های مراغه و سمرقند است.
ابزارهای نمایشی در این گالری برپایه رساله‌ای از مؤیدالدین عرضی، از منجمان حاضر در رصدخانه مراغه، ساخته شده‌اند. هرچند این ابزارها در مقیاس نمایشی هستند، اما تلاش شده است تا جزئیات ابزار در طرح‌های بازسازی شده به خوبی به بازدیدکننده عرضه شود.
گفتنی است، موزه ملی علوم و فناوری در راستای توسعه فیزیکی و گسترش فضای آموزشی و ترویج علم برای همه، پیش از این 5 گالری هسته‌ای، مورس تا موبایل، مرکز علم، ابزارهای جراحی و مرکز فناوری‌های بومی و کهن را در معرض نمایش قرار داده است

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۴۶

روسای ۹ دانشگاه ایران به آلمان سفر می کنند

دومین نشست روسای دانشگاههای ایران و آلمان از تاریخ ۱۳ لغایت ۱۵ اردیبهشت ماه در شهر بن آلمان برگزار می شود.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، سرپرستی هیئت ایرانی در این نشست برعهده دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در اموربین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی وبین المللی است و روسای دانشگاههای صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، شیراز، الزهرا (س)، هنر، گیلان، علوم پایه زنجان، فنی و حرفه‌ای و پژوهشگاههای مواد و انرژی، مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و دکتر محمدباقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دیگر اعضای هیئت ایرانی در این سفر هستند.
براساس این گزارش، میزبانی هیئت اعزامی دانشگاههای ایران به آلمان برعهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آلمان و موسسه تبادلات آکادمیک (DAAD) است.
گفتنی است تبادل نظر در خصوص چند طرح مشترک تحقیقاتی، برنامه ریزی برای روز علم ایران و آلمان، برنامه ریزی برای دوره های مشترک فنی و حرفه ای بین دو کشور از جمله برنامه های نشست مشترک روسای دانشگاههای ایران و آلمان است.
 

۹۶/۰۲/۱۱
۱۱:۵۶

ميز خبر

 ميز خبر   روساي 9 دانشگاه ايران به آلمان سفر مي‌کنند
دومين نشست روساي دانشگاههاي ايران و آلمان از تاريخ 13 لغايت 15 ارديبهشت ماه در شهر بن آلمان برگزار مي‎شود.به گزارش ايسنا، سرپرستي هيئت ايراني در اين نشست برعهده دکتر حسين سالار آملي قائم مقام وزير علوم در اموربين‎الملل و رئيس مرکز همکاريهاي علمي و بين‎المللي است و روساي دانشگاههاي "صنعتي شريف"، "صنعتي اميرکبير"، "شهيد بهشتي"، "شيراز"،" الزهرا(س)"، "هنر"، "گيلان"، "علوم پايه زنجان"، "فني و حرفه‌اي" و پژوهشگاه‌هاي "مواد و انرژي"، "مهندسي ژنتيک و زيست فناوري" و دکتر محمدباقر لاريجاني معاون آموزشي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي ديگر اعضاي هيئت ايراني در اين سفر هستند.براساس اين گزارش، ميزباني هيئت اعزامي دانشگاههاي ايران به آلمان برعهده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري آلمان و موسسه تبادلات آکادميک (DAAD) است.به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، تبادل نظر درخصوص چند طرح مشترک تحقيقاتي، برنامه‎ريزي براي روز علم ايران و آلمان، برنامه‎ريزي براي دوره‌هاي مشترک فني و حرفه‎اي بين دو کشور از جمله برنامه‎هاي نشست مشترک روساي دانشگاههاي ايران و آلمان است.

۹۶/۰۲/۱۲
۰۱:۴۰

سفر رئیس دانشگاه گیلان به آلمان برای حضور در نشست روسای دانشگاه های ایران و آلمان

دومین نشست روسای دانشگاه های ایران و آلمان 13 تا 15 اردیبهشت ماه در شهر بن آلمان برگزار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از روشن خبر ، روسای دانشگاههای صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، شیراز، الزهرا (س)، هنر، گیلان، علوم پایه زنجان، فنی و حرفه‌ای و پژوهشگاه های مواد و انرژی، مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و محمدباقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از اعضای هیات ایرانی برای حضور در نشست روسای دانشگاه های ایران و آلمان هستند.
دومین نشست روسای دانشگاه های ایران و آلمان 13 تا 15 اردیبهشت ماه در شهر بن آلمان برگزار می شود.
سرپرستی هیات ایرانی در این نشست برعهده حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در اموربین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی وبین المللی است.
میزبانی هیات اعزامی دانشگاه های ایران به آلمان برعهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آلمان و موسسه تبادلات آکادمیک (DAAD) است.
شایان ذکر است؛ تبادل نظر در خصوص چند طرح مشترک تحقیقاتی، برنامه ریزی برای روز علم ایران و آلمان، برنامه ریزی برای دوره های مشترک فنی و حرفه ای بین دو کشور از جمله برنامه های نشست مشترک روسای دانشگاههای ایران و آلمان است.
انتهای پیام/

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۳۳

بانک توسعه تعاون به دانشجویان دکتری وام می دهد

به‌منظور اعطای تسهیلات دانشجویی قرض‌الحسنه به دانشجویان دکترای غیر بورسیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تفاهم‌نامه همکاری بین بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.

در جلسه انعقاد این تفاهم‌نامه که با حضور یزدان مهر مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری و حجت‌الله مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون برگزار شد مقرر گردید، بانک توسعه تعاون پس از سپرده‌گذاری 2500 میلیارد ریالی صندوق، 4400 میلیارد ریال تسهیلات طی 16 مرحله به معرفی‌شدگان از سوی صندوق پرداخت نماید.
گفتنی است تسهیلات اعطایی در قالب عقد قرض‌الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت می‌شود و مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی بر اساس تعداد مراحل اعطای تسهیلات و سال ورود دانشجویان متفاوت خواهد بود ضمن آنکه بازپرداخت اولین قسط توسط دانشجو یک سال پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی وی خواهد بود.
شایان‌ذکر است پس از تدوین شیوه‌نامه در این خصوص و ارائه به شعب اولین مرحله پرداخت تسهیلات تا پایان خردادماه 96 آغاز خواهد شد و معرفی‌شدگان با دردست داشتن معرفی‌نامه از سوی صندوق می‌توانند با مراجعه به شعب تشکیل پرونده نمایند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۳۴

تسهیلات قرض‌الحسنه بانک توسعه تعاون به دانشجویان دکترای غیر بورسیه دانشگاه‌ها

به‌منظور اعطای تسهیلات دانشجویی قرض‌الحسنه به دانشجویان دکترای غیر بورسیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تفاهم‌نامه همکاری بین بانک توسعه تعاون و صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منعقد شد.

به گزارش شمانیوز:در جلسه انعقاد این تفاهم‌نامه که با حضور یزدان مهر مشاور وزیر و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری و حجت‌الله مهدیان رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون برگزار شد مقرر گردید، بانک توسعه تعاون پس از سپرده‌گذاری 2500 میلیارد ریالی صندوق، 4400 میلیارد ریال تسهیلات طی 16 مرحله به معرفی‌شدگان از سوی صندوق پرداخت نماید.
گفتنی است تسهیلات اعطایی در قالب عقد قرض‌الحسنه با کارمزد 4 درصد پرداخت می‌شود و مدت بازپرداخت تسهیلات اعطایی بر اساس تعداد مراحل اعطای تسهیلات و سال ورود دانشجویان متفاوت خواهد بود ضمن آنکه بازپرداخت اولین قسط توسط دانشجو یک سال پس از اتمام سنوات مجاز تحصیلی وی خواهد بود.
شایان‌ذکر است پس از تدوین شیوه‌نامه در این خصوص و ارائه به شعب اولین مرحله پرداخت تسهیلات تا پایان خردادماه 96 آغاز خواهد شد و معرفی‌شدگان با دردست داشتن معرفی‌نامه از سوی صندوق می‌توانند با مراجعه به شعب تشکیل پرونده نمایند.
منبع: روابط عمومی بانک توسعه تعاون

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۴۱

مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم: دانشگاه پیام نور می تواند نقش مؤثری در رشد و گسترش جنبش فناوری در کشور ایفا کند

دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه پیام نور با توجه به شبکه گسترده‌ای که در سراسر کشور دارد، می تواند نقش مؤثری در رشد و گسترش جنبش فناوری در کشور ایفا کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پیری در مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی ایده و طرح فناورانه دانشگاه پیام نور، برگزاری چنین جشنواره‌هایی را در گسترش جنبش فناوری در کشور حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: در صورتی که چنین جشنواره‌هایی به فرآیند تبدیل شده و تا مرحله تبدیل به محصول شدن این ایده ها پیش رود، در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولی عظیم در کشور خواهیم بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اعلام آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت انجام طرح‌های مشترک به منظور فراهم کردن بستر مناسب برای تبدیل ایده‌های فناورانه به محصول در دانشگاه پیام نور پیشنهاد کرد با برگزاری چنین زیرساخت‌هایی در سطح استان ها و ایجاد هماهنگی با پارک های علم و فناوری و مراکز رشد آن مناطق، شرایط برای سرعت بخشیدن به این جنبش فناوری در کشور و تجاری سازی محصولات فناورانه بیش از پیش فراهم شود.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۱۸

معاون وزارت علوم تحقیقات و فناوری خبر داد احداث آزمایشگاه ملی در 10 منطقه کشور/ سامانه شاعا راه‌اندازی شد

معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: متأسفانه تا به امروز هیچ آزمایشگاه ملی در کشور تأسیس نشده بود که با تلاش این وزارت تصمیم بر احداث آزمایشگاه ملی در 10 منطقه کشور شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، محمد‌صادق علیایی طی همایشی که به مناسبت روز ملی آزمایشگاه صبح امروز در مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین‌زهرا به مناسبت بزرگداشت حکیم جرجانی برگزار شد، اظهار داشت: به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی در جامعه، وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور تصمیم به عملگرا بودن سیاست‌های خود گرفت.
وی افزود: نخستین اقدام صورت گفته در راستای اقتصاد مقاومتی، راه‌اندازی سامانه شاعا به منظور ثبت تجهیزات آزمایشگاهی موجود در کشور برای دسترسی هر‌چه بهتر پژوهشگران ایرانی است.
معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: هدف اصلی از ایجاد سامانه شاعا، ایجاد یک بستر به منظور از بین بردن دغدغه‌های پژوهشگران ایرانی برای دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیازشان است.
علیایی ادامه داد: یکی از معضلات موجود در کشور عدم استفاده بهینه از تجهیزات فوق‌العاده آزمایشگاهی موجود است.
این مسؤول بیان کرد: یکی از سیاست‌های دیگر وزارت علوم تحقیقات و فناوری پیرو اقتصاد مقاومتی، احداث 131 آزمایشگاه مرکزی به منظور دسترسی مراکز پژوهشی به تمام تجهیزات آزمایشگاهی در کشور است.
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا)  گفت: دانشگاه‌های کشور از امکانات آزمایشگاهی بسیار مطلوبی برخوردار هستند اما متأسفانه در اغلب موارد از این تجهیزات به منظور ایجاد درآمد و شغل استفاده نمی‌کنند و صرفاً جنبه نمایشی دارد.
علیایی افزود: دانشگاه‌ها باید با در نظر گرفتن تجهیزات خود و نیازهای صنعت به منظور درآمد‌زایی و کمک به اقتصاد کشور یک ارتباط مطلوب با صنعت برقرار کنند.
وی عنوان کرد: متأسفانه تا به امروز هیچ آزمایشگاه ملی در کشور تأسیس نشده بود که با تلاش وزارت علوم تحقیقات و فناوری تصمیم بر احداث آزمایشگاه ملی در 10 منطقه کشور شد.
معاون دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری اضافه کرد: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقدامات زیست محیطی، تمام مراکز پژوهشی و دانشگاهی موظف به ارائه آموزش‌های مورد نیاز به پژوهشگران در خصوص امنیت و بهداشت استفاده از این تجهیزات هستند.
علیایی مطرح کرد: وزارت علوم تحقیقات و فناوری در راستای گسترش علم و اقتصاد در کشور با حمایت‌های تسهیلاتی خود برای تأمین تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌ها، 50 درصد مبالغ مورد نیاز برای تأمین این تجهیزات را به شرط استفاده و درآمدزایی از این تجهیزات را تأمین می‌کند.
انتهای پیام/77011/ 30/م

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۳۴

1228 ایده علمی در کشور به محصول تجاری تبدیل شد

وزارت علوم و تحقیقات اعلام کرد در شش ماه اول سال ۹۵ بالغ بر ۱۲۲۸ ایده علمی در کشور به محصول تجاری تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت علوم و تحقیقات در واکنش به اظهارات رئیس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران درباره افت رتبه علمی کشور و فاصله گرفتن عربستان از ایران اعلام کرد: عربستان در تولید مقالات یک درصد برتر در رتبه 22 و پایین تر از ایران قرار دارد.
متن پاسخ وزارت علوم به خبر رتبه علمی کشور در حال از دست رفتن است به شرح زیر است:
 
 

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۲۵

در نشست خبری جشنواره تئاتر دانشگاهی عنوان شد: امیدواریم وزارت علوم در آزاد کردن بودجه جشنواره عجله کند

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی از تخصیص نیافتن بودجه تا به امروز به جشنواره خبر داد و گفت: امیدوارم وزارت علوم در آزاد کردن بودجه جشنواره عجله کند.

