نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 114690
 • تمام سکه (طرح جدید) 1195000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1178000
 • نیم سکه 644000
 • ربع سکه 353000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3790
 • یورو 4115
 • پوند 4820
 • صد ین 3420
 • درهم امارات 1058
 • لیر ترکیه 1075
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 3 Arrow up
  دلار 32397
 • 100 Arrow up
  یورو 34279
 • 91 Arrow up
  پوند 40312
 • 82 Arrow up
  فرانک 32208
 • 138 Arrow up
  صد ین 28501
 • 1 Arrow up
  درهم امارات 8821

وزیر علوم با حضور در جمع دانشجویان نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویی را از کارنامه وزارت علوم پاک کند/ تلاش‌ حلقه‌ای در وزرات علوم برای هموار ساختن مسیر نفوذ علمی

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌(ع) از وزیر علوم خواست تا با حضور در بین دانشجویان و تلاش جهت رفع ابهامات و شنیدن انتقادات و دغدغه‌های دانشجویی، نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویان را از کارنامه وزارت علوم پاک کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نوشت: انتظار ما دانشجویان آن است تا حضرتعالی با توجه به لزوم احترام به جامعه دانشگاهی و دانشجویی کشور، ضمن تخصیص فرصتی مناسب جهت حضور در بین دانشجویان و تلاش جهت رفع ابهامات و شنیدن انتقادات و دغدغه‌های دانشجویی، گامی مهم در جهت اصلاح رویه‌ها به منظور تحقق اهداف انقلاب اسلامی در زمینه آموزش عالی برداشته و ضمن همدلی با جامعه دانشگاهی و مطالبات دانشجویی، در ماه‌های آخر دولت تدبیر و امید، نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویی را از کارنامه وزارت علوم پاک کنید.
در ابتدای این نامه آمده است: همانگونه مستحضرید با گذشت قریب به 4 دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی و نظر به یکی از اهداف جدی این خیزش عظیم ملت ایران یعنی اصلاح ساختار نظام آموزش عالی کشور و بازآفرینی دانشگاه برای مردم، در خدمت مردم و در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی، لزوم رصد دقیق سیر علمی کشور و وضعیت مراکز آموزش عالی و نهادهای متولی این حوزه، خاصه وزارت علوم به عنوان یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دلسوزان نظام اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
در ادامه تاکید شده است: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام نیز به عنوان یکی از مجموعه‌های پرتلاش دانشجویی کشور که کارنامه‌ای قابل دفاع در حوزه فعالیت‌های علمی و دانشگاهی داراست و بر خود فریضه دیده تا به منظور حفظ تنگه احد انقلاب اسلامی، در عرصه علوم انسانی ورود کرده و فعالیت‌های مختلف اعم از آموزشی، پژوهشی، ستادی و ترویجی جهت تحول در علوم انسانی را با شعار «علوم انسانی اسلامی از اندیشه تا زندگی» در قالب‌های مختلفی چون برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی در حوزه علوم انسانی، تشکیل دفاتر مختلف مطالعاتی در مجمع علمی بسیج و مرکز تحقیقات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام به منظور انجام پروژه‌های مختلف پژوهشی در سطوح کلان و انتشار ده‌ها جلد کتاب و مقاله به انجام رساند و این موارد تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های بسیج دانشجویی در رابطه با بحث تحول در علوم انسانی است.
در قسمت دیگری تاکید شده است: از این رو بسیج دانشجویی یکی از وظایف مهم خویش را رصد دقیق فضای علمی کشور، پیگیری مطالبات دانشجویی و احساس مسئولیت در قبال فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانشگاه‌ها می‌داند و با عنایت به ضرورت تلاش جهت پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی در عرصه علمی و دانشگاهی و اهمیت مطالبه‌گری از مسئولین و کارگزاران نظام اسلامی و نظر به اهداف دانشجوی تراز دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام در راستای تحقق «مرجعیت علمی»، ضمن مغتنم شمردن شرکت حضرتعالی در مراسم تقدیر در دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام، انتظار دارد تا فرصتی نیز برای حضور آن وزیر محترم در بین دانشجویان و پاسخگویی نسبت به عملکرد وزرات علوم پس از گذشت 2 سال از تصدی مقام وزارت فراهم شود.
این تشکل دانشجویی تصریح کرد: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام ضمن دعوت از حضرتعالی به منظور حضور در نشست نقد و بررسی عملکرد وزارت علوم در دوران مسئولیت شما، بخشی از انتقادات، سوالات و ابهامات اساسی در این باب را در ذیل به صورت مختصر به سمع و نظر جنابعالی می‌رساند، امید که در فضایی برآمده از احترام، سخنان شما را در پاسخ به این دغدغه‌های ریزبینانه دانشجویی استماع کنیم، ان شاء الله. یکی از دغدغه‌های اساسی دانشجویان، توجه به «رشد و شتاب علمی کشور» است. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم متاسفانه شاهد کاهش شیب رشد علمی کشور هستیم. از سویی دیگر علوم تولیدی نیز عمدتا متناسب با نیازهای کشور نیست و به اذعان معاون حضرتعالی، کمتر از 15 درصد پایان‌نامه‌های دانشگاهی، کاربردی است و این خود شاهدی بر این مدعاست که علی‌رغم تاکیدات مکرر و مستقیم مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ شتاب رشد علمی و تناسب میان علوم تولیدی و نیازهای کشور، هنوز در این زمینه اقدام جدی از سوی وزارت علوم صورت نپذیرفته است و همین امر موجب نگرانی جدی ماست.
در ادامه آمده است: از سویی دیگر علیرغم تذکرات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر تحول در علوم انسانی، پالایش منابع درسی و حرکت به سوی تولید «علوم انسانی اسلامی» و علوم اجتماعی مبتنی بر جهان بینی توحیدی، هنوز اقدام شایسته‌ای از سوی آن وزارت‌خانه به منظور تحقق این موارد صورت نپذیرفته است. انتظار آن بود که وزارت علوم در کنار رشد کمّی رشته‌های علوم انسانی، اهتمام ویژه‌ای نسبت به رشد کیفی و متناسب با جامعه ایرانی و برآمده از نگاه اسلامی داشته باشد، اما در موارد متعددی به دلیل نبود منابع متناسب علمی برای تدریس، کم توجهی به اقتضائات علوم انسانی، عدم تامین اعتبارات، بی‌اعتمادی به اساتید جوان و انقلابی و همچنین عدم همراهی اساتید فعلی، شاهد آن هستیم که حتی برخی اصلاحات نصفه و نیمه نیز به سرانجام نرسیده است و به وضوح کم‌توجهی وزرات علوم در این مقوله قابل شناسایی است.
در ادامه تاکید شد: برای دانشجویان مشهود است که منابع اصلی مطالعاتی و سرفصل‌های دانشگاهی در عرصه علوم انسانی، ناکارآمد و غیرکاربردی بوده و محصول مفید آن متناسب با نیاز نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و در بسیاری از موارد اصلا بومی نبوده و ترجمه آثار متفکران غربی است، در حالی که فعالیت‌های در خور توجهی در  شاخه‌های مختلف علوم انسانی در مراکز پژوهشی متعهد صورت گرفته است که به آن‌ها فرصت ارائه‌ای داده نشده است. ماحصل چنین رویکردی، قرارگرفتن در سیطره نظام اندیشه‌ای غیر ایرانی-اسلامی و عدم توانایی پاسخ به شبهات وارده از آن و در نتیجه و در عمل، نیروسازی برای مبارزه با مبانی تفکر انقلاب اسلامی در داخل دانشگاه‌های کشور با هزینه بیت المال است!
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌(ع) ادامه داد: همچنین وضعیت پژوهش‌های علوم انسانی و نقش وزارت علوم در پدید آمدن شرایط فعلی، از ابهامات دیگری است که نگرانی‌ها در مورد ادامه‌ی وضعیت نامطلوب فعلی را تشدید می‌نماید. ضعف مشهود در تولیدات علمی و پژوهش‌های علوم انسانی که عمدتا برای ارضای تکالیف قانونی و نه رفع نیازهای واقعی و به سفارش مراکز دولتی صورت پذیرفته، باعث ابتر ماندن این فعالیت‌ها در عرصه واقعی شده است. در شرایطی که بیش از 45 درصد دانشجویان کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند، تنها چیزی حدود 2 درصد از مقالات بین المللی کشور در اختیار علوم انسانی است. از سویی دیگر کمتر از نیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور به پژوهش اختصاص یافته است که از این نظر در رده کشورهای ضعیف جهان قرار گرفته‌ایم و پر واضح است که از این رقم نیز سهم بسیار ناچیزی به علوم انسانی خواهد رسید و ناگفته پیداست که بخش عمده‌ای از این مبالغ نیز هیچ‌گاه توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تخصیص داده نمی‌شود، بلکه بنابر آمار موجود، چیزی حدود 97 درصد بودجه پژوهشی صرف حقوق کارکنان دستگاه‌ها می‌شود. این در حالی است که بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، سهم پژوهش از کل تولید ناخالص داخلی کشور باید 4 درصد در افق چشم انداز 1404 برسد، رقمی که با توجه به احوالات این روزهای وزارت علوم و ایضا دولت، و همچنین فرصت اندک باقی مانده، دستیابی به آن تقریبا محال است.
در ادامه آمده است: همچنین حمایت وزارت علوم از مجموعه‌های فعال و کارآمد در عرصه تحول در علوم انسانی بسیار ناچیز و دور از شأن ستادی و هدایتی آن مجموعه است. حتی در موارد متعدد، معاونت‌های آن وزارتخانه تبعیض واضحی را در حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان مجموعه‌های فعال دانشجویی روا داشته و اصولا رسالتی برای خویش در قبال توجه به این مجموعه‌های متعهد قائل نبوده‌اند. متأسفانه نفوذ افراد متخصص غیر متعهد در وزرات علوم، فرصت بهره‌مندی مجموعه‌های فعال علمی از ارتباط با وزارت علوم و استفاده از حمایت‌های آن را سلب کرده است. این فاصله، آن وزارت‌خانه را از فضای واقعی مراکز علمی و پژوهشی دور کرده و سیاست‌های آن را در امور انتزاعی و شعاری محدود کرده است.
در قسمت دیگری تاکید شده است: نظر به اهمیت و ضرورت ایجاد فضای آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و اجتناب از رویکرد‌های بسته و امنیتی، علی‌رغم آن‌که انتظار ایجاد چنین فضایی از یک دولت کاملا امنیتی و مخالف آزادی‌های مشروع، کمی دور از واقع است؛ اما اقل انتظار آن بود که برخوردی مناسب‌تر با مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در مجموعه وزارت علوم صورت می‌پذیرفت. حال آن که با گذشت چندین سال هنوز ساز و کار کرسی آزاد اندیشی در هاله‌ای از  ابهام و مصلحت‌اندیشی قرار دارد و پیچیدگی‌های بروکراتیک و ممیزی‌های غیر علمی، دقیقا نقطه مقابل آزاد‌اندیشی مقصود در کرسی‌های آزاد اندیشی مطلوب است. پر واضح است که کرسی آزاداندیشی با برگزاری نمایش ازپیش‌طراحی‌شده بسیار متفاوت است و بین ژست آزاداندیشی با حریت فکری واقعی فاصله‌ای معنادار وجود دارد. در این میان طرح‌های علمی مستقل دانشجویی در این راستا، در پیچ و خم و بروکراسی وزارت علوم، هفت‌خوان رستم را جهت تایید شدن طی می‌کند و نهایتا بی‌سرانجام رها می‌شود.
در ادامه تاکید شد: نمایشی شدن کرسی‌های نظریه پردازی در کنار کرسی‌های آزاداندیشی نیز، درد دیگری است بر پیکره‌ی نظام علمی کشور. واقعیت امر آن است که چنین کرسی‌هایی بیش از آن که مجالی برای تولید علمی و حرکت در مرزهای دانشی باشد، محلی برای پر کردن رزومه و استفاده از مزایای ارتقای کاغذی و گزارش‌نویسی برگزارکنندگان است. بی‌تعارف از دل چنین تئاترهایی، علم بیرون نمی‌آید. یکی از ابهامات اساسی دیگر در عملکرد وزارت علوم در توجه به مقوله تربیت و عنایت به عدم استعمار نوین دانشگاهی در رابطه با نسبت استاد و دانشجو در پژوهش‌های متناسب با نیاز و علایق دانشجویان و اساتید است و به نظر می‌رسد ضابطه کارآمدی در این باب از سوی وزارت علوم وجود ندارد.
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌(ع) ادامه داد: افزایش وحشتناک آمار تقلب‌های علمی از یک سو و عدم عنایت به لایحه مقابله با تقلب در آثار علمی که صدمات جبران‌ناپذیری به وجهه علمی کشور وارد ساخته است، موجب انتقاد جدی به عملکرد وزارت علوم شده است. سیاست زده کردن فضای دانشگاه‌ها نیز از عادات بد دولت است که به شکلی آشکار، دانشگاه‌ها را به ابزاری در معادلات قدرت تقلیل می‌دهند و این گونه رفتارها مغایر شأن دانشگاه است. بگذریم از انتقادات گسترده به فضای فرهنگی حاکم بر آموزش عالی که از شدت تکرار، به روزمرگی رسیده است.
در ادامه تصریح شده است: اما در پایان می‌توان اساسی‌ترین نگرانی حال حاضر را روند افسارگسیخته‌ تلاش‌های متهورانه‌ حلقه‌ای در وزرات علوم برای هموار ساختن مسیر نفوذ علمی به کشور دانست. ابهامات و سوالات بسیاری در مورد دیپلماسی علمی و عملکرد حضرتعالی به عنوان وزیر علوم در این عرصه وجود دارد. در سال اخیر بیش از 500 هیات خارجی در ایران حاضر شده‌اند و به نظر می‌رسد اعتقاد وزارت علوم بر استفاده حداکثری از فضای به وجود آمده برای بین المللی کردن آموزش عالی کشور است، اتفاقی که در سایه عقد ده‌ها تفاهم‌نامه و تعریف پروژه‌های متعدد علمی با برخی مراکز مسأله‌دار خارجی است. همچنین تلاش‌های حضرتعالی در راس وزارت علوم برای همکاری همه جانبه با یونسکو و اقدام در جهت تسریع روند پیاده‌سازی سندی فاجعه آفرین تحت عنوان برنامه آموزش 2030، موجبات نگرانی جدی ما را فراهم آورده است که هر چه در این باب بگوییم کم گفته‌ایم.
در خاتمه این نامه تصریح شده است: آقای وزیر، این‌ها تنها گوشه‌ای از دردها و مشکلات جریان دانشگاهی کشور است؛ شرح و بسط این مطالبات و رفع بی‌خبری‌های جنابتان از رویه‌های ظالمانه و غیر قانونی برخی دانشگاه‌ها در قبال اساتید و دانشجویان این مرز و بوم فرصتی مفصل را می‌طلبد. انتظار ما دانشجویان آن است تا حضرتعالی با توجه به لزوم احترام به جامعه دانشگاهی و دانشجویی کشور، ضمن تخصیص فرصتی مناسب جهت حضور در بین دانشجویان و تلاش جهت رفع ابهامات و شنیدن انتقادات و دغدغه‌های دانشجویی، گامی مهم در جهت اصلاح رویه‌ها به منظور تحقق اهداف انقلاب اسلامی در زمینه آموزش عالی برداشته و ضمن همدلی با جامعه دانشگاهی و مطالبات دانشجویی، در ماه‌های آخر دولت تدبیر و امید، نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویی را از کارنامه وزارت علوم پاک کنید. ان‌شاءالله.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۲:۵۰

برگزاری مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی با حضور وزیر علوم

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی به ریاست وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری 9 اسفند در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، مجمع عمومی و سالیانه فدراسیون دانشگاهی به منظور ارائه گزارش عملکرد سال 95 و بررسی و تصویب تقویم سال 96 ، آئین نامه و برنامه های آماده سازی تیم های ملی برای شرکت در رقابتهای بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان در چین تایپه برگزار می‌شود.
لازم به ذکر است این مجمع به ریاست وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری 9 اسفند ماه از ساعت 9 الی 12 در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۵۱

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی برگزار خواهد شد

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی به ریاست دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری 9 اسفند در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی، مجمع عمومی و سالانه فدراسیون دانشگاهی به منظور ارائه گزارش عملکرد سال 95 و بررسی و تصویب تقویم سال 96، آیین‌نامه و برنامه‌های آماده‌سازی تیم‌های ملی برای شرکت در رقابت‌های بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان در چین تایپه برگزار می‌شود. 
لازم به ذکر است این مجمع به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری 9 اسفندماه از ساعت 9 تا 12 در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۲۸

فرهادی: تمامی دانشجویان بورسیه شده در دولت یازدهم به کشور بازگشته اند

تهران-ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تمامی دانشجویانی که در سه سال گذشته به شکل بورسیه در خارج از کشور مشغول به تحصیل بودند به کشور بازگشته اند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا، محمد فرهادی روز دوشنبه در حاشیه مراسم تقدیر از اعضای هیات‌علمی و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) اظهار داشت: شیوه اعطای بورسیه های تحصیلی وزارت علوم بدین گونه بوده که تنها دانشجویان دکتری برای ادامه تحصیل به خارج رفته بودند.
وی گفت: این دانشجویان نیز در یک فرصت مطالعاتی 6 تا یک ساله مشغول به ادامه تحصیل در خارج بودند و سپس به کشور بازگشتند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: البته دانشجویان بورسیه قبل هم به کشور بازگشته اند و دیگر تقریبا هیچ دانشجویی نمانده است.
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درمورد دلایل حضور امروز خود در مجلس شورای اسلامی گفت: قرار است با هیات رییسه مجلس شورای اسلامی جلسه ای داشته و درباره موضوعات مختلف از جمله مسایل بودجه آینده وزارت علوم بحث و تبادل‌نظر شود.
فرهادی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر استیضاح خود یادآور شد: این موضوع در مجلس پایان‌ یافته است.
وی در ادامه درباره برنامه‌های وزارت علوم برای پذیرش دانشجویان دکتری نیز گفت: در این زمینه مجلس نهم، قانون سنجش و پذیرش را تصویب کرده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: بر اساس این قانون سنجش دانشجویان دکتری به شکل متمرکز صورت می‌گیرد و پذیرش آنها مطابق سهمیه‌های اعلامی و بررسی‌های عمومی از سوی دانشگاه صورت می‌گیرد.
فراهنگ**9187**1027**خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار: جواد دهقانی

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۴

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی ۹ اسفند برگزار می شود

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۹ اسفند در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، مجمع عمومی و سالیانه فدراسیون دانشگاهی به منظور ارائه گزارش عملکرد سال ۹۵ و بررسی و تصویب تقویم سال ۹۶ ، آیین نامه و برنامه های آماده سازی تیم های ملی برای شرکت در رقابتهای بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان در چین تایپه برگزار می‌شود.
لازم به ذکر است این مجمع به ریاست محمد فرهادی وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری ۹ اسفند ماه از ساعت ۹ الی ۱۲ در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۰۲

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی برگزار خواهد شد

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی به ریاست محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری 9 اسفند در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، مجمع عمومی و سالیانه فدراسیون دانشگاهی به منظور ارائه گزارش عملکرد سال 95 و بررسی و تصویب تقویم سال 96، آئین نامه و برنامه های آماده سازی تیم های ملی برای شرکت در رقابت های بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان در چین تایپه برگزار می‌شود. 
این مجمع به ریاست وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری 9 اسفند ماه از ساعت 9 الی 12 در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۰۷

فرهادی در دانشگاه امام صادق(ع): بسیاری از رشته‌های فنی و تجربی باید کنار گذاشته شوند/ باید رشته‌های نو در علوم‌انسانی راه‌اندازی کنیم

وزیر علوم گفت: در علوم فنی و تجربی خیلی از رشته‌ها باید کنار گذاشته شوند و در این راستا اکنون رشته‌های بین رشته‌ای مطرح هستند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهارمین جشنواره تقدیر از اساتید و دانشجویان برتر دانشکده امام صادق(ع) و یادواره آیت‌الله مهدوی‌کنی، گفت: دانشگاه امام صادق(ع) دانشگاهی در تراز جامعه علمی و اسلامی است و به عنوان یک نهاد فاخر و غیرقابل جایگزین محسوب می‌شود، لذا باید با استفاده از ظرفیت این دانشگاه در توسعه علوم انسانی گام برداریم.
وی افزود: نمی‌توان علوم انسانی را وارد کرد، رشته‌های اسلامی را خودمان باید ایجاد کنیم و با اختراع رشته‌های جدید، علوم انسانی صادر کنیم.
وزیر علوم  با بیان اینکه باید رشته‌های نو در علوم‌انسانی راه‌اندازی کنیم، تاکید کرد: در علوم فنی و تجربی هم خیلی از رشته‌ها باید کنار گذاشته شوند و در این راستا اکنون رشته‌های بین رشته‌ای مطرح هستند.
فرهادی با اشاره به اینکه در معماری دارای دستاوردهای خوبی هستیم، افزود: در این راستا در شورای عالی انقلاب فرهنگی سند معماری کشور در حال بررسی است. باید در آموزش عالی از سابقه‌ای که در معماری داریم استفاده و  از این اندوخته‌ها بهره‌برداری کنیم. در رشته‌های علوم تجربی باید پیوست فرهنگی داشته باشیم، البته رشته‌های علوم‌انسانی هم باید تاثیر اجتماعی داشته باشند و تاثیر آنها مشخص شود.
وی  با اشاره به تاسیس دانشگاه امام صادق(ع) در ابتدای انقلاب تاکید کرد: خوشبختانه تعامل بین دانشگاه امام صادق(ع) و دیگر دانشگاه‌ها شکل گرفته و ما نیز در وزارت علوم در خدمت این دانشگاه هستیم. دانشگاه امام صادق(ع) الگوی بسیار مناسب دانشگاه اسلامی است، البته ما نیز باید اسلامی کردن دانشگاه‌ها را به عنوان یک ماموریت در وزارت علوم دنبال کنیم.
وزیر علوم با اشاره به توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق(ع) طی سی سال گذشته، یادآور شد: ماحصل این اقدامات سرمایه‌های انسانی هستند که امروز در بخش‌های مختلف فرهنگی یا به عنوان نمایندگان مجلس، سفرا و برنامه‌ریزان مشغول خدمت هستند.
وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌های زیادی تاسیس شد، خاطرنشان کرد: تاسیس دانشگاه تربیت مدرس یکی از اقداماتی بود که پس از انقلاب صورت گرفت که هدف آن تربیت استاد دانشگاه بود، اما با توجه به توسعه تحصیلات تکمیلی در سایر دانشگاه‌ها، این دانشگاه در انجام ماموریت خود باز ماند، اگرچه عملکرد خوبی داشته است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور بیش از حد دانشگاه داریم، گفت: در حال حاضر دو هزار و 880 موسسه آموزش عالی و 160 تا 170 دانشگاه در کشور داریم، دانشگاه‌های علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای، پیام نور و دانشگاه آزاد که مانند یک وزارتخانه عمل می‌کند. توسعه کمی به حد کافی بوده به  شکلی که الان شاهد کم شدن ورودی‌های دانشگاه‌ها هستیم.
فرهادی با اشاره به برگزاری آزمون دکتری در روز جمعه گفت: در آزمون امسال 260 هزار نفر ثبت‌نام کردند، در حالی است که ما تنها 13 هزار نفر ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم بین 7 تا 8 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۰۳

توسعه کیفی آموزش عالی؛ اولویت وزارت علوم

گروه دانشگاه: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در بسیاری از رشته‌های علوم انسانی نیازی به ایجاد رشته‌های جدید مطابق با عناوین و محتوای موجود در دانشگاه‌های غربی نداریم، گفت: امروزه به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست، زیرا ۲ هزار و ۸۰۰ موسسه آموزش عالی در کشور داریم که این تعداد کافی است و باید اولویت ما توسعه کیفی آموزش عالی باشد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سومین جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: دانشگاه امام صادق(ع)، مولود انقلاب اسلامی و یکی از تأثیرگذارترین دانشگاه‌ها در حوزه علوم انسانی است و توجه به اخلاق در همه زمینه‌های علوم انسانی ویژگی خاص این دانشگاه است.
وی با تاکید بر اینکه آنچه استادان دانشگاه را از دیگر اقشار جامعه متمایز می‌سازد و برای آن‌ها وجهه‌ای خاص می‌سازد، منش و روش آن‌هاست، گفت: الگو بودن استادان و شاگردپروری در دانشگاه امام صادق (ع) به خوبی اجرا شده است.
فرهادی با اشاره به مطرح بودن دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان یک دانشگاه اسلامی گفت: دانشگاه اسلامی یعنی دانشگاهی که آموختن علم در آن فریضه است و این فریضه عاشقانه و بر اساس ایمان صورت می‌گیرد و دانش آموخته که علاوه بر علم، دارای انگیزه‌های ایمانی، سرشار از انرژی و نشاط، میل به سازندگی و امیدوار نسبت به آینده است.
اولویت ما باید توسعه کیفی آموزش عالی باشد
وی با اشاره به فرایند تاسیس دانشگاه امام صادق(ع) و روند توسعه آن گفت: امروزه به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست، زیرا ۲ هزار و ۸۰۰ موسسه آموزش عالی در کشور داریم که این تعداد کافی است و باید اولویت ما توسعه کیفی آموزش عالی باشد.
وزیر علوم افزود: شاهد این هستیم که متقاضی تحصیل در آموزش عالی به‌ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته‌های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد.
فرهادی گفت: امسال در آزمون دکتری تخصصی ۲۶۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند، در حالی که ظرفیت دانشگاه‌های دولتی ۱۳ هزار نفر و دانشگاه آزاد اسلامی بین ۷ الی ۸ هزار نفر است.
طرح آمایش آموزش عالی
وی اظهار داشت: در راستای کیفی‌بخشی به آموزش عالی، طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و بر این اساس دانشگاه‌ها به ۱۰ منطقه و در سطوح استانی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی تقسیم‌بندی شده‌اند.
یادآور می‌شود در این مراسم از ۶ استاد و ۶ دانشجوی برتر دانشگاه امام صادق(ع) تجلیل شد و محمدمهدی عسگری، استاد دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد به عنوان استاد برتر و حامد صدقی، استاد زبان و ادبیات عربی به عنوان چهره ماندگار علمی این دانشگاه معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
بر اساس این گزارش، محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و عبدالحسین فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی در مراسم جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق(ع)، وزیر علوم را همراهی می‌کردند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۲۴

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی ۹ اسفند برگزار می شود

مجمع عمومی فدراسیون ملی ورزشهای دانشگاهی به ریاست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ۹ اسفند در محل وزارت علوم برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، به نقل از روابط عمومی فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی، مجمع عمومی و سالیانه فدراسیون دانشگاهی به منظور ارائه گزارش عملکرد سال ۹۵ و بررسی و تصویب تقویم سال ۹۶۶ ، آیین نامه و برنامه های آماده سازی تیم های ملی برای شرکت در رقابتهای بیست و نهمین یونیورسیاد دانشجویان جهان در چین تایپه برگزار می‌شود.
 
لازم به ذکر است این مجمع به ریاست محمد فرهادی وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری ۹ اسفند ماه از ساعت ۹ الی ۱۲ در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۲۸

وزیر علوم: متقاضی تحصیل در رشته‌های فنی، مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در بسیاری از رشته‌های علوم انسانی نیازی به ایجاد رشته‌های جدید مطابق با عناوین و محتوای موجود در دانشگاه‌های غربی نداریم، تأکید کرد دانشگاه امام صادق(ع) می تواند در ایجاد رشته های جدید علوم انسانی پیشگام باشد و عناوین و برنامه درسی را به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم پیشنهاد کند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در سومین جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) گفت: «دانشگاه امام صادق (ع)، مولود انقلاب اسلامی و یکی از تأثیرگذارترین دانشگاه‌ها در حوزه علوم انسانی است و توجه به اخلاق در همه زمینه‌های علوم انسانی ویژگی خاص این دانشگاه است.»
او ادامه داد: «آنچه استادان دانشگاه را از دیگر اقشار جامعه متمایز می‌سازد و برای آنها وجهه‌ای خاص ایجاد می‎کند، منش و روش آنهاست. الگو بودن استادان و شاگردپروری در دانشگاه امام صادق (ع) به خوبی اجرا است.»
فرهادی به مطرح بودن دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان یک دانشگاه اسلامی اشاره کرد و گفت: «دانشگاه اسلامی یعنی دانشگاهی که آموختن علم در آن فریضه است و این فریضه عاشقانه و براساس ایمان صورت می‌گیرد و دانش آموخته که علاوه بر علم، دارای انگیزه‌های ایمانی، سرشار از انرژی و نشاط، میل به سازندگی و امیدوار نسبت به آینده است.»
او به فرآیند تاسیس دانشگاه امام صادق(ع) و روند توسعه آن اشاره کرد و افزود: «امروزه به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست زیرا ۲ هزار و ۸۰۰ موسسه آموزش عالی در کشور داریم که این تعداد کافی است و باید اولویت ما توسعه کیفی آموزش عالی باشد.»
وزیر علوم افزود: «شاهد این هستیم که متقاضی تحصیل در آموزش عالی به‌ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته‌های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد.»
فرهادی گفت: «امسال در آزمون دکتری تخصصی ۲۶۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند در حالی که ظرفیت دانشگاه‌های دولتی ۱۳ هزار نفر و دانشگاه آزاد اسلامی بین ۷ الی ۸ هزار نفر است.»
او ادامه داد: «در راستای کیفی بخشی به آموزش عالی، طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و بر این اساس دانشگاه‌ها به ۱۰ منطقه و در سطوح استانی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی تقسیم بندی شده‌اند.»
در این مراسم از ۶ استاد و ۶ دانشجوی برتر دانشگاه امام صادق (ع) تجلیل شد و دکتر محمد مهدی عسگری، استاد دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد به عنوان استاد برتر و دکتر حامد صدقی، استاد زبان و ادبیات عربی به عنوان چهره ماندگار علمی این دانشگاه معرفی و از آن‌ها تجلیل شد.
بر اساس این گزارش، دکتر محمد روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و دکتر عبدالحسین فریدون، مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی در مراسم جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع)، وزیر علوم را همراهی می‌کردند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۵۱

بعد از رشته‌های دارای مجوز نوبت به «ظرفیت قانونی» رسید؛ اختلاف ۶۰ هزار نفری «ظرفیت قانونی» جذب دانشجوی دکتری بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد!

حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد در مصاحبه‌ای از ظرفیت جذب ۷۰ هزار نفری برای پذیرش دانشجوی دکتری در این دانشگاه خبر داده بود که با ظرفیت قانونی اعلام شده از سوی وزیر علوم اختلافی ۶۰ هزار نفری دارد!

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران؛ محمد فرهادی صبح دوشنبه و در حاشیه سومین جشنواره تقدیر از برترین‌های دانشگاه امام صادق(ع) درباره وضعیت کنکور دکتری امسال گفت: "امسال ۲۶۰ هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود ۱۳ هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم ۱۰ هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود ۱۰ هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است".
 
اظهارات بالا توسط یک کارمند ساده یا یک دانشجو بیان نشده است، اظهاراتی است که وزیر علوم تحقیقات و فناوری امروز و در جمع دانشجویان بیان کرده است.
 
جدای از اینکه این اظهارات در چه شرایطی بیان شده است، یک سوال جدی این است که آیا مسئول اول آموزش عالی کشور آمار دقیقی از ظرفیت موسسات آموزشی خود ندارد؟
 
این مسئله در حالی است که چندی پیش حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در مصاحبه ای از ظرفیت جذب ۷۰ هزار نفری برای پذیرش دانشجوی دکتری در این دانشگاه خبر داده بود که با ظرفیت قانونی اعلام شده از سوی وزیر علوم اختلافی ۶۰ هزار نفری دارد!
 
میرزاده در سیصد و هفتاد و چهارمین جلسه هیات امنای استانی دانشگاه آزاد که اواسط دی ماه برگزار شده بود، می گوید: "طی سه سال اخیر بیش از ۱۱ هزار عضو هیات علمی جذب و ارتقا یافته اند، همچنین این دانشگاه دارای ۱۹ هزار عضو هیات علمی با مرتبه استادیاری است که ۱۴ هزار نفر آنها واجد شرایط تربیت دانشجوی دکتری هستند. در واقع دانشگاه آزاد اسلامی پتانسیل جذب ۷۰ هزار دانشجوی دکترا را داراست که فقط نیمی از این ظرفیت را طی سال های اخیر جذب کرده است".
 
همچنین طبق آمار ارائه شده و با یک محاسبه سرانگشتی از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد می توان دریافت که دانشگاه آزاد نزدیک به ۳۵ هزار دانشجو در مقطع دکتری را جذب کرده است، که حتی همین آمار نیز با «ظرفیت قانونی» که وزیر علوم امروز اعلام کرده، اختلاف ۲۵ هزار نفری دارد!
سریال دوگانه «قانونی» و «غیرقانونی» بودن، در دانشگاه آزاد به نظر می رسد بعد از ماجرای رشته های «غیرمجاز» با این اظهارات وارد مرحله تازه ای شده است. آیا اختلاف ۶۰ هزار نفری ظرفیت دکتری این دانشگاه با «ظرفیت قانونی» وزارت علوم، دانشجویان این مقطع را نیز با سردرگمی روبرو می کند؟

۹۵/۱۲/۰۲
۱۶:۱۸

اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور وزیر علوم فردا آغاز به کار می‌کند/ برگزاری مراسم اختتامیه با حضور دکتر ولایتی

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور دکتر علی‌اکبر ولایتی و وزیر علوم و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف دنیا از فردا 3 اسفند در دانشگاه صنعتی دزفول خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر سیدضیا هاشمی در نشست خبری که بعدازظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد، گفت: «فردا سه‌شنبه 3 اسفند اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور در شهر دزفول با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم برگزار می‌شود.»
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ادامه داد: «معرفی شیوه علمی و میراث فرهنگی ایران زمین در حوزه کار دانشگاهی هدف این کنگره است. دانشگاه جندی شاپور اولین دانشگاه در دنیا بوده است به این دلیل که در سال 1271 میلادی در شهر جندی شاپور راه‌اندازی شده است و از آن زمان همه ویژگی‌های یک دانشگاه خوب را داشته است و بعد از اسلام نیز تا مدت‌ها به کار خود ادامه داده است، بنابراین این ظرفیت را باید پرورش دهیم و ایرانیان باید نسبت به معرفی و احیای این میراث تمدنی تلاش کنند.»
او افزود: «از دو سال پیش پیشنهاد برگزاری این کنگره از سوی دانشگاه صنعتی دزفول مطرح شد که به احیای دانشگاه جندی‌شاپور پرداخته شود. این کار مورد استقبال و در نهایت موافقت وزیر علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفت. یکی از سازمان‌هایی که در این حوزه نقش محوری داشته است کمیته فرهنگ و تمدن اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی بوده است. ریاست کنگره را وزیر علوم و ریاست شورای سیاست‌گذاری را دکتر ولایتی بر عهده دارد.»
هاشمی گفت:‌ «مهمانان و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف دنیا در این همایش حاضر می‌شوند و سخنرانی می‌کنند. سخنران افتتاحیه دکتر فرهادی است و مقالات مختلف بعد از سخنرانی ایشان ارائه می‌شود. 130 مقاله به دبیرخانه این کنگره فرستاده شده است که در نهایت 59 مقاله پذیرفته شده‌اند و در کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور 41 مورد آنها به صورت سخنرانی و 18 مورد نیز به صورت پوستر ارائه می‌شود.»
معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه گفت:‌ «همچنین در زمینه برگزاری این همایش، جمعا 6 کتاب (3 کتاب ترجمه از زبان‌های آلمانی و استانبولی و 3 کتاب تالیفی به زبان فارسی و انگلیسی) تالیف شده است. این کنگره در واقع فرصتی است که یکی از مهم‌ترین مظاهر تمدن ایران زمین و پیشینه آموزش عالی ایران شناسانده شود. ویژگی دانشگاه جندی‌شاپور این بوده است که دانشمندان مختلف را از شرق و غرب ایران دعوت کرده است و دانشجویان مختلفی در رشته‌های تجربی و ... در آن به کار آموزش و پژوهش می‌پرداختند. برگزاری این همایش مطمئنا یک کار فرهنگی است و ادامه آن می‌تواند در سطح ملی و جهانی نتایج تاثیرگذاری داشته باشد.»
او گفت: «همچنین در حوزه میراث فرهنگی نیز اقدامات مهمی انجام شده است تا به شناسایی شهر‌ جندی شاپور کمک شود. مجموعه سازمان میراث فرهنگی در این زمینه همکاری خوبی داشته است تا این نقطه افتخارآفرین به خوبی معرفی شود. دبیرخانه این کنگره قصد دارد بعد از برگزاری اولین کنگره اقدامات لازم برای برگزاری آن در سال‌های آینده را هم انجام دهد.»
هاشمی افزود:‌ «این کنگره به مدت دو روز برگزار می‌شود و اختتامیه آن بعداز‌ظهر روز چهارشنبه 4 اسفند با حضور دکتر ولایتی برگزار می‌شود. از جمله برنامه‌های جنبی این همایش بازدید از آثار شهر جندی‌شاپور است. همچنین عمده سخنرانان از دانشمندان کشورهای اروپایی و ترکیه و آثاری از کشورهای آلمان و اتریش است. جندی‌شاپور یک مرکزیت علمی و اعتبار علمی در سطح جهانی برای ایران بوده است اما متاسفانه عمده آثار آن اکنون به صورت گسترده در دسترس نیست و لازم است کاوش‌های باستان‌شناسی دوباره آنها را احیا کند.»
به گفته معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال حاضر دو دانشگاه کشور یعنی دانشگاه صنعتی دزفول به نام دانشگاه جندی‌شاپور و دانشگاه علوم پزشکی اهواز به نام دانشگاه پزشکی جندی‌شاپور نام‌گذاری شده‌اند.
فراخوان نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی به زودی ابلاغ می‌شود
هاشمی در پایان به برگزاری جشنواره فارابی نیز اشاره کرد و گفت:‌ «مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره با حضور رئیس جمهور هفته گذشته برگزار و استادان برتر حوزه‌های علوم انسانی از کشورهای مختلف معرفی شدند و از اکنون مقدمات برگزاری نهمین جشنواره آغاز شده است و به زودی فراخوان آن از سوی دبیرخانه نهمین جشنواره فارابی اعلام می‌شود.»

۹۵/۱۲/۰۲
۱۷:۰۳

کنگره جندی‌شاپور فردا با حضور وزیر علوم آغاز به کار می‌کند/ برگزاری اختتامیه جشنواره با حضور ولایتی

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور فردا با حضور وزیر علوم کار خود را آغاز می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری که عصر امروز برگزار شد، گفت: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور فردا با حضور وزیر علوم در شهر دزفول برگزار می‌شود.
هاشمی ادامه داد: معرفی شیوه علمی و میراث فرهنگی ایران‌ زمین در حوزه کار دانشگاهی هدف اصلی جشنواره جندی‌شاپور است.
وی تصریح کرد: دانشگاه جندی‌شاپور اولین دانشگاه در دنیا است به این دلیل که در سال 1271 میلادی در شهر جندی‌شاپور راه‌اندازی شد و از آن زمان همه ویژگی‌های یک دانشگاه خوب را داشته است و بعد از اسلام نیز تا مدت‌ها به کار خود ادامه داده است. بنابراین این ظرفیت را باید پرورش دهیم و ایرانیان باید نسبت به معرفی و احیای این میراث تمدنی تلاش کنند. 
معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از دو سال پیش پیشنهاد برگزاری این کنگره از سوی دانشگاه صنعتی دزفول مطرح شد که به احیای دانشگاه جندی‌شاپور پرداخته شود. این کار مورد استقبال و در نهایت موافقت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. یکی از سازمان‌هایی که در این حوزه نقش محوری داشته است کمیته فرهنگ و تمدن اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست علی‌اکبر ولایتی بوده است. ریاست کنگره را وزیر علوم و ریاست شورای سیاست‌گذاری را دکتر ولایتی بر عهده دارد.
هاشمی گفت:‌ مهمانان و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف دنیا در این همایش حاضر می‌شوند و سخنرانی می‌کنند. سخنران افتتاحیه وزیر علوم است و مقالات مختلف بعد از سخنرانی وی ارائه می‌شود. 130 مقاله به دبیرخانه این کنگره فرستاده شده که در نهایت 59 مقاله پذیرفته شده‌اند و در کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور 41 مورد آنها به صورت سخنرانی و 18 مورد نیز به صورت پوستر ارائه می‌شود.
وی در ادامه گفت:‌ همچنین در زمینه برگزاری این همایش، جمعا 6 کتاب (3 کتاب ترجمه از زبان‌های آلمانی و استانبولی و 3 کتاب تالیفی به زبان فارسی و انگلیسی) تالیف شده است. این کنگره در واقع فرصتی است که یکی از مهم‌ترین مظاهر تمدن ایران زمین و پیشینه آموزش عالی ایران شناسانده شود. ویژگی دانشگاه جندی‌شاپور این بوده است که دانشمندان مختلف را از شرق و غرب ایران دعوت کرده است و دانشجویان مختلفی در رشته‌های تجربی و ... در آن به کار آموزش و پژوهش می‌پرداختند. برگزاری این همایش مطمئنا یک کار فرهنگی است و ادامه آن می‌تواند در سطح ملی و جهانی نتایج تاثیرگذاری داشته باشد.
هاشمی گفت: همچنین در حوزه میراث فرهنگی نیز اقدامات مهمی انجام شده است تا به شناسایی شهر‌ جندی شاپور کمک شود. مجموعه سازمان میراث فرهنگی در این زمینه همکاری خوبی داشته است تا این نقطه افتخارآفرین به خوبی معرفی شود. دبیرخانه این کنگره قصد دارد بعد از برگزاری اولین کنگره اقدامات لازم برای برگزاری آن در سال‌های آینده را هم انجام دهد.
وی افزود:‌ این کنگره به مدت دو روز برگزار می‌شود و اختتامیه آن بعداز‌ظهر روز چهارشنبه 4 اسفند با حضور ولایتی است. از جمله برنامه‌های جنبی این همایش بازدید از آثار شهر جندی‌شاپور است. همچنین عمده سخنرانان از دانشمندان کشورهای اروپایی و ترکیه و آثاری از کشورهای آلمان و اتریش است. جندی‌شاپور یک مرکزیت علمی و اعتبار علمی در سطح جهانی برای ایران بوده است اما متاسفانه عمده آثار آن اکنون به صورت گسترده در دسترس نیست و لازم است کاوش‌های باستان‌شناسی دوباره آنها را احیا کند.
به گفته معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در حال حاضر دو دانشگاه کشور یعنی دانشگاه صنعتی دزفول به نام دانشگاه جندی‌شاپور و دانشگاه علوم پزشکی اهواز به نام دانشگاه پزشکی جندی‌شاپور نام‌گذاری شده‌اند.
* فراخوان نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی به زودی ابلاغ می‌شود
هاشمی در پایان به برگزاری جشنواره فارابی نیز اشاره کرد و گفت:‌ مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره با حضور رئیس جمهور هفته گذشته برگزار و استادان برتر حوزه‌های علوم انسانی از کشورهای مختلف معرفی شدند و از اکنون مقدمات برگزاری نهمین جشنواره آغاز شده است و به زودی فراخوان آن از سوی دبیرخانه نهمین جشنواره فارابی اعلام می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۷:۴۹

وزیر علوم وارد دزفول شد/ افتتاح پروژه‌های عمرانی و سخنرانی در اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز برای افتتاح چند پروژه عمرانی و شرکت در اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور وارد دزفول شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمد فرهادی، صبح امروز برای شرکت در اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور وارد فرودگاه دزفول شد و مورد استقبال فرماندار، امام جمعه، مسئولان محلی و روسای دانشگاه‌های استان خوزستان قرار گرفت.
شرکت در کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور، افتتاح پروژه‌های عمرانی دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول و دیدار با دانشگاهیان و هیئت رئیسه این دانشگاه از برنامه‌های سفر وزیر علوم به دزفول است.
دکتر سیدضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی را در این سفر محمد فرهادی را همراهی می‌کنند.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۰۷

روایت دو عضو هیأت دولت از فعالیت‌شان در دولت یازدهم

وزیر علوم و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در رابطه با چگونگی فعالیت‌ خود در دولت یازدهم از فعالیت و برنامه‌ریزی در حوزه فناوری و نوآوری خبر دادند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، نوروز سال 96 آخرین نوروز فعالیت دولت یازدهم است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور دو نفر از اعضای هیأت دولت هستند که به طور مستقیم با دانشگاهیان ارتباط دارند.
در دولت یازدهم سورنا ستاری به عنوان یکی از آخرین انتصابات دولت به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور منصوب شد و از همان ابتدا کار خود را با این جمله آغاز کرد که ما طلبکار کشور نیستیم و با پول مفت نفت نمی‌توانیم پیشرفت کنیم بلکه باید برای این کشور تلاش کنیم و با تکیه بر عقل و نیروی انسانی متخصص، کشور را بسازیم.
محمد فرهادی وزیر علوم نیز پس از فراز و نشیب‌های انتخاب وزیر در دولت یازدهم و استیضاح فرجی دانا وزیر سابق علوم در سال 93 توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد و بر مسند وزارت بنشیند.
فرهادی نیز کار خود را با تکیه بر مأموریت‌گرا کردن دانشگاه‌ها آغاز کرد.
در رابطه با چگونگی فعالیت این دو عضو هیأت دولت در مدت زمان فعالیت‌شان از آن‌ها سوال کردیم.
* فرهادی: تا هستیم تکالیف و وظایفمان را انجام می‌دهیم
محمد فرهادی وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: تا هستیم مطابق وظیفه کار می‌کنیم زیرا تکلیف و وظیفه داریم.
وی افزود: من معلم هستم، مدیر هستم، مسئول هستم، پزشک هستم و در هر کدام از وظایفم تا زمانی که باشم تمام تکالیفم را انجام می‌دهم.
فرهادی گفت: سعی می‌کنیم در راستای مدیریت آموزش عالی در نو کردن و ارتقای کیفیت رشته‌ها و توجه به تحقیقات و فناوری و نوآوری فعالیت کنیم.
* ستاری: بحث‌های تجاری‌سازی فعال شده است
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: در مدت فعالیتم به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به مسائل بسیاری رسیدم که در ابتدا به این مسائل اینگونه فکر نمی‌کردم.
وی افزود: روز اول فعالیتم، بحث‌های تجاری‌سازی را به این شکل نمی‌دیدم ولی حالا در این زمینه بسیار فعال شده‌ایم.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۱۴

با حضور وزیر علوم و مهمانان خارجی؛ کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفول آغاز شد

دزفول - با حضور وزیر علوم و چندتن دیگر از مسئولان کشوری و استانی و مهمانان خارجی، کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفول آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول با حضور میهمانان خارجی و تعدادی از مسئولان ارشد کشوری از جمله وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، معاون سازمان برنامه ریزی، معاون وزیربهداشت، نماینده ولی فقیه در خوزستان و چند تن دیگر از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی پیش از ظهر امروز سه شنبه در دانشگاه جندی شاپور دزفول آغاز شد.
هدف از برگزاری این کنگره دو روزه که چند سال برای برگزار آن برنامه ریزی شده، معرفی میراث ارزشمند تاریخی جندی شاپور به مردم جهان و آغازی برای معرفی هرچه بیشتر این پیشینه فرهنگی است.
بر اساس مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول، نخستین نظام نامه آموزش عالی در۱۸۰۰ سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفته است.
در دومین روز این کنگره علی اکبر ولایتی و محمدرضا مخبردزفولی به عنوان میهمانان ویژه آن وارد شهرستان دزفول خواهند شد.
درسالهای متمادی مراجع مفیدی شامل مقالات و کتب ارزشمند در خصوص جندی شاپور گردآوری شده که از این تعداد هشت کتاب تالیف و ترجمه شده است که در این کنگره از آنها رونمایی می شود.
از شاخص‌ترین این آثار می توان کتاب «آکادمی جندی‌شاپور» از یک فیلسوف آلمانی به نام شوفلر است که برای نخستین‌بار به زبان فارسی ترجمه شده است. همچنین از کتاب هایی از مولفان فرانسوی و ترک و کتاب علی اکبر ولایتی که به زبان انگلیسی نوشته شده نیز رونمایی خواهدشد.
به گفته دبیر این کنگره، طی دو فراخوان داده شده در ماه های اخیر، حدود ۲۰۰ مقاله علمی برای دبیرخانه کنگره ارسال شده که بعد از بررسی، تعداد ۵۷ مقاله از آنها انتخاب شده اند. همچنین ۱۰ سخنران علمی از اساتید دانشگاه های تهران و سراسر کشور در این دو روز به سخنرانی و ارائه مقاله می پردازند.
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین و نخستین مرکز علمی جهان بوده که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس شده است.
گفته می شود نظیر کتابخانه‎ دانشگاه جندی شاپور هیچگاه در تاریخ تمدن دنیا دیده نشده است، این دانشگاه عظیم و کتابخانه بزرگ آن محل تلاقی افکار، اندیشه‎ها، دانشمندان و هنروران و دین‎پروران بوده و به تمام معنی یک دانشگاه مترقی و آزاد به شمار می‎رفته است.
دانشگاه جندی شاپور گذشته از آن که مرکزی بزرگ برای اشاعه و تعلیم دانش های گوناگون زمان، مانند پزشکی، داروسازی، داروشناسی، دامپزشکی، نجوم، ریاضیات، فلسفه، حکمت، الهیات و موسیقی بوده است، مرکز صلح، برابری و برادری نیز بوده و هزاران ایرانی، هندی، یونانی، رومی و سریانی در کنار هم در آنجا برای هدفی واحد تلاش و کوشش می‎کردند. 
گفته می شود پنج سال پس از تاسیس دانشگاه، هزاران دانشجو و استاد خارجی به سوی شهر جندی شاپور روی آوردند و تعداد دانشجویان این دانشگاه به بیش از پنج هزار تن رسیده است.
به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دومین دانشگاه دولتی استان از نظر تعداد دانشجو است که دانشجویان آن در بیش از ۲۰ رشته کارشناسی و ۱۱ رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.
    

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۲۵

با حضور وزیر علوم و مهمانان خارجی؛ کنگره بین‌المللی جندی شاپور در دزفول آغاز شد

با حضور وزیر علوم و چندتن دیگر از مسئولان کشوری و استانی و مهمانان خارجی، کنگره بین‌المللی جندی شاپور در دزفول آغاز شد.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نخستین کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول با حضور میهمانان خارجی و تعدادی از مسئولان ارشد کشوری از جمله وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، معاون سازمان برنامه ریزی، معاون وزیربهداشت، نماینده ولی فقیه در خوزستان و چند تن دیگر از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی پیش از ظهر امروز سه شنبه در دانشگاه جندی شاپور دزفول آغاز شد.
 
هدف از برگزاری این کنگره دو روزه که چند سال برای برگزار آن برنامه ریزی شده، معرفی میراث ارزشمند تاریخی جندی شاپور به مردم جهان و آغازی برای معرفی هرچه بیشتر این پیشینه فرهنگی است.
 
بر اساس مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول، نخستین نظام نامه آموزش عالی در ۱۸۰۰ سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفته است.
 
در دومین روز این کنگره علی اکبر ولایتی و محمدرضا مخبردزفولی به عنوان میهمانان ویژه آن وارد شهرستان دزفول خواهند شد.
 
در سال های متمادی مراجع مفیدی شامل مقالات و کتب ارزشمند در خصوص جندی شاپور گردآوری شده که از این تعداد هشت کتاب تالیف و ترجمه شده است که در این کنگره از آنها رونمایی می شود.
 
از شاخص‌ترین این آثار می توان کتاب «آکادمی جندی‌شاپور» از یک فیلسوف آلمانی به نام شوفلر است که برای نخستین‌بار به زبان فارسی ترجمه شده است. همچنین از کتاب هایی از مولفان فرانسوی و ترک و کتاب علی اکبر ولایتی که به زبان انگلیسی نوشته شده نیز رونمایی خواهدشد.
 
به گفته دبیر این کنگره، طی دو فراخوان داده شده در ماه های اخیر، حدود ۲۰۰ مقاله علمی برای دبیرخانه کنگره ارسال شده که بعد از بررسی، تعداد ۵۷ مقاله از آنها انتخاب شده اند. همچنین ۱۰ سخنران علمی از اساتید دانشگاه های تهران و سراسر کشور در این دو روز به سخنرانی و ارائه مقاله می پردازند.
 
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین و نخستین مرکز علمی جهان بوده که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس شده است.
 
گفته می شود نظیر کتابخانه‎ دانشگاه جندی شاپور هیچگاه در تاریخ تمدن دنیا دیده نشده است، این دانشگاه عظیم و کتابخانه بزرگ آن محل تلاقی افکار، اندیشه‎ها، دانشمندان و هنروران و دین‎پروران بوده و به تمام معنی یک دانشگاه مترقی و آزاد به شمار می‎رفته است.
 
دانشگاه جندی شاپور گذشته از آن که مرکزی بزرگ برای اشاعه و تعلیم دانش های گوناگون زمان، مانند پزشکی، داروسازی، داروشناسی، دامپزشکی، نجوم، ریاضیات، فلسفه، حکمت، الهیات و موسیقی بوده است، مرکز صلح، برابری و برادری نیز بوده و هزاران ایرانی، هندی، یونانی، رومی و سریانی در کنار هم در آنجا برای هدفی واحد تلاش و کوشش می‎کردند. 
 
گفته می شود، پنج سال پس از تاسیس دانشگاه، هزاران دانشجو و استاد خارجی به سوی شهر جندی شاپور روی آوردند و تعداد دانشجویان این دانشگاه به بیش از پنج هزار تن رسیده است.
 
لازم به ذکر است، دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دومین دانشگاه دولتی استان از نظر تعداد دانشجو است که دانشجویان آن در بیش از ۲۰ رشته کارشناسی و ۱۱ رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۴۸

فرهادی: دانشگاه امام صادق(ع) می تواند در ایجاد رشته های جدید علوم انسانی پیشگام باشد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در بسیاری از رشته های علوم انسانی نیازی به ایجاد رشته های جدید مطابق با عناوین و محتوای موجود در دانشگاههای غربی نداریم گفت: دانشگاه امام صادق(ع) می تواند در ایجاد رشته های جدید علوم انسانی پیشگام باشد و عناوین و برنامه درسی را به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم پیشنهاد کند.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در سومین جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) اظهار داشت: دانشگاه امام صادق (ع)، مولود انقلاب اسلامی و یکی از تأثیرگذارترین دانشگاهها در حوزه علوم انسانی است و توجه به اخلاق در همه زمینه‌های علوم انسانی ویژگی خاص این دانشگاه است.
وی با تاکید بر اینکه آنچه استادان دانشگاه را از دیگر اقشار جامعه متمایز می سازد و برای آنها وجهه‌ای خاص می سازد، منش و روش آنهاست گفت: الگو بودن استادان و شاگردپروری در دانشگاه امام صادق (ع) به خوبی اجرا است.
دکتر فرهادی با اشاره به مطرح بودن دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان یک دانشگاه اسلامی گفت: دانشگاه اسلامی یعنی دانشگاهی که آموختن علم در آن فریضه است و این فریضه عاشقانه و براساس ایمان صورت می گیرد و دانش آموخته که علاوه بر علم، دارای انگیزه‌های ایمانی، سرشار از انرژی و نشاط، میل به سازندگی و امیدوار نسبت به آینده است.
وی با اشاره به فرآیند تاسیس دانشگاه امام صادق (ع) و روند توسعه آن گفت: امروزه به نقطه ای رسیده ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست زیرا ۲ هزار و ۸۰۰ موسسه آموزش عالی در کشور داریم که این تعداد کافی است و باید اولویت ما توسعه کیفی آموزش عالی باشد.
وزیر علوم افزود: شاهد این هستیم که متقاضی تحصیل در آموزش عالی به‌ویژه در رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد.
دکتر فرهادی گفت: امسال در آزمون دکتری تخصصی ۲۶۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند در حالی که ظرفیت دانشگاه های دولتی ۱۳ هزار نفر و دانشگاه آزاد اسلامی بین ۷ الی ۸ هزار نفر است.
وی اظهار داشت: در راستای کیفی بخشی به آموزش عالی، طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و بر این اساس دانشگاهها به ۱۰ منطقه و در سطوح استانی، منطقه ای، ملی و بین المللی تقسیم بندی شده‌اند.
گفتنی است در این مراسم از ۶ استاد و ۶دانشجوی برتر دانشگاه امام صادق (ع) تجلیل شد و دکتر محمد مهدی عسگری استاد دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد به عنوان استاد برتر و دکتر حامد صدقی استاد زبان و ادبیات عربی به عنوان چهره ماندگار علمی این دانشگاه معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
بر اساس این گزارش، دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی در مراسم جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع)، وزیر علوم را همراهی می کردند.
 

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۰

خبر

وزیر علوم:
هنوز در مورد رشته روانشناسی بالینی تصمیم‌گیری نهایی نشده است
وزیر علوم در جلسه 303 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی، که در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، تاکید کرد:هنوز در مورد رشته روانشناسی بالینی تصمیم‌گیری نهایی نشده است.
به گزارش ایسنا، دکتر محمد فرهادی در این جلسه ضمن اشاره به برخی مباحث در مورد رشته روانشناسی بالینی نیز افزود: در جلسه مشترک اینجانب با وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد تا با همکاری دو وزارتخانه تکلیف این رشته و برخی دیگر از رشته‌های مشابه که مشتمل بر آموزش بالینی هستند، روشن شود و هنوز در این زمینه تصمیم گیری نهایی نشده است.
نحوه انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری تغییر می‎کند
رئیس هیاتهای امنا و هیات های ممیزه وزارت علوم از تغییر دستورالعمل انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری خبر داد و گفت: آیین‏نامه جدید در سال تحصیلی آینده ابلاغ می‎شود.
عبدالرضا باقری درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بازنگری آیین‎نامه اساتید نمونه کشوری گفت: درحال حاضر از یک دستورالعمل برای انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری استفاده می‏کنیم که در طی سنوات گذشته، متناسب با مقتضیات روز تهیه شده است.
وی ادامه داد: با توجه به پیشرفتهای زیادی که در عرصه آموزش عالی ایجاد شده، ما باید شاخصهای دیگری مانند کارآفرینی، دانش‏افزایی و فناوری را به دستورالعمل فوق اضافه کنیم.
رئیس هیاتهای امنا و هیاتهای ممیزه وزارت علوم خاطرنشان کرد: در بازنگری دستورالعمل انتخاب اعضای هیات علمی نمونه کشوری به رویکردهایی که در حوزه شرکتهای دانش‏بنیان وجود دارد، توجه ویژه‏ای خواهد شد.
وی اظهار داشت: همچنین ممکن است بخشی از شاخصهای آن به افرادی اختصاص یابد که در توسعه آموزش عالی کشور نقش پررنگی دارند.وی افزود: در حال حاضر با کمک دانشگاهها مباحث مذکور در کمیسیونهای تخصصی مطرح شده است و در سال تحصیلی جدید آیین‏نامه انتخاب اساتید نمونه کشوری با رویکردهای جدیدی که لحاظ شده، ابلاغ خواهد شد.  بیست‌وپنجمین جشنواره دانشجوی نمونه 4 اسفند برگزار می‌شود
بیست‌وپنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه روز چهارشنبه 4 اسفند در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، بیست‌وپنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه امسال با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.
پیش‌مراسم جشنواره دانشجوی نمونه همانند سال گذشته روز چهارشنبه 4 اسفند از ساعت 9 تا 12 در دانشگاه تهران و با حضور دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر محمدرضا فراهانی معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت و و رئیس بیست‌وپنجمین جشنواره دانشجوی نمونه برگزار می‌شود.
مراسم اصلی و تقدیر از دانشجویان از ساعت 15 روز چهارشنبه 4 اسفند در تالار شهیدبهشتی نهاد ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.
در بیست‌وپنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه قرار است از 40 نفر تقدیر شود که 27 نفر از آنها برگزیدگان دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم و 13 نفر نیز از دانشجویان برتر دانشگاه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند.
فراخوان دانشگاه تربیت مدرس برای پذیرش دانشجوی خارجی
نخستین فراخوان دانشگاه تربیت مدرس برای پذیرش دانشجویان غیر ایرانی در مقطع کارشناسی ارشد یک ساله، دکتری و پسادکتری اعلام شد.
به گزارش ایسنا، دانشگاه تربیت مدرس به منظور ارتقاء جایگاه بین‏المللی خود، گسترش نقش موثر و پایدار دانشگاه در روابط علمی و فناوری میان دولتی و اثرگذاری دانشگاه در فرهنگ و ارتباطات برون‌مرزی، نخستین فراخوان پذیرش دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی ارشد یکساله، دکتری و پسادکتری را اعلام کرد.
بر این اساس دوره کارشناسی ارشد یکساله شامل 28 واحد ( 24 واحد درسی و 4 واحد پایان‎نامه) و مبلغ شهریه برای این دوره 4000 یورو می‏باشد.دوره زمانی برنامه‏ریزی شده برای کارشناسی ارشد یک ساله دو تا سه ترم آموزشی است و دانشجویان پس از گذراندن حداقل 30 ساعت آموزشی (به همراه پایان نامه) مدرک کارشناسی ارشد یک ساله را دریافت می‎کنند.تمامی دوره‌ها به همراه بورس تحصیلی کامل و محدود برای دانشجویان ممتاز در رشته‌های متنوع مهندسی و علوم پایه ارائه می‎شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، کلیه اطلاعات فراخوان مربوط به دوره‌های آتی بین‎المللی دانشگاه تربیت مدرس، از جمله دوره‎های دکتری و پسادکتری مربوط به هر رشته در وب‌سایت بین‎المللی دانشگاه به آدرس زیر در بازه‌های زمانی که در آینده اعلام می‌شود، قابل رویت و در دسترس است.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۱:۳۳
۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۳۲
۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۴۳

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌(ع) خطاب به وزیر علوم: وزیر علوم با حضور در جمع دانشجویان نمره منفی گریز از پاسخگویی را از کارنامه خود پاک کند

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌(ع) از وزیر علوم خواست تا با حضور در بین دانشجویان و تلاش جهت رفع ابهامات و شنیدن انتقادات و دغدغه‌های دانشجویی، نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویان را از کارنامه وزارت علوم پاک کند.

به گزارش « نسیم آنلاین »، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در نامه‌ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نوشت: انتظار ما دانشجویان آن است تا حضرتعالی با توجه به لزوم احترام به جامعه دانشگاهی و دانشجویی کشور، ضمن تخصیص فرصتی مناسب جهت حضور در بین دانشجویان و تلاش جهت رفع ابهامات و شنیدن انتقادات و دغدغه‌های دانشجویی، گامی مهم در جهت اصلاح رویه‌ها به منظور تحقق اهداف انقلاب اسلامی در زمینه آموزش عالی برداشته و ضمن همدلی با جامعه دانشگاهی و مطالبات دانشجویی، در ماه‌های آخر دولت تدبیر و امید، نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویی را از کارنامه وزارت علوم پاک کنید.
در ابتدای این نامه آمده است: همانگونه مستحضرید با گذشت قریب به 4 دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی و نظر به یکی از اهداف جدی این خیزش عظیم ملت ایران یعنی اصلاح ساختار نظام آموزش عالی کشور و بازآفرینی دانشگاه برای مردم، در خدمت مردم و در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی، لزوم رصد دقیق سیر علمی کشور و وضعیت مراکز آموزش عالی و نهادهای متولی این حوزه، خاصه وزارت علوم به عنوان یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دلسوزان نظام اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
در ادامه تاکید شده است: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام نیز به عنوان یکی از مجموعه‌های پرتلاش دانشجویی کشور که کارنامه‌ای قابل دفاع در حوزه فعالیت‌های علمی و دانشگاهی داراست و بر خود فریضه دیده تا به منظور حفظ تنگه احد انقلاب اسلامی، در عرصه علوم انسانی ورود کرده و فعالیت‌های مختلف اعم از آموزشی، پژوهشی، ستادی و ترویجی جهت تحول در علوم انسانی را با شعار «علوم انسانی اسلامی از اندیشه تا زندگی» در قالب‌های مختلفی چون برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی در حوزه علوم انسانی، تشکیل دفاتر مختلف مطالعاتی در مجمع علمی بسیج و مرکز تحقیقات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام به منظور انجام پروژه‌های مختلف پژوهشی در سطوح کلان و انتشار ده‌ها جلد کتاب و مقاله به انجام رساند و این موارد تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های بسیج دانشجویی در رابطه با بحث تحول در علوم انسانی است.
در قسمت دیگری تاکید شده است: از این رو بسیج دانشجویی یکی از وظایف مهم خویش را رصد دقیق فضای علمی کشور، پیگیری مطالبات دانشجویی و احساس مسئولیت در قبال فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانشگاه‌ها می‌داند و با عنایت به ضرورت تلاش جهت پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی در عرصه علمی و دانشگاهی و اهمیت مطالبه‌گری از مسئولین و کارگزاران نظام اسلامی و نظر به اهداف دانشجوی تراز دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام در راستای تحقق «مرجعیت علمی»، ضمن مغتنم شمردن شرکت حضرتعالی در مراسم تقدیر در دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام، انتظار دارد تا فرصتی نیز برای حضور آن وزیر محترم در بین دانشجویان و پاسخگویی نسبت به عملکرد وزرات علوم پس از گذشت 2 سال از تصدی مقام وزارت فراهم شود.
این تشکل دانشجویی تصریح کرد: بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام ضمن دعوت از حضرتعالی به منظور حضور در نشست نقد و بررسی عملکرد وزارت علوم در دوران مسئولیت شما، بخشی از انتقادات، سوالات و ابهامات اساسی در این باب را در ذیل به صورت مختصر به سمع و نظر جنابعالی می‌رساند، امید که در فضایی برآمده از احترام، سخنان شما را در پاسخ به این دغدغه‌های ریزبینانه دانشجویی استماع کنیم، ان شاء الله. یکی از دغدغه‌های اساسی دانشجویان، توجه به «رشد و شتاب علمی کشور» است. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم متاسفانه شاهد کاهش شیب رشد علمی کشور هستیم. از سویی دیگر علوم تولیدی نیز عمدتا متناسب با نیازهای کشور نیست و به اذعان معاون حضرتعالی، کمتر از 15 درصد پایان‌نامه‌های دانشگاهی، کاربردی است و این خود شاهدی بر این مدعاست که علی‌رغم تاکیدات مکرر و مستقیم مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ شتاب رشد علمی و تناسب میان علوم تولیدی و نیازهای کشور، هنوز در این زمینه اقدام جدی از سوی وزارت علوم صورت نپذیرفته است و همین امر موجب نگرانی جدی ماست.
در ادامه آمده است: از سویی دیگر علیرغم تذکرات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر تحول در علوم انسانی، پالایش منابع درسی و حرکت به سوی تولید «علوم انسانی اسلامی» و علوم اجتماعی مبتنی بر جهان بینی توحیدی، هنوز اقدام شایسته‌ای از سوی آن وزارت‌خانه به منظور تحقق این موارد صورت نپذیرفته است. انتظار آن بود که وزارت علوم در کنار رشد کمّی رشته‌های علوم انسانی، اهتمام ویژه‌ای نسبت به رشد کیفی و متناسب با جامعه ایرانی و برآمده از نگاه اسلامی داشته باشد، اما در موارد متعددی به دلیل نبود منابع متناسب علمی برای تدریس، کم توجهی به اقتضائات علوم انسانی، عدم تامین اعتبارات، بی‌اعتمادی به اساتید جوان و انقلابی و همچنین عدم همراهی اساتید فعلی، شاهد آن هستیم که حتی برخی اصلاحات نصفه و نیمه نیز به سرانجام نرسیده است و به وضوح کم‌توجهی وزرات علوم در این مقوله قابل شناسایی است.
در ادامه تاکید شد: برای دانشجویان مشهود است که منابع اصلی مطالعاتی و سرفصل‌های دانشگاهی در عرصه علوم انسانی، ناکارآمد و غیرکاربردی بوده و محصول مفید آن متناسب با نیاز نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و در بسیاری از موارد اصلا بومی نبوده و ترجمه آثار متفکران غربی است، در حالی که فعالیت‌های در خور توجهی در شاخه‌های مختلف علوم انسانی در مراکز پژوهشی متعهد صورت گرفته است که به آن‌ها فرصت ارائه‌ای داده نشده است. ماحصل چنین رویکردی، قرارگرفتن در سیطره نظام اندیشه‌ای غیر ایرانی-اسلامی و عدم توانایی پاسخ به شبهات وارده از آن و در نتیجه و در عمل، نیروسازی برای مبارزه با مبانی تفکر انقلاب اسلامی در داخل دانشگاه‌های کشور با هزینه بیت المال است!
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌(ع) ادامه داد: همچنین وضعیت پژوهش‌های علوم انسانی و نقش وزارت علوم در پدید آمدن شرایط فعلی، از ابهامات دیگری است که نگرانی‌ها در مورد ادامه‌ی وضعیت نامطلوب فعلی را تشدید می‌نماید. ضعف مشهود در تولیدات علمی و پژوهش‌های علوم انسانی که عمدتا برای ارضای تکالیف قانونی و نه رفع نیازهای واقعی و به سفارش مراکز دولتی صورت پذیرفته، باعث ابتر ماندن این فعالیت‌ها در عرصه واقعی شده است. در شرایطی که بیش از 45 درصد دانشجویان کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند، تنها چیزی حدود 2 درصد از مقالات بین المللی کشور در اختیار علوم انسانی است. از سویی دیگر کمتر از نیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور به پژوهش اختصاص یافته است که از این نظر در رده کشورهای ضعیف جهان قرار گرفته‌ایم و پر واضح است که از این رقم نیز سهم بسیار ناچیزی به علوم انسانی خواهد رسید و ناگفته پیداست که بخش عمده‌ای از این مبالغ نیز هیچ‌گاه توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تخصیص داده نمی‌شود، بلکه بنابر آمار موجود، چیزی حدود 97 درصد بودجه پژوهشی صرف حقوق کارکنان دستگاه‌ها می‌شود. این در حالی است که بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، سهم پژوهش از کل تولید ناخالص داخلی کشور باید 4 درصد در افق چشم انداز 1404 برسد، رقمی که با توجه به احوالات این روزهای وزارت علوم و ایضا دولت، و همچنین فرصت اندک باقی مانده، دستیابی به آن تقریبا محال است.
در ادامه آمده است: همچنین حمایت وزارت علوم از مجموعه‌های فعال و کارآمد در عرصه تحول در علوم انسانی بسیار ناچیز و دور از شأن ستادی و هدایتی آن مجموعه است. حتی در موارد متعدد، معاونت‌های آن وزارتخانه تبعیض واضحی را در حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان مجموعه‌های فعال دانشجویی روا داشته و اصولا رسالتی برای خویش در قبال توجه به این مجموعه‌های متعهد قائل نبوده‌اند. متأسفانه نفوذ افراد متخصص غیر متعهد در وزرات علوم، فرصت بهره‌مندی مجموعه‌های فعال علمی از ارتباط با وزارت علوم و استفاده از حمایت‌های آن را سلب کرده است. این فاصله، آن وزارت‌خانه را از فضای واقعی مراکز علمی و پژوهشی دور کرده و سیاست‌های آن را در امور انتزاعی و شعاری محدود کرده است.
در قسمت دیگری تاکید شده است: نظر به اهمیت و ضرورت ایجاد فضای آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و اجتناب از رویکرد‌های بسته و امنیتی، علی‌رغم آن‌که انتظار ایجاد چنین فضایی از یک دولت کاملا امنیتی و مخالف آزادی‌های مشروع، کمی دور از واقع است؛ اما اقل انتظار آن بود که برخوردی مناسب‌تر با مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در مجموعه وزارت علوم صورت می‌پذیرفت. حال آن که با گذشت چندین سال هنوز ساز و کار کرسی آزاد اندیشی در هاله‌ای از ابهام و مصلحت‌اندیشی قرار دارد و پیچیدگی‌های بروکراتیک و ممیزی‌های غیر علمی، دقیقا نقطه مقابل آزاد‌اندیشی مقصود در کرسی‌های آزاد اندیشی مطلوب است. پر واضح است که کرسی آزاداندیشی با برگزاری نمایش ازپیش‌طراحی‌شده بسیار متفاوت است و بین ژست آزاداندیشی با حریت فکری واقعی فاصله‌ای معنادار وجود دارد. در این میان طرح‌های علمی مستقل دانشجویی در این راستا، در پیچ و خم و بروکراسی وزارت علوم، هفت‌خوان رستم را جهت تایید شدن طی می‌کند و نهایتا بی‌سرانجام رها می‌شود.
در ادامه تاکید شد: نمایشی شدن کرسی‌های نظریه پردازی در کنار کرسی‌های آزاداندیشی نیز، درد دیگری است بر پیکره‌ی نظام علمی کشور. واقعیت امر آن است که چنین کرسی‌هایی بیش از آن که مجالی برای تولید علمی و حرکت در مرزهای دانشی باشد، محلی برای پر کردن رزومه و استفاده از مزایای ارتقای کاغذی و گزارش‌نویسی برگزارکنندگان است. بی‌تعارف از دل چنین تئاترهایی، علم بیرون نمی‌آید. یکی از ابهامات اساسی دیگر در عملکرد وزارت علوم در توجه به مقوله تربیت و عنایت به عدم استعمار نوین دانشگاهی در رابطه با نسبت استاد و دانشجو در پژوهش‌های متناسب با نیاز و علایق دانشجویان و اساتید است و به نظر می‌رسد ضابطه کارآمدی در این باب از سوی وزارت علوم وجود ندارد.
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌(ع) ادامه داد: افزایش وحشتناک آمار تقلب‌های علمی از یک سو و عدم عنایت به لایحه مقابله با تقلب در آثار علمی که صدمات جبران‌ناپذیری به وجهه علمی کشور وارد ساخته است، موجب انتقاد جدی به عملکرد وزارت علوم شده است. سیاست زده کردن فضای دانشگاه‌ها نیز از عادات بد دولت است که به شکلی آشکار، دانشگاه‌ها را به ابزاری در معادلات قدرت تقلیل می‌دهند و این گونه رفتارها مغایر شأن دانشگاه است. بگذریم از انتقادات گسترده به فضای فرهنگی حاکم بر آموزش عالی که از شدت تکرار، به روزمرگی رسیده است.
در ادامه تصریح شده است: اما در پایان می‌توان اساسی‌ترین نگرانی حال حاضر را روند افسارگسیخته‌ تلاش‌های متهورانه‌ حلقه‌ای در وزرات علوم برای هموار ساختن مسیر نفوذ علمی به کشور دانست. ابهامات و سوالات بسیاری در مورد دیپلماسی علمی و عملکرد حضرتعالی به عنوان وزیر علوم در این عرصه وجود دارد. در سال اخیر بیش از 500 هیات خارجی در ایران حاضر شده‌اند و به نظر می‌رسد اعتقاد وزارت علوم بر استفاده حداکثری از فضای به وجود آمده برای بین المللی کردن آموزش عالی کشور است، اتفاقی که در سایه عقد ده‌ها تفاهم‌نامه و تعریف پروژه‌های متعدد علمی با برخی مراکز مسأله‌دار خارجی است. همچنین تلاش‌های حضرتعالی در راس وزارت علوم برای همکاری همه جانبه با یونسکو و اقدام در جهت تسریع روند پیاده‌سازی سندی فاجعه آفرین تحت عنوان برنامه آموزش 2030، موجبات نگرانی جدی ما را فراهم آورده است که هر چه در این باب بگوییم کم گفته‌ایم.
در خاتمه این نامه تصریح شده است: آقای وزیر، این‌ها تنها گوشه‌ای از دردها و مشکلات جریان دانشگاهی کشور است؛ شرح و بسط این مطالبات و رفع بی‌خبری‌های جنابتان از رویه‌های ظالمانه و غیر قانونی برخی دانشگاه‌ها در قبال اساتید و دانشجویان این مرز و بوم فرصتی مفصل را می‌طلبد. انتظار ما دانشجویان آن است تا حضرتعالی با توجه به لزوم احترام به جامعه دانشگاهی و دانشجویی کشور، ضمن تخصیص فرصتی مناسب جهت حضور در بین دانشجویان و تلاش جهت رفع ابهامات و شنیدن انتقادات و دغدغه‌های دانشجویی، گامی مهم در جهت اصلاح رویه‌ها به منظور تحقق اهداف انقلاب اسلامی در زمینه آموزش عالی برداشته و ضمن همدلی با جامعه دانشگاهی و مطالبات دانشجویی، در ماه‌های آخر دولت تدبیر و امید، نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویی را از کارنامه وزارت علوم پاک کنید. ان‌شاءالله.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۴۲

بعد از رشته‌های دارای مجوز نوبت به "ظرفیت قانونی" رسید؛ فرهادی: ظرفیت قانونی دکتری دانشگاه آزاد 10 هزار نفر است/ میرزاده: فقط نیمی از ظرفیت 70 هزار نفری را جذب کرده‌ایم!

طبق آمار ارائه شده و با یک محاسبه سرانگشتی از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد می‌توان دریافت که دانشگاه آزاد در سال گذشته نزدیک به 35 هزار دانشجو در مقطع دکتری را جذب کرده است، که این آمار با "ظرفیت قانونی" که وزیر علوم امروز اعلام کرده، اختلاف 25 هزار نفری دارد!

به گزارش « نسیم آنلاین »، خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: "امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است."
اظهارات بالا توسط یک کارمند ساده یا یک دانشجو بیان نشده است، اظهاراتی است که وزیر علوم تحقیقات و فناوری امروز و در جمع دانشجویان بیان کرده است.
محمد فرهادی صبح دوشنبه و در در حاشیه سومین جشنواره تقدیر از برترین‌های دانشگاه امام صادق(ع) درباره وضعیت کنکور دکتری امسال گفت: "امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است".( اینجــا )
جدای از اینکه این اظهارات در چه شرایطی بیان شده است، یک سوال جدی این است که آیا مسئول اول آموزش عالی کشور آمار دقیقی از ظرفیت موسسات آموزشی خود ندارد؟
این مسئله در حالی است که چندی پیش حمید میرازده رئیس دانشگاه آزاد در مصاحبه ای از ظرفیت جذب 70 هزار نفری برای پذیرش دانشجوی دکتری در این دانشگاه خبر داده بود!
میرزاده در سیصد و هفتاد و چهارمین جلسه هیات امنای استانی دانشگاه آزاد که اواسط دی ماه برگزار شده بود، می گوید: "طی سه سال اخیر بیش از 11 هزار عضو هیات علمی جذب و ارتقا یافته اند، همچنین این دانشگاه دارای 19 هزار عضو هیات علمی با مرتبه استادیاری است که 14 هزار نفر آنها واجد شرایط تربیت دانشجوی دکتری هستند. در واقع دانشگاه آزاد اسلامی پتانسیل جذب 70 هزار دانشجوی دکترا را داراست که فقط نیمی از این ظرفیت را طی سال های اخیر جذب کرده است". ( اینجــا )
طبق آمار ارائه شده و با یک محاسبه سرانگشتی از اظهارات رئیس دانشگاه آزاد میتوان دریافت که دانشگاه آزاد در سال گذشته نزدیک به 35 هزار دانشجو در مقطع دکتری را جذب کرده است، که این آمار با «ظرفیت قانونی» که وزیر علوم امروز اعلام کرده، اختلاف 25 هزار نفری دارد!
ماجرای تازه قانونی و غیرقانونی بودن در دانشگاه آزاد!سریال دوگانه «قانونی» و «غیرقانونی» بودن، در دانشگاه آزاد به نظر می رسد بعد از ماجرای رشته های «غیرمجاز» با این اظهارات وارد مرحله تازه ای شده است. آیا اختلاف 25 هزار نفری ظرفیت دکتری این دانشگاه با «ظرفیت قانونی» وزارت علوم، دانشجویان این مقطع را نیز با سردرگمی روبرو می کند؟

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۴۴

وزیر علوم: بسیاری از رشته‌های فنی و تجربی باید کنار گذاشته شوند

وزیر علوم گفت: در علوم فنی و تجربی خیلی از رشته‌ها باید کنار گذاشته شوند و در این راستا اکنون رشته‌های بین رشته‌ای مطرح هستند.
به گزارش تسنیم، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهارمین جشنواره تقدیر از اساتید و دانشجویان برتر دانشکده امام صادق(ع) و یادواره آیت‌الله مهدوی‌کنی، گفت: دانشگاه امام صادق(ع) دانشگاهی در تراز جامعه علمی و اسلامی است و به عنوان یک نهاد فاخر و غیرقابل جایگزین محسوب می‌شود، لذا باید با استفاده از ظرفیت این دانشگاه در توسعه علوم انسانی گام برداریم.
وی افزود: نمی‌توان علوم انسانی را وارد کرد، رشته‌های اسلامی را خودمان باید ایجاد کنیم و با اختراع رشته‌های جدید، علوم انسانی صادر کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه باید رشته‌های نو در علوم‌انسانی راه‌اندازی کنیم، تاکید کرد: در علوم فنی و تجربی هم خیلی از رشته‌ها باید کنار گذاشته شوند و در این راستا اکنون رشته‌های بین رشته‌ای مطرح هستند.
فرهادی با اشاره به اینکه در معماری دارای دستاوردهای خوبی هستیم، افزود: در این راستا در شورای عالی انقلاب فرهنگی سند معماری کشور در حال بررسی است. باید در آموزش عالی از سابقه‌ای که در معماری داریم استفاده و از این اندوخته‌ها بهره‌برداری کنیم. در رشته‌های علوم تجربی باید پیوست فرهنگی داشته باشیم، البته رشته‌های علوم‌انسانی هم باید تاثیر اجتماعی داشته باشند و تاثیر آنها مشخص شود.
وی با اشاره به تاسیس دانشگاه امام صادق(ع) در ابتدای انقلاب تاکید کرد: خوشبختانه تعامل بین دانشگاه امام صادق(ع) و دیگر دانشگاه‌ها شکل گرفته و ما نیز در وزارت علوم در خدمت این دانشگاه هستیم. دانشگاه امام صادق(ع) الگوی بسیار مناسب دانشگاه اسلامی است، البته ما نیز باید اسلامی کردن دانشگاه‌ها را به عنوان یک ماموریت در وزارت علوم دنبال کنیم.
وزیر علوم با اشاره به توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق(ع) طی سی سال گذشته، یادآور شد: ماحصل این اقدامات سرمایه‌های انسانی هستند که امروز در بخش‌های مختلف فرهنگی یا به عنوان نمایندگان مجلس، سفرا و برنامه‌ریزان مشغول خدمت هستند.
وی با اشاره به اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانشگاه‌های زیادی تاسیس شد، خاطرنشان کرد: تاسیس دانشگاه تربیت مدرس یکی از اقداماتی بود که پس از انقلاب صورت گرفت که هدف آن تربیت استاد دانشگاه بود، اما با توجه به توسعه تحصیلات تکمیلی در سایر دانشگاه‌ها، این دانشگاه در انجام ماموریت خود باز ماند، اگرچه عملکرد خوبی داشته است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور بیش از حد دانشگاه داریم، گفت: در حال حاضر دو هزار و 880 موسسه آموزش عالی و 160 تا 170 دانشگاه در کشور داریم، دانشگاه‌های علمی کاربردی، فنی و حرفه‌ای، پیام نور و دانشگاه آزاد که مانند یک وزارتخانه عمل می‌کند. توسعه کمی به حد کافی بوده به شکلی که الان شاهد کم شدن ورودی‌های دانشگاه‌ها هستیم.
فرهادی با اشاره به برگزاری آزمون دکتری در روز جمعه گفت: در آزمون امسال 260 هزار نفر ثبت‌نام کردند، در حالی است که ما تنها 13 هزار نفر ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم بین 7 تا 8 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۱۲

آمادگی آزمایشگاه‌های مرجع وزارت علوم برای ارائه خدمات به تمام مراکز علمی

وزیر علوم از استقرار 1000 شرکت دانش‌بنیان در پارک‌های علم و فناوری خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین ، محمد فرهادی وزیر علوم در اولین همایش روز فناوری سلامت که در مجتمع آموزشی و پژوهشی نیایش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به 39 پارک علم و فناوری در دانشگاه های کشور گفت: خوشبختانه حدود 1000 شرکت دانش بنیان در 39 پارک علم و فناوری استقرار یافته‌اند که اکنون رشته‌های مهم پزشکی در دانشگاه‌های زیادی مستقر هستند.
وی بیان کرد: همچنین تولیدمحصولات جدید، توجه به رشته‌های علوم پزشکی جزو مهمترین برنامه‌های این وزارتخانه است.
فرهادی با بیان اینکه امروز حد و مرزی بین علوم نیست و هم‌افزایی باید میان رشته‌ها زیادتر شود، تصریح کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی هم مانند سایر دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت علوم، سیاست گذاری جامع در توسعه علم و فناوری داشته‌اند و خوشبختانه تولیدات علمی در حال افزایش است.
وی افزود: اکنون 39 پارک علم و فناوری داریم که رتبه بندی شده‌اند و برخی غیرفعال و بعضی در حال فعال شدن هستند که درون پارک‌های علم و فناوری حدود 1000 شرکت دانش‌بنیان مستقر هستند.
وزیر علوم ادامه داد: آمار‌ها نشان می‌دهد استقبال از رشته‌های علوم پایه تا حدودی کاهش یافته است که این کار جامعه را متزلزل می‌کند.
وی اظهار داشت: 17 رشته علمی و فناوری در علوم اعصاب می‌توانیم داشته باشیم که یکی از رشته‌های علوم محسوب شده است.
وی تصریح کرد: تکنولوژی برای درمان نیست بلکه برای پیگیری فناوری می‌باشد و بنابراین باید آمیختگی علوم را مورد توجه قرار داد و بهره‌مند شدن از علم روز را در اولویت قرار داد.
وزیر علوم افزود: در حال حاضر آزمایشگاه‌های مرجع و مرکزی وزارت علوم، تجهیزات خاص و متمرکزی را دارا و آماده خدمت و سرویس دهی هستند.
منبع: باشگاه‌خبرنگاران

۹۵/۱۲/۰۲
۱۱:۰۷

فرهادی: باید برای جمعیت دانشجویی رشته‌های علوم پایه چاره‌اندیشی کرد

وزیرعلوم به تجمیع تجهیزات مهم و استراتژیک آزمایشگاهی در 131 آزمایشگاه مرجع دانشگاه‌های وزارت علوم اشاره و اعلام کرد همه مراکز علمی کشور و از جمله موسسات تحقیقاتی حوزه بهداشت و سلامت می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

به گزارش عیارآنلاین ، از روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمد فرهادی در اولین روز همایش فناوری سلامت که در مجتمع آموزشی و پژوهشی نیایش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار شد، به فعالیت حدود هزار شرکت دانش‌بنیان در 39 پارک علم و فناوری کشور اشاره کرد و گفت: «حدود 50 درصد از این شرکت‌ها در حوزه سلامت و پزشکی فعالیت می‌کنند.»
وزیر علوم ادامه داد: «امروز حد و مرزی بین علوم نیست و به علت بین رشته‌ای بودن علوم همکاری‌های مشترک دانشگاه‌های غیرپزشکی و پزشکی روز به روز در حال افزایش است، این همکاری از زمان راه‌اندازی اولین دوره مهندسی پزشکی مشترک بین دانشگاه صنعتی‌شریف و دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی وجود داشته است.»
او افزود: «در علومی مانند علوم اعصاب که امروزه بسیاری از تحقیقات علمی دنیا در این حوزه است حداقل 17 رشته تحصیلی دخیل هستند و همه رشته‌های پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی در آن نقش دارند.»
فرهادی گفت: «آمار‌ها نشان می‌دهد جمعیت دانشجویی رشته‌های علوم پایه در ایران مانند دیگر جاهای دنیا کاهش یافته است که به علت استقبال کم دانش‌آموزان از ورود به این رشته‌ها است که باید در این زمینه برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی کرد.»
او به روند رو به رشد پژوهش و تحقیقات علمی در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی اشاره کرد و گفت: «اولویت امروز تبدیل تحقیقات علمی به محصول است. تاکنون نیز در حوزه تجهیزات پزشکی ساخت داخل، رشد خوبی داشته‌ایم و برای مثال می‌توان به ساخت تجهیزات کاشت حلزون شنوایی از سوی محققان و دانش‌آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد که این محصول می‌تواند سالانه به برطرف شدن نیاز هزار نفر کم‌شنوا در کشور کمک کند.»
فرهادی در پایان گفت: «با رشدی که در حوزه تحقیقات سلامت، تجهیزات پزشکی تشخیصی و نیز رشته‌های علوم زیستی و ژنتیکی به وجود آمده است، می‌توان از بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کرد و اگر اطلاع‌رسانی از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌های پزشکی و غیر‌پزشکی بیشتر شود شاهد هم‌افزایی بیشتری نیز خواهیم بود.»
منبع: آنا

۹۵/۱۲/۰۲
۱۲:۰۹

وزیر علوم: خدا می‌داند ظرفیت دانشگاه آزاد در مقطع دکتری چقدر است

امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است.

خبرنامه دانشجویان ایران: وزیر علوم گفت: ما نمی‌توانیم رشته‌های علوم انسانی را از کشورهای دیگر الگوبرداری کنیم، بلکه بسیاری از رشته‌های علوم انسانی باید از ایران صادر شود.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه سومین جشنواره تقدیر از برترین‌های دانشگاه امام صادق(ع) گفت: امروز در دانشگاه امام صادق(ع) که یک دانشگاه اسلامی مرجع است حضور داریم، این دانشگاه ویژگی‌های خاص خود را دارد و وزارت علوم مانند گذشته به برکات این دانشگاه توجه می‌کند.
وی افزود: ما در دانشگاه‌های دیگر بحث اسلامی‌سازی را در دستورکار داریم، اما دانشگاه امام صادق‌(ع) این چنین است و به پیش می‌رود به طوری که این دانشگاه سیاسی است، ولی سیاست‌زده نیست.
فرهادی ادامه داد: امسال 260 هزار نفر برای آزمون دکتری ثبت‌نام کرده‌اند که ما حدود 13 هزار ظرفیت داریم و دانشگاه آزاد هم 10 هزار نفر ظرفیت دارد، البته اگر دانشگاه آزاد ظرفیت قانونی را پذیرش کند، حدود 10 هزار ظرفیت دارد، ولی بیش از این پذیرش کنند، خدا می‌داند ظرفیت‌شان چقدر است.
وزیر علوم گفت: در رابطه با رشته‌های علوم انسانی، ما نمی‌توانیم این رشته‌ها را از کشورهای دیگر الگوبرداری کنیم، بلکه بسیاری از رشته‌های علوم انسانی باید از ایران شکل بگیرند و حتی ما باید رشته‌های نو راه‌اندازی کنیم.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۱۵

وضعیت بورسیه شد‌گان تحصیلی

وزیر علوم با اشاره به موضوع استیضاح خود در مجلس گفت: تمام افرادی که برای تحصیل دوره دکترای خود بورسیه شده بودند به کشور برگشته‌اند.

ناطقان: محمد فرهادی وزیرعلوم در حاشیه تقدیر از برترین‌های دانشگاه امام صادق(ع) در جمع خبرنگاران گفت: سازمان امور دانشجویان تلاش هایی را در زمینه تقاضای دانشجویان حاضر در کشورهای اروپایی برای تبدیل ارز آنها از دلار به یورو تلاش هایی را انجام داده است.
وی تاکید کرد: این مشکل مربوط به کل کشور است و به دانشجویان محدود نمی شود.
وزیر علوم بیان کرد: بانک مرکزی به دنبال این است که اتباع ما در کشورهای اروپایی و دانشجویان یورو دریافت کنند وزارت علوم نیز با این تغییر موافق است.
وی در خصوص بحث استیضاح خود گفت: امروز به مجلس می‌روم تا پیرامون بودجه سال آینده تبادل‌نظر کنیم و سوالاتی که وجود دارد را پاسخ دهیم، بحث استیضاح به پایان رسیده است.
فرهادی درباره برنامه های وزارت علوم در خصوص پذیرش دانشجویان دکتری اظهار داشت: در این زمینه مجلس گذشته قانون سنجش و پذیرش را تصویب کرده است.
وزیر علوم تصریح کرد: آزمو‌ن‌ها به صورت متمرکز، جامع و در تمامی حوزه‌های آموزش عالی مانند پزشکی، غیر پزشکی، آزاد و دولتی برگزار می‌شود و پذیرش داوطلبان نیز مطابق با ظرفیت‌هایی که از طرف وزارت خانه اعلام می‌شود، صورت می‌گیرد همچنین پذیرش داوطلبان در برخی از رشته‌ها به صورت بومی گزینی و مصاحبه انجام می شود.
وی افزود: افرادی که برای بورسیه در طی این سه تا چهار سال به خارج از کشور رفتند و تنها برای گذراندن بخشی از دوره آموزشی دکترای خود که نهایتا این زمان بین 6 تا یک سال بود، به خارج از کشور عزیمت کردند، به کشور بازگشتند همچنین تعدادی که از قبل بورسیه بودند و دوره تحصیلی‌شان به اتمام رسیده خوشبختانه تمامی آنها به کشور برگشتند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۹

دعوت بسیج دانشگاه امام صادق(ع) از وزیرعلوم به منظور حضور در نشست نقد و بررسی عملکرد آن وزارتخانه

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام ضمن دعوت از حضرتعالی به منظور حضور در نشست نقد و بررسی عملکرد وزارت علوم ....

گروه سیاسی صابرنیوز: بسیج دانشگاه امام صادق(ع) از وزیرعلوم به منظور حضور در نشست نقد و بررسی عملکرد آن وزارتخانه دعوت کرد. متن این نامه به شرح زیر است:
جناب آقای دکتر فرهادی
وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری
سلام علیکم؛
همانگونه مستحضرید با گذشت قریب به 4 دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی و نظر به یکی از اهداف جدی این خیزش عظیم ملت ایران یعنی اصلاح ساختار نظام آموزش عالی کشور و بازآفرینی دانشگاه برای مردم، در خدمت مردم و در راستای آرمان‌های انقلاب اسلامی، لزوم رصد دقیق سیر علمی کشور و وضعیت مراکز آموزش عالی و نهادهای متولی این حوزه، خاصه وزارت علوم به عنوان یکی از مهم‌ترین رسالت‌های دلسوزان نظام اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام نیز به عنوان یکی از مجموعه‌های پرتلاش دانشجویی کشور که کارنامه‌ای قابل دفاع در حوزه فعالیت‌های علمی و دانشگاهی داراست و بر خود فریضه دیده تا به منظور حفظ تنگه احد انقلاب اسلامی، در عرصه علوم انسانی ورود کرده و فعالیت‌های مختلف اعم از آموزشی، پژوهشی، ستادی و ترویجی جهت تحول در علوم انسانی را با شعار «علوم انسانی اسلامی از اندیشه تا زندگی» در قالب‌های مختلفی چون برگزاری دوره‌های تخصصی آموزشی در حوزه علوم انسانی، تشکیل دفاتر مختلف مطالعاتی در مجمع علمی بسیج و مرکز تحقیقات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام به منظور انجام پروژه‌های مختلف پژوهشی در سطوح کلان و انتشار ده‌ها جلد کتاب و مقاله به انجام رساند و این موارد تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های بسیج دانشجویی در رابطه با بحث تحول در علوم انسانی است.
از این رو بسیج دانشجویی یکی از وظایف مهم خویش را رصد دقیق فضای علمی کشور، پیگیری مطالبات دانشجویی و احساس مسئولیت در قبال فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانشگاه‌ها می‌داند و با عنایت به ضرورت تلاش جهت پیشبرد آرمان‌های انقلاب اسلامی در عرصه علمی و دانشگاهی و اهمیت مطالبه‌گری از مسئولین و کارگزاران نظام اسلامی و نظر به اهداف دانشجوی تراز دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام در راستای تحقق «مرجعیت علمی»، ضمن مغتنم شمردن شرکت حضرتعالی در مراسم تقدیر در دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام، انتظار دارد تا فرصتی نیز برای حضور آن وزیر محترم در بین دانشجویان و پاسخگویی نسبت به عملکرد وزرات علوم پس از گذشت 2 سال از تصدی مقام وزارت فراهم شود.
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق‌علیه‌السلام ضمن دعوت از حضرتعالی به منظور حضور در نشست نقد و بررسی عملکرد وزارت علوم در دوران مسئولیت شما، بخشی از انتقادات، سوالات و ابهامات اساسی در این باب را در ذیل به صورت مختصر به سمع و نظر جنابعالی می‌رساند، امید که در فضایی برآمده از احترام، سخنان شما را در پاسخ به این دغدغه‌های ریزبینانه دانشجویی استماع کنیم، ان شاء الله.
یکی از دغدغه‌های اساسی دانشجویان، توجه به «رشد و شتاب علمی کشور» است. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم متاسفانه شاهد کاهش شیب رشد علمی کشور هستیم. از سویی دیگر علوم تولیدی نیز عمدتا متناسب با نیازهای کشور نیست و به اذعان معاون حضرتعالی، کمتر از 15 درصد پایان‌نامه‌های دانشگاهی، کاربردی است و این خود شاهدی بر این مدعاست که علی‌رغم تاکیدات مکرر و مستقیم مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ شتاب رشد علمی و تناسب میان علوم تولیدی و نیازهای کشور، هنوز در این زمینه اقدام جدی از سوی وزارت علوم صورت نپذیرفته است و همین امر موجب نگرانی جدی ماست.
از سویی دیگر علیرغم تذکرات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر تحول در علوم انسانی، پالایش منابع درسی و حرکت به سوی تولید «علوم انسانی اسلامی» و علوم اجتماعی مبتنی بر جهان بینی توحیدی، هنوز اقدام شایسته‌ای از سوی آن وزارت‌خانه به منظور تحقق این موارد صورت نپذیرفته است. انتظار آن بود که وزارت علوم در کنار رشد کمّی رشته‌های علوم انسانی، اهتمام ویژه‌ای نسبت به رشد کیفی و متناسب با جامعه ایرانی و برآمده از نگاه اسلامی داشته باشد، اما در موارد متعددی به دلیل نبود منابع متناسب علمی برای تدریس، کم توجهی به اقتضائات علوم انسانی، عدم تامین اعتبارات، بی‌اعتمادی به اساتید جوان و انقلابی و همچنین عدم همراهی اساتید فعلی، شاهد آن هستیم که حتی برخی اصلاحات نصفه و نیمه نیز به سرانجام نرسیده است و به وضوح کم‌توجهی وزرات علوم در این مقوله قابل شناسایی است.
برای دانشجویان مشهود است که منابع اصلی مطالعاتی و سرفصل‌های دانشگاهی در عرصه علوم انسانی، ناکارآمد و غیرکاربردی بوده و محصول مفید آن متناسب با نیاز نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و در بسیاری از موارد اصلا بومی نبوده و ترجمه آثار متفکران غربی است، در حالی که فعالیت‌های در خور توجهی در شاخه‌های مختلف علوم انسانی در مراکز پژوهشی متعهد صورت گرفته است که به آن‌ها فرصت ارائه‌ای داده نشده است. ماحصل چنین رویکردی، قرارگرفتن در سیطره نظام اندیشه‌ای غیر ایرانی-اسلامی و عدم توانایی پاسخ به شبهات وارده از آن و در نتیجه و در عمل، نیروسازی برای مبارزه با مبانی تفکر انقلاب اسلامی در داخل دانشگاه‌های کشور با هزینه بیت المال است!
همچنین وضعیت پژوهش‌های علوم انسانی و نقش وزارت علوم در پدید آمدن شرایط فعلی، از ابهامات دیگری است که نگرانی‌ها در مورد ادامه‌ی وضعیت نامطلوب فعلی را تشدید می‌نماید. ضعف مشهود در تولیدات علمی و پژوهش‌های علوم انسانی که عمدتا برای ارضای تکالیف قانونی و نه رفع نیازهای واقعی و به سفارش مراکز دولتی صورت پذیرفته، باعث ابتر ماندن این فعالیت‌ها در عرصه واقعی شده است. در شرایطی که بیش از 45 درصد دانشجویان کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند، تنها چیزی حدود 2 درصد از مقالات بین المللی کشور در اختیار علوم انسانی است.
از سویی دیگر کمتر از نیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور به پژوهش اختصاص یافته است که از این نظر در رده کشورهای ضعیف جهان قرار گرفته‌ایم و پر واضح است که از این رقم نیز سهم بسیار ناچیزی به علوم انسانی خواهد رسید و ناگفته پیداست که بخش عمده‌ای از این مبالغ نیز هیچ‌گاه توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تخصیص داده نمی‌شود، بلکه بنابر آمار موجود، چیزی حدود 97 درصد بودجه پژوهشی صرف حقوق کارکنان دستگاه‌ها می‌شود. این در حالی است که بر اساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، سهم پژوهش از کل تولید ناخالص داخلی کشور باید 4 درصد در افق چشم انداز 1404 برسد، رقمی که با توجه به احوالات این روزهای وزارت علوم و ایضا دولت، و همچنین فرصت اندک باقی مانده، دستیابی به آن تقریبا محال است.
همچنین حمایت وزارت علوم از مجموعه‌های فعال و کارآمد در عرصه تحول در علوم انسانی بسیار ناچیز و دور از شأن ستادی و هدایتی آن مجموعه است. حتی در موارد متعدد، معاونت‌های آن وزارتخانه تبعیض واضحی را در حمایت از طرح‌های دانش‌بنیان مجموعه‌های فعال دانشجویی روا داشته و اصولا رسالتی برای خویش در قبال توجه به این مجموعه‌های متعهد قائل نبوده‌اند. متأسفانه نفوذ افراد متخصص غیر متعهد در وزرات علوم، فرصت بهره‌مندی مجموعه‌های فعال علمی از ارتباط با وزارت علوم و استفاده از حمایت‌های آن را سلب کرده است. این فاصله، آن وزارت‌خانه را از فضای واقعی مراکز علمی و پژوهشی دور کرده و سیاست‌های آن را در امور انتزاعی و شعاری محدود کرده است.
نظر به اهمیت و ضرورت ایجاد فضای آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و اجتناب از رویکرد‌های بسته و امنیتی، علی‌رغم آن‌که انتظار ایجاد چنین فضایی از یک دولت کاملا امنیتی و مخالف آزادی‌های مشروع، کمی دور از واقع است؛ اما اقل انتظار آن بود که برخوردی مناسب‌تر با مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در مجموعه وزارت علوم صورت می‌پذیرفت. حال آن که با گذشت چندین سال هنوز ساز و کار کرسی آزاد اندیشی در هاله‌ای از ابهام و مصلحت‌اندیشی قرار دارد و پیچیدگی‌های بروکراتیک و ممیزی‌های غیر علمی، دقیقا نقطه مقابل آزاد‌اندیشی مقصود در کرسی‌های آزاد اندیشی مطلوب است. پر واضح است که کرسی آزاداندیشی با برگزاری نمایش ازپیش‌طراحی‌شده بسیار متفاوت است و بین ژست آزاداندیشی با حریت فکری واقعی فاصله‌ای معنادار وجود دارد. در این میان طرح‌های علمی مستقل دانشجویی در این راستا، در پیچ و خم و بروکراسی وزارت علوم، هفت‌خوان رستم را جهت تایید شدن طی می‌کند و نهایتا بی‌سرانجام رها می‌شود.
نمایشی شدن کرسی‌های نظریه پردازی در کنار کرسی‌های آزاداندیشی نیز، درد دیگری است بر پیکره‌ی نظام علمی کشور. واقعیت امر آن است که چنین کرسی‌هایی بیش از آن که مجالی برای تولید علمی و حرکت در مرزهای دانشی باشد، محلی برای پر کردن رزومه و استفاده از مزایای ارتقای کاغذی و گزارش‌نویسی برگزارکنندگان است. بی‌تعارف از دل چنین تئاترهایی، علم بیرون نمی‌آید.
یکی از ابهامات اساسی دیگر در عملکرد وزارت علوم در توجه به مقوله تربیت و عنایت به عدم استعمار نوین دانشگاهی در رابطه با نسبت استاد و دانشجو در پژوهش‌های متناسب با نیاز و علایق دانشجویان و اساتید است و به نظر می‌رسد ضابطه کارآمدی در این باب از سوی وزارت علوم وجود ندارد.
افزایش وحشتناک آمار تقلب‌های علمی از یک سو و عدم عنایت به لایحه مقابله با تقلب در آثار علمی که صدمات جبران‌ناپذیری به وجهه علمی کشور وارد ساخته است، موجب انتقاد جدی به عملکرد وزارت علوم شده است.
سیاست زده کردن فضای دانشگاه‌ها نیز از عادات بد دولت است که به شکلی آشکار، دانشگاه‌ها را به ابزاری در معادلات قدرت تقلیل می‌دهند و این گونه رفتارها مغایر شأن دانشگاه است. بگذریم از انتقادات گسترده به فضای فرهنگی حاکم بر آموزش عالی که از شدت تکرار، به روزمرگی رسیده است.
اما در پایان می‌توان اساسی‌ترین نگرانی حال حاضر را روند افسارگسیخته‌ی تلاش‌های متهورانه‌ی حلقه‌ای در وزرات علوم برای هموار ساختن مسیر نفوذ علمی به کشور دانست. ابهامات و سوالات بسیاری در مورد دیپلماسی علمی و عملکرد حضرتعالی به عنوان وزیر علوم در این عرصه وجود دارد. در سال اخیر بیش از 500 هیات خارجی در ایران حاضر شده‌اند و به نظر می‌رسد اعتقاد وزارت علوم بر استفاده حداکثری از فضای به وجود آمده برای بین المللی کردن آموزش عالی کشور است، اتفاقی که در سایه عقد ده‌ها تفاهم‌نامه و تعریف پروژه‌های متعدد علمی با برخی مراکز مسأله‌دار خارجی است. همچنین تلاش‌های حضرتعالی در راس وزارت علوم برای همکاری همه جانبه با یونسکو و اقدام در جهت تسریع روند پیاده‌سازی سندی فاجعه آفرین تحت عنوان برنامه آموزش 2030، موجبات نگرانی جدی ما را فراهم آورده است که هر چه در این باب بگوییم کم گفته‌ایم.
آقای وزیر، این‌ها تنها گوشه‌ای از دردها و مشکلات جریان دانشگاهی کشور است؛ شرح و بسط این مطالبات و رفع بی‌خبری‌های جنابتان از رویه‌های ظالمانه و غیر قانونی برخی دانشگاه‌ها در قبال اساتید و دانشجویان این مرز و بوم فرصتی مفصل را می‌طلبد. انتظار ما دانشجویان آن است تا حضرتعالی با توجه به لزوم احترام به جامعه دانشگاهی و دانشجویی کشور، ضمن تخصیص فرصتی مناسب جهت حضور در بین دانشجویان و تلاش جهت رفع ابهامات و شنیدن انتقادات و دغدغه‌های دانشجویی، گامی مهم در جهت اصلاح رویه‌ها به منظور تحقق اهداف انقلاب اسلامی در زمینه آموزش عالی برداشته و ضمن همدلی با جامعه دانشگاهی و مطالبات دانشجویی، در ماه‌های آخر دولت تدبیر و امید، نمره منفی گریز از پاسخگویی در جمع دانشجویی را از کارنامه وزارت علوم پاک کنید. ان شاء الله.
سایه رهبری مستدام
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۱۱

آمادگی آزمایشگاههای مرجع وزارت علوم برای ارائه خدمات به مراکز علمی

وزیرعلوم با اشاره به تجمیع تجهیزات مهم و استراتژیک آزمایشگاهی در 131آزمایشگاه مرجع دانشگاه ها گفت: همه مراکز علمی کشور و از جمله حوزه بهداشت می توانند از امکانات آن استفاده کنند.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، به نقل از وزارت علوم؛ دکترمحمد فرهادی در اولین همایش روز فناوری سلامت که در مجتمع آموزشی و پژوهشی نیایش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به فعالیت حدود 1000 شرکت دانش بنیان در 39 پارک علم و فناوری کشورمان گفت: حدود 50 درصد از این شرکت ها در حوزه سلامت و پزشکی فعالیت می کنند.
وی با اشاره به اینکه امروز حد و مرزی بین علوم نیست و به علت بین رشته ای بودن علوم همکاری های مشترک دانشگاه‌های غیرپزشکی و پزشکی روز به روز در حال افزایش است گفت: این همکاری از زمان تاسیس اولین دوره مهندسی پزشکی مشترک بین دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود داشته است.
وزیر علوم اظهار داشت: در علومی مانند علوم اعصاب که امروزه بسیاری از تحقیقات علمی دنیا در این حوزه است حداقل 17 رشته تحصیلی دخیل هستند و همه رشته های پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی در آن نقش دارند.
وی افزود: آمارها نشان می‌دهد جمعیت دانشجویی رشته‌های علوم پایه در ایران مانند دیگر جاهای دنیا کاهش یافته است که به علت استقبال کم دانش آموزان از ورود به این رشته ها است که باید در این خصوص برنامه ریزی و چاره اندیشی کرد.
فرهادی با اشاره به روند روبه رشد پژوهش و تحقیقات علمی در رشته های پزشکی و غیر پزشکی گفت: اولویت امروز تبدیل تحقیقات علمی به محصول است.
وزیر علوم گفت: تاکنون نیز در حوزه تجهیزات پزشکی ساخت داخل رشد خوبی داشته ایم و برای مثال می توان به ساخت تجهیزات کاشت حلزون شنوایی توسط محققان و دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد که این محصول می تواند سالانه به برطرف شدن نیاز 1000 نفر کم شنوا در کشور کمک کند.
وی تاکید کرد: با رشدی که در حوزه تحقیقات سلامت، تجهیزات پزشکی تشخیصی و در رشته های علوم زیستی و ژنتیکی افتاده است می توان از بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرد و اگر اطلاع رسانی از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌های پزشکی و غیر پزشکی بیشتر شود شاهد هم افزایی بیشتری نیز خواهیم بود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۶:۰۳

تقدیر از دکتر بلورچیان درسی‌امین جشنواره برگزیده شد

آیین قدردانی ازبرگزیدگان سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی با حضوردکترمحمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از محققان و اندیشمندان درمحل هتل المپیک برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربلورچیان یکی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی دراین مراسم گفت: من از جوانی از 7 صبح تا 11 شب در آزمایشگاه بودم در حالی که حتی ساده‌ترین ترکیبات را نداشتیم ولی درحال حاضر کار به جایی رسیده که در دنیا من را به نام سیلیکون می‌شناسند.
وی افزود: در دنیا نام بلورچیان را نمی‌دانند ولی طرح من یعنی سیلیکون را به خوبی می‌شناسند و حالا که تنها رقیب ما کشور آمریکاست باید بتوانیم با برنامه‌ریزی به پیشرفت‌های علمی برسیم.
دکتربلورچیان گفت: من درسومین جشنواره خوارزمی برگزیده شده بودم و حالا در سی‌امین جشنواره از من تقدیر می شود.
دکتربلورچیان درسال 1312 در شهر تبریز متولد شد.وی دارای دکتری داروسازی از دانشگاه تبریز است که در سال 1342 به مرتبه استادیاری رسید و در سال 1348 برای ادامه تحصیل و گرفتن دکتری تخصصی شیمی با دریافت بورس دولت فرانسه به این کشور عزیمت کرد.
دکتربلورچیان در حین تحصیل به فعالیت‌های پژوهشی خود ادامه داد و موفق به کشف روش‌های جدید در شیمی ارگانو سیلیکون و انتشار مقالات علمی و پژوهشی درمجلات بین‌المللی شد، به نحوی که تحولی در پیشرفت شیمی سیلیکون به وجود آورد.
همچنین نتایج تحقیقات دکتربلورچیان ازسوی آکادمی علوم، ثبت اختراع شد و درکتاب‌های مرجع به ثبت رسید.
وی همچنین درتبیین کتاب‌های مرجع بین‌المللی در رشته شیمی نقش مهمی را ایفا کرد.
این دانشمند، بنیان‌گذار دانشکده شیمی تبریز موسس و بنیان‌گذار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و پایه‌گذار تحقیقات شیمی ارگانو سیلیکون درکشور است.
پروفسوربلورچیان درحال حاضر عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران است و موفق به دریافت نشان درجه یک دانش از رئیس‌جمهور شده است.
یکی از فعالیت‌های مهم و ماندگار دکتربلورچیان، راه‌اندازی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی است که پس از 18 سال فعالیت تحقق پذیرفت.
پروفسور بلورچیان همچنین تاکنون موفق به ثبت بیش از 50 اثر علمی و پژوهشی در مجلات معتبر بین‌المللی، ثبت نتایج تحقیقات در 20 مجموعه از کتاب‌های مرجع و ساخت بیش از 150 ترکیب جدید ارگانو سیلیکون با عوامل مختلف شده است.
وی دراین مراسم تقدیر باتاکید براینکه امروزه منابع زیرزمینی جزو ثروت کشورها محسوب نمی‌شوند، یادآورشد: علم و دانش امروزه ثروت اصلی کشورها به شمار می‌رود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۷

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری : دانشگاه امام صادق(ع) می تواند در ایجاد رشته های جدید علوم انسانی پیشگام باشد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در بسیاری از رشته های علوم انسانی نیازی به ایجاد رشته های جدید مطابق با عناوین و محتوای موجود در دانشگاههای غربی نداریم گفت: دانشگاه امام صادق(ع) می تواند در ایجاد رشته های جدید علوم انسانی پیشگام باشد و عناوین و برنامه درسی را به شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم پیشنهاد کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی در سومین جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع) اظهار داشت: دانشگاه امام صادق (ع)، مولود انقلاب اسلامی و یکی از تأثیرگذارترین دانشگاهها در حوزه علوم انسانی است و توجه به اخلاق در همه زمینه‌های علوم انسانی ویژگی خاص این دانشگاه است.
وی با تاکید بر اینکه آنچه استادان دانشگاه را از دیگر اقشار جامعه متمایز می سازد و برای آنها وجهه‌ای خاص می سازد، منش و روش آنهاست گفت: الگو بودن استادان و شاگردپروری در دانشگاه امام صادق (ع) به خوبی اجرا است.
دکتر فرهادی با اشاره به مطرح بودن دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان یک دانشگاه اسلامی گفت: دانشگاه اسلامی یعنی دانشگاهی که آموختن علم در آن فریضه است و این فریضه عاشقانه و براساس ایمان صورت می گیرد و دانش آموخته که علاوه بر علم، دارای انگیزه‌های ایمانی، سرشار از انرژی و نشاط، میل به سازندگی و امیدوار نسبت به آینده است.
وی با اشاره به فرآیند تاسیس دانشگاه امام صادق (ع) و روند توسعه آن گفت: امروزه به نقطه ای رسیده ایم که دیگر نیاز به تاسیس دانشگاه جدید نیست زیرا 2 هزار و 800 موسسه آموزش عالی در کشور داریم که این تعداد کافی است و باید اولویت ما توسعه کیفی آموزش عالی باشد.
وزیر علوم افزود: شاهد این هستیم که متقاضی تحصیل در آموزش عالی به‌ویژه در رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی کاهش یافته است و فقط در تعدادی از رشته های علوم تجربی متقاضی زیاد وجود دارد.
دکتر فرهادی گفت: امسال در آزمون دکتری تخصصی 260 هزار نفر ثبت نام کرده اند در حالی که ظرفیت دانشگاه های دولتی 13 هزار نفر و دانشگاه آزاد اسلامی بین 7 الی 8 هزار نفر است.
وی اظهار داشت: در راستای کیفی بخشی به آموزش عالی، طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و بر این اساس دانشگاهها به 10 منطقه و در سطوح استانی، منطقه ای، ملی و بین المللی تقسیم بندی شده‌اند.
گفتنی است در این مراسم از 6 استاد و 6دانشجوی برتر دانشگاه امام صادق (ع) تجلیل شد و دکتر محمد مهدی عسگری استاد دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد به عنوان استاد برتر و دکتر حامد صدقی استاد زبان و ادبیات عربی به عنوان چهره ماندگار علمی این دانشگاه معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
بر اساس این گزارش، دکتر محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم و دکتر عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم و مدیرکل دفتر وزارتی در مراسم جشنواره معرفی و تجلیل از استادان و دانشجویان برتر دانشگاه امام صادق (ع)، وزیر علوم را همراهی می کردند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۷

با حضور وزیر علوم،اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور برگزار می شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور دکترمحمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف جهان از سوم اسفند به مدت دو روز در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیدضیا هاشمی در نشستی خبری با اعلام اینکه هدف از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور، معرفی شیوه علمی و میراث فرهنگی ایران زمین در حوزه کار دانشگاهی است، اظهار داشت: دانشگاه جندی شاپوربه عنوان اولین دانشگاه در دنیا در سال 1271 میلادی در شهر جندی شاپور راه‌اندازی شده است و از آن زمان همه ویژگی‌های یک دانشگاه خوب را داشته و بعد از اسلام نیز تا مدت‌ها به کار خود ادامه داده وماباید این ظرفیت را پرورش دهیم و ایرانیان باید نسبت به معرفی و احیای این میراث تمدنی تلاش کنند.
وی افزود: از دو سال پیش پیشنهاد برگزاری این کنگره از سوی دانشگاه صنعتی دزفول مطرح شد که به احیای دانشگاه جندی‌شاپور پرداخته شود واین کار مورد استقبال و در نهایت موافقت وزیر علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفت.
دکتر هاشمی در ادامه گفت: یکی از سازمان‌هایی که در این حوزه نقش محوری داشته است کمیته فرهنگ و تمدن اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه ریاست کنگره را وزیر علوم و ریاست شورای سیاست‌گذاری را دکتر ولایتی بر عهده دارد، گفت: مهمانان و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف دنیا در این همایش حاضر می‌شوند و سخنرانی می‌کنند. سخنران افتتاحیه دکتر فرهادی است و مقالات مختلف بعد از سخنرانی ایشان ارائه می‌شود.
وی افزود :130 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که در نهایت 59 مقاله پذیرفته شده‌اند و در کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور 41 مورد آنها به صورت سخنرانی و 18 مورد نیز به صورت پوستر ارائه می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه گفت: همچنین در زمینه برگزاری این همایش، 6 کتاب تالیف شده که3 کتاب ترجمه از زبان‌های آلمانی و استانبولی و 3 کتاب تالیفی نیز به زبان فارسی و انگلیسی است.
دکتر هاشمی با بیان اینکه این کنگره در واقع فرصتی است که یکی از مهم‌ترین مظاهر تمدن ایران زمین و پیشینه آموزش عالی ایران شناسانده شود، گفت: ویژگی دانشگاه جندی‌شاپور این بوده که دانشمندان مختلف را از شرق و غرب ایران دعوت کرده است و دانشجویان مختلفی در رشته‌های تجربی و سایر رشته ها در آن به کار آموزش و پژوهش می‌پرداختند و برگزاری این همایش مطمئناً یک کار فرهنگی است و ادامه آن می‌تواند در سطح ملی و جهانی نتایج تاثیرگذاری داشته باشد.
وی افزود: در این خصوص در حوزه میراث فرهنگی نیز اقدامات مهمی انجام شده تا به شناسایی شهر جندی شاپور کمک شود و مجموعه سازمان میراث فرهنگی در این زمینه همکاری خوبی داشته است تا این نقطه افتخارآفرین کشورمان به خوبی معرفی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه دبیرخانه این کنگره قصد دارد بعد از برگزاری اولین کنگره اقدامات لازم برای برگزاری آن در سال‌های آینده را نیز انجام دهد، گفت: این کنگره به مدت دو روز برگزار می‌شود و اختتامیه آن بعداز‌ظهر روز چهارشنبه چهارم اسفند با حضور دکتر ولایتی برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه عمده سخنرانان از دانشمندان کشورهای اروپایی و ترکیه و آثاری از کشورهای آلمان و اتریش هستند، گفت: جندی‌شاپور یک مرکزیت علمی و اعتبار علمی در سطح جهانی برای ایران بوده است اما متاسفانه عمده آثار آن اکنون به صورت گسترده در دسترس نیست و لازم است کاوش‌های باستان‌شناسی دوباره آنها را احیا کند.
به گفته معاون فرهنگی و احتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال حاضر دو دانشگاه کشور یعنی دانشگاه صنعتی دزفول به نام دانشگاه جندی‌شاپور و دانشگاه علوم پزشکی اهوازنیز به نام دانشگاه پزشکی جندی‌شاپور نام‌گذاری شده‌اند.
دکترهاشمی در پایان به برگزاری جشنواره فارابی نیز اشاره کرد و گفت: مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور هفته گذشته برگزارشد و استادان برتر حوزه‌های علوم انسانی از کشورهای مختلف معرفی شدند و ازهم اکنون مقدمات برگزاری نهمین جشنواره آغاز شده و به زودی فراخوان آن از سوی دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی اعلام می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۷:۴۰

ارتقای ۱۵ پله‌ای ایران در دارا بودن دانشگاه‌های با کیفیت در دنیا

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ارتقای ۱۵ پله‌ای رتبه ایران از نظر داشتن دانشگاه‌های با کیفیت و تأثیرگذار خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور در شیراز اعلام کرد: بر اساس رتبه بندی لایدن، کشور ما با ۱۴ دانشگاه برتر و تأثیرگذار، از نظر داشتن دانشگاه‌های با کیفیت رتبه نخست را در منطقه دارد.
احمدی خاطرنشان کرد: ایران از نظر داشتن دانشگاه‌های با کیفیت، ۱۵ پله ارتقا را تجربه کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: بر اساس رتبه‌بندی تایمز نیز ایران در سال ۲۰۱۲ از نظر داشتن دانشگاه‌های برتر و با کیفیت رتبه ۳۲ دنیا را دارد و این رتبه در سال 2017-2016 به رتبه ۱۷ ارتقا یافته است.
منبع: ایسنا
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۲۸

جزئیات اولین همایش بین‌المللی جندی‌شاپور تشریح شد

معاون فرهنگی وزیر علوم با تشریح جزئیات برگزاری اولین همایش بین‌المللی جندی‌شاپور گفت: این جشنواره سوم تا چهارم اسفندماه جاری با هدف احیای فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشگاه جندی‌شاپور برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در نشست خبری اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز در وزارت علوم برگزار شد، معرفی پیشینه علمی و میراث فرهنگی ایران‌زمین در حوزه کار دانشگاهی را از مهمترین اهداف برگزاری این کنگره عنوان و اظهار کرد: دانشگاه جندی شاپور اولین دانشگاه دنیا محسوب می‌شود. در واقع این دانشگاه در سال 201 میلادی در شهر جندی‌شاپور در کنار شهر فعلی دزفول تاسیس شد که در آن زمان همه ویژگی‌های یک دانشگاه را از نظر محل آموزش، انتقال علم، فعالیت‌های پژوهش و تحقیق داشت.
وی در ادامه تصریح کرد: پس از اسلام نیز دانشگاه جندی شاپور فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را ادامه داد؛ بنابراین لازم است این ظرفیت فرهنگی را که متعلق به جامعه بشری است و برای کشور ما یک افتخار به شمار می‌رود، معرفی کرده و در جهت احیای آن تلاش کنیم.
معاون فرهنگی وزیر علوم خاطرنشان کرد: پیشنهاد برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور از دو سال پیش از طرف دانشگاه جندی‌شاپور مطرح شد تا از این طریق بتوانیم آثار باستانی این دانشگاه را در عرصه‌های ملی، بین‌المللی معرفی کنیم که این پیشنهاد مورد تایید وزارت علوم قرار گرفت و در نهایت به تصویب وزیر علوم رسید.
دکتر هاشمی همچنین یادآور شد: شورای سیاست‌گذاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور صاحب‌نظران، متخصصان و نمایندگان دستگاه‌های مختلف تشکیل شد. همچنین کمیته فرهنگ و تمدن اسلامی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی بر برگزاری این کنگره تلاش زیادی انجام داد.
وی تصریح کرد: حدود 130 مقاله از داخل و خارج به کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور ارسال شد که در نهایت 59 مقاله پذیرفته شد و 18 مقاله به صورت پوستر و 41 مقاله نیز در قالب سخنرانی ارائه خواهد شد که در نهایت تمامی این مقالات به چاپ خواهند رسید.
معاون فرهنگی وزیر علوم همچنین یادآور شد: چندین کتاب نیز در رابطه با فعالیت‌های علمی، فرهنگی و باستانی تألیف شده که در روز کنگره از دو کتاب رونمایی و از سه کتاب ترجمه شده از زبان‌های انگلیسی، استانبولی و آلمانی رونمایی خواهد شد.
دکتر هاشمی ادامه داد: برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور فرصتی خواهد بود که یکی از مذاهب پیشین تمدن ایران و آموزش عالی کشور که نزدیک به هفت قرن سابقه دارد، معرفی شود و یکی از دلایل ورود معاونت فرهنگی وزارت علوم در برگزاری کنگره این است که این اقدامات نقش موثری در تقویت و هویت اسلامی ایرانی و ملی کشور دارد؛ چراکه دانشگاه جندی‌شاپور محل پذیرای دانشمندان و از شرق و غرب کشورهای جهان بخصوص هند و یونان بود.
به گفته معاون فرهنگی وزیر علوم حضور دانشجویانی از کشورهای مختلف در دانشگاه جندی‌شاپور یکی از ویژگی‌ها و افتخارات این دانشگاه به شمار می‌رود. در واقع این دانشجویان از کشورهای مختلف در رشته‌های تجربی و حکمت آموزش می‌بینند و برگزاری کنگره فرصتی مغتنم برای شناسایی بیشتر این افتخار علمی به شمار می‌رود تا بتوانیم آثار باستانی جندی‌شاپور را شناسایی کنیم چراکه عمده آثار این شهر هنوز شناسایی نشده و نیاز به کاوش دارد.
وی یادآور شد: مهمانانی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، اتریش و کشور ترکیه در کنگره جندی‌شاپور حضور خواهند شد و مقالات خود را در این کنگره ارائه می‌دهند.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: ایران در حوزه علم، پژوهش و فناوری همواره پیشگام بوده است، اما به دلیل وقفه در فعالیت‌های علمی که در دوره‌ای اتفاق افتاد، معمولا تاریخ علمی کشور را یک قرن عنوان می‌کنند. در حالی که سابقه علمی بخصوص در حوزه طب تجربی، مهندسی و نجوم به قرن‌ها سال برمی‌گردد و امیدواریم کنگره جندی‌شاپور زمینه‌ای برای احیای پیشینه علمی و فرهنگی کشورمان باشد.
معاون فرهنگی وزیر علوم افزود: متاسفانه آثار دانشگاه جندی‌شاپور سابق چندین قرن پیش، تحریف شده و از بین رفته است و امروزه آثار در سطح گسترده وجود ندارد. لازم است کاوش‌های باستان‌شناسی صورت بگیرد تا بتوانیم این آثار را شناسایی کنیم.
وی در پایان با تاکید بر اینکه فراخوان برگزاری جشنواره فارابی به زودی اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: هفته گذشته اختتامیه هشتمین جشنواره فارابی با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد و از بسیاری از اساتید داخلی و خارجی تجلیل شد و فراخوان نهمین جشنواره فارابی نیز به زودی اعلام می‌شود.
به گزارش ایسنا، اولین همایش بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور وزیر علوم از سوم تا چهارم اسفندماه در دزفول برگزار می‌شود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۶:۳۹

اولین کنگره بین المللی جندی شاپور در دزفوب برگزار می شود

خبرگزاری شبستان: اولین کنگره بین المللی جندی شاپور، سوم و چهارم اسفند با حضور مقامات رده اول فرهنگی و علمی کشور در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول برگزار می شود.

دکتر محمدرضا عصاری، دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول و دبیر کنگره بین‌ المللی جندی‌ شاپور، با اشاره به برگزاری این کنگره بین المللی جندی شاپور در روزهای 3 و 4 اسفند، به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اهواز گفت: از دو سال پیش به منظور بازشناسی و بازخوانی این میراث گرانبهای فرهنگی و تمدنی ما که مربوط به قبل از اسلام است از شورای انقلاب فرهنگی و وزارت علوم درخواست کردیم که کنگره ای به این منظور ایجاد شود.
 
وی تصریح کرد: هدف از برگزاری این کنگره حفظ این میراث گرانبها که در حال آسیب دیدن و تخریب بود و اینکه دانشگاه جندی شاپور باستان که در سال 1271 میلادی به عنوان اولین دانشگاه جهان ایجاد شده برای جهانیان و مردم خود ما بازخوانی شود.
 
دکتر عصاری، افزود: این موضوع و طرح مورد موافقت قرار گرفت و امروز بعد از تلاش های بسیار به منظور تولید علم در این زمینه و حفظ این میراث گرانبها است، امروز(3 اسفند) به مدت 2 روز بعد از 2 سال، با حضور مقامات رده اول فرهنگی و علمی کشور آغاز به کار می کند.
 
وی از حضور دکتر فرهادی وزیر علوم و تعدادی از معاونین وزارت مربوطه، رئیس یونسکو، دکتر نوبخت و معاونت میراث در روز اول این کنگره خبر داد و اضافه کرد: در روز دوم هم دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر ولایتی حضور دارند.
 
دبیر کنگره بین ‌المللی جندی‌ شاپور، با بیان اینکه علاوه بر مهمانان داخلی، محققان خارجی نیز که مقالات و پژوهش هایی ارائه داده‌ اند در این کنگره شرکت می کنند، اذعان داشت: در این دو روز بازخوانی و بازشناسی دانشگاه کهن و باستانی و اولین دانشگاه جهان انجام می شود.
 
وی با بیان اینکه در این کنگره تلاش می شود اذهان مردم و دنیا را به سمت این میراث گرانبها متوجه سازیم چرا که متاسفانه دنیا بیشتر از ما نسبت به این میراث باستانی حساسیت و توجه دارد، اظهار کرد: این کنگره نقطه شروع کار ما برای شناسایی و معرفی هر چه بیشتر این منطقه است.
 
عصاری، افتتاح دبیرخانه دائمی جندی شاپور، راه اندازی مرکز تحقیقات جندی شاپور در راستای تداوم تولیدات علمی و بازخوانی این میراث گرانبها، رونمایی از هشت کتاب تالیفی و ترجمه در خصوص جندی شاپور، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و آثار فرهنگی دزفول و... را از جمله برنامه های این کنگره دانست.
 
وی با اشاره به اینکه حدود 130 مقاله از داخل و خارج به کنگره بین‌ المللی جندی‌ شاپور ارسال شد که در نهایت 59 مقاله پذیرفته شد، خاطر نشان کرد: همچنین 18 مقاله به‌ صورت پوستر و 41 مقاله هم در قالب سخنرانی ارائه می شود که در نهایت تمامی این مقالات به چاپ خواهند رسید.
 

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۲۷

اختصاص یک میلیارد و 200میلیون تومانی به اردوهای راهیان نور

معاون فرهنگی وزارت علوم از اختصاص بودجه یک میلیارد و 200 میلیون تومانی اردوهای راهیان نور خبر داد.

ضیاء هاشمی معاون فرهنگی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با محل تامین اعتبارات اردوهای راهیان نور اظهار داشت: اعتبارات راهیان نور از محل دانشگاها و ستاد معاونت فرهنگی وزارت علوم تامین و از سوی سایر بخش‌ها حمایت می‌شود.
 
وی ادامه داد: عمده اعتبارات راهیان نور از خود اعتبار دانشگاها تامین می‌شود.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم افزود: با توجه به محدویت‌های بودجه‌ای وزارت علوم، پیگیری‌هایی جهت حمایت بیشتر و تامین بودجه مورد نیاز صورت گرفته و مکاتباتی نیز با بسیج، سپاه و خود دانشگاه‌ها انجام شده است.
 
وی تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که حمایت های لازم صورت گرفته و این اعتبارات در سطح ردیف‌های بودجه‌ای قرار گیرد.
 
ضیاء هاشمی اضافه کرد: باید در این زمینه ارزیابی کمی و کیفی داشته باشیم و نقاط ضعف و قوت را بررسی و ضعف‌های این اردوها را تقویت کنیم.
 
وی افزود:این اردوها، اردوهای فرهنگی، انقلابی و دینی است و نباید آسیبی به آنها وارد شود، باید در رشد کمی اردوها همت بیشتری کنیم و مشکلات مالی آن را برطرف سازیم.
 
معاون فرهنگی وزارت علوم یادآورشد: امسال یک میلیارد و 200 میلیون تومان به این اردوها اختصاص دادیم و اگر هر دانشگاهی بودجه‌ای به این اردوها اختصاص دهد مشکلات مالی اردوهای راهیان نور برطرف خواهد شد.
 

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۴۶

15 پله ارتقا به خاطر داشتن دانشگاه های با کیفیت برای ایران

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ارتقای ۱۵ پله ای رتبه ایران از نظر داشتن دانشگاه های با کیفیت و تأثیر گذار خبر داد

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور در شیراز اعلام کرد: بر اساس رتبه بندی لایدن، کشور ما با ۱۴ دانشگاه برتر و تأثیر گذار، از نظر داشتن دانشگاه‌های با کیفیت رتبه نخست را در منطقه داراست.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: بر اساس رتبه‌بندی تایمز، ایران در سال ۲۰۱۲ از نظر داشتن دانشگاه‌های برتر و با کیفیت رتبه ۳۲ دنیا را دارا بود و این رتبه در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به رتبه ۱۷ ارتقا یافته است.
گفتنی است بر اساس اعلام پایگاه لایدن کشور ما از لحاظ تعداد دانشگاه های برتر در سطح بین الملل در سال ۲۰۱۳، رتبه ۲۱ و در سال ۲۰۱۶، رتبه ۱۴ را داراست. بدین ترتیب رتبه بین الملل در لایدن از ۲۰۱۳ تاکنون نیز هفت پله ارتقا داشته است.
 

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۴۶

با حضور وزیر علوم؛ اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور برگزار می شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور دکترمحمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف جهان از سوم اسفند به مدت دو روز در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول خبر داد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر سیدضیا هاشمی در نشستی خبری با اعلام اینکه هدف از برگزاری اولین کنگره بین‌المللی جندی شاپور، معرفی شیوه علمی و میراث فرهنگی ایران زمین در حوزه کار دانشگاهی است، اظهار داشت: دانشگاه جندی شاپوربه عنوان اولین دانشگاه در دنیا در سال ۱۲۷۱ میلادی در شهر جندی شاپور راه‌اندازی شده است و از آن زمان همه ویژگی‌های یک دانشگاه خوب را داشته و بعد از اسلام نیز تا مدت‌ها به کار خود ادامه داده وماباید این ظرفیت را پرورش دهیم و ایرانیان باید نسبت به معرفی و احیای این میراث تمدنی تلاش کنند.
وی افزود: از دو سال پیش پیشنهاد برگزاری این کنگره از سوی دانشگاه صنعتی دزفول مطرح شد که به احیای دانشگاه جندی‌شاپور پرداخته شود واین کار مورد استقبال و در نهایت موافقت وزیر علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفت.
دکتر هاشمی در ادامه گفت: یکی از سازمان‌هایی که در این حوزه نقش محوری داشته است کمیته فرهنگ و تمدن اسلام شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با بیان اینکه ریاست کنگره را وزیر علوم و ریاست شورای سیاست‌گذاری را دکتر ولایتی بر عهده دارد، گفت: مهمانان و صاحب‌نظرانی از کشورهای مختلف دنیا در این همایش حاضر می‌شوند و سخنرانی می‌کنند. سخنران افتتاحیه دکتر فرهادی است و مقالات مختلف بعد از سخنرانی ایشان ارائه می‌شود.
وی افزود :۱۳۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که در نهایت ۵۹ مقاله پذیرفته شده‌اند و در کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور ۴۱ مورد آنها به صورت سخنرانی و ۱۸ مورد نیز به صورت پوستر ارائه می‌شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه گفت: همچنین در زمینه برگزاری این همایش، ۶ کتاب تالیف شده که۳ کتاب ترجمه از زبان‌های آلمانی و استانبولی و ۳ کتاب تالیفی نیز به زبان فارسی و انگلیسی است.
دکتر هاشمی با بیان اینکه این کنگره در واقع فرصتی است که یکی از مهم‌ترین مظاهر تمدن ایران زمین و پیشینه آموزش عالی ایران شناسانده شود، گفت: ویژگی دانشگاه جندی‌شاپور این بوده که دانشمندان مختلف را از شرق و غرب ایران دعوت کرده است و دانشجویان مختلفی در رشته‌های تجربی و سایر رشته ها در آن به کار آموزش و پژوهش می‌پرداختند و برگزاری این همایش مطمئناً یک کار فرهنگی است و ادامه آن می‌تواند در سطح ملی و جهانی نتایج تاثیرگذاری داشته باشد.
وی افزود: در این خصوص در حوزه میراث فرهنگی نیز اقدامات مهمی انجام شده تا به شناسایی شهر جندی شاپور کمک شود و مجموعه سازمان میراث فرهنگی در این زمینه همکاری خوبی داشته است تا این نقطه افتخارآفرین کشورمان به خوبی معرفی شود.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه دبیرخانه این کنگره قصد دارد بعد از برگزاری اولین کنگره اقدامات لازم برای برگزاری آن در سال‌های آینده را نیز انجام دهد، گفت: این کنگره به مدت دو روز برگزار می‌شود و اختتامیه آن بعداز‌ظهر روز چهارشنبه چهارم اسفند با حضور دکتر ولایتی برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه عمده سخنرانان از دانشمندان کشورهای اروپایی و ترکیه و آثاری از کشورهای آلمان و اتریش هستند، گفت: جندی‌شاپور یک مرکزیت علمی و اعتبار علمی در سطح جهانی برای ایران بوده است اما متاسفانه عمده آثار آن اکنون به صورت گسترده در دسترس نیست و لازم است کاوش‌های باستان‌شناسی دوباره آنها را احیا کند.
به گفته معاون فرهنگی و احتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حال حاضر دو دانشگاه کشور یعنی دانشگاه صنعتی دزفول به نام دانشگاه جندی‌شاپور و دانشگاه علوم پزشکی اهوازنیز به نام دانشگاه پزشکی جندی‌شاپور نام‌گذاری شده‌اند.
دکترهاشمی در پایان به برگزاری جشنواره فارابی نیز اشاره کرد و گفت: مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور هفته گذشته برگزارشد و استادان برتر حوزه‌های علوم انسانی از کشورهای مختلف معرفی شدند و ازهم اکنون مقدمات برگزاری نهمین جشنواره آغاز شده و به زودی فراخوان آن از سوی دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی فارابی اعلام می‌شود.
 

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۶

معاون فرهنگی وزیر علوم: کنگره‌هایی مانند "جندی‌شاپور" دغدغه اعتلای فرهنگی را سامان می‌دهد

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه امیدواریم کنگره جندی‌شاپور بتواند در تقویت و احیای هویت ما سهمی شایسته داشته باشد، گفت: بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم‌بهره و عقیم خواهند بود؛ چنین اقداماتی است که می‌تواند دغدغه اعتلای فرهنگی را سامان دهد و به نتیجه برساند.
 
به گزارش خبرنگار علمی و آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، سید‌ضیاء هاشمی در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز، سه‌شنبه سوم اسفندماه در دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور دزفول برگزار شد، اظهار کرد: حضور وزیر علوم گویای اهتمامی است که نسبت به ارتقای جایگاه علمی و فرهنگی دانشگاه جندی‌شاپور و ایران وجود دارد؛ در این کنگره شخصیت‌های برجسته ملی و استانی حضور یافته‌اند تا پیشینه فرهنگی و دانشگاهی ایران زمین را به رخ بکشانیم و ان‌شاءالله این کنگره نقطه عطفی در این دانشگاه باشد.
 
وی تصریح کرد: نخستین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که توسط وزارت علوم و با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اقداماتی طی 2 سال اخیر مورد توجه و برنامه‌ریزی قرار گرفت و به ثمر نشست، 2 موضوع و هدف اصلی را تعقیب می‌کند. تقویت هویت ایرانی و اسلامی با احیا و معرفی آثار علمی، فرهنگی و تقویت خودباوری و اعتماد به نفس ملی و اینکه نسل جوان، دانشگاهیان، نخبگان و اقشار مختلف جامعه به ظرفیت‌ها و مفاخر علمی، فرهنگی و اسلامی خود افتخار کنند، از اهداف برگزاری این کنگره است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور در صدد شناسایی و معرفی یکی از کانون‌های افتخار ایران‌زمین یعنی دانشگاه جندی‌شاپور است. فرایند هویت‌یابی، روندی پیچیده و دقیق است و توفیقات، خاطرات، تاریخ و دستاوردهای برتر از عناصر هویت‌بخش ملی است.
 
هاشمی ادامه داد: اگر بخواهیم در حوزه فرهنگ‌سازی توفیقی کسب کنیم، راهی جز بهره‌گیری از روش‌های علمی و اتکاء به سرمایه‌ها و داشته‌های علمی، فرهنگی و تاریخی خود نداریم. دانشگاه جندی‌شاپور یکی از مهم‌ترین داشته‌های علمی، فرهنگی، تاریخی و هویت‌بخش ایران زمین است. بدون بهره‌گیری از رویکردهای علمی، برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی تلاشی کم‌بهره و عقیم خواهند بود و با صرف تکرار و شعار دادن، تبلیغ و تجلیل در کار فرهنگی میسر نخواهد بود. بنابراین این تکلیف بر ما است که در این حوزه کوششی هدفمند و عالمانه را پایه‌گذاری کنیم و برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور کوششی در این راستا است.
 
وی تصریح کرد: امیدواریم این کنگره بتواند در تقویت و احیای هویت ما سهمی شایسته داشته باشد؛ چنین اقداماتی است که می‌تواند دغدغه اعتلای فرهنگی را سامان دهد و به نتیجه برساند. در غیر این صورت صرفا کارهای تشریفاتی و تبلیغاتی اثرگذار نخواهند بود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: ارتقای جایگاه و منزلت علمی دانشگاه جندی‌شاپور در سطح جهانی هدف دوم این کنگره است؛ برای تحقق این هدف ناچار باید از دیدگاه بین‌المللی به دانشگاه‌های بومی ایران نگاه کنیم و رتبه علمی خود را ارزیابی کنیم. در این ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور وظیفه سنگین و اثرگذاری در ارتقای منزلت علمی ایران داشته و در این چند دهه جایگاه و منزلت علمی دانشگاه ارتقا و تعالی فوق‌العاده‌ای یافته است.
 
هاشمی عنوان کرد: در سال‌های 2011 و 2012 در روند رشد علمی ایران تغییر جهتی ایجاد شد و آمارهای جهانی نشان می‌دهد که روند رشد علمی ایران رو به افت و مسیر آن به سمت افول سوق یافته است، اما در سال 2013 مسیر رشد علمی ایران تغییر کرد و از سال 2014 این روند شکل جدی به خود گرفت. روند رشد علمی کشور روند جدیدی به خود گرفته و این مرهون تلاش همه دانشگاهیان است.
 
وی تصریح کرد: کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور قرار است که تصویر پیشینه دانشگاه و تصور جهانیان از پیشینه و ریشه دانشگاه در ایران را تغییر دهد. ایران مهد دانشگاه و علم است و پیشینه دانشگاه در ایران به حدود 18 قرن پیش بازمی‌گردد؛ بنابراین این کنگره تصویر جدیدی از پیشینه دانشگاهی ایران نشان می‌دهد که این موضوع حاکی از آن است که هم تکالیفی که بر عهده ما قرار دارد و هم پاسخ‌هایی که در این زمینه دریافت می‌کنیم، متفاوت است و امیدواریم که دانشگاه جندی‌شاپور در ادامه راه خود به‌عنوان یکی از کانون‌های آکادمیک در جهان معرفی شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۲:۰۴
منابع دیگر:
 • شهروند
 • وقایع اتفاقیه
۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۳۹

رتبه جهانی دانشگاه‌های ایران از نظر کیفیت | سهم ایران از تولید علم بین‌المللی

دانش > دانش - همشهری آنلاین:
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: ایران از نظر کیفیت دانشگاه‌ها جزو ۱۳ یا ۱۴ کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ و داشتن بیش از ۲۰۰ دانشمند نشان از بازگشت به خویشتن و توانمندی در عرصه‌ علمی است.
به گزارش مهر، دکتر وحید احمدی در اولین نشست «هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور» گفت: ایران اسلامی سهم ۱.۸ درصدی در تولید مقاله‌های علمی و سهم ۲.۰ درصدی مقالات برتر و کیفیت علم را در جهان به خود اختصاص داده است.
معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري اظهار داشت: با تلاش‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دانشمندان ما، ایران از نظر کیفیت دانشگاه‌ها جزو ۱۳ یا ۱۴ کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ که داشتن بیش از ۲۰۰ دانشمند نشان از بازگشت به خویشتن و توانمندی در عرصه‌های علمی است.
احمدی با یادآوری اینکه در ۱۲ سال گذشته ارتقای مقاله‌ها را مبانی ارزش‌گذاری قرار می‌دادیم، گفت: هم‌اکنون با توجه به تغییر ظرفیت و رشد توانمندی و هم‌افزایی در مجموعه نهادهای علمی شاهد ظهور پژوهشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، تحقیقات گسترده و چاپ و توزیع مجلات علمی هستیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: برای رشد و بالندگی مراکز علمی کشور نیازمند اهمیت دادن به پژوهش و نیز ایجاد حس اعتماد به نظام علمی و نوآوری بیش از گذشته هستیم.
اولین نشست «هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور» به منظور تکریم و ارج نهادن به زحمات دانشمندان برتر کشور و بحث و تبادل‌نظر در خصوص شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های پیش‌رو در رشد و توسعه علمی کشور، توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با همکاری بنیاد نخبگان استان فارس، با حضور دانشمندان یک درصد برتر از سراسر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور و مسئولان حوزه‌های مختلف آموزش عالی کشور در شیراز برگزار شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۲۲:۳۵

پایان‌نامه دوره ارشد حذف می شود؟

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد را تکذیب می‌کنم، تاکید کرد: تمامی دانشجویانی که در دوره آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند موظف به گذراندن پایان‌نامه هستند و وزارت علوم هیچ برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از این مقطع ندارد.

دکتر شریعتی نیاسر با اعلام این مطلب اظهار کرد: وزارت علوم به هیچ‌عنوان برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد ندارد و دانشجویانی که دوره‌های آموزشی پژوهشی مقطع کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند باید پایان‌نامه ارائه دهند.وی در ادامه تصریح کرد: ماده 25 آیین‌نامه آموزشی وزارت علوم تاکید می‌کند تنها در شرایط خاص و استثنایی دانشجویان می‌توانند با موافقت و تایید دانشگاه و مراجع قانونی به جای ارائه پایان‌نامه واحد درسی بگذارنند. بنابراین اینکه پایان‌نامه به طور کلی از دوره کارشناسی ارشد حذف شود به هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی در مقطع آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد براساس پایان‌نامه تعریف شده است و به هیچ‌عنوان در آینده نیز دنبال حذف آن در دانشگاه‌ها نیستیم.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۶:۴۶

وزارت علوم تاکید کرد: برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه دوره ارشد نداریم

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد را تکذیب می‌کنم، تاکید کرد: تمامی دانشجویانی که در دوره آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند موظف به گذراندن پایان‌نامه هستند و وزارت علوم هیچ برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از این مقطع ندارد.
دکتر شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: وزارت علوم به هیچ‌عنوان برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد ندارد و دانشجویانی که دوره‌های آموزشی پژوهشی مقطع کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند باید پایان‌نامه ارائه دهند.
وی در ادامه تصریح کرد: ماده 25 آیین‌نامه آموزشی وزارت علوم تاکید می‌کند تنها در شرایط خاص و استثنایی دانشجویان می‌توانند با موافقت و تایید دانشگاه و مراجع قانونی به جای ارائه پایان‌نامه واحد درسی بگذارنند. بنابراین اینکه پایان‌نامه به طور کلی از دوره کارشناسی ارشد حذف شود به هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی در مقطع آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد براساس پایان‌نامه تعریف شده است و به هیچ‌عنوان در آینده نیز دنبال حذف آن در دانشگاه‌ها نیستیم.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۷:۰۶

معاون وزیرعلوم خبر داد؛ بازگشت تقویم زمانی آغاز سال تحصیلی جدید به زمان بندی قدیم

معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد: نیم سال اول سال تحصیلی 96-95 بعد از چند سال طبق زمان بندی قدیم از ابتدای مهر آغاز می شود.

به گزارش عیارآنلاین ، مجتبی شریعتی نیاسر گفت: پیش بینی می کنیم، برنامه آموزشی دانشگاه‌ها درسال تحصیلی جدید، حتی برای دانشجویان جدید الورود، بعد از چند سال تحصیلی، طبق زمان بندی قدیم از ابتدای مهر آغاز شود.
وی ادامه داد: به دلیل ماه مبارک رمضان، کنکور بعد از این ماه مبارک برگزار می شد و این مساله تاخیری را به ما تحمیل می کرد.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: به دلیل این تاخیر زمان، عملا دانشجویان جدید نمی توانستند حتی در اول مهر کار خود را شروع کنند، امیدواریم از اول سال تحصیلی جدید این مساله حل شود.
به گزارش مهر، چند سالی بود که زمان بندی ترم تحصیلی به دانشگاه ها واگذار شده، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شروع سال تحصیلی خود را بر اساس ملاحظات زمانی و مکانی خود تعیین و برای امتحانات برنامه ریزی می کردند و معمولا یک هفته جلوتر از مهر ماه فعالیت خود را آغاز می کردند.
منبع: مهر

۹۵/۱۲/۰۲
۱۲:۴۰

معاون وزیر علوم: ایران از نظر دارا بودن دانشگاه‌های با کیفیت جزو 14 کشور برتر دنیا است

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از ارتقای 15 پله ای رتبه ایران از نظر داشتن دانشگاه های با کیفیت و تأثیر گذار خبر داد

به گزارش عیارآنلاین ، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور در شیراز اعلام کرد: بر اساس رتبه بندی لایدن، کشور ما با 14 دانشگاه برتر و تأثیر گذار، از نظر داشتن دانشگاه‌های با کیفیت رتبه نخست را در منطقه داراست.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم افزود: بر اساس رتبه‌بندی تایمز، ایران در سال 2012 از نظر داشتن دانشگاه‌های برتر و با کیفیت رتبه 32 دنیا را دارا بود و این رتبه در سال 2017-2016 به رتبه 17 ارتقا یافته است.
منبع: وزارت علوم

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۱۱

تشریح جزئیات اولین همایش بین‌المللی جندی‌شاپور

اقتصاد ایران: معاون فرهنگی وزیر علوم با تشریح جزئیات برگزاری اولین همایش بین‌المللی جندی‌شاپور گفت: این جشنواره سوم تا چهارم اسفندماه جاری با هدف احیای فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشگاه جندی‌شاپور برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در نشست خبری اولین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور که امروز در وزارت علوم برگزار شد، معرفی پیشینه علمی و میراث فرهنگی ایران‌زمین در حوزه کار دانشگاهی را از مهمترین اهداف برگزاری این کنگره عنوان و اظهار کرد: دانشگاه جندی شاپور اولین دانشگاه دنیا محسوب می‌شود. در واقع این دانشگاه در سال 201 میلادی در شهر جندی‌شاپور در کنار شهر فعلی دزفول تاسیس شد که در آن زمان همه ویژگی‌های یک دانشگاه را از نظر محل آموزش، انتقال علم، فعالیت‌های پژوهش و تحقیق داشت.
وی در ادامه تصریح کرد: پس از اسلام نیز دانشگاه جندی شاپور فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را ادامه داد؛ بنابراین لازم است این ظرفیت فرهنگی را که متعلق به جامعه بشری است و برای کشور ما یک افتخار به شمار می‌رود، معرفی کرده و در جهت احیای آن تلاش کنیم.
معاون فرهنگی وزیر علوم خاطرنشان کرد: پیشنهاد برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور از دو سال پیش از طرف دانشگاه جندی‌شاپور مطرح شد تا از این طریق بتوانیم آثار باستانی این دانشگاه را در عرصه‌های ملی، بین‌المللی معرفی کنیم که این پیشنهاد مورد تایید وزارت علوم قرار گرفت و در نهایت به تصویب وزیر علوم رسید.
دکتر هاشمی همچنین یادآور شد: شورای سیاست‌گذاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور صاحب‌نظران، متخصصان و نمایندگان دستگاه‌های مختلف تشکیل شد. همچنین کمیته فرهنگ و تمدن اسلامی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی بر برگزاری این کنگره تلاش زیادی انجام داد.
وی تصریح کرد: حدود 130 مقاله از داخل و خارج به کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور ارسال شد که در نهایت 59 مقاله پذیرفته شد و 18 مقاله به صورت پوستر و 41 مقاله نیز در قالب سخنرانی ارائه خواهد شد که در نهایت تمامی این مقالات به چاپ خواهند رسید.
معاون فرهنگی وزیر علوم همچنین یادآور شد: چندین کتاب نیز در رابطه با فعالیت‌های علمی، فرهنگی و باستانی تألیف شده که در روز کنگره از دو کتاب رونمایی و از سه کتاب ترجمه شده از زبان‌های انگلیسی، استانبولی و آلمانی رونمایی خواهد شد.
دکتر هاشمی ادامه داد: برگزاری کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور فرصتی خواهد بود که یکی از مذاهب پیشین تمدن ایران و آموزش عالی کشور که نزدیک به هفت قرن سابقه دارد، معرفی شود و یکی از دلایل ورود معاونت فرهنگی وزارت علوم در برگزاری کنگره این است که این اقدامات نقش موثری در تقویت و هویت اسلامی ایرانی و ملی کشور دارد؛ چراکه دانشگاه جندی‌شاپور محل پذیرای دانشمندان و از شرق و غرب کشورهای جهان بخصوص هند و یونان بود.
به گفته معاون فرهنگی وزیر علوم حضور دانشجویانی از کشورهای مختلف در دانشگاه جندی‌شاپور یکی از ویژگی‌ها و افتخارات این دانشگاه به شمار می‌رود. در واقع این دانشجویان از کشورهای مختلف در رشته‌های تجربی و حکمت آموزش می‌بینند و برگزاری کنگره فرصتی مغتنم برای شناسایی بیشتر این افتخار علمی به شمار می‌رود تا بتوانیم آثار باستانی جندی‌شاپور را شناسایی کنیم چراکه عمده آثار این شهر هنوز شناسایی نشده و نیاز به کاوش دارد.
وی یادآور شد: مهمانانی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان، اتریش و کشور ترکیه در کنگره جندی‌شاپور حضور خواهند شد و مقالات خود را در این کنگره ارائه می‌دهند.
دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: ایران در حوزه علم، پژوهش و فناوری همواره پیشگام بوده است، اما به دلیل وقفه در فعالیت‌های علمی که در دوره‌ای اتفاق افتاد، معمولا تاریخ علمی کشور را یک قرن عنوان می‌کنند. در حالی که سابقه علمی بخصوص در حوزه طب تجربی، مهندسی و نجوم به قرن‌ها سال برمی‌گردد و امیدواریم کنگره جندی‌شاپور زمینه‌ای برای احیای پیشینه علمی و فرهنگی کشورمان باشد.
معاون فرهنگی وزیر علوم افزود: متاسفانه آثار دانشگاه جندی‌شاپور سابق چندین قرن پیش، تحریف شده و از بین رفته است و امروزه آثار در سطح گسترده وجود ندارد. لازم است کاوش‌های باستان‌شناسی صورت بگیرد تا بتوانیم این آثار را شناسایی کنیم.
وی در پایان با تاکید بر اینکه فراخوان برگزاری جشنواره فارابی به زودی اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: هفته گذشته اختتامیه هشتمین جشنواره فارابی با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد و از بسیاری از اساتید داخلی و خارجی تجلیل شد و فراخوان نهمین جشنواره فارابی نیز به زودی اعلام می‌شود.
به گزارش ایسنا، اولین همایش بین‌المللی جندی‌شاپور با حضور وزیر علوم از سوم تا چهارم اسفندماه در دزفول برگزار می‌شود.
انتهای پیام

۹۵/۱۲/۰۲
۱۷:۲۰

دانشگاه های ایران در میان 14 کشور برتر دنیا

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: ایران از نظر کیفیت دانشگاه‌ها جزو 13 یا 14 کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ و داشتن بیش از 200 دانشمند نشان از بازگشت به خویشتن و توانمندی در عرصه‌ علمی است.
به گزارش شفقنا به نقل از مهر، دکتر وحید احمدی در اولین نشست «هم اندیشی دانشمندان برتر کشور» گفت ایران اسلامی سهم 1.8 درصدی در تولید مقاله‌های علمی و سهم 2.0 درصدی مقالات برتر و کیفیت علم را در جهان به خود اختصاص داده است.
وی اظهار داشت: با تلاش‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دانشمندان ما، ایران از نظر کیفیت دانشگاه‌ها جزو 13 یا 14 کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ که داشتن بیش از 200 دانشمند نشان از بازگشت به خویشتن و توانمندی در عرصه‌های علمی است.
احمدی با یادآوری اینکه در 12 سال گذشته ارتقای مقاله‌ها را مبانی ارزش‌گذاری قرار می‌دادیم، گفت: هم‌اکنون با توجه به تغییر ظرفیت و رشد توانمندی و هم‌افزایی در مجموعه نهادهای علمی شاهد ظهور پژوهشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، تحقیقات گسترده و چاپ و توزیع مجلات علمی هستیم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید کرد: برای رشد و بالندگی مراکز علمی کشور نیازمند اهمیت دادن به پژوهش و نیز ایجاد حس اعتماد به نظام علمی و نوآوری بیش از گذشته هستیم.
وی اظهار داشت: در تمدن ایران اسلامی در پیش و پس از اسلام بار سنگین توسعه بر دوش دانشمندان، محققان و نام‌آوران حوزه علم و ادب قرار داشت و تمدن‌هایی که بر محور غیر علم استوار بوده‌اند، پایداری نداشته و آن‌هایی که باقی مانده‌اند بر مبنای هویت علمی و علما بوده است.
اولین نشست «هم اندیشی دانشمندان برتر کشور» به منظور تکریم و ارج نهادن به زحمات دانشمندان برتر کشور و بحث و تبادل نظر در خصوص شناسایی فرصت ها و چالش های پیش رو در رشد و توسعه علمی کشور، توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با همکاری بنیاد نخبگان استان فارس، با حضور دانشمندان یک درصد برتر از سراسر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور ، مسئولان حوزه های مختلف آموزش عالی کشور، و مقامات استان فارس در روزهای شنبه و یکشنبه، 30 بهمن تا 1 اسفند 95 در شیراز برگزار شد.
انتهای پیام/***

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۹

ضیاء هاشمی: در این دولت به همه تشکلهای منتقد و غیرمنتقد یکسان نگاه می شود

در عین حال برخی معتقدند باید خودشان در دانشگاه باشند که ما این رویکرد را قبول نداریم و معتقدیم تشکل های مختلف دانشجویی باید در دانشگاه ها حاضر باشند.

خبرنامه دانشجویان ایران: معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در این دولت به همه تشکل های دانشجویی اعم از منتقد و غیرمنتقد دولت یک نگاه می شود
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، سیدضیاء هاشمی درباره تشکل های دانشجویی دولت ساخته گفت: ما در وزارت علوم از همه تشکل های دانشجویی با رویکردهای مختلف حمایت می کنیم، هیات های نظارت در دانشگاه ها نیز همین رویکرد را دارند.
وی ادامه داد: درعین حال برخی معتقدند باید خودشان در دانشگاه باشند که ما این رویکرد را قبول نداریم و معتقدیم تشکل های مختلف دانشجویی باید در دانشگاه ها حاضر باشند.
معاون فرهنگی وزارت علوم افزود: قبل از این دولت محدودیت هایی برای تشکل های دانشجویی وجود داشت که باعث یک سویه شدن آنها شده بود.
وی افزود: در این دولت به همه تشکل های دانشجویی اعم از منتقد و غیرمنتقد دولت یک نگاه می شود و این مساله باعث شده تنوعی از تشکل های دانشجویی در دانشگاه ها وجود داشته باشد و همین درست بوده، قانون نیز همین را خواسته است.
هاشمی ادامه داد: اما مطالباتی غیر از این وجود دارد، برخی فکر می کنند که اگر غیر خودشان کسی باشد، نباید به آنها مجوز داده شود و این نگاه زیاده خواهانه و غیرقانونی است و توصیه ما این است که تشکل ها از تنوع استقبال کنند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۶:۵۱

پایان نامه دوره ارشد حذف میشود؟

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد را تکذیب می‌کنم، تاکید کرد: تمامی دانشجویانی که در دوره آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند موظف به گذراندن پایان‌نامه هستند و وزارت علوم هیچ برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از این مقطع ندارد.

ناطقان:دکتر شریعتی نیاسر با اعلام این مطلب اظهار کرد: وزارت علوم به هیچ‌عنوان برنامه‌ای برای حذف پایان‌نامه از مقطع کارشناسی ارشد ندارد و دانشجویانی که دوره‌های آموزشی پژوهشی مقطع کارشناسی ارشد ورود پیدا کنند باید پایان‌نامه ارائه دهند.
وی در ادامه تصریح کرد: ماده 25 آیین‌نامه آموزشی وزارت علوم تاکید می‌کند تنها در شرایط خاص و استثنایی دانشجویان می‌توانند با موافقت و تایید دانشگاه و مراجع قانونی به جای ارائه پایان‌نامه واحد درسی بگذارنند. بنابراین اینکه پایان‌نامه به طور کلی از دوره کارشناسی ارشد حذف شود به هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست.
معاون آموزشی وزارت علوم در پایان خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی در مقطع آموزشی پژوهشی کارشناسی ارشد براساس پایان‌نامه تعریف شده است و به هیچ‌عنوان در آینده نیز دنبال حذف آن در دانشگاه‌ها نیستیم.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۸:۵۷

بازدید معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از پارک علم و فناوری فارس

دکتر وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم که جهت حضور در اولین همایش دانشمندان جهان اسلام به شیراز سفر کرده بود با حضور در پارک علم و فناوری فارس از تعدادی از شرکت های مستقر در این پارک بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، آشنائی با فعالیت ها و دستاوردهای تعدادی از موسسات مستقر و بررسی مشکلات و مسائل آنها با حضور رئیس و معاونان پارک علم و فناوری فارس از دیگر برنامه های دکتر احمدی در این بازدید بود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در این بازدید با اشاره به اینکه پارک های علم و فناوری بایستی جهت استقرار شرکت های بزرگ بین المللی برنامه ریزی کنند، توجه به صادرات محصولات شرکت ها، ارتباط با دانشگاه و صنعت را از مهم ترین برنامه های پارک های علم و فناوری دانست.
دکتر احمدی افزود: ایجاد مراکز رشد مستقر در دانشگاه ها و زیر نظر پارک های علم و فناوری از دیگر مواردی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۷
۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۲۸

کارت کنکور دکتری از فردا منتشر می شود/ برگزاری آزمون در جمعه

کارت شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ از فردا منتشر می شود و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش از آن پرینت تهیه کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی روز جمعه ۶ اسفند ۹۶ در ۷ گروه آموزشی و برای ۲۴۴ کد رشته امتحانی در یک نوبت و در ۵۴ شهرستان کشور برگزار می‌شود.
تعداد ۲۶۰ هزار و ۱۱۰ داوطلب برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه متمرکز ۹۶ ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۱۰ هزار و ۱۷۹ نفر زن و ۱۴۹ هزار و ۹۳۱ مرد هستند.
کارت شرکت در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۹۶ و برگ راهنمای مربوط از فردا سوم اسفند ۹۵ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت و داوطلبان تا ساعت ۲۴ پنجشنبه ۵ اسفندماه ۹۵ فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و با وارد کردن اطلاعات شناسنامه‌ای یا اطلاعات ثبت نامی نسبت به دریافت پرینت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.
برای شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت کارت شرکت در آزمون و همچنین اصل کارت ملی یا اصل شناسنامه عکس‌دار الزامی است.
اجرای مرحله اول آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و علمی و... توسط دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام می‌گیرد.
پس از برگزاری آزمون دکتری ۹۶ کارنامه‌ای شامل نمرات خام، تراز، نمره کل و سایر اطلاعات دیگر در هفته آخر فروردین ماه ۱۳۹۶ از طریق سازمان سنجش آموزش کشور در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.
داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته باشند، می‌توانند بر اساس ضوابط در نیمه اول اردیبهشت ماه ۹۶ اقدام به انتخاب رشته کنند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۵۹

مرکز مجاز برگزاری آزمون UKVI IELTS در ایران

آزمون جدید UKVI IELTS در ایران توسط موسسه فرهنگی هنری ایرسافام به آدرس اینترنتی : http://ielts.irsafam.com/ در ماه آوریل ( اواخر فروردین ماه ) در تهران و زیر نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش گروه بازرگانی خبرگزاری دانشجو، سازمان سنجش آموزش کشور یکی از مراکز مجاز برگزاری آزمون UKVI IELTS در ایران را اعلام کرد.
 
 
به گزارش ایرسافام، آزمون جدید UKVI IELTS در ایران توسط موسسه فرهنگی هنری ایرسافام به آدرس اینترنتی : http://ielts.irsafam.com/ در ماه آوریل ( اواخر فروردین ماه ) در تهران و زیر نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار خواهد شد.
 
بر همین اساس متقاضیان می توانند برای ثبت نام و آگاهی از شرایط آن به سایت موسسه مذکور مراجعه کنند.
 
سازمان سنجش تنها مرجع صادرکننده مجوز فعالیت برای برگزاری آزمون های بین المللی در ایران بوده و فعالیت مراکزی که از این سازمان مجوز اخذ نکرده اند فاقد اعتبار و غیرقانونی است. 
سازمان سنجش همچنین اعلام کرده است که مجوز اعطایی صرفا جهت برگزاری آزمون آیلتس بوده و فعالیت های دیگر این موسسات منوط به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است. 
 

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۴۶

کارت ورودی آزمون دکترا بر روی سایت سنجش قرار گرفت

کارت‌ شرکت در‌ آزمون دکترای تخصصی سال 96 از امروز ‌ بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار گرفت .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، داوطلبان باید کارت خود را از سایت پرینت بگیرند تا بتوانند در این آزمون شرکت کنند .
آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) سال 96 روز جمعه ششم اسفند همزمان با سراسر کشور در دانشگاه سمنان هم برگزار می شود.
نماینده تام الاختیار آزمون های دانشگاه سمنان گفت : این آزمون با شرکت یک هزار و 531 داوطلب در پردیس شماره یک دانشگاه سمنان برگزار خواهد شد
به گفته پرویز ملک زاده ، 45 درصد از داوطلبان خانم ها و 55 درصد آنها آقایان هستند .
شرکت کنندگان برای رفع نقص احتمالی کارت آزمون خود می توانند روزهای چهارشنبه چهارم و پنجشنبه پنجم اسفند از ساعت هشت تا 12 صبح و 14 تا 17 بعد از ظهر به پردیس شماره یک ساختمان مدیریت تحصیلات تکمیلی مراجعه کنند.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۷:۳۰

مشاور سازمان سنجش خبر داد؛ فرصت مجدد ثبت نام در کنکور ارشد امشب پایان می یابد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: فرصت مجدد ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ ساعت ۲۴ امشب سوم اسفند پایان می یابد و داوطلبان می توانند با ثبت نام اطلاعات خود را نیز ویرایش کنند.

دکتر حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ در روزهای اول تا یازدهم دی ماه ۹۵ فرصت داشتند در این آزمون ثبت نام کنند. همچنین فرصت مجددی برای ثبت نام در روزهای اول تا سوم اسفند ماه ۹۵ در اختیار داوطلبان قرار گرفت که این فرصت مجدد امشب به پایان می رسد.
وی خاطرنشان کرد: آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۶ برای پذیرش در دانشگاه های و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.
توکلی گفت: پیش از این تعداد ۷۵۹ هزار و ۶۹۵ نفر در این آزمون ثبت‌نام کرده بودند که در فرصت مجدد ثبت نام نیز تاکنون ۴۴ هزار و ۴۲۰ داوطلب جدید در این آزمون ثبت نام کردند.
وی اظهار داشت: فرصت مجدد به منظور تسهیلات بیشتر برای داوطلبانی که موفق به ثبت نام در مهلت مقرر نشدند، ارائه شده است. داوطلبانی که پیش از این هم اقدام به ثبت نام کرده اند نیز می توانند تا ساعت ۲۴ امشب سوم اسفندماه ۹۵، در صورت تمایل نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: داوطلبان شرکت در بیست و دومین المپیاد علمی دانشجویی نیز می توانند از این فرصت استفاده کنند و در این دوره ثبت نام کنند.
توکلی یادآور شد: آزمون ورودی دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ اردیبهشت ماه ۹۶ در حوزه های امتحانی مربوط و برای داوطلبان ۶ گروه آموزشی برگزار می شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۱۵

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام مجدد در آزمون ارشد

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‌نام بیش از 44 هزار داوطلب در مهلت مجدد تعیین‌شده برای آزمون کارشناسی ارشد خبر داد و گفت: داوطلبان تا ساعت 24 امروز فرصت دارند در این آزمون ثبت‌نام کنند.

دکتر حسین توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب، اظهار کرد: مهلت مجدد ثبت‌نام برای شرکت در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 دانشگاه و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین بیست‌ودومین المپیاد علمی دانشجویی کشور ساعت 24 امروز سه‌شنبه سوم اسفندماه سال 1395 پایان می‌پذیرد.
وی در ادامه تصریح کرد: به منظور فراهم کردن تسهیلات لازم برای آن دسته از داوطلبانی که در مهلت مقرر ثبت‌نام (یکم تا یازدهم بهمن‌ماه) نسبت به ثبت‌نام برای شرکت در آزمون دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1396 دانشگاه و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی اقدام نکرده‌اند از روز یکشنبه، اول اسفندماه تا ساعت 24 امروز سه‌شنبه سوم اسفندماه جاری مهلت مجددی برای آنها درنظر گرفته شده تا این داوطلبان بتوانند منحصرا از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی http://www.sanjesh.org/ نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.
توکلی تاکید کرد: تا ساعت 8 صبح امروز سه‌شنبه 3 اسفندماه جاری تعداد 44 هزار و 420 داوطلب در این مهلت مجدد برای ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد اقدام کرده‌اند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در پایان خاطرنشان کرد: ضمنا آن دسته از داوطلبانی که در مهلت مقرر برای ثبت‌نام در آزمون کارشناسی ارشد اقدام کرده‌اند، می‌توانند در این مهلت باقی‌مانده با مراجعه به سایت سازمان سنجش و مشاهده اطلاعات خود در صورت تمایل برای ویرایش آن اقدام کنند.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۴۰

دانشجوی اردبیلی دانشجوی نمونه کشور شد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: دانشجوی این دانشگاه به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازاردبیل؛ عباس فنی اصل افزود: طبق اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یاشار هاشمی دانشجوی مقطع دکتری رشته مهندسی برق دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شده است.
وی افزود: مراسم اختتامیه بیست و پنجمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه چهارم اسفندماه سالجاری با حضور معاون اول رییس جمهور و وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تالار شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۲:۴۷

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های نیجریه و فرانسه امضا کرد

زنجان - ایرنا - معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان گفت: برای توسعه روابط علمی ایران با کشورهای نیجریه و فرانسه، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان 2 تفاهم نامه همکاری با این دانشگاه ها امضا کرد.

حسین فضلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این تفاهم نامه ها در سفر جداگانه ای که مسئولان دانشگاه تیلابری نیجریه و اکول پلی‌تکنیک فرانسه به زنجان داشته اند، امضا شد.
فضلی اظهار کرد: موضوع تفاهم نامه افزایش همکاری های علمی در حوزه علوم پایه، افزایش فرصت‌های آموزشی و پژوهشی، فناوری های نوین، تبادل محقق، اساتید و دانشجویان امضا شده است.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با تاکید بر اهمیت گسترش تحصیلات تکمیلی در کشور، گفت: برای نخستین بار در کشور و با پیشنهاد ریاست این دانشگاه، پیگیر دریافت مجوز برای تحصیل دانشجویان از مقطع کارشناسی به دکتری هستیم.
وی خاطرنشان کرد: اگر موفق به دریافت مجوز مقطع جدید تحصیلی شویم، مزایای بسیاری برای دانشجو و دانشگاه خواهد داشت.
معاون دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با بیان اینکه داشتن چشم انداز علمی برای دانشگاه ها لازم است، گفت: ارائه برنامه عملیاتی، مسیر توسعه دانشگاه برای رسیدن به اهداف مورد نظر را تسهیل می کند.
فضلی با اشاره به سفر مسئولان این دانشگاه به کشور عراق برای جذب دانشجویان خارجی، گفت: با هماهنگی های انجام گرفته زمان سفر به کشور عراق که قرار بود ماه گذشته انجام شود، به فروردین سال آینده موکول شد.
گفتنی است، مجوز جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت شده است.
معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با بیان اینکه برای رایزنی با مسئولان دانشگاهی عراق جهت جذب دانشجو، این سفر انجام خواهد گرفت، افزود: افزایش تحصیل دانشجوی خارجی در کشور و استان زنجان اهمیت بالایی برای مسئولان دارد.
به گزارش ایرنا، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان دارای 6 دانشکده و 23 رشته است، که پذیرای نزدیک 1200 دانشجو است.
دانشجویان خارجی در این دانشگاه در تمام رشته های موجود می توانند ادامه تحصیل دهند و هم اکنون این دانشگاه برای پذیرش 100 دانشجوی غیر ایرانی آمادگی لازم را دارد.
3216/6085
خبرنگار: سجاد کریمی** انتشار دهنده: رویا رفیعی

۹۵/۱۲/۰۲
۱۲:۵۹

همایش ملی شهرسازی و معماری در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین آغاز شد

قزوین-ایرنا-چهارمین همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان با عنوان تعامل مجموعه ها و ساختمان های نیروگاهی با محیط زیست روز دوشنبه به میزبانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین آغاز شد.

به گزارش ایرنا،دبیر اجرایی همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان در مراسم آغاز به کار این همایش گفت:این همایش پیش از این در سه دوره حول محورهایی چون هویت شهرها، توسعه صنعت گردشگری، حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیر رسمی، ارزش های کیفی فضاها،هویت و پایداری فرهنگی،بازآفرینی فضاهای گمشده،تداوم سنت در معماری امروز، مواجهه شهرهای سنتی با مفهوم مدرنیته،معماری و شهرسازی از منظر جهانی شدن برگزار شده بود.
فریبرز کریمی، تاثیر ساختمان های نیروگاهی در توسعه شهرها، رابطه منظر شهری و ساختمان های نیروگاهی،ساختمان های نیروگاهی و پدافند غیرعامل، نیروگاه ها و محیط زیست،معماری و طراحی مجموعه ها و ساختمان های نیروگاهی،فناوری های نو و نیروگاه ها، آینده نیروگاه ها، باز زنده سازی و استفاده دوباره از ساختمان های نیروگاهی را از محورهای تشکیل دهنده این دوره از همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان خواند که با بهره گیری از دانشجویان و دانش آموختگان دوره دکتری ساختمان های نیروگاهی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
وی با بیان اینکه این دوره از همایش ملی معماری و شهرسازی در گذر زمان با مشارکت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در حال برگزاری است،اضافه کرد:50مقاله به دبیرخانه این همایش رسیده است که چهار مقاله از آنها امروز در قالب سخنرانی در بخش تخصصی ارائه می شود.
کریمی ادامه داد:مقاله های این همایش از درجه علمی بالایی برخوردار هستند و مورد حمایت و امتیاز دهی وزارت علوم،تحقیقات و فن آوری قرار دارند و همچنین برای مهندسان نظام مهندسی نیز امتیاز تمدید پروانه را به دنبال خواهد داشت.
رییس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) نیز در ادامه این مراسم گفت: اهمیت نیروگاه ها و انرژی های نو امروزه بر همگان روشن و واضح است و در این دانشگاه به برکت وجود متخصصان این حوزه به واسطه راه اندازی دوره دکتری ساختمان های نیروگاهی از سال 87، موضوع این دوره از همایش معماری و شهرسازی را به ساختمان های نیروگاهی اختصاص دادیم.
ایمان زندیه افزود:این دوره دکتری از سال 87 برای اولین بار در کشور در این دانشگاه ایجاد شده است و تاکنون 10دانشجو از آن دانش آموخته شده و13دانشجو نیز در حال تحصیل هستند.
وی ادامه داد:بسیاری از این افراد در دوران تحصیل در این رشته از فرصت های مطالعاتی در خارج از کشور از جمله آمریکا، کره جنوبی،دانمارک و کانادا استفاده کرده و در این مدت بازخوردهای خوبی نیز از این موضوع داشته ایم.
زندیه در پایان خاطرنشان کرد:دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به واسطه وجود متخصصان در حوزه مربوط به موضوع این همایش می تواند تعامل وسیعی با مراکز اجرایی و صنعتی برقرار کند که خروجی آن به سود حوزه معماری و شهرسازی است.
7388/ 3013
خبرنگار:پریسا نوروزی**انتشاردهنده:رضااولادی

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۱

از میان طلاب: دانشجوی دکتری مدرسی معارف اسلامی پذیرش می شود

خبرگزاری میزان- دانشگاه معارف اسلامی برای نیم سال دوم سال تحصیلی ۹۷-۹۶ از طریق آزمون اختصاصی دکتری از میان برادران و خواهران طلبه واجد شرایط دانشجو می پذیرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، دانشگاه  معارف اسلامی وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، به منظور تربیت مدرسین گروه‌های معارف اسلامی دانشگاه‌های کشور، برای نیم سال دوم سال تحصیلی ۹۷--۹۶ (ترم بهمن ۹۶) از طریق آزمون اختصاصی دکتری از میان برادران و خواهران طلبه واجد شرایط (ویژه طلاب) دانشجو می پذیرد.
رشته مدرسی معارف اسلامی در مقطع دکتری دارای پنج گرایش،  مبانی نظری اسلام، اخلاق اسلامی، تاریخ و تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، و قرآن و متون اسلامی است.
حداکثر سن برای شرکت در مقطع دکتری این دانشگاه، ۴۰ سال (متولدین بعد از ۱بهمن۱۳۵۶) است؛ لازم به ذکر است که مدت زمان خدمت سربازی (معافیت، محاسبه نمی شود) و حضور در جبهه، به سقف سنی افزوده می‌شود.
توانایی جسمی و روحی لازم برای تحصیل در دانشگاه متناسب با رشته انتخابی، عدم استخدام در هیچ‌ یک از ارگان‌ها و یا سازمان‌های دولتی، دارا بودن شرایط عمومی مدرسی معارف اسلامی با تأیید معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (احراز این شرایط پس از قبولی در آزمون کتبی از طریق مصاحبه و ... صورت خواهد گرفت) از دیگر شرایط عمومی شرکت در آزمون این دانشگاه است.
متقاضیان برای ثبت نام در دوره مذکور، باید دارای یکی از مدارک دانشنامه کارشناسی ارشد مدرسی معارف اسلامی، سطح سه حوزۀ علمیه، دانش آموختگان حوزه های علمیه دارای گواهی اتمام کفایتین (پایه ده کتبی) همراه با مدرک کارشناسی ارشد مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، متناسب با گرایش های پنجگانه مدرسی معارف اسلامی به تشخیص دانشگاه و گواهی خبرگان بدون مدرک (مرتبه مربی) مورد تأیید مراجع ذی صلاح باشند.
همچنین از دیگر مدارکی که متقاضیان می توانند ارایه کنند، دانشنامه کارشناسی ارشد برای اعضاء هیأت علمی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی گروه های معارف اسلامی دانشگاه ها با تأیید معاونت آموزشی و پژوهشی استادان و دروس معارف اسلامی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها است. همچنین قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون دکتری دانشگاه معارف اسلامی است.
متقاضیان برای ثبت نام شرکت در این آزمون تا ۲۳ اسفند ۹۵ فرصت دارند. آزمون جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۶ برگزار می شود و کارت ورود به جلسه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۲ و ۲۳ شهریور ۹۶ به صورت اینترنتی و از طریق سایت دانشگاه توزیع خواهد شد.
محل برگزاری آزمون در شهر قم خواهد بود که آدرس دقیق آن در روز توزیع کارت به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.
داوطلبان واجد شرایط برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می‌توانند به سایت دانشگاه معارف اسلامی به آدرسwww.maaref.ac.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های ۳۲۱۱۰۲۲۴ ـ ۰۲۵ و ۳۲۹۰۲۶۱۲ ـ ۰۲۵ تماس حاصل کنند.
انتهای پیام/

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۶

چند خبر دانشگاهی؛ دانشگاه امیرکبیر دانشجوی دکتری بدون آزمون پذیرش می کند

تهران-ایرنا- دانشگاه صنعتی امیر کبیر دانشجوی دکتری بدون آزمون از میان دانشجویان استعدادهای درخشان پذیرش می کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، دانشگاه صنعتی امیر کبیر برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ از میان دانشجویان دارای استعداد درخشان در مقطع دکتری دانشجوی بدون آزمون پذیرش می کند.
ثبت نام برای پذیرش در این دوره از ۱۵ فروردین ماه سال ۹۶ آغاز می شود و تا ۳۱ فرودین ماه ادامه دارد.
تنها دانشجویان دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های دولتی که تمامی دروس را تا پایان نیمسال سوم گذرانده اند می توانند در این دوره ثبت نام کنند.
** اعطای بورس تحصیلی مجارستان به دانشجویان ایرانی
بورس تحصیلی کشور مجارستان به دانشجویان ایرانی برای تحصیل در مقطع دکتری اعطا می شود.
سازمان اموردانشجویان اعلام کرد براساس مذاکرات صورت گرفته بنیاد بورس دولت مجارستان با اعطای تعدادی بورس به دانشجویان ایرانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری در رشته های مختلف تحصیلی موافقت کرده است.
این بورس برای سال تحصیلی 2017-2018 به دانشجویان ایرانی اعطا می شود.
متقاضیان دریافت این بورس باید به آدرس الکترونیکی http://www.stipendiumhungaricum.hu مراجعه کرده و نسبت به ثبت نام در رشته ها و دانشگاه های مورد تایید وزارتخانه های علوم و بهداشت اقدام کنند.
متقاضیان باید تا 15 اسفندماه مصادف با 5 مارچ 2017 نسبت به تکمیل فرم های ثبت نام و ارسال فرم ها به اداره کل بورس و اعزام دانشجویان سازمان امور دانشجویان اقدام کنند.
** شرایط دریافت بورس دولت ها
دانشجویانی که برای استفاده از بورس دولت ها پذیرفته می شوند با تعهد و تضمین محضری که به دفتر حقوقی سازمان امور دانشجویان می سپارند حسب نیاز، پس از اتمام تحصیلات در موعد مقرر برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده اند در داخل کشور خدمت کنند.
مسئولیت هرگونه مغایرت اطلاعات و مدارک مورد نظر مانند معدل مدارک تحصیلی مورد نیاز و سایر، متوجه متقاضی بوده و در صورت اثبات تخلف، صلاحیت داوطلب در هر مرحله ای از پذیرش ابطال می شود.
درخواست برای بورس دول، هیچگونه حقی برای متقاضی محسوب نمی شود.
درصورت انتخاب، به متقاضی هیچگونه مزایا و امتیازی علاوه بر آنچه توسط پذیرنده بورس دول اعلام شده است تعلق نمی گیرد.
حداکثر سن برای متقاضیان دوره کارشناسی ارشد 30 سال و دکتری 33 سال در زمان فراخوان است.
استفاده از بورس دول در طول دوران تحصیل هر فرد تنها یکبار امکان پذیر است.
** نتایج نهایی سومین آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی اعلام شد
نتایج نهایی سومین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت.
نتایج نهایی سومین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی کشور و اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه با این نتایج بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت.
سومین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی در روز 21 آبان ماه امسال برگزار شد و نتایج اولیه هفت خوشه شغلی دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی وابسته به وزارت بهداشت و شغل‌محل‌های رشته پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی برخی شهرها مورد تأیید قرار گرفت و نتایج نهایی آن اعلام شد.
** ثبت نام مراسم اعتکاف دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد
ثبت نام برای مراسم معنوی اعتکاف دانشگاه تربیت مدرس آغاز شده و تا ۱۵ اسفندماه ادامه دارد.
دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس برای شرکت در این مراسم باید به سایت الکترونیکی www.nahad.modares.ac.ir مراجعه کنند.
ظرفیت پذیرش برای مراسم اعتکاف این دانشگاه محدود است و اولویت پذیرش با دانشجویانی است که زود تر ثبت نام کرده باشند.
ثبت نام قطعی در این مراسم مشروط به دریافت کد شناسه از سامانه ستاد اعتکاف است.
** ۸۸۸ هزار نفر در کنکور سراسری ۹۶ ثبت نام کردند
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش گفت: مهلت ثبت نام در آزمون سراسری سال ۹۶ پایان یافته است و بر اساس آمار اولیه، تعداد ۸۸۸ هزار و ۶۴۴ نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند.
حسین توکلی گفت: ثبت‌نام‌ و شرکت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۶ برای‌ پذیرش در دوره‌های‌ روزانه‌ ، نوبت دوم (شبانه‌)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌، پردیس های فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و کدرشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت.
توکلی افزود: هر داوطلب می توانست متقاضی شرکت در یکی از گروه‌های پنجگانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی یک (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی ۲ (علوم تجربی)، گروه آزمایشی ۳ (علوم انسانی)، گروه آزمایشی ۴ (هنر) و گروه آزمایشی ۵ (زبان‌های خارجی) شود.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با توجه به اینکه مهلت ثبت نام در کنکور سراسری ۹۶ اول اسفند ۹۵ پایان یافت، تسهیلاتی برای داوطلبانی که در روزهای ۱۹ بهمن تا اول اسفند ماه موفق به دریافت کد سوابق تحصیلی خود نشده اند، در نظر گرفته شد و این افراد می توانند در فرصت مجدد ثبت نام در نیمه اسفندماه، در آزمون ثبت نام کنند.
وی گفت: مهلت مجدد ثبت نام از یکشنبه ۱۵ اسفند آغاز می شود و تا چهارشنبه ۱۸ اسفند ادامه می یابد. داوطلبانی که موفق به ثبت نام در آزمون سراسری سال ۹۶ نشده اند می توانند در این تاریخ با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام اقدام کنند و همچنین داوطلبانی که در مهلت مقرر ثبت نام کرده اند نیز می توانند در این تاریخ در صورت نیاز نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نامی و درج کد سوابق تحصیلی خود اقدام کنند.
آزمون سراسری سال ۹۶ در روزهای پنجشنبه پانزدهم و جمعه شانزدهم تیرماه ۹۶ در حوزه های امتحانی برگزار خواهد شد.
فراهنگ**9187**1027** خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار دهنده: جواد دهقانی

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۴۶

معرفی 10 پژوهشگر برجسته در جشنواره برترین‌های فناوری‌های نانو

با برگزاری یازدهمین جشنواره فناوری نانو از 10 محقق این حوزه و همچنین از موسسات پژوهشی برتر تقدیر به عمل آمد.

به گزارش ایسنا، یکی از برنامه‌های ستاد توسعه فناوری نانو ارزیابی و رتبه‌بندی افراد و نهادهای موثر در توسعه علم و فناوری نانو است. این ارزیابی‌ها به صورت سالانه و در راستای چشم‌انداز، اهداف و برنامه‌های سند راهبرد آینده فناوری نانو است.
در این برنامه دستاوردها و فعالیت‌های سالانه افراد و نهادها در بخش‌هایی چون موسسات پژوهشی و متخصصان، محصولات، مراکز رشد، آزمایشگاه‌ها و رسانه‌ها ارزیابی می‌شود.
در یازدهمین جشنواره فناوری نانو از محققان برتر تقدیر به آمد.
انتخاب این برترین‌ها بر اساس تعداد ثبت اختراعات داخلی و خارجی، انتشارات مقالات ISI، تعداد ارجاعات، انتشار مقاله در مجلات علمی و پژوهشی، تألیف کتاب و فرصت‌های مطالعاتی بوده است.
محققان برگزیده یازدهمین جشنواره برترین‌های فناوری نانو به شرح ذیل است:
رتبه اول به دکتر مرتضی محمودی از دانشگاه علوم پزشکی تهران در رشته مهندسی فناوری نانو اهدا شد. وی دارای 92 مقاله نانویی ISI با میانگین ارجاعات 30.53 است. وی همچنین دارای یک ثبت اختراع خارجی است.
رتبه دوم به دکتر مسعود صلواتی نیاسری از دانشگاه کاشان در رشته شیمی اختصاص یافت. وی تاکنون موفق به انتشار 98 مقاله ISI و یک ثبت اختراع بوده است. حوزه تحقیقاتی وی سنتز و مشخصه‌یابی نانوساختارها با روش‌هایی مانند امواج فراصوت و ماکروویو با کاربردهایی نظیر سلول‌های حساس شده به رنگ است.
رتبه سوم به محسن شیخ‌الاسلامی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رشته مهندسی مکانیک تعلق گرفت. حوزه تحقیقاتی وی شبیه‌سازی مکانیک سیالات و دینامیک سیالات محاسباتی است. وی علاوه بر تألیف یک کتاب، موفق به انتشار 13 مقاله ISI شده است.
رتبه چهارم به دکتر مهراونگ قائدی از دانشگاه یاسوج در رشته شیمی اختصاص یافت. حوزه تحقیقات وی جاذب‌های نانوساختار است و موفق به انتشار 49 مقاله ISI شده است.
رتبه پنجم این جشنواره از آن دکتر علی مرسلی از دانشگاه تربیت مدرس در رشته شیمی شد. تمرکز تحقیقات وی بر روی سنتز و شناسایی پلیمرهای کئوردیناسیونی، کاربرد پلیمرهای کئوردیناسیونی سه‌بعدی و سنتز نانومواد است و موفق به انتشار 31 مقاله ISI شده است.
رتبه ششم به دکتر علی‌مراد رشیدی از پژوهشگاه صنعت نفت اختصاص یافت. وی علاوه بر انتشار 24 مقاله ISI، موفق به ثبت بین‌المللی 6 اختراع شده است.
رتبه هفتم به دکتر رضا انصاری خلخالی از دانشگاه مکانیک اختصاص یافت. وی با اجرای تحقیقاتی در حوزه شبیه‌سازی دینامیک مولکولی موفق به انتشار 49 مقاله ISI و چاپ یک کتاب فارسی شده است.
رتبه هشتم به دکتر محمد حقیقی پراپری از دانشگاه صنعتی سهند تبریز تعلق گرفت. وی با انجام تحقیقاتی در حوزه کاربردهای نانوکاتالیست‌ها موفق به انتشار 14 مقاله ISI و ثبت پنج اختراع داخلی شد.
رتبه نهم به دکتر داود دومیری گنجی از دانشگاه صنعتی نوشیروان بابل اختصاص یافت. تمرکز تحقیقات وی در حوزه شبیه‌سازی مکانیک سیالات است که موفق به انتشار 19 مقاله ISI شده است.
رتبه دهم از آن دکتر امید اخوان از دانشگاه صنعتی شریف شده است. تمرکز وی در حوزه کاربردهای زیستی گرافن کاربردهای فتوکاتالیستی، نانوذرات و نانوپزشکی بوده است که موفق به انتشار 12 مقاله ISI شده است.
در این جشنواره همچنین از دکتر محمدمهدی نجف‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در رشته شیمی به عنوان محقق جوان برتر تقدیر به عمل آمد. حوزه تحقیقاتی وی کاربردهای کاتالیست‌های نانواکسیدهای فلزی است که موفق به انتشار 21 مقاله ISI شده است.
در این جشنواره همچنین از موسسات پژوهشی برتر حوزه فناوری نانو تقدیر به عمل آمد.
دانشگاه تهران با کسب 4 هزار و 161 امتیاز رتبه اول موسسه پژوهشی در حوزه نانو را کسب کرد. دانشگاه تهران دارای دو ثبت اختراع خارجی، 11 ثبت اختراع داخلی، توسعه 4 محصول مبتنی بر فناوری نانو و انتشار 452 مقاله ISI است.
رتبه دوم موسسات پژوهشی از آن دانشگاه صنعتی اصفهان با ثبت 6 اختراع داخلی و توسعه دو محصول مبتنی بر فناوری نانو شد. این دانشگاه علاوه بر انتشار 322 مقاله ISI، 109 امتیاز از فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان را نیز کسب کرده است.
رتبه سوم این جشنواره نیز به دانشگاه تربیت مدرس اختصاص یافت. این دانشگاه علاوه بر ثبت 3 اختراع خارجی و 12 اختراع داخلی موفق به توسعه یک محصول مبتنی بر فناوری نانو شده است.
رتبه چهارم از آن دانشگاه صنعتی شریف با ثبت یک اختراع خارجی و 2 ثبت اختراع بین‌المللی شد.
رتبه پنجم موسسه برتر پژوهشی در حوزه فناوری نانو به دانشگاه امیرکبیر اختصاص یافت. این دانشگاه دارای 14 ثبت اختراع داخلی است و موفق به توسعه سه محصول مبتنی بر فناوری نانو شده است.
معرفی طرح‌های نوآورانه از دیگر بخش‌های این جشنواره بوده است.
تولید الیاف، نخ و پارچه‌های نیمه‌رسانا و رسانا که از سوی دکتر لاله ملک‌نیا، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران‌جنوب عرضه شد، به عنوان طرح منتخب این جشنواره معرفی شده است. الیاف‌های تولیدشده در این طرح از منسوجات هوشمند هستند که علاوه بر جذب امواج در مصارفی چون پزشکی، پوشاک و منسوجات الکترونیکی کاربرد دارند.
تهیه غشاهای سرامیکی، نانوساختار برای تولید کنساتره آب‌پنیر طرح منتخب این جشنواره است که از سوی دکتر علی‌اکبر بابالو از دانشگاه صنعتی سهند تبریز عرضه شده است. در این طرح غشاهای نانوساختار سرامیکی برای حذف ترکیباتی چون چربی‌ها استفاده شده است.
تقدیر از مجلات ISI در حوزه فناوری‌های نانو از دیگر بخش‌های این جشنواره است که بر این اساس نشریه دانشگاه کاشان، آزاد اسلامی واحد شهر قدس و دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی به عنوان سه نشریه برتر معرفی شدند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۶:۴۳

بنیاد نخبگان اعلام کرد کسب جایزه "دکتر کاظمی آشتیانی" توسط فارغ التحصیل دکتری دانشگاه مازندران

رضا قلی‌پور فارغ‌التحصیل مقطع دکتری رشته فیزیک حالت جامد دانشگاه مازندران، مفتخر به کسب جایزه ارزشمند "دکتر کاظمی آشتیانی" از بنیاد ملی نخبگان شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، به نقل از روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر رضا قلی‌پور که رساله دکتری و تحقیقات جامع خود را با راهنمایی‌های دکتر علی بهاری و مشاوره دکتر سید نورالدین میرنیا، دو تن از اعضای هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مازندران با موفقیت به پایان رسانیده است، به موجب نامه معاون دفتر پژوهش و برنامه‌ریزی اجتماعات نخبگانی بنیاد ملی نخبگان، برحسب فعالیت‌های نخبگانی در طول دوران تحصیل، مشمول بهره‌مندی از جایزه "دکتر کاظمی آشتیانی" این بنیاد برای جذب در نهادهای فناورانه شده است.
لازم به ذکر است، به استناد تبصره مواد 3 و 4 آیین‌نامۀ «شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی» و به منظور اجرایی‌سازی بند «ب ـ2» از مادّۀ 4 آیین‌نامه و با هدف کمک به جذب دانش‌آموختگان برترِ دورة دکتری تخصصی به عنوان «عضو هیأت‌علمی» در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های‌کشور، دانش‌آموختگان برترِ دانشگاهی طبق شرایط این آیین‌نامه می‌توانند از تسهیلات جذب در مؤسسه‌های علمی در قالب «جایزه دکترکاظمی آشتیانی»، به پاس خدمات علمی مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/3141/ج

۹۵/۱۲/۰۲
۱۷:۰۸

برترین های فناوری نانو در سال 94 معرفی شدند

تهران– ایرنا- برترین های کشور در زمینه فناوری نانو در بخش های محققان برتر، موسسات پژوهشی برتر، طرح های نوآورانه برگزیده و مجلات برتر در یازدهمین جشنواره برترین های فناوری نانو، معرفی و تقدیر شدند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، یکی از برنامه های ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ارزیابی و رتبه بندی افراد و نهادهای موثر در توسعه علم و فناوری است، این ارزیابی به صورت سالانه و در راستای چشم انداز، اهداف و برنامه های سند راهبرد آینده فناوری نانو است.
از جمله اهداف این ارزیابی ایجاد رقابت بین نهادهای فعال فناوری نانو، سوق دادن حرکت نهادها در جهت برنامههای ستاد، همسوسازی فعالیت ها و هم افزایی دستاوردی نهادها است.
در این جشنواره که از سال 84 تا کنون هر سال برگزار می شود، دستاوردها و فعالیت های سالانه افراد و نهادها در بخش های مختلف از جمله موسسات پژوهشی و متخصصان، محصولات، مراکز رشد، آزمایشگاه ها و رسانه ها در حوزه نانو ارزیابی می شوند و امروز در یازدهمین جشنواره برگزیدگان ارزیابی در حوزه مختصصان و موسسات پژوهشی طرح های نوآورانه و مجلات در سال 94 معرفی و تقدیر شدند.
در بخش محققان برتر دکتر مرتضی محمودی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر مسعود صلواتی نیاسری از دانشگاه کاشان، دکتر محسن شیخ الاسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دکتر مهراورنگ قائدی از دانشگاه یاسوج، دکتر علی مرسلی از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر علیمراد رشیدی از پژوهشگاه صنعت نفت، دکتر رضا انصاری خلخالی از دانشگاه گیلان، دکتر محمد حقیقی پراپری از دانشگاه صنعتی سهند، دکتر داوود دومیری گنجی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و دکتر امید اخوان از دانشگاه صنعتی شریف به عنوان 10 محقق برتر در این دوره معرفی شدند.
همچنین دکتر محمدمهدی نجف پور از دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به عنوان محقق جوان برتر با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.
در بخش موسسات پژوهشی برتر نیز دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ترتیب به عنوان پنج موسسه پژوهشی برتر یازدهمین جشنواره برترین های فناوری نانو معرفی شدند.
علاوه بر این، در بخش طرح های نوآورانه برگزیده از بین 24 طرح نوآورانه طرح تولید الیاف، نخ و پارچه های نیمه رسانا و رسانا و طرح تهیه غشاء های سرامیکی نانو ساختار برای تولید کنسانتره آب پنیر معرفی و تقدیر شدند.
در این جشنواره از سه مجله علمی و پژوهشی فناوری نانو نمایش داده شده در پایگاه استنادی ISI که شامل: Journal of Nanostructures و Journal of Nanostructure in chemistry و Journal of Nanoanalysis می باشد، با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.
علمی **9340**1311**
خبرنگار: منیر ابراهیم زاده* انتشار: زهره محتشمی پور

۹۵/۱۲/۰۲
۱۸:۰۰

هشدار رئیس دانشگاه مازندران نسبت به بهره بردرای جناحی از فضای دانشگاه

ساری - ایرنا - رئیس دانشگاه مازندران نسبت به هرگونه بهره برداری جناحی از فضای دانشگاه هشدار داد و گفت : دانشگاه محل کسب علم و دانش است و اجازه نخواهم داد عده ای به خاطر منافع سیاسی و جناحی ، جو روانی و علمی موجود دانشگاه را بر هم بزنند.

میرخلاق میرنیا دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : وظیفه اصلی مدیریت دانشگاه حفظ آرامش و جلوگیری از هرگونه تنش احتمالی است و هرگونه تصمیمی در باره برگزاری نشست ها و سخنرانی افراد در دانشگاه نیز بر همین مبنا اتخاذ می شود .
وی که به پرسش خبرنگار ما در باره مخالفت با برگزاری سخنرانی وزیر ارتباطات دولت نهم در دانشگاه مازندران از سوی یک تشکل دانشجویی پاسخ می داد ، گفت : مسئولان دانشگاه به وظیفه خود که فراهم کردن فضایی آرام و بی دغدغه برای دانشجویانی است که با هدف علم آموزی و کسب دانش و معرفت در دانشگاه عمل می کنند .
میرنیا افزود : اینکه به گروههای سیاسی اجازه ندهیم که با حضور خود در دانشگاه ،‌ جو روانی و علمی موجود را بر هم بزنند ، از منویات مقام معظم رهبری ، رئیس جمهوری و همچنین مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و چیز جدیدی نیست.
وی گفت : یک تشکل دانشجوئی برای سخنرانی آقای سلیمانی درخواست داد و موضوع در شورای فرهنگی دانشگاه مطرح و پس از بحث و بررسی مقرر شد موضوع در جلسه هیات نظارت دانشگاه مورد بررسی مجدد قرار گیرد، چرا که متاسفانه شائبه بهره برداری سیاسی و جناحی از این موضوع وجود داشت.
میرنیا افزود : در مراجعات غیر رسمی و حضوری اعضای این تشکل دانشجوئی هم با اینجانب، مخالفت اولیه خود را با این سخنرانی ، ابتدا به دلیل شائبه سیاسی موجود و در ثانی به دلیل طرح عنوان ' پدر ماهواره ای ' بودن ایشان اعلام کردم ، اما از سوی بنده تاکید شد که این موضوع ، تنها در حیطه مسئولیت من نبوده و بنده موظفم آن را در هیات نظارت دانشگاه که مرکب از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و نماینده مقام عالی وزارت علوم است مطرح کنم و تصمیم نهایی در آنجا گرفته خواهد شد.
وی ادامه داد : به همین منظور جلسه ای دیروز یکشنبه در دفتر اینجانب برگزار شد و پس از بحث و بررسی لازم و اخذ تعهد از مسئول تشکل دانشجوئی دعوت کننده مبنی بر اینکه این سخنرانی تنها باید جنبه علمی داشته باشد ، مجوز داده شد.
رئیس دانشگاه مازندران گفت : در تعهدی که گرفته شد تاکید شد که سخنران و مستمعان اجازه ورود به هیچ موضوع غیر علمی، خارج از مجوز را ندارند و تخلف از آن به معنای بر هم زدن نظم دانشگاه تلقی خواهد شد .
وی افزود : همچنین مسئول تشکل دانشجویی متعهد شد که عنوان سخنرانی نیز ' ماهواره و اقتدار فضایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ' خواهد بود.
میرنیا اظهار داشت : دانشگاه به طور دقیق بر اساس قانون و مقررات موجود عمل می کند ولی متاسفانه برخی گروهها از تشکل های مختلف سیاسی و فرهنگی دانشگاه به نفع امیال ناصحیح خود و خارج از قانون و چارچوب نظام بهره برداری ناعادلانه می کنند .
رئیس دانشگاه مازندران گفت : درخواست ما از همه تشکل های دانشجوئی فعال در دانشگاه این است که به قوانین و مقررات دانشگاه تمکین کنند و این بهترین روش برای تحکیم و تقویت نظام اسلامی است .
وی افزود : در شرایطی که امروز از سوی استکبار جهانی به سرکردگی شیطان بزرگ آمریکای جهانخوار تحت فشار هستیم، تمام گروههای سیاسی و فرهنگی و به خصوص دانشگاهیان می بایست تمام همت خود را در استواری نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان های والای شهیدان و بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و تحت منویات مقام معظم رهبری به کار گیرند و بنده هم اطمینان می دهم که تا آخرین توان از این همت و حمیت در برابر هر گونه قانون شکنی ایستادگی خواهم کرد.
دانشگاه مازندران با داشتن بیش از 12 هزار و 500 دانشجو ، یکی از بزرگ ترین دانشگاههای کشور است .
این دانشگاه با 750 دانشجو در مقطع دکترا و 2 هزار و 500 دانشجو در مقطع کارشناسی ، حدود 350 عضو هیات علمی ، 300 استاد مدعو و 500 کارمند دارد .
خبرنگار : فریبرز سیفی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7343/1654

۹۵/۱۲/۰۳
۰۰:۱۴

رئیس پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌فرهنگی خبر داد تلاش برای تبدیل پژوهشگاه به موسسه دانش‌بنیان/ایجاد 3 رشته جدید با همکاری دانشگاه‌های خارجی

رییس پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌ فرهنگی با بیان این‌که به دنبال تبدیل پژوهشگاه به موسسه‌ای دانش‌بنیان و پویا هستیم، از ایجاد سه رشته با همکاری برخی دانشگاه‌های منطقه خبر داد.

حسینعلی قبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه توسعه راهبردی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پایبندی به این برنامه جهت پیشبرد اهداف، اظهار کرد: روح برنامه توسعه پژوهشگاه این است که پژوهشگاه از یک موسسه پژوهشی علوم انسانی کلاسیک و متعارف به یک موسسه دانش‌بنیان پویا و بالنده تبدیل شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: درواقع به دنبال این هستیم که با ورود به حوزه پژوهشی، متناسب با آموزش عالی نسل سوم،‌ تبدیل به موسسه‌ای کارآفرین، تقاضامحور و کاربردی شده و از وضعیت قبلی عبور کنیم.
وی با بیان اینکه در این چارچوب قراردادهای کارفرمایی منعقد کردیم، ادامه داد: در این راستا طرح بزرگ کارفرمایی اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور در پی طراحی سازه‌هایی است که مباحث بنیادی علوم انسانی را از طریق حرکت از گذرگاه راهبردی به سمت کاربردی شدن متمایل کند. درواقع می‌توان گفت که پژوهش‌های مساله‌مند نشان‌دهنده تحقق اهداف برنامه توسعه پژوهشگاه است.
قبادی به رویکرد ترویجی پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه در پی این است که ترویجی‌سازی دستاوردهای پژوهش‌ها را در اختیار جامعه قرار دهد؛ به این معنا که به طور مستقیم نتایج طرح‌های علوم انسانی را در اختیار ذی‌نفعان قرار دهد، زیرا جامعه به مثابه کاربر دستاوردهای علوم انسانی محسوب می‌شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اظهار کرد: در این میان افزون بر کاربردی‌سازی نتایج تحقیقات، در ترویجی‌سازی نتایج پژوهشگاه توفیقات خوبی داشتیم و شاهد رشد 4 برابری درتعداد کارگاه‌ها بودیم.
وی در ادامه در خصوص کارآمدی علوم انسانی نیز گفت: کارآمدی علوم انسانی باید شاخص‌هایی داشته باشد که مهم‌ترین شاخص کارآمدی "افزایش کاربران" و "میزان مراجعه جامعه به نتایج دستاوردهای پژوهش‌های علوم انسانی" است.
قبادی افزود: در این راستا برای اولین بار در تاریخ پژوهشگاه دو اثر از آثار ما در جشنواره فارابی برنده شد که یکی از مجلاتی که برنده شد "پژوهش نامه انتقادی" بود که نزدیک به 2 هزار استاد علوم انسانی در این پژوهش‌نامه دخیل و از طرفی زنجیره تولید، توزیع و مصرف یک جا قابل دسترسی بودند.
ارتباط تنگاتنگ ارتقای کارآمدی با اثربخشی علم
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین با اشاره به ارتباط ارتقای کارآمدی با اثربخشی علم، تصریح کرد: مساله‌مندی، تقاضامحوری و حرکت در مسیر مشتری مداری از جمله مواردی است که اثربخشی علم را بالا می‌برد که خوشبختانه در چارچوب برنامه توسعه راهبردی پژوهشگاه با مشارکت و همدلی و علاقه‌مندی پژوهشگران پژوهشگاه این سیاست در جریان است.
وی در ادامه با بیان اینکه امسال دومین سال برنامه توسعه پژوهشگاه است، افزود: با توجه به رویکرد برنامه بنای ما تقویت پژوهشگاه و حرکت در مرزهای دانش است.
قبادی گفت: درواقع باید به سمت اسلامی شدن، بومی شدن، افزایش کارآمدی و روزآمدی حرکت کنیم و ازسویی دیگر با افزایش تعاملات بین‌المللی منافع و مشتری مداری علم را در کشور بسط دهیم تا در جهت رفع مسائل و بحران‌های اجتماعی حرکت کنیم، همچنین با دغدغه کاربردی‌سازی علوم انسانی با حرکت دانش‌بنیادی به ارائه خدمات به جامعه بپردازیم.
ایجاد رشته‌های جدید با همکاری دانشگاه‌های خارجی
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به ارتباطات بین‌المللی پژوهشگاه، اظهار کرد: در سال جاری عملیاتی‌سازی همکاری‌های بین‌المللی و تبدیل شدن به یک رخداد علمی را در دستور کار قرار دادیم که برخی از مبانی این سیاست همچون برگزاری کارگاه‌های مشترک تا همکاری در تاسیس برخی رشته‌ها از دستاوردهای خوب پژوهشگاه بوده است.
وی با بیان اینکه توافقات خوبی با دانشگاه‌های کشور لبنان داشتیم، افزود: در حوزه "مدیریت دانش"، "مطالعات زنان" و "دوره ویژه تربیت استاد برای رشته زبان ادبیات فارسی" زمینه همکاری‌های جدی با برخی از دانشگاه‌های منطقه را آغاز کردیم که امیدواریم سال آینده شاهد تحقق این برنامه باشیم.
قبادی تاکید کرد: هماهنگی‌های خوبی با وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در حمایت از پژوهشگاه برای انجام اقدامات بین‌المللی صورت گرفته است.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۴:۴۷

وجدانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو خبر داد بیش از ۷۰ شهید مدافع حرم در دانشگاه‌های کشور داریم/ برگزاری دومین اجلاسیه شهدای دانشجو با محوریت شهدای مدافع حرم

مسئول فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی کشور گفت: محور محتوایی اجلاسیه امسال شهدای مدافع حرم دانشجو هستند که ما بیش از ۷۰ شهید مدافع حرم دانشجو در دانشگاه‌های کشور داریم.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
وجدانی نیا، مسئول فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو در مشهد، گفت: برگزاری کنگره شهدای دانشجو یکی از اقدامات موثر فرهنگی در فضای آموزش عالی کشور بود که از سال ۹۳ شروع شده است؛ البته برنامه‌های یادواره شهدا و دفاع مقدس سابقه طولانی در دانشگاه‌ها دارد.
 
وی بیان کرد: با اقدام منسجمی که در سال ۹۳ با مشارکت همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با فضای دانشگاه‌ها رخ داد، برگزاری اجلاسیه شهدای دانشجو با محوریت وزارت علوم و دبیری بسیج دانشجویی و همکاری دیگر دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت بود که در دوره گذشته بیش از ۵۰۰ یادواره دانشگاهی، ۱۰۰ یادواره شهرستانی و ۳۱ یادواره استانی برگزار شد، همچنین دبیرخانه دائمی کنگره در همه استانها فعال شد.
 
مسئول فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی کشور ادامه داد: برگزاری دومین اجلاسیه نیز امسال با مشارکت همه دستکاه‌ها شد و اکنون در مرحله یادواره‌های دانشگاهی و استانی هستیم و بعد از نوروز ۹۶ اجلاسیه مرکزی را برگزار خواهیم کرد.
 
وجدانی نیا ابراز داشت: در دوره دوم برگزاری اجلاسیه شهدای دانشجو بنا را بر مشارکت بیشتر دانشجویان و دستگاه‌ها گذاشتیم که بتوانیم برنامه‌های جذاب و حاوی پیام داشته باشیم.
 
وی گفت: محور محتوایی اجلاسیه امسال شهدای مدافع حرم دانشجو هستند که ما بیش از ۷۰ شهید مدافع حرم دانشجو در دانشگاه‌های کشور داریم.
 
مسئول فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی کشور بیان کرد: امسال بر محورهای محتوایی از قبیل سیره پژوهی و تبلیغ سیره شهدا تاکید داریم.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۰۰

برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ صورت می گیرد؛ پذیرش دانشجوی دکتری و ارشد بدون آزمون در دانشگاه اراک

دانشگاه اراک برای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ دانشجو دوره کارشناسی ارشد و دکتری بدون آزمون پذیرش می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه اراک برای سال تحصیلی آینده از میان فارغ التحصیلان داخلی و خارجی دانشجو بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد و دکتری براساس آیین نامه استعدادهای درخشان پذیرش می کند.
متقاضیان پذیرش در این دوره ها باید مدارک ثبت نامی خود را تا پایان اسفندماه به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه اراک ارسال کنند.
پذیرش در این دوره ها از سوی دانشگاه به معنای پذیرش قطعی نیست و اسامی پذیرفته شدگان باید از طریق سازمان سنجش اعلام شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۲۳

شبکه‌ای بودن تولید علم در دانشگاه یک ضرورت اصلی است

رییس دانشگاه خواجه نصیر شبکه‌ای بودن تولید علم در دانشگاه‌ها را یک ضرورت دانست و گفت: شبکه‌ای بودن تولید علم در دانشگاه‌ها یک ضرورت اصلی است و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ علی خاکی صدیق رییس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در همایش شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن هوا فضای ایران که صبح امروز در دانشکده هوا فضای این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: ثروت واقعی در اطلاعات داده‌ها است و اطلاعات و داده‌ها مهمترین ثروت یک کشور به شمار می‌روند.
وی سه موضوع در خصوص داده‌ها را مهم دانست و ادامه داد: در اینجا سه موضوع در تولید مدیریت داده‌ها، پردازش داده‌ها از یک طرف و سیستم فضایی در این زمینه بسیار موثر هستند.
رییس دانشگاه خواجه نصیر بیان کرد: خوشبختانه همکاری‌های خوبی در این دانشگاه در خصوص سنجش از راه دور و دستاوردهای پژوهشگاه‌ها و پروژه‌های مهم و خوبی تاکنون داشته‌ایم.
خاکی صدیق تصریح کرد: خوشبختانه در این دانشگاه پروژه‌های خوبی به سامان رسیده‌اند و هدف ما این است سال‌ها به این پروژه‌ها اضافه کنیم.
وی بیان کرد: در هزاره سوم اگر به تولید علم نگاه کنیم تولید علم مولفه اصلی در دانشگاه‌ها می‌باشد، شبکه‌ای بودن تولید علم یک ضرورت اصلی و بنیادین می‌باشد که باید به آن نگاه ویژه‌ای کرد.یکی از هدف‌ها و مثمر ثمر بودن این کنفرانس شبکه‌ای بودن تولید علم است که می‌تواند تا حدودی هزینه‌ها را کاهش دهد.
رییس دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: در همین راستا شبکه‌ای بودن تولید علم ما را در شرایط پسا‌برجام که یکی از دستاوردهای آن فعالیت بین‌المللی در دانشگاه خواجه نصیر است کمک خوب و منحصر به فردی کرده است.
خاکی‌صدیق یادآور شد: راه‌اندازی یک آزمایشگاه در دانشگاه با حمایت دولت می‌تواند فضا و بستری برای محققان ایرانی و خارجی در داخل کشور ایجاد کند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۲۴

بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد کسب جایزه "دکتر کاظمی آشتیانی" توسط فارغ التحصیل دکتری دانشگاه مازندران

دکتر رضا قلی‌پور فارغ‌التحصیل مقطع دکتری رشته فیزیک حالت جامد دانشگاه مازندران، مفتخر به کسب جایزه ارزشمند "دکتر کاظمی آشتیانی" از بنیاد ملی نخبگان شد.

به گزارش ایسنا، دکتر قلی پور که رساله دکتری و تحقیقات جامع خود را با راهنمایی‌های دکتر علی بهاری و مشاوره دکتر سید نورالدین میرنیا، دو تن از اعضای هیات علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مازندران با موفقیت به پایان رسانیده است، به موجب نامه معاون دفتر پژوهش و برنامه ریزی اجتماعات نخبگانی بنیاد ملی نخبگان، برحسب فعالیت های نخبگانی در طول دوران تحصیل، مشمول بهره‌مندی از جایزه "دکتر کاظمی آشتیانی" این بنیاد برای جذب در نهادهای فناورانه شده است.
گفتنی است، به استناد تبصره مواد ۳ و ۴ آیین نامۀ «شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی» و به منظور اجرایی سازی بند «ب -۲» از مادّۀ ۴ آیین نامه و با هدف کمک به جذب دانش‌آموختگان برترِ دوره دکتری تخصصی به عنوان «عضو هیات‌ علمی» در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های‌ کشور، دانش آموختگان برترِ دانشگاهی طبق شرایط این آیین نامه می‌توانند از تسهیلات جذب در مؤسسه‌های علمی در قالب «جایزه دکترکاظمی آشتیانی»، به پاس خدمات علمی مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، بهره‌مند شوند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۲۹

تلاش برای تبدیل پژوهشگاه به موسسه دانش‌بنیان/ایجاد 3 رشته جدید با همکاری دانشگاه‌های خارجی

رییس پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌ فرهنگی با بیان این‌که به دنبال تبدیل پژوهشگاه به موسسه‌ای دانش‌بنیان و پویا هستیم، از ایجاد سه رشته با همکاری برخی دانشگاه‌های منطقه خبر داد.

به گزارش ایسکانیوز، حسینعلی قبادی با اشاره به برنامه توسعه راهبردی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و پایبندی به این برنامه جهت پیشبرد اهداف، اظهار کرد: روح برنامه توسعه پژوهشگاه این است که پژوهشگاه از یک موسسه پژوهشی علوم انسانی کلاسیک و متعارف به یک موسسه دانش‌بنیان پویا و بالنده تبدیل شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: درواقع به دنبال این هستیم که با ورود به حوزه پژوهشی، متناسب با آموزش عالی نسل سوم،‌ تبدیل به موسسه‌ای کارآفرین، تقاضامحور و کاربردی شده و از وضعیت قبلی عبور کنیم.
وی با بیان اینکه در این چارچوب قراردادهای کارفرمایی منعقد کردیم، ادامه داد: در این راستا طرح بزرگ کارفرمایی اعتلا و ساماندهی علوم انسانی معطوف به پیشرفت کشور در پی طراحی سازه‌هایی است که مباحث بنیادی علوم انسانی را از طریق حرکت از گذرگاه راهبردی به سمت کاربردی شدن متمایل کند. درواقع می‌توان گفت که پژوهش‌های مساله‌مند نشان‌دهنده تحقق اهداف برنامه توسعه پژوهشگاه است.
قبادی به رویکرد ترویجی پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه در پی این است که ترویجی‌سازی دستاوردهای پژوهش‌ها را در اختیار جامعه قرار دهد؛ به این معنا که به طور مستقیم نتایج طرح‌های علوم انسانی را در اختیار ذی‌نفعان قرار دهد، زیرا جامعه به مثابه کاربر دستاوردهای علوم انسانی محسوب می‌شود.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اظهار کرد: در این میان افزون بر کاربردی‌سازی نتایج تحقیقات، در ترویجی‌سازی نتایج پژوهشگاه توفیقات خوبی داشتیم و شاهد رشد 4 برابری درتعداد کارگاه‌ها بودیم.
وی در ادامه در خصوص کارآمدی علوم انسانی نیز گفت: کارآمدی علوم انسانی باید شاخص‌هایی داشته باشد که مهم‌ترین شاخص کارآمدی "افزایش کاربران" و "میزان مراجعه جامعه به نتایج دستاوردهای پژوهش‌های علوم انسانی" است.
قبادی افزود: در این راستا برای اولین بار در تاریخ پژوهشگاه دو اثر از آثار ما در جشنواره فارابی برنده شد که یکی از مجلاتی که برنده شد "پژوهش نامه انتقادی" بود که نزدیک به 2 هزار استاد علوم انسانی در این پژوهش‌نامه دخیل و از طرفی زنجیره تولید، توزیع و مصرف یک جا قابل دسترسی بودند.
ارتباط تنگاتنگ ارتقای کارآمدی با اثربخشی علم
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی همچنین با اشاره به ارتباط ارتقای کارآمدی با اثربخشی علم، تصریح کرد: مساله‌مندی، تقاضامحوری و حرکت در مسیر مشتری مداری از جمله مواردی است که اثربخشی علم را بالا می‌برد که خوشبختانه در چارچوب برنامه توسعه راهبردی پژوهشگاه با مشارکت و همدلی و علاقه‌مندی پژوهشگران پژوهشگاه این سیاست در جریان است.
وی در ادامه با بیان اینکه امسال دومین سال برنامه توسعه پژوهشگاه است، افزود: با توجه به رویکرد برنامه بنای ما تقویت پژوهشگاه و حرکت در مرزهای دانش است.
قبادی گفت: درواقع باید به سمت اسلامی شدن، بومی شدن، افزایش کارآمدی و روزآمدی حرکت کنیم و ازسویی دیگر با افزایش تعاملات بین‌المللی منافع و مشتری مداری علم را در کشور بسط دهیم تا در جهت رفع مسائل و بحران‌های اجتماعی حرکت کنیم، همچنین با دغدغه کاربردی‌سازی علوم انسانی با حرکت دانش‌بنیادی به ارائه خدمات به جامعه بپردازیم.
ایجاد رشته‌های جدید با همکاری دانشگاه‌های خارجی
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به ارتباطات بین‌المللی پژوهشگاه، اظهار کرد: در سال جاری عملیاتی‌سازی همکاری‌های بین‌المللی و تبدیل شدن به یک رخداد علمی را در دستور کار قرار دادیم که برخی از مبانی این سیاست همچون برگزاری کارگاه‌های مشترک تا همکاری در تاسیس برخی رشته‌ها از دستاوردهای خوب پژوهشگاه بوده است.
وی با بیان اینکه توافقات خوبی با دانشگاه‌های کشور لبنان داشتیم، افزود: در حوزه "مدیریت دانش"، "مطالعات زنان" و "دوره ویژه تربیت استاد برای رشته زبان ادبیات فارسی" زمینه همکاری‌های جدی با برخی از دانشگاه‌های منطقه را آغاز کردیم که امیدواریم سال آینده شاهد تحقق این برنامه باشیم.
قبادی تاکید کرد: هماهنگی‌های خوبی با وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری در حمایت از پژوهشگاه برای انجام اقدامات بین‌المللی صورت گرفته است.
منبع: ایسنا
دریافت کننده و انتشار دهنده: پارسا فرخوی
201

۹۵/۱۲/۰۳
۱۱:۲۸

رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول: مرکز تحقیقات جندی شاپور باستان در دزفول افتتاح شد

دزفول - رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول در کنگره جندی شاپور از افتتاح مرکز تحقیقات جندی شاپور باستان در این دانشگاه و تلاش برای ثبت جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه جهان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا عصاری پیش ازظهر امروز سه شنبه در نخستین کنگره جندی شاپور باستان که با حضور مسئولان کشوری و استانی  در محل دانشگاه صنعتی جندی شاپوردزفول برگزارشد، اظهار کرد: امروز بار دیگر به فاصله دراز آهنگ هزار و 800 سال و به برکت حرکت خردمندانه نیاکان و دانشمندان ایران که به تاسیس اولین دانشگاه جهانی پرداخته اند گردهم آمده ایم تا خاطره مجاهدت های علمی آن دانشمندان را پاس داشته و تجدید عهدی با آنان داشته باشیم.
وی افزود: این  کنگره به همت نهادهای علمی، فرهنگی و تلاش های دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول پس از دو سال پیگیری و برگزاری جلسات متعدد و پرحجم برگزارشده است.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول عنوان کرد: این کنگره جزو معدود همایش هایی است که همزمان در دو حوزه نظری و عملی گام های ارزشمندی را محقق کرده است.
عصاری تصریح کرد: در حوزه نظری که همان پژوهش و تحقیق پیرامون ابعاد علمی و فرهنگی دانشگاه جندی شاپور باستان است موفق شده ایم با اعلام فراخوان  200 مقاله دراین زمینه از سراسر دنیا دریافت کنید ضمن اینکه هشت کتاب نیز دراین زمینه برای اولین بار تدوین شده است که در کنگره رونمایی خواهد شد.
وی هدف دیگر از برگزاری این کنگره را شناسایی، مستند سازی، نگارش،کاوش و صیانت از عرصه علم و اعیان مکان دانشگاه باستان جندی شاپور در دزفول برشمرد و افزود: با استقرار تیم های کاوش در محل این مکان باستانی و درفاصله کمی نتایج ارزشمندی کشف شد و سپس به همت استاد واعظ مهدوی و مسئولان وزارت علوم توانستیم زمینه لازم را برای ایجاد مرکزتحقیقات ایجاد کنیم و دراین کنگره این مرکز تحقیقات در دانشگاه  صنعتی جندی شاپور افتتاح خواهد شد.
تلاش برای ثبت جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه جهان
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه با این مرکز تحقیقات می توانیم در آینده نزدیک دانشگاه جندی شاپور باستان را به عنوان اولین دانشگاه جهان بصورت کاملا اثبات شده معرفی کنیم.
عصاری همچنین ازافتتاح دبیرخانه جندی شاپورباستان دراین دانشگاه و در روز کنگره خبر داد و گفت: همانگونه که براساس اسناد موجود برسردراین دانشگاه باستان نوشته شده علم و فضیلت برتراز بازو و شمشیراست ما نیز باید این مهم را ادامه دهیم و اهداف جندی شاپور باستان را درسراسر جهان نمایان کنیم.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۱:۵۷

تمهیدات دانشگاه ارومیه برای جذب دانشجویان نخبه و ممتاز در مقاطع مختلف تحصیلی

دانشگاه ارومیه برای جذب دانشجویان نخبه و ممتاز در مقاطع مختلف تحصیلی تمهیداتی اندیشیده است.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، مدیریت استعدادهای درخشان دانشگاه ارومیه که یکی از مدیریت های تابعه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارومیه است، تمهیداتی را در جهت جذب، هدایت و شکوفایی دانشجویان نخبه و ممتاز در مقاطع مختلف تحصیلی در نظر گرفته است.
این تمهیدات با توجه به رسالت ذاتی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و با محور قرار دادن دانشجو به عنوان یکی از ارکان نظام آموزش عالی، به منظور تسهیل و حمایت از این سرمایه های ارزشمند و بهره گیری از آیین نامه های شورای هدایت استعداد های درخشان وزارت علوم، تحقیقات وفناوری اقدام به جذب دانشجو استعداد تحصیلی می نماید.
دانشگاه ارومیه در این راستا، تسهیلاتی از قبیل امکان ادامه تحصیل و پذیرش بدون آزمون در مقاطع بالاتر، استفاده از وام چندین برابر وام های دانشجویی، اولویت قرار دادن دانشجویان استعداد درخشان در انتخاب خوابگاه و استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برا ی دانشجویان حائز شرایط و برای دانشجویان کارشناسی ارشد رتبه های زیر 10، اعطای کمک هزینه تحصیلی به صورت ماهیانه و خرید لپ تاپ را ارائه می دهد.
جلیل فرخی رییس اداره هدایت استعداد های درخشان دانشگاه ارومیه با بیان مطالب فوق گفت: تعداد دانشجویان استعداد های درخشان پذیرش شده بدون آزمون در سال تحصیلی 96-95 در مقطع کارشناسی ارشد 103 نفر و در مقطع دکتری 19 نفر بوده و پذیرش رتبه های برتر کارشناسی ارشد ثبت شده از طریق پرتال سازمان سنجش و آموزش کشور 22 نفر می باشد که تلاش و پشتکار این دانشجویان باعث شده که از لحاظ سطح علمی از سایر دانشجویان هم رشته، هم ورودی خود متمایز شده ومیزان موفقیت آنها نسبت به سایر دانشجویان مشهود تر باشد.
همچنین افزود: معیار انتخاب و پذیرش بدون آزمون دانشجو از طریق سهمیه استعداد های درخشان، هر سال با تغییراتی به صورت فراخوان و بر اساس آخرین دستور العمل ها در سایت معاونت آموزشی دانشگاه قرار می گیرد.
گفتنی است: دانشگاه ارومیه از سال 86، پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد را داشته که به این فرآیند، در سال 90، پذیرش دانشجوی رتبه اول در مقطع دکتری نیز اضافه گردیده است و همچنان ادامه دارد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۲:۰۴

دانشجویان علامه به پایگاه «وب آو ساینس» دسترسی پیدا کردند

دسترسی آزمایشی به پایگاه استنادی وب آو ساینس برای اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی فراهم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علامه، براساس اعلام کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی با همکاری شورای تامین منابع وزارت علوم، دسترسی آزمایشی به پایگاه استنادی وب آو ساینس (Web of Science) تا ۹ خرداد سال  ۹۶ فراهم شده است.
دسترسی برای اعضای هیات علمی و دانشجویان با استفاده از آی‌پی دانشگاه و با استفاده از شبکه VPN خارج از دانشگاه ایجاد شده است.
متقاضیان می‌توانند به منظور دسترسی به این پایگاه بین المللی به بخش پایگاه‌های اطلاعاتی اشتراک شده بین‌المللی وب سایت کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه مراجعه کنند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۲:۲۲

هشدار رئیس دانشگاه مازندران

رئیس دانشگاه مازندران نسبت به هرگونه بهره برداری جناحی از فضای دانشگاه هشدار داد و گفت : دانشگاه محل کسب علم و دانش است و اجازه نخواهم داد عده ای به خاطر منافع سیاسی و جناحی ، جو روانی و علمی موجود دانشگاه را بر هم بزنند.

میرخلاق میرنیا دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : وظیفه اصلی مدیریت دانشگاه حفظ آرامش و جلوگیری از هرگونه تنش احتمالی است و هرگونه تصمیمی در باره برگزاری نشست ها و سخنرانی افراد در دانشگاه نیز بر همین مبنا اتخاذ می شود .
وی که به پرسش خبرنگار ما در باره مخالفت با برگزاری سخنرانی وزیر ارتباطات دولت نهم در دانشگاه مازندران از سوی یک تشکل دانشجویی پاسخ می داد ، گفت : مسئولان دانشگاه به وظیفه خود که فراهم کردن فضایی آرام و بی دغدغه برای دانشجویانی است که با هدف علم آموزی و کسب دانش و معرفت در دانشگاه عمل می کنند .
میرنیا افزود : اینکه به گروههای سیاسی اجازه ندهیم که با حضور خود در دانشگاه ،‌ جو روانی و علمی موجود را بر هم بزنند ، از منویات مقام معظم رهبری ، رئیس جمهوری و همچنین مقررات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و چیز جدیدی نیست.
وی گفت : یک تشکل دانشجوئی برای سخنرانی آقای سلیمانی درخواست داد و موضوع در شورای فرهنگی دانشگاه مطرح و پس از بحث و بررسی مقرر شد موضوع در جلسه هیات نظارت دانشگاه مورد بررسی مجدد قرار گیرد، چرا که متاسفانه شائبه بهره برداری سیاسی و جناحی از این موضوع وجود داشت.
میرنیا افزود : در مراجعات غیر رسمی و حضوری اعضای این تشکل دانشجوئی هم با اینجانب، مخالفت اولیه خود را با این سخنرانی ، ابتدا به دلیل شائبه سیاسی موجود و در ثانی به دلیل طرح عنوان ' پدر ماهواره ای ' بودن ایشان اعلام کردم ، اما از سوی بنده تاکید شد که این موضوع ، تنها در حیطه مسئولیت من نبوده و بنده موظفم آن را در هیات نظارت دانشگاه که مرکب از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و نماینده مقام عالی وزارت علوم است مطرح کنم و تصمیم نهایی در آنجا گرفته خواهد شد.
وی ادامه داد : به همین منظور جلسه ای دیروز یکشنبه در دفتر اینجانب برگزار شد و پس از بحث و بررسی لازم و اخذ تعهد از مسئول تشکل دانشجوئی دعوت کننده مبنی بر اینکه این سخنرانی تنها باید جنبه علمی داشته باشد ، مجوز داده شد.
رئیس دانشگاه مازندران گفت : در تعهدی که گرفته شد تاکید شد که سخنران و مستمعان اجازه ورود به هیچ موضوع غیر علمی، خارج از مجوز را ندارند و تخلف از آن به معنای بر هم زدن نظم دانشگاه تلقی خواهد شد .
وی افزود : همچنین مسئول تشکل دانشجویی متعهد شد که عنوان سخنرانی نیز ' ماهواره و اقتدار فضایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ' خواهد بود.
میرنیا اظهار داشت : دانشگاه به طور دقیق بر اساس قانون و مقررات موجود عمل می کند ولی متاسفانه برخی گروهها از تشکل های مختلف سیاسی و فرهنگی دانشگاه به نفع امیال ناصحیح خود و خارج از قانون و چارچوب نظام بهره برداری ناعادلانه می کنند .
رئیس دانشگاه مازندران گفت : درخواست ما از همه تشکل های دانشجوئی فعال در دانشگاه این است که به قوانین و مقررات دانشگاه تمکین کنند و این بهترین روش برای تحکیم و تقویت نظام اسلامی است .
وی افزود : در شرایطی که امروز از سوی استکبار جهانی به سرکردگی شیطان بزرگ آمریکای جهانخوار تحت فشار هستیم، تمام گروههای سیاسی و فرهنگی و به خصوص دانشگاهیان می بایست تمام همت خود را در استواری نظام مقدس جمهوری اسلامی و آرمان های والای شهیدان و بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و تحت منویات مقام معظم رهبری به کار گیرند و بنده هم اطمینان می دهم که تا آخرین توان از این همت و حمیت در برابر هر گونه قانون شکنی ایستادگی خواهم کرد.
دانشگاه مازندران با داشتن بیش از 12 هزار و 500 دانشجو ، یکی از بزرگ ترین دانشگاههای کشور است .
این دانشگاه با 750 دانشجو در مقطع دکترا و 2 هزار و 500 دانشجو در مقطع کارشناسی ، حدود 350 عضو هیات علمی ، 300 استاد مدعو و 500 کارمند دارد .

۹۵/۱۲/۰۳
۰۰:۳۸

عضویت دانشگاه سمنان در اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام

استان‌ها سمنان - در هفتمین کنفرانس عمومی اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام که 25 و 26 بهمن در رباط مراکش برگزار شد ، عضویت دانشگاه سمنان در این اتحادیه مورد تایید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ؛ با توجه به تاکید وزارت علوم، دکتر عباس هنر بخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان به عنوان نماینده دانشگاه سمنان و عضو هیات شرکت کننده (روسای دانشگاههای عضو از ایران ) در جلسات این مجمع حضور یافت که در قطعنامه پایانی آن عضویت دانشگاه سمنان به همراه پنج دانشگاه از سایر کشورهای جهان اسلام در این اتحادیه مورد تایید قرار گرفت.
ارائه چندین پروژه علمی در زمینه توسعه عملکرد دانشگاه‌ها، برگزاری میزگزدهایی درباره همکاری و مشارکت به منظور توسعه کار مشترک دانشگاهی و توسعه پایدار مالی و سازمانی عملکردی دانشگاه‌ها از جمله موضوعات مطرح شده در این مجمع دو روزه بود .
گفتنی است؛ اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام در سال 1987 میلادی در رباط مراکش تأسیس شد.
این اتحادیه وابسته به سازمان اسلامی آیسسکو است و هدف از تشکیل آن پشتیبانی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورهای اسلامی و برقرار ارتباط میان آنهاست.
اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام (FUIW) نقش بسزایی در تعمیق روابط کشورهای اسلامی و ترویج همکاریهای علمی پ‍ژوهشی بین دانشگاههای کشورهای عضو بر عهده دارد.
همکاری بین دانشگاههای کشورهای مختلف در سرزمین بزرگ اسلامی از طریق (FUIW) سامان دهی شده و با توجه به تنوع رشته های علمی هدایت و سازماندهی تخصصی می شود.
48

۹۵/۱۲/۰۳
۰۷:۰۱

به میزبانی دانشگاه تهران برگزاری ششمین کنفرانس رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی در دانشگاه تهران

صبح امروز با حضور مقاماتی از وزارت خانه های نیرو و نفت ششمین کنفرانس بین المللی ایتک (رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی) در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران آغاز بکار می کند و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت. بیش از 500 نفر از فعالان حوزه انرژی در ایران کنفرانس حضور دارند.

سرویس علمی برق نیوز: خانم گرجی در گفت و گو با برق نیوز گفت: صبح امروز سه شنبه سوم اسفندماه 95 ششمین کنفرانس بین المللی ایتک (رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی) در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران آغاز میشود.
دبیر این کنفرانس بیان داشت: سخنرانان مختلفی در افتتاحیه حضور دارند که می توان به دکتر شمس اردکانی - رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران دکتر صالحی - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی مهندس ترکان - مشاور ارشد رئیس جمهور دکتر دائمی - معاون وزیر نیرو اشاره کرد.
وی تاکید کرد: امسال نیز برای ایجاد انگیزه در پژوهشگران، صنعت و بخش خدمات بهترین راه ایجاد رقابت از طریق تشویق پروژه های بهینه مصرف و تولید انرژی، جایزه ملی نگهداشت انرژی اعطاء می شود.
این فعال حوزه انرژی با اشاره به اهمیت تبادل انرژی در منطقه گفت: امسال در روز دوم کنفرانس میزگردی با حضور مقاماتی از ایران و کشورهای آسیای مرکزی برگزار می شود تا باب همکاری دوطرفه در حوزه تبادل انرژی با این کشورها باز شده و شرایط برای همکاری های دوطرفه بررسی و تبیین گردد.
خانم گرجی در ادامه بیان داشت: همچنین برای اولین بار کنفرانس مهندسی انرژی و نانوفناوری، در حاشیه ششمین کنفرانس ایتک برگزار می گردد.
دبیر کنفرانس توضیح داد: در مجموع بیش از 300 مقاله در محورهای مختلف به دبیرخانه کنفرانس ارسال شد که حدودا 46 مقاله در این دو روز کنفرانس ارائه می گردد.
وی گفت: در این کنفرانس سه کارگاه با موضوعات زیر و با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، موسسه آموزش صنعت آب و برق و انجمن سوختهای زیستی برگزار میشود:
نرم افزار EPAT (نرم افزاری تخصصی جهت ارزیابی و تعیین عملکرد تجهیزات انرژی بر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و نیروگاه ها است.)
روش احداث نیروگاه فتو ولتائیک گیگاواتی در مدار 33300 کیلومتری کره زمین، و تامین برق رایگان برای مردم ایران، با استفاده از کوانتوم دات ها
مشارکتهای بین المللی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر: پروژه های برنامه عمران سازمان ملل متحد
گفتنی است پنحمین دوره این کنفرانس برای پنجمین سال متوالی در روزهای سوم و چهارم اسفند ماه 94 در محل همایش های وزارت نیرو برگزار شده بود.
برق نیوز بعنوان حامی رسانه این کنفرانس به پوشش اخبار آن می پردازد.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۷

سند پیشنهادی آمایش علم و فناوری خوزستان 1404 تدوین شد

عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه سند پیشنهادی آمایش علم و فناوری خوزستان 1404 در چهار فاز تعریف شده است، گفت: دستگاه های مختلف استان می توانند در تدوین نهایی این سند همکاری کنند.
به گزارش فاوانیوز به نقل از ایسنا، دکتر خلیل عزیزی در نهمین جلسه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری خوزستان که (شنبه، سی ام بهمن ماه) در مجموعه گیت بوستان سازمان آب و برق استان برگزار شد، اظهار کرد: در خصوص اهمیت و ضرورت سند آمایش علم و فناوری در توسعه استان باید گفت که در نقشه آمایش علمی چشم انداز، اهداف و مأموریت های خرد و کلان در حوزه فعالیت های استان با در نظرگرفتن اسناد بالادستی مشخص شده است تا در پرتو آن دستگاه های اجرایی شناخت بهتری از فعالیت خود داشته باشند و در این زمینه بتوانند برنامه‌ریزی های لازم را انجام دهند.
وی با اشاره به تدوین سند آمایش علم و فناوری خوزستان 1404 در دانشگاه شهید چمران اهواز، افزود: هرکدام از سازمان ها بر اساس وزارتخانه ای که زیر نظر آن فعالیت می کنند و برنامه های درون سازمانی خود برنامه های مختلفی را دنبال می کنند که در نهایت ممکن است منجر به موازی کاری و موجب شود که هم افزایی لازم در استان با سایر دستگاه های علمی و اجرایی ایجاد نشود.
عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: همان طور که این سند در دیگر استان ها، تدوین می شود باید در خوزستان نیز این کار را پیش ببریم. سند آمایش مجموعه ای گویا از الزامات علمی، سیاسی، حقوقی، بازداری و سازمانی است و توسط ذی نفعان علم و فناوری استان به عنوان یکی از سیاست های هوشمندانه تدوین شده است.
وی عنوان کرد: این سند به منظور رصد دائمی نقشه جامع علم و فناوری کشور، ظرفیت های محیطی و اقتضائات اجتماعی و تنظیم وضعیت دانشگاه ها در مقاطع و حوزه های مختلف و متناسب با رتبه علمی آن‌ها و نیازهای حال و آینده استان با توجه به نیازهای کشور در نظر گرفته شده است.
عزیزی افزود: در این سند می خواهیم ببینیم خوزستان از نظر علم و فناوری در چه نقطه ای قرار دارد؟ باید تحلیل مناسبی از این نظر داشته باشیم و بدانیم در مرحله بعد می خواهیم در چه جایگاهی باشیم، نحوه حرکت ما نیز باید تعریف و امکانات مورد نیاز نیز باید در این سند در نظر گرفته شوند.
وی با اشاره به اینکه اسناد بالادستی زیادی وجود دارد که باید آنها را در تدوین این سند آمایش علمی در نظر گرفت، گفت: معمولا سه عامل قوانین، دولت و سیاست، برای پیشبرد در نظر گرفته می شود. بر این اساس نیز ورودی هایی مانند منابع مالی، علوم و دانش، استعدادها، تحقیقات بنیادی، منابع انسانی، مراکز علمی مانند دانشگاه ها و … تعریف می شوند تا از آن‌ها کمک گرفته شود.
عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: در این راه باید حمایت های مختلفی نیز از سوی بانک ها و صندوق های مرتبط صورت بگیرد که در نهایت همه آن‌ها منجر به ایجاد شغل و کسب و کار جدید می شود که می تواند برای ما پیامدهای سیاسی، اجتماعی و زیست محیطی مناسبی داشته باشد. برای اینکه علم و فناوری را در استان پیش ببریم باید به زیرساخت ها توجه کنیم.
عزیزی با اشاره به اینکه باید با سازمان ها و مراکز مختلف در حوزه‌های متفاوتی تعاملات بین‌المللی و پروژه های فناوری، نوآوری و علمی داشته باشیم، افزود: دستاوردهایی که از این سند منتج می‌شود بر اساس شاخص هایی ارزیابی می شوند که این شاخص ها نیز اغلب از اسناد بالادستی به دست می آیند. باید دستاوردها، برنامه‌ریزی و شاخص هایی که در نظر می گیریم، متناسب با امکانات و پتانسیل های مختلف موجود استان باشند.
وی تصریح کرد: در نظام سیاستگذاری، ارزیابی و عملکرد علم و فناوری باید انسجام وجود داشته باشد، چراکه دستاوردهایی که برای پروژه تعریف می شود، با شاخص هایی سنجیده می شود که معمولاً می توانند موقعیت فعلی و آینده استان را تعریف کنند.
این عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: اهداف کلی پروژه را می توان فراهم سازی شرایط مناسب برای گسترش فعالیت های علم و فناوری، افزایش تولیدات علمی، همسو نمودن فعالیت های علم و فناوری با نیازها با توجه به امکانات موجود در استان، فراهم نمودن شرایط جذب اعتبارات پژوهشی از سوی دستگاه های اجرایی، ارتقاء توان و روحیه نوآوری و کارآفرینی، توزیع متوازن و مستمر تجهیزات آزمایشگاهی و منابع علمی و اطلاعات فناوری استان و بهبود و توسعه همکاری ها و تعاملات بین‌المللی دانشگاه ها و مراکز علمی و مهارتی استان اعلام کرد.
عزیزی تصریح کرد: در برخی از حوزه ها در استان، فرصت ها و تهدیداتی وجود دارد که باید در این زمینه بیشتر برنامه‌ریزی و درباره آن صحبت کنیم و ببینیم نقاط ضعف و قوت استان چه چیزهایی هستند. باید ببینیم با توجه به حضور تعداد زیادی عضو هیأت‌علمی در استان، آیا بر اساس شاخص های تعیین شده در کشور حرکت می کنیم یا خیر. باید دید که اهداف کلی علم و فناوری در استان چیست؟ در این حوزه می توان درباره تأسیس برخی مناطق علمی جدید و رشته های جدید در استان صحبت کرد.
وی ادامه داد: باید ببینیم راهبردهای مؤثر و اولویت های فناوری استان چه چیزهایی هستند. در حوزه های مختلف باید رشته های مختلفی در علوم پایه، علوم انسانی، فنی و مهندسی، کشاورزی، حفاری، پتروشیمی و فولاد درگیر مسائل پژوهشی شوند، اما اینکه کدام حوزه ها باید بیشتر درگیر مسائل پژوهشی شوند، نکته ای است که باید درباره آن بحث کرد.
این عضو هیأت‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه علوم مختلفی باید در این حوزه درگیر شوند تا بتوان درباره فناوری راهبردی که در اسناد بالادستی مدنظر قرار دارد، برنامه‌ریزی کرد، گفت: کارگروهی برای تدوین این سند مشخص شده است و در این کارگروه می توان درباره بسیاری از مسائل صحبت کرد.
وی با اشاره به اینکه در اسناد بالادستی اولویت های مختلفی در نظر گرفته شده و این اولویت ها نیز باید در حقیقت در سند استانی مدنظر قرار گیرد، گفت: البته نگاه استانی نیز باید رعایت شود. دانشگاه های مختلف استان، مراکز علمی، پارک علم و فناوری خوزستان، صنایع و دستگاه های اجرایی، درگیر تدوین این سند می شوند.
عزیزی عنوان کرد: این پروژه در چهار فاز تعریف شده است که مجریان طرح نیز دانشگاه شهید چمران، دانشگاه آزاد، دانشگاه صنعت نفت و دستگاه های اجرایی مانند استانداری، پتروشیمی، آموزش و پرورش و برخی دستگاه های دیگر هستند.
به گزارش ایسنا؛ در این جلسه سند پیشنهادی آمایش علم و فناوری خوزستان تحت عنوان سند آمایش علم و فناوری خوزستان 1404 از سوی دانشگاه شهید چمران اهواز ارائه شد که ایرادات مختلفی بر آن وارد شد.
برخی از حاضران در جلسه معتقد بودند، سند در زمانی کم و برای ارائه در این جلسه آماده شده است و چندان جامع نیست که در نهایت مصوب شد تا دستگاه های مختلف پروپوزال های خود را برای تهیه سند ارائه کنند تا سند آمایش علمی و فناوری استان در یک کارگروه تنظیم و نهایی شود.
همچنین، در این جلسه اعضای کمیته های پژوهشی، آموزشی و فناوری کارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان مشخص شدند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۲:۰۲

پذیرش دانشجوی دکتری و ارشد بدون آزمون در دانشگاه اراک

متقاضیان پذیرش در این دوره ها باید مدارک ثبت نامی خود را تا پایان اسفندماه به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه اراک ارسال کنند.

خبرنامه دانشجویان ایران: دانشگاه اراک برای سال تحصیلی 96-97 دانشجو دوره کارشناسی ارشد و دکتری بدون آزمون پذیرش می کند.
به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از مهر، دانشگاه اراک برای سال تحصیلی آینده از میان فارغ التحصیلان داخلی و خارجی دانشجو بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد و دکتری براساس آیین نامه استعدادهای درخشان پذیرش می کند.
متقاضیان پذیرش در این دوره ها باید مدارک ثبت نامی خود را تا پایان اسفندماه به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه اراک ارسال کنند.
پذیرش در این دوره ها از سوی دانشگاه به معنای پذیرش قطعی نیست و اسامی پذیرفته شدگان باید از طریق سازمان سنجش اعلام شود.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۳

دانشگاه شیراز قهرمان مسابقات جودو دانشجویان پسر سراسر کشور

مسابقات جودو قهرمانی دانشجویان پسر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به میزبانی دانشگاه شیراز و با حضور 25 تیم شرکت کننده در سالن کوثر این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دوره از رقابت ها که با شور و هیجان خاصی برگزار شد تیم دانشگاه شیراز با مربیگری وحید زارع نژاد و محمدامین رفیعی توانست با کسب 2 مدال طلا توسط محسن فهیمی فرد و مهدی فتحی پور و یک مدال نقره توسط مهدی ضرغامی و یک عنوان پنجمی و 2 عنوان هفتمی به مقام اول دست یابد.
گفتنی است تیم دانشگاه خوارزمی تهران با 2 مدال طلا و یک مدال نقره به مقام دوم و دانشگاه فردوسی مشهد با یک مدال طلا و یک عنوان پنجمی توانست مقام سوم این دوره از مسابقات را کسب کرد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۷

عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه خوارزمی استاد نمونه شد

در بیست و پنجمین آیین معرفی اعضای هیئت علمی نمونه کشور که با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه علامه طباطبایی تهران برگزار شد، دکتر حسن مهدیان عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه خوارزمی به عنوان یکی از 13 عضو هیئت علمی نمونه کشور معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعبد‌الرضا باقری رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم گفت: حداقل 5 سال سابقه خدمت برای نمونه شدن استادان نیاز است و حداکثر امتیاز در نظر گرفته شده برای آنها 210 است.
دکتر باقری خاطر نشان کرد: در سال جاری 71 پرونده از دانشگاه‌ها به هیئت ممیز ارسال شد و کمیسیون هیئت ممیز با توجه به امتیازات اختصاص داده شده به این استادان 13 نفر از آنها را به عنوان افراد برگزیده انتخاب کرد.
‌وی گفت: محمدرضا اختصاصی از دانشگاه یزد، مصطفی بهزادفر از دانشگاه علم و صنعت ایران، محمد دورعلی از دانشگاه صنعتی شریف، سعید سمنانیان از دانشگاه تربیت مدرس، حبیب شریف از دانشگاه شیراز، علی غفاری از دانشگاه خواجه نصیرطوسی، کاظم قاسمی از دانشگاه تبریز، مصطفی محقق احمدآبادی از دانشگاه شهید بهشتی، حسن مهدیان از دانشگاه خوارزمی، حمید طاهر نشاط از دانشگاه اصفهان، علی اکبر افجه از دانشگاه علامه، مریم متین مقدم از دانشگاه فردوسی مشهد و ایرج مهدوی از دانشگاه علوم و فنون مازندران به عنوان استادان برگزیده انتخاب شدند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۷

استاد دانشگاه تبریز به عنوان نمونه کشوری در سال 1395 برگزیده شد

دکتر کاظم قاسمی گلعذانی، استاد دانشگاه تبریز، به عنوان استاد نمونه کشوری در سال 1395 برگزیده شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در بیست و پنجمین آیین معرفی و نکوداشت اعضای هیئت علمی نمونه دانشگاه های کشور که با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم و مسئولان آموزش عالی کشوربرگزار شد از دکتر کاظم قاسمی گلعذانی، به عنوان یکی از استادان نمونه کشوری تجلیل شد.
گفتنی است دکتر کاظم قاسمی گلعذانی، استاد تمام گروه آموزشی اکوفیزیولوژیکی گیاهی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز بوده و چاپ 235 مقاله در مجلات ISI و علمی پژوهشی، تالیف و ترجمه 13 کتاب، اجرای 6 طرح پژوهشی، انتخاب به عنوان مدیر نمونه دانشگاه های کشور، پژوهشگر نمونه و برتر دانشگاه تبریز در سال های 81، 87 و 91، ریاست دانشگاه محقق اردبیلی، ریاست دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز و مسئول آموزش جهاد سازندگی استان آذربایجان شرقی از جمله سوابق علمی و اجرایی وی است.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۷

رئیس دانشگاه یاسوج جانشین استاندار کهگیلویه و بویراحمد شد

طی حکمی از سوی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، رئیس دانشگاه دانشگاه یاسوج به عنوان جانشین استاندار منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، سیدموسی خادمی در حکمی «دکتر محمودرضا رحیمی» رئیس دانشگاه یاسوج را با حفظ سمت سازمانی به عنوان جانشین استاندار در قرارگاه پدافند سایبری منصوب کرد.
در حکم استاندار خطاب به رئیس دانشگاه یاسوج آمده است: امید است با استعانت از ذات مقدس ربوبی، با عزم ملی، مدیریت جهادی، بکارگیری سیاست‌ها و برنامه‌های دولت محترم تدبیر و امید، فعال نمودن دبیرخانه قرارگاه و تشکیل منظم جلسات، شاهد گام های اثربخش و کارا برای تحقق اصول و اهداف پدافندغیرعامل در این بخش مهم در ابعاد مختلف داشته باشید.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۷

دانشگاه تبریز در نمایشگاه مدیریت سبز حضور یافت

دانشگاه تبریز با بیش از 16 طرح در اولین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مدیر امور فنی و نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه تبریز، با اعلام این خبر گفت: به منظور ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف در زمینه انرژی، آب و حفظ محیط زیست، نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز برگزار شد.
دکتر کریم عباسیان افزود: این نمایشگاه با تاکید بر در حوزه مدیریت سبز همچون انرژی‌های تجدید‌پذیر، بهینه‌سازی مصرف انرژی، مدیریت آب و پساب، مدیریت پسماند و کاهش آلودگی های محیط زیست برنامه ریزی شده بود که دانشگاه تبریز هم با بیش 16 طرح مرتبط در آن شرکت کرده بود.
دکتر عباسیان، با اشاره به طرح ها و برنامه های ارائه شده دانشگاه تبریز در این نمایشگاه، اضافه کرد: توسعه مزارع خورشیدی، توسعه نیروگاه بادی، توسعه منابع انرژی زمین گرمایی، هوشمند سازی موتورخانه ها و تاسیسات، مدیریت زباله های شیمیایی و آزمایشگاهی، توسعه آب خام و هدایت آب های سطحی، احداث بازیافت زباله و تصفیه فاضلاب از جمله این طرح و برنامه ها است.
این نمایشگاه با استقبال گسترده مواجه و دکتر محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و دکتر مجتبی شریعتی نیاسری، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از غرفه دانشگاه تبریز بازدید کردند.
گفتنی است: این نمایشگاه به همت اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و با مشارکت سازمان برنامه و بودجه کشور و پردیس ابوریحان دانشگاه تهران برگزار شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۷

برگزاری همایش مدیران فناوری اطلاعات و ارتباطات منطقه 7 کشور در دانشگاه شیراز

همایش یک روزه مدیران فناوری اطلاعات و ارتباطات منطقه 7 کشور در تالار دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر فرشاد خون جوش، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه شیراز، بار دیگر، با اکثریت آرا به عنوان دبیر منطقه 7 کشور انتخاب شد.
دکتر خون جوش، در این همایش با بیان اینکه فناوری اطلاعات محور توسعه به شمار می رود، اظهار داشت: اگر بخواهیم همگام با این پیشرفت ها به جلو برویم، ضروری است که هزینه های مناسب در زمینه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت گیرد.
استاد دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه شیراز گفت: برای پیشرفت باید برنامه های مدون تدوین شود و مدیران مختلف به آن پایبند باشند.
وی افزود: در یک سال گذشته بازدیدهای مختلفی توسط کارشناسان مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه شیراز از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی منطقه 7 کشور شامل استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد صورت گرفته و برای توسعه فناوری اطلاعات در این واحدهای دانشگاهی پیشنهادات و مشاوره های لازم ارائه شده است.
دکتر خون جوش، توجه به زیرساخت و گسترش فناوری اطلاعات، سامانه های یکپارچه، خرید تجهیزات متناسب با یکدیگر، حرکت براساس نقشه راه IT ، امنیت شبکه و سیستم های اکانتیگ برای مدیریت شبکه را مورد تأکید قرارداد و گفت: دانشگاه های کمتر توسعه یافته در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات می توانند از راه حل ها و روش های موفق دانشگاه شیراز الگو برداری کنند و دانشگاه شیراز این آمادگی را دارد که در زمینه های مختلف به سایر دانشگاه ها خدمات مشاوره ای ارائه کند.
در ادامه این نشست مدیران مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات منطقه 7 کشور به بیان گزارشی از دانشگاه های مربوطه پرداختند وکارشناسان مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه شیراز نیز نقاط قوت و ضعف این مراکز دانشگاهی را براساس بازدیدهای دوره ای بیان کردند.
گفتنی است اهدای لوح به مسئولان IT دانشگاه های منطقه 7 پایان بخش این همایش بود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۷

دانشگاه جیرفت آماده میزبانی از 2 شهید گمنام

دکترناصر برومند رئیس دانشگاه جیرفت، شهدای گمنام را مظهر ایثار و غیرت ایرانی توصیف کرد و گفت: این دانشگاه 11 اسفند ماه جاری میزبان 2 شهید گمنام دوران دفاع مقدس می باشد که تمهیدات و برنامه ریزی های لازم برای میزبانی ازاین عزیزان اندیشیده شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتربرومند درنشست برنامه ریزی استقبال و تشییع شهدای گمنام، گفت: شهدا در نظام جمهوری اسلامی نماد ایثار و فداکاری هستند و آنچه امروز کشور ایران اسلامی درعرصه های مختلف بدست آورده از برکت خون شهداست.
وی افزود: فرهنگ حسینی دراین کشور طنین انداز شده و در تاریخ حرکت های بزرگی به واسطه این فرهنگ شکل گرفته است.
دکتربرومند گفت: فرهنگ حسینی، انقلاب ما را نگه داشته و اکنون تمامی حرکت ها و بیداری اسلامی متاثر از انقلاب اسلامی است.
رئیس دانشگاه جیرفت با بیان اینکه هدف ما دربرنامه ریزی برای حضور این شهدا دردانشگاه باید برای همه اقشار به ویژه دانشجویان باشد اظهار کرد: اگر عموم مردم بویژه جوانان در آیین های استقبال و تشییع شهدا و دیگر مراسمی که به همین مناسبت برگزارمی شود حضور داشته و نقش آفرینی کنند، شاهد تاثیرگذاری و اشتیاق و جذب بیشتر مردم به این گونه برنامه ها خواهیم بود.
وی تصریح کرد: 2 شهید گمنام 10 اسفند وارد جیرفت می شوند و روز 11 اسفند نیز دردانشگاه جیرفت تشییع و به خاک سپرده خواهند شد.
دکتربرومند گفت: آیین تشییع در دانشگاه جیرفت بعد از ظهر روز 11 اسفندماه برگزارخواهد شد.
گفتنی است این نشست با حضور مسئول امورشهدای گمنام اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمان، معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار جیرفت، فرمانده انتظامی، فرمانده بسیج دانشجویی شهرستان و مسئول دفتر نهادرهبری، بنیادشهید و امورایثارگران شهرستان دردانشگاه جیرفت برگزار شد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۳۸

از سوی سازمان ملی استاندارد ایران دبیرخانه کمیته فنی ماشین آلات نساجی به دانشگاه یزد واگذار شد

دبیرخانه کمیته فنی متناظرISO/TC72با عنوان ماشین آلات نساجی و لوازم جانبی آن، از سوی دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی سازمان ملی استاندارد ایران، طی مراسمی به دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد واگذار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مشاور مدیرعامل اداره کل استاندارد استان یزد با اعلام این خبر گفت: از آنجایی که استان یزد به عنوان قطب صنعت نساجی درکشور به حساب می آید، به منظور استفاده هر چه بهتر و بیشتر از پتانسیل و توان علمی و فنی دانشگاهیان، صنعتگران و کارشناسان استاندارد، این واگذاری انجام شد.
مهندس اکبر خیرخواه افزود: قطعاً دانشگاه یزد با توجه به ظرفیت های خوب و بالای علمی خود در آینده نه چندان دور خواهد توانست ارتباطات بسیار موثر و مفیدی را با صنعت و دیگر بخش های مرتبط جامعه برقرار و باعث ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات تولیدی و افزایش دانش فنی دست اندر کاران این صنعت در استان شود.
وی تصریح کرد: در این مراسم، دکتر محسن هادی زاده، به عنوان رئیس کمیته فنی ISO/TC72 دکتر مریم شرزه ئی، نایب رئیس کمیته فنی ودکتر زینب سلطان زاده به عنوان دبیر کمیته مذکور به مدت سه سال منصوب شدند.
وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به توان علمی و تجربی افراد مذکور، نسبت به ارتقای سطح مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی با همفکری و همکاری سایر اعضای کمیته و با تعامل و هماهنگی مستمر با دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استاندارد های بین المللی، اهتمام ورزند و نقش این کمیته را در تدوین استانداردهای بین‌المللی تقویت کنند.
خیرخواه یادآور شد: بعد از کمیته فنی متناظر ISO/TC206 با عنوان سرامیک‌های ظریف، به جهاد دانشگاهی یزد، اعطای دبیرخانه کمیته فنی متناظر ماشین‌آلات نساجی و لوازم جانبی آن به دانشگاه یزد، دومین واگذاری در این استان، بوده است.
وی افزود: دیگر سازمان‌های جهانی متولی امر تدوین، استانداردسازی و ترویج آن ازقبیل، سازمان بین‌المللی اندازه شناسی قانونی ( OIML )، کدکس غذایی( CODEX ) وکمیسیون بین المللی برق و الکترونیک IEC )) هم راستا با سازمان بین المللی استاندارد سازی( ISO ) در سطح کشورهای عضو، نسبت به واگذاری کمیته‌های فنی متناظر در رشته‌های کاری مرتبط با خود اقدام کرده‌اند.
این مقام مسئول تصریح کرد: همزمان با واگذاری دبیرخانه کمیته فنی متناظر ISIRI/TC72 با عنوان ماشین آلات نساجی و لوازم جانبی آن به دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه یزد، کارگاه آموزشی نحوه مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی نیز در این دانشگاه برگزار شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۶

نخستین دوره فن بازار در دانشگاه کاشان برگزار شد

نخستین دوره فن بازار منطقه فرهنگی کاشان با موضوع تولید محتوار دیجیتال با حضور ، معاون تجاری سازی شرکت مخابرات ایران، روسای اداره آموزش پرورش، شرکت مخابرات و اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان کاشان دردانشگاه کاشان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مدیر فناوری و ارتباطات علمی دانشگاه کاشان گفت: فن بازار به معنای بازار فناوری، محلی برای مبادلات فناوری و هدایت و رونق بخشی به معاملات انتقال فناوری محسوب میشود.
معاون پژوهشی دانشگاه کاشان هدف از برگزاری این دوره را برقراری ارتباط میان اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در این زمینه با دانشگاهیان، شناسایی و معرفی توانمندی های آنان به یکدیگر و سرمایه گذاران و تهیه زمینه ارتقا و بازار این صنعت دیجیتال به منظور تجاری سازی طرح های نو بیان کرد.
دکتر مجید منعم زاده افزود: در بخش مسابقه فن بازار حدود 200 اثر از طرف 65 شخص حقیقی و حقوقی منطقه فرهنگی کاشان دریافت شد که طی دو مرحله داوری حدود 20 اثر برگزیده برای ارائه در مسابقه فن بازار انتخاب و ارائه شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۶

واگذاری دبیرخانه کمیته های فنی ISIRI/TC 220,270 به دانشگاه گلستان

طی حکمی از سوی مدیرکل مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین سازمان ملی استاندارد ایران، دبیرخانه کمیته های فنی ISIRI/TC 220 با عنوان "لوله های برودتی" و ISIRI/TC 270 با عنوان "ماشین آلات لاستیک و پلاستیک" با توجه به توانمندی ها و ظرفیت های موجود دانشگاه واگذار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در جلسه ای که با حضور رئیس دانشگاه گلستان و اعضای شورای کارآفرینی برگزار شد، دکتر یغمائی ضمن تقدیر از زحمات اعضای هیئت علمی دانشکده فنی و مهندسی گرگان از تحقیقات و دستاوردهای آنان، گفت: از زمانی که دانشکده فنی و مهندسی به بدنه اصلی دانشگاه اضافه شد شاهد گسترش، رونق و علاقه مندی بیشتر جوانان استان به رشته های فنی و مهندسی شده ایم و امیدواریم که با کسب چنین موفقیت هایی ارتقای بیشتر کیفی و کمی دانشگاه را در آینده ای نزدیک شاهد باشیم.
رئیس دانشگاه گلستان در ادامه افزود: دغدغه بعدی استادان مجرب دانشکده باید عملیاتی کردن این تحقیقات باشد و در عرصه عمل نیز باید برای محققان جوان و بادانش دانشگاه و کشورمان میدان پیاده سازی و عملی کردن این تحقیقات فراهم شود.
در ابتدای این جلسه دکتر مهناز اقدسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گلستان گزارشی از عملکرد ده ماهه دفتر استانداردسازی و موفقیت های این دفتر ارائه داد.
در ادامه، مراسم رونمایی و معرفی دبیران، رؤسا و نایب رئیسان دبیرخانه این کمیته ها برگزار شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۶

دیدار معاون اداری و مالی دانشگاه گلستان با خانواده جانباز انقلاب

دکتر یدالله هزارجریبی ،معاون اداری و مالی دانشگاه گلستان در راستای تکریم و تجلیل از خانواده معظم شهدا و ایثارگران دوران انقلاب، با خانواده جانباز معزز «علی نقی راد» دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدارها که با همراهی محمد رضایی نژاد مدیر شاهد و ایثارگر و محمدمهدی اسلامی مدیر روابط عمومی صورت گرفت، جانباز انقلاب با ذکر خاطراتی از دوران انقلاب اسلامی به نحوه جانبازی خود اشاره و خاطراتی از تظاهرات 7 بهمن ماه 1357 که مصادف با 28 صفر و سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) بود، بیان کرد.
گفتنی است از بدو تشکیل دولت تدبیر و امید سرکشی منظم از خانواده های معظم شهدا و ایثارگران در دستور کار دستگاه های اجرایی استان گلستان قرار گرفته است.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۶

دیدارمسئول راه اندازی دانشگاه نهاوند با اصحاب رسانه

دکترحسین مرادی مخلص مسئول راه اندازی دانشگاه نهاوند، در راستای اجرای برنامه های خود نشستی با اصحاب رسانه ها برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین دیدار دکترمرادی با تقدیر از تمامی روسا و مدیران سابق دانشگاه نهاوند، به تشریح برنامه های عملیاتی خود در راستای توسعه فرهنگی و اعتلای جایگاه آموزش عالی درسطح شهرستان پرداخته و اشاره کرد که رشد تصاعدی و توسعه زیرساخت های آموزش عالی جز در سایه پیوند عمیق دانشگاهیان و مسئولان شهری و اصحاب رسانه میسر نخواهد شد.
وی همچنین بر رویکرد و سیاست های مثبت وزارت علوم بر توسعه دانشگاه های تک جنسیتی که خود نمادی از هویت ایرانی اسلامی دانشگاه ها هستند تاکید و خاطرنشان کرد: این مهم جز با وحدت و همدلی و بسیج مسئولان شهری مخصوصاً امام جمعه شهرستان، فرماندار، نماینده شهرستان درمجلس و همچنین اصحاب رسانه به عنوان دلسوزان واقعی میسر نخواهد شد.
دکتر مرادی درخصوص سوال یکی از خبرنگاران درخصوص اولویت های عملیاتی خود افزود: اولویت های دانشگاه تکمیل و راه اندازی سایت اصلی دانشگاه به وسعت 5000 متر مربع در مهرماه 96، با استعانت و یاری خداوند متعال و همت تمامی مسئولان و پس ازآن تأیید نهایی موافقت نام قطعی دانشگاه نهاوند و نیز جذب نیروهای نخبه و توانمند بومی درعرصه هیئت علمی برای دانشگاه است.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۶

دانشگاه بیرجند به عنوان به عنوان یکی از پنج دانشگاه معین منطقه 9 آموزش عالی کشور انتخاب شد

در ادامه تحقق سیاست ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آمایش آموزش عالی کشور با موضوع ساماندهی واحدهای آموزش عالی، دانشگاه بیرجند به عنوان یکی از پنج دانشگاه معین منطقه 9 آموزش عالی کشور انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دانشگاه های معین شامل 22 دانشگاه در مناطق ده گانه آموزش عالی کشور (به استثنای منطقه یک) هستند که لازم است در طرح ساماندهی واحدهای آموزش عالی نقش محوری داشته و مؤسسات کم برخوردار را تحت حمایت ویژه خود قرار دهند.
طرح مذکور با هدف ایجاد زمینه های مناسب تر برای کمک به ارتقای مؤسسات کم برخوردار، رشد کمی هدفمند، ارتقای کیفی مطلوب تر، نظارت دقیق تر بر عملکرد و تسریع و تسهیل فرآیند رسیدگی به درخواست های این قبیل مؤسسات اجرا می شود

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۷

معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه جیرفت معرفی شد

معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه جیرفت باحضور رئیس، اعضای هیئت علمی وکارکنان دانشگاه معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترناصر برومند رئیس دانشگاه جیرفت دراین آیین گفت: با تلاش و همت همه بخش های دانشگاه بویژه حوزه اداری، مالی و بودجه دانشگاه بودجه سال 96 در بخش های مختلف 30 درصد رشد داشته است.
وی با بیان این مطلب که بودجه سال جاری نیز بودجه خوبی بود، افزود: در زمینه تجهیزات نیز دولت با تمام توان خود تلاش کرده که بتواند اعتبارات خوبی برای دانشگاه ها تخصیص دهد که درهمین راستا بودجه مناسبی به دانشگاه جیرفت تعلق گرفته است.
دکتربرومند تصریح کرد: به دنبال تخصیص اعتبار برای بخش تجهیزات دانشگاه نشست های مختلفی با سایر گروه های آموزشی برگزار و تجهیزات لازم با رعایت اولویت تهیه خواهد شد.
وی با اشاره به اجرای طرح های عمرانی دردانشگاه افزود: با اجرای سیاست های دولت اعتبارات مناسبی برای اتمام طرح های عمرانی پیش بینی شده است که امیدواریم درسال آینده با تخصیص مناسب بتوانیم طرح های عمرانی دانشگاه را به سرانجام برسانیم.
دکتر برومند خاطرنشان کرد: باید از فرصت های پیش رو به نحو احسن استفاده کنیم واین مهم نیاز به برنامه ریزی و پشت کار دارد.
رئیس دانشگاه جیرفت با اشاره به رشد مضاعف دانشگاه جیرفت در همه زمینه ها خاطرنشان کرد: همه بخش های دانشگاه مانند زنجیره به هم پیوند خورده است و باید همه باهم در راستای رشد و تعالی دانشگاه از ظرفیت ها و پتانسیل استفاده کنیم.
دکتربرومند ضمن قدردانی از زحمات معاون سابق پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه بیان کرد: مهندس امان اله سلیمانی به عنوان معاون جدید پشتیبانی و منابع دانشگاه معرفی و امیدوارم با پشتکار و جدیتی که دارند موجب رشد و تعالی دانشگاه شوند.
حجت الاسلام شاهرخی مسئول دفتر نهادرهبری دردانشگاه جیرفت هم درادامه گفت: معاون پشتیبانی دانشگاه به عنوان پشتیبان سایر حوزه‌های دانشگاه تلاشی دوچندان باید داشته باشد و انتخاب رئیس دانشگاه بهترین انتخاب بوده است.
وی افزود: دانشگاه جیرفت به عنوان قطب تولید علم و بزرگترین مجتمع آموزش عالی جنوب استان کرمان تلاش خود را در راستای تولید علم با اولویت نیاز جامعه بیش از پیش کند.
حجت الاسلام شاهرخی ادامه داد: در راستای تحقق این مهم همه معاونت ها و حوزه های مختلف دانشگاه باید تلاش کنند و معاونت پشتیبانی و منابع انسانی وظیفه سنگین تری خواهد داشت.
مهندس امان اله سلیمانی معاون پشتیبانی وتوسعه منابع دانشگاه جیرفت هم ضمن قدردانی از حسن اعتماد رئیس دانشگاه جیرف گفت: با همه تلاش خود در راستای پیشرفت دانشگاه گام برمی دارم.
وی افزود: باید با نگاه به آینده اما با برنامه ریزی مدون حرکت کنیم و دراین راستا باید همه همکاران و اعضای هیئت علمی دانشگاه کمک کنند تا شاهد رشد و بالندگی دانشگاه باشیم.
مهندس سلیمانی خاطرنشان کرد: رشد و بالندگی دانشگاه یکی ازمهم ترین وظایف ما است لذا دراین راستا با برنامه ریزی و اجرای دقیق قانون باید حرکت کنیم.
گفتنی است دراین نشست طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه جیرفت مهندس امان اله سلیمانی به عنوان معاون پشتیبانی و توسعه منابع دانشگاه جیرفت معرفی شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۷

دانشجوی دانشگاه یزد برگزیده جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر شد

در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، فرزانه مندابی دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد نقاشی دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد به عنوان برگزیده بخش اینستاگرام انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،3 هزار اثر از مجموع 13 هزار اثر رسیده به این جشنواره مورد ارزیابی هیئت داوران قرار گرفت و برگزیدگان علاوه بر جایزه نقدی، تندیس طوبای زرین، عضویت در صندوق هنرمندان و امکان ایجاد یک سفر مطالعاتی به《 سیته دزار 》فرانسه را دریافت کردند.
گفتنی است نهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر به همت دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر درموزه هنرهای معاصر تهران، برگزار شد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۷

برگزاری سمینار نقش دانشگاه خوارزمی در توسعه آموزش عالی کشور

سمینار نقش دانشگاه خوارزمی در توسعه آموزش عالی کشور به همت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه خوارزمی در سالن 17 شهریور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهمانان این سمینار دکترمقصود فراستخواه، دکتر محمود مهر محمدی، دکترسید کاظم اکرمی، دکتر سید حسین سراج زاده ودکتر قاسمی هنری بودند.
در ابتدای برنامه دکتر سبحان اللهی رئیس دانشگاه در خصوص نقش دانشگاه خوارزمی در توسعه آموزش عالی کشور گفت: دانشگاه خوارزمی در آستانه برگزاری مراسم یکصدمین سال تأسیس دانشگاه می باشد و در همین راستا برنامه هایی را در نظر دارد که شامل ارائه طرح جامع دانشگاه به عنوان طرح ملی به وزارت علوم، تهیه و تدوین کتاب تاریخ دانشگاه خوارزمی، تدوین تاریخ شفاهی دانشگاه خوارزمی، تهیه و تدوین تقویم دانشگاه خوارزمی، تهیه سردیس های بزرگان دانشگاه، مرمت ساختمان تاریخی پروین اعتصامی، تهیه دیوان اشعار پروین اعتصامی وتهیه و نصب سر در دانشگاه به مناسبت یکصدمین سال تأسیس دانشگاه می باشد.
دکتر فراستخواه استاد مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در خصوص سهم دانشگاه خوارزمی در توسعه آموزش عالی کشور عنوان کرد: توسعه آموزش عالی به معنای افزایش امکانات نیست افزایش ساختمان ها توسعه آموزش به همراه ندارد باید نهادهای پایدار علمی ایجاد شود این روند باید به سطح بلوغ برسد و هم کمیت و کیفیت آن باید افزایش پیدا کند و اثربخشی داشته باشند و مرزهای دانش را گسترش دهند.
گفتنی است این مراسم با سخنرانی سایر مهمانان به پایان رسید.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۷

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران منصوب شد

دکترسیدخلاق میرنیا رئیس دانشگاه، طی حکمی دکترحیدر جانعلیزاده چوب بستی عضو هیئت علمی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی را، به عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درحکم دکترجانعلیزاده آمده است:
نظر به تعهد و تخصص و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این حکم از تاریخ 02/‏12/‏95‬ به عنوان معاونت فرهنگی واجتماعی منصوب می شوید.
امیداست با استعانت از درگاه خداوند متعال و با بهره گیری از همکاری و همدلی سایر دانشگاهیان درانجام نیکوی وظایف محوله در راستای تحقق اهداف عالی دانشگاه موفق و موید باشید.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۷

بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد: کسب جایزه "دکتر کاظمی آشتیانی" توسط فارغ التحصیل دکتری دانشگاه مازندران

دکتررضا قلی پور فارغ التحصیل مقطع دکتری رشته فیزیک حالت جامد دانشگاه مازندران، مفتخر به کسب جایزه ارزشمند "دکتر کاظمی آشتیانی" از بنیاد ملی نخبگان شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترقلی پور که رساله دکتری و تحقیقات جامع خود را با راهنمایی های دکترعلی بهاری و مشاوره دکترسید نورالدین میرنیا، دو تن از اعضای هیئت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مازندران با موفقیت به پایان رسانیده است، به موجب نامه معاون دفتر پژوهش و برنامه ریزی اجتماعات نخبگانی بنیاد ملی نخبگان، برحسب فعالیت های نخبگانی در طول دوران تحصیل، مشمول بهره مندی از جایزه "دکتر کاظمی آشتیانی" این بنیاد برای جذب در نهادهای فناورانه شده است.
گفتنی است، به استناد تبصره مواد 3 و 4 آیین نامۀ «شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی» و به منظور اجرایی سازی بند «ب -2» از مادّۀ 4 آیین نامه و با هدف کمک به جذب دانش‌آموختگان برترِ دوره دکتری تخصصی به عنوان «عضو هیئت‌علمی» در دانشگاه ها و پژوهشگاه های‌کشور، دانش آموختگان برترِ دانشگاهی طبق شرایط این آیین نامه می توانند از تسهیلات جذب در مؤسسه های علمی در قالب «جایزه دکترکاظمی آشتیانی»، به پاس خدمات علمی مرحوم دکترسعید کاظمی آشتیانی، بهره مند شوند.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۷

انتصاب رئیس دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه مازندران

دکترسیدخلاق میرنیا رئیس دانشگاه مازندران، طی حکمی دکتر غلامرضا پیروز را به سمت رئیس دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در حکم دکترپیروز آمده است:
نظر به تعهد و تخصص و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این حکم از تاریخ 02/‏12/‏95‬ به عنوان رئیس دانشکده علوم انسانی و اجتماعی منصوب می شوید.
امیداست با استعانت از درگاه خداوند متعال و با بهره گیری از همکاری و همدلی سایر دانشگاهیان درانجام نیکوی وظایف محوله در راستای تحقق اهداف عالی دانشگاه موفق و موید باشید.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۵۷

سخنگوی دانشگاه پیام‌نور: ۳۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه پیام‌نور مشغول تحصیل هستند/ اخذ مجوز ۳۷ رشته محل جدید

سخنگوی دانشگاه پیام‌نور از اخذ مجوز ۳۷ رشته محل جدید برای این دانشگاه خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های پیام نور مشغول تحصیل هستند.

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید
 
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، محمد محسن صدر به وجود ۵۰۲ مرکز و واحد دانشگاه پیام نور در سطح کشور و ۱۶ نمایندگی در خارج از کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در مجموع ۷۰۰ هزار دانشجو در این دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند.
 
وی میزان دریافت شهریه در مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور را به طور میانگین ۵۰۰ هزار تومان دانست و افزود: میزان دریافت شهریه این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد ۸۰۰ هزار تومان و در مقطع دکتری نیز ۲۰ میلیون تومان است.
 
سخنگوی دانشگاه پیام نور با اشاره به چگونگی دریافت شهریه از دانشجویان بیان داشت: دانشگاه پیام نور برای پرداخت شهریه تسهیلاتی را درنظر گرفته است که طبق آن دانشجویانی که توان پرداخت کل شهریه را ندارند می توانند در ابتدای ترم تنها شهریه ثابت خود معادل ۱۳۰ هزار تومان را پرداخت کرده و مابقی شهریه را در طول ترم پرداخت کنند همچنین دانشجویان می توانند از تسهیلات بانکی صندوق رفاه و بانک های طرف قرار داد دانشگاه پیام نور برخوردار شوند.
 
صدر با اشاره به اینکه دانشگاه پیام نور از روش های نوین آموزشی و ارائه آموزش های الکترونیکی برای تدریس به دانشجویان استفاده می کند، عنوان کرد: برای ارائه آموزش های الکترونیکی در این دانشگاه، ۴ هزار و ۵۰۰ محتوا تولید شده که دانشجویان می توانند محتوای درسی را در سامانه مدیریت یادگیری اینترنتی فرا گرفته و در کلاس های مجازی شرکت کنند.
 
وی به راه اندازی رسانه تعاملی در دانشگاه پیام نور برای مشاهده محتوای درسی از سوی دانشجویان اشاره کرد و گفت: شیوه پذیرش در دانشگاه پیام نور بصورت بومی گزینی است که این موضوع باعث شده تا هیچ خوابگاهی به دانشجویان تعلق نگیرد.
 
سخنگوی دانشگاه پیام نور به فعالیت ۴ هزار عضو هیئت علمی تمام وقت در این دانشگاه اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۵۰ نفر از این اعضا، استاد تمام و دانشیار هستند.
 
صدر از اقدامات دانشگاه پیام نور در سال تحصیلی ۹۵ را افزایش و تکمیل فضای ورزشی، راه اندازی شبکه سراسری و آزمایشگاه های «شاپنا» دانست و اضافه کرد: همچنین تجهیزات و دستگاه هایی در آزمایشگاه های این دانشگاه طراحی شده که دانشگاه های مادر  هم به این تجهیزات مجهز نیستند.
 
وی به اخد مجوز ۳۷ رشته محل جدید در دانشگاه پیام نور اشاره کرد و گفت: این دانشگاه در نظر دارد رشته میان رشته ای به نام «صلح جهانی» را در مقطع ارشد و دکتری به تصویب رساند که برای این منظور شورای گسترش در حال تصمیم گیری بوده تا مجوز لازم به این رشته داده شود.
 
سخنگوی دانشگاه پیام نور در ادامه تصریح کرد: دولت به دلیل نداشتن بودجه کافی، به بخش عمرانی دانشگاه پیام نور بودجه بسیار کمی اختصاص داده و بیشتر مخارج این دانشگاه از محل صرفه جویی و در آمد اختصاصی است لذا از دولت انتظار داریم حقوق کارکنان پیمانی و رسمی این دانشگاه را مانند سایر دستگاه ها پرداخت کند.
 
صدر با اشاره به اینکه عیدی کارکنان دانشگاه پیام نور مطابق مصوبه دولت ۷۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان است، افزود: کارمندان رسمی و پیمانی دانشگاه پیام نور عیدی خود را از دولت و کارکنان قراردادی از محل درآمد دانشگاه پیام نور دریافت می کنند.
 
وی با اشاره به اینکه حجم زیادی از پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد از فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور هستند، بیان داشت: دانشگاه پیام نور به دلیل منبع محور بودن و همچنین برگزاری آزمون های سخت دانشجویان را برای بازار کار آماده کرده و میزان خروجی این دانشگاه در مقاطع تحصیلی بالا موفق است به طوری که در سال گذشته یک سوم پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد از میان دانشجویان دانشگاه پیام نور بودند.
 
سخنگوی دانشگاه پیام نور در ادامه عنوان کرد: یکی از احکام برنامه ششم توسعه این بود که به دانشگاه پیام نور اجازه داده شد به عنوان دانشگاه بین المللی فعالیت کند لذا این دانشگاه در نظر دارد فعالیت های بین المللی خود را افزایش داده و با دانشگاه های معتبر دنیا تفاهم نامه های بیشتری امضا کرده و دوره های مشترک برگزار کند که از این طریق می توان دانشجوان خارجی بیشتری جذب کرد و باعث تبادل استاد و دانشجو شد.
 
صدر با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های پیام نور مشغول به تحصیل هستند، افزود: این دانشگاه در نظر دارد برای سال تحصیلی جدید مرکز بین المللی گسترده ای را در تهران راه اندازی کند.
 
وی به برخی سوء استفاده هایی که از نام دانشگاه پیام نور صورت می گیرد اشاره کرد و بیان داشت: در بخش آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور که سالی یکبار برگزار می شود، برخی موسسات هستند که با برگزاری کلاس های آمادگی فراگیر دانشگاه پیام نور تبلیغات سوئی با عنوان پذیرش فراگیر پیام نور انجام می دهند درحالیکه پذیرش فراگیر دانشگاه پیام نور صرفا توسط سازمان سنجش انجام می شود و هیچ موسسه دیگری نمی تواند پذیرش داشته باشد لذا درصورت مشاهده این ادعاهای غلط با مراکز مورد نظر برخورد خواهیم کرد.
 
سخنگوی دانشگاه پیام نور با بیان اینکه در بحث صدور مدرک، سیستم امنیتی خوبی در دانشگاه پیام نور حاکم است، افزود: تاکنون هیچگونه جعل مدرکی توسط دانشجویان در دانشگاه پیام نور مشاهده نشده است.
 
صدر در ادامه به برنامه های فرهنگی دانشگاه پیام نور اشاره کرد و اظهار داشت: این دانشگاه در بخش فرهنگی اقدام به برگزاری جشنواره قرآن و عترت و همچنین اردوهای راهیان نور کرده بطوریکه دانشجویان در ماه اسفند و فروردین راهی این سفر خواهند شد همچنین در بخش مسابقات فرهنگی ورزشی اقدامات مناسبی از سوی دانشگاه انجام شده است.
 
وی در خصوص برنامه های دانشگاه پیام نور برای فراهم شدن زمینه تحصیل مناسب دانشجویان دارای معلولیت گفت: برنامه ریزی شده است تا برای دانشجویانی که نمی توانند در کلاس حاضر شوند محتوای درسی به صورت مجازی و به صورت سی دی به آن ها آموزش داده شود همچنین دانشجویان نابینا و ناشنوا به صورت آموزش مجازی شنیداری و گفتاری تعلیم می بینند.
 
صدر تکمیل پروژه های نیمه تمام، راه اندازی مرکز آزمایشگاهی ملی، توسعه شرکت های دانش بنیان و راه اندازی مرکز بین المللی گسترده در تهران را از اولویت های دانشگاه پیام نور دانست و در پایان یادآور شد: تمام دانشگاه های پیام نور تا روز ۲۶ اسفند فعالیت دارند و همه دانشجویان موظفند تا این تاریخ در دانشگاه ها حاضر شوند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۲۸

تبدیل شیرآلات معمولی به هوشمند در پارک یزد

يك شركت دانش‌بنيان مستقر در مركز رشد فناوري اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری یزد موفق به طراحی روشي براي تبدیل شیرآلات معمولی به هوشمند جهت صرفه‌جویی در مصرف و جلوگیری از هدر رفت آب شد.
به گزارش ايسنا - منطقه يزد، «مهدي غفاري» مدير عامل شركت زوج گيتي كه با همين ايده محوري در پارك يزد فعاليت خود را آغاز كرده است، در مورد اين طرح گفت: با وجود گذشت سال‌ها از ورود شیرآلات هوشمند به بازار، در حال حاضر به عنوان کالای لوکس شناخته می‌شود و به دلیل قیمت بالا و استفاده از قطعات نامناسب در برخی از آنها، نتوانسته است جای خود را در بازار پیدا کند.
وي تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسان شركت، پایه‌هایی با قابلیت نصب روی انواع شیرآلات طراحی شد که بدون نیاز به تعویض شیر فعلی به کاهش هزینه‌ها بیانجامد.
عفاري با اشاره به عملکرد متفاوت سنسور‌های طراحی شده نسبت به سنسور‌های معمول، افزود: این محصول می‌تواند روی تمام شیرآلات در هر مکان و هر نوع سینک، با فواصل مختلف و با هر خمیدگی نصب شود.
وي در مورد پنل هوشمند دوش‌های حمام در استخرها و هتل‌ها نيز اظهار كرد: این کالا نسبت به نمونه‌های موجود در بازار، با قیمت بسیار پایین‌تر و با نصب آن به جای علمک قدیمی دوش، انجام می‌شود.
غفاری در پايان با اشاره به اين كه در حال حاضر پایه‌های تبدیل و پنل هوشمند در چندین سازمان و اداره‌ی دولتی شهرستان یزد مورد استفاده قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد که با راه‌اندازی خط تولید این محصول تا یک ماه آتی، اين شركت دانش‌بنيان بتواند گستره فعالیت خود را افزایش دهد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۵۴

دوره آموزشی توان افزایی رؤسای پارک های علم و فناوری برگزار شد

دوره آموزشی توان افزایی رؤسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور توسط پارک علم و فناوری یزد و با همکاری دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در پارک زیست فناوری خلیج فارس در قشم برگزار شد.

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، در حاشیه پانزدهمین نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد ، دوره آموزشی توان افزایی رؤسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور توسط پارک علم و فناوری یزد و با همکاری دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در پارک زیست فناوری خلیج فارس در قشم برگزار شد.
هدف از برگزاری این دوره، آشنایی با آخرین شیوه های مدیریت علم و فناوری و مباحث مرتبط با شرکت های فناور و توان افزایی رؤسای پارک های علم و فناوری است.
این برنامه آموزشی با هماهنگی پارک علم و فناوری یزد به عنوان دبیرخانه آموزش فناوری در حوزه ملی و بین المللی و همکاری پارک زیست فناوری خلیج فارس و دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، توسط مدرسان بین المللی در حاشیه برگزاری نشست سالیانه روسای پارک ها علم و فناوری و مدیران مراکز رشد در تاریخ ۲ و ۳ اسفندماه درمحل پارک زیست فناوری خلیج فارس در قشم برگزارمی شود.
در این دوره مباحثی مانند مدیریت اقتصادی پارک های علم و فناوری، آشنایی با شیوه های نوین مدیریتی (مدیریت خدمات پارک) و تعامل و ارتباط دانشگاه و صنعت مورد بحث و بررسی استادان داخلی و خارجی قرار می گیرد.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۰:۳۱

نشست هم اندیشی دانشمندان برتر کشور در شیراز برگزار شد

صفحه شهرستان: شیراز – خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: نشست هم اندیشی دانشمندان برتر کشور به منظور ارتقاء جایگاه علم، نوآوری و فناوری با حضور 200 دانشمند برتر کشور و مدیران عالی وزارت علوم، تحقیقات فناوری و بهداشت درمان وآموزش پزشکی، استاندار فارس ومدیران استانی به مدت 2 روز در شیراز برگزار شد.
در این مراسم که به همت مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و بنیاد نخبگان فارس برگزار شد، جایگاه ISC در اکوسیستم تولید علم، فرصت‌ها و چالشهای حوزه آموزش عالی کشور و ترویج و ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم در پنل‌های مختلف توسط نخبگان شرکت‌کننده در مراسم در روزهای 30 بهمن و یکم اسفند ماه جاری در شیراز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و رئیس همایش ضمن خیر مقدم گفت: 43 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده‌اند، قرار گرفته است.
محمدجواد دهقانی در نخستین همایش دو روزه هم‌اندیشی 200 نفر از دانشمندان برتر کشور در سخنانی با بیان این‌که 43 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده‌اند قرار گرفته است، اظهار داشت: کسب علم و فناوری نخستین بند از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده که با نگاه راهبردی معظم‌له بهترین راه برای تبدیل علم به ثروت و قدرت اقتصادی است. وی با اشاره به اینکه براساس اطلاعات به‌دست‌آمده 20 درصد از محققان برتر دنیا 66 درصد علم را تولید و همچنین 85 درصد از استنادهای دنیا را دریافت می‌کنند، افزود: بر پایه تحقیقات موجود، 33 درصد از دانشمندان در حوزه مهندسی، 28 درصد شیمی، پنج درصد ریاضیات و 20 درصد از دانشمندان برتر مربوط به 9 حوزه علوم مواد، پزشکی، علوم کامپیوتر، فیزیک، بیولوژی، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، علوم اجتماعی و غیره هستند.
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری ادامه داد: ارتقای علم، نوآوری، فناوری و تولید علم در جهان با سرعت درحال پیشرفت است و در این زمینه نسبت به 10 سال گذشته تعداد مقالات علمی دنیا پنج برابر شده که باید با سازمان‌دهی، ارزیابی علمی به‌صورت کمی و کیفی در اولویت کشور قرار گیرد. دهقانی تصریح کرد: 50 درصد مقاله‌های علمی دنیا تنها 7 درصد، استنادها را دریافت می‌کنند و نیمی دیگر نیز مورداستفاده قرار نمی‌گیرند و در این زمینه انتظار از محققان مربوط به مرزهای دانش است که با تبدیل علم به ثروت و قدرت و حفظ ارزش‌های اسلامی که مورد توجه سند چشم‌انداز توسعه است گام بردارند.
وی بیان داشت: برای توسعه علمی کشور نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آگاهانه توسط پژوهشگران برتر کشور هستیم که از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، زیرا علاوه‌بر کمیت بر کیفت تولید باید توجه ویژه‌ای شود. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: از 4 میلیون دانشمند جهان، 60 هزار نفر جز یک درصد و 3 هزار نفر دیگر نیز در یک‌صدم درصد قرار دارند.
در ادامه وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با اشاره به این‌که ایران اسلامی در تولید مقاله‌های علمی 1.8 درصد و در ارتقای کیفیت 2.2 دهم را در جهان به خود اختصاص داده است اظهار داشت: با تلاش‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دانشمندان ما، ایران از نظر کیفیت دانشگاه‌ها جزو 13 و یا 14 کشور برتر دنیا قرار گرفته‌ که داشتن 200 دانشمند نشان از بازگشت به خویشتن و توانمندی در عرصه‌های علمی است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: اگر در 12 سال گذشته ارتقای مقاله‌ها را مبانی ارزش‌گذاری قرار می‌دادیم هم‌اکنون با توجه به تغییر ظرفیت و رشد توانمندی و هم‌افزایی در مجموعه نهادهای علمی شاهد ظهور پژوهشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، تحقیقات گسترده و چاپ و توزیع مجلات علمی هستیم. وی تصریح کرد: برای رشد و بالندگی مراکز علمی کشور نیازمند اهمیت دادن به پژوهش و نیز ایجاد حس اعتماد به نظام علمی و نوآوری بیش از گذشته هستیم.
احمدی بیان داشت: در تمدن ایران اسلامی در پیش و پس از اسلام بار سنگین توسعه بر دوش دانشمندان، محققان و نام‌آوران حوزه علم و ادب قرار داشت و تمدن‌هایی که بر محور غیرعلم استوار بوده‌اند پایداری نداشته و آن‌هایی که باقی مانده‌اند بر مبنای هویت علمی و علما بوده است. وی اضافه کرد: مجموعه تمدن‌هایی که در گذشته و حال بر پایه قدرت نظامی و غیرعلمی تکیه داشته‌اند جز فنا و نابودی چیز دیگری عایدشان نشده و نامی از آن‌ها در تاریخ باقی نمانده است
در این مراسم همچنین معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر لزوم توجه به دانشگاههای نسل سوم به عنوان الگوی توسعه علم در کشور تاکید کرد و اظهار داشت: هدف ازآموزش در دانشگاه‌های نسل اول که بیشتر دانش محور بودند ارائه آموزش و صدور مدرک تحصیلی بود، این دیدگاه عمدتا در جامعه نیز رواج پیدا کرده بود، برنامه ریزان و تصمیم گیران در جامعه نیز عمدتاً این دیدگاه را داشتند که که برای توسعه کشور فقط به تربیت نیروهای مجرب آموزش‌دیده و دارای مدرک پرداخته شود.
دکتر ملک زاده اضافه کرد: دانشگاه‌های نسل دوم به تحقیقات علمی و پژوهش نیز در کنار آموزش روی آوردند، طوری که به این دانشگاه‌ها عنوان دانشگاه‌های پژوهش محور نیز گفته شد، نسل دوم دانشگاه‌ها ضمن فعالیت‌های آموزشی توجه بیشتری به مباحث پژوهشی و تحقیقات کاربردی نیز داشت وافزایش تعداد مقالات علمی دستاورد این نوع دانشگاه‌ها بوده است.
معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:دانشگاه نباید صرفا جایی برای یادگیری آموزه‌های علمی و پژوهشی باشد دانشگاه نباید صرفا پروژه‌های تحقیقاتی اجرا کند، دانشگاه نسل سوم باید بتواند فارغ‌التحصیلانی را به جامعه تحویل دهد که دانش را در کنار پژوهش‌های کاربردی به خدمت بگیرند و با نوآوری کارآفرینی ‏کنند.
وی اضافه کرد: یکی از مسائل مهمی که در آموزش پزشکی باید دنبال شود، این است که به تدریج به سوی دانشگاه‌های نسل سوم پیش برویم، زیرا با این کار دانشگاه‌ها علاوه بر پژوهش و آموزش، می‌توانند پژوهش را به یک فناوری ارتقای سلامت تبدیل کنند، تا به صورت یک فرآیند، برای تشخیص زودرس و معالجه بیماری موثر باشد. ملک زاده بر لزوم سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیقات تاکید کرد و گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه تحقیقات و پژوهش امری بسیار مهم و ضروری است زیرا ریشه بسیاری از فن آوری‌ها، تحقیقات است.
دبیرخانه دائمی هم اندیشی دانشمندان برتر جهان اسلام تشکیل می‌شود
یکی از پیشنهادهایی که در این همایش مورد استقبال و تاکید شرکت کنندگان قرار گرفت تشکیل دبیرخانه دائمی هم اندیشی دانشمندان برتر جهان اسلام در شیراز بود.
در ادامه بندهایی از بیانیه این همایش به شرح زیر در این مراسم قرائت شد:
تشکیل دبیرخانه دائمی هم اندیشی دانشمندان برتر جهان اسلام
اعلام آمادگی دانشمندان حاضر در همایش برای ارائه مشاوره‌های تخصصی به ISC و تاکید بر حمایت مادی و معنوی و مرجعیت آن به عنوان مرکز رسمی رصدخانه علم در راستای پویش، پالایش و پیرایش علمی کشور و جهان اسلام و جلوگیری از موازی کاری؛
تاکید بر استمرار حرکت مطلوب ISC در ساماندهی، نظام بخشی و اعتبارسنجی همایش‌های علمی - پژوهشی و مجلات معتبر کشورهای جهان اسلام و تهیه چارچوب‌های لازم برای توسعه مجلات غیر دانشگاهی؛ تشکیل و مدیریت هسته‌های هم اندیشی تخصصی در حوزه‌های موضوعی علوم از میان دانشمندان برتر همراه با تهیه بانک اطلاعاتی و دسته بندی پژوهشگران با توجه نوع تخصص آنها جهت تسهیل دستیابی صنایع؛ تدوین و برنامه‌ریزی تکریم و حمایت دانشمندان برتر جهان اسلام با استفاده از ابزارهایی نظیر اعطای جوایز بین‌المللی توسط مرکز ISC، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ نمایه سازی نیازهای جامعه، اولویت‌های تحقیقاتی نهادهای دولتی و خصوصی، بانک ایده‌ها و مسائل علمی حل نشده توسط ISC؛ همچنین شرکت کنندگان اظهار امیدواری کردند که مسئولین محترم کشوری و خصوصا متولیان آموزش عالی، موارد فوق را به جد در سال کاری پیش رو با همیاری دانشمندان برتر کشور در دستور کار خود قرار داده و انشا‌الله بتوان در همایش‌های آتی دانشمندان برتر کشور و جهان اسلام، ناظر گزارشات امیدبخش از روند انجام آن‌ها باشیم.
در پایان این همایش، از آقایان دکتر داوود دومیری گنجی از دانشگاه صنعتی نوشیرانی بابل در حوزه موضوعی مهندسی، شهرام رضاپور از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در حوزه موضوعی ریاضیات، سعید عباس بندی از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی در حوزه موضوعی ریاضیات، طاهر نیکنام از دانشگاه صنعتی شیراز در حوزه مهندسی و محسن شیخ الاسلامی از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در حوزه مهندسی به عنوان دانشمندان ایرانی منتخب موسسه بین‌المللی ESI در سال 2016 تقدیر و قدردانی به عمل آمد.
* نشست هم اندیشی دانشمندان برتر کشور به منظور ارتقاء جایگاه علم، نوآوری و فناوری با حضور 200 دانشمند برتر کشور و مدیران عالی وزارت علوم، تحقیقات فناوری و بهداشت درمان وآموزش پزشکی، به مدت 2 روز در شیراز برگزار شد
* سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و رئیس همایش: 43 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان که دارای بیشترین میزان اثرگذاری بوده‌اند، قرار گرفته است
*بر پایه تحقیقات موجود، 33 درصد از دانشمندان در حوزه مهندسی، 28 درصد شیمی، پنج درصد ریاضیات و 20 درصد از دانشمندان برتر مربوط به 9 حوزه علوم مواد، پزشکی، علوم کامپیوتر، فیزیک، بیولوژی، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، علوم اجتماعی و غیره هستند
* برای توسعه علمی کشور نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آگاهانه توسط پژوهشگران برتر کشور هستیم که از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، زیرا علاوه‌بر کمیت بر کیفت تولید باید توجه ویژه‌ای شود

۹۵/۱۲/۰۳
۰۲:۰۰

آشنایی با نحوه ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی برای کارشناسان مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان

استان‌ها سمنان - کارگاه آموزشی «آشنایی با نحوه ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی» برای کارشناسان و مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین، کارگاه آموزشی «آشنایی با نحوه ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی» با حضور مدیران مراکز رشد، معاونان و کارشناسان این پارک در پردیس این پارک برگزار شد.
از آن‌جا که امروزه برند در کسب و کار از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار بوده و یکی از دارایی‌های نامشهود و در عین حال با ارزش هر سازمان محسوب می­گردد، لزوم آگاهی و آشنایی با این مقوله در حال حاضر بیش از پیش احساس شده است.
از این رو پارک علم و فناوری استان سمنان با هدف آشنایی مدیران و کارشناسان شاغل در پارک و مراکز رشد، با اهمیت و مراحل ثبت برند کارگاهی را به مدت 8 ساعت و در محل پردیس پارک برگزار کرده است.
در این دوره که به مدت8 ساعت برگزار شد، نرجس امیری (مدیر اداره موسسات پارک و مدرس دوره) ضمن بیان اهمیت و جایگاه علامت تجاری (برند) در بازار کسب و کار و تجارت داخلی و بین‌المللی به توضیح در خصوص قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌های مرتبط با ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی و همچنین ارایه راه­کارهای مناسب برای استفاده از این قوانین پرداخت.
وی همچنین نحوه­ی طبقه‌بندی بین‌المللی علایم صنعتی و تجاری، نحوه­ی جستجو در علامت تجاری ثبت‌شده، آشنایی با اقسام علایم تجاری، آشنایی با ثبت نشان جغرافیایی در بعد ملی و بین المللی را تشریح کرد
46

۹۵/۱۲/۰۳
۰۷:۰۱

20 درصد محققان برتر دنیا 66 درصد علم را تولید می کنند

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: 20 درصد از محققان برتر دنیا 66 درصد علم را تولید می کنند و از میان 4 میلیون دانشمند جهان، 60 هزار نفر جزء یک درصد برتر دنیا قرار دارند.
به گزارش فاوانیوز به نقل از مهر، دکتر محمد جواد دهقانی در اولین نشست «هم اندیشی دانشمندان برتر کشور» گفت: کسب علم و فناوری نخستین بند از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده که با نگاه راهبردی معظم‌له بهترین راه برای تبدیل علم به ثروت و قدرت اقتصادی است.بر دانش و آگاهی آنان می افزاید.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از جای گرفتن 43 دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان خبر داد و افزود: ارتقای علم، نوآوری، فناوری و تولید علم در جهان با سرعت در حال پیشرفت است و در این زمینه نسبت به 10 سال گذشته تعداد مقالات علمی دنیا پنج برابر شده که باید با سازمان‌دهی، ارزیابی علمی به‌صورت کمی و کیفی در اولویت کشور قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات به‌ دست‌ آمده 20 درصد از محققان برتر دنیا 66 درصد علم را تولید و همچنین 85 درصد از استنادهای دنیا را دریافت می‌کنند، افزود: بر پایه تحقیقات موجود 33 درصد از دانشمندان در حوزه مهندسی، 28 درصد شیمی، 5 درصد ریاضیات و 20 درصد از دانشمندان برتر مربوط به 9 حوزه علوم مواد، پزشکی، علوم کامپیوتر، فیزیک، بیولوژی، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، علوم اجتماعی و غیره هستند.
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری ادامه داد: 50 درصد مقاله‌های علمی دنیا تنها 7 درصد استنادها را دریافت می‌کنند و نیمی دیگر نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و در این زمینه انتظار از محققان مربوط به مرزهای دانش است که با تبدیل به علم به ثروت و قدرت و حفظ ارزش‌های اسلامی که مورد توجه سند چشم‌انداز توسعه است گام بردارند.
وی اظهار داشت: برای توسعه علمی کشور نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آگاهانه توسط پژوهشگران برتر کشور هستیم که از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، زیرا علاوه‌ بر کمیت بر کیفت تولید باید توجه ویژه‌ای شود.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: از 4 میلیون دانشمند جهان، 60 هزار نفر جز یک درصد و 3 هزار نفر دیگر نیز در یک‌صدم درصد قرار دارند.
سید محمد علی افشانی استاندار فارس با بیان اینکه دانش و دانایی عامل سیطره در دنیا محسوب می‌شود، گفت: استقلال کشورها، استقلال علمی آن‌هاست و رهبر معظم انقلاب به همین دلیل به کرات بر بها دادن به علم تأکید کرده اند. همچنین زمانی علم در جامعه ما معنای واقعی خود را به دست می‌آورد که عالمان در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.
همایش هم اندیشی دانشمندان برتر کشور توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به منظور تکریم و ارج نهادن به زحمات دانشمندان برتر کشور و بحث و تبادل نظر در خصوص شناسایی فرصت ها و چالش های پیش رو در رشد و توسعه علمی کشور با همکاری بنیاد نخبگان استان فارس، با حضور دانشمندان یک درصد برتر از سراسر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور ، مسئولان حوزه های مختلف آموزش عالی کشور، و مقامات استان فارس در روزهای شنبه و یکشنبه، 30 بهمن تا 1 اسفند 95 در شیراز برگزار شد.
در افتتاحیه این همایش دکترمحمد جواد دهقانی، سرپرست ISC ، وحید احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، محمدعلی افشانی، استاندار فارس، محمد هادی ایمانیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز سخنرانی کردند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۶:۰۳

میترا صمیعی ایران تا کنون به هیچ یک از معاهدات کپی رایت سازمان جهانی مالکیت فکری نپیوسته است

 میترا صمیعی، دبیر علمی «دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری» گفت: قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای که يكي از مهمترین و مرتبط ترین قانون با موضوع مالکیت فکری در فضای مجازی است.

به گزارش لیزنا،  میترا صمیعی، دبیر علمی «دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری»و مدیر گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌و‌گو با خبرنگار لیزنا گفت: ظهور فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی اگرچه بر میزان و سرعت دسترسی عموم به منابع اطلاعاتی افزوده است اما به موازاتش در نقض گسترده کپی رایت هم تاثیر داشته است. حقوق مالكيت فكری ، يكی از زير مجموعه­ های حقوق خصوصي است كه پديدآورنده يك اثر از آن برخوردار است و به موجب آن، بهره­ برداري غيرمجاز از اثر پديدآورنده از سوي شخص يا اشخاص ديگر، موجبات مسئوليت مدنی و كيفری بهره­ بردارِ غيرمجاز را فراهم مي­ نمايد. در نظام­ های حقوقی مختلف، برای صيانت و پاسداری از حقوق مالكيت فكری قوانين مختلفی وضع شده است.
 كشورهای مختلف دنيا، در قبال موضوع حقوق مالكيت فكری در فضای مجازی دو رويكرد متفاوت اتخاذ نموده اند. در اغلب كشورها اين موضوع (حقوق مالكيت فكری در فضای مجازی) تحت نظام حقوقی آثار ادبی و هنری و یا به تعبیر دیگر نظام کپی رایت، قرار گرفته است و معدود كشورهايی نيز اين موضوع (حقوق مالكيت فكری در فضای مجازی) را در چارچوب مالكيت صنعتی يا حق اختراع مطرح نمودند .حقوق پدیدآورندگان برای کنترل وضعیت و استفاده از آثار ادبی و هنری که در فضای مجازی خلق می‌کنند، از سوی کنوانسیون های بین­المللی نظیر کنوانسیون مالکیت صنعتی پاریس وکنوانسیون برن و رم ، سازمان جهانی مالکیت فکری، به رسمیت شناخته شده است. قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای که يكي از مهمترین و مرتبط ­ترین قانون با موضوع مالکیت فکری در فضای مجازی است. این قانون در پی رواج یافتن استفاده از تولیدات نرم‌افزاری رایانه‌ای در تاریخ ۴ دی‌ماه ۱۳۷۹به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون تصریح می‌کند: «حق نشر، عرضه، اجرا و حق بهره‌برداری مادی و معنوی نرم‌افزار رایانه‌ای متعلق به پدیدآورنده‌ آن است. نحوه‌ تدوین و ارائه داده‌ها در محیط قابل پردازش رایانه‌ای نیز مشمول احکام نرم‌افزار خواهد بود. مدت حقوق مادی ۳۰ سال از تاریخ پدید آوردن نرم‌افزار و مدت حقوق معنوی نامحدود است». همچنین در این قانون آمده است :«برای صدور تأییدیه‌ فنی در مورد نرم‌افزارهایی که پدیدآورنده آن مدعی اختراع بودن آن است، کمیته‌ای به نام «کمیته حق اختراع» زیرنظر شورای‌عالی انفورماتیک تشکیل می‌شود.»
کشور ایران تا کنون به هیچ یک از معاهدات کپی رایت یا اجراها و حامل‌های صوتی سازمان جهانی مالکیت فکری(وایپو) نپیوسته است. از طرفی، بررسی مقررات داخلی، از جمله قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان ۱۳۴۸،  قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای، قانون تجارت الکترونیک، قانون جرایم رایانه‌ای و حتی لایحه‌ی جامع حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مرتبط، نشان می‌دهد که هیچ قانونی به منظور حمایت از تدابیر فنی مربوط به مدیریت حقوق دیجیتال و قوانین مالکیت فکری در فضای مجازی وضع نشده است.
بر این اساس دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی با محوریت موضوعی « مالکیت فکری » با هدف بررسی چالش ها و مسائل موجود در قوانین مالکیت فکری در فضای مجازی ، دسترسی پذیری منابع اطلاعاتی در کتابخانه های دیجیتالی و ارتقاء جایگاه کپی رایت در کشور و حمایت از حقوق مالکیت فکری وفرهنگ سازی به کارگیری و استفاده از قوانین مالکیت فکری در فضاهای مجازی در کشور ، با بحث و تبادل نظر میان متخصصان کشور ، حول محورهای ذیل مورخ ۴ اسفند ۱۳۹۵ برگزار می شود :
     کتابخانه های دیجیتالی و سیاستگذاری مالکیت فکری؛
    کتابخانه های دیجیتالی و حقوق مؤلف؛
     کتابخانه های دیجیتالی و مدیریت مالکیت فکری؛
     کتابخانه های دیجیتالی و فناوری های مالکیت فکری؛
     کتابخانه های دیجیتالی و جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات؛
    کتابخانه های دیجیتالی و حقوق ذینفعان.
مبنای گزینش مقالات و تجربیات کاربردی و عملی بر اساس رویکرد پژوهشي و نوآورانه  بوده است . علاوه بر این،دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی : مالکیت فکری قصد داردعلاوه بر روال معمول کنفرانس‌های علمی در بیان نتایج پژوهش‌های انجام شده در قالب مقاله‌های علمی، تعداد ۶ تجربه کاربردی و اجرایی در کتابخانه ها و سازمان ها  را ارائه نماید . این تجربیات عملی و کاربردی، قطع یقین می تواند یکی از دستاوردهای ارزشمند و بی‌بدیل این کنفرانس باشد که مسیر را برای توسعة حوزه مالکیت فکری در کتابخانه های دیجیتالی، هموار سازد. برنامه زمان‌بندی دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری به شرح ذیل است :
گروه علم اطلاعات و دانش شناسی 
برنامه زمان‌بندی دومین کنفرانس ملی کتابخانه دیجیتالی: مالکیت فکری
چهارشنبه ۴ اسفندماه 
 
عناوین برنامه‌ها
ساعت آغاز
 
پذیرش شرکت‌کنندگان
30/8-8
 
قرائت قرآن مجید و پخش سرود ملی و سرود دانشگاه
40/8-30/8
 
سخنرانی دکتر میترا صمیعی(دبیر علمی کنفرانس)
50/8- 40/8
 
سخنراني دکتر حسین سلیمی(ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبائی)
9-50/8
 
سخنرانی دکتر احمد برجعلی(ریاست محترم دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی)
15/9-9
 
سخنراني دکتر محسن اسماعیلی(عضو حقوقدان شورای نگهبان و نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری)
40/9 – 15/9
 
پنل اول:
دکترفریبرزخسروی، دکترغلامعلی منتظر، دکترمهدی علیپورحافظی ، دکتر داریوش مطلبی
 
ارائه سخنرانی دکتر محسن صادقی(دکترای حقوق مالکیت فکری و عضو هیات علمی دانشگاه تهران)
با عنوان" نارسایی های حقوق ایران در دعاوی نقض کپی رایت در محیط دیجیتالی"
30/10- 15/10
 
ارائه تجربه ملی آقای دکتر سیدمهدی طاهری(رئیس کتابخانه مرکزی  و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی)
11- 30/10
 
ارائه مقاله آقای حمید محسنی (مدیرعامل نشر کتابدار)- با عنوان " ابداعات فنی، کنش‌های تازه و حقوق نسخه‌برداری"
15/11-11
 
ارائه تجربه ملی خانم لادن حیدری (مدیرکل دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و  ارشاد و دانش‌آموخته دکتری در حوزه حقوق عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات )
45/11-15/11
 
پرسش و پاسخ
12- 45/11
 
نماز و ناهار و بازديد از بخش‌های جانبي
30/13-12
 
پنل دوم:
دکترعلی جلالی دیزجی، دکتر سعید پورروستایی اردکانی، دکترمحمدهادی میرشمسی، دکتریعقوب نوروزی
ارائه سخنرانی آقای  مهندس رضا بهبهانی(پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات)
45/13-30/13
ارائه تجربه ملی آقای مهندس رضا بحری(عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات)
15/14-45/13
ارائه مقاله آقای امیر نعمتی(دانش‌آموخته حقوق مالکیت فکری دانشگاه شهید بهشتی) با عنوان " حمایت حقوقی از فضای مجازی در قوانین مالکیت فکری"
30/14-15/14
ارائه تجربه ملی آقای مهندس یحیی عیوضی( پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی)
15-30/14
سخنرانی نماینده‌ای از شرکت نرم‌افزاری پارس آذرخش(متخصص طراحی نرم‌افزارهای جامع کتابخانه‌ای)
10/15-15
پرسش و پاسخ
25/15-10/15
پذیرایی
55/15-25/15
پنل سوم:
دکترمهدی زاهدی، دکتراسمعیل زارعی زوارکی، دکترسیدمهدی طاهری، دکترعصمت مومنی
سخنرانی دکترسید مرتضی موسویان –( رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال ) با عنوان " ساماندهی محتوای فضای مجازی با تاکید بر قوانین مالکیت فکری"
10/16-55/15
ارائه تجربه ملی آقای مهندس امیرحسین بهبودی(موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان - دفتر قم)
40/16-10/16
ارائه مقاله خانم دکتر راضیه حسنخانی (دکترای حقوق خصوصی و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان ) با عنوان "بررسی حمایت ناشی از حق مؤلف در مالکیت ادبی و هنری و حمایت خاص(sui generis) از نرم‌افزارهای  کتابخانه-های دیجیتال"
55/16-40/16
ارائه تجربه ملی  کتابخانه دیجیتالی روسیه(دانشگاه دولتی زبانشناسی مسکو)
25/17-55/16
پرسش و پاسخ
40/17-25/17
بيانيه كنفرانس
50/17-40/17
اختتامیه و ارائه گواهی‌های حضور
18-50/17
 
منتظره شما روز چهارشنبه مورخ ۴ اسفند ۱۳۹۵ در سالن همایش های دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی از ساعت ۸ الی ۶ بعدظهر هستیم . 
 

۹۵/۱۲/۰۳
۱۰:۳۶

تعاملات پارک علم و فناوری استان قزوین و سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین افزایش می‌یابد

راه‌کارهای همکاری و افزایش تعاملات و خدمات قابل ارائه به واحدهای فناور طی جلسه‌ای باحضور مسئولان پارک علم و فناوری استان و سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین جلسه نجف‌آبادی سرپرست امورموسسات پارک علم و فناوری استان قزوین، به تشریح نحوه عملکرد و چگونگی تعامل پارک درخصوص موسسات پارکی پرداخت و درادامه با حضور اسماعیلی مسئول بخش آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت به برخی از فعالیت‌های سازمان متبوع خود که می‌تواند نقطه مشترک همکاری با پارک باشد اشاره کرد.
گفتنی است درپایان مقررشد با تداوم این جلسات، راهکارهای عملیاتی برای خدمت‌رسانی بیشتر به واحدهای فناور و تولیدی در قالب همکاری‌های متقابل، تدوین و اجرایی شود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۷

دومین دوره کشوری مدیریت کسب و کار در پارک علم و فناوری قزوین برگزار شد

دومین دوره کشوری یک روزه مدیریت کسب و کارهای کوچک و متوسط در پارک علم و فناوری قزوین برگزارشد و علاقه‌مندان به این حوزه علاوه بر استان قزوین از زنجان، کردستان و غیره برای حضور در دوره یاد شده، ثبت نام خود را نهایی کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، افراد علاقه‌مند به امور کارآفرینی با حضور در دومین دوره آموزشی مدیریت کسب و کارهای کوچک و متوسط که با تدریس دکتر فریدونی سرپرست مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری قزوین همراه بود، ویژگی‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی یک کسب و کار نوپا و موفق را فرا گرفتند.
نحوه ورود به بازار برای کارآفرینان و ایده‌پردازان، چگونگی رقابت با محصولات مشابه، روش‌های مناسب برای تبلیغ و اهمیت شناخت نیاز مشتری، بخشی از سرفصل‌های ارائه شده در این دوره آموزشی بود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۳:۳۷

عنوان برترین فروشگاه آنلاین تخصصی کشوربه واحد فناور پارک هرمزگان رسید

یکی از واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان به عنوان برترین فروشگاه آنلاین تخصصی کشور در سال 95 انتخاب شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پویان ادیبی مدیر مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری هرمزگان گفت: با رای هیئت داوران نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران، تندیس برترین فروشگاه تخصصی کشور به واحد فناوری ماهی دریا رسید.
واحد فناور ماهی دریا با راه اندازی فروشگاه اینترنتی تخصصی ماهی و میگو و با استفاده از ظرفیت های منطقه گامی بزرگ در عرصه تجارت الکترونیک استان هرمزگان برداشته است تا استان هرمزگان نیز در زمینه تجارت الکترونیک کشور سهمی داشته باشد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۷

بررسی مشکلات پارک های علم و فناوری کشور در قشم

رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس گفت: مشکلات پارک های علم و فناوری کشور در نشست دو روزه 35 رئیس این مجموعه های علمی و مدیران مراکز رشد کشور در قشم بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، سید محمود رضا آقا میری روز دوشنبه با بیان این مطلب گفت: به پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیسان پارک های علم و فناوری کشور، قشم برای دومین سال متوالی میزبان این نشست مهم با حضور مسئولان بلند رتبه کشوری خواهد بود.
وی ادامه داد: رئیسان پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد کشور طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (4 و 5 اسفند ماه) معضلات و چالش های مربوط به حوزه پارک ها را با هدف دسترسی به راه برون رفت از مشکلات بررسی خواهند کرد.
رئیس پارک زیست فناوری خلیج فارس با اعلام اینکه قرار است شماری از مسئولان کشوری و منطقه آزاد قشم در این همایش حضور داشته باشند، گفت: میهمانان ویژه این نشست مهم علمی، با دریافت مشکلات پیش روی شرکت های دانش بنیان به طور حتم برای رفع آن اقدام خواهند نمود.
وی گفت: خروجی چهاردهمین نشست رئیسان پارک های علم و فناوری در قشم به افزایش میزان اعتبارات جاری و عمرانی این مراکز منجر شد و امید می رود نشست امسال هم تاثیر مهمی در روند اعتبارات این مراکز داشته باشد.
آقا میری بیان داشت: با توجه به انجام پژوهش های بسیار مهم و ارزشمندی که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری در حوزه های علمی این مراکز انجام می شود، حمایت همه جانبه مسئولان از خدمات این مراکز دانش بنیان، زمینه را برای رقابت علمی ایران با سایر کشورهای پیشرفته جهان فراهم می کند.
بنا به این گزارش، 35 رئیس پارک های علم و فناوری به اتفاق مدیران مراکز رشد کشور در نشست دو روزه خود مشکلات شرکت های دانش بنیان را در پارک زیست فناوری خلیج فارس در منطقه آزاد قشم بررسی خواهند کرد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۲۷

دوره آموزشی توان افزایی رؤسای پارک های علم و فناوری سراسر کشوردر در پارک زیست فناوری خلیج فارس در قشم آغاز به کار کرد

در حاشیه پانزدهمین نشست روسای پارک های علم و فناوری و مدیران مراکز رشد ، دوره آموزشی توان افزایی رؤسای پارک های علم و فناوری سراسر کشور توسط پارک علم و فناوری یزد و با همکاری دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم در پارک زیست فناوری خلیج فارس در قشم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هدف از برگزاری این دوره، آشنایی با آخرین شیوه های مدیریت علم و فناوری و مباحث مرتبط با شرکت های فناور و توان افزایی رؤسای پارک های علم و فناوری است.
این برنامه آموزشی با هماهنگی پارک علم و فناوری یزد به عنوان دبیرخانه آموزش فناوری در حوزه ملی و بین المللی و همکاری پارک زیست فناوری خلیج فارس و دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، توسط مدرسان بین المللی در حاشیه برگزاری نشست سالیانه روسای پارک ها علم و فناوری و مدیران مراکز رشد در تاریخ 2 و 3 اسفندماه درمحل پارک زیست فناوری خلیج فارس در قشم برگزارمی شود.
در این دوره مباحثی مانند مدیریت اقتصادی پارک های علم و فناوری، آشنایی با شیوه های نوین مدیریتی (مدیریت خدمات پارک) و تعامل و ارتباط دانشگاه و صنعت مورد بحث و بررسی استادان داخلی و خارجی قرار می گیرد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۳۸

رئیس امورتحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس انجمن ژنتیک ایران از پردیس پارک علم و فناوری استان سمنان بازدید کردند

دکتربهزاد قره‌یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی و رئیس امورتحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور و دکترمحمود تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران ازپردیس این پارک و تعدادی از شرکت‌ها و واحدهای مستقر درآن بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، همچنین جلسه‌ای با حضور دکتر بهزاد قره‌یاضی، دکترمحمود تولایی، دکترسیدمحمد اسماعیل جلالی رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان، مدیران و کارشناسان پارک علم و فناوری استان سمنان برگزارشد.
گفتنی است دراین جلسه معاون پشتیبانی پارک علم و فناوری استان سمنان پروژه‌های عمرانی پایان یافته و دردست ساخت این پارک را تشریح کرد.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۳۸

مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارس اطلس از اجرای بزرگ ترین پروژه تولید نقشه های تصویری شهری به وسیله پهپاد درکشور خبرداد

مهران غفاری مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارس اطلس با اعلام این خبر گفت: شرکت دانش بنیان پارس اطلس از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان موفق به اجرای بزرگترین پروژه تولید نقشه های تصویری شهری به وسیله پهپاد در کشور شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، غفاری دراین خصوص گفت: این شرکت که از واحدهای فناور مرکز رشد فناوری تربت حیدریه می باشد که پس از گذران مدت دو سال فعالیت تحقیق و توسعه ای، با بومی سازی فرآیندها و دانش فنی و همچنین ساخت و تهیه سخت افزارهای مورد نیاز، موفق به تکمیل زنجیره مورد نیاز جهت اجرای پروژه های وسیع شهری به وسیله پهپادها شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارس اطلس ادامه داد: درجدیدترین پروژه شرکت به سفارش شهرداری تربت حیدریه، نقشه های تصویری به روز شده محدوده 3000 هکتاری تربت حیدریه تهیه و تکمیل شد که از لحاظ وسعت منطقه پویش شده، بزرگترین پروژه از نوع خود در کشور می باشد.
غفاری اضافه کرد: دراین پروژه با تکیه بر فرآیند طراحی شده توسط شرکت دانش بنیان پارس اطلس، پس از 120 نوبت پرواز پهپادها بر فراز تربت حیدریه در حدود 35 هزار قطعه عکس خام اخذ شده است که از طریق پردازش این تصاویر، نقشه تصویری با قدرت تفکیک زمینی متوسط 5 سانتی متر تولید و تحویل شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان پارس اطلس درپایان گفت: نقشه های تصویری یا Orthophoto تصاویر هوایی کاملاً عمود و دارای مقیاس می باشند که در روش های مرسوم قبلی از طریق ماهواره و هواپیماهای سرنشین دار و طی فرآیندهای بسیار پرهزینه و زمان بر تهیه می شد که با اجرای موفق این پروژه توسط شرکت، زمینه تحولی بنیادین در به روز رسانی سریع و ارزان قیمت لایه های پایه در سامانه های اطلاعات مکانی شهری، ازطریق فناوری پهبادها فراهم شده است.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۳۸

با حضور 80 تیم، سومین دوره مسابقه موشک های آبی دردانشگاه یزد برگزارشد

سومین دوره مسابقه موشک های آبی با تلاش اعضای انجمن علمی مهندسی مکانیک و همکاری پارک علم و فناوری یزد باحضور 250 دانشجو درقالب 80 تیم ، در دانشگاه یزد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این مسابقه با بهره مندی از پایه مهندسی و همچنین هیجان درسطح شهرستان یزد با استقبال بالای دانشجویان برگزارشد.
برنامه های این مسابقه، با برپایی جلسه معارفه و آموزش با حضور دبیرعلمی مسابقه، محمدجواد کیانی آغازشد و با برپایی کارگاه ساخت سه روزه واقع درسالن فجر، به کار خود ادامه داد.
همچنین شرکت کنندگان با بهره گیری از امکانات موجود در کارگاه به ساخت مدل های آزمایشی پرداختند و از راهبرد های کادر علمی استفاده کردند.
تیم های شرکت کننده در سه آیتم برد، هدف و گزارش به رقابت پرداختند.
درمراسم اختتامیه این مسابقه، ضمن ارائه گزارش علمی مسابقه، از تیم های برتر تقدیر و جوایز ارزنده ای به آنها اعطا شد.
گفتنی است اسامی تیم های بهتر این دوره شامل: تیم مشکین از دانشگاه یزد، تیم اول، تیم S.I.S از دانشگاه یزد، تیم دوم، تیم M.K.H و تیم فراز از دانشگاه یزد، مشترکاً تیم سوم می باشند.

۹۵/۱۲/۰۳
۰۹:۵۶

شرکت متقاضیان مشمول نظام وظیفه در فراخوان جذب هیات علمی

هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای استفاده از همه ظرفیت های علمی کشور، بر لزوم شرکت متقاضیان مشمول نظام وظیفه در فراخوان جذب هیات علمی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۱۸۵ هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست  محمد علی کی نژاد در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
محمد علی کی نژاد گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در جلسات هیات اجرایی جذب از افرادی که حکم آنان تمدید شده و یا به عنوان عضو هیات اجرایی یا کارگروه بررسی صلاحیت عمومی از هیأت عالی حکم دریافت کرده‌اند، دعوت کنند.
سپس اعضای هیات عالی جذب با تاکید بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌های علمی کشور بر لزوم شرکت افرادی که خواهان گذارندن دوره سربازی خود به عنوان هیات علمی هستند، در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تاکید کردند.
در ادامه جلسه، رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی پیرامون محدودیت ‌های موجود در این وزارتخانه در مسیر جذب راتبه (بورسیه) در مناطق محروم ارائه داد.
سپس اعضای هیات عالی جذب مقرر کردند، تعداد اعضای هیات اجرایی جذب دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به دلیل حجم بالای پرونده‌های متقاضیان جذب افزایش پیدا کند.
همچنین اعضای هیات عالی جذب مقرر کردند، در مواردی که معاون آموزشی دانشگاه نتواند در هیات اجرایی جذب دانشگاه یا مرکز آموزش عالی عضویت یابد؛ معاون پژوهشی آن دانشگاه یا مرکز آموزش عالی می تواند پس از تأیید هیات عالی جذب به عضویت هیات اجرایی جذب در آید.
در پایان جلسه صلاحیت اعضای هیات‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه‌ صنعت نفت، دانشگاه‌ هنر اسلامی تبریز، دانشگاه‌ رازی، دانشگاه‌ صنعتی جندی شاپور، دانشگاه‌ صنعتی شاهرود، دانشگاه‌ صنعتی شیراز، دانشگاه‌ بجنورد، دانشگاه‌ شاهد، دانشگاه‌ کاشان، دانشگاه‌ یاسوج، دانشگاه‌ کوثر، دانشگاه‌ علوم پایه دامغان، دانشگاه‌ تربیت دبیر شهید رجائی و مجتمع آموزش عالی اسفراین توسط اعضای هیات عالی جذب تائید شد.
همچنین اعضای هیات‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه پیام نور، مشترک پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و هوافضا، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، گلستان، دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه علوم پزشکی شاهد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جهرم نیز توسط اعضای هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تأیید صلاحیت شدند.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۵:۲۱

دبیرخانه دائمی هم اندیشی دانشمندان برتر جهان اسلام تشکیل می‌شود

در اختتامیه هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور برضرورت تشکیل دبیرخانه دائمی هم‌اندیشی دانشمندان برتر جهان اسلام تاکید شد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، همایش دانشمندان برتر کشور با سه محور جایگاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در اکوسیستم تولید علم، فرصت‌ها و چالش‌های حوزه آموزش‌عالی و نقش دانشمندان برتر در ترویج دانشگاه‌های نسل سوم به همت بنیاد نخبگان فارس و مرکز اطلاع‌رسانی جهان اسلامی طی دو روز در شیراز برگزار شد.
احمد شعبانی مدیر پنل فرصت‌ها و چالش های آموزش عالی در جمع بندی این پنل گفت: در ساختار آموزش عالی، ماموریت ها و اعتبارسنجی ها باید تغییر و تحول اساسی داشته باشیم. تغییر این ساختار مستلزم منابع مالی است که باید تدارک دیده شود.
وی افزود: تاکید بر نگاه واقع بینانه به آموزش عالی مهم است که باید به آن توجه داشته باشیم.
شعبانی گفت: نمایه سازی ایده ها، و اولویت ها و یافتن راهکار برای مسائل حل نشده، افزایش نظارت نخبگان از دیگر مسائلی است که باید مدنظر گرفته شود.
وی ضرورت تشکیل دبیرخانه دانشمندان برتر توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) را تاکید کرد و افزود: این دبیرخانه باید مسائلی که در حوزه فرصت  ها و چالش بیان می شود را با همکاری همه دانشگاه ها اولویت بندی کند تا برای نشست های بعدی راهکارهای این آسیب ها ارائه و دستورالعملی تهیه و به مقامات ارائه شود.
رعنایی مدیر پنل دانشگاه های نسل سوم گفت: دراین پنل طبق سخنرانی های صورت گرفته، چالش ها و فرصت ها مورد تاکید قرار گرفت و به نظر می رسد به جمع بندی رسیده‌ایم که با وضعیت کنونی نمی‌توان دانشگاه های نسل سوم را اداره کرد. البته درباره الزامات آن تفاوت نظرهایی وجود دارد ولی برای ایجاد آن اتفاق نظر داریم.
وی افزود: سه ماموریت دانشگاه نسل سوم عبارتند از: آموزش، پژوهش و نوآوری، ارزش آفرینی و مشارکت در توسعه فناوری ملی دانشگاه نسل سوم قابلیت هایی دارد که می تواند پژوهش های بنیادی و قوی انجام داده آن را تبدیل به نوآوری کند.
رعنایی بیان داشت: همچنین لازمه انجام این سه ماموریت تغییر نگرش در سطح کلان و همچنین درون دانشگاه ها است و مدیران ارشد باید با نگاهی تحول گرا تعریفی از دانشگاه های نسل سوم داشته باشند. علاوه براین، تغییر در نظام مدیریتی، ساختارها، فرهنگ و سیستم نیز مورد نیاز است.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۷:۰۳

سرکار در یازدهمین جشنواره برترین های فناوری نانو: انفجار علمی نانو با تولید بیش از ۸ هزار مقاله در سال/ تاکید بر توسعه بازارهای بین المللی در برنامه راهبردی ده ساله دوم

معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور از تولید ۸ هزار مقاله در سال در حوزه فناوری نانو به عنوان یک انفجار علمی یاد کرد و گفت: در برنامه راهبردی ده ساله دوم تمرکز زیادی بر تجاری سازی با تاکید بر توسعه بازارهای بین المللی شده است.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در یازدهمین جشنواره برترین های فناوری نانو که عصر امروز در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد گفت: از زمانی که کشور تصمیم گرفت در عرصه نانو فعال شود باید نگاهی ویژه به برترین ها پیدا می کرد که خود یکی از شاخص های کارنامه عملکردی ستاد نانو می باشد. امسال مصادف با شروع برنامه راهبردی ده ساله دوم فناوری نانو می باشد و ما برنامه راهبردی اول را که بیشتر تمرکز بر توسعه انسانی داشت را پشت سر گذاشتیم و توانستیم با کمک محققین و مسئولان به اهداف و حتی فراتر از اهداف خود دست پیدا کنیم.
 
وی افزود: وقتی به چرخه تبدیل ثروت به علم و تبدیل علم به ثروت نگاه می کنیم در نیم چرخه اول که پژوهش نامیده می شود باید به ملزومان پژوهشی و دستاوردهای آن توجه جدی کرد، یکی از اصلی ترین سرمایه های ما نیروی انسانی است و در عرصه نانو ما با دست خالی کار را شروع کردیم. طوری که در ابتدای کار کمتر از ده نفر در ایران می توانستند به طور واقعی تعریفی صحیح از نانو ارائه دهند. در سال 2001 میلادی تنها ده مقاله ISI در حوزه نانو تکنولوژی داشتیم و رتبه 57 برای ایران بود، اما در پایان سال 2016 تعداد مقالات به حدود 8 هزار مقاله در سال رسید و از ده مقاله در سال به روزی بیش از 23 مقاله رسیدیم که این یک انفجار علمی می باشد.
 
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در ادامه بیان داشت: ما توانستیم نیروی انسانی متخصص را تربیت کنیم و دانشگاه ها در این زمینه فعال بودند و خوش درخشیدند امکانات آزمایشگاهی را در حد توان خود توانستیم ارتقا دهیم که این امر با ایجاد شبکه آزمایشگاهی و طراحی و ساخت تجهیزات محقق شد خوشبختانه در نیم چرخه تحقیق و پژوهش از نظر کمی راه خوبی را طی کردیم و با پشت سر گذاشتن ژاپن به رتبه ششم در جهان رسیدیم، هم چنین از نظر شاخص رتبه HENDEKS به عنوان یک معیار ارزشمند موقعیت بدی نداریم و رتبه شانزدهم را کسب کردیم و در حال حاضر بیشترین تمرکز و تاکید ما بر افزایش کیفیت می باشد.
 
سرکار اظهار داشت: 2.33 متوسط شاخص ارجاع مقالات ما می باشد که باید در این زمینه پیشرفت کنیم تا علمی که تولید می شود با کیفیت مطلوب تری ارائه گردد.
 
معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه کارنامه ای که در رابطه با دستاوردهای نانو ارائه می شود کارنامه مشارکت جمعی در کشور بود افزود: تمام دستگاه ها از وزارت علوم، وزارت بهداشت و صنعت و دیگر دستگاه ها متناسب با توان خود بهترین مشارکت را انجام دادند ما توانستیم تبدیل ثروت به علم را یاد بگیریم اما ارتقای کیفیت تولید علم مبحثی است که باید روی آن تمرکز کنیم و در برنامه راهبردی ده ساله نیز روی این موضوع تاکید زیادی شده است.
 
وی با بیان اینکه در مقوله تولید علم به ثروت تازه وارد محسوب می شویم ادامه داد: برنامه سند ده ساله دوم تمرکز بر صنعتی سازی و تجاری سازی با تاکید بر توسعه بازارهای بین المللی دارد و ما نباید فراموش کنیم که در نیم چرخه تبدیل علم به ثروت تازه وارد هستیم و باید تجربه زیادی کسب کنیم در کنار بحث توسعه کیفی تمرکز ستاد به سمت کاربردی شدن آموزش ها در حوزه نانو می باشد.
 
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو افزود: دو برنامه اساسی برای کاربردی شدن آموزش های نانو داریم اول این که بتوانیم آزمایشگاه های آموزشی برای دانشجویان حوزه نانو را تاسیس کنیم چرا که به دلیل افزایش تعداد دانشجویان در مقطعی، آزمایشگاه ها قربانی شدند و حضور دانشجویان در آزمایشگاه ها رنگ باخت و دانشجویان بیشتر به صورت تئوری آموزش دیدند، توانمندی کارکردن و مهارت های لازم به دانشجویان ارائه نشد چرا که در حوزه ای مثل نانو باید دانشجو فرصت کند تا آزمون و خطا انجام دهد برنامه ما این است که به ترتیب اولویت براساس دانشگاهی که رشته های بیشتری در حوزه های نانو را پوشش می دهد سالانه حمایت هایی توسط ستاد نانو انجام شود تا آزمایشگاه در دانشگاه تاسیس شود می توان گفت 70 درصد بودجه تاسیس آزمایشگاه ها توسط ستاد نانو تامین می شود و دانشگاه تنها با 30 درصد آورده خود صاحب آزمایشگاه برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا می شود البته دانشجویان دوره کارشناسی می توانند به صورت اختیاری و توسط دانشگاه از این آزمایشگاه و خدمات آن استفاده کنند.
 
سرکار درباره ارتباط دانشگاه و صنعت ادامه داد: اعتقاد داریم که در ایران ارتباط دانشگاه و صنعت به طور مستقیم برقرار نمی شود چون دانشگاه و صنعت به صورت دو موجود مجزا رشد کرده اند ونیازی به هم احساس نکرده اند در عین حال به ندرت در کشور صنعت پویایی داریم ارتباط دانشگاه و صنعت احتیاج به کاتالیزور دارد که شرکت های دانش بنیان می توانند این کاتالیزور باشند.
 
معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد شرکت های دانش بنیان گفت: شرکت های دانش بنیان معنای پول و زمان را می فهمند و در عرصه تولید و بازار و تجارت صنعت را به خوبی درک می کنند علاوه بر این شرکت های دانش بنیان از دل دانشگاه ها بر آمدند و می توانند ارتباط موثری با دانشگاه ها داشته باشند برهمین اساس ده تا 12 شرکت دانش بنیان در زمینه هایی نظیر نانو الیاف و زمینه های مختلف دارای فضایی هستند تا دانشجویان پایان نامه های خود را در این مجموعه ها و براساس نیاز صنعت با استفاده از حمایت های ویژه ستاد نانو انجام دهند دراین مجموعه ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز دانشجویان در اختیار آنها قرار داده شده و فاز صنعتی سازی در آنجا اتفاق می افتد. این مرکز با نام اختصاری ICAN در سال آینده افتتاح می شود و علاقه زیادی به ارتباط و همکاری دانشجویان در این حوزه داریم. اما در رابطه به این فاز نیاز به فراهم شدن زیست بوم داریم چرا که این فاز دارای فرایندهایی است.
 
وی بیان داشت: تغییر نگرش در دانشگاه ها ایجاد شده و ما باید دانشجویان را افرادی توانا و خلاق داشته باشیم اما در دانشگاه های ما بیشتر ضایعه نخاعی پرورش داده می شود چرا که کسی که ضایعه نخاعی است همیشه به دیگران تکیه می کند تا بتواند روزگار بگذراند  این امر در فارغ التحصیلی دانشجویان ما اتفاق می افتد، اکثر فارغ التحصیلان ما از پس خودشان برنمی آیند و کشور دیگر کشش جذب و فراهم کردن شرایط برای این افراد که از دانشگاه تحویل می گیرد ندارد. ما باید افرادی خلاق و توانمند تربیت کنیم که یکی از محورهای تمرکز دانشگاه ها همین امر می باشد.
 
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در ادامه تاکید کرد: کشور ما در زمینه هایتک مشکلات زیادی دارد و در دنیا ما را با اقتصادی مبتنی بر محصولات سنتی می شناسند و ایران برای بسیاری از کشورها معنای فروش مواد خام، نفت، گاز، پسته و زعفران را دارد این که ما بخواهیم با محصولات هایتک وارد بازار شویم نیاز به این دارد که دنیا ما را در این حوزه به رسمیت بشناسد که در حال حاضر این اتفاق نیفتاده است، کره، ژاپن و امریکا در زمینه محصولات هایتک جای خود را در جهان تثبیت کرده اند اما وقتی یک محصول از ایران در بازار هایتک ارائه می شود آنها با ناباوری و شک به آن نگاه می کنند متاسفانه ما برای بازاریابی محصولات هایتک بازرگان و تجار نداریم تا با این ادبیات آشنا شوند، تجار ما در حوزه صنعتی فعالیت کرده اند در حالی که حوزه هایتک تخصص خاص خود را دارد.
 
سرکار اظهار داشت: خوشبختانه در عرصه نانو بیش از 150 شرکت و 360 محصول در بازار ارائه کردیم و به 17 کشور محصولات خود را صادر می کنیم ما در حوزه نانو فقط در مقوله تولید علم نماندیم و برنامه ده ساله آینده نیز به تجاری سازی با نگاه برون گرا و صادرات توجه خاصی دارد چرا که اگر نتوانیم محصولات خود را صادر کنیم همه شرکت ها در بن بست قرار می گیرند یکی از اولویت های دستیابی به بازارهای بین المللی است که امیدواریم به زودی محقق شود.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۷:۴۴

آسیب شناسی مقالات علمی - ۷ سوء رفتارهای پژوهشی را بشناسیم/ بازتعریف مفهوم تقلب علمی

دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت با تاکید بر این نکته که ابتدا باید استاندارد پژوهش را تعریف کنیم، گفت: هر انحرافی از آن استاندارد، سوء رفتار پژوهشی محسوب می شود.

دکتر احسان شمسی گوشکی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آسیب شناسی مقالات علمی در ایران گفت: نکته اول این است که صورت مساله را به خوبی روشن کنیم. مساله تنها مقاله نیست بلکه صورت مساله پژوهش است. در واقع مقاله سندی است که در آن نتیجه پژوهش منتشر می شود و انتشار آن هم روال استاندارد خودش را دارد.
وی افزود: بنابراین درست است که سوء رفتارهای پژوهشی می تواند در مرحله ای که پژوهش تبدیل به مقاله می شود رخ دهد اما واقعیت این است که ریشه این مساله را باید در جای دیگری جستجو کرد. مساله تخلف پژوهشی در نوشتن مقالات بدون در نظر گرفتن سایر ابعاد تخلفات پژوهشی تنها توجه به نوک یک کوه یخ است.
هر انحرافی از استاندارد پژوهش سوء رفتار پژوهشی محسوب می شود
استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این نکته که ابتدا باید استاندارد پژوهش را تعریف کنیم، گفت: هر انحرافی از آن استاندارد، سوء رفتار پژوهشی محسوب می شود. پس مرحله اول یک پژوهش این است که یک سئوال و فرضیه دقیق برای اینکه مشکلی حل شود و به یک سئوال معتبر پاسخ دهد، باید وجود داشته باشد.
وی گفت: پژوهش باید برای پاسخ دادن به سئوالات و تربیت پژوهشگر انجام شود نه چیز دیگری. بنابراین مشکل اصلی پژوهش در کشور ما این است که اغلب پژوهش ها مساله محور نیست. در این میان ارتباط بین نهادهای دولتی و خصوصی که باید مسائل و مشکلاتشان را با کمک پژوهش هایی که در دانشگاهها انجام می گیرد، حل کنند؛ به خوبی شکل نگرفته است.  
شمسی گوشکی افزود: متاسفانه این روند به خوبی تعریف نشده و اکنون بسیاری از نهادهای دولتی و حتی خصوصی یا  نیمه دولتی به جای اینکه از پتانسیل های موجود در دانشگاه ها برای پاسخ به سئوالات شان استفاده کنند، خود مراکز تحقیقاتی تاسیس کرده اند و دیگر سئوالات به دانشگاهها نمی رسد و بودجه های تحقیقاتی برای حل مساله به جای دانشگاهها به مراکز دیگری داده می شود.
عدم تعریف درست از دانشجوی دکتری در کشور
وی با اشاره به اینکه که عدم تعریف درست از دانشجوی دکتری در کشور مشکل ساز شده است، گفت: تعریف دانشجوی دکتری مساله مهمی است. دانشجوی دکتری در مرحله ای از زندگی به این مقطع وارد می شود که سن جوانی را پشت سر گذاشته ممکن است بین ۲۵ تا ۳۰ و چند سال سن داشته باشد و با توجه به شرایط فرهنگی ما در این سن افراد معمولاً ازدواج کرده و مسؤولیت زندگی را بر عهده دارند.
دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت افزود: در تمام دنیا دانشجوی دکتری بودن یک شغل تمام وقت محسوب می شود. بنابراین یا خود فرد باید آمادگی اقتصادی اداره زندگی خود را داشته باشد و آن را به دانشگاه اثبات کند و یا آنکه دانشگاه در قالب پروژه تحقیقاتی به دانشجو حقوق بدهد تا بتواند زندگی خود را بگذراند.
وی یادآور شد: دوره دکتری مساله محور است. ابتدا یک پروژه وجود دارد و یا یک سازمانی فردی را برای حل مساله و تخصص مربوطه بورسیه می کند. در هر صورت یک پول مناسبی برای پژوهش و گرفتن دانشجوی دکتری از سوی یک نهاد پرداخت می شود، اما در کشور ما اینطور نیست.
این متخصص اخلاق پزشکی گفت: در کشور یا دانشگاهها به دانشجویان دکتری پرداختی ندارند و یا پرداخت ها بسیار حداقلی است و حتی در دانشگاه آزاد هم دانشجویان باید پول زیادی برای درس خواندن و کار پژوهشی خود پرداخت کنند. در حالیکه دانشجوی دکتری کار پژوهشی می کند.
وی تاکید کرد: همین مسئله موجب می شود دانشجویان دکتری در ایران یا تمام وقت نباشند یا اگر تمام وقت باشند تمرکز ندارند و کمتر برنامه آموزشی و دانشجوی دکتری داریم که هدفمند و متمرکز و با تمام نیرو کار کند.
شمسی گوشکی افزود: بنابراین گرفتن دانشجوی دکتری و اینکه بگوییم این تعداد می گیریم و کم و زیادش کنیم، مساله ای  است که اتفاقا دولت باید کمتر در این مقوله مستقیما دخالت کند و اجازه دهد تعداد دانشجویان دکتری بر اساس پروژه های تعریف  شده توسط نهادهای تامین کننده مالی پژوهش ها تعیین شوند. به عبارت دیگر مدل تامین مالی پژوهش که در آن دانشجویان دکتری یا پست دکتری  مشغول کار می شوند، باید تغییر کند.
رابطه استاد و دانشجوی دکتری را باید بازبینی کنیم
وی با تاکید بر این نکته که شناخت دقیق مسوولیت ها در تیم های پژوهشی مساله مهمی است، افزود: به عنوان مثال در انجام یک پایان نامه دانشجویی مسؤولیت اصلی تمام کار برعهده استاد راهنما است.  در بسیاری از موارد وقوع سوء رفتارهای پژوهشی، اعضای هیات علمی علت چنین رفتاری را تخلف پژوهشی دانشجو می دانند. در حالی که اساتید باید  خیلی واضح و شفاف و صریح بدانند که مسئولیت تمام یک پروژه تحقیقاتی یا پایان نامه که با مسؤولیت آنها انجام می گیرد برعهده آنهاست و نمی توان از آن سرباز زد.
دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت افزود: بنابراین باید رابطه استاد و دانشجوی دکتری را بازبینی کنیم. یک عضو هیات علمی وقتی یک پایان نامه و یا مقاله منتج از آن را قبول می کند در واقع تمام مسئولیت های آن را می پذیرد. به عبارتی پذیرش وجود نام  هر یک از پژوهشگران به عنوان نویسندگان  مقاله مفهوم اش این است که مسئولیت رعایت تمام استانداردهای علمی و اخلاقی را در پژوهش پذیرفته اند.
تعارف و مصلحت اندیشی برخی شوراهای پژوهشی در بررسی پروپوزال ها
وی با اشاره به لزوم توجه به جایگاه ویژه کمیته های  اخلاق در پژوهش گفت: لازم است پروپوزال های تحقیقاتی اول در یک کمیته  علمی بررسی شوند. خیلی وقت ها مشکل دقیقا این است که در این شوراهای پژوهشی از جمله شورای پژوهشی گروه های آموزشی، مراکز تحقیقاتی و یا شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده ها روال «مرور همتا» که یک استاندارد طلایی برای اطمینان از درست بودن طراحی تحقیق است و باید در کمیته علمی انجام شود به دلیل تعارف و مصلحت اندیشی و اینکه اگر ایراد بگیریم ممکن است باعث ناراحتی و دلخوری افراد شود، به درستی صورت نمی گیرد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: این فرهنگ باید تغییر کرد و باید بدانیم که در مقام داوری اسناد علمی، چه مقاله و چه پروپوزال تحقیق و پایان نامه باید کاملا بی طرفانه و با در نظر گرفتن استانداردهای علمی عمل کنیم.
وی گفت: در کنار تقویت ساختار و عملکرد شوراهای پژوهشی که تحقیقات را از جنبه علمی بررسی می کنند وجود کمیته های اخلاق در پژوهش می تواند تضمین کننده کیفیت انجام تحقیقات علوم پزشکی باشد.
شمسی گوشکی تاکید کرد: اکنون در دانشگاههای خوب دنیا که جزء برترین های تولید علم هستند حرف آخر را کمیته های اخلاق در پژوهش می زنند. این کمیته ها فوق العاده مهم و کلیدی هستند و بر طراحی پژوهش اجرای درست و انتشار درست نتایج پژوهش نظارت می کنند.
تشکیل کمیته های اخلاق در پژوهش در همه دانشگاه های تحت نظر وزارت بهداشت
وی با اشاره به تشکیل کمیته های اخلاق در پژوهش در همه دانشگاه های تحت نظر وزارت بهداشت گفت: اما هنوز در بسیاری از دانشگاههای غیر علوم پزشکی این کمیته ها وجود ندارد و باید این کمیته ها به سرعت تشکیل شوند و در قالب یک شبکه ملی بهم ربط داده شوند و یک نهاد بالادستی بیاید یک دفتر ملی برای صیانت از سلامت در پژوهش ایجاد کند. این اتفاق در بسیاری کشورها رخ داده است و دفتر سلامت در پژوهش دارند که مسؤولیت سیاست گزاری کلان را در این حوزه بر عهده دارد.  
تعریف ما از تقلب علمی باید بازتعریف شود
این متخصص اخلاق پزشکی با تاکید بر این نکته که تعریف ما از تقلب علمی باید بازتعریف شود، گفت: تقلب علمی فقط کپی کردن یک پاراگراف و یک قسمت از یک مقاله یا یک کتاب در یک مقاله  یا نوشته دیگر نیست. به این موضوع سرقت علمی می گویند اما مشکلات دیگری مانند استفاده بدون مجوز از ایده یک فرد دیگر، داده سازی در پژوهش، گزارش کار انجام نشده به عنوان کار انجام شده و یا دستکاری داده ها نمونه های تقلب علمی هستند.
وی افزود: بنابراین مقابله با تقلب علمی یک فرآیند مستمر است که از زمان تدوین پروپوزال و طراحی آن تا  انجام مراحل پژوهش  و بعد از ان تا زمان انتشار و حتی بعد از آن است. اینکه تنها روی قسمت نوشتن پایان نامه و مقاله تمرکز کنیم تنها آدرس غلط دادن است.
انتقاد از لایحه پیشنهادی وزارت علوم درباره برخورد با تقلب علمی
شمسی گوشکی با انتقاد از لایحه پیشنهادی وزارت علوم درباره برخورد با تقلب علمی، آن را ناکافی برشمرد و گفت: تمام تاکید این لایحه بر روی موسسات درگیر کار نوشتن پایان نامه و مقاله و برخورد قضایی با افراد است. ما در دبیرخانه کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت  مخالف متن این لایحه بودیم چرا که معتقدیم لایحه ای که می خواهد با تقلب علمی مقابله کند باید به درون دانشگاه ها نگاه کند نه بیرون دانشگاه ها . ما باید بتوانیم تقاضای موجود برای خرید  این پایان نامه ها و مقاله ها را  به حداقل رسانده و مدیریت کنیم.
وی افزود:  البته همکاران ارجمندی که لایحه مقابله با تقلب علمی را تهیه کرده اند می خواستند مساله را حل کنند اما  احتمالاً به دلیل اینکه به ماهیت موضوع سوء رفتار پژوهشی اشراف کامل نداشتند و پیامدهای مساله را به خوبی تحلیل نکرده اند فکر می کنند با  اقداماتی از قبیل بستن مؤسساتی که اقدام به فروش پایان نامه می کنند، می توان کاری کرد. در حالیکه این تنها پاک کردن صورت مساله است. بسیاری از این موسسات نگارش مقاله و پایان نامه وجود فیزیکی ندارند و تنها با یک ایمیل و یک شماره کارت کار می کنند و دستگاه و مغازه ای که بتوان آن را پلمپ کرد، وجود خارجی ندارد و اثبات جرم هم کار سختی است.
مگر می شود دانشجویی مقاله خود را بدهد بیرون بنویسند و استاد راهنما متوجه نشود؟
دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت اظهار داشت: لایحه مقابله با تقلب علمی زمانی می تواند مفید باشد که به درون دانشگاهها نگاه کند. مگر می شود دانشجویی مقاله خود را بدهد بیرون بنویسند و استاد راهنما متوجه نشود؟ اگر استاد به وظیفه اش درست عمل کند حتما دقیق متوجه می شود. مشکل اصلی همین جاست که این روند استاندارد اجرا نمی شود. در حالی که دانشجویان دکتری باید جلسه دفاع از پروپوزال جدی داشته باشند و داور خارجی باید دقیق آن را مطالعه کند اما متاسفانه بعضا با جلساتی مواجه ایم که داورها حتی پایان نامه را نخوانده اند ! ما باید از درون دانشگاهها اصلاح را انجام دهیم و در این صورت دیگر نیازی به نیروی انتظامی و قوه قضاییه نیست.
وی افزود: البته ما با اصل اینکه قانونی برای مقابله با تقلب علمی وضع شود مخالف نیستیم اما این لایحه با جزئیاتی که دارد نمی تواند کاری کند. در پیش نویس لایحه چند تبصره وجود داشت که  خرید خدمت برای انجام خدمات آزمایشگاهی یا جمع آوری داده ها را از شمول تخلف پژوهشی خارج می کرد، در صورتی که در برخی رشته های علوم تجربی تمام کار پژوهش بر جمع آوری  داده های آزمایشگاهی استوار است.
شمسی گوشکی گفت: این سیاست قطعا پاسخ نخواهد داد و تنها ممکن است دیگر این کار روبروی دانشگاه تهران به صورت علنی نباشد و مخفی شود و در اصل موضوع هیچ تغییری ایجاد نمی شود. ضمن اینکه اگر استثنائات لایحه کما فی السابق باقی بماند خیلی از تخلفات و تقلبات علمی بعد قانونی پیدا کند. به علاوه لایحه فعلی در صورت تصویب عمل افرادی را جرم انگاری  می کند که در انتهای این زنجیره معیوب هستند.
وی اظهار داشت: این لایحه این پیام را می رساند که  نظام آموزش عالی ایران نمی تواند موضوع تخلفات پژوهشی را خودش حل کند و این موضوع به صلاح آموزش عالی ما نیست. مثل اینکه برای جلوگیری از تقلب در سر جلسه امتحان از پلیس دعوت به همکاری کنیم.
دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت افزود: من از مجلس و نمایندگان و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می خواهم که به این موضوع دقت بیشتری کنند. این لایحه ابتدا به کمیسیون حقوقی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی رفته بود در حالی که قطعا باید به کمیسیون آموزش و تحقیقات می رفت زیرا که ماهیتاً این کمیسیون است که باید در به این مسئله ورود پیدا کند.
وی یادآور شد: واقعیت این است که نهادهای مختلف دانشگاهی باید به جنبه های مختلف اخلاق در پژوهش حساس باشند. هیات های جذب هیات علمی نیز باید سوابق پژوهشی متقاضیان هیات علمی را از حیث رعایت اخلاق در پژوهش نیز بررسی کنند. وقتی فرد مقاله ای را برای هیات جذب یا هیات میزه برای ارتقاء می فرستد هیات های مذکور باید سوال کنند که فرد چه نقشی در این مقاله یا پژوهش داشته است و آیا واجد شرایط نویسندگی می باشد یا خیر؟.
اغلب قریب به اتفاق پژوهشگران کشور و اعضای هیات علمی کاملا به استانداردهای اخلاق در پژوهش عمل می کنند
این متخصص اخلاق پزشکی تاکید کرد: بدون اغراق و تعارف باید گفت که اغلب قریب به اتفاق پژوهشگران کشور و اعضای هیات علمی کاملا به استانداردهای اخلاق در پژوهش عمل می کنند و مراقب هستند. آن عده معدودی را هم که به هر دلیلی مرتکب سوء رفتار پژوهشی می شوند را نیز جامعه دانشگاهی با روش هایی که دارد باید به طریق درست هدایت کند و اگر کسی نخواهد تبعیت کند خود جامعه دانشگاهی با آن برخورد کند. نباید اجازه داد که آن عده معدود حیثیت علمی کشور را لکه دار کنند.
وی با اشاره به تاثیر این اتفاق در رشد مقالات علمی گفت: این احتمال وجود دارد که  انتشار چنین اخباری بر تعداد مقالات چاپ شده  ایران در نشریات بین المللی  تاثیر منفی بگذارد زیرا سردبیر نشریه باید به یک نویسنده اعتماد کند تا مقاله اش را چاپ کند. وقتی چنین خبری از ایران مطرح می شود ممکن است بر روی ذهنیت سردبیران مجلات تاثیر بگذارد.
مفهوم رشد علمی تنها رشد تعداد مقالات نیست
شمسی گوشکی تاکید کرد: باید بدانیم که مفهوم رشد علمی تنها رشد تعداد مقالات نیست بلکه باید ملاک های خودمان را مبنی بر رشد علمی بازبینی کنیم. رشد تعداد مقالات یک رشد کمی است که در جای خود مناسب است. پیشترها لازم بود ما مقاله نوشتن را تمرین کنیم اما به نظر می رسد که ما در کشور از این مرحله تمرینی عبور کرده ایم و باید وارد فاز توسعه کیفی شویم تا تاثیر مقالات روی رفاه، اختراعات و نوآوری ها و شاخص های رفاه و اقتصاد مردم دیده شود.
وی گفت: این موضوع باید در نهادهای بالادستی از جمله وزارتخانه ها، شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونت علمی بررسی شود و باردیگر در مورد ملاک های رشد علمی تصمیم بگیرند.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره تغییر آیین نامه ارتقای اساتید گفت: این سیاست که می گوید اعضای هیات علمی باید مقاله بنویسند، سیاست غلطی نیست. زیرا هر کس که به عنوان یک آکادمیسین شناخته می شود و نامش استاد، دانشیار و استادیار می شود، می پذیرد که بخشی از کار خود را صرف پژوهش کند. بنابراین یک فرد دانشگاهی لازم است حداقلی از فعالیت پژوهشی داشته باشد. اینکه بگوییم که استاد دانشگاه به آموزش بپردازند و پژوهش نکنند چندان درست نیست. اگر چه باید خواسته هایمان را از اساتید منطقی کنیم اما اینکه عده زیادی  را از پژوهش معاف کنیم برخورد عجولانه ای است.
وی گفت: این اتفاق کار کسانی که در پژوهش غیر استاندارد عمل می کنند را توجیه نمی کند زیرا معتقدم جامعه دانشگاهی قطعا این درک را دارد که اگر فردی پژوهش کرد باید بر اساس استانداردهای پژوهش باشد و مشکلاتی مانند کاستی های احتمالی آیین نامه ارتقا، نمی تواند توجیه کننده سوء رفتارهای پژوهشی باشد.

۹۵/۱۲/۰۳
۱۱:۱۱

به مناسبت روز جهانی زبان مادری زبان مادری در دانشگاه ها در دولت یازدهم رسمیت یافت

حسن روحانی از همان روزهای اول انتخابات ریاست جمهوری وعده داد تا به منظور اجرای اصل 15 قانون اساسی، زبان مادری ایرانیان در مدارس و دانشگاه‌ها تدریس شود. او البته چند ماه بعد از ریاست جمهوری‌اش در سخنرانی خود در مهاباد اعلام کرد: «مراکزی در کردستان، آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و... تأسیس شود که مردم بتوانند زبان مادری خود را بخوبی بیاموزند و در این راستا با وزارت آموزش و پرورش در حال مذاکره هستیم تا اصل ۱۵ قانون اساسی در کشور اجرا شود.» در همان روزها وزیر آموزش و پرورش سابق بارها و بارها درباره اهمیت زبان مادری در مدارس سخن گفت. علی اصغر فانی از تشکیل «اتاق فکر» برای بررسی جزئیات تدریس زبان‌های مادری در استان‌های مختلف کشور در آموزش و پرورش خبر داده بود و اعلام کرد: «برای اجرایی شدن زبان مادری، کمیته‌ای را در استان ها تشکیل داده‌ایم تا به این بحث رسیدگی کنند و در کنار آن اتاق فکری نیز فعال شده و عده‌ای به آن دعوت شدند تا روی آن به صورت تلفیقی کار کنند. همین موضوعی شد تا علی یونسی، دستیار ویژه در امور اقوام اعلام کند که دولت دستور داده زبان‌های محلی کردی و ترکی در مناطقی که زبان اصلی مردم محلی این زبان‌هاست، در مدارس به دانش‌آموزان آموزش داده شود. تا جایی که در مرداد ماه سال ۹۴، مدیران آموزش و پرورش کردستان اعلام کردند که از مهرماه همان سال رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان تدریس خواهد شد. بر اساس این اعلام، برای نخستین‌بار در سال تحصیلی (۱۳۹۴) حدود ۴۰ دانشجو در رشته زبان و ادبیات کردی پذیرش شدند. علاوه بر این رشید قربانی، مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان، همان سال اعلام کرد: «با مجوزی که از وزارتخانه آموزش و پرورش دریافت کرده‌ایم حدود یک سوم از کتاب ادبیات فارسی پایه اول تا سوم دوره متوسطه دوم به مطالب کردی اختصاص خواهد یافت.» همان روزها علی یونسی در گفت‌و‌گو با ایرنا توضیح داد:«این طرح در مدارس استان کردستان اجرا شده و در صورت فراهم شدن زیرساخت در دیگر مناطق کشور نیز اجرا می‌شود.» وی با اشاره به تدریس زبان کردی در دانشگاه کردستان نیز گفت:«ایجاد رشته زبان و ادبیات کردی در مراکز آموزش عالی از سال‌ها پیش یکی از مطالبه‌های مردم این استان بود که در دولت تدبیر و امید رنگ واقعیت به خود گرفت.» علاوه بر زبان کردی امسال از سوی مشاور عالی سازمان سنجش خبر رسید که داوطلبان کارشناسی امکان انتخاب رشته زبان و ادبیات ترکی را دارند. حسین توکلی گفته بود: «بررسی دفترچه انتخاب رشته دانشگاه‌ها هم نشان می‌دهد که دو رشته زبان و ادبیات ترکی آذری و زبان و ادبیات کردی در زیرگروه یک گروه آزمایشی ٣ یا همان علوم انسانی در نظر گرفته شده است. با این همه این برای نخستین‌بار در تاریخ آموزش عالی کشور است که رشته‌های ادبیات و زبان ترکی آذری و کردی وارد رشته‌های دانشگاه می‌شود؛ موضوعی که به نظر می‌رسد حتی قبل از انقلاب اسلامی هم سابقه‌ای نداشته است.»

۹۵/۱۲/۰۳
۰۰:۰۰

در هیئت عالی جذب تاکید شد: شرکت متقاضیان مشمول نظام وظیفه در فراخوان جذب هیئت علمی

جلسه 185 هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست دکتر محمد علی کی نژاد در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر محد علی کی نژاد گفت: دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در جلسات هیئت اجرایی جذب از افرادی که حکم آنان تمدید شده و یا به عنوان عضو هیئت اجرایی یا کارگروه بررسی صلاحیت عمومی از هیأت عالی حکم دریافت کرده‌اند، دعوت کنند.
سپس اعضای هیئت عالی جذب با تاکید بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌های علمی کشور بر لزوم شرکت افرادی که خواهان گذارندن دوره سربازی خود به عنوان هیئت علمی هستند، در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها تاکید کردند.
در ادامه جلسه، رئیس مرکز امور هیئت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی پیرامون محدودیت ‌های موجود دراین وزارتخانه در مسیر جذب راتبه (بورسیه) در مناطق محروم ارائه داد.
سپس اعضای هیئت عالی جذب مقرر کردند، تعداد اعضای هیئت اجرایی جذب دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران به دلیل حجم بالای پرونده‌های متقاضیان جذب افزایش پیدا کند.
همچنین اعضای هیئت عالی جذب مقرر کردند، در مواردی که معاون آموزشی دانشگاه نتواند در هیئت اجرایی جذب دانشگاه یا مرکز آموزش عالی عضویت یابد؛ معاون پژوهشی آن دانشگاه یا مرکز آموزش عالی می تواند پس از تأیید هیئت عالی جذب به عضویت هیئت اجرایی جذب در آید.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان جلسه صلاحیت اعضای هیئت‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه‌ صنعت نفت، دانشگاه‌ هنر اسلامی تبریز، دانشگاه‌ رازی، دانشگاه‌ صنعتی جندی شاپور، دانشگاه‌ صنعتی شاهرود، دانشگاه‌ صنعتی شیراز، دانشگاه‌ بجنورد، دانشگاه‌ شاهد، دانشگاه‌ کاشان، دانشگاه‌ یاسوج ، دانشگاه‌ کوثر، دانشگاه‌ علوم پایه دامغان، دانشگاه‌ تربیت دبیر شهید رجائی و مجتمع آموزش عالي اسفراین توسط اعضای هیئت عالی جذب تائید شد.
همچنین اعضای هیئت‌های اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه پیام نور، مشترک پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و هوافضا، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، گلستان، دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه علوم پزشکی شاهد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جهرم نیز توسط اعضای هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تأیید صلاحیت شدند.
 

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۱۸

دبیرخانه دائمی هم اندیشی دانشمندان برتر جهان اسلام تشکیل می شود

دراختتامیه هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور برضرورت تشکیل دبیرخانه دائمی هم‌اندیشی دانشمندان برتر جهان اسلام تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، همایش دانشمندان برتر کشور با سه محور جایگاه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در اکوسیستم تولید علم، فرصت‌ها و چالش‌های حوزه آموزش‌عالی و نقش دانشمندان برتر در ترویج دانشگاه‌های نسل سوم به همت بنیاد نخبگان فارس و مرکز اطلاع‌رسانی جهان اسلامی طی دو روز در شیراز برگزار شد.
مدیران پنل‌های این همایش در روز اختتامیه به جمع‌بندی سخنرانی‌ها، نظرات و پیشنهادات پرداختند.
دکتراحمد شعبانی مدیر پنل فرصت ها و چالش های آموزش عالی در جمع بندی این پنل گفت: در ساختار آموزش عالی، ماموریت ها و اعتبارسنجی ها باید تغییر و تحول اساسی داشته باشیم. تغییر این ساختار مستلزم منابع مالی است که باید تدارک دیده شود.
وی افزود: تاکید بر نگاه واقع بینانه به آموزش عالی مهم است که باید به آن توجه داشته باشیم.
دکترشعبانی گفت: نمایه سازی ایده ها، و اولویت ها و یافتن راهکار برای مسائل حل نشده، افزایش نظارت نخبگان از دیگر مسائلی است که باید مدنظر گرفته شود.
وی ضرورت تشکیل دبیرخانه دانشمندان برتر توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) را تاکید کرد و افزود: این دبیرخانه باید مسائلی که در حوزه فرصت ها و چالش بیان می شود را با همکاری همه دانشگاه ها اولویت بندی کند تا برای نشست های بعدی راهکارهای این آسیب ها ارائه و دستورالعملی تهیه و به مقامات ارائه شود.
دکتررعنایی مدیر پنل دانشگاه های نسل سوم گفت: دراین پنل طبق سخنرانی های صورت گرفته، چالش ها و فرصت ها مورد تاکید قرار گرفت و به نظر می رسد به جمع بندی رسیده ایم که با وضعیت کنونی نمی توان دانشگاه های نسل سوم را اداره کرد. البته درباره الزامات آن تفاوت نظرهایی وجو دارد ولی برای ایجاد آن اتفاق نظر داریم.
وی افزود: سه ماموریت دانشگاه نسل سوم عبارتند از: آموزش، پژوهش و نوآوری، ارزش آفرینی و مشارکت در توسعه فناوری ملی
دانشگاه نسل سوم قابلیت هایی دارد که می تواند پژوهش های بنیادی و قوی انجام داده آن را تبدیل به نوآوری کند.
همچنین لازمه انجام این سه ماموریت تغییر نگرش در سطح کلان و همچنین درون دانشگاه ها است و مدیران ارشد باید با نگاهی تحول گرا تعریفی از دانشگاه های نسل سوم داشته باشند. علاوه براین، تغییر در نظام مدیریتی، ساختارها، فرهنگ و سیستم نیز مورد نیاز است.

۹۵/۱۲/۰۲
۱۴:۳۷