نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 117960
 • تمام سکه (طرح جدید) 1218000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1195000
 • نیم سکه 637000
 • ربع سکه 378000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3825
 • یورو 4570
 • پوند 4995
 • صد ین 3530
 • درهم امارات 1046
 • لیر ترکیه 1120
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 10 Arrow up
  دلار 32745
 • 314 Arrow up
  یورو 38725
 • 317 Arrow up
  پوند 43283
 • 75 Arrow up
  فرانک 33871
 • 122 Arrow up
  صد ین 29733
 • 3 Arrow up
  درهم امارات 8915

پوشش بیمه تکمیلی درمان برای مشتریان برتر بانک سامان

بانک سامان باهدف ارائه خدمات متمایز و آسودگی خاطر مشتریان برتر، خدمت بیمه‌نامه تکمیلی درمان را عرضه می‌کند.
به گزارش اداره روابط عمومی بانک سامان، مازیار فزونی مدیر بانکداری ویژه و اختصاصی دراین باره اظهار داشت: با توجه به نیاز و درخواست‌های مشتریان، بیمه نامه درمان تکمیلی را با شرایط بهتر نسبت به سال‌های گذشته ارائه خواهیم کرد.
وی افزود: بر اساس این بیمه‌نامه، به درخواست مشتری برتر اعضای خانواده آنها شامل همسر و فرزندان نیز تحت پوشش درمانی شرکت بیمه سامان با بیشترین تعهدات قرار می‌گیرند. مدیر بانکداری ویژه و اختصاصی بانک سامان گفت: حق بیمه درمان تکمیلی به‌صورت کامل توسط بانک به شرکت بیمه پرداخت می‌شود و هزینه‌ای بابت آن از مشتریان واجد شرایط دریافت نخواهد شد.

منابع دیگر:
 • فرصت نت
 • پیام امروز
 • آفتاب صبح
 • بانک و بیمه
 • روزنو
۹۶/۰۵/۰۹
۰۴:۱۱

هشدار بیمه مرکزی درباره “تصادف ساختگی”

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: متأسفانه برخی سودجویان با استفاده از روش‌های غیرانسانی، به‌دنبال سوء استفاده از شرکت‌های بیمه هستند. آنها با ایجاد تصادف‌های ساختگی که همه جوانب قانونی در آن رعایت شده، شرکت‌های ...

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: متأسفانه برخی سودجویان با استفاده از روش‌های غیرانسانی، به‌دنبال سوء استفاده از شرکت‌های بیمه هستند.
آنها با ایجاد تصادف‌های ساختگی که همه جوانب قانونی در آن رعایت شده، شرکت‌های بیمه را به پرداخت خسارت‌هایی ملزم می‌کنند که اصولاً در یک سانحه غیرواقعی ایجاد شده‌اند.
در نمونه اخیر که از سوی پلیس آگاهی استان قم اعلام شده، پنج نفر از اعضای یک باند ایجاد تصادف ساختگی دستگیر شده‌اند.
متهمان ابتدا جوانان معتاد و بیکار را شناسایی می‌کردند و طعمه قرار می‌دادند. شکستن دندان با انبردست، شکستن بینی با میله آهنی، بریدن لب‌ها با تیغ، تزریق خون به نواحی گونه و زیر چشم برای ایجاد کبودی و ایجاد خراش توسط سنباده به‌روی پوست از جمله اقدامات آنها برای مصدوم کردن سوژه بوده است.
متهمان پس از این اقدام، سوژه را به شهرستان همجوار برده و در محلی خلوت، تصادفی را صحنه‌سازی و سپس طی فرایندی قانونی، به دریافت دیه از شرکت‌های بیمه اقدام می‌کرده‌اند.
این عده تاکنون در شش فقره تصادف ساختگی، حدود پنج میلیارد ریال از شرکت‌های بیمه خسارت دریافت کرده‌اند.
به نظر می‌رسد برای حل این معضل، پیگیری روش‌های قانونی و همکاری بیشتر میان قوه قضاییه، نیروی انتظامی و صنعت بیمه مورد نیاز است.

۹۶/۰۵/۰۸
۱۳:۴۲

انتصاب یک عضو هیات عامل و معاون بیمه های اتکایی بیمه مرکزی

تاوان گذار-وزیر امور اقتصادی و دارایی با انتصاب حسن متشرعی به عنوان عضو هیات عامل و معاون بیمه های اتکایی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی موافقت کرد.
به گزارش” تاوان گذار ”، این انتصاب با پیشنهاد “عبدالناصر همتی” رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی و موافقت “علی طیب نیا” صورت گرفت.در حکم صادره از سوی وزیر اقتصاد می خوانیم: با عنایت به تصمیم هیات وزیران و نامه مورخ دوم مرداد ماه 1391 دبیر هیات دولت، بدین وسیله با پیشنهاد مورخ 30 خرداد ماه سالجاری رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر انتصاب “حسن متشرعی” به عنوان عضو هیات عامل و معاون بیمه های اتکایی بیمه مرکزی موافقت می گردد.
گفتنی است ، حسن متشرعی متولد 1348 و در حال حاضر دارای مدرک کارشناسی ارشد است.
وی در سال 1376 با مدرک کارشناسی وارد بیمه مرکزی و در اداره بیمه های مهندسی به عنوان کارشناس مشغول به فعالیت شد.
بعد از چند سال فعالیت در اداره بیمه های مهندسی به عنوان معاون مدیر کل بیمه های اتکایی آتش سوزی ، مهندسی و انرژی منصوب شد که با بازنشسته شدن ختایی، به عنوان مدیر کل بیمه های اتکایی آتش سوزی، مهندسی و انرژی به فعالیت خود ادامه داد.
پیش از این با بازنشستگی مینا صدیق نوحی نامبرده ه عنوان سرپرست معاونت بیمه های اتکایی بیمه مرکزی منصوب شد/ سایبان

۹۶/۰۵/۰۸
۱۹:۲۹

همتی زنگ خطر بیمه درمان و مسولیت را به صدا درآورد/ این رشته ها پاشنه آشیل نشود

گروه سایبان - سندیکای بیمه گران برای تنظیم روابط نمایندگان، بازاریابان و توسعه خدمات الکترونیکی بیمه با هدف حمایت از نمایندگان اقدام و راهکار ارائه دهد.
همتی در نشستی با مدیران عامل شرکت های بیمه از برگزاری به موقع مجامع و همراهی و هماهنگی آنها با بیمه مرکزی قدردانی کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، همتی در این نشست با تاکید بر گسترش فضای تعامل و تفاهم در صنعت بیمه برای پیشبرد اهداف کلان گفت: خوشبختانه در ماه های اخیر صنعت بیمه شاهد انسجام خوبی از سوی مدیران عامل شرکت های بیمه و سندیکای بیمه گران ایران در حوزه هایی چون قرارداد با خودرو سازان، ارائه نرخ فنی برای بیمه نامه ها، محاسبه ذخایر مناسب برای خسارت های معوق، تلاش برای افزایش سرمایه و بهبود توانگری شرکت هایشان هستیم.
وی افزود: پرتفوی بیمه شخص ثالث از وضعیت بحرانی که داشت در حال خروج است لیکن باید برای دو رشته بیمه درمان و مسولیت تدابیری اندیشید که به پاشنه آشیل صنعت بیمه تبدیل نشود و این مهم همکاری و تعامل شرکت های بیمه و سندیکا را می طلبد.
دکتر همتی از مدیران عامل خواست با تاکید بیشتری بر ارائه نرخ های فنی در تقویت سودآوری شرکت های بیمه بکوشند.
وی افزود: شرکت بیمه، یک بنگاه اقتصادی است و باید برای تمام ذینفعانش از جمله سهامداران جذابیت داشته باشد.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود، دغدغه های نمایندگان بیمه را طبیعی دانست و گفت: شرکت های بیمه باید زیرساخت های لازم برای حمایت بیشتر از خانواده 40 هزار نفری نمایندگان را با توسعه فناوری های نوین فراهم کنند تا آنها بتوانند، نقش بیشتری در صنعت بیمه ایفا کنند.
وی در ادامه گفت: سندیکای بیمه گران ایران باید برای تنظیم روابط نمایندگان، بازاریابان و توسعه خدمات الکترونیک بیمه ای با هدف حمایت از نمایندگان اقدام نماید و راهکارهایی ارائه دهد.
همتی همچنین از جلسه هماهنگی با پلیس راهور ناجا خبر داد و گفت: تبادل اطلاعات میان بیمه و پلیس براساس توافقات جلسه مذکور، به زودی آغاز می شود و شرکت های بیمه باید آمادگی لازم، برای دریافت کد یکتا هنگام صدور بیمه شخص ثالث را داشته باشند.
وی همچنین از بررسی آیین نامه لازم جهت ایجاد تسهیل برای شرکت های بیمه مختلطی که بخواهند بیمه زندگی و غیر زندگی خود را جدا کنند خبر داد.
در این جلسه مدیران عامل شرکت های بیمه در خصوص اصلاح نرخ های حق بیمه درمان، بحث مالیات بر ارزش افزوده، نحوه اجرای آیین نامه حاکمیت شرکتی، موضوع ذخایر شرکت های بیمه، محاسبه توانگری و حمایت از نمایندگان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۵:۲۲

24.4 میلیارد ریال خسارت برخورد صاعقه به مخازن نفت خارگ پرداخت شد

تهران- ایرنا- بیمه ایران خسارت 24 میلیارد و 465 میلیون و 894 هزار ریالی آتش سوزی ناشی از برخورد صاعقه به 2 مخزن ذخیره مواد نفتی شرکت پایانه های نفتی ایران در جزیره خارگ را پرداخت.

به گزارش یکشنبه بیمه ایران، آبان ماه پارسال این مخازن که زیر پوشش بیمه نامه مهندسی سازه های تکمیل شده قرار دارد، بر اثر برخورد صاعقه دچار آتش سوزی شد و به آنها و مواد نفتی داخل آن خساراتی وارد آمد.
پس از چند مرحله بازدید میدانی کارشناسان مستقل ارزیاب خسارت و دریافت اسناد و مستندات و بازسازی مواضع آسیب دیده، مجتمع تخصصی ولیعصر (عج) بیمه ایران مبلغ خسارت را 24 میلیارد و 465 میلیون و 894 هزار ریال اعلام و نهایی کرد.
این مبلغ پس از سیر مراحل فنی و اخذ مجوز از هیات مدیره بیمه ایران در مردادماه امسال به بیمه گذار تقدیم شد.
در نشست مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران و معاون فنی شرکت بیمه‌ایران، بیمه گذار این بیمه نامه را سه ساله تجدید و درخواست توسعه قرارداد و امضای تفاهمنامه برای اخذ پوشش در همه رشته های بیمه ای را مطرح کرد.
مقرر شد، کارشناسان 2 شرکت مفاد تفاهم نامه را تنظیم و برای سیر مراحل بعدی اقدام کنند.
این بیمه نامه به صورت کنسرسیوم با سایر شرکت های بیمه به راهبری شرکت سهامی بیمه ایران صادر شده است.
به گزارش ایرنا, برخورد صاعقه به مخزن های نفت در خارگ تاکنون چندین بار حادثه آفریده که به اجرای طرح های صاعقه گیر و اطفای مکانیزه آتش منجر شده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9186*1961* تنظیم: هماهمت خواه* انتشار: مریم مسعود
انتهای پیام /*

منابع دیگر:
 • نکونیوز
۹۶/۰۵/۰۸
۱۹:۴۰

در نامه وزیر کار به معاون اول رییس جمهور عنوان شد؛ تشریح کمک های انجام شده به حادثه دیدگان معدن زمستان یورت آزاد شهر

گرگان - ایرنا - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور اقدامات انجام شده در خصوص رسیدگی به وضعیت بازماندگان و کارگران آسیب دیده معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر را اعلام کرد.

به گزارش دوشنبه خبرنگار ایرنا از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان؛ علی ربیعی در این نامه به اقدامات انجام شده مرتبط با خانواده جان باختگان معدن زغال سنگ آزادشهر اشاره و ابراز داشت: برقراری مستمری برای خانواده 43 کارگر فوت شده، پرداخت 100 میلیون ریال توسط دولت به هر یک از خانواده های فوت شدگان، پرداخت 50 میلیون ریال به همه خانواده های فوت شدگان از طرف کارفرما، اقدام بیمه آسیا برای پرداخت دیه 40 نفر از متوفیان، تامین اعتبار بالغ بر 500 میلیون ریال برای تامین مسکن هر یک از بازماندگان فاقد مسکن، پرداخت مطالبات مربوط به حقوق معوقه و ارائه خدمات مشاوره ای برای خانواده های فوت شدگان توسط بهزیستی از جمله این اقدامات است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به اقدامات صورت گرفته در خصوص سایر کارگران این معدن هم اشاره و اعلام کرد: تامین اعتبار پرداخت 10 میلیون ریالی برای هر یک از مجروحین، پرداخت تمامی مطالبات معوق کارگران مربوط به سال های 93 تا 95، برقراری بیمه بیکاری از نخستین روز تعطیلی معدن برای 213 نفر و تصویب ساخت کلینیک درمانی به نام حادثه دیدگان معدن در شهرستانهای رامیان و آزادشهر استان گلستان از جمله اقدامات انجام شده است.
معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر در 90 کیلومتری شرق گرگان مرکز استان گلستان ظهر چهارشنبه 13 اردیبهشت ماه امسال منفجر شد.
2729
انتهای پیام /*

منابع دیگر:
 • ماین نیوز
۹۶/۰۵/۰۹
۱۶:۳۶

کرم ها به جان چنارهای بجنورد افتادند

گروه اجتماعی: رئیس کمیسیون عمران و ترافیک شورای اسلامی شهر بجنورد از ضعیف شدن درخت های چنار و زبان گنجشک سطح شهر بجنورد خبر داد و گفت: این ضعف موجب شده تا کرم ها به جان این درختان بیفتد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌شمالی، سید حسین نقیب، رئیس کمیسیون عمران و ترافیک شورای اسلامی شهر بجنورد ، در جلسه علنی شورای شهر افزود: ایجاد جوی و جدول ها بدون حضور کارشناسان فضای سبز در کنار این درختان یکی از علل بروز این مشکل است.
وی خشک شدن آب چاه صدر آباد را از علل دیگر بروز این مشکل بیان کرد و ادامه داد: در حال حاضر دبی آب این چاه به کمتر از یک اینچ رسیده است و از سوی دیگر چاه موجود در میدان فردوسی و کارگر کم آب شده و پاسخ گو نیست.
نقیب اظهار کرد: به منظور جلوگیری از آسیب وارد شدن به این درختان باید میزان آبی که از پای درخت ها عبور می کند کم باشد اما مدت زمان جاری بودن آن طولانی باشد.
وی تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب نیز در محل میدان خرمشهر یک چاه دارد اما به علت اینکه شهرداری به این شرکت بدهکار است اجازه استفاده از این چاه را نمی دهد.
به گفته وی شهرداری بجنورد به شرکت آب و فاضلاب 160 میلیون تومان بدهکار است.
نقیب در ادامه به زلزله زدگان گلستان شهر بجنورد اشاره کرد و گفت: چهار هزار پرونده در منطقه گلستان شهر بجنورد برای بهسازی و بازسازی منازل زلزله زده تشکیل شد اما بعد از گذشت 70 روز بیمه آرمان فقط 700 پرونده را بررسی و مبالغ خسارت را پرداخت کرده است که آن معادل یک پنجم تا یک ششم مبلغی بوده که باید پرداخت می کرد.
وی با طرح این سوال که هنوز باید چه مدت زمان دیگری بگذرد تا مبالغ خسارت وارد شده از سوی بیمه پرداخت شود؟ افزود: با این وضعیت در صورت بروز زلزله سه یا چهار ریشتری دادن تلفات امری اجتناب ناپذیر است.
رئیس کمیسیون عمران و ترافیک بجنورد ادامه داد: بیمه آرمان باید برای 700 پرونده تشکیل شده مبلغ 900 میلیون تومان را پرداخت کند یعنی میزان خسارت در هر واحد حدود یک میلیون تا یک میلیون و 200 برآورد می شود اما مسئولان این بیمه رقم 700 تا 800 هزار تومان را ارائه داده اند.
حسین پیلتن رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد در ادامه این جلسه درباره قنات صدر آباد اظهار کرد: کم آب شدن این قنات به علت سهل انگاری کارکنان فضای سبز شهرداری بوده است چراکه کشاورزان به منظور برداشت غیر مجاز آب پمپ در داخل جاه قرار داده بودند و این پمپ ها به دستور دادستانی از چاه بیرون کشیده شد.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در داخل یکی از چاه ها خاک ریخته بودند تا آب به بیرون برای استفاده غیر مجاز، سرازیر شود.
پیلتن نسبت به بدهی های شهرداری و شرکت اب و فاضلاب نیز گفت: میزان بدهی شرکت اب و فاضلاب به علت حفاری به شهرداری 10 برابر چیزی است که شهرداری باید به این شرکت پرداخت کند.

۹۶/۰۵/۰۸
۱۴:۴۵

هیات بازرسی در برخی ادارات استان البرز مستقر شد

سازمان بازرسی استان البرز از برقراری هیات بازرسی در برخی ادارات استان البرز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از البرز به نقل از روابط عمومی بازرسی کل استان البرز، هیأت بازرسی در شهرداری کرج، شهرداری چهارباغ، اداره کل راه و شهرسازی، اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری، بیمه ایران و بیمارستان شهید باهنر البرز از تاریخ 24 تیر تا 23 خرداد مستقر است.
گفتنی است چنانچه کارکنان و شهروندان درخصوص عملکرد و اقدامات این دستگاه اجرایی شکایت یا اعلاماتی دارند می‌توانند به هیأت بازرسی مستقر مراجعه و یا با شماره تلفن گویای 136 و یا با شماره تلفن 34322903 تماس حاصل فرمایند.
ضمناً؛ سامانه رسیدگی به شکایات سازمان بازرسی کل کشور به‌ نشانی اینترنتیhttp://shekayat.bazresi.ir آماده دریافت شکایات و اعلامات شهروندان در این زمینه است .

۹۶/۰۵/۰۹
۱۰:۱۰

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی: ۵۸۰۰ مسافر در مدارس خراسان جنوبی اسکان یافتند

بیرجند- مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی از اسکان پنج هزار و ۷۲۲ مسافر در مدارس استان خبر داد.

عباس لامعی در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان کرد: هشت پایگاه تابستانی، ۱۵ آموزشگاه و ۱۲۰ کلاس درس آماده میزبانی از مسافران تابستانی هستند.
وی با بیان اینکه قریب به ۹۰ نفر از عوامل اجرایی برای اسکان مسافران تابستانی در مدارس فعالیت دارند، اظهار کرد: تاکنون هزار و ۵۸۹ خانوار فرهنگی با تعداد پنج هزار و ۷۲۲ نفر و ۱۱ هزار و ۴۴۴ نفر روز در مدارس اسکان یافته اند.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار کرد: اکثر این مسافران زائران امام رضا(ع) بوده که از استان های سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، قم، تهران و فارس در مدارس اقامت می کنند.
وی با اشاره به خدمات قابل ارائه به مسافران تابستانی بیان کرد: تجهیز آموزشگاه ها به سیستم سرمایشی، تهیه بروشور و بنر راهنما و آماده سازی مدارس از جمله خدمات ارائه شده است.
لامعی اظهار کرد: همچنین هشت اردوگاه در سطح استان برای بازدید و اقامت مسافران تابستانی آماده و تجهیز شده است.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین در راستای پوشش حوادث بیمه ای مسافران، تفاهم نامه ای با بیمه معلم منعقد شده است.
وی میزان استقبال مسافران از پایگاه ها و اقامت گاه ها را مطلوب دانست و گفت: بیشترین میزان استقبال در پایگاه های بیرجند، طبس، فردوس و بشرویه داریم.

منابع دیگر:
 • شهر فردا
۹۶/۰۵/۰۹
۱۱:۴۰

برای نخستین بار در خوزستان: سمینار آموزشی تولید و اشتغال در صنعت زالو در خرمشهر برگزار شد

خرمشهر_ نخستین سمینار آموزشی تولید و اشتغال در صنعت زالو با حضور مسئولان استانی در اتاق بازرگانی برای نخستین بار در خرمشهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه دوشنبه سمینار آموزشی تولید و اشتغال در صنعت زالو باهمکاری سازمان فنی و حرفه استان خوزستان، اتاق بازرگانی صنایع معادن کشاورزی خرمشهر و با همکاری خانه زالو ایران به صورت رایگان در آمفی تئاتر اتاق بازرگانی خرمشهر برگزار شد.
در این همایش که با حضور مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای خوزستان، مدیر عامل خانه زالو ایران و برخی دیگر از مسئولان محلی برگزار شد، به مواردی همچون معرفی صنعت زالو، روش های و میزان درآمد زایی این صنعت پرداخته شد که علاقمندان از خرمشهر و چند شهرستان دیگر استان در این سمینار شرکت داشتند.
مدیر کل سازمان فنی و حرفه ای خوزستان در این سمینار تخصصی اظهار کرد: این سمینار منجر به ایجاد مزارع پرورش زالو خواهد شد و مشاوران و کارشناسان خانه زالو ایران در طول دوره نقش هدایت کننده را خواهند داشت.
عبدالنبی سواعدی همچنین از تعهد خانه زالو ایران برای خرید تضمینی تولیدات و همچنین تحت پوشش بیمه ای قرار گرفتن مزارع زالو، توسط بیمه آرمان خبر داد.
وی برگزاری سمینار آموزشی صنعت زالو را در راستای سیاست نیازسازی دانست و گفت: از رویکردهای جدی آموزش فنی و حرفه ای نیازسنجی و شناسایی ظرفیت ها و بازار کار است که این امر در کارگروه اشتغال استان بررسی می شود اما از دیگر رویکردهای جدید این سازمان معرفی فرصت های جدید و به عبارتی نیازسازی است.
سواعدی افزود: نیازسازی با شناسایی نیازها و ظرفیت های جدید اتفاق می افتاد که این رویکرد جدید می تواند بازار کار جدید نیز ایجاد کند و شروع جدیدی در حوزه اشتغال باشد.
وی در ادامه بیان کرد: فنی و حرفه ای به دنبال این است که بتواند فرصت های کارآفرینی را شناسایی کرده و به عنوان سیستم تسهیل گر، بخش خصوصی را وارد عرصه کارآرینی و توسعه اشتغال کند.
مدیرکل سازمان فنی و حرفه ای خوزستان با بیان اینکه در فنی و حرفه ای استان خوزستان اصل ۴۴ اجرایی شده است، توضیح داد: در خوزستان ۵۸ مرکز آموزش دولتی و ۷۰۰ مرکز آموزش بخش خصوصی وجود دارد که به عبارتی سه برابر بخش دولتی بخش خصوصی فعالیت می کند.
سواعدی همچنین بر لزوم توسعه فناوری در بخش فضای مجازی تاکید و به افتتاح آموزشگاه مجازی فناوری اطلاعات در آبادان اشاره کرد و افزود: این آموزش ها باید در استان توسعه یافته و به صورت مستمر انجام شود چرا که با توقف آموزش رشد و توسعه نیز متوقف می شود و بر همین اساس باید با تکنولوژی های جدید آشنا شد.

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
۹۶/۰۵/۱۰
۰۸:۴۰

اقتصاد در گذر زمان از درخواست سفارت آمریکا برای ارسال گزارش اوضاع کشاورزی ایران تا اعلام نامزدهای چهارمین دوره ریاست جمهوری

موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی نهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی ، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی نهمین روز مرداد ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
9 مرداد 1301، سفارت امریکا از دولت ایران خواست، آخرین گزارش اوضاع کشاورزی ایران و ارقام محصولات کشاورزی در سال جاری به این سفارتخانه ارسال شود.
9 مرداد 1328، دولت 200 هزار تن گندم از آمریکا خریداری کرد.
9 مرداد 1331، دکتر مصدق نخست وزیر وقت، بانک انگلستان در تهران را که به نام بانک شاهنشاهی فعالیت داشت تعطیل کرد که بعدا بانک غیردولتی «بازرگانی» در ساختمان آن واقع در میدان توپخانه آغاز به فعالیت کرد که این بانک پس از انقلاب و ملی شدن بانک های کشور، به نام بانک تجارت به کار خود ادامه داده است. بانک بازرگانی نخستین بانک غیردولتی بود که در ایران تاسیس شده بود. اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به صراحت تاکید بر دولتی بودن بانک های کشور دارد. بانک انگلستان ده ها سال ناشر اسکناس های ایران بود. به عبارت دیگر؛ سیاست پولی وطن ما در کنترل بانک خارجی (دولت بیگانه) قرارداشت.
در همین روز دکتر علی اصغر پورهمایون، از سوی دکتر مصدق رئیس شرکت بیمه ایران و دکتر محمد نصیری رئیس بانک ملی شدند.
9 مرداد 1354، جیمی کارتر رئیس جمهور آمریکا موضوع فروش هواپیماهای آواکس به ایران را به حال تعلیق درآورد. این تصمیم زیر فشار بعضی اعضای کنگره آمریکا صورت گرفت و سایروس ونس وزیر خارجه آمریکا آن را یک اشتباه خطرناک خواند.
9 مرداد 1358، شرکت کرافت ورک یونیون، زیرمجموعه شرکت آلمانی زیمنس رسماً اعلام کرد به قرارداد خود با تهران برای احداث و تکمیل نیروگاه بوشهر خاتمه داده است.
9 مرداد 1364، حجت الاسلام سیدعلی خامنه ای و آقایان حبیب الله عسگراولادی و دکتر سیدمحمود کاشانی از سوی وزارت کشور به عنوان نامزدهای تأیید صلاحیت شده برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری معرفی شدند.
منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد و سایت روزنامک

۹۶/۰۵/۰۹
۰۸:۰۳

پلنگ های فارس غرامت دادند

دامدار که به علت حمله پلنگ متحمل خسارات مالی و یا آسیب جسمی شده بودند غرامت بیمه دریافت کردند.