به گزارش ایسنا از  روابط عمومی بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، مهدی گمار، دبیر بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی در نشست رسانه‌ای این رویداد پیش از ظهر امروز(دوشنبه) که بدون حضور مسئولین وزارت علوم در تالار استاد امیرخانی خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار شد، از عدم تخصیص بودجه جشنواره تا به امروز خبر داد و گفت: اگر خواست همکارانم در دبیرخانه و اشتیاق دانشجویان نبود، این دوره اساسا نباید برگزار می شد.
دبیر این دوره از جشنواره سخنان خود را با عذرخواهی از دانشجویان آغاز کرد و گفت: من تا جایی که توانستم کوشیدم تا این جشنواره برگزار نشود یا دست‌کم شمایل بهتری داشته باشد اما خواست دوستانم در دبیرخانه و اشتیاق دانشجویان دلیل برگزاری این دوره است.
وی با گلایه از عدم همکاری متولیان تئاتر دانشگاهی با این دوره از جشنواره، گفت: در جریان نامه‌نگاری ها با نهادها و سازمان های مختلف به نظرم می‌رسید که نگاه به این رویداد شبیه یک بچه‌ی سرراهی است که امیدوارم این نگاه در دوره های آتی تغییر کند و جشنواره را آن‌چنان که باید ببینند.
گمار در پاسخ به سوالی درباره‌ی عدم حضور مسئولین وزارت علوم در این نشست توضیح داد: برای من هم جالب است که چرا مسئولین وزارت علوم پاسخگو نیستند. این دردی است که من از آن رنج کشیده‌ام. کمک هزینه ها هنوز هم پرداخت نشده و متاسفانه گروه های دانشجویی بدون دریافت این هزینه ها باید آماده‌ی اجراء شوند.
وی ادامه داد: دبیرخانه‌ی جشنواره در انتهای سال مالی وزارت علوم شکل گرفت و این روزها هم ابتدای سال مالی بوده و ما نتوانسته‌ایم پولی را از وزارتخانه آزاد کنیم که این یک فاجعه است. اگر خواست دانشجویان و همکاران دبیرخانه نبود، قاعدتا این جشنواره نباید برگزار می‌شد. امروز هم امیدواریم پول ها هرچه سریع‌تر آزاد شود و گرنه دشواری‌های ما بیش از این خواهد بود.
گمار یادآور شد: این جشنواره یک نوع فرصت برای دیده شدن نمایش های دانشجویی و گروه های دانشگاهی است و صرفا یک رقابت نیست. من تلاش کردم از همه‌ی ظرفیت های موجود استفاده و  ایده های خود را پیاده کنم که در برخی بخش ها به خواست‌های‌مان رسیدیم و در بخش های بسیاری نتوانستیم موفق باشیم.
حسین عبداللهی، معاون اجرایی جشنواره نیز از مشارکت تمامی دانشگاه‌ها در دبیرخانه و ستاد اجرایی و همچنین استفاده از دبیران کانون‌ها سخن گفت و تالار حافظ، دو سالن تئاتر مولوی، سالن‌های دانشگاه‌های تهران (برای کارگاه آموزشی) و دانشگاه هنر (برای اجراء)، سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران و پلاتو تئاتر شهر را به عنوان سالن‌های میزبان آثار جشنواره معرفی کرد.
وی در ادامه حضور دبیران کانون‌های تئاتر را اتفاق مهم این دوره از جشنواره عنوان کرد و افزود: «دبیران می‌توانند هم از کارگاه‌ها استفاده کنند و هم به تماشای آثار نمایشی جشنواره بنشینند . همچنین قرار است فیلم تئاترها نیز به دبیران کانون‌ها ارائه شود تا با اکران آن شاگردان خود را آموزش دهند.»
مسعود حکیمی، معاون هنری جشنواره نیز اعلام کرد: «603 اثر در بخش صحنه‌ای راه‌ یافتند که از این میان 78 اثر انتخاب شد و در نهایت 24 نمایش در جدول اجراها قرار گرفت. در بخش نمایشنامه نویسی 10 اثر کاندیدای اکبر رادی شدند، در بخش پژوهش 26 اثر ارائه شد که 14 اثر به جشنواره راه یافت و در نهایت 7 نمایش انتخاب شد. در بخش تجربه اجرا از میان آثار 82 متقاضی، 23 اثر به جشنواره رسید که 7 نمایش بازبینی حضوری شدند. در بخش مدرسان نیز 3 اثر به جشنواره راه‌یافت و از میان آثار برگزیده دانشجویی 6 نمایش به مرحله نهایی رسید.»

۹۶/۰۲/۱۱
۲۱:۰۸

نشست رسانه‌ای بیستمین جشنواره تئاتر دانشگاهی برگزار شد دبیرخانه در کدام زمین بازی می‌کند؟

بابک احمدی

جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران هرسال با اما و اگرهای فراوان و آزار‌دهنده برگزار می‌شود، گاهی این اما پررنگ و زمانی هم اگرها دستخوش صعود و نزول می‌شوند. بسته به اینکه فراخوان دبیری چه وقت منتشر شود و وزارت علوم چه زمان روی یک گزینه توافق! کند و تایید صورت بگیرد. این شیوه سال‌ها است که برگزاری جشنواره را حتی پیش از شروع امور اجرایی از سوی دبیر و همکارانش به حاشیه می‌راند؛ ماجرایی که در دوره جدید بیش از پیش به چشم آمد. مهدی گمار، دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران صبح روز گذشته، 11 اردیبهشت با برپایی نشست رسانه‌ای به بیان توضیح درباره بخش‌های مختلف این دوره، آثار راه‌یافته به جشنواره و مشکلات سر راه حرکت منطقی این رویداد پرداخت. گمار در بخشی از اظهاراتش به دشواری‌های برگزاری جشنواره با این شکل از برنامه‌ریزی اشاره کرده و می‌گوید: « متاسفانه کمک‌هزینه‌ گروه‌ها با وجود تنها 5 روز مانده به آغاز جشنواره هنوز پرداخت نشده است.» دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران در ادامه از سفر 5 گروه خارجی به ایران و برگزاری کارگاه‌های آموزشی علاوه بر اجرا در دوره بیستم خبر داده است. «از بین آثار متقاضی 24 نمایش به بخش صحنه‌ای، 7 اثر به بخش تجربه‌های اجرا، 10 متن به بخش نمایشنامه‌نویسی، 7 اثر به بخش پژوهش و 6 اثر نیز به بخش برگزیده جشنواره‌های تئاتر دانشگاهی راه پیدا کرد.» اما نکته جالب‌تر بین اظهارات حسین عبداللهی وجود داشت: «سالن‌های دانشگاه تهران و دانشگاه سوره برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی جشنواره مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین تالار وحدت نیز میزبان مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره است. » به این معنی که اصولا قرار نیست سالن‌های موجود در دانشگاه‌های زیرنظر وزارت علوم پذیرای جشنواره دانشجویان خودش باشد و اینکه مسوولان بنیاد رودکی در اقدامی -یک‌بار در تمام این سال‌ها- بی‌آنکه 50 یا 60 میلیون تومان اجاره‌بها طلب کنند امکان برگزاری اختتامیه در این محل را داده‌اند که باید صبر کرد و دید. دبیر جشنواره همچنین به ارایه درخواست بودجه 320 میلیون تومانی برای برگزاری جشنواره اشاره کرده و این درحالی است که همه می‌دانیم در نهایت چنین مبلغی دست دبیرخانه را نخواهد گرفت. وزارت علوم هنوز کمک هزینه گروه‌ها را پرداخت نکرده و این اظهارات این‌طور معنا می‌دهد که وضعیت اسکان گروه‌های خارجی دعوت شده به حضور در جشنواره – فارغ از اینکه چه تعداد باشند- همچنان نامشخص است و باید برای پرداخت‌ به هتل‌ها، هزینه جوایز، امور اجرایی، برگزاری مراسم اختتامیه، اقلام چاپی جشنواره شامل کتاب‌ یا کتاب‌های پژوهشی و غیره از حالا فکر چاره بود. گمار در انتهای اظهاراتش به نکاتی درباره حضور آثار برگزیده در جشنواره تئاتر فجر و فراهم آوردن شرایط اجرای عمومی برای آنها اشاره می‌کند که تا حدی نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد. «دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر هنوز مشخص نیست و از این رو فعلا هیچ کاری در این زمینه نمی‌توانیم انجام دهیم. درحال انعقاد تفاهمنامه‌های مکتوب با برخی سالن‌ها برای اجرای عمومی آثار هستیم. » صحبت‌های پایانی دبیر جشنواره بیستم اینطور قابل ترجمه است که گرچه امکان رایزنی با سالن‌های تئاتری از اسفند 95 وجود داشته ولی سردرگمی‌ها اجازه نداده است. حتی رایزنی با اداره‌کل هنرهای نمایشی پیش از انتخاب دبیر هم میسر بود که صورت نگرفته و متاسفانه در نشست خبری هیچ چیز درباره رویکرد این دوره جشنواره – مثلا در بخش برگزاری کارگاه‌های آموزشی- بیان نمی‌شود. کشورهای شرکت‌کننده و سابقه هنرمندان خارجی مشخص نیست و مسوولان اعلام نکردند این دوره کتابی منتشر می‌شود یا نه؟ گرچه مسوولیت بخشی از کاستی‌های موجود قطعا بر دوش دبیرخانه قرار می‌گیرد ولی بی‌توجهی مسوولان به «انتخاب دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران با رای‌گیری دموکراتیک در کانون‌های تئاتر دانشگاه‌ها» و معرفی دیرهنگام دبیر موجب پیش آمدن چنین مشکلاتی شده است. ولی پرسش این است با معرفی تالار مولوی به عنوان مقر اصلی فعالیت‌های جشنواره دانشگاهی – خواست مدیریت فعلی تالار مولوی- اعضای دبیرخانه دوره بیستم در کدام زمین بازی می‌کنند؛ زمین بعضی کارمندان پشت پرده وزارت علوم و مدیریت تالار یا زمینی که معتقد است تعیین سرنوشت جشنواره و جریان تئاتر دانشگاهی فقط باید در دست خودشان باشد؟

۹۶/۰۲/۱۲
۰۳:۵۴

اعطای بورس کشورهای ژاپن، چین و اندونزی به دانشجویان ایرانی

سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعطای بورس کشورهای ژاپن، چین و اندونزی در دروه‌های تحصیلات تکمیلی به دانشجویان ایرانی خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، با توجه به تلاش‌ها و مذاکرات انجام‌شده با بنیاد بورس دولت‌های چین، ژاپن و اندونزی، این کشورها با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی‌ارشد و دکتری) به دانشجویان ایرانی برای سال تحصیلی 2018-2017 موافقت کرده‌اند.
علاقه‌مندان به بورس کشور چین می‌توانند به نشانی www.csc.edu.cn/laihua مراجعه و با کسب اطلاعات بیشتر، شرایط و مشاهده لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (grad.saorg.ir) ثبت‌نام کنند و فرم شماره 1 اطلاعات متقاضیان بورس دول را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به آدرس پست الکترونیکی bdiri@saorg.ir تا پایان وقت روز 3 تیر (24 ژون 2017) ارسال کنند.
داوطلبان بورسیه دولت اندونزی هم برای پذیرش در 16 دانشگاه این کشور باید به آدرس اینترنتی http://knb.ristekdikti.go.id/ مراجعه و ثبت‌نام کنند. متقاضیان باید بعد از ثبت‌نام فرم شماره 1 اطلاعات متقاضیان بورس دول را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس پسـت الکترونیـکی bdiri@saorg.ir تا پایـان وقت روز 7 خرداد امسال (30 می2017) ارسال کنند.
اما دولت ژاپن در مقاطع فوق‌دیپلم، فوق دیپلم فنی‌و‌حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری بورس می‌کند و متقاضیان این کشور هم برای ثبت‌نام باید به آدرس www.ir.emb-japan.go.jp/fa/jicc/jicc_scholarship.html مراجعه و ثبت‌نام کنند. این گروه نیز باید فرم شماره 1 اطلاعات متقاضیان بورس دول را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس پسـت الکترونیـکی bdiri@saorg.ir تا پایـان وقت اداری روز 14 اردیبهشت امسال 96 (فوق‌دیپلم، فوق دیپلم فنی‌و‌حرفه‌ای) و تا پایـان وقت اداری روز 21 اردیبهشت 96 (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ارسال کنند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۱۸

ویژه سال تحصیلی آینده؛ موافقت ژاپن با اعطای بورس به دانشجویان ایرانی

دولت ژاپن با اعطای تعدادی بورس در مقاطع، فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرد.

به گزارش خبرنگارمهر، با توجه به اقدامات و تلاش های بعمل آمده و پیرو مذاکرات صورت گرفته، دولت ژاپن، با اعطای تعدادی بورس در مقاطع (فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرده است.
بر همین اساس و بنا به سیاست‌های اعطایی بورس دول علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی، www.ir.emb-japan.go.jp/fa/jicc/jicc_scholarship.html، نسبت به نحوه پذیرش و کسب اطلاعات بیشتر و استعلام اعتبار نام دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سامانه (grad.saorg.ir)، اقدام کنند.
ضروری است متقاضیان (فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای) برای ثبت نام، فرم شماره ۱ که مربوط به اطلاعات متقاضیان بورس دول است را تکمیل کرده سپس تا ۱۴ اردیبهشت ماه به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس پسـت الکترونیـکی ( bdiri@saorg.ir ) ارسال کنند.
همچنین متقاضیان (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نیز تا پایـان وقت اداری ۲۱ اردیبهشت ۹۶  برای ارسال اطلاعات درخواست شده وقت دارند. بدیهی است پس از پایان مهلت مقرر به هیچ گونه درخواستی ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۳۲

ژاپن، چین و اندونزی دانشجویان ایرانی را بورس می کنند

سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از اعطای بورس کشورهای ژاپن، چین و اندونزی در دروه‌های تحصیلات تکمیلی به دانشجویان ایرانی خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، با توجه به تلاش‌ها و مذاکرات انجام‌شده با بنیاد بورس دولت‌های چین، ژاپن و اندونزی، این کشورها با اعطای تعدادی بورس در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی‌ارشد و دکتری) به دانشجویان ایرانی برای سال تحصیلی 2018-2017 موافقت کرده‌اند.
علاقه‌مندان به بورس کشور چین می‌توانند به نشانی http://www.csc.edu.cn/laihua مراجعه و با کسب اطلاعات بیشتر، شرایط و مشاهده لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (grad.saorg.irr) ثبت‌نام کنند و فرم شماره 1 اطلاعات متقاضیان بورس دول را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به آدرس پست الکترونیکی http://bdiri@saorg.ir تا پایان وقت روز 3 تیر (24 ژون 20177) ارسال کنند.
داوطلبان بورسیه دولت اندونزی هم برای پذیرش در 16 دانشگاه این کشور باید به آدرس اینترنتیhttp://knb.ristekdikti.go.id/مراجعه و ثبت‌نام کنند. متقاضیان باید بعد از ثبت‌نام فرم شماره 11 اطلاعات متقاضیان بورس دول را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس پسـت الکترونیـکی bdiri@saorg.ir تا پایـان وقت روز 7 خرداد امسال (30 می2017) ارسال کنند.
اما دولت ژاپن در مقاطع فوق‌دیپلم، فوق دیپلم فنی‌و‌حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری بورس می‌کند و متقاضیان این کشور هم برای ثبت‌نام باید به آدرس http://www.ir.emb-japan.go.jp/fa/jicc/jicc_scholarship.htmlمراجعه و ثبت‌نام کنند. این گروه نیز باید فرم شماره 1 اطلاعات متقاضیان بورس دول را پس از تکمیل به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس پسـت الکترونیـکی bdiri@saorg.ir تا پایـان وقت اداری روز 14 اردیبهشت امسال 96 (فوق‌دیپلم، فوق دیپلم فنی‌و‌حرفه‌ای) و تا پایـان وقت اداری روز 21 اردیبهشت 96 (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ارسال کنند.
منبع: آنا
دریافت کننده: مهرنوش زارعی / انتشار دهنده: پارسا فرخوی
200/201

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۳۶

ژاپن به دانشجویان ایرانی بورس تحصیلی می دهد

دولت ژاپن با اعطای تعدادی بورس در مقاطع، فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  با توجه به اقدام ها و تلاش های بعمل آمده و پیرو مذاکرات صورت گرفته، دولت ژاپن، با اعطای تعدادی بورس در مقاطع (فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرده است.
 
