نرخ ارز، طلا و سکه

قیمت طلا و سکه
(تومان)
 • یک گرم طلای 18 عیار 113810
 • تمام سکه (طرح جدید) 1213000
 • تمام سکه (طرح قدیم) 1182000
 • نیم سکه 638000
 • ربع سکه 371000
قیمت ارز
(تومان)
 • دلار 3787
 • یورو 4410
 • پوند 4880
 • صد ین 3415
 • درهم امارات 1032
 • لیر ترکیه 1073
ارز مبادله ای
(ریال)
 • 10 Arrow up
  دلار 32595
 • 280 Arrow up
  یورو 37406
 • 95 Arrow up
  پوند 41872
 • 123 Arrow up
  فرانک 33839
 • 180 Arrow up
  صد ین 28715
 • 3 Arrow up
  درهم امارات 8874

برگزاری استارتاپ ویکند داده پلاس توسط شرکت داده پردازی ایران

فناوری اطلاعات ارتباطات - اولین استارتاپ ویکند داده پلاس، 21 الی 23 تیرماه 1396 توسط شرکت داده پردازی ایران در چهار حوزه برگزار خواهد شد.

این استارتاپ ویکند برای نخستین بار با محوریتتجارت الکترونیک، نرم‌افزارهای کاربردی، بانکی و اینترنتاشیا (IOT) در مرکز آموزش شرکتداده‌پردازی و با مربی‌گری و داوری اساتید با سابقه و نامی برگزار خواهد شد.
این رویداد ساعت 14 روزچهارشنبه 21 تیرماه با سخنرانی تعدادی از مدیران حوزه فناوری آغاز خواهد شد و تیم‌ها فرصت دارند در زمان تعیین شده ایده خود را مطرح نمایند و در صورتکسب بیشترین امتیاز از سوی داوارن فرصت حضور در این رویداد را خواهند داشت. در صورتیکه امتیاز لازم را به دست نیاورند می‌توانند در چالش‌های مطرح شده در رویداد شرکت کنند.
تیم‌های حاضر در رویداد داده پلاس تا ساعت 17 روز جمعه 23 تیرماه فرصت دارند ایده‌های خود را اجراکرده و در مراسم اختتامیه نمونه‌های اولیه تولید شده را به داوران ارائه دهند.
در ادامه پس از اعلام نظر داوران سه تیم برتر انتخابو معرفی خواهند شد.
جایزه نقدی این رویداد برای تیم یا ایده اول 70میلیون ریال، تیم دوم 50 میلیون ریال و تیم سوم 30 میلیون ریال تعیین شده است.
همچنین سه شتابدهنده بزرگ کشور یعنی شتابدهنده‌های تریگ آپ، آواتک وفینووا برای حمایت و جذب تیم‌های منتخب در این رویداد حاضر خواهند بود.
از دیگر برنامه‌های بسیار مهم این رویداد برای تیم‌ها و افراد حاضربرگزاری یک کارگاه آموزشی در زمینه ثبت ایده و اختراعاتاست. همچنین تمامی ایده‌ها و نوآوری‌های حاضر در داده پلاس توسط یک شرکت حقوقی ثبتتحت حمایت قرار می‌گیرد.
علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد جهت اطلاعاتبیشتر و ثبت نام به آدرس dataplus.dpi.irمراجعه نمایند.
5656

منابع دیگر:
 • آفتاب
 • ictstartups
 • پول‌پرس
 • پولی مالی
 • تحریر نو
۹۶/۰۴/۱۴
۰۱:۰۱

گسترش نسخه IOS همراه بانک پاسارگاد توسط شرکت داتین

شرکت داتین، امکانات همراه‌بانک‌پاسارگاد را برای استفاده در سیستم عامل ios گسترش داد.

عصر بانک ؛شرکت داتین که پیش از این انواع خدمات‌سپرده و خدمات‌کارت موبایل‌بانک‌پاسارگاد را ارائه می‌کرد، خدمات جدیدی را برای استفاده کاربران سیستم‌عامل ios به آن افزود.
این خدمات جدید شامل امکان انتقال وجه ساتنا،جستجو و مسیریابی شعبه‌های بانک، امکان جستجوی کارت و سپرده مقصد و .. می‌شود.

۹۶/۰۴/۱۴
۱۵:۰۳

ارزیابی عملکرد شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش

برای رسیدن به اهداف این شرکت باید با موضوعات خوب، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت در نظر گرفته شود تا به توسعه لازم دست یافت.

با حضور دکتر مونسان مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام مالی منتهی به 30 اسفند سال 95 شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، این جلسه صبح روز پنجشنبه 15 تیر با حضور دکتر علی اصغر مونسان به عنوان رئیس مجمع، مدیران سازمان حسابرسی کشور، هیات مدیره سازمان و شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش در مرکز همایش های بین المللی سازمان منطقه آزاد کیش در دو بخش برگزار شد.
در بخش نخست این جلسه، گزارشی مبسوط بر اساس شواهد حسابرسی از طریق سازمان منطقه آزاد کیش به مدیران سازمان حسابرسی و گزارش هیات مدیره سال 95 این شرکت نیز به رئیس مجمع و اعضای هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش ارائه شد.
پس از پایان ارائه این گزارش عملکرد، دکتر علی اصغر مونسان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و رئیس مجمع اقدامات انجام شده در شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انجام اقدامات خوب شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش نشان دهنده عبور از مرحله گذار است که در این راستا ساماندهی، کنترل پروژه ها و سرمایه گذاری خوبی انجام شده است.
وی با بیان اینکه سال 96 سال توسعه این شرکت خواهد بود، گفت: برای رسیدن به اهداف این شرکت باید با موضوعات خوب، اهداف بلند مدت و کوتاه مدت در نظر گرفته شود تا به توسعه لازم دست یافت.
رضال سراج مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش هم در خصوص این مجمع گفت: در نهایت دستورات، تکالیف و مواردی سنواتی مربوط به سال های گذشته به صورت تذکر و توضیح در قالب 7 بند به مجمع شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش ابلاغ شد و امیدواریم در مدت زمان 2 تا 3 ماه بتوانیم تمامی موارد ذکر شده توسط مدیران حسابرسی را رفع کنیم.
وی یاد آور شد: از تاریخ یکم مرداد 95 شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش به سه شرکت تابعه تفکیک شد و در این گزارش به صورت مجزا، گزارش اقدامات انجام شده 4 ماهه قبل از تفکیک شرکت ها و گزارش 8 ماهه پس از تفکیک تا پایان سال 95 اعلام شد.
لازم به ذکر است، در گزارش عملکرد هیات مدیره به مجمع عمومی صاحبان سهام سال مالی منتهی به 30 اسفند 95 شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش به مواردی از جمله تاریخچه و اطلاعات اساسی شرکت، موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه، نشانی و ترکیب سهامداران شرکت، ترکیب اعضاء هیات مدیره، نام حسابرس مستقل و بازرس قانونی، وضعیت نیروی انسانی، مقایسه عملکرد با بودجه اشاره شد.
همچنین، اقدامات معاونت بازرگانی و سرمایه گذاری، مدیریت همایش ها و نمایشگاه، مدیریت رفاه و خدمات درمانی، حوزه حقوقی، واحد اداری و پشتیبانی، معاونت بندر و فرودگاه، معاونت امور شهر سازی و جلسات هیات مدیره این شرکت در سال مالی مورد گزارش، بررسی شد.
در پایان نیز، برنامه های آتی این شرکت در سال 96 از جمله توسعه فضاهای گردشگری و احداث زیر ساخت های جزیره هندورابی، محور ویژه تمدن ها، پارک شهر، شهر بازی غروب کیش، طرح شام تا سحر غروب کیش، پیست اتومبیلرانی، احداث مارینا، رستوران کوه غروب، احداث مدرسه هوشمند، شهرک کودکان، مشارکت با بخش خصوصی جهت ایجاد صرافی، مشارکت با شرکت فناپ و طرح برون سپاری بهره برداری و نگهداری اماکن ورزشی جزیره کیش معرفی شدند.

منابع دیگر:
 • خبر داغ
 • انتخاب
 • کسب و کار
۹۶/۰۴/۱۵
۱۷:۵۸

آیا فیلترینگ گسترده استارت‌آپ‌های فین‌تک راهی جدید برای فشار بر دولت و بانک مرکزی ایران است؟

بانک مرکزی ایران و دولت هنوز درگیر حمله همه جانبه‌ای هستند که چند هفته گذشته به بانک‌های کشور شد. هنوز اثرات این حمله تمام نشده و اوضاع به حال عادی برنگشته است و فضای رسانه‌ای ملتهب است. کسانی که زمانی در رأس ایجاد موسسه‌های مالی غیرمجاز بودند به رهبران حمله پارتیزانی رسانه‌ای علیه بانک‌های کشور تبدیل شدند. حالا و در اقدامی بسیار عجیب و در روز تعطیل جمعه، فیلترینگ به استارت‌آپ‌های فین‌تک ایران رسید. در چند سال گذشته هیچ مقام دولتی و حاکمیتی نبوده که علیه فین‌تک و استارت‌آپ‌های فین‌تک صحبت کرده باشد. همه فقط از فین‌تک خوب گفته‌اند. پس چگونه است که ناگهان و در یک روز تعطیل استارت‌آپ‌های فین‌تک به‌صورت فله‌ای توقیف می‌شوند؟
برای کسانی که ممکن است ندانند فین‌تک یعنی چه باید بگویم فین‌تک یعنی استفاده نوآورانه از فناوری برای ارائه خدمات مالی. وقتی صحبت از نوآوری می‌شود یعنی داریم در مورد چیزهایی صحبت می‌کنیم که قانون ممکن است در مورد آن‌ها الکن باشد. دقت کنید که نگفتم قانون آنها را منع کرده است. مواردی هست که قانون چیزی درباره آن‌ها نگفته. طبق هیچ اصل عرفی، اخلاقی و قانونی نمی‌توان کسب‌وکاری را به دلیل این‌که قانون درباره آن ساکت است محدود کرد. هرگز نمی‌توان گفت کسب‌وکاری باید بایستد تا قانون به او برسد. بلکه این قانون است که وظیفه دارد جامع‌ومانع باشد و خودش را با وضع و حال روز تطبیق دهد.
کسب‌وکارهای فین‌تک و استارت‌آپ‌های فین‌تک در سال‌های گذشته منشأ تغییرات بسیاری بوده‌اند. زمانی را به یادآورید که فقط سکه و اسکناس وسیله مبادله بود. با رشد بانکداری الکترونیکی نیاز مردم به شعبه‌های بانکی کاهش یافت. نماد بانکداری الکترونیکی ازنظر بسیاری از مردم عابر بانک است که اکنون 50 سال از این اختراع می‌گذرد. با گسترش پرداخت الکترونیکی نقاط خرید متحول شد. به‌مرور و با گسترش اینترنت نقاط خرید جدید و کسب‌وکارهای جدید متولد شدند که نتیجه همه آن‌ها هم افزایش کیفیت زندگی مردم بوده است. امروز دیگر کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که نسبت به روش‌های پرداخت و بانکداری الکترونیکی بیگانه باشد.
ضربه به اقتصاد مقاومتی و فرش قرمز برای خارجی‌هاچند سالی هست با گسترش تلفن‌های همراه هوشمند و اپلیکیشن‌ها شاهد رشد کسب‌وکارها کوچکی هستیم که به آن‌ها می‌گوییم استارت‌آپ. استارت‌آپ‌ها کسب‌وکارهای کوچکی هستند که می‌توانند در زمان اندک رشد زیادی داشته باشند. گوگل زمانی یک استارت‌آپ بود. فیس‌بوک زمانی یک استارت‌آپ بود و تلگرام هنوز یک استارت‌آپ است. در ایران هم دیجی‌کالا زمانی یک استارت‌آپ بود که اکنون به یک شرکت بزرگ تبدیل‌شده است. در فضای فناوری‌های بانکی توسن و فناپ زمانی کسب‌وکارهای نوپایی بودند که امروز به کسب‌وکارهایی بسیار بزرگ تبدیل شد‌ه‌اند که برای چند هزار نفر کار ایجاد کرده‌اند و جلوی مهاجرت خیلی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خوب ایران را گرفته‌اند. چند سالی هست که به همت جوانان همین کشور استارت‌آپ‌هایی در حوزه فین‌تک ایجادشده که اتفاقاً باعث رشد کیفیت زندگی مردم شده‌اند. زرین‌پال، پی‌پینگ، باهمتا، آی‌دی‌پی و خیلی‌های دیگر که امروز فیلتر شدند، خدماتی به مردم می‌دهند که بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ پرداخت قادر به ارائه آن نیستند؛ یا اگر هم باشند این بازار آن‌ها نیست. این بازار انقدر محدود است که درنهایت برای بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ به‌صرفه نیست که وارد آن شوند. چه کسب‌وکارهای خانگی که با کمک زرین‌پال و باهمتا شکل‌گرفته‌اند و در این فضای بد اقتصادی به کمک خانواده‌ها آمده‌اند. حالا ممکن است برخی از افراد نااهل از این ابزارها برای راه‌های خلاف استفاده کنند. کسی از کار آن‌ها دفاعی نکرده است. ولی هیچ‌وقت کسی چاقو را در یک جنایت محکوم نمی‌کند. اگر چاقو را ممنوع کنیم درنهایت یک بازار زیرزمینی غیرقابل‌کنترل درست می‌کنیم. باید دسترسی به چاقو را مدیریت کرد نه این‌که بیاییم چاقو فروشی‌های شهر را ببندیم. مهم‌تر از آن دستگاه‌های عریض و طویل فرهنگ‌سازی مثل صداوسیما هستند که با بودجه‌های کلانی که می‌گیرند خوب است لابه‌لای مسابقه‌های پیامکی کمی هم درباره این فضاها اطلاع‌رسانی کنند که دانش مردم افزایش یابد. نهادهای حاکمیت باید با یکدیگر همکاری کنند که راه‌های سوءاستفاده را ببندند نه این‌که دسترسی مردم به ابزارهای تسهیل زندگی را محدود کنند.
امروز ظهر که این خبر منتشر شد تقریباً از هر جایی که ممکن بود دستور این فیلترینگ را داده باشد پیگیری کردم. خوشبختانه یا متأسفانه هیچ جایی فعلاً مسئولیت این فیلترینگ را بر عهده نگرفته است. درباره فیلترینگ وب‌سایت‌های سیاسی معاند و غیراخلاقی کسی حرفی ندارد. منتها داریم درباره کسب‌وکارهای ایرانی صحبت می‌کنیم. این‌که این کسب‌وکارها به این صورت فیلتر می‌شوند فقط به نفع دشمنان این کشور و به ضرر اقتصاد مقاومتی است. با این کار نَفَسِ کسب‌وکارهای نوپا را می‌گیریم و برای خارجی‌ها فرش قرمز می‌اندازیم.
طرحی برای بی‌کفایت نشان دادن دولت و بانک مرکزی؟متنی در گروه‌های تلگرامی دست‌به‌دست می‌چرخد که «به دستور کارگروه محترم تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، سرویس‌های صفحه پرداخت شخصی و فرم پرداخت از امروز مورخ 16 تیرماه 1396 بسته می‌شود و متقاضیان محترم دریافت خدمات پرداخت می‌بایست الزاماً برای کسب‌وکار خود وب‌سایت و نماد اعتماد یا شناسه اعتماد داشته باشند. همچنین هرگونه فعالیت پرداخت وجه در شبکه‌های مجازی خصوصاً تلگرام ممنوع بوده و با افرادی که از امکانات سو استفاده نمایند به‌شدت برخورد خواهد شد.»
سال‌ها طول کشید که درک کنیم برای کسب‌وکار لازم نیست مغازه‌ای بر خیابان داشته باشیم؛ مثل دیجیکالا که هیچ جایی مغازه ندارد و فقط یک وب‌سایت دارد. سال‌ها باید بگذرد که درک کنیم برای کسب‌وکار لازم نیست حتماً وب‌سایت داشته باشیم. ابزارها و فناوری رشد کرده و قانون نباید رشد را محدود کند. بلکه باید آن را مدیریت کند.
به نظر می‌رسد این کار در راستای بی‌کفایت نشان دادن دولت و بانک مرکزی باشد. تا جایی که بنده در جریان هستم بانک مرکزی در حال تدوین قوانین ناظر بر فعالیت این کسب‌وکارها است و نهادی هم که توانایی فنی برای تدوین قانون و نظارت بر استارت‌آپ‌های فین‌تک را دارد بانک مرکزی است. در این فیلترینگ گسترده هیچ‌کدام از نهادهای دولتی و بانک مرکزی دستوری نداده‌اند.
امیدوارم در روزهای آینده و با پیگیری مسئولین این مشکلات رفع شود و با تدوین قوانین و مقررات در آینده نزدیک شاهد شکل‌گیری فضایی باثبات برای فعالیت کسب‌وکارهای نوآورانه باشیم.
محدود کردن کسب‌وکارهای ایران جز ضربه به اقتصاد مقاومتی و انداختن فرش قرمز برای کسب‌وکارهای خارجی چیز دیگری برای ما ندارد.

۹۶/۰۴/۱۶
۱۷:۲۱

با انتخاب مدیران برتر سال ۹۵ ورزش ایران آذری، طاهری، تاج و ساکت مدیران برتر ورزش کشور شدند

مدیران برتر سال ۱۳۹۵ ورزش ایران در ۲۲ حوزه مدیریتی معرفی شدند.
به گزارش ایسنا – منطقه اصفهان به نقل از معاونت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان قهرمانان ملی ورزش ایران، از سوی شورای مرکزی این سازمانِ، برگزیدگان ششمین همایش ملی تجلیل از مدیران برتر سال ورزش یادواره سرلشگر شهید پاسدار ورزشکار حاج حسن طهرانی مقدم، پدر موشکی جهان اسلام در سال ۱۳۹۵ هجری شمسی، سال گرانقدر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، در حوزه‌های ۲۲ گانه مدیریتی ورزش کشور پس از نظرسنجی‌های ویژه و متعدد از خبرگان و کارشناسان ورزش کشور انتخاب شدند و طی مراسم باشکوهی همچون سنوات گذشته در حضور مقامات عالیرتبه کشوری، لشگری، مدیران، قهرمانان، مفاخر و اسطوره‌های ورزش کشور در دهه سوم تیرماه تجلیل رسمی خواهند شد.
بنابراین گزارش، برگزیدگان نهایی به شرح زیر اعلام می‌شود:
۱- رؤسای برتر فدراسیون‌ها:
الف) بخش اقتصاد مقاومتی:
علی مرادی (وزنه برداری) محمد رضا داورزنی (والیبال) محمودخسروی وفا (جانبازان و معلولین) فضل الله باقرزاده (شمشیربازی)
ب) بخش مدیریت جهادی:
مهندس مهدی تاج (فوتبال) دکتر رسول خادم ازغدی (کشتی)، سید محمد پولادگر (تکواندو) دکتر مهدی علی نژاد (ووشو)
ج) حوزه دیپلم افتخار:
دکتر غلامرضا نوروزی (پزشکی ورزشی)
غلامعلی محمدعلیپور (انجمن‌های ورزشی)
استاد محمود مشحون (بسکتبال)
ناصر پورعلیفرد (پرورش اندام)
۲- دبیر برتر فدراسیون‌ها:
دکترعلی توفیق (بسکتبال) استاد بیژن شفیع خراسانی (ورزش‌های کارگری) دکتر محمود افشاردوست (والیبال) استاد محسن آشوری (کاراته) رضا لایق (کشتی)
۳- مدیرکل برتر ادارات ورزش وجوانان:
کوروش صبوریان (خراسان رضوی) غلامعلی دانشور (هرمزگان) مجتبی جوهری (کرمانشاه) فرزاد فتاحی (سمنان) محمد مشهدی آقایی (قزوین)
۴- معاون برتر مدیران کل استان‌ها:
حسن میرزا آقابیگ (استان تهران)
۵- مدیر برتر بانوان ورزش کشور:
زهرا سروی (تکواندو) فریبا محمدیان (معاونت وزارت ورزش و جوانان) طاهره علی آبادی (تیراندازی) شهین نظری (ووشو)
دیپلم افتخار: لیلاصوفی زاده (فدراسیون فوتبال)
۶- مدیرکل برتر ورزش نهادهای کشور:
سردار محمدعلی باران چشمه (تربیت بدنی نیروهای مسلح) امیرسرتیپ دوستاد جمشیدفولادی (تربیت بدنی ارتش) سردار کاظم یزدانی (رییس سازمان تربیت بدنی بسیج) سید امیرحسینی (رییس فدراسیون ورزش کارگری) غلامرضا شاه کرمی (ورزش وزارت نفت)
۷- مدیران برتر اخلاق ورزش کشور:
محمدرضا داورزنی (والیبال) ایرج رحمانی (مدیرکل امور استان‌های وزارت ورزش) محمدعلی شجاعی (فدراسیون تیراندازی باکمان) هاشم اسکندری (فدراسیون بولینگ و بیلیارد) مهدی تاج (فدراسیون فوتبال) رضا زارعی (فدراسیون کوهنوردی) محمدحسین مقصودلو (کبدی) احمد ناطق نوری (بوکس) مجید شایسته (تنیس)
۸- مدیران برتر جوان ورزش کشور:
محمد جواهری (باشگاه گل گهر سیرجان) پریا شهریاری (فوتبال ساحلی) سعید فتاحی (لیگ برتر فوتبال) بهرام رضاییان (باشگاه جم پارس جنوبی)
۹- مدیران برتر فرهنگی ورزش کشور:
محمود خسروی وفا (فدراسیون جانبازان و معلولین) سردار داود آذرنوش (سازمان بسیج ورزشکاران کشور) سید محمد پولاگر (تکواندو) داود نورچه ای (معاونت فرهنگی بنیاد شهید تهران) مهرداد حاجی خانی (شهردار جمعه تهران)
۱۰- مدیران برتر حامی پیشکسوتان ورزش کشور:
بهروز منتقمی (مدیرکل امور اداری وزارت ورزش وجوانان) مجید کیهانی (دوومیدانی) علی مرادی (وزنه برداری) رضاحیدری (کونگ فو) حبیب الله شیرازی (هیات فوتبال تهران)
بخش دیپلم افتخار:
سیداکبر محمود علوی (شرکت شهروند) رسید حمیدخاتمی پور (بخش خصوصی) محمدرضا جلالیان (بخش خصوصی) رامبد جوان (برنامه خندوانه شبکه نسیم) علی ایلکا (حوزه جنوب شرق ورزش و جوانان تهران)
۱۱- مدیران برتر هیات‌ها و انجمن‌های ورزشی کشور:
پهلوان عبدالله عزیزی (کشتی تهران) مهندس فرهاد سلگی (فوتبال ناشنوایان) نقی کلانتری (کشتی دانشگاه پیام نور) سردار جواد ششگلانی (فوتبال آذربایجان شرقی) محمود نوری (والیبال تهران) محمدحسین ریاحی (دوچرخه سواری یزد) لقمان رضایی (کشتی ایذه)
۱۲- مدیران برتربین المللی ورزش کشور:
 برانوش نیک بین الملل (وزارت ورزش وجوانان) بهرام شفیع (هاکی) مهدی علی نژاد (ووشو) رسول خادم ازغدی (کشتی)
۱۳- مدیر برتر حقوقی ورزش کشور:
روزبه وثوق احمدی (کشتی و فوتبال)
۱۴- مدیر برتر بخش خصوصی ورزش کشور:
محمدرضا زنوزی مطلق (گسترش فولاد تبریز) مدیریت دانشگاه آزاداسلامی کشور/ ابوالفضل انصاری (بیمه رازی)
۱۵- مدیر برتر باشگاه‌های ورزش کشور:
احمد سعادتمند (بانک سرمایه) محمد دادگان (دانشگاه آزاد) سعید آذری (ذوب آهن اصفهان) محمود شیعی (پیکان تهران) سرهنگ ابوالفضل خداقلی پور (مقاومت بسیج کشور)
۱۶- مدیر تیم‌های باشگاهی (سرپرست):
 محمدرضا ساکت (مدیر تیم‌های ملی فوتبال) محمود خوردبین (پرسپولیس تهران) امیرخوش خبر (والیبال)
۱۷- مدیر برتر اخلاق ورزش باشگاهی کشور:
محمود شیعی (پیکان تهران) احمد سعادتمند (پرسپولیس تهران) محسن طاهری (سپاهان اصفهان) رضا درویش (سایپاتهران)
۱۸- مدیر برتر حامی ورزش کشور:
محسن پورکیانی (بیمه ایران) علی اصغر مونسان (سازمان منطقه آزاد کیش) محمدرضاشه بخش (کرمان خودرو) مجید قاسمی (بانک پاسارگاد)
دیپلم افتخار ویژه:
حمیدرضا مؤمنی (سازمان منطقه آزاد قشم)
۱۹- مدیر برتر خیر ورزشی ساز کشور:
مجید قاسمی (بانک پاسارگاد) حیدرعلی کامیاب (مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس) پهلوان محمدرضا طالقانی (اسطوره ورزش) علیرضا دبیر (اسطوره ورزش) سیدمناف هاشمی (رییس ستاد خیرین ورزشی ساز کشور)
۲۰- مدیر برتر روابط عمومی ورزش کشور:
الف): حوزه ادارات کل ونهادها:
پیام نظر (ورزش وجوانان تهران)
ب): حوزه باشگاهی:
پندار خمارلو (پرسپولیس تهران)
ج): حوزه فدراسیونی:
مسعود عسگری (کشتی) علیرضا مرادی (دانشگاهی) حسن شکریان (تکواندو)
دیپلم افتخار:
محمد جماعت (ووشو) سعید میرزاییان (بوکس)
نکوداشت ویژه در این حوزه:
کامران شیرزادی (مدیر رسانه‌ای باشگاه ذوب‌آهن اصفهان، به پاس یک عمر مجاهدت وتلاش درعرصه رسانه ورزش کشور)
۲۱- مدیر برتر رسانه ورزش کشور:
الف): حوزه صداوسیما:
حسین آقا زمانی، احسان شیعه (شبکه تلوزیونی ورزش) داود عابدی (ورزش شبکه خبر) سیدحمید قاسمی (شبکه رادیویی ورزش)
دیپلم افتخار:
حسین ذکایی (دبیر شورای هماهنگی ورزش صداوسیما، به پاس دودهه خدمات ارزنده) عادل فردوسی پور (تهیه کننده برنامه نود شبکه سه، حامی تیم‌های ملی فوتبال) بهرام شفیع (تهیه کننده برنامه ورزش و مردم، حامی برتر قهرمانان و پیشکسوتان ورزش در رسانه) مجیدخواجه نژاد و مقداد مؤمن (تهیه کنندگان برنامه شب‌های فوتبالی، شبکه تلوزیونی ورزش، به پاس تلاش، خلاقیت و مدیریت جهادی) محمدعلی دهستانی (تهیه کننده برنامه ورزش شروعی دوباره، شبکه سوم سیما، حامی قهرمانان ایثارگر و مروج فرهنگ ایثار و شهادت در ورزش) افشین حسین خانی (تهیه کننده برنامه فرمول یک، از شبکه یک سیما، به پاس حمایت مداوم از قهرمانان و پیشکسوتان فراموش شده در ورزش در هر برنامه بطور مستمر)
ب): اخلاق ورزش رسانه:
اکبر باقری (سردبیر ورزش باشگاه خبرنگاران جوان سازمان صداوسیما)
ج): برخط (سایت‌ها و خبرگزاری‌ها:
پژمان راهبر (سایت ورزش سه)
دیپلم افتخار:
(حمید قدیمی) خبرگزاری ایرنا
(سیدمحمد مبین) خبرگزاری برنا
مجید کوهستانی (ورزشی سایت تابناک)
د): رسانه‌های مکتوب:
مهدی هژبری (خبر ورزشی)
نکوداشت: (مرحوم عباس عبدالملکی، سردبیراسبق روزنامه نود)
دیپلم افتخار:
(نکوداشت یک عمر خدمات ارزنده)
محمدسعید مدنی (مجله کیهان ورزشی)
غلامحسین شعبانی (مجله دنیای ورزش)
پرویز زاهدی (سردبیر اسبق روزنامه ایران با ۵۵ سال تلاش بی وفقه وتاثیرگذار)
۲۲- مدیر برتر ورزش شهروندی کشور:
سردار اصغرقیطاسی (ورزش شهرداری منطقه شش تهران) حمید شاهوردی (مدیرعامل باشگاه شهرداری تبریز) آناهیتا محبت (معاون ورزش شهرداری منطقه یک تهران) سعید طلوعی (شهردار منطقه ۷ تهران) حسین جلالی (معاونت ورزش سازمان منطقه آزاد کیش) فیض الله نفجم (شورای شهر ساری) رسول جزینی (شورای شهر اصفهان) مجتبی یزدانی (معاونت شهردار تهران)

منابع دیگر:
 • باشگاه خبرنگاران
 • تیتر یک
 • برنا
۹۶/۰۴/۱۶
۲۰:۵۳

حوزه ICT علاج چالش سترگ بیکاری فارغ‌التحصیلان؟!

در چند سال اخیر مسائل اقتصادی و در صدر آن مساله بیکاری بویژه در میان فارغ التحصیلان به یکی از مهمترین مسائل کشور و دغدغه مسئولان نظام تبدیل شده است به نحوی که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در نام‌گذاری این سال‌ها به این مساله توجه خاصی داشته‌اند و سال ۹۶ را با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام‌گذاری کردند.

به گزارش ایسنا، ‌ محمود واعظی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در اردیبهشت ماه امسال از برنامه این وزارتخانه برای ایجاد اشتغال ۱۳۰ هزار نفری در حوزه فناوری اطلاعات و کسب و کارهای اینترنتی خبر داد و گفت: «با توجه به اینکه امسال سال تولید و اشتغال است، ایجاد کسب و کارهای اینترنتی از اولویت های این وزارتخانه است. از مهم ترین موضوعات ما کسب و کارهای الکترونیکی است که با توجه به فارغ التحصیلانی که در این حوزه هستند باید با جدیت بیش تری کسب وکارهای الکترونیکی را پیش ببریم».
واقعیت این است که در عصر جدید که برخی آن را عصر ارتباطات یا عصر تکنولوژی های الکترونیکی می‌دانند فضایی کاملا جدید در حوزه فعالیت‌های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد شده است که علاوه بر ظرفیت تولیدات بسیار کاربردی از ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی نیز برخوردار است. این ظرفیت عظیم باعث می‌شود تا این وعده وزیر بعید و دور از انتظار به نظر نرسد.
در این مورد یکی از اساتید حوزه مخابرات دانشگاه شاهد تهران معتقد است که باید زیرساخت‌های جدی برای این وعده وزیر در کشور ایجاد شود. علیرضا ملاح زاده در این خصوص به ایسنا گفت: «جهت افزایش اشتغال در این حوزه لازم است که زیر ساختهای اینترنت پرسرعت در تمامی کشور ایجاد شود و سپس در راستای افزیش مهارتهای عمومی افراد در استفاده از فضای مجازی اقدامات اساسی صورت پذیرد. در حالی که متاسفانه جمعیت زیادی از جامعه ما توانمندی لازم در استفاده از فضای مجازی را ندارند و عملا با آن بیگانه می باشند».
از جمله مشاغل دیگر که می‌توانند در راستای افزایش اشتغال اینترنتی نقش موثری ایفا کنند تاکسی‌ها و پیک‌های اینترنتی هستند که امروزه در حال توسعه و گسترش می‌باشند اما باید توجه داشت که هر یک از این موارد نیاز به امکانات عظیم زیرساختی جهت پوشش و سرویس‌دهی مناسب دارند. ضمن اینکه در کنار آن توسعه نرم افزارهای کاربردی هر مورد خود مستلزم بکارگیری کارشناسان خبره مهندسی کامپیوتر است که عملی شدن آن  موجب اشتغالزایی بیشتری نیز خواهد شد».
همچنین بهناز آریا، عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور که بر ظرفیت وسیع حوزه آی تی در ایجاد اشتغال در کشور تاکید دارد در این باره معتقد است: «متاسفانه برای استفاده از این ظرفیت عظیم اشتغال زایی در کشور که عمدتا نیز جوان هستند، هنوز برنامه‌ریزی صحیحی صورت نگرفته است. هر چند زیرساخت‌های جدی در این چند سال برای آن ایجاد شده است. زیرساختهایی همچون افزایش پهنای باند، افزایش دسترسی و سرعت بیشتر اینترنت که ضریب نفوذ در فضای مجازی را بیشتر کرده است. امید داریم از این فضای ایجاد شده در دولت دوازدهم بهره‌برداری مناسبی شده و با اقدام و عمل به موقع، سهم صنعت فناوری اطلاعات در اقتصاد کشور رشد بسزایی داشته باشد».
امروزه در بسیاری از حوزه های اقتصادی و صنعتی دولت‌ها بیش از آنکه نقش عملیاتی و اجرایی به عهده بگیرند، خود را متعهد به ایجاد تسهیلات و حمایت از بخش خصوصی می‌دانند و عملا در شمایل یک قوه هدایت کننده درمی‌آیند. این مساله در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که حوزه‌ای بسیار فراخ و گسترده و همینطور مدام در حال پیشرفت است ضرورت خود را بیشتر نشان می‌دهد؛ مخصوصا تجربه نشان داده است در حوزه های مربوط به استفاده از فناوری‌های نوین دولت ها معمولا یک قدم از بخش خصوصی عقب‌تر هستند.
در این خصوص مدیرعامل پیشین مخابرات، با تاکید بر این که ایجاد اشتغال در همه حوزه و خصوصا حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات نیازمند سرمایه‌ گذاری بخش خصوصی است، اظهار کرد: «بخش دولتی دیگر ظرفیت ایجاد اشتغال برای خیل عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهی را ندارد، بنابراین باید به سرمایه‌گذاری و کارآفرینی بخش خصوصی برای حل مساله‌ی اشتغال و پیشبرد پروژه‌ها بها بدهیم».
صابر فیضی همچنین با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی - مبنی بر ضرورت خصوصی سازی- بر نقش تسهیل گری دولت در این خصوص تاکید کرد و گفت: «اگر این بخش از قانون اساسی در خصوص ایجاد شرایط رقابت پذیری در بازار را به درستی مدیریت کنیم، بسیاری از مسائل حضور بخش خصوصی در بازار حل می‌شود. در این خصوص وظیفه شورای رقابت و وزارت ارتباطات است که بر اعمال این قانون کنترل و مدیریت داشته باشند».
ورود بخش خصوصی به بازار علاوه بر اینکه ملزوماتی از جمله تسهیلات مالیاتی و حمایت دولت را دارد که باید فراهم شود خود نیز ملزوماتی را در بازار ایجاد می‌کند که از آن جمله داشتن تخصص واقعی _و نه صرف داشتن مدرک_ و همچنین قدرت کارآفرینی و خلاقیت کارجویان در این بازار است.
یک کارشناس حوزه آی تی در این باره معتقد است که اگر فارغ‌التحصیلان حوزه های آی‌تی و مخابرات آموزش‌های فنی و مهارتی لازم را برای کار در این حوزه را کسب کنند این بازار امکان جذب حداکثری فارغ‌التحصیلان را دارد.
مسعود همتی با تاکید بر اینکه صرف تحصیل در دانشگاه و کسب مدرک نمی‌تواند ضامن مهارت‌آموزی مسائل عملی مرتبط با رشته تحصیلی باشد ادامه داد: «بسیاری از فارغ‌التحصیلان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و حتی دکترا فاقد مهارت‌های عملی و حرفه‌ای لازم برای فعالیت در بازار کار آی تی هستند. در بازار خصوصی مرتبط با حوزه‌های فناوری اطلاعات از افراد متخصص و کار عملی مدرک می‌خواهند».
وی با استقبال از عملکرد برخی آموزشگاه‌های خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات گفت: «در برخی از این آموزشگاه‌ها فردی با مدرک دیپلم می‌تواند برود و بعد از گذراندن یک دوره آموزش مناسب به سرعت وارد بازار کار شود و حتی حقوق بالایی را نیز طلب کند چرا که او یک فرد متخصص است و می‌تواند در بازار مفید باشد».  در این خصوص همچنین یک عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه برخی فارغ‌التحصیلان حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات از توانمندی‌های بیشتری برای جذب در دستگاه‌های دولتی و خصوصی برخوردارند؛ گفت: «در کشور دو گروه از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی را داریم که برخی به دلیل سطح آموزش بالای دارای توانایی‌های بیشتری برای جذب در صنعت مخابرات و فناوری اطلاعات را دارند و قابلیت فعالیت در حوزه‌های خصوصی و دولتی مرتبط با این صنعت را دارا هستند».
عباس محمدی ادامه داد: «دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اگر آموزش‌های لازم را در این موسسات و دانشگاه‌ها کسب کنند به راحتی می‌توانند در سرویس‌های مرتبط با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین اپراتورهای مخابرات فعالیت کنند. همچنین بازار خصوصی این حوزه نیز از امکان جذب بالایی برخوردار است و طبعا بازار خصوصی نیز به دنبال نیروهای آموزش دیده و متخصص‌تر می‌گردد».
در چنین وضعیتی مساله فرار مغزها یا مهاجرت نخبه های حوزه آی تی نیز به وجود می‌آید که چه بسا اهمیتی کمتر از صنعت نفت برای کشور نداشته باشند. در این خصوص شهریار پورآذین، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت موضوع علاوه بر اشتغال برعوامل ایجاد آرامش روانی در بین این قشر تاکید کرد و گفت: «مساله‌ی مهم برای یک فرد نخبه صرفا شغل نیست، بلکه قدرت تاثیر گذاری و خلاقیت است. از این رو برای حفظ این افراد باید زمینه‌ی ایجاد اشتغال در بالاترین سطوح ممکن و در نقاط کلیدی فراهم شود تا این افراد بتوانند در این حوزه ایجاد ثروت کنند و این ثروت نیز توسط همین افراد نخبه مدیریت شود».
همه این‌ها زمانی از اهمیتی دوچندان برخوردار می‌شوند که بدانیم امروزه کشورهای توسعه یافته در اقتصاد جهانی بیش از آنکه در حوزه‌های صنعتی یا تولیدات کالایی نیروی شاغل داشته باشند، در حوزه مشاغل خدماتی خصوصا حوزه های مرتبط با آی‌تی نیروی مشغول به کار دارند. طبق اطلاعات مرکز آمار کشور تنها ۵۳ درصد شاغلین در بازار کار مربوط به مشاغل خدماتی مشغول به کارند در حالی که در اروپا این نسبت به ۹۰ درصد نیز میرسد. این نشان می‌دهد که حوزه‌های خدماتی همچون حوزه فناوری اطلاعات بسیار بیشتر از اینها ظرفیت اشتغال‌زایی دارد.

منابع دیگر:
 • بیمه برتر
 • خودرو برتر
 • اقتصاد وطن
 • تدبیر24
 • جمهوریت
 • ارتباطات برتر
 • خبر رسمی
 • 3 بی ان
 • بانک برتر
 • بهار نیوز
 • آرمان اقتصادی
 • بانکداری ایرانی
 • اتاق نیوز
 • فاوانیوز
 • گسترش
 • اقتصادآنلاین
 • اقتصاد گردان
 • کارگرنیوز
۹۶/۰۴/۱۷
۰۸:۵۵

کاهش هزینه‌های میلیاردی بانک‌ها با تعدیل درآمدزایی قانون‌گذار

محمد نژادصداقت؛ مدیرعامل فناپ پرداخت؛ هفته‌نامه عصر ارتباط / این روزها صنعت پرداخت الکترونیکی با مشکل جدی در تعریف مدل کسب‌وکار مواجه است و ذی‌نفعانی که از خدمات این شرکت‌ها استفاده می‌کنند، برای پرداخت هزینه این خدمت عادت نکرده‌اند و این وضعیت باعث شده تا بانک‌ها با مدل دستوری بانک مرکزی، جور بدعادتی ذی‌نفعان اصلی را بکشند.
اگرچه این خود بانک‌ها بودند که در گذشته نه‌چندان دور در یک رقابت ناسالم، با تسویه آنی، حذف کارمزد و ارائه انواع خدمات رایگان، بنیان شرایط فعلی را بنا نهادند و اینکه نهاد ناظر و قانون‌گذار (بانک مرکزی) در آن روزها سکوت اختیار کرد جای پرسش دارد.
بانک مرکزی نمی‌تواند نقش منفعل خود را در برابر عدم رعایت چارچوب‌ها توسط بعضی از بانک‌ها انکار کند. مسیر غلطی که می‌توانست از همان نقطه شروع، با ایفای نقش صحیح بانک مرکزی اصلاح شود کار را به‌جایی رسانده که اکنون نیز، این رگولاتور نه‌تنها خود را موظف به اصلاح شرایط نمی‌بیند، بلکه با ارائه روش‌های نادرست‌تر از گذشته به مشکلات بانک‌ها دامن زده است.
در حال حاضر بانک مرکزی با الزام بانک‌ها به انتقال کلیه تراکنش‌ها به شبکه شاپرک، محل درآمد تضمین‌شده‌ای برای شرکت‌های تحت مدیریت خود ایجاد کرده و شرکت‌هایی همچون خدمات انفورماتیک و شاپرک به‌نوعی قانون‌گذاران و مجریان قانون در صنعت پرداخت کشور شده‌اند.
به لطف درآمدهای سرشار پروژه‌های حاکمیتی مثل شتاب و باوجود هزینه‌های بی‌حسابِ شرکت خدمات انفورماتیک، سود خالص سال 95 این شرکت برابر 6417 میلیون ریال بوده که البته هزینه این سود و درآمد توسط بانک‌ها پرداخت می‌شود و بخش قابل‌توجهی از آن ناشی از همین مدل غلط کسب‌وکار است.
بر همین اساس در آستانه استقرار دولت جدید، یکی از مطالبات اصلی از بانک مرکزی، اصلاح این مدل از دو جنبه مهم است:
تعدیل درآمدهای هنگفت شرکت‌های وابسته به بانک مرکزی به‌ویژه خدمات انفورماتیک و شاپرک که این اقدام ملی، هزاران میلیارد تومان هزینه‌های بانک‌ها را کاهش می‌دهد؛ کاهش هزینه‌ای که این روزها بانک‌ها به جد به آن نیاز دارند.
الزام ذی‌نفعان اصلی خدمات پرداخت الکترونیکی به پرداخت هزینه خدمت دریافتی که به نظر می‌رسد با لحاظ کردن شرایط فعلی تورم و رکود در میان دو ذی‌نفع اصلی (دارندگان کارت و فروشندگان)‌؛ دریافت کارمزد از دارندگان کارت برای تراکنش‌هایی با مبلغ پایین (مثلاً پانصد هزار ریال) منطقی بوده و در تراکنش‌هایی با مبالغ بالاتر نیز، بهتر است فروشندگان ملزم به پرداخت کارمزد شوند.

منابع دیگر:
 • عصر بانک
 • سرمد‌نیوز
 • پرداخت برتر
 • اقتصادآنلاین
 • شبکه خبری ایبنا
 • 90ict
۹۶/۰۴/۱۷
۱۳:۴۱

مزایا و کاربردهای بزرگ‌داده‌ها برای توسعه پایدار توسط دولت

مهدی ایزدیار؛ مدیرعامل فناپ زیرساخت؛ ماهنامه پیوست / بزرگ‌داده‌ها ( Big Data )، واژه‌ای عمومی برای حجم بسیار زیاد داده‌های دیجیتالی است که از منابع مختلف گردآوری شده و اغلب خام و ساختار نیافته بوده و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها با تکنیک‌ها و روش‌های موجود، امکان‌پذیر نیست.
تقریباً 90 درصد از داده‌های موجود در جهان در چهار سال اخیر تولید شده‌اند و هرروز به میزان سه کوینتلیون بایت (Quintillion byte) بر این حجم داده افزوده شده است که 90 درصد از این داده‌ها ساختار نیافته هستند. در دنیای امروز، حجم بالای بزرگ‌داده‌ها تولید (ایجاد) شده از Web و Cloud، فرصت‌های جدیدی را برای شناسایی، خلق ارزش و هوش تجاری غنی برای پشتیبانی تصمیم‌گیری در هر سازمان پیش پای سازمان قرار می‌دهد.
امروزه نرم‌افزارهای کاربردی که به‌عنوان ابزار در حوزه بیگ دیتا مورداستفاده قرار می‌گیرند، جملگی توسط مطرح‌ترین شرکت‌های خصوصی دنیا توسعه یافته‌اند، لیکن بخش‌های دولتی به این بینش رسیده‌اند که به‌عنوان پشتیبان تصمیم‌گیری از داده‌هایی که از منابع مختلف همچون وب، سنسورهای بیولوژیکی و صنعتی، ویدیو، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و … تولید می‌شوند برای غلبه بر چالش‌های ملی از قبیل هزینه‌های بالای بهداشت و درمان، اشتغال‌زائی، بلایای طبیعی، تروریسم و … استفاده کنند.
سیر تکامل سیستم‌های پشتیبان با پردازش اطلاعات از سال 1960 آغاز و با مدل‌های تصمیم‌گیری در 1990، انبار داده و داده‌کاوی در 2000 و هم‌اکنون بیگ دیتا منتج شده است.
چالش‌های اصلی در پیشروی ایجاد بیگ دیتا، در حجم زیاد دیتا، سرعت تولید، انتقال و پردازش و نوع اطلاعات و تنوع منابع (ساختاریافته، ساختار نیافته، نیمه ساختاریافته) خلاصه‌شده‌ است. امروزه بیگ دیتا مترادف باهوش تجاری، تجزیه‌وتحلیل تجاری و داده‌کاوی است، به‌نحوی‌که هوش تجاری را از گزارش دهی و پشتیبانی تصمیم به پیش‌بینی و اقدام بعد تصمیم‌گیری، تغییر داده است.
در مطالب پیشرو بر آنیم تا ابعاد و زوایای گوناگون بهره‌گیری از ابزار و دانش بزرگ‌داده‌ها را در کشور عزیزمان، ایران، موردبررسی قرار داده و چگونگی استفاده از این ظرفیت بزرگ را در تصمیم‌گیری‌های امروز کلان کشور در سازمان‌های دولتی که تقریباً نقش بسیار کمرنگی را ایفا می‌کند، مورد ارزیابی قرار دهیم و درنهایت بر تردیدهای موجود در بهبود عملیات و تصمیم‌سازی‌های ملی پاسخ دهیم.
بر همگان واضح و آشکار است که دولت به‌منظور بهره‌گیری از این تکنولوژی جدید (علم تجزیه‌وتحلیل اطلاعات) باید ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد کند. به عبارتی به‌منظور حصول به این امر، دولت نیازمند تغییراتی در اهداف و مأموریت‌ها، فرآیندهای تصمیم‌گیری، ساختار سازمانی و استراتژی‌های خود است
با توجه به اینکه کلیه تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت کشور، در راستای مأموریت‌های تعریف‌شده در قانون برای دولت (برقراری آرامش داخلی، توسعه پایدار، امنیت جامعه، رفاه عمومی، تأمین اجتماعی و رشد اقتصادی) صورت می‌گیرد، لذا برای بالا بردن اثربخشی و بهره‌وری در تصمیم‌سازی لازم است مراحل و گام‌هایِ پیشروی، به‌دقت تعریف و تدوین شود.
در حال حاضر هریک از سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی متعدد (حتی آن دسته از کشورها که دارای ارتباطات تجاری و سیاسی می‌باشند) دارای بانک‌های اطلاعاتی متنوعی هستند. با تجمیع و یکپارچگی بانک‌های اطلاعاتی و سرمایه‌گذاری در این رابطه و تحلیل‌های هوشمندانه بر روی آن‌ها می‌توان در مسیری قرار گرفت که سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کشور واقع‌بینانه و با دقت بالایی صورت پذیرد.
لیکن به دلیل فقدان سیستم‌های اطلاعاتی یکپارچه در شرایط حاضر، کشور از این موهبت محروم شده‌ است. به نظر می‌رسد ایجاد زیرساخت‌های لازم به‌منظور قرارگرفتن در مسیر فوق می‌تواند به‌عنوان یکی از اولویت‌های برنامه‌های دولتمردان مدنظر قرار گیرد. لیکن برای تحقق و موفقیت در این راه پرمخاطره دولت با چالش‌هایی مواجه خواهد شد که در ذیل به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.
اولین چالش دولت مواجهه با منابع مختلف اطلاعاتی است. این بدان معناست که امکان تحلیل داده‌ها در سیستم‌های قدیمی و جدید و به عبارتی تسهیم داده‌ها درگرو یافتن فرمتی به‌هم‌پیوسته است. اگرچه بیشتر داده‌های دولت ساختاریافته است لیکن جمع‌آوری اطلاعات از منابع چندگانه چالش بیشتری دارد.
اینجاست که فقدان راه‌حل استاندارد، راه‌حل‌های بین سازمانی برای استخراج اطلاعات مفید از مجموعه داده‌های گسسته، تأمین اعتبار ناکافی، عدم اعتقاد دولتمردان، مقاومت بدنه سازمان و عدم آشنایی آن‌ها با روش‌های نوین اطلاعاتی و تحلیلی، بزرگ‌ترین چالش‌ها را در مسیر بهره‌گیری از این دانش نوین فراهم می‌آورد. البته لازم به ذکر است که برخی دغدغه‌های یادشده، به‌حق بوده که بایستی تمهیداتی در جهت مقابله با تهدیدهای آن‌ها فراهم شود.
چالش بعدی اتمسفر و فرهنگ حاکم در سازمان‌های مختلف است. چراکه اکثر نهادها اطلاعات خود را به دو دسته عمومی و محرمانه تقسیم‌بندی می‌نمایند و این موضوع، عدم تمایل سازمان‌ها را در به اشتراک‌گذاری آنچه آن‌ها به‌عنوان داده‌های اختصاصی در نظر می‌گیرند، دربر دارد.
مرز ظریفی بین جمع‌آوری اطلاعات و استفاده از آن‌ها در بزرگ‌داده‌ها وجود دارد. ازاین‌روست که می‌بایستی به چالش امنیت اطلاعات و تضمین حقوق شهروندی و حریم خصوصی افراد توجه ویژه‌ای معطوف شود. به‌عنوان نمونه، در ایالات‌متحده آمریکا، قانون،USA PATRIOT، اجازه پایش و جاسوسی بدون مجوز از شهروندان را از طریق دسترسی به ایمیل‌های آن‌ها فراهم می‌آورد. بنابراین نگرانی استفاده نامناسب و غیراصولی از اطلاعات، با نیات غیرقانونی برای همیشه در جامعه وجود دارد.
از دیگر چالش‌ها و دغدغه‌های دولت می‌توان به انتخاب تکنولوژی مناسب برای ارزش‌آفرینی (خلق ارزش) و یافتن نیروی کار متخصص و کارآمد اشاره نمود. چراکه مراقبت از دیتا و امنیت آن‌ها از یک‌سو و اجرای تحلیل‌های مؤثر و سودمند از سویی دیگر نیازمند ابزار و دانش سازمانی بوده که سازمان‌های دولتی ما در شرایط فعلی، کمتر واجد چنین مهارت‌ها و توانائی‌هایی می‌باشند.
دولت جمهوری اسلامی ایران پس از مقابله با چالش‌های اجرایی و یافتن پاسخ مناسب برای هریک از چالش‌های نامبرده تا حد وسیعی قادر خواهد بود از نتایج و آورده‌های تکنولوژی بزرگ‌داده‌ها بهره‌مند شود. تجزیه‌وتحلیل‌های قابل پیش‌بینی، افزایش مشارکت شهروندان در اداره امور و ایجاد شفافیت، دسترسی راحت و مساوی به خدمات عمومی، ارائه خدمات شهری بهتر، جلوگیری و پیشگیری از کلاه‌برداری و جنایت، بالا بردن امنیت ملی، فراهم آوردن رفاه عمومی، ارائه خدمات بهداشتی بهتر، بهبود خدمات آموزشی و تحصیلی بهتر، پیش‌بینی تحولات اقتصادی، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های اقلیمی و زیست‌محیطی همگی ازجمله مواردی است که دولت با بهره‌گیری از تکنولوژی بیگ دیتا می‌تواند از آن‌ها بهره جسته و با افزایش رضایت عمومی، کشور را در مسیر رشد و توسعه هدایت نماید.
در حال حاضر کشور ما در اکثر سازمان‌ها دارای بانک‌های اطلاعاتی گوناگون با اهداف سازمانی و فرمت‌های متنوعی است. با در نظر داشتن این واقعیت که هیچ‌یک از این بانک‌های اطلاعاتی باهدف یکپارچگی ایجاد نگردیده‌اند، یقیناً در مواجهه باسیاست پیاده‌سازی بیگ دیتا در کشور، ما و دولتمردان را با چالش‌های فراوانی روبرو خواهد ساخت.
ازجمله این بانک‌های اطلاعاتی گسسته، می‌توان به بانک‌های اطلاعاتی مرتبط موجود در وزارت نفت (به‌عنوان نمونه: داده‌های سامانه کارت هوشمند سوخت)، وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، سازمان بیمه تأمین اجتماعی و … اشاره نمود. تمامی این موارد که در اینجا بدان اشاره گردید، گواه بر این امر است که کشور از تحلیل ناشی از یکپارچه‌سازی و مقایسه این قبیل دیتاها محروم است.
برنامه‌ریزی کلان کشور به دلیل استفاده از روش‌های سنتی و عدم تکیه‌بر دانش روز و استفاده از دانش بیگ دیتا، از اطمینان و دقت کافی برخوردار نیست؛ بنابراین تنها راه برون‌رفت از این وضعیت، اعتقاد به ایجاد زیرساخت‌ها و ابزار موردنیاز، تغییرات اساسی در سازمان‌ها با تکیه‌بر نیروی کارآمد و متخصص در این حوزه، تغییر در فرآیندهای تصمیم سازی، تحلیل با استفاده از بیگ دیتا با رعایت امنیت و حریم خصوصی افراد، است.

۹۶/۰۴/۱۷
۱۶:۴۵

مشکلات صنعت پرداخت الکترونیکی در تعریف مدل کسب و کار

این روزها صنعت پرداخت الکترونیکی با مشکل جدی در تعریف مدل کسب و کار مواجه است و ذی‌نفعانی که از خدمات این شرکت‌ها استفاده می‌کنند، برای پرداخت هزینه این خدمت عادت نکرده‌اند و این وضعیت باعث شده تا بانک‌ها با مدل دستوری بانک مرکزی، جور بد عادتی ذی‌نفعان اصلی را بکشند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اگر چه این خود بانک‌ها بودند که در گذشته نه چندان دور در یک رقابت ناسالم، با تسویه آنی، حذف کارمزد و ارایه انواع خدمات رایگان، بنیان شرایط فعلی را بنا نهادند و اینکه نهاد ناظر و قانون‌گذار (بانک مرکزی) در آن روزها سکوت اختیار کرد جای پرسش دارد.
بانک مرکزی نمی‌تواند نقش منفعل خود را در برابر عدم رعایت چارچوب‌ها توسط بعضی از بانک‌ها انکار کند. مسیر غلطی که می‌توانست از همان نقطه شروع، با ایفای نقش صحیح بانک مرکزی اصلاح شود کار را به جایی رسانده که اکنون نیز، این رگولاتور نه تنها خود را موظف به اصلاح شرایط نمی‌بیند، بلکه با ارایه روش‌های نادرست‌تر از گذشته به مشکلات بانک‌ها دامن زده‌ است.
در حال حاضر بانک مرکزی با الزام بانک‌ها به انتقال کلیه تراکنش‌ها به شبکه شاپرک، محل درآمد تضمین‌شده‌ای برای شرکت‌های تحت مدیریت خود ایجاد کرده و شرکت‌هایی همچون خدمات انفورماتیک و شاپرک به نوعی قانونگذارانِ و مجریان قانون در صنعت پرداخت کشور شده‌اند.
به لطف درآمدهای سرشار پروژه‌های حاکمیتی مثل شتاب و با وجود هزینه‌های بی‌حسابِ شرکت خدمات انفورماتیک، سود خالص سال 95 این شرکت برابر 6417 میلیون ریال بوده که البته هزینه این سود و درآمد توسط بانک‌ها پرداخت می‌شود و بخش قابل توجهی از آن ناشی از همین مدل غلط کسب و کار است.
برهمین اساس درآستانه استقرار دولت جدید، یکی از مطالبات اصلی از بانک مرکزی، اصلاح این مدل از دو جنبه مهم است:
1- تعدیل درآمدهای هنگفت شرکت‌های وابسته به بانک مرکزی به ویژه خدمات انفورماتیک و شاپرک که این اقدام ملی، هزاران میلیارد تومان هزینه‌های بانک‌ها را کاهش می‌دهد‌؛ کاهش هزینه‌ای که این روزها بانک‌ها به جدّ به آن نیاز دارند.
2- الزام ذی‌نفعان اصلی خدمات پرداخت الکترونیکی به پرداخت هزینه خدمت دریافتی که به نظر می‌رسد با لحاظ کردن شرایط فعلی تورم و رکود در میان دو ذی‌نفع اصلی (دارندگان کارت و فروشندگان)‌؛ دریافت کارمزد از دارندگان کارت برای تراکنش‌هایی با مبلغ پایین (مثلاً پانصد هزار ریال) منطقی بوده و در تراکنش‌هایی با مبالغ بالاتر نیز، بهتر است فروشندگان ملزم به پرداخت کارمزد شوند.
یادداشت/محمد نژادصداقت/مدیرعامل فناپ پرداخت

۹۶/۰۴/۱۷
۱۶:۴۷

بانک ها به سوپر مارکت های مالی تبدیل می شوند

علیرضا هوشمند
در سال های اخیر صنعت مالی دنیا با تغییرات بسیار زیادی روبرو بوده است.همانطور که می دانید موجی در دنیا بنام فین تک از پیوند تکنولوژی و مسائل مالی به راه افتاده که باعث دگرگونی و تحول صنایع مالی شده است. ظهور این پدیده ، با سرعت بسیار بالا از سال 2010 تا 2016 در دنیای مالی تغییرات بسیار زیادی را بوجود آورد که این تغییرات با رشد و ضریب نفوذ بسیار بالای گوشی های هوشمند دو چندان هم شده و باعث تغییرات بسیار گسترده در سبک زندگی مردم و همچنین کسب و کارهای کوچک شده است.برخی از این تغییرات بنیادی و برخی دیگر در حد بهبود شرایط فعلی هستند.به هر حال با وجود سرمایه گذاری های بیشماری که در دنیا اتفاق افتاده است هنوز هم در ایران حرکت رو به جلوی استارتاپ های فین تکی به کندی پیش می رود و مسائل زیادی از قبیل فیلترینگ های بی علت و قوانین و مقررات سد راه این پیشرف می شوند.در این رابطه با حسین اسلامی،قائم مقام مدیرعامل شرکت فناپ گفتگوی کوتاهی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.
هوشمند: استارتاپ های فینتک رشد بسیار خوبی در ایران داشتند و اگر محدودیت‌ها و چالش‌های اخیر بر سر راه آن‌ها نبود، می‌توانستند سرویس‌های بانکی ارائه دهند. با این اوصاف به نظر شما جایگاه بانک‌ها در آینده تغییر می‌کند؟
اسلامی: من همیشه به صحبت مدیرعامل سیتی بانک اشاره می‌کنم که می‌گوید: «امروز من مدیرعامل شرکت IT هستم که مجوز بانکداری دارد.» در حال حاضر به نظر شما شرکت‌هایی همچون اپل، گوگل و سامسونگ به سراغ چه ‌چیزی می‌روند؟ من اعتقاد دارم کمی تفکیک بین بانکداری و پرداخت وجود دارد. در وهله دوم می‌توان پرسید در حال حاضر بانک یعنی چه؟ زمانی پول را در جایی انبار می‌کردیم که به آن بانک می‌گفتند. اکنون به جای پول، تراکنش‌ها وجود دارد که در بستر IT انجام می‌شود. 95% بانک‌های پیشرفته ایرانی دارای تراکنش‌های مجازی هستند و تعداد مراجعه به شعب کمتر شده است. ما اعتقاد داریم آرام آرام به سمت سوپر مارکت مالی خواهیم رفت، شعب کمتر می‌شود و صرفاً عمل دریافت و پرداخت پول در شعب انجام نخواهد شد. مشتریان می‌توانند از این طریق در زمینه بیمه و بورس سرمایه‌گذاری و یک پایگاه جامعه خدماتی ایجاد کنند.
مسئله دیگر این است که مردم ما عاشق تکنولوژی هستند و حتی به نرم‌افزارهایی که از نظر امنیتی مشکل دارند اعتماد می‌کنند که این رویکردی اجتماعی است و مردم به دلایل فرهنگی و اجتماعی علاقه‌مند به این موضوع هستند. بنابراین تمایل نسل جوان به تکنولوژی باعث حرکت بیشتر بانک‌ها به سمت تکنولوژی می‌شود.
من معتقدم در شرایط فعلی مهم‌ترین موضوع قانون‌گذاری است. چون یک شاخه از حوزه فینتک به تکنولوژی مربوط است، تنها بانک مرکزی نمی‌تواند رگولاتور باشد و به رگولاتور IT هم نیاز است. همانطور که پیش‌تر هم گفتم به دلیل پیچیدگی و سرعت بالای فناوری اطلاعات یا رگولاتور باید مداوم به روز شود، یا یک رگولاتور IT به وجود آید.
هوشمند: پس معتقدید که بانک‌ها در آینده وجود دارند؟ در این صورت نقش آنها چه تغییری خواهد کرد؟
اسلامی: قطعاً وجود خواهند داشت، اما بانک ها آرام‌آرام به سوپرمارکت‌های مالی تبدیل می‌شوند و مشتریان آن‌ها مشخص می‌کنند که از بانک چه چیزی می‌خواهند. زمانی دستگاه‌های خودپرداز (ATM) ظهور کردند، آن زمان دیدگاه ما "هر زمان" یا "24 ساعته" بود؛ دیگر نیازی نبود که هشت صبح به بانک بروید، در صف بایستید و پول بگیرید. کافی بود نزدیک‌ترین دستگاه خودپرداز را پیدا و از آن پول دریافت می‌کردید.
بعد از دستگاه‌های خودپرداز، نوبت به موبایل بانک رسید. نگاه موبایل بانک "هر زمانی و هر مکانی" بود، یعنی در هر زمان و مکانی می‌توان از آن استفاده کرد؛ در تخت خواب یا در هنگام تماشای تلویزیون می‌توانید همه کارهای بانکی به جز دریافت و پرداخت پول را انجام دهید.
مرحله سوم مرحله تعاملی است؛ یعنی بانک‌ها دیگر نمی‌توانند به مشتریان بگویند چه سرویس‌ها و خدماتی دارند، بلکه مشتریان هستند که تعیین می‌کنند چه سرویسی می‌خواهند. در این صورت فرمت یا ساختار بانک برای مشتری مهم نیست. این یک نگاه تعاملی است و باید به سمتی برویم که در هر زمان و هر مکانی تعامل هم وجود داشته باشد.
هوشمند: از نظر شما مهم‌ترین چالش استارتاپ‌های فینتک چیست؟
اسلامی: رگولاتور باید تعیین و تکلیف کند که می‌خواهد در این حوزه ورود کند یا خیر. اگر مثبت است، می‌خواهد در چه جایگاهی ورود پیدا کند؟ حدود ده سال است که کیف پول بلاتکلیف مانده است و این یک معضل است. البته ناگفته نماند با نگاهی به دیگر صنایع، می‌بینیم صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیکی نسبت به دیگر صنایع بهتر عمل کرده است، اما به دلیل سرعت و پیچیدگی تکنولوژی و فناوری اطلاعات، رگولاتور باید سرعت تصمیم‌گیری را بالا ببرد. به طور مثال، بانک مرکزی نمی‌تواند در خصوص بیت‌کوین سکوت کند و باید به سرعت درباره تأیید یا رد آن نظر دهد. من معتقدم در شرایط فعلی مهم‌ترین موضوع قانون‌گذاری است. چون یک شاخه از حوزه فینتک به تکنولوژی مربوط است، تنها بانک مرکزی نمی‌تواند رگولاتور باشد و به رگولاتور IT هم نیاز است. همانطور که پیش‌تر هم گفتم به دلیل پیچیدگی و سرعت بالای فناوری اطلاعات یا رگولاتور باید مداوم به روز شود، یا یک رگولاتور IT به وجود آید.
هوشمند: در این صورت بهترین مدل تعامل بانک‌ها و فین تک‌ها باید چگونه باشد؟
اسلامی: حمایت! بانک‌ها باید حمایت کنند و اگر این حمایت صورت نگیرد، دیری نمی‌پاید بسیاری از این بانک‌ها که در حال حاضر صدایشان همه جا را فرا گرفته است، خاموش خواهند شد. همان طور که شرکت‌های بزرگی همچون نوکیا زمین خوردند.
منبع: پرداخت برتر

۹۶/۰۴/۱۸
۱۰:۲۳

​نخستین رویداد بوک‌تاک برگزار می‌شود

نخستین رویداد بوک‌تاک با محوریت کتاب «ایده عالی مستدام»، اثر چیپ‌هیث و دن‌هیث در مرکز نوآوری و فناوری فناپ (کافه آی‌تی) برگزار می‌شود.

 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سلسله رویدادهای بوک‌تاک با شعار «از کتاب گفتن، از کتاب شنیدن» توسط فروشگاه اینترنتی واوک و با همکاری نهادهای فعال در حوزه نشر و ترویج کتاب برگزار می‌شود.
هدف از برگزاری این رویدادها معرفی کتاب‌های مفید موجود در بازار و ایجاد جذابیت در مخاطبان برای مطالعه کتاب‌ها با بیان محتوای محوری کتاب است. در هر کدام از رویدادهای بوک‌تاک یک یا چند کتاب محور موضوعی قرار می‌گیرد و افرادی که به موضوعات و محتوای کتاب‌ها مسلط هستند به سخنرانی می‌پردازند و مطالب مدونی از کتاب‌ها را بیان می‌کنند.
نخستین رویداد بوک‌تاک از ساعت ۱۴ تا ۱۷ روز پنجشنبه، (۲۲ تیرماه ۱۳۹۶) با محوریت «کتاب ایده عالی مستدام» در مرکز نوآوری و فناوری فناپ (کافه آی‌تی) برگزار می‌شود. ارایه محتوای نخستین بوک‌تاک را مهندس داود قرایلو برعهده دارد.
علاقمندان برای ثبت‌نام در این رویداد می‌توانند به پایگاه اینترنتی مراجعه کنند.
شایان ذکر است، کتاب «ایده عالی مستدام» ترجمه کتاب «Made to Stick» است که توسط دو برادر با نام‌های چیپ‌هیث و دن‌هیث نوشته شده است. چیپ هیث استاد دانشکده عالی کسب و کار در دانشگاه استنفورد است و درس استراتژی کسب و کار و سازمان تدریس می‌کند. او مشاور طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف از جمله گوگل، گپ و انجمن قلب آمریکاست. برادر دیگر، دن هیث عضو ارشد مرکز حامی کارآفرینان اجتماعی است و پیش از این در مقام پژوهشگر در دانشکده بازرگانی هاروارد فعالیت می‌کرده است.
این کتاب بیش از هر چیز به رشد دادن و ماندگار کردن ایده‌ها و همراه کردن دیگران برای عملیاتی کردن آنها پرداخته است.
 کتاب «ایده عالی مستدام» سرشار از داستان‌های کوتاه از مشاغل و افراد گوناگون است. نثر روان و مثال‌های ملموس و قابل درک این کتاب، دامنه مخاطب آن را بسیار گسترده کرده است و موجب شده تا بسیاری از افراد متناسب با سطح اطلاعات و نیاز خود از این کتاب بهره ببرند.

۹۶/۰۴/۱۸
۱۸:۰۵

لزوم فراهم شدن فضا برای فعالیت در حوزه ICT 

عضو هیات‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران گفت: باید فضا برای فعالیت‌ شرکت‌های ICT فراهم شود.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، شهاب جوانمردی مدیرعامل فناپ و عضو هیات‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به پتانسیل دانش و توانمندی متخصصان جوان‌ در حوزه آی‌سی‌تی درباره برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این حوزه گفت: طی دو سه دهه اخیر، پدیده جدیدی ابتدا در سطح جهانی و با یک تاخیر زمانی در کشور ما رخ‌ داده و آن بحث فضای کسب‌وکار و فناوری بن‌افکن است که در آن محورهای کسب و کار، روش‌های ثروت‌آفرینی جدید و شیوه‌های ایجاد شرکت‌های بزرگ مورد توجه قرار می‌گیرد. 
وی مهم‌ترین تفاوت فعالان کشور را در مقایسه با کشورهای غربی، نوع نگرش به حوزه ICT مطرح کرد و افزود: مهم‌ترین تفاوت با کشورهای غربی به عنوان پیش‌رو این جریان در میزان دسترسی ما به دانش و فناوری، نیروی توانمند در این حوزه و یا ثروت نیست؛ مسئله مهم نوع نگرش به این موضوع است که ایران با کشورهای دیگری که دنباله‌رو هستند اما سعی می‌کنند فاصله‌هایشان را با سیاست‌گذاری صحیح کم کنند یا اجازه ندهند بیشتر شود نیز تفاوت دارد. 
مدیرعامل فناپ درباره این تفاوت بیان کرد: بسیاری از مواقع شرکت‌های ایرانی دانش و فناوری را جذب می‌کنند و بازارها نیز برای حفظ محصولات و خدمات فناورانه کنش نشان می‌دهند، اما زیرساخت‌های سیاست‌گذاری، اجتماعی، تعاملات دولتی و خصوصی و زیرساخت‌های قانون‌گذاری (رگولاتوری) کشور آماده نمی‌شوند. 
جوانمردی افزود: در بسیاری از کشورهای دیگر هم قانون عقب‌تر از فناوری است اما دست‌کم این دغدغه برای آنها پررنگ است که باید کسب وکارها در بسترهای جدید نقش‌آفرینی کنند در حالی که در ایران، دولت‌ها عقب‌تر از جریان قرار دارند و دغدغه‌ای نیز برای دنبال کردن موضوع ندارند.
وی ادامه داد: زیرساخت‌های بخش خصوصی نیز به همین صورت است به این معنا که اتاق‌های بازرگانی و مجامع صنفی به عنوان نهادهایی که نماینده بخش خصوصی هستند، در این قضیه آن‌ طور که باید و شاید عکس‌العمل سریع و جدی نشان نمی‌دهند و به همین دلیل کسب‌وکارهای جدید و جریان‌هایی که قرار است فرآیندهای بن‌افکنی را پیش ببرند برای جانمایی خود در فضای کسب‌وکار نه از سمت دولت حمایت می‌شوند و نه از سوی بخش خصوصی؛ بیشتر اوقات نگاه‌های تشریفاتی و نمایشی به این موضوع وجود دارد. 
این فعال اقتصادی، وجود کسب‌وکارهای سنتی را یکی از دلایل پیشرفت نکردن کسب وکارهای جدید دانست و افزود: علت دیگر که به باور من جدی‌تر است، نبود شناخت و آمادگی است؛ به عبارتی بسیاری اوقات اصلا این باور وجود ندارد که قرار است به واسطه ورود فناوری‌های جدید، در صنعت گردشگری، حمل و نقل، کالا و مواد و صنعت خرده‌فروشی اتفاقاتی بیفتد به گونه‌ای که روال‌های قبلی دیگر ناکارآمد است و باید کنار ‌گذاشته شوند. 
مدیرعامل فناپ گفت: به همین دلیل زیرساخت‌های بخش خصوصی ناقص و ناکارآمد است و اتاق‌های بازرگانی به موضوع صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات می‌پردازند و علی‌رغم اینکه قرار است سهم خدمات در بخش فناوری خیلی پررنگ باشد ولی ما نمایندگان جدی در این عرصه نداریم. 
جوانمردی نگرش دولت در تقسیم‌بندی امور به دولتی و خصوصی را قدیمی دانست و گفت: دولت و بخش خصوصی در ایران گذشته‌نگر هستند به گونه‌ای که دولت خود را مسئول و متولی بسیاری از موضوعات می‌داند برای مثال در ایران وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات وجود دارد در حالی که مسئولیت یک سری زیرساخت‌ها مانند شرکت زیرساخت یا رگولاتوری باید با دولت باشد و در مقابل، وظیفه پیشبرد موضوع، با بخش خصوصی است. 
مدیرعامل فناپ واژه استارت‌آپ را در بسیاری از موارد یک ایده و انگیزه دانست که هنوز وارد کسب‌وکار نشده است و افزود: استارت‌آپ نمی‌تواند به راحتی خودش را در فضای کسب‌وکار کشور جانمایی کند و باید بجنگد تا اول حقانیت خود را ثابت کند، بگوید که من موضوعیت دارم و بعد جانمایی کند، تا روشن شود که آیا می‌تواند جایگاهی در بخش خصوصی داشته باشد یا صدای خود را به بخش دولتی برساند. 
وی ادامه داد: بخش خصوصی در ایران از ضعف درونی رنج می‌برد به گونه‌ای که هم افرادی که قصد نوآوری در عرصه‌های مختلف را دارند، فاقد اعتماد به‌نفس کافی هستند و هم آن فعالان قدیمی باور ندارند که باید عرصه‌ را برای ورود نیروهای جدید باز کنند. 
جوانمردی گفت: در کشورهای پیشرفته، دولت‌ها به مسائلی مانند بحث‌های سیاست داخلی و خارجی، دفاع و امنیت می‌پردازند و تمرکز آنها بر مسائلی است که بخش خصوصی از نگاه جزء نمی‌تواند آن کل را فراهم و تامین کند و آن را به دولت می‌سپارد. 
وی افزود: عرصه فناوری اطلاعات مثل هر صنعت دیگری در قدم اول باید در اتاق بازرگانی تعریف شود، جایگاه و نماینده‌اش حضور داشته باشد و صنفش هم مسئول فعالیت‌های این حوزه باشد. 
مدیرعامل فناپ به وجود شرکت‌های بزرگی همچون اپل و گوگل در کلاس جهانی اشاره و بیان کرد: در بسیاری از کشورها، شرکت‌های بزرگ حوزه IT جزو پیشروهای صنایع هستند اما در ایران این خودباوری و قاعدتا دیگرباوری وجود ندارد که شرکت‌های فناوری بخواهند در کنار شرکت‌های بزرگ و معتبری که از گذشته صنعت را نمایندگی کرده‌اند قرار بگیرند و نقش خود را ایفا کنند.
جوانمردی گفت: اگر قرار است در ایران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم در توسعه تولید ناخالص داخلی و توسعه اشتغال ایفای نقش کند باید ابتدا این گفت‌وگوها باز شود و صاحبان فکر و اندیشه در این مورد گفت‌وگو کنند تا این موضوع درکشور جانمایی شود. 
وی بیان کرد: اتفاق خوبی که در قدم اول می‌تواند بیافتد گفت‌وگو در این بخش است؛ خود این صنف باید تقویت شود و در تعامل با اتاق‌های بازرگانی چه استانی و چه کشوری قوام پیدا کند؛ حتی لازم است که اتاق بازرگانی این را ماموریت خود بداند که باید از این بخش نه به عنوان یک کمیسیون یا زیربخش، بلکه به عنوان جایی که بعدا قدرت چانه‌زنی برای خودش ایجاد می‌کند در سطوح بالای مدیریت استفاده کند. 
مدیرعامل فناپ گفت: بدون شک، صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات جایگزین دیگر صنایع نمی‌شود و این‌ها هرکدام جای خود را دارند اما باید شرایط برای فعالیت کسب و کارهای جدید فراهم شود؛ هر چه دیرتر این اتفاق رخ دهد، به ضرر کل بخش خصوصی کشور است.

۹۶/۰۴/۱۹
۰۹:۱۵

یک کارشناس حوزه بانکداری الکترونیک مطرح کرد؛ تحمیل سالانه 4 هزارمیلیارد تومان به بانک‌ها

ایستانیوز:معاون توسعه کسب و کار شرکت فناپ پرداخت گفت: سالانه بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان در مدل فعلی نظام کارمزد به بانک‌ها تحمیل می‌شود که این رویه باید اصلاح شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی(ایستانیوز)، فرهنگ فرزان ، با بیان اینکه هنوز درباره نظام کارمزد قانونی ابلاغ نشده اما گمانه‌زنی هایی وجود دارد، افزود: از منابع مختلف شنیده می‌شود که حتما امسال تغییر و تحولی در این خصوص اتفاق می‌افتد، چراکه ادامه دادن این نظام کارمزد بانک‌ها را با مشکل مواجه خواهد کرد.
وی با بیان اینکه سالانه بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان در مدل فعلی کارمزد هزینه به بانک‌ها تحمیل می‌شود و طبیعی است که این مدل نمی‌تواند ادامه‌دار باشد، افزود: اگر مدلی چیده شود که کارمزدها از کارت هولدر (صاحب کارت) و مرچنت(درگاه پرداخت) اخذ شود بدیهی است که به ویژه در سمت پذیرنده‌ها مقاومت صورت می‌گیرد و تغییر رفتار مشتری هزینه‌ها و تبعات اجتماعی خواهد داشت اما این تغییر اجتناب‌ناپذیر است.
معاون توسعه کسب و کار شرکت فناپ پرداخت با تاکید بر اینکه رگولاتور باید پس از قانون‌گذاری جلوی رقابت‌های ناسالم را بگیرد، گفت: نگرانی جدی در این حوزه این است که اتفاقی مشابه مشکل بانک مرکزی با بانک‌ها بر سر سود بانکی اتفاق افتد.
وی تاکید کرد: چاره‌ای جز تغییر نظام پرداخت فعلی وجود ندارد اما مهم‌تر از آن این است که هر مدلی که در نظر گرفته شد روی آن نظارت شود و شاپرک به عنوان رگولاتور PSP ها نظارت کامل را انجام دهد تا رقابت ناسالم منجر به بازگشت دوباره شرایط نشود.
فرزان با بیان اینکه موضوع دیگر کارمزدی است که به شاپرک تعلق می‌گیرد، گفت: اگر IMI500 را بررسی کنیم شاپرک جزو شرکت‌های برتر است که سوددهی بالای این شرکت به عنوان یک شرکت حاکمیتی غیرمنطقی است، در این زمینه باید برای PSPها مدل‌های مالیاتی در نظر گرفته شود و کارمزد معنایی ندارد.
وی افزود: سودده بودن شرکت های پرداخت(PSP)ها و زیان‌ده بودن بانک‌ها موضوعی قابل تامل است، همچنین در شرایط زیان‌دهی بانک‌ها، شاپرک به عنوان یک شرکت حاکمیتی سودده است که نشان می‌دهد نظام فعلی پرداخت ایراد دارد.
به گزارش ایبنا ،فرزان خاطرنشان کرد: نظام پرداخت کشور احتیاج به جراحی جدی دارد و بدیهی است که باید در این راه هزینه‌هایی را نیز پرداخت کرد تا به مدل قابل قبولی برسیم.

منابع دیگر:
 • شبکه خبری ایبنا
 • تابناک
 • اقتصاد گردان
 • فناوران
 • بنکر
 • آرمان اقتصادی
 • ایران اکونومیست
۹۶/۰۴/۱۹
۱۴:۵۰

پخش زنده جلسات صحن علنی مجلس بر بستر اینترنت

پخش زنده جلسات صحن علنی مجلس شورای اسلامی بر بستر تلویزیون اینترنتی افتتاح می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی تلویزیون اینترنتی آیو، صبح سه شنبه، بیستم تیر سامانه پخش زنده جلسات صحن علنی مجلس شورای اسلامی بر بستر تلویزیون اینترنتی آیو با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و در محل صحن اصلی افتتاح می شود.
علی لاریجانی قرار است پس از افتتاح این سامانه درباره لزوم ایجاد و راه انداری آن سخن بگوید.
بنا بر این گزارش این نخستین بار است که پخش جلسات علنی مجلس شورای اسلامی طبق برنامه جلسات و به صورت زنده بر بستر اینترنت برای همگان امکان پذیر می شود.
دسترسی به سامانه پخش زنده صحن علنی مجلس همزمان با برگزاری جلسات صحن از طریق آدرس اینترنتی https://tv.aionet.ir/tv/epg/37/play امکان‌پذیر خواهد بود.

منابع دیگر:
 • ایلنا
 • جوان آنلاین
 • آفتاب
 • فرهنگ نیوز
 • برنا
 • خبر رسمی
 • هشدار نیوز
 • دیباچه
 • ساخت برتر
 • خبرگزاری صبا
 • انصاف
 • اکونیوز
 • مشرق
۹۶/۰۴/۱۹
۱۶:۲۵

طالقانی: هیات رئیسه فدراسیون فوتبال از عملکرد عابدینی راضی نبود

عضو هیات رئیس فدراسیون فوتبال گفت که اعضای هیات رئیسه از عملکرد کمیته بازاریابی و اقتصادی رضایت نداشت و تصمیم به خاتمه همکاری با امیر عابدینی گرفت.

به گزارش ایسنا، عبدالکاظم طالقانی، عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: با توجه به اینکه هیات رئیسه فدراسیون فوتبال از عملکرد کمیته بازاریابی و اقتصادی رضایت نداشت، در جلسه دو ماه گذشته عدم رضایت خود را به اطلاع ریاست فدراسیون رساند و بنا شد که ایشان اقداماتی را انجام دهند. ضمن اینکه امیر عابدینی مدت یک ماه است که در این کمیته فعالیت نمی‌کند و خارج از کشور به سر می‌برد، خواهان تغییر روند و وضعیت این کمیته به منظور توسعه و تقویت هر چه بیشتر شدیم.
او در پایان گفت : بر همین اساس، هیات رئیسه تصمیم گرفت که به همکاری با عابدینی خاتمه داده و مقرر شد هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در قالب یک توافقنامه تبلیغات محیطی و حق پخش را با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان، عمل کند. همچنین به بررسی قراردادهای شرکت فناپ پرداختیم و مواردی که در رابطه با موضوعات مختلف با این شرکت وجود داشت را بررسی کردیم.

منابع دیگر:
 • اسپورت تی وی
 • خبر رسمی
 • فارس
 • میزان
 • ورزش 3
 • مهر
 • تیک
 • تابناک
 • صراط نیوز
 • آریا
 • برنا
 • ایسکانیوز
 • وکیل ملت
 • اعتماد
 • ایرنا
 • افق
 • اقتصادنیوز
 • شهر فردا
 • دانشجو
 • اکونیوز
 • جام نیوز
 • فراسخن
 • تسنیم
 • هشدار نیوز
 • جماران
 • ایران آنلاین
 • ایلنا
 • مشرق
 • دولت بهار
 • پول نیوز
 • فرهنگ نیوز
 • پانا
 • آنا
 • تدبیر و امید
 • تجارت نیوز
 • آفتاب نیوز
 • دیده‌بان ایران
 • جوان آنلاین
 • باشگاه خبرنگاران
 • خبرآنلاین
 • آفتاب
 • انتخاب
 • کیهان ورزشی
 • خرداد
 • الف
 • تدبیر
 • فرارو
 • فردا نیوز
 • هفت صبح
 • ساعت 24
 • نامه‌ نیوز
۹۶/۰۴/۱۹
۱۷:۰۳

TGC 2017 | مصاحبه با سازندگان عنوان «کیوبنگ»

استودیو آرنا از استودیو های بازی سازی خوشنام ایرانی است. آرنا به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه هولدینگ فناپ در سال 1394 از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یک شرکت دانش بنیان شناسایی شده است. آرنا تا به حال 5 بازی برای سیستم عامل اندروید منتشر کرده است که تمامی آن ها به صورت رایگان از طریق کافه بازار قابل دسترسی هستند؛ البته برخی از این بازی ها شامل پرداخت درون برنامه‌ای نیز هستند. دو بازی آخر آن ها باباپز و کیوبنگ نام دارند که به گفته‌ی نماینده استودیو، بازخورد آخرین بازی آن ها،باباپز، بیش از 4 عنوان دیگر راضی کننده بوده است. شایان ذکر است که عنوان کیوبنگ نیز از عناوین قابل توجه در آخرین جشنواره بازی های رایانه‌ای بود و توانست جایزه‌ی بهترین بازی اکشن سال را کسب کند. با وجود این که بازی های آرنا تا به امروز همگی از عناوین موبایلی بوده‌اند، این شرکت قصد دارد به سراغ بازی سازی برای رایانه های شخصی و کنسول ها نیز برود. به گفته‌ی نماینده‌ی آرنا کار بر روی رایانه های شخصی و کنسول برای آن ها حتمی خواهد بود اما این اتفاق در سال جاری صورت نخواهد گرفت و به احتمال زیاد در سال های آینده شاهد عناوین ساخت آرنا برای رایانه های شخصی خواهیم بود.
در ادامه می‌توانید مصاحبه‌ی گیمفا با استودیو آرنا در TGC 2017 را مشاهده کنید.
سلام، لطفا توضیح کوتاهی از بازی هایی که تا به حال ساختید بدهید.
سلام، خب ما تا امروز 4 یا 5 بازی ساخته ایم. اولین بازی که در این شرکت ساختیم توانست در جشنواره مقام اول را کسب کند اما به دلایلی در نشر اون به مشکلاتی هم برخوردیم. بعد از آن هم کیوبنگ را ساختیم که در کافه بازار هم منتشر شد. در جشنواره امسال هم کیوبنگ را شرکت دادیم که بهترین بازی اکشن شد. بعد از کیوبنگ هم باباپز رو ساختیم که یک ماه قبل از عید 96، یعنی اوایل اسفند، منتشر کردیم و از کافه بازار قابل دریافت است. باباپز یک بازی آشپزی و به نوعی مدیریتی است که تا به امروز تقریباً 350 کاربر [فعال] دارد.
از صحبت های شما به نظر می‌رسد که از لانچ بازی های خود تا به حال راضی هستید…
بله از عرضه بازی ها راضی بودیم. اما از لانچ آخرین بازی یعنی همین باباپز بیش‌تر از همه راضی بودیم.
از چه نظر لانچ باباپز رو بهتر از دیگر بازی های خودتون می‌دونید؟
چون باباپز هم گرفت و در زمانی کوتاه به محبوبیت رسید و الآن هم در بخش پرفروش ها قرار دارد؛ و هم اینکه کاربران این بازی بیش از دیگر عناوین بازخورد داشتند. باباپز از عناوینی است که مخاطبین ایرانی بیشتر می پسندند.
روی غرفه‌ی شما برچسب توسعه دهنده‌ی کنسول و رایانه های شخصی هم به چشم می‌خورد. برنامه های بعدی شما برای کنسول و رایانه های شخصی چیست؟
ما وقتی کار ساخت کیوبنگ را شروع کردیم برای انتشار آن بر روی استیم برنامه ریزی کرده بودیم اما به دلایلی چون جنبه‌ی مالی این کار و هم این که مخاطبین موبایلی متعدد تر بودند و این عنوان بر روی موبایل موفق تر عمل می کرد، به سراغ موبایل رفتیم. اما به احتمال زیاد، بعد از ساخت یک یا دو بازی موبایلی دیگر و انتشار آن ها به سراغ رایانه های شخصی خواهیم رفت. اما فکر نکنم در سال جاری این موضوع عملی شود.
کنسول های بازی چطور؟ چه زمانی به سراغ کنسول خواهید رفت؟
هر موقع که به سراغ رایانه های شخصی برویم همزمان با آن کار بر روی کنسول ها را نیز آغاز خواهیم کرد.
تشکر، خسته نباشید و خدانگهدار.
برای مشاهده بازی های آرنا در کافه بازار می‌توانید به صفحه اصلی کافه بازار این شرکت مراجعه کنید. علاقه‌مندان به مشاهده دیگر کارهای آرنا در زمینه وب و اطلاعات تکمیلی می‌توانند به سایت رسمی شرکت آرنا مراجعه کنند.

۹۶/۰۴/۱۹
۱۸:۳۶

اخبار

گزارش فصلنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا
پرسپولیس، تیمی مستعد که نباید دست‌کم گرفته شود
در فصلنامه «AFC» از تیم پرسپولیس به عنوان حریفی سرسخت و مستعد در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا یاد شده است. شماره جدید فصلنامه کنفدارسیون فوتبال آسیا (AFC) منتشر شد. در بخشی از شماره جدید فصلنامه AFC به 8 تیم صعود کرده به مرحله یک‌چهارم نهایی فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا اشاره شده است.در شماره جدید این فصلنامه نوشته شده است: پرسپولیس برای اولین بار در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا می‌کند، اما این تیم مستعد از ایران نباید دست‌کم گرفته شود.
پرسپولیس در چهار دوره اخیر لیگ قهرمانان آسیا سه بار به مرحله یک‌هشتم نهایی این رقابت‌ها راه‌ یافته که این نشان از ثبات این تیم دارد، اما این تیم تهرانی پیش از این دوره که لخویا را در مجموع دو دیدار رفت و برگشت با نتیجه یک بر صفر شکست داد و به جمع هشت تیم برتر راه یافت، موفق نشده بود از مرحله یک‌هشتم نهایی صعود کند.سرخپوشان ایرانی از گروه سخت و فریبنده D در حالی به مرحله حذفی فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کردند که صعودشان به این دور از رقابت‌ها کاملاً بسته به پیروزی 4 بر 2 این تیم برابر الوحده و برتری 4 بر 3 الهلال در بازی همزمان برابر الریان داشت.
پرسپولیس که اوایل سال جاری میلادی به قهرمانی لیگ برتر ایران رسید، چندین بازیکن کلیدی تیم ملی ایران را در اختیار دارد که از آن جمله می‌توان به ستاره این تیم یعنی مهدی طارمی، وحید امیری هافبک این تیم، سیدجلال حسینی در پست دفاع و علیرضا بیرانوند دروازه‌بان این تیم اشاره کرد.
سرمربی این تیم برانکو ایوانکوویچ که از سال 2015 هدایت تیم فوتبال پرسپولیس را بر عهده دارد، پیش از این سابقه سرمربیگری در اروپا و آسیا را دارد. در سال 2002 این سرمربی کروات، تیم زیر 23 سال آسیا را به قهرمانی بازی‌های آسیایی رساند و پس از آن در مسابقات جام ملت‌های آسیا 2004 با تیم ملی ایران به عنوان سومی رسید و در ادامه هم با این تیم جواز حضور در مسابقات جام جهانی 2006 آلمان را کسب کرد.در این فصلنامه همچنین به موفقیت تیم ملی ایران برای رسیدن به مرحله پایانی جام جهانی 2018 روسیه اشاره شده است و اظهارات مهدی طارمی و علیرضا جهانبخش پس از پیروزی 2 بر صفر ایران برابر ازبکستان که صعود تیم ملی به جام جهانی 2018 را قطعی کرد، منتشر شده است.
ادامه تغییرات در فدراسیون فوتبال
عابدینی از کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال برکنار شد
جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال برگزار شد و در این جلسه اعضا به قطع همکاری این فدراسیون با امیر عابدینی در کمیته بازاریابی و اقتصادی رأی دادند.
به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، نشست هیئت رئیسه فدراسیون برگزار شد. عبدالکاظم طالقانی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال درباره این نشست گفت: جلسه هیئت رئیسه با حضور اعضا برگزار شد و در خصوص مسائل اقتصادی، بازرایابی و برنامه‌های مختلف این کمیته به بحث و تبادل نظر پرداخت.وی ادامه داد: ابتدا به بررسی قراردادهای شرکت فناپ پرداخته و مواردی که در رابطه با موضوعات مختلف با این شرکت وجود داشت را بررسی کردیم. عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال اظهار داشت: با توجه به اینکه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال از عملکرد کمیته بازاریابی و اقتصادی رضایت نداشت و در جلسه دو ماه گذشته عدم رضایت خود را به اطلاع ریاست فدراسیون رساند که بنا شد رئیس فدراسیون اقداماتی را انجام دهند. ضمن اینکه امیر عابدینی مدت یک ماه است که در این کمیته فعالیت نمی‌کند و خارج از کشور به سر می برد، خواهان تغییر روند و وضعیت این کمیته به منظور توسعه و تقویت هر چه بیشتر شدیم. طالقانی گفت: بر همین اساس هیئت رئیسه تصمیم گرفت تا به همکاری با وی خاتمه داده و مقرر شد هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال در قالب یک توافقنامه تبلیغات محیطی و حق پخش را با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان، عمل کند.
انتقاد باشگاه سپاهان از مجری مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر
باشگاه سپاهان ضمن سپاس از تلاش‌های دست اندرکاران برگزاری مراسم قرعه کشی رقابت‌های لیگ برتر، از مجریان این برنامه انتقاد کرد.مرتضی رمضانی‌راد مدیر رسانه ای باشگاه سپاهان در یادداشتی، ضمن سپاس از تلاش‌های دست اندرکاران برگزاری مراسم قرعه کشی رقابت‌های لیگ برتر، از مجریان این برنامه انتقاد کرد.مرتضی رمضانی‌راد در متنی که در اختیار رسانه ها گذاشته، آورده است: ضمن سپاس از زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه مدیران و دست اندرکاران فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به جهت برگزاری مراسم قرعه کشی و سخنان ارزنده ای که آقایان تاج، ساکت، بهاروند و فتاحی در این برنامه انجام دادند، لازم می‌دانم انتقاد خود را به برخی سخنان مجریان مراسم اعلام نماییم.برنامه با تاخیری در حدود یک ساعت و چهل و پنج دقیقه آغاز شد، مجری برنامه پس از حضور بر روی صحنه ضمن عذرخواهی به خاطر تاخیر در آغاز مراسم می گوید: می دانید واقعیت تاخیر در شروع برنامه چیست? ما تلاش کردیم که یکی از بازیکنان پرسپولیس از اردوی ارمنستان!! به جمع ما بیاید، یا یکی از بازیکنان استقلال! ولی متاسفانه کسی از این دو باشگاه نیامد و ما مجبور شدیم که بالاخره برنامه را آغاز نماییم!!! یا در قسمتی دیگر وقتی هفته داربی تهران مشخص می‌شود مجری اعلام می‌کند که اصلا همه ما دو ساعت اینجا نشستیم تا زمان این بازی معلوم شود!! و برخی حرف‌ها و سخنان دیگر که بوی حمایت و طرفداری‌های محض از پرسپولیس و استقلال را می‌دهد.ما و سایر همکاران مان که از اصفهان، تبریز، اهواز، آبادان، جم ،رشت، مشهد و سایر شهرها خود را به تهران رساندیم تا در مراسم قرعه کشی شرکت کنیم اصلا نیامده بودیم تا بفهمیم داربی تهران چه زمانی است. نیامده بودیم که اعلام شود تاخیر برنامه به خاطر تلاش برای حضور پرسپولیسی‌ها و استقلالی ها بود و این همه معطل نشدیم که در نهایت دلیل تاخیر این مسئله اعلام شود و این موضوع را توهین به سایر تیم‌ها می دانیم.این سخنان رنگی در برنامه‌های قبلی نیز که توسط سازمان لیگ برگزار می‌شد، وجهه سراسری و ملی این مراسم‌ها را زیر سؤال می‌برد. از همین حالا از مدیران فدراسیون استدعا دارم برای برنامه های آتی همچون جشن انتخاب برترین ها یا جشن صعود تیم ملی نسبت به اصلاح این موضوع اقدام نمایند.
همچنین لازم می‌دانم از دست اندرکاران برنامه به جهت دعوت از هادی عقیلی در مراسم قرعه کشی که پس از مدت ها باعث شد شاهد حضور بازیکنی غیر سرخابی در برگزاری این برنامه‌ها باشیم قدردانی نمایم.
چک که دیگر تخفیف دادن ندارد
نصیرزاده: قرعه‌ گسترش فولاد بد نبود
مدیرعامل باشگاه گسترش فولاد از قرعه تیمش در لیگ هفدهم ابراز رضایت کرد. هوشنگ نصیرزاده درباره شیوه برگزاری مراسم قرعه‌کشی لیگ هفدهم، اظهار داشت: بدقولی صدا و سیما باعث بی‌نظمی شد. صداوسیما قرار بود برای پخش به مراسم بیاید و این انتظاری بود که برای برگزار کننده‌ها ایجاد شده بود،‌ اما نیامدن صداوسیما، باعث تاخیر در برگزاری مراسم شد. البته بخشی از آن توسط شبکه خبر پخش شد،‌ اما علت تاخیر در برگزاری آن، تاخیر دوربین‌ها بود. البته مکانی که برای این مراسم در نظر گرفته شده بود،‌ جدید و کاملاً ورزشی بود که نسبت به سال‌های قبل یک تحول بزرگ به حساب می‌آید. قرعه‌کشی در کل عالی بود.وی در پاسخ به این سوال که آیا از قرعه‌کشی انجام شده راضی است یا خیر، گفت: البته قرعه‌کشی، قرعه‌کشی که مدنظر شماست، نیست. به دلیل اینکه فقط چند تیم شماره‌شان مشخص می‌شود، تقریبا برخی از چیزها معلوم است. دوستان سعی می‌کنند باشگاه‌هایی که در یک شهرستان هستند، در یک هفته به صورت همزمان میزبان نباشند. به همین خاطر مجبورند که از سید بندی کامپیوتری استفاده کنند که مورد تایید است. با این شیوه قرعه‌کشی، 20 درصد شانس و اقبال است.مدیرعامل باشگاه گسترش فولاد با اشاره به دیدارهای این تیم در هفته‌های ابتدایی، تصریح کرد: قرعه ما بد نبود. مثلاً در زمانی که هوا گرم است، به عسلویه نمی‌رویم که با پارس جنوبی بازی کنیم. الان در تبریز هوا خنک است و ما در زمان خوبی به جنوب کشور خواهیم رفت. بازی‌های اول و دوم‌مان هم با تیم‌هایی است که تازه به لیگ برتر آمده‌اند. البته این‌ها هم مثل هندوانه دربسته هستند، مشخص نمی‌کنند که در چه سطحی قرار دارند.

با "دانلود" خداحافظی کنید!

خیلی از ما به خاطر دانلود شبانه فیلم و سریال، شب خواب نداریم. اما واقعا با پلتفرم‌های جدید تماشای آنلاین فیلم و سریال، اصلا به دانلود فیلم و سریال و جست‌وجوی آثار جدید 2017 نیازی داریم؟

هر روز که می‌گذرد امکانات‌ برای تماشا بیش‌تر می‌شود، روزگار سختی کشیدن برای پیدا کردن و تهیه فیلم سینمایی مورد علاقه‌مان یا سریال‌های خارجی که صدا و سیما هیچ موقع پخش‌شان نمی‌کند، گذشته است، حتی دیگر لازم نیست که هفته به هفته منتظر بنشینیم تا یک قسمت از سریال مورد علاقه‌مان پخش شود. به لطف اینترنت می‌توانیم همه قسمت‌های یک سریال را بدون وقفه تماشا کنیم. ما در روزگار پخش آنلاین قرار داریم، روزگاری که آثار جدید2017 یک کلیک با ما فاصله دارند. تقریبا همه ما، با دانلود فیلم و سریال بیگانه نیستیم. انگار از زندان آزاد می‌شدیم وقتی دانلود « فرار از زندان » با آن سرعت هندلی تمام می‌شد، انگار ما هم مثل گمشده‌های «Lost» در جزیزه وب گم می‌شدیم وقتی دنبال لینک دانلود و از آن سخت‌تر دنبال لینک دانلود مستقیم می‌گشتیم. سریال «24» برایمان خنده‌دار بود چون ما همین میزان زمان صبر می‌کردیم تا دانلود یک قسمت از این سریال تمام شود.
حالا روزگار سختی کشیدن برای دانلود و بی‌خوابی و منتظر پخش نشستن گذشته، روزگار دانلود از وای فای دوست و فامیل و همسایه هم گذشته است. خیلی از ما می‌توانیم با اینترنت‌مان نامحدود دانلود کنیم ولی با تلویزوین اینترنتی آیو این کار را نمی‌کنیم. ما می‌خواهیم آن چه را دوست داریم، بلافاصله و آنلاین ببینیم، اصلا این نیاز را در خودمان نمی‌بینیم که گیگابایت، گیگابایت دانلود کنیم و ترابایت، ترابایت برایش حافظه هارد دیسک بخریم تا ابتدا دانلود کنیم و بعد آن چیزی که دانلود شده را تماشا کنیم و در ادامه فیلم دانلود شده را همان جا ذخیره کنیم. همه آن چیزی که ما برای تماشا کردن و آرشیو محتوای مورد علاقه‌مان نیاز داریم در آیو موجود است.
آیو اولین تلویزیون اینترنتی ایرانی است که علاوه بر قابلیت پخش زنده شبکه‌های تلویزیونی صداوسیما و شبکه‌های اختصاصی آیو اسپرت (شبکه تخصصی ورزش) و آیوتون (شبکه تخصصی کودک) و مجلس (پخش زنده جلسات علنی مجلس) برای کاربرانش این امکان را فراهم آورده که به آرشیو گسترده‌ای از فیلم و سریال خارجی و ایرانی، آثار گذشته و جدید 2017 دسترسی داشته باشند، بدون این‌که دغدغه دانلود داشته باشند یا بخواهند کل اینترنت را برای دانلود محتوای موردنظرشان جست‌و‌جو کنند. شما در آیو در هرلحظه می‌توانید به سریال‌های به‌روز ایرانی مثل « عاشقانه » یا سریال‌های جدید و 2017 خارجی مثل «پاپ‌جوان»، «فارگو» و همچنین سریال‌های «نابغه (زندگی انیشتین به روایت نشنال جئوگرافی)» و فصل پنجم «فرار از زندان» هم‌زمان با پخش جهانی دسترسی داشته باشید و اگر هم اهل فیلم و سریال خارجی نبودید فیلم‌های به‌روز شبکه نمایش خانگی مثل «ماجرای نیمروز»، «گشت2» یا همان «گشت ارشاد 2» و «50کیلو آلبالو» را تماشا کنید.
در جریان باشید که همه آنچه را که در آیو می‌بینید از قدیمی‌ترین آثار تا برترین آثار جدید سال 2017 را می‌توانید با پخش آنلاین یا همان پخش اینترنتی تماشا کنید، بدون این‌که لازم باشد دانلود کنید و این امکان در آیو فراهم‌شده که با حجم اینترنت رایگان و بدون دغدغه ترافیک تماشا کنید. کاربران اشتراکی آیو که اینترنت همراه اول، آسیاتک، های وب یا فن‌آوا داشته باشند، می‌توانند محتواهای فیلم و سریال و برنامه‌های روی شبکه‌ها را روی آیو با اینترنت رایگان تماشا کنند. بنابراین با این وضعیت دیگر دانلود کردن و دانلود شبانه رایگان و خریدن هارد اکسترنال برای محتوای دانلود شده هیچ توجیهی ندارد. شما می‌توانید به آرشیو موردنظرتان در آیو همیشه دسترسی داشته باشید و اگر جزو کاربران اشتراکی همراه اول، آسیاتک، های وب و گروه فن‌آوا باشید، هیچ هزینه‌ای بابت ترافیک اینترنت پرداخت نکنید. از ابتدای مردادماه دو شرکت دیگر به لیست شرکت‌هایی که ترافیک استفاده از آیو روی آن‌ها رایگان است اضافه خواهد شد.
شاید خوشحال شوید اگر بگوییم شما در تلویزیون اینترنتی آیو برنامه‌های تلویزیونی موردعلاقه‌تان که از دست‌ داده‌اید یا مایلید دوباره ببینید را هم تا 7روز در اختیار دارید و هرچند بار که خواستید می‌توانید آن برنامه‌ها را روی تلویزیون سامسونگ هوشمندتان، دستگاه ست آپ باکس آیو (آیو باکس)، رایانه شخصی یا تلفن همراهتان با استفاده از اپلیکیشن‌های اندروید و iOS آیو تماشا کنید. آیو یک فضای اختصاصی ذخیره‌سازی هم برای هرکدام از کاربرانش در نظر گرفته، با این فضا می‌توانید برنامه‌ای موردعلاقه‌تان را روی حافظه ابری آیو ذخیره کنید و هر زمان که خواستید دوباره برگردید و آن‌ها را ببینید.
به خانواده آیو بپیوندید و دانلود را از دایره واژگانی‌تان پاک‌ کنید.!
پایان رپورتاژ آگهی/.
این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و زومیت هیچ مسئولیتی در رابطه با آن نمی‌پذیرد.

منابع دیگر:
 • زومگ
 • دیجیاتو
۹۶/۰۴/۲۱
۱۱:۲۹

با دستور وزیر ارتباطات سازمان فناوری اطلاعات متولی ایجاد اپراتورهای تولید محتوا شد

اخیراً در حکمی از سوی محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات متولی ایجاد اپراتورهای تولید محتوا شد.

ایران آنلاین / در پی ابلاغ این حکم، روزنامه ایران به سراغ فعالان عرصه تولید محتوا رفت و نظر آنها را درباره انتخاب متولی برای ایجاد اپراتورها جویا شد که سازمان فناوری اطلاعات در بخش ایجاد اپراتورهای تولید محتوا باید به چه مواردی بیشتر توجه کند. مشکلات پیش روی شرکت‌های تولید محتوا چیست؟ داشتن متولی در ایجاد اپراتورها و شرکت‌های تولید محتوا چقدر می‌تواند در رفع مشکلات تولیدکننده‌های محتوا مؤثر و مفید واقع شود؟
تعدد متولیان تولید محتوا
کیوان جامه بزرگ یکی از مدیران فعال در عرصه تولید محتوا و ارزش افزوده درباره اینکه سازمان فناوری اطلاعات متولی ایجاد اپراتورهای محتوا شده است، به «ایران» گفت: اول اینکه در اسناد بالادستی موضوع متولی‌گری وزارت ارتباطات و سازمان مذکور مسکوت بوده و به نظر می‌رسد در این حوزه، خلأ جدی وجود دارد. دوم اینکه در حال حاضر نه تنها فقدان متولی در حوزه نظارت بر محتوا نداریم، بلکه از ازدحام و تعدد متولیان ناهماهنگ رنج می‌بریم. صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات و حوزه‌های علمیه از جمله متولیان ‌کنونی هستند. وزارت ارتباطات تاکنون در صف این متولیان نبوده و در صورت حضور، قطعاً در انتهای صف خواهد بود.
وی افزود: کشور نیازمند اپراتورهای تولید محتوا است اما شاید مهمتر از ایجاد اپراتورهای تولید محتوا که تعریف جامعی نیز از آنها وجود ندارد، دقت در تفکیک نقش اپراتور و رگولاتور است که اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال صداوسیما مصرانه همزمان نقش اپراتور و رگولاتور را در حوزه صوت و تصویر فراگیر (که تعریف آن نیز جای سؤال دارد) بازی می‌کند و این باعث ایجاد بازار رقابتی ناعادلانه به نفع صداوسیما (شاید در کوتاه مدت) و به ضرر سایر بازیگران مانند IPTVهای مجاز شده است. صداو سیما از یک طرف برای صدور مجوزهای IPTV هزینه‌های چند صدمیلیاردی طلب می‌کند و از طرف دیگر با راه‌اندازی سرویس مشابه به رقابت با بخش خصوصی می‌پردازد، بنابراین مهمتر از ایجاد اپراتورهای تولیدمحتوا که هم اکنون هم در کشور فعال هستند، تعیین تکلیف متولی واحد سیاستگذاری و تنظیم مقررات حوزه محتوا است.جامه بزرگ به مشکلات پیش روی شرکت‌های تولید محتوا نیزاشاره کرد و گفت: نبود تعریف جامع و مانع از محتوا، متولی‌گری چندگانه، نبود قوانین روشن و برداشت‌های متنوع از دستورالعمل‌ها و قوانین موجود، بروکراسی اداری پیچیده برای اخذ مجوزهای انتشار (در حالی که عمر خیلی از محتواها به بیش از چند ساعت نمی‌رسد)، ناممکن بودن رقابت با فضاهای غیررسمی با محتوای نظارت نشده مانند کانال‌های تلگرام، نگاه بسته‌ رگولاتور به محتوا و سطح اعتماد پایین به اپراتورهای تولید محتوا، محدودکردن خلاقیت تولیدکنندگان محتوا و... موضوعاتی‌ است که به عنوان دغدغه‌ شرکت‌های تولید محتوا مطرح است.
وی افزود: همچنین هزینه‌های بالای دریافت مجوزها و نسبت‌های ناعادلانه‌ تسهیم درآمد از مهم‌ترین مشکلات در حوزه‌ مالی برای اپراتورهای تولید محتوا هستند. همچنین موضوع ممیزی محتوا و اعمال سلیقه به‌جای سیاست واحد در حوزه کنترل و نظارت از جمله مشکلات بسیار بزرگ شرکت‌ها و اپراتورهای تولید محتوا است. این مدیر فعال در حوزه تولید محتوا در ادامه گفت:باید مشخص کنیم که متولی‌گری سازمان فناوری اطلاعات چه اهدافی را دنبال می‌کند. اگر به عنوان یک کار صنفی به آن نگاه کنیم با تشکیل ساختار صحیح، وجود آن می‌تواند به مذاکره با نهاد‌های مختلف برای بزرگ‌ کردن اکوسیستم تولید و توزیع محتوا کمک کند اما باز این نقش ابهام دارد که آیا متولی‌گری به معنای رگولاتوری قوانین، اعطای پروانه، ارائه‌ بسته‌های حمایتی ا‌ست؟ بنابراین باید مشخص شود متولی چه مسائلی از تولید‌کنندگان محتوا را هدف قرار می‌دهد. جامه بزرگ درباره اینکه سازمان فناوری اطلاعات در بخش ایجاد اپراتورهای تولید محتوا باید به چه مواردی بیشتر توجه کند به «ایران» گفت: بررسی روندهای تولید محتوا در دنیا و نگاه جامع به تمام ذینفعان اکوسیستم بسیار مهم است. باید به تولیدکننده، توزیع‌کننده و مصرف‌کننده‌ محتوا توجه شود. هر یک از این ذینفعان سناریوهایی دارند که در سال‌های گذشته در کشور مسیرهایی را طی کرده ‌و به وضعیت کنونی رسیده‌اند. بررسی اتفاقات و ماحصل آن‌ها، دانش قابل ملاحظه‌ای در اختیار تصمیم‌گیرندگان این حوزه قرار می‌دهد.این کارشناس حوزه فناوری در پایان به «ایران» گفت: اکنون در دنیا به تعداد بسیار زیاد در صنعت محتوا، اپراتور محتوا وجود دارد که در صنایع مختلف به تولیدمحتوا از فیلم و سریال گرفته تا آموزش و سرگرمی و بازی و محتوای متنی مشغول هستند بنابراین باید تجارب مختلف در کشورهای دیگر مورد بررسی قرار گیرد. برای مثال در سال‌های اخیر شاهد ادغام یا خرید بسیاری از تولیدکنندگان محتوا توسط غول‌های مخابراتی دنیا بوده‌ایم که به یکپارچه‌سازی بازارها می‌انجامد.
پنجره واحد بین متولیان تولید محتوا
محمد جواد شکوری مقدم یکی دیگراز فعالان تولید محتوا در عرصه فیلم نیز به «ایران» گفت: ما در این فضا متولیان زیادی به همراه ناظران و قانونگذاران متعددی داریم که هر کدام از این‌ها خود دغدغه‌هایی در زمینه تولید محتوا دارند و مهمتر اینکه دارای پنجره واحدی هم نیستند. از این‌رو بهتر است ابتدا پنجره واحدی بین متولیان تولید محتوا ایجاد شود و بیشتر به سمت قانون زدایی قوانین زائد پیش بروند. وقتی حاکمیت به بخش‌ها ورود می‌کند، نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلاتی نیز بر آنها می‌افزاید پس بهترین راه، سپردن کار به بخش خصوصی است. اگر رویکرد حاکمیت این است که با اضافه کردن یک متولی دیگر قانونگذاری کند، باید گفت قوانین زیاد هستند و سد راه تولید محتوا.
وی افزود: درست است که تولید محتوا به بحث IT بی‌ارتباط نیست ولی از آنجایی که محتوا و فرهنگ در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد، این وزارتخانه به این فضا نزدیکتر است، مگر اینکه سازمان فناوری اطلاعات از محتوا تنوع و بحث دیگری مدنظر داشته باشند. البته باید گفت سازمان فناوری اطلاعات نیز ارتباط خوبی با صنعت IT و استارتاپ‌ها دارد و این موضوع به تولید محتوا کمک می‌کند ولی نمی‌دانم چگونه می‌خواهند این کار را انجام دهند و این موضوع باید مشخص شود.شکوری مقدم درباره ضرورت ایجاد اپراتورهای تولید محتوا نیز گفت: به نظر من راه‌اندازی اپراتور تولید محتوا از سوی حاکمیت اصلاً ضرورتی ندارد، چرا که اصولاً ورود حاکمیت به این نوع کارها را درست نمی‌دانم. بخش حاکمیتی فقط باید قوانین و مقررات درستی وضع کرده و قوانین و مقررات و مجوزهای اضافی که مانع رشد و توسعه شرکت‌های تولیدمحتوا هستند، را حذف کند. به نظرم اکنون انگیزه‌های کافی برای تولید محتوا در کشور وجود دارد فقط باید قوانین دست و پاگیر را حذف کرد و کار را به دست بخش خصوصی سپرد. ایجاد اپراتورها از سوی بخش خصوصی نقش پررنگی در رفع کمبود محتوا در کشور خواهد داشت.
حاکمیتی کردن مانع تولید انبوه محتوا
مهدی گلزارنیا یکی دیگر از فعالان در زمینه تولید محتوا نیز به «ایران » گفت: به نظرم با اضافه کردن یک متولی دیگر به جز کانالیزه کردن و ایجاد محدودیت بیشتر کاری نخواهیم کرد. اگر هدف تولیدمحتواست، کار درستی نیست چون همه چیز را در تولید محتوا کانالیزه می‌کند ولی اگر هدف نظارت است باز با انبوه تولید محتوا منافات دارد. با حاکمیتی شدن ایجاد اپراتورها معمولاً بودجه ای کلان هزینه می‌شود و در این میان اپراتورهایی شکل می‌گیرد یا به شرکت‌های موجود اجازه ایجاد اپراتور تولید محتوا داده می‌شود، بنابراین به نظر نمی‌رسد که نتیجه‌ای در بر داشته باشد به جز اینکه در این میان هزینه‌های کلان صرف شود.گلزارنیا افزود: تجربه نشان داده است تصمیم‌های حاکمیتی خود سد راه تحولات می‌شوند و جواب مثبت نمی‌دهند. اگر دولت به دنبال داشتن خروجی سریع در بحث تولید محتوای انبوه است، ورود حاکمیت آن را با مشکل مواجه می‌کند و باید این کار را به بخش خصوصی واگذار کرد.این فعال حوزه تولید محتوا با بیان اینکه در بخش تولید محتوا دو بحث اصلی تولید و عرضه مطرح است، گفت: ابتدا برای تولید محتوا باید زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری مهیا کرده و موانع پیش رو را رفع کرد تا تولید‌کنندگان محتوا بتوانند با دغدغه کمتری آن را عرضه کنند. از سوی دیگر باید توجیه مالی ایجاد کرد، چرا که اگر محتوای تولید شده در عرضه، توجیه مالی داشته باشد جذابیت ایجاد می‌کند.گلزارنیا افزود: به نظرم سازمان فناوری اطلاعات باید بعد از تهیه قوانین، فراهم کردن زیرساخت‌ها و فراهم کردن شرایط عرضه و تبلیغات به دنبال این باشد که مطابق قوانین نظارت کند. بنابراین اگر زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت افزاری مهیا شود، می‌توان به اهداف تعیین شده رسید وگرنه موفقیتی حاصل نخواهد شد. از سوی دیگر مشکل عمده در بخش تولید محتوا نیز کپی رایت است و این موضوع در کشور رعایت نمی‌شود و تولید‌کننده‌های محتوا دچار زیان می‌شوند که این مشکل نیز باید حل شود./ روزنامه ایران

۹۶/۰۴/۲۱
۱۱:۳۷