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: در جلسه‌ای با حضور سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس، نماینده سازمان حفاظت محیط زیست کشور، نماینده بیمه ما (ملت) و جمعی از متخصصان حیات وحش 6 دامدار که پارسال در شهرستان‌های شیراز، نورآباد، فیروز آباد و بخش ارژن، متحمل خسارات مالی و جانی حمله پلنگ به گله هایشان شده بودند غرامت دریافت کردند.
مرادی سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: با توجه به پراکنش کلی پلنگ در استان فارس، تنوع طعمه‌های مورد استفاده آن ها، زیستگاه‌های در حال تخریب، کمبود آب و غذا، خشکسالی و پیر شدن پلنگ و ناتوانی در شکار طعمه، باعث شده که این حیوان از زیستگاه خود خارج شده و به محل سکونت انسان‌ها نزدیک شود که این امر باعث تعارض بین انسان‌ها و پلنگ شده است.
وی افزود: استان فارس یکی از زیستگاه‌های با اهمیت پلنگ ایرانی در کشور است که در آن مانند سایر زیستگاه‌های برای حفظ بقا خود با تهدیدات زیادی روبرو است. تهیه و تدوین یک برنامه عمل جامع با اهداف مشخص مهمترین گام در حفاظت از این گونه ارزشمند است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس تصریح کرد: شاید بتوان مهمترین رویکرد این برنامه را حفاظت از زیستگاه‌ها و پیشگیری از تخریب گسترده آن‌ها در کنار مدیریت تعارضات این گونه با همکاری روستائیان دانست. در حال حاضر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از امن‌ترین زیستگاه‌های پلنگ ایرانی در مقایسه با مناطق آزاد به شمار می‌روند. این در حالی است که گونه پلنگ در برخی از زیستگاه‌های آزاد استان نیز حضور داشته و بیشترین تهدیدات به دلیل تعارض با دامداران در همین مناطق وجود دارد.
مرادی اضافه کرد: پس از نشست‌ها و مذاکرات در خصوص تعارضات این گونه با دامداران سازمان حفاظت محیط زیست با بیمه ما (ملت) برای بیمه پلنگ در قالب برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت این گونه در کشور تعاملاتی در قالب یک تفاهم نامه صورت گرفته است که می‌تواند بخش عمده‌ای از تلفات این گونه ارزشمند را در کشور کاهش دهد
وی اظهار کرد: مهمترین عامل تهدید گونه پلنگ ایرانی را در استان فارس باید تخریب و قطعه قطعه شدن زیستگاه‌ها برشمرد. این عامل منشا سایر عوامل تهدید کننده گونه اعم از تعارضات، کاهش طعمه، تصادفات جاده‌ای و ... می‌باشد. گسترش سکونتگاه‌های انسانی، گسترش زمین‌های زیر کشت، احداث جاده‌ها و بزرگ راه ها، معدنکاوی، برداشت از محصولات جنگلی، کاهش جمعیت طعمه، قطع کریدور‌ها و خشکسالی از عمده‌ترین عوامل تهدید این گونه در استان به شمار می‌روند که این عوامل در تمامی زیستگاه‌های پلنگ در کشور کم و بیش یکسان ند. کوچک شدن زیستگاه‌ها پلنگ را در محاصره انواع این تهدید‌ها قرار داده است.
گفتنی است؛ گونه پلنگ Panthera pardus بزرگ جثه‌ترین گربه سان موجود از راسته گوشتخواران و خانواده گربه سانان است. در لیست سرخ IUCN به عنوان گونه در معرض تهدید شناخته شده است. پلنگ رژیم غذایی متنوعی دارد و از بندپایان تا علفخواران را شامل می‌شود. تراکم این گونه با توجه به نوع زیستگاه، در دسترس بودن طعمه و درجه تهدیدات از کمتر از یک قلاده تا بیش از 30 قلاده در km2، 100 متغیر است.
گونه نادر پلنگ ایرانی یکی از 9 زیرگونه پلنگ دنیا است که از نظر جثه بزرگترین آن‌ها به شمار می‌رود. دست و پا‌های کوتاه و بدن قوی‌ای دارد. شانه پشت و پهلو‌ها از خال‌های گل مانندی پوشیده شده و لکه‌های سیاه بر روی سر، گلو، سینه و شکم دارد. گونه پلنگ ایرانی در لیست سرخ IUCN در معرض انقراض و ضمیمه 1 کنوانسیون CITES است. مهمترین تهدید این گونه قطعه قطعه شدن زیستگاه و بوجود آمدن زیر جمعیت‌های کوچک است.

۹۶/۰۵/۰۹
۲۰:۵۱

تعظیم سرمربی آمریکا به قدرت شمشیربازان ایرانی

ملی پوش شمشیربازی کشورمان با اشاره به نتایج کسب شده در مسابقات قهرمانی جهان، گفت: به قول سرمربی آمریکا دیگر باخت مقابل ایران برای خیلی‌ها عادی و قابل پیش بینی است.

به گزارش مشرق، کسب جایگاه هشتمی و چهارمی در بخش انفرادی و تیمی مسابقات شمشیربازی قهرمانی جهان در آلمان حاصل عملکرد خوب علی پاکدامن یکی از شمشیربازان اسلحه سابر کشورمان در این رقابت ها بود. بعد از اتمام دیدارهای انفرادی این رقابت ها که هفته گذشته در شهر لایپزیک برگزار شد، پاکدامن با صعودی قابل توجه در رنکینگ جهانی صاحب جایگاه پانزدهم جهان شد و برای نخستین بار بالاتر از مجتبی عابدینی در صدر بازیکنان ایرانی حاضر در این رنکینگ قرار گرفت.
این در حالی است که وی معتقد است در دیدار تعیین کننده مرحله یک چهارم همین مسابقات مرتکب پنج اشتباه تاکتیکی شد و به همین دلیل نتوانست اولین مدال جهانی شمشیربازی را به نام خود ثبت کند.
علی پاکدامن با تاکید بر اینکه حریف فرانسوی اش در مرحله یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی جهان حریف «چغر و بَد بدنی» بود، گفت: این شمشیرباز فرانسوی فوق العاده آماده بود، اصلا توقع چنین عملکردی از او نداشتم. البته او دو سال متوالی در چنین سطح از مسابقاتی حضور داشته و همواره بین هشت یا 16 بازیکن برتر قرار گرفته است، با این حال اصلا فکر نمی کردم در این حد چغر و بَد بدن باشد.
وی در این رابطه ادامه داد: علاوه بر این در رقابت با این شمشیرباز تا حد زیادی هم استرس داشتم چون رقابت تعیین کننده ای را با او برگزار می کردم. به هر حال در صورت برد در این بازی به جمع چهار بازیکن برتر راه پیدا می کردم و مدال خود را مسجل می کردم. همین موضوع روی عملکردم به واسطه نگرانی و استرسی که داشتم، تاثیر گذاشته بود. طی این دیدار مرتکب پنج اشتباه شدم که باعث شد با نتیجه 15 بر 11 متحمل شکست شوم. اگر تعداد اشتباهاتم کمتر بود قاعدتا نتیجه ای بهتر می گرفتم.
شمشیرباز اسلحه سابر ایران که در المپیک ریو نیز حضور داشت، با تاکید بر اینکه پنج اشتباهش در دیدار یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی جهان به لحاظ تاکتیکی بود، تصریح کرد: پیمان فخری (سرمربی) به خوبی حریفم را می شناخت و خیلی خوب می دانست که هر لحظه چه حرکتی مقابل من انجام خواهد داد. او در کنار پیست با فریادهای خود مدام من را راهنمایی می کرد اما با این حال اشتباهاتی را مرتکب شدم که باعث باختم شد. البته که تجربه حریفم هم بی تاثیر نبود. او از تجربه خود استفاده می کرد و ضربات نهایی و تعیین کننده را زمانی می زد که من غافل می شدم.
پاکدامن با تاکید بر اینکه تیم شمشیربازی اسلحه سابر برای حضور در مسابقات آلمان تمرینات زیادی انجام داد، یادآور شد: یک سال گذشته را فقط به تمرین گذراندی. حتی فرزاد باهر ارسباران که در مسابقات حضور نداشت به شدت طی این مدت تمرین کرد. خوشبختانه در همین مدت یک سال نتایج مان در هر رویدادی که در آن حاضر شدیم قابل توجه بود. ما به سطحی رسیده ایم که حتی تیم های بزرگ هم برای رویارویی با ما ترس دارند.
این شمشیرباز با بیان اینکه ایران با چهار بازیکن در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می کند در حالی که تیم هایی همچون ژاپن، آلمان، انگلیس، هنگ کنگ و مجارستان هفت هشت بازیکن و تیم هایی مانند ایتالیا و روسیه هم ترکیبی 12 نفره در این رقابت ها دارند، در مورد نتایج ایران در بخش تیمی مسابقات قهرمانی جهانی هم توضیح داد.
وی گفت: ما در این رقابت ها مدعیانی همچون فرانسه، رومانی و انگلیس را شکست دادیم اما در نهایت مقابل مجارستانی باختیم که یک شمشیرباز المپیکی اش جزو نفرات رزروش بود. مجارستان تیم کمی نبود، یک بازیکن این تیم در بخش انفرادی همین رقابت ها قهرمان شد و بازیکن دیگرش هم قهرمانی المپیک را در کارنامه داشت. ما در مقابل چنین تیمی پایاپای رقابت کردیم. البته داور این بازی هم بی تاثیر در جریان بازی نبود.
ملی پوش شمشیربازی اسلحه سابر با بیان اینکه ارزش جایگاهی که در مسابقات جهانی به دست آوردیم، کمتر از مدال نیست، تصریح کرد: دوره گذشته فرانسه را در جمع 16 تیم برتر شکست دادیم و امسال در مرحله یک چهارم این تیم را حذف کردیم. من اعتقاد دارم اگر تیم هایی مثل انگلیس، مجارستان، ایتالیا و روسیه شرایط تمرینی ما را در تهران ببینند و مثلا وضعیت سالن شیرودی که ما در آن تمرین می کنیم را با سالن های خود مقایسه کنند قطعا تصور می کنند انقلابی در شمشیربازی صورت گرفته است.
پاکدامن همچنین یادآور شد: در دوره گذشته مسابقات جهانی که سه ماه قبل از المپیک ریو برگزار شد، آمریکا که تیم اول جهان بود را شکست دادیم و در نهایت هم صاحب جایگاه چهارمی شدیم، در بخش تیمی مدال برنز مشترک وجود ندارد و اگر غیر از این بود ما الان یک مدال جهانی داشتیم. جایگاه چهارمی که شمشیربازی در جهان به دست آورده است کم ارزش نیست کما اینکه اگر در رشته ای مثل والیبال و فوتبال چنین جایگاهی به دست می آمد انواع پاداش ها را به آنها اختصاص می دادند. به هر حال الان شمشیربازی الان وارد گردونه ای شده که پیش از این فقط ایتالیا، رومانی، روسیه، مجارستان، آمریکا و ژاپن در آن حضور داشتند و مدال های جهانی هم بین نمایندگان همین کشورها تقسیم می شد اما ایران با کنار زدن فرانسه و آمریکا، خود را در کنار این مدعیان قرار داد.
علی پاکدامن در بخش دیگری از گفتگو به انعکاس موفقیت های شمشیربازی ایران در میان نمایندگان دیگر کشورها اشاره کرد و گفت: خیلی از شمشیربازان و مربیان دیگر کشورها فکر می کردند ما مدام در اردوی خارج از کشور به سر می بریم، برخی هم فکر می کردند مربی بزرگی از اروپا و مثلا روسیه جذب کرده ایم، آنها باور نمی کردند بیشتر اردوهای ما در تهران است و پیمان فخری هدایت ما را بر عهده دارد. اما کم کم پذیرفتند که شمشیربازی ایران با همین شرایط تا این حد پیشرفت کرده است، الان هم خیلی از کشورها منتظر لغزش ما هستند.
وی در این رابطه به یک موضوع دیگر هم اشاره کرد و گفت: صحبت اخیر مربی آمریکا در مورد شمشیربازی ایران برایم جالب است. وی گفته شکست مقابل ایران دیگر برای همه دنیا قابل پیش بینی و حتی عادی شده است چون همه می دانند در مصاف با ایران 70، 80 درصد احتمال باخت وجود دارد. مربی آمریکا از آنجایی این صحبت را مطرح کرده که بعد از شکست برابر ایران در دوره گذشته مسابقات جهانی خیلی تحت فشار قرار گرفته بود اما حالا که قدرت ایران برای جهان ثابت شده اینگونه صحبت هایی را مطرح کرده دیگر باخت مقابل ایران عادی است.
شمشیرباز اسلحه سابر ایران همچنین در مورد پیشی گرفتن از مجتبی عابدینی در رنکینگ جهانی گفت: با مجتبی بحث رقابت ندارم، رابطه ما بر مبنای رفاقت است. مجتبی کاپیتان تیم است، هر چی اولین بوده به نام مجتبی ثبت شده است. من به هم تیمی بودن با او افتخار می کنم و اطمینان دارم به زودی به دوران خوب خود بازمی گردد به هر حال ما در طول سال در 10، 12 مسابقه شرکت می کنیم نمی توان همیشه در اوج ماند.
علی پاکدامن در پایان با تشکر از مجموعه عواملی که موفقیت تیم شمشیر بازی اسلحه سابر را در رویدادهای اخیر و به خصوص مسابقات جهانی آلمان موجب شدند، گفت: مسائل مالی یکی از دغدغه های همیشگی ورزشکاران بوده است که در بسیاری از موارد باعث درگیری ذهن مان می شد اما اسپانسر تیم ملی (بیمه معلم) طی این مدت حمایت های خوبی از ما داشت که باعث شد بدون دغدغه مالی در اردوها و مسابقات حاضر شویم. باید از رئیس فدراسیون هم تشکر کنم، به هر حال نتیجه گیری های اخیر حاصل یک کار گروهی است که از رئیس فدراسیون تا من بازیکن در آن سهم داریم. زحمات سرمربی تیم هم که غیرقابل انکار است.

منابع دیگر:
 • دولت بهار
۹۶/۰۵/۰۹
۰۹:۵۴

معاون مدیرعامل بانک صادرات: فرزندان بازنشستگان بدون نوبت وام ازدواج می گیرند

معاون مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به آمار پشت نوبتی 70 هزار نفری برای دریافت وام ازدواج گفت: دستور داده شده فرزندان بازنشستگان بدون نوبت این تسهیلات را دریافت کنند.

به گزارش مشرق، در اولین کنگره مجمع عالی کانون‌های بازنشستگی کشوری طرح وام ضروری بازنشستگان کشوری برای سال 96 با حضور وزیر رفاه رونمایی شد.
یوسفیان معاون مدیرعامل بانک صادرات در این باره گفت: امسال بانک صادرات در جهت ایفای تعهدات اجتماعی خود علی رغم اینکه در منابع قرض الحسنه به شدت دچار مشکل است، تعهد کرده به 300 هزار بازنشسته تا چهار میلیون تومان وام بدهد.
وی افزود: امروز تفاهم نامه اعطای وام به امضاء می رسد که ارزش این تفاهم نامه و اعتبار وام 1200 میلیارد تومان است.یوسفیان با اشاره به آمار پشت نوبتی 70 هزار نفری برای دریافت وام ازدواج گفت: مدیرعامل بانک صادرات دستور داده است فرزندان بازنشستگان بدون نوبت این تسهیلات را دریافت کنند.
محمود شهشهانی‌پور معاون اقتصادی صندوق بازنشستگی نیز به مقایسه درآمد صندوق بازنشستگی از سال 88 تا سال 95 پرداخت و گفت: درآمدهای صندوق افزایش 326 درصدی پیدا کرده است و از مبلغ 3100 میلیارد تومان در سال 91 به 10 هزار و 940 میلیارد تومان در سال 95 رسیده‌ایم.
وی با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم بخش‌های زیان‌ده را ساماندهی کنیم گفت: تلاش داریم تا در بخش خودرو در آینده‌ای نزدیک خدمات لیزینگی با درصدهای سود پایین به بازنشستگان ارائه کنیم. ما تلاش کردیم شرکت‌های کم بازده و زیان‌ده که در حالت بحران هستند را به وضعیت مطلوب برسانیم که شرکت‌های آپاداناسرام و شرکت خدماتی هواپیمایی آسمان از این جمله هستند.
شهشهانی پور گفت: 2 سال قبل خدمات هواپیمایی آسمان 9 هواپیمای فعال داشت و تعداد زیادی پرسنل حقوق بگیر داشت و بحران‌های زیادی را طی کرده بود؛ موفق شدیم 470 میلیارد تومان از مطالبات دولت را با بدهی‌های شرکت آسمان از طریق رفع قانون موانع تولید تهاتر کنیم که آسمان را از وضعیت زیان‌ده خارج کرد.
وی با اشاره به اینکه چندین شرکت خود را به بورس برده‌ایم و در چند طرح بزرگ سرمایه‌گذاری کردیم، اظهار کرد: احداث مجتمع پتروشیمی مسجدسلیمانی، خرید 13.5 درصد از سهام بیمه ملت و احداث مرکز خرید تجهیزات ساختمانی از این جمله هستند.

منابع دیگر:
 • دولت بهار
 • افکار نیوز
 • عصرامروز
 • بانک امروز
 • تراز
 • آریا
 • شهر فردا
 • بانک مردم
 • پارس‌نیوز
 • دنیای بانک
 • جهان نیوز
 • نسیم آنلاین
 • فردا نیوز
 • وب‌گردی
 • نقدینه
 • اطلس
 • خبر ایران
 • فانوس نیوز
 • خبرخودرو
 • تهران نیوز
 • ایستانیوز
 • هشدار نیوز
 • 598
 • صابر نیوز
 • عصر اعتبار
 • جام نیوز
۹۶/۰۵/۰۹
۱۶:۰۷

محمد حبیبی مدیر بیمه باربری، کشتی و هواپیما بیمه معلم اعلام کرد

برای اولین بار در طول فعالیت شرکتهای بیمه تجاری LOU صادره توسط شرکت بیمه معلم مورد پذیرش دولت قطر قرار گرفت

در مورخ 25 جولای2017 مصادف با سه شنبه سوم مرداد ماه 1396 شناور چکاوک که تحت پوشش بیمه P&I بیمه معلم بود متاسفانه در اسکله شماره 7 بندر Ruwais کشور قطر با اسکله برخورد کرده که این برخورد باعث به وجود آمدن خسارت به فندرهای کنار اسکه شده است. پس از حضور کارشناسان شرکت Mwani میزان خسارت مشخص و نسبت به توقیف کشتی چکاوک اقدام شد با توجه به درخواست پورت مذکور بیمه گر میبایست نسبت به صدور Bank guaranty جهت رفع توقیف شناور اقدام مینمود که پس از مذاکرات متعدد در روز جمعه مورخ 96/05/06 و با جایگزین کردن LOU بجایBank guaranty توسط شرکت بیمه معلم و تائید آن توسط دولت قطر، شناور چکاوک رفع توقیف گردید.
و برای اولین بار است که در طول فعالیت شرکتهای بیمه تجاری LOU صادره توسط شرکت بیمه معلم مورد پذیرش دولت قطر قرار گرفته است.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۳:۳۱

بیمه دی 10 میلیارد ریال خسارت داد

بیمه دی خسارت ده میلیارد ریالی آتش سوزی برق دماوند را پرداخت کرد.

به گزارش افق تازه ؛ سید مجید بختیاری، مدیرعامل شرکت بیمه دی با حضور تعدادی از مدیران شرکت خسارت ده میلیارد ریالی آتش سوزی شرکت برق دماوند را پرداخت کرد.مدیرعامل بیمه دی در مراسم پرداخت خسارت آتش سوزی برق دماوند گفت: ارائه خدمات مطلوب به صنایع بزرگ کشور مایه افتخار بیمه دی است.وی پرداخت به موقع و رسیدگی به بیمه گذار را از وظایف اولیه شرکت دانست و افزود: بیمه دی در بعد فنی، منابع انسانی و مالی شرکتی توانمند است که ایفای تعهدات هدف اصلی آن است.در ادامه این مراسم عزیزی مدیرعامل برق دماوند و معاونین ایشان از عملکرد بیمه دی در روند پرداخت خسارت به ویژه تیم کارشناسی اعزام شده ابراز خشنودی و رضایت کرد.

منابع دیگر:
 • پولی مالی
۹۶/۰۵/۰۸
۱۳:۳۸

مرکز آموزش علمی کاربردی بیمه ایران در دو رشته دانشجو می پذیرد

مرکز علمی کاربردی بیمه ایران برای سال جاری در مقطع کاردانی در دو رشته امور بیمه و حسابداری شرکت های بیمه دانشجو می پذیرد.

به گزارش افق تازه و به نقل از روابط عمومی بیمه ایران ، داوطلبان می توانند تا نهم مرداد به منظور ثبت نام به سایت سنجش به نشانی sanjesh.org و یا به صورت حضوری با در دست داشتن 1- مدارک شناسایی 2- آخرین مدرک تحصیلی 3-داشتن کارت بانکی دارای رمز دوم به آدرس:خیابان شریعتی-بالاتر از تقاطع مطهری ، انتهای خیابان شکرآبی ، جنب مدرسه سلام ، پلاک 83 مرکز آموزش علمی کاربردی بیمه ایران مراجعه نمایند.بر اساس این گزارش پذیرش در مقطع کارشناسی نیز متعاقبا به داوطلبان اعلام خواهد شد.
گفتنی است مرکز علمی کاربردی بیمه ایران به عنوان تنها مرکز تخصصی آموزش بیمه در کشور، دوره های آموزشی ویژه متقاضیان اخذ کد نمایندگی جنرال در این مرکز برگزار ودر پایان به شرکت کنندگان گواهینامه رسمی بیمه مرکزی اعطای می کند .
متقاضیان این دوره ها می توانند جهت ثبت نام به آدرس http://ii-uast.ac.ir/dore/namayandegi مراجعه نمایند.

منابع دیگر:
 • نیوزبانک
۹۶/۰۵/۰۹
۱۱:۰۰

مرحله سوم پرداخت خسارات پلنگ توسط بیمه “ما” صورت پذیرفت

اقتصادتهران: خسارت پلنگ به احشام در 16 استان، همچنین خسارت سه مورد حمله پلنگ به دامداران و روستاییان و تلفات سه قلاده پلنگ در مراسمی با حضور معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرعامل بیمه “ما”، پرداخت شد.
به گزارش روابط عمومی بیمه “ما” به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم که به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد با ابراز خرسندی از اقدام بیمه “ما” برای حفاظت از یک گونه ارزشمند حیات وحش کشور، گفت: اصل 50 قانون اساسی کشور، حفظ محیط زیست را وظیفه ای همگانی می داند زیرا یک سازمان و دستگاه به تنهایی قادر به حفظ محیط زیست نیست.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست افزود: پرداخت نیم میلیارد تومان خسارت مستقیم پلنگ به احشام و دامداران و روستاییان توسط بیمه “ما” در سال 95 نوعی حمایت ارزنده از گونه مهم پلنگ است.
وی همچنین خواستار ثبت اقدام بیمه “ما” در پرداخت خسارات پلنگ به احشام و روستاییان توسط صندوق ملی محیط زیست و دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید به عنوان تجربه ای موفق و ارائه آن به سازمان ملل برای الگوسازی در سطحی وسیع تر شد.
مجابی با بیان اینکه مسئولیت پذیری اجتماعی از جمله مباحثی است که در سطح جهان مورد توجه، احترام و نیاز تمامی ملل است، خاطر نشان کرد: اهمیت مسئولیت پذیری اجتماعی در حوزه محیط زیست بسیار بیشتر است چرا که محیط زیست موضوعی فرامرزی است و به طور نمونه در بحث گرمایش زمین، بر اثر آب شدن یخ‌های قطبی سواحلی زیر آب می روند که فاصله بسیاری با کشورهای اصلی تولید کننده گازهای گلخانه ای دارند یا در ایران درصد زیادی از طوفان‌های گرد و غباری از کانون‌های برون مرزی شکل می گیرد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با توجه به اینکه در سال نخست اجرای برنامه ششم توسعه کشور قرار داریم، همچنین نظر به آنکه ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری منجر به برطرف شدن خلاء میان حقوق اساسی و برنامه های میان مدت و سنواتی شد، مسیر حفظ محیط زیست هموارتر شده است و باید از این فرصت ها برای حفظ و بهبود محیط زیست کشور بهره گیریم.
این مقام مسئول از موارد موکد سیاست های کلی محیط زیست را استفاده از مشارکت در حوزه های مختلف، بهره مندی از فریضه امر به معروف و توجه به عناصر حیاتی آب، خاک، هوا و تنوع زیستی برشمرد و افزود: در برنامه ششم توسعه هم که اهداف کمی و کیفی مورد توجه قرار گرفته، محیط زیست به طور مشخص به عنوان موضوعی خاص دیده شده است.
مجابی با اشاره به صحبت های مدیرعامل بیمه “ما” مبنی بر ضرورت استفاده از تمامی ظرفیت ها برای بهبود محیط زیست کشور، اظهار کرد: مسائل مختلف محیط زیست کشور را آزار می دهد که از آن جمله می توان به بحران حوزه آب اشاره کرد که همچنان از الگوی صحیحی در تولید و توزیع و مصرف برخوردار نیست. همچنین آلودگی هوا، گرد و غبار، آلودگی خاک ناشی از پسماند از دیگر چالش های حوزه های محیط زیست است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: فکر می کنم بیمه “ما” علاوه بر ورود روی گونه ارزشمند پلنگ در حوزه تنوع زیستی، می تواند در سایر حوزه ها نیز ورودی موفقیت آمیز داشته باشد و به محیط زیست کشور کمک کند که از آن جمله می توان به بیمه مسئولیت برای پسماندها در حوزه های صنعتی اشاره کرد.
وی افزود: در حال حاضر جرایم متعددی برای این حوزه وضع شده تا فعالان حوزه صنعتی علاوه بر اقدام اصلاحی نسبت به رفع مشکلات کنونی نیز اقدام کنند .
این مقام مسئول اشاره ای هم به رفع ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه هوای پاک داشت و گفت: به زودی شاهد ابلاغ قانون هوای پاک خواهیم بود و از این رو یکی دیگر از حوزه هایی که صنعت بیمه می تواند به آن ورود کند، زیرمجموعه های مرتبط با هوای پاک است.
مجابی ضمن یادآوری اهمیت حضور بیمه “ما” در یک فعالیت مهم محیط زیستی، خاطرنشان کرد: این اقدام خوب و ارزشمند قابلیت ارائه در جلسات مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت امور اقتصادی و دارایی را نیز دارد.
بنابراین گزارش، مجید صفدری مدیرعامل بیمه “ما” نیز ضمن تاکید بر پایبندی این مجموعه اقتصادی به تعهد حمایت از محیط زیست کشور، گفت: علاوه بر حمایت از گونه ارزشمند پلنگ، برای گسترش همکاری ها در حفظ محیط زیست در سایر حوزه ها نیز اعلام آمادگی می کنیم.
صفدری با بیان اینکه سرلوحه فعالیت‌های بیمه “ما” عمل به مسئولیت اجتماعی است، اظهار کرد: با توجه به اعتقاد قلبی به مسئولیت مدنی و اجتماعی، همچنین اهمیت حفظ محیط زیست، برنامه ریزی “بیمه ما” برای انجام مسئولیت اجتماعی در حوزه محیط زیست صورت پذیرفت.
مدیرعامل بیمه “ما” تلاش برای حفظ محیط زیست خزر و سواحل کشور به ویژه مدیریت پسماند و فاضلاب در این نقاط را از جمله حوزه های مورد علاقه بیمه “ما” برای گسترش همکاری‌ها اعلام کرد و افزود: حفاظت از سایر گونه های ارزشمند حیات وحش کشور در کنار تلاش برای حفظ پلنگ نیز می تواند از جمله زمینه‌های مشترک همکاری باشد.
وی تصریح کرد: بیمه “ما” به عنوان یک سازمان اقتصادی قوی با جلب حمایت هیات مدیره مصمم است تا به جای هزینه کرد برای تبلیغات، به صورت اجرایی و عملیاتی برای حفظ محیط زیست کشور در راستای مسئولیت اجتماعی گام بردارد.
صفدری اشاره‌ای هم به صحبت‌های خود با مدیران عامل 30 بیمه کشور در سندیکاری بیمه گران و تشویق حضور قدرتمند صنعت بیمه برای حمایت از محیط زیست کشور داشت.
همچنین، علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه سومین مرحله پرداخت خسارات احشام و روستاییان مربوط به پرداخت خسارات 193 پرونده در 16 استان، همچنین خسارات سه مورد حمله پلنگ به دامداران و روستاییان و تلفات سه قلاده پلنگ است، گفت: خسارات تلفات سه قلاده پلنگ به منظور انجام اقداماتی همچون حفظ و ایمن سازی زیستگاه این گونه ارزشمند به صندوق ملی محیط زیست واریز می شود.
تیموری ادامه داد: پرداخت خسارات 3 فرد حقیقی آسیب دیده از حمله پلنگ در استان های فارس، گستان و خراسان رضوی بر اساس اسناد و پرونده پزشکی ارائه شده صورت می گیرد.
وی تاکید کرد: بیمه “ما” نسبت به پرداخت خسارات تمامی پرونده های تکمیلی بر اساس شیوه نامه ارسالی بدون اتلاف زمان اقدام کرده است.
در ادامه، هومان لیاقتی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست اقدام بیمه “ما” در پرداخت خسارات پلنگ را اقدامی در راستای آگاه سازی عمومی دانست و افزود: این اقدام تنها یک اقدام اقتصادی و رفع و دریافت خسارات نیست بلکه در حقیقت گامی برای افزایش هوشیاری مردم از طریق افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی است.
وی ادامه داد: افزایش مسئولیت مدنی تنها از طریق افزایش آگاهی ها صورت می پذیرد و از این رو اقدام بیمه “ما” ، اقدامی هوشمندانه و قابل تقدیر است که باید با تبلیغ آن، زمینه لازم برای توسعه این الگو را فراهم کنیم.
گفتنی است، در این جلسه، مجوز نگهداری یک قلاده پلنگ تاکسیدرمی شده استان مازندران نیز به پاس تلاش برای حفظ گونه ارزشمند پلنگ از سوی سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست به مجید صفدری مدیرعامل بیمه “ما” تقدیم شد.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۶:۰۶

زمان دو مجمع فوق العاده و عادی بطور فوق العاده بیمه اتکایی امین

ایستانیوز: زمان برگزاری مجمع فوق العاده و عادی بطور فوق العاده شرکت فرابورسی بیمه اتکایی امین اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، بیمه اتکایی امین که با سرمایه 203 میلیارد تومانی در بازار عادی فرابورس درج شده،در ساعت 16 روز شنبه 14 مرداد در بلوار اندیشه جزیره کیش جهت تصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه به مجمع فوق العاده می رود.
همچنین"اتکام" برای انتخاب اعضای هیات مدیره،ساعت 17 در همان روز و مکان، مجمع عادی بطور فوق العاده برگزار می کند.
بنابر این گزارش،این شرکت بیمه توانست مجوز افزایش سرمایه 23 درصدی سازمان بورس را اخذ کند تا روانه مجمع فوق العاده شود و سرمایه فعلی را به 250 میلیارد تومان برساند.
این تامین مالی 47 میلیارد تومانی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و با هدف رعایت مصوبه هیات وزیران انجام خواهد داد.شرکت سهامی بیمه ایران با 17.9 درصد و بیمه آسیا با 15.2 درصد سهم،جزء سهامداران "اتکام" محسوب می شوند.

منابع دیگر:
 • نقدینه
 • دیوان اقتصاد
۹۶/۰۵/۰۸
۱۶:۴۴

تله‌گذاری برای بیمه‌ها فقرعامل افزایش خسارت‌های کاذب

ایستانیوز:«یک خودروی تصادفی و یک کروکی جعلی ابزار کارشان است. دو راننده با هم تبانی می‌کنند که از بیمه خسارت بگیرند و آن را بین خودشان تقسیم کنند. کروکی جعلی را هم می‌تواند یک مامور پلیس با دریافت مبلغی کشیده باشد؛ این یک مدل از کلاهبرداری با تصادف ساختگی است. مدل دیگر تصادف‌های جرحی است؛ کسانی که به خود آسیب می‌زنند تا دیه بگیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)،آنها بیشتر در کرج و جاده قم-‌تهران صحنه‌سازی می‌کنند.» این توضیحات یوسف منصورنیا، ارزیاب خسارت بیمه مرکزی به است. حالا بیمه مرکزی اعلام کرده است که تصادف‌های ساختگی زیان هنگفتی به شرکت‌های بیمه‌ای وارد کرده است. تصادف‌هایی که‌ سال‌ به ‌سال تعدادشان بیشتر می‌شود اما نه بیمه مرکزی و نه سندیکای بیمه‌گران و نه هیچ شرکت بیمه‌ای برآورد دقیقی از میزان این خسارت‌ها ندارند. آنها می‌گویند محاسبه عدد و رقم برای این موضوع درست مثل سایر بخش‌های اقتصاد سیاه و زیرزمینی دشوار و حتی غیرممکن است. آنها بیشتر‌شدن شمار تصادف‌های ساختگی را از توضیحات ارزیاب‌های خسارت متوجه شده‌اند؛ اما بیشتر اوقات هیچ مدرک محکمه‌پسندی برای اثبات ساختگی‌بودن تصادف‌ها وجود ندارد. توکلی، مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه البرز به «شهروند» می‌گوید: کلاهبرداران بیمه‌ای باهوش و از قوانین بیمه و ضعف‌هایش مطلع هستند. آنها خوب می‌دانند از چه راهی وارد عمل شوند تا جرم‌شان محرز نشود؛ البته برخی هم به دام می‌افتند اما درمجموع آنها بسیار پیچیده عمل می‌کنند و اثبات کلاهبرداری‌شان به این راحتی‌ها ممکن نیست.
امیررضا شکوهی، کارشناس بیمه می‌گوید خسارت‌های کاذب تنها به تصادف‌های ساختگی محدود نمی‌شود و در سایر انواع بیمه ازجمله بیمه درمان و عمر هم شاهد این نوع کلاهبرداری‌ها هستیم که در بیمه درمان شمار کلاهبرداری‌ها شاید فراتر از سایر بیمه‌ها باشد.
او ادامه می‌دهد: موردی را سراغ دارم که پدری با پرداخت مبلغی پول به کارمند بیمه، فرزند رو به مرگ خود را بیمه عمر کرده است و پس از فوت فرزند برای دریافت خسارت آمده است.
علی‌اکبر اولیا، دبیر پیشین سندیکای بیمه‌گران هم می‌گوید: اگر بخواهم با توجه به نظرات کارشناسی و نه موارد اثبات‌شده، خسارت‌های کاذب بیمه را برآورد کنم، باید بگویم از مجموع خسارت‌هایی که شرکت‌های بیمه سالانه پرداخت می‌کنند، چیزی حدود ٢٠‌درصد خسارت‌ها کاذب و ساختگی است.
خسارت‌های تقلبی بیشتر شده‌اند
بر اساس اعلام بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه‌ای در‌ سال ٩٥ چیزی معادل ١٨‌هزار‌میلیارد تومان خسارت پرداخته‌اند که از این میان بیمه درمان، بیمه شخص ثالث و بیمه مسئولیت و بدنه اتومبیل بیشترین میزان خسارت‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که شرکت‌های بیمه‌ای اعلام می‌کنند شمار خسارت‌های کاذب در حال افزایش است. آمارهای بیمه مرکزی از این حکایت دارد که سالانه حدود ١٩‌میلیون مورد مراجعه برای دریافت خسارت انجام می‌شود. یوسف منصورنیا، ارزیاب بیمه مرکزی می‌گوید: روزانه ٧ تا ٨ مورد از مراجعات دریافت خسارت به خسارت‌های کاذب اختصاص دارد که البته قابل کشف است. این در حالی است که بسیاری از خسارت‌های کاذب قابلیت اثبات ندارد.
امیررضا شکوهی، کارشناس بیمه می‌گوید که عوامل متعددی برای بروز خسارت‌های کاذب وجود دارد. کروکی‌های متقلبانه یا اشتباهات پلیس و حتی تخلف نماینده‌های بیمه شایع‌ترین علت این پدیده هستند.
او ادامه می‌دهد: موردی را داشتیم که کارشناس بیمه بدنه، سلامت خودرو را تأیید کرده است و ٢٠ روز بعد مالک خودرو برای دریافت خسارت ٥٠‌میلیون تومانی به بیمه مراجعه کرده است. نظر کارشناسان فنی بر این است که خودرو مدت زمان طولانی‌تری است که آسیب دیده و درواقع تاریخ آن به قبل از بیمه خودرو برمی‌گردد؛ اما اثبات آن ساده نیست. بنابراین شرکت بیمه‌ای ناچار است خسارت را بپردازد.
شکوهی تأکید می‌کند: از سوی دیگر شرکت‌های بیمه‌ای نمی‌توانند برای پرداخت خسارت‌ها زیاد از اندازه سختگیری کنند؛ زیرا این موضوع مشتری‌مدار نبودن شرکت بیمه‌ای تعبیر می‌شود و ریزش بیمه‌شدگان را به همراه دارد.
افزایش فقرعامل افزایش خسارت‌های کاذب
خسارت‌های جعلی در شرایطی به شرکت‌های بیمه‌ای تحمیل می‌شود که ضریب نفوذ بیمه در ایران چندان مطلوب نیست. در شرایطی که میانگین ضریب نفوذ بیمه در جهان (نسبت حق بیمه به تولید ناخالص داخلی) ٦,٥‌درصد است، این رقم در ایران تازه به ٢‌درصد رسیده است. گرچه ضریب نفوذ بیمه در ایران از میانگین ١.٧‌درصدی خاورمیانه کمی بالاتر است، اما در مقایسه با رقبای منطقه‌ای ما یعنی ترکیه این رقم به هیچ عنوان مطلوب نیست.
به گفته عبدالناصر همتی، رئیس بیمه مرکزی اقتصاد دولتی یکی از مهمترین موانع نفوذ بیمه در ایران است؛ زیرا اشخاص تصور می‌کنند با بروز حادثه دولت باید غرامت آن را بپردازد و از پرداخت هزینه برای بیمه‌شدن خودداری می‌کنند.
حالا سالیان‌ سال است که شرکت‌های بیمه‌ای خود را از محل بیمه‌هایی نظیر شخص ثالث زیانده اعلام می‌کنند. همتی، رئیس بیمه مرکزی هم با تأیید این نکته میزان خسارت پرداختی بیمه شخص ثالث را ٧٠٠ تا ٨٠٠‌میلیارد تومان در ‌سال دانسته و گفته است که بین این میزان خسارت و سودی که بیمه‌ها می‌برند تناسب معقولی وجود ندارد.
در این شرایط افزایش خسارت‌های کاذب قوز بالا قوز بیمه‌ها شده است. منصورنیا، ارزیاب بیمه مرکزی علت افزایش خسارت‌های کاذب را کاهش توان مالی خانواده‌های ایرانی می‌داند و می‌گوید با گسترش فقر روش‌های متقلبانه بیشتر می‌شود.
امیررضا شکوهی هم با تأیید این نکته می‌گوید موردی از تصادف ساختگی جرحی را سراغ دارم که فرد متقلب با تعدد دیه، مبلغی حدود ٦٠٠‌میلیون تومان از بیمه خسارت گرفت.
او تأکید می‌کند: قانونگذار باید برای جعل خسارت جرایم سنگینی در نظر بگیرد تا ریسک این پدیده افزایش داشته و بیمه‌ها را دچار خسارت‌های هنگفت نکند.
شرکت‌های بیمه‌ای به راهکارها توجه نکردند
«بی‌توجهی به یک آیین‌نامه مهم بیمه‌ای» شاید بزرگترین علت زیان بیمه‌ها از خسارات ساختگی باشد. حدود دو ‌سال پیش آیین‌نامه ٨٥ بیمه مرکزی شرکت‌های بیمه‌ای را تشویق کرد که ارزیابی خسارات خود را برون‌سپاری کنند و تعیین خسارات را به شرکت‌های ارزیاب مستقل بسپارند؛ اما بیمه‌ها چندان از این آیین‌نامه تمکین نکردند و در حال حاضر ارزیابی خسارت‌های بیمه را خود شرکت‌های بیمه‌ای انجام می‌دهند. آنها از ترس این‌که شرکت‌های ارزیاب مستقل منافع بیمه‌شونده را لحاظ کنند و نه شرکت‌های بیمه‌ای، موضوع تعیین خسارت را به نمایندگان خود سپردند و حتی برخی بیمه‌های بزرگ پا را فراتر گذاشته و با تشکیل شرکت‌های ارزیاب شبه مستقل! تلاش کردند این آیین‌نامه را دور بزنند. به این صورت که بازنشستگان این شرکت‌های بیمه‌ای شرکت‌های ارزیاب شبه خصوصی ایجاد کردند. به نوشته شهروند،علی‌اکبر اولیا، دبیر پیشین سندیکای بیمه‌گران می‌گوید: این آیین‌نامه حالت توصیه‌ای دارد و شرکت‌های بیمه را ملزم به استفاده از ارزیاب‌های مستقل نکرده است. او در عین ‌حال توضیح می‌دهد سندیکای بیمه‌گران در گذشته به دنبال اجرای طرحی بود که براساس آن یک سیستم یکپارچه اطلاعات بیمه‌ای ایجاد کند که شرکت‌های بیمه‌ای حاضر به پرداخت هزینه‌های مربوط به آن و همکاری در این زمینه نشدند؛ در غیر این صورت این سیستم می‌توانست نقش بسیار مهمی برای کاهش تقلبات ایفا کند و با به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیمه‌شدگان بین شرکت‌های بیمه‌ای باعث شناسایی تقلب‌ها شود.

۹۶/۰۵/۱۰
۰۹:۳۴

مدیرعامل بیمه آسیا درآمد سرمایه گذاری بیمه آسیا افزایش یافت

نایب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا از رشد 1/4(یک و چهار دهم) درصدی درآمد سرمایه گذاری بیمه آسیا در سال 1395 خبر داد.

به گزارش ( Banker )، دکتر کاردگر، با اشاره به سود155ریالی هر سهم و تقسیم 70ریال سود بین سهامداران و تأکید بر روند رو به رشد تولید حق بیمه در سال 1395، گفت: تولید حق بیمه در سال 1395 بالغ بر27654 میلیارد ریال گردید که نسبت به سال 1394 با 21 درصد رشد همراه بوده است.
مدیرعامل بیمه آسیا با اشاره به نسبت خسارت 68 درصدی در سال 1395، اظهار داشت: شرکت بیمه آسیا در سال 1395 بالغ بر 18849 میلیارد ریال خسارت به بیمه گذاران خود و زیان دیدگان پرداخت کرده است.
دکتر کاردگر در ادامه با مقایسه درآمد سرمایه گذاری بیمه آسیا در سال های 1394 و 1395 از رشد 1/4(یک و چهار دهم) درصدی درآمد سرمایه گذاری بیمه آسیا در سال 1395 خبر داد.
نایب رئیس هیات مدیره بیمه آسیا با اشاره به سهم 10/1 (ده و یک دهم)درصدی بیمه آسیا از کل بازار بیمه و 16/2 (شانزده و دو دهم)درصدی از بازار بیمه خصوصی کشور اظهار امیدواری کرد که روند رو به رشد سهم بیمه آسیا از صنعت بیمه کشور در سال 1396 همچنان ادامه داشته باشد.

۹۶/۰۵/۱۰
۱۰:۴۶

نظارت ها بر قراردادهای مستقیم بیمه ها تشدید می شود / برخی از شرکت های بیمه تخلف کرده اند!

فروش بیمه نامه حق السهم و پورسانت قابل اعتنایی برای نمایندگی بیمه ها دارد ،درآمدی که گاها خود شرکت های بیمه را وسوسه می کند تا از طرق مختلف سهمی از گردش مالی 5 هزار میلیارد تومانی صنعت بیمه ببرند.بیمه مرکزی البته بیمه ها را در بازاریابی مستقیم و انعقاد قرارداد بیمه بدون حضور واسطه ای به نام نمایندگی منع کرده و در موارد استثناء قرارداد مستقیم را منوط به موافقت هیات مدیره شرکت های بیمه کرده است.حال آن که گفته می شود همچنان برخی بیمه ها نتوانسته اند از خیر پورسانت های نجومی قراردادهای مستقیم بگذرند.خبرنگار بورس ٢4 سعی کرد در این باره با اعضا کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیران عامل شرکت های بیمه ای گفتگو کند که هر یک به دلیلی موفقیت آمیز نبود. در تماس هایی با هادی اویار حسین مدیرعامل بیمه پارسیان وی حاضر به اظهار نظر در این باره نشد و تنها روابط عمومی این بیمه اعلام کرد که بیمه مرکزی باید در این خصوص اظهار نظر کند. اما سید رسول تاجدار مدیر عامل بیمه البرز توضیحات مفیدی را در این باره به بورس ٢4 داد...

بورس 24 : شرکت های بیمه ای همواره با چالشی به نام تقلب و تخلف یا به عبارت ساده تر کلاهبرداری از سوی افراد مختلف مواجه بودند. دامنه این تقلب ها از بزرگ جلوه دادن خسارت های ایجاد شده تا خسارت های کاملا ساختگی وسیع است و موجب می شود تا سالانه میلیون ها تومان از سرمایه شرکت های بیمه ای خارج شده و به جیب متخلفان برود. این تخلف ها یکی از سدهای موجود در راه رشد شرکت های بیمه ای به شمار می رود. اما این تمام ماجرا نیست و شرکت های بیمه ای با چالش دیگری نیز مواجه هستند.
بسط و گسترش فعالیت شرکت های بازاریابی شبکه ای داخلی زمینه را برای فعالیت شرکت های هرمی و شرکت های فاقد مجوز فراهم آورده است. به طوری که برخی از شرکت های نماینده بیمه اخیرا نسبت به بازاریابی و فروش بیمه نامه ها به صورت شبکه ای اقدام کرده اند. این کار علاوه بر این که بر خلاف آیین نامه های بازاریابی است از قواعد و قوانین قراردادی با بیمه مرکزی نیز خارج است.
بیمه مرکزی از چند سال قبل سامانه آنلاینی را به نام سامانه سنهاب راه اندازی کرد تا ریز عملکرد شرکت های بیمه از نظر توانایی مالی،‌ فعالیت های بیمه ای و فروش شرکت های بیمه ای و نمایندگی های آن ها را نظارت نماید.
حال ببینیم ساز و کار نظارت بر قراردادهای شرکت های بیمه به چه صورت است؟ چه نظارت هایی بر قراردادهایی که با ارقام بالا منعقد می شوند انجام می شود؟ آیا امکان دارد خود شرکت های بیمه ای نیز دچار تخلفاتی شوند؟ خبرنگار بورس 24 سعی کرد در این باره با اعضا کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیران عامل شرکت های بیمه ای گفتگو کند که هر یک به دلیلی موفقیت آمیز نبود. در تماس هایی با هادی اویار حسین مدیرعامل بیمه پارسیان وی حاضر به اظهار نظر در این باره نشد و تنها روابط عمومی این بیمه اعلام کرد که بیمه مرکزی باید در این خصوص اظهار نظر کند. اما سید رسول تاجدار مدیر عامل بیمه البرز توضیحات مفیدی را در این باره به بورس 24 داد.
نظارت های خارجی و داخلی
تاجدار درباره نحوه نظارت بر قراردادهای شرکت های بیمه ای و به خصوص قراردادهای با ارقام بالا به خبرنگار بورس 24 ابراز داشت: نظارت ها بر قراردادهای شرکت های بیمه ای به دو صورت انجام می شود. یکی از طریق بیمه مرکزی و دیگری از داخل خود شرکت ها و از طریق واحدهای نظارتی آنهاست.
وی افزود: اگر قراردادها درمانی و برای تعداد افراد بیش از 10،000 نفر باشد به صورت اتوماتیک شرکت ها باید و حتما برای دادن نرخ با بیمه مرکزی هماهنگ می کنند تا شرکتی نرخ بی ربطی را ارایه نداده باشد که در نهایت به سلامتی افراد صدمه نزند. اما برای سایر بیمه نامه ها و حتی بیمه نامه های درمانی کمتر از 10،000 نفر نیز همین نظارت ها صورت می گیرد.
او ادامه داد: بیمه مرکزی با راه اندازی سامانه سنهاب به صورت آنلاین جزییات عملکرد شرکت های بیمه و وضعیت مالی آنها را نظارت می کند. این نظارت ها به خصوص در مورد پروژه های نفتی و قراردادهای مهم که مبالغ بالاتری دارند به صورت جدی تر انجام می شود. در صورتی که این قراردادها عقلایی و متناسب با ریسک پروژه نباشد بیمه مرکزی به واسطه جایگاه نظارتی که دارد از مدیر مربوطه توضیحاتی را می خواهد.
تاجدار در ادامه به کنترل های داخلی شرکت ها اشاره کرد و اذعان داشت: بخش دیگری از نظارت ها از داخل شرکت ها صورت می گیرد. به گونه ای که مدیران فنی ذیربط مبالغ و ریسک قراردادها را آنالیز می کنند تا قرارداد کاملا منطقی باشند و طرف قرارداد پیشنهاد شده دارای سو سابقه نباشد. بدین ترتیب کنترل های داخلی نیز در کنار نظارت های بیمه مرکزی به طور کامل انجام می شود.
تخلف در هیچ سیستمی صفر نیست
در ادامه از تاجدار پرسیدیم که آیا امکان دارد برخی از شرکت های بیمه خود به طور مستقیم به قراردادها ورود کنند یا این که همه قراردادها باید توسط نماینده های شرکت های بیمه ای انجام شود؟ وی تصریح کرد: به طور کلی در صنعت بیمه بیش از 80 درصد از قرادادهای ریالی توسط نماینده ها انجام می شود و در کمتر از 20 درصد موارد شرکت ورود می کند مثلا در شرایطی که طرف قرارداد خود تمایل داشته باشد که بجای نماینده ها با شرکت اصلی طرف باشد. اما در غیر این صورت اصولا برای بازایابی و انعقاد قراردادها از شبکه فروش استفاده می شود.
او تاکید کرد: در کل دنیا هیچ شرکت بیمه ای بیمه نامه صادر نمی کند و بیمه نامه ها اصولا توسط شبکه فروش و نمایندگی ها انجام می شود. شرکت های بیمه ای ایرانی نیز کم کم در حال سوق پیدا کردن به این سمت هستند که کل بیمه نامه ها به صورت غیرمستقیم صادر شود.
مدیر عامل بیمه البرز در ادامه اظهار داشت: وظیفه شرکت های بیمه ای پشتیبانی و حمایت از شبکه فروش است و اگر شرکتی قصد آن را داشته باشد که با نمایندگان خود رقابت کند این کار منطقی و عقلانی به نظر نمی رسد.
او در پاسخ به این پرسش که نظارت های بیمه مرکزی و کنترل های داخلی شرکت ها تا چه حد بر میزان تخلفات شرکتها تاثیرگذار بوده تصریح کرد: باید در نظر داشته باشیم که در هیچ سیستمی تخلف صفر نیست. زیرا هزینه های ایجاد کنترل های داخلی قوی بسیار بالاست که برای شرکت ها عقلایی و مقرون به صرفه نیست. اما مهم این است که سیستم ها به نحوی طراحی شوند که به راحتی نتوان از آن سواستفاده کرد.
او در پایان تاکید کرد: در تمام دنیا و در همه زمینه ها تخلفاتی صورت می گیرد و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست اما در ایران مخصوصا در طی چند سال اخیر سیستم های کنترلی بسیار قوی تر از گذشته شده و احتمال تخلف را به حداقل رسانده است.

۹۶/۰۵/۱۰
۰۸:۴۵

بازاریابی اینترنتی بیمه نیازمند نماد الکترونیک بیمه

تاوان گذار- دنیای ما در عصر سایبر و web3 به سر می برد، گویی قطار سریع السیری ما را به سرعت بسوی دنیای مجازی و دیجیتالی شدن سوق می دهد.
به گزارش” تاوان گذار ”، در عصر ارتباطات و سایبر ، اهمیت سازگاری شغل ها و خدمات همسو با تکنولوژی روز بیش از گذشته احساس می شود ، بنابر این خدمات بعنوان یکی از محورهای نیاز بشر امروز ناگزیر است بسوی عصر دیجیتالی شدن پیش برود.
از جمله خدمات مهم برای مردم ، خدمات بانک و بیمه است . در نظام بانکی برای دنیای امروز ، بانکداری الکترونیک ، شرکت های پرداخت الکترونیک ، اپلیکیشن های خدمات مالی و کارتهای هوشمند در کنار ابزارهایی مانند موبایل بانک ، پیامک بانک و …. طراحی و اجرایی شده است و شما بدون محدودیت زمان و مکان ، به صرف دسترسی به اینترنت می توانید خدمات بانکی مورد نیاز خود را در کسری از ثانیه انجام دهید . بانک ها در ارائه شیوه های جدید بانکداری مجازی باهم رقابت می کنند و هر روز محصول ساده تری در این بازار بزرگ خدمات ارائه می کنند.
در صنعت بیمه اما با پدیده الکترونیکی شدن و بازاریابی اینترنتی بعنوان دو مقوله مهم روبرو هستیم . بسیاری از شرکت های بیمه سالهاست بر روی پرتال های الکترونیک رسمی خود عرضه محصولات بیمه را بصورت محدود آغاز و تجربه کرده اند مانند فروش بیمه حوادث انفرادی با سقف مشخص ، بیمه آتش سوزی منازل مسکونی با طرح های مشخص و بیمه مسافرین عازم به خارج از کشور .
در این مسیر شرکت های بیمه حتی گام را فراتر گذاشته و با راه اندازی باشگاه مشتریان یا پرتال بیمه گذاران ، مشتری را از وضعیت بیمه نامه ، پرداخت اقساط الکترونیک ، خرید بیمه ، مشاهده وضعیت بیمه های زندگی مطلع ساختند.
برخی شرکت های بیمه فروش بیمه نامه را از طریق اپلیکیشن های اختصاصی خود یا اپلیکیشن های شرکت های پرداخت الکترونیک و درنهایت اپراتورهای تلفن همراه پیگیری نمودند .
مجموع این تلاش های شرکت های بیمه ، بعنوان فروش الکترونیک بیمه تعریف می شود و بیمه گذار می داند در چارچوب قوانین از مبادی رسمی دارای مجوز قانونی بیمه نامه معتبر تهیه می نماید.
پدیده ای که این روزها در صنعت بیمه مطرح است و به نسبت جدید است ، پدیده ی بازاریابی الکترونیک است . یعنی می تواند یا به فروش الکترونیک بیمه ختم شود یا فروش رسمی بیمه بصورت غیر الکترونیک و صرفا هدایت شده بسوی مراکز خاص خرید بیمه نامه.
برای این نوع بازاریابی شاخصه هایی باید تعریف شود یا چارچوبی در نظر گرفت ، از جمله چه سایت الکترونیکی می خواهد با کدام مجوز رسمی محصول بیمه ای را به فروش برساند.
آیا بیمه نامه خریداری شده از طریق بازاریابی اینترنتی معتبر است و قابلیت استعلام دارد؟
ارائه کننده خدمات الکترونیک بیمه باید چه شرایطی داشته باشد؟
قطعا در بازاریابی اینترنتی بیمه بعلت ماهیت بیمه و تناسب پوشش با ریسک و اصالت بیمه نامه ،باید بیمه گذار مطمئن باشد بیمه نامه را از کدام شرکت بیمه ، با چه شرایطی و با چه فرم و شکلی و چه تعهداتی خریداری می نماید.
بیمه مرکزی برای پدیده بازاریابی بیمه سازوکار نظارتی خاص خود را دارد . حال این سازوکار باید با محتوای اینترنت نیز همسو شود ، که چه کسانی یا شرکت هایی اجازه دارند با مجوز کدام نهاد بازاریابی اینترنتی بیمه نمایند.
در حقیقت بخش IT و بخش نظارت بر شبکه فروش بیمه مرکزی بعنوان مراکز مهم نظارتی در این حوزه در باز تعریف بازاریابی بیمه ، باید شکل بازاریابان مجازی را نیز در آئین نامه های خود طراحی کنند.
اینکه چه شرکتی صلاحیت راه اندازی سایت بازاریابی بیمه را دارد در حیطه اختیارات بیمه مرکزی است .
مانند شرکت های پرداخت الکترونیک در نظام بانکی که تحت نظارت بانک مرکزی هستند.
صرف داشتن نماد اعتماد یا نماد مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد نمی تواند در حیطه بیمه باعث فروش بیمه نامه به سبک اینترنتی باشد.
بیمه مرکزی باید به سمت یک نماد الکترونیک خاص خود برود. از آنجا در صدور بیمه ما با انبوهی از اطلاعات شخصی بیمه گذار روبرو هستیم ، لذا از دو جنبه امنیت اطلاعات و صحت اطلاعات برای صدور بیمه باید صلاحیت های فنی و حرفه ای متقاضی عرضه اینترنتی بیمه در چارچوب قانون ارزیابی و پس از تائید صلاحیت ها ، مجوز لازم یا به اصطلاح نماد الکترونیک بیمه را اخذ نماید. در این حالت شرکت های بیمه می توانند برای عرضه محصولات خود مستقیم با این بازاریابان بیمه ای به سبک اینترنتی وارد قرارداد شوند تا بیمه گذار با اعتماد کامل بیمه مورد نظر خود را خریداری نماید/ریسک نیوز

منابع دیگر:
 • ریسک نیوز
۹۶/۰۵/۰۹
۱۹:۳۸

در یک پرونده بیمه آرمان خسارت 9میلیاردی پرداخت

بیمۀ آرمان فقط در یک فقره پروندۀ خسارت جانی(سه مورد فوتی و 8 مورد مصدوم) جمعاً مبلغ هشت میلیارد و 908 میلیون و 110 هزار ریال خسارت پرداخت کرد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک ، مصطفی ملکی مدیر بیمه های اتومبیل با اعلام این خبر افزود این حادثه در محور ورزقان به تبریز در برخورد یک دستگاه نیسان وانت با چند خودرو و یک موتورسیکلت بوقوع پیوست که طی آن 8 نفر از سرنشینان خودروها مصدوم و 3 نفر نیز فوت کردند.
وی گفت بیمه آرمان مبلغ خسارت را بر اساس تعهدات بیمه نامه و رای دادگاه پرداخت کرده است.

۹۶/۰۵/۰۸
۱۳:۴۳

در نشست رییس کل با مدیران عامل بیمه ‌ها: درخواست همتی برای تقویت سودآوری بیمه‌ها

صبح امروز، دکتر همتی در نشستی با مدیران عامل شرکت های بیمه از برگزاری به موقع مجامع و همراهی و هماهنگی آنها با بیمه مرکزی قدردانی کرد. دکتر همتی از مدیران عامل خواست با تاکید بیشتری بر ارائه نرخ های فنی در تقویت سودآوری شرکت های بیمه بکوشند. وی افزود: شرکت بیمه، یک بنگاه اقتصادی است و باید برای تمام ذینفعانش از جمله سهامداران جذابیت داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری دنیای بانک ، دکتر همتی در این نشست با تاکید بر گسترش فضای تعامل و تفاهم در صنعت بیمه برای پیشبرد اهداف کلان گفت: خوشبختانه در ماه های اخیر صنعت بیمه شاهد انسجام خوبی از سوی مدیران عامل شرکت های بیمه و سندیکای بیمه گران ایران در حوزه هایی چون قرارداد با خودرو سازان، ارائه نرخ فنی برای بیمه نامه ها، محاسبه ذخایر مناسب برای خسارت های معوق، تلاش برای افزایش سرمایه و بهبود توانگری شرکت هایشان هستیم.
وی افزود: پرتفوی بیمه شخص ثالث از وضعیت بحرانی که داشت در حال خروج است لیکن باید برای دو رشته بیمه درمان و مسولیت تدابیری اندیشید که به پاشنه آشیل صنعت بیمه تبدیل نشود و این مهم همکاری و تعامل شرکت های بیمه و سندیکا را می طلبد.
دکتر همتی از مدیران عامل خواست با تاکید بیشتری بر ارائه نرخ های فنی در تقویت سودآوری شرکت های بیمه بکوشند.
وی افزود: شرکت بیمه، یک بنگاه اقتصادی است و باید برای تمام ذینفعانش از جمله سهامداران جذابیت داشته باشد.
رئیس کل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود، دغدغه های نمایندگان بیمه را طبیعی دانست و گفت: شرکت های بیمه باید زیرساخت های لازم برای حمایت بیشتر از خانواده 40 هزار نفری نمایندگان را با توسعه فناوری های نوین فراهم کنند تا آنها بتوانند، نقش بیشتری در صنعت بیمه ایفا کنند.
وی در ادامه گفت: سندیکای بیمه گران ایران باید برای تنظیم روابط نمایندگان، بازاریابان و توسعه خدمات الکترونیک بیمه ای با هدف حمایت از نمایندگان اقدام نماید و راهکارهایی ارائه دهد.
دکتر همتی همچنین از جلسه هماهنگی با پلیس راهور ناجا خبر داد و گفت: تبادل اطلاعات میان بیمه و پلیس براساس توافقات جلسه مذکور، به زودی آغاز می شود و شرکت های بیمه باید آمادگی لازم، برای دریافت کد یکتا هنگام صدور بیمه شخص ثالث را داشته باشند.
وی همچنین از بررسی آیین نامه لازم جهت ایجاد تسهیل برای شرکت های بیمه مختلطی که بخواهند بیمه زندگی و غیر زندگی خود را جدا کنند خبر داد.
در این جلسه مدیران عامل شرکت های بیمه در خصوص اصلاح نرخ های حق بیمه درمان، بحث مالیات بر ارزش افزوده، نحوه اجرای آیین نامه حاکمیت شرکتی، موضوع ذخایر شرکت های بیمه، محاسبه توانگری و حمایت از نمایندگان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۴:۱۹

بیمه معلم استانداردهای بازاریابی را ارتقا می دهد

همایش بزرگ بازاریابی بیمه معلم با حضور مدرسان بین المللی برپا می شود.

به گزارش دیوان اقتصاد،در شرایط افزایش رقابت در بازار بیمه کشور و لزوم بهبود راهبرد ها و تکنیک های بازاریابی همگام با بازارهای مدرن جهان، بیمه معلم اقدام به برنامه ریزی جهت برپایی همایش بزرگ بازاریابی با حضور مدرسان ببن المللی این رشته کرده است.
بر اساس این گزارش، همایش بزرگ بازاریابی بیمه معلم با حضور مارکوس کرامر، مدیر بازاریابی شرکت های استون مارتین و هارلی داویدسون، و پاول ارچر، مشاور و مدرس روش های فروش در بیمه آگست و آی ان جی انگلستان در روزهای 19 و 20 امرداد ماه 1396 در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می گردد.

۹۶/۰۵/۱۰
۰۸:۴۸

حرکت هیات مدیره بیمه معلم در سایه عدم شفافیت اطلاعات

با وجود غلامرضا حیدری کردزنگنه در ترکیب هیات مدیره و با وجود فعالیت قبل از تصویب قانون بیمه های غیردولتی، بیمه معلم هنوز اندرخم یک کوچه است و پرونده ورود به بازار مالی (بورس یا فرابورس) این شرکت برای شفافیت بیشتر مالی خاک می خورد و سهامش در بورس عرضه نمی شود.

به گزارش ریسک نیوز به نقل از راز پول در حالی که بند ه قانون برنامه پنجم توصیه دارد که اعضاء هیأت‌مدیره و مدیرعامل تمامی اشخاص حقوقی که تحت یکی از عناوین نهادهای مالی موضوع قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران و یا قانون توسعة ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاستهای اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی تاکنون تشکیل شده‌اند و نزد مرجع ثبت شرکتها در سراسر کشور به ثبت رسیده‌اند و نیز آن دسته از اشخاص حقوقی که موضوع فعالیت اصلی آنها نهاد مالی است موظفند نهاد مالی تحت مدیریت خود را نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت برسانند. خودداری از ثبت نهاد مالی تخلف محسوب می‌شود و فعالیت مدیران آنها مشمول بند (1) ماده (49) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران است. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است نهادهای مالی را فقط با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت نموده و از ثبت نهادهای مالی بدون مجوز خودداری نماید. هرگونه تغییرات در اساسنامه و سرمایة نهادهای مالی نیز منوط به تأیید سازمان بورس و اوراق بهادار طبق ضوابط مربوطه است. تأیید صلاحیت حرفه‌ای مدیران نهادهای مالی براساس دستورالعملی است که به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار می‌رسد.
هرچند رییس هیات مدیره شرکت در سال گذشته اذعان داشت که بیمه معلم برای ورود به فرابورس مهیا می شود اما با وجود گذشت چند ماه از سال جدید اما هنوز خبری از این ورود نیست.
در سایه این عدم شفافیت حسابرس شرکت نیز تاکید دارد که بیمه معلم مفاد آیین نامه 88 شورای عالی بیمه تحت عنوان آیین­­ نامه گزارشگری و افشای اطلاعات مؤسسات بیمه را رعایت نمی کند.
بنابراین سوال اصلی اینجاست که مشکل معلم برای شفافیت مالی کجاست که اطلاعاتی از عملکردش منتشر نمی شود و در سایت خود هم اطلاعاتی جزیی از سال 94 را انعکاس داده است.
اما نکته دیگر در عملکرد سال مالی گذشته رقم بیش از 70 میلیارد تومان در بخش هزینه های مالی و اداری است .شرکتی که نام معلمان را یدک می کشد با این هزینه هنگفت آیا خدمات مطلوبی را به معلمان و یا فرهنگیان ارایه کرده است؟
هزینه اداری و تشکیلاتی این شرکت که کمی بیش از 3 درصد سهم بازار را داراست با هزینه های شرکت هایی با سهم بازار بیش از 5 درصد شانه به شانه در حرکت است!
بیمه معلم که ظاهرا دوباره در لیست تحریم ها قرار گرفته در برخی پرداخت های مالیاتی و کسورات قانونی رشته بیمه شخص ثالث متناسب با موازین رفتار نکرده است تذکراتی را هم از باب رعایت نرخ سود مورد استفاده در محاسبه حق بیمه بیمه نامه های زندگی و مستمری گرفته است.
معلم با سرمایه 100 میلیارد تومانی ظاهرا در سال گذشته بالغ بر 390 میلیارد تومان مطالبات از نمایندگان و بیمه گذاران دارد و 602 میلیارد تومان نیز خسارت پرداخت کرده است .
این شرکت که در سایت خود سهام داران را متشکل از ساختمانی معلم، بازرسی مهندسی و صنعتی ایران، سرمایه گذاری کشتیرانی ج. ا.ا، بانک سرمایه، کشتیرانی اقیانوس خروشان کیش، سرمایه گذاری راستین نوین کیش ،مدیریت طرح و توسعه آینده پویا، بانک صادرات ایران، کاونده، سرمایه گذاری و ساختمانی تجارت،کارگزاری بانک توسعه صادرات و سرمایه گذاری فرهنگیان معرفی کرده ظاهرا بنادارد 50 میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته باشد تا به استانداردهای بیمه مرکزی در این زمینه نزدیک شود. هرچند که مفاد ماده 33 قانون تاسیس بیمه مرکزی و بیمه گری و مفاد بند ت ماده 6 آیی نامه 60 در خصوص درصد سهام داری رعایت نشده است.
این شرکت که سود 20 میلیارد تومانی برای سال مالی 1395 گزارش کرده است 16 میلیارد تومان درآمد سرمایه گذاری از محل سایر منابع به دست آورده که به نظر می رسد با منابع افزایش سرمایه در جریان بی ربط نباشد.
در بعد موارد عملکردی ظاهرا یکی از کشتی هایی که بیمه معلم در سال گذشته بیمه کرده بود خسارت دیده که ذخایر شرکت از باب خسارت ناشی از حادثه که در روزهای پایانی سال گذشته رخ داده نیازمند تعدیل است.
مغایرت حساب 36 میلیارد تومانی در حساب های بیمه معلم در خصوص سرفصل مطالبات از بیمه گران و بیمه گران اتکایی و بدهی به بیمه گران و بیمه گران اتکایی شامل طلب و بدهی به بیمه گران داخلی وجود دارد که تیم مدیریتی فعلی نتوانسته راهکاری برای وصول آن پیدا کند و مقامات ذی صلاح رفع این مغایرت را ضروری می دانند .البته ظاهرا شرکت یک حساب باز نیز با آموزش و پرورش دارد که تائیدیه آن منوط به تامین اعتبار از سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.طلب این شرکت از نمایندگان و بیمه گران در حالی به عنوان یکی از نقاط لاینحل باقی مانده که9 میلیارد تومان از این منابع راکد و انتقالی از سال های ماقبل است.البته 6 میلیارد تومان از این رقم نیز مربوط به حساب شرکت صادرات و سرمایه گذاری است در کشور آذربایجان است. همچنین فروش اقساطی نیز درد سرهایی را برای شرکت به وجود آورده که علی رغم گزارشات در بخش حق بیمه تولیدی منابع حاصل از آن ها وصول نشده است.
اما به نظر می رسد در بعد عملکرد داخلی بیمه معلم از رخوت سازمانی رنج می برد. گواه این مطلب نیز عدم ارسال به موقع تصویر کلیه قراردادهای اتکایی، ارسال شکایات بیمه گذاران از نمایندگان و کارگزاران به بیمه مرکزی است . البته ظاهرا در بحث تهیه و ارسال صورت های مالی هریک از نمایندگان حقوقی شرکت به بیمه مرکزی و تشکیل و ارسال اعضای کمیته رسیدگی به تخلفات نمایندگان در شرکت و رعایت کامل مفاد آیین نامه 75 مصوب شورای عالی بیمه در خصوص احراز و انطباق فعالیت نمایندگان با مقررات آیین نامه نیز اهمال وجود دارد . پرداخت به موقع مبلغ صورت حساب ها و بدهی ها یا مفاد ماده 4 آیین نامه 76 به بیمه مرکزی و همچنین مواد 2، 5 و 16 همین آیین نامه یکی دیگر از رویکردهای منجر به تذکر به این شرکت است.آیین نامه 81 در خصوص مقررات تعیین حق بیمه کلیه رشته‌های بیمه‌ای الزاماتی دارد . این آیین نامه درماده 1 اذعان دارد مؤسسات بیمه‌ مکلفند حق‌بیمه انواع رشته‌های بیمه را با رعایت مقررات این آیین‌نامه و موازین فنی پیوست تعیین و اعمال نمایند.
تبصره- نحوه تعیین حق‌بیمه رشته‌های بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث و مازاد آن، بیمه حوادث راننده، بیمه نوسانات نرخ ارز، بیمه‌ زندگی و مستمری و سایر رشته‌هایی که حق‌بیمه آنها توسط هیئت وزیران و یا بیمه مرکزی تعیین می‌شود تابع مقررات مربوط خواهد بود.
در ماده 2 آمده است مؤسسات بیمه موظفند ضمن رعایت موازین فنی تعیین حق‌بیمه موضوع ماده 1، نرخ حق‌بیمه انواع رشته‌های بیمه و میزان و شرایط انواع تخفیف و اضافه نرخ را در کمیته‌ای متشکل از اکچوئر، مدیر فنی رشته ذی‌ربط، معاون فنی، مدیرعامل (یا قائم مقام وی) و یکی از اعضای هیئت مدیره مؤسسه بیمه تعیین و همزمان با ابلاغ آن یک نسخه را به بیمه مرکزی ارسال نمایند.
در ماده 3 می خوانیم در تعیین رشته‌هایی از قبیل بیمه‌های مهندسی که امکان تعیین تعرفه یکسان وجود ندارد مؤسسات بیمه موظفند بجای تعیین تعرفه، مبانی تعیین نرخ را با توجه به مقررات این آیین‌نامه تعیین و همزمان با ابلاغ آن یک نسخه را به بیمه مرکزی ارسال نمایند.
ماده 5 عنوان می کند هر یک از مؤسسات بیمه موظفند تعرفه حق‌بیمه رشته‌های بیمه خود را به نحوی تعیین نمایند که در هر سال ضریب خسارت رشته درمان کمتر از 50 درصد و بیشتر از 85 درصد و ضریب خسارت هر یک از سایر رشته‌ها کمتر از 40 درصد و بیشتر از 75 درصد نباشد. که ظاهرا بیمه معلم مفاد بندهای 2،3 و 5 این آییننامه را رعایت نکرده است.
در حالی که کردزنگنه و نوتاش و قاضوی عضو غیر موظف هیات مدیره این شرکت هستند و امضای آنها ذیل گزارشات رسمی شرکت در سال مورد گزارش دیده می شود و وضعیت داجمر به عنوان رئیس هیات مدیره در خصوص موظف و یا غیر موظف بودنش مشخص نیست و حسابرس تذکری در خصوص الزام آیین نامه 40 برای ترکیب دوسوم هیات مدیره به صورت موظف نداده است .
در پایان ذکر این نکته ضروری است که برخی از بندهای گزارش حسابرس از سال گذشته هنوز در این شرکت منتج به نتیجه نشده است و هر ساله تکرار می شود . این معضل خصوصا در بخش مطالبات تکرار می شود.

۹۶/۰۵/۰۸
۱۱:۰۱

یک انتصاب جدید در بیمه رازی

با حکم مدیرعامل شرکت بیمه رازی؛ آقای داریوش محمدی به سمت معاون اداری و مالی منصوب شد.

به گزارش ریسک نیوز، در متن این حکم آمده است:
نظر به شایستگی‌ها، سوابق علمی و تخصصی درخشان و ارزشمند جنابعالی؛ به موجب این حکم به عنوان معاون مالی و امور اداری مدیرعامل منصوب می‌شوید .
امید است در سایه الطاف الهی، کوشش و خلاقیت جنابعالی با مساعی همکاران شرکت در تحقق وظایف و مسئولیت‌های ذیل موفق و شاهد سرآمدی و بالندگی شرکت بیمه رازی در تراز جهانی باشیم .
گفتنی است آقای محمدی، دانشجوی دکتری مدیریت و دارای مدرک فوق‌لیسانس حسابداری می‌باشد .
ایشان دارای سوابق متعددی در دستگاه‌های اجرایی هستند که می‌توان به نایب رئیس هیأت مدیره و رییس کمیته حسابرسی شرکت نیروکلر، عضو کمیته حسابرسی شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، رییس کمیته راهبردی IFRS ، مدیر حسابرسی داخلی، رییس دانشگاه علمی کاربردی، عضو شورای مدیران، عضو کمیته فرعی و اصلی حسابرسی بیمه ایران و عضو هیئت علمی گروه حسابداری دانشگاه ارشاد نام برد .
منبع: روابط عمومی بیمه رازی

منابع دیگر:
 • اخبار بانک
 • پایشگر
 • بانکداری ایرانی
 • تاوان‌گذار
 • تصویر روز
 • بانک و رسانه
۹۶/۰۵/۰۹
۱۲:۰۰

امضای تفاهمنامه همکاری میان بانک ملت و بیمه البرز

بانک ملت و شرکت بیمه البرز با هدف ارتقای سطح همکاری های متقابل و افزایش مراودات بانکی، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش شمانیوز، در این تفاهمنامه که به امضای دکتر هادی اخلاقی فیض آثار مدیرعامل بانک ملت و سید رسول تاجدار مدیرعامل شرکت بیمه البرز رسیده، ارتقای سطح همکاری های متقابل و مراودات بانکی از طریق تمرکز بخشی از حساب های شرکت و گسترش بسترهای مناسب برای ارائه تسهیلات، خدمات بیمه ای و سرمایه گذاری مشترک مورد تاکید قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، بانک ملت در قالب این تفاهمنامه انواع خدمات بانکی شامل خدمات خرد و خدمات ویژه بانکداری الکترونیک، خدمات اعتباری، خدمات تامین سرمایه و ... را به شرکت بیمه البرز ارائه خواهد داد.
مدت این تفاهمنامه سه سال تعیین شده است که با توافق و رضایت طرفین قابل تمدید خواهد بود.
در این مراسم که محمدعلی خادمی مدیر امور ناحیه یک و علیرضا عابدین زاده مدیر شعب منطقه پنج تهران بانک ملت نیز در آن حضور داشتند، تمرکز فعالیت ها و خدمات شرکت بیمه البرز در شعبه بیمارستان ایرانمهر به عنوان شعبه پایلوت، مورد تاکید قرار گرفت.
منبع:روابط عمومی بانک ملت

منابع دیگر:
 • بنکر
 • ایستانیوز
 • بانکداری 24
 • فراسو نیوز
 • ایران اکونومیست
 • دیوان اقتصاد
 • پول نیوز
 • دنیای اخبار
 • صبحانه آنلاین
 • اخبار بانک
 • نیوزبانک
 • رازپول
 • بانکداری الکترونیک
 • عصر اعتبار
 • حریم نیوز
 • ساخت برتر
 • تابناک
 • سفیر سلامت
 • خودرو برتر
 • بانک برتر
 • خبر ویژه
 • نقدینه
 • بیمه برتر
 • صنعت بیمه
 • ارتباطات برتر
 • بینا
 • بانک امروز
 • تدبیر و امید
 • جامع نیوز
 • تیتر برتر
 • آرمان اقتصادی
 • روزنو
 • تاپ خبر 24
 • پولی مالی
 • اقتصاد کلان
 • صدای ایران
 • پرس بانک
 • فرصت نت
 • آفتاب صبح
 • ایران اکونا
 • بانک و صنعت
 • پیام امروز
 • میهن صنعت
 • تجارت آنلاین
۹۶/۰۵/۰۸
۱۳:۰۴

افزایش سرمایه بیمه معلم ثبت شد

سرمایه شرکت بیمه معلم از 1000 میلیارد ریال به 1500 میلیارد ریال افزایش یافت

سرمایه شرکت بیمه معلم از 1000 میلیارد ریال به 1500 میلیارد ریال افزایش یافت.
منبع: روابط عمومی بیمه معلم

منابع دیگر:
 • عصر اعتبار
۹۶/۰۵/۰۹
۱۵:۴۴

برگزاری موفق مجمع عمومی شرکت‌های بیمه غیر دولتی

مجامع عمومی عادی سالانه 26 شرکت بیمه در مهلت قانونی برگزار و صورت‌های مالی آن‌ها همراه با مشخص شدن سود تقسیمی و پاداش‌های هیات مدیره تصویب شده است.

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از رئیس کل بیمه مرکزی از برگزاری مجامع شرکت‌های بیمه غیر دولتی در مهلت قانونی و با رعایت ملاحظات نظارتی بیمه مرکزی خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجامع شرکت‌های بیمه در حالی در موعد قانونی برگزار و صورت‌های مالی آن‌ها به تصویب رسید که براساس تصمیم سازمان بورس، صورت‌های مالی بانک ها، موسسات مالی و اعتباری و بیمه‌ها باید براساس استاندارد بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) تنظیم می‌شد.
مجامع عمومی عادی سالانه 26 شرکت بیمه در مهلت قانونی برگزار و صورت‌های مالی آن‌ها همراه با مشخص شدن سود تقسیمی و پاداش‌های هیات مدیره تصویب شده است.
آخرین مهلت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه شرکت‌های بیمه و تائید صورت‌های مالی منتهی به 29 اسفندماه سال گذشته روز شنبه 31 تیرماه بود و تا پایان این مهلت مجمع عمومی شرکت‌های بیمه آسیا، البرز، دانا، معلم، پارسیان، کارآفرین، رازی، سامان، دی، ملت، نوین، پاسارگاد، میهن، کوثر، ما، آرمان، تعاون، سرمد، تجارت نو، زندگی خاورمیانه و حکمت صبا از شرکت‌های فعال در سرزمین اصلی و مجمع شرکت‌های حافظ، امید، ایران معین، آسماری و متقابل کیش از شرکت‌های بیمه فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شده است.
بیمه سینا از شرکت هایی است که مجمع عمومی آن برگزار نشد. این شرکت دلیل برگزار نشدن مجمع عمومی عادی سالیانه خود را اعلام کرد که براساس آن لغو جلسه مجمع صرفا به منظور رعایت مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر انتشار گزارش حسابرسی شده صورت‌های مالی بوده است.
تاریخ مجامع عمومی عادی شرکت‌های بیمه اتکایی ایرانیان و اتکایی امین با مجامع دیگر شرکت‌های بیمه متفاوت است. همچنین مجمع عمومی شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان تن‌ها شرکت بیمه دولتی که بیش از 40 درصد از بازار را در اختیار دارد به طور معمول در شهریور ماه و با حضور معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد، رئیس کل بیمه مرکزی، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حسابرسی و ... برگزار می‌شود.

۹۶/۰۵/۱۰
۰۹:۳۷

تقسیم سود کم در مجمع "بیمه رازی"

عصر بازار- بیمه رازی معادل 27 درصد سود محقق شده را در مجمع تقسیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری « عصر بازار »، جزئیات بیشتر مجمع این بیمه ای به شرح تصویر است:

۹۶/۰۵/۰۹
۱۷:۲۳

تجلیل بیمۀ آرمان از قهرمانِ طلایی مسابقات پرورش اندام

نقدینه- شرکت بیمه آرمان از "برومند نظری" قهرمان طلایی مسابقات پرورش اندام بیتو کلاسیک تجلیل کرد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، برومند نظری قهرمان چندین دورۀ کشور و منتخب جهانی چین که خود را برای حضور در مسابقات شب قهرمانان اروپا در سال 2017 آماده می کند، پس از سال ها دوری از استیج، علیرغم برخورداری از آمادگی نسبی، با درخشش تمام مدال طلای مسابقات Baito Classic را به گردن آویخت.
علیرضا بیانیان مدیر عامل بیمۀ آرمان ضمن تبریک این قهرمانی، برای ایشان در مسابقات پیش رو آرزوی موفقیت کرد.

منابع دیگر:
 • آریا
 • ایستانیوز
۹۶/۰۵/۰۹
۱۰:۰۹

آخرین وضعیت جسمی جانباز " سید حسین آملی"

مشاور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در امور جانبازان گفت: در حال حاضر سید حسین آملی با شرایط قطع نخاع گردنی و قطع دو پا، تب و لرز داشته و عفونت بدنش را فراگرفته است.

به گزارش شهدای ایران ، مصطفی پرکره، مشاور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در امور جانبازان، در حاشیه دیدار با جانباز قطع نخاع دفاع مقدس «سید حسین آملی» در خصوص شرایط جانبازان بستری در بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) گفت: فلسفه وجودی بیمارستان خاتم الانبیا(ص) از بدو تأسیس، ارائه خدمات به ایثارگران بوده و این بیمارستان امکانات خوبی را به والدین شهدا و جانبازان اختصاص داده است، در این بیمارستان خدمات درمانی به صورت فوق تخصصی توسط پزشکان متبحر ارائه شده و در صورت نیاز پزشکان از خارج از کشور نیز برای ویزیت جانبازان به این بیمارستان می‌آیند.
وی ادامه داد: در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) جانبازان زیادی بستری هستند و با توجه به انعقاد قرارداد میان بنیاد شهید و امور ایثارگران و بیمه ایران، خدمات کامل درمانی حتی به جانبازان پنج درصد نیز با شرایط مناسب ارائه می‌شود.
مشاور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین در مورد وضعیت فعلی جانباز قطع نخاع سید حسین آملی گفت: در مورد این جانباز نیز امکانات به نحو مناسب در بیمارستان اختصاص داده شده است، خوشبختانه همسر این جانباز به صورت تمام وقت کنار وی حضور دارد و معتقدم در طول مدت زندگی با پرستاری از او ایثارگرانه در کنار همسرش بوده است. در حال حاضر سید حسین آملی با شرایط قطع نخاع گردنی و قطع دو پا، تب و لرز داشته و عفونت بدنش را فراگرفته و از نظر کلیه و اندام‌های داخلی دچار مشکل شده است.
سیدحسین آملی جانباز هشت سال دفاع مقدس در سال 1362 در منطقه مریوان کردستان از ناحیه نخاع آسیب جدی دیده و دو پای وی بر اثر جراحات قطع است. برادرِ این جانباز نیز در سال 1367 در منطقه عملیاتی فاو به شهادت رسید و همسرش نیز خواهر شهید موسی احمدی قاجاری با وجود شرایط جانبازی با وی ازدواج کرده است.

۹۶/۰۵/۰۸
۱۵:۴۸

دستورالعمل انتشار اوراق سفارش ساخت

وکیل ملت: "دستورالعمل انتشار اوراق سفارش ساخت" مشتمل بر 26 ماده و 5 تبصره در اجرای بند (2) مادة (7) قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 در تاریخ 2/9/92 به تصویب هیأت مدیرۀ سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.

سازمان بورس و اوراق بهادار کد : 25W-SP-
بسمه تعالی
دستورالعمل انتشار اوراق سفارش ساخت
(مصوب 02/09/1392 و اصلاحیه­های مورخ 19/12/1393 و 18/08/95 هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار)
"دستورالعمل انتشار اوراق سفارش ساخت" مشتمل بر 26 ماده و 5 تبصره در اجرای بند (2) مادة (7) قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384 در تاریخ 2/9/92 به تصویب هیأت مدیرۀ سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.
الف- تعاریف
مادۀ (1) اصطلاحات و واژه‌های به‌کاررفته در مادۀ 1 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، مصوب آذرماه 1384 و مادۀ 1 قانون توسعۀ ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی، مصوب آذرماه 1388، به همان معانی در این دستورالعمل به‌کار رفته‌اند. سایر واژه‌های به‌کار رفته در این دستورالعمل دارای معانی زیر می‌باشند:
1. اوراق سفارش ساخت: اوراق بهادار بانامی است که ناشر براساس قرارداد سفارش ساخت منتشر می‌کند. این اوراق قابل‌معامله در بورس‌ها یا بازارهای خارج از بورس می‌باشند.
2. بانی: شخص حقوقی است که اوراق سفارش ساخت، با هدف ساخت دارایی برای وی منتشر می‌شود و براساس قرارداد سفارش ساخت، مسئولیت ساخت و تحویل دارایی را بر عهده دارد.
3. دارایی: هر نوع مال منقول یا غیرمنقولی است که بتواند موضوع قرارداد سفارش ساخت قرار گیرد و مشخصات مندرج در مادة 10 این دستورالعمل را داشته باشد.
4. ضامن: شخص حقوقی است که پرداخت مبالغ مربوط به اوراق موضوع این دستورالعمل را در سررسید یا سررسیدهای معین تعهد و تضمین می‌نماید.
5. عامل فروش: شخص حقوقی است که نسبت به عرضه و فروش اوراق سفارش ساخت از طرف ناشر اقدام می‌نماید.
6. عامل پرداخت: شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویۀ وجوه است که نسبت به پرداخت مبالغ مربوط به اوراق سفارش ساخت در سررسید یا سررسیدهای معین به سرمایه‌گذاران اقدام می‌نماید.
7. قرارداد سفارش ساخت: قراردادی است که به موجب آن یکی از طرفین قرارداد در مقابل مبلغی معین، ساخت و تحویل دارایی مشخصی را در زمان معینی در آینده متعهد می‌شود.
8. مقررات: منظور قوانین، مصوبات هیئت وزیران، شورا و سازمان می‌باشد.
9. استانداردهای حسابداری و حسابرسی: منظور استانداردهای حسابداری و حسابرسی ملی لازم‌الاجرا می‌باشد.
10. ناظر: شخص حقوقی است که مطابق مادۀ 5 این دستورالعمل انتخاب شده و وظیفه نظارت بر ساخت دارایی را بر عهده دارد.
بخش دوم – ارکان انتشار اوراق
مادۀ (2) بانی باید دارای شرایط زیر باشد:
الف –شرکت‌های سهامی، شرکت‌های تعاونی و مؤسسه یا نهاد عمومی غیردولتی مشمول مادة 3 قانون مدیریت خدمات کشوری، به استثنای شهرداری‌ها که دارای شرایط زیر باشند:
(1) در ایران به ثبت رسیده و مرکز اصلی فعالیت آن در ایران باشد.
(2) مجموع جریان نقدی حاصل از عملیات آن در دو سال مالی اخیر مثبت باشد، اگر جریان نقد حاصل از عملیات بانی مطابق صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی شده در سال جاری مثبت باشد می‌تواند در محاسبة مجموع جریان نقدی مذکور لحاظ ‌شود.
(3) حداکثر نسبت مجموع بدهی‌ها به دارایی‌های آن 90 درصد باشد.
(4) اظهارنظر بازرس و حسابرس در خصوص صورت‌های مالی دو سال مالی اخیر آن مردود یا عدم اظهارنظر نباشد.
ب- مؤسسات دولتی، شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها
تبصره 1: در صورتی‌که بانی قراردادهای مربوط به واگذاری دارایی، منافع و یا محصولات آن را بر اساس قراردادهای معتبر در زمان انتشار منعقد کرده باشد، رعایت بندهای 2 و 3 برای آن الزامی نمی‌باشد.
تبصره 2: در صورتی که پرداخت مبالغ مربوط به اوراق سفارش ساخت در سررسید یا سررسیدهای معین توسط بانک‌ها و یا مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعهد و تضمین شده باشد، رعایت بندهای 2 و 3 ماده فوق و ماده 13 این دستورالعمل برای بانی الزامی نمی‌باشد. [1]
مادۀ (3) انتشار اوراق سفارش ساخت، صرفاً توسط نهاد واسط مجاز می‌باشد.
مادۀ (4) ضامن توسط بانی و با تأیید سازمان صرفاً از میان بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های بیمه‌ تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های تأمین سرمایه، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های مادر (هلدینگ)، نهادهای عمومی و شرکت‌ها و مؤسسات دولتی انتخاب می‌شود.
تبصره 1: ضمانت اشخاص حقوقی تحت کنترل بانی برای پرداخت تعهدات بانی قابل قبول نمی‌باشد. رعایت این موضوع باید توسط حسابرس بانی تأیید گردد.
تبصره 2: در صورت احراز شرایط زیر توسط بانی، وجود ضامن الزامی نخواهد بود و پذیره‌نویسی این اوراق صرفاً باید به قیمت بازار (اسمی، صرف یا کسر) صورت گیرد: [2]
1- بانی جزو شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران باشد.
2- امتیاز نهایی اطلاع رسانی بانی براساس آخرین گزارش واحد نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار مساوی و یا بیشتر از 75 باشد.
3- با تأیید سازمان و با رعایت دستورالعمل توثیق اوراق‌بهادار نزد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویۀ وجوه اوراق‌بهادار با شرایط زیر به نفع نهاد واسط برای پشتیبانی از تعهدات ناشر وثیقه شده باشد:
3-1- اوراق‌بهادار مورد وثیقه می‌تواند متعلق به بانی یا هر شخص دیگری باشد.
3-2- ضریب ارزش اوراق­بهادار وثیقه شده نسبت به مجموع اصل و سود اوراق منتشره و حد تعیین شده برای جبران وثیقه به شرح جدول زیر می­باشد. ارزش وثیقه با احتساب میانگین 6 ماهه قیمت اوراق‌بهادار محاسبه می‌گردد. درصورتی که متوسط ارزش وثیقه به مدت 5 روز معاملاتی پیاپی تا حد تعیین شده جهت جبران وثیقه کاهش یابد، بانی مکلف به جبران آن تا سقف اولیه ظرف مدت ده روز کاری می‌باشد. درصورت فراهم شدن شرایط فنی، ارزش روزانه وثایق در سامانه معاملات اعلام خواهد شد.
شرح
ضریب- نسبت به ارزش اصل و سود اوراق‌بهادار
حد جبران وثیقه- نسبت به ارزش اصل و سود اوراق‌بهادار
سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران
5/1
1/1
سهام شرکت‌های پذیرفته شده در فرابورس مجاز برای خرید و فروش توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری
2
5/1
سهام بانی توثیق شده توسط سهامدار شرکت بانی
5/2
8/1
اوراق بهادار(غیر از سهام) با درآمد ثابت یا متغیر پذیرفته شده در بورس‌ اوراق بهادار تهران/ فرا بورس ایران دارای ضمانت بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی
2/1
1
اوراق بهادار(غیر از سهام) با درآمد ثابت یا متغیر پذیرفته شده در بورس‌ اوراق بهادار تهران/ فرا بورس ایران دارای ضامن غیر بانکی
3/1
1
اسناد سپرده بانکی
1
-
3-3- سهام معرفی شده برای وثیقه، حداقل معادل 80 درصد روزهای معاملاتی بازار در یک سال منتهی به تاریخ درخواست، معامله شده باشد.
3-4- اوراق مذکور باید به نفع نهاد واسط توثیق گشته و مالک وثیقه باید نسبت به اعطای وکالت با اختیار فروش وثیقه به نهاد واسط به صورت بلاعزل تام الاختیار با حق توکیل به غیر و با سلب حق ضم امین و با سلب حق انجام موضوع وکالت از خود تا پایان ایفای تعهدات مرتبط با اوراق­بهادار منتشره اقدام نماید.
3-5- شرکت می تواند در پایان هرسال نسبت به آزادسازی وثیقه متناسب با تعهدات ایفا شده اقدام نماید.
3-6- رفع توثیق اوراق یادشده متناسب با تعهدات ایفا شده یا پس از تصفیۀ کامل اوراق با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار امکان­پذیر است.
4- در صورتی‌که وثایق ارائه شده توسط بانی برای تضمین کل تعهدات کافی نباشد، تضمین باقیمانده تعهدات توسط ضامن معتبر امکان‌پذیر است.
درصورت عدم ایفای تعهدات مالی بانی در خصوص اوراق­بهادار منتشره و گذشت 10 روزکاری از مواعد مقرر، نهاد واسط موظف است نسبت به فروش وثایق به میزان تعهدات ایفا نشده و جرایم مربوطه اقدام و تعهدات بانی را از این محل ایفا نموده و مراتب را به سازمان اعلام نماید.
تبصره 3: عدم ایفای تعهدات توسط بانی که باعث رجوع به وثایق گردد، منجر به محرومیت بانی از استفاده از شرایط تبصره 2 به مدت دو سال می‌گردد. [3]
مادۀ (5) ناظر از میان اشخاص حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی وفق قوانین و مقررات مربوط به نظام مهندسی و یا دارای گواهی نظارت (صلاحیت) از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، به انتحاب بانی با تایید سازمان انتخاب می‌شود.
تبصرة: ناظر و بانی نباید تحت کنترل مشترک باشند. همچنین ناظر نباید تحت کنترل بانی باشد. رعایت این موضوع باید توسط حسابرس بانی تأیید گردد.
مادۀ (6) حسابرس بانی در زمان ارائۀ طرح انتشار اوراق و تا پایان تصفیة اوراق باید جزو مؤسسات حسابرسی معتمد سازمان باشد.
مادۀ (7) عامل فروش اوراق از بین شرکت‌های کارگزاری عضو بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران توسط بانی انتخاب می‌گردد.
تبصره: عامل فروش با اخذ مجوزهای لازم می‌تواند به منظور توزیع گستردۀ اوراق از خدمات بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی، بیمه‌های تحت نظارت بیمة مرکزی و نهادهای مالی استفاده نموده و ترتیبی اتخاذ نماید تا سفارش‌گیری جهت خرید اوراق از طریق اشخاص مذکور انجام شود.
مادۀ (8) شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویۀ وجوه، پس از دریافت مبالغ مربوط به اوراق، آنها را در سررسید یا سررسیدهای معین به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌نماید.
مادۀ (9) بازارگردان و متعهد پذیره‌نویسی اوراق با تأیید سازمان توسط بانی انتخاب می‌شود. متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان یا حسب مورد سرمایه‌گذار بازارگردانی باید از کفایت سرمایة لازم مطابق مقررات برخوردار باشند.
بخش سوم – شرایط دارایی
مادۀ (10) دارایی‌ مبنای انتشار اوراق باید دارای شرایط زیر باشد:
(1) هر نوع دارایی که امکان ساخت و تحویل آن در مواعد زمانی مورد نظر بانی وجود داشته باشد. دارایی‌هایی که به مقادیر زیاد و به طور مستمر در کوتاه‌مدت تولید می‌شود، نمی‌تواند مبنای انتشار اوراق قرار گیرد.
(2) هیچگونه محدودیت یا منع قانونی، قراردادی یا قضایی برای ساخت و انتقال دارایی وجود نداشته باشد.
(3) از زمان شروع ساخت تا پایان سررسید اوراق، دارایی باید از پوشش بیمه‌ای مناسب و کافی از جمله بیمه مسئولیت مدنی و بیمه تمام خطر پروژه برخوردار باشد.
(4) تمامی مجوزهای قانونی لازم برای ساخت آن از مراجع ذیربط اخذ شده باشد.
تبصره: دارایی‌ در حال ساخت تا پرداخت کلیۀ وجوه اوراق، به وکالت از طرف دارندگان اوراق تحت مالکیت نهاد واسط قرار می‌گیرد. اسناد، مدارک و قراردادهای مربوط به دارایی به وکالت از دارندگان اوراق در اختیار شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویۀ وجوه قرار می‌گیرد.
بخش چهارم – شرایط اوراق
مادۀ (11) با انتشار اوراق سفارش ساخت از طریق نهاد واسط، رابطۀ وکیل و موکل میان نهاد واسط و خریداران اوراق برقرار می‌گردد. نهاد واسط به وکالت از طرف خریداران اوراق نسبت به انعقاد قرارداد سفارش ساخت با بانی اقدام نموده و بانی ملزم به اتخاذ تمهیدات و پیگیری لازم جهت ساخت دارایی موضوع انتشار و تحویل آن به نهاد واسط می‌باشد. نهاد واسط بعد از تحویل‌گرفتن دارایی، می‌تواند آن را در قالب عقد قرارداد دیگری مانند اجاره، مرابحه و ... تا پایان عمر اوراق در اختیار بانی قرار دهد. در اسناد موضوع انتشار اوراق باید قید شود که خرید اوراق به منزلۀ قبول وکالت نهاد واسط بوده که تا سررسید و تسویة نهایی اوراق غیرقابل عزل، نافذ و معتبر است.
مادۀ (12) اوراق سفارش ساخت می‌تواند با تأیید سازمان به صورت ترکیبی با سایر اوراق مصوب شورای عالی بورس و اوراق بهادار براساس مقررات مربوطه منتشر شود.
مادۀ (13) بانی باید توانایی پرداخت مبالغ مربوط به اوراق سفارش ساخت را داشته باشد.
مادۀ (14) دارندگان اوراق سفارش ساخت نمی‌توانند تقاضای تقسیم دارایی مبنای انتشار اوراق را نمایند.
مادۀ (15) ارزش اسمی اوراق نباید کمتر از 100 میلیارد ریال باشد.
مادۀ (16) خرید اوراق توسط بانی منجر به مالکیت مافی‌الذمه و سقوط تعهد شده و اوراق مزبور باطل و از تعداد کل اوراق کسر می‌شود.
مادۀ (17) سررسید اوراق نمی‌تواند بیش از 80 درصد از مجموع دورۀ ساخت و عمر اقتصادی پیش‌بینی شده برای دارایی باشد.
مادۀ (18) بانی باید گزارش فنی، اقتصادی و مالی ساخت دارایی را پس از اخذ تأیید ناظر به حسابرس ارایه نموده و اظهارنظر حسابرس در خصوص آن را اخذ نماید.
مادۀ (19) مواعد پرداخت یا پرداخت‌ها‌ی مربوط به اوراق توسط ناشر باید در اعلامیة پذیره‌نویسی مورد تأیید سازمان ذکر گردد.
مادۀ (20) نهاد واسط می‌تواند با اخذ ضمانت‌نامۀ بانکی بدون قید و شرط، حداکثر تا 10 درصد مبلغ کل اوراق را به عنوان پیش‌پرداخت به بانی پرداخت نماید.
تبصره: ضمانت‌نامۀ بانکی مذکور تا پایان دورۀ ساخت، به عنوان ضمانت حسن انجام کار نزد نهاد واسط باقی می‌ماند.
مادۀ (21) نهاد واسط در هر مرحله، پس از دریافت گزارش پیشرفت کار (فیزیکی و مالی) که به تأیید ناظر و بانی رسیده است، پرداخت‌های مربوط را انجام ‌می‌دهد.
مادۀ (22) بانی موظف است گزارشی در خصوص ساخت دارایی را با تأیید ناظر حداقل هر شش ماه یکبار ارائه نماید. گزارش مذکور در مقاطع سالیانه علاوه بر تأیید ناظر باید با اظهارنظر حسابرس ارائه گردد.
بخش پنجم – شرایط صدور مجوز
مادۀ (23) برای صدور مجوز انتشار اوراق سفارش ساخت، مدارک و مستندات زیر حسب مورد به تشخیص سازمان باید ارایه گردد.
1) بیانیة ثبت اوراق سفارش ساخت که علاوه بر مفاد مادة 6 "دستورالعمل ثبت و عرضة عمومی اوراق بهادار" مصوب 1/10/1385 شورا، حسب مورد شامل موارد زیر می‌باشد:
الف) مشخصات بانی شامل:
· نام و نوع شخصیت حقوقی
· شمارۀ ثبت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها
· مدت شرکت
· ترکیب سهامداران/ مالکان
· مشخصات مدیران
· موضوع فعالیت
ب‌) مشخصات اوراق
ج‌) مشخصات دارایی
د‌) برنامة زمان‌بندی ساخت
هـ) پیش‌بینی هزینه‌های ساخت به تفکیک فازهای مختلف
و) مدت و مبلغ پرداخت‌های مرتبط با اوراق و نحوۀ پرداخت آن به سرمایه‌گذاران
2) صورت‌های مالی حسابرسی شدۀ دو سال اخیر بانی که صورت‌های مالی سال گذشتة آن توسط حسابرس معتمد سازمان حسابرسی شده باشد.
3) گزارش تحلیل ریسک‌های مرتبط با موضوع فعالیت بانی
4) گزارش تحلیل ریسک‌های مرتبط با ساخت دارایی
5) رتبة اعتباری اوراق در صورت وجود
6) تأییدیه مراجع ذی‌صلاح در مورد ساخت دارایی که مشمول رعایت ضوابط خاص یا اخذ مجوزهای قانونی باشد.
7) گزارش فنی، اقتصادی و مالی ساخت دارایی به همراه گزارش حسابرس بانی درخصوص آن و رعایت شرایط دارایی و سایر مقررات مندرج در این دستورالعمل
مادۀ (24) کلیة قراردادهای فیمابین ارکان در زمان صدور مجوز و تغییرات بعدی آنها باید به تأیید سازمان برسد.
بخش ششم – سایر موارد
مادۀ (25) ناظر و بانی موظف‌اند اطلاعات و مدارک درخواستی سازمان را ظرف مهلت مقرر، به سازمان ارایه دهند. سازمان امکان بازرسی از فرآیند ساخت دارایی یا دفاتر و اماکن مربوط، را دارد. در صورتی که هر یک از ارکان اجرایی و بانی از ارایه اطلاعات موضوع این ماده خودداری کنند یا از دسترسی سازمان به اطلاعات و مدارک ممانعت نمایند یا از بازدید آنها از محل ساخت دارایی یا دفاتر و اماکن مربوط جلوگیری کنند، سازمان می‌تواند اقدامات مقتضی را انجام دهد.
مادۀ (26) در صورتی که بانی نزد سازمان به ثبت نرسیده باشد، پس از تأمین مالی از طریق انتشار اوراق سفارش ساخت تا زمان تصفیة اوراق، ملزم به ارائۀ اطلاعات زیر به سازمان می‌باشد:
(1) صورت‌های مالی سالانۀ حسابرسی شده توسط حسابرس معتمد سازمان، ظرف مهلت‌های مقرر قانونی
(2) حسب مورد سایر اطلاعات با اهمیت براساس مادة 13 "دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان" مصوب 3/5/1386 هیأت ‌مدیرة سازمان از جمله:
1. رویدادهای مؤثر بر فعالیت، وضعیت مالی و نتایج عملکرد بانی
2. تصمیمات و شرایط مؤثر بر ساختار سرمایه و تأمین منابع مالی بانی
3. تغییر در ساختار مالکیت بانی
4. اطلاعات مهم مؤثر بر قیمت اوراق بهاداری که برای تأمین مالی منتشر شده است.
[1] - این تبصره، به موجب مصوبه مورخ 19/12/1393 هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به ماده اضافه شده است.
[2] - این تبصره به موجب مصوبه هیئت مدیره سازمان مورخ 18/08/95 اصلاح شده است.
[3] - تبصره‌های 2و 3 ، به موجب مصوبه مورخ 19/12/1393 هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به این ماده اضافه شده‌اند.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۳:۰۵

افزایش دوبرابری سود شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به ازای هر سهم شرکت در 6 ماه دوم سال 95 معادل 240 ریال سود نقدی تصویب کرد. ...

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به ازای هر سهم شرکت در 6 ماه دوم سال 95 معادل 240 ریال سود نقدی تصویب کرد. در این مجمع که با حضور اکثر سهامداران و با ریاست آقای سیدغلامرضا هاشمی، نظارت آقایان سعید شمسی‌نژاد و محمد نادرخمجانی و دبیری دکتر علیرضا برادران برگزار شد، صورت‌های مالی نیمه دوم سال 95 به تصویب رسید.
مدیرعامل «وصندوق» دراین جلسه با ارائه گزارش عملکرد نیمه دوم سال 95 شرکت به سوالات سهامداران پاسخ داد. دکتر علیرضا برادران در گفت‌وگویی اختصاصی گفت: برای افزایش بهره‌وری و بازدهی سرمایه، این شرکت از اواخر سال 1394 به عنوان هلدینگ انرژی به طور رسمی فعالیت کاری خود را روی موضوعات مرتبط با نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی متمرکز کرد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ویژه نسبت به ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سهامداران خود اقدام کند. وی افزود: این شرکت با دارا بودن فرصت‌های بالای جذب همکاری و سرمایه‌گذاری خارجی و قرار گرفتن در بین 20 شرکت برتر از نظر ارزش بازار سهام در بین 450 شرکت بورسی ایران، گامی بلند به سوی تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی در ایران برداشت و رویکرد جدیدی را در ارزش‌آفرینی و ایجاد ارزش افزوده رقم زد. برادران با اشاره به اینکه طرح صبافولاد خلیج فارس شامل یک واحد تولید آهن اسفنجی با محصول HBI به ظرفیت 5/ 1 میلیون تن در سال، در قالب پروژه واحد احیای مستقیم و واحدهای جانبی با ارزش بیش از یک هزار میلیارد تومان، آماده بهره برداری است، گفت: طی دو سال گذشته با حمایت مدیریت عامل صندوق بازنشستگی کشوری و وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تامین به موقع منابع مالی از سوی هلدینگ انرژی و تسریع در اقدامات اجرایی، روند احداث این پروژه از پیشرفت سریع و خوبی برخوردار شد و تاخیرات زمانی گذشته در این دوره جبران شد. به گفته وی این طرح بزرگ ملی مصوب در سال 1388 از سوی هیات مدیره وقت صندوق بازنشستگی کشوری در قالب 4 پروژه تعریف شده که فاز اول آن شامل یک واحد فولادسازی به ظرفیت 5/ 1 میلیون تن در سال بوده که خود در سه مرحله تعریف شده است: برادران این سه مرحله را شامل: ایجاد یک واحد تولید آهن اسفنجی به روش HBI با ظرفیت 5/ 1 میلیون تن در سال، ایجاد یک واحد ذوب و ریخته‌گری (تولید بیلت، بلوم و بیم بلنک) به ظرفیت 5/ 1 میلیون تن در سال و ایجاد یک واحد گندله‌سازی به ظرفیت 5 میلیون تن در سال دانست. وی ادامه داد: همچنین فاز دوم برای تولید 3 میلیون تن آهن اسفنجی به روش HBI با دو کوره مگا مدول و نیز تولید 8/ 2 میلیون تن شمش فولادی در سال پیش‌بینی شده است. به گفته وی در فاز سوم نیز واحد نورد محصولات فولادی یعنی تولید 750 هزار تن میلگرد و 750 هزار تن تیرآهن در امتداد فاز دوم تولید ورق نازک در ابعاد مختلف و نیز تولید ریل انجام خواهد شد.
مدیرعامل سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه در فاز پایانی نیز واحدهای جانبی به صورت موازی و متناسب با پیشرفت سایر پروژه‌ها تعریف شده است این واحدها را: ایستگاه راه آهن و واگن برگردان مواد اولیه، یک واحد تولید برق (نیروگاهی) به ظرفیت 500 تا 1000 مگاوات، یک واحد تولید آب شیرین به ظرفیت 35000 تا 40000 متر مکعب در روز، تولید آهک به ظرفیت تقریبی 200000 تن در سال، هوای فشرده و واحد تولید اکسیژن به ظرفیت 20000 متر مکعب ذکر کرد. برادران تشکیل کارگروه‏های تخصصی در جم برای دستیابی به تولید نزدیک به 100 درصد ظرفیت اسمی، افزایش 21 درصدی بازده در دو سال گذشته و بهبود بازار فروش محصولات، شناسایی نقاط قابل بهبود شرکت با مقایسه آن با شرکت‏های هم‌تراز و اصلاح نظام‏های حاکم، پیگیری اجرا و تامین منابع مالی پروژه ABS- Rubber، احقاق حقوق مالکانه بر حفظ ارتقا و پایداری منابع خوراک واحدهای پتروشیمی بررسی طرح‏های سرمایه‏گذاری برای افزایش تولید محصولات و تکمیل زنجیره ارزش شامل تولید پروپیلن از طریق PDH را از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت در سال 95 دانست. وی گفت: پتروشیمی مسجد سلیمان دیگر شرکت این هلدینگ است که موفق به انجام افزایش 25 درصدی سقف اعتبار اسنادی گشایش یافته شده است. وی ادامه داد: همچنین پیگیری احداث یک واحد پتروپالایش در منطقه مسجد سلیمان شامل تامین خوراک، شناسایی لایسنسور، تامین منابع مالی، کسب مجوزهای لازم، تامین مالی Non-EPC پروژه و آورده نقدی سهامداران در گشایش اعتبار اسنادی از دیگر اقدامات شرکت است.
به گفته وی در لوله‌سازی اهواز افتتاح خط تولید لوله‏های اسپیرال (مخصوص انتقال آب) با ظرفیت اسمی سالانه 230 هزار تن حفظ، ارتقا و افزایش تولید و دستیابی به سود عملیاتی از اقدامات موثر در شرکت مذکور است.برادران اضافه کرد: پتروشیمی پلی پروپیلن جم هم برنامه‏ریزی برای دستیابی به تولید نزدیک به 100 درصد ظرفیت اسمی، برنامه‏ریزی برای عرضه شرکت در بورس تهران، تولید گرید کو پلیمر رندوم بهبود یافته با کاربرد در تولید ظروف شفاف و کسب نشان زرین یک ستاره کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران را به‌عنوان مهم‌ترین فعالیت های خود ثبت کرده است.وی افزود: علاوه بر این در راستای اهداف صندوق بازنشستگی کشوری به منظور افزایش مالکیت در شرکت‏هایی با ارزش افزوده بالاتر، شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری اقدام به مذاکره با شرکت سرمایه‏گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین کرد و با خریداری 76/ 3 درصد از سهام شرکت پتروشیمی جم، مجموع مالکیت صندوق بازنشستگی کشوری در این شرکت به بالای 50 درصد رسید. وی در ادامه مهم‌ترین منشور اقتصادی کشور را که بر سر اجرایی شدن آن تمام سطوح نظام تصمیم‌گیری کشور اجماع دارند، سند «اقتصاد مقاومتی» ذکر کرد و هدف از این سند اقتصادی فعال و پویا را بازسازی و احیای اقتصاد ملی دانست. وی افزود: در سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مواردی است که به طور مستقیم به بازار سرمایه بازمی‌گردد. به‌عنوان نمونه در بند 9 بر اصلاح و تقویت همه‌جانبه نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، ایجاد ثبات در اقتصاد و پیشگامی در بخش واقعی اقتصاد تاکید شده است. برادران اضافه کرد: موضوع دیگر تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات است که در بند 10 سیاست های ابلاغی به آن اشاره شده است که یکی از پیشنهادها در این خصوص، انتشار اوراق مشارکت ارزی برای پروژه‌های صادراتی است که از محل صادرات، سود سرمایه‌گذاری خارجی تامین می‌شود. این امر می‌تواند کمک شایانی به اجرایی شدن این بند کند.
سرمایه
سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 20 میلیارد ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 27،000 میلیارد ریال (شامل تعداد 27 میلیارد سهم به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) در پایان سال مالی منتهی به 31/ 06/ 1395 افزایش یافته است.
اقدامات کلان* کنترل عملکرد و برنامه و بودجه شرکت‏های تابعه به صورت فصلی
* وصول مطالبات معوق از شرکت‏های سرمایه‏پذیر
* برگزاری جلسات کارگروه برنامه‏ریزی در حوزه برق و انرژی
* برگزاری جلسات کارگروه برنامه‏ریزی در حوزه پتروشیمی
* اصلاح ساختار سرمایه‏گذاری‏ها و برنامه‏ریزی خروج از صنایع غیر هدف
* پیگیری افزایش سرمایه شرکت و برگزاری مجمع فوق‏العاده
اهم اقدامات انجام شدهپتروشیمی جم* تشکیل کارگروه‏های تخصصی در جم برای دستیابی به تولید نزدیک به 100 درصد ظرفیت اسمی و بهبود بازار فروش محصولات
* شناسایی نقاط قابل بهبود شرکت با مقایسه آن با شرکت‏های هم‏تراز و اصلاح نظام‏های حاکم
* پیگیری اجرا و تامین منابع مالی پروژه ABS- Rubber
* احقاق حقوق مالکانه پتروشیمی جم بر خط اصلی اتان و دریافت سهمیه تعیین شده مطابق با قرارداد فی مابین با شرکت ملی گاز
* تکمیل و راه‏اندازی خط لوله بوتان جهت تامین خوراک و کاهش وابستگی به پتروشیمی شهید نوری و افزایش سودآوری
* بررسی طرح‏های سرمایه‏گذاری جهت افزایش تولید محصولات و تکمیل زنجیره ارزش شامل تولید پروپیلن از طریق PDH
* اخذ تسهیلات بانکی با ضمانت آن توسط هلدینگ
صبافولاد خلیج فارس* تامین مالی و اتمام پروژه
* پیگیری‏ جهت تامین منابع مالی از طریق انتشار صکوک و کاهش بار تامین مالی از سهامداران در جهت اتمام فاز اول آن
* پیگیری جهت انجام امور زیرساختی پروژه نظیر تامین برق، احداث آب شیرین کن و حمل و نقل موردنیاز جهت دریافت مواد اولیه و ارسال محصولات
* پیگیری جهت احداث واحد یوتیلیتی مورد نیاز (برق و آب شیرین) با استفاده از منابع خارجی
* تجهیز تیم مجرب جهت راه‏اندازی و فراهم کردن شرایط تولید مستمر محصول
* تامین سرمایه در گردش
پتروشیمی مسجد سلیمان* افزایش 25 درصدی سقف اعتبار اسنادی گشایش یافته به مبلغ 850 میلیون یوآن
* پیگیری احداث یک واحد پتروپالایش در منطقه مسجد سلیمان شامل تامین خوراک، شناسایی لایسنسور، تامین منابع مالی و کسب مجوزهای لازم
* تامین مالی پروژه های Non-EPC و آورده نقدی سهامداران در گشایش اعتبار اسنادی
* مذاکرات در جهت بازیافت بخش قابل توجهی از سرمایه‏گذاری صورت پذیرفته (تعدیل قیمت تمام شده سرمایه‏گذاری)
لوله‌سازی اهواز* بررسی و تحلیل کلان شرکت لوله‏سازی اهواز از ابعاد گوناگون نظیر فروش، بازاریابی، بدهی، هزینه‏های مالی با هدف استفاده از ظرفیت‏ها و توانایی شرکت در تامین نیازهای خطوط لوله مورد نیاز وزارت نفت و شرکت ملی گاز
* بررسی وضعیت شرکت با هدف اصلاح ساختار مالی و اقتصادی
* شرکت در مناقصه‏ها و حضور در کنسرسیوم‏های معتبر با مشارکت پیمانکاران داخلی و خارجی معتبر
* افتتاح خط تولید لوله‏های اسپیرال (مخصوص انتقال آب) با ظرفیت اسمی سالانه 230،000 تن با حضور وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی
* نصب و راه‌اندازی XRAY2 جدید در کارخانه 4 تولید لوله
* رسیدن شرکت به سود عملیاتی در صورت‌های مالی بعد از 5 سال
* بهبود قابل ملاحظه اخذ قراردادها و تولیدات شرکت
پتروشیمی پلی پروپیلن جم
* برنامه‏ریزی جهت دستیابی به تولید نزدیک به 100 درصد ظرفیت اسمی
* تصویب افزایش سرمایه شرکت توسط هیات‌مدیره و حسابرس
* برنامه‏ریزی جهت عرضه شرکت در بورس تهران
* بررسی امکان اجرای طرح‏های توسعه‏ای با هدف افزایش بازدهی
* تولید گرید کوپلیمر رندوم بهبود یافته با کاربرد در تولید ظروف شفاف
* کسب نشان زرین یک ستاره کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران
ارزش‌گذاری برخی از شرکت‌های زیرمجموعه جهت جابه‌جایی سهام بین هلدینگ‌های صندوق بازنشستگی کشوری
برنامه‌های آتی شرکتمجموعه فعالیت‌های شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با توجه به تغییر اهداف و تمرکز بر حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی به شرح زیر تدوین شد و در حال پیگیری است:
برنامه‏های بلندمدت* شناسایی فرصت‏های جذاب و پربازده سرمایه‏گذاری و ورود به آن
* سرمایه‏گذاری در حوزه‏های مکمل زنجیره ارزش الفین
* تمرکز در بازاریابی و فروش محصولات شرکت‏های تابعه
* ورود به حوزه احداث نیروگاه‏های تجدیدپذیر
برنامه‏های میان‏مدت* راه‏اندازی پروژه صبا فولاد خلیج فارس و سودآور شدن آن
* تمرکز و تسریع در اجرای پروژه ABS/ Rubber پتروشیمی جم
* راه‏اندازی فاز یک اوره و آمونیاک پتروشیمی مسجد سلیمان
برنامه‏های کوتاه‏مدت* ساماندهی شرکت‏های حوزه انرژی صندوق بازنشستگی کشوری
* خروج از شرکت‏های غیرمرتبط
برخی از مهم‌ترین برنامه‏های آتی شرکت عبارتند از:* اقدامات تکمیلی جهت تبدیل شرکت به هلدینگ انرژی، نفت، گاز ، پتروشیمی و نیروگاهی
در ساختار جدید شرکت‏های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی تبدیل به هلدینگ انرژی، نفت، گاز و پتروشیمی شده است. به این منظور باید سهام شرکت‏های موجود در پرتفوی که مرتبط با فعالیت‏های این هلدینگ نیستند از پرتفوی خارج و به سایر هلدینگ‏های مربوطه انتقال یافته و شرکت‏های مرتبط با این صنعت از صندوق بازنشستگی کشوری و سایر زیرمجموعه‏های آن به این هلدینگ منتقل شوند. در حال حاضر برخی شرکت‏ها از جمله شرکت نوآوران مدیریت سبا و شرکت سرمایه‏گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی و بیمه ملت از پرتفوی شرکت خارج شده‏اند. برای بسیاری از شرکت‏های دیگر نیز ارزش‏گذاری و جلسات کارشناسی به منظور انتقال انجام پذیرفته است. براساس برنامه‏ریزی‏های صورت گرفته در سال جاری پیش‏بینی می‏شود در صورت مساعد بودن شرایط، شرکت‏های غیرمرتبط با صنعت پتروشیمی، نفت و گاز از پرتفوی شرکت خارج و در شرکت‏های مرتبط با حوزه انرژی، سرمایه‏گذاری‏های جدید صورت پذیرد و یا با سهام سایر هلدینگ‏ها تبادل شود.
* تمرکز بر سرمایه‏گذاری‏های مرتبط با حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با اولویت پتروشیمی جم
به دنبال تشکیل هلدینگ‏های صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت کاملا روی حوزه نفت، گاز و پتروشیمی متمرکز خواهد شد. اجرای پروژه‏هایی با بازدهی مناسب و همچنین خرید و فروش سهام شرکت‏های فعال در این حوزه از این دست خواهند بود. با توجه‏ به اینکه پتروشیمی جم بزرگ‌ترین شرکت در پرتفوی سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری است؛ بنابراین حفظ شرایط سوددهی این شرکت و نیز اجرای پروژه‏های توسعه‏ای دارای توجیه اقتصادی و فنی مناسب مرتبط با پتروشیمی جم در اولویت قرار خواهند گرفت.
* پیگیری برای تکمیل طرح ABS/ Rubber
برای خلق ارزش افزوده و تکمیل زنجیره ارزش بوتادین تولیدی پتروشیمی جم، طرح احداث واحدهای تولیدی ABS/ Rubber در سالیان گذشته در دستور کار قرار گرفت؛ متاسفانه بنا به مسائلی نظیر اختلاف با شرکت تامین‌کننده دانش فنی، کنسرسیوم دست‌اندرکار اجرای قرارداد EPC و دیگر مسائلی که عمدتا ناشی از اعمال تحریم‏های ظالمانه علیه شرکت‏های ایرانی بود اجرای طرح، پیشرفت چندانی نداشت که پس از گشایش‏های صورت گرفته در سایه برجام و رفع موارد مورد بحث، سرعت تکمیل طرح افزایش چشمگیری یافته است و بنا بر اظهارات مدیرعامل پتروشیمی جم پیش‏بینی می‌شود اولین واحد تولیدی در پایان سال 1396 وارد مدار شود و کل پروژه در نیمه اول سال 1397 به بهره‏برداری رسیده باشد.
* بررسی طرح اجرای واحدهای PDH و PP توسط پتروشیمی جم
انجام طرح‏های توسعه‌ای توسط پتروشیمی جم به منظور افزایش درآمدها و فروش همواره مدنظر بوده است. با توجه به عدم توسعه زنجیره ارزش پروپیلن در کشور، وجود تقاضای مناسب داخلی و همچنین چشم‏انداز مناسب بازار جهانی و توسعه فرآیندهای نوین برای تولید هدفمند پروپیلن (تولید پروپیلن به‌عنوان محصول اصلی تولید و نه به عنوان محصول جانبی نظیر آنچه در کراکرهای بخار واحدهای الفین انجام می گیرد)، پتروشیمی جم در همکاری با یک شرکت معتبر خارجی در حال انجام مطالعات تفصیلی به منظور احداث یک واحد تولید پروپیلن بر اساس هیدروژن‏زدایی از پروپان (PDH) و تولید مشتقات پروپیلن از محصول تولیدی آن است، بر اساس این مطالعات ظرفیت بهینه، مشتقات پروپیلن مناسب برای تولید و ظرفیت واحدهای تولیدی آنان مشخص خواهد شد. همزمان مذاکرات اولیه به منظور اخذ مجوزهای تولید، تامین مالی و ... در حال انجام است تا در صورت برآورد مناسب از بازدهی اقتصادی این پروژه و دریافت مجوزهای لازم اجرای آن عملی شود.
* بررسی خرید سهام مدیریتی در یک شرکت پتروشیمی
با توجه به راهبرد برگزیده برای تمرکز فعالیت شرکت در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاه، مطالعات جامعی در خصوص شرکت‏های پتروشیمی در حال بهره‏برداری یا در دست احداث و پتانسیل احتمالی رشد آنان انجام شده است، نتیجه مطالعات علاقه‏مندی شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری برای تملک سهام مدیریتی یکی از شرکت‏های پتروشیمی کشور که قابلیت افزایش تولید و فروش و سودآوری را دارد پدید آورده است؛ با توجه به این موضوع، مذاکراتی با سهامداران فعلی این شرکت در دست انجام است که در صورت توافق منجر به انجام معامله بلوکی و خریداری سهام مدیریتی این شرکت خواهد شد که به اطلاع سهامداران شرکت رسانده خواهد شد. هم‏افزایی با دیگر شرکت‏های موجود در پرتفوی، افزایش سرمایه‏گذاری در صنعت پتروشیمی و ایجاد درآمد پایدار از این محل با توجه به پتانسیل بالای این شرکت از جمله دلایل هدف‏گذاری برای تملک آن هستند.
* بررسی افزایش سرمایه‏گذاری در شرکت پتروشمیران
پتروشیمی جم فاقد واحد پایین دستی پروپیلن است و پروپیلن تولیدی آن توسط شرکت پلی‏پروپیلن جم به پلی‏پروپیلن تبدیل می‌شود، سهامداران پلی‏پروپیلن جم شرکت‏های پتروشیمی جم و پتروشمیران هستند؛ با توجه به حاشیه سود ناخالص مناسب واحدهای پایین دستی اتیلن و پروپیلن و تلاش برای ایجاد ارزش افزوده برای محصولات تولیدی پتروشیمی جم، تعریف برنامه تولید، تعمیر و نگهداری و فروش مشترک، افزایش سرمایه‏گذاری در پلی پروپیلن جم مد نظر قرار گرفته است. در این راستا بخشی از سهام شرکت پتروشمیران در سال گذشته توسط پتروشیمی جم و شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری خریداری شد؛ با توجه به جمیع موارد تولیدی و اقتصادی و اهمیت راهبردی، در حال حاضر افزایش سرمایه‏گذاری در شرکت پتروشمیران در حال بررسی است.
* بررسی سرمایه‏گذاری در طرح‏های پتروشیمی منطقه مکران
با توجه به محدودیت زمین و ظرفیت‏های بارگیری در دو منطقه ویژه پتروشیمی عسلویه و بندر ماهشهر و با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی چابهار که موجب کاهش قابل توجه هزینه حمل محصول تولیدی به مقاصد صادراتی در قیاس با هزینه حمل خوراک گاز می‏شود، نزدیکی منطقه به هند و اهمیت راهبردی این منطقه برای این کشور و زیرساخت انتقال خوراک به واسطه خط لوله صلح، چابهار به عنوان قطب سوم پتروشیمی کشور انتخاب شده و واحدهایی برای احداث در این منطقه تعریف شده است، مطالعاتی برای سرمایه‏گذاری در واحدهای پتروشیمی این منطقه در شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در حال انجام است که در صورت نهایی شدن، مذاکرات لازم برای آن صورت خواهد پذیرفت.
* بهینه‏سازی نیروگاه تبریز
صنعت برق یکی از صنایع برگزیده به منظور تمرکز سرمایه‏گذاری‌های شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری است، در این راستا بهینه‏سازی و افزایش راندمان تولیدی نیروگاه‏های زیرمجموعه مورد توجه قرار گرفته است. شرکت ماروبنی ژاپن که طرح اولیه نیروگاه تبریز را انجام داده است طرح بهینه‏سازی آن را مورد بررسی و امکان‏سنجی قرار داده و موافقت اولیه تامین مالی آن از طریق بانک‏های ژاپنی را نیز کسب کرده است وطرح پیشنهادی این شرکت در حال مطالعه و بررسی بوده و پس از تایید هلدینگ و فراهم شدن مقدمات لازم، اجرایی خواهد شد.
* بررسی احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی
صنعت برق یکی از صنایع برگزیده به منظور تمرکز سرمایه‏گذاری‌های شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری است، در این راستا طرح‏های احداث واحدهای جدید نیروگاهی و همچنین بهینه‏سازی و افزایش راندمان تولیدی نیروگاه‏های کشور از سوی شرکت مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. بر اساس مطالعات انجام گرفته یکی از طرح‏های احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با استفاده از نسل جدید توربین‏ها و با تامین مالی مناسب به عنوان سرمایه‏گذاری جدید شرکت برگزیده شده است و مذاکرات برای اجرای آن در مراحل پایانی قرار دارد که پس از قطعی شدن به اطلاع سهامداران خواهد رسید.
* راه‏اندازی فاز اول و انجام مطالعات اجرای واحد یوتیلیتی و فازهای بعدی صبا فولاد خلیج فارس
فاز اول صبا فولاد خلیج فارس تست‏های سرد و گرم خویش را در سال گذشته انجام داده و در انتها، مراحل مربوط برای رسیدن به بهره‏برداری تجاری است، در مقطع کنونی یوتیلیتی مورد نیاز واحد از منابع بیرونی تامین خواهد شد، اما مطالعات و مذاکراتی برای احداث واحدهای یوتیلیتی در دست انجام است، همچنین با توجه به هدف‏گذاری برای تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین قطب‏های فولاد شرکت مطالعات مربوط به اجرای فازهای بعدی در زنجیره فولادسازی و ... در دست انجام است که در مراحل پایانی خویش قرار دارد.
* پیگیری برای همکاری بیشتر با شرکت سرمایه‏گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)
با توجه به تعداد بالای شرکت‏هایی که شرکت سرمایه‏گذاری صندوق بازنشستگی کشوری و شرکت سرمایه‏گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) سهامدار آن هستند و با توجه به مناسبات بالادستی مشترک با مجموعه وزارت رفاه، کار و تامین اجتماعی تلاش برای گسترش همکاری‏های مشترک به منظور مدیریت بهتر، رفع اختلافات فیمابین و بهبود وضعیت شرکت‏های زیرمجموعه در دستور کار قرار گرفته است که در گذر زمان نتایج مثبت خویش را نمایان خواهد ساخت.

۹۶/۰۵/۰۹
۰۱:۰۶

امضای تفاهمنامه همکاری میان بانک ملت و بیمه البرز

پایگاه خبری تدبیر تازه- بانک ملت و شرکت بیمه البرز با هدف ارتقای سطح همکاری های متقابل و افزایش مراودات بانکی، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.
به گزارش پایگاه خبری تدبیر تازه ، به نقل از روابط عمومی بانک ملت، در این تفاهمنامه که به امضای دکتر هادی اخلاقی فیض آثار مدیرعامل بانک ملت و سید رسول تاجدار مدیرعامل شرکت بیمه البرز رسیده، ارتقای سطح همکاری های متقابل و مراودات بانکی از طریق تمرکز بخشی از حساب های شرکت و گسترش بسترهای مناسب برای ارائه تسهیلات، خدمات بیمه ای و سرمایه گذاری مشترک مورد تاکید قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، بانک ملت در قالب این تفاهمنامه انواع خدمات بانکی شامل خدمات خرد و خدمات ویژه بانکداری الکترونیک، خدمات اعتباری، خدمات تامین سرمایه و … را به شرکت بیمه البرز ارائه خواهد داد.
مدت این تفاهمنامه سه سال تعیین شده است که با توافق و رضایت طرفین قابل تمدید خواهد بود.
در این مراسم که محمدعلی خادمی مدیر امور ناحیه یک و علیرضا عابدین زاده مدیر شعب منطقه پنج تهران بانک ملت نیز در آن حضور داشتند، تمرکز فعالیت ها و خدمات شرکت بیمه البرز در شعبه بیمارستان ایرانمهر به عنوان شعبه پایلوت، مورد تاکید قرار گرفت.

۹۶/۰۵/۱۰
۱۰:۱۵

نتایج یک پژوهش در نشریه رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد دو اثر متفاوت نقدینگی بر سرمایه بانک‌ها

دنیای اقتصاد: نتایج پژوهشی که روی 18 بانک کشور انجام شده است، نشان می‌دهد از میان سه شوک نقدینگی، شوک تورم و افزایش تولید ناخالص داخلی، شوک‌های پولی موثر‌ترین عامل بر سرمایه بخش بانکداری است. اگر تغییر نقدینگی ناشی از افزایش ضریب فزاینده پولی باشد، در بیشتر موارد دارای تاثیر بر حقوق صاحبان سهام و در نتیجه، بر سرمایه بانک‌ها است زیرا قدرت بانک‌ها در خلق پول افزایش پیدا کرده و این می‌تواند به افزایش حجم سرمایه آنها منجر شود. اما اگر افزایش نقدینگی ناشی از افزایش پایه پولی باشد چون در بیشتر موارد به تورم منجر می‌شود، جریان ورودی وجوه نقد به بانک کاهش پیدا کرده و تاثیر منفی بر سرمایه خواهد گذاشت.
شاخص‌های تاب‌آوری در نظام بانکی
در این پژوهش، برای بررسی تاب‌آوری بخش بانکی، از متغیر سرمایه بانک‌ها استفاده شده است. از سوی دیگر برای سنجش تاب‌آوری، سه شوک عرضه، تقاضا و پولی را در نظر گرفته است. تاثیر تولید ناخالص داخلی به‌عنوان شوک عرضه، نقدینگی به‌عنوان شوک پولی و نرخ تورم به‌عنوان شوک تقاضا بر سرمایه بانک‌ها بررسی شده است. براساس نظریه‌های اقتصادی، سیستم بانکداری سالم با ریسک نکول کم، پایه سرمایه قوی، منابع درآمدی با فراریت کم و سودآوری بالا، با احتمال کمتری یک شوک خارجی را تقویت می‌کند؛ بنابراین اقتصاد را تاب‌آور‌تر می‌کند. همچنین مطالعات بسیاری نشان می‌دهد بانک‌هایی که از وضعیت سرمایه‌ای مناسب‌تری برخوردار بوده‌اند، تاب‌آوری در مقابل بحران‌های بانکی بیشتر بوده و ابعاد فاجعه‌آمیز این بحران‌ها محدودتر بوده است؛ بنابراین شوک نقدینگی سبب کاهش سرمایه بانک‌ها بوده و از تاب‌آوری نظام بانکی در مقابل بحران‌های اقتصادی می‌کاهد.فاطمه عبدالشاه و محسن صالحی در پژوهشی به بررسی عوامل موثر بر سرمایه در صنعت بانکداری کشور پرداخته‌اند. پیش از این، پژوهشی ازسوی این پژوهشگران در مورد تاب‌آوری اقتصادی ایران انجام شده بود که نتایج آن نشان می‌دهد تاب‌آوری اقتصاد ایران پایین‌تر از استانداردها است. نتیجه مهم دیگر این مطالعات، مشخص می‌کند که کاهش شدید تاب‌آوری ایران بیشتر به حوزه حکمرانی و کارآیی بازار مرتبط است. در نتیجه پژوهشگران معتقدند در مسیر رسیدن به هدف تاب‌آوری اقتصاد کشور، بهبود وضعیت حکمرانی و بهبود شاخص آزادی اقتصادی که برخی از زیر شاخص‌های آن به‌عنوان نماینده کارآیی بازار در نظر گرفته شده است می‌تواند راهگشا باشد.
اثر متفاوت بحران مالی در کشورها
با نگاهی به تاریخ اقتصاد جهان می‌توان دریافت که بحران مالی در سال 2007، مشکلات بسیاری را به بانک‌ها در سراسر جهان تحمیل کرد. طی این بحران، اختلالات عمده‌ای در بازارها برای دارایی‌ها و وجوه کلان اتفاق افتاد و تعداد زیادی از کشورها با سیستم‌های مالی پیچیده تحت‌تاثیر قرار گرفتند که این اثرات به بخش‌های غیرمالی نیز گسترش پیدا کرد. کشورهایی با مشکلات بخش بانکداری، به خاطر کسری مالی، اثرات منفی در بخش واقعی را تجربه کردند. اگرچه اختلال در اعتبار تمام کشورها تاثیر منفی گذاشت، اما این اثرات در برخی کشورها شدیدتر و در برخی کشورها ملایم‌تر بود. یکی از شاخص‌هایی که برای توضیح تفاوت شدت اثرات در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، بحث «تاب‌آوری در بخش بانکداری» بوده است؛ زیرا هر سیستم مالی تاب‌آور، می‌تواند در هر شرایطی وظایف کلیدی اش از جمله تخصیص منابع، توزیع ریسک و تسویه پرداخت‌ها را به‌طور کارآ انجام دهد. سیستم بانکداری سالم با ریسک نکول کم، پایه سرمایه قوی، منابع درآمدی با فراریت کم و سودآوری بالا، با احتمال کمتری یک شوک خارجی را تقویت می‌کند بنابراین، اقتصاد را تاب‌آور‌تر می‌کند. در این راستا، کمیته بال پیشنهادهایی را برای تقویت قوانین مربوط به نقدینگی و سرمایه بانک‌ها با هدف ایجاد یک بخش بانکداری تاب‌آور‌تر ارائه کرده است. هدف بسته اصلاحی کمیته بال، افزایش توانایی بخش بانکداری به منظور جذب شوک‌های ناشی از تنش مالی و اقتصادی است که در نهایت به کاهش ریسک انتقال از بخش مالی به بخش واقعی منجر می‌شود. مطالعات بسیاری نشان می‌دهد بانک‌هایی که از وضعیت سرمایه‌ای مناسب‌تری برخوردار بوده‌اند، تاب‌آوری‌شان در مقابل بحران‌های بانکی بیشتر بوده و ابعاد فاجعه‌آمیز این بحران‌ها محدودتر بوده است. در ساختار بیانیه بال، به ترتیب سه رکن اصلی شامل «حداقل سرمایه مورد نیاز»، «فرآیند بررسی نظارتی» و «انضباط بازار» پیش‌بینی شده است. هرچند نیاز به سرمایه قوی شرط لازم برای ثبات بخش بانکداری است، اما به تنهایی کافی نیست. یک پایه نقدینگی قوی تقویت شده از طریق استانداردهای نظارتی به اندازه سرمایه اهمیت دارد. کمیته بال با معرفی استانداردهای نقدینگی هماهنگ جهانی به‌دنبال چارچوبی برای نقدینگی است. همانند استانداردهای جهانی سرمایه، استانداردهای نقدینگی، الزامات حداقلی را بنا خواهد گذاشت. کمیته بال، چارچوب نقدینگی را با ارائه دو استاندارد حداقل برای وجوه نقدینگی تقویت کرده است. یکی از این استانداردها نسبت پوشش نقدینگی 30 روزه است که هدفش تقویت تاب‌آوری کوتاه‌مدت در مقابل اختلالات نقدینگی بالقوه است. نسبت پوشش نقدینگی تضمین خواهد کرد که بانک‌های جهانی به اندازه کافی دارایی‌هایی با کیفیت بالا دارند که در مقابل یک سناریو تحت استرس وجوه مشخص شده ازسوی ناظران مقاومت کنند. استاندارد دوم، نسبت ساختاری بلند‌مدت است که ناسازگاری‌های نقدینگی را هدف قرار داده و انگیزه‌هایی برای بانک‌ها به منظور استفاده از منابع پایدار برای تامین وجوه فعالیت‌هایشان فراهم می‌کند.
مفهوم تاب‌آوری
در این پژوهش تاب‌آوری یک سیستم اقتصادی توانایی آن برای جذب آشفتگی و سازماندهی مجدد در حالی که متحمل تغییر شده است، تعریف می‌شود. در مورد بانک‌ها نیز می‌توان گفت که هر بانک تاب‌آور توانایی ایستادگی در برابر شوک‌ها را دارد. این بانک‌ها از اعتماد سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران برخوردارند؛ بنابراین حتی در طول دوره‌های تنش، توانایی دریافت وجوه را دارند. در این مطالعه سه ویژگی «سپر نقدینگی و سرمایه»، «سودآوری» و «حاکمیت خوب» به‌عنوان ویژگی‌های بانک‌های تاب‌آور معرفی شده است. به این معنا که سرمایه شرایطی را فراهم می‌کند که در طول دوره تنش، بانک‌ها می‌توانند زیان‌شان را کاهش دهند. نقش بانک‌ها به‌عنوان واسطه‌گر مالی، آنها را نسبت به ریسک‌های نقدینگی آسیب‌پذیر می‌کند و یک کمبود نقدینگی می‌تواند باعث شکست بانک شود. علاوه‌بر این، بانک‌هایی که سودآور نیستند، اعتماد سرمایه‌گذاران و مشتریان را به ویژه در شرایط وجود تنش از دست می‌دهند. همچنین، آنها قادر نیستند با سودهای انباشته‌شان ذخایر بسازند. همچنین یک بانک تاب‌آور، ساختار حاکمیتی سالمی داشته و استانداردهای اخلاقی را رعایت می‌کند. در اینجا نیز سپرده‌گذاران و سرمایه‌گذاران به بانک‌های با اقدام‌های احتیاطی در طول دوره تنش بیشتر اعتماد دارند.
تجربه کشورهای جهان
مطالعات انجام شده روی بحران‌های بانکی و میزان تاب‌آوری نظام بانکی کشورهای مختلف جهان، نشان می‌دهند در دهه 1990 موج جدیدی از بحران‌های بانکی به وقوع پیوست که سبب شد انگیزه و مطالب جدیدی برای پژوهش‌ها فراهم شود. در این مطالعات عوامل موثر بر تاب‌آوری بانک‌های کشورهای مختلف بررسی شده است. در این گزارش مطالعات موردی انجام شده روی بانک‌های آلمان، کانادا و عمان به صورت خاص بررسی شده است. نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که تاب‌آوری بانک‌ها نه‌تنها تحت‌تاثیر ویژگی‌های خود بانک قرار می‌گیرد، بلکه تحت‌تاثیر محیط پیرامون خود نیز هست؛ بنابراین برای تعیین عوامل موثر بر تاب‌آوری، نه‌تنها عوامل درونی بانک، بلکه باید وضعیت اقتصادی و نوسان‌های مربوط به متغیرهای کلان اقتصادی نیز مورد توجه قرار گیرد. علاوه‌بر این، از مطالعات جهانی انجام شده، می‌توان نتیجه گرفت که بانک‌های با ترازنامه قوی‌تر در طول بحران‌های اخیر، وظیفه واسطه‌گری‌شان را بهتر انجام داده‌اند. به بیان دیگر، سرمایه مناسب بانک‌ها و مدیریت بهینه دارایی‌ها می‌توانند به‌عنوان یک ضربه‌گیر در مقابل شوک‌های منفی عمل کنند. مطالعات روی عوامل موثر تاب‌آوری بانک‌های آلمان در دوره 1969 تا 2005 نشان می‌دهد که شوک سیاست پولی، بیشترین تاثیر را روی شاخص‌های تنش دارد و واکنش هر دو متغیر «ریسک اعتباری» و« بازدهی دارایی‌ها» نسبت به شوک از نظر آماری معنادار است. در مقابل شوک تقاضای کل کمترین اثر را بر سیستم بانکداری آلمان داشته و علاوه‌بر این هیچ واکنش معناداری نسبت به شاخص‌های نشان‌دهنده شوک عرضه کل مشاهده نشده است.
مطالعات دیگری در مورد کانادا به مقایسه میزان تاب‌آوری بانک‌های کانادا به نسبت بانک‌های کشورهای OECD (در برگیرنده کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان) پرداخته است. آمارها نشان می‌دهند که میزان تاب‌آوری بانک‌های کانادا از بانک‌های کشورهای OECD بیشتر است. به‌طور کلی نتایج پژوهش نشان می‌دهد که جذب سپرده‌های کوچک کافی عامل کلیدی برای تاب‌آوری نسبی بانک‌های کانادایی است. سرمایه و نقدینگی کافی نیز مهم بوده‌اند؛ اما نسبت به دو متغیر دیگر قدرت پیش‌بینی کمتری دارند. بررسی تاب‌آوری بخش بانکداری در کشور عمان نیز نشان می‌دهد که ریسک نقدینگی موضوع مهمی برای بانک‌های این کشور نیست، زیرا همواره نقدینگی فراوانی به وسیله دولت، به بخش بانکداری ارائه می‌شود. بزرگ‌ترین و مهم‌ترین منبع ریسک پرتفوی برای بخش بانکداری عمان، ریسک اعتباری است. یافته‌ها نشان می‌دهد که شوک نرخ بهره کوتاه‌مدت اثر شدیدی روی ترازنامه بانک‌ها نداشته است. شوک درآمد نیز خطر جدی برای سطح کفایت سرمایه بانک‌های عمان نیست. به‌طور کلی، کیفیت اعتبار پرتفوی وام بانک‌ها، ریسک مهمی برای ثبات سیستم بانکداری نیست، اما بدتر شدن کیفیت دارایی‌ها، سودآوری و در نتیجه شکنندگی، کیفیت سرمایه بانک‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
سنجش اثر سه شوک بر بانک‌ها
بررسی‌های این پژوهش روی داده‌های 18 بانک کشور نشان می‌دهد که شوک نقدینگی، بیشترین تاثیر را روی سرمایه داشته و شوک تورم و تولید ناخالص داخلی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. براساس این پژوهش، افزایش در رشد اقتصادی ممکن است به افزایش در تقاضا منجر شود. برای اینکه بانک‌ها قادر به پاسخگویی این تقاضاها باشند، نیاز به سرمایه مازاد دارند. افزایش رشد اقتصادی که در بیشتر موارد همراه با افزایش GDP سرانه است، باعث می‌شود سپرده‌گذاری در بانک‌ها بیشتر شود؛ زیرا بیشتر افراد ریسک‌گریز بوده و در هر اقتصاد با تورم بالا به جای فعالیت‌های تولیدی در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند. این موضوع به افزایش حقوق صاحبان سهام و در نتیجه، سرمایه در بانک‌ها منجر می‌شود. نتیجه دوم این پژوهش نشان می‌دهد که نرخ تورم تاثیر منفی و معناداری بر سرمایه بانک‌ها دارد. این متغیر می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های افراد برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها تاثیرگذار باشد. با توجه به اینکه افزایش نرخ تورم می‌تواند کاهش جریان‌های ورودی وجوه نقد به بانک را در پی داشته باشد، باعث خواهد شد که اندوخته‌ها و میزان سودهای تقسیم نشده شرکت نیز کاهش یابد. از آنجا که یکی از منابع اصلی حقوق صاحبان سهام به‌عنوان ابزاری برای تامین مالی سود انباشته است؛ بنابراین با انجام تامین مالی از طریق سود انباشته، حقوق صاحبان سهام کاهش پیدا می‌کند که نشان‌دهنده ارتباط منفی بین نرخ تورم و نسبت حقوق صاحبان سهام به دارایی‌ها یا همان نسبت کفایت سرمایه است.
نتیجه سوم این پژوهش نیز نشان می‌دهد که لگاریتم نقدینگی به‌عنوان یک متغیر پولی نیز در تمامی دوره‌ها دارای تاثیر منفی و معناداری بر سرمایه است. حجم پول در گردش که همان نقدینگی است شامل دو مولفه پایه پولی و ضریب فزاینده پولی است. پایه پولی یا همان پول پرقدرت به مجموع اسکناس و مسکوک در گردش به علاوه سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی گفته می‌شود، ولی این عامل به تنهایی حجم پول در گردش را تعیین نکرده و ضریب فزاینده پولی ناشی از فعالیت‌های بانک‌های تجاری و تعاملات اقتصادی مردم نیز به‌عنوان مولفه مهم نقدینگی عمل می‌کند. براساس مطالعات تجربی، تاثیر نقدینگی بر سرمایه بسته به اینکه تغییر حجم نقدینگی ناشی از تغییر کدام جزء آن است، می‌تواند هم مثبت و هم منفی باشد. اگر تغییر نقدینگی ناشی از افزایش ضریب فزاینده پولی باشد، در بیشتر موارد دارای تاثیر بر حقوق صاحبان سهام و در نتیجه، بر سرمایه بانک‌ها است. زیرا قدرت بانک‌ها در خلق پول افزایش پیدا کرده و این می‌تواند به افزایش حجم سرمایه آنها منجر شود. اما اگر افزایش نقدینگی ناشی از افزایش پایه پولی باشد، چون در بیشتر موارد به تورم منجر می‌شود، جریان ورودی وجوه نقد به بانک کاهش پیدا کرده و تاثیر منفی بر سرمایه خواهد گذاشت. از آنجا که در ایران براساس داده‌ها بخش اعظمی از افزایش نقدینگی ناشی از افزایش پایه پولی است، در نتیجه این متغیر تاثیر منفی بر سرمایه دارد.
eban09

۹۶/۰۵/۱۰
۰۶:۴۷

مدیرعامل بانک رفاه : افزایش سرمایه بانک عامل کلیدی در توسعه است

خبرگزاری آریا-توسعه بانکداری بین الملل، مشتری‌محوری ، بهبود کارائی اعتباری و مولدسازی دارایی‌ها از جمله اهداف اصلی بانک رفاه است.
به گزارش خبرگزاری آریا ،سهمانی مدیرعامل بانک رفاه با اعلام این مطلب در جمع کارکنان این بانک در هرمزگان افزود: افزایش سرمایه پایه بانک ضمن ایجاد شهرت برای فعالیت ها، قدرت فعالیت های بین المللی بانک را نیز در پی دارد.
وی با تاکید بر مشتری محوری به عنوان یکی از اصلی ترین استراتژی های بانک اظهار داشت: افزایش سرمایه بانک، منجر به افزایش سودآوری واستحکام بانک وخدمات بهتر و بیشتر به مشتریان می شود. همچنین حجم سرمایه‌گذاری‌ها ومیزان سهم از بازار را ارتقا می بخشد.
مدیرعامل بانک رفاه با تاکید بر پیگیری جدّی وصول مطالبات معوّق، یادآور شد: نباید لحظه ای از پیگیری دست برداریم. همه کارکنان شعب باید به پرونده های مطالبات اشراف داشته باشند تا بتوانیم در این زمینه به موفّقیّت های خوبی دست پیدا کنیم. افزایش مطالبات به ویژه در حوزه سررسید گذشته، بانک را به شدّت آسیب پذیر می کند

۹۶/۰۵/۰۹
۱۳:۱۹

60 درصد سهام شهروند و شهرآفتاب به بانک شهر واگذر شد

تهران- ایرنا- شهردار تهران از واگذاری 60 درصد سهام شهروند و شهرافتاب به بانک شهر خبر داد.

محمدباقر قالیباف روز دوشنبه در حاشیه بهره برداری از اتوبان شهید همدانی و تونل شهدای غزه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی برتعیین تکلیف سهام شهروند و شهرافتاب افزود: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران 60 درصد سهام فروشگاه های زنجیره ای شهروند و مجموعه نمایشگاهی شهرافتاب به بانک شهر واگذار شد.
به گزارش ایرنا قرار است قیمت و ارزش سهام شهروند و شهرافتاب در کمیته ای که توسط شورای شهر تشکیل شده مشخص شود.
وی در ادامه اظهار کرد: خط هشت مترو (فرودگاه امام خمینی (ره)) هفته آینده به بهره برداری می رسد.
شهردار تهران با اشاره به پیشرفت 95 درصدی خط 6 مترو یادآور شد: ممکن است خط 6 مترو در این دوره مدیریت شهری افتتاح شود.
وی افزود: فاز دوم باغ پرندگان به مساحت هفت هکتار، موزه مشاهیر و موزه خوشنویسی از دیگر پروژه هایی است که طی هفته های آینده و در این دوره مدیریت شهری به بهره برداری می رسد.
قالیباف گفت: خانه قدیمی اتحادیه برای راه اندازی موزه مشاهیر نوسازی شده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/1109/9353 / 1539
انتهای پیام /*

۹۶/۰۵/۰۹
۱۴:۳۶

عضو هیات‌رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس: خدمات نوین بانک شهر قابل رقابت با بانک‌های پیشرفته خارجی است

عضو هیات‌رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، صدور کارت هدیه با نرم‌افزار "شهرنت وی" را افتخاری دیگر از بانک شهر خواند و گفت: این بانک با خدمات‌دهی نوین، توانایی رقابت با بانک‌های خارجی را دارد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک شهر، محسن بیگلری با اشاره به خدمات نوینی که اخیرا از سوی بانک شهر ارایه شده، گفت: بانک شهر با ارایه خدمات نوین بانکی در راستای بانکداری الکترونیک پیشتاز بوده است.
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خدمت جدید بانک شهر در خصوص نرم‌افزار "شهرنت وی" و ارایه خدمات بانکی با موبایل، برگ زرین دیگری بر خدمات نوین این بانک است، افزود: اینکه مردم بتوانند از خانه و با موبایل خود خدمات به روز بانکی مانند صدور کارت هدیه را انجام دهند نشان از به‌روزبودن این بانک دارد.
وی ادامه داد: دغدغه‌مدار بودن بانک شهر در خصوص تسهیل شرایط مردم در استفاده از خدمات بانکی وجه تمایز این بانک با دیگر بانک‌های کشور است.
عضو هیات‌رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بانک شهر در حال حاضر با خدمات‌دهی نوینی که در دستور کار خود دارد قابلیت رقابت با بانک‌های کشورهای پیشرفته را دارد.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۴:۳۲

معرفی طرح «اتوخدمت» بانک صادرات ایران

در مراسم رونمایی از محصول جدید شرکت مدیران خودرو، از طرح اتوخدمت بانک صادرات ایران و تفاهم‌نامه مشترک بین بانک صادرات ایران و شرکت خودروسازی مدیران خودرو نیز رونمایی شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک صادرات ایران، در مراسم رونمایی از خودروی جدید شرکت مدیران خودرو، یوسفیان معاون اعتبارات بانک صادرات ایران با اشاره به سال‌های طولانی همکاری میان این بانک و شرکت مدیران خودرو، گفت: خوشبختانه در طول سال‌های گذشته بانک صادرات ایران توانسته کمک‌های شایان توجهی به شرکت مدیران خودرو داشته باشد و متقابلاً این شرکت نیز به عنوان یکی از مشتریان خوب و ممتاز بانک صادرات ایران همکاری خوبی را با این بانک داشته است. به همین دلیل علاوه بر خطوط اعتباری متعددی که بین بانک صادرات ایران و مجموعه مدیران خودرو وجود دارد تصمیم گرفته شد روشی جدید برای تأمین خودروی آحاد مختلف جامعه ایجاد شود.
وی افزود: بانک صادرات ایران با ارائه طرح اتو خدمت به شرکت مدیران خودرو در قالب یک تفاهم‌نامه همکاری، گام بسیار مهمی در عرصه بانکداری شرکتی برداشته که امید است با موفقیت در اجرای آن، بتوانیم به زودی آن را برای سایر مشتریان نیز کارسازی و عملیاتی کنیم.
در این طرح متقاضیان می‌توانند با استفاده از خدمات معمول کارت‌های بانکی، با سرمایه‌گذاری در یک بستر امن نسبت به بهره‌مندی از باشگاه مشتریان شرکت و نهایتا خرید تملک خودرو اقدام کنند. در این روش بانک نسبت به فراهم آوردن بسترهای مناسب برای صدور کارت بانکی در چارچوب ضوابط و مقررات جاری و دریافت سودهای ماهیانه توسط مشتری اقدام می‌کند.
در این مراسم، محصول جدید شرکت مدیران خودرو به عنوان جدیدترین شاسی‌بلند چینی بازار ایران با حضور مسئولان عرصه صنعت خودروی کشور معرفی شد.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۶:۴۴

تطبیق 80 درصدی صورت های مالی بانک ملی ایران با استانداردهای IFRS

مدیرعامل بانک ملی ایران گفت: افشای اطلاعات بر اساس استانداردهای IFRS که عملیاتی شدن آن در نظام بانکی ایران مورد تاکید بانک مرکزی است، اکنون تا 80 درصد در صورت های مالی بانک ملی ایران پیاده سازی شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، دکتر محمد رضا حسین زاده افزود: در صورت های مالی نمونه جدید بانک مرکزی هم راستا با استانداردهای بین المللی IFRS افشای اطلاعات به صورت جامع و کامل تر صورت می گیرد که طبیعتا نیاز استفاده کنندگان از اطلاعات مالی را بهتر تامین می کند.
وی ادامه داد: در همین راستا، بانک ملی ایران پیشرفت قابل ملاحظه ای در تطبیق صورت های مالی خود با استانداردهای IFRS داشته است و بزودی این موضوع را به طور صددرصدی محقق می کند.
به گفته حسین زاده، این روند از سال گذشته در بانک ملی ایران آغاز شد و با سرعتی که در پیشرفت آن دیده می شود، امید می رود سال آینده صورت های مالی بانک به طور کامل با این استانداردها تطبیق پیدا کند.
رئیس هیات مدیره بانک ملی ایران اظهار کرد: بانک ملی ایران سال گذشته و امسال، دو سری از صورت های مالی را تهیه کرد که یکی از آنها صورت های مالی بر اساس استانداردهای ملی و دیگری صورت های مالی جدید مطابق با استانداردهای IFRS (نمونه بانک مرکزی) است.
وی افزود: بانک ملی ایران در سال مالی 1394 نیز با وجود مشکلات و محدودیت زمان، صورت های مالی مذکور را با توجه به ظرفیت موجود تهیه و قبل از برگزاری مجمع عمومی به بانک مرکزی و اعضای مجمع ارائه کرد.
به گفته حسین زاده، صورت های مالی بانک ملی ایران هر سال پس از تایید مجمع عمومی منتشر می شود.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۱:۱۵

راهبرد بانک توسعه صادرات سودآوری حداقلی است

مدیرعامل بانک توسعه صادرات درگردهمایی اتاق‌های بازرگانی گفت : راهبرد این بانک سودآوری حداقلی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، دکتر علی صالح‌آبادی در دومین نشست هیئت نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شمال غرب کشور(تبریز، اردبیل، ارومیه، زنجان و همدان) اظهار داشت: بانک توسعه صادرات ایران، اصلا به‌دنبال سودآوری بالا نیست و نخستین اولویت بانک،کمک به صادرات غیرنفتی است ولی از سوی دیگر نمی‌خواهیم بانک زیانده باشیم چون بانک‌های خارجی با ما کار نخواهند کرد.
در این جلسه که با حضور استاندار همدان برگزار شد، رئیس هیات‌مدیره بانک توسعه صادرات ایران تصریح کرد: صادرات غیرنفتی موضوع راهبردی کشور است که همه باید برای افزایش آن حمایت کنند.
وی با تأکید بر اینکه کشورهایی که تولید و صادرات را جدی نگرفتند اقتصادشان رو به سقوط قرار دارد بیان کرد: این وظیفه همه دستگاه‌هاست که برنامه‌هایشان را بر اساس محوریت صادرات غیرنفتی تنظیم کنند لذا تفکر صادراتی در جامعه ما از اهمیت زیادی برخوردار است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران عنوان کرد: از آنجایی که ماهیت و فعالیت اصلی بانک توسعه صادرات، ارزی است لذا در دوران تحریم نیز آسیب بیشتری را متحمل ‌شد.
آقای دکتر صالح آبادی تصریح کرد: در گذشته حتی یک حساب فعال در بانک‌های خارجی نداشتیم ولی اکنون در بیش از 30 بانک خارج از کشور حساب فعال داریم.
وی با اشاره به منابع بانک توسعه صادرات گفت: این بانک در استان‌های کشور تنها یک شعبه دارد و مانده تسهیلات در دو سال قبل 8 هزار میلیارد بود تومان که اکنون به 17 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است که 80 درصد آن تسهیلات ارزی پرداخت شده و 20 درصد آن تسهیلات ریالی است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با بیان اینکه منابع در اختیار بانک عمدتا از خطوط اعتباری بانک مرکزی و یا جذب منابع از صندوق توسعه ملی است، افزود: سرمایه بانک توسعه صادرات در حال حاضر 2500 میلیارد تومان است که سال گذشته بعد از مصوب شدن تبصره 35 مجلس شورای اسلامی، هزار میلیارد تومان به بانک تخصیص یافت که البته آن بدهی بود که باید به بانک مرکزی پرداخت می‌شد و به حساب سرمایه بانک اضافه شد.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران تصریح کرد: از صندوق توسعه ملی 800 میلیارد تومان جذب سپرده کردیم و اکنون منابع به بیش از 3 هزار میلیارد رسیده و امسال در بسته صادرات غیرنفتی قرار شد تا صندوق از منابع امسال خود بخش قابل توجهی را به بانک توسعه صادرات اختصاص دهد که اگر تخصیص یابد امسال بهتر از سال قبل عمل می‌کنیم.
آقای دکتر صالح آبادی اظهار داشت: نرخ هایی که صندوق توسعه ارائه می‌داد 16 درصد به صادرکنندگان بود که با کاهش 5 درصدی به 11 درصد رسید. ضمن اینکه 300 میلیاردتومان سررسید صندوق توسعه ملی را در هفته آینده داریم که موافقت شد تا آن را تمدید و مجدد به بانک بازگردانند تا در اختیار متقاضیان تولید و صادرات قرار دهیم.
وی بیان کرد: اعضای اتاق‌های بازرگانی انتظار دارند تسهیلات از منابع صندوق توسعه ملی را به صورت "سقف اعتباری" پرداخت کنیم که در حال مذاکره هستیم این رویه در صندوق اصلاح شود که این عامل می‌تواند منابع پایداری برای بخش صادرات باشد.
رئیس هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران با اشاره به اینکه تسهیلات تا سقف 500 میلیون دلار به صورت ارزی برای نوسازی و توسعه ارائه می‌شود گفت: نرخ سود این تسهیلات 6درصد است.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در مورد کاهش ریسک نرخ ارز در صادرات افزود: بانک نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد و باید نهادهای بالاتر به دنبال آن باشند چرا که این اقدام از عهده تنها یک بانک خارج بوده و نیاز به راه اندازی بازار مشتقه ارز است.
آقای دکتر صالح آبادی در مورد صدور خدمات فنی و مهندسی و صدور ضمانت نامه‌های ارزی عنوان کرد: در بحث صدور ضمانت نامه‌های بانکی، از طرف ایران مشکلی وجود ندارد و آمادگی صدور ضمانت‌نامه داریم ولی طرف‌های مقابل باید ضمانت‌نامه‌های ایران را بپذیرند. بهرحال کار دشواری است ولی غیر ممکن نیست و در هر مورد راهکار بخصوصی را دنبال می‌کنیم.
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران با اشاره به اینکه بسیاری از مراکز خدمات فنی مهندسی ما در عراق دچار چالش شده‌اند عنوان کرد: اکنون 70 درصد خدمات فنی- مهندسی ما در عراق است. بر این اساس 200 میلیون دلار خط اعتباری به شرکت‌های خدمات فنی مهندسی اعطا شد تا بتوانند به صورت موقت مشکلات‌شان را حل کنند.
آقای صالح‌آبادی بیان کرد: مقرراتی که حاکم بر نظام بانکی است در مورد تمامی بانک‌ها یکسان است ولی بانکهای توسعه‌ای دغدغه‌هایی دارند که با بانک‌های تجاری تفاوت دارد لذا می‌بایست مقررات خاص بانک‌های توسعه‌ای تدوین و لحاظ شود.
در این جلسه، علاوه بر رئیس و هیات‌رئیسه اتاق‌های بازرگانی استان‌های شمال غرب کشور، آقای مهندس نیکبخت استاندار همدان نیز حضور داشت. وی در بخشی از بیانات خود بانک توسعه صادرات ایران را امید تولیدکنندگان و صادرکنندگان و پشتیبان اصلی بانک‌های کشور دانست.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۹:۱۲

معاون مدیرعامل بانک صادرات: فرزندان بازنشستگان بدون نوبت وام ازدواج می گیرند

معاون مدیرعامل بانک صادرات با اشاره به آمار پشت نوبتی 70 هزار نفری برای دریافت وام ازدواج گفت: دستور داده شده فرزندان بازنشستگان بدون نوبت این تسهیلات را دریافت کنند.

به گزارش خبرنگار شهری و رفاهی خبرگزاری فارس، در اولین کنگره مجمع عالی کانون‌های بازنشستگی کشوری طرح وام ضروری بازنشستگان کشوری برای سال 96 با حضور وزیر رفاه رونمایی شد.
یوسفیان معاون مدیرعامل بانک صادرات در این باره گفت: امسال بانک صادرات در جهت ایفای تعهدات اجتماعی خود علی رغم اینکه در منابع قرض الحسنه به شدت دچار مشکل است، تعهد کرده به 300 هزار بازنشسته تا چهار میلیون تومان وام بدهد.
وی افزود: امروز تفاهم نامه اعطای وام به امضاء می رسد که ارزش این تفاهم نامه و اعتبار وام 1200 میلیارد تومان است.
یوسفیان با اشاره به آمار پشت نوبتی 70 هزار نفری برای دریافت وام ازدواج گفت: مدیرعامل بانک صادرات دستور داده است فرزندان بازنشستگان بدون نوبت این تسهیلات را دریافت کنند.
محمود شهشهانی‌پور معاون اقتصادی صندوق بازنشستگی نیز به مقایسه درآمد صندوق بازنشستگی از سال 88 تا سال 95 پرداخت و گفت: درآمدهای صندوق افزایش 326 درصدی پیدا کرده است و از مبلغ 3100 میلیارد تومان در سال 91 به 10 هزار و 940 میلیارد تومان در سال 95 رسیده‌ایم.
وی با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم بخش‌های زیان‌ده را ساماندهی کنیم گفت: تلاش داریم تا در بخش خودرو در آینده‌ای نزدیک خدمات لیزینگی با درصدهای سود پایین به بازنشستگان ارائه کنیم. ما تلاش کردیم شرکت‌های کم بازده و زیان‌ده که در حالت بحران هستند را به وضعیت مطلوب برسانیم که شرکت‌های آپاداناسرام و شرکت خدماتی هواپیمایی آسمان از این جمله هستند.
شهشهانی پور گفت: 2 سال قبل خدمات هواپیمایی آسمان 9 هواپیمای فعال داشت و تعداد زیادی پرسنل حقوق بگیر داشت و بحران‌های زیادی را طی کرده بود؛ موفق شدیم 470 میلیارد تومان از مطالبات دولت را با بدهی‌های شرکت آسمان از طریق رفع قانون موانع تولید تهاتر کنیم که آسمان را از وضعیت زیان‌ده خارج کرد. 
وی با اشاره به اینکه چندین شرکت خود را به بورس برده‌ایم و در چند طرح بزرگ سرمایه‌گذاری کردیم، اظهار کرد: احداث مجتمع پتروشیمی مسجدسلیمانی، خرید 13.5 درصد از سهام بیمه ملت و احداث مرکز خرید تجهیزات ساختمانی از این جمله هستند.

۹۶/۰۵/۰۹
۱۵:۳۰

سرمایه گذاری بانک پارسیان برای تامین مالی طرح های نفت،گاز و صنایع

با افتتاح شعبه میدان شهدای اهواز بانک پارسیان، که با حضور مسوولین، اهالی کسب و پیشه اهواز، و دکتر پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان برگزار شد، تعداد شعب بانک پارسیان به 311 شعبه رسید.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی بانک پارسیان، مهندس خسروانی عضو هیات مدیره بانک پارسیان در این مراسم، با اعلام این خبر افزود: امروز علاوه برافتتاح شعبه جدید بانک در اهواز و خرمشهر، در ماه آینده نیز شعب جدیدی در پادادشهر و بهبهان، افتتاح می شود .
وی با اشاره به برنامه پارسیان برای توسعه شعب در خوزستان گفت: طی ماه های پیش نیز در اندیمشک و ماهشهر دو واحد دیگر به مجموعه شعب خوزستان اضافه شده است.
خسروانی افزود : در بانک پارسیان به مدد برنامه های دانش محور و گسترش خدمات نوین، علاوه بر حفظ کرامت انسانی و احترام به حقوق مشتری، معتقدیم که ارتباط با مشتری در قالب شریک تجاری معنا دار است و تلقی ما این است که سود بانک درجایی است که مشتریان آن سود کنند و بانک به مشتری و کسب وکار مانند یک شریک تجاری می نگرد. این مفهوم کلیدی باعث شده که شرکت های زیرمجموعه پارسیان به سمت توسعه خطوط کسب وکار در رابطه با بازار پول و سرمایه حرکت کنند.
مهندس خسرواتی تاکید کرد: ما به هیچ عنوان دنبال بنگاه داری نیستیم و ارائه خدمات گسترده مالی، ارزی ، مشارکت در راه اندازی فین تک و استارتاپ ها و... مورد توجه این بانک است.
وی با اشاره به فعالیت های ارزشمند شرکت های بیمه پارسیان، تجارت الکترونیک پارسیان، تامین سرمایه لوتوس، صندوق قرض الحسنه و... گفت: زیرمجموعه های پارسیان چابک هستند و بیمه پارسیان یک شرکت مقتدر بیمه ای است که به عنوان نماد بیمه و بیمه گری در کشور مطرح است.
وی افزود شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان نیز براساس شاخص های اعلام شده بورس، طی سه سال اخیر در بسیاری از شاخص ها در رده اول بوده است. اولین صندوق جسورانه با همکاری پژوهشکده رویان راه اندازی شده که تحقیقاتی را در زمینه ناباروری انجام می دهد . در تامین سرمایه، همچنین تشکیل صندوق طلا در حال راه اندازی است و ظرفیت خرید و فروش آنلاین را برای خرید و فروش ایجاد کرده ایم.
وی با اشاره به توان بالای بانک پارسیان در بازار ارز گفت در زمینه ارزی نیز بانک پارسیان با استفاده از شبکه گسترده کارگزاری خود در کشورهای جهان توانست معاملات ارزی قابل توجهی را در دوران تحریم انجام داده و به اقتصاد ملی کمک کرده و بخش عمده ای از نقل و انتقال ارزی را برای بانک های دیگر انجام داده و تامین نیاز کالاهای وارداتی برای انتقال ارز را انجام داده است
وی تصریح کرد در این رابطه برنامه ای برای گسترش شبکه خارجی داریم شعبه ای در بغداد داریم، به زودی شعبه نجف نیز افتتاح خواهد شد و مطالعات ایجاد شعبه در اروپا نیز در دست بررسی است. عضو هیات مدیره بانک پارسیان افزود: توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز براساس تصمیم اعضای هیات مدیره، در دستور کار است و خطوط اعتباری جذابی برای بنگاه های متوسط و کوچک و شرکت های دانش بنیان ایجاد شده است. بخش عمده ای از منابع تخصیص داده شده برای مناطق محروم در نظر گرفته شده است و تلاش شده که برای منطقه خوزستان نیز اقداماتی در جهت تامین مالی واحدهای کوچک، متوسط و دانش بنیان انجام شود و حتی برای جذب منابع در جهت محرومیت زدایی بخش هایی از خوزستان نیز اقداماتی انجام خواهد شد . مهندس خسروانی با اشاره به عملکرد موفق و قابل توجه قرض الحسنه پارسیان در سال های اخیر گفت: صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان تنها صندوق قرض الحسنه در بانک های خصوصی است که عملکرد آن قابل مقایسه با بانک های دولتی با سابقه طولانی فعالیت است و در سا لهای اخیر سهم قابل توجهی از بازار و رشد چشمگیری داشته و به بسیاری از نیازهای مردم در بخش ازدواج و رفع نیازهای ضروری کمک کرده است.
مهندس خسروانی با اشاره به مشارکت بانک پارسیان در تولید و صنعت افزود: سرمایه گذاری پارسیان برای تامین مالی طرح های نفت وگاز و صنایع مختلف را در دستور کار قرار داده ایم و سرمایه گذاری هایی در میادین نفت وگاز آزادگان در سال های اخیر انجام داده ایم که به تولید کشور کمک کرده است و پارسیان همچنان تامین مالی در طرح های صنعتی و نفت وگاز را به عنوان یکی از برنامه های اصلی خود پیگیری خواهد کرد.
وی با اشاره به این نکته که بانک ها می توانند نقش تعیین کننده ای در سرنوشت اقتصاد کشور داشته باشد گفت: مرکز تحقیقات بانکداری اسلامی در پارسیان ایجاد شده و هزینه تحقیقات در حوزه های دانش بنیان را پذیرفته و همکاری با طرح های دانش بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی در حال انجام است .هم اکنون نیز دو طرح در مورد فین تک و استار تاپ ها برای رشد کسب وکار در حال انجام است که مورد حمایت بانک پارسیان است
وی با اشاره به تاکید مدیریت بانک در حمایت از طرح های توسعه ای در استان خوزستان گفت: عموما بانک های خصوصی تمایل چندانی به سرمایه گذاری و توسعه خدمات در استان ها ندارند اما در پاییز سال قبل، مدیرعامل بانک پارسیان اعلام کرد که توسعه شبکه و خدمات را در استان خوزستان پیگیری کنیم و به دنبال آن برنامه های توسعه خدمات و شعب در حال انجام است.

۹۶/۰۵/۰۹
۲۱:۱۵

پیشرفت اقتصاد و امنیت ملی

دکتر موسی غنی‌نژاد
از همان آغاز پیدایش علم اقتصاد دو رویکرد متفاوت و بعضا متضاد درخصوص رابطه میان نظام اقتصادی و مصلحت سیاسی وجود داشت. یک عده که بعدها به «مرکانتیلیست‌ها» معروف شدند بر این عقیده بودند که اقتصاد ابزاری در میان سایر ابزارها برای خدمت به مصلحت عالی سیاسی است و شأن مستقلی از آنِ خود ندارد.
همان‌گونه که نیروی نظامی تابع قدرت حاکم برای نیل به اهداف سیاسی است، نظام اقتصادی هم باید چنین باشد. آنها به تجارت آزاد اعتقادی نداشتند و بر سیاست‌های حمایتی برای تقویت و تحکیم اقتصاد ملی تاکید می‌ورزیدند. بنیان‌گذاران علم اقتصاد، از جمله آدام اسمیت در کتاب معروف «ثروت ملل»، نادرستی و تناقض نهفته در این رویکرد را نشان دادند. تجارت آزاد، چه در داخل یک کشور، چه در میان کشورها، به افزایش ثروت و صلح‌آمیز شدن روابط میان انسان‌ها می‌انجامد و بر عکس محدود کردن آزادی تجارت و سیاست‌های حمایتی نتیجه‌ای جز ناکارآمدی، فقر و نهایتا افزایش تنش‌های سیاسی ندارد. به‌رغم اینکه مرکانتیلیسم در عرصه علم اقتصاد دوام چندانی نیاورد و اعتبار خود را از دست داد، اما مشتریان قدرت سیاسی هیچ‌گاه آن‌ را کاملا کنار نگذاشتند؛ چراکه اقتصاد حوزه تولید و توزیع ثروت است و نه تنها به خودی خود مطلوبیت دارد، بلکه وسیله‌ای برای تحکیم و بسط قدرت است. از همین رو می‌توان ادعا کرد تداوم ایدئولوژی مرکانتیلیستی، به‌رغم شکست کامل آن در مباحث علمی، سهم بسزایی در فاجعه‌های سیاسی و اقتصادی دو سده گذشته داشته است. بسیاری از مورخان، حمایت‌گرایی اقتصادی را یکی از علل وقوع دو جنگ بزرگ جهانی در سده بیستم دانسته‌اند. مضافا اینکه از منظر تحلیل اقتصادی هم می‌توان گفت به‌کارگیری انواع سیاست‌هایی از این دست، از جمله آنچه استراتژی جایگزینی واردات نامیده می‌شود، مانع بزرگی در مسیر رشد و توسعه کشورهای جهان سوم پس از جنگ جهانی دوم بوده است. تجربه تاریخی سه دهه اخیر، به ویژه در کشورهای آسیایی، به وضوح شاهدی بر این مدعا است که تنها مسیر مطمئن برای رسیدن به توسعه اقتصادی از تجارت آزاد و مشارکت فعال در اقتصاد جهانی می‌گذرد و اتفاقا با طی همین مسیر است که استقلال و امنیت ملی به‌طور موثری تضمین می‌شود. متاسفانه این واقعیت که پشتوانه قوی علمی دارد، هنوز در کشور ما از سوی بسیاری از سیاستمداران ذی‌نفوذ، روشنفکران و اهل قلم پذیرفته نشده و آنها با بهانه قرار دادن موضوع امنیت ملی، عملا از نوعی اقتصاد بسته و حمایتی دفاع می‌کنند.
موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و امضای توافق‌نامه مهم «برجام» از سوی ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی، کشور ما را از انزوای مخرب و خطرناک ناشی از تحریم‌های هسته‌ای در سال‌های پایانی دولت دهم بیرون آورد و راه را برای بهره گرفتن از تجارت آزاد باز کرد. اما از زمان اجرای برجام، حتی پیش از تصویب نهایی آن، برخی گروه‌های سیاسی که بعدها به دلواپسان موسوم شدند بنای مخالفت بنیادی با آن را گذاشتند؛ البته بدون اینکه راه حل جایگزین و سازنده‌ای ارائه دهند. نگرانی آنها آرمان‌های گرانقدر «استقلال» و «امنیت ملی» است که علی‌الاصول و همیشه افکار عمومی ایرانیان نسبت به آنها بسیار حساس است. برخی از تندرو‌ترین این منتقدان می‌گویند چون برجام همه نتایج مورد انتظار حداکثری را به بار نیاورده ایران باید از این توافق‌نامه خارج شود؛ اما در باره هزینه‌ها یا منافع احتمالی این کار سخنی نمی‌گویند. این رویکرد مانند این است که به بیماری که مطابق نسخه پزشک دارویی را مصرف می‌کند به این علت که حال عمومی وی مطابق انتظارات خود یا دیگران به‌طور کامل بهبود نیافته، توصیه کنیم مصرف دارو را ترک کند؛ اما به جای آن نسخه جایگزین و معتبری هم پیشنهاد نکنیم و در عین حال به این مساله هم نپردازیم که ترک دارو ممکن است چه عواقبی داشته باشد.
بی‌تردید چنین توصیه‌ای غیر‌مسوولانه است و عمل به آن ممکن است به نتایج خطرناکی منجر شود. البته در‌صورتی‌که بیمار به چنین توصیه‌ای عمل نکند خطری متوجه او نخواهد بود؛ اما رویکرد دلواپسان منتقد برجام پیچیده‌تر از این حرف‌ها است و با عمل نکردن به توصیه آنها مساله تمام نمی‌شود. توصیه آنها همراه با فضاسازی‌ها و تنش‌های سیاسی بی‌موردی است که محیط کسب‌و‌کار و سرمایه‌گذاری را ناامن می‌کند و این عملا به تحقق نیافتن انتظارات برجامی مدد می‌رساند. منتقدان دلواپس باید توجه کنند اولویت حل مشکلات اقتصادی مستلزم رونق اقتصادی است و این محقق نمی‌شود مگر در فضای کسب‌و‌کار امن و آرام با تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های گسترده داخلی و خارجی. مضافا اینکه افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، همان گونه که تجربه کشورهای آسیایی به ویژه چین نشان داده، علاوه بر پیشرفت اقتصادی با گسترش پیوندهای اقتصادی و ایجاد منافع متقابل میان کشورها موجب می‌شود امنیت سیاسی هم تضمین شود. آنهایی که با تعبیر نادرست از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، بر سیاست‌های حمایتی و خودکفایی تاکید می‌ورزند گویا فراموش می‌کنند که یکی از مهم‌ترین مسائل امنیت ملی کشور ما در آینده نزدیک معضل کم‌آبی خواهد بود و علت اصلی این معضل اجرای سیاست‌های بی‌پایه حمایت از تولید کشاورزی و صنعتی و هدر دادن منابع آبی کشور بوده است. تجربه تاریخی بیش از دو سده اخیر در غرب و شرق نشان داده که هیچ کشوری نتوانسته با توسل به سیاست‌های حمایتی و اقتصاد بسته به پیشرفت اقتصادی و بالاتر از آن به امنیت ملی دست یابد. برعکس، جوامعی توانسته‌اند به این دو آرمان گرانقدر تحقق بخشند که به اقتصاد رقابتی و تجارت آزاد در سطح ملی و فراملی دست یازیده‌اند.
نیوزهاب سیاسی؛ge1001

۹۶/۰۵/۱۰
۰۶:۲۱