بر همین اساس و بنا به سیاست‌های اعطایی بورس دول علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی، www.ir.emb-japan.go.jp/fa/jicc/jicc_scholarship.html، نسبت به نحوه پذیرش و کسب اطلاعات بیشتر و استعلام اعتبار نام دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سامانه (grad.saorg.ir)، اقدام کنند.
 
ضروری است متقاضیان (فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای) برای ثبت نام، فرم شماره ۱ که مربوط به اطلاعات متقاضیان بورس دول است را تکمیل کرده سپس تا ۱۴ اردیبهشت ماه به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس پسـت الکترونیـکی ( bdiri@saorg.ir ) ارسال کنند.
 
همچنین متقاضیان (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نیز تا پایـان وقت اداری ۲۱ اردیبهشت ۹۶  برای ارسال اطلاعات درخواست شده وقت دارند. بدیهی است پس از پایان مهلت مقرر به هیچ گونه درخواستی ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 
منبع:مهر
 

۹۶/۰۲/۱۱
۱۹:۱۳

موافقت ژاپن با اعطای بورس به دانشجویان ایرانی

ساعت 24- دولت ژاپن با اعطای تعدادی بورس در مقاطع، فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرد.

با توجه به اقدامات و تلاش های بعمل آمده و پیرو مذاکرات صورت گرفته، دولت ژاپن، با اعطای تعدادی بورس در مقاطع (فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) در رشته های تحصیلی مختلف برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ موافقت کرده است.
بر همین اساس و بنا به سیاست‌های اعطایی بورس دول علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی، www.ir.emb-japan.go.jp/fa/jicc/jicc_scholarship.html، نسبت به نحوه پذیرش و کسب اطلاعات بیشتر و استعلام اعتبار نام دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سامانه (grad.saorg.ir)، اقدام کنند.
ضروری است متقاضیان (فوق دیپلم، فوق دیپلم فنی و حرفه ای) برای ثبت نام، فرم شماره ۱ که مربوط به اطلاعات متقاضیان بورس دول است را تکمیل کرده سپس تا ۱۴ اردیبهشت ماه به دبیرخانه بورس دول اداره کل بورس و اعزام دانشجویـان به آدرس پسـت الکترونیـکی ( bdiri@saorg.ir ) ارسال کنند.
همچنین متقاضیان (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نیز تا پایـان وقت اداری ۲۱ اردیبهشت ۹۶  برای ارسال اطلاعات درخواست شده وقت دارند. بدیهی است پس از پایان مهلت مقرر به هیچ گونه درخواستی ترتیب اثر داده نخواهد شد.
مهر

۹۶/۰۲/۱۱
۱۸:۳۰

تازه‏ترين آمار انتخاب رشته در کنکور دکتري 96

 مشاور سازمان سنجش خبر داد؛  تازه‏ترين آمار انتخاب رشته در کنکور دکتري 96   مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت انتخاب رشته در آزمون دکتري (نيمه‌متمرکز) سال 96، چهارشنبه 13 ارديبهشت پايان مي‎يابد و تاکنون 43 هزار نفر انتخاب رشته کردند.دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته براي پذيرش در کدرشته محلهاي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي به جز دانشگاه آزاد اسلامي تا چهارشنبه 13 ارديبهشت 96 مي‌توانند به سايت سازمان سنجش مراجعه و با مطالعه دقيق دفترچه انتخاب رشته، با رعايت ضوابط نسبت به انتخاب 50 کدرشته محل از ميان کدرشته‌هاي تحصيلي (در صورت وجود ) به ترتيب اولويت علاقه در فرم انتخاب رشته اينترنتي اقدام کنند.
وي افزود: از ميان شرکت‎کنندگان در آزمون دکتري تعداد 199 هزار و 303 داوطلب مجاز به انتخاب رشته تعداد 75 هزار و 148 داوطلب مجاز به انتخاب رشته کدرشته محلهاي دوره روزانه و ساير دوره‎ها و تعداد 124 هزار و 155 داوطلب منحصرا مجاز به انتخاب کدرشته‌هاي تحصيلي از ساير دوره‎هاي آموزش عالي (به جز دوره روزانه) شدند.
مشاور عالي سازمان سنجش افزود: تاکنون تعداد 43 هزار و 295 نفر نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته خود اقدام کرده‎اند که توصيه مي‌شود ساير داوطلبان سريعتر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.وي تاکيد کرد: داوطلبان بايد با توجه به اصلاحات دفترچه انتخاب رشته و تغييرات ظرفيت پذيرش که از روز شنبه 9 ارديبهشت ماه بر روي سايت سازمان سنجش منتشر شده است، نسبت به تکميل فرم خود اقدام کنند.
توکلي اظهار داشت: ظرفيت پذيرش دانشجوي دکتري در دوره‎هاي روزانه و ساير دوره‌هاي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي دولتي پيش از اين 14 هزار و 414 نفر اعلام شده بود که با توجه به تغييرات اعلام شده، ظرفيت جديد به 14 هزار و 537 نفر افزايش يافت. اين ظرفيت بدون احتساب ظرفيت پذيرش در دانشگاه آزاد اسلامي است.
وي گفت: با توجه به تغييرات ظرفيت، ميزان ظرفيت پذيرش دانشجوي دکتري در گروههاي مختلف نيز تغيير کرده است و به اين ترتيب ظرفيت گروه علوم انساني 4 هزار و 732 نفر، گروه علوم پايه 3 هزار و 211 نفر، گروه فني مهندسي 3 هزار و 943 نفر، گروه کشاورزي و منابع طبيعي 1 هزار و 761، گروه هنر 239 نفر، گروه دامپزشکي 336 نفر و گروه زبانهاي خارجي 315 نفر شده است.
مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد: آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 96 در 7 گروه آموزشي در 244 کدرشته امتحاني براي تعداد 260 هزار و 520 داوطلب در روز جمعه 6 اسفند 95 در يک نوبت و 54 شهرستان برگزار شد. در اين آزمون تعداد 212 هزار و 941 داوطلب حاضر و 47 هزار و 579 داوطلب غايب بودند. از حاضرين در جلسه آزمون تعداد 199 هزار و 303 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. تعداد 13 هزار و 638 داوطلب حدنصاب نمره علمي لازم را کسب نکردند.
وي يادآور شد: اسامي معرفي‌شدگان داراي حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم ( مصاحبه، بررسي سوابق علمي و پژوهشي و...) همراه با برنامه زماني مراجعه به دانشگاههاي مجري در هفته اول خرداد ماه 96 از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان منتشر خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۲
۰۱:۴۰

انتشار سئوالات آزمون کارشناسی ارشد

هشتمین مطلب پربیینده در 24 ساعت گذشته با یک میلیون و یکصد هزارنفر بازدید

سوالات آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 96 هر یک از کدرشته‌های امتحانی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی www.sanjesh.org قرار گرفت.
.کلید اولیه سوالات آزمون نیز روز چهارشنبه 13 اردیبهشت از طریق همین سایت منتشر می‌شود.
رتبه در مطالب پربازدید 8 تعداد کانالهای انتشار دهنده 389 مجموع بازدید در همه کانالها 1.1m اولین کانال farsna زمان اولین انتشار 09:13:29

۹۶/۰۲/۱۱
۱۱:۴۳

تازه‌ترین آمار انتخاب رشته در کنکور دکترا

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت انتخاب رشته در آزمون دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال 96، چهارشنبه 13 اردیبهشت پایان می یابد و تاکنون 43 هزار نفر انتخاب رشته کردند.
به گزارش مهر، حسین توکلی افزود: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته برای پذیرش در کدرشته محل های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی تا چهارشنبه 13 اردیبهشت 96 می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه و با مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته، با رعایت ضوابط نسبت به انتخاب 50 کدرشته محل از میان کدرشته های تحصیلی (در صورت وجود ) به ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند.
وی افزود: از میان شرکت کنندگان در آزمون دکتری تعداد 199 هزار و 303 داوطلب مجاز به انتخاب رشته تعداد 75 هزار و 148 داوطلب مجاز به انتخاب رشته کدرشته محل های دوره روزانه و سایر دوره ها و تعداد 124 هزار و 155 داوطلب منحصرا مجاز به انتخاب کدرشته های تحصیلی از سایر دوره های آموزش عالی (به جز دوره روزانه) شدند.
مشاور عالی سازمان سنجش افزود: تاکنون تعداد 43 هزار و 295 نفر نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کرده اند که توصیه می شود سایر داوطلبان سریع تر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.
وی تاکید کرد: داوطلبان باید با توجه به اصلاحات دفترچه انتخاب رشته و تغییرات ظرفیت پذیرش که از روز شنبه 9 اردیبهشت ماه بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است، نسبت به تکمیل فرم خود اقدام کنند.
توکلی اظهار داشت: ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در دوره های روزانه و سایر دوره های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی پیش از این 14 هزار و 414 نفر اعلام شده بود که با توجه به تغییرات اعلام شده، ظرفیت جدید به 14 هزار و 537 نفر افزایش یافت. این ظرفیت بدون احتساب ظرفیت پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی گفت: با توجه به تغییرات ظرفیت، میزان ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در گروه های مختلف نیز تغییر کرده است و به این ترتیب ظرفیت گروه علوم انسانی 4 هزار و 732 نفر، گروه علوم پایه 3 هزار و 211 نفر، گروه فنی مهندسی 3 هزار و 943 نفر، گروه کشاورزی و منابع طبیعی 1 هزار و 761، گروه هنر 239 نفر، گروه دامپزشکی 336 نفر و گروه زبان های خارجی 315 نفر شده است.
مشاور عالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال 96 در 7 گروه آموزشی در 244 کدرشته امتحانی برای تعداد 260 هزار و 520 داوطلب در روز جمعه 6 اسفند 95 در یک نوبت و 54 شهرستان برگزار شد. در این آزمون تعداد 212 هزار و 941 داوطلب حاضر و 47 هزار و 579 داوطلب غایب بودند. از حاضرین در جلسه آزمون تعداد 199 هزار و 303 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. تعداد 13 هزار و 638 داوطلب حدنصاب نمره علمی لازم را کسب نکردند.
وی یادآور شد: اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم ( مصاحبه، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و...) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری در هفته اول خرداد ماه 96 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۰۱

زمان دریافت نتیجه کارشناسی ارشد اعلام شد

مشاور عالی سازمان سنجش گفت: نتیجه اولیه آزمون کارشناسی ارشد به صورت کارنامه تنظیم و در نیمه دوم خرداد 96 روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، براساس برنامه زمانی پیش بینی شده، فهرست اسامی قبول شدگان نهایی نیز هفته اول شهریور 96 اعلام خواهد شد.
حسین توکلی گفت: برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 96 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد، تعداد 878 هزار و 388 داوطلب ثبت نام کردند که از این تعداد 430 هزار و 66 نفر زن و 448 هزار و 322 نفر مرد بودند.

۹۶/۰۲/۱۱
۲۱:۲۳

تازه‌ترین آمار انتخاب رشته در کنکور دکترا

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: مهلت انتخاب رشته در آزمون دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال ۹۶، چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت پایان می یابد و تاکنون ۴۳ هزار نفر انتخاب رشته کردند.

میهن امروز- حسین توکلی افزود: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته برای پذیرش در کدرشته محل های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی تا چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۶ می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه و با مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته، با رعایت ضوابط نسبت به انتخاب ۵۰ کدرشته محل از میان کدرشته های تحصیلی (در صورت وجود ) به ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند.
وی افزود: از میان شرکت کنندگان در آزمون دکتری تعداد ۱۹۹ هزار و ۳۰۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته تعداد ۷۵ هزار و ۱۴۸ داوطلب مجاز به انتخاب رشته کدرشته محل های دوره روزانه و سایر دوره ها و تعداد ۱۲۴ هزار و ۱۵۵ داوطلب منحصرا مجاز به انتخاب کدرشته های تحصیلی از سایر دوره های آموزش عالی (به جز دوره روزانه) شدند.
مشاور عالی سازمان سنجش افزود: تاکنون تعداد ۴۳ هزار و ۲۹۵ نفر نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته خود اقدام کرده اند که توصیه می شود سایر داوطلبان سریع تر نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.
وی تاکید کرد: داوطلبان باید با توجه به اصلاحات دفترچه انتخاب رشته و تغییرات ظرفیت پذیرش که از روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است، نسبت به تکمیل فرم خود اقدام کنند.
توکلی اظهار داشت: ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در دوره های روزانه و سایر دوره های دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی پیش از این ۱۴ هزار و ۴۱۴ نفر اعلام شده بود که با توجه به تغییرات اعلام شده، ظرفیت جدید به ۱۴ هزار و ۵۳۷ نفر افزایش یافت. این ظرفیت بدون احتساب ظرفیت پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی است.
وی گفت: با توجه به تغییرات ظرفیت، میزان ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری در گروه های مختلف نیز تغییر کرده است و به این ترتیب ظرفیت گروه علوم انسانی ۴ هزار و ۷۳۲ نفر، گروه علوم پایه ۳ هزار و ۲۱۱ نفر، گروه فنی مهندسی ۳ هزار و ۹۴۳ نفر، گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱ هزار و ۷۶۱، گروه هنر ۲۳۹ نفر، گروه دامپزشکی ۳۳۶ نفر و گروه زبان های خارجی ۳۱۵ نفر شده است.
مشاور عالی سازمان سنجش خاطرنشان کرد: آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ در ۷ گروه آموزشی در ۲۴۴ کدرشته امتحانی برای تعداد ۲۶۰ هزار و ۵۲۰ داوطلب در روز جمعه ۶ اسفند ۹۵ در یک نوبت و ۵۴ شهرستان برگزار شد. در این آزمون تعداد ۲۱۲ هزار و ۹۴۱ داوطلب حاضر و ۴۷ هزار و ۵۷۹ داوطلب غایب بودند. از حاضرین در جلسه آزمون تعداد ۱۹۹ هزار و ۳۰۳ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند. تعداد ۱۳ هزار و ۶۳۸ داوطلب حدنصاب نمره علمی لازم را کسب نکردند.
وی یادآور شد: اسامی معرفی‌شدگان دارای حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم ( مصاحبه، بررسی سوابق علمی و پژوهشی و...) همراه با برنامه زمانی مراجعه به دانشگاه های مجری در هفته اول خرداد ماه ۹۶ از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر خواهد شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۵۹

معتمدی خبر داد توسعه فضای دانشگاه امیرکبیر در اطراف تهران

رئیس دانشگاه امیرکبیر گفت: می‌خواهیم فضای دانشگاه را افزایش دهیم و به دنبال فضای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتاری در نزدیکی تهران هستیم.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر در مراسم تجلیل از اساتید نمونه این دانشگاه که امروز برگزار شد، با اشاره به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری گفت: دانشگاه باید جو پرنشاط در انتخابات داشته باشد و این نکته مثبتی است که در جمع دانشجویان این نشاط دیده می شود.
 
وی افزود: برای تمام روزهایی که تشکل های دانشجویی درخواست مجوز داده اند، برنامه های دانشجویی تدارک دیده شده است و امیدواریم با همین نشاطی که ایجاد شده انتخابات خوبی داشته باشیم. ما به عنوان روسای دانشگاه نباید جانبدارانه عمل کنیم، اما اساتید و دانشجویان می توانند در این فضا نقد داشته باشند. درست نیست که از بیت المال برای حمایت از کسی استفاده شود.
 
معتمدی با اشاره به عملکرد دانشگاه امیرکبیر در طول سه سال اخیر گفت: سعی کردیم در طول این سه سال محیطی آرام فراهم کنیم تا بتوانیم فعالیت های مناسبتری به دور از حاشیه ها داشته باشیم. دانشگاه امیرکبیر یک دانشگاه سیاسی بوده و فعالیت های سیاسی در آن پررنگ است. آفت فعالیت های دانشگاهی نیز همین تنش ها است، اما سعی کردیم که این تنش ها را کاهش دهیم؛ خصوصا در جمع های دانشجویی که نمود بیشتری داشت.
 
 رئیس دانشگاه امیرکبیر ادامه داد: یاد ندارم که در میان اساتید با هر گرایش سیاسی، تنشی در دانشگاه ایجاد شده باشد، بلکه همه آنها کمک حال بودند که دانشگاه رشد پیدا کند.
 
وی خاطر نشان کرد: سعی کردیم براساس برنامه راهبردی، برنامه های اجرایی تدوین شود و رسیدن به جمع صد دانشگاه برتر دنیا و دانشگاه نسل سوم را به عنوان هدف اصلی قرار دادیم. در حوزه آموزش اصلاح شاخص اساتید نسبت به دانشجو را داشتیم که این وضعیت را ارتقا دادیم و تعداد دانشجویان از 14 هزار نفر به 13 هزار نفر کاهش پیدا کرد که عمدتا کاهش دانشجویان در حوزه های مجازی بود. این سیاست وزارت علوم است، اما ما با جمع آوری این دوره ها مخالفیم، ولی تعداد دانشجویان آن کاهش پیدا کرد.
 
معتمدی در مورد تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه گفت: تعداد اعضای هیئت علمی از 490 نفر به 592 نفر افزایش پیدا کرد و در حال حاضر به ازای 22 دانشجو یک استاد داریم.
 
 رئیس دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: نسبت دانشجویان در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تغییر پیدا کرد و الان 45 درصد دانشجوی کارشناسی و 55 درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی داریم. هم چنین وضعیت علمی اساتید نسبت به دانشگاه های مشابه در داخل بهبود پیدا کرد و توانستیم تعداد استادهای تمام دانشگاه را افزایش دهیم.
 
وی در مورد بازنگری برنامه آموزشی نیز گفت: ما در اجرای این طرح خیلی جدی عمل کردیم. درست است تاخیر داشتیم، اما اگر بخواهیم جز صد دانشگاه برتر باشیم باید تلاش جدی تری در حوزه آموزش و پژوهش داشته باشیم.
 
معتمدی از توسعه فضای دانشگاه امیرکبیر خبر داد و گفت: به دنبال فضای 200- 300 هکتاری برای توسعه دانشگاه در نزدیکی تهران هستیم که بخشی از کار آن انجام شده، ولی هنوز نهایی نشده است. هم چنین در شمال و کیش هم پردیس دانشگاه راه اندازی شده است.
 
 رئیس دانشگاه امیرکبیر افزود: سال 95 تعداد قراردادهای کاری ما افزایش یافت و توانستیم 108 قرارداد کاری امضا کنیم.
 
وی در پایان از افزایش ۱۰ درصدی خوابگاه های دانشجویی در این دانشگاه خبر داد و گفت: تاکنون توانستیم ۱۰ درصد فضای خوابگاهی دانشگاه امیرکبیر اضافه کنیم. 

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۴۴

برگزاری جشنواره آشپزی دانشجویی در دانشگاه سمنان

سومین جشنواره آشپزی دانشجویان دانشگاه سمنان با حضور رئیس دانشگاه و دیگر مسئولان این دانشگاه در سمنان برگزار شد.
به گزارش ایسنا-منطقه سمنان دکتر برهانی مدیر روابط عمومی دانشگاه سمنان با اعلام این خبر اظهار کرد: در این جشنواره 200 نفر از دانشجویان دختر دانشگاه سمنان هنر آشپزی خود را به نمایش گذاشتند.
وی با بیان اینکه این جشنواره در سه بخش دسر و شیرینی ، غذای محلی و غذای اصلی برگزار شد  یادآور شد: در پایان این جشنواره با نظر هیات داوران شش نفر در هر بخش به عنوان راه‌یافتگان به بخش پایانی این جشنواره دانشجویی معرفی شدند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه سمنان ادامه داد: برگزیدگان این بخش هفته آینده بار دیگر هنر آشپزی خود را با حضور داوران محک و برگزیدگان نهایی انتخاب خواهند شد.
وی با اشاره به برخی دیگر از برنامه‌های اردیبهشت ماه این دانشگاه گفت: تولیدات شرکت‌های فناور پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران هرضه شد.
برهانی ادامه داد: پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار و سه شرکت فناور مرکز رشد فناوری دانشگاه سمنان هم با شرکت در این نمایشگاه به عرضه محصولات خود پرداختند.
وی اضافه کرد: "شرکت کهرباکاران دیباج" با ارائه محصولاتی نظیر سیستم آموزشی آزمایشگاه انرژی خورشیدی، شبیه ساز و مجموعه آموزشی رله و حفاظت، سیستم ترکر خورشیدی و سیستم متصل به شبکه انرژی خورشیدی با قابلیت ردیابی خورشید یکی از شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه بود.
وی تصریح کرد: "شرکت کیمیا نانو دانش” هم انواع نانوپودرها، نانو سیالات، دستگاه هموژنایزر التراسونیک، ژنراتور 2000 وات فرکانس بالا و دستگاه چند سیکلی اندازه‌گیری انتقال حرارت جابجایی نانوسیالات را در این نمایشگاه عرضه کرده و رأکتور هیدرولیکی تست کشش میلگرد 50 تن هم محصول ارائه شده شرکت خاک پی آروین پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در این نمایشگاه است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۴:۵۷

روند صعودی تعداد مقالات ارجاعی و اعضای هیات علمی

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در دوره اخیر از نظر تعداد اعضای هیات علمی و مقالات ارجاعی شاهد رشد چشمگیری در این دانشگاه بوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در همایش گرامیداشت روز استاد و تجلیل از اساتید برجسته دانشگاه که صبح امروز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، احمد معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیان کرد: اساتید باید صرف نظر از هر کاندیدای ریاست جمهوری که مورد حمایت قرار می‌دهند، با شور هر چه بیشتر در انتخابات شرکت کنند، ما به عنوان مجری نباید طوری رفتار کنیم که جانبدارانه باشد.
وی ادامه داد: ما سعی کردیم محیط و جوی آرام را در دانشگاه فراهم کنیم تا حاشیه و تنش‌ها به حداقل ممکن کاهش پیدا کند. تنش‌ها آفت توسعه محسوب می‌شود که خوشبختانه تا حدودی توانسته‌ایم در جهت دوری از حاشیه‌ها در دانشگاه حرکت کنیم، همچنین اساتید با هر گرایش سیاسی که دارند، تنشی در بین آنان وجود نداشت.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ما هدف خود را قرار‌ گرفتن جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر و دانشگاه‌های نسل سوم قرار دادیم، افزود: در این دوره حدود ۱۳ هزار دانشجو به صورت مجازی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که قبلا این میزان حدود ۱۴ هزار دانشجو بود، همچنین در انتهای سال ۹۲ حدود ۴۹۰ نفر اعضای هیأت علمی داشتیم که اکنون این میزان حدود ۵۵۲ نفر است. اکنون به ازای هر ۲۲.۵ دانشجو یک استاد در این دانشگاه مشغول به تدریس است که باید این میزان را بهبود ببخشیم.
معتمدی تأکید کرد: اکنون حدود ۴۵ درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی و ۵۵ درصد در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند که قبلا حدود ۴۰ درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی و ۶۰ درصد از آن‌ها در دوره تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه مشغول به تدریس بودند.
وی تصریح کرد: در انتهای سال ۹۳ حدود ۳۲ مربی در این دانشگاه داشتیم که در پایان سال ۹۵ این میزان حدود ۲۳ مربی بود، همچنین در انتهای سال ۹۳ حدود ۲۰۰ نفر استادیار در این دانشگاه داشتیم که در پایان سال ۹۵ این تعداد به ۲۳۹ نفر رسید. در سال ۹۴ وزارت علوم از ما درخواست کرد که در برنامه آموزشی بازنگری کنیم، زیرا در صورتی که قصد داشته باشیم جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر باشیم، این برنامه‌ها پاسخگوی این نیاز نیست.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: در سال ۲۰۱۵ میلادی دانشگاه صنعتی امیرکبیر حدود هزار و ۷۸۱ مقالات علمی داشت، این در حالی است که دانشگاه شریف دارای هزار و ۴۷۳ مقاله بود. همچنین دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۷ هزار و ۲۳۴ مقاله ارجاعی داشت که دانشگاه شریف در این سال دارای ۹۶۰ مقاله ارجاعی بود، در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۵ هزار و ۳۶۹ مقاله ارجاعی داشت این در حالی است که سهم مقالات ارجاعی دانشگاه شریف در این سال ۵ هزار و ۴۹۰ عدد بود.
معتمدی اظهار داشت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه‌بندی‌های لایدن، IFC، تایمز در بین دانشگاه‌های صنعتی رتبه یک را به خود اختصاص داد. در برنامه ششم در بحث اقتصاد مقاومتی تصمیم گرفته شد که ۵ دانشگاه جزو ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند که دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز یکی از این ۵ دانشگاه بود، ولی متأسفانه بودجه آن در مجلس حذف شد.
وی تصریح کرد: در سال ۹۵ تعداد قراردادهای منعقده دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۰۸ تعداد بود که حجم این قراردادها نیز حدود ۴۱۰ میلیون تومان برآورد شد. در سال ۹۴، ۱۶۱ میلیون تومان درآمد حاصل از مرکز رشد دانشگاه بود که در سال ۹۵ این رقم به ۶۶۱ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.
وی یادآور شد: ما در خصوص سایت اصلی نسبت به دانشگاه‌های دیگر عقب هستیم بنابراین به دنبال این هستیم که سایتی با مساحت حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هکتار به عنوان سایت دوم در این دانشگاه داشته باشیم، در زمینه خوابگاه‌ها نیز در این دوره رشدی حدود ۱۰ درصد داشتیم. متأسفانه اکنون وضع به گونه‌ای هست که تمامی افراد نسبت به موقعیت فعلی خود راضی هستند که این امر یک نقطه ضعف برای جامعه محسوب می‌شود اگر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتقا پیدا کند مملکت جایگاه بهتری کسب می‌کند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۱۴

بابلسر میزبان رویداد بزرگ علمی بین المللی

دهمین کنفرانس بین المللی تحقیق درعملیات کشور فردا به میزبانی بابلسر برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ،دهمین کنفرانس بین المللی تحقیق درعملیات کشور ، با حضور 500 مهمان از جمله 20 محقق خارجی برای نخستین بار فردا در بابلسربرگزار می شود .
دبیر اجرایی این کنفرانس گفت : در این همایش بین المللی بیش از 20 مهمان خارجی از کشورهای هلند ، سوئد ، لهستان ، استرالیا ، جمهوری آذربایجان ، چین ، عمان ، چک ، اسلوانی ، اسپانیا ، آلمان ، حضور خواهند داشت .
ناصری با اشاره به ارائه 540 مقاله به دبیر خانه این کنفرانس 3 روزه افزود : این رویداد با مشارکت دانشگاه های صنعتی شریف ،  صنعتی امیرکبیر ، دانشگاه تهران ، فردوسی مشهد ، دانشگاه گیلان ، شیراز ، کرمانشاه ، تبریز ، سمنان ،  مازندران ، دانشگاه نوشیروانی بابل به همت انجمن ایرانی تحقیق درعملیات و زیر نظر معاونت پژوهشی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.
به گفته وی ، هدف از برگزاری این رویداد ملی ، فراهم آوردن زمینه ارائه آخرین دستاوردهای محققان و پژوهشگران حوزه تصمیم سازی و بهینه سازی کشور است.
دبیر این همایش مهلت ارسال مقالات را تا 25 اسفندماه امسال اعلام کرد و گفت : بخشی ازعناوین مقالات مرتبط با محورکنفرانس عبارت است از ، مدل سازی مالی ، مکان یابی ، حمل و نقل و لجستیک ، بهینه سازی و تصمیم گیری ، مدیریت پروژه و زمان بندی ، تصمیم سازی بهینه در صنعت گردشگری ، بهینه سازی مصرف انرژی و غیره می باشد.
وی ، ایراد سخنرانی های کلیدی ، تخصصی و عمومی ، برگزاری کارگاه تخصصی ، برگزاری نمایشگاهها و آموزش پکیج های نرم افزاری مرتبط با علم بهینه سازی را از مهمترین برنامه های این کنفرانس دانست و گفت : تجلیل ویژه از برخی از چهره های ماندگار و برجسته کشور از دیگر برنامه های ما خواهد بود.
در این همایش 3 روزه ،  اعضای کمیته علمی داخلی و خارجی ، با مشارکت اساتید ، دانشجویان ، محققین ، مدیران و صاحبان صنایع به بحث و تبادل نظر در باره آخرین دستاوردهای علمی و اجرایی خویش خواهند پرداخت.
 مقالات برگزیده این همایش بین المللی همچنین در برخی مجلات معتبر ملی و بین المللی که در ISC نمایه سازی خواهد شد ، به چاپ خواهد رسید.
 

۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۰۳

برای دانشجویان ایرانی صورت می گیرد؛ دوره مشترک دکتری دانشگاه های فردوسی و ورشوی لهستان

دانشگاه های فردوسی و ورشو لهستان دوره مشترک دکتری مدیریت دولتی با گرایش رفتار سازمانی برگزار می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، کلاس های دوره مشترک دکتری مدیریت دولتی با گرایش رفتار سازمانی به صورت مشترک در دانشگاه های فردوسی و ورشو لهستان برگزار خواهد شد.
برای حضور در این دوره متقاضیان باید حداقل نمره ۵.۵ آیلتس را دارا باشند.
معرفی شدگان اولیه از سوی سازمان سنجش برای پذیرش در این دوره باید در مصاحبه حضور به زبان انگلیسی شرکت کنند.
پرداخت هزینه های ثبت نام و اقامت در کشور لهستان بر عهده متقاضی است.
اساتید راهنما و مشاور برای دانشجویان این دوره به صورت مشترک از ایران و لهستان انتخاب می شوند.
کلاس های دانشگاه فردوسی مشهد به صورت فارسی یا انگلیسی و کلاس های مربوط به دانشگاه ورشو به زبان انگلیسی خواهد بود.

۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۰۸

دوره مشترک دکتری دانشگاه های فردوسی و ورشوی لهستان

دانشگاه های فردوسی و ورشو لهستان دوره مشترک دکتری مدیریت دولتی با گرایش رفتار سازمانی برگزار می کنند.

به گزارش ایسکانیوز، کلاس های دوره مشترک دکتری مدیریت دولتی با گرایش رفتار سازمانی به صورت مشترک در دانشگاه های فردوسی و ورشو لهستان برگزار خواهد شد.
برای حضور در این دوره متقاضیان باید حداقل نمره ۵.۵ آیلتس را دارا باشند.
معرفی شدگان اولیه از سوی سازمان سنجش برای پذیرش در این دوره باید در مصاحبه حضور به زبان انگلیسی شرکت کنند.
پرداخت هزینه های ثبت نام و اقامت در کشور لهستان بر عهده متقاضی است.
اساتید راهنما و مشاور برای دانشجویان این دوره به صورت مشترک از ایران و لهستان انتخاب می شوند.
کلاس های دانشگاه فردوسی مشهد به صورت فارسی یا انگلیسی و کلاس های مربوط به دانشگاه ورشو به زبان انگلیسی خواهد بود.
منبع: مهر
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۶/۰۲/۱۲
۰۹:۴۳

بابلسر میزبان کنفرانس بین المللی تحقیق درعملیات کشور

دهمین کنفرانس بین المللی تحقیق درعملیات کشور فردا به میزبانی بابلسر برگزار می شود.

به گزارش تابناک مازندران ، دهمین کنفرانس بین المللی تحقیق درعملیات کشور، با حضور 500 مهمان از جمله 20 محقق خارجی برای نخستین بار فردا در بابلسربرگزار می شود.
دکتر ناصری ، دبیر اجرایی این کنفرانس گفت: در این همایش بین المللی بیش از 20 مهمان خارجی از کشورهای هلند، سوئد، لهستان، استرالیا، جمهوری آذربایجان، چین، عمان، چک ، اسلوانی، اسپانیا، آلمان، حضور خواهند داشت .
وی با اشاره به ارائه 540 مقاله به دبیر خانه این کنفرانس 3 روزه افزود: این رویداد با مشارکت دانشگاه های صنعتی شریف ، صنعتی امیرکبیر ، دانشگاه تهران ، فردوسی مشهد، دانشگاه گیلان، شیراز، کرمانشاه ، تبریز، سمنان، مازندران، دانشگاه نوشیروانی بابل به همت انجمن ایرانی تحقیق درعملیات و زیر نظر معاونت پژوهشی وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری برگزار خواهد شد.
به گفته او، هدف از برگزاری این رویداد ملی، فراهم آوردن زمینه ارائه آخرین دستاوردهای محققان و پژوهشگران حوزه تصمیم سازی و بهینه سازی کشور است.
دبیر این همایش مهلت ارسال مقالات را تا 25 اسفندماه امسال اعلام کرد و گفت: بخشی ازعناوین مقالات مرتبط با محورکنفرانس عبارت است از، مدل سازی مالی، مکان یابی، حمل و نقل و لجستیک ، بهینه سازی و تصمیم گیری ، مدیریت پروژه و زمان بندی ، تصمیم سازی بهینه در صنعت گردشگری ، بهینه سازی مصرف انرژی و غیره می باشد.
اوایراد سخنرانی های کلیدی، تخصصی و عمومی، برگزاری کارگاه تخصصی، برگزاری نمایشگاهها و آموزش پکیج های نرم افزاری مرتبط با علم بهینه سازی را از مهمترین برنامه های این کنفرانس دانست و گفت: تجلیل ویژه از برخی از چهره های ماندگار و برجسته کشور از دیگر برنامه های ما خواهد بود.
در این همایش 3 روزه، اعضای کمیته علمی داخلی و خارجی ، با مشارکت اساتید، دانشجویان، محققین، مدیران و صاحبان صنایع به بحث و تبادل نظر در باره آخرین دستاوردهای علمی و اجرایی خویش خواهند پرداخت.
مقالات برگزیده این همایش بین المللی همچنین در برخی مجلات معتبر ملی و بین المللی که در ISC نمایه سازی خواهد شد، به چاپ خواهد رسید.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۱:۰۳

برگزاری اولین کنفرانس ملی زیست شناسی کاربردی و سبک زندگی با رویکرد غذا و سلامت دردانشگاه الزهرا(س)

اولین کنفرانس ملی زیست شناسی کاربردی و سبک زندگی با رویکرد غذا و سلامت دردانشگاه الزهرا(س) برگزارشد و روز اول کنگره با ارائه سخنرانی های کلیدی، برگزاری سه پنل و نمایش پوسترها همراه بود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم دکترمهناز ملانظری سرپرست دانشگاه الزهرا (س) به حاضرین خیرمقدم گفت و درادامه دکتربکائی رئیس کنفرانس ضمن سخنرانی و توضیح محورهای همایش خلاصه ای از نشست های برگزار شده و مقالات دریافتی توسط دبیرخانه کنگره را ارائه کرد.
همچنین درانتهای روز اول نشست پرسش و پاسخ برگزارشد و صاحب نظران به سوالات متعدد حاضرین پاسخ گفتند ضمن اینکه ازحاضرین در زمینه رویکرد کنفرانس در سال آینده نظر خواهی شد.
در پایان مراسم به پوسترهای برتر طبق نظر داوران هدایایی توسط دبیر کنفرانس دکترصعودی و رئیس کنفرانس دکتر بکائی اهدا شد.
روز دوم همایش اختصاص به کارگاه های متنوع دانش آموزی داشت که با حضور حدود 50 دانش آموز از مدارس مختلف برگزارشد، این کارگاه ها در راستای علاقه مند کردن دانش آموزان به علوم زیستی و آشنایی به مباحث عملی دراین رابطه بود، که منجر به افزایش انگیزه و علاقه دانش آموزان به مطالعه علوم زیستی شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۲۳

افتتاح آزمایشگاه مدیریت فناوری اطلاعات در دانشگاه الزهرا(س)

در آستانه عیدسعید مبعث، آزمایشگاه مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه الزهرا با حضور اعضای هیئت علمی گروه مدیریت و هیئت رئیسه ورئیس دانشکده مدیریت این دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این آزمایشگاه با هدف ایجاد بستر نرم افزاری و سخت افزاری خاص دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در رشته مدیریت فناوری اطلاعات ایجاد شده است و مجهز به سیستم ها و فناوری های مورد نیاز این رشته می باشد.
گفتنی است در تامین اعتبار این آزمایشگاه مرکز تحقیقات مخابرات ایران با دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی همکاری داشته است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۲۳

ملاقات هیئت مبلغان موسسه جامعه اخلاص- روسیه ازدانشگاه الزهرا(س)

هیئتی از موسسه جامعه اخلاص شهر اوفا-روسیه بنا به هماهنگی موسسه انصارطه ازدانشگاه الزهرا(س) بازدید و درمحل تالار دکترسیف با دکترحناچی مدیرهمکاری های علمی بین المللی این دانشگاه و دکتردست آموز، مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشکده ادبیات ملاقات کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست دکترحناچی پس از خوشامدگویی به مهمانان توضیحات اجمالی راجع به دانشگاه الزهرا ارائه داد و سپس فیلم معرفی دانشگاه الزهرا به زبان روسی نمایش داده شد.
مولوی محمد حضرت گالیاموف رئیس هیئت و موسس جامعه اخلاص که به همراه 13 نفر از بانوان عضو جامعه اخلاص به ایران سفر کرده است، در سخنانی با اظهار خوشوقتی از حضور دردانشگاه الزهرا، و تبریک میلاد مبارک پیامبراسلام، به معرفی موسسه خود پرداخت.
وی افزود: جمعیت اخلاص در شهر اوکراین جمهوری تاتارستان فعال است. این موسسه مردم نهاد با تاسیس مجموعه فرهنگی، مسجد، کتابخانه و استودیوی هنری سعی در تبلیغ فرهنگ اسلامی و جذب جوانان مسلمان به فعالیت های گروهی هنری و اجتماعی دارد.
مدیرگروه آموزشی زبان روسی دانشگاه الزهرا که به اتفاق یکی از دانشجویان برتر این رشته دراین نشست شرکت جسته بود، با اشاره به برگزاری جشنواره نهضت ترجمه رضوی در دانشگاه الزهرا و ترجمه یکصد اثر ادبی از فارسی به روسی با حمایت بنیاد رضوی، امکان چاپ آثار ترجمه شده روسی با همکاری موسسه اخلاص را مطرح کرد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: تعدادی از دانشجویان فعال زبان روسی دانشگاه الزهرا درحال ترجمه متون مذهبی به زبان روسی می باشند.
گفتنی است دراین نشست به پرسش های مهمانان درخصوص نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه الزهرا و تدابیر اندیشیده درخصوص اشتغال دانش آموختگان دانشگاه در بازار کار، توسط مسئولان حاضر پاسخ داده شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۲۳

عرضه محصولات پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان درنمایشگاه ساخت ایران

تولیدات شرکت های فناور پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران ارائه شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران درمحل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار و سه شرکت فناور مرکز رشد فناوری دانشگاه سمنان هم با شرکت دراین نمایشگاه به عرضه محصولات خود پرداختند.
«شرکت کهرباکاران دیباج» با ارائه محصولاتی نظیر سیستم آموزشی آزمایشگاه انرژی خورشیدی، شبیه ساز و مجموعه آموزشی رله و حفاظت، سیستم ترکر خورشیدی و سیستم متصل به شبکه انرژی خورشیدی با قابلیت ردیابی خورشید یکی از شرکت های حاضر دراین نمایشگاه بود.
«شرکت کیمیا نانو دانش» هم انواع نانوپودرها، نانو سیالات، دستگاه هموژنایزر التراسونیک، ژنراتور 2000 وات فرکانس بالا و دستگاه چند سیکلی اندازه گیری انتقال حرارت جابجایی نانوسیالات را دراین نمایشگاه عرضه کرد.
همچنین رأکتور هیدرولیکی تست کشش میلگرد 50 تن هم محصول ارائه شده شرکت خاک پی آروین پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان دراین نمایشگاه بود.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۲۴

دومین کارگاه آموزشی حرکات اصلاحی بدن دردانشگاه یزد برگزارشد

دومین کارگاه آموزشی حرکات اصلاحی ویژه کارکنان دانشگاه یزد با حضور 250 نفر از کارکنان ازسوی اداره تربیت بدنی دانشگاه یزد در تالار دکترجلیل شاهی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این کارگاه با موضوع کمردرد و فعالیت بدنی و ارائه نکات آموزشی در هنگام کار با تدریس دکترحامد عباسی دکترای آسیب شناسی و حرکات اصلاحی بدن و ورزش درمانی و عضو هیئت علمی بخش تربیت‌بدنی دانشگاه یزد، برگزارشد.
همچنین خودداری از انجام حرکت‌های ناگهانی و خشن و تند، پرهیز از حفظ یک وضعیت به مدت طولانی، پرهیز از نگهداشتن ستون فقرات در وضعیت‌های نادرست، خودداری از بلندکردن اجسام سنگین و حمل آنها به تنهایی، تقویت عضلات تنه با انجام حرکات ورزشی، پرهیز از اضطراب و نگرانی‌های بی مورد، استفاده از کفش‌های مناسب و راحت هنگام ایستادن و راه‌رفتن، استفاده از میز و صندلی و ابزار آلات مناسب از جمله نکات آموزشی بود که دراین کارگاه عنوان شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۲۴

پیام تبریک رئیس دانشگاه جهرم به مناسبت روز معلم

دکترمسعود نادریان جهرمی رئیس دانشگاه جهرم باصدور پیامی فرارسیدن دوازدهم اردیبهشت روز استاد و معلم را به همه‌ استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه جهرم تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درپیام تبریک دکترنادریان آمده است:
دوازدهم اردیبهشت ماه سال روز شهادت استاد مطهری و تجلیل از مقام معلم و استاد گرامی باد.
تعلیم و تربیت سنت حسنه آفرینش است، تندیس زرین و طلایی تربیت، نقش برجسته ای است، حک شده بر دامن رسولان الهی و میراثی است که ختم رسل حضرت محمد مصطفی (ص) آن را ودیعه ای برای ائمه معصومین نهاده و آن بزرگواران به درستی بار مسئولیت تربیت را به دوش شما استادان و معلمان گرامی انتقال داده اند.
استادان، به عنوان یکی از ارکان توسعه علمی کشور در شکل گیری شخصیت علمی و فرهنگی دانشجویان نقشی ماندگار دارند.
اینجانب هفته بزرگداشت مقام والای معلم و استاد را بر تمامی تلاش‌گران عرصه تعلیم و تربیت تبریک عرض می کنم.
امیدوارم به لطف خداوند متعال و در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) و تحت زعامت ولی امر مسلمین آیت‌الله امام خامنه‌ای (مدظله العالی) با تلاش همه استادان صبور این سرزمین شاهد شکوفایی هرچه بیشتر دانشجویان عزیز این خطه از میهن اسلامی باشیم.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

پذیرش دو واحد فناور جدید در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه حکیم سبزواری

مدیر مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری از موافقت شورای مرکز رشد واحدهای فناوراین دانشگاه با ورود دو واحد فناور جدید به این مرکز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رضا سهیلی فرد با اعلام این خبر گفت: در پانزدهمین جلسه شورای مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه با حضور دو واحد فناور “تجهیزآفرینان ورزشی بیهق” و “نگارپردازان چشم عقاب” در این مرکز موافقت شد.
وی افزود: واحد فناور تجهیزآفرینان ورزشی بیهق با ایده های محوری ” دستگاه شبیه ساز و تمرین شنای کرال سینه ” و ” دستگاه ارزیابی و تمرینات مولفه های بینایی” و نگارپردازان چشم عقاب با ایده محوری ” طراحی و ساخت نرم افزار افزایش دهنده کیفیت تصاویر و حذف مه، دود و گرد و غبار از تصاویر و فیلم ها و دوربین ها”در مرکز رشد به صورت رشد مقدماتی موافقت شد.
مدیر مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: این واحدها در راستای حمایت از واحدهای فناور مبتنی بر دانش در این مرکز پذیرش شده‌اند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

حضور دو واحد فناورمرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران

پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در حالی که دو واحد فناور مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری با ارائه محصولات تولیدی خود در این نمایشگاه حضور یافتند ، در نمایشگاه بین المللی تهران برپا شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دو شرکت فناور مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران واقع در نمایشگاه بین المللی تهران با ارائه 10 محصولات تولیدی خود حضور یافتند.
شرکت هوشمند سازان علم و صنعت حکیم با ارائه محصولات دستگاه بارگذاری سازه با خاصیت هیدروپنوماتیک دارای سطح حمایتی دو، ”دستگاه تست پواسان، دستگاه تست پیچش الاستیک، دستگاه تست خمش الاستیک، دستگاه تست مبدل دو لوله ای، دستگاه تست کشش هیدرولیک، مجموعه آموزشی پنوماتیک، مجموعه آموزشی هیدرولیک، با سطح حمایتی سهو دستگاه تست دیافراگم با سطح حمایتی چهار و شرکت آریا صنعت هوشمند اسپاد با محصولات بازوی آموزشی و بازوی ربات آموزشی با سطح حمایتی سه با حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه با ارائه محصولات تولیدی خود در غرفه نمایشگاه بین المللی تهران حضور یافتند
گفتنی است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری براساس سطح بندی بین 20 تا 50 درصد از هزینه خرید محصولات سطح یک تا سه مراکز علمی و پژوهشی دولتی را تا سقف معینی پرداخت می‌کند و شرکت‌های خصوصی خریدار نیز می‌توانند از تسهیلات لیزینگ نمایشگاه استفاده کنند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

نمایشگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دانشگاه صنعتی ارومیه افتتاح شد

نمایشگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حضور رئیس و اعضای هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی ارومیه به همت معاونت دانشجویی و فرهنگی در محوطه این دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، نمایشگاه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با حضور دکتر جعفر عبدالهی شریف، رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه و معاونان و مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دراین دانشگاه افتتاح شد.
این نمایشگاه با هدف آشنایی دانشجویان و قشر جوان با آسیب های نوپدید و عواقب مصرف و خطرات و آسیب های جبران ناپذیر و بنیان برانداز گرایش به مواد مخدر برگزار شده است.
گفتنی است با توجه به چالش های ناشی از آسیب های گوناگون عصر جدید و هزاره سوم، برگزاری این نمایشگاه ها در آگاهی بخشی و ایجاد مصونیت اجتماعی و روانی دانشجویان نقش موثر و سازنده ای خواهند داشت.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

دانشجوی دکتری فیزیک هسته ای دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان سخنران برتر دومین همایش ملی بهینه سازی در پرتودرمانی معرفی شد

دانشجوی دکتری فیزیک هسته ای دانشگاه حکیم سبزواری سخنران برتر دومین همایش ملی بهینه سازی در پرتودرمانی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در دومین همایش ملی بهینه سازی در پرتودرمانی، سخنرانی مونا عزیزی دانشجوی دکتری رشته فیزیک هسته ای دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان سخنرانی برتر انتخاب شد.
سخنرانی وی با عنوان ” ارزیابی دوز نوترون ناشی از حضور مواد پرکننده دندانی در رادیوتراپی سرطان سر و گردن با فوتون MV 15″در این همایش ارائه شد که در بین مقالات شفاهی ارائه شده به عنوان سخنران برتر شناخته شد.
این مقاله به بررسی میزان آسیب حفره دهان بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن و احتمال وقوع سرطان های ثانویه بعد از رادیوتراپی، ناشی از حضور دندان و مواد پرکننده دندانی می پردازد.
گفتنی است این سخنرانی بخشی از رساله دکترای مونا عزیزی بود که در اسفند ماه 1395 نیز بخش دیگری از این رساله در همایش “بیست و سومین کنفرانس هسته ای ایران” نیز به صورت سخنرانی با عنوان “ارزیابی میزان اغتشاش دوز فوتونی ناشی از حضور مواد پر کننده دندانی در پرتودرمانی سر و گردن به دو روش شبیه سازی و تجربی” ارائه شد که کاندیدای سخنران برتر این کنفرانس نیز شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

پیام تبریک رئیس دانشگاه کوثر به مناسبت فرا رسیدن روز معلم

دکتر محمدعلی رباط‌جزی رئیس دانشگاه کوثر در پیامی فرا رسیدن روز معلم را تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در متن این پیام آمده است:
فرارسیدن 12 اردیبهشت سالروز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری (ره) و آغاز هفته معلم، یادآور جایگاه والای علم و معرفت و مقام والای معلم در تفکر دینی اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شکوه و عظمت مردان و زنان فرهیخته‌ای است که در تاریخ پرافتخار این سرزمین، در حریم مقدس دانشگاه و مدرسه و فضای آسمانی تعلیم و تربیت زیباترین جلوه‌های عشق و ایثار را به تصویر کشیده‌اند.
تعالی، رشد و توسعه هر جامعه در گرو آموزش و پرورش صحیح است، آمیختن علم و عمل و آراستن تحصیل با فضایل اخلاقی و تهذیب میسر نیست مگر به همت استادان و معلمان دانشمند و از خود گذشته. شهید بزرگوار استاد مطهری نمونه کاملی از همه فضایل معلمی و استادی بود. وی کمر همت به پرورش نسلی بست که وارثان انقلابی عمیق و دامنه‌دار شدند. انقلابی که با نیروی قلم و عقیده به پیروزی رسید و با تکیه بر نیروی دانش و ایمان نسل پرورش یافته به دست معلمان راستین انقلاب همچون استاد مطهری و دکتر شریعتی مسیر پرافتخار خود را پیمود و در سایه ولایت، امروز الگویی برای کشورهای مستقل و مقتدر در جهان است.
بدون تردید استادان فرهیخته کشورمان در سالی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به عنوان سال "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" نام‌گذاری شده است بیش از گذشته طلیعه‌دار عرصه عزم، اراده، کار و تلاش خواهند بود و با عنایت به دوران پسابرجام و مأموریت‌های هدفمند دولت تدبیر و امید در جهت اعتلای علم و فناوری کشور، بستر مناسبی را برای تحقق این امر فراهم خواهند کرد.
اینجانب به نوبه خود ضمن ارج نهادن به مقام شامخ استاد شهید مرتضی مطهری، فرارسیدن هفته معلم را حضور همه معلمان و استادان فرهیخته و فرهنگ آفرین کشور تبریک عرض کرده و توفیق روزافزون این عزیزان را از خداوند متعال خواستارم.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

رئیس دانشگاه کوثر با استاندار خراسان شمالی دیدار و گفت‌وگو کرد

دکتر محمدعلی رباط‌جزی رئیس دانشگاه کوثر به همراه اعضای هیئت رئیسه با استاندار خراسان شمالی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر رباط‌جزی ضمن ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت‌های انجام شده در این دانشگاه از ابتدای تأسیس تاکنون اظهار داشت: با توجه به اینکه این دانشگاه هنوز در مرحله نوجوانی است لذا نیازمند توجه و رسیدگی بیشتر به آن هستیم.
وی با بیان اینکه یکی از مسیرهای پیشرفت و توسعه کشور توسعه آموزش عالی است افزود: برای ارتقای ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و پژوهشی این دانشگاه نیازمند حمایت‌های بیشتری هستیم.
عضو هیئت امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنان خود عدم داشتن خوابگاه دانشجویی در بخش دولتی و استیجاری بودن فضای فرهنگی و آموزشی این دانشگاه را عمده‌ترین مشکلات این دانشگاه عنوان کرد.
دکتر رباط‌جزی با اشاره به رشد تعداد دانشجویان و افزایش تعداد رشته‌ها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، لزوم افزایش تعداد اعضای هیئت علمی متخصص را از دیگر دغدغه‌های مهم دانشگاه کوثر دانست.
وی با اشاره به نقش تأثیر‌گذار خدمات و امکانات رفاهی در شکل‌گیری انگیزه‌ها، پتانسیل و بهبود عملکرد یک سازمان افزود: امیدواریم با همکاری مسئولان استان و شهرستان بتوانیم خدمات و امکانات رفاهی مناسب و درخوری را به اعضای هیئت علمی و کارکنان مجموعه دانشگاه کوثر ارائه دهیم.
در ادامه این نشست محمدرضا صالحی استاندار خراسان شمالی گفت: پرداختن به موضوعات دانشجویی همیشه حائز اهمیت بوده که البته حل برخی از مشکلات و تخصیص اعتبارات متمرکز در این حوزه را باید تنها از طریق وزارتخانه مرتبط حل کرد.
وی تأکید کرد: دانشگاه مبدأ تحولات و رشد و پیشرفت جامعه است و انتظار داریم دانشگاهیان و دانشجویان در عرصه توسعه همه جانبه استان مشارکت جدی داشته باشند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

پیام رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان به مناسبت روز معلم

دکتر سید عطاءاله سیادت رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان به مناسبت روز معلم پیام تبریکی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در متن این پیام آمده است:
سپاس و ستایش اول معلم هستی را که به انسان فکرت آموخت و سرشت او را به زیور اندیشه آراست تا اشرف مخلوقات باشد.
رشد، توسعه، عزت و اقتدار هر جامعه‌ای در گرو علم‌آموزی است و یکی از ارکان مهم پیشرفت در این زمینه معلمان می‌باشند. فعالیت‌ها و جهت‌گیری‌های قشر معلم جزو مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار ملی است. معلمان تولیدکنندگان علم، فضیلت و اخلاق در کشور بوده و بدون فعالیت آن‌ها نیل به ارزش‌های بنیادین در یک نظام، امکان‌پذیر نیست. پس از به‌وجود آمدن دولت، نقش این قشر اهمیت فراوانی یافته و لذا توجه به سرنوشت، مشکلات و مسائل این عزیزان بسیار مهم تلقی شده و همه کشورها سعی می‌کنند برای این قشر، اهمیت ویژه‌ای قائل شوند.
اینجانب با تبریک روز معلم به جامعه فرهیخته دانشگاهیان و گرامی‌داشت یاد و خاطره معلم فرزانه استاد مطهری ایمان راسخ دارم که به فضل الهی و در پرتو توجهات حضرت ولی عصر (عج)، بیش از پیش شاهد رشد، تعالی و بالندگی جامعه دانشگاهی کشورمان خواهیم بود.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

اولین کنفرانس ملی فرآیندهای گاز و پتروشیمی در دانشگاه بجنورد برگزار می‌شود

اولین کنفرانس ملی فرآیندهای گاز و پتروشیمی در دانشگاه بجنورد برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر امید رضا دهقان، معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه بجنورد با اعلام این خبر گفت: کنفرانس ملی فرآیندهای گاز و پتروشیمی، توسط گروه مهندسی شیمی دانشگاه بجنورد و با همکاری انجمن مهندسی شیمی ایران در روزهای 13 و 14 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: هدف اصلی این کنفرانس، ارائه آخرین دستاوردهای پژوهشگران دانشگاهی و صنعتی ایران در حوزه فرآیندهای گاز و پتروشیمی است.
گفتنی است این کنفرانس با حضور دانشجویان و استادان سراسر کشور در سالن اجتماعات دانشکده هنر دانشگاه بجنورد، برگزار می‌شود.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۲۶

برگزاری دوره مشترک دکتری مدیریت دولتی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه ورشو لهستان

دوره مشترک دکتری مدیریت دولتی- گرایش رفتار سازمانی دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشکده مدیریت دانشگاه ورشو لهستان به صورت مشترک دردانشگاه فردوسی و دانشگاه ورشو درکشور لهستان بر طبق برنامه مصوب خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دوره مشترک ارائه حداقل نمره 5.5 ایلتس در زمان مصاحبه، حضور حداقل دو ترم در کشور لهستان، انجام مصاحبه به زبان انگلیسی از معرفی شدگان اولیه سازمان آموزش سنجش کشور، پرداخت هزینه های ثبت نام و اقامت در کشور لهستان بر عهده متقاضی می باشد. حداقل هزینه برای کل دوره –سه سال- 8000 دلار می باشد، امکان دریافت بورس تا 50 درصد از دانشگاه ورشو برای افراد برتر، امکان دریافت بورس برای افراد برتر از شرکت های صنعتی با تعهد خدمت، زبان پایان نامه انگلیسی می باشد.
گفتنی است استادان راهنما و مشاور به صورت مشترک از ایران و لهستان خواهند بود، کلاس های ایران فارسی یا انگلیسی و کلاس های ورشو انگلیسی خواهد بود.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۴۶

رئیس دانشگاه کاشان: ارتباط آموزش و پژوهش توسعه علمی را به همراه دارد

دکترعباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان گفت: ارتباط آموزش و پژوهش، تولید ، ثروت و فناوری و توسعه علمی را در پی خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترزراعت در برنامه دهه سرآمدی آموزش "روز درهای باز دانشگاه"، تعامل و ارتباط بین دانشگاه و آموزش و پرورش را لازم دانست و گفت: هدف از برگزاری این مراسم، تعامل و ایجاد پیوند میان آموزش و پژوهش، ارتقای شیوه های آموزشی در آموزش و پرورش و دانشگاه ها و آوردن آموزش به سطح جامعه است.
رئیس دانشگاه کاشان یکی از سیاست های مدون مدیریت این دانشگاه را ارتباط با جامعه و به خصوص مراکز آموزشی بیان کرد و گفت: در همین راستا دانشگاه کاشان با آموزش و پرورش تفاهم نامه ای را منعقد و دبیرخانه دائمی با آموزش و پرورش تشکیل شده است.
وی دانشگاه را از آن جامعه بیان کرد و افزود: دانشگاه نباید محدود به کلاس و آزمایشگاه و کارگاه و از جامعه منقطع باشد بلکه باید بخشی از جامعه باشد.
دکترزراعت دانشگاه و آموزش و پرورش را به مانند یک خانواده عنوان کرد و گفت: از آنجا که دانشگاه محصول آموزش و پرورش را تربیت می کند با تعامل با این دو نهاد و تربیت صحیح دانش آموزان و دانشجویان مسئولیت پذیر و سخت کوش می توان توسعه علمی را شاهد بود.
رئیس دانشگاه کاشان با بیان اینکه همه در قبال نسل آینده و جامعه مسئول هستیم گفت: با سرمایه گذاری آموزش و پرورش همه ما باید با بیدارگری بتوانیم در قبال نسل آینده پاسخگو باشیم.
دکتر زراعت با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در قبال رشد علمی هم مسئولیت و هم پتانسیل دارد، تصریح کرد: براساس تحقیقات و تجربه کشورهای پیشرفته، آتچه که انسان را می سازد آموزش و پرورش است.
وی فراهم کردن زیرساخت های لازم آموزشی را لازم دانست و افزود: زمانی مملکت ما ساخته خواهد شد که نیازهای آموزش عالی و آموزش و پرورش فراهم شود.
دکتر زراعت سیستم نظام آموزشی را تنها بر آموزش نادرست دانست و گفت: باید به جسم، فکر، روح و روان دانش آموزان توجه شود و کار، مهارت و مشاغل مختلف در مدارس و دانشگاه ها به دانش آموزان و دانشجویان فرا داده شود.
رئیس دانشگاه کاشان پژوهش را لازمه موفقیت عنوان کرد و گفت: دانشگاه کاشان آماده همکاری با معلمان و دانش آموزان در استفاده از آزمایشگاه ها، کارگاه ها وکتابخانه های این دانشگاه برای ارائه طرح های پژوهشی است.
وی به پتانسیل های شهر کاشان برای ارائه طرح های پژوهشی اشاره کرد و افزود: کویر، گلاب، گیاهان دارویی، فرش کاشان، باستان شناسی، انرژی خورشیدی و حتی عقرب کاشان از پتانسیل های و نعمت های خدادادی این منطقه است که با ارائه طرح های تحقیقاتی و علمی هر کدام منبع درآمد است.
دکترزراعت تاکید کرد: هر معلمی که کارآفرینی و نخبه پروری داشته باشد این دانشگاه با همکاری بنیاد نخبگان سعیدی از این افراد حمایت ویژه می کند.
رئیس دانشگاه کاشان به افتخارات وموفقیت های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: قرارگرفتن دانشگاه کاشان درردیف 10 دانشگاه برتر و در سطح 2 دانشگاه های کشور، کسب رتبه دوم پژوهشی، معرفی چهار استاد این دانشگاه در بین دانشمندان بین المللی، قرارگرفتن این دانشگاه جزو 5 دانشگاه برتر کشور در جذب دانشجویان خارجی و کسب رتبه اول این دانشگاه در جذب خیرین از افتخارات اخیر این دانشگاه است.
دراین نشست معاونان آموزشی آموزش و پرورش کاشان و آران و بیدگل نیز دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را درخصوص تعامل هر چه بیشتر آموزش و پرورش با دانشگاه ارائه کردند.
همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی و میزگرد با حضور رؤسای دانشکده ها دانشگاه کاشان از دیگر برنامه های روز درهای باز دانشگاه کاشان بود.
گفتنی است دهه سرآمدی آموزش از سوم تا دوازدهم اردیبهشت‌ماه در تقویم وزارت علوم نامگذاری شده است.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۴۶

پیام رئیس دانشگاه رازی به مناسبت روز معلم

محمدابراهیم اعلمی آل آقا رئیس دانشگاه رازی به مناسبت روز معلم پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم متن پیام بدین شرح است:
دوازده اردیبهشت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری، روز معلم، روز استاد، روز تعلیم و تربیت بر ره پویان علم و دانش و بر تمامی معلمین و استادان و آموزگاران و دانش آموزان و دانشجویان گرامی باد.
دانشگاه جامعه دانشمندان است، کانون تفکر و علم است؛ بی‌شک همت تلاشگران گمنام عرصه تعلیم و تربیت یعنی استادان فرهیخته و معلمان عالی‌قدر نقش مهمی در دانایی، شکوفایی و تعالی جامعه و فراهم کردن شرایط لازم و بستر مناسب برای تکوین حیات طیبه انسانی دارد.
روشن است که عمده‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه دانشگاهیان پرداختن به علم و تحقیق است. استادان به‌خوبی آگاهند که ایفای رسالت معلمی و استادی کار ساده ای نیست. القای این رسالت عظیم با پرداختن به علم و تحقیق و اهتمام در گسترش مرزهای دانش میسر می شود انتظار می‌رود که استادان تلاش وافری کما فی سابق در این زمینه داشته باشند و نسبت به توأم نمودن تحقیق و تدریس اهتمام ورزند تا وجهه دانشگاه حفظ شود و انتظارات جامعه از دانشگاه جامعه عمل بپوشد.
هم‌اکنون و خصوصاً با توجه به معضل بیکاری فارغ‌التحصیلان، اساسی‌ترین رسالت دانشگاه پرداختن به کیفیت است و ارتقای کیفیت با توجه به تحقیقات هدفمند، جدی و مأموریت‌گرا عملی می‌شود. علاوه بر این کشور ما با دیگر مشکلاتی همچون آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری و تحریم‌های دشمن هم روبروست و لذا می طلبد استادان عزیز با عزمی جدی تر برای یافتن راه حل ها تحقیق و تدبیر کنند.
استادان محترم خود مبدع خلاقیت و نوآوری هستند و از کهنه‌آموزی می پرهیزند، بدون تردید دانشگاه رازی دانشمندان و محققان برجسته و کم‌نظیری دارد که با ایجاد آرامش و ایجاد فرصت تحقیقات بیشتر می‌توانند به شایستگی بدرخشند و با ایده‌های خود دانشگاه را در ره آورد دانشگاهی فنآور و ثروت آفرین به خوبی رهنمون باشند.
با توجه به انتخابات پیش رو، لازم است سخنی هم با دانشجویان عزیز داشته باشم. دانشجویان باید از فرصت‌های به‌دست‌آمده برای تدبیر سرنوشت خود نهایت استفاده را به عمل آورند. این نعمت "انتخابات" در کشور ما هدیه انقلاب اسلامی است و انشاء الله جامعه دانشگاهی که همیشه نسبت به تنویر افکار عمومی اهتمام داشته است از این فرصت پیش رو نهایت بهره را خواهند برد و با همت استادان و مشارکت منسجم شما دانشجویان مدیرانی لایق برای تدبیر امور مردم ایران انتخاب خواهند شد.
در پایان ضمن تبریک روز معلم، سلامتی، سعادت و توفیق روزافزون همه معلمان و استادان محترم میهن اسلامی‌مان را از خداوند متعال مسئلت دارم.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۴۶

پیام رئیس دانشگاه بجنورد به مناسبت روز معلم

دکتر احمد محقر، رئیس دانشگاه بجنورد به مناسبت فرا رسیدن روز معلم پیامی صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن پیام بدین شرح است:
به نام خداوند لوح و قلم
حقیقت نگار وجود و عدم
به نام یکتا آفریدگاری که عالِم مطلق است و به خلقتش، حکمت را رونق؛ پروردگاری که به "قلم" سوگند یاد نموده و رسالت خاتم پیامبرانش را با آیات مربوط به "علم" و "قلم" ابلاغ کرده است.
معلمی میراث ارزشمند انبیاست و هر آنکه در این وادی مقدس گام می نهد؛ شایسته سپاس و ستایش است.
در دوازدهمین روز از اردیبهشت ماه - که ماه راستی و درستی است – و یادروز معلم "اندیشه ورزی"، شهید استاد مرتضی مطهری، خدمات ارزشمند استادان محترم دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی خراسان شمالی، بویژه خادمان علم و فرهنگ دانشگاه بجنورد را ارج نهاده و شادباش عرض می کنم.
امید که به همت والای شما نیک اندیشان فرهیخته و تدبیر شایسته متولیان علوم، تحقیقات و فناوری، شاهد فردایی بهتر برای ایران عزیز و ایرانیان سرافراز باشیم.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۴۶

توسعه فعالیت های علمی و آموزشی آکادمی علوم چین و دانشگاه جامع علمی کاربردی بررسی شد

هیأتی از آکادمی علوم چین با هدف توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی با مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، هیأتی از آکادمی علوم چین متشکل از مین یانگ معاون مرکز تحقیقات علوم زیست محیطی - آکادمی علوم چین، خانم یوزانگ استاد مرکز تحقیقات علوم زیست محیطی – آکادمی علوم چین،  خانم دونگشیااو مدیرعامل شرکت توسعه و فناوری نوین بیجینگ جینگرا با مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی دیدار و گفتگو کردند.
در این جلسه دکتر فرهودی مشاور عالی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی، دکتر امید بزرگ حداد معاون پژوهش و فناوری دانشگاه،  دکتر بهزاد بهرامی نسب معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر دلاور مشاور رئیس و مدیر کل دفتر همکاری های علمی و بین المللی، مهندس مرزبان مشاور رئیس و دکتر ضیائی مهر سرپرست دفتر صلاحیت‌های حرفه‌ای دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز حضور داشتند.
دکتر فرهودی مشاور عالی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در این جلسه در خصوص اهداف، برنامه ها و ویژگیهای این دانشگاه توضیحاتی ارائه کرد.
دکتر دلاور مدیر کل دفتر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز در این جلسه ایجاد دوره های مشترک تحصیلی با مدرک دوگانه، ارائه گواهینامه های بین المللی به فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی، همکاری در ایجاد مرکز منطقه ای یا بین المللی آموزش عالی مهارتی در ایران، برگزاری کارگاه های آموزش عالی مهارتی در ایران، امضا تفاهم نامه همکاری، همکاری در ایجاد نظام رتبه بندی آموزش عالی مهارتی را با همکاری آکادمی علوم چین پیشنهاد کرد.
انجام تحقیقات مشترک برای بهینه سازی آموزشهای عالی مهارتی، مستند سازی و تعریف مشاغل جدید و تعریف دوره های آموزش عالی مهارتی، همکاری در کارگاه مشترک همکاری های بین المللی در چهارچوب فعالیت های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجام تحقیقات مشترک در چهارچوب پروژه جاده ابریشم، ایجاد مدل سرمایه گذاری مشترک برای انجام فعالیت های آموزشی، برگزاری کنفرانس های مشترک، تخصیص بورسیه برای تقویت تبادل دانشجویان، مدرسان و محققان میان دانشگاه جامع علمی کاربردی و آکادمی علوم چین از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.
آکادمی علوم چین دارای بیش از 100 انستیتو و سه دانشگاه، 89 آزمایشگاه، بیش از 400 شرکت وابسته که دارای بودجه 8 میلیون دلاری است و یکی از معتبرترین سازمانهای توسعه و تحقیق و کارآفرینی در چین بشمار می رود.
بیشترین فعالیت آکادمی علوم چین در حوزه تحصیلات تکمیلی است.
 

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۱۴

توسعه فعالیت های علمی و آموزشی آکادمی علوم چین و دانشگاه جامع علمی کاربردی بررسی شد

هیئتی از آکادمی علوم چین با هدف توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی با مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیئتی از آکادمی علوم چین متشکل از مین یانگ معاون مرکز تحقیقات علوم زیست محیطی - آکادمی علوم چین، یوزانگ استاد مرکز تحقیقات علوم زیست محیطی – آکادمی علوم چین، دونگشیااو مدیرعامل شرکت توسعه و فناوری نوین بیجینگ جینگرا با مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی دیدار و گفتگو کردند.
دکترفرهودی مشاورعالی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی دراین جلسه درخصوص اهداف، برنامه ها و ویژگی های این دانشگاه توضیحاتی ارائه کرد.
دکتر دلاور مشاور رئیس و مدیرل دفترهمکاری‌های علمی و بین المللی نیز دراین جلسه ایجاد دوره های مشترک تحصیلی با مدرک دوگانه، ارائه گواهینامه های بین المللی به فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی، همکاری در ایجاد مرکز منطقه ای یا بین المللی آموزش عالی مهارتی در ایران، برگزاری کارگاه های آموزش عالی مهارتی در ایران، امضای تفاهم نامه همکاری، همکاری در ایجاد نظام رتبه بندی آموزش عالی مهارتی را با همکاری آکادمی علوم چین پیشنهاد کرد.
انجام تحقیقات مشترک برای بهینه سازی آموزش های عالی مهارتی، مستند سازی و تعریف مشاغل جدید و تعریف دوره های آموزش عالی مهارتی، همکاری در کارگاه مشترک همکاری های بین المللی در چهارچوب فعالیت های بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، انجام تحقیقات مشترک در چهارچوب پروژه جاده ابریشم، ایجاد مدل سرمایه گذاری مشترک برای انجام فعالیت های آموزشی، برگزاری کنفرانس‌های مشترک، تخصیص بورسیه برای تقویت تبادل دانشجویان، مدرسان و محققان میان دانشگاه جامع علمی کاربردی و آکادمی علوم چین از دیگر موضوعات مطرح شده دراین جلسه بود.
آکادمی علوم چین دارای بیش از 100 انستیتو و سه دانشگاه، 89 آزمایشگاه، بیش از 400 شرکت وابسته که دارای بودجه 8 میلیون دلاری است و یکی از معتبرترین سازمان های توسعه و تحقیق و کارآفرینی در چین به شمار می رود.
گفتنی است بیشترین فعالیت آکادمی علوم چین در حوزه تحصیلات تکمیلی است.
دراین جلسه دکترامید بزرگ حداد معاون پژوهش و فناوری این دانشگاه، دکتر بهزاد بهرامی نسب معاون فرهنگی و دانشجویی، مهندس مرزبان مشاور رئیس و دکترضیائی مهر سرپرست دفتر صلاحیت‌های حرفه‌ای دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز حضور داشتند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۳:۲۴

برگزاری کارگاه آموزشی مکالمه عربی به انگلیسی و فارسی

در این کارگاه آموزشی، مهارت خواند و ترجمه هم زمان از انگلیسی به عربی و فارسی آموزش داده می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، کارگاه آموزشی مکالمه و ترجمه هم زمان عربی به انگلیسی و فارسی(و بالعکس) توسط پژوهشگاه علوم انسانى و مطالعات فرهنگى برگزار می شود.
در این کارگاه مهارت خواندن و ترجمه هم زمان متون آکسفورد از زبان انگلیسی به عربی در دو سطح کتاب مقدماتی و کتاب اول آموزش داده می شود. مدرس این دوره، صالح زمانی جعفری، دکترای زبان و ادبیات عرب است.
این دوره آموزشی به مدت 12 ساعت از 19 اردیبهشت ماه برگزار می شود. هزینه ثبت نام این دوره برای هر نفر 120هزار تومان و برای طلاب و دانشجویان با 20 درصد تخفیف می باشد.
به شرکت کنندگان در این دوره، گواهینامه معتبر(مورد تأیید وزارت علوم ، تحقیقات و فناورى) داده مى شود.
علاقه مندان، می توانند جهت ثبت نام به سایت پژوهشگاه علوم انسانى و مطالعات فرهنگى مراجعه کنند .
***

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۱۰

کنفرانس بین المللی نانو فناوری و نانوپزشکی در البرز آغاز به کار کرد

کرج-ایرنا- کارگاه و کنفرانس بین المللی نانو فناوری و نانو پزشکی با حضور پژوهشگرانی از 14 کشور روز سه شنبه در سالن همایش شهید بیات پژوهشگاه مواد وانرژی مستقر در مشکین دشت فردیس استان البرز آغاز شد.

دبیر اجرایی کنفرانس و کارگاه بین المللی نانو فناوری و نانوپزشکی در حاشیه این همایش به خبرنگار ایرنا، گفت: در این کنفرانس و کارگاه بین المللی نانوفناوری و نانو پزشکی (NTNM 2017) پژوهشگران برجسته 14 کشورهای اسلامی و غیراسلامی حضور دارند.
فاطمه سادات ترک نیک افزود: سخنرانان خارجی شرکت کننده از کشورهای آذربایجان، بنگلادش، هند، عراق، ژاپن، قرقیزستان، مالزی، هلند، نروژ، عمان، پاکستان، بریتانیا، استرالیا و امریکا هستند و زبان ارائه در این کنفرانس و کارگاه بین المللی، انگلیسی است و سخنرانی ها همگی به زبان انگلیسی برگزار می شود.
وی افزود: به موازات سخنرانی ها، ٨ کارگاه آموزشی در سالن های دیگر پژوهشگاه مواد وانرژی برگزار می شود.
وی اصلاح سطحی، نانوپزشکی و سامانه های تشخیصی و درمانی، درمان دارویی و سامانه های رهایش دارو، سم شناسی و ارزیابی سمیت نانو مواد، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، نانوفناوری و محیط زیست، زیست حسگرها و نانوتجهیزات را از جمله محورهای اصلی این همایش عنوان کرد.
سرپرست دبیرخانه شبکه نانو فناوری کشورهای اسلامی (INN) گفت: تبادل نظر میان استادان و محققان فعال در حوزه نانوفناوری، نانوپزشکی، نانو زیست فناوری و محیط زیست، ارائه دستاوردهای تحقیقاتی در این زمینه به صاحبان صنایع و پزشکان،بررسی راهکارهای ارتقای کیفی محصولات موجود یا امکان تولید محصولات جدید از اهداف برگزاری این همایش بین المللی است.
ترک نیک افزود: ١٦١ مقاله ایرانی و خارجی به دبیرخانه این همایش و کارگاه بین المللی در پژوهشگاه مواد و انرژی ارسال شده است.
وی افزود: از ٥٦ مقاله ارسال شده توسط دانشمندان و پژوهشگران نخبه خارجی، ٢٤ مقاله به صورت سخنرانی ارائه خواهد شد. همچنین ٨ مقاله به صورت سخنرانی، توسط دانشمندان ارزنده ایرانی ارائه می شود.
وی ادامه داد: از ١٠٥ مقاله دریافتی ایرانیان، ٨٤ مقاله به صورت پوستر مورد پذیرش قرار گرفت که به ٣ پوستر برتر، جوایزی به رسم یادبود از طرف کنفرانس تقدیم خواهد شد.
کنفرانس و کارگاه بین المللی نانوفناوری و نانوپزشکی در پژوهشگاه مواد وانرژی به مدت دو روز در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 12 الی 13 اردیبهشت ماه ادامه دارد.
این پژوهشگاه یکی از قطب های علمی و تحقیقاتی کشور است که دستاوردهای علمی ، اختراعات و نوآوری های متعدد آن تاکنون توجه پژوهشگران جهان را به خود معطوف کرده است.
پژوهشگاه مواد وانرژی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در مشکین دشت شهرستان فردیس استان البرز مستقر است.
7413/1535خبرنگار:معصومه مهتاب**انتشار دهنده:داریوش غفاری

۹۶/۰۲/۱۲
۱۰:۱۵

انجام سه طرح اجرایی شرکت آب و فاضلاب روستایی توسط شرکت های فناور پارک علم و فناوری

به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری، ظهر امروز در جلسه مشترک پارک علم و فناوری و شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، دکتر اسماعیل پیرعلی اظهار داشت: حمایت از شرکت های دانش بنیان منشا اشتغال و تولید است و توسعه آن نیاز مند نهادینه کردن رویکرد دانش بنیان در ادارات استان می باشد.

رئیس پارک علم و فناوری استان تاکید کرد: این مجموعه آمادگی دارد با انجام الویت های پژ.وهشی دستگاه های دولتی گامی در جهت توسعه و اشتغال استان بردارد. دکتر پیرعلی با تقدیر از عملکرد مثبت مدیریت و مجموعه شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری در حمایت از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری، نتیجه این روحیه و تفکر را کسب مقام برتر پژوهشی توسط این شرکت در سطح کشور دانست.
مهندس تورج احمدپور مدیرعامل شرکت آب و فضلاب روستایی استان نیز در این نشست با اشاره به نگاه ویژه وزارت نیرو به تحقیقات و اجرای پروژه ها مشترک با مراکز علمی از مشخص نمودن اولویت های تحقیقاتی این شرکت در 20 محور مختلف خبر داد و اظهار امیدواری کرد اجرای این اولویت های تحقیقاتی منجر به تولید محصولات کاربردی خواهد شد. وی از اجرایی شدن برنامه های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته خبر داد و افزود امسال با توافقاتی صورت گرفته قصد داریم با توان بیشتری در این زمینه عمل کنیم. در پایان این نشست طی تفاهم نامه ای اجرای طرح هوشمند سازی کنتورهای آب روستای خوی، نصب دستگاه کدورت سنج و اجرای طرح تله متری به شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری واگذار شد.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۶:۲۴

ساختمان پارک علم وفناوری خوزستان افتتاح شد

اهواز- پارک علم و فناوری خوزستان بعداز 6 سال مستاجری خانه دار شد.

رئیس روابط عمومی پارک علم و فناوری خوزستان در گفت وگو با خبرنگار قدس آنلاین بابیان اینکه از سال88 تا کنون این پارک مستاجر بود اظهار کرد: صبح سه شنبه با حضور مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم و تحقیقات وفناوری نیز شاهد راه اندازی ساختمان ویژه پارک علم وفناوری استان بوده ایم.
محسن فرهادی باجولی افزود: این ساختمان در شش طبقه و با قدمت 17 ساله در زمینی به مساحت 378 متر مربع با زیربنای مفید حدود هزار و 800 متر مربع افتتاح شد.
وی بااشاره به اینکه برای باسازی ساختمان پارک علم وفناوری 900میلیون ریال از منبع کمک های ریاست جمهوری و وزارت کشور هزینه شده است بیان کرد: قرار است تعدادی از شرکت های شاخص زیر مجموعه پارک علم و فناوری در این ساختمان ساکن شوند.

۹۶/۰۲/۱۲
۱۱:۱۲

ارسال 161 مقاله به دبیرخانه همایش بین المللی نانوفناوری و نانوپزشکی

سرپرست دبیرخانه شبکه نانو فناوری کشورهای اسلامی (INN) و دبیر اجرایی کنفرانس و کارگاه بین المللی نانو فناوری و نانوپزشکی گفت که ١6١ مقاله ایرانی و خارجی به دبیرخانه این همایش و کارگاه بین المللی در پژوهشگاه مواد و انرژی ارسال شده است.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایرنا، فاطمه سادات ترک نیک روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: از 56 مقاله ارسال شده توسط دانشمندان و پژوهشگران نخبه خارجی، ٢4 مقاله به صورت سخنرانی ارائه خواهد شد. همچنین ٨ مقاله به صورت سخنرانی، توسط دانشمندان ارزنده ایرانی ارائه می شود.وی ادامه داد: از ١٠5 مقاله دریافتی ایرانیان، ٨4 مقاله به صورت پوستر مورد پذیرش قرار گرفت که به ٣ پوستر برتر، جوایزی به رسم یادبود از طرف کنفرانس تقدیم خواهد شد.وی رویکردهای اصلاح سطحی، نانوپزشکی و سامانه های تشخیصی و درمانی، درمان دارویی و سامانه های رهایش دارو، سم شناسی و ارزیابی سمیت نانو مواد، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی، نانوفناوری و محیط زیست، زیست حسگرها و نانوتجهیزات را از جمله محورهای اصلی این همایش عنوان کرد.سرپرست دبیرخانه شبکه نانو فناوری کشورهای اسلامی (INN) گفت: این همایش با حضور 14 کشور اسلامی و غیر اسلامی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 12 الی 13 اردیبهشت ماه در سالن همایش شهید بیات پژوهشگاه مواد وانرژی واقع در کرج برگزار می شود.ترک نیک در خصوص حامیان مالی، معنوی و علمی رویداد فوق افزود: حامیان خارجی این همایش، کمیته دائمی همکاری های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی (COMSTECH) و بنیاد علمی سازمان همکاریهای اقتصادی(ECOSF) و حامیان داخلی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (MSRT)، ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری (INIC)، انجمن نانوفناوری ایران، سیویلیکا، اخبار ایران زمین و SID هستند.وی گفت: سخنرانان خارجی شرکت کننده از کشورهای آذربایجان، بنگلادش، هند، عراق، ژاپن، قرقیزستان، مالزی، هلند، نروژ، عمان، پاکستان، بریتانیا، استرالیا و امریکا هستند و زبان ارائه در این کنفرانس و کارگاه بین المللی، صرفا انگلیسی است و سخنرانی ها همگی به زبان انگلیسی برگزار می شود.وی افزود: به موازات سخنرانی ها، ٨ کارگاه آموزشی در سالن های دیگر پژوهشگاه مواد وانرژی برگزار می شود.ترک نیک اهداف شبکه نانوفناوری کشورهای اسلامی را تبادل نظر میان استادان و محققان فعال در حوزه نانوفناوری، نانوپزشکی، نانو زیست فناوری و محیط زیست، ارائه دستاوردهای تحقیقاتی در این زمینه به صاحبان صنایع و پزشکان،بررسی راهکارهای ارتقای کیفی محصولات موجود یا امکان تولید محصولات جدید برشمرد.وی حوزه های تحت پوشش را علوم سلامت (پزشکی)، داروسازی، داروشناسی، دامپزشکی، دندانپزشکی ، علوم زیستی و کشاورزی ، ایمنی شناسی ، سم شناسی ، علوم زیستی ، زیست شناسی عمومی ، علوم عصبی ، عصب شناسی ، علوم کشاورزی و بیولوژی ، علوم کشاورزی ، میکروب شناسی و ویروس شناسی ، علوم فیزیکی و مهندسی ، شیمی ، علم مواد ، علم مواد (عمومی) ، مهندسی مواد ، علوم محیط زیست دانست.کنفرانس و کارگاه بین المللی نانوفناوری و نانوپزشکی در پژوهشگاه مواد وانرژی با حضور شرکت کنندگان خارجی و داخلی به مدت دو روز در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 12 الی 13 اردیبهشت ماه در سالن همایش شهید بیات پژوهشگاه مواد وانرژی برگزار می شود.این پژوهشگاه یکی از قطب های علمی و تحقیقاتی کشور است که دستاوردهای علمی ، اختراعات و نوآوری های متعدد آن تاکنون توجه پژوهشگران جهان را به خود معطوف کرده است.پژوهشگاه مواد وانرژی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در مشکین دشت شهرستان فردیس استان البرز مستقر است.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۲:۰۳

مختاری در اختتامیه اولین ایتاپ دانش‌آموزی: توسعه کشور مستلزم توجه بیشتر به ایده‌ها است

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان با بیان اینکه اکنون در دوره دانش به سر می‌بریم، گفت: توسعه کشور مستلزم نگاه بیشتر به ایده‌ها و فراهم کردن شرایط و فضا برای رشد و شکوفایی آن‌ها است.
به گزارش ایسنا، دکتر بابک مختاری در اختتامیه جشنواره دانش‌آموزی ایتاپ که امروز (10 اردیبهشت‌ماه) در دبیرستان غیردولتی پسرانه دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به حوزه علم و فناوری اظهار کرد: اکنون در دوره دانش به سر می‌بریم؛ بقا و حیات انسان‌های اولیه بر شکار کردن و شکار نشدن استوار بود و انسان به‌مرورزمان از شکار کردن به کشاورزی روی آورد.
وی افزود: در دوره کشاورزی که نزدیک به سه هزار سال به طول انجامید، قدرت فکر کردن اهمیت بیشتری پیدا کرد و سپس انقلاب صنعتی رخ داد که موجب شد مهندسان و صاحبان صنایع در مقایسه با کشاورزان به موفقیت‌های بیشتری دست یابند و جایگاه بهتری در جامعه داشته باشند.
رئیس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: اما دوره کنونی که ما در آن به سر می‌بریم، دوره دانش و دوره اهمیت دادن و توجه کردن به ایده‌ها است؛ به‌عنوان‌مثال فیس‌بوک تنها یک ایده بود که باوجود زیرساخت‌هایی چون کامپیوتر و اینترنت به آن توجه شد و توانست رشد کند و اکنون به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا تبدیل شود.
مختاری ادامه داد: در کشور ما نیز می‌توان از سایت دیجی‌کالا به‌عنوان نمونه خوبی از این شرکت‌ها نام برد که تنها با راه‌اندازی سایتی با هزینه‌ای حداقلی اکنون با 2500 کارمند و درآمد میلیاردی توانسته است که خود را به یکی از شرکت‌های موفق در کشور تبدیل کند.
وی تصریح کرد: با این تفاسیر می‌توان این‌طور برداشت کرد که توسعه کشور مستلزم نگاه بیشتر به ایده‌ها و فراهم کردن شرایط و فضا برای رشد و شکوفایی آن‌ها است.
به گزارش ایسنا؛ این جشنواره برای اولین بار در سطح مدارس اهواز و با رویکرد محیط زیستی در قالب ایده‌های فناورانه، نقاشی و کارتون، فیلم، مقاله، پاورپوینت، شعر، آثار ادبی و عکس برگزار و در پایان از ایده‌های برتر تقدیر شد.
در این جشنواره ایده‌های ساخت مدل فیزیکی دستگاه ایروپونیک از خانم نیوشا کرمی چنسی‌نژاد، موتور حرارتی حافظ و رفع مشکل موتور استرلینگ از علی بهروزی‌زاده و ایده استفاده از گیاهان پوشی برای مبارزه با ریز گردها از آرین قربانی رتبه‌های اول تا سوم را کسب کردند.

۹۶/۰۲/۱۱
۱۵:۱۳

مقابله با فروش پايان‌نامه با اجتناب از كميت‌گرايي

از جمله دلايل اصلي در بروز پديده پايان‌نامه‌فروشي بايد به افزايش ظرفيت‌هاي تحصيلات تكميلي در دانشگاه‌هاي دولتي و به ويژه دانشگاه آزاد، رشد بي‌رويه تعداد دانشجويان در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري و پذيرش دانشجوي دكتري و موافقت با همه تقاضاها در واحدهايي كه فاقد آمادگي كامل هستند، اشاره كرد.  از اين رو افزايش فروش پايان‌نامه يك فرآيند پيچيده و چندجانبه‌اي شامل دانشجو، استاد، دانشگاه و دلال مي‌شود كه از فرصت‌ها در حال سوءاستفاده هستند.
 
البته دانشگاه‌هاي بزرگ در اين زمينه روابط و ضوابط خاص خود را دارند اما دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي كه در چند سال گذشته وارد عرصه پژوهشي دانشجويان دكتري شده‌اند فاقد زيرساخت و نظارت لازم و جديت در برخورد با تخلفات هستند.
تشويق دانشجويان به مشاركت داشتن هر چه بيشتر در نوشتن مقالات بدون توجه به كيفيت و ارتباط اين مقاله با فعاليت دانشجويي در چند سال گذشته منجر به اين شده كه نوشتن پايان‌نامه و مقاله به تجارت تبديل شود. البته گام خوبي در وزارت علوم در راستاي ابلاغ برخورد با تخلفات پژوهشي به دانشگاه‌ها برداشته شده كه دانشگاه‌ها بايد اين ابلاغيه را مورد توجه جدي قرار دهند و دانشگاه‌هاي بزرگ در حال اجراي آن هستند.
 
در حال حاضر كشور از توسعه كمي عبور كرده و در جايگاه مناسبي از اين لحاظ قرار گرفته است، بنابراين دانشگاه‌ها بايد به سمت توسعه كيفي حركت و با تخلفات در اين حوزه (استاد، دانشجو، دانشگاه و دلال) برخورد كنند.
بنابراين با كنترل و مديريت تشويق‌ها در نوشتن مقاله و ايجاد تناسب منطقي بين ظرفيت‌هاي موجود و تعداد دانشجويان تحصيلات تكميلي ورودي ضروري است و در پس اين اقدامات مي‌توانيم متناسب با «عملكرد كيفي» دستاوردهاي پژوهشي، تقديراتي را به عمل آورده و از تشويق‌هاي كمي و توجه به دستاوردهاي كمي فاصله بگيريم.

۹۶/۰۲/۱۱
۲۱:۰۸