نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 93541
 • تمام سکه (طرح جدید) 916000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 912000
 • نیم سکه 466000
 • ربع سکه 257000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3312
 • یورو 3728
 • پوند 5140
 • صد ین 2720
 • درهم امارات 904
 • لیر ترکیه 1238
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 40 Arrow up
  دلار 29050
 • 68 Arrow up
  یورو 32722
 • 246 Arrow up
  پوند 45217
 • 197 Arrow up
  فرانک 31305
 • 33 Arrow up
  صد ین 23537
 • 11 Arrow up
  درهم امارات 7909

مدیرکل نظارت فنی بیمه مرکزی: صدور بیمه نامه در"حافظ" به صورت کامل رصد می شود

فرزانه قرتکینی افزود : وضعیت صدور بیمه نامه این شرکت به صورت کامل در حال بررسی بوده و اگر مواردی مشاهده شده با این شرکت مکاتبه لازم شده است.
به گزارش ریسک نیوز،مدیر کل نظارت فنی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی به نسیم خبرداد : "رضوانی" به عنوان مدیر عامل شرکت بیمه حافظ معرفی شده و مراحل آن نیز در حال طی شدن است و افزود: نامه معرفی مدیر عامل جدید شرکت بیمه حافظ را ندیده و فقط شنیده ام که "رضوانی" به عنوان مدیر عامل  بیمه حافظ معرفی شده است.
"شرکت بیمه حافظ سهامی عام، اولین شرکت بیمه خصوصی بوده که با استناد به ماده 28 الحاقی قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی ایران  و با مجوز بیمه مرکزی تأسیس شده است."
به گزارش نسیم، تارنمای بیمه مرکزی در صفحه مشخصات مدیران ارشد بیمه حافظ با ذکر این توضیح که جدول مشخصات در حال تکمیل مدارک بوده از توضیح هرگونه اطلاعات بیشتری خودداری ورزیده است.
فرزانه قرتکینی در گفتگو با نسیم افزود که وضعیت صدور بیمه نامه این شرکت به صورت کامل  در  حال بررسی بوده و اگر مواردی  مشاهده شده با این شرکت مکاتبه لازم شده است.
وی پیرامون خریداران شرکت بیمه حافظ هم گفت که این موضوع ربطی به اداره کل نظارت فنی نداشته  و این اداره کل در مورد صدوربیمه نامه، نظارت فنی انجام می دهد.
از قرار معلوم، نماد معاملاتی این شرکت از 28 مرداد ماه بسته شده و تا امروز نیز به نظر میرسد که خبری از بازگشایی آن نیست.
به گفته قرتکینی، اگر در مورد  صدور بیمه نامه ، مورد خاصی بوده که به آنها اعلام شده و درحال حاضر نیز مورد مشکل داری دیده نشده است.
 
 

منابع دیگر:
 • آیین
۹۴/۰۳/۲۱
۱۰:۴۶

در پژوهشکده بیمه اتفاق افتاد: برگزاری همایش آموزشی بیمه هواپیما

نقدینه-همایش آموزشی بیمه هواپیما صبح امروز با حضور کارشناسان و دست اندرکاران شرکت های بیمه و مدرسان بین‌المللی این حوزه در پژوهشکده بیمه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری نقدینه،‌  در مراسم افتتاحیه این همایش یک روزه که با همکاری پژوهشکده بیمه برگزار ‌شد، مصطفی زندی مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی با اعلام اهمیت انتقال دانش روز جهانی بیمه و مباحث فنی در صنعت بیمه کشورمان، به تطابق این اطلاعات با دانش داخلی و بومی‌سازی آن اشاره کرد و گفت بیمه مرکزی به استمرار فرآیند آموزش و توسعه مهارت های نیروی انسانی در بخش‌های مختلف صنعت بیمه توجه وافری دارد.
مدیر کل روابط عمومی بیمه مرکزی همچنین پیشرفت تکنولوژی و سرعت در نقل و انتقالات را ضرورت کاربردی شدن صنعت هوایی و متعاقب آن، این رشته بیمه‌ای دانست و گفت: رشته بیمه هواپیما از جمله رشته هایی است که باید در پی کاربردی شدن هر چه بیشتر دانش آن در کشور و ارتقای سطح تخصصی کارشناسان داخلی این رشته در صنعت بیمه باشیم.
در این همایش بیمه و صنعت هوایی، بیمه مسئولیت بدنه هواپیما و قطعات یدکی، ریسک های مربوط به هواپیما در دوران جنگ، ریسک‌های جنگ در مکان های خطرناک، تنظیم قراردادهای بیمه هواپیما در مناطق خطرناک و همچنین آمارهای مرتبط با بیمه هواپیما در کشورهای مختلف جهان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

۹۴/۰۳/۲۱
۲۲:۱۷

تداوم فعالیت غیر قانونی یک شرکت بیمه ای در سرزمین اصلی

نقدینه-در حالیکه طبق قوانین موجود شرکت های بیمه در مناطق آزاد تجاری_ صنعتی مجاز به فعالیت در سرزمین اصلی نیستند یک شرکت بیمه ای به عنوان اولین شرکتی که به منظور فعالیت در این مناطق پروانه فعالیت دریافت کرده مبادرت به صدور بیمه نامه های شخص ثالث در سرزمین اصلی کرده است

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، ،از آنجا که مناطق آزاد تجاری_ صنعتی نقش موثری را در افزایش صادرات ، درآمدهای ارزی ، جذب سرمایه های خارجی و انتقال تکنولوژی ایفا می کنند ، بدون شک صنعت بیمه نیز می تواند در کنار سایر نهادهای مالی درتامین سر مایه واحد های اقتصادی نقش مهمی را ایفا  کند در این راستا بیمه مرکزی بر مبنای سیاست های کلان و با توجه به راهبردی بودن مناطق آزاد تجاری _ صنعتی پروانه فعالیت دو شرکت خصوصی امید و حافظ را صادر کرد.
 طبق مقررات موسسات بیمه در مناطق آزاد تجاری_ صنعتی  از جمله تمایزات این شرکت ها نسبت به سایر شرکت های بیمه که در سرزمین اصلی فعالیت می کنند این است که شرکت های مناطق آزاد تنها اجازه فعالیت در رشته هایی را دارند که بیمه مرکزی اعلام کرده و مجاز به فعالیت در سرزمین اصلی نیستند مگر در رشته هایی که به تایید بیمه مرکزی رسیده باشد.
دور زدن قانون از سوی یک شرکت بیمه دارای مجوز فعالیت در  مناطق آزاد تجاری_ صنعتی
در حالیکه طبق قوانین موجود شرکت های بیمه در مناطق آزاد مجاز به فعالیت در سرزمین اصلی نیستند مگر در رشته هایی که به تایید بیمه مرکزی رسیده باشد بیمه حافظ به عنوان اولین شرکتی که به منظور فعالیت در این مناطق پروانه فعالیت دریافت کرده مبادرت به صدور بیمه نامه های شخص ثالث در سرزمین اصلی کرده است.
این در حالی است که در خصوص محدوده فعالیت این شرکت بیمه ای آمده است :"علاوه بر بیمه های مهندسی و انرژی که تخصص اصلی شرکت بیمه حافظ می باشد، این شرکت درسایر رشته های بیمه ای نظیر بیمه درمان تکمیلی، عمر و حوادث، بدنه اتومبیل، شخص ثالث خودرو، باربری کالا (داخلی، صادراتی و وارداتی)، آتش سوزی،انواع بیمه های مسئولیت، بیمه های اعتباری، بیمه های خاص (نظیر بیمه های دام و طیور، بیمه اسب، بیمه نبور عسل و غیره)، بیمه های بدنه و مسئولیت شناور، هواپیما و بالگرد ازهر نوع، طرح های خاص بیمه ای با نظارت بیمه مرکزی ج.ا.ا که جهت مشتریان خاص و ویژه با توجه به نیازهای ایشان و با شعار "هر مشتری ویژه، یک راه حل جامع" طراحی می گردد، در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فعالیت دارد.
همچنین در خصوص چگونگی فعالیت این شرکت در سرزمین اصلی عنوان شده :" طبق مجوز صادره از بیمه مرکزی ج.ا.ا این شرکت می تواند در سرزمین اصلی کشور در سایر رشته های بیمه ای اعم از مسئولیت حرفه ای مدیران ارشد، آلودگی محیط زیست، بیمه کامپیوتر و تجهیزات الکترونیک، از کار افتادگی دست هنرمندان و صنعتگران، سرقت آثار هنری، بیمه بیکاری، مرگ و میر طیور و آبزیان، مرگ و میر زنبور عسل و کرم ابریشم، بیمه محصولات کشاورزی، بیمه اعتبار انفرادی، و بیمه درمان انفرادی (در رشته درمان انفرادی در سرزمین اصلی نیز هزاران بیمه گذار و خانواده آنان در زیر چتر حمایتی بیمه حافظ با آسایش خاطر به سر می برند) فعالیت نماید..
با توجه به آنچه گذشت ، و با اتکا به مجوز صادره از سوی بیمه مرکزی این شرکت مجاز به صدور بیمه نامه شخص ثالث در سرزمین اصلی نمی باشد.
فرار مالیاتی
از آنجا که طبق قوانین شرکت های فعال در مناطق ویژه تجاری_ صنعتی از پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف هستند تاسیس نمایندگی در سرزمین اصلی به معنای صدور بیمه نامه با 9درصد تخفیف است که این مساله نمونه بازر فرار مالیاتی محسوب می شود چرا که در سرزمین اصلی بیمه نامه شخص ثالث فروخته اما مالیات پرداخت نکرده است ،از سوی دیگر شرکت مزبور 20 درصد تخفیف نیز برای بیمه گزاران قایل می شود که در مجموع بیمه نامه های شخص ثالثی با 30 در صد تخفیف ارایه می کند.
از طرف دیگر حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت بیمه ای در مناطق آزاد کمتر از سرزمین اصلی و رقمی معادل  20 میلیارد تومان است و زمانی که شرکتی به صدور بیمه نامه شخص ثالث با توجه به  تخفیف 30 درصدی مبادرت می وزرد بدون شک میزان فروش شرکت از سرمایه آن بالاتر می رود.
به گزارش ریسک نیوز، با توجه به راه اندازی سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه ( سنهاب) بدون شک رصد کد های صدور بیمه نامه ثالث از سوی این شرکت بیمه ای به راحتی امکان پذیر است.
 طبق ماده 17 مقررات تاسیس موسسات در مناطق آزاد تجاری_ صنعتی  ، موسسات موظفند هر گونه تغییر در سهامداران عمده ، مدیران و بازرسان و حسابرسان را ظرف دو هفته به اطلاع بیمه مرکزی برسانند این در حالی است که طی چهار ماه اخیر هیات مدیره این شرکت هنوز تایید صلاحیت نشده به طوری که در سایت بیمه مرکزی نیز جای اسامی مدیر عامل خالی است.
 با توجه به اینکه مهمترین و اصلی ترین وظیفه بیمه مرکزی بر طبق قوانین بیمه گری نظارت بر حسن اجرای قوانین از سوی شرکت های بیمه است و با عنایت به پیاده ساری سامانه سنهاب با هدف نظارت آنلاین و ایجاد شفافیت انتظار می رود تهاد ناظر بر نظارت بر موسسات بیمه ای اعم از شرکت های بیمه در سرزمین اصلی و مناطق آزاد اهتمام ورزد.
در این راستا یک مقام آگاه در بیمه مرکزی به ریسک نیوز اعلام کرد، صدور بیمه نامه شخص ثالث از سوی بیمه حافظ در سرزمین اصلی غیر قانونی بوده و این موضوع مورد پیگرد بیمه مرکزی قرار خواهد گرفت.
 شرکت بیمه حافظ (سهامی عام) اولین شرکت بیمه خصوصی است که به استناد ماده ۲۸ الحاقی به قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری_صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۸ و تصویب مقررات تأسیس و فعالیت مؤسسات بیمه در مناطق آزاد تجاری_صنعتی جمهوری اسلامی ایران مورخ ۱۳۷۹/۰۶/۰۲ پس از طی تشریفات قانونی و با مجوز بیمه مرکزی ایران در تاریخ ۱۳۸۱/۰۲/۱۸ تأسیس شد.

۹۴/۰۳/۲۲
۱۲:۲۰
منابع دیگر:
 • دنیای اقتصاد
 • اخبار بانک
 • پول نیوز
۹۴/۰۳/۲۳
۰۷:۳۲
منابع دیگر:
 • نقدینه
 • ریسک نیوز
 • پول‌پرس
 • خبر اقتصادی
 • پول نیوز
۹۴/۰۳/۲۳
۰۷:۳۷

اوراق سهام بیمه کوثر توزیع می‌شود

اوراق سهام بیمه کوثر با سرمایه جدید 140میلیارد تومانی در میان سهام‌داران توزیع می‌شود.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، بیمه کوثر اعلام کرد: در این دوره آن دسته از سهامدارانی که با هماهنگی یکی از صنایع اقدام به خرید سهام کرده‌اند، با معرفی نماینده آن صنعت به‌ همراه معرفی‌نامه، می‌توانند با مراجعه به اداره امور سهام شرکت، اوراق سهام را دریافت کنند.
محمدرضا مجدرضایی اضافه کرد: سایر سهامداران براساس جدول زمانبندی که طی روزهای آتی اعلام می‌شود، می‌توانند با مراجعه به اداره سهام شرکت در تهران و مکان‌های اعلام شده در سراسر کشور اوراق سهام خود را دریافت کنند.

منابع دیگر:
 • ویوان نیوز
۹۴/۰۳/۲۲
۱۳:۲۲

بیمه رازی افزایش سرمایه 100 میلیارد تومانی می دهد

اخبار بانک: مدیر عامل بیمه رازی با بیان اینکه درحال حاضر، شرکت بیمه متبوع او، هیچگونه بدهی معوق به بیمارستان های طرف قرارداد نداشته است، از افزایش سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی این شرکت خبر داد.

به گزارش «اخبار بانک» به نقل از نسیم آنلاین، یونس مظلومی اظهرا داشت: درحال حاضر، شرکت بیمه متبوع او،هیچگونه بدهی معوق به بیمارستان های طرف قرارداد نداشته و به نسیم افزود که بیمه رازی یکی از معدود شرکت های بیمه ای بوده که با همه بیمارستان ها در انتهای سال ۹۳ هم تسویه کرده است.
وی سهم بیمه درمان در پرتفوی شرکت بیمه رازی را ۱۰ درصد دانست وگفت که با توجه به اینکه متوسط سهم بیمه نامه درمان درکل صنعت بیمه کشور ۲۰ درصد بوده بنابراین سهم بیمه درمان در پرتفوی بیمه رازی، از لحاظ درصدی از میانگین صنعت بیمه پایین تر است.
به گفته مظلومی،شرکت بیمه رازی درسال گذشته، ۴۵ میلیارد تومان فروش بیمه نامه درمان داشته که درعین حال خسارت پرداختی دراین خصوص هم به ۳۸ میلیارد تومان رسیده است.
وی، حق بیمه تولیدی شرکت بیمه رازی درسال گذشته را ۴۵۲ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود که این مقدار حق بیمه تولیدی در قیاس با سال ماقبل آن از رشد ۸۰ درصدی برخوردار بوده است.
وی، خبرداد که سرمایه این شرکت درسال جاری، از ۲۰۰ به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد یافت وادامه داد که بخشی از این افزایش ۱۰۰ میلیارد تومانی سرمایه،ازمحل مطالبات حال شده و بخش دیگراز محل آورده های نقدی سهامداران خواهد بود.
این مقام مسئول درشرکت بیمه رازی، ازپیش بینی۲۰ میلیارد تومانی سود برای سال ۹۳ شرکت متبوع خود خبرداد که به گمان وی، این رقم در پایان سال گذشته محقق شده است.
وی، با اشاره به برنده شدن بیمه رازی درمناقصه صدور بیمه نامه انرژی، اذعان داشت که این شرکت مناقصه صدور بیمه نامه خطوط لوله مخابرات شرکت پایانه های صادرات نفتی را برنده شده است.
مظلومی، با اشاره به اخذ مجوزصدور بیمه نامه مربوط به "کنوانسیون نایروبی" توسط بیمه رازی گفت که در حال حاضر، بیمه رازی انواع بیمه نامه شناورها را صادر می کند و تاکید کرد که شرکت بیمه متبوع او در سال جاری به صورت جدی وارد این عرصه خواهد شد.
وی، سهم بیمه نامه شخص ثالث در پرتفوی شرکت بیمه رازی را ۵۵ درصد برشمرد و اظهارداشت که بیمه رازی در تمامی استانها ،دارای نمایندگی بوده و بدون محدودیت بیمه نامه شخص ثالث صادر می کند.
مظلومی، درباره تاثیرکاهش نرخ سود بانکی بر شبکه بیمه ای کشور هم پیش بینی کرد که با توجه به پرداخت سود به دارندگان بیمه نامه عمر وسرمایه گذاری،احتمال استقبال مردم از این نوع بیمه نامه هم بیشترخواهد بود.

۹۴/۰۳/۲۱
۱۷:۰۸

طرح تحول سازمانی در بیمه دی

ایستانیوز: مدیر عامل شرکت بیمه دی در مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه دی گفت: بیمه دی اکنون وضعیت خوبی در شورای عالی بیمه و سندیکای بیمه گران دارد. اکنون نیز طرح تحول سازمانی بیمه ای را در دستور کار قرار دادیم و در سال آینده بیمه دی به شکوفایی و بهره برداری می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه دی امروز چهارشنبه 20 خردادماه با حضور جمعی از مدیران ارشد و نمایندگان شعب شرکت بیمه دی در هتل ارم برگزار شد.
در ابتدای این نشست هیئت رئیسه با حضور محمد علی مورج رییس مجمع، حسن فرسایی ناظر اول مجمع، محسن عزیزی ناظر دوم مجمع، سید محمد حسنی بهابادی منشی مجمع، قزلباش نماینده بیمه مرکزی، عابدی نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و سید مجید بختیاری مدیر عامل موسسه بانک دی تشکیل شد.
استماع گزارش هیئت مدیره، استماع گزارش حسابرس مستقل و حسابرس قانونی، تصویب ترازنامه سود و زیان، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی و تعیین روزنامه کثیرالانتشار برای درج آگهی از جمله موارد در دستور کار این مجمع بود.
بختیاری مدیر عامل شرکت بیمه دی گزارشی از روند فعالیت های این موسسه در سال گذشته و جاری ارائه کرد و گفت: شرکت بیمه دی با استناد
به مجوزی که دارد در همه رشته های بیمه ای فعالیت می کند.
وی ادامه داد: سرمایه شرکت از 61 میلیارد تومان به 250 میلیارد تومان افزایش داشته است.
وی افزود: وضعیت توانگری شرکت نیز بهبود یافته و شرکت جان دوباره ای یافته است. نرخ رشد شرکت های بیمه در سال گذشته 7/31 درصد بوده است اما شرکت بیمه دی توانسته رشد 38/75 درصدی را رقم بزند.
مدیرعامل موسسه بیمه دی در بخش دیگری از سخنانش چهار اقدام راهبردی این شرکت در سال گذشته را تشریح کرد و افزود: تعیین تکلیف بدهی های شرکت، استقرار نظام کنترلی(سلامت اداری)، بازسازی توان و جایگاه شرکت و بهبود عملیاتی در حوزه های مختلف از جمله اقداماتی است که در سال گذشته به عنوان نقشه راهبردی ترسیم شده است.
بختیاری با بیان اینکه برای پرداخت بدهی های شرکت تلاش شده تا 90 درصد از تعهدات معوق شرکت به بیمه درمان پرداخت شود گفت: خوشبختانه هیچ شکایتی از بیمه دی برای عدم پرداخت تعهدات معوق نشده و این نشان دهنده میزان رضایت مشتریان از بیمه دی است.
وی در ادامه از تعیین تکلیف 18پرونده مالیاتی خبر داد و یادآور شد: تاکنون 15 پرونده مالیاتی تعیین تکلیف شده و سه پرونده دیگر نیز به زودی تعیین تکلیف می شود.
بختیاری درباره استقرار نظام استقرار نظام کنترلی(سلامت اداری) نیز توضیحاتی داد و گفت: شرکت تا کنون نزدیک به 400 حساب مالی داشته است که ما سعی کردیم این حساب ها را متمرکز کرده و سیستم پرداخت و دریافت را به صورت متمرکز در آوریم. بنابراین حساب های گذشته ما در حال اصلاح است.
وی با تاکید بر اینکه بیمه دی برای مبارزه با پول شویی پیشرو است اظهار کرد: ما در این زمینه از شرکت های فعال در صنعت بیمه هستیم و با پول شویی مبارزه می کنیم.
وی تاکید کرد: بیمه دی در سال جاری اصلاح حساب ها را در دستور کار قرار داده است و در 6 ماهه نخست سال 94 ما روند رو به بهبودی در اصلاح حساب ها داشته ایم.
مدیرعامل موسسه بیمه دی در بخش دیگری از سخنانش وصول مطالبات را یکی دیگر از مشکلات این موسسه عنوان کرد و یادآور شد: برای این کار کمیته وصول مطالبات تشکیل شده و به صورت استانی مطالبات را پیگیری می کنیم. ما در بیمه دی خدمات می فروشیم و نه کالا بنابراین اگر شعبه ای نتواند مطالبات خود را وصول کند آن را می بندیم.
بختیاری در ادامه درباره فعالیت های شرکت برای بازسازی توان و جایگاه شرکت نیز گفت: فرایند افزایش سرمایه یکی از اقدامات ما در این باره بوده است. همچنین بهبود جایگاه شرکت در شورای عالی بیمه نیز دیگر کاری بوده که در این زمینه صورت گرفته است. اکنون در شورای عالی بیمه و سندیکای بیمه گران جایگاه خوبی داریم.
وی اضافه کرد: بیمه دی در سطح اذهان عمومی و رسانه ها نیز وضعیت نسبتا مطلوبی دارد و از آنجا که معتقد به اجرای تعهدات به جای تبلیغات کاذب هستیم اکنون که شرکت در شرایط خوبی قرار داد می خواهیم تبلیغات بیشتری را در رسانه ها و میان مردم شروع کنیم.
بختیاری در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه در رشته ثالث باید متوازن عمل کنیم گفت: ما در تلاش هستیم تا تمامی کارهای شبکه فروش را از طریق نمایندگی ها ساماندهی کنیم و آمادگی داریم تا 99 درصد از کارهای فروش را از طریق نمایندگی ها انجام بدهیم.
مدیر عامل شرکت بیمه دی در بخش پایانی سخنانش برنامه های سال آینده این شرکت را تشریح کرد و گفت: برای سال آینده اهداف استراتژیک را ترسیم کردیم و به تفکیک اهداف راهبردها نیز ترسیم شده است. بیمه دی تلاش دارد در صنعت بیمه حرفه ای عمل کند.
وی تاکید کرد: اکنون طرح تحول سازمانی بیمه ای را در دستور کار قرار دادیم. به هر حال ما در سال گذشته بحران را ساماندهی و اکنون نیز برای بهبود اوضاع برنامه ریزی کردیم.
وی در پایان سخنانش گفت: در سال جاری نیز تثبیت و توسعه را در دستور کار قرار دادیم و در سال آینده نیز به شکوفایی و بهره برداری می رسیم.
مدیرعامل بیمه دی در پایان این مراسم از زحمات سهامداران شرکت قدردانی کرد.
در بخش های دیگر این نشست گزارش حسابرس قرائت شد و بختیاری مدیر عامل نیز پاسخ های لازم را مطرح کرد.

منابع دیگر:
 • پول نیوز
۹۴/۰۳/۲۱
۱۳:۴۸

صنعت بیمه پس از تحریم

Banker - صنعت بیمه ایران بدلیل نبود تنوع کافی محصولات بیمه ای بویژه در حوزه بیمه عمر و پایین بودن ضریب نفوذ صنعت بیمه نسبت به کشورهای اروپایی دارای توان و بنیه مالی پایینی است

به گزارش بنکر (Banker)، صنعت بیمه یکی از صنایع دارای اثرات گسترده و بعضا ناپیدا بر اقتصاد و بویژه تجارت بین الملل است، اینجاست که کشورهای تحریم کننده ایران با تمرکز بر صنعت بیمه بدون آنکه نیازی به ورود سنگین به بحث تحریم بسیاری از حوزه های کالاهای وارداتی و صادراتی به/از ایران داشته باشند، صرفا با تحریم صنعت بیمه شرکتهای بیمه بین المللی را از بیمه نمودن محموله های تجاری (از جمله محموله های نفت، گاز و پتروشیمی بویژه محموله های پرخطر) مرتبط با ایران منع نمودند؛ و از آنجا که شرکتهای بیمه ایرانی در این حوزه دانش و توان مالی حضور موثر را دار نبودند، خلاء ایجاد شده باعث گردید طرفهای تجاری حتی در حوزه هایی که تحریم ها اندک و یا قابل دور زدن بودند نیز از تجارت با ایران صرف نظر کنند.
با این مقدمه ارائه توضیحاتی کلی در مورد وضعیت فعلی صنعت بیمه کشور و وضعیت بهینه آن پس از تحریم ها خالی از فایده نخواهد بود.
الف) صنعت بیمه ایران بدلیل نبود تنوع کافی محصولات بیمه ای بویژه در حوزه بیمه عمر و پایین بودن ضریب نفوذ صنعت بیمه نسبت به کشورهای اروپایی دارای توان و بنیه مالی پایینی است (فاصله زیاد ضریب نفوذ بیمه در ایران نسبت به میانگین جهانی (1.73 درصد در برابر 6.3 درصد) که این خود باعث می گردد شرکتهای بیمه ایرانی قدرت کافی جهت ورود به حوزه های بین المللی (از جمله بیمه محموله ها و پروژه های بزرگ نفت و گاز و...) را نداشته باشند.
                           
ب) ریسکهای صنعت بیمه در کشور، ریسکهایی که باعث تضعیف هر چه بیشتر این صنعت در کشور شده است عبارت است از:
پایین بودن دانش اکچوئری و مدلسازی ریسک در صنعت ریسکهای عملیاتی از جمله تقلبات نمایندگیها و بیمه گذاران کارآمدی پایین حوزه بیمه اتکایی و بالا بودن هزینه خرید پوشش بیمه اتکایی (بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات بیمه ای) و عدم متنوع سازی کافی ریسک در صنعت، انحصار در حوزه بیمه اتکایی (از دست رفتن فرصتهای درآمدزایی مربوطه برای شرکتهای بیمه) قیمت گذاری دولتی در حوزه بیمه شخص ثالث و زیان ده بودن این محصول بیمه ای (نرخ حق بیمه و نرخ خسارت در خارج از صنعت بیمه تعیین می شود) بعنوان عمده ترین محصول بیمه ای در پورتفوی شرکتهای بیمه گر (حدود50 درصد) و تلاش شرکتهای بیمه ای جهت جبران شکاف این بخش از طریق مدیریت پرداختها اثر تورم بالا و فرهنگ سازی و اثر آن بر پایین بودن علاقه مندی افراد به بحث بیمه های زندگی به عنوان یکی از حوزه های جذاب صنعت بیمه (از نظر کارشناسان و بیمه مرکزی یکی از عوامل عدم توسعه صنعت بیمه در ایران بحث وضعیت بیمه های زندگی و نقش آن بویژه در تامین منابع مالی بلندمدت است). مشکل بیمه های درمان تکمیلی و عدم شفافیت در هزینه ها و مداخلات دولتی در تعرفه گذاری خدمات سلامت وضع عوارض متعدد در صنعت بیمه و عدم شمول برخی هزینه ها به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی. ایجاد انحصار توسط شرکت بیمه ایران در ارتباط با ارائه پوششهای بیمه ای مورد نیاز بخشهای دولتی و عدم وجود دید اقتصادی در شرکتهای دولتی به صنعت بیمه (عدم خریداری پوشش بیمه کافی و یا خرید پوشش بیمه از طریق مناقصه و رواج نرخ شکنی)  
دوران پسا تحریم؛ بایدها و مشکلات
در حوزه قوانین بانکداری و بیمه اقدامات گسترده ای جهت زمینه سازی حضور بانکها و بیمه های خارجی طی سالهای اخیر صورت گرفته است و خوش بینی های زیادی در مورد ورود و رقابت مستقیم بانکها و بیمه های خارجی در جذب مشتری پس از دستیابی قطعی به توافق هسته ای و رفع تحریمها وجود دارد، از نگاه اشخاص حقیقی و حقوقی این خبر خوبی است چرا که بمنزله ارائه خدمات کارآمدتر (بیمه نامه هایی با پوشش بهتر)، افزایش تنوع محصولات بیمه ای و حتی کاهش هزینه ها است. اما از نگاه صنعت بیمه که موضوع اصلی این یادداشت است، اثرات آن کمی پیچیده تر است، از یک طرف شرکتهای بیمه می توانند اقدام به فعالیت مشترک در سطح داخلی و خارجی با بیمه های معتبر جهانی نمایند و یا اینکه در طرف مقابل صرفا با آنها و بر سر مشتریانشان دست به یک رقابت نابرابر زده و متضرر گردند.
اینکه در اینجا بصراحت و با اطمینان از شراکت و همکاری تنگاتنگ بین شرکتهای بیمه داخلی و خارجی صحبت می شود ناشی از ذات این صنعت است، صنعت بیمه تنها صنعتی است که شرکتها در آن در عین حال که بشدت درگیر رقابت هستند (بخاطر ماهیت محصولات و خدمات، صنعت بیمه بشدت رقابتی است) در عین حال همزمان و در قالب مفهومی تحت عنوان بیمه اتکایی و یا خدمات سندیکایی بیمه ای درگیر همکاریهای بسیار نزدیک (در حد شراکت) هستند.
در مورد ایجاد این همکاری و شراکت مشکل از آنجایی بروز می کند که در دو حوزه پیش گفته دانش اکچوئری و بیمه اتکایی کمبود دانش و ناکارایی در این صنعت به چشم می خورد.
بویژه در حوزه دانش اکچوئری که هم در حوزه بیمه های مستقیم و هم در حوزه بیمه های اتکایی جهت مدل سازی ریسک کاربرد دارد، دانش شرکتهای بیمه بسیار پایین بوده و اهمیت چندانی هم به تربیت و جذب نیروهای متخصص داده نمی شود (همین امر یکی از دلایل بالا بودن ضریب خسارت شرکتهای بیمه در بسیاری از رشته های بیمه گری است). البته وقتی وارد شرکتهای بیمه می شویم با غرور و افتخار صحبت از دانش اکچوئری خود می کنند اما با کنکاش بیشتر در شرکت متوجه می شویم آنچه که به عنوان اکچوئری از آن صحبت می شود در حد تعدادی جداول آمار و احتمال خلاصه می شود در حالیکه دانش اکچوئری دانش مدلسازی ریسک از طریق طراحی مدلهای ریاضی احتمالاتی است. این دانش مزایای ذیل را برای شرکتهای بیمه بهمراه دارد:
افزایش توان شرکتهای بیمه در قیمت گذاری صحیح و سودآور محصولات و خدمات بیمه ای خود امکان طراحی و عرضه محصولات جدید بیمه ای و یا بومی سازی خدمات و محصولات بیمه ای نوین خارجی دستیابی به زبان مشترک جهت همراهی و همکاری با شرکتهای بزرگ بیمه خارجی؛ زبان مشترک همکاری و شراکت با شرکتهای بیمه جهانی زبان انگلیسی یا فرانسه نیست بلکه دانش اکچوئری است، دانشی که هر چند رشته تحصیلی بنام آن وجود دارد اما فارع التحصیلان این رشته تسلطی به دانش واقعی اکچوئری نداشته و دلیل این مدعا نیز عدم توفیق اکثریت قریب به اتفاق آنها در دستیابی به مدارک بین المللی اکچوئری است.  
صنعت بیمه و اقتصاد مقاومتی
تمام مشکلات و نقاط ضعف گفته شده در فوق به این دلیل بود که بدانیم در صورت رفع این مشکلات، صنعت بیمه یکی از معدود صنعتهایی است که بسرعت قابلیت جهانی شدن (از طریق برقراری همکاری و شراکت با بیمه های بین المللی بویژه در حوزه بیمه اتکایی) را داراست و نوع این جهانی شدن نیز بگونه ای است که بسیار در هم تنیده و تنگاتنگ بوده بگونه ای که امکان برقراری تحریم بر روی آن بسیار دشوار است، در واقع بیمه صنعتی است که با جهانی شدن آن (بویژه از طریق افزایش بنیه مالی و دانشی این شرکتها)، هزینه های کشورهای بزرگ جهانی را در برقراری تحریم بر ضد ایران بشدت بالا برده و حتی بعضا غیرممکن می سازد، در نتیجه در صورت رفع تحریمها و با هدف جلوگیری از تکرار چنین تحریمهایی، حتی در آینده ای دور، ارتباط نزدیکتر با اقتصاد جهانی و ایجاد وابستگی متقابل (از جمله در حوزه بیمه اتکایی و بیمه سندیکایی) با شرکتهای بین المللی بیمه گر و شرکتهای حمل و نقل (بویژه در حوزه دریایی) امری ضروری و پرمنفعت خواهد بود.
پی نوشت:
بیمه اتکایی: شرکتهای بیمه بمنظور متنوع سازی و توزیع ریسک مجددا نزد شرکتهای بیمه خود را بیمه می کنند که به این فرآیند بیمه اتکایی می گویند که فرایندی است گاها دوطرفه (یعنی شرکت الف شرکت ب را بیمه اتکایی نموده و همزمان شرکت ب شرکت الف را بیمه اتکایی می کند)
بیمه سندیکایی: گاهی یک دولت و یا شرکت نیازمند بیمه نامه ای خاص و بزرگ (نظیر بیمه یک پروژه صنعتی خاص نظیر احداث سکوی حفاری نفت آبهای عمیق و یا بیمه محموله یک کشتی) است. در اینگونه موارد شرکتهای بیمه بمنظور کاهش  ریسک و یا دستیابی به توان مالی حداقلی مورد نیاز (طبق قوانین هر کشور) دست به تشکیل سندیکا زده و مشترکا بر روی یک پروژه یا محموله بیمه نامه صادر کرده و هر یک مسئول جبران قسمتی از خسارات وارده (در صورت بروز حوادث و ایجاد هزینه) می گردند.

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
۹۴/۰۳/۲۲
۱۰:۲۳

به مبلغ 60 میلیارد ریال نفت سپاهان دومین چک خسارت را از بیمه پارسیان دریافت کرد

نقدینه-نفت سپاهان دومین چک خسارت آتش سوزی را از بیمه پارسیان دریافت کرد .

به گزارش پایگاه خبری نقدینه، ، امیرحسین بحرینی مدیرعامل شرکت نفت سپاهان از دریافت چک های خسارت آتش سوزی از بیمه پارسیان خبرداد .
وی با بیان اینکه در دوم خرداد ماه مبلغ 60 میلیارد ریال از شرکت بیمه پارسیان بابت علی الحساب خسارات آتش سوزی دریافت کرده است گفت : پیگیری بابت دریافت مابه التفاوت خسارت دریافتی ادامه دارد . پیش از این نفت سپاهان چک 185 میلیارد ریالی نیز بابت خسارت آتش سوزی از این شرکت دریافت کرده بود. 
آتش سوزی انبار روغن شرکت نفت سپاهان خرداد سال گذشته اتفاق افتاد شرکت را دچار خساراتی کرد. این شرکت در سالگرد این آتش سوزی دومین چک را از بیمه دریافت کرده است.
 

منابع دیگر:
 • ایستانیوز
 • اخبار بانک
 • پول‌پرس
۹۴/۰۳/۲۱
۲۲:۰۰

همکاري بانک سينا با پايان نامه هاي دانشجويي

 خبرگزاري آريا-بانک سينا از تمامي دانشجوياني که در حال تدوين پايان نامه خود با موضوع بانکي و يا اولويت تحقيقاتي و پژوهشي بانک سينا در مقاطع ارشد و دکتري مي باشند دعوت به همکاري مي نمايد.
به گزارش خبرگزاري آريا،دانشجويان دوره هاي کارشناسي ارشد يا دکتري مي توانند موضوعات تحقيقي خود را در حوزه بانکداري الکترونيک، بازاريابي و مشتري مداري، سپرده و تسهيلات و ديگر موضوعات و مطالب مرتبط بانکي که به صورت کامل در بخش آموزش و پژوهش وب سايت بانک سينا به نشاني اينترنتي www.sinabank.ir درج شده انتخاب نمايند.
علاقمندان مي‌توانند پروپوزال هاي خود را به همراه فرم شماره (1) مندرج در بخش ياد شده به آدرس تهران، خيابان استاد مطهري، بعد از ميرعماد، پلاک 187 کدپستي (1587998411) بانک سينا، مديريت پژوهش، نوآوري و توسعه محصول ارسال نمايند.

۹۴/۰۳/۲۲
۱۲:۲۱

یک کارشناس مطرح کرد تحقق 35 میلیون شغل در گرو اصلاح نظام بانکی

"اگر نظام بانکی فعلی که بیشتر در خدمت کارهای واسطه‌ای است اصلاح نشود، دستیابی به 35 میلیون شغل امکان‌پذیر نخواهد بود."
علیرضا معینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: برای رسیدن به 35 میلیون شغل تا افق 1404 چند کار کلیدی باید انجام دهیم که مهم‌ترین آن اصلاح نظام بانکی است. تا زمانی که بانک‌ها با این وضعیت به کار خود ادامه می‌دهند هیچ تولیدی توجیه‌پذیر نخواهد بود.
وی افزود: حمایت‌های موقت دولتی گره‌گشای تولید و اشتغال نیست. این حمایت‌ها بعضا به صورت مسکن عمل می‌کنند اما جراحی واقعی در گرو اصلاح ساختارهاست. مفهوم سود بانکی باید حذف شود. بانک واسطی برای انتقال پول است و اگر قرار باشد سرمایه‌گذاری کند باید در راستای استراتژی نظام به کار خود ادامه دهد. تسهیلات بانکی باید در مسیر تولید و مباحث فرهنگی همچون ازدواج قرار گیرند.
این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که در حال حاضر بیشتر افردی که از بانک وام می‌گیرند جز از طریق دلالی و واردات نمی‌توانند از عهده‌ی سودهای بانکی بربیایند، گفت: سود تولید در سال‌های اولیه پایین است و برای تقویت به زمان نیاز دارد اما با توجه به بالا بودن سود دلالی، برگشت سرمایه سریع اتفاق می‌افتد.
معینی تصریح کرد: با این نظام بانکی تورم روز به روز بالاتر می‌رود؛ چرا که تسهیلات بانکی غالبا وارد چرخه دلالی، بورس‌بازی، سکه و ارز می‌شود. اما اگر این پول‌ها به تولید برسد دائما زیاد می‌شود که به فراوانی کالا و پایین آمدن تورم کمک می‌کند.
وی سوق دادن درآمدهای نفتی را در مسیر تولید، ضروری دانست و گفت: درآمدهای نفتی که وارد چرخه بازار می‌شود ضد تولید است. این درآمدها باید برای توسعه زیربنایی دانش و فناوری های به کار گرفته شود. ورود درآمدهای نفتی در چرخه مصرف یعنی افزایش تورم و واردات بی‌رویه.
به گفته این کارشناس اقتصادی، رسیدن رشد اقتصادی 3.6 درصد فعلی به پنج درصد هم چندان نمی‌تواند به ایجاد اشتغال منجر شود؛ چرا که با افزیش بهره‌وری نیاز به نیروی انسانی کم می‌شود. شاید بخشی از اهداف اشتغال سند چشم انداز محقق شود اما برای رسیدن به رقم ایده‌ال 35 میلیون شغل قطعا نیازمند جراحی سیستم بانکی هستیم.

۹۴/۰۳/۲۲
۰۸:۳۸

مدیر روابط عمومی بانک آینده: برنامه‌ای برای اسپانسری استقلال و پرسپولیس نداریم

خبرگزاری تسنیم: مدیر روابط عمومی بانک آینده تأکید کرد که این بانک برنامه‌ای برای اسپانسری سرخابی‌های پایتخت ندارد.

محمود ترابیان در واکنش به گزارش منتشر شده در خبرگزاری تسنیم درباره انتخاب مدیرعامل باشگاه استقلال و تلاش مالک عمده یک بانک در این راستا و در حالی که نامی از بانکی در این گزارش آورده نشده بود، در تماس با خبرگزاری تسنیم گفت: باید تأکید کنم که بانک آینده هیچ برنامه‌ و طرحی برای اسپانسری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نداشته و قصدی برای فعالیت در این عرصه ندارد.

۹۴/۰۳/۲۲
۱۳:۲۹

در دیدار با طیب نیا مطرح شد تاکید رئیس بانک توسعه اسلامی بر تصویب پروژه‌های جدید در ایران

خبرگزاری تسنیم: رئیس بانک توسعه اسلامی با تاکید بر لزوم تعمیق همکاری های این بانک با ایران ابراز امیدواری کرد پروژه های جدید به نفع ایران هر چه زودتر به تصویب این بانک برسد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شادا، وزیر امور اقتصادی و دارایی که برای شرکت در چهلمین اجلاس هیات عامل بانک توسعه اسلامی به موزامبیک سفر کرده است، بر گسترش همکاری های دوجانبه ایران و این بانک و حصول پیشرفت های بیشتر در فرایند اجرایی پروژها تاکید کرد.
علی طیب نیا در پایان چهلمین اجلاس هیات عامل بانک توسعه اسلامی، در دیدار با احمد محمدعلی با اشاره به اهمیت برگزاری این اجلاس در کشور موزامبیک، دیدار با کشورهای دوست و همسایه را مثبت ارزیابی کرد.
وی ابراز امیدواری کرد: با تکمیل چندین پروژه و افزایش نرخ جذب پروژه ها، تسهیلات جدیدی از سوی بانک توسعه اسلامی برای کشورمان به تصویب برسد.
در ادامه این دیدار، رئیس بانک توسعه اسلامی با تاکید بر لزوم تعمیق همکاری ها، ابراز امیدواری کرد: پروژه های جدید به نفع ایران هر چه زودتر به تصویب این بانک برسد.
احمد محمدعلی ضمن قدردانی از حضور وزیر اقتصاد کشورمان در این اجلاس مهم، از وی به دلیل سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژهای مصوب بانک توسعه اسلامی تقدیر کرد.
همچنین در چهلمین اجلاس بانک توسعه اسلامی، صورت های مالی این بانک بررسی و تصویب شد.
گفتنی است، چهلمین اجلاس هیات عامل بانک توسعه اسلامی به ریاست احمد محمد علی، رئیس این بانک و با حضور اعضای بانک توسعه اسلامی به مدت دو روز در موزامبیک برگزار و روز گذشته (پنجشنبه) به پایان رسید.

۹۴/۰۳/۲۲
۱۴:۵۵

قاضی پور تاکید کرد: بازگشت معوقات بانکی باعث جهش اقتصاد کشور می شود/ضرورت شناسایی بدهکاران بانکی از تولیدکنندگان واقعی

نادر قاضی پور درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،با تاکید برضرورت تسریع در وصول مطالبات معوق بانک‌ها،گفت: دولت باید هرچه سریع تر با درنظرگرفتن راهکارهایی جهت بازگشت منابع به بانک ها از فرار بدهکاران دانه درشت بانکی جلوگیری و از پرداخت بدهی آنان اطمینان حاصل کند.
 
سخت گرفتن شرایط اعطای تسهیلات منجربه ناامیدشدن تولیدکنندگان نشود
نماینده مردم ارومیه درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه کمک به تولید و اعطای تسهیلات کارآمد به آن برای رشد اقتصاد کشور باید در دستور کار دولت قرار بگیرد،تصریح کرد: سفت و سخت گرفتن شرایط اعطای تسهیلات برای کسب اطمینان از بازگشت دوباره منابع به سیستم بانکی ضروری است،اما این مهم نباید به ناامید شدن تولیدکنندگان از دریافت وام برای توسعه فعالیت‌هایشان منجر شود.
وی با اشاره به راهکارهای پیش روی دولت برای کسب درآمد،افزود:هرچند دولت طبق قانون راهکارهای بسیاری برای کسب درآمد دارد،اما نباید تنها بر دریافت مستقیم از مردم متکی شود.
 
بازگشت معوقات بانکی به سیستم پولی کشورمحرکی برای جهش اقتصاد کشور
این نماینده مردم درمجلس نهم، با بیان اینکه بسیاری ازمنابع بانکی در گرو افراد درقالب تسهیلات است، افزود: دولت باید با شناسایی توان مالی افراد و همچنین شناخت دقیق از اقدام مورد توجه آنان برای دریافت وام نسبت به ارایه تسهیلات به آنان اقدام کند.
قاضی پور باتاکید براینکه بازگشت معوقات بانکی به سیستم پولی کشور می تواند محرک خوبی برای جهش اقتصاد کشور باشد،تصریح کرد: دولت باید شرایط مناسبی را برای تولیدکنندگان چه در اعطای تسهیلات و چه در بازپس گیری منابع فراهم کند.
عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،ادامه داد: درحال حاضر منابع مالی بسیاری در قالب تسهیلات معوقه دراختیار افراد قرار دارد که باید زمینه بازپس گیری آن ازسوی بانک مرکزی با عاملیت بانک‌های ارایه دهنده بانک‌ها فراهم شود./

۹۴/۰۳/۲۲
۰۸:۲۸

مدیر گروه بیمه بانک کشاورزی جنوب کرمان خبر داد بیمه 2.5 میلیون اصله خرما در جنوب کرمان

مدیر گروه بیمه بانک کشاورزی جنوب کرمان گفت: در سال جاری 2 میلیون و 500 اصله خرما در منطقه جنوب کرمان بیمه شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از جیرفت، فرزاد شریفی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سال زراعی جاری، 18 کارشناس در حوزه باغ و زراعت، دام و طیور و آبزیان پس از شرکت در آزمون به کارگزاران بیمه کشاورزی جنوب کرمان افزوده شدند که 15 کارشناس در حوزه باغ و زراعت فعالیت دارند.
وی با بیان اینکه در سال جاری عملکرد بیمه خرما نسبت به سال زراعی گذشته افزایش داشته است، تصریح کرد: در سال جاری 2 میلیون و 500 اصله خرما در منطقه بیمه شده و از نظر گزینه‌ای هم گزینه چهار که گزینه 40 کیلوگرم برای هر اصله است بر گزینه‌های بیمه خرما افزوده شده است.
شریفی با اشاره به مراجعه 30 هزار کشاورز به شرکت‌های بیمه برای بیمه محصولات خود در فصل بیمه‌گری خرما در جنوب کرمان طی سال جاری افزود: در سال زراعی جاری این مهلت 10 خرداد ماه جاری به پایان رسید.
مدیر گروه بیمه بانک کشاورزی جنوب کرمان گفت: از نظر حداکثر تعهد هم بیمه خرما در سال گذشته، 135 هزار ریال بود که در سال زراعی جاری به 200 هزار ریال افزایش یافته است.
شریفی با بیان اینکه در سال جاری درختان سردسیری گردو و زردآلو بیمه شده‌اند که خسارت در برخی مناطق جنوب کرمان تا 100 درصد است، ادامه داد: بررسی خسارت‌های سرمازدگی در مرکبات منطقه جبالبارز جیرفت به پایان رسیده و حداکثر تا مرداد ماه پرداخت می‌شود.

۹۴/۰۳/۲۱
۱۶:۰۳

سيستم بانکداري کشور ربوي است

حجت‌الاسلام سيدرضا حسيني، عضو هيات علمي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري موج، درباره تطابق سيستم بانکداري کشور با بانکداري اسلامي بيان داشت: بانکداري بدون رباي فعلي با قانون و مقررات موجود که در جمهوري اسلامي وجود دارد و مجلس شوراي اسلامي آن را تصويب کرده و شوراي نگهبان نيز بر آن صحه گذاشته است، مطابق است، بنابراين از لحاظ شکل قانوني مي‌توان گفت مطابق با قانون بانکداري بدون ربا است، اما؛ صرف‌نظر از اين شکل ظاهري و قانوني به لحاظ واقعيت و محتوا در مورد آنچه اکنون در سيستم بانکداري اجرا مي‌شود بسيار سخت مي‌توان گفت مطابق با بانکداري اسلامي است.
وي در توضيح اين مطلب گفت: ربا در معاملات اسلامي به اين صورت است که فردي که پول يا هر چيز ديگري را قرض مي‌گيرد، علاوه بر اصل قرض، سود قطعي نيز به قرض دهنده بازمي‌گرداند.
وي ادامه داد: آنچه ما در سيستم بانکداري مي‌بينيم اين است که سپرده‌گذاران پول‌هاي خود را در اختيار بانک قرار مي‌دهند تا بانک در معاملات اسلامي به کار بگيرد و در مقابل سودي قطعي دريافت مي‌کنند. در مورد پرداخت تسهيلات نيز به همين صورت است سود قطعي به بانک پرداخت مي‌شود؛ بنابراين نمي‌توان گفت سيستم بانکداري ما مطابق با بانکداري اسلامي است.
حسيني تصريح کرد: در روايت گفته‌شده که خداوند متعال ربا را حرام کرد که مردم از تجارت حقيقي خودداري نکنند و يا خداوند متعال ربا را حرام کرد تا اينکه مردم در انجام دادن کارهاي خير امتناع نکنند. امروزه مي‌بينيم بسياري از فعالان اقتصادي به جاي اينکه سرمايه خود را در توليد به کار ببرند پول خود را در بانک سپرده‌گذاري مي‌کنند و سودي قطعي به دست مي‌آورند.
عضو انجمن اقتصاد اسلامي اظهار داشت: طبق برخي از فتاوا براي فرار از ربا راه‌هايي گفته‌شده است مثلاً ممکن است شخصي مبلغي را به کسي قرض دهد و سودي از وي دريافت نکند، اما؛ شرط بگذارد که بايد کالاهايي را از من خريداري کني و مبلغ آن کالا را بالاتر از مبلغ اصلي تعيين کند. اين به لحاظ ظاهر و فقه ربا نيست، اما؛ از ديد عرف و عقلا محتواي معامله ربوي است.
وي افزود: در نظام بانکداري فعلي نيز مي‌بينيم گرچه اوراق و قراردادها به‌گونه‌اي طرح شده است که مشکل ربا به وجود نيايد، اما؛ عملاً محتواي قضيه اين است که فرد پول را در بانک سپرده مي‌گذارد و سود قطعي را به دست مي‌آورد و تسهيلات گيرنده نيز درنهايت سود قطعي را به بانک پس مي‌دهد. با اين منطق آنچه در حقيقت انجام شده، ربا است. بنابراين سيستم بانکداري ما ربوي است.

۹۴/۰۳/۲۱
۱۱:۳۰

واحد ماهبد در حوزه سلامت در بانک دي راه‌اندازي شد

به گزارش خبرگزاري موج، اين واحد در راستاي تدوين نظام جامع سلامت کارکنان و با تأکيد بر ارتقاي سطح سلامت کارکنان بانک دي در چهار بعد معنوي، جسمي، رواني و اجتماعي با حضور اعضاي هيات مديره و جمعي از مديران بانک دي فعاليت خود را آغاز کرد.
دکتر احمد شفيع‌زاده، مديرعامل بانک دي در مراسم افتتاحيه اين واحد اظهار کرد: در سال 93 موفقيت‌هاي خوبي در حوزه منابع انساني و توجه به آن به دست آورديم. باور ما در بانک دي اين است که نيروي انسلني سرمايه اصلي سازمان است که اگر اين سرمايه شکوفاتر و بالنده‌تر باشد حتما مي‌تواند آثار پر خيري به همراه داشته باشد.
وي با اشاره به اين که مديريت بانک در شعار و عمل نشان داده است که نسبت به سلامت و معيشت کارکنان اهتمام دارد، تصريح کرد: ما اکنون در حوزه سلامت از خود همکاران عبور کرده و به خانواده‌ها رسيده‌ايم چرا که معتقديم خانواده‌ها پشتوانه همکاران هستند و اگر آنها از نشاط مناسب برخوردار نباشند همکار هم دچار آسيب خواهد شد.
در ادامه اين مراسم مجتبي حيدري، معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني بانک دي اظهار کرد: طرح ماهبد که از سرواژه کلمات مشاوره، اطلاع‌رساني، هدايت و بانک دي طراحي شده با حضور پزشکان، روانشناسان و همچنين متخصصان حوزه مذهبي فعاليت خود را آغاز کرد.
وي با بيان اين که در اين راستا و در نخستين مرحله از پياده‌سازي نظام، طرح پايش سلامت کارکنان در دي 1393 در کليه سطوح بانک اجرايي شد، افزود: بر مبناي اين طرح کليه کارکنان در سطوح سلامت جسماني و رواني تحت نظارت پزشکان معتمد بانک مورد پايش قرار گرفتند و خروجي آن طي پرونده سلامت به ايشان اطلاع رساني شد.
حيدري خاطرنشان کرد: در دومين مرحله از پياده‌سازي نظام سلامت نيز با توجه به خروجي پرونده سلامت، يک واحد مشاوره در تمامي حوزه‌هاي سلامت احصا شده که فعلا به صورت تلفني به همکاران خدمات ارائه مي‌کند.

۹۴/۰۳/۲۱
۱۳:۲۱

شاکری: حمایت بانک ها از تولیدکنندگان صنایع دستی کافی نیست

گنبدکاووس- رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری گنبدکاووس گفت: حمایت بانک ها از تولیدکنندگان صنایع دستی کافی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، قدرت شاکری، گنبد کاووس عصر پنج شنبه در مراسم بازدید گردید گروه اسپیشن صدا و سیمای کشور شبکه اسپانیایی از صنایع  دستی قزاق، ترکمن و توانمندی های صنایع دستی شهرستان گنبد گفت: نمایشگاهی از توامندی های چاپ بالتیک، ابریشم بافی دورو ترکمن، پارچه بافی ترکمن ها، سوزن دوزی در ترکمن ها، نمد مالی، زیور آلات سنتی، چهل تیکه، سراجی و کیف دوزی از امروز تا ۲۴ خرداد ماه در موزه فرش دایر شده است.
وی گفت: هشت کارگاه تولیدی چاپ بالیتک در گنبد وجود دارد و توانمندیهای مختلفی در این زمینه های ایجاد شده اما همچنان مشکلات زیادی نیز در پیش رو وجود دارد.
شاکری افزود: یک کارگاه تولیدی بالغ بر ۳۰ تا ۳۵ نفر اشتغالزایی شده است و با توجه به تورم و فشار اقتصادی موجود، باید تزریق مالی صورت گیرد که در حال حاضر تسهیلات بانکی وجود دارد ولی تسهیل در اخذ تسهیلات بانکی وجود ندارد.
وی بیمه نشدن افراد شاغل در صنایع دستی را از دیگر مشکلات بر شمرد و گفت: از مهر ماه سال ۹۳ بیمه هنرمندان در این بخش مسکوت مانده است و تضمینی در اشتغال هنرمندان وجود ندارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی گنبدکاووس تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات صادرات وجود ندارد ولی بازاریابی در فرضیه فروش صنایع دستی، ضعیف است.
وی بیان کرد: برنامه ریزی بازاریابی فروش و صادرات با افتتاح سایت با همکاری دانشگاه علمی کاربری صورت گرفته است که باید تقویت شود.
وی اضافه کرد: همه کالای های صنایع د ستی شناسنامه دارند ولی در منطقه ما ، کالاهای صنایع دستی دارای شناسنامه نیست.

۹۴/۰۳/۲۱
۲۲:۵۳

در پنجمین اجلاس جهانی نشان منتخب اهدا نشان زرین برترین بانک ایرانی به مدیر عامل بانک صادرات

ایستانیوز:​نشان زرین برترین بانک ایرانی در پنجمین اجلاس جهانی نشان منتخب به اسماعیل للـه گانی، مدیرعامل و نائب رئیس هیأت مدیره بانک صادرات ایران، اهدا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، در این اجلاس که با رویکرد مشتری مداری و توسعه بازار و با همکاری مؤسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حضور مدیران عالی کشور در حوزه های صنعت، تجارت و مدیریت و استادان برجسته جهانی حوزه برند و مشتری مداری، در مرکز همایشهای بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد، از خدمات متنوع و عملکرد بانک صادرات ایران در زمینه مشتری مداری و تکریم ارباب رجوع تقدیر شد.
در این همایش، استادان برجسته بین المللی حوزه برند و مشتری مداری با محوریت اهمیت راهبردی تحقیقات بازار، نقش روابط عمومی و تبلیغات در توسعه بنگاه های اقتصادی، بازار رقابتی، فروش پایدار و برندسازی و همچنین انتقال دانش فنی و الگوبرداری از کشورهای صنعتی در حوزه های برندینگ، مشتری مداری و بهبود عملکرد به سخنرانی پرداختند.

۹۴/۰۳/۲۱
۱۱:۰۰

بانک‌ها چرا واردکننده بزرگ برنج شدند؟

مواد غذایی> دسترسي به ارز مبادله‌اي، بانک‌ها را به سمت واردات محصولات غذايي كشاند.
بانک‌ها به عنوان بنگاه‌هاي مالي كه در سال‌هاي اخير شركت‌داري در آنها به مسد تبديل شده است، از سال 91 به دليل دسترسي آسان به ارز‌هاي مبادله‌اي رو به واردات محصولاتي آوردند كه پرتقاضا و با سودآوري بالاست.
برنج و شكر از محصولاتي است كه در چند سال گذشته در ليست فعاليت‌هاي وارداتي بانک‌ها قرار گرفته است. هر زمان بازار محصولي دچار تنش مي‌شد و با برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا قيمت‌ها بالا مي‌رفت، بانک‌ها براي حضور در اين بازار دست به كار مي‌شدند.
اوج حضور بانك‌ها در بازار برنج به سال 91 باز مي گردد كه توانستند سهمي حدود 20 درصد از بازار را در اختيار گيرند.
مرتضي شاه حسيني نايب رئيس انجمن برنج در اين باره گفت: كالاهاي اساسي به دليل قدرت نقدشوندگي بالا بازاري وسوسه انگيز براي بانك‌هايي بود كه راحت‌تر از ديگران به ارزهاي مبادله‌اي دسترسي داشتند. از اين رو، اين كالاها و از جمله برنج در ليست واردات فعالان بانكي قرار گرفت.
به گفته او، اقدام به واردات از سوي اين افراد اما سودي عايد آنها نكرد، چرا كه واردات كالاهاي اساسي موضوعي تخصصي است و در صورت عدم آشنايي با علامت‌هاي بازار به جاي سود، زيان به بار خواهد آمد.
به همين دليل در دو سال 92 و 93 به رغم تمايل اوليه بانک‌ها براي حضور در بازار برنج وارداتي، سهم آنها از واردات به 3 درصد كاهش يافت.
زمان مناسب براي واردات، نوع برنج‌هاي پر تقاضا، كيفيت محصولات و ... از آيتم‌هاي موثر بر بازار هستند كه فرد تاجر براي موفقيت در تجارت خود بايد از آنها اطلاعات كافي داشته باشد.
منبع:تابناک

۹۴/۰۳/۲۱
۰۷:۴۰

پيشنهادهاي ايران براي افزايش رشد اقتصادي آسيا

وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به چالش هاي جدي اقتصادي پيش روي کشورهاي آسيايي از جمله بي ثباتي در قيمت‌ها و کاهش رشد، گفت: عليرغم مشکلات مذکور چشم انداز ميان مدت براي رشد اقتصادي کشورهاي آسيايي مساعد است.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادي و دارايي(شادا)، علي طيب نيا که در مراسم افتتاحيه چهلمين اجلاس هيات عامل گروه بانک توسعه اسلامي در ماپاتو پايتخت جمهوري موزامبيک و با حضور رئيس جمهوري اين کشور به نمايندگي از کشورهاي آسيايي سخنراني مي‌کرد، افزود: کشورهاي آسيايي تعهد بالايي براي انجام اصلاحات جامع در خصوص دستيابي به بازيابي ثبات و پايداري اقتصاد از خود نشان داده اند که در حال حاضر تعهد براي بهبود اقتصادي و اجتماعي کشورهاي فقير از اولين اولويت ها است.
وي با بيان اينکه براي کشورهاي آسيايي دستيابي مجدد به رشد اقتصادي در کوتاه ترين زمان ممکن از اهميت بسزايي برخوردار خواهد بود، تصريح کرد: در اين راستا اقدامات ابتکاري بانک توسعه اسلامي مانند ارتباط متقابل و معکوس بين کشورهاي عضو براي گسترش تجارت بين کشورهاي اسلامي داراي اهميت خاصي است.
وزير اقتصاد در بخش ديگري از سخنان خود تصريح کرد: اگرچه در حال حاضر شاهد کاهش سرمايه گذاري در تاسيسات زيربنايي در کشورهاي آسيايي هستيم،ولي کمک هاي فزاينده بانک توسعه اسلامي در اين رابطه مانند ايجاد برنامه تامين مالي قابل تحسين است.
وي ادامه داد: ايجاد اتحاد منطقه اي يکي از برنامه هاي استراتژيک 10 ساله بانک است و در اين رابطه تنظيم برنامه مخصوص آسياي مرکزي از جمله اين اقدامات است که تدوين اين برنامه در راستاي مصوبه سازمان همکاري هاي اسلامي براي يکپارچگي و اتحاد است.
اين عضو کابينه دولت يادآور شد: ابزارهاي مالي اسلامي مي توانند به عنوان بهترين شيوه تامين سرمايه پروژه ها و فعاليت‌هاي اقتصادي به کار روند و راهکار مناسبي براي سرمايه‌گذاري و مديريت نقدينگي و ابزار بسيار مناسبي براي مديريت ريسک و توزيع عادلانه ثروت ها و درآمدها باشند. وي تصريح کرد: تلاش براي دسترسي بخش خصوصي به منابع مالي با هدف ارتقاء فعاليت‌هاي توليدي و تجاري به عنوان موتور محرکه توسعه اقتصادي هم براي کشورهاي عضو با اهميت است.
طيب نيا ادامه داد: تسهيل مراودات تجاري و افزايش حجم مبادلات تجاري بين کشورهاي عضو در راستاي نيل به هدف بازار مشترک اسلامي و تشويق جذب بيشتر توليدات کشورهاي عضو بانک براي ارتقاء رشد اقتصادي هم از ديگر موضوعاتي است که بايد بانک توسعه اسلامي به آن بپردازد .
وي افزود: اتخاذ ساز و کارهاي سهل و روان براي حمايت از ابداعات و فناوري و کمک همه جانبه به تجاري سازي آن با هدف شکل گيري اقتصادهاي دانش بنيان در کشورهاي عضو کنفرانس اسلامي و افزايش اميد در نسل جوان نخبه و دانشمند در اين کشور ها بسيار مهم است.
وزير اقتصاد تصريح کرد: توجه به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي همکاري بين کشورهاي اسلامي و توسعه تجارت بين کشورهاي عضو از طريق فعالتر شدن همکاري‌هاي موسسات وابسته به بانک توسعه اسلامي و بازبيني ظرفيت‌هاي آموزشي بانک و آشنايي کشورهاي عضو با تکنولوژي هاي جديد از جمله اقدامات پيشنهادي براي بانک توسعه اسلامي است.
وي همچنين با ارائه پيشنهادي در مورد تدوين برنامه اي مشابه براي کشورهاي آسياي جنوبي و جنوب شرقي،تاکيد کرد در اين زمينه بانک توسعه اسلامي مي تواند براي اجراي اين برنامه ها با موسسات بين المللي ديگر مانند اکو و آسه آن هم همکاري كند.
طيب نيا اضافه کرد: مدل کسب و کار جديد بانک به نام برنامه راهبردي مشارکت کشوري که تنظيم آن از سال 2010 ميلادي آغاز و در حال حاضر براي کشورهاي ترکيه، بنگلادش، اندونزي، قزاقستان، مالزي، پاکستان تهيه شده از ديگر اقدامات قابل تحسين بانک است که اميدواريم براي تمامي کشورهاي عضو بانک توسعه اسلامي تهيه و تدارک شود.
برنامه ريزي مناسب به منظور ارتقاء سطح و ميزان مشارکت و فعاليت بانک در اجراي طرح هاي زير بنايي، عمراني و توسعه اي کشورهاي عضو و همچنين بهبود استانداردهاي بانکداري اسلامي با هدف ارتقاء کارآيي و اثر بخشي عمليات بانکي در جهان اسلام از ديگر پيشنهادات وزير امور اقتصادي و دارايي در اين اجلاس بود.
خبر ديگري حاکيست:رئيس بانک توسعه اسلامي با تاکيد بر لزوم تعميق همکاري هاي اين بانک با ايران ابراز اميدواري کرد پروژه‌هاي جديد به نفع ايران هر چه زودتر به تصويب اين بانک برسد.
به گزارش شادا، وزير امور اقتصادي و دارايي که براي شرکت در چهلمين اجلاس هيات عامل بانک توسعه اسلامي به موزامبيک سفر کرده است، بر گسترش همکاري‌هاي دوجانبه ايران و اين بانک و حصول پيشرفت‌هاي بيشتر در فرايند اجرايي پروژها تاکيد کرد. طيب نيا در پايان اين اجلاس در ديدار با احمد محمدعلي با اشاره به اهميت برگزاري اين اجلاس در کشور موزامبيک، ديدار با کشورهاي دوست و همسايه را مثبت ارزيابي کرد.
وي ابراز اميدواري کرد: با تکميل چندين پروژه و افزايش نرخ جذب پروژه‌ها، تسهيلات جديدي از سوي بانک توسعه اسلامي براي کشورمان به تصويب برسد.

۹۴/۰۳/۲۳
۰۰:۰